ſtenum de gratie dei extinctione ꝑpuerſa ⁊
ingratiſſima. Theologi ꝓ generali regu/

la tenent ꝙ ꝑ quodlibet peccatũ moꝛtale

coꝛrumpit᷑ ⁊ penitus extinguit᷑ gratia ⁊ in

mihiluʒ redigit᷑. Ratio hiuꝰ eſt ᷣm Rich.

ſupꝑ.ij. di. xxvj.ſimulq; Bonauen.quiavt
dicit Phs.iij. Phiſicoꝝ. Omne quod coꝛ

rumpitur in id ex quo eſt reſoluit. Sicut
exm hẽmus de coꝛpoꝛe hũano qð de ter⸗
ra eſt ⁊ poſt meꝛtem dum coꝛrumpit᷑ i ter
ram reioluit᷑. Geñ.iij. Puluis es ⁊ in pul⸗
uerem reuerteris. Sʒ qm̃ gratia dei a ſo⸗
lo deo creatur in anima ex nihilo vt dicit
Berñ.⁊ ſupꝛa tactũ eſt.ergo cum coꝛrum

pitur in nihilum redigitur. qð fit ꝑ pecca

tum quo homo auertit᷑ a deo.ideoq; ho⸗
mo xpianus qui in baptimo ⁊ ĩ penitẽtia
ac euchariſtia ⁊ alus ſlacramẽtis ſuſcepit
gratiam ⁊ poſtea auertit᷑ in culpam. ſicq;
gratiam in ſe extinguit maximam ingra⸗
titudinẽ facit ⁊ iniuriã deo. Pꝛimo qͥdem
quia ſpũſſancti donum tam excellentiſſi⸗
mum penitus extinguit ⁊ in nihilum hoc
eſt in nõ ens om̃ino cedere facit.quod eſt
maximũ quid.qm̃ gratia pꝛecioſioꝛ eſt q;
celum terra ⁊ totus iſte mũdus qua poſ⸗

ſet homo emere regnũ eternũ.⁊ ſic tale bo

num extinguendo ꝑ peccatũ maius dam
num ſibi facit qᷓ; ſi amitteret omnia reg⸗

na mundi ⁊ omnes theſauros totius ter

re.vnñ Sap̃.vij.de gratia iapiens dicir.
Venit ĩ me ſpũᷣl.i.gratia ſapiẽtie ⁊ pꝛepo
ſui illam regnis ⁊ ſedibuſ⁊ di.n.eę.d.incõ.
nec cõꝑaui il.lapidẽ pᷣcioſum.qm̃ om̃e au
rum in cõꝑ.i.a.e.exigua. Scðo maxia
igratitudo ⁊ iniuria eſt quia ſpmſanctuʒ
⁊ totam trinitatẽ de ſuo templo.i.de ania
ſic expellit ⁊ dlaboli ha bitaculum illud ef
ficit. Qð ſi etiam vni regi terreno qͥs face
ret magnam penam dentereretur a rege
Ideo.j.Choꝝ.iij. Neſcitis quia templũ
dei eſtis ⁊ ſpiritus dei habitat in vobis.
ſi quis aũt templũ dei violauerit diſꝑdet
illum deus. hec i. Tertio quia animꝗ
chꝛiſti ſanguine fedemptam ⁊ gratificatã
occidit.⁊ ſic maximã ingratitudinem cõ⸗
mittit contra chꝛiſti paſſionẽ. Nam xpᷣus
tam pꝛecioſam extimauit animã vt moꝛe

retur pꝛo ea redimẽda ⁊ gratificanda qð

pꝛo toto mũdo coꝛꝑali ⁊ etiam ꝓ angelis
perditis non ſeciſſet. ideo ma gna fit xpo
iniuria cum ꝓ vili delectatiõe peccati aĩia
dva bolo traditur gratam extinguendo.
Hinc.j.Theſ.v. Hec eſt voluntas deiĩ
chꝛiſto ieſu in om̃ib vobis ſpm nolite ex⸗
tinguere. XXꝓ Sed hic vtilis queſtio
occurꝛit de coꝛruptione.Quis coꝛrumpit

4

Feria ſecũda poſt Pẽthecoſ.

gratiã in hoie peccãte.Rõ queſtiõis ẽ qͥa ſam coꝛruptionis intra ſe. ſed ab extra ꝓ?
pter auerſionem deficit in mente huma⸗
na ſu bito. 6
coꝛrumpitur a deo.ſed coꝛrumpi d᷑ quo⸗

libeꝝ arbitriũ n on vult nec intẽdit coꝛrũ
pere gram cum ſit ſumma pfectio aie ipᷣa
gratia. nec videt᷑ ꝙ culpa poſſit gram coꝛ
rumpere q; videmus ꝙ mima gfa pualz
ſuꝑ oẽm culpã abluendo in bapuſmo tã
oꝛiginalem q; venialeʒ ⁊ mołalẽ. dcc coꝛ⸗
rumpitur a deo bono ꝗ; non pᷣt eſſc autoꝛ
mali.coꝛrumpere ãt gram eſt malũ. /,
rum eſtga quo ⁊ quõ coꝛrumpat᷑ ſici mi/
hilum vt nec mima ſcintilla gre in homie
maneat.maxie cũ videamus ome qð coꝛ

rumpitur in tꝑe ſeneſci ⁊ veteraſci.⁊ ſic de

ficere in vigoꝛe. Heb.viij.⁊ tamẽ gra ſu/⸗
bito extinguidẽ. Ad hec rũdet᷑ ſm Bo⸗
nauen. ſup.ij. di. xxvj. elidendo plures ve
ritates. Pꝛima ꝙꝓ gratia coꝛrumpitur
⁊ extinguit᷑ in hoĩe peccante.ſed non eſt
a deo cauſante. qꝛ vt Aug.dicit. Deo au/
toꝛe non fit homo deterioꝛ qð ficret ſi gra
tiam deus ipᷣe coꝛrumperet & h non eſta
deo. Scda veritas ꝙ gratia in homie
peccante coꝛrumpit᷑ ſubito in ſeipa ꝓpter

peccatũ deficiendo. Si gᷣ querat᷑ rõ qua⸗/⸗

re ſic deficit nquit Bonauen pboc eſt //
pter auerſionẽ humane mẽtis a deo.quia
gr̃a ſalua manet in ala ex ↄtinuatione in/
Hiuentie a bonitate diuina ſuꝑ mentis no
ſtre faciem. OQñ gᷓ aia ↄtempto deo auer⸗/
nit faciem ſuã a deo.ſtatim etiaʒ deus no
ↄtinuat illam gratie influentiã ⁊ ꝑ conſe⸗
quens mox gratia deficit ⁊ coꝛrumpitur.
Picut exempligratia. Quãdiu faciẽ ha⸗/
bes ↄuerſam ad ſpeculum manet in ſpe/
culo imago faciei tue.ſed auertendo mox
deficit ⁊ in nhilum redigit᷑ eo ꝙ non con⸗
ſeruatur in aere vel ſpecleo ſinuliter ;diu
ſolis radius intrat ꝑ feneſtrã domũ illu/

minat pulcrificat ⁊ decoꝛat.ſed ſi claudaſ

feneſtram lux deficit ⁊ in domo illa coꝛruũ/
pitur per pꝛiuationem ac domus erit te⸗
nebꝛoſa que pꝛius erat luminoſa.Et no⸗
ta ꝙ ſicut imago in ſpeculo ⁊ lux in domo
nẽ ſucceſſiue deſicit veteraſcendo vel di /
minuendo in ſe. ſed ſubito coꝛrumpit᷑.eo
ꝙ non habet cauſam coꝛruptionis in ſe⸗
ipſa ſed ab extra ꝑ auerſionẽ vel obſtacu⸗
lum interpoſituʒ. Sic gratia que exſe na
ta eſt a deo ſemꝑ ꝓcedere non habet cau⸗

Tertia veritas ꝙ gratia nõ

dammodo a libero arbitrio ⁊ quodamo:
do a peccato.⁊ hec patet ex pᷣdictis.qꝛ dũ
liberum arbitriũ ꝑ peccatũ auertit ſe a ðo
a quo eſt inftuentia gratie tanqᷓ; luminis

a ſole.lux gratie deficit in ſeipᷣa.non quia

peccatum agere poſſit in gram coꝛrum⸗

pendo ipᷣam qm̃ gratia preualet peccato

expurgando eam vt S. tactum eſt. Sʒ ſic
coꝛrumpit᷑ ꝙ deuſceſſat influere mox gra

tiam in anima peccatrice ⁊ ceſſat conſer⸗

—

uare datam gram gratũfacientẽ. ⁊ ſic ne/

ceſſe eſt in ſeipa deficere ⁊ coꝛrumpi.ſicut

⁊ quelibet creatura mox in nihilum redi⸗

Hᷣ geretur niſi manu dei coſeruaret᷑. vt dicit
BGreg.in Moꝛal.⁊ ſic patet. Circa

tertium de pijſſima reſtauratione gratie.
qm fidei ⁊ totius theologie regula eſt ſcʒ

ꝙ pijffimus deus ꝑ pniaʒ reſtaurat ⁊ red
di homini grati pditamꝑ culpam. Ju/⸗

xta illud Ps. Redde mihi leticiã ſalutar

tui ⁊ ſpũ pᷣncipali inquit confirma me. et
plures alias ſcripturas. Querit᷑ cur pius

deus ſic oꝛdinauit vt tam ſumma ⁊ pꝛeci⸗

oſiſſima res.ſ.gratia in peccatoꝛe quotiẽs
auertika deo ſemꝑ annihilet. ⁊ quotiens
conuertit᷑ſemꝑ denuo creando infundat᷑.
miꝝ em̃ eſt ꝙ cum poſſet tã pꝛecioſiſſimã
rem alibi cõſeruare ⁊ iterum reddere peni
tenti non vult conſeruare.ſed denuo exni
hilo creare ſemꝑ totiens quotiens quis

penitet ⁊ ſic reſtaurare alam ad gratiam.

Adhec rñdetur m Bonauen.vbi S. ali

oſq; doc ꝙ hoc voluit facere deus exſua
pietate pᷣcipuis rationib. Pꝛimo rone
luſticie. Yuſtũ em eſt (vt Aug. dicit de“

ſic adminiſtret res quas condidit vteas
agere pꝛopꝛios motus ſinat.vñ ſᷣm Bo⸗

nauen. ſimilis eſt queſtio.ſi quis querat.

dicens. Cum deus plus diligat vnã ani⸗

mam ſanctam q celu ⁊ terr.quid eſt ꝑ
mittit aiam ſctam a ſecadere ⁊ ſepari.et

nõ ꝑmittit celũ vel terrã perire. Ad h̊ in⸗

quit rñdebit qͥ ſane inteluigit qꝛ hoc cur⸗

ſui rerum cõgruit ſm iuſticiõ.vt.ſ.aĩa que
nõ vult ꝑſeuerare in gra ſuo arbitrio pe/

kegteog
ge rult⸗
cdrdleol
mlſenco
tenlic
denuock
noſtrede
thehhum
bys def
(ltocte
erhonene
fanal
tiſeerpor
galrende
res vin
lionecari
Gotoiam
faligt
Donte
Gronsr
geraar
monge
Gtone
ſtelen
temof
masen
gueert
ernlhil
lbirsde
reho
Colertun
liogt
manus eſt
hllogenre
untagep
keoſtenſo.

Deende

ſeguennbi
1ſoumoliti

9

4 Jame

Unsoßte
luln
MMlaine

l.

benmp
Nehumg
ganano
ldr quo⸗
nodamo⸗
ns q: du
ntſea do
lumints
ſon qiuis
orumè⸗
percato
Sſe
norgeu
tonſer!
ſene⸗
ſicnt
fecli⸗
dict
Cirea
ane.
ew. do⸗
ilanmad.
mawe
ſtarpius
matpreli
gegvonts
1uotiens
Püfuncet
aolſini
Gagepen
denuoell
Gan,
zal
daus n
non
Rufr

reat eo ꝙ perire vult.⁊ qui ꝑſeuerare ple⸗

ne vult permaneat Scðo rõne miſeri⸗

coꝛdie oſtendeẽde. Nam in hoc ꝑmaximã
miſericoꝛdiã exhibet deus peccatoꝛi peni
tenti ꝙ quotiens conuertit᷑ ſemꝑ gratiaʒ
denuo creat ⁊ infundit. 6
noſtre doctrine.vt.ſ.exquo tam pꝛecioſus
theſaurus gratie habet᷑ in nobis fragili/⸗

bus de faciliperire hñs.diſcamꝰ ſollicite
cuſtodire. ꝓ eo vſq; ad moꝛtis penaz nos

exponendo. Vñ exenm plum legit᷑ ꝙ ſctũs

Franciſcꝰ ter iuit ad partes inſideliũ moꝛ

ti ſe exponendo pꝛo gratia xpᷣi largioꝛi ac
quirenda. Item ſctuůs Laurent“⁊ mar⸗
tires vltro ſe dabant moꝛti Vltimo ra

cione caritatiſimenſe. Nã cũ de plus dili

gat aiam qᷓ; celum ⁊ terram ⁊ oĩa coꝛpo/
ralia.vt dicit Augꝰ.⁊ Berñ. Et narrat
Diony.exemplũ in epła ad Demophilũ
ꝙxpᷣus reuelauit ſancto Carpo pᷣſ byteꝛo
ꝙ ex cantate paratus eſſet rurſum xpᷣus
moꝛ pꝛo hominibi. Fertur etiã 'm Aug.
ꝙ totiens vicʒ moa paratus eſſet qt ſunt
ſtellc ⁊c. Talem ̊ tantã q̊ʒ nobis carita⸗
tem oſtendit in hoc ꝙ ſicut angelos ⁊ ani
mas ex nihilo.ſic pᷣcioſam rem.ſ.gratiam

gque excellentioꝛ eſt celo ⁊ lux anime creat

ex nihilo ⁊ tot vicibus tam innumerabi⸗
libus deuſ illã ſemꝑ pꝛeſto eſtve nouo cre
are.quotiẽs creat vel recreat animas que
cõuertunt᷑ ad pniam.cum vnica talis cre

atio.ſ.gratie pᷣcellat. Nam Augꝰ.dicit.ꝙ

maius eſt vnũ iuſtifica re impiũ qᷓ; de ni⸗
hilo creare mundũ.O g homo reama de
um ⁊ age pniam ꝓ tanto xpᷣit amoꝛe erga
te oſtenſo. Rogemꝰg xpᷣm vt det.⁊c̃.

He eadẽ feria poſt Penche. ſiue dieb⸗

ſequentibus Ser.iij.de gratie pᷣcioſitate
2 foꝛmoſitate ⁊ luminoſitate.

Pti mũ eſt
0 gratia ſtabilire coꝛ. Verba
iſta ſcribit Apls Heb. uj.

ca. Scimus cariſſimi qm̃ in h̊ mũdo ſu⸗

mus ↄſtituti veluti in mari magno vt ðõt
Amb. In q̊ ſunt reptilia inumera aĩalia

ppnſilla 1 mag.i.diuerſa geneꝝ inimicoꝛũ

Tertio ratiõe

XLI

inuiſibiliũ ⁊ viſibiliũ. ⁊ ↄtinue tẽpeſtates
tentationũ ⁊ aduerſitatũ fiuctus. NHam?
maioꝛes.ſ.potẽtes deuoꝛãt mioꝛes oppꝛi
mendo.ſicut in man piſces ⁊ belue malo⸗
res deuoꝛãt minoꝛes.iðoq; ſic nauiganti
bus in mari optimũ eſt anchoꝛã firmã te
nentem nauẽ hfr̃e ne eã tempeſtas rapiat
aut fluctꝰ abſoꝛbeat.ſic nobᷣ eſt neceſſariũ
⁊ optimũ in gr̃a ſtabilire coꝛ.ſiẽ ðt Apis
in pᷣmiſſo themate. vt ſica periculs dam
nationis poſſimꝰ ſaluan eternaliter. Vñ
Pet.apłs Act᷑.xv.ait. Per gr̃am dñiur̃i
leſu xpi credimus ſaluari.Et hoc põt po⸗
ni ꝓ alio themate huꝰ ſermois Itaq;
ðͤ gra ſpũſſancti pᷣter ea q ĩ alis ſmonib⸗
p̃ſcripta ſunt.in h̊ ᷣmoe tria myſteria de⸗
clarabimus
Snd dẽ ſumme p̈cioſitatis

2

cõm dẽ pulcerrume foꝛmoſitatis
Tertiũ dẽ ſaluberrime luminoſitatis.
A Circa pmũ de ſũma pᷣcioſitate gre.
vt ſciam eã ponderare ⁊ diligẽtiſſime cu
ſtodire.acepiamꝰhãc ↄcluſiont᷑.ꝙ ipᷣa ſpi
rituſſctĩ gra eſt pᷣcioſiſſima ſuꝑ oĩa alia to
tius mũdi bona. Declarat᷑ ſim Fra. MHa
ro.inductiue. Nã bonoꝝ pᷣcioſoꝝ qᷓ̃ttuoꝛ
pᷣſertim ſunt genera qꝗ oia pcellit gra.Pꝛi
mo qdam ſunt bona mũdialia. Secũdo
qᷓdã bona ſpualia. Tertio qdã bona cele
ſtia. Quarto qdã bona dunnalla. Pꝛio
inquam ſunt quedam bona mundialia.
vt ſunt bona tempoꝛalia diuitie.honoꝛes
dominia ⁊ huiuſmodi. vyl etiam coꝛpo:a
lia que ſunt illis potioꝛa.vt ſanitas.foꝛti⸗
tudo.pulchꝛitudo. Et inter omia iſta ſũ⸗
me pꝛecioſa cſt vita.quia vt dicitur Job.
ij. Pellem pꝛo pelle ⁊ cuncta que habʒ ho
mo dat pꝛo anona ſua. Nam ⁊ Philoſo⸗
phus.ij.de anima didit ꝙ omnia appetũt
eſſe ⁊ viuere. Sed qm̃ ab omnibꝰ homi⸗

nibus ſane mentis vita ipſa deſpicitur?

moꝛti exponitur pꝛo gratia vt oia amittã
tur potius qᷓ; dei gratia perdatur ꝑ pecca
tum.ſicut hoc patet. Pꝛimo ex auctoꝛita⸗
te euãgelica Math. x. Nolite timere eos
qui occidunt coꝛpus. animam autem nõ
poſſunt occidere.ſed potius eum timete
qui poteſt et coꝛpus et animam occidere
2 perdeꝛe in gehẽnam ⁊c.Itẽ eiuſdẽ.xvj.

MOuid pꝛodeſt homini ſi vniuerſum mun
dum lucret᷑ anme vᷣo ſue detrimentũ pa⸗
tatur.ſ.ꝑdendo dei gram.q.d.nil. Scõo
patet ex ratione theologica.qꝛ vt Augꝰ.
dicit ſuꝑ Johem. Meluus eſt deo dilecto
moꝛi qᷓ; ipo offenſo viuere. Tertio ex lege

canonica ac etiam ciuilica.quia vt habet᷑

extra de his que vi me.cau.fi.c. Sacris.
Nullo metu debet quis peccatũ moꝛtale
faceꝛe.ſ.ꝑ qð gratia ꝑdit.⁊.ff. qð me.cau.
l. Iſti quidem.diciĩ ꝙ bonus homo plus
timet pctin qᷓ; moꝛte. Deniq; quarto ptʒ

ꝙmelius eſt moꝛi qᷓ; facere contra bonuʒ
vtutis. Ex quib patet ꝙ gratia ſit pꝛecel
lentioꝛ qᷓ; vita ⁊ ꝑ cõſequens qᷓ; oia bona
mundialia. O ergo qᷓ; ſtuln ſunt homies
q pꝛio momentaneo pctõ perdunt dei gra
tiam. Exemplũ acapiamus tale. Sci
mus em ex auditu ꝙ Alexander magnꝰ
7 In dardren romani imperãtes in mũ⸗

do ha buerunt ꝓ libito ſuo omnia delecta

bilia q;tum erat poſſibile hominibs habe
re in vita iſta. Sed quia caruerũt dei gra
tia tranſierunt omnia illa quaſi vmbra.
vnus puer nudus baptiſatus qii hodie
deceſſit. maioꝛ eſt ⁊ plurima bona impꝛo/⸗
poꝛtiona biliter in celo nũc poſſidet ꝑ gra⸗
tiam baptumi qᷓ; ha beant oẽs imꝑatoꝛeſ
illi. YImmo talis puer in celo gaudet ple/
nus omnib bonis. Illi lugent in inferno

in cruciatibus perpetuis. O ergo homo

Ddic mihi nuncaquod hoꝛum te fuiſſe elige

res an talem puerum in baptiſmo dece⸗/
dentem. an talem magnũ Smꝑatoꝛẽ to/⸗

ti mundo regnantem ⁊ iam in inferno lu
gentem. Certum eſt ꝙ plus eligeres eſſe i
celo in meritis illius puci.⁊ ſic paret pꝛo/
poſitum. B Secuũdo ſunt quedam
bona ſpũalia vt ſunt intellectnalia.inter
que ſummũ gradum tenet ſapientia.de qᷓ
ſcribit᷑ Pꝛouerb.iij. Pꝛecioſioꝛ eſt cunctis
opibus ⁊ omia que deſiderãtur huic nõ
valent comparan. Deniq; bona ſpiritua

lia ſunt etiam virtutes.ſ.humilitas cõtra

ſuperbiam.liberalitas contra auaritiam
ſiue pietatis exercitiũ. Item contra luxu⸗
riam caſtitas.contra iram patientia.con/
cra gulam ſobꝛietas. contra inuidiã dile/⸗

ccio fraterna ⁊ pax.contra accidiaʒ deuo⸗/

Feria ſecũda poſt Penthecoſtẽ.

tio ⁊c̃. Super om̃ia iſta pꝛecellũt vᷣtutes
theologice fides ſpes caritas.ſed ommiũ
maio: hoꝛuʒ eſt caritas.j.Choꝝ.xiij. Sʒ
quoniã ſine gratia gratumfaciete nec ve⸗
ra charitas eſſe poteſt, nec vera ⁊ gratui⸗
ta ſapientia. Nam teſte Amb.li. de ſapia
Friget ſapientia ſine gratia. Item Rich.
de ſomno miſtico dicit. Scientia ſola ſii
ne ſanctitatis affectu ⁊ ſine bonitatis effe
ctu quid aliud eſt qᷓ; ſimulachrü vanum
ſine motu. Et patet hoc in phuloſophis

te. encP qu tʒ antiquis. Item nulla virtus etiam placʒ
ex lege p hica.nam.iij. Ethic.dicit Phus

deo niſi in homine qui eſt in gr̃a.vñ Au⸗

guſt. xxviij.q.j.Omnes.dicit. Vbi deeſt
agnitio eterne ⁊ incõmuta bilis veritatis

falſa vᷣtus eſt enam in optimis moꝛibus
hec ille. Exemplũ in infidelib in quibus

ſicut ⁊ in peccato manentib extra gratiã
falſa virtus dicit᷑ pudicitia ⁊ iuſticia ⁊ hu
iuſmodi qᷓ;tum ad effectum ⁊ pꝛemiũ ſa⸗

lutis eterne.vt ſcribit᷑ in eodem ca.Oms
Et patet quia non perducit ad efiectum
vel pꝛemiũ cterne ſalutis.vñn patet ꝙ gr̃a
ꝛecellit. Tertio quedam ſunt bona ce
kiia inter q̃ pꝛecipuũ bonũ ponit᷑ natura
angelica beatificata in glona.quã Dio⸗

ny. dicit eſſe ſpcculũ puriſſimũ in quo relu

cet diuine eſſentie ſimilitudo ⁊ ſancte tri⸗
nitatis imago pluſqᷓ; in anima nr̃a. Sed
ratia pꝛeualet naturam angelicã.qꝛ me
lus eſt cuilibet creature tam angelice q;
etiam humane eſſe in gra qᷓ; foꝛe angeluʒ
in natura ſine tamẽ gra.vt patet de dcemo
nibi qͥ natura ſunt angeli.⁊ qꝛ ſine gratia
ſunt.ideo hoꝛrendi ſunt ⁊ repꝛobi ac dam
nati. O ̊ tu pctõꝛ qᷓ;tũ hoꝛreres fieri vel
vere dici diabolus. tantũ ⁊ pł
rere pctm ↄmittere.qꝛ ꝑ h̊ ſils es dia bo⸗
lo.ſed ſi es in gr̃a gaudere ha bes. ſicut et
Berñ.dicebat.Oinqͥt ieſu bone płꝰ gan
deo angelis ſuꝑferri ꝑ gr̃aʒ qᷓ; me angelũ
fuiſſe ꝑ naturã ⁊ ſic pʒ Quarto q̃dam

ſunt bona diuinalia q ſunt ſuꝑnaturalia

⁊ incõpꝛehẽſibilia oĩ creature vt ſunt ꝑſo⸗
ne dine pr filꝰ⁊ ſpũſſctũs.Et ſũmũ bonũ
q̊ melius excogitari non pᷣt eſt ip̃a diuina
eſſenna.vt An.òt ĩi Monologion. Sed
gra gratüfaciẽs eſt bonũ tã excellentiſſi⸗
mũ ꝙ deificũ facit ⁊ diuine ſimilitudinis
participationem efficit in anima quã deo

2ebes hoꝛ

*

)

.

loniungtt.
vgenus
dinigust
diclt Ego⸗
Etſcpatet
chuſtangen
fedaigrani

donittan

güdegrane
Als or
ins decorate
ofhiamundt
Uedeclarand
Glarnoꝛſun
Alns gadan
ſoldecoreill
R
Soͤmet
Tacüͤet
Quani
Pimüe
bosinho
hocdiet
(oloꝛes
lattpen
granapnl
tonabllit
chutucin⸗
lurſpüals
Non bal
Nicncoras.
lus noſtera
rei Denp
Oed gpon
taſtpuchie
Ricenrgt
epiofegulat
deilpin di
untſpüli

aimmopoza

la Bam

geſhis eius
ſtcne 1 nec
nanum
upſtante
lincemus
inäfetione
Mrazilu

ſte.

Alütttuns
ſd ommi
ep.tij. G
gete necer
1gratui
ldeſpir
tem Kich⸗
nnag ſola ſt
Uitanscff
ni wanum
lloſophis
amplaqg
Toldeeſt
entatis
lonbus
gulbus
grars
arbe
ci
Ows
checn
in 00
unbena
nitpaturs
1 gui Doon
ümaoen
1ſnent
nani 8
ngetigte
marotlleih
frenngen
adedeno
geſnn gutl
Gobiadan
gtenofin
pbrehtshe

ſlscute

habes ſncr
bonth s
gnengli
Gummqcin
ignunrult
reſtbnt ol
Eſinübeſi⸗
ctadin
agon
icgoun
. mbrdins
ginacud

—

Bermo

coniungit.ſicq; in deũ tranſfoꝛmat.ſicut
videmus ꝙ ferrũ igne candens in ſimilitu
dinẽ ignis tranffoꝛmat᷑. vnde de talibꝛ Ps
dicit. Ego dixi dij eſtꝭ.ſ.per participatione
Et ſic patet pᷣcioſitas gratie.O ergo ania
chꝛiſtiana euigila et excute te a pctis que⸗
re dei gratiã vt habeas tam pᷣcioſiſſimuʒ
bonũ ⁊ tandem gloꝛã. C CLirca ſecũ
dũ de gratie foꝛmoſa pulchꝛitudine accipi
amus pꝛo concluſione.ꝙ gratia gratũ faci
ens decoꝛat animã pulcerrima foꝛma ſuꝑ
om̃ia mundi creata decoꝛa. Nam inducti
ue declarando ſᷣm eundeʒ Fran. Maro.
quattuoꝛ ſunt pꝛecipua a deo creata ⁊ pꝛe
alijs gradatim decoꝛa.quibus om̃ib ma
ioꝛi decoꝛe illuſtrat gratia.
Pꝛimũ eſt ſolis luciditas.
Scõm eſt celi empyrei pᷣclaritas.
Terciũ eſt anie rõnalis foꝛmoſitas.
Quartũ eſt angeloꝝ ſpecioſitas.
Pꝛimũ ergo pulchꝛũ pꝛe ceterꝰ viſibili⸗
bus in hoc mũdo eſt ſolis luciditas Ecẽs
xj.Dulce lumen ⁊ delectabile videre ſoleʒ
hoc dicit ꝓpter pulcritudinẽ. Nam omnes
coloꝛes ⁊ om̃ia pulchꝛa lux ſolis pulchꝛifi
cat ⁊ pꝛe ceterꝭ eſtluce ſua pulchꝛioꝛ. Sed
gratia pulchꝛioꝛ eſtĩi ſua natura impꝛopoꝛ
tionabilit᷑ qᷓ; ſol. licet carnalis homo pul/
chꝛitudinẽ gratie non videat eo ꝙ gratia ẽ
lux ſpũalis animaʒ ſpirituałr üluminans

non viſibiliter. Vnde ſicut ſe habet oculꝰ

nicticoꝛacis ad lumẽ ſolis.ſic ſe habet ocu
lus noſter ad ea que ſunt manifeſta natu⸗
re.ij. Metaphi.⁊ maxime ad ſpũalia.
Sed quomõ poſſit hoc oſtendi ꝙ gra⸗
tia ſit pulchꝛioꝛ in ſua luce naturali qᷓ; ſol.
Rñdetur ꝙ tali ratione.quia hoc certũ eſt
2⁊ pꝛo regula tenendũ qð Auguſt. de eiui.
dei li. viij.di. ſcʒ ꝙ omni coꝛꝑi pfertur ani⸗
me natura qualiſcunq;.et ſic coꝛꝑalia non
valent ſpũalibus comꝑari.quia ſpiritua/
lia impꝛopoꝛcionabilr excedunt omia coꝛ
poꝛalia. Nam videmus in coꝛꝑe humano
ꝙ om̃is eius pulcritudo ⁊ decoꝛ ab anima
eſt qua recedete in moꝛte coꝛpus erit defoꝛ
me et putridũ. ergo videt᷑ exemplariter ꝙ
anima pᷣſtantioꝛ eſt coꝛpoꝛe.Sedad ꝓpo/⸗
ſitũ videmus ꝙ ſol non poteſt illuminare
animã rationalẽ.immo nec centum ſoles

anima ſeipᷣaʒ ⁊ deũ verũ per fidem ⁊ amo⸗
rem.ſed ſola gratia illuminat animã.ergo
ſequit᷑ ꝙ ſicut anima pᷣſtantioꝛ eſt coꝛpoꝛe
ita et lux amme ſpũalis.i.gr̃a multo pſtan
tioꝛ ⁊ pulchꝛioꝛ eſt qᷓ; omis lux coꝛpo:alis.
Scðo pulchꝛioꝛ eſt celi empyrei pꝛecla⸗
ritas que tranſcẽdit omnẽ pulchꝛitudinẽ
ſolis. ſicut ſol pulchꝛitudinẽ ſtellaruʒ eo ꝙ
habet lucẽ magis ſpiritualẽ et aptũ habi⸗
tationi beatoꝝ vt volunt om̃es cõmũiter
docto. Sed gratia pulchꝛioꝛ eſt qᷓ; ſit pul⸗
chꝛitudo celi empyrei.quia gra eſt queda
participatio diuine ſilitudinis ⁊pulchꝛitu
dinis excedẽs omnẽ facultatẽ nature crea
te.vt dicit Tho pᷣma.ij.q.jj2.ar.j. Vnde

Auguſti. ſuꝑ Yoh. ſer. xxxij. dicit. Sicut

animꝰ decus facit in coꝛꝑe ſic deus in ani⸗
ma.Decus ergo anime deus eſt. Hec ille
Sed deus pulchꝛioꝛ eſtimpꝛopoꝛcionabi
liter celo empyreo.ergo ⁊c. Tercio ſuꝑ
pꝛedicta adhuc pulchꝛioꝛ eſtanima ratio⸗
nalis.ſicut em̃ celũ pulchꝛius eſt terra. ſic
anima rationalis celo etiã empyreo. Vñ
Crib.li.de lapſu mundi dicit ſic. Quanto
celũ terra pulchꝛius.tanto anime pulchꝛi⸗

tudo omnẽ foꝛmaʒ qᷓ;uis pulcherrimi coꝛ⸗

poꝛis ſuperat. Si em fieri poſſet vt coꝛpo
ralibus oculis anime pulchꝛitudinẽ vide⸗
remus. nonne derideres omia hec que in
terris decoꝛa eſſe videntur. hec ille. Sed
gratia eſt foꝛma pulchꝛificans animã rati
onalem ſine qua turpis eſt anima tãqᷓ; eſ-
ſet ſpiritus diabolicus qui eſtſine oi gra/
tia gratũ faciente. Vnge gfa dir⸗
finitur ſic.quid ſcʒ ſit jᷣm Bonauen.ſuꝑ
ij. diſtin. xxvj.inter queſtiones circa litterã
diffinitione magiſtrali.ꝙ gratia gratũ fa⸗
ciens ẽ foꝛma anme a deo gratis data ſi⸗
ne meritis gratũ faciens habentẽ et opus
eius bonũ reddens dignũ vita eterna.hec
ille. Cum ergo ſic dicit ꝙ eſt foꝛma patʒ ꝙ
om̃is pulchꝛitudo anime eſta gratia infoꝛ
mante per quã tanq; per habitũ et cleno⸗
diũ regiũ agnoſcitur quis eſſe filius regis
eterni ſcʒ dei et coheres chꝛiſti.⁊ cum diat᷑
ꝙ eſt gratis data ⁊ gratũ faciens habentẽ
denotat᷑ quare dicit᷑ gratia. Nã dic̃ Alex.
de Ales.iij.parte.q.lxxvij.ꝙ idcirco dicit
gratia quia eſt donuʒ a deo ſine meritꝭ da

poſſent eaʒ illuminare ab intra vt videat tum et ſimul gratũ faciens bomineneper

hoc opus homĩs reddens dignũ vita eter
na.et ſic patet. Quarto pꝛe omibus cre
aturis pꝛedictis pulchꝛioꝛ eſt natura ange
lica que tranſcendit animã plus qᷓ;ſel lu⸗
nam. Inter omnes autẽ angelos pulchꝛi⸗
dꝛ fuit ipᷣe Lucifer tam quo ad omneæ ca⸗
dentes q; quo ad ſtãtes vt pbat magiſcer
in.ij.diſtin.vj.⁊ tamẽ gratia pꝛecellit etia;
angelos.qm minim angelus bonus eo ꝙ
eſt iam in gratia confirmatus pulchꝛioꝛ ẽ
Lucifero.ſicut lux pulchꝛioꝛ eſt indicibilit᷑
qᷓ; tenebꝛe vt dicit Auguſti.ſnꝑ Geñ.ad
litterã. OQm iuxta dictů Hugonis de ſan
cto victo.qᷓ;uis in lucifero et aljs angelis
cadentibs naturalia remanſerunt ſplendi⸗
da et per conſequẽs pulchꝛa. Sed tamen
ꝓpter auerſionẽ a deo ſunt obnubilata et
tenebꝛoſa. Sic̃ exempligratia. Criſtallꝰ
Gqỹᷓuis ſit ſplendidioꝛ qᷓ; vitrũ et pulchꝛioꝛ.
ſed ſi cxphus criſtallinus ſit plenus vene/
no nigri coloꝛis tenebꝛoſus fit et hoꝛrendꝰ

ſi autẽ ſit alius cyphus vitreus plenꝰ mal

matico ſplendente coloꝛe aureo placenſ eſt
⁊ delectabilis ac pulchꝛioꝛ illo. Sic eſt in
ꝓpoſito. O ergo homo chꝛiſtiane aduerte
q; turpis et miſer es ſi in peccatis viuẽdo
ſine gratia exiſtis. Quid eniʒ ſic aliud eſſe
te putas niſi in veritate ſimilem diabolo.
O ergo peccatoꝛ conuertere vt per gratiã
ſis deo et angelis gratus et ſimilis. o ſi vi⸗
dere poſſes tuã animã in gratia exiſtenteʒ
quantã pulchꝛitudinẽ habeat ex gratia ꝓ⸗
fecto mirarerisꝙ tam pulchꝛã animã ha
bes qualis eſt deus pulchꝛitudis ineffabi

lis.Sicq; om̃ia pꝛo tali luce pulcherrima

⁊ deifoꝛmi conſequenda contemneres.
Exemplũ de ſancto Paulo apoſtolo qᷣ
luce celeſti ꝓſtratus et actam tandẽ in ter
ciũ celum raptus omnia contẽpſit vſq; ad
moꝛtẽ pꝛo chꝛiſto ſe offerendo. Item ſan/
ctus Stephanus ꝓthomartyr vidit clari
tatem chꝛiſti in dextera patris ſtãtis ⁊ mo
ri pꝛo chꝛiſto dulce reputauit. Iteʒ ſanctꝰ
Benedictus raptus in quoddã diuinũ lu
men omnia contẽpſit pꝛo chꝛiſto.Et ſctũs
Franciſcus vt canit᷑ de eo. Abſoꝛptus lu⸗
ce celitus omnia contẽpſit. Vidi etiã thur
cos quoſdã quoꝝ pꝛinceps tenens caſtrũ
in confinibus Hungarie. dum nocte q̃dã
vigilans vidiſſet totam verſus chꝛiſtiano

Feria ſecũda poſt

rum regionẽ eſſe in luce quadaʒ ſcʒ gratie
claritatẽ ſignificante.et verſus regnũ thur

coꝝ vbiq; tenebꝛas foꝛe.Cũ hoc idẽ alijs
ſuis retuliſſet ⁊ quidam eoꝝ vt dicitur cõ⸗
ſinuliter vidiſſent. mox caſtrũ ulud chꝛiſtia
nis dederunt ⁊ ad baptiſmũ venerũt con
tenentes omia ac deuotiſſime chꝛiſto ſer⸗
uientes adeo ꝙ ille pꝛinceps factus chꝛiſti

anus quotiens nomẽ ieſu in pꝛedicatione
vel in miſſa audiebat totiens genib pꝛoci
debat in terrã adoꝛando ieſuʒ chꝛiſtũ. Et
ſic patʒ de foꝛmoſitate gratie. E CLir
ca terciuʒ de luminoſitate gratie ſaluifica
ex ſcriptura ſacra clarum eſt ꝙ deus ꝑ gra

tiam illuminat animã humanã.iluxta illð
Jo h.j. Erat lux vera ſcʒ chꝛiſtus deꝰ que

illuminat ſcʒ lumine gratie omnẽ hominẽ
venientẽ in hunc mundũ. Pꝛopterea Au
guſti.li.de natura et gratia dicit.ꝙ gratia
gratüfaciens realiter in ipa anima non ẽ
aliud niſi lux anime mente uluminans ad
bene ᷣm legem dei et gratuite operanduʒ
Hec ille.Et qm iſta lux eſt in anima tãq;
foꝛma ſcʒ habitualis a deo infuſa menteʒ
illuminans et gratificans vt iam dictum
eſt ſup. Ideo dicit᷑ foꝛma vel etiam habit⸗

mentis. Sed in quibus vel qualit᷑ gra

tia illuminat mentẽ humanuʒ: aduerten⸗
dum eſt ꝙ pꝛecipua neceſſaria ad ſalutem
hominũ ſunt quinq;.ſicut acceipit᷑ ex vᷣbis

apoſtoh.j.Co:inth̊.xiiij.di. In eccleſia vo

lo quinq; verba ſenſu meo loqui vt alios
inſtruã ⁊c.et de iſtis illuminat S qꝛ
ad hec quinq; tenetur omis chꝛiſtianꝰ ſub
neceſſitate ſaluttis.
NPeiimũ eſt quid credere debeamus.qꝛ
xij.articulos fidei patet in ſymbolo.
Scðm eſt quid obſeruare in vita debe
amus.quia pꝛecepta decalog.
Terciũ eſt quid cauere debeamꝰ.quia

peccata moꝛtalia omnia. Z
Quartũ eſt quid timere et pꝛo euaſione
penitere debeamus. quia penas inferm.
Vltimũ eſt quid a deo qucrere et ſpera
re debeamus. quia celeſte regnuůu.
O ergo chꝛiſtiane addiſce hec qͥnq; pꝛedi⸗
cta.alioqͥn vt Auguſtini vtar vᷣbis neſcio
qua fronte te audeas xpianũ dicere cum

hec nolis addiſcere.De his ů̊ loquiſignũ

eſt gre ſpuſſancti qᷓ illiinat mentes hoim

.

18

adktalalo
pluinlegt

ſpeculoere

oꝛ ul ps!

lanreſpuͦſa

batſevidit

ſes nterſe⸗
quuſalute
weninirmu
gellerätes
toqlno dii
Cbanr ſtan
bantlongi
nestanchp
ſeintereos
gturineoc
(sp F
benecictis
loguerekde
ſuggerere
hnocrd
lirc
entod
wrerſt
ſteater,
quarto⸗
fenture⸗
nus leſt
tantadi
tamnſ
oonen
penits
ſopos re
res Ntare
le doceng.
Ecrentpro
Patetgdor
dedllunis
1mandata
teettales
ſagenng.

Keraten

poſti

PDrarm
onegug

.
Glgent
ſegnüther
hocidealis
tdiclturch
Uludchaſu
venerüt co
echriſto ſerf
dcnschuuſt
eccarione
nibopocl
bilſti⸗Et

Uos
damd
Cunatid
nſamente;
mn diaum
tumhabt
Agnult gn
Aunenen
Aad ſauten
hita fb
gnaleſaſd
vaui ni
tgkalg,
nſanſt

bemmnns
embob⸗
rinnundtt
dchenm /M

„ 1.
Pntſen
ſeh

.arfoeece

ni dittdn
oniſeſn

nand bit

eloquio dñi.ſed cũ alia vana loqui in dini⸗

adralia loquẽda ? audienda. Exẽ
plum legit᷑in Elitaſpatꝝ ⁊ deſcnbitur in
ſpeculo exemploꝝ ꝙ qdam vir ſctũs ſeni/
oꝛ cui xpᷣs talem gratiam dederat ꝙ reue
lante ſpũſancto videbat ſpũalia.⁊ refere⸗
bat ſe vidiſie ꝙ dũ aliqui inter ſe colloquẽ

tes inter ſe conferebant de taliba ſcripturꝭ

q̃ ad ſalutẽ ꝑtinent animaꝝ de quibiam

meminimus. Stabãt circa eos ſancti an
geli letãtes ⁊ delectabant᷑ hilari vultu de

ebant.ſtatim indignantes angeli recede/
bant longius ab eis.⁊ accedebãt demo/⸗

nes tanq; poꝛci ſoꝛdidiſſimi ⁊ volutabaãt

ſe inter eos. Ad idem aliud exemplũ le
gitur in eodem li.ſ.ſpeculo exẽploꝝ ꝙ ſan⸗

ctus pr̃ Franciſeꝰ dum cum ſocijs ⁊ filijs

benedictis ſederet ⁊ pᷣcepiſſet vni eoꝝ vt

loqueret᷑ de diuinis quicqͥd ſibi ſpũſſctũs
ſuggereret. Ille ſtupẽga loquebat᷑ de bu⸗
iuſmodi diuinis myſterijs.i.fidei ⁊ pꝛece/
ee ceteris ſupꝛadictꝭ: Imperate illi ſi
lentio alteri ſimiliter pᷣcepit vt ⁊ ille loq̃re
tur ex ſpũſancto quod ei ſuggerebat᷑.po/⸗
ſtea tertio conſimiliter pꝛecepit ⁊ tandem
quarto ac poſtea quinto.⁊ cum ſic loque/
rentur ecce viſus eſt in medio eoꝝ domi/
nus ieſus in ſpecie iuuenis pulcerrimi cũ
tanta dulcedine gratie omib benedicẽs.
ꝙ tam ſanctus pater qᷓ; ceteri om̃es fuer̃t
rapti ⁊ iacebant in terra ſicut moꝛtui nil
penitus de mundo ſentientes. Cunq; ad
ſeipᷣos rediſſent ſanctus pater monuit fra
tres vt gratias agerent deo ⁊ lumen gra/
tie docendo in ſpirituſancto alijs infun/
derent vt omnes ſaluarentur. Ecce ergo
patet ꝙ dominus leſus amat tales.ſ.qui
de diuimis myſterijs loquũtur credentes
mandata obſeruantes peccataq; cauẽ⸗
tes et tales viſitantes chꝛiſtus illuminat
ſua gratia.ac etiam angeli gaudent de ta
libus. Rogemꝰ g̊ dñm ieſum vt det ⁊c.

Feria tertia ſiue alijs diebus ſequenti/
bus poſt Penthecoſten Sermo in oꝛdi⸗
ne Quartus de gratie ſpirituſſancti acqͥ/

ſitione augmentatione ⁊ ↄſeruatione.

Go veni vt
e vitam habeant ⁊ abundanti
rHr us habeant Joh.x.⁊ in euꝗ⸗/
gelio hodierno. Verba ſunt redemptoꝛiſ
noſtri dñi ieſu quib oſtendit ſuam immẽ
ſam caritatem erga nos ⁊ gratie bonita⸗
tem.d. Ego inquit veni.ſ.in mundũ vt vi
tam habeant.ſ.ꝑ gratiꝗ in pꝛeſenti ⁊ abũ
dantius habeant.ſ.ꝑ gloꝛiam in futuro.
quia gloꝛia non eſt aliud qᷓ; gratia ↄſum
mata.hec Lyra.nam nemo perueniet ad
gloꝛiam niſi finaliter ſit in gratia dei. Pꝛo
pter quod Apls hoꝛtat᷑ij. Thimo.ij.d.
Tu fili cõfoꝛtare in gratia que eſt in xpᷣo
ieſu. hec ibi.⁊ poteſt poni pꝛo alio thema⸗
te. Notanter dicit Apoſtolus Confoꝛta/
re inquit in gratia vt ſcʒ ĩ gratia firmiter
— ⁊ ſic poſſis ſaluari. Non ſicut
eu multi chꝛiſtiani per peccata excidunt
a gratia in qua potius deberent dietim
creſcere ⁊ vſq; ad moꝛtem perſeuerare vt
ſicad gloꝛiam peruenirent.de qua chꝛiſtꝰ
dicit vbi S. Ego veni ⁊c. Itaq; de gra
tia ſpirituſſancti pꝛeter ea que in pꝛecedẽ/⸗
tibus ſunt pꝛeſcripta tria myſteria in hoc
ſermone declarabimus
Pꝛimũ dr meritoꝛie acquiſitionis
Scõm dji gratifice augmentatõis
Tertiũ dr ſaluifice ↄſeruationis
GECirca pꝛimũ de gratie acquiſitione
meritoꝛia queſtio occurrit pertractanda
triplex pꝛo edificationoes
Pꝛima de merito pꝛopꝛio.
Scða de merito alieno
Tertia de acquirendi modo.
Pꝛima queſtio eſt iſta vtrum homo non
habens graticm gratumfacientẽ poſſit ſi
bi mereri eam. Ratio queſtionis eſt quia
in hoc mundo videmus ꝙ ſi ſeruus ꝓ do
mino faciat quicquid poteſt bene meret᷑:
vt ſit ſuo dño gratus. Miꝝ geſſet ꝙ cuʒ
deus ſit pijſſimus ſuꝑ oẽs dnos indicibi
liter q̃re nõ fieret ipᷣi deo gratꝰ hõ ſi faciat
ꝓ deo qᷣcquid pᷣt. Sʒ huic obuiat illõ qð
ait Apłs. Ro.xj.d. Si gra eẽt ex oꝑibi.ſ.
meritoꝛijs iam non eſſet gratia. Gratia
enim dicitur eo ꝙ mere gratis ⁊ ſine me⸗

ritis dat᷑. Vnde homo nõ meret᷑ ſibi eã.

ODOd 2

Feria ſecũda poſt Penthecoſ.

Ad hec rñdetur m Rich.ſuꝑ.ij.di. xxvij. ergo homo peccatoꝛ age penitentiã vtgra

concoꝛ. Bonaueñ.ꝙ de merito poſſumuſ ta ſint deo opera tua. Scða que/

loqui dupliciter. Vno modo ſimplicit᷑ ̃m ſtio eſt iſta vtrũ homini non habenti gra⸗

pꝑfectã rationẽ meriti.⁊ hoc modo ille qui tiam gratũ facientẽ poſſit eam illi pꝛome

non habet gratiã non põt ſibi mereri eam reri aluus aliquis ſanctus per meriti ſui di
Katio hulus eſt.qꝛ non habẽs gratiã nõ gnitatẽ. Ad quod bꝛeuiter reſpondet᷑ ſm
eſt dignus merito vite eterne nec ei opus Rich. et Bonaueñ.vbi ſupᷣ.ꝙ non haben

eſt meritoꝛiũ vite vel gratie pꝛo eo quia eſt ti gratiam gratũfacientem qᷓ;uis loquẽdo

inimicus dei om̃is exiſtẽs in peccato moꝛ quo ad meritum ſimpliciter dictum ſcilicʒ
tali. Pꝛoinde vt Augu.ait. Peccatoꝛ non ſm perfectã rationeʒ meriti non poſſit me
eſt dignus etiã pane quo veicit᷑ſed ex mei reri aliquis alius gratiam gratũ facienteʒ
ra miſcðia deus ei largitur tempoꝛalia. eo ꝙ ſicut in pꝛecedenti queſtiõe dictuʒ eſt.
qui ſoleʒ ſuũ oꝛini fact ſuper bonos ⁊ ma ſi gratia daretur pꝛo meritis cuiuſcũq; iã
los vt dicit chꝛiſtus Math. v. Sed alio gratia non eſſet gratia. De ratione enim
modo loqui poſſumuſ de merito ᷣm quid gratie eſt ꝙ mere gratis detur a deo ⁊ non
ſeʒ inquantũ aliquod obſequiuʒ remune/ ex meritis. Verütamen quo ad meritum
ratur aliquo dono ex liberalitate retribuẽ m quod poteſt vnus puta ſanctus alteri
tis q́;uis habendo reſpectũ ad opus et ad non habenti gratiã gratũfacientem mere
oꝑantẽ non eſſet ille dignꝰ remunerari tã ri pꝛimã gratiam.quãdo eniʒ deus aliquẽ
nobili dono. Exempligra. Si miles qui peccatoꝛẽ conuertit ꝓpter pꝛeces alicuius
infidelitatis penã vel exiliũ ac regis iram ſancti vel aliquoꝝ iuſtoꝝ hoc non fit ſic ꝙ

incurrit dum ipᷣe ꝓſtraret hoſtes illius re⸗ illud beneficiũ deus det ex debito pꝛo illis

gls fideliter pugnando ꝓ rege mereretur pꝛecibus habendo reſpectuʒ ad illum pꝛo
gratiã regis ex eius liberalitate. Sicdixe quo fuerũt huiuſmõi pꝛeces fuſe id eſt ad
runt philiſtei de Dauid in bello Saul peccatoꝛem. quia nihilominus ille eſt in⸗
regem.j.Regum.xxix.Quõ inquiunt ali/⸗ dignus omnino gratia cum ſit dei inimi
ter placare poterit dñm ſuũ niſi in capiti/ cus.ſed habendo reſpectuʒ ad illos iuſtos
bus noſtris.Et hoc modo homo non ha/ a quibus pꝛeces funduntur. ille pꝛeces di

bens gratiaʒ poteſt ſibi mereri eama deo gne ſunt exaudiri ex gratuita liberalitate
bono.quia licet eius obſequium non eſſet diuine miſericoꝛdie. EVnde talis conuer⸗

2

dignuz de ſe remuneratione tam nobilis ſi

et bonitate ꝓmiſſonis diuine homini fa/ oꝛdinauit vt quibuſdaʒ peccatoꝛibus det
cienti quod in ſe eſt gratia datur.quia pꝛo gratiam ad pꝛeces iuſtoꝝ ſiue ſanctoꝛum.
miſit chꝛiſtus Lu. xj. Omnis qui petit ac Pꝛopterea Yaco.vlti.ſcribitur. Oꝛate ꝓ
cipit ⁊ qui querit inuenitet pulſanti aperi inuicem vt ſaluemini.?⁊ Auguſti.li.de pꝛe
etur. Talis autẽ donatio magis eſt a deo deſtinatione ſanctoꝝ expꝛeſſe dicit. ꝙ viri

—

qᷓ; ab operibus. quia et ipᷣa opera fiunt a iuſti in quibus eſt gratia oꝛando merẽtur

deo incitante ⁊ auxiliãte. Vnde bene gra ſepealijs pꝛimã gratiam. Et exempluz
tia dicit᷑ quia mere gratis a deo datur pꝛi habemus de Paulo apoſtolo pꝛo quo oꝛa
mo motoꝛe.et ſic ſoluitur obiectio ex vᷣbis uit ſanctus Stephan⸗ pꝛothomartyr dũ
apoſtoli et de dñis mundanis facta.quia lapidareret ſic poſtea Paulus conuerſio⸗
aliter acquirit᷑ gratig apud dñm temꝑalẽ nis gratiam aſſecutus eſt.vt idem Aug.
2 aliter apud deũ. Nam dñs temꝑalis ac in ſermone teſtatur di. Q, ſi Stephanuſ
ceptat ſeruuʒ magis ꝓpter opus qᷓ; eccon/ non oꝛaſſet:eccleſia Paulum non habuiſ
uerſo.ſed deus acceptat opera magꝭ pꝛo⸗ ſet. Ad idem conſimilia legimus de mul/
pter ipᷣm operantem hominem ſi eſt bo⸗ꝭ tis ſanctis oꝛantibus pꝛo peccatoꝛibꝰ⸗ pꝛe /

nus ⁊ in gratia Beñ.iiij. Reſpexit dñs ad ſertim de beata virgine Maria que ẽ ma

abel. ſcilicz pꝛius et deinde ad munera in⸗ ter gratie et mater miſerico ꝛdie vt canit ec
quit eius vt exponit Gꝛego.et ſic patʒ.O cleſia.O ergo q; miſericoꝛs deus qui ſan⸗

. erarione kanr not o peccatoꝛis eſt ex beignitate dei ↄuertẽ
