ad eſt xpᷣianꝰ.ad qð rñdet᷑ ſᷣm Joheʒ cli/ duodecim capitulis.q ꝓ captu ponemus

macuũ lib.ſcale ſue gradu pᷣmo. diffinitur iuxta lr̃as huiꝰ nois chꝛiſtianus vltima

ſic. Xpᷣianꝰẽ imitatoꝛ tpᷣi ieſu m qð poſ/ littera duplicata ꝓ numero iplendo duo
ſibile eſt hoĩ verbis oꝑibus⁊ intentoe.re denario. MèG

cte ⁊ ſine querela credẽs in deũ ⁊ ſancraaz Pꝛia lĩ̃a C. ſignat regulã credulitatis

trinitatẽ.ecce patʒ. Scðo ꝓbat᷑ er no/ Scða H. ſigt regulã hũilitatꝭ.ſ.pnia

minis deriuatiõe. qꝛ xpianũ nomẽ a xpo Tercia R. regulã rectitudinis

deriuat vt ooceamur qin deriuatiuũ ſed Quarta Y. regula incoindnatöis.
pʒ ſuũ pᷣmitiuũ ſᷣm regulã gräãmaticam. Quinta S. regulã ſacralis ſuſceptõis
Piꝛoinde Aug.de vita xpᷣiana dicit. Ne⸗ Sexta T. regulã toleratböss.

mo ſine cauſa qðcunq; nomẽ ſoꝛtit᷑. ſuteꝛ Septimg J.regulã impendlioſitatis.
enñ vt vere dicat᷑ neceſſe eſt ꝙ calciamẽeta Octaua A. regulã amoꝛis diuialis.
gpficiat. vt vocet᷑ qͥs faber aut artifex. ar· Kona H. regulã nitiditatits.

tis peritia facit.Et ſubdit. hmõi exeplis DHecima Vl.regulã votiue fidelitatis.

agnoſcim⸗ nullũ ſine actu nomẽ ſoꝛtiri. Vndecia S.regulã ſalubꝛis ſtudioſi⸗

no em̃ qͥ tmmmõ loqͥtur de arte ſutoꝛia ſu/ Suodecia S. regulã ſtabilitatꝭ. (tatꝭ

. —

toꝛ vocat.ſed faciẽs actu artẽ illã. Xpia/⸗ Pꝛima inquã regula dicit᷑ credulitatꝭ vt

ni g̊ nomẽ ille fruſtra ſoꝛtit᷑ qͥ xᷣm mime ſcʒ xpᷣian fideliter credat ⁊ firmiter oms
imitat᷑.qͥd em tibi ꝓdeſt vocari qð nõ es ⁊ ſingulos articulos fidei ſine omi erroꝛe
tu ergo quõ xpᷣian diceris in qͥ nullꝰ xpᷣi vel hereſi in vnione ſancte ecclie catholi⸗/

actus ẽ. Hec Aug. Tercio ꝓbatur ex ce. Hec regula patʒ ꝑ Aug. extra de here

adoptione quia de pater ypianu adopta ticis ca.firmiſſime. Uñ ? se Mar. vlt.

Doyminica. xx. poſt penthe.

dixit. Qui crediderit ⁊ baptiſatus fuerit boli. Nã ⁊ demones credũt ⁊ ↄtremiſcũt

ſaluus erit Qui vÿo nõ crediderit ↄdẽ.⁊c. Jac.ij. Vere aũt qͥs deũ diligit ſi mãda⸗
Scda regula dicit᷑ humilitatis penitẽ ta erꝰobſeruat.vt dicitxps Joh.xiiij.

tialis vt ſcʒ hunuliter ↄteratur ⁊ ↄfitea/ MNona regula ðꝛ nitiditatis h̊ eſt luci/
tur ac penitentiã agat de peccatꝭ Chꝛyſ. de exẽplaritatꝭ in nitoꝛe vel decoꝛe moꝛũ
Omis xpᷣianus qui facit peccatũ ⁊ nõ pe ꝓ edificatõe etiã alioꝝ. Vñ Chꝛy. dicit
nitet falſus eſt xpᷣianus. Hinc Mach̊.xj. Fructus hoĩs xpᷣiani ẽ ↄfeſſio fidei ⁊ ſan
xpᷣs ait. Diſcite a me quia mitis ſuʒ ⁊ hu cta ↄuerſatio illiꝰ. Vñ xpᷣs dixit.Sic lu⸗
milis coꝛde. tollite iugum.ſ.penitẽtie ⁊c̃. ceat lux veſtra coꝛã ho.vt vi.oꝑ.⁊c.et głi
Tercia regula dicit᷑ rectitudinis vt ſcʒ ficent pꝛeʒ ve.qͥ in celis eſt. Vñ ⁊ legimꝰ
xpᷣianus ſit rectus coꝛde oꝛe ⁊ oꝑe
ꝙ nõ intendat nec velit aut appetat coꝛ/ pſit ad btm Ignaciũ ſic. xpᷣianitatis vo
de niſi qð rectum ⁊ iuſtuʒ eſt. nec loquat᷑ tum firmiter teneas ⁊ moꝛes ⁊ vitã vo/⸗
oꝛe niſi qð rectum ⁊ veruʒ eſt. nec oꝑetur to ↄfoꝛmes.ſ.vt edifices etiã alios De
niſi qð bonum ⁊ rectũ eſt.vt ptʒ ꝑ Aug. cima regula ðꝛ votiue fidelitatis vt.ſ.xpᷣi
de vita xpᷣiana di. Qui fraudulentꝰeſt et anus votũ ꝓmiſſum in baptiſmo fidelit᷑

mendax iurationi aſſuetus.maledicꝰ de/ impleat. Nam ꝓmiſimꝰ abꝛenũciare ſa⸗

tractoꝛ ⁊c.nõ eſt xpᷣianus verꝰ. Quarta thane ⁊ oibus pompis ei ⁊ oibꝛ oꝑibus
regula dicit᷑ coinqnatiois vt ſcʒ xpᷣianus eius.de ↄſe.di.iiij.pᷣma. Vndecima ðꝛ
ſũmo ſtudio caueat inqͥnari peccato moꝛ ſalubꝛis ſtudioſitatꝭ vt ſeʒ neceſſaria ſalu
tali.j. Jo h. lij. Qui facit peccatũ ex diai tis addiſcat Aug. Neſcio qua fronte au⸗
bolo eſt. Quinta dicit᷑ ſacramẽtalis ſu deat qͥs dicere ſe eſſe xpᷣianũ qͥ dñicaʒ oꝛa⸗
ſceptionis. vt ſcʒ xpᷣianus ſacramẽta op/ tionẽ ⁊ ſymbolũ ac decalogũ ignoꝛat. ſic
poꝛtuno tꝑe ſuſciꝑe iuxta pᷣceptum ecclie ⁊ de ↄfeſſione ⁊ hmõi. HBuodecima re

nõ negligat nec ↄtemnat vicʒ baptiſmuʒ gula ðꝛ ſtabilitatis vt ſcʒ xpᷣianus vſq; in

ſi nõ eſt baptiʒatus ille. Item pniam. eu fineʒ ꝑſeueret in pᷣdictis regulis obſeruã⸗
chariſtie cõmunionẽ ſemel in anno. Iteʒ dis. Nam dicẽte xpo Math. xxiiij. Qui
2ↄfirmationẽ ⁊c. Nam xpᷣs dicit Math. pſeuerauerit vſq; in fineʒ hic ſaluus erit.
xviij.Qui eccliã ñ audierit ſit tibi ſic eth. Ecce ergo o hõ ꝓpoſita eſt tibi regula xpᷣi
⁊c. Vñn qui nõ cõfitent᷑ vel nõ cõicant in anitatis in nomie tuo xpᷣiano. O anima
paſcha no ſunt veri xpᷣiani. Sexta rei/ xpᷣi ſanguine redempta obſerua pᷣdicta.
gula dicit᷑toleratõis vt ſcʒ patiẽter tole/ ¶DPꝛo exemplo finali narrat Petrus
ret xpᷣianus aduerſa ⁊ nõ remurmuret ↄ damꝛ ſcribit᷑ in ſpeculo exemploꝝ. di.j.
deũ. Vn Aug. Vlera fideliũ humilitas exẽ.cx.ꝙ rome in monaſterio cõdito a be/⸗
eſt in nullo ſuꝑbire. In nullo murmura/ ato Gꝛego. puer qͥdam a ꝑentibus obla⸗

re nec ingratũ eſſe.nec qͥuerulũ ſed in oĩ/ tus eſt.qͥ poſtea adoleſcens factꝰ ad ſecu⸗

bus dei iudicijs gratias agere deũq; col/ lum redijt ⁊ vxoꝛẽ accepit. Deinde iuue/

laudare cuiꝰoia oꝑa aut iuſta ſunt aut be nis factus a deo languoꝛẽ moꝛtalẽ incur⸗

nigna. O xpᷣiane aduerte hec. Septi/ rit in extremis ↄſtitutus cepit vociferare
ma regula dicit᷑ impẽdioſitatis vt ſcʒ xpᷣi/ dicẽs cũ gemitu. Nõne videtis btm̃ An

anus impẽdat ꝓximis oꝑa miſcoie ⁊ pie dream apłm ſanctũq; GBꝛego. acerrimis

tatꝭ.qꝛvt dic glo.j.Thim.iiij.Ois ſuma verberib me flagellãtes. Interea pꝰ fle⸗
diſcipline xpᷣiane in miſcðia ⁊ pietate eſt. tus ⁊ rugitus ad momẽtũ qͥeſcẽs aiebat.
ꝓpterea JYac.j. Religio( Lyra ſcʒ xpiana Modo me v̈berauerũt qꝛ de mõaſterio
mũda ⁊ imaculata apud deũ hec eſt viſi/ ad ſeculũ redij. Et ireꝝ di.Ecce iam ver⸗
tare pupil.⁊ viduas.⁊ ſic de aljs. Octa berãt qꝛ pauꝑib mẽdicãtib nõ dedi ſed
ua ðꝛ amoꝛis diuialis vt ſcʒ xpᷣianꝰ amet eos irriſi. Iteꝝ fletus ⁊ ſtridoꝛes qꝗc rugi⸗
veraciter deũ.qꝛ dicit Aug.Ciũ dilectiõe tus dans di. Verberoꝛ qꝛ a vidua pauꝑ⸗
ſides eſt xpiani.ſine dilectoe fides eſt dia cula ſex denarios mutuo accepi ⁊ reddere

hoc eſt ꝓ exemplo ꝙ brã vᷣgo Mania in epla ſcri

din.
abel
bla⸗
ſoch/
muuen
ur
te
n
mis

ngie⸗

u
giae

nolui. ? talia plura di. Vt ſciatꝭ aũr qꝛ ergo ⁊ bꝛeuitate in ̊ ſermõe agemꝰ. ꝓ q̊
nõ mẽtioꝛ cras hoꝛa.vj.de hoc ſeculo mi ſi Mian9 placuerit bñ põt poni etiã ꝑ
B pꝛedicañ. ꝓ themate ülud Yac.iij

aturus ſum. ⁊ penitens tandẽ illa hoꝛa ſede

exta adueniẽte. ſurgẽs de lecto ad eccleſi Elita noſtra vapoꝛ eſt ad modicũ parẽs

am ↄfugit. mirantibi cũctis vbiſe ꝓſter/ ⁊ deinceps extermiabit᷑.⁊ ꝓ hoc ſermone

nens dixit. Ecce ſctõꝝ verberibꝰ flagella/ tria myſteria notemꝰ.

tus ita de coꝛꝑe egredioꝛ purificat ſieut Pꝛimũ ðꝛ abbꝛeuiatõis.

de fonte baptiſmatis mũdꝰexiui.⁊ ſicho Scðm ðꝛ ꝓlongatõis.
ra qua pꝛedixerat ſpm reddidit. Et ĩ coꝛ Terciũ ðꝛ exẽplificatõis.

. 9

poꝛe e nudato plage verbeꝝ videbant᷑. O ℳ Lirca p mũ de abbꝛeuiatiõe vite

QDuo miraculo docemur ꝙ qͥ nõ tenẽt ſu/ humane inquirẽdũ eſt vnde hoc ſit ꝙ vi⸗
am regulã ꝓfeſſam. ⁊ oẽs xpᷣiani factam ta homis ſit abbꝛeuiata vt legimꝰ ⁊ vi⸗
in baptiſmo ꝓfeſſionẽ nõ tenẽtes flagellã demus. nimirũ quia nunc ex muũle hoibꝰ
tur a deo in pñti ſepe.⁊ acerbius in futu/ vix vnus centũ annoꝛũ attingit etatem.
ro penis eternis.Qui auũt obſeruant ſal/ vel ſaltem octoginta.aut ſeptuaginta an

uant᷑ purgati penitẽtia ⁊ aduerſitatibus. noꝛum etatẽ complẽtes pauciſſimi ſunt

Rogemg dnm ieſum vt ⁊c. eęttiam in tota vna cluitate. Ideo p̃̈s.dicit

Anni noſtri ſicut aranea meditabunt᷑ di
De eadem dñica.ſermo.iiij.ſcʒ de vite es annoꝛũ noſtroꝛũ in ipſis ſeptuaginta
hũane bꝛeuitate ⁊ ꝓplongatõe termini eiꝰ annis.Si aũt in potentib octo ginta an
ni amplius eoꝝ laboꝛ ⁊ doloꝛ.Et tamen
legimꝰin ſcpᷣturis ꝙ antiqui patres mul

MMMM inmOσCR iu vixerit. ꝗq: d? ĩ Geñ. ꝙ Adaʒ vixit aniſ
ODmine OD deccc xxx. Seth. dccccxij.Enos. dccccv.

d ſcende pᷣuſq; moꝛiat᷑ filtꝰme Chaynan.dcccclxv. ⁊ p aljs Machuſa
us. dicit ei ieſus. Vade fur⸗ lem vixit.decccclxix. Deniq; ⁊ pꝰ diluuiũ

tuus viuit Joh.iiij. ⁊ in euã ſatis longis temꝑib legunt᷑ vixiſſe hoies
gelio hodierno. Miſericoꝛs de ſolet ho/ Noe em̃ in toto vixit. dccccl.ãnis Geñ.ix
mini ſepe flagella infirmitatũ vel tribu/ Sem. ocliiij. Thare poſt Abꝛaam. ccv.

lationũ ĩmittere vt ad ſalutẽ erudiat coꝛ/ Abꝛaam.clv. Iſaac.clxxx. Jacob.exlvij.

ripiẽdo ⁊ iducat ac emẽder. Vñn Chꝛyß. Mirũ ergo videt᷑ ꝙ nůc homies tã bꝛe⸗
in q̃daʒ ome.dicit. Gaudet deus ſi emẽ/ uiter viuũt ꝙ vix.lxxx.annũ etatis attin⸗

datos viderit quos coꝛrigit letat᷑ ſi iu/ gũt.Sʒ ad hec rũdet᷑ ̃m doct᷑.theologoſ

ſtos in melius mutatos ꝑſpexerit s fla/ pꝛecipue Lyrã in poſtilla ſuꝑ Geñ.v. Et

gellat.exoptat eĩ miſereri peccatoꝝ. Quẽ Henricum de haſſia ſuꝑ Geñ.alioſq;. qꝙ

eñm diligit deus vt filiũ caſtigat. Timeat pluribo rõnibo fbat vt antiqͥtꝰ plꝰ viue/⸗/

ergo qᷣ nõ flagellat᷑ ne foꝛte filius dei non rent hoĩes qᷓ; modo.Pꝛimo ꝓpter pᷣmoꝝ
fuerit.timeat quẽ deꝰcoꝛrigere nõ vult in parentũ nobilẽ complexionẽ quia fuerũt
hoc ſecło.qꝛ eũ deſtinabit ꝑpetuo ſuppli miracłoſe a deo facti ⁊ ꝑ ↄñs optime cõ⸗

cio. Hec Chꝛyß. Et hᷓ exẽplariter oſtẽdit plexionati ac ad longioꝛẽ vitã diſpoſiti.

xpᷣs in Regulo qͥ in xpᷣm imꝑfecte crede/ qm vt Chꝛvf.ait Ea que de facit ꝑ ſe ĩ/⸗
bat auditis miraculis etꝰ.ꝓpterea ꝑmiſit mediate ⁊ miraculoſe ſemꝑ melioꝛa ſunt
deyfiliũ illiꝰ ad moꝛtẽ infirmari vt coge/ iülis que ꝓducunt᷑ ꝑ natura. Nam dei ꝑ⸗

ret᷑ accedere ad xpᷣm ⁊ ſanatio filij ſui fie/ fecta ſunt oꝑa Deut᷑.xxxij.vtpote artifi

ret occaſio ſalutꝭ Regło ⁊ toti familie eiꝰ ⁊ operãtis optimi. Vnde quia bonitas
vt patʒ in euãgelio. Itaq; exqͥ in euan/ illius pᷣmoꝛdialis cõplexionis magis de⸗

gelio h̊ narrat᷑ ꝙ xpᷣs dñs filio Reguli in riuata eſt ad pꝛopinquos qᷓ; ad remotos

cipienti moꝛi ſanitatẽ ⁊ vitã longioꝛẽ de/ homines. Ideo illi poꝛes patres longio

dliit di.Filiꝰcuꝰviuit. De vite longitudie ris vite erat.ſic ignis plꝰcalefacic ꝓpiquũ

Dominica. xx. poſt Pẽthe.

qᷓ; remotũ.⁊ vita arboꝛis ſtabilioꝛ eſt ꝓpe
radicẽ qᷓ; in ramis. Scðo q̊ʒ ꝓpt᷑ vim
nature foꝛtioꝛcẽ̃.nã in oibus foꝛtioꝛes vi/
res habuit natura antiqͥtꝰ q; mõ cuł ſi⸗
gnum. quia ꝓducebat res qᷓntitate maio
res. Nam Beñ.vj. Bigantes erant ſuper
terrã in dieb illis.⁊ nüc vbi ꝑ mũdũ in/⸗
ueniunt᷑ gigantes. Item Num.xiij.pal/⸗
mitẽ cũ vua ſua poꝛtare in vecte duo viri
ex filijs iſrł potuerũt. QO, ſi de botro ſic
fuit.cur nõ ſilłe putet᷑ de alijs fru ctib, ⁊ ſe/
getibi. Vñ qꝛ terre naſcẽtia indies appa
rent deficere.ideo ex eis bꝛeuiat᷑ vita ho/⸗
minũ. Tercio ꝓpter nutritionẽ ſimpli/⸗
cioꝛẽ qꝛ antiqͥ nutriebãt᷑ ſimplici cibo na
turali nec tam multa fercula artificialiter
Genid coqͥnario ⁊ ſpecieb cõdita come
E

ãt.ſicut faciunt hoĩes moderni ꝓpter

qð appetitũ effrenũ ꝓuocant ad exceſſuʒ

2 ſic vires eneruant.moꝛbos multiplicãt

⁊ vitã minuũt.qꝛ ſcribit᷑ Ecẽi.xxxvij. In
multis eſcis nõ deerit infirmitas qͥ autẽ
abſti.ẽ ad.v.⁊c. ldi. vñ hoc
ꝓbat᷑ ꝙ fercula ſpecieb cõdita nõ ↄferãt

ad vitã ꝓlongandã cũ ſpẽs hmõi ſunt vt
plurimũ ↄfoꝛtatiue ⁊ ad digeſtionem di

ſponũt.ſicut patʒ de zinʒibere croco ⁊ ca
riofilis qᷓ medicatiua ſũt. Rñdet᷑ ꝙ q;uis
moderate condire ſpeciebꝛ cibum valeat

aliquãdo ad ↄfoꝛtationẽ nature digeſtio

nẽ ⁊ hmõi.Tamẽ inq̃ntũ ꝓuocant appe
titum ad exceſſum auidũ nocent ſpecies
ipᷣe Naʒ Ecci.ſupᷣ dicit᷑. Auiditas appꝛo
pinquat ad colerã ⁊ ꝑ ↄñs minuũt vitaʒ
Qð ſᷣm Macrobiũ ꝓbar ꝑ plura ſigna.
Pꝛimũ qꝛ anialia bꝛuta q vtunt᷑ ſimplici
cibo ↄuenienti ſue nature ⁊ aſſueto.vt vi⸗
demus ſanioꝛa ſunt. Scõm ſignũ qꝛ ho⸗
mines in heremo viuẽtes ꝓpter abſtinen
tiã ⁊ ſimplex nutrimẽtũ longiꝰlegimꝰ vi⸗
xiſſe. Nam Paul“ pᷣmus heremita vixit
cxij.annis. Sctũs Anthoniꝰ.xxvj.anno
etatis heremũ intrans vixit ibi.lxxxv. an
nis. Sctũs Hieronymꝰ vixit.xcviij.an⸗
nis.⁊ ſic de alijs. Terciũ ſignũ quia ho⸗
mines ante viluuium quãdo nec carnes
vnq; comedebãt nec piſces ſed ⁊ nec vi⸗
num nec ceruiſiam ſed timmmõ aquã bibe/⸗
bant ⁊ fructus edebãt plus vixerũt.vt ſu

pꝛa dictũ ẽ. Quarto deniq; ꝓpter aerẽ

purioꝛẽ quia nõ fuerunt ꝓtunc tam mul⸗
te ciuitates ⁊ caſtella ſed habitabãt ho⸗
mines in campis ⁊ mõtib amenis.⁊ ſic
in aere purioꝛi manebãt qᷓ; modo in ciui
tatiba quib ĩ plateis lutoſis fetoꝛ exalat

de quo inficiunt᷑ hoĩes.⁊ ſic citius moꝛiũ

tur. Pꝛoinde Auicẽna dicit ꝙ hoĩes ha⸗

bitantes in locis paludinalib ⁊ in valli⸗
bus nõ ita diu viuũt ſicut qui habitãt in
locis montuoſis eo ꝙ aer illoꝝ eſt malus

ex continua exalatione vapoꝛuʒz de locis

humectis. Item Ariſto.in ꝓbleu.dicit.ꝙ
odoꝛ bonus ⁊ aer purus multũ ↄferunt
vite hoĩm. Quinto ꝓpter caſti

tatis obſeruationẽ quia antiqui diutius

caſtitatẽ ſeruauerũt. Nã Seth.cxxv. erat
annoꝛum quãdo genuit pꝛimogenitũ ſcʒ
Enoch. Et Enoch qui poſtea raptus eſt
in ꝑadiſum garlegannog quãdo genu
it pmogenitũ ſcʒ Mathulalẽ. J teʒ ri⸗
ſto.etiã lib.polit᷑. dicit.ꝙ antiquit

„

narij viri ⁊ puelle.xxvij.ãnoꝝ copnlabãt

ꝓpterea foꝛtioꝛes erãt qui a talibʒ genera
bant᷑.quiavt idem dicit lib.de anĩalibus

Etas nõdum matura in anialibus debi

lem generat fetum. Et quia modernis tẽ

poꝛibus ab adoleſcentia.xvj.annoꝛũ pu

ella. Et. xv. annoꝛũ aut modico plus vir
nubunt.ideo debiles ꝓles generant. Sʒ

et videmꝰ ꝙ qui nubunt in erate ꝓuecta

conugniẽter foꝛtioꝛes generant pꝛoles et
fecundioꝛes ſunt niſi ꝑ actus luxurie fue⸗
rint eneruati. Ideo Gꝛego.in omeł. dic.
Per luxuriam natura coꝛrumpit᷑. ſenec·
inducitur. vita minuitur ⁊c̃. Exemplun

fertur a ſapientibi ꝙ coniugati raro ſatis
vt debent debitum mutuo exolueñ. plu⸗

res ⁊ foꝛtioꝛes generant q; illi qui inſtan
ter ꝓ ſatietate libidinis comiſcenf. Se
xto Prer Ade ꝑfectam cognitioneʒ quia
i

conditus fuit in ꝑfectione ſciẽtie. ideoq;

cognouit virtutes fructuũ herbaruʒ ⁊ la
pidum pᷣcioſoꝛum ⁊ omniũ rerum natu⸗
ralium. ⁊ edocuit homiĩes illius temꝑis
de conſeruanda ſanitate ⁊ ꝓlongatõe vi⸗/
te. Vnde ab Adam edocta Eua fuit. et
nunc mulieres herbas cognoſcunt exꝑi/
mentis certis plus qᷓ; viri.inſiſteñ.incan

trice⸗

be

bus
hiote
Dhon
pote
mit
heſt
lde
laret
ſosne
lamd
gegu⸗
ett
necpe
Popt
Ethe

lverat
Gey

mh⸗

ſie
ciul
let
grii

li⸗
tin
ls
s

9„

it

— ☛ . S

it

.

us
isn
ip
G
nen
16
fue
die.
e⸗
lum
ntis

Ge
is
uu
1
ei⸗
,et
i
can

Bermo

ꝛtatõibs diaboli.imitãdo euam que cũ di

abolo loquebat᷑ Septimo ꝓpt᷑ multipli

vſq; ad chriſtũ naſciturũ. tamen qꝛ deus
oꝛdinauerat ꝙ penitenti illi qndecim anè⸗

cationẽ hominũ ꝑ generatõeʒ. Nã vt Au nos adijceret.ideo ſuꝑuixit qndecim an⸗

gu. xv.de ciui.dei ca.viij.dicit. Non potu
iſſent tot hoĩes ex vno adhuc viuente per

oꝛdiata ⁊ honeſta mrimonia multiplica

ri niſi illius vita fuiſſʒ diuturna. Vn ma
giſter hiſtoꝛiarũ ſu ꝑ.x.ca.Geñ.Et philo
li.qſtionũ ſuꝑ Geñ.narrat ꝙ ex fulijs noe
adhuc eo viuente poſt diluuiũ.vicʒ infra
annos.cccl.nati ſunt vigintiqtuoꝛ milia
viroꝝ et centũ exceptis mulierib ⁊ ꝑuutł.
O gchariſſimi exquo audimꝰ ꝙ poꝛes lõ
ius vixerũt diſcamꝰ in breuitate vite no
ſe bñ viuere vt ſaluemur P Circa
ſcðm de ꝓlongatiõe vite homis Querit᷑
vtrũ homo terminũ ſue vite poſſit tranſ/⸗
gredi. et ſic vitã ſibi ꝓlõgare. Nam ꝓꝙ ſic
videt᷑ Eſa.xxxviij.de Eʒechia rege.Sed
in Zriũ eſt ilud Job.xuij. Breues dies
hoĩs ſunt nũerꝰ anẽſiũ eiꝰ apud te eſt. cõ
ſtituiſti terminos eiꝰ qͥ pᷣteriri nõ poterũt
Ad hec rñdet᷑ ſᷣm doc.ꝙ vite humane ter
minus põt ↄſiderari pᷣcipue tribꝛ modis.
Vno mõ ſᷣm diuinã diſpoſitionẽ
Scðo ſᷣm cauſaꝝ ſcaꝝ ↄꝑationem.
Tercio ſᷣm humanã regulatem
Vno mõ ſᷣm dei diſpoſitoem Et ſic gre.
in moꝛał.dicit tractãs pᷣdicta verba Job
ſic. Pꝛefixi ſunt ſecłi dies ſinguł hoĩbus
ab eterna pᷣſcientia dei.nec augeri poſſũt

neq; minui niſi pᷣſciant᷑. vt aut optis oꝑi

bus longioꝛes fiant aut cũ peſſimis bre⸗
uioꝛes.Cũ enim de noſcat rerũ fines ſic
ꝓlongat ⁊ abbreuiat vitã ꝓut viderit op

nis quos de ſue vite termino pᷣfixo deme
ruerat adimi. Secũdo modo cõſidera⸗
ri poteſt terminus vite cõparãdo ad caun
ſas ſecundas que ſunt influentia celeſtis.
diſpoſitio aeris.complexio coꝛpoꝛis.regi
men vitre ⁊ hmõi.⁊ ſic nulli dubium ꝙ vi
ta hoĩs poteſt breuiari ⁊ ꝓlongari vt ex
perientia docet.quia ex influentia celi qũ
qꝙᷓ; eſt peſtis in terra vna ⁊ moꝛiuntur ho
mines. In alia terra eſt ſana aura ⁊ qui
illuc fugiũt ſuꝑuiuunt. Item hoiĩes ĩ in⸗
ſula Triualis vt dicit Areſto.in Thopi
cis diutiſſime viuũt.Sed in partib me⸗
ridianis ſaraceni vix.xxx.annis viuũt.de
us enim dedit oꝛdinẽ virtutis cauſis ſe⸗
cundis vt effectus ſuos agant Tercio
quoq; conſiderãdo quo ad humanã regu
lam vita hominis indubitanter pꝛolon/
gari poteſt et ab breuiari.quia regula ge⸗
neralis eſt ꝙ iuſte pꝛiuatur vita qui ingra
tus vite autoꝛi abutit᷑ vita ſibi conceſſa.
Si ergo queratur.quare aliqͥ ci⸗
tius moꝛiuntur alijs. Reſpondet᷑ ꝙ plu/

rime ſunt cauſe. Prima ne illi ſuperui⸗

uendo deterioꝛarent᷑ et damnẽt᷑ vt ſupꝛa
dictum eſt per Gregoꝛiũ. Secunda qꝛ
alij ex hoc digne puniunt᷑.puta parentes
qui nimis amant filios in illis ſperätes
⁊ anime ſalutem negligunt pꝛo illis. vel
filios malis moꝛibus educant aut negli⸗
gentes ſunt.videlicʒ in cuſtodiendo illos
⁊ ſic etiã aboꝛtiuũ patiunt᷑ ⁊ fuij moꝛiun

poꝛtunũ.ideo aliquos bonos ⁊ iuſtos eti tur. Tercia cauſa quia boni per malos
am infantes ⁊ iuuenes ſepe de citiꝰtollit exercent᷑.ideo quãdoq; etiam vita malis
ne ſi vlteriꝰ viuerent damnarent᷑. iuxta il pꝛolongatur.vt dicit Auguſt.ſuꝑ Pſal.

lud Sapᷣ.iiij. Raptus eſt ne malicia mu
taret ſenſũ illiꝰ.Et qñq; aliqͥb qͥ ſ̃ᷣm cau
ſas naturales vel ſcòas deberẽt moꝛi vi⸗
tam deus ꝓlõgat vt patet de Ezechia re
ge qui ꝓpter malam coꝛꝑis diſpoſitiõem
et ꝓpter demer itum culpe debebat moꝛi.
nec poterat euadere via nature. Pꝛopfea
pꝛopheta dixit ei. Moꝛieris ⁊ non viues
Et hoc ſᷣm Lyrã verũ fuit ſᷣm cauſas ſe/⸗
cundas.et quia demeruerat moꝛi eoꝙ no
luerat accipere vxoꝛẽ quod tenebatur fa⸗
cere vt linea dauid ꝑ ipᷣm continuaretur

Quarta quia expectando ad peniten
tiam longiꝰ dei milericoꝛdia manifeſtat᷑.
AQuinta quia culpis exigentib pꝛeſer
uari a moꝛte non merentr᷑.ſicut patet ð ali
quibus qui accidentaliter moꝛiunt᷑ in a⸗
quis vel igne aut bello aut pꝛecipitio aut
a latronibus et huiuſmodi.eo ꝙ negligẽ⸗
ter ſe habuerũt.nec meruerunt a deo ĩ pe
riculis pꝛeſeruari. Serxta quia vicijs

grauibus citius moꝛi demerentur. Pfal.

DSubito defecerunt perierunt ꝓpter iniqͥ⸗
tatem ſcʒ. Et iterũ. Viri ſanguinũ.i.pec/⸗
r1 3

Dominica. xX. poſt penthe.

atoꝛũ nõ dimidiabũt dies ſuos.id eſt di nec ego tota ſim tante magnitudis ſicut eELLte
midium vite debite nõ habebunt qꝛ pꝛo eſt ouũ ſtrutionis. Sic ergo ſtulti ſunt il Alr
peccatis occident. Exemplũ legit᷑ ꝙ in li qui ſcʒ pᷣmo volunt tenere vel habere lõ guun
italia quidã ſuſpenſus ꝓ peccatꝭð mox vi gam vitam que in pᷣſenti nõ poteſt habe uſen
ſus eſt ſenuiſſe vt narratur a fidedignis ri.quia nec dieʒ craſtinã habet homo cer laer
etiã fratribo noſtris qui viderunt. Etvox tam. Secũdo ſtulti ſunt qui ĩ peccatꝭ vi⸗ nigin
facta eſt dicens. Si iſte bene vixiſſet de/ uentes ꝑdunt eternã beatitudinẽ que nõ ſtſen
buiſſet vſq; ad talẽ caniciem attigiſſe. poteſt recuꝑari poſt moꝛteʒ. ſed in pᷣſenti Myert
Septima cauſa qꝛ malo regimine vtũ poſſent recuꝑare ꝑ penitẽtiã.⁊ tamẽ diffe mus
tur ideo citius moꝛiunt᷑ vt patʒ de crapu runt in futuro penitere. Tercio ſtulti ſür I
loſis voluptuoſis paſſioniſq; ire inuidie qui in peccatis ꝑſeucrãdo credũt ſaluari Nobe
. odij ⁊ huiuſmodi ſequẽtibs. nimis labo/ qð eſt incredibie. Aliud exemplũ ibi⸗ 7
rantibus vel etiã nimis doꝛmientibo.et dem ſubdit᷑ ꝙ tales aſſiłlantur homi qui is.
ſic de alijs.Et claret hoc ꝑ Chꝛyf. de cõ/ a facie vnicoꝛnis crudelis cum velociꝰ fu .
ſe.di.v.ca. Nihil em ſic iocundũ ⁊c. O er geret in qoðdam baratrũ magnuʒ cecidit ite
go homo agnoſce ex his qꝛ citius qᷓ; pu/ ſed dum caderet arbuſtulã quandã app⸗ geret
tas moꝛi poteris.age ergo penitentiaã. hengdit.⁊ in baſe quadã lubꝛica pedes fi⸗ ſene
R Lirnrca tercium de exemplificatiõe xit. reſpiciens vidit duos mures vnũ al⸗ iß
nota ꝙ in hiſtoꝛia Barlam quã compi/ bum alium nigrum radicẽ arbuſtule illi⸗ dich
lauit Johes damaſcenꝰ.inter cetera exẽ/ us coꝛrodentes.in fundo vidit dꝛaconeʒ di.⸗
pla ponitur qodam exemplũ de fatuitai terribilẽ ignem ſpiranteaperto oꝛe velle ſte
te hominũ male viuentiũ taliter. Sagit/ illum deglutire. Eleuãs oculos vidit exi i
tarius quidã capiens auiculam nomine guum mellis de ramis illiꝰ arbuſtule ſtil

philo menã. cum vellet eam occidere vox lare.cui ſe totum dedit oblitus ꝑiculi. ſic
data eſt philomene ⁊ ait. Quid tibi ꝓde in ꝓpoſito vnicoꝛnis eſt moꝛs cupiens de
rit o homo ſi me occideris. neq; em ven/ uoꝛare.baratrũ mũdus in cuius ꝓfundo
trem tuũ de me implere valebis.ſʒ ſi me dꝛaco eſt.id eſt diabolꝰ ignem infernaleʒ

ſu⸗

dimitteres tria tibi documẽta darem. q̃ᷓ ſpirans.arbuſtula eſt vita pᷣſens cui inni a
ſi ſeruaueris magnã vtilitatem conſeque xi ſumus.ſed duo mures q̃tidie coꝛrodũt ĩ
ris. Ille ad eiꝰ loquelã ſtupefactus ꝓmi⸗ ſcʒ dies ⁊ nox.illa ꝑ albũ hec ꝑ nigrum ſi A
ſit eam dimittere.Et illa.pᷣmũ documen gnificata.dulcedo ramuſculi eſt fallax de ”
tum ait hoc eſt. Nunq; ſtudeas appꝛehẽ lectatio mũdane vite qua homo ſeducit a⸗
dere rem que appꝛehendi nõ poteſt. Se/ vt piculum moꝛtis eterne obliuiſcat᷑. Ele ne
cundũu eſt de re ꝑdita que recuꝑari nõ po ⁊ ve talibꝰgeuntib. Rogemꝰ ̊ dñm ⁊c̃. 8Z
teſt nunq; doleas. Terciũ eſt verbũ incre 7 h⸗
dibile nunq; credas. Ende ille phlome SDñica. xxj.poſt penthe.ſermo.j.iuxta dl
nam dimiſit.illa volitans dixit ei. Ve ti/ euangelium applicãdo de infernalis pe/ nn
bi o homo qᷓ; magnũ theſauꝝ hodie ꝑdi neeternitate. . ſele
diſti.eſt em̃ in viſceribus meis margari maus
ta maio: qᷓ; ouũ ſtrutionis. Qò ille audi Pel

ens valde eſt contriſtatꝰ ꝙ eam dimiſerit

2 eam iterũ appᷣhendere conabat᷑ di. Ve
ni in domũ meã ⁊ omnẽ humanitatẽ ti⸗
bi exhibebo ⁊ honoꝛifice te dimittã. Cui
phulomena. Nunc ꝓ certo cognoui te fa⸗

i mimnus tradidit eum toꝛtoꝛi/
bus quoadvſq; redderet vni
uerſum debitũ Math. xviij.

PRatus doꝛ i

tuum eſſe.⁊ ex his que tibi dixi nullũ ꝓ/ ⁊ in euãgelio hodierno.Terribilẽ ꝑaho⸗ S
fectum habuiſſe. quia tu tẽtas me app/ lam ꝓpoſuit nobis xpᷣs dñs in hoc euãge ſteno
hendere cum nequeas.⁊ de me ꝑdita irre lio ⁊ terribileʒ ſententiã concluſit contrg K⸗
cuperabiliter doles. ⁊ inſuꝑ margaritaʒ peccatoꝛes ⁊ contra illos qui ꝓximis no ſterae

tam magnã eſſe credis in ventre mèo cuʒ remittunt iniurias.ꝙ ſcʒ nec deus remit/ 7“

e.

ſat
until
gels
hade
noce
wil
bens
öſenn
ediffe
lnſüt
vari
ibi⸗
iqui
dit
/
fi
ll
i⸗
ez
We
igi
Lieſol
ll.ſe
ens de
hfinde
emae
mi inn
oroci
Gunn ſ
Alarde
ſeduai
an Ve
m14.

, un

do/

tet talibus peccata. ſed iraſcitur ↄtra eos
⁊ tradet toꝛtoꝛibus. Hoc eſt ᷣm Remi/⸗

gium. in poteſtatẽ demonũ qui habẽt in
inferno toꝛquere anias.quoadvſq; red/

deret vniuerſum debitũ.⁊ hoc vt idẽ Re

migius dicit intelligi debet ꝓ infinito vt

ſit ſenſus ſemꝑ ſoluet ⁊ nunq; ꝑſoluet ſed

ꝑpetuo penam luet. De his ergo videa/

mus textum euangelij.

In ülo temꝑpe dixit ieſus diſcipułſuis

ꝑabolam hanc.Silte eſt regnũ celoꝝ hoĩ

regi qui voluit rõnem ponere cuʒ ſeruis

ſuis. ⁊ cum cepiſſet rõnem ponere obla⸗

tus eſt ei vnus qui debebat decem mi⸗

lia talẽta.Cum aũt nõ haberet vnde red
deret iuſſit eum dñs eius venũdari ⁊ vxo

rem eiꝰ ⁊ filios ⁊ oia que habebat ⁊ red/

di. Pꝛocidens aũt ſeruꝰ ule rogabat eum

di. Patiẽtiã habe in me ⁊ oĩa reddam ti⸗
bi. Miſertus aũt dñs ſerui illius dimi/⸗

ſit eũ ⁊ debitumimiſit ei.Egreſſus aũt

ſeruus ille inuenit vnum de ↄſeruis ſuis
qui debebat ei centũ denarios ⁊ tenens

ſuffocabat eum di. Redde qð debes. Et

ꝓcidens cõſeruus eius rogabat eum di.

atientiã habe in me ⁊ oia reddam tibi
lle aũt noluit ſed abijt ⁊ miſit eũ in car/⸗
cerem donec redderet debitũ. Videntes
aũt ↄſerui eius que fiebant cõtriſtati ſũt

valde ⁊ venerunt ⁊ narrauerunt dño ſuo
oia que facta fuerant. Tunc vocauit euʒ
dñs ſuus ⁊ ait illi. Serue nequã om̃e de
bitũ dimiſi tibi quoniã rogaſti me.nene
ergo opoꝛtuit ⁊ te miſereri conſerui tui ſi/
cut ⁊ ego tui miſertus ſum. ⁊ iratus dñs
eius tradidit eum toꝛtoꝛibꝰ quoad vſq;
redderet vniuerſum debitum. ſic ⁊ pater
meus celeſtis faciet vobis ſi nõ remiſeri/

tis vnuſqͥſq; fratri ſuo de coꝛdibus veſtr⸗

Haec Math. xviij. Itaq; iuxta euange“

liũ hoc notemꝰtria myſteria ꝓ ſermõe.

Beimd de ꝑabole myſtico documẽto.

cõm de rancoꝛe ꝓximo remittẽdo.
Terciũ de gehenne ſupplicio ꝑpetuo.

S CLirca pᷣmũ de ꝑabole huius my⸗
ſterio Rotandũ ꝙ xpᷣs dñs in huius euã

elij ꝑabola edocet plurima ſalubꝛia my
ria que bꝛeuiter tangemus. Pꝛimu

deus eſt iudex iuſtiſſmus quia de om⸗

nibus cogitationib ⁊ locutionibus atq;
oꝑibus ſᷣm ſuam iuſticiam exigit ſtrictaʒ
rõnem in moꝛtis hoꝛa.ideo euangelium
dicit. In illo temꝑe.ſ.anno.ij.pᷣdicatiois
xpᷣi circa ſeptẽbꝛẽ dixit ieſus hanc ꝑabo⸗
lam. Simuile eſt regnum celoꝛum homi
regi.id eſt deo hum anato ſcʒ xpᷣo qui vo
luit rõnem ponere cuʒ ſeruis.ſicut ſolent
reges. Vnde ſcribit᷑ Eccs.vlt᷑. Cuncta qᷓ
fiunt adducet dñs ad iudicium ꝓ omi er⸗
rato ſiue bonuʒ ſiue malum ſit. Itaq; rex
eſt xpᷣs.ſerui eius om̃es xpᷣiani qui debẽt
rõnem reddere. Scom docu mentũ eſt
ꝙ quilibet xpᷣianus de decem pᷣceptis im
plendis eſt deo obligatus.ſicut xpᷣs dñs
Math.ix. dixit. Si vis ad vitam ingre/⸗
di ſerua mandata. Ect hoc inſinuatur in
euangelio cum dicitur.Oblatus eſt vnꝰ
vicz qui debebat decem milia talen. In
quo ſignificatur decalogi ꝑfecta vel ple⸗
na obligatio.quã qui no tenuit debet pe
nitendo exoluere.Ham vt dicit Auguſt.
decem milia talenta decalogi ſignif.cant
pꝛecepta que milia dicuntur licʒ ſint decẽ
ꝓpter multitudinẽ offenſionis ſcʒ contra
illa pꝛecepta. ⁊ talenta dicunt᷑ ꝓpter gra/
ue pondus peccati. Tercium eſt ꝙ pec
cata moꝛtalia ſunt grauiſſima pꝛe omni⸗
bus adeo vt nulla creatura poſſit ſatiſfa
cere ex ſe ᷣm iuſticiam de vnico ſolo moꝛ⸗
tali. vt dicit Anp.lib. Cur deus homo.
quia eſt contra deum infinite bonitatis.

⁊2 quia infinitam hoc eſt gpetuam penaʒ

meretur in inferno. Hoc ſignificatur cuʒ
dicitur. Cum autem nõ haberet vñ red/
deret qꝛ pꝛeter metita xpᷣi ni inuenit ĩ ſe
vnde ſatiffaceret. Juſſit ergo euʒ dñs ve⸗
nũdari ſcʒ ad ꝑpetuam damnationẽ ob⸗
ligando. ⁊ vxoꝛem id eſt carnem. ⁊ filios
id eſt opera ⁊ omia que habet.quia om̃i⸗
bus bonis ſpoliatur ꝑ peccatum ⁊ dam
nationẽ. ruartaz vottun ẽtũ elt ꝙ de⸗

eſt penitentiby miſericoꝛdiſſimꝰ.iõ ðꝛ ꝙ ꝓ
cidens ſeruꝰro gauit.⁊ ſeqͥtur. Miſercus
oñs dimiſit eũ ⁊ debituʒ.l.pctm̃ dimiſit
ei.O mira dei clemẽtia qᷓ penitẽti remit/

tit eterna toꝛmẽta. Vltimũ ẽ ꝙ de nõ
remittit pctã hoĩb ꝓxio ſuo ñ idu gerib
ſʒ irã ⁊ odiũ retinẽtibi.vt patʒ i euagelio

TCirca ſcoõm ̊R de ira remittẽda ipᷣi
ꝓximo qꝗᷓri poteſt qre deus bñdictus nõ
vult miſereri ⁊ pctã dimittere hoĩ qͥ nõ in
dulget ſuo fratri offendẽti. Rõ q̃ſtionis ẽ
qꝛ mirũ eſt h̊ ꝙ oe voluit coꝛ xpᷣiani latiꝰ
eſſe qᷓ; celũ ⁊ terrã.Et quõ h̊ ſit poſſbile
aduerte ꝙ celũ ſiq dem ſuꝑ oĩa latiſſimuʒ
tñ nõ põt reciꝑe vel retinere niſi bonos ⁊
ſctõs. Vñ nõ recipit infideles.nec iude
os nec malos xpᷣianos.ſʒ coꝛ xpᷣiani debʒ

reciꝑe in dilectionẽ oẽs bonos ⁊ malos.

amicos ⁊ inimicos.viuos ⁊ moꝛtuos.de
celo de purgatoꝛio ⁊ de inferno. ſic ſcʒ vt
xpᷣianꝰdebeat diligere bonos ad ꝑſeuerã
dũ.malos aũt ad pnĩiam redeãt. ⁊ ſic ad

Dominica.xx. poſt Pẽthe.

nõ antea ſed extunc nequã ſeruũ nomĩa⸗
uiit ⁊ toꝛtoꝛib tradidit in ſignũ deteſtati⸗
onis pcti. Tercio lege phᷣicali.nã phi
antiqͥ iram dixerũt eſſe bꝛeuẽ inſaniã.tuʒ
qꝛ vitã ab bꝛeuiat.ꝓpterea anialia nimis

iracũda ſunt bꝛeuis vite ßᷣm ph̊m de aia⸗

lib.patʒ de canibi.leonibuſq;. Tũ quia
plures infirmitates inducit.tũ q̊ʒ qꝛ bꝛe
ui tꝑe pᷣcipiti ira qͥs feruẽs ꝑdit ſe ⁊ om̃ia
vt exꝑientia docet de multis. Vñ ꝓ exẽ

plo ponit ſctũs Vinceñ. ꝙ duo pauꝑes

obligati dño ſuo nõ potentes exoluere in
carcerẽ ſũt poſiti. Tandeʒ pius dñs illis
cõpatieñ.ſecrete fecit maſſas auri pãnis
inuolutas illis iactari.qᷓruʒ maſſaꝝ vna

ſalutẽ optando gr̃am ⁊ gliam amicis et ꝓiecta fregit aliquãtula leſiõe caput vni

inimicis. Itẽ celeſtes ad laudandũ deuʒ
De illoꝝ btitudĩe.de purgatoꝛio oꝛando
ꝓ eoꝝ liberatõe.ſʒ ⁊ de inforno nõ qͥdeʒ/
eis oꝛando qꝛ h̊ eſſet ↄtra deũ.ſʒ qðãmõ
cõpatiẽdo imagini dei in eis ad quã fa/
cti ſunt. Item mirũ eſt ꝙ deꝰ hoĩem ſeqᷣt
in ꝑcendo ſᷣm mẽſurã qᷓ mẽſus fuerit. Re
ſpondet᷑ ad hec ꝙ bñdictꝰ deꝰnõ vult tali
bus ꝑcere.qꝛ tales iram teneñ. om̃i lege
ſunt iuſte dãnabiles. Pꝛimo lege natu
rali qꝛ deꝰcũ creaſſet ſił angelos multos
ſilr aues multas.⁊ piſces ⁊ anialia.tamẽ
oſnes homies voluit facere ex vnico.ſ.ex
Adaʒ Euã. ⁊ deinde ex iſtis alios. Vn
Aug.xij.de ciui.dei dic.Deꝰ fecit ex vno
hoiĩe oẽs hoĩes.iõ vt eo mõ vehemẽtiꝰ cõ

mendaret᷑ ſotietas vnitas ⁊ vinculũ dile
ctionis. Itẽ ſm legẽ nature hoꝛrendũ eſt
hoi ißm oertgcfeeon eſt dãnari irã

tenẽs.qꝛ ſicut dꝛ.j. Johᷣ.iij. Qui odit fra
trẽ ſuũ ho micida eſt.ſ.ſue anĩe. Et omis

homicida nõ hʒ vitã eternã. Scðõo le⸗/

ge diuĩali talis eſt daãnabilis.qꝛ tã in ve/⸗

teri qᷓ; in nouo teſtamẽto pᷣcipit᷑ſub pena

dãnatois diligere deũ ⁊ ꝓximuʒ.⁊ q odit
ꝓximũ oditur a deo ⁊ ſctis angelis.Et

inſinuauit xpᷣs in ꝑabola euã gelij vbi ðꝛ

ꝙ cũ ſeruꝰiſte incarceraſſet ↄſeruũ nec re⸗
miſit ei centũ denarios qͥ qſi nil ſũt reſpe/

ctu decẽ miliũ talẽto ꝝ.i.peccatoꝝ inume
rabiliũ ↄtra deũ cõmiſſoꝝ. Hec vidẽtes
conſerui.i.angeli accuſauerũt eũ in odiũ
talis peccati.Deniq; dñs.ſ. deus ipſum

us.qͥ iratꝰ volens ſe vindicare iſßam maſ
ſam auri repꝛoiecit ↄtra dñm iactantem
Alteri autẽ maſſa alia ꝓiecta fregit bꝛa⸗
chiũ ⁊ ille patiẽter ſuſtinẽs cũ die facta vi
diſſet eſſe aurũ gratias ègit deo.⁊ ex hoc
ſoluendo iſte euaſit carcerẽ. Ille aũt aliꝰ
ꝑ iram ſe ꝑdidit qꝛ ſuſpẽſus eſt. Quar
to lege ciuili dãnabilis eſt qͥ tenet iram.ſ.
lege ſeruitutꝭ.qꝛ qui facit peccatũ ſeruꝰ ẽ
peccati Joh. viij. Et lege exhereditatõis
C. de fideicõmiſſis.l.amplius. vbi dicit᷑
ꝙ heres nõ ſeruans teſtamẽtũ defuncti ẽ
exhereditandꝰ. xj.q.j.ca. Silueſter. Sed
xpᷣs in moꝛte legauit nobis teſtamẽtum
pacis.ergo nõ ſeruãtes exhereditant᷑.
Vitimo lege canonicali quia cõci

lim di.xc. ca. placuit. ꝙ qui inimicicias

deponere noluerit ꝑnicioſa mente expel⸗

latur de eccleſie cetu iuſtiſſima excõicatio

ne. Et iteꝝ de pe.⁊ re.c.oĩis vtriuſq; ſexꝰ.
pꝛecipit᷑ ſaltem ſemel in anno confiteri et
coꝛpus xpᷣi ſumere. ⁊ eo ipſo pᷣcipitur in⸗
iurias remittere ⁊ iram ne indigne cõice⸗
tur. Exemplũ terribile refert qͥdaʒ do⸗
ctoꝛ ĩ ſuo ſermõe ꝙ ſcʒ rome ſanctꝰ Gꝛeg.

Hᷣ rogatus a cuſtode eccleſie ſancti Petri
quodãa defuncto qui vnum altare.ſ.in il⸗
la eccleſia dotauerat ⁊ ꝑpetuam miſſam

oꝛdinauerat celebꝛari ibi in craſtino om⸗
niũ ſanctoꝝ die que dicit᷑ dies defuncto⸗
rum.CTunc cum miſſam ibi celebꝛaret in

cipiendo Requiẽ eternã dona ⁊c.audiuit

vocem de celo di.Non faciam. Sed cum.

li

iun
1s
keltt
hote
ſas
ture
ninn
inpe
no
logo⸗
lqntt
in
epen
coſa
ume
mori
e

e.
nonmig,
Krſtuti
näphi
nüͤ
Unims
deriul

gs

n bꝛe
roſnia
peti
aupes
lerein
lllis⸗
inis
na
wi
nal
tem.
dun
da
rboc
re
QAuar
iſwi
Gitaiͦs
Nbidil
cfunatt
nGel
ammetuis
ant.
guatal
midcis
e apet
göicat
ſcl
Uiteni
ne ſͤe
cazdor
Penn
niſun
nvont
definco
hureti
Adliut
dlum⸗

ſtas rönes plures.
tur ex anie voluntate quia peccatoꝛis ho

putaſſet hoc eſſe a diabolo.iterato reince
pit Requiẽ eternã dona ⁊c̃.tunc rurſum
audiuit ſimilẽ vocem di. Non faciã.Tã⸗
dem ꝓſequeñ.miſſaʒ ĩ canone vbi fit me/⸗

moꝛia defunctoꝝ petiuit deum vt de ſta⸗
tu illius anie ſibi reuelaret.Et deus tunc
ſancto Gꝛegoꝛio reuelauit ꝙ ule defunctꝰ

damnatus foꝛet.idcirco quia euchariſti⸗

am quã ſingulis annis debuit accipere ꝓ

pter inimicicias quas deponere ⁊ remit⸗
tere noluit ob miſit reciꝑe ſemel dũtaxat
2 de hoc confeſſionẽ nõ fecit. Et cum an⸗
tea introitus miſſe ſemel ſolum caneret᷑
ſtatutum eſt deinceps bis cantari ꝓ eo ꝙ
ſanctꝰ Gꝛegoꝛiꝰintroitũ Requiẽ eter. ⁊c.
iterauit. X¶CCirca tercium de eter⸗
nitate ſupplicij infern alis vt pᷣacceptum
thema oſtẽdit.Et ad id poteſt etiã ꝓ the

mate poni illud Math. xxij. Ybunt hi. ſ.

mali in ſup pliciũ eternũ iuſti aũt in vitã

eternã. Qm aiœ&g ſacra ſcptura fere ꝑ om̃s

paſſus teſtatur eternitatẽ ſupplicioꝝ in/
fernalium. Idcirco de huiꝰ veritate nulli
licʒ dubitare cum ſit fidei articulus. Sʒ
pꝛo elucidatione notemꝰ de bhoc tria my
ſteria. —
Sma de iuſtiſſima e9tate.
cõm de duriſſima grauitate.
Terciũ de clariſſima exẽplaritate.
Quo ad pᷣmũ querit᷑ vnde poſſit oſtendi
clarius ꝙ iuſticie equitati competit vt de
us pijſſimꝰ ꝓ peccatis momẽtaneis moꝛ
talibus puniat eternis cruciatibj. M qð
nota ſᷣm doctoꝛes theologos et canoni⸗
Pꝛima ratio accipi

minis volũtas mala in pꝛeſenti ꝑmanet

in peccando in tota vita ſua quaſi in eter
no ſuo.quia ſi etiam in eternum viueret

nollet penitere. Pꝛopterea Bꝛeg.iiij. dia

logo. dicit. Ad magnam liuſticiam iudi⸗/

cantis ꝑtinet vt nunqᷓ; careant ſupplicio
qui in hoc mũdo nunqᷓ; voluerunt care⸗
re peccato.ergo ⁊c̃. Si tu dicas.tamen qͥ
dam ſunt qui ꝓpoſitum habent ꝙ aliquã

do ſaltem in ſenectute cõmutabunt vitã

in melius. Quare ergo tales ſi interim
moꝛiuntur puniuntur ꝑpetuo. Reſpon/

detur ſᷣm Tho. in. iiij.di.xlvj. ⁊ docto.

dat in faciẽ gſone inferioꝛis.

etiaʒ tales iuſte puniunt᷑ ꝑpetuo quia vo
luntarie ponunt ſe in tali ſtatu ſcʒ peccati
moꝛtalis.a quo nõ poſſunt erui niſi diui⸗
nitus adiuti.ſicut qui ꝓijcit ſe in ignẽ vo⸗
luntarie vel in foneam ꝓfundiſſimã dici
tur velle ibi manere. iuſte ergo ibi eſſe ꝑ⸗
mittitur. Secũda ratio accipitur ex bo⸗
ni ꝑempti eternitate. Vnde Auguſt. xxj.
