titudine Augꝰ.xxij.li.de ciui.dei.ca.xxij.
lura loquitur.nam qͥ ad pueriles penas
qᷣt ſunt miſerie humane qͥs dicere ſufficit
IJtẽ iꝛ mũdi huius vita.q̊t metus.q̃t ca⸗
amitates.q̃t miſerie coꝛꝑaleſ.eſtus.frigꝰ
tempeſtas.grandines. tomtrua.fulmia.
nocumẽta feraꝝ vel beſtiaꝝ.moꝛſuſ vene
natoꝝ.peſtes. oppꝛeſſiões terraꝝ ⁊ mala
innumera nobᷣ obſunt. q̊tetiam caſus pe
riculoſi in domo.in menſa.in lecto.in iti⸗
nere.in nauigijs ⁊ alijs multis nob acci⸗
dunt. Item q̊t moꝛboꝝ genera ⁊ infirmi
tatum. Sʒ heu pᷣterea quo ad aiaʒ quot
vitioꝝ pericula ſunt.quot demonũ tenta
mina. Et in fine moꝛs amara ⁊ damna⸗
no inumerabiliũ hoiĩim ꝑpetua ſequitur.
Oꝛare ; opoꝛtet vt nos deus ꝓtegat Et
vt melius fiat ſanctoꝝ patrocinia pᷣcipue
beate marie imploꝛemꝰ. Vñ canit eccia
ſic.d. Sub tuũ pſidiũ ↄfu mꝰſancta dei
genitrix nras dep.ne deſ.iĩ n.ſ a periculis
cũctis libera n.ſꝑ vᷣgo głioſa ⁊ benedicta
Ad id etiam docet Robtus Holkot. d.
Oꝛõnem nr̃am duo debet oplere potiſſi⸗
me vicʒ xpᷣus ⁊ maria. Exm̃ narrat᷑ in
hyſtoꝛia Britonũ ꝙ rex Arcturꝰ depictã

habulit infra ſcutũ imaginẽ btẽ Ma.vᷣgi

nis filiũ in bꝛachio tenentis ⁊ in omi pᷣſſu
ra belli.dũ inciget fatigari hac imagineʒ
reſpiciebat ⁊ foꝛtificabat᷑. Tertõ q̊
ad bona tꝑalia imperranda qᷓ ad vitã ne
ceſſaria ſunt ideoq; exoꝛãda Queritur
hic.vtꝝ in oꝛõne poſſint peti tꝑalia an de
beant peti ſola ſpualia. Rõ qſtõis eſt. qͥa

Rogationum

Hañm.li.iij.ðt ꝙ oꝛõ eſt petitio decentium

a deo. Ite Caſſioð.t. Oꝛõ dẽ quaſi oꝛiſ

rgtio vt rõna bile ſit ad ſalutẽ qð petatur

Quõ ̊ tꝑalia peti debeãt qͥ xpus mãdat
ↄtemnereꝓ ↄſequenda ſalute. Rñdet᷑ad
hec ſᷣm Alexã.h Al.⁊ Rich.in.iiij.di.xv.
recolligẽdo certa pũcra veridica. Pꝛimuʒ
eſt ꝙ tꝑalia neceſſaria ad vite ſuſtentatio

nem neceſſario debemꝰ petere.nõ quide

ꝓpter ſe ſʒ ꝓpt᷑ aliud melius bonũ ↄſequẽ
dum.i.vt deo deſeruire valeamus(habi⸗

tis neceſſarijs vite cõmodiꝰ) ⁊ ſalutẽ acqͥ

rere valcamus. EUñ ⁊ eccia oꝛat ꝓ fructi⸗
bus terre ↄſeruandis.⁊ in oꝛone dñica di

cmus Panem nrm qtidianũ da noſᷣ̊ ⁊c̃.
Et hec clare patẽt ꝑ ꝰba Aug.ad ꝓbam
Scðom punctũ ꝙ bona tꝑalia ſũt dif/⸗

ferentia. Queda em ſunt qb non poſſu⸗
mus bene vti.⁊ talia nõ ſunt in oꝛoc pet

da.talia ſunt pctã ⁊ eoꝝ deſideria. Vnde
nõ debet hõ petere res male acqͥſitas vel
theſauros alienos ad poſſidenduʒ.vel in
carnali vita diutius viuere.vindictaʒ vel
bñficia ſymoniace ↄſeqͥ. aut pompoſe alli/
is pᷣeſſe ⁊ hmõi. Quedã alia ſunt qͥbꝛ poſ
ſumus vel bene vel malc indifferẽter vti.
⁊ talia petenda ſunt cũ ↄditõe ⁊ modera⸗
mine.ſ.ſi deus pᷣuidet ulla ad ſalutẽ nrfam
eſſe vtilia det.ſi ſcit obeſſe non det.vt pa⸗
tet per Augu. ⁊ glo.ij. Choꝝ.xij. Talia
ſunt diuitie.vxoꝛ.pꝓles.dignitates.ſciẽtia
⁊ queq; hmõi.Tertio qda ſunt ſpũalia qͥ
bus no poſſumꝰ male vti.⁊ h̊ ſunt in oꝛõe
petẽda ſimpir ⁊ ꝓpᷣe tanqᷓ; ſalutifera.ſʒ

£

ſunt iſta Nota ſᷣm ſcpturaſ⁊ doc.ꝙ pᷣmũ

eſt pctõꝝ venia. Judith.viij. Indulgẽtiã
fuſis lachꝛymis poſtulemus. Scõm eſt
virtutũ excellẽtia.ſ.hũilitas.pietas.caſti⸗
tas.paciẽtia.ſobꝛietas.charitas.deuotio
⁊c.hec ↄ.vij.vitia. Tertiũ eſt ſpũſſcti gr̃a
Quartũ ẽ meus illũinatio ⁊ vᷣa ſapientia
Quitũ celeſtꝭ glia ⁊ viſio diuia. Itẽ q̃ ↄti
nent᷑ i dnica oꝛoe.ꝓ his ⁊ ꝑtinẽtib ad hec
oꝛõi ſepiꝰ inſiſtendũ eſt vtobtineamꝰ O
Tertia ↄſideratio icitãs ad oꝛandũ eſt ex

Pte xpᷣiane fidelitatꝭ. nã fidelitas xpiana

reqrit vt debitũ deo ſacrificiũ qͥ tenemur
taq; tributũ fidelit᷑ reddamꝰ qͥtidie h̊ faci

mus oꝛã do. vñ Cheyf.ſuꝑ Math.dicit
Oiꝛo eſt q̊ddã ſpũale fributũ qð aĩa offert

deo deſuls viſceribꝛ. Nimiꝝ ꝑ oꝛõnem ſa
criſicamꝰ⁊ imolamꝰnoſ o ad laudẽ ipᷣiꝰ

vſde⸗
Pifun.

fmoes

volitat
eſtalcel
0ios
tiſtaum
Pinibe⸗
lisob
ſctßsen
Cltmar⸗
fonatüe
tſcdeot
sfuch
Cechum
ſochmur:
ſe Fe
Fulnerat
fücktrai
terotido
Indei e⸗
ſceraveo
torle n
Reun
adar
Vieki
lleto⸗
nlogn
moſyng
nlih
dricom
ſderene
hononfic
lus eit fo
deiroe
letſanltn
nahorg

midlre
glentero⸗

Caſ
ilbzboe
ineſtler
blbpe
Uurcbe
lgenc
glisd
kate
Moqe
ierin

Kentlon
gnaſiolt
Opetcu
smäͤch
Nüücka
in di.
Pimrz
Kentato
noqnide
ilequ
s habin
Uutegeg
ofman
diicadi
nob re,
lobam
ſür def⸗
npoſſut
dbepett
a. Vrce
itasſ
6u;eln
dicazN
mpoeti
unte
feratern
1oce
Uei rian.
der Koe
i V
nisſlinn
thialud
ntine
ninß⸗
c gpn
ndulgeai
Sconc
rus a
aon
iſigia
enca
ſigon
Hachet
dicka
1slpins
ſenetnur

hehfui

zuofott
nenſ
udeipt

vñ de? ðt ꝑ ps. Sacrificiũ laudis hono⸗

rifi.m. Etem oꝛãdo ſacrificamꝰ aiaʒ deo

f/m oẽs potẽtias.ſ.memoꝛiã.intellectuʒ ⁊

volũtatẽ eleuãdo ĩ deũ.vñ ðt Ham.ꝛõ
eſt aſcẽſus mẽtꝭ in deũ. Itẽ in h ſacrificio
oꝛõis ↄfoꝛmamur qͥdãmõ xpᷣo paſſo ⁊ ſa⸗
tiſtacimus ꝓ elłꝰ redẽptiõis bñficio vt pʒ
ꝑ mẽbꝛa ſingula q in oꝛe offerimꝰ ðo.ſic
⁊ xpᷣs obtulit ſemetipᷣm ꝓ nob ĩ cruce.na
ſic ꝑpᷣs extẽdit manus ĩ cruce.ſic oꝛãſ expã
dit manꝰad deũ. Itẽ xpᷣi caput ſpinis co⸗
ronatũ ẽ.ſic oꝛãtis caput virib debilitat᷑.

⁊ ſic deo ſacrificat᷑. Itẽ xpᷣs in ocułlachꝛy

mas fudit.ſic bñ oꝛas lachꝛymat᷑. Xpᷣs ex
oꝛe clamauitad pr̃eʒ.⁊ nos oꝛãdo cũ deo

loqmur ⁊ ad eũ camamꝰ.vt ðt Aug.de

oꝛoe. Itẽ xpᷣs ĩ coꝛde vulnerat/ẽ ⁊ oꝛans
vulnerat᷑ ꝑ amoꝛẽ ĩ coꝛde. Ypᷣs ſanguinẽ

fudit ⁊ aiaʒ moꝛiẽdo emiſit. ⁊ nos feruen
ter oꝛãdo ſanguinẽ extenuamꝰ⁊ ſpm̃ totũ

in deü effundimꝰ.⁊ ſic ptʒ. Quarta cõ
ſideratio ad oꝛandũ incitãs ẽ ex ꝑte men

toꝛie vtilitatꝭ qꝛ ꝑ oꝛõnẽ oia bona mereri

poſſumꝰa deo pijſſimo qͥ ꝓmiſit oĩa petẽ

da datuꝝ.⁊ iſte modus merẽdi ꝑ oꝛoneʒ
viderlucroſioꝛ alijs. Pꝛio ĩ facilitate qꝛ fa
cile ẽ oꝛare. Põt em̃ ſe qͥs excuſare de ieiu⸗
nio ꝙ nõ pt facere D debilitate.ſilłr de ele⸗

moſ nd ꝙ nõ hʒ qͥd dare.ſʒ oꝛõnẽ ſaltẽ mẽ

talẽ qlibet pᷣt facere. Scðõo ſuauitate.qꝛ
oꝛãdo mira ſuauitate reficit᷑ aia. Tertio

decẽtie generalitate qꝛ oĩ ſtatui ↄdecet ⁊

honoꝛificũ ẽ oꝛaꝛe. Etiã regib qͥb dede⸗

cus eẽt fodere ⁊ hmõi.decetec oĩ tꝑe tam
die qᷓ; nocte.tã hieme q; eſtate.ĩ infirmita

te ⁊ ſanitate.in domo ⁊ extra domũ.eun⸗

do vel ſtãdo.Deniq; tã vtił ẽ oꝛõ ꝙ qũq;

vna hoꝛa hõ oꝛans plus lucrat᷑ qᷓ; oia reg

mũdi.i.regnũ celoꝝ.O g̊ xpᷣiane diſce fre
quenter oꝛare.ſero ⁊ mane q̃tidie. P
Kirca ſcõm de oꝛõis obligatõe.qrit᷑ vtrũ

q̃ubʒ hõ ex pᷣcepto obliget᷑ oꝛare ſub ncci

tate ſalut, ecne. Hã ſi dicaſ ꝙ obligat᷑ dic.

Vbꝛ ̊ pceptũ expᷣſſe ponat᷑. Itẽ qn tene
atur qᷣlibet ⁊ qntũ oꝛare. Ad h̊ rudet᷑re⸗
colligendo ſᷣm voc.ſuꝑ.ilij.di.xv.⁊ ĩ ſum⸗

mis alijs q̊ʒ ꝙ oĩmoda ſacra lege tenetur
hõ qlibet oꝛare ſub nccitate ſalutis ſue
Pbãd qᷣdẽ ex lege nature.q̃ im lderi⸗
cũ obligat quẽlibet ad oꝛoeʒ mẽtalẽ. Rõ

tione dictãte ncciaſunt ad ſalutẽ.eo ꝙ fi⸗
nis ĩponit nccitatẽ his q̃ ſunt ad finem.ij.
Phicoꝝ.Finis ãt hoĩs eſt btitudo ſuꝑna
ad quã ↄſeqndã nccia ẽoꝛõ.Nã ex natu⸗
rali ᷣtute nõo poſſumꝰ ill aſſeqͥ. Juxta il⸗
lud Apłi.ij. Coꝝ.vij. Nõ ſumꝰ ſufficiẽtes
aliqͥd ex nob cogitare q̃i ex nobᷣ ſʒ oĩs ſuffi
cientia nr̃a ex deo eſt. Vn oꝛõ neceſſaria
eſt vt ꝑueniamus ad fineʒ btitudimis ad
quẽ facti ſumꝰ.ſicut ⁊ alas hr̃e neceſſariũ
eſtaui ad volanduũ. Pꝛoinde ec tꝑe legis
nature legunt᷑ hoĩes oꝛaſſe vt pʒ de Job.

ca.c.xlij.?⁊ de Abꝛabhã.⁊ de priarchis aliſj/

Pꝛeceptũ ̊ legẽ nature obligat hoĩeʒ ad
oꝛandu ſalte metalit᷑.⁊ cõiter etiã oꝛarevo
caliter qꝛ cões hoies nõ pñt hr̃e mentalẽ
oꝛõnem ſine vocali.vt ðt frater Ange.de

Cla.i ſu. Scðo ex lege ſcripture.Exo.

xx. Memẽto yt diẽ ſabbati ſanctifices.
em ſine oꝛõe impleridebite nõ pᷣt.⁊ ideo

hõ tenet᷑ pcipue oꝛare in die feſto qñ ettrã

tenent᷑ intereſſe duuinis officijs.vt tũc mi

niſtris ꝓ ppło oꝛantibi ſuũ intentionẽ cõ⸗

foꝛmẽt vt òt Tho.i.uij.di.xv. Tertõ ex

lege gre vbi expᷣſſiꝰ lex auctis xpᷣi accedit.

d. Mat. vij. Wetite ⁊ accipietꝭ.⁊ ĩ euã.ho

dier.⁊ potiſſime Luẽc.xviij. Oꝑtʒ ſꝑ oꝛaꝛe
⁊ nũqᷓ; deficere.Suꝑ q̊ Chey.ait.HPum
oꝑtʒ ðᷣt nccitatẽ ĩidicit. Ad idẽ QHuarto
tenemur ex lege iſtructõiſ apłice.j. Theb.
v. ſine int᷑miſſiõe oꝛate. Itẽ qͥnto decreto

legꝭ canonice.xxiij.q.iiij.c.Obtineri

Sʒ quõ tłe pᷣceptũ poſſit ipleri vt ſꝑ vicʒ

oꝛare poſſit hõ ſine intermiſſione. Rñdet
Aug. ſuꝑ pᷣdicto ꝓᷣbo Aplłi.d. Bonũ de
ſiderare ẽ oꝛare.nõ ceſſat oꝛare qͥ nõ deſi⸗/

nit amare vł deſiderare. Juſt gnnqᷓ; de
ſinit oꝛare niſi Seſinat iuſtł eẽ. p ille.⁊ ſi
pʒ ꝙ vt ðt Tho.ij.ij.q.lxxxiij.q;uis oꝛois

actus non poſſit eſſe cõtinuus.tamẽ oꝛa

tio quo ad cauſam que eſt veſidenum ca
ritatꝭ pᷣt ⁊ dʒ eẽ ↄtinua.ſʒ qmi pᷣceptu de

oꝛõe ẽ affirmatiun qð non obligat ad ſꝑ.
ſʒ aliq̊s plꝰaliq̊s ãt minꝰ ⁊ ꝓ tꝑe debito ł
inſtituto.ideo in oꝛando non eſt determi⸗
nata certa meta q;tum qlibʒ debcat oꝛa⸗
re cõmuniter.nec certa hoꝛa tempoꝛis vt

patet per fra. Ange vbi ſupᷣ ⁊c̃. Ferũti

iij. regłe ſunt circa h̊ obſuade ad ꝗqs tene

met mur. Pꝛia regula de ꝑſoluẽdo diuio offi⸗/
q hõ ex iure natali tenet ad oia recta ra cio: hec obligat ulles q tenent᷑.vicʒ pᷣmo

emnes bñ̃ficia tenẽtes eccliaſtica etiam ſi
nõ ſint oꝛdinati di.xcij.ca.fi.Et ſcòðo om⸗
nes in ſacrè oꝛdiniby ↄſtituti etiã ſi nõ ſint
bñnf ciati. Tercio religioſi. Scða regula ð
iplẽdo voto oronis ſpeciałr facto ab aliq̃̊.
talis em ad iſiud tenet᷑. Tercia de ofone
iniũcta in pnie ſacramẽto.nã ſᷣm Sco. ſu
per.iiij.tenet᷑ homo obedire ↄfeſſoꝛi in pᷣ⸗
cepto licito. Quarta regula de or̃one libe
ro arbitrio faciẽda ſine obligamẽto vt in
talib attẽdat᷑ oꝛãtꝭ deuotio. Nã d.Tho.
in.uiij. di. xv.q.ij.ar.ij.ꝙ vicʒ talis or̃o tm̃
debet eſſe ſic diuturna ⁊ ꝓlixa vt deuotio
nõ impediat᷑ ꝑ ꝓlixitatẽ nimiã.ſi autẽ pꝛo/
lixitas tediũ pariat oro ad quã qͥs non te⸗
net᷑ nõ eſt ptrahbẽda diutiꝰ vt Aug. dic li.
de oꝛãdo deũ. DHicunt᷑(inqͥt fratres in egi
pto orones quidẽ habuiſſe crebꝛas.tamẽ
bꝛeuiſſimas.Et ſic ptʒ qſtonis il ius pᷣnci
palis rñſio.ꝙ vicʒ qlibet homo chꝛiſtianꝰ
tenet᷑ oꝛare pꝛecipue in die feſto ⁊ miſſe in/⸗
tereſſe. de cõſe.di.j.Miſſas.⁊ tantũ tenet᷑
oꝛare quilibet q;tum iudiciuʒ ſue rationis
dictat ſibi foꝛe neceſſariũ oꝛare deuote vt

Dominica Rogationum

ꝙ oꝛãte ſctõ Barcholomeo apło demõ in
idolo clamauit dicẽs. O apłe Bartholo
mee incendunt me or̃ones tue.hinc JYſið.
Hoc efficax renediũ eſt tentat vt q̃tiens
tentãt᷑ mox ad oronẽ currãt. Ouintꝰ ðꝛ
exauditio ſcʒ in omi deſiderio. PS. Deli ⸗
deriũ paupeꝝ ecaudiuit dñs pᷣpa.coꝛ.e.au

di.au.tua.⁊ ptʒ in euã gelio. Nã etiã pecca

toꝛ oꝛãs ꝓ alio licet nõ exaudiat᷑ vt puata
ꝑſona oꝛado.tñ ſi oꝛat vt muniſter eccłie ex
audit᷑.j.q.j.Si qᷣs.⁊ capᷣ. Ipᷣi ſacerdotes.
Sextꝰ fructꝰ ðꝛ fruitiois ſuauis deguſta
tio.ſ.ĩ dei ↄtẽplatõe vt tactũ ẽ etiã ĩ pmiſ⸗
ſis. Exẽplũ de btõ Fraãciſco ⁊ młtis alijs
ſctis qͥ ꝑ ↄtinuã oronẽ abſoꝛpti erãt ĩ deo.
Septimꝰ ðꝛ gre collatio Lu.xj. Pat᷑ v
dabit ſpm bonũu petẽtibꝛ ſe. Octauꝰ ðꝛ
huane vite ꝓlõgatio vt patʒ de rege Eʒe/⸗
chia cui dñs mãdauerat ꝑ eſaiã ꝙ deberz
moꝛi Eſa.xxxviij.ſʒ ille orone obtinuit ſu
ꝑuiuere.xv.anis. Itẽ in vi pa.legit᷑
ꝙ abbas Muti dü haberet quedã diſci
pulũ ĩfirmũ ilico moꝛiturũ qͥ male vite ſue
ↄſcỹ timẽs moꝛtẽ rogabat ab batẽ vt mo

a pctis deſiſtat ⁊ in bono ꝑſeueret vt frat᷑ dicũ ſibi tpᷣs a dño ipetraret ad agẽdã pe

Ange.in ſũma cõcoꝛdit᷑ tenet. RR.Cir
ca terciũ de oronis fructificatõe Notandũ
ꝙ ex ſcripturꝭ ⁊ doctoꝝ dictꝭ miłipliceſ fru
ctus oronis ſctẽ poſſunt recolligi ⁊ pᷣcipue
Decẽ ꝓpter qð mnltũ valet aſſidue orones
facere. Pꝛimꝰ fructꝰ ð anie illumiatio
qꝛ oꝛãti dabit᷑ a deo ſapiẽtia Jaco.j. Vnñ
Bernñ. ad frẽs. Orᷣo illuminat ⁊ cõfoꝛtat.
Itẽ Aug. Ofone meliꝰ ſoluunt᷑ dubia qᷓ;
inquiſitõne. Narrat᷑ ̊ de eo ꝙ qñ per inqͥſ
tionẽ multaꝝ rationũ nõ poterat aliqᷣd in
telligere vel ſoluere dubia cõfugit ad or̃o⸗
nẽ. Scdus ðꝛ belloꝝ ſupatio. Nã Eſa.
xxxvij. Eʒechia rege ⁊ Eſaia ꝓpheta oꝛã/
tibo angełꝰ dñi ꝑcuſſit in caſtris Aſſirioꝝ
8 ooo.vñ Oꝛige.ſuꝑ li. Nume,.ome.xv.
di. Mltopłꝰ valet vnꝰ ſctũs oꝛãdo qᷓ; mul
ti pctoꝛes pᷣliãdo.orᷣo ſcti celum penetrat.
quẽ ̊ hoſtẽ in terris non vicat.hec ille. et
ſic ptʒ. Terciꝰ ðꝛ culpaꝝ ſatiſfactio.Hã
Dde pe.di.vj.S.j.habet᷑.⁊ cõiter ſᷣm omnes
doc.ſuꝑ.iiij.di.xv. dꝛ ꝙ of̃o eſt ꝑs ſatiſfa⸗
ctionis. Quartꝰ ðꝛ demonũ effugatio.
Erip. Sic inqt canes de coqna calidaruʒ
aqꝝ pfuſione expellunt᷑ſic demones e coꝛ
de lacheymoſis oronib eijciunt᷑. Vnñ legit᷑

nitẽtiã ⁊ ille tres ãnos ipᷣi ipetrauit. No

nus ðꝛ ĩfirmitatũ curatio Yaco.vl. Infix
mat᷑ qs ex vob iducat pᷣſbyteros ecclie et
oꝛẽt⁊ oro fidei ſalua bit ifirmũ ⁊ alleuiabit
eũ dñs ⁊ ſic pʒ. hHecimꝰ ðꝛ coꝛõe celeſtis
acqᷣſitio.vñ xpᷣs dixit ĩi themate. Petite et
acci.vt gau.ve.ple.ſit qð erit i btitudie ſʒ
Aug. Exẽplũ legit᷑ i li.qͥ ðꝛ ſpe.exẽ.diſtin.
iij.ca.xvij. ꝙ ſctüs Bern.ĩchoꝛo pſallẽtib⸗
frib vidit ſingulos ãgelos iuxta ſingulos
frẽs monachos ſtãtes ⁊ ↄſcribeñ.illoꝝ di

cta ĩ pſalmodia ⁊ oꝛõe.qͥdã ſcribebãtauro

alij argẽto. alij attramẽto.alij aqᷓ.qͥdã vᷣo
penitꝰ mihil ſcribebãt.ſpũs autẽ reuelauit
ſctõ berñ.qꝙ.ſ.illi qͥ feruent᷑ pſallebãt ⁊oꝛa⸗
bãt auro ſcribebãt᷑ ad ðſignãdũ ĩ celo maxi

mũ pcioſiſſime coꝛõe gaudiũ hñdũ qͥ argẽ

to minꝰ. q aũt attrameto ĩfra illos adhuc
minꝰ.ſʒ qͥ aq ſcabãt ꝙ q̃ſi vix vł modiciſſi
mi pᷣmij foꝛet eoꝝ orones ꝓpter pigriciã ⁊
euagatiões mẽt ĩ oꝛõe.qͥ vᷣo nil ſcribebãt
ſcabant ꝙ ꝓ duricia coꝛdis q̃ non dicebãt
oꝛões ſʒ doꝛmiebãt vł tacebat ñ eſſẽt dig⸗
ni vt ſcrib erent᷑ ad celeſte pᷣmiũ.ſʒ a d et᷑ᷣnũ
ſuppliciũ niſi peniterẽt. Rogemꝰg xpᷣʒ do
minũ vt det nob giaʒ oꝛãdi vt ſaluemur.

Dee
hisino
menar

1

elan hoc
nfirtien
amoꝛos,
llarepteh
Nödubitn
Pspult
ſoncen
nlerosta
bitomoye
msbenenp
ſtupvenin
bitono⸗e
nature no
fupranann
veniat ſi
Ninalun

rpolan

högaue
ncüpe
s Po

osgoi⸗
theglgen

deneglgen

nendl

Iuzen
konumerci

onem car

nbodicnſin
delmnga
nen pteni

denön De eadem dñica Ser.iiij.ſ.de oꝛatio⸗
anpo nis impedimentis ⁊ eiꝰ ſanctitate ac com
8 mendatione
lunt'd
Bqʒ mod
ea . —. 00 0
nud V non petitis qͥcqᷓ; in noĩe meo
“D petite ⁊ accipietꝭ Joh.vj. ⁊ in
le euan.hodier. Verba hecſunt ſaluatoꝛis
tss. nji xpᷣ ieſu in quib repᷣhendit negligenti
k am oꝛõis.vñ Aug.ðt. Petentis negligẽ/
tent tia repꝛehendit᷑ cum de dãtis dei miſcðia
dis nõ dubitat᷑. Erubeſcat humana pigritia
“ plus vult ille dare qᷓ; nos velimus acciꝑe
duif Pꝛoinde miſericoꝛs dñs ieſus vidẽs nos
oi miſeros tam negligẽtes vt nec petere de⸗
a bito mõ velimregna celeſtia aut ſaltẽ mi
l nus bene petimus cũ tñ ſaluari ⁊ ad cele⸗
dn ſtia ꝑuenire nõ valeamus niſi oꝛando de
nerin bito mõ. eo ꝙ beatitudo eſtſupᷣ facultatẽ
. nature.nõ pot aũt hõ attingere ea q̃ ſunt
Vitäc ſupꝛa naturã niſi aliq̊ͥ ad id adiunãte per
mentriu ueniat.ſicut coꝛpus graue nõ pᷣt aſcende⸗
bateſnd re in altum niſi ꝑ ſca pparati nec auis
Wada Por volare in altuʒ niſi habeat alas.Sic
muut. H hõ grauedine peccati pꝛeſſus non poteſt
o N N in celũ ꝑuenire niſi ꝑ ſcalã vel ꝑ alas oꝛõ/⸗
ris eallen nis. Pꝛopterea xpᷣs dñs ex pietate hoꝛtat
innlauchl nos ad oz?onem facieñ. ne in nr̃is peccati
e deſG6 2 negligentijs pereamus.redarguẽdo ec
1. Pettee⸗ de negligentia.ſimulq; excitãdo ad oꝛati⸗
ibeinceßß onem di. Vſq; mõ ⁊c.ptʒ in euangelio.
etidiann, FSriaq; exqᷓ hoc euan. ? the iſto roga/
oogaland tionum eccia ſpecialiter hoꝛtat᷑ fideles ad
niſngoles oõnem.iccirco de ipᷣa pᷣter ea q̃ in pᷣcedẽ/
bei or tibo dicta ſunt reſtãt adhuc tria myſteria
nbehitnun declaranda hoc ſermone.⁊ q̊ad hũc ſᷣmo
gti itit⸗ nem pᷣt etiã poniꝓ themate illð Jac.iuiij.
uire Peltitis ⁊ non accipitis eo ꝙ male petatꝭ.
lchittonn NDauimũ dr impeditionis
icconman Scõom dj ſanctificationis
iciarte Tertiũ dr ↄmendationis
gilossebi ECirca pᷣmũ de impedimẽtis oꝛõnis
el nof vidẽdũ eſt qualia ſint impedimẽta qᷓ oꝛa⸗
ter gigfoin tio nes impechũt ne exaudiantur. Ad qð
vnlirtehi⸗ notemꝰ plła impedimẽta q̃ recolligunt᷑ ex
tordichi ſcriptura ⁊ doctoꝛiby. 0
eſerdig Kemü dr oꝛãtis culpa ꝓpꝛia
iſjad ehin Scom djr rogatoꝝ indecẽtia
nege Tertiũ affectus negligentia

Quartũ dubictatis diffidentia
Quintũ ingratitudinis offenſa
extũ imperſeuerantig
Septimũ alioꝝ ꝓ qͥb oꝛat᷑ malicia.
Pꝛimũ impedimentũ oꝛonis ne exaudia
tur dẽ oꝛantis culpa ꝓpꝛia. nã ps.ðt. Ini
quitatem ſi aſpexi ĩ coꝛde meo nõ exaudi
et dñs. Itẽ Jſa.j. Cũ multiplicaueruis
oꝛõnem nõ exaudiã.manus em̃ vẽe plene
ſunt ſanguiĩe.i.pctõ.Et Trenoꝝ.iij. Nos
inique egimꝰ.ideo tu es inexoꝛabił. Iteʒ
Joh̊.ix. Scoimꝰ qꝛ deus pctõꝛes nõ exau
dit. Sʒ q̃lia pctã mag⸗ impediũt oꝛõ⸗
nis exauditionẽ Hota ex ſcpturis ꝙ po⸗
tiſſime.vj. Pamũ ẽ ſuꝑbiavtʒ ð phanſeo
oꝛante in tẽplo qͥ ĩ ſe ↄfidebat ⁊ ſic ꝑ oꝛoõnẽ
nihil obtinuit.ſed publicanus humiliter
oꝛans iuſtificatus eſt Luc̃.xviij. Põ. Re
ſpexit in oꝛõnem humiliũ ⁊ nõ ſpreuit ⁊c.
cõm eſt inobediẽtia.vñ Aug. Citiꝰ ex
auditur vna oꝛõ obedientis q; decẽ mi⸗
lia contemnẽtis. Pꝛoindexpᷣs Luc.xj.ait
Cũ oꝛatis dicite Pr nr̃ ⁊c̃. vt doceat ꝙðo
tanq; patri debemus obedire ex amoꝛe ſi
volumus exaudiri in oꝛõne.Tertiũ ẽ im⸗
miſericoꝛdia Pꝛouerbᷣ.xxj. Qui obturat
aurẽ ſuã ad clamoꝛẽ pauperis caamabitz
ipᷣe ⁊ non exaudiet᷑. Quartũ rancoꝛis re⸗
tentio ſiue ira Math.cj. Cũ ſtabitis ad
oꝛandũ dimittite ſi qͥd habetis aduerſus
aliquẽ.qð ſi nõ dimiſeritis nec p vꝛ cele⸗
ſtis dimittet vob. vñ Chꝛyb. Infirma eſt
oꝛõ q̃ nõ eſt redimita elemoſynis ⁊ offen⸗
ſaꝝ ꝓximi venia.nã Ecẽci.xviij.ſcribitur.
Relinque pꝓximo nocẽti tibi ⁊ tũc depᷣcã⸗
ti tibi peccata ſoluũtur. Quintũ eſt vᷣbuʒ
dei inaudiẽtia Pu er.xxviij. Qui obtu⸗
rat aurẽ ſuã ne audiat legẽoꝛõ erꝰ erit exe
crabił.nã iuſtũ ẽ vt qͥ nõ audit xpᷣm in pᷣdi
catoꝛe ipᷣm xpᷣus nõ audiatĩ oꝛoc.Sextũ
eſt obſtinatio ⁊ impnia Pꝛouer.j. Voca
ui.ſ.ad pnĩaʒ ⁊ renuiſtꝭ.Et ĩfra ſeqͥt. QOñ
venerit ſuꝑ vos tribulatio ⁊ ãguſt a tunc
iuocabũt me ⁊ nõ exaudiã.mane ↄſurgẽt
⁊ nõ iueniẽt me eo ꝙ exoſaʒ h nt di
ſciplinã. Itẽ eiuſdẽ.xv.Lõg
pijs ⁊ oꝛones iuſtoꝝ exaudiet. O ̊ pctõꝛ
age pniaʒ ⁊ oꝛa dcũ alioqͥ n ieternũ ꝑibis.
deꝰ meꝰ q̃t fũt pctõꝛes ĩdurati in maliſ

ſuis qͥ nolũt penitere. idoq; ſepe a deo ca

6 6*
—
Dominica
ſtigant᷑⁊ tunc ł ſaltẽ ĩ hoꝛa moꝛtᷣ damãt
ad deũ vt tpᷣus pnie eis ↄcederer᷑.⁊ tñ de
us iuſto iudicio ñ audit eos qꝛ nõ ex amo
re dei penitendo clamãat ⁊ ſic ſine vᷣa pnia
deceden.dãänan Sz H ant vtrũ
ↄuemat ⁊ valeat.ſ.oꝛare pctõ:iſpenitenti
⁊ deſꝑato ac iſideli qͥ nullatenꝰvult a pctiſ
ↄuerti. Rõ qſtiõis ẽ.qꝛ cũ tales nõ exau/⸗
diant᷑.vt patʒ auctibo pᷣdicts.quid ꝓdeſt
eis oꝛare.imo videt᷑ ule ſic oꝛãdo peccare.
2 ꝑR ↄñs nocere ſibi oꝛonẽ qᷓ; valere videt᷑.
qꝛ Chꝛyb.ſuꝑ Mat. ðt. Quioꝛat ⁊ pec/
cat.nõ oꝛat dcũ ſʒ deludit. Itẽ Aug.in qᷣ
dã ſer.ðt. Qua frõte poſtulas qð ꝓmuiſit
deꝰ ſi nõ facꝭ qð iuſſit deꝰ.pᷣus audi mo⸗
nitiõcs ⁊ ſic exige ꝓmiſſiões. Itẽ ſi quis
poꝛrigeret ſupplicatiões vł pᷣces regi aut
imꝑaton ⁊ inhonoraret eũ tũc ↄſpuẽdo ĩ
faciẽ regè aut alapã dãdo.tał potiꝰ penaʒ
demereret᷑ qᷓ; exaudiri.ſic ⁊ ĩ ꝓpoſito qui
poꝛrigit deo pᷣces ipᷣm ſubſannat in petõ
manẽedo. Jðo Ro.ij. Per pᷣuaricatõeʒ le
gis deũ ihonoꝛaſ.vñ ⁊ ſcribit Ecci.xxxiiij
Hõ ſunt bñplacita ðo ſubſannatões ĩiu/⸗
ſtoꝝ. Et ptʒ i exeplo de militib xpᷣm ala⸗

piſantib genib flexis. Ad hec rnñdet᷑ jm

Alex.de MMł.ĩ.iiij.voluine Tho.⁊ alioſ re
colligendo certa de h̊ pũcta. Pꝛimũ eſt
qꝙ; nõ oĩs oꝛõ exũtis ĩ pciõ ẽ mala ł dei de/
luſio.declaraf.qꝛ oꝛõ exntis ĩ pctõ aliqñ ẽ
mala.⁊ h̊ cauſis plibo pt eſſe vicʒ qñ petit

aliqͥd ullicitũ iuxta pcti deſideriũ.puta qñ

petit ꝓſꝑari in furto ł latrocinio.vindcta
carnalitate ⁊ hmoi.vł añ petit pſumptu⸗

oſe.vłqñ ex xpocriſi oꝛat vt videat̃ ſctũs

ſiẽ phariſei⁊ hmõi.Sʒ aliqñ oꝛõ exñtis ĩ
pctõ ẽ bona.qn.ſ.oꝛat Huũilit ex deſiderio

bono nat᷑e.peteñn.ea q Scoꝛdãt diuio ꝓpo
ſito. ſ. vt deꝰnõ pmittat eos ĩ pctis ꝑire et

— —

hmõi. ſic em̃ oꝛãdo nõ ſubſannãt deũ ſed

potiꝰ honoꝛãt.qꝛ pctõꝛ oꝛans q̊damõ per
oꝛõnẽ hũilẽ ex dei mia aptioꝛ erit vt tałꝑ
oꝛõnẽ ⁊ bõa oꝑa diſponat᷑ ad ceſſandũ ꝗ
pctõ ⁊ penitendũ. Scõm ẽꝙ nõ oĩs oꝛo
6 ſp ẽ a ðo iexaudibił.qꝛ vt ſuꝑ i
.ix. qð dixit cec'natꝰ. ſcimꝰ qꝛ
es no exaudit.glo.ðt.Deꝰ pctõ/⸗
res impenitẽtes nõ exaudit ad ſalutẽ tñ q̊
ad alia ſepe exaudit. Pꝛĩo qͥdẽ ꝓpt᷑ eoꝝ fa
cilioꝛẽ iductionẽ ad ↄuerſionẽ. Scðo ꝓpt᷑
reꝝ tꝑalium ſucceſſuʒ ꝓſꝑioꝛẽ.exq̊ em pꝛi

Rogoatlionum
uant᷑ etnis bonis dat eis ꝓ oꝛõne ⁊ alijs
bonis oꝑib ꝗᷓ faciunt in pctis tꝑalia bo⸗
na vt ſic nullũ bonũ remaneat irremũera
tũ.ſic ðᷣt Aug.in Enchi.Tertio ꝓpr eter
ne pene alleuiatõeʒ quã hẽbũt i futuro ꝑ

accidẽs ex bonis oꝑibo ⁊ oꝛõib inqᷓ;tuʒ ſi

nil boni facerent ſed contmue peccarent
maioꝛem penam conſequerentur.⁊ ſic pa
tet quid pꝛoſint malis oꝛatiões ſue. Pꝛo⸗
inde glo.ſuper Johem vbi S. dicit ꝙ ille
cecꝰnatꝰnõdũ iunct?erat nec ĩteriꝰ ulũina
tus ⁊ iðo falſuʒ dixit licet ſe crederet verũ
dixiſſe. Ad pᷣmiſſa facit exm̃ qð relatu fi

dedigno accepi.vicʒ ꝙ Rimiue ciuitas vſ/

q; mo hũc ruũ obfuat vt qñ ſiccitas ma/⸗
gna apud eos fuerit.oẽs leiunãtes ⁊ oꝛꝗ⸗

tes ac ſuis pctis plagã talẽa deo iuſte ĩfli

ctam deputãtes clamãt ad den ⁊ exaudi⸗
unt᷑ ⁊c̃.cuũ tñ ſint ĩfideles. Et plura alia ex

empla ac documenta de ̊ habeſe.dñica

ſer. j. B. XCCertiũ ̊ punctũ ↄcluſi⸗
uũ eſt ꝙ oĩb tã iuſtis qᷓ; ec pctcõꝛibꝛ ↄuer

ſis.q; ec pctõꝛibi obſtinat? valet oꝛare et

exaudiunt᷑ a do in oꝛoc.qm Chꝛyvß. ſuper
Math. dt. Ois qᷣ petit accipit ſiue iuſtuſ

ſit ſiue petõꝛ. ſʒ alit᷑. Na ſᷣm Tho.ij.ij.q.

lxxxiij.exaudit᷑ iuſtꝰ a deo ex iuſticia.pec/⸗

cato: ãt ſi peniteat ⁊ petat debite m tres

ↄditiões vicʒ pie h̊ eſtad ſalutẽꝑtinentia
pꝓ ſe ⁊ ꝑſeuerãter exaudit᷑ſꝑ ex miſcòia dei

Sed pctõꝛ inq;tum pctõꝛ et impenitens
ex mia exaudit᷑ nõ ad ſalutẽ ſʒ in alijs tꝑa

libo.aliqñ auteʒ ex iuſticia ad vindictam
maioꝛẽ exaudit᷑ inqᷓ; tũ de ꝑmittit pecca⸗
toꝛẽ ãpliꝰ ruere in pctã iuxta illiꝰ deſideri
um. ſᷣm ulð ps. Dimiſi eos ſᷣm deſideria
coꝛdiſe.qꝛ vt Aug.ðt.Deꝰ quedã negat
ꝓiciꝰ q ↄcedit iratꝰ.nã aliqn ec ꝑ caſtiga
tiones cohibet hoĩcʒ a pctĩis.aliqñ ſᷣm li⸗
bertatẽ ill ꝑmittit. O ̊ pctõꝛ: agnoſce ti

bi pᷣparatã penã ⁊ ↄfuge oꝛãdo ⁊ peniten
do addei miazʒ. Scom pᷣncipale ĩpedi
mentũ oꝛõis eſt rogatoꝝ indecẽtia. Nam

vt Iſið.ðt.Multi oꝛãtes iccirco nõ exau
diunt᷑ qꝛ non expedit eis illud qð petunt
ad ſaluteʒ. Vñn ⁊ Chꝛyß ſuꝑ Math. diẽ.
Illa pete a deo q ⁊ tibi expediãt accipere

⁊ illũ deceat pᷣſtare.Si at petis a deo ter⸗
rena vel coꝛꝑalia puta ſamtatem ⁊ hmõi

aut difficile aut foꝛte nõ ipetrabis.hec i⸗
le. Vñ de talibꝛ debemoꝛare exẽplo xpᷣi

Omniten
0:qtends
mertüg
nellafll⸗
li febꝛl

csgtel

cerepymit
lEtrt,
nnoieſe
feat. Col
Pediad
zus Ci
llamoen
ſaluceeun
fatninde
crigllos
Aug'.
dareytdt
Nidep
lesdeine
Quani
o) De
eſaheſt
wonet
dedehe
hete
denß
defacn
figenn.
ſepoſt
tatis in
albonit
Naſaluti
ſpeditor⸗
debetce
ladabit
lategpul
debo⸗
oſbynoyr
ün

dig

dedans,:
ſiaene
ſſcheade
ldeop
loomalen
ldes,
npi
wugz

opptenr
ifunno⸗
inihtuzſt
peccarent
r,ſca
ſue. Po
latg lle
7 lüna
enetperi
feln f
as
lomas
101
eiſi
Gandi
aa
Kedſia
en Muſe
t
ſer onarer
Mfng
Ntſuelft
Do
iuſtcn en
cbnefmints
Gtignnenni
aemichiaden
tinpenleet⸗
imoliston
anndlenn
mintpaln

ledeſten

atclifei
ſeehatife

gigifn

agpoſees
rzenn
epae ſal
Kunn ſn
anoröebn
acpeni
,Brhel⸗
dut acchin
nsade 1,
tatenmn

ectigo

mubishe

ↄmittendo diuine voluntati. Qui em ſic
oꝛat etiã ſi nõ impetret qð deſiderat tam

meritũ acqrit. Exemplũ de ſctã Petro

nella filia Petri apli.ſcribit Marcellꝰ ꝙ
cũ febꝛicitaret ducipuli Petri dixer̃t. Cũ
oẽs a te ſanent᷑ infirmi cur Petronellã ia⸗
cere ꝑmittiſ.Rñdit Pe.Quia ſic expedit
ci.Et vt ꝓbet᷑ h̊ ait. Surge Petronella
in noĩe ieſu ⁊ miniſtra nob.qð ſtatim illa
fecit. Cõpleto miniſterio Petrꝰ dixit ei.
Redi ad lectum ⁊ iteꝝ febricitari cepit vt
bᷣus. Cũ em̃ eẽt ſpecioſiſſima ⁊ tũc noõduʒ
in amoꝛe xp̃ᷣi perfecta.ideo expediebatad
ſalutẽ eius infirmitas.At vbi cepit eſſe ꝑ
fecta in dei amoꝛe ſanata perfecte ſanauit
ctiã alios. Tertiũ eſt affect negligẽtia
Augꝰ. Seruat tibi deꝰ qð non vult cito
dare vt diſcas magᷓ magis deſiderare ⁊c.
Idẽ di.xxxviij.Sedulo. Oꝛõnes ad au⸗
res dei nõ dirigunt᷑ niſi cũ affectu. ꝓ
Quartũ eſt dubietans diffidẽtia.vñ Ja
co.j. Poſtulet ãt in fide nihil heſitãs.qui
em heſitat ſilis eſt fluctui maris qͥ a veto
mouet᷑.non g̊ extimet hõ ille ꝙ accipiat a
deo. hec ibi. Sʒ dice. QNuõ heſitatio ĩ/
pedit oꝛõnis exauditionẽ. Rñdet ſuꝑ ea⸗
dem vᷣba Lyra.d. ꝙ ſiheſitatio ſit de ꝓpo
defectu in petẽdo dubitãs ne petat inſuf⸗
ficienti mõ ꝓ tali heſitatiõe no impeditur
ſue poſtulatõis exauditio qꝛ hᷣ eſt ex hũili
tatis ᷣtute. Sed ſi qͥs heſitaret de deo ⁊

eiꝰ bonitate in dando petenti ea q̃ ꝑtinẽt

ad ſalutẽ debito mõ.ſpp ſe ⁊ ꝑſeuerater.hᷣ
ipedit oꝛõnis exauditionẽ.na qͥᷣlbet oꝛãs
Debet credere ꝙ deꝰ bonꝰ debite oꝛãti ta⸗
lia dabit qꝛ ꝓmiſit ſe datuꝝ hmõi ex honi
tate qᷓ̃ vult oẽs ſaluari.⁊ ſic ptʒ.Sccꝰ aũt
eſt de bono tꝑali qꝛ ila datuꝝ ſe equalit
oĩb nõ ꝓmiſit. Quintũ impedimentũ
eſt inẽtitudinis offenſa.qꝛ vt Grego.ait.
Nõ eſt dignꝰ de dãdis qͥ non agit grates
de datis. ? Berñ. Ingratitudo eſt vẽtuſ
vrens exiccãs fontẽ mie ⁊ gre.Exm ð biſ

]̊ ſepe a deo conuerſi recidiuãt ĩ pctã ing/

ti deo p gra ↄuerſiõis.ꝓpt᷑ qð deꝰ pmittit
eos male moꝛi nec libat eos oꝛãtes.pʒ de
iudeis. Sextũ ipedimẽtũ ẽ iꝑſeueran/
tia.vñ xpᷣs Luc.xj.docʒ vt ĩ oꝛado ꝑſeue⸗
renꝰ.ſi ꝑſeuerauerit ĩiqͥt pulſan.⁊c. Rõ qꝛ
vt Aug.ðt.denõ ſtati dat qð petit᷑ ſʒ dif

XxXXX
fert vt ↄgruo tꝑe de X Septimũ ẽ ali
oꝛũ ꝓ dby oꝛat᷑ malicia.nꝗ ꝓ o ĩbi pctõꝛib
ĩ hac vita exñtib oꝛãdũ ẽ vt ↄuertãt᷑ ec ꝓ
iimicꝭ. Aug.li.ð coꝛreptõc ⁊ gra dat rõe,
d. qꝛ nõ poſſumꝰ diſtiguere pdeſtiatos a
repbatiðo nulli denegãdũ ẽ oꝛonis ſi uf/
fragiũ.vñ eccia oꝛat ꝓ iimicꝭ ⁊ ꝑfidis iu⸗
deis ⁊ oibo alijs i hac vita exñtibo pctõꝛi⸗
bus.ſʒ oꝛõ ipedit᷑ ꝑ eoꝝ maliciã neꝓ Ukex
audiat᷑⁊ ſic ↄuerſio illoꝝ differf. Si pe
tas.qͥd ð excõicats. Rñdet frat᷑ Ange.de
Cla. ꝙ ec ꝓ excoĩcatꝭ oꝛandũ ẽ lʒ puate⁊
nõ ſolenit᷑ ⁊ ↄcoꝛ.ðt Ber̃.dð gchb hüuilita
tis ĩ fine. Itẽ ꝓ dãnat, nõ ẽ oꝛandũ ſicut
nec ꝓ diabolo vt ot Aug. Srſcirem inqt
pr̃eʒ meũ cẽ ĩ iferno nõ płꝰ ꝓ eo oꝛaꝛẽ qᷓ; ꝓ
diabolo. Et rõ qꝛ ulos ĩpoſſibile ẽ ſalua⸗
ri. Itẽ nec ꝓ btĩs oꝛãdũ t᷑.qꝛ vt Aug.dic.
Iniuriã facit martyri q oꝛat ꝓ martyre.⸗

RRõ qꝛ ipᷣi adepti ſũt btitudinẽ quã ĩpoſ/

ſibile c eis ꝑdere &̊ ipᷣi poti debẽt a nob ĩ
digentib, exoꝛari vt intcedant ꝓ nobᷣ.ſj ꝓ
fidelib defunctꝭ ĩ purgatoꝛio exñtibi oꝛã
dũ ẽ qꝛ indigẽtſuffragijs viuoꝝ ⁊ oꝛõnib
vt liberent᷑.⁊ ſic pʒ.ꝙ ãt ſepe oꝛõ ſctõꝝ ipe
diat᷑ ne exaudiat᷑ viuis pctõꝛib ꝓpt illo
rũ pctõꝝ maliciã legi᷑ Exim̃ ĩlegedã ſetĩ
Seruatij epᷣi ꝙ cũ rumoꝛ eẽt Hunos in
Galliã vẽturos.lachꝛymis ⁊ ieiunijs inſi⸗
ſtens oꝛabat deũ ne q̊ malũ ſuꝑ xpianum
ꝓplm ꝑmitteret. Cũq; ꝑ ſpmſanctũ intel
lexiſſet pctã hoĩm ſue oꝛõi epugnare Ro
mam venit ſperãs procinio aploꝝ exau⸗
diri.vbi triduo ieiunãsa btõ Pet:o apko
tale reſponſum accepit. Quid me vir ſccẽ
inquietas. ecce apð deũ ſancitũ eſt Hu⸗
nos in Galllam venturos nullãq; vrbeʒ
illeſam futurã excepta vꝛbe Dethenſi re
liquias ſcti Stephani ꝓthomartyris ſer
uanti.⁊ ſic patet ꝙ ſancti Seruatij oꝛatio
⁊ ſcti Petri iuocatio ꝓpt᷑ ppli pctã ſũt im/
pedita. A Circa ſcom de ſctificatione
oꝛõis.q̃rit᷑ qlit᷑ poſſit hõ oꝛõnẽ ſuaʒ facere
ſanctã magiſq; deo gratã ⁊ plus merito⸗
riã.Ad qð rñdet᷑ ᷣm deuotos doc. ꝙ po⸗

tiſſime hoc quis facere poteſt per paſſio⸗

nis chꝛiſti ⁊ ſanguinis cogitationem ⁊ ap
plicationem.cum enim ſanctum dicatur
q̃ſi ſanguine tinctũ.vt habet᷑ li. Cathok.
ideo oꝛatio optime ſancti ficatur ſi chꝛiſti

ſanguine mens oꝛãtis recogitãdo paſſio⸗
nẽ tingat᷑.vñ Bonauẽ.li.ò rfoꝛmatõe mẽ
tis docʒ nouitios vt qñ volũt oꝛare reco⸗
gitẽt xpᷣi paſſionẽ q̃ infläãment᷑ ad amoꝛes
⁊ ſic pparẽt ſe ad oꝛõnem.nã ſcribit᷑ Ecci.
xviij.Añ oꝛõnẽ ppara fili aiaʒ tuã.Coſi⸗
dera o hõ qᷓ;tũ xpᷣs te amauit ꝗͥ ꝓ te de
pauꝑrima vᷣgie naſci voluit ⁊ mita pati.
Ber.reſpice o hõ ſudoꝛẽ ſãguineũ.alapa
rũ ↄtũeliã.flagelloꝝ duritia.coꝛonã ſpine
am. patibuli ſuſpendiũ.ocłos ploꝛantes

„

oꝛis palloꝛẽ.fellica cibaria.caput iclinatũ

moꝛtiſq; ſuppliciũ.Sic ſtatues xpᷣm ĩ coꝛ
de q̃i pntẽ reama ⁊ exoꝛa.Numiꝝ oꝛõ paſ/
ſioni xpᷣi applicata pualet ſeptem modis.
Pꝛio qꝛ apð deũ ex h̊ fit acceptabilioꝛ
Nã Ludolł.li.de vita xpᷣi ðt ꝙ cuidã ſctõ
reuelatũ fuit foꝛe ſũme acceptũ deo paſſi⸗
onẽ xpᷣi recolere pᷣſertim ĩ oꝛde. Scðõo
qꝛ bona oꝛõ ex h fit melioꝛ ⁊ pcioſioꝛ.Si⸗

cut em ſi aureo anulo iungat᷑ vel copulet᷑
pᷣcioſus ſaphirꝰ vel carbũculꝰ anulus ille

fit pᷣcioſioꝛ.ſic oꝛõ iũcta xpᷣi paſſõi. Ter
tio qꝛ fit copioſioꝛ.qꝛ ſic oꝛõ nõ tinmõ eſt
oꝛis ſʒ ec mẽtis.oꝛõ ãt mentał pᷣcellit vo/
calẽ vt ðt Aug.) Fauſtũ. Quarto qꝛ fit
Dulcioꝛ ⁊ deuotioꝛ. Bejr̃.ſuꝑ can.õt. Paſ
ſio xpᷣi ſuꝑ oĩa dulciꝰallicit.affectũ artius
ſtringit ⁊ iuſtius exigit.⁊ ſic ſuauius coꝛ
paſcit.Quinto qꝛ fit exaudibilioꝛ eo ꝙ vt
ðt pᷣs In meditatõe mea inquit exardeſ⸗
cit ignis.i.deſiqerij ⁊ amoꝛis qͥ plus facit
ad exauditione. Sexto qꝛ fit fructuoſi
oꝛ tam q̊ ad gre meritũ qᷓ; q̊ ad gloꝛie pꝛe/
miũ qꝛ tripłr meret᷑ſ.oꝛado ⁊ cogitãdo et
amando. Septio qꝛ fit oꝛõ ex h̊ purioꝛ
Cũ em̃ mẽs figit᷑ in cogirgrione paſſiõis.
euagatio repellit᷑ qᷓ oꝛonẽ faceret ĩmũdã.

Vñ in vitaſpa. legi᷑ Exm̃ ꝙ btũs Ma

charius vidit quõ diabołꝰoꝛonẽ fratꝝ co

nabat᷑ ipedire multꝭ vanis cogitationib

qi muſcis volitantib in oꝛa ⁊ defedãtib⸗
Ideoq; abbas Johes pr ſctũs ibidem
ðᷣt ꝙ ho debet facere ſicut qͥ vidẽs ſub ar/⸗
boꝛe eſſe multos ſerpẽtes ⁊ feras qͥbꝛ non
poſſet reſiſtere aſcẽdit in arboꝛẽ vt ſaluet᷑.
Ita hõ ſentiẽs multaſ cogitatões malaſ
inimici fugiat ꝑ oꝛõem ad arboꝛem crucꝭ
xpᷣi· B Querit᷑ h̊ vtꝝ euagatio men/
tis in oꝛõe ſit pctm tollẽs oꝛõnis fructum

Dominica Rogationum

Rñdet᷑ ſm Tho.ſuꝑ.iiij.di.xv.qꝙ qñ ali⸗
45 mentẽ ex ꝓpoſito diſtrahit ad alia oꝛã
o nõ eſt ſine culpa ⁊ pcipue ſi in illis ſpõ⸗

te ſe occupat qͥ mentẽ diſtrahũt ſicut ſunt

oꝑa exterioꝛa.Et ſi mens ad ↄriũ oꝛõi.hᷣ
eſtad pctm̃ moꝛtale ⁊ e delectationẽ eua
get ex ꝓpoſito erit culpa moꝛtał⁊ ſic tollit

oꝛõis fructũ.Si ãt ſine hoc ꝙ ꝑcipiamus

mẽs ad alia euaget᷑ vel culpa caret vłpar

uiſſima erit niſi pcedenſ cogitatio exqua
tingit euagatio tal eſſe dicat᷑ in culpa.H

ho. Et hec limitat frat᷑ Ange.in ſũma

ꝙ intelligẽda ſunt q̊ ad oꝛonẽ qᷓ eſt de pce

pto ſicuti eſt officium vel oꝛõ voto debita

aut ex iniũcta pnia.nõ ãt q̊ ad oꝛoõnẽ q̃ eſt
ex ſola volũtate ⁊ deuotiõe qꝛ ſicẽ nõ tenet

q ad talẽ oꝛationẽc.ita nec tenet᷑ mẽtẽ nõ

diſtrahere.ſi tñ diſtraheret tal menteʒ ex
ꝓpoſito ad ↄᷣnũ peccaret vt dictũ eſt. C
Lirca tertiũ de ↄmendatõe oꝛois Ro

tandũ ꝙ ſᷣm Aug.in glo.ſuꝑ pᷣs ⁊ ſuo ſer⸗

mone de Sexageſima mults dignitatibꝰ

pᷣrogatiuaꝝ ↄmendat᷑ oꝛõ.⁊ pᷣcipue decẽ.
quas breui᷑ ꝙonemꝰ vt pꝓł accẽdamur
ad oꝛõnem. Pꝛimo qꝛ oꝛõ eſt ambaſia⸗

ticũ dei colloquiũ. Oꝛo tua inqͥt Aug.lo
cutio eſtad deũ. Vñ em̃ leg ł verbũ dei
audis tibiloquit᷑ deus.qñ oꝛas cum deo

loqueris.hec ille. Et familiarit᷑ quaſi cuʒ

rege altiſſimo in ambaſia ſibi gratiſſima.

Scæðo eſt bono angelo ſolatiũ.angeli em̃
gaudęeter aſſunt oꝛantib. Tertio eſt ce

leſte vehiculũ qꝛ hoiem a terra ſubleuat?z

ad celeſtia vehit. Nã oꝛõ eſt mẽtꝭ eleuatõ

in deũ ſᷣm Dam. Quarto eſt diabolo
ſuppliciũ. Vñ in Vitaſpatꝝ. Agathon

abbas interogatꝰq eẽt maioꝛ vᷣtus in vi⸗
ta maioꝛẽ laboꝛẽ hñs. Rñdit.Oꝛõ.quia

qtiens voluerit hõ oꝛare ſtatim demões
feſtinãt iĩpedire.qꝛ ſciũt ꝙ ſuꝑ oia ꝑ oꝛõnẽ

ↄfundunt᷑ ⁊ deuincunt᷑ ac ſnia ↄ eos dat᷑
ꝓpterea multas malas fantaſias pluſqᷓ;

als in oꝛõne diabolus ingerit. Quito
eſt eternoꝛũ theſauroꝝ lucꝝ qꝛ oꝛõ meret
duͦ exto eſt fidelitaris
xpᷣiane tributũ ac ſacrificiũ de aia offeren
qum. Vñ ſicut aia hoĩs plus placet deo
qᷓ; coꝛpus.ſic oꝛõ q ex aia offert᷑ in ſacrifi⸗
aum deo plus placet qᷓ; coꝛꝑalis afflictio

ſpuũalia ⁊ celeſtia.

Juxta illud.j.Cox.iiij. Pietas ad omia

galet Coꝛ
Septir
hü. deun
tatſeeuus
Vut ſent
nope tor⸗
ſtüfagell
ctores pi,
1de Zulan
ſonoeſt
mofinecel
terrefiat.
enirhion
oſfabona
leunitgkan
ofnuman⸗
Kroihfult
goßnenft
ſeſunytdet
Perezoſegn
hann beanr

Diiai
zmusurn
lmcn⸗

.

leſnmonij
baſunrlali
na durduia
asſeinfſi
rekintnbu⸗
gho vocgt
108 doceret

tuſuniin
Aleunceſpn

ſange
muuh, .
nS 5
Urt hälun
Nmelocnf

. ſimsſtepe

mhiper

ſi
tadalaci
millsſi
fütſatſiun
rü
nnonian
ꝛſctolt
Papuams
arertper
gunnocret
ainahh
Sngenſin

popann
Lamijck
iiͦnti
nii ninind
Arenge
ncic. ..
Nieris n
pistſeſe⸗
nptuh
tiahnede.
Nacicunur
öckanbrin
ainir gt
glitünd
ausande
lntguc,
ſbiguſſnn
umuangelen
Tnocke
maſubluut
ſ ni Couat⸗
nockturth
aefleni
itiu
funm aniß
nalas guſc
t. Ouni⸗

—

pmus uxta euangeliũ de ꝓmiſſione ſpiri

Bermo
valet. Coꝛꝑalis exercitatio ad mo.vti.eſt.
Septimo oro eſt gratũ vinculuʒ diui/
nũ.qꝛ d eus tantũ diligit oronẽ vt perinit
tat ſe eius vinculo ligari vt diẽ̃ etiã berñ.
Vn ⁊ ſentẽtiã ſuã immutaſſe legit᷑ ad oꝛa
tionẽ vt ptʒ in Niniuitꝭ Occtauo eſt ho
ſtiũ flagelluũ.quia or̃one conterũtur perſe⸗
cutoꝛes.ptʒ de Sennacherib Eſa.xxxvij.
2 de Juliano apoſtata ⁊ alijs.
Hono eſt iocundũ hoĩs ſubſidiũ. quia
in om̃i neceſſitate ſubuenit ⁊ animã dulci
ter refictt. Decimo ofro eſt omnis deſi⸗
derij nr̃i complemẽtũ.qꝛ per eã obtinemꝰ
omia bona deſiderabilia quo ad graʒ in pᷣ
ſenti ⁊ gliam in futuro ⁊ per eã euadimus
omia mala ⁊ ꝑicula pᷣſentia et futura. O
ergo qᷓ; ſtultus qͥ oꝛare nõ curat.o qᷓ; felix
qͥ oronem frequẽtat. Rogemꝰ ergo dñm
ieſum vt det nobis gram oꝛãdi quatenus

per eã ↄſcquamur pꝛedicta bona et eter/

nam beatitudinẽ.

Df ica inra octa.Aſcenſiẽis Sermo

tuſſancti ? teſtificatone.
Wm vene
c nerit ꝑaclitus quẽ ego mittã

vob a pfe ſpiritũ vᷣltatis ille
teſtimoniũ ꝑhibebit de me Joh. xv. Ver
ba ſunt ſaluatoꝛis nr̃i ieſu q in vltima ce/⸗
na dixit diſcipulis ſius.in qͥbus pꝛomittit
eis ſe miſſurũ ſpiritũſanctũ qui eos cõſola
