violẽtia euellat᷑. Et exclamauit Micha⸗
el voce magna di.Dñe qͥd vis de aĩa hac
Et vox facta ẽ di. Ecce mitto hauid cũ
cithara ⁊ pſallẽtes ſcʒ ſctõs ⁊ angelos vt
aia audiẽs pſalmodiã ad vocẽ ipoꝝ dul⸗

cius egrediat᷑. Cũq; adueniſſent ⁊ in cirx⸗

cũitu anie illiꝰ canerẽt hymnos. ſic exili⸗
ens ania illa ſedit in manibꝰ Michaelis
Ec ſic viſa eſt ꝙ aſſumeret᷑ in celũ cũ gau
dio indicibili.Ecce g̊ ptʒ q̃ntũ deꝰ⁊ ange
li diligũt bonã aĩam.Patʒ etiã ꝙ nõ dili
gunt malã.ſʒ demões ſuſcipiũt in moꝛte
oẽs malas anias. Rogemꝰ g dñm ⁊c.

De eadeʒ dñica ſermo.iij.ſcʒ de dãno

maximo in anie ꝑditõe ⁊ ei cuſtodia.

ngratu/
c lamini mihi qꝛ inueni oueʒ
que ꝑierat Lu.xv. ⁊ in euãẽ
gelio hodierno. Verba ſũt
ſalua toꝛis noſtri ihu.in qᷣbꝛ oſtẽdit qntã
gaudeat ipe xpᷣs deꝰ⁊ omes angeli ac bti
de noſtra ſalute.ac ꝑ oppoſitũ qntuʒ no⸗
lint nr̃am dãnatõeʒ ⁊ ꝑiclitationẽ eternã
Vn Augꝰ. di. Deo ⁊ angelis occaſioneʒ
leticie damcũ in terris ambulãtes ↄuer
ſationẽ noſtrã ĩ celis habemꝰ.Sʒ vereoꝛ

.quẽ hoĩes illiꝰciuitat reputabãat qſi

inqᷣt.i.timeo ꝙ ne ecõuerſo mala ↄuerſa/ poꝛe ſiłe videt᷑ ↄtigere. Nã ſi etiã decẽmi

no nr̃a pctis.ſ.fedata nõ ſolũ in terris ſʒ lia dyademata regnoꝝ capiti inſa nabilr

ctiã ĩ celis nos exoſos faciat foꝛtaſſis etij egroto circũpoſueris nõ curat᷑ nec moꝛ⸗

am ipᷣi deo.qꝛ teſte ſcriptura. Altiſſimus te euadit. Hec ille. Rõ aur hurꝰ patet. qa

ſʒ tam nobiſipᷣis qᷓ; toti curie celeſti ac ipi Gen.li.vij.dicit. Aia oẽm coꝛneam crea
Deo faciamꝰleticia qᷓtinꝰ ĩ hoꝛa moꝛi nr̃e turã nature dignitate pcellit. Idem de li
xpᷣs dñs dicat de nobis oiby celeſtibi an/ bero ar. li.).ca. xvij.dic. Rõnali mẽte ni⸗
gelis. Cõgratulamĩ mihi qꝛ inueni.ſ.ad hil eſt pᷣſtatiꝰniſi deꝰ. Ex qͥb patʒ ꝙ etiã
eternã ſalutẽ ouẽ.i.humanã hãc aiam ꝗᷓ ſi oẽs mõtes ⁊ tota terra eſſet auꝝ purũ:

pierat.ſ.ꝑ pctin.vt habet᷑ ꝑabolice in ho ⁊ ſi crearet deus tot terraꝝ oꝛbes ex puril

dierno euãgelio ⁊ in pᷣdicto themate ſer/ ſimo auro totaliter t ſunt arene mard et
monis. Itaq; exq̃ͥ h euãgeliuũ ꝑabolice lo inſuꝑ q̊t ſunt ſtelle in celo ⁊ folia ĩ oĩib ar

quit᷑ de anie hũane ꝑ pctm ꝑditõe.⁊ gau boꝛib ⁊ gurte in plunia maxia.et oia ta⸗/

dioſa ꝑ xpᷣ recuꝑatiõe. Idcirco de h tria lia dares ꝓ vna aia nõ poſſes eã pᷣcio di/⸗
myſteria declarabimꝰin iſto ſermone. gno cõmutare. O ꝙᷓ; fatui ſũt filij adã
zimũ z ꝑdite aie magna dãnoſitas q tã pcioſaʒ aiam vedũt diabolo ⁊ ꝑduũt
Scõm ðꝛ ipꝰcuſtodie diᷓ ſtudioſitas ꝓ viliſſimo pᷣcie:hoc eſt ꝓ pcti delectatõe
Terciũ ðꝛ ſalutis hůane mita gaudio vt ptʒꝑ dictũ Amb.xv. q.j.nõ eſt ⁊.
A Lirca bmũ de danoſitate (ſitas Sʒ tu peccatoꝛ ſtulte dic, Quid cure mi
ꝑditõis aie qſtio occurrit quõ poſſit ꝓba hi eſt ꝙ pcioſã deꝰ dedit aĩaʒ:daret mihi
ri ꝙ maximũ ſit dãẽnũ in aie rõnalis ꝑdi⸗ potiꝰ diuitias mlłtas ⁊ delicias: veſtimẽ

tione ꝑ lapſum pcti. Nimiꝝ h̊ noſſe ẽ val ta pᷣcioſa: ⁊ gliam mũdi ac dñia ⁊ hmõi.
de ſalubꝛe vt ſcʒ cognito dano tãte perdi Ego qro te. Nonne ſi rex tibi talia bona

tiõis moucamur ad timoꝛẽ 2 cautionem mundi darer oĩa ⁊ optimũ pꝛandiũ: ſub
ctõꝝ ne ꝑ ea ꝑdamꝰ aias nr̃as. Ad qᷓ hoc tñ pacto ꝙ die altera vcel tercia te poꝰ
ſtiõeʒz ̊ rn dẽdo Notãdũ ẽ ꝙ pᷣcipue ex qᷓᷓ neret ad affanduʒ igni ⁊ ad cruciatꝰ ma⸗
tuoꝛ ronibo p̃t oñdi vł ꝓbari ꝙ maximuʒ gnos acciꝑes ne talia ſub tali pacto. vtl⸗
dãnum incurrit hõ ꝑdedo ſuã aiaʒ pctõ: q; fatuꝰeſſes ſi acceptares qꝛ ⁊ illa 2 te ⸗
ita ꝙ maiꝰ ſibi facit dãnũ ⁊ diſp endiũ q; deres poſt puſillũ. Sic eſt in ꝓpoſito. qm
ſi poſſediſſet ⁊ ꝑdidiſſet totũ mũduʒ hüc vt ſcribit᷑ Npoc.xviij.Quãtũ qͥs głifica⸗

⁊ oẽs diuitias abona eiꝰ. uit ſe ⁊ in delicijs vixit tantũ illi dabit᷑ de
zima rõ ðꝛ incõmutabił amiſſiõis. toꝛmẽto ⁊ luctu. Item Gꝛego. Domen
Scva ð: coꝛꝑalis comitationis taneiũ eſt qð delectat ſʒ eternũ eſt qð cru⸗
Tercia ðꝛ vniuerſał pꝛiuationis ciat. Nõ vult ̊ tibi de talia dare ne ꝑpeaſ

DODuarta ðꝛ eternalis deploꝛatos. B Scða rõ ex ꝗ onñdit maximũ foꝛe
Pꝛima rõ ðꝛ incõmutabilis amiſſionis damnũ ⁊ diſpendiũ in piculo anie dicit
Hanc ponit ſaluatoꝛ nẽ Math.xvj.di. coꝛꝑalis comitatõis.qꝛ qcunq; ꝑdiderit
Quid ꝓdeſt hoĩ ſi vniuerſum mũdũ lu/ aiam ꝑ peccatũ incurredo moꝛtẽ eternaʒ
cret᷑.aĩe vᷣo ſue detrimẽtũ patiat᷑. aut quã ꝑdit nõ ſolũ aiam ſed ſimł cũ ania ꝑdet ⁊

dabit hõ cõmutatõeʒ ꝓ ala ſua.q.d.nul⸗ coꝛpꝰ⁊ oĩia mẽbꝛa. Nam damnũ magni

lã poterit dare.vñ Criloſt.ibideʒ dic Ac quis ſi ibi reputaret ſi amitteret vnũ pedẽ
ſi diceret xpᷣs dñs. diuitias ſi ꝑdiders po aut ambas manꝰ. qaut oculos ⁊c. Sʒ ꝑeũ

teris dare diuitias alias ad eas redimẽ/ te ania ꝑibit pes manꝰ oculi caput ⁊ cia

das. aiam aũt ꝑdẽs nõ poteris aliquam mẽbꝛa.qm iuſto dei indicio ania ſimk cuz
aiaʒ ꝓ ea dare neq; aliqd aliud. qꝛ ſi etiã toto coꝛꝑe damnak. Vñ xpᷣs ait Math.

regnares ſuꝑ vniuerſũ oꝛbẽ terraꝝ ⁊ poſ x. Nolite timere eos q;occidũt coꝛpꝰ. ani⸗

ſideres oĩia:nõ poteris aiam tuã a moꝛte mã aũt nõ Go unt occidere ſicut ſunt ꝑe
eterna redimere. Et ponens exẽplũ dicit ſecutoꝛes. ſ. deñ
Quid aũt mirabile ẽ hoc in aia ſi ⁊ ĩ coꝛ/ qͥ põt ⁊ aiam ec coꝛp occidere: ꝑdere ĩ gt

odio ha bet pctõꝛes Ecci.xij.Quapꝛopt᷑ vt Berñ.dic.tot mũdus coꝛpoꝛeꝰ vniuſ
chariſſimi agamꝰ pniam ne ꝑdam aiaʒ aie pᷣcio eqparari nõ põt. Itẽ Aug. ſug

ed potius timete eum.ſ.deñ

heni
zian⸗
nna⸗
üania⸗
müeten
ſeboe
humat
lulo⸗
vellatr
ne⸗ G
tur. S
opation
de ania.
ſimkpoß
patulrſe
mpläe
liſgi,⸗
umſoüa⸗
mMus era
lentk
guiretec
üffuc
lecoe

ip

lusge
ftuaib⸗
barliag
Lpende
naitil
l. Rexee
orniadt
dingitad
Llelinegi
ee. O
glöſsi
Mllerſatr
aunelſert
mmundtte
bedibus
1hetaam

nniopen

ſSgg,

Mreipeſc

Mtn

legſ die
W
önſeni

„
deren
anabilr
ſec moꝛ
tet, q4
vniuf
ugi ſu
am geꝛ
endel
nire ni
3geti
pur :
Enn,
miget
oibyar
oiata/
godi⸗
adi
glut
tube
ge
aeW
Nhd
ahndi.
Aiabona
ndiiſub
rtintepo
hcar'ne
lanteg
Poltd e
1 ginn
livabitde
„Donen
jcſaban
Menehen
znie di
gaigen
ote Nana
mnümagn
er hüpece
1. Sla
miulenkau

hẽnã.⁊ ſic ptʒ damnũ magnũ in ꝑdendo
aiam. Sed queri pᷣt cur nõ ſufficit deo vt

cũ anla dãnare vult etiã coꝛpꝰ ad crucia⸗
tũ eternũ.Ad hoc rñdetur bꝛeuiter ꝙ iõ.
qꝛ hoc iuſticia reqͥrit tam diuina q; etiaʒ

humana ſᷣm leges ⁊ iura.vt ſcʒ ꝑticipes ĩ

culpa.puta ſi aliqͥ duo faciant ſimłfurtuʒ
vel latrociniũ iuſtũ eſt vt ſint ꝑticipes in
pena A. vi8 licti eca. Sanctim? in
1

ne. Vn tales ambo depᷣhenſi ſuſpendẽ

tur. Sitc in ꝓpoſito exq̊ ania nullã habet
oꝑationẽ quã nõ cõicat coꝛꝑi. vt dicit᷑.ij.
de ania.g̊ debet coꝛpus puniri cum anĩa
ſimł poſt reſurrectionẽ ꝑpetuo. vt latius
patuit ſermõe de reſurrcct C& Ex
emplũ ad id ponit TYlincentiꝰ in ſpe.mo
li.iij.ꝑ.ij.diſt.xx.de qͥdam rege qͥ viridari
um ſuũ cuſtodiẽdũ cõmiſit duob: q̃rum

vnus erat cecus.alter ↄtractꝰ. Qui cum

vellent furari fructꝰ pᷣcioſos arboꝝ ⁊ ne⸗
quirẽt.qꝛ ↄtractꝰ ule ſe leuare ad ↄtingẽ⸗
dũ fructꝰ in alta arboꝛe nõ poſſet.ille aũt
cecus qꝛ nõ videret.tũc ↄtractꝰ ꝑſuaſit ce

co vt ipᷣm leuaret ſuꝑ hueros ⁊ ipſe ceci il

lius greſſus ad arboꝛes dirigeret:⁊ ſic de

fructib cõtractus ille decerꝑet q̃s cũ ceco

participaret. Q cum feciſſent: tãdeʒ rex
pendẽs dãnũ fructuũ ſuoꝝ młtũ:exami
nauit illos.illi ſe excuſabãt:cecus qꝛ non
vidiſſet.cõtractꝰaũt qꝛ ſe leuare nõ potu⸗
it. Rex eoꝝ neqͥciam depᷣhendit ⁊ vtrũq;
moꝛti adiudicauit. Sic eſt ð aĩa q coꝛpꝰ
dirigit ad facienda mala qlia nec coꝛpus
ꝑ ſe ſine aĩa:nec aia ſine coꝛꝑe poſſet ꝑfi⸗
cere. DTercia rõ ðꝛ vniuerſalis pꝛi
uatõis.qꝛ ania ꝑdita ꝑ pctmi oĩbbonis
vniuerſalr pᷣuat᷑ homo ⁊ deſpoliat. Nam.
cum eſſet hõ vns 2 ſtitutſuꝑ omia bona
mundi.teſte pᷣs.Oia(inqͥtſubicciſti ſub
pedibus ciꝰ.l.hois oues ⁊ bo.vni.inſuꝑ
⁊ pec.campi. Volucres celi ⁊ piſc.⁊c. Et
tamẽ ꝑ peccatũ ꝑdit homo dñiũ tale.qꝛ
vt Aug.ait. Peccatoꝛ nõ eſt dignꝰ etiam

pane ꝗqͥ veſcit. Item Seneca de bñ ficijs
dicit. Mltiſ( h eſt peccatoꝛes) indigni ſũt

luce qũ dies oꝛit᷑. Et ſuꝑ hoc peiꝰ ẽ ꝙ pec

catoꝛ nõ ſolũ ꝑdit dñiũ ſuum ſed ſubijcit

ſeipᷣm ſeruitio peſſimo demonũ ⁊ vicioꝝ
Job.viij. Qui facit peccatũ ſeruꝰ eſt pet

ꝓ pctõ ſola ania ꝑiret in gehẽnã. ſʒ ſimul

cati Augꝰ. Pctõrꝛ tot demonioꝝ ſeruꝰ eſtt

quot vicioꝝ Et talis ſeruitꝰturpioꝛ eſt q
ſeruire poꝛcis ⁊ caniba ac qᷣbuſcũq; ſterco
rib ⁊ viliſſimis rebus. Item talis inſuꝑ
huatur oĩbus vᷣtutibus ⁊ bonoꝝ operuꝶ
meritis que egit ab infantia oꝛando miſ
ſam audiendo elemoſynã dando ⁊c.⁊ oĩ
bus donis ſpũſſcti.⁊ baptiſmi merito.ac
oĩm ſacramẽtoꝝ eccleſie.⁊ etiã meritꝭ paſ
ſionis xpᷣi.beateq; Marie ⁊ oim ſancto⸗
rum. Sicut em̃ qui ꝓ crimie leſe maieſta
tis ↄdemnat᷑ ad moꝛtẽ ꝑdit oia bona.ſie
peccatoꝛ amittit oia bona. O ̊ quanta
incurrit peccatoꝛ damna ꝑ culpam quis
explicare ſufficit. Nam in moꝛte de ipſo
peccatoꝛe fiũt tres ꝑtes. Elnã accipit dia
bolus ſcʒ aĩiam peccatricẽ. Aliã ſcʒ carnẽ
accipiũt vermes ⁊ comedũt donec poſtea
in reſurrectõe etiaʒ illa cedat in ꝑtem dia
boli. Terciã ꝑtem ſcʒ bona temꝑalia ac⸗
cipit mũqꝰ iſte ſcʒ vel ↄſanguinei vel alij
diuidẽtes inter ſe.O ꝗ̊ peccatoꝛ hec obb⸗
ua ne aiam ⁊ coꝛpus ⁊ oia bona poſſeſſa
2 poſſidenda ꝑdere habeas. ſicut ꝑdidic
diues gatd qui ex oibus bonls ſuis que
hic poſſidebat nec guttam aque obtine⸗
re potuit Lu.xvſ. E Quarta rõ
dicit᷑ eternalis deploꝛatiõis.quia homo
qui ꝑdiderit aiam ſuã habebit deploꝛa ⸗
re hoc damnũ anie eternaliter in inferno
Elſa.lxxvj. Vermis eoꝛum ſcʒ doloꝛis nõ
moꝛietur ⁊ ignis eoꝛum nõ extinguet᷑ ſcʒ
ꝓ eo ꝙ aias ꝑdiderunt ſuas. Exempiuũ
habemꝰ poſitum a Vincentio vbi ſupꝛa
ꝙ duo fratres erant vnꝰ ſapiẽs alter ſtul⸗
tus.qui dum elongati a patria vellent re
dire ad domũ ſuam ⁊ ꝑueniſſent ad qð⸗
dam biuium viderunt ibi ſigna velegfa
ꝓ duplici via.quaꝝ vna erat a dextris li⸗
cet arta ⁊ aſpera tamẽ ſecura.ſed alia a ſi
niſtris erat lata⁊ delectabilis.tamẽ latro
hum ꝑiculis obſita. Sapiens voluit ire
ꝑ viam pmãõ.ſed fratris fatui rogatu de⸗
uictus iuit ꝑ ſiniſtram. capti ſunt autẽ a
latronibus vulnerati ⁊ ſpoliati ac in fo⸗
uea m ꝓiecti vt occidantur moꝛſibus ſer⸗
pentum in fouea manentiũ.vbi dum ni⸗
mis flerent Sapiens videns ſerpentes
moꝛdere volentes ploꝛando et maledi
cendo fratri dicebat. O vtinam nuuq;

neoeuiſſem te qꝛ tibi ↄſentiẽdo deuictꝰ. en Pꝛouer. x M verit ybi m
ggo ⁊ etiã tu ꝑimus amara moꝛte. Tũc lia. Nã multi ſunt qͥ nõ tenẽt ↄſciam etiã

fatuꝰ rñdebat d. Tu potiꝰmaledicarꝭ qꝛ
eũ eſſes ſapiẽs potuiſſes⁊ te ⁊ me ab hac
moꝛte pᷣſeruafle.ſʒ qi mihi fatuo acqͥeui
tti.ecce ſimłꝑimus ⁊c. Sic erit ĩ inferno
vbi ꝑpetuo fletu ania ↄtra coꝛpꝰ⁊ ecõuer
ſo murmurabũt ꝙ in latrones h̊ᷣ eſt ĩ de ⸗/
mones ⁊ in moꝛſus ſerpẽtiũ ſcʒ infernali
um cruciatuũ ſimł inciderũt.eo ꝙ aĩa cuʒ
eſſet rõnalis deuicta carnis fatua ꝑſuaſi
one ⁊ decepta ſimul cũ illa perit. O g hõ
pctõꝛ qͥd iaces in pctis penſa ꝑicula talia
caue tibi. Nã ſi aliq̊t annis eẽt finis toꝛ
mẽtoꝝ(bñ qͥdem ſ nũqᷓ; erit. Veg̊ quia
ꝑibis.ve qꝛ ⁊ ĩ coꝛꝑe cruciaberꝭ.ve qꝛ oĩa
bona ꝑdes.ve qꝛ a celo excluſus erꝭ ⁊ oĩa
mala incurres eternaliter. F Lir/
ca ſcm de cuſtodie ſtudio qrit᷑.quali co/
natu vel ſtudio poſſit xpᷣianꝰ hõ aĩiam ſu⸗
am cuſtodire a pctõ ⁊ ↄſequẽter a dãnati
onis et᷑ne ꝑiculo.Ad qð rnñdet᷑ m qð col
ligit᷑ ex dictis Gꝛegoꝛij ⁊ Berñ.ac alioꝛũ
doctoꝝ ⁊ ex ſcpᷣturis.qꝙ q̃ttuoꝛ ſunt valde
ſolicite ⁊ diligẽter obſeruãda homi xpᷣia⸗
no.quib ſeruatꝭ euadere poterit aĩe ꝑicu
la ſq; eterne dãnationlis.
Reimd ẽ vᷣba ði auſcultare ⁊ cuſtodire
Scõðõm ẽ ↄſciam ſuã iuxta ↄſiliũ ꝑito/
vum rectificare.
Terciũ eſt celeriter a pctis reſurgere.
Quartũ eſt deũ ⁊ ſctõs de moꝛte ſalu/⸗
bꝛi inuocare. —
Pꝛimũ eſtvb dei diligẽter guſcultare
2 cuſtodire ſcʒ oꝑe iplẽdo.qꝛ ꝑ h̊ hõ illũi/
nat᷑ vt ſciat neceſſaria ad ſalutẽ ſcʒ quid
credere debeat qꝛ articulos fidei.⁊ qͥd ꝓ
pctis debeat qꝛ pniam. qͥd obſeruare qꝛ
mãdata.qͥd caueat qꝛ oĩa pctã. Sicut eĩ
in via in q ſunt multe cauerne ꝑiculoſe.ĩ
quas incidẽs hõ moꝛeret᷑ oꝑtet cũ lucer/
na vel lumie ambulare vt nouerit decli/⸗
nare cauernas. Sic in pñti oꝑtet habere
homi lucernã verbi dei. Juxta ulud pᷣs.
Lucerna pedib meis vᷣbuʒ tuũ ⁊ lumen
ſemit? meis.Alioqͥn ꝑibit hõ ꝑ ignoꝛan
tiã. Vñ di.xxxviij. Ignoꝛãtia mi eſt oim
erroꝝ. Scõm eſt ↄſciam ſuã iuxta ↄſi/
liũ ꝑitoꝛum rectificare.Et ſic qcũq; noue
nt eſſe pctã moꝛtalia ſolicite cauere. Vñ

lta ſalyerit vbi multa 2ſi

in pctis magnis puta de vſuris.de frau⸗

de in mercãtijs ⁊ hmõi.Et ſic ꝑibũt in i

lis. Jõ opus ẽ cõſilia ſapientũ in dubijs

reqrere vt ſciat hõ cauere oĩia pctã. Nã et .
Ela. v. dñs dic. Ve qͥ trahitis iniqͥtateʒ

Lyra)vobis aggregado eam. In funicu
lis vanitatꝭ( eſt falſitatꝭ) putates vobilſ
licere q̃ tn ſũt illicita.Et qſi vinculũ plan
ſtri pctm.i.pcedẽdo ad grauioꝛa petã vl⸗
teriꝰ. Ve qͥ dicitis malũ bonũ ⁊ bonum
malũ ponẽtes tenebꝛas lu.⁊c̃. Terciũ ẽ
celeriter a pctis reſurgere ſcʒ ad pniam ⁊?
ↄfeſſionẽ. Sicut em vuln moꝛtifeꝝ ſi ci⸗
tius cura adhibeat᷑ curari ſepiꝰ poterit ſʒ
neglectũ occidit.Sic ẽ de pctõ.qꝛ vt Gꝛe
go. ait. Petm qð citiꝰ ꝑ pniam nõ diluit
mox ſuo põdere ad aliud trahit. Et ſic tã
dem in ꝑiculũ dãnatiõis eterne mergit.
Vñ ticulo ſe exponũt qͥ pctã pctis addẽ/
do nõ curant citius penitere. Pꝛopterea
Ecci.xxi.Fili peccaſti nõ adijcias iteꝝ ſʒ
de pᷣteritꝭ depᷣcare vt tibi dimittant᷑.qſi a
facie colubꝛi fuge petm. Hec ibi. Quigᷓ
nõ vult in pctõ ꝑire dʒ q̊libet ſero ↄtritis
nẽ foꝛmare ne foꝛte repẽtina moꝛteĩ ſom
no poccupet᷑. Jdeoq; Augꝰ.de vᷣbis dñi
di. Audatioꝛ eſt qͥ in vno pctõ moꝛtali ob
doꝛmit qᷓ; qͥ cũ ſeptẽ hoſtibo de moꝛte ſua

inuicẽ obligats ↄfligit.⁊ ſic ptʒ. Quar

tum eſt deũ ⁊ ſctõs ſolicite de moꝛte ſalu

bꝛi inuocare. Vnñ i oꝛõne dnica q̃tidie pe

tendũ docuit xpᷣs di.Et ne nos inducas
in tẽtationẽ ſʒ libera nos a malo.ſ.dana⸗
tionis ĩ hoꝛa moꝛtꝭ. Legimꝰ qͥ ppe demł⸗
tis qͥ ꝑ ſctõꝝ ſuffragia ⁊ pᷣſertim btẽ vᷣgi⸗

nis Marie ſũt liberati a danatõis ꝑicu⸗

lo miraculoſe etiã in moꝛte repẽtina re⸗
ſuſcitãdo ad vitã vt penitere poſſint. vel

aĩam in coꝛꝑe ↄſeruado qᷓ;diu facerẽt cõo/

feſſionẽ de pctis. Sʒ ſic facere nõ ꝓmiſit
de oib⸗ t5ribo. Fdrireo o chariſſimi te
neamꝰp̊ qð eſt certum de cõmuni lege vt
vicʒ feſtinemꝰad pniam dũ ſani ſumꝰ. et
ſic ↄſeqmur ſalutẽ ex dei ꝓmiſſione.Ach
chariſſime qᷓ; de magno ꝑiculo aniam li⸗
berabis ſi ſic feceris.ve ve illis qͥ ꝑierunt
in inferno.qᷓ; libeter vellent ꝙ pniam hic
egiſſent ⁊ nõ ꝑijſſent. O q̃ntuʒ nũc flent

lntorm
dioſitat
dicit C.
anieet,
plciron
lio geg
terfuſoꝛ
Aplitag
ſanitas.
geſange
tus müͤc
lantüth
magno:
ſtibtitue
hecocul
lothommi
ſolriſiin
Terao
termiog
ius aurn
Goa
Npenis
innume
ms ſi
Aon
liuiat
ſoni ple
bereſes:
ſedeglis
genpläl
Iunocic
ahureit
fiplitre⸗
luslluc:
Pornezſen

Pppuefte

NR
ihimtnt
S
infemni
denſſäinag
ſeſarnin
W
Uepens D
fihlcgne
bͤgtefr
ſiniemn

ug in toꝛmẽt. GBCLireca terciũ de gaun Sicq; cardinalis ille edificatꝰcertiſimæ
deffll dioſitate ſalutꝭ qð notat᷑ in euãgelio cuʒ relatoe fecit fieri domũ carthuſ. ⁊ vitam·
ͤnn dicit. Cõgratulami mihi qꝛ ⁊c. Aduertẽ melioꝛauit ampliꝰ deo ſeruiẽdo ⁊ ᷣtuoſe
dubis dũ eſt ꝙ gaudiũ celeſte de ſalute humane ac ſctẽ viuẽdo. O g pctõꝛes qͥd iacetis in
.Bi anie eſt valde magnũ ⁊ valde młtũ qdru pctis.vt ſił oẽs cũ dãnãdis ⁊ demõibus
ln plici rone. Pꝛimo qꝛ magno ⁊ mito pᷣ pereatꝭ.O miſeri cur nõ penſatꝭ ꝙ aiam
funic cio acqſitũ ſcʒ xpᷣi ihu ſanguine młtiplici pᷣcioſiſſimã ꝑdentes qᷓ; indicibile dĩðnum
ſoi ter fuſo⁊ vulnerib eiꝰmłtiplicibi.adeo ꝙ ⁊ toꝛmẽtũ incurritꝭ. Cogitate potiꝰ o aie
iou a plãta pedis vſq; ad verticẽ nõ erat ĩ eo xpᷣi ſanguine reqẽpte qᷓntũ gaudiũ deo ⁊
. ſanitas.⁊ moꝛte acerbiſſima crucꝭ.cuxꝰ qͥ xpᷣo ihu ac angelis ⁊ vobiſipis acqͥrit ſi
a dẽ ſanguĩs mima gutta pcioſioꝛ eſt q; to pniam egeritꝭ.⁊ ſic citiꝰ feſtinate ad peni
onen tus mũdꝰ. vt dicit Bern. O ꝗᷓ ania noli tẽtiã vt anĩas nõ ꝑdatis ſ ſaluetis pᷣſtã⸗
eſae tantũ theſauꝝ ꝑuipẽdere. Scðòo qꝛ eſt texpᷣo dño Amen. ”M
n? magno ⁊ młto bono pleniſſimũ ſcʒ cele⸗ ”l
lia ſti btitudine in q̃ ſut oia ⁊ ſůma bona Dñica eadẽ ſermo.iiij.ſcʒ de anie röõna
neß nec oculłꝰ vidit. nec auris audiuit.nec in lis decoꝛe ad imaginẽ dei ⁊ ſilitudinẽ eiꝰ
Gje coꝛ homiĩs aſcẽdit.j.Choꝝ.ij.O itaq; qᷓ; facte atq; e adamate.
ui⸗ ſtulciſſimꝰqͥ tale gaudiũ ſalutꝭ nõ curat.
ſa Tercio qꝛ magno ⁊ młto tpe.ĩmo ſine ᷣ 45 H.
termio umaͤſun eterna. Duldoms — . 2 naratu/
ius aut meliꝰdici põt Quarto qꝛ a ma ãHami niili d? iiien deacni
n gno ⁊ młto malo liberatiuũ ſcʒ ab infer⸗ D gu eite⸗Neni degemz
er ni penis maximis ⁊ inumerabilibo ad q̃ſ gelio hodierno. Verba ſũt ſaluatorꝭ ntĩi
taſir innumerabiles currũt hoĩes ⁊ gdũt anii/ in qͥbꝰꝑabolice oñdit ꝙ tãqᷓ; bonꝰamicꝰ
diz i; ſias innumer ablis peton picula ⁊ verus ſe maxia charitate exhibet erga
1 Alij ſupbiã auariciã lururiã iram gui noſtraꝝ aniaꝝ ſalutẽ. Nimirũ verꝰ ami⸗
reiſon lã iuidiã accidiã.Alij ꝑ pᷣceptoꝝ trãſgreſ ſe pbat᷑ qͥ in malis =tinaëtil ami⸗
Ancena acedgtg. — „. aigrel (us eſſe obat᷑ qͥ in malis ↄtingẽtibꝛ ami/
bisdi ſionẽ. ꝓſeqre vt placet decalogũ.Alij per co cõpatit᷑⁊ in bonis pᷣcipue vᷣtuoſis cõ⸗
nrinob hereſes ⁊ ſciſmata ac ecclie inobediẽtiã.⁊ pte kcs E el rrH
ela.t gauget. vt ptz ꝑ ſcpturã ſacrã Ecci. xxx⸗
joneſun ſic de alijs piculis pctõꝝ. En vij. 2 pluribo locis. Ac etiaʒ pᷣm dicta phᷣi
Olf emplũ legit in li. de oꝛtu carthuſieñ. ꝙ ix. ethico. Xps aũt dũs ſic fecit qꝛ pctoꝛi
oneſill Innocẽci/ Papa ille canoniſta pcipuꝰ.cũ pus hoib cõpatiebat᷑⁊ ad ſalut ꝑ peni
zicepe adpuc eẽt cardinalisg quẽdã ſcm heremi tætiã reuocabat eos ac benigne ſuſcipie⸗
ſpducas tã viſitare ſolebat.Quadã vice veniẽs cũ bat. atq; gaudẽs de eoꝝ bono eternali oĩ
olding ſuis illuc ⁊ foꝛtiter pulſans nõ audiebat᷑ bus ſuis amicis ſcʒ angelis btis gaudiũ
enenh vox neq; ſenſus. Cadẽ famli ipᷣiꝰ vi cellã faciebat di. Cõgratulami mihi qꝛ inue⸗
jbii appuert ⁊ viderũt virũ illũ ſctm q̃ſi moꝛ ni dꝛacmã quã ꝑdiderã. Vt ei Beda di
s ga tuu.quẽ vellicãdo ⁊ ſtimulãdo dũ excitaſ cit ⁊ ↄcoꝛ. Paplas. DVꝛacma eſt denartꝰ
inm t ſent. ille clamauit voce magna di. Ooo vel numſub certo põdere hñs in ſe ima⸗
ſhr. N vidi mirabilia hoꝛribilia Sciſſitãte di ginẽ regis impᷣſſam ⁊ eꝰ ſuꝑſcpᷣtionẽ.ꝓ⸗
7 1, n 1227 1 I: „ 2 .
nitthf ligẽter cardiali qͥd viderat Rñdit. Duct pterea cõgrue ſignificat aniam rõnalẽ ad
ſad ad infernũ vidi incidere aias ſicut niues imaginẽ dei creatã habẽtẽ ſupſcptionem
lecen vᷣo ſicut niues rariſſimas. Sʒ ad Padiſũ eſt. tum qꝛ no mie xpᷣiano in baptiſmo de
in,4 em fres vidi introire anias. I.hu epᷣi. er noiatur. A xpo em dicixpianꝰ. Hecani
e N uliꝰ poꝛis carthub.ac illiꝰ vidue romane. ma perit ꝑ culpã ſed inuenit᷑a xpᷣo dũ cõo/⸗
niaumln ſingulas noĩans ꝑſonas iſtas. Karding uertit᷑ ad pniam. de qua rpᷣs ? oẽs ange⸗
gienn lis igit vir pꝛudẽs volẽs ſcire veritatẽ 57 li multũ gaudẽt. Vn Amhꝛo. ait. Mul
Nunpe Lilianls miſſis hincinde nuncijs cõperit tũ debet nos o chariſſimi accẽdere ad po
hicten aias illas hoꝛa eadẽ foꝛe ſolutas a coꝛꝑe bitatem ⁊ pniamvt agam qð ilis. des

Bermo

cinia ⁊ timere offenlam debem ⁊c.de p⸗
dictis ptʒ in euangelio Exquo autẽ in
euangelio ꝑ dꝛacmã deſignat᷑ ania rõna⸗

Os vt iam dictũ eſt. Libeat de ipᷣa anima

in hoc ſermone declarari tria myſteria qᷓ
poſſunt accipi ex euãgelio io myſtice.
. Sicu dicik imagis diuie honoꝛatio.
Scõom oꝛ ſilitudis diuie decoꝛatio.
Terciũ ðꝛ huiꝰdecoꝛis anie adamatõ
Vngde hec ſignificat᷑ ꝑ dꝛacmã que habʒ
imaginẽ ⁊ ſuꝑſcpᷣtionẽ ꝓ cui amoꝛe chꝛi⸗
ſtus ſeipᷣm moꝛti expoſuit ad reqͥrẽdũ ani
mã.Et ꝓ hoc ſermõe poteſt poni thema
aliud ſi placet Ecci.vlti. Laudabit vſq;
ad moꝛtẽ ania mea dñm ⁊c̃. Laudabit ꝓ

tantis bonis.vt ſuB.,. JJR cCirca pꝛi

mũ myſteriũ de imagine dei qua hono/
rauit de aiam rõnalem quia fecit eaʒ ad
imaginẽ dei.vt patʒ Geñ.j. aliq̃ qrunt᷑.
Piimo q̃ͥde de modalitate.
Scðdo de ania femine.
Tercio de ania peccante.
Pꝛima queſtio eſt quõ ania humana ve/
re ſit ad imaginẽ dei facta cũ deus ſit lux
ſpualis in ſe nullo lineamẽto figuratus.
Item ſcoôa queſtio inſimł decidẽda eſt
EVltrũ dei imago equalit᷑ ſit in ania femi⸗
ne ⁊ maſculi.exquo em maſcułꝰ pᷣſidet et
pᷣncipari habet femine. vt aplus docet
Eph.v. di. Vir caput eſt mulieris.Quõ

ergo dicit᷑ ania humana tã viri mulie/
.

ris facta ad imaginẽ dei.hec vtile eſt ſci/⸗

re ⁊c̃. Ad hoc rñdetur bꝛeuiter ſimn Bo⸗
nauen. ſuꝑ.ij. di.xvj.ↄcoꝛ. Nichar.ſuꝑ.j.
di. lij. 2 Tho. j. pte. q.xciij. alioſq;. ꝙ imna⸗

go in coꝛꝑalibus dicit quãdã repſentati⸗
oneʒ rei cuiꝰeſt imago.quaſi imitago. qꝛ
repᷣſentat rem expᷣſſe imitãdo in ſilitudie.

2 hoc fit vario modo. Aliquãdo em̃ repᷣ/

ſentat ſiłitudine figure.ſ.in lineamẽtis et
Diſpoſitione ꝑtiuʒ.vt patʒ de im ne re
gis expꝛeſſa in ſigillo vel ſpeculo.Aliquã

do aũt in nature idẽptitate.vt ptade ima rie
rõnem pᷣſidendi plus in viro ſit. O ergo

gine regis in ſuo filio. Vn Aug?
cem coꝛdis dicit. Aliter eſtimago im
toꝛis in numo vel ſpeculo. Aliter in filio

quia in filio eſt unpᷣſſa m ↄuenientiãvel

idẽptitatẽ nature.ſiue equalitatrẽ ſubſta/

Dominica. III.

⁊ angelis gratũ ſit quoꝛũ affectare patro

poſt penthe.

imago nõ eſt homo. ſed longe aliud eſt a.

ſubſtãtia hoĩs.⁊ ex h̊ hõ nõ eſt pater ima
ginis. hec m Augu. A ſimili fllꝰdei in
diuis dicit᷑ imago dei patris ꝓpꝛie ꝑ idẽ⸗
ptitatẽ nature.oĩmodãq; ↄuenientiã ᷣm
quã vna ꝑſona in trinitate eſt alteri equa
lis ⁊ eiuſdẽ ſubſtãtie. Ideo apłus Col.j.

dicit de chꝛiſto qui eſt imago inuiſibilis

dei ſcʒ patris in idẽptitate numerali na⸗
ture eo ꝙ eadem numero in eſſentia ſoluʒ
ꝑſonaliter diſtincca. Sed homo dicit᷑ ad
imaginẽ dei factus in ania. ⁊ nõ dicit᷑ ꝓ⸗
pꝛie imago(vt ibidem dicit Lyra )ſed di⸗
citur ad imaginẽ vt li ad notet diſtantiã
nature alene.⁊ li imaginẽ notet aliquã ſi⸗
militudinẽ imitatõis inter deum ⁊ alam
licʒ nõ equalitat.ſed ꝓpoꝛtionis minꝰꝑ.⸗
fecte. Sicut exemplatu aſſimiulat᷑ exẽpla⸗
ri aliqu ali ſiłitudie q;uis remora vt ima
go in ſpeculo vel numo ipᷣi regi qðmo⸗
do aſſimilat᷑. Hoc eſt dicere ꝙ ſicut ſpecu
lum licʒ ſit multo inferioꝛis nature qᷓ; ho
mo tamẽ ab artifice fit ad hunc finem vt

capiat ĩ ſe ⁊ reᷣſentet imaginẽ homis ad

quẽ ↄuertitur vel aptitudinalit᷑ vel potẽ⸗
tialiter vel quãdoq; etiã actualiter. Sic
ania rõnalis facta eſt ad unaginẽ dei ꝙ
pncipaliter quãtũ ad ſuum eſſe conſiſtit ĩ
ania ⁊ eius potẽtijs.in hoc ſcʒ ꝙ ania cõ⸗
uertẽdo ſe ad deũ ꝑ intellectũ memoꝛiã ⁊
voluntatẽ habet in ſe capere deum ꝑ co⸗
gnitionẽ ⁊ amoꝛẽ. vel aptitudinaliter vt
generaliter in oibus homibs. vel potenti
aliter vt eſt in amentibi. vel etiã actualit᷑
vt eſt in cõuerſis actu ad deũ amandum.
Vñn Augꝰ.xiiij. de trinitate.ca.viij.di.q;
ala facta ad im aginẽ deieo eſt quo capax
eius eſt. eiuſq; ꝑticeps eſſe poteſt ⁊c. Ex
pᷣdictis ad queſtionẽ ſcõam rñdetur.ꝙ ex
quo talis capacitas ſũmi boni dicta eq̃li
ter poteſt eſſe in ania femine ac maſculi et

ecõuerſo ꝓut ⁊ gratia dei ⁊ virtus. IJdeo

imago ſm eſſe nature ⁊ gre ac future glo⸗
rie equaliter ẽ in vtriſq; q;uis hic quo ad

homo quantũ deberes deum amare ⁊ ei

gratias agere ꝓ hoc beneficio ꝙ factꝰ es

ad imaginẽ dei altiſſimi.hoc eſt vt in te
habitet deus ꝑ cognitõis ⁊ amoꝛis grati

tie, in numo vel in ſpeculo aliter eſt. quia am ⁊ luceat in te ꝑ gllam tanq; imago in.

ſpeul.
ſtas⸗
abolo⸗
nti⸗
nani⸗
liverer
ſoumat
ammat
Et eri
plumd
Goade
tiurge
ergoin
fepoe
oco:
gnigat
potinae
tneoue
hatzine⸗
ra Ic
ſemade
fmago

.

ludeſts,
aerime
flodetin
negidi⸗
ennäfn
tenegua
1Colj.
wiſchils
gali na
unan⸗
dika
it )
ois
ſtmnriä
gljſi⸗
iam
ineg
las
ima
nd
ſen
1d
en N
ne⸗O
ini deig
conſſti,
Yunigco
umg
nnulter N
elpotenn
iinaunlt
mandum
pli,di/4
lba
ta,.
ennge
lrinutql

ſpeculo mũdo.quo in ꝑpetuum beat? exi

ſtas. Sed ve tibi ſi ꝑ peceatũ tu teipᷣm di
abolo pᷣſtas in habitaculũ.quia cum eo
pibis. R ¶Tercia queſtio eſt. vtrũ
in ania homis exiſtẽtis in peccato moꝛta
li vere ſit imago dei.exquo em amoꝛ trãſ
foꝛmat amantẽ in ſilitudineʒ eius quem
amat.vt dicit Hugo libᷣ.de arra ſponſce.
Et etiã Auguſt. ac Dyoñ.ponendo exẽ/
plum de ſpeculo in quo apparet illiꝰima
go ad qð ↄuertitur. Peccatoꝛ vero ↄuer/⸗
titur ad peccatũ qð amat nõ ad deũ.quõ
ergo in eo remanet imago ði. Sʒ ad hec
reſpõdet᷑ ſᷣm ſentẽtiã Richar.ſuꝑ.j.di.iij.
cõcoꝛ.Tho.ſj.ꝑte.q.xciij.ꝙ imago dei in
ania actu eſt. maxime quãdo ania ꝑ ſuas
potẽtias ſcʒ memoꝛiã intellectũ ⁊ volun/
tatẽ ↄuertitur ad deũ.vt ſupᷣ tactũ eſt Et
patʒ in exemplo de ſpeculo ſᷣm Dyoñ. ſu
pꝛa. IJdeoq; quãdo aĩia ↄuertitur ꝑ amo
rem ad creaturas imꝑfectiſſime eſt in ea
imago ði ſolũ ſᷣjm eſſe nature aptitudina
liter. Pꝛoinde nota ꝙ imago dei qᷓdrupli
citer habet eſſe in aniab. Pꝛimo in qui
buſdã eſt quaſi abolita vł deleta vt pene
nulla videret᷑ ſicut in his qui vſum rõnis
nõ habent Secũdo in quibuſdã eſt ob/
ſcurata ⁊ defoꝛmata ſcʒ ꝑ peccati maculã
vt in peccatoꝛibi.qᷓ;uis em in oibus hoĩ⸗
bus inueniat᷑ imago creatiõis etiam vſu
rõnis carentibus inquãtũ in eis eſt apti/⸗
tudo nature ſaltẽ in potẽtia ꝓ futuro ad
cognoſcendũ ⁊ amandũ deũ.tamẽ eſt ob
ſcurata ꝑ peccatũ ſicut eſſe videtur ima⸗

go in ſpeculo rubigine fedato ⁊c. Ter⸗/

cio in quibuſdã eſt imago dei clara ⁊ pul
cra vt in iuſtis qui gratia mediãte ferun/
cur mente in deũ ⁊ amant iſßm Quarto

in quibuſdã eſt imago ꝑfecta ⁊ lucidiſſi⸗

ina ꝑ ↄfoꝛmitatẽ gloꝛie.vt in beatis ani⸗
mab atq; in angelis ⁊c. O ergo hõ pec/
catoꝛ exhoꝛreſce imaginẽ deturpatã in te
quaſi diabolicã ⁊ age penitẽtiã vt habe/

as ſilitudinẽ duuinaʒ. Nam tibi tradidit

deus animã tuã ad cuſtodiendũ eiꝰ ima/
ginem illibatã. Sicut ſi rex terrenꝰ daret
ad cuſtodiã tuam ſuã filiã dilectam.quã
ſi tu nõ cuſtodieris ſʒ imagine regali ſpo/
liaueris ſuis ſcʒ inſignijs regijs.⁊ eius fa

vnitate er

2

latricꝭ id ẽ demõib ꝑ vicia expoſueris q̃n
tam iram illiꝰregis ⁊ quãta ſupplicia de⸗
merereris.Sic ↄſidera in ꝓpoſito.
Circa ſcom de ſiłitudinis diuine deco
re inqͥrendũ eſt quõ ania hũana dicit᷑ fa⸗
cta.nõ tmmmõ ad dei imaginẽ.ſʒ inſuꝑ eti
am ad dei ſilitudinẽ. nõne idem eſt ima⸗/
go ⁊ ſilitudo in ania an differãt. Ad hec
reſpõdet᷑ ſᷣm Aug.⁊ doctoꝛes cõiter. pᷣci⸗

pue Lyrã ſuꝑ Geñ.ca.j.ꝙ differentia eſt

inter imaginẽ ⁊ ſiłitudinẽ dei in aia.quia
imago dei ↄſiſtit in ania quãtũ ad ꝓpꝛie/
tates naturales ſcʒ memoꝛiã intellectum
⁊ voluntatẽ quib ania capax eſt dei per
cognitionẽ ⁊ amoꝛẽ.vt iam pᷣdictum eſtiĩ
arti.j.Sed ſilłitudo dei in anĩa conſiſtit ĩ
gratuitis.Et ideo ſilitudo eſt quedã ꝑfe
ctio imaginis.quia gratia ꝑficit naturã.
Vñ autoꝛ de ſpũ ⁊ ania.ac etiam Hugo
lib.j.de ſacramẽtis dicit.q imago eſt ᷣm
rõnem vel cognitionẽ ⁊ ſcientiã veritatis
ſcʒ diuĩe.Sed ſilitudo ſᷣm amoꝛẽ eiuſdeʒ
veritatis ⁊ imitatõʒ in gratuitis ſcʒ vir⸗
tutibus. Et Ambꝛo.de fuga ſeculi dicit.
Hoc eſt ſiłitudinẽ dei habere iuſticiã ſa-
pientiaʒ ⁊ in virtute eſſe ꝑfectum. Deus
em̃ ꝑfectus eſt ſine peccato.Et ideo qͥ pec
catum facit ad imaginẽ dei ⁊ ſilitudineʒ
nõ eſt. Hec ille. 0° Sed notan/
dum ꝙ aia humana in multis eſt ad dei
ſiłitudinẽ ſᷣm qð tradunt doctoꝛes. Pꝛi
mo in vnitate quia ſicut deus vnicus eſt
in ſuo toto ſeculo. Sis ania vnica eſt in
toto coꝛpoꝛe ſuo. Secũdhd in trinitate.
quia ſicut in deo eſt trinitas ꝑſonaruʒ in
vnitate eſſentie.ita ⁊ in ania humana ſũt
tres potentie diſtincte ꝓpꝛietatibus ſuo⸗
rum actuuʒ in vnica eſſentia anie ſcʒ me⸗
moꝛia intellectus ⁊ voluntas. Et ſicut ex
memoꝛari oꝛitur actus intellectus.hoc ẽ
intelligere.Ac ex vtroq; ſimł pcedit actꝰ
volũtatis.hoc eſt velle. Sic ex deo patre
oꝛitur vel gignitur dei filuis. ⁊ ex vtroq;
pꝛocedit Fiiunch anctus. Et hec omia in
entie dei ſunt inſegabiliter. ſi⸗
cut ⁊ potentie anime ſunt inſeꝑabiles ab
anima. Tercio in repletionis ꝓpꝛieta⸗
te.qꝛ ſicut deꝰ replet totũ mũduʒ Hiere.
xxiij. Celũ ⁊ terrã ego impleo dicit dñs.

Aem obtergẽdo ſtercoꝛibo ad foꝛnicandũ Sic anima replet totum ſuum coꝛpus.

b 2

Donminica. II. poſt penthe.

to ac ſtercoꝛib fedando ac regni ↄſoꝛtiun,

Auarto in amoꝛoſitate.qꝛ ſicut deus
ccharitas eſt ſcʒ increata.j. Joh.iiij.⁊ ſem
per ac ↄtinue deus amat ſe. Sic ania ſi⸗
ne amoꝛe nunqᷓ; poteſt eẽ. ſed ſemꝑ apta
eſt ad amandũ. Aut em amat bonũ cõ⸗

mutabile ſicut ſunt mũdana. Aut amat

bonũ incõmutabile ſcʒ deũ.nec poteſt qͥe
ſcere quocũq; bono creato habito niſi ha
beat deũ. Vñn Augꝰ. li.ↄfeſ. dicit. Feci/⸗

ſti oñe coꝛ meũ ad te ⁊ ideo inqͥetũ eſt do

nec ꝑueniat ad te. Quinto in mũdicie
puritate.qꝛ ſicut deꝰẽ mũdiſſimꝰ. nec co⸗
inquinat᷑ ioꝛdibus oꝛbis. Sic nec aĩia ſoꝛ
dibus coꝛꝑis. Sexto in vigilantie cõ⸗
tinuitate.quia ſicut de nunqᷓ; doꝛmit ne
q; Doꝛmitat vt dicit pᷣs. Ecce nõ doꝛmi⸗
tabit neq; doꝛmiet qͥ cuſtodit iſrael. Sic
ania nũqᷓ; doꝛinit licʒ coꝛpus doꝛmiat.qꝙ
aũt in ſomno coꝛꝑis ania nõ habet vſuʒ
rõnis hoc incurrimꝰ ex peccato pᷣmoꝛum
pentum.nec fuiſſet ſi ꝑſtitiſſemꝰ in inno/
centia.vt patʒ ex dictis Aug. Nihilomi⸗
nus ania in ſomno vtitur fantaſia. Se
ptimo in inuiſibilitate quia deeſt inuiſi/⸗
bilis q̃ tñ videt omia.ſed ipᷣe in pnñti non
videt᷑ Exo.xxxiij. Sic aia licʒ videat alia
ſcʒ exterioꝛa.tamẽ ipᷣa nõ videt᷑. Octa/
uo in ratõnalitate.quia ſicut de eſt rõna
tis ſpũs.ſic ⁊ ania. Nono in illocabili/
tate.quia ſicut deꝰeſt vbiq; totus illoca⸗
biliter eo ꝙ nõ circũſcribit᷑ loco. Sic ania
eſt in qᷓlibet ꝑte coꝛꝑis tota ⁊ in toto coꝛ⸗
poꝛe tota illocabaliter in ſe.vt dic autoꝛ ð
ſpů.p. Decimo in ſimplici idiuiſibilirate
qꝛ ſicut deus eſt ſimpliciſſimꝰ indiuiſibi⸗
lis i ſe imobilis.⁊ vario modo diſponẽs
2 oꝛnans diuerſas ꝑtes oꝛbis. Sic ania
in ſe eſt ſimplex ⁊ indiuiſibilis. vario tñ
modo decoꝛat ⁊ varia officia exercet in di
uerſis mẽbꝛis.vt patʒ in ſenſib. O ergo
ania humana qntũ deberes deũ tuũ rea⸗
mare q tanta dignitatẽ imaginis ⁊ ſiłitu
dinis ſue tibi contulit.⁊ ſic ſuꝑ omnẽ coꝛ⸗
poꝛalẽ creaturã te decoꝛauit.O xpᷣiãe ac/⸗
cipe exemplũ.ſi tibi rex ex amoꝛe daret cõ
ſimilẽ purpureã veſteʒ ⁊ coꝛonã quã ipſe
poꝛtat ad hoc vt tu cũ eo conregnares in
ſuo regno nõne ipᷣm diligeres. Item ſi tu
coꝛam tali rege faceres hanc iniuriã vt in
faciem ei ꝓijciendo coꝛonã ⁊ veſtem ⁊ lu

ↄtemnẽdo te hoſti regis aſſociares hoc t
diabolo ⁊ eius veſtẽ ac ↄſoꝛtium pᷣelige⸗
res ↄtra regem illũ.putaſne quali pena
eſſes dignꝰ.
ve qui hanc imaginẽ ⁊ ſiłlitudinẽ dei otẽ
nis ⁊ cum diabolo ꝑibis.

ſcʒ apud deũ dum bene ſeruat᷑. Vt enim
erñ.ſuꝑ cañ.ſermõe.xxvj.ait. Nõ po⸗
teſt qͥcqᷓ; ðo eſſe acceptiꝰ imagine ſua ſiꝓ
L Re fuerit decoꝛe veſtitꝰ. Itez p̈s. xxv. di.
ne dilexi decoꝛem dom
bitationis gloꝛie tue.ſ.in ania que eſt dei
domꝰ⁊ habitaculũ. Queſtio ergo h̊ oc
currit quib ſignis ꝓbari poſſit ꝙ aniam
imagine dei inſignitã deus ſũme diligit.

Ad hac queſtionẽ rñũdendo notemꝰ ꝙ de

us amoꝛoſus plurib ſignis voluit ꝓba⸗
re amoꝛẽ ſuum imenſum ad aiam bñn cu⸗
ſtodientẽ in ſeipᷣa imaginẽ ⁊ ſilitudinẽ ðᷣi
vt patʒ eliciendo ex hoc euãgeliũ in q̊ inſi
nuant᷑ plura hmõi dilectionis ſigna.
Pꝛimũ ſignum dicit᷑ amiciſſime dile⸗
ctionis. Nam malſignũ amicicie nõ po⸗
teſt eſſe qᷓ; animã ponereꝓ amicis Joh̃̊.
xv. Maioꝛẽ charitatẽ nemo habet qᷓ; vt
animã ſuã ponat ⁊c.Sed xpᷣs dñs ꝓ aiꝗ
bus noſtris hoc fecit.ſicut deſignatin h
euangelio ꝙ euertit domũ ſuam ſcʒ coꝛpꝰ
ꝑ paſſionẽ ⁊ moꝛtẽ.ad reqͥrendũ dꝛacmã
id eſt animã dei imagine inſignitã. Pꝛo/⸗
inde Aug.exclamãdo dicit.O homo at
tende quato amoꝛe te diligit ihs Marie
filius. Nam ꝓpter te ligatꝰeſt.vt te a vin⸗
culis abſoluat.ꝓpter te moꝛti eſt adiudi⸗

catus.vt a moꝛte eterna te liberaret.ꝓpf

te coꝛonatꝰ ſpinis.vt te coꝛonaret in celis
⁊c̃. Nota etiã ⁊ coꝛdi tuo inſcribe o xpᷣia⸗
na anĩa hoc ꝗð idẽ Augꝰ.dicit ſcʒ.ꝙ xpᷣs

dñs tanta charitate nos dilexit ꝙ etiam

ſi totiens debuiſſet coꝛpꝰ aſſumere /p ge⸗
nere humano.⁊ moꝛtẽ pati totiens quot
ſunt ſtelle celi. omia hibeter ꝓ noſtra ſalu⸗

te moꝛti expoſuiſſet.Ratio.quia charita

te diuĩa que eſt infinita dilexit nos. ergo
omia que fieri opus erat ꝓ noſtra ſalute
totiens q̊tiens debuit feciſſet. O

Ad id Exemplũ legitur quod narrat be
atus Oyoñn. in ep la ad Demophilü ſcz5

Sic in ꝓpoſito ⁊c̃. Ve tibi et

1 i RLir⸗
ca terciũ de adamatõe hulꝰ decoꝛis anĩe

tue ⁊ locũ ha/

ſcis
katis y⸗
haberen
gſöia
leſtetult
litdeun
itas
woßui
litſupe

lopara

ſtored
nuolut
EtC
vitgt
cleſtith
Inltimd
lteul
lteorr.
ſusphe
ſeſtg
äind
denefi
nngi
di
deoſe
gy⸗
holel
liens
rolu
luagret
emnyrg
elia
0 fu

lidiiſe;
angelim

dü pter

ger Ir

troclnü,

Mertta he

brämn

ocatſe

nebum
ſtini

falerch

1Naum
eſerib
chioſec⸗d
men

e.

iortig

es hoct
n helige
nall peng
Verbie
ne delgti
C
rs anie

Otenin

Hopof
eſiaſi
erno,
ci ha⸗
eſt dei
ohoe
mmiam
ode
pba⸗
ſicut
nidi
d
G.
ne die⸗
jenöpt
lech
dis oa
Gunb
ſcop,
diaems
niti. Po
Dhomodt
5Dit
tieavinf
ſ adiudi
raret,
neripcls
beolbin
ſs
ug ctiam
nerep el
iens guot
oſtra ſlnl
a chari
os;,
ra ſalue

hbliͤſ

⁊ voluit vt mũd

ſetũs Carpus pᷣſoyter fuit tã mire ſcti⸗
tatis vt dũ celebꝛaret ſepiꝰceleſtẽ viſionẽ

haberet.Accidit aũt ꝙ qͥdã infidelis qn⸗

dã xpᷣianũ ꝑuertit a fide.h̊ Carpꝰtã mo/

leſte tulit vt infirmitatẽ incurreret.⁊ oꝛa⸗

uit deũ vt aut ambos illos ↄuerteret.aut
vitas amboꝝ gimeret(foꝛte)ſi nõ ↄuerſu
ros pᷣuidiſſet.Et ecce apꝑuit foꝛnax ⁊ vi
dit ſupᷣ celũ aꝑtuʒ ⁊ ihm mititudie ange⸗

loꝝ circũdatũ.vidit etiã iuxta foꝛnacẽ illã

ſtare pᷣdictos duos viros q̃ſi a ſerpẽtibuſ
inuoluti traherent᷑ in illã foꝛnacẽ ardentẽ
Et Carpꝰ de illoꝝ caſu gaudebat. ſʒ ecce
vidit ꝙihs dñs illoꝝ miſertꝰhoĩm ex ſuꝑ
celeſti thꝛono ſurrexit ⁊ vſq; ad illos cum
mititudine angeloꝝ deſcẽdẽs manũ extẽ
dit ⁊ illos eripuit.Dhixitq; ihs carpo Per
cute ↄtra me.decetero em̃ ꝑatus ſum rur
ſus ꝓ hoĩb ſaluãdis pati.⁊ H̊ mihi ami⸗

