ſ.poſſet vincere.ſed qꝛ ſe nõ diſponit faci⸗

endo qð in ſe eſt.ſed ↄſentit voluntarie in

culpã.iðo ſibi imputat᷑ merito. ſicut ſi mi

liti darent᷑ arma ſi petere vellet qͥbꝰ vince
ret hoſtes.ſʒ nõ vult arma ſumere vel pe⸗
tere a rege.ſua culpa eſt ꝙ ſuccumbit ⁊c.
TCercia regula eſt. ꝙ in pᷣceptis non
iudicat᷑ ſufficere ad ſalutẽ ſola voluntas.
ſed requirit᷑ etiã opus dũ adeſt facultas.

Vnñ Ambro. de offi. . xxxvj. di. Nõ ſa⸗
tis.dicit.nõ ſatis eſt bene velle.ſʒ etiã reqͥ

ritur benefacere.ſ.vũ adeſt facultas. als

ait ſi deſit facultas ſufficit volũtas. Exẽ

pli gra. Mutus vellet ↄfiteri ſʒ nõ poteſt

faciat q;tum põt.ſ.ꝑ ſigna ↄfitendo. Itẽ

pauꝑ vellet ſatiſfacere de ablatis ⁊ non
p̃ht ⁊ ſic de alijſ.faciat qð pᷣt cũ ꝓpoſito faci
endi plene dũ poterit ⁊c. Hãc regulã di/⸗

ctant Alexan. de Habł.ij.ꝑ.ſũme.?⁊ Bo⸗/

nauen.ſuꝑ.ij.di.xl. Et ratio regule eſt.qͥa

mãdata dei obligãt hoĩem nõ ſolũ ad vo
lendum ſʒ etiã ad ꝑficiendũ opere ̊ ⁊c.
O qᷓ; multi ſunt luxurioſi qͥ in pdicatiõe

ↄpũuͦcti ꝓponũt ⁊ volũt abſtinere. ſʒ poſt
iteꝝ nõ abſtinẽt a pctõ ⁊c̃. Quot etiã ſũt

vſurarij volẽtes ſatiſfacere ⁊ tñ nõ faciũt
Quarta re⸗

oꝑe.tales damnant. V
gula eſt ꝙ in bonis ſuꝑerogationis ſola

voluntas ꝓ facto repurat᷑ ⁊ a deo coꝛona
tur. Hã Cipꝛianꝰ de pe. di.j. Nunqͥd.di⸗
cit ꝙ in ſeruis xpᷣi apud quos martyrium

cõcipit᷑ mente.etiã ſi affectus martyrij ad
effectũ nõ deducat᷑. ipᷣa ſola voluntas co
ronatur.hec ille.ſʒ h̊ intelligendũ eſt quo

dd pꝛemiũ eẽntiale.⁊ nõ quo ad aureolã.

vt volunt Alex. ⁊ Bonauen. vbi ſupꝛa ⁊
cõiter doctoꝛes.vñ ſola volũtas cũ deeſt

facultas operis tatũ põt mereri de pᷣmio

eſſentiali qᷓtum ſi adiuncta eſſet oꝑatis.
Exemplũ de ſancto Martino de qͥ canit
O ſanctiſſima aĩa quã ⁊ ſi gladius perſe
cutoꝛis nõ abſtulit.palmam tñ martyrij
non amiſit. Siliter de ſctõ Franciſco ca⸗
nitur ꝙ ſit martyr deſiderio. Conſimili⸗
ter ſi aliqua nupta vel vidua deſideraret
⁊ vellet virginitatem tenuiſſe.meret᷑ licet
nõ aureolã tñ pᷣmiũ eẽntiale. O ergo dei
benignitas ⁊c. XCLirca tercium de
fructificatione volũtatis bone Notãduʒ
ꝙ bona volũtas in hoĩe multos fructus
facit. Pꝛimo.animam bonificat. Berñ.
vt allegat᷑ ĩ oꝛiginali dicit.Cũ multa ſint
aĩe bona naturaliter inſita.ſicut ingeni⸗
um bonuʒ. memoꝛia capax.vigil ratio ⁊
hmõi.ſola tñ volũtas ſi fuerit bona.bo⸗
nam facit aiam. ſi vitioſa vitioſam ⁊c̃.
Scðo. Bona tꝑalia ⁊ ſpũalia multipli⸗
cat. Iſa.j.Si volueritis.i.bonã volunta
tem habueritis ⁊ audieritis me bona ter
re comedetꝭ Itẽ de ſpualibo. Ber. li.de
liber. ar.dicit. Bona voluntas eſt oꝛigo
oim bonoꝝ ⁊ mater oĩm vᷣtutũ.ꝑ hãc in⸗
cipimus eſſe dei ⁊ deſinimus eſſe diaboli
Nã diabolo nos mãcipat mala volũtas
deo aũt ſubijcit bona volũtas.herc ille.
y Tercõ. Coꝛꝑalia bõa ↄpᷣſtat. Narrat
in li.apũ ⁊ in ſpeculo exẽploꝝ di.v. Exẽ.
cvij.ꝙ vir quidam notus in Burgundie
ꝑtibus in iuuẽtute bone volũtatis ⁊ be⸗
ne ↄuerſatus poſtea declinauit ad malũ
⁊ incidit in languoꝛem nec ſe recognouit.
tandẽ poſt multa tꝑa tũ medici non poſò
ſent eũ ſanare ſe intellexit ⁊ cũ lachꝛymis
ↄfeſſus eſt ſacerdoti.⁊ ſtatim vt abſolutꝰ
eſt eiecit de oꝛe quaſi bufones.vij.q̃ſi.vij.
vicioꝝ demonia.⁊ ſtatim mẽte ⁊ coꝛpoꝛe
ſanatus eſt integerrimne. Quarto deo
aſſimilat. VUñn Rich. de Beniam. adolł.
Dicit. Inter oĩa dei dona q ad ſalutẽ ho⸗
minis ſpeccare vident᷑ pꝛincipale eſt bo⸗
na voluntas ꝑ quã diuine ſimulitudinis
imago in nobis reꝑatur. Hille. ſʒ mala ſi
milat diabolo. Quinto eternaliter ſal⸗
uificat.vñ dicit Rich.de Benia. ⁊c. Si⸗
ne bona voluntate oĩno ſaluari non po⸗
tes.cũ bona volũtate perire oĩo nõ potes
Sexto fragrantiã ſuauẽ deo ſacrificat
Vñ Greg.in omelia Amb ulapat leins

Ddicit. Nihil offert deo dulcius bona vo⸗/
lũtate.Et Criſoſ.ſuꝑ Math. Bone vo
luntates ſic ſuaues ſunt apud deum ſicut
odoꝛiferi fioꝛes. Septimo gaudiũ cele
ſte ⁊ pᷣmiũ accumulat patet ex pꝛedictis.
Exemplũ refert Greg.in dyalogo ꝙ
quidã noĩe Seruulus a pncipio vſq; ad
finem vite ꝑaliticus iacebat ⁊ pauꝑ.nec
ſtare nec in lecto ſurgere ad ſedendũ vale
bat nec manum ad os ꝑducere ſed ſtude⸗
bat in doloꝛe ſꝑ gratias agere.dei laudi⸗
bus die ac nocte vacare.⁊ ſic in bona vo⸗
luntate ſola meritũ acquirere.cũq; tandẽ
moꝛti ꝓximus eſſet aſtãtib dixit. Nuqͥd

audlietis q;tas reſonãt laudes in celis.?

ſic dulci melodia delectata aĩa ſancta eiꝰ
ſoluta eſt mira etiã fragrãtia oẽs qui ade
rant inextimabili ſuauitate repleuit ⁊ mi
raculis claruit.ecce qͥ oꝑa exterioꝛa facere
nõ potuit ꝑ ſolã voluntateʒ bonã q; ma⸗
gna pꝛemia ꝓmeruit. Rogem gxpᷣm ⁊c.

Dñica octaua poſt Penthe. Sermo

pꝛimus.ſ.iuxca euangeliũ applicando de
laboꝛe manuali.

Ixit ieſus
Diſcipulis ſuis ꝑabolã hãc.
Haomo quidaʒ erat diues =
habebat villicuʒ. Luce.xvj.
Eilarbis iſtis ſaluatoꝛ nr̃ in
ſtruit ꝑabolice docẽs nos.ſ.ꝙ hõ bona q̃
habet a deo ſibi cõceſſa ſunt vt ꝑ ea bene
diſpẽſando mereat᷑ ↄſequi vitã eternam.
Ideoc; ↄſulit ꝙ in pnñti vita debemꝰ be⸗
nefacere pauꝑib ſubueniendo de bonis
nobis ↄceſſis ſi volumꝰdamnationẽ eua
dere ⁊ celeſtia tabernacula obtinere. Nã
vt Aug.dicit. Mõ eſt tẽpus miſcðie ⁊ in
futuro erit tpᷣs iuſticie ⁊ iudicij. Sʒ vide
mus ꝙ ſi hõ vocatus ad iudiciuʒ in quo
timeret moꝛti adiudicari ⁊ oibus bonis
ſpoliari.talis multũ libẽter ſuſciꝑet cõſi/⸗
lium ſapientis ꝑ qð euaderet ⁊ inſuꝑ ho
noꝛaret᷑ſic debemꝰ ⁊ nos xpᷣi ieſu ſalubꝛe

conſiliũ quo docet in h̊ euãgelio quõ.ſ.in

iudicio moꝛtis poſſimus rationẽ da⸗
euadere moité eternꝗ acobtinere ce/

lum.vt patet in ꝑabola euãgelij Textus.
In illo tꝑe. dixit ie.di.ſ.pa.h. Homo

quidã erat diues ⁊ habebat villicũ ⁊ hic

diffamatꝰeſt apud illũ q̃ſi diſſipaſſet bo⸗
na illiꝰ ⁊ vocauit illũ ⁊ ait illi.quid ̊ au⸗
dio de te.redde rationẽ villicationis tue.
Jam em̃ nõ poterꝭ villicare. Ait aũt vil⸗
licus intra ſe. Quid faciã qꝛ dñs meꝰ au
fert a me villicationem. Fodere nõ valeo
mendicare erubeſco. Sclo qͥd faciã vt cũ
amotus fuero a villicatiõe recipiãt me in
domos ſuas.Conuocatis itaq; ſingulis
debitoꝛib dñi ſui dicebat pᷣmo.quantnʒ
debes dñno meo. at ille ait,cẽ:ũ cadoſ olei
Dixitq; illi.Accipe cautionẽ tuã ⁊ ſede ci
to ⁊ ſcribe.l. Deinde alio dixit. Tu vero

qᷓ;tum debes.Qui ait.centũ choꝛos triti

ci.Mit illi.Accipe lr̃as tuas ⁊ ſcribe.lxxx.
Et laudauit dñns villicũ iniqͥtatis qꝛ pꝛu
dentet feciſſet.qꝛ filij huiꝰ ſeculi pꝛudenti
oꝛes filijs lucis in generatione ſua ſunt.⁊

ego dico vobis.facite vob amicos de mã

mona iniquitatis vt cũ defeceritis recipi
ant vos in eterna tabernacula Luc.xvj.
Itaq; iuxta euangeliũ h̊ vt ſatiſfacia/
mus eius expe ſitioni tria pᷣcipua declare
mus in ſermone.

ꝛimũ dicit᷑ debite diſpenſationis.
cõm dicit᷑ tremẽde redargutiõis.
Tertiũ dicit᷑ licite victitationis.

Hec patent in euangelio. A Circa

pꝛimũ de debita diſpenſatione ad quam
tenemur de oĩb bonis nobis conceſſisa
deo.Aduertamꝰ quid dicat euangelium
In illo tge.ſ.ãno etatis chꝛiſti.xxxij.⁊ pꝛe
dicationis.ij.ſ.v.Rał.Octobꝛis ſᷣm Buil
ler.⁊ docto.hoc eſt quo cadit feſtũ Coſ⸗

me ⁊ Hamiani tũc dixit diſcipulis ieſus
abolã hanc. Homo quidã erat diues.
hoc eſt ipᷣe dei filius qͥ eſt diues in miſeri⸗
coꝛdia ⁊ omnibus bonis abundãs.tamẽ
factꝰ eſt hõ ꝓ nob.⁊ habebat vi licũ. Be
da dicit ꝙ ville gubernatoꝛ eſſe dicit᷑ viili
cus:q̃ſi ville cuſtos diſpenſatoꝛiꝰ. ⁊ ſic ſi⸗
gnificat oẽm hoiem qͥ diſpenſatoꝛ eſt bo⸗
noꝛuʒz. Et h̊ diffamatus eſt a pud eũ (Ly
ra)qꝛ nil latet deũ. qᷓi diſſipaſſet bona illi

us.qꝛ frequenter hoĩes abutunt᷑ bonis a

deoſclc⸗

ſuptvis
tantümoe
prepoſt
onen erig
uemnka
dediſpent
turaädi
feputanke
tmadtps
oſtirultbe
Fenſuot
Cogalay
pitas ine
ſos oia
tia⸗ Din.
glis coxxe
Roſi
ſunt aptien
wendriete
ſfecb abe
Genca.
Neaindn
tus eſtin
bonathe
nores :
Ppte
laſcußs⸗
spen

d
gier fonn
dſsoſnt
blſcerer

ghuls

glcenher
nanot
ſtmmoad

ii Tenms
1b. Hom
Wllicithi
ſihaſerbo
gvidhan

Nionis nle.

Altaütvll

disnOu

gen ler
Hſacüſti
püätmein
ſnguls
0 quanenz
iaagoſolel
lit ſaued
Luwo
vos nit
nbelar.
sdm
igmdendi
ſaſom
edemd
mnis fl
aWS.
Ntſaifuin
tondede

nitiens.
ugnob

4
neadqnan
sconteſſel
angetun
fimitr
uſnhl
ffü CN
Palsießs
an diles⸗
ginmiend

wili⸗Ve
ſedk i
tſeſl

ugal
alpene

Crcſtbo)

ſbomll

Bermo

deo ſibi cõcefſis expendendo in illicitis ⁊
ſuꝑfluis ↄ dei voluntatẽ qͥ talia conceſſit
tantũmodo ad diſpenſandũ hoĩ.non ad
ꝓpꝛie poſſidendũ vel abutendũ. vñ ⁊ rati

onem exiget de ab hoie de hmõi. Sʒ H

querunt᷑ aliq̃ ꝓ clarioꝛi intellectu. Pꝛimo
de diſpenſandi ↄmiſſione qlia bona dicũ
tur ad diſpenſandũ hoĩ cõmiſſa.qᷓ.ſ.vere
reputant᷑ eſſe dei bona ⁊ nõ hoĩs ꝓpꝛia ſʒ
tm̃ ad tpᷣs ↄceſſa. Ad h̊ reſpõdet᷑ ꝙ deus
Oſtituit holeʒ in hac vita foꝛe diſpenſato
rem ſuꝑ triplicia bona. Pꝛio ſuꝑ bona
coꝛꝑalia.vt ſunt foꝛtitudo.pulcritudo.ſa
nitas.iuuentꝰ.lihᷣtas nobilitatꝭ.⁊.v.ſen/
ſus q̃ oĩia debet hõ expẽdere ad dei ſerui⸗
tia. Vñn Ro.xij. Obſecro vos vt exhibe⸗
atis coꝛ.ve.hoſtiã vi.ſctãm deo placentẽ.
Scðõo ſuper bona aie intellectualia vt
ſunt aptitudo ingenij.bonitas volũtatꝭ.
memoꝛie tenacitas.cogitatio intellectus
affect ⁊ hmõi q̃ ad laudẽ dei ſunt expen⸗
denda.Eph̊.iiij. Renouamini ſpũ mẽtꝭ
ve.⁊ induite nouũ hoĩeʒ qͥ ſcõm deũ crea
tus eſt in iuſticia ⁊ ſctitate. Tertio ſuꝑ
bona tꝑalia vt ſũt diuitie.dignitates ho
noꝛes ⁊c̃.de qͥb Criſoſ.ſuꝑ Math.dicit
Nõ ꝓpterea tu tꝑalia a deo accepiſti vt in
laſciuijs ꝓ tua voluptate ↄſumas ſʒ vt in
vſus paupeꝝ expẽdas vł ad laudẽ dei ⁊c̃.
B Szʒzʒ diceres cũ talia bona.ſ.coꝛꝑis
aĩe ⁊ foꝛtune deꝰ mihi ↄceſſit vt ſim liber
dDñs oim taliũ q habeo.cur &̊ nõ licet mi⸗
hi facere ex eis qͥcqͥd mihi placet. Rñdet
ꝙ q;uis Saraceni ⁊ Thurci ſic teneant
ꝙ liceat.ſʒ erroneũ eſt h̊ dicere.qꝛ deꝰ iſta
bona non ſic ↄceſſit nob vt ſint ꝓpꝛia nr̃a
ſʒ tmmõ ad tps vt ea bene diſpeſando ꝓ
mereamur vitã eternã ad quã facti ſumꝰ
Et h̊ ptʒ pᷣmo ex ſigno exigẽde rõnis.qͥa
de oib rõnem exigit deꝰ vicʒ quõ expen/⸗
dimus vt h̊ ðꝛ.Scðo ſigno ablatiois.qꝛ
dicẽte Chꝛyſo.deus qncũq; vult talia a
nob iuſte aufert tanqᷓ; ſua.vt qͥ diues eſt
repente ſit mendicꝰ.q ſanꝰ eſt ⁊ foꝛtis.ſit
debilitatus ⁊c̃. Tertio ſigno derelictiõis
qꝛ in moꝛte nil hoꝝ nobiſcũ poꝛtare pote
rimus ſʒ derelinquimꝰ. Vñn Bernñn. Filij
adã genꝰ auaꝝ qͥd vobᷣ cũ terrenis diuiti

is que nec vᷣe nec vre ſunt Et ꝙ nõ ſint vxᷣe

ſubdit. Quid eſt auꝝ niſi terra tubea ah

eſt argentũ niſi terra alba.ſʒ quid fecit ea
pcioſa niſi erroꝛ hoĩm ⁊c.g erronee ⁊ fal⸗
ſe reputant᷑ pᷣcioſa.Et patʒ qꝛ nec a moꝛ⸗
te nec a verme liberãt nec diuites facunt
poſſeſſoꝛes.ſʒ potiꝰ cruciatibꝛ obligant.
Apoc.xvij. Quantũ ſe gloꝛificauit ⁊ ĩ de
licijs vixit tantũ date illi toꝛmentũ.Ecce
fructꝰcꝑaliũ. Deniq; poſt antedicta ſub/
dit Berñ.ꝓbans ꝙ nõ ſunt nr̃a talia.di.
Si em̃ vr̃a ſunt tollite ea vobiſcũ.ſi vero

vobiſcũ ferre ea nõ poteſtꝭ cur nõ intelli⸗

gitis qꝛ vẽa non ſunt. hec Berñ. Scõo
querit᷑ de diſſipatiõe.Et ptʒ rñſio ꝙ talia
bona ĩ vicia ⁊ dyaboli ſeruicia expenden
do diſſipent᷑.ptʒ ex pᷣdictj C Tertio
̊D querit᷑ de diffamatione.ſ.qlia pctã po⸗
tiſſime diffamãt hoĩem coꝛã deo ⁊ angeł

ac beat. Rñdet᷑ ſ̃ ſcripturas ⁊ doc.ꝙli

cet oĩa pctã hoĩem accuſent talia facientẽ
ꝑ ꝓpꝛiã ↄſciam. Ro.ij. Teſtimoniũ red⸗
dente illis ↄſcia ipoꝝ. Verũtamẽ aliqua
ſunt pctã q̃ nõ ſolũ accuſant coꝛã iudice ſʒ
etiã diffamãt tam coꝛã deo Sanselbea⸗
tis ⁊ etiã hoĩb in ; mũdo. Sicut em̃ fu⸗
mus pꝓcedit ab igne ⁊ fetoꝛ a ſtercoꝛe.ſic
infamia ab iſtꝭ pctis. Sʒ q̃lia ſunt hu
iuſmodi pctã Notandũ ꝙ pᷣmũ eſt pctm̃
ʒ naturã vt ſodomiticũ qð eſt peſſuimum

ſuꝑ oĩa carnalia pctã.⁊ vindictaʒ clamat

a deo inferendã Beñ. xviij. Et vt Aug.
xxxij.q.vij.ca. Flagicia(inquit) naturaʒ
ſunt vbiq; ⁊ ſꝑ repudiada atq; puniẽda.
Ibi autẽ Bartho.brixceñ.in glo.dicit ꝙ
tale crimen peſtilentias ⁊ tempeſtates in
ducit.vt in Autentica Vt non luxurien⸗
tur.⁊ ſic accuſat diffamando ⁊ clamãdo
vindictam ⁊c. Scõm eſt ſanguinis ef⸗
fuſio.ſ.innocentis. Nam hoc etiam viciũ
clamat vindictam ⁊ diffamat perſonam
Sicut dominus dixit ad Cayn. Genes
itij. Vox ſanguinis fratris tui clamat ad
me de terra. Terciuʒ eſt oppꝛeſſio pau
perum.viduarum ⁊ pupilloꝛum ⁊ huiuſ
modi.PsS. Pꝛopter miſeriam inopum et
gemitum pauperum nunc exurgam ſcili⸗
cet ad vindicandũ dicit dũs. Quartũ
eſt merces detẽta laboꝝ.Jacobi.v. Ecce
merces operarioꝝ vioꝝ Adefankata ſt

4

cæẽnario fratres ſunt.

Dominica.vII.poſt

a vobis clamat ⁊ clamoꝛ eoꝛum in aures
dñi introiuit. Nã hoc pctm̃ aſſimilat᷑ ſan
guinis effuſioni. Eccliaſtici.xxxiiij. Qui
effundit ſanguinẽ ⁊ qui fraudẽ facit mer⸗
Quintũ eſt gene⸗
raliter om̃e crimẽ enoꝛme.qꝛ Greg.li.v.
Moꝛal.dicit. Omis iniqͥtas apud ſecre
ta dei iudicia habet voces ſuaſ vbi pctõꝛ
qui eã ↄmiſit accuſat᷑.O ergo videãt oẽs
vſurarij.oẽſq; iudices iniuſti.oẽſq; ſymo
niaci. Item inceſtuoſi.raptoꝛes.adulteri
vginũq; defloꝛatoꝛes ⁊ ſeductoꝛes. JIteʒ

periuri. blaſphemi ⁊ alij hmõi ſcelerati.

quõ inclamant ↄ eos vicia. ve ergo tali⸗
bus qͥa grauiter accuſant᷑ ad dãnatiõeʒ.
D Circa ſecundũ de terribili redargu/⸗
tione.ſ.eoꝛũ qui male diſpenſant bonaa
Deo cõceſſa ad vſum. Notandum ꝙ dũs
huic malo villico dixit terribilia iᷣba euʒ
redarguendo Pꝛimũ verbũ rigide in/⸗
crepatiõis.d.Quid hoc audio de teq.d.
Audio de te enoꝛmia ſcelera qm̃ tãta bo

na coꝛꝑiſ⁊ aie ⁊ reꝝ in diaboli ſeruitio ex

pendiſti Scõm vbũ ſtrictiſſime exami
nationis d. Redde rationẽ.qꝛ de omibꝰ
actibus rõ exiget᷑ ⁊ verbis ⁊ cogitatiõibꝛ.
Terciũ verbũ amariſſime moꝛtis ⁊ ab
officio depoſitionis.d. Jam em̃ nõ pote⸗
ris villicare.h̊ eſt.hic viuere ⁊ tꝑalia poſ⸗
ſidere.nec merita iaʒ poſt moꝛtẽ acqͥrere.
O ſi hec tria verba terribilia aurib coꝛ/
dis inſonarent crebrius vtiq; omni dili⸗
gentia a peccatis nos cohiberemus. Hec
Dicet xpᷣs om̃ibus in hoꝛa moꝛtis.ideo o
hõ age penitentiã. Nota ergo ꝙ bene⸗/
dictus ieſus volens omnes ſaluare docu
it in exemplo huius villici quem lauda⸗
uit pꝛecipue ad tria vt eum imitando ſal/
uemur. Pꝛimũ eſt moꝛtis reco gitatio.
Sicht em̃ villicus recogitauit.di. Qui
faciam quia dñſ meus aufert ⁊c.ſic hõ re
cogitet ſepe moꝛtẽ ſuã q̃ hinc auferet᷑. vñ
ECipꝛianꝰ de pe.di.vij.c.penult.dicit ꝙ nõ
eſt dignus in moꝛte accipere ſolaciuʒ qui
ſe non cogitat moꝛituꝝy. Exemplü nar

rat Hugo de floꝛido campo de quodam

rege Francie qui dum eſſet in extremis
cũ fleru magno dixit. Heu mihi quo va/⸗
do.vbi erit hac nocte hoſpitiũ meũ.quã
tõneʒ reddãa deo de tot bonis qꝗᷓ oia relin⸗

quo.⁊ vertens ſe ad milites di. O baro⸗
nes.o milites mei. En relinquitis me ſo⸗/
lum ire ⁊ nullus veſtruʒ aſſociat me ⁊ ſic
expirauit.
hoc villico eſt future penurie pᷣuiſio. Nã
iuxta villici dicta poſt moꝛtẽ fodere non
valebimus.mendicare erubeſcemꝰ. Hotc
eſt tũc oꝑari bona meritoꝛia nõ poſſumꝰ
vt acq ramus victũ ⁊ celeſtẽ patriam.nec
mendicare licebit tũc a ſanctis oꝛationes

petẽdo ꝓpterea añ ea.ſ.nũc dũ viuimꝰacꝗq

rere debemus. Apłs ad GBal.vj. Dü tẽ⸗/
pus habe.ope.bo. Rã certe mirabiłſtul⸗
ticia eſt hoĩm pluſqᷓ; beſtialis dementia.

ꝙ nõ curãt de futura vita ⁊ miſeria ꝓui/⸗

dere ſibi.cũ etiã foꝛmica ꝓuideat ſibi in
eſtate qð habeat in hyeme. Pꝛouerb. vj.
Idẽ facit apis ⁊ plura alalia.ſed homo
miſer nõ curat ſi moꝛiat᷑ fame in alia vita
⁊ tamẽ ſi vadit ad viã vel belluʒ ſolũmo⸗
do.x.dieꝝ ſe pᷣmunit victualiſtuus E
Terciũ ad quod docemur in h villico eſt
diſcreta amicoꝛũ acqͥſitio ꝑ quos ſibi fie/
ret ſubuẽtio. Vnñ dixit.Scio qͥd faciã ⁊c̃.
Et cõuocatꝭ debitoꝛib dni diſcrete dimi
ſit remitteñ ex debitis.ſ.illi qͥ tenebat᷑ de
oleo dimidiã ꝑtem relaxans.Ei aũt qui
tenebat᷑ de tritico tmmõ quintã partem.
Sicut dicit Beda. Iccirco h̊ ſic factũ eẽ
dicit᷑ a chꝛiſto in parabola vt ſignificetur
ſ.ꝙ remunerationẽ accipit a deo nõ ſolũ
magna ſʒ etiã aliqᷓ parua elemoſyna.Et
in hoc dat᷑ ſitłr documentũ diſcrete facere
elem oſynas ſᷣm licitũ vt cui plus dandũ
plꝰdebemꝰ ⁊ ſic deaijs. Vnñ ſequit᷑in
euãgelio ꝙ chꝛiſtus laudauit villicũ non
de illa quidem fraude ſʒ de prudentia.vt
Aug.dicit Hon eſt inquit fraus facienda
dño in aliq̊ vt de fraude elemoſynas faci

d ammo: Eeeltes Lyra etiã dicit. Sic diui⸗

tes laudabiles ſunt ſi prudenter ſe cõuer⸗
tunt ad diſtribuendũ bona in pijs oꝑib⸗
vt ꝑ h̊/ ꝓuideãt ſibi ĩ fuła vita.vñ hic pꝛu
dentia accipit᷑ ꝓ aſtutia.de q̃ ergo ſequit᷑.
Quia filij huius ſeculi. Lyra.i.homines
tempoꝛaliba intenti pꝛudentioꝛes.i.ma⸗

gis aſtuti ſunt in tꝑaliby agendis q; filij

lucis.i.hoĩes ſpũales.qͥ tñ ſimpliciter ſũt
pꝛudẽtioꝛes in diuinis. Exm m Oiige.
Bubo noctua ⁊ mus meli vidẽt ĩ nocte

Scõöm ad qð docemur in

öhmi
minis e

(lſonet

fbolam
Kateve
ChibF
beunsan
dei Gicea

oce

guitatss
lisocciſt
homini.
Ilbuspo
pus habe
Emnnanun
ommniatt
Piigbita
um wü.
naſubdtt
biantvos
luſcatat
Oaor
lubre.
nis vien
Ceſitate
itq⸗
inmpote
lentiam
Gicree
oſtgrei
gleeſtion
Pun
o
Teci
Pinen
leptoſub
Allgboꝛe
fidekfin
npelurt

usdio

fnendum.
Uborgi
Aneeſt
dun Ss
wagvic
ichuis
lucheren
lnnt
Moevien

Oban
ins meſo
inmerſe
ocemur in
uiſo. Bi
foderenon
den Hoe
öͤpolun⸗
dmamn he
orationes
inim ch
..Diti
Abikſtul,
emmenn⸗
nia pul
lbin
cb ⸗
lhomo
li Wa
mol
E
Wicdck
poſcife
früti,
lage danl
enchetde
Kitit aol
ipann,
Hlcheni⸗
ignifcenn
deonöſn
moſfna
ſcn fude
hodaltl
Hiegutin
tfilcim
udentiase .
Gsfudendt
veſenstc
1Sdi
rlecbuerl
zhibepſn
,Fühüpen
nſoli
lbemnne⸗
torst
ds GH
dcine⸗

lubꝛe.

WB S
4 „
4

ermo

qᷓ homines. tamen ſimpliciter viſus ho/
minis eſt melioꝛ qᷓ; illoꝝ. Pꝛo finali cõ
cluſione tandem chꝛiſtus applicando pa

rabolam cõſulit dicens. Et ego dico vob

Facite vobis amicos.hoc eſt ᷑ᷣm Amb.⁊
Chꝛib.Facite vt largiẽdo pauꝑibus ha⸗
beatis amicos beatos angelos ⁊ ſanctoſ
dei. Sic em gratiã apud illos habere po
teriꝰ ꝑ elemoſynas. Itẽ de mãmona ini⸗/
quitatis dicit ᷑ᷣm Aug. ideo quia iniqͥta
tis occaſionem pꝛeſtant diuitie ꝑ abuſuʒ
hominũ. Et quia inequaliter ab homi/⸗
nibus poſſident᷑.alij em plus. alij aũt mi
nus habent.⁊ ſic dicunt᷑ iniquitatis quia
ſᷣm naturã a pꝛincipio inſtitutam ⁊ iuſtã
omnia talia deberent eſſe cõmunia.Sed
ꝑ iiquitatẽ auaricie factũ ẽ int᷑ hoĩes me⸗
um ⁊ tuũ.Et quare facienda ſit elemoſy/⸗
na ſubdit chꝛiſtus vt cũ defeceritis reci/⸗
piant vos ſᷣm Chꝛib.ſ.ipᷣi angeli ⁊ beati
in ſua tabernacula.ſ.manſionũ celeſtiuʒ.
O ergo homo ſerua hoc cõſiliũ chꝛiſti ſa⸗
F Circa terciũ de licita homi/⸗
nis victitatione.hoc eſt victus ſui pꝛo ne
ceſſitate vite acquiſitione.quia euã geliũ
dicit ꝙ villicus excuſauit ſe de laboꝛe per

impotenciã ⁊ de mendicatione ꝑ erubeſ⸗

centiam dicens. Yodere non valeo men⸗

dicare erubeſco. Et ſic voluit viuere ĩ oci⸗

oſitate in tabernaculis alioꝝ. Vnñ h̊ aliqᷓ
queſtiones occurrũt declarande.
ꝛima de laboꝛis manualis pᷣceptõe.
Scðda de oꝑis ſalubꝛis ↄditione.
Tercia de laboꝛis ſpũalis occupatiõe
ꝛima ergo queſtio eſt. vtrũ homo ex p⸗
cepto ſub ſalutꝭ neceſſitate teneat᷑ manu/
ali laboꝛe victũ querere. Ad qð bꝛeuiter
rñdet᷑ ſᷣm Aſtexanũ in ſũma li.vj.ti.xlvij
ar.vj.iuxta Bonauen.in ſuis queſtioni/⸗
bus diſputatis ꝙ iudiciũ de quolibet ſu/

mendum eſt m finemlad queʒ oꝛdinat᷑.

ZLaboꝛ aũt manualis oꝛdinat eſt ad tria
ad que eſt vtilis. Pꝛimo ad ocium tollen
dum. Scðo ad coꝛpus domandũ. Ter/

tio ad victum querendũ quo ad duo pꝛi/

ma.qᷓ;uis homo teneat᷑ generaliter ꝑ qð⸗
cunq; exercitiũ laboꝛis ſpũalis vel coꝛpo
ralis aut pacientie.vt.ſ.ociũ tollat ⁊ coꝛ⸗
pus a vicijs domet.tamen nõ pꝛecipitur
ꝙ in ſpeciali hoc vel illo exercitio h faciat

vñ vt ſic laboꝛ manualis non eſt om̃ibus
ſub pᷣcepto.nã clerici ⁊ hmõi nõ tenentur
ad illũ.vt patebit infra. Sʒ quo ad terci
um.ſ.advictũ querendũ laboꝛ manualis
hoib, ſanis qͥ ſut foꝛtes vłi vigoꝛe exñtes
⁊ nõ hñt vñ aliter viuãt iuſte ſub pᷣcepto.
j. The.iiij.Oꝑemini manib ſicut pꝛece
pimus vobis.q aũt aliũde hñt iuſte viue
re nõ tenent᷑ manibs laboꝛare. Ex iſtꝭ pt-
ꝙ ꝑiculoſo ſtatu viuũt oẽs hoĩes ſani po
tentes laboꝛando victui neceſſaria que

rere iuſte ⁊ tñ volunt ociari ⁊ mendicãdo

viuere ex pigritia qꝛ oẽs tales grauit᷑ pec
cant.vt Aug.etiã li.de oꝑe manuali dic.
Siliter qͥ ꝑ hyſtrionatũ ac iocos diſſolu⸗
tos ⁊ trufas ⁊c.volũt ocioſe viuere aut lu
dis ⁊ hmõi victũ querere totã dando ſu/
am vitã his delectatione diſſoluta. Pec⸗
cant etiã qͥ thelonijs iniuſtis ⁊ hmõi dãt
ſe. Szʒ diceres. Sub quo pᷣcepto cõti⸗
netur h̊ pceptuʒ de oꝑe manuali. Rñdet᷑

ſm eoſdem doc.vbi ſupꝛa.ꝙ hoc eſt ᷣmo

ſub pᷣcepto iuris naturalis.qm̃ vt ſcribit᷑
Job.v. Sicut auis ad volandum ſic hõ
naſcit᷑ ad laboꝛandũ. Nã ⁊ natura dedit
homini manꝰad laboꝛandũ qð nõ dedit
alijs aĩalibꝛ tam habiliter cũ rõne ⁊ viri

bus oꝑandi. Vñ Geñ.ij.ſcribit᷑ ꝙ deꝰpo

ſuit hominẽ pꝛimũ in paradiſum vt ope
raretur. vt Lyra dicit. Non quidem oꝑe

laboꝛioſo ſʒ delectabili ad experientiaʒ Z

exercitiũ ſue vᷣtutꝭ ⁊ cuſtodiret inqͥt illum
nõ ab inuaſoꝛib ſʒ ſeruãdo iuſticiã oꝛigi
nalẽ ne ꝓpt᷑ pctm̃ ſuũ insle eijceret᷑. Scoo
ʒ h̊ eſt ſub pᷣcepto iurꝭ poſitiui.iqꝛ Exo.
xx.pᷣcipit᷑ ſic. Memẽto vt diẽ ſabbati ſcti
fices.Et ſeqͥ. Sex dieb oꝑaberis ⁊ faci-
es oĩa oꝑa tua.ſeptio aũt die ſabbatũ eſt
nõ faciamꝰ ĩ eo opꝰ ⁊c.h̊ em̃m ᷣm Aſtexa⸗

nũ dʒ hõ in die nõ feſto ſic obſeruare vt.ſ.

oꝑet᷑ potius qᷓ; ociũ vicioſum ꝑ qð pctm̃
incurrit᷑ ſecte᷑. Scða q̃ſtio q̃lia oꝑa ma
nualia ſalubꝛia foꝛe vł licita iudicant᷑ qͥbꝰ
hõ iuſte victũ ſibi querere poſſit.Ad hoc
rñũdet᷑ ſᷣm Aſtex.li.j.ti.xxij.ar.v.⁊ doc.cõi
ter. ꝙ opus manuale vel laboꝛis exercitiꝰ
um eſt triplex. Nã qͥddã eſt illicitũ qddazy
aũt licitũ ⁊ quoddã etiã debitũ.Et ſᷣm
pꝛimus eſt laboꝛ ꝓhibitus oibus vrpote
vicioſus. de q̊ Hiere.ix.vt inique seret

—

laboꝛauerunt.Exm̃ de laboꝛe cupiditat⸗
dliuitiaꝝ.ſ.de vſura ⁊ fraude ⁊ thelonijs
illicitis. Itẽ de ſatiſfaciẽdo deſiderio car/⸗
nalis upiſcerlere. Scvus eſt laboꝛ
2ↄceſſus vt licit ⁊ talis eſt in oĩ
q̊s licite põt victũ ꝗrere.oẽ em̃ tale ↄtine
tur ſub pᷣcepto laboꝛis manuat. G
Sũt aũt generaliier artes hmõi mecha/⸗

nice q̃ etiã dicũt᷑ manuales ſeptẽ.vt euu⸗

merat Hugo in didaſco.par.iij.de quib⸗
extãt vᷣ. Lana venus miles nautatio rus

medicina.v. His ars fabꝛilis iungat᷑ me

chanice ſunt. Exponẽdo. ðꝛ pᷣmo lana.i.
lanificiũ in q̊ ↄtinent᷑ oĩa genera texendi.
ↄſuendi ⁊ toꝛquẽdi q̃ fũt manu.acu.fuſa
ſubula ⁊c. Scðo ðꝛ venꝰ.i.venatio feraꝝ
ſiue piſciũ ſiue auiũ ⁊c. Tertõ ðꝛ miles.i.
militie armatura ⁊ pugna ⁊ ad h̊ ꝑtinen
tia. Quarto ðꝛ nautatio.i.oia ad nauiga

tionis artẽ in mari ⁊ fluminib ꝑtinẽtia.

MQuito ðꝛ rus.i.agricultura vt ſatio floꝝ
ſiue phiſicoꝝ ſiue apothecarioꝝ ⁊ cirurgi
coꝝ ⁊ herbarioꝝ.Septiĩo ðꝛ ars fabꝛilis
ſiue ferꝛi ſiue auri ⁊ metalloꝝ ⁊ lignoꝝ et
lapidũ ⁊ oim fabꝛilium ⁊ hmõi. Itẽ ſub
iſtis ↄpꝛehendunt᷑ alie artes vt ſunt mer

cantie ⁊ negociationes. Itẽ ars theatri⸗
ca.i.in theatro ludos exercẽtes vt pugileſ
haſtiludentes ac ludetes ⁊ hmõi ſolent.

De oiby iſtꝭ nota ꝙ q;uis tales artes ſint

licite generaliter ex cauſa rõnabili. Sed

multe hmõi illicite reddunt᷑ plerũ q; vt ſi

ne pctõ nõ fiant vel vix. ſicut exẽpli gr̃a ĩ

caſu.qñ artifex fac gladios.ſagittas.bõ/⸗
bardas venena ⁊ hmõi. ⁊ qͥ vendũt talia
bona intẽtione ꝓ defenſiõe reipublice vl
ꝓ iuſto bello faciẽdo ſic ſunt arma.vel ve
nena ꝓ medicina aliqᷓ vt tyriacã ⁊ hmõi.
bene facere licet.ſʒ ſi faciat qͥs talia vel vẽ
dat ad abuſum.pᷣſertim ullis q̊s ſcit tali⸗
bus abuti velle. moꝛtalit᷑ peccat. Silr qͥ
faciunt ⁊ vendũt oꝛnamẽta mulieꝝ ad la
ſciuiq/ ꝓuocãtia vt ſolẽt facere calcearij ⁊
ↄſiłes. Item qͥ faciũt taxillos ⁊ tabulas
ſchacoꝝ.aleaꝝ ⁊ hmõi ſciẽter ad abuſum
⁊ idẽ de ſertis.oẽs em tales peccãt ex intẽ
tione ſᷣm theologos ⁊ iuriſtas cõcoꝛdit᷑.
Tertiꝰ eſt laboꝛ debitus ad quẽ tenet᷑
olĩs xpᷣianꝰ vt excludat ociũ aic inimicũ.

cit ⁊ talis eſt in oĩ negocio q̊

granoꝝ oleꝝ vineaꝝ. Sexto ðꝛ medicia

Dominica. Ii. poſt Penthbe.

Nã ſcribit᷑ Ecci.xxiij.Dultã maliciã dðꝰ
cuit ocioſiras ₰SExm̃ hẽmꝰ in Da
uid ſctiſſimo qͥ in exercitio ꝑſecutõis ſauł
nõ tã peccauit qᷓ; in qete ocij qñ ↄcupiuit
Berlabee. ij. Reg. xj. Vñn Joh. Caſſia.
dic ꝙ ocioſus a płib infeſtat᷑ demonijs.
ſʒ bñ oꝑans ab vno ſolo qͥ ⁊ de facili vin
cit᷑.nã ĩ vitaſpatꝝ legit᷑ ꝙ qdã ſctũs vidit
demonẽ ſtare ad foꝛes cuiuſdã heremite
qͥ cũ ociabat᷑ ſtatim diabolus itrabat ad
eũ.cũ aũt occupabat᷑ ſtati exibat.⁊ ſic ptʒ
de coꝛꝑali laboꝛe. Tertia q̃ſtio q̃li labo
re ſpũali hoĩes occupati excuſant᷑ ab oꝑe
manuali.⁊ ad h̊ rñdet᷑ ᷣm Aſtex.vbi ſupᷣ
⁊ doc.ꝙ pᷣmꝰ eſt laboꝛ pᷣlatiõis qꝛ pᷣlati te
nent᷑ de cura ſubditoꝝ. ⁊ qa ꝑ h̊ vtilitas
cõis pꝓmouet᷑.ideo ſubditi tenent᷑ talibo.ſ.
pᷣlat de ꝓuentib vñ peccãt qͥ decimas ⁊
alios ꝓuẽtus pᷣlatoꝝ defraudãt ⁊c. Se⸗
cũdus eſt laboꝛ iudicialis executionis.vt
ptʒ de pᷣncipib.ptãtib.iudicibs. ꝓcura⸗
toꝛib ⁊ hmõi. Ro.xiij. Nõ eſt ptãs niſi a
deo. Reddite ꝗ̊ omib debita cui tributũ
tri.⁊c. Tertiꝰeſt laboꝛ pᷣdicatiõis vel do/
cærine ⁊ vacatiõis ſcripture.vtʒ ꝑ Apłm
j.Choꝝ.xix. Quartꝰ eſt oꝛonis ⁊ ↄtepla
tionis.vt pʒ de religioſis ⁊ ſacerdotib ac
cleric.j.Coꝝ.ix.Qui altario ſeruiũt ð ał
tario viuãt. J2q Vñ ꝓ exẽplo claret ꝙ

cõis plebs malefacit murmurãdo òʒ ſpũ

ales vt religioſos ⁊ cleros.d. Iſti nihil la
boꝛant ⁊ nra comedũt ⁊ pleriq; ridiculo⸗
ſe dicũt ꝙ pctã ſunt ligoniſare ⁊ arare me
tere ⁊ falcare ⁊ hmõi.eo ꝙ talia nolũt ſa⸗/
cerdotes facere ⁊c. nã ipᷣi ſpũalia bona ex
ercentes plꝰ ↄferũt cõitati.qꝛ ſi viri ſpũa⸗

les nõ eſſent ꝓ cõitate oꝛãtes nõ daret de

us ſecularib tot bona ſpũalia ⁊ tꝑalia ſʒ
caſtigatiões plerunq; imitteret ꝓ pctis.

Nã ⁊ ꝑabolice ðꝛ ꝙ mẽbꝛa ↄqueſta ſunt

ʒ ſtomachũ eo ꝙ nil oꝑat᷑ exterius ſʒ oĩa
q mẽbꝛa cetera acqͥrũt ſtomachus deuo⸗
rãdo oſumit. cũ q; ↄſilio inito nil ſtoma⸗
cho darent.ecce oĩia mẽbꝛa defecerũt.⁊ ſic
ↄgnouerũt ꝙ ſtomachꝰeſt neceſſariꝰ.ſic ẽ
in ꝓpolito de viris ſpũalib ꝙ plus iuuãt
oẽs xpᷣianos ⁊ ꝛotam cõitatẽ oꝛãdo ⁊ ſpi⸗

ritualibo vacãdo qᷓ; iuuarẽt laboꝛãdo.ni/

hilominꝰ tñ etiã vin ſpũales ꝓ exercitio

vᷣtut ⁊ ſpũs ſubleuatiõe interquũ etiã ma

filegi

pbesl
niden
ſine

heremo
ſalust
mnee
olante⸗
itepo:
ſalunse
ſumphi

Diit
fiatene
1fuct

dla.
baſtu
e
lope
ſpü
leitt
luin
le
clltea
Aug
poug
hobert
bonalt
napar
vtroſq;
kentpar

capt

laluek
Pezinen
erercene
gremt

imalciide
ewin De
eutöſsſaut
goapinit
b Caſie.
kdemonis,
defulipin
iſtisvidt
liberenite
imabarad
e ?ſcpt
blihbo
nkaboge
1 pbi ſuß
plane
pulitas
ktalih
aings!
1. e/
nis N
.oera
Nusniid
cünmidurd
ſs veldo/
83 Syim
ergil
rdot
enuätd
loclureg
icoi
Fünbila
pnicſle
erauene
ſa nelütu
Alurbonac
wſpüs
nödaede
utipalaß
n ,als,
Nleluſunt
nus hhoa
chus deno
nütomaf
ſaenͤttii
eſan / ſt
HPus unin
ichhehen
Horigonif
cnet⸗

Scoõmsðꝛ pceptoꝛie obligationis

nibus laboꝛãt. ſic tñ debẽt Hͦ facere vt ſpt ſScdo viſceroſa xhi reficlentia

ritũ deuotionis nõ extinguãt. ꝓut docet Ee lo fructuoſa boni efficatia
ſanctꝰ rancil.in regula. Vñ in Vlitiſpa Quarto luminoſa exempli euidẽtia
trũ legit᷑ exrm̃ ꝙ ſanctꝰ Anthoniꝰ abbas ĩ Pꝛio dei ↄplacẽtia. qꝛ vt ſcribit Pꝛouer.
heremo tedio affectꝰ dixit. Oñe deꝰ volo xx. Facere miſciam ⁊ iudiciũ migꝭ pla
ſaluus fieri ⁊ nõ ꝑmittũt me cogitatiões cet deo ᷓ victime.ſ.qcũch. Et Oſee. vj.
mee. ? ecce vidit angelũ oꝑantẽ ⁊ tandez Miſediaʒ volui⁊ nõ ſacnfiaũ.vñ Aug.
oꝛantẽ t iteꝝ plectas de palmis facientẽ Nil eſt qð ita nos deo amabiles faciat ſic
⁊ iteꝝ oꝛante.Et dixit angelus ei.ſic fac ⁊ pietas. Rõ qꝛ ſiłitudo ẽ cauſa dilectiõis.
ſaluus eris.ille audito magnũ gaudiũ kc i. Oraiat diligit ſibi ſite. ſʒ miſe⸗
ſumpſit ⁊ ſic fecit. Rogemꝰ g̊ dñm ie.⁊c̃. Nicoꝛdia ẽ ꝓꝛiũ del hõ ꝑ miſcðiaʒ ſũme
MM auſilat᷑ deo ⁊ ꝑ ns ume diligit᷑ a deo ⁊c.
Hñica eadẽ Sermo. ij. ſc; de miſcõte Exm hem de ro des qſciles H eſſe deo
fraterne oꝑiby ? eius inductione pcepto placitũ multipł cõmedauit miam. Dꝛlo
2 fructibo, rvbo Math. v. Bti miſericoꝛdes q.i.m.
SðJMUNWqR con. Et iteꝝ ðt Lu.vſ. Eſtote miſericoꝛ.
eer „ iſi. ? pa. vc. 2c. Scdo exẽplo r ex miſcðia
J 0 ODIcCOv faſ ĩcarnatꝰ ꝓ nob cruce pepẽdit vbi ⁊ mul
5 WDä MWecite vo/ tiplex exm miſcðie pᷣbuit.nã ex miſcdia
bis amicos de mâmona ini/ ſuis crucifixoꝛibi oꝛauit. ⁊ ex miſcdia la⸗
qquitatis vt cũ defeceritꝭ reci troni penitenti ꝑadiſũ ꝓmiſit. ex miſcðia
ia. Zu.x piant vos Fene taberna maxias ekinas oĩb⸗ hoĩb moi erogauit.
cula. Zu. vj. 2 l euãgelio hodierno. Ver cũ totũ coꝛpꝰ doloꝛib dedit ad ſatiſfaciẽ/
ba ſunt ſaluatoꝛis nri qͥ cupiẽs tã diuiteſ dum ꝓ nobᷣ miſerꝭ ſanguinẽ totũ fudit ⁊
qᷓ; pauꝑes ſaluare cũ dixiſſet ꝙ regnũ ce/ aĩaʒ ꝓ nob expoſuit ⁊c. Heniq; tertio cõ/
15 eſſetpauper B. v. Bti pauꝑes mẽdauit miſcdiam ſuo futuro iudicio. qa
lbitr. ib. ſfe .. lls FDlultes diffici/ dixit ꝙ de oꝑib miſcdie diſceptabit ⁊ mi
e ĩtrare poſſent iĩ ilið. faciliꝰ ẽ inqͥt came/ ſericoꝛdes bñdicet ⁊ celeſti pᷣmio remũe⸗

lum ꝑ foꝛamẽ acus traſi:qᷓ; di.int.in reg. rabit.ac imiſericoꝛdes maledicet ⁊ dãna

ce. Math. xix. ne diuites deſꝑarent do/ bit.vtʒ Math. xxv. Ex qͥb oĩb ptʒ ꝙ mi

cuit eos modũ quo poſſent ſaluari. Ideo ſericoꝛdia ſũ uici
cuit eos modu què n . ericoꝛdia ſũme placet deo. Scdo iducit
Aug. dicit. Regnũ celoꝛũ eſt paupeꝝ.qͥa viſceroſa xpᷣi rficiẽtia qꝛ oꝑa miſcòie pau

pauꝑ nihil habet in ̊ mũdo ⁊ diues nil peribi ipeſa xpᷣs ſibimet reputat ac ſi ipſe

Habet in celo. ecce qᷓ; diſcrete fecit deꝰ.oĩa in wꝛi dres erAe P
18 . ecir de. in ꝓpꝛia ꝑſona reficexet᷑ ꝑ talia ĩ paupere.
bona ſua dedit duobꝛ his. diuitib terre/ ſicut dicit Math.xxv. OQð vniex hers

na. pauꝑib, celeſtia. Sʒ ipſe dñs volens me.fe.mi.fe.⁊ qð ñ feciſtꝭ nec mihi feci.⁊c

vtroſq; ſalu are ↄſtituit vt h̊ diuites ſuſtẽ Vñ qñ tu hõ pauperẽ vides cui dehereſ

9 — — — „ „ . C .
tent pauꝑes qᷓ̃tenꝰ paunges ĩ ſuã heredita miſcoiaʒ facere debeſ cogitare h. Pꝛimo

tẽẽ capiãt diuites. ⁊ ſic vterq; eoꝝ ꝑ aliũ cui fac miſcðòtiaʒ.ſ.dãdo cibũ vel potũ vł

ſaluet᷑ Jðo dic xpᷣc.facite vob amicoſ ⁊c̃. hoſpiciũ ⁊c.vtiq; ipᷣi xpo hi r
laluek ydo dic xpc. facite vob amicoſ ⁊c. hoſpiciũ ⁊c.vtiq; ipi xpo hieſu ꝓ te paſſo
ptʒ in euã. Itaq; de mie opib in pauꝑeſ vulnerato ⁊ moꝛtuo. Scðo ſi h̊ de tuis

erercendis tria miſteria in h ſermone de/ bonis facere videt᷑ tibi difficile cogita de

claremus. HUG 9 bonis talia expẽdis. qꝛ nõ de tuie
nhuuiis. cuiꝰ bonis talia expẽdis.qꝛ nõ de tuis ꝓ
ꝛimũ ðꝛ inductiue incitationis pꝛijs ſʒ de bonis ipᷣꝰ xpᷣi ab eo tibi datis
Seom pechtode obuganonis Win eſt g̊ ꝙ ipe dedit tibi multa ⁊ foꝛte
CTertiũ ðꝛ puilegiate ⁊ ſaluifice fructi/ pluſq; mule aureos tu at de tot ⁊ tãtꝭ vix

R ECirca pᷣmũ de inductiua (ficatoõis das vnũ aureũ ſibi ĩ pauꝑe. ſicut miꝝ eẽt
incitatiõe ad expibendũ miſciaʒ ꝓximiſ ꝙ qͥs de vno bouis coꝛio ſibi dato no vel
pauꝑib, Hotandũ eſt ꝙ plima ſunt idu/ let dare mimã coꝛrigiã dãti ipᷣi vel de lar
ctiua ⁊ incitãtia ad miſcðiaʒ fraternã. vin

do aſſatã ⁊ ð vaſe vini vnũ piccariũ vini.

Dꝛdo amoroſa dei complacentia Tercio Si adhuc pꝛedicta tibi ſunt dif

c.lxxvij. OQ, frat interrogauit quẽdã ſenẽ

do ſuccedut. Quarto videmꝰ ĩ creatu ⸗

ficilia. cogita ꝓpter qͥd facis miſericoꝛdi / dicẽs. Duo ſũt frẽs.vnꝰ qͥeſcit in cella ſua ſen,
anm talẽ. quia non ꝓpter alterius qᷓ; tuam ꝓtrahẽs ieiuniũ ſex dieꝝ.⁊ multũ ſibi la⸗ tler
vtilitatẽ in celeſti pᷣmio.xpᷣs enim non in/ boꝛẽ ĩponẽs.Alter vᷣo egrotãtib deſeruit uhuumnſe
diget.ſed tu indiges. et ſic tibi das quod cuiꝰ opꝰ magꝭ acceptũ ẽ deo. Rñdit Se⸗ ungil
das. VUnde Petrus Rauen. dicit. Da nex. Si frat᷑ ille ieiunãs appẽderet ſe ꝑ na gos ſ
pauperi vt des tibi ipᷣi.quia qᷣcqͥd paupe/ res nõ põt eſſe eq̃lis illi qͥ ifirmãtib deſer unh
ri dederis tu ipſe habebis. Et qð a te nõ uit. Ecce ꝗ̊ virtus pietatis 7. ιOn genuute
accipit pauꝑ habebit alter. Hec ille. ATd Quarto ĩducit luminoſa exẽpli euiden nltenn
hec omnia etiã Augꝰ.docens de diſciplii/ tia in multꝭ. Pꝛimo in hoĩibo. Quia vt herſuff
na chꝛiſtiana dicit inter alia. Xpᷣs tibi di/ ph̊us.vj.li.aialiũ dic. Lõga bꝛachia ſig⸗ Nroiu
cit in pauꝑe. Da mihi de eo qð dedi tibi nãter vſq; ad genua deficiete ſpacio duo⸗ bleei
de meo peto ⁊ mihi nõ donas. da ⁊ red/ rũ digitoꝝ.ondũt nobilitatẽ cõplexionis ſeole.
do.da tectũ et accipe celũ.da pecuniã.da Et idẽ phus.v.politicoꝝ dic. Pꝛincip iũ lingte
tunicã ⁊ accipe vitã eternã.O miſerſ(inqͥt) foꝛtitudis eſt hr̃e lõga bꝛachia. qꝛ foꝛtitu iin
homo.qui feneraris homini. fenerare ðo dinẽ ineſſe ĩdicãt. Itẽ ad ↄtrariũ loquen Ntalluu
⁊ centuplũ accipies.⁊ vitã eternã poſſide do.idẽ ph̊us ĩ ꝓbleuma.dic.ꝙ cũ hoi ali⸗ cnlſesl
bis. Hec ex Auguſtino. Exempla plu cui manꝰ vel bꝛachiũ detrũcat.poſtea fri⸗ obmutt⸗
rima legunt᷑ ꝙ chꝛiſtus apparuit in ſpecie gus ĩ latere illo ꝑpetuo ſuſtinebit. Ratio D
pauꝑis.Et de btõ Franciſco legit᷑ in ſpe/⸗ ſᷣm Cõſtãtinũ li.de naturꝭ moꝛboꝝ.⁊ etiã nnoͤden
culo exemploꝝ di.vij. ꝙcum pauperi de/ ſᷣm Galienũ.qꝛ dũ ꝑ detrũcationẽ effluit ſnood
diſſet clamidẽ. vidit eã ſtatim in celũ aſcẽ ſãguis mũdꝰeffluit ⁊ ſił coexpirat calidũ Krere
dere ad chꝛiſtũ ⁊ gauiſus eſt ex hoc ran/ eiuſdẽ laterꝭ vniuerſũ. Nã cruoꝛ füdamẽ Aero
ciſcus. % Tercio iĩducit fructuoſa bo tũ eſt naturał calor. ⁊c. Sic ⁊ ſpnalłr ꝑ Mis.
ni efficatia.Quia ſi querat᷑. Que eſt v᷑tus manũ itellige opus miſcðie.qð ſi fuerit in etiuſte
potio: ⁊ vtilioꝛ inter omnes virtuteg ad hoiĩe.ſignũ ẽ nobilitatꝭ ⁊ pᷣncipatꝰ.E ſi vHo
ꝓximũ pꝑtinentes. Rñdet Aſte. li.ij.titu. ̊ opꝰ ſcʒ miſcdie oĩno detruncat᷑ ab aliq̃. ceſaru
lxv.ꝙ miſcõia eſt potiſſima. ſicut eſt actꝰ tãqᷓ; oꝛbatꝰ bono celeſti frig gehẽne ppe dicog
potioꝛis virtutis. Suppletio em defectꝰ tuo ſuſtiebit. Scðo exẽplũ habemꝰ in nsſin
alicuius inquantũ huiuſmõi eſt ſuꝑioꝛis mẽbꝛis oĩb ſub vno capite exñtibo. q̃ ſibi naqbᷣ
