ba intrauit ⁊ tenuit manũ eius ⁊ ſurrexit

puella.⁊ exijt fama hec in vniuerſã terraʒ
ulã Math.ix. ca. Itaq; iuxta hoc euã/
geliũ tria miſteria declaremꝰ ꝓ ſermone.
imũ de emoꝛroiſſe curatione.
Scoõm de puelle reſuſcitatione.
Terciũ de moꝛtis nr̃e introductione.
Circa pᷣmũ de emoꝛroiſſe curatõe inqͥ/
rendũ Pꝛimo qñ fu erit hiſtoꝛia hec. Se/

cũdo de emoꝛroiſſa ſcʒ qͥd in miſterio ſig⸗

nificauerit. Tercio qᷓlia ex hoc documẽta
elici poſſint. A Ad pmuz m docto.
Rñdet᷑ ꝙ ſiẽ euangeliũ di. In iülo temꝑe

ſecʒ anno etatꝭ chꝛiſti.xxxj.qrto ydus No/

uebꝛis h̊ eſt in die ꝓxima ante feſtũ ſancti
Martini epᷣi.Cuc loquente ieſu ad tur/⸗

das ⁊ docẽte ꝙ hoĩes debẽt ſpoliari vete

ri vita.i.vitijs et ſic poſſũt inchoare nouã
vitã ꝑfectionis.ſic̃ vinũ nouũ non niſi in
in rumpun
tur vtres veteres ex ebullitõe. Tũc iſte pᷣn
ceps acceſſit ⁊ fuit pᷣnceps ſynagoge que
erat in capharnaũ. licet em̃ iudei haberẽt

templũ in hierłm tñ etiã in alijs ciuitati⸗

bus habebãt certas ſynagogas ad quas

cõueniebãt ad oꝛandu ⁊ audiendũ legeʒ.

⁊ ille qͥ pᷣerat ⁊ cuius auctoꝛitate fiebat ta

lis cõgregatio dicebat᷑ pnceps ſynsgoge
ſicut fuit iſte noĩe Jayrus.ad cuiꝰ petitio
nem du traſiret dñs cũ diſcipulis in do/
mü illiꝰ. Ecce in via mulier q̃ a.xij. annis
paſſa fuit fluxũ ſanguĩs.acceſſit ad tãgen
dũ fimbꝛiã veſtimęeti chꝛiſti vt patet ĩ euã
gelio. Sed quomodo chꝛiſtus dicit habu
iſſe veſtem fimbꝛiatã.Lyra dicit ꝙ exquo

iudeis pꝛeceptũ fuit Rume.xv.habere q̃t
tuoꝛ fimbꝛias per quattuoꝛ angulos pal

lioꝝ ponendo ſn eis vittas iacinctinas qᷓ

erant celeſtis coloꝛis ad ſignificandum ꝙ;
celeſtẽ conuerſationeʒ deberent habere et

eſſent ſancti coꝛã deo celi quẽ credebant.
Ideo chꝛiſtus obſeruans legalia habuit

in veſte fimbꝛias huiuſmodi. Et ſic bea⸗
ta virgo maria ꝓpꝛia manu ſibi paraue/
rat.⁊ hec erat tunica incõſutilis deſuper

contexta per totũ vt dicit᷑ Yoh.xix. Et a

puericia chꝛiſti creſcendo ſecũ creuerat vt
fertur.⁊ ſic iſtam fimbꝛiã id eſt vittam ia⸗
cinctiuam in veſte chꝛiſti tetigit mulier.
De iſta muliere Euſebiꝰ in ecclłiaſtica hi
ſtoꝛia dicit.ꝙ poſtqᷓ; ſanata fuit fecit ima
ginẽ chꝛiſti ex ere fuſam fieri in ſua curia
in ciuitate ceſarea Philippi vbi habita⸗
bat quã reuerebat᷑.ſub qua imagine hex

be creſcentes nullius virtutis antea exi⸗

ſtentes er ant. ſed cum creſcendo attinge⸗
rent ad fimbꝛiã ſculptam vel fuſam illius
imaginis tante erant virtutis vt multi a
diuerſis moꝛbis ꝑ illas ſanarent᷑ herbas

guſtãdo vł potãdo aut tãgẽdo.hãc imagi

nẽ Julianꝰapoſtata imꝑatoꝛ pꝰea deſtru
xit vel eiecit ⁊ ſuã imaginẽ loco illiꝰ ibidẽ
collocauit q vei iudicio fulmiĩs ictu oſtru
cta fuit.OQ, aũt dtũs Amb.q̊̃dam ſermo
ne dicit fuiſſe mulierẽ iſtã Martham ſo ⸗
roꝛem Maggdalene non obſtat pꝛedictis.
quia non plus videtur ibi dicere nec intẽ/
dere niſi ꝙ Martha a cõſimili infirmita⸗

te per chꝛiſtũ fuit ſanata. nam Martha
fuit diues. Iſta autẽ Emoꝛroiſſa vt dici
Mar. v. omnẽ ſubſtantiam ſuam eroga⸗

uerat in medicos ⁊ magis deterius habe
bat. hec ergo alia erat a Martha. B
Ad ſecunduʒ quid ſignificatum fuerit

per hanc Emoꝛroiſſam Dicendum ꝙ ſio

gnificatur peccatoꝛ carnali vitio ſangui ⸗
nolentus. Quia ſicut in fluxu ſanguinis
vna gutta ſanguinis vel pars aliam par

tem vel guttam fluendo ſequit᷑.ᷣ ſic in pec/

cato carnali pꝰ cogitationẽ malã delecta⸗
tio et poſtea operatio poſtea conſuetudo

poſtea deſperatio ⁊ ſic damnatio ſequitur

Oſee.iiij. Sanguis ſanguinẽ tetigit ꝓpt᷑
hoc lugebit terra. Super quo Hiero.di⸗
cit. Luxuria iſatiabilis eſt voluptas que
qᷓ;to plus capitur tanto magis incentiuũ
patitur.vires in foꝛnicatione deficiunt et
foꝛnicandi deſiderium non quieſcit. Iteʒ
talis peccatoꝛ omnia erogat in medicos
malos et tanto deterius habet. quia vt

PBꝛegoꝛiꝰ in moꝛalib dicit. Luxuria ebe/⸗

tat intellectum. maculat voluntatem. ob
ſcurat memoꝛiam.vix bona cogitare per⸗
mittit. tempoꝛalem ſubſtantiam conſu⸗

mit.coꝛpus deſtruit. famam perdit ⁊c̃.

Seld ad terciuʒ qualia documenta ex

Dominica. xxIII. poſt Denthe.

his accipiunt᷑. Nota ꝙ pꝛimũ eſt ꝗꝙ qᷣcũq;
vult ab huiuſmõi vitijs.ſ.carnalib cura⸗
ri debet per meditationẽ tangere fimbꝛiã
chꝛiſti hoc eſt paſſioneʒ que eſt finis vite
chꝛiſti.ſ.in moꝛtali carne tanq; in veſtimẽ
to deitatis. Vnñ Berñn.ſuꝑ Cañ. ſermõe
xliij. Nil tam efficax ad curanda conſcien
tie vuluera.nil tam vtule ad purgandum
mẽtis aciem qᷓ; vulneꝝ chꝛiſti ſedula me/
ditatio. Jdem. Paſſio tua o dñe ieſu xpᷣe
ſuper ſidera illuminat intellectũ.ſuꝑ ignẽ
accendit affectũ.ſuper aerẽ emollit coꝛ me
um. Hec ⁊ plura Berñ. Scom docu/
mentũ ßᷣm Bonaueñ. ꝙ cum chꝛiſti veſti⸗
menta tacta tale miraculũ facere potuer̃t
Multo plus poteſt efficere ⁊ facit in ani/⸗
ma tactus ⁊ guſtus euchariſtie in q̃ chꝛi/
ſtus totus ſumit᷑ ſub velamẽto ſpecierum
quaſi veſtiũ dũmodo digne ſumatr᷑ ſcʒ hu
militer penitẽdo ſicut fecit hec mulier re⸗
tro accedendo ⁊ cõfitendo ac ſatiſfaciẽdo
ſicut ⁊ iſta chꝛiſto requirenti quis eũ teti/
gerit manifeſtauit ſe Lu. viij. Et ſalua fa
cta plene dicit᷑ ⁊c̃. O ergo homo diſce ſal
uari. C. CLirca ſcom de puelle reſulſci/

tatione Notanduʒ eſt ꝙchꝛiſtus dominꝰ

in huius moꝛtue puelle reſuſcitatiõe edo/
cu it ſpiritualr quomõ anima in peccatis
moꝛtua debeat reſurgere ad vitã gre. Hã
dꝗqad hoc tria foꝛe neceſſaria oñdit ĩ miſterio
Sema eſt oronis bonoꝝ reqᷣſitio.
Scõm eſt vere pnie conuerſio.
CTerciũ eſt boni ꝓpoſiti firmatio.

Piꝛꝛimo inq; pctoꝛ debet p ſe requirere

ofrones bonoꝝ fieri quod inſinuat᷑ in euã
elio. qꝛ iſta puella ꝑ ſe nõ potuit ad chꝛi⸗

ſtum accedere.ſed Jayrus qð interpꝛetat᷑
illuminatꝰ qͥ fuit pater eius ꝓ ea rogauit

⁊ impetrauit.⁊ ꝑ hoc ſignificat᷑ ꝙ patres

ſpũ ales.ſ.pᷣſbyteros bonos ⁊ viros religi

oſos ac ſctõs dei gr̃a illuminatos debet
peccatoꝛ requirere vt illi oꝛent deũ pꝛo eo

ne pereat in moꝛte pctĩ.ſʒ deus eũ reſuſci⸗

tet ad pniam. Ratio huiꝰ eſt. qꝛ peccatoꝛ
in moꝛtali exñs indignus eſt omni bono.

etiam pane quo veſcitur vt dicit Augu. nalis ⁊ memo guit ⁊ o
dit omis boni ꝓpoſiti conceptũ in anima

et nil ex ſe meretur a deo vtpote qui eſt in

ira dei.ideo nõ eſt dignus venire ante fa/

ciem dei per ſe ſicut ſeruus infidelis non 6
dignus conſpectui regis irati contra ulũ

ſed opoꝛtet rec onciliatoꝛeʒ requirere. Ne⸗
ceſſaria eſt ergo oꝛatio bonoꝛũ ipſi pecca⸗
toꝛi Job.v. Ad aliquẽ ſanctoꝝ cõuertere.
Scæòo peccatoꝛ vt reſu ſcitet᷑ debz
conuerti a peccatis ad verã penitentiam

⁊ hoc ſignificat᷑ per tactum manꝰ chꝛiſti.

in qua ſunt qͥnq; digiti ad ſignificandum
qnq; coꝛreqͥſita ad verã penitentiam. Pꝛi
mo em̃ requirit᷑ contritio. hec ſignificat᷑ ꝑ
pollicẽ qui dicit᷑ a pollicendo quia cũ ma
nu data in ꝓmittendo ſolemus extendere
⁊ in contritione pollicemur peccata odire
7 punire velle. Scðo requirit᷑ ad peniten⸗
tiam verã cõfeſſio quaʒ ſignificat index qͥ
dicit᷑ ab indicando.i.oſtendendo pctã ſa⸗
cerdoti in ↄfeſſione. Tercio reqͥrit᷑ operis
ſatiſfactio.hanc ſignificat digitus mediꝰ
qui eſt longioꝛ ceteris digitis in ſignuʒ ꝙæ
opus bonũ plus ſatiſfacit longiturnius.

Quarto requirit᷑ amoꝛ dei ⁊ ꝓximi verꝰ⁊
ſignificat᷑ per digitũ aee Dicitur coꝛ⸗

dialis vł anularis. Quinto ad veram pe

nitentiam requiritur vera humilitas ſine

elatione.hec ſigniſicatur per digitũ quin
tum qui eſt minimus. vnde chꝛiſtus dñs
ſua manu tangit moꝛtuã animã ad ſuſci⸗
tandũ quando hec quinq; infudit.O er⸗
go peccatoꝛ diſce penitere ex digitis tuis.
Tercio peccatoꝛ vt reſuſcitet᷑ debet ha

bere firmũ ꝓpoſitum in bono aſſumere ꝓ

ſcʒ a pecctis de cetero vult abſtinere ⁊ bo⸗

nane vitam ducere.quod docuit chꝛiſtus
in hoc quod voluit eiecta turba manũ pu

elle tenere reſuſcitando quia debet homo

turbas tumultuantes cogitationũ ⁊ viti/

oꝛũ eijcere ⁊ manũ.i.oꝑandi ꝓpoſitum in

chꝛiſti manu.i.in gr̃a vere pnie pᷣdicte reti

nere. Sed heu multi ſunt qui incauti ꝓpo
ſitũ huiuſmõi non cuſtodiũt ſed in pctm̃
recidiuãt. De talib pꝛo exemplo pona
mus.ꝙ ſicut Ariſto.li.aialiũ dicit. Fetoꝛ

candele extincte ſi ſit veemens facit mu

lierẽ pꝛegnantẽ aboꝛtire ⁊ occidit fetum.
Pꝛopterea debet pꝛegnans mulier a tali

cauere.Sic ſpũaliter fetoꝛ cogitatiõis car

nalis ⁊ memoꝛia luxurie extinguit ⁊ occi⸗
Ideo debet homo cauere a talibus ⁊ to⸗
tum coꝛ in manus chꝛiſti tradere ⁊ tene⸗
re in memoꝛia paſſionis chꝛiſti et ſic vita

Per.

Nis/
Mini
or,

n
lluſte

detnin
Plumne
blcaus
tributt
Cgtori
Quta
gicis ſe

nonun
ſhij
ſacraſi
llgeſte

Mek

Ntmno
Mähi

e.
ne e⸗
pecca
entere
kdebz
mtiam
chuiſt.
indun
n
fiatg
Cma
ne
oclire
lten⸗
u⸗
jſa⸗
eis
s,
dr
ampe
on
uin
nodis
ii
tOe
ions
RR
meteg
retbof
Hriſtus
müp
honnd

1

viuet eterna Joh. x. Oues meeſequunt᷑ bꝛutũ moꝛeret

me ⁊ nõ rapiet eas uitez de manu mea?
ego vitã eternã do eis. O g ieſu bone vi⸗
uifica nos ⁊ tene in manu gre tue. E
Circa ſcõm de moꝛtis introductione
qᷓ em̃ hoc euangeliuʒ loqtur de moꝛte
puelie ilgeo Pꝛima queſtio oꝛit᷑ ſ. cilicʒ de
moꝛtis oꝛigine. Ilñn moꝛs oꝛta ſit in toto
oꝛbe cũ Sap̃.j.ſcriptum ſit ꝙ deus moꝛ⸗
tẽ non fecit nec delecrat᷑ in perditione vi⸗
uoꝝ. Et quia a deo fieri debuerũt omnia
oh.j.mirũ ergo eſt vnde moꝛs intrauit
in oꝛbẽ.ꝙ ſi dicas ꝓpter peccatũ hominis
quare ergo bꝛuta que non peccãt nihilo/⸗
minus moꝛiunt᷑ ⁊ oues ac aĩalia occidunt᷑
Sʒ rũdet᷑ ad hec per ſcripturã Rauli Ro
ma.v.di.ꝙ ſicut per vnü hominẽ.ſ.Adaʒ
peccatũ in hunc mundũ intrauit.⁊ ꝑ pec⸗

catum moꝛs.ita in om̃es homines moꝛs
ꝑtranſit in quo om̃es peccauerũt.hec ille.

Nimiꝝ exquo m̃s hoies naturalr deſcẽ
dunt ab Adã in quo fuerũt a pᷣncipio pᷣm
vim ſeminalẽ tanqᷓ; mẽbꝛa eius. Jõ om̃s
Pereatd oꝛiginale ab illo contrahunt et
oc debitum moꝛtis tanqᷓ; a naturali oꝛi
gine fontis coꝛrupti. et ſic pctm̃ oꝛigina/⸗
le? moꝛs ineſt hoibus a natura coꝛrupta
Nam regula phie eſt.qð a natura ieſt ſem
per ineſt nature ſpecifice. Sicut coꝛuꝰ ha
bet a natura vt ſit niger ergo om̃ibus coꝛ

uis ineſt nigredo.⁊ ſic albedo cignis.⁊ ho
minibo habere oculos. naſci in peccato et

moꝛi. Pꝛoinde in homiĩbus moꝛs eſtdꝛta

pncipalius a peccato ſed in penam pecca

tiiuſte inflicta eſt a deo. Unde Auguſti.
de trini.li.iiij.ca.xij.ſic dicit. Pꝛoptea ſcri
ptum eſt ꝙ deus moꝛtẽ non fecit qꝛ homi

ni cauſa moꝛtis non fuit.ſed tñ per etꝰ re/
tributionem iuſtiſſimã moꝛs irrogat᷑ pec

catoꝛi.ſicut ſupplicium iudex irrogat reo.
Cauſa tamen ſupplicij non eſt iuſticia iu
dicis ſed meritũ iminis.hecille.
Secũda qſtio de bꝛutoꝝ moꝛte cur illa

moꝛliunt᷑ qᷓ tñ non peccauerüt Bonaueñ.

ſuꝑ.ij.di.xix.di.ꝙ ideo.qꝛ a pᷣ ma conditõe

facta ſũt moꝛtalia. ſic ⁊ ania bꝛu talis fa/
cta eſt coꝛruptibil. Sʒ Rich. ea. di. dicere
videt᷑ ſʒ aliqs ꝙ bꝛura obnoxia facta ſint

vt moꝛiant᷑ ante finem mũdi ex demerito
pcti hũani.na ſi Adã nõ peccaſſet nulluʒ

eret uſq; (inqᷣt) fuiſſet impletꝰ
numerelectoꝝ.⁊ pbat᷑ qꝛ pꝰ pctm̃ factũ ẽ
vt hoĩes occidãt bꝛuta ad veſcendũ car⸗
nib illoꝝ ⁊ ad facienda veſtimẽta de pel⸗
lib.qre ergo debuiſſet moꝛi. Item Rich.
ſubdit.ꝙ beſtie etiã que nũc viuũt de car⸗
nibuſ aliaꝝ beſtiaꝝ vrputa lupi falcones
leones ⁊ hmõi. ſi homo nõ peccaſſet aliq̃
alio cibo nutrite fuiſſet.qꝛ vt Auguſti. li.

retractationũ.ix.ca.di. Potuiſſet vt alerẽ⸗
tur ab hoibus de fructibus terre omnes
beſtie ⁊ aues oĩmodo ſeruientes homi ſi
hõ deo obediſſet. hec Rich. O qᷓ; malũ ẽ
petm̃ qð in oib punitũ eſt. ᷓ Tercia
qſtio ð hoĩs moꝛi poſſe.vtꝝ ſcʒ hõ potuiſ
ſet moꝛi ſine culꝑa ſua iterueiẽte ⁊ ſic moꝛſ
in oꝛbẽ itroiſſe. d qð pᷣm Bonaueñ. et
Rich.vbi S.poſſũt fieri talia argumẽta.
Pꝛimũ ẽ qꝛ certũ eſt ꝙ Adã no poterat
viuere niſi comederet cuʒ haberet coꝛpus
alale qð iĩdiget alimẽto. ſʒ Adã vel aliqs

filioꝝ eiꝰ ſi maſiſſẽt ĩn ſtatu innocẽtie po ⸗

terãt facere ꝑ libeꝝ arbitriũ vt nõ mede
rẽt ꝑ tᷣs magnũ. ⁊ ſic poterat in coꝛꝑe de
ficere ⁊ moꝛi abſq; vllo pctõ. Sʒ ad h̊ rñ
det Bonaueñ.ꝙ nõ poterat hõ abſtinere
a comeſtiõe ꝗqñ eẽt locꝰ⁊ tpᷣs. Tũ qꝛ deus

——

expꝛeſſe hoĩ pᷣceꝑat vt cõederet de om̃i lig
no ꝑadiſi pᷣter lignũ ſciẽtie boni ⁊ mali vt
patet Sen i. Dn qꝛ natura bene inſtitu
ta dictabat ꝙ nullus deberet ſe fame vel
alio mõ gimere ⁊ ſic ptʒ. Scoõm 5 argu
mentũ eſt.qꝛ homo in ꝑadiſo nõ ſem er
ſʒ certa hoꝛa et die tenebat᷑ comedere.Aſ⸗

— „

Unemns diẽ dñſcaz ſaltẽ ⁊ hoꝛã ſextam.

—

Tuc & quero an Adã vel filioꝝ eius ali⸗
quis pꝛo illa hoꝛa eſuriret an non. ſi eſuri
ret lam ſine om̃i peccato pateret᷑ in para⸗
diſo.ſi autẽ non eſuriret quare deberet co⸗
medere cum natura bene diſpoſita nõ ni⸗
ſi temꝑe neceſſitatis cibum appetat. Sʒ

ad hocidem Bonaueñ.reſpondet.ꝙ be⸗

ne ſciebat tunc homo hoꝛam et indigenti
am ſue nature. Ideoq; debebat famem
pꝛeuenire pꝛo illa hoꝛa quam ſi pertrãſiſi⸗
ſet peccaſſet obmittendo et ſic patet.
Terciũ argumentum quia ſi Adam
non peccaſſet aliquis filioꝛum Adam po
tuiſſet peccare. Et ponamus ꝙ peccaſ⸗
ſet. Tunc ille potuiſſet ioſum Adam vel

Dominica. xXIII.poſt Penthe

aliũ innocentẽ occidere gladio vel doꝛmt ctũ eſt q̃ſi fulgoꝛ ⁊ replet eſt torille en;
tantẽ iugulare abſq; culpa illius innocen odoꝛe ſuauitatis. Rogemus g̊ chꝛiſtũ ⁊c.

tis. Nam poſſibile eſt virum iuſtũ a pec/
catoꝛe ĩterfici.ſicut Abel occiſus ẽ a Ca⸗
vn. ⁊ ſic moꝛs ĩtroijſſet ſine culpa homis

in ſtatu innocẽtie. Sed ad hoc rñdet jm

Bonaueñ. ⁊ Rich. ibidẽ. ꝙ diuina pꝛoui
dentia ⁊ iuſticia que oꝛdinauerat ipſum
Adã et filios eius in ſtatu innocẽtie pᷣſer⸗/
uare ab omi violentia ſi nõ peccaſſet non
permiſiſſet talẽ moꝛtis punitionẽ in illis
ſicut ꝑmittit modo ꝙ peccatoꝛ occidat iu
ſtum? innocentẽ cũ nuc quilibet eſt debi/
toꝛ moꝛtis ꝓ peccato oꝛiginali.O g̊ mira

Pñita eadẽ ſermo.ij.ſq; de omi tue vi/
te noſtre bene diſpenſando.

MWyrgens ie
ſſus ſequebat᷑ eũ.ſ.archiſyna⸗
gogũ ⁊ diſcipuli eius Hath
ix.⁊ ĩ euãg.hodi. Dñs ieſus mirabilẽno
bis doctrinã ad ſalutẽ inſinuauit in h̊ euã
gelio. vt ſcʒ ome tẽpus vite noſtre i bono
expẽderemꝰ. Nã ⁊ ad id hoꝛtat᷑ nos apkłs

Dei iuſticia.o peccatoꝛ vide qꝛ pꝛo peccato Bala. vj. d l. Dũ tepus habem? opemur

en omnes moꝛimur.age ergo penitentiaʒ
Vñ ad queſitũ patet rũſio.ꝙ homo ſi nõ
peccaſſet moꝛi non potuiſſet ꝑ comꝑatio
nẽ ad diuinã pꝛouidentiã.licet homo.ſᷣm
ſe haberet moꝛi poſſe ſi ſibi relinqueretur.
bec ex Rich̊.? Bonauen. HO itah
chariſſimi cõſideremꝰ qᷓ; mibicoꝛditer de

a pꝛincipio ſemꝑ dilexerit hoiĩes ꝗ: ſtatue
rat vt ſi homo non peccaſſet ab omi noci/⸗
uo ⁊ a moꝛte ſemper eũ deus ipſe pꝛotege
ret. Et quia homo poſt peccatũ moꝛtẽ in
currit.tñ adhuc hanc penã homini peni⸗
tenti in bonũ meriti ⁊ pᷣmij cedere oꝛdina
uit ⁊ in conſolationẽ ſctis ſuis cõuertit.ſiẽ
legimus Exemplũ deuotũ in vitaſpa
trũ ⁊ in Specu. exem.di.ij.exem.cxvj.ꝙ
abbas Siſois cũ moreret᷑ ↄſedẽtib circa
eũ patrib reſplẽduit facies eius tanq; ſol
dixit eis. Ecce ſctũs abbas Anthonius
venit. poſt puſillũ rurſus dixit. Ecce cho/
rus ꝓphaꝝ venit. Iteꝝ ampliꝰ facies erꝰ
reſplẽduit ⁊ dixit iteꝝ.ecce choꝛꝰ ap koꝝ ve
nit. ⁊ dupliciter adhuc refulſit facies eius
⁊ ipᷣe loqͥ cepit cũ aliqᷣbi.quẽ ſenes inter/⸗
rogauerũt di. Cũ q̊ loqueris pater. rũdit
Ecce angeli venerũt acciꝑe me.⁊ rogo vt
dimittar adhuc pẽitere modicũ. Dicũt ei
ſenes. Hõ indiges pnia pater qꝛ ↄgnoue/
rãt eũ ꝑfectũ foꝛe ſctm.⁊ dixit. Vere initi
um penitentie adbuc nõ reputo me feciſſe
q.d. Talis ⁊ tãta glia dat᷑ ꝓ pnia meri
to pł?ᷣ? deberemꝰ facere.⁊ rurſũ facta eſt fa

cies eiꝰ ſic ſol ⁊ timuerũt oẽs.⁊ tunc dixit

eis. Videte dñm ecce chꝛiſtꝰ venit di. A
ferte mihi eũ ⁊ 2tinuo reddidit ſpm ⁊ fa⸗

bonũ. Item hoꝛtat᷑ ſcriptura Thob. iſij.
Omnibo dieby vite tue in mẽte habeto de
um ⁊ caue ne aliqñ pctõ ↄſentias.⁊ queli
bet haꝝ auctoꝛitatũ põt poni pꝛo thema
te huius ſermõis. Ratio aũt dictoꝝ eſt q:
vt Berñ.li.de medita.di: Sicut nullum
momentũ eſt quo homo non vtat᷑ bonita

te dei ⁊ miſcõia.ſic nullũ debet eſſe momẽ

tum quo deũ nõ habeat pᷣſentẽ in memo
ria. Et iteꝝ idẽ dicit. Omne tẽpus nobis
impenſuʒ reqͥret᷑i.in iudicio quałr a nobᷣ
ſit expenſum.hec ille. Jõoq; vt chꝛiſt/ do
minꝰ nob ſempꝑ tp̃ᷣs bene expẽdere exẽplũ
daret.cũ iret ad domũ pᷣncipis ꝓ reſuſci⸗
tãda illiꝰ filia defũcta.tũc ſequẽdo cũ di⸗
ſcipuł ipᷣm pᷣncipẽ ĩ via eũdi Emoꝛroiſſã
ſanauit a fluxu ſanguĩs.vbi Lv. dic ꝙ
ch enꝰ fec pᷣſerti hac de cauſa vt oſtẽderet
nobis ꝙ non ſolum in termino. ſed et in
via debemꝰ bonis oꝑib occupari ⁊ ꝑ cõ⸗
ſequẽs totũ tpᷣs vite in bono expẽdere.de
his aũt patet hiſtoꝛia in textu euãgelico.
Itacq; iuxta documeniũ miſticũ euãge
lij de hoc ſcʒ de temꝑe vite bene diſpẽſan
do tria in hoc ſermone miſteria declarabi
mꝰ pꝛo/populi edificatione.
Pimd ð temꝑis b diſpẽſãdi ĩcitatio
cõᷣm ðꝛ tꝑis bꝛeulati oꝛdinatio.
Terciũ dicitur temꝑi
penſatio.
Circa pᷣmũ de incitatõe ad bñ diſ
pẽſãdũ tẽpus totiꝰ vite Notandũ ꝙ plu⸗
rime conſiderationes ⁊ rationes incitant
nos vt omne tempus noſtrum bene expe
damus er nihil perire ex eo ſinamus.

s deperditi recõ è½

7
Ses
Ter
Ous
Qut
Oer
nalit
Pur
latis 9
patete
couert
ſurlum
ſllias e
Ole
heſter
ernan,
tanq̃
hocte
polis
Per⸗
lai
red

lloͤ
kimn

coſee
latü.
iſtqg

e

lafe
heen

.
Rilmma ↄſideratio bꝛeuitatltis.
Scõda dicit᷑ appꝛeciabilitatis.
Tercia dicit᷑ mutabilitatis.
Quarta dicit᷑ irreuocabilitatis.
Quinta dicit᷑᷑reddende rationis.
Dexta dicit᷑ redẽptionis chꝛiſti et pe⸗
nalitatis.
Pꝛuma inqᷓ; ratio vel cõſideratio bꝛeui
tatis qꝛ tẽpus vite nr̃e eſt bꝛeuiſſimuʒ. vt
patet ex om̃i parte intuẽdo quocũq; nos
cõuertimus. Nimirũ pꝛimo ſi aſpicimꝰ
ſurſum in celũ quãta eſt vita nr̃a reſpectu
illius eternitatis celeſtis audi PsS. diceñ.
Mule anni ante oculos tuos tanqᷓ; dies
heſterna que pᷣterijt. Nõ dicit dies hodi⸗
erna.nec dicit dies q̃ ventura eſt.ſed dicit
tanqᷓ; dies heſterna q̃ pꝛeterijt quia dies
hodierna vel etiã ventura ꝓ aliquo tem/

LxxXIIII

dicit. Mira pecõꝝ demẽtia qͥ duʒ vite 5
ſentis bꝛeuitatẽ ſcʒ ⁊ carnalitatꝭ finalem

damnationẽ aſpiciũt cõuerti deſiſtũt.hec
ille. Quarto ſi aſpicimꝰ ad pᷣteritum lo
quar cũ ꝓpha Baruch.iij. Vbi ſüt pᷣnci
pes gẽtiu ⁊ qͥ dñabant᷑ ſuꝑ beſtias qui in
auibs celi ludũt qͥ argentũ theſauriſant ⁊
auꝝ in qͥ confidũt hoies ⁊ nõ eſt finis acqͥ
ſitionis eoꝝ.Exterminati ſunt ⁊ ad inte⸗
ros deſcẽderf̃t ⁊ alij in locũ eoꝝ ſurrexerũt
Dic Senitohono vbi ẽ lõga vita Ade
vbi Mathuſalẽ. vbi reges om̃es. vbi po
tentiſſimi imꝑatoꝛes.vbi Alexãder ma⸗
gnus.vbi diuitie creſ.vbi ſapia glłlia ⁊ ma
gnificẽtia Salomõis.de q̊ ſcribit᷑iij. Re⸗
gũ.ꝙ pꝛe oĩbus regibs qui fuerũt ante euʒ
habũdauit ſapia ⁊ diuitijs ac fama głie
ſue. Itẽ vbi ſũt philoſophi. Itẽ vbi oms

poꝛis ſpacio reputat᷑.ſʒ dies heſterna que amatoꝛes ſeculiqͥ ante nos fuerũt ⁊ quos

pᷣterijt iam reputat᷑ pꝛo nihilo eo ꝙ dies il

la iam nõ eſt ⁊ annihilata ẽ nec ineternuʒ

redibit.Sic tempus vite noſtre reſpectu
eterne vite future nulliꝰ ſpacij reputatur.
qꝛ finiti ad infinitum ꝓpoꝛtio nulla.viij.
Phicoꝝ. Vnñ Bꝛego.xv. moꝛa.di.Oiis
longitu do tꝑis vite pᷣſentis pũctus eſſe
cognoſcit᷑ cũ fine terminat᷑ Illa aut futu⸗/

na. Pꝛoinde etiã Seneca ad LZucillũ diẽ
Pũctũ eſt om̃e qð viuimꝰ ⁊ adhuc pũcto
minus.debemꝰ g̊ bene expẽdere hoc mo⸗
dicũ tempꝑꝰ vite ne in ꝑpetuũ poſtea flea/
mus. Scvðdo ſi aſpicimꝰ ad vite niᷣ de/
curſũ comꝑimus in nobis verificari illud
Job.xiij. Homo natus de muliere bꝛeui

viuens temꝑe replet᷑ multis miſerijs qᷣ q̃ſi
flos egredit᷑ ⁊ cõteritur ⁊ nunqᷓ; in eodem

ſtatu ꝑmanet.Et illud Jaco.iiij. Que eſt
vita nr̃a vapor ad modi.parens ⁊ poſtea

exterminabit᷑. Deniq; cõꝑimus in nobis

nouimꝰ.comederũt ⁊ biberũt luſerũt niſe
runt ⁊ vixerũt ꝓ libito voluptatis ⁊ tñ iã
om̃es moꝛtui ſũt ⁊ qͥd nüc agãt.quõ pec⸗
cati luant in ꝑpetuũ penã qͥs poſſet edice
re.O ergo homo caue tene ſimiłr pereaus
Quinto ſi aſpicimuſin futuꝝ dic mihi
Quis ex oĩbus nobis hic pᷣſentib victu⸗
rus erit poſt annos centũ ⁊ vbi tũc erimꝰ

ra vita nũq; terminat᷑ ſiue i głia ſiue ĩ pe ĩmo qͥs ſcit ſi tätummodo vno anno aut

menſe ſuꝑerit a modo. Vnde ⁊ ꝓ exẽplo
btũs Hiero. in epła.lv. narrat ꝙ Xerſes
rex ꝑſaꝝ potentiſſimꝰ cũ de ſublimi mon
te exercit/ ſui multitudinẽ quaſi infinitaʒ
cerneret ⁊ miraret᷑ prupit in lachꝛymas.
Interrogatus q̃re ploꝛaret. Rñdit quia
poſt centũ annos nullꝰ hoꝝ q̊s nüc cerno
(inqᷣt)ſuꝑuicturas erit. et ſic patʒ.Quare
aũt de? voluerit vitã hoĩs foꝛe bꝛeuẽ ĩfra
dicemꝰ. Scða cõſideratio dr̃ ap⸗
pꝛeciabilitatis.nã ſi bene penſamꝰ qᷓ; pci
oſiſſimũ ſit tẽpus vite nr̃e icitamur vtiq;

illõ Senece ad lucillũ di.Quottidie mo/ ad bene illud expẽdendũ ⁊ nõ ꝑdendũ tã

rimur qttidie demit᷑ aliq̃ pars vite noſtre
⁊ tũc q̊ʒ cũ creſcemus vita decreſcit. Nam

hodie ꝓpinqͥo: es moꝛti qᷓ; heri fuerꝭ ⁊ ſic

cõſequent᷑. Tercio ſi aſpicimus ad pec/
catũ.vtiq; vt Gꝛego.ait. Momẽtaneum

eſt qð delectat ſed eternũ qð cruciat. Me
ioꝛ eſt ̊ modica amaritudo.ſ.penitentie
in fauciby qᷓ; eternũ toꝛmentũ in viſceribꝰ.
bec ule. Pꝛoinde Hylariꝰ ſuper Apoc. hoc eſt eternũ regnũ celeſte. O quis eſt qͥ

magnũ theſauꝝ.De quo Berñ.li.de ver
bo dñi dixit Symõ petrus.di.ſic Nil pꝛe
cioſius temꝑe.ſʒ heu nil hodie vilius exti
mat᷑ trãſeũt dies ſalutꝭ ⁊ nemo recogitat.
nemo ſibi non redditura momenta ꝑijſſe
cauſat᷑.hec Berñ.Et ratio qꝛ q̃libet hoꝛa
diei vite huius poteſt homo lucran ſibi
pluſqᷓ; ſint omnes theſauri huius mũdi

pꝛo mille ducatis vna hoꝛa nõ laboꝛaret
Eremplũ narrat ad id Humbertus i
tractatu de ſeptuplici timoꝛe.ꝙ quidã de/
uotus quadã vice dũ in orone eſſet poſitꝰ
audiuit vocẽ lugubꝛẽ ⁊ querens quis nã
eſſet.rñdit ego ſum aia quedã damnata
deflens meã dãnationeʒ. At ille. de g̊ do /
les pꝛe ceteris.Ait illa. Hoc eſt ꝙ ſumme
dolemus in inferno quia tẽpus qͥ in bꝛe⸗
ui dei viſioneʒ ꝑpetuã acquirere et penas
euaſiſſe potuiſſemus nos infelices inutili
ter expendimus. vnde ⁊ vᷣſus habet᷑. Nõ
fleo damna reꝝ ſed defleo damna dierũ.
Tercia ratio mutabilitatis qꝛ videmꝰ
ꝙ tempus cõtinue mutat᷑ ⁊ hõ cũ temꝑe.
Yta ꝙ pᷣmo eſt puer tandẽ adoleſcẽs tan⸗
dem vir tandẽ ſenex ⁊ vltimo moꝛit᷑. Vn
in Autentica de nõ alienandis aut ꝑmu
tãdis rebi eccłie.S. Vt aũt. dicit᷑. quid eſt
ſtabile inter hoĩes cũ oĩs noſter ſtatꝰ ſub
ꝑpetuo motu cõſiſtat. Hecibi.q.d. nihil
Eſtabile. Jõq; non debem tps ꝑtranſire
ſine omni fructu acqᷣrendo. Hã ſicut nolu
mus diuitias oboloꝝ perdere ſed potius
aggregare. nec aliquid perdere de p ulcri⸗
tudine aut foꝛtitudine aut ſapiẽtia.ſic nee
de tempe. Pꝛoinde naturales di/
ctant tales vᷣſus.Xniſi gratꝰ ſis bis pul⸗
cer ter quoq; foꝛtis.vᷣlus. Quat ſapiens
In dis ſex ſctũs poſtea non fis. Pꝛo intel⸗/
lectu nota ꝙ x la ſignificat decè ⁊ ſic intel
lige ꝙ ſi decẽ annis a natiuitate tua Stus
non fueris hoĩbus.⁊ bis decẽ annis pul⸗
cer. ? triginta annis foꝛtis. ⁊ q̃draginta
annis ſapiẽs.qͥnquaginta diues.ſexagita
ſctũs ⁊ bonꝰ.poſtea nõ ſies talis.Et ſᷣm
hec patet ꝙ cũ temꝑe vario quõ mutatur
homo. ſed vir pꝛudes ſemꝑ conat᷑ q;tum
põt hec ⁊ tẽpus obſeruare. Quarta ra
tio irreuocabilitatis. VUIn Bern. Hõ par

uũ exiſtimes tempus illud quod in dictis

ocioſis aut factis expendis volat em̃ irre
noca biliter. nec tamen aduertit inſipiens
quid amittit. hec ille. Ham ſi perdis ve⸗
ſtem aut ſanitatem poteris recuperare. ſʒ
tempus pꝛeteritum nunq; redibit vt pa⸗
tet.j.de generatione. uinta redden/

Qde rrationis. Nam Ecci.iiij.hoꝛtamur di.
Fili obſerua tempus et deuita a malo.

AVbi BGlo. dicit lit Filt obſerud tempus

tanqᷓ; donum pꝛecioſum et tibi accõmo?
datum. Quia ſicut non perit capillus de
capite ita nec momentũ de tempore quin
opoꝛteat rationẽ reddere. ꝓpter qð deuita
a malo. Sexta redemprionis chꝛiſti et
eius paſſionis vel ſanguinis Berñ. O ſi
cognouiſſes homo qᷓ; multũ debeas chꝛi⸗/
ſto qͥ te redemit ſanguine ſuo.debes nãq;
chꝛiſto totam vitam tuam. quia ipſe pꝛo
tua totam poſuit ſua m.hec ille.Oetu pu⸗
er cogita qꝛ chꝛiſtus paruulus factus pꝛo
te vagijt flens et ſanguineʒ fudit in circũ
ciſione et ſic tam pꝛecioſo ſanguie emit ſi⸗
bi ſeruitutem tue puericie.O iuuenis co⸗
gita quanta laboꝛauit in iuuentute ſua ꝓ
te chꝛiſt ſudauit eſi une ſrtnn obpꝛobꝛia
2 vituperia pertulit. Oomnis etatis ho
mines cogitate quia chꝛiſtus totum ſan⸗
guinem fudit pꝛo vobis.empti enim eſtꝭ
pꝛecio magno. Glificate ergo deum ⁊c.j..
Coꝛinth. v. ° Lirea ſecundum de
bꝛeuis tempoꝛis pꝛo vita humana oꝛdi⸗
natione. Queritur quare deus ſic oꝛdina
uit vt tempus vite hominis bꝛeue fieret.
nec longo tempoꝛe viueret. nam quercus
et palma ac ligna tyna plus habent viue
re qᷓ; homo. iru; eſt ergo ꝙ tam bꝛeue
tempus homini conceſſit. Sed ad bec re
ſpondetur ꝙ omnipotens deus hec fecit
ꝓpter noſtram vtilitatem pluribꝰ de cau⸗
ſis vt ſequitur. Pꝛimo vt amoꝛem ho⸗
mo a mundo plus retraheret. vñ Bern.
O munde immũde ſi bꝛeuiter tranſiens
ſic me tenes.quid faceres ſi permaneres.
Ergo deus voluit bꝛeuiare vitam noſtrã
in mundo quatenus minus amaremꝰ ci⸗
to tranſeuntem mundum. Secũdo vt
bene operari hominẽ minus tederet. HNã

ſi lõga eſſet vita humana foꝛte miłtos te⸗

deret bene operari et deum laudare.ſicut

oꝛatio longioꝛ tediũ parit et ſermo lõgus
nunc autem bꝛeuis opexatio minus atte⸗
diat hominem tota vità bꝛeui exerceri.

Terciovt caueret homo ne tã bꝛeuẽ vi
tam inutiliter conſumeret.nam ſi lõga eſ/⸗
ſet vita hominis magis homo ſub ſpe di
utius viuendi ſe ad peccãduʒ daret. Siẽ
heu multi nũc dicunt.adhuc iuuenis ſum
2 latis habebo de tempoꝛe vixe. quibo pe
nitere potero. Nunc ergo faciam ſatis car

7
.

letmu
ſunnunt
beenis.
halibus
fentliſe
deſanch
natlone
lä vane
peccato
ls dle
ſtrarete
tantam
Pomma
huius
eliden
homin
bicdi
kemtr
mus.
kinse
u
We
har
iij⸗
emn.
long
hofl
Cene
to.
ſume
enſz
rp
ar
abo
ſos.
oc
Mon⸗
lated
Gum
llet
mitl
us⸗
nose
Reer
poiis
firmi
lum

horn

he.

Acöſno!
plllusde
oreqgein
denis
chiſie⸗
i.Ol
eas chei
bes ni
ple p⸗
Dmo
mus i
incrcu
mierſi⸗
nis o⸗
ſua
obꝛna
iho
ſan/
net⸗
).
umde
W
dina
efierct⸗
gvans
entpive
mbre
dbere
hee iit
dechi
enbon
Beri.
nſiens
nefes,
noſräͤ
en al
dido
ne hi
tosle/
e, icut
logus
salket
fteli.
eve
gac
bſhenn
4. O
gslm
ulope
lis

— 2
— — 4

ni ⁊ mundo. O quot ſunt modo qui con
ſumunt magnam partem tempoꝛuʒ vite

bꝛeuis.in ludendo.in vaniloquio.in car⸗

nalibus ⁊ alijs peccatis. quid tales face/
rent ſi ſcirẽt ſe diutius viuere. Jðo Rich.
de ſancto victoꝛe dic̃. Judicio dei iuſto dã
natione dignus erit qui tam bꝛeuem vi⸗
tã vane inutiliterq; expẽderit.hec ille.O
peccatoꝛ caue ergo tibi. Quarto vt de⸗
us dilectionem maioꝛem homini demon

ſtraret cum pꝛo modici tempoꝛis laboꝛe

tantam gloꝛiam tribueret.ſ.ꝙvt ſcribitur

Roma. viij. Non ſunt condigne paſſiões
huius temꝑis ad futu.glo. Quinto vt

euidenter pateſceret ꝙ ad eternã vitaʒ deꝰ

ho mineʒz elegiſſet. ideo non permiſit nos

hic diutius permanere ſed citius per moꝛ
tem tranſfert vt cum eo perpetuo manca⸗
mus. Nã qui diligit aliquẽ non vult diu
tius eſſe ſeilis. Propterea chꝛiſtus oꝛa/

uit Joh.xvj. N. Pater quos dediſti mihi
vo lo vt vbi ego ſũ illic ſint ⁊ mecũ.ſ.ĩ celo.
Serxto vt ad futurã felicitatẽ hõ feſti⸗
naret. Ad qð hoꝛtatur apoſtolus Heb.
iiij.di. Feſtinemus ingredi in illam requi

em. Nam ſi quis bꝛeue tempus habet et

longam viam feſtinanter debet currerevt
po ſſit peruenire ⁊ intrare ciuitatem clau⸗
den dam circa ſolis occaſum. ſic ⁊ in ꝓpoſi
to. Sůʒ vt de nobis ipſis exempla
ſumamus rationem ponendo. Houimꝰ
eniʒ ꝙ valde bꝛeue ſit tempus vite noſtre
vt PsS.dicit. Dies annoꝝ noſtroꝝ i ipᷣis
lxx.annis.⁊ ſi in pocẽ.lxxxx. anni ampl/us

laboꝛ ⁊ dolo ꝛ.Et tamen pꝛo medietate il
los.lxxx. annos conſumimꝰ in doꝛmien⸗
do comedẽdo bibendo ⁊ ſic reſtant.xl.an⸗
ni pꝛo dei ſeruitio. Item de iſtis a natiui

tate decem anni fluũt in quibꝛ homo nõ⸗

dum deum ⁊ pꝛecepta eius plene cogno/

uit ⁊ ſic reſtant.xxx.anni ex qͥbus ſepe de⸗
mit labo: pꝛo ngeſſitate coꝛꝑis. ociu.lu⸗
dus.negligentia ⁊ ſeculare negotiũ.xx.an
nos ad minus.⁊ ſic reſtant.x.anni ꝓ deo.

Pꝛeterea cogitemus ex iſtis quantũ tem
poꝛis homo perdit in ullis.lxxx. annis.in

firmitate totiens contigente. Item pecca
tum perdit tempus ſm docto:es. et ſepe
homo in illo multum iacuit ⁊ ſic omne il/

LXXIIII

lud tempus quo in peccato moꝛtali iacu⸗
it perdidit. Itẽ quotiens de vanis ⁊ pec⸗
catoꝝ delectationibo cogitauit.⁊ hmoi be
ne comꝑimus ꝙ ti temꝑis demit᷑ ex di⸗
ctis.x.annis per omes.lxxx.annos vt vix
ſi tempus vnius anni.immo dimidij an
ni bene ſeruiẽdo deo homo reddiderit. ſʒ
om̃e tẽpus illud magnũ aut diabolo de
dit in pctis aut inutiłr ꝑdidit nec celeſte pᷣ
miũ meruit. Ve ergo ⁊ ve pctõꝛib qui tã
paruʒ ſeruiũt deo nec feſtinant ad patriã
ꝑ bona opera nec penitere curant. O
Lirca terciũ de recompenſatione tẽpo⸗
ris perditi Notandũ ꝙ vt ſanctus Tho.
in.iiij.di.xv.ar.ij.di.q;uis homo tempus
pꝛeteritum non poſſit reuocare poteſt ta⸗/
men recõpenſare ꝑditũ hoc ẽ in aliqͥ eqͥua
lẽter recuperare.ſed quõ hoc poſſit. Nota
pꝛimo quõ tẽpus perdit᷑.⁊ ſcðo quõ recõ⸗

penſat᷑.qꝛ nimiꝝ ſᷣm doctoꝝ dicta Pꝛi

mo perdit᷑ tẽpus in ocio ſine fructu trãſeũ
do Math.xij. De om̃i vᷣbo ocioſo reddẽt
hoĩes in die iu.rõnem Hiero.ad Euſto.
Omne tempus in quo te melioꝛem non
ſenſeris extima te perdidiſſe Secũdo
perditur tempus in vanitatibꝰ expenden
do.o qᷓ; magnũ tempus expendunt muli
eres vane ſe oꝛnantes fucañ.⁊ hmõi faci⸗
endo. Item ſuperbi pompoſis oſtentati⸗
onibus ⁊ iocalib ſe occupantes. Itẽ luſo
res. Itẽ in tabernis tota die conſedentes
Tercio inutilia vel mala cogitãdo. vñ
Berñn. Ome tẽpus q̊ de deo nõ cogitaſti
cogita te ꝑdidiſſe. Quarto moꝛtale pec
catũ cõmittendo ⁊ penitentiã differendo
vñ btũs frater Egidius dicit. ꝙ ſicut per
vnũ punctum in taxillo ꝓiectũ fit quan⸗
doq; ꝙ om̃ia bona lucrata amittant᷑ apð
luſoꝛes ſic ꝑ vnũ pctm̃ ꝑdunt᷑ om̃ia homi
nis pꝛioꝛa merita.Hec ſufficiant de per⸗
ditione tẽpoꝛis. P Scõo ergo reſtat
videre quomodo tempus perditum recõ
penſatur. Ad quod ex pꝛedictꝭ per oppo⸗
ſitum patet reſponſio.ꝙ tempus perditũ
recompenſatur Pꝛimo opera peniten⸗/
tie condigne faciendo pꝛout Gꝛegoꝛius
dicit exponendo illud Matthei.iij. Faci⸗
te dignos fructus penitentie. Secun
do vtilib de ceto ſꝑ ſe occupãdo.vñ legit᷑
11 4

Dominica. xxIII poſi tPenthe

Eyxemplum in Vlitaſpatꝝ ꝙ qͥdã mul fide filia.fides tua te ſaluã fecit.Math.

ta laboꝛabat ⁊ ſꝑ pauperibi erogabat il/
loſq; docebat vt ꝓ eo oꝛarent. quatenus
dum ipᷣe comederet vel doꝛmiret nihilo⸗
minus illos ꝓ ſe oꝛantes haberet. ⁊ ſic tẽ
pus lllud lucraret᷑ qð interim ꝑtranſiret.
Tertio intime xpᷣm amãdo ⁊ paſſionẽ
eius crebꝛo recogitando ſic redemit tpᷣus
beatus Fran. ſiir 2 magdalena.nã chari

las oꝑit multi.pctõꝝ.j.Pe.iiij. Quarto

moꝛi potuis eligendo qᷓ; cõſentire moꝛta
li peccato.ſic em ꝑ martyriũ recõpenſant᷑
oiĩia. Quinto indulgentiã plenariã con
ſequendo. vtʒ de latrone iuxta xpᷣm ꝑen/
dente in cruce.⁊ h̊ pᷣt fieri pᷣcibue Q
Sexto religionẽ intrando ⁊ ad patriam
theſauriſando ⁊ ſe totũ deo in ſacrificium
offerendo.
i hiſtoꝛia Barlã quã vicʒ Damaſcenus
ſcripſit vt babet᷑ etiã in legenda ꝙ ſanctꝰ
pf lenex qͥdam interrogatus q̃t anoꝝ eẽt
cRñdit.xlv.annoꝝ ſum. Et ille. Appares
mihi foꝛc.lxx.ãnoꝝ. Rñdit ſctũs pr᷑̃. Be/⸗
ne quidẽ a natiuitate mea.ilxx.annoꝝ me

ertimaſti. ſed nullo mõ a me in menſura

vite ↄputant᷑ quotq̃t in vanitate mundi
expenſi ſunt qꝛ tunc fui moꝛtuus in pec⸗
catis viuendo. Ideo annos moꝛtꝭ ꝓ vita
non noio Ad idẽ ꝑabola ibidem ponit᷑
tał In quadã ciuitate magna cõſuetudo
fuit ꝙ hoĩiem extraneũ ⁊ ignotũ in regẽ eli
gebant. qͥ oĩa facere vt rex poterat.ſed an
no cõpleto ciues in eũ inſurgẽtes nudum
ullũ extrahẽtes in remotã inſulã trãſmitte
bant vbi nec cibũ nec veſtimentũ inueni⸗

ens egeſtate vrgebat᷑: tandẽ qͥdam ſubli
matus in regno illo cũ hec audiſſet infini

tos theſauros infra annũ illũ pᷣmiſit illuc
bouũ ac aialiũ armenta.villas ⁊ ciuita/
tes cõdidit.vt cũ in exiliũ uluc mitteretur
oĩbus delicijs abundaret. Sic qͥ in ciui⸗
tate.i.in mũdo iſto hõ eſt q̃ſi rex debet in
ſeculũ futuꝝ theſauriſarc q̊ ꝑ moꝛtẽ nudꝰ

hinc extrahet᷑ ⁊ mittet᷑.⁊ ſic ibi hẽbit abũ

datiã ad ꝑpetuã vitã quã det nobᷣ xpᷣſ⁊c̃.
Dñica eadẽ ſer.iij.ſ.de fidei catholice
Alubꝛitate ac vnitate 2 poteſtate.

Heſus con

. Verſus ⁊2 vidẽs eã dixit. Con

ꝛo his Exemplũ finale legit᷑

„

ix.⁊ in euan.hodier. In qͥb vᷣbis dñs ie⸗
ſus ↄmẽdat nob vᷣtutẽ fidei vᷣe qͥ eſt fun⸗
damentuʒ oĩm honoꝝ ſine q̃ nullꝰ adultꝰ

ſaluari pᷣt. vñ Aug.xxviij.q.j.ca.Ois ðᷣt

Non valet eſſe bonũ qð fit abſq; fide.Et
Athana.in ſymbo.ðt.Quicũq; vult ſal⸗
uus eẽ añ oĩa opꝰeſt vt teneat catholicã fi
dem. quã niſi qͥſq; integrã iuiolatãq; ſcr⸗

uauerit abſq; dubio ineternũ ꝑibit.hec il
le. Jdeoq; dñs ieſus fidẽ vera miraculis

mult ↄfirmauit vt hoĩes firmit᷑ crederẽt
⁊ miracła q faciebat ac ſalutẽ hoĩm fidei
attribuit.d.Fides tua te ſaluã fecit.vtʒ ⁊
in h euan. Itaq; de fide catholica in h
ſermone declaremꝰ tria myſteria que acci
piunt᷑ ex themate i5ßo.
Pꝛimũ de fidei ſaluifica ↄfidẽtia
cõm de fidei vnica exiſtentia
Tertiũ de fidei mirifica potẽtia
R CLCirca pᷣmũ de fideĩ ↄſidẽtia ſaluifi⸗
ca inquirendũ eſt quõ debeat hõ fiducia⸗
liter ſperare in cacholica fide de ↄſeq̃nda
eterna ſalute. Nã ad id hoꝛtat᷑ xpᷣs in euã
gelio.d.ↄfide qꝛ fides te ſal. Ad qð nota
ꝙ ꝓ hmõi cõfidẽtia neceſſaria ſunt quiq;
pcipua q eliciunt᷑ ex h euan. Pꝛimũ dẽ
actionis pnie veritaſ qð ſignificat᷑in hoc
qꝛ hec mulier acceſſit retro ex hũilitate et
ↄfeſſa eſt ſuã infirmitatẽ ⁊ cogitationem
ad xpᷣi requiſitionẽ. Nã xpᷣs dñs peniten⸗
tihus vere ꝓmiſit regnũ celoꝝ.⁊ nõ peni⸗
tentib cõminat eſt Luc.xiij. Niſi pniam
egeritis oms ſil peribitis. Vñ fides ſine

pnia nõ ſufficit ad ſalutẽ hoĩ pctõꝛi.ſicut

