in obſeſſis:nõ tñ aiam vt patet ꝑ Tho.
in q̊dlibetꝭ ſuis. Tertiũ ſignũ ꝙ q̃cũq;
bona mũdi offerat hõ deo nõ placẽt:niſi
offerat aiam ꝓ dei habitaculo ꝑ gratiaʒ
Et qͥ eaʒ pctõ polluerit puᷣniet deꝰ tanqᷓ;
violatoꝛẽ ſacri tẽpli.j.Coꝝ.iij. Tẽplũ ði
ſctm eſt qð eſtꝭ vos.ſi q aüt tẽplũ dei vi

-

olauerit diſꝑdet illum deus Hec ibi.

XQuinto oſtẽdit᷑ ex cõſideratiõe cõdi

tionis ĩmoꝛtalis.qꝛ ſic deus cõdidit aĩaʒ
hũanã vt oĩno ĩmoꝛtalis ſit deo ↄſeruan
te imꝑpetuũ ſiue ſaluet᷑ ſiue damnet᷑: te ⸗
ſte xpᷣo ⁊ oĩ ſcriptura:etiã p hica. Nã.iij.ð
aia Areſtotiles dicit. Seꝑat᷑ hoc ab hoc

tãqᷓ; coꝛruptibile ab icoꝛruptibili.h̊ ẽ aia
ſenſitiua coꝛruptibił eſt ſed anĩa iellecti⸗

ua ẽ icoꝛruptibilis. Ve ̊ ⁊ ve aiabs ma⸗
lis qᷓ nunq; moꝛi poterũt ſed imꝑpetuuʒ
cruciabunt᷑ in inferno.ſed gaudiũ bonis

i celo: eterna ĩmoꝛtalitate Gauckeib, d
xime dignitatis⸗ exto ex cõſi /
deratõe redẽptõis diuinalis.qꝛ ad redi

eſt maxime dignitatis.

mendũ aiam hũanã opoꝛtuit dei filiũ in
carnari ⁊ moꝛtẽ pati.nec aliqua creatura
pura niſi deo eſſʒ vnita potuit eã redime

re.vt ꝓbat An.libꝛo Cur deꝰ hõ.Ex ̊

patet ꝙ dignitas aie eſt maxia qᷓ tanto pᷣ

cio potuit redimi. O ergo qᷓ; miſerrimꝰ?⁊

ſtultus eſt hõ qͥ eã vili pᷣcio exponit vena

lẽ diabolo:hoc eſt ꝓ pctõ. Ad hoc Exæẽè⸗

plũ capiamꝰ qð narrat᷑ in geſtis Roma⸗
noꝝ ca.clxx.qꝙ qͥdã luſoꝛ ĩ alea cũ ꝑdidiſ⸗
ſet oĩa:occurrit ſctõ Bernardo eqͥ tanti ⁊
putãs ꝙ lucraret᷑ equum illius:tenuit fre

nũ di. Pater volo tecuʒ ludere ꝓ eq̊ iſto ꝓꝑꝓ

in futuro eternałr maneret ꝑ głiaʒ. Ma q́ aiaʒ meã pono ad ludũ. Cũq; vir ſan?ꝰ

ctus diceret nõ licere ſibi ludere nec ſcire:
et ille eũ cogeret:ſim łq; ſciẽs ꝙ aĩa illius
pᷣualeret oẽs eq̊s mũdi: deſcẽdit de eq̊.et
cõuenerũt in eo ꝙ ſi luſoꝛ ꝓijceret pła pũ
cta equꝰ fieret ſibi.ſi aũt ſctũs Berñ. ꝓij
ceret plura pũcta: ania luſoꝛis fieret ſctõ
Bernardo obligata. Tuc luſoꝛ de cale⸗
tha tres excipiẽs taxillos ꝓiecit octo pũ⸗
cta ⁊ gauiſus eſt.ſctũs Bernardus i deo

cõfidens piecit decẽocto pũcta.⁊ ſic luſoꝛ

coactꝰ eſt ſe dari ſub obediẽtia ſcti berñ.
qͥ eũ duxit ad clauſtrũ ⁊ religioſum fecit.
ac ðcetero ſctẽ vixit ⁊ bñ finiuit.ſicq; ani
mã illiꝰ pᷣcioſam ſctũs Bernardꝰa dia⸗
bolo liberauit. Sed heu qᷓ; multi ꝓ nul⸗
lo pᷣcio reputãtes aĩiam plus curaãt de eq̊
vel aſina qᷓ; de aĩa vt dicit Berñ. Cadit
inqͥ t aſina ⁊ eſt qͥ ſubleuet.perit aĩa et nõ
eſt ꝗ reqͥrat.Aliqͥ etiã ꝓ numiſmate ꝑdũt
ꝓpꝛias alas ſed ve erit illis. ꝓ Circa
lecundũ de nobiii entitate anie rõnalis

Porane
billtaut
ſcamn
noblee
dlfinisa
lognito⸗
diffinie
tla incoꝛ
ſenſtblli
lis necdq
meſuſce
intellect
tionem
ldicilt⸗
angelue
ſuipita.
Lerrio
in morrin
Quget
gucir aun
Gelibron
lis aſn
bondſ
Apei
quigle
ſpüsl
üeſt
treykt
ſayre
liſcop
eſtviit
g pi
ſbilisſ.
ſta⸗
1b, lo
Oane
ſepnbll
Aneyie
ſlolcore
erit ſich
Paruo oc
hi V
diuntſe
piſugap
ſonntegl
mnrſed
ſinnl 0
R
(ye un
imnn

edAerumn
umnnette
äli.
hoctphoe
bilibegi⸗
ſiellecth⸗
zubema,
nopez
nübonis
lenb g
er cöſi⸗
AGredi⸗
fllüin

ſeneplapi
6Barn 91

isſicet ich

indelte
unggnen
nardus de
u tſelwſi
ia ben.
nnſinfit
Git ſcchanl
nutchndln
rit dece
Pei ii

MHotandũ ꝙ multipłr deus bñdictus no

bilitauit ſubſtantiã aie humane. Vt aũt
ſciamꝰqͥd ſit aia in re vel ſua eſſentia.⁊ qᷓ;
nobile ens ſit poſſumus ꝑpẽdere ex eius
Diffinitõe pᷣcipua quã ponit Augꝰ.li.de
cognitõe vere vite nõ lõge a pᷣncipio. vbi
Diffiniẽs aiam dicit Anima eſt ſubſtan/
tia incoꝛpoꝛea:coꝛꝑis ſui vita.inuiſibilis
ſenſibilis.mutabilis.illocabilis.paſſibi⸗

lis.nec qntitatis menſure nec q̃litatꝭ foꝛ⸗
me ſuſceptibilis.memoꝛabilis. rõnalis.

intellectualis.et imoꝛtalis. In qᷓ diffini/⸗
tione młtiplex nobilitas tãgit᷑. Pꝛimo
qꝛ dicit᷑ eſt ſubſtãtia incoꝛꝑea.qꝛ ſpũs vt
angelus et deus. Secũdo qꝛ ðꝛ: coꝛꝑis

ſui vita.qm pꝛeſentia ſua viuificat coꝛpꝰ.

Tertio qꝛ öꝛ inuiſibilis. vt patʒ Nã nec

in moꝛtis hoꝛa põt ala egrediẽs videri.

Quarto qꝛ ðꝛ ſenſibilis:qm videt ocuł
audit aurib.⁊ ſic de alijs.vt declarat᷑ eo⸗

dẽ libꝛo ꝑ Aug. Quinto qꝛ ðꝛ mutabi
lis.qm̃ habet libeꝝ arbitriuʒ eligẽdi ſiue

bonũ ſiue malum.⁊ ſic mutat᷑ melioꝛãdo
vel peioꝛando. Sexto qꝛ ðꝛ illocabilis
quia locũ nõ occupat: cum ſit incoꝛpoꝛeꝰ
ſpũs in ſe. Vñn ibidẽ Augꝰ. NRec putan⸗
dũ eſt(inqͥt )ꝙ quẽadmodũ alimẽetũ ven⸗
trẽ vł flatus vtrẽ:ſic aia coꝛpus impleat.
ſed vt caloꝛ illo caliter ineſt igni:ita aia to
tũ coꝛpus poſſidet ullocaliter. ignis qͥdeʒ
eſt viſibilis.ſed caloꝛ iuiſibilis et dãmõ
ignẽ viuificãs: ita aĩa inuiſibilis ſed ſen⸗
ſibilis ſenſibile coꝛpꝰ q̃dã vi occulta ſen⸗
ſificat. Hec ille. Septimo qꝛ ðꝛ paſſibi
lis.eoꝙ meroꝛe interdũ vł gaudio afficit᷑
Octauo qͥa ð: qntitatis mẽſure nõ ſu⸗

ſceptibilis.ꝗqm nec altitudine aut lõgitu

dine vel aliq dimẽſione metit᷑. nec in ma
ioꝛi coꝛꝑe maioꝛ aut in minoꝛi minoꝛ re/
perit᷑. ſicut res viſa vt mõs equalis eſt in
paruo oculo petri ſicut in magno ocbło ia
cobi. Vñ ⁊ verum eſt qð vulgares cõiter
dicunt ſcʒ ꝙ miulle aĩe poſſunt ſtare vł ca/
pi ſuꝑ apicẽ vmꝰ acus.qꝛ cũ nõ ſint dimẽ
lionate aĩe ſed incoꝛpoꝛee g̊ locũ nõ occu/
pant.ſed ſicut poſſunt mille aie vł plures
ſimul cogitare de apice vnt“ꝰ acus vel de
puncto:ita ſimul poſſunt eſſe in eodẽ api
ce vel puncto.quẽadmodũ etiã mille cõ/

Aduſionũ ſcie ſimul pnt eſſe in vnica ania.

rent

5 K

vel ꝓut milie ſtelle ſimłk viſe ſunt ſimul in
vno ocło ⁊c̃. Nono qꝛ ðꝛ q̃litatis foꝛme
nõ ſuſceptibilis.quia nullius coloꝛis aut
coꝛpoꝛis foꝛmã habet:alioqͥn eſſet viſibi
lis. Decimo qꝛ dicit᷑ memoꝛabilis.rõ⸗
nalis.intelligibilis.et ſic potẽtijs varijs
eſt decoꝛata et nobilitata.vñ ꝑ memoꝛiã
recolit pᷣterita.ꝑ rationẽ diſcernit bona ?⁊
mala. ⁊ ꝑ intellectũ intelligit futura cõſe⸗
quentia. Unde Deutero.xxxij. Vtinã ſa
perent ⁊ intelligerẽt ac nouiſſima ꝓuide
L Nota aũt ſᷣm Aureolũ in cõ⸗
pendio ſuo li.ij.et Auiceñ.naturaliũ.vj.
glios q̊ʒ ꝙ ſuas vires ⁊ potẽtias interio⸗
res aia hũana habet nobiliſſime in cere⸗
bꝛo diſpoſitas ſic ꝙ Pꝛimo in anterioꝛi
parte cerebꝛi hoc eſt in fronte( ꝓut etiam
Augꝰ.ſuꝑ Geñ.li.vij.dicit) collocatus ẽ
ſenſus cõis qͥ habet iudicare differentiaz
inter ſenſibilia ſenſuũ.vbi cõcurrũt ⁊ a q
deriuant᷑ nerui ſenſitiui oim qͥnq; ſenſuũ
tanq;.ſ.rami. Nam in facie ſunt oĩa oꝛga
na ſentiendi.ſ.vidẽdi in oculis.audiendi
in auribi.guſtãdi in lingua.olfaciẽdi ĩ na
ribus.tactus aũt ſolus ꝑ totũ coꝛpꝰdiffũ
dit᷑ſine ipſo ſenſu cõmuni nõ poteſt eẽ cõ
pletus actus ſentiendi. Vñnñ Auicẽna di⸗

cit. Sicut nõ ſcio ꝑfecte niſi ſciam me ſci

re.ita nõ video ꝑfecte niſi ſentiã me vide
re.Ec hoc ſcʒ me videre ſentio ꝑ ſenſũ cõ
munẽ.ſimiłr et audire ⁊c. Secũdo vis
imaginatiua habet locum in ꝑte ſiniſtra
cerebꝛi. vicʒ ſupᷣ ſiniſtrũ oculũ.cuius offi
ciũ eſt retinere ſilitudinès illoꝝ ſenſibiliũ
qᷓ appᷣhbẽdunt᷑ ꝑ ſenſus particłares a ſen⸗
ſu cõmuni:indeq; ſibi reddunt᷑. Hec aũt
vis imaginatiua retinet ſed nõ diſcernit
ſᷣm Auiceñ. Tercio vis cogitatiua ĩ ho

mine.ſiue extimatiua in bꝛutis habet lo

cum in parte dextra cerebꝛi.ſᷣm Auiceñ.
in ꝑte ventriculi vł cellula cerebꝛi inferio
ri ꝗq ſᷣm qſdam ðꝛ eſſe ſupᷣ oculũ dextrum
vᷣſus aurẽ quaſi mediãs.Et huiꝰ eſt actꝰ
ſcʒ facere cõpoſitõem inter ea q̃ ↄſeruant᷑
in imaginatõe.Per hãc vim poſſum (in⸗
qͥt Muicẽna) cogitare ſolẽ viridẽ:licʒ nun
qᷓ; viderim.ꝗꝛ in ꝑte vna imaginationis
eſt ſiłitudo ſolis.in alia ſiłlitudo viridita⸗
tis.iõ mẽs põt ↄciꝑe imaginatõnem cõ⸗

poſitã ex illis duob. Hec ile. Quarto

c 3

in ania

Dominica. IIII.

fantaſia ponit᷑ in medio cellule medie ce⸗

rebꝛi tanq; centrum inter imaginatiuã ?

memoꝛatiuã ſᷣm ꝙ dic Aureolus vbi ſu⸗
pꝛa.⁊ ſic fantaſia ẽ ſub vᷣtice. Papias aũt
dicit ꝙ fantaſia eſt alicuiꝰ coꝛꝑis imago
viſa vł ſpecies ⁊ cogitatio in anio figura
ta vtputa patris ſpecies quẽ vidimus.
Ouinto deniq; vis memoꝛatiua ponit᷑
in poſterioꝛi ꝑte cerebꝛi. Hec habet recoꝛ
dari qᷓ appᷣhẽſa ſunt ꝑ extimatõeʒ: fanta

ſiam vł cogitatõem. Hec ſufficiãt.Et pa

tet ex iſtis nobilis ogatio aie. Hoc nohᷣ
circa iſta dicta ꝓuidendũ eſt ne intro mit

tamus diaboluũ in iſtas aie domꝰ iternas
bcti delectatõem ne aia occidat᷑. ſed po

tius ſuſcipiamꝰ xpᷣm paſſum in imagina
tiuã ⁊ cogitatiuã fantaſiam ⁊ memoꝛiaʒ
vt ſic viuificet nnia. ? Lirca terciuʒ
ð deifoꝛmi claritate Notandũ eſt ꝙ ſicut

ſacra ſcriptura teſtat᷑:aia rõnalis illuſtra

ta eſt deifica vel defoꝛmi claritate qð val
de gaudioſum hoi foꝛet dũ hoc recogno
ſceret ⁊ videre poſſet.nã et in celo cũ vide
rimꝰ: gaudium maximũ de tali claritate
Ddiuinali in aĩa exñte habebimꝰ. Vn hoc
deſignãs pᷣs.dicit. Signatũ eſt ſuꝑ nos
lumen vult'tui dñe dediſtiſ.ſ.)eticiã in
coꝛde meo. Ecce tria dicit. Pꝛio ꝙ ſigna/⸗
tũ eſt.ſ.ſignũ diuie imagis ſuꝑ nos.ſ̊ eſt

in ſuꝑioꝛi ꝑte aie:hoc eſt in rõnali mente

ſicut in ſigillo habet᷑ regis imago.ſic ĩ ꝓ⸗
poſito. Scðo dicit ꝙ hoc ſignũ eſt lumen
vultꝰ dei.i.claritatꝭ diuine. Et ſᷣm Lyrã
ac alios doctoꝛes ꝑ lumẽ vultus dei intel
ligit᷑ clara cognitio dei.qꝛ ſicut ꝑ vultum

b cognoſcit: ſic de ꝑ clan tatem ſapie co
gnoſcit᷑. ⁊ hec claritas cognitiõis dei ðꝛ ſi

gnata in ala.qꝛ in ea eſt lumẽ intellectus
naturalis q̊ hõ cognoſcit ⁊ amat vł aptꝰ
eſt ↄgnoſcere ⁊ amare deũ ⁊ eterna.⁊ hoc
lumẽ eſt q dam impᷣſſio diuini vultꝰ.i.di⸗
uine imaginis ⁊ ſilitudinis in cognoſcẽ⸗
do.qꝛ ſicut de cognoſcit ſe ⁊ amat.ſic aia

capax eſt dei ꝑ cognitõem ⁊ amoꝛẽ. Ter

cio dic pᷣs.dediſti leticiaʒ ⁊c.q̃i di.de hoe

mltũ debeo letari ⁊ gras deo agere ac ip
ſum laudare ꝙ tali honoꝛe me dilexit ⁊c.

Sed hic de pꝛedicta daritate deifoꝛmi
in ania ιA OQueſtio occurrit Quõ
hõ poſſic efficere vt aĩa ſua fulgeat clarꝰ

deifoꝛmi claritate ? pulcritudie. Ad qò
rñũdet᷑ im Crif.ſuꝑ epiſtola Heb.alioſq;

doc.ꝙ tale exẽplũ ſiłtudis ponit᷑. Vide⸗

mus em̃ ꝙ pictoꝛ in pictura pᷣmo deſigt
imaginẽ cũ attramẽto vel plübo in tabu
la.⁊ tũc pictura illa eſt qſi vmbꝛa.poſtea

ſecũdo coloꝛes ſuꝑponit ⁊ tũc imago effi
cit.tercio deinde faciẽ imagis ad ſilitudi

nẽ alicuiꝰ hoĩs illuminat. et ſic fit imago
2 ſilitudo illius hois. Sic in hoie pᷣmo ĩ
aia eſt a deo deſignata ſua imago q̃ſi ĩ ta
bula:ĩ creatõe aie.ſed nõdũ eſt ibi adhuc
aliqͥſ coloꝛ pulcritudis vᷣtutis.qꝛ vt phᷣs
li.de aĩa dicit Ania eſt tanqᷓ; tabula raſa

in pncipio creatõis apta depingi. Vñ vt
claritas deifoꝛmis fulgeat in ania:debet

hõ apponere coloꝛes diuerſaꝝ virtutũ et
ſic poſtea illũinar claritate deifoꝛmi a ðo
ꝑ gram inhabitãte ipᷣam aiam ⁊ trãſfoꝛi
mãte in ſeipſam.ſicut ignis ferrũ trãſfoꝛ⸗
mat in ſe. Pꝛimo g̊ ad hoc reqᷣrit᷑ ↄgnitõ
vere fidei qᷓ illũinat intellectũ. Scðo me⸗

moꝛia bñ ficioꝝ dei ⁊ pᷣcipue paſſiõis xpᷣi

Tercio exercitiũ bonoꝝ opeꝝ ⁊ vᷣtutum.

vt dicit Hugo in dida. Quarto caritas

que tranſfoꝛmat amantẽ in amatũ deuʒ
Sed ꝑ pctm̃ tollit᷑ deifoꝛmis pulcritudo
licet in eſſentia maneat imago. ſiẽ̃ coloꝛ
et pulcritudo imagis tolli põt ab imagie
remanẽte figura qᷓſi vmbꝛa obſcura. vñ
vñs dic ↄqredo ꝑ pᷣs.di.vt qͥd facies pec
catoꝝ ſumitꝭ. Pꝛoindge BB Excé/
plũ narratin ꝓmptuario diſcipuli alijſq;
hyſto.ꝙ plłimi viderũt anias bonoꝝ ho⸗
minũ dũu egrederent᷑ a coꝛꝑib pulcerria
claritate fulgeẽres aſcẽdere in celum. Alie
aũt aie.ſ.male:turpi ſpẽ.ſ.diabolica viſe
ſunt deccẽdere in infernum. Nã et in hoc
regno cũ qͥdam eſſet laboꝛãs in extremis
aſliſtenti ſibi cuidã deuoto ſic ait.O bo⸗
ne dñe eya age qͥcquid boni agere potes.
qꝛ ecce inqͥt video ( vt deꝰ mihi teſtꝭ eſt)
tanq; vulpes mũdi hoĩes fere oẽs comiꝰ
ſubitrãt ĩ qndã foueã vulpinã.ſ.ĩfernalẽ.
? ſic reddidit ſom. Rogemꝰ gxpᷣm dñm
vt det nobᷣ gr̃aʒ ĩ pñti ⁊ glłiaʒ ĩ futo Amẽ

Doyminica.v. poſt pentheco. Sermo

pꝛimus ſcʒ iuxta euangelium de ire mo⸗

dis et debito reconciliationis.

poſt Senthe.

euigelie
nonfl
osfiele
ducitac
ponit ge
diseſſei
baptpl
cüdo ho
legis qu
ſtintell,

dtj in ſ⸗

lidebem
Umnſird⸗
cnigeti
iedi ſ
iucte
ireccle
ocales
Egoa
ſiotren
tniſuor
ritfatne
ſersmu
flerisg
Relnqi
Pelus eu
offeresmn
lnhochea
ia wonu
declananc
uimü
Gecüch
Dernüi
lgöͤm
bereſene
ſtentinin
hllotpe
ſtenois,,
Alnln
Modſcſp
tüilun
Nrrüͤ

hbe.
die. Ad
Heh aloſc
onik Tie
önd deſch
üboin tabu
mbr polten
jeimagdeffi
84d klitudi
ſefirinago
hoie önoi
golita
lbiaghuc
geytobs
bulla rala
Bin
indebet
mrüet
nia do
träſfon
nifidn
idd
Mdonen
AMspi
nmn nis
mmariden;
Pulenudo
P.ſe colo
tabinage
obicurd. Nn

ficese⸗
2

hrlialiſc
men
Pulceni
un A⸗
bela ie
girubot
nemend
atO. d
epoles⸗
ſich
eoes onn
zliſemai,
uͤn Dnin
1 o Bne

1den No

,

4 vob niſi abũdauerit iuſti⸗
cLia veſtra pluſqᷓ; ſcribaꝝ ⁊
phariſeoꝝ nõ inerabitꝭ in
rffegnü celon MWatth. v.
euãgelio hodierno. Verba ſunt ſaluato/⸗
ris nr̃i:qͥb tanqᷓ; ꝑfectõis mꝗjr iſtruit ſu⸗
os fideles ad ꝑfectã ⁊ ſaluificã iuſticiã qᷓ
ducit ad vitam btãm. Et circa hoc pᷣmo
ponit generale edictũ ꝙ ſcʒ debeat in no/
bis eſſe iuſticia maioꝛ q; fuit iuſticia ſeri⸗
baꝝ ⁊ phariſeoꝛũ ſi volumꝰ ſaluari.Se/
cũdo hoc idẽ declarat ꝑ exẽplũ de pᷣcepto
legis quõ.ſ.illud pᷣceptũ ſcʒ Nõ occides
ſit intelligẽdũ nõ ſolũ de ꝓhibitiõe homi

cidij in facto.ſed etiã de ꝓhibitõe ire ĩ coꝛ

de.Tercio ↄcludit ꝓpoſitũ ꝙ ſcʒ recõcilia
ri debemꝰfratri quẽ offẽdimꝰ vt ſic munꝰ
nrm ſit ðo acceptũ.Et de pᷣmiſſis loqͥt᷑ h

cuãgeliũ. Videamꝰ textũ. In illo tꝑe di.

ie.dil.ſuis. Amẽ dico vob:niſi abũdaue⸗
rit iuſticia ve.pluſqᷓ; ſcri.⁊ pha.ñ itrabitꝭ
re.celoꝝ. Audiſtꝭ qꝛ dict ẽ antiqͥs Nõ
occides.qͥ aũt occiderit reus erit iudicio.
Ego autẽ dico voſᷣ qꝛ oĩs qͥ iraſcit᷑ fratri

ſuo:reus erit iudicio.Qui aũt dixerit fra

tri ſuo racha:reꝰerit ↄcilio.Qui aũt dixe
rit fatue:reus erit gehene ignis. Si gof
fers munꝰtuũ ad altare ⁊ ibi recoꝛdatus
fueris qꝛ frater tuꝰ hʒ aliqͥd aduerſum te
Relinq;̃ ibi munꝰ tuũ ante altare et vade
pꝛius recõciliari fratri tuo.⁊ tunc veniẽs
offeres munꝰ tuũ. Math.v. ca. JItaq;
in hoc ſacro euãgelio ꝛria pᷣcipua myſte/
ia ꝓponunt᷑ cõteplãda ⁊ in hoc ſermone

Declaranda.

Pꝛimũ ðꝛ chꝛiſtiane iuſticie abũdãtia

Secũdũ ðꝛ offenſionis ire malicia.
Terciũ ðꝛ recõciliatiõis frne amicicia.
Circa pᷣmũ de abuũdãtia ſcʒ iuſticie qᷓ de⸗

et eſſe in chꝛiſtiano homie pᷣeminẽti? q; 4 j *S
her P pꝛecepto Non occides: dicebant iudei ꝙ

fuerit in iudeis.qꝛ ðꝛ in euãgelio A

In illo tge.ſ.anno etatꝭ xpᷣixxxj.⁊ ſue pᷣ⸗

dicatõis.ij.die idus Julij:hoc ẽ die.vij.
poſt viſitatõls Marie feſtũ.iũc dixit Je
ſus diſcipuł ſuis hoc.Amẽ dico vob niſi

abũdauerit ⁊c̃. Juxta hũc paſſum euãge

lij occurrũt ꝑtractade q̃ſtiões.

Pꝛima de abũdantie huiꝰobligatioe.
Secuũda de iuſticie pᷣcellẽtis ꝑfectiõe.
Tercia de iuſticie eiuſdẽ defectise.
Pꝛima qſtio Cur xpᷣs dñs voluit chꝛiſti
anos obligari ad maioꝛẽ iuſticiã qᷓ; iude
os veterꝭ teſtamẽti.Ad hoc rũdet᷑ ꝙ plu⸗
ribus ratiombus. H
Siicno ratiõe donationis.
ecũdo ratione ꝓmiſſionis.
Tercio ratione cõminatõis.
Pꝛĩo rõne donatõis qꝛ xpᷣs de plura de
dit nobᷣ dona qᷓ; illis. NHã Lu.xij.xpᷣs dic
Cui młtũ datũ eſt multum queret᷑ ab eo
Nã patiib ve.te.dedit bñficia creatiõis
et ↄſeruatõis.ſed nobis inſuꝑ bñficia in
carnatõis ⁊ redẽptõis. Illis dedit in ci⸗
bũ mãna de celo.nobhᷣ coꝛpꝰ⁊ ſanguinẽ.
Scdo rõne ꝓ miſſiõis.qꝛ xpᷣs dñs illii
dedit bona tꝑalia Eſa.j.Si audieritis
me bona terre comedetꝭ. Nobᷣ aũt bona
eterna repꝛomiſit Math.uij. Pniaz agi
te appꝛo.reg.celoꝝ. Tertio rõne cõmi
natois.qꝛ illis deꝰ cõminat ẽ moꝛtẽ tꝑa
lẽ vt ptʒ Eſa.vbi ſupᷣ.ſʒ nob moꝛtẽ et᷑nã
Matth. xxv. Ite maledicti in ignẽ eter⸗
nũ ⁊c̃. Pꝛoinde qᷓntuʒ diſtat celi a terra ?⁊
ab inferis:atq; moꝛs eterna a tꝑali: tãtũ
iuſticia nr̃a xpiana debet eẽ maioꝛ qᷓ; iu⸗
ſticia veteris teſtamẽéti. B Scda q̃̊
ſtio Quõ chꝛiſtianꝰdebeat hr̃e pᷣcellẽtio⸗
rẽ iuſticiã qᷓ; iudei ve.te. Ad hoc notãdũ
eſt ꝙ iuſticia iudeoꝝ erat diminuta ⁊ de⸗
fici ebat q̊ ad vtrãq; ꝑteʒ iuſticie. Pꝛima
ꝑs iuſticie ym Aug.eſt eclinare a malo.
Scvꝰa eſt facere bonũ. Vnñ pᷣs. Quis eſt
hõ qͥ vult vitã diligit dies videre bonos
Diuerte a malo ⁊ fac bonuʒ ⁊c. Juſticia
aut iudeoꝝ q;tũ ad pᷣmã ꝑtem erat dimi
nuta.qꝛ tenebant ꝙ in pceptis ꝓhibent᷑
ſola oꝑa exterioꝛa ⁊ nõ mot animi.vt de

clarat Lvra.ita ꝙ volũtas mala nõ eſſer

peccatum niſi exeat in effecrum. Vñ hoc

ꝓhibetur ſolum factum occidendi ⁊ non

ꝓpoſituʒ voluntatis. Item hoc pꝛecepto

Non cõcupiſces vxoꝛem pꝛoximi tui: in⸗
telligebant ſigna exterioꝛa tſmn modo phi
bita vt ſunt oſcula impudica et tactꝰ ⁊c̃.
Et illo pꝛecepto Non mechaberis: in⸗

telligebant actum luxurie tm̃ pꝛohibitũ

6

Dominica. V.poſt Penthe.

⁊Z nõ cõcupiſcẽtiã in coꝛde latentẽ vł volũ
tate. Itẽ illo beep to Non giurabis. dice
bant ꝓhibitũ eſſe ſolũ ꝑiuriũ:ſed nõ ſim
plex mendaciũ.⁊ ſic de alijs. Sed chꝛiſtꝰ
dñs hos oẽs erroꝛes ⁊ hmõi alios exclu/⸗
dit di.ꝙ illo pᷣcepto Non occides.ꝓhibe
tur etiã volũtas ⁊ ira q̃libet mala.vt pa/
tet in hoc euãgelio.Silłlr illo pᷣcepto Nõ
cõcupi.⁊ Nõ mecha,pꝓhibet᷑ etiam ↄcupi

ſcẽtia intrinſeca.vñ dixit xps ↄſequenter

eodẽ ca.Ego aũt dico vobis :oĩs qͥ vide
rit mulierẽ ad ↄcupiſcendũ eã iã mecha.
eſt in coꝛde ſuo.Silx illo pᷣcepto Nõ ꝑiu
rabis.pꝓhibet᷑ oẽ iuramẽtũ ſine cã et om̃e
mẽdaciũ ꝑnicioſum.vñ chꝛiſt dixit ibidẽ
Ego aũt dico vobis nõ iurare oino. De
niq; q̊ ad ſecũdãa gtẽ iuſticie deficiebat iu
ſticia iudeoꝝ.qꝛ errabãt credẽtes ꝙ ulo pᷣ
cepto Leui.xix. DNiliges amicũ tuũ ſic te⸗
ipᷣm:nõ obligarent᷑ diligere inimicos nec
eis benefacere.nec ꝓ üllis oꝛare. Sed ar⸗
guebãt a ↄtrario ſenſu ꝙ ðberẽt odire ini
micos.Sed hoc eſt falſum.qꝛ ols hõ eſt
ad imaginẽ dei factꝰ⁊ btificabilis.et iðo
licet hoim malicia ſit odiẽda.tñ natura ẽ
Diligẽda vtpote capax btitudis.qꝛ omis
malus qᷓ;diu eſt in via põt ↄuerti et ꝑue/⸗
nire ad btitudinem. Ideoq; pᷣcipit ſalua
toꝛ eodẽ ca.di. Ego aũt dico vob diligi⸗
te inimicos vros.i.volẽdo eis graʒ ⁊ glo
riã.bñn facite his qͥ vos oderũt.ſ.mõ debi

to ⁊ poſſibili ꝓcurãdo eoꝝ eternã ſaluteʒ

Et oꝛate ꝓ ꝑſeqnxib ⁊ calũ.vos.ſ.optã⸗
do eis bona gr̃e ⁊ głie.Alia vᷣo bona ini
micis facere vel optare nõ tenemur: niſi
in qdã generalitate inq;tũ valẽt ad eoꝛũ

erogatõis. Hec omia ex Lyra.Erx his q̊
patzʒ rñſio ad q̃ſtionẽ ꝙ ſcʒ xpᷣianoꝝ iuſti
cia debet eſſe gfectioꝛ iuxta pᷣcepta euãge
lica q; iuſticia iudeoꝝ vt poſſint ſaluari.
L.CTercia q̃ſtio Qualis iuſticia in
chꝛiſtiano reputat᷑ defectuoſa ⁊ nõ intro⸗
ducẽs ad regna celeſtia. hoc em opus eſt
ſcire vt poſſimus cauere gicula defectus
Ad qð reſpondet᷑ ᷣm doctoꝛes ꝙ pᷣcipue
qtuoꝛ ſunt defectus cauẽdi xpᷣiano:ne iu
ſticia ſua reputet᷑ vana. U
Pꝛimo ne ſit ꝓ parte defoꝛmata

Secundo ne ſit ſimulata.
Tercio ne ſit mercede venũdata
Quarto ne ſit moꝛtidata. .

Pꝛimo inquã ðbet iuſticia caueri.ſ.ne ſit

ꝓ ꝑte defoꝛmata.qꝛ multi ſunt qͥ in aliqͥ/
bus ſunt iuſti ⁊ in aliq̊ reꝑiunt᷑ qũq; iniu
ſti.⁊ ĩ talib eſt iuſticia defoꝛmata.qð de⸗
clarat᷑ ſic. Nã phus.v. Ethicoꝝ. ⁊ cõiter
theologi dicũt ꝙ iuſticia dupłr accipitur.
Vno mõ ſpecialiter hoc eſt ꝓut eſt virtꝰ

ſpecialis ab alijs diſticta. Et diffinit᷑ ̃m
Aug.de ciui.ði li.xix. Juſticia eſt vᷣtus qᷓ

vnicuiq; ſua diſtribuit. Ytẽ.ff.ð iuſt.⁊ iu.
l. iuſticia. Juſticia eſt ↄſtãs ⁊ ꝑpetua vo
lũtas ius ſuũ vnicuiq; tribuẽs. Hec ibi.
Sed alio mõ iuſticia accipit᷑ generalr ꝓ
ut cõpꝛehẽdit oẽs vᷣtutes.qꝛ qlibet vᷣtus
eſt iuſticia.⁊ ſic ſᷣm Anb.li.de veritate eſt
rectitudo animi(in oĩb ſcʒ vᷣtutib)ꝓpter
ſe ſeruata.Et hoc mõ generali accipit᷑ iu
ſticia in iſto euagelts. Proinde talis iuſti
cia chꝛiſtiani cũ in aliqͥ ba malis actibi fu

erit defoꝛmata.puta qꝛ bonꝰeſt hõ ĩ plu“
ribus:qm̃ ͥtidie audit miſſam.deuotꝰẽ.
elemoſinariꝰ eſt mitis.patiẽs eſt.⁊ hmõi
ſed tñ ſuꝑbe eſt cũ hoc.aut carnalis. aut

auarus ⁊c.talis iuſticia nõ ſufficit ad ſa⸗
lutẽ. Vñ ad iuſticiã reqᷣrit᷑oiĩm vᷣtutũ cõ⸗

coꝛdia. Pꝛopterea Ambꝛo.in Examerõ
dicit Vbi eſt pꝛudẽtia ibi plerũq; ⁊ ma⸗

licia. vbi aũt foꝛtitudo ibi eſt iracundia.

vbi tꝑantia ibi impatiẽtia.Exẽpligr̃a in
leiunãtib in pane ⁊ aq̃ ⁊ hmõi. Sequit
Vbi aüt iuſticia ibi eſt ceteraꝝ vᷣtutũ cõ⸗
coꝛdia. Hec ille.Oino g̊ debet hõ eſſe iu
ſtus vt poſſit itroire in regnũ celoꝝ:⁊ nõ
ſalutẽ.vn bona alia in ſpeciali optare vł ꝓꝑ parte. D Eræẽplũ habem de pul⸗/
facere inimicis nõ eſt neceſſitatis ſed ſuꝑ critudine.qꝛ vt dicit Augꝰ.de tri.li.viij.
Juſticia ẽ pulcritudo animi q̃ᷓ pulcri ſũt
hoĩes in ↄſpectu dei: plerũq; etiaʒ coꝛpte

defoꝛmes. Hec ille. Pꝛecipue aũt iuſti⸗
cia aſſimilat᷑ pulcritudini oculo:ũ de qͥb
Alber. dicit ꝙ oculi ſunt ꝑtes coꝛꝑis no⸗
biliſſime ⁊ pᷣcioſiſſime. qͥa vt etiã Plinꝰ
dicit Hõ ꝑ oculos diſcernit oĩa.ſcʒ ma⸗
gnũ a paruo.nigrũ ab albo. ⁊ ſic de alijs

et ꝑ oculos dirigit᷑totũ coꝛpꝰ ne erret. ſic

iuſticia dirigit oꝑa. Nã ſicut etiã pulcri⸗

tudinẽ oculoꝝ defoꝛmat vnica macła vł
vna gutta ſanguis.⁊ ad totam faciei pul.

Kituh
ſctota
ſcpate
flneſt
vanag
ſiniſtr
lio ne
Unt be
Ditt
poꝛali
oſubſea
Dis
kans)
luent
moden
moß
goqeuo
vnii
ſtianiin
labone
Cinäde
Ds di
Veran

1
tin
pleg
eſtin⸗
diarh
lo hoe
ttra
ſauttel
moreſg
dicitO
ſtebr⸗
Kemtge
haupt
ſideſtg⸗
luriz nun
Hbnd
ippohen
Cehoien
ſinlkrdi
ſetat,
ſinind
ſunctd
hihns
fnäe
hnhe

e.
in

enl.eſt
tqinalic
fqiqginiu
ungoder
tcoller
Acciplrur.
teſtvin⸗
ſfinitn
ſtimsq
luſtei.
enna vo
ecihie
Aralr g
efs
ueeſt
wrer
plki
siuſ
W
Mipa⸗
dandhi,
Kabmo
mals aue
fitaiſ
nitutic,
Eumer
richtma
irueundi.
iglgtan
Segui
Efnurich
rboͤſſl
ccloy:1no
em'depbl
etn. lapn .
luli ſi⸗
ennz coge
euut iuſti

4 mnachay

nficeipll

critudinẽ defoꝛmãdã facit vnica macula
ſic tota iuſticia deſtituit᷑ ꝑ vnicũ viciũ. et
ſic patet. Secũdo iuſticia debet caue/⸗
ri ne ſic ſimulata ſicut erat phariſeoꝛuʒ ꝓ
vana glia ſctitatis.vñ Mach.v. Neſciat
ſiniſtra tua qͥd faciat dextra tua. Ter/
cio ne ſit mercede venũdata.ſicut qͥ faci⸗

unt bona ꝓ aſſequẽdis tꝑalibo.de talib⸗

Math. v. Receperũt mercedẽ ſuã.ſ.iĩ tẽ/
poꝛalib. Quarto ne ſit moꝛtidata ſcʒ
ꝑ ſubſequens pctm̃ moꝛtale.vnð Berñ.
Ois iuſticia trãſitoꝛia(hoc eſt nõ ꝑſeue⸗

rans )nõ eſt coꝛã deo ĩ recoꝛdatiõe.ſcʒ niſi

fuerit ꝑ pniaʒ reuiuificata YFñ młti heu
moderni ſunt ſicut narrat Pliniꝰ de lee⸗
na ꝙ pᷣmo anno parit catulos qͥnq;. ſecũ

do qᷓtuoꝛ.tercio tres.q̃rto duos.⁊ quinto

vnũ.⁊ ſexto ceſſat parere. Sic multi chꝛi
ſtiani in pncipio ↄuerſionis faciunt mul
ta bona ⁊ poſtea de die in diẽ tepeſcũt de
clinãdo in pctã. Sed ↄtra tales chꝛiſtus

dñs dicit Math. xxiiij. ꝙ ſcʒ ſolus qͥ ꝑſe⸗

uerauerit vſq; in fineʒ hic ſaluꝰ erit. E
Circa ſecundũ de ire malicia ⁊ differẽ
tia Notandũ ꝙ chꝛiſtꝰ oñs diſtinguit tri
plicẽ gradũ ire in hoc euãgelio. Pꝛimꝰ
eſt in coꝛde tm iraſci ⁊ nõ oſtẽdere.et de h̊
dicit Ois qͥ iraſcit᷑ fratri ſuo reꝰ erit iudi⸗
cio.hoc eſt:vt accuſet᷑ in dei iudicio ꝙ fe⸗
cit ↄtra illud pᷣceptũ Diliges ꝓximũ tuũ
ſicut teiÄßm. Secundus gradus eſt ire
in oꝛe ſqʒ ꝑ verbũ indignatiuũ.et de hoc
dicit Qui aũt dixerit fratri ſuo racha qð
eſt hebꝛaicũ ⁊ eſt interiectõ indignãtꝭ ſᷣm
Remigiũ ⁊ Aug.velut cum ðꝛ a dolente
heu vel ve.vł a cadente ab.⁊ ſᷣm Hiero.
idẽ eſt qð ianis aut vacuꝰ: q̃ſivulgata in
iuria nücuparemꝰabſq; cerebꝛo.⁊ de tali
ter iraſcẽte dicit xpᷣs ꝙ reꝰ erit cõcilio.ſᷣm
Hęelariũ hoc eſt: vt oĩis ↄgregatio ſcrõꝝ
a ꝓpꝛohet ſniam dãnatiõis ↄtra talẽ ho⸗/
minẽ.qꝛ vt ibidẽ Crib.ait Indignũ ẽ di
cere holem vacuũ qͥ habet in ſe ſpmſctm̃.
ſimiłr dicere ſine cerebꝛo eũ qͥ xpᷣm cogno
ſcit ꝛc. Terciłꝰgradus eſt ire ĩ oꝑe vin/⸗
dicte.in qᷓ minimu qͥd eſt vbũ ↄtumelio⸗
ſum.vt dic Tho. ſcda ſcðe.q.clviij. Et ð̊ᷣ

H xpᷣus ſubdit Qui aũt dixerit:fatue.qð

bſᷣm Aug. eſt verbũ minimũ ſed certã vi⸗

tuꝑatõeʒ deſignãs.ideoq; ꝑ hoc a foꝛtio

ri intelligit᷑ oẽ nocumẽtũ ſub rõne vindi⸗
cte ꝓximo illatũ ꝙ ſcʒ talis reus erit gehꝰ
ne ignis. Et ſic ptʒ. Sed F Queſtio
occurrit Vtꝝ oĩs ira ſit pctm̃. Rõ q̃ſtio⸗
nis eſt.qꝛ xpᷣs dũs in hoc euãgelio videt
ꝓhibere ſub pena dãnatõis oẽm irã vt pᷣ
dictũ eſt. Sed in ↄtrariuʒ eſt qꝛ legimꝰ
etiã xpᷣs dñs iratꝰ fuit ↄtra emẽtes ⁊ ven
dentes in tẽplo. Itẽ diſcipułlegit᷑ ꝙ dixe
rit Lu.vl.O ſtulti ⁊ tardi coꝛde ad credẽ
dũ. Et apłus Gal.iij. O inſenſati gala⸗
the ⁊c. Ad hoc rñdet᷑ ſᷣm doct.ꝙ nõ oĩs
ira eſt pctm̃ nec ꝓhibet᷑ a xpᷣo.quoniã ira
eſt in triplici genere
Quedam bona ⁊ rationalis.
Quedam venialis. ßJVMV
Quedã moꝛtalis.
Pꝛo q̊ Nota ꝙ recolligẽdo ſᷣm Alexãdrũ
nr̃m de Ales ⁊ Duranò. Aſtexa. Aure.
ac etiã Tho.ij.ij.q.clviij.alioſq; doc.ira
mł modis hʒ fieri qͥba diſcernit᷑ qᷓle pec
catũ ſit. Pꝛima eſt ira ex aĩo idelibera⸗
to ⁊ ſubito q̃ tranſit cito.⁊ hec veniał cul
pa eſt. Secũda eſt ex bono ʒelo qñ qͥs
iraſcit᷑ ſuꝑ pctõ.⁊ hoc ſiue ſuꝑ pctõ ꝓpꝛio
ſic iraſcit᷑ hõ penitẽs ſibijpſi.ſiue ſuꝑ pec
cato alieno:eoꝙ fecit ↄtra deũ.tał ira bo
na eſt ⁊ laudabilis. Vñ Ecẽs.vij.Meli
oꝛ eſt ira riſu.qꝛ ꝑ triſticiam vultꝰcoꝛrigit᷑
animꝰ delinqnts Vlñ ſuꝑ pctõ fratrè ſꝑ ẽ
iraſcẽdũ.qꝛ hoc eſt ſignũ dilectõis dei nõ
poſſe ſuſtinere iniuriã dei.⁊ eſt meritoꝛiũ
vñ Augꝰ. Nõ fratri iraſcit᷑ qͥ pctõ fratris
iraſcit᷑.Et Crit᷑. ſuꝑ Math.vbi S.dicit.
Qui iraſcit᷑ fratri ſud ſine cã reus erit iu⸗
dicio.qͥ ᷣo cũ cã nõ erit reus.naʒ ſi ira nõ
fuerit nec doctrina ꝓficit:nec iudicia ſtãt
nec crimina cõpeſcunt᷑. non em̃ iraſci vbi
iraſcẽdum eſt:pctm̃ pctõ addere eſt. Hec
Eriſ.Et hoc mõ xpᷣs fuit iratꝰ ꝑ zelũ do
mus dei qñ eiecit flagello emẽtes ⁊ vẽdẽ
tes in tẽplo Joh.ij. Et ſic etiã diſcipłos
dixit ſtultos. Sic et aplus Gal.vt in ob
iectõe tactũ eſt Sic etiã Moyſes iratus
fuit ↄtra ydolatriã vituli ↄflatilis et occi
dit.xxiij.milia hoim Exo.xxxj. ſic ⁊ He⸗
lias iratus occidit.ccccl ꝙhhas Baal. iij
Regũ.xviij. Talis g ira eſt laudabilis.
Tercia eſt ira ex cõnaturali paſſionis
motu.Et hec ſi a vindicta cõꝑeſcit᷑ nõ eſt

. 22
7

pctm̃ qꝛ nõ eſt in ptãte hoĩs.vñ ſuꝑ illud
ps.Jraſcimini ⁊ nolite peccare.glo. dicit
Morꝰ ire nõ ſunt ĩ ptãte noſtra qͥn exur⸗
gant.ſed in ptãte noſtra eſt ne ducant᷑ ad
effectũ. Hinc etiã ph̊s.iij.Ethi. Natura
lib paſſonib nec meremur nec demere⸗
mur. Quarra eſt ira deliberata ad vin
dicandũ in modico.ita ꝙ cum etiq in ma
gno poſſet ſe vindicare tñ nõ vult. Et ta
lis eſt venialis ꝓpter ꝑuitatẽ vindicte.vñ
glo.ſuꝑ illud pᷣs. Jraſcimini ⁊ noli.⁊c.di

cit. Venialis eſt ira q̃ nõ ducit ad garue

ꝓximi nocumẽtũ.vt trahẽdo ꝑ crines pu
erũ.vł ollã ĩ terrã ex ira collidere ⁊ hmõi.
Quinta eſt ira expetẽs vel volẽs expe
tere vindictã in magno. ⁊ talis in aĩo cõ/⸗
ſentit ⁊ cogitat quõ ſe poſſet vindicare: li
cet hoc exterius nõ oſtedat:moꝛtale pec/⸗
catũ eſt.vñ xpᷣs dicit.Ois qͥ iraſcit᷑ fratri
ſuo.ſ.hoc mõ:reꝰ e.⁊ c. Sexta eſt foꝛis
oſtenſa in ſigno.vt qͥ nõ vult loqͥ cuʒ ꝓxio
vel auertit faciẽ vł reſpicit toꝛuo vultu vł
ſalutantẽ nõ reſalutat ⁊ hmõi.⁊ hec etiã
eſt moꝛtalis. Nã licet hõ nõ teneat᷑ inimi
co ſpecialia ſigna familiaritatꝭ exhibere.
tñ tenet᷑ cõia ſigna amoꝛis nõ negare. pu

ta tenet᷑ faciẽ nõ auertere.ſalutantẽ reſa⸗

lucare ⁊ hmõi.vt dicit ſuꝑ.iij. Richar.
GB Servpria eſt. graui vᷣbo ſe vindicans
⁊ nõ facto:vt qͥ ſolis vituꝑijs vel maledi
ctõibo ſe vindicãt ⁊ cõuicijs.ac hmõi.Et
talia etiã ſunt moꝛtalia bᷣm ſuũ genꝰ eo
ↄtrariant᷑ charicati. Jbo.j.Coꝝ.vj. Ne
q; maledici neq; rapaces regnũ dei poſſ.
tñ cõuicia ⁊ vitu ꝑia dicere alicui põt eſſe
veniale. Pꝛio ſi fiat nõ multũ dehoneſtã
do vel ſine ꝓpoſito dehoneſtãdi vłifamã
di.puta qꝛ intẽdit ↄtriſtare leuiter ſolum
aliquẽ. Scðo ſi ꝓferant᷑ talia aliqᷓ aie le/
uitate vel ex leui ira. Tercio ſi fiãt cã coꝛ/

rectõis vel diſcipline a ſuperioꝛi. Similr

maledictõnes qͥbi qͥs impcat᷑ malũ alteri
ſt fieri veniałr. Pꝛimo ſi fiant ex indeli
erato aio ſiue ex impetu. Scðo ſi ð ma
lo paruo vel leui. Tercio ſi fiant ex cã bo
na ſcʒ ne ille habeat cãm faciẽdi mala.et
ei fiãt qͥ meret᷑ maledici.als ſecꝰ.qꝛ Leui
ti.xx.Qui maledixerit patri vel mr̃i moꝛ
te moꝛiet᷑. Addit Alexan.ꝙ ſi maledi
ducat᷑ in ↄſuetudinẽ põt eſſe moꝛtale

17

inica. v. poſt Penthe.

ature irrõnali:imo nec diabolo.qꝛ Ecẽi

xxj.ſcribit᷑. dũ maledicit ipiꝰdiabolũ ma⸗

ledicit ipſe aiam ſuã.vñ cũ qͥs dicit fratri

Deus ꝑdat te cũ diabolo ⁊ hmõi.tũc ip

ſe maledicit aiam ſuã.qꝛ hoc eſt dicere ꝙ
ſicut deus iuſte dãnauit diaboluʒ:ſic ipſe

maledicus iuſte debet ꝑire cum diabolo

qꝛ eũ imitat᷑ put exponit Lyra. Sed qͥd
ex hoc erit illi qͥ maledicit᷑.
di. Qui iuſtꝰ eſt ⁊ iniuſte maledicit᷑: pᷣmi⸗
um ei ꝓ maledictiõe reddit᷑. Hec ille.De
his latiꝰ alibi. Vltima eſt ira cũ nota
bili ꝓximi nocum̃to. ſicuti vᷣberare ex ira
vulnerare.ſanguinem fundere.minas et
hmõi imponere.et occidere.ſ.iniuſte. Et
hoc eſt moꝛtale maximũ dlamãs in celuʒ

„

Geñ.iiij.exẽplũ habeniꝰin cayn cui dixit

deus. Vox ſanguis fratris tui Abel cla⸗

mat ad me de terra. nũc igit᷑ maledictus
eris ſuꝑ terrã qͥ ⁊c. O g̊ pctõꝛ hõ.o iracũ
de vide quõ ꝑibis ira ⁊ tibicaue. H
Kirca terciũ de recõciliatõis amicicia

bꝛeuiter ꝓſequẽdo quia altero ſᷣmone la⸗

tius agemus querunt᷑ aliqua.
Rima de offendente
Secundo de patiene
Tercio exemplũ erit de rancoꝛe.

Pꝛimo q̃rit᷑ Vcrũ offendẽs ꝓximũ tene⸗

atur recociliatõem ab eo petere ſub neceſ

di ſitate ſalutis eterne ⁊ euaſionis dãnatio

nis ꝑpetue. Reſpõdet᷑ iin Lyrã ⁊ docto⸗

res coiter ꝙ ſic. Rõ: qꝛ charitatẽ verã nõ
habet niſi ꝓxio leſo ab eo velit ſatiſfacere

Et patet ex chꝛiſti verbis de hmõi obli⸗

gatiõe ſer.ſe.latiꝰ. Itẽ rõ canonicalis.qa
ad verã pniam nõ ſufficit ↄtritio ⁊ cõfeſ-/

ſio.ſʒ reqrit᷑ etiã debita ſatiſfactio.ideoq;

talis offendẽs tenet᷑ nedũ vemiã petere ſʒ
etiã ſauſfacere de damno dato ſi poteſt.

Aliter ne põt abſolui niſi iniuriatꝰ remi

ſiſſet actõem iniurie. Vñ Aug.xiiij.q.vj
Si res.icit: ꝙ falſa pnia eſt cũ qͥs nõ ſa

tiſfacere vuit. J]J Scðõðo qri᷑ Vtruʒ

offenſus teneat᷑ iniuriãti ſemꝑ remittere
etiã ſi ille nolit veniã petere et ſatiſfacere

et hoc ſub neceſſitate. Rñũdet᷑ ſᷣm doc. pᷣci

pue Kureolũ ⁊ cõit᷑ alios ꝑ plura puncra
notãda. Pꝛimũ eſt ꝙ nullus tenet᷑ actõ
nem ſuam ↄtra iniuriantẽ remittere. ſed
licite põt ſatiſfactõem expetere ab illo.vt
ↄtẽptũ. ꝓĩde ñ dʒ ho maledicere etia cre patet.xxiij.q.iiij. Si lllic. Secũdũ eſt ꝓ

ñdet Augꝰ.

2—M

nlsn
lindin
dlclg
nog
lllone.
umco
eiäſin
ytdii
hunq;
lezali
iih.Ci

Traritr
kurauit
depct:
Aite

De
ſczder
geleul

imne
Paptyr

onegbe

funner
ſoſdeo.
Eendiſco⸗
l Hine
ſepere
lnlep
Grocor
Inwerg 4
ſccleso
dburin
nerandti
mner nor
teb
ode

„†

qt Ece
bolüma
dNetffarti
bi tüc ip
tdicereg
ſcipſe
dubolo
Sda
r Aug,
alöi⸗
klle De
cinota
reexira
mnas et
te Et
1celi;
ldint
elcha,
ſiaus
ltaci

ca
W

dt.
mütenen
ub nee
dänatio
i1doc
everi no
arilleere
nöl oblit
lells, a1
1otcoͤfeß
no ideog
ipetere 6
iho
ucremi
itsöͤſt
Vmn
remitlere
liltaeere

nndol c
Apnt

. enet allo

intere,,e

ab llo.N

ic ett

talis reqrens ſatiſfactõem agẽdo bñ fa⸗
cit:dum tñ rãcoꝛem in coꝛde nõ teneat vt
Otcit glo.ſuꝑ ca. Si qͥs ↄtriſtatꝰ.xc.diſt.
Rõ. qꝛ iniuriãs tenet᷑ ad debitam ſatiſfa
ctione. Terciũ eſt ꝓ rancoꝛẽ hoc eſt odi⸗
um coꝛdis tenetur iniuriatus dimittere:
etiã ſi nec veniaʒ ille petat nec ſatiſfaciat.
vt dicit Innoceñ.de pe.di.v.ca.vl. Jmo
nunqᷓ; debet vel ad hoꝛã admittere.qꝛ ñ
licʒ aliqueʒ odio hr̃e.vt dic Bꝛeg.xxiij.q.

—

uij. Cuũ in lege. Heciĩ ſũma etiã angelica.

Tertio exemplũ ponit᷑ ad hec in li.qui

52 Sopecłm exẽploꝝ di.ix.ca.xciiij. qð le⸗
git᷑ inqͥt in ſcala celi ꝙ qͥdam burgen tan

tũ fuit rancoꝛe infectꝰ vt iniurias ſibi fa⸗
ctas nullo mõ idulgere voluerit.qͥ cũ eſſʒ

moꝛtuꝰ ⁊ poꝛtatus ad eccłliaʒ: et exeqᷣe of
ficij dicerent᷑ ꝓ eo.ecce imago crucifixi re⸗
traxit manꝰ clauatas de crucꝭ ligno ⁊ ob
turauit aures ſuas:⁊ vox audita eſt Nec
peꝑcit:nec parcã.O ̊ pctõꝛ iracũde noli
perire ſed pniam age.⁊ rogemꝰxpᷣm ⁊c̃.

De eadeʒ dominica Sermo ſecũdus
ſeʒ de recõciliatiõe fraterna ⁊ eius modo
ac leuificatione.

Agde pꝛius
V reconciliari Pe tuo et tũc
veniẽs offeres munꝰ tuum
Math. v. ⁊ in euãgelio ho
dierno. Verba iſta dixit ſaluatoꝛ nr̃: qb
pᷣcipit vt dum fratrẽ offendimꝰrecõcilia⸗
tionẽ ab eo reqͥramꝰ:alioqͥn dei irã incur

rimꝰ*:nec mũera nr̃oꝝ opeꝝ accepta crũt

ipſi deo. Vn Cri.ſuꝑ hoc haſſu dic. Ec
ce a diſcoꝛdãtib nõ vult de acciꝑe ſacrifi
ciu. Hinc gonedue qntũ ſit malũ diſcoꝛ
die ꝓpter qð ⁊ illud abijcit᷑ ꝑ qð culpa re⸗
laxat᷑.vide aũt miſcoiam dei:plus em di
ligit ↄcoꝛdiã fideliũ ad vtilitatẽ hoĩm qᷓ;
munera ad ſuũ honoꝛẽ oblata. q;diu em

fideles hoies aliquã diſſenſiõem inter ſe

habuerint:munꝰeoꝝ nõ ſuſcipit᷑:oꝛõ eoꝝ
nõ exaudit᷑. Hec ille. Ideoq; ſaluatoꝛ ad
monet nos d. Si offers munꝰtuũ ⁊c.va
de pꝛiꝰ recõciliari fri tuo ⁊c. vt patʒ ĩ euã

gelio. Itacq; de reconciliatiõe fraterna in

hoc ſermone declaremus tria myſteria.
Kim dicit᷑ obligatõis. H
Secundum ðꝛ modificationis.
Tereiũ dicit᷑ leuificatbliis
KR Circa pmũ de obligatõe recõcilia⸗
tionis fraterne Querit᷑. qre chꝛiſtꝰ volue
rit vt qlibet obliget᷑ recõciliari fratri vł ꝓ
ximo offenſo. et etiã offenſus obliget᷑ in⸗
dulgere inimico. Ad hec notãde ſũt plu⸗
res ratões ⁊ pᷣcipue qͥnq;.
Pꝛima rõ amotꝛis dei ⁊ eiꝰ ꝓpbatõis
Scða rõ bonitatꝭ aie ⁊ eiꝰ ſaluatiõis.
Tertia rõ ↄdonatõis culpe ⁊ ðᷣletõis.
Quarta rõ deuitatõis ire ⁊ offenſiõis
Quinta rõ exauditõis nr̃e oꝛatõis.
Pꝛima rõ amoꝛis dei ⁊ eiꝰ ꝓbationis.qꝛ
nõ põt qͥs amare deũ vere niſi diligat ve
tenet᷑ etiã inimicũ.qꝛ chꝛiſtꝰ dñs ait Jo.
xiiij.Nui habet mãdata mea ⁊ ſeruat ea

ille eſt qui diligit me. Sed chꝛiſtus dũs

mãdatum dedit de diligendis inimicis
Mat. v. Mã dauit etiã offenſas ⁊ iiun
as pꝛo deo ꝓximis remittere Lu.xvij. et
ſic recõciliari.ergo ꝓpter habendã veram
charitatem tenet᷑ homo ad recõciliatiõeʒ
fraternam. De hoc Criſoſt.ſuꝑ Math.
ponit exemplũ tale di. Nemo inter duos
inimicos poteſt eſſe fidelis amicus am⸗
boꝝ.ideo et deus non vult eſſe amicus fi
