in fide tepidũ.vt dicit Augꝰ.⁊ patuit S.
Pied hoꝛã expectauit xpᷣs qua regulꝰ in
lde plenius ↄfirmaret᷑ ⁊ ſic ſanitatẽ anie
⁊ coꝛꝑis mereret᷑.O qᷓ; multi etiã nunc ſi

miles ſunt qui di. Quis ſcit ſi vera ſunt q̃

pᷣdicant᷑ de ꝑadiſo celeſti.de inferno. ⁊ ſie

venit xpᷣs niſi de celo. Item ſpũſſctũs vn
de venit niſi de celo qui hec oĩa que ſunt
fidei edocuit ꝓphas apłos ⁊ ſanctos ali⸗
os.ergo ⁊c. Scðo ꝓpter penitẽtie ꝑfe⸗
cte ſignationẽ.naʒ febꝛis ſanari poteſt eti
am naturali medicina. pᷣcipue ſeptẽ mo⸗
dis.aliquãdo ſudatione.aliquãdo vomi
tu.aliquãdo minutõe.aliquãdo abſtinẽ⸗
tia ⁊ ieiunio.aliquãdo purgatõe.aliquã⸗
do amare medicine potõe.aliquãdo ſom
ni digeſtione. Sic ſpũ aliter peccatũ ſana
tur ꝑ penitentiã ꝑfectam q̃ conſiſtit in ſe⸗
ptem remedijs tanqᷓ; ſeptẽ hoꝛis.⁊ in ſe⸗
ptima cõpleta ꝑfecta ſanitas anie datur

Pꝛimũ remediũ ſeu pᷣ ma hoꝛa ↄtritiõis

ſignificat᷑ ꝑ ſudationẽ. Scoõm ↄfeſſionis
ſignificat᷑ ꝑ vo mitũ.Terciũ reſtitutõis ꝑ
minutionẽ lgn ificat᷑. Quartuʒ ieiunij ꝑ
abſtinẽtiã.Quintũ ſatiſfactõis q̃ eſt cau
ſas peccatoꝝ excidere ꝑ purgationẽ᷑. Se
xtum elemoſyne⁊ remũſſiõis iniurie ſigni
ficat᷑ ꝑ medicine vel herbe amare potio⸗
nẽ.Septimũ oꝛõnis ꝑ ſomnũ in xpo qͥe⸗
ſceñ. Tercio ꝓpter paſſionis xpᷣi repꝛe⸗
ſentationẽ. Nã xpᷣs qui eſt lux mũdi Jo⸗
han.viij.facit diem.xij.hoꝛaꝝ nobis id ẽ
xij.articuloꝝ fidei.Et vt pᷣdictum eſt ꝑ fe
bꝛicitantẽ hunc deſignat᷑ cõſentiens ho⸗
mo in peccatũ moꝛtale.Dicit aũt Berñ.
ſuꝑ cañ.ſermõe. xliij.ꝙ nihil eſt tam effi⸗
cax remediũ ad curãda conſciẽtie vulne⸗
ra ⁊ ad purgandũ mẽtis aciem qᷓ; chꝛiſti
vulnerũ ſedula meditatio. Hec ille. Pꝛo⸗
inde dñs ieſus voluit ſeptima hoꝛa cura
re ad inſinuandũ ꝙ ſeptẽ ſunt hoꝛe pꝛeci
pue paſſionũ xpᷣi.quas eccleſia recolit in
ſeptem hoꝛis canonicis.⁊ illas debet re⸗
colere ſepius fidelis ania quelibet vt ſa⸗
netur a peccatis ſuis. Pꝛima hoꝛa medie
noctis in matutinis recolitur quomõ ca⸗
ptus eſt ⁊ ligatus. Secũda hoꝛa mane q̃ᷓ
dicitur pᷣma recoli debet quomõ tunc iu
dici Pylato eſt pᷣſentatus xpᷣs ⁊ falſe accũ
ſatus. Tercia hoꝛa terciaꝝ ad crucem ac
damatus di. Crucifige eum. et tunc fuit
ſententiatꝰad moꝛtem. Quarta hoꝛa ſe⸗

de alijs.cuʒ nullũ vidimꝰ qui inde veniſ xtarum fuit crucifixus eleuatus in cruce.

ſet ⁊ narraret nobis.qͥbus poſſumꝰ dice/

Quinta nonarũ expirauit.⁊ tandem in

Dominica.xx. poſt penthe.

corde vulnerat ẽ. Sexta hoꝛa veſperaꝝ
fuit de cruce depoſitus ⁊ aromatibus vn
ctus.Septima hoꝛa cõpletoꝛij eſt ſepul/
tus.O chriſtiane hec cogita.hec deuotõ
ne ſedula frequenta in oꝛatiõe.⁊ ſic ſana⸗
beris in aia ꝑpetuo. Circa terciũ
de egritudine ſaluifica exquo hoc euange
liũ loquitur de infirmitate quam xpᷣs cu
rauit ad ſalutem multoꝝ. Ideo de egri⸗

quia inſuꝑ ſunt homini occaſio maioꝛis
meriti ⁊ pᷣmiũ dum viuit vt poſtea felicꝰ

ingrediat᷑ ad celũ.vt ptʒ ꝑ Aug.xiij.ð tri
nitate. Tercia veritas ꝙ chriſtꝰ domi⸗

nus ex miſicoꝛdia ſua voluit vt penalita⸗
tes huius vite tꝑalis non penitus tollerẽ
tur ꝑ efficaciã paſſiõis q;uis paſſio eius

ſatiſfecerit ꝓ omnib pctis et penis. Ra⸗
tio qꝛ huius vite pene et miſerie nõ obſũt

tudinibus tria myſteria declaremus pꝛo ſed multum ꝓſunt hominibs ad ſalutẽ ſi

ſermone
Pꝛimũ dicit᷑ irremiſſionis.
Scðm dicit᷑ fructificationis
Terciũ dicit᷑ ſubminiſtratäöis
Quantũ ad pꝛimũ querit᷑.cur dñs ieſus
ꝑ ſuam paſſionẽ noluit remittere infirmi
tates hůanas penitus a nobiſ abolendo

ſufferre velint vt debẽt tanq; medicinas
a ſũmo medico ꝓpinatas licʒ amaras tñ
ſalutiferas ꝓ anima.Et de hmõi ſalubri
tate patebit in ſequentibb. T Quã
tum ergo ad ſecundũ querit᷑. quali ꝓ vti⸗
litate voluit dñs ieſus Laringinen et ali⸗
as miſerias tẽpoꝛales peccato oꝛiginali

vel tollendo. Cum enim paſſio xpᷣi fuerit debitas in hoibus remanere.Adh̊ nota
ſufficiẽtifſimũ remediũ omniũ noſtraruʒ plures vtilitates. Primo quia pctã pꝛete
infirmitatũ exſolutioq; peccatoꝝ.iuxta il rita purgant. Grego.in moꝛa. Diuia diſ
lud Eſa.liij. Vere lãguoꝛes nr̃os ipᷣe tu penſatõne agit᷑ vt ꝓlixioꝛi dicio pꝛolixioꝛ

lit et doloꝛes noſtros ipᷣe poꝛtauit.g̊ miꝝ detur egritudo. Vnde ſepe fit vt ꝑ eadeʒ
eſt ꝙ poſtqᷓ; accepimꝰ in baptiſmo effica membra quis puniat᷑ egritudine ꝑ qͥ pec
ciam paſſiois adhuc nihilominus pati/ cauit.verbi gratia.qui peccauit ꝑ viſum
mur infirmitates et alias penas pctis de fit cecus.qui ꝑ illictũ auditũ: puta in de

bitas. Sed ad hec rũdetur ſᷣm Richar. tractõibus et hmõi fit ſurdus.qui ꝑ greſ

in. iiij.di.iiij.q.ij.ar.iij.Et Fran.maro.et ſum ſaltando choꝛiʒando ⁊c.fit clauduus

alios doc.cõiter ꝑ tres veritates. rima Scðo quia hoſtem debilitant.hoc ẽ car⸗
veritas ꝙ chriſtus ꝑ ſuã paſſionẽ ſufficiẽ nem que militat et concupiſcit aduerſus

tiſſime exſoluit omnem penã peccatis de
bitam.que.ſ.homis animã poſſet ꝓhibe

ſpiritũů. Ideo apłs dicit.ij.ad Choꝛi.xij.

Cum infirmoꝛ tunc foꝛtioꝛ ſum. ſ.contra

re poſt ſegationem coꝛpoꝛis ab ingreſſu vicia reſiſtendo.quoniã domeſticꝰ hoſtis

padliſi celeſtis ſiue ſimpliciter ſiue ad tem

inſidias.ſ.caro debilitat᷑. Tercio qꝛ exitũ

pus. Ratio quia in baptiſmo remittitur ad deb itũ moꝛtis pᷣparant. Nã vt Gre.

omnis culpa tam oꝛiginglis ꝙᷓ actualis.
moꝛtalis ⁊ venialis ex efficacia paſſionis
chriſti.Et tollit᷑ etiaʒ om̃is obligatio ad

dicit.ꝑ infirmitates deus pulſat tanqᷓ; ꝑ

nunciũ moꝛtis pᷣmiſſum vt homo ſibi a⸗

periat ad penitentiã diſponẽdo. Jdeoq;

penam erernã et etiã ad tempoꝛalẽ.ſ.pur debet hõ patienter acceptare tanq; nun

gatoꝛij. Vnde Aug.de conſe.di.itij. ca.ꝑ

baptiſmũ.dicit.ꝙ in baptiʒato quicquid beatitudinẽ euocantẽ. Quarto quia culi/
ab homine dictũ et factum et cogitatum parum mala euitãt. Non em̃ poteſt ho⸗

cium chriſti ꝓ ſalute miſſum ⁊ ad celeſteʒ

eſt totũ aboletur vt quaſi factũ nõ ſit ha/ mo infirmus peccare tã multipliciter ſicẽ

beatur. Secũda veritas eſt ꝙ ꝑ bapti
ſmum et efficaciã paſſionis chriſti pene
tẽpoꝛales ꝓ peccato oꝛiginali debite non
remittunt᷑.vt ſunt ifirmitates.moꝛs coꝛ⸗
poꝛalis et alie miſerie. Ratio qꝛ ille termi

peccaret ſanus. ſ.in ſuꝑbo oꝛnatu. in lu⸗
xuria.tabernis.⁊ ſic de alijs Vñ Oſee.i
Sepiam viã tuã ſpinis dicit dñs.Et pa
tet. Quinto quia bonũ ſtatũ pnie ad aſè
ſumendũ incitant.vt.ſ.hõ mundialia con

nantur cum hac vita.et ideo nõ poſſunt temnens ad deũ conuertat᷑. Gre. Mala
animã ꝓhibere poſt ſeꝑatõem ab ingreſi que nes hic pᷣmunt ad deum ire compel
ſu celi nec ſimpliciter nec ad tempus. Et lunt.Et pᷣs.Multiplicate ſunt inſurmita

—
—,

+☛ =

KKe

tes eoꝝ poſtea accelerauerüt =“– Exẽ ctus Franciſcus quatenus mitius cuʒ es

plũ legit᷑ in legenda ſancti Thome cãtua
riens ꝙ qͥdam laborauit longa et magna
ifirmitate. ⁊ veniẽs ad ſancti Thome ſe

pulcrũ impetrauit ſanitatem. Sed ſana

tus cepit cogitare dicẽs.Foꝛ ſitan nõ ex⸗
pedit mihi iſta ſanitaſ.quoniam ſenſit ſe
pꝛonũ in ſanitate ad peccandũ et ad mũ
di delectabilia ſectanda. Iterũ ergo ro/
gauit pꝛedictũ ſanctũ vt daret᷑ ſibi qð ex

deus dicit Apoca.iij.Ego quos amo ar
uo ⁊ caſtigo. Ideo in vitaſpatꝝ legit᷑ ꝙ
uma ẽ religio chriſtiana iĩ infirmitate ðo

gratias agere. Et ibidem legit᷑ ꝙ qdaʒ ſe
nex freqnter infirmabat᷑. Cunq; vno an
no nõ fuiſſet infirmat? cũ lachꝛymis di⸗

xit.O dñe cur reliqͥſti me nõ viſitans in/

firmitate hocanno. Septimo quia a fu/
turis ſupplicijs liberat. Unde Augꝰ di.

Dñe hic vꝛe hic ſeca vt ineternũ parcas
Et certe maxima dei miſicoꝛdia eſt hic

punire.quia etiam ſi mille annis omnes

dDoloꝛes hic quis pati deberet modicum
eſt reſpectu pene purgatoꝛij.vt patet per
Auguſt. Vltimo quia ſempiterna pᷣmia
celeſtia aceumulant. Gregoꝛiꝰ.Maioꝛis
pᷣmij aduerſa patienter tolerare qᷓ; bonis
operibus inſudare. X Sed queri po
teſt qualiter debeat hõ infirmitates ſuf/⸗
ferre vt pᷣdictos fructus poſſit o Rinere
Ad hoc nota plures regulas. Prima re
gula dicit᷑ fidelis ꝑſeueratiõis.vt ſcʒ in fi
de chriſti gmaneat nec recurrat ad incã⸗
tatoꝛes et ſuꝑſtitioſas artes. nec ad iude
os. De quibus vide Dñica nona ſᷣmõe
iiij. N. Itẽ de ſaracenis vel Machome⸗/

ticis dicit frater Angelus de Clauab.in

ſũma.cõcoꝛ. Nico.de auſino ꝙ quaſi per
omnia quo ad pꝛohibitõnes huiuſmodi
iudeis comparantur.vide ibi.cap ło.ſara

cenus. Secunda regula dicitur vere pe

nitentie et confeſſionis.vt ſupꝛa. Tercia
regula emendatiõis vite et obedientie in
oĩbus mãdatis. Quarta patientie ⁊ G/

tiaru mactõnis. Exemplũ de beato Fran

ciſco cui maxima infirmitate laboꝛãti di
xit quidam frater ꝙ deum oꝛaret ipe ſan⸗

ageret. Sanctus vero pater dure redar
guit illum. Et pꝛoſtratus in terram gra
tias egit deo pꝛo doloꝛibus ac petiuit vt
deus ſicut placeret plus affligeret y
Quo ad tercium de ſeruientibo infir⸗
mis querit᷑ otrum ſeruire infirmis et eos

con ſolari ſit magni meriti.Ad hoc reſpõ

det magiſter Hum bertus ſuꝑ regulã be

ati Auguſtini dicens ſic. RNon eſt maioꝛ
pediret ſue ſaluti ſiue infirmitatem ſiue ſa
nitatem.et ſtatim infirmatus eſt Sexto
gquia amoꝛis dei dona demonſtrãt. quia

miſcðia ĩ ext᷑ioꝛibꝛ oꝑibs mie qᷓ; qͥ exercet
circa infirmos miſtrado et ſeruiendo Rõ
qꝛ tales in vno infirmo omia mißicoꝛdie
oꝑa implent.quia paſcit᷑ ⁊ potatur ac te/
gitur infirmus pauꝑ.hoſpitatur qñ ſibi
lectus ꝑatur viſitatur eger ipᷣe.⁊ vinculis
infirmitatis ligatꝰ ac tandem dũ moꝛit
ſepelitur. Et hec facit homo dño chriſto
in ꝑſona infirmi. Math̊.xxv.Quod vni
ex minimis meis feciſtis mihi feciſtꝭ. Itẽ
ratio alia.qꝛ in alijs oꝑibus ſeruit᷑ deo de
vnico tm̃ ſenſu vel mẽbro.puta in ietunio
de guſtu.in ſilentio de lingua.in vigilia ⁊
oꝛatõne de oculis et labijs. In cilicio de
tactu et ſic de alijs. Sed in oꝑe pietatis
circa infirmos omes ſenſus deo ſeruiunt
ſcʒ oculi in vigilãdo ⁊ interdũ hoꝛrẽda vi
dendo ꝓ qͥbus dabit᷑ viſio dei in celis ſũ/
me delectabiliſſima. Item olfatus in fe⸗
toꝛib poꝛtañ.Auditus dura ⁊ impoꝛtu⸗
nitates illoꝝ audiẽdo.tactus ĩfirmos tã
gendo.guſtus ſolitã comeſatõem int᷑mit
tendo.linguã eos conſolãdo.pedes ꝓ eis
diſcurrẽdo.et totum coꝛꝑus ꝓ eis diuer⸗
ſimode aboꝛangs⸗ Vnde exem⸗
plũ legit᷑ in vitalpatrũ ꝙ duo frẽs erant q̊
rum vnꝰ multũ ieiun abat.alter libenter
ſeruiebat infirmis.Queſitũ eſt ergo a q̊⸗/
dam ſene quis eoꝝ eſſet maioꝛis meriti.

NRuñdit ſenex dicẽs.Si frater ille ieiunãs

etiam appenderet ſe ꝑ nares nõ poſſʒ ꝑ⸗
uenire ad menſuram illius qui ſeruit in/
firmis. Hec ſufficiãt.O ergo chriſtiane
ſtude exercere te ad iſtam pietatẽ ſeruien⸗
di infirmis. Rogemus autem dominum
Jeſum chriſtum ⁊c

De eadem dominica Sermo
ijj. de fidei articulis contentis
in ſymbolo apoſtoloꝛum

.

iiij. 2 in euggelio hodierno.

dam regulo cuius filin febꝛe moꝛiẽtẽ ſa⸗
nauit dns ieſus.et ille in chriſtũ cum to⸗
ta ſua domo credidit.Et m Bedaʒ iſte
regul creuit in fide ꝑ tres gradꝰ. Pꝛimo
em incepit credere.⁊ hoc a tꝑe quo xpᷣs a/

quã mutauit in vinũ i nuptijs.cui mira⸗

culo interfuit vt dicit Theophilꝰ.⁊ tunc

credidit ſed imꝑfecte. Vnde ⁊ in euãge.hᷣ
dicit᷑ ꝙ rogauit chriſtũ vt deſcenderet ĩ do
mü ſuam ⁊ ſanaret filiũ eius. Credidit eĩ
ꝙ ſanare illum poſſet. ſed nõ niſi pꝛeſens
coꝛꝑaliter fieret. Secũdo incrementũ fi

des illius accepit quãdo chriſt ei dixit.

Vage fili tuus viuit ⁊ credidit ſermoni
ni.Terxcio poſtea ꝑfecte credidit qñ illũ
lanum eſſe cognouit. Unde in exempluʒ
nobis proponit᷑ vt ꝑfectam fidem in xpᷣo
babeamus. Et ð pdictis patz ĩ euãgelio

cõtinent in ſymbolo apłoꝝ myſteria tria
declaremus ꝓp ſermen.
Krimü viekkereendtmocificatio.
Secundãũ ð: cognoſcẽdi obligatio.
Terciũ diet cõis ſymboli explanatio.
A Circa primũ de modo creden
di in deum exquo ſymbolũ ſic icipit Ere⸗
debeat credere in deum. Ad quod ſcien/
qum elt ſicut Aug. li. de bis dñi ſup
Johannẽ dicit. Hec trià dicta diſtingun
Sring rede denmn ”
4 Secundũ credo deo
Terciũ credo in daei.

Primũ ſcʒ credere deũ eſt credere ꝙ deus
eſt. et hoc eſt cõmune ex naturali cogniti⸗
one omnibus hominib⸗ niſi quis eſſz in/
ſipiens. Pſal. Dixit inſipiens ĩ coꝛde ſuo.
non eſt deus. Sed qui habet intellectuʒ
etiam paganus naturalit᷑ poteſt cogno/
ſcere ꝙ deus eſt. ⁊ hoc ſic. Si eni ego que/
ram teo homo.credis ne ꝙ in me ſit ani
ma.Dicis ꝙ ſic. Sed hoc vnde ſcis cum
eam videre nõ poſſis niſi ex intellectu na/

I. Ii 6 turali per opera que apparent exterius.
0 idit ip quia quinq; ſenſibus vtitur.loquit᷑ cibũ
„e coedere facit. pedes ad ambulandum:
manus ad operandũ mouer ⁊ huiuſmo⸗
geli. Reſpõdes.video celũ moueri diuer⸗

Fracq; de fidei chriſtiane articulis qui

ſimode in ſole luna ⁊ ſtellis. credo ꝙ ali
qua ſubſtantia ſpiritualis mouet iſta.cũ

talia facientes. Item quis facit ꝙ aqua
fluat terra germiĩet.Ad hec et ſimilia cla⸗
re cognoſcis ex ſequitur ꝙ deus ſit ille ſũ⸗
mus creatoꝛ hoꝛum et omniũ que ſic fie⸗
ri oꝛdinauit. Vnde patet ꝙ credere deuʒ
ↄmune eſt omnibus non ſolũ chriſtianiſ

monibus. Jaco. ij. Tu credis quia vnꝰ
eſt deꝰ bene facis.demon?s credunt ⁊ cõ

tremiſcunt. Secundũ eſt credere deo.?

hoc bᷣm Aungu. ſupꝛa eſt cred ere vᷣbis dei
ꝙ omnia ſint vera que deus dixit tam in
veteri qᷓ; in nouo teſtamẽto.ſcʒ in euange
lio per chriſtũ.Et hoc credere habẽt chꝛi
ſtiani licet non credant pagani młti euã⸗
gelio: tamen et hoc cõmune eſt indifferen
ter bonis et malis chriſtiãis credere. vn/

de hec duo nõ ſufficiũt homini ad ſalutẽ

B Sed ltin electis chriſtianis requi
ritur tercium.ſcʒ credere in deum. Et ſᷣm
Au ſtini bo⸗ eſt credendo amare ⁊ ire
in deum. Vnde hoc ſolis bonis conue⸗/
nit.quia qui credit deum et deo ac eiꝰ euã
gelio.ſed per peccatũ moꝛtale deum non
amat non credit in deum.,. Siqueras.

vytrum ergo homo exiſtẽs in peccato moꝛ

tali poſſit ſine mẽdacij peccato dicere.cre⸗
do in deum. Reſpõdet Alexander ð ales
in tercio volumine ſumme. queſtione vl⸗
tima ꝙ homo peccatoꝛ dicendo Credo ĩ
deum etlſymbolum oꝛando.ſi diceret in
perſona pꝛopꝛia vt de ſeipᷣo mentiretur ⁊
peccaret.ſed poteſt ⁊ debet dicere in ꝑſob

na eccleſie.⁊ ſic oꝛando nõ peccat. O ita⸗

qᷓ; tu xpᷣiane diſce quõ credere debeas in
deum. Nã vt Aug.dicit.Cũ dilectõne fi⸗
des eſt chriſtiani. ſine dilectione fides eſt
demonum qui credũt ſed nõ diligũt deũ.

ex ſe coꝛpoꝛa celeſtia ſint inaniata inſenſi
bilia et irratõnabilia.ałkas non moueren
tur cõtinue tam ratõnabiliter faciẽdo di⸗
es menſes annos et hoꝛas.ergo angeliſt

ſed etiam paganis ⁊ infidelib ⁊ etiaʒ de⸗

D
H

us,
abi
don.
ſnot
ntan
diner
gelt
H.
nſenſi
veren
odis

ie

us
ſi⸗
ſe⸗

& CLitca ſecundũ ð cognoſcẽdi obliga lo cõmuni continent᷑. DBe alijs autk ſulie

tione querit᷑ vtrum omnes chriſtiani te/ cit ſimplicibus implicite credere. H

neantur ſcire fidei articulos. ⁊ ſic explicite Sed diceres. Quid de ignoꝛãtia articus
credere illos. Rñdet᷑ ſᷣm Bonauen. in.iij loꝛum explicite credendoꝛũ. Rñidet᷑igne
di. xxv.et Richar.ꝙ fides et ei cognitio eſ rantia no excuſat bominem adultũ vren

le poteſt tribler tem ratõne in iſtis ſ᷑ᷣm Richar.⁊ fratren
ZSDrima deſiciens Ange.de Clauab.nliſi eſſet.ſ.aliquis qu?z
Secunda abundans chriſtus nec ꝑ ſe nec ꝑ aliũ nec ꝑ inſpiraꝰ-
CcCercia ſufficiens tionem doceret de fide.talis enim nõ te⸗

Pricns dicit᷑ deficiens qſñ oẽs articłos fi/ netur explicite credere niſi id qð credebat᷑
ei homo credit tmmodo implicite. ⁊ ſic in lege nature.Exemplũ.poſito caſu 4 in
credere eſt fidei diminute. Vnde nõ ſuffi carcere ſaracenoꝝ ſiue thurcoꝝ includere
cit ad ſalutẽ hoĩbs habentib vſũ tatõnis tur puer vel etiã in inſula vbi non eſſʒ ho
quia cũ articuli fidei ſint manifeſte diuul minuʒz acceſſus.⁊ ibi creſceret a puericia:
gati pᷣſertim int᷑ fideles ↄuerſantib ideo nunquid poſſet ſaluari ignoꝛãs fideʒ xpᷣi
poſſʒ quilibet ſcire explicite pᷣcipue q̊s ec ſᷣm Aug.libro de queſtiõib noui et vete
cleſia cõſueuit colere. vt eſt de trinitate ꝑ/ ris teſtamẽti.talis ſi nõ fuerit a quo di⸗
ſonarũ ⁊ vnitate deitatis.ð natinitate.ð ſcere poſſit nec ad eum rumoꝛ doctrine fi⸗
paſſtone. reſurrectõe aſcenſiõe ⁊ ſic ð alijſ dei guenerit.nihilominus tenet᷑ cum ha⸗
Hec poteſt qͥs talia ignoꝛare ſine ↄtẽptu beat vſum ratõlis credere illud qð erat in
⁊ totali negligèntia ſue ſalutis. Vnde et lege nature de deo neceſſe credere.Sʒ qͥd

Aug. dic. Neſcio qua frõte audeat ſe xpᷣi⸗
anum dicere qͥ pauca vᷣba in ſymbolo et
oꝛatõe dñica ⁊ decalogo nõ vult addiſce/

re. Scda fides et cognitio dẽ abũdauſ.

qñ qͥs credit omnes articłos fidei explici
te ⁊ diſtincte ſciẽs illos oẽs.⁊ h̊ eſt fideiꝓ
uecte. Vnde nõ eſt neceſſariũ h̊ niſi illiſ qᷣ
tenent᷑ alijs fidei articulos mãifeſtare.pu
ta qui regimen ecclie et officiũ docẽdi ⁊ pᷣ
dicandi vel ↄfeſſiões audiẽdi ſumpſerũt:
aut curã antmarũ.qͥ ſᷣm ergente ſui ſta /
tus ⁊ gradꝰ tenent᷑ habere fidem explici⸗
tam. Nam vt ſctũs Tho.ij.ij.q.ij.art᷑.vj.
dicit. Sicut in celo ãgeli ſuꝑioꝛes habẽt

eſt ũ lud ſanctus Wincentiꝰ ponit dicẽs
ꝙ credere deum eſſe et ipᷣm eſſe creatoꝛe,
et rectoꝛẽ mundi iuſtum bonũ ſapientem
potentẽ.et ꝙ remuneratoꝛ eſt inqͥrentium
eum ſcʒ bonoꝝ ac punitoꝛ maloꝛũ qͥ non
inquirunt cii⸗ ſia enim credentia fuit ne
ceſſaria ab initio mũdi de lege nature.qꝛ
eſt demonſtrabile naturali lumine vt di⸗
ctum eſt ſupꝛa pᷣmo articulo buiꝰ ſᷣmõis.
Angde ſine hmõi credentia nullus homi
nun a pꝛincipio potuit ſaluaꝛi niſi omni
no ſtultus qui in fide alioꝛũ a peccato oꝛi
ginali mundatꝰ ſaluaret᷑. Nam de ülla fi⸗
de naturalis legis Hebꝛe.xj. Sine fide ĩi

illuminare inferioꝛes.ſ.de ſecretis diuinir poſſibile eſt placere ðo.Credere em opoꝛ

ſic in eccłia maioꝛes habẽt docere mino⸗
res de artieulis fidei et neceſſarijs ad ſa/
lutem. Tercia fides et eiꝰ cognitio di⸗
citur ſufficiens qũ quis credit quoſdã ar/
ticulos explicite.alios implicite. Et talis
fides cõmuniter omnib vſum rõis habẽ
tibus eſt neceſſaria ad ſalutẽ.quia ommes
tenentur etiã ſimplices ad ullos articulos
licite credẽdos quos eis manifeſtat ñ
ſolum pᷣdicatio ſed etiã eccłiaſtica conſue
tudo.vt de trinitate cũ dicit᷑ publice ſign
do in miſſa ⁊ in baptiſmo ⁊ alibi. In no⸗
mine patris et filij et ſpũſſancti Amen.⁊
de chriſti myſterijs et illis que in ſymbo

tet accedentẽ ad deum quia eſt.⁊ ꝙ inqui
rentibus ſe remuneratoꝛ ſit.hec ibi.Et ꝑ
oppoſitum ꝙ punitoꝛ ſit maloꝛũ. IJtaq;
pꝛedictus vicʒ de quo hic ponitur caſus
quãdo ꝑueniret ad vſum ratõis tenet᷑ p/
dicta credere. Et Alexander de Ales. ij.
ij. ti.de ꝑplexitate cõſciẽtie dicit.ꝙ ſi talis
faciet quod in ſe eſt deus illuminabit eũ
de fide chriſti.vel ꝑ ſeipᷣm occulta inſpira
tione.vel ꝑ angelũ.aut per aliqueʒ bomi
nem mittendo ad eũ vt poſſit ſaluari per
fidem chriſti. O ergo mira dei bonitas
O mira pietas quia vult ſaluari omnes
facientes quod in ſe et E lrxca ter⸗

2 17

ee „ 5„
PNominica. xx. poſt penthe.
dũ de cõmunis ſimboli et articuloꝝ fidet verus nullã hereſim debʒ crelere. Se⸗
explanatione ſalcẽ bꝛeui Notandum eſt cundus articulus uẽ poſuit Johes ßm
22 vt coõmuniter dieit. et eriã in libꝛo qͥ di Fran. maro * Kathollcon eſt. Et in Je⸗
citur Catholicon ac plib us ex theologo/ ſum chriſtũ filiũ eius vnicũ dñm noſtruũ.
rũ dictaminibs habet᷑ in exoꝛdio ſurgent⸗ De hoc Alex.de Ales.iij. volumine ſum
ecclie cum apłi iam accep ro ſpũſancto eſ⸗ me.q.vlti.dicit.ꝙ ly vnicũ poteſt indiffe⸗
ſent in mundũ ꝓfecturi ad pdicandã fidẽ renter conſtrui cum ly filiu. vt ſit ſenſus.
⁊ eliminandũ erroꝛes ꝑ mundũu vniuer/ dfiliũ eius ynici.i.vnigenitum dei patris
ſum diffuſos contu lerut inuicem de fide Vlel poteſt etiã cõt rui cũ ly dominũ vt
quam vnanimiter omes deberent chri! ſi it ſenſus. vnicũ dñm noſtꝝ i.vniꝰ eſſen⸗
ſeo credeñ. tenere vt ſic eſſent omnes ſub tie diuine ⁊ dominij exiſtentẽ filiũ cũ dee

Vnica fide ⁊ nõ errarent aliqui populoꝛũ patre.Et hoc eſt cõtra Arrianos diceétes
2tra aliquem articulũ fidei.⁊ tunc a ſpũ/ ꝙ fili⸗ ſit mino: patre. Cõtra qs eſt ſenꝰ
ſaneto quiliber apoſtoloꝝ ſm ſacras icri? tura YJoh. viij. Egor pater vnu ſumus.
pturas in ſymbolo appoſuit bolũ.i.par/ ſcʒ in eſſentia deitats ſimul cũ ſpuſancto.

ti

4

otra s eſt ſenp

Articulus eſt infallibilis veritas de deo tus ex maria vgine. Et ẽ ſenſus ꝙ xpᷣs cõ

artans nos ad credendũ ſcʒ ſub neceſſita ceptus eſt oꝑante ſpuſancto miraculoſei
te ſalutis. Ideoq; licet m veritatem ar/ ſumma ſctitate in vtero virginali, ex vůN%
at Eſa. vij. Ecced

ticiili fidei ſint plures tñ iuxta numeruʒ gine natus ſicut pdixer

*

duodecim ap łoꝛum vt cõmuniter dicunt᷑ go concipiet et pariet fili’. Quartꝰ arꝰ
eſſe. xij. eiſdem attributi. Et licʒ articuloſ ticulus quẽ po luit Audreas eſt. Paſſus
hos diuerſi diuerſis apłis attribuãt va ſub pontio pilato cruciſi us moꝛtuꝰ et ſe

—

rie ꝓſequendo ſeriem ipoꝛũ apoſtoloꝛum pultus. Et patz intellecꝰ ꝙ xps ꝓpt᷑ peco⸗
tamẽ de hoc nõ eſt magna vis. vt dicit᷑. e. cata noſtra paſſus eſt Sed quare nomaen
li.Catholicon. Sed ſufficiat hoc certu m dam nati hois inſertũ eſt diceñ.ſub ponꝰ⸗

quia aph hos articulos poſuerũt⁊ ſimul tio pilato. Dicendũ ꝙ hoc ad inſinuäs dia

oies ↄfirmauerũt. Primus articulꝰ fi⸗/ ſcʒ qꝛ impleta eſt illa ꝓphetia quaʒ pᷣdixit

patrem omnipotentẽ creatoꝛẽ celi ⁊ terre.

cut credebãt pagani idola. Et hoc eſt cõ⸗

⁊ regentẽ ſm Richar. Et infra ð filio ſub ſti vinctos ꝛc. Sextus articulꝰ quẽ po

X

dicur.et tandem de ſpũ ſancto. Et ſic tres ſuit Thomas certificatꝰ de reſurrectone

. .

Eſonas debet home credere in diuinis.ſ. chriſti eſt Tercia die reſurrexit a moꝛtu⸗

patrem filiuũ et ſpirituſanctu. Tereiü cõ/ is. Et patet. Septim articulus que,z

tinet᷑ in hoc articulo ꝙ xpᷣianus debʒ cre⸗ poſuit Bartho lome eſt. aſcendit in celũ

.

dere deum eſſe creatoꝛẽ celi.⁊ ſic omniuʒ ſedet ad dexra dei pꝛis oĩpotentis. H eſft.
inuiſibiliũ. ⁊ terre. h ẽ oiʒ viſibiliü. Et h̊ manet in eq̃litate deitatꝭ cũ pꝛe exaltatuſ

eſt contra hereticos manicheos ꝗ dicunt ſuꝑ oẽm creaturã in fũma glia. etiã ĩ huůa
vilibilla a diabolo foꝛe creata

D

i

ulam p articulo fidei coõmunis i chri/ Tercl' atciculus quẽ poſuit Jacobus
ſto. VUnde Richar. de ſancto victoꝛe dicit maioꝛ eſt. QOui 2cept eſt de ſpùſctõ na⸗

dei quem poſiit Petrus eſt. Crede i deũ Facob eñ.c.vlti. NHo auferet᷑ ſceptruʒ ö
atren dtentẽ uda donec veniat qͥ mittẽdus eſt. eo
In hoc articulo tria continent᷑. Primũ ꝙ ſam gentilis pilatus dominabat᷑ ſug iu/
chriſtianus debʒ credere vnicũ verũ den deos.s antea Herodes ydumeus. ⁊ ꝑ cõ
Igeo dicit᷑ Credo in deũ.non in deos.ſi ſequens ieſus fuit chriſꝰ verus qͥ tunc ve
nire debuit. Hoc eſt ↄtra iudeos qui ado
tra ĩcãtatoꝛes et magicos augures ? hu huc xpᷣm expecrant. Quintꝰ articuꝰ
iuſmodi quibo credere ⁊ ↄſulere eos eſt ꝓ quem poſuit Philippus eſt. Deſcẽdit ad
hibitũ. quia aliũ deum eſt hmoi credere. inferna. hoc eſt ad limbũ ſanctoꝝ patruz
Scõm eſt ꝙchnſtianus debʒ credere in deſcendit poſt moꝛtem aia chriſti vt inde
vno vero deo ꝑſonas eſſe tres.ideo addit᷑ illos erueret ſi icut pꝛedictũ fuit Yacha.ix.
patrẽ omnipotentẽ.ſic et omnia ſcientezʒ Tu quoq; in ſangutne teſtamẽeti tui eri

ð

ſumn
Clfes
ſs,
ins

1N
ſent

ita ꝙ nullus extra vnionẽ fidei ecclie po⸗ Oinqͥ

Boermo LxIIm-

meus eſt. Inde vẽturꝰẽ iudicare vuuos 2 Sit tãqᷓ; ſpeculũ tibi ſymbolũ.ſint diui⸗
moꝛtuos. Inde.i.de ceł a ſede maieſtatiſ tietue quotidiana iſta. ſint quẽadmoda
vẽtur?ẽ i fine mði iudicare viuos.i.bonoſ indumeta mẽtis tue.nũ quid qñ ſurgꝭ nõ
qͥ viuũt in aia ꝑ graʒ. et moꝛtuos .Tepꝛo veſtis te.ſic et ↄmemoꝛãdo ſymbolu tuũ
bos qui ſunt mortali pctõ moꝛtui.ſic ex/ veſti aiam tuã ne nudꝰ inueiaris. hec ibi
ponit Aug. in enchiridion. Alio mõ ꝑ vi Aug. Nam ꝙ ſvymbolũ poꝛare młtũ vale
uos intelligunt᷑ illi homines qui circa fi/ at quotidie i extremis pᷣtim Narrat᷑in
nem mudi viui repientur qui etiã moꝛien dialogo Ceſarij et ſpecło exẽploꝝ. diſt. yy
tur et elui gent cüͦ illig qͥ antea erat moꝛ/ cxẽplo.lxxx qdam magnoñns noie CLu
tui. Nonus articulꝰ quẽ p oſuit Yaco/ no religionè intrauit ⁊ ſetẽ vixit. Tãdẽ de
bus minoꝛ eſt. Credo in ſomſanctũ.pᷣ eſt us ſibi diẽ moꝛtis reuelauit. ⁊ ipe pᷣdices
Y tercia aſona in trinitate eſt ſpuſſanctꝰ illo die moꝛtu⸗ . Eo the erat młier obſeſ/
conſubſtantialis ⁊ equalis patri et filio. ſa a demone in villa ꝓxima q̃ hoꝛa moꝛt⸗
Et hoc ſignificat᷑ ex eo e addit᷑in dicẽdo eiuſdem cunonis liberara ẽ a diabolo. pꝰ
ECredo in ſpmſanctu.qð eſt credẽdo ĩ ſpi paululi demon redijt grauiꝰ vexãs eãde
ritüſanctũ p dilectõem tendo. Et hoc ſoli Adducta ̊ ad ſcrm pᷣſoiteꝝ inrerrogatu
deo ouenit. ſicut et ſup dictũ eſt. ꝙ credei diabol⸗ vht fuerit poſtqᷓ; exierat de mlie
re in deu eſt credendo in deu ire. VUnde in re illa. Rndit ꝙ ad moꝛtẽ Cunõis cucur
alijs arciculis qͥ nõ ſunt de ſpᷣ mer 1e0ο.h renit cu ceteris demõibo qndecim milib.
apponit ly in vr gtʒ in ſe. E ecim arti/ Et dixit ſacerdos ille. Quid ibi actũ eſt.
culus quẽ poſuit Symon eſt. Sctam ec Rudit diabołꝰ. Suꝑuener̃t maledicti tõö
deſiã catholicã ſctõ:uũ cõmunione. hoc eſt ſurari fres ⁊ ceperũt muſitare ac dicere.ſ.
credo catholicam ·i. vniuerſalẽ eccliam eẽ vt ſolirũ ẽ. Credo Pẽ nr̃ ⁊c.⁊ ad hec om̃s
ſanctã ꝑ ſpiritũſanctũ ſanctificantem eaʒ fugimꝰ. aniaq; illa deuenit ad pedes dei

e Exa celi⸗ t q;ta nob iiuria. hõ ille Puierat no
didead etr Gein d eren. a. bis lh. Lnts t hoſtenarib anis an
de fide ad Petrũu. extra ð here.c.). Unde guiuir dno erabſtulit a nob ideeo irer re
13a, e ages ent geeectlel dtjad b vaſeulu a miht ragird eſt or t
ſia habz ſacrameta in quibo omu nicat fi dicem me. Vñ ptʒ ꝗ mltuũ ↄfert d deme
deles et ſctificant᷑.quia ſacramenta ſũt in nes oꝛare ſymbolũ.nã ⁊ eccłia ſtatuit dui
ſtrumenta ſctiſicandi. Pꝛecipue aũt ꝑ ſã/ Nes oꝛare ſymboluũ.nã ⁊ comolerortolg
õ ſtta in die mane in pᷣma ⁊ ſero in completoꝛio g
ctoꝝ comunionẽ intelligit᷑ euchariſtiasn rari. Rogem öxpmebꝛecc
q̃ ꝑ gr̃am cõicant ſcti tanq; mebra chriſti r Dee de dñt Sfr. ii.l.ð figei xiãe ,ob
Et ſolis ſctis.i.mũdis licʒ ſumere eucha licaté cad vitã ſctäz ac ð reg urxpianitat?
riſtiam q ðꝛ ↄmũuio. Et ſie ptʒ m fratreʒ gatoead; e' vegup Mun “
Angelũ in ſuma ꝙ nõ debʒ dici in ſcGm 2 edidit ho
eccliam ſed ſcrm. Vndecimꝰ articu“ꝰũs „ CEGSeeee
quẽ poſuit Thadeꝰ q eſt Judas iacobiẽ c— mo ſermoni quẽ dixit ei ieſus. H
Pctõꝝ remiiſone᷑.hoc eſt ꝙꝑ ſacr̃a ĩ ecoede Sahannis. un. 2 in euangelio
ſia ſancta remittut peccata. Duodecii/ hodierno. icut Aug de fide ad Derx·
mus articul/ quẽ poſuit Mathias c. car dicit. Fides chriſtiana eſt bonoꝝ omnin
nis reſurrectõem ⁊ vitam eternã amen. fundamentũ er humane ſalutis initium.
hoc eſt. Credo ꝙ deꝰ reſuſcitabit oẽs ho⸗ Sine hac nemo poteſt ꝑtingere ad filio D
mies. et in coꝛꝑe et anima habebũt viue/ rum dei numerũ Sine hac omnis labeo:
re ineternũ.boni in glia mali in pena. hominis vacuus eſt. Hec ille Pꝛeteraa
6 Pꝛo exemplo finali nota ꝙ Augꝰ vt ſaluatoꝛ noſter fidem tanq; fundamentũ
li.oꝛiginaliũ dicit ſic hoꝛtan. Qn ſur/ neceſſariũ ad ſalutem veluit multis miꝰ

gitis ⁊ qn vos ad ſomnũ collocatꝭ reddi raculis cõfirmare. vñ ⁊ regulũ cuiꝰ filius H
te ſymbolũ veſtꝝ deo.nõ pigeat vos repe infinnabat᷑ quẽ ſanari a xpo petebat vogs

erenõ ſurrepat obliuio.Et poſt pauca. luit reprehendere de defectu fidei.Et mi⸗

= — —

Dominica.xx. poſt Rẽthe.
faculoſe ſanãdo filiũ eius ↄfirmauit fidẽ tute armo:um et ſic durat.quia in ſp̃a le⸗
actotam domũ illius cõuertit ad creden ge ρ
dum in chriſtũ. yt patet in maßello⸗ Ex/ pitis nullus dubitet ð illa. Et pꝛopteres
gquo autẽ multi ſunt xpᷣiani mali qui licet ſacerdos ſaracenoꝝ quãdo pꝛedicat ſem⸗

credant in chriſtũ fide et credant ſermõi/ per tenet enſem euaginatũ vt nullus au-

bus chriſti ieſu quos dixit in euangelio. deat contradicere illi legi. Sl quis em au
cableh. Beß cõtradicũt. Contra q̃s Ja“ deret de illa dubitare manifeſte cõuince⸗
ra autẽ nõ habeat nũquid potit fides ſal lex chriſtiana miraculis eſt cofirmara
uare eum. Item ibidẽ. Slcut coꝛpus ſine H Sed ad hec aſſignantur plures ra⸗
ſpiritu mortuũ eſt. ita et fides ſine operi⸗ tiones. Et dhennm6R
bus moꝛtua t. Hecibi. Vñ ⁊ apłs Gał. Prima ratio ex pte aliap legum
v. Fides ꝑ caritatẽ operatur. Item ibi/ ecunda ex ꝑte articuloꝝ fidei chri⸗
dẽ. Qui chriſti ſunt carnem ſuã crucifixe ſtianoꝛum s
runt cum vicijs et ↄcupiſcentijs. Haruz Tercia ex ate pſecutõis tyrannoꝝ

auto:itatũ quelibet põt poni ꝓ thema/ Prima ratio accipit᷑ ex parte aliaꝝ legusz

te huius ſermonis. Proinde de vita ſcʒ quia omnis alia pᷣter chriſti legem pꝛoce
chriſtiana ad ſanctitatẽ operũ in fide ob dit per viã naturalis cognitõnis ideo nõᷣ
ligante tria myſteria declarabimus ĩ hoc erat nee eſt neceſſariũ a deo ꝓbari illas ꝑ
Ermone miracula aliqua. Declarat᷑ primo de le⸗
Kmd ebdts nchiera ge imperatoꝛũ romanoꝝ 2 philoſophoꝝ
Scom ðꝛ chriſtifoꝛmis imitatiõls qui erãt ſapientes mũdi. videnteſq; via

Terciũ dicit᷑ regularis obßuationis nature ꝓcedere a coꝛpoꝛibyceleſtib⸗ bonã

GS Eirca pᷣmũ de mirabili inductione bominu diſpoſitionẽ ſᷣm coꝛpus ⁊ elemẽ⸗
vicʒ ad fidem 2 vitã ſanctã chriſtianam ta inferioꝛa. colebant coꝛꝑa celeſtia tanq;

Queritur. quare voluit deus non niſi per deos.·ſc⸗ ſolem lunã et alias ſtellas. Et i
miracula ad fidẽ chriſti homines induce hoc erroꝛe non debuerũt fieri miracła ne

re et ad vitam chriſtianã. Ratio queſtio/ videret᷑ a deo foꝛe compꝛobatus. en
nis eſt. quia nulla alia lex confirmata eſſe ſecũdo de lege Moyſi patet.quia Moy⸗

legitur p talia miracula niſi ſola lex fidei ſes nihil ſupꝛa naturã incõpꝛehẽlſibilecʒ

chriſti. Et patent primo de lege naturali rationi pꝛecepit iudeis in lege credere ſed
4 delege Moyſi data in monte Sinay et ratio dictat.ſcʒ ꝙ vnus eſt deus et pre⸗
ſlicet em̃ ibi deus aliquas miracuia fecerit
quãdo angelus in ꝑſona dei locutus eſt. gis nature et ſimilia. Pꝛopterea non fuè⸗
puta qꝛ ignis ardens fuit et nubes et ful it neceſſariũ miraculis confirmare legem
gura in Syna monte. vox quoq; terrib ił moyſi. Item tercio de lege Hachome/
tube et hmoi. Sed nullus legit᷑ cecuſ aut ti etiam patet.quia multas habet falſita
claudus in populo tũc foꝛe ſanatus.? ſic tes ⁊ vicij laxat habenas irrõnabiliter.

de alijs infirmitatibus. NHec moꝛtuꝰ quiſ ideo nõ debuit miraculis a deo confirma

ſcʒ ſuſcitatus legitur. Et iſi poſtea fecerit ri.eo ꝙ deus nõ poteſt eſſe teſtis falſitatꝭ.
deus miracu la in lege moſayca tamen in Secunda ratio accipitur ex parte arti
ſolo populo iudaico fecit et paucioꝛa mł/ culoꝛ ũ fidei.quia fides chriſtiana ẽ ſum⸗
to qᷓ; in lege noua in qua certe totũ mun/ me ardua. et eius articuli ſunt de difficil⸗

dum deus miraculis adimpleuit in omi limis. vtpote ſupꝛa naturam. Non enim

bus partibꝰ et vſq; modo ꝑ multos ſan hec fides eſt humanitus adinuenta ſed a

ctos fiunt innumerabilia miracula que ⁊ deo conſtituta. Vngde a miraculis diuĩe

gquotidie experimur vſq; ad finẽ mundi. virtutis incipit.ſcʒ ab in carnatiõe chriſti
Tercio patet de lege Machometi q̃ nul ex virgine. et in miraculis durat.ſ.in quo

miraculo eſt cofumata led cõſiſtit in ᷣ tidiana cõſecratione euchariſtie ⁊ crebris

achometi mandat᷑ ꝙ ſub pena caa⸗

i fidẽ quis dicat ſe habere ope retur ꝙ eſt falſa. Dirũ ergo yidet᷑ ꝙ ſola

cepta decalogi que dictant ea que ſũt le⸗

ſile
a⸗
hnet
tſen
sau
nen
incen
ſol

6
bni⸗

N;
e

no
3
dor

deni
demit
ng
Bi
clane

bllegh
aeſe

zahtef
eſütle
non uut
elegem
chome
t lits
bllter.
hnma

Bermo LrxIII

mitraculis qᷓ ſcĩ faciũt in vita ⁊ poſt moꝛ uit in filiũ vel filiam. ⁊ x̃s adoptauit in

tem. ⁊? tandẽ ad miraculũ ↄſũmat᷑.ſ.ad re fratrẽ vel ſoꝛoꝛẽ ꝓpterea Eph.v. Eſtote
ſurrectionẽ ꝑpetue ĩmoꝛtalitatꝭ.⁊ hec oĩa i mitatoꝛes dei ſicut filij chariſſimi. Am⸗
nõ potuiſſent hoĩes credere ex ſe cum ſint bꝛo. Scitote fratres qm cuiꝰ qͥq; oꝑa fa
ſup rõnẽ. Jõ xpᷣiana fides ðbuit miracuł cit eiꝰ⁊ fil dicit᷑ hoc eſt bonꝰxpᷣian dicit

p mũdũ ↄfirmari vt vidẽtes ſigna fieri ꝑ filiꝰdei quia facit oꝑa bona que ſunt dei.
aplos ⁊ ictõs inducerent᷑ ad fidẽ ⁊ vitam ſed mal dicit᷑ filius diaboli.quia ſcribit
xrpianã ⁊ agnoſcerẽt vᷣitatẽ dei. Tercia j.Joh.iij. Qui facit pctm̃ ex diabolo eſt.

rõ ex ꝑte ꝑſecutõis tyrannoꝝ qꝛ in maxi/ Pꝛoinde etiã Berñ.ſuꝑ can.ſer.xv. dicit

mis ꝑſecutõibo ꝑ totũ mũdu extincta fu ſic. Xpᷣianus ꝑticeps nois ⁊ hereditatis
iſſet ſi miracula nõ fuiſſent facta.ſʒ hoĩeſ Xpᷣianꝰſum xpi frater ſuʒ. Si ſum qð di

videñ.miracula qn vnꝰ martyr occideba coꝛ.heres ſum dei.coheres aũt xpᷣi. Hetc

tur decẽ aut mille aut plures credebãt. et Berñ.O itaq; tu xpᷣiane hõ imitari ſtu⸗

ſic creuit eccłie fides in ꝑſecutõib vt ap/ dexpᷣm dñm deũ tuũ vt ſis vere xpianus

pareret manifeſte ꝙ hec fides ẽ a deo q cõ ↄtemne diaboli oꝑa.i.peccata oĩa.qꝛ vt

tra carnẽ ⁊ ſanguinẽ ac naturalẽ appeti/ dicit Hiero. in teſtamẽto.Fruſtra inquit
tũ induxit hoies ad credendũ ⁊ ſctẽ viuẽ/ xpᷣianũ nomẽ habet Soeus diaboluz
duũ. Ex his ptʒ qᷓre modo de nõ facit tot ſeqͥtur. Ve ̊ talib;.s

3reſtat videnduʒ

2£

miracula ſicut pᷣus qꝛ iam fides ſufficien in quib xpᷣianus debeat ⁊ teneat᷑ xpᷣm ie
ter eſt ↄfirmata. O gieſu bone. O deus ſum imitari. ⁊ de hoc patebit ꝑ regulas
magne tibi laus ⁊ grarũ actio ꝙ nos ad ſubſequètes. E&CLirca terciu de re
veriſſimã fidẽ ⁊ xpᷣianã vitam induxiſti. gulari obſeruatõe Notãdũ ꝙ regule xpia
GS Circa ſcom de xpᷣi ↄfoꝛmitate ⁊ imi ne religionis qᷓ;uis ſint plime. tñ pᷣcibue
tatõe Hotandũ ꝙ qlibet xpᷣianꝰ fidelis te ſunt duodecim ad quas xpᷣianꝰdebet co/

net᷑ xpᷣm imitari in vite ſctitate qᷓntuʒ eſt nari vt obſeruet. Nam qᷣlibet religioſus

poſſibile ꝓbat᷑ tripkr. Pꝛimo ꝓbat᷑ h̊ ex debet obſeruare ſuã regulã.ſic in ꝓpoſito

ipa xpᷣiani nois diffinitioõe. Querit᷑ nãq; qlibet xpᷣianꝰregulã xpᷣianitatꝭ qͥ ↄſiſtit ĩ
