uẽire celeſte regnũ dei ⁊ nõ alit᷑. Pꝛio re
gni ecclłie militãts iuſticia eſt rectã fidẽ ſctẽ

ecclie tenere.hanc non querũt qͥ hereticoꝝ

dogmata ⁊ ſciſmata ſectant᷑. ⁊ ideo om̃es
tales perdũt regnũ celeſte.vt patet ꝑ Au

guſti. de fide ad Petrũ Extra de here.ca.
Firmiſſime. Itẽ hanc iuſticiã non querũt
q de fidechꝛiſti dubitãt. Nã extra eo.iĩ ca.
dDyubius. Du bius in fide infidelis eit. hãc

deniq; non querẽtes pagani oẽs peribũt.
eternalr Heb.rj. Sine fide impoſſi bile ẽ

placere deo. Seðo regni gfe iuſticia eſt

in vera charitate manere. Nam.j. Johᷣ.
iiij. Qui manet in charitate in deo manet
⁊ deus in eo. Hãc nõ querũt qͥ pctã moꝛ⸗

talia faciũt.⁊ qͥ pᷣcepta non ſeruãt nec vere

penitere curãt ſic ſũt oẽs mali chꝛiſtiani.

gui licet ſint in pᷣmo dei regno ſcʒ eccłie ꝑ

fidem.tñ ſcõm regnũ dei ſcʒ gr̃e non ha⸗

bẽt. de qͥbꝰ Jaco.ij. Fides ſine oꝑibꝛ moꝛ⸗

tua eſt. Periculũ ̊ eſt. Tercio regni ce/
leſtis iuſticia eſt in pᷣceptis ⁊ pniĩa finalit᷑
ꝑſeuerare. Nam chꝛiſto teſte Mat. x. capᷣ.
Qui ꝑſeuerauerit vſq; in fineʒ hic ſaluus

erit. vñ regnũ celeſte nõ acquirit᷑ niſi fina⸗

lis pſeuerantie gra.qꝛ vt Gꝛego.in moꝛa.
ait. Incaſſum bonũ agit᷑ ſi ante fineʒ vite

deſeraf. Nam fruſtra qs velociter currit ſi

anteqᷓ; ad metã ꝑueniat deficit.hec ille.et

ſic patet. O ergo homo diſce iuſticiaʒ dei
querere ⁊ per eã regnũ habere. Tercio
ergo querit᷑ quõ qrendũ ſit regnũ dei ⁊ iu

ſticia eius a fideliba.⁊ ex pᷣdictis patet re⸗

ſponſio ꝙ pꝛimo querendũ eſt accelerãter
ſcʒ temꝑe huius vite quãdo homo habet
ſpaciũ penitentie non differendo vſq; ad.
bhoꝛã extremã.quia dubiũ eſt tunc inueni
ri vt Auguſti. dicit de peni.diſtin. vij.in
vpncipio loquẽs ſic. Si quis poſitus in vl
tima neceſſicate egritudinis voluerit acci

pere penitentiã.fateoꝛ vob non illi nega/
mus quod petit ſed non pꝛeſumimus ꝙ
bene hinc exit.penitentiaʒ dare poſſumꝰ.

ſecuritatẽ vero dare non poſſumus. Nũ

quid dicò damnabitur ſed nec dico ſaluꝶ
bitur. VWis ergo a dubio liberari. Age pe
nitentiam duʒ ſanus es et ſecurus es hec
et plura ibidem. Pꝛoinde ſtulciſſimuʒ eſt
differre et maxime poſt moꝛtem. quia tũc
certum eſt ꝙ nunqꝙᷓ; inuenietur. Secundo
querendum eſt fideliter hoc eſt in fide re⸗
cta. Tercio diligenter hoc eſt in peccati

cautela et pꝛeceptoꝝ obſeruantia. Et q̃r⸗

to perſeueranter in finali ſaltem peniten⸗

tia vera que non metu moꝛtis. ſed amoꝛe

dei et iuſticie debet agi.Ecce o chariſſimi
pulcra documenta ſunt iſta omnibus ſex
uanda ad querendum dei regnũ. O ergo
homo chꝛiſtiane noli te perdere a regno
dei ad quod vocatus es.ſed ſtude diligẽ/⸗
ter quomodo illud inuenias ⁊ ſic pater
Lirca ſcom de modo querendi re
gnũ dei equanimiter in penuria occurrit
talis queſtio. Quare deus ꝑmittit chꝛi
ſtianis dei regnũ querentibus aliquã pe⸗

nuriam. Er ratio queſtionis eſt.quia iße

deus pꝛomiſit ꝙ querentibus deum om

nia adijcient᷑ vt patet tam in veteri qᷓ; in

nouo teſtamẽtꝭ. Nam in veteri teſtamen⸗
inquirentes autẽ dominũ non minuent᷑
omni bono/ Item in no.teſtamen. patet
clare in hoc euangelio. Mirũ ergo vide⸗
tur ꝙ tales penuriam patiunt᷑. Ad h̊ rñ⸗
det᷑ ꝙdeus bonus pmiſit bonis bomini

bus regnũ de Nuerentibus.⁊ qᷓntum ẽ ex
parte dei ipſe pꝛ tus eſt dare ſicut pꝛo⸗
miſit omnia neceſſria eis.Sed ꝙaliquã
do patiant᷑ defectun neceſſarioꝝ H̊ eſt ex
ꝑte hoĩʒ ex cauſis pluribꝰ q̃s bonũ ẽ ſcire
Pꝛimo ꝓpter punitionem peccatoꝝ.
Scðo ꝓpter ingratitudinis demeritũ.
Tercio ꝓpter ſuꝑfluũ queſtum.
Quarto ꝓpter augmentũ meritoꝝ.
Vltimo ꝓpter ſpei documentum.
Pꝛimo inqᷓ; ꝓpter punitionẽ peccatoꝝ.

AVinde Ecẽi.xxxix. Ignis grando fames

et moꝛs omnia hec ad vindictaʒ creata

ſunt. Ad hoc aduertendum eſt qꝛ nimiruʒ

fit ſepe dei iudicio iuſto. vt cum multi
ſunt in ciuitate vel pꝛouincia aliqua pecca
toꝛes puniantur ip ſi. Et cum eis etiam
innocentes et iuſti tempoꝛali pena affli⸗

guntur ſeilicet ignis combuſtione deuo

in 2

—

Dominica.xiII. poſt

rãte domũ ⁊ oĩa bona eoꝝ. Vel grandie quõ poſſum ieiunare.tot curas ꝓ familia

et aeris intẽperie ⁊ fame ⁊c.vt ptʒ in ſodo opoꝛtet me ſuſtinere tot diſcurſus facere ⁊ dele
mitis quoꝝ etiã ꝑuuli innocẽtes in cẽdio quomõ poſſũ regnũ dei querere ⁊ ei iu ⸗ pue⸗
ſulphureo pierũt ⁊ in captiuitate babilo/ ſticiã.Ad hec audi remedia ſubſequẽtia. ece
nica multi iuſti vt Haniel Ananias Aʒa Nã de huiuſmodi documento. P diue
rias. Itẽ Thob. Raguel ⁊c. Itẽ Hiere· Querit᷑ quali modo chꝛiſtianus pauꝑ ty.
mias ſctificat? in vtero ⁊c.paſſi ſũt. Sed homo habere ſe debeat in querẽdo dei re in
Xt Aug.pᷣmo de ciui.dei ca.viij.di.qᷓ;uis gno vt adijciant᷑ ſibi omnia bona iuxta bol
in bonis ⁊ malis ſit ſiitudo paſſionũ.tñ xpᷣi ꝓmiſſonẽ directã. Ad hec ex pᷣmiiſſis nice
eſt diſſiſitudo paſſoꝝ.qꝛ mali puniunt᷑ et ſatis patet rñſio ꝙ remedia ſunt quinq;. ime
daãnant ſcʒ niſi couertant᷑. Boni auũt puri Pꝛimũ eſt patienter aduerſa ſuſtinere pꝛo habe
flcant᷑ ⁊ ꝓbant᷑ſic ſub eadẽ tritura ſtibu/ pctõꝝ purgatiõe. Scðm eſt gras ſemper pen
le cõminuũtur.frumẽta purgant᷑.hec ille. deo ꝓ bſificijs agere vt mereaſ plus ha⸗ lh
Et ſic patet ꝙ talis penuria iu ſt? eſt ad bo bere.Terciũ eſt pauꝑtatẽ in oĩbus dilige ſuen
nũ q;uis ſit ↄtra malos ⁊c. Scðo ꝓpt᷑ re⁊ ſuꝑflua nõ querere. Quartũ eſt vel/ *“
in titudinis demeritũ.nam ſepe fit vt ho le in bonis oꝑibus creſcere necꝓ penuria gen
mo etiã iuſtꝰ negligẽtiꝰ agit deo grates ð deſiſtere quãtũ eſt poſſibile facere. Quin 4
bonio temꝑalib q; deberet. Pꝛoptea vt tum eſt ſpem totã in deo ponere ⁊ ipᷣi ſoli ise
Berñ.ſuꝑ Qui habitat dic. Accipiẽdis deſeruire ſuꝑ oĩa ⁊ ante oia ⁊ ſicut illi pla s
eſt indignus qͥ de accept? fuerit ingratus cuerit ſe in oibus cõmittere. Ad hec ſunt ti
Itẽ Aug. de bono viduitatꝭ dicit. Eoipo exempla. Harrat᷑ ex vitaſ pa. in ſmõib⸗ an
H—₰Nęene accept; ingratnoſ umꝰ nos acceptu Thelauri. ꝙ duobo heremitis habentibꝰ d
ros eſſe de nondũ accept confidunus. olera vnus oꝛauit deũ vt qñcunq; peteret
CTercio ꝓpter ſuꝑfluũ queſtũ. Ambꝛo. ꝓ illis pluuiã daret ⁊ quãdo ſerenitatẽ pe
Cauſa nr̃e inopie auaricia eſt.immodera teret eam mox daret ⁊ exauditꝰ eſt ac ſic ſi .
tus nẽpe tꝑaliũ appetitꝰfacit vt careamꝰ ebat.alter nihil petiuit in ſpeciali ſed totũ 4
neccſſarijs. Vlolucres em̃ celi ideo ſuſten/ deo cõmiſit. Et ecce temꝑe ſuo pmi terra
tant᷑ indeſinẽter qꝛ nihil ſibi tãq; ꝓpꝛiũ vẽ fuit ſterilis ⁊ olera arefacta.ſcòi aũt opti⸗
dicãt. nos vᷣo cõmunia amittimꝰ dũ pꝛo/ ma.quo cognouerũt ꝙ meli? eſt cõmitte⸗ H
ptia vẽdicamꝰ.hec Ambꝛo.in omeł.ſuꝑ re talia diuine ꝓuidentie. Itẽ legitur in
Lucã ⁊c. Quarto ꝓptex augmentũ me Spe. exem. di.viij. exem. xlv. Q, duobus 1
ritoꝝ.ſic patet.ij.Coꝛ.ca.j. vbi apo ſutoꝛib, exiſtẽtib cõuicaneis 7 vnꝰ vaca⸗ 4
ſtolus dic. In laboꝗet erũna in vigilijs bat eccleſie ⁊ pauꝑibus erogabat de arte H 8
in fame ?⁊ ſiti in ieiugijs multꝭ ⁊ hec ꝓpter ſua ⁊ ſemꝑ abundabat. alter q;uis foꝛet bes,
mmeritoꝝ augmentũ: Elltio ꝓpt᷑ ſpei do/ doctioꝛ illo nõ curabat diuina.ſemꝑq; la⸗ “ tepe
cumẽtũ nã ſic deꝰdocet nos oem ſpẽ nr̃aʒ boꝛabat etiã in nocte diei feſti ⁊ tamẽ ege 8
pncipaliꝰ ponere in ipᷣm. ſi em nr̃e ſollicitu bat.vñ motus inuidia dixit cũ ira illi pꝛi Ea
Adini ſemꝑ tꝑalia bona cõmitterent᷑ puta/ mo. Vñ tu diues es ego pauꝑ cũ ſim do⸗ nor
remꝰ eſſe a nobᷣ vłꝙ a deo dant᷑ nobis ex ctioꝛ te ⁊ plus laboꝛo. Rndit ille.Quia mst
debito. Cũ vᷣo deus aliqñ ſubtrabit ali/ ego inueni theſauꝝ in terra de quo quot⸗ luor⸗
quãdo dat oſtẽdit ꝙ ipᷣe ſit dũs illoꝝ ⁊ ſic tidie excipio.⁊ tunce petiuit ille hũc vt ſecũ durat
in eo ſpem ponamꝰ nec de nobᷣ vel denr̃a participarer. At ille ait. In mane acceda ante,
ſollicitudine cõfidamꝰ.vſi.j. Thimo.vj. mus ⁊ duxit eũ ad miſſã.poſtea di. Jã nõ defae
Diuitib, pᷣcipe nõ ſpare in incerto diuicia poſſumꝰhodie exciꝑe ne videamur ab ho tie
rũ ſed in deo viuo qͥ pᷣſtat nobᷣ oĩia abun/ minibo.ſic fec eidẽ plib dieb ⁊ tãdẽ edo⸗ ſuutt.
de ⁊c. Vnde tu chꝛiſtiane ſepe coqueren/ cuit eü de miſſaꝝ auditõe qttidie.⁊ ſic po en
do dicis. Quomõ poſſim regnũ dei que ſtea laboꝛare.Qð cũ iſte facere cepiſſet be .
rere cũ tantis ſum penurijs oppꝛeſſus fri/ nedixit ei deus ⁊ ditatus eſt.O g chꝛiſti⸗ diibs
geo non habens veſtẽ. nec ꝓpterea poſſuʒ ane diſce et tu cõſimiliter facere. &ς᷑ .
oꝛare vel ad eccliam ire. fameſco ⁊ non ha Circa terci de modo querẽdi in diui⸗ De

bens comedere ſemel ad ſufficientiam cijs regnũ dei.Querit᷑ quo diuites ꝑ ſuai “DU

8

e.

fuml
fuere
ncin
Mline
6

halg

ſodeire

ir
öfmuſis
bing.
eree
lemper
oh,
dilge
ſtyel,
Nuinis
n
ſoli
lipa
cſunt
o
un
SNerens
nitaepe
ſacſtſt
iſedwei
Gm enn
laüͤtopti
Rcninet
legnris
Mdodus
N
hatde grie
usnt
leng
rumeih
irallion

uülnd

leQui

Egermo

Diuitias et opes querere debeant regnuʒ
dei et iuſticiã eius. Ad qð rñdetur ꝙ pᷣci⸗
pue qͥn q; modis obſeruandis. Pꝛimo
peccata omia cauendo.nã citra deũ debet

diues amare diuicias ne amoꝛe illaꝝ pec
cet vt patuit ſermone pᷣcedenti. Scõo

animã ꝓpꝛiã redimendo ſcʒ de carcere di⸗

aboli Pꝛouer.xiij. Redẽptio anie viri di⸗
uicie ſue. Auguſti. Redime te(o diues )re/

dime te dum viuis dũ tempus et pꝛeciuʒ
bhabes.ne poſt moꝛtẽ et tempus et pꝛeciũ
perdas. Rã Thob. xij. Elemoſina a moꝛ

te liberat. et ipᷣa eſt que pctã purgat et fac
inuenire vitã eterna.hec ibi.

Tercio de
um ex eis honoꝛando ⁊ pꝛo eis deo gras

agendo. vnde Pꝛouer. lij. Honoꝛa domi
nũ deũ tuũ de tua ſubſtantia ⁊ de pꝛimi⸗

cijs omniũ frugũ tuaꝝ ſcʒ decimas ⁊ obla

gia fideliter ecclie reddendo ⁊ eius mini/
ſtris ad cultũ dei expend endo vt in ſtru/
ctura eccliaꝝ oꝛdinatõe miſſe. Quarto

opera milſcðie ex eis exercendo ⁊ ſic in ce⸗

lo theſauriſando. nam Pꝛouer. xix. Fene/
rat᷑ dño qͥ miſeret᷑ pauꝑis.et Matth.xix.

Da paugibu⸗ ⁊ habebis theſauꝝ in celo
Augu. O mil
vſurã modicã fenerare deo ⁊ centuplum

accipies ⁊ vitã eternã poſſidebis.da tem/

poꝛale et accipies eternale.da qð tecũ fer⸗

re non potes ⁊ recipies qð ineternũ poſſi

debis.da pauperi vt habeas tibiipᷣi. qꝛ

ſola que pauperi dederis tu in celo habe

bis.⁊ qͥcquid pauꝑi non dederis in moꝛ/
te perdes ⁊ tu carebis. Hec Auguſtinus
Eremplü narratur in Spe.exem. dlſti.

ix.exem.c.xxx.QO, qͥdam ethicius roma/

—

noꝝ ſenatoꝛ cũ in bur gundia maxima fa

mis eſſet pauit ex ſuis bonis pluſqᷓ; quat

tuoꝛ milia paupeꝝ q;diu tempus famis
durauit. 2 poſtea audiuit vocẽ de celo di/
centẽ. Ethici tibi ⁊ ſemini tuo panis non

deficiet ineternũ.qꝛ me in pauꝑibus refe/
ciſti. ⁊ ſic ipe ſibi eternum theſauꝝ acqui⸗

ſiuit. Vllt imo reꝝ amiſſionẽ pacienter
ſufferendo vt dicat tunc diues cuʒ ſancto
JYob. Duns dedit oñs abſtulit ſit nomen
dñi bnñdictũ. Rogemꝰ g̊ chꝛiſtũ vt det ⁊c

Pſica cide ſermo ii peteſt devſura

miſer homo qͥ feneraris hoĩ ad

quadrageſimali pane .

Dñica. xvy. poſt enth. ſermo. . iuxta
euãgeliũ applicãdo ð hoĩs moꝛte coꝛꝑali

Bat ieſus
i in ciuitatẽ q̃ vocat᷑ Naym. et
⸗. ibant cũ illo diſcipuli ei?ꝰ u.
vij.⁊ in euangelio hodier. Sic di. Joh.x.
ca. Chꝛiſtus dñs ad h̊ venit in mundum
vt vitã habeamus ꝑ ipᷣm. ego inqͥt veni
vt vitã habeãt ⁊ abundãtiꝰhabeãt.ſ.fide
les.⁊ qm homo incurrerat moꝛtẽ triplicẽ
ſcʒ moꝛtẽ aniĩe ⁊ moꝛtẽ coꝛꝑis vel nature ⁊
moꝛtẽ gehenne. Idcirco venit chꝛiſt da⸗
re nobis triplicẽ vitã ſcʒ ↄtra moꝛtẽ aĩe q
fit ꝑ culpã venit dare vitã gr̃e qua aia vi⸗
uificat᷑ Roma.vj.Stipendia pctĩ moꝛs.
gẽra aũt dei vita eter.in xpᷣo. Itẽ ↄ moꝛtẽ
nature dat vitã imoꝛtalẽ in reſurrectione
quã inchoauit in ſeipᷣo reſurgẽs a moꝛtu/
is.Et ↄtra moꝛte gehẽne dabit vitã glie
quã repꝛomiſit. Jðo in ſignũ hoꝝ voluit
chꝛiſtꝰ in terris moꝛtuos ſuſcitare ſic ⁊ in
hoc euãgelio legit᷑.cuiꝰ textus ſequitur.
In illo te ibat ieſus in ciuitateʒ qᷓ vo⸗
cat᷑ Haym ⁊ ibãt cũ illo diſcipuli eꝰ⁊ turꝰ
ba copioſa. Cũ autẽ appꝛopinqret poꝛte
ciuitatis ecce defũctus efferebat᷑ filꝰ vni /
cus matrꝭ ſuę ⁊ hec vidua erat ⁊ turba ci⸗
uitatis multπι illa. Quã cũ vidiſſet ihs
miſcòia motus E eã dixit illi. Noli flere
et acceſſit ⁊ tetigit oculũ. Hi aũt qͥ poꝛta
bãt ſteterunt.⁊ ait᷑ adoleſcens. Tibi dic
ſurge.⁊ reſedit qͥ erat moꝛtuꝰ ⁊ cepit loq ?
dedit illũ matri ſue. Accepit aũt om̃es ti
moꝛ ⁊ magnificabãt deũ di.qꝛ ꝓpha mag
nus ſurrexit ĩ noh ⁊ qꝛ deꝰ viſitauit plebẽ
ſuã Lu.vij. Itaq; iuxta euãgeliũ h̊ ne
temus myſteria tria pꝛo ſermnnne.
Piꝛimũ ẽ de huiꝰ moꝛtui ſcatõe moꝛali
Scoͤm de xp̃i dei reſuſcitatõe mirabili
Terciũ de hũanali moꝛte coꝛpoꝛali.
Circa pꝛimũ de moꝛali ſigniſicatione.
RANota tria. Pꝛimo de hiſtoꝛia gꝛ
euangeliũ dicit. In illo temge ſcilicet an⸗/
no etatis chꝛiſti. xxxj eeieceenonien ue
pmo anno.xiij.Raleñ. Auguſti ᷣm Buił᷑.

vel de auarlcia fieri de quibus vide in hoc eſt tercio die ante feſtů M hagdalene.

tunc em finito ſermone quẽ fecit in mon/ nempe quia pectus altius ſolito eleuatur ſbͤßt
re deſcendit ⁊ in deſcenſu ſub monte ſana vel intumeſcit moꝛituris ⁊ cunctis moꝛti ð
uit lepꝛoſum. de quo Mat. viij. Et igreſ/ is coꝛpibus vt otcit PGus.vj.li. animali· Ap
ſus capharnaũ ſanauit ſeruũ Cetunonis um ⁊c.qina torus ſanguis in moꝛtetranf y

2⁊ inde ibat in ciuitatẽ que vocatur Naym fſtuit ad co: vt ipi.ſ.auxiliet coꝛdi quod eſt
que vt Beda dicit ciuitas eſt parua ĩ Ga pꝛimũ viuens ⁊ vitimũ monens. Ande· Alſt
lilea diſtãs a mõte Chaboꝛꝑ duo milia/ multa ſanguinis confluxio facit pectꝰ in⸗ d
ria ⁊ a hieruſalẽ per duas dietas vt dicit᷑. tumeſcere vel carnẽ eius vt aſſerit Con⸗ c
Et eũ appꝛopinqret inqt poꝛte ciuitatꝭ ⁊c ſtantinus.ſic ſpualiter moꝛtua vel moꝛit· a
patet hiſtoꝛia ex tertu. Sed de queſtio ra in pximo anima ꝑ peccatũ ſuperbie in

ne inqrenda qᷣ ſeʒ ſignificat per buc moꝛ tumefcit et tunc ſignũ eſt moꝛtis qula cõ⸗ “”
tuũ ſpualiter vel moꝛaliter.⁊ comunit di/ temnit deũ.vnde Ecci.x. Iniciuʒ oinnis
int do moꝛtuũ coꝛpali eccati eſt ſuperbia: Sedo moꝛs fꝛcc
nificat᷑ moꝛtu?ꝰ ſpualiter. hoc eſt peccatoꝛ coꝛpus terreũ vt reſoluat᷑ in terrã.ſic pecca u

tunt doctotes ꝙ ꝑ moꝛtuũ coꝛꝑaliter ſig p
exiſtens in mo:tali.qꝛ ſicut moꝛs occidit tum ꝑ auarici facit animã terream ſiciit

Sap̃.xvj. Homo ꝝ maliciã occidit aiam coꝛpus fetidũ ſic peccatum luxurie animã W
ſus. Eñ vt loꝗmur ð pᷣmo:tifero veneno Quarto facit frigidũ per inuidiam excin Kil
interrogo te. Quale venenũ ſit ſuꝑ omnia guendo calo:ẽ charitatis. Quinto facpu ges
tridum per gulam ⁊ q;to pingutqto pu
venenũ maliciepeius eſt qᷓ; cuiuſcunq; ſcʒ tribilius. Sexto facit hoꝛridu per tracun OUDU
venenoſi ſerpẽtꝭ vł bufonis.hoc ei q;uis diam qua et facit terribilẽ. Septimo fa⸗ A⸗
ſit moꝛtiferũ alteri eſt tñ vita ſerpẽti. Sʒ cit pondeꝛoſũ coꝛpus ſic ⁊ animã ꝑ accidi ”
venenũ malicie pᷣncipalr moꝛtificat habẽ am reddit immobilẽ ad bona oꝑpa. Ecce ii
tem. Dico g̊ pꝛimo ꝙ plus nocet et peins ergo patert ꝙ om̃ia peccatoꝝ genera cõue/ .
vnũ peceatũ moꝛtale q; ſi homo poneret᷑ ĩ nienter ſignificani i moꝛtuo. hec ſu fficiãt ́JJDU
cauernã ſerpentib et bufonibs ac qͥbuſcũ O ergo homo quitimes moꝛtẽ coꝛꝑalem
q; venenoſiſſimis plenaʒ vt ibi moꝛderet magis time peccatum vr dicit Bern.
Vrdo dico foꝛtino epeius hn ſe babe: T Lirca ſecũduz de reſuſciratione a
re vnũ peccatũ moꝛtale ꝙᷓ ſi haberet ho⸗ chꝛiſto facta. Notanduʒ ꝙ vt Gꝛego.itij. ?ðð
mo in coꝛꝑe mille legiones emonũ acer/ moꝛat.dic.chꝛiſtus tres moꝛtuos ſuſcita “” H“
biſſime vexãtes.qꝛ h̊ ſol c:pus occide⸗ uit vicʒ puellã in domo. ⁊ hunc iuuenem “”?RZRƷM
re poſſent.ſed petm ai pcioſiſſim occi in cuitat poꝛta.atq; Zaʒaꝝ in ſepuch:o 2M
dit.CTercio qͥʒ dłeo fo:tiſſime.ꝙ ſi aia tua ad ſignificanduũ ꝙ chꝛiſtꝰ reſuſcitat qͥſdaʒ ſe

peius. Ad qð Seneca epła.lxxxij. dicit ꝙ tridum

ſine peccato eſſet mille nis in inferno? ar pctoꝛes exiſtẽtes in domo coꝛdis.quoſdã
deret.ſuper hoc maius maluʒ eſt iacere ꝑ etiã in poꝛta ſenſuũ qͥnq; ⁊ iſti ſignificant᷑ MU
vnicam hoꝛã in peccato moꝛtali.patet qꝛ ꝑ hunc adoleſcentẽ q efferebat᷑ per potaz··
mali omnis pene nullius comꝑationis ciuitarꝭ. Nã ciuitas coꝛꝑis nii habʒ qᷣng
eſt ad malum culpe. Iillud em̃ non ſepa/ ſenſus tanq; qnq; poꝛtas ᷣm Berñn.ꝑ qS ffſene
rat a ðo ſed hoc ſeparat. O ergo peccato? pctõꝛ effert mo:tuus qñ videdo ad coneg ati
vtimeſce peccare.o chꝛiſtiane põdera pꝛe/ piſtendu vei audiẽdo ad cõfabulandum gel
dicta. & Tercio nota de ſignãdi cõ/ de illicit? cõſentit. vel guſtãdo mouet᷑ velt ?”?
uenientia. Pꝛo qua aduertendum ꝙ inter odoꝛãdo vel tangẽdo ⁊c. NHã Matth. v. KKWWal
multas rationes ſilitudinis pᷣcipua ratio Qui viderit mulierẽ ad cõcupiſ.iã mech. (Aerci
conuenientie qu are peccatũ moꝛtale voca eſt eã in coꝛde. ſic ⁊ de alijs ſenſib ſcilicet ti
tur moꝛs 2 1 moꝛtem conueniẽter ſigni Qui audierit eius colloqᷣa vel tetigerit et ſfſoſed
ficatur ſm Holgoth ſuper li. Sapientie hmõi. Deniq; quoſdã chꝛiſtꝰ reſuſcitati⸗ e
lectiõe. xj. eſt quia ſicut ſeptem ſunt peccai/ ſepulchꝛo poſitos ſub lapide cõſuetudis c⸗
ta mo:talia capitalia. ita moꝛs in coꝛpoꝛe male.? tales cum magno clameꝛe et fleru ge
facit ſeptem effectus conſimiles. Pꝛimo ſuſcitauit.ad ſignificãdũ ꝙ ſie Bꝛego. dl. ’”JM

„

„

ndnn
minat
tetranf.

logect

Dide

ar'r
Lons
montr
ſbetg
ac
mms.
fuk
pecc
r
ſce
i
eu
dp
ot
Nü
ac
Eic

cnen

len
eri.
nione 4
egolit
6 ül
dpilchtd
it
guoſti
rlicnnt
rpori
bjinh
nies
conan
ndun
Gek ve.
nech.
ſclick
ont
Uſaratl.
tudis
arfien

igni Hota m qttuoꝛ cõplexiões
qꝛ melacoliciqᷣ fut terrene ꝓpꝛietatꝭ ſcʒ fri

Bermo

Diſficile ſurgit quẽ moles male ⸗ ſuetudi
nis pᷣmit. Sʒ ad ꝓpoſitũ HNota ꝙ in ſuſci⸗
tando huc adoleicentèe tria pcipua chꝛiſtꝰ

fecit ꝓ miſterio. Pꝛimo qꝛ motꝰ lachꝛi⸗

mis vidue matris acceſſit. qͥd em eſt mat
vidua niſi ſcta cccſia vt dic Glo. qᷓ ſponſo
chꝛiſti viduata pnᷣ tia filios ſuos moꝛtuoſ

in petis deploꝛat q̊s ad tumulãdũ in ifer⸗

mouek);

t accedat ꝑ gram ad reſuſcitãduʒ

edrere. Scðòs q: poꝛtatoꝛes ſtare vo

luit mor vt tetigir. na pcto: defert ad ifer/
nu vt ibi ſepeliat᷑ luxta illꝰ Lu. xvj. Moꝛ
tuus eſt diues ? ſepult? eſt i inferno. Poꝛ
tat aüt eunde qttuoꝛ elemeta in lecto coꝛ⸗
porè qð coõpoſitũ ẽ ex qttuoꝛ elemẽtis que
ad vicia tẽdere faciũt.ſ.terra ad auariciã.

aq̃ ad lururiã inciinado. 2 aer ad ſuꝑbiã.

☛

ae

gidi 2 ſicci ⁊ ſic naturatr ſut auari. Fleg/

matici ſit lu urioſi vt muiirres.ſaguineo/

it tanq; aerei elati. Coleric igne lie pleni.
Szʒ du chꝛiſt?hos poꝛtatoꝛes tagit ꝑ ↄtri

tionis gram aut tribulationeʒ vł coꝛpalez
Akrnutateſtabfic Wigo a gctis repꝛeſſo

mite. iuxta illud PS. Mltiplicate ſunt

ifſirmitates eoꝝ poſtea accelerauert ſcz ad
Querlſionẽ pnie. Tercio qꝛ xpᷣs adoleſcẽ

ie ſurgere linpauit di. Adolelces tibi di⸗

cd ſurge. q. d. NHon dico: lener ſurge. H em
nullibi legit eu ãge. ad ſcandũ ꝙ q in vi⸗

vVt ð: Pꝛouer. xi ij. Sʒ debet ho i iuuetute

reſurgere. Pꝛo qͥ nota ꝙ moderui docto⸗
res plcriq; tenẽt ꝙ hoies qͥi iuuẽtute non
reſurgũt a vicio ſodomitico. q vyſq; ad an

u erat; Epi ſc Xxxiij.i eode gmanet tales
intatu poſſident᷑ a viabelo ꝙ poſtea nuq;
reſurgẽt. q? licet poſſet ↄuerti tn ↄſuetudo
eos depmit 2 vicit ſemꝑ decetero, & bo
ca tereium de moꝛte coꝛꝑali. ad quã nos
chꝛiſtiani debem ſollicite pꝑare põt po⸗

ni h ſe de Ii pdicãdo p themate illõ Eſa.

xxxviij. Diſpone vomui tue q: moꝛierꝭ et
nc vilies. ꝗᷓ vba lr̃aliter olxit Ela. ad eze/
chia regẽ.ſʒ generalr poſſunt vici aulibet
chꝛiſtiano vt leip̃m diſpongt ad benemo

Tercio de chꝛiſt

1. vn bonu eſt pctoꝛi pᷣces eccłie ꝓ

s adir. Hota m qttuor copletiöes

riendũ.qꝛ ĩ hoc cõſiſtit ſũma philoſophia

ſapientum ⁊ chꝛiſtianoꝛuʒ.vt dic Hiero⸗
nimus in epiſtola ad Heliudium. Ideo
de hoc tria hic miſteria contemplemurꝓ

ſermone.

Diimo de piediſpoſitlone.
SScæðo de tranſlatione. .

confoimatione.

Piꝛimo inqᷓ; de pdiſpoſitioe debita ad

moꝛte futura, inquirencdlum elt qualt de/
beat ſe chꝛiſtian/ pꝛeꝑare ⁊ diſponere ad

moztẽ vp euadat qnationẽ. Ad qð nota

do. O homo omni die hoꝛa ad moꝛteʒ

te diſpone. co gita te iam eſſe quaſi moꝛt

um cũ te ſcias de neceſſitate moꝛituꝝ. hec
ulle. Hotanter dicit omi die. nam ſeptem
ſunt dies in ebddomada ꝑ quos tota vita
noſtra decurrit.⁊ ſᷣm hoc ſeptẽ modis de⸗
bemus nos in vita pᷣdiſponere ad moꝛtẽ.
Nimirũ Pelma eſt dies dominica que

dicit dies ſolis hec ſignificat peccatoꝛum

cognitionẽ quia ſicut ſol iluminat ad vi⸗
dendũ coloꝛata. ſic chꝛiſti gratia illumiat
mentẽ ad videndum et recognoſcendum
peccata omia, NHec ↄgnitio requiritur ad
mini. Ideo pᷣrequirii ad moꝛtis diſpoſiti

onẽ.vnde chꝛiſtus Math.xxuij.di. Eſto⸗

te parati quia qua hoꝛa non pu.fili? ho.
venturus eſt. ſ.ad iudiciũ moꝛt. Pꝛopte/

rea vt docet Nguſti.?⁊ doc.Quolibet ſe⸗
ro anteq; hom e:miat debet pctã reco

e
„
—
„.
8
◻
—

gnolcere ? peiter? eregftinamo reſub/
1.*

latus in peccato demnet᷑. Scda dies ẽ
feria ſecunda que dicit dies lune ⁊ ſignifi
mutabilis eſt. Nã vt Hiero.in teſtamen
to dicit. In vᷣitate comperi ⁊ coꝛã deo fa⸗
teoꝛ ꝙ nunqᷓ; eſt finis małꝰ ei qui ſemꝑ be
ne vixit.ſ.emendãdo vitã ſuã. Hinc etiaʒ
ecchia cantat. Emendemꝰ in meir quod

ignoꝛanter peccauimus. ne ſubito pocu⸗

pati die moꝛtis queram ſpaciũ penitẽtie

et inuemire non poſſimus ⁊c. Tercia

dicitur dies martis, quiᷣm Catholicon
dicitur deus belliet ſignificat contra ten/

tationes pꝛemunitionez. quia vt Gꝛego.

dicit. M align hoſtis tentabit nos maxi

me in hoꝛa moꝛtdl. 3 ſide pe r charttate.

Dominica. XV. poſt Penth
7 annis ⁊ tñ non ſunt ſublati in infantia
ergo ⁊c. Ad h̊ rũdendu ſᷣm doc.nota treſ
pꝛecipuas veritates. Prima de paruu

que effugerenõ valemus niſi in vita nos
pmuniam ? ofirmem.ſein fide ⁊ ſpeac
caritate ſeruado pcepta Quarta ðꝛ dieſ
mercurij.⁊ 'm katho.mercuriꝰ dẽ qi mer
candi kyrios.i.deꝰ vel dñs. vñ ſignificat

bonop opex actionẽ vel cumulationẽ qͥ/
hus mercan poſſum celeſtia Hmia. VUn
poc. xiiij. Bri moꝛtui qͥ in vno moꝛiũt᷑
opa em illoꝝ ſequunt illos. Athanaſius

4

in ſym bolo. Qun bona eger

Hiero.dic. Huqᷓ; vidi aut legi mala moꝛ

te moꝛtuũ fuiſſe qͥ libenter opeia pietatis

ercuit ⁊c. Et nota “y dies qlibet denoia

tur ſic a planeta qͥ dnat᷑ a pᷣma hoꝛa illiuſ
diei. vt ðt Alhᷣtus magnꝰ in introducto/
rio ſuo ĩ Aſtronomia. Quita ergo di⸗/
es : Youis eo ꝙ pꝛia boꝛa illius diei io
iii attribuit᷑ ⁊ in ea dnari ðꝛ. ſicut ⁊ hoꝛa
pꝛia allaꝝ dien attribiit᷑ plãete a qͥ dnoia
tur. Et ſm Catholicõ Jupiter dꝛ q̃ſi iu⸗
uans pr ꝓpter qð ſignificat dei ⁊ ſctõꝝ/p
iuuamine exoꝛationẽ. h̊ em eſt vtile diſpo
ſitoꝛiũ ad bonã moꝛtẽ vt hõ eligat ſibi in
Patrono! aliq̊s ſctõs q̊s qtidie deuote co
lat ⁊ exoꝛet.quatenꝰiuuẽt ipᷣm ad ↄſequẽ
dum bonã moꝛtẽ ⁊ iuuẽt ac pꝛotegãti ex
tremis. Vñn Job.v.ad aliquẽ ſanctoꝝ cõ
uertere ⁊ pᷣcipue de btã vᷣgine canit ecclłia
Maria mf gr̃e ⁊c.in hoꝛa moꝛtꝭ ſuſape.
Serxta dꝛ; Veneris h̊ eſtamoꝛis ⁊ ſi
nificat amoꝛis xpᷣi ⁊ p;:
tationẽ ⁊ ↄpaſſionẽ ꝑ
ret᷑ ↄſolationẽ a ðo. Yuxta illð.ij.Choꝝ.
j.Sicut ſocij paſſionũ eſtꝭ ſic ⁊ ↄſol.eritꝭ
Nã ⁊ xpᷣs dns illa die paſſus ⁊ moꝛtuꝰ cẽ.
BSewptima ðꝛ dies Saturni qͥ eſt tardi
oꝛ oim planetaꝝ. ⁊ hec dies eſt ſabbati.i.
requietiois ꝗᷓ xpᷣus reqeuit in ſepulchꝛo.
vñ ſignificat finalẽ in gra ꝑſeuerationeni
ad reqem eternã. Nam xps t Math. x.
Qui pſeuerauerit vſq; in finẽ hͥ ſaluꝰerit.
Dis ergo modis diſponere debet hoõ ſe
ad moꝛte vt ↄſequatſalutt. Quo
qad ſcom de traſmigrane ſiue tranſlatio
ne aie querit.vtꝝ deus quẽubet hominẽ
tranſ erat ꝑ moꝛtẽ de hac vita traſinigrã
do i optumo ſtatu vite ſue.⁊ poſſet argin
ꝙ non qꝛ multi pctõꝛes melioꝛi ſtatu fue⸗
iunt in infantia qᷓ; pꝰea inucterati pctis

eter. Ytem

lis ꝙ licet ſtatus infantie ſit melioꝛ in ho
minib multis tñ nõ ↄuenit quẽlibʒ mo⸗
ri in ſtatu puerilis etatis. Ratõ qꝛ ſicho⸗
mines nõ poſſent multiplicari cu añ t̃ᷣs

aptuz generationi extinguerent. ⁊ p ↄons
nõ fieret debita reſtauratio angelice rui⸗

ne quo ad ſuꝑioꝛes oꝛdines.cũ em hõ ꝑ li

berum arbitniũ bene oꝑando vſq; ad ſe⸗/

nium magnaz poſſit mereri gliam vt ad
ſuꝑioꝛes angeloꝝ choꝛoſaſſumat᷑ tali bo

no pꝛiuaret᷑ fi in infantia moꝛeret.⁊ ſic ru

ina ſugioꝝ nõ reſtauraref. Scðoa dere

pꝛobis ꝙ pie eſt credendum ꝙ niſericoꝛs

deus tranſfert ꝑ moꝛtẽ pctõ:es repꝛobos
in eo ſtatu q̊ ceter⸗ parib in reſpectu qad
aliq̃ habeãt in futuro puniri mitius.Et
hec habent᷑ ꝑ dicta Hugo.⁊ rõ qꝛ dei mi
ſcricoꝛdia nunqᷓ; deeſt hoi.nã etiã ab ob⸗
ſtinatis hoĩb nõ vult auferre angelicam
cuſtodiã ne grauius in pctã ⁊ ꝑ ↄns i pe⸗

nas co:ruãt ſ̃m doc.ſuꝑ.ij. Denuq etiä i
inferno miſcoiam exhibet dãnatis i hoc
ꝙ; punit citra ↄdignũ.vt dicit Rug. Se⸗

quif ergo ꝙ miſcðia dei nõ deſit hoĩ etiã
in moꝛte quin ſᷣm iuſticiã ⁊ miſcdᷣiam au
ferat in ſtatu melioꝛi.ita ꝙ talis hõ ex ꝓ⸗
rogatione vite nõ melioꝛaret᷑ ſʒ potuiſ de
terioꝛaret᷑ ⁊ grauioꝛes penas demereret᷑.
Tertia veritas de electis ꝙ deus ele⸗
ctos ſuſcipit ſꝑ in optimo ſtatu ꝑ moꝛteʒ

vnũquẽq; ſᷣm graduz meriti ⁊ pꝛemi ad

qð a deo eſt pᷣdeſtinatꝰ. Alij em̃ ſuſcipiũ
tur ſ̃ᷣm merita ad infimoꝝ. alij ad medio
rum.alij ad ſummũ choꝝ angeloꝝ. ⁊ tũc
tranfferunt᷑ qñ ↄpleuerũt merita vt dig⸗
ni ſint ad pꝛeinia głe ſᷣm gradũ ſuũ iuxta
pᷣoꝛdinationẽ dei ab eterno ⁊ ſic tranſfe⸗

runt᷑ in optimo ſtatu ad gradũ gliead

quã ſunt pᷣdeſtinat. O ergo dei miſcðia

in oẽs holes etiã repꝛobos.ſʒ o qᷓ; ſuauis

eſt electis. O ergo tu pctõꝛ conuertere ad
Odñm vt habeas gloꝛiã tibi pᷣoꝛdinatam.
y Quo ad tertiũ de xpᷣi ↄfoꝛmatõe qm̃
vt Aug dic. Sis xpᷣi acno ẽ nra iſtrucnio.

Igdeo ſicut vita xpᷣi eſt exẽplar nr̃e vite.ita

⁊ moꝛs eiꝰ exẽplar eſt nre moꝛus.ꝓpterca

bene notemus ꝙxpᷣs dñs in ſua moꝛte ſe

55sõ 2

Ntem
ceede

Pei

iumna 6

ut.
um
1etii
cül⸗
ECt
lcts
ton⸗
Aul
ſplſere
n
us1
lo xen
atri
menth
Nenii
win
110
ſo
Am
(
lie⸗
oce
gian
nus
hos /e
loleg
Pfiso
Ppifiln
ſuncne
bpan⸗

Mnann.

Uunüen

dic
ne o,

ptem pcipua fecitin exemplũ vr? nos t·
cere doceret talia pꝛo nre moꝛtis hboꝛa e..

Pꝛimo qꝛ inſtate moꝛt, the in cena vl⸗

cauit. Sic ⁊ nos debem hBᷓ ſalutꝭ nr̃e viaa

7 etiã extremã vnctionẽę Scõo qꝛ i cu
ce cũ lachꝛymis oꝛauit clamaint. Heb.
v. Et nos docemur vt ploꝛcm bao nfis
pctis penitendo.clamem cõſitẽdo ſacer⸗
doti. ⁊ oꝛemꝰ veniꝗ poſtulãdo. vñ Augꝰ.
Qut lachꝛymis miſey ſe cõfitet᷑. illi deus

ncum acciꝑe circa moꝛtẽ.vt docet Rugꝰ.

miſeret᷑. Tertio qꝛ teſtamentu codidit

vt Amb. dicit.iſ.aiam pr ↄmendãdo coꝛ

pus ⁊ ſanguinẽ nohᷣ in Euchariſtia dan/

do. veſtimeta crucifixoꝛibi. pacẽ diſcipuł.
matrẽ diſcipulo ⁊ ſic de alijs. ad docendũ
? nos in moꝛte de poſſeſſis fidcle teſta
mentũ fadamus. Quarto qꝛ inimicis
veniã pecijt d. Of ignoſce illis vt voceret
nos ꝑcere. Luc.vj. Dimitate ⁊ dimitte⸗
mini. Quinto qꝛ in cruce mo:i voluit.

⁊ nos ergo in meditatione cruc xpi ima⸗
Ginem eius figedo añ oculos ponamus.
BSerxto qꝛ caput moꝛiẽs inclinauit.h/
ſi gno amoꝛis ᷣm Aug.ad docendu ꝙ in
amoꝛe xpᷣi decedamꝰ cogitan.ꝙ nos ſuſ/⸗
cipit ad oſcula ſua gaudęeter poſt exitum
aic.o ergo aia tũc gaude. qꝛ ad tui ſponſi
vocaris oſcula. Septimo qꝛ alta voce

aiam deo pr̃i recõmendauit.d. Pr in ma
nus tuas ↄmendo ſpm ⁊c.vt doceat ꝙ? oꝛ qi

nos recõmendationẽ aic facere debeamꝰ
tio legit᷑ſic. ꝛoficiſcere aia xpᷣiana ĩ noic
pris oĩpoteẽtis qͥ te creauit ⁊ in noĩc Ycſu
xpᷣi fuij dei qͥ o te paſſus eſt ⁊ in noie ſpũſ
ſancti qͥ in te effuſus eſt.in noiĩe archange
loꝝ. angeloꝝ thꝛonoꝝ. cherubin. ſeraph.
⁊c.in nomie priarchaꝝ. ꝓpbetaꝝapłoꝝ.
martyꝝ ⁊ ſic de alijs. ſequit᷑ hodie ſit i pa

?”ð”ðð

plura in Bꝛeuiano ꝛc. Rogem ergo do
Dñica eadem Sermo. i.l.de moꝛtis
incerte oꝛdinatõe a deo ⁊ ſpei ſecuritate.

14

gellio hodierno ſm Aug. de
pe. dl. vl. in f triplex ẽ moꝛs.
FPꝛia coꝛpoꝛał ⁊ de hac oẽs hoies re
ſurger ifine mudi . Choꝝ.xv. Oẽs de
reſurgem ſz nõ omes imurabtmur.ſ.ad
laʒ qꝛ repꝛobi reſurgẽt ad penqꝗ. Scoa
ritur.? de hac muln refurget oyniam et

tia eſt mo's gehẽenalis de qᷓ nullus reſur/

get 3: in iferno nulla ẽ redẽptio. Ut ergo
oſtẽderet nobᷣ xpᷣs reſurrettionẽ poſſe fie⸗
ria moꝛte ſpũ ali ⁊ coꝛpali rſuſcitauit hũc
moꝛtuũ de q̊ loqͥ hodiernũ cuangcliũ

etzʒz. Exq̊ cuãgeliu h̊ agit de moꝛte coꝛ/
pali a q xpᷣs adoleſcentẽ iſtuʒ reluſcitauit
iccirco de ſpa moꝛte tria myſterna declare
mus pꝛo hoc ſermee.—*
nmü r humanalis incognitionis.
Scoöm o oiuinalig oidinantonis
Tertiũ dĩ fiducalis aſlecurationis
A Circa pꝛamüũ de incognitie vel icer
tuudine huana de ſua moꝛte ſcendu eſ
ꝙ h ceruſſime ↄgnoſcimꝰ qm oĩs hõ inòꝗ
ri debet.ita ꝙ nullꝰ qcucq; lapia vcl rone
pt ſe eximere a lege moꝛtis.nibullominn 8
oe moꝛte qᷣihet coi lege incert ẽq̊ ad qtu

Tertiũ eſt moꝛts modus
Quartũ eſt moꝛtis ſtatus

FPiꝛimũ ẽtps. nã autoꝛ de ſpũ ⁊ aia c.

xx vii. ðt. Niſoil cern moꝛte. nihil aut icex
tius hoꝛa mortꝭ. ⁊ ta iuueniby q; ſenibꝰ
7 oĩby. Elñ Thul. li. de ſenectute ot. Fru
ſtra ſperat adoleſcẽs ſe diu victuꝝ.qͥd em̃
ſtultius q;; icerta ꝓ certꝭ hr̃e qm illa etas
multo płes q; ſenectꝰ hʒ moꝛtꝭ caſus. Fa
air cm agoleſcetes noihos inadut Fiue
de

egrotant ⁊ triſtiꝰ curant᷑.h ille. Itẽ a

Senec. t ꝙ uuenes a łgo ht moꝛtẽ. ſe⸗/
nes ãt an ſe.ſʒ certe płꝰ pᷣtiimic nocere a

tergo inſidiãs qᷓ; an te bella parãs. Hille.
Heu heu qᷓ; multi bac ſpe decipiuntur ꝓ

putãt ſe multũ victuros ⁊ ob h labo:ant

pꝛo ↄgregandis diuitijs et acquirendis
bhononba ac pᷣlaturs.edificãtes palacia ?7
hymõi. Sicut ðꝛ Quc.xij.ꝑ xpᷣm de diulte
Dicẽte.Aia mea multa bona bẽs in repo
ſito.qᷣeſce comede bibe zc. Cui dictũ eit e

celo. ſtulte hac nocte repetet aiaʒ tud 2
2gre. culꝰe.q.d.alter:? rapiet illa. o ̊ bo
caue aie tue qꝛ neſcꝭ qũ moꝛiers. HB tn oſu

lo tibi obſerua nucios moꝛt de qb Hu
go de clau. li.ij. ðt. Tres ſunt nucij moꝛ⸗

1S. caſus. infirmitas 2 ſenectꝰ?. Caſus nũ
Adaat moꝛt latentẽ. infirmitas apparentẽ
ſenect“ pnñtem. hec lle. GB Exin bo⸗
nũ narrat ſcrũs Vincen.in ſer.qdã ꝙ dii/
ues quidã male vite ⁊ pctis plenꝰ h; ſolũ
bonũ faciebat ꝙ deũ oꝛabatr qtidie 2 ſol⸗
liate petebat vt deus daret ſibi ↄgnoſce⸗

7

re tempus moꝛtꝭ ſue q̃tenꝰ ſic poſſet vitã
cmendare circa hoꝛã mo:t. cui oꝛann ſel
gapparut angelus. d. Scito tea deo exau

ditum.ſic tñ ꝙ an moꝛtẽ mittet tibi nũci⸗

os tres annũcian.tpᷣs tue moꝛtꝭ. vñ q̃dã
die accidit ſibi grauis caſus in via vt vix
euadere poſſet moꝛt ꝑiculũ in maꝛi ?⁊ in
ter latrones.⁊ pre timoꝛe ꝓpoſuit emen⸗
gre vitã ſʒ poſiqᷓ; cuaſit giculũ mil fecit.
S8GSecðo accidit ei grauis infirmitas.⁊ tũc
Alilr ſe habuit. Certio venit ad ſenuim ?
nec tũc ſe emẽdauit. vñ cũ ageret in extre
mis cepit cogitare ꝙ ſibi deꝰ nõ impleſſet
miſſum vt anuciauerit moꝛt; hoꝛa Et

vixit ei angelꝰ. Iſti ſunt trey nũcij moꝛto.
caſus.infirmitas ⁊ ſen
ciauerũt ſʒ te nõ emẽdali
cio damna bens. ⁊? lic deſpatus perit.
Scðo incert eſt locus.ſ.moꝛtꝭ. Vn Se

expectat.tu illã in oi loco patus expectaz

eque time.ſ tam in agro q; in ciuitate. in cara acqut Etutes qinb b
nitur ad viram. ſed quõ h. oſtendit tdem
doctoꝛ plunby rationib ptitula riv.
MNig dꝛ arcuͦſpectionis vel cautionis.

domo in platca in lecto.Nã magnꝰ Ale/⸗

rxrander credebat poſſe toni oꝛbi dñari diu
tuis ⁊ iñn moꝛtuus eſt in adoleſcẽtia.⁊ cer
te miꝝ fuit ꝙ arboꝛẽ ſolis ⁊ lune fnerat
illi dictũ ꝙ in Babyloma moꝛeret᷑ nõ gla
dio ſʒ veneno.tnſuꝑ occiſoꝛẽ ſuũ ꝑ ſomm⸗
um vidit 2 tñ nec locũ moꝛtis nec occiſo/
rem fa mulũ declingquit deo diſponente.
LTertio incognit eſt modus.ſ. moꝛtis
et incertus.iſ.an hõ ſubitanea vel pꝛolixa

ifirmugte. ? anin ſomnijs vel vigil. an ſu

mimb moꝛtalb ad vitanduũ vicia 7 pec.
cata ⁊ ad acquirendũ vᷣtutes qiub; periie

4 X

ſpendio vel alio ſupplicio moꝛiak. vl glio
aiuiquo modo. En Beda ſuꝑ 2 Dath. di
cit ſic. Certũ eſt ꝙ moꝛieris.ſed incertum

eſt quãdo aut quõ aut vbi moꝛterꝭ vbiq;

em moꝛs latitans te expeciat.tu quoq; ſi
lapiens fueris vbic; ea ꝑatus expectab.
hec alle. cxemplu de Herone imꝑatoꝛe
credidit moꝛ ĩ lecto ceſareo ⁊ palacio oꝛꝭ

nato tamẽ turpiter occidit ſeim. Itez
ſanct Anaſlaſius martyr credebatr? 64

bat ꝙ mẽbranm incideret᷑ p po.⁊ ſic di/

ram mo:tẽ exciperet xpᷣi amoꝛe.et tamen
ſuffocatus eſt reſtibb. Quarto incertus
eſt ſtatus qꝛ incertuʒ eſt ad quẽ ſtatu poſt
moꝛtem deuemer qs. Eccs. ix. Sũut iuſti
atq; lapiẽtes ⁊ opa eoꝝ ⁊c. ⁊ tñ neſcit hõ
vtꝝ amoꝛe vel odio dignus ſit. 2 de H ſu⸗

me eſt cumndũ. Jbo Aug. de ciui. dei li.
I.dicit. Mõ eſt multũ curandũ neceſſano
monturis qᷓ moꝛte moꝛiant᷑ ſed tantũmõ
quo poſt moꝛtẽ ire cogant᷑.hec ille. O c;
maxime timendũ eſt carnalib de H. qꝛ ſi/
cut arbo: in tꝑe viroꝛis ⁊ floꝛis pᷣciſ ver
meſcit in poſteꝝ nec edificijs apta erit.vt

dicit Cheophulus ĩ bꝛeiiloqᷣo art. Sic

hõ ſi moꝛte pᷣſcindatin foꝛe carnalis vite
non erit ap tus ꝓ celeſti edificto ꝓpter ver
mes ziciemale c. C.Lirca ſecundũ
inatione hmoõia deo querit᷑ quare
deus ſic oꝛdinare voluit vt moꝛs quo ad
pᷣdicta eſſet hoi incerta ⁊ incognita.cũ ta⸗

etS. lia ſciendo magis poſſet hõ euadere da/
1. & uſto det iudi

nanonem diſponedo ſe ad moꝛtem vt vi
det᷑. Ad h rũdetur ᷣm Henncũ de Haſj⸗

ſia in lectura ſuꝑ Geñ. ꝙ generalis canſa
Se eſt iſta qꝛ ſic ignotu ⁊ incertũ foꝛe tempuſ
neca ad QZucil. Incertüu eſt è; loco te moꝛſ

moꝛtis locũ ⁊ modũ ac ſtatũ vtilius c ho

Hcda dĩ operationis
Tertia di repꝛeſſinis
Quarta dĩ dilectionis
Munta d aiatoms
Sexta dẽ conſola ttõöis
Septima dẽ exoꝛationis·

Pnima ratio di ercũ ſpectionis. Nam qͥa
Homo rertus eſt ꝙ moꝛiẽ.ſed incertus qn

.

Ntge

no
6
aN
ert N
uS⸗
loyte
perye
ſandü
ſtgnars
1030.
nncͤtn
en t
e uf
scanſa
hpelſſ
n den

9

0

2 vbi ⁊c̃. Eſt etiam cerius ꝙ ſi in peceato

moꝛtali moꝛiet᷑ damnabit᷑.ideo circũſpe/ tiſfacere fe poſſe in tam bꝛeui tẽpoꝛe.aut

ctius pꝛouidet ne moꝛs pᷣueniendo deci/
piat eũ ⁊ ſic ad penitenduʒ feſtinat acad
