obligare ad vix poſſibile vel impoſſibile. ſapientũ ⁊ bonoꝝ iudicio. Vn Cancella nunſc
extra de regulis iuris . nam Math. rus Pariſieñ.in.iiij. de vita aĩe ot. Vnũ ülmnoni⸗
.. Onus meuũ leue. Vnde non obligant hoc generale damꝰ documentum.credere ndi
ad hoc ꝙ aliquis ſit fatuus ⁊c.hec omia vicʒ ſapientioꝝ ⁊ bonoꝝ iudicio.⁊ ʒ cõeſ. durnnid
Aiuncho.vbi ſupꝛa. Subdit ronem.nam ĩ eoꝝ ſnias nõ lcuiter ſibi foꝛmare ſcruplłoſ niſipplen
nnaoua lege interpꝛetat᷑ impoſſibile qð vix anxios timidos Pꝛoĩde tu hõ vicʒ ſim npandi⸗
eeit poſſibile vt puta nimiam habenſ diffi plex in duvi⸗ conſcie tue ↄſulere confeſſo gbomcn
cultatem. Exem ponitur de votis ſtultis rem peritũ ebes. Septima eſt humik ſcrdeim
cnimis difficilibus implere que meliꝰ eſt pᷣlatis obeditio.debet em hõ i talib ſcru⸗ Ndei a.
in alia opera tali homini poſſibilia cõmu puloſis ⁊ in omib alijs dũ certitudinalit᷑ Tertogb
tare. Tertia doctrina ꝙ in quocunq; caſu 2 deũ pꝛelatus non pᷣcipit obedire ⁊ ſic ex iiinlus
piꝛetermittens facere id quod lex impõit. cuſatur. Vñ legit᷑ de quodã diſcipulo biĩ Aennehoi
ſ.poſitiua eccleſie poſſet aliquis excuſari a Berñ.ꝙ cũ nõ poſſet deponere ſcrupulos ncnb
peccato ſi hoc facit ſine contemptu per vir ſuos nec auderet ꝓpter illos celebꝛare di⸗ Rochikpsn
tutem epicheie ratione alicuius periculi xit et Berñ. Vade frater ⁊ in fide mea ce PWblitſu
conſiderati.vel aliquando etiam excuſat lebres.obediuit ille ſimpliciter ⁊ oĩs ſcru Conisbon
conſuetudo ſi ſit pꝛeſcripta.nam conſuetu pulus ille perpetuo receſſit. Vltima re Güwale
do eſt optima legum interpꝛes. Extra de gula eſt ſuꝑbe ſingularitatis deuitatio qꝛ Cddors
conſuetu.c.Cum dilectus. Quarta do/ erroꝛ conſcie maxime ont᷑ ex ſingularitate õ
ctrina ꝙ qñ de moꝛalib ſunt opiniões do qua hõ ſequens ꝓpꝛiũ ſenſum non cõten⸗ Dahr
ctoꝛum cotrane. bonam conſcientiã ho/ tatur ſequedo vitã alioꝝ bonoꝝ. Vñ põ. ſubna
mo foꝛmaret ſibi tenendo vnam il arum Singularis ferus depaſtus eſt eꝗ.ſ.con⸗ llatron
tamen conſulendo peritos ⁊ m hoc ope/ ſcientiam tanqᷓ; dni vines. Vñ Bilbertꝰ gitemal
rari.Sic em̃ excuſatur quia fecit qð potu dicit ꝙ vnus gradus huiltans eſt nõ de Peefinti
it nec deus plus requirit. Nam Albertꝰ clinare a cõi via bonoꝝ.ſic inquit eſt vnuſ bonilam
dicit ꝙ quilibet homo ſimplex cum ſalute gradus ſuperbie ſingularem vitã ducere. ſoamnc
poteſt ſequi in conſilijs quãcunq; opinio Exm. Quidam voluit viuere ſine oĩibus deteſtatur.
nem voluerit dumodo adhereat opinioni peccatis etiã venialibi ⁊ noluit vti veſttdb ſishoni
alicuius magni doctoꝛis dum tamen opi tranſiens in heremũ.cunq; puncturis cre e Ceſſaamen
nio ula non ſit repꝛsobata.Oautẽ Breg. bus muſcaꝝ moleſtaret᷑ cecidit in triſticiã 610:
dicit. Bonaꝝ mentiũ eſt ibi culpã agnoſ/ ⁊ inde in deſperationẽ ⁊ ſic redijt ad frẽs. rqne
cere vbi non eſt culpa.di.v. &d eius. dicit quoꝝ oꝛõnibo ⁊ infoꝛmationib infirmita nuſgni
glo. Agnoſcere.i.timere ⁊ nõ per aſſenſuʒ tem ſuã recognouit.qꝛ ſicut ſcribit᷑ Eccs a 4
firmũ detminare qꝛ hoc eſſʒ periculoſuʒ vij. Non eſt hõ iuſtus ĩ terra qͥ non peccet dockn
ſim Cancellaũ.hec omnia Anthon. vbi Vt g̊ loquar cũ Hugoneo homo ſtude Cenne n
ſupꝛa.plura que ponit dimitto quia non vt ſit᷑ tibi conſcia bona vt ↄducas deũ ad n 8
ſunt neceſſaria populo. S Tertia re coꝛdis hoſpitia T Cuca tertiũ de cõ Rant
gula coꝛdis ad gratiam pꝛeparatio qð fit ſcientie male meſticia ⁊ bone fiducia.ſ.ha gian
pniam. Bern. Duo faciunt bonã con/ benda in cruce xp̃ᷣi vt breuius finẽ ſermo⸗ Cnalg
ſcientiam de pꝛeteritis penitere veraciter. nis faciamꝰ ſufficiat declarari in exemplo uahe
Za futuris abſtinere. Quarta eſt diui/ crucis xpᷣi. qð deuotuſ hõ qͥdampoſuit nlain
ne e indagatio ⁊ diuini verbi au/ añ oculos ſuos mentales ⁊ dixit intra ſe. hoNl
ditio. Un Hiero.ad Nepotianuʒ. Scri Ecce crux xpi facta eſt tribunal iuditꝭ vr
pꝓpturas ſepius lege ⁊.ſ.audi.audiens em ait Aug. DHuo latrones ſub cruce chꝛiſti

4

6

Noreba
depeand di
giapoſtugede
mn.bnämm
ugaurn deln
chkficcigchbe⸗
co. Vi Cncl
evita edt Vi
umemumaue
n mdico : ii
bifeman nnt
widen höngin
we iulerorſen
Zepcinneihunt
eñ höinlhen
s düannminli⸗
mttobenlneiſeg
odidianlhti
dponcgeſcngu
rilos dehenen
rein fin
nplarert cisln
iunts deuitanog
ker inguammn
ſmtiumrondirn
borop Viſt
aſnsckiſan,

nei Hibin

büluonsckrode
ſengnitſtfil
larem üdueck⸗
tnuae ſrectl
1noluitn ſet
mnizrunmnnet
cadittunmf
1ſicreiirtnifſb⸗
anonͤbifinit
ſicut be
tertaqmonſei

ko.ꝓ Rnplicih,

Germo

ſignificant homĩes ſub crucis xpᷣi vexillo
exñtes.i.xpᷣianos.bonus latro eos ſignifi
cat qͥ ſunt bone conſcie.malus male. In/
tueamur cariſſimi ⁊ nos mente quõ xpᷣſ
exhibuit igna fiducie omĩbo bone conſcie
hoĩb in exemplo boni latroms.⁊ ꝑ ↄtra⸗
rium ſigna meſticie malis in exemplo ma
li latronis. Pꝛimo quidẽ qꝛ bonũ conuer
ſum ad pniam ſaluauit. malũ aũt latronẽ
induratũ dãnauit. Scðo qꝛ bono latro/
ni ſupplicanti dixit xpᷣi. Hodie mecũ eris
in paradiſo.malo nil ni ꝓnuſit. ꝓ ſignoꝰ
ꝙ bona conſcia ſaluabit᷑ ⁊ in ſe ꝑadiſuʒ bz
ſ.qꝛ deũ.mala aũt infernalẽ Ermẽ cõſcie.
De q̊ Eſa.vlt᷑. Vermis eoꝝ non moꝛlet᷑.
Tertio qꝛ bonus latro a dextris poſitus
fuit.malus a ſiniſtris xpᷣi. Sic ⁊ bone cõ/
ſcientie hoĩ es in iudicio erũt a dextris cũ
ſanctis.malia ſiniſtrᷣ cũ demõibi. Quar
to qꝛ xps manũ dextram in cruce extẽſam
habuit ſuꝑ bonũ latronẽ in ſignũ benedi
ctionis bone ↄſcie.ſiniſtram ſuꝑ malũ in

dam viam xpᷣo venienti in alam legit euẽö
fi gelunnin à Yohes of bec ba clamalſe
qð ponit᷑ hic ⁊c. Anno. xv.imperij Tibe/
rij ceſaris ꝓcurante pontio pilato iudeaz
tetrarcha aũt galilee Herode. hilippO

it fratre er? tetrarcha yturee 2 Tracon/
tidis regionis ? Liſania Abiline tetrar⸗
cha ſub pncipiby ſacer. Anna Cavypha
factü eſt verbũ dñi ſuꝑ JYohem vacharie
filiũ in debßto. ⁊ venit in oẽm regionẽ Joꝛ⸗
danis pᷣdicãs baptiſmũ pniĩe in remiſſio⸗
nem pctõp ſicut ſcriptũ eſt in li.ſer. Eſaie
ꝓphete. Vox damantis in deſerto paꝛate
viã dñ i.rectas facite ſemitas etꝰ.ols valk
implebit᷑ ⁊ ois mons ⁊ collis huiliabitur
2 erunt pꝛaua in directa et aſpera in vias
planas ⁊ videbit omis caro ſalutare dei.
uẽ.iij. ca. In ſacro euange. H freẽs ca⸗
riſſimi tria miſteria deſccriburnrk
Primũ de pᷣcurſoꝛs xpᷣm pᷣdicantis tẽ
poꝛe vt pater „ “
Scom de vie ꝓ aduẽtu xpᷣi pᷣparatioe.

ſignũ maledictiõis qð faciet in iudicio di cim dr.parate viã ⁊c.

cẽdo bonis.veni.bñdi.pa.mei.⁊ eõrio di
cendo malis. Ite maledicti in ig. eternũ.
Math.xxv. Quinto qꝛ btã vᷣgo Maria
ſub cruce ſtetit a dextris xpᷣi ⁊ ſica ꝑte bo
ni latronis in ſignũ ꝙ bonã conſciam dili
git ? malã odit. Sexto xpᷣs fiduciã bõis

pꝛeſtitit in hoc ꝙ caput faciem ⁊ os vᷣſus

—

bonũ latronẽ inclinauit ꝓ ſigno ꝙ diligit
bonam conſciam ⁊ oſculari vult.ſʒ malã
deteſtatur. Septio qꝛ eodẽ mõ aurẽ ver/⸗
ſus bonũ xpᷣs inclinauit.in ſignũ ꝙ bonã

conſciam exaudit in oꝛõne. Vlltimo quia

latus ⁊ coꝛ ab ea ꝑte aꝑiri voluit.ſ.a dex/⸗

tris qua ꝑte erat bonꝰlatro ⁊ nõa ſiniſt

in ſignũ ꝙ nõ male ſed bone conſcie conce

dit apertã deitatis viſionẽ. VUñ Aug. in

uodã ſer. de ſpe ⁊ ↄſcia ðt ſic. O felix cõ⸗
cientie puritas. o felix ſctẽ conſcie iocũdi⸗
tas.paradiſus deliciaꝝ varijs floꝛib pre
parata.gra celeſti irrigata. thalamus xpᷣi
o ſancta ↄſcia adhuc in terra es ⁊ iam in
ceł hĩtas.hec ille. Rogemꝰ g̊ xpᷣm ⁊c.
Dñnica.iiij.aduentus ſer.j.cum euãge⸗

Arate via
dñi Luẽ.tij. ¶ Ecclia

hoꝛtari volẽs nos ad pparã

Tertiũ de aduẽtus xpᷣi manikfeſtatiõe.
ibi. videbit oĩs ca.ſaulu.
Eixrca pᷣmũ notandũ ꝙ tpᷣs pᷣdicatiõis
ohis baptiſte deſcribi ꝑ nola triplicis
Sncipat'. pmo ꝑ nomẽ ceſar imꝑannis ꝑ
mundũ.ſcõo ꝑ noĩa tetrarchaꝝ. tertio ꝑ
noĩa ſacerdotu. Quare h̊ niſi ꝓpter certi⸗
tudinem hur hiſtoꝛie oſtendendã.?⁊ Jo⸗
hãnis auẽtem pᷣdicãdi.quẽ deus añ xpᷣm
miſit pᷣeurſoꝛẽ vt ipᷣm hoibo ãnũciaret ve⸗
nientẽ ⁊ teſtioniũ xpo ferret.qᷓ̃tenꝰ hoĩies
ipm agnoſcerẽt ⁊ ꝑ fidẽ ſuſciperent vt hec
diẽ Lyra. Pꝛo H aduertendũ eſt ꝙ ge?
nerał regła diuine ꝓuidẽtie eſt qua ſemp
a pncipio Wav ; finẽ fuauit ꝙ qñ aliqᷓ
inouano vel mutatio dʒ fieri in mudo ſꝑ
deus aliquẽ pᷣmittit vt gẽtes ſe p̃parent.
Exempli gra. Tempne q̊ ꝑ diluuiũ voluit
deus mundum delere ter pctã hoim
⁊ abluere.pᷣmiſit Noe pᷣdicaniẽ añ centũ
annoſ vt peniterent ſed uli deridebãt nec
curabant. venit diluuium ⁊ omnes illos
perdidit. Iteʒ tꝑe quo liberare voluit po
pulum iſrłex egipto pᷣmiſit Moy. ⁊ Aa⸗/
ron vt auiſarẽt regẽ Oharaonẽ ⁊ egvypti⸗
os. ⁊ qꝛ nõ crediderunt nec obedierũtin
mari perierut. Item quando voluit Hie
ruſalem ex Judeos pꝛopter peccata dare

Dominica. II. duentus

in captiuitatẽ babilonicã pꝛemiſit Hie/
remiã ⁊c̃. Itẽ quãdo voluit Niniue ſub/⸗
uertere pꝛemiſit Jonã.ad cuiꝰ vocẽ peni⸗
tentiã egerũt ⁊ ſic liberati ſunt. Sic etiam
qñ deus ꝑ chꝛiſti aduentũ renouare totuʒ
mundũ pꝛemiſit YSohem pꝛecurſoꝛẽ et de
hoc euãgeliũ dicit ꝙ anno.xv.Tiberij ⁊c.
Nota ꝙ Octauianꝰ auguſtꝰimꝑ auit.lvij
annis.ſub q̊ anno.xlij.imperij eius natus
fuit chꝛiſtꝰ.ſił ⁊ Johes ꝑ dimidiũ annũ
ante chꝛiſtũ. Vñ poſt chꝛiſti natiuitatem

59

Auguſtus vixit.xv.annis. ⁊ ipſi ſucceſſit
iſte Tiber.cuius imperij anno.xv.iam
chꝛiſtꝰ Z Johes erãt.xxx.annoꝝ ⁊ tũc ce⸗
perũt pꝛedicare. X Sʒ quare tantuʒ
pis voluit chꝛiſtus expectare ad pꝛedica
ũ.tñdet᷑ ſm Ly. Quia hocẽ tẽpus debi
tum regularit᷑ pꝛedicationi eo ꝙ tũc viget
etas virilis.vñ ⁊ Joſeph.xxx.annoꝝ erat
quãdo ſtetit coꝛã Pharaone Geñ.xlj. Et
Ezʒechiel ꝓphᷣa qñ incepit ꝓphetare Eʒe.

.i.hinc extra de elec.ca. Cum in cunctis.

Dicit᷑ ꝙ etas pꝛeficiẽdoꝝ ad epiſcopatum
ſũt.xxx.anni cõpleti ⁊c̃.Alioꝝ aũt pꝛefici⸗
endoꝝ ad curã aĩaꝝ vt pᷣſbyteroꝝ parro/⸗
chialiũ ⁊ hmõi ⁊ etiã oꝛdinandoꝝ pꝛeſby
teroꝝ iure antiquo.xxx.anni fuerũt vt ptʒ
di. lxxviij. Si qͥs.⁊ ca.ſe.Sed neceſſitate
imminẽte diſpẽſatiue cõceſſum eſt a.xxv.
anno ichoando oꝛdinari vt diẽ Glo.ibidẽ
Ideo chꝛiſtꝰ.xxx.anno pꝛedicauit. De⸗
niq; in euãgelio deſcribunt᷑ noĩa thetrar⸗

chaꝝ.vbi ſᷣm Ly.ſciendũ ꝙ romani volẽ⸗

tes iudeis auferre rebellãdi occaſionem ⁊
ſuꝑbiã frãgere abſtulerũt ab eis nomẽ re
gni diuideñn.regnuʒ in q̃ttuoꝛ ꝑtes qᷓ Te⸗
trarchie dicebant᷑a thetros in greco qð ẽ
quattuoꝛ in latino ⁊ archos pancipatus.
⁊ ſ̃ᷣm Bedã pꝛefecerũt in eis qlattuoꝛ fi⸗
lios Herodis magni ſub quo natus fuit
chꝛiſtus.ita ꝙ i hierim ⁊ iudea poſt illius
herodis moꝛtẽ regnauit fili eius nomine
Archelaus.qui tandẽ decimo anno accu⸗
ſatus apud ceſareʒ depoſitus fuit ⁊ exilio
relegatus.Et extunc Judea cepit per pꝛo
curatoꝛes romanoꝛũ adminiſtrari in illa
parte hieroſolime ſcʒ. Vnde ꝓtunc Pila
tus gentilis de territoꝛio Lugduneñ. ſᷣm
Joſephum a romanis fuit miſſus ad re⸗
gendũ Judeam tanq; pꝛocuratoꝛ pᷣſidẽs

et delegatus. Ideo dicit euangeliũ. Pꝛo ⸗

curante pontio pylato Judeã. Itẽ in alia

parte ſcʒ Galilee regnauit ptunc alius fi⸗
lius illius magni Herodis nomie Hero
des.ideo addit᷑thetrarcha galilee herode
In tercia tetrarchia regnauit Philippus
eiuſdẽ herodis tercius filius.vnde ſubdit᷑
Philippo autẽ fratre eius thetrar.vturee
⁊c̃. In quarta regnauit Lyſanias.de hoc
tamen tenetur cõmuniter ᷣm Joſephum
ꝙ iſte Lyſanias non fuit filius Herodis
nagni ſed nepos. ce eo dicitur ꝙ fuit te⸗

trarcha Abiline que erat quarra thetrar

chia. Tabgem euangeliuz ſubdit. ſub
pꝛincipibus ſacerdotum Anna et Cay ⸗
pha. Nimirum ſᷣm Lyrã a tempoꝛe quo
cepit pꝛedicatio Johannis vſq; tempus
paſſionis chꝛiſti plures fuere intermedij
ſummi ſacerdotes qᷓ; iſti duo. Sed quia
Annas erat ſummꝰ ſacerdos quãdo JYo⸗
hãnes cepit pꝛedicare.?⁊ Cayphas quã ⸗
do paſſus eſt chꝛiſtus.ideo Lucas de iſtꝭ
dusbus tantum facit mentionem. Tunc

inqᷓ; factum eſt verbuʒ domini ſuper Jo⸗

hannem. Sed quomõ hoc Criſ.?⁊ Lyra
reſpondent ꝙ hoc verbum id eſt manda⸗
tum domini de pꝛedicatione exequenda ⁊
baptiſmo in nomine venturi chꝛiſti factũ
eſt per reuelationeʒ diuinam et inſpirati⸗
onem ſola gratia ei loquente et mandan⸗
te ꝙ pꝛedicet chꝛiſtum et baptiſmuʒ. Mi
ſtice hic traduntur duo documenta. y
Pꝛimuz in quales mentes adueniat et
libenter viſitet chꝛiſtꝰ. Nam quid eſt ver⸗
bum dñi niſi chꝛiſtus vt ſcribitur Yoh. j.
Hoc verbum id eſt chꝛiſtus ſepe venit ad
quattuoꝛ genera hominũ vel animarum
que deſignantur in euangelio. Pꝛimo in
ipᷣm qui eſt Johannes per gratiam gra⸗
tum facienteʒ quia Johannes interpꝛe
tatur gratia vel in quo eſt gratia ᷣm Hie
ro. Vnde chꝛiſtus non venit in peccatri⸗
cem animã.ſed in qua eſt gratia Sap̃.vij
In animas ſanctas id ẽ mũdas ſe tranſ⸗

fert ſcilicet chꝛiſtus. Secundo in eum qui

Tacharie ꝑ ꝑaſſiõis xpᷣi ⁊ diuinoꝝ recoꝛ
dationẽ.na Xacharias ĩterpꝛetatfſemo⸗
ras dnʒ. Cercioĩ eũ qͥ eſt filiꝰ ꝑ verã chari
tatẽ. Quarto ĩ eũ qͥ ẽ in deſto ꝑ mũdãoꝛũ
deſpectiõezʒ. Scom documẽtũ ꝙ varijs

cdis

(piene

Densn

ſoabho
olen i
1ponor⸗
ncolog
Qſoco.
pitiafcog
Deuslo
Tanolo
Vi Bei
cerecogt
gum ſob
ſloquck
garol⸗
wecttanot
legedi m
ſponſ;14
holbhcig
belle Q
Dathr
lnro.
eD
Deleunt.
dasio
Geprin
poommitt
nocs
ucluiſſe
pture niq
nſchan.
honoaucl
bus Oai
llthseſt v⸗
cispdicts
Inllercors
Cohlemnere
ſeis hil⸗
brabttſack
Ciaſcön
Uüpparane
olerquent

Morqlalt

nus Etol
udcin
iirſdnite
ſans ſace
Uhereſfi
Mapain

s

anghͤ po⸗
dei iiti
Prunctlusff
is nomieher
1 galleehence
uitphllggts
uus.ndeſobi⸗
Sthenar une
Lſanlas dehe
rem Zolpben
fllus Hends
didmrgfuür,
tquarrathen
linz ſubcl i
Anna a
iatempence⸗
is ſch tenge
fuereintemei,
duo, Sed in
Gos ide d
Cupbas gi
o Aucas deißß
ntionem. Tune
miniſuper d0

nideſt mandel
neckeguancet
turi chiſt i
nam erinhhiatn
mieatmanden
Mptlinh D
umente.
tes adueniatt
m guid ſſtrer
nbirur Joh,
3 ſepeveni⸗
Vel aninann
lo, lnmn
rgnanh
nnes nihe
zufnhhi
nitinetem
gata ay
idaslenmt
ndoincumgn
divino ſlot
at no
awiehn
vy nütian

—

ſapiendum xpᷣm in ſe. Pꝛimo qᷣd
Ddeus qnq; aie inſpirando Apoc̃.iij. Ego
ſto ad hoſtiũ.ſ.coꝛdis ⁊ pulſo ꝑ inſpirati⸗

Bermo

modis loquit deus aie vt ſe pᷣparet ad ſu

onem. ſi q aperuerit mihi.ſ.vᷣe penitẽdo
⁊ ꝑ amoꝛẽ ſuſcipiẽdo intrabo ad eũ. Se⸗

cundo loquit᷑ de bñficia q̊ndie largiẽdo.
Caſſiodo. Inuitat᷑ ad magna.ſ.celeſtia qͥ

pñtia rcoognoſcit bñficia. Greg.ij.moꝛal.
Deus loqᷣard anias cum dona infundit.

dem loqᷣt᷑

Jaco.ij. Fides ſine operib moꝛtua eſt in
ſemetipᷣa. Proinde ⁊ Apłs Eph.iij.dicit
xpᷣm habitare in coꝛdibo viis ꝑ fidẽ.in ca
ritate radicati ⁊ fundati. Vnñ patʒ ꝙ xpᷣs
non venit in aiam nr̃am niſi ꝑ fidei viam
pᷣpa:atã.ſ.ꝑ caritatꝭ oꝑa. Hinc autoꝛ de
ſpũ ⁊ aĩa.ca.xix.ðt ꝙ charitas eſt via dei
ad hoĩes fideles.qꝛ ſicut ꝑ caritatẽ venit
deus ad hoĩes ⁊ factus eſt hõ.ita ꝑ cari⸗
tatem venit in hoĩes nec manſionẽ habe⸗

Tertio loquit᷑ cõſcia interi ſtimulando. re vult in ſola fide vbi caritas non fuent.
Vñ Bef.ſuꝑ can.ſerxiij. Cuũ bona fa/vhec ibi. Pꝛopterea textus euãgelicꝰno

cere cogitam ſermo dei eſt. Vñn ps. Au/⸗F
diam.ſ.obediendo qͥd loquapin me dñs
loquet᷑ pacẽ q̃ fit vicʒ ꝑ veiã pniaʒ ⁊c.
Quarto loquit᷑ diuine ſcpture lectõe nob
meditatione dãdo. Berñ.vbi S.Cum in
lege dñi meditamur ſciamꝰ ꝓ certo adeẽ
ſponſuʒ ⁊ alloqui nos vt nõ fatigemur la
boꝛibi.cũ ̊ talia in aĩo ſentis illũ agnoſce
hec ille. Quiĩto exterioꝛi verbo pᷣdicando.
Math.x. Nõ vos eſtꝭ qͥ lo.ſʒ ſpi.pa.ve.qͥ
lo.in vo. Sexto flagelloꝝ penis excitãdo
Greg. Mala ꝗᷓ nos h pᷣmũut ad deũ ire cõ
pellunt. Idẽ li.vij.moꝛał.ðt In eo nobis
deus loquit᷑ qð erga nos tacitꝰ operatur
Septimo gehennãa ↄminãdo ⁊ głam re⸗
pꝛomittẽdo.Glo.ſuꝑ pᷣs.lxj.ðt. Multis

modis inter hoĩes loquit᷑ deus.ſʒ duo h̊
audiuiſſe dicit p̃s.de quib ſunt oẽs ſcrii/

pture vicʒ poteſtatẽ puniendi vt timeat᷑ꝛ

₰

miſcòiam pᷣmiandi vt amet᷑.hec ibi.O g̊

homo audi dei v̈ᷣba ⁊ te pᷣpara ꝓ his die⸗

bus. O aĩa xpᷣiana quotiens tibi deus lo
cutus eſt vel ꝑ inſpirationẽ vel alijs mo/
dis pᷣdictis ⁊ nunc loquit᷑. Scito qꝛ deus
miſericoꝛs te ad ſalutẽ monet. Noli ergo
contemnere ſed cõuertere a peccatis.qꝛ te
ſte pᷣs. Niſi conuerſi fueritꝭ gladiũ ſuũ vi⸗
brabit.ſ.ad feriendũ eterna moꝛte. 8
Circa ſcðm myſteriũ de via ꝓ xpᷣi aduen
tu pᷣparanda. Cyrillus ſuꝑ euãgelio hoc
mouet queſtionẽ qualit᷑ viã pᷣparabimus

Djño ⁊ qualiter eius ſemitas rectas facie⸗

mus.Et ↄſimilit᷑ queſtio occurrit que ſit
via ꝑ quã xpᷣs venit in coꝛda hũana. Itẽ
q̃ſint ſanite qᷓs debemus iuxta hãc viaʒ
rectas facere. Ad hec rñdet᷑ ſᷣm Greg.ꝙ

via hec eſt fides recta que eſt pᷣparãda ꝑ

bona oꝑa in caruate facta.quia vt ſcribit᷑

tanter ſubdit ꝙ Johßes venit in oẽm regi
onem Joꝛdanis.ſ.vbi copia aquaꝝ erat
ad baptiſandũ qᷓ copia nõ erat in deſerto.
⁊ etiã loca populoſa erant vbi plures con
uertere poterat.ſubdit᷑.pᷣdicãs baptiſmũ
pnie.nam baptiſmũ Yohes cõferebat in
noĩe venturi.vtʒ Act.ex.⁊ ſic fidẽ xpᷣi in
coꝛdibo hoĩm pᷣparabat. ⁊ in tali baptiſ/
mo ꝓteſtationẽ faciebat vt agerẽt veram
pnĩam de pctis ⁊ ſic in vera caritate ſuſei⸗
perent xpᷣm ꝑ fidẽ.atq; h̊ mõ ꝑ fidẽ ⁊ ope
ra in caritate facta viã xpᷣi pᷣparandã pᷣdi⸗
cabat. Sʒ quare addit euãgeliſta ꝙ Jo/
hãnes pᷣdicauerit baptiſmũ pnie in remiſ
ſionem pctõꝝ. Nunqͥd Johis baptiſma
remittebat pcta. Rñdet᷑ ſm Rich.ſuper
iiij.di. ij. 2 ↄcoꝛ. Lyram. Marc.j.alioſq;
cõiter ꝙ baptiſmꝰ JYohhis nec caraeterem
impꝛimebat nec gr̃am cõferebat ⁊ ꝑ ↄñs
nec pctã remittebat.ſz tmmõ erat qdam
ſignificatio.pᷣparatio ⁊ aſſuefactio ad ba
ptiſmũ xpᷣi.ꝓpter qð bapnſati baptiſmo
Johis tenebant᷑ baptiſari baptiſmo xpᷣi.
vt ðt Aug. ſuꝑ JYohe. 2 habet de cõſe. di.
iiij. ca. Aliud. Vñn Remigius dicit ꝙ ba⸗
ptiſmus Ighis figurã gerebat catheciſ/⸗
mi in quo baàptiſandi inſtruunt᷑ de fide et
pᷣparant᷑ vt digni fiant ad ſuſcipiendũ ba
ptiſmũ xpᷣi. Iccirco h̊ dictũ euãgeliſte.ſcʒ
pᷣdicãs baptiſmũ pnie in remiſſionẽ pctõ/
rum refert᷑ nõ ad baptiſmũ Johᷣis ſed ad
baptiſmũ xpᷣi in q̊ penitẽtib erãt remitrẽ/
da pctã. Vñ glo.ðt. Nõ ait dans baptiſ⸗
mũ pnie in remiſſionẽ pctõꝝ qꝛ hmõi ba⸗
ptiſmũ Yohes dare nõ poterat.ſʒ ait pᷣdi
cans baptumũ.ſ.q;ꝛ pꝛedicabat baptiſmũ
pnie ꝑ xpᷣm dandu in rmiſſionẽ peccatoꝝ
Ad pᷣmiſſa euangeliſta adducit ꝓpheticã

ſcripturam Eſa.xl.diceñ. Vox clamãatis
i. Johis pᷣdicãtis in deſerto.na in deſerto
pniam predicare ceperat ⁊ poſtea ad ba⸗
ptiſandu exiuit in regionẽ iuxta Joꝛdanẽ
Pꝛedicabat aũt h̊ qð ſubdit᷑. Parate in⸗
quit viã dñi.rectas facite ſemitas eiꝰ ⁊c.
Que ſit via ꝑ quã venitxpᷣs in nos ⁊ qlit
pꝛeparãda lam pᷣdictũ eſt.ſʒ adhuc reſtat
declarandum 27? Que ſint ſemite iux/
ta viam fidei pꝛedictã ꝑ quas xpᷣs dñs ve
nit in nos ꝑ ſuã gram vt nouerimꝰ q̃liter

Dommica. I. aduẽt

* e 6
5

tius conueniatis.confeſſionẽ veſtroꝝ per
catoꝛum puriſſime fadatis ⁊ non ſolum
ab om̃i ĩimũdicia ſʒ etiam ab vxoꝛib pꝛo⸗
pꝛijs ſtudioſiſſime vos cõtineats.odium
nihilominꝰ iram ⁊ indignationẽ.blaſphe

miam.ſuperbiã cũ omi carnali delectatio
ne ꝓcul a vobis repellatꝭ.vt cũ dies dñi⸗
ce natiuitatis aduenerit digne ⁊ ſalubri⸗
ter ipᷣam celebrare poſſitis.hec Amb.O
g pᷣiane hõ attende hec ⁊ para viaʒ ac ſe⸗
mitam in te xpᷣiaduẽétui. 2ꝰ Circa ter

rectas faciamus ſemitas xpᷣi. Ad h̊ rñdei tium de mamifeſ gione aduẽtus xpᷣi vtſa

ꝙ notanter ðᷣt ſcriptura viꝗ in ſingulan pᷣ
paranda.ſed ſemitas rectiſicãdas in plu/⸗
rali ad ſignificandũ ꝙ iuxta vnã viã.iſ.fi⸗
dei foꝛmate caritate plures ſunt ſemite ꝑ
quas xpᷣs dñs frequenter venit ⁊ viſitat
nos ꝑ gr̃am.put recolligimus ex doctoꝛi/⸗
bus. Pꝛima ſemita eſt arta via pnie vere.
ſ.contritionis.Scða eſt ↄfeſſio oꝛis.Ter
tia eſt ſatiſfactio oꝑis. Vn Berjr.ſuꝑ ps.
lij.dicit Via legis in his ↄſũmat᷑ diebus
Pꝛima gemitus coꝛdis. Scða confeſſio
oꝛis. Tertia laboꝛ operis. hec ⁊ plura ibi
HBer. Item glo. Math. ..ðt. Via dñi qᷓ
ad hoĩes ingredit᷑ pnia eſt ꝑ quã deus ad
nos deſcẽdit.hec glo. Pnia autem ĩ trib
pdictis cõſiſtit. Quarta pᷣterea ſemita eſt
impletio pꝛeceptiois.h̊ eſt mandatoꝝ dei
obſeruãtia.de qͥ ps. Viã mãdatoꝝ tuoꝛũ

cucurni cũ dilataſti coꝛ meũ.ſ:ꝑ caritatem

Ideoq; oꝛat idẽ pᷣs.d. heduc me in ſemi
ta mandatoꝝ tuoꝝ qꝛ ip.vol. Vltima ſe⸗
mita eſt arta via in ſeruãdis ↄſilijs euãge
licis vt ðt Lyra.hec ſemita ẽ deuotio oꝛo
nis ⁊ exhibino miſeratõnis ⁊ caſtificatio
coꝛꝑis ⁊ depoſitio ire ⁊ indignationis et
pꝑfectio oĩs ſanctitatis. Deiſtis Amb.in
ijſer aduentus hoꝛtãdo dicłl. Ecce ſi qͥs
vẽm ſenioꝛẽ a foꝛtioꝛi dicamus regẽ mag/⸗
num in domũ ſuã ſuſciꝑe debuiſſet ab oi⸗

bus ſoꝛdib ⁊ anundis reba ipam domuz

mundaſſet ⁊ quecunq; honeſta eſſent et
neceſſaria ſᷣm ſuã poſſibilitatẽ pꝛeparaſſʒ
et ſi hoc facit moꝛtalis ſuſcepturus moꝛ⸗
talem., quantomagis ſe mundare debet
creatura vt ſuo creatoꝛi apparenti in car/⸗
ne non diſpliceat.⁊ infra. Qua ꝓpter hoꝛ
tamur vt in his diebo abundantius ele/
moſynas faciatis. ad eccleſiam frequen⸗

* .

tiſfaciamꝰ euãgello Notandũ eſt ꝙ Eſa.
ꝓpheta. c
tus xpᷣi ꝓhecauerat ꝙ tunc deberet vox
pꝛedicatoꝛis in deſerto clamãtis pꝛecurre
re in ꝓximo vt pꝛepararẽt hoĩes via dñi ⁊
ſemitas eius.⁊ plura ad id ſigna annũcia
uit.d. Ois vallis implebit᷑. ſicut claret ĩ
euangelio.q̃ quidẽ ſigna ad intellectũ ſpi

ritualẽ ſunt reducẽda vt ðt ZLyra. Quia

lr̃ali ſenſu iſta qͥ hic dicunt᷑ vicʒ montium
⁊ colliũ ↄplanatio ⁊ hmõi nõ fucrũt ĩ pꝛi
mo xpᷣi aduentu impleta. ſed erunt i ſcõo
eius aduentu.ſ.ad iudiciũ qñ innouabit᷑
mundi ſtatus.qð quidẽ iudei nõ ĩtelligũt
Iccirco tala ſigna miſtice pſequendo ᷣm
ſpũalem intellectũ aduertendũ ꝙ iuxta pᷣ
dictam ſcpᷣturam ſigna poſſumuſ ponere
miſtice ꝑ que pᷣt quis manifeſte ↄiectura
ri ꝙxpᷣs dñs aduenerit in mentem ipᷣius
⁊ vtiq; aduemiet pꝛecipue ꝓ his dieb⸗ ꝑ
gram Pꝛimũ ſignũ verbi diuini libens
auditio. vñ dicit᷑ in ipſo euangelio. Flox
damantis.ſ.pꝛedicatoꝛis verbi diuini qð

q̃cunq; libenter audit ⁊ cuſtodit ſignü eſt

ꝙxp̃ᷣs ĩ coꝛ aduenit illius. Joh̊.viij. Qui
ex deo eſt verba dei audit. Bern.ſuꝑ can
ti.ſer. lxx. Si ſenſero mihi aperini ſenſum

*

vt intelligam ſepturas aut ſermonẽ ſapie

non ambigo verbü.i.xpᷣm adeſſe.
Scðm ſignũ bõ 6 is ↄſcia
Secom ſignũ bõa ⁊ mòa a pctis ↄſcia
⁊ ↄuerſatio. Vnñ dicit euangeliũ. Pa rate
viam dni. Vn Oꝛige. Magnum eſt coꝛ
hominis ⁊ ſpacioſum.ſ.xcphi hoſpitium.ſi
tamen fuerit muudu.⁊ infra. Prepara g
in coꝛde tuo viam dño ꝑ conuerſanonem

bonam ⁊ opera egregia vt in te ſermo dei

i.xpᷣſ abſq; offenſa.ſ.culpe ꝑambulet.hec

ille. Teruum ſignü charitatis in obedi

l.ſui libꝛi pꝛedicẽs ſigna adus

ſA

aiipee

nenofia
deoſemicn
Ggtunone
hutodllea

Mtemliuch.

Cprmumot
letipſent
Dlgtmen
Praſenabt
lumface.
ſatid pp
inplebiktei
wlesnnbe
lesaccolles
Ner Uram:
ichabitunde
lbuo Breg.
teacapiunte
lepelunt. T
ſangoimmun
liſorttt
Gnniophe
Obpmdeen

ADNpan

Mecnan
(peryite

Diriountn

n yeviel

(lehlsi

Aarinamm,

(onirabnn

mnadieun
Pon dbita
ſifuensfuu
lignumace

bermn

Msplanag
Cungemnente
atemman
1Augſtper
scſtlogue
dhs dpao
nng peb
ſlngneat

uim vie

AMuiebit
Auhen

.
fionikfne
uns thon ſcn
mabuhpe
ttnensccln
ignanorebnſbe
icmalidetand
t, vtci deszdii
ndigne: obn
ſins herönbe
AD anazece,
u. 7 Wum
neadnens jint
Rorandück g

Rrecicis ignai.

Ftunc deharſe
dcamns gun
Vithoics di
Mdidigaamii
glebik ſar cani
uad inelegiſi
tot Un Luu
Cunt viq momnun
müino fucntigt
1. aunriſi⸗
ci qi nnouch
liindeinoitelgi
ſicepſeqnenchin
ncnendi gunmn)
. ofunuland
maniſeſe umn
Nin menrnhus
pue o biödicn
verbldiunltar
ſocuangele⸗ N
us verbldun
1 cuſtocdlt fn
1e. Zehe
di. Ve uch
bizpennſin
ut ernoniiht
madeſe
moa4 is
angeli Pan
Dugun ſii
ſtßi hopun⸗
uſta Prchin
Conniſiguldn

=
=

2

nnuhebe

Bermo

XIIII

entia pꝛeceptoꝛum exhibitio. Vñ ſubdit᷑ tibus aliqui videlicet conuerſi per totum

rectas facite ſemitas cius. Greg. Rectas
deo ſemitas facit duz mundas in animo
cogitationes ⁊ opera foꝛmat. Ideʒ. Pro
batio dilectiõis exhibitio eſt operis. O⸗
autem in charitate vera que conſiſtit in pᷣ
ceptoꝛum obſeruantia xpᷣs hominẽ inha
itet ipſemet teſtatur Johxiiij. Si qͥs
diligit me inquit ſermones meos.i.pꝛece
pta ſeruabit ⁊ ad eũ veniemꝰ ⁊ man.apð
eum facie. Quartũ ſignũ humilitatis
ſectatio. pꝓpterea ſubdur. Om̃is vallis
implebit᷑ ⁊ ois mons ⁊ collis . Oula s
valles niſi humilitas deſign Aur. ⁊ ꝑ mo
tes ac colles elati ⁊ ſuperbi denotant᷑.vtʒ
per Lyram ⁊ Chrxb.q.d.qꝙ humilitateʒ
inhabitando xpᷣus replet bonis ſpiritua/⸗
libus. Greg. Humuiles inquit donũ gra/
tie accipiunt qð a ſe coꝛda ſuperbientium
repellunt. Vñ Eſa.lvij.hec dicit dñs in
ſancto.i.mundo coꝛde habitans ⁊ humi⸗
li ſpiritu.vt viuificet ſpm humilium ⁊ coꝛ
contritoꝝ.hec ibi. Quintum ſignũ vir
tutum decoꝛatio ⁊ opeꝛatio. Ideo dicit᷑ ꝙ
erunt pꝛaua in directa. Grego.Pꝛaua fiũt
directa cum maloꝝ coꝛda ꝑ iniuſticiam.
i.per vitia retoꝛta ad iuſticie rectitudineʒ
diriguntur.hoc eſt ad virtutes et eaꝝ ope
ra vt videlicet contra ſuperbiam humili⸗/
es te his diebus ad confeſſionem. contra
auaritiam ad elemoſynaꝝ largitionem.
contra luxuriam ad caſtitatem.cõtra gu⸗
lam ad ieiunia.⁊ ſic de alis. Vn Bern.
Non dabit copiam ſui dñs virtutum ni⸗
ſi fueris ᷣtutibus adeꝛnatus. Sextuʒ
ſignum pacis reconciliatio. IJdeo addit᷑
⁊ aſpera in vias planas. Greg. Aſpera in
vias planas mutant᷑ cum imites atq; ira

cunde menteſ per infuſionem gratie ad le

nitatem manſuetudinis redeunt. Berñ.
2 Aug.ſuper pᷣs.Sicut inquit in pace fa⸗
ctus eſt locus dei.ita in diſcoꝛdia non niſi
locus dyaboli. Vltimũ ſignũ ſubnecti
tur ꝙ videbit inquit omnis caro ſalutare
dei. Greg. Omnis caro.i.omis homo.ſ.
viueng in carne videbit ſalutare dei id eſt
chꝛiſtumn ſaluatoꝛem hominũ a deo pat:e
miſſum.videbit inquit ĩ iudicio extremo.
vel videbit per fidem in pꝛeſenti. Scõm

Axyram Omnis caro.i.exomuibus gen/

mundum. Nos ergo chariſſimi videre ꝑ
fidem deuotam ſtudeamus chꝛiſtum in
ſacramento euchariſtie deuote pꝛo his di
ebus ſuſcipiendo ⁊ ſic faciẽdo chꝛiſtus ad
ueniet in nos non ſolum per granam ſed
etiam ſacramentaliter per pꝛeſentiam coꝛ
poꝛalem. Et tandem dabit nobis videre
le in vita eterna ſicut ipſe pꝛionuſit Yohis
vj.dicens. Si quis mãducauerit ex hoc/
ꝓane viuet ineternũ. Rogemus ergo chꝛi
ſtum vt ⁊c. ᷣᷣ̃ᷣ̃ᷣ;ðB

De eadem dominica Sermo.ij. deno
tus.ſ.de aduentu xpᷣi in aiam.

f verbuz domini ſuper Johã
nnem. QLuc.iij.ca.⁊ in euan/
gelio hodierno A In
quib verbis deſignat᷑ aduẽtus xpᷣi in mẽ
tem. nã in eo ꝙ ðꝛ.factũ eſtverbůu dñi deſi
gnatur dei filius miſtico intellectu. qꝛ fili
us dei verbũ dei eſſe dẽ. Ecci.j. Fõs ſapie
verbũ dei in excelſis.Et Joh.j. In pᷣna⸗
pio erat verbu.i.filius. In eo aũt ꝙ dicit
ſuꝑ Johem qð interpᷣtat᷑ gra deſignatur
xpᷣianns in gra exñs.factu eſt ̊ verbũ dei
ſuꝑ Johem qñ dei filius aduenit ꝑ graʒ
in menteʒ vel aĩiam xpᷣianam.Et qm̃ bis
dieb eccla agit de aduẽtu xpᷣi.⁊ in ꝓximo
inſtat dies natiuitat: dñice opuſ eſt ̊ cui
libet xpᷣiano aĩiaʒ pꝛeꝑare vt xpᷣs adueni⸗/⸗
at ⁊ naſcat᷑ in ea ꝑʒ gram. Pꝛoinde dead⸗
uentu xpᷣi in aĩiam tria myſteria declarabi
mus in hocermõe ad edificationem.
Pꝛimũ de eiꝰamoꝛoſa deſiderabilitate
Scõm de ipᷣl gẽoſa acceptabuitate
Tertuz de apparatus dignicoſa ſalu⸗
bꝛitarrtt.
LCirca pꝛimum de amabili deſiderio et
deuotione quam debet quilibet chꝛiſtia⸗
nus habere ad chꝛiſti aduentum in ani⸗
mam Notandum eſt ꝙ ſicut accipitur ex
verbis Berñ,in ſermone de aduẽtu. Ad
uẽtus xpᷣi q̃druplex eſt. Quidã ad hoies.
quidã ĩ hoies.quidã ↄ hoies.quidaʒ ſuꝑ
hoies. Pꝛaimus aduetus xpᷣi fuit ſumme

Dominica.I. Aduentus

humilis qñ videlicet venit ad hoĩes oẽs aĩas ſctãs ſe trãſfert ? ꝓphetas 2 amicos
liberandos in ſumma humulitate noſtre dei ↄſtituit. Jõöo Haymo ſuꝑ Joh. dicit
Beber ari⸗ ⁊ ſeruitutis paſſiõis ⁊ moꝛtꝭ Vnm deũ tuũ ſuſcepturꝰ in habitaculuʒ

eqͥ̊ Phił.ij. Exinaiuit ſemetipᷣʒ foꝛmã coꝛdis tui.emenda ↄſciam tuã ab operi⸗

ſerui acci.hũiliauit ſe.factus obe.vſq; ad bus moꝛtuis ⁊ a cogitationiba imundis.

moꝛ.moꝛ.ãt crucꝭ. Scðs aduẽtus quo ve
nit in hoĩes eſt ſüme amabilis ⁊ deſidera
bilis.qꝛ venit in noſtrã aĩaʒ ex ſũmo amo
re vt ſaluet nos inhabitando ⁊ in ſeipᷣm
trãſfoꝛmaret. Juxta illð.j. Joh̊.iiij.De⸗

charitas eſt ⁊ q manet in chari.ĩ deo ma.

⁊ deꝰ in eo. Tertins aduẽtus q̊ venit con
tra hoĩes.ſ.ad iudiciũ moꝛtis eſt cõmuni
ter amarus ⁊ foeꝛmidabilis qꝛ aĩam ð coꝛ
poꝛe tollet ⁊ diſtrictaʒ rationẽ exiget. Vñ
Ecci.xlj. O moꝛs qᷓ; amara eſt memoꝛia
tua.Quartus quo vẽturus eſt ſuꝑ hoĩes
iudicãdo in fine mũdi erit ſũme hoꝛribił

⁊ terꝛibilis pᷣcipue mał qͥ nõ pᷣparauerũt

in ſe locũ xpᷣo vt debuerũt nec eũ ſuſcepe/⸗
runt vt pagani.aut qui ſuſceptũ in bapti
ſmo tandẽ eiecerunt turpiter ꝑ peccatum
ſicut faciunt heu mali xpᷣiani. Jdeoq; ca⸗
riſſimi debemus nos pᷣparare ꝓ his die⸗/
bus pᷣſertim ad aduentũ xpᷣi in anias no⸗
ſtras qm̃ iſte aduentus eſt hoĩ ſũmeama

bilis ⁊ deſiderabił deuote. B Qua

re autẽ aduentus xpᷣi in mẽtem reputetur
pꝛe ceteris magis deſiderabilis ⁊ deuotiꝰ
exoꝛandus ab oibus plures ſunt inducti
ue rationeee
Puiꝛima rõ ſpecialis vtilitatis
Scòsõᷓ rõ ſalutaris neceſſitatis
Tertia rõ ſpiritalis ſuauitatis
Quarta rõ diuinalis placibilitatis.
Pꝛima rõ ſpecialis vtilitatis qꝛ alij aduẽ
tus.ſ.in carnẽ ad moꝛtẽ ⁊ iudiciũ cões ſũt
bonis ⁊ etiã malis nec ſᷣm ſavoiĩiem faci⸗

unt melioꝛẽ conferendo aliquaʒ ex ſeipᷣis

vtilitatem ſalutiferam homini miſi ⁊ aſſit
aduẽtus xpᷣi ig mentẽ credentis. vtʒ de iu
deis.de pilato ⁊ crucifigentib xpᷣm ⁊ alijſ
qui viderũt xpᷣm in pꝛimo aduentu nec in
ipᷣm credider᷑̃t. In iudicio etiã boni ⁊ ma
li xpᷣm videbunt ſʒ ex hoc non beatifica⸗
bunt᷑ mali. Sed aduẽtus iſte in mentem
eſt tm̃mõ bonoꝝ qͥ ſe pᷣparant per gram ⁊
eos xpᷣs beatificat. Vn Sap.j. In mali
uolam aĩam non introibit ſpũs ſapiĩe nec
habꝛ.in coꝛ.ſub.pctiſ.Et.vij.ca.dicit᷑. In

qꝛ mũdus habitatoꝛ.ſi.tantus rex mũdaʒ
querit domũ. C Sca rõ ſalutaris
neceſſitatis.qꝛ iſte aduẽtus xpᷣi.ſ.in aiam
ſumme neceſſariꝰ eſt ad ſalute.⁊ ideo dei⸗

bet homo eũ ſumma deuotiõe deſiderare
⁊ ad eũ ſe pᷣparare.⁊ h̊ dedarat᷑ in oꝛdine
ad q̃ſcunq; reſpecis. Pꝛio quidẽ o hõ ſi
itra.ſ.ad coꝛ ſcito qꝛ niſi xxs
lĩiam ꝑ gr̃am nõ recedet dya

te ↄuertis
adueniat i
bolus.ſicut tenebre nõ recedẽt niſi lux ad/
ueniat et ſic fugat᷑.nec ſił cohabitare pñt.

Berñ. Anguſtũ eſt coꝛ humanũ nõ pñt
ſił in eo habitare deus ⁊ dyabolꝰ. Jtem

Aug.omeli.viij.ſuꝑ Joh̊.ðt. Deus qui
charitas eſt ⁊ pctin moꝛtale opponuntur
ideo niſi vitia radicitꝰ euulſa fuerint bo⸗
na plantari nõ poterũt. Scðo ſi cõuertis
te ad extra.ſcito qm̃ omĩa bona exterioꝛa
nil valent niſi xpᷣm habeas in cõſcientia.
Aug. Tale bonũ deus eſt vt nemini euʒz

deſerenti bene ſit.nã qͥ deũ hʒ oĩia hʒ.qui

deo caret nil hʒ.qꝛ in deo ſunt oia bona ⁊

ſine deo nil valẽt oĩa. Tertio ſi te ↄuertis

ad ſupꝛa. ſcito ꝙ celeſtẽ glam hr̃e nõ pote

ris niſi in pñtixpᷣm ꝑ gram habeas ĩ aia.

rr ðt Yſido. Scom dõa gre dabũ gla

uarto ſi te ↄuertis ad ĩfra. noueris qͥa
q xpᷣm ꝑ graʒ nõ habet ĩcurrit inferni pe⸗

nas. Gerſon li.de interna ↄuerſatiõe dic̃.

Sine ieſu eſſe grauis infernus eſt.nã pec

catuʒ ligat ad gehennã vt ðt Mgj in. ij.
di.xlij. &O ⁊c̃. Quinto ſi cõuertis te in ante⸗
rioꝛa.i.in pᷣterita xpᷣi beneficia.viczꝭ incar
nationis redemptioniſq; ⁊ hmõi.ſcito ꝙ

ſi in pñti xpᷣm nõ habes ĩ aĩa.oĩa illa ami
ſiſti ⁊ oĩm meritoꝝ xpᷣi ac btõꝝ ꝑticpatio

nem perdidiſti. Vn Ecẽs.ix. Qui in vno
peccauerit multa bona ꝑdet. Item ſexto

ſi te cõuertis ad pñtia.ſ.oꝑa tua vitioſa in

qbus iaces.ſcito qͥa xpᷣm ꝑ pctã de coꝛde
tuo turpiter eieciſti. vtpote quia iᷣm ne⸗
gaſti. Vñ Hiero.xj.q.iij. ca. Et᷑timant

dic. Quocienſcũq; vincimur a vicijs atq;

peccatis totiens deum negamus factis.

Item non ſoluʒ negamus ſed etiam cru⸗

O

6

fan ⸗
chlſünſe
isborcki⸗
ſchitülnte
fiens tatmar
1 Dosg
ninec riſi
los beanost
losttunchin
pergenturi⸗
ſendkomnis
gancs debel
Ptererpeleret
(fererill ⸗
togſichuſt
bolieslächcn
guisſugatus⸗
Dllstotde
Beri⸗Quide
iohatſ öde
ueruttuco
Coineſto n
Wrtmndind⸗
Oenp
peuelcopi
Holrmliri
ſonpnndgſe
ahelief⸗
Ctolnllao
Gllne fuſoſſ⸗
digbolor ſent
Dipbolushon
9 habetſinanti
4peccatimo
gema Oerge
incbant
n genntt
m Npe⸗
lteoia
Miſehaben
numnigchniti
ganinict
abarisſalur
Poſpüglis llant
eſto
co Datth

tis

pbenst arias
noſig Pobdet
vin hohtnaii
am mücbehen
tionbimunds,
ntustermitt,
Scda föſtnns
ms iſindinn
Hüalute 1 idende
duonoedeſcenn
declarakindn
ſrio guuciohi
Nſaroqeniij⸗
mno aadrf
Noccder uihuroc
Lobꝛbeuepit.
Nr bumanünohit
1 abo. Nn
ſob de Dausgi
Ntaleopponunnt
auulagfennnde
ScMoſcoens
bona enene
easincöſcennt
tt veminla
ebz din gli
ſuntoibant
Cenoſteouans
glam bie oſat
zm habegsii⸗
iugre dabli

ifra. nouensit

cunit infennice
1 uerſatoedh
ſemus eſt iſt
t ot Vgind⸗
berns tennmnii
nefian Möna
: hmt ſig
lain ci luunt
cbtos gimnd
6s Qinm
Junmſan

Bermo

elfigimꝰ Heb. vj. Rurſum crucifigentes
chꝛiſtũ in ſemetipᷣis. Septimo ſi te ↄuert⸗
ad poſterioꝛa.i.ad futura mala ad q ten⸗

dis hoc eſt ad moꝛtis pericula ſcito ꝙ ni ⸗ d

ſi chꝛiſtũ in te habuerꝭ peſſima moꝛte mo
rieris ⁊ amariſſimo iudicio damnaberis
Ps. Moꝛs pctõꝝ peſſima. Octauo ſi te
cõuertis ad dextrã.ſcito ꝙ ſi chꝛiſtũ ↄtem

los ⁊ beatos atq; btãm vᷣginẽ tibi auer⸗
ſos ⁊ tanq; inimicos habebis ⁊ oẽm inſu
per creaturã. Gꝛego.Onſo creatoꝛe of⸗

fendit᷑ omnis creatura. Exemplũ. Si re/

gein qs de hoſpitio ſuo vel do De ſua tur
piter expelleret omes famuli regis inimi⸗

ci fierẽt illi. Nono ſi te cõuertis ad ſiniſtrã

ſcito ꝙ ſi chꝛiſtũ non habes ſub ptãte dia

boli es tãqᷓ; eius ſeruꝰ.ij. Petri.ij. A quo

quis ſuꝑatus eſt huiꝰ ⁊ ſeruus eſt. Aug.
Malus tot demonioꝝ q̊t vitioꝝ ſeruꝰ eſt
Berñ.Quid cauſe ẽ vt inimico pᷣuire veli
tis potiꝰqᷓ; deo. Nã reuera.magna eſt hec
ingratitudo qm chꝛiſtus nos redemit ſan
guine ſuo vt maneret in coꝛde nr¹. Nos
aũt tradimꝰ anias noſtras diabolo. D

Exemplũ narrat᷑ ꝙ miles quidaʒ a ſer⸗

