exempli gra videmus in pñti ꝙ bõ ma⸗
gnam hereditatẽ litigioſam nõ acqᷣrit per
ſolũ ſigillũ bonũ ſine carta vᷣaciter ſcpta.
⁊ econuerſo qꝛ pꝛiuilegiũ põt eſſe falſum
ſub ſigillo veꝛo.extra de fide inſtrumẽtoꝝ
ca. Inter dilectos.qð dep hendi pᷣt ex an⸗
nis inſcriptis ⁊ alijs pabꝰ vtʒ ibi in gloſa
Item ecõuerſo ſub ſigillo falſo põt eẽ car
ta vᷣaciter ſcripta. Sic ſpũaliter ꝑ ſigilluʒ
ſignificat᷑ fides q̃ habet caracterem bap⸗
tiſmalem impᷣſſum tanqᷓ; ſigilluʒ in aia.ꝑ
cartã ſcriptã ſignificat᷑ pnia vera q deſcrt
bitur in conſcia. vñ hereditas celeſtie nõ
poteſt obtineri ſola veritate ſigiliui fidei fi⸗
ne carta vere pnie nec ecõuerſo ſʒ opoꝛtʒ

ſtan
ſtut

tur

ſdor
Mire

the

De
dise
ckfung
Pacnis
Oisdè
fibet
wultſel
niſe

bithecl

maalis
bunir
m fidei
eyte
anb
egca

nicen
iauca
oncni
gönon
nrauig
Dinidi
Ninbee
ilimen
Unonen
genltin
ſoͤeni/
pnian
ges ine
i cut
böma!
cantpen
ter⸗ hnn.
feilin
unti
öteran/
ngei
ſar⸗
ſol
utnr
inaing
nen
leſtono
iſceſi
zopon

Bernmo TLXXNN

vtracq; eſſe vera ſicut in pᷣuilegio. O ergo amoꝛ ꝑſeuerãs vel finalis caritas ſic em̃
q;ᷓ fruſtra confidit xpᷣianus qͥ tenet aliena mulie: hec funbrniã veſtimẽti xpᷣi tangeni

aut mulierẽ adulterã aut iram putãs per ſaluata eſt qͥ fimbria eſt in fine veſtimen⸗
ſolam fidẽ ſaluari Scðõm neceſſarium ti.ita aia hũana ſi ꝑ caritatẽ in coꝛde cogi

circa fidẽ ad ſalutẽ dẽ doctrine ſinceritas tando ⁊ amãdo mentaliter tãgit moꝛteʒ

h eſt vt hõ nõ hereat doctrine coꝛrupte ꝑ xpᷣi ⁊ caritatẽ paſſionis qᷓ moꝛs fuit ĩ fine

bereſes ſed teneat ſincerã fidẽ eccłe ⁊ eius humanitatis xpᷣi.i.in fine vite xpᷣi pñtis
vnitatem. Vñ Aug.extra de hereticꝭ. ca. ſaluabit᷑ in caritate ꝑſeuerando finaliter.

àneſcit lectionẽ ſuaʒ qua mꝗęr̃ ſuꝰ docint

firmiſſime inquit. Tene ⁊ nullatenus du Math.xxiiij. Qui ꝑſeuerauerit vſq; in fi

bites oẽm hereticũ ⁊ ſciſmaticũ niſi ante
fineʒ vite incoꝛꝑati fuerit eccłie eterni ig⸗
nis incendio cũ diabolo ⁊ angelis eiꝰ par

ticipan dũ.hec ibi. Tertiũ dẽ opeꝝ bo⸗
noꝝ viuacitas.qꝛ vt ſcribit᷑ Jaco.ij. Si⸗
cut coꝛpus ſine ſpũ moꝛtuũ eſt. ita fides ſi
ne oꝑibus moꝛtua eſt. & Ad quod

pulchꝝ exemplũ ponit Aug. q.. ca. Si

cut vrgeri.d.ꝙ ſi alicuiꝰ man eſſet arida
veꝝ quidẽ eſſet membꝝ q;uis ſine ſangui
ne ⁊ inefficax eſſet et moꝛtuuʒ. ſic et fides
cũ ſit vera tñ ſine operib moꝛtua eſt.hec

ille. Pꝛoinde hõ qͥ nõ vult oꝑe implere ði
pᷣcepta non pᷣt hr̃e fiduaã ſalutis.ſiłr qui

nõ vult oꝑa miſcðie pximis exhibere cũ

poſſet. Chꝛy.ſuꝑ Math. t. Quid aðo

tu ſꝑas r̃ceptuꝝ cũ tu mihil deo dediſti.ſʒ
dicet tibi.Eſuriui ⁊ nõ deiſti mãducare

mihi. ⁊ ſic de alijs oꝑib miſcöie. Et hec

ſignãtur in euãgelio q: mulier Emoꝛro/⸗
vſſa fide ſincera acceſſit credens xpᷣm foꝛe
tante ſanctitatꝭ ⁊ diuine poteſtatꝭ ꝙ ſolo
tactu fimbrie veſtimẽti eiꝰ ſanaret᷑. Oꝑa

etiã deſignant᷑ ꝑ manus q̃ ſunt o: ganum
oꝛganoꝝ.iij. de aĩa

iij. de aia Quartũ neceſſariũ
ðꝛ ſalubꝛiũ ſtudioſitas.qꝛ ſicut ſcholaris
nõ hʒ fiquciã accedediad ilu.ſic xpianꝰqᷣ
nõ vult ſtudere ſalubꝛia.ſ.quõ ↄfiteat᷑ ⁊ q̃

lia ſunt pᷣcepta dei ⁊ oꝛõnes ac ſymboluʒ

fidei nec vult vᷣba dei audire ⁊ hmõi non
hʒ fiduciã coꝛã łpᷣo apparere in moꝛtꝭ ho
ra.qꝛ vt Greg di.xxxviij.ca. Qui es inqͥt
q̃ dei ſunt ſapiunt a dño ſapiunt᷑.ð⁊ qͥ ea q̃
dei ſunt neſciũt a dño neſciunt᷑ paulo te⸗
ſtante. Ignoꝛãs ignoꝛabit᷑. Jdo qͥcunq;
ſtultus eſt in culpa ſapiẽſ ent in pena.hec

Breg.in moꝛał.⁊ vbi S.hoc miſtice innui

tur in euan.cũ dẽ ꝙ loqnte ieſu ad turbas

ſ.docẽdo ſalubria poſt h imediate fec hec
miracula de quibe hagik. Vlnmũ dẽ

nem h̊ ſaluꝰerit.nã hõ dũ trãſit ad amicũ
bene ↄfidit de eo nõ ãt de inimico.ſic aĩa ĩ
moꝛte tranſiẽs ad amicũ xpᷣm.qꝛ vt Ber
nar.ðt. Caritas audet magna a deo fidu

cialiter expectare. Et Greg. Qui plus di

ligit plus pᷣſumit.qui qt nõ eſt in caritate
inimicus eſt xpᷣi.quõ g̊ ↄfidere poterit de
conſequẽdo regno celeſti cũ ſit inimicus.
Exbm̃ narrãt aliq ex dict Secnece.vicʒ
ꝙ quidã rex hñs filios tres ꝓpoſuit eis ta
le ꝓbleuma de auibi.o. Filij mei. eſt q̃dã

auiũ ſpẽs ꝗᷓ niuis alte volãt ſicut eſt aqͥla.

alie ſũt qs pᷣncipes manu poꝛtãt vt falco.
alie ſunt q̃ cũ multitudine ſocietatũ volãt
⁊ arboꝛi inſidẽt ac fructꝰ deguſtant.vt eſt

fiſcedula.tunc interrogauit rex maioꝛẽ fi⸗

liũ in quã iſtaꝝ ſe trãſtoꝛmare vellet ſi poſ
ſet.⁊ ule rñdit in aquulã vt eſſem altioꝛ ce
teris auib. Scðs interrogatus dixit in
falconẽ vt poꝛtaret᷑ manib pᷣncipũ.Ter⸗
cius dixit de fiſcedula vi cũ multis eſſet et
arboꝛis fructꝰ dulces comederet.tunc rex

cogitauit qͥs iſtoꝝ ad regnandũ aptioꝛ eſ

ſet. pᷣmũ intellexit eſſe ſuꝑbũ ⁊ ↄtempto⸗
rem alioꝝ.ſcom raptoꝛẽ ⁊ oppꝛeſſoꝛẽ pau
peꝝ.tertiũ qꝛ elegit mulnitudinis dilecti⸗
onem ⁊ in fructu arboꝝ delectari.intelle⸗
xit ꝙ eſſet caritatiuus.⁊ hũc regno pᷣfecit
tanqᷓ; dignioꝛẽ. Sic ſpũaliter hõ exiſtens
in caritate ad ꝓximũ ⁊ in aꝛboꝛe cruc xpᷣi
frequenti memoꝛia reſidẽs ⁊ eius fructuſ
amans dignus eſt celeſti regno. Suꝑbis
aut ⁊ carnalia diligentib⁊ mũdana ve.
qa excludent᷑ a regno celeſti ⁊ ve qͥa dant᷑
ꝑpetuo igni. T CLixrca ſcðm de fidei

. 7

vere ⁊ ſalubꝛis vnitate qrit᷑ vtꝝ pᷣter fidẽ
vnicam.ſ.catholicã.poſſit.ſ.eſſe aliqua fi
des alia ĩ qua ſalus acquirat᷑ eterna. Ra
tio queſtionis eſt.qꝛ vnuſquiſq; fidem ſu
am reputateſſe verã.puta iudeus fidem

iudaicã. thurcus ſilr ſidẽ machometicã.

ommica.xxXIIIL poſt

et xpᷣianus xpᷣianã.⁊ hereticus hereticã.
Et cum vnuſquiſq; illoꝝ ſᷣm ritũ ſuũ be⸗
ne viuat ⁊ ſummũ deuʒ celi colat.miꝝ eſt
ergo quare non poſſit vnuſquiſq; tahum
ſaluari in ſua fide ſed vt ſaluetur opoꝛtet
vt teneat hanc vnicꝗ fidem chꝛiſti catho⸗
licam. Et miꝝ eſt ꝙ deus nõ vult miſi vni
ca fide coli ab homibus. Reſpõdetur ad
hec ꝙ nullo mõ poteſt homo ſaluari niſi
in vnica fide.ſ.catholica ⁊ oſtendit᷑ pluri⸗
bus rationibus.
Dei. quia fides eſt de deo.ſed deus nõ po/⸗
teſt eſſe niſi vnicus verus deus. ergo nec
fides vera eſſe poteſt niſi ſit vnica que cre
dit de deo ea ſola que ſunt vere credenda.
Vlñn Ephe.uij. Vnus deus.vna fides.
vnũ baptiſma. Nam licet ſint plures arti
culi fidei. tamen omnes ſunt de vno vero
deo. Nec ſufficit ꝙ ctiam alia fides credit
vnũ deum quia ipᷣm non credit eo modo
q̊ deꝰ in ſcripturis reuelauit vt taliter cre
datur.ſ.deus incarnatus paſſus ⁊ huiuſ
modi ſed tantũmodo ea de ðo credit que
naturalis ratio dictat vt in pluribus.ſ.qꝙ;
deus ſit omnipotens et creatoꝛ omnium
⁊ huiuſmodi.ergo tali fide non meretur
eternam ſalutem. Nam vt Grego. dicit
Figes non habet meritũ cui humana ra⸗
tio pꝛebet experimentum. Sed fides xpᷣi
ana credit ſᷣm ſcripturas deum. ergo ⁊c.
Secunda ratio ex parte fidei quia cõ⸗
ſtat ꝙ vna fides contradicit alteri puta.
Fides iudeoꝝ credit chꝛiſtũ adhuc ven⸗
turum ⁊ negat Jeſum de virgine natum
quod ↄfitctur fides vera chꝛiſtiana. Itẽ
Machometica negat tiinitatem in deo.
⁊2 diuimitatem xpᷣi ⁊ paſſioneʒ.que credit
eccleſia ſancta catholica ⁊c. Item ſecta
huſſitane hereſis tenet ꝙ neceſſe ſit cõmu
nicari ſub vtraq; ſpecie ⁊ huiuſmodi. Sʒ
duo contradicto:ia nõ poſſunt ſimul eſſe
vera. ij. Periher. ergo non poteſt eſſe ve⸗
ra fides ⁊ per conſequens nec ſalunifera
niſi vnica que credit ſola vera. Nã vt Di
onl.vij.de di.no.dicit. Fides eſt circa ſim
pllicem ⁊ ſemꝑ exiſtentem pꝛimã veritatẽ
pꝛopterea fidei non poteſt ſubeſſe falſum
Ifm Tho.ij.ij.q.j. Tertia ratio ex par⸗
te cultus debiti.quia cultus vere deo de⸗/
biuus ſiue ſeruiuu deus non acceptat ab

Pꝛima ratio ex parte

homine contradicente diuine voluntati
nec dat ꝑꝛo cultu talis homimis ſalutem

eternam. Sed quia om̃is alia fides con⸗

tradicit in credendo diuine voluntati.qa
deus vult vt ſic in eum homies credant.
ſicut habet᷑ in articulis fidei catho lice cui
omnis alia ſecta contradicit vel contranũ
credit ⁊ ſic diuine voluntati reſiſtit.ꝙ aũt
ſic deus voluerit teſtatur omis ſcriptura
pꝛophetica ⁊ miracula diuina ꝑ mundũ
ab Aplis facta ⁊ a ſanctis ergo in alia fi/
de nõ eſt ſalus. ͤ Quarta ratio ex

parte remunerationiſ pꝛemij qꝛ de nõ po

teſt eſſe remuneratoꝛ falſitatis cum ſit pꝛi
ma ⁊ ſumma veritas ⁊ honitas. ſed quia
non poteſt eſſe vera fides niſi vnica cum
vna contradicat alteri ⁊ duo contradicto
ria non poſſint ſimł vera eſſe vt patuit ſu
pꝛa. Si ergo in qualibet fide ſaluaretur
homo deus illũ qui eſt in fide falſa remu⸗
neraret pꝛemio beatitudiſtis pꝛo illa qð
eſt impoſſibile. Iteʒ cũvna ſecta permit⸗
tit vicium aliquod fide catholica pꝛohi⸗
bituʒ.Exempli gratia.ſecta iudaica blaſ
phemiam Jeſu xpᷣi admittit. Item ſecta
machometica permuttit decipere ꝓximu
periurio ⁊ beatitudinem ponit in volup⸗
tate carnis. Item ſecta heretica admittit
ſumphicem foꝛnicationẽ ⁊c̃. Si ergo tales
deus ſaluaret in tali ſecta fidei falſe ſeq̃re
tur ꝙ deus vicia remuneraret celeſti pꝛe⸗

mio As eſt impoſſibile ⁊ contra uiſtici
ki qne dictat omne viciũ puniendũ

am
vt dicit Aug. ergo ſola fides chꝛiſtiana qᷓ
damnat omnia vicia ⁊ virtutes cõmen⸗
dat eſt ſalutifera. Elltima ratio ex par
te chꝛiſti qͥ eſt caput eccleſie ſaluãde Co⸗
locen.ij. Sed conſtat ꝙ caput non influit

vitam ⁊ ſenſum niſi mẽbꝛis ſibi vnitis.ſ.

per fidem ⁊ charitatem. Vnde a pᷣncipio
mundi nullus vnqᷓ; potuit ſaluani niſi in
fide mediatoꝛis xpi ieſu guem patres ve.
te.crediderunt ventuꝝ ⁊ pꝛedixerunt.Et
nos credunus iam veniſſe. vt patʒ ꝑ An
guſtiñ. ⁊ mgrm li.iij.di.xxv. Ideoq; hoc
caput eccleſie ſancte.i.xpus dominꝰ non
dat vitam gratie vel gloꝛie illis qui ſunt
extra vnitatem fidei eccleſie.ſ.indeis.ma⸗

chometic;.hereticis.ſciſmaticis ⁊ omnibꝰ
alienis a vera fide catholic. X Sʒz

3
I

dicer⸗
teſtan
mune
beret
Pelg
ſuß⸗
plat
ption
et y
diumn
patet
egu
ſesl

N.

luntks
Alten
escon⸗
tatic
rcanr.
ce
mmani
gait
ſocun

nundd

kaf
noe
öpo
ltpn
ui
un
lo
tſi

u
1e
mma
nobe
ablu
nſeas
gmni
up
nnt
onis
eſecſe
ſe
uiſte
inci
ng
omnen⸗
erpar
eC
nnfuit
nns⸗
naplo
nuſiin
reͤre⸗
t.
e
non
vl lun
ma
nnide

diceres.quid ergo de ſimplicib in veteri
teſtamento. qui quidẽ multi a pꝛincipio
mundi fuerunt ignoꝛãtes ꝙ filius dei de
beret moꝛ ⁊ crucifigi pꝛo ſalute hominũ.
Reſpondet Bonauen. ⁊ Magiſter vbi
ſupᷣ.ꝙ ſimplicioꝛes habuerunt fidem im/
plicitam de chꝛiſti paſſione ⁊ modo redẽ/⸗
ptionis.ſ.credendo in fide patriarcharũ
et ꝓphetarum quibus facta eſt reuelatio
diuina ⁊ ili habuerunt fidem explicitam
patet de Abꝛaham Moy. 2 pꝛophetis.
Itẽ diceres.quid de philoſophicꝭ qui
leguntur pulchꝛa dixiſſe. Nam Areſtoti/
les li.de pomo et moꝛte legit᷑ in extremis
dixiſſe. Ens entiũ miſerere mei. IJtem de
Platone plura bona legimus. Item de
Socrate. Diogene. Democrito. Pitha/

goꝛa ⁊ alijs. Ad hoc Bonauen. vbi ſup.

expꝛeſſe rñdet dicens.q phᷣi exquo carue⸗
runt fide xpᷣi ſuis virib vel vᷣtutibus ſci⸗
entijs et merias inherentes tanqᷓ; ſuꝑbi
a xpᷣi membꝛs ſeparati ſunt ⁊ a gaudqijs
Raradig iĩ excluſi ſunt. hec Bonauen. O g
homo noli gloꝛiari in ſapientia tua.nõ in
diuitijs ⁊ dignitate ſed in cruce dñi Yeſu
⁊ age penitentiam. yꝓ Circa tercium
de mirifica potentia fidei Notandum ꝙ
fides chriſtiana eſt adeo potentie mirabi
lis vt ſicit teſtatur xpᷣus dñs Marc.ix.

Omnia inquit poſſibilia ſunt credenti.

vbi Hiero.icit. Que ſunt omnia illa q̃
poſſihilia ſunt credenti niſi que in nomie
eſu.i.ſalutis poſtulantur cũ lachꝓymis

hec Hierony. Rationem ponit Xyra qͥa
fides inquit meretur de congruo vt cre/

denti detur beneficium.ſ.ſalubꝛe perom

nipotentiam dei. hec Lyra. aũt fides

omnia poſſit mirabiliter efficere oſtendi/
tur multipliciter. Pꝛimo in anima
humana omnia peccata remittendo ct

ſaluando.exemplum in Maggalena cin

chꝛiſtus dixit. Remittuntur tibi peccata

fides tua te ſalm fecit. Jtem Mar. vl/

timo. Qui crediderit ⁊ baptiſatus fuerit
ſaluus erit. Secundo in coꝛpoꝛe ſanan

do et a moꝛtuis reſuſcitando vt patet de

vtroq; in euangelio hodierno. Itẽ de La

vro. Tertio in celo ipᷣm a motu ſtare
faciendo. vt patet in Yoſue ca.x. Et retro

in multis alis. X

dei vidẽdo a beato Stephano. Quar
to in inferno liberando.vt patʒ de Tra⸗

iano per beatũ Greg.lberato. Quin⸗

to in deo fide concipiẽdo. Nam vt Aug.
olcit. Beata virgo fide concepit chꝛiſtuʒ
deum maximo miraculo. Item omnia ſa
lutifera impetrando. Jaco.j. Poſtulet ãt
in fide nihil heſitans et dabi᷑. Sexto
in angelo malo ⁊ etiam bono.nam fides

effugat dyabolum.j.Pe.vlti. Cui reſiſti⸗

te foꝛtes in fide.Et Mar.vlti. In nomi/
ne meo demonia eijdient.ſ.qui crediderit.
Item fides angelos bonos appꝛopinq/
re ad nos facit ⁊ videre illos. vt patet de
ſancta Cecilia ⁊ Tiburcio ſponiſo. qui ꝑ
fidem meruerunt Wcrgangelmn dei. et

mundo per fidem miraculis conuerſo et
omnimode efficacia miraculoſa repleto.
nam de xpᷣo dño Mar. xj. legitur. ꝙ mirã
tibus diſcipulis ⁊ dicẽtibo. Rabbi ecce fi
cus cui maledixiſti aruit. Rñdit ieſus di/⸗
cens. Habetis fidem dei. Amen dico vo
bis quicunq; dixerit huic monti tollere ⁊
mittere in mare ⁊ non heſitauerit in coꝛ⸗
de ſuo ſʒ crediderit qꝛ quodcũq; dixerit fi
et ei.hec ibi. Exem ad id legit᷑ in ſpecu⸗
lo exẽploꝝ.di.ix.ex.cxlv.⁊ etia in Pꝛomp⸗
tuario diſcipli.vicʒ ꝙ anno dñi.cxxv.Ca
liphus rex Tartaroꝝ conatus eſt extir/
pare xpᷣianos de rano ſuo qui habitabãt
mixtim inter paganos. vnus at de conſi⸗
liarijs ſuis conſuluit vt xpᷣianos vinceret
ex euangelio.nã xpᷣs deus xpᷣianoꝝ locu⸗
tus eſt ꝙ ſi quis xpᷣianus dixerit mõti tol
lere ⁊ mittere in mare ⁊ fliet ei. Rex itaq;

cõuocauit oẽs xpᷣianos ⁊ queſiuit.ſi ver⸗

bum xpᷣi ⁊ euangelium ꝑ omia verum ſit
Rñdentibus illis omnibus ꝙ ſic.ſtatim
cõminatus eſt eis ꝙ niſi infra decem dies
hoc facto oſtenderent oẽs perirẽt. Tunc
epiſcopi ⁊ ſacerdotes indicto ieiunio oꝛa⸗
bãt vt dũs ieſus fidelibs ſuccurreret.⁊ re
uelatum eſt vm epoꝝ ꝙ ſutoꝛ monoculuſ
dignus eſſet pꝛoferre illa verba ad mon/
tem ⁊ ſic populum liberare a periculo iſto
qui ex humiltate renuit ⁊ ſe peccatoꝛem

Berme Lxxy

gradiendo tempe Ezechie. vt patet Ela.
xxxviij. Item aperiendo ⁊ xpᷣm in dextra

eptimo in toto

Dominica.xxXIIi. poſt Pẽthe.

eſſe aſſeruit. Tandẽ ex obedien tia pᷣcepto

ſe ſubmiſit. Stantib &̊ chꝛiſtianis cũ cru

ce chꝛiſti ex ꝑte vna.⁊ rege Calipho par/

te ex altera cũ ſuo ppło.ille ſutoꝛ oꝛauit et

pꝛecepit monti vt ſe tolleret ⁊ ſic factũ eſt
ſtatim. Quo viſo rex baptiſat eſt et plu⸗
res cũ eo.⁊ ſic fides roboꝛata eſt?⁊ augmẽ
tata. Rogemus ergo chꝛiſtũ ⁊c.

SDñica eadem ſermo.iiij.ſcʒ de moꝛtis
doloꝛibus in coꝛꝑe ⁊ anima ac perditi/

n tua puella ſʒ doꝛmit Mat. ix.
euãgelio hodierno. Verba
ſũt ſaluatorꝭ nr̃i ieſu chꝛiſti in qͥb oſtẽdit
pᷣmo ſuã diuinã ptatem cũ dicit. Non eſt
moꝛtua puella.vbi Lyra. licet iquit eſſet
ioꝛtua ᷣm viã nature tñ nõ erat moꝛtua
chꝛiſto deo qͥ poterat eã ſuſcitare ita faciłr
ſiẽ homo põt aliũ doꝛmientẽ a ſõno exci/
tare.⁊ ſic chꝛiſtꝰ hec dic loquẽdo ſᷣm vᷣtu⸗
tẽ ſue diuine ptãtis q̃ intẽdebat reſuſcita⸗
re.Exẽplũ cũ rex intendit ſubleuare pau/⸗
pertatẽ militꝭ ſui dicẽtꝭ. Ego ſũ pauper ⁊
in ↄſpectu maieſtatꝭ vre indignus.Tunc
rex ſᷣm ſuã intẽtionẽ dicet illi. videb qꝛ nõ
es pauꝑ in ſignũ bñficẽtie.q.d. ego dita/
bo te. Sic in ꝓpoſito chꝛiſt/ loquit᷑ ſjᷣm in
tentionẽ ſue bnficẽtie. Scðo in his dict⸗
⁊ ſequentib oſtẽdit chꝛiſtꝰ ſuã pietatẽ qꝛ
hec vᷣba chꝛiſtꝰ dixit ex pietate ad confoꝛ⸗
tandũ in fide pr̃em ⁊ matrẽ puelle defun
cte. vñ ⁊ ex pietate itrauit domũ ⁊ tenuit
manuũ puelie ⁊ ſic reſuſcitauit eã.qᷓtenus ⁊

nos doceret ad pietatẽ exhibendam erga

moꝛtuos ⁊ de iſtis ptʒ ĩ euãgelio. Exq̊

hoc enangeliũ loquit᷑ de moꝛtua puella re

ſuſcitata ꝑ chꝛiſtuũ. iðo de ipᷣa moꝛte dolo
roſa in h̊ ſmõe agemꝰ ꝓ quo põt aliud eti
am thema poni.ſ.illud Ps. cxiiij. Circũ⸗/

dederũt me doloꝛes moetis ⁊ ꝑicula infer

ni inuenerũt me ⁊c̃. Doloꝛes dicit in plu⸗
rali qꝛ multi ſunt doloꝛes moꝛtꝭ magni

tã coꝛꝑales q; mẽtales ⁊ in futuro pena/⸗

les pꝛout patebit in ſermone iſto.pꝛo quo
tria miſteria notemus.

Piꝛimũ de moꝛtis coꝛꝑali doloꝛ.
Secundum de moꝛtis mentali me/

A Circa pᷣmũ de coꝛꝑali moꝛtꝭ dole ⸗

re q̃rit᷑ vtꝝ hõ in moꝛte ⁊ ale ſeꝑatõe a coꝛ

poꝛe habeat maximũ doloꝛẽ pꝛe omi alio
doloꝛe.⁊ poſſes arguere tali rõne.qꝛ tunc
.ſ. in moꝛte ſopiunt᷑ om̃es ſenſus a viuaci
tate ſua. Vñ plures videmus ꝙ q̃ſi dulci
ſõno leuiter moꝛiant᷑ ?⁊ Phus diẽ ꝙ moꝛs
ſenũ q̃ vocat᷑ marcedo dulcis eſt. Quõ g̊

tũc poterit ꝑcipi tã acerbi doloꝛ pꝛe oĩbꝰ.

Szʒz qd ð hoc ſit tenẽdũ valde vtile ẽ ſcire

oĩbus nobis.tũ quia om̃es ꝑ hanc viam
moꝛtis tranſibimꝰ neceſſario.tũ quia ad
patientiã pꝛegꝑamur. Nam vt Gꝛego. ait
Jacula q̃ pᷣuident᷑ minꝰ feriũt ⁊c. Rñdet᷑
itaq; ſᷣm mgrm Jacobũ Carthub.in tra
ctatu de aiabus exutꝭ a cosꝑihus alioſq;
doctoꝛes.Q, qᷓ;uis quidam homines vi
deantur dulciter ⁊ leuioꝛi motu in moꝛte
ob doꝛmire ⁊ pꝛeſertiʒ hoc videt᷑ in ſenibꝰ
in quibus parua eſt nature reſiſtentia eo
ꝙ ad vltimam deſtitutionem viriuʒ deue
nerunt. Similiter videt᷑ in diu languenti
bus ꝙ cum tranquillitate moꝛiunt᷑ nam
a circũſtantibus non videtur pena moꝛi⸗

entis illius qꝛ neſcimꝰ quid agatur intꝰ

in talibus. VFerũtamen hoc nihilominꝰ

tenendũ eſt ꝙ de lege cõmuni omnes ho/⸗

mings in moꝛte acerbiſſimũ doloꝛem ha
bent pꝛe omni alio doloꝛe citra moꝛtẽ ex
iſtente et hoc oſtenditur pluribus ratio
nibes.ẽ
dimo ex appetitu naturalis vnio⸗
nis. —“
Secundo ex conquaſſatione coꝛdis.
Tercio ex doloꝛe xpᷣi ⁊ eius moꝛtis.

AQuinto ex experimento certe reuela
tiõis. ”òMU
Pꝛima ratio accipitur ex appetitu na
turaſis vnionis ſcʒ anime ad coꝛpus. NHã
exquo anima humana ex nihilo creata eſt

ita ꝙ ante infuſioneʒ in coꝛpus nuſq; eſſe

habuerit ſʒ infundẽdo fuit creata et creã/
do infuſa vt dicit Augu.⁊ magiſter in.ij.

Tertium de moꝛtis totali perditio /

Quarto ex diuerſitate multiplicis paſ

.

ne.

line⸗

itoe

dole
kae
lalio

bune
piuad⸗
tdola

ner
o
ſcre
am
d
iit
et
4
N
N
none
ſenin
tied
zdae
Cbenti
tenam
zmont
urint
lomi
ſes ho/
vnhe
mier
ario

Vnio⸗

rdͤis⸗
utis⸗
lesel

ſeuel

ttune
s⸗ Ri
fen
ſccſe
aati
terineh⸗

Germo

Ideo tanto appetitu naturali vnita⸗ cõ

liuncta eſt coꝛꝑi ꝙ nũqᷓ; ſeꝑari vellet ab eo

Et qꝛ aĩa recedere cogit᷑ a coꝛꝑe ꝓpter in

temperãtiã ex diſcriſiatione qlitatu coꝛ⸗
poꝛe.⁊ ſpũs vitales ꝑ qͥs aĩa operat᷑ ĩ coꝛ⸗
poꝛe groſſeſcũt ⁊ defiuũt.⁊ potentia ani⸗/
me ſenſitiue inſtrumẽtales reddunt᷑ inba
ues ad oꝑandum Coꝛpuſ etiã diſponit᷑

* ——

ad coꝛruptionẽ vel putrefactionẽ nec põt

.

aĩa mouere mẽbra aut viuificare ⁊ oꝑari

in eis.ſicut cithariſta deſtruct coꝛdis nõ

poteſt cithariſare. Sic ergo natural appe

titus aie violenter rumpit.⁊ iſta violatio em accipii
eſt multũ penalis. vñ pena illa moꝛtꝭ ⁊ ſe Sicut p exemplo videmus vt Phus di⸗/

parationis excedit oẽs ſeculi penas alias
q;uis ab alijs nõ ſentiat. B Et no/
ta ꝙ q;uis etiã homĩ iuſto moꝛs ſit valde
doloꝛoſa ꝓpter hmõi ſegꝑationẽ oriam na

ture ſue.tamẽ infelix pctõꝛ qͥ non ſolũ na/
turali amoꝛe veꝝ etiã inoꝛdinata affectio
ne ſue carnis aglutinatus eſt multo vehe
mentius ⁊ amarius ſentiet hmõi violen/
tiam ꝑ quã nexuſ illi ⁊ viſcales nodi qͥb⸗
gaia ⁊ coꝛpus iũcti ſunt dirrumpunt᷑. Vñ

in li.de ſpũ ⁊ aĩa dẽ ca.xvij. Aia recedens
a coꝛpoꝛe tꝛahit oẽs potẽtias ſecũ.ſenſuʒ
imaginationẽ.ra tionẽ.intellectũ.cõcupi/⸗
ſcibilitatẽ ⁊ iraſcibilitatẽ.⁊ ex his m me/⸗
rita afficit ad doloꝛẽ vel delectationẽ.hec
ibi. nam iuſtus hõ licet afficiat᷑ ad doloꝛẽ
naturalẽ moꝛtis tñ ex bñplacito volunta
tis diuine hʒ ↄplacentiã ⁊ delectat᷑n hoc
ꝙ credit ſe ꝑ moꝛtẽ ituꝝ ad deũ ⁊ patriaʒ.

videmus exterius nihilominus agltur in
coꝛde intantum ꝙ om̃ia viſcera quatiant
omnes iuncture diſſoluant᷑.Et vt dicitur

ab expertis etiã ciſtifel rumpitur vel cre⸗
pet ac fel ꝑ os exitũ petit vel aliũde. Pꝛo

inde Solinus li.reruʒ dicit.ꝙ moꝛs tres
in coꝛde relinquit effectus. Pꝛimo quia
interius coꝛ ſcindit. Scòo quia venas a
ſanguine euacuat. Tertio quia in cũctis
ſenſibus veſtigia relinquit ſue pene.hec il
le. Talis autẽ doloꝛ acerbioꝛ eſt in pecca
toꝛibus ex impaciẽtia.ſed in bonis ⁊ ſan/
ctis mitigationem accipit ex amoꝛe dei.

cit ⁊ habetur in ſpeculo naturalium li.v.
ꝙ; om̃ia amara ſi calefiãt minꝰ ſunt ama⸗
ra. vt patet de naſturtio perfuſo calidioꝛi
brodio.ſimiliter de qbuſdã radicib alijs
Item de aqua maris que decocta dulceſ
it. Sic ſpiritualiter amaritudo moꝛtis
dulceſcit hominibus iuſtis caloꝛe diuini
amoꝛis. O ergo homo ama deum.
Tertia ratio ex doloꝛe xpᷣi ⁊ eius moꝛ⸗
tis Nam vt ſcribitur Hebꝛe.v. Xps cũ
clamoꝛe valido ⁊ lachꝛymis moꝛtuus eſt
vt per h oſtendat acerbitatẽdoloꝛis moꝛ

tis tali miraculo quia naturaliter nõ poſ

ſet homo clamare in hoꝛa moꝛtis omnib⸗
tunc viriby deſtitutis. Veꝝ quidemxpᷣs
dñs voluntarie ſuſcepit pꝛo nobis dolo⸗
res acerbiſſimos incomꝑabiliter pꝛe do⸗
loꝛe omniũ alioꝝ moꝛientiũ.tamẽ ex hoc
poſſumus arguere acerbitatem magnaz

3 infelix pctõꝛ oĩno recuſaret trãſtre ad moꝛtis etiã cuiuſiibet hominũ.pꝛo H

conſpectũ iudicis queʒ hic pctis impug/
nauit ⁊ odiuit.ideo totaliter afficit᷑ ad do

loꝛem ⁊ impacientiã. VFnñ Haymo ſuper

Apoc̃.ðt. Nulla maioꝛ acerbitas cuiuſ/

cunq; doloꝛis qᷓ; moꝛs ipᷣa pcipue homis
in pctõ moꝛientis.⁊ ſic pꝛtet. C Se

7

cunda ratio ex conquaſſatione coꝛdis.qᷣa

vt dicit Phus li.de motu coꝛdis. Coꝛ eſt

pꝛimũ viuens ⁊ vltimũ moꝛiẽs.licʒ ergo
membra exterioꝛa deſtituant᷑ viribi ĩ ho⸗

ra moꝛtis. tamen tota vitalis vis rema“
net in coꝛde vſq; ad vltimũ.⁊ ſic viget do
loꝛ in coꝛde.adeo ꝙ ſi poſſent membꝛa ex
terioꝛa moueri magna ſigna doloꝛis vide
remus. pꝛout ⁊ in quibuſdam cernimus
foꝛtiby iuueniby. In alijs aüt in quib nõ

*

ſtus tam acerbam penã ſuſcepit.
Exemplum ad id narrat Ceſanus ⁊ ha/
betur in ſpeculè exemploꝝ.di.vj. Exem/
plo.cij. ꝙ cũ quidã pꝛioꝛ de oꝛdine regula/

rium hoſpites collegiſſet menſa pꝛepara?

ta ipᷣe ſopoꝛe miro afficit᷑ vt videretur ſibi
ꝙ moꝛeretur niſi doꝛmiret. ⁊ cum ſe recli⸗
naſſet mox quidam frater eius cõuerſus
doꝛmitanti pꝛioꝛi ii apparuit dicẽs.Do
mine cũ licentia veſtra vado.et ille. q̊ va⸗
dis. Rñdit conuerſus.ad deum vado qꝛ
moꝛtuus ſum in hoꝛa iſta. Et pꝛioꝛ dixit.
Cum multi perfecti viri tranſeant ꝑ pur
gatoꝛium quid eſt qð tu dic te abſ. olute
iturum ad deũ. Ille rñdit. Habebã in cõ

ſuetudine vt quotiẽs coꝛam crucifixo trã

ſi rem talem oꝛõnem dicerem. Dñe Jeſu
ꝑ ulã amaritudinem acerbiſſimã quã ſu⸗
ſtinuiſti pꝛo me in cruce maxime quando
ania tua egreſſa eſt de coꝛꝑe tuo. miſerere
anime mee in egreſſu ſuo et ſic exaudiuit
deus oꝛõneʒ mea vt ſine purgatoꝛio irem
ad dñm. Et pꝛioꝛ dixit.Quomõ fuit tibi
moꝛienti. Rndit. Flidebat᷑ mihi in ago/⸗
nia ꝙ totus mũdus eſſet lapiſ vnus ⁊ pꝛe
meret pectus meũ ⁊ coꝛ.⁊ ſic ptʒ ꝓpoſitũ.
OQuarta ratio ex diuerſitate multitudi/⸗
nis paſſionis qꝗᷓ tunc triſticiã ⁊ doloꝛẽ fa/
cit in aia. ꝓut de h̊ dicemꝰ in ar.ij.hꝰ ſer⸗
monis. Ultima ratio ex experimento
certe reuelationis. Nã vt ſcribit Cyrilluſ

atriarcha in epla ad Augꝰ. de miracuł

eati Hiero.ꝙ cũ tres moꝛtui fuiſſent re⸗
ſuſcitati q;diu decetero vixerunt ſine iter/
miſſione flebant. Cũq; Cyrillus interro
gaſſet vnũ illũ coꝛã alijs duobi.cur tã di/⸗
re fleret. Reſpõdit inter cetera d.ꝙ aĩa re

ſoluta fuerit a ſuo coꝛpoꝛe tam grandi do
loꝛe ꝙ mens nõ capit humana.nec ego in

quit niſi certa experientia didiciſſem cre/⸗
dere potuinem qꝛ oĩis anguſtia quã hõ ex
timaret nihil reputat᷑ reſpectu illiꝰ angu/⸗
ſtie. heu cur nõ aduertent moꝛtales qͥbus
hoc eueniet qð tüc mihi.hec ⁊ multa alia
ibidem. Itẽ de Laʒaro etiam reſuſcitato
dic Augꝰ.ꝙ nũqᷓ; de cetero riſerit memoꝛ
illlaꝝ penaꝝ quas exꝑtus fuerat. ve ergo
peccatoꝛi impenitenti. E Lirca ſecũ
dum de meroꝛe mẽtali in hoꝛa moꝛtis no
tandum ꝙ ꝓtũc peccatoꝛib pᷣcipue qnq;
genera tſticie ⁊ meſtiſſimi dolorꝭs accidũt
Ipter qð feſtinare debeꝝt ad penitentiã.
Pꝛuma meſticia cogitationis.ſ.ſluctu⸗
oſe quia cogitat de vxoꝛe ⁊ filijs relinquẽ
dis ⁊ partum de duutijs multum ſibi di⸗
lectis.partim cogitat ⁊ ſperat de lõ ga vi⸗
ta adhuc poſſe habere.⁊ cum hoc fluctu⸗
at cogitando de egritudine quo tota mẽ/⸗
te fertur ſepius vt dicit Greg. Unde
exemplũ legit᷑ de quodam diuite qui duʒ
moꝛeretur alloquebatur diuitias dicens

O theſauri mei en moꝛioꝛ iuuate me nüc

oſculabatur aurum flens ⁊ argentum.d.
Cur non venitis mecum.ſic lamentabat᷑

De vxoꝛe ⁊ filijs palacio ⁊c. Item.d.En
tot famulos habens nullus illoꝝ pᷣcedit

Dominica. xxIiII. poſt Pẽthe.

me parans mihi hoſpitium vel ſaltem p

pꝛima cena futura nullus etiam me comi
tatur. ⁊ ſic vas aureum dentib ſtringes
cum dyabolo expirauit. Secunda me

ſticia hoꝛroꝛis ex demonũ viſione qͥ tunc

innumerabiles aſſiſtent vt rapiant velut

lupi rapaces pꝛout patet ꝑ doctoꝛes ⁊ re
uelationes pꝛedictas. Tertia meſticia
externitionis pꝛo offenſione. Vñn Chꝛyß.
de egreſſu anime dicit. Penſandum eſt cũ
lam peccatrix anima vinculis carnis ab⸗
ſoluitur qᷓ; amaro terroꝛe concutit᷑.conſci
entie ſtimulis laceratur. recolit omia ſce⸗
lera ⁊ inaniter amiſiſſe penitentie indulta
tempoꝛa. ploꝛat diem vltionis imminere
ſatagit adhuc ꝑmanere ſed compellitur
lre.ſ.ad iudicium. Quarta meſticia du
bitationis.ſ.de ſalute ⁊ quid ſibi ↄtingat
in iudicio pꝛo finali manſionis deputati/
one vtrum in carcere infernali pꝛo illo ſe⸗

ro manebit ac de cetero en perpetuũ aut

in purgatono aut in celo ꝑmanſurus erit
quis nõ timeat tala cum irreuocabi/
lis erit ſententia pꝛo ſe vel contra. Sʒ di
ceres. Nonne ⁊ iiſti de hmoi incertitudi⸗

ne timebunt in moꝛte. Rũdetur ꝙ q;uis
⁊ luſti timeant tamen differenter. Sicut
exempligratia duobus poſitis in carcere

quoꝝ vnus ſciens ſe eſſe reum moꝛtis ex/⸗
pectat ſuſpendi.⁊ alius ſciens ſe non pcc/⸗
caſſe habet ſpem liberandi.cum educunt᷑
de carcere ule timet iſte cõfidit. Sic vtiq;
contingit peccatoꝛi ⁊ iuſto cũ per moꝛteʒ
educunt᷑ de carcere coꝛpoꝛis.O ergo pec/⸗
catoꝛ penitere Vliltuma meſticia de
perditionis.ſ.omis bomi ⁊ anime ꝑpetuo
ſine fine.⁊ de hoc dicemus ſequeęeti articu
lo. CLCirca tertium de totali perditione
in moꝛte. Nota duas pꝛincipales regulaſ
Pꝛima ꝙ bonus chaiſtianus ex omnibuſ
que in moꝛte amittit lucrum ſibi acquirit

Sed per oppoſuuʒ ſcda regula eſt ꝙ ho⸗

mo malus omnia tota eter in moꝛte ſine

fructu perdit. Et oſtendunt᷑ dicte regu

le. Pꝛimo de bonis mundiahb.ſ.vxoꝛe fi
lijs diuitijs ⁊ huiuſmodi.nam omnibus
talibus pꝛiuat᷑ homo per moꝛtem.ſʒ difi⸗
ferẽter quia peccatoꝛ ſine omi fructu om
ma perdit. Sicut legitur de diuite epulo

ne quiex omnibus bonis ſuis nec guttã

aque

n.J
er ten
ordina
Vroꝛem
fetur⸗
curnitq
prinap
enplo⸗
mpude
minere
bellisf
mortis
mnaſcu
llense
boe
bus pe
Korvn
N
debur
iner
ds
R
Dor
tr
gll
niſe
der.
dn
ap
por

A

hona
mbus
buse⸗
lir.

iUmen

gloꝛiof
Poꝛan
tankin
llbus,
ammbor
morter
onis
bonis
itom

he.
ſlten,
necni
ſngis
ndame
ene
nvelut
Nes 1fe
neſtica
Dyß.
meſtaä
nisab/
onſaj
laſce,
culne
tnere
luwur
1d1

ni
t
ahit
Go
nucht
Gui⸗
Dt
nnen
e
e⸗
nant
nq
torg
dhe⸗
lade
enne
ma
nnone
gu⸗
nbu
guint
ghof
telne
efeg
worf
nbus
hof
monn

gi

ermo

aque potuit pꝛo refrigerio habere. Luce vt bene viuẽdo bene moꝛeremur ⁊ ſic nõ
xvj. Juſtus autem ⁊ fidelis chꝛiſtianus periremus cum malis eterna moꝛte. O

ex tempoꝛalibo boms teſtamentum bene chꝛiſtiana anima cõſidera quõ te perdis

oꝛdinando lucratur ſuffragia facienda ꝑ

vxoꝛem vel filios ⁊ per executoꝛes vt libe
retur ⁊ pꝛtemietur. Exemplum hic oc/

currit quod legitur de quodã Saladino

pꝛincipe ſaracenoꝝ.⁊ habet᷑ in ſpeculo ex/⸗
emploꝝ. di.uiij. exem.lix. Saladinus
apud Damaſcũ cum ſciret ſibi moꝛtẽ im⸗
minere vocauit ſignifeꝝ ſuũ.d. Tu qui in

niſi penitueris de peccatis.age ergo peni
tentiam.Et rogemus xpᷣm vt ⁊(.

l. de turbulẽto tte antixpᷣi ꝓe finẽ mũdi.

bellis fers vexillum meũ fer nunc vexillũ Nit tũc tri
moꝛtis mee.ſ.vilem pãniculũ ꝑ totã PDaſ/ ¶ite beie el ?
maſcum clamitãdo. Ecce rex oꝛentꝭ mo
riens ex om̃ibus bonis ſuis non fert ſec’ä
niſi hoc vile lintheamen.ſic erit de omni⸗

e bulatio magna qualis non
fuit ab initio mũdi vſq; mõ

bus peccatoꝛibꝰ. Verũtamen vt ſcnbit᷑ euangelio hodierno. Verba hec dixit ſal

Ro. viij. Diligentibi deũ om̃ia coopera⸗
tur in bonũ. quia pꝛo dilectiõe vxoꝛis ha
bebunt ineffabilem dilectionem ⁊ dulce⸗
dinem beatitudinis.pꝛo filijs omnes ſan
ctos ⁊ beatos angelos.pꝛo patre deum.
pꝛo matre beatam Mariã. gaudiũ ergo
bonis ſed malis ve. Secũdo oſtendu/

tur pꝛedicte regule de bonis anime oĩibuſ
quia anima bona ꝑ moꝛtem lucratur dei
vlſionem ⁊ eternam beatitudinẽ.ſʒ mala
perdit ſe ⁊ om̃es potentias. Matth.xxv.

Ibunt hi in ſuppliciũ eternũ.iuſti autem

in vitam eternã. Tertio de bonis coꝛ/
poꝛalibus.O quale teſtamentũ facit pec
catoꝛ in moꝛte dum aiam dat vyabolo et
bona temꝑalia mundo.coꝛpus aũt Kr⸗

mibus.⁊ poſt reſurrectionẽ eternis igm/⸗

bus ⁊c. Sed iuſtus licet ad tempus vſq;
reſurrectionem detur in carne vermibus

tamen inde acquirit lucrũ reſurrectionis

gloꝛioſe. Vñ canit eccleſia. Deus cui coꝛ
poꝛa noſtra non pereunt moꝛiẽdo ſʒ mu⸗

tant᷑ in melius. Quarto de bonis ope⸗
ribus.quia malus homo omnia oꝑa eti
am bona a pueriœa facta perdit ꝑ malaʒ
moꝛtem. Sʒ iuſtus de omibus operibuſ

bonis gaudebit perpetua Vltimo de

bonis celeſtibus quia malus ĩ moꝛte per
dit omnia merita paſſionis chꝛiſti ⁊ bea⸗

te Marie ⁊ omnui ſanctoꝝ ac beatoꝛum
celeſtium nil conſequẽdo ex ullis.ſʒ iuſtus
omnia illa lucratur in moꝛte.O ergo cha

riſſimi q;to conatu deberemus ſatagere

uatoꝛ noſter de futura antixpᷣi ꝑſecunõe

in qua ſancta eccleſia xpᷣiana maximã tri/

bulationẽ patietur. Vñn Berũñ.tractans
verbũ psS.illud. Ecce in pace amaritudo
mea. dicit ꝙ tribulatio eccleſie fuit ama⸗/
ra in perſecutione tyrannoꝝ.amarioꝛ in
perfidia hereticoꝝ.amariſſima in ſimula
tione falſoꝝ xpᷣianoꝝ.quia mmultas aias
decipiunt fraudulenter.ſedſuper omnes
erit pꝛeamariſſima in perſecutione anti⸗
chꝛiſti.tum quia eccleſia tũc ceſſabit a mi
raculis.tum quia antichꝛiſtus multa ma
la faciet in chꝛiſtianos. VYñ Grego.x viij.
moꝛał.dicit. Tunc antiquus hoſtis totũ
mundum conturbat ⁊ totiſ viribꝛ eo ma
gis inſurgit quo finẽ mundi ꝓximioꝛem

conſpicit.ſcien.tentandi licentiã ſibi tollẽzæ

dam ⁊ ſe de ꝓximo in inferno foꝛe claudẽ
dum. Pꝛoinde eccla Romana in hac do⸗
minica finali legit hoc euãgelium quod
loquitur de fine mundi ⁊ perſecutione an
tichꝛiſti. Et quia textus euangelij huius
eſt nimis pꝛolixus.ideo eum pertranſeo.

Itaq; exquo hoc euangelium agit de

tempoꝛe finali citra quod pꝛecedere habʒ
aduentus antixpᷣ:.ideo de tempoꝛe circa
finem mũdi ageñ.tria myſteria notemus
pꝛo hoc ſermenr.
Pꝛimũ de pᷣ cedentiũ ſignoꝝ obſᷣuatõe
Scom de eccle ⁊ xbᷣianoꝝ deſolatione
Tertiũ ð ꝓmeritoꝛia pctoꝝ ↄſũmatõe
G Circa pᷣmũ de obſeruatõe ſiꝗꝝ Notã
dum ſᷣm docto.ꝙ circa finem mundiſunt

Dominica vltima poſt Penthe. ſer.

neq; fiet Matth. xxiiij. et in

tria ſigna ſollicite obſeruanda quia ſunt
valde periculoſa quib ↄiecturari poteſt
de appꝛoximatione aduetus antechriſti.
Puꝛmũ ſignũ ðꝛ antichriſti expectatio.
com dẽ eccłexpᷣiane ſciſio
Tertiũ ðᷣꝛ multiplicis belli ꝑturbatio
Pꝛimũ iquã ſignũ de atichriſto qꝛ Aug.
xx.de ciui. ⁊ Holkot ſuꝑ li. Sap. dieien
generaliter credendũ eſt ⁊ tenendũ ꝙnon
erit finis ⁊ aduentus xpᷣi ad iudicium an
teqᷓ; fiat aduentus antichriſti in mũdum
Ratio qꝛ deus ſic oꝛdinauit.vtʒ ꝑ Aptm
ij. Theß.ij. Rogamus vos frẽs ne terrea
mini q inſtet dies dñi . niſi venerit dil/
ſeſſio ᷣmũ ⁊ reuelatus fuerit hõ pcti filiꝰ
ꝑditionis ⁊c̃. Hoc ãt oꝛdinauit deus ſie⸗
ri. Pꝛĩo vt electi ꝑ hmõi tribulatões ꝓbẽ
tur ⁊ merita ac pᷣmia tanto maioꝛa acqui
rant ex vᷣtute conſtãtie. Scðo vt infideleſ
in talem peſſimũ viꝝ Antixpᷣm credeñ.⁊
oẽs mali ↄfundant᷑ ampliꝰ in xpᷣi iudicio
ſubſequẽdo. Sʒ qliter debeant tꝑe an
tichꝛiſti fideles ſeios obſeruate ne deci⸗
piant᷑ ⁊ pereãt cũ illo. Apᷣs dñs nr in hoc
euãgelio tradit pulcra documẽta in mv⸗
ſterio. Pꝛimũ eſt vt Kinras a iderent
Igeo xpᷣs ðt in euan. Eũ videritꝭ abho/
minationẽ deſolatiõis ꝗᷓ dicta eſt a Dani
ele ꝓpha ſtantẽ in loco ſctõ qͥ legit intelli /
gat. nã vt Apłs St. Ipᷣe antichꝛiſtꝰ ſede/
Ber in templo ſctõ ⁊ adoꝛari ſe faciet tãq;
ſit deus. Sʒ H eſt recurrendũ ad ſcptu⸗
ras ſacras qꝗ pᷣdicũt eũ foꝛe peſſimũ ⁊ ab/
hominabilẽ criminoſum. ſʒ ipᷣe ſcripture
pᷣdixerunt xpᷣm foꝛe veꝝ deũ ⁊ hoĩeʒ ſan/
ctiſſimũ oĩ gra plenuʒ. nam iſte erit vnus
modus antixpᷣi q̊ decipiet homĩeſ ꝙ falle
exponet ſcripturas de ſe retoꝛquendo ⁊ ſe

xpᷣm pᷣdicãdo.̊ h̊ remediũ docet xpᷣs vt

vey intellectũ feneamus. Scom eſt ꝙ
vera miracula diuinitꝰ facta ꝑ xpᷣm ⁊ ſan
ctos eius recogitet ↄ falſa miracula anti/
pp̃i qb ſcðo mo decipiet hoĩes. Ideo xpᷣs
diat. Tüc qui in iudes ſunt.i.in ↄfeſſiõe

⁊ ſcripturis ↄtentoꝝ. Tertiũ eſt vt bo/
na tꝑalia ⁊ ꝓſpera mũdi ↄtemnerecuret.
qꝛ tertio mo decipict antixpᷣs multos per
talia.ſ.ꝓmittendo diuitias honoꝛes.O

fidei fugiant ad mõtes.i.ad altitudinem
ꝓfectionis vite ⁊ miraculoꝝ in euangelio

ſi nũc veniret antixpᷣs q; multi auari.am
bitioſi ⁊ camales ſibi adhererent. Ideo
xpᷣs diat nõ deſcẽderẽ ad tollendũ de ſe⸗

culo q̃ſi de domo aliqͥd.ſ.tꝑale. Quar⸗

tum eſt vt toꝛmenta coꝛꝑis nõ foꝛmidet.
qͥbus antixpᷣs q̃rto plures vincet. Jdðo di
cit. Oni in agro.ſ.certaminis eſt nõ curet
de tunica ſua.i.de coꝛꝑe ſaluꝛdo Qui⸗
tum eſt vt vicia carnalis concupie cuitet
qꝛ antixpᷣs laxabit ſua lege carnalia vicia
vt ꝑ hmõi plures attrahat. Vñ Grego.
xxxij.moꝛał ðt.Oẽs quoſ in ſtudio carna
lis vite ĩuenerit antixpᷣs iugo ſue dãnati⸗
onis aſtringet. ꝓpterea xpᷣs dicit. Ve pꝛe

gnantib ⁊ nutrientibi.̊ eſt carnali vicio

vel affectu grauatis qꝛ nõ cuadent. Se
xtum eſt vt ſancte oꝛõm operiq; et feruẽti
