dicit᷑ quia ꝑ diſcurſuʒ rõnis accipit cogni
tionẽ de rebus.nam ꝑ nota ꝑuenit ad co⸗
gnoſcendũ ignota. Item foꝛmalis quali
tas vel cauſa notat᷑ cum dicit᷑ rõnalis ad
dei imaginẽ.Deniq; cauſa finalis expꝛi⸗

mitur cum dicit᷑. ad btĩitudineʒ oꝛdinata.

Ex iſta diffinitiõe claret quõ obligat᷑ ho
mo deo ſeipᷣm ꝓ habitaculo offerre.Et ð
hoc ponunt᷑.v.regule ad quas tene᷑ Pꝛi
mo quia dicit᷑ creatura.ideo ꝓ pᷣma regu
la ponit᷑ ꝙ homo obligat᷑ deo tanqᷓ; crea⸗
tura creatoꝛi in oibus obedire ⁊ tota vi/⸗
ta ſua deſeruire laudare ⁊ gratias agere.
Scðo quia dicit᷑ rõnalis.⁊ ſic ꝓximo
ſocialis.vnde ſcoa regula eſt ꝙ homo ob
ligatur rõnabiliter diligere ꝓximuʒz ſicut
ſeipʒ.patʒ Math. xxij. Tercio dicitur
ad imaginẽ dei.ex hoc tercia regula eſt ꝙ
homo obligatur deum vera fide cogno/
ſcere ⁊ ſuper omnia diligere ex toto coꝛde
2 ex tota anima ⁊ ex tota mente. vt patʒ

Matß. xxij. Nam ᷣm Rich. 2 Tho. all/

oſq; ſequẽtes Augu. JImago dei in ania
homis maxime eſt quãdo ipᷣius anie po
tentie ſcʒ memoꝛia intellectus ⁊ volũtas
ad deu m ↄuertunt᷑. In iſtis em potẽtijs
anie ad deum ↄuerſis ſᷣm qð ſunt in acti
bus ſuis eſt expſſioꝛ imago qm aĩa ꝑ co⸗
gnitionẽ ⁊ amoꝛẽ tranſfoꝛmat᷑ in deuʒ. ſi
cut quãdo quis ſpeculo ad ſe ↄuerſo reſpi
cit in eum apparet in ulo eius imago.ſed
quãdo auertit᷑ ſpeculum ab illo nõ eſt in
eo illius imago. Quarto dicitur ad ſi⸗

militudinẽ dei.ex hoc quarta regula acci

pitur ꝙ homo obligat᷑ vt nullo inqͥnamẽ

mari ⁊ ꝑ ↄſequẽs nunqᷓ; peccatũ admit

ingere. tere quia peccatum deſoꝛmat in ſilitudi⸗
NDPꝛopterea ſcða eſt diffinitio hoĩs

nem beſtie ⁊ demonis. Vn Aug.xiiij.de
trini.c.xiiij.dicit. Ho mo ad imaginẽ tri⸗
nitatis factus quãto plus ſe auertit a ðo
ꝑ peccatũ.tãto magis imago eius defoꝛ⸗
matur. Exemplũ ad id infra P. Quin
to dicit᷑ ad btitudinẽ oꝛdinata.vndc ex ̊
vltima regula eſt ꝙ homo quilibet etiaʒ
peccatoꝛ tenet᷑ ſe pᷣparare ad beatitudinẽ
ↄſequendãã ꝑ virtutem penitẽtie ſaltem i
fine. Nam ſic deum ⁊ eius beatitudinez
poterit recuꝑare quẽ quõcunq; ꝑdidit ꝑ
peccatũ Math. liij. Penitentiã agite ap
pꝛopinquabit em regnum celoꝝ. O ergo
homo peccatoꝛ obſerua has regłas. alio
quin deus nõ habitat in te ſed diabolus
⁊ ſic cum diabolo in fine ꝑibis. Ve ve ti⸗
bi ſic viuere vt ꝑaus. O Exemplũ
habemꝰin ipſo coꝛpoꝛe humano in uo
videtur deus has qnq; regulas deſcpᷣſiſ/⸗
ſe ⁊ etiam in ania impᷣſſiſe. Pꝛimo nã
q; videmus ꝙ facies homis eſt ſic foꝛma
ta ꝙ naſus linealiter deſcendens cum li/⸗
nea gene oꝛbitante facit litterã h. oculus
iuxta eam o.⁊ ſuꝑpꝛotenſum ſuꝑciliuʒ ꝑ
modum titelli.facit homo.⁊ hoc quo ad
vtrãq; ꝑtem faciei.Auris ſiniſtra foꝛma
ta eſt quaſi D. auris autem dextra qua⸗
ſi E. linea ſub naſo quaſi J.⁊ ſic reſultat

hec dictio dei. Sed et lingua ⁊ loquela qᷓ

re data eſt ho mi niſi ad laudandũ deum
vt dicit Chꝛyſ.de laude dei. ⁊ ſic patet ꝙ
hec oꝛatio eſt impꝛeſſahomini.homo dei
lauda deum.manus deniq; decem digi/
toꝛum ſimiliter ⁊ pedes quid aliud indi⸗
cant niſi obſeruantiã decem pᷣceptoꝛum
dei in oibus oꝑibus greſſibuſq;. Et ſic
habemus exemplũ de pma regula. In/
de ⁊ mag in.ij.di.j.dicit. Si queritur ad
quid creata ſit rõnalis creatura. Reſpon
detur ad laudanduʒ deum ⁊ ad ſeruien⸗
dum ei ſcʒ in pꝛeceptis ⁊ ad fruendũ eo.
Item lecũdo factus eſt homo in ſigno
manſuetudinis ſᷣm phm in politic.vnde

nullum habet ſignum crudelitatis quia

nec dentes ad moꝛdendũ ſicut hñt beſtie
nec coꝛnua nec vngues ad ledẽdũ⁊ dilace
rãdũ.⁊ ſic hẽmꝰexeplũ charitatꝭ⁊ pietatꝭ

to peccati ꝑmittat ł ſe deti imaginẽ defoꝛ/ ꝓ ſcða regla. Itẽ tercio fact ẽ hõ coꝛde

34

tali vt qͥeſcerex ſatiari nõ poſſit donec ha ſit pᷣfectus in cubiculũ vbi coqͥne vtenſi⸗
heat deũ.vt Augꝰ. dicit li.ↄfeſ. Deꝰ aũt lia tenebant᷑. Pꝛefectꝰ aũt ardens amoꝛe
habet᷑ ꝑ verã cognitionẽ ⁊ amoꝛez. Ecce ad eas introiuit p exercẽda libidine. Qui
exemplũ ꝓ tercia regula. Pꝛeterea quar ſtatim in amentiã verſus putãs ſe ample
to Gen.iij.ſcribit᷑ ꝙ deꝰpoſuit inimiciciaſ xari vᷣgies cacabos ollas patellas calda⸗

Dominica. x. poſt penthe.

. 2,

inter diabolũ ⁊ hoĩes a pncipio.vñ ⁊ na ria ⁊ ſilia amplectens oſculabat᷑. Exijtq;

turaliter hõ hoꝛret ſerpentẽ antiquũ.ſ.di foꝛas nigerrimꝰ⁊ defoꝛmis vt diabolus
abolũ.g dʒ hoꝛrere et eius oꝑa ſcʒ pctã.ꝓ vñ ſerui ſui qͥ p foꝛib eũ expectabãt putã
quarta regula.Deniq; factꝰ eſt hoõ ſtatu/ tes eũ verſum in demonẽ verberib affe⸗
re erecte caput verſus celuʒ hñs in ſignũ cerũt ⁊ fugerũt.Sʒ cũ ille imꝑatoꝛẽ adi⸗
ꝙ eſt ad btitudinẽ celeſtẽ oꝛdinatꝰvt dicit ret vt de hoc cõquereret᷑ alij virgis eũ ꝑ⸗
HBaſiliꝰ in exameron.⁊ iõ iuxta q̃rtã regu cutiebãt.alij in faciẽ ei expuebant.⁊ alij
lã nõ dʒ iacere ꝓſtratꝰ in pctis ſʒ exurgere in eũ lutũ ꝓijciebãt.⁊ mirabat᷑ ꝙ ſic deri
pniam. P Lirca terciũ de ada/ debat᷑ qui ſfũmo honoꝛe antea in tota cu⸗

matõe dei ad inhabitãdũ in nobis hoĩ/ ria habebat᷑.donec ab alijs didiciſiʒ ſe ſic

bus.querit᷑ qre amat de habitare in ho/ eſſe defoꝛmẽ vt demonẽ:.⁊ ſic ptʒ ꝙ pctĩ
mine tqqᷓ; in tẽplo. Cu em̃ vt dicit Aug. diabolo aſſiłlat hoiez. Quarta g roe di

Coꝛpꝰhumanũ eſt qſi vile ſterqͥliniũ ⁊ fe ligit de habitare in hoĩe.ſ.rõne vtilitatꝭ

tidũ.Mirũ eſt ꝙ de malieſtatꝭ diligit ha hoĩs.qꝛ cũ deus bonoꝝ noſtroꝝ nõ egeat
bitare in hoibus. Rũdet᷑ ̃ᷣm theologos vt dicit pᷣs.ꝓ noſtra ſalute vult inhabita
ꝙ deꝰ vile coꝛpꝰhũanũ inhabitare nõ ꝓpt᷑ re vt det gram.ſicut patʒ.ij.li.ſentẽ.di.j.
le ſed ꝓpter aiam q eſt pcioſiſſima ſug om Quinto rõne deifice traſfoꝛmatiõis et
nẽ creaturã coꝛꝑeam etiã celeſtẽ diligit in ſic btĩficatiõis. Nã.j. Jobdᷣ.iiij.Qui ma⸗
habitare. vt ptz ꝑ Aug.li. lxxxiij. ꝗq. Et B net in charitate in deo manet ⁊ de in eo.
vult ⁊ diligit de plurib ronibꝛ. Pꝛio Vult g̊ deꝰ inhabitare nos vt ꝑ charita⸗
rõne pᷣoꝛdinatõis qꝛ de ab eterno pᷣoꝛdi tẽ traffoꝛmati ĩ iöᷣm ꝑpetuo ſimus beati

vt in ea habitet in pñti ꝑ gram ⁊ in futu/

.— 72. —

nauit ⁊ ob h̊ vel ad hũc finẽ creauit alaʒ in ðo inhabitãte qð nobᷣ pᷣſtet xps Amẽ.

ro ꝑ glłiam. ps. cxxxj. Elegit dñs ſyon.i.ſf Dñica eadem ſermo. ij. ſc de anĩe hu⸗

Hec reqͥs m. in ſe.ſe.h̊ habi.qm.elegi ej. quoq; totali ⁊ mirahii
Fidon ſignũ ſicut dicit euãgeliũ hocxpll··
tidie docens erat in tplo Scðo roune
liberalis ꝓmiſſioms. ꝓmiſit em ſe deusaua
pncipio habitatuxꝝ in hoĩbo. vt aplus.⸗..j.
Choꝛ. vj.ꝓbat ꝑ ſcpturã ſcʒ Leuit᷑. xxvij) e
Item Tach. ij. Ecce venio ⁊ habitabe ·
medlio tui dicit dñs. Tercio rõne aſſi / 4 ſcnpturas xp̃s
milatõis.qꝛ ſiltudo eſt cauſa dilectiois ⁊? hʒ plura tẽpla ſcʒ templũ materialis ec⸗
cõdelectatiõis m phᷣm. Ania aur eſt ad cleſie dedicatũ diuino cultui.⁊ templũ ce
imaglnẽ ⁊ ſiłitudinẽ dei.qᷓ Pꝛouerb.viij. leſte in q̊ habitat ꝑ gliam. ⁊ templũ ſpũa
oicit. Delicie mee eſſe cũ tilijs hoim. Sʒ le ſcʒ humane anie. Supꝑ oĩa aut diligit

delẽ aniam elegit eã in habitationẽ ſibi. mane ad coꝛpꝰcõiunctione inhabitatiõe

xix.⁊ in euangelio hodierno

at docẽs

Scoõm ſcnipturas xp̃s dne

qꝛ ↄtrariuʒz diſſimilitudo hoĩs a deo ꝑ
peccatũ eſt cauſa odij⁊ deteſtatõis.iõ pec
catoꝛes de deteſtat᷑ inhabitare. Sʒ dia⸗
bolꝰ tales poſſidet ⁊ deturpat vt aſſiłent
diabolo. Exemplũ ad ̊ habemin legẽe/
da ſctẽ Anaſtaſie.ꝙ cuʒ hꝛet ipᷣa tres an⸗

lllas pulcerrimas xpᷣianas q pfectivrbiſ

7

rome monitis nõ obediebãt. Illas reclu

manere in tẽplo aniĩe.qꝛ illa alia tẽpla fie

ri voluit ⁊ fecit ꝓpter hůanẽ aiam ſaluan

dã vt in ea habitet ꝑpetuo in celeſti btĩ⸗

tudine.⁊ hꝰhabitatois diuie tẽplũ mate

riale ⁊ celeſte figura ẽ ⁊ exẽplar. ꝓut docet
apłs. Fecit itaq; deꝰ aniam huanã vt ſit

habitaculũ dei ꝑpetuũ.iuxta illud pᷣs.cj.
Edificauit dns ſyon ⁊ videbit᷑ ĩ glia ſua

Jonſt
gamn fid
(erint
ſcauit d
twiebil
Habe
ſtlonean
lans
tatoe
inclee
natebun
Wmm
ſamnha
aſetas
ſn hücn
ſiplo
aania

aadetih

Alaradin
Pir⸗
De

3
Vnion
nteig
Phi
ſgan
phle⸗
anlenc.
egni
lomoca
plorgee
liti
appgret
ſidubee
ſtenupi
eclann
alio mel

nelcog
unbsſ
Numnus
Mitaſie

mnatise
ſen he⸗
Elribe
lecti

X.

6ne Nend

dens more
bicim Qul
is ſeanole
lus alce
Euin
1 dubolus
mbät pur,
henb affef
,ore odif
sci
nt,rl
gſe den
ntotach/
iſß lli

e
gwedt
ltnn
ſegen
nbede
mi. dig⸗
nards
Quiman,
4 de ned⸗
tochantif
mus benti
erbs And.

neneh
nhebenſet

N .ł ͤ .

Son ſpeculatio interptat᷑. iõ ſignificat
aiam fidelẽ q̃ deũ ſpeculat᷑ in pnñti ꝑ verã
fidẽ ⁊ in futuro ꝑ aꝑtaʒ viſionẽ. Hãc edi

ficauit deꝰ ꝑ ſeipᷣm creãdo ⁊ gra dotãdo

ca.Habebit(ſcʒ talis aĩa)fructũ in reſpe
ctione anĩaꝝ ſctãꝝ. Vñ ⁊ pᷣs.cxxxj. Ele/⸗
Fiene ſyon.i.aĩam fidelẽ.elegit eã in ha
itatõeʒ ſibi. Hec reqᷣes m.in ſe.ſe.h̊ ha.
qm ele.cã.Et qðlibet hoꝝ pᷣt poni ꝓ the
mate huiꝰ ſermõois de aia. Itaq; xpᷣs do/
minꝰmiſtice erat q̊tidie docẽs in tẽplo qꝛ

agiam hũanaʒ qᷓ eſt dei templũ docere nõ

ceſſat ad ſalutẽ. Vñ Joh.j.Erat lux ve⸗
ra.ſ.xpᷣs qͥ llumiat oem hoiem venientẽ
in hũc mudũ.in cuiſignũ docebat xpᷣs iĩ
tẽplo qtidie. vt ptʒ in euãgelio. Itaq; ðᷣ
ipᷣa ania hũana ppᷣter ea que dicta ſunt in

—

pcedetib tria myſteria in h̊ ſermone de⸗/

clarabimuius.
DNiimũ de coꝛpis ↄiuncte.
Scom de mebꝛi ois inhabitatöe.
CTerclu de oditõis mira refoꝛmatiõe.
ECKCirca pmũ de anie ↄiunctõne vel

vnione ad coꝛpꝰ.qm̃ anie hũane nobili⸗

tatẽ ignoꝛare malũ eſt. NHã Oꝛigeñ. dicit
MNihil infelici inqͥt nobilitatꝭ ⁊ dignitatꝭ
ſcʒ aniĩe obliuiſci. Sed ſcire illã eſt valde
vtile ad peccati deteſtatõeʒ. Juxta illud
qð Berñ. dicit. O aia ſi nobilitatẽ fuam
attendis pctm abomiaberis. Et rõ patʒ
qꝛ quãto aliqd eſt nobiliꝰ⁊ puriꝰ.tãto in

eg macula ẽ abomiabilioꝛ ⁊ apparet tur⸗/
pioꝛ.qꝛ oppoſita iuxta ſe poſita mags elu

ceſcũt.j. Elencoꝝ. Vnñ in purpura magꝰ

apparet turpio: macula veſto qᷓ in eo qui
indut eſt de griſeo vel ſacco. Et ĩ alba ve

ſte turpioꝛ eſt macula q; in nigra.Et ĩ fa⸗

cie clara defoꝛmitas plꝰ videt᷑ turpis q; i
alijs mẽbꝛis. Sic ⁊ in nobilib ⁊ genero
ſis hoibo malꝰmos.qᷓ; in ruſticis. Uñ vt
meli? cognoſcam aiam nr̃am ⁊ ſic pᷣcaue
amus ſq; a pctis tam nobilẽ creaturã ne

mouet magr in. ij. di.j.ca. penul. Cur aig
vnita ſit coꝛꝑʒi.Rõ qꝛ maioꝛis (inquit) di
gnitatis eẽ videt᷑ ania ſi abſq; coꝛꝑe ꝑmã
ſiſſer. Hec ille. Qð patʒ m Bonauẽ. ſic
gꝛ in alibet genre ſimpłr loquẽdo nobi/
qð eſt magis ⁊ pure ſpũale

2 videbit in glia ſctõʒ. qꝛ vt dꝛ Saß. ijj.

Eccs.j.Benerati

⁊ incoꝛruptibile qᷓ illud qð eſt minꝰſpũa
le ⁊ paſſibile ↄiunctũ coꝛpi coꝛtuptibili.
qꝛ illud eſt deo ſiłioꝛ q; iſtud. Exepligr̃a
in genere viſibiliũ coꝛꝑaliũ lux ſolis pᷣcel
lit nobilitate incoꝛruptibilitatꝭ iſta infe/

rioꝛa coꝛꝑa coꝛruptibilia.Et ĩ genere me H

talloꝝ aurũ qð rubiginẽ coꝛruptõis non
habet pᷣcioſireputat᷑ alijs metallis qᷓ ru
biginãt᷑. Itẽ in genere rationaliũ angelꝰ
purioꝛ ſpũs impaſſibilis pᷣcellit aiam coꝛ
poꝛi ↄiunctã humano ⁊ paſſibilẽ. ̊ patʒ
ꝓpoſutũ. Item ad eandẽ qſtionẽ alia rato
eſſe põt.qꝛ Augꝰ.li.lxxxiij.q.dicit. Inter
coꝛpus inqͥ t ⁊ aiam nihil eſt qð ſit coꝛꝑe
deteriꝰ⁊ ania meliꝰ.Et ptʒ.qꝛ coꝛpꝰ hu⸗
manũ nõ ſolũ eſt fetidũ putriduq; cada⸗
uer vt ſunt coꝛꝑa alioꝝ anialiũ.ſʒ qð ma⸗
ius eſt infectũ eſt peccato oꝛiginali ex pec
cato pᷣmoꝝ ꝑentum. qð pctin nõ eſt ĩ co)

poꝛe bꝛutoꝝ. Et qꝛ deꝰ ipᷣemet creat ani⸗

mã humanã tã charã ⁊ pcioſiſſimã vt ſit

imagine dei inſignita ⁊ ſoli deo ad inha⸗
bitandũ cõgrua. Mirũ g̊ videt᷑ cur deus
talẽ aiam /ꝓ ſe factã ponit vniendo in coꝛ
poꝛe tã maculato oꝛiginali peccato qð et
ipᷣa ania ↄtrahit Ad hec rñdetur recolli⸗
gendo ᷣm doctoꝛes theologos.⁊ mgrm
vbi ſupᷣ plures tradunt᷑ rõnes. Pꝛima

ratio dicit᷑ adimpletio.ſ.numeri electoꝛũ
in celo. Hanc Anthoñ.j.ꝑte ſũ.ti.j.c.vj.

deducit di.Quia ſapiẽtis eſt minoꝛẽ de⸗

fectum admittere vt ſic maioꝛ defect eui

tetur. Exẽpligra. Hõ ſapienter ſibi ꝑmit

caſu neceſſitatis taliter occurrẽte. Eteniʒ
inter duo mala minꝰ malũ eſt pᷣeligendũ
ij. 2.iij. ethicoꝝ. Sʒ qm̃ maio: defectus⁊
maiꝰ malũ eſſet.ſi anie hũane coꝛꝑibꝰ hu
manis pctõ infectis nõ infunderent᷑ vel
nõ vnirent᷑.eo ꝙ ſic genꝰ humanũ nõ mul
tiplicaret᷑.⁊ ꝑ ↄnñs numer electoꝝ nõ im
pleret. cũ videamꝰ manikfeſte. qꝛ vt ſcribit
io pᷣterit et generatio ad
uenit. 2 ecce vniuerſa vanitas. ꝑuerſi dif
ficile coꝛrigunt᷑et ſtultoꝝ.i.peccatoꝝ dã/

nandoꝝ infin t eſt numerꝰ Hec ibi. Pꝛo

pterea ſi deus aias humanas nõ crearet
et coꝛꝑibus infectis nõ infunderet nume

—

rus electoꝝ nõ impleret᷑. Decet & ſapiam

tit manꝰ vel pedẽ abłindere ⁊ hmõi mẽé/⸗
bꝛi defectũ pati.qᷓ; totaliter vita puari in

dei vt m cõem legẽ coꝛꝑe oꝛganiſato in
ma tris vtero ſtatim de aniam creet ⁊ in
fundat coꝛpi licʒ infecto qꝛ talis infectio
mnus peccati oꝛiginał cauſa nõ eſt a deo bo
no ſʒ ex peccato pᷣmoꝝ ꝑentũ. Sic em̃ bo
nus deex tali hoĩs malo elicit bonuʒ vt
ſcʒ ania ꝑ baptiſmũ mũdata tandẽ in re⸗
ſurrectõe cũ coꝛꝑe gloꝛificata numerꝰ ſic
ſucceſſiue impleat᷑ electoꝝ in celo.

ter deũ ⁊ ſpm̃.⁊ hãc rõnẽ ponit magr̃ vbi
ſup.⁊ ſubdit. Putaret em creatura ſe nõ
Poſſe vniri creatoꝛi ſuo tãta ꝓpinqͥtate vt
deũ tota mente diligeret ⁊ videret.iſ.facie
33 faciẽ.⁊ ꝑ ↄñs ſic deꝰ maneret in hoĩie ⁊
56 i deo ꝑ charitat; vnionẽ. vt ðꝛ.j. Joh.
iiij. Niſi(ait)videret aiam q eſt excelletiſſi
ma crꝛatura carni lutee q̃ de terra eſt vni
ri viuificãdo ⁊ vegetãdo ad vite ſenſuʒ.⁊
ↄiungi tãto amoꝛe vt nũqᷓ; velit eã relin/
quere ſicut apłs dicit Rolumꝰcoꝛꝑe expo
liari.Et bꝛeuiter ex ſnia magtr᷑i ptʒ ꝙ aia
vnita eſt coꝛpoꝛi vt ſciat ſim ł ſe cum coꝛ⸗
poꝛe ꝑ dei vnionẽ brãm gloꝛificandã i re
ſurrectõe. Tercia rõ ðꝛ xpᷣi incarnatio⸗
nis deſignatio ꝓ fide hoĩm vt exinde ha⸗
beat᷑ ꝙ ſicut aĩaʒ coꝛꝑi.ſic deꝰſe vnire po⸗
tuit hoĩ. Hã ſicut aĩia rõnalis ⁊ caro vnꝰ
eſt hõ.ita de ⁊ hõ vnꝰeſt xpᷣs.⁊ hoc canit
eccłia in ſymbolo athanaſij. Vñ ſi dicas
wwania ſeꝑata ſtetiſſet ſic angelꝰ.⁊ ſic di/⸗
gnitate maioꝛi ⁊ puritate.hoc minꝰvalu⸗
iſſet qᷓ; dignificatio incarnatõis diuie q ẽ
ſũma gfr̃a dignita; hoĩ data.vt Augꝰ.
Olcit.⁊ ſic ſoluunt᷑ obiectiões. Quarta
rõ dicit᷑ diuina oꝛdinatio.ſ.p dei ſeruitio.
qꝛ vt magr̃ vbi ſupᷣ dicit.Coditoꝛ deꝰ vo
luit ſic diſponere ꝙ qͥdam ſpũs rõ nalts

ſua puritate haberet in celo manſionẽ᷑. vt

ptz de angelis. Alij aũt coꝛꝑib terrenis
ↄiuncti in terra habitaret.vt ſũt anie ho⸗
minũ.vtriſq; regulã inqͥt imponẽſobedi
entie.vt ⁊ illi deũ laudãtes ⁊ ei deſeruien
tes ab eo vbi erant cõditi ſcʒ a celo nõ ca⸗
derent.Et iſti ſcʒ hoĩes pᷣceptis dei obe/⸗

glt totũ coꝛpꝰ.⁊ in eo ſunt oẽs ſenſus ex/⸗
terioꝛes ⁊ inf᷑ioꝛes. vt ptʒ etiã dicẽte Am

lueris dignꝰes moꝛte. Quinta rõ dicit
eqͥtatis manifeſtatio diuinoꝝ iudicioꝛũ
quã etiã tangit Anthoñ.vbi ſupᷣ.qꝛ iuſti
cia dei manifeſtat᷑ in peccatoꝝ punitõe
penalitates ↄtractas ⁊ miſerias vite hu
coꝛꝑalis.Et etiã ꝑ hoc oſtẽdit᷑ ꝙ ſi ꝓ vno

peccato inobedietie Adã cũ omi ſua po⸗
ſteritate ſic punit᷑ in pnñti fame ſiti frigoꝛe
Rlaboꝛe ⁊ innumerabilib miſerijs huiꝰ vi
Sca rõ ðꝛ btẽ vnionis oſtẽſio q̃ ẽ in/ te ao

te ac inſuꝑ infirmitatib ⁊ caſib moꝛtis
dire.quaãtũ g grauiter puniet᷑ hõ in coꝛꝑe

⁊ ania in inferno poſt iudicium ꝓ multis
peccatis actualibj. Ele ergo ⁊ ve peccato
rib qͥ nõ penitent. Pꝛoinde xæach. xiij. ð
Adaã exemplũ meuʒ mihi ab adoleſcẽtia

mea. Sexta rõ dicit᷑ fructificatio.ſ.me
ritoꝝ ⁊ pᷣmioꝝ qꝛ ania vnſta coꝛꝑi graui
paſſibili ac moꝛtali põt ꝓficere ad maius

meritũ bonoꝝ opeꝝ ⁊ patiẽtie.ac ad au⸗

gmentũ gratie ⁊ ꝑ ↄñs głie in futuro pł/

qᷓ; ſegata manſiſſet ania. Nam martyrij

⁊ virginalis caſtitatis coꝛonas anĩa ſeꝑa

ta nõ habuiſſet ſicut nec angeli. VUn ma/⸗

giſter vbi ſup. Ideo etiã inquit vnite ſũt
anie coꝛꝑibus vt in eis deo famulan. ma

ioꝛem mereant᷑ coꝛonaʒ. Hec ille. O ieſu
bone tibi laus ⁊ graꝝ actio in oibus ⁊ da

nobis ſeruire tibi in coꝛꝑe ⁊ ania. O ho⸗
mo age in coꝛꝑe vt gloꝛificeris ſine fine.
S Cinrca yᷣm de mebꝛi oĩs inhabita⸗
tione q̃ſtio occurrit.vtrũ ania inhabitan
do coꝛpꝰhumanũ reſideat in aliquo cer⸗
to mẽbꝛo.an ſit tota in q̊libet coꝛꝑis mẽ⸗

bꝛo. Ad hoc reſpõdet᷑ ꝙ inter phᷣos ⁊ hbu
iuſmodi ſapientes varie tradunt᷑ opinio/

nes.? Pꝛimo em qͥdam dixerunt ꝙ aia
reſidet in cerebꝛo ⁊ capite vt tenuit Pla⸗
to ſm qð narrat Hieroñ. in epła ad Fa/

biolam. Hoc aũt ideo putauerũt qꝛ iÄjům
caput pᷣmatũ tenet inter oia mẽbꝛa ⁊ diri

4

bꝛo. Elñ exq̊ caput magis de ꝓpinquo re
ſpicit oꝑationes anie ronalis putat᷑ ab il
lis eſſe aiam in capite. Scðo qͥdam di

dientes ⁊ deo fideliter in coꝛpoꝛe deſerur xerunt ꝙ ania habitet in coꝛde.⁊ hoc te⸗
nuit Ariſto. ⁊z Auicẽna. eo ꝙ vt Ariſto.
xiij.de anialib dicit Coꝛ inter oĩia mem⸗
bꝛa pᷣmo foꝛmat᷑ ⁊ eſt pᷣncipium venax ?=34e·
neruoꝑ.ac pᷣmũ viuẽs ⁊ vltimũ moꝛtens

entes de terris ad celũ aſcenderent ſcʒ vt

cum angelis ppetuo deũ laudarent.O g
hõ diſce deo obedire in pᷣceptis ⁊ deũ lau
dare qꝛ ad hoc factus es ĩ coꝛꝑe. qð ſi no

tſepatet
ſuhabi
Eipbsd
(ſuoſang
ecaliqen
Aranen kel
ſritomn
Cirritſca
Albifuet
pbbnlb⸗
Uumndectu
ſegnins?
Poeting

umgr
or The
ſünegy
nicgin
lerſitareg
grundan
ſegeſoe
Poluc
Adeius
lentias
Gdad
ferind
gen
lbſtin
lss hun
marene⸗
ho ſent
lahree
1Gien
furrfni
ih ſictan
ſinpleret
bekprech
Glnqualt
eſennj
berimnitali
porentt
un pele
nns niſt⸗
Ull mnan
loyal n
kapſen
heite
Cndn

be.

intgtp dicl
bdioti
luß grünſti
punttoe
aspiehu
koſowe
oiſug pof
ſiſiet
ensbui
ſib norts
honcoge
npnnulis
tin, 5
lolecin,
nioe
igrat
mais
adaul
nde
warderg
Wiaſegs
Wim
wite ſüt
mnulaß.n
leOict
cibus1 4
sſineſine.
inhabil
inbabten
Aligno ee
cgs
Pbosthl
untg u
mult n
Phatſi
aüͤtaechn.
vibatdll
lnſs ell
niindn
inqron
l

ania habitet in ſanguine.iuxta illud Te⸗
uit᷑.xvij. Ania omis carnis in ſanguine ẽ
Et ph̊s dicit ꝙ ſanguis eſt ſedes aie. Nã
effuſo ſanguine moꝛit᷑ homo. Item circa
hec aliqui ponũt ſiłitudinẽ talem ꝙ ſicut
aranea reſidet in medio tele ſue ⁊ ſtatim
ſentit omnẽ moruz in ꝑtibus tele. illucq;
currit.ſic ania reſidẽs in centro coꝛdis vł

alibi facit. Sed hec opinio repꝛobat᷑ etiã

ꝑ phm lib.de ſenſu ⁊ ſenſato. Sed q̃r/
tum dictum eſt veriſſimũ ſᷣm theologos
ſequẽtes Augu.ꝙ ſcʒ ania eſt tota in coꝛ⸗
poꝛe ⁊ in qualibet eius ꝑte vel mẽbꝛo to⸗
ta. T Pio cur? declaratõe eſt notã
dum ꝙ ſᷣm Richar.ſuꝑ.j.di.viij.ar.vlt᷑.⁊=
ↄcoꝛ.Tho.cotra genti.lib.ij.ac pᷣma ꝑte
ſũme.q.vtij.Ania rõnalis licʒ ſit ſimplex

⁊ vnica in ſua eſſentia.tamẽ requirit di⸗

uerſitatẽ potentiarũ in coꝛpoꝛe.ꝓut con/
gruit diuerſis oꝑationib talis foꝛme ꝑ⸗
fecte ſcʒ anie rõnalis. Pꝛoinde dupliciter
poſſumus loqui de ala.ſ.vno modo quo
ad eius eſſentiã.alio modo quo ad ei po
tentias varias. Pꝛimo modo ania ſcʒ
quo ad eius eſſentiã eſt tota ĩ toto coꝛpo/
re ⁊ in q̃libet eiꝰꝑte tota.vt hoc dicit Au

u. vj. de trini.ca.vj. Ratio quia anĩa eſt

ubſtãtialis foꝛma ⁊ ꝑfectio totius coꝛpo
ris humani. ⁊ eſt ſimplex nec extenſa ſᷣm
materie extenſionẽ ad coꝛpoꝛis quãtitatẽ
ergo ſequit᷑ ꝙ ſᷣm ſe totam eſt ſubſtantia

lis ꝑfectio cuiuſſibet ꝑtis humani coꝛpo

nis. Sicut em angel?eſt totus ibi vbi ope
ratur ſin Damaſ.j.lib.ca.xxiij.⁊ li.ij.ca.

iij.ſic ⁊ ania ibi eſt tota vbi oꝑatur cuʒ ſit

ſimplex et indiuiſibilis.ſed quia in quali
bet ꝑte coꝛpoꝛis ania oꝑatur.ergo ſequit

ꝙ in qualibet ꝑte coꝛꝑis eſt tota ania 'm
eſſentiã. Hoc etiã patʒ exemplo quia ex

perimẽtaliter videmꝰ ꝙ ania recedente a
coꝛpoꝛe nulla ꝑs coꝛpoꝛis habet ꝓpꝛium
actum vel oꝑationẽ. nec dicunt᷑ ꝑtes ho/
minis niſi equoce dicendo oculũ Petri vł
Pauli manũ.vt patʒ.ij.li.de ania ꝑ pᷣm

Hoc ideo quia nulla ꝑs anie remanet in

oculo vel manu ſiue quacũq; ꝑte coꝛpo⸗
ris. ergo ſicut ania tota ſił recedit a quali
bet ꝑte.ita tota fuit ante in qualibet. Et
ſicutradius ſolis nõ poteſt diutdli lic nee

⁊ ſic patet. Tercio qdam alij dixerũt ꝙ

anĩa. Et ſicut in ſpeculo vno eſt tora ima
go faciei tue ⁊ fracto vel diuiſo ſpeculo to
ta videtur in qualibet ꝑte.ſed hmoi ſim
litudo deficit.vt patuit. cõo mõ aia
ſcʒ quo ad potẽtias nõ eſt in qualibet ꝑte
coꝛpoꝛis tota ſᷣm ſui quãlibet potentia.⁊
patʒ quia potẽtia ſenſitiua eſt tm in oꝛga
nis ſenſuũ ꝓpoꝛtionatiſq; ꝑtibus ad talẽ
oꝑationẽ.puta potentia viſiua in oculo.
auditiua in aure.⁊ ſic de alijs. JItem po⸗
tẽtia ĩtellectiua cũ fantaſmate ẽ in capite
vel cerebꝛo vbi mags vigent tales oꝑatio
nes. Iteʒ potentia motiua eſt in coꝛde qꝛ
anĩa ex coꝛde influit motũ ꝑ totum coꝛpꝰ
In cuius ſignũ quãdo homo vigilat mo
uere poteſt mẽbꝛa ſcʒ manũ ⁊ pedes.qꝛ ĩ
vigilia a coꝛde effluit ⁊ expandit᷑ motꝰ vi⸗
talis ꝑ totũ coꝛpus.ſʒ quãdo homo doꝛ⸗
mit caloꝛ vitalis motꝰ reducit᷑ ad coꝛ vbi
eſt fontalis ⁊ pᷣncipalis eiꝰlocus. Jõ tũc
exterioꝛa mẽbꝛa nõ mouent᷑. Deniq; po⸗
tentia anie diffuſiua viuificatiui caloꝛis
eſt in ſanguie 95 diffundit᷑ vitalis caloꝛ
in oĩia mebꝛa. Sic ergo pᷣdicte opinionet
poſſunt verificari ſcʒ ꝙ ania ſᷣm potentiã
intellectiuã cuʒ fantaſmate.⁊ memoꝛati⸗
uam in capite reſidet.vt dicit opinio pꝛi⸗
ma. Scõm potentiã motiuã in coꝛde.vt

dicit ſcõa. Scõm potẽtiã viuificatiuꝗ in

ſanguie vt dicit tercia. Sʒ ſᷣm eẽntiã ẽ to
ta in roto coꝛꝑe ⁊ in q̃libet ꝑte tora. Sic
exẽplũ habemde deo qͥ eẽntialłr ⁊ pñtali
ter ac potẽter ẽ vbiq; totꝰ.tñ ſᷣm manife⸗
ſtationẽ ſue glieẽ in cex. ⁊ ſᷣm iuſticiã pu
nientẽ et᷑nalit᷑ eſt i inferno.⁊ ſᷣm miſcðiaʒ
pctã remittentẽ eſt in B mũdo. O g ania
age nũc ĩ coꝛꝑe pniaʒ vt habeas miſcðiã
2 głiam ⁊ eternã euadas penã. Nimixꝝ ſi
qrat᷑ qᷓre ſic deꝰvoluit aĩiam eẽ in toto coꝛ⸗
poꝛe ⁊ q̃libet ꝑte totã.Rñdet᷑ ꝙvt hõ ᷣm
ſe totũ ⁊ ꝑ ſingula mẽbꝛa ſeruiat deo a
hʒ aiam viuificantẽ oia. X Circa
terciũ de mirabił ↄditõis refoꝛmatõe.ex

q̊ i miſſe ſecretꝭ legit᷑ ſic.Oeꝰqͥ hũane ſube

D ignttate mirabilit ↄdidiſti ⁊ mirabiliꝰ
refoꝛmaſti⁊c. Vtile ẽ videre q; mirabilit᷑
deaĩiazʒ in coꝛꝑe ↄdidit ⁊ mirabiliꝰ refoꝛ

maueritvt ſciamꝰ ðo gras maioꝛes agere

Z nĩas alas bieul eauere Nanertect
ꝙ pcipua mira.vij.in coditõe aie hois fe

vel audire etiã ſi vellet.

ma fſm eſſentiã ſit in pede ⁊ tota ĩ manu.

Hominica. XxX. poſt penthbe.

eit de recolligẽdo ex doc.pᷣcipue ex Rich.
Pꝛimo qꝛ fecit ſic vt tota ania huma/
na eſſet in toto coꝛꝑe ⁊ tota in q̃libet eius
pte. vt iaʒ dictũ eſt ſcʒ ſᷣm eſſentiã rõne pᷣ⸗
dicta. IJlidẽ in fine.Et hoc nobis mirũ
cum in ſenſibilibi nõ videamꝰ aliqͥd tale.
Scðo qꝛ fecit vt indiuiſibilis aia ⁊ in
extenſa tã magnũ⁊ extenſum coꝛpꝰpoſſit
attingere in omi coꝛꝑis ꝑte. Nã Richar.
ſuꝑ.j.di.q̃ ſupᷣ.dicit.ꝙ nõ eſt imaginãda
ſimplicitas anie ſicut ſimplicitas puncti
indiuiſibilis.qꝛ ſicut ania ſᷣm eſſentiã eẽt
in aliqua ꝑte coꝛꝑis indiuiſibili ſicut ĩ pũ
cto indiuiſibili. Naʒ punctꝰeſt taliter ſim
plex ꝙ nõ hʒ.ſ.aliquã extenſionẽ vel ma⸗
gnitudinẽ coꝛꝑalem nec etiã ſpũalem ꝓpt᷑
qð punctus ſimł eſſe nõ poteſt niſi invno
indiuiſibili athomo.Sed ania eſt taliter
ſimplex ꝙ nõ eſt extenſa vel magna mole
coꝛꝑali. Eſt tñ magna magnitudie ſpũa
li.hoc eſt vᷣtute ⁊ ꝑfectõe qua nata eſt ꝑfi
cere coꝛpꝰ. ⁊ ꝑ iſta magnitudinẽ attingit
ſm ſe totã qualibet ꝑteʒ coꝛꝑis cũ ſit ſim
plex ⁊ indiuiſibilis ania. nõ ſicut punctꝰ
ſed ſicut angelłꝰin aliquo loco oꝑans.⁊ B
Difficile eſt in pñti intelligere.⁊ ideo mul/
tum mirabile nobis videt᷑.ſʒ rõ infra pa/
tebit. X½ Tercio qꝛ fecit vt potẽtie
gnie habeãt nõ niſi determinato oꝛgano
meldliãte ſuos act? exercere. Hoc em mixy
nobis videt᷑ ꝙ potẽtie anĩe radicate ſunt
in eſſentia anie. ⁊ tñ cũ tota eſſentia anĩe
ſit in pede nõ poteſt in ꝑpede videre ania
Sʒ bᷣm Rich. vbi
ſupᷣ.hmõi defectꝰ nõ eſt ex ꝑte anie ſed ex
defectu oꝛgani debiti. Nã ſi pes haberet
oculos ania etiã in pede yideret Exem/
plum. Carpentariꝰ bonꝰ artifex licʒ ſciat
Dolare ligna ſʒ ſi nõ habet ſecurim vł do/
labꝛũ nõ poteſt Quarte qꝛ aia in hoie
coꝛꝑe ꝑuuli creſcente nõ mutat᷑ nec pᷣt cre
ſcere i eẽntiali qᷓntitate.vt dicit idẽ Rich.
Et tñ ꝑ accidẽs ania ad augmẽtũ coꝛꝑis
creſcit nõ magnitudine molis ſed vᷣtutis
⁊ oꝑationis ꝑfectioꝛis in coꝛꝑe ꝑfectioꝛi

Hec Rich. Et videt᷑ nobis miri Qui
to qꝛ ↄtrario mõ ſimł põt ꝑ accidẽs pati S

tagere.moueri ⁊ qeſcere. Cũ ei tota ani

eadẽ ania ſimł quieſcẽte pede qͥeſcit.⁊ mo

ta manu mouet. ſʒ hoc eſt ꝑ accidens ᷣm

Rich. ſicut aliqͥs in naui ſedens in cathe

dra mouet᷑ accidẽs ad motũ nauis ⁊ ſił
quieſcit quiete cathedre.ſic ⁊ anĩa in coꝛ⸗
poꝛe ⁊ hoc etis nobis aliquo mõ mirũ vi

derur. Sʒ qre hec de ſic oꝛdiauit moz-

ralis ratio eſt vt indiuiſibilis ſit ania ad
varia vitia. Itẽ vt ꝓ diuerſis potentiarũ
oꝛganis plures gratias agat.ſ.ꝓ oculis
ꝓ ſenſib. Item vt nõ querat augere coꝛ⸗

poꝛalia vel mũdana bona ſed interioꝛa

gratie ⁊ ꝑfectõis charitatꝭ. Item vt con
trarie moueat᷑ ↄtra vicia ꝑ accidẽtia. xꝓ
Serxto qꝛ in extremis la boꝛãtib vide⸗
mus exterioꝛa mẽbꝛa frigeſcere.⁊ ſic illa
emoꝛtua vident᷑ eſſe.cũ tñ tota ania ſtat

adhuc in coꝛde.⁊ inde tota exit in moꝛte.

Vnñ Auicẽna ſuꝑ libᷣ.de anialibo dicit.ꝙ
ania occultat᷑ in coꝛde qð eſt pᷣmũ viuens

⁊2 vltimũ moꝛiens.Mirũ eſt ̊ ꝙ cũ ania

ſit tota ĩ qlibet ꝑte q;diu eſt ĩ coꝛꝑe nõ vi
uificat ꝑtes ext᷑ioꝛes emoꝛtuas ſʒ tmm̃mõ

coꝛ: Sʒ ad hoc Rich̃.dicit.ꝙ viuere dicit

duo. Pꝛimo dicit actũ vite.⁊ ſic q̃libet ꝑs
viuit ꝑ aniam mediãte toto coꝛꝑe qð eſt

totũ ꝑfectibile ab ea. Vñ ſia toto coꝛꝑe

abſcindat᷑ aliqð mẽbꝛũ ulud moꝛit᷑ oĩino

aniĩa indiuiſa manẽte in toto coꝛꝑe.Sed

aliter eſt in aĩalibꝰ alijs in qb ania exten⸗/
ſa eſt ᷣm coꝛꝑis extẽſionẽ.⁊ pᷣſertim ĩ aĩa⸗
libus anuloſis vbi in ꝑtibus poſt abſciſi

onem remanẽt aliq̃ oꝑatiões foꝛme.ſ.vel

vite imꝑfecte. In hoie aũt cit moꝛit᷑ mẽ
bꝛũ illud abſciſum qꝛ ſeꝑatur ab actu vi⸗

te q̃ eſt in coꝛꝑe toto ꝑ aĩlam viuificãtem.

Item ſcðo viuere dicit motũ ⁊ oꝑationẽ
vitalẽ.⁊ qꝛ hoc anĩa pᷣmo ⁊ pncipalit᷑ in⸗

fluit in coꝛde ⁊ mediãte coꝛde in alia mẽ⸗
bꝛa ⁊ mediãtibs illis in alia.⁊ iõ pᷣt eſſe in

extremis laboꝛãtib ꝙ qᷓ;uis ania ſit pñs
ꝑ eẽntiã cuilibet ꝑti coꝛꝑis ſic ꝙ nõ deſe⸗
ruit coꝛpꝰ q̊ ad pᷣmũ actũ vite.ſʒ tm q̊ ad
ſcõm.ſ.motũ ⁊ oꝑationẽ. Hec ex Rich.
ſufficiãt. Sʒ qre hec.rõ ẽ moꝛalis.vt oñ⸗
dat᷑ ꝙ deꝰ in vita ⁊ ĩ moꝛte pᷣmo oim ⁊ ſu
per oia reqͥrit coꝛ ſibi pᷣbere Pꝛouer.xxiij.
Septimo g̊ fecit deꝰvt mirabiliꝰre⸗
foꝛmaret᷑ totꝰho in xpᷣi moꝛte ⁊ redempti

one. ⁊ patʒ hoc quia ſummũ miraculum
fuit ꝙ des fieret homo. ⁊ ola q aſſumpſis

ponert

minis:.

tcpoſult
Nboinee⸗
gus lane
corp'ſia
loibu
is lach.
ziu⸗
ln
chan
diriente
pnobs
pideqqnr
müciſe
depetis
is deſern
Elem
(Eainſe
ler Led⸗
Goos u
goohn
Poſttee
beain
Toffen
mitare
cllcus⸗
Veni
pocat
lumm
du alj
meclet.

aſcMnol
bnröm
latlsqf
glistre

ſſtaſecen

morulit
thlügſe⸗

gfidtee⸗
gleendite
ebräpe

ſanebat

Neeßsd

ſong
hbpeer
in
noſiſg
hact

he.

Nauiansfn

oensinahe
otl uus l
mniginc
oömninü i
Cociauitno⸗
Usſitanig ad
ſsotentini
1r.l alls
raugere tong
d interie
Jen nron
igeria g
nünb niden⸗
r. tſic ll
aaanii ur
in ore,
lbodiat
nüiens
W
eN
möhi
gVugedeit
1ſrſbep⸗
ncongegoet
iatond g:
dmnatit din⸗
toconge Oe
panaum
tzeenimſein
sgoſteb
zomel N
aubpolt n
nurabanl i
nruftiten,
tü1 ℳmNere
ngl,
einalu ne
tiͦßtſin
muſipis
ſegtidi
ehmiat
ehi⸗
glis Kon
gmvcinti
overol⸗

.
mindlilen

tnenſ

nignlnn

–

exponeret ꝓ redemptõe ⁊ refoꝛmatõe ho
minis. nã oĩa in qᷣdus putabat eſſe ania
expoſuit acerbe paſſioni caput ⁊ cerebꝛuʒ
ꝑ ſoinee coꝛone pũcturas.coꝛ ⁊ latꝰ ꝑ vul

nus lancee.ſanguinẽ totũ effudit ⁊ totuʒ

coꝛpſlagellis cedi ꝑmiſit ⁊ in cruce ſuſpẽ
di.oibus etiã in ſenſib paſſus eſt.in ocu⸗
lis lachꝛymas.in aure vituꝑioꝝ audituʒ
2Z ſic de alijs ſcʒ. In manib fetoꝛẽ ſputoꝝ
in guſtu fel ⁊ acetũ.in tactu manuũ ⁊ pe⸗
dũ vulneratõeʒ. ⁊ totiꝰ coꝛꝑis ⁊ cõpaguʒ
dirã extenſionẽ.⁊ ſic acerba moꝛte aiam
ꝓ nobis tradidit.O ꝗ̊ hõ.o ania xpᷣiana
vide qntũ teneris deo ꝓ oibus iſtis.vt.ſ.
mũdã ſerues aiaʒ ⁊ coꝛpus ac oĩa mẽbꝛa
de pctĩs penitẽdo ⁊ ex oibus viribus tu⸗
is deſeruiẽdo xpᷣo ⁊ matri erꝰgr̃as ageñ.
Erxremplũ legit᷑ in actibo ſocioꝝ be Frã
ciſ.⁊ in ſpeculo exẽ.di.vij.exẽplo.xlj.ꝙ fra
ter Leo vidit in viſione iudiciũ ꝑari ⁊ an

gelos tubis canere.⁊ oĩs gens in q̊dã ma

gno pꝛato cõgregabat᷑. Et ecce due ſcale
poſite erãt a terra vſq; celũ. Vna erat ru⸗
bea in cuiꝰſũmitate apꝑuit xpᷣs q̃ſi iratꝰ
⁊ offenſus.Alia ſcala erat alba in cuiꝰſũ⸗
mitate apꝑuit mater xpᷣi. Tũc btũs Frã/
ciſcus vilus ẽ deſcendere clamãs foꝛtiter.
Wlinite fratres venite aſcẽdite ad dñm qͥ

vocat vos. Incipiẽtes multi aſcẽdere ſca

lam ru beã ſ cadebant aliqͥ de tercio gra
du. alij de qᷓrto ⁊c. alij de decimo. alij de
medlietate. alij de ſũmitate. Bcũs g̊ Frã

ciſcꝰmotꝰcõpaſſiõe ad tantã ruinã roga⸗

bar xp̃m. Xpᷣs vᷣ oſtẽdebat manꝰ ſuas ⁊

net xpᷣs dñs Amen.

latus qſi plagas in eis renouatas ⁊ ſan⸗
guis ex eis recẽtiſſime fluebat ⁊ di. Ecce
iſta fecerũt peccatoꝛes. CTũc poſt bꝛeuem
moꝛulã btũs Fraãciſ.iteꝝ deſcẽdit aliquã
tulũ ꝑ ſcalã clamabat. Nõ deſperetꝭ ſʒ
Zfidite ⁊ peniteñ.currite ad ſcalã albã et
aſcendite. Tüc oẽs qͥ ꝑ illã ceperũt aſcẽde
re btã vᷣgo Maria ſtans in ſũmitate ſu⸗

ſcipiebat eos i regnũ celoꝝ.qð nobis do⸗

pugnatione.
Nota ꝙ hic finiui ſermones de ania ce
pptos pꝛecerq; ꝙ dñica.xxij.ſerm.j. aliqua
BDnnica eadẽ ſer/· (pauca applicaui.
mo.iij.ſeʒ de recogitatioe moꝛtis ⁊ tẽtati
onib, ac remedijs ꝙ illo ge.

Wrnc abſcõ

n iita ſunt ab oculis tuis quia
venlẽt dies in te ⁊ circũdabũt
te inimici tui Au Fir⸗ in euãẽ
gelio. Verba hec dixit xpᷣs ihs flendo ſu⸗
per ciuitate hierin ꝓpt eoꝝn magnas cul⸗?
pas ⁊? futuras ex ̊ iminẽtes penas. Ad
uertamꝰ g ꝙxpᷣs de fleuit ꝓ pctis hoim
⁊ nõ ſolũ fleuit ſʒ etiã acerbiſſimã moꝛtẽ
ꝑtulit vt doceret nos qꝛ nõ leuia ſed gra⸗
uifſima ſunt pctã moꝛtalia q̃ nõ niſi fleti⸗
bus magnis ⁊ penis vere pnie.i. doloꝛe
coꝛdis vᷣo ⁊ oꝑibus penalib ſunt delen/
da.ſic Oauid penitẽs d.ĩ pᷣs.xxxvij.Ego
in flagella ꝑatus ſum ⁊ doloꝛ me in ↄſpe
ctu meo ſemꝑ. Om iniqᷣtatẽ meã annũci
abo. ſ. ↄfitendo. ⁊ cogitabo ꝓ pctõ meo.
ſcʒ examinãdo ↄſciam de ſingulis ⁊c. Fle
uit ᷑taq; xpᷣs exemplũ nobis flendi ꝓ pec
catis ꝓpꝛijs dando ⁊ cũ hoc pᷣdicendo ĩ⸗
penitẽtibs mala futura dei iudicio ĩminẽ
tia ꝗᷓ peccatoꝛes nolũt nunc recogitare ſa
lubꝛit ꝓuidendo de nouiſſimis.ſ.de moꝛ
te ⁊ iudicio ac dãnatõe. Idcirco xpᷣs dñs
flens ex pictate ſuꝑ illoꝛuʒ malo in ꝑſona

hierłm ei dic. Nũc abſcõdita ſunt ab ocu

lis tuis ſcʒ futura mala in nouiſſimo tibi
ĩiminẽtia quia veniẽt dies in te ⁊ circũda⸗
bunt te.hoc eſt hoĩem peccatoꝛẽ in moꝛt⸗ꝭ
hoꝛa.inimici tui.i.demones vallãtes foꝛ
tiſſimis tẽtationib ⁊ anxietatibi.ſicut lit
teraliter factũ eſt ciuitati hierm quã ini⸗
mici romani deſtru æKrũt. vt ptz ex euãge

lo. Exq̃ hunc euãgelij paſſum exponit

BGꝛego.moꝛaliter de peccatoꝛib hoĩbus
quib in hoꝛa moꝛtis iminẽt hmõt mala

q in hoc euãgelio pᷣdicunt᷑ hieroſolyme.

Idcirco ſᷣm hoc tria myſteria notabim?
de moꝛte in hoc ſermne.
Puꝛmũ de maloꝝ tunc lminentiũ pꝛe/
cogirarieor.
Scom de tẽtationũ tunc inſtantiũ in

Terciũ ð remedioꝝvalẽtiũ adhibitõe
MA Lirca pᷣmũ de pcogitatõe futuro⸗
rum maloꝝ iminẽtiũ peccatoꝛibo. Ad qð
monet nos ſaluatoꝛ in euangelio hoc di.

22

Si ait co guiſſes T tu ſupple fleres. nune

aut abſcõ.ſunt ab oculis tuis.q.d. debe/⸗
res miſer peccatoꝛ recognoſcere ⁊ añ ocu⸗
los mẽtis ponere futura mala tibi iminẽ
tia vt fleres penitẽdo.⁊ ſic miſcõiam co⸗
ram deo inuenires. VUnde circa hoc vt
etiam euangelio ſatiſfaciamus aliqua q/
rfuntur.
8 Dis de moꝛtis recognitõe.
Scdo de recognitõis valoꝛe.
Pꝛimo g̊ qrit᷑ qualia debeat hõ xpᷣianus
recogitare vel recognoſcere de ſua moꝛte
vt ꝓ talib malis euadẽdis habeat flere.
Ad qð notandum ꝙ ex hoc euãgelio ᷣm
Bieg.⁊ doct᷑.płima mala eliciunt᷑ q ĩmi⸗
nent peccatoꝛibi i moꝛte ⁊ talia debet hõ
recognoſcere⁊ recogitare. Pꝛimũ ẽ anĩe
amara ſeꝑatio.hoc notat᷑ cũ ðꝛ. Venient
Dies ſcʒ amare moꝛtis ⁊ diſſolutõis anĩe
a coꝛꝑe ⁊ ꝑ ↄns oĩim bonoꝝ pᷣſentiũ erit
expoliatio.vñ Ecci.xlj. O moꝛs qᷓ; ama
ra eſt memo:ia tua hoi iniuſto.i.pctõꝛi et
pacẽ hñti in ſubſtãtijs ſuis.qꝛ pctõꝛ oẽm
ſubſtãtiã ſuã ⁊ oia bona in moꝛte perdit.
Etem̃ aiam rapiet diabołꝰ. coꝛpus autẽ
vermes comedũt.Et bona tꝑalia hoĩes
mũdi huiꝰdiripiũt.ſʒ homo ſapiẽs hec pᷣ
cogitãs flet nũc penitẽdo. ⁊ ſic oĩa lucrat᷑
qꝛ: aia ſaluabit᷑ ⁊ coꝛpꝰ reſurget in fine ad

głliaʒ. ⁊ ꝓ bonis tꝑaliba habebit optima

bona in celo ꝑpetua. Scõm maluz in
moꝛte pectõꝛs recognoſcẽdũ ẽ bonoꝝ ſpi
ritualiũ puatio ſcʒ meriti paſſionis xpᷣi ⁊
ſuffragioꝝ ecclie ac etiã bonoꝝ opeꝝ pꝛo
pꝛioꝝ. o addit xpᷣ in euãgelio. Veniẽt
Dies in te.i.ↄtra te.qꝛ da bit᷑ tunc ſentẽtia
ↄtra aĩaʒ in pctõ moꝛiẽtẽ Eſa.xxvj.Tol⸗
latur impine videat gliaʒ dei. ⁊ ſic exclu
det᷑ a bonis celeſtib ⁊ puabit᷑ oibꝰbonis
ſpũ aliba.ſʒ qui flet nũc penitẽdo.hec oia
btincbit ath. ii. Dniaz agi. appꝛo.
reg.⁊c. erciũ ẽ circũdatio ſcʒ a demo
nũ exercitu. vñ dic̃. Et circũdabũt te iimi

omini C IX. P oſt pen th e.

doloꝛib ſeꝑpatur ania peccatrir demões

terribili ⁊ hoꝛribili aſpectu eã terrebũt et

ingenti furoꝛe eã cõpꝛehẽdẽt volẽtes poſ

ſidere. Venient ⁊ angeli vt eã ducant ad
iudiciũ xpᷣi metuẽdi.Et tũc illa memoꝛãſ

oꝑa ſua ↄtremiſcit ⁊ querit fugere induci
aſq; petere di. Date mihi vel vnius hoꝛe
ſpacin. Tüc q̃ſi loquẽtia ſiłei ſua oꝑa di⸗
cẽt. Tu nos egiſti.tua oꝑa ſumꝰnõ te de-

ſerimꝰ ſʒ tecũ ꝑgemꝰ ad iudiciũ.Et quia
amoꝛ:e mũdi ⁊ carnis ſinfelixa moꝛeʒ dei
Dereliqrat.iõ derelinqt᷑a deo atq; demo⸗

nib tradet᷑ in inferno cruciãda. Hec bꝛe⸗

uiado vbi ſupᷣ ex Bern. Quartũ eſt co
anguſtatio.vñ in euãgelio ſubdit᷑. Et co⸗
anguſtabũt tevndiq;.qꝛ ſupᷣ ſe videbit iu
dice terribilẽ ⁊ angelos iratos ↄtra eã in

tra ſe anguſtat᷑ per ↄoſcientiã remoꝛdentẽ

Saßp.v. Pꝛe anguſtia ſpũs gemẽtes Itẽ

iuxta ſe.ſ.a demonib circũdatib crudeli

ter ⁊ eam ↄfundetibo. Vn Gꝛeg. Vndi⸗

qꝙᷓ etiã aiam coanguſtant qn ei nõ ſolum
oꝑis.verũetiã locutõis ⁊ co gitatõis inicd
