bus. ⁊2 młto foꝛtiꝰeritin repꝛobis q̊s ple⸗
niſſime poſſidebit. Sciendũ aũt ꝙ coꝝ

Ittite eumeaamt nenairma⸗

mimm in tenebꝛas exterioꝛes ibi erit Scðo a meſticia anĩe.

fletus ⁊ ſtridoꝛ dentiiũ Mat. Tercio ex ipᷣa reſurrectõe.

— xxij.⁊ in euãgelio. In qͥb⸗ ver/ Pꝛimo ab igne vrente. Vñn Aug. de cie
bis dñs ih̊s ↄtra pctõꝛes valde terribilẽ edee ere iſte noſter a ſit .
ſniam ꝓtulit qꝛ ꝓnũciauit ſniam taleʒ qᷓ moſus ea tñ q̃ ambit cõburit deturpat ?
eſt irreuocabilis. eſt dãnatõis eterne in denigrat.q̃nto magis ignis inferni. Exẽ
infernũ vbi ꝑpetuo dei viſione carebunt plũ habemꝰin ꝑcuiſis fulmie quõ deturꝰ

Jõ dicit in ſnia ſſta.mittite eũ.i.pctõꝛem pant᷑ ex ardoꝛe fulminei ignis. Pꝛoinde
in tenebꝛas exterioꝛes qꝛ ſicut caret in pñ Eſa.ix. Erit pplus quaſi eſca ignis. Et
ti lumie gfr̃e.ita carebit in futuro lumine xiij. Vnuſqͥſq; ad ꝓximũ ſuũ ſtupebit fa
głie Eſa.xxvj.Tollat᷑ ipiꝰne videat glo/ cies cõbuſte vultꝰ eox. Scðo defoꝛma

riã dei. Item qꝛ in inferno nõ ſolũ eſt pe/ bunt᷑ a meſticia anie q vt videmꝰ etiaʒ in

„ „ —

diuie viſionis. ſʒ etiazʒ pñti defoꝛmat flẽtꝭ vultũ os⁊ labia.q;to

eoꝛum nõ extinguet᷑. Jõ xpᷣs dñs addit hoc patuit ſer.j.huiꝰ dñice T. Pꝛoinde
Seent ſᷣm Lyrã) triſticia Hiero.dicit. In inferno in effigie hoꝛri⸗

ſnĩam dicẽtis. Mittite cum cicatricibꝛ vulneꝝ quas hic habue⸗
eũ in tenebꝛas exterioꝛes ibi erit fle. patʒ runt ⁊ incurrerũt oꝑando mala.ſ.latroci⸗
in euãgelio. Itaq; de penis inferni tria nia vel bella iniuſta⁊ alia pctã. Nam licʒ
myſteria declarabimꝰ in h̊ ñmõe pᷣter ea ſine diminutõe ꝑtium tñ ad ↄfuſionẽ re⸗

gue in pᷣcedentib tractauim*. ſurgent cũ talib, cicatricib m Francilſ.
DBioin de doꝛ vallis grauatde. maro. Item multi vicunt ꝙ reſurgent cãů
Scom de ſenſuali afflictſdde. defoꝛmitate naturali etiã ſcʒ cum longis

CTerciũ de penali młtiplicatöde. qrinibo ⁊ vnguib.nam in electis om̃s vn

A Circa pmũ de aggrauatõe coꝛꝑa/ gues ⁊ crines ſic reꝑabunt᷑ in reſurrectõe

lis doloꝛis in inferno Hotãdũ ẽ ̃m doct᷑. vt ſint cũ ſumo decoꝛe ꝓpoꝛtiõis. Sed in
in.iiij.ꝙ ſicut coꝛpꝰglioſum in electis do/ repꝛobis reꝑabunt᷑ ſcʒ ſic vt faciãt ad tux

tabit᷑ qdruplici dote głie ſcʒ. claritate.agi pitudinẽ ⁊ ↄfuſionẽ maioꝛẽ.vt ponit Ri
litate. ſubtilitate. ⁊ impaſſibilitate. Ita ꝑ char.di.xliiij. O ergo hõ vide q; malum
oppoſituʒz coꝛꝑa dãnatoꝝ aggrauabunt᷑ ſit peccare. Scðòo coꝛꝑa dãnatoꝝ erut
Ittuoꝛ miſerijs ex redudantia penarum ponderoſa. Cum em̃ ꝓpter pctã damnen

aie in coꝛpꝰ vt ſic ſint ſũme doloꝛoſa ⁊ pe tur homies ⁊ eius pondere ferant᷑ in in⸗
narum ſenſitniuius. Ernum. Et quia ſcimus ꝙ pond peccati

.

r

eſt tam graue ꝙ etiaʒ angelos malos de

celoꝝ ſublimitate detraxit ad inferos.er⸗

go ania dãnata cõicabit coꝛꝑi ſuo tãtam
ponderoſitatẽ ꝙ ſi talis dãnatꝰ poneret᷑ iĩ
terra etiã ſi tota terra eſſet adamatina nõ
poſſet ſuſtinere qͥn ſtatim demergeret᷑ in⸗
fra terrã vſq; centrũ.ſ.ad infernũ. Vñ in
ſigu ra ſcribit᷑ Exoð.xv. Submerſi ſunt ĩ
ꝓfundũ q̃ſi plumbũ in aqͥs vehemẽtiby.
Et hoc manifeſte videbit᷑ in iudicio fina⸗
h qn data ſnia terra in ictu oculi pctõꝛes
abſoꝛbebit nec ſuſtinere poterit illos.
3 Dn ſi querat᷑ an heim coꝛꝑa poſt
reſurrectionẽ erunt grauia vel leuia. Rñ/
detur ſjᷣm Scotũ i. iiij.di.xlix.q. anpenł.

ↄcoꝛ. Rich̊.ꝙ Aug.xxij.de ciuit. dei. c. v.
dicit ꝙ graue pondꝰ coꝛꝑis aufert᷑ in ele/

ctis.ſʒ hoc nõ eſt intelligendũ ꝙ oĩno au⸗

feratur grauitas a coꝛꝑe. ⁊ ꝓbat Scotꝰ

ſic. qꝛ ꝙ maneat coꝛpꝰ humanũ ⁊ nõ do

minet in eo terra ⁊ ꝑ ↄſeqns ꝙ nõ ſit gra

ue coꝛpꝰterrenũ nõ eſt ↄu eniens dicere ſi
cut ꝙ remaneret lapis ⁊ nõ eẽt durꝰ. Itẽ

ph̊s de celo dicit. ſi eſſet vna ſtella addi

ta aut amota nõ moueret᷑ ab intelligẽtia
ita int Sco. Si coꝛpus fieret oĩno leue
nõ eſſet ꝑfectibile ab aia. Ad h em̃ ꝙ ani

ma ꝑficiat coꝛpꝰreqͥritur vt ſit diſpoſituʒ

ſim qlirates ſuas natales ⁊ ꝑ ↄns ꝙ ba-⸗

beat naturalẽ grauitatẽ.ſʒ qꝛ tunc dabit

anie intenſioꝛ virtꝰmotiua.⁊ a coꝛge au⸗

feret᷑ vĩs reſiſtentia ⁊ om̃e impedimẽtuʒ

vt ſubijciat anĩe ita ꝑfecte ꝙ vbicũq; vo⸗
luerit ſpũs ibi ꝓtinus erit ⁊ coꝛpus ⁊ pꝛo

tanto auferri grauiras a btis. Hec ex

Sco. Sed de coꝛꝑibus repꝛoboꝝ Rich.
in.iiij.dixliiij.q.j.arti.vij.arguit a ſimili
p oppoſitũ.ꝙ ſicut a coꝛꝑibus electoꝝ au

feret᷑ grauitas.ita a coꝛꝑibus dãnatoꝛuzʒ

auferet᷑ leuitas.⁊ ꝑ ans erũt tam grauiſ⸗
ſima vt etiã dum vellent ſe mouere de lo/⸗
co in locuʒ vel ab vno latere in aliud. aut
manus leuare vel pedẽ nõ poſſint ſed ſic
trũci iaceant in igne ꝑpetuo inuertibilit᷑.
ſuxta üllud Eccs. xj. Lignũ in quocunq;
loco ceciderit ibi erit. C Tercio coꝛ
poꝛa damnatoꝛũ erunt palpabilia ſũme
quig al elous gue ſunt penalia in mũdo
oppꝛiment᷑ ⁊ ledent᷑ virtute influentiali.

Vnñ Rich.ſuꝑ.ilij.di.xliiij.q.⁊ arti.vlti.

dominica. XX. poſt penthe.

dicit.ꝙ adeo erunt damnati paſſibilita⸗
te oppᷣſſi.⁊ ſic palpabiles vt nõ ſolum ab
igne ſʒ etiã ab alijs elemẽtis patiant᷑ ſcʒ
ab aere.aqua.⁊ terra. ⁊ etis ab influẽtia
coꝛpoꝝ celeſtiũ. YIdeo pᷣs. Ignis ſulphur
qð eſt terra fetida ⁊ ſpus ꝓcellaꝑ.hoc eſt
ventus tempeſtatꝭ ⁊ aer ꝓcelloſus ꝑs ca
licis eoꝝ. Pꝛeterea de frigoꝛe in aqua ẽ
penale dicit᷑ Yob. x. lii. Abaquls niulu⸗
rranſ.ad cal. ⁊c. Juſtuʒ em eſt vt qꝛ rebel

les fuerunt creatoꝛi ꝙ ois creatura cõotra
rietur eis in vltioneʒ. Juxta illud Sap.

v. Armabit creatura ad vltionẽ inimico
rum. Hec Rich̊. Quarto erunt ſůme
paſſibilia hoc eſt leſionẽ ſentietia tã gra⸗
uiter vt mima pena ibi doloꝛẽ faciat ma?/
ioꝛem qᷓ; hic dves pene huiꝰ vite facerent.
vt patʒ ꝑ Aug.loquẽtẽ de pena purgate
rij.de pe.di.fi.circa fi.quato magis h erui
in inferno inferioꝛi. vñ ibi ſolus ↄtactus
fumi vel venti maioꝛẽ dotozz infert ĩpꝛo⸗
poꝛtionabilit.q; ſi hic verberaret᷑ cũ ferꝰ
rea cãbuca.O g peccatoꝛ ꝑtimeſce ⁊ age
penitentiã. Si em hic nõ potes ſufferre
erberae xp̃ᷣo qͥd ibi facies. Exeplum
legit᷑ in ſpeculo exẽplo.di.vij.exẽ. lj. ꝙ qᷣᷣ/

dam iuuenis pulcer ⁊ delicatus intrautt

oꝛdinc̃.Cũq; ab amicis vel gentiby ſua⸗/
deretur eidẽ vt exiret quia delicate enutri
tus inqunt. tu nõ potes taʒ durũ oꝛdin?-
tolerare. Ille rũdit.hoc eſt qð me mounit
ad intrandũ oꝛdinem qꝛ cum ſim tenerri
muanõ poſſuʒ illas penas acerbiſſimas
pati in inferno.ideo meliꝰ eſt hic aſperita
tem oꝛdinis ſuſtinere qᷓ; ibirpatt. H
LCirca ſcõm de ſenſuum afflictõe Nolb

tadũ ꝙ in inferno poſt reſurrectionẽ erit
pena coꝛꝑalis in oibus ⁊ ſingulis ſenſib
Pꝛimo naq; in ocuꝰ
lis erit ꝑpetuus et ↄtinuꝰ fletus adeo vt

acerbiſſima. ̊ ⁊c.

ſtrideant dentibꝰ co: paliter. ꝓprerea xrxs
dicit in euangelio. Ibi erit fietꝰ ⁊ ſtridoꝛ

dentium. Et quõ hoc ſit intelligendũñ viꝰ
de ſer.j.huiꝰdnice T. Item in oculis erit
etiam cruciat ineffabilis a fumo ignis le
deñn. Apoc.xuij. Fumus toꝛmentoꝝ eoꝛi

aſcendit in ſecula ſeculoꝝ. Scðdo i au?⸗

ribus erit hoꝛrenda auditio blaſfemiari
⁊ maledictionum vlulatus ⁊ ve Eſa. xvj.

Ddab ad moab vniuerius vlulabit. Sb6

2

Homo damnat cõtra alſu.
j. Plangent ſe familie 2 fam

T ſic de alijs. Oẽs q
ua nati ſunt ⁊ creaturis
femabat nomẽ dei viue
llu erit humoꝛ amaniſi⸗
tur in gutture ſtom acho
buis amnaritudine indici

botr'amaniſimꝰ.
2 naribꝰ erit feroꝛ in
bus. Pꝛimo a fum

eo aſcendit fetoꝛ.Te
diſſimo quia ibi retru
2 feces mũdi. vt dicit
O o qᷓ; hoꝛribile eſt
re in ta fetidis fecibo ⁊ cloac
in taceu erit ꝑ omia mẽbꝛa int
diffuſus ignis ardoꝛ acerbiſſi
demus iu ferro totaliter ignito, ⁊ oia ma
la pene ibi erunt in ſũmo
gregabo ſuꝑ eos mala ⁊ co
tas meas eis. Pꝛopterea
qꝛ in q̃libet mẽbꝛo maioꝛẽ do
ꝛem patient᷑ qᷓ; poſſit eſſe in pᷣſenti.ſ. do
ptʒ ſᷣm Tho.in.iiij. di. xliiij
o peccatoz cogita quõ
bi damabis. ve inqu in capi/
e. ve in gutture. ve in manibo. 2 ſic de
ECLireca terciu ergo de pena

iij. arti. j. O erg
ibi ve ve libi d

a ibi eſt młritudo vermis

Scðo młtitudo ardoꝛis
Tercio eſt multitudo doloꝛis ledẽtis.
Quarto eſt micitudo egeſtatis pᷣmecꝭ.
OQuinto eſt mititude to:tois toꝛant⸗.

u hoiem ⁊ ecõuerſo
llie ſeoꝛſuʒ
ꝑbi.in alia luxurioſi
maledicent diei
⁊ ſibi ⁊ deo. qð
Apoc. xvj. Blaſ

reio in

imi ſapor? quẽ
it in repꝛoboꝛũ

Toibus vilceri⸗
line indicibili. vt patz per
in. iiij. ꝓpter qð Deut. xxxij
ũ vinũ eoꝝ ? venenum bat qu
vua eoꝝ vua fellis ⁊ pecca
Quarto in olphatu decrahẽdo.
tolerabił. ⁊ hoc a tri/ doꝛes cum
cõo a idauere ꝓpꝛio ? etiam oculos pꝛau
xxxiiij.de cadaueribus tando.in coꝛ
Tercio a loco illo feti⸗
dent᷑ om̃ia ſtercoꝛa
Balili ⁊ cremant᷑

(o pctõꝛ)arde
AUltimo
us ⁊ extra
mꝰ. ſicut vi

molebo ſagit
ps. Moꝛs 3e

ſt multitudo ſpᷣalis pene a
fligeninis.
ultitudo eternitatis
manenis. —
Piꝛimo in inferno eſt mititudo vermis
moꝛdẽtis.hoc ẽ vermis ↄſciẽtie
peccatꝭ coꝛdis oꝛis ⁊ opi
gulis remoꝛdet Elſa. .
nõ moꝛietur. De hoc
cundo eſt multitudo ardo
tis quia grauioꝛa pctã acerb
v-t Gꝛego. moꝛal.lih. xij. di
mẽbꝛo quis amphꝰ peccau
Sicut ⁊ diues p lingu
lia in ea plus ardebat?

s pctã ꝑ ſingulan
a aſpiciendo. in cap

diendo.⁊ ſic de alis. F
erit multitudo doloꝛis lede
nis infirmitat; ⁊ languoꝛis
om̃is cruciatus qui ſunt vel
do excogitari erit in damn
Artabitur ⁊ eſtuabit᷑ ⁊ o
et ſuper euʒ. Oergo homo doluiſti n
quãdo caput aut dentes aur oculos

tio. crucifixio. ercoꝛiga,
qocunq; erunt ibi ſux-
tali ſed ĩ doloꝛis cruciaꝰ⸗
te rgo de p tu. Ve ergo tibi. Quarto erit multitu
ate NHotandũ ꝙ in inferno pᷣ d
cipue ſeptẽ modis pene młuplicabũt᷑ ſuꝑ
8 ꝓpter quod ibi erit fletus innu

dere dentibus et ſic moꝛdere
quaſi manducans eam Sice

4
SS

*

lo egeſtatis pᷣmentis quia tbi erit ſma
fames ⁊ ſitis Job/xviij. Attenuabit᷑ fa⸗
me robur eius ⁊ inedia iuader co

ſtas ei

exardeſcet contra eum ſitis. Hec ibi. Et
hec intantũ vt ſcrib
mmmäducauerut ling
ignis vrẽtis.

bitur Apoc. xvj. Eöo)/
nas ſuas p̃ doloꝛe c.

ſᷣm Lyrã.hoc eſt. Sicut modus eſt ho)
minis irati ⁊ afflicri moꝛdere labia fren
linguuam
rit ſumme
dq 2

87 de ſia
vlt. Fertnis eoꝛu3
ſer. cedeti y. Se
ardoꝛis ignis vren⸗
ius vrit. Et
cit. In qcunG
attroc“ ar/
eo ꝙ ea plo⸗
.epulando ? mentiendo vel
erge qt erunt ꝑ ſingula ar
a pᷣncipio iuuentut innume/
mnebꝛa. per
. in capite cog/
ſcẽdo.in auribpʒ au-
Lercio ibi
ntis. quia om
8 ois doloꝛ ac
poſſunt ĩ mia
atis Job. xxr.
mis doloꝛ irru⸗
eali
los Oö
cũq; mẽbꝛũ.nõne aliquãde habuiſti do/
loꝛem ꝑaliſis vel febꝛis aut ptiſis aut cal
culi aut cuiuſuis languoꝛis. qᷓntum turn
graue tibi foꝛe ꝑcepiſti caman
ſcito ꝙ hec omia venient ſimł
inferno Inſuper doldꝛes cru
ſunt crurifragiũ.ſectio.crucifi
tio.⁊ huiuſmodi
te licʒ nõ in facto

ſuper te¶ in
eiatuũ.ſicut

Dominica. x

imn inferno licz ligua diſcerpi nõ poſſit ibi.

X. poſt

Item qui peccant ꝑ inuidiã moꝛdent inn

q; libẽter ibi comederet hõ bufones quit a vipperis ⁊ ſerpentibo hoc eſta de⸗

2 ſerpẽtes ſi habere poſſet imo ⁊ carnem monib in ſpecie illoꝛũ ⁊ venenan f. Jtem

bꝛachij ſui.iuxta illud Eſa.ix. Vnuſqͥſq;
carnẽ bꝛachij ſui voꝛabit. pᷣterea ibi erit
egeſtas oĩs ſcʒ nuditas cõfuſibiliſſima.
frigus intenſiſſimũ.caloꝛ ardens. ⁊ qᷣcqͥd
poſſit deſiderare.om̃e illud ſibi ſcʒ dana/⸗
to negabit᷑.ac ome qð nollet veniet ſuper
eü. O Lnrs malũ ⁊ q; młtiplex erit ibi
GQuito erit multitudo toꝛtoꝛis toꝛ
quentꝭO qᷓ; miti ibi ſũt toꝛtoꝛes qꝛ om̃s

demones. de qᷣbs Anb. in oꝛõne dicit. In

inferno ſunt toꝛmẽta ſine fine ſine inter⸗

nallo ſine temꝑamẽto toꝛtoꝛes hoꝛribileſ

qͥ nũqᷓ; laſſaſcent nec miſerent᷑. Hec ille.
Et qm̃ demões ſũt inumerabiles a nob.
ſunt etiã odio pleni.iõ Rich.ſuꝑ Apoc̃.
lec.vj.dic̃.ꝙ demões ex liuoꝛe malicie de/
lectant᷑ ſůme in cruciatib repꝛoboꝝ.ꝓin

de varios modos cruciãdi ſꝑ exqrunt. ꝓ
pterea ibi ſunt toꝛmẽta inumerabilia a

tot demonib, exqͥſita ꝓ ſingulis peccatis
moꝛtalibo iuxta ↄuenientig iuſticie dei ꝑ//
mittẽtis. Exemplũ de h̊ accipiamꝰ qð

in pꝛacticã ponit ſanctꝰ Vlincentiꝰ de va

lẽtia ⁊ plures legunt᷑ in viſione vidiſſe ta
lia vicʒ.qꝙ in inferno iuxta diuerſa pctã di

uerſa ſunt toꝛmẽta pᷣꝑata. Nam q peccãt

ꝑ ſuꝑbiã habẽt(inquit)hoc toꝛmẽtũ ꝙ cõ
culcant᷑ a diabolis toꝛtoꝛib ac calciby fe⸗
riunt᷑. Item qͥ peccãt ꝑ auariciã.ſ.in vſu/⸗
ris furtis rapinis detẽtione mercedis ſer
uoꝛũ.⁊ ſic de alijs.hſit toꝛmẽtũ ꝙ vicz in
ꝛa eoyꝝ infundũt demones ſiqfacti auri
⁊ argenti es pecuniaꝝ di.Aurũ ſitiſti au
rũ bibe. vt etiã patʒ ĩ ſpecło exẽ.di.ix.exẽ.
ccxvj. Item q peccant ꝑ luxuriã hñt hoc
toꝛmẽtũ ſᷣm ſctm̃ Vlinceñ.vbi ſupᷣ.ꝙ tra
hunt᷑ ad veru. ⁊ ſic aſſant᷑ ac cõburuntur
igne ſulphureo. Item qͥ peccant ꝑ iram
⁊ vindictã puniunt᷑(inqͥrſic ꝙ furca ma/⸗
gna ferrea ſuſpendunt᷑ ? ignis ſeʒ fumo/
ſus ſubtus ponit᷑ ⁊ cũ ignito ferro tranſ⸗

figunt᷑ i coꝛde a demõibꝰ ſcʒ di. Per igneʒ que
om̃is creatura in penam eſt illis. Vlti

ire peccaſtis ⁊ ꝑ arma ferrea vindictã fe/
ciſtis.ideo ignito ferro puniamĩ in coꝛde
odium tenẽte ⁊ coꝛꝑe. Item qui peceant
ꝑ gulam habent toꝛmentũ famis ⁊ ſitis
eterne vt nec guttã aque habere poſſint.

qui peccant ꝑ accidiaʒ.qꝛ miſſam audire

nõ curant nec oꝑari ſed ociant᷑ nec pdica/
tiones audire aut ↄfeſſiones temꝑe debi

to facere aut alia pᷣcepta volũt.tales inqͥt
verberant᷑ ↄtinue a demonib nec qᷣeſce⸗

re eis ꝑmittit᷑. Sʒ vt pᷣs. dicit. Laboꝛa⸗
bit in eternũ ſcʒ in ſuſtinẽdis penis ⁊ viꝰ

uet adhuc in fineʒz. pᷣdicta ex Tincef. O
ege miſeri peccatoꝛes cur vultis ſic vos
ꝑdere agite ̊ penitẽtiã. Alioqͥn ve ſuper

bis.ve quaris.⁊ ſic de alijs.ve oĩibꝛvobis

H Serxto ibi erit multitudo ſpũalis
pene affligentis. Erit em vt volunt doct᷑.
uꝑ.iiij.in repꝛobis ſũma inuidia ⁊ odi⸗
um rancoꝛ ⁊ ira.⁊ tottuplicit᷑ multiplica
ta quot erunt damnati ⁊ demones. ⁊ in⸗
ſuꝑ ↄtra oẽs ⁊ ſinglłos heatos ac electos

Iñ de ſingulis electis toꝛqᷓbunt᷑ ſüũma ĩ
uidia felicitatꝭ aliene. ⁊ de ſin ulis repꝛo
bis ſũma ira.ꝓpterea ſcribit᷑ Eʒech.xxxij.

Impij cum armis ſuis ad inferna deſcẽ⸗

dent.glo. Cum armis.i.cũ ſpũalibus vi

cijs.ſi em poſſent lacerarẽt ſeſe mutuo tã
q́q; canes rabidi. Et hec ſunt penalia.

Sʒ di.nunqͥd ibi letabit᷑ quis de penis
inimici ſui quẽ in hoc mũdo multũ odi⸗
uit. Rñdetur ſᷣm Tho.in qolibeto.iij.q.

x.arti.ij. ꝙ qᷓ;uis aliqð gaudiũ habeat et
coꝶplaceutiã de hoc ꝙ implet᷑ voluntas
ſua de inimico.tñ ex alia ꝑte habet rõneʒ
triſtabilis ꝓpter duo. Pꝛimo ꝙ penam

inimici ſatũfit diuine iuſticie quã dãnati

ſũme odiunt ⁊ blaſfemãt. Secũdo ꝓpter
vermẽ ↄſcientie qui facit eos ꝓpter penaʒ

ꝓpꝛiam de ipᷣo gaudio magis dolere pᷣci⸗

pue ſi pᷣſtiterunt eis cauſam damnatõis.
Pꝛoinde Berñ.in medi.ponit exemplũ
di. ꝙ diſcipulus qdam poſt moꝛtẽ appa⸗
ruit magiſtro ⁊ dixit ſe damnatũ. Magi
ſter queſiuit ab eo ſi qſtiones alique apð
inſeros verterent᷑. Rndit.ibi hoc ſolũmõ
queritur.quid eſt qð nõ ſit eis pena.q.d.

mo ibi erit multitudo eternitatis ꝑma/⸗
nẽtis quia ſine menſura temꝑis ⁊ ſine fi⸗
ne ſeculoꝝ punient᷑. Ele ergo ⁊ve miſeris

impenitentib⸗. VUñn rogemꝰ xpᷣm vt ⁊c̃.

he.

Ngenkin
ſtar del
t deen
naudtre
eödice
ge debl

ccceſce⸗
abog
161 V
i
ſe vos
eſper
vobis
ials
doct.
odi
ſolin
Kind
Aands
ſümai
en
deii
Abs
murud t
enelin⸗
Sdepenis

beto ic⸗
habeat 4
ſpoluntas
bet fone;
benen
lidinui
idoe
pler ene,
dolateß
kauml
hnigpe⸗
Vigt
lqbe 40
leihn
6ne,000,
1
nis nal
t ineflſ
ſeſniens
N 1le

les ingt

De eadem dñica. Sermo. iiij.ſ. ire
dei foꝛmidabilitate ꝓpinqͥtate ⁊ placatõe

r diſſet iratus eſt. ⁊ miſſis exer

citiby ſuis ꝑdidit homicidaſ

los. M ath. xxij. ? in euãgelio. Siẽ glo.
Treno. vlci. dic. Deus trib; modis iraſci
Parcreg dane Nck liqs aſa vt
pater qñ increpat filiũ delinqntẽ et facit Drimo inq; ꝓpt eius ptatis maieſtateʒ.
pentenet. Deds te er alr Ham vt Augell. de trini. dicit Yra dei ẽ

penitentẽ. Steðo aliqũ iraſcit᷑ vr dñs cuʒ

in pᷣſenti punit ſtatim peccatoꝛẽ qͥ tũ non
ZDuertitur. Vnde Ecci.v. Subito veniet
ira illius ⁊ in tꝑe vindicte diſꝑdet te.pꝛo⸗

prerea pᷣs.vj.oꝛat dicens. Dñne ne in furo
re tuo arguas me neq; in ira rua coꝛripi/

iudex cum iam neq; penitentie locus eſt
neq; venie qũ cet. Ite maledicti ĩ igneʒ
eméẽéto ire qꝛ? te —3õsss
Wemt merare.i. penas futuras qs irrogas iĩ in/
ferno et ptãte tui iudicij.ergo foꝛmidãda

nõ tardabit.et Eph̊.v.apłs dicit. Venit
ira dei in filios diffidentie. Lyra.i.ĩ illos
q diffidũt vel nõ credũt deũ eſſe vltoꝛem
maloꝝ ⁊ remuneratoꝛẽ bonoꝝ. Et pꝛedi
cte auctes poſſunt poniꝓ themate etiã ĩ
hoc ſᷣmõe. Pꝛoinde xpᷣs 2 pctõꝛes iude/
os et incredulos pᷣdixit ĩ ꝑabola ꝙ ira ði

regis ſůmi miſſis exercitibꝛ.ſ. romanoꝛũ
gderet illos homicidas.ſ.qͥ occider̃t xbᷣm
⁊ diſcipulos eius. Itẽ de pctõꝛibꝛ impe⸗
nitẽtib pᷣdixit ꝙ damnaret illos ꝑpstuo

vt patet in euãgelio. Itaq; de ira dei i

—

hoc ſ̃mone tria myſteria declarabimꝰ qᷓ
valẽt ad coꝛrectionẽ pctõꝝ et ſalutem.

Taraſ diar placabliitalis ·

S Pmd dicit᷑ foꝛniidabilitatts

J Circa bmü de foꝛmidabilttate ire i
Notandũ eſt ꝙ iram dei maxime deberẽt

hoies pctõꝛes foꝛmidare vt a pctis deſi⸗
ſterent. Sed heu multi nõ timent eo ꝙ vi

dent ſepe qꝛ deꝰ lõgo tꝑe ad pniaʒ ex mi

ſericoꝛdia magna expectat. Et inde eſt vt
Aug.iiij.li.de doctrina xpᷣiana dic ꝙ ple⸗
riq; ex mibicoꝛdiſ dei patiẽtia lõga ſumũt

peccandi audaciã. intrepideq; detioꝛes fi

unt. Sed tales audiãt Hiero.in expoſi/⸗
tione Hiere.dicentẽ Quanto maioꝛ eſt

2

numerus tẽpoꝝ dbus obliuiſeimur deñ̃.

tanto maioꝛ eſt pena pcti quod nec tẽpoꝰ

rũ longa expectatõe potuit edomari. Itẽ

Gre.Quos deus diutiꝰ vt ↄuertant᷑ expe

ctat illos ſi ↄuerſi nõ fuerint duriꝰ dam⸗

nat. Pꝛoinde aduertendũ ꝙ ira dei eſt ſũ

me foꝛmidanda ꝓpter tria

Primo ppter poteſtatis maleſtatẽ

Scdo Ppter iudicij terribilitatem
CTercio ꝓpter punitõis ſeueritatẽ

Primo inq; ꝓpt᷑ eius ptatis maieſtateʒ.

ſine omni paſſiõe ⁊ ꝑturbatõe iudiciũ ip
ſius dei quo irrogat᷑ peccati punitio. Et

quia deus imẽſe ptãtis ideo nec loc eſt ĩ

quo quis poſſit ab ira dei ſe abſcondere.

nec tꝑus q̊ poſſit ſubterfugere.nec ptãs qᷓ

poſſit ei reſiſtere. IJdeo Naum.j.Añ faci

em indignatõis eius qͥs ſuſtinebit, etds
reſiſtet in ira eius.Et pᷣs. Quis nouit po
teſtatẽ iretue ⁊ pᷣ timo:e tuo irã tuã dinu

eſt. Rõem accipiamꝰ ex euidentib: Vide
mus em̃ vt ꝓbat Boet.li. j.de conſo q
hõ ſapiẽs et virtuoſus nihil timet ꝑdere
qð qs tyrãnus poſſet ei auferre qntũcun

q; ſeuiat ↄtra en⸗ nee gerat kerano ali⸗
quid accihe quocd poſſet ei conferre. et ſic
ptãtem ire illius infringit.qm nec bona
mundi aut fauoꝛes huanos appetit.nec
aduerſa timet.ꝓ deo enim oĩia pati ꝑatus

eſt. Sed de deo alliter eſt. qꝛ ipᷣe poteſt a

nobis auferꝛe omnẽ grati ⁊ vᷣtutes ⁊ be

atritudinẽ quã naturali᷑ appetimꝰ. qꝛ ad

illam creati ſumus. Vnde timendũ ẽ ne
deus iraſcat᷑ et auferat talia.Itẽ videmꝰ
etiã ꝙ ira homis cuiuſcũq; regis debilita

tur diuturnitate tꝑis.et qnq; totali obli⸗

uione annullat᷑. Sed alit᷑ eſt de deo qꝛ
uis aliqñ tardet punire ũ mitigat᷑ neco
liuiſcit. Ualerius lib.j.c.ij. Lento gradu
ad vindictã diuiĩa ꝓcedit ira tarditatẽq;
ſupplicij Suitate ↄpenſat.Exemplũ in iu
deis quos puniuit poſt annos.xlij. ꝑ Ti
tũ ? Ueſpaſianũ duriſſime qꝛ nõ peni⸗
tuerũt. Itẽ ire hoĩs aliqͥs pot reſiſtere op
pugnando ſed ire dei nullł etiã angelꝰ vł
ſctũs reſiſtere poterit.cũ.ſ. ꝓuocat᷑ ad pe⸗
nam niſi ꝑ modũ ſupplicatõis placando

17

RK Scðõo ꝓpter iudicij terribilitatẽ foꝛ

midãda eſt ira dei.qm deꝰ cum iraſcit᷑ fa⸗

cit terribile iudiciũ.⁊ h̊ͥ pᷣcipue in tribus
oſtenditur.

Pꝛimo qꝛ ꝑuulos etiã ſepe punit cum

Sc&òdᷣo qꝛ ⁊ bonos ſepe affligit cũ mat.

Tercio qꝛ ꝓpter vni peccatũ plures fe
rit iudicio moꝛtis.
Pꝛimo qꝛ ꝑuulos ſepe ⁊ innocẽtes pu

nit cũ alijs.vt patʒ in diluuio ⁊ in ſodo/

mitaꝝ punitõe vbi ꝓpter pctã ꝑentuʒ ꝑie
runt etiaʒ guuli qͥ erant innocẽtes. Sz
Ddi. qualiter dictat iuſticia dei filios inno/
centes puniri ꝓpter pctã ꝑentũ vel alioꝛũ
peccatoꝝ.cũ vns dixerit Eʒzech.xviij. Fi⸗
lius nõ poꝛtabit iniqͥtateʒ pꝛis nec pater
poꝛtabit iniqͥtatẽ filn. Et Augꝰ. j. q. iiij.

Auilliꝰdicit. Nulliꝰcrimẽ maculat neſciẽ/

tem. Rñdet Bonauẽ.ſuꝑ. ij.di.xxxiij. ꝙ

dupler eſt punitio. Ana eterna.ſ.in infer
no ⁊ tal nõ puniunt᷑ filij ꝓ peccato ꝑentũ
Vlñ Anb.de ↄcep.vᷣgi.dicit.ꝙ ꝑuuli non

baptiſat damnant᷑.no ꝓ culpa Ade tm̃

ſʒ ꝓ culpa ꝓpꝛia quã habẽt ↄtrahecio c;

uis nõ habeãt agendo. ꝓpterea nõ puni/

unt᷑ pena ſenſus ſʒ tm pena damnmi.i.pꝛi⸗
uatiua viſionis dei. Sed alia eit pena tẽ

poꝛalis ⁊ tali puniunt᷑ filij ꝓ pctis ꝑentũ

eo ꝙ filij ſunt aliqᷣd patris.⁊ ſic iuſte puni

urnf ob peccati enoꝛmitatẽ ꝓbãdã.vt pa
tet ꝑ Gꝛego.j.q.iiij.c.penuł.

Scoo ire
dei iudiciuʒ eſt terribile quia ſepe affligit
bonos ⁊ luſtos cũ malis.⁊ hoc pena tem
poꝛali tm̃. Nam in captiuitate babyloni
ca capti fuerunt etiã boni ⁊ iuſti plures.ſ.

Hieremias ſctificatus in vtero Daniel

Azarias Ananias Miſael Thobias.
Sed vt Aug.li.j.de ciui.dei.c.viij.dicit.
licʒ boni ⁊ mali ꝑiter affligant᷑ manet tñ
diſſimilitudo paſſoꝝ in ſilitudine paſſio/⸗
num.quia ſicut ſub vno igne auruʒ ruti⸗
lat palea fumat.⁊ ſub eadẽ tritura frumẽ
ta purgant᷑ ⁊ ſtipule cõminuunt.ita eadẽ
tribulatò bonos ꝓbat⁊ purificat.malos
damnat ⁊ exterminat. Tercio quia ꝓ/
pter vniꝰ peccatũ ſepe de ferit plurimos
iudicio moꝛtis. vt patʒ ꝑ Gꝛego.j.q. iiij.

ca.penubł. vybioñdit hoc pluribo exemplil

Dominica.xIxX. poſt penthe.

Nam ꝓpter peccatũ pharaonis tota eg

ptus punita eſt moꝛte pᷣmogenitoꝝ. Jtẽe

ꝓpter peccatũ Achoꝛ exercitus iſrael fu⸗
git ⁊.xxxiij.occiſi ſunt. YItem peccato filio
rum Hely iſrael coꝛã philiſteis coꝛruit.⁊

archa dñi capta eſt. hec ⁊ plura dicto ca.
LSszʒ di. qualia ſunt peccata ꝓpter qꝗᷓ

deus punit nõ tmmõ eũ qui facit ſiʒ muil
tos etiã alios.Ad hec riñdet Vinceñ. de
valeñ.di.ꝙ peccata que ſunt ſecreta deꝰ
cõdemnat ⁊ punit in ſuis actoꝛib.ſed qñ
peccata ſunt notoꝛia ⁊ rectoꝛes ſuſtinent
nec faciũt iuſticiã ira dei deſcẽdit ſuꝑ cõi⸗
tatem. vᷣbigr̃a. Si aliqͥs ſecrete inuocat
demones tũc cõitates vel rectoꝛes nõ ha
bent ꝑiculũ.Sʒ qñ eſt notoꝛiũ qꝛ oẽs re⸗
currunt ad illũ diuiatoꝛẽ.tũc ira dei ĩmi⸗
net ſuꝑ cõitatẽ ⁊ rectoꝛes ſuſtinẽtes. JIdẽ
de ꝑiurantib ⁊ blaſfemãtib ſecrete. Itẽ
de oꝑantib, diebus feſtis. Item de ludo
alee. Itẽ de meretricijs ? hmõi ſecrete vł
publice. VUn Rom. ſ. Digni ſunt moꝛte
nõ lolũ qui faciũt ſʒ qui ↄſen. ⁊c.vbi glo.
Aug. Coſentiũt qui poſſunt ⁊ debẽt coꝛ⸗
rigere nec faciunt.xxiij.q.iij. Qui poteſt.
O ergo tremẽda ira dei. Tercio ira di
timẽda eſt ꝓpter punitõis ſeueritatẽ.naʒ
ꝑ multa facta oſtendit deꝰ ꝙ peccata gra
ui ſeueritate punit. Pꝛimũ exemplũ de hᷣ
habemꝰin angelis peccantibo q̊s licʒ cre⸗
aturas nobiliſſimas ꝓ vnico peccato ſu⸗
pexbie ꝑpetuo damnauit. Scõm exẽplũ
Preis ꝑentibo quos cũ tota poſterita⸗

te puniuit ꝓ ino bedietia.Terciũ in dilu⸗

uio ꝓpter peccata carnis quia mũdũ fere
totũ deleuit. Similit᷑ in ſodomitis ⁊ egvy
ptijs.vt patuit. Item in iudeis ꝑ roma⸗
nos acerrime punitis. Vltimũ exempiũ
in iudicio finali vbi oẽs peccatoꝛes ĩ coꝛ⸗
poꝛe ⁊ ania puniet ⁊ tradet igmi ꝑpetuo.

Ve ergo ve peccatoꝛib.qꝛ vt apłs He/⸗

bꝛeo.x. Hoꝛrendũ eſt incidere in manus
dei viuẽtis. CLirca ſcom de ꝓp/⸗
pinquitate ire dei inqͥrendũ eſt.qualibs ſi
gnis cognoſcit᷑ ꝙ ira dei de ꝓximo ventu
ra ſit ſuꝑ peccatoꝛes ⁊ eoꝝ ciuitates vłp
uincias aut cõitatẽ. Ad qð aduertenduʒ
ꝙ niſi deus reuelauerit ꝑ aliquẽ ſanctũ pᷣ
nuciantẽ ꝓphetice vel alio mo.qᷓ;uis certi

dͤn
aſta
ogno

Hlaĩ

rpn

tſoos
vnd⸗
Coing
ohat
nllifo⸗
limeti
nfu
llil den
gulg
gl ſin
mqus
dalmo
Pſu
kuͤn.
chn⸗
lens

Wid

de.

ſuelſun
Mof
dmnit
ca.
Ppeenq
tß mul
Nen de
en de
ſel gi
tinene
gco
loca!
ͤbe
S1e
Ji
de⸗
taet
moe
wigo⸗
her
ſona
tati. nas
Cara 1
glide
slagat
enng in
nerihli
oſtenita⸗
indiln
ſüͤſere
tis tehl
vomna/
genpii
es co⸗
Nisel
nmanls
önde
alipſ
no ven
es tp
mmn
nctüß
isant

tudinalit᷑ neſciam gñ ꝓpinqua ſit ira dei ſonalit᷑ puta ꝑ infirmitatẽ vel moꝛtẽ iſtũ
ad flagellandũ pctõꝛes. Poſſumꝰ tñ hoc vel illũ. Scõo qñq; pluralit᷑.ſ. xpłm per
cognoſcere ex ſeptem ſignis cõiecturãdo. ꝑtiales grãdines ⁊ aeris intemperiẽ ter⸗

q̃ ſigna accipiunt᷑ ex ſcptura. remotũ famẽ ⁊ hmõi plima. Tercio qñ⸗
Kemi eſt enoꝛmitas peccatoꝝ ſiue cri q; generaliter.ſ.fere om̃es ꝑ peſtilentias.
minũ ⁊ pᷣſertim carnaliuũ. guerras ⁊c̃. Et ſᷣm hec płlima ſunt reme/
Scðm eſt mulecitudo peccantiũ in eis dia iram dei varie placantia. Pꝛimũ ẽ
bomirnrn [(.“ penitẽtia humilis ⁊ vera.⁊ hec eſt ſůme
Terciũ eſt impunitas manifeſtoꝝ ſce⸗ neceſſaria ꝑ ſingula dei flagella. quia ſic
lerum vt patuit ſupᷣ. ho euadit eterna ſupplicia. pᷣs. Sacrifici

Quartũ eſt affectio totalis ad ſcelera um deo.ſ.placabile ſpũs ↄtri.⁊c. Exem⸗

hpetrandum. plü de hoc habemin Eʒechia rege infir

Quintũ eſt ſtudiũ totale? conatus ad mante.cui penitẽti lachꝛymoſe dedit deꝰ
peccandum., ſiiuanitatẽ vitã ⁊ ſalutẽ eterns. Scoõm ẽ
Sextum eſt diuturna ꝑſeuerãtia ĩ cõ/ inuocatio ſancti vel ſanctoꝝ deuota pᷣci⸗

ſuetudine maloꝝ. pue viſitando eoꝝ ſepulcra. Terciũ eſt

Septimũ ẽobduratio ad ñ penitẽdũ. oblatio.ſ.ſacrificij in miſſa. Quartum
Iſta ſigna deſignant᷑ Geñn.vj.vbi habet᷑ oꝛõnis feruẽtia vñ oꝛta grandĩs tẽpeſta⸗
ꝙ qñ deus iratus ↄð mũduʒ voluit delere te optima ↄſuetudo eſt fideliũ vt campa
diluuio.dicit ſctura. Vidẽs deꝰ ꝙ młta na pulſetur.q̃tinus homies hoc audieñ.
malicia hoĩm. ce pᷣmũ ⁊ ſcòm.ſequit᷑. ꝓuocent᷑ ſcʒ ad inuocandũ deũ ⁊ ſanctos
eſſet in terra.ſ.manifeſte ſine punitõe.Ec pᷣcipue btaʒ Mariã vt plagã quã deme
ce terciũ.ſequit᷑.⁊ cuncta cogitatio coꝛdis ruimꝰ ꝓpter peccatum.ex miſcoia auertat
intenta eẽt. Ecce q̃rtũ ⁊ qͥntũ.ſequit. ad deus.⁊ exꝑientia pbat ſepe ꝙ auertitur ⁊
malũ om̃i tꝑe. Ecce ſextũ ⁊ etiã ſepꝑtimũ. demones exñtes in aere qͥ talia ↄtra nos
ex eodeʒ. OQ & chariſſimi dñi quid ex his concitant terrent᷑ ad ſonitũ campane tan
cogitatis.vtiq; timere debemꝰ ne hec ſig qᷓ; tube regis celeſtis. O Erem⸗
his tꝑibus verificent᷑in nobis. Nam ne plum refert Holkot ſuꝑ lih.ſapᷣ.in lectöe
phandiſſima iam nũc cõmittunt᷑ ſcelera. ccij.ꝙ in anglia quodam anno blada pul

nec a paucis ſʒ a multꝭ.q̊t pompe ſuꝑbie cerrime creuerunt.ſed appꝛopinquãte tẽ⸗
in turpiſſimis veſtibo iam inuẽte ſunt.ita poꝛe meſſis venit qðdã genus muſce ( vt

vt ꝓuocent manifeſte ad luxuriã viros ⁊ alibi dicitquaſi locuſte in maxima mul⸗
mulieres.q̃t fraudes. q̃t vſure. q̊t luxctie titudine que om̃ia blada illa conſumpſit
⁊ ſodomie.q̃t rapine ⁊ iniuſta iudicia.q̊̃t ⁊ vix pars quarta ſemis in qͥnq; miliari⸗
vindicte.⁊ ſic de alijs. Et hec om̃ia neq; bus remanſit. Vnde aliqui ho mies cuʒ
coꝛrigunt᷑ a pncipib ⁊ rectoꝛib ſed toto exillis muſcis aliquas cepiſſent ⁊ dilige
conatu libere agunt᷑.nec ꝑnia vera agitur ter inſpicerent quales eſſent cum ante ra
niſi foꝛte a pauciſſimis. O gᷓ fatuicur nõ les nõ vidiſſent.ecce inuenerũt in alis ſu⸗

timetis irã dei.cur negligitis vt ⁊ in pñti is litteras depictas habere in hec verbæz

⁊ in futuro flagellemi. RLirca ter Ira dei. Et ſic cognouerũt ꝙ deus pꝛo⸗

ciũ de placatiõe ire dei Notandũ ꝙ ꝓ rei pter peccata eoꝛum puniret eos. Vã con

gula generali tenenduʒ eſt illud qð dicit tra huiuſmodi valervt ho mĩes ſeipos re
glo.ſuꝑ pᷣs.ilxxxiiij.ſceʒ. Ira dei eſt oĩs pe/ cognoſceñ.deum inuocent pulſatis cam ⸗
na quã patimur qꝛ ꝓpt᷑ pctã noſtra ex ira panis. Aliud ad idem exemplũ habe⸗
dei moꝛtales ⁊ paſſibiles facti ſumꝰ.ideo mus de niniuitis Jone.iiij Qui ſe recoj
qꝙ; ſicut dei ira punic nos multipłr ꝓpter gnoſcentes clamauerunt ad dominũ in
ctã nr̃a.ita multa pᷣſtitit deꝰ ⁊ docuit in foꝛtitudine ⁊ liberati ſũt a plaga ſubmex
Ktun remedis qͥbꝰ blacareoengoſſim⸗ ſionis quam deus pᷣnunciauit eiſdem.
⁊ eius irã ſaltẽ eternã euadere. Quia niꝭ Quitũ ẽ elemoſyna ⁊ frna miſcðia qꝛ gꝑ

mirũ de iratus flagellat Pꝛimo qñq; ꝑ/ talia placat᷑ deꝰ.vñ cũ deꝰ iratꝰ ʒ Nabu
a 4

Dominica. xx. poſt Pẽthe.

chodonoſoꝛ voluit illũ flagellare Dani/

el dixit ei. Pctã tua elemoſynis redime.

Sextũ eſt patiẽtia firma vt ſcʒ in oĩb⸗
aduerſis hõ nõ murmuret ↄtra deũ etiaʒ
ſi deꝰnõ auferat plagã. Septimũ ſpei
ↄꝓfidentia Berñ.Cũ ſentio deũ iratũ ſpe

ro tunc mihi maxie ꝓpitiũ. Hec ſuꝑ cañ.

Berñ. Etem̃ debonꝰiuſte hoĩeʒ hic pu/⸗
nieñ. purgat ⁊ a dãnatiõe liberat. Et de
hoc exẽplum habemꝰ in Job. ca. xiij. di⸗/
cẽte Etiã ſi occidat me.l.deꝛin ipo ſpera⸗
bo ⁊c̃. Nam vt Gꝛeg.dicit.Deferit h vt

in eternũ parcat ⁊ ꝑcit hic vt in eternũ fe

riat. O gᷓ hõ xpᷣiane diſce quõ poſſis dei

—

iram mitigare in oibus aduerſis. Stude

mus rogem dñm leſum vt ⁊c.

4

o pctõꝛ cauere foꝛmidabilẽ iraʒ dei.vt qͥd
te ꝑdere vis 9 pctã.Et vt hoc mel poſſi

Dñica.xx.poſt pẽtheco. ſermo. j. ſch iu ⸗/
Na euãgeliũ applicãdo de egritudiby.

Nat quidã

e regulus cuꝰfuiinfirmabat
capharnaũ Jo h. ilij. ⁊ ĩ euã
gelio hodierno. Sicut dicit
BGꝛego.hoc hʒ ꝓpꝛiũ diuia ſcptura qꝛ dũ
narrat geſtũ ꝓdit myſterium. Et h̊ claret
etiã ĩ H̊ euãgelio.in q narrat᷑ quõ dũs ihſ
filiũ reguli miracłoſe ſanauit ex febꝛis in
firmitate iã moꝛi incipientẽ. Et ꝑ hoc in
miſterio docet᷑ quõ xpᷣs dñs ſanat aias
hoim que pctis moꝛtalib languẽt. Vi/⸗
deamꝰꝗ̊ᷓ textum euãgelil.
In üllo tpe. erat qdam regulꝰ cuiꝰ filꝰ
infirmabat᷑ capharnaũ.hic cum audiſſet
qꝛ ieſus veniret a iudea ĩ galileã abijt ad
eũ ⁊ rogabat eũ vt deſcẽderet ⁊ ſanaret fi
lium ei incipiebat em̃ moꝛi. Dixit &ihs
ad eũ. Niſi ſigna ⁊ ꝓdigia videritꝭ nõ cre
ditis. Dicit ad eũ r Dñe deſcẽde pᷣ
uſqᷓ; moꝛiat᷑ filiꝰ meꝰ.

filotuus viuit. Credidit hõ ſermõi queʒ

dixit ieſus ⁊ ibat.iam aũt eo deſcendente
ſerui occurrerũt ei ⁊ nũciauerũt di.qꝛ filiꝰ
eius viueret. Interrogabat &̊ hoꝛam ab
eis in qua melꝰ habuerat. ⁊ dixerunt ei.
Qulia heri hoꝛa ſeptima reliquit eum fe/

icit ei ieſus.vade
Pꝛima qſtio qͥd ſignificat᷑ miſtice ꝑ iſtazʒ
febꝛẽ.⁊ rñdet᷑ꝙ ſignificat᷑ peccatoꝛ qͥ inci/
pit moꝛi in ania ꝑ ↄſenſum in pctm̃ moꝛ
tale.Febꝛis em̃ interiꝰfacit hoĩeʒ pati ca⸗
loꝛem. exteriꝰfrigoꝛis tremoꝛẽ. Sic ta⸗
lis peccatoꝛ in mente patit᷑ caloꝛeʒ pꝛaue·

bꝛis. Cognouit g̊ pater qꝛ illa hoꝛa erat

in qᷓ dixerat ei ieſus.fil tuꝰ viuit. Et cre⸗/
didit ipᷣe ⁊ domꝰ eꝰ tota YJoh.ilij. c. Jta
qᷓ; iuxta hoc euãgeliũ tria myſteria note⸗

mus ꝓ ſermone.
Pꝛimũ de miſtica inſtructõe.
Scðöm de mirifica curatõe.
Terciũ de ſaluifica egrotatõe.

PCirca pᷣmũ de miſtica inſtructõne

huiꝰeuãgelij notemꝰverba ⁊ ſignemꝰmy
g

ſteria. qꝛ dicit In illo tꝑe.ſ.anno xpᷣi.xxxj
etat; q̊ pdicare cepit.fᷣm Guiller.vj.Ral.

nouẽbꝛis. q̊ die cadit vigilia Symõis ⁊

Jude. Tüc em̃ xpᷣs venit in chana gali⸗/

ſee vbi pᷣus anno illo mutauerat aquꝗ in

vinũ.⁊ tũc illi miraculo interfuit regulus
iſte cuiꝰfilius infirmabat᷑ capharnaũ. vt

H̊ ſcribit Theophi.⁊ tũc credidit ꝙ ieſus

eſſet ꝓpha magnꝰſʒ diuitatẽ eꝰ nõ agno
uit.Abijt itaq; ad xpᷣm qͥ a iudea tũc ve⸗
nerat iterũ in chana galiłee.⁊ ibi rogauit
xpᷣm vt deſcẽderet.ſ.in capharnaũ ⁊ ſana
ret filiũ illifebꝛicitantẽ qͥ iam incipiebat

moꝛi.Et nota ᷣm Lyrã Chꝛyſoſtomũqʒ;

7 alios ꝙ iſte erat gentilis.⁊ ðꝛ regułꝰ nõ
ꝙ foꝛet rex terre qꝛ regiã dignitate roma⸗
ni a iudeis abſtulerãt.ſʒ qꝛ erat officialis
regis ſcʒ romani imꝑatoꝛis ad cuſtodiã
galilee deputat. vel qꝛ cũ Hoc erat de ge⸗/⸗
dictꝰeſt. Et qmm nõ
credebat ꝙ xpᷣs eſſet deꝰ vbiq; potes ſed

nere regio.⁊ ſic regul

— —

tm̃giõ coꝛꝑali pñtia ſua poſſe ſanare fili⸗
um ſuũ. ꝓpterea xpᷣs eũ redarguit de mo/⸗
dica fide di. Niſi ſigna ⁊ ꝓdigia vide.nõ
creditis. VHñ ⁊ ꝓpterea xpᷣs noluit ad do⸗
mũ erꝰcoꝛꝑalit᷑ deſcẽdere vt ꝓbaret ꝙ ſoꝰ⸗
lo imꝑio vtpote deꝰ vbiq; ſanare poſſit
omes. ↄñs tali miraculo facto ſana
ret in fide regulũ ⁊ totã familiã ſuã.vt fa
ctũ eſt ⁊ claret lr̃a. Sʒ circa hurꝰ euãgelij

myſteria declarãda aliq̃ qrunt᷑.
Pꝛimũ de febꝛis deſignatõe.
Scoͤm de ſignificatõis rõne.
Terciũ de hoꝛe notatõe.

s

wr

kerlue
ube
nrin⸗

ſcun
gst
urfi
g.
gus
lectat
ahl

gver

u

ſe

eret
Ctoe⸗
Z
gnoten

ittz⸗

dinu
n m
icu
Slnal
zpun

Hermo

2.

vcupiſ. ẽtie ſcʒ carnalis vel mũdialis ⁊ ex re repᷣhendẽdo illos.iuxta dictũ xpᷣi. Ni⸗
terius tremoꝛẽ quo timet amittere terre/ ſi ſigna ⁊ ꝓdigia videritꝭ ⁊c̃. Nam vnde

na bona ⁊ carnalia delectabilia ⁊ ſic ↄſen

tit in moꝛtẽ peccati vt habeat concupita.
Vnñ Aug.ſuꝑ pᷣs. dicit. Res due ſunt q̃
faciunt omia peccata in homie.ſ.cupidi⸗
tas ⁊ timoꝛ. Pꝛoinde iſte febꝛicitans dici
tur fuiſſe filius reguli diminutiue nõ re⸗
gis.quia minꝰ bene regit talis ania coꝛ⸗
pus ⁊ ſenſus ſuos ideo ↄſentit carnali de
lectationi. Pꝛopterea Ecci.x. Ve tibi ter
ra cuius rex puer eſt.ſ.pueriliter regendo
terrenũ coꝛpus. Oà Scoa queſtio
quare peccati moꝛtalis ↄſẽſus ſignificat᷑
E febꝛem.vt pᷣtactũ eſt. Ad id ſufficiat po
nere ſcʒ vnicã rõnem oꝛiginis. Nam ſi qᷓ/
ratur vnde oꝛit᷑ febꝛis in hoĩe. Rñũdet᷑ ᷣm
phicos ꝙ ex abundãtia q̃ttuoꝛ humoꝛuʒ

qꝛ ex abundãtia ſanguis generat᷑ febꝛis

ↄtinua. Ex abũdantia colere febꝛis ter/

ciana. Ex abũntãtia melãcolie quartana
Ec flegmatis abũdantia qtidiana iuxta

hoꝛas ſuas.Sic ſpũ aliter pctã oꝛiuntur
ↄſimili modo qm̃ ex ſanguis abundãtia
homo eſt luxurioſus.Ex colera iracũdus

Ex melaneolia iuuidus triſtis ⁊ odioſus

auarus ⁊ timidꝰ. Ex flegmate piger ocio

ſus ⁊ accidioſus.ſ.naturaliter. Tercia
queſtio de hoꝛa ſeptima patebit articulo

ſequẽti.ꝓpter bꝛeuitat. ı Lirca
ſcõm vicʒ de curatẽe q̃ritur.qᷓre xpᷣs dñs
voluit huc infirmũ curare hoꝛa ſeptima.
⁊ de hoc poteſt ratio talis foꝛmari.um
em̃ in die ſunt hoꝛe.xij.⁊ plures. ⁊ ꝗᷓlibet

hoꝛa potuit xpᷣs eum curare.ideoq; mirũ
videtur cur voluit hoꝛam ſeptimã ꝓ ſani

tate eius eligere. Sed ad hec rñdetur ꝙ
hoc xpᷣs voluit plurib⸗ rõnibꝰ. Pꝛimo

ꝓpter fidei cõmedationẽ quia fides eſt ne

ceſſaria ad ſalutẽ. Regulus aũt iſte ante
ſlam hoꝛã ſeptimã nõ habuit fidem ple/
nam de xpᷣo vnde ⁊ antea redarguit eum
