chardum et concoꝛ. Tho.ſimul ꝙ licʒ ꝑa
diſus terreſtris in terra continet᷑. tamen
medium aeris interſticium tranſcendit.
Nec etiam a que diluuij illuc aſcenderunt

vt Beda dicit .et habet᷑ in ij.li. Senten

tiarum. diſtinctõe. xvij ideo non purga⸗

abitatio peccantiũ.ergo nõ indiget pur

li ardentes ſoluentur ⁊c.

pꝛa ꝙ vt ait Auguſt. xx. de ciui.dei pꝛedi⸗
cte auttoꝛitates intelligende ſunt de celis

bi aque elementuz pmaneat. aereis qͥ purgabunt.⁊ vocaãt᷑ celi in ſcrio
ude Aug. de eccliaſticis dogmatibus tura vbi volucres celi.aeris nominant.

bitur. Quãuis autẽ peccatũ pꝛimi homi
nis ſit ibi cõmiſſum: tamẽ ſtatim pecca⸗
to cõmiſſo inde homo eſt expulſus.⁊ hoc
Pa purgatione ſuffecit. NHec ille locꝰ eſt

gatione. S Quarta queſtio truzʒ
celum empyreum ⁊ etiam celi inferioꝛes
debeant purgari per ignem conflagrati⸗
onis. Ratio queſtionis eſt quia Plal.di
cit. Opera manuũ tuarum ſunt celi:ipſi
peribunt tu autẽ ꝑmanes et omnes ſicut
veſtimẽtũ veteraſcẽt.Et.j. Petri.iij.Ces
ytem quia ĩ coeoo⸗
lo angeli mali peccauerũt ⁊c. Reſponde⸗
tur ſᷣm Tho.ſimul et Richardũ vbiiu⸗

Sadeßa
ntthan⸗
netah⸗
ntrirtce
lancn decl
Perea ron

opuriſin

ldun Oe
tunnpea
ndeoſnes
Pllcbinane
T1
Un
Oyrinit
leg ſoosf
Mchnſti
Ealnͤ
ni ine
Asinicic
Aporer
ſwegnn
Cehrtd
buine
urg

Nraim abe⸗

muräda erut

ragimeri
11 purgabit
na cpali
fli teneyt
1t. Quiseni
Atauerüter,
1 qſtio we
nmatppera
n Thode,
etachuqt
bituöe /
gtue ⸗
Njm
in Hec
eſſes in
hadol
horeres
es pecca⸗
drdib gr
ſtio vmz
mo pecca
r m Ri⸗
Aglicbe
net, tamen
manſeend⸗
Cendeunt
l. Gemen
non pure
primhomt
uim pelaa,
Uluus, 1hoe
ſe let
incligerpu
ſſto En;
inferons
ia Plalde
ntcel oi
ctilhe
Rehponge
gü vbi
deipeni
ntoecels
linn p
ammmai⸗

Sed qm celi etherei vel coꝛpoꝛa celeſtia ñ
ſuſcipiunt ꝑegrinas impᷣſſiones.j.celi.et

.:metheroꝝ. io nullã impuritaté habẽt noſtra . 1
Rercun eos bñdicet om̃es dicẽs. Benedicti vos

nec ex culpa demonũ aliquam infectõem
contraxit celũ empvreũ. quia ſtatim pec/
cando de celo demones expulſi ſunt.pꝛo
pterea non debet purgari. quia habita⸗/
tio puriſſimoꝝ angeloꝛũ ⁊ beatoꝝ eſt illõ
celum. O ergo homo quõ ↄfidere poterꝭ
ꝙ tu in peccatis viuendo in celũ puenias
vnde nes malleieegiſunt angeli. et nis
hil coinqnatum intr
x. T Lirca terciũ myeriũ de fina
li.ſ.ſtatu ꝑpetuo mundi NHotandũ eſt qð
Mgf in.iiij.di.xlix.dicit ſic. YImpleto iu
dicio ſuos fines habebũt ciuitates due.
vna chriſti.alia diaboli.vna bonoꝝ.alte
ra maloꝛũ.vtraq; tamẽ angeloꝝ et homi
nũ.iſtis in eter na vita feliciter viuentibi:
illis infeliciter in eterna moꝛte ſine moꝛiẽ
di poteſtate durãtib.quoniã vtriq; ſine
fine ꝑmanebunt.Et ſunt ᷣba Augu.in
enchyridion. Juxta que vᷣba de ſtatu mũ
di huius plurima eſſent dicenda que tra
dũtur a doctoꝛibꝛ.vicʒ quali decoꝛe ⁊ foꝛ
ma clarificabunt᷑ elemẽta ⁊ coꝛꝑa celeſtia
Sed quoniã ꝓlixus ſermo tediũ genera
ret:ideo ꝓpter breuitatẽ illa ꝑtranſeo hic
Sed in ſermonib, ð reſurrectõe nr̃a futu
ra de talibꝛ agendũ diſtuli vbi ↄuenien⸗
tem habebunt locũ.Hic tm̃ faclamꝰvnã
deuotã ↄtemplationẽ X Contẽple
mur ad pꝛacticã ponendo pie ⁊ deuote q̊
modo om̃ibus demonib ⁊ malis hoiĩb⸗
in infernũ depulſis illis ve ⁊ ve hoꝛrẽdiſ⸗
ſime plãgentib ⁊ in inferno incluſis tan/
n ciuitate diaboli ne vnqᷓ; vel vn in⸗/
e exire poſſit. Tandẽ chꝛiſtũ dominum
adoꝛando om̃es angeli qui erãt cuſtodes
hominũ dicent ei. O oipotens deꝰ nos
m tuã vo lũtatẽ vſq; modo cuſtodiuimꝰ
hoiĩes ⁊ miſteriũ diligent᷑ ꝑfecimus vt he
reditatẽ caꝑent ſalutis.Et hoc iã imple/
tũ eſt cõpleto numero estor et gloꝛifica
to coꝛpoꝛe reſurgentiũ.ideo iã noſtra offi
cia ſeſignamus in cuſtodiẽdo eos.ſed cũ

„

eiſdem hoĩbus beatis imꝑpetuuʒ te lau/

damus. Scðo accedũt angeli celeſtiũ
coꝛpoꝛũ hoc eſt oꝛbiũ motoꝛes.⁊ adoꝛato
chꝛiſto vicũt. O oipotens de nos ſerui/

dño qui fecit celũ ⁊ terrã.quia ſeruiuiſtis
meis electis.iam decetero vnacũ eis gau
dete imꝑpetuũ in celo.

Poſt hec

xpᷣs dñs cõuertet ſe ad btãm vᷣgineʒ ma⸗
trem dicẽs. O venerãda genitrix mea ee
dilecta mater bene vobis cõſtat quõ non
ſolũ angeli ſed ⁊ ois creatura ſeruit meis

uimus hominiby mouendo celos. ſã q
nõ eſt opus vt vltra tempus ſit in mücd,

it in illud. Apoc. electis et tibi ⁊ mihi. Inſuꝑ cũ ego poſi
tus eſſem in cruce et tu aſtares:ↄpaſſiõe,

mihi moꝛienti exhibuerũt.ideo ꝓ ſeruitõ
earum electis et tibi ac mihbi exhibitꝭ ſta⸗

tui eis remuneratõem daritatis et deco⸗
ris reddere. Nã terra perfuſa calido ſan⸗
guine meo cõpaſſa eſt mihi:qꝛ mota eſt ?
petre ſciſſe ſunt.ideo nũc ei dabo clarita-
tẽ criſtallinã tracua no olſi cleects 2 t4
ſed et mibiqũ ſuꝑ ads ambu⸗
laui ⁊ qñ in cruce myſteriũ baptiſmi pᷣfe-

— —

—

—

rens de latere exluit cũ ſanguie.ideo do et
luciditatẽ a mplioꝛẽ multoq; pulcrioꝛẽ ꝗq,
ante habuit. Itẽ aer ſimiliter fuiuit da⸗
modo etiã cõpaſſione qñ in aere penden?
voce magna clamãdo emiſi ſpiritũ in aes
re.ideo et ipi claritatẽ do et luminoſitatẽ

hi in vita et nũc in iudicio vrẽdo iimicos
meos peccato:es ingratos paſſioni mee
ergo do ei lucẽ pulcerrimã. Pꝛeterea coꝛ

—

ſerulerũt ⁊c.pᷣſertim autẽ ĩ moꝛte mea cõ
paſſionẽ oſtendedo qᷓndo obtenebrati ſr
. vnluerſam terrã ergo do eis daritate,ʒ

„

ne ſicut lux ſfolis.⁊ lux ſolis eri

Heelleneeen illud Eſa.xxx. Erit lux lu

ur luolls. erit ſeptemple
cit᷑ lucens ſicut lux ſeptem dieꝝ.vt ⁊ ſic in

omnib videant electi charitatꝭ diuie ef/
fectũ et letent᷑ ampliꝰ.Ocqhõ diſcexpᷣo pai
ſo compati vt Keineen .Ro. viij. Di conn

patimur et gli

icamur. Tüc oẽs electi cũ

Maria adoꝛabũt chriſtũ dicentes. Gra
tias tibiagimus dñe pꝛo tantis bnficiss
tuis ⁊ conſolatõnib tibi laus et glia.ſic

q; intrabunt cũ xpᷣo ⁊ collocabunt᷑ in hho

ris angeloꝝ ſm merita. ⁊ ſic ibi erit ciui
tas chriſti in beatitudine ſempiternalirer

Quam chriſtus ↄmẽdabit deo patri.j.

Dominica ſecũda ᷣiduentus

ad Choꝛin. xv. Ad quam nos ipᷣe perdu tunitate iudicij ꝑticularis indrenduzleſtt

cat qͥ cum patre ⁊ ſpuſancto viuit in ſecu/ quõ ſcʒ congruit iuſticie diuine vt vnaqᷣ⸗

la Amen. qꝙ; anima iudicet in moꝛte et ſentẽtiet᷑ vel

pena infernalé vel finaluer ad pᷣmiuʒy
BDe eadem dñica Sermo. iij.ſ.de ad / celeſte. Ratio hur, queſtiõis eſt. qꝛ ſeptüů
uentu chꝛiſti in moꝛte ad iudiciu ꝑticlłare eſt Naum.j.Nõ cõſurget duplex tribula

l tio. 7 ſic nõ iudicabit deus bis in idipſuz

„ ſicut habet᷑ de pe.di.iij. S. auctoꝛitas. St

ptiſta dixit ad Deium chriſtũ in hodier/ di. Qua lis naut hinc quiſq; egreditur

no euangelio Matb. x. que verba inter/ talis in iudłcio pᷣſentabit᷑. Mirum ergo

rogant de aduẽtu chriſti ꝑ moꝛtẽ ad lim/ eſt ꝙ deus miſᷣicoꝛs hoc modo bis iudiè

bum patru. vt erponit Greg. . cat. Ad hecreſpondet 'm Michar. ſuper
Et quia in pcedentib actũ eſtde aduen iiij.diſ.xlvij.alioſq; ſiłrecolligendo ꝙ ſũ⸗
tu chriſti ad iudiciu generale Conſequẽ/ me cõgruit iuſticie diuie vt iudicet bomi

ter iam agendũ eſt de aduentu chriſti ad nes ſudicio vtroq;.ſ.ꝑticulari in moꝛte.⁊

..

ſudiciũ particulare qð erit in moꝛte hoĩis tandem generali in fine mũdi. Et h plu

De quo nos piꝰ Jeſus frequent monet ribus rationtſlpvyvo
in euangelio Mat. xxiiij. et Qu. xij. Eſto Dema gore naniſeſtatlanis
te parati quia qua hoꝛa nõ putatis filuus Scða complete retributös·
hois venturus eſt Et Mar. xiij. Vigila Tercia derelicte occaſidits
te ergo neſcitis em̃ quãdo dñs veniat ſe/ Quarta eqͥſſime confoꝛmatönis
ro an media nocte.an gallicantu.an ma Pꝛima ratio eſt aꝑte manifeſtatõnis. qe
ne.ne cum repente venerit.ſ.ad iudicium ſudiciũ particulare in moꝛte nõ eſt aꝑtuʒ

moꝛtis inueniat vos do :mientes.ſ.ĩ pec vel manifeſtum omnibs ſed tm̃ modo iu⸗

catis. Vnde cũ eſſet Johãnes in carcere dicandis ip̃is ⁊ angelis eoꝛũ et quib re⸗
⁊ cognouiſſet in ſpiritu ꝙ cito immineret uelatur. T kerge omiby apꝑte manifeſtet
ſibi moꝛs ab herode:talia ᷣba nũciauit coꝛam toto mũdo dei iuſticia in danãdo
chriſto dicens. Tu es qͥ vẽturꝰ es an aliũ iſtum vel illũ ſᷣm demerita.⁊ in pᷣmiando
expectamus. Et nos ergo qui oẽs moꝛiꝭ ſingulos electos ſᷣm merita opus eſt ⁊ cõ
turi ſumus ⁊ tũc a chꝛiſto iudicãdi ſingil gruit pꝰ iudiciũ particulare fieri iudiciuʒ
latim vicʒ iudicio ꝑticulari cupiẽtes edo/ vniuerſale in quo hec omnia clareſcũt:vt
ceri de modo huius iudicij particularis. ſic dei iuſticia laudetur tanq; equiſſima ĩ
enbe dom inus ꝑ ſcipᷣm veniat ad moꝛ ſingulis dãnatis:ac dei miſericoꝛdia cõ⸗

ꝑ quẽ iudiciũ hoc fiat: cõgrue poſſumꝰ di hoc gaudium electis omnibo. Sicut ſol
cerehhec vᷣba euangelici thematis. Tu es fieri militi quãdo eius triũphꝰ diuulgat᷑
qui venturꝰ eg ⁊c. Quoniã locuturi ſu/⸗ O qualis confuſio erit repꝛobis de pecca
mus ſermõe hèc de aduentu xpᷣi ad iudi: tis manifeſtis in faciẽ. Hinc Naum. iij.

ciũ ꝑticulare tria myſteria notemus Ecce ego ad te dicit dñs reuelabo puden
Primũ de iudicij hurꝰ congruitate vel da tua in faciẽ tuam et regnis ignominiã

oppo:tuninrnrrrrer tuam. Secũda ratio complete rerribu
Secundũ de iudicis eius auctoꝛitate tõnis:quia in iudicio particulari nõ retri
vel ꝑꝛincipalitaat. hbhbuitur totũ pᷣmium aut totum ſuppliciũ
Tertiũ de iudicij huius tremẽda ſeue/ Quia videmꝰ ꝙ homo meretur faciẽdo
ritarrt bona opera in anima ſimul ⁊ coꝛꝑe.⁊ ſil⸗
Circa pᷣmũ de congruitate vel oppoꝛ/ demeretur peccando in vtroq;.⁊ tamẽ ſo

ä
I9Eetentiam accipient imutabilẽ quid & opoꝛ
tx turus es an aliũ expectam. ver tet vel quare neceſſariũ eſt fieri iudieium
beo.a hec nüciando JYohanes ba/ generale in fine mdi. Nam Gre. dic. xxyx

ẽ cu iuſiibʒ homis an aliquo aliũ mittat mendetur in electis. O quale tũc erit ex

laanima
Womman
Ulsauli,
ut cor
ſalquodd
lächer
ſpolos
Vcebre
glentethi⸗
nrüccktt
onegnuucea
ſewerunt
Vtinlön
lorespodi
Sodängtin
leuunt. 1
aſonis
Plnarurtan
Calabosf
ſonoder
hmiat
Geniz Ge
mortib
öseren
lrhenf
dtann
deteip
NMgno
Conſima
Poſteoꝛu/
Humerus/⸗
nococorit
ucin
nietde⸗
AnimnoD
euspenade
ften nic
Onncchen
nibushere
Uunn docenn
venmig
Ploumnery
llrngn
ſt Neziin
lumteenno
ſelertiſu
lreſſoe⸗
greäam
Murpokn
B Mliun

tns

inchninzett

Nuline prynuc⸗

Letſentiniet ſel

Alrrad ömi;
bis eſt geſchil
dupler ibuis
bis nicpin
Auctortis. O
ns hont in
eugee
leri iudiaum
Bre dioy
egecgint
Amum ero
o bis iul⸗
lchar. per
enc gſ
uer bom
in monte,
Erbge

1s
rönts
fekatonis g
neröeſtapnz
dtmnodoiu
gtünt gucht
gte muniteſc
lcain dinid
brinöminn,
zopus ektch
reften liz
aciii
Seguiſine
ituc
haletit alts
b. Siat ſat
hy iulef
obts de geug
ne Nuum h.

Bermo vnr

la anima pᷣmiat᷑ in celo vſq; ad iudiciuʒ: occaſionẽ dedit ad detinendũ iniuſte.O
vel punitur in inferno ſi fuerit mala.Coʒ quot ſunt tales. Terciũ exempluʒ de
pus autẽ putreſcit nec pᷣmiatur nec cruci/ criminib ſcandaloſis que multi imitant
atur. ideo opoꝛtet vt in alto iudicio.ſcʒ fi Et per contrariũ de exemplis boni oꝑis
nali quod deeſt compleat᷑.nec hoc modo ⁊ virtutis. Quartũ de diuinationũ ⁊ ſu
iudicabit deus bis in idipᷣm ſed de pᷣmijſ ꝑſtitionũ inſtructoꝛibꝛ.Et ꝑ contrarium
2 ſupplicijs quod deerat hoc ſuꝑ addet. de illis qͥ inſtruunt ad oꝛatões ⁊ ↄfeſſio⸗

Vuade Gregoꝛiꝰ.iiij.dyalogoꝝ hoc ideʒ

querit et hanc ratõem dat dices. Hoc ni
mirũ creſcit in iudicio ꝓ iuſticie retributi

nes faciẽdas et ad ſalutẽ cõſequendam.
Quintũ de exactõibus iniuſtis ⁊ noui
ter excogitatis qͥbus populus guatur:et

one ꝙ nunc anime ſole letant.poſtmodũ ſucceſſoꝛes pꝛincipes in exigendo talia ſe
vero etiam in coꝛꝑe bęatitudine ꝑfruuuꝰ quũtur.quoꝛũ pꝛimus eſt occaſio.Per cõ

vt in ipᷣa quoq; carne gaudeant in qᷓ do⸗
loꝛes pꝛo dño ꝑtulerunt. Eodem mo⸗

do dãnati in co
nerunt. B

crucient᷑ in quo pecca
CLercia ratio derelicte oc

caſionis. Nam licʒ vita hoĩis ꝑ moꝛtẽ ter

minatur tamẽ adhuc remanet iudicãda
ex aliqbus futunis euẽtibus quibus ipſe

homo dereliqͥt occaſionẽ ruine. In alijs

et hmõi ratõnem dat Tho.lij.ꝑte.q.lix.

Eteniz Grego. xj:q.iij. Precipue.dicit. ꝙ
tot moꝛtibus digni ſunt homies quot ꝑ
ditõis exempla in alios trãſmittũt. Ta⸗

lia autem futura cõtingentia non debent
iudicari nec iudicant᷑ anteqᷓ; fiant.extra

de exceſ. pꝛela.c. dilectus filꝰ. Nã ⁊ accio
aliqua ꝑfecte nõ poteſt iudicari anqᷓ; ſit

conſũmata in ſe ⁊ effectibus.g̊ remanent
poſt eoꝛü moꝛtẽè iudicãda in fine quando
numerus ſequaciũ videbi᷑. Sed quo/
modo cõtingit hoc.dicendũ ꝙ multꝭ mo
dis e quibus aliqua ꝓponam exempla.
Vnũ eſt de adinuentoꝛib hereſum.vt ð
Arriano De quo dicit Augꝰ. ꝙ nõdum
eius pena determinata ẽ ſed creſcit vſq; i
finem mũdi quã plures imitanf᷑. Sic ⁊
Manicheo et de Johãne huß hereticis:

2⁊ oibus hereſiarchis et ſeductoꝛibꝛ quo/
rum doctrine prauitas pullulat vſq; i fi/

nem mũdi.Per contrariuʒ ex pᷣdicatione
apłoꝛum et doctoꝛũ ſcripturis fides pul⸗

luliat vſq; in finẽ mũdi. et ſic pᷣmium cre⸗
ſcit. Itèe aliud exemplũ de bonoꝝ alieno

rum retentione:que pᷣmus eoꝝ male poſ⸗
ſeditęt ei ſucceſſerũt alij mulci.qͥ ⁊ dicuut
Antẽceſſoꝛes mei acqͥſierunt iſta.quare

ego reddam ⁊c. Et ſic anteceſſoꝝ pena g
uatur: poſt moꝛtẽq; ſeruat᷑ ad iudiciũ vt
txetur 'm numerũ eoꝛu ſucceſſoꝛum qb

trariũ qui cultũ dei ampliant ediſicando
monaſteria:eccłias ⁊ alia bhmoi Sextũ
exemplum de fraudibus nouis exquiſi⸗
tis.vt qui nouas fraudes ad falſifican⸗
dum merces in pond ere vel aliter exqui⸗
runt:et multi ſequũtur.Similiter qͥ frau
des in iudicijs adinueniunt et leges ini/⸗
quas condũt.⁊ ſic multi per huiuſmodi
ſubſequenter ledunt᷑. Et per contrarium
de ins ituentibus leges bonas. Septi⸗
mum de generatõnis alicuius pꝛe queʒ
filij imitantur in Sleribus. ſer contra/⸗

rium de bonis. Octauũ de hominibus

quibuſcunq; quc inueniũt nouitates q̃ſ⸗
cunq; ad peccatum inducentes vt ſunt

noue ſciſſure in veſtibus.roſtra in calceis
In collis nudandis nouitas vel ĩ peplis
⁊c̃.poſt quoꝛũ moꝛtem talila manent:et
multi imitantur. Per contraniũ autẽ qu
talia extirvant. Nonũ exemplũ de ini⸗
que vſurpantibus bona eccleſiaſtica pꝛo
uẽetꝰ ⁊ cimas et ſic alijs reliquẽtibi. oẽs
tales cum ſine debita penitentia ⁊ reſtitu
tione deceſſerint.ac ſine debita ſatiſfactõ
ne ⁊ coꝛrectõne pꝛo tot ⁊ cũ tot damnan⸗

tur quot aniias per talia ꝑdiderunt oc/
caſione data. Quia vt dicitur extra ò inꝰ⸗

iur.?⁊ dam.da.Si culpa. Qui occaſionẽ
dãni dat damnũ dediſſie videtur. Ergo

poſt iudiciũ particulare ſæuant᷑ talia iu⸗

dicanda pᷣm numerũ animaꝝ et damno
rum ſequentiũ ad ruinam. Sicut ſi quis
dat occaſionẽ damni fodiendo foueaʒ in
publica via in quam multi incidunt ⁊c̃.
Erempluzʒ narrat Petrus dami
ani de decem comitibus: qui omnes dã
nati fuerunt ſucceſſiue pꝛopter quoddam
p̃ᷣdium quod pꝛim ex illis ꝓgenito: ſeqn

7

gl abſtulerat iniuſte ab eccleſia Metẽſi.
Et vlſi ſunt in vna ſcala infernali Primꝰ
in fundo.ſecundꝰ in ſecundo gradu ſcale

2Z ſic cõſequenter vſq; ad vltimũ vnꝰ alte

rum de hoc maledicẽs. Quarta rõ di⸗
xitur equiſſime confoꝛmatiõis.quia iuſti

cia dei eſt tã equiſſima ꝙ non ſo lum in iu

dicãdo facere vult iuſtam retributionẽ ſʒ
etiam cõfoꝛmiter eoccdit ſim modũ quo
facta ſunt opera bona vel mala.et ſic ho

anines confoꝛmiter pᷣmiat vel punit.pᷣs.

Duo hec audiui quia poteſtas dei eſt:⁊
tibi dñe miſericoꝛdia.quia tu reddis vni
cuiq; ſᷣm opera ſu. D MNam que⸗
ro te vnde oꝛiunt᷑ ⁊ quõ pꝛocedũt in hoĩe
derats bona qᷓ; mala.Ad hoc reſpõdet

Richar. de ſancto victo.li.de Beniamin
adoleſcẽtulo dicens. Om̃is boni vel ma
lioꝛigo vel initiũ eſt in voluntate anime.
⁊ ſic omnia opera oꝛiuntur ex anima co⸗
glcange et deliberãdo. Hheinde in ekeqhn,
anima pꝛius meretur vel demeret᷑ ⁊ poſt

o opere coꝛpus aſſociatur anime. J

ęa coꝛpus. Vngde vt iuſticia diuina in re/
tribuendo confoꝛmetur prius in iudicio

articulari retribuendum iudicat anime
one gloꝛiam. et tandem in reſurrectõne
et iudicio finali coꝛpoꝛi retribuet gloꝛiaʒ
Similiter et male anime prius in iudi⸗
cio moꝛtis dat penam. et conſequent᷑ coꝛ
Poꝛi in iudicio finali. O ergo qᷓ; equa. O

foꝛmidanda eſt malis dei iuſticia.vti⸗

nam ſaperent et intelligerent ac noniſſi⸗

mas Prouichereg E Circa ſecundũ
my

erium ð iudicis auctoꝛitate queſtio

occurrit Vtrũ in hoc iudicio particulari
anime chꝛiſtus dominꝰ habeat iudicare
deſcendendo de celo coꝛpoꝛalier.et ſic ad
iudicandũ vnumquẽqʒ hominẽ in mo:⸗

te aduenire. NHã poteſt argui ꝙ ſic. quia

in ſcripturis dici?t Epriſtus domin/ ven
turus ad iudiciũ moꝛtis.vt patet ꝑ auto

ritates iuxta thema inductas Math.

iiij. Luce. xij. et Marci. xiij. Ergo videt

ꝙ coꝛpoꝛaliter deſcendat ad hoc iundiciũ
faciendum. alas quomodo diceret᷑ adue
nire. Sed in contrariũ ſunt ratõnes qᷓ̊s
pꝛoſequendo ponemus. Ad queſtiõeʒ
ergo hanc reſpondendo Notandũ ꝙ va/
rie fuerũt inter doctoꝛes opiniões Quia

*

vicʒ Primo aliqui dixerũt ꝙ chriſtus de

ſcendat de celo coꝛpoꝛaliter ad iudicanꝰ

dum vnãquãq; animã in moꝛte. Et iſti
innitũtur dicto. Innocentij de vilitate cõ
ditõnis humane.lib.iij.ca.iij.vbi dicit ꝙ
tam homo bonus qᷓ; malus anteq; ani⸗
ma eius egrediatur de coꝛpoꝛe videt chri
ſtum poſitũ in cruce.malus ad ſuam cõ
fuſionem vt erubeſcat ſe ſua culpa noluiſ⸗
lſe facere participem redemptõnis ſangui
nis chriſti et merita paſſionis eiꝰ amiliſ⸗
x. Bonus vero chxiſtũ videt ad exultati
onem. Exquo dictò Innocentij habetur
ꝙ anima boa in exitu ſuo gaudebit vi⸗
dens chriſtum paratum ad auxiliandus
ſibi vt de carcere huius mundi educatur
ad patriam celeſtem. Sed anima mala
dolebit vidẽs ꝙ damnari debet a chriſto
Qui doloꝛ tunc incipit ⁊ nunqᷓ; fineʒ ha⸗
bebit. Et plures doctoꝛes ſtant ĩ iſta ſen
tentia. ergo timendũ eſt peccatoꝛi. Quo⸗
niam licet aliquibus doctoꝛibus durum
videatur ꝙ chriſtus ad ſinguloꝝ homi⸗
num moꝛtem deſcendat per ſe coꝛpoꝛali⸗
ter eo ꝙ ſic deberet innumerabilibus vi⸗
cibus ad innumerabilia loca hui mun/
di deſcendere fere pꝛo qualibet hoꝛa pre⸗
cipue tẽpoꝛe peſtilentie vel belloꝛũ quan/
do viciſſim młti moꝛiũtur. Tamẽ in hoe
omnes cõcoꝛditer doctoꝛes conueniũt ꝓ
in moꝛte vnaqueq; anima bona et mala
videbit chriſtũ cruciſixum: experimenta⸗
liter cognoſcendo per effectum ſaluatio⸗
nis vel damnatiõis.ꝙ ſcilicʒ nõ eſt alius
verus deus niſi ipᷣe chꝛiſtus crucifixus: qͥ
iudicat bonos ad vitam: malos ad pe⸗
nam. Et ſic in dicto Innocẽtij videre in⸗
telligitur pꝛo exꝑimentali cognitõne ꝑ ef
fectum ſaluatonis bonoꝛũ z damnatio/

nis malo:ũ.Ec cum hoc nihilominꝰ po/
teſt chriſtus apparere in hũanitate vni⸗/
cuiq; moꝛienti.nõ ꝙ de celo ſic deſcendat
ad iudicandũ vt tunc relinquat celũ: ſem,d
ſimul poteſt eſſe in celo ⁊ hic inferius iu-⸗
dicando apparere in multis locis:ſicuti
eſt i ſacramẽto euchariſtie veraciter coꝛ

poꝛaliter in multis ſimul locis ⁊ cum hoce

etiã in celo. O g̊ pctõꝛ ꝑtimeſce Scõo

X:. 2„

alij doctoꝛes opinati ſunt ꝙ plures ani/
me a coꝛꝑiby exute ꝑ angelos qͥ fuert eaꝝ

ominica ſecũda eduentus

Aunn

b

uſditst
Papregue
deſenen
Ghorind
fecholng
purmenun
Ultavenite

nichn

„

s punger⸗
Canbußtt

Pponeſt

(tbik zoh

ducant ve
tis 9e Ap
alllodſccl
ſtaudiam⸗
Hennide
trvopitan
ſniqg uudie
ſnbomans

floafub
ſtuvrnsade
Sedae
Wolkgreei
Werdee
Gainpen
norreu
lijſeqtn
ſelli ſur
hiſeſtye
ſorenein
magiſere⸗
ſuscopal
ianne
es guberge
ſfainin
mundiytdi

stöt
uridtuini

Uri moco
ſtocnloco⸗
Curaſurſufm
ernisdeig
Nls viniin

löſennge

nunlmer:
cloui
Pllineturte
mniinlnn⸗

dus

chiſts de
Ad udiane
ote, Etiſt
e lligtech
wbiditg
Antechand⸗
epicerchni
ad ſuam cᷓ
los noli
onisſangul
eh amnilſe
adenuleui
ibabene
*
uur
nm malr
achnſto
inez hat
liſa n
Quel
s durum
oppomi
copoigli
dadus vi
dud mun
abon rel
clotüguan
Taninn be

orucrütg

tamẽ in ſlacramẽto non eſt cõmenſuratiuo eam tanqᷓ; toꝛtoꝛes rapiũt demones. O

euſtodes congregent᷑ ad aliquẽ vnũ locuz modo quo videri poſſit oculo coꝛpali via
pᷣcipue que vno tꝑe decedũt.⁊ ibi chꝛiſtꝰ toꝛis ſub eius coloꝛe tamẽ eſt ibi realiter.
deſcendens eas iudicat.ſʒ hoc nõ tenetur Tercia veritas ꝙ ſᷣm cõmuneml egem

qꝛ hoc iudiciũ non eſt generale ſʒ ꝑticula chꝛiſtus manens in celo iudicat aiam in

re ergo ſingillatim iudicat᷑ vnaqueq; ania moꝛte ⁊ ibi fert ſententiam ꝓ meritoꝝ vel
ꝓut meruit vel demeruit. Tercio aliqꝗ demeritoꝝ qualitate iuxta opera vniuſcu
putauerũt ꝙ ſingule aie hoĩim ducant᷑ ad iuſq; anime. Nam chꝛiſtus ᷣm humana,ʒ
pſentiã chꝛiſti in celũ ⁊ ibi iudicent᷑ ac ide naturã verbo vnitã noſcit omniũ merita
p jciciant reꝛobe ad infernũ ⁊ purgande ⁊ demerita.⁊ licet ſit in celo tamẽ clare vi
ad purgatoꝛiũ. Sʒ cõtra hoc mgr̃ Jaco. det ⁊ ↄgnoſcit hunc vel illũ moꝛi.⁊ ſic ßm
Carthuß.in tractatu de aĩab exutis dic. iuſticiam iudicat ⁊ fert ſententiã vel pᷣmi

Vnon eſt rõnabile ꝙ aie repꝛobe in celum andi talem animam vel eternaliter dam/

ducant᷑ vel etia anie nes du purgatea vi/ nandi. Quanta veritas ꝙ chꝛiſtus iu ⸗
tijs.qꝛ Apocabłxxj. Nil inan gu intrabit dex ſententiam latam in celeſti ſede reue/
in illud.ſ.celũ. Quid ̊ de iſtis tenendum lat angelo deputato illius hominis cuſto
ſit audiamꝰ. Ad queſitũ hoc rũdet᷑ ̃m die et cõmittit eidem vt exequatur ſenten
Henricũ de haſſia in lectura ſuꝑ Geneſ. tiam et publicet ipſi anime. Nam cõmu⸗
qttuoꝛ vᷣitates notãdo. Pꝛima vᷣitas ꝙ niter tenetur. xj. diſ.ſcõi Senteñ. ꝙ cuili⸗
vtrũq; iudiciũ.ſ.generale ⁊ ꝑticulare xpᷣs bet homini ſit deputatus angelus bonꝰ
ſim humanã naturã habet facere. Nam ad eius cuſtodiã.qui conueniẽtius a chꝛi

ſcribit᷑ Joh.v. Pater omne iudiciũ dedit ſto ipſi anime in moꝛte deputat᷑ iudex cõ⸗

filio qꝛ filiꝰ hois ẽ. ⁊ Acxc. x. Ipſe eſt con/ miſſarius.Cum quia ille magis nouit vi
ſtitutus a deo iudex viuoꝝ ⁊ moꝛtuoꝛuʒ. tam eias queʒ cuſtodiuit et merita ac de ⸗

Scvda veritas ꝙ ad faciendũ iudiciuʒ merita. Tum etiam quia talis angelꝰ ex
pticulare aĩe non eſt neceſſe chꝛiſtũ coꝛpo ſuo officio habet noſcere quomodo quãõ⸗/
raliter de celo deſcẽdere.nec ſemꝑ deſcen/ do et vbi homo ſibi commiſſus moꝛiatur

det in humanitate iudicãdo vnuquẽq; in vt animã eius ſeparatam colligat ⁊ diua

moꝛte. quia ſupꝑ P. liij. Auguſti. quem gari hincinde errabunde non permittat.
etiã ſeqᷣt᷑ mgr in.iiij.di.x.di.Donec finiat᷑ Ex pꝛedictis patet ꝙ in omni iudicio ſem
ſeculũ ſurſu eſt dñs.ſed tamẽ etiã hic no / per eſt chꝛiſt iudex pᷣncipalis.ſʒ angelus

. .

biſcuũ eſt veritas dñi. Coꝛpꝰ em in quo re eſt iudex cõmiſſariꝰ loquẽdo de lege com/

ſurrexit in vno loco eſſe opoꝛtet. Hec ibi muni.qꝛ ex ſpeciali diſpẽſatione vel cauſa
magiſter ca. . Idcoq; non deſcendit chꝛi legit chꝛiſtꝰ veniſſe ad moꝛtẽ hoĩm aliq̃ꝝ
ſtus coꝛꝑaliter niſi in fine mundi ad iudi/ in ꝑſona ꝓpꝛia etiã ⁊ non ſolũ per ange⸗
ciũ generale faciendum. F Sed dice lum. Vñ ꝙ ſcriptura dicit chꝛiſtü adue⸗
res quõ ergo chꝛiſtꝰ coꝛꝑalr eſt in eucha/ nire in iudicio moꝛtis. Intelligendum eſt
riſtia ſi nõ deſcendet coꝛꝑaliter niſi in fine non ꝑ motũ localẽ deſcẽdendo coꝛꝑalr de
mundi vt dicit Augu. Rñdet idẽ Hen / celo ſicut veniet in generali iudicio.ſed ve

iniicus ⁊ cõiter docto.ꝙ licet chꝛiſtꝰ ſᷣm na/ nire dicit ſen ntiam in celo ferendo.⁊ per
turã diuinã ſit vbiq;.tñ m humanã na/ angelũ in eius ꝑſona exequẽdo. O quãta
turã modo cõmenſuratiuo quo videri po

urd tunc erit anxietas anie quãdo ſibi angelꝰ
teſt oculo coꝛꝑali ſub eius coloꝛe luce ⁊ fi/ dicet talia.o peccatrix anima infeliciſima
gura ſurſum eſt in celo tantuʒ vbi ſedet a quanta bona celeſtia amiſaſti. ve tibi qꝛ
dextris dei cũ quo ſtat ꝙ ſub ſpecieb pa⸗ ſemper ĩ peccatis vixiſti ⁊ ſine penitentia
nis ⁊ vini in euchariſtia vcraciter ⁊ coꝛpo deceſſiſti.en talia ⁊ talia peccata feciſti.q̃ti
rali pᷣſentia eſt chꝛiſtus.ita ꝙ ibi eſt coꝛpꝰ ens te monui et quociens moꝛtis memo⸗
et an ma et deitas et ſanguis i venis coꝛi ria te terrui vt peniteres ſed nunqᷓ; acquie
poꝛis quia chꝛiſtus vtiq; ſub ſacramento uiſti. Ecce ergo chꝛiſti iudicis ſententia ẽ
continetur totus ⁊ viuus non moꝛtuus. vt in eternã damnationem vadas.⁊ mox

gquãtus fletꝰ illi erit.· GCixrca terciũ
de tremẽda ſeueritate qᷓ; acerba ſit quat/⸗
tuoꝛ rõniby patet.ſed ne ſermo ꝓlixus te/
iũ generet bꝛeuiter finẽ faciamꝰ in exem
plo declarãdo. Quia ſimplices exempla
magis cõmendãt memoꝛie.Legit᷑ nanck
in vitaſpatꝝ ⁊ alioꝝ etiã ſctõꝝ ꝙ aliqui li
cet eſſent ſcti tamẽ moꝛti appꝛopinqntes
in ipᷣo agone maxime trepidauerũt vt pᷣ⸗
cipue dicit᷑ de ſctõ Agathone abbate. In
terro gati autẽ a circũſtantib cur ſic time

Dominica.I.aduentus

eęe to angelum 60 ante facieʒ
tuam Matth. xj. ⁊ in euange⸗
lio hodierno. HHec verba iuxta lr̃a
lem intellectum ſũt dei patris ad chꝛiſtũ
eius filium.ante cuius aduentũ in carneʒ
miſit angelum ſuũ.i. Johannẽ pꝛecurſo⸗
rem.qui dicitur angelus non ſᷣm ſubſtan
tiam ſed ꝓpter puritatem ⁊ ſanctitatẽ vi⸗
te.⁊ etiã ꝓpter officiũ. Angelus enim gre

rẽt. Rndit. nunc vnus vnã alter aliã ratio, ce idem elt ꝙ nung vel miſſus latine m

nem dicẽdo licet mãdata dei cuſtodire co
natus ſim (inqͥt)nihilominꝰtamen vtiq;
moꝛtis ad iudicium aſtãs timere habeo.
Pꝛimo qꝛ ꝑ ignotã viã ꝑgo in qua mulci
ꝑiclitati ſunt adeo ꝙ ſiẽ narrat ſctũs Vin
centius de valẽtia archydiaconũ Lugdu
neñ. dixiſſe ꝙ de trigita milibs ſoluʒ qͥnq;
fuerũt ſaluati.? Hiero. in teſtamẽto ſuo
Dicit.ꝙ ex decẽ milib qͥ male vixerunt vix

vnus ſaluat᷑.ergo valde timendũ eſt pec⸗
catoꝛi vt feſtinet ad pniam. qꝛ ſcʒ in tali
itinere moꝛtis neſcit vbi in ſero hoſpitabi

tur an in celo an in inferno vł in purgato
rio. Scðdo inqͥt timere habeo qꝛ de olbus
cõmiſſis et cogitationib ac obmiſſis di⸗

ſtrictã rationẽ reddere nũc debeo. Tercio
q̊ʒ qꝛ ſentẽtiã que nũc in moꝛte feret᷑ nũqᷓ;

reuocare vel immutare potero. Quarto
qꝛ ſempiternis ſupplicijs ſi repꝛobatꝰ fue
ro cruciari in gehenna habebo. Pꝛoinde
Anb.in oꝛa.exclamañ.di.O lignũ aridũ
⁊ inutile eternis ignibs dignũ.qͥd reſpon⸗
debis in illa die qn exiget᷑ a te vſq; ad ictũ

oculi ome tẽpus viuendi tibi umnpenſum

qliter fuerit a te erpenſum. Tũc qppe cõ/
dẽnabit᷑ qcquid fuerit in te operis et ocij
⁊ ſermonis vſq; ad minimã ꝙgitationeʒ
etiã hoc qð vixiſti ſi nõ fuerit ad dei volu
tatem directum.et peccata que modo nõ

videntur et foꝛtaſſis terribilioꝛia his que
nunc vidẽ tur qtte nec eſſe mala putas nu

data facie apparebunt. Luge ergo que fe

ciſti vt ſcʒ gaudere tunc habeas in conſpe

ctu dei ⁊ iudicis tui. Rogmus ̊ dñm ⁊c̃.

Hñica eadem ſermo.ſiij.de iudicij
pticularis tempoꝛe et ſententie exe

runone.

——2

qð dicit magiſter th.ij. et Johannes fuic
nuncius p acurrens chꝛiſtum ⁊ annunci⸗
ans eius aduentũ pꝛedicando ⁊ baptiſan
do. Miſtice tamẽ poteſt accipi ᷑ᷣm Elin⸗
ceñ.de valen. pꝛo angelo quẽ deꝰ in moꝛ⸗
te mittet ad bonã animam depoꝛtandaʒ

in celũ.de quo in figura Exoð.xxiij. Ecce

ego mittã angelũ meum qui pᷣcedat te et
introducat in locũ quem pᷣparaui. Hoc ꝓ
alio themate. Sicut ꝑ terrã inimicoꝛum
tranſeuntes ſecuri ſunt cum aliquis ſeruꝰ
Oñi illius terre pꝛecedet eos aſſociando ꝓ

ſaluo conductu. Sic quelibet bona ania

in moꝛtis iudicio habẽes tranſire in celuʒ
ex hoc mundo aſcendendo per aerem cali
ginoſuʒ in quo habitant demones qͥ libẽ
ter vellent aniam rapere ad tartara mul/
tũ ſecuratur per angelum pꝛecedentem et
aſſociando eam conducentẽ. Nos gᷓcha⸗
riſſimi debemꝰ deo gratias agere qui ſic
nos ſecurat in moꝛte ꝑ angelu de quo dic
Ecce ego mitto angelu ⁊c. Exq̊ in pꝛe⸗/
cedẽti mone onſum eſt ꝙ chꝛilt dñs om
nes aĩas iudicabit iudicio ꝑticulari.et H̊
iudicium com mittet angelo ad exequen⸗/
dũ. Reſtat adhuc de iſto iudicio tria mi⸗

ſteria declarari in hoc ſermone.

imũ de iudicãdi temꝑalitte.
cõm de ſententiali immutabilitate.
Terciũ de exequendi officialirate.

Circa pᷣmũ de temꝑe iudicij ꝑticularis

queſtio occurrit. Oñ faciet dñs ieſus xps
hoc iudiciũ ꝑticulare in hois moꝛte. An
ſcʒ ania adhuc exiſtẽte in coꝛꝑe an poſt ſe⸗
parationẽ anie. Ratio queſtionis qꝛacri⸗
bit᷑ Joh.iij. Qui nõ credit in filiũ dei iain

iudicatus eſt. ⁊ talis eſt adhuc in coꝛp oꝛe

⁊c. Sed in ↄtrariũ eſt qꝛ omis homo in

—

lotge⸗
Uimbal
Odunn
Kinut
lu
zmaelie
iincorg
braa
ldeheß
Gitdoct
different
geytun
1 etüäin
chriſtian
munlleg
ſchatzef
hingbon
Conens
Gad vi⸗
Peccaton
ſad
mieiat
disbor⸗
Wape
den
bedit
fr i
Alog
hemn
deituſt
penutere
Se⸗ 9
Pbi⸗
gtdeſt⸗
ldetiäh⸗
gennati
rmorn
nſeti no
Nationis
wiein ſuc
hungroni
hllegeincl
ſniaia⸗
neguin

ſelclo
naget
ſonin

.

Nln

omt

nantefui
rin euange

tba uaa
isad cheiſfi

ntü incarne
mmeprecurſo
Ufm ſubſtan
ſanatitipi
ls ninge
1s lunneftn
hannes fult
tannuncl!
t bapriſan
in Ding
ein mors
vottanc;
mi Eae
attect
i. Docp.
lmicorum
uis ſerd⸗
ſocando
bona ani
Krein⸗ cn
c gerencal
mmones lbe
junmmnh
1 ecedentem
. Pos zchaj
aggequſt
lü degod
Etiinpn
huilt;disot
dadlehien/
dco muni
one,
glitate.
nutabiitate
laliute,

eiſgnallns

ſelſe
morte.
ennnfi,
onis i
liüdallal
cin cope,

Bermo

coꝛꝑe ↄſtitut cõuerti põt ⁊ libeꝝ arbitri⸗
um habet ſiue ad ſalutẽ cõſequendaʒ ſiue
ad damnationẽ Ecci.xv. Deus ab initio
2ſtituit hoĩem ⁊ reliquit illũ in manu con
ſulij ſui ⁊c. Ante hoĩem vita ⁊ moꝛs bonũ
⁊ malũ qð placuerit dabit᷑ illi.̊ q;diu hõ
Ein coꝛge nõ ẽ diffinitũ ð eo ĩ iudicio.Ad
Hᷣ ⁊ ad qſitũ rñdet᷑ ſ̃m ĩtẽtionẽ mgri Hẽri
ci de haſſia in lectura ſuꝑ Geñ.j.⁊ concoꝛ
dãt docto.Q, anĩe humane ſut in varia

Differentia. Pꝛimo quedã ſunt aĩie dãnan

de vt ſunt omes in in Melitate decedẽtes
⁊ etiã in peccato moꝛtali decodentes anie
chꝛiſtiane.⁊ de talib eſt dicendũ.ꝙ de cõ
muni lege non iudicant᷑ niſi poſtq; anima
ſeꝑata eſt a coꝛꝑe.cuius ratio ẽ.Quia di⸗

uina bonitas cuius ꝓpꝛiũ eſt miſereri ẽ tã

clemens ⁊ pia vt magis ad indulgentiazʒ
qᷓ; ad vindictã ꝓnioꝛ ſit nec vult moꝛtem
peccatoꝛis.vt hec dicit Hiero.de peni.di.
.J.ca. Quia diuinitatis. Ideoq; nullũ ho
minẽ interim ꝙ eſt viatoꝛ dãnat. Sʒ om
nis homo vſquequo ſpiritũ exalat eſt via

toꝛ ⁊ per conſequẽs in ſtatu quo poteſt li/⸗
beꝝ arbitriũ flectere in bonũ.ergo nõ con

uenit diuine pietati vt anteqᷓ; ania ſepare
tur iudicet per ſententiam damnatiõis.
Alioqͥn ille ſi damnatus haberet occaſi⸗
onem murmurãdi ⁊ impꝛoperãdi contra
dei iuſticiã ꝓ eo ꝙ in ſtatu vie quo adhuc
penitere potuit iam ipᷣm damnauit. J
Sed quid dicemus ad illã auctoꝛitatẽ
Joh.iij. Qui nõ credit in filiũ dei iã iudi
catꝰ eſt. Rñdet᷑ ̃m Ly. ꝙ ſic eſt ĩtelligẽdũ

id eſt iã habet in ſe cauſa manifeſtã ſue cõ

demnatiõis ⁊ ſic dicit᷑ iudicatꝰ.ſic ille dici
tur moꝛtuus qͥ iam in ſe habet cauſã ma⸗/
nifeſtã moꝛtis. verũtamẽ cauſa huiꝰ dã⸗

nationis da bit᷑ executio ni poſt ſeꝑationẽ

aniĩe in iudicio. Scòo alie ſunt anĩe ad
purgatoꝛiũ iudicãde.⁊ iſte etiam de cõmu
ni lege iudicant᷑ poſt ſeꝑationẽ.qꝛ dei mi⸗
ſericoꝛdia plus vult hic paruas pnĩiam q;
magnã in purgatoꝛio. Tercio alie ſunt
aie ſine omi pena in celũ mox trãſferende
⁊ ta b bene ↄuenit ⁊ ſepe fit ex dei gratia
ſpeciali ꝙ videlicet iudicant᷑ cũ adhuc ſũt
in coꝛꝑe vt ſcʒ temꝑe moꝛtis certificati de

glie conſecutione magis ↄſolent᷑ ſicut diẽ

Bꝛego.in.liij.dial. Nam multos ſanctos

legimus ꝙ ante moꝛteʒ certificati fun? de

diuina electione.et multi ante exalationẽ
ſpiritus ſunt ad celeſtem beatitudinẽ euo
cati.vt patet de ſanctis Franciſco Dar ⸗
tino Nicolao Ratherina Eliʒabeth et
młtꝭ alijs. Ad queſitũ itaq; finaliter di⸗
cendũ ꝙ de lege cõmuni poſt terminũ vi⸗

te hõ iudicatur ⁊ non ante ſeparationem

anie a coꝛpoꝛe eo ꝙ poteſt tunc multiplici
ter mutari de malo ĩ bonũ. Vnde Heb.
ix. Statutũ eſt hominibo ſemel moꝛi poſt
hoc autẽ iudiciũ.ſ.erit. R Sʒ adhuc

queſtio occurrit vtrü ſtatim poſt moꝛtem

*

ludicet homo iudicio ꝑticulari ſiue ad ce⸗
lum ſiue ad purgatoꝛiũ ſiue ad infernũ ſi⸗
ne interuallo temꝑis.vłan ſit aliqua mo

ra inter iudiciũ ꝑticulare ⁊ moꝛtẽ homĩis

Ad hoc rñũdet᷑ ̃m mentẽ mgr̃i Henrici ð
haſſia in lectu.ſuꝑ Geñn.j.ponunt᷑ tres P °
cipue veritates

dꝛia de alĩab, ad celũ mox trãſferẽdoꝝ

Scda de aĩiab ad penas iudicandoꝝ.

Pꝛima.ſ.eſt ꝙ aiabus hominũ ſancto⸗
rum tranſferẽdis mox poſt moꝛtẽ ad celũ

non differt᷑ ꝑticulare iudiciũ quo iudican

tur ad celeſte pꝛemiũ.ſʒ ſtatim poſt moꝛtẽ

iudicant᷑ ⁊ introducunt᷑ in celũ loquendo

poſt chꝛiſti aſcenſioneʒ. quia antea tales

anme deſcendebant in lymbum ſancto /

rum patrum.⁊ huiuſmodi anime mox in
troducende ſunt anime hominũ excellen⸗
tis meriti qui poſt baptiſmuʒ non pecca⸗

uerunt moꝛtaliter.vel ſi peccauerunt ple?

ne ſatiſfecerunt per condignam peniten /
tiam et opera bona. vel qui indulgentiaz
plenariam conſecuti ſunt in moꝛtis hoꝛa

Nam ſᷣm Soſtieñ.⁊ etiam Tho. Tales

mox euolant quia nullũ haben timpedi⸗/

mentum quo detinerentur. Huiuſmodi
etiam ſunt anime paruulsꝛum baptiſato
rum ante vſum liberi arbitrij decedenti⸗
um ⁊c̃.Hec pꝛemiſſa veritas patet ex de⸗
terminatione eccleſie que habetur in ex/⸗

trauagante benedicti duodecimi de viſio

ne animarum. in qua determinatur cre⸗
dendum eſſe ꝙ anime ſanctoꝛum qui de⸗

ceſſerunt poſt chꝛiſti paſſionem in qui⸗
bus nil purgandum erat ſint nunc in eter

na beatitudine clare deum videntes.

Tertia de aĩab cõiter hoĩm cunctoꝝ.

NDominica. I. aduentus

SGcda veritas ꝙ qbuſdã aiabus dam LZazʒarꝰ et poꝛtatꝰ eſt ab angelis in ſenũ

natoꝝ aut ad purgatoꝛiũ iudicandoꝝ nõ Abꝛae. Moꝛtuꝰ ẽ aũt diues ⁊ mox ſepul

ferri ꝑticlłare iudiciũ ⁊ eas non ſtatim ad
purgatoꝛiũ vel inferni deduci ſupplicium

poſt moꝛtis exitũ.ſʒ hoc deus facit ex ſpe⸗

ciali diſpenſatõe ⁊ rariſſime. quare aũt h̊
cõueniat qñq; facere. Ratio eſt qꝛ cũ deꝰ
ꝓnioꝛ ſit ad miſerandũ qᷓ; ad puniendum
bm Hiero. vbi S. Pꝛopetas eſt aũt piᷣſſi

eſt incoueniẽs ex certa cauſa deo nota dif tus ẽ in iferno. Item. ij. Coꝝ.v. Scimus

qm̃ ſi terreſtrꝭ domꝰ nr̃a huꝰ habitatio⸗

nis diſſoluat᷑ ꝙ edificationẽ ex deo habe

amꝰ domũ eternã in celis. Itẽ de omibꝰ
