naculũ.i.ſigillũ impꝛeſſum ſuꝑ coꝛ tuũ.ſ.
recogitando cõpatiendo ⁊ reamando ⁊c.
Tercuũ mirabile dici᷑ introductionis.
quia ipᷣe chꝛiſti ſanguis recollectus fuitꝑ
diuiuã potentiã intra ſepulchꝝ clauſũ in⸗
troductus.quia em̃ tũc opoꝛtuit duo coꝛ⸗
poꝛa non gloꝛioſa eſſe in eodem loco.ideo
hoc ſolius eſt diuine potentie vt patet.uij
Senteñ. Quartũ dicit᷑ reifuſiõis quia
ille ſanguis fuit ſubito diuina virtute coꝛ⸗

poꝛi reinfuſus. Nec videt᷑ ſufficere virtus

angelica ad hoc vt tam repente diſperge⸗
ret ad ſingula membꝛa et loca coꝛpoꝛis.p

ſti allegat Auguſti.dicentẽ inter cetera.æ talibus gaudiũ erat chriſti anime Ter

cio pᷣncipalr gaudebat xpᷣs de miracułre/
umonis anime ad coꝛpus, qꝛ naturabeſt
incluiatio anie ad vnionem ſin coꝛꝑis ſᷣm
Phm li. de ania. Ideo de h̊ pᷣmo gaude⸗
bat ꝙ diuia vᷣtute reuniebat᷑ coꝛꝑi.Scðo
quoq; in h mirabile erat ꝙ inſeꝑabilr ani
ma btã coꝛꝑi reuniebat᷑ vt ſimul eternalit
viueret ⁊ regnaret in celo. O ̊ qᷓ;tũ gau⸗
debat ꝓ eterno bono. Quarto chꝛiſtus
gaudebat de miraculis in glłificatõe.qꝛ ex
redũdãtia glie anie coꝛpus głificatũ exti⸗
tit ⁊ qttuoꝛ dotes accepit ſcʒ.claritatẽ.agi
litatẽ.ſubtilitatẽ.impaſſibilitatẽ.de qͥbus

alibi agemꝰ. Cõſideremꝰ g chariſſimi q̃n

ta leticia mens xpᷣi ꝓ oibus iſtis fuit in re

ſurrectione ꝑfuſa.Extimo em̃ ꝙ q;pᷣmum

eleuatꝭ in celum oculis bñdicẽs gras egit
deo patri.O ⁊ tu pctõ:ꝛ homo diſce ſic vi⸗
uere vt ad gaudia chꝛiſti ꝑtingas. N£

Circa ſcom de xpᷣi apparue facta ma
tri ſcʒ pꝰ reſurrectionẽ aliq qſtioes occurr̃t

Duma de appanitionis pᷣmitate.
Scða de euãgeliſtaꝝ tacturnitate.
Tercia de ſcripture vᷣitate. “
Quarta de foꝛme qualitate.
Pꝛuma qſtio eſt vtrũ xpᷣs dñs poſt ſuã

reſurrectionẽ pᷣmo oim apparuit ſ ue glio⸗
ſe matri. Ad qð reſpondet᷑ ꝑ cõcluſionẽ ꝙ

ſic credẽdũ eſt pie ⁊ tenẽdũ.⁊ hoc ꝓbat᷑ pᷣci

pue triplłr. Pamo doctoꝝ atteſtatione.

CTeſtat᷑ em̃ Ambᷣ.iij.li.de vᷣginib⸗ di. Vi

dit Maria reſurrectionẽ dñi pᷣma vidit et

credidit. vidit Maria magdalena q;uis
iſta adhuc nutaret. Itẽ Sequlius in car⸗
mine paſcali idem teſtat᷑. YIdem teſtatur

Berũ.in ſer. de reſurrectõe.Et h̊ idẽ ꝓba rit ap
xpᷣi diſcipulos ⁊ mulieres. T+† Quar

tur ſcõo ex rõne.⁊ pᷣmo qꝛ K deus pꝛece
pit honoꝛare ꝑentes. ſʒ qᷣl
qqs de remotꝭ reuerſus cu famã moꝛtis
audiuiſſet mater ⁊ plaxiſſet iſte rediẽs pꝛi/⸗
us ꝑſonas extraneas viſitaſſet anteq; ad

matrẽ meſtiſſimꝗ ↄſolãda acceſſiſet. Nuũ

rõnabile fuitvt xpᷣs rlurrectõe ſua pᷣus ma
trẽ letificaret qᷓ pꝛe ceteris in moꝛte xpᷣi do
luerat.Ad idẽ Berñn.in ſermo. quo ſupꝛa
plures rõnes tãgit di.ſic. Nulla fuit digni

oꝛ ꝓ viſitationis gr̃a.nulla deſidenio expe⸗/

ctatiõis feruẽtioꝛ.nulla depꝛecãdi inſtãatia
vehementioꝛ.nulla chꝛiſto intimioꝛ et cui
adeo chꝛiſtus obligaret. NHã nec angeloꝝ

Dominica alck

honoꝛ eſſet ſi

teſtimoniũ querebat.nec iuit cũ mulierib

ad videndũ.non aũt poſſet ſe corinere qn

ad ſepulchꝛu curreret audiia filij reſurre/⸗

ctione niſi omia ſciret.ſ.pᷣmo facta ſibi ap⸗

paritõe.hec Berñ. Tercio ꝓbat᷑ ecclelie

ↄſuetudine.quia in ſignũ huiꝰ romana ec
cleſia ↄ ſueuit hodie ſtationẽ miſſe celebꝛa
re apud ſanctã Maniã maioꝛẽ. vbi dum
ſctũs magnus Gꝛego. papa in die paſce

miſſam caneret ⁊ paxdñi pꝛonũciaret.an

gelus dñi alta voce reſpõdit. Et cũ ſpiri⸗

ru tuo. Ob hoc vſq; modo cuʒ papa ipſa
die reſurrectionis ibidẽ celebꝛat cum dicit

Pax dni ⁊c.nil ſibi rñdetur a clero in teſti
moniũ huius miraculi. Secũda

queſtio eſt quare euãgeliſte tacuer̃t ꝙ xps
pmo ante ceteros vel ꝙ aliqn apꝑuit ma

tri ⁊ nõ ſcnipſerũt. Rñdet᷑ ꝙ ideo qꝛ hoc pᷣ⸗

ſuppoſuerũt credendũ oibus ſine dubita⸗
tione. Itẽ qꝛ ſpuiſctõ erat cura ⁊ ipis euiu
geliſtis ilas tmn appanitiões deſcribere qᷓ

hoibus mundanis de reſurrectione poſ⸗

ſent teſtimoniũ fidedignum ꝑhibere. Ad
huiuſmõi requirit᷑ vt teſtis ſit exxraneꝰ et
non mater vel pꝛoximus.uij.q.ij.⁊.iij. cA.

Si teſtes. g& ⁊c. Tercia queſtio eſt qu⸗
ergo itelligeda eſt vᷣttas ſcripture que diẽ
Mar. vlti. ſic. Surgẽs aũtieſus mane pᷣ⸗
mo ſabbati.apparuit pᷣmo Mane mag/
dalene ⁊ ſic canit tota eccla.Ad h̊ reſpo⸗
det᷑ ꝙ inteiligendũ eſt ad hũc ſenſũ vicʒ
quo ad teſtimoniũ mũdo digne ferenduʒ
vel q̊ ad extraneos habẽdo reſpectũ pᷣmo
apparuit magdalene q xpᷣo non fui pꝛo⸗

pinqua.nã ipᷣi ſtatim imediate poſt appa

ritionẽ factà matn apparuit anteceteros

ta queſtio eſt. qual foꝛma apparuit chꝛi⸗

ſtus matri poſt reſurrectionẽ. an in eaadem
foꝛma qᷓ̃ ceteris vel alia. Ad hec reſpoqet
Berñ.in ſer.de reſurrectõe di.ꝙ nõ in ea⸗/

dem foꝛma vel modo apparitionis appa
ruit.quia diſcipulis apparint tanqᷓ; incre
dqulis vel in fide nutantibus. et ideo illis
non fiebat apparitio in ſpecie tam gloꝛio
ſa.immo fiebat qũq; in ſpecie aliena. Pu
ta in ſpecie oꝛtulani appa rendo Magda

lene. in ſpecie peregrini apparedo duob-

diſcipulis in via ⁊ lic de alijs. Beate autẽ

virgini matriapparuit nõ ad cofrmanog

1

hendub

crapp
ſpece vrr

dubietan
lodoneot
mana
tiplatiuo,
1cate
ncan xl
noraecol
tonplem
mmerde
Ppipaſtor
Gochusa
ſuncupm
madebl
Wlentipt
incamer
feſunecs
limone
leſanter
pubdel
Mcatior
duscin
AUnciab
gdonan
nedas
cni in
aſlimeo
aiplags
Ueengt
mietſurg
tyeylyty⸗
Oenten

Alhrche
dfactaſbi

ubfonunr
emiſſe eehn

iof, deon

unn denlſe
wrücnann
t. Etcäſpei

an
buarunet
Aderont
lded eoc ie

stedubn
munthsͤli
s deſalbarg
recnonego
ngbiber
ſtemand4
gdla,
gueſtoetq⸗
neqed
eismarep
Omenmg
130bee
ieſenſi ni
gemnnal,
epegihnn
nonfutpo,
ate okappt
lecacds
An
gpmnrnl,
ininenten
herſen
ignöna
tonisfn
ttani; un
cticlol⸗
eumgend
Alenz. 1
nicodboh
SrraN

opoaktcccak

.

nem dubietatis. ſed ad afferend ſ ſolatiuz

7„.

ergo apparuit in glioſiſſima ⁊ clariſſima
ſpecie.vtpote que credebat ſine velamine

dubietans. CLinrca terciũ de cõſo
latione dule Marie in xpᷣi apꝑitioe pꝛo
deuotione populi ꝓſequamur modo con

txẽplatiuo ꝓut tradit᷑ a deuotꝭ doctoꝛibus

⁊ pdicatoꝛib de hoc ſcribẽtib deuotã pꝛa
ccicam.vicʒ ſctõ Vinceñ.de valen. Item
Janueñ. in libel.q intitulat᷑ Cõpendium

moꝛale colla.xiij. alijſq; recolligẽdo. Con/

templemur itaq; pᷣmo quõ btã vᷣgo Ma

ra merote cõfecta ⁊ gemitib fatigata in

xpᷣi paſſione cuiꝰ aĩiam ꝑtrãſierat doloꝛis

gladius adeo vt ſeminecẽ vix inter manꝰ

Pnctar mulieꝝ in hierim deductã pꝛe ni⸗
ma debilitatoe ad filij ſui ſepulchꝝ ire nõ

vyalentẽ vt di. Augu.opoꝛtebat quieſcere

in camera ſua ſingulis hoꝛis vſq; ad dieʒ
reſurrectiõis flendo ⁊ ploꝛando ſuꝑ vnici
ſui moꝛte nec cibũ vel potũ capiebat ſʒ in
ceſſanter lugebat. Adueniẽte aũt auroꝛa

hurꝰ diei qꝛ ſcebat ſᷣm ꝓphetias ⁊ xpᷣi pꝛe

nũciatione ꝙ die tercia deberet xpᷣs a moꝛ

tuis reſurgere cepit ardẽter ðſiderare xpᷣʒ

⁊ indicibilẽ dulcedinẽ ſentire in ſpiritu.ob
qð oꝛando ccpit dicere talia. O pater eter
ne deus.Ecce iã inſtat tẽpus a ꝓphetis pᷣ
dictũ.ſuſcita ergo filiũ meũ.O fili dei dul
ciſſime o amantiſſime nate mi te pꝛideʒ vi
di plagis repletũ ſeuiſſimis.vtinã iam vi
derem glioſuʒ. dixiſti o fui mi ⁊ totiẽs dixi
ſti . tercia die reſurgã.en iam dieſ tercia im
miet.ſurge ergo ⁊ pone finẽ gemitibs meiſ
⁊ veni vt videã te.o lumen oculoꝝ meoꝛũ
Oſtende mihi faciem tuaʒ.ſonet vox tua
in aurib meis.vox em̃ tua dulcis ⁊ fa.t.
de. ni. vt ſcribit᷑ Canti.ij. XItẽ con⸗
templemur ſcdo circa hoc.quõ interea do

minus ieſus cum omibus electis de infer

no eductis ⁊ angelis beatiſ venit ad ſepul
chrũ ⁊ ibi reſurrexit vt tactum eſt pꝛecedẽ
ti ſermõe.Et pꝛimo GBabꝛieli archangelo
mãdauit ſᷣm Vinceñ.di.Sicut tu annũ⸗
ciaſti matri mee incarnationeʒ meam.ita

nunc vade annũcia ſibi reſurrectionẽ me⸗

am. Illeq; cum militia angeloꝛum veni/
ens ad cameram virginis: cepit intona/⸗
re ceteris concinentibus. Regina celi leta

ręquia quem meruiſti poꝛtare reſurrexit

ſicut dixit alleluia put fuit reuelatum be⸗
to Gꝛegoꝛio ꝙ ſic angeli cãtabant Rome
coꝛã imagine virginis ⁊c. Cũq; beata ma
ter de tali dulci catu muraret᷑.mox xpᷣs igẽ
ti lumine ei apparuit ſalutan. Salueſan
cta parens ⁊c̃. O mater chariſſima ceſſet
tua lamenta.gaude mecũ en egoipſe ſum
quẽ virgo concepiſti peperiſti ⁊ lactaſti ac
in cruce pendentem conſpexiſti.Ecce paſ⸗
ſionis mee ccatrices mox ipᷣa adoꝛauit di
cẽs. Benedict qui venit in nomie domi⸗
ni.Et dulcit᷑ mater fuiũ amplexando oſcu
labatur etcicatrices. Non ſufficimus pꝛo⸗
fecto cogitare et narrare quanta ⁊ qᷓ;dul⸗
cia inter eos tunc fuere verba amicabilia
⁊ conſolabilia. yꝓ Contẽplari tercio
etiam poſſumus ſᷣm pꝛedictos doctoꝛes.
quõ ad conſolationẽ matris chꝛiſti domi⸗
nus tunc enarrauit vicʒ ꝙ anima ſepara⸗
ta ſtatim cum multitudine angeloꝝ deſcẽ
dit ad infernũ et ipᷣm confregit ac ſanctos
patres eduxit. Oſtendit quoq; ei omneʒ
militiam angeloꝛum aſſiſtentem et om⸗
nes ſanctos patriarchas et pꝛophetas ac
electos ⁊c̃.Et tunc pꝛoceſſerunt angeli ſa
lutantes eam di. Aue regina celoꝛum aue
domina angeloꝝ. ſalue radix ſancta ex q̃ᷓ
mundo lux eſt oꝛta ⁊c. vt canit eccleſia.
Item pꝛoceſſerũt Adam et Eua di. Be

nedicta filia tu a domino quia per te fru/

ctum vite cõmunicauimꝰ. et genib flexis
petierunt veniam ſuper eo ꝙ ipᷣe peccãdo
deder̃t cauſã paſſiõis xpᷣi t acerbe ⁊ cõpaſ
ſionis marie. Itẽ ꝓceſſer̃t priarche dicen
tes. O glioſa do. exc.ſuꝑ ſi.⁊c.Qð eua ⁊c
Itẽ pꝛoceſſerunt ꝓphete cum omibus fi⸗
lis iſrael ⁊ electis vete.teſta.dicẽtes illud
Judith.xv.V gloꝛia hieruſalem tu leti⸗
cia iſrłſ.tu honoꝛificẽtia populi noſtri.nos
te pꝛedicauimus ſuper omnes glioſam ⁊c
Itẽ pꝛoceſſerũt ſancti noui teſtamenti ſcʒ
Johanes baptiſta Joſeph ſponſus a
rie Tacharias Symeon Anna Innocen
tes ⁊ iter eos latro cui dixerat dñſ. Hodie
me.e.ĩ pa. Hi oẽs cecinerũt.Felix nãq; es
es ſa.vir.ma.⁊ o.lau.di.qꝛ ex te oꝛ.ẽ ſol iu.
xpᷣs d.nr̃ ꝑ quẽ ſaluati ſumR*ᷣ· xX Si di
cas quomõ iſta omnia vidit Maria. Re
ſpõdet᷑ ſᷣm Alber.magnũ ſuper Miſſus
eſt. Q, ipſa a deo talem gratiam hme .
*2 Pn u 8 “

Xt ꝑ ꝓpꝛias ſpẽs videret ſepius angelos
omes beatos ſpũs.vnde ⁊ Ambꝛo.lib.de

vᷣginibo di. ꝙ archangeli ⁊ pᷣcipue Babꝛiel P

ac ꝓphete ſancti ſolebãt eã rericere verbis
Hec ille.⁊ ſic ptʒ.Deniq; cogita quõ ma
ria ad pᷣdicta di. Magnificat aĩa mea do
mi.⁊c. Contẽplemur quarto iuxta di⸗
ctamina pᷣdictoꝝ deuoto:ũ quõ ipᷣe xpᷣus
matn dixit. O venerãda mater gaude.qꝛ
vt decet matrẽ dei te ſuꝑ omes angelos ⁊
ſctõs in celo exaltabo ⁊ ex meritꝭ qͥnq; vul
neꝝ iſtoꝝ modoꝝ.qͥbo ſũma cõpaſſiõe cõ/
doluiſti facio tibi qͥnq; gr̃as iuxta qͥnq; lit
teras noĩs tin Maria vt oẽs inuocantes
nomẽ tuũ ſaluent᷑. Pꝛimo facio te matreʒ
miſcdie ⁊ gre vt de ea cant᷑. Scðo confir⸗
mo te adoptiuã matrẽ ⁊ auxilis niaʒ xpᷣia⸗
noꝝ vt ↄfugiãt ad te oẽs in om̃i neceſſita⸗
te.nã ⁊ in cruce oẽs fideles tibi in perſona
Johis ↄmẽdaui ĩ filios vt tãq;.mat᷑ pꝛo⸗
cures ſalutẽ illoꝝ. Tercio facio te ⁊ confir

Dominica aſce
die debemꝰ xpᷣo ↄgaudere ⁊ alla canere.·
quod ſonat. Laudate dñm.ſᷣm Hiero.et

=

ꝛimo qꝛ ſᷣm catholicõ.ethimologia ẽ ta
lis huiꝰ icʒ dictiõis alła.al.i.altiſſimꝰ le.i.
leuatusi cruce.lu.i.lugebãt apłi.ia h ẽ iã
ſurrexit. Et ſic ſat? docemur ꝙ deü in hoc
tꝑe debemꝰ multũ collaudare ꝓ eo ꝙxpᷣs
in cruce ꝓ nobᷣ paſſus ſurrexit a moꝛtuis.
Sc&ðᷣo qʒ qꝛ ad vitã imoꝛtalẽ quã nob da

turus eſt reſurrexit Roma.vj. Xpᷣs reſu
gẽs ex moꝛtuis iã nõ moꝛit᷑.ꝓpter qð nobᷣ

dignu eſt deũ laudare. Pꝛoinde angelus
annũciañ. xpᷣi reſurrectionẽ dic ſic. ꝙ Je⸗

ſus na ʒarenꝰ crucifixus ſurrexit.q̊ ad pꝛi⸗

mũ ſubdit. Non ẽ hic.i.in vita iſta moꝛta
li vbi eũ moꝛtuũ poſuerãt in ſepulchꝛo ſʒ

ſurrexit ad vitã futurã imoꝛtaleʒ.q̃ſi ̊ di⸗

cat nobis angelꝰ ⁊ ſctã ecclia. O vos fide
les iã nüc laudate deũ qꝛ ſurrexit xpᷣs qui
ꝓ nobis moꝛtuus fuit ⁊ ſanguie nos rede
mit. Laudate deũ qꝛ moꝛtẽ deſtruxit. ifer

mo reginã angeloꝝ ⁊ totius nũdi vt ho/ nũ cõfregit. Laudate deũ qꝛ ad vitã eter⸗
noꝛẽt te ⁊ obediãt tibi oia.Quarto dabo nam ⁊ beatã quã in ſua reſurrectoe incho
tibi ĩpetrãdi iuriſqictioneʒ ſuꝑ oib qcũq; auit nos inuitauit ⁊ introducet. Ideo an
voluer⸗ vt ſalues q̊s vis. Quinto volo vt gel? dixit mulieribꝛ. Surrexit non eſt hice
tu ſs aduocata oĩm pctõꝝ ⁊ hoim. Poſt vt ptʒ in euãgelio. Itaq; de reſurrectione
hecxpᷣs aplexãs ⁊ oſculas matrẽ valefec̃ xp̃i tria mvſteria declarabimꝰ H̊ ſermone.

⁊ receſſit.Et nos qᷣchariſſimi honoꝛemuſ
matrẽ dñi ſũma reuerẽtia ⁊ rogemꝰ geni⸗
bus flexis vt a xpᷣo impetret nob veniam
gratiã ⁊ tandẽ glonã Zimleon.

BDñica eadẽ Paſce ſermo.iij. vicʒ de re
ſurrectiõis xpᷣi tꝑe ⁊ euãgelica hiſtoꝛia erꝰ

MWrrrexit. ſ.
r ieſus Sexit. pe

üüfläſlſuejrt cũ Mar. vl. 2 i euã,ho.
A Chariſſimi hodie tã angeli iocunde

reſurrectionẽ annũciantes qᷓ; ecclia hoꝛtã

tur vt laudemꝰ deũ ꝓ leta bũda reſurrecti
one xpᷣi ſic ⁊ pꝛideʒ ploꝛauimꝰ ⁊ defleuumꝰ
eiꝰ qmarã paſſionẽ. Vñn Berñ.di.ꝙ ſolẽ/⸗
nitas oĩm ſolenitatũ eẽ debet iſta in q̃ xpᷣs
Dñs vᷣtute diuia a moꝛtuis reſurrexit.qui
antea vt vilis latro tractatꝰ fuit. Ideoq;
ecclia frequẽtat his e ieb canere di. Sur
rexit dũs v̈e alla. Et h̊ põt eẽ aliud thema
qð accipin.ꝰ ex euangelio Lu.vlti.q: ho/

H ðꝛ tẽpeſtiue accelerationis.
cõm ðꝛ tẽpoꝛanee electionis.
Terciũ ðꝛ hiſtoꝛice ꝓſecutionis.
B CLirca pꝛimũ de tẽpeſtiue reſurrectio
nis xpᷣi acceleratõe tres qſtiones occurrũt
declarande vt vicʒ ſciamꝰq̃liter ꝓ his deũ
laudemus ⁊ gras agamꝰ.
Pꝛima de accelerãdi röõne.
Scðda de tercie diei dilatione.
Tercia de huius numeri cõputatione.
Pꝛima qſtio eſt cur xpᷣs dñs accelerare
tẽpeſtiue voluit ſuã reſurrectioneʒ nec di⸗
ſtulit vſq; ad tẽpus gñalis reſurrectionis
future in mũd fine. Ad qð rñdetur ꝙ fᷣm
doc. pᷣcipue rõnes ſunttres. Pama ꝓpt᷑
coꝛꝑis xpᷣi dignitatẽ.Cũ em̃ coꝛpꝰ xpᷣi fue
rit digniſſimũ ex eo ꝙ fuit deitativnitũ nõ
decuit vt tãdiu iaceret in terra.⁊ declarat
ſim Rich.in.iij.di.xxj . Quia xpᷣi coꝛpus
diuino miraculo de vᷣgine eſt cõceptum et
deitati a pncipio cõceptionis vnitũ ⁊ ſan
ctiſſimũ nullo ſcʒ pctõ etiã oꝛiginali infe ⸗

ctum. Defectus autẽ humane nature ſcʒ

termntnie
bantdige
chriusg
Cimeretn
demorio
debultc⸗
intenept
noſtrexes
dengſe
mnecocept
Coruptio
Vegcnual
putreſeer
lefeterre
Pondad
necocep
peccaton
Uitnos
wahin
cpeſom
trefacti
Hecoñ
Penitent
kremolar
keſecau
Lpode
hemacce
genplür

. Gich

Mortuns,
motvop
Hieh⸗
Nls mͤſt
lunfige
öinf
ſeraret.
lborolg

Darn
ſchitts
ſäseri

peduun
litcl

cden
Nmologain
nſi li
taptiiabeii
rgdeün be
arepeogth⸗
Utamonus,
lequänob
M. Nösreir

Pptergdꝛ G6

binde angens
dieſie g e
rent api
ltai norn

mn ſepuſcho6h

ntulez i d

1a. O wsſe

mentxjoli
gle oste
kdeſtnupt it
Padytienn
Uremnbeinch⸗

ucet. Jtdn

eutnonekhe

ertinnenemn

9pſemrone
nnons⸗
Vnont’
uereinmand
Pnesanftit
uerpbisden

.
none .
isaaatemn
tontznn
ſcumectons
fidenrgfn
Pumnge
Cop Life
anxvnimio
tmeliii
1iicopli
ofu
mmiitſin
enauren

moꝛs infirmitas ⁊ alie coꝛruptiones ve⸗ Glo.ſuper Act᷑.ij.di. Aſſertio reſurrectis
nerunt in nobis ex oꝛiginali pctõ vt Au/ qnis teſtimoniũ eſt deitatis.O ergo veriſ⸗
guſti.xiij.de trini.ca.xiij.di. Ideoq; hmõi ſima fides chꝛiſti tam inauditis miracu⸗
defectus non debuerũt eſſe in chꝛiſto niſi lis ſoli deo poſſibilibsꝛ confirmata. D
quos volũtarie aſſup ſit.nec voluit aũt aſ · Scwa queſtio eſt. cur chꝛiſtus dñs vo⸗
ſumere niſi tales defectus qui ꝓdeſſe poqluit retardare vel differre reſurreccionem
terant nr̃e redemptioni ⁊ qui non deroga/ vſq; ad terciũ diem. Eum em̃ vt iam pꝛe⸗
bant dignitati ſue.vnde ſuſcepit pꝛo nob dictũ eſt debuit accelerare reſurrectionem
chꝛiſtus penas ⁊ moꝛtẽ vt ſatiſfaciendo re ante generalẽ alioꝝ reſuſcitationeʒ quare
dqimeret nos a diabolo. Sed completa re non ſtatim vt moꝛtuus fuit reſurrexit.aut
demptione nr̃a per paſſionẽ ⁊ moꝛtem nõ cur non vltra tres dies tardauit. Ad hec
debuit coꝛpus chꝛiſti putrefieri nec diutiꝰ m doc. pꝛecipue Alexan.de ales ſuꝑ.iij.
in terre puluere iacere qꝛ hec non ꝓfuiſſẽt diſti.xxiij.? Tho.alioſq; cõcoꝛ.tres dãtur
noſtre redẽptioni nec coueniſſẽt.ſed magꝭ rationes pꝛecipue. Pꝛima ꝓpter nume
derogaſſent ſue dignitati diuine ac ſctiſſi/ ri ternarij perfectionẽ.quia ſm Phm pꝛi⸗
me coceptioni coꝛꝑis ſui in quo nulla fuit mo celi.per hunc numeꝝ.ſ.ternariũ adhi⸗
coꝛruptio fomitis vel pctĩ ſiue oꝛiginałſi⸗ buimus(inquit)magnifcare deũ ꝓpterea
ue actualis. Ideo nõ debuit chꝛiſtus dñs quia eſt pꝛimus numerus ꝑfectus vtpote
putreſcere nec nimis diu in moꝛte vel pul/ habens pꝛincipiũ mediũ et finem. Et qꝛ
uere terre detineri.ſic ꝓphetauerat ps.di. chꝛiſti reſurrectio perfectiſſima fuit et eſſe

Non dabis ſanctũ tuu.i.coꝛpus ſanctiſſi/ debuit.ergo tercio die fieri congruit.

me cõceptũ videre coꝛr. hec ex Rich. O Scvda ratio ꝗpter veritatis pbationeʒ.
peccatoꝛvide quãta mala nobis fecit ißm quia ſicut in oꝛe duoꝝ ⁊ potiſſime tnũ te⸗
peccatũ quia et moꝛi et putrefieri obliga/ ſtium ſtat om̃e verbũ pbationis Math.
uit nos.ipᷣm eſt quod nos ꝑdidit tã in ani xviij. Sic in trib dieb ſtat omne factum
ma q; in coꝛꝑe. Si vidiſti cadauer homis eſſe verũ.Chꝛiſtus ergo dñs voluit pba⸗
exeſum oculis naſo ⁊ ceteris membꝛis pu re veritatẽ ſue moꝛtis in hoc ꝙ tribus die⸗
trefactũ.ſcito quia peccatum momoꝛdit. bus ſtetit moꝛtuus. Vnde Glo. ſuper .
Hec om̃ia ⁊ tibi cõſinuliter faciet. Age 5 Coꝛinth.xv.dicit. Reſurrexit chꝛiſtus ter
penitentiã ne ꝑdas animã ſaltẽ eternalił᷑. cia die ex moꝛtuis. Si em̃ ſtati reſurrexiſ⸗
Scda ratio ꝓpter noſtre reſurrectionis ſet non vere moꝛtuus videretur. Nec con
exemplaritatẽ.qꝛ reſurrectio chꝛiſti debu/ tingitinfra tres dies aliquẽ moꝛtuũ iace ⸗
it eſſe cauſa ⁊ exemplar nr̃e reſurrectionis re qͥn tanto temꝑe appareant aliqua indi
Ergo debuit conueniẽter ſuã reſurrectio cia vel ſigna vite ſi non foꝛet vaciter moꝛ⸗
nem accelerare ante omes vt daret omiby tuus talis. Vt ergo pꝛobaret ſe veraciter
exemꝑlũ reſurgendi ⁊ ſpem. Vñ.j.Coꝝ. moꝛtuũ chꝛiſtus tribꝛ diebus iacuit in ſe ⸗
xv. Sichꝛiſtus pꝛedicatur ꝙ reſurrexita pulchꝛo. Aarcia ratio ꝓpter ſignificati
moꝛtuis.quõ quidã dicunt ꝙ reſurrectio onem. Vnde Auguſti. in glo. ſuper illud
moꝛtuox non eſt. l.non ent. q. d. kalſe dicũt Opoꝛtebat patixpᷣm Lu. xxiiij.di. Chꝛi⸗
Hinc Hꝛego.in ome.di. Exemplo domi ſtus vna die et duabus noctibus permã⸗
niis mõſtrauit qað ꝓmuiſit ĩ pᷣmio vt ſicut il ſit in moꝛte vtoſtenderet ꝙ vna moꝛts ſue
lum fideles reſurrexiſſe cognoſcunt. ita in luce duas noſtras moꝛtes tanqᷓ; noctes
ſeipis in fine mundi pᷣmia reſurrectionis duas deſtrurit ſcʒ moꝛtem noſtre anime⁊
ſperaret. bec ille. O ergo chꝛiſtiane pꝛo ta moꝛtem coꝛpoꝛis. Item per hoc etiaʒ ſigi⸗
li bono lauda deum dic alleliug. C nuficauit ꝙ a moꝛte peccati nos debemus
Tercia ratio ꝓpter fidei firmitatem qꝛ reſurgere per tres partes penitentie quaun
ſichꝛiſtus diſtuliſſet ſuam reſurrectionem dies tres ſcʒ contritionis.confeſſionis. et
fides perijſſet nec homies credidiſſẽt im ſatiſfactiõis. Item ſᷣm Petrũ Raueñ.vo
foꝛe deu m et hominẽ. Nuncautẽ quia re/ luit tercia die reſurgere ſic ꝙ vna dies fuit⸗
urrexit chꝛiſtus ex moꝛtuis factum eſt vt lucis ⁊ due noctesad ſignifncanduʒ ꝙ re⸗

P 5

Dominica Paſce

ſtauraturus eſſet que in celo ſũt vbiẽ lux
glie.hoc eſt angeloꝝ ruinam.⁊ que in ter
ra ſunt vbi tenebꝛe ſunt ⁊ nox peccatoꝝ.⁊
que in inferno hoc eſt limbo patrum.vbi
erant etiã tenebꝛe exterioꝛes. E Ter
cia queſtio h eſt.quõ cõputari habeãt iſti
tres dies. cum enim hoc chꝛiſtus dixerit
Math. xij. Sicut fuit Jonas in vetre ce⸗
ti tribus diebs ⁊ tribꝛ noctibus. ſic erit fili
us homis in coꝛde terre.Et quia chꝛiſtus
iacuit in ſepulchꝛo.xxxvj. hoꝛis computã/
do ab hoꝛa occaſus ſolis die ꝑaſceues qñ
fuit ſepultus vſq; ad auroꝛaʒ diei dñice q̃
reſurrexit. Vel ſi computamus ab hoꝛa
nona qua expirauit erunt circiter hoꝛe.xl.
que non faciut tres dies naturales vt pa⸗
tet. Quõ ergo pꝛedicta verificent᷑ opus ẽ
ſcire.Ad hec rñdetur ꝙ dies duplicit᷑ acci
pit᷑ ſm doc.⁊ aſtronomos. Vno modo ꝓ
die artificiali que eſt latio ſolis ſuper njm
emiſperiũ.⁊ ſic continet.xij.hoꝛas tempo/⸗
re equinoctij. et hoc modo bene xpᷣs dicit᷑
fuiſſe tribus dieb in ſepulcro quia. xxxvj
hoꝛis que faciunt ter.xij.hoꝛas.⁊ per con⸗
ſequẽs tres dies artificiales. Alio modo
dies accipit᷑ pꝛo die naturali que continet
xxiiij.hoꝛas.⁊ ſic loquẽdo ſpᷣm Auguſti.li.
iiij.de trini. dicit᷑ chꝛiſtus reſurrexiſſe ter⸗
cia die per Synodochẽ partem accipien⸗
do pꝛo toto.ita ꝙ pꝛima dies accipiat᷑ ſᷣim
ſui partẽ poſtrema.ſcða dies integra.ter/⸗
cia ᷣm partẽ ſui pꝛtimã moꝛechꝛiſtiano in⸗
cipiendo dies a medio noctis. Nam ſᷣm
edã ⁊ Auguſti.tunc mutatus eſt oꝛdo
⁊ curſus dierũ ac noctiũ.quia antea dies
pᷣcedebant et noctes ſequebant᷑ in ſignuʒ
ꝙ homo de die gratie cecid in noctè cul⸗
pe.Sed poſt paſſionẽ chꝛiſti noctes pꝛece
dunt ⁊ dies ſequunt᷑.in ſignũ ꝙ perchꝛiſtũ
de nocte culpe homo redijt ad diem gra⸗
tie. O ergo peccatoꝛ pꝛo iſtis dic alleluia
id eſt lauda deum canens. Chꝛiſte reſur⸗
rexiſti exemplũ dediſti vt nos reſurgamꝰ
2 tecũ viuamꝰ. Reſurgamus inq; de cul⸗
pa per penitentiam. Lirca ſecũdũ
pꝛincipale de temꝑis electione exquo tem
pus ha bet ꝑtes p lures vicʒ Annũ. men⸗
ſem. diem. hoꝛam. ſᷣm has partes occur/
rũt conſideratones vel queſtiones pertra
cande. ́JZM

SBumns de annuall etate.
Scð&ðo de menſe.
Tercio de dei..
Quarto de electione hoꝛe.
Pꝛimo ergo de anno ⁊ chꝛiſti etate in q̊ᷓ
reſurrexu. Fran. Maro.di.ꝙ chꝛiſtus do
minꝰ fuit.xxxiij.annoꝝ completoꝝ in ſua
etate quãdo reſurrexit. Nam vt dicit᷑ Lu.
iij. Erat.xxx.annoꝝ quãdo baptiſatus ẽ.
⁊ completoꝝ vt di.Ly.hoc cõmunius te⸗
neri. Pꝛedicauit autẽ tribus annis cuʒ di⸗
midio.⁊ ſic patet ꝙ.xxxiij.annoꝝ cum di⸗
midio fuit quãdo reſurrexit. Sed qua⸗
re chꝛiſtus elegit reſurgere tali etare idem
Fran. Maro. dicit ꝙ ideo. quia illa etas
eſt ꝑfectiſſima in homine vt ait Augu. li.
de clui.dei. Nam vſq; ad ulam etatem ho
mo ꝓficit ⁊ natura tunc ſtat in vigoꝛe.ac
poſtea deficere incipit. Voluit ergo chꝛi⸗
ſtus hac etate reſurgere vt doceat et nos ĩ
hac etate plena ⁊ perfecta reſurrecturos.
luxta illud Ephe.iiij. Donec occurramuſ
om̃es Ly.ſcʒ chꝛiſto venienti ad iudiciuʒ
in menſurã etatis plenitudinis chꝛiſti.qꝛ

oſnes reſurgent in etate.xxxiij.annoꝝ.hec

Leęra ibi. Scõðo de mẽlſe queritur quo
menſe chꝛiſtus reſurrexit. Rñdet᷑ ſᷣm eun⸗
dem Fran.ꝙ in menſe Marcij ſᷣm ꝙ nos
accipimus menſem. Nam vt patet ex di⸗
ctis Auguſti. iiij. de clui.dei. Reſurrexit
chꝛiſtus lexto kaleñ. Apꝛilis.hoc eſt tercio
die poſt diẽ annũciatonis Marie. B
Congruũ autẽ hoc fuit ꝓpter myſteria
quibus iſte menſis fuit coniecratus.Pꝛi⸗
mo quia iſte menſis eſt inſtitutus vt ſit p⸗
mus in menſibus anni vt patet Exo. xij.
Et pleriq; putant iſto menſe mundũ foꝛe
in pꝛincipio creatũ.Ergo decebat in eodẽ
mundũ reparari vt in eo eſſet feſtiuitas q̃
pꝛimo incepit agi gaudiuʒ reſurrectionis
chꝛiſti gloꝛioſe. Scdo quia iſto menſe egi
ptioꝝ populus fuit cum ſuo rege Phara
one ſubmerſus ac iſraelicicus populus li
beratus que liberatio figurauit huani ge
neris liberationẽ per chrutũ fiendã. De⸗
cint ergo vt ipᷣo menſe affligeretur popu⸗
lus demonũ eoꝝ rege id eſt Zucifero con
trito per chꝛiſtum deſcendentem ad lim⸗
bum et populus fidelium liberarer ac de
inferni captuutate educeretur. Terde e

S

ſo miſe
Elbiis ?5
faolare?
buscant
autreur⸗
adletaat
fenonane
poohocte
quadeech
Gelog
ſeytpatea
Gedynd
nones,
noiaturd⸗
eslunerl
ius dielde
gbendlu
Deauter
pusſicde
delolssn
lluminde
inde. Ct
nosch.
minicae
Ocdar⸗
doingn
gtadſi
etia mnal
eyniſi
ſeponge
dan dem
lengaeſta
hacdieef
ſertecnoo
incigigt
ctünncci
ffemügſea
eſgodeaun
nepo eren
ſrateinne
caden
ſepeppen
wagles t
mncellaue
ſcmyul
tfabali
ir guah
ſeopinan
lodigeß

lgrppgin

t.
niſietueni
Tcheiſus d
ppleropiuſ
nydect.
baptlausi,
cömunüslef
annsazdi
nnopamd
1. Stan
alietateigen
guun luas
ant Augn
ametaendo
tin noe,44
lutercocht
docenetnosl
Wnecnds,

Oc

nad uda
imschulck. 4

qucrnn g
Getfnan
nifngs
tpatetardl
i. Neimat
zhocet crco
Dee, 6
Purnlirnu
mn n
ð
utun

enundiſnt
abune
feſtuins
tümenioe
to nalſei⸗
pfegeenn
s bohliß D
uthieni
ſendi De
Gcturpob
—
len 10 im⸗/
curekade
4 U otß

iſto mẽſe incipit terra renouari herbis flo con qñ parua lux incipit videri diuidens
ribus ⁊ terrenaſcentibus.ſolq; candidioꝛ nocte ab auroꝛa diei.Et huic conſo nãt di

radiare ⁊ ſic iſte menſis eſt letabundꝰ aui cta Bonaueñ.ſi uꝑ.iij.di.xxij.vbi finałr di
bus cantantibus et homimbus. Ita de/ cit. Certe reſurrectio (inqu it fint inter ho

cuut reſurrectionem cheiſti fien hoc menſe rã medie noctis ⁊ mane dnice diei hoc eſt
ad letidaam angeloꝝ et hominũ ac mundi auroꝛam. Et quia mediuʒ denominatur
renouationem. Oergo homo lauda deũ ab vrroq; extremoꝝ.v. Phiſico. Ideo ali

pꝛo hoc temꝑe. Tercio de die queritur qui dicũt fuiſſe in media noct alij in ma

qua die chꝛiſtus reſur rexit.⁊ rñdet᷑ ex euã⸗
gelio ꝙ die pꝛima ſabbati.i.tonꝰ ſeptima
ne vt patet Mar.vlti.hoc eſt die dnica.
Sed vndehoc congruit plures dantur ra
tiones. H Pꝛima eſt ꝙ iſta dies de /
noĩatur dies ſolis.ſicut ⁊ ſequens dicit᷑ di⸗
es lune ⁊ ſic de alijs.eo ꝙ in pᷣma hoꝛa hu⸗
ius diei dnari fertur ſol.⁊ in ſcõa hoꝛa ſe⸗
quentꝭ luna ⁊ ſic de alijs ſᷣm aſtronomos
Decuit ergo vt ſol iuſtcie chꝛiſtus domi/⸗
nus ſic dictus Malachie. j. reſurgeret in
die ſolis mundũ głioſa luce reurrectionis
illuminãdo poſt occaſum paſſionis. Pꝛo/
inde. C.de ferijs.l.ij.dicit᷑ ꝙ ꝓpter reſurre⸗
ctiõis chꝛiſti memoꝛiã vocata eſt dies do/
minica que ante vocabatur dies ſolis.
Scða ratio qꝛ hec dies fuit pᷣma in mun/
do in qua angeli ⁊ celũ emp vreũ ſunt cre⸗
ata.⁊ ſic in ea mũdus cepit exoꝛdiũ. In ea
etiã mali angeli ceciderut ⁊ boni gloꝛiam
adepti ſunt. Becut ergo eodẽ die mũduʒ
reꝑani glam angelis angmẽtari.⁊ hoĩbuſ
dan. demoneſq; deijci.vnde et hec dies co
lenda eſt a chꝛiſtianis. Tercia ratio qꝛ
hac die eſt chꝛiſtus natus.⁊ iſta die fiet re
ſurrectio omniũ hominũ in fine mundi.et
iudiciũ quo electi ibunt ad perpetuũ gau
diũ in celũ.mali ad perpetuũ lamentu in
ĩfernũ.⁊ ſic perpetuo ſtabit dies iſta. Sic
ergo decuit hac die fieri chꝛiſti reſurrectio
nẽ pꝛo exemplaritate taliũ futuroꝝ in no⸗
ſtra reſurrectione generali. O ergo homo
lauda deũ dic alla quod eſt canticum cele
ſte perpetuũ. Vnde in eo continent᷑ om̃es
vocales pᷣter O. quia oi voce ꝑfecta deuʒ
in celo laudabimus.ſed o quaſi oh eſt can
ticum vlulatus infernalis.ideo excluſum
eſt ab alleluag. Quarto de hoꝛa q/
ritur qua hoꝛa xpᷣs reſurrexit.De hoc va⸗

ne opinant᷑ doctoꝛes. Sʒ melius ⁊ comu

nius dicit᷑ ᷑ᷣm Auguſti.iiij.de trini. ꝙ ſur/⸗
rexit xpᷣs in duluculo quod eſt m catholi⸗

ne abſq; ↄtradictione. Huic cõcoꝛ.Tho.
Sed vnde decuit talem hoꝛam pꝛo re⸗
ſurrectione xpᷣm eligere.Fran. Maro.po
nit plures congruentia s. Pꝛimo quia illa
hoꝛa incipit iluminatio ſolis ⁊ terminan
tur tenebꝛe noctis. Sic chꝛiſti reſurrectio
noctẽ moꝛtis terminauit in ſe ⁊ cepit lumẽz
gloꝛie. Scõo quia illa hoꝛa eſt letificati⸗
ua bonoꝝ.Tercio quia eſt beſtiarum ma
laꝝ et malefactoꝝ hominũ effugatiua
Sic chꝛiſti reſurrectio exterruit malos vt
cuſtodes ⁊ iudeos ac fugauit demones.
Sed letificauit bonos.ſ.diſcipulos Joh
xx.Gauiſi ſunt diſcipuli viſo do.⁊c. O er⸗
go chariſſimi gaudeamus cum chꝛiſto et
laudemus deum di.alleluia. O et tu ho ⸗
mo peccatoꝛ diſce exemplo chꝛiſti vt ſur⸗
gas ſemper in auroꝛa ad deum exoꝛandũ
vel ad miſſam et dei laudeʒ penitendo de
peccatis. R Cinrca tercium de pꝛo⸗
ſecutione hiſtoꝛie reſurrectionis domiui⸗
ce recolligendo ex euangeliſtis et doctoꝛũ
pᷣcipue Aug.de ↄcoꝛdantia euageliſtarũ
Criſoſtimiq; et alioꝝ dictis pꝛo deuotio⸗
ne ſimpliciũ. notemus Pꝛimo ſᷣm Lu⸗
dol.lih.de vita chꝛiſti.concoꝛ.Lyv.ſuꝑ Jo
han. O, ſepulchꝛum chꝛiſti erat de petra
grãdis rupis ĩ oꝛto exiſtentis ex latere eiꝰ
exciſum ad madum domuncule octo pe⸗
des longitudinis et totidem latitudinig
habentis ⁊c̃. Altitudo eius erat tanta vt
homo extenſa manu recius intra in paui⸗
mẽto ſtans vix poſſet manu attingere ho
ſtium habuit ab oꝛiente decliue. in parte
aquilonari ex eadem petra locus erat ex⸗
ciſus ſeptem pedes et dimidium habens
longitudinis.A cetero pauimento emi⸗
nens tribus palmis et dimidio.qui locus
a latere meridionali per totum eſt patu⸗
lus vbi deinferebatur coꝛpꝰ vt eſſet quaſi
ſarcophagus ſuperpoſitus fundamento
a latere patulłꝰ ⁊ nõ ſuꝑius.intra hũcipᷣm

P 4

locũ e:at coꝛpus xp̃i poſitũ ſupinũ iacens
h'ñs vicʒ caput ad occidentẽ ⁊ pedes ad
oꝛientẽ in dextra ad meridiem.ex q̊ etiam
2ↄſuetudo xpᷣianoꝝ excreuit ad hãc ſilitu⸗
dinem ſepeliri iã defunctoꝝ coꝛꝑa ĩ eccle/
ſijs.vt ðt idẽ Ludoł. Itẽ ad ipᷣiꝰ monu/⸗
menti xpᷣi hoſtiũ fuit poſitꝰ lapis magnꝰ
pꝛo clauſura ſigtus ⁊ cuſtodes locati bᷣm
Chꝛvf.vt qᷓ;to foꝛtiꝰ obſeruat᷑ ne furari
poſſet.tanto dei ᷣtus appareat cũ reſur/
rexit ⁊ ſic diligẽtia cuſtodie ꝓdeſſet nr̃e fi⸗
Dei. Nõ em̃ pᷣt dici ꝙ petra tã dura potue
rit ſuffodi aut lapis taz magnus reuolui
doꝛmientib illis. Scðo notandũ ꝙ ho

die xpᷣs ſũmo mane cũ ãgeloꝝ ⁊ ſanctoꝛũ

multitudie de inferno aſcendẽs venitad
ſepulchꝝ ⁊ oibꝰ deũ bñdicentibi coꝛã eis
coꝛpꝰ aia reaſſumẽdo ex monumẽto clau
ſunrs ſaluis exiuit. ⁊ im Tlincẽ.ſuꝑ ſepul
chꝛum ſtetit coꝛpus głioſum ꝛ cicatrices
oib oñdit.d. Ecce qᷓli᷑ vos redemi.oẽſq;
ꝓcideñ.d. Glia tibi dñe qͥ ſurꝛexiſti a moꝛ
tuis. Et ecce terremotꝰ factꝰ eſt magnus
ßſᷣm Math. Cauſa ſubdit᷑. Angelus em̃

Dñi deſcẽdit de celo.⁊ ſic eius vᷣtute facũ

B; eſt ꝓ ſig̊ leticie hᷣm QZudol. Et accedẽs
reuoluit lapidẽ ⁊ ſedebat ſuꝑ eũ.ᷣm Be/
dam ⁊ Lyrã h̊ fecit non vt egreſſum dño
paãderet qͥ iã ſurrexerat.ſʒ vt indicia reſur
rectionis ⁊ ſepulchꝝ vacuũ oñderet.erat
ãt aſpectus eiꝰ ſicut fulgur.veſ.e.ſicut nix
pᷣ timoꝛe aũt eiꝰ exter.ſunt cuſtodes ⁊ fa⸗
cti velut moꝛtui. Ad hũc terremotũ eui⸗
gilate ſunt mulieres ſm Chꝛyß.q in ſero
pcedenti emerãt vngentũ.⁊ venerũt vn/⸗
gere coꝛpus ieſu. ſ. MWaggalena. Maria
lacobi ⁊ ſalome. Et cũ eg plime vt dicit
Luẽc.vlt᷑.ſʒ Marcꝰ tm̃ tres noĩat alijs ta
citis tãqᷓ; pncipales. Venieñ.ãt dicebãt
adinuicẽ. Quis reuoluet nob lapideʒ ab
hoſ.monu. Et cũ appꝛopinq̃ſſent reſpici
entes viderũt reuolutũ lapidem. Et ſᷣm
Aug. viderũt angelũ ſuꝑ eũ ſedentẽ.qͥ di
xit illis.nolite timere. Scio em ꝙ ieſuʒ qᷣ
crucifixus eſt qritis. Surrexit ſicut dixit
venite ⁊ videte locũ vbi poſitus fuerat.⁊
intranteſ monumentũ viderũt aliũ ange
lum ſedentẽ in dextrꝭ indutũ ſtola candi/
ga ⁊ obſtupuerũt.qͥ dixit. Nolite expaue
ſcere. Jeſuʒ qritꝭ naʒa.crucifi.ſurrexit nõ

Dominica Paſce

eſt h. ecce locus.ſ.eſt vacuꝰ. Sʒ ite dicite
diſcipuł⁊ pe.qꝛ pᷣce.v.in gał ibi eũ vide⸗
tis ſicut dixit.⁊ cito exierũt de mon.timẽ⸗
tes ne cuſtodes ibi iacẽtes vt moꝛtui ſur⸗
gerent Z eas ßᷣm Aug. Tüc vt Chꝛyb. ðt
Magdal.putauit coꝛpus trãſlatũ cucur
rit &̊ ad diſcipulos vt aut ſecũ qreꝛent aut
ſecũ dolerẽt ſᷣm glo.tũc venit ad petꝝ ⁊ io
hannẽ.d. Tulerũt dñũm de monumẽto et
neſcimus vbi poſuer̃t eũ.cucurrit petrꝰ ⁊
Johes ad ſepulcꝝ.ſʒ iohes pᷣcucurrit qꝛ
lunioꝛ erat petro ⁊ poꝛ venit ad monumẽ
tum.inclinauit ſe ⁊ vidit lintheamia po/⸗
ſita ⁊ ſudariũ ſeoꝛſum.ſ.q̊ btã Maria li⸗
gauerat caput ieſu.expectauitq; petꝝ ⁊ĩ
troierũt ſił ⁊ mirati ſũt ⁊ abier̃t. Interea

cuſtodes venieñ.in ciuitatẽ nũciauerunt
bncipib ſacerdotu.ſ.terremotũ.⁊ ꝙ vide

runt angelũ ⁊ ſepulchꝝ vacuũ ac xpᷣm ſur
rexiſſe.at illi dederũt eis pecuniã vt mẽti⸗
rent᷑.d.ꝙ furatũ eſt coꝛpus xpᷣi ipſis doꝛ⸗
mientib. Sʒ ) eoꝝ mẽdacia multi ſctĩ qͥ
ſurrexerãt cũ xpᷣo intrãtes ciuitatẽ appa⸗
ruerũt multis teſtãdo xpᷣi reſurrectionem
Tertio nota ꝙ intenrm Magga.cum
ſctĩs mulierib redierunt ad oꝛtũ vbi erat
ſepulchꝝ ↄſternate mẽte. Et vt dẽ Luc.
vlt᷑. Ecce duo angeli fulgẽti veſte ſteterũt
iuxta eas.⁊ ille declinauerũt vultũ ĩ terra
hᷣ ex vᷣecundia feinea ſᷣm Lyrã.⁊ dixerũt.
Quid q̃ritis viuentẽ cũ moꝛtuis.recoꝛda
mini qualit᷑ locutus eſt vob.d.qꝛ opoꝛtet
filiũ hoĩs crucifigi ⁊ tertia die relurgere.
Maggda.ãt accedẽs ad monumentũ ſta
bat foꝛis ploꝛãs ſᷣm Johez. ⁊ flens incli⸗
nauit ſe ⁊ pſpexit in monumentũ ⁊ vidit
duos angelos in alb ſedeñ.vnũ ad caput
⁊ alteꝝ ad pedes vbi poſitũ fuit coꝛpꝰ Je
ſu.⁊ dicũt ei.Mulier qͥd ploꝛas.at illa.qꝛ
tulerunt dñm meũ ⁊ neſcio vbi po.e.q.d.
Cur nõ ploꝛẽ cũ qro dñm ſuꝑ oia dilectũ
⁊ nõ ĩuenio. O ieſu bone qͥ pſto es te q̃rẽ
tiba oñde te huic mulieri ploꝛãti ⁊ deſide/⸗
ranter qrenti te. Cũq; illa iteꝝ ꝓſpiceret
in monumentũ qꝛ vbi amoꝛ ibi oculꝰ ſᷣm
Aug.tüc ecce ieſus ſtetit retro eã.Angeli
ant vidẽtes ieſum ſurrexerũt ⁊ adoꝛauer̃t
Maria ↄuerſa eſt retroꝛſum vt videret
quẽ veuerabant᷑ ãgeli.pᷣm Chꝛyb.⁊ Hie

ro.Et vidẽs icſum nõ ↄgnouit ſʒ extima

Ulteſee
Pons e
ſiſtieum
gomirat
laniapp⸗
ne⸗
loge ſuß
ni
pustole
fumfure
fale In
ſepulchn
1ſtatin.
Couerſ⸗
Ns ie
mA
veſugbe
dimſbt

eſde
nig
fegne
idtt:
fm D
pedese
lese
penro.
ſblhpe
deſpar
ſcpulch
ſetanyt
Madſe
Dis gpp
emade
fentten
fes ſoge
nedcatn

Diic⸗

ſurrectio
ſaregcſi

„

Szite dich
Abiei gic⸗
tdemon.nne
Nmertuſun
ien Chff
iſanügan
üqrrarten
ntadpent⸗
emonumadt
manmtpen:
söaantn
ntadmorunt

hen
bei DarnI
nung l

bieit Zunm
kinicanenn
Coti 1 m
aütclonſi
auniitnin⸗
hiigſsdo
nnbiit
cuitateappel
Munecnonen
Veghan
orrüblern
Endi
Uyeſeſtenni
itrulrtüin
gritdien.
mmafuo
Hdtoponet
deeſtinet
orumeniſ
tinnu nli
nenit t
müntchu
fur a
asalun
bipoe)0,
indiii
ſaand,
lergb⸗
, n
aconnen
mninitelt⸗
it e

ð

.

.

Bermo

uit eſſe oꝛtulanũ.q dixit ei. Hulier quid

ploꝛas quẽ qriſ. Rndit ei.Dñe ſi tu ſuſtu

liſti eum dicito mihi ⁊ ego eũ tolla. O qᷓ;
admirabilis pietas ieſu xpᷣi.ĩ ſpẽ em̃ oꝛtu
lani apparuit qꝛ ĩ oꝛtu eiꝰ aĩe fidẽ plãtare
voluit.O mira hulłꝰmulierꝭ canitas qua
cogit᷑ ſup̃ᷣ vires facere ⁊ ꝓmittere.d.Ego
eũ tollã cũ ſola nõ ſufficeret tam graue coꝛ

