bum dei.ſʒ poſtea tẽtati nõ gficiũt qð cõ
ceperunt licq; recoꝛdent᷑ verbi. Tertio qᷣ/
dam audiũt verbũ dei libent᷑.ſʒ mũdi ſol
licitudo.ſ.diuitiaꝝ ⁊ voluptatũ aðo ipᷣoſ
ſuffocat ꝙ ſcient᷑ ex malicia nolũt facere qᷓ
audiũt.ſ.ↄfeſſonẽ ⁊ oꝑa bona ad ſaluteʒ

neceſſaria ſʒ pot us currũt ad queſtũ di/
umanꝝn ⁊z bmõi. Sʒ q̃rto ðt xpᷣs ꝙqͥ bono

coꝛde ⁊ optio ſuſcipiũt fructificat. B
Queri g h q̃lib ſignis ↄ gnoſcit᷑ terra
bona ꝓ ſemie. vicʒ fructificãdo ⁊ ſuo mõ
coꝛ bonũ ꝓ dei verbo fructũ in eo faciẽdo
Ad h̊ ſᷣm Virgi.in Oeoꝛgi.⁊ Palludiũ

de agricult᷑a. Rñdet᷑ ꝙꝑ tria ſiõ ↄgnoſci
tur terra eẽ bona ꝓ ſeminãädo. Pꝛimo
ꝑ coloꝛẽ nigredo terre pinguedini atte
ſtatur.ꝑ h̊ ſpualiter hũilitas ſignificatur
qꝛ vt Greg. ðt. Tato quiſq; coꝛã deo eſt
melioꝛ ⁊ acceptioꝛ qᷓ;to in ocuł ꝓpꝛijs fue

rit humilioꝛ ⁊ deſpectioꝛ ⁊ ꝑ ↄns ĩ verbo

plus fructificat. Scdo bona ⁊ fertilis
terra agnoſcit᷑ ꝑ ſapoꝛẽ. nam gleba terre

ꝑfuſa aqua ſi tangat᷑ lingua ⁊ erit ſaporꝰ

amari vel ſalſi.talis terra mala eſt. ſi aũt
eſt ſapoꝛis dulciſ bona eſt. Spũalit᷑ ama
ritudo coꝛdis vel aĩe ẽ ira ſalſedo iuidia ⁊
odiũ.dulcedo aũt eſt caritatis dilectio et
pax.vt Aug.ðt. vñ hõ irã tenenſ vel inui
diam aut odiũ.terra repꝛoba eſt ⁊ nõ fru
ctificat ad ſalutẽ. Ber̃. Sicut in pace fa⸗
ctus eſt locus dei ita in ira ⁊ diſcoꝛdia nõ
niſi locus dyaboli. Sʒ hõ exñs in cari⸗/
tate dei ⁊ ꝓximi multũ fructũ affert ĩ ver
bo dei qꝛ plemitudo legis eſt dilectõ Ro.
xiij.⁊.j. Joh.iiij.Deꝰ caritas eſt ⁊ qͥ ma⸗
net in caritate ĩ deo manet. Tertio bo
na terra agnoſcit᷑ ꝑ foſſonẽ ⁊ repletionẽ.
nã terꝛa fodit᷑ ⁊ extra foueã ꝓijcitur ⁊ po⸗
ſtea die altero in eandẽ foueam reponit᷑
q̃ ſi defecerit ita ꝙ ſuã foueã non replet.ta
lis terꝛa mala eſt ⁊ non fertilis.ſi ãt fuerit
equata bona eſt mediocriter.ſʒ ſi ſugabũ
dauerit talis terra optima eſt. Spũᷣalit᷑.
Illi hoĩes deficiunt qͥ multa peccata cõ/⸗
mittunt ⁊ pauca vel nulla bona faciunt.
2 tales ſunt repꝛobi qꝛ ꝑ pniam nõ replẽt
vacuitatem vite male. Vññ tali hoi in ho
ra moꝛtis dicet angelus vel deus ilð qõ
ſcriptum eſt Dañ.v.de Balchaſar rege
Mane. hoc ẽ numerauit deus regnũ tuũ
i. vite tᷣs. MWechel. appenſus es in ſtats
ra et inuentus es minus hũñs.ſ.de bono
oꝑe.Phares Diuiſum eſt regnũ tuum ⁊
datü eſt Medis ⁊ Perſis.hoc eſt anima
a coꝛꝑe diuiſa ẽ ⁊ data eſt aia demomb ⁊
coꝛpus vermibus.temꝑalia aũt munda/
nis hoĩbus. heu qualis diuiſio ⁊c̃. YOtem
uli homines equati ſunt qui quta mala
fecerunt tanta poſtea fadunt bona oꝑa
penitentie. ⁊ tales ſunt boni mediocres.
Sʒ qui ſuꝑabundant in operib ꝑfectio
nis uli optimi ſunt ad fructificandum in
pᷣmijs celeſtibꝛ. vñ Math. v. Eſtote pfe

cti ſicut ⁊ pater ⁊c̃. O ̊ peccatoꝛ noli ia⸗
cere in peccato ne ſis repꝛobus ſed age pe
mitẽtiq.audi Hiere.ca.xxij.clamãtẽ. Ter
ra terra terra audi verbũ dñni.ſ.vt penitẽ/⸗
tiaʒ agas.terra inqua.qꝛ de terra es.ter⸗
ra qꝛ terrena ſapis.terra.qꝛ moꝛiendo in
terram ibis ⁊ niſi penituenis in terra in⸗
ferni ꝑpetuo ardebis E Scõo ſemẽ
accidit non fructificare ex ꝑte temꝑis.nã
ſiquis ſenunandi temꝑe nõ ſeminat tũc
ſemen paruʒ aut nil fructuificat.puta ſi qͥſ
ſeminaret i media hieme vel in eſtate qñ

Deberet metere. Item Pe. de creſcentijs

li.ij. ðᷣt ꝙ omnis ſemina to deber fieri in
pꝛima etate lune circa.ſ.pleniluniũ ⁊ non
poſt quando indpit deſicere luna. Tũc
em ſeminatio bene habet maius adiuto
num e celo ex lumine ſolis ⁊ lune ſimul.
Spiritualiter debet homo ſemmare hic
non in futuro. Berñn.Quõ ſomnias tibi
ꝓuenturã merendi faculta tem. vtiq; tẽ/
pus hiemis non eſt aptum ad ſeminadũ.
Itez homo debet ſeminare.i.qoperari ſm
verbum dei tꝑe ſanitatis añ defectũ in⸗
firmitatis quando habet maius adiuto
rium e celo.i.gratie dei auxuium ad meri
tum acquirendum. ⁊ non debet differre
ad tpᷣs infirmitatis vel moꝛtis quando

iam deberet metere. vñ Bal.vj. Bonuʒ

facieñ.nõ deficiamus. temꝑe em̃ ſuo me
temus. Ideo Ecẽs.xj. Mane ſemmg ſe
men tunᷣ.i.tꝑe pᷣmo fac bona opera.Qui

ergo differt ad tempus extremũ raro ali

quid paruũ fructificat. Tertio
ſemen qñq; ex ꝑte ſuijpᷣius contingit nõ
fructificare pᷣcipue duplicit᷑. Pꝛimo pꝛo⸗
pter nimiã vetuſtatẽ. vñ Paludius li.de
agricultura dicit ꝙ ſemina actanda non
ſint vetuſtioꝛa qᷓ; vnius ant.vel ᷣm Pli
nium in ſpeculo naturali. Semen dicit᷑
valere ad ſeminandũ ad maximũ trium
ꝗnnoꝝ ⁊ non vltra.ſemina em̃ vltra vetu
ſta nimis exiccata ⁊ virtute ſubſtantiali
deſtituta ſunt ⁊ ſic non valẽt fructificare.
Item ſcðo ſemen bonũ ſi tingat᷑ pingue/⸗
qine animaliuʒ non valet fructificare ⁊c.
Sed quid ꝑ iſta deſignet᷑ ſpualiter No⸗
ta ꝙ vetuſtas ſignificat inueteratam cõ⸗
ſuetudinem in faciendo peccato ⁊ nõ coꝛ⸗

Sexageſime

mo poſt annos tres ctatis ſue. Pꝛima ſcz

pueritia. Scòg adoleſcetia ? tertia nuẽ/⸗

tus.poſt vel vltra hos annos.ſ.in ſenio.
ſi ꝑ totum male vixit. ex inueterata con⸗

ſuetudine pꝛaua vix fructificat ad ſalutẽ

in ſemo.qim vt Greg.dicit. Difficile ſur⸗
git quem moles male cõſuetudinis bmit
NHi conſuetudo eſt altera narura.vt phᷣs

ait li.de memoꝛia. Vnñ etiã ſi talis qñnq;

peniteat iteꝝ relabitur in vitia conſueta.
ſic nõ hene fruccificat in verbo dei. De
niq; ſpiritualiter pinguedinc aĩalium ſe⸗
men verbi dei qias tingit vłmaculat qñ
audito verbo diuine miſericoꝛdie preſu⸗
int peccarei vitijſ carnalib que ſũt bru⸗
talia.vicʒ luxurie gule ⁊c.ſperans ex ma⸗
gna miſericoꝛdia ventam. tales non fru⸗

ctificant in verbo ſed potius maledictio⸗

nem incurrũt.qꝛ vt Aug.⁊ Berñ.dicũt.
Maledictus om̃is qui peccat in ſpe ve⸗
nie. Nam Adam ſic peccãdo maledictuſ
fuit a deo Geñ.iij.O ergo peccatoꝛ time
peccare quia dei miſcõia licet maxia non
tñ mioꝛ: eſt erꝰ etiã iuſticia qua punit pctã
vt dicit Chꝛyb. Quarto ſemẽ cõtingit
non fructificare ex defectu irrigatiõis.ſcʒ
pluuie vel aque aut roꝛis.ſic verbum dei
auditũ a peccatoꝛe ſi non irrigatur aqua
vere contritionis ⁊ gratie non fructificat

qꝛ ſine vera penitentia non eſt ſalus.Ex/

emplum narrat ſctũs Elincen.de qdam
luuene ſcelerato qui non curabat copun
gi ad verbum dei.vñ in ſomnijs tractus
fuit ad chꝛiſti iudiciũ et ſubito factus eſt
canus ex timoꝛe ⁊ ſic penituit. Ecce cha⸗
riſſimi ex pꝛedictis patet ꝙ quattuoꝛ ſũt
impedimenta verbi dei. P ꝛimũ malicia
hominis peccãtis. Scom dilatio penitẽ/
tie. Tertiũ pꝛaua conſuetudo carnalis vi
te.Quartũ negligentia vel defectus con
tritiõis in audiẽdo pᷣdicationẽ.O q̊ᷓ pec⸗
catoꝛ cõpungere de pctis vt fructũ faciaſ
ſalutis. E CLirca ſcõm de verbi dei
dignitate in h̊ qppe notat᷑ in euan.verbi
dei dignitas maxia ꝙ ꝓ ipſo ſeminando
⁊ annunciando filius dei ꝑ ſeipᷣm venit i
mundũ.ido dẽ Exijt qͥ ſeminat.i.xpᷣs.ſe⸗
minare ⁊c̃. Vt ãt magis clareſeat digni⸗
tas ⁊ pᷣcioſitas verbi dei Querit᷑ vnde

rnigendo vitam ad verbum dei. Vnð ho ꝓbat᷑ dei verbũ int᷑ oĩa dei dona collata

1
undof⸗
Pyis ub
ſniꝛ.
opeime
he.qulb
matdignn
Unturpli
Ruin.
Sedn
Terni
Quarei
Quunti
Sepnin
Oami
Ponüad
Piünäu
cegtim
Uuna Man
Pübettdan
fbfu
Zohi Inn
1dee O
lhern Ne⸗
Caholc?
furp pbn
ſgoimbo
ſacamit
leiifican
Uerbarptt
ſornn en
drſig B⸗
1poteſtatie
Plufcanst
Upercnon
maumgek
llsintecs
laͤfzcng⸗
hboeſes Fe
Mensꝛtade
Menno,fi
oͤln Pn lig
Sonö
Anpyfan
nufnaren
ſffbyzden

he⸗

ie imß
1terna tmuef
os.m ſenis.
uckeratacor
lcat adſaluti
Drfialeſnn
manspnnt
rura.tohs
iſi mals guch
itia conſuen.
ferbo da De
de aialuumſe
Vlmacultqi
ſcorce Ffiſtf
vqueſüͤtbru
berunserna
lules nonfu
1 malecicno
Beri diit
ctin ſe ve
domalechcan
pecntornne
cet maranen
va puntpc
ſeme cocngtt
imganos ſc
ſcyertbunmdel
ncamraqus
vonfuafen
nendecan
Urabat cöpun
mnisads
diofulet
it Etee c
gamneſt
dmünelan
lnoheni
Poaumalö
Detkens on
iOe
fucifn
de verbida,
n can
olemimnce
ſeönpentt

mundo foꝛe digniſſimũ ⁊ pcioſiſſimũ Et
ↄns libenter audire ipᷣm eſſe gre maxĩe

ſignũ ⁊ donũ ſaluberꝛimũ.Ad h̊ rndetur

ꝙ optime ꝓbat᷑ ex.ix.eius pᷣcipuis pᷣulle⸗
gyijs.quibo ſᷣm doc.oñdit᷑ vᷣbi dei excellen
tia ⁊ dignitas ſumma q puuegia accipi⸗
untur ꝑ lr̃as hmõi.ſ.dicti. vᷣbũ dei
NPꝛimũ ab v.dð veritatis viuifice
Scõm abe.dĩ emanationis eterne
Tertiũ ab r. dẽ refectionis aĩe
Quartũ a b.dr̃ btitudinis celice
Quintũ ab v.dẽ vtaitatis neceſſarie
Sertũ ab m.dẽ mẽtalis mũdicie
Septimũ a d.dẽ ðlectatõis dulciflue
Octauũ ab e.dẽ eqpatõis euchariſtie
HNonũ ab i.dẽ inſignitionis electiue
Pꝛimũ puilegiũ vᷣbi dei or̃ vᷣitatis viuifi
ce.qꝛ ipᷣm vᷣbum dei eſt vᷣitas pᷣma ⁊ di⸗
uina vita in ſe ↄſubſtãtialiter exñs idem
pfi hᷣ eſt dei ſapia ⁊ filiꝰ dei xpᷣs ieſus per
qð vᷣbũ facta ſunt ⁊ viuificata oĩa cꝛeata
Joh.j. In pncipio erat vᷣbũ ⁊ ver.e.a.d.
7 de. e. v. Dia ꝑ ipᷣm fa.ſ.⁊ ſi.ip.fa.ẽ nihil
i.pctm̃ vt exponit Aug. Itẽ.j.q.j. Intra
catholicã Aug.ðt ꝙ oim reꝝ creato ſicut
fuit ꝑ vᷣbuʒ. Dixit em̃ deus ⁊ facta ſunt.
ita oim hoim recreatio vel viiſficatio per
ſacramẽta fit ꝑ vᷣba dei. Itẽ poſt moꝛtem
reuiuificant᷑ oẽs hoĩes in reſurrectiõe per
verba xpᷣi det imꝑantis ⁊ dicẽtis.ſurgite
moꝛtui venite ad iudiciũ.ᷣm qð Hiero.
ðt ſuꝑ Math̊. IJdeoq; maxie dignitatiſ
⁊ poteſtatis eſt verbũ dei et eius veritas
viuificans tam coꝛꝑa qᷓ; aias in pñti vi⸗
ta peccato moꝛtuas. O ꝗ̊ pctõꝛ penſa qᷓ;
maxima eſt ingratitudo ⁊ digne damna⸗
bilis in te eo ꝙ ↄtemmis audire vᷣbũ dei.
ꝑ qð factus es in aia ⁊ coꝛꝑe.⁊ niſi feciſſʒ
nõ eſſes. Itẽ ꝑ ipᷣm viuificarꝭ nũc i ſacra

mẽtis ⁊ tadẽ viuificaberꝭ ĩ reſurrectõe ac

ꝑpetuo ↄbſuaberꝭ.ſʒ ve tibi ſi nõ penitue⸗
ris in pñnti.qꝛ et᷑no igne cruciaber⸗. F
Scõm puilegiũ dr̃ emanatois eterne
Nimiꝝ vñ oꝛtũ ẽ vᷣbũ dei niſi vniq; a pꝛi⸗
ma vᷣitate.nã a deo pfe genit ẽ futus dei
qᷣ dr̃ buʒ dei veꝝ.⁊ inde cxiuit ſeminare
Hᷣmo ad creaturas angelicas in celo faci⸗

endas.in qͥb ↄcreauit de ſpẽs oĩm rerũ

hᷣitatẽ repntantes.ſ.in mẽete angelica.vt
ðt Aug.ſuꝑ Geñn.ad lr̃am.⁊ hec dr ſapia

creata pmo oĩm.ſ.dignitate Ecci.j.Om

mum pmo creata ẽ ſapia.qð m Hugo.

de ſacris li.j.ꝑ.v.ca.ij.intelligit᷑ de ange⸗
lica natura q in ſcpᷣtura d lux ⁊ ſapia dei
Nã ula ſapia increata q eſt deus nõ dicit᷑
creata.& de angelica ſapia h̊ accipienduʒ
eſt q eſt creata añ oĩa dignitate ſaltẽ ſʒ nõ

tac qꝛ ſił tꝑe creatũ eſt celũ empireũ cum

angelis repletuʒ.tẽpus ⁊ materia qttuoꝛ
elementoꝝ ſᷣm Magfm im.qij. li.di. ij. ?⁊ do
ctoꝛes.Scòo verbũ dei.ſ.filius exiuitad
faciendũ pᷣmos parentes ⁊ inſpirãdo eis
in ꝑadiſo vᷣba dei ad ſalutẽ neceſſaria.tã⸗
dem ad priarchas ⁊ ad Moy.legez dan
do verbi dei.deinde ad ꝓphetas ⁊ nouiſ/⸗

ſimead aplos dando legem cuangelicã.

⁊ vſq; modo acin finem ſeculi.put Aug.
li. de Mgẽo dicit. Chꝛiſtus cathedrã te/
net in celis ⁊ omnẽ veritatẽ ſpargit in ter
ris. Ecce ergo maxia dignitas verbi dei
qð ab ipᷣo deo emanauit ⁊ in mũdo ſeni
natum eſt. Ideoq; infallibilis vᷣitat; eſt.
qꝛ deus falli non põt nec fallere.ꝓpter qð
Math. xxiiij. xpᷣs ðt.Celũ ⁊ terra tranſi.
vᷣba ãt mea nõ pꝛe.Et Gabł.j. Apłs dicit
ꝙ etiam ſi angelꝰ de celo aliud euageliʒet
nõ eſt credendũ ᷓ vᷣitatẽ vᷣbi dei. Oghõ
penſa ſi vna gẽma de celo deſcẽderet q ſte
tiſſet ab eterno apð deũ nõne diligent᷑ ſu
ſciperes.ſic ⁊ vᷣbũ dei qð ab eteꝛno fuit in
deo. Tertiũ puilegiũ dr refectõis aie.
qꝛ vt ſcribit᷑ Deut᷑.viij.: Mathiij. Nõ
in ſolo panc viuit hõ ſʒ ĩ oĩ bo ⁊c̃. Hinc
BGBreg.omel. vuij. ðt. Cib mẽtis eſt ẽᷣbuʒ
dDei.ſʒ qͥſqͥs alimenta nõ retinet huꝰ ꝓfe⸗
cto vita deſꝑat᷑ eterne ̊ moꝛtis ꝑiculum
foꝛmidate ſi gbũ ſctẽ exhoꝛtatõis nõ acci
pitꝭ ſi ba vixt.i.alimẽta iuſticie i memo⸗
ria nõ tenetꝭ.hecille. Quartũ btitudi
nis celice.qꝛ in celo om̃s bti in vᷣbo ſapie
del q̊ clare deũ ↄgnoſcũt ⁊ vidẽt letant᷑ et
btificant᷑ ꝑpetuo. Joh.xvij. Hec eſt vita
eterna vt ↄgno.te deũ ⁊c̃. Itẽ ipᷣe deꝰ ab
eterno añ oem creaturã in quo hũit letici
am felicitatis eterne.niſi in verbo ſue ſa⸗
pic.vtʒ ꝑ doc.ſuꝑ.j.qꝛ pr in filio ⁊ ecõuer
ſo filius in pr̃e ꝑ amoꝛis dulcedinẽ qͥ ẽ ſpi
rituſſcrtũs eternaliter cõſolat᷑ vt ſic ſit per
fecta cõſolatio que nõ ẽ ĩ ſolitario.vt docʒ
Rich, de tri. li.ij. ca. ij. qꝛ amoꝛ ad ſeipᷣm

n eſt iocũdus. Pꝛoinde qͥ libẽter audiũt

verbũ dei bti dicunt᷑ a xpᷣo in ſpe.ſ.future
btitudinis ↄſequẽde Lu.xj. Bti qͥJ audi.
vᷣbũ dei ⁊c. Quintũ ðꝛ vtilitatꝭ neceſſa
ne. Vnde Innocæẽtius extra de offi.iudi.
oꝛdina. ca. Inter cetera inquit que adſa⸗
lutem ſpectãt populi chꝛiſtiani pabulum
vᷣbi dei eſſe gmaxime noſcit᷑ neceſſariuʒ qꝛ
lic coꝛpus mat᷑iali ſicania ſpũali cibo nu⸗
trit᷑ alioqͥn homo fame moꝛeret᷑. Sextũ
dicit᷑ mẽtalis mundicie qꝛ verbum deiha
bet mũdare mentẽ hoiĩs a pcti veneno et

pſſeruarea futuro veneno pcti ⁊ poteſtate
diaboli. Vñ xpᷣs ait Joh.xuij. Yam vos

mũdi eſtis ꝓpter ſme nẽ quẽ locu.ſũ vob.
GErxemplũ ponit ſctũs Vlincen.i ſer⸗
mo. ꝙ quidẽ ſerpẽs eſt vt dicũt naturales

N(inquit) ita venenoſus ꝙ ſi moꝛdet in radi

ce alicuius arbor om̃es fructus illus ar
bor erunt venenati.ideo ex illa comedere
ſine tyriaca eſſet ꝑiculũ. Radix oĩm cibo/⸗
rũ nr̃oꝝ ⁊ operũ huius miſerie fuit cibus
Ade quẽ ſerpẽs diabolꝰ intoxicauit vene
no pcti.ideo nũc infecti ſũt ⁊ ꝑiculoſi oẽs
cibi ⁊ actus noſtri periculo pcti. Pꝛoinde
ſumere debemꝰ tyrniacã verbi dei ante c⸗
bũ coꝛꝑalẽ dicẽdo Pater noſter Aue ma
ria.vel ſaltẽ nomẽ ieſus ⁊ in actib noſtris
ſiłr mane ⁊ veſꝑe cruce ſignãdo. Naã qͥdaʒ
du biberet in villa intrauit in eũ diabolꝰ
⁊ ſiłr in puellã quandã intrauer̃t tres de⸗
mones ⁊ dixerũt ꝙ intrauerũt dũ biberet
qꝛ nõ ſignauit ſe vᷣbo dei vel cruce.hec Vli
centius. Septimũ ðꝛ delectatiõis dul

ciflue. NHã verbũ dei miro modo uluminã

do aiam deiectat ⁊ dulcificat ſic teſtat ps
d. Quã dulcia faucib meis elo.tua do.ſu
per mel oꝛi meo. Vñ qñ fugermo menſa
regs eterni om̃i dulcedine plena ꝓponitur
Stultꝰ eſt &̊ qͥ nõ vult adeſſe. Octauũ
ðꝛ eqpatiõis euchariſtie qð ꝓbat᷑ ꝑ Au⸗
guſti.j.q.j.ca. Interrogo inqᷣt vos fratreſ
vel ſoꝛoꝛes dicite mihi qͥd płꝰ videt᷑ vobis

coꝛpꝰ xpᷣi an vᷣbũ xpᷣi.ſi vultis vere rñdere

hoc dicere debetꝭ ꝙ nõ ſit minꝰ vᷣbum dei

qꝙeſß xpᷣi coꝛpꝰ.Suꝑ hoc docto.dicũt ꝙ coꝛ⸗

pus xpᷣi ꝑł eſt dignitate.ſʒ vᷣbũ dei plus ẽ
emẽdatiõis vtilitate. qꝛ plures fac cõpun
gi ita vt ꝑ illõ oĩia pctã tollant᷑ etiã moꝛta⸗

lia.ſed ꝑ coꝛpꝰ xpᷣi venialia tin tollunt᷑ Et

de h lat dicemꝰ ſermõe ſubſequẽti M:⸗
Nonũ ðꝛ inſignitiõis electiue.quia vt
HBonaueñ.i ſer.dñice de paſſiõe alegãdo

Aug.di. Nullũ maiꝰ eſt ſignũ electionis

vel pdeſtinatiõis diuĩe qᷓ; libenter audire
vᷣbũ dei. Et ꝑ ↄtrariũ euidentiſſimuʒ ſig⸗
nũ dãnationis eſt ſi qͥs contẽnit vᷣbuʒ dei
Vnñ chꝛſtus di. Joh. viij. Qui ex deo eſt
verba dei audit. Pꝛopterea vos non audi
tis ꝗꝛ ex deo nõ eſtis. Ad id exemplũ po
mt᷑.cũ tu vides aliq̃s ſcolares vel diſcipu
los frequẽtare aliuꝰ mgfr̃i ſcolã vel lecti⸗
onẽ.ꝑ hoc cooneſes ꝙ ulli ſunt talis mgr̃i
diſcipli vł ſcolares.ſic cũvides aliq̊ſhomi
nes viſitare ſcolam dei.id ẽ eccliam et ibi

audire dei verba tanqᷓ; lectionem ſalutis
agnoſcis ꝓꝙ talis eſt electus dei. qui auteʒ

contemnũt verba dei ⁊ frequentant foꝛũ
vel tabernas ſignũ eſt ꝙ ſunt electi diabo
li ad infernũ. O ergo peccatoꝛ ama vᷣbuʒ
dei per quod ſaluari potexñr. HCirx⸗
ca terciũ de irrigatione ſeminis verbi dei
vt plus fructificet. Quia vt chꝛiſtus dñs
ait in euangelio.Quoddã ſemẽ natũ aru/
it quia non habebat inquit humo:ẽ. Id/
circo inquirendũ nobis eſt qualiter debe/
amus irngare verbum dei ne in nob are⸗
ſcat.ſed amplius valeat fructuʒ noſtre ſa
lutis facere. Ad quod recolligendo ex
ſcriptura aqua multiplex diſtinguit᷑ et p
deuotione ꝓponendũ nobis in cxempluʒ
chꝛiſtũ dei patris verbũ.quia vt Augu.
de doctrina chꝛiſtiana dicit. Omnie xpᷣi
actio eſt noſtra inſtructio. Cotemplemur
chꝛiſtum crucifixuʒ qui multiplici aqua ir
rigauit et perſudit ſeminando ſue p ꝛedi/
cationis verba quaſi ſemina pꝛecioſiſſi/⸗
ma in ſua humanmitate terrena humectan
do ad pꝛofectum noſtrũ.quatenus exem/
plo ſuo inuitemur ⁊ doceamur ⁊ nos con
ſimilib aquis verba dei in nobis irrigare

vt fructificemꝰ. Nam ⁊ ſemina ſata in ter

ra frequẽtius ꝑfundunt᷑ aquis ror ⁊ plu
uie. vel ſaltem de puteo vel fonte ⁊ flumi /
nibus ⁊ ſic fructificant.ſicut fecit chꝛiſtus
dñs in ſeipſo.et ſic debemus facere ⁊ nos
Puiumga itaq; aqua eſt gratie. que eſt
fons aque ſalientis in vitam eternam Jo
hannis.iiij.dicit chꝛiſtus. Hec eſt tanq;
qqua roꝛis deſuper e celo deſcendens ⁊c.

Seume
tie Cacl h.
totusptent
utantifue
tetiſfißb
Cfidtcif⸗
decko llt
cumeowun
ſcutbonus
1plvunätin
debemnus ſp
Gunusad p⸗
gguspeing
wr regd
guldoceztin
ti Din
Pctarores
Npnapoßf
fecunen h
1huenankin
düdinnde
Vmnaae
ua Po E
Genoauſtol
ſepfudtt fe
lpfinnaqt
unq; niita
ſequugam.
Pntnctd
Acito boe
tnoftean
herglsconft
ſſnenonisde
nong inern
loſchöneel

Aperbüpen
ſtſungennem
luchnefellee
litoto lor
Nulisin fig⸗
lenoſnife
ſobeppoſint

lfnociace

Enn
ſin Beri⸗
Ppenerit
Nlnenſe

ſegrin .
e, gia
ſtöenegic⸗
mi eernons
benteraucte
niſſimuzg,
enit obizde
Quierdenek
vos ponaucl
Ggempläpe
1s el dapn
ſcolivellem
Gnttalis nol
les aliͤſbomni
eeckamerbi
lonem ſaluns
det gulaut
guentuntſol
1t deen dubo
Mama forz
„ C
mis erbidel
chiſus dis
minatüanu
—
gnalterdebe
neinnobare⸗
anzrolfeſi
roligenc
ltingulkap
na
nia N Sg,
,Ommentt
Cotenplenr
nplagn
Goſvegteni
n geoſſih
nabumecun
renusen
Purtrosle
obisimneare
inahtaml
ison 10in
ſontt fli
ſutchit
faecnes
ute,et
geman 40
Haucktang

Secunda aqua eſt intellectus ſapien⸗
tie.Ecci xv. Aqua ſapie ſalutaris pota/⸗
bit ulũ. Iſtis aquis xpus dei vᷣbum fuit

totus plenus ⁊ in humãaitate ꝑfuſus ab
inſtanti ſue conceptõis in vtero virginis
⁊ etiã ſui ᷣbi pᷣdicatoꝛes aplłos iſtis aqᷣs

ꝑfudit cũ ſpmſanctũ tanqᷓ; roꝛẽ ⁊ pluuiã

de celo in illos effudit. 2 ſic maximũ fru⸗
ctum ꝑ mundũ fecit ipᷣm verbũ dei. Vñ

ſicut bonus ageicola de celo expectat roꝛẽ
⁊ pluuiã ⁊ in hac ſpe ſeminat.ita ⁊ nos ec

debemus ſperarc ⁊ a deð petere cum va/⸗

dimus ad pdicationẽ vt irriget nos iſtis

aquis ne in verbo dei ſine fructu ſimus.

qꝛ vt Greg.ðt. Niſi intus ſit ſpũſſanctus
qui doceat in vanũ lingua doctoꝛis labo
rat ⁊c̃. Hinc eſt ꝙ in pᷣdicatione bis ſolẽt
pᷣdicatoꝛes cũ populo oꝛõnes facere.ſ.in
in pncipio ſᷣmonis ad matrẽ gre Mariã

recur:eñn.vt habeãt gratiã qua intelugãt

⁊ ↄuertant᷑ in vᷣbo dei.et in fine fßmonis

etiã oꝛant deuote.ſ.vt intellecta impleãt

Tertia aqua eſt pnialis lachꝛyme. de
qua Ps. Exitus aquaꝝ dedux.ocu.mei
qꝛ nõ cuſto.le.tu. Hac aqua xpᷣs crebro
ſe ꝑfudit flendo ꝓ peccatis noſtris tam ĩ

infantia qᷓ; in vita tota ĩ qua vt ðt Cryf. nanate bft .
vbũ dei ⁊ nos diſcam tali aqua amoꝛis

nunqᷓ; riſit ſed ſepius fleuit.qᷓ; etiã ĩ moꝛ⸗
te quia cum clamoꝛe valido ⁊ lachꝛymis
ſpm tradidit. Heb.v. Quare hec niſi vt

audito vᷣbo erꝰ ac exemplo deficamꝰ pec/
cata ⁊ ↄfiteamur vñ poſt ſermonẽ fit ge⸗
neralis confeſſio.

Quarta aqua eſt ſa
tiſfactionis debite que dicit᷑ aqua expia⸗
tionis.in figura Nume.xix.⁊ cõſiſtit ĩ tri⸗
bus.ſ.oꝛõne.elemoſyna ⁊ ieiunio vel car⸗
mis caſtigatiõe ſᷣm doc.in.iiij.hac aq̃ xpᷣs
dei verbu ꝑfuſus eſt qñ oꝛauit tã foꝛtiter
vt ſanguinem ſudaret.qui etiã ieiunãdo
in cruce felle cibatꝰ eſt. Itẽ ꝓ peccatꝭ no⸗

ſtris toto coꝛꝑe caſtigatus eſt ⁊ ſanguine
pfuſus in flagellatione.deniq; magnam

elemoſynã fecit. qꝛ alam pᷣcioſiſſimq pro
nob expoſuit.⁊ tu ̊ hõ peccatoꝛ ſtude hu

uiſmodi aqòᷣs te irrigare.vñ QLuc.iij. Vt
fugiat a vetuꝛa ira facite digſ fructꝰpnie

JErñm narrat᷑ in ſer. Meffret ꝙ dum
ſctũs Berñ.pᷣdicaret duo ribaldi pecca⸗

tis pleni erãt quoꝝ vnus videns populũ
Baſilius. ⁊ quid clamado dixerit ſubdit

pꝓfluere ad ſermonẽ dixit.⁊ ego ibo ad pᷣ⸗

dicationẽ. ad quẽ alter ait. Quõ te diabo
lus ducit ad pᷣdicationẽ cũ nũqᷓ; feciſti ali
quid boni.ille nihilominꝰ iuit.vidit autẽ

ſctũs Berñ.illũ magnã cathenã haben⸗

tem ĩ collo q̃i ꝑ illã putaret᷑ abſtrabi a ſer

mone demones. Cepit gſctũs Berñ.
feruẽtiꝰ pᷣdicare ↄ vitia.vt.ſ.moueretad
pniaʒ exẽplo paſſiõis xpᷣi. Quid pła.ille

pctõꝛ cepit ↄpũgi ⁊ flere.⁊ videbat᷑ ꝙ ad

eiꝰlachꝛyꝓymaꝝ irrigua vna coꝛunca de ca
thenmis ſoluebat᷑ ⁊ ſic ad quãlibet lachꝛy⸗
mã coꝛunca cadebat donec totalit᷑ cathe,/
na ſoluta fuit. Tandẽ pꝰ ſᷣmonẽ ſanctus
Bejr.vocauit eũ ⁊ eiꝰ hoꝛtatõe ↄfeſſus ẽ
oĩa pctã ⁊ ſctẽ vixit decetero Quita aqᷓ
eſt amoꝛis ⁊ ↄpaſſionis deuote.ſ.ſuꝑ xpᷣi
paſſiõe qð facere ĩ pᷣdicatiõe ẽ magne grfe
2 fructuoſitatꝭ. vñ pẽ ðt. Emittet.ſ.deuſ
vᷣbũ ſuũ ⁊ liqfaciet ea.i.coꝛda flabit ſpũs
eius ⁊ fluẽt aq̃.ſ.amoꝛoſe ↄpũctõis ⁊ gre
fructificãtꝭ. Iſta aq̃ xpᷣs dei pꝛis vᷣbũ vo
luit ꝑfundi vt nob onderet deuotioms ?
amoꝛis incitamentũ qñ ĩ cruce caputiĩcli
nauit ad oſculandũ nos ⁊ manꝰ extendit
ad amplexanduʒ vt ðt Ber̃.⁊ tũcĩ coꝛde
vbi eſt fons amoꝛiſ voluit vulnerar ⁊ ſic
ſangiune⁊ aq̃ emanãte ꝑfundi q̃tenus ꝑ

⁊ deuote ↄpaſſiõis lachꝛvymis ꝑfundi ad
maximũ fructũ ſalutꝭ faciendũ. O g̊ pec
catoꝛ.o xpᷣiane hõ cogita quõ in vᷣbo dei
pᷣdicato clamat ad te ſanguis xpᷣi crucifi
xi vt Bejr̃.docet.qᷓtenꝰama xpᷣm deum ⁊
age pniam. alioqͥn requiret᷑ ſangiis xpi

ſuꝑ te qͥ effuſus ẽ itra ꝓ te. Rogemꝰg̊ ꝛc.

Dñica eadẽ Sermo.iij.ſ.de audiẽtia

verbi dei ⁊ obł gatione ⁊ fruchbꝰ.

Lamabat ie
c ſus.qui habet aures audiendi
audiat Luc.viij.⁊ in euan.hodi
erno. R̊HłCLariſſimi xpᷣs dñs pᷣdican
do de vᷣbo dei clamabat vt oñderet mag
nitudinẽ affectus ſui ad hoc ꝙ hoĩes au⸗
dirent verbũ dei.Clamoꝛ em̃ ſignũ ẽ ma
gni affectus quo voluit excitare coꝛda ho
minũ ad attendendũ ea qᷓ dicunt᷑ vt dicit

euange.d. Quihʒ aures audiẽdi audiat
q.ꝰ. O peccatoꝛes hoĩies ſi cognoſceretis
qᷓ; ſalubꝛe ſit audire verbũ dei libẽtiſſime
ilud audiretꝭ. Sic at Aug.ix.ↄfeſſionũ
ait. Clamauit xpᷣs multipłr.ſ.dictis ⁊ fa
ctis.voce et vita. Clamat ad nos q̃tidie
de celis in ſcpturis vt audiamus vᷣba eiꝰ
⁊ ↄuertamur ad euũ.Clamat in pctis doꝛ
mientibo vt euigilẽt. Clamat ignoꝛaãtib
vt intelligãt. Clamat errãtib vt redeant
Clamat tꝑiclitantibs vt caueat eternã dã
nationem ⁊ peniteãt.clamat oib fidelib⸗

d. Qui habʒ aures audiẽdi audiat.ſ.ver

bum dei de q̊ͥ parabolã pulcram ꝓpoſuit
vtzʒ in hodier. euan. Itaq; de audiẽtia
vᷣbi dei in hoc ſermõe tria myſteria decla
rabimus dei gra auxiliante.
. Pꝛumũ de audietie eiꝰ modificatõe
Scõm de frequẽtie eiꝰ obligatõe.
Tertiũ de efficatie eiꝰ fructificatõe
Circa pmũ de modo audiẽdi verbum
dei queſtio vtilis ꝓonit᷑ vicʒ qualit᷑ de⸗
beat quiſq; fideliũ audire dei verbũ
Ad qð ſᷣ̃m doc. Rñdet᷑ ꝙ potiſſime quat
tuoꝛ modis debet audir
Pꝛmo diligẽti coꝛde attendendo
Scðdðo memoꝛic bene ↄmendando
Tertio oꝑe implere ſtudendo
Quarto deuotiſſime reuerendo
Pꝛimo inquã debet verbũ dei audiri
diligenni coꝛde attendendo. vñ Augꝰ.in
Iqqdam ſermõe ðt ſic. Benigne audiendũ
⁊ deuote ſuſcipiendũ ac ſollicite ↄſeruan⸗
dum eſt quicqͥd ſpectat ad aiaꝝ ſalutem
⁊ nõ ſicut hois mandatũ ſed ſicut dei ver
bum. Nimiꝝ videmꝰ ꝙ mũdanoꝝ dnoꝝ
lr̃as ⁊ madata ſui famuli libenter auſcul
tant ⁊ ad implendũ ſingulaʒpᷣcurrere co⸗/
nantur. qᷓ;tomagis deberent oẽs hoĩes

hec facere circa verba dei q eſt rex regum

⁊2 dñs dñantiũ Apoc.xix.Et qͥ poſtq; oc
ciderit habet poteſtatẽ etiã aiam perdere
in gehennã Math. x. Sʒ heu quis ſic re
cogitat de verbo dei. O deus magne.o
oĩpotens ⁊ eterne dñe ieſu xpᷣe tu ſcis qᷓ;
multi hoĩes nũc nedũ vᷣba tua nõ audiũt
ſʒ ⁊ audiẽtib ⁊ pᷣdicãtib iſultãt vᷣba dei
calũmando. X Pꝛio nẽpe aliqͥ dicũt
Quis venit de futuro ſeculo vt credamꝰ
penas ⁊ głiam quas pᷣdicatoꝛes dicunt.

Dominica Bexageſume

Sʒ his bꝛeuiter rñder᷑ q vtiq; de futuro

ſeculo venerũt qͥ vᷣitatẽ vᷣbi dei teſtati ſũt
Hõnce angelꝰ qͥ legẽ dedit Moy.loquẽs
ĩ ꝑſona dei de futuro ſecło venerat. Non⸗

ne xpᷣs vns de celo venit ad pᷣdicandum

vicʒ gliaʒ ⁊ pena futurã. Itẽ vñ vẽit ſpũſ
ſctũs niſi ð celo qͥ locutꝰ eſt ꝑ apłos ⁊ nũc
lpᷣe loquit ꝑ pᷣdicatoꝛes.vt ðt xps Mat.
x. Nõ em̃ vos eſtꝭ qͥ loq.ſʒ ſpi.pa.ve.qͥ lo.
in vo.⁊ ſic ptʒ. Itẽ ſcòo alij dicũt. Meliꝰ
eſt nõ ire ad pᷣdicationẽ vt neſcamus qͥd
ſit pctm ⁊ qͥd nõ.ꝗꝛ ſciẽter poſtea illud fa⸗
cere grauiꝰ pcti erit. ſʒ o fatui neſcitis ꝙ

talis ignoꝛaãtia eſt affectata q aggrauat

potiꝰ qᷓ; aileuiat pctm.vtʒ ꝑ Jſido.⁊ Au

guſt. di. xxxvij.S. vlt᷑.⁊ ca.ſe.Ex m̃.Sti hba

beres duos famulos. vnũ qͥ libẽter audi

ret vᷣba mãdatoꝝ tuoꝝ licet non faceret

oꝑe.aliũ aũt qͥ nec faceret nec etiã audire

vᷣba tua vellet ſʒ ↄtemneret.quẽ hoꝛum

graui ferres ⁊ ᷣberares.vtiq; ſcom.ſic ĩ
ꝓpoſito. Vñ vt pᷣmiſi debet quibet fideliſ
audire vᷣba dei diligẽter ne percat.qꝛ deꝰ
ðtꝑ ps. IZpᷣi vᷣo nõ ↄgno.vi.me.qͥ.iu.ſi.i.
nõ intro.i re. m. Scðo verbũ dei audiri
debet memoꝛie ↄmendando. vñ Berñ.
Verbũ dei audientib tria ſunt neceſſa⸗
ria.ſ.volũtas audiendi.ſtudiũ intelligen
di.diligẽtia retinendi. Jdeoq; Grego.in
omel.viij.ðt ſic. Verba dei q aure ꝑcipi⸗

tis mente retinete.cib em mẽtis eſt ꝓbũ

dei. ⁊ q̃ſi acceptus cibb ſtomacho languẽ
te reijcit᷑ qñ auditꝰ ſᷣmo in ventre memo
rie non tenet᷑.ſʒ quiſqͥs alimẽta nõ retinet
huiꝰ ꝓfecto vita deſpꝑaf.eterne ̊ moꝛtis

piculũ foꝛmidate ſi cibũ ſctẽ exhoꝛtatiõis

nõ accipitis.ſi vᷣba vite.i.alimẽta iuſticie
in memoꝛia nõ tenetis.hec Greg.O ter⸗
ribile verbũ. Sʒ dice. Nũquid hõ om̃is
q non retinet vᷣba pᷣdicatõis eſt in ꝑiculo

eterne moꝛtꝭ. Rñdet᷑ꝙ dũmõ hõ fac qð ĩ

ſe eſt recoꝛdãdo ſaltẽ aliq̃x q̃ pᷣdicata ſũt

licet nõ oĩm nõ eſt in ꝑiculo.vᷣba &̊ pᷣdicta

Greg.intelligẽda ſunt cũ moderatõe.ſcʒ

ꝙ eſt hõ in ꝑiculo qñ ex ↄtẽptu nõ vult re

tinere verbũ dei.vt patebit inrra. Ter
tio vᷣbũ dei audiri debet oꝑe implẽdo.nã
Luc.xj.xpᷣs dñs ðt. Bti qͥ audiãt vᷣbum
dei ⁊ cuſt.⁊c. Beda. Hi vᷣbũ dei audiũt

cuſtodiũt qͥ audiẽtes aure recondũt mẽ

tetopeen
eundepol.
aucltoꝛcs
ſuanle
toreſttmye
mnediciattea
Gicus öt ve
plunt.ſce
Poſto. 8
betdeuonil
beakinkrüfe

üno n

Sao
Tanopp
D Kume
eſnde dat
Kaedel
delopſisac
croioteto⸗
Diſchnn
düaitaizo
düboauhe⸗

ytozet

Poomaa
bathoma

(gego

tonegd eun
czeſtper
Agnſe
Etdene
oepbitertu
ſoabes diat
ophothan
fſcere hdie
hundeice
lncineobe
pobmunkr
Ufisinterri
ſnennsne⸗
Maliögute⸗
ehoro depe
Mugppifian
nllmhe?
nſclgita

je
nich defunn
daiteſtanſit
Dor loqpiz
Nenerat. Pon
dpdemndm
e n veithil
aplos tnüt
depßs Da
ſpl ga ve qb.
1dacit D

neſaamnsed

poſtenilludfe,
Utn neſans
mqaggrunt
Tido t Ar
Eif̃ Slh
qlibeterandt
et non ſaeere
eceni nne
et. quihouum
nch ͤn ci
ribetfiel
eereat de
ime q ii⸗
fhädeiaben
o. i Ban
a ſuntneaeeſul
dii melgen
oq Gngon
nqaurepe
nacholung
renne mono
tenrörenna
meßſond
iahonmnos
imen uſe
neHin
nidhöoft

Bermo

te ⁊ opeꝛe implẽt. ⁊ hi bti qꝛ vitã eternam

exinde poſſidebũt. Vt em dẽ Ro.ij. Nõ
auditoꝛcs tm legiſſunt iuſti apud deũ ſed
factoꝛes. Exm̃ ſᷣm Lyrã ponit᷑ ꝙqͥ audi⸗
toꝛ eſt tm verbi ⁊ non factoꝛ.ſilis eſt ill qͥ
medicũ attente audit ſʒ nil facit eoꝝ q̃ me
dicus ðt vel mãdat.ex.j.Ethic̃.hec aco⸗
piunt᷑.⁊ ſic egrotus nunqᷓ; ſanat᷑. Sic ẽ ĩ
ꝓvoſito. Quarto verbũ dei audiri de/⸗

bet deuotiſſime reuerẽdo. Quare aũt de

beat młtũ reuereri vᷣbũ dei płes rõcs ſũt
Primo ꝓpt der in vbo pnñtiam

Scdo ꝓpt v̈bi 2atõʒz ad euchariſtiã

Tertio ꝓpt᷑ reuerendã ſanctimoniam.
D Pꝛimo ꝓpt dei pñtiã.ſ.in vᷣbo Jpᷣe
cm de dat verbũ in os pᷣdicãtis. Hiere.
j.Ecce dedi vᷣba mea in oꝛe tuo. Itẽ ipſe

deus pñ̃s adeſt ⁊ loquit᷑ Exoð.iij. Ego

ero ĩ oꝛc tuo doceboq; qͥd loquarꝭ. Ber.
Duü ſcptura legit᷑ vel audit᷑ deus loqͥ᷑ aĩie
dũ aũt aia oꝛat ipᷣa deũ alloquit᷑. Ideoq;
dũ hõ audiès verbũ in coꝛde ſuſcipit.deu
ↄcipit ꝑ verbũ ſᷣm graʒ. Pꝛoptea ſic btã
vᷣgo maxia reuerẽtia ſuſcepit xpᷣm.ſic de⸗
bet ⁊ hõ maxia reuerẽtia vᷣbũ ſuſcipere in

coꝛde ↄcpiẽdo. Scðo ꝓpt᷑ verbi ↄꝑa⸗

tionẽ ad euchariſtiã.qꝛ no minꝰ reueren
duʒ eſt verbũ dei qᷓ; coꝛpus xpᷣi.ſic teſtat᷑
Aug. in ſermõe qͥ incipit. Añ aliqͥt dies.
Et dicta eiꝰſcpᷣta ſunt.j.q.j.ca. Interro⸗
go. vbi textus ðt ſic. Int᷑rogo vos frẽs ł
ſoꝛoꝛes dicite mihi qͥd plus videt᷑ vobis.
coꝛpus xpᷣi an verbũ xpᷣi. Si veꝝ vultis
rñdere.̊ dicere debet: ꝙ nõ ſit minꝰver⸗
bum dei qᷓ; coꝛpus xpᷣi.Et ideo quãta ſol
licitudine obſeruamus qñ coꝛpus chꝛiſti
nob mimſtrat᷑ vt nihu ex ipᷣo de manibuſ
nr̃is in terrã cadat. tãta ſollicitudine ob⸗
ſeruemus ne verbũ dei qð noõſ erogatur
dũ alið aut cogitamꝰ aut loqͥmur de coꝛ⸗
de puro depereat. qꝛ nõ minꝰ erit reus qͥ
verbũ dei negligẽter audierit qᷓ; ille qͥ coꝛ
pus xpᷣi ſua negligẽtia in terrã cadere per
muſerit. hec Aug.ibi Sʒ qualit᷑ ſint hec
intelligẽda Archidiaconꝰ ſuꝑ hᷓ ca. ðᷣt.et
alij ꝙ ↄꝑatio coꝛꝑis xpᷣi ⁊ vᷣbi pᷣdicati nõ
fit reſpectu.ſ.dignitatꝭ ⁊ excelletic q̊ ad ſe
ſʒ reſpcũ efficatie q̊ ad nos. nã licet eucha

riſtia maioꝛ ſit dignitate.tñ pᷣdicatio plu O

res ↄuertit ⁊ pł facit ↄpũgi holes.lta vt

oĩa pctã ꝑ eã tollant᷑.ſʒ ꝑ coꝛpꝰ xpᷣi tm̃ ve
nialia tollunt᷑.de oſe.di.ij. YIterat᷑. vt hec
ðt glo.ſuꝑ ̊ ca. Ad id exm. Auꝝ pᷣcioſiꝰ
eſt qᷓ; u. tñ aqua plus valet ad mun⸗
dandũ ſoꝛdes qᷓ; auꝝ.ſic eſt ĩ ꝓpoſito. Ec
ce o hõ aduerte terribile dictũ Aug.di/⸗
centis vbi ſup. Nõ minꝰ reus erit qͥ vbũ
dei.glo.i.id qð vᷣbo ſignificat᷑ vel ꝑ vᷣbũ
ↄcipit᷑.h̊ eſt ibᷣm deũ negligẽter audierit
qᷓ; qͥ coꝛpus xpᷣi ſua negugetia in terram
cadere ꝑmiſerit.vterq; em ꝑ negligenuã
ipᷣm xpᷣm deũ offendit CTertõ ver
bum dei debet audiri deuotiſſima reuerẽ
tia ꝓpter ſanctimomiã. Si em̃ reliqᷣe ſan/
ctoꝛum ſunt venerande ſᷣm Aug.j.de ci⸗
ui.dei eo ꝙ dum viuerent ſpũſſanctus in
illis manens operabat᷑. multomagis de
bemus reuereri verba xpᷣi que ꝓceſſerũt
de coꝛde chꝛiſti vbi habitauit plenitudo
deitatis. In quibus verbis manet ſpiri⸗
tuſſanctus ⁊ in coꝛ noſtrũ ꝑ verbũ ſuſce/
ptum infunditur. Pꝛoinde ᷣm Ludobł.
li.vite chꝛiſti alioſq; tale ponit᷑ exempluʒ.
Si quis tibi o homo daret particulam
veſtis chꝛiſti quã poꝛtauit ⁊ virgo mater
eius fecerat.nonne cum magna reueren
tia ſuſciperes.vtiq;. Itẽ poſito caſu ꝙ eẽt
aliqua gẽma quã xpᷣs in oꝛe geſtaſſet om
nibus annis quibi pᷣdicauit. nõne ſi tibi
talis gẽma poſſet dari quanta reuerẽtia
ſuſciperes. Preterea adhuc maioꝛi reue⸗
rentia ſuſciperes ſi quis poſſet dare tibi
guttã ſanguinis xpᷣi qui in intimo coꝛdis
xpᷣi ſtetit ⁊ inde effluxit in cruce.ſic liben/

tiſſime ⁊ cum maxima reuerentia debes

ſuſcipere verbum dei quia ſtetit in coꝛ⸗
de xpi ⁊ pꝛoceſſit inde adeius os benedi⸗
ctum ⁊ inde aſacram ſcripturam tradi⸗/
tu m eſt in libris. vñ vt docʒ Hẽricus de
BGandauo in qolibetis ſuis. Liber conti
nens verba chꝛiſti debet reuereri deuote
nam ⁊ eccleſia ſtatuit libꝝ euangelij de⸗
uote oſculari a ſacerdote poſt lectum euã
gelium. Legitur etiam ꝙ ſanctus Fran.
mandauit fratribus vt cedulas verba ſa
cra ⁊ nomen xpᷣi ↄtinentes honoꝛabili lo
co ponerẽt. O ergo tu chꝛiſtiane diſce au
dire verba dei reuerentis pᷣdict modis.
Circa ſcom de obligatõe aliq̃ qrũt
Pꝛio q̃rit᷑vtrũ obligent᷑ hoies necelſario

Sʒ qᷣ negligit audire ÿbũ dei iĩ pdicatõs
mniſi ꝑ alin modũ addiſcat ea qᷓ ſunt ſalut

ad audiendũ verbũ dei ſalteʒ in die feſto
ita ꝙ ſi quis obmittat moꝛtaliter peccet.
an non ⁊c̃. Ad hoc recolligendo doctoꝝ

dictamina rñdetur diſtinguendo.qꝛ aliq

ſunt homines qͥ ſciunt neceſſaria ad ſalu

tem.alij autẽ ſunt qui neſciunt. De his qͥ

ſciunt neceſſaria dicendũ ſᷣm Ancho.ſflo⸗
ren.in ſumma par.ij.ti.ix.ca.xj.ꝙ non au
dire pdicationem etiꝗ ex neglgentia ⁊ in
Die feſto vel als dum pᷣdicat᷑.qᷓ;uis ſit ma
lum tamẽ nõ eſt peccatũ moꝛtale abſolu/⸗
te ⁊ ſimpliciter.ſed non audire ex contem
ptu eſt peccatũ moꝛtale.⁊ hulus ratio.qꝛ
vnuſquiſcq; tenet᷑ non contemnete ſed po
tius deſiderare ea que ſunt ad ſalutẽ ne/⸗

ceſſaria. Sʒ verbuʒ dei ꝑmaxime noſcit᷑
eſſe neceſſarium ad ſalutem vt atteſtatur

Innocentius extra de offi.iudicis oꝛdi.

ca. Inter cetera. Ideoq; ſicut ſignũ moꝛ⸗

tis coꝛpalis eſt cibũ coꝛpoꝛalẽ no ꝑcipere
Ita verbũ dei qð eſt cibus anime cõtem

nere ſignũ eſt moꝛtis eterne vt ſupᷣ dictuʒ

ignoꝛant neceſſaria ad ſalutem tales
NRay.tit. de ferijs ⁊c̃.⁊ frem Ange.in ſua

eſt ꝑ Greg.Deniq; de his loquendo ur
m

ſumma alioſq; debent inſiſtere vicʒ pᷣdi/⸗

cationi ſᷣm indigentiã omi tꝑe audiendo
dum bene poterũt vel ſaltem ꝑ alium ali
quẽ modũ addiſcere ca q̃ neccſſaria ſunt
ſibi ad ſalutem. pᷣſertim autem in die fe⸗

ſto.in quo cõmodius poſſunt talia ⁊ de/

bent audire ſi eſt qui pꝛedicet. ſi aũt talis
obmittit audire pᷣdicationẽ licet nõ ſemꝑ
moꝛtaliter in hoc peccat.tamẽ ſi ex ↄtem/

ptu vel cum ſcandalo alioꝝ hoc facit pec⸗
cat moꝛtaliter ⁊ põt etiaʒ excõicari.de cõ
ſe. di.]. Sacerdote.ſ.ꝓpter contemptum

vel ſcandalũ. als non. Hec ãt neceſſaria

ad ſalutem addiſcenda ſiùt articuli fidei

pꝛecepta dei et naturalia.penitentie vere
actio.ſ.ↄtritõis.ↄfeſſiõis ⁊ ſatiſfactionis

modꝰ ⁊ hmõi. vñ ðt Ap łs.j.Choꝝ.ilij.

Ignoꝛãs ignoꝛabit᷑. Et ſᷣm Rich.ſuꝑ.ij.
di.xxij. Jgnoꝛatia craſſa ⁊ ſupia.ſ.cũ qͥs
negligit ſcire talia nccia noõ excuſat hoĩeʒ
a moꝛtali.Ad hec rõ.qꝛ gñalis regla the

ologica ẽ ꝙ qͥcunq; exponit ſe ꝑiculo pcti

moꝛtał ſcient᷑ peccat moꝛtalit᷑.vñ qͥlibʒ te
net᷑ q;tuʒ pᷣt gicula aie ſue euitare.qꝛ ſeri⸗
bit᷑ Ecẽi.iij. Qui amat ꝑiculu gibit i illo

nccia.ꝑiculo ſe pcti moꝛtał ⁊ dãnatiomis
anie ſe exponit.ſ.ꝑ ignoꝛantiã q eſt uutrix
oĩm vitioꝝ vt ðt Iſido.&̊ tenet᷑ hõ ignarꝰ
vt nõ negligat addiſcere ſibi neceſſaria.ł
ꝑ pᷣdicationẽ vel ꝑ aliũ modũ ꝓbaf.j.qꝗ.
j. Interrogo P Scðo qrit᷑ cur eccia

nõo pᷣcepit oib expᷣſſe ſaltẽ i feſto audire iid
uinũ vᷣbũ ſicut pcepit miſſas.cũ ſit tÄa ne⸗
ceſſariũ audire vᷣbũ diuinũ ⁊ maioꝛis vii
litatis qᷓ; miſſas audire vtʒ S. Rndet᷑
potiſſima rõ int᷑ alias hec eſt qꝛ paſtoꝛes

qͥ hñt curã aiaꝝ tenent᷑ ex pᷣcepto eccleſie

pplo ſuo pᷣdicare vel ꝑ ſeipos vel ꝑ alios
vtz extra de offi.iudicꝭ oꝛdi.ca. Int᷑ cete⸗
ra. Iccirco ec poph eodẽ pᷣcepto ꝓ loco ⁊

tꝑe debẽt pᷣdicatões audire eoꝝ.vñ de cõ

