triduo queſiuit cum meroꝛe. Item cũ chꝛ
ſto in alligatione quando captũ audiuit
⁊ ligatum.fuit paffa ⁊ in flagellatione.in
coꝛonatione ſpine.in crueis etiam baiula
tione ⁊ confixione ⁊ in moꝛte. Inſuꝑ poſt
moꝛtem chꝛiſti ſola ipſa virgo mater ſuſti
nuit doloꝛem lancee ꝑfoꝛantis latus xpᷣi.
vt öᷣt Ber ſer. de Annũcia. qꝛ iã tũc moꝛ
tuo xpᷣo ſola aia Ma.ſenſit. De iſta mate
ria doloꝛis Ma.⁊ gladij plima alia my⸗
ſteria deſcpᷣſi in ſtellario btẽ vᷣgis.iõo hic
ꝑtranſeo. Vltimo in oĩb generalit᷑ hoĩb⸗
bonis ⁊ mal.ptʒ ꝙ xpᷣi paſſio multoꝝ coꝛ
diũ cogitatões reuelauit.qꝛ xpᷣo paſſo bo
ni ⁊ electi crediderũt. mali vel repꝛobi cre
dere noluerunt. et qui crederent vel qui
non ante erat incertum.ſed poſtea certuʒ
fuit.vt dicit Beda.nam ⁊ in hoc xpᷣi diui
nitas per totum mũdũ eſt ↄpꝛobata ꝙ.E

Dominica infra octauas natini.

paſſus tam acerbam moꝛtem crucis ſe re
ſuſcitauit ad gloꝛiã celeſtẽ qð nõ niſi deꝰ
potuit. Quinto in euãgelio anna con/
fitetur humanã redeptionẽ ꝑ xpᷣm fiendã
et vt eius teſtimoniũ magis autenticum
⁊ firnuoꝛis veritatis pꝛobetur ipᷣam ſcri⸗

ptura multipliciter ↄmẽdat vtʒ in euan/
gelio. ⁊ erat inquit anna ꝓphetiſſa.Et ſa⸗
tis claret lr̃a.q aũt dicit.hec eadẽ hoꝛa ſu

perueniens intelligendũ eſt nõ a caſu ſed
ſpũᷣſſancti reuelatione.Confitebat᷑ dño.ſ.
gr̃as agendo de tãto beneficio diuine in⸗
carnationis ⁊ loquebat᷑ de illo.ſ.ieſu oĩb
q̃ expe.redem.ſ.annunciãs q ipᷣe eſt redẽ⸗
ptoꝛ hoim deus ⁊ hõ. In hac ſctã Anna
dat᷑ exm̃ vᷣginibo vt theſauꝝ vᷣginitat be

ne cuſtodiant.ſicut ⁊ ipᷣa cuſtodiuit. Iteʒ

cõiugatis vt matrimoniũ bene obſeruẽt.

cto mr̃imonio. Itẽ viduis dat᷑ exm caſti⸗
tatis diutine vſq; ad moꝛtẽ.nam ſᷣ̃m doc.
xuij.annoꝝ erat qñ manto eſt copulata.⁊

vij.annis dicit᷑ vixiſſe cũ eo ⁊ tandeʒ vſq; B

lxxxiiij.annos vidualẽ caſtitateʒ tenuit.⁊
ſic erat in toto.cv.ãnoꝝ.O vtinã moder⸗
ne mulieres ſic facerent ſicut ipᷣa legit᷑ to⸗
ta vita bonis oꝑibus.ſ.ieiunijſ ⁊ oꝛonib⸗
plena. Lirca tertiũ pncipale qð in
euangelio ponit᷑.ſ.de pueri ieſu cremento
Pꝛo finali huiꝰ.ſ.ſermoõis documẽto No
tandũ eſt ꝙ puer ieſus dr creuiſſe ⁊ confoꝛ
tari m coꝛpus plenus aut ſapia q̊ ad ani
mam qꝛ ab inſtanti cõceptionis oĩa ſciuit
⁊ gra dei erat in illo.ſ.vnionis. Ita ⁊ nos

ſpualiter debemus creſcere in gra ⁊ virtu O

tibus. VUn Aug. de ̈bis Apl bt. Sem
per profice noli in via deficere.noli retro⸗
ire.noli deuiare. IJtem Berñ. Qui iuſtꝰ
eſt nunq; ðt ſatis eſt qꝛ ſo eſurmiuſticiam
ita vt ſiſꝑ viueret. ſꝑ ;tũ in ſe eſt pficere
de bono in melius totis conatib ↄtende
ret. Sed hic queſtio occurrit.cur xpᷣus
dñs voluit paulatim creſcere ⁊ non repen
te ex vtero vᷣginis natus in menſura ma⸗
ture etatis pꝛodire.ſed ſucceſſiue vſq; ad
xxxiij.annuʒ viuere ⁊ tunc moꝛteʒ ſubire.
A hoc rñũdetur ſᷣm doc.recolligendo ꝙ;
ꝛo generali regula tenendũ eſt hoc vide⸗
icet ꝙ xpᷣs dñs ĩ omibi voluit tenere mo/
dum congruentioꝛẽ ſanande noſtre miſe/

rie ⁊ cõmendande ſue caritatis excellentiſ
ſime. vt patʒ in.iij.ſententiaꝝ.di.xix.⁊.xx.

ꝑ Aug. Decuit ergo ⁊ voluit ſicxpᷣs creſ-

cre ⁊ viuere paulatim ꝓfictendo vſq; ad
xxxiij.annuʒ etatis ꝓpter oſtenſionẽ maio
nis caritatis erga nos.vt eum reamando
⁊ nos ꝓficeremus.declarat᷑. Pꝛimo enim

caritatem ma gnã oſtendit in hoc ꝙq amo

re noſtri veram carnẽ non fantaſticã aſſu⸗

pſit.ideo ad huiꝰ fidei oſtenſionẽ noluit re
pente in menſuram mature etatis pdire
me putaretur fantaſticum coꝛpus aſſum/

ratio Theophili? Leonis. Scõo mag⸗
nam caritatem oſtendit ꝙ ↄditioni nr̃ele
gis naturalis ſe pꝛo nobis ſubiecit ⁊ huü/
miliauit.eo ꝙ ad modũ alloꝝ pueroꝝ ſuc
creuit ꝑ augmentũ coꝛꝑiſ ⁊ vigoꝛis mem
ſicut ⁊ ipᷣa vixit.vij.ãnis cũ viro ſuo in ſan broꝝ

roꝝ.ita ꝙ nec muraculoſe aliquid ſupra
pueriles conditiones naturales in ſe oſtẽ
dit.vt dicit Leo papa in ſermõe Ephie.
Veb.ij. Hebuit ꝑ omnia aſſilan frib⁊c.
erñ.O mira humulitas xpᷣi ſaluatoꝛis

Ecce Adam factus eſt quaſi vnus ex. noo

bis noſtri ſimilis. Quid h̊ fecit vt ſuᷣmꝰ
oĩm fieret imꝰ hoĩm.niſi amoꝛ ⁊c.Tertio

magnã caritatem oſtẽdit ꝙ diutiꝰ in hoc
mundo tam hunuliter iter nos viuere vo

luit.ſ.xxxiij.annis.Cũ em mũdꝰ totꝰi ma
ligno poſitꝰ ſit.j. Joh̊.v. lalde miꝝ fuit
ꝙ deus qͥ abhoiat᷑ pctõꝛes tãdiu in mun⸗
do pleno peccatꝭ ꝑmũſit ꝓ nro amoꝛe pa⸗
tienter ⁊ humilit᷑.ſicut ſi rex ꝓ alicuiꝰ lep
ſi ßuntute diu maneret in fedo carcere.
uarto magnã caritatẽ oſtẽdit ꝙ etateʒ

iuuenilẽ.xxxiij.ſ.annoꝝ p ſua moꝛte elegit

qꝛ ſim Tho.iij.par.q.xlvj.ar.ix. JIdeo ta
li etate ꝓ nob xpᷣs moꝛi voluit vt in h̊ ſuã
dilectionẽ magis ↄmendarret. qꝛ vitã ſuã
ꝓ nobis moꝛti expoſuit qñ erat in ꝑfecniſ⸗

ſimo ſtatu ⁊ ſenſu viuaci.O ergo hbõ ama
xpᷣm deũ tuũ qͥ tc tãtũ amauit.Quito ma

gnam cantatẽ oſtẽdit ꝙ exẽplo ſui in oĩb⸗
nos ad ſaluteʒ felicitatis eterne edocuit.

Nam Aug. de doctri.xpᷣia.dicit.Dis xpi

actio nr̃a eſt inſtructio. VFñ ꝓ nr̃o amoꝛe
⁊ inſtructione xpᷣs voluit pꝛio in vtgro vir
ginis concipi ⁊ inde naſci ac paulatim cre
ſcere.in quo docet nos ſpiritualiter.ſicut
NLeo papa dicit ꝙxpᷣs in nobis ꝑ affectuʒ

pſiſſe.ſcut multi h etici dixerunt.hec eſt

ponucic
1ag
neluus .
pusrol
fepfegn
Uunabo
Gnuolula
hülltue
Aponem
ogamſc
menbnt
ierfmn
ſtuolnſi
Puincaſtn
boo V
o iuere
debetan
nandade
1TDand
Wanno⸗
1tcmo⸗
itworen

Argdl

Grrtee
N
Wran
de
e

5
cariſi⸗

i ſe
Ethoca
Nhon
lnſemin
ibushe
Ptpctm⸗
Pereſunt
ſcnich
neon ben
lannbie
ſno grnu
ſdeßz⸗
emalr

liebie
Aien

ii.

Sentlenni
Anran.
ſchpse
oſcel
Hſonima
Ureamande
umdenin
boc Famo
raſtigfi
ovenoluere
etatis palne
pus aſſum
runt herch
Scdoug
ditioniniele⸗
bieat 1u/
pueropſu
igonismen
liquicſupen
les inſe oſt
moe Ephe
ſlunffin⸗
l ſaluators
Wus erno
tytſuöd
11. Tand
duumd inboe
os ucerd
ic'im
AlLenizfui
jdutnmum
foamoepe
uuauliy
ocarcere.
icigen,
morreclyt
lr Nnn
tKinhli
1 miſii
ringfen
rvohoam
Ouiom
oſui noh
ne chhal,
4W
nfonnore
eN
uluind
Alnnſun
iftaug

—

4 . .* D
4 .

bonii cõci pit᷑ ⁊ p effectũ boni opis nafſcit᷑ ptʒ in cuãge. Itaq; ꝓ pñ̃timõe de bñdi⸗
2 augmentũ eoꝝ m gratiã ĩ nobis cre/ cnõe ꝑ xp̃i natiuitate allata declarabin
ſcit. Scðo quoq; chꝛiſtus puer natus vt tria miſtein.
melius creſceret balneari a vᷣgine mre ſe· Pumũ de huius bñdictiõis dono.
pius voluit quo docet nos melius creſce/· Scõm de eius puationis damno.
re ꝑ frequentẽ lachꝛymaꝝ ablutionẽ. PS CTertiũ de eius acqͥſitiõis lucro.
Lauabo ꝑ ſingu. no. lec.me.la.⁊c. Ter tio Circa pᷣmũ de bñdictionis diuie dono
inuolui a matre pannis vilibuſ voluit pꝛo nobᷣ collato ꝑ xpᷣm natũ. Notem ꝙ ſicẽ rex
hũuitate edocẽda. Quarto lactari voluit magnꝰ ſolet in honoꝛẽ ſue maieſtato ſuis
a vᷣgine matre q̊ docet elemoſynã facere ⁊ pins ⁊ pncipib dona largiri qñ iĩtroniſat
oꝑa miſcie qbus alun᷑ pauꝑes qui ſunt ĩ regno.Sic xpᷣs dñs veniẽs ĩ mũdũ ꝑ na
membꝛa chꝛiſti. Vñ Matth. xxv. Quod tiuitatẽ ex vᷣgie.appoꝛtauit ⁊ largit eſt no
vni ex minimis feciſtisoc. Quito qꝛ chꝛi⸗ . dona optima bñdictõis diuie que nõ

ſtus in ſinu vᷣginis quieſcere poꝛtari vo ẽ gliud niſi largitio gre ĩ pñti ⁊ glie in futu

luit:caſtitatẽ ſe amare docuit et dicit Am ro. Vtaũt h̊ mel nouerimꝰ aduertendũ

ab anno. xxx. vixit iſuꝑ qᷓrtodimidio anno

bꝛo. Vltimo ꝙ.xxx. annis integris creſcẽ/
do viuere ſtatuit.docet ꝙ tota vita noſtra
debet currere in ↄfeſſiõe trinitat ⁊ obſer/⸗
uantia decalogi.ter em decẽ faciũt trigin/
ta. Tandẽ pᷣdicando ⁊ miracula faciendo

7 tũc moꝛi voluit vt doceret ꝙ teſtamẽtuʒ
q̃ttuoꝛ euãgeliſtaꝝ in moꝛte chꝛiſti et per
miracula ↄfirmatũ credeñ. ſeruemꝰ ſiad
reſurrectionis ſue gliam poſt moꝛtẽ ꝑueni
re volumus. Quã nob ipe pꝛeſtare digne
tur qui viuit in ſecula ſeculox.
De eadeʒ dñica ſermo.ij.ſ.de benedicti
one ꝑ chꝛiſtũ natũ nobis collata.

Enegixit il⸗
b iuis ſymeon Lu.ij.⁊ in euãge/
lio hodierno. TZegum⸗
chariſſimi Geñ. xxij. 4 deꝰ ꝓmiſit Abꝛae
di. In ſemine tuo bnñdicent᷑ omes gentes.
Et hocaplus Gal. iij.de chꝛiſto exponẽs
di. Non di mu 5
in ſemine tuo quaſi in vno qͥ eſt chꝛiſtꝰ . is

oibus hoĩbus mũdi qͥ in Adam fuerant

t pctm a deo maledicti iã ꝑ chꝛiſtũ im/
plete ſunt bñdictiões repꝛonuſſe. In cuiꝰ
lignũ chꝛiſto nato ⁊ in templũ pᷣſentato ſy
meon benedixit Joſeph et Marie pᷣſen /
tantib ieſum vt in myſterio doceret ꝙ chꝛi
ſtus attulit bñdictionẽ oĩb credẽtibꝛ.vñ
⁊ de ipo ꝓphetauit ꝙ poſit ſit ĩ reſurrecti/

cit in ſeminib quaſi in multꝭ ſʒ

ẽꝙ ex pctõ icurrerãt hoĩes mũdi ſeptẽ ma
ledictiões q̃ ſũt mala pcti moꝛtal. q xpᷣs

dñs nobᷣ attulit.vij. bñdictiões ſeu bona
ad excdludẽdũ illa mala ꝑ ↄriũ Qm̃ enim
dicit᷑ x Philo.ideo ꝓſequamur ſimul.

a iuxta ſe poſita magꝭ eluceſcũt vt
Pꝛia maledictio eſt anĩe occiſio.
Scva btitudinis excluſio.

—— „

Tercia cõcupiſcentie depꝛauatio.
Huarta demonibus ſubiugatio.
Quinta exulat miſerie multiplicatio.
Serxta finis amari ſubſecutio.
Septima gehenne obligatio.
Pꝛiĩa inqᷓ; maledictio pctĩ ẽ aĩe occiſio.
nã Ezʒzech.xviij.ſcribit. Aia q peccauerit
ipa moꝛiet᷑ dic dñs.⁊ Sap.xvj. Hõ occi
nũciauit Ade Geñ.iij.Quacũq; hoꝛa co
mederitꝭ moꝛte moꝛiemĩ.h̊ eſt neceſſitatẽ
moꝛiẽdi ĩcurret, ⁊ aie moꝛtẽ ꝑ culpã tranſ
greſſiõis pᷣcepti ⁊ ꝑ ↄñs maledictionẽ. vñ
Ps. Maledicti qͥ decli.a man. tu. dñe ⁊c᷑.
H Sʒ di. quõ ania ðꝛ occidi ꝑ pctm̃
cũ ſit imotał ⁊ videmꝰ ꝙ pctõꝛ ĩ actu pctiĩ
loqͥt᷑ ⁊ cõedit ⁊ vitales opatiões in eo aia
exercet.̊ ⁊c. Rñdet᷑ jm Aug.ſuꝑ ps.lxij.
⁊ habet᷑ de pe.di.j.S. Itẽ ſi anqᷓ ꝙ cũ deꝰ
(inqᷣtſit vita aĩe.ala vo vita coꝛpꝑis. ſic coꝛ
pus viuere nõ põt abſẽte aia.ita nõ niſi ðo

pñ̃te aia viuere valet. hec ibi. Vñ licet aĩa

naturalit᷑ vł eẽntiałr ſit imoꝛtalis. occidit᷑

tñ ꝑ pctm̃ cũ a vᷣa vita ſpũali q̃ deỹ ẽ ſeꝑat

onẽ maltoꝝꝶ in iſrł.i.fideliũ qͥ ſoꝛtiunt᷑ hãc ⁊ peioꝛ ẽ hec occiſio qᷓ; coꝛꝑis. Cõtra hãc

diuĩe bñdictiõis gram.⁊ in ruinã oĩm infi maledictionẽ xpᷣs veniẽs ↄtulit nobᷣ bñdi
„deuũ ꝑeuntũ i maledictõe pctõꝝ. ſie de bH crionẽ viuificatiõls aie. vñ. Joh . In

Dominca infra octa.natiuit.
hocapparuit chantas ði qm̃ filiũ ſuũ mi berabitde coꝛꝑe moꝛtis huius. Reſpon)/ inis
ſit ĩ mudũ vt viuamꝰ ꝑ ipᷣm. Et Roma. dit.Gratia dei ꝑ ieſum chꝛiſtuʒ dñũm no ſm
vj. Stipendia pcti moꝛs gr̃a aũt dei vita ſtrum.qꝛ in pꝛeſenti liberata lege fomitꝭ mnmledu
eterna in xpᷣo leſu. De iſta bñdictõe Pꝛo/⸗ inquãtũ culpa eſt. Vnde ⁊ in baptiſailis AAIt
uer.x.dicit. Bũdictio dei ſuꝑ caput iuſti. pᷣmi motus nõ ſunt culpa ſed ſolũ pena.et Vton
.li.ſuꝑ aiam ꝑ xpᷣm uiſtificatã. ⁊ ſic viuifi/ cxercẽge vᷣtutꝭ materia.i futuro ãt libera⸗ (o
catã in fide. Scda maledictio pcti dici bit enã ĩq;tũ ẽ pẽa. De pᷣdictꝭ bñdicnõib⸗ oguu
tur btĩtudis excluſio Eſa.xxvj. Tollatir ꝓphauit Hauid di. Etem bñdictõem da copau⸗
impiꝰ ne videat gliam dei.vñ Adã ⁊ eua bit legiſiatoꝛ.i.xpᷣs qͥẽ noue legꝭ latoꝛ.⁊ q̃ WeWndnns
poſtq; peccauer̃t ⁊ pctm̃ cõfiteri noluerũt ſit iſta bñdictio ſubdit. Ibunt de vᷣtute in inlein
ſuũta ðo maledicni ⁊ ſtati de ꝑadiſo eiecti ⁊ vᷣtutẽ.ſ.hũilitatꝭ.caſtita.charitatis.pa⸗ ddeibe
angelica cuſtodia ẽ ðputata ne hõ illuc pop tiẽtie ⁊ ꝑſeueratiegt ſicð alijs ꝑ q̃s ði gra gonts
ſit itrare Beñ.iij. Cotra hãc maledictiõeʒ Ocupia vicit ꝑfectẽ donec cebik des ſy⸗ goetg
veniẽs xpᷣs dñs attulit bñdictionẽ aꝑtio/ on.iſ.celeſtiꝰ Quarta maledictio eſt dia⸗ ilh
nis ianue celeſtꝭ ⁊ viſionis diuine.quia vt bolice ptãtꝭ ſubiugatio. Nam JYoh. viij. nunte
DHamaſ.di.Crux xpᷣi facta ẽ clauis ꝑadiſ Qui fac petm̃ fuus ẽ pctĩ.Et.ij. Pe.ij. A Guceh
Licet aũt hãc bñdictionẽ viſiõis diuine ꝑ q̊ dqs ſuꝑat ẽ eiꝰ ⁊ ſeruꝰẽ. Aug. Pctõꝛ ſer ſitc
fectr⸗ in mortena e alijs ĩ vymbo contu uus ẽ tot demonioꝝ qt vitioꝝ. Et ꝙ tales uenn
lerit ⁊ in aſcẽſiõe cõſũmauerit qñ aias ſan ſint maledictia ðo ptʒ ex hoc ꝙ deꝰ male⸗ n
ctoꝝ patꝝ in celũ ĩtroduxit.tñ in ſeipᷣo in/ qdixit pᷣmis ꝑentib⸗ eo ꝙ obediertſᷣpẽt ꝑ⸗ geberoc
choauit ſtati vt venit. qꝛ ĩ aia hoĩs xpᷣi in ſuaſioni Gen.iij.ca. Contra h̊ xpᷣs attu negbrna
inſtãti cõceptiõis ſtati deũ clare vidit. vñ lit bndicnonẽ liberatiõis nr̃e ⁊ ↄtritionis mame
Aug. Xps inqᷣt ab inſtãti ↄceptiõis cõpꝛe ptãtꝭ diabolice.adeo ꝙ ſiẽ̃ Hiero.ait. YNqꝗIèi dr
henſo: fuit ⁊ viatoꝛ. Terda ðꝛ maledi/ debitłẽ hoſtꝭ nõ põt viccre niſi volẽtẽ. Vñ ccn
o ecbeugilcere denand aꝛ veſenbik Phe iiucicis beneciceriuſtos oi: Glemte e
BGeñ.viij. Sẽſus ⁊ cogitatio hoĩs ab ado be.pa.m. Malos aũt cũ diaboł maledi⸗ Ugen
leſcẽtia ꝓna ſũt ĩ malũ omi tge. In ſignũ cet di. Ite ma, in ignẽ e.qͥ pa.ẽ di.⁊c. J Wo
hurꝰ (deꝰ)maledicta(ait)Terrai L . lctio⸗ niſeri harfu
(de) ma alait) Cerra in oꝑe tuo Quita maledictio ẽ exulatꝰ miſeriaꝛuʒ Cinonn
ſoinas et tribulos germmnabit tibi. Hec młtiplicatio.vñ Iſið.di. Si hõ innocẽter d
de dixit Ade Geũñ.iij. ad deſignãdum ꝙ vixifſet ignis eũ nõ vreret.aq̃ nõ ſubmerꝰ un
terra coꝛꝑis hũani maledictionẽ incurnit geret.nõ ſpinaꝝ aculei nocerent nec oĩa q̃ chamn
⁊ ſpinas cupiditatũ ac mbulos.ſ.carnali nocẽt moꝛtalibo impedirent. Sʒ hec oia gq nnſdi
um teptationũ germiare nõ ceſſat. Vnde pctm̃ ſuũt ifucta.nã deꝰ maledicẽdo mulie o n
Berñ.ſuꝑ cañ.ſer.xlix.di.honec in carne ni dixit Geñ.iij. Ołtiplicabo erũnas tu⸗ lehn
eſt aĩa iter ſpinas vᷣſat᷑.⁊ neceſſe ẽ vt patia as ⁊ ↄceptus tuos. In dolo.pa.fili.⁊ ſub o V
tur inqetudies tẽptationũ ⁊ tribuloꝝ hoc vi.ptãte erꝭ. Adeq; dixit. In ſudoꝛe vultꝰ ecſonn
ẽtiibulationũ aculeos.Et paulo ifra ſub/ tui veſ.pa.tuo do.reuer.ĩ ter. Quis nãq; dachik
dit. Plenꝰ ẽ mũcd ſpinis.ſ.tẽtatonũ in ter põt enarrare q̊t miſcris addicti ſumꝰ. q̃n Nneshene
ra ſut.in aere ſũt.i carne tua ſũt. vſaril his ta patimur ab acr inteperie.ſ.caloꝛe ⁊ fri⸗ ulgiam
2 minime ledi diuine potẽtie eſt nõ vᷣtutis goꝛe.peſte grandinc.pluuijs ⁊ ſicatateac ſchufts
tue. hec Bern. Contra hanc maledicti hmõi. Quata ab aqs ⁊ a terra ⁊ in eis exi W
onem chꝛiſtus attulit benedictionem gra ſtẽtib⸗ beſtüs vᷣmib ⁊ hmoi vſq; ad puli⸗ tterne. Vn
tie refr enantis concupiſcentiam ? repᷣme/ ces mimos ⁊c. Itẽ ĩ coꝛꝑe moꝛbos Ziufir. Unhabei
ns fomitẽ carnis noſirr. Unde Roma. vij mitates. Contra hoc xrps attulit bñdictio Di.0
apoſtolꝰ alt. Video aliaʒ legem ĩ mèbꝛis nẽe ſpua ? et ceieſtꝭ cõſo latõis. qꝛ vt di.apls mn
meis. Lv.i. ĩcliationẽ q ducit mẽbꝛa taq; Roma. viij. Diligẽ. deũ oĩa coope.i bonũ ocphetan
ligata ad mala. 2 ſic ðꝛ lex a ligãdo.repug⸗ ⁊ Ephe.j. Bñdictꝰ deus ⁊ dr dnii ieſu ſtureſi
nare leg mets mee. i. leg naturaliq impſſa xpᷣi ꝗq bndint nos ĩ omi bñdictòe ſpiialiin lluſtc
merl: Inſelir ego ho.ls corupttone na celcſtibo ixpo zæ. q pdeſtiauit nos ſadop etomi
ydei maledictoõe quꝗ kurri.qͥs me li tiõeʒ filioꝑ g iʒ xpʒ. Sexta maledictie lenie
lunn

kuzdümm
lege iint
nbapnlens
Gſolipeue

iiwlic; Bi
s8di, Vente
abokmalch
idii
mimnu;
hönmtdein
nöſbna
mmtneoi
Szbeoa
clcitome
erümsn
ucorn
„Ouls nig.
ucn ſun,
caorerfiß
rſcantenr
ſcas gul
ltbicich⸗
tNs
opeibonn
Niigflei
4 pialin

un

hitn

ns. Beſhen

roſa moꝛs ⁊ putrefactio. VUnde Geñ. iij.
maledicẽdo dixit deus homi. Puluis es

ait ⁊ in puluerẽ reuerteris ⁊c̃.qð non fuiſi⸗

ſet ſi non peccaſſemus. Contra hoc chꝛi⸗
ſtus attulit benedictionẽ ſcʒ ſaluifice moꝛ
tis quia pᷣcioſa in cõſpectu dñi moꝛs ſan⸗
ctoꝝ eius. Et hoc patet qꝛ per moꝛtẽ per/
uenimus ad pᷣcioſa celeſna bona ⁊ gloꝛio/
ſam reſurrectionẽ. VUnde Ecci.j. Cimen⸗
ci deũ bene eru mextremis ⁊ in die defun

tio eſt gebenne obligatio.

in.ij. lih. Senten. diſtin.xlij.de.ꝙ peccatũ
moꝛtale eſt obligãs nos ad pena eternaʒ
ſcʒ in gehenna. Cõtra hoc chꝛiſtꝰ attu/
lit benedictionẽ glie ⁊ felicitat eterne ĩ pa
tria repꝛomittẽdo.vnde.j.Petri.iij. In hᷣ
vocati eſtis ſcʒ ad chꝛiſti fidẽ vt benedicti/⸗
onẽ hereditate poſſideatꝭ.O ergo ieſu bo
ne qui natus es pꝛo nobis vt benediceres
nos tot ⁊ talibi pᷣcioſis bonis.tibi laus et
gratiarua ctio. O peccatoꝛ ama chꝛiſtum
deũ tuũ qui te viuiticat.viſionẽ dei pꝛeſtat
a pctis pꝛeſeruat.a diabolo libcrat.celeſti

cõſolatione letificat.in moꝛte ſaluat.et in

patria głificat.⁊ ſic ꝑ ſue natiuitatis bene

dictione ditat. R Circa ſcom de pꝛi

uationis damno. Exquo claꝝ eſt ex dict⸗
ꝙchꝛiſtus dñs natus eſt vt donet homi⸗
nib ſuã largiſſimã benedictionẽ. Querit

ergo quare Symeon ꝓphetauitxpᷣm na/
tum poſitũ eſſe in ruina vt ptʒ in euange⸗
lio.Ecce inqͥt poſit eſt hic in ruinã.⁊ vn/⸗

de eſt ꝙ innumerabiles pᷣuant᷑ benedictio
nis chꝛiſti dono.⁊ ſic ruũt in infernuʒ.nec
om̃es benedicunt᷑ a chꝛiſto vt reſurgant. ſ.
ad gram ⁊ glham ⁊c. Reſpõdet᷑ ſ̃in docto.
ꝙ chꝛiſtus dñs quãtũ in ſe fuit venit dare
omibus homibus benedictionẽ gr̃e ⁊ vite
eterne. Vnde dixit Johᷣ/x. Ego veni vt vi
tam habeãt ⁊ abundãtius habeãt. Et.j.
Thi. ij. Nui vult omes holĩes ſal.fieri ſcʒ

volũtate antecedẽte.Et hoc ẽ qð Syme/
on ꝓphetando dixit.ꝙ chꝛiſt/ natus poſitꝰ

ſit in reſurrectionẽ multoꝝ ſcʒ cauſaliter ⁊

pncipalt.qꝛ ipe eſt cauſa reſ urrectionis ?

vite omniũ q a pctis reſurrexerũt ad vitaz
gratie in pᷣſenti ⁊ glie in futuro Joh.xj.

Ego ſum reſurrectio ⁊ vita.q credit in me

7
. – F.
e. 5 4 . 7

E& finis amari ſubſecutio.ſhoꝛrẽda ⁊ dolo

„ . 4
. . X . 2 .

etiã ſi moꝛtuus fuerit viuet. Vlerũtamen

innumerabiles homies mundi noluerunt
benedictionẽ chꝛiſti ⁊ gratiã. Ideo elon /⸗
gata eſt ab eis ⁊ ſic ſua culpa ruũt. Vnde
Bꝛego. Niſe.dicit. Hiuinũ ꝓpoſitũ eſt ſa ⸗
lus ⁊ nõ ruina. Caſus aũt ex intentõe nõ
credennũ. Itẽ Ambꝛo. Ecce Symeõ in⸗
quit ꝓphetat in ruinã et reſurrectionẽ mł⸗
toꝛũ veniſſe chꝛiſtũ ieſuʒ. vt ſcʒ iuſtoꝝ ini⸗
quoꝛũq; merita diſcernat.⁊ pꝛo qualitate
noſtroꝝ factoꝝ iudex verꝰ ⁊ liuſtꝰ aut ſup⸗

ctionis ſue benedicet᷑. 2ehrma maledi ꝰplicia decernat aut pᷣnmna.hec ille. Eſt er⸗
Ham magiſter

go poſitus chꝛiſt ⁊ venit cauſalit᷑ in reſur

rectionem bonoꝛum. Sed per occaſioneʒ

ex voluntate conſequenti venit in ruinam
damnationis maloꝛuʒ ꝓpter peccata illo
rũ ⁊c. Vnde Criſ.ponens exemplũ dicit.
Sicut em lux ſolis ⁊ ſi oculos debiles tur
bet lux eſt. Hoc modo ſaluatoꝛ ꝑſeuerat.
⁊ ſi coꝛruant plurimi neq; em̃ eſt eius offi⸗
aũ deſtructio ſed veſanie hominũ ⁊c̃. vn⸗
de ſi queramꝰ quare deus fecit ſolẽ. Re⸗/
ſpondet᷑ ſunplicit᷑ ꝙ cauſa illuminationis
ſed ꝙ obcecationis occaſionẽ pꝛeſtat habẽ

tibus debilẽ viſuʒ vt noctuis ⁊ coꝛruptis

oculis nõ eſt ſol in cauſa ſed debilitas vi⸗
ſus.ſic in ꝓpoſito. Et quo ad hoc poſſu⸗
mus plura exempla applicare de vitis.
Puiꝛimo de ſuperbia. Nã deus creauit
angelos in celo nõ vt ſuperbiẽdo ruerent.
ſed deo ſe ſubijciẽdo beatificarent᷑.Q, au
tem ruerunt eoꝝ culpa fuit quia deo ſubij
ci noluert. Scðo de auaritia.q̃re deus
fecit bona temꝑalia niſi ꝓpter bonũ vſum
hominũ. Sed quia homies eis abutun⸗
tur ideo ſunt eis occaſionalit᷑ ad ruinaʒ ex
peccato ſue abuſionis. Tertio de luxu⸗
ria quare deus pꝛecepit. Nõ mechaberis.

non concuꝑiſces vxoꝛẽ pꝛoximi tui niſi vt

non pereas contraniũ faciendo.⁊ tamẽ tu
peccatoꝛ volũtarie ruuss. Quarto de
ira.quare deus ꝓhibuit vindictam niſi vr
non rueres. Quinto de gula. quare de⸗
us fecit vinũ niſi pꝛopter bonũ vſum ho/⸗
minũ. ꝙ autem tu homo inebꝛiaris vino
hoc a te eſt. Sexto de inuidia.quare de
us voluit vt pꝛoximũ ſicut teipſuʒ dilige⸗

res niſi vt nõ rueres in peccatũ.ſed tu con

trario modo ruis. Septimo de acc⸗
dia.quare deus pꝛo excitanda denstiene
uge dend pie afanda dene.

tua pᷣcepit in ecclla ſctã vt ↄfeſſionẽ ſalteʒ Lu.xiij.Niſi pniam egeritis om̃es ꝑibit⸗
ſemel ĩ anno faceres ⁊ euchariſtiã deuote Quinto obedientes ſcʒ chꝛiſto et cccle⸗
ſumas ⁊ debite.vtiq; nõ niſi ꝓ tua ſalute. ſie eius.nec cõtradicentes qð notat᷑ cũ di⸗
Sʒ ꝙ tu idigne accedis ad iacr̃m inde eſt citur.Etin ſignũ cui ↄtradicet᷑. vnde om̃s
ꝙ euchariſtia fiet tibi ĩ ruinã dãnationis cõtradicẽtes ſicut heretici ⁊ ſciſmatici ma
cũ ſit ĩ ſe cibꝛ vite eterne. Reuera ex culpa ledicti ſunt. Nam dicit conciliũ.j.q.j.Non
tua qꝛ indigne accedis ⁊ nõ ex ſacro eſt.ſic opoꝛtet.⁊ capi. Non licet. ꝙ benedictiões
xpᷣi ieſu natiuitas ẽ ad ſalutẽ a deo pᷣncipa hereticoꝝ maledictões ſũt magꝭ qᷓ; ſint be
lit᷑ oibꝛ oꝛdiata.ſʒ ꝙ hãc ſalutẽ nõ oẽs coſe nedictiões. Pꝛoinde.j.Coꝛinth.xvj. Si
quant᷑ hoĩm culpa ẽ.qꝛ ſuꝑbiã auariciam quis nõ amat dñm ieſum anathema ſit.
gulaã Bel ga qᷓ; xpᷣi huũilitatẽ ⁊ tutes, Serxto chꝛiſti paſſonẽ compatiẽdo re/
ſectari.O g hõ pctõꝛ age pniam ne aduẽ/ colentes qð ſignifnat᷑ cũ in euangelio ſub
tus xpᷣi ſit ſbi in rumã. Lirca ter⸗ dit᷑. Et tuã ſius animẽ ꝑtranſibit gladi

iũ ſcʒ de acqͥſitiõis lucro h̊ ẽ vt ſcamꝰqͥb us ſcʒ compaſſionis. Vnde.ij.Coꝛinth.)

mertts ð ↄgruo qͥs diſpõit᷑ ad acqͥredũ bñ Sicut ſocij paſſionũ eſtis ita ⁊ conſolati⸗

qictõeʒ xpᷣi ⁊ lucrãdũ h̊ qnt᷑.qlia gna hoiʒ onũ eritis.De tali Ps.Dñne pꝛeueniſti eia
in benedictioniby dulcedis.qꝛ in paſſione

merent᷑ vta xpᷣo ieſu nob nato bndicant᷑.
Ad qð rñdẽdo notemꝰ ſᷣm huiꝰ euangelij eſt dulciſima deuotio meditàtis Per cõ
ꝓceſſũ ꝙ miſtice deſignant᷑ decẽ gia hoĩm trariũ. Ingrati paſſioni chꝛiſti maledicti
qͥ digni ſũt vt bñdictionẽa xpᷣo ↄſequant᷑. ſũt.qð patʒ ex hoc.quia chꝛiſtus in iudi⸗
⁊ ꝑ ↄriũ totidẽ a xpᷣo maledicunt᷑. Pꝛio cio ſigna paſſionis pᷣſentando ⁊ expꝛobꝛã
xpm deũ credetes. Nã GBal.iij.apłus dic̃. do maledicet repꝛobis Berũ. Ve mihi ſi
NDui ex fide ſũt bũdicentur. hoc in miſte/ ingratus fuero.quia requiret᷑ ſanguis ille
rio ptʒ ĩ euãg.vbi ðꝛ ꝙ Joſeph ⁊ Mariã iuſtus ꝓ me effuſus in terra.hecille. VFe
mirantes.ſ.miſternia fidei ⁊ reuelationes inqᷓ; danationis. Septumo benedicun
xpᷣi bñũdixit Symcõ ⁊c̃. Per ↄᷣniũ. Omeſ tur veraciter pctã cõfitẽtes qð notat᷑cum
ifideles ſub maledictõe ſũt vt dic ibidem dicit᷑. Vt reuelent᷑ ex multꝭ coꝛdi.cogitati.
aplus ſcʒ Gabł.iij.Et i iudicio maledicẽt a ⁊c̃.ſᷣm Oꝛge.hoc intelligit᷑ de confeſſone
xpᷣo Matth̊. xxv. Scððo bñdicunt᷑ oꝑa pctõꝝ coꝛã lacerdote. Per contrariij Om
nmuſcðie exercẽtes qð ſᷣcat᷑t Joſeph qͥ a ſy nes nõ cõfitere volentes maledicunt᷑ ſicut
meõe bñdictꝰꝓnũciat᷑ ĩi euãgelio. Joſeph patet in exemplo Ade ⁊ Eue.Qui cñ in⸗
em̃ nutritiꝰ xpᷣi fuit ⁊ iterpᷣtat᷑ m Hiero. terrogati.quid feciſſent.noluerũt deo con
augmẽtũ.iõ oꝑa miſcðie ſignificat qͥbꝛ nu fiteri pctã ſua et ſtatiʒ deus maledixit eis
triunt᷑ xpᷣi mebꝛa ⁊ augent᷑ hoim merita. Beñ.iij.et ſic patet. Octauo ſtatuʒ ſuũ
Per vriũ oẽs hoĩes imiſcðes maledicent᷑ bene et debite cõſeruantes ſcʒ virginalem
axpᷣo Math.xxv. Ite maledi.in ignẽ eter vidualẽ.et cõiugalem. Vnñ a chꝛiſto tales
nũ.Eſuriui em̃ ⁊ non dedi.mandu.⁊c. coõmendant᷑ tanqᷓ; bñdicti de fructu vicʒ

Tercio bñdicunt᷑ mundi abamni pctõ cẽteſimo q̊ ad vᷣgines.⁊.lx.q̊ ad viduas.et

⁊ innocẽtes qð ſignificat᷑ ꝑ. Mariã mr̃em xxx.q̊ ad cõiugatos Mathᷣ.xiij. Et ꝓpte⸗
chꝛiſti bñdictã q fuit mũdiſſima. Vñ Ps rea i hoc euãgelio Anna ꝓphetiſſa de iſto
Innocẽs manibus.i.oꝑibus ⁊ mũdo coꝛ triplici ſtatu cõmẽdat᷑ et in exẽplũ ꝓponit
de ⁊c̃. Hic accipiet bñdictionẽ a dño ⁊c.ꝑ vt patuit ſer.pᷣcedẽn. Per ↄriũ xpᷣs male ⸗
contrariũ om̃es pctõꝛes maledicent᷑ Ecci dicet omes qͥ fuerit man ↄiugati vł vidue
xh. Ve vobis impij ⁊c. In maledictione ⁊ vᷣgines nõ caſte Nume.v. Si polluta es
erit pars veſtra. Quarto per penitenti maledictionib ſubiaceb. Hono bndicũ
am a pctis reſurgentss. hoc ſignificatur ĩ tur decalogũ adipletes qð fignificat᷑ cuim
euangelio miſtice cũ dicit᷑. Benedixit illis dicit᷑ ieuãge. Et vt ꝑfeceũ t oĩa fen legeʒ
⁊ dixit. Ecce hic poſitus eſt in rumã.ſ.ma dñni ⁊c̃. Echrrarto Moalegicrt ſüt traſgre⸗
loꝝ ⁊ in reſurrectionẽ.ſ.penitentiũ. Vnde diẽtes.hec patẽt Deut.xxviij.q̊ad vtrũq;
omes impenitẽtes maledicent᷑ in tudicio, vbi mitiplex bñdictio ꝓnũciat᷑ obfuãtibꝰ

Dominica infra octa.natiuita.

nüll
ſenme
lrnpon
annop

diause

nopahe
flbusp⸗

detatet

ſtalm
annop
tepus
erceng
malec
nigi
Nnnn
eſce
bterna
lsd
citp
eem
hono
Bn
ligeſaa

den
in

„

in.
dches gbt,
eltoetae,
Unonkcidi
tknceofs
Gſmanan
i, on
benedgnes
Gözüͤnbe
nbrn.S
athemaſt
npanicore
mangeloſib
Anſbirgact
i Counth
11onſohnn
epreuenltich
Nin paſion
tits Perds
uſtimalecian
Uſtusiniucf
loꝛerprobii
⸗Bemhhi⸗
arguisle
becile, Ve
.obenedtan
Ndnoratann
dicognn,
deconſcſoe
onemrüOn
eciauntſin
e Ouicännt
Uerutdedln
mullſles

zſi
woſtmh

Morden
Ichiſotl
e fnn i⸗

d icnts4

nin Etppr
etdeitd
nipligen
infenme
holtnc⸗
nifatain
dfe ee,
ſrniſe
i nrch

„ „

obfui

nedici merentᷣ

⁊᷑ maledictio trãſgreſſoꝛib.. Decio vᷣtu⸗ atur ſapia.⁊ tñ dicit̃in euãgelio ꝙ puerie
tibus ⁊ ſanctitate ꝓficientes qð ſigniſica ſus plenꝰ fuit ſapia.deniq; mirabile maxi
tur in hoc qð dicit. Reuerſi ſunt in ciuita/⸗ mũ in xpᷣo fuit q̊ ad vtrũq;.l.coꝛpꝰ ⁊ aiam
tem naʒareth. IJbiq; puer ieſus creſcebat ꝙ gra vnionis diuine erat in eo. VUñ Be⸗/
Naʒareth interpꝛetat᷑ flos vel ſctitas ⁊ ſic da. Magna gr̃a inqͥt chꝛiſtus hominido

ſigmificat virtutũ decoꝛẽ ⁊ ſctitatẽ in qua nata ẽ vt exq̊ͥ homo fieri cepiſſet ꝑfectꝰ eẽt

iuſti ⁊ ꝑfecti rligioſia⸗ creſcunt. ⁊ tales be deus. Et iõ dicit euãgeł ꝙ gra dei erat in
9 Ecci.xj. Bñdictio dei.Ly. illo vt patʒ in chemate. Itaq; de mirabili
.q eſt ꝑ gratiã in mercedẽ iuſti feſtinat.ſ. puericia dñiieſu in h̊ ᷣmone tria myſteria
vttrãſferat ad gliam. MD½ Per cõtra/ declarart libeat p ediſicatione.
riũ illi qͥ deficiũt ⁊ non ꝑſeuerãt vſq; in mũ de mira bili coꝛꝑis xpᷣi cõditõe.
nem maledicti er̃t. As hoc ſcriptura Eſa. cðm de mirabili aie xpᷣi illuſtratione

lxv. ponit exemplũ ſic dicẽs Puer centum Terauũ ð mirabili vluſq; dignificatõe

annoꝝ moꝛiet᷑ ⁊ pctõꝛ centũ annoꝝ male⸗ circa pᷣmũ de mirabili coꝛꝑis xpᷣi con⸗

ictus erit.hec ibi. Lyra. Puer centũ an/ ditione NHotandũ ẽꝙſᷣm doc,⁊ ex ſcriptu

nox.i homo q licet multũ vixit. tamẽ mo ris recolligẽdo octo potuſime mirabiles
ribus puer ẽ qꝛ ſequẽs paſſiões ſuas.nec cõditiões inueniunt᷑ in ſacro coꝛꝑe dñiie ⸗
ꝑ etate tꝑis creint in moꝛib ⁊ oꝑibi vᷣtuo/ ſu qͥbus claret ꝙ tã nobiliſſimũ ⁊ ꝑfectiſſi
ſis tał moꝛiet᷑.ſ.moꝛte eterna.⁊ pctõꝛ cẽtũ mũ coꝰpꝰ habuit xpᷣs dñs vtno poſticco⸗
annoꝝ.i.qͥ in pctis multũ vixit ⁊ tranſiuit gitan meluus·
tepus ſuũ in vacuũ a ho nis oꝑibo peccůs Reio aꝛ alienu fuit a ſoꝛde ꝛ mndiſſimũ̃
ex certa malicia. maledictꝰ erit.ſ.a xpo llla Scðo qꝛ ↄceptiõis in ĩſtãti fuit mimũ
ngan eoe Paber are xv. Ite male. Tercio qꝛ ↄplexiõiſ q̃litate fuit optimũ
in ignẽ eter. O g̊ pctõꝛ qͥd laces in peccatꝭ Quarto qꝛ decoꝛe fuit pulcherrimu
diutius.feſtina miſer ad pniam ⁊ ꝓfice ac ¶ Quiĩto qꝛ diuio ſplẽ goeptefingennn.
creſce ad vᷣtutes ne iuoluars maledictione Se Rro retoqo bmtonio plrnonm.
ererna. Mecole äs aliud exemplũ ꝙchꝛi Septio qr fragratia odor ſuauiſſimũ
ſtus dñs ficulnea maledixit q̃ nõ dedit fru AVltio qꝛ gre lanitat; diffuliuũ.
cũ xpo Mar. .eca in figura maledicet ¶ Dꝛimo incq;ᷓ dũ ieſu coꝛpꝰ fuit mirabi⸗
eternalr dãnabit holes ſteriles a fructu le in ̊ ꝙ allenũ fuit a ſoꝛde ⁊ mũdiſſimuʒ
boni opis. vt dic Beda. Rogem dñ̃m qꝛ a ſpũͦſctõ de vᷣginali ſanguine mundiſſi
ihm vt det nob bñdlctiõis ſue gram vt ꝑ mo fuit foꝛmatũ ⁊ nullo peccato infectum
eã creſcam ⁊ fructificemꝰ ad glaʒ Amẽ. Vnde Leo papa in ſermo.natiuita. dicit
De eadẽ dñ lca ſermo. ii ſcʒ de pueritia eſt qð de omibus legit᷑ Nemo mundus a
mira b dñ ieſu. ſoꝛde nec infans cuius eſt vnius diei vita
Wer ieſt de carnis võcupiſcẽtia traſijt.nihil de pec⸗
rMM C◻EI E US cati lege manauit. hec lle. Vnde
p eſccbat ⁊ ↄfoꝛtabat᷑ plenus Berñ. Si queris quõ chꝛiſtus natus eſt
fſapia ⁊ ga dei erat ĩ ilo Lu. de vᷣgine. Rñndemus.ſicut fructus dear⸗
omeł.d. Omia q fuerũt in chꝛiſto erãt mi exemplũ li.de vita ſocioꝝ ſancti Franciſci
rabilia.⁊ ita etiã puericia fuit mi rabilis. OQ, qdam doctoꝛ habuit magnã tentatio
qꝛ quo ad coꝛpus mirabile fuit ꝙ ſic ſe bu nẽ diabolicã de hoc quomodo potuerit ꝙ
miuliauit omnipotens ipᷣe deꝰ vt infirmuʒ virgo concipiat ⁊ pariat ⁊c̃. Auditaq; fa⸗
coꝛpꝰ ſameret ⁊ ob id creſcebat et ↄfoꝛta/ ma ſanctitatis fratris Leonis ſocij videli
bat᷑.ſ.vigoꝛe coꝛꝑali.tẽ q̊ ad aiam mira/ cet ſancti YFranciſci.ad ipᷣm venit vt de hoc
bilis fuit ꝙ ſapia plen fult. Hoc em hoi cũ eo tractaret. YFrater autẽ Leo in ſpiritu

minũ natura nõ reapit vt in pueritia ĩple hec pᷣnoſcens occurnt uli doctoꝛiq eratde

Fz

Dominica infra octa. natinia.

oꝛdine ſcti Dñici ⁊ pꝛeueniẽs verba illius rõnali ita ꝙ inapit creſ cere in vtero a pn. ſherct
baculo quẽ in manib geſtabat tetigit ter/ cipio conceptiõis ſue vſq; ad diem.xlvj.qdqd· gafil
ram di. Glirgo ante partũ.⁊ ſtatiz de ter/ plene oꝛganiſatũ animat.ac poſtea ad qͥn Nnſern
ra miraculoſe liliũ pulcherrimũ ſubito ex titatẽ debitã auget᷑ ſucceſſiue. Ydeo coꝛpꝰ furnmn
creuit. Itẽ alio loco terrã tetigit eodeʒ ba chꝛiſti qð fuit in pmo inſtanti ꝑfecte figu⸗ Aulnſcti
culo di. Virgo in partu.⁊ ibi cõſimilit᷑ lili ratũ ⁊ mox ſᷣm omia mẽbꝛa diſtincte oꝛga .— aſckeme
um ꝓdijt. Tercio q̊ʒ tangẽs dixit. Virgo niſatũ ⁊ animatũ habuit minoꝛẽ quanti⸗ rlN
poſt partũ.⁊ ibi terciũ liliuʒ excreuit.et ſic tatem ceterꝭ naturaliter cõceptis qiun ani⸗ dis ofu
Doctoꝛ ille ſolidatus in fide gratias egit. mat᷑ cõpleta.xlvj.dieꝝ etate vt dic Aug. üirde
Sco in coꝛpoꝛe chꝛiſti fuit mirabile h̊ vel citra ſcʒ.xl.õᷣm Phm. Sicq; a qntita⸗ ſain
iiſmäce

qꝙ in conceptionis inſtanti fuit minimũ et te minima creuit chꝛiſtus vſq; ad.xlvj.diẽ

ſtatim ꝑfecte nHei in eodem inſtan/ ac tunc factus eſt tonte quantitatis quò mnintort
ñ Damal.di.ꝙ in Atho tam habẽt alij cũ animant᷑.⁊ ſic chꝛiſt ani hoibsd

ti acanimatũ.
mo.i.ĩ indiuiſibili facta eſt tonꝰ homis aſ matus fuit minimꝰ omniũ alioꝝ qᷓntum⸗ ti Oan
ſumptio.Et ſimul inqͥt caro ſimul anima cunq; minimoꝝ hoĩm in vtero concepto ½ Eineyſte!
ta caro.ſimulq; verbi dei caro. Pꝛoinde ſi rũ. Vñn Rich̊.de medi.vil.ſuꝑ.iij.di. uij. i lis wbad
querit᷑quis eſt ho mo qui pꝛe omibo alijs q.Orca lram.⁊ concoꝛ. Bonaueñ. Aure. chritusd
homibus factus eſt minunus. P Al ⁊ Fran. Maro.dicũt ꝙ membꝛoꝝ chꝛiſiti turi
bertus magnꝰ ſuper Luc.dicit. Chꝛiſtus diſtinctio.in ipᷣo ſcʒ momento conceptio ſroame
ſuper regulã Ariſto.pᷣmo Phiſi. Minoꝛ nis ꝑ omia lineamẽta ⁊ oꝛgana ꝑfecta fu⸗ Aüſcz
quodãmodo eſſe voluit minimo.Tum qꝛ it.ſed tam parua ac tenuis ꝙ vicʒ ſi ſtatim fiuſetn
in conceptu oĩm animatoꝝ hominũ ĩ vte natus fuiſſet ex vtero in mundũ vix potu⸗ uuſetſe
ro minimus fuit in coꝛpuſculo.tum quia iſſent coꝛꝑali viſu notari eiſtinctiõcs coꝛ/⸗ uracul
in infimo loco.i.in ſtabulo natus eſt et ſiẽ poꝛis dñici.valde ergo fuit hoc mirabile. ncheiſt
peccatoꝛ circũciſus.tum quia in crucis pa QA Sʒ di. quare chꝛiſt? dñs voluit co⸗ MMutep
tibulo nouiſſimus omniũ viroꝝ eſſe volu been tam minima quãtitate pꝛe omibꝰ. AIiurn
it. hec Alber. AUt autẽ hoc mag dareſcat Rñũdetur ſjm Bonaueñ.⁊ alios ꝙ potiſſi nonga
eſt notanduʒ ſᷣm Tho. in.iij.di.iij. ꝙ ſicut ma ratio eſt humilitatis cõmendatio duʒ Euus a
Phus.xix.de aĩalibus dicit. In pꝛuno in dei filius rex regũ qui nullo indigebat fa: (noe
ſtanti figurationis ⁊ aiationis hoim com ctus eſt ꝓ nobis tam ꝑuulus vt ſuperbiã nielig
muniter adeo parua eſt quãtitas in fetibs noſtram exſtirp aret. Et hoc fecit ex mera pusche
ꝙ paruũ excedit qntitatẽ foꝛmice. Nimirũ charitate. Vnde Berñ. O nura dei nri erztpol
hoc ſcire valde cõuenit mulieribi ⁊ obſte/ clementia.O mira chantas.ſũmus om 4 g pher
tricibus.vt videlicet quando viderint ali⸗ niũ faciꝰ ẽ imꝰ oĩm. qͥq hoc fecit niſi amoꝛ. ſs ſomn
quẽ fetũ naſci tam paruũ et oꝛganiſatum ⁊ ſic patet. Tercio qͥʒ coꝛpꝰ xpi fuit mi⸗ 1 (erantän
ſciant eſſe animatũ ⁊ non ꝓijciant putañ. rabiue in hoc ꝙ cõplexiois excellenſſime fu M
eſſe aboꝛtiuũ ſed ſeruent ⁊ enutriãt in arui it ⁊ optime.qꝛ fuit de puriſſimo ſanguine aann
na calida ⁊ recenti poꝛcina vel enſimili. vᷣginis vᷣtute diuina foꝛmatũ. Et vt dicit Plcorin⸗
quia ſi ꝓijcient fetum talẽ animatũ aiam Dioni.Optimi eſt optima facere.nã dei Unnheb,
eius ſine baptiſmo exiſtentẽ in periculum perfecta ſunt oꝑa Deut.xxxij. Nimirũ vt —“ ſtntfn
dant damnatiõis eterne qð non paruũ eſt dic̃ Criſ.ſuꝑ Joh̊. Ea que deus facit mi Eiheen
peccatũ animã ſcʒ perdere qu poſſent ſal raculoſe ſemꝑ ſunt melioꝛa illis q̃ fiũt per el 8
uare. Nam ego vidi plures hoĩes virtuo/ naturã. Et hoc eſt pꝛo regula exemplũ de zarhne
ſos ⁊ militẽ ᷣtuoſum qui ſic parui nati fu vino ex aqua facto ꝑ chꝛiſtum miraculoſe Oeh n
iſſe aſſerebant᷑.⁊ ſeruati pᷣdicto modo fa/ quod fuit optimũ ſuꝑ omia vina natura/ Zu 4
cti ſunt viri optimi. Idcirco hec pᷣdicamꝰ lia. Itẽ de Ade ⁊ Eue coꝛꝑibus. Item de ſenon
vt ſciatis obſeruare.quia fetus humanus oculis ceci nati ⁊ ſic de alijs miraciloſe fa Neantl
valde in minima quãtitate concipitur et ctis.vñ ⁊ coꝛpus chꝛiſti miraculoſe factuʒ N
animat.quia vero coꝛpus cõmuniter ho / fuit perfectiſſimũ et optimũ ſuper omnia Ke

minũ.xlvj.die m Augu/animatanima hominũ coꝛpoꝛa naturala.adeo ꝙ nulla naäni,

4

.

nWerdazt
4
diem m,
oſtenad
Zeocnp
ipfeteßignf
ltinceongt
no:equand
ptis qinan
NdicBug.
ccaönnnn
Bad endi
nutnnsgii
ſicchiſtin
opqnmum

wooeeptot

gei d.li
Anen. Aure,
nbropchiti
concepto⸗
mapfegufi
ioſiſunn
Gü vrpon
nncnöcs otf
vocmnirbie,
is woluitchf
epe oni
los gpoaſt
Vendanodl;
naccbatſt;
s Ktſupeſdi
(ſauttunnen
Dmmndanm
,musonm
eutniſand,
Gtifutni
Nlenſinen
noſngir

EtNN

egt, ide
.Pummi
aus fuumn
ſifütpe⸗
aenplde
mmrauloſ
n natur 4

miraculoſe dedit viuere vſq; ad temꝑa an
nichꝛiſti ⁊c. Nam et ſi voluiſſet diuina ſua

febꝛe vcl paliſi aut alio uis moꝛbo vel diſ
criſia fuiſſet moleſtatũ.etiã ſi mule annis

2

vixiſſet in mũdo qð nõ eſt in alijs hoib.g
fuit mirabile. RRKSʒ qrit᷑ ſichꝛiſt ſu⸗
ꝑuixiſſet nũqͥd naturalłr aliqñ ſenio defe⸗
ciſſet ⁊ moꝛtuꝰ fuiſſet. Rñdet᷑ ſm Rich.ſu
per.iij.di.xvj.ar.iij. bꝛeuit᷑ ꝙ vicʒ chꝛiſtus
oñns nõ fuit debitoꝛ moꝛtis vt ait Anpᷣ.li.
ij. Cur deus homo.ca.x. Quia oꝛiginale
