cato vel penitendi.ſed abijcit oẽ illud qð
ipſum retraheret a peccato. Et tale pecca

tum ðꝛ irremiſſibile hoc eſt difficulter re
miſſibile. eoꝙ talẽ valde difficile eſt juer
ti a pctõ.ſi tñ puerteret᷑:miſcðiam coſeq

ret. Septimi ſunt in impenitentia fina
li decedẽtes:tales qͥ ꝓpe miſcðiam dei cõ⸗
ſequi ſunt oĩno inepti et indigniſſimi. qͥa
poſt moꝛtẽ nõ eſt ſtatꝰ pnie meritoꝛie nec
miſcðie ſed iuſticie:qᷓ̃ reddit᷑ vnicuiq; iu⸗
xta opera ſua Math̊.xvj. O g tu pecca
toꝛ age penitẽtiã ſi vis miſcdöiam O chꝛi
ſtiane obſerua ⁊ caue pᷣdicta:ne te ĩidignũ

facias dei miſcðia et pereas. yꝓ CLir⸗

ca terciũ de ĩmenſa magnitudine miſeri⸗
coꝛdie dei erga penitẽtes homiĩes vt nul⸗
lus peccatoꝛ habeat deſperare Notandũ

eſt ꝙ recolligendo ſᷣm Franciſcũ maro.et
doctoꝛes alios: Deus miſericoꝛs ſepteʒ

nha
litq
pellu
Ppera
musde
tuspt
mirabt
ſtg
bro C.
Potuit
1o Aa⸗
mr ſic
Jcede
mninid
atan
musde
femierte
clamſt
Aenem
dels d⸗
Bech
apdin
ſon
tqti
pnig⸗
Ponl
cs ge⸗
tiſton
Heril
eritdiu
ſy
monier

peniteret

Berir

paſſioner

enoꝛmitte
igs excli
lak volät
Uunta
cam
ſpferngli
ndbiltter
Uuſtinus,
Nlteti con

.

ſeer

Auchdi
kinſpe ven
daog holi
mſooper
nagnet
rbik mnlſe⸗
Urinst.
Ince zaf
rllro
den
tho hen
eaudr
eliper
e po,
ell⸗ar.
ninem
dens
enen
wen;
Du.
Donte
in funn
Bde u
gedickcß
en
ain
und⸗
von wulrvt
nicls pet
eſluc go
rtulepena
ficvler e
le ete
ſancbſe
tennufni
Vndriesf
nilinic
orener
cniq i
tn hecca
nge
eteidigru
en
ne miſen
ies Nnule
nano
5 ſetez

mirabiliby miſeratõis mo
bat ꝙ nullũ peccatoꝛẽ penitere volentem
repellit. ſed miſcoiam oĩ penitẽti exhiber

potuit ſa
to Ade. ſed opoꝛtuit ipſum deũ incarna/
ri:⁊ ſic ꝑ paſſioneʒ ac moꝛtem ſatiſfacere.
Igdeoq; eſt valde mirabile ꝙ penitẽti ho

—— —

modis ⁊ ſignis „

4

ꝓpter quod nos chariſſimi multũ debe⸗

mus dei miſcðiam laudare: amare ⁊ gra

tias ꝓ ea agere ipſi deo. Pꝛimü ſignuʒ
mirabile. ꝙ deus penitenti remittit pec⸗
cata grauiſſima. Nam cum pctim̃ moꝛta

le ſit grauitatis infinite vt pbat Anſel. li

bꝛo Lurde homo.eoꝙ totꝰ mũdus nõ
iffacere ꝓ vnico moꝛtali pecca/

mini deꝰ ex infinita miſcðia remittit pec/

cata moꝛtalia: ꝓpter quod multum debe
mus deo gratiari. Secundũ ſignũ.ꝙ
remittit penitenti peccata multiplicia.qꝛ

etiam ſi qͥs feciſſet tot peccata quot ſunt

arene maris:pluuiaꝝ ſtule: ſtelle celi: oĩa
deus vere penitenti remittit ex miſcdia.
Exʒech̊.xviij. Si impius egerit penitẽtiã

ab oĩbus peccatis ſuis: oĩm iniqtatũ eiꝰ
q̃ oꝑatus eſt nõ recoꝛ. Terciũ.ꝙ remit

tit qᷓtienſcunq; reiterata ſemꝑ ſubſeqᷓnte
pniĩa. Hiero.de pe. diſt.iij. Septies.dic.
NHon ſolũ ſepties ſed etiã ſeptuagieſſepti
es. glo.i.qᷣtienſcunq; in infinitũ delinq̃n

ti ſi ↄuertat᷑ ad ꝑniaʒ peccata donantur.
Hec ibi. O quãta hec dei miilericoꝛdia.

Quartũ.ꝙ remittit oĩa qᷓntumcũq; fu

erĩt diuturna.nam etiã ſi a pꝛincipio mũ
di vſq; nunc qͥs vixiſſet ⁊ omnia mala de

monu et hoim ipſe ꝑ ſe feciſſet ⁊ iam nũc
peniteret: miſcõiam conſequeret᷑. VUnde

Berũñ.⁊ cõcoꝛditer Criſoſt.in tracta.de

paſſione di. Neq; criminuʒ quãtitas nec

enoꝛmitas maloꝝ nec tempoꝝ diuturni

tas excludit aiam a miſcdia dei ſi conuer
tat᷑ volũtas. Qunitũ.ꝙ remittit tot ?=
tanta ⁊ ꝑpetua toꝛmẽta cum pena modi
ca. Nam cum pctõ moꝛtali debeat᷑ pena

infernalis q̃ eſt acerbiſſima impꝛopoꝛtio

nabiliter ſuꝑ oẽs penas mũdi vt diẽ Au

guſtinus.⁊ cũ hoc eſt ꝑpetua:⁊ tñ deꝰ pe

nitẽti cõmutat in penã tꝑalẽ ſcʒ iſtiꝰ mũ/
di vel purgatoꝛij que eſt qſi gutta ꝑua re
ſpectu maris. Nõne mirabilis pietas eẽt
ſi tu ðᷣmererers ↄbuſtionẽ aut crurifragia
⁊ decollatõem ſm iuſticiã.⁊ tñ tibi remit

XIII

teretur talis pena pꝛo capillo vno tuo ex
trabẽdo.ſic eſt ⁊ adhuc plus in ꝓpoſito.
Sertuz ſignũ mirabile ſcʒ miſcoie dei
eſt ꝙ nõ ſoluʒ remittit debita ſed etiã tri⸗
buit penitenti munera et pᷣcieſiſſima.ſcʒ
gratiam in pᷣſenti ⁊ gliam in futuro que
excedũt oĩa creara. Septimũ.ꝙ nõ ſo⸗
lũ dat munera tanta ⁊ talia.ſed expoſuit
ſeipᷣm deus ad cruc ſuꝓplicia vt ꝑ ei me
rita fieret penitentib indulgentia ⁊ ſic ꝑ
eiꝰ vulnera efflueret nobis miſcðia.Au⸗
guſt. Neſciebam qᷓntuʒ amaret me deus
niſi ꝓ me moꝛeret᷑ deus meus. Berñ. Pa
tet archanũ coꝛdis per foꝛamina coꝛpis
ꝑ hec patent viſcera miſcðie ði noſtri .O

ergo homo recognoſce tantã dei miſcõiã

et age pniam. Ama deũ qui tãta pietate
tibi miſeret᷑ ̊ eſſes dignus damnari. OQ

fidelis anĩa foꝛſitan times ꝙ deus te nõ

amaret eoꝙ plenus fueris multis ꝑuer/

ſis cogitationibo ⁊ affectibi:vide qꝛ vul⸗
neratus eſt chꝛiſt in latere ⁊ coꝛde vt ſan
guis eius effluens exinde tibi miſerico:⸗
diam penitenti manifeſtet. Itẽ ſi times
de peccatis oꝛis.ecce xpᷣs ꝓ te felle ẽ ſatia
tus. Si de pctis opeꝝ.ecce xpᷣs manibi ⁊

pedib eſt ꝑfoꝛatus. Si de pctis ſenſuuʒ

ecce xpᷣs in oĩb, ſenſibus pꝛo te ſatiſfecit.
Si de młtitudine pctõꝝ ⁊ magnitudine
⁊ diuturnitate.ecce xpᷣs totũ ſanguinem

inũerabiliby guttꝭ emanantẽ de capite ⁊

oĩb mẽbꝛis effudit vt tibi penitẽti detur
mia. Naʒ vt Bern. diẽ Olb, petis burꝰ
mũdi pᷣpõderat mima gutta ſanguĩs xpᷣi
dei. Noli &̊ deſꝑare ſed age pniam. qꝛ vt
dicit aplus Ro.vij. Vbi abũdauit deli⸗
ctũ ſuꝑabũdabit ⁊ gra. X Pꝛo exem
plo finali mita poſſent adduci.ſed ſuffi⸗
ciat bꝛeuiter de ſctõ Cypano mago exẽ⸗
plũ ex eiꝰlegẽda ꝓferre.qui cũ a puericia
peſſimꝰfoꝛet magꝰ.⁊ a ſeptio ãno ſue eta
tis a ꝑentib⸗ Aaoſarnie diabolo ↄſecratꝰ
multa mala diabolica faciebat ⁊ luxurio
ſos młtos efficiebat. Accidit aũt vt ſcta
Juſtina virgo a q̊dã viro Acladio cõcu
piſceret᷑ et Cyxpꝛiano pꝛemiũ polliceret ſi
poſſet eam in eius amoꝛẽ inflamare.
uocauit ille diabolũ ⁊ miſit ad rz

.

nẽ.ſʒ illa ſi crucꝭ ſe mũiuit: ⁊ diabołꝰn

efficere valuit ſed fugit. Iten miſit alluz

Oiabolũ foꝛtioꝛẽ.⁊ ſimiliter ille fugit con
fuſus.terciũ ſimilr tandẽ miſit.⁊ ille con
fuſus fugit. Poſtimodũ miſit quendã de
monẽ qui in ſpecie iuuenis pulcerrimi ſe
traſfigurauit ⁊ ĩ thalamũ ingrediẽs vir/
ginis impudenter eam tẽtauit.ſed ſigno
crucis fugatus eſt. Tunc diabolꝰ ꝑmit⸗
tente deo virgini febꝛes magnas intulit.
⁊ plures greges armẽtoꝝ ac hoĩes illius
ciuitatis peſte occidit. Pꝛedixit etiam
idola ꝙ niſi Juſtina ↄſentiret cõiugio il⸗
liꝰ Acladij:ciuitas illa Anthiochia moꝛ
bo periret.⁊ ſic ſeptẽ ãnis ciuitas moꝛta

litati ſubiacuit.ſed vᷣgo imutabilis ꝑpꝑmã

ſit. Tãdẽ vltio dyabolo ꝑ oĩa victo Cy/⸗
pꝛianꝰ dixit. Dic mihi in q̊ eſt virtꝰ hui⸗
puelle vt ipſa vincat omnes vos. Cui de
mon. HNon poſſum tibi dicere niſi iures
mihi ꝙ non diſcedas a me.⁊ iſte iurauit.
Demon ſecurus dixit:Puella illa ſignuʒ
crucifixi edidit ⁊ ſtatim defecimus. Cypᷣ
anꝰ dixit.Ergo crucifixꝰ maioꝛ eſt te. At
ille etiam Mοaoꝛ eſt vtiq; omniũ: ⁊ nos
2 oẽs quos hic decipimus tradet igni in
extinguibili cruciãädos. Tũc Cypꝛianꝰ.
ergo ego debeo cõuerti ad crucifixum ne
tantã penam incurrã. Et ſic cõuerſus eſt
et venit ad epᷣm ⁊ narrauit oĩa ac baptiſ⸗
mũ petijt. Et poſt tanta pᷣterita mala tã
tã gram cõuerſus acqͥſiuit a deo bono ꝙ
tãte ſctitats fieret vt ĩ catu eligeret᷑ ⁊ cla
rus miracuł ac opeꝝ ſctitate vna cũ ſctã
virgine clara martyrij coꝛonaʒ glioſe eſt
aſſecutꝰ. Ecce ̊ & miſcoia magna.O ie
ſu bone te laudamꝰ ꝓ ĩmẽſa mia ⁊ roga⸗
mus da nobis xccc.

DHñſica eadẽ ſermonẽ terciũ de miſeri⸗
coꝛdia ꝑtran ſeo hic ſcribere qꝛ alibi plus
locũ hebit ↄgruẽtiꝰ.⁊ pᷣſertim qꝛ hec dñi

ca ſepe cadit ſub aliqͥ feſto occurrẽti.ſ.ſctĩ

tet pᷣdicare ⁊ dñicam relinquere.

Hiñica eadem Sermo vltimus ſczʒ de
nime hũane pꝛecioſitate:foꝛmoſitate ac

gratioſitate apud deum.

eeeus diſcipub ait dlis. Wiſe⸗

Dominica. vI. poſt Penthe.

reoꝛ ſuꝑ turbã Mar. viij. et in euangelio
hodierno. Chꝛiſtꝰ dñs volẽs oñdere ſuã

charitatẽ ⁊ pietatẽ erga hoĩes: miſertus

aĩab miracłoſe pauit turbã hoĩm ſe ſe⸗
quentiũ:ad ſignificandũ qm̃ ipſe eſt qui
paſcit aias hoĩm vᷣbo ſalutis in pᷣſenti ꝑ
gratiã:ac tandem verbo eterno.ſ.viſiõis

diuĩe in futuro ꝑ głiam. Nimirũ exq̊ aĩia

multo pᷣcioſioꝛ eſt qᷓ; coꝛpꝰ: multo magiſ
ꝑ miſeret᷑ chꝛiſt? ⁊ compatit᷑ aĩe qᷓ; coꝛꝑiet
etiã vult nos plus miſereri anie qᷓ; coꝛpxi
Vñ ꝑ ſpm̃ſctm̃ dicit Ecci.xxx. Miſerere
anie tue placens deo ⁊ cõtine.er cõgrega

coꝛ tuũ in ſanctitate eius. Hec ibi.qð po
ni poteſt ꝓ alio themate huiꝰ ſermonis.

Et hm Lyram exponit᷑ ſic. miſerere anie
tue.ſ.a malis.hoc eſt:a peccatis pᷣcauen⸗

do:vt ſis placens deo.iſ.in anima pᷣcioſa
et cõtine:ꝑſeuerãdo.et cõgrega coꝛ tuum
in ſanctitate eius.hoc eſt ſenſus exterio⸗

res diligenter cuſtodi ne per eos aliquid
intret quod coꝛrumpat ſanctitatẽ aninie

Vnde chꝛiſtus dominus vt oſtẽdat ani
mas hominũ pꝛecioſas in conſpectu ſui

dixit Miſereoꝛ ſuꝑ turbam. ⁊ fecit mira
culum vt patet in euangelio. Itaq; in

pꝛeſenti ſermone de anima humana pꝛe⸗

kenc gve dicta ſunt in pᷣcedentibus do⸗
minicꝭ

minic declarari libeat tria myſteria.
Semum ðꝛ excelſe pᷣcioſitatts
B ecũdum dicitur pulcerrime foꝛmo⸗

— 2

— Terciũ dꝛ pa ccepte gratio ſitatis.

Ad idem a pplicando de ſanctꝭ poteſt po
ni thema Pꝛecioſa in cõſpectu dñi moꝛs

ſanctoꝝ eius.ps.cxv. Nam bñ moꝛs ſan
ctoꝝ pᷣcioſa ðꝛ.tum quia anime eoꝝ ſunt
pcioſiſſime.tum quia pᷣcioſo ſanguie xpᷣi

redempte.tum quia ſancti per moꝛtem ſi
dit lub al⸗ ccurreti. I. ſeti bi mercant᷑ pꝛecioſiſſima bona celeſtia.
Bonauẽture ⁊ alijs.de quibi ꝓtũc opoꝛ

A Kirca pꝛimum de pcioſitate ani⸗

me humane queſtio eſt Vtrü anima hu

mana p̃cioſioꝛ ſit q; omnis coꝛꝑalis cre⸗

atura.Nimirũ cognoſcere anime pᷣcioſiꝰ
tatem multũ vtile eſt. quia vt phᷣus.j.de
anima dicit Cognitio anie vtilis eſt ad

omnẽ virtutem.maxime hoc confert no⸗

bis ad inflãmandũ in dei dilectõe.qꝛ qn
to magis agnoſcimus ꝙ deus benedi⸗
ctus nos dilexit intantũ ꝙ ſuper omnez

Kentur.
oſoes
mareve
Pin v.
öſſume
ſedlige
torgoe
portion
rpalit
triplia⸗
ein
ten
Der
ſimo⸗
ſeſtaun
ſis Ma
berſumt
tüpatiat
Mepania
tlepoa
poregtes
Nckdrp
Wdie⸗
Ghitat
ViiO
6.)⸗
miten
ſtiond
V Del⸗
ſeat E
mnelloren
fcantol

boerarni⸗
ltchthan

kans inco⸗

J ſatceli⸗

Hote eſt P:
Vtus mi
parminon
ſſtumme
onbeſti

„Oecido

Eiön 1

ſchlagene

fhrüghoe
igollo⸗
niltin⸗
wicegt⸗

de.

euapgeid
düereſuz
emnliemis
hoſnnſeſer
pecſt gu
inpſennig
oſs
niaien
lo nagti
Fapie
eg cogt

Dſee.

cögrega
bigpo
monss,
nronie
Calen⸗
zcioſa
nun
neno⸗
Uiggid
me
Mi
ſpeauſal
fcitmirs
Jrachin
manapier
nipus dot
hſtena⸗

is
meioman

Zpotekp⸗
ndfi mos
mots in
ntaip it
ingleihl
Worrent
ckleſte⸗
oieneanit

.
£. 4
. –

creaturã coꝛꝑalem fecit nos in anĩa p̃cij⸗ co
oſioꝛes ⁊ dignioꝛes.tãto plus deum rea⸗

mare volumus ꝓ tanto dono dilectõnis

Nam vt Ambꝛo.de offi.dicit. Nil tã im
pᷣſſum eſt hũanis affectibus qᷓ; diligere

ſe diligentẽ. Ad queſtionẽ ergo reſpõde
tur ꝑ ↄcluſionẽ ꝙ ſcʒ aia humana impꝛo

poꝛtionabiliter pᷣcioſioꝛ eſt facta pꝛe om̃i
coꝛꝑali creatura. Et hec ↄcluſio ꝓbatur

imo via autoꝛitatum
Secundo via rationuum.
Tercio via exemploum.
ꝛimo patet via autoꝛitatũ. Nam exp̃ſy
a eſt autoꝛitas chꝛiſti ſummi dei dicen/

tis Math. xvj. Quid ꝓdeſt homi ſi vni
uerſum mũdũ lucret᷑:aie vᷣo ſue detrimẽ⸗
tũ patiat᷑ Aut quã dabit hõ cõmutatio
nẽ ꝓ anĩa ſua.q.d.nullã põrt dare.&̊ᷓ ania
eſſe ꝓbat᷑ pcioſiſſima que nullo alio pᷣcio

poteſt cõmutari. Ad ideʒ eſt autoꝛitas

doctoꝝ ſcʒ płlima.Augꝰ.em ſuꝑ Geñ.li.

vij.dicit.Cia oẽm coꝛpoꝛeã creaturã di⸗
gnitate nature pᷣcellit. Idẽ de ciui. dei li.
viij.Omni coꝛꝑi pᷣfert᷑ aie natura q̃liſcũ⸗
q;. Idẽ de li.arbi.li.j.ca.xvij. Ration ali

mẽte nihil ẽ pᷣſtatiꝰ niſi deꝰ. Idẽ li.lxxxiij
q̃ſtionũ dic.Ois ania oĩ coꝛꝑe melioꝛ eſt
Melb em eſt oẽ qð viuificat q; qõ viui⸗

ficat᷑. Exẽpligr̃a In viſibiliby videmꝰ ꝙ

melioꝛ eſt ſol ⁊ celum q ꝑ influentiã viui/⸗

ficant plantas terre ⁊ herbas: qᷓ; ſint ipᷣe

herbe. Itẽ artifex melioꝛ eſt ſuo inſtrumẽ
to et artificiato.ſicut faber melioꝛ eſt ſecu
ri.⁊ cythariſta q; cxthara. Sic ania ope⸗

rans in coꝛꝑe ⁊ viuificans melioꝛ eſt coꝛ⸗

poꝛe. Irem Cri.de lapſu mundi dicit ꝙ
ſicut celũ pꝛecioſiꝰ eſt terra:ſic aia omi coꝛ

poꝛe eſt pꝛecioſioꝛ ⁊ pulcrioꝛ. Itẽ Bern.
Totus mũdus coꝛpoꝛe vni aie pᷣcio eqͥ
parari nõ põt. Ec oibus iſtꝭ patet ꝙ aia
eſt ſumme pᷣcioſa.⁊ ꝑ cõſeq̃ns ſtultiſſimꝰ
ho mo eſt qͥ ꝑuipẽdit eam ⁊ ꝑdit.
Secũdo oſtedit᷑ ꝑ rõnes pcioſitas aĩe
Et pᷣma ratio ðꝛ diuie pᷣelectõis. Eſt em̃

regula generalis ⁊ ponit᷑.vj. Thopicoꝝ
ꝙ vnũquodq; qnto eſt melius tãto eſt p/

eligibiliꝰ ⁊ amabiliꝰ.Sed qm̃ deus qui

nouit oĩa in põdere ⁊ menſura infallibili

palib, creaturis vt habitet in ea ſpec
aliꝰ ſcʒ ꝑ gram in pᷣſenti ⁊ ꝑ gloꝛiã ꝑpetu

am in futuro.iuxta illð Pꝛouer.viij. De

licie mee eſſe cum filijs hoĩm. Pꝛeelegit
etiã eius amiciciã.vñ Sap.vij. In aias
ſanctas ſe tranſfert ꝓphetas ⁊ amicos ði
cõſtituit.̊ aĩa eſt pᷣcioſiſſima. Secun⸗
da rõ ð: care redemptõis. Ham qꝗnto ali
quid carioꝛi pᷣcio extimat᷑ dignuʒ tãto eſt

pcioſius.Exempligra. Argentum cariꝰ
emit᷑ ⁊ extimat᷑ qᷓ; plumbu. ⁊ auꝝ adhpue
carius qᷓ; argẽtũ.ergo eſt pᷣcioſius. Sed

ania humana redempta eſt ſummo pᷣcio
j.Petri.j.Non coꝛruptibilibi auro vł ar⸗
gento ſed pᷣcioſo ſanguine dñi noſtri Je
ſu chꝛiſti redempti eſtis. Jtem.j. Choꝝ.
1j.Empti eſtis pᷣcio magno gloꝛificate ⁊
poꝛtate deũ in coꝛꝑe veſtro.
ania ſit ſuꝑ oĩa coꝛꝑalia pᷣcioſiſſima.qꝛ ꝓ

toto mũdo coꝛpoꝛeo pᷣter hoies chꝛiſtus
dñs ſuuʒ ſanguinẽ nõ dediſſet in redem/
ptionẽ. Vñ Berñ.in meditationũ li.ca.
iij.dicit ſic. Sublimiꝰ eſt aie pᷣcium (ſcʒ p

toto mũdo coꝛpoꝛeo) que non niſi chꝛiſti

ſanguine redimi potuit. Quã g̊ cõmuta⸗

tionẽ dabis ꝓ ania tua tu qͥ ꝓ nihilo das

illã. Hec Berñ. Ve ergo peccatoꝛi qͥ ere
peccati vendit aiam ſuã diabolo. Ter
cia ratio dicit᷑ cõdigne ſatiſfactõnis.q:ꝛ:p
vnico peccato aniĩe qͥ fuit ꝑiclitata totus

mũdus nõ potuit cõdigne ſatiſfacere ſed

opoꝛtuit deum incarnari ⁊ ſua paſſiõe ac
ſelmũ. vt ſic eſſy

moꝛte ſatiſfacere ſᷣm nü. vt
infiniti meriti qͥ poſſet ꝓ anima exoluere.
Hinc Berñ.li.meditationuʒ ca.

lij. dicit. Dei filius cum eſſet in ſinu patrꝭ⸗
a regalib ſedibs deſcẽdit vt aiam liberaꝰ

ret a poteſtate diaboli:quam cum vidiſ⸗
ſet peccatoꝝ funibs iã illaqueatã: demo⸗
nibus traditam:ne moꝛte ꝑpetua dãna⸗

ret᷑ fleuit ſuꝑ illam qui antea flere neſcie⸗

bat.nec ſolum fleuit ſed etiam ſe occidere

pꝓmilit. Et iterũ dicit. Agnoſce homo q;

nobilis eſt aia tua qᷓ;; grauia fuerũt eiꝰ
peccatoꝝ vulnera ꝓ qᷣbs neceſſe fuit deuʒ
vulnerari.ſi em̃ hec vulnera ñ fuiſſent ad
moꝛtẽ ſempiternã:nunqᷓ; ꝓ eoꝝ remedio
chꝛiſtus dei fuius moꝛeret᷑. Noli g̊ vilipẽ
dere aiam tuã ꝓ qua filius dei tata ſuſtu

ter pelegit ⁊ pdiligit alam rõnaleʒ p olĩb, lit.Fudit em̃ ipſe lachꝛimas ꝓ te vt et tu

equit Sæ&

*

fundas ꝓ tuis peccatis. Fudit ⁊ ſangui⸗
nem ſuũ ꝓ te:funde ⁊ tu ꝓ eo tuũ coꝛꝑis
afflictõe. Ipſe aĩam ſuã poſuit ꝓ te:pone

2 tu tuã ꝓ eo.quã ſi ſemel ꝑ moꝛtẽ ꝓ vxpᷣo

ponere ñn potes:ſaltẽ mitioꝛi q̊dã et lõgio
ri martyrio te expone.hec Bern. Ter

cio oſtendit᷑ ꝑ exempla.Et pᷣmo habemꝰ
exem plũ ex ſcriptura.qꝛ ꝓut legit᷑ Geñ.j.

in creãdo de? alias creaturas:tm̃ dixit et

facta ſunt. Sed dũ creauit aiam huanã

tota trinitas quaſi altioꝛi conſilio vteret᷑

dirxit. Faciam hoĩeʒ ad imaginẽ ⁊ ſiłitu/⸗
dinem noſtrã:vt ſic oſtẽderet᷑ maiꝰpᷣ cete

ris creaturꝭ facere. Itẽ qꝛ vltimo oĩm fe⸗
cit deus animã humanã ad ſignificãduʒ

ꝙ omnia facta ſunt alia ꝓpter hominem

vt etiã docet magiſter in.ij.diſt.j.ꝙ.ſ.oĩa
facta ſunt ad ſeruiẽdũ hoi. ⁊ homo vt ſer

uiret deo. Sed qm̃ finis eſt melio: oꝛdi/⸗

natis in finẽ vt dicit ꝑ hus.ij. Thopi.hõ
aũt eſt finis ꝓpter quẽ oia facta ſũt. ⁊c.
Secundũ exemplũ habemus in noſtri

coꝛꝑis ſtatura ⁊ nobilitate pᷣcipua Nam

nobilioꝛi coꝛꝑi debet᷑ nobilioꝛ aĩa.quia

materia ⁊ foꝛma debent eſſe ꝓpoꝛtiona⸗

ta.ij. de anĩa. Sed coꝛpus humanũ licet

ſit de terra factum:tamen eſt ſuꝑ oĩa coꝛ⸗

poꝛa nobilitatũ.quia eſt erecte ſtature.et

ä

bona mũdi.̊ ha bet᷑ ꝓppoſitum. D

heotc Fm doc.ad ſignificandũ ꝙ cum ania
ad celeſtem btitudinẽ ⁊ gloꝛificatõeʒ ꝑpe
tuam ſuꝑ oĩa etiã celeſtia coꝛꝑa gloꝛioſiꝰ
fulgens in futuro eſt oꝛdinatũ.ergo ſequi
tcur ꝙ aia ſit nobiliſſima.

habemꝰ in creatifra cõtemplãda. Nã vi⸗
demus ꝙ deus creaturas ſic oꝛdiauit ꝙ
illa q ſunt vilioꝛa ſtatuit inferiꝰ.vt patet
de terra.ea aũt que ſunt melioꝛa ⁊ pᷣcioſi
oꝛa:ſuꝑius.vt patet de celo.et de empv⸗

reo quod eſt nobiliſſimũ ac ſumũ.Sed

quia animã creauit ad ſupᷣmũ celum ſcʒ

einpyreũ ꝑpetuo inhabitandum et non

in hoc mundo niſi ad tẽpus.ergo ⁊c̃. Ad

idem cõtemplantes nouimꝰ ſ̃m ſcriptu/

ras ꝙ angeli boni contra malos et econ/
uerſo ſumma concertatione laboꝛãt pꝛo
habenda anima humana ſuꝑ omia alia

Circa ſecundum de pulcritudine foꝛmo/
ſa aĩe rationalis Inquirẽduʒ eſt q̊modo
poſſit oſtendi ꝙ anima humana ſit crea⸗

ciu exẽplũ

Dominica. I. poſt Penthe.

tura mirabiliter foꝛmoſiſſima. Ad quod
Notandũ ſᷣm doctoꝛes ꝙ aia rationalis

ꝓbatur eſſe mire pulcritudis ſuꝑ omneʒ
aliam creaturã qntumcunq; pulcerrima
citra angelos.Et hoc ex tribus pꝛecipue

oſtendit᷑. Pꝛimo ex doctoꝝ dictamine

Quid em̃ dicant doctoꝛes de anime pul
critudine aduertam* Nam Pꝛimꝰ Au
guſtinus libꝛo de cognitione vere vite di
cit ſic. Angelos cẽties ſole ſplendidioꝛes
eſſe ſciamus. Nam ſol eſt miniſter mũdi:
angeli aũt tẽpla dei.quantũ ergo differt
templũ dei a ſeruo mũdi.tãto differt cla
ritas angeloꝝ a claritate ſolis.et ſicut lu⸗
na ſtellas ⁊ ſol lunam in claritate pᷣcellit
ſic quilibet ſuꝑioꝛ oꝛdo angeloꝝ inferio⸗
rem gloꝛia dignitate et claritate pᷣcellere
creditur. Subdit. Animas quoq; bea
tas longe ſole lucidioꝛes nagelis beati⸗
tudine et claritate coequandas non du⸗
bitamus. Cogitemus itaq; animã (in⸗
quit) ſplendidam lucem: culus minima
ſcintilla vincit ſolem. Hec libꝛo eodem
Vnde patet mira pulcritudo anime.
Secundus doctoꝛ Eriſoſtom libꝛo ðᷣ
lapſu mũdi dicit ſic. Quanto celum ter⸗
ra pulcrius tanto anie pulcritudo omnẽ
foꝛmã qᷓ;uis pulcerrimi coꝛpoꝛis ſuperat
O ſi fieri poſſet vt coꝛꝑalibus oculis ani
me pulcritudineʒ videremus:nõne deri⸗
deres omnia hec que ex terrena ſubſtan⸗
tia decoꝛa eſſe vident᷑. Hec ille. Terciꝰ
doctoꝛ Hugo de arra anie dicit ſic. O ſi
teipſam anima videres.ſi pulcritadineʒ

tuam aduerteres: nunqᷓ; aliã creaturam

qᷓ; teipſam magh amares. Hec ille. Et ſic
patet. E Sercundo oſtendit᷑ pulcri⸗
tudo anime ex ratione. Quia certiſſimuʒ
eſt ꝙ deus ſuꝑ omnia indicibiliter eſt pul
cerrimus Sed quia Auguſtinus ſuper
Johan.ſermone.xxxij.dicit. Sicut decꝰ
coꝛpoꝛis eſt animꝰ: ita decus anie eſt de⸗
us.ergo ſequit᷑ꝙ anima ſumme pulcra ẽ
ex deo inhabitãte in ipſa.quia habet pul
critudinem q̊dãmodo confoꝛmẽ ipᷣi deo
Vnde Hugo ſuꝑ Jerar.ange. ca.ij.dic

Pulcritudo diuina dicit᷑ foꝛmifica. quia
ſibi confoꝛmat cõuerſos ad ſe vt pulcri ſi

ant amantes pulcritudinẽ diuinaʒ. Hec
ille. Et ſic patet ꝙ anima ſancta pulcrioꝛ

Aber
Lareo
Quuap.
mababi
ſsijnro
ſet ant
habitacl
ſbiclegt
umt.
ludoco⸗
Itcdau
nnebnill
unnu
ginemce
abant
fortpol
fioterra⸗
lerſider
Cerrimäel
dinel
Kcka
ſlas
lsded⸗

Pn
sseſtae
boc 5
pum⸗:
Mme⸗
pꝛiayr
terzultiin
etfamili
tuipatus,
leruntu
leandh
ſarecepltg

cbhialſet,

agentbne
llst quat
glopoſſun
guichhomn
alummt vi
Implus tt⸗
ſgnutſe⸗
nle foꝛes .
nnſogire

ſcp bece

be⸗

Aiglo
1Intionalis
ſig omng,
pulanmi
us peeapue
dicamine
eunime pol
Peim?Au
yge niedi
endidiores
Ernit⸗
wodifen
differ da
tſitlu!
te jeelit
lenos
icallere
g ben
benti⸗
on duß
mä
WüN
Neden
wie⸗
liheod
lumn tert
ndo omne
Ris uperat
Goallis enn
d
maſobſtan
le. Tac
dtſe
lanndine,
geatulan
clle Eiſi
ndik gleit
aamſinu,
blirktpul
ſinus n⸗
GSurtde
zanietden
abebal
mi ßh de⸗
ge ißd
ſe
—–

aihulen

BDermo

eſt ſuper mille ſoles ⁊ celos empyreos.
Tercio oſtendit᷑ exemplo ⁊ ſimulitudie.
Quia videmus ꝙ magni reges pulcerri
ma habitacła ſibi volunt ⁊ pulcras ſpõ⸗/

ſas.q̃nto magꝭ ſumme maieſtatis deus
fecit animas pulcerrimas ꝓ ſuo tẽplo et
habitaculo:quam ętiam ranqᷓ; ſponſam

ſibi elegit caſtiſſimà ⁊ pulcerrime decoꝛa
tam ⁊c. Item videmus ꝙ omnis pulcri/

tudo coꝛꝑis eſt ab ania que ſi migraue/
rit cadauer hoꝛreſcit ⁊ qᷓntũcunq; pulcra
mẽbꝛa illa ſepelire feſtinamꝰ. Sequit᷑ ꝭ
ꝙ anima ſit pulcerrima que dat pulcritu
dinem coꝛꝑi. Deniq; videmus in mũdo
ꝙ quanto altioꝛ eſt creatura tanto eſt pu
rioꝛ ⁊ pulcrioꝛ.ſicut aqua purioꝛ eſt ⁊ cla

rioꝛ terra.⁊ aer pluſq; aqua.et ignis ae⸗

re.⁊ ſidera ac ſol plus qᷓ; ignis.vltio pul/⸗
cerrimũ eſt celuʒ; empyreũ. Sed pꝛecioſi
oꝛ ⁊ excellẽtioꝛ eſt anima pꝛe his omnib⸗
et eſt ad ſimilitudinẽ dei facta ſicut ⁊ an⸗
geli. ergo ania ſancta eſt pulcerrima ſimi
lis deo ⁊ angelis. Sed per ↄtrariuʒ ania
H peccato deturpata vtiq; hoꝛribi⸗
is eſt ad ſimilitudinẽ dyaboli. Sicut de
hoc F Exempluz habemus in libꝛo

apum. ⁊ etiam ſcribit᷑ libꝛo qͥ dici᷑ Spe⸗

culum exemploꝝ.ꝙ miles qͥdã theutonie
ꝓpꝛia vxoꝛe relicta iuit ad alienaʒ ⁊ adul
terauit.indeq; rediens viſus eſt ab vxoꝛe
et familia quaſi demõ eſſet ſic in facie de
turpatus. VUnde oẽs pꝛe timoꝛe exclama
uerunt quaſi a cõſpectu demonis: ſuꝑ q̊
ille confuſus et ſuum peccatũ ſciens ꝓpe⸗

rare cepit ad eccleſiam vc cõfeſſus foꝛmã

faciei ꝓpꝛiam reciperet. Cunq; in itinere

obuiaſſet vaccis ⁊ pecudib ad paſcua ꝓ

cedentibns. mox ille diros dedere mugi
tus ⁊ quaſi minaci fulmine cõterrite q̃q;
quo poſſunt diffugiunt.idem paſtoꝛes ⁊
quiq; homines fecerunt.Acceſſit ad ſpe⸗
culum: videnſq; hoꝛrendam faciem ſu/
am plus ꝑtimuit. Sacerdos autẽ ĩ oſtio
eccleſie hoꝛas dicens.mox vt illum vidit

ſignauit ſe.⁊ currens in eccleſiam oſtium
poſt ſe clauſit. Tunc miles ꝓſternens ſe

ante foꝛes eccleſie cum lachꝛimis cepit il
lum rogare vr audiret ↄfeſſionẽ.et expo/
ſuit ꝙ ꝓ peccato hoc ſibi accidiſſet. Sa⸗

cerdos ergo illum audiuit. ⁊ ſic reſtituta

„
.

5 ℳ ☛
» „ 5

eſt üli ꝓpꝛia facies. In quo exemplo pa⸗
tet ꝙ ania deturpat᷑ per peccatũ quaſi eẽt
dDyabolica. Sed ꝑ pniam efficit᷑ q̃ſi ange
lica. Cri.li.de lapſu mũdi. Facilis inqͥt
nobis reditus eſſe põt.Et ꝑuo laboꝛe re
cuꝑare poſſumus omne anime dec/ Düi
em anima ſpem futuroꝝ ⁊ amoꝛẽ dei cõ⸗
ceperit ſtatim redit anima ad ſuam pul⸗
critudinem. Hec ille.O ergo dei milſeri⸗
coꝛdia que ſic nos pie reſtaurat.Exẽpluzʒz
etiam in carbone extincto qui licet ſit tur
pis:tamẽ ſi applicet᷑ igni pulcreſcit ⁊ ſplẽ
det ſuꝑ aurum.,. ꝙᷓ Lirca tercium de
anime gratioſitate pᷣaccepta apud deuʒ.
Exquo nouimus quia nõ omes anime
ſunt eq ualiter pꝛecioſe.nec decoꝛ omniuʒ
anima ꝝ eque eſt deo gratꝰ et accept ſed
ſm plus vł minus ꝓut anima quecunq;
plus eſt oꝛnata ſanctitate Idcirco q̃ſtio
hic occurrit. Quales aie reputant᷑ apud
deum Lraci⸗ ſioꝛes ⁊ pulcritudine magis
grate.Ad hec reſpondet᷑ recolligẽdo ſᷣm
doctoꝛes ꝙ pᷣcipue ſex genera aniaꝝ ſunt
pꝛe ceteris pꝛecioſioꝛes et pᷣgrate. Pꝛi⸗
mum genus eſt fide vera deuʒ cognoſcẽ⸗
tlum. Ande Criſoſtomꝰ dicit ꝙ ſine ve⸗
re fidei cognitõe omnis homo pecus re⸗
putat᷑. Et ,Auguſtinꝰ ſuꝑ Johan.ſer.iij.
Nõ diſtat homo a pecoꝛe niſi intellectu.
Et ideʒ li.de ſpũ ſancto dicit. Creata eſt
anima magna a magno deo:eo magna

quo capax eſt eterno:uʒ. Hec ille. Ses
cundũ genus eſt puritate vite enitentiuʒ

Vnde Criſoſtomꝰ oicit. Apud deũ me
lioꝛ eſt vnus iuſtus qᷓ; totus mũdus pec
catoꝛibus plenus.Et ſic patet. Terci⸗
um eſt ch aritate dei gratuita ardentium
Vnde Bernardus in ſecunda parte epi

ſtolaruʒ capitulo.lxxxiij. dicit ꝙ pꝛecium
animabus charitas facit.ergo habet᷑ ꝓp⸗

poſitum. Quartũ eſt humilitate ſe de
ijcientium. Vnde Bernar.ſuper Canti
ca Nigra ſum ſed foꝛmoſa: ait. Sponſa
dei. felix inquit nigredo que mentis can
doꝛem parit hijs nigris quos aut humi⸗
litas penitentie aut charitatis ʒelus tan
qᷓ; ſolis eſtus decoloꝛaſſe videtur. Hec

ibi ſermone viceſimoſexto. Quintum

eſt caſtitate ſancta pꝛepollentiũ. Vnñ Sa
piẽ.iiij. O q; pulcra ẽ caſta generatio ⁊c.

AVlctcimũ genus eſt virtutib pᷣfulgẽtiũ
vt ſunt obedientia pauꝑtas ſine mundi
cõtem tus. patiẽtia. iuſticia.? ſic de alijs
Vnð Aug.li.viij.ca.vj.de trini.dicit ꝙ
iuſticia eſt pulcritudo animi q̃ pleriq; ho
mines pulcri ſunt etiam qui coꝛꝑe defoꝛ/
mes ſunt. Hec ille. Et accipit iuſticiã ge
neraliter ꝓ omni virtute qᷣb aĩa decoꝛat᷑
tanqᷓ; coꝛonis roſaꝝ lilij ⁊ alioꝝ floꝛuʒ ac
gẽmaꝝ ⁊ lapidũ pᷣcioſoꝛꝝ. VSE

xem
plũ legit᷑ li.qͥ dicit᷑ Specłm exẽploꝝ diſt.
lij.ca.xxij. ꝙ cum qͥdam ſub ſancto patre
NRoberto frater ſpũalis indeclinabili ſtu
dio virtuoſe vixiſſet:dum inſtaret hoꝛa q̃
deus ipſum ad celum ꝑ moꝛtem vocaret:
abbas monaſterij in ſomnijs vidit duoſ
baten mes iuuenes vultu ⁊ habitu re⸗
ucẽtes qui q̃ſi lilia roſas et violas ac di/
uerſi generis floꝛes in choꝛo copioſe ſpar
gebant:ita vt pauimentũ omne pictũ ac
varijs coloꝛib venuſtatuʒ eſſe videretur.
Quo viſo mirat eſt ⁊ dixit.Quid vobis
vVilum eſt o boni iuuenes cõtra conſuetu
dinẽ noſtri oꝛdinis hmõi nouitatem in⸗
ducere. Illi.ſ.angeli dixerũt. Noli iſta mi
rari qͥa modo in choꝛo iſto celebꝛabit᷑ no⸗/
ua feſtiuitas de cuiuſdã fratris aia de cu
ius ſolẽnitate gaudebũt ãgeli ⁊ ðo hym
vuü dicẽt. Ecce ergo infirmari? pulſare ce⸗
pit vt fratres conuenirẽt ad trãſitũ illius
gnime. excitatuſq; abbas cum fratribus
accurrentes cõuenerunt illuc.⁊ cum ma/
gna deuotione aiam illam deo cõmẽda⸗
it:quil angeli in celum deduxerunt cum
gaudio ꝑpetua coꝛona laureatã. Roge/
mus ergo dũm c.
Domitnica.vij.poſt Penthe. Sermo
pꝛimus ſcʒ iuxta euangelium de falſis ꝓ

pheris et arboꝝ deſignatõe ac maloꝛum

Ttendite a
8 fallis ꝓphetis qͥ veniunt ad
vos in veſtimentis ouium.

Math.vij. ⁊ in euãgelio ho

Dominica. viI. poſt Penthe.

ferẽtiam malo chiſtianon, Quidã eſ̃
ſunt per oĩa peſſi

cit malos: iſti ſimiłr coꝛrupti multos ſe⸗
ducũt vt pᷣcipue ſunt heretici.⁊ tales chꝛi

ſtus docet euitari di. Attẽdite a falſis ꝓ
phetis ⁊c̃. Item qͥdã ſunt xpᷣiani minus
mali qͥ ſcʒ in peccatis iacent nec volũt bo
num fructũ pnie facere:licet alios nõ coꝛ
rumpãt ſeducẽdo ad mala. Et de hmõi
chꝛiſtus dat ſniam in euãgelio hoc dicẽs
Ois arboꝛ que nõ facit fructũ bonũ ex⸗
cidet᷑.ſ.ꝑ moꝛtẽ ⁊ in ignẽ mittet᷑.ſ. gehen

ne. Deniq; qͥdam alij ſunt adhuc minus
mali.qdulicet mali ſint in ſe tamẽ alios re⸗

cte docent ⁊ hoꝛtanf ad bona ⁊ deũ iuo⸗
cant.Et de iſtis dicit chꝛiſtus.nõ omnis
qͥ dicit mihi dñe dñe intrabit in regnum
celoꝝ.ſed qͥ facit voluntatẽ patrꝭ mei ⁊c̃
De hijs patet in euãgelio. Textus.

In illo tꝑe dixit ieſus diſcipulis ſuus
Attẽdite a falſis ꝓhe.qͥ ve.ad vos in ve

ſtimẽtis ouiũ:intrinſecꝰ aũt ſunt lupi ra⸗
paces.A fructib eoꝛuʒ cognoſcetis eos.
Nunqͥd colligut de ſpinis vuas aut ð tri
bulis ficus.Sic oĩs arboꝛ bona fructus
bonos facit.mala aũt arboꝛ fructus ma⸗
los fac Nõ põt arboꝛ bona fruct malos
facere.neq; arboꝛ mala fructus bonos fa
cere Ois arboꝛ q nõ facit fructũ bonum

excidet᷑ ⁊ in igneʒ mittet᷑. Igit᷑ ex fructibꝰ

eoꝝ cognoſcetꝭ eoſ. Non ois qͥ dicit mihi
dñe dñe intrabit in regnum celoꝛũ. ſed qͥ
facit voluntateʒ patris mei qͥ in celis eſt:
ipſe intrabit in regnũ celoꝝ. Math. vij.

Itaq; iuxta euãgeliũ tria myſteria no

temus in hoc ſermone declarãda ꝓ ſim⸗
plicibꝛ que patent in euangelio.
Pꝛimo de falloꝝ ꝓphetaꝝ deuitatõe.
Secũdo de arboꝝ variaꝝ ðᷣſignatõe,
Tercio de maloꝝ hoim dãnatoe.

JCirca pmũ de falſis ꝓphetis deuitã
dis euangeliũ dicit In uũlo tge q̊ xpᷣs fuit

etatis ſue anno.xxxj.in quo cepit pᷣdicare
et.ij.idus Julij ᷣm Guiller. hoc eſt die al
tero ĩmediate poſt feſtum ſancte Mar⸗
garethe.tũc dixit diſcipulis Attẽdite ⁊c̃.
Queritur hic.qui ⁊ quales deſignant᷑

Aierno. Verba ſunt ſaluatoꝛis noſtri ie/ ꝑ iſtos falſos ꝓphetas a quibus debea⸗
. ſu qᷣ in hoc euangelio inſinuat triplicẽ dif mus attendere et cauere. Reſpondet᷑ jm

ſimi tanqᷓ; diabolici viri.
qꝛ ſicut diabolus in ſe malus multos fa

doctore
gbgal
ltpjter
Perat
läſünt
Coſonat
fumalo
1fenti
leptatio
pbetad⸗
htuoꝛſu
quibus⸗

isg enn

H
eel

.

4
QLun
Peitnust

phetatne

us tſes
Uitigsde
1mie
qepicnl
ciclabu
beliode
ded e!
volueri
ſtituikd
ſechläag
bos mie
iuoeln
Sliypor

lus decept

videbis

gbenttene
Boocakp

Uitr indel
tum. S

Awrii

fapficere

ſenecnn

epater
W
umnäff
ninesi
Ulvenaſes
iquoni

iatpote

Upacatis
heccatis

linulds ſel
nanglschit
ie afiſs9
Mani minus
ner politbo
llos no tor
etde bno
hoedicis
ibonü enn
h geben
ucminus
alos ef
dei o⸗
jomns
grun
nel16
ns.
Uisſus
WeNR
mmogir
ansds⸗
asaudn
na fucuus
fueus maf
nabmals
nohonnsſ
naübonun
kafnaip
gitnb
jinclgtt⸗
mfſten 10

a peccatis relurgere. Sicut ꝑ ſe poteſt ꝗs tia bonitatis exterius: ſed intrin ſec ſunt

doctoꝛes ꝙ cõiter loquẽdo ꝓpheta dicit᷑ ſe in puteũ pꝛecipitare ſed nõ põt ꝑ ſe ins⸗
oĩs ꝗͥ aliqͥd futuꝝ vel etiã pᷣſens occultuʒ de exire.⁊ ꝑ ſe poteſt hõ ſe occidere ſed nõ
aut pᷣteritũ pᷣdicit. Vñ ſᷣm Catholicõ ðꝛ reſuſcitare.Caue ergo talem falſitatẽ.
ꝓpheta a ꝓcul ⁊ phonos qð eſt ſonus.qꝛ Tercius eſt malus chꝛiſtianꝰ qui ſcʒ ꝑꝭ
ea ꝗᷓ ſunt ꝓcul ab hoĩm cognitõe ꝓnũciã ſuadet alteri mala ⁊ pctã.ſicut pᷣcipue he
ſonat.vñ qᷓ;tum ad hoc oĩs qͥ de futu reticus ꝑſuadet hereſim: ⁊ incatatoꝛ ſu
ra maloꝝ damnatõe aut vᷣtutũ pᷣmiatõe ſtitiones. Aut qͥ pctã dicunt eſſe leuia.ſi
⁊ pᷣſentiũ vel pᷣteritoꝝ opeꝝ coꝛã deo ac/ de ſuꝑbo oꝛnatu mulieres ꝑſuadent vici

ceptatione vel diſplicẽtia alia loquit᷑ ꝓ/ nas vel filias ſuas. Itẽ de ↄtractib vſus

pheta ðꝛ large loquẽdo. Notandũ ̊ ꝙ rarijs ⁊ fraudibus vendedi ⁊ emẽdi mer
qtuoꝛ ſunt ꝓphete falſi:miſtice loquẽdo a catoꝛes.Et de paupeꝝ oppᷣſſione adula

quibus cauere debemus. quia falſa no/ toꝛes pꝑſuadẽt pᷣncipibus qñq; etiaʒ ſub

bis enunciant. HW ſpecie boni reipublice. Item de luxuria
Pꝛimus eſt mundus. AQquot ſunt qͥ ſeducunt:alij vᷣgines. alij vi⸗
Secundus eſt ꝓpꝛium coꝛpus duas.⁊ ſic de alijs. Contra oĩm taliũ fal
Tercius eſt malus chꝛiſtianus. ſitatem apłus.j.Coꝝ.vj.dicit. Nolite ex
Quartus eſt diabolus. rare qm neq; foꝛnicarij neq; adulteri ne⸗

Pꝛ imus falſus ꝓpheta eſt mundus 4 qᷓ; molles hoc eſt ſodomite.neq; fures ne
phetat nobis ſuggerendo vt ipᷣm diliga ꝙ; auari neq; ebꝛioſi neq; rapaces:regnũ

mus ⁊ ſeqmur mundi delectabilia. ſcʒ di dei poſſidebũt. Om̃es ergo tales ⁊ per⸗
uitias honoꝛes dignitates famã põpaʒ tim heretici cauẽdi ſunt.tales em̃ ſũt do⸗

⁊ hmõi.cũ tñ iſta nõ ſunt homĩ amabilia loſiſicut vulpes. R ¶ De quiby dicit
qꝛ piculoſa. vñ YJaco. iiij. Heſcitꝭ qꝛ ami/ Plinius. ꝙ tali dolo vtit᷑ vulpes cõtra ta
cicia huius mũdi (Lyra.i.inoꝛdiata ad/ xum.qñ taxus exit domũculam ſuam vł

heſio delectabiliũ hułmũdi) inimica eſt latibulũ:tunc vulpis ſubintrat ⁊ ibi vri⸗
Deo.qꝛ facit recedere ab ipſo. Quicũqꝙ; q̊ nam ſuam ac ſtercoꝛa ꝓijcit ⁊ ſpargit.tã⸗
volu erit eſſe amicꝰ huiꝰſeculi:inimicꝰcõ/ dem taxus rediens er Lrorez abhoꝛrens
ſtituit᷑ dei. Hec ibi. Jdeo Augꝰ.Amas latibulũ derelinqͥt.⁊ ſic vulpis occupat il

ſeculũ abſoꝛbebit te ⁊ ꝑdit.O qͥtiẽs hoi/ lud. Sic homo doloſus maxime hereti⸗
bus mũdus dicit Nunq ſepties habes cus peſtiferas et fetidas pſuaſiões in coꝛ
viuere in mundo:viue ̊ nũc laute:dſiare de ſpargẽs homis ipſum expellit a ſtatu
qdiu potes:ꝑfruere delicijs ⁊c.ſed falſi/ gre ⁊ facit habitaculũ diaboli. Quar⸗
tas deceptiõis a parebit in hoꝛa moꝛtis tus ꝓpheta falſus eſt vabolus:qui per⸗

qñ videbis qm̃ ola hui vite bona relin/ ſuadet homini peccare:ꝓponense in exem
Went te nec iuuabũt ſed grauabunt.qm̃ plum de Maggdalena. de latrone.ð Da
Apocal.xviij.Quantũ quis ſe gloꝛifica uid.et de Paulo.ac hmõi magnis pctõꝛi

uit ⁊ in delicijs fuit tãtuʒ dabit᷑ ei toꝛmẽ bus ꝙ ſicut illis ſic et ſibi deus miſcoiam

tum. Secũdus ꝓpheta falſus eſt caro faciet ſaltem in moꝛtis hoꝛa penitendo.

vel ꝓpꝛiũ coꝛpꝰ ꝑſuadeus carnis deſide/ Sed falſitas patet.quia pᷣdicti non ſunt
ria ꝑficere in iuuentute.⁊ poſtea penitere dati in exemplũ peccadi.ſed in exempluʒ

in ſenectute. Sed falſitas deceptõis hu/ penitẽdi.Et quia vt Auguſtinꝰ in ſermo

ius patet Pꝛimo. qꝛ neſcit hõ an ſuperui ne de innocẽtibi dicit. Hac aniaduerſio⸗

uat vſq; ad ſenectutẽ:imo nec vſq; ad an ne ꝑcutit᷑ peccatoꝛ vt moꝛiens obliuiſcat=᷑
num.nã frequentiꝰ moꝛiunt᷑ iuuenes ho ſui qui dum viueret oblitus eſt dei.Oeer
min es q; ſenes.ſicut plures pelles agno/ go peccatoꝛ ne tardes cõuerti ad deũ. O
rũ venales inueniunt᷑ in foꝛo qᷓ; arietum chꝛiſtiane ſtude pᷣdictos oẽs falſos ꝓphe
antiquoꝛũ. Secundo quia vt Anſelmꝰ tas Audixpᷣm admonentẽ omnes fide⸗

dicit:poteſt homo per ſe peccare ⁊ pecca/ les.Atrtẽdite a falſis ꝓphetis qui veniũt

ta peccatis ſuꝑaddere.ſed non poteſt ꝑ ſe ad vos in veſtimentis ouiũ.i.in apparẽ⸗

6

lupi rapiẽtes aĩias ad inferna. Sed q̃ri
poſſet quõ cognoſcere valeat qͥs an talis
pſuaſoꝛ ſit ꝓpheta falſus ⁊ euitãdus. Re
ſpõdet ad hocxpᷣs ſubdens. A fructi/⸗
bus eoꝝ cog.eos.nunqͥd colligunt deſpi
nis vuas ⁊c.q.di.illi ſũt tanqᷓ; ſpine ⁊ tri
buli pungẽtes ⁊ vulnerãtes aias: nec fa⸗
cientes fructũ bonũ.ideo igne ſunt cõbu
rendi in inferno. Nota aũt ꝙ ibi Criſo.
dicit ꝓ exẽplo ꝙ lupus ↄtectus pelle oui⸗

7

⁊ hereticus a bonis chꝛiſtianis diſcernit᷑
Pꝛimo ꝑ actũ.qꝛ lupus dentibo moꝛdet.
ouis nõ.ſic malus chꝛiſtianꝰ moꝛdet bo⸗
nos ⁊ deuotos detrahendo. Secundo ꝑ
vocem.qꝛ lupus latrat ⁊ vlulat.ſed ouis
balat. Sic inqͥt Crif.qͥ vocem humilita
tis ⁊ vere ↄfeſſiõis emittit vt ouis eſt bo

na tripliciter cognoſcit᷑.ſic malus xpᷣianꝰ

Dominica. vViI.poſt

Auarto in excidendco.

Pꝛumo in viuendo. Nam ſicut arboꝛ vis
uit ex radice fixa in terra.ſic hõ viuit exra
dice fidei ⁊ gratie fixe in terra hũilitatis

coꝛdis homis de terra facti. Vñ Heb. x.

Juſt ex fide viuit. Nimiꝝ ſi q̃rat᷑ an iſta
arboꝛ viuit.⁊ ſi diutius viuit qᷓ; alia: nõ
poſſumꝰ veraciter rũdere aliter niſi ex cã
vłpncipio vite arboꝛis duplr. Pꝛimo di
cendo ꝙ ille arboꝛes q radices ſuas fixe⸗
