neca ad Lucillũ.Dociles natura nos edi
dit.⁊ ſᷣm Cicero.in ſua rethoꝛica Js doci
lis ẽ qͥ vult attẽte audire. Idẽ pꝛio ð offi.
O mes inqͥ t trahimur ⁊ ducimur ad cog⸗
nitiõis ⁊ ſciẽtie cupiditatẽ in qua excellere
pulchꝝ putamus.hec ille.Sʒ quia multi
ↄtrariũ in hoc faciũt naturali ſue legi. Jõ
contra tales clamant voces etiã Philoſo

phoꝝ.dicit q ppe Ariſto.j.Ethi. Qui ne⸗

ꝙᷓ; ipᷣe intelligit neq; aliũ aundiens in ani⸗

mo ponit.ſ. verba hic inutilis natus eſt.

Et Macrobiꝰ l.ij.ſaturnaliũ ait. Sine
doctrina vita eſt quaſi mortꝭ imago.qꝛ ſi
ne ratione ⁊ eius cognitionis vſu non vi⸗
det᷑homo ſtultꝰ differre a bꝛuto. Scðo
ad audiendũ pꝛompte et diligẽter verbuʒ
dei excitat ipᷣe deus per ſcripturaʒ multi⸗

plicẽ.clamat qͥppe per ꝓphetas vicʒ ꝑ PS

Venite filij audite me timoꝛẽ dñi docebo
vos.Quis eſt homo qͥ vult vitã ⁊c̃.diuer
te inquit a malo ⁊ fac bonũ. Clamat per
Hiere.xxij.di.Terra terra terra audi ver
bum dñi.de hoc ſermõe.ij.huiꝰ dñice B.
Itẽ clamauit chꝛiſtus in hodierno euan⸗
gelio di Qui habet aures audiẽdi au.⁊c̃
Mlamauit peraplos ⁊ nunc camat ꝑg om
nes pᷣdicatoꝛes ⁊ doctoꝛes.ſed heu nil cu
rant hoies. Tercio ergo vt ex amoꝛe at
trahat chꝛiſtus hoĩes plurimos ad audiẽ
dũ verbũ dei.voluit facere ſic ſapiẽs piſca
toꝛ ꝑ ſe et ſuo s piſcatoꝛes.i.apłos et pꝛela
tos ecclłie ac pᷣdicatoꝛes excitat ꝓonendo
ſuũ ſacꝝ ſanguinẽ et ſctõꝝ vitã exemplarẽ
Nimirũ ſapiens et exꝑtus piſcatoꝛ volẽs
piſces młtos colligere ponit in vas vitreũ
aliqͥd lucidũ puta ardentẽ lucernã teſteaʒ
vel vermẽ lucentẽ vel quercinũ lignũ pu⸗
tridũ et imittit in aquã ⁊ conueniũt piſceſ
multi.Ad cãcros aũt miłtos colligendos
ponit putridũ epar arietꝭ vel hirci et ad il⸗
lud ↄgregant᷑.ſpũałr ſic fec xpᷣus ꝓpoſuit
nobᷣ lucidũ exemplũ ſctĩtatis in ſe et in ſu⸗
is ſctis vt cõueniremꝰ ad verbũ dei. et ſic
młtos noſtꝝ caperet ad ſalutẽ. Pꝛopoſuit
etiã nohᷣ fetidũ epar hirci.i.pctoꝝ fetidoꝝ
dãnationẽ vt exemploiilloꝝ territi conuer
teremur.vñ vt Berñ.di.Contra nos pec
catoꝛes clamãt ſctõꝝ exẽpla vt audiamuſ
vᷣba dei ⁊ ↄuertamur.clamat ſanguis pᷣci
pue xpᷣi. Vle(inqͥt) mihi.ſi ingtus fuero qꝛ

nlsci ſic

tequiret

kffuſuse
nos pate
Mbimnu
ust

1dia

tiib er

bertala

dulſe fen
bere aaͤb
nuillor
badei
Pfuns
ünt
Rra
19,

rbäde

Pplinten

Scdo⸗
Tace
Quar⸗
Qun

trnad

Pum
ngief
oraerrr
1teproba
noſubern

giaaudtt

de Eechi
neccſiyie
Knptzs
ſonücn

ertaliton⸗
aaſtgan
ſadynl
ſ.Egoi⸗

1a alce⸗

wndose
aa zodel
ehnd hoft
muradoog
gngenelen
quiamuli
nſüelegi
eni Phlo⸗
thiOnien
Nensinani
isnatseſt
at Sie
imasgocgeſ
wünonn
1o. Ode
iter red;
nrazmuli;
s vg
duidoccb
ti :c diuc
Qumaper
aauci
diice B
liemoenan
nciclan.1
Lamatpon
ubeu nl
eramojegt
sadaudi⸗
iis giid
bsetptenn
ponench
renphore
ſonoles
18 vilen
a teſen;
ignüpu
Litoſef
ligenos
uctull
us woſhit
eiri,
ſdel. etſi⸗
opoſut
ufencep
nn Conuul
nnos pel
Alglammle,

nguis ſcd

zfielog

Bermo

terna damnatione.

requiret᷑ ſi En me fan guis le xp̃t ; pꝛo me

effuſus eſt in terra. Deniq; clamat cõtra

nos pctõꝝ pena vt ſciamꝰ ꝙ eternalłr dã/

nabimur niſi ad ᷣbũ dei audiẽdũ acceda/
mus ⁊ pniam agamꝰ. Iteʒ excitãt pᷣterea

2 dicta ac exẽpla ciuilia qͥb aliqͥ capiũtur

tãqᷓ; ꝑ epar ariens. Nã.ff. de fideicom. li

berta.l.apõ Julianũ ðꝛ. Cupiditas diſcẽ

di eſt optima ratio viuẽdi. Vñ Julianus

ꝑire. ⁊ ſic ꝑ eius vᷣbũ ſaluati ſüt. Scos

punit deꝰ ↄtẽnentes vꝓᷣbũ acerrima male⸗
dictione vthabet᷑ Deut᷑.xxviij. Si audire
noluerꝭ vocẽ dñi dei tui veniẽt ſuꝑ te ma⸗
ledictioes iſte.maledictꝰ erꝭ ĩ ciuitats.ma⸗
ledictꝰ ĩ agro.⁊ mite ibi maledictiões po⸗
nunt᷑. Et ꝑ griũ audieub benedictiones.
Tercd demonũ ſubiectõe.nam Joßᷣ.
viij. Xpus iudeos iðo oſtẽdit cẽ filios di⸗

Dixiſſe fert.⁊ ſi alteꝝ pedẽ in ſepulchꝛo ha a boli ⁊ ſub ptãte ſũlliꝰ qꝛ nõ audicrũt diui
berẽ adhuc diſcere qͥd vellẽ.hec ſufficlant na vᷣba eiꝰ di. Quia n3 poteſtꝭ audire ſer⸗

AACirca ſcõm de punitõe ↄtemnen
tũ.i.illoꝝ hoĩm qͥ ex ↄtẽptu nolut audire

vba dei Notandũ eſt ꝙ recolligẽdo ex ſen

pturis ⁊ doetoꝛũ dictis contẽptoꝛes verbi
dei multipłr a deo puniunt᷑ vr dareſcat qᷓ;
graue ſit hoc pctm̃. Nimirũ qꝛ vt teſtatur
ug.j.q.j. Interrogo. Nõ minus reus ẽ
q verbũ dei negligẽter audit qᷓ; qui coꝛpꝰ
pi igtenra cadere ſua negligẽtia permiſit
ec ille.

DPꝛmo em̃ punit gre vᷣ̈bi ſubtractione

Scvo punit acerrima maledictione.
Tercio demonũ ſubiectione.
Quarto or̃onũ repulſione.

75

Quinto iudicij diſtrictione atq; ſempi

Pꝛimo inqᷓ; de cõtẽptoꝛes xᷣbi dei pu
nit gre vᷣbi ſubtractiõe.qð teſtat᷑ Gꝛego.

moꝛa.xxx.di. Sepe ꝓpter auditoꝝ culpaʒ

⁊ repꝛobatiõem etiã bonis pᷣdicatoꝛibo ſer
mo ſubtrahat᷑ ſiẽ ſepe doctoꝛib verbuʒ p

gẽa auditoꝝ tribuit᷑. Et ponit exemplum

de Eʒechiele cui dixit dñs. Eris mutus
nec q̃ſi vir obiurgans qꝛ domꝰ exaſperãs
eſt vt ptʒ Eʒech.iij.Sʒ quãtũ malum et

ſignũ ꝑditionis ac ire dei hoc ſit colligitur

ex tali rõne. Qm cũ deꝰ imittit hoĩbs ali⸗

as caſtigatiões h̊ ſolet facere ĩ ſignũ amo
ris ad vtilitatẽ hoĩm iuxta illud Apocalł.

iij. Ego q̊s amo arguo. Sʒ cũ ſubtrahit
verbũ ita vt hoĩes nõ habeãt pᷣdicatiões

2 q pᷣdicẽt ſignũ eſt eterne ire ⁊ repꝛobati
onis cũ ſic tollt᷑ remediũ ſalutꝭ. Vñnñ Pꝛo

. —

uUer. xxix. Cũ defecerit ꝓphetia diſſipabit᷑
popubł. vt ptʒ de populo iudeoꝝ impletũ
6äᷓq;ʒj qntũcũq; ſint aliqͥ pctõꝛes.ſi tñ deus re
ſeruat eis ᷣbũ dei ꝓ remedio ſignũ ẽ ꝙ nõ
dũ decreuit illos ꝑdere vt ptʒ de Niniuit⸗
qb⸗ miſit pᷣdicare Jonã cũ demerebantur

monẽ meũ voſ ex pr̃e diabolo eſtꝭ.Et pau
lo poſt ſubdit. Quler des yba dei ahtr
ꝓPterea vos nõ auditꝭ qꝛ ex deo non eſtis
HBB Ad id exemplũ legit i vita beati
Amãdi epᷣi q cũ pᷣqicaret qͥdã ioculatoꝛ ir
ridebat eũ.⁊ ſic ꝓbũ dei ↄtemnebat ⁊ alijſ

ↄtemnendũ oſtẽdebat.qͥ arreptꝰ eſt a dia⸗

bolo ⁊ ſeipᷣm lacerãs vnguiby ⁊ dentibus

expirauit. Ad idẽ legit᷑ de ſctõ Frãciſco

dũ pᷣdicaret i caſtro Citerne.qdã muli⸗
er cũ cymbalo pulſãdo irridebat.pᷣmoni⸗
ta a ſctõ Frãciſco noluit obedire. Tandẽ
ſctũs Fran.dixit. Tolle tolle diabole qð
tuũ c.⁊ ſtati in aera rapta ꝑ demones exti
tit ⁊ deiceps nõ eſt viſa.vn Clemẽs papa

.q.iij.ca. Quicũq; inqᷣt ↄtriſtauerit do⸗

ctoꝛẽ vᷣltatꝭ peccat in xpᷣm ⁊ pr̃em exacer⸗
bat deũ ꝓpter qð ⁊ vita carebit eterna.
AQuarto ofonũ repulſione. iuſtũ qppe
eſt vt deus repellat ofones eoꝝ qͥ ↄtẽnunt
audire deũ damantẽ in pᷣdicatoꝛe. Ita ꝙ
nec ipᷣi a deo exaudiant᷑ dũ clamãt in ofo⸗
ne. Vnð Pꝛouer. xxviij. Qui declinat au
res ſuas ne audiat lege:oro eiꝰ erit execra

bilis. Ad id exẽplũ narrat Jacoby de vi

triaco.ꝙ qͥdã nolebat audire vᷣbũ dei.ſed
inchoato ſᷣme egrediebat᷑ ꝛcõfabulabat᷑
in cymiterio.⁊ licet ſepius coꝛriperet̃a ſa⸗
cerdote tñ nil curauit.Cũq; tandẽ moꝛtu
us fuiſſet ⁊ funus etꝰ ad eccliam delatum
atq; circa feretꝝ moꝛe ſolito officiũ moꝛtu
oꝝ fieret. Ecce ſtupẽdũ imago crucifixi q̃
ſupꝛa trabẽ ſtabat ecclie oĩbus videntibꝰ
a cruce reſolutis manibs obturauit ſuas
aures digitis ꝓpꝛijs.Qð cũ om̃es mirarẽ
tur pᷣſ byter expoſuit ꝙ hoc eſſet pꝛo ſigno
ꝗdeus ofones ꝓ illo faciendas ⁊ factas
nõ exaudiret eo ꝙ ipe homo dum viueret
verbũ dei nõ audiebat⁊ danatuiz ſcct
5

vnde eum eiecerunt in agro ſepelief.
NANQuinto punit de contẽptoꝛes v̈bi iu⸗
dicij diſtrictõe atq; eterna dãnatione. Nã
Math. vj. 2 Luce. x. miſſis aplłis ad pᷣdi/
candũ chꝛiſtus dixit. In q;cunq; ciuitatẽ
intraueritꝭ ⁊ nõ receperint vos nec audie/⸗

Dominica Bexageſime

quiſq; deſiderabat talez ſapoꝛẽ reddebat
in oꝛe eius. Tu ergo ſi verbũ dei quod in
eccleſia pꝛedicat᷑ rota fide ⁊ deuotione ſu⸗

ſcipias fiet tibi iᷣm verbum quodcũq; de

ſideras quia ſi tribularis conſolaf.ſi in do
loꝛibi.ſ.contritionis es ſanat te.ſi pauper

rint vos.dico vobis qꝛ ſodomitis remiſſi es engit ſpem ad celeſtia.ſi letaris futura

us erit in die iudicij qᷓ; lli ciuitati. Hec et
plura ibi. Ve ergo ⁊ młtiplex ve pctõꝛib⸗
contẽnunt audire verba dei.Quid cogi
tas o tu pctõꝛ qͥ iaces in pctis.cur ad ver/⸗
bũ dei non te diſponis penitere.time mi⸗
ſer ne puniaris a de. CC Circa ter
ciũ de ſublimatõe pᷣdicatiõis ↄſiderandũ
eſt qualibꝰ gr̃aꝝ donis ſublimauit deꝰ. pᷣ
dicationẽ vᷣbi dei vt ſic magis inducamur
ad audiendũ libẽter pᷣdicatiões. Pꝛo q̊
notandũ ꝙ multis ⁊ maximis gratijs ſub
limauit deꝰ pᷣdicationẽ verbi dei quas. ſ.
homo acqͥrit in audiẽdo diligẽter ipᷣam.pᷣ
cipue aũt qͥnq; eius gras ꝑmaximas ſub⸗
notabimꝰ hic. Pꝛima gẽa pctõꝝ ↄuer⸗
ſio dicit᷑.qꝛ in pᷣdicatione multi ⁊ innume
rabules pctõꝛes conuertunt. PS. LZex dñi
immaculata cõuertens alas ⁊c. Pꝛoinde
Rich.in Beniamin ado.di. Neſcio inqͥt
ſi põt homo a deo in hac vita aliquid ma⸗
ius acciꝑe.an poſſit hac gra interim maio
rẽ gram deus ↄferre homi.qᷓ; vt eius mĩ/⸗
ſterio ꝑuerſi hoĩes in melius mutent᷑ vtõ
filijs diaboli filij dei inueniant.hec Rich
Ecce ̊ pᷣdicationis grfa. Scða ðꝛ intel
lectus illuminatio.qꝛ ſicut ſol illumiat ho
minis oculos vt videat greſſus et actus
ſuos.ſic pᷣdicatio. PS. Lucerna pedibus
meis verbũ tuũ ⁊ lumẽ ſemitis meis. HNã
illuminat mentes audientiñ vt ſciant qͥd
agere debeant.ſ.mãdata odᷣſeruare.quid

ve cauere ſcʒ vitia. Itẽ quid credere ſcʒ fi⸗

dei articulos.⁊ quid colere ac quõ.ſ.deuʒ
Itẽ quid deſiderare.ſ.btitudinẽ eternam
quid eligere quia vᷣtutes.⁊ quid nimere.ſ.
infernũ ⁊ quõ penitere. Niſi em̃ hmõi po
pulis pᷣdicarent᷑ omnes vt ceci erra rent et
eternaliter perirent. Terxcia grana dici
tur coꝛdis conſolatio.Eſt eniʒ pꝛedicatio
ſicut manna celi. Vnde Ludol.lib.de vi⸗
ta chꝛiſti allegat Oꝛgenem dicentem ſic.
Nuüc ergo feſtinemus.ſ.chariſſimi celeſte
manna ſuſcige. Illud em mana ꝓut vnul

gaudia nunciat di. Letami in dño ⁊ exul.

luſ. hec ⁊ plura Onge.⁊ ad hoc Meffret

in ſermo.narrat HD Exemplum ꝙ
quidam paſtoꝛ ꝓpter cuſtodiã Krege ra⸗
ro ibat ad miſſam ⁊ ſermonẽ.ſemel intra
uit ciuitatẽ ⁊ audiuit dici in pᷣdicatione ꝙ
quilibet homo obligat᷑ ad peccatũ vitan⸗
dum ⁊ deum diligendũ. Exinde adcam⸗
pos reuerſus.accidit ſcmel ꝙ viſo bufone

ait intra ſe. Nunqͥd te deus talem potuit

creare.quare ergo deũ offendis qui te ſic
dilexit ꝙ ad imaginẽ dei fecit ⁊ moꝛte re⸗
demit ⁊ ſic penitentiã egit et bene vixit.
Quarta gratia dicit᷑ eccleſie extimatio.
Nã ecchia tam pꝛecioſaʒ extimauit pᷣdica
tionẽ ꝙ ab eius officio exercẽdi interdixit
mu lieres etiã doctas ⁊ ſanctas.pꝛohibet

etiã laicis oibus cuiuſcunq; dignitatis et

oꝛdinis exiſtant.vt patet per conciliũ de cõ
ſecra.di.iiij. ca. Mulier.quo ad pmũ. Et
extra de hereti.capᷣ. Sicut in vno.quo ad
ſcõm ac plurib alijs locꝭ decretalibꝛ.Ob
ligauit aũt pᷣlatos curã animarũ haben⸗
tes vt de pᷣdicatione ſolicitã curã habeãt.
vel per ſe vel per alos facienda.Extra de
offi.iu.oꝛ.ca. Inter cetera.Quare hec ni⸗
ſi quia ſine pdicatione maximũ fieret ſalu
tis detrimentũ pluſqᷓ; ſine auditione miſ⸗
ſe. Si em̃ populus ſtaret.xxx.ãnis abſq;

miſſaꝝ celebꝛatione ⁊ alius ↄſilis popu⸗

lus ſtaret totideʒ annis abſq; pᷣdicatione
licet vtrũq; eſſet nociuũ.tamẽ ceteris pa⸗
ribus exꝑientia teſte incomꝑahiliter ma⸗
ius detrinentũ ſentirent anime in moꝛib⸗
⁊ fide abſq; auditione verbi dei qᷓ; abſq;
miſſe auditione. Pꝛopterea eccha ad pꝛe⸗
dicationem a udiendã admitiit etiam ex⸗
comunicatos et interdictos.quos tamen
non admittit ad miſſam. Extra de ſen.ex
com.ca. Reſpõſo.⁊ ca.Epiſcopꝰ nullũ ⁊ c
Deniq; ecclia tantũ appꝛeciat et extimat
vtilitatẽ pᷣdicatiõis ꝙ pᷣfert miſſe. EE
Vn queni.qð hoꝝ magꝰ pᷣenigẽdũ houii

ſtin ſe⸗
dicatior

eſpo

Oinopee
kolegis
tennin
nes fe
husnul
Pturas
niqzal
tenogoy
Zctcano
turmr.
Galcanon
Num. 5
usfzatnn
danoß
ttt qun
plävirut
tarcaſe
Schep
fpömin
cägini
Pckcänbe
Qlet
atoresh
Cegenet
vthles⸗
lyhocmi
füͦluta
nnefuleeb
ogemus

Diiat
Girtaen

lini ꝛoſi
Pbetgsde
Glohocte
mumcinoi⸗
Cdesnüͤer
diicj feſiun⸗
Nlopſe
WNN
ſclfcabe

uhene

ida qnodn
deuononeſt
1qociczde
nſolgtſind⸗
Ntte. ſpeloe
kerans fuun
lindioren

AbocOcfn.

Srempung
dägegsn

ni, ſemelunm
nödcinoneg

petcani Nn n

ingendan
vilobuſnn⸗
stalem potui
mds gulteſt

nit? mortee!

tbenevrt.
leſeeninan
imaur zin
ridi inrdiet

Cas giele

Gdiglinbe

rconaludetch

oadpni E
nno lot
ereni
inanibrben
jaribabent
ndiEimde
mmiſnniir
ummmnl
r natnſh
fdin
me tnshll
orhlekſcn
nimeinnon
ida li
achaaope⸗
rntaun
gbos unen
rudeſen,
yNulii:

.

W

F

ſit in feſto an auditio miſſe an auditio pꝛe cepta ad gaudiuʒ reſurrectionis chꝛiſti in

icationis cum vtrũq; non poteſt audiri.
Reſpodet frater Ange.in ſumma.qꝙ au/⸗
ditio pꝛedicationis pꝛeeligenda eſt.qꝛ ra⸗
tio legis in hoc magis militat vt patet in⸗
tuenti iura.vicʒ de conſe.diſtin.j.ca.Om
nes fideles.⁊ ca. Sacerdote.⁊ ca.Epiſco
pus nuliũ.que magis rõne audiendi ſcri⸗
pturas ⁊ verbũ dei pꝛecipiunt miſſam au
diri qᷓ; alia rõne. Yacit ad hoc.j.q.j. In⸗
terrogo vos. Hec frater Ange.⁊ ſic patet
pᷣdicationis dignitas. Quinta gr̃a di/⸗
ciur miraculoſa honoꝛificatio.nam deus
pᷣdicationẽ honoꝛat ſepe claritate miracu⸗
oꝛum. Nimirũ ſᷣm Tho. ij. ij. q. 8. De⸗
us facit miracula maxime pꝛopter mia.
Pꝛimo ꝓpter demonſtrandã alicuiꝰ ſan⸗
ctitatẽ.queʒ vult alijs pꝛeponere in exem/
plũ virtutis vt patet de miraculis que fa
cit circa ſepulcra nao ⁊2 huiuſmodi.
Scðo ꝓpter app:obandã fidem vt fiebat
in pᷣmitiua eccleſia. Tercio ꝓpter cõfirmã
dã aliquã pᷣdicatã veritatẽ ſicut ſepe facit
pᷣdicãtibus aliqᷣbus ſctis ↄtra hereticos.
Claꝝ eſt itaq; ꝙ deus ſepe honoꝛat pꝛedi
cato:es ꝑ miracula vt ꝓuocet homies ad
credendu ⁊ audiendũ v̈ba dei ⁊ oſtendat
ꝙ tales ðigni ſunt vt a deo honoꝛent᷑ tam
in hoc mundo ꝑ gratiã qᷓ; in celo per glo/
riã.iuxta illud Danie.xij. Qui docti fue⸗
rint fulgebunt q̃ſi ſolendoꝛ firmamẽn ⁊c̃.
Rogemus g̊ dñm ieſum vt det nob ⁊c̃.

Hiñica Quinquageſime Sermo pᷣmꝰ

ſcʒz iuxta euangeliũ ſimplicibꝰ. A

ſumpſu

a leeſus.xij.diſcipłos ſuoſ⁊ ait
lllis. Ecce aſcẽdimꝰ hieroſo
lymã ⁊ ↄſũmabunt᷑ omia q ſcripta ſunt ꝑ
ꝓphetas de filio hoĩs Lu.xviij.⁊ in euan⸗
gelio hodierno. Sctã ecclia hodiernã do⸗
minicã noĩiat Quinquageſimã.qꝛ ab hic
l.dies nũerãdo ꝓ pnia ageda terminat᷑ in
dñnicã reſurrectionis dñi. Significat g̊ tẽ
pus pnie quã debemꝰ agere i hac vita ꝓ
remiſſiõe pctõꝝ nr̃oꝝ.QAuinq̃genariꝰ em
numer in vete.teſta.iubileuʒ remiſſionis
ſignificabat. Et nos iſtis diebus debe/

–

celum valeamus peruenire. Et vt ad hoc
exemplo chꝛiſti pꝛiouocemur qin per paſſi
onẽ peruenit ad gioꝛiã reſurrectiois.pꝛo⸗
ponit nobis eccleſia hodie de paſſiõe xpᷣi
ac ↄſeq̃ nter ð reſurrectõeꝛ ceci illumiatoe
euãgeliũ vt oiſcan⁊ nos illumiari ad ſe
ctãda veſtigia xpᷣi ꝑ verã pniam. Textꝰ.
In ũülo temꝑe. Aſſiunpſitieſus duode
cim diſcipulos ſuos et ait illis. Ecce aſcẽ⸗
dimus hieroſolymã et conſũumabunt᷑om
nia que ſcripta ſunt per ꝓphetas de filio
hominis. Tradet᷑ em gentibus et illude
tur et flagellabit᷑et conſpuet᷑.et poſtqᷓ; flia
gellauerint occident euʒ ⁊ tercia die reſur
get.⁊ ipſi nihil hoꝛuʒ intellexerunt.et erat
verbum illud abſcondituʒ ab eis ⁊ non in
telligebant que dicebantur.Factũ eſt au⸗
tem cum appꝛopinquaret Jericho cecus
quidam ſedebat ſecus viam mendicans.

Et cũ audiret turbam pretereuntẽ inter⸗

rogabat quid hoc eſſet. Dixerunt autẽ ei
ꝙ Jeſus naʒarenus tranſiret.⁊ clamauit
di. Jeſu fili dauid miſerere mei.Et qͥ pꝛei
bant increpabant eum vt taceret. Ipe ve
ro multo magis clamabat.Fili dauid mi

ſerere mei. Stans aũt ieſus iuſſit illũ ad/

dquci ad ſe.Et cũ appꝛopinq̃ſſet interroga
uut illum dicens.Quid vis vt faciam tibi
At ũüle dixit. Dñe vt videam. Et ieſus dix

it illi. Reſpice.fides tua ſaluũ te fecit. Et

confeſtim vidit et ſequebat᷑ eum magnifi⸗
cans deũ. Et omnis plebs vt vidit dedit

laudẽ deo. Lu.xviij. Juxta hoc ſacꝝ euã⸗/

geliũ tria myſtena notemꝰ ꝓ ſermone.
Simi ðꝛ paſſionis xpᷣi pꝛenũciatio.
Scõm ðꝛ mẽdicãtis ceci deſignatio
Deran Srgisralus oculi illuminatio.
CLCirca pꝛimũ de paſſionis chꝛiſti pᷣnun
ciatione.quia dicit euangeliũ. In illo tẽ⸗
poꝛe.Aſſupſit ihs ⁊c. Querũtur h aliqᷓ.⁊
Pꝛimo de tempoerr.
Scvòo de cauſa ⁊ ratione.
Tercio de ſcripture conſũmatione ſcʒ in

ch ꝛiſti paſſione.
Quarto de verbi abſconſione.
Pꝛio qrit᷑ q̊ tꝑe fec h xp̃ᷣs qð ðꝛ ĩ euãge
lio vicʒ ꝙ reuelauerit diſcipuł ſuã paſſiõeʒ
Rũdet᷑ jm Guił.⁊ doc.ꝙ etatis xpᷣi anno

lus penitentiam agere vt remiſſione ac/ xxxiij· xvij·Ralen. Apꝛilis. hoc ẽ Aa

ꝓxima añ dñicam Palmaꝝ tũc em̃ pꝛedi
xit ſua paſſionẽ de ꝓxio futurã quã ſuſti/⸗
nuit.viij.Rał Aplis ßm Aug. B
Scðo querit᷑ quare xpᷣs voluit diſcipuł
ſuis pᷣdicere ſuã paſſionẽ in via eundo in

hierłim.vt ptʒ. Rñndet᷑ ſᷣm doc.recolligen⸗

do ꝙ puib rõibi. Pꝛio ꝓpt diſcipuloꝝ cõ⸗
foꝛtationẽ vt.ſ.eũ viderent eũ pati magis
confoꝛtarent᷑ in fide credendo ꝙ cito eſſet
reſurrecturꝰ qꝛ pᷣdicẽdo paſſionẽ predixit
ſtatim poſt moꝛtẽ cito reſurrectuꝝ ſe.d.et
tertia die reſur.vtʒ in euan.⁊ ſic viſo vno
pᷣdictoꝝ.ſ.paſſione crederẽt.⁊ ſcõm.i.re/
ſurrectione. Scðòo ꝓpt volũtatꝭ ſue oſten
ſionem.vñ Cyrilłꝰðt.vt ſciant qm paſſio
nem pᷣnouit ⁊ ad eã ſpontaneus acceſſit.
ſ.cũ pᷣnoſcẽs poſſet fugere tñ noluit ſʒ ac⸗
ceſſit.⁊ i via leriatim oꝛdinẽ paſſioõiſ enar
rauit. Item Chꝛyb. Ecce aſcẽdimꝰ hie⸗
roſolymã ⁊ ↄſũmabunt᷑ oĩa.q.d. Videte
ꝙ volũtarie vado ad moꝛtẽ ⁊ ſcio foꝛmã ⁊
modũ paſſiõis mee nec tñ abhoꝛreo.ſʒ li⸗/
bere accedo qð nõ eſt humanũ ⁊ ideo cũ
videritis me pati ne diffidatis de deitate
mea ⁊ reſurrectõe. Tertio ꝓpter amoꝛis
ſui ↄmendationẽ.vt.ſ.agnoſceremꝰ qᷓ;tũ
nos xpᷣs amauit cũ ꝓ nr̃a ſalute ſcienter ⁊
voluntarie ad moꝛte ⁊ acerbiſſimã paſſio
nem acceſſit a galilea aſcẽdendo ĩi hierm
ad. feſtũ paſce.vbi ⁊ qñ ex oĩ natiõe cõue/
niebant homies religioſi ꝓpter feſtũ.⁊ ſic
coꝛã omibo velle t ignominioſam moꝛtẽ
ꝓ amoꝛe nr̃o ſuſtinere mõſtrauit.talem g̊
⁊ tautũ amo:ẽ xpᷣi ſꝑʒ debemuſin coꝛde te
nere vt reamemus ⁊ gras agamꝰ. Vnde
Berñ.ſuꝑ canti.ſer.ix.ðt. Suꝑ oia red⸗
dit te mihi amabilem ieſuone calix paſ/⸗
flonis opus redemptionis noſtre. hoc ſu
per omnia amoꝛem meum totũ facile ſibi
vendicat.hoc eſt inquã qð noſtrã deuoti
onem ⁊ blandius allicit ⁊ arcius ſtringit
⁊ luſtiuſ exigit ⁊ vehementius afficit.hec
ibi. Idem Berñ. Quotidiana hominis
lectio debet eſſe dñice paſſionis medita/⸗
tio. Memoꝛ cro qᷓ;diu vixero laboꝝ q̊s
ꝑtulit xpᷣs in pᷣdicando.fatigationũ in di
ſcurrenco. vigiliaꝝ in oꝛando.lachꝛyma⸗
rum in compatiendo.inſidiarum et poſt
conuitioum.ſubſannationũ, ſputoꝛum 2
omniũ eius paſſionũ. Quarto ꝓpterimi

Dominica quinquageſunme
tandi inſtructionem. nam xpᷣs iturus ad
tranſfigurationẽ tantũ tres diſcipulos ſe
cum aſſumpſit.ſed iturus ad paſſionẽ cia
eſſet in pꝛocinctu vic.omes.xij.apoſtolos
npit e eis aperuit ſuam paſſionem.
Hoc ideo vt ſignificaret ꝙ omnes chꝛiſti⸗/

colas vocauit ad imitandum in paſſione
vñ 2 Math. xvj. dixit. Si qͥs vult veni⸗

re poſt me abne.ſc.⁊ tol.cru.ſu.⁊ ſeq̃̊.me.

Vnñ Heb.xij. Recogitate eũ qui talẽ ſij/⸗

ſtinuit a peccatoꝛiba aduerſus ſe.cõtradi.
vt nõ fatige.deficientes.ſ.ab eius ſeque⸗
la.nondum em̃ vſq; ad ſanguinem reſti /
tiſtis aduerſus pctin repugnantes.q.d.

Deberetis vſq; ad ſanguinem reſiſtere.

Item.ij.Pe.ij. In hoc vocati eſtꝭ.ſ.o xpi⸗
ant qꝛ chꝛiſtus paſſus eſt ꝓ nobis vobis
relin.excm.vt ſe.veſti.eius qui pctimn non
fecit. Sed ve nunc mundo a ſcandalis
peccatis. Quot em peccata luxurie.gule.
cbꝛietatis laruationũ ⁊ vanitatũ ac alio⸗
rum vitioꝝ exercẽt miſeri homies ꝓ hoc
tꝑe faſſangi.quiſ diceꝛe ſufficit ve ⁊ ve qꝛ
tales paſſionis xpᷣi meritis pꝛiuant᷑ ⁊ tuʒ
dia bolo perib unt. Pꝛoinde vt Berñn. dic

Xpᷣs temꝑe paſſionis fleuit qͥa cũ paſſio

eius omib ad ſalutẽ eſſet ſufficiens tame

ſciuit ꝙ reſpectiue in paucis haberet effe⸗
ctum eo ꝙ multi ꝑ ſuã maliciã eſſent ꝑeri
turi. O peccatoꝛ penſa talia E Se/⸗

cundo querit᷑ quõ ſcripture ꝓphetaꝝ oẽcſ

dicunt᷑ ↄſummate in xpᷣi paſſione vt no⸗
tat euan.nam ꝓphete ſcripſerunt ctiã de
xpᷣi aſcenſione.ſpũſſancti miſſione ⁊ totiꝰ

mundi ſubiectõe ꝑ fidẽ ꝗtq; finali uidicio
faciendo qᷓ ommia nondũ ſunt ↄſumma/
ta in xpᷣi paſſione.Ad hoc rũdetur ſᷣm do

ctoꝛes ꝙ ꝓphete de xpo ſcripſerunt multa
pᷣcipue in differẽtig quadruplici. Pꝛimo

em ſcripſerunt quõ venturus ⁊ naſciturꝰ

eſſet. ſ. ꝙ de virgine plenus deitate 2 ſapi

entia ab inſtanti cõceptionis.vt pʒ Ela.

vij.Ecce vᷣgo concipiet ⁊ pa.fił.⁊ vo.no.

eius emanuel.i.nobiſcũ deus ⁊ ſic de ali⸗
is ſcripturis. Scðo ſcripſerũt quid actu

rus in terra eſſet.ſ.ꝙ deberet oĩb gentib⸗

benedictioneʒ afferre pᷣdicando legẽ euã

gelicam ac fidem verã ⁊ viã ſalutis.patet
Baruch.iij. Hic admuenit oẽm viam di

ſcipline. hic eſt deus noſter. poſt hecin ter

ris viys
lber muc
lernii oe
tplaibit
Merunt
mnulaphar
lelo ſub
ltoin qꝛ
guidedirit
Gadtlaput
eünraaicen
tuzcich
Ppberücet
Kkelhanl
Phetag?
D
gemolnpt
denceinß⸗
Vepi-
Ofaren,ti
ſunzms:
mehil
turahp
Aen
toſanttas.
cumennrit
deraaſte
lodarcon
cktps:
meinogue
gocalekge
tpo? noen
heoiningn
loppherße
noſtpal
Küngerar⸗
Tundumfi
nomostud
nobeatſien
mrerlnnfe
dio dfome
nnſan ba
choate ſin
Peennucn⸗
ilnedube

Isacerd

msangee
Cui lubee
eſtßd
Prlitr

ösinnrnstt
dlaplloste
dpaſſorih
Wapoſtolos
mpallonen.
mnes chiſti
minpalion
s vulrreni
rſtne⸗
eüqun talſ
iisſecoridi
lbeus ſegne
glinemfeit
Cnantes
nemteiſter⸗
atieſt, oop
pobis vobts
quipampon
oaſcanclis
alunnegbl⸗
mitati actlo
homies oh
ſatferſeg
5Ppnunlti

gent Ven de

itqs lipiſt
ſffenstan

s abautſt D

ai cſothen
u 5
Ne pbeun
lſene niſü
miſtonetn
Gint ndo⸗
ſnt ,unſin
icenlfnn⸗
nplu. lnn
ust Mn B
zdetlet /l
1s NR
ufe

Bermo

ris viſus eſt ⁊ cũ hoib cõuerſa.eſt. hic eſt
liber mãdatoꝝ dei ⁊ lex.lſ.noua q̃ eſt ine/
ternũ.oẽſ qͥ tenẽt eã ꝑuenient ad vitã.hec
⁊ pla ibi ⁊ ſic de alijs.Tertio ꝓphete ſcri
pſerunt qualia paſſurus eſſet et hec ſunt
multipharie deſcripta. Sʒ xpᷣs in h̊ euã⸗
gelio ſub qͥnq; paſſionũ generibꝰ ↄpꝛehẽ
Gqit oĩa qꝛ ad hec pñt reduci alia. Pꝛimo
quidẽ dixit ꝙ tradet᷑ qꝛ traditus eſt a Ju
da diſcipulo.xxx.argenteis ipſis iudeis qͥ
eũ tradiderũt Pilato.⁊ Pilatus flagella
tuʒ tradidit ad moꝛtẽ.hec pᷣfigurata erãt
ꝓphetãdo in Joſeph innocẽtis venditio
nea fratr.bi. xxx.argenteis ⁊ alijs ſcpᷣtur⸗
ꝓphetaꝝ ⁊ pſalmoꝝ. Scðo dixit xpᷣs ꝙ
ſlludet᷑.nã illuſus eſt ĩi domo Cayphe no
cte multipłr ⁊ tandeʒ in domo Herodis
deinde in pᷣtoꝛio Pilati ⁊ tandẽ in cruce.
Luc.xxiij. Iludebant ei nulites acetum
offeren.⁊c.hec pᷣſcpta erãt in ps. Ego ãt
ſum vᷣmis ⁊ nõ hõ obpꝛobꝛiũ hoim ⁊ ab
iectio õ dixit xpᷣs ꝙ flagellabi
tur.⁊ h̊ ptʒ ex euãgeliſt hoc pᷣdixit Eſa.
J. A plata pedis vſq; ad verticẽ nõ eſt in
co ſanitas. Et Job.xix.Fiagellis ſuis cxr
cumcinxit me. PsS. Et fui flagellatꝰ tota
die ⁊ caſtigatio mea in matutinis.Quar
to dixit conſpuet᷑.nã pluꝛies ↄſputus eſſe

dicit᷑ xpᷣs ⁊ ; ꝓphetatũ fuit Eſa.l. YFaciẽ

meã nõ auert a ↄſpuentibo. Quito dixit
q occidet᷑ qð pᷣdixit Dañ.ca.ix. Occidet᷑
xpᷣs ⁊ nõ erit eiꝰ pplus qͥ negaturꝰ eſt eũ.
hec oĩa in paſſione ſunt ↄſumata.Quar⸗
to ꝓphete pᷣdixerũt de xpo qualem gloꝛi⸗
am poſt paſſionem recepturus eſſet.ſ.ꝙ
reſurgeret ⁊ ad celos aſcenderet ⁊ totum
mundum fidei ſue ſubiugaret ac viuos ⁊
moꝛtuos iudicaret ⁊ electos ſecum ꝑpe/⸗
tuo beatificaret in celo ac repꝛsobos dam
naret in inferno. Juxta ulud PsS. DHixu
dñs dño meo ſe.a dex.⁊c. donec ponã in.
tu.ſca.⁊c.hec in paſſiõe xpᷣi ⁊ reſurrectnõe
inchoata ſunt ⁊ ſic damodo ↄſummata
ꝗqꝛ certitudinalit᷑ carẽt ꝙ q reſtãt ↄſũmã
da ſine dubio erunt.O & pctõꝛ aduerte q̃ᷓ
lia xpᷣs acerbiſſima ſuſinuit ⁊ tu ſtude ꝓ
eius amoꝛe penitere. Exm narrat᷑ ꝙ duʒ
quidã lubꝛicus quotidic ꝓponeret peni⸗
tere ſed tũ differret xpᷣus q̃ſi cruciſixus ei
apparuit ⁊ oſtendit ſibi dicendo. Ecce qꝗᷓ

4

lia ſuſcepi vulnera ⁊ ſanguinem fudi ꝓ te
⁊ ſic ille penituit vſq; in fin.. Quarto
deniq; quenit᷑ cur diſcipuli nõ intellexerũt
hec verba xpᷣi.dicit euang. Erat verbum
iſtud abſconditũ ab eis ⁊ nõ intelligebãt
Rũdetur ſᷣm Chꝛx.quia xpᷣs ſepiſſime

loquebatr᷑ in figuris ⁊ parabolice ⁊ ſic pu

tabãt etiam hac vice xpᷣm talia dicere cxe
dentes ꝙ deo non conueniret talia pati.
vnde adhuc rudes diſcipuli non intellige
bant ꝙ ipe xpᷣus verus deus vellet ligari
vt nos.ſ.peccatoꝛes a vinculis peccatoꝛũ

abſo lueret. Item ꝙ vellet illuc ⁊ vitupe

rari vt honoꝛem nobᷣ acquireret. Itẽ nõ
intelligeb ant ꝙ vellet flagellari vt nos ſa
naret. vellet ſoinis coꝛonari vt nos celeſti
coꝛona coꝛonaret. Item non intelligebãt
,; xpᷣus vellet in cruce ſuſpendi ne nos ſu
ſpẽdamur in patibulo inferni.⁊ vcllet mo
ri vt vitam eternã ſua moꝛte nob merca⸗
retur.O ergo amoꝛ pijſſimi JYeſu.o ania
xpᷣiana ama eum qui te tantum amauit.
D Circa ſecundũ pꝛincipale de deſig⸗
natione ceci inueſtigãda ſunt aliqua. Pꝛi
mo quid cecus ſignificat iſte. Pꝛo q̊ nota
bim Mgfos bꝛeuiter ꝙ iſte cecus ſigniſj⸗
cauit miſtice queẽlibet pctõꝛem.nã Sap.
ij.ſcrihit᷑. Excecauit eos.ſ.peccatoꝛes na
licia eoꝝ. Et Eſa.xliiij. Quis cecus niſi
qui venũdatꝰ eſt.ſ.vt faciat mala.decla⸗
ratur ſic. Ninuꝝ h̊ ſacꝝ euangelũ de iſto
ceco dicit quattuoꝛ. Pꝛimo ꝙ ꝓpe Jeri⸗
cho ſedebat. ꝑ Jericho defectus ſignifi⸗

catur.ſic peccatoꝛ deficit a gr̃a dei ⁊ meri

toꝛio opere qꝛ ꝑ opera q fadit in pctnon
meret᷑ vitam eternam ſᷣm doct. Scðo dẽ
ꝙ ſecus viã erv.ſic pctõꝛ eſt extra viã ſa⸗
lutis ⁊ maãdatoꝝ dei.pᷣs. Nõ em qͥ operãa

tur iniqiutatẽ in vijs eius.ſ.dei ambula

uerunt. Tertio dẽ ꝙ mẽdicabat.mendicꝰ
querit paneʒ ⁊ pecuuiã hoſtiatim nec de
inuentis ſaturat᷑. Sic pctõꝛ non ſatiatur
pecunia. vñ Juuenał. Creſcit amoꝛ nu⸗
mi qᷓ;tum ipᷣa pecunia creſcit.Quarto dẽ
ꝙ viſu carebat.ſic pctõꝛ nõ videt mẽte cõ
ſiderando ſupᷣ ſe deũ iudicẽ. nec infra ſc ĩ⸗
fernũ apertũ.nec añ ſe diabolũ attrahen
tem.nec retro ſe moꝛtẽ inſequentẽ.nec inꝰ
tra ſe pctõꝝ feditatẽ.ſed ſicut cecus alln
cadit in lutum ambulando ſine ductoꝛe

“ 4 HH

Don

aliqñ in foueã vel aquam.ſic peccatoꝛ ob

cecatus malicia aliqn cadit in lutũ luxu⸗/

rie.aliqñ in foueã deſperatonis ⁊noꝛtꝭ.
aliqñ in aquas varioꝛũ vitioꝛu. Ideo de
talib- Sop.j. Ambu labüt vt ceci qꝛ do/⸗
mino peccauerũt.ve & ⁊ ve talibi qꝛ vt ðt
HBerñn.Oculos quoſ culpa claudit pena
aperit. E Scẽ&ẽo hic videndũ eſt q̃li
ter cecitas talis in mente ꝑiculoſioꝛ appa
ret qᷓ; cecitas in coꝛꝑe. Nam vt videmus
multi hoꝛrent cecitatẽ in oculo coꝛꝑali et
non ho:rent cecitatẽ mentis.cũ tamẽ iſta
periculeſio? ꝑ ola ſit. Pꝛimo rõe aie no
bilioꝛſ qꝛ no bilio: eſt aia impꝛopoꝛtiona
biliter qᷓ; ſit quodcũq; coꝛpus vtʒ ꝑ Au⸗
guſt. li.xxxiij.q.⁊ ipᷣa ʒꝭ pꝛiuat nobiliſſimo
bono.ſ.lumine gre q pcellit lumẽ coꝛꝑis
S̊. Vn vpᷣs dixir Math. xviij. Mel“ eſt
tibi cecũ in vitã itrare qᷓ; duos oculos ha
bentem mitti in gehenna. Scðo rõne
ↄgnitionis ⁊ ↄfeſſionis qꝛ cecus coꝛpoꝛa

lis recognoſcſt ⁊ ↄfitetur cecitatem ſuam

iceñ.ſe eſſe cecum.peccatoꝛ vero nõ reco
gnoſcit mentis cecitatẽ ſed reputat ſe pꝛu
gentem.nec vult ↄfiteri peccata ſua Ro.
j. Dicẽtes ſe eſſe ſapientes ſtulti facti ſut
quia ſe perdunt. Tertio rõne deſidera
t.onis.nam cecus coꝛpoꝛalis deſiderat il/

luminari om̃i ſtudio quo poſſet.peccatoꝛ

vᷣo contemnit verbum dei ꝑ qð ulumina
ri poſſet.pᷣs. Lucerna pedib me.ver.tu.
2 lu. Quarto rõne ductoꝛis. nam cec-
coꝛpoꝛalis ducem querit habere videntẽ
ſed cecus peccatoꝛ eligit pꝛo duce cecum
dum accipit exem ab alio peccatoꝛe qui
ſimiliter cecus eſt.⁊ qð peiꝰ eſt repellit du
cem qui eum duceret ad vitam.lſ.chꝛiſtũ
deum. Job. xxj. Qui dixeſent. Recedea

nobis ſciam vi.tu.nolumꝰ.atq; libentiꝰ
eligit pꝛo duce diabolũ ducenteʒ ad moꝛ⸗

tem ꝑ peccatum Ro. vj. Stipendia pec⸗
cati moꝛs. Vltimo ratione palpatoõis
quia cecus coꝛpoꝛalis qð videre non po/
teſtpalpat manibus.vnde dicit᷑ vulgari⸗
ter. Qui nõ videt palpare debet. Sicut
legimus de Yſaac qui non videbat tamẽ

palpabat Jacob Beñ.xxvij. peccatoꝛ ᷣoÿ

cecus penas futuras pꝛeparatas pecca/
toꝛibo nec videt oculo coꝛdis cogitando.
nec etiam palpare vult vel aliqualiter ex/

inica quinquageſume

periri ſaltem ꝑ penas pᷣſentes vt pꝛoba⸗

ſionem vel paruũ doloꝛem in penitentia.
quõ poterit ſuſtinerc peas ꝑpetuas Eſa.
xxxiij.Quis exvobis ha bitare poterit cũ
ardoꝛibus ſempiternis. Ad id in Glitaſ⸗
patrum Exempluũ legit᷑ ꝙ quidã here⸗
mita cum tentaret᷑ de quadã mulierc ap⸗

poſuit manũ ad ignẽ ⁊ combuſſit digitoſ

Cũq; doloꝛem vix ſuſtineret dixit ſibipſi
ſi hoc modicũ vix ſuſtines quõ poterꝭ ſu⸗
ſtinere ignem perpetuũ ⁊ ſic tentationem
vicit. F. Tertio videndum eſt hic vn
de cauſat᷑ hmõi cecitas ſpiritualis in ho⸗
mine. Ad qð rñũdet᷑ ſm Mgfos theolo⸗
gos ꝙ ſicut multa ſunt q̃ cauſant cecitaiẽ
coꝛpoꝛalem.ſic ſuo medo multa cauſant
cecitatem ſpũalem. Ex quibi aliqua bre⸗
uiter pꝛoponamus. Pꝛimũ eſt comup⸗
tio oculoꝝ qð fit qñq; eruendo.qñ q; per
foꝛando vel qñ̃q; obfuſcando vicʒ fumo
nimio qui oculis maxime cõtrariatr᷑. Sic
ſpnaliter coꝛrumpit᷑ oculus aie qñ totali⸗
ter eruitur ꝑ contemptũ dei ⁊ eius pꝛece⸗
ptoꝛum ac verboꝝ diuinoꝝ ita ꝙ nõ vult
conſiderare ſalutifera audiendo vᷣba dei
vt patʒ de infidelibus ⁊ ruſticis ignoꝛan
tia obcecat. Sed iuxta Greg.di.xxxviij
ca.Qui ea.dctin Qui ſtultus vel cecꝰ eſt
in culpa ſapiens vel videns erit in pena.
Item oculus anime ꝑfoꝛando coꝛrumpi
tur quando ira et odio inueterato tenet᷑.
Catho. Ira impedit animũ ne poſſit cer

nere veru. Deniq; fumo ob fuſcat᷑ gloꝛie

vane ⁊ ambitioiis.quãdo ſicut fumꝰ in
altariꝓcurat᷑.ſed diulo iudicio vt dic ꝑõ.
defigentes ſicut fumus deficient.
Scõm eſtexcellentiũ aſpectus lucido⸗
rum vt pʒ de aſpicientib rotam ſolis vel
choꝛuſcationẽ.vel cadẽtem peluum cupꝛe
am.qꝛ excellens ſenſibile coꝛrumpit ſenſũ
ij.de aia. Vnñn qui tranſeunt montes vbi
ſunt continue niues candentes in radijs
ſolaribus deferũt in manu ramũ viriduʒ
ne ſolũ niues vidẽdo excecent᷑. Sic ſpiri⸗

tualiter anima excecat᷑ ꝑ intellectus ſuꝑ⸗

biam ⁊ ſcientie qua pꝛeſumit alta ſapere
quaſi videre lucida de trinitate.de pꝛede
ſtinatione vel pꝛeſcientia ⁊ hmõi alijs iu

dicijs dei.vñ Prouerb.xxv. Qui ſeruta⸗

3*

ret ꝙ ſi modo non poteſt ſufferre ignis le⸗

.
quinan
hoceſtqu
Lau
plo Apo
nerel
nhocmoe

nturvtl

umflurus
lushumo⸗
Cpintualn
tis tdian
nij Cone
Etende!
lalus fuit
ſuropuin
fiaaterer
4Ounen
hdeiuch
tumeſtſta
Diudnaſtn
honüsfia
docet nan
katur wn
Phosde
fomnotes
Naduno:
turanon
gonon
Verhz
lgenneno
Ualls aan
amnbolare.
Mentisde
chnſteruch
Diͦſtando
Mmimäqnn
operanonie
dedr gged⸗

6. Diſfic

finismale
lecantur 17

l vier
mhmatione
angcho

.Rotm
niſtce qu⸗
urlllum
eineter
Kunee

ne

tes vr pob
ſmneignsle
inpentenne.
petuss El,
mepolentii
id n Dind
Pquudibere
fämuliaret
buſſitdigeel
tdiutſibi
uöpoteniu
ctentationen
lumeſthiemn
immals mbo⸗
gios then⸗
ulant catit
multa aanſnt
baliquabie
nückkcomof
c gichen
ndo vwazfunmo
toanai Oi
aiegitwli
1teus ele
inngnöri
lendo bad
ſias Gon
egd
us lla
s inpene,
ncocnp
etoruotenet
ine oſte
baiſaat gon⸗
4
hſntfun/
ſco dufe⸗
ſden.
danis lit
Nrumſols,
pelum pe
mumnt

toꝛ eſt maieſtatis oppꝛimetura gkia. ſed

qui tranſeunt mõtes candentes niuibus

hoc eſt qui alta intelligunt deferãt in coꝛ⸗

de ramum crucis x⸗ ⁊ humilitatis exem
plo Apoſtoli.d.j.Choꝝ.ij. Nõ ludicaui
ine ſcire aliqͥd. miſi ieſuʒ crucifi O qᷓ; mul
ti hoc modo ꝑ ſuꝑbiam intellectus:exce⸗
cantur vt heretici. Tertiũ eſt carnali⸗
um fluxus humoꝝ.cum em̃ deſcẽdit ma⸗
lus humoꝛ ad oculos excecat illos. Sic
ſpiritualiter ex luxuria oꝛitur cecitas mẽ⸗
tis vt dicit Greg.xxxj. Moꝛal.vñ Dañ.
xiij. Concupiſcentia ſubuertit coꝛ tuum.
Exem̃ de Samſone qui ꝑ Dalidã exce⸗
catus fuit. Quartum eſt ventoꝝ inſul
flatio puluere mixtoꝝ in oculum.ſic aua⸗
ritia terrenoꝝ excecat animã. Deut.xvj.
ca. Munera excecant oculos ſapientum.
vtz de iudicibo falſe iudicantibꝛ. Quin
tum eſt ſtatio in loco tenebraꝝ. Nimirũ
Diutina ſtatio in carcere tenebꝛoſo viſum
bhomis facit deficere. quia vt experientia
docet.natura in membꝝ qð multũ ope⸗/

ratur multam vᷣtutem emittit. ꝓpter qo

Phus dicit ꝙ ſcriptoꝛes habent oculos

foꝛtioꝛes ⁊ fabri brachia ac curſoꝛes cru/

ra durioꝛa ⁊ foꝛtioꝛa.ſic ꝑ contrariuʒ.na⸗
tura non mittit vrtutem ſuã ad memby
qð non operatur longo temꝑe. nam.xij.
Metha. dr ꝙ opus nature eſt opus ĩtel⸗
ligentie non errãtis.hinc eſt ꝙ homo q di
utius iacuit in vinculis non bene poteſt
ambulare.ſic ⁊ vrtus viſiua in oculo nõ

videntis diu in tenebꝛis deficit. Spũalit᷑

conſuetudo qua homo inueteratus eſta
diu ſtando in tenebris peccatoꝝ excecat
animã quia tali aufert vᷣtutem gratuite

operationis.ipſa intelligentia ſumma.i.
deꝰ ⁊ adeo anima obcecat᷑ ꝙ dicẽte Gre⸗
go. Difficile ſurgit quẽ moles conſuetu/
dinis male pꝛemit.O qᷓ;

2 ꝙ multi taliter ex/
cecantur ⁊ pereunt. Sed de remedio iaʒ
reſtat videre. GCirca tertiũ de illu⸗

minatione mentis humane qð notat᷑ in
euangelio qꝛ xpᷣus cecum illuminauit

RKotandum ꝙ in iſto ceco docemur
miſtice qualiter per chꝛiſtum pꝛomerea/⸗

mur illuminari in mente vt non perea⸗

mus ineternum.nam ad id requiruntur
quattuo: que fuerunt in iſto ceco ſignifi⸗

cata. Pꝛimũ eſt feruens oꝛatio quia te
ſte xpᷣo Luc̃.xj.Omnis qui petit accipit.
Exem in iſto ceco qui feruenti deſiderio
clamabat petendo. Jeſu fili dauid miſe⸗
rere mei.nec increpantes curauit.ſed q̃re
increpabant illũ. Rñdet Lyra quia ꝑ cla
moꝛem impediebat turbaʒ ab audienda
xpᷣi doctrina a qua nõ deſiſtebat chꝛiſtus
etiã in via ambulando.in quo docemur
ꝙ ſi volumus illuminari debemus deli⸗
deranter oꝛare ⁊ verba dei audire.Et vt

Breg.in omeł.dicit. Si increpamur tur

bis fantaſmatum carnaliũq; deſiderioꝝ.
vehementius oꝛõni inſiſtamꝰ ⁊ lux amiſi/
ſa reparatur. Scõom eſt penitẽtie vere
actio qua homo ꝑ ↄtritionẽ agnoſcit pec
cata ⁊ ſuã cecitatem ⁊ confitet᷑. Sicq; ad
xpᷣm accedit ⁊ illuminat᷑ ꝑ euʒ lumie gra
tie.vñ ceco iſti accedenti xpᷣs dixit. Reſpi⸗
