bovcterno. Sicut do
cer &reg. xxxj. moꝛal. Que⸗

cunq; feruentius Duligumus habita tãto

grauis ſupiramus ⁊? dolemus ablata.
hec ile. Exemplũ Quãto quis theſaurũ
pꝛecioſioꝛem ⁊ dignioꝛem ꝑdiderit tanto
ſibi triſticia maioꝛ oꝛitur quanto pᷣdilexit
illum dum habuit. Scd quia ieſum ⁊ eꝰ
gratiam habere electis maxcimus eſt the⸗
ſaurus ⁊ pꝛecioſiſſumus ⁊ ſuper omia pre⸗

amabilis ſine quo non emitur regnũ celo

rum. deo ipſum amittere ꝑ peccatũ ma
xime eſt dolendũ. QNuod patet ex hoc qmm̃
dum beata virgo Belinn am ſſſe cũ doh

loꝛe maximo ꝑ triduum requiſiuit nec qͥe

ſcere potuit donec inuenit.⁊ hoc eſt quod
dicitur ab ipᷣa in euangelio ct verbis pꝛe
miſſis. Dolentes querebamus te ⁊c. In
hoc itaq; ſermone de xpᷣi requiſ.tione tria
myſteria notemus que.ſ.in hoc euãgelio
bhabenrpuͤ˖rrr.
Pꝛimũ dr lachꝛymahilis amiſſionis
Scom dj deſiderabilis reqͥſitions
Teetiũ dr̃ ꝑſeuerabilis cõſeruatoiss
RCuia pꝛimũ de amiſſione ieſu que⸗
ſtio occurrit.eur dñs ieſus voluit a paren

nibus amitti ad feſtũ illis aſcendentibus
ſim moduʒ qͥ deſcnibit᷑ in textu euangelij.

hoc em̃ ſcire nobis eſt valde vtile vt ſimꝰ
caun euitare ea per que xpᷣus amittit᷑ ſpi⸗
ritualiter.⁊ ſic ſemꝑ eum habcamus.Ad
hec ergo notemus ꝙ exquo generalis re⸗
gula eſt Augꝰ.li.de diſciplia xpᷣiana.qꝙ.ſ.

ommis chꝛiſti actio noſtra eſt inſtructio

Voluit ergo xpᷣs dñs taliter agere in re⸗
manendo a parentibus vt nos ſpiritua li⸗

ter inſtrueret quibus modis ſepe amittit

ꝑ peccatum a fidelibus ⁊ perditiæ erꝰ gra

tia. Auertendum ergo ꝙ Joſeph ⁊ ma⸗
ria chꝛiſtum amiſerunt ⁊ xpus ab eis re⸗/

au
nulen
llomp
atmilten

ſegtotu

Hummun
oechpani
lcunt ſel
choeis er
eutbus
lunc gren
katales:
tunyeſn
Poranter
ſolantate⸗
unſet
Ppunine
1iain⸗
Genas
npoſſen
ſeui
ſts Oe
Mcanco⸗
antdea
lhehto yr
chayrcan
cpera. Ri
luoseſt pea
ulsſu
man ne
neſt od
talc
fmunds h
umultch⸗
Oeaunde
ſatrde
ung ſone
Ununſtſe

ntdioin

miſſont zan

ſace
nd imneni
Sarde
mongl. Oue⸗
s babita tin
emus ablan
guus theſaun
dident undd
antoͤcklent
nia eſum t
timus elt the
erofuate
rtegnücts
pekatüm
eterhocan

muſſetüdef

guſut geece

1boceſtqvo⸗

dctverbis e
nustetd N
Ulſ nonetna
nb cuigeie

Sinſions
rogünons
oſematos
ſoreieß gie
voluitapunmn
tendanbls
Imnauunth⸗
ele i.
beamus.
Cencttlole
1nötandg
kunſman

—

manſit pꝛecipuis cauſis ⁊ modis.ſ.ↄcur⸗
rentibus quattuoꝛ.⁊ edeʒ modis ac cau
ſis perditur a nobis .
Rmo nai ethe in mundana leticia
Scðdo ꝑdit᷑ xps ex ignoꝛantia.
Tertio ꝑdit᷑ xpᷣs ex vana fiducias
AQuarto ꝑdit᷑ xps ex mũdialiũ ↄqupĩa.
eims inau xpᷣs voluit amitti in mun⸗
ana leticia ad ignificandũ ꝙ multi xpᷣi⸗
ani ipᷣm perdũt in die feſto.ſicut et mana
amilſit eũ in feſtiuis gaudijs quẽ in fuga

in egyptum ⁊ in tribulatiomb nõ ꝑdicdlit iᷣ

Nam multi ſunt xpianmqͥ fenatis diebus
occupati laboꝛib non peccãt vſicxpᷣm nõ
ꝑdunt.ſed die feſto ſe dant totaliter gule.
choꝛeis.epuhs.⁊ carnalitatibus ac ebri⸗
etatibus ⁊ hmõi vitijs.ac ſic m ꝑdunt
tunc quem alijs diebs nõ ꝑdiderũt.Con
cra tales Malach. ij. Diſpergã ſuꝑ vul⸗
tum veſtꝝ ſtercus ſolẽnitatũ vraꝝ ðt dñſ.
Notanter dicit vr̃aꝝ qꝛ non deiſunt tales
ſolẽmitates ſed carms mundi ⁊ dyaboli.
Nam feſta ꝓpterea ſunt inſtituta vt vos
xpᷣiani in eis ad eccłias iretis ⁊ ibi miſſaʒ
7 pdicanonem audiretis oꝛaretis ⁊ idul/
gentias repoꝛtaretis. Et vt iſta liberiꝰ fie
ri poſſent pᷣceptũ eſt a dño vt ab operibꝰ
ſeruilib caueretis qð eſt ſecundariũ in fe
ſtis. Sed heu multi accipiunt ſolã caudã
vacando.ſ.ab oꝑib manualib ⁊ non cu⸗
rant de capite qð ponit᷑ in pᷣcepto.ſ. Me⸗
mento vt diem ſabbati ſanctifices qꝛ nõ
curant cauere vitia ꝗ ſunt ſumme ſeruilia
opera. Nã Joh.viij. Qui facit pctm̃ ſer⸗
uus eſt peccati ⁊ ꝑ conſequẽs diaboli.O
qualis ſtulticia hec eſt feriatis dieb ſerui
recarnis neceſſitati.⁊ die feſto qð inſtitu⸗
tum eſt ꝓ deo ſeruire dyabolo. Sic fit ꝙ
dyabolus in hoie habet om̃es dies tam
feriatos qᷓ; feſtos ⁊ xpᷣs nec vnã. ⁊ ſic xpᷣs
a multis chꝛiſtianis perdi ſolet in feſto.
Secundo perditur xpᷣs ex ignoꝛantia

ſicut ⁊ de Maria ac Joſeph dicit euange
lium ꝙ non cognouerunt.ſ.chꝛiſtũ ab eis

remanſiſſe.Quo in myſterio docetur ꝙ ſe
pe homo amittit Jeſum ꝑ ignoꝛantiam.
AVnde Eſa.v. Pꝛopterea populus meus
captiuus ductus eſt quia non habuit ſci/
entiam. Item Greg.di.xxxviij.capᷣ. Qui

rüt.Con

ea dicit. Qui ea que dei ſunt neſciũt.a do
mino neſciũtur. ⁊ ſic ſtultus in culpa enit
ſapiens in pena.hec Greg. Exem
plum narrat Pe. Alfon.in li.ſuo de mira
culis ꝙ quidam fdius regis cum multuʒ

oclideraret ſapientiam ecce apparuit ſe⸗

nex quidam manu librum tenẽs aꝑtum.
qui requiſitus dixit. Merces pꝛecioſiſſi⸗
mas et vtuliſſimas vendere his qͥ vellent
eme re.ſ.ſapientiã.hoc audito filius regis
appendit ei centum libras denarioꝝ.tũc
enex ille ſcripſit in carta hec verba Ecci.
vij. deſcripta. In omibo operibo tuis me⸗
moꝛare nouiſſima ⁊ ieternũ nõ peccabis.
Et pe:rexit fuio regis. Cunq; circumſtã

tes famulihec paruipenderent ⁊ non di/

gna canto pꝛecio iudicarent.ſenex ait.hec
verba tene ⁊ pꝛobabis plus valere qᷓ; to⸗
tum regnũ patris tui. Vñ filregis tan/
tum acceptauit hec verba ꝙ in om̃ibus
domib ſuis ſuper valuas ⁊ parietes acĩ
vaſis ⁊ ſup pellectilib ſculpi ac deſcribi fe
cit hec verba.Accidit autem ꝙ pater eius
moꝛeretur ⁊ ipᷣe filius regis in regem pro
patre eligeretur.Cũq; regnaret barones
quidam contra eũ conſpirauerunt ⁊ ↄue
nerunt cum barbitonſoꝛe vt ipᷣm occide⸗
ret. Cum aũt barbitonſoꝛ vocatus ad tõ⸗
dendum regẽ vidiſſet in parietibi ⁊ vbiq;
deſcripta talia verba tremere cepit cogi⸗
tans quid in fine accideret ſuipᷣe talia face
ret.Cuius tremoꝛis cauſam rex percũcta
tus dedit illum ad toꝛquendum pꝛd veri
tatis faſſione. Tandem veritate comper?
ta.cum omnes ilii conſpirãtes moꝛti cru⸗
deii eſſent adiudicati tunc vtiq; dicere ha
bebant. Ve ve nobis vtinam prudenter
recogitaſſemus finem operis et non per⸗
didiſſemus aos offenden.regem ⁊c. Spi
ritualiter ſic erit omnibus qui peccatis ſu
is offendunt chꝛiſtum regem.nec volunt
ſapienter recogitare finem vel nouiſſima
peccatoꝛum vt peniterent in pꝛeſenti ⁊ nõ
perirent moꝛte eterna. Tales nunc ſtulti
in culpis ſapientes erunt in penis ſe reco-
gnoſcendo in inferno. ⁊ pꝛe anguſtia ſpiri
tus gementes. vt ſcribitur Sapᷣ.v. RBos
inſenſati errauimꝰ a via vᷣitatis. Laſſati
ſumꝰ in via iniqͥtatis ⁊ gditioms viq aut

Dominica infra octa epipha.
dñi igauim. ve & ve nob. Quid ꝓfuit dit diabolo. Aug.ad Athana. Mugus
nob ſuꝑbia aut diuitiaꝝ iac.qͥd ↄtu.nobᷣ. ꝑiculoſioꝛ eſt blandus qᷓ; moleſtus.Ter⸗
O g̊pctõꝛeſ agite nüc pnĩazʒ ne et᷑nã luatꝭ tio qꝛ amare mom eſt amare ꝑiclitationẽ
penam. tio xpᷣs ꝑdit᷑ a multis hoĩ Aug.dicit. Amas mundum abſoꝛbet te
bus ex vana fiducia. Vñn xpᷣſ voluit amit Mũdus em amatoꝛes ſuos deuoꝛare no
ti ſic ꝙ beata virgo ↄfidebat ſuꝑ Joſeph uit non poꝛtare. Refert Meffret in ſerm.

extimãdo xpᷣm pueꝝ cũ illo eẽ i comitatu exm̃ ꝙ miles quidã de auſtria totus fuit

viroꝝ ⁊ ioſeph ecõuerſo putãdo eẽ cũ ma mũdo dedit cui de põpa mũdi cogitanti
ria vt dicit Beda.Seoꝛſum em viriĩ ſuo apparuit dña q̃dã pulcerria ⁊ oꝛnata.di.
comitatu ⁊ ſcoꝛſum femine ibãt pueri aũt Ecce aſſum quã toto amoꝛe q̃ſiuiſti.ille ĩ
ire poterant indifferẽter cũ quolibet. Sic aſpectu eius gaudẽs diligẽtius intuebat᷑
heu multi habent confidẽtiam ⁊ ſpem va eãa.⁊ illa ſubiuxit.ſicut me de ante vidiſti.
nam. ex na ↄfidentia ducunt᷑ ad peccatũ ita ⁊ a retro intueris.⁊ ecce a tergo vidit
ſic perdũt ieſum. Nã ſunt nõnulli qͥ cõfi eam plenãvermibo putredine ⁊ fetoꝛe.ſcʒ
dunt de lõgioꝛi vita habenda ⁊ iðo ſe dãt ſulphurei q̃ſi ignis infernalis ⁊ dicẽs ego
peccatis nec curat ad pniam feſtinare ſed ſum gloꝛia mundi diſparuit. ⁊ miles ꝑter
dicunt. adhuc iuuenis ſum fadã qð mihi ritus ſe emendauit ac mudo renunciauit.

placet ⁊ loter poſtea in ſenectute pniam
agere. alij ſunt qui confidũt in temꝑahb⸗
quoꝝ concupiſcentia trahunt᷑ ad pctã.alij
ſũut qui confidũt nimis pꝛeſumẽdo de dei

milericoꝛdia ⁊ ſic ieſum perdere ꝑ peccatũ

non refoꝛmidant. Contra qͥs Ecci.v. De
ꝓpiciatu peccatoꝝ noli eſſe ſine metu ⁊ ne
adijcias peccatũ ſuꝑ pctm̃.ne dicas miſe/⸗
ricoꝛdia dei magna eſt. Miſcoia em̃ ⁊ ira
ab illo cito appꝛoximat.ne tardes cõuerti
ad dñm.ſubito em veniet ira eius.hec ibi
AQuarto chꝛiſtus ꝑditur ex mundialiũ
amoꝛe ⁊ concupiſcentia.in cuius ſignum
amitti voluit quando Joſeph ⁊ Maria
erant ab inuicem ſeparati ⁊ diuiſim ĩ tur/⸗
bis hominũ. Sic qñ homo habet coꝛ di⸗
uiſum vel diſtractũ partim ad mundana
partim ad deũ.perdit iefſum. Vñ.j. Joh.
y. Si quis diligit mundũ non eſt caritas
patris in ooo. % Sed querit᷑ quare
vulilt ⁊ pꝛecipit deus vt homo non diligat
mundũ ⁊ bona mundi cũ ipᷣe fecit omnia
hec ad vſum hoim. Rñdet᷑ ſm doc.ꝙ non
pPhbibet amare ſimpliciter quantũ ad vſũ
neceſſitatis.ſed pꝛohibet amare inoꝛdina
to amoꝛe. Et pꝛimo qꝛ amare mundũ eſt
amare moꝛtẽ qꝛ dum plus diligit᷑ qᷓ; dei pᷣ
ceptum.moꝛit᷑ anima ꝑ peccatum. Vñ.j.
Joh. v. Wundus totus in maligno po/
ſitus eſt.i.in malo igne concupie. Sile eſt
Ili quis manere diligeret in domo arden

Vult g̊ xpᷣs deus cõtemni mundũ a ſuis
ne pereant cũ mũdano amoꝛe qꝛ vult om
nes ſaluare. O gᷓ aĩa xpᷣiana ↄtemne mi⸗
ſerum mundũ ⁊ ama deñ6. ⁄ Lirca
ſcom de requiſitiõe deſiderabili ieſu No/⸗
tanduʒ ſᷣm Bonauen. in ſer.huius dñice
ꝙ in querendo ieſum debent attendi locꝰ
tpᷣs.modus ⁊ fructus.⁊ ideo circa h̊ quat
tuoꝛ queſtiones occurrüt.
Pꝛia de localitate DW
Scoa de tꝑalitate
Tertia de modalitate
Quarta de fructuoſitate
Pꝛima q̃ſtio vbi ieſus q̃rat᷑ vt inuenia
tur. Ad h̊ rñdet᷑ ᷑m Bonauen.alioſq;. ꝙ
cũ certitudialiter veꝝ ſit h̊ vicʒ ꝙ res aliq̃
nõ inuenit᷑ niſi qrat᷑ vbi eẽ vᷣaciter hʒ. Ex
empli gr̃a. Piſces nõ debẽt q̃ri in gere vel
terre viſceribi ſʒ ĩ aq̃ qꝛ ibi eſſe hñt.⁊ aues
nõ niſi in aere.poma nõ niſi in arboꝛibus.
⁊ auꝝ nõ niſi in terra.ideo qͥ xpᷣm qrit de⸗
bet qrere vbi iueniri vᷣadter hʒ.Errant g̊
multi ipᷣm querẽtes alibi qᷓ; vbi eſt. Alij
qppe qrũt in foꝛo ⁊ plateis vbi ſunt vani⸗
tates mendacia ⁊ detractões ac periuria.
Sed non eſt ibixpᷣus.alij querunt in cu⸗
rijs dominoꝛum vbi habent eſſe traditio
nes.falſe accuſationes et iniqua iudicia.
Sed nec ibi eſt xpᷣus.Alij qucrunt in ta⸗
bernis vbi totaliter dyabolus habitat.

1 n Sed veraciter Chꝛiſtus non muenitur
ti. Scðo qꝛ amare mundũ eſt amare ſuũ niſi in locis iſtis vbi vere eſt. Et euange

traditoꝛẽ. qꝛ mundus ꝑ blandimenta tra lum tria notat de hoc vbi ĩueniri potuit.

ſcadon

itepoſu
Ardiznu

hcram⸗
enttpönt
cotbt
Giſidenb⸗
Aug Siy
Pereſulahe
ned taqn
inudlati
nenceſr
densꝛn
niboͤp⸗
disri⸗
nalmeoc⸗
medloeont
Dußt
nlehig e
1lblarenst
ſoinen

„

identeri
ſuitrpn

Poſttndui,
Neben're
kian⸗
Nliemic
oſbn
lſepne
V ſaly
Mbekn

etſon

. Dicis
ſeſtus Ten
gichtaton
nabſobette
deuonareno
ffrainſen,
natonsfuit
üdicogtant
410:nata d
kſiuiſt, Aei
nuns intuebel
eante iciſt.
eateargo didt
iner fageſg
is 1 dlisth
t 1mlesgeer
orenunaaunt
mundüa ſus
Neq: ulton
a tenren
Lua
abehieſu o
buus diict
Ntattendil
oarabqn

e
Intineni
uuminſe
igges 1
anß
kifinagtt
inanmwatte
drönantn,
abz Ein
biſnrtan
arenii
Geruntinaa
neſenun
glundich
guenm nun
us hablan.
on tvenni
Etaut
entfont

—

rñdetur ex ipo euangelio ꝙ ſicut brã vᷣgo

Pꝛimo in
cio in doctoꝝ medio. Quid ꝑ hierlm ſi⸗
gnificat᷑ ꝗᷓ interpᷣtat᷑ viſio pacis.niſi vicʒ
vera pacis obſeruatio.vñ pᷣs. In pace fa
ctus eſt loc'erꝰ JYbi & qrat. Aug. Sicut ĩ

pace fact ẽ lo xpᷣi ita in diſcoꝛdia nõ niſi
loc' diaboli. Scðo qrendꝰ eſt xpᷣs in tem
plo ⁊ inuenit᷑qꝛ ibi hʒ eſſe e nõ ſolũ ima

go crucifixi vel natiuitatꝭ ⁊c. ſʒ inſuꝑ pꝛe
ſentia coꝛꝑalis in euchariſtia ⁊ fidelium

mẽbꝛoꝝ cõgregatio vel vnio. Pꝛoinde in
eccłlia qrens xpᷣm tripłr nueniet. Pꝛimo
lnuienit in crucifixi repñtatõe ꝑ imagines
in qͥb adoꝛat xpᷣʒ tãqᷓ; pᷣſentẽ Berñn. Cir
cuũire poſſum dne ieſu celũ ⁊ terrã mare ⁊

— „

aridã ⁊ nuſqᷓ; niſi in cruce te inueniã. ibi
ergo qᷓram xpᷣm. Scðo in ecclia q̃rẽs in/

uenit xpᷣm in ꝓp:ia pſona in euchariſtia.
cio ibi inuenit xpᷣin qrens in mẽbꝛis

id ẽ fidelib q̊s hʒ diſꝑſos ꝑ oꝛbẽ. Unde

Aug. Si vis iuenire xpᷣm reſpice ad pau
perẽ.ſuſcipe ꝑegrinũ.viſita ĩifirmũ.Mo/
neo itaq; ne deſpicias in eis nudũ xpᷣm
ne inuolutũ pãnis vilibs ↄtẽnas.CTercio
inuentꝰeſt xps in doctoꝝ medlo illos au/
diens ⁊ interrogãs.in q̊ docemur ꝙ inue

nit.hõ xp[ʒ qrendo in vᷣbi dei auditoe do/

ctrina ⁊ pdicatione. Ibi qrendꝰeſt xpᷣs
dñs qꝛ ipſe dixit Math.xviij. Vbi duo

vel tres cõgregati fuerint in noĩe meo in
medio eoꝛuũ ſum. Et de pᷣdicatoꝛibi dicit

Math. x. Nõ em̃ vos eſtis qͥᷣ loqᷣmi ſʒ ſoi
ritꝰpꝛis veſtri ⁊c̃.g xpᷣs loqͥ?᷑ qͥ eſt veritas

Joh.xiiij.⁊ ſic ibi in verbo dei hʒ eſſe x-õs
ibſ qrens inuenit.

nuenitt. O Scoa q/
ſtio q̊ tge dʒ qri xps vt inueniat᷑. Ad hoc

q̃ſiuit xpᷣm ꝑ triduũ ⁊ ſic qſitũ inuenit eũ
poſt triduũ. Sic ſpũalit᷑ docemur ꝙ xpᷣʒ

debemꝰqrere in triduo nfr̃e vite pᷣſentꝭ q̃ᷓ

eſt tᷣs miſcðie obtinẽde ꝑ pniam ⁊ diuie

gfe. ſic qrens in vita pnti ꝑ h̊ triduũ.hᷣ

eſt Pꝛimo ꝑ vere pnie diẽ. Scðo ꝑ diem
diuie miſcðie.Tercio ꝑ diẽ gratie.Tan/⸗
dẽ poſt h̊ triduũ in q̃rta die ſcʒ głie repꝛo

—

miſſe m eternalit᷑ poſſidendũ inueniet

Vlũ Elſa.lv. Querite dñm duʒ inueniri

põt. ̊ eſł in pᷣſenti vita.inuocate eũ dum
ppe eſt. l. miſcviam ⁊ graʒ Errãt qͥ in
pſenti vita nõ recurrũt ad pniaʒ ⁊ dei mi

hieruſalẽ. Scðo in tẽplo. Ter

ſtituti qꝛ vix inueniẽt. Vñ

am diligens.

ſericoꝛdiã ac gr̃am q̃rẽdo xpʒ.putates ꝙ
poſt moꝛtẽ inueniãt qꝛ nũqᷓ; poſt moꝛteʒ
eũ iueniẽt quẽ añ nõ qſierũt. Heu qᷓ; mł/
ti etiã in ̊ errant ꝙ tẽpeſtiue eũ nõ qrunt
ſʒ nimis tarde ſcʒ in anxietate moꝛtis cõ
inuen Beda refert
in anglia qͥdaʒ in extremis ↄſtitutꝰvi⸗

ens infernũ ſibi aꝑtum ꝑtimuit. Cũg

foꝛtaret᷑ ab aſtantibs vt de dei miſcöia
aret. ait. Carde ſurrexi.⁊ ſic male deceſ
ſit. Vidi ⁊ ego quẽdã hoꝛa moꝛtꝭ ſic lo⸗/
quentẽ. O g̊ hũana demẽętia q̃ qͥs differt
penitere. P Cercia qſtio q̃li mõ q̃
rendꝰeſt xpᷣs.Ad h̊ rñdet᷑ ꝙxpᷣus dñs vt
inueniat᷑ dʒ qri his modis. Pꝛimo vera/⸗
citer ↄtra qð faciũt qͥ nõ ex coꝛde ſʒ tm̃ ta
bijs qrunt in eccłia oꝛãdo.cruce ſignãdo
ſe. elemoſynas dãdo.ſed coꝛ dant diabo⸗
lo peccãdo. Vñ Hiere.xxix.Cũ q̃ſieritis
me in toto coꝛde veſtro inueniar a vobis
Scòo dolẽter ſcʒ ↄtritõe ⁊ ↄfeſſione pec/⸗
catoꝝ.pᷣs.Coꝛ ↄotritũ ⁊ humiliatũ deꝰnõ

deſpl. Bern. O felix hũilitas q̃ dei ad ſe

trahit clemẽtiã ⁊ ligat e oĩpotẽtiã. Na,ʒ
⁊ btã vᷣgo cũ doloꝛe ꝗreñ.iuenit. Tercio
diligẽter Pꝛouer. viij. Ego diligẽtes me
diligo ⁊ qͥ mane vigilauerint ad me inue
nient me. Rã ⁊ btã virgo mane facto pꝰ
triduũ inuenic xpᷣm. Pꝛoinde xpᷣs aſſiſat᷑
auro acqrendo Pꝛouer.iij. Melioꝛ eſt ac
quiſitio ei negociatõe auri.Aurũ em̃ ĩle⸗
cto ſomnũ fugat.ſᷣm Auicẽnã. IJdeo Ga
lienꝰmedicꝰſuadet deponi aurũ vel anu⸗
los aureos a languidis vt qͥeſcant. Sic
xpᷣs dñs ĩ vigilia vult acqri nõ in ſomno
tepoꝛis.⁊ ſic cũ diligẽtia tanqᷓ; auꝝ vigili
O ðg ania fidelis qre xpym
his modis pᷣdictis ⁊ inuenies.
Quarta q̃ſtio q̃les hoies acqrũt fructũ
ſuauiſſimũ inuentõis dñi ieſu ⁊ e gratie
dulcoꝛis. Ad h̊ rãũdet᷑ ſᷣm docł᷑. ꝙ illi ſoli
qͥ ſunt caſti ⁊ mũdi. Vñ JYohßes gerſon.
li.ij.de interna conuerſatioe.c.viij.dicit.
Ogꝑtet te eſſe mũdũ ſcʒ caſtitate ⁊ puruʒ
coꝛ ad ieſuʒ gerere ſi vis videre qᷓ; ſuauis
eſt dñs. Et h̊ oſtẽdit᷑ in exẽplo euãgelico.
quia a duobo vᷣginibo xpᷣs queſitus.hoc ẽ
a Maria vᷣgine ⁊ a Joſeph.qui etiã fuit
irgo.vt dicit Aug.libᷣ.de piuga.bo.ab
ipᷣis caſtiſimis fuit ſnuent vc lli e⸗

9 ”ð 2

Dominica infra octaua.ep

ſcendit eis ſubiectus fuit ⁊ dulciter ↄuer⸗

ſatus Aliud exemplũ naturale.Nã Aui/⸗
cẽna lib.iuuenaliũ recitat ꝙ pꝛudẽtes in⸗
qſitoꝛes auri qrunt ipᷣm ſcutellis eburne
is ſubter aquas. Ratio qꝛ vt Pliniꝰ dicit
in ſpeculo naturali.Eboꝛe naturaliter at
trahit᷑ aurũ.quẽadmodũ adamãate ferrũ
Ita ſpũ alit᷑ qri dʒ aurũ ſpũalis ↄſolatio
nis ĩ ieſu aſſilato auro.vt ſupᷣ tactũ eſt.qꝛ
ſcutelle eburnee ſignificãt coꝛda ⁊ coꝛꝑa
caſta ſᷣm Hiero.q attrahũt ꝑ amoꝛẽ ipʒ
xpᷣʒʒ.iuxta illud. Incoꝛruptio facit eẽ ꝓxi⸗
mũ deo Sap̃. vj. Et ſicut aurũ aſpicien/
tes letificat ⁊ coꝛ delectat naturaliter.ſᷣm
Plimũ vbi ſupᷣ.ſic xpᷣs delectat aiam. O
g̊ xpᷣiane ſtude caſtitati ſᷣm tuũ ſtatũ.iſ.ſi
es virgo vᷣginali.ſi aũt vidua viduali.vł᷑

ſi ↄiugata ↄiugali.⁊ ſic qrens ihm acqui

res fructũ ſuauitats. Æ£U Lirca ter⸗
ciũ pᷣncipale de ↄſeruatõe dñi ieſu ⁊ eius
gratie. qm vt ait Johes gerſon vbi ſupᷣ.
Qui inuenit ieſuʒ inuenit theſauꝝ bonũ

ſuꝑ om̃e bonũ.⁊ qͥ ꝑdit ieſum ꝑdit nimiſ
multũ ⁊ plus qᷓ; totũ mũdũ. Magna in⸗

quit ars eſt ſcire ↄuerſari cuʒ ieſu. ⁊ ſcire
ieſum tenere magna pꝛudẽtia eſt. Hec il/⸗
le. Nã ⁊ vulgariter ðꝛ ꝙ facilius ẽ diuiti⸗
as acqrere q; ↄſeruare. Idcirco finaliter

vtile eſt ſcire qliter ſcʒ qͥs inuentũ ieſuʒ de

beat ↄſeruare.Ad h̊ notanduʒ eſt bꝛeuit᷑
ꝓꝙ in euãgelio notant᷑ q̃ttuoꝛ modi in my
ſterio qͥb ieſum ↄſeruare poſſumꝰ.exẽplo
btẽ Marie qᷓ inuentũ ieſum his modis
ↄſeruauit. Pꝛimo ꝑ hũilitatẽ.vñ Gꝛego.
xxiij.moꝛat. Hũilitas eſt mr̃ ⁊ cuſtos om
niũ vᷣtutuʒ ⁊ bonoꝝ opeꝝ ac donoꝝ dei.
d n. Heri om̃e qð agit᷑ ſi nõ hũilitate
cuſtodit᷑. Hoc ſignificat᷑ in eʒãgelio cum
ðꝛ. Deſcẽdit cũ illis.ſ.deſcẽdentibi.ꝑ hu/⸗

militatẽ eĩ fit deſcẽſus ani ĩ q̊̃ manet chꝛi

ſtus. Scðe ꝑ emũdatõis frequẽtis puri
tatẽ.ſicut em arma ferrea vel vaſa argen
tea ⁊ ſilia paulatim rubiginẽ cõtrahunt
niſi frequẽter emũdent᷑. ſic ania diutiꝰnõ
erit ſine macula peccati.⁊ ſic ꝑdit ieſuʒ ni
ſi frequẽtius emundet᷑ ꝑ ↄtritionẽ ⁊ ↄfeſ⸗
ſionẽ. Hec Franciſ.maro. Vñ hoc euãge

liũ dicit ꝙ venerüt in nazareth. qð inter/ tẽ.ne ex hͥ ſenes putarẽt ſe a x-pᷣo elictos
pꝛetatur mũdicia. Tercio ꝑ verbi diuini ⁊ oĩno ñ ſ aluãdos. Idcirco xpᷣs vt eis ei
am ſpeʒ ſalutꝭ daret voluit iĩ pueritia a ſe

verxitatẽ qꝛ ſicut ſepe offendit pedes ⁊ ca⸗

dit qͥ nõ ↄſiderat greſſus ſuos. ſic qͥ nõ cõ
ſiderat actus ſuos ĩ lumie intelligetie ver
bi ði ſepe peccat ⁊ xpᷣʒ ꝑdit.vt idẽ Frãciſ.
dicit. hoc ſignificat᷑ cũ ðꝛ. Maria ↄſerua
bat oia vᷣba cõferens in coꝛde. Quarto ꝑ
cõpaſſionis vite ⁊ moꝛtis xpᷣi pietatẽ.qꝛ

vt dicit Berñ. Põ eſt tã efficax remediũ

cõtra oĩa tẽtamẽta vicioꝝ ſicut frequens
meditatio ⁊ cõpaſſio paſſiõis xpᷣi Vnð
ſancti ⁊ viri religioſi qncũq; tẽtant᷑ de ali
quo peccato ⁊ ſic de amittẽdo ieſu ſtatim
recurrũt mẽte adꝑpᷣm paſſum. vt ptʒ de
b. Frãciſ.de ſctõ
nos ergo ſtir faciamꝰ. Vñ in euangelio

ſtatim poſt pᷣdicta in fine ſubdit᷑. Et ißs

ꝓficiebat etate.ſ.quſq; ꝑuenit ad paſſio⸗

nis tpᷣs.⁊ ſic notatur vita ⁊ paſſio chꝛiſti

quã cogitare debemꝰ. Rogemꝰ ̊ do.⁊c̃.

De eadẽ dñica ſermo.iij.ſeʒ de mõ vi⸗

te chꝛiſti cum ꝑentib ⁊ exeplo honoꝛãdi

Vv
y..2 in euãgelio hodierno.
S Scom ſancroy dicta
Bꝛego. ⁊ Auguſt. Dñs ieſus in mũduʒ

veniens ⁊ ex vᷣgine natꝰ nõ ſolũ verbis ſ-

etiã factis ⁊ geſtis voluit nos ꝑ oia doce

re ad ſalutẽ.Et vt oĩm etatũ hoĩes mino
res vicʒ ⁊ maioꝛes doceret.voluit Pꝛimo
eſſe infans ⁊ paulatim creſcendo fieri pu

er. Deinde adoleſcẽs ⁊ poſtea iuuenis ac
yir ꝑfectus. Hoc iõ ſm qð dicit ſanctus
Vinceñ.in ſer.vt oſtẽderet qꝛ venerat ſal

uare oẽs Pꝛimo infantes ꝑ innocentiazʒ.
Scðo adoleſcẽtes ꝑ parentũ obediẽtiaz
Tercio viros ⁊ q̊ſlibet iuuenes ꝑ pᷣcepto
rum obſeruãtiã ⁊ pniam. Sʒ qm ipe do

minꝰnoluit vſq; ad ſenectutẽ vitã ꝓlon⸗

gare ſʒ in iuuẽtute moꝛi qñ vita mag di
ligit᷑ ⁊ vigoꝛe naturali tũc feruẽte paſſio
acerbioꝛ vt ſic ꝓ nobis patien
do moꝛtẽ maioꝛẽ cõmẽdaret ſuã charitaa

moꝛtis e

2

iero.⁊ ſic de alijs. Et

Enit naza/

reth ⁊ erat ſubditꝰ iſis Lu.

—

8 dſe
loqnchd
ſotuctin
usdleipue
nabeſtno
Schogf
U bici
Natcick
dieiint

Pfuit

hesin
gelo E
lummin
mipau
Webatt
ktannopt
mnopter
Ari⸗ann
ſretarie

Wannob

unll
kuc
Mlerclib⸗
Giüinin
tatnn
dict 1.
Saio
mmeccle
Cag enil
unit.
nudit
clopti
bebe

ds. ſcq no
Neligeleſe
Nice Fiel
Dena en

eQunn

tipenti
finr entdii
ſcnt fegvens

istöi Drd.

liunkdenl
do ieinkatin
ſum. Kpde

17

Binaangel⸗

Pbdt EtbSs

nit 1daſio,

ꝛhaſtochtii.
gen; gdoti⸗

ſg demoͤi

lo honcti

nc

Ddi'is.
9hedienn.
ſangop dictr
Ausinnid

bins

sois do
hoicsnind
wliteſeine
enchfen n
kealuuenss
diclſenans
mtil
innocen.
zi obetinu;
nesgfch
nti n
tamag
mir hiſd
obis alin
ſchmtat
antcßet

ſcdetlis. .

—

Bermo

niſſimis holby ſcʒ Symeone ? Anna be

nedici ⁊ amplecti ac laudari ⁊ a;ſci. Vñ

poſtqᷓ; eccłia egit feſta infantie ĩ pᷣteritis
Dieb.iaʒ feſtiuat de pueritia.xij.annoꝝ.
Et ꝓponit nobis in exempluʒ vite chꝛiſti
modũ cũ gentibus di.ꝙ venit naʒzareth.
Terat ſubditꝰ illis. ⁊ ꝙ dietim creſcebat

SDe ipſa g̊ vita chꝛiſti cũ ꝑentib exẽplari

tate ſalubꝛi tria myſteria notemꝰ in hoc
ſermone. ⸗
E mũ de xpᷣi actõe ꝓ tẽpoꝝ differẽtia
Scom de chꝛiſti ſugiectiõe ꝓ parentũ

.

.
S

Terciũ de chꝛiſti exẽplifica?õe in ꝑen/
tum reuerentiaag. E
T. Lirca pᷣmũ de actõe chꝛiſti ꝓ tem

bo differẽtia Notandũ eſt ꝙ in euãge/
ho Ineg differẽtie tẽpoꝝ ponunt᷑ de chꝛi⸗
ſto ⁊ actione eiꝰ. Pꝛimo ꝙ qͥdem fuit vni
us diei puer de vᷣgine nat Lu.ij. Hodie
natꝰeſt nobis ſaluatoꝛ qͥ eſt chꝛiſt dñs.
Scðo ꝙ fuit octo dieruʒ puer circũciſus
QZu.ibidẽ. Poſtqᷓ; ↄſũmati ſũt dies octo
vt circũcideret᷑ puer ⁊c̃. Tercio ꝙ fuit. xl.
dierũ in tẽplo pñtatus Lu.ibide.Quar/⸗
to ꝙ fuit.xij. annoꝝ amiſſus et inter do/⸗
ctoꝛes inuentus.vt patʒ in hodierno euã
gelio.Et Chꝛyb.ſuꝑ Johem diclt. ꝙ nul
lum miraculũ egit dñs ĩ pueritia.h̊ tãtuʒ
vnũ ꝓdit Lucas ꝑ qð mirabilis ſapiẽtie
videbat᷑. Quinto ponit᷑ in euãgelio ꝙ fu⸗
it annoꝝ triginta qñ in ioꝛdane eſt bapti
ʒatus Lu.iij.c.Erat ieſus incipiẽs quaſi
annoꝝ.xxx.Dicit aũt Chꝛyß.ꝙ ſicut vſcq;
ad.xij.annũ non legit᷑ cbꝛiſtũ qᷣcq; feciſſe.
ſic et a xij.anno vſq; ad.xxx.nil legit᷑.ſed ĩ

xxx.anno baptiſat eſt.et in.xxxj.anno cõ/

uertit aquã in vinũ.et h̊ fuit initiũ ſigno
rum qð fecit ieſus. vt habet᷑ Joh. ij. exq̊
patet ꝙ liber de infantia ſaluatoꝛis dicẽs
chꝛiſtũ in infantia feciſſe miracula falſus

eſt et repꝛobat tãqᷓ; ab hereticis cõfictus

vt dicit Lyra. Nam vt habet in decreto
Gelaſij pape qðs ſcribit᷑ di.xv.c. Sctã ro/

mana eccłia inter apocrifa numerat᷑.Sʒ

circa pꝛemiſſa aliq̃ qſtiones ꝑtractãde oc
currüt Pꝛima qſtio. q̃re chꝛiſtꝰ
dñs noluit in pueritia vti ptãte miracu/
loꝝ cũ optime potuiſſet qꝛ diuinã potẽti⸗
am ſꝑ habuit.ſed vſum eꝰ i miraculis fa

ciendis diſtulit vſq; ad.xxx.annũ. vt pa⸗
tuit. et ꝓbat hoc Lyra ſuꝑ YJoh. ij. fine.
Agd h̊ rñdet᷑ ᷣm eũdẽ Lyrãa ibidẽ.et ↄcoꝛ.
Tho.iij.ꝑte.q.xliij.arti.iij. Sciendũ in⸗
q̃t ꝙ miracula chꝛiſti oꝛdinabant᷑ ad duo
ſcʒ ad manifeſtationẽ ſue diuitatis et ad
ↄfirmationẽ ſue doctrine ꝑ quã hoĩes ad
fidẽ adducebãt᷑.⁊ q̃ntũ ad vtrũq; fuit cõ⸗
ueniẽs differre oꝑationẽ miraculoꝝ vſq;

poſt baptiſmũ.declarat᷑ ſic. Quia confir

matio doctrine nõ pᷣcedit actũ docẽdi ſed
magis ſeqͥtur doctrinã et pᷣdicationẽ Ad
pꝛedicãdũ aũt et docendũ reqͥrit᷑ etas ꝑfe
cta ſaltẽ de cõgruo. Perfecta aũt etas eſt

—

xxx.annoꝝ q̃ cõ gruit pꝛedicatõi.vt patet

extra de elec.c.Cuũ in cũctis.Nã ⁊ in figu

ra huiꝰ Yoſeph in etate tali ſtetit coꝛam
pharaõe pandẽs diuia myſteria ſomnio⸗
rũ Geñ.xij. Silr Dauid erat.xxx.annoꝝ
cũ regnare cepit ſuꝑ iſrael.ij. Reg.v. Et
Eʒechiel in.xxx.anno incepit ꝓpbetiſare
Eʒzech.j. Jõoq; ↄueniẽs fuit ꝙ chꝛiſtus
añ.xxx.annũ nõ doceret ꝑ ↄſeqns nec mi
racula ſue doctrine cõfirmatiua faceret.
Item quia miracula chꝛiſti erant ſue dei

tatis manifeſtatiua. Paris aũt ꝑiculi eſt

ſi neget᷑ in chꝛiſto vera humanitas ſicut
ſi neget᷑ ſua diuitas.vt etiã dicit Leo pa⸗
pa in ſermõe. Idcirco debuit deitas chꝛi

ſti ſic mãifeſtari vt vere hũ anitatꝭ cogni/⸗

tio nõ impediret᷑.⁊ ideo nõ fuit coueniẽs
ipſum añ etatẽ ꝑfectã miracula facere.qꝛ
ſic incarnatio fantaſtica crederet᷑ et in du
bio fuiſſet an eſſet verus hõ.congruũ er⸗
go fuit tẽpus determinatũ exgectare. Nã
vt Chꝛyß.dicit. Si añ illud tpᷣus ſcʒ.xxx.
annoꝝ feciſſet miracu la tũc nõ indiguiſ/
ſet pꝛecurſog eum manifeſtãte.qꝛ ſeipſuʒ
notum feciſſet ꝑ miraculoꝛũ oꝑationem.
Sic ergo oꝛdinauit deus ꝙ chꝛiſtus ma⸗
nifeſtet᷑ ꝑ miracula aliũde diuinitꝰfacta ĩ

tẽpoꝛe pueritie chꝛiſti.puta ꝑ angelos te
ſtantes paſtoꝛibus per ſtellam magis ap

parentẽ.per Symeonẽ ⁊ Annã ac huiuſ
modi. plurima per miracula q narrant᷑ i
legenda.ac per pcurſoꝛẽ qᷓtinus teſtimo/⸗
nium ſit validius aliũde acceptum qᷓ; a ſe
ipſo in ꝓpꝛia ꝑſona factũ ne qͥs dicexe poſ
ſit ſiẽ dixerũt iudeixpᷣo Johᷣ.viij. Tu de
teipᷣo teſtioniũ ꝑhibes teſti.tuũ ni venꝝn

₰

Dominica ifra octa. epipha.

O mira dei ſapiẽtia. In h̊ etiã docet noſ
hũilitatẽ ⁊ vᷣitatẽ ac patiẽtie lõganimita/
tẽ eligere in actibi. Scvõa q̃ſtio
q̃re xpᷣs dñs ſuã ſapiẽtiã mirabilẽ voluit
oſtẽdere in.xij anno etatis ſue cũ alia mi⸗
racuila noluit facere añ.xxx.annũ ſue vite.
Add h rñũder᷑ ſᷣim doct᷑. ꝙ h̊ voluit Pꝛimo
ad oſtendendũ ſue ſapie ꝑfectione ⁊ eiꝰ in
anĩa plenitudinẽ.ne putarent hoies ꝙ ſi
cut in coꝛꝑe videbat᷑ infirmꝰ ⁊ paulatim
creſcere.ſic ⁊ in ania eſſet ignoꝛans moꝛe

alioꝝ pueroꝝ. Sʒ pateret hoibi qꝛ plenꝰ
fuit omi ſapiẽtia adhuc a pueritia.Et qꝛ

in etate.xij.annoꝝ incipit ĩ hoĩbus ratio
floꝛere ⁊ cognoſcere differẽtiã inter bonũ
⁊ malũ.⁊ in tali etate ſapiẽtia lucere inci⸗
pit ꝑ loquelã.ac tunc cognoſcit᷑ q̃lis erit ĩ

futuro.iuxta illud Pꝛouer.xx. Ex ſiudijs

ſuis ĩtelligit᷑ puer ſimũda ⁊ recta ſũt oꝑa
eiꝰ. Ideo xpᷣs cũ eſſet ſapia pꝛis eterni in
noteſcere voluit mũdo ꝓ illa etate ſapiẽ⸗

tie in hoĩbus manifeſtade.Scðo h̊ volu
it ꝓpter myſteriũ ad ſignificandũ ꝙ ipſe

duodecim trib iſrael educens de egypto
fuerat.⁊ etiã.xij.aplos electurus erat.per
qs ſua ſapia manifeſtãda eſſet ꝑ oꝛbẽ oĩ/⸗

bnus hoibi. YJ0. xij. anno voluit ſapientiã

manifeſtare. Hec Ludolphꝰ. Et in hoc
docet.xij.arti.fidei ꝑ.xij. apłos pᷣdicatos
firmiter credere qꝛ ſunt a diuia ſapia tra

diti.Deniq; in iſtis oibus o xpᷣiane ſeq̃re
⁊ tu hũilitatẽ xpᷣi.noli ſuꝑbire.noli pᷣcipi

tanter ſʒ rõnabiliter gererete. ½
Circa ſcòm pᷣncipale de obediẽtia xpᷣi
⁊ ſubiectõe ſuis ꝑentibi.qꝛ dicit euãgeliũ
wꝙerat ſubditꝰ illis Inqͥrendũ eſt q̃nibus
modis xpᷣs dñs erat ſubditꝰ ꝑentibi.⁊ qᷓ

liter ſe habuit in tota vita cũ eis vſq; ad

annũ.xxx.ſue etatis.Ad qð notandũ ſᷣm

doct᷑.recolligendo ꝙ qͥnq; actꝰ ⁊ modos

obſeruauit xpᷣs viuẽdo cũ ꝑentibb.
Pꝛimo ↄtẽplatõi ⁊ oꝛõni vacauit.
Scõòðo obſeqͥa ꝑentib impẽdit.
Tercio maniby laboꝛauit. (cuit.
Quarto ð diuis myſterijs ꝑentes do
Quito dulci familiaritate ↄuerſatus
Pꝛimo inquã ↄtemplatõi diuie Eric
crebꝛius vacauit ⁊ oꝛoõni. vñ Ludolphꝰ
de med.vi.xpᷣi.ꝑte.j.c.xvj.dicit.ꝙ xpᷣs do

minꝰſubtrahebat ſe crebꝛo a ↄſoꝛtio ho/⸗

* „

minũ crebꝛiſq; oꝛõnibo intentꝰ erat.ibat
ad ſynagogã.i.eccliam ⁊ ſtabat ibi mul⸗
tũ in oꝛõne ponẽs ſe in loco hũillimo.Re
dibat domũ ⁊ cuʒ mĩ̃e ac nutricio ſtabat
⁊ aliqñ hos adiuuabat. Mirabãt᷑ cũcti
tam ſpecioſuʒ iuuenẽ.⁊ ſic puer creſcebat

etate ⁊ gra apud deũ ⁊ hoies. vt ait euã⸗
geliũ hodiernũ.Et infra dicit idẽ. Medi

tare tria inqͥt cubicula in aliq̃ camera.nõ
em erat eis domꝰampla ſʒ ꝑua. in q me⸗
ditare ⁊ intuere dñm ieſum in ſuo cubicu

lo poſt oꝛõnẽ.ſ.diminã ſe cõponere ꝑ ſin⸗

gulas noctes taʒ lõgiſſimi tꝑis ſpacio ſis
hũiliter ꝑſeuerare.ſ.in oꝛõne ⁊ ↄtẽplatõe
vt faceret inqͥt qͥcũ q; aliꝰpauꝑcułꝰde po⸗
pulo. Idẽ qͥʒ. Si aut q̃ras q̃re dñs ſic vi
uebat.rñdeo tibi. Non qꝛ indigeret ſʒ vt
nos inſtrueret qͥ pᷣus cepit facere qᷓ; doce⸗
re. Docturꝰ em erat Math.xj. Diſcitea
me qꝛ mitis ſum ⁊ hu.⁊c̃. Vt g̊ doceret
nos hũilitatẽ ⁊ oꝛõnẽ ſic xpᷣs faciebat vt
etiã videt᷑ ſentire Berñ. O quõ poſſumꝰ
pie etiã cogitare ꝙ btã vůᷣgo ⁊ Joſeph hec
a xpᷣo facere viden.⁊ ꝙ ꝓ exemplo faceret
ſcieñ.ↄſiliter ⁊ ipᷣi faciebant. Scðo q̊ʒ
obſequia ꝑentibus impẽdit ⁊ eos hono⸗

rauit.vt idẽ Ludolphꝰ vbi ſup dicit. VHñ
ipemet Math. xx. dicit. Ftlius hoĩs non

venit miniſtrari ſed miniſtrare. Sãctus
nãq; Vinceñ.i ſuo ſer.dicit.ꝙ quãdo vi⸗
debat Joſeph ꝙ btã virgo accipiens am
phoꝛam vellet poꝛtare aquã. dicebat ei.

O dña ego poꝛtabo.⁊ illa. Ego ibo. Et

cũ ſic pie ↄtenderent.xpᷣs accipiebat am⸗

phoꝛã di. Ego volo ire vt dem exeplum

alijs filijs honoꝛare ꝑentes eis miſtrãdo
⁊ ſic ipᷣe poꝛtabat aquã de fonte. Vt autẽ
refert magjr in ſcol.hyſto.adhuc in naʒa⸗
reth ſtat fons ꝑuulꝰde q̊ puer ieſus hau⸗
riebat aquaʒ et miniſtrabat matri.O qᷓ;

honoꝛabilliter chaſtus miſtrauit eis ran⸗

—

q́; quis miniſtraret regi vel regine hono⸗
re ſummo infundendo aquã.tenendo eis
manutergiũ et huiuſmodi. Mirabant᷑il
li de tanta chꝛiſti dignatione. Idẽ q̊ʒ ſan

ctus Vinceñ.ait. O ſi quis dixiſſet.qᷓre

nõ facitis vos Michael vel Gabꝛiel. an
geli reſpõdiſſent. Nos ſumus ꝑati ſʒ ipſe

met vult facere ꝓ exemplo pꝛebendo alijſ
vt honoꝛent patrem ⁊ matreʒ. Tercio⸗

denic⸗
Beſit
ſeb
giens
Lrerch
ſenbe
eruni
Gldon
Uleltbt
llseni
enarie
1
pacgit
o de
wiet,
Miet
ltoit
⸗
Narhide
dangett
Pberfil
Dup
ece
usſtus
nddt
Neriſc
Putat

de
ſoge

Flho

berdoet
doceto
lochnit
lult. U
ſunpto
Gcgiena
barverb⸗
ſbedge
niiteuel
ian.
Suof
uciuiſe⸗
Atumlin
Eis
Norng
fiſgnſt
iciſtes
ſiteset
ſcinania
het

7 7
. .
„

Pant in
aibimu
ülllimoRe
niad ſiodar
rabäk üct
er geſche
. Nartni
rici ec⸗
gamen n
na, nd e⸗
ſnſuo bia
vodereg ſn
Pss oaco ii
et tihluie
iredisſeſt
ndathn
zereih dect
Drzdoren
ſacebat ſ
gnögoſun⸗

mplofaent

:tns holef
uß
us ois
n. Gimn
nichi
acpiensan
dtbertl
Egobo E

lun
den
Galil
nte Vraute
hucnhſin
richs dal
nam
Auteislil
igrehon
tenengeth
Hinhall
aihin
rlſer,
Gebtiden
gnn ſiſe
encptii
Lalio

—

deniq; chriſtus manib laboꝛauit. Vnð
Baſũiliꝰ quẽ allegat Ludol.vbi ſup dicit
ſic. Ab ipᷣa etiã pᷣmeua etate gentib obe⸗
diens q;tũ laboꝛẽ coꝛpoꝛeũ hũilit᷑ et reue
rẽter chriſtus ſuſtinuit. Cũ em̃ hoĩes eſ⸗
ſent honeſti et iuſti egeni tñ ⁊ neceſſarioꝝ
penuriã patiẽtes teſte pᷣſepi manifeſtũ eſt
ꝙ ſudoꝛeſ coꝛꝑeos freqntabãt neceſſaria
vite ſibi inde qrẽtes. Jeſus aũt obediẽs
illis etiã in ſuſtinẽdo laboꝛes ſubiectõem
Eenafis aſteelet bee Baſilius X
Sʒ qualẽ laboꝛẽ mang alẽ exercueꝛit xpᷣs

pꝓ acqͥrẽdiſ vite neceſſarijs vngcũ ꝑentib⸗

Nico.de lyra ſug Mar.vj.in poſtilla diẽ
Enge ꝓbabile hoc vicʒz ꝙ chꝛiſtus ean⸗
ẽ artẽ exercuit quã pẽ putatiuꝰ.ſ. ioſeph
qui fuit faber lignariꝰ.qꝛ vt ibidẽ habet᷑
udei ↄpatriote chriſt mirãtes de doct᷑
na xpᷣi di. Vnde huic hec oĩa et que ſapia
data eſt illi ⁊ vᷣtutes tales ⁊c. None hic ẽ
faber filius marie ⁊c̃.ptʒ Mar.vj.Etqꝛ
Mat. xiij. ðꝛ fabri filꝰ .ideo inqᷣt Lyra

ꝙ vſq; ad.xxx.annũ etatis q̊ nec fuit intẽ/⸗

tus ſtudio lĩr̃aꝝ Joh.vij.nec eſt veriſile ꝙ
tanto tꝑe fuerit ocioſus. magꝰ g̊ videtur
veriſiłe ꝙ fuerit occupatus ĩ arte pꝛis ſui
putatiui qᷓ; ĩ alia.Et hoc ptʒ ꝑ vᷣba iſtoꝝ
qat erãt de naʒareth qͥ modũ ſuuʒ viuen
ſicognoſcebãn et fabrũ eum vocabant.
In hoc nos nõ ociari ſed laboꝛare queli

bet docet chriſtus exẽplo.qꝛ multa m ala
Ddocet ocioſitas.vt ptʒ Ecci.xxxiij. Quar

to chriſtꝰ de diuĩs myſterijs ꝑentes do⸗

cuit. Vt em̃ ſctũs Vincẽtiꝰ dicit in ſer.aſ

ſumptõis. Sepius btã virgo tanqᷓ; ma⸗

ggalena ſedẽs ſec pedes dñni ieſu audie/

bat verba eius.⁊ plurima celeſtia ſecreta
ab eodẽ chriſto q̃rebat. Et ipᷣe obediens

mjii reuelabat.ſ.de ſtatu angeloꝝ et alic
rũ caſu.de aĩlab hoĩm exutis et huiuſmo

di. Suo modo et de Joſeph putãdũ eſt
audiuiſſe chriſti vᷣba Quito deniq; dul/
ci familiaritate cum illis cõuerſatꝰ extitit
Vñ Ludol.vbi ſupᷣ dicit Cõſpice o ania

dDdeuota qualiter ipᷣi tres comedũt ad vnã

mẽſam ſimulꝑ ſingulos dies:nõ lautas
t exqͥ itss ſed pauꝑes et ſobrias cenas ſu
mẽtes.et q̃liter poſtea ſimul colloquunt᷑

qᷓ coꝛꝑe.Et qualiter poſt aliqualẽ recrea
tõem ↄuertũt ſe in cubilib ſuis ad oꝛati⸗
onem. Quanta tüc virgo mater replebat
mẽtis leticia et dulcedine diuia de tãti fi⸗
lij pᷣſentia Vnde Anb. ait.Quo vel q̃li
gaudio replebat᷑ tota ania marie qñ eum
quẽ toto amoꝛe diligebat.quẽ creatoꝛeʒ ⁊
dñm oiĩim ſciebat ſec degentẽ.ſecũ eden⸗
tem et q̃cunq; noſſe volebat ſe dulci affa⸗
tu docẽtẽ habebat qͥs capiet.hec Anb.⁊
QZudol.vbi ſupꝛa.O g̊ cariſſimi ſeqmur
xpᷣi hũilitatẽ et libenter audiamꝰ cũ maa
ria verba xpᷣi ac deuotõem capiamꝰ amo
ris eius in nr̃o coꝛde.puraq; mẽte eidem
deſeruiamꝰ. A CLirca terciũ de parẽ
tũ reuerẽtia exemplo xpᷣi Notãdũ vt hu⸗
ic materie breu ſatiſfaciamꝰ duo docu⸗
menta hic ꝓpſeqmur tmmodo. Primo q̃li
ter tenẽt᷑ filij exeplo chꝛiſti ꝑentes honoꝛa
re.Ad qð notandũ ꝙ pᷣcipue modis qͥn/
q;. Pꝛĩo coꝛꝑaliter ſeruiẽdo Ecci.iij.Qui
timet deũ honoꝛat ꝑentes et q̃ſi dñis ſet
uiet his qui ſe genuerũt. Debes g̊ exẽplo
xpᷣi buire eis.ſ.poꝛtãdo leuãdo ſi indigẽt
et hmõi faciẽdo. Nam et ipᷣi ſeruierũt ti⸗
bi. Vñ Areſt. ix.ethicoꝝ dicit.Hijs ma
giſtris et ꝑentibs nõ poſſumꝰ inqͥt redde⸗
re eqͥualẽs. Ideo Ecci.vij. Memẽto qm̃
niſi ꝑ ilos natus nõ fuiſſes et retribue il
lis ſicut ⁊ illi tibi. Scðo tenẽt᷑ honoꝛare
dulciter alloqndo.Exẽplũ patuit de xpᷣo
Vñ Juiſſime peccãt eis maledicẽtes.Ex
odi.xxj.Qui maledixerit pꝛi ſuo vłmatri
moꝛte moꝛiat᷑. Tercio edictis eoꝝ ⁊ man
datis obediẽdo.Exẽplo chriſti Eph̊.vj.
Filij obedite ꝑentib veſtris in dño.ſ̊ eſt
in oĩb licitis qᷓ nõ ſuntõ deũ.pᷣcipue autẽ
in ſalubri.vt ad eccłiam ire.miſſam audi
re vel pᷣdicatõʒ:ſurgere mane ⁊c̃. Quarto
filialiter fouẽdo.ſ.tꝑali nutrimento chꝛi⸗
ſti exẽplo. Vnñn Hiero.Foueat᷑ parentum
ſenectus.et ſic factis eoꝝ viciſſitudo red/
dat᷑.qꝛ.ſ.⁊ ipᷣi nutrimentũ pᷣſtiterũt.Qui
to genitoꝛiby moꝛtuis ſubueniẽdo.Ecci.
iij.Elemoſyna pꝛis.i.ꝓ pꝛe ⁊ matre data
nõ erit in obliuiõe coꝛa deo.Nã chriſtus
in moꝛte marie affuut BNora exẽ/
plum quod narrat᷑ in dyalogo Ceſarij ꝙ

