deus ſpuͦſſctüs mus eſt in acceſſu pꝛeue do ac ſi noſipſi feciſſemus omia illa bona
niendo voluntatẽ vt ↄuertat᷑ ad deu. ? eſt ſ. penitentie. oꝛationis.elemoſyne. ieiunt⸗
vltumꝰ ĩ receſſu.qꝛ holem nõ relinquet ni oꝛum ⁊c. O homo ſi tibi diceret᷑ ꝙ papa
ſi pꝛius hõ relinqt deũ dechingdo in pctĩ vel rex te multum amat ? ſuins ſti peng ijs
Augꝰ. Deus qͥ neminẽ relinqᷣs niſi pꝛius te ſibi ſeriure vult ⁊ regnũ tibl dabit nõne
relinquaris. O ̊ nura dei bonitas. o mi gauderes. ſicin ꝓpoſito. Septimo gra
ra canitas ꝗᷓ ſic diligit nos. Quarte ſpi conſolãdo.qꝛ cum pꝛopter peccata deme
rituſſctũs oñdit amo:oſam bonitatẽ ſuã reamur omnia mala ⁊ da mnationem. ni
donis ſuis nra deſideria ſuꝑando. qꝛ plu hulominus ſpũſſanctus conlſolat᷑ nos pe⸗
ra bona nobᷣ tribuit ꝙᷓ deſiderare vel ini/ nitentes ſua gratia. ⁊ dehoc ſcdo articlo
telligere ꝑfecte ſcianꝰ.nec ſufficimꝰ ſuum patebit. X Circa ſecundũ de gratio
amoꝛẽ recõpenſarc. ꝓpter qð Apłs vocat ſa ſuauitate ſpũſſancti.quia diciti thema
eius cantatẽ nimiã. Eph.ij.d. Deus qui te ꝙ ſpu‚ſſanctus eſt bonus ⁊ ſuauis.⁊ xpᷣſ
diues eſt in miſcòia ꝓpt᷑ nimiã caritate ſu dominꝰ in euangelio nominat cum ſpm̃

aim qᷓ dilexit nos cu elſem moꝛtui pecca/ paracltum hoc eſt conſolatort. Queſtio

4
duperoe
magbeſt
ſitomnin
noninfun
ſec ſeoiſi
delibus,“
lquäco⸗
noͤ Joh.l
Acberri
ſluislbr
beeultter⸗
eſterdefen
eogſenon
ſcncnyrde
lrerpoco
Oeiui
ſlutones
Apedlto
ſubtracno
lndearca
glantgn
ſolawrc
Ndieſol
tulsſit
ſirinna
hblltae
kamge
benrco
larhm
Ber 6
ſamumc
fegunnt.
ſnnngn
Nenigde
Putainabie
luſtnog,nor

iunn. Ben

ohonde
gnaift
Gmcnlas.
ſagfand
Unnnell

Nlntdir

us giacſts
Lereſrarn
hmmtelice
nſedere foat
ſiomeceleſi
1 gſſen
iſuſcitauit
orralaco:
ſußͦ ee deſ
nnecean
incoꝛ bo⸗
lgennb
ſuü hec
nbilaut
nocter⸗
colna
llöme⸗
nvernt
amor
1WG
ugd
muaſvde
nbfficeſo
itte hend
enthus die
Ccſtebierin
ziſemdie
lenca0n
cnunerune⸗
nns hiſci
nobofye
gomnss
zih Eium
ma oon no
ſre oun

NCirte

isſtpenn⸗
geonkerone
Sinnogf
unt dene
nonemh
i wehe
(cdain

Germo

Duplex occurrit pꝛo declaratione. Pꝛi⸗
ma queſtio. Unde eſtꝙ ſpũſſanctus cuʒ
ſit omnino ſuauis ⁊ conſolatoꝛius. tamẽ
non infundlt ſuam conſolationẽ ommby.
ſed ſepiſſime ſubtrahit etiam a deuotis fi
delibus. Nam quoſdã nunqᷓ;.alios autẽ
alliquãdo tm̃ pꝛo temꝑe conſolat᷑ ⁊ aliqñ

nsõ Yoh. ij. Spiritus vbi vult ſpirat ⁊c̃.
M

Ad hec rñdet᷑ ̃m doct.pᷣcipue Bonauẽ.
in ſuis libꝛis pᷣſcrtim de ꝓfectu religionis
bꝛeuit᷑ recolligẽdo ꝙ.ſ.talis varietas non
eſt ex defectu ſpũſſancti ſʒ ex gꝑte hominuʒ
eo ꝙ ſe non habilitãt ad ſuſceptionẽ ſpũſ⸗
ſancti vt deberent.aut non om̃i tꝑe ſe eq̃/
liter pꝛo conſolatõe ſpuſſancti diſponunt
Sed quãdoq; auertunt᷑ ad alienas con⸗
ſolationes ⁊ vanitates.aut quia aliquib⸗
expedit ꝓ virtutis exercitio ⁊ pꝛobatione
ſubtractio gratie dulcis ⁊ ſapoꝛoſe. Pꝛo/⸗
inde circa hoc ſeptem potuiſſime cauſe aſſi
gnant᷑ quare ſpũſſanctus aliquos nõ con
ſolatur q;uis auide aliquãdo qͥs querat
vt die ſolenni vel tꝑe cõmumionis.etiaʒ ſi
talis ſit bonus ⁊ deuotione imbutus ac
ſpiritualis. Pꝛima cauſa eſt ppter iha⸗/
bilitationẽ qꝛ nõ bene ſe diſponũt ad gra
tiam ꝑ debitã pemitentiã.ſed affectuʒ ha
bent coꝛruptum ad carnalia vel mundia
lia ⁊ hmõi.acalia quecunq; vitia. VUnde
Berñ. Gratia ſpuſſancti puriſſimũ bal⸗

—
nmuntüüf rnmrrrr

mmmmnn
1

us apud deũ vᷣtute dignitatis pꝛoficiunt
eo ſubtilius ſe indignos eſſe dephendũut.
quia dum ꝓpinqui luci fiunt quicqͥd eos
in ſeipſis latebat inueniunt. Exemꝑlum
de Paulo apio qui ſe pꝛimũ peccatoꝝ re
putauit. Itẽ de ſancto Franciſco qͥ quan
to pꝛoficiebat vᷣtute tanto ſe dicebat ma⸗
ximum peccatoꝝ oĩm totius mundi eo
ſi aliquis alius talem gratã a des accipe
ret meliꝰ deo ſeruiret q; ipᷣe. IJccirco JYo⸗ꝝ
hannes Gerſon. Si tibi noueris aliquã
gratiã a deo infundi noli te in altũ efferre
ſed potius time tanq; indigno datam
NQNuarta eſt ꝓpter cautionẽ qꝛ ex gratie
ſubtractione homo fit timoꝛatioꝛ ⁊ cauti
2.ne foꝛte.ſ.offenderit chꝛiſtum vel ſpiri⸗
tumſanctum ꝑ aliquam negligentiam er
pꝛopterea perdiderit eius gratiaʒ.⁊ ſic de
cetero cautius eaʒ cuſtodit.vt dic. Greg.
ſuꝑ canti.Exemplũ de beata vᷣgine Wa
ria que dum xpᷣm in hierlm amiſit timu⸗
lit ꝙ foꝛte ſibi non ſufficiẽter ſeruiuit vt de
buit ⁊ ideo in celum aſcendit vnde vene⸗
rat ⁊ ſolucite requiſiuit ac cautius de cete
ro cuſtodiuit.vt hec dicit Oꝛige.ſuꝑ Lu⸗
cam. Quinta cauſa ꝓpter actionis di⸗
ſcretionem.quia ſi homo ſemꝑ hr̃et dul⸗
cedinem gratie indiſcrete ſemꝑ velletoꝛa⸗
re.ieiunare.vigilare ⁊ omnia agerc.ac ſie
deſtrueret ſeipᷣm ⁊ infatuaretur.ergo deꝰ

1ſbaus
Uur aun n

ſamum eſt ⁊ ideo nõ niſi mundiſſimũ vaſ ſubtrabit gratiam vt diſcretius ille agat.
requirit. Scða eſt ꝓpter coꝛdis diſtra Sexta eſt ꝓpter pꝛobauonẽ.ſ.patiẽtie
ctionem.quia quando coꝛ hoĩs fuerit di/ ac per hoc meritoꝝ augmentationẽ.quia
ſtractum curis terrenarũ occupationum non ſolum in conſolatione ſed pot inad
vel etiã ad quaſcũq; alienas ↄſolationes uerſis maius acquirit᷑ meritũ.Et pbat᷑
puta in ebis in veſtib pᷣcioſis in pompis per hoc an deum vere diligat ſi deo de⸗/
in vxoꝛe in filijs ⁊ in mũdana leticia ⁊ hu ſeruiat etiam inonentis ariditate tanq;
iuſmodi.non infundit᷑ conſolatio ſpirituſ pꝛopꝛijs ſtipendijs.vñ Joh.BGerſon dicit
ſancti. Berũ. Delicata eſt diuina conſo/ Faciliter equitat quem gratia poꝛtat.ſed
latio non dat᷑ admittentib alienã. JItem veꝝ dei amatoꝛem ariditas ⁊ aduerſitas

7

Aug.v.cõfeſſionũ. Gaudiũ diuine dulce ꝓbat. Nõ deſiſtas &̊ a bono oꝑe etiã ſi ti/

dinis non deguſtas ſi carnali delectatiõe bi non ſuccedat ꝓſpere Septima cau⸗
coꝛ maculas.hec ille ⁊ ſic patet. Tertia ſa eſtpꝛopter reuelanonis iactitationem.
eſt ꝓpter elationis repꝛeſſionẽ qꝛ ſi hõ hẽę/ Nam quãdo hõ reuelat gratiã ſibi datã
ret ſꝑ gram diuine coſo atiois ↄfideret ſe a deo iactitando ſe de donis diuinis.tũc
eſſe ſanctũ ⁊ ſic alios deſpiceret ſe repꝑutã ſubtrahitur ab eo dei gratia. Sicut pa⸗
do maioꝛẽ illis hoc non habẽt.credens tet de quodam fratre conuerſo in Tlitaſ
gram habere ſuis.ſ.meritis.⁊ ſic omnino patrum.qui poſt multos laboꝛes ieiunia
ꝑderet dei gratiã ꝑ ſuꝑbiam.vñ Grego. ⁊ oꝛões meruit ꝙ in euchariſtie ſuſceptõe
in.iij.Moꝛab.dicit.Sancci viri quo alti inenarrabilẽ in oꝛe ⁊ toto coꝛpoꝛe ſennret

*

delectationẽ.qͥ veniẽs ad quendã fratreʒ
petiuit ſibi dari oſculũ ab eo putãſ ꝙ etiã
ille deberet ꝑciꝑe ta lẽ dulcedinẽ.Et ſtati
illa dulcedo ab eo euanuit.nec vnqᷓ; reha⸗
buit. O g̊ hõ diſce hũiliari et graʒ dei ab
ſcõdere ſi vis tenere.
ſcða qᷓſtio reſtat qͥd faciendũ eſt hoĩ a gr̃a

Senthecoſtes

ignoꝛãtes illũinãdo. Johᷣ.xiuij. Cũ vene⸗
rit ille ſpũs vᷣitatis docebit vos oẽm veri
tatem.ſ.neceſſariã ad ſalutẽ.Exem̃ hẽmꝰ
in Aplis.nam cuʒ eſſent ſimplices dedit
eis os ⁊ ſapiam cui nullus potuit etiã ſa⸗

Deniq; adhuc pientiſſimoꝝ phᷣoꝝ in mũdo reſiſtere.iu⸗

xta dictũ xpᷣi Luc.xxj. Tertio deuotos

ſenſibuli arido vt gram amiſſam recuget ł ſpũales dulcificãdo.vñ Oꝛoſiꝰſuꝑ canti.

ſaltẽ nõ careat merito magno Ad h̊ rũde
tur ſᷣm doc.⁊ deuotos ꝙ ſicut Joh. Apo/
cał.ij. docet q̃ttuoꝛ ſunt remedia. Vñ diẽ
Habeo aduerſũ te pauca quia charitatẽ
Bmã reliquiſti. memoꝛ eſto itaq; vnde ex
cideris ⁊ age penitentiã ⁊ pꝛima opa fac.
becibi. Primũ itaq; remediũ eſt mẽo/
ria charitatis ⁊ paſſiõis dñnice.iõ dic.me
moꝛ eſto. Nam vt Bonauẽ. dicit. Nil taʒ
efficax ad gram acquirendã vel recupan/
dam ſicut memoꝛia paſſiõis chriſti. Se/
cũ dum eſt examiatio ↄſciẽtie vt recogno⸗
ſcat quali pctõ a gratia exciderit. Jõ ad /
dit. vnde exciderꝭ.⁊ ſic ſe huũiliet ⁊ ſuis de/
meritis attribuat ꝑditõʒ gratie ac lachri
moſas oꝛatões fundat Zu. xj. Ois qͥ pe/
cit accipit. Terciũ eſt actio vere penitẽtie
Ideo addit. age pniam. Quartu eſt exerci
tatio in pus aſſueto opꝑe. vñ dicit. Dꝛima
oꝑa fac.Pꝛoinde incaute fa cũt qͥ in aridi
tate mẽtis poſiti impatietes fiũt ⁊ dimit/⸗
tunt aſſueta bona opa. Ideo Yoha. ger

ſon li. de interna ↄuerſa. Hõ te deijciat ꝙ

gratie ↄſolatõe priuatũ te ſentias.nõ em
ꝑditio eſt ſed ꝓbatio. Exẽplũ legit᷑ ð quo
qã qͥ cũ diutius in ariditate poſitꝰ nimis

triſtis fuiſſet apparuit in ſp eideʒ chriſtꝰ

dicens.Quid toꝛpes.cõtriſtatꝰ ſurge ⁊ ꝑ.
curre paſſionẽ meam.oꝛa et bona oꝑa fac
⁊ liberaberis.⁊ ſic faciẽt ↄſolatus c.pa/⸗
tet ⁊. Sꝓ CLirca terciũ de largitate cõ

ſolatõis ſpũſſancti notandũ eſt ꝙ ſpũſſan
ctus largiflue conſolat᷑ omniũ generũ fi /

deles.vt patet de apłis largifluã conſola
tionẽ accipientibi ꝑ ſpmſctm.⁊ etiã conſi
d erãdo ſeptẽ genera fideliũ.ptʒ iductiue.
Pꝛimo em ſpũᷣſſctũs conſolat᷑ lugẽtes le/

tificãdo.pᷣs.ſpᷣm multitudinẽ doloꝝ meo/⸗

rum cõſo latões tue letificauerũt animaʒ
meã. Vnð Mat. v. Beatl qꝗ lugẽt.ſ.p?ꝛo
peccatis.qm̃ ipᷣi ↄſolabunt᷑.ſ.ꝑ ſpmſctm.

Et hoc patʒ in aplis lugentiby. Secũdo

dicit. Nullus hõ ĩ hac vita excogitare po⸗
terit verioꝛem ſelicitatẽ ⁊ ſuauitatẽ dulci⸗
oꝛem qᷓ; dũ mens ſibi ꝑ gr̃am ſpũſſcti ad/
ueniſſe ſenſerit creatoꝛẽ. Itẽ Aug.li.So
lilo. Tantã interduz in aduentu ſpũſſan⸗
cti dulcedinẽ deguſtaui ꝙ pꝛe gaudio ine
narrabili qð intus habui me foꝛe homi⸗
nem penitus ignoꝛaui.q.d. In deum me
tranſfoꝛmatũ extimaui. Exem̃ de Aplis
quibs ſolus xpᷣs ſapiebat ⁊ totus mũdus

cũ omnibi ſuis tꝑalibo bonis deſipiebart

pᷣ amoꝛce dulcedinis ſpũſſancti.vñ Greg.
ſuꝑ Eze. Dulce eſt eſſe in huanis reby. ſʒ
ei tmmodo qͥ ſpũalia non guſtauit.guſta
to aũt ſpũ deſipit oĩs caro. ꝓpterea Apłs
Phil.iij.diẽ. Oia arbitroꝛ vt ſtercoꝛa vt
xpᷣm lucrifaciiXã. Quarto ↄſolat᷑: electoſ
fideles ↄfirmãdo.nam ꝑ miracula quoli
bet ſucceſſu tꝑis facienda a ſanctꝭ confir/⸗

mankt in fide electi.ſicut ⁊ ꝑ miracula ab.

Aplis facta legimꝰ. Nã ad ↄſolationem
eccleſie ⁊ fideliuʒ circa ſanctoꝝ ſepulchꝛa

etiã nunc fuunt q̊tidie miracula niſi obſi⸗

ſtant pctẽã. ? Exm legit᷑ quendã dixiſ
ſe regi Ludouico q̃renti cur nõ facũt mi
racula mõ epᷣi ſicut olim apli ⁊ epᷣi pᷣmiti
ue eccie faciebãt. Dñe inquit olim elige⸗

bantur epᷣi ꝑ ſvmſanctuʒ cuius eſt facere

miracula.mõ eligunt᷑ ꝑ reges ⁊ pꝛincipes
non curãdo de electoꝛib legitimis.⁊ iðo

tales miracula facere nõ pñt. Licet autẽ

talia externa miracula nõ fiant. nihilo⸗
minus ꝓ ↄſolatione electoꝝ h̊ facit ſpũſ⸗

ſanctus interius tantã ſuauitatẽ afferen/

do ale vt totũ mũdum deſiꝑe faciat ⁊ de⸗
um.ſ.ſolũ placere.Et ex ̊ ptʒ xpᷣm⁊ ſpiri
tumſanctũ eſſe den veꝝ ⁊ ſupᷣ oẽm creatu

ram.qm̃ oꝑat᷑ talẽ ſuauitatẽ ſup oẽm cre⸗

aturam. hoc oꝛabat Augꝰ. in Solilo. d.
O ſumma vᷣitas h̊ vnũ pcoꝛ a te vt ĩ nul⸗

lo ꝑmittas me ↄſolari niſi in te.ola mihi

amareſcãt.tu ſol mihi dulceſcas.hecille.

ccoyt
Vneere.
pani wo
ten pio⸗
coplos q
Bem4
nortiu
finnos:
rundü xf
ſbusifin
firppe⸗s
ſao Aug
mepoſe
üſenn
ſabllese
lopſcha⸗
Pogemn

Uung
De

ſonc
luba

B
u
qp boct

ghocee

inrrorten

nwsdein
Mipalootk
Acuer
Plorabab

Nsaniad

ii. Dino

ills don

ociemar
hode Ne

ennſcff

nwhlcie
etzsn
onetnob
nichper 9

Cxen
demv
ten hin⸗
lces dedt
utetiäſa⸗
ſtereu
ddenotos
ſopcann,
Gtarepof
Nidulci/
iſſaiad
gl. So
püſſan
clo ine
homi/
mme
Bolis
icus
ſebar
Geg
rech
c
aBs
cdaN
atcead
clg gpoli
nchconfir
nimalaab⸗
–
ſepulcht
gicti

nencädil
röfnaürm
reßißnii
tolumelge
nseſfuant
1ppnic⸗
inis n⸗
.allt
nt nhlof
Hur hi
Miefferen

Bermo

Quinto conſolat᷑ patiẽtes ↄſtãtes faci

endo vt ſcʒ poſſint ſuſtinere ⁊ tentationes

vincere.j.Coꝛinth.x. Fidelis deus qͥ non
patit᷑ vos tẽtari ſup:a id qð po.ſ faciet cũ

tem.pꝛo.vt poſſitis ſuſtinere. Exemplũ de
aplis qͥbus toꝛmẽta ⁊ moꝛtẽ fecit dulcem

Berñ.Quid nõ tẽꝑa bit illa dulcedo que

moꝛtẽ quoq; fec dulciſſimã. Serxto in/
firmos ⁊ debiles adiuuãdo.i.ad bene ope b
randũ. vñ canit eccłia. Accẽde iumen ſen/
ſibus ifunde amoꝛẽ coꝛ.infir. no. coꝛ.vᷣtu.
fir. ꝑpe. Et ptʒ exẽplũ ð aplis. Exẽplũ de

ſctõ Aug.li.lſolilo.dicente.Qð magis per

me poſſe credidi minꝰ ſemꝑ potui. ſ̊ ꝑ ſpi
ritüũſctm ꝑfeci qð nequibaz. Septimo
ſtabiles coꝛonando Apocał.ij. Eſto fide
lis vſq; ad moꝛtẽ ⁊ dabo t.bi coꝛonã vite.

Kogemus ergo onm ieſum vt det nobis

Alam gliam Amen.

De eodem die Sermo.iiij.ſcʒ de ſpiri⸗

ꝛuſſancti viſibili miſſione ⁊ mirabili ac ſa⸗
lubꝛi ſanctificatione.

Alraclitũ da
d bit.ſ.pater voh̊ vt maneat vo
biſcũ ineternũ: ſpm veritatꝭ

Joh.xiuij.⁊ in euãgelio vigilie hiuus feſti
ultatꝭ. Verba ſüt ſaluatorꝭ nñi leſu chꝛiſti
q ꝓ hodierna feſtiuitate merito acepiunt᷑
qꝛ hodie colimꝰ feſtũ ſpũſſcti ⁊ eius viſibi⸗
lis miſſionis in diſcipulos. Vnde eccleſia
in introitu miſſe canit ilud Sap.j. Spi⸗
ritus dni repleuit oꝛ.terraꝝ ⁊c̃.qð põt po

ni ꝓ alio themate hulꝰ ſermonis. A
Aduertendũ aũt ꝙ feſtiuitas hodierna

plura habet pᷣuilegia ꝓpter q̃ merito om/

nis ania debet eã celebꝛare magna reuerẽ
tia. Pꝛimo quidẽ qꝛ hodie eſt feſtũ ſpũſſcti
⁊ eius donatiõis.ꝓpter qð debemus deo

hodie maximas laudes ⁊ gr̃as agere quia
hocdie dedit nobᷣ tã ſũmũ donũ.vtpote de
um adſctificandũ nos pctõꝛes vt maneat
nobiſcũ iße deus ſpuſſctüs ineternũ.ſicut

dicit xpᷣs in themate.hoc eſtm Ly. quia
manet nobiſcũ in ecclia ſancta vſq; finem
mũdi per gratiã et in futuro per gliam ſẽ⸗/

piternꝗ. VUnde Damal.li.j.ca. x,. dic. Cre

*

dimus ſpm̃ſctm̃ patri ⁊ filio equalẽ ⁊ c e⸗
ternũ ⁊ pᷣncipalẽ fontẽ vite ⁊ ſctificationis
ſcʒ ad glficandu ꝑpetuo. O jᷓ qᷓ pᷣcioſuʒ
eſt hoc donũ. Scoo hoche eſt feſtu conſoꝶ
lationis totius ecclie ⁊ exultanõis. VUnde
⁊ chꝛiſtus di.in themate Paraclutũ.i.con⸗
ſolatoꝛẽ dabit ⁊c. Pꝛoinde ecclia hodie ca
nit. Quapꝛopt᷑ pfuſis gaudijs totus in oꝛ
eterraꝝ mũdus exultat. Et merito exul
tant pctoꝛes c hodie datus eſt ſpuũſſanctꝰ
cuius ꝓpꝛiũ eſt pctã remittere vt di.Alex.
papa.xxiiij.q. ucnnimugs. Itẽ exultare
debẽt luſti qꝛ hodie datus eſt ſpũſſctũs in
quo oẽs habẽt ſaluari. Itẽ omes bean et
ngel gaudẽt quia ꝑ ſpmnſctm̃ ſunt głifica
ti. Cercio hodie eſt feſtũ diuie dilectionis
qjꝛ hodie datus eſt nobis ſpũſſctũs qui eſt
amoꝛ parris ⁊ filij. Et quo nos omes dili
git deus. vt dicit Aug. xv.de trini. Pꝛoin/⸗
de hodie legit᷑ euãgeliũ de charitate dei. ⁊=
ꝓpterea xps diat in themate Paraclitum
dabit vob.ſ.pr ex chantate vt ma.vo.⁊c.
ſpm veri. Itaq; de ſpũſſcti dono ⁊ nuſ⸗
ſione pᷣter ea que in pᷣcedentib dicta ſunt
tria myſteria notemꝰ ꝓ hoc ſermone.
NPiimũ de ſpuſſcci vinbili deſcenſione.
Scom de figeliũ xpᷣi mirabili repletõe⸗
Leraũu de ſpũſſcti ſalubꝛi ſctificatione.
Circa pꝛimũ de viſibili deſcenſione ſpi
rituſſancti qua miſſus eſt in hunc mundũ
⁊ deſcendit pluries.conſiderandũ eſt attẽ⸗
te qm̃ valde ſalubꝛe ⁊ vtlle ẽ nobis agno⸗
ſcere de ſpuſſancti miſſione ⁊ apparinone
eo ꝙ in hoc maxima dei pietas ⁊ chantas
clareſcit ⁊ ſic inflãmamur ad dei amoꝛem

c(uũ cognoſcimus ꝙdeus intãtũ nos amet

—

vt tam vnigen i filiũ qᷓ; ſpirituſanctum.
⁊ ſicꝑ conſequens totũ ſuũ amoꝛẽ et totũ
ſeipᷣm nobis ad ſaluteʒ exhibeat.O ergo
qᷓtũ debemus ipᷣm reaamare. B Ee
ad id notemus verba magiſtri in pꝛimo
di. xvj.ca.j.vbi dicit.ꝙ ſicut (in uit) filius
dei duobus modis dicitmitti ſq; ad nos.
vno quo viſibiliter apparuit ſq; ĩ carne hu
mana de virgine aſſumpta. altero quo in⸗

uiſibiliter caſtis mentibus percipit᷑ ſcilicet

inhabitando in nobis per gratiam.ſequit᷑
Ita et ſpintuſſanctus a patre et filio duo⸗
bus modis pꝛocedere ſiue mitti ſcʒ ad noſ
ſuue dari dicit.vno viſibiliter altero inuiſi⸗

in die Penthecoſtes

biliter. Datus enim eſt viſibilis ſcilicet deſignet in ſcripturis vbi S. Peraquã in⸗
ſpecie creature demonſtratiõe ſicut in die quantũ habet abluere peccata tãqᷓ; aqua
penthecoſtes. alijſq; vicibus et datur q̃t, ſoꝛdes. Sed ſumme congruebat vt.ſ. ſpi⸗
tidie inuiſibiliter illabendo mentibus fi/ rituſſctũs mitteret᷑ et appareret in pᷣdictis
gelium. Hec ibi. Ecce ergo dei magna q̃ttuoꝛ ſpeciebus. qᷓ̃tenus per eas oſtẽdat
charitas qua nos viſitare multipliciter qualiter in anĩabus humanis operatur.
dignatur vt ſanctificet tam viſibili appa/ Pꝛimo quidẽe in ſpecie colũbe.nam co⸗
rentia qᷓ; ininſibili effectu Sed queſtio⸗

nes occurrunt. ꝙ pꝛo cãtu gemitu habet felle caret ⁊ in fo⸗

Rena e ſpecieꝝ qualitate. ramiby petre nidificat ⁊ manet. Sic ſpiri⸗
Scva de ſpecieꝝ ↄgruitate. tuſſſctũs veniẽs in animꝗ facit eam geme⸗
Tercaa de ſpecieꝝ veritate. re pꝛo peccatis ⁊ ꝓ dilatione patrie.iuxta

Pꝛma ſauteltio eſt de qlitate ſpecierũ illud Roma. viij. Ype ſpuſſanctus poſtu⸗
poc eſt qualibo ſpeciebo creature ſpuũſſctüůs lat ꝓ nobis Lyra.i.poſiulare nos facit ge
in mundo claruit apparuiſſe. Ad quod re mitib⸗ inenarrabilibo. Item felle ire. inui⸗/
ſpondet᷑ ſm ſcripturas ⁊ doc ꝙ apparuiſſe die. neqcie ac odij fadt nos carere Sap.

legit᷑ in ſpecie pꝛeſertim quadruplici. vij. Spũſſanctus eſt ſuauis amans bonũ

Pumo quidem in ſpecie colu be ſq ſup actum benignus ⁊c̃. Itẽ in foꝛamibus pe
chhꝛiſtum baptiſatũ vt patet Lu.iij. Deſcẽ tre hoc eſt in vulneribus chꝛiſti facit cõmo
dit ſpinituſſanctus coꝛꝑali ſpecie ſicut co/ rari per frequentem recoꝛdationẽ Bern.
lumba in ip̃ᷣm. Vbi eſt firma tutaq; requies anime niſi
Scoo in ſpecie nubis ſuper chꝛiſtũ trãſ in vulnenbo ieſu chꝛiſti. Seðo in ſpecie
figuratum Math. xvj. nubis deſcendit ſpũſſanctus ad oſtenden
CTercio in ſpecie flatus Joh.xx. Inſuf/ dum ꝙ; ſm tres pᷣcipuas ꝓpꝛietates nubis
flauit.ſ.chꝛiſtus et dixit. Accipite ſpiritũ/ in nobis operatur. Nã nij bes a terra vir⸗
ſanctum. tute caloꝛis eleuata ſtat.refnigeriũ contra
OQuarto in ſpecie ignis ⁊ ligue ſimul ſu eſtum pꝛeſtat et pluinã generat. Sie ſpiri
per diſcipulos Act᷑.ij. Apparuerunt ullis tuſſanctus adueniens animam aterrenis
diſpertite lingue tanq; ignis. et ſic patet ad celeſtia diligenda eleuat.refrigenũ con
T. Secunda itaq; queſtio occurrit tra incentiua vicioꝝ pꝛeſtat.et pluniam la
de congruitate.quare congruebat in tali⸗ fructi
bus ſpecieb ſvuritũ ſanctũ apparere. Nã nerat. Vnge eccleſia canit de eo. In labo
mirũ eſt quare non apparuit in ſpeciead. re requies in eſtu temperies in fletu ſola⸗
cum ſpũſſanctus per aquam fuerit deſig⸗ tium. Tercio in ſpecie flatus deſcendit
natus tam in vete. qᷓ; in nouo teſta.quia ſpirituſſanctus ad oſtendendũ ꝙ ſicut fla⸗
ſcribit Eʒech.xxxvj. Effundaʒ ſuper vos tus eſt vite coꝛpoꝛali neceſſanꝰ adeo ꝙ ſi⸗
aquam mundã ⁊ mũdaimini ab omiby ne ipo ſtatiʒ homo vel aliud animal moꝛi
inquinamẽtꝭ vris. Item Joh. vij. chꝛiſtꝰ tur. Nam ſi flatus inſpirationis vel reſpi⸗
ait. Qui credit in me flumina de vẽ. eius rationis ceſſat moꝛtuus eſſe talis agnoſei⸗
fluent aque vi. Hoc autẽ dixit de ſpũſctõ. tur veraciter. ſic ſpirituſſanctus eſt neceſ⸗
Cur ergo deus nõ miſit in ſpecie aque fũ/ ſarius ad vitam anime et ſine ipo moꝛtua
dendo de celis vel pluendo ſuper diſcipu/ eſt anima veradciter. Vnde Joh.xj. Spi
los ſpiritũſanctũ. Ad hec reſpondetur ꝙ ritus eſt qui viuificat. Roma.vj. Stipen

9

ſieut Holgoth ſuper li. Sapᷣ.lec.xcix.dic. dia peccati moꝛs.gratia autẽ dei vita eter
Spinrituſſanctus dicit᷑pꝛo tanto ſanctus. na. O ergo qᷓ; flultus eſt peccatoꝛ qui ſer⸗
quia eos quos replet ſanctificat ⁊ ab amo uit diabo lo pꝛo ſtipendio moꝛtis eterne et
re terrenoꝝ tranſfert ad amoꝛẽ celeſtium. chꝛiſto non ſeruit pꝛo vita eterna. .
Pꝛopterea non conueniebat eum in ſpe⸗ Quarto in ſpecie ignis ſimul et lingue
cie aque mitti.quia aqua ꝑtibus diuerſis deſcẽdit ſpirituſſanctus hoc eſt in linguis
ſuperficiei terre coheret et admiſcet᷑ quis igneis quatenus oſtẽderet qm in diſcipu⸗

lumba habet pᷣapuas has ꝓpꝛietates ſc,

chꝛymarum ſalutis fructum facientiũ ge

lis dl
iguset
Corcennd
gicreet
mnlnesn
diat Qu
gclenere
verbisu
ſuntoſfnia
Scoe
Candolegi
debedäti
L
Püͤſancn
lengerepe
berllumun
lytelecus
fieillum
larerinſe
Nhaterd
Perdond⸗
totalider
naet
nalia.
reytpe
perdon
ar⸗
lent
alufi
llus clor
ſaanto
ſaluun.
Ftpaterde
csemoll

7

Pimus per

Mitinons
PAnapes i⸗
Conſ⸗ en

Ulr ſcpten d
n cheque
ſuusſipten
letfntua
clebitei
alnaui
finnci
ſedongl
licen

ragniig
1tichag
batyr ſſpi
ainpcias
asoſtic
0peran,
be namd
nerates ſc
ner rinſo⸗
Sicſpirit
umgemel
me, urta
ns poſtu
bfaaltge
einu/
Gaß.
bonii
buspe
tcönd
Ben.
ſmeni
rinſhec
ehenen
Ues nudis
Atema
gnücor
1. Siſpnn
maienens
figenich

tgiunanu
faenni ge

0o Fnlbe

sdence

icrſatfan
Geo i
Mnimalren
s lrchi
lslgoli
ns eet⸗
5 S
Sen
emude
mnclill
stans

nd⸗ Z
nl eungte

Kinnghs
indſoft

Berma XXXVIII

lis chꝛiſti operari habebatſᷣm ꝓpꝛietates nare et dogere. Pꝛo quo ad pꝛeſens no/
Pꝛimo quia diſe cipuli tandum eſt. ꝙ deus habet tres pꝛouinci/
coꝛde ardenti verba ignita habebant pꝛe/ as et in ſingulis ſua ſunt ꝓpꝛia linguagla.

ignis et lingue.

ꝛimo habet ꝓuinciã celeſtem.
cõo ꝓulnciã infernalem.
Tercio puinciã terreſrrem.
Pnumo em̃ pꝛouincia ſcʒ celeſtis habet

icare et ad ſuperna deſideria mundi ho⸗
mines inflamare.quia vt Gꝛeg.in moꝛal.
Dicit. Qui in ſemetipᷣis non arſerint allos
accendere ad ſupernũ deſideriuʒ neſciunt

verbis que frigido coꝛde pferunt᷑.frigida linguagiũ ignitoꝝ verboꝛũ vicʒ diuĩ amo
ris quibus laudant deũ et benedicũt per⸗

ſunt omia coꝛda in peccato exiſtentiꝛn. 8
Scðo quia diſcipuli per mundũ pꝛedii/ petuo.iuxta ulud Ps. Beati qui habitãt

cando legẽ euãgelicam per ſpiritũſanctuʒ in domo tua in ſecula ſeculoꝝ lauda.te.

debebãt in homiby facere que ſolet ignuugs Scõða ꝓuincia ſcʒ infernalis habet lin

efficere. Ignis em̃ habet ſurſuʒ tẽdere.ſic guagiũ maledictionis odij ⁊ blaſppemati

ſpuſſanctus facit ſapida celeſnia et ad ila onis.qui ergo talia ſequit᷑ ſignuʒ eſt ꝙ ſit
tendere per donũ ſapientie. Itẽ ignis haꝭ de pꝛouincia infernali quia vnaqueq; gẽs

bet illuminare. ſic ſpũſſanctus per donuʒ ſuo linguagio cognoſcit᷑.vt dicit Criſobß.

„

intelleccus habet ad cognitionẽ veriiatis Vnde omes mendaces detractoꝛes ⁊ hbu

fidei illuminare. Itẽ ignis habet trãſmu⸗ iuſmõi infernales eſſe cognoſcunt᷑. Ter

vt patet de ferro ignito. Sic ſpirituſſctũs ab initio habuit a deo vnuʒ tantũmõ lin⸗

per donũ conſilij ummutat homies vt ſint guagiuʒ vicʒ in quo erat Adam quod eſt

totaliter ſpirituales eligentes celeſtia bo/ hebꝛaicũ.ſed poſt duo milia annoꝝ ſcuicʒ

na et ꝓpter illa contemnere terrena et car/ poſtqᷓ; diluuiũ deleuit homines filij Hoe

tare ⁊ in ſeipᷣm igniendo ſcʒ tranſfoꝛmare cia ꝓuincia ſcʒ terreſtris.hoc eſt mũc iſte

nalia. Item ignis habet mollia conſolida
re vt patet de teſta limoſa.ſic ſpirituſſctũs
per donũ foꝛtitudinis ſolidat in bono ⁊ cõ
ſtantem facit homineʒ etiam in aduerſis.
Item ignis habet metalla darificare ⁊ lu
cida facere tollendo rubiginẽ.ſic ſpirituſſã
ctus clarificat animã per donũ ſcientie vt
ſciant deponere rubiginem peccatoꝝ ⁊ ſic
ſaluari. Item ignis habet dura emollire
vt patet de cera et de glacie. ſic ſpirituſſan
ctus emollit et liquefacit ad compatiendũ

ꝓximis per donũ pietatis. Itẽ ignis ha/⸗

bet incinerare. ſic ſpirituſſanctus perdo/⸗
nũ timoꝛis redigit enã altos homines et
pꝛincipes in cinerem vere humilitatis dũ
conſiderant cinerẽ moꝛtis in ſepulchꝛo ac
malũ pene eterne. Et ſic per ignẽ ſignificã
tur ſeptem dona ſpũſſancti.de quibs Eſa.
xj/Requieſcet ſuper eum ſpiritus dñi.ſpi
ritus ſapientie et intellectus.ſpiritus cõſi⸗
lij et foꝛtitudinis.ſpũs ſcientie et pietatis.
⁊ replebit eũ ſpiritus timoꝛis dñi. ꝓpterea
ĩ igne ſpirituſſctũs apparuit. Ter
cid in linguis igneis diſpertitis apparuit
ſpũſſanctus.quia diſcipuli debebant ha⸗
bere dona liunguarũ toto diſperſarũ oꝛbe.
⁊Z ſic ad celeſte linguagiũ oẽs gentes adu/⸗

multiplicati ſunt adeo ꝙ adhuc ipſo Noe
viuente nati fuerunt in mundo. xxiiij.mi⸗
lia viroꝛũ et centũ pꝛeter mulieres et par⸗
uulos qui omes fecerunt.lxxij.generatio⸗
nes.qui cogitauerunt per ſuperbiam con
tra deũ rebellañ.edificare turrim vſq; ad
celuʒ ne deus eos de cetero poſſet dluuio
delere ꝓpter peccata. Pꝛoinde deus confu

dit linguas eoꝝ vt vnus non poſſet intelli

gere allum. vt dicit magiter in ſcolaſtica

hiſtoꝛia ſuper Geñ.xj. Et ſic facti ſunt ho⸗

mines.lxxij.linguarũ iuxta numerũ geneꝰ

rationũ ⁊c̃. Itaq; omnes ille generatio ⸗

nes. lxxij.poſtea diſperſe ſunt i vniuerſas
terras. Flij Rm Aſyam. Fili Cham

Affricam. Filij JYJaphet Eu ropaʒ ſoꝛtiti
ſunt. Voluit ergo deus pijſſ mus contra

illoꝛum ſuperbiam per apoſtoloꝝ humili
tatem omibus dare vnionis gratiam vr
Beda dicit. in fide chꝛiſti.vt ſcilicet om⸗
nes generationes intelligerent ynam ean/
dem linguam quãcunq; volebant apoſto
li in pꝛedicando loqui.⁊ etiam ipᷣi apoſto
li ſcirent omni lingua loqui per mundum
Et ſic per fidem omnes adunarent ad ce
leſte linguagiũ edocendo.vt tandem in fu
turo ĩtroducerent᷑ ad laudem de cettker .

2

In die Penthecoſtes

perpetuã.⁊ ſic patet ꝙ ſpũſſctũs congrue ſiłitudinẽ colũbe ignis ⁊ lingue. Vnde et
ap puit in ſpecie ignee ligue. In h̊ etiã do/ ſcriptura ſilitudinane dic. Spm̃ſctm̃ de/
cemur vt cuſtodiamꝰ linguas nr̃as a mał ſcendiſſe ſicut colubã Mathᷣ.iij.?⁊ Act.ij.
di. Apꝑuerũt illis diſꝑtite lingue tãq; igs

locutionibi.qꝛ ꝑ talia fit iiuna ſpuuctõ qͥ

in ſpecie lingue apꝑuit. Et ſic fit ꝙ ſiẽ ſcti nis.⁊ ſic intelligẽda ſunt vᷣba doc. Tercũ

bit᷑ Yaco.iij. Si qͥs nõ refrenat linguã ſuã punctũ ꝙ ibi nulla fuit fictio fa lſitatis.qꝛ
lbi erat vᷣitas ſignificationis. Non em illa

huius vana eſt religio.ſ.chꝛiſtianitans.
FSʒ tercia queſtio occurrit de veritate ſilitudo oſtendebatad mamfeſtanduù ali⸗

ſpecieꝝ vtrũ ſcʒ in tali apꝑitõe viſibili ſpũſ quã veritatẽ in colũba vłin igne ⁊ lingua

ſancti fuerit vᷣitas rei in ſpecie coꝛꝑali.hoc ſed ad manifeſtanduʒ ꝓpꝛietates inuiũbi⸗

eſt vtꝝ fuent ibi vera colũba ⁊ vera nubeſ lis miſſionis ſpũſſcti.⁊ ꝙ ibi erat vere ſpũſ

ac flatus necnõ verus ignis ⁊ vera lingua ſanctus qͥ ſignifica bat᷑ talib ſpeciebꝛ. hec
NHam ſi non fuit ibi veritas rei.ſequitur ꝙ ſufficdant. G
cõcurrebat ibialiqj fictlo. Cõtra qð HBꝛe⸗
go. dicit in omel. Epiphanie.ꝙ ſigna fidei

Circa ſcõm de mirabi⸗
li repletione qua.ſ.ſpũ ſſctũs repleuit fide⸗
les iuxta illud Act᷑.ij. Repleti ſunt omes

nfe ſut veriſſima.g̊ ⁊c̃. Rñdet Bonauen.
Rich.q; ſuꝑ.j.di.xvj.concoꝛ.Lho.iij.ꝑte
xxxix.alioſq; doc.puncta tangẽdo certa
NMnũ eſt ꝙ ibi fuerut vaciter res coꝛꝑales
ᷓ ſenſu ꝑticłari potuerũt appꝛehẽdi auoqͥn
fuiſſent fantaſtice uluſiones quod non de
cuit fidei veritatẽ. Et iſte res coꝛꝑales foꝛ

mate erãt et mouebant᷑ miſterio angeloꝝ

ex ethere puriſſimo m Aug.uij.de trim.
Sicut ⁊ Babꝛiel angelꝰ qn apparuit be⸗
ate Mane vgini in coꝛꝑe aſſupto ex ethe
re apparuit viſibilr in ſpecie hois ᷣm ma/⸗
gnu?
ſpccies coꝛꝑales ꝑacto officio tandẽ in pꝛi
ſtinã materiã ſunt reuerſe. Et ratio quia
iſte ſpecies nõ erat vnite ſpui ſancto vnio
ne vpoſtatica.ſict xpᷣs dei filius vniuit ſi

bi humanitatẽ. Filius em accepit hoiem e abili lingue
eloquẽtia vt.ſ.loquerent᷑ oibus linguis to

ita vt fieret homo.ſpũſſanctus vero non
ita accepit colũbam vt fieret colba vt hec
dicit mgr̃ vbi S.allegando Aug. Pꝛopte/
rea coꝛpus xpia deo debug fo:mari ⁊ vni
tũ deitati ꝑmanere.ſed non vnita creatu⸗

ra nec manens habet foꝛmani miſterio an

gelico vt dicit Auguſti.in plurib locis qꝛ
nec debuit colũbe ſilitudo vel ignis ꝑma⸗
nere niſi ad tempus ꝓ repꝛeſentatõe.ᷓ ⁊c.
Scðm punctũ eſt ꝙ ibi nõ fuit veruni ani

mal colũbe habentis animã ſenſitiuã.nec

fuit vcrus ignis quia ſic habuiſſet vim cõ
burendi.⁊ tamẽ iſte ignis in quo apparu⸗
it ſpũſſanctus non cõburebat.nec fuit ibi
lingua vere carnea q;uis flatus fuerit ve/⸗
re flatus. Sed vt pꝛemiſſuʒ eſt fuit ibi ve⸗

ra ſimilitudo coꝛꝑalis foꝛmata ex aeread tem pᷣeupue in publico ſermone vbi erant

lber. ſuꝑ Miſſus eſt. Que quidem

ſpũſctõ ⁊ ceperũt loqui ⁊c.?⁊ Sap̃.j. Spi
nius oni repleuit oꝛbẽ terraꝝ ſcʒ ꝑ aplos

docendo fidẽ xpᷣi ⁊ ſalutẽ. Sed notanduʒ

eſt ꝙ ſpũſſanctus repleuit hodie chꝛiſti di⸗

ſcipulos mirabili abundannia multiplici

ter hoc patet. Pꝛamo quia repleuit mi⸗

rabili ſapientia iia vt omes ſcripturas in⸗

telligerent et omnes mundi ſapientes ae
philoſophos doctiſſimos cõuimcerẽt diſci
puli illitterati a pᷣncipio ſicẽ ꝓmiſerat chꝛi⸗

ſtus Lu. xxj. Ego dabo vobis os et ſapiẽ
tiã cui non poterunt reſſte.⁊ ↄtradice.⁊c.
et hoc ſubito fieri fuit mrable. Secũ⸗
do quia repleuit mirabili amoꝛis feruen⸗

tia vt omia toꝛmenta et etiã ipam moꝛtez
amarent ꝓ chꝛiſto ſubire Act᷑.v. Jbant

apoſtoli gaudetes a ↄſpe.con.q.d.ſũt ⁊c̃.
Tercio qꝛ repleuit mirabili linguaruʒ
uerit

tius mundl ⁊ intelligeret.

ergo hic vtruʒ diſcipuli loquebant᷑ diuer⸗

ſis linguis ſic ꝙ nũc vna nüc alia aut ſic ꝙ
vnica loquentes lingua intelligebant᷑ ab
omibus ꝑ quecũ q; ydiomata. Rñdet᷑ ſᷣm

Bedam in glo.ſuper actus aplłoꝝ.⁊ Frãa⸗
cil. Maro.alioſq; ꝙ vtrſiq; facere potue⸗

runt ⁊ fecerunt diuerſis temꝑibus vel eo⸗

dem enaʒ temꝑe ſcʒ ꝙ quãdoq; varijs linꝰ

ine loquebant᷑ et hoc pꝛiuatis locutioni

us nunc vni nũc alten ſicut videbantho

mines eſſe diuerſoꝛum vdiomatum in di⸗

uerſis terris. Vnde Paulus dicit.j.ad
Coꝛinth.iiij. Gratias ago deo meo ꝙom
mũ veſirum lingua loquo:. Quãdeq; au

—

multidin
colngue
offilbus
ſernone⸗
quenrea
topabof
cronnnine
Cofener
co. Hoca
nidupllara
hebrenint
ſubtoma
Aeruste
nocoſcr
Guresina
Pitioon
leleret.
bllpotent
faallaqa
firmanor
Uatinfin
Plartm
NCo
fundan
H
Urund
tepeni
lanot
mundi
ſi. Er
Sarn
lſimmo⸗
poſtolon
etmmulere
ſiinpo
tpleuem
nunq; de
tummorta
lhom
ananergt
ſosachatt
ftnſfancnn
ll hon pecc
tmnmn .
fktyrdat
finſſane
lilgnet
Goglelte

tlngua
nnuuſebi⸗
reſpüſ
ebo her
nirabis
tfie⸗
oſnes
Syi
los
drz
ldig
Glci
Km
slan
nnes e
irda
ruchn
aſapie
dice. 1..

isfenen
mmone;
„ Jbn
dſüͤt 74,
namg
incuisl0
Ouni
anlduucf

gautſg
ſiogfn
s ue
nisluf
ſcunon
cbande
mindi⸗
dote⸗
regonn
Midech
eaum

D
HRl

Soh

Bermo

multi diuerſaꝝ linguaꝝ vnica tantũmo/⸗
do lingua qua volebant loquebant᷑ et ab
omibus intelligebant᷑. Sic dicit Aug. in
ſermone ⁊ patet Act. ij. quãdo Petro lo⸗
quente ad totam multitudinẽ congrega⸗
toꝝ ab om̃ibus intelligebant᷑ cũ eſſent ibi
ex omni natione que ſub celo eſt.Et h̊ mo
do fien erat maius miraculũ qᷓ; pᷣmo mo
do. Hoc aũt ſᷣm Fran. Maro.potuit fie⸗
ri dupliciter. Vno modo ſic ꝙ vna vox ſcʒ
hebꝛea in ſeipᷣa ad aures hominuʒ veniẽs
ſub foꝛma hebꝛea intelligeret᷑ etiã ab alijſ
alterius ydiomatis diuina virtute. Alio
modo ſic vicʒ ꝙ illa vox anteqᷓ; veniſſet ad

aures in aere eſſet vanata ⁊ ſub foꝛma ꝓp⸗

pꝛij ydiomatig ꝓduceret᷑ ad aures et ſic in
telligerek. Quarto quia repleuit mira/
bili potentia vt ſcʒ poſſent facere omia mi
racula qcunq; fieri opoꝛteret pꝛo fidei con
firmatione adeo ꝙ ſola vmbꝛa Petri cura
bat infirmos Act.iijÿ. Quinto quia re⸗
pleuit mirabiliter virtutuʒ omniũ gratia
vt cõtra ſuperbiã eſſent in humilitate pꝛo/⸗
fundati.contra auaritiã paupert teʒ dili⸗
gentes ⁊ mũdana om̃ia contẽnentes.ↄtra
uxuriã caſtiſſimi. contra inuidiã charita/⸗
te pleni.contra irã patientiſſimi.cõtra gu
lam ſobꝛij.contra accidiã laboꝛioſi totum
mundũ percurrẽtes pꝛo pꝛedicatione chꝛi⸗

ſti/ Et ſic õᷣ oĩa vitia virtutib pleniſſimi.

Sexto quia repleuit ꝓphetia et mirabi
li futuroꝝ noticia. Nam vt habet᷑ in Act᷑.
apoſtoloꝝ. Pꝛophetabãt non ſolũ viriſed
et mulieres accipientes ſpiritũſanctũ ⁊ ad
ſolã impoſitionẽ manus apłoꝝ Act. ij. et
xix.et.xxj.ac alijs locis. Septimo quia
repleuit mirabili animi conſtãtia vt ſcilicʒ
nunqᷓ; de cetero poſſent declinare in pecca
tum moꝛtale.ſicut patet ex verbis apoſto⸗
li Roma.viij.ꝙ neq; moꝛs neq; aliq̃ crea⸗
tura nec gladius ⁊c̃.ſeparare poterit inqͥt
nos a charitate dei.⁊ hoc pꝛecipue fec̃ ſpi⸗
rituſſanctus in apoſtolis. Pꝛicipales em̃
illi non peccauerũt.ſed aliquos alios non
intantum repleuit omnes vt patet de Ni⸗
colao aduena anthiocheno qui poſtea er⸗/
rauit vt patʒ Apocalł.ij.O mira operatio
ſpirituſſancti. J Circa tercium de ſa⸗
lubꝛi ſanctificatione queritur ꝓpter ſimpli
ces qualiter ſpũſſanctus ſanctificat anias

XXXVIII

humanas ad ſalutẽ eternã conſequẽdam/
Ad quod bꝛeuit᷑ rñdetur ꝙ ſicut colligit
ex ſcriptura.ſpũſſanctus ſeptẽ pꝛecipua fa
cit in homine vt ipᷣm ſanctificet ſalubꝛiter
NDPꝛimo fidem chꝛiſti inſpirat. quia ſine
fide impoſſibile eſt placere dco vt ait apo⸗
ſtolus Heb.xj. ca. Scðõo illuminando
ad ſequendã veritatẽ incitat. quia Joh̊.
xiiij. Spirituſſctũs dicit᷑ſpiritus veritatiſ
docens omnẽ veritatẽ.ſ.neceſſariã. Vnde
homo habens ſpiritũſanctum non diligit
mendacuũ ſed deſiderat veritateʒ. ꝓpterea
talis ſermones verbi dei libenter audit et
perficit implendo.⁊ ſignũ eſt ꝙ ſpũ ſſanctꝰ
operat᷑ in tali homine. Nimirũ genera⸗
lis regula theologoꝝ eſt quã ponit Ambᷣ.
ꝙ verum a quocũq; dicat᷑ a ſpirituſancto
eſt. quia vt Ps. dicit. Omnis homo(ait)
mendax eſta ſeipᷣo ꝓut exponit Auguſti.
ſed verum eſt a ſpirituſancto ſolo. Sed
di.tamẽ videmus ꝙ etiã pagani et pecca⸗
toꝛes a ſpirituſancto omnino alieni ſepiuſ
dicunt plurima vera.Reſpondet᷑ ſm Ly.
ſuper.jſ.ad Coꝛinth.xij. Aliquis poteſt di
cere aliquid in ſpũſancto dupliciter. Vno
modo ſpirituſancto mouente non tamen
habito.⁊ hoc competnit etiam malis ⁊ du⸗
plicit᷑. Qñq; per ſolũ generalem influxuʒ
ſicut dicit Ambꝛo.ꝙ omne verum a quo⸗
cunq; dicat᷑ a ſpirituſaucto eſt. ſ.generalit
vt dictũ eſt. Quãdoq; autẽ etiam per ſpe⸗
cialem influxum vt in hig dicere verũ que

excedũt facultatem natufe.ſicut Balaa,

ꝓphetando vera dixit.et Cayphas. Alio

modo dicit᷑ aliquid in ſpũſancto ipſo vicʒ
mouente et habito per gratiã in mente. et
hoc eſt ſpecialiſimũ bonoꝝ a ſpirituſãcto
ſine quo non poteſt homo veritatẽ merito
rie intelligere vel dicere.ſic ꝙ per hoc ſit di
gnus vlta ſcʒ eterna ⁊ ſicpatet. Tercio
ſpirituſſanctus penitentiã de peccatis ve
ram agere excitat. Quarto peccata di⸗
mittit et mundat ⁊ ſic iuſtifiat. Quin⸗
to amoꝛẽ ði inflamat Roma.v.Charitas
