zo ſonoedeie auribo ꝛ7. £ Eremplũ . kin ſa docfücet Sigilbertus epᷣus.xxij.q.
mihfmn⸗ ma pdicantiũ qdã poſt odete Aopnir danekpeimede vbi dicit tertus cũ glo .
nlunc D vicino ſuo cũ lõgiſſima lingua üwien ach van pꝛimo decoꝛpe incolnmicace neſiei
inenlegi , — drerra pedẽte ? totaliter ardẽte.quã denti Rluapaar, 6 alin he Bebo ſegero ne
45 as mignetwanscwcäco votabar A viabo ve bdar⸗atn 1s traditar ⁊c̃. Tertio
uuberine lis plenꝰ erat ſicut alueare apibꝛ ⁊ reqͥſitꝰ ſtibu eitrach rentrauferdat pe
iſrunicbe q̃liter ſibi eſſet dixit. In lingua peccaui ſẽ Tecumwa H aebeneſtare
nah Aer ltian enordtdo beernerione rinfas vßlai we lias peccer autin vomo
1niicx Frtaonzvänas Wdd peabelo ib un poneimmi nevanini facka Quinto de
vbmtunmn us corrodere babeo iurta dls Apcexvj Eto efaclendis vrab actacinels. Se
2= Apo. xvj xto de faciendis vt qꝗð facile poterat d
anlug Coõmãducauerũt linguas ſuaſpᷣ doloꝛe ſuus.nõ f clat ei diffici orerat. ns
z mnobe Quarta regula 4 Ir- a V accepta 52 veri 5 Inſu er er eldi icile vel impoſſibile.
zin artaregulga lig ðꝛ veri/ Inſu ſolũ abſtineat a p⸗/
scolen tatis.nã tenent᷑ ſerui eſſe veraces in fideli Sans malts e Ainn in boni pe
ti P tate pmiſſa dnis ac debita. Vñ Eph̊.vj ⁊ auxiliũ fideliter pᷣ in bonis conſiliũ
4 a s ka. Eir : er pᷣſtet domino ſuo. Hec
denn e Aptis dicit. Serui obedite dñ is carnali ibi licet intricate poſita in ſententia ?c.
urlitrre bus in ſimplicitate coꝛdis.hoc eſt ſine pli Quinta itaq; regula a lr̃a Wacce en
Sane ca doloſitatis ſicut cheiſto.nõ ad oculum citur vtilitatis. Tenen une ckrnien
gjrGzleui ſeruientes quaſi hominibus placentes. ancille vcilitatem eneitanmul ſt

6dätion ſed vt ſerui chꝛiſti facientes volũtatẽ dei ſe eſt pꝛocurare. Contra hoc faclunt qui

furantur bona dñoꝝ ⁊ comedũt vel alijs

tribuũtvt ſolent facere plurimi furtim de
taxis vel dicis ſibi accipientes ⁊c. Que ſi
fecerint ſine cõſenſu dñoꝝ tenent᷑ ad reſti
tutionem.qꝛ dicit Mugꝰ.xiiij.q.vj.ſi res.
Drccei nõ dimittit᷑ niſi reſtituat᷑ ablatũ
BSed occurrit queſtio vtrum famu/
li vel ancille poſſint dare elemoſynam de
rebus dñoꝛuũ. Rñdet᷑ ſᷣm Richar.⁊ Tho
mã ſuꝑ li.iiij.di.xv.alioſq;.concoꝛ.ꝙ ſi⸗
ne cõſenſu dñoꝝ nõ poſſũt dare notabile
cũ nil poſſideãt ꝓpꝛiũ niſi darent aliquid
modicũ de quo poſſit pᷣſumi ꝙ dño place
at.qꝛ nõ infert dño notabile damnũ ſʒ ſu
flint. Luce.xj.Qõð ſuꝑeſt date pauꝑibꝰ.
nam ⁊ ſerui qñ ſciũt no eſſe contrariũ do/⸗
minis dare ciborũ reliqas pauꝑibꝰ. tũc
peccãt famli ꝙ ſinũt ꝑire talia ex pigritia
ſcʒ de qͥbus poſſet pauꝑ ſuſtentari. Heu
quot ſũt hmõi famuli ⁊ famule qͥ potius

dant canibus reliquias ciboꝝ qᷓ; paupe/

ribus.⁊ illis male erit in iudicio qñ chꝛi⸗

ſtus dicet. Eſuriui ⁊ nõ dediſts mihi mã

Dominica. I. poſt octa.epipha.

cõmũibꝰ ſaltẽ aliquando ad miſſã mane
currere. Vel ſi nõ pñt in domo oꝛare ⁊ ſe
deo cõmẽdare ⁊ ſua ſeruitia ad deũ refer
re ꝑ intẽtionẽ.Eph̊.vj.Cũ bona volũta
te dñis ſeruiẽtes ſicut deo ⁊ nõ hoib ⁊c.
Sic em̃ faciẽtes merent᷑ de ſuis laboꝛib⸗

apud deũ.⁊ cũ hoc meliꝰ ꝓſperabunt᷑ iu

xta illud chꝛiſti pꝑmiſſũ Match. vj. Pꝛi⸗/
mũ qrite regnũ dei ⁊ iuſticiã etꝰ ⁊ hec oĩa
adijcient᷑ ⁊c. O qᷓ; beatus ille ſeruus.o qᷓ;
beata ancilla q̃ pᷣdicta obſeruãt.qꝛ beati
tudinẽ caene Pahgb t. Ve aũt malis qꝛ
de pꝛeſen ſeruitułe ibũt ad penã eterna.
CLCirca ſcòm de regulis dñoꝝ notandũ
ꝙ dñi erga ſeruos ⁊ ancillas tenẽt᷑ ſeptẽ re
gulas ſeruare q̃ accipiũt᷑ ſm lras huiꝰ di/⸗
ctiõis dvñũs. P Pꝛima regula a lr̃a
D.dicit᷑ dilectiõis. Nã dñi ⁊ dne tenent᷑
ſeruos ⁊ ancillas ſᷣm deũ diligere iuxta il
lud ceptũ Matth.xxij. Diliges ꝓximũ

uus fidelis ſit tibi qſi aia tua.qſi fratrem
ſic eũ tracta ⁊c̃. Exemplũ ð iſto cẽturiõe.

ducare. Matth. xxv. Ite ergo ĩ ignẽ eter/ Ratio regule huiꝰ eſt.quia vt ait Amb.

re poteſt in certis caſibus. Pꝛimo quideʒ

7

feſſionem facere ⁊ hmõi.

nũ.Qui autẽ dat pauꝑi ea q poteſt ⁊ de/⸗
bet melius pſperabit᷑. Vnde Petrus ra/⸗
ueñ. Da pauꝑi vt det nibi deus in pᷣſen/

ſermo.de ſanctis vitali ⁊ agricola.Nullũ

inquit ad cõmedationẽ hoĩs conditio af

fert impedimentũ.nec dignitas pꝛoſapie

ti ⁊ in futuro vitã eternã.Scribit᷑ em Lu meritũ ſed fides affert ſiue liber ſiue ſeruꝰ

ce.vj. Date ⁊ dabit᷑ vobis. Eadẽ menſu/
ra qua menſi fueritis ⁊c. Verũtamẽ ſer/
uus nõ habito ſuꝑioꝛis aſſenſu ſemꝑ da/

in caſu neceſſitatis extreme in quo etiam
dñs ipᷣe pauꝑgi de neceſſitate tenet᷑ Secũ
do põt dare de /ppꝛio ſi habet aliqͥd tale.
Tertio de pꝛecio ſui ſeruitij. Quarto 'm
Richar.põt dare aliqua modica de bõis
quoꝝ diſpenſatio a dñis eſt gs ↄceſſa vt
cocus reliquias ciboꝝ.et piſtoꝛ reliquias
panũ.⁊ pincerna aliquid vini ⁊ hmoi ⁊c̃.
Nã ſᷣm eundẽ Richarð.ſufficit aſſenſus
dñi pᷣſumptus ſi nõ ſit expᷣſſus. Sexta
regula a S accepta dicit᷑ ſalubꝛitatis.nã
ſerui debent ⁊ tenent᷑ ꝓuidere ſaluti ani/
me ſue.nec ꝓpter ſeruitia dñoꝝ dimittere
neceſſaria ad ſalutẽ.puta miſſas audire ĩ
die dñico ⁊ feſtis. Itẽ tẽpoꝛe debito con/
n.ij. Corꝭ. vj.
In oibus erhib eamus nos ſicut dei mi⸗
niſtros ⁊c. Immo debent etiã alijs dieb⸗

oẽs in chꝛiſto vnũ ſumus. Hec ille. No⸗

tandũ autẽ ꝙ ſerui ⁊ dñi ſur dñne ⁊ ancille
vnitatẽ ſimilitudinis habent in qttuoꝛ.⁊
ideo debent ſe diligerevt pximos ⁊ fr̃es.
Pꝛimo in initio. qꝛ oẽs ex vna rerra facti
ſũt ⁊ eodẽ mõ nati.Sap.vij. Nemo ex re

gibꝰ aliud habuit natiuitatꝭ intiũ.Se⸗/

cũdo in medio.qꝛ omẽs ſumꝰ in iſta vita
moꝛtali ⁊ miſerabili. Heb.ix. Statutũ ẽ
hoibo moꝛi.Tertio in termino.qꝛ oẽs tã
ſerui qᷓ; Dñi in terrã putreſcẽt. Gꝛegꝰ. Ne

ſcio q̃ ⁊ q̃lis ſit differẽtia iuter hoĩes cum

oĩbus ſit coꝛruptio vna ⁊c. Quarto in ti
tulo.qꝛ oẽs intitulamur filij ade ⁊ eue coꝛ
poꝛaliter. Spũaliter aũt omes dicimur
chꝛiſtiani filij dei Matth.xxiij. Vnus ẽ

pater veſterqͥ in celis ẽ. Sumus etiã filij

vniꝰ matris eccleſie omes.⁊ ad vnã bea⸗
titudinẽ in imagine dei kacrt Felnͤe om̃i
iure tenẽtur domini ſeruos dillgere ſicut
ſe. Nam ⁊ m leges qui ſine cauſa ſeruuʒ
occiderit nõ minus puniet᷑ qᷓ; qui alienũ

tuũ ſicut teidm. Itẽ Eccj.xxxiij.Siẽ ſer⸗

—

auit ſe
Chon
uroiawi
lnchriter
bicie
üviue
noyrde
ilenus
luleiudi
lgaüͦer
Abilatiu
ſmnepui
ranallisp
1yeſtin. T
nnedd
egaizen
ſi oet
hentr benn 4
eos tli
Mlelunetem
Lofteune
Moſins
Ss
Pltllimm
ſlSde
irg⸗
nanurdic,
Punene⸗

lai

be.

nämane
woegrerſe
dei eſe
napolnz
is hborh
gun
nberj. Pen
chrbetdin
tſenus 06
it g denti
zütmalsg
penictmi.
or morandi
lenüiſeytiſe
lus bu di
regrlali
1döeteneni
igerumnt
dnni
ͤlläinen
ſto cäurie⸗
Nrar Anb,
nial.li
6 anttot

Bermo -IX

ſeruũ occiderit.ff. de his que ſunt ſui vel regni in feſtis frequentabat pꝛedicatios

alie. iurꝭ.l.j.in fi.et ſicptʒ pᷣma regula. nem ade ovt etiam in arduis negocijs re

Secũda regula a lr̃a O dicit᷑obligatõis gni occupatus non obmitteret.ſed in pᷣ⸗
ſcʒ ꝓ obſequio in pᷣciũ ſeruitutis.Sicut dicatione ↄſedendo plurima talia nego⸗
pᷣcipitur Leui.xix.Ego dñs.non facias cia diſponeret. Interrogatus cur place⸗
calũniã ꝓximo tuo.nec vi oppꝛimes euʒ. ret ſibi ſub pꝛedicatõne talia inibi facere.
Nõ moꝛabit᷑ opus mercẽnarij tui apð te Reſpondit ꝙ ꝓpter multitudinẽ famulo
vſq; mane.hec ibi. MNimirũ hoc rum et vaſalloꝝ ſequentiũ eum vt illi au
eſt vnũ inter peccata clamãtia vindictaʒ. dire haberent pᷣdicatõem hac occaſione.
ſm illud Jaco.v. Ecce merces oꝑarioꝝ Factum eſt autẽ ꝙ üle pꝛinceps in omni

q̃ fraudata eſt a vobis clamat et clamoꝛ
goꝝ in aures dñi ſabh oth introiuit. O

qᷓ; ẽue eſt hoc peccatũ.quoniã Eptura aſ

ſimiiat homicidio.Ecci.xxiiij.di.Qui ef
fundit ſanguinẽ ⁊ qͥ fraudat mercẽnariũ
fratres ſunt. Tercia a lr̃a M dẽ miba⸗
tionis. Nam dñi debẽt miſericoꝛdiã exhi
bere et pietatẽ ſeruis ⁊ ancillis infirmã/⸗
tibꝛ exemplo huiꝰ centuriõis qͥ ßuũ inſfir/⸗

mũ ĩ ſua domo tenuit.et ꝓ eo xpᷣo ſuppli⸗

cauit.⁊ ſic eius ſanitatẽ meruit. Vnñ.j.ad
Cho.xj.Si qͥd patit᷑ vnũ mẽbrũ ↄpatiũ
tur oĩia mẽbra.ſumus aũt inuicẽ mẽbra
in chriſto ieſu ⁊c̃. Ydeo Senec.dic̃. Sic
cũ inferioꝛi viuas quẽadmodũ ſuꝑioꝛem
tecũ viuere velis. Pꝛoinde o tu pᷣnceps ſi
vis vt de tecũ clementer agat diſce et tu
cũ ſeruis pie agere. Quarta a lr̃a J ðꝛ
iuſte iudicatõis.vñ pᷣs. Bti qͥ cuſtodiũt
iudiciũ et faciũt iuſticiã in oĩ tꝑe.He hoc
alibi latius. Quinta a lr̃a NR dicit᷑ ne⸗

teſſarie ꝓuiſionis. Ham tenent᷑ dñi ſᷣuis

⁊ ancillis ꝓuidere de neceſſarijs in victu
⁊ veſtitu. Vñ.j. Thim̃.v. Si qͥs ſᷣuoꝛuʒ
maxime domeſticoꝝ curã nõ habʒ fideʒ
negauit ⁊ eſt infideli deterioꝛ. Sexta a
l̃a Ioicit᷑ vtilis regimis. Nam dñni te/⸗
nent᷑ rõem reddere ꝓ ſubditis. Debẽt er/

go eos vtiliter ad ſalutẽ regere monendo

vt ieiunẽt.miſſas audiãt et pᷣdicatõnes.
ac ↄfiteant᷑ et euchariſtiã in ãno ſumant.
Quod ſi nõ fecerint debẽt eos redargue/⸗
re. ame .q.iij.c.Qui ↄſentit.ſcribitur
Si quis alteri erroꝛi cõſentit ſciat ſe cũ
illo ſimili mõ culpabilẽ iudicandũ. Hec
ibi.Sed et qui tacet cõſentire videtur vt
dicit Bern. et regula eſt iuris. Ynſuꝑ te⸗

nentur dñi vicia coꝛrigere ſubditoꝝ.alio

quin moꝛte digni ſunt. Ro.xij.

bus deo dãte ꝓſꝑabatur et feliciter tãdẽ
miguit ad chriſtum.ita vt oẽs mirarent
Septuma regula ab S lr̃a dicitur ſti
pendialis ↄtentatõis. Vnñ Luce.iij.tali/
bus officialibus mandauit Johannes
baptiſta in ſpũſctõ dicens. Neminẽ con⸗
catiatis nemini calumniã faciatis.cõten
ti eſtote ſtipendijs veſtris.vnde qͥ vltra

ſtatuta ſtipendia exigũt ſuꝑ ſubditos ta

les peccant gra uiter.ſiles em̃ ſunt militi
bus ⁊ pilato qui crucifixerũt xpᷣm et tam̃
veſtes eius diuidentes inter ſe acceperũt.
Sic iſti de bonis paupeꝝ viuunt ⁊ labo
ribus.et tamẽ xpᷣm in pauꝑis ꝑſona cru⸗
cifigunt quãdo ꝑ exactionem cruciant in
ſuꝑ. Exemplum refert Helinandus z
etiã Vincentiꝰ in ſpeculo hyſtoꝛiali.li.iij
c.vj.qꝙ qͥdam frater ciſtercien. oꝛdis cun
ageret in extremis vidit beatũ Benedi⸗
ctum qui eꝰ aĩiam a coꝛꝑe eduxit et mul⸗
tas manſiões electoꝝ et ſupplicia damꝰ2-
natoꝝ ei oſtendit. Vbi inter alia vidit
quendã ꝙ demones illũ excoꝛiabãt ⁊ cuzʒ
ſale confricabant.⁊ ſuꝑ cratẽ igneã ↄcre⸗
mabant.Cuiꝰ cruciatus cãm cum reqͥ ſi⸗
uiſſet dictum eſt ei. Iſte fuit pᷣnceps po⸗
tens crudelis in ſubditos et bona paupe
rum excoꝛiãs ergo maligni ſpũs eum ſic
toꝛquent diuino iudicio.O ᷓ vos domi
ni ꝑtimeſcite nead talẽ penã veniatè.
QCirca terciũ de recognoſcẽdo do
minio xpᷣi Notandũ breuit᷑ ꝙ oẽs tã do
mini qᷓ; dñe ſerui q̊ʒ ⁊ ancille debent re⸗
cognoſcere xpᷣm eſſe dominũ omniũvt ſic
ab eo ꝓmereant᷑ ſalutẽ eternã.Et h̊ mo⸗
dis ſeptẽ debent ſᷣm quos iſte centurio i
euãgelio dicit᷑ recognouiſſe xpᷣm. Primo
adoꝛãdo eiꝰ deitate. VUnde Hiero. Pꝛu
dentia huiꝰ centuriõis apparet in hoc ꝓ

Exeplũ ad pꝛedicta. Quidam pꝛinceps vltra coꝛꝑis tegimen latentẽ vidit diui/

J3 3

tatẽ. Vnde et adoꝛãdo rogauit et dixit.
Dñſe nõ ſũ dignus ⁊c̃.⁊ ſubiũgit.ſed tin
dic vᷣbo et ſanabit᷑ ⁊c. Oẽs g̊ dñi et ſerui
debẽt xpᷣm adoꝛare Scðòo beniuolẽtie
eꝝꝰ ſpando bonitatẽ qua ſcʒ vult chriſtꝰ
olb ſalutẽ. Vnð ſᷣm Chrib. Cẽturio iſte
adoꝛãs xpᷣm et rogas ꝓ ſ̃ᷣuo ſanãdo non
Dixit. Veni ⁊ ſalua eũ ſed tm infirmitatẽ
ſerui expoſuit di. Dñne puer meꝰ iacet ⁊c̃.

vt totũ diuine bonitati ↄmẽdet.vñ Au⸗

guſt. ſuꝑ Geñ.dicit. Deo te totũ cõmitte
⁊ dominio ełꝰ te ſubijce qui tam bonꝰ eſt
ꝙ nihil tibi euenire ꝑmittit quin tibi pꝛo
deſſe poſſit. Jdeo patiẽtiã habe in infir⸗
mitate ⁊ aduerſis. Tercio ↄtremiſcẽdo
eius ptãtem.nã dixit. Domine nò ſũ di
gnus ⁊c. Chryſ. Sciebat em quoniam
aſtabãt üũli inuiſcbit: angeli miſtrãtes qͥ;
omne verbũ erꝰ vertũt i opus. ñ ⁊ nos

—

xypm ↄtremiſcamꝰ ne eũ pctis offendamꝰ

. poteſt nos ꝑdere. Quarto ↄfitendo fi
dei chriſti veritatẽ Nã fidẽ centuriõis ad
miratus ẽ xpᷣs et ↄmendañn.dixit. Nõ in
ueni tantã fidem ⁊c. Oꝛige.Attende qᷓ;/
tũ ſit aut qua le ꝙ dei vnigenitꝰmirat᷑.au
rũ.diuitie.egna pncipatꝰ in ↄſpectu eiꝰ
ſunt tanq; vmbꝛa. Nil hoꝝ ĩ ↄſpectu dei
mirabile q̃ſi magnũ vel pcioſũ ſed tm fi⸗
des. Hanc mirat᷑ honoꝛificãs. hãc acce⸗
ptat.hec ille. Quinco diligendo chri⸗

ſti ſeruitutẽ. hoc oſtendit Cẽturio dicẽs.

NHiã ⁊ ego ſub ptãte ↄſtitutus ſum ⁊c. et
dico ſeruo meo fac hoc ⁊ facit ⁊c. Pꝛoide
Aug.de vita xpᷣiana dicit.Chriſti ille nõ
famulus ſed ſubſannatoꝛ ⁊ irriſoꝛ eſt qui

ſe eius ſeruũ dicit cui tñ ſeruire diſſimulat
Hec ille. O g oẽs ſerui et oni ſtudete ſer

ulre xpᷣo cuꝰ oẽs fui eſt? Amb.de Jacob
Dicit. Sub xpᷣo pᷣcioſa eſt uſus et głio⸗
ſa libertas.pcioſa em̃ eſt ſcruitꝰ qᷓ tati ſã
guinis eſt pᷣcio comꝑata.glioſa libertas
quam nulla ſeruitus culpe. nulla pctõꝛũ
vincula ↄſtringunt.hec ile. O gchriſtia
ne ſi tibi videt᷑ graue in ſeruiẽdo chriſto
humiliari cogita.qꝛ chriſt ſe ꝓ te hũilia⸗
uit rex regũ ad moꝛtem crucis. Si que
ieiunare vide qꝛ ipᷣe ꝓ te felle ⁊ aceto po⸗
tatur. Si graue eſt ploꝛare xpᷣs ꝓ te fleuit
pluries. Si cõfiteri ẽ tibi graue vide xpᷣʒ
nudum in cruce ꝙ te verecundiã paſſin.

.

Dominica. I. poſt octa.epipha.

Si ſatiſfacere graue putas vide xpᷣm in
ſe ſatiſfacientẽ ꝓ te. Sexto debemꝰ re⸗
cognoſcere xpᷣm dñm exoꝛãdo eius pieta⸗
tẽ vt faciat nobiſcũ miſericoꝛdiã ſanãdo
in anima et ſaluãdo eternaliter.ſicut fecit
iſte centurio exoꝛãdo ſeruo ſanitatt Se
ptimo foꝛmidãdo eius iudicij equitateʒ
qꝛ ecce ↄminat᷑. Dico(ait) vobis ꝙ mul⸗
ti ab oꝛiẽte ⁊ occidente veniẽt ⁊c̃.⁊ ſubiũ⸗
git. Filij aũt regni eijcient᷑ in tenebras ex
terioꝛes ibi erit fletus ⁊ ſtridoꝛ dentium.
Ve ergo erit ibi.eęx ve in coꝛꝑe ⁊ aĩa oĩ⸗
bus ſerus malis Ve⸗ maledictis dñis qͥ
pᷣdicta non obſuant. Ve pctõꝛibus vni
uerſis ⁊c. Rogemus ergo dñm ieſuʒz vt
pius noſter et dulcis dñs det gr̃am ⁊c̃.

De eadem dñica Sermo. iij.ſ. de fi
dei catholice qualitate augmento ?
vtilitrett.

Nẽ dico vo

a bis nõ inueni tantã fidẽ in iſrł

Maat. viij.⁊ in euãgelio hodi⸗
erno. TW In quibus verbis chriſt
dñs ↄmendat centuriõem de magnitu⸗
dine fidei vt oſtenderet qm fides eſt mai
gnũ dei donum. Vr eni dicit Aug. de eõ
ſe.di.iiij.ca.gratia.Spũſſctũs dat hoiĩ fi
dem que etiã nõ petita a deo conceditur
vt homini petenti ⁊ alia ↄcedanf᷑. Nam

fides nõ eſt liberi arbitrij tm.ſed donum

dei eſt. hec ibi. Pꝛo inde ſicut hodiernum
Dicit euãgeliũ.lepꝛoſus qͥdam acceſſit in
fide ad xpm et obtinuit emundatõnem.
Item Centurio fide magna petiuit ſui
ſerui curationẽ et obtinuit.quãto magis
obtinuiſſet ꝓ ſe petendo. Itaq; xpᷣs dñs
magnifice ↄmendauit eius fidẽ vt exem

plũ imitãdi nobis daret.qᷓtenꝰ om es di⸗
ſceremus qᷓ; magnã fideʒ habeamꝰ. Vn

de ipᷣa fide in pᷣſenti ſᷣmõe tria myſteria

notemꝰ que eliciunt᷑ ex euãgelio.vt patet

intuenti.
ꝛimũ myſteriũ öꝛ qualitatis
Scðm ðꝛ creſcibilitatis
Terciũ dẽ fructuoſitatis *
Circa pmũ qualitatis.ſcʒ myſteriũ inqͥrẽ

dũ eſt quals fides ſit coꝛã xpᷣo ieſu 2mẽ⸗/

Aabiil

zyer
li
worn
haben
hmnaͤs
fafie
betfid⸗
otun
ababen
0Gen
Ultatevi
gi ding
ermorkt
gtipus
dunt hee
demonia
ſidesde
gacdun⸗
mnicit 1
ſgnisſd
dſaluti⸗
unmn
Verg
enpeg
rmue
locöer
ſclerſy
hnnolſai
declarue

Ppocme

Canrun⸗
keus ſan
tleſgorie

mantſt⸗

Cffgade
ugbeae
chis fides
figonis
Uecuözf
0 Gecun
Kleperüe
serceclg
nofici
Wn Nps⸗
Nt Ag. 4
Ptdicbe
Wanan

cius pieti
liü ſanäce
ſutſeet
un Se
i egnitag
disg nln
a ſubtͦ⸗
nenehras
rdentiun.
get zi di⸗
Uensdfis
töribusni
iin ieſuzt
tgianti.

iideſt
Gnento?

o

iſide
igelio hocl
tüchi
denaghian
ſdescktmu
1 Zugde
isdabeif
9Corathien
ant un
ſetdonun
thodiemmm
n eeſt 9
undatoſen,
1 iui ſil
Minomhn
ch hodis
ſderttzen
moffesd,
bemn G
loihenc
tis
4
ſmünun
.honk

tii ergo ridendo Hotandu ẽ efides xpi
ana vt ſit ↄmendabilis ⁊ deo accepta ac
ſaluifica debz bᷣm anã regulas eſſe pfe/

Bermo
dabilis ⁊ gccepta vel gta. Rõ q̃ſtiõis eſt
2
An ſunt etiã chriſtiani qͥ habẽt fidẽ ſed
moꝛetuãq.ſᷣm qð dicit᷑ Jaco.ij. Yides ſi ñ
habeat opa moꝛtua ẽ in ſemetipᷣa.Et de
hmõi Anb.in oꝛõibus dicit. Fides moꝛ⸗

bet fidẽ nõ habet. Hec ille. Exemplũ hõ
moꝛtuus nõ eſt hõ niſi ᷣm qͥd. Aliqͥ ſunt
q habent fidẽ fictã de qua Berũ.in epła
ad Senoñ.Fides ficta ẽ qᷓ ſuſcepta ex ca
ritate vitã moueri inoat ad pñ oꝑan⸗
duũ.ſ.in penitẽtia ſed nõ ꝑſeuetas deficit

et moꝛit᷑ tanqᷓ; aboꝛtiuũ. Talẽ habent qͥ

ad tẽpus credũt et in tꝑe tentatonis rece
dunt.hec ille. Itẽ alij ſunt qͥ habent fideʒ

demoniacã.de q̃ loquit᷑ glo. Ro.j.dicens

Fides demonũ eſt ⁊ noĩetenꝰ xpᷣianoꝛuʒ
q credunt ſicut demões credũt et contre/⸗
miſcũt. Lyra. Contremiſcũt demões ex
ſignis fidei timoꝛe penarũ ſed nõ valʒ eiſ
ad ſalutẽ qꝛ nõ ↄuertunt᷑ vaciter ad cari⸗
tatiuam pniam.ſic faciunt multi xpiani.
Deniq; alij pᷣterea xpᷣiani ſunt qͥ habẽt fi
dem peioꝛẽ q; diabolicã quã Berñ.vo⸗
cat maledictã.ſ.que credit qͥdem ſʒ ĩ nul⸗
lo cõtremiſcit facere mala.credens ꝑ ſolã
fidẽ et ſyem ſaluari. Sed lõge a pctoꝛibꝰ
hmõi ſalus. Idcirco opꝰ eſt in ̊ articulo
declarare quał fides ſit in chᷣo ⁊ ab ipſo
xpᷣo cõmẽdabił ⁊ acceptabix᷑ et in exẽple
Centuriõis ↄmẽdata in hoc cnagelio d
qſi

tenus ſcia mꝰ imitari eã

cta que accipiunt 'm qnq; lr̃as hur di⸗
ctõis fides Prima regula a lra Y dicit᷑
factionis. Vn Aug. ſer.xxij.dicit. Fides

appellata eſt ex eo quod fit.due ſyllabe ſo

nant cũ ðꝛ fides. Prima ſyllaba eſt a fa⸗
cto. Secunda eſt a dicto. Interrogo er/
go te vtrũ credas. dicis.Credo.fac qð di
cis et credis.hec ille. Heu q; multi ſt᷑ xpᷣi
ani qͥ dicũt oꝛe.Credo in xpᷣm dei filium
ſed nõ faciũt oꝑe.Quid em eſt credere ĩ
deum vł ꝑpm niſi credendo in deũ ire. vt
dicit Aug. Cũ ;& xpᷣianus nõ tendit i deũ
ſed in diabolũ eo ꝙ oꝑa facit diaboli vicʒ

ſupbiam auaricia luxuniã ⁊c. fideʒ dei ne

eſt gat. iuxta illud Titũ.j. Confitent ſe noł
vt recolligendo odctoꝝ dicta habent. ſe deum factis autẽ negant. O hõ tu hoꝛ
rendũ putares ſi oꝛe quis diceret. Ego ñ

credo in chriſtũ ſed credo in diabolũ.Et

tñ magis hoꝛrendũ eſt hoc oꝑe dicere qᷓ;

nol Anbß.i us dicit. Fide oꝛe.quantũ oꝑa efficacioꝛa ſunt verbis.
tua fides nõ eſt. VUñ qͥ fidem moꝛtuã ha O

miſer times a diabolo o bſideri in coꝛ⸗

poꝛe et nõ times peccãdo tetotũ in ania

⁊ coꝛpoꝛe diabolo dare ⁊ in diabolũ ire.
Secunda regula alr̃a ꝗ dicit᷑ integri⸗

tatis vel coꝛruptõis.vt.i.fides integralit᷑
credat oẽs articulos fidei.et in nullo eoꝝ
erret.Erroꝛe em̃ fides coꝛrũpitur Deni⸗
q; vt dicit Augꝰ.extra de here.c.firmiſſiꝰ

me. Firmiſſime iuqͥt cene et nullatenꝰ du

bites omnẽ heretcicũ aut ſciſmaticũ ⁊ om
nem qͥ nõ tenet eccleſie vnitateʒ eterni ig/⸗

nis incendio cũ diabolo participandum
Contra hãc regulã faciũt incãtatrices et
hmõi.Nam.xxvj.q.v.epᷣi dici᷑. Qui diui
natõibus credit fidem ꝑdit

ſti oꝑa in caritate vt viuat fides tua.fidẽ
tuam duüectio animet.hec ille. Nimirum

ↄmunis regula theologoꝛũ eſt ꝙ fides ſi
ne caritate infoꝛmis eſt.quia charicaſ eſt
foꝛmavirtutum.Foꝛma autẽ dat eẽ rei.

vij. methaph. et. .phiſicoꝝ. iceo ſine cha
ritate nõ habet eſſe fides vera. Unde oẽſ
xpᷣianiqͥ nõ diligunt deũ gratuite vt ſunt
in peccatis iacentes nec couertunt ad pe⸗
nitenti omnes tales nõ habent vera fi⸗/
dem chriſtianã.hoc teſtat᷑ ſuꝑ Gał.v. in

ani. ſine dilectione fides eſt demonis. NHã

et demonesaredunt et ↄtremiſcunt. Jdẽ

O vtinam quõ demones contremiſcunt

deum iudicẽ ſic mali cõtremiſ cerẽt ſalua⸗

toꝛem.videlicʒ ceſſando peccare cõtra cxe
atoꝛem. Idem ſuper Johã. ſermone. vf.
Confitebant᷑ demones chriſtũ credendo
non diligendo fidem habebant.charita⸗

tem nõ habebãt ideo demõeſ erant. Sic
⁊ mali chriſtiani qui credũt ſed nõ diligũt
qᷓ;diu ſic ſunt non chriſtiani ſed demoes

quodãmodo dicendi ſunt.et cum demo
nibus peribunt. Quarta regula expſſi

onis a littera E. NHam fidem non ſuffi/

+†

Tercia re
gula a litcera D dicit᷑ dilectõis. Vñ ber.
ſuꝑ Canti.ſer.xxv.dicit. Moꝛs fidei ẽ ſe
paratio caritatis Credis in xpᷣm fac chꝛi

4

Dominica.i poſt octa.epippa.

cit ſolo corde tenere ſed etiam oꝛe cõfiteri
expᷣſſe ac oꝑe ꝓbare.iuxta illõ Ro.x.Coꝛ
de credit᷑ ad iuſticiã.oꝛe aũt fit ↄfeſſio ad
ſalutt. In ſignũ hur ofirmati
onis ſacramentũ dat᷑ in frontib vt doce
atur chꝛiſtianꝰ qͥlibet ꝙ libere audeat no
men chꝛiſti noĩiare ⁊ ↄfiteri.maxime quo
ad illa qᷓ ſũt de neceſſitate fidei ⁊ ↄcernũt
honoꝛẽ dei ⁊ ſalutẽ ꝓximi.vt patʒ ꝑ Am
bꝛoſium. xxiij.q.viij.ca.cõuenioꝛ.Et hec
tãta ↄſtantia ꝙ etiã deberet ꝓ afeſſiõe fi
dei ⁊ iuſticie moꝛi vt patet ibidẽ. Pꝛoĩde
ſi ponat᷑ calus ꝙ aliqͥs in ꝑſecutiõe infide
liũ vel tꝑe antichꝛiſti ſeruaret fidẽ in coꝛ⸗
de.ſed ꝓpter timoꝛẽ moꝛtis vel amiſſioeʒ
rerũ aut penã ob aliquã:oꝛe ↄſentiret he

reticꝭ. Vel interrogatꝰ an ſit chꝛiſtianus

vel an credat ea q̃ ſunt fidei vere.⁊ ipᷣe ob

ticeret fidẽ ꝓpter hmõi timoꝛẽ an talis eſ⸗

ſet in ſtatu lalutꝭ tenẽdo.ſ.fidẽ in ſolo coꝛ
de ſuo.Ad hoc rñdet᷑ ᷣm doct.cõiter pᷣci⸗

ue ſᷣm Tho.ij.ij.q.iij.arti.ij. Et poſt eũ

ratrẽ Ange. de Claua.ꝙ qñ ex taciturni
tate crederet᷑ vel ꝙ nõ haberet ſidẽ: vel ꝙ
fides nõ eſſet vera:vel alij ꝑ eius tacitur/⸗

nitatẽ a fide auerterent᷑.et hmõi caſibi in
qͥbus honoꝛ debitꝰ deo ⁊ vtilitas pximiſ

impẽdẽda ſubtraheret᷑.ſine dubio tałta/

cens eẽt in ſtatu dãnatiõis.qꝛ tũc de pᷣce⸗
pto neceſſaria ẽ ↄfeſſio fidei. In alijs aũt

caſibo nõ ẽ neceſſaria de pᷣcepto ſed de ↄſi
lio ſi mõ vtilitas fidei ſperat᷑. Sed vitu⸗
peralis ẽ ↄfeſſio fidei qñ nulla ẽ vtilitas
ſed ſolũmõẽ ad ꝑturbationẽ infideliũ di
cẽte dño Matthᷣ.vij. Nolite ſanctũ dare
canibo. Hec in ſũma frater ange. Qui
ta regula alr̃a S ðꝛ ſtabilitiois. Nã qͥcũ
ꝙ; vuit ſaluari debet foꝛtiter ſtare in fide
toto te vite vſq; ad moꝛtẽ. qm qͥ ꝑſeue/⸗
rauerit vſq; in finẽ hic ſaluꝰ erit Matth
x. O ergo chꝛiſtiane diſce talẽ fidẽ tenere
ſi vis ſaluari:qm̃ vt ait Aplus Heb.xj.
Sine ſide impoſſibile eſt placere deo.
AECirca ſcᷣm de cremẽto fidei poſt/
; dictũ ẽ qualẽ fidẽ debet habere chꝛiſti⸗
anus vtile ẽ ſcire q̃liter poſſit creſcere in fi
devt coꝛã deo plus mereat᷑.ſicut ⁊ de iſto

cẽturiõe dic euãgeliũ ꝙ fuerit täã magne

ſidei ⁊ intantũ in fide creuerit ꝙ e fidem
laudãdo pᷣtulit chꝛiſtꝰ ſuꝑ iſrael di Non

inueni tantã fidẽ in iſrael. Sʒ nũqͥd ma/
ioꝛẽ habuit fideʒ pᷣ apłis.Chꝛyß.dicit ꝙ
vnũquodq; bonũ hoĩs ſᷣm q̃litatẽ ꝑſone
illiꝰ laudat᷑. Ruſticũ em̃ dicere aliqͥd ſapi
enter magnũ ẽ qð de pho nõ eſt mirũ. ſic
de centuriõe dictũ ẽ.in nullo tantã fidẽ in
ueni in iſrł. Nõ em̃ eq̃le erat credere iude⸗
um ⁊ gentilẽ hũc.Et qꝛ diſcipuli credide
rũt qͥdã ex Johãnis teſtimonio vel alijs
euãgeliſantibi.⁊ quidã ex ſcpᷣturꝰ:ac alij
ex ſignis deitatis vel miraculis. Iſte aũt
ſolo audii credidipcuʒ eẽt gentilis. Hec
ſim Chꝛyb.deniq; ⁊ de apoſtolis ac diſci
pulis chꝛiſti legi᷑ Luce.xvij.ꝙ petiuerũt

chꝛiſtũ di. Adauge nobis fidẽ.ideo ⁊ noſ

debemus hoc deſiderare vt augeat᷑ ⁊ cre⸗
ſcat ĩ nobis fides chꝛiſti ieſu.pꝛoinde bo/
nũ eſt ſcire q̃liter creſcere habeat fides in
hoie. Pꝛo q; notandũ ẽ vt dicit Nico.

de lyra in poſtilla ſuꝑ Lucꝭ. xvij. ꝙ fides

augeri põt dupliciter. VUno mõ exteſiue:
ſcʒ qñ plures arciculi fidei cognoſcunt᷑ et
credunt᷑ explicite.ſicut fideles lr̃ati et do⸗

ctoꝛes cognoſcũt ⁊ credũt explicite qᷓ̃ ſim/

W⬤

plices nõ cogſcũt.ſed implicite credũt:vi
delicet ð talibs credẽdo ĩ generali illõ qð

tenet eccłia. Alio mõ auget᷑ intẽſiuevide/

licet qñ ea q fide credunt᷑ clariꝰ qᷓ; antea
cognoſcebant᷑iã cognoſcunt᷑ ⁊ firmiꝰ fer⸗
uẽtiuſeq; tenent᷑.⁊ vtrũq; deſiderandũ eſt

cũ ap łis. Vñ ⁊ Hugo de ſacramẽtis.li.

j.par.x.ca.ij.dicit ſi.duo ſunt in qͥbus fi
des ↄſiſtit:cognitio ⁊ affectꝰ. In affectu

ſubſtãtia fidei inuenit᷑:in eognitiõe mate

ria. ꝓpterea fides in affectu habet ſubſtã

tiã.qꝛ affectꝰ ipᷣe ſcʒ charitatis fides t.ſʒ
ĩ cognitiõe habet materiã. Hec ille. Jdẽ

ca.iij.dicit.duo ſũt ſᷣm q̃ fides creſcere ðꝛ.
cognitio ⁊ affectꝰ. EFides creſcit ſmn cogni

tionẽ qñ erudit᷑ ad ſcientiã. ⁊ ſᷣm affectuzʒ

qñ ad deuotionẽ excitat᷑ ⁊ roboꝛat᷑ ad cõ⸗
ſtantiã. Hec ille. YItaq; aduertendũ ꝙ ſiẽ
idẽ Hugo ibidẽ dicit.circa gradũ creſcen
di in fide varia genera hoim diſtinguũt᷑.
Pꝛimo qꝛ qrundã fides ẽ inqͥt parua co⸗
gnitiõe ⁊ affectu vt in cõmunibꝰhoĩbus

ſimplicib. Talibus autẽ valdobonũ eſt

pᷣdicatiões frequẽtare vt eruditi creſcant
in fidei cognitioe ⁊ affectu. Seeũdo alio
rũ quoꝛũdã fides ẽ inqᷣt magna cogniti⸗

dnebelon
aus ſei
doctoip⸗
10o qpoꝛn
Cbſedrt
faßteli
Aenst
ſiconi
Pogi
u keſat,
corespol
chanine⸗
lteraütr
fichantate
cteperula
Gdocory
fiſcdec
Geöüde
DiBer
cliuſch aie
magni
neſtve
Quano
gaioge
gilese
(gguounds
gneraffe
one Ni .
ghbito⸗
tunots. g
Cretchit
earetian
guigſerni
heobſollia
Boeul
funceredo
Uinlouse
nelo Ace⸗
cntunie
imirn
Ceinpläof
Negoch⸗
Cognicione
orone
emus
pdetem
deſeng
1Srn
Ktltet
gt

ba.

znüidn
W
Urarigbore
D
eſtmiriſe
nntifidinn
aidgeiuce
ipligulte
mio leis
Zuß aii
lis Ifeaüt
uls ee
lols a dſcn
Fpeniuciit
leldeo:nel
ugeakar⸗
roingebo⸗
entfictg in
tdict hio.
i,gics
noͤeneiue:
oſunke
fati etdo⸗
gianin
ltegedür
eraliilo g
täſuenige
onten
krſmbſn
ſiamdie
mamen,l,
rncbus
Inafann
öennaie
riti
ſite
Nele
zlittdt
ufnagt
fnaſen,
onlt00
nmntigſi
mdügelen
ganach
ibcheitls
dbeniet
itocut
ihs
gtin/

Bermo

one ſed pua affectu. ? ſic iſte eſt altioꝛ gra

dus fidei q; mus. Exemplũ in qbuſdã
doctoꝛibo ſciẽtibo ſed minꝰ deuotis. Ter

tio quoꝛundã inqᷣt magna ẽ fides in affe

ctu ſed ꝑua in cognitioe.⁊ iſte ẽ adhuc al
tioꝛ pᷣcedẽtibi.qꝛ vt idẽ Hugo ſubiungit
Affectus magn ſcʒ charitatis ĩ fide ma
ges ẽ cõmẽdabilis qᷓ; cognitio.cum em̃ fi
es cognitiõe creſcit: adiuuat᷑ſed cũ affe/
ctu creſcit:p meret᷑. Hec ille. Vñ ſᷣm do/⸗
etoꝛes poſito caſu ꝙ ſi ſimplex vetula ſit ĩ

charitate altioꝛi exiſtẽaen fide xpi. Ma/
giſter aũt vel doctoꝛ theo logie ſit᷑ in mio/
ri charitate ſciẽs oẽs articulos fidei exꝓli

cite. vetula illa coꝛã deo maioꝛis ẽ meriti
qᷓ; doctoꝛ vel magiſter iſte ⁊ maioꝛẽ glo⸗

riã ſic decededo habebit in diuina viſiõe
qꝛ pᷣmiũ debet᷑ radici charitatis eẽntiałr.

Vñ Berñ.ſuꝑ cantica.ſer.xxviij.vniuſ⸗

cu iuſꝙ; ale qᷓntitas ex charitate pẽdet vt

q̃ magnã habẽt charitatẽ coꝛã deo mag/⸗

na eſt.que paruꝗᷓ parua.que nullã nulla.

Quarto quoꝛundã ait Hugo.fideſ ma⸗

gna ẽ cognitiõe ſimul ⁊ affectu. ⁊ certuʒ ẽ
tales pcellut pᷣcedẽtes. Quinto pᷣterea
quoꝛundã fides magna ẽ nõ ſolũ cogniti

one ⁊ affectu ſed ⁊ oꝑis arduiſſimi ꝓbati
one.Nã vt ait Gꝛegꝰ ꝓbatio dilectionis
exhibitio ẽ oꝑis.talis fuit fides huiꝰ cen
turiõis.quia erat magne hũilitatis vt di

ceret chꝛiſto:dñe nõ ſum dignus ⁊c̃. Iteʒ

erat etiam magne pietatis ⁊ charitatis.
quia ſeruũ infirmũ in ſua domo tenuit.⁊
ꝓ eo ſollicitus medicũ chꝛiſtum queſiuit.

Seolet quippe de ex miſericoꝛdia ſua in
fundere donũ fidei pter oꝑa pietatis ho
minibus etiã infidelibi vt patet de Coꝛ⸗

nelio Ackx.Sic etiã putandũ eſt de iſto
centuriõe ꝙ ꝑ dicta opera pietatis meru/⸗

it venire ad fidem chꝛiſti tã magnã vt in

exemplũ om̃ibus cõmẽdaretur a chꝛiſto.
O ergo chꝛiſtiane diſce creſcere in fide ꝑ

cognitionẽ in verbi dei auditione ⁊ ꝑ de/⸗

uotionẽ ⁊ operationẽ. Naʒ pꝛo exemplo
videmus ꝙ auis duas alas habet qui/⸗
bo de terra leuatur ad ſuperioꝛa.nec cum

his aſcendit niſi laboꝛet in volatus mo/⸗

tu. Sic ⁊ tu debes habere duas alas fi⸗/
dei ſcilicet cognitionẽ ⁊ affectionem vt di
ctũ eſt quibus laboꝛzandeo in bono opere

xxxX

poteris in celum aſcendere. ẽ? Cir
ca tertiũ de fructuoſitate fidei notanduʒ

ꝙ fides vera chꝛiſti efficit multiplices fru

ctus ſalubꝛes in homine volente creſcere

in fidevt colligit᷑ ex ſcripturis. Pꝛimus
dicit᷑ anime viuificatio. Nam iuſtus ex fi

de viuit Abachuc.iij. ?⁊ Ro.j. Vnñn JZoh.
xj.chꝛiſtus ait.Qui credit in me etiam ſi
moꝛtuus fuerit viuet. Vbi Aug dicit.
Qui credit ttiã ſi moꝛtuus fuerit in car⸗
ne viuet in aĩa. naʒ vita anime fides eſt.
Hec ille.⁊ ſic patet ⁊c. Secundus fru
ctus dicit᷑ bonoꝝ operũ gratificatio.naʒ
ſine fide vera nõ ſunt meritoꝛia quecũq;
bona opera ſed fides reddit ea deo grata
⁊ meritoꝛia vite eterne. Vnde concilium
xxviij.q.j.ca.omes.S.ex his habet᷑ ꝙom
ne qð nõ eſt ex fide dicit᷑ eſſe peccatũ.Ro.
xiiij. quia quicqͥd ex fide nõ flt. Glo.id eſt
ſicut fides exigit ad eternã ſalutẽ non va
let ſed inutile reputat᷑. Unde Aug ibi⸗
dem inducit᷑ di. Om̃is vita infideliũ pec
catuʒ eſt. nec valet eſſe bonũ qð fit abſ;
deo. Ibi Glo.id ẽ abſq; fide que ẽ a deo.
Vbĩ em̃ deeſt agnitio eterne veritatꝭ fal
ſa virtus ẽ etiã in optimis moꝛibuſ. Hec

ibi. Patet ergo ꝙ infidelib ⁊ hereticꝭ ne

elemoſyna nec alia opera ſunt ſalubꝛia.
Tertius fructus dicit᷑ culparũ purga⸗
tio. NRam Etcryetius ait. fide purift
cans coꝛda eoꝝ. Et Nico. papa.xv.q.vl.
dicit. In fide chꝛiſti omia purgant᷑. Naʒ
⁊2 ᷣm Aug.de conſe.di.iiij.ca.baptiſmi.
Fides vera ſupplet vbi baptiſmus habe
ri nõ põt. Nimiruʒ vt etiã Philaretus in
tractatu de dietis dicit. Reumaticis mul
tũ valet ſolem inſpicere. quia lumẽ ſolis
expurgat cagut.ſic per fidem inſpiciẽdo
ſolem chꝛiſtù purgat᷑ anima. Quartus
fructus demoniũi fuga ⁊ ſuperatio. Ideo
j. Pet.vlt. Fratres inquit ſobꝛij eſtote et
vigilate qnia aduerſariꝰ veſter diabolus
tã q;ᷓ leo cir.q.quem de. cui reſiſtite foꝛtes
in fide. ? Exemplũ ad id narrat᷑ i
ꝓmptuario diſcipuli ꝙ ĩ epiſcopatu Bꝛi
xienſi erat quidã nomine Guido de La⸗
cha qui maxime abſtinentie videbat᷑.⁊ ſi
cut iohannes baptiſta ſanctus credebat᷑
ab hominibus. ſʒ erat hereticus magnꝰ
hic moꝛtuꝰ ⁊ ſepultus eſt honoꝛifice taq;

„

ẽinqᷣſitoꝛ hereticoꝝ ſuꝑue
nhiens inquirere ⁊ inuenit eũ ꝑ teſtes fide

les ꝙ fuerat heretic pꝛauus. ac ſententia
uit cũ epiſcopo ⁊ alijs pꝛudẽtibi in conſt⸗
lio pᷣhabito vt oſſa illius cõburerent᷑.Cũ

auũt ꝓlecta eẽnt oſſa in ignẽ pᷣſente popu/⸗

lo.ecce demões ſtatim leuauerũt oſſa illa
De igne in agera ⁊ ibi tenebant᷑ ſuſpẽſa:ita

ꝙ a populo om̃i videbant᷑ oſſa ſtare in ae

re ſed demones ibi nõ videbant᷑.tũc po⸗
pulus cepit clamare ↄtra epiſcopũ ⁊ con
tcra fᷣ s ſcʒ inqͥſitoꝛes ⁊ ſocios eius.ꝙ;
etiã nu uia voluerint cõburere oſſa tã ſã
cti viri. Pꝛoinde ꝑtimeſcẽtes ſtatim epᷣs
fugit ad dicenduz miſſam in eccłia ſalue J

ſancta parens ⁊c. ne fides chꝛiſti ꝑiclitet

⁊ cũ eleuaret in miſſa coꝛpꝰchꝛiſti ecce de⸗
mo nes in gere clamabat di. O Buido ð̊
lacha nos te defendimꝰ q;tũ potuimus:
ſed iã plus nõ poſſumus qꝛ maioꝛ nobis
agdeſt chꝛiſtꝰ. ⁊ mox oſſibus cadẽtibus in
ignẽ cõbuſta ſunt ⁊ gloꝛificata ẽ fides eu

—

chariſtie. Quitus fructꝰ dicit᷑ exoꝛatio
nis exauditio. Mar.xj.dico vobᷣ oĩa q̃cũ

q oꝛates petitis credite qꝛ accipi. Berñ.

ſuꝑ cantica ſer. xxxiij dicit Magna fideſ

magn a meret᷑.et qᷓ̃tenus in bonis dñi fi⸗

ducie pedẽ poſueris eatenus poſſ idebis.
Hec ille. Serxtus ðꝛ filialis adoptõis

ſcʒ diuinalis. Joh.j.Quotq̊t aũt recepe/
rũt eũ dedit eis ptãtẽ filios dei fieri hiſqͥ
credunt ĩ nole eius ⁊c. Vñ oẽs dicimus
deo pater nr 2c. S
abũdatiõis. Yoh.vij. Qui credit ĩ me flu
mina de ventre eiꝰ fluent aq vi. hoc autẽ
Olxit de ſpũſancto. Octauus ðꝛ hono/
rifſicatiõis.j. Pet.ij. Vobis hoꝛũ creden
tibus vos eſtis genus electũ regale ſacer
dotiũ.gens ſancta populꝰ qſitiõis ſcili
cet hcioſo ſanguie chꝛiſti. Pꝛoinde ange⸗
lus honoꝛãs hoiem eo ꝙ in chꝛiſti incar⸗
natiõe hũana natura ẽ fũme honoꝛifica⸗
ta.nõ ꝑmiſit iohãni apło adoꝛare ſe ſcili⸗/
cet angelũ vt patet Apocꝭ. vlt. Sed ĩ ve.

Septimꝰ ðꝛ gratuite

te.pmiſſũ fuit ab angelis vt adoꝛarentur
adoꝛatiõe ſcʒ dulie.Geñ.capitulis pluri

bus. Nonus dicit᷑ illuſtratiõis mirifice
opatiõis. Johᷣ.xiiij. Qui credit in me ait
chriſtꝰ.oꝑa q ego facio ⁊ ipᷣe faciet ⁊ ma⸗
ioꝛa hoꝝ faciet.nã fides ↄfirmata ẽ ꝑ mi

minica. MI. poſtocta. epippa.

racula maxima ĩ toto oꝛbe Decim di
cit᷑ ſempiterne beatificatiõis aie ꝛ coꝛgis

Yoh.vj. Qui credit in me habetvitã eter

nã ⁊ ego reſuſcitabo eũ in nouiſſimo die.

Vnde ⁊ ĩ euãgelio hodierno dicit mul

ti venient ſcʒ ad vitã ⁊ recũbent in regno

celoꝝ ⁊c. Hinc Augꝰ li.de verbis domĩ

dicit. Nulle maioꝛes diuitie:nulli theſau

ri: nulli honoꝛes: nulla huius mũdi maè⸗
loꝛ ẽ ſubſtantia qᷓ; fides catholica q̃ pctõ

res ſaluat:infirmos curat:fideles iuſtifi/⸗

cat: penitentes rępat:iuſtos augmentat:
martyrss ⁊ omnts electos coꝛonat. Hec
ule. Rogemus ergo chꝛiſtũ dc. .
tẽ dñica ipᷣa.ſ.ſcda pꝰ octauas epipha
nie ⁊ duab ſubſeqntib dñicis paucioꝛeſ
ſermones applicaui qᷓ; ꝓ alijs dñicꝭ. hoc

ideo qꝛ ꝓpter bꝛeuitatẽ interualli ſepiꝰ iſte
dnice penitus dimitti habent ⁊ rariꝰ ce⸗
lebꝛant. .

gelio pꝛo ſimplicibus.

a tlelu in nauiculã ſecuti ſüt eum
OdDiſcipuli eius. ⁊ ecce motꝰ ma
gnus factus ẽ in mari Matth. viij. et in
cuangelio hodierno. A Sicut do/
cet Oꝛigs. chꝛiſtus dñs cũ natꝰ in terris
magna miracula oꝑatus eet in terris vt
ſe verũ deũ onderet oĩm terrarũ.ac etiaʒ
ſaluatoꝛẽ hoĩm ſe oñdiſſet in mũdatione
lepꝛoſi ⁊ curatioe ꝑalytici ꝓut pᷣdicte do⸗

minice hiſtoꝛia ↄtinet. Coſeq̃nter tranſi

uit ad mare vt ⁊ ibi miracula faceret qua
tenus ſe nõ tm̃ terre ⁊ hoĩim dñũm demon
ſtraret ſed etiã maris ⁊ aeris ventis ⁊ tẽ⸗
peſtatibꝛ imꝑando oipotẽtiã ſue deitatil
ſic manifeſtaret. 2 de hoc loquit᷑ hodier⸗
nũ euangeliũ. Textus.
In illo tꝑe aſcendẽte ieſu in nauiculaʒ
ſecuti ſũt eũ diſcipuli eiꝰ. Et ecce motus
magn factꝰẽ in mari ita vt nauicula oꝑi
ret᷑ fluctibꝛ.ipᷣe vᷣo dormiebat ełacceſſett
ad eũ diſcipuli eiꝰ ⁊ ſuſcitauerũt eũ dicen

tes. Dſe ſalua nos perimꝰ. Ec dicit eis:

Qudtin
ges ine
randlira

itdicites

obedlitti
gelotnay
Pioſernot

Bini
ön

Derrii
Crap
gelüdiat
itper pbi
hic Ride
ſectomno
ſinobtm⸗
lipoſtqy

lopwliaca

listpluren
lhaus tücr
wlsturbe
inanialit
gtach
Plmrqi
bſe
mümareci
Uſtulal
ſanpuinn
mplati
wkialäs
Keulainti
Ghogte
Cimitii
glisioiboh
Cni manre.
Uqreclina
loſalged
ſohllciin.
ttijnich
anopſei
lnct müͤt
dels ytho
caida n
Pegn.
ialiſign
gultne
irdice
luen

Derm
s ietlongs
baberzttir
nobiſimod
nodickanll
ibeninnegn
eyerbis dofi
ienullitbeſgn
ius müdimg
