ret᷑ in tribulationib ⁊ ꝑſecutionib ꝓpter
quod vocat e ꝑaliticũ qð latine dicit᷑ cõ/⸗
ſolatoꝛ.Et qui etiã eos ſimplices ⁊ illitera
tos doceret uluminãdo ad omnẽ veritatẽ
neceſſaniã ſaluti ⁊ ecclie regimini. Jõo vo
cat eundẽ ſpiritũ vitatis qui teſtimonium
haberet ꝑhibere xpᷣo qͥ eſt ᷣma vᷣitas Jo/
han.xuij. Ego ſũ(inqͥt xpᷣs via veritas et

vita. Sʒ qm̃ vt ait Criſ. Veritas odium

parit. Nã iuxta cõmune ꝓuerbiũ. Qui ve
ritatẽ oquit᷑ caput eius frangit᷑. JIJdcirco
chꝛiſtus in hoc euangelio pꝛedicens ꝙ ſpi
rituſſanctus per apoſtolos teſtimoniũ ve

ilitatis ſue perhiberet ſtaum ſubiunxit q;

“S

. —R . . “ͥ
„

ones ſuſtinere deberẽt pꝛo veritate fide vt
patet in euangelio. säs
In illo temꝑe.Dixit ieſus diſcipułſu⸗
is.Cũ venerit ꝑaclitus quẽ ego mit.vo.a
pa.ſpi.ve.qͥ a pr̃e ꝓcedit.ille teſtimoniũ ꝑ⸗
hi.de me.⁊ vos teſti.ꝑhi.qꝛ ab initio me ⸗
cũ eſtis. Hec locu.ſũ vo.vt nõ ſcãdaliſemi
ni.abſq; ſynagogis faciũt vos. Sʒ venit
hoꝛa vt omis qͥ interficit vos arbitret᷑ ob⸗
ſequiũ ſe pꝛeſtare deo.Et hec facient vohᷣ
qꝛ non nouerũt patrẽ neq; me.ſʒ hec locu⸗
tus ſũ vobis vt cũ venerit hoꝛa eoꝝ reini⸗
niſcamini qꝛ ego dixi vobis Joh̊.partim
xv.partim.xvj.capitulis. Na hoc cuange⸗
liũ ab illo paſſu.hec locutus ſũ vobᷣ vt nõ
ſcandaliſemini.ſcribit᷑ xvj.ca.pars auteʒ
pꝛima.xv.ca. Itaq; iuxta hoc euangeli
um tria myſteria notemus ꝓ ſermone.
Puꝛmũ de ſpirituſſcti ꝓnuſſione. vnde
dicit. Ego mittã vobeis.
Scõm de fideliũ ſalubꝛi ↄfoꝛtatõe.nã
dicit. Paraclitũ ſpiritũ veritatis.
Terciũ de maieſtatis xpᷣi teſtificatione
qꝛ dic̃.ille teſtimoniũ ꝑhibet ꝛc.
D Circa pꝛimũ de ſpirituſſcti pmiſ⸗
ſione.aliqua hic occurrũt ꝑtractanda.
ꝛimo de ecclie hodierna mentione
Scoo de tempis indeterminatse.
Tercio de miſſionis dilatone.
Pꝛima queſtio quare ecclia hodie reco
lit ſpirituſſcti factã ꝓmiſſionẽ cum talis ꝓ
miſſio facta fuit a chꝛiſto in vltima cena ⁊
non hodie vt patet ꝑ huius euangelij ſeriẽ
Ad hoc ratio aſſignat᷑. Pꝛima ꝓpter dies
pꝛoximos Penthecoſtes qꝛ ilio die factꝗ
eſt miſſio ſpuſſancti valde famoſa et gło⸗
ſa.qꝛ iã in ꝓxima dnica recolit᷑ ꝑ totã eccle
ſiam. Ideo hoc ꝑ ebdomadaã mẽtio illi⸗
us aduẽtus pᷣuenit᷑ ab ecclia quatenus ſe
chꝛiſtiani obſeruarẽét. Scda ratio ꝓpter
alliciẽdos fideles. Nã hocꝓ certa regula
tenent theologi iuxta dictũ magiſtri in pꝛi
mo lib. di. xiiij.ꝙ ſcʒ ſpũſſctũs ſicut datus
eſt diſcipulis viſibilłr in die penth. ita da ⸗
bitur ⁊ nunc olbus fidelib debite ſe diſpo
nentibus ad ipᷣm ſuſqpiendũ. licet non vi
ſibiliter ſicut fuit illis datus ſed inuiſibili
Igeocq; ecclłia om̃ es fideles pᷣuenit annũ⸗
ciando de ſpũſſcti ꝑ xᷣm ꝓmiſſione.quate

magnas perſecutões ipi diſcipuli ⁊ occiſi nus oẽs ſe pparẽt et accige mereant᷑ g
ᷓ́”ðJM Aa

„

*

Dominica infra octa. alſcen.
L 1 *9* — DLe
peccatoꝛ: pᷣpara te per pniam ad diẽ Pen/ nocte in eos ſuꝑueniẽs trucidauit omnes
theco. E Sco de euãgelica tꝑis in/ Sic diabol facit oibus carnali amoꝛe in
determinatione Quelſtio ſcða eſtqre xpᷣs fectis ⁊ tabernas vini in ebꝛietate ſectãti⸗
ſpmſctm diſcipulis volens omittere non bus. mãdragoꝛa em ad generatiõis fecun
determiauit tẽpus quo vellet eis mittere. ditatẽ ↄfert vt habet᷑ Geñ.xxx Ideo luxu
Nam in hoc euãgelio ptʒ ꝙ abſolute dixit riã ſigmficat.viũ aũt ebꝛietatẽ. Et tales

Luüũ venerit. Ad idẽ tercia queſtio qua/⸗

re xpᷣs die.xj.poſt aſcenſioneʒ mittere ſpm̃ tijs doꝛmittes.

diabolus necat moꝛte eterna in hmõi vi⸗
Tercia ratio ex ꝑte

ſanctũ diſtulit. Ad has qſtiones ſimul rñ ſpũſſancti vt ſignificet ꝙ ſpuũſſanctus non

det᷑ ꝙ rõnes tradunt᷑ a doctoꝛibi q̃ttuoꝛ.
Bna cr ꝑte diſcipuloꝝ xpᷣi.
Scda ex parte noſtir.
Tercia ex ꝑte ſpũſſancti.
Quarta ex pte aſcenſus celici.
Pꝛima ex parte diſcipuloꝝ xpᷣi vt ſcʒ au
ger et᷑ eoꝝ delid eriũ. NHeſcien.em tempus
aduẽtus ⁊ tñ ſpem habeñn.ꝙ vẽturus eſſet
ſpũſſctũs eo ꝙ denderabãt ⁊ exoꝛabant⁊
ſic magis merebant᷑ acciꝑe.vñ Gꝛego.di.
Sctã deſideria dilatõe creſcũt ⁊animã ca
pacioꝛẽ reddũt. Et nos ̊ üũloꝝ exẽplo de⸗
bem ſpmſctm̃ ſemꝑ deſiderare ⁊ deũ exo

venit niſi ad eos qͥ moꝛe diſcpuloꝛuʒ eum

vnanimiter expectãt oꝛantes decẽ diebus
obſeruando ſcʒ decalogũ.qꝛ non dat᷑ ſpũſ

ſanctus niſi in fide chꝛiſti quis obfuet de

cem pᷣcepta decalogi. In cuius ſignũ non
niſi decẽ diebus cõpletis poſt aſcenſioneʒ
datus eſt die vndecima.⁊ ſic ſignificat᷑ per
denariũ decalogus in quo cõſiſtit vet te/⸗
ſtamentũ.ꝑ vmitatẽ fides vnica catholica
xpᷣi vete.teſta.coniũcta. Hec ratio inſinua

tur ꝑ Berñ. Sie g̊ queramꝰ ſpmſctm̃ oꝛã

do ⁊ pcepta obſeruado vt inueniamꝰ ⁊c.
Nã chꝛiſto teſte non dat᷑ ſpũſſctũs niſi ob

rare vt nobis eũ mittat. Scða ratio ex ſeruantibus pᷣcepta Joh.xuij. Si qs dili
te nri vt doceamur ꝙ ſp debem debite git me fmones meos fuabit ⁊ ad eũ veni
nos pꝛeꝑare ad ſuſcipieẽdũ tãtũ donũ. Ad emus ⁊c. Quarta rõ ex ꝑte aſcẽſus celi⸗
qð non pua requirit᷑ pꝛeꝑatio.vnde Au/ ci q̃ accipit᷑a Fran. Maro. in bmõe. quia
guſti. in ſolilo. O dñe ſemꝑ te pᷣſentẽ exhi/ vt pie credit in celo ſunt inqͥt. xij.mãſiones
bes.ſꝑ paratũ offers ſi me paratũ inueni⸗/⸗ q deſignant Apocał.xx.ꝑ.xij. lapides pᷣei
es. Pꝛopterea Amos. iiij. Pꝛeꝑare in oc/ oſos in fundamẽto ciuitatꝭ ſuꝑne poſitos
curſũ dñi dei tui irrł Sʒ heu mult plus ⁊ ꝑ.xij.po:tas eius. Pꝛima manũio bea⸗
volũt ſeipos pꝛeꝑare dia bolo qᷓ; deo feſti/ toꝝ ꝑuuloꝝ qᷓ eſt infra choꝛuʒ angeloꝝ eo
nantes ad tabernas ⁊ ebꝛietates ac carniſ ꝙnõ equantur angelis in merito et pꝛe⸗
vitia. quos diabolus decipiens ſic occidit mio cũ pꝛia merita nõ habuerint. Inter
moꝛte cterna. Fac em ſicut quidã oux car/ quos ſüt etiã ulli qui in extremis tãrũmo⸗
thagineñ.de q̊ refert Julius ſextꝰ li.ix.ca. do cõuerſi pauca menta acqͥᷣſierũt. Suꝑ
v. Oy cu haberet bellũ ↄtra affricanos q̊s hos eſt ſcoa manſio angeloꝝ. tercia ſupꝛa
ſciebat nimis auidos aqpibendũ vinũ et hãc eſt archangeloꝝ ⁊ ſic ↄſequẽter enue⸗
ad carnalitatẽ.dur ille tali cautela vſus c. rando omnes nouẽ choꝛos biõꝝ ſpirituũ
accepit multa dolia vini ⁊ miſcuit cuim v· Decima maſio aſſignat᷑ ſcraphin. vndeci
no ſucum herbe q̃ mandrago:a ðꝛ.que vt ma ſuper bas omnes manſ ones eſt man/
Phus de ſõno ⁊ vigilia di.eſt ſõnifera mł ſio beate virginis Marie que exaltata eſt
tũ. 2 Haymo ſuꝑ can. di. ꝙ poma madra ſuꝑ ommes choꝛos angeloꝝ ⁊ ſctõꝝ.⁊. xij.ẽ
goꝛe hauſta faciut doꝛmire.q ant exterloꝛ manſio ſctẽ trinitatis vbi chꝛiſtus ſedet in
eiꝰ coꝛticẽ biberint nõ ſentiet ſectionem vł dextera dei patris. Itaq; chꝛiſtꝰ dñs in aſ
adu ſtionẽ.hec Havmo.⁊ in li. Oꝛigi.ha cenſione poſtq; ablatus eſt ab oculis diſci
bent᷑. Itaq; doliavini ſic ifecti dimiſit dux puloꝝ ſub to pertranſiens omn es ſperas
in tentoꝛijs ſuis ⁊ omia relinquẽs ſic fugã celeſtes.venit ad cel empyrei manſioneʒ
ſimulãs abſceſſit caute. Affrici aũt inua/ infimã et die illa manſit ibi locando eos qͥ
dẽtes tẽtoꝛia ũla ⁊ iuemẽtes vina biberũt ibi erant collocandi. Voluit autẽ vt puta
2 epulati ac ſõno oppꝛeſſi ſunt. Ille ̊ dux tur ibichꝛiſtus eo die manere ad comola⸗

.

foyenlla
diemantt
collocanae
caliml,
deamalta
miltterloce
wydeanmna
manſonel
Ncduxerat
Duulnälera
ſatimiir
lureßpel
Pboripoſi
Ulleratien
aſennſtn
ſtadpane
Geroch
toniarti
nioſeguer
Grepade
oeno
nperion
kistelce
meisſir
lohiern
Mencu
Fſtann
fogena
ſen o
uchs.
letochen
ooͤlnnto⸗
gloſtamin
geconuenn
poſtaleent
ſoſptridic
Confortane
cgaglan
cumafid
Pore eccen
Fenſanrur.
J
cdon
Dercot
Aune
Poince
fnmmt
ldbase
nnſmnenn
Utenn

44
uitomnes
liamoenn
Aeſectin
röisfennn
Ideolhnn
Ettnles
bmötn
ocrpe
ns hon
zeum
dbes
Niſpi⸗
bfuerde
ignünon
enſione,
nficatper
itvet te
catholica
oinſinua
ſſcindii
miana.
cüs ninob
Siesd
Adei
eaſceünscel

. boideshe
Ponepgſts
ngeor
ento er e
mnstitün
ſieit On
,edl
inie
hiigſhntun
phn⸗ nceu
Naſkmmn
ist,.
ſsſeiin
hdiine
bglod
vnnes he

4 nanlone,

cocs

ne Nt d

Alanſl P

tionem illoꝝ beatoꝝ. ⁊ cõſequenter altera
die manſit in ſca manſione locando ibi

collocandos ac conſolãdo.tercia die in ter

cia ſimiłr. quarta die in quarta conſimilit᷑.
decima iraq; die venit ad ſeraphin vbi ſi⸗
militer locauit cos qui ibi erant collocãdi
vndecima die ſcʒ penthecoſtes ꝑtranſiens
manſionẽ bea.ma.vᷣgis eo ꝙ ea ſecũ nõdũ
adduxerat ibi non pauſauit ſed aſcẽdit ad
diuinã ierarchiã ⁊ ſedit ad dexterã pris ⁊
ſtati miſit ſpmſctm· Hec aũt licʒ nõ teme⸗
rarie ſʒ pie ſint tenẽda.tñ ſᷣm eundẽ Fran.
ꝓbari poſſunt tali ratione.quia chꝛiſtł p/⸗
miſerat ſe rogaturum patrẽ pꝛo diſcipulis
et ſic miſſurũ ſpiritũſanctũ cum peruenil⸗
ſet ad patrem vt habetur Joh.xuij.cap̃.
Si ergo chꝛiſtus pꝛima die conſůmaſſet
totũ curſum ſuũ vſq; ad dexteram dei pa
tris.ſequeret᷑ ꝙ deceʒ diebus diſtulerit ro
gare patrem de miſſione ſpirituſſancti.ſed
poc nõ videtur veriſimile. quia pſalmiſta
in perſona chꝛiſti loquens pꝛo eccłia in ter
ris relicta dicit. Adhereat lingua fauab⸗
meis ſi non meminero tui.ſi non ꝓpoſue⸗
ro hieruſalẽ in pᷣncipio leticie mee Ly.ſuꝑ
plendũ eſt. pumar a deo. Nec putandũ eſt
ꝙſtatim chꝛiſtus rogauerit et deus pater
rogata diſtulerit cum chꝛiſtus dicat ad pa
trem Joh.xj. Ego autẽ ſcio ꝙ ſemper me
audis. Ideoq; rationabiliter ſatis appa⸗
ret ꝙ chꝛiſtus peruenit ad dexteram patrꝰ
oꝛdinato pꝛogreſſu die ipſa penthecoſtes
uo ſtatim miſſus eſt ſpirituſſanctꝰ. Vn/⸗
conuenienter vſq; ad diem vndecimaʒ
poſt aſcenſionẽ chꝛiſti differn debuit miſ⸗
ſio ſpirituſſancti. Circa ſcõm de fideliũ
confoꝛtatione per ſpiritũſanctum facien/⸗

da ad ſalutem eoꝛrudem Aduertẽ

dum ꝙ fideles in hoc mũdo pꝛecipue in tẽ
poꝛe eccleſie pꝛimitiue verſabant᷑ et nunc
verſantur in quattuoꝛ mals.
Pꝛimo in mũdana tribulatione.
Sc&ðo in fallacia ⁊ erroꝛe.
Tercio in inconſtãtia ⁊ timoꝛe.
Quarto in ruina multiplias culpe.
Pꝛoinde chꝛiſtus vñs tanq; pius ma/
glerprurerotteiplt 2 ommibus nobis
.

7

delibus confoꝛtationẽ faciendã per ſpiri

4
— R
R —r

ſibus deſperatis ſubuenire pꝛecipue in ne
ce ſiarijs pꝛo ſalute. Nam ſicut teſte phi ⸗
loſo.ij.l.de anima. Natura non defict in
necenarijs. inrelligendo q̊̃ ad conſecutio⸗
nem finis vltimati.ſic deus multo foꝛtiuus
non deficit in neceſſarjs homini ad alu⸗
tem. Si em auibus factis ad volandũ na
tura pꝛouidit alas et pennas. Et piſcibuſ
factis ad natandũ dedit bꝛanceas ethu⸗
iuſmodi coꝛrequiſita ad hoc neceſſana.
Multo foꝛtius bonus deus faciens ho ⸗
minẽ ad beatitudinẽ tanqᷓ; ad finem vlti/
mũ pꝛouidethomini auxilia neceſſaria qͥ/
bus pertingere poſſit ad eam ſcʒ gratiam
ſpirituſſancti et fidem veram chꝛiſti. Hiſi
quis hominũ ſua culpa obiceʒ ponat gra⸗
tie dei. YOtaq; contra pꝛedicta mala quat⸗
tuoꝛ modis ſpirituſſanctus confoꝛtat fide
les vt poſſint ſaluari. Pꝛimo quideʒ in
mundi huius tribulatione ſpirituſſanctuſ
confoꝛtat conſolando.ideo chꝛiſtus in euã
gelio dic ſic. Cum venerit paraclitus quẽ
ego mittam vobis a patre ⁊c̃. Paraclitus
dicitur a paradiſis in greco quod eſt con /
ſolatio in latino ⁊ ſic paraclitus dicit᷑ con⸗
ſolatoꝛ vt patet libᷣ.catholicon. Nam ſpi⸗
rituſſanctus conſolatur fideles in omi an
guſtia. Vnde Didimus ſuper hec verba
euangelij dicit.Chꝛiſtus ſpiritũſanctũ cõ
ſolatoꝛem appellat ab oꝑatione ei nomen
umponens quia incredibile quoddã gau⸗
diũ in tribulatione tribuit.ſempiterna qͥp
pe leticia in eoꝛuʒ coꝛde verſatur.quoꝝ ſpi
rituſſanctus eſt inhabitatoꝛ. Hec iũlle.Ex
hoc ergo paſſu euangelij ouo documenta
habemus. Pꝛimũ eſt ꝙ ſi nos in tribu⸗
lationibus et perſecutionib non incidi⸗
mus in culpanm impatientie ſed equo ani⸗
mo toleramus et deo gratias agimus ac
iniurias pꝛoximis remittimus.ſignum eſt
ꝙ ſpirituſſanct habitat in nobis. Se⸗
cundũ documentũ ꝙ ſpirituſſanctꝰ ſimul
pꝛocedit a patre et filio et ſimul ab vtroq;
mittit᷑. Hoc contra grecos errantes. Jðo
chꝛiſtus in euãgelio dicit. Quem ego mit
tam vobis a patre ſpiritum veritatis qui
a patre pꝛocedit. Nam ab eo habet ſpiri⸗
tuſſanctꝰ mutti a quo habet ꝓcedere.⁊ qꝛ

tumſanctum. Nam in theologia pꝛo gene ab ipᷣo xpᷣo mitti dꝛ.̊ pꝓcedit ab eo. H

2

rali tenetur regula ꝙapꝛi

um eſt dei in c/ Scðo i müdiſallacia ꝛ erroꝛe aſſtens

. . SSBSU„Et * * — I — . — — . — — —. — ED „
35 . Z

Dominica infra octa. 'lſcen.
cõfoꝛtat fideles veritatẽ docẽdo.ideo xpᷣs fideles xpᷣi interficiẽdos.non tamẽ excuſã
in hoc euãgelio dicit ipᷣm ſpm̃ vᷣitatꝭ.qua/ tur iuxta pᷣceptũ diuine legis occidendo il
re hoc.niſi qꝛ ipe eſt deus infallibilis veri/ los quos erronee putauer̃t eſſe maleficos
tatis ſine quo ois homo mẽdax eſt. iuxta ⁊ moꝛte dignos. Heclarat᷑ bꝛeuit᷑ per pun
illud PsS. Ego dixi in exceſſu meo hoc eſt cta. Pꝛimũ eſt ꝙ ↄſcientia in talib ardu⸗
in altitudine ↄtẽplatiõis ↄſiderãdo hũa⸗ is maxime in iidicio moꝛtis hois valde ẽ
nũ defectũ.qꝛ omis homo mẽdaxſcʒ quã examianda.⁊ ſi erronea iuenit᷑ eſt deponẽ
tũ ẽ ex ſeipᷣo. Hã ſi verax eſt aliqs home.h̊ da.alioqͥn ↄſciẽtia non excuſat qᷓ;uis obli
non eſt ex ſeipᷣo ſed ex ſpũſctõ vt dicit Au⸗ get qᷓ;diu durat ſᷣm ilud Aug. Ome qð
guiſti.exponẽdo. Pꝛoinde etiam Amb.ait fit contra couſcientiam edificat ad gehen⸗
Vleꝝ a quocũq; dicat᷑ a ſpũſctõ eſt.de hoc nã. Scðm eſt ꝙ igno:ãna diſtinguit.quia
bᷣmone.iiij. J. Vn qͥcunq; veritatẽ diligit quedã eſt inuincibilis ſimplicit᷑ vt patʒ in
⁊ ſectat᷑ tã verbis qᷓ; factis ſcʒ implẽdo qð amẽtibus ⁊ hmõi hoibus.⁊ talis hominẽ
ꝓmiſit in baptiſmo ac omne mendaciũ ca excuſat a pctõ totaliter ſiue ſit ignoꝛantia
uet ⁊ deteſtat᷑.ſignũ eſt ꝙ ſpũſſctũs eſt ĩ eo facti ſiue iuris niſi talis ignoꝛantia pꝛoue⸗
alioqͥn non. Tercio qꝛ mũdam homies niſſet ex illiꝰ culpa.puta ex ebꝛietate ⁊ hu⸗
ſũt in magna icõſtãtia ⁊ timoꝛe.qm timo iuſmõi.hoc patʒ.xv.q.j.Si qͥs inſaniens.
re aduerſitatis alicuius faciliter frangunt᷑ Alia eſt ignoꝛantia craſſa ⁊ ſupina qͥ ſᷣm
a bonis oꝑiby ſalutiferis vel etiã a fide de Amb.⁊ Gracianũ.j.q.iiij.S.vl.eſt qn qð

clinant ⁊ a pnia recidiuat in pctã.vñ ſpiri⸗
tuſſctũs ↄfoꝛtat dãdo ↄſtantiã ⁊ ſecurita
tẽ ſic xpᷣs dicit in euãgelio. Ille inqͥt teſti⸗
moniũ ꝑhibebit de me. Augu.ſ.inſpirãdo
hoibus me credere veꝝ deũ ⁊ hominem⁊
vos teſtimomũ ꝑhibebitis.ſ.pᷣdicãdo cõ⸗
ſtater ⁊ ſecure fideʒ meam que fidudia da⸗
bit᷑ vobis per ſpmſctm̃ qꝛ ab initio ſcʒ pᷣdi
cationis mee quo cepi docere ⁊ miracula
facere mecũ eſtis. Vn qñ homo conſtans
eſt in bono oꝑe ſignũ eſt ſpũſſcti. Quar
to ↄtra ruinã culpe ↄfoꝛtat ſpiſſſctũs ꝑſe⸗
uerantiã in grana tribuẽdo vſq; ad moꝛ⸗
tẽ. Eñn quãdo homo vult potius moꝛi qᷓ;
peccare ſignũ eſt ſpirituſſancti. JIdeo h̊ in
ſinuãs xpᷣs in euãgelio di. Hec locutꝰſum
vobᷣ vt nõ ſcãdaliſemini ſcʒ tuendo in pec

opoꝛtebat ſcire tanqᷓ; oĩbus publicũ igno
rat᷑.ſic fuit igno:antia iudeoꝝ et reliquoꝝ
infideliũ qͥ ea que de xpᷣo a ꝓphetis fuerat
pꝛenũciata adhuc ignoꝛãt eſſe cõpleta.hec

neminẽ excuſat. Hec in dictis vbi ſupia.
Terca eſt ignoꝛantia affectata ex malicia

⁊ hec aggrauat potius peccatũ qᷓ; alleui⸗
at. Vñ Gꝛego.di.xxxviij.Qui ea(inquit)
que dei ſunt neſciũt. Glo.quãdo contem⸗
nunt vel nolũt ſcire a dño neſciunt᷑. Et ſic

ſtultus in culpa erit ſapiẽs in pena.hec ibi

Terciũ punctũ ꝙ iudeoꝝ ignoꝛãtia et er⸗
ronea conſcientia fuit nõ quidẽ iniunebi⸗
lis ſed craſſa et ſupina ⁊ quo ad mitos af⸗

fectata ex malicia qua fuerũt excecati.qꝛ

poterantchꝛiſtũ verum deũ cognoſcere tã
ex ꝓphetijs qᷓ; ex miraculis.ergo nulio mo

— . . 2„ ₰ſ —
catũ.na ſcandalon grece gntear offendi do excuſant᷑. Similit᷑ nec alij infideles ꝑſe
culũ vel ru nã latine ᷣm catłholicõ. Et ne quentes fideʒ chꝛiſti excuſant᷑ q;uis moue

peccent etiã ſi moꝛi deberent explicat xpCᷣes rentur ʒelo deoꝝ ſuoꝝ ſcʒ Jouis DHrane

diſcipulis ꝑſecutiones futuras di. Abſq; et alioꝝ huiuſmõi idoloꝝ quoꝝ culturam
ſynagogis faciẽt vos.hoceſt eijcient vos diſcipuli euacuabant. quia per miracula
iudei de ſynagoga ac ſi eſſetis excõmuni diuina poterant de veritate fidei xpᷣi cer⸗
cati. Sʒ venit hoꝛa vt oĩs q interficit vos tificari vt patet ſubſequẽti articulo. R
arbi.obſe. ſe pᷣſtare deo ⁊ patet littera. ꝓ Circa terciũ de teſiimonio maieſtatis
NQuerit hic vtꝝ illi qͥ diſcipulos xpᷣi vel diuine chꝛiſti facto per ſpiritũ ſanctũ. Ex
alios fideles occid erũt extimates ſe in hoc quo nunc eccleſia agit de maieſtate aſcen⸗
obſequium pꝛeſtare deo ſint excuſabiles a ſionis chꝛiſti et ſeſſone ad dexteraʒ dei pa
peccato. Ad h̊ bꝛcuit᷑ rndet m Rich. tris pꝛopter octaue huius ſolennitateʒ vt
ſuper.iij.diſtin.xvj.ꝑ concluſionẽ ꝙ tales ei ſatiſſaciamus iuxta hoc euangeliũ dicẽ
licet per conſcientiã erronea extimauerint tes. ꝙ; ille ſpirituſſanctus teſtimoniũ per⸗

debebitd
go gbol
umperht
gieſoſt
tms egna
–

ſpeunto
moaduen
ſpüſſancnu

eümittere

dumade
tſerqvin

Wregnat
miſtpoſt
Pulopiſb
piſſanan
Pliosam

operusr

Guss oim
yncaln
ſiifan
gus hoce
Cllhocpe
deus ven
mface
clsch
lGen
jeyeran
tranſcen
lonent
ltlo nn

faeichui

tmulta

t Dan

nuth
deüfegnan
ſusd Fo
ſegofico
(etgpiga⸗
lishocf
fuopauae
poſtolleſ⸗
lernttrig
ſclchiſt
msfinn
gnis
mugrüfnn
nent ſan
gunſoli.

I.
meeraudi
ð
lefioss
kperpun
ltyorou
irulgei
tdeponi
nsohl
egs
chen⸗
lana
ahn
wmmini
drartia
proven
nerbun
ſanlens⸗
mnaq fm
eſtqn ad
Niciigne
trelquoy
ctis ficrit
glenhe
wiſupr.
zermalca
mihaleu
leainqui)
6oconten
unt Erſie
enn halbi
rütacter,
imnuunabl
imkosaf
Nernt.
Goleleti
omlone
Fceesge
ugnete
1 De
ln.
,mmala
alpicer/

ei.E
ſgeslent
ndaßa
ntnejt
lidue
rii par

miit facere niſi dei virtus.
culis choꝛuſcando.nam ſᷣm Sco.in ꝓlo.
l. Senten.q.ij. Solius dei ꝓpꝛiũ eſt face
re vera miracula virtutem totius nature

Bermo

dibebit de me ait chꝛiſtus. Querit er⸗
go.quõ ſpuũſſanctus certiſſimũ teſtimoni

um perhibuit de diuina chꝛiſti maieſtate
ꝙipe ſcʒ ſit verus deus in dex tera dei pa⸗

tris regnans. Ad quod reſpondet᷑ recolli/

endo ex docto.ꝙ plurib modis.⁊ q;tum

ſpectarachpol itũ ſeptem modis. Pꝛi⸗
mo adueniendo viſibili ſigno. Nam cum
ſpũſſanctus ſit verus deus non potuiſſet

eũ mittere vt veniret viſibilłr in hunc mũ/⸗

dum ad diſcipulos chꝛiſti niſi verus deus
eſſet qui mitteret vel daret eũ de celo vbi

de regnat. Sed qm̃ chꝛiſtus dñs ſicut ꝓ

miſit poſt ſuã aſcenſionẽ in celũ miſit diſci

pulis viſibilłr ſpirtũſanctũ.ergo ꝑ hoc ꝙ

ſpũſſanctus venit de celo a chꝛiſto in diſci⸗
pulos certitudinałr teſtat᷑ ꝙchꝛiſtus eſt de
us verus regnãs in celeſtibꝛ. Scdo lin⸗/
guis oĩm loquẽdo ꝙ em̃ ſimplices hoĩes
vynica lingua ſcilicʒ iudaica nati mox per
ſpiritũſanctũ loquerent᷑ omniũ gentiũ lin
guis hoc eſt certiſſimũ teſtimoniũ ꝙxpᷣus
qui hoc potuit facere per ſpiritũſanctũ eſt

deus verus in celo regnans q; hoc nõ po⸗
Tercio mira

tranſcendentia. ⁊ cum deus ſit infallibi/

lis veritatis vt patet per Anſ.ſequitur ꝙ
exquo vicʒ ſpũſſanctus ad confirmationẽ
fidei chꝛiſti per apłos pꝛedicãtes vbiq; fe/
cit multa miracula ſoli deo poſſibilia. vt

ptʒ Mar. vl. Act.iiij. Ergo infallibili ve⸗

ritate teſtatus eſt ſpũſſanctus chꝛiſtũ verũ
deüũ regnantẽ in ceo. X Vnge ⁊ chꝛi
ſtus di. Joh.xuij. Qui credit in me opera
ꝗqᷓ ego facio ⁊ ipᷣe faciet. ⁊ maioꝛa hoꝛuʒ fa

ciet quia ad patrẽ vado.⁊ quodcũq; petie

ritis hoc faciã.ſᷣm Ly. hoc patet qꝛ chꝛi ⸗
ſtus paucioꝛes conuertit ſua pᷣdicatiõe

apoſtoli.Rã Petrus vna pᷣdicatione con⸗
uertit tria milia hominũ Act.ij.quod nõ

fecit chꝛiſtus ſua pꝛedicatione ꝓpꝛia. Iteʒ ſcti
maius fuit ꝙ apoſtoli pᷣdicabant omniuʒ E
linguis qð non fecit chꝛiſtus per ſe. Item le
magnü fuit ꝙ chꝛiſtus tactu fimbꝛie veſti/ vitatis qͥ ſcʒ teſtimo
menti ſanauit. ſed maius fuit ꝙ ad ta/
ctum ſolius vmbꝛe Petri ſanabant᷑ mul/

4

„5

ninfirmi Ack. v. Quarto amoꝛe chꝛi / ſtus voluit facere vtꝑ charitatẽ ma

ſti inflammando et hoc intantũ vt gaudes⸗
rent in toꝛmentis pꝛo chꝛiſti nomie ilatis
ac moꝛi vellent vt patet Act᷑.v. Jbãtape
ſtoli gaudentes a conſpe.con.⁊c. Item m
martyribus patet de ſancto Laurennio di
cente ꝙ carbones ſibi refrigeriũ pꝛeſtarer.
Item ſanctus Thiburtius ſigno crucis
facto ſuper carbones nuda planta ingreſ⸗
ſus dixit pꝛefecto.Depone infidelitateʒ et
diſce quia chꝛiſtus eſt deus. Nam vide ⸗/
tur mihi in nomine chꝛiſti ꝙ ſuper roſeos
floꝛes ingrediar. Jtem multi feruoꝛe fi ⸗
ei in ignem vltro ſe pꝛecipitauerũt. Hec
om̃ia ſolius dei virtute per ſpiritũſanctuʒ
facta ſunt pꝛo teſtimonio chꝛiſti dei.
Quinto gratiam alijs infundendo. qꝛ
per manus apoſtoloꝝ impoſitionẽ ſuꝑ cre
dentes dabat᷑ ſpirituſſanctus viſibiliter ĩ
nomiĩeieſu.Act᷑.iiij.quod fuit certuʒ teſti⸗
moniũ chꝛiſti. Sexto illuminando ſapi
entie dono. Q, eniʒ hoĩes illitterati mox
omia ꝓfunda ſcripturaruʒ intelligerent et
omnẽ veritatẽ neceſſaniã ſcirent qbus nul
lus ſapiens poſſet reſiſtere hoc ſolus deus
potuit facere ſicut fecit ſpũſſanctus diſci⸗
pulis chꝛiſti. Septimo totũ mundũ cõ
uertendo.nam ſᷣm Augu.xxij.de ciui.hoc
eſt maximũ miraculũ ꝙ totus mundus ꝑ
paucos diſcipulos conuerſus eſt ad fidem
deitatis chꝛiſti crucifici quod non feciſſet
ſpũſſanctus niſi ꝓ teſtimonio deitatis xpᷣi
Rogemus g dñm ieſum vt det nob ꝛc.

Dñica eadẽ Sermo. ij. ſcʒ de nt̃a . 45
tione ad ſpiritũ ſanctũ ſuſapiendu . bo
nis per hoc acquirendis. H

eęe vobis a patre ſpm veritatis qͥ a
gelio hodierno. verba ſunt nr̃i ſaluatoꝛis
qb inſinuat pcipue tria vicʒ. Dꝛimo ſpuſ⸗
aduentũ quẽ ꝓmiſit ſe miſſurũ cũ diẽ.
go mittã vobᷣ a pr̃e. Scðo fidei infallibi
m veritatẽ. qꝛ dicit ꝙ ſpuſſctũs ſit ſpũs
itatis qͥ ſc teſtimoniuʒ ꝑhiberet de fide
xpᷣi. Tercio inſinuat diuinã erga nos im ⸗
menſam charitatẽ.quia hec pꝛedicta chꝛi⸗
neret

*
Sonnnmica infraoc SCE.
n nobis ⁊ nos in ipᷣo. Vñ.j. Joh.iij. In mundiciã ⁊ ſanctitatẽ amantis qͥ in aias
hoc cognoſcimus qm deus manet in no/ ſanctas ſe trãſſfert. Ideo o homo pꝛeꝑa te
bis ⁊ nos in deo quia de ſpũſancto ſuo de ad ſanctitatẽ ſi vis eũ ſuſciꝑe.nam ipᷣe ait
dit nobis ⁊c̃. Hec omia inſinuant᷑ in euã/ Leuit xj. Sancti eſtote qm ego ſctüs ſuʒ
gelio hodierno ⁊ verbis pᷣmiſſis.vide ⁊c. ⁊.j.Coꝛith.vj.An nelicitis qm coꝛꝑa vf̃a
Exquo hoc euangelium de pꝛomiſſione templũ ſunt ſpũſſancti qui in vobis eſt ⁊c
ſpirituſſancti hodie legit᷑ in ecclia vt fide/ Siaũt quis dei templu violauent diſper
les ſe pꝛeparent pꝛo futuro feſto pentheco. det illum dñs.ſic in ꝓpoſito ⁊ ſic patet.
ad ſuſcipiendũ ſpiritũſanctũ.qui omibus Scõa ratio accipitur ex lege canonica.
debite pꝛeꝑatis dabitur ſaltẽ inuiſibiliter ſcʒ neceſſitatis.quia in decretis di xl. capᷣ.

De ſiſta ergo pꝛeꝑatione in hoc ſermone Quelibet. BGꝛeg. di. ꝙ quelibet occulta lo

tria myſteria dedlarabumus. ca ſine gratia ſcʒ ſpũſſancti animã ſaluare
Pꝛim ũ ðꝛ incitatiõis ſiue inductionis. non poſſunt.⁊ infra. Quid em̃ padiſo io
Scðm ðꝛ modificationis.
Terciũ ðꝛ meritoꝛie lucrationis. ex paradiſo ⁊ angelus de celo peccando ce
D Lirca pꝛimũ de incitatione vel in cidit.hec ibi.Sed qm̃ vt ſcribit᷑ de pe.di.

ductione.inquirendũ eſt quibus rationi/ j. S. alij econtra. Nullus niſi purgat a vi/

bus debeant fideles incitari vel induc vt tijs gratiã ſpintuſſancti poteſt acciꝑe. Jð
ſe pᷣparent ad ſuſceptionẽ ſpirituſſcti. Ad homo quilibet debet ſe pparare vitia per
quod notemus rõnes pꝛecipue qᷓ̃ttuoꝛ ſm penitẽtiã mundãdo. N½Terca ratio

docto. recolligendo. M accipit᷑ ex lege philoſophica ſcʒ deſignatio
H Neima rõ accipit᷑ ex lege theologica. nis ſigni apꝑentis. ZYegimus qͥp e ſpi
Sca ex lege canoniaca. ittuſſctũs apparuit in ſpecie colube. Itẽ

in ſpecie nubis vt patʒ in baptiſmo ⁊ trãſ

Tercia ex lege philoſophica.
figuratione. Item in ſpecie ignis ⁊ lingue

NQuarta ex lege hyſtoꝛica.

Piꝛima ratio accipit᷑ ex lege theologica in die penth.que om̃ia pꝛeꝑationẽ ſignifiꝰ

ſcʒ ratio dinine dignitatis et puritatis ac cant in homie requirendã. Nam pmo de
charitatis. m hec doctoꝛes ꝓponamus. colũbe ſpecie loquẽdo Phi naturales di/
Pꝛimo eſt Haymo. ſuper Joh̊.di. Su/ cunt ꝙ colũba in locis lutoſis nõ vult ma
ſcepturus dñm deum tuũ in habitaculuʒ nere ſed fugit. delectat᷑ autem in locis floꝛi
coꝛdis tui.emũda conſcientiã tuã ab ope/ dis. In hoc ergo ꝙ ſpũ ſſanctus apparuit
ribus moꝛtuis ⁊ cogitationib ſuperfluis in ſpecie colübe deſignauit ꝙ homo qᷣvult

Tantus quippe hoſpes vtpotedeus rex ſpiritũſanctũ in ſe habere debet ſe mundã
altiſſmus cum diligentia magna reqͥrt pᷣ do ab om̃i peccato pꝛeꝑare ⁊ virtutib fio

paratũ ſibi hoſpitin.⁊ ſic ptʒ rõ dignitatꝭ rere Augu. Deus mentibus caſtis illabi

diuine ⁊ maieſtatꝭ ſpũſſancti. Ad id ſcðo tur. Scðo in nubis ſpecie deſignauit ꝙſi

de puritate Berñn.ſuper can.di.Gfr̃a ſpiri cut nubes pꝛeuia naturali diſpoſitione ex

tuſſancti balſamũ eſt puriemũ.ideo reqͥ vapoꝛibus pluuiã faciunt.⁊ ſic deſcendũt

rit vas mũdiſſmũ.vn Sap.j.ſcribit᷑. In in terra.ſic ſpiritualiter homo debet ſe pꝛe

maliuolam animã non introibit ſpũs ſa/ parare per lachꝛymaꝝ pluuias ad ſpintũ

piẽtie nec habitabit in coꝛꝑe ſubdito pec/ ſanctũ habendũ.Tercio in ſpecie ignis de
catis.⁊ ſic ꝑatet ratio puritatꝭ. Tercio de ſignanit ꝙ ſicut ignis naturaliter meliꝰ ac
charitate Augu.ome.viij.ſuꝑ Yoh̊.dicit cendit ligna deſiccata ⁊ pinguedine perfu
Deus qui charitas eſt ⁊ moꝛtale peccatũ ſa.non auteʒ ligna humiditate plena nec
opponunt᷑. Ideo niſi vnũ radicitus euul/ dum igni pꝛeꝑata.ſic ſpũ ſſanctus vult acꝭ⸗
ſum fuenit alteꝝ plantari non poterit.⁊ ſic cẽdere humana coꝛda deſiccata ab humo
atet ratio charitatis. VUnde concludẽdo re carnalis amoꝛis ⁊ terrene cupiditatꝭ ac

loquar illõ Gꝛeg.in ome. dicentis. Ma⸗ vnctuoſa per deuotionẽ ⁊ non carnalia v·

gna ſolennitas eſt in coꝛde habere aduen/ terrenis dedita. Roma.viij. Si ßm carnẽ
tũ ſpinituſſancti. vtpote dei altiſſimi regis vixeritis moꝛiemini.ſi aũt ſpũ facta carnis

cundius.quid celo ſecurius.⁊ tame homo

B

ſter l
lit ſel
o aqua
lur. ſcnec

dlenoam

moſepe
aplasu⸗
wreapt

en ponn

pum C
Gepbialte
tes opinan
Parerec
ufſocare⸗
boedcen
nchoye
bipiman
Vdlcütm
mitſuperl
rſictuncg
orconaut
Conlality

eindet

nns au
Wens
Wcord
woinſe
ſbiloge
Nlope
cuntlai⸗
ſc Ephie
moꝛaltter.
ſuftocans
Mhinesſepe
vabuman
ſoirtüſane
hennureter
hln derte
ſedeponun

Axnſeco

Gonnlätig
Uucreing
Neclcatone
un ebe
herlege
urinde
ſiß pse
Neloß
Mlemre
Mlerpe

l.
mais
opiepaie
hmihent
ſisin
depaffn
bis eſtte
nediſper
atet

mnont. .

laaß.
tultalo
ſaluare
Moo
vomo
doc
dedi⸗
PaN
ge. d
taper
carard
ſgrand

dhegßt
er,
ſno en
61t lngi
Miſi
möwode
ne
ultn
locsfiol
appani
noqrul
ſemundi
mulyfo
ſns labi
nuutg
hſnonek
Nſentit
tbetlepe
ſu
Gs
cen
nehaffn
penanet
wulac
zbhumd
iatate
mali

uit.ꝙ ſicẽ ligua nõ põt loqui oꝛe exiſtẽte ple
no aqua vel vino aut hmõi niſi os euacue
tur.ſic nec ſpũſſanctus operat᷑ in homine
pleno amoꝛe ſeculi.Augu. Vas es o ho/

mo ſed plenũ es funde quod habes vt re/

apias quod non habes.funde amoꝛẽ ſecu
li vt recipias amoꝛem dei. Item ad hoc

idem ponamus etiam tale phicum exem

p.um Scribit᷑ libꝛo deſpiritu ecanima.
ephialtes quã publica perſuaſio qͥeſcen
tes opinant᷑ muadere ⁊ videt᷑ in ſõno ap⸗
parere ac ſi põdere oppꝛimeret ⁊ niteretur
luffocare.que quidem nihil aliud eſt vt li⸗
bꝛo eodem dicit᷑ qᷓ; quedã fumoſitas a ſto
macho vel a coꝛde ad cerebꝝ aſcendens et
ibi vim animalẽ oppꝛimens.⁊ hoc euenit
vt dicũt medici quado homo pꝛimo doꝛ⸗
mit ſuper latus ſiniſtrũ in quo eſt coꝛ hoĩs
⁊ ſic tunc ſanguis ⁊ alij humoꝛes groſſi ad
coꝛ concurrunt ipᷣm aggꝛauãdo. Pꝛoinde
conſulit᷑ vt homo pꝛius ſuper latus dextꝝ
⁊ deinde ſuper ſiniſtrũ doꝛmiat. Conſtan
tinus autẽ phicus de naturis moꝛboꝛum
docens dicit.ꝙ pᷣdicta ſuffocatio pectoꝛis
vel coꝛdis vitã ſepe extingueret niſi ipᷣe ho
mo in ſõnis linguã moueret aut aliquem
ſibi loquentẽ audiret.Sic em̃ talis ſuffo⸗
catio pellitur ⁊ fugatur.⁊ hoc eſt quod di⸗
cunt laici ꝙ cum lingua crux eſt faciẽda vt
ſic Ephialtes ꝓpeilant᷑. Sed ad ꝓpoſituʒ
moꝛaliter ephialtes oppꝛimẽs coꝛ ⁊ hoĩes
ſuffocans ſignificat carnalẽ vitam que ho
mines ſepe occidit.iuxta illud ſupꝛadictuʒ

verbum apoſtoli Roma. viij. Sed vt per

ſpiritũſanctũ reuiuiſcant et a moꝛte pᷣſer⸗
uentur eterna debent ſe ſc pꝛeparare vt ſci
licʒ in dextero latere doꝛmiãt hoc eſt dum
ſe deponunt ad doꝛmiendũ ad deum dili⸗
gendũ ſe conuertant penitendo ⁊ non ob/⸗
doꝛmiãt in peccato. Debẽt etiã linguam
mouere in cõfeſſione peccatoꝝ ⁊ loquentẽ
pꝛedicatoꝛẽ audire.⁊ ſic ſe coꝛrigendo ſpiri
tum vite habebut. O Quarta ro ac
apit᷑ ex lege hiſtoꝛica.ſ.exẽplanitatꝭ. Nam
legitur in hiſtoꝛia Act᷑.apłoꝝ ca.j.⁊.ij. ꝗ
poſtqᷓ; xpᷣs aſcendiſſet in celu expectabant
diſcipuli omes ſpmſctm̃ ſicut chꝛiſtus pꝛo
miſerat.⁊ erant in hierim in cenaculo vna
nimiter ꝑſeuerantes in orone ⁊ alijs deuo

=?

meꝛ. ⁊c̃. Quarto in ſpecie lingue deſigna⸗

tis oꝑibus vicʒ lachꝛymis ⁊ ieiunijs qui⸗
bus pꝛo diebus iſtis ſe diſpoſueruntad ſu
ſcipiendũ ſpiritũſctm.⁊ ſic poſtea die pen/
theco.acceperũt viſibiliter ißm.Sʒ qua⸗
re xpᷣs voluit diſcipulis non niſi debite pᷣ⸗
paratis dare ſpmlanctuʒ niſi vt nos doce
remur exẽplo eoꝝ ad pꝛeꝑanduʒ nos ꝗᷓte⸗
nus ſic mereamur acciꝑe ſpiritũſanctum
eundẽ inuiſibiliter quẽ illi acceper̃t vibi⸗
liter. Item quare voluit diſcipulis in hie⸗
ruſale ⁊ in cenaculo oꝛantibus cũ Mana
matre virgine ac pᷣparatis potius qᷓ; alibi
dare ſpintüſanctũ.niſi ꝓpterea ſicut volũt
doctoꝛes ꝙ vicʒ ĩ iudicio qð faciet chꝛiſtuſ
iuxta hieruſalẽ in valle ſcʒ Joſaphat ma⸗
gis confundat et expꝛobꝛet omnes infide⸗
les ⁊ etiam omnes malos chꝛiſtianos qui
non curant amoꝛe chꝛiſti crucifixi pꝛo no⸗
bis pꝛeparare ſe ad ſuſcipiendũ ſpiritũſan
ctum ſed viuũt in peccatis continue.nam

4
„. „
. .

ibi in iudicio dicere poterit om̃ibus maliſ

expꝛobꝛando. Ecce o infelices peccatoꝛes
ego factus ſum homo pꝛo vobis ecce caiui
tas Naʒarech illa in qua conceptus ſum
de ſpũſancto.ecce bethleẽ in qua natꝰſum
ex virgine ⁊ in pꝛeſepio poſitus.ecce cena/⸗
culum in quo coꝛpus ⁊ ſanguinẽ conſecra
ni vo bis.ecce hieruſalẽ in qua flagellatus
ſpinis coꝛonatus ⁊ crucifixus ⁊ multipłr
afdlictus ⁊ occiſus fui pꝛovob.ac ſpmſctin
muſi. Ecce mõs oliueti de q̊ in celũ aſcendi
Vos autẽ ꝓ oibus his ingati beneficjs
reddidiſtis odiũ ꝓ dilectõe. Ite &̊ maledi
cti in igneʒ eternũ. Ve ꝗ̊ᷓ tunc ⁊ ve vobis
oĩbus qui nũc deſpicitis ſpũſſancti gram
nec pᷣꝑatis vos ad eã amoꝛe carnis ⁊ mũ
di cõpediti.Agix g̊ pniam ⁊c. P Cir
ca ſcm de modo pꝑatiõis videndũ eſ
reqͥrunt᷑ ad hoc ꝙ homo debito ſcʒ mõ ſe
pᷣparet ad ſuſceptionẽ ſpirituſſancti.Ad

quod notandũ ꝙ recolligendo doctoꝝ di

cta reqͥrunt᷑ pᷣcipue ſeptẽ. Pꝛimũ eſt aie
humiliatio ſciiʒ in ſe recognoſcendo.quia
vt Berñ.dicit. In veritate(inquit) com⸗
peri nil eſſe efficadus ad gratia pꝛomerẽé⸗
dam acquirendam et conſeruandam qᷓ;
non altũ ſaꝑe ſʒ timere et hũilitatẽ tenere.
Nã Jaco.iiij.ſcribit᷑. Deus ſuꝑbis reſiſtit
huũilib aũt dat gram.et Pẽ. Qui emitt⸗
fontes.ſ.graꝝ ĩ ↄuallibus idethalite

Socõm eſt conſc ientie emũdatio.ſ.ve/⸗

re penitendo ⁊ ↄſitendo.vñ GBreg.ĩ ome.
Tergat ſoꝛdes praui oꝑis qui deo pꝛepa
rat hoſpitium mentis.ptʒ ex ſupᷣdictis

Tertiũ eſt caritatis flagratio.ſ.in deſide⸗

rando. vñ Bern.tractãs illud verbũ ps.
Zanis añ ipᷣm pᷣcedet dicit.opoꝛtet vt ar
oꝛ deſiderij pueniat oẽm animã ad quã
deus ẽ vẽturus ⁊ tũc ſciat adeſſe dñm cũ
ſe ſenſerit illo igne.ſ.deſiderij calcfactã.
Quartũ eſt diuini verbi auditio.ſ.pꝛece⸗
pta implendo.vñ Greg. Via dñii coꝛde

dirigitur cũ verbũ veritatis humilit᷑ au⸗
ditur. Item Hugo. Nihil adeo mentẽa

peccato reuocat ⁊ ad gram pᷣparat ſicut
verbum dei. Exem Actc᷑.x.legit᷑ ꝙ adhuc

loquente petro cecidit ſpuſſctũs ſuꝑ oms

qui audiebãt verbũ.⁊ ceperunt loqui lin
guis ⁊ magnificare deum.qᷓ;tomagis in
uiſihiliter venit ſpũſſanctꝰ ad verbũ dei
gudientes Quintũ eſt cxoꝛatio.ſ.deuo
te petendo. Nã xpᷣus dicit Luc.xj. Pr xẽ
de celo dabit ſym bonũ petentib ſe.⁊ po

nit exm.d. Quis ex vobis patrẽ.ſ.carna/⸗

lem petit panẽ.nunqͥd lapidẽ dabit illi.ſ.
ad comedendũ.aut ſi peti.piſcem. nunqͥd

ꝓ piſce ſerpentẽ dabit il.aut ſi pet.ouum

nunqͥd poꝛ.il.ſcoꝛp. Si ̊ vos cũ ſitis ma
li noſtis bona data dare filijs veſtr.qᷓ;to
magis pater vẽ de cclo da.ſpm bonũ ⁊c.
Sextũ eſt fraterna pacificatio.ſ.irã ⁊ odi
um deponendo. En Hugo li. de archa

Noe dicit. Amma vt ſit capax celeſtꝭ gra

tie pꝛeparet ſe in pace ⁊ traquillitate. Nã
⁊ Aug. dicit ꝙ in ira ⁊ diſcoꝛdia nõ eſt ni⸗
ſi locus diaboli. ſed in pace eſt locus dei.
Igeo.ij. Choꝝ.xiij. Pacen habete ⁊ de⸗
us pacis ⁊ dilectionis ellt vobiſcuʒ.i.ſpi⸗
rituſſanct Q Exemplũ legit᷑in Vi
taſpatrũ ꝙ quidam ſanctus ſenex interꝛo
gatus eſt quare antiqui patres habuef̃t
maioꝛes gratias ſpũſſancti minoꝛi labo/
re.nunc autẽ etiã magno laboꝛe paucas
et paruas habemus gratias. Et reſpon
di tꝙ ideo quia annquitꝰ vigebat in pa
tribus.ſ.⁊ fratribus maioꝛ dilectio frater
na pax ⁊ concoꝛdia ſancta.ita ꝙ quilibet

alterum ſubleuabat gaudens de alieno

vicʒ bono ſicut de pꝛopꝛio. modo autem
iufrigidata eſt dilectio ⁊ pax ⁊ vnus alte/

Dominica infra octa.lſcen.

rum nõ credit valere alteri inuidet ⁊ meꝛ

det. Septimũ eſt carnis caſtigatio.i.a
concupiſcentijs refrenando tam quo ad

carnalia q; quo ad mundialia delectabio-

lia. Nã Greg.li.v. Moꝛal.dicit.Dhe quã

to coꝛ humanum deſideria terrena dila⸗
tant de tanto ſinum coꝛdis ad ſuſceptio⸗
nem ſpirituſſancti anguſtant. Gratia eim
ſpũſſancti perfecte menti non infunditur
mſi mens a terrenis retrahatur. HeniG
vt Berũ.dicit. Impoſſibile eſt iquit ani
mam repleri delł:tijs ſpiritus que ſubia,/
cet carnalib: delectationibi. Pꝛoinde ech
cleſia ſtatuit ꝙ vigilia Penthec.ieiunetur
ab omnib, fidelibuſ.ilxxvj.di.de Jeiunio
autẽ ⁊c̃. Et frater Angelꝰ de Clauaſ.in

ſumma dicit ꝙ licet Gratianus teneat ꝙ;
hoc ſit de conſilio in.S.neceſſario.eadem
di. tamen verius videtur ꝙ ſit de pᷣcepto

ſᷣm glo.⁊ ibidem in dicto.S.neceſario.in

