de ciuit.dei dicit. Factus eſt malo dign⸗
eterno qui hoc in ſe ꝑemit bonum quod
eſſe poſſet eternum.hoc eſt bonum gratie
in pᷣſenti ⁊ gloꝛie ꝑpetue ĩ futuro. Ter⸗
cia ratio ex culpe in firmitate quia pecca⸗
tum moꝛtale eſt grauitatis infinite eo ꝙ

eſt offenſa contra deum infinite maieſta⸗
tis.⁊ infinitum bonũ diuinum contem⸗
nit. Dicit autem phᷣus.v.ethico.ꝙ pena

culpe taxatur ſ̃ᷣm dignitatẽ illius qui of/
fenditur. Vnde. maioꝛi pena punitur qͥ
alapam dat in faciem regis F qui eam
t hoc patz
etiam extra de ſentẽ.excom.ca. Cum illo
rum. S. NHos autem.ac inſtit᷑.de iniurijs.
S. Atrox. Ergo peccato moꝛtali iuſte de/

betur pena infinita nõ acerbitate ſed ꝑpe

tuitate. Quarta ratio ex diuine ꝓmiſſi

onis fidelitate. quia deus pꝛo bonis ope
ribus que in nobis deus oꝑatur ⁊ modi
ca ſunt a parte noſtra ꝓmiſit ⁊ dat pꝛemi

um eternũ. Ergo per contrariũ mala pec
catoꝛum que remanebunt ꝑpetuo in ho
mine poſt moꝛtem.quia nõ ſunt deleta ꝑ
penitentiã in pꝛeſenti. iuſtiſſima equita⸗
te debent puniri ſine fine. Quinta ra⸗
tio accipitur ex emptionis iuſta lege. Nã
bꝛeui emptione ùcquiritur ius poſſiden⸗
di ꝑpetue.ff. de actionibꝛ empti ⁊ vendi⸗
ti.l.pᷣma. Sed quia peccatoꝛ vendit ſe⸗
ipſum in ſeruum diabolo peccatoꝛũ ere.
vt dicit Ambꝛo.xv.q.j. Non eſt.ergo iu⸗
ſte poſſidetur a diabolo in ꝑpetuum.
Serxta ratio ex foꝛi iudiciali equitate.
uia videmus in iudicio iuſticie legalis ⁊
oꝛo ꝙ pꝛo furto vł latrocinio ⁊ huiuſmo
di malo bꝛeui temꝑe cõmiſſo damnatur
quis ꝑpetua pena.ſ.excecatiõe.vel ma⸗
nuum abſciſione.aut decollatione ⁊ moꝛ
te.ita ꝙ a pꝛiuatione nunq; fit regreſſus
ad habituʒ.j. Perierm.Et carere tali mẽ

bro eſt pena ꝑpetua niſi deus illõ reddat
in reſurrectõne generali vt credimus. er⸗
go iuſticie diuine pᷣ᷑ omnibs eqͥſſime ma⸗
gis competit vt ꝑpetuo puniat᷑ peccatũ.
O ergo pctõꝛ ꝑtimeſce penas eternas et
age penitentiäã. ꝓ Quo ad ſecunduʒ
notandũ eſt breuiter ꝙ eternitas penarũ
agnoſcit᷑ foꝛe duriſſime grauitatis pꝛeci⸗
pue ex ſex conſideratõib eius. Prima ẽ
Deſperatio quia ſciẽtes ꝙ nunqᷓ; liberabũ
tur habebũt incõſo labilẽ deſperationeʒ.
Sapiẽtie.iiij. Vſq; ad ſummum deſola
buntur et erum gemẽtes. Exemplum de

homine qui ex data ſẽtẽtia ſcit ſe cõburẽ⸗
dum vel occidenduũ. Secunda ẽ anxia

mortis deſideratio. Nam Apocalip̃.ix.
Delſiderabũt moꝛi et moꝛs fugiet ab eis

Sed diceres. viuere et eſſe immoꝛtalẽ?
eſt d electabile.ix. ethicoꝝ. ergo videt᷑ꝙq ĩ

hoc habebũt cõſolationẽ.quia liberi ſunt
a moꝛte que eſt omib terribiliſſima. Re⸗

ſpondet᷑ m Tho.in.iuiij.di.xliiij.ꝙ viue⸗

re ſᷣm ſe quidem ẽ delectabile ſed viuere ĩ
penis cõtinuis et maximis ſicut eſt in in/
ferno nõ eſt cõſolabile ſed potius augmẽ
tum penarũ. Vt em̃ pſal.dicit.Moꝛiſ de
paſcet eos.quia cõtinue erũt in acerbiſſi/
mo doloꝛe moꝛtis nec tamen moꝛi pote⸗
runt.O qᷓ; libẽter occiderent ſe ſi poſſent
Tercia eſt tediatio.ſi em̃ quis in lecto
etiã molli ſic poneret᷑ ligatus vt ibidẽ in
uertibiliter iacere haberet decẽ annis ma
gna peng ſibi eſſet ex tedio.quãto magis
infernalib penis ligari immobilit᷑ imꝑ/⸗
petuum. Quarta eſt immitigatio.quia
nec ad ictũ oculi vnq; pena ibi mitigatur
nec intermittit᷑ vt dicit Richar. Quinta

eſt pᷣuatio ab omni bono. Nã diues epyu

lo nec guttam aque habere potuit. Luc.

xvj. Sexta infinita afflictio in omni ma

io ſcʒ quo ad durationẽ.quia nullũ ma⸗
lum pene finem habebit. Unde dato ꝙ
ſingulis diebus rmnmmodo vnã guttam la
chryme funderet ibi q̊ss intantũ ſucceſſi⸗
ue excreſceret ꝙ multiplicaret᷑ ſuꝑ multi⸗
tudinẽ guttarũ totius maris ⁊ omnium
fluminum in infinitũ. Ve ergo pctõꝛi.
EQuo ad terciũ g̊ exẽplũ accipeqð
ſcribit᷑ in hoꝛalogio ſ ple. li. .c.j. ꝙ ſi eſſʒ
aliquis mons lapideꝰ maximus vſq; ad

circumferentiã celi.et quedã auicła mille

annis ſemel veniẽs roſtro auelleret ex eo
tantũ quantũ eſt granũ papaueris.⁊ ite⸗
rum poſt alios mille annos ſimiliter face
ret.et ſic deinceps.Si potes cogita quan
do mons ille totaliter cõſumeret᷑. adhuc
ꝓfecto damnati conſolatiõem haberẽt ſi

poſt ↄſumptõem totius illiꝰ montis libe

rarentur a penis. Sed nec tã longe ſe li⸗

berari ſperãt. O ergo qᷓ; amariſſime flẽt

ve ⁊ ve clamantes imꝑpetuũ. et maledi⸗
centes diei natiuitatis ⁊ ſibijpᷣis ⁊ oĩbus
creaturis. Rogemus ergo dñm ieſum vt

det nobis gram penitẽtie ⁊ eruat ꝛc.

De eadem dñica Sermo.ij.ſcʒ de dei

miſericoꝛdia magna ſimul ⁊ iuſticia.

m minus ſerui illius dimiſit euʒ.
⁊ debitũ dimllit ei. Mat. xviij
7 in euãgelio hodierno. Dñs ieſus ĩ ꝑa⸗
bola hulꝰ euãgelij duo pᷣcipua de ðo do⸗
cuit. Prio qͥde ꝙ deꝰ ſit ſũme miſicoꝛſ ꝑcẽ
do peitẽtib.ſcðo ꝙ ſit diſtrictiſſime iuſtꝰ
puniendo pctõꝛes nõ veracit᷑ penitentes
ſicuti et de his pᷣs.olim pᷣdixerat pᷣs.lxj.
Duo hec audiui.qꝛ ptãs dei eſt ⁊ tibi do

mine miſericoꝛdia.qꝛ tu reddes vnicuiq;

iuxta oꝑa ſua Et hoc põt eſſe alið thema

Lyra. Poteſtas inqͥt dei eſt ad punien /

du ſᷣm rigoꝛẽ iuſticie.et tibi dñe miſeri⸗
coꝛdia ad ꝑcendũ ſcʒ et pᷣmiandum peni
tentes. Jdeoq; chriſtꝰ dñs de dei miſeri
coꝛdia in hoc euãgelio dicit verba pᷣmiſ⸗
ſa thematis. Miſertus dñs dimilit euʒ.
Et poſtea de diſtricta iuſticia dei oſten/
dit diceñ.ꝙ hunc tradidit toꝛtoꝛibus do:
nec redderet omne debitũ. eo ꝙ iſte pecca
uit cõtra ꝓximũ. Mira certe iuſticie dei
diſtrictio.qꝛ eui remiſerat penitenti omia
peccata tandẽ peccanti dimiſſa exegit. vt
patet ĩ euãgelio Itaq; de miſericoꝛdie
7 iuſticie dei magnitudine in boc ſᷣmõe
tria myſteria dedarabimꝰ
Zrimn de miſericoꝛdie pᷣeminentia
Secundũ de iuſticie ſtricte ↄueniẽtia.
Terciũ de miſcòtie diuine abũdantia.

A Lirca primũ de peminẽtia Querit

vtrũ miſericoꝛdia dei erga hoĩes ſuꝑemi

eſe⸗
1ſue
n
ahu
ciſ
lbe
eſeli⸗
nefi
edi
ibus
un

edei

—

nz
W
i
10d
W
neinſb
ſtentes
told
miati
zihene
punten
emntnt
unſal
amien
öni
hiſr eu;⸗
tioſtnt
bosdor
ſeyag
ſige de
Utlofni
ſncotdie
oefmet

pennu
Genielin

Gic
6lpem

—

Bermo

neat et maioꝛ ſit qᷓ; iuſticia. an econuerſo be que miſericoꝛdiã dei et beneficia non
iuſticia ſit maioꝛ q; miſicoꝛdia. Rõ q̃ſti/ ſentiat. IJdeo pſal. Miſericoꝛdia dñi ple

onis huiꝰ eſt. qꝛ ſunt quedã ſcripture que

pᷣferunt miſericoꝛdiã. Nã pᷣs.dicit. Sua
uis dñs vniuerſis et miſeratõnes eiꝰ ſuꝑ
omnia oꝑa eius. Itẽ Eph.ij. Deꝰ diues
eſt in mipicoꝛdia.qð nõ dicitur ð iuſticia
Et Jaco.ij. Suꝑexaltat miſericoꝛdia iu
diciũ. Vbi glo.dicit. Mißicoꝛdia ſuꝑpo
nitur i iudicio.Ex qͥbus patet ꝓpoſitum
Sed in contrariũ eſt qꝛ ſcribit᷑ Eccłi.v.
De ꝓpiciatu peccatoꝝ noli eſſe ſine metu
neq; adijcias peccatũ ſuꝑ peccatũ. Ne di
cas miſeratio ði magna eſt. miſericoꝛdia
em̃ et ira ab illo cito ꝓximat ⁊ in pctõꝛes
reſpicit ira eius. Item Chryb.dicit. Tu
dicis quia miſicoꝛdia dei magna eſt ĩimo
maioꝛ eſt qᷓ; putas.ſed nõ minoꝛ eſt eiꝰ iu
ſticia.hec ille.ꝙ̊ equaliter ſunt.Ad q̃ſtio⸗
nem ergo et 3 5cleta obiecta reſpondet᷑
ſm doctoꝛes theologoſ pᷣcipue Rayneriũ
in ſũ ma ſua.ti.de miſᷣicoꝛdia dei.ꝙ qᷓ;uis
deus benedictus ſit in ſe equaliter miſeri
coꝛs ſicut et iuſtus.eo ꝙ o ia deo attribu/⸗
ta ſunt equalia ⁊ eque infinita vt dic Au
guſtinꝰ li.de trini.vicʒ put ſunt in deo.ni
hilominus quo ad effectus miſericoꝛdia
dei eſt maioꝛ qᷓ; iuſticia.quia deus ex ſua
bonitate magis vult ſᷣm miſericoꝛdiã a⸗
gere cum hominibus qᷓ; ſ̃m ſuam iuſticiã
tamen quantũ licet ſalua iuſticia.Et hec
oſtendemus plurib rationibus
Prima ratio euidentie maniteſtiois.
Nuam videmꝰ ꝙ iuſticia aliquãdo eſt oc/⸗
culta: et ſola miſericoꝛdia eſt manifeſta
vt in iuſtificatõne impij. Aliquãdo autẽ

apparet econuerſo. ſcʒ iuſticia manifeſta.

⁊ miſericoꝛdia occulta.vt in punitõe par
uuloꝛũ ſine baptiſmo decedentiũ. Aliq̃n
do autẽ vtraq;.ſ.miſericoꝛdia et iuſticia
ſunt occulta vt in tribulatõe iuſtoꝝ. ſicut
fuit Job Hieremias ⁊c̃.Et in infirmita
tibus vel moꝛte paruuloꝝ baptiʒatoꝛuʒ.
Aliquãdo vero vtraqʒ ſunt mamifeſta vt

in damnatõne maloꝝ vbi iuſticia eſt ma

ni feſta in punitõne eterna peccatoꝛum.
Eſt etiam miſericoꝛdia manifeſta ĩ eo ꝙ
punit deus illos citra condignuʒ vt dicit
Auguſt. Itaq; qᷓ;uis nobis nõ ſemꝑ ap

pareat tamẽ nulla creatura eſt in toto oꝛ? /

—

na eſt terra.Et idem. Miſericoꝛdia do⸗
mini ab eterno vſq; in eternũ.Sed q̃n/
doq; abundantioꝛ inuenit᷑ miſericoꝛdia.
ita vt mulro minoꝛ videatur iuſticia vicʒ
quãdo peccatori magno dei inimico in⸗
fundit᷑ prima gratia vt conuertatur. ⁊ tã
dem quando in celo pᷣmiatur cum beatis
ſup:a omne meritũvt dicit Augꝰ.Exem
plum habemus in latrone ſero penitente
cui dñs dixiti. Hodie mecum eris in ꝑa⸗
diſo. VUnde q̃ʒuis aliquãdo iuſticia artet᷑
vt patet in pᷣdictis iſtis.ſed de miſericoꝛ⸗
dia Chryſo.in tractatu de paſſione dicit
ſic.Non artat᷑ numero.nõ clauditur fine.
nullas omnino habet metas diuina cle⸗

mẽtia.ſit qui inuocet erit qui exaudiet.ſit

qui peniteat erit qui indulgeat. Nam la⸗
tro penitens hoꝛa vltima iuſtificat᷑. Hec

ille. B Secunda ratio cõtinẽtie fa

cilioꝛis. Nam ſi queratur. Quid videat᷑
deo facilius an continere iram. an conti⸗
nere miſericoꝛdiã ſuam. Ad hoc Caſſio⸗
doꝛus ſuꝑ pſal.lxxvj.vbi dicit᷑. Runquid
obliuiſcetur miſereri deus aut cõtinebit
in ira ſua miſericoꝛdiã ſuam dicit ſic.Fa⸗
cilius eſt deo ↄtincre irã ſuã que ab eius
tranquullitate cognoſcit᷑ aliena q̃ʒ miſeri
coꝛdiam que eius maieſtati eſt ꝓpria ⁊ in
diuiſa. Quapꝛopter non ira continebit
miſericoꝛdiã ſed miſericoꝛdia continebit
iram.ſi tñ in hoc ſeculo cõuerſio deuota p
ueniat. Hec ille. Tercia ratio indulgẽ
tie pꝛomptioꝛis. Quia Hiero.dicit ð pe
ni.di.j.ca.Quia Nuinitatis inquit natu
ra clemens eſt et pia magiſq; adi ndulge
tiam ꝓna q ad vindictam. In huius ſi⸗
gnum miſericoꝛdiã deus nulli negat pe⸗/
tenti vt debet. Vnde pᷣs.lxxxiij. Tu autẽ
domine ſuauis et mitis et multe miſicoꝛ

die omnibo inuocantiba te. Sed vindictã

differt vſq; ad moꝛtẽ etiã cũ pctõꝛ ðmere
ret᷑. Quarta rõ licẽtie largioꝛꝭ.qꝛ ðs lar
gioꝛẽ licentiã dedit mĩe ex ſua clemtia q̃ʒ
punitõi ex iuſticia.⁊ h̊ ðclarat᷑ ſic. Pꝛimo
qꝛ vt Hiero.ſuꝑ Jonam dicit.Deꝰ miſe
ricoꝛs ꝑatus eſt ſaluaꝛe clementia quos
nõ poteſt ſaluare iuſticia.hec ille. In hu⸗
ius ſignum vt poſſimus euadere licentiꝰ

eternam penã et conſeqͥ miſericoꝛdiã de
dedit nobis angeloꝝ miniſteria ⁊ ꝓtecti /
ones ⁊ ſanctoꝝ iterceſſiões.⁊ pᷣcipue ma⸗
trẽ mibicoꝛdie Mariã. Sic eĩ plimi eua/⸗
dunt ex iuſticie manu.patʒ de Craiano ⁊
alijs ꝑ ſanctos liberatis. Secũdo qꝛ deꝰ
ſm iuſticiã nõ põt niſi illuʒ qͥ demeruit ꝑ
peccatũ puniri damnare.nec põt plꝰ pu⸗
nire niſi qntũ demeruit iülle.ſed ſᷣm miſe/
ricoꝛdiam licentiꝰ et libere põt omnẽ ho⸗
minem pctõꝛem qui nihil meruit ↄuerte/
re ⁊ ſic ſaluare.⁊ etiã iuſtũ płꝰqᷓ; meruerit
pᷣmiare. Sed et licet ꝑ miſicoꝛdiã oĩa fa
cere que deꝰ vult. etiã ſi talia nõ licerent
ſm iuſticiã ſtricrã. Pꝛoinde dic Richar.
ſuꝑ Apoca.li.]. O qᷓ; mira circa nos di⸗
uine pietatis dignatio qͥ etiã in ſanctꝭ ſu
is maximis ſi diſtricte vellet ↄ eos agere
inueniret vnde eos iuſte damnaret.et ta⸗
men etiã peccãtes reuocat. ꝑeuntes libe
rat.hec ille. Vltima rõ efficacie mirabili
oꝛis amoꝛis.qꝛ deus amoꝛoſus plura mi
rabilia fecit.maioꝛiſq; amoꝛis ſigna exhi

buit ſᷣm miſ̃icoꝛdiã qᷓ; ſᷣm iuſticiã fecerit

vel vnqᷓ; facturus eſt. Primũ mirũ maxi
mũ ꝙ deꝰ cx mipicoꝛdia voluit incarnari
Vinde Berũñ. Juſticia allegabat dñe.ſi
genus hũanũ nõ ꝑmittit᷑ in damnatione
ſui pctĩ ego ꝑire habebo. Mißicoꝛdisa al/
legauit ꝙ deberet genꝰ hũanũ ſaluari.et
ipᷣa pobtinuit ꝙ de ſententiã dedit vt ex
mipᷣicoꝛdia liberet᷑ hõ tali iuſticia mediã⸗
te vt dei fil fieret hõ et ſatiſfaceret. De
cundũ mirũ ꝙ cũ vnica gutta ſanguĩs xpᷣ i
ſuffeciſſet ꝓ redemptõpe totiꝰ mũdi vt di

cit Berñ.tamẽ ex miſericoꝛdia xpᷣs totũ

ſanguinẽ fudit. Jdeo pᷣs. Apud dñũm mi P

ſericoꝛdia et copioſa apud deũ redemptõ
Terciũ mirũ eſt ꝙ qntũcunq; ſint pec⸗
cata hoĩs maxima ⁊ multa ⁊ quotiẽſcun
q; iterata ac qntũcunq; diuturna etiaʒ a
pncipio mũdi vſq; ad finem de oĩa ex mi
ſericoꝛdia remittit vere penitẽti.etiã ſi tã⸗
tũmodo in extremis vᷣe peniteat. Vñ eze
chiel. xviij.
erit nõ re.⁊c. Item Hiero.ad Paulam.
Nunq; eſt ſera ↄuerſio dũmodo ſit vera.
O ergo hõ feſtina ad dei miſericoꝛdiam.
CCLirca ſecundũ de iuſticie ſtricte cõ
nenientia.exquo in h̊ euãgelio hodierno

nacũqʒ hoꝛa pctõ:ꝛ ingemu

xpᷣs dñs dirxit ꝙ miſertus dñs dimiſit ſer

uo omne debitũ.i.peccatũ. Sed iſte ſer⸗
uus eũ noluiſſet dimittere ꝓximo veniax
petenti exegit dñs ſuꝑ eum omne debitũ
Quo docemur in myſterio ꝙ hõ manenſ
in vno peccato de quo nõ penitet nec vult
illud relinquere ⁊ tñ penitetiã agit de ali

is peccatis nullũ peccatũ ſibi dimittitur.
nec miſericoꝛdiã ↄſequet᷑ etiã de illis alijſ
de quib penitet. Queritur ergo qmo⸗
do magne miſicoꝛdie dei cõueniat iuſti⸗

cia tam ſtricta.vt ꝓpter ſolũ vnicũ pecca⸗
tum moꝛtale nõ faciat miſericoꝛdiã etiaʒ
de alijs de quibus quis penitentiã agit.
ſed damnet ĩ ꝑpetuũ ⁊ puniat tam illud
peccatũ reſeruatũ qᷓ; omnia alia pctã ĩ ta
li homine.Ad quod reſpondet᷑ ſᷣm theo⸗

logos et canõiſtas pᷣcipue Richar.?⁊ Bo

nauẽc᷑.in.iiij.di.xv.ꝙ optime ſic conuenit
diuine miſericoꝛdie ſimul ⁊ iuſticie.⁊ om
nino ſic deus iudicat hominẽ.ita ꝙ ſi vnꝰ
mille peccata moꝛtalia feciſſet ⁊ de ilł pe
nitentiã ageret ſingul annis confitẽdo et
lugendo.et tamen in vno peccato interi
ꝑmaneret.puta quia nõ reſtituit c poſſz
aliena. vel quia irã tenet decẽ aut plurib⸗
annis. vel meretricẽ tenet.⁊ ſic de alis.et
cum tali vno peccato moꝛeret᷑ nec h̊ vnuʒ
nec alia mille peccata ſibi remittent᷑.ſed
puniet᷑ in inferno ꝓ omniby ⁊ ſinguł. Et
hoc oſtenditur ””ůM
PDrimo ratõe ſumpta ex ſcripturis
Secũdo ratione ↄtrariatõis
Tercio ratione falſificatiõis
Quarto rõe ꝑfectionis.
Altimo ratoe exemplificatöls
Prima ratio eſt ex ſcripturis.quia Jaco
bi.ij. habetur. et ponuur extra de regulis
iuris.c.defleat.ſic.Qui totam legem ſer⸗
uauerit offendat autem in vno factus eſt
omniũ reus.Sed quare hoc.niſi quia vt
eiuſdem ca.j.ſcribitur.quodlibet peccatũ
cum cõſummatũ fuerit generat moꝛtem

ad Roma. vj. Stipendia peccati moꝛs.

Sed manente homine in moꝛte non po
teſt ſimul eidem vita ĩeſſe cũ vita ⁊ moꝛ:s
ſint contraria:ergo in tali non poteſt mi⸗
ſericoꝛdia dei effectũ vite facere remitten
do peccata.ſic moꝛtuo coꝛde nullũ mẽbyꝝ
poteſt vitam habere ſed qðlibet moꝛitur

—

—

Seci

heceat

eniten
znoſole
a atio⸗
ore
mont
n
.deus
totüdin

—

Bermo

Secũda ratio dicit᷑ ↄtrariatõis.qꝛ omne
peccatũ moꝛtale ↄtrariat᷑ gratie ði ſine q̃
peccatũ remitti nõ poteſt:et facit deo ini
micũ.ergo manente vnico peccato gr̃a ⁊
miſericoꝛdia remiſſiõis nõ poteſt ha beri
Tercia ratio falſificatõis quia deus pec
cata nõ dimittit ſine penitetia vera. Sʒ
vt de pe.di.v.c.falſas Grego.dicit.Falſa
penitentia agit᷑tum ſpꝛetis pluribus de
vno ſolo quis nõ penitet.ergo ⁊c̃. Quar⸗
ta ratio ꝑfectõnis.quia deus ꝑfectiſſimꝰ
nihil facit imꝑfecte. Cũ ergo iuſtificatio
impij ſit opus der debet eſſe opus ꝑfectũ
eo Aug. de pe.di.iij.c. Sunt płes dic
ꝙ deus nunq; veniaʒ dimidiã dat ſʒ aut
to tũ dimittit ꝑ miſericoꝛdiã aut nihil di
mittit ſᷣm oꝛdinatam iuſticiã.Exẽpli gra
tia. Rex non vult in domo ſua ſeruũ tene
re qͥ partim ſibi ſeruiat ⁊ partim regẽ ipᷣʒ
occidere querat ſed vult ꝙ ſit om̃ino fide
lis. D¶ Alctima ratio dicit᷑ exẽp lifica
tionis.Quia vt Augꝰ dicto ca.ſunt plu
res. dicit. Sunt plures quos penitet pec
caſſe ſed nõ oĩno.reſeruant em̃ ſibi qdam
in qbus delectent᷑ non aduertẽtes domi

num.l.ieſum mutũ ſimul et ſurdũ a de/
monio liberaſſe. ꝑ hoc docens nos nüq; F

niſi de oib ſił poſſe ſanari. Nam et que
habuit ſeptẽ ömonia.ſ.Magdalena ab
eadem non ſex ſed omnes ſepteʒ expulit.
Et legionem ab alio eijciens neminẽ reli
quit ex omnib qͥ liberatũ poſſideret oſtõ
dens ꝙ etiã ſi peccata ſint mille opoꝛtere
de omnib penitere.et nullũ reſeruari de⸗

bere. Si dicas. nunqͥd ergo meliꝰ mi⸗

hi eſt vt de alijs nullã agam penitentiaʒ
quãdo ſcio vnũ peccatũ quod relinquere
nolo in meipo. nec de illo penitere volo.
Reſpondeo ꝙ ꝓpterea nõ eſt deſperandũ
ſed fac penitentiã de quibuſcũq; potes.
hoc em̃ valet nihilominus vt facili poſ
ſiſ etiam de alijs multis penitere. vł ſal/
tem in hoꝛa moꝛtis meliꝰ teipᷣm recogno
ſcere et conuerti. Valent etiã ad alia tꝑa⸗
lia multa ad que valent oꝑa bona in pec
cato moꝛtali facta.O ergo peccatoꝛ excu
te te ð puluere peccatoꝛũ quantũcũq; po
tes. E Exẽplũ ad pᷣdicta legit᷑ i.iiij
lib ro dyalogoꝝ Gregoꝛij.ꝙ qͥdam mõa/

chus in monaſterio cum exterius videba
tur totus religioſus:ad extrema ꝑductꝰ
fratres ad eum conueniẽtes putabant il⸗
lo moꝛiente aliqͥd magni boni ab illo au⸗
dire. Ille autem tremens dixit Quando
me ieiunare vobiſcũ credebatꝭ occulte e⸗
go co medebã.et ecce nũcad deuoꝛanduʒ
dꝛaconi ſum traditus. qui cauda ſua col/
ligauit genua mea. Caput vero intra os
meum immittẽs ſpiritũ meum ebibit et
extrahit. His dictis ſtatim defunctꝰ eſt.
Ad idẽ legitur in ſpeculo exemploꝛum
diſt. v. exemplo.cxxij.ꝙ ſanctiſſima muli⸗
er Maria de Ognies multis lachrymil
rogabat deũ ꝓ anima ſue matris iã ante
defuncte. Et die quadã in eccleſia vidit
pꝛope ſe tenebroſum ſpiritũ aſtare.et int᷑/
rogauit quis eſſet.Et ſpiritus Ego inqͥt
ſum mater tua.Cui Maria.Quomodo
tibi eſt. Tunc illa ait. Male nec poterũt
me pᷣces tue iuuare quia ꝑpetuo ſum dã⸗
nata.eo ꝙ nutrita ſum ⁊ ſciẽter vixi ex hiſ
que per iniuſta mercimonia et vſuras ac
quiſita erant.nec ablata volui reſtituere.

nec penitentiã egi.et ſic me et omnia bo⸗
na que feci ꝑdidi.et diſparuit. Patʒ g̊ ꝛc.
Circa terciũ de abundãtia mibicoꝛo⸗

die dei HNotandũ ꝙ quilibet homo chri⸗
ſtianus debet de dei miſericoꝛdia maxi⸗

mas gratias agere.eo ꝙ miro modo exhi

betur nobis ꝑ omnia eius abundantia.
Et hoc oſtendit᷑ pᷣcipue quinq; modis di
menſionis vel quãtitatis Primo enim
miſericoꝛdia dei erga nos eſt altiſſima.pᷣ
cellit enim etiã angetdꝛũ creationeʒ ⁊ glo

rificatõnem. Vnde Auguſtin* ſuꝑ Jo⸗
hannẽ dicit. Judicet qui poteſt vtrů ma⸗

ius ſit iuſtos angelos creaſſe et gloꝛificaſ
ſe qᷓ; impios iuſtificare. Certe ſi equali/
ter eſt deo vtrũq; poſſibile hoc maioꝛis ẽ
miſericoꝛdie. Hec Auguſ. Reuera o qᷓ;

mirum hoc eſt. Et ratio ᷣm Richar.iĩ.iiij

diſt. xy.quia impius dei inimicus magiſ

eſt indignus cõparatiuc ad gratiã dei dvũẽ

dam ſibi qᷓ; angeli iuſti ad głiam. Cũ em

ſint ſine peccato et amici dei magis ſunt
gloꝛia digni. Secũdo debemus ma-
gnas gratias agere deo de abũdãtia mi/
ſericoꝛdie eius quia eſt latiſſima płꝰqᷓʒ ter

Dominica. xxI.poſt pentbe.

ra et totum celum. Ideo Augꝰ. ſuꝑ Jo/ poſt veniam peccat. Indignus eſt vita q
hannẽ. Maius eſt vnũ iuſtificare impiũ poſtqᷓ;ᷓ ſanatus eſt ſeipᷣm vulnerat.ſ.moꝛ
qᷓ; creare celũ ⁊ terram. Ratio quia in cre tali vulnere. Sic qui ſeipᷣm poſt gratiaʒ
ando celum et terram dixit deus et facta ſoꝛdidat. Etenim chriſt?“ Lu. xj. dicit. Fi

ſunt omnia.ſed in iuſtificando impiũ
tuit deum incarnari et pati ⁊c̃.Tercio qꝛ

ũ oꝑ unt nouiſſima hominis ill peioꝛa

ꝛio/
ribus.ſ.ex ingratitudine recidiuant.Et

— *

miſericoꝛdia dei eſt ſuper nos longiſſima hoc poteſt etiã poni ꝓ alio themate huiꝰ

—

gquia ab hoꝛa conceptiõis vſq; ad totum ſᷣmonis. Pꝛoinde in ꝑabola hodierni e⸗/

tem pus vite et a pꝛogenie in ꝓgenies a
ſeculo in ſeculũ. Ideo beata virgo dixit
Luce.j.Et miſericoꝛdia eius a ꝓgenie in

uangelij dñs ieſus docet ꝙ cum de/ remi

—

ſiſſet omia peccata ſeruo.⁊ poſtea ille pec

caſſet in conſeruũ ſuũ non remittendo illi

pꝓgenies timentib eum. Quarto quia us offenſam ſed irã tenendo. Tocauit il⸗

eſt ꝓfundiſſima. Pſal. Cõfiteboꝛ tibi do
mine deus meus in toto coꝛde meo ? gli

ficabo nomen tuũ in eternum. quia mibi

lum dñs.ſ.ad iudicium et ſeruum nequã
eum appellando increpauit.⁊ omne de⸗

bitũ exigi iuſſit in penis ab eo.vt patʒ in

coꝛdia tua magna eſt ſuꝑ me. eruiſti ani⸗ euangelio. Itaq; de recidiuatõe tria my

mam meã ex inferno inferioꝛi ſcz pꝛeſer⸗/

uando ab eterna damnatiõe. Vltimo

quia eſt multũ copioſiſſima. VUnde Bef.
ſermone de miſericoꝛdia dñi dicit. Sep⸗

temĩ me video miſicoꝛdias dñi. l. g qui
bus gratias agere debeo. Prima eſt ꝙa
peccatis multis me cuſtodiuit in que ceci
AQiſſem niſi cuſtodiſſet. Secunda qꝛ con/
unerſionem meã expectabat cum ego bꝛio
longaui iniquitatẽ. Tercia quia contritt
onem contulit cũ ego letabar vt male fa/
cerem. Quarta quia me penitentẽ ſuſce⸗
pit. Quinta quia virtutẽ pſeueradi dedit
Serxta quia gratiam tribuit. Septima
quia ſpem obtinendi gliam pᷣſtitit. O er
go ⁊ tu peccato? diſce his modis ð dei mi
ſericoꝛdia gratias agere vt tandem wvale
98 cum chriſto regnare. Amen

Her eadem dominica. Sermo tercius
ſcʒ de recidiuationis ingratitudine

Mcauit illũ
V dominus.et ait illi.Serue ne
gquaz omne debitũu dimiſi tibi
quoniã rogaſti me ⁊c. Math. xviij. ⁊ in
euangelio hodierno. Miſericoꝛs et miſe/
ratoꝛ deus pẽitenti ro mittit peccata. Sʒ
mira eſt hominũ ingratitudo ꝙ poſt pe⸗
nitentiã iterato recidiuant in peccata. nã
Chrxſoſt.in omel.dicit. Ingratus eſt qᷣ

7
.

ſteria noremus ꝓ ſermone
Rin dicitur aggrauationis
ecundũ dicit᷑ ꝑiclitationis
Terciũ dicit᷑ remediationis
B Lirca pꝛimũ Sde aggrauatõe. qua
liter ſcilicet per recidiuationẽ aggrauant᷑
pꝛeterita peccata a deo dimiſſa alique q/
ſtiones occurrunt.
Pria de pᷣteritoꝝ peccatoꝝ reuocatõe.
Secunda de reatus ingratitudis mẽ/
ſuratione. M
Tercia de penitentie iniuncte ꝑ recidi
uum interruptione.et eius exolutõe reſi⸗
dui poſt moꝛtem SJM
Prima queſtio eſt vtrũ recidiuatio ag
Grauet pᷣterita peccata per penitentiã di⸗

.

miſſa reuocando in recidiuante illa oia.

Hec queſtio grauis oꝛitur ex euangelio
quia dicit᷑. ꝙ debita dimiſſa ſeruo ſcʒ ne⸗
quam dominꝰ poſt illius recidiuatõnem
reexegit. Super quo paſſu euãgelico fa/
moſiſſ imi doctoꝛes.ſcʒ Auguſtinꝰ Gre⸗/
goꝛius Bedaq; cõcoꝛditer dicunt ꝙ pec⸗
cata dimiſſa redeant in recidiuãte.Deni⸗
q́; ib idem Rabanꝰ dicit ꝙ non ſoluʒ pec
cata que homo poſt baptiſmũ egit repu⸗
tabunt᷑ recidiuanti ad penã.ſed etiã oꝛi⸗
ina le peccatũ in baptiſmo dimiſſuʒ.hec
ille. Quid ergo tenendũ ſit. Sed ad hãc
queſtionem rñdetur ſᷣm Scotũ ſuꝑ.iiij.
di. xxij. q. vnica. Item Michar. eadeʒ diſ.
⁊2 Tho. alioſq; ꝙ peccatũ remiſſum ſiue
oꝛiginale ſiue actuale moꝛtale vel venia/

ſidem
ſeczq
Agteat
heratbe
ſrect

õ

s

negneane⸗

Ulen
lblerel
Monred
Jienn
ſerincon
vogemp
tdeleto
Kum
le
minn
konem
Oedqn
aidee
fütredn
Nrrerun
Uurdin⸗
mume
eſtape
dnfch
ſeqc
kedel
gult⸗
fthe
ſtnaza

Denczt
denann
ſtalagn
caruor.
lideoſia

munr

oqron
Garttan.

eyltenei

Mneaueg
uunenme
nodemnog
Aloscin
Pecegta ſn
(ter, E

Mi n ſpe
Cchefe

4

ng
lino:
kgui
dicn F
a Nol
and.E
tebu
Allepe
endolli
Ae G
nne dels
vatzin
mang,

te gua
rmant
Aigbe

tenccnĩt
udis mil

geh il
Glmtöertß

Gdinstog

enitmtüd,
mmelloft
duronen

,0 Gren
ſii,ea

nuunghar

nonlolezet

piͦtgt n
lad aio

Selalhi

cgii l

nu.

.
Germo
le idem in numero in ſe redire non poteſt.
neq; quo ad culpã vel maculaʒ neq; quo
ad reatum vel penã. quia vt dicit᷑ij ð ge
neratõe.nulla res eadem in numero po/
teſt redire niſi ꝑ diuinã potentiã. ſed deo
autoꝛe nullus peccat vt patet ꝑ Auguſt.
lib.lxxxiij.qſtionũ.ideo peccatũ pᷣterituʒ
non redit idem in numero quo ad culpã.
Item nec quo ad reatũ redit quia hoc eſ⸗
ſet inconueniẽs clemẽtie dei immẽſe vt p
eodem peccato iam ꝑ penitentiã punito
⁊ deleto iterato puniret.cum ſepᷣtum ſit
Naum..ſj.Deus nõ iudicabit bis i idipʒʒ.
Igdeo Bela ſius papa de pe. di.iiij.c.diui
na inquit clementia dimiſſa peccata ĩ vl/
tionem vlterius redire nõ patit᷑.
Sed quõ ergo intelligendũ eſt hoc ꝙ pꝛe
dieti doctoꝛes famoſi ex ̊ euãgelio dixe/⸗
rũt redire. Ad hoc aliqui vt Pꝛepoſitinꝰ

diyxerunt ꝙ non ꝑ quodlibet peccatũ rede
unt dimiſſa ſʒ tmnmodo per quatuor. Pri

mum eſt odiu fraternũ vel ira. Secudũ
eſt apoſtaſia a fide Terciũ eſt contemptꝰ
confeſſionis cum quis dolet de peccatis
ſed cõtemnit confiteri. Quartũ eſt dole/⸗
re de hoc ꝙ penitentiã egit ⁊ peccatũ reli
quit. Vnde vᷣſus. Fratres odit.apoſtata
fit.ſpernitq; fateri.vᷣ. Penituiſſe piget p/⸗
ſtina culpa redit. Et de his peccatꝭ Tho
mas dicit.ꝙ nec ꝑ iſta quatuoꝛ redeunt
peccata dimiſſa quo ad maculaʒ vel etiã
penam pluſqᷓ; ꝑ alia peccata.ſed in iſtigꝭ
eſt aliquid ſpeciale pᷣ alijs peccatꝭ.qꝛ hec
quatuor cõtrariant᷑ non ſolum remitten⸗

ti deo ſicut omnia alia peccata ſic contra

nantur ſed inſuꝑ contrariant᷑ etiã reme⸗
dio quo remitti habet pecca tůũ.ſcʒ pᷣmum
charitati.ſecundũ fidei.terciũ ⁊ quartum

penitentie. Pꝛopterea o tu homo chriſti⸗

ane caue ſummo conatu ab iſtis. Veru/⸗
tamen melius ad queſtionẽ rñdetur ſᷣm

modernos doctoꝛes ſeᷓ̃ntes Scetum ⁊

alios cõmuniter concoꝛdañ. ꝙ.ſ.dimiſſa
peccata in recidiuãte dicunt᷑ redire dupli⸗

citer. VUno modo quia recidiuãti debet᷑

eadem pena ꝑpetue damnatõis in gene⸗
re que antea ꝓ peccatis debebat᷑: licʒ nõ
eadẽ in ſpecie vel numero.tamẽ eadeʒ in
genere.quia ſicut ante penitentiã fuiſiʒ ꝑ

LII

petuo puniendus. Sic et poſt recidiuati
onẽ qᷓ;uis non equali intenſione penarũ.

Alio modo quia recidiuatio tanqᷓ; circũ⸗

ſtantia aggrauat peccatũ recidiuij ob in⸗

gratitudinẽ de beneficio remiſſionis ac/⸗

cepto.nam ex recidiuo grauius iudicat᷑.
Sicut ſi latro vel fur ſemel captus et di⸗
gnus ſuſpendio ex miſericoꝛdia dimittat

⁊ poſtea iterũ furatur.de hoc grauiꝰ iudi

catur. Item qꝛ homo in penitetia ſpopõ
dit ſe nolle peccare in poſterũ ideoq; plꝰ

obligatur et conſeqᷓnter grauius peccat.ſi

cut qui vou it caſtitatẽ grauius peccat lu⸗

uriando contra duas obligatões ſcʒ pᷣce

pti dei dicentis. Nõ mechaberis.⁊ inſux

voti ꝓmiſſi.Sic ergo in recidiuante gua

tur peccatũ ſeqns.⁊ ſic pᷣterita redeunt ĩ
genere quodãmodo vt patuit.O g pecca

toꝛ deſine pecarrre J Sed ãqſtio ſecũ
da eſt vtrũ in recidiuãte exurgat menſura
tanti reatus ex ingratitudine q̃nta fuit ex

pᷣcedentiũ peccatoꝝ grauitate. Ad h̊ rin/

det᷑ im Scotũ vbi ſupꝛa ꝙ nõ ſꝑ eq̃lis pe
ne reatus exurgit in pene intenſione vel
acerbitate ex tali recidiuatõis ingratitu/
dine.quia quãdoq; quantitas peccati in
quod quis recidiuat eſt młco m inoꝛ ex ge
nere ſuo qᷓ; peccata illa que prius erãt di
miſſa.ſed ꝓ menſura pcti eſt plagaꝝ rea
tus vel modus. Deutero.xxv. Nec hmõi
ingratitudinis circũſtantia dat ſi ibi tãtaʒ
quantitatem. quia iſta ingratitudo rea/
tum pene incurrit ſᷣm menſurã qua fit in
debite contra dei pᷣcepta.que frequent᷑ mi
noꝛ eſt qᷓ; fuerat quauntitas peccatoꝝ pᷣte
ritoꝝ.Exempli gratia.Si qͥs pus pecca
uerat ĩ homicidio blaſfemia adult᷑io ⁊ ſu
ꝑbia.⁊ ꝑacta pnia recidiuat ĩ vnũ tiimoõ
iſtoꝝ. reatꝰ huiꝰ recidiui minoꝛ eſt oĩbi pᷣ
teritis pctĩs ⁊ ſic nõ debet᷑ ei tãta pena in
intẽſiõe acerbitatꝭ q;ta debebat᷑ ptitꝭ pec
catis. Verũtñ q; tũ ad duratõeʒ eqlis pe
ne reatus exurgit.qꝛ ꝑpetuã penã hʒ ꝓ re
cidiuo ſic ꝓ illis.hec ex Scoto. Exẽpluʒ
ad id narrat᷑ in Annulo ꝑte.ij.c.xxiij.⁊ in
bmõib⸗ Meffret ꝙ erãt Pariſiꝰ duo ſocij
turpiter viuentes.Accidit ꝙ vnus eoꝛuʒ
moꝛtuus eſt. Poſt cuius moꝛtem quadã

die alius ſocius elus ibat quodã campo

æ audiuit clamoꝛẽ miſabilẽ acceſſit ꝓpius
et vidit caminum ignis et duos nigerri⸗
mos ethiopes malleis quendã percutien
tes. Et ille clamabat Tie mihi. ve mihi.
Et qui folles calcabat ſic ꝑſonabat.Sẽ/

per et ſemper ve et vndiq; ve. Cum au⸗

tem quereret Quis ibi cruciaretur. Re⸗
ſpondit vnꝰ malleatoꝛ. Anima ſocij tui.
Perterritus queſiuit ille. Quanto tem/
poꝛe pena iſta duraret. Malleatoꝛ ait.
Semper ⁊ ſemꝑ. At ille. Quare. Reſpo
dit iſte. Quia ſemper peccare elegit. ⁊ ſic
a recidiuo nõ cauit. Tunc vilio diſparuit
R CTercia queſtio eſt. Quid de illis
qui penitent de ſuis peccatis et peniten/
tiam iniunctã anteqᷓʒ totam explerent re
cidiuant in moꝛtale in quo decedũt vtrũ
pꝛo reſiduo penitẽtie inexplete perpetuo
puniantur in inferno. Ad hoc Richardꝰ
2 Thomas in quarto. diſtinctõne.xxj. di
cunt.ꝙ ſi ante recidiuationẽ homo expleſ
ſet totam penitentiã de illis peccatis de 4
bus penituit nullam penam haberet in
inferno ſed tantũmodo puniretur de pec
cato recidiuatõnis et pꝛo ingratitudine.
Sed ſi non totam penitentiã expleuit re
manet obligatus ad ſolutionẽ reſidui pe
ne etiam poſt moꝛtem. Vnge ſi poſt reci
diuum in peccato moꝛiat᷑ damnatur. Et
quia in peccato moꝛtali deceſſit Jdeo ꝓ
peccatis pꝛioꝛibus dimiſſis quo ad cul⸗
pam: non tamen quo ad penam totam.
xo ꝙ nondũ ſatiſfecit implendo peniten/
tiam punietur in inferno pena eterna per
accidens quia ĩ peccato moꝛtali nulla pe
na eſt ſatiſfactoꝛia in conſpectu dei. Si/
cut et veniale peccatum coniunctũ moꝛta

li eternaliter punitur in inferno: non per

ſe vel ratione ſui ſed per accidens.ſcilicet

pꝛopter peccatũ moꝛtale quod permanet

et in eo non poteſt fieri ſatiſfactio de ve⸗
niali etiam. vnde pꝛo reſiduo penitentie

inexplete debet puniri talis in inferno ꝑ/

petue per accidens ratõne moꝛtalis reci⸗
diuij in quo deceſſit. Iſta tamẽ pena erit
minus intenſa qᷓʒ ſi illa peccata non fuiſ/
ſent dimiſſa. Sed Scotus ſuper.iiij.di.

xxj. dicit contrariũ.ſcilicʒ ꝙ pꝛo peccato

vVeviali etiam adiuncto moꝛtali ſiue in p⸗

Dominica.xxi.poſt Pẽthe.

ſenti ſiue in inferno ſiue alibi nõ debetur

pena niſi tempoꝛalis.qua ſoluta erit ho
mo liber ab illa. ſiue per ſe ſiue per acci⸗
dens. Rario quia veniale peccatũ eſt ta⸗
lis offenſa que ſufficienter punitur per tẽ/

poꝛalem penam. Et quia deus punit ci⸗

tra condignũ vt dicit ſctůs Auguſtinus:
2 eſto ꝙ puniret ſᷣm rigoꝛem iuſticie vſ;
ad condignum adhuc eſſet omnino iniu
ſtum infligere penam eternaʒ pꝛo illo cui

ſm ſe debet᷑ pena tempoꝛalis. Vnde q̃n

2 *

tumcunq; coniũgatur venlale peccatum

moꝛtali hoc nõ facit ipᷣm exire in infinitũ

genus eulpe ergo nec pene. Sic ergo idẽ

Scotus dicit ꝙ talis decedẽs incomple⸗

ta penitentia pꝛo reſiduo ſoluet penam in

inferno: ſed non niſi tempoꝛalẽ. quia exq̊
in dimiſſione peccatoꝛũ cõmutabitur de/

1 .

bitum pene eterne in debitũ pene tempo

ralis.ideo iſte nõ eſt debitoꝛ niſi pene tẽ⸗

ſ poꝛalis qua totali ſollita erit liber ab illiſ

O. ſi dicas. In inferno nulla eſt redem⸗
ptio. Verum eſt illiꝰ peccati pꝛo quo iſte
damnatus eſt cuius pena ſemper manet.
Hec Scotus. Idem dicit de eo qui con
tritus poſtea cõtemnit cõfiteri.talis pꝛo
contemptu damnat᷑. Sed culpa dimiſſa
per contritiõem nõ redit nec qntũ ad ma
culam nec quantũ ad reatum pene eterne
Et hoc patet per eundem Scotũ diſtin/
ctione.xxij. quarti in ſolutõne tercij argu⸗
anenti. O ergo mira dei iuſticia. O? mi
ra miſericoꝛdia. O peccatoꝛ feſtina cele⸗
riter ad penitentiã quotiens peccas vt ti
bi minuas ſaltem penas perpetuas.

L LCirca ſecundũ de periculis recidiua
tionis Notandũ ꝙ in peccata moꝛtalia ſe

pius recidiuare eſt multũ ꝑiculoſiſſimuʒ
quanto magis de peccatis non exurgere
crebrius ſed in eis continue iacere. Pꝛop⸗
terea debet quilibet chriſtianus ſollicite
cauere peccata et recidiuationẽ peccato⸗
rum vt euitet pericula que ſunt ſepytem.
Primum periculum eſt quia ad agen⸗/
dum penitentiaʒ facit difficilioꝛẽ OQuã ⸗
to enim quis pluries peccat tanto ꝓfũda
tur in conſuetudine peccandi. que.ſ.con⸗

ſuetudo eſt altera natura vt dic Philoſo⸗

phus de memoria et remiſcentia. ideo

—õü

N.

debeur
an ho
en ech
tücktat
Urpartit
punik i
uſtitu:
liceſg
ino iir
olan
lnde qn
etatum
pfinttü
wolde
omolen
untt
loeq
urden
vende⸗
eneie
rad
iedem!
cvoiſe
Aanet,
toguien
talis in
gadinl

difficilius penitet. Gꝛego. Difficile ſurgit
quẽ moles male cõſuetudinis pᷣmit. et ſic

ad dãnationẽ tẽdit. Scðm eſt qꝛ ad be

ne oꝑandũ facit debilioꝛẽ.ſicut homo fre
quentius infirmatus tãto ampliꝰ quãto
frequẽtius virib reddit᷑ erhauſtꝰ. Ter

ciũ eſt qꝛ ad caſũ pcti facit fragilioꝛẽ. Vn
eccatũ qð ꝑ pniam citius nõ de/
let᷑ mox ſuo pondere ad aliud trahit &̊ ⁊c̃.

NQuartũ periculũ qꝛ diaboli dñlo facit
obligatioꝛẽ Lu.xj. Cũ immũdus ſpirit
exierit ab hoĩc.ſ.penitẽte ⁊c.di. reuertar ĩ

dDomũ meã ⁊c̃.⁊ iuenit eã ſcopis mũdatã Eid

.ſ.iĩ ↄfeſſiõe ⁊ oꝛnatã bonis oꝑib.Tũcva
dit ⁊ aſſumit ſeptẽ ſpũs alioſ neqͥoꝛes ſe ⁊
ĩgreſſi hitãt ibi.⁊ fiũt nouiſſima.ſ.oꝑa pe⸗
loꝛa pᷣoꝛibi.ſed q̃nto qͥs crebꝛiꝰ ad penitẽ/⸗
tiã cõfugit tãto diabolus minꝰ põt in eo
dnari. u exemplũ legit᷑ ꝙ cũ quidã ſepi
us ad ↄfeſſionẽ recurreret vidit ſemel dia
bolũ młtꝭ cultrꝰↄfixũ ⁊ vno cultro pᷣ alijs

maximo in coꝛde vel pectoꝛe infixo.iterro
gatꝰ ab illo qͥs h feciſſet. Diabolꝰ reſpon

dit furibũde.tu feciſti maledicte.quotiens
ad ↄfeſſionẽ fugiſti totiẽs me cõfixiſti. Et

nunc qꝛ iã firmut᷑ ꝓpoſuiſti ꝙ nõ recidiua/
bis coꝛdi meo maximũ cultruü immerſiſti.

⁊ ſic diſp aruit. Quintũ ꝑiculũ eſt quia

ad eternã moꝛtẽ fac ꝓcliuioꝛẽ.nã Philare/
tus de natura febꝛiu dic.ꝙ qͥ ab aliq̃ moꝛ⸗/⸗

bo cõualeſcit ⁊ denuo incidit iterũ in ibᷣm

moꝛbũ talis moꝛiet᷑.qꝛ pcedẽti moꝛbꝑ na
tura nimis ðbilitata adueniẽte iteꝝ ſ᷑noꝛ

bo reſiſtere nõ poterit. Sic qͥ poſt pniam

recidiuat frequẽter ſignũ habet moꝛtꝭ ⁊c.

Sextũ eſt quia futurã penã fac ſibi gra/
uioꝛẽ ⁊ tãto copioſioꝛẽ.qꝛ nul lũ pctm per
trãſit impunitũ vt di. Aug. Septimũ
ẽqꝛ ad gram dei ⁊ gliam celeſtẽ fac indig

nioꝛẽ. Jsðo chꝛiſtus Joh.v.dixit ꝑalitico.

Ecce ſanꝰ factꝰ es.iã ampliꝰ noli peccare
ne deteriꝰ tibi conti.O pctõꝛ ꝑtimeſce hu
iuſmodi ꝑicula ⁊ deſine peccare. ιOa
Circa terciũ de remedijs ↄ recidiuũ no
ta bꝛeuit᷑ o chꝛiſtiane remedia pᷣcipue ob/
ſeruãda. Pꝛimũ ẽ lachꝛymoſa ofo. Jðo

Dicimꝰ in orone dñica. Et ne nos iducas

ĩtentatio nẽ ſʒ libera ⁊c. Scõm eſt occa
ſionũ deuitatio.ſ.ſocietatis male otij ⁊ hu
iuſmõi. Terciũ eſt nouiſſimoꝝ ↄſidera

LxVII

tio Ecẽi.vij. In oĩb⸗ oꝑib tuis memoꝛas

re nouiſſima.ſ.moꝛtẽ iudiciũ infernũ ⁊ nõ
