tates replicãt. Deniq; infra ſe qꝛ infernũu
videt ſibi aꝑtum ad deglutiendũ in toꝛt/

menta. O peccatoꝛ defle nũc pctã ne fle
re inu tiliter habeas tunc. Quintũ ẽ di

re moꝛtis eternalis ꝓſtratio.vñ ðꝛ in euiũ

gelio. Et ad terrꝗ ꝓſter.te ⁊ filios tuos ⁊
nõ relin.⁊c.quia nimirũ repꝛo bi in coꝛꝑe
⁊ ania ad terrã infernalẽ vijcientf᷑. Naʒ in
centro terre eſt infernꝰ vbi ꝑpetuo mãſu⸗
ri ſepelient᷑. Hec eſt( Job. x.) terra miſe⸗

rie ⁊ tenebꝛaꝝ vbi vmbꝛa moꝛtis ⁊ nul⸗
lus oꝛdo. ſʒ ſempiternꝰ hoꝛroꝛ inhabitat

Ibi ſimul cũ repꝛobis filij eoꝝ ꝓſternen
tur.i.oĩa oꝑa peccatoꝝ que fecerũt ex ma
la volutate gignẽdo vt ardeãt in inferno
⁊ ardere faciant peccatoꝛes Job.xvij. De
ſcenderũt i ꝓfundiſſimũ infernũ oia mea

Deniq; tam dięa erit iſta ꝓſtratio moꝛtꝭ⸗
ꝙ nõ relinquet᷑ lapis ſuꝑ lapideʒ. vt dicit

ci tui vallo.hoc eſt foꝛtiſſuna obſidione tẽ xpᷣs in euãgelio hec. Vbi Gꝛego.dicit.⁊

tationũ impugnãdo ⁊ obijciẽdo oĩa pec/⸗
cata ↄ aiam q fecit vt ↄuincat᷑ re oãnati
oni.ſicut exponit etiã Gꝛeg. Itẽ circũda⸗

büt eã etiã ſua pᷣſentia hoꝛribili ipᷣi ſpiri⸗/

tus maligm deterrẽdo aiam ꝓpterea ⁊ ſe
cũdo addit᷑ in euãgelio.Et circũdabũt te

Vnñn Berñ.li.medita.dicit. DHũ magnis pꝛa moꝛs eterna.Tüc oĩs talis ↄſtructie

ↄcoꝛ. Iſið.de ſũmo bo.qꝑ lapides deſio

gnant᷑ ꝑuerſe cogitatões qͥ ſunt qſi ꝓ fun
damẽto peccati. Suꝑ hunc lapidẽ ponit᷑
pꝛaue delectatõis lapis q̃ſi ledens pedeʒ
ↄſciẽtie.ſupᷣ hunc cõſenſus.ſupᷣ actio.ſup
ↄſuetudo.ſupᷣ neceſſitas.ſupᷣ deſꝑatio.ſu

7

trueky⸗
grlaplde.

hieſpusr

ſfemalei
oon lehi
geneccogit
dpepehmn
aſedſolu
bit. V
Berneen
fuitpoſtmn
intenozau
pis
Poetape
thmoiſe
cce öͤns
lumala eu
Sogno
gurpwocane
heecognon
ancog
ierenete⸗
Wqsv
ſondct
Haudt
dimſapt
mrahlta
Fretrab⸗
mnojaren
Pamne
laume,,
Hoehaſt
ughſtlan
ſorſicinne
64 Daulin
Rearmnorit
en peſtim
liqnns ?
decibusa
ichtetrabit
laldom
ſtgenis ſt
ntüeſa.
npennib⸗
hmgergui⸗
ſoro fne.
nl 4
mnlorn

he,

mir denoes

Atenebärer
rolirs ho
iducant ad
lanenori
ngere induc
lynushote
iſugogadit
meröneden
ii Etani
mmorez del
; demo⸗
Derbuj
müeſtco
t Etc/
noebruu
meih
oelenti
es Ni
qudei
Wnan
noſum.
tinig

gnini
ndüin fon

decineſe
Ointüedl
Vidtini
llosmos?
obiincoge
Nent. Moin
vewomi
emanmlet
Genot l
rinhabla
tenmn
cenüter mi
ituinene
nüein ne
D
1 Ndicl
o dict
Nlss deſh
ntiͤſib in
ipofl.
lns eli
ngio ſi⸗
Cono n
6,fmnan

deſtruet᷑ vt nõ remaneãt tales lapides ſu

per lapidẽ. Sʒ qͥd erit audi pᷣs.cxlv. Exi⸗

bit ſpũs eiꝰ.i.hois ⁊ reuertet᷑ ĩ terrã ſua.ſ.
infernalẽ.i illa die ꝑibũt oẽs cogitatlões
eoꝝ. ⁊ ſic lapis ſugꝑ lapidẽ nõ remanebit
qꝛ nec cogitatio nec delectatio pꝛauoꝛum
opeꝝ ⁊ hmõi pᷣdicta remancbũt in gehẽ⸗
na.ſed ſola pena oĩm taliũ ibi locũ habe⸗

bit. Vñ cxemplũ legit᷑ in meditatiõibꝰ

HBerñ. ⁊ ſermõibi.ꝙ ſcʒ Ariſtoteles appa
ruit poſt moꝛtẽ cuidã ſuo diſcipulo. ⁊ ille
interro gauit Ariſtotelẽ di. Quid genus.

q̃d ſpẽs.qͥd differẽtia.Et ariſto.rñdit di.

Nõ eſt apud nos inferos qͥd genꝰ ſpecies

⁊ hmõi.ſed tmmõ qͥd Enis⸗ qd doloꝛ. et

q̃cqͥd qð nõ eẽt pena. Sʒ qre hec oĩa pᷣdi
cta mala euenient pctõꝛib.ſubdit xpᷣs d.
Eo ꝙ nõ cognouerꝭ tps viſitatiõis tue.ſ.

qua vocaris nũc ad gram ꝑ pniam. nã ſi

hec cognoſceres fleres peniten. O g pec/⸗
catoꝛ cogita qͥd quãtũ ⁊ q̃le ꝑdes ⁊ peni⸗
tere ne ꝑeas. 3 Scoa queſtio oꝛit
ad qͥd valet reco gitatio moꝛtis. Ad h̊ re⸗
ſpondet᷑ ꝙ ſicut Hieroñ. dicit in epła ad
Heliudiũ ſᷣm Platonẽ. Sũma phia eſt
oim ſapientũ meditatio moꝛtis.qꝛ hec re
trahit a malo ⁊ iducit ad bonũ. Pꝛimo

g retrahit a malo hoiĩiem Ecci.vij. Me⸗ mnatol Lir
ca ſcõm de tẽtationũ impugnatione q ta

moꝛare nouiſſima ⁊ in eternũ nõ peccabᷣ.

Nam retrahit a ſuꝑbia hoiem. vñ Ber.

li.medi. Vñ ſuꝑbit hõ cuiꝰ cõceptio cul⸗
pa.naſci pena.laboꝛ vita.moꝛi neceſſe cũ
anguſtia.poſt moꝛtẽ vermis fetoꝛ ⁊ hoꝛ⸗

roꝛ.ſic in nõ hoiem vertit᷑ ois homo. Hec

ille. Item retrahit ab auaricia Hieroñ.
ad Paulinũ. Facile ↄtemnit oĩa qui ſe co
gitat moꝛituꝝ.Quid ei ꝓdeſt habere de⸗
cem veſtimeta ⁊ mille floꝛenos cũ oia re/⸗
linquas ⁊ ſtrictã rõnem reddere debeas
de oĩbus ac penã tanto acerbiꝰ luas.De
niq; retrahit a luxuria Gꝛego. Nil ira va

let ad domãdũ carnis deſideria qᷓ; vt pẽ/

ſet qualis ſit futura caro moꝛtua vtpote
vermiũ eſca.Qui ergo coꝛpꝰ delicate nu⸗
trit vermib cibum ⁊ lardu facit. Secũ/
do valet quia ad bona ſalubꝛia ĩiducit ſcʒ
memoꝛia moꝛtis Gꝛego. Valde ſe exerci

tat in bono opere qui ſepe recogitat de ex
rremo fine. Vñ Petr?raueñ.dicit.Quia

hic manſurus no es colloca bona tua il/

XXVII

luc quo iturus es. Melr em eſt dare ele⸗
moſynã in vita qᷓ; poſt moꝛteʒ.ſicut vna
candela plus lucet ante faciẽ qᷓ; tres poſ
tergum. Uñ brũs Johes elemoſynar?
icit.ꝙ conſuetudo erat antiqͥtus ꝙ quã
do imꝑatoꝛes electi coꝛonabat᷑.veniebat
lathomus ferens tres vel qᷓttuoꝛ petras
marmoꝛeas ⁊ interrogabat de quo gene
re illarum vellet ſibi fieri monumentuʒ.
vt ſic humiliaret᷑ ⁊ ad bona incitaretur.
ercio quia ad penitentiã faciendam
conari facit ⁊ meditari.quoniã iuxta Au
guſt. de decem coꝛdis. Melioꝛ eſt modi⸗
ca amaritudo in faucibs qᷓ; eternum toꝛ/
mentum in viſceribo.Et Gꝛego. Stultũ
eſt in tali ſtatu viuere in quo quis nõ au⸗
det moꝛi. Ad id exemplũ legitur in lib.
de dono timoꝛis ꝙ cum miles qͥdam fla⸗
gitioſus nullam pniam ab Alexãdro pa
pa vellet ſuſcipere.papa dedit ei anulũ ſu
um vt illuʒ ꝓ penitẽtia poꝛtaret ita ꝙ qñ

cunq; anuluʒz inſpiceret de moꝛte ſua ⁊ fu

turis penis cogitaret. qð cum ille feciſſet
pluribus dieb emollitu eſt coꝛ eius ⁊ re⸗
diens ad papã dixit. Paratꝰ ſum penitẽ⸗
tiam q; cunq; magnã facere.O ergo vti⸗
nã moderni peccatoꝛes terrerent᷑ ſaltem
metu moꝛtis ⁊ damnatõiss. Lir

qᷓ; vallo circũdatur homo in temꝑe moꝛ
tis.quia hoc ex ſcriptura claret.dicẽte do
mino Geñ.iij.ad diabolũ. Tu ſcʒ diabo
le inſidiaberis calcaneo eius.i.finali ho⸗
re homis que ꝑ calcaseum ſignificat᷑ eo
qꝙẽ coꝛpoꝛis vltima pars. Vnde hic duo
querunt᷑ pᷣcibua. ʒ
Pꝛimo quare diabolus plus tẽtat in
Secũdo qualibo tẽtationib tẽtat illo
tempoe. ððG
Pꝛima queſtio ergo eſt.quare diaboꝝꝰ
lus plus tẽtat hoieʒ in moꝛtis hoꝛa.Ad
quod reſpondetur ſᷣm doctoꝛes ꝙ pꝛeci⸗
pue triplici rů=ne. Pꝛima rõ ne diabolꝰ
animã amittat quam antea longo tem⸗
poꝛe poſſederat ſcʒ per peccata. ſſeit enĩ ꝙ
de cetero poteſtateʒ in anima habere nõ
poterit ſi in moꝛtis hoꝛa euaſerit.Exem⸗
plum de hoibus raptoꝛibꝰ qꝗ moꝛti ſe exj·
ponũüt ne amittat pᷣcioſas pᷣdas raptas.

Dominica. x. poſt penthe.
Scba rõ vt alam tunc rapiat quã ſcit fine hoĩs qui ðꝛ microcoſmꝰ erit maxia

ꝙ ppetuo tandẽ poſſideat ſi in moꝛte ha/ tẽtatio fidei. Suggerit em̃ diabolꝰ talia
beat. NHã Gꝛeg.xj.moꝛał.dicit. Nequaq; nõne vides ꝙ maxima ꝑs mũdi tenet ali

vltra miſcõia pcentis.ſ.dei liberat qs ſeł am fidem. Quõ credis ꝙ ſola fides xpia,“

in locis penalib iuſticia iudicãtis dãnat
Hec ille. Tercia rõ vt aniam pᷣcioſam
Diabolꝰex inuidia ab optato fine btitudi
nis detrahat. Nã hoc bñ ſcit diabolꝰ. ꝙ
ſicut Ariſto.viij.ethico.dicit. Vnuſqͥſq;
hoĩmvult ſibi bona maxima.h eſt celeſtẽ
felicitatẽ eternã quã diabolꝰ ꝑdidit ꝑ ſu⸗
am culpam.ideo inuidẽs hoi cupit vt tã
Ecioſatn aĩam ad dei imaginẽ factã a fe⸗
licitate detrahat. Sʒ queſtio ſcða eſt qᷓ/
libus tẽtationib conatur hoĩem diabo/⸗
lus tẽtare in moꝛtis temꝑe vt poſſit a ce/⸗
lo detrahere. Et qm̃ de iſtis neceſſariũ ẽ
remedia ſingillatim ꝓ edificatõe ppłi ap
plicare.ideo hec iuxta ſingulas tẽtatiões
applicemꝰ. Nimiꝝ foꝛſitan aliqͥs timoꝛo
ſus diceret.Et qͥs pᷣt ſaluus eẽ cum ĩ ago
ne diabolꝰ vtpote pᷣcellens oĩa terrena po
teſtate ſicut ðꝛ Yob.xlj.faciliter poſſit in/
firmos hoies ſuꝑare. Ad qo dicendũ ꝙ
licʒ ĩ agone ↄſtitutꝰ hõ foꝛtiſſime tẽtetur
Ja diabolo.tñ in hoc debet ↄſolari deũ ex/
oꝛãdo. qꝛ diabolus nullũ põt cogere nec
põt homi pᷣualere niſi homo illi ↄſentiat
vt dicit YIſiõ. Et qꝛ ſᷣm apłm.j.Choꝝ.x.
Fidelis de qui nõ patit᷑vos tetari ſuꝑ id
qð poteſtis ſʒ faciet cum tẽtatione ꝓuen.
vt poſ.ſuſti. HCirca g̊ hmoi tẽta

na ſit vera ⁊ ſalutifera.⁊ hmõi. Reme⸗
diũ ↄtra hoc valet vt ſymbolũ fidei alta
voce dicat᷑ coꝛã agoniʒante. ⁊ ille cogitet
qꝛ a pᷣncipio mũdi oẽs ſancti patriarche
⁊ ꝓphete.⁊ tandẽ apłi martyres ↄfeſſoꝛeſ
vᷣgines ⁊ om̃es electi hanc fidẽ xpᷣi teſtati
ſunt ⁊ in ea ſaluati ſunt ⁊ ſic ↄfoꝛtat᷑ in fi⸗
de ania. Scõa tẽtatio eſt ↄtra ſpem qꝛ
vt Gꝛego. dicit ſuꝑ hodierno euangelio.
Maligni inqͥt ſpuůs aiam in hoꝛa moꝛtꝭ
vndiq; anguſtãt qñ ei nõ ſolum oꝑis ve/⸗
rũetiã locutõis ⁊ cogitatõis iniqͥtates re
plicant vt in deſpationẽ inducant. Re⸗
mediũ vt tunc homo habeat pᷣ oculis ðᷣi

miſcòiam ⁊ xpᷣi ꝑietatẽ ac crucifixi imagi

nem qui ꝓ peccatoꝛibi paſſus eſt.Et iòo
etiã ſi infinita peccata ſibi occurrerẽt que
antea nec ↄfeſſus fuiſſet nec pniam de eiſ
egiſſet.adhuc nõ debet deſꝑare ſʒ doleat
peccata illa coꝛde ⁊ ſi poteſt ↄfiteat᷑ oꝛe.⁊
cogitet ꝙ ſicut Berũñ.dicit. Maioꝛ eſt ði
pietas qᷓ; quis iniqͥtas.oĩa eĩ noſtra pec
cata reſpectu miſcðie dei ⁊ ſanguinis xpᷣi
ſunt quaſi vna gutta reſpectu totius ma⸗
ris. Pꝛopterea etiã ſi videret᷑hoĩ ꝙ oĩno
deberet dãnari.adhuc nõ dʒ deſꝑare qꝛ
deſꝑatio ẽ peccatũ ſuꝑ oĩa peſſimũ. Vnñn
Augu. ⁊ Yſið.di.ꝙ nullũ eſt peccatũ qð

tiones de tercio ſqʒ de remedijs applican nõ habeat veniã ꝑ pniam. Sed ſi qͥs de
do HNotandũ ꝙ tationes in hoꝛa moꝛtꝭ ſperauerit miſcðiam funditꝰ perdit. Nil

fſunt pᷣcipue octo.⁊ remedia eoꝝ plura.
Rinna ↄtra fidem.
cõᷣa ↄtra ſpem. .
ercia ↄtra charitatem.
Quarta ↄtra dei voluntatẽ.
Quinta ẽ ꝑ cõplacẽtie vanitatẽ.
exta per auaricile tenacitatẽ.
Septima per ſuꝑuiuẽdi credulitatẽ.
OMVctaua ꝑ blaſfemie ſpũs fallacitateʒ
Pꝛima tẽtatio eſt ↄtra fides. vñ Damalſ.
Dicit. Tetabit nos hoſtis antiquꝰ mira
obliqͥᷣtate veritatꝭ ⁊ fidei ĩ extremis. Rõ
quia ſcit diabolus ꝙ ſicut apłlus Hebꝛe.
xl. docet. Sine fide impoſſibile eſt place⸗
re deo. ⁊c̃. Vñ ſicut in fine mũdi tꝑe an
cixpi maxima erit ꝑſecutio fidei xpᷣi.ſic in

*

em ſic deuʒ offendit ſicut deſperatio.Plꝰ
quippe ⁊? Judas peccauit deſperãdo qᷓ;

xpᷣm tradendo ⁊ qᷓ; iudei xpᷣm crucifigen

do. Hec ille. E RNotandũ ᷣm An

thoñ.floꝛeñn.iij.ꝑte ſũ.ti.x.ca.ij.ꝙ in arti⸗
culo moꝛtis magis cõſueuit hõ tẽtari de
deſperatõe qᷓ; de pᷣſumptõe. vt dicit Gꝛe
go. Ideoq; debent tũc ↄſolari potiꝰinfir
mi a ↄfeſſoꝛibꝛ qui pniam debent inno⸗
teſcere vel a ꝓcuratoꝛibi oſtẽdendo talib⸗
benignitatẽ dei remittentꝭ peccata qᷓ; ex⸗
aſperari hoꝛroꝛẽ iuſticie dei oñdendo.iu⸗
xta Pet᷑.de pał.in.iij.p. Tercia tẽtatio

ↄtra charitatẽ ꝑ im patientiã qᷓ fit ex do

oꝛe maximo tuc accidẽte cũ aĩa debet exi
re a coꝛꝑe ſic ꝙ etiã perdit ſenſus pᷣ amari

4

tunervin
Uicnytir
Cuckt pm
lgeardolo
dubobeiſti
bunt tlles
Etbettotr
goeti⸗C
ſtythoͤpol
urerdoſßz
lſmodiſäͤt
Nee De
ſertatene
gtitatloot
Crmality
lpultemor
inldeiche
uo widele
uneſtrt
Wͤtant
Pomea
cogitetg
ſoppa
pfrate
Pdiuit
tmlihen
Titualib
niſcido
glltonih
dück n
iin ij
gſnadeog
ſt. Ere
enplapd
lnsinö
Cymeſetin
fültinme
Cpelanto i⸗

Mimoxin

ultusde

unſiniy
ſeſtggen
ſedicktari
tinguitde
finoder

S=

N.

eik naris
abol'talis
Citenet gli
ſces iaf
Nenme
ifidei alts
lle cogtet
patmarche
s9feſſorſ
tpiteſtati
tatinfi
ſpemg:
angelio.
4 mor
ppis ye/
ntes e
Fe/
lis di
lmagl
Etid⸗
irgbe
ndee
PNen
uegtoner
oꝛeſtdi
nn he
guinis l
totius ma!
hol gdind
deſpare g.
ſimi, Vi
peccati 35
lſics de
heci Hl
dentob⸗
cerico 5
naafe
rdifn
igiranth
ötaun.
dialt
Perhrt
Hent inno
nlol⸗

ℳ

Autn hl

Bermo

tudine ⁊ vires qꝛ ſanguis vndiq; cõfluit

ad coꝛ vt ipſum ↄſeruet. Vñ iuxta phᷣm.
Coꝛ eſt pᷣmũ viuens ⁊ vltimũ moꝛiens.
ſic ̊ ex doloꝛe oꝛitur impatientie tẽtatio
Diabolo iſtigante aliqñ ſcʒ intãtũ ꝙ moꝛ
deant tales dentib manꝰ ex impatiẽtia.
Et h̊ eſt ↄtra charitatẽ.qꝛ charitas pati/⸗
ens eſt. j. Choꝝ.xij. Fꝓ Remediũ
eſt vt hõ ponat ſe ad patiẽtiã nec remur/⸗
muret ðo ſʒ gras agat q: oẽs doloꝛes hu
iuſmodi ſũt hoĩ ꝓ purgatoꝛio. VYñ Gꝛe.
dicit. Mliſericoꝛditer adhibet de tꝑaleʒ
ſeueritatẽ ne iferat eternã vltionẽ Quar
ta tẽtatio ↄtra dei voluntatẽ q̃ erit hoĩb⸗
carnalib qͥ amoꝛe bonoꝝ pñtiũ detenti
inuite moꝛiunt᷑ nec volũt ↄfoꝛmari volũ⸗
tati dei cã euocant᷑. De iſtis Cypꝛianus
xiij.q.vlt᷑.c.qᷓ; pᷣpoſteꝝ pulcre loqtur. De
quo vide latiꝰ ſermõe.xlvj. G. Remedi

um eſt vt talis faciat ſibi vim ↄtra ꝓpꝛiã

volũtatẽ di.exeplo xpᷣi illud Math.xxij.
Nõ mea ſʒ tua deus fiat volũtas.⁊ talis
cogitet qꝛ melioꝛa bõa celeſtia obtinebit.
ſcʒ ꝓ patre deũ.ꝓ matre vᷣginẽ Mariaʒ.
ꝓ fratre xpᷣm. ꝓ amicis angelos ⁊ btõs.

„ „ 97

ꝓ diuitijs caducis celeſtia ꝑpetua. GB

Quinta tẽtatio eſt ꝑ cõplacentie vani
tatẽ.hec fit in hoĩbus religioſis atq; ſpi⸗
ritualib. Nã Gꝛeg. dicit. Sepe hõ remi
niſcẽdo bonũ qð geſſit dũ ſe erigit apud
autoꝛẽ hũilitatis cadit. Hec ille. Reme
diũ eſt vt hõ oĩa bona deo attribuata q̊
ſunt. Vñ JIſið. Nil tibi boni tribuas qꝛ
oĩa a deo accepiſti ⁊ ex te nõ niſi malꝰexti
tiſti. Exemplũ libᷣ.apum.⁊ in ſpeculo ex
emploꝝ di.v.exẽ.cviij.legit᷑ ꝙ quidã regu
laris in q̊dam monaſterio in gallia ſctùs
cum eſſet in infirmitate graui diabolꝰ im
miſit in mentẽ eiꝰ pᷣſumptuoſam exultati
onẽ tanto iubilovt oẽs aſtantes crederẽt
eum mox in iubilo celeſtẽ głiam intrare.
andẽ in agone cepitvberrime flere.⁊ re
quiſitus de cauſa coꝛã oĩibus dixit. Heu
chariſſimi vidiſtis me pᷣſumptuoſe exul/⸗
taſſe ſuggerente diabolo. Sed nõ ꝑmiſit
me piclitari mater miſcðie Maria.q̃ me
redarguit de vana leticia ⁊ admonuit cũ
ſpei moderamie ⁊ dei timoꝛe diẽ vltimũ
exciꝑe. Vos ̊ fratres oꝛate vt deꝰ mihi
hanc noxam ianoſcat. ⁊ nõ ᷣm oꝑa mea

indigna ſʒ ſᷣm miſcðòiam ſuã ſaluet me. et
his dictis feliciter ad xpᷣm migrautt.
Sexta tẽtatio ꝑ auariciã q̃ ttantur p
ſertim ſeculares ⁊ poſſidẽtes diuitias qᷓs
etiã ſepe tales adeo occultant vt inteſta/
ti decedãt. Multi etiã dolẽt ꝙ tꝑalia bo⸗
na vxoꝛẽ ⁊ filios relinquũt.⁊ ꝑ talia men

te occupati a deo ⁊ his que ſunt ad ſalutẽ

retrahunt᷑. Remediũ g eſtvt tempeſtiue
hõ teſtamẽtũ bonũ ⁊ ſalub:e condat ⁊ a
mũdanis mentẽ abſtrahat de ſalute co⸗
gitañ.ſicut docet Aug. Septima tẽta
tio eſt de ſupuiuẽdi vana ſpe ꝓpter quã
differt miſer hõ ↄfeſſionẽ faciẽdã ⁊ ſacra⸗
mentoꝝ ſuſceptioneʒ. O ꝑiculoſum cras
cras. Remediũ eſt vt qᷓntotiꝰ ad ↄfeſſio
nẽ ⁊ ſacr̃a diſponat᷑ Jaco.v.infirmat᷑ qs
inducat pᷣſby.⁊ oꝛẽt ꝓ SSõ 7 al.
e.dñs ⁊ pctã dimittef᷑. Octaua eſt per
blaſphemie ſpm.ſicut legit᷑ de ſctõ Euſe⸗
bio in ep ła Cyrilli ad Aug. qͥ hoꝛribilit᷑
ↄtra hmõi tẽtatões agitan.faciẽ huc ⁊ il
luc di. Mentiris.mentiris. Nolo. nolo.
Sed ↄ hoc remediuʒ eſt talia nõ curare.
quia vt Berñ. dicit ⁊ Gꝛeg. talia nõ no⸗
cent cũ diſplicent. Rogemꝰ xpᷣm ⁊c.

De eadẽ dñica ſmo.iiij. ſeʒ de iudicio
dei ↄtra iudeos.⁊ xpᷣiani qualiter ad iu⸗

geos ſe habere debeãt. ac de hieruſalem

NVn relinge
* Lin te
lapidem ſuꝑ lapidẽ eo ꝙ nõ cognouer⸗ tẽ
pus viſitationis tue Lu.xix.⁊ in euange
lio. Verba iſta dixit ſaluatoꝛ noſter qͥb
pᷣdixit hieruſalẽ ⁊ Jude deſtructionẽ quã
fecerũt romani.Et ſubdit ipᷣiꝰ deſtructio
nis cauſam di. Eo ꝙ nõ cognoueris tpᷣs
viſitatiõis tue.q.d. Ecce ego deus tuꝰo
iſrael.viſitaui te ꝑ incarnatõeʒ pᷣdicatio⸗
nẽ ⁊ miraculoꝝ oꝑationẽ.fidem veraʒ te
edocendo. Sed tu g maliciaʒ obdurata
noluiſti fidem agnoſcere ⁊ me ꝑ inuidiaʒ
occidiſti ⁊ diſcipulos meos. Jo talia ma
la veniẽt ſuꝑ te ſcʒ ꝙ circũdabũt te inimnmi
ci tui ⁊ coanguſtabũt vndiq;.ſicut⁊ tu cir
cũdediſti me captiuãdo ⁊ meos vbiq; ꝑ
totã iudeã ꝑſequẽdo ad moꝛtẽ. J ren /

deſtructione.

ſternẽt te ⁊ filios tuos in terrã.qꝛ ⁊ tu coꝛ

pus meũ occidẽdo in terrã ꝓſtraſti ad ſe⸗

peliendũ.deniq; lapidẽ ſuꝑ lapidẽ nõ re⸗/
linquẽt in te.qꝛ ſanguinẽ meũ ſuꝑ te ⁊ fi⸗

lios tuos ſuſcepiſti di. Sanguis eiꝰſuper

nos⁊ ſuꝑ filios noſtros.Et qꝛ meipᷣm la
pidare voluiſti ꝗJo h̊.viij. Et meos lapi⸗
daſti.vt patʒ de Stephano. Et qm̃ hec
deſtructio hierlm ſᷣm hyſtoꝛias facta eſſe
dicit᷑ in menſe auguſti. Idcirco ꝓ hoc tꝑe
legit eccłia hoc euangeliũ. Juxta qð de
iudeis ⁊ eoꝝ obſeruatõe eiend⸗
nis tria myſteria declarabimꝰ.
ꝛimũ de iudeoꝝ flagellatõe.
Scom de xpᷣianoꝝ obſeruatõe.
Terciũ de hieroſolymoꝝ deſtructõe.
H Circa pᷣmũ de iudeoꝝ flagellatõe
ſcʒ ꝑ captiuitatẽ ⁊ diſꝑſioneʒ iuſto dei iu⸗
dicio Cõſiderare nobis valde expedit ad
ſalutẽ qꝛ exẽplo illoꝝ terremur in pctĩs ꝑ

ſeuerare ⁊ incitamur ex timoꝛe ad cauen⸗
dũ pctã.ne dei iudicio puniamur ⁊ abijci

amur a deo.ſicut ⁊ inclita qndaʒ ⁊ deo ac
cepta ac ſpecialiꝰ electa plebs iudaica p/⸗
pter ſua pctã facta eſt repꝛobata⁊ punita

Si em̃ deus nõ peꝑcit tali ppło pᷣelecto

quõ putamꝰ? ꝙ ꝑcet nobis ꝑſeuerantib ĩ
peccato. Aduertamꝰ g̊ qm vt Catho ait
Felix quẽ aliena ꝑicula faciũt cautũ. Vñ
ex iudeoꝝ flagello diſcamꝰ deũ placare ꝑ
pniam de peccatis ne ꝑeamus ſicut ⁊
ꝑierunt. Juxta hoc itaq; tres ↄſideratio/⸗
nes notemus.
Pꝛimo qualiter xpᷣs dũs pᷣdixit iudeo
rum punitionem.
cðo ꝓpter qualia pctã iudei dei iudi
cio demeruerũt exterminatöez.
Tercio q̃re nolnit deꝰ oĩno illos deleri
z dedit in captiuitatẽ ⁊ diſꝑſionẽ ꝑ totuzʒ
Pꝛimo inquã notemꝰ ꝙxp̃ᷣs (oꝛbẽ.

dñs ex imenſa miſcòia⁊ pietate cõpatieñ

iudeoꝝ ꝑiclitationi pᷣdixir cum fletu eoꝛũ
iuſtam ꝓ peccatis punitionẽ Et hoc fecit
ter ꝓ ſigno trine admonitõis q̃tinus oñ/
deret ꝙ neminẽ vult ꝑire ſed oẽs vult ſal/⸗
uare ſcʒ ꝑ pniam quatũ eſt de ſe ⁊ volun/
tate ancedẽte ꝓut ſcribit apłs.j. Thim.
ij. Pꝛimo em pᷣdixit Lu.xix. in euãgelio
bodierno.Et hoc fuit duica palmaꝝ qñ

a a xpᷣia/

„ „
Dominica. IX. poſt penthe.
veniẽs in hierlm obuiã tib ⁊ ꝓcedentibꝰ
turbis ↄcinnẽtibi di. Bñndictus qui ve⸗
nit in nomie dñi ⁊c̃. Tũc videns ciuitatẽ
fleuit ſuꝑ illam di.Si cog.⁊ tu ⁊c. Vnd
Hiero.in qſtio.ad Helbidiã dicit. Intã
tũ amauit dñs hieruſalẽ vt fleret eam et
plangeret ⁊ pendẽs in cruce loqueret᷑. Pẽ
ignoſce illis qꝛ neſciunt quid faciũt. Jta⸗
q; impetrauit qð petierat. datũq; eſt eis
tpᷣs penitẽtie vicʒ vſq; ad.xlij.annũ a paſ
ſione xpᷣi.poſt qð ꝑſeuerãtib illis in blaſ
femia Cytus ⁊ Tleſpaſianꝰ illos interfe

cerunt. Hec ille. Scðo xpᷣs pᷣnüciauit

deſolationẽ hierim ⁊ iudee Lu.xxj.cũ qͥ/
buſdã diſcipulis dicẽtibꝛ de templo ꝙ bo

nis lapidib ⁊ donis eſſet oꝛnatũ. Dixit
ihs hec que videtis.venient dies in qͥbuſ

nõ relinquet᷑ lapis ſuꝑ lapidem qͥ nõ de⸗
ſtruatur. Interrogauerũt aũt eũ quaůdo

hec erunt.dixit infra. Cũ videritis ab ex

ercitu circũdari hierłm.tũc ſcitote qꝛ ap⸗

pꝛopinquabit deſolatio eius.infra. Erit
ira ppło huic ⁊ cadent in oꝛe gladij ca⸗/
ptiui ducent᷑ in oẽs gentes. Tertio pᷣdi

xit xpᷣs Lu.xxiij.qñ die paſſionis ſue ſeq̃/
batur illum cruce oneratuʒ turba multa

ppli ⁊ mulieꝝ plangentiũ.⁊ ↄuerſus ad

illas dixit. Filie hierym nolite flere ſuper
me ſʒ ſuꝑ voſipᷣas flete? ſuꝑ filios ve.qmm
ecce ve.di.qͥbus dicẽt. Bitẽ ſteriles q non

Fnuergt ⁊ vbera q̃ nõ lacta.⁊ ſic patʒ.

Scõðo videndũ eſt qualia erãt pec
cata iudeoꝝ ꝓpter qᷓ dei iudicio demerue
runt extmiari.Ad qð notãdũ ꝙ ſeptẽ ſũt
pcipua pctã ꝓpter que demeret᷑ gens ali⸗
qua exterminari ⁊ ciuitas vel puincia de

ſtrui deſolari ⁊ plagari.vt ptʒ recolligen⸗

do ex ſcpturis.⁊ hec vigebãt vt plurimuʒ

in hierlin ⁊ iudea. & eſt deſtructa. Pꝛi⸗
mũ eſt malefaciẽdi licẽtia.qñ malefacto/⸗

ↄſequẽs excidio nõ ſolum qui faciunt ſed

etiã qui conſentiũt facientib. Exempluz,

de tribu beniamin que extertninata ẽ gla
dio co ꝙ nõ puniuit flagitiũ cõmiſſuʒ cũ

vxoꝛe leuite ſed voluit defendere YJudic.
xix.2.xx. ca. Scõm eſt auaricia ob quã.

res non puniunt hi qͥ deberentvt iudices
⁊ hmõi.ſed ꝑmittũt libere illis mala age
re. Nam Rom. xij. digni ſunt moꝛte ꝛ g

Nſiamala
pendaciae
tnninpl
nnn⸗ Ona
ninoꝛeofne
glomanos
ſu pterge
ſunt. Ft⸗a
lnniin
de Crar.
Tanſfenurg
Ponlterenp⸗
Hanſaraad
necos inde
tum mereue
luſeocci
bs. Aui
Ofereg
ſpstetn
Plettinai?
Bepun
denusd
wutipi
ena
(ienta
Phuroos
dientes

Sep
inluce
Ppiarce
nmaöl
eminren
e lij
lautione
Peumt.
8nph.
tren dobi

(osdlapl

un Sed
Mloccigen
ſalucme
iobſtina
lerti voller
Cunregnn
hegdlpe
–
agite
ligen
ume

e.

edentiby

1squiye⸗
1s duitate

ni Vrd
lct Inri

reteam et
lnerek Pi⸗

gek eis
müs paf
gin blaſ
interte
icautt
ͤ
logbo
Diie
nqbuſ
o de⸗
uädo
aber
gape
Ra
mnoßi
ſue ſq
ulta
rius 1d
are luer
d Nen
lesqnon
ean
erat pee
damene
ſpeſit
ens l,
Uinan de
aollgen
plunno;
Pen
chao,
vcices
naage
oneig
untſ
npli
amig
ſuz u

om̃ia mala młtiplicant᷑ ſꝑiuria. fraudes

mendacia.rapine.vſure.odia.hypocriſes

vt patʒ in phariſeis ⁊ ſacerdotib iudeo/⸗
rum. Vnde Hiere.vj.A maioꝛi vſq; ad
minoꝛẽ om̃es ſtudent auaricie. vñ om̃es
romanos ꝑierunt. Tercium eſt luxu
ria ꝓpter quã om̃es filij Chayn diluuio
lerunt. Item ſodoma ⁊ ciuitates qͥnq;
ſubmerſe ſunt. Quartum eſt iniuſticia
vnde Ecci.x. Regnũ de gente in gentem
tranſfertur ꝓpter iniuſticias ⁊ dolos Ly.
ponit exemplũ de monarchia aſſyrioꝛuʒ
tranſſata ad babylonios.inde in ꝑſas et
medos.inde ĩ grecos Hec iniuſticia quã
tum increuerit in iudea ex h̊ patʒ ꝙ xpᷣm
iniuſte occidi ꝓcurauerũt ⁊ ſuos diſcipu⸗
los. Quintum eſt diſcoꝛdia.nam Zu.
xj.Om̃e regnũ in ſe diuiſum deſolabitur
vt xpᷣs teſtatur. Multã diſcoꝛdiã ⁊ bella
inteſtina ĩ Judea fuiſſe docet Joſephus
Serxtum eſt inobediẽtia.exemplũ ha⸗
bemus de pharaone ⁊ egyptijs plagatis
multipliciter ꝓ inobedietia.vnde ⁊ nunc
videmꝰ ꝙ fere om̃s ſciſmatici qui ab obe
dientia eccleſie receſſerunt vaſtati ſunt ꝑ
thurcos ⁊ ſaracenos.Et qm̃ iudei inobe
dientes erant deo ⁊ fidei xpᷣi.ergo ⁊c.
Sewptimũ eſt obſtinatio in malicia.cũ
em̃ iudei xpᷣm occidiſſent tandẽ diſcipuli
xpᷣi accepto ſpũſancto facieñ.miracła plu
rima.pᷣdicabant reſurrectionẽ ⁊ penitẽti/⸗
am in remiſſionẽ peccatoꝝ.vt patʒ Act᷑.
iij.⁊.iiij.Sʒ iudei obſtinati graniſſimas

pſecutiones cõmouerunt cõtra eos. Naʒ

Petrum ⁊ Johem incarcerauerũt pluri⸗
es.Stephanũ lapidauerũt. Jacobũ fra
trem Johis occiderũt. Saulus etiã mul

tos diſcipuloꝝ vinxit ꝓ volũtate.ſ.iudeo

rum. Sed ⁊ tandẽ alterũ Jacobũ fratrẽ
dñi occiderunt ⁊ maximas ꝑſecutiones
malaq; malis ſuꝑaddeñ.miſerabiles iu⸗
dei obſtinati nullo modo ad chꝛiſtũ con⸗
uerti voluerunt. vnde iuſto dei iudicio ⁊
ſuum regnum ⁊ gentem ꝑdiderunt ⁊ per
oꝛbeʒ diſperſi affligunt᷑. O ergo vos chꝛi
ſtiani peccatoꝛes cauete vos a talibꝰ pec/⸗
catis.a gite penitentiã ne ꝑeatis a deo ſi⸗
cut illi perierunt. B CTercio ergo

XxXII

oĩno deleri ꝓut demerebant᷑.ſʒ voluit in
captiuitatem ꝑ totum oꝛbem diſpergi et
inter chꝛiſtianos ab eccleſia tolerari. Ad
hec plures rationes aſſignantur. Pꝛi⸗
ma ratio ꝓpter reuerentiã chꝛiſti ⁊ beate
Marie.ac apoſtoloꝝ.quia ex iſto popu⸗
lo fuerunt ſᷣm carnem Joh.iiij. Salus ex
iudeis eſt. Solet em deus ꝓpter aliquos
alijs parcere.ſicut ꝓpter Dauid ſeruuʒ ſu
um pepercit regibus iſrael.quãto magis
ꝓpter chꝛiſtũ ⁊ diſcipulos ſuos. Secũ⸗
da ratio ꝓpter merita ⁊ memoꝛiã patriar
charum ac ꝓphetarum ex quibus popu⸗
lus iſte ꝓceſſit. Vnde Exoð.xxxij.cuʒ do
minꝰ voluiſſet delere iudeos moy.oꝛauit
dicens. Recoꝛdare domĩe Abꝛaam JIſa
ac ⁊ iſrael ſeruoꝛuʒ tuoꝛum quibus iura ,/
ſti ⁊c. Tercia ratio ꝓpter futuram con⸗
uerſionem iudeoꝛum.quia in fine mundi
conuertent᷑ iudei ad chꝛiſtum. Juxta il⸗
lud pᷣs.Conuertent᷑ ad veſperam⁊ famẽ
ſcʒ verbi ði de chꝛiſti myſterijs audire de
ſiderañ.patientur vt canes ſcʒ auide au⸗
diendo.⁊ ꝓ hoc circũibunt ciuitatẽ ſcʒ eci⸗
cleſie vt poſſint ſaturari vᷣbo dei.He hac
iudeoꝛum conuerſione expꝛeſſe loquitux
ſcriptura Hicre.xxiij.⁊.xxxiij.?⁊ Sach.xij.
vbi Lyra inducit ſanctuz Methodium
martyrem di.ꝙ detecta falſitate antichꝛi
ſti per Enoch ⁊ Helvyam iudei qui pꝛius
adheſerant ſibi conuertentur ad chꝛiſtuʒ
fideliter parati pꝛo eius fide moꝛi.ita ꝙ
centum quadragintaquattuoꝛ milia co⸗
ronabuntur martyrioex om̃i tribu filio/⸗
rum iſrael.vt ſcribitur Apocał.vij.Et vt
Oꝛoſius ſuper cañ.dicit. Judei tunc cõ⸗
uerſi tam ſancte cõuerſationis erunt ꝙ ec
cleſia mirabiliter eoꝛum exemplo edifica
bitur. ergo ⁊(. Quarta ratio ꝓpter vti⸗
litatem fidelium chꝛiſtianoꝛum. nam ex
iudeis multiplex vtilitas ſpiritualis pue
nit fidelibus. Pꝛima quia fides chꝛiſtia⸗
na confirmat᷑ ex libꝛis veteris teſtamenti
quos libꝛos a iudeis accepimus vt inde
ꝓferamus teſtimõia de oibus chꝛiſti my
ſterijs.vt patʒ ꝑ Auguſt.hec dicentem.
Secunda quia quotiens videmus iude
os totiẽs de chꝛiſti paſſione recoꝛdamurx

videndum eſt quare noluit deus iudeos pᷣs. Ne occidas eos ne qu acho ob po. m.
b 2

Dominica. IX. poſt penthe.

Tercia qꝛ veritas pᷣnũciatõis ⁊ fidei xpi
pilloꝝ diſꝑſionẽ vbiq; apparet cũ xpᷣs pᷣ

dixerit eos diſpgendos ꝓpter incredulita
tem. Quarta quia ſũt in exemplũ noſtre
coꝛrectõis cũ ſic flagellãt᷑ vt ſciamꝰqꝛ ni⸗

ſi ↄuerſi fuerimꝰ gladiũ ſuũ vibꝛauit deꝰ

arcũ ſuũ tetendit ſcʒ ad puniẽdũ nos. O
ergo hõ age penitentiãõ. Lirca
ſcm de xpianoꝝ obſeruatiõe videndũ ẽ
quõ debeant xpᷣiani ſe habere ⁊ obſerua⸗
re circa iudeos. Nam h̊ ſcire ↄuenit ne in
currat qͥs peccatũ. P:o quo notandũ ſᷣm

NRaymũdũ alioſq; doct᷑.canoniſtas plu⸗

rima ſunt ab eccłia ꝓhibita xpᷣianis erga
iudeos ⁊ ecõuerſo. Pꝛimũ eſt aʒima iude
oꝛũ comedere.xxviij.q.j.nullꝰ. ⁊.ca.oẽs.
Scõm eſt balneari i balneis cũ eiſdẽ vtʒ

ibidem. Terciũ eſt comedere bibere ⁊ ad

ↄuiuia ſua reciꝑe ibideʒ ratio ſᷣm glo.qꝛ
inter epulas quis faciliter decipit᷑ Quar
tum eſt domo eadẽ cohabitado deſerui/
re.vt patʒ extra de iudeis ca.ad hec.⁊ di⸗
cte ca.nuilꝰ. Vnñ ſᷣm fratrẽ angelũ in ſũ⸗
ma ꝓhibet᷑ aſſidua familiaritas ⁊ ↄtinua
ↄuerſatio tam in domo qᷓ; etiã extra do⸗
mũ.ꝓptea xpᷣiani in familiari ſeu aſſiduo
ſeruitio iudeoꝝ eſſe nõ debent ſic ꝙ ꝑſone
iudeoꝝ interſint.ſecus ſi edificiũ faciãt iu
deis mercede ↄſtituta vł laboꝛẽt agros ⁊
hmõi.Pꝛoinde mulierib xpᷣianis nõ licʒ
nutrire filios iudeoꝝ ſᷣm Pa.⁊ Joh. an.

Dicto ca.ad hec. Neq; in domo manẽdo

cũ iudeiſ.neq; etiã extra domũ qñ nimia
familiaritas ⁊ ↄuerſatio ex hoc ↄtrahit᷑
abłas extra domũ nõ eſt ꝓhibitũ. Hec fra
ter Ange. °WO OQuinrtũ eſt exennia
⁊ dona vel munuſcula a iudeis data reti⸗
nere.vñ queri poteſt vtrũ liceat reciꝑe do
na vel munuſcła a iudeis. Rñndet᷑ ſᷣm fra

trẽ Ange. ⁊ doct᷑.ꝙ iudeꝰ vel etiã aliꝰvſu⸗
rariꝰcum dat aliq dona vel munera xpᷣia

no iſte poteſt qͥ dem accipere ſic tũ ꝙ nõ ve
lit ꝓpter talia facere aliqd qð ſit ↄtra deũ
vel ↄtra iuſticiam. Sʒ an poſſit retinere
diſtinguẽdũ eſt.qꝛ aut accipit rem in ſpẽ
Datam ꝓ vſurꝭ ⁊ tüc nõ põt ſibi retinere
ſed vel in pios vſus erogare ſᷣm cõſilium

coõſeſſoꝛis ſi nõ extat ille vel filij eiꝰ a quo
eſt extoꝛta.vel indiſtincte tenet᷑ eã reſtitue

re illi a quo extoꝛta eſt ſi extat.nec põt exti

mationẽ dare ↄtra volũtatẽ dñi illiꝰ cuſꝰ
res eſt.qꝛ nõ tranſit in dñiũ vſurarij.aut

accipit nõ rem in ſpẽ datam ꝓ vſuris.ſʒ

alias q̃ſcunq;.Et tunc diſtinguẽdũ eſt qꝛ
ſi ie accipiẽs ſcit ꝙ tũc vſuranꝰ eſt nõ ſol
uendo tenet᷑ eas reſtituere quia dat dam
ni cauſam efficacẽ. Si aũt dubitat an ſi
nõ ſoluendo adhuc tenet᷑ ne ꝓ re tꝑali in
oiſcrimen animã ponat.ſᷣm Alexanð. in
iiij.ꝑte. Si vᷣo ignoꝛat ⁊ credebat ꝓbabi
licer ꝙ de bonis licite acqͥſitis.ſic nõ tene
tur bona fide durante de ↄſumptis. ſʒ ſo

lum de extantib tenet᷑ ceſſante bona fide

Hec⁊ plura ibi frater Ange. Oeergo qᷓ;
multi in his peccant retinẽdo et hereditã

do. Et ex h̊8 ꝓuenit ꝙ tales cõiter fiunt in
foꝛtunati. Sextum eſt fenera vſure ad

ſoluendũ iudicare et cogere vel ſentẽtiare

aut hmõði ſtatuta facere ꝑ que cõpellitur

quis ſoluere vſuras vel nõ repetere iã ſo⸗
lutas.om̃es em̃ tales ſunt excõicati.vt in
clemẽ.de vſurꝭ.ca.ex graui. Se
ptimũ eſt gratia medendi iudeos aduo/⸗

care. Nam ſᷣm Ancthoñ.⁊ ↄcoꝛ.frẽem An

gelũ in ſũma. Xpᷣiani infirmi nõ debent
vocare iudeos ad medẽdũ nec ab eis pa/
ratas medicinas reciꝑe.vt in dicto.c.nul

lus.et.ca.oẽs.vbi glo.di.ꝙ poſſunt xpᷣia⸗

ni medicinalia a iudeis emere et poſtea p
ꝑare.ſʒ nõ medicinas pᷣꝑatas.Et ↄ faciẽ
tes peccãt moꝛtałr. Excipit᷑ caſus ſcʒ ne⸗
ceſſitatis quãdo aliũ habere nõ poſſent.

vel etiã quãdo licʒ habeãt aliũ medicũ ſʒ

nõ ſufficientẽ.pᷣm Hugo.et Lau. Pꝛeter

hec plurima ſunt qᷓ ꝓhibita ſunt iudeis

et que xpᷣianis erga iudeos q videri poſ⸗
ſunt alibi.nec ſunt neceſſaria ppło cõmu
ni ſicut pᷣdicta.iõ illa ꝑtranſeo. Hoc autẽ

ꝓ generali regula tenendũ eſt ꝙ xpᷣiano ꝓ
hibetur nimia et aſſidua familiaritas cũ

iudeo ſub pena excõicatõis.et ꝑ ↄñs ſub
peccato moꝛtli.eo ꝙ iudei ſic faciliter ad
ſuã ꝑfidiã animos ſimpliciũ inclinarent.
ſed loqui xpᷣianis cũ iudeis nõ eſt/ ꝓhibi⸗
tum.vt dicit glo.ſuꝑ dicto ca.omes.quia

nõ tanta familiaritas contrahit᷑ ꝑ hoc

quis loquit᷑ vel ſalutat iudeũ. ſicut ſimul
comedendo cibos. Hec in glo. O gx
ne diſce hec.
roſolymoꝝ deſtructõe libeat hyſtoꝛice p/

DOCirca terciũ Sebie

ſulobde
ſphus lid
ſed nos
hinoce
Cclaſuap⸗
gtumue⸗
Catonidi
mnap inſpn
eluitvtpiu
ſeelaßfulgen
ſtarevlaeſte
Femlonge
1tunceal
Gnstr
femfern a
lſcn Ien
Cuſacarcon
Plenda mot
Neoces auc
ſbus H⸗
eeuitani.
Gamarrat
auerart
ercſand
auitnu
lacamo
nus aüt
Ubusa
nifereg
dlceret
lehi. 31
i meg
ncenl
ſuſluzabi⸗
Vapalm
nenmee
lumutt
zoren⸗gue
inn
Paſtind, 4
Uitneſanar
ſoepedee
Aegan
wiertſſte⸗
ir ꝛlicent
ſppenauit
morebel
incopiol.
Nelleoonis

2
fillo
Urari, aut
rs. ſ
nicücke
beſtnoſol
1dar dam
bicaranſe
etpali in
lerand, in
at obabt
ſenotene
otis. 5ſo
ora ſie
ergo ;
herediti
funt in
fſore ad
ntetiare
vellitur

N n

fin
no debent
abeis a
dicoonl
ſuuntrßia
poſten⸗
Etifn
lusſcz nen
X
40, Preiel
unt iudes
riden od
pploconn
Hacabte
zuno ,
inuci
his ſnb
fallter 14
Cinarent,
es

„
. H

ſequi ob deuotionẽ populi.Et de hoc Jo
ſephus lib.de iudaico bello plurima ſcri
bit.ſed nos bꝛeuiter aliqua penemus.
Pꝛimo qͥdem notem ꝙ deus ex miſeri
coꝛdia ſua pꝰ xpᷣi paſſioneʒ expectauit ad
pniam iudeos.xl.annis. Sʒ cũ nec ꝑ pᷣ⸗
dicationẽ diſcipuloꝝ.nec ꝑ monitões in/
ternaꝝ inſpirationũ eos reuocare poſſet
voluit vt pius pater terrere pdigijs. Nã
ſtella pᷣfulgens ſub foꝛma gladij ꝑ annuʒ
ſtare viſa eſt quaſi ĩminere deſuꝑ ciuitati
Item luna eclipſim ꝑ.xij. noctes cõtinu⸗
as tandẽ paſſa eſt. Item poſtea viſi ſunt
currus ⁊ q̃drige in omi regione illa ꝑ ae⸗
rem ferri ⁊ armatoꝝ cohoꝛtes nubibꝰ cõ
miſceri. IJtem q̊dam die feſto penthe.no/⸗

ctu ſacerdo.ingreſſi tepluʒ ad miſteria cõ

plenda.motus q̃ſdaʒ ſtrepituſq; ſenſerũt
ac voces audierunt di. Trãſeamꝰ ab his
ſedibus Hec ſufficiãt plurib reſciſſis ob
bꝛeuitatẽ. Scðo notem? ꝙ ſicut in legẽ/
da narrat᷑ Pylatꝰqꝛ ihm innocentẽ dam
nauerat times iram Tyberij ceſaris ꝓ ſe
excuſando Albanũ nomie ad ceſarẽ deſti
nauit nunciũ.Et tunc Veſpaſianꝰ in ga
lacia monarchiã a ceſare tenebat. Alba/⸗
nus aũt in galaciã ventis ↄtrarijs ꝓpellẽ
tibus aduenit.Quẽ Veſpaſianꝰ vnde ve
niret ⁊ quo tenderet reqͥſiuit. Cui cũ ille
diceret.hieroſolymitanꝰſum ⁊ romã ten
debã. Ille dixit.de terra ſapientũ venis
artẽ medicamis noſti curare me debes ĩ
meis naribi.vbi ſcʒ qðdã genus vermiũ
inſituʒ ab infantia gerebat.vñ ⁊ a veſpis
Vleſpaſianꝰ dicebat᷑. Cui Albanꝰ dixit.
Artem medendi ignoꝛo.ſed ille qui cecoſ
illumiauit ⁊ moꝛtuos ſuſcitauit Jh̊s na/⸗
ʒarenꝰquẽ iudei ꝑ inuidiã occiderũt ſi cre
dideris in eum ſanare te poterit. Ait Ve
ſpaſianꝰ. Credo ꝙ qui moꝛtuos ſuſcita⸗
uit me ſanare poterit. Et mox hec dicen⸗
do veſpe de eiꝰnaribs ceciderunt ⁊ ſanatꝰ
eſt. Tũc gaudio replet dixit. Vere filius
dei erat iſte. Vñ veſpaſianꝰromã tandeʒ
adijt ⁊ licentiã deſtruendi iudeã a ceſare
impetrauit. Qui ⁊ Zceſſit eo ꝙ iam iudei

regnum agrippe tranſioꝛdanẽ qͥ tune cõ⸗
federatus erat romanis. Tandẽ Veſpa
ſianꝰadueniens repente infinitã multitu
dinẽ qͥ ad feſtum paſche ↄuenerant ↄclu⸗
ſit vallo munitiſſimo in circũitu vt nullꝰ
ꝑtranſiret. Interim poſt aliq̃t mẽſes im⸗
peratoꝛ romanꝰinterijt⁊ a ſenatu Veſpa
ſianus electus eſt ĩ imꝑatoꝛẽ.Qui romaʒ
aduenit Tyro filio ſuo in obſidione hie⸗
ruſalem relicto.biennio &̊ obſeſſa hierłm
ꝑ Tytum fuit.⁊ tãta fames vrgebat oẽs
ꝙ gentes filijs ⁊ econuerſo.viri vxoꝛib ⁊
ecouerſo.cibos nõ tm̃ e manibo ſed etiã ex
ipᷣis dentib rapiebant. iuuenes delicati
in plateis pᷣ fame exanimes cadebãt. Itẽ
fimũ boum aliaq; imũda in cibum ſume
bant ⁊ calciamenta ⁊ coꝛrigias deuoꝛa⸗
bant. Inuente ſunt etiã mulieres ꝓpꝛios
filios comedẽtes.vt dicit᷑ etiã in hyſtoꝛia
eccłiaſtica.O q̊t erant ibi cadauera terrã
fetoꝛe replentia ⁊ multitudine. q̊tq; ama

ra ſpectacula moꝛientiũ.⁊ lamẽta adeo ꝙ

etiam Tytus cũ lachꝛymis voce alta di⸗
ceret. Deus tu vides qꝛ ego hec nõ facio
Tangdẽ finaliter hierłm capta eſt ⁊ fun⸗
ditus ſubuerſa vbi vndecies centena mi
lia viroꝝ fame ⁊ gladio ꝑierunt pᷣter mu⸗
lieres ⁊ guulos.⁊ nonagintaſeptẽ milia
venditi ſunt.Et ſicut iudei xpᷣm. xxx.de⸗
narijs emerant.ſic ⁊.xxx.iudei ꝓ vno de⸗
nario venditi ſunt. Fama q̊ʒ audita ꝙ di
uites pᷣcioſos lapides ⁊ gẽmas deglutii/
uiſſent.ecce vna nocte duoꝝ miliũ viſcera
iudeoꝝ captoꝝ ſunt patefacta O ergo qᷓ;
terribilia iudicia dei contra peccatoꝛes.
Rogemꝰg̊ dñm ihm ⁊c̃.

—

Dñica.x.poſt penthe. Sermo.j.ſcʒ iu
xta euangeliũ /ꝓſequẽdo ⁊ de iactstia.

d q quoſdã q in ſe ↄfidebãt
tanq; iuſti ⁊ aſenabant᷑ ce⸗
teros ꝑabolaʒ ⁊c̃. Lu.xviij.

imꝑio rebellaſſent. Tandẽ cõgregato ex/ ⁊ in euãgelio hodierno. Xpᷣs dñs a pnci⸗
ercitu copioſo. anteqᷓ; adueniſſet hierln pio mũdi voluit ꝓ regula generali ſtatue
tꝑe Nero nis.fideles qͥ hieroſolymis erãt re ꝙ ſcʒ hoĩes nõ niſi ꝑ hũilitatẽ poſſint ĩ
a ſpũſctõ admonent᷑ vt inde recedant ad celum aſcendere ꝓpter qð in pᷣncip l crea
3

tionis mũdi angelos ſuꝑbieñ. e celo deie ſtus qſi leo ↄfidens ſupple de deo vel in

cit.et etiã pᷣmos ꝑentes noſtros e ꝑadiſo
expulit qͥ moti ſuꝑbia elationis. vt magt
in.ij.ſentẽ.dic.obedire deo noluerũt. Vñn
⁊ xpᷣs ipᷣe dñs vt exẽplũ nobis pᷣberet hu

