dierno.DPñs ieſus ĩ ꝑabola hui euãgelij
de q̊dã villico narrat pᷣcipua duo. Vnũ
fraudulentie illius malũ pꝛopter qð vo/⸗
cat illum ter villicũ iniquitatis eo ꝙ bo⸗
na dñi ſui male ⁊ fraudulenter diſpenſa⸗
uit dño inulto Et de h ipᷣm nõ laudauit.

Sed aliud fuit in villico.ſ.pꝛudentie bo/⸗

gominica. VII. poſt Pen

hanc habet ꝓꝛietatẽ. vt Greg. ſ uꝑ Job

num qua ſibi aſtute ⁊ caute in poſterum xxix.dicit.ꝙ ad ſtellas qᷓ vocant᷑ Pliades

Puidit. Et q;tũ ad h̊ eũ laudauit ꝙ pru/⸗
denter egiſſet. vt videlieʒ nos exẽplo eius
vires aie nr̃e a deo naturaliter inditas vt

ingeniũ.intellectũ ⁊ hmõi ↄuertamꝰ ad ꝓ eis facit donec poſtea cũ calefacta are⸗

—

puidendũ de futuro noſtro fine ⁊ ſtatu vi
te future. Nã vt Phus.j. Mecha. dicit.
Saplientis eſt pᷣuidere ⁊ pᷣ meditari de fu
turis. YJdo etia Moy. Deutero. xxxij. diẽ
Bensabſq; cõſilio ⁊ prudẽtia vtinã ſa⸗
perent ⁊ intelligerẽt ac nouiſſima ꝓuide/
rent. Hinc ⁊ Mouer.xxiij. Fili mi eſto ſa
piens ⁊ dirige in via aim tuũ.qð põt po⸗
ni ꝓ alio themate huiꝰ ſermonis q.d. In
hoc apparet ⁊ ↄſiſtit ſumma ſapientia.ſi
diriges in via.i.in pñti vita aiam tuã.ſ.
ad ↄſequendũ vitã eternã ꝑ bona opera
ſ.pꝑ cautelã peccati ꝑ pniam ꝑ mandatoꝝ
oblſeruantiã ⁊c. Et vt xpᷣus inſtruat nos
ad talẽ ſalubrẽ ſapiam in pꝛeuidendo no
bis de vita eterna cõſequẽda in celo ꝓpo
ſuit ꝑabolã de pꝛudẽtivillico.vtʒ in euã/
gelio. Exquo h euãgeliũ docet nos ad
pꝛudentiã ſaluãdi aias noſtras.⁊ ipᷣa eti/
am pꝛudęẽtia nõ niſi in aĩia rõnali habet
elſe. Ideo de ipa aia humana in h ſmo⸗
ne pter tria ꝗᷓ dicta ſunt ĩ pᷣcedentib tria

myſteria daramꝰ. Et ad h̊ pt poni aliõ

chhema ex Ezʒe. xviij. vt ſcribit᷑ in h mõe.
DPuꝛimũ de aie rõnalis creatione.
Secũdũ de beniuolẽtie diuinał oñſiõe
Tertiũ de beneficẽtie ſpãlis regratiõe
ANLNirca pꝛimũ de nobilitate creatio/
nis aie rõnalis exquo h̊ ſcire multũ con/⸗
fert homini ad ſaſutẽ.qͥa cũ hõ aduertit
q́; nobiliſſime aia ſua creata ſit. maioꝛes
pꝛo ea gratias deo agit ⁊ magis laboꝛat
penitendo de ꝑditione eiꝰ ꝑ pctm̃.ne ine/
ternũ pereat in gehennã tam nobilis cre
atura humana ad beatitudinẽ facta. vñ
WMicheas ca. j. ſui libri in ꝑſona peniten
tis loquendo iuxta glo. ꝑditionẽ deploꝛã
do dicit. Faciã planctuʒ velut draconũ ⁊

luctu quaſi ſtrutionũ. Nimiꝝ ſᷣm Pliniũ

2 alios natales. Draco inſidiar elephan
ti ⁊ etia camelo.ſʒ ilie caput draconis cõ⸗
cuilcat pediby on poterit. 2 tuc vraco hoꝛ/
rihiliter ? ſoꝛtiſſime ſibilat ꝓ damno ca⸗
vltis ſcies ſe ex hoc moꝛi. Item Strutio

oculos leuat.qbuſ viſis fodit arenã ⁊ ibi
ponit oua ⁊ ſabulo ea cooꝑit ⁊poſtea ſta⸗
tim obliuiſcit᷑ vbi poſuerit ⁊ amaꝝ luctſ

na feruoꝛe ſolis oua illa decoquit ⁊ ex eis
pullos ꝓducit ⁊ fracta teſta pulliculꝰ pꝛo

ductus fuerit.et tũc mater egreſſum pul⸗
liculum recognoſcit quẽ in ouo cõtẽpſit.

Sic ſpũaliter hõ peccatoꝛ debet foꝛtiter
dolere in pnia clamãdo ad deũꝓ damno
ſui capitis.̊ eſt ꝓ aie ꝑditione ꝑ peccatũ
exoꝛando deũ vt miſereat᷑ ⁊ nõ pereat in

moꝛte.exemplo draconis. Debet etiã lu⸗
gere ꝓ ꝑditis ouis ſicut ſtrutio. h̊ eſt pꝛ?o

amiſſione oĩm ſuoꝝ fructuoloꝝ operum
⁊ meritoꝛũ q̃ ſuo peccato amiſit donec ꝑ
caloꝛẽ diuini amoꝛis.ſ.recuperet ea in ꝑe
nitẽtia.ad h̊ ergo valet cognitio aĩe. Et
vt cognoſcamus qᷓ; nobiliſſime crear̃ aia
noſtra ↄtemplemur a quo ipᷣa habeat eẽ
⁊ creari vt ex ̊ nouerimus qᷓ; maximas

gratiarũgctiones teneamur offerre deo
bono ꝓ aie noſtre creatione. VUñ ꝓ edifi⸗

catione noſtra B Querit᷑ hic. vtrũ

aiam humanã ſolus deus creat. Diruz

quippe videt᷑ q̃re deus ſibi ſoli imediate

voluit reſeruare aĩiaꝝ humanaꝝ creatio /
nem ? nulli creature cõicare. Ad hoc re⸗
ſpondet᷑ ſm Bonaueęn. ſuꝑ.ij.di. xviij. q.

⁊ art.vlti.cõcoꝛdat Tho. gentiles li.ij.
ꝙ deus bñdictꝰſolus imediate creat quã
libet aiam humanaã.⁊ hboce
Pꝛimo ꝓbat ex auctoꝛitate.
Scðdo exemplo ſcripture ſacre.
Tertio ex multipliei ratione.

Pꝛimo patet auctoꝛitate. Nã Exʒe. xviij.

Dicit dñs. Ecce omẽs ale mee ſunt.vt aia
patris ita ⁊ aia filij mea eſt.Lyra.quia a
me creante ſunt ⁊ infundente Secũdo
patet exemplo.qꝛ Geñn.j. Aie alioꝝ aia⸗
lium legunt᷑ facte ꝑ generationẽ vel edu⸗
ctionẽ extraduce cũ ibi dr. Producãt aqᷓ
reptile aie viuẽtis ⁊ volatile ſuꝑ terram
Et iterum. Producat terra animam vi
uentem ſumeta ⁊ reptilia ⁊ beſtias terre
ſim ſpẽs ſuas.vbi Nyra dicit ꝙ nõ eſt in⸗
telligendũ q; facti ſint aues ⁊ piſces ex ſo⸗

la aqua.ſic ⁊ lumeta ex ſola terra ⁊c. DSỹy

degtore
ntepti
ici ſtis
dplob
erſico
ſecuubet
täintalt
gei et⸗
ſitercen
ehn
ſunterßia
ſtupene
Cietnult
i d o
Cop'delin
ſplrauitli
leigiamr
Poediet.

ſicechint

tſrilus
Ditzͤn
wiabei
it aſie
letext
heimag
imagtn
deiſeli
treecit
diuiniͤ
lorede
poterea
licen⸗
lünſiſt
mahoi
maginer
tquaride
ſommade
deſſolis
loctos

(orruptib

deania.
ſſopſh
nllſobde
fnerih
foßtnan
shot
mnois n
nhh
Nlecken

the.

roſng Job
nl Dudes
tumilbi
tpoſteaſtar
amap ucd
Atactaren
uit teres
pulian eo
Teffumol,
o colipit,
ber ſoruie
ipdamno
peccatü
öperentin
er aili⸗
bek
openn
donec .
taa npe
dni.Et
eatai in
zwdene
maptns
oſfene ded
Vipcdif
ik bie. vnd
gen. Dinz

ſl inedae

. Ad hocte⸗
d

gtlesli,
ecenal

re.
eſcre⸗
netünt ra
Z us
. Seid
ieiaf in
doniſc edr
loncit 4
le mnimn
nina
is int
tglotſii
zgſerzcſ

de q̃ttuoꝛ elemẽtis.ſʒ aqᷓ ſola expᷣmit᷑ ĩ foꝛ

matõe pſſciũ ⁊ auiũ ꝗꝓpter qndã ↄuenien
tiã cũ iſtis. Hʒ em̃ aqua hũoꝛẽ ͥ ↄuenit

„

dlit.⁊ ſic ptʒ

cũ piſcibi.hʒ ⁊ vapoꝛẽ qͥ ſurſum eleuat᷑ in
gere ⁊ ſic ↄuenit cũ auib.ſic eſt ⁊ de t᷑ra re
ſpectu beſtiaꝝ ꝙ ↄuenit cũ illis. Itẽ nõ ẽ
etiã intelligẽdũ ꝙ talia aĩalia ſintpducta
ex aqᷓ vel terra actiue ſʒ a deo.paſſiue autẽ
ſũt ex elemẽtis vt dictũ eſt. Hec lyra.Ec/
ce &̊ patʒ ꝙ anie irrõnaliũ anialiũ facte

ſunt ex pᷣiacẽte materia ꝑ eductionẽ. ⁊ po

ſtea ꝑ generationẽ.vñ ⁊ ibi ſubdit᷑. Cre⸗
ſcite ⁊ multiplicamĩ ⁊c̃. Sʒ de hoĩe Beñ.
ca.ij.ðꝛ. Foꝛmauit deꝰ hoĩem.ſ.q̃ᷓntuʒ ad
coꝛpꝰde limo terre.ſʒ q̃ntum ad aiam in/⸗

ſpirauit.i.infundẽdo creauit ſoiraculũ vi

te.i.aĩam viuificantẽ in faciẽ.pᷣm Lyram

Hoc dicit.qꝛ oẽs ſenſus magis apꝑent ĩ
facie qᷓ; in alijs ꝑtibus coꝛꝑis. Nam ibi

eſtviſus auditguſtus odoꝛatꝰ⁊ tactꝰ⁊c.

Dicit & inſpirauit.ſ.deꝰ ad oſtẽdendũ ꝙ

ania hois eſt a deo qͥ eã creat ſimł ⁊ infũ
oſitũ de hoc. Tercio pa
tet ex rõne.⁊ pma ðꝛ rõ dignitatꝭ ſcʒ diui
ne imaginis. qꝛ ania hũana facta eſt ad
imaginẽ ſoliꝰdei ⁊ ſiłlitudinẽ. Sed id qð

Dei ſolius ẽ nõ põt aliq̃ creatura pᷣſtare qꝛ

excedit h̊ facultatẽ creature vtpote eẽ qͥd
diuinũ ꝑ ꝑticipationẽ diuĩe lucis ĩ cogni
tione dei ⁊ amoꝛe. Ideo ſequit᷑ ꝙ ſolꝰ deꝰ

põt creare aiam humanã. Exẽpligratia
videmꝰin ſigillo regis ꝙ nullũ aliud ſigil
lũ niſi ſit eq̃le in qᷓntitate ⁊ figura ac foꝛ⸗

ma ꝑ oĩia nullo mõ pᷣt impᷣmere verã illã

imaginẽ regiaʒ. ſʒ quia nulla creatura pᷣt

equarideo in qᷓntitate ptãtis ⁊ figura vł
foꝛma deitatis.& nõ pot facere aiam niſi
de? ſolus ad imagine dei. Scda ðꝛ rõ ſcʒ
cõditõis ĩmoꝛtalis qꝛ ania rõnalis eſt in

coꝛruptibilis ⁊ ĩmoꝛtalis. vt dic phs.iij.

de anĩia.⁊ tota etiã ſentẽtia phoꝝ ⁊ theo/⸗

logoꝝ.ſed eſſe incoꝛruꝑptibile nõ põt dare

nili ſol? deus q habet pᷣncipiũ vite eterne

in ſemetipᷣo. Nam nihil agit vltra gradũ
ſue ꝑfectõis ptʒ ꝑ phᷣm. Sicut argentuʒ
nõ pt naturaliter facere auꝝ. nec hõ moꝛ lo.ita nihil pᷣter deum ↄcupiſcat ſʒ oĩa q̃ᷓ
talis põt ꝑ ſe facere qͥd incoꝛruptibile.ſʒ cupit ꝓpt᷑ deũ finaliter cupiat. Vñn Aug.

deus põt creare aiam ꝑpetuã. Tercta
dicit᷑ rõ cauſe finalis.qꝛ ania rõnalis fa⸗
cta eſt ad hũc finẽ.vt ſcʒ deũ cognoſcat et
ſolum ipᷣm ſuꝑ oĩia diligat ex toto coꝛde ⁊
ex tota ania ⁊ ex tota mẽte ſicut pᷣcipitux
Math. xxij.⁊ ſic amãdo deũ poſſideat in
fruitõe btã ꝑpetuo.vt hec patẽt ꝑ Aug.
⁊ magr̃m ĩ.ij.li.di.j.g totũ ſuũ eẽ debuit
anĩa imediate a ſolo deo habere vt ipᷣʒ ſo
lum teneat᷑ ſuꝑ oĩa diligere a q̊ creata eſt.
Ideoq; voluit de ſibi ſoli reßuare ⁊ nul⸗
lſi alteri cõicare creationẽ aĩe.ne aliud di⸗
ligere teneat᷑ ſʒ ſolũ deũ ⁊c̃.O g̊ anĩa hu⸗
mana ama creatoꝛẽ tuũ a quo es. CE
Circa ſᷣm de dei beniuolẽtia quã vicʒ
oſtẽdit erga aniam ĩ creãdo eã. Notãdũ
ꝙ; benigniſſimꝰdeꝰ multipixr oſtẽdit ſuaʒ⸗
beniuolẽtiã ſaluãdi aiam in creãdo ipᷣaʒ
ſicut ptʒ ex plurib ſignis i hmõi creatiõe
ↄſideratis. Pꝛimũ ſignũ qꝛ ſolus deus
aĩam creat.vt in h̊ oſtẽdat ꝙ eam ſibi ſoli
ꝓ hitaculo ſingulani creat ⁊ nili alteri cõ
municat ⁊ vt hõ deum ſolũ ſuꝑ oĩa dili⸗
gat.vñ ⁊ h̊ aie in creatõe indidit vt ĩ nul⸗
o alio qeſcere poſſit niſi ĩ ſolo deo. Jdeo
Aug.li.ↄ feſ. Feciſti dñe coꝛ meũ ad te et
iõ inqetum ẽ donec ꝑueniat ad te ⁊c̃. De
hoc ſatis patuit in pdictis. Scðm ſi⸗
gnum.qꝛ nulla ex materia ſʒ ex nihilo cre
at.ſic ⁊ angelos creauit ex nihilo. Sʒ q̊/
re ex nihilo voluit deꝰ anias hoĩm creare
Rũdet᷑ m Bonauẽ.in.ij.di.xvij.q.j.ar.
ij.vt habeat eẽ ̊ aliqͥd ⁊ ꝑ ſe nata ſit ſub⸗
ſiſtere etiã poſt ſeꝑatienẽ a coꝛꝑe habens
intra ſe fundamentũ ſue exiſtentie.ita ꝙ
nullã materiã habeat ꝑtem ſui in quã ſi
reſolubilis ſʒ ſit ſpũalis ⁊ ĩmoꝛtalis ſicut
⁊ angelꝰ. Bꝛutalis aũt anĩia fundamẽtũ
habet in coꝛꝑe qꝛ educit᷑ de potentia ma⸗
terie ſicut ⁊ caro generat᷑ ex carne ⁊c̃. Jõ
moꝛit᷑ moꝛtua carne.vt ptʒ ꝑ Aug. ⁊ etiã
ꝑ Gꝛego.iiij.diał. In h̊ ergo oſtẽdit᷑ beni
uolẽtia dei erga aiam humanã ad ſaluã⸗
dũ ꝑpetuo eam.⁊ cũ hoc inſinuãs ꝙ ſicut
ania rõnalis eſt creata ex nihilo a deo ſo⸗

qm̃ oĩs creatura ex ſe tendit in nihilũ ſic dicit. Minus te dñe amat qᷣ aliqd amat

2⁊ ·de nihilo facta ſunt oĩa.dicẽte Gꝛego.

nulla creatura pᷣt dare eſſe ꝑpetuũ ſʒ ſol

qðð nõ ꝓpter te amat. Terciũ ſignũ. qꝛ
oꝛganiſato iam coꝛꝑi infundẽdo eã creat

Dominica. VIII. p

vt dicit Augꝰ.⁊ ↄcoꝛ.phi ⁊ theòlo. vñ.ij.
de ania Ariſto.dicit.Ania eſt actꝰcoꝛꝑis
oꝛganici phiſici vitã habẽtis in potentia
Quare ſ̊ niſi vt inſinuet nobis de bonꝰ
ſuã beniuolẽtiã qᷓ aiam creãdo infundit
ſimł ⁊ infundẽdo creat ꝓut dicit Augu.

Et h idcirco vt oia mẽbꝛa coꝛꝑis ſił ani⸗/

mãdo obliget ad ſibi ſeruiendũ a q̊ h bñ/⸗
ficiũ vite ola acceperũt ⁊ ſic nullũ mẽbꝛũ
hois ſeruiat diabolo ꝑ pctm. Vñ magr̃ i
hj. di. ]. dicit. Fact? eſt hõ vt ſeruiret deo ac
frueret᷑ deo cui fuire regnare eſt. Bec ille
Et ſic patʒ qñ creat᷑ ania qꝛ nõ niſi oꝛga⸗
nilſato iã coꝛꝑe qð pᷣm Aug. ſuꝑ Joh. fit

o ↄceptõne.xlvj.die. Quartũ ſignũ qꝛ

intra coꝛpus oꝛganiſatũ non extra alibi
aiam de creat.vn ſᷣm Bonaué.in.ij. di.
xviij.q.ij.arti.ij.ac alios doct᷑.notabilis
vᷣtitur hec BAQueſtio. vtrũ ſcʒ aĩa
bũana intra coꝛpꝰvł extra ſit creata ⁊ cre
ari habeat ſucceſſiue.an ſił om̃s anie ſint
create.ſicut angeli ſił ſũt creati a pᷣncipio
mũdi.Et rñũdet Bonauẽ.di.ꝙ ſicut do⸗
cent oẽs ſcti doct᷑. ⁊ catholici Aie hüane
nõ ſunt ſił create ſed ſucceſſiue creant᷑ ĩ ſu
is eoꝛpibe. Et h̊ inqͥ t adeo certũ eſt ꝙ nõ
licet alicui ð hoc dubitare eo ꝙ hoc dictat
etiã autoꝛitas ſcpᷣture. Nã pᷣs.dicit. Qui
finxit ſingulatim coꝛda eoꝝ. glo. exponit
id ẽ aias.ꝗᷓ anie ſingillatim facte ſũt ⁊ ſuc
ceſſiue ſicut ⁊ coꝛꝑa eaꝝ. Itẽ Aug.libᷣ.de
eccłHaſtics dogmatibs.ca.xvij.dic ſic. Ani
mas hoĩm dicimꝰ nõ eſſe ab eterno inter
ceteras intellectuales naturas. vt plato
finxit. Nec ſimł a ↄſtitutõe mũdi creatas
ſicut Oꝛigeñn.finxit. Sʒ ſunł creando in
fundunt᷑ ⁊ infundendo creant᷑. Hec ille.

Iteʒ ratio ad id ſᷣm Scotũ ſuꝑ. ij.di.

xvij.q.]. eſt qꝛ dei ꝑfecta ſunt oꝑa Deut᷑.

xxxij. Sʒ ania eſt ꝑs hois imꝑfecta dum

actu nõ infoꝛmat coꝛpus. q̊ nõ debuit ſic
a deo creari vt haberet eẽ extra coꝛpꝰ. ſʒ ĩ
materia.ſ.in coꝛge.Deniq; in hoc dei be

niuolétia erga alam oſtẽdit᷑. qꝛ ꝑ hoc ꝙ in
coꝛꝑe eſt creata ania naturale habet indi

tam inclinationẽ ad eſſe in coꝛge adeo vt
pena ſit ſeꝑari eã a coꝛꝑe ex hoc foꝛtiꝰdeſi
geret hõ reſurrectionẽ futurã i coꝛge glio
ſo ⁊ laboꝛet ad obtinẽdũ bñnfaciẽdo ⁊ oꝛã

oſt penthe.
do ac de pctis penitẽdo. Itẽ qꝛ ſic aĩa añ
coꝛpꝰpᷣcedente vſum liberi arbitrij nõ hʒ
nec meritũ nec demeritũ.⁊ ſic nõ hʒ etiaʒ
deliberationẽ veniendi ad coꝛpꝰ ⁊ ꝑ ↄñs
nullã habʒ culpõ actualẽ in hoc ꝙ le vnit

coꝛꝑi a qͥ ↄtrahit maculã oꝛiginalis cul/

pe.Si em añ coꝛpꝰ creata eẽt vł extra coꝛ
pus haberet hmõòi actũ aliquẽ vel ꝓpꝛiã
opꝑationẽ. ⁊ ſic ꝑ ↄns deliberãdo venire
ad coꝛpꝰcoꝛruptũ actualiter peccaret.ac
ꝑ ↄns demereret᷑ puniri pena ſenſus poſi

tiua. In hoc &̊ hñ nobis de ꝓuidit. Hec

ex Bonauẽ. Sco. Quintũ ſi

n um beniuolęẽtie dei eſt qꝛ ꝓpter peccata
7

oĩim aniam creare nõ ceſſat. Nã poſito
caſu ꝙ aliqͥ adulterent᷑ vel foꝛnicent᷑ nihil
ominꝰetciã tales ſepe cõcipiunt ⁊ generãt
filios ⁊ filias.⁊ ſic etiã illoꝝ anias deꝰ cre
at ⁊ infundit licʒ pctã adulterãtiũ odiat.

Et ſᷣm Bonauẽt. In hoc multũ laudabi

lis eſt (inqͥt)bonitas diuĩa eo ꝙ bñficium

iſtud qð diſpoſuit fuare vel ↄtinuare nõ
immurtat nec interrũ pit ꝓpter pctã hoim

Vnñ cũ aiam infundit talib nõ ↄſiderat
viciũ ꝑentũ.ſed naturã. Hec Bonauen.

Itaq; de bonꝰetis tales anias in pecca.

tis natas.⁊ ſic oẽs vult ſaluare.patʒ de ce
co nato. Sextũ ſignũ qꝛ ſiłlitudinis di
uine imagine decoꝛat qð eſt maximi ho/⸗
noꝛis.vtpote regie dignitatis. Septi⸗

mũ qꝛ eternã ad btitudinẽ creatvt de iſtꝭ

Duobo tactũ eſt in pᷣmo articulo. ⁊ adhuc
tanget᷑ in.iij.ar.ſequẽti. O ̊ hõ agnoſce
dei beniuolẽiã ⁊ charitatẽ erga te ⁊ redi
lige ac gras age. Circa terciũ g
de bñ ficij ipᷣiſcʒ creatõis anie regratiati

one qſtio vtilis eſt eibus ſcʒ Quõ ⁊ deqͥ
bus tenet᷑ vnaqq; aia humana regratia⸗
ri ðo ĩ bnficio creatõis aiaꝝ vt ſic mereat᷑

gram ⁊ głiam. qm̃ vt Gꝛego. dicit. Nõ ẽ
dign de dandis qͥ nõ agit grates de datꝭ
XZd qð notãdũ eſt ꝙ qͥlibet fidelis hõ dʒ
gratias agere deo ꝓ ſue aie creatioe pᷣſer⸗

tim de bñficijs. vij. Pꝛimo qͥdẽ ꝓpt᷑ na

turalia dona nobilitatꝭ eẽntialis.qꝛ quã
to ania qcunq; creata ẽ no bilioꝛ pᷣ alia tã
to ad maioꝛẽ gratitudinẽ obligat᷑ Gꝛeg.
in omeł. Quãto creſcunt dona tãto ⁊ ro/⸗

nes ceſcunt donoꝝ. Querit᷑ gratia bꝰ

—

vtndeus
loglneſe
liiden
toneglie
niswrinen
aginellg
hotegcuti
cußdital
Heemag
Norhich
bumanee
inröyeör⸗
gteg ſolod
dei tos
tumerpte⸗
Aead biit
deſeaeſte
ttijinpic
Fucon
(cölter g
Augri
dei Bnd
ſoſtenae
matoſit
naripot
dielget
Sedco
Pterſoli⸗
nes cath
pore H.
lqugles
nihloꝛſe
dilt On
Apoſte
eſtqie
ipori
ſiquengk v
clencioſt
gen Bone
hreeſterln

locinepti

ſegngltar
uurdeipor
ane fegis
ſinezſeſt
lehnnt⸗
Nans ſa
hecbus 1
umini
ettre

the.

geſtnina
rdimnöh,
enohzetiaz
rois
hocgleynt
gnalsscul⸗
kemmce
e wi
fido venie
eccaret, 4
ſenluspoli
niclt Hei
Quintüſ
erpeckats
Hipoſi
ntuhil
enerit
5dee
jodiat.
ludadi⸗
Nktum
nuare do
paidoimn
ſcenn
Bonaver.
1s inecea
nepahdete
leucinis d
. Ooynn
ruyrdeit
lnahn
hoggroſtt
wgart
ina ercug
ieteganun
Ouonẽ
malegtitu,
lenenn
. dun hoe
As dedal,
eisho d
dtigen
,04h
loßnluſs
lot hi⸗
atüronſo⸗,

tgenad⸗

les in eſſentiali nobilitate. Ad qð magr
li.ij.di.xxxij.rñdet di.ca.vlt᷑. ex ipᷣa crea⸗

tione alie alias excellãt in naturalibꝰ do⸗

nis vt in eſſentia.alia alijs ſit ſubtilioꝛ et
ad intelligendũ memoꝛãdũq; abilioꝛ vt
pote acutioꝛi ingenio ⁊ ꝑſpicatioꝛi intelle
ctu pᷣdita ſicut ⁊ in angelis ita foꝛe ↄſtat.
Hec magr̃. Vbi Bonauẽ.circa lr̃am.et
ↄcoꝛ. Rich̊.q.iiij. ⁊ doct᷑.dicũt ꝙ oẽs aĩe
bumane eqles qͥdẽ ſunt in his.ſ. Pꝛimo
in rõne pncipij cauſalis qꝛ om̃s ſunt cre⸗
ate a ſolo deo.⁊ omes ſunt ad imaginem
dei.⁊ om̃s ſunt ex nihilo.⁊ om̃s ſunt q̊n/
tum ex ꝑte volũtatis dei antecedẽtis cre⸗
ate ad btitudint.ſj ꝙ nõ om̃es ſaluantur
defectꝰeſt ex ꝑte hoim. Scðo eqles ſunt
etiã in pᷣdictis modis creatiõis cõiter ſcʒ
ꝙ intra coꝛpꝰoꝛganiſatũ creant᷑ oẽs. Di⸗
co cõiter quia de ania ſoliꝰ Ade dubitat
Aug.vij.ſuꝑ Geñ.ad lr̃am. ⁊.xj.de ciui.
dei. An creata ſit cũ angelis an coꝛpus ⁊
poſtea acceſſerit ad coꝛpꝰ.An ĩ coꝛꝑe foꝛ⸗
mato ſit creata.ꝓpt᷑ qð ᷣm Bonanẽ?.opi⸗
nari põt ꝓ ⁊ ↄtra.Tñn rõnabili? pᷣr(inqͥt)
Dici ꝙ etiã aia Ade creata fuerit in coꝛꝑe
Sed cõiter de oĩbus alijs aniabꝛ hoim
pᷣter ſolũ Adam nec Aug.dubitat ſʒ om
nes catholici ↄſentiũt ꝙ ſint create in coꝛ
poꝛe. Hec Bonauẽ. Tercio omes etiaʒ
equales ſunt q̊ ad pᷣuationẽ oꝛdinis ĩ do/
minio ⁊ ſeruitute. VUñ quo ad hoc Gꝛeg.
dicit. Omes hoies natura pares genuit
Sed poſtea ꝑ peccatũ ſeruitus introdu⸗
cta eſt qñ etiaʒ mulieri dixit deus. Sub
viri poteſtate eris c. qG Pꝛoinde
ſi querat᷑.vn ꝓuenit ꝙ vna ania alus pꝛe
cellentioꝛ ſit eſſentialiter. Rndetur vᷣm eũ

dem Bonauẽ. ⁊ Rich.vbi ſupᷣ. ꝙ pꝛimo

hoc eſt ex ſapiẽtia cõditoꝛis.ſ.dei vt in ta⸗
li oꝛdine pulcritudinis ſicut ⁊ in angeloꝝ
inequalitate ſugioꝝ ⁊ inferioꝝ manife/⸗
ſtetur dei potentia mira ⁊ ſapietia. Nam
⁊ cuna regis pulcrioꝛ eſt ex ſeruoꝛũ diuer
ſitate qᷓ; ſi eſſent omes equales in nobili⸗
tate generis ⁊ diuitijs ⁊ hmõt. Itaq; vo
luit deus faceie nobiliſſimã eſſentialiter
pꝛe oibus alijs aniam xpᷣi.poſt hanc vel
infra animã beate virginis Marie. 2 ſic

vtrũ deus oẽs anĩias humanas creat eq/

buendo dona tam naturalia q; graturra
Scðo pᷣdicta pᷣcellentia puenit etiam ex
parte aĩe quia naturaliter ſic a deo facta
eſt vt vna plus vigeat ingenio ⁊ hmõi q;
alia. Hoc autem videmus quãdoq; eti/
am in ↄtraria cõplexione coꝛpoꝛis. Ter⸗

cio q̊ʒ hoc ꝓuenit exvaria etiã diſpoſitio⸗

ne coꝛpoꝛis minus pᷣncipaliter.quia phs
iij.de aĩa dicit. Molles carne aptos mẽ⸗
te dicimus.Et videmꝰ ꝙ colerici natura⸗
liter ſunt melioꝛis ingenij qᷓ; flegmatici.
⁊ pᷣ colericis ſanguineoſi.Ex oibus iſtis
patet vnde ſit ꝙ aliqui homies ſunt ma⸗
gis apti ⁊ abiles ad artes mechãicas na
turaliter. alij ad liberales. alij ad mathe/
maticas.alij ad phiſicas.alij ad metha⸗
phiſicas.⁊ ſic de alijs. Naʒ ſᷣm phos hoc
dicitur eſie ex varia complexione coꝛpoꝛiſ
Sed theologi dicunt hoc eſſe ex varietal
te anime ⁊ ppncipaliſſime ex deo varie di/
ſtribuente dona ſua. Vtriq; autem bene
reſpõdent.ſed theologi melius quia cau/
ſam pᷣncipalioꝛẽ aſſignant Nam artificiſũ
bonum potius eſt attribuenduʒ arrifici

qᷓ; inſtrumento eius. Hec ex Bonauen.

Ad hec exemplũ habem etiam in euã
gelio hodierno vbi iuxta thema pꝛeacce⸗

ptum xpᷣus dicit. ꝙ filij huius ſeculi ſunt

pꝛudentioꝛes filijs lucis in generatione
ſua. HSed iuxta hoc.ſi quera
tur nũquid ergo coꝛam deo melioꝛ eſt ho
mo qui pꝛecellit pꝛudentia ⁊ ingenio pꝛie
ceteris. Reſpondetur ſᷣm doctoꝛes ꝙ nõ.
quia bonitas homis exgratia dei ⁊ cha/
ritate penſatur ⁊ nõ ex naturalib:. vt qui
habet maioꝛem dei charitatem⁊ gratiaʒ
melioꝛ ſit.vt dicit Berñ.ſuper canti.ſer.
xxviij.⁊ comuniter doctoꝛes. Pꝛopterea
chꝛiſtus dicit ꝙ filij ſeculi ſunt pꝛudentio
res.hoc eſt ſeculi huius ſectatoꝛes. pꝛe fi/

lijs lucis id eſt pꝛe ſpiritualib viris. Sʒ

hoc nõ dicit ſimpliciter.immo addit ĩ ge
neratione ſua. hoc eſt in genere naturali⸗
um donoꝛum. Nam pꝛudens ſimpliciter
eſt qui conſiderat vltimum finem ſcʒ de⸗
um.quod facit homo ſpiritualis.ideo fii/
lqͥ ſeculi pꝛudentioꝛes dicũtur tmmõ bſᷣm
q̃d. Exẽpluʒ ſᷣm Bedã videmꝰ ꝙ bubo.
noctua.⁊ mus.meliꝰ vidẽt i nocte qᷓ; nos

2ſequenter alias pᷣ alijs oꝛdinate diſtri/ homies.tũ ſimpłe nos videmꝰmeliꝰ illis

2

Dominica.x.poſt penthe.

Sic in ꝓpoſito ex dictis patʒ ꝙ hõ debet uit dum ei honoꝛ mũdanꝰcũ gaudio plej

gratias agere qᷓnto factus eſt a deo meli/ bis exhiberet᷑ aſcẽdenti in hierm. Scoo

oꝛi ingenio mẽoꝛia intellectu ⁊ ſic de alijſ docuit vt pctã noſtra recognoſcamꝰ ⁊ eo⸗
⁊ plus ſeruire de.. Scðo tenet᷑ homo rum gꝑicula ac dei vindictã q̃ debet᷑. ideo
ania gras agere ꝓpter imaginis hono/ flendo xpᷣs dixit. Quia ſi cognouiſſes et
rem ⁊ ſiłitudinis diuĩalis. Nã in hoc pꝛe tu ſcʒ fleres.penitẽdo de peccatꝭ.ꝓ qᷣbus
cellit creaturas iſtas inferioꝛes ⁊c. Ter ſi nõ penitueris perire habebis. Tercio
cio ꝓpter potentiaꝝ anie dignitatẽ in acti vt locis ſacris reuerẽtiã debitã exhibea⸗

3 bus ſuisꝛ pſertim in bonis ac meritoꝛijs mus.ideo aſcẽdit xpᷣs in templuʒ ⁊ eiecit
ſcʒ qꝛ dedit de bene velle ei ⁊ facere vide vendẽtes ⁊ emẽtes di. Scriptũ eſt domꝰ
re audire. ⁊ ſic de alijs ſenſib interioꝛibꝛ mea domꝰ oꝛõnis vocabit᷑ ⁊c. De his in
2 exterioꝛiby. . Quarto ꝓpter aſſiłationẽ In illo trꝑe (euãgelio cuiꝰſequit᷑ textꝰ.
. immoꝛtalitat⸗ angelicalis vt ſi imꝰ ſic an⸗ Cuũ appꝛopinqret ihſᷣs hieroſolymã vidẽ
geli dei in celo Math. xxij. Qulinto ꝓpr᷑ ciuitateẽ fleuit ſuꝑ illã di. Quia ſi cogno⸗
duplicẽ głiam felicitatis eternalis.quia uiſſes ⁊ tu. Et qͥdẽ in hac die tua q̃ ad pa

in coꝛꝑe ⁊ ania gloꝛificabit᷑ hõ poſt reſur

rectionẽ. Sexto ꝓpter libertatẽ arbitrij

vertibilis.qꝛ ſemꝑ in vita iſta põt a ma⸗
lis verti in bonũ vt poſſit ſaluari.qð ma
gnum eſt. Septimo ꝓpter amoꝛẽ xpᷣi et
redemptiõis donũ appciabilis. qꝛ ania
hoĩs tanto pᷣcio ⁊ amoꝛe extitit digna ex
Dei dono ſpeciali vt xpᷣi ſanguie redime⸗
retur. O 8 anĩa recognoſce hec de teipſa
2 age gratias deo vt teneris. Exemplũ
legit᷑ in ſo eculo exẽploꝝ.qꝙ q̃daʒ vᷣgo gra

„

tias deo agẽs de hmoõl bñficijs ꝓmeruit

a deo vt tꝑalia miraculoſe multa donarẽ
tur. ac ſpõſus nobiliſſim eã deſponſaret.
Quedaã etiã ꝑſona notabilis mihi ofeſ/⸗
ſa ẽ ꝙ ꝑ hmõi gratiaꝝ actiões mirabiles
ↄſolatões diuinas ſolito ſenſit in ania. et
ꝙ qñ talia dimiſit.gr̃am ↄſolatõis illius
Diuine ꝑdidit ⁊ Rogemꝰg̊ dñm ⁊cc.
HhHiſica.ix.ſermo.j.ſcʒ iuxta euãgelium
de fietu xpᷣi.⁊ de templi honoꝛe applican
do de aie hoĩs diuiali inbabitatde.

Wmape⸗

dĩßs hieroſolymã videns ci/

uitatẽ fleuit ſuꝑ illam Zuc. tibi affutura.⁊ tu ſu ꝓple fleres. vt ptʒ per

rriilrv. ⁊ in euãgelio hodierno.
XYbßs dñs volens noſtrã ſalutẽ docet in h
eud gelio valde vtilia documẽta exẽplo ſi
mul ⁊ verbo. Pꝛimo qͥdem vt vana huiꝰ
mũdi gaudia nõ curemꝰſʒ potiꝰ ad fletũ
ſcʒ ſalubꝛẽ ꝓ peccatis ⁊ ꝑiculis dãnatõis
operã demus vt ſic euadam. Jõ xpᷣs fle

cem tibi.nũc aũt abſcõdita ſunt ab ocuł
tuis.quia veniẽt dies in te ⁊ circũdabũt
te inimici tui vallo.⁊ circũdabũt te ⁊ co⸗
anguſtabũt te vndiq; ⁊ ad terrã ꝓſternẽt
te ⁊ filios tuos qͥ in te ſunt.⁊ nõ relinqnt
in te lapidẽ ſuꝑ lapidẽ eo ꝙ nõ cognouerꝭ

tempꝰ viſitatois tue. Et ingreſſus in tẽ⸗

lum cepit eijcere vendẽtes ⁊ emẽtes ĩ i⸗
lo dicẽs illis. Scriptũ ẽ qꝛ domꝰ mea do
mus oꝛõnis eſt.vos aũt feciſtis illã ſpelũ
cam latronũ. Et erat docens q̃tidie in tẽ
plo Lu.xix. Juxta h̊ eua ngeliũ tria my
ſteria ſunt declaranda ꝓ B ſermone.
Sigei de ihu xpᷣi lacht ymatoe.
Scõm de tẽpli dei honoꝛatöe.
Terciũ de habitaculi nr̃i adamatiõe.

Pꝛimũ ptʒ in pᷣncipio. Scðm ibi. ingreſ

ſus in templũ ⁊c. Terciũ ibi. erat qͥtidie
in tẽplo. J Lirca pᷣmũ de fletu xpᷣi
vel lachꝛ ymatõe.qꝛ dicit euãgeliũ. In il⸗
lo tge.ſ.in anno.xxxiij.etatis xpᷣi ⁊ pᷣdicaK
tionis ſue tercio anno in die palma ꝝ.cuʒ

aſcẽdebat in hierem ad patiendũ videns

ciuitatẽ fleuit ſuꝑ illaʒ.⁊ tam abundãter
vt verba integra pᷣ ſingultib ꝓferre non
valeret.ſed curtata verba diceret. Quia
ſi cognouiſſes ſcʒ mala ꝓpter peccata tua

Gꝛego. ⁊ Lyrã. Et qdem in hac die tua

F Lyra. id eſt modico tempe in q̊ facies vo

luntatẽ tuã.ꝗ ſcʒ dies eſt ad pacẽ tibuſ. cõ
ceſſa.⁊ iõ nũc gaudes.vñ ſubdit. Nũc ãt
abſcõdita ſunt ab oculis tuis.ſ.illa mala
tibi ĩminẽtia.qꝛ venient dies in te.i.con/⸗

tra te. ⁊ circũdabũt te inimicitui.h̊ eſt ro⸗

Heniva
go mole
cane
Anguſtia
neerit.
beloct
deſtwie
doiheie
coenon
(uitatit
ſeititie
tucrtren
filoafae
fomanit
tus euen
infonde
iulem
Putatih
ſenedlfie
Minoted
crat, d
Aluarie
lnqud!
nnſale⸗
lgtis,
Ete
verst
liſtie
legppe
1pea
lediſar
Yore
Bemd.
Pune
mdoſg
peenii
ſerethe

Ygl
ſcäßn
lloſcg
llligteſ
inſiplon
hackplo⸗

utmſe
uhoöna

finbo⸗

Arön

be.

igaucole
S00
ſeamreot
dehe. ige
D
in qbus
bis. Dero

ki abibea

oliz: aect
tüeſtdonn⸗
Debisn
gnttert
ymiyidil
ſicogno⸗
ao0/
a oal
nichbi
tret 0o
Oſtena
tnnönt
Nenden⸗
Gin tir
eninbiic
mede
ts liͤſpen
gciein
üun
amon⸗
maoe.
de.
dungthe
biarin
ni eſautt
iei N
löithu
epalma,
münin

1 Krphh

niſund,

mithiſe⸗

—

dt ſitn
G4H

manivallo. hoc ẽ p̃m catholicon.i.aggere
2 mole terre erigit᷑ in vrbis obſidione.

t coanguſta bũt te vndiq; intãtũ ꝙ pꝛe
anguſtia famis mulieres filios ꝓpꝛios co
mederẽt. vt refert Joſephꝰ li.de iudaico
bello Et ad ter.ꝓſter.te muros ⁊ edificia

„

deſtruẽdo ⁊ in terrã deijciẽdo.⁊ filios tu⸗

os.i.hoĩes occidẽdo ⁊ ſic in terrã ↄculcã⸗
do. ⁊ nõ relinqnt ĩ te lap.ſuꝑ lap.qꝛ pꝰqᷓ;
ciuitatẽ totã deſtruxerũt romani ⁊ receſ⸗
ſerũt: tãdẽ iudei qͥ in ſpelũcis ⁊ ſiluis la/⸗

tuerãt redierũt hierlm ⁊ ceperũt venera⸗
ri loca ſacra voleñ.reedificare.qð audieñ
romani miſerũt Heliũ adrianũ qͥ fundi/⸗
tus euertit eã.ita ꝙ lapis ſuꝑ lapidẽ etiã
in fundamẽto nõ remãſit vel modicũ qͥd
tale mãſit.qð aũt modicũ eſt ꝓ nullo re⸗

putat᷑.ij. phicoꝝ.Tñ Helius adrianꝰpo

ſtea edificauit iuxta locum pᷣſtine hiertm
minoꝛẽ ciuitatẽ ⁊ nõ in eodeʒ loco q̊ pus
erat.qð patʒ ſᷣm Bꝛego.ex hoc qꝛ mons

caluarie vbi crucifixus eſt dñs.⁊ hoꝛtus
in quo ſepultus ẽ.q antea erãt extra hie⸗

ruſalẽ ciuitatẽ. modo ſunt in medio ciui/
tatis. Pꝛioꝛ illa hierm fundit eſt euer
ſa.Et cãm ſubdit xpᷣs d. Eo ꝙ nõ cogno

ueris tp̃ᷣs viſitatõis tue.i.cognoſcere no⸗

luiſti ex malicia tpᷣs q̊ venit xpᷣus viſitare

te apparẽdo in carne⁊ miracula faciendo
2 pdicando in te ſʒ magis ipᷣm ⁊ fideʒ eiꝰ
ac diſcipulos ꝑſecutꝰes vſq; ad moꝛtem.

Notandum geſt hic ꝙ ſicut Chꝛyß. ⁊
Berñ.d.legit᷑xpᷣs frequẽter fleuiſſe ſʒ nũ
qᷓ; riſiſſe vel ſaltem leuiter ſubriſiſſe. In q̊ᷣ

2 nos ſcʒ docemur ꝙ flere debemꝰ potiꝰ iĩ
hoc mũdo tãqᷓ; in valle lachꝛ ymaꝝ ⁊ mi/⸗

ſerie.⁊ hoc ꝓ peccatꝭ ꝓpꝛijs ⁊ alienis ac ꝓ

aniaꝝ ꝑiculis qᷓ; gaudeamꝰ vane.quia ex

trema gaudij luctꝰ oc. Pꝛouer.xiiij.
Sʒ quotiẽs xpᷣs fleuiſſe legat᷑. Aduer⸗

tẽdũ ſᷣm Holcot.ſuꝑ li. Sapᷣ.lec.lxxxviij.
Alioſq; ꝙ pᷣcipue.vij. Pꝛĩo ĩ infantili na⸗
tiuitate Sap̃. vij. Pꝛimã vocẽ oibꝰſilem
emiſi ploꝛans. Sicut em̃ qͥlibet puer duʒ
naſcit᷑ ploꝛãdo dicit a.⁊ puella e.qꝛ deplo
rant miſeriã quã induxit Adã 2⁊ Euaad
quã hõ naſcit᷑ in pctõ oꝛiginali. Et qͥ ad
prlioꝛatũ etiã xpᷣs ſiłis fuit alijs.tñ diſſiłis

fuit in hoc ꝙ ſine pctõ ex virgine natꝰ eſt.

ſec ex rõne voluit ploꝛare ꝑ deliberatã ele

ctionẽ. quia ⁊ tunc ita ſapiẽs erat ſiẽ nũe
eſt in celo.fleuit ̊ nõ ſicut alij pueri neceſ
ſario ſʒ voluntarie. Et hoc ideo Pꝛimo
vt oſtẽderet ꝙ veꝝ coꝛpus hũanũ aſſum⸗
pſerit.Scðo vt exẽplo ſui lachꝛymas pe
nitentib cõmẽdaret.vnde ſicut xpᷣo nato
⁊ ploꝛante angeli exultabãt ſicut vt Ber᷑̃
ſuꝑ cañ.dicit. Lachꝛvyme inqͥt penitẽtiuʒ
vinũ ſunt angeloꝝ. Tercio ploꝛauit xpᷣs
quia naſcebat᷑ in mũdũ vbi eſt habitatio
beſtiaꝝ ⁊ hoĩm moꝛtaliũ a ꝑadiſo terre⸗
ſtri eiectoꝝ qᷓtinꝰdoceret nos flere ð amii
ſione ꝑadiſi ⁊ flendo deſiderare celeſtẽ pa
radiſuʒ.tales eĩ btĩ qͥ lugẽt q. ↄſo. Mat.
v. Scðo xps fleuit in circũciſione ſicut
⁊ alij pueri ꝓpter doloꝛem quẽ tunc ſenſit
Hebꝛeo.j.Hebuit ꝑ oĩa fratrib aſſiłari

——

oliit ale tc p̃n ſlere vt ⁊ verã paſſi⸗

bilẽ carnẽ in ſe oſtẽderet ⁊ cũ hoc doceret

nos deflere coꝛruptionẽ carnis qua ꝓni

ſumꝰi malũ omi tꝑe ex peccato oꝛiginali.
Vñ pᷣſertim hõ carnalis qͥ nõ tenuit de⸗
bitã caſtitatẽ debet flere ⁊ coꝛpꝰcaſtigare
vt ſic extinguat ignẽ ↄcupiſcetie ſicut do⸗
cet apłs.j.Choꝝ.ix. Tercio fleuit ĩ hie
roſolime ciuitatis cõpaſſione.vt in h̊ euã
gelio.vbi dicit᷑ notã ter ꝙ xpᷣs fleuit ſuper
ciuitatẽ nõ ſuꝑ villaʒ.⁊ hoc ſᷣm Builhel.
lugduñ.ideo.quia in ciuitatib plꝰabun/
dant pctã ⁊ plus regnãt ꝑicula dãnatio/
nis ſcʒ diuitiaꝝ male acquiſitões. delicie
carnis.gule.taberne.vani oꝛnatꝰ mulieꝝ
⁊ ocia.ac ꝑ ↄñs luxuria.⁊ iniuſticia ac q/
qᷓ; vicia.ſed in villis minꝰhabẽt eſſe talia
peccatoꝝ ꝑicula. ⁊ caro ↄtinuis laboꝛib⸗
plus atterit᷑ ⁊ domat᷑. In hoc fletu ꝗ̊ᷓ ſuo
xpᷣs docet nos deflere ꝓximoꝝ pctã ⁊ dã⸗
natõis ꝑicula. Quarto fleuit xp̃s i La
zari reſuſcitatõe.vt ptʒ Joh.xj. In q̊ do⸗
cemur ꝙ ſi a moꝛte pcti nos volumꝰ reſu⸗
ſcitari advitã gratie ⁊ tandẽ glie debemꝰ
flere lachꝛymis pnie. Vnð de pe. di.j.S.
Iteꝝ opponit᷑ in fi. Augꝰ.dicit. Sciat ſe
culpabiliter duꝝ qui deflet dãna tꝑalia ⁊
moꝛtẽ amici ⁊ doloꝛẽ pctis nõ oſtedit la⸗
chꝛymis. Quinto fleuit in Jude ꝑdi⸗
tione. vt patʒ Johᷣ.xiij. Turbatꝰeſt ieſus
ſpũ ⁊ dixit. Amen dico vobis quia vnus
veſtrũ me tra.vbi Augꝰ. dicit. ꝙ lachꝛy⸗
matus eſt ihs. ⁊ in hoc doet ꝙ debemꝰ

flere ſuꝑ caſu hoim ⁊ pᷣſertim pᷣlatoꝛũ ac
clericoꝝ ⁊ religioſoꝝ.qꝛ taliũ caſus in pec
cata ſũt giculoſioꝛa.vt ptʒ ꝑ Chꝛyſo.dicẽ
tem LL ꝓſicut coꝛ ⁊ ſtomachſic et
caput ſi ſana fuerint totũ coꝛpꝰ ſanũ erit.
illis aut languẽtiby cetera mẽbꝛa dolent.
Dic eſt de pᷣlatis ⁊ viris ꝑfectis ac ſpũa⸗
libus qꝛ ꝑ eos totꝰpplłs vᷣbo ⁊ exẽplo re⸗
git. Caput em ⁊ coꝛ ſapie locus eſt.ſic ⁊ p
ib yteri ⁊ pᷣlati dũt eſſe receptacula ſapie.
3 tẽ ſicui(inqͥr)ſtomachꝰ decoquit cibuʒ ĩ

eipo ⁊ ipᷣm ꝑ totũ coꝛpus trãſfert ⁊ diſꝑʒ

git.ſic ſacerdotes ⁊ viri religioſi accipiũt
cibi.i.ſermois diui ſclam ꝑ ſicpᷣturas a ðo
⁊ eã in ſe bñ tractãdo mete decoq̃ntes ac
ruminates ⁊ ꝑ exeplũ bõe vite diſꝑgẽtes
eã vniu erſo ppło ſubmiſtrãt.⁊ ſic varie ꝑ
ſone vᷣbũ ði varioꝰ tãq; ex ſuſcepto ⁊ ſub
miſtrato cibo nutriũt᷑ Exẽpligra.id qð ð
cibo ſuſcipit iecur fit ſanguis.qð ſuſcipit
fel efficit᷑ fel.⁊ qð aſcẽdit ĩ pulmonẽ efficit

flegma.qð aũt in muliere dirigit natura

in mamillas efficit᷑ lac.⁊ ſic de alijs. In ꝓ
poſito ſic eſt ꝙ verbũ ſacerdotꝭ vel pᷣdiea⸗

toꝛis in eccłia xpᷣiani vario mõ ſuſcipiũt

uertendo in ſe ſᷣm ꝓpꝛia coꝛda.ita ꝙ ali/⸗
bus fit ad vitã in xpi ſanguie in coꝛde et
iecoꝛe geſtato iugi meditatõe.Alijs autẽ
vt ꝑuerſis fit q̃ſi fel amaritudis ⁊ ire. In
alijs fit flegma expuẽdũ ꝑ ↄtẽptuʒ. ita ꝙ
nec volunt audire verba dei a pᷣdicãtibꝰ.
Sʒ in alijs vt in bonis ſimplicib fit q̃ſi

lac dulciſſimũ ad nutrimẽtũ anie. Vnde

hoꝛtat᷑.j. Pet᷑.ij.Lc cõcupiſcite vt in eo

creſcatis in ſalutẽ.⁊ ſic patʒ ex hmoi ver/ P

bis Chꝛyſo. ꝓpoſitũ. Sexto fleuit xpᷣs
in oꝛõne ſcʒ quãdo in monte oliueti oꝛan

do ſanguinẽ fudit LZu. xxij. Et ſm aliqs
rõnabüliter extimari pᷣt ꝙ tũc etiã lachꝛy⸗
mas in tam foꝛti oꝛõne fudit nec dubiũ ẽ

ꝓpter timoꝛẽ naturalẽ ſicut videmꝰ⁊ in oĩ

bus hoibus moꝛti adiudicãdis.⁊ ipᷣe aſ⸗
ſimilatꝰ eſt fratribꝛ Hebꝛe.j.& fleuiſſe tũc
ꝓbatur. In hoc docẽs nos vt cũ lachꝛv/
mis foꝛtiter oꝛemꝰ in temꝑe pᷣſertim tẽta⸗

tionis. VUñ ⁊ tunc monuit diſcipulos di.
Vigilate ⁊ oꝛate ne intre.in ttta. Se/
ptimo in moꝛte Hebꝛeo.v. Cũ clamoꝛe

valido ⁊ lachꝛvymis offerens ſe deo patri
oꝛauit ⁊c. In quo vocuit nos vt i temꝑe

ominica. IX. poſt penthe.

moꝛtis oꝛemꝰdeo nos recõmẽdañ. O er
go peccatoꝛ diſce hmõi fletus exẽplo xpᷣi
vt ſalueris. M%O Lirca ſcom de te⸗

eld Honoꝛatoe qð docet xpᷣs in euage

o exẽplo ⁊ verbo. Nam ðꝛ ꝙ ingreſſus ĩ

templuũ pᷣmo qͥdẽe ad tẽplum iuit.quia vt

dicit Chꝛyb.ꝓpꝛiũ erat boni filij vt ſcʒ ve

niens in hierim Rne ad domuʒ curreret

ſui patris ſcʒ ði.Tu ergo imitatoꝛ xpᷣi fa⸗

ctus cũ in aliquã ingreſſus fueris ciuita“

tem Rns ante oẽm actum ad eccłiaʒ cur⸗
ras.
mũdialia negocia ibi fieri ꝓhibuit ⁊ eie⸗
cit emẽtes ⁊ vendẽtes di. Scriptũ eſt ſcʒ
Eſa.lvj.domꝰmea domꝰ oꝛõnis eſt.vos
aũt ⁊c.ſᷣm Lyrã.Per hoc xpᷣs inſinuauit
ꝙ oẽs mali qui deũ⁊ eiꝰtemplũ nõ hono
rant vt debet ſed offendũt in gehẽnã ſũt
eijciendi ⁊ a celeſti tẽplo excludendi. Sʒ
qm vt ait apłus.j.Choꝝ.iij. Templũ ði
ſanctũ eſt qð eſtis vos.ſ.xpᷣiani. Si quiſ
aũt vio.tem. diſꝑ.illũ deꝰ. Ideo q̃ſtio h̊
occurrit. quõ debeat homo ſeipᷣm ꝓ dei
habitaculo honoꝛabuiter ſeruare ⁊ inuio
labiliter habere. Ad hoc notãdũ ẽ ꝙ ipfe
ꝓpꝛietates hoĩis quib deus ipᷣm creauit
7 fecit oſtẽdũt ad que teneamur noſipᷣos
ↄſeruare ipſi deo ꝓ habitaculo ſctõ. Ni⸗
mirũ ſi querit᷑quid ẽ hõ.Ad hoc due dã
tur diffinitões ſcʒ. Vna phica quã ponit

Poꝛphir de vli di. Hõ eſt anial ronale

moꝛtale.⁊ addit di. Sumꝰ ei rõnales vt

Dij.ſʒ moꝛtale additũ ſeꝑat nos ab illis.

Sed hec phica diffinitio habet defectuſ
imo ꝗ? nõ competit oibus indiuiduiſ
hũanis. Naʒ dns ihs ⁊ brã virgo maria
nũc ĩ celo coꝛꝑe głioſo regntesſũt hoies
⁊ tñ nõ fũt moꝛtales ſʒ imoꝛtales. ſic erit
etiã de oĩbus hoibus poſt reſurrectioneʒ
ꝙ erũt ĩimoꝛtales.Scðo hec diffinitio de
ficit quia nõ facit mentionẽ niſi de cauſa
hoĩs materiali ⁊ foꝛmali.Sed de cã effe/
ctiua que eſt deꝰ. q eſt deus creans aiam
hoiĩis ex nihilo. Iſta diffinitio nihil dicit
quia ph̊i nõ intellexerunt creatione.imo
Dixerũt ꝙ ex nihilo nihil fit.vt patʒ.j.phᷣi
coꝝ. Deniq; nõ dicit aliquid de cauſa fi⸗
nali homĩs.ſ.de btitudine.nec mirum q:
cognitio phoꝝ licʒ aſcenderit vſq; ad no

nũ celum qð vocauerũt pmuʒ mobile. tij

cõo q̊ʒ xpᷣs honoꝛauit templũ cuz

celun
ginls ee
NX
bedlog
tuls. .
Ghirſ
ttudin
Ceatura
guigach
noine
urdifte
gletün

oſcenea
lis velcl
deilmnag
Mlturan
Ericka⸗
moded
oepe
moq
lgpon
turaa
taſug
Sc
ſocil
ſgaur
ſeßzn
oling
honool
ſerer in
76 bota
Duthn
hleg
lenn
kentie ſg
ideun
niea de
husſls
Cltione
neum
ſicoave
llusim
luciti
ſncphon
mani⸗

e.

lgi,OcAr
aiplo pi

Gͤndete
zin ige
ingeſtsi
ir q t
ſiare

ant

topröiſi
s autta
lazar
nolüaz
ler eie⸗
cſt ſq;
eſ pos
uaut
hono
niſi
S
wädi⸗
Scgec
daſtab⸗
znpdei
retinuio
ig ip
n gaut
r nolihos
ſcö, Ki
Nedue di
nialfonne
fonales
4b As.
8 dchenn
täudt
no nunt
fürhois
lo. ent
ectonej
fnmode
jde uſa
wiͤſſi
sianm
bl de
hopeind
Ulung
An

ad celum empyreũ quod eſt locus btĩtu⸗
dinis eoꝝ cognitio nequiuit ꝑtingere.
theologica que eſt optima ⁊ ſine defectu
talis. Homo ẽ creatura rõnalis ad ima⸗
ginẽ ⁊ ſiłitudinẽ dei facta ⁊ ad eternã be⸗

atitudinẽ oꝛdinata. In hoc em̃ ꝙ dicitur

creatura deſignat᷑ cauſa effectiua a quo ẽ

Qquia a creatoꝛe deo. pᷣs. Ipe fecit nos et
nõ ipᷣi nos. In hoc ꝙ dicit᷑ rõnalis.nota/

tur differentia ab angelo. quia angelꝰ eſt
quedã intellectualis creatura quia intelli
git ſimł multa ſine diſcurſu rõnis. tñ pꝛo
pꝛie nõ dicit᷑ rõnalis. Sed homo rõnalis
