cum nõ intendat moꝛtaliter peccare. Rõ
qſtiõis eſt.qꝛ xpᷣs dñs ðᷣt Math.vj. Si
oculus tuus fuerit ſimplex.totuʒ coꝛpus

tuũ.i.congeries opeꝝ lucidũ erit.glo.dic.
Erx intentione bona deus iudicat volun⸗

tatem. Nã ⁊ Iiido.de ſũmo hono ðt.Ex

intentione opus appꝛobat᷑ aut repꝛobat

indignũ. Quare ergo homo peccat moꝛ⸗
taliter cum non intendit ſic peccare.Ma
xime quia Aug.dicit. Omne peccatum
adeo eſt peccatuʒ inq;tũ voluntariũ qð ſi
nõ eſt voluntariũ no eſt pctin.xv.q.j.capᷣ.
Merito.deniq; qꝛ aliqñ qͥs talia facit bo

na intentione.i.quia ꝑiurat ne damnifice

tur aut occidat᷑ aut rapit vt victum habe
at vel elemoſynaʒ det ⁊c̃. Rñdetur ꝙ ſᷣm
HBouauen.ſuꝑ.ij.di.xl.Ac ſctii Tho.in
qðlibeto.vuij.q.vj.ar.v. Necnõ Rayne.
in ſua ſũma alioſq; recolligendo bꝛeuiter
in ſnia Notando ꝙ pᷣmo peccãdo vel be⸗
faciendo põt homo errare in ↄſcientia ita
w extimat veniale qð tamen eſt moꝛtale

Dominica. xVI. poſt

Denthe.

⁊ ecouerſo.Et tũc iudicandum eſt de tali

ſm erroꝛẽ.vt dicit Tho.vbi S.quia ſi tał

crroꝛ pꝛocedit ex ignoꝛantia inuincibili ſi
cut eſt in pueris ⁊ amentibi.vel ſi ꝓcedit
ex ignoꝛantia eoꝝ qͥ qͥs ſcire non tenet᷑. in
hmõi caſib qᷓ;uis factũ de ſe ſit moꝛtale

tamen intendẽs pecca:e venialiter peccat
venialiter nõ moꝛtaliter. Qñ aũt erroꝛ cõ
ſcientie ꝓcedit ex ignoꝛantia eius qð quiſ⸗
ſcire tenet c porceiße
manikeſte pᷣcepta vel ꝓhihita. tunc in ta⸗
libus qᷓ;uis intẽdat peccare venialiter tũ

peccat moꝛtalit᷑.ſicut cũ quis crederet ho/

micidiũ vel foꝛnicationẽ eſſe pctm̃ tmᷣmõ
veniale.aut ꝑiuriũ ⁊ hmõi.nihilominus
peccaret moꝛtaliter innocentẽ hoiem occi

dendo vel foꝛnicãdo ⁊ ꝑiurando. Neci ta

libus excuſat intentio bona vtpote rape⸗

re vel furari vt faciat elemoſynã aut piu⸗
rare ne occidat᷑ ꝓut pꝛocedebat obiectio.
Ratio qꝛ vt Apis docet. Non ſunt faci⸗
enda mala vt veniãt quecũq; bona.Se⸗

cundo poteſt homo in ↄſcia errare ex ma

licia.ſ.quia lata cõſciẽtia nõ tenet ꝑ moꝛ⸗⸗
tali ea que ſunt moꝛtalia ſed tenet ꝓ veni
ali vel nullo peccato ꝓpter affectũ mali.i.
peccati.Sicut dicit᷑ de quodã vſurario q
nullam conſciam tenebat de vſura ex ma
licia auaritie ſed de ſpuendo in eccłia ſiri
cctã tenebat conſciam ob loci ſanctitaten
Item quidã de foꝛnicatione non tenebot
conſciaʒ ſed de vnguiũ imundicia ⁊c. O

tione vel conſcia hmõi ᷣm Rayne.i ſum/

ma eſt.qꝛ ad h ꝙ ſitveniale petm aliqð fa
ctum non ſufficit ſola intentio qua inten/
dit peccare venialiter. ſed requirit᷑ ꝙ etiiãa

opus illõ qð homo facit nõ ſit fm ſe moꝛ

tale nec ſit ↄtra legẽ dei aut cõtra pceptũ

eo ꝙ lege diuina ſunt

quot ſunt ⁊ nũc xpᷣiani qui nulläã habent
conſciam de ſuꝑbia.fraudulentia in emẽæ
do ⁊ vendendo. de periurio.de adulterio
⁊ ſic de alijs vicijs. Et tũ bene repꝛehen⸗
ſione dignũ putant ſtercoꝛe fedatis mani
bus ⁊ non lotis comedere ad menſam et
de ſcutella hoꝛreñ.Sed ve talib qͥa eoꝛa
conſcientia non minuit peccatuʒ nec facit
eſſe veniale factũ hmõi moꝛtale ſʒ graut
⁊ accuſat. Na Luc.xij.Seruus ſciens 0
luntatem dñi ſui ⁊ ſcire potẽs ſi non facit
bm voluntatẽ eius plagꝭ vapulabit mul!
ns. Katio auᷣt qre no ſit veniale ex intẽ

—

dei
ſtaᷣ
aflta.
pen
reyota
bongpe
gervin
ans.

MIItats

be.

tdenul
niaſin
mabilſ
lhadt
lenckin
mordae
pecat
enoꝛcs
goͤgul
noſunt
cinta
ierm
tho⸗
mo
lnus
oauf
cia
pe
din
.
ſae
Se
aa
ome,
rnei
ünali.
Uranod
maN
ccla ini
aitaen
Nunehet
da4O½
ühabent
zamen
Abllteno
ſepthen
Ins mant
ad
Nigeoin
nechat

ganuut.

ens do

nonſct.

bittnil
Gecrint
nei ſun

— –
.
7
*

nature vel eccłe qꝛ talia opera cũ manife/

7

Nati gaudiũ eſt ditationis ſpũalis.ſ.in merit⸗
ſte ſint deũ ⁊ eius cantatẽ non poſſunt et pꝛemijs. Vn Caſſiodo.in eplis dicit.
oꝛdinari intentionẽ in deũ. Sʒ opera qᷓ Quid acquiri putat᷑ vbi bona conſciẽtia
de ſe non ſunt ↄ deũ ſed indifferẽtia vt co
medere bibere doꝛmire loqui ⁊ hmõi q̃li
ficant᷑ ab intentione ita ꝙ talia ſi fiãt intẽ

ꝑdit᷑.q:d. Nihil. VUñ theſaur/ magn? eſt
bona conſcia in qua oim bonoꝝ ẽ leticia.
vt ðt Gerſon. Quintũ gaudiũ electio⸗

tione pcti moꝛtalis moꝛtalia ſunt. ſi autẽ nis ſalutaris qͥa bona conſcia eſt inſtru⸗

intentione vemalis peccati venialia ſunt
vt de talibus obiectio ſupꝛa pꝛocedebat.
Quarta regla eſt vere pnie.ſ.Quicũq;
vere penitet de peccatiſ bonã hbʒ conſciaʒ
24 nõ vere penitet malã habet ↄſcientiã.
äy3t patet de üllis qui nõ dolent vere de oĩ/
bus p eccatꝭ moꝛtalibi.vel nõ confitentur
veraeiter omia vel qͥ nõ reſtituũt aliena.

Vñ Berũñũ.dicit.Dhuo faciũt bonã cõſci⸗

entiam.iſ.de pᷣteritiſ malis penitere ⁊ a fu
turis abſtinere. Item ngo de bono cõ

ſcientie. Puni pᷣterita pctã fuge futura.et

ſi pctm ſentis nõ cõſentias ⁊ erit pura cõ/⸗

.

ſciẽtia.hec ille. O ̊ peccatoꝛ ſtude habe⸗
re honã conſciam pᷣdictis modis. F

CLCirca ternũ de leticia bone ↄſcie No/

tandũſᷣm Anctho.floꝛen.in ſũma parte.j.

ti.lij.ca.x. ꝙ ex bone conſcie fructib cau⸗
ſantur in aia ſeptẽ gaudia q̃ hic ꝓſeqᷓmur
licet aliter put cõpetit ꝓ captu ſimplicis
vph facilioꝛ. Pꝛimũ eſt gaudiũ amorꝰ
dei ⁊ cantats.eo ꝙ ipᷣa bona ↄſcia eſt ra⸗

dir caꝛitatis.j.CThimo.j.Finis pᷣcepti eſt

canitas de coꝛde puro ⁊ conſcia bona.ſcʒ
ꝓcedens. Vnñ bone conſciẽtie aia gaude⸗
re põt qꝛ eſt in caritate dei.t ex ipſa ↄſcia
bona ꝓcedit fructꝰ caritatꝭ.ſicut videmꝰ
ꝙ ex vino bono ſequit᷑ inebꝛiatio iocundi
tatis. Scõm eſt gaudiũ bone ⁊ vᷣe xpᷣi⸗

anitatis.vñ in h̊ cognoſcit᷑ qͥs foꝛe bonus

⁊ verus xpᷣianus ſi habet ↄſciam bonam
Ideo Hugo.ij.de aĩa ca.ix.diat.Conſci
entia munda titulus eſt religionis.ſ.xpᷣia
ne. Ex tali vᷣo conſcia mũda naſcitur ve⸗
ra leticia vt dicit Berñ.⁊ Apłs.ij.Cho⸗
rin.j.Gloꝛia nr̃a.ſ.xpiana hec eſt teſtimo
nium conſciẽtie.
ctionis ⁊ conſeruationis a peccatis.quia
conſcia bona remurmurat qʒ malũ ⁊ ſti⸗
mulat ad bonũ ne in pctis pereamꝰ ⁊ ſic

mentum publicũ eterne ſalutis Yꝓdðo gau
diũ habemus ſecuritatis de ſalute ex 0%

na conſcia. Bern. Elnicuiq; nr̃jm liberẽ
conſcia.ex h̊ libꝛo tanq; inſtrumẽto vel re
giſtro totius vite nre ſumus oẽs iudican
di in die iudicij qñ libꝛi aperient᷑ ↄſciarũ.
Igdem. Nil iocũdius.nil eque ſecun bo⸗

na conſcia.pũgat coꝛpus.trahat mũüdus

terreat diabolus.illa ſꝑ eſt ſecura.hec ille
O ghõ deberes moꝛti exponere te ꝓꝑ bo/
na conſcia tenenda ſicut pꝛo inſtrumẽtis
eterne hereditatis. Sextũ gaudiũ frui
tionis diuine ſuauitatis qꝛ in bona ↄſcia
eſt habitaculũ diuine maieſtatꝭ. ꝓpterean

HBerñ.ſer.tẽpus loquẽdi dicit.Carcer eſt

aie rea ↄſciẽtia.̊ iðo qꝛ in tenebrꝭ eſt qͥb-
nõ vult rex gle deꝰ cohitare ſʒ lectułꝰ floꝛi
dus iĩ q̊ iacet deꝰ bõa ↄſcia ẽ ̃ᷣm eũdẽ.pꝛio
inde Aug.ſuꝑ Geñ.dðt. Leticia boe ↄſcĩie
eſt ꝑadiſus ale qꝛ ĩ ea refici᷑ dina ſuauita

te ꝑ xpᷣm inhabitantẽ. Septimũ gau /

diũ glłe celeſtꝭ felicitatꝭ.ptʒ ex pᷣdictꝭ. Pꝛo
exẽplo ãt ſufficiat bꝛeuit᷑ epilogãdo ex ſcri
pturis ponere ꝙ a pncipio mudi oẽs qui
malã ↄſciaʒ tenuerũt ꝑierũt.⁊ qͥ bonã ſal
uati ſunt.ptʒ iductiue. Pꝛio in ſuꝑbia et
inobediẽtia pᷣmi ꝑntes mala ↄſcia gierũt
ſʒ ꝑ hunulitatẽ xpi pniaʒ agen.boa ↄſcia
ſaluatiſũt. Scðo in auaritia. Exm cape
de Juda ꝓditoꝛe ⁊ Pilato.⁊ ꝑ ↄriũ ð mi
ſcdia. in Wartha ⁊ multꝭ ſctis. Tertio
luxuria. Exm de oiba ĩ diluuio ⁊ ſodomi⸗
tis.ꝑ ↄriũ de Noe ⁊ Loth Quarto in ira
ptʒz de Eſau ⁊ ꝑ Sriũ de Jacob. Quinto
ĩ gula.ptz de filijs irł qͥbꝛ mãna ſapiebat
exñtib i bõa ↄſcia.mali ãt nauſeã ĩ eo hẽ

rtiũ gaudiũ corre, bãt. Sexto in inuidia.ptʒ de phariſeis.9

ↄtrariũ de credentibi in xᷣm. Septimoiꝛ
accidia.ptʒ de dunte epulone qͥ nec micaſ
panis voluit dare pauperi Laʒzaro Luc̃.

cauſat leticiã libertatꝭ. Vñ Iſido. VFis xvj.ꝑ ↄriũ de ſollicite facientibꝛ oꝑa mi⸗

nunq; eſſe triſtis bene viue.nã bona vita
ſe habet gaudiũ ex bona ↄſcia.⁊ ꝑ oppo⸗
ſitum eſt de mala vt patuit S. Quartũ

ſericoꝛdie. qꝛ xpᷣo teſte Math.v. Btĩi mi
ſercoꝛdes qm mi.cõ. Rogemꝰ ᷓ xpᷣm ⁊c.
Dñnica eadem ſermo.iij. ſcʒ de diei feſti

caultu ⁊ dñiice diei pꝛiuilegio ac obliga⸗
ta ſanctificatinne.

xit ieſu

d aa legiſpitos et phariſeos
Silicet ſabbato curare.
Lu. xiiij.⁊ in euãgelio hodierno ſic Glo.
dicit. Dñs ieſus ſepe in ſabbato docebat
2Z ifirmos vᷣbo curabat. Pꝛimo vt plures
lucrifaceret cũ plures ad ſabbatũ coueni⸗/
re ſolebat. Scdo vt in miſterio daret itel⸗/
ligi ꝙ ſabbatũ celeſtꝭ qetis oẽs infirmita⸗
tes hoim eſſet curãde Apoca.xiiij. Mo:s
vltra nõ erit neq; doloꝛ. Sʒ iudei contra
chꝛiſtũ inuidia obcecati ex hoc falſe eũ in⸗
fa mare volebãt ꝙ eſſet tranſgreſſoꝛ pᷣcepti
illiꝰ Exo.xx. Memẽto vt die ſabbati ſcti⸗
fices cũ tũ per hmõi curationẽ anie et coꝛ⸗
poꝛis ſolo vᷣbo chꝛiſti faciẽdũ nõ ſolueret
ſabbatũ ſʒ magaſctificaret᷑ ad deũ ex h̊ lau
dandũ. Pꝛopterea chꝛiſtꝰ dñs illoꝝ cecita
tẽ repꝛehẽdit pie ⁊ redarguitvt ptʒ i texctu
euangelij expꝛeſſe. Exquo g& euageliuz
hodiernu pcipuã mentionẽ facit de obſer
uatione ſabbati.libeat de cultu diei dñi⸗
ce ⁊ feſtiuitatũ hic ſermonẽ facere. Nã vi⸗
demus ꝙ religioſa obſeruãtia dieꝝ ſacro⸗
rũ inter chꝛiſtianos adeo refriguit ⁊ extin
cta eſt vt merito dicere conueniat de eis a
dſio illud Eſa.). Solennitates vr̃as odi/
uit ania mea qð põt poni etiã ꝓ themate
alio ſerndt. Jarifeb de cultu feſtiuiratũ
tria miſteria declaremꝰ ꝓ h̊ ᷣmõe vt dei p
ceptũ iplendo diligamur a benedicto deo
Runi dicit᷑ ſabbati ʒꝑmutatio.
Scoõm dicit᷑ pᷣcepti obligatio.
Terciũ dicit᷑ obſequij adimpletio.
B CLirca pꝛimũ de ꝑmutatione ſab⸗
bati in diẽ dnicũ. Querit᷑ cur ecclia ſabba
tũ mutauit ad colendũ ĩ diẽ dñicã cuʒ tñ
de? madauit in verertlege ſabbatũ et nõ
allã diẽ ſanctificari di.Exo.xx. Memẽto

gruit olłib rõnibi.⁊ ſic debuit fier.

Pꝛia ratio ꝓpter figure adimpletionẽ?.
Scda rõ ꝓpter getllis ſecte excluſionẽ.
Tercila ro ꝓpt diei dñice pulegiatöem

Pꝛio inq; ꝓPpter figure adiplerionẽ. nã
h pceptũ fuit ꝑti moꝛale ⁊ ꝑti cerimõiale

qꝛ deus in pᷣcipiẽdo ſccificationẽ ſabbatit

duo iiũxit. Vnũ moꝛale pᷣceptũ ſeʒ ꝙvnã
diẽ in ebdomada debeat hõ veputare do
ad hoõꝛãdũ ipᷣm ⁊ gr̃as agendũ ac ad va⸗
candũ deo.vt ptʒ ꝑ Aug.⁊ doc. Vñ q̊ ad
hoc nõ plus valeret in re deum colere die
tercia vel qrta ⁊ ſic de alijs qᷓ; die ſeptima
ĩ ebdomada. qꝛ qlibet dies ẽ eque dei ſi⸗
cuti ⁊ ſeptima. ſʒ ꝓpter figurã voluit deꝰ
in veti lege ſtatuere diẽ ſeptimã. Aliud &̊
iniũxit deꝰ in H mãdato pceptũ cerimoni
ale ſcʒ colere diẽ ſeptim. ⁊ tał aſſignatio

diei ſeptimeẽ pure cerimonialis ſic c oẽs
alie cerimonie veter? legs fuerut i figuraz
legs gre vt dic apls. Rn ro rir

dñs . Didete vt ſabbatũ meu cuſtodiat⸗
nũ.i.figurã eſſe.Sʒ qm ſᷣm docto.pᷣſertiʒ

bᷣm Aug.ſuꝑ Geñ.alijſq; locis ſabbati re
qes figurauit miſteriũ reqetionis xpᷣi ſab
bato in ſepulchꝛo ⁊ tandẽ ĩ celiĩ aſcenden
do. Idẽ dic in q̃dã omeł. Vlide o hõ lege
euãgeliũ qnta oꝑatusẽ ieſus.coꝛonatꝰ eſt
ſuſpeſus ẽ ĩ ligno dixit.ſitio.At vbi ipleta
ſũt oia opa ei feria ſexta tradidit ſpm. ?
ſab bato ĩ ſepulcro reqeuit ab oibꝛoꝑibo ſu
is qð patrarat p redẽptõe.h Aug. Joc;
exq̊ᷓ iſta pᷣ figuratio ipleta eſt iã in chꝛiſto.

nõ g̊ licet ſabbatũ obſᷣuare qꝛ hoc eẽt de⸗

negatio impletionis ⁊ peſtifere iudaiſati⸗
onis ac ſi crederet᷑ cũ iudeis qꝛ chiiſtꝰ eſſet
adhuc futurꝰ ad iplendũ figura ſabbati. ?
ſic eẽt credere ĩ antichꝛiſtũ. Eñ Gꝛego.de
2ſe.di.iij.ꝑueni:.tales di.antichꝛiſti foꝛe p
dicatoꝛes qͥ pplłm iudaiſare cõpellet ſab ⸗
bat ũ.ſ.obſeruãdo vt ꝑ h̊ iudeos ad ſe at
trahat recipiẽdũ. Si dicas q̃re de/ voluix

vt diẽ ſabba.ſancti.nil em ibi dicit᷑ de alio ; pᷣceptũ dare ſic ĩ figura xpᷣi cũ alia deca⸗

die ſz tantũ ð ſabbato.hoc ſcire nobis bo logi pᷣcepta nõ ſũt h̊ mõ data Rñderi pot
nũ eſt vt ſciamꝰ rñdere iudeis rephendẽ / ꝙ ad iſinuandũ ꝙ hõ qͥlibet ĩ die feſto de·

tib. Ad hᷣ rñdet᷑ ſᷣ m Alex. de Ales in ter bet ſpecialius gratias agere de beneficjs
cio volumine ſumme.⁊ ſctm̃. Tho. ij. ijq. moꝛtis chꝛiſti et redemptionis vt dicit
cxxij.alioſq; recolligẽdo ꝙ ſctã ecclia taleʒ Ambꝛoſius de trinitare. Secunda ra⸗
ꝑmutationẽ fec iuſte ⁊ ſctẽ qꝛ oino ſic con rio pꝛopter Gentilis ſecte excluſionem.

7

ung
dñico⸗
ſerahe
hecdie
h 1
loni⸗
ditlo.
nundi
eque
lis inb
Lollig
dßiee⸗
nüdus
papae
lupceſt
Gange
A mater
nſuntb
lingr
lumöͤte
Gicaf⸗
Nſef
diehd
Wd
e
mod
ſtam

i

letabunt᷑ in illo ꝑpetue.
dum de obligatione pᷣcepti hui?.ſ.de ſan

nam gentiles colebat ſolẽ pᷣſertim in die

dñico.vt dicit Leo papa ſer.xxiij.vt ergo
retraherent᷑ ab erroꝛe ⁊ adoꝛarẽt chꝛiſtũ.
hec dies dñica ſtatuta eſt ſanctificanda.
H CTertia rõ ꝓpter diei dñice pᷣullegia

tio nẽ.qꝛ vt Leo papa.lxxv.di.capᷣ.qꝙ die

dñico.dicit ODñica dies tãt (inqᷣt iuina
rum diſpenſationũ myſterijs eſt ↄſecrata

vt quicqͥd inſignea dno eſt ↄſtitutũ ĩ ter⸗

ris in huiꝰ diei dignitate ſit geſtũ.hec ille
Colligunt᷑ aũt płima puilegia hulꝰ diei
dñice. Pꝛimo qꝛ pᷣema eſt oĩm dieꝝ ĩ qua
mũdus a deo accepit exoꝛdiũ. vt ðᷣt Leo
apa eodẽ ca.di.lxxv. Scðo qꝛ nox nul/

la pceſſit diẽ ipᷣm vt ptʒ eadẽ rõe. Tertio

qꝛ angeli in ea ſunt creati ⁊ celũ empireũ
⁊ materia elemẽtoꝝ.Quarto qꝛ gloꝛifica
ti ſunt boni angeli vidẽdo deũ ⁊ mali eie
cti in ꝑpetuũ. Quito qꝛ archa NHoe ſtetit
in mõtib Armenie poſt diluuiũ. Poſt pᷣ⸗

dicta facta ſunt dñica die alia magnalia

vt leqͥ᷑. Itẽ ſexto qꝛ iſraheliticꝰ ppłs illo
die liberatꝰ eſt de manu egiptioꝝ.Septi

mo qꝛ ſynai ĩ mõte dedit deꝰ pᷣceptuʒ ᷣm

Oꝛ:oſiũ.Octauo qꝛ mãna illo die fuit pꝛi
mo datũ ſᷣm Oꝛigenẽ. Deniq; ĩ nouo te⸗
ſtamẽto dñica die facta ſunt pła. Vñ no
no poſt pᷣdicta xpᷣs illo die natꝰ eſt ĩ mun⸗
dũ ex ᷣgine Maria vt teſtat᷑ mgr hyſtoꝛi
arũ. Decio circũciſus octauo die.ſ.dñica

fudit ꝓ nob ſanguinẽ ſuũ. VUndecio. Ba

.

deſae but il die a Johe ꝓpt᷑ myſteriuʒ.
uodecio ad patiendũ alcẽdit in ibrim
eoð die ſ.palmaꝝ. Tredecio reſurrexitil
lo die ⁊ deſtruxit dauſtra ifernoꝝ atʒ edu
xit de lymbo multitudinẽ ſctõꝝ patrum.
Quartodecio miſit in diſcipulos illo die
ſ. Penthe.ſpm̃ſanctũ.Quiĩtodecio qꝛ fiet
eodẽ die re urrectio moꝛtuoꝝ ⁊ finale iu⸗
diciũ. Sextodecio qꝛ erit ꝑpetua ↄtinua
tio laudũ diuinaꝝ die illo cui nõ ſuccedet
nox ineternũ.⁊ ſic in ipᷣa ſtabũt bti regnã
tes in celo ⁊ mali in inferno in ſempiter/
num. Ve ergo ⁊ ve nõ colentibꝰ feſta. qͥa
die feſto dñico punient᷑ ꝑpetuo 4 at colut

ctificatiõe ſabbati Querit᷑ qualiter ⁊ ad
q̃ obligat hoĩem ſub neceſſitate ſalutis h

pceptu de feſtis obſerudiſ. Ad qð rũde

tur m theologos ⁊ canoniſtas recolligẽ
do.ꝙ h̊ pᷣceptuʒ de ſanctificatõe diei feſti
obligat tripłr vel ad tria qᷓ ad duo tantũ
reducunt᷑ vt coter. ctm̃
Siis 2 pᷣncipaliꝰ obligat ad cauẽdum
cõo ad opꝰ ſᷣuile nõ faciẽdũ ſʒ abſti
Tertio ad ðòo vacandũ ⁊ lau/ (nendũ
dib diuinis inſiſtendn.
Pꝛio ⁊ pᷣncipalius obligat ad cauẽdũ
pctm̃ moꝛtale in die feſto.nã ſcribit᷑ Leui
tici. xxiij. dies ſeptimꝰ qꝛ ſabbati req es ẽ
vocabit᷑ ſctũs.Et infra dẽ. Nullũ opꝰ ſer
nile facietꝭ in eo.ſʒ qm̃ opuſ pcti eſt ſume
ſuiule. Joh̊.viij. Qui facit pctm ſeruus ẽ
pcti qꝛ ꝑ ulð ſerui᷑ dyabolo. Vn Augꝰ.
Pctoõ: ſeruus eſt tot demonioꝝ q̊t vico
Icgeoq; ꝓut etiã Lyra ſuꝑ Exo. xx. t. ꝑ
dictũ pᷣceptũ maxie intelligit eſſe ꝓhibi⸗
tum opus pctĩ qꝛ eſt maxie ſeruile ⁊ ma⸗
xime ĩpedit vacare diuinis płq; qdcũq;
opus coꝛꝑale. Nã ⁊ ſi oĩ tꝑe ſit cauenduʒ
apctõ moꝛtali tñ maxie in die feſto.quia
ßm eũdẽ Lyrã ⁊ etiã Alex.de Al. ĩ tertia
pte. Qui pctm̃ facit moꝛtale ĩ die feſto pu
ta adulterat᷑ ⁊c.tal trãſgredit᷑ pᷣceptũ du⸗
plex. ⁊ ſic peccat dupłr.ſ.qꝛ peccat ↄ illud
pceptũ Hõ mechaberiſ. ⁊ etiã ↄ illð.ſab⸗
bata ſctific. vñ ⁊ ↄfiteri tenet᷑ q̊ ad vtrũq;
VYſi qͥs venialit᷑ peccat in die feſto nõ vio⸗
lat᷑ feſtũ ſᷣm Tho.ij.ij. qꝛ nõ ſegat᷑ homo
a dei gr̃a ꝑ pctm̃ veniale.ſed ve ve mũdo
ab ſcandalis qm̃ pła ⁊ maioꝛa faciũt pec
cata hoies in feſtꝭ qᷓ; dieb alijs.vt ptʒ de
ſingulis capitalibꝛ. Pꝛimo de ſuꝑbia qꝛ
ĩi die feſto plus ſe oꝛnãt veſtiba ⁊ vanitati
bus ⁊c̃. Scðo de auaritia qꝛ tũc currunt
ad mercata aleas ⁊ ludos. Tertio de lu⸗
xuria qꝛ tũc magis exercẽt choꝛeas trufaſ
⁊ ſic de alijs. Quarto de ira qꝛ ↄueniunt
in plateis ⁊ in tabemis ad ↄtentiones et
rixas. Quito in gula qꝛ tũc epulas lauti⸗
oꝛes coquũt ⁊ vacãt ↄmeſſatiõib ac ebꝛi
etatib tabernis ⁊ hmõi. Sexto in inui⸗
dia qꝛ ↄſedeñ.tũc detrahũt pᷣſ byteris et
alijs oibo. Septio ĩ accidia qꝛ plꝰ ociant᷑

Circa ſecũ illo die venãdo ⁊ ad foꝝ currut ac haſtilu

dia ⁊ hmõi alia.⁊ ſic tũc płꝰ ſᷣuiũt diabo⸗
lo cũ deberẽt deo ſuire.Cõtra tles Aug.
li.de decẽ coꝛdis ðt ꝙ meliꝰ faceret iudeꝰ
⁊ qlibet hõ ſi aliqͥd in agro ſuo vtile labo

raret qᷓ; in theatro ſeditioſus exiſteret Et
mellus femie feſto die ſabbati lanã face/
rent q; in feſtis ipis ipudice ſaltaret. bec
Aug. O& xpᷣiane q;ta ẽ igratitudo ate
ipi deo ꝙ ſex diebus ꝓ tua vtilitate libere
agè ⁊ die feſto diabolo fuis ⁊ ſic deo nul
lã diẽ das deſuiẽdo cũ a deo hẽas oẽ bo⸗
num 2c. Æ Scðo obligat Hpᷣ pceptũ
ad abſtinenduʒ die feſto non ſolü ab oge
pctĩ ſ eẽ ab oĩ alio oꝑe ſeruili. Vn Exo.
xx. Nõ facies ĩ eo oẽ opꝰ. Pꝛohlibent᷑ at p
cipue tria genera open qꝛ his tã q; fuilibꝰ

violant᷑ feſta. vtʒz extra de ferijs ca.).ꝑ cõ/
DPDñꝛo ꝓhibet᷑ opꝰ mauale facere (cuiũ
Scvdo mercaturs exercre
Tertio placitare h ẽ cas tractare vł iu
dicare ⁊ iurare ⁊ hmõi. Sʒ qri h quõ
excuſat᷑ qͥs in his oꝑibo ne peccet moꝛtali
ter ĩ die feſto. Rñdet᷑ ſin doc. pᷣſerti Frã.
Mayro.iĩ tractatu de decẽ pceptꝭ.cocoꝛ.
Tho. ij. ij. q. cxcij. Alioſq; cõiter. ꝙ ples
ſunt caſus i qᷣby pᷣt qͥs exculari a moꝛtali
pctõ ĩ taliba oꝑib die feſto gnali Ex qͥbo⸗
pt rñderi ad caſus ꝑticulares plimos ſiẽ
pregulas. Pum caſus modicitats.f.
ñ hõ facit modicũ opꝰ ita ꝙnõ ĩpediat
mẽtis libᷣtatẽ vel quietẽ ĩ deo. aut vacati
onem licz aliq̃liter minuãt.dũmõ tał miſ
ſam audiat excuſat᷑.Exm ſi qs ĩ vinea vel
agro purget modicuʒ aliqͥd qð reſtabat.
aut reparet fracturã in ſepi modicã auti
velſte ſciſſurã. aut diſpoit ſub hoꝛa ad arã
duzʒ ꝓ die craſtio aratra ⁊ hmõi.aut ſecat
liana ad calefaciesdũ ſtubã vel coquẽdũ
a omst modica. Naij. Phil modicũ
eſt ꝓ nibilo reputat᷑ Scos caſus neceſ
ſitatiſ.ſ.qñ nõ pᷣt cõmode pueniri tłe opꝰ
nerc differri ob nccitatẽ ſine ꝑiculo. Exm̃
de mercatoꝛib, vel nudinis qꝗᷣ ꝓpf nccitatẽ
ſui ⁊ ſue familie vel vt dent pauꝑiby diſ/
currüt in mercatur faciendis 2 excuſant᷑
ob neceſſitatez. En licet ples doc. de eis
vagrie dicãt.tñ Fran. Mayro.in tractatu
decem pceptoꝝ tenet ꝙ ſolũ ẽ pctm moꝛ⸗
tale.pmo ſi talis dimittit miſi. am. Scðo
ſti eps pcepit ne fiãt tales nũdine tali die.
Sist pᷣlati ſciũt ⁊ tolerãt excuſant᷑ hoĩes

a moꝛtali. Tertiũ q́ addit frat᷑ Angelus
de LClauaf. qñ lolũ fit ex lucri cupiditate

bncipalit᷑. extra de ferijs ca.j. Excuſant

*

Dommica. xvVI. poſt Penthe.

ſi fiat ꝓ neceſſitate vel ꝓ bono cõitatꝭ.vel
ꝓ pietate. Itẽ exm aliud de medicis.mi/⸗
nutoꝛib. aromatarijs ⁊ hmõi. qꝛ medici
nalia ſunt neceſſania.ſilr de coc ciboꝝ ⁊c.
Itẽ de camificib ⁊ tabernarijs ſi faciunt
ꝓpter nccitatẽ excuſant᷑.als nõ. Itẽ de iti
nerantiby 7 ↄducto:ibo reꝝ ⁊ de multꝭ ali
is hmõi qͥ excuſant᷑ ob nccitatẽ ſiue ſus ſi⸗
ue illoꝝ ſaltẽ qb ſeruiũt puta fer:at equũ
alicuius qͥ neceſſe hʒ tranſire ⁊c. Siue eẽ
ſit neceſſitas coacnonis quam faciũt dñi
pᷣſcribeñ.aliter bona eoꝝ.vtʒ ex ca.licʒ .S

—. 2

ferijs. 2 intelligẽda ſunt pdicta dũmõ in

feſto miſſam audiat. Terti caſus qͥ ctiã
ſub nccitate ↄpꝛehendit᷑.dẽ giculoſitatis.
ſicut ßm Buille. Si iacentib ſegetib vel
feno in agro imineret teẽpeſtas vt ↄtingit
in meſſc. ſilr in vindemyjs ꝓpt frigus imi
nens. vel ꝓpter giculũ hoſtiũ ⁊ hmõi. ſilr
de facientiby vitros. ⁊ quecunq; hmõi q
ſ. ſine magno dãno deſiſtere nõ p̃t excu⸗
ſant᷑ ̃ᷣm frẽm ange.in ſma dũmõ miſſã
audiãt ⁊ ſic de alijs ꝑiculis. Quartus
caſus pietatꝭ vt arare ł ſemiare agꝝ; pau
peꝝ non ꝓ pꝛecio ſʒ ꝓpter deũ.vel poꝛtare
lapides aut ligna ꝓ edifico eccle vel reli
gioſis vel p auꝑib⸗. vel ſcribere non ꝓpter
tꝑale lucꝝ ſʒ ad edificationẽ aĩaꝝ ⁊ hmõi
nõ ꝓhibent. patʒ ca. ↄqueſtꝰ de feri 8. Et

ſm fra.ange. Quint caſus pub lice vti
litatis vt laboꝛare ꝓ põte vel iurare aut

agere ꝓ pace vel ↄcoꝛdia.vel mumre ſe in

pello iuſto foſſatis ⁊ alijs contra inuaſio

nem hoſtiũ ⁊ hmõl excuſ⸗ ant. hec ſufficiãt
Tertio obligat B̊ pceptũ ad vacandũ

dei laudib ⁊ obſequenduʒ. de ↄſ e. Dl.lij.
JYeiunia. de h a gem in ſequentib.·
Tirca tertiũ ergo de obſeqᷣo debito queri
tur qla tenet᷑ hõ ſub pꝛecepto obſeqͥa fa⸗
cere in die feſto ⁊ ſic ipᷣm ſctificare debito
obſeqͥo. Rũdet᷑ ᷣm doc.recolligẽdo ꝙ ſub
pᷣcepto tenet᷑ ad ſex. Pꝛio tenet᷑ audire
miſlam integre. vt haber de 2lc. dl. .ca.
Milſſas. Et ſm Scotũ qñ cx aliq neceſſi
tate nõ poſſet hõ audire totã miſam in
die feſto deberet alq̊ equalenti ſupplere.
ſ.oꝛãdo tãdiu vel elemoſynas faciẽdo.et
ſic de alijs. Et de h lat ſᷣmone de nuſſis
Scvdo tenet᷑ bñficia dei recolere cũ gfa

*

rũactione. vñ in h pccpto ſpalr pmuttuxr

M

oero⸗
debufi
ſonen
featde
kapn

ſoumnare
ſcnod
atterat
Crtün
„peept
nfa⸗
(aedec
ſcerenn
val ane
barzſa
dedicn
nethö
mntone
lat. xt
Kud.
he⸗
S

ſpo
do
no
tene
ſep
ſlte
thob
ſcee⸗

bap
bemnin
Eltual⸗
anne,
lofiten

eſn hal

leebdo⸗

Po

ſebat:

mnd

obrg
Duho
zmnng

Gark.

he.

colnß rel
Wcs
gemecil
aber.
ſfacunr
Ideil
emulal
ſineſniſ
natomi
Ouee

gitdi

11i.5
ümonn
ci
ſtans:
yyel
ungtt
s imnt
diſe
wi
na
no
Quamms
eugean
pongt
Geraltl
enon Nd
in te
iftsd
hubleeſt

Alurateaad

munueſen
ntra Pn 1
perfufin
1Auund
denle in
annbe. ,B
Neblo gen
9 dblotefnl
ilogi
nole

. N

galanl
i mudenn
⸗
uß 6

oe de nn

ordi

Uring

moꝛtali.O xpᷣlane dilſce iſta.

hoc vocabulũ memẽto. ad denotandũ ꝙ
de bñficijs dei pᷣſertim de redẽptõe ꝑ pal

ſionem xpᷣi debemꝰ recoꝛdari ⁊ gras age

re ac deũ ſuꝑ oĩia actualit᷑ in feſto diligere
pꝛecipue vt ðt Scotus in. iij. di. xxvij.
Tertio tenet᷑ ↄtritionẽ de pctõ moꝛtali
foꝛ mare vel ſalte attritioneʒ hr̃e. Alioqn
ſ. qͥ nõ dat operã vt cõterat᷑ die Onico. vel

atterat᷑ de pctõ moꝛtali de ̊ſe recognol⸗
at tũc moꝛtaliter peccat de nouo q facit
ʒ pceptũ de ſctificatione feſti. Nã P ꝓbat

pm fra. Ange. qꝛ hõ de pꝛecepto tenet᷑ va

care deo in aliq̃ hoꝛa diei feſti ᷣm oes ſʒ hᷣ

facere nõ pᷣt qͥ eſt in moꝛtali niſi ↄteratur

vel atterat᷑.& ⁊c. Vlñ in pꝛecepto ðꝛ ſab⸗

bata ſanctifices. Sanctificare em eſt deo

dedicare ſiẽ calices dicunt᷑ ſcti. IJdeocq; te

net᷑ hõ ſe ſctm̃ facere deo dedicado ꝑ con
tritionẽ ne inſit ei actus odij in feſto.i.pec
cati.vtʒ ꝑ Scotũ vbi S. Sʒ ad ↄfitendũ
actu vel latiſfaciendũ nõ tenet᷑ niſi ꝓ loco

2tpe opoꝛtunis.ita ꝙ debeat hre poſitũ

Sʒ di. Quld de eo qͥ nõ aduertit vłre
cogltat ſe eſſe in pctõ moꝛtali in feſto. Re

ſpoͤget fra. Ange. ꝙ tenet ſaltez generalit᷑

dolere de oĩibo pctis. allas nõ excuſatur a
Quarto

tenet᷑ dei ba audire vel in ſcpturis lege/⸗

re vl ſi egredit᷑ nõ ex ↄtẽptu egrediat᷑ dep
dicatiõe. de ↄſe.di.j. Sacerdote.pᷣſertim/⸗
ſi ignoꝛ ãs eſt. Quinto exoꝛare deũ pꝛo
ſalute. nñ Luc.xviij. Opoꝛtet ſꝑ oꝛarc.
2 H obligat maxie in die feſto. Sexto
facere oꝑa miſcòtle.ſ.elemoſynã dare pau
õ v—j. Eſtote milericoꝛdes ⁊c.⁊

pᷣcipue in feſto debemꝰ. Et nõ ſolũ de/

bemus inſiſtere miſcdie coꝛꝑal ſʒ etiã ſpi
rituali.ſ.admonitioni ⁊ coꝛrectioni ac do

ctrine pximoꝝ pᷣſertim familie docendo
cõfiteri oꝛare ⁊ ſiłia facere °ο Adid
exi habemus de Job. de pmo el ca.
dẽ.Cũ q; tranſiſſent in oꝛbẽ dies.i.ĩ capi/⸗
te ebdomade qo eſt dñica dies mittebat
Job ⁊ ſctifica bat filios ſuos.h̊ eſt admo
nebat ⁊ coꝛrigebat de defectiby ſi qs ĩ eb⸗
domada fecilient. vt exponit Cho. ſuper
Sin; ꝓ eis offerebat ſacrificia ⁊ oꝛõnes
tu hõ fac ſihiter Exm̃ aliud ꝓ finali

3 tranſgreſſotes ponamus. Legit᷑ i vita

ſavcti Hugoms Qincomien. ꝙ piſtoꝛ qui

dam ſp die dñico farinã conſpergere ata
fermentare ſolebat de ꝗᷓ nocte ſi equenti
panes decoqueret vt die ſubſe equẽti vẽdeę
ret recẽtes ⁊ ſic lucꝝ acqᷣreret. Accidit er?
go ſel dũ fer. ij.vnu panẽ extraxiſſet de cli
bano ⁊ fre giſſet ecce mox totus ſanguino
lentus apparuit ⁊ qſi riuus ſanguis efſlu
ebat. ex eo expauit hõ ille ⁊ paneʒ ullũ fru
ſtratim cõminuit ⁊ ꝑ ſingulas fracturas
cruoꝛẽ ſtillare vidit. alios qz panes extra
xit ⁊ ſimilit᷑ cruẽtatoſ repꝑit.̊ fctm ꝓdigi
oſum occultare voluit.ſʒ cũ famuli eius
mercẽnarij h̊ ad noticiã epᷣi ꝑduxiſſent.il
leq; vidiſſet ⁊ ꝓbaſſet.Erãtq; in clibano
eodẽ alij eti panes poſiti qͥ poſt crepuſcu
lum diei dñice fuerãt fermetati ⁊ impoſi⸗
ti ſed uli extracti ⁊ fracti nil ꝓdigioſuʒ ha
buerunt. His cõpertis epᷣs oꝛdinauit vt
illi paneſ cruentati ꝑ monaſteria ⁊ eccleſi
as publice ſeruarent᷑ ad terroꝛẽ honunũ.
vt a feſtoꝝ trãſgreſſione reſipiſcerẽt.quia
tali tranſgreſſione facinoꝛis maximã xpᷣo
niuriã faceret ac ſi ſanguinem elꝰ iterato
funderent. ꝓpterea panes ilu ſanguinẽ re
centẽ in ſignũ huiꝰ ſudaſſent. O g hõ xpᷣi
ane obſua dies feſtos ne foꝛte reqrat᷑ ſuꝑ
te ſanguis xpᷣi effuſus ⁊ dãnationẽ incuxr⸗
ras dei iudicio. Rogemꝰergo xpᷣm ⁊c̃.
Dñnica eadẽ ſᷣmõeʒ.iiij.dimiſi ꝓpt᷑ feſta
Dñica. xvij.poſt pẽthe.ſer. j.iuxta euã
geliũ applicãdo de pᷣcepto magno ⁊ oꝛdi
ne caritatis. „
N his duo
bus nndat vniuerſa lex pẽ
i get ⁊ ꝓphe. Math. xxij. ? in
euan. hodier. Dec v̈àba dixit
xpᷣs dñs loꝗns de mãdato diuie dulectio
nis.⁊ ò madato dilectõis ꝓximi ꝙ in his
duob mãdat pẽdet lex vniuerſa.qꝛ Ra⸗
banꝰ õt ꝙ ad duo h̊ pᷣcepta ꝑninet tot de
calogꝰ.nã pᷣcepta pꝛie tablłe ſũt de dilecti
one dei.⁊ pcepta ſeðe table de dileęctõe ꝓ
ximi.deniq; ⁊ ꝓphaꝝ doctria ad ̊ oꝛdi/
nat᷑ vtad finẽ qtenꝰ.ſ.veũ diligamꝰſuper
oĩia ⁊ ꝓximũ ſic noſipos. Ideo dñs ieſus
interrogat a ph arileis qð eẽt mandatũ
maximũ h̊ duo ꝓpoſuit vtʒ in euan.
In lllo tge. Acceſſerut ad ieſum phari
ſei⁊ interrogauit eu vn exeil legèdoctos

Dominica.xV. poſt Penthe.

tentans eũ. Mg qðò eſt mandatũ mag/⸗
nũ in lege. Ait illi eſus. Diliges dñm de
um tuũ ex toto coꝛde tuo ⁊ in tota aĩa tua
2 in tota mẽte tua.h̊ eſt maximũ ⁊ pꝛimũ
mãdatũ. Scom ã̃t eſt ſile huic. Duliges
ꝓximũ tuũ ſiẽ teiᷣm. In his duob mã/⸗
datis vniuerſa lex pẽdet ⁊ ꝓphete. Con/
gregatꝭ ãt phariſeis iterrogauit eos ieſuſ
8. Buid vob videt᷑ de xpᷣo cuiꝰ filtꝰ eſt. di
cũt ei.dauid.Ait ill.Quõ ̊ dð in ſpũ vo
cat eũ dñm d. Dixit dñs dno meo ſedea
dextris meis.donec ponã inimicos tuos
ſcabellũ pedũ tuoꝝ.Si ergo dõ vocat eũ
dñm quõ filꝰ erꝰeſt.⁊ nemo potat rñdere
ei vᷣbũ neq; auſus fuit qͥſqᷓ; ex illa die euʒ
amplius interrogare ⁊c. Math. xxij.
ZƷuxta euãgeliũ h tria myſteria decla/
remus in h̊ ſermne (cumẽto
Pꝛimũ de euãgelij huĩ ſaluifico do/
Scõm de dilectois pᷣmaxio madato.
CTCerciũ de mõ oꝛdis in ꝓxio amãädo
MN CCirca pꝛimũ de documẽto ſaluifico
cx h̊ euãgelio tradito notemꝰ pᷣmo hyſto
riam.ðt em̃. In illo tꝑe.ſ.feria tertia i eb/
domada paſſiõis xpᷣi dũ xpᷣs pᷣdicaret in
tẽplo vt ðᷣt Guille.tũc aũt iã diffinierant
iudei feria ſexta añ diẽ palmaꝝ vt occide
rent ieſuʒ.ideoq; voluer᷑̃t eũ in vᷣbis caꝑe
vt poſſent accuſare.Erãt aũt vt dẽ in ſco⸗
laſtica hyſtoꝛia tres ſecte iudeoꝝ diſtãtes

a cõi vita alioꝝ. Vna eſſeoꝝ qͥ refutabãt

nuptias ⁊ agebãt vitã moaſticã ola coĩa
hñtes ⁊ aſperã vitã ducẽtes. Scða erat
ſecta ſaduceoꝝ qͥ negabãt reſurrectioneʒ
futurã ⁊ aias moꝛi cũ coꝛꝑib putabant.
nec angelos eſſe dicebãt.⁊ ſolũ quinq; li.
Moyp. recipiebant. Iſti aũt cũ audiſſent
xpm pdicare de reſurrectõe ⁊ bonos in ce
1 btificari coꝛꝑe ⁊ aĩa.impios in inferno
cruciari ↄuenerũt ↄ xpᷣm ⁊ diſputauerũt
argueñ.de muliere ꝗ ſuccẽſiõe ſeptẽ frib⸗
fult nupta. Sʒ hos xpᷣs ↄuicit rũdendo
qꝙ in futuro nõ nubẽt hoĩes neq; nubent᷑.
ptzʒz Math. xxij. Tertia erat ſecta phariſe
oꝛum qͥ maxie oſtẽtabãt ſe de legis moſai
ce obſeruatiõe ita vt philateria.i.cartas
qͥb ſcptus erat decalogꝰin frõte poꝛtarẽt
⁊ in fimbꝛijs ſpĩias pũgẽtes q̃tenꝰ ꝑ talia

recoꝛdarent᷑ mãdatoꝝ dei. Iſti maxie di⸗
ſputabãt de h.ſqð eẽt maximũ pᷣceptũ iĩ

lege. vt öt Oꝛige. 2 Beda. alij em p̃feres

bãt pᷣcepta ⁊ obſeruãtias hoſtiaꝝ ⁊ ſacri

ficioꝝ. alij ſabbati obſeruationẽ.alij pꝛi
mu 5Ei de fide ⁊ cultu vniꝰ dei.⁊ ſic ẽ
alijs. Vñ licet int᷑ ſe dicerẽt.tñ oẽs ĩ odi

um xpᷣi ⁊ ꝑſecutionẽ ↄſpirauerũt.⁊ cõue⸗

nites acceſſerũt ad ieſuʒ ⁊ vnꝰ eoꝝ inter

rogauit xpᷣm.qꝛ ſᷣm Chꝛyſ.cogitauerũt

ꝙ ſi ille vn vinceret oẽs viderent᷑ viciſſe ꝑꝓ
illũ.ſi ãt ille viiceret᷑ ſolꝰ videret᷑ ↄfuſus

2 nõ alij. Interrogauit g eũ tentãs.ſ.ca⸗

pere in ſermõis rñſione 'm Lyrã. Volu
it aũt interro gare coꝛã mult vtxpᷣs terre

retur ex młtitudine doctoꝝ pñtiũ. Sed

xpᷣs oia ſciẽs voluit tã illos q; oẽs nos vi
am vᷣitatꝭ edocere.d.ꝙ h̊ eſt maximũ.ſ.di
ligere dñm deũ.⁊ ꝓximũ ſicut ſeipᷣm.⁊ h
in fide vera xpᷣi.hʒ qm phariſei licet cog

nouiſſent dñm Jeſum eſſe veꝝ xpᷣm tã ex

ſcripturꝭ ve.te.qᷓ; ex xpi miracuł⁊c.tũ da
illoꝝ vicia redarguebat ↄceperũt odiũ ʒ
xpᷣm ſᷣm Lyrã.⁊ malicioſe ceperũt deita⸗

tem negare in xpᷣo.iccirco xpᷣus eis hmõi

fecit q̃ſtionẽ de xpᷣo.⁊ ꝓbauit ꝑ ſcripturã

pᷣs.ꝙ. ſ.xpᷣs eẽt ⁊ verus deꝰ ⁊ hõ.ideo cũ

it fiiꝰ dauid ſᷣm hũanitatẽ deſcendẽs ex
erꝰ genealogia ꝑ vᷣginẽ mr̃eʒ.tñ dauidin
ſpũſctõ loquẽs vocat eũ dñmꝓpter deita
tem verã.d. Dixit dñ KDa dño meo

l.xpᷣo ſede ⁊c.pat ẽt. Ex iſtꝭ patẽt docu
menta ſalubꝛia ꝓ fideliũ edificatõe. Pꝛi⸗

mũ documẽtũ eſt vt deũ ſuꝑ oĩia amemꝰ.

ita ꝙ nullius akeriꝰ amoꝛc.ſ.pr̃is filij vel

rey ⁊ hmõi.nulliꝰ etiã timoꝛe regis.ſ.vel
alioꝝ pctiñ ↄmittamꝰ. Ideo xpᷣs dixit
diligere deũ eſt maximũ ſuꝑ oia mãdatũ

Scõom documentũ eſt ꝙ ꝓximũ ſicut noſ

diligam ꝓpterea xpᷣs dñs poſtq; dixerat
diliges deum ſubdidit de ꝓximi amoꝛe.
Tertiũ eſt vt xpᷣm veꝝ deũ ⁊ hoĩem cre⸗/

damus ſm oẽs articulos fidei qͥ ↄtinent
in ſymbolo. Ideo xpᷣs h̊ ꝓbare voluit ꝑ

ſcpturã in h̊ euãge.q̊ ad pła.vicʒ ẽ filiui
dauid ſᷣm carnẽ ex vᷣgie maria natul. Itẽ
ꝙẽ dũs ⁊ deꝰdauid.ac oĩm vtpote dei fi⸗
liꝰ. Itẽ ꝙ ſedet a dextrꝭ ði.i.ĩ eq̃litate ma
leſtat; patris oĩpotentꝭ. Itẽ ꝙ oẽs gẽtes
tociꝰ mði cc ſimicos ꝑſccutoꝛes ⁊ demo⸗
nes iudicaturus eſt.ideo ðꝛ.donec ponã
inimicos tuos ſcabellũ ⁊c̃.hec ſufficiant.

bs
ſcte:
liod
hedib

hoem
liodi⸗
im.
Ptroa
tumd
dinal
hahn

fßfet⸗

niba
Alpen
arſ
isiocl
1ꝛcöen
drinter
uerüt
laleg
fulis
,a/
Colu
tere
Sed
si
ſcdi
th

9

DO Spctõꝛ
ſcite ⁊ penitemĩ de pctis vt ſitꝭ amici xpᷣi
alioqͥn eritis hũiliati tanqᷓ; ſcabellũ ſub
pediba xpᷣi in iudicio ad infernn. O
QLirca ſcom de mãdato dilectõis.de q̊
tria dic xpᷣs in euãgelio. Pꝛimo dicit eſſe
hoc maximũ.Scdo dicit eſſe pᷣmũ. Ter⸗/
cio dicit ꝙ huic ſile eſt ſcoͤm ſcz diligere p
ximũ. Et m hec tres q̃ſtiones occurrũt
ꝑtractãde. Pꝛima q̃ſtio quare manda
tum de dei dilectõe reputat᷑ maximũ ſuꝑ
eĩa alia mãdata in lege. Ad qð rũdet᷑ ꝙ

pᷣcipue qttuoꝛ rõnibꝛ. Pꝛimo ꝗꝓpter alti⸗
tudinẽ ſũmã charitat qꝛ ipᷣa excellẽtioꝛ ẽ

pᷣ oibus.j.Choꝝ.xiij. RNũc aũt manẽt fi⸗
des ſpes charitas tria hec.maioꝛ aũt ho

rum eſt charitas. Pꝛoptea Augꝰ.xv. de

trinit᷑.ca.xviij.dicit.ꝙ nullũ ẽ iſto dei do/
no ſcʒ charitate excelletiꝰ ſine q̊ nil ꝓſunt
alia.idcirco eiꝰpᷣceptũ eſt maximũ. Se/
cũdo ꝓpter cõpꝛeheſionẽ oĩs vᷣtutis.quia

ſᷣm Bꝛego.ðꝛ.ꝙ vicʒ ſicut deeſt vnũ ſim

plex bonũ ⁊ ꝑfectiſſimũ oĩa bona in ſe cõ
tinens.ſic charitas ↄtinet ⁊ cõpꝛehẽdit ĩ
ſe oẽs vᷣtutes.Exemplũ.ſicut rami młtiĩ
arboꝛe ſunt vnũ in radice. ſic multe virtu
res vnũ ſunt in radice charitatꝭ.nec habʒ
aliqͥd viriditat ramꝰboni oꝑis niſi mã⸗
ſerit in radice charitatꝭ. Pꝛoĩde vt decla
rat idẽ Gꝛeg.vbi ſupᷣ.cum ipᷣa ſcʒ ſctã cha
ritas extendit ſe ad diligendũ deũ.chari⸗
tas ðꝛ q̃ſi chara vnitas.qꝛ deo vnit.cum
vero ad/ꝓximũ dilatat᷑ eſt dilectio.i.vuo⸗
rum ligatio.Cũ aũt miſerie ꝓximi cõpa/
titur miſcðia ẽ.cũ bonis cõgaudet vocat
cõgratalatio.cũ aũt aduerſa ꝓpter deum
eq nimiter tolerat vocat᷑ patietia.cũ vero

bpffacit odiẽtib ſe benignitas ẽ.cũ nõ ex⸗

. 4 S
„ „.* . *
.

es. O xp vos inimicſ.ꝑtime· ¶Tercio ꝓpter dependẽtiã totiꝰ diulele

gis. qꝛ vt dixit xpᷣs in H euãgelio. In his
duob mãdatis pendet vniuerſa lex ⁊2 po
phete.Et pᷣncipaliꝰin dilectõe ði ad quã
etiã ꝓximi dilectio hʒ reduci.qꝛ ꝓximus

diligendꝰeſt in deũ peer veu. ⏑
Seo exemplari declaratõe notemꝰ ꝙ ſi
cut narrat ſctũs Vincentiꝰ in ſer. Joſe⸗
phus ⁊ iudei di.ꝙ in lege erãt pᷣcepta af⸗
firmatiua.ccxlviij.⁊ tot dicunt᷑ oſſa ĩ coꝛꝰ
poꝛe hũano ſᷣm phicos aliq̊s. Pꝛecepta
ſt negatiua erãt.ccclxv.⁊ tot ſũt dies ĩ an
no. Et ſᷣm phᷣicos aliq̊s oſſa ſimł᷑ cũ ner
uis cõputando ſunt tot ſcʒ.ccclxv. Nã vt
tradit magnꝰ Alber.lihᷣ.ſuo de anialiby.
Nerui pncipales in hoĩe ſunt.lxxvij.pᷣter
quos alij ſunt minꝰ tñ pncipales.qͥ ſim
cum numero oſſiũ cõputati foꝛte reſulta⸗
re dicunt᷑ in pdictuʒ numeꝝ ſᷣm phicos.
Sed q̃te voluit deꝰ facere hoĩem in tãto
numero vicz oſſium ⁊ neruoꝝ. niſi vtiq;
vt patet ex Ainceñ. ſupᷣ.ad ſignificandu
ꝙ ſicut coꝛpus humanũ ſuſtentat᷑ oſſibul
a qͥbus hʒ foꝛtitudinẽ dependentẽ ad bo
na oꝑa.ita ania humana ſuſtentat᷑ ꝑ dei
mãdata ⁊ ola eius oꝑa dependẽta foꝛti⸗
tudine charitatis interne. Pꝛoinde ſicut
videmꝰoia oꝑa multimoda q hõ facit re
ducunt᷑ Pꝛimo ad decẽ digitos manus ⁊
pedis qͥbus gradimur ⁊ oꝑamur. Inde
reducunt᷑ ad binariũ ſcʒ numeꝝ.qꝛ dece-
⁊ decẽ digiti ↄtinent᷑ in pedibꝛ duob⸗ ⁊ in
manibus duab.Tandẽ hec reducũt᷑ ad
vnicũ coꝛ ex quo pcedunt omia oꝑa ⁊ de
pendent.ſic ola pᷣcepta ⁊ om̃s virtutes re
ducunt᷑ Pꝛimo ad denariũ decalogi.⁊ in
de ad binariũ pᷣceptum dilectionis dei ?=⁊
ꝓximi.indeq; ad vnicũ pᷣceptum ſcʒ dei a

tollit᷑ hũilitas eſt.cũ obtꝑat ſuꝑioꝛis mã quo oia depedent ⁊ ꝓpter quẽ ſunt. Vn
dato obediẽtia eſt.cũ execrat᷑ turpia caſti/ ſicut coꝛ eſt pncipaliꝰ mẽbꝛu ⁊ magis re⸗
tas eſt. cũ refrenat gulã ſobꝛietas eſt. cuʒ putabile eo ꝙ ab ipſo dependent cetera.
diſcernit bonũ ⁊ malũ pꝛudẽtia eſt. Hec vel viuere vel moꝛi.quia ſᷣm phᷣm. Coꝛ ẽ
Bꝛego. ⁊ ſic qꝛ charitas oẽs vᷣtutes in ſe pmũ viuens ⁊ vltimũ moꝛiẽs a quo alia

