tuis ſᷣm tuã voluntatiõſicut ⁊ angeli ĩ ce⸗

lo tibi obediũt. Et qꝛ ad id etiã obliga⸗

uimus noſipſos in baptiſmo et debemꝰ
implere B De hoc myſterio g̊ qſtio

occurrit. Qualia debet hõ cognoſcere de

dei volũtate ac diligenter obſeruare.Ad
qð eſt Notandũ ꝙ pcipue qᷓtuoꝛ ſunt co
noſcẽda ⁊ multũ diligenter obſeruãda
cuilibet chꝛiſtiano homiĩ de ipᷣa ſctiſſima
dei voluntate.
Sund eſt eius omnipotentia
Secundũ eſt eius ſctã iuſticia.
Terciũ eſt eius conſiſtentia.
Quartũ eſt eius ſignoꝛũ euidentia.
Pꝛimum eſt eius oĩpotẽtia.qꝛ qͥcqͥd vule
de nulla creatura ei reſiſtere valet ſʒ oĩa
põt. Ro.ix. Volũtati erꝰ qͥs reſiſtet.q.di.
nullus põt. Jõ malus hõ qᷓntucũq; ma⸗

”

chinet᷑ ↄtra deum fruſtra laboꝛat ſed ſibi

Dominica. vVII. poſi

claudis vis in tenebꝛis eſſe domũ. Sic ĩ

ſoli nocet.nec põt homi bono nocere niſi ꝓpoſito eſt de deo.qꝗ volitate antecedẽte

Gqtum de ꝑmittit. Exemplũ habemde
Joſehp quẽ fratres ſui voluerũt occide⸗
re.ſed deꝰ noluit:ideo ñ potuerũt.Et vẽ/

diderunt eũ in egyptum ne dñaret᷑ eis ſi /

cut pᷣdixerat ex ſomnio viſo.tñ ex hoc po/⸗
tius factus eſt eoꝝ dñs. Similr patet ð

vt ſcribit apłus.j. Thim.ij.oẽs homies
vult ſaluos fieri ⁊ ad agnitiõem veritatꝭ
venire. Nã Scotꝰ et doc.tenẽt ꝙ hec au
toꝛitas intelligit᷑ bñ de volũtate añcedẽ⸗
te qm vult deus oẽs homies ſaluos fieri
qᷓ;tũ eſt ex ꝑte ſui ⁊ voltate antecedente

chꝛiſto quẽ iudei voluerunt oĩno ꝑdere ꝑ ꝓ qnto dedit oib dona naturalia ⁊ legeſ

moꝛtẽ ⁊ tñ ex hoc exaltauit illũ deꝰ. He⸗
niq; ↄſimiłr patz in oib pctõꝛib:qm vt
Anb. li. Cur de hõ. ca.xvj.dic. Quãuis
inqͥt hõ vel angelus malus diuie volũta
ti ſubiacere nolit:non tñ eã fugere valet.
ꝗqꝛ ſi vult fugere de voluntate iubente ſcʒ
madata iplere:dũ nõ vult implere incur⸗
rit in voluũtateʒ dei punientẽ.ſicut quãto
magis a qlibet ꝑte celi qͥs elõgat᷑ tato op
poſite ꝑti appꝛopinq̃t. Hec ille. O ̊ pec
catoꝛ time qꝛ velis nolis ði volũtati ſub
iectus es. Secundũ eſt ſctã eiꝰ iuſticia
qꝛ deꝰnil vult agere oino aut ꝑmittit ni/⸗
ſi ſancte ⁊ iuſte. Glñ pᷣs. Juſtꝰ dñs ĩ oĩb
vijs ſuis ⁊ ſan.ĩ o.ope.ſ. Jðo dum flagel
lat nos ſiue qͥd faciat nõ debemꝰ murmu
rare. C Terciũ eſt eiꝰcõſiſtẽtia. Haʒ
ↄgnoſcere debem in qͥbo ↄſiſtit dei volu
tas vt ſciamꝰ illa implere et bñplacito ði
ſatiſfacere. Ad qð in pᷣmo ſniaꝝ diſt. xlv.
magfj ⁊ doc.dicũt ꝙ diuia volũtas in ſe ẽ
vnica ⁊ vnicũ dei bñplacitũ.tñ ſeriptura
iuerſimode de ea loquit᷑.iuxta illud pᷣs.
Magna oꝑa dñ: exq. ĩ oẽs vo.eiꝰ. Plu⸗
raliter volũtates dicit.qꝛ volũtas dei va
rijs modis ac ꝓ diuerſis accipit᷑.ſ.ſᷣm di⸗
uerſos effectꝰ ⁊ eoꝝ modos. Nã ſᷣm doc.
vbi S.Quedã ðꝛ volũtas bñplaciti dei.
Quedã ſigni q̊.ſ.ſigno euidenter claret ꝙ
Deus illud vult. Voluntas bñplaciti dei
vere ac ꝓpꝛie ðꝛ q in ipſo deo eſt ⁊ ipſꝰ eſ⸗
ſentia eſt:vt hec dicit magr̃ ibidẽ.Et iſta
ſᷣm ꝙ duplicit᷑ oꝑat᷑ in effectib ſic ſm do/⸗
ctoꝛes duplex eſſe diſtiguit᷑. Pꝛima dicit᷑
volũtas antecedẽs. Secũda ðꝛ volũtas
2ſequẽs. Pꝛima itaq; voluntas ance
dens ſᷣm Ans.li.ij. Cur deꝰhõ.ca.x.⁊.xj.
Eſt velle aliqͥd ex q̊ ſequit᷑ vł ſeqͥ põt alið
Exẽpligr̃a.Cũ tu vis aꝑire feneſtras do
mus tue oꝛiẽte ſole:dici põt ꝙ tu habeas
volũtatẽ añcedentẽ ad illũinãdũ domuʒ
qꝛ illũinatio ſequit᷑ ad aꝑtionẽ illã.ſi aũt

rectas ⁊ adiutoꝛia oĩa ſufficiẽtia.⁊ ꝑatꝰ ẽ

ſꝑ iuuare ad ſalutẽ:ſi tñ hõ deo in hijs ſe
obtꝑabit. Vñ iſta dei volũtas nõ ſꝑ im
plet᷑ ſed miti homies dãnant᷑.⁊ talis de⸗
fectꝰ eſt ex ꝑte hoĩm libero arbitrio male
vtẽtiũ ⁊ no cx ꝑte dei qͥ ſufficiẽter de ſalu⸗
te hoĩm ꝓuidet. ſic ſol oẽs ſufficient᷑ illũi

nat:cui ſi tu nõ vis aꝑire:cua culpa ẽnon
ſok. Scöa volutas ↄſeqns ẽ q qs vult

aliqͥd qð ſequit᷑ ad alið.Exẽplũ pᷣm Sco
tũ vbi S. Si rex ſtatuit bonas leges pꝛo
cõitatꝭ pace ⁊ pᷣfigat iudices ⁊ miniſtros
ad cuſtodiã legum taliuʒ. Rex⁊ ſi ſciat ꝙ
mlti ↄtrariũ faciãt legi:tñ volũtate añce

dente vult vt oẽs bñ ⁊ pacifice viuãt. ni⸗

hilominꝰtñ volũtate ↄnte cũ h̊ vult ꝙ il⸗
li qͥ ð legeʒ trãſgreſſoꝛes fuerint puniant
Sic ĩ ꝓpoſito deꝰ volũtate ↄñte vulc ma
los punire ꝓpter offenſionem q̊ͥs tñ añ ce
dẽti volũtate ſaluari vellet ꝑ diuine leg⸗
obſeruatem. DD Ex dict ad q̃ſituʒ

ſcʒ in qͥbo ↄſiſtit dei voluntas rñſio claret

ꝙ in oib neceſſarijs ad ſalutẽ. Vult eniʒ
deꝰ volutate añcedęẽte vt oẽs hoĩes faci⸗
ant ea q ſunt neceſſaria vt ſaluent᷑. Pꝛio

vicʒ vt fidẽ xpᷣi teneãt q eſt via vᷣitatis.vt

patet S. j. Thim̃.ij. Scðo vt eẽs manda
ta ipleãt ⁊ ſic volũtatẽ dei faciãt vt patʒ ĩ
themate. Tercio vt pctõꝛes cõu ertant᷑ et
peniteant. Ezech.xviij. Nolo moꝛtẽ pec.
⁊c.Quarto vt miſcðiaʒ ꝓxis exhibeant.

Oſee.vj. Miſcdiaz volo pluſqᷓ; ſacrifici
um.Quinto vt a vicijs carnalibo ſe abſti

neãt. j.Theb.iiij. Hec ẽ volũtas dei ſctĩ⸗
ficatio vr̃a vt abſtineatꝭ voſ a foꝛnicatõe
Sexto vt deũ ardęẽter ⁊ ſuꝑ oia diligant
Lu.xij. Ignẽ veni mittere ĩ rã ⁊ ͥd vo⸗
lo niſi vt ardeat.ſ.ignis charitatꝭ ĩ hoĩe.
Septio vt finalrĩ gra decedãt.alioqͥn ñ
eſt ſalus hoĩ. Math.x. Qui ꝑſeuerauerit
vſq; in finẽ hic ſaluꝰ erit. Cu autẽ hoĩes
miti pᷣdicta obſeruare nõ curẽt opoꝛtet ꝙꝓ

tglesſe
Puniic
fideſail
glnop
ſſtisraut
ytſaluer
n. E
ſeruaret
Cnopell
Gentern
tandig
Bonau
ergolen
bilis ide
ſona E
Peim
Geau
Teri
Ouan
Quin⸗
Debes
ſlipie
gucunk⸗
volürar
Sikrp
nk
i 90.
lloͤfach⸗
cicoca
lalegs ſ
geqcto
leles ptin
lunoobl⸗
Cpeat ph
lückghian
etpmmieſ
Ertlifn
ſerelgiͤen
tepmtter
ctiddesg

lltate omif
Ach. Bor

enbſolutez
ſthoiezpe
mnoockſe,⸗
deepellem
inen echi

Ghbeth
iinde

bo.

domi. Jie
teamteatite
ishomnies
ben dennad
nägher en
iane niace
Sſalnosfier
untecelente
ala rlege
a gati
coln hysſe
1snöͦſgin
ttalis der
imo male
1r deſalun
lentlluit
Haenon
es vult
in Oe⸗
esd
irs⸗
R
Nümmeane
icepluän bi
üeutei
nn punant
zite n
en zotmaice
toduune
g Wiſunz
sfiſoc
i Borenn
ighoies hin
ſaluent.
gia iütabn
Eteis mundt
iit pe
s Clentanke
gononepel⸗
ishbene
ß ſtfil
nulb⸗ enpſt
ltusdeiſchl
Naſomide
e Dngooen
titcs w
Git olo 1
geuctunen
authols
itchong

—

tales ſequat᷑ volũtas ↄſequẽs ipſi dei in
puniẽdo.Ecce ̊ tu pctõꝛ agſce ði volũta
tẽ de ſalute tua vt peniteas.agnoſce etiã
ꝙ ſi nõ penices puniri hẽbis. Elige gex
iſtis:aut iplere dei volũtatẽ añcedentem
vt ſaluers.aut ꝑ ↄſeq̃ntẽ volũtatẽ dãna⸗
ri. E Quartũ eſt qð ↄgnoſcere ⁊ ob
ſeruare debemꝰ de dei volũtate ſcʒ eiꝰ ſi⸗
gnoꝝ euidentiaʒ.hoc eſt:q̃lib ſignis eui⸗
denter nobᷣ oñdit᷑ q̃ velit deꝰ.Ad qð no⸗
tandũ ꝙ doc.ſuꝑ.j.diſt.xlv.cõiter pcipue
Bonauen. dicũt ꝙ volũtas bñplaciti ðᷣi
exq̊ ꝑ ſe nõ põt a nobis cogſci cũ ſit inuiſi
bilis.ideo neceſſe eſt vt nobis inoteſeat ꝑ
ſigna.Et hec ſunt quinc;.
Paiꝛimum eſt pᷣceptio
Secundũ ꝓhibitio.
Tercium conſulium.
OQuartum ꝑmiſſio
AQu intum impletio vel oꝑatio.
De his vᷣ. Pꝛecipit ac ꝓhibet ꝑmittit cõ
ſulit ĩplet.Alia at ſig ꝗ poſſent aſſiri re⸗
ducunt᷑ ad iſta.puta cõminatio eſt ſignũ
volũtat diuie.ſʒ hec reducit᷑ ad ꝓhibitõʒ
Siłr ꝓmiſſio ẽ ſignũ volũtatꝭ dei ſʒ hec
reducit᷑ad pᷣceptũ vel ↄſiliũ. Pꝛio g̊ ſcito
tu hõ ꝙ qᷣcqͥd deꝰ pᷣcipit vl pᷣcepit vult vt
illð facias. Exẽplũ ð pᷣceptꝭ ðᷣcalogi.Se
cũdo qͥcqͥd de ꝓhibuit vult vt illõ facere

caueas ſcʒ malũ vt ſũt oĩa pctã. Tercio

qͥcqͥd ↄſulit ſignũ eſt ꝙ deꝰ vult vt ulð fa⸗
ceres vt maiꝰ pᷣmiũ acqͥreres.iñ ad conſi
lia nõ obligat deꝰhoĩem ſic obligat ad pᷣ
cepta ⁊ ꝓhibita. Vũ Aureolłlꝰdic. Cõſi⸗
liũ eſt ꝑſuaſio melioꝛis boni:qð ſi fiat af
fert pᷣmiũ.ſi nõ fiat nõ affert ſupplicium.

Exẽpligr̃a.vᷣgitatẽ puare ꝑpetuo ⁊ voue

re.religiõem intrare.obediẽtiã ⁊ pauꝑta
tẽ ꝓmittere. xpᷣm pfecte ſeqͥ ⁊c. Quaĩto
qͥcqͥd deꝰ gmittit ſignũ eſt ꝙ deꝰ vult vo/

lutate ꝑmiſſiõis eoꝙ nõ cohlbet fieri. ̃m
Pich. Bona. vbi 5 2 Auf. H ñ itelligeau

ẽ abſolute ð malo cłpe ſic ꝙ exq̃̊ deꝰ ꝑmit
tit hoĩieʒ peccare ꝙ iõ malũ culpe velit ſʒ
imo odit. qꝛ Ecci.xij.ſcribit᷑. Altiſſimus
odio habet inqͥt pctõꝛes. VFñ nunqᷓ; põt
deꝰ velle malũ culpe.qꝛ oĩs volũtas inoꝛ
dinata ẽ cui placʒ malũ culpe. Sʒ ĩtelli⸗
gẽdũ eſt ꝙ deꝰ velit tm ꝑmittere eoꝙ nõ
cohibet hoĩem peccare.vñ de nõ ðꝛ velle
abſolute h̊ ꝙ ho peccet ſʒ ti volũcate ꝑ⸗

miſſiua ꝗꝝ ꝑ mittit hoĩeʒ vti ſuo arbitrio
libᷣo.Et h̊ idcirco vt exide bona eliciat.ſ.
iuſticiã pũientẽ vt dic Aug.⁊ mgr̃᷑ vbis
Quito pᷣterea ipletio oꝑis ðꝛ ſignũ vo⸗
lũtatꝭ di.qꝛ qͥᷣcqͥd deꝰfacit i reb vł imðo
aut oꝑe implet ſignũ eſt ꝙ voluit.vñ pᷣs.
Oia q̃cũq; voluit dñs fec.et ſic oꝑatiõis
vł impletiõis ſignũ notat factõeʒ ĩ re ſm
Aureolũ. Exẽpligr̃a.qñ de creat anĩias.
graʒz dat vl bella vl peſtilẽtiã ⁊c.ſignuʒ ẽ

volũtatꝭ eiꝰ. O gbo diſce voluntatẽ dei

oĩb facere alioàn dãnaberX⸗. F CLCirx

ca ſcõm ð ↄfoꝛmatõe volũtatꝭ nr̃e cũ vo
lũtate ipſius dei bñdicti q̃ſtio vᷣtiẽ Ntxz

oĩs hõ teneat᷑ öbitoꝛie ↄfoꝛmari volũta
ti diuĩe ꝑ oĩa idem volẽdo ſub neceſſitate
ſalutꝭ. Ad h̊ Bonauc.⁊ doc.loq̃ntes cõ⸗

coꝛdit᷑ oẽs ſuꝑ.j.diſt.vl.⁊ ipe mgr̃ pma

tractãt.ex qbo recolligẽdo qtuoꝛ regłas pᷣ
cipuas eliciꝰ ꝓ ſimpliciũ ĩfoꝛmatiõe.qm̃
vt Aug.ĩ Ench.⁊ cũ eo mgr ibi.ſ.diſ. vl.
dicũt. Aliqñ bona volũtate hõ vult ali⸗
qͥd qð deꝰn vult.vt cũ bonꝰ filiꝰ ſuũ pr̃eʒ
vellet viuere quẽ tñ de bona ſua volũta⸗

te vult moꝛi. Et rurſus aliqñ fieri põt vt

pᷣ velit hõ volũtate mala qð deꝰ vult vo
lũtate bona.velut ſi malus filiꝰ velit ſuũ

moꝛi patrẽ ⁊ etiã deꝰ ullũ moꝛi velit.ſ.qa

10

illũ ex H mòo migrare fac.⁊ ̊ deꝰ bñ vult

ſed ille filius male. Et ſubdit Aug.ibið
di. Multũ em intereſt ad velle homi: ad
deo ↄgruat:⁊ ad quẽ finẽ ſuã qͥſq; referat
volũtatẽ vt appꝛobet᷑ vł ipꝛobet᷑. Hec et
p la ibi. Vñ ð ̊ iſte qmoꝛ regłe teneant᷑.
Pꝛima regla generalis ð abſoluta vo
lütate quã ponit expᷣſiſe Bonauẽ.Q, in
oĩb q̃ ſcimꝰ abſolute deuʒ velle: tenemur
2 nos velle ulð abſoluta volũtate ⁊ ſim⸗
pliciter confoꝛmari eidem tã quo ad ob⸗
iectum volitum qᷓ; quo ad actũ.ita ꝙ nũ⸗
qᷓ; ↄtraria velimus deo vel cõtrario mo
ſcʒ in hijs que ſunt pᷣcepta ⁊ que ꝓhibita
in qͥb tenemur velle ↄfoꝛmit᷑ deo tã quo
ad volitum obiectum hoc eſt vt ullud qð
deus vult etiã homo velit:qᷓ; etiam quo
ad actum hoc eſt ꝙ ſicut deꝰ qð vult hoc
vult ex charitate ⁊ iuſte ⁊ recto fine:ſic et
homo talia implere puta pꝛecepta ⁊ hu⸗
iuſmodi velit ex charitate et fine recto.
Sed hoc tenemur nõ niii affirmatiue ꝓ
loco et tꝑe.ſcʒ qũ tenemur deum diligere

. 3

actuch c eſt qua ndo excitat᷑ hoõ dei gra

ptũ et peccatũ. qꝙ Hic accipiamꝰ
duos caſus ſᷣm eundẽ Bonauẽturã tra/
ditos. Vnus eſt. ꝙ de pᷣcepit et ſic vult
vt honoꝛemus paręetes.ſi ergo qͥs hono/⸗
ret parẽtes ex naturali pietate tmmõ nõ
ex dei pᷣcepto nec ex charitate diuia: non
eſt cõfoꝛmis deo niſi in volito obiecto.qꝛ
nõ ↄfoꝛmat᷑ ſ̃ᷣm actum. ideoq; ex ſolo na
turali motu nõ meret᷑ vitam eternaʒ licet
nõ peccet.quia vt dicit phus.ij. Ethico.

Pꝛopter ea q̃ inſunt nobis a natura nec

meremur nec demeremur. Et ſic patʒ.
Alius caſus Quando hõ paſſus iniu⸗
riã ab alio vult ſe vindicare.⁊ deus etiaʒ

iuſtus iudex vult illum vindicare. ecce in
VYolito confoꝛmis eſt homo deo. ſed non

ꝓpterea cõfoꝛmis eſt ſᷣm actum: ideo hõ

peccat talis. quia deus tanqᷓ; iuſtꝰ iudex

vult hoc zelo iuſticie. homo autẽ vult vl/

tionẽ ſue iniurie vt plłimũ libidine vindi

cte.ſi aũt hoc faceret ʒelo iuſticie ſic et deꝰ

et ex charitate non peccaret. Hec ex Bo
nauen. Secũda regula eſt de volũta
tis noſtre incõgruitate vicʒ ꝙ Quecũq;

non cõgruit nos velle eoꝙ nõ placet deo
nos talia velle:nõ tenemur in talib con/
foꝛmari voluntati diuine. Exempligr̃a.
Deus vult bona voluntate vt pater me
us vel mater frater aut ſoꝛoꝛ moꝛiat᷑. nõ
gruit aũt hoc mihi velle. ergo licite poſ
1n nolle et laboꝛare vt poſſint adhuc ſu
ꝑuiuere:⁊ exoꝛarep hoc deuʒ. Similiter
deus vult voluntate cõſequenti ſcãdala
et erroꝛes ꝑmittere ⁊ malos ac me etiam
peccatoꝛẽ damnari.⁊ tamẽ nullus debet
velle talia mala ſibi vel alijs. eoq nõ con

gruit velle.nam digni ſunt moꝛte non ſo
Iũ qui mala faciũt ſed etiã qui cõſentiunt
facientibus Ro.j. Hec Fran.maro. ſuꝑ

pᷣmo vbi S. Hec pᷣdicta ſic accipiẽda ſut:
vt ſcʒ ꝓpterea hõ non remurmuret ʒ dei
volũtatẽ ſed patienter ferat volũtate dei.
HD Ad id ᷣm magiſtrũ vbi S. poni
tur talis caſus.DHeinqͥt voluit vt chꝛiſt

pateret᷑ ⁊ moꝛeret᷑.hoc eſt:ſuſciꝑet moꝛtẽ
ꝓ nfa redemptõe a iudeis illata. ⁊ in hoc

ſenſu hoc dictum eſt verũ ſᷣm ꝙ bidẽ diẽ
magiſter. ⁊ tñ nõ volebat deꝰ vt iudei oc/

W èè

Dominica.vI.poſt Penthe.
Lectt hõ a dei gra ciderent eum. nõ em̃ volebat(inquit) deꝰ
tia.nam ſi tunc negligat incidit in cõtem

actionem iudeoꝝ que mala erat ſed vole⸗

bat(ait chꝛiſti paſſioneʒ bonam ſcʒ ꝓ re⸗

demptõoe hũani generis.Sic g̊ ſᷣm YFrã⸗

ciſcũ maro.deꝰ noluit moꝛtẽ chꝛiſti q;tuʒ

ad malũ culpe quod fuit in iudeis in eiuſ

occiſione.ſed hn tam antecedẽter qᷓ; cõſe

quẽter voluit q;tum ad bonũ redẽptiõis
humane. Et iſto mõ voluit inqͥt etiã btã
virgo.quia ſumme cõfoꝛmis fuit diuine

volũtati.nec paſſio xpᷣi placuit deo ⁊ bea
te virgini inq;tum penalis ſed inqᷓ;tũ fu/
it ſalutifera.ſicut etiã exẽplũ habemꝰ de
paſſione ſctõꝝ ſᷣm doc.vt ſtatim dicetur.
Vlñ ⁊ iudei ſi ſimp:łꝓ redẽptõne hũani

generis voluiſſent ſine culpa eoꝝ interue

niente vt xpᷣs occideret᷑ nõ peccaſſent hac
intẽtõe. Sed in excuſabiles ſunt.qꝛ mala
intentione chꝛiſtuʒ innocentẽ occiderunt
volẽtes eiꝰfidẽ oĩno ꝑdere. Tercia re⸗

gula de volũtatis ↄditionali pietate ſᷣm

Bonaueñ. ꝙ ſcʒ qcunq; vult deus abſo⸗
lute velle:q;uis illa ⁊ nos teneamur vel⸗
le volũtate abſoluta.tñ bene poſſumꝰ cõ
trariũ velle volũtate pietatis cõdiciona⸗
ta.Et hoc ꝓbat Bonauen.ꝑ Hugonis
dictũ li.ð volũtatibi xpᷣi.ꝙ vicʒ ſic in xpo
deitas volebat xpᷣm pati.⁊ e rõ obedie⸗

bat:ſed volũtas pietatꝭ cõpatiẽdo ſuſpi

rabat di. Mi pater ſi poſſibile eſt tranſ⸗

fer a me calicẽ ⁊c.ſic et nos voluntate rõ
nis debemus velle etiã nobis malũ pe⸗

ne qð ſcimꝰ deũ velle.ſed volũtate pieta⸗
tis ↄditionałtr ſiue qᷓ;tum eſt in nobis ſcʒ
ſi deo placeret nõ velle: poſſumus nõ vel
le talẽ penaz. J Et ſic ſoluit᷑ queſtio
quã mouet mgj ibidẽ ſcʒ diſt.vl. Vtꝝ vi
ris ſctis placere debuerit ⁊ debeat ꝙxpᷣs
pateret᷑ vel paſſus eſt.Et rõ qſtiois.qͥa ſi
nõ.Cur ̊ xpᷣs petꝝ nolentẽ xpᷣm moꝛi re
darguit.di. Vade poſt me ſatha.nõ eniz
ſapis q di ſũt Mar.viij. Si aũt placere
õbet qre btã vᷣgo ↄdoluit.Et.ij.C
ij.ðꝛ Si cõpatimur ⁊ cõregnabimꝰ. Ad
hec rũdet Bonauen.circa lram ꝙ dolere
de paſſiõe xpᷣi volũtate rõniſ abſoluta vo
lẽdo ↄtrariũ nulli licuit.qꝛ ⁊ Pecrꝰ ſic vo
lens redargutꝰẽ Sed dolere lic ꝙvolüta
te abſoluta velit qͥdẽ ði voluntatẽ:tñ ferk
ad ↄꝛiũ voluntate pietatis.ſic bonuʒ eſt

him̃.

cochere
ſoſich:
tuuntꝛb⸗
ſunnmen
ftäin,
lruderet,
miromo
Etſicp
bulterde
noſtreten
nointuin
1deus
Glerdie
bona pol
ſaͤeleg
hoſioeo⸗
laher 4
Cehentege
neoſoꝛman
len qtlieu
1Wagnit
Nchennns
ſo Erſee
Citoren
neherian
Wtadic.
luid
mlumre
Peicttp
☚
Ntpoläa
Memnus⸗
Cißlihe
nuclege
feuelauit
dkenda
ltrord
ſbibtiti
boonbi
Kunin
nhigi
ſiu
letgamn
Uatſitpt
ln
ſne⸗
ſcuging
PN
luen

e.

uſde⸗
ſa volen
ſapre
n Ki
ſtiqhtuz
in eilf
erq coe
ceptios
etiibti
tdinne
otben
Gtüfu⸗
em de
bcetur.
hüani
nteme
tha⸗
mala
runt
ſare
efm
turel
ſumwa
Gicong
Nugonis
KEinppe
Hobediel
ido ſuſht
ck nanh
untne ſh
waii he
ne pen
noblsſg
usnö
litqveſi⸗
bent
fischl
nouife
inoͤeni;

tiunt᷑ ⁊ beata virgo mater cõpatiebatur
ſumme.nõ tamẽ eſt dubitandũ qͥn place

⁊ deus. Similrxr de paſſio ne ſctõꝝ idẽ ma

giſter dic ꝙ poſſumvelle ⁊ nolle ⁊ vtrũq;

bona volüũtate ſi rectos ꝓponamus fines

paſſio eoꝝ fuit penalis. O ergo hõ obſer
ua het. Qusrra regula de volütateañ
cedente. ꝙ oĩs homo debet volũtati diui

ne ↄfoꝛmari q;tum ad voluntatẽ añ cedẽ
tem.qꝛ ſicut deus vult oẽs hoĩes ſaluari

⁊ ad agnitõeʒ veritat puenire.ſic et nos
deb emus ita hoc velle.hec FranciſcꝰA ma
ro.Et ſic patʒ. R Circa terciũ de in

ductione ad cõfoꝛmandũ voluntati diui

ne Notãdũ ꝙ plura bona ꝓueniẽtia inci
tat ad id. Pꝛimũ eſt adoptiua xpᷣi aſſi

milatio. In hoc em̃ ↄfoꝛmamur vel aſſi/⸗

milamur chꝛiſto ⁊ adoptamur: qm ſicut

ipſe fecit voluntatẽ patris in oĩibus: ſic ⁊

nos.ideo dicit Hath̊.vij. Quicũq; fece

rit volũtatem patris mei qui in celis eſt:
ipſe meus pater frater ſoꝛoꝛ et mater eſt.

Exeplũ habemus de beata vᷣgine Ma⸗
ria q̃ vt legit᷑ ĩ libꝛo dicto Speculũ vᷣgis:

reuelauit cuida pſone denote qᷓ eam ſolli
cite de hoc exoꝛabat q̃licer ſcʒ in vita ſua
deũ exoꝛabat ⁊ illi placebat.Et apparẽs
ſibi brã virgo dixit. Pꝛimo inqͥt omniuʒ

hoc oꝛabã cum adhuc eſſem tenella vcũ⸗/⸗
bens in terrã tota hoꝛa noctis vt deꝰda⸗

ret mihi gram ꝗᷓ eius volũtatẽ ⁊ pceptuʒ

omia inplere poſſem acoln q amat io
ſe ⁊ ego amarẽ:⁊ q odit odirem.⁊ ſic oem

gratiã ⁊ ᷣᷣtuteʒ oꝛõne ⁊ deuotõe obtinui

Secundũ bonũ eſt bñficij dei recõpẽ⸗

ſatio. Nam ipſe deus fecit nobis tãta bñ

ficia ꝙ impleuit volũtatẽ noſtrã redimẽ/

do nos ꝑ filiũ ſuũ:qð oẽs ſancti pr̃es hu
mani generis ſummo deſiderio expoſtu/⸗

labãt. vt patʒ Eſa.lxiiij.⁊pluriba ſcpturꝭ

cõdolere chꝛiſto patienti ⁊ affici circa paſ
ſionẽ chꝛiſti. Et hoc mõ viri ſancti cõpa⸗
tatẽ facere q ꝓ nobis młto maioꝛa et plu
4 ra fecit. Berñ. Juſte chꝛiſtus totrõ meazʒ
ret ei in volũtate rõnis ꝙ vnigenit ſuus
traderet᷑ p ſalute hũani generis.⁊ in hoc
miro modo debet amari ipſa et laudari.
Et ſic patet qð dicit magr ꝙ ſanctis de⸗
buit et debet placere paſſio chꝛiſti ĩtuitu
noſtre redẽptois ⁊ diuine voluntatis ſed
nõ intuitu ipſius cruciatus.ſic em voluit 8
bo tibi qð volo. Hec qppe ſuo mõ maie

Ergs merito debemus ⁊ nos ne ingrat
videamur bñficijs ꝓ dei amoꝛe e? volun

exigit vitã qͥ ꝓ me totam poſuit ſuum.
Terciũ eſt celeſtis repꝛomiſſiois ↄſecuq
tio vt patet in themate. Itẽ Heb.x. Elo
lũtatẽ dei faciẽtes repoꝛtabitis repꝛomii
ſionẽ. Vnñ ſicut pᷣncipes ſolent aliqͥ ſupex
ianuas ſcribi tales ᷣſus. Si ſeruis vt vo
lo dabo tibi qð vis. Si ſeruis vt vis da

ſtatis facit ⁊ deus. uartũ eſt diuine
obtemꝑatois cõdeſcenſio. quia ſi nos fa
cimus dei voluntatẽ ⁊ ipſe faciet noſtraʒ
qᷓnto mag fecerimꝰ.pᷣs. Volũtatẽ timẽ⸗
tiũ ſe faciet. Exemplũ de btõ Franciſco
de ᷣ canit ſic. Hic creaturis imꝑat qͥ nu⸗
tui ſubiecerat ſe totũ creatoꝛis.q.di.ideo
omneʒ creaturã ſibi obedire fecit deꝰ.qꝛ
ipſe in oibus obediuit doeo. QMuintum
eſt exauditio.vn Auguſtinꝰ. Citiꝰ exau⸗
dit᷑ vna oꝛatio obedientis qᷓ; deceʒ milia
ↄtemnentis. Sextum eſt finalis dana
tionis euaſio.qꝛ teſte Berñ.nihil ardet ĩ
inferno niſi ꝓpꝛia volũtas.tolle ꝓpꝛiann
voluntatem ⁊ nõ erit infernus. Hec ille.
Sed quid ſit ꝓpꝛia volũtas idẽ Bern.iĩ
ſermone de NHaaman dicit. Pꝛopꝛia vo⸗
luntas eſt q̃ nõ eſt inqͥt cõis deo et hoĩbꝰ
ſed noſtra tm.⁊ ſic nõ eſt ↄfoꝛmis volũta
ti dei ⁊ ſctõg. Septimuz eſt gre ⁊ glie
augmentatio.⁊ patet ex dictis. Rogemꝰ

4 —

chꝛiſtum c.

Dominica eadẽ Sermo qrtus ſc; de
voluntatꝭ bone ⁊ male diſcretiõe:fructus

et ludicio coꝛam deo.

*

o bona fruct bonos facit. ma⸗
ddga aũt arboꝛ malos fruct“ fa⸗
cit Matth. vij. ⁊ in euangelio hodierno.
Verba ſunt ſaluatoꝛis nr̃i de quibʒ Au
guſtinꝰ? de ſer. ðo.dicit. Arboꝛ quippe eſt
ipſa aĩa.i.ipſe hõ.fructꝰ ᷣo oꝑa homis.
Nõ ꝗ̊ põt malus hõ bona oꝑari neq; bo
nus mala.& ſi vult malus bona oꝑari pᷣ⸗
us bonus flat. qᷓ;diu aũt qſq; malus eſt

Dominica. VI poſt Penthe.

hon põt facere fructus bonos Sicut em̃
post fieri vt qð fuit nix non ſit iam nix.ſ.ꝑ
reſolutiont᷑.nõ aũt põt eſſe vt nix ſit cali
da.ſic poteſt fieri vt qͥ malus fuit non ſit
malus.nõ tñ fieri põt vt malus bñ faci⸗
at.ſ.manens malus. Hec ille.Et huiꝰ rõ
qꝛ Rabanꝰ ibidẽ dicit ꝙ hõ ðꝛ bona ar/
boꝛ vel mala ꝓpter volitatẽ bonã vłma
lã.manifeſtũ eſt aut ꝙ fructꝰ opeꝝ ex bo/
na volũtate ſunt boni tanqᷓ; ex radice ar/
boꝛis bone.⁊ ex mala voluntate tanq; ex
arboꝛe mala fructꝰ eius.i.oꝑa fiũt mala.
Pa hec deſignãs ſaluatoꝛ dic. Ois ar/
Poꝛ ⁊c.patʒ in euãgelio. Exqͥ ergo per
arboꝛẽ deſignat᷑ r ſᷣm Rabanũ qᷓ; etiam
ſᷣm Aug.) Julianũ:ipᷣa hois voluntas
vel bona vel mala:idcirco de ipſa volũta
te hũane aie in hoc ſermone pᷣdicabimꝰ

tria myſteann.
SDeaiuͦ r oiſeterlonis .
BSecundũ dicitur dijudicationis
CTcTercium dicit᷑ fructificationis.
Pꝛo hoc ſᷣmone alið thema põt poni il⸗
lud apłi Si volũtas pꝛompta eſt ſᷣm id
gð habet accepta eſt.ij. Coꝝ. viij. hoc ẽ:
qntũ boni põt facere deo placz.

. 7 ——

KX rca pꝛimũ de diſcretiõe voluntatis

ſcʒ bone ⁊ male Inqͥrendũ eſt ex quibus
coꝛam deo iudicat᷑ ⁊ diſcernit᷑ bona volũ
tas homiĩs a mala. Hec em̃ ſcire eſt val⸗
de vtile vt malã voluntatẽ caueamus ne
dãanemur n eã. ⁊ bonã teneamꝰ vt ſalue⸗
mur ꝑ es. Naʒ Xuugꝰ. in de li. ar.j.ca. xix.
dic. In volütate noſtra ↄſtitutũ eſt vt vł
frugmur vel careamꝰ ſũmo bono. ⁊ ibiõð
li.iij.ca.ix. Hihil adeo eſt in volũtate nr̃a
niſi id qð cũ volumꝰ facimꝰ. Quap:opt᷑
nil ta in ptate nr̃a eſt q;ᷓ ipſa volũtas.ipa
em ꝓꝛſus nullo iteruallo mox vt volumꝰ
pſto eſt. Et io hoc recte poſſumꝰ dicere ꝙ;
nõ volũtate ſeneſcinꝰ ſed neceſſitate.et ñ
volũ tate moꝛimur ſed neceſſitate.et ſi qͥd
aliud eſt hn. i. Sed qs vel delirus dice/⸗
re audeat ꝙ nõ volutate volumꝰ.ſ.id qð
volumꝰ. Hec ille.Ex qͥb pater ꝙ ex volũ
tate nr̃a pẽdet oĩs ſalus vel danatio nr̃a.
bꝛopter vtile eſt ſcire quõ diſcernit᷑ volũ
tas. Ad hoc ́̊ NHo radi eſt m Rayne⸗/

niũ in ſumma ſua et doctoꝛes alios recol

ligedo ꝙ volutas bona a mala diſcerni/ xpo in bonis oꝑibo ꝓ eterna btitudin.

Pumũ bone operationis.

Secundũ ſancte intentionis.

Terciũ plene obeditös.
Quartum firme ꝑſeueratööis.
Pꝛimũ ſignum dicit᷑ bone oꝑatõis. Nas⸗
volũtas vere bona iudicat᷑ coꝛã deo ⁊ ho
minib tüc qñ.ſ.vult oꝑari bona. q auteʒ
oꝑat᷑ mala ex hoc iudicat᷑ vtiq; mala.ſic
arboꝛ iudicat᷑ ex fructu:vt dñs xpᷣs dicit
expᷣſſe in hoc euãgelio ⁊ themate. Nam ⁊
Cri. Omel. xxxij. dicit. Germia aie bo⸗
ne ſunt cogitatiões ſetẽ.floꝛes ſunt bone

volũtates.⁊ fructꝰbone opatões.
Circa hoc Notandũ ꝙ pcipue impe⸗
dit᷑ hois volũtas ne faciat fructũ bonuʒ
ſicut et arboꝛ. Pꝛimo ex mala ſocietate.
Nã dicẽte Areſtotile li.de plãtis.qdã ar⸗

booꝛes in vnd loco faciunt frucrũ malu: q
traſplãtate faciũt fructũ bonũ.⁊ ptʒ exꝑ⸗

tis. Hã ⁊ a qdam perito audiui ꝙ qtiſcũ⸗
qᷓ; bona arboꝛ platet᷑ in terra vbi iacent
ferricalca vel ꝑipſima:facit ſꝑ ibi fructuʒ
et boletas tã noxias ꝙ hõ comedẽdo exin
de ad moꝛtẽ infirmat᷑. Sic etiã eſt de hu⸗

cietatis nõ bñ fructificat.ſed opoꝛtet talẽ
locũ mutare.vñ.j.Coꝝ.xv. Nolite ſedu⸗
ci:coꝛrũpunt eniʒ bonos moꝛes colloqͥa
malg. Secudo impedit᷑ volutas a fru
ctu ex mala inueterata ↄſuetudine. quia
cõſuetudo eſt altera natura li. de memo⸗/
ria ⁊ remiſc. Nã ſicut ſi arboꝛ eſt nimiuʒ
ſilueſtris ⁊ vetuſta nõ fructificat.ſic volũ
tas humana cũ eſt nimis ſilueſtris ꝑ odi
um ⁊ irꝗ inueteratã nõ fructificat.j. Jo/
hã.iij. Qui nõ diligit manet ĩ moꝛte.

4 . „ . -

milit ſi eſt inueterata ↄſuetudit

ta. Dicit em̃ Areſt.ꝙ ſi amigdalꝰvetꝰ p⸗
foꝛat᷑ huoꝛ: in medulla depurabi ⁊ fertili
oꝛ efficit᷑.ſic hõ mala ↄſuetudie inuetera⸗
tus debet acerba caſtigatõe ꝑfoꝛari.⁊ ſic

melius fructificat. vñ Bern. Cõſuetudo

cõſuetudine vincit᷑ ſic clauꝰ clauo retũdit᷑
opoꝛtz &te facere vim ↄtra vim. Ter⸗
cio ipedit᷑ volũtas ex hoĩs malicia et de⸗

monũ puerſitate. na multi ſunt qͥ plꝰ ſer /

Dãnatõneʒ eternã inducẽtib⸗ qᷓ; deſeruire

mbblqu
fiqdin
lcibent
tader iſ
Eittam
hipone
adguit
delyeriu
ſemnüert
lanont
ogeerten
bbis rel⸗
dinboloit
bofaeget
lulgniere
Utbona
gonlsg
Ogebono⸗
umnodet⸗
doart i⸗
Beeti.
Lubfin
Glfnie
gpoꝛob⸗

ps die

Vrrrb⸗
Urillhtot
erit Etſ
Contuüͤte
molinän
He autſeti
Higotnte⸗
Autpauot,
Plcentieg
Kultmnal
ukfurt
glusot
eunipte
gicnft .
Pecrirervo
giata
ug gen
eiebn
W
nͤſtbong

.

porſime.

6,

6.
nots, ſe;
iden he
ni. autez
maln ſ
is dick
te am:
Aaie bof
nte
6,
te mne;
jbonu;
etale.
äar
muli:
nert
cn
Wiween
ibiffueng
edecdoenn
debo
omdeſ
ortetig
golteſehuf
es alot

gütas 1fdI.

vdine ui⸗
Lde meno
Neſnin,
eneſtwun
eſrs goe
fiard
ſnen
ie dedenl

er⸗ .
Pe
imngteni
Ciſtemce
Cuo teiicf
n An
aae ef
in ſe

Sdeicuit

rẽ ꝗ diu creuit ad quam ꝑteʒ caſura ſit cũ
ceciderit. Ad hoc rũdere potes optime ꝙ
cadet vᷣſus illa partẽ ad quã plures extẽ/

dit ramos in fructificando. eoꝙ iliuc tra

hit pondus ramoꝝ.ſic hõ tu ↄgnoſceris
ad quã ꝑtem cades in moꝛte vtrũ ad ꝑtẽ
dei verſus celũ:an ad ꝑrem diaboli in in
fernũ ex hoc ſi plures frõdes ⁊ ramos co
gitationuʒ ⁊ affectionum in fructificãdo
oꝑe extendiſti:vel ad deũ:ſic em in celum
ibis.vel ſi plures extẽdiſti ad diabolũ cũ
diabolo in ifernũ gibis.Athanaſi Qui
bona egerũt ibũt in vitã eter. qͥ vᷣo mala
in ignẽ eternu. Secũdũ ſignũ q̊ diſcer
nit᷑bona volũtas a mala dicit᷑ ſctẽ inten
tionis.qꝛ generalis regula eſt ꝙ in omni
oꝑe bono intætio eſt iudicãda.vt ex ea vlł

a ꝓpꝛobet᷑ opꝰ aut repꝛobet᷑ indignũ. put

dieit Iſidoꝛ de ſũmo bono. Vnð er m

Boeriu i. Thopi, thopica regula eit.
Eułꝰfinis bonꝰ ipᷣm ꝗʒ bo nu. Etit eruz.

cuiꝰfinis malus ipᷣm àz malũ. Et h̊ ideʒ
appꝛobat᷑ ex bis euãgelij Mat. vj. vbi
xpᷣs dit ſic. Si oculus tuꝰ ſimplex fuerit.
Lyra. hoc eſt oculus intẽtõis: totũ coꝛpꝰ
tuu.i.tota ↄgerieſ oꝑationũ tuanꝝ:lucidũ
erit.Et ſi oculus tuꝰ nequã fuerit totum
coꝛ.tuũ tene.e.Exẽpligr̃a. Si tu facꝭ ele⸗
moſinãa vel alia intetioe vane głie vł po/⸗
pe.aut ſctitatẽ oſtendis in oꝛãdo vxł ieiu⸗
nãdo intẽ õe tue reputatõis apud hoĩes
aut pauꝑi mulieri bnñfacis intẽtiõe cõcu⸗
piſcentie ad luxuriã ⁊ hmõi.ſꝑ voluntas
mala eſt. O Querit᷑ hic. Quid ð eo
q̊ vult malũ facere intentione bona.puta
vult furari ⁊ ſic ditan intẽtione ↄſtruẽdi
ecclias poſtea.vel faciẽdi ełinas. vł vult
mẽtiri ꝓpter ſalutẽ ꝓri indulgẽtias ꝓnun
ciãdo.aut vult ire ad incãtatoꝛes ꝓpt᷑ ſa⸗
nitatẽ acqͥrendã ⁊c. Rñdet᷑ ꝙ oes tales

peccãt et volũtas hmõoi mala iudicat᷑. vt
bant Bonaué. 7 Rich. alije; oẽs doc.
uꝑ.ij. diſt. xxxviij. Ratio.qꝛ dictũ apłi et
Augu. ꝓ generali maxia eſt in theologia
ſcʒ ꝙ nõ ſunt faciẽda mala culpe vt veni⸗
ant qcũq; bona. Vnde ad hoc ꝙ volun⸗

tas ſit bona requirit᷑ ꝙ velit bonũ:et hoc

AN Sed interrogo teo pctõꝛ hõ: dic
ihi quõ poter diſcernere aliquã arbo/

tas mala eſſe ꝓbat᷑. Velle em̃ malũ ʒ le⸗
gem dei nõ eſt oꝛdinabile in bonũ ꝑ ſeſʒ
ↄtrariari bono. Sicut exẽpligr̃a.ſi ego
tibi dicerẽ.ecce ego te dealbabo vel deal⸗

bare intẽdo: cũ tñ eũ oimode denigrare,z

Vel ſi dicerẽ.ecce te viuificabo occiden⸗
do: qð eſt impoſſibile. Pꝛoinde mala eſt
volũtas q vult malũ q̃cũq; intẽtiõe ma⸗
la vel bona.⁊ etiã illa q vult bonũ ſʒ ma⸗
la intẽtiõe. Terciũ ſignũ ðꝛ plene obe⸗
ditiõis.hoc eſt:dum volũtas in hoc ↄſi⸗
ſtit ꝙ vult plene oibꝛ mandatis obedire.
Nam qᷓntũcũq; bona oꝑa faciat:ſi tñ nõ
vult pᷣcep ta iplere: impꝛoba volũtas iu⸗
dicat᷑.qꝛ vt dicit Berñ. Ingratũ eſt ſpũi
ſctõ qͥcqͥd deo obtulerꝭ neglecto eo ad qðᷣ
teners.nã charitas in pᷣceptꝭ iplẽdis coſi
ſtit.ſine charitate aũt nu llũ opꝰ acceprat
vt patʒ.j.Coꝝ.xiij. Si linguis hoim lo⸗
quar. ⁊ ſi habuero fidẽ ⁊c.⁊ ſi diſtribue⸗

ro oẽs facul.in ci.pau.⁊ ſi tradidero coꝛ⸗

pus meũ vt ardea:charitatẽ aũt non ha.
nihil ꝓdeſt. Elc & volũtas ſit bona ðbet
in h̊ ſiſtere ꝙ pᷣcepta velit ĩplere. Quar
tũ ſignũ ðꝛ firme ꝑſeueratois.nã nõ ſuffi
cit bonuʒ ſaluificũ velle tm ad tẽpꝰ.ſed qͥ
ꝑſeuerauerit vſq; in fineʒ hic ſaluus erit.
Math. x. Ex dictis patet ꝙ qͥ no lũt iple
re pꝛecepta.puta nolũt reſtituere aliena.
nolũt ↄfiteri pctã.nolũt irã remittere ꝓ⸗

pter deũ ⁊c.q;uis velint facere multa bo

na oꝑa:nõ iudicant᷑ boni. Silxr qͥ tmᷣmõ

ad tps ꝓponunt abſtierę a pctis ⁊ poſtea
oppoꝛtunitate habita ſterũ volũt pecca⸗

re:repꝛobã volũtatẽ habẽet P Exem
plũ ad id narrat ſctũs Tlincẽtiꝰ de Va/⸗

len.in ſuis ſermonibi.ꝙ qͥdã vir tãte ſcti⸗
tatis putabat᷑ ꝙ etiã faciebat miracłla in

firmitates curãdo plłlimas.tãdẽ ſemel ac

cidit ꝙ mlierẽ pulcrã reſpexit nimis curi/
oſe figẽdo i eã ocłos: ꝓpt qo ꝑdidit gra,z

faciẽdi miracła. Venit g ad aliũ qndam
ſctm̃ dicẽſ.Ego ꝑdidi talẽ graʒ:dic mihi
pr̃ qre putas B. Rñ dit ille ſctũs.nõ ꝑdit
gra oĩno ſine pctõ.iõ vide ſi qͥd tale feciſti
oꝛe vel ocuł vel oꝑib. cogitãs ille ait.nõ
niſi h ſcio ꝙ reſpexi vnã młerẽ ex ↄcupia
Rñdit ille ſctũs.ꝓpter hoc pctin ꝑdidiſti

gra ʒ. Et ipe indignat dixit. Quałẽ iſte

WPter bonu. qcuq; hoꝝ deficiete volun dus xps: vt ſi hõ læruiat ſibi eti centum

annis:ꝓ vno pctõ quẽ cõmittit hõ ille to
cũ ꝑdit ⁊ dãnat᷑. Certe Soldanꝰrex Ba
ilonie nõ feciſſet hoc. vere &̊ ampli non
ſeruiã tali vño.ſ.xpᷣo. Sʒ du ipſe ꝑabat
ſe ire ſpaciatũ ⁊ in dã pꝛato vidit equũ

pulcerrimũ ambulatẽ:ſuꝑ queʒ aſcẽdit et

iubito fecit ſaltum vnũ ⁊ ſe ꝑdidit. O g̊
hõ qͥ vis ſaluari diſce hec vt bñ oꝑgari ſcʒ
ſtude ſctã intentiõe ⁊ mãdata ſeruare ac
lſeuerare ne pregs. QCirca ſecũ
dum de dijudicatõne volũtatis coꝛã deo
Notandũ eſt ꝙ Auguſtino dicẽte ad do⸗
natũ.xxiij.q.iiij.ca.Diſplicʒ. Quis neſci
at inqͥt dãnari hoĩiem nõ niſi merito ma⸗
le volũtatis.nec liberari niſi bonã habu
erit volũtatẽ. Hec ibi. Jdeoq; vtile ẽ ſci⸗

re de hoc. Pꝛopter qð Querit᷑.q̃liter de⸗

us iudicat volũtatẽ hũanã foꝛe dãnãdã
aut ſaluãdã ⁊ remuneratiõe dignã. Re/

ſpõdẽdo ad h̊ ſᷣm doc.theologos ⁊ cano

niſtas q̃tuoꝛ pᷣcipue ponunt᷑ regule gene⸗
rales de hoc obſeruãde. Pꝛima regula
AVoluũtas in oĩ malo etiã ſine oꝑe cõple⸗

to reputat᷑ ⁊ iudicat᷑ p facto. Hec regula

patet ex trib caſib q̊s accipima tribus
doc. Pꝛĩo.qꝛ.xxij.q.v.in ca.ui ꝑiura⸗
re. Crit.dic. Qui ꝑpiurare pat ẽ aũq; ꝑiu
ret iã ꝑiurꝰeẽ videt᷑.qꝛ deꝰn ex oꝑibo iudi
cat ſʒ ex coꝛde.i.volũtate ⁊ ex cogitatõib⸗

Scðo patʒ ꝑ Aug.xxvij.q.j.ca.nuptia

rũ:dicẽtẽ.ꝙ vouẽtibo nõ ſoluʒ nubere ſed
tinmodo velle nubere dãnabile eſt. qꝛ vt
apls ait.j. Thimo.v. Habẽtes dãnatio
nẽ ſcʒ tales qm pᷣmãa fidẽ irritã fecerũt.et
ſi ñ nubẽdo tiñ volẽdo. Hecibi. Tercio
caſu ptʒ ꝑ Hiero.ad Euſtoch. vt ſcri/

bit᷑ xxxij.q.v. Si paulus.dicentẽ:ꝙ perit
Fginitas etiã ſola mẽts voluntate. Et ꝓ
vat ꝑ illõ xpᷣi dictũ Math.v. Qui vide⸗

rit mulierẽ ad ↄcupiſcẽdũ eã ij mechatꝰẽ
in coꝛde ſuo. Et ſic iudicat de/ volũtatez
ꝙ qncunq; qs deliberato aio vult petm̃

moꝛtale dignꝰeſt eternali danatõe ꝓ ſola
volutate etiã ſine oꝑe ꝑpetrato: niſi peni
tentiã agat de hoc.O ꝗ qͥt ſic damnant᷑.
Scva regla ꝙ nullus hõ iudicat᷑ a o

ad culpã danabilẽ:niſi in eaʒ ↄſenſerit ꝑ

ꝓpꝛiã volũtatẽ.Et ꝓbat᷑ ꝑ tres doc. Pꝛi

mo ꝑ Ambꝛo. ð btã vita.xv.q.j.Nõ eſt.
dicentẽ. Hemo noſtꝝ tenet᷑ ad culpã niſi

minica. VI. poſt

ꝓpꝛia volũtate deflexerit. Scðo ꝑ Au
guſtl. ea. xv.q.S.c.j.dicenteʒ. Vſq; adeo
petm̃ volũtariũ malũ eſt vt niſi ſit volun

tariũ nullo mõ pctm̃ eſt. Hec ibi. Ter⸗

cio ꝓbat᷑ ꝑ Bonaueñ.ſuꝑ.ij.diſt.xxviij.
RR Aueſtto nanq; ibi eſt Vtx hois
libeꝝ arbitriũ ꝑ ſeipᷣm h̊ ẽ abſq; gra gtũ
faciete poſſit aduerſariũ ſuuʒ vincere.Et
an poſſit oĩ tẽtatõi ꝑ ſe reſiſtere: ſic ꝙ non
ↄſentiat ĩ pctĩ. NRo qſtiõis.qꝛ ſi talia hõ

ñ põt ꝑ ꝓpꝛiã volũtatẽ facere q̃re gdãäna

tur ð hoc ꝙ ſuccũbit diabolo.cũ pᷣm Au

guſt. nullus dãnet᷑ ꝓ eo qꝗð ſibi ẽ ipoſſibi

le. Itẽ ad ↄtrarium. Si hõ talia põt ꝑ ſe
quõ ů̊ põt eũ diabolus vin cere in tẽtatio

ne:cũ hõ naturalr nolit vinci ſed vincere

qꝛ naturalłr vult ſibi bonũ vt dicit Am⸗
bꝛo.⁊ allegat᷑ li.e.a mgr̃o di.xix. Ad hec
rñũdet ibide Bonauen. ⁊ ↄcoꝛ. Rich.di⸗
ſtinguẽdo.ꝙ aliud eſt dicere hoĩem reſiſte

re aduerſario.⁊ alið eſt dicere:hoĩeʒ vin⸗

cere aduerſariũ vel tentatões.qꝛ plus im

poꝛtat victoꝛia qᷓ; reſiſtentia. Nãa reſiſten

tia ↄſiſtit in hoc ꝙ qs nõ ↄſentiat ſugge⸗
ſtioni diabolice. Jllũ g deijcit tentatio qͥ
ↄſentit eidẽ volutarie. Sʒ victoꝛia cõſi⸗
ſtit in aſfequẽdo oppoſitũ eiꝰ qð diabo⸗
lus intẽdebat ⁊ tẽtatio inclinabat. Intẽ
debat aũt diabolus ad hoc vt hõ offẽdẽ
do deum redderet᷑ deo inimicꝰ⁊ et᷑no ſup
plicio dignus ac a celeſti regno ſeꝑatus.
Tuũc g̊ tetatio vincit᷑ q hõ ſic reſiſtit vir
tuoſe vt efficiat᷑t do mag amicꝰ⁊ digni⸗
oꝛ celeſti reg.qð ſine gr̃a gtũ faciẽte eẽ nõ

põt. Et ſic ad qſtiõeʒ dicedũ ꝙ hõ ꝑ volũ

tatẽ ꝓpꝛiã põt qͥdẽ reſiſtere ne ↄſentiat in
pctm.tñ ꝑfecte vincere tẽtatõem ſine gr̃a

gratũ faciẽte nõ põt.vñ.j.Coꝝ.xv. Deo

aũt gras qͥ dedit nobis victoꝛiã ꝑ ieſum
xpõᷣm. S Sed di. In diabolo nulla

gra gratũ faciẽs eſt et tñ vincit hoĩeʒ ꝑ ſe

ipm.q̃re &̊ hõ ꝑ ſeſine gr̃a non poteſt vin
cere diabolũ:cũ nõ ſit peioꝛis ↄditõis vo
lũtas homis qᷓ; volutas diaboli.Rũdet
Bonaueñ.ibidẽ qꝛ diabolꝰnõ vincit ho
minẽ niſi volẽtẽ vt dicit Gꝛeg.ideoq; nõ
mirum ꝓꝙ diabolus ꝑ ſeipſum vincit ho/
minẽ eoꝙ hõ ↄſentit vinci.diabolus aũt
nunq;ᷓ vincit᷑ volens.⁊ ideo homo ꝑ ſeñ

põt diabolũ vincere niſi gra dei adiuuet᷑

Pinyt
Pungel⸗
babzipa
ſrpecn
felleitra
lameyin

euralu

hotminin
(luradl
Hen, R
poſetho
lendipe
ſpoſſert
tncocdi
(hlpaade
lildaren
fethoſtes

lereg fege

Te
ſudicakfn
ſehreui
V
is dcn
Iiurbe
güͤtſid

Aujn

facggt⸗
un⸗
Ptrſc⸗
edipld
ltant
hoben.
nägara:
laung
Oami
Opbaip
ltepont
Mrarjr
dpe tales

uct

Mhntas
ur i

tpinſer

fectino
lonaturh

Mpremni
wolunt
indo

fals

„

.

Goe A
aden
ſtpolun
dbe Tan
pii.
Vr boss
gafii
inege Et
eſegnon
ſitalabo
resdint
in An
ſpollbi

1pötaſte

intiutio
yincere
t Am/
Aa ber
ch. di
nree
Gn
ausicn
Püreiſten
lat ſoggen
entmno
Conig co
aodicbo⸗
du Sl
tho ofic⸗
Grttrol
o ſhan,
Eieiſit u
notdigin
ſcictetene
rbogwi
Nlenunn
enlie g
Do⸗

—

Nam vt glo. ſup illud põ. Immiſſiones

p angelos malos dicit.DHiabolꝰ ptãtem

habʒ i pctõꝛe ſicut ĩ ꝓpꝛio pecoꝛe. Jdeoq;

ſ icut pecus iugo dia boli ſubiectum q;uiſ
recalcitrare poſſit ꝑ reſiſtentiã volũtatis

tamẽ vincere nõ pot mii ꝑ dei gram libe/
retur a iugo diaboli. Sed quare ergo
homini imputat᷑ ad damnationẽ ꝙ vin/

citur a diabolo. Rndet᷑ ſ̃m eundẽ Bona

uen. ⁊ Rich.ꝙ ideo qꝛ cum dei adiutoꝛio
poſſet hõ ſi vellet ſe ad gratiã gratũ faciẽ
tem diſponere.⁊ ſic mox ei gra daret᷑ qua

