non dñs diuitiaꝝ. Reſpõdetur ꝙ hoc di⸗
iudicari poteſt ⁊ agnoſci ſignis pꝛeſertim
tribus. Pꝛimo ex ſigno cuſtoditionis.nã
ſeruus hahet cuſtodire illeſe vñm ⁊ ſub
poteſtate domini eſt. ſic qͥ ita cuſtodit in/
tacte diuitias vt nolit tangere vel diſtri⸗
buendo pꝛo ſalute pꝛopꝛia ledere in aliq̊
talis eſt ſeruus diuitiarũ ⁊ ſub poteſtate
illaꝝ conſtitutꝰ.quia vt Berñ.dicit. Si
interrogetur auarus.nonne bonũ eſt da/

re diuitias ꝑituras ⁊ reciꝑe regnũ eternũ 99
exemplum de volatilibus qᷓ; de piſabus

Reſpondebit ꝙ ſic.⁊ ſi queratur quare er
go hoc non facis.dicet quia non poſſum
vt damnum diuitiarum pattar.talis er/
go ſeruus eſt non dominus diuitiarum
quia non habet poteſtatẽ in eis. Scõo
ex ſigno obeditionis.ſeruus enim habet
obedire domino non econuerſo.ſicauarꝰ

magis obedit diuitijs. etiam per fraudeſ

⁊ vluras lucrando qᷓ; obediat deo. Et di

JJMW ́U

cit illud Ecẽs.x. Pecunie obediunt om̃ia
Vnñ glo.ſuper hoc loco euãgelij ðt. Ser⸗
uire pecunie eſt deum negare. Tertio

ex ſigno reputationis quia ſeruus domi⸗

num ſuũ ſeipſo carioꝛem reputat et expo⸗
nit ſe laboꝛibus ⁊ periculis pꝛo dño. Si

qui reputat ſeipᷣo diuitias carioꝛes expo⸗

nendo laboꝛibus ⁊ periculis peccati coꝛꝰ⸗
pus ⁊ animam pꝛo cumulandis diuitijs

ſeruus eſt ularum. Et tales qui ſic ſerui⸗
unt mãmone non poſſunt ſimul deo ſer⸗
uire.quia in peccato ſunt. O ergo auare

recognoſce te. Lirca ſecundũ de euitãqa
da terrena ſollicitudine Aduertẽdum ꝙ
chꝛiſtus dominus in hoc euangelio oſte⸗

dit pluribus rationiby vt non debeamuſ
habere nimiam ſollicitudinem crca tem
poꝛalia de victu ⁊ amictu S Pꝛimã
rationem ponit a maioꝛi ſᷣm qð Hiero.
dicit. Qui inquit maioꝛa pꝛeſtitit vtiq;

minoꝛa pꝛeſtabit. Sed deus dedit aiam
⁊ coꝛpuſ que maioꝛa ſunt eſcis ⁊ veſtimẽY

tis.nam eſca non poſſet viuificare niſi en⸗
ſet anima in coꝛpoꝛe.⁊ veſtimenta nil va
lẽt ſine naturali caloꝛe.ergo dabit iſta mi

noꝛa. Sed heu luxurioſi plus curãt de oꝛ

natu ⁊ mundicia veſtium ⁊ de eſcis qᷓ; de

anima ⁊ coꝛpoꝛe mundandis a ſoꝛdibus

luxurie Secundã rationem ponit chꝛi
ſtus a minoꝛi dicens. Reſpicite volatilia
celi ⁊c᷑. Chꝛyſoſtomꝰ quia volatilia ⁊ om

nia animalia fada ſunt pꝛopter hominẽ
ergo homo pꝛecellit omnia illa. Si erge

ſila deus paſcit ſine doꝛum ſollicitudine ſe

quitur ꝙ ⁊c̃. Et nota ꝙ non dicit ꝙ nõ
vadunt ad agros pꝛo cibo querendo ad

deſignandum ꝙ ⁊ nos debemus victum
⁊ amictum querere ſed moderata ſollici⸗

tudine.nam non pꝛobibet chꝛiſtus ſolli⸗

citudinem moderataʒ ſed ſuperfluitatis.
Sed diceres cur magꝭ ponit chꝛiſtus

2 alijs animalibus. Reſpondet ſanctus
Vincen.ꝙ ideo vt expꝛeſſius doceat nos
illoꝛum excmplo ad deulaudem pꝛemit⸗/
tendam laboꝛibus noſtris. Nam aues
circa auroꝛã cũ ſurgũt pꝛio cantãt ⁊ lau

dant deũ.q̃i di.officiũ. Philomena a me

dia nocte incipit matutinũ ſuũ. ⁊ ſic ð ali

is ⁊ poſtea volantes inueniunt granum

Dominica.xIIII.poſt Penthe.

datum a deo ⁊c̃. Tu g̊ deum mane lauda lilia ãt vel floꝛes habet Prias. glle ab ar

et poſtea vola ad laboꝛem ⁊ ſic dabit tibi te ſed hec a natura q pᷣce

. t artẽ ⁊ plus va
deus neceſſaria.

gati ca. Pꝛeterea ĩ Glo.⁊.xvj.q.j. Si mo entẽ.vnde cõcludit chꝛiſtus ꝙ ſi fenum vł

nachus. Exemplũ. Si epiſcopus dat ali floꝛes deus pulcre veſtit.ꝗ̊ ⁊ homines ⁊c.

cui beneficiũ canonicatꝰ vel hmõi dat et ¶ Vlcims rationem ponit ex adoptione
ꝓuentũ beneficij illius.⁊ qui dat agrũ et dei cũ dicit. Hec oĩa gentes inqͥrunt.hoc

fructus eius.⁊ qͥ dat oculũ dat et videre. eſt.pagani qui non habent fidẽ et ſoem õ

Cũ ergo deus dat incrementũ coꝛꝑis qð deo nec credũt ꝙ deus eoꝝ vitã ſolus gu⸗
nos dare nõ poſſumus ergo dabit ⁊ neceſ bernet.Scit em pater veſter ⁊c.q.d. Voſ
ſaria.ſ.tegmenta. T
deus paſcit volatilia ⁊ aĩalia ſine uloꝝ la pater puidet filijs.ſic de vobis ⁊c. Nam
boꝛe ⁊ ſollicitudine ⁊ mẽbꝛa etiã nr̃a fac ſi queras a puero qͥd comedes ſero.reſpõ⸗
increſcere nõ ꝑcipientiba nobis. Quare &̊ det.pater ⁊ mater ſciũt quid dabũt.

nõ vult homines ita paſcere abſq; omi lia Juxta hec querit᷑. Qualib⸗ in calibus

boꝛe ⁊ ſollicitudine. Rñdet᷑ ſᷣm docto. ꝙ cura et ſollicitudo de temꝑalib ſit culpa
pꝛimo vt homo reco quẽs con
indigere vtpote ſine qͥ nec victũ nec incre/ tanda ⁊ euitanda a chꝛiſtianis.Ad quod
mentũ ſibi habere põt ⁊ ſic hũiliet᷑ et non ᷣm i,o.. ij.q.lv.alioſq; doctoꝛes recol⸗/
ſuꝑbiat de ſe.ſed grãs deo ſemꝑ agere ſtu ligendo.“
deat.O quãta mala pꝛeſumeremus per/ ſus huiuſmõi. Pꝛimus caſus. Si quis

petrare nil de deo curantes ſi in nullo vi/ tempoꝛalia non pꝛopter gloꝛiam dei ſed

ctu ⁊ hmõi indigeremus q̃ſi onagri libere tanqᷓ; finem ꝓpter ſe querere ſtudeat.ſicut

diſcurremus vbicunq; nobis placeret. ſʒ heu multi fatue dicunt. Quid mihi dedðo

nũc cum penuriam patimur ad deum cla vel celeſti gloꝛia:habeam tantũmodo bo

Terciaʒ rõnem ponit let delectare aiam.ſicut videmus ꝙ picta
quaſi a iure acceſſoꝛij vel a cõſequenti ſcʒ facies imaginis quãtũcunq; pulcre non
cũ dicit. Quis autẽ veſtrũ cogitas põt ⁊c eſt aſpicienti tã delectabilis ⁊ tÄã mouens
Et de h̊ nota qð iuris regła dictat.ꝙ cui animũ ſicut eſt facies hominis naturalis
concedit᷑ pᷣncipale cõcedit᷑ ⁊ acceſſoꝛiũ.vt Itẽ aurũ verũ in hoc cognoſcit᷑ ab artifi⸗
patet extra de officio ⁊ ptãte iudicis dele/ ciali vel ſophiſtico qꝛ plus delectat aſpici

Seld di. exquo eſtis filij dei.ideo de ipᷣo confidite.qꝛ ſicut

noſcat ſe ſemꝑ deo moꝛtal ⁊ damnabilis.⁊ ꝑ ↄſequẽs confu⸗

eſpondetur ꝙ plures ſunt ca⸗

mamus recurrendo ꝓ neceſſita te tãqᷓ; ad
patrẽ di. Pater noſter qͥas ⁊c̃.pa.noſtruʒ
uotti.da. Vñ in huius figuram ᷣm qð
uguſti.di.deus polqᷓ; creauit homineʒ
ſtatim ꝓuidit ei de alimento in paradiſo.

et an in hoc hũiliter obediret pᷣceptũ dã/
do temptauit eũ.quẽ quia ſuꝑbiuit ⁊ pᷣce⸗

ptum fregit hũiliauit per huius vite miſe
rias.Scðo ideo qꝛ homini de dedit artẽ

2 ſcientiã laboꝛãdi ac rationẽ vt victũ ſci⸗

at acqrere qð non dedit alijs aĩalib. O, ri
vj. No lite theſauriſare vobis theſauros ĩi
terra ⁊c̃. De hoc latius ſermone ſubſequz

ſi eſſet aliqs homo q neſciret nec poſſet vi
ctum ⁊ amictũ acqᷣrere ꝑ rõnẽ et laboꝛem
vtiq; deꝰ paſceret illũ aliunde ſicut volu/⸗

cres.et hoc videmus in fatuis hoĩb quoſ rando et faciendo ea que debet adhuc de

de ſine cura eoꝝ paſcit ꝑ pᷣncipes vł alios
Quartã rõnẽ ponit exẽplarẽ de floꝛib⸗
agri q̊s deus tã pulcre veſtit ꝙ nec Salo

tus. Rõ qꝛ ſalomon habuit veſtes aliẽas

2 —

na iſta terrena.tales ſunt ſine vera chari⸗

tate ⁊ ſic damnantur niſi peniteẽr. Se
cundus caſus. Si quis tantam curam ni
mia m cirea temꝑalia habeat ꝙ ꝓpter ea

ſto vel confiteri et cõmunicare circa paſca
vel contra pꝛeceptuʒ dei facit furando ꝑ⸗

iura ndo ⁊ ſic de aljs. Tercius caſus.ſi

quis omnino ſuperflua ſibi et ſuis ex aua
ricie affectu congregare pꝛocurat Math.
ti.ij. H. OQuartus caſus.ſi quis labo⸗

deo diffidat et ſibi neceſſaria deficere ti⸗
meat in pꝛedictis caſibus cura et ſollicitu

agri s deus tã pulcre veſti⸗ do eſt damnabilis. quia vt Criſoſ. dicit.
mon rex in oĩ glia ſua fuit tã pulcre veſti/ Sollicitudo filia eſt cupiditat? ⁊ deſpati
onis. Et etiam inducit ad multa vicia

ſalutis neceſſaria negligat. puta quiaꝓ⸗
pter hmõi dimittit miſſam audire in fe⸗

2
eabar
uun
Nic
ne non
lens,
mmnls
antii
taſpici
ungl
e.
Ntione
,hoe
enö
ge⸗
V
ſar
ſin
Ho

Lad ſoꝛtiegos ↄſulendũ ↄtra pꝛimũ pᷣce

ptum. Itẽ ad ꝑuurandũ. ad ſabbata dei

violãdũ ꝑ mercimonia. Itẽ ad furandũ

ad vſuras exercẽtes.⁊ ſic de alijs.O ergo

ſpondetur pᷣm Aug. ꝙ in datione bonoꝝ
tempoꝛaliũ deus facit ſicut bonus medi
cus qͥ infirmo multa ſubtrahit q̃ illeap⸗
peteret qꝛ ſcit ei nociua foꝛe ſʒ ↄcedit ei ũ⸗

hõ caue. dicã cũ Berñ.O filij adã genuſ la tm̃ q ſunt ꝓficua. ſic deus qnq; penuni

auaꝝ.qͥd vobᷣ cũ auro ⁊ argento.qͥd cure
cũ eis ꝗᷓ nec vere diuicie nec vẽe ſũt.quid
eſt auꝝ niſi terra rubea. qͥd argentuʒ niſi
terra alba q̃ non faciunt vos melioꝛes in
aĩa. Sʒ qd fecit iſta pᷣcioſa niſi cupiditas
humana.deniq; ꝙ vẽa nõ ſint ptʒ ex hoc
qꝛ auferre vobiſcũ ĩ moꝛte nõ poteſtꝭ ea.
o itaq; qᷓ;ta ſtulticia ꝓ eis perdere eterna.
XCLirca terciũ de qrenda ſalute ſuper
oĩa xpᷣs dñs ↄcludit di. Pꝛimũ querite re
num dei ⁊ iuſticaʒ eius.i.ſpũalia bona
pncipalt? q̃rite ⁊ h ola ⁊c. Notãdũ ꝙ chri
ſtus dñs his vᷣbis quattuoꝛ ſancuſſima
dat documẽta ) q̃ totus mũdus facit et
periclitat᷑. Pꝛimũ eſt ꝙ pᷣmo ⁊ nõ vltimo

debeamꝰ qrere regnũ dei.⁊ tñ hoĩes mũ

di vltimo volũt qrere.ſ.in ſenectute velĩ
hoꝛa moꝛtis. Contra q̊s Hiero.in teſta⸗
mento dicit. Qui dũ ſanus eſt ⁊ foꝛtis in
iuuẽtute nõ veret᷑ deũ offendere.nõ mere

bitur in moꝛte indulgentiã a dco ꝑcipere

Itẽ Aug.Hac aiaduerſioe percutit᷑ pec/⸗
catoꝛ vt moꝛiẽs obliuiſcat᷑ ſui ꝗͥ dũ viue⸗
ret oblitꝰ eſt dei. hec ille c. Scðm do⸗
cumentũ ꝙ ſuꝑ oĩa tꝑalia deberemꝰque/
rere regnũ dei.⁊ tñ hoĩes plus curant de
mũdanis diuitijs ⁊ honoꝛib ac domini/⸗

is qᷓ; de querendo dei regno. Cõtra quoſ
Bre.omelia.xxv.dicit. Ille ad dei conui⸗

uiũ non accedit qͥ plus terrena qᷓ; celeſtia

diligit ⁊ vehemẽtius in carnalibi qᷓ; ſpiri
tualibus occupat᷑. A
non habebimus niſi q̃rendo iuſticiã eiuſ

Tertiũ ꝙ regnũ dei

⁊ tũ homo qͥlibet vellet eſſe btũs ĩ regno

dei ſʒ opera iuſticie eius non curat facere
tota die fabꝛicat ſibi domũ in inferno.ſcʒ

pctã faciendo ⁊ vult habitare in celo. Cõ

tra quos Athanaſius.Qui mala egerũt
ibunt ĩ ig.⁊c̃. Quartũ ꝙ qrentib regnũ

dei ⁊ eius iuſticiã adijcient᷑ oĩa neceſſaria
bona.tum quia habent deũ in quo ſunt

o mnia bona.tum quia deus non deficit

talibs dando neceſſaria ſicut chꝛiſtus pꝛo
miſit ꝓ Sed diceres.tameu videmꝰ

am bonis ꝑmittit qꝛ illis ꝓficit ad ſalutẽ
⁊ taliba dat id qð melius eſt.ſ.gram paci
entie ⁊ merita Exm̃ refert Ceſarius
quidã faber de laboꝛibꝛ manuũ magnas
elemoſynas faciebat.qð quidã ſcũs here
mita audiens cõgaudes eiꝰbonitati cogi
tauit ꝙ ſi ditioꝛ foꝛet pluꝛa bõa faceret vñ
oꝛauit deuʒ vt daret illi plures diuitias.
cui apparuit angelus dicens. Si ei dun⸗
tie affluant minus faciet.⁊ ſctũs ulle fide
iuſſoꝛem ꝓmiſit ſe ꝓ illo fabꝛo in animaʒ
ſuaz ⁊c̃. Tüuc faber ille mane ſurgẽs auꝝ
⁊ argentũ ĩ magna copia repperit ⁊ tota
die ð h̊ cogitauit qͥd faceret.ac ab illo die
ceſſauit ab elemoſyna.abijtq; Romaʒ et
munerib datis familiaribo JImperato⸗
ris obtinuit fieri ſenaſcalcꝰ i curia YImpe
ratoꝛis.tandem ũille ſanctus heremita ra
pitur in viſione ad iudiciũ vbi chꝛiſtꝰ iu⸗
dex ait. Adducat᷑ ille per quẽ amiſi aiam
fabꝛi ⁊ ꝓti nus ſuſpendat᷑ ĩ patibulo. Js
territus vidit beatã Mariã ⁊ inuocauit
⁊ illa interceſſit pꝛo eo ⁊ liberauit euʒ ⁊c̃.
Angelus g eidem ait. Elige qð vis.aut
faber ille maneat diues ⁊ damnet᷑ aut de
pauperet᷑ ⁊ ſaluet᷑⁊ ille redeat ad pauper
tateʒ vt cuad tamnationẽ ⁊ ſic factum
eſt. VUñ pᷣs. Menus eſt modicũ iuſto ſu⸗
per di.pec. mul. Ropemꝰ gxpᷣm vt ⁊c.

Siñica eadem Sermo.ij.ſ.de diuitijs
non amãdis vtpote periculoſis ac dam/
nabilbus.

On pote /

ſtis deo ſeruire ?⁊ mãmone.
Mathei. vj. ⁊ in euan. hodi⸗
erno. Saluatoꝛ noſter chariſ
ſimi docet nos vt ſoli deo ſeruiamꝰ ⁊ non
mãmone.i.diuitiaꝝ diabolo qꝛ diuitiaꝝ

ſeruitus impedit dei dilectionẽ. Nam vt

Greg.dicit. Tanto a ſuperno amoꝛe diſi⸗
iungitur quãto quis inferius delectatur

ſepe młtos etiã bonos pati penunã. Re Sicut em videmus. Candela ardens ſi

verſus terram deoꝛſum nimis inclinatur
pꝛotinus ſuffocat ꝑ pinguedinẽ ⁊ humi⸗
ditatem. vt dicit Fontinus in deſcriptiõe
vniuerſi.ſicaia ardens in dei charitate ſi
inclinat᷑ nimis verſus terrena diligenda
ſuffocat᷑ ab ardoꝛe charitatꝭ. Merito er⸗
go de hocadmonet nos chꝛiſtus i h̊ͥ euã/⸗
gelio.di. Nõ poteſtꝭ deo ſeruire ⁊ mãmo⸗
ne.i.quaricie ⁊c. Elñ inxta euangeluiʒ
de diuitijs tria myſteria notemus pꝛo ſer
mone. Item ꝓ pꝛimo myſterio ſine euan
gelio ꝑ ſe pᷣdicando de auaricie deteſtabi
litate foꝛma iſtꝭ rõnib infra p oſiXiꝗ.

Pꝛimũ ðꝛ ſeruitutis ᷣrietts
Scõðm ðꝛ affectionis malignitgs
Terciũ ðꝛ dãnationis periculoſitas
A Circa pꝛimũ de cõtrarietate ſeruitu
tis dei ⁊ auaritie q̃ſtio occurrit.vñ eſt iſta
ſ.contrarietas inter ſeruinũ dei ⁊ ſeruitiũ
mãmonc vt ſe ſił nõ cõpatiant᷑ in eodem
Min em̃ videt᷑ ꝙ deus nõ dignat᷑ habc/⸗
re diuitis ſeruitiuũ hoĩs ſeruietis. ſicut cuʒ
deus dedit diuitias.⁊ cum magnis regi⸗
bus mũdi huius plꝰ placeat habere ma⸗
gnos diuites ſibi ſeruiẽteſ. Ad hec reſpõ
detur ſᷣm ſcripturas ⁊ doctoꝛes recolligẽ⸗
do plures cõperimus de hoc rationes.
Paeꝛima rõ ex parte amoꝛis.

Ra gi ex ꝑte huiꝰ ſeruitutõs.

Tertia ex parte inquinationis
Quarta ex parte lamneationis
Prima ratio ex par amoꝛis accipit᷑qͥa
deus nõ acceptat ſeuiicia qcunq; niſi ꝓce

dant illa ex amoꝛe vero ⁊ lint in charitate

ſed quando homo intantũ amat diuiti/
as terrenas vt ſeruiat eis ſeipᷣm exponen
do pꝛo eis ad peccandũ.hoc eſt cõtra cha
ritatem.⁊ talis nõ vere amat deum.quia
amare veraciter deuz eſt ſeruare oĩa eius
pᷣcepta. Joh.xiij. Qui hʒ mandata mea
⁊ ſcruat ea ille eſt qui diligit me.⁊c̃. Vñn
Aug.li.lxxxiij.queit.dicit. VFlenenũ cha/
ritatis eſt cupiditas.q;tum creſcit chari/⸗
tas tantum minuit᷑ cupiditas. et q;tum
creſcit cupiditas tantũ decreſcit charitas
hec ille. B Scoa rõ ex pꝑte ſeruitutis
quia ſeruire diuitijs eſt idolatrare.vt die

Aplus. Eph.v. VInñ Chꝛyf. ſuper Joh.
omelia.lxv.dicit. Auarus tãto peioꝛ ido
latra eſt pꝛe ceteris.quaãto ipᷣe non boues
7 oues deo ſuo imolat ſed animã ꝓpꝛiam
⁊ coꝛpuſ ei ſacrificat ad perpetuã damna
tionem.vñn talis nõ põt ſilł ſeruire deo.qͥa
non deũ colit eidem ꝑ amoꝛis ignem ſa⸗
crificando animã ⁊ coꝛpus. ſed diuitias
colit vt dictũ eſt.cultus autẽ dei ⁊ cultus
idolatrie ſimł ſtare nõ poſſunt.ij. Choꝝ.
v—j. Que cõuentio chꝛiſti ad Belial.q̃t d.
nulla. Tertia ratio ex parte inquina
tionis. Cum efn deus ſeruitia munda et
ſancta velit Lu.j.vt ſeruiamus illi in ſan
ctitate ⁊ iu ſticia coꝛaʒx ipᷣo om̃ib diebus
noſtris. Item pᷣs. Ambulans in via im⸗

maculata hic mihi miſtrabat.vñ nõ vuit

ſeruitia inquinata.ſed qm diuitie turpiſ⸗
ſime maculant ⁊ inquinant homies ſibi
ſeruientes. Pꝛimo in anima ꝑ elationem
⁊ terrenoꝝ continuã cogitationẽ.quia vt
dicit Augꝰ. Vermis diuitiarũ ſuperbia
eſt. Jdẽ. Unuſquiſq; talis eſt qᷓlia amat.
Si terrã diligis terra es ⁊c.ſi ergo diuiti

as diligis aia tua eſt ſtercoꝛe terre macu⸗

lata. IJtẽ Maculant diuitie oꝛa per men⸗
dacia falſa iuramenta. Itẽ aures qꝛ pluſ
placʒ audire de terreniſ mercib, qᷓ; de ver
bo dei. IJItem. Maculant manus pedes
⁊ totũ coꝛpus qꝛ plus faciũt laboꝛare in
congregãdis pecunijs qᷓ; in pnia. ⁊ ſic to
tum hominẽ maculãat. C In buius
ſignü manifeſtũ Augꝰ. de trinitate inter
multa que ad oculũ vident᷑ querit de au⸗

ro tam mũdo ⁊ argento tam claro ⁊ albo

quare faciũt lineaſ nigras ⁊ maculãt ma
nus computantiũ. Et vt dicit Augꝰ. rõ
ſufficiens non poteſt aſſignari miſi da deꝰ

dat ſignũ ꝑ hoc ꝙ ſunt macule animarũ.

vñ ⁊ quãdo exurunt᷑ fetent in ſignũ ꝙ ſũt
ꝓpius ad fetidũ infernũ vbi eſt vt dic pᷣs.
ignis ſulphur ⁊ ſpũs ꝓcellaruʒ ꝑs calicis

eoꝝ. Quarta ratio ex parte ilaqueati⸗

onis.quia nõ vult deus vt quis ſibi ſer⸗
uiat in compedibus illaqueatus diaboli
n ſeruire deo regnare eſt vt dicit Greg.
Sed diuiteſ tales ſunt cõpediti in laque
is diaboli iuxta illud.j.CThimo.vj. Qui

—

ſolur
diabe
homt
holke
ſeruire
(can
Gtm
guene
Citen
eren
bulun
hitet
palbe
fants
copel
ſatur
lollun
ſe.
sadp
Gitat
funed
mottea
les n
N
um
quel
duun
ercl
tiog
fltat
onee
pen:
pecczt
gffeto
boeſn
ii Ke⸗
Eiidee
le ſunt
Ontad
cheu

Ei

ſcesach
dbeaſa
hliͤbon
hoſeſia
nulitude
Lallem
Mlntera

N.

Joh.
eitio
nbores
iprn
idamn
eded i
nen ſa
diuitis
zaulus
Choy.
Aäid.
gnina
ncget
inſan
iebus
laim
.
pic⸗
ſbi
dwem
na
Meidia
uma.
godun
remaau!
Nerwen⸗
pb
ihdeſe
usͤpeles
bongleln
i tlets
Ibuuus
Cctelnter
etdeau⸗
11o t4 b
culitſna
Buge
nſtcade⸗
animarn.
nügſit

8

„

volunt diuites fieri incidunt in laqueum
Diaboli ⁊ in deſideria multa que mergũt
ho mineʒ ĩ interitũ. Ideo tanqᷓ; ſerui dia
boli laqueis compediti non poſſunt deo

ſeruire. Nota ꝙ quãdo aliquis homo iu⸗

dicatur ad patibulũ moꝛtis toꝛtoꝛ illi li⸗
gat manus ⁊ deinde ligat collum.⁊ dum
ꝑuenerit ad ſcalam patibuli toꝛto: pꝛece⸗
dit eum cũ fune ⁊ de gradu in gradũ aſcẽ
dere compellit. tande fune ligato ad pati
bulum deſcendit toꝛtoꝛ ⁊ ſcalam ſubtra⸗
hit.et ſic ule homo ſuſpenſus remanet in
patibulo.cuius coꝛpus poſtea aues lace⸗
rant Sic facit diabolus auaꝝ illaquean
do pꝛius manus illius ligat ne faciat re⸗
ſtitutionẽ ⁊ elemoſyne largitionẽ.poſtea
collum ligat ꝑ vincula cupiditatis ſuper

ſlue.⁊ ſic aſcendere eũ pꝛocurat de diuiti⸗

is ad plures diuitias.de dignitate ad di⸗
gnitatem altioꝛẽ quã anhelat.⁊ ligãs eũ
fune obſtinationis ſubtracta ſcala vite ꝑ

moꝛtem. poſtea demones anima. ⁊? car⸗

nes moꝛdẽt vᷣmes. Ecce chariſſimi q;ta
miſeria auaroꝝ ꝛc. D Lirca ſecun⸗/
dum de affectu maligno erga diuitias.
queſtio occurrit vtilis. ſ.vtrum affectare
diuitias vel amare eas ſit malũ graue et
excludẽs hominẽ a celeſti btitudine. Ra/⸗
tio queſtionis eſt quia plures ſunt aucto
ritates pꝛo ⁊ ↄtra. vt patebit. Ad queſti
onẽ ergo reſpodetur ꝙ duutie poſſuntap
peti ⁊ amari ac haberi cũ peccato ⁊ abſq;

peccato. Himiy quãdo diuitie oꝛdinata

affectione amant᷑ ⁊ ipſis homo bene vtit
bone ſunt ⁊ vtiles.qꝛ vt ſcribi᷑ Pꝛouerbᷣ.
xiij.ꝗ Redemptio anime viri diuitie ꝓpꝛie.
Et ideo Ambᷣ.ſuꝑ Lu.dicit. Sicut diui
tie ſunt impedimenta repꝛobis.ita ꝓbis
ſunt adiumenta virtutis. Ram Luc.xix.
Sacheus diues ſaluatus eſt. E Wath.
viij. Cẽturionis habentis ſub ſe milues
fides a chꝛiſto cõmendata. Ad hec etiaʒ
p hica ſunt dcã.uij.Ethicoꝝ. Diuitie ſũt
vtiliũ bonoꝝ.Et.j.ac.ij. Politicoꝝ. Res
poſſeſſa oꝛganuʒ eſt ad vitaʒ. confert em̃

multitudo ſubſtãntie. IJtem Seneca ad
Ludllum. Oiuitiarum tibi poſſeſſioneʒ

non interdico ſed volo vt illas bene poſſi

„ .—
2 . .
èͦèsð 2 IJ

deas ⁊c̃. Sed per co ntrariũ.quando di⸗

uitic inoꝛdinata affectione amãtur ⁊ hõ
eis male vtitur hoc vicoſum eſt. pꝛopte⸗
rea Pſalmiſta dicit. Diuitie ſi affluãt no
lite coꝛ apponere. Vnde Hieronymꝰ ad
Saluinianum dicit. Nec diuiti obſunt
opes ſi eis bene vtatur.nec pa upereʒ cge
ſtas cõmendabilioꝛem facit.ſi inter ſoꝛ⸗
des ⁊ inopiam peccata non caueat vtꝝq;
no bis teſtimontum ⁊ Abꝛaham patriar

cha. ⁊ quotidiana exempla compꝛeſtant.

quoꝛum alter in ſummis diuitijs ami⸗
cus dei fuit.Alij quotidie in ſceleribꝰ de⸗
pꝛehenſi penas legibus ſoluunt. hec ille.
Vnde omes ſcripture tam veteris teſta⸗
menti qᷓ; noui damnant diuitiarum abu
ſum ⁊ amoꝛem mnmium.non autem ula⸗
rum vſum bonum ⁊ amoꝛem oꝛdinatuʒ
nam ad hunc ſenſum etiam philoſophi
gentiles pꝛedicant periculoſumieſſe diui⸗j⸗
tiarum abuſuʒ ⁊ amoꝛem nimiim. ẽn
Tullius in pꝛimo de officijs dicit. Pecu⸗
nie fugienda eſt cupiditas.nihil em tam
anguſti animi tanq; parui qᷓ; amare diui
tias.nil honeſtius et magnificentius q;
cõtemnere. Item Socrates cum ad phi
loſophanduʒ Athenas pergeret magnũ
pondus auri in mare pꝛoiecit. Et pluri/
mi alij philoſophi leguntur diuitias con
tempſiſſe.vt per Hieronymũ patʒ.xij.q.

ij. ca. Gloꝛia epiſcopi. Ad hec ſi dicas.

Vnde hoc pla loſophi pagani iudicaue
runt vt diuitie neto ſint hominibus cõ
temnende. Reſpo Werur ꝙ per veram ra
tionem quia recte conſiderando quid ſit
aurum argentum ⁊ omnia terrena pꝛofe
cto inuenimus ꝙ non ſunt niſi terra.ter⸗
ra autem inter omnes creaturas eſt infi/
ma ⁊ viliſſima.vñ ⁊ deus infra omia de⸗
dit ei locum et calcandam pꝛebuit pedi⸗
bus ho minũ.iccirco oꝛdo peruerſus eſt ſi
homo ea pꝛediligat ⁊ pponat ſibijpſi.Et
boc eſt omnino contra naturam et ratio⸗/
nis dictamen ergo ⁊. E Secd circa
pᷣdicta queſtio occurrit qualibus ſignis

c gnoſcitur ꝙ quis vicioſo et damnabili

amo:e ⁊ appetitu amat diuitias. Reſpoõ
det᷑. ᷣm Aureo.⁊ docꝙ pᷣcipua ſũt qtuoꝛ

Dominica.xIIII. poſt Penthe.
Pꝛimũ ſignũ eſt cũ quis ꝓpter amoꝛeʒ vtendo.Si em̃ qͥs habeat diuitias iuſte
diuiciaꝝ paratus eſt facere vł facit aliqͥd cõquiſitas adhuc in eis pᷣt eſſe periculuxʒ
ʒ pceptũ ſiue dei ſiue ecclie.puta ꝑiurat dãnationis in vtẽdo.ſ.ad illicita eis.pui⸗
vſuras exigit.rapit.furtũ faot.feſta miſ/ ta ad exercendas vſuras.vel ad facienda
ſam audiendo nõ ſeruat lucri amoꝛe ⁊ſic pctã moꝛtalia.ad luxunã.ad oppꝛeſſiões
de alijs. Scõm ſignũ. cũ ꝓ ſuꝑfluis ac/ alioꝝ Tertio ꝓdigẽdo.na daãnabile eſt
quirendis diuitijs ſine indigẽtia ſui ⁊ ſu/ diuitias expẽdere ꝓdigaliter in his ĩ qui
oꝛuʒ plus debito ſe occupat ⁊ affligit.de bus expẽdi nõ debẽt.vt in ſuꝑfluis edifiꝗ/
gquo Eccs.uij. Vnꝰ eſt ⁊ ſecundũ nõ ha/ cijs ⁊ magnis cõuiuijs ſuꝑfſtuaꝝ epulaz?
bet nõ fratrẽ nõ filiũ ⁊ tñ laboꝛare nõ ceſ ⁊ multis indumẽtis oĩo ſuꝑfluis.ebꝛieta
ſat nec ſatiant᷑ oculi ciuſ duutijs. ⁊ hec eſt tibus ⁊ ſilib.vtʒ ꝑ doc. Quarto iniu⸗
vanitas peſſima. Tertiũ ſignũ.cũ quis ſtificando q̊ eſt imuſte poſſidẽdo ⁊ tenen
tantũ diligit diuitias ꝙ etiã res illas qui do. Nã vt Augꝰ.xiiij.q.v.ſi qͥd.dicit. Si
bus nõ eget magis ſinit perire qᷓ; paupe⸗ qͥd inueniſti ⁊ non reddidiſti rapuiſti.⁊ ꝑ
ribus diſpẽſare.puta veſtẽ calciamentuʒ ↄñs iniuſte retines talia ad dãnationeʒ.
ciboꝝ reliquias ⁊ hmõi cũ poſſet eroga/ Itẽ.e. xuij.q.vj. Si res. Aug.dicit. Pec⸗
re pauperi ad neceſſitatẽ ⁊ tamẽ tamdiu catum nõ remittit᷑ miſi reſtituat᷑ ablatum
tenet ꝙ coꝛrumpunt᷑. Quartũ ſignuʒ.cl Idem.e.qꝗ.iiij.Quid dicã ðt.vſure ſemꝑ
qͥs tantũ amat diuitias ꝙ etiã ĩ extrema male poſſident᷑. O qᷓ; periculoſuʒ eſt hor
neceſſitate alicuius ꝓximi nõ vult ꝓuide/ viciũ iniuſte retentionis q̊ multi vſq; ad
re eis ð ſuis ſuperfluis. ideoq; talis ẽ vt moꝛtẽ permanẽtes dãnari ſe permittunt
homicida. Juxta illud Amb. di. lxxxviij. licet falſa ſpe bong multa faast. B
paſce.dicẽtis.paſce fame moꝛientẽ ſinon Ad h̊ Meffret exm narrat.ꝙ qͥdaʒ diueſ
pauiſti occidiſti. O ergo tu diues auare cũ ſꝑ ſctõꝝ limina viſitãs oꝛas confitens
Dicaʒ tibi cũ Berñ. ſuꝑ canti.loqnte ſic. ⁊ peregrinationes ſaceret multas expen

O auare confoꝛmari vis burſe tue tanqᷓ; ſis vſure ⁊ iniuſtꝭ modis acqͥſi.tandem DS

ſeruus dñe ſue cõgaudes illi gaudenti de infirmabat᷑ ⁊ ꝓpłs eũ acclamãs vt ſctm̃
lucro ⁊ ↄdoles dolẽti qꝛ creſcẽte pecunia planxit tribs diebs iacuit ſine loq̃la. tandẽ
in burſa.creſcis aio in ſuꝑbia.⁊ ðcreſcẽte q̃rto die oib circũſtantib clamauit dicẽſ
burſa decreſcis impacietia ⁊ triſticia. O Nullus oꝛet ꝓ me qꝛ iã iidicatꝰſum ⁊ dã
qᷓ; infelix ⁊ miſerrimus es q ꝓ burſa tua natus.⁊ cũ dixiſſent ei de bonis operibꝰ
dia bolo vendis tuã aig F Circa multꝭ q fecerat. Rñdi t. Oĩa illa feci ĩ pec
terciũ de pericuł eternj damnatiõis que cato moꝛtali qꝛ non reſtitui q̃ debui alijs
ſequunt᷑ diuitias ſepſis notandũ eſt ᷣm reſnituere ex vſurꝭ ⁊ alijs ⁊c.⁊ ſic infelict
ſcripturas ⁊ doc.nou? modis pᷣepuis pᷣt expirauit. Quito diligẽdo periculũ dã
quis ex diuitijs ⁊ eaꝝ occaſione pericula nationis eſt in diuitijs.ſ.qñ quis inoꝛdiꝗ/
dãnationis incurrere ꝓpter qð ſollicite eſt dinato amoꝛc eas diligit.vtʒ ar...

*„ „

cauendũ.⁊ iſti noueʒ modi accipiint᷑ ſᷣm
lras huiꝰ dictionis cupiditas. Pꝛimo
congregãdo vel cõquirẽdo. Eſt em̃ peri/⸗
culũ dãnabilis peccati cõgregare vel cõ/
quirere diuitias ꝑ opus pcti alicuiꝰ vtꝑ
foꝛnicationẽ vel ꝑ furtũ vel rapinã vel ꝑ
iuriũ ⁊ hmõi. Itẽ periculũ eſt damnable
acqͥrere ꝑ artẽ talẽ que ꝓhibita eſt vt ꝑ ni

gromantiã ꝑ toꝛneameta.ꝑ aleaꝝ luduʒ

⁊ hmõi. Itẽ acqͥrere etiã ꝑ officiũ iniuſtũ
vt ꝑ thelonia oio illicita ⁊ ꝑ exactiões in⸗
iuſtas.ꝑ ſymoniã ꝓ beneficio ⁊c. hec oĩa
in Cõpendio ſᷣm Aureolü. Secundo

Sexto indurando vel impietificãdo ſiue
incõpaciẽdo h̊ eſt nõ miſerẽdo nec pie im
parciẽdo ex diuitijs ſuꝑfluis indigentibe
hoib-. VUñ de Hh Amb. ſuꝑ Lu. xlvij. di.
Sicut hi.di.non minoꝛis eſt crimis hba/

benti tollere qᷓ; cũ poſſis ⁊ abundans ſis
indigentibi denegare.eſurientiũ paniſeſt
quẽ tu detines.nudoꝝ indumentũ qð tu
recludis.miſeroꝝ redẽptio pecunia quaʒ
tu in terrã fodis ⁊6. HExm hẽmus
Lu.xvj.in diuite epulone qͥ nõ dedit La
zaro ⁊ c. Septio theſauriſando. Nam
queri pᷣt.ſ.vtꝝ theſauniſare ſit pctim dam

ura

.

1

tle,
ſoch⸗
Chdit⸗
Mexe
1.
niS
hotthel
lntifiieo
tarugd
lereiout

ſtaabe

ſacoſ
genitbr
Duy⸗
lrant
phepun
Netuni
ſerͤcl.
frctbe
Kpa
(eſlta
can
terſic
wosp
dam
lben
ſeet
Eo
mod
ptul

tert

tgliten
lci ſ
dänabi
lereſu
gelca,
mozdet
ſatural
ſenpſa
6 odl
Gaan
ſ.
maſoll
ldebita
Uüheceſt.

AAldiuie,

üan⸗
Ulnd

e.
giuſte
nal;

1,g
dend
ſſöes

bieeſt
Siqui

Selſim
Ppulas

ebrnr
diniu
lenen
n Si
hag
nnc
da⸗
wumn
urſen
gefhee
i
mo
6

idin
ufims
en
mngen
tſan.
undi
ndici

„

nabſle.Et ad id rũdet᷑ ̃ᷣm Alex.de Ales
ſuꝑ.iij. Theſauriſare ex affectu auaricie et
cupiditatꝭ abſq; om̃i intentõe neceſſitatiſ
ꝓpꝛie vel ſuoꝝ oĩbus ꝓhibitũ eſt Math.
vj . Nolite theſauniſſare theſauros in ter⸗

ra ⁊c.Sʒ ex cauſis licitis ⁊ honeſtis bene

põt theſauriſare qͥs.ſic parẽtes ob neceſſi
tatẽ fulioꝝ ⁊ filiaꝝ ſeruato tamen modo ⁊
ſtatu ꝑſone ⁊ reges ac pncipes ꝓ vtilita/⸗
te reipublice vel regni.vel qñ qͥs theſauri⸗

ſat ad bona oꝑa faciẽda vt eſt cultus dei

vel conſtructio eccłiaꝝ vel releuatio pau⸗
perũ ⁊ hmõi.vt etiam Lyra hic di.ſuper

Mat. vj. ⁊ Alex. vbi S. vicʒ ĩ ſcripto tercij

q.lx.arti.j. addit ꝙ ꝑſonis ecclłiaſticis ꝓ⸗
pꝛie nunqᷓ; licet theſauriſare qꝛ nõ licet eis
pecuni accu mulare vel ſeruare intentiõe
ſeruãdi. VFnñ Ambꝛo.xij.q. ij.cap. Aurũ

ſinqt habet eccłia nõ vt ſeruet ſed vt ero/
get.ſ.pauꝑibus.niſi foꝛte ſuaret ꝓpter ne⸗
ceſſitatẽ moderata quãtitate.vel ꝓpter pi

as cauſas ecclłie ſtatui clericoꝝ cõuenien/
ter licitas.⁊ ſic ptʒ ð ſeptimo ⁊c. Octa

uo appetendo. Nã diuitias appetẽdo eſt
damnabile. Pꝛio ſi às appetit aliena de/
liberate ↄſeòᷣ illicite ita ꝙ ꝓcederet in opꝰ D

ſi eẽt facultas qꝛ eſt ↄtra illud pꝛeceptum

Exoð.xx. Nõ ↄcupiſces rẽ ꝓximi.niſi ꝓpt᷑

modicitatẽ eẽt veniale.qꝛ qð modicũ eſt
ꝓ nullo rep nene . ſobiſtcan. Itẽ ſi qͥs ap
peteret deliberate uũlicita q̃ ſine pctõ moꝛ
tali teneri nõ poſſũt puta bñficiũ eccłiaſti
cũ cũ ſit indignꝰ ⁊ ineptꝰ ad tale bñficiuʒ
dãnabile pctm̃ ẽ ⁊c. Itẽ inſatiabilłr appe

tere ſuꝑflua dãnabile ẽ.patʒ ex ſũma An
gelica. J Vnñ tales aſſilant᷑ ei quem

moꝛdet ſerpẽs qͥ Situla dicit᷑ de q̊ dicũt
naturales 3 ſitula gen ſerpẽtꝭ ſi quẽ moꝛ
deat vſq; ad moꝛtẽ ſitire fac. qꝛ venenum
eiꝰ coꝛdi ifuſũ tantũ ardoꝛẽ ſitꝭ generat ꝙ
vſq; ad moꝛtẽ patientẽ cruciat.ſic eſt ĩ ꝓpo

ſito. Nono ſollicitãdo.qꝛ quãdo qͥs ni⸗

mia ſollicitudie ſuffocãte totaliter mentẽ
a debita cura aĩie ⁊ diuinoꝝ ↄſideratione

1in neceſſarijs ad alutem ſic curat ditari
vel dluicias poſſidere damnabile ẽ vt pa⸗
tiut ſermõe.j. VDO ergo voꝛatrix ani /
marũ auaricia diuitiarũ.o ardens ignis
cupiditatis.o peſtiferũ venenũ quantam

Multitudinẽ hominũ ꝑimis ⁊ ad infernũ

demergis ⁊c. Exemplum ponamus ꝓ
finali qð refert Petrꝰ Cluniaceñ. et ha ⸗
betur in ſpecło exemploꝝ diſtin.ix.exem.
lxxxv. Monachus gas⸗ in extremis vite
vidit ꝙ anĩa ſua ab angelo ducta ad poꝛ⸗
tam inferni cõſpexit penarũ diuerſitates
innumerabiles ⁊ cepit tremere ſed angelꝰ

cõfoꝛtauit illũ.et vidit quoſdaʒ demones
diſcurrẽtes et cahinantes de quadã ania

diuitis q̃ tũc rapta in infernũ fuit ducta ⁊
pᷣncipi demonũ pᷣſentata.qui mãdauit il⸗
lis di.Facite animã hanc ſedere in cathe⸗
dram ⁊ circũdate ei veſteʒ põpoſam quia
talia ſemꝑ amauit, et fecerũt ſedere in ſe⸗
dem eneã inextiguibiliter ardentẽ ⁊ circũ⸗
dederũt ei palliũ cõſimiliter ardẽtẽ. Tũc
pꝛinceps demonũ ait. Pꝛopinate ei pocu
lum nrjm. et ecce era pecuniaꝝ liquefacta
⁊ candẽtia cõmixta omi genere fetoꝛꝭ ſul
phurei oꝛi eius in fuderũt ⁊ mox in flam ⸗
mas diffuſus effundebat᷑ ꝑ viſcera ⁊ mẽ⸗
bꝛa. Tandẽ duo coꝛnua ignib plena au⸗
ribus eius appoſuer̃t ⁊ coꝛniculari cepe⸗
rũt ⁊ mox ſcintillas hoꝛrẽdas per oculos
nares ⁊ ꝑ om̃ia foꝛamina eiꝰ emittebant
einde piecerũt eũ in cauernã omniũ ſer
pentũ generib plenã qui pꝛo amplexibꝰ
mulieꝝ ꝑ om̃ia membꝛa moꝛdęẽdo lacera
bant.o quãtũ ille vlulabat. Ve ⁊ Ve ac⸗
clamabat ſeipᷣm ⁊ omia creata maledice⸗
bat ⁊c̃. His viis illiꝰ monachi anima ad
coꝛpꝰ redijt ⁊ q ¶erat enarrauit.⁊ ſic po
ſtea a coꝛꝑe migra t. O gchariſſimi om
nes vos ego hoꝛtoꝛ vᷣdicta ꝑicula diuitia
rũ caueat ⁊ cõfiteami ſi ĩ aliqͥb⸗ peccãdo
cecidiſtꝭ vt ꝑ confeſſionẽ pen itentie eua ⸗
datis dãnationẽ. ꝓ qua euaſiõe rogemus
dñm ieſum vt det nobis ⁊c.

BDñica eadẽ ſermo. iij.ᷣ ſcʒ de regno dei
querendo ab omnib tam pauperibus
ᷓᷓ diuitibus et modo eius.

Kim gu
p ite regnũ dei 1 eiꝰ.et
hec oia adijcient᷑ vob Mat.
Vvj.⁊ in euãge.hodier. R In iſtꝭ vᷣbis
chꝛiſtꝰ dñs voluit nos docere quõ vitam
nr̃am oꝛdinemꝰ.qꝛ rectꝰ oꝛdo vite nr̃e eit

vt ſuꝑ oĩa deũ diligam ⁊ eius regnũ inqͥ
ramꝰ vbi ꝑpetua btitudie viuere habebi
mus ⁊ ad id aſſequendũ neceſſariũ eſt iu

ſticiã regni celeſtꝭ obſeruare pᷣcepta iĩplen
do Math.xix. Si vis ad vitam ingredi

ſerua mandata. Ideo chꝛiſtꝰ dñs dicit in
euãgelio. Pꝛimũ.i.ſuꝑ oĩa vel ante omia
ꝗᷓrite regnũ ⁊c.⁊ ſic faciẽdo oĩa tꝑalia adij
clent᷑ vobis ⁊c. Hoc autẽ patet etiã ex ra⸗
tione.qꝛ qͥ querit regnũ dei ⁊ iuſticiã eius
filiꝰ eſt dei. Sʒ qꝛ filius eſt heres patris
Roma. viij. Di filij T heredes. Sci omia
bona etiã tꝑalia ſint ipᷣius der.ſequitur ꝙ
ſüt etiã filioꝝ dei querẽtiũ regnũ dei ꝑ co
ſequẽs. Bene ſequit᷑ inde ꝙ nob filijs dei
querẽtib regnũ dei dabunt᷑ neceſſaria ci⸗
baria veſtes ⁊ oĩa hona cõreqſita vt chꝛi⸗
ſtus dic in hoc euãgelio. Vñ ↄcludendo
ex rõnibi pluribi dicit. Pꝛimũ qrite regnũ

⁊c. Itaq; de querẽdo dei regno tria mi

teria p iſto ſermone luxta euãge. iſtud de
clarabimuuuiuusssq.
Pd de modo gñalit᷑ querẽdi ĩ iuſticia
Scvòo de mõ eqnimit᷑ qrẽdi ĩ penuria.
Tercio de mõ ſpecialr qrẽdi ĩ opulẽtia
Circa pmũ de gñali modo q̃rendi reg⸗
nũ dei ⁊ eiꝰ iuſticiã ab oĩibus hoibꝰ ZL
Notandũ ꝙ multi ſũt qͥ ſe ſubtrahunt
a querẽdo dei regno ⁊ deo ſeruiẽdo.⁊ qͥdẽ
Pꝛimo aliqͥ ꝓpter iuuẽtutẽ diceñ.illõ vul/⸗
gare ꝓuerbiũ.Gaudendũ vᷣiuuẽtuti cum
ſenuero totũ me deo deg. Sʒ aduertant
tales illõ Damalſ.li.vj.dictũ. Vbi vnũ
adoleſcentiũ videris vᷣtutibo effulſiſſe ſcʒ
vita comite.ibi mille reꝑies perijſſe ſcilicʒ
moꝛte pᷣueniẽte.Scðo alij nõ querũt reg⸗
nũ dei ꝓpter tꝑaliũ ſollicitudinẽ. Contra
q̃̊s Ecci.x. Nihil iniquius qᷓ; amare pecu
niã hic em̃ aiam ſuam venalẽ habet.qꝛ ꝓ

numo ⁊ interdũ ꝓ obolo ꝑiurãdo vẽdũt nũ dei intra vos mmum
h̊ gratie in nr̃a anima in qua deus ꝑ gratiã

giam ſuam diabolo. Vũñ ⁊ ſaluatoꝛ in
euãgelio monet di.Nõ poteſtꝭ ſeruire deco
2 mamone. Tercio alij ꝓpter foꝛmidineʒ
qꝛ reputãt gꝗue penitere ⁊ ſic deo buire ⁊ ce
leſte regnũ qrere.ↄtra q̊s chꝛiſt? Mat. xj.
Vlenite ad me oẽs qͥ la.⁊ one.eſtꝭſcʒ one/

re pctõꝝ ⁊ ego reficiã vos.ſ.dulcedie amo

ris ĩ oꝑibo pnie. Tollite iugũ me.ſu.vos.
iuguʒ em̃ meũ ſuaue ẽ ⁊ onꝰ meiũ leue.ſ.ꝑ
amo:em. Am vt Gꝛego.dicit. Si paſſio

chꝛiſti ad memoꝛiã reuocet᷑ nil tã duꝝ qð

equo animo toleret᷑.ſ.pꝛe dulcedine.pꝛo⸗

inde chꝛiſtus dñs dulciter admonet oẽs

ↄtra hec dicta di.Pꝛimũ.i.ante oĩa in iu⸗

uẽtute hoc dic iuuenibo. addit qrite reg⸗
nũ dei.q.d.deus ⁊ regnũ eiꝰ eſt ſuꝑ omia

tꝑalia.meliꝰ qꝛ deꝰ eſt ummũ bonũ qus

meli excogitari nõ põt.ait An.li. Mo⸗
nolo.ꝗ̊ eius regnũ ſuꝑ om̃ia eſt querẽduʒ
vtpote ſũmũ ⁊ ꝑpetuũ bonũ. Deniq; ne
qͥs timeat ꝙ in hoc deficiat ſiue in ſpũ ali⸗
bus ſiue in tꝑalib.addit.Et iuſticiã eius
querẽdo.hec oĩa adijcient᷑ vohᷣ ſcʒ ad ꝑfiei
endã et ↄſequen dã btitudinẽ. Vnde vᷣm
Aug. ſuꝑ illud Ps. Dñs ſollicitus ẽ mei
dicit ſic. Habet tui curã qui te fecit( deꝰ
qui h abuit tui curã cũ non eſſes vt iam h̊
eſſes qð voluit eſſe te. Yam fidelis es iam

ambulas in via iuſticie.curã tuã habebit
qͥ facit ſolẽ ſuũ oꝛiri ſuꝑ bonos et malos v

pluit ſuꝑ iuſtos ⁊ iniuſtos.hec Auguſti.
Juxta hec ergo aliq̃ queſtiões occurrũt
declarãde. W Pꝛimo querit᷑ qͥd ĩtel
ligat᷑ eſſe regnũ dei qð ſaluatoꝛ monet q̃/
rendum omnibus. Ad quod reſponde/
tur ꝙ triplex dicitur eſſe regnum dei quod
querere debemuuus.
ꝛimũ circa nos.
Scõm intra noo.
Terciü ſupꝛa nos.
Pꝛimũ eſt circa nos hoc eſt regnũ mili
tantis ecclie de quo Matth. xiij. Mittet
filius hois angelos ſuos ⁊ colligent de re
gno eius.i.de eccłia oĩa ſcandala.i.pecca⸗/
ta ⁊ eos qui faciũt iniquitatẽ ⁊ mittẽt eos
in caminũ ignis.i.in infernũ. hoc nõ põt
intelligi de celeſti regno quia ibi non ſunt
mali ſed de ecclia vt dicit Gꝛego. Secũ
dũ regnũ eſt intra nos.de quo Luce.xvij.
Regnũ dei intra vos eſt hoc eſt regnum

habitat ⁊ regnat. Nam ſᷣm Berñn. Sicut
deus in regno btitudinis pᷣſens eſtvbi an
gelos ⁊ beatos głia ſua letificat.ſic in bo⸗
na conſcientia deus ꝑ gram pᷣſens eſt. de
qua pᷣſentia angeli ⁊ beati delectantur et
gaudẽt. Terciũ regnuʒ dei ẽ ſupꝛa nos
hoc eſt celeſtis glłie ad qð nos chꝛiſtꝰ do⸗
minus poſt iudiciũ coꝛꝑe et anima intro⸗
ducet.dicens Math. xxv. Venite benedi

enthe.

6pefd

ue⸗

Apat

fonet
Kaue
geren
lct
plerel
biitece
Plecc
cliet
Nogen
lalop
ulkld
Fnt

dobius
denih
ttemal
lcere
nnvera
iO
weue
Wlf
denit
i
en
bit
tun⸗
he
pſen
LOu
enn
Alt. F
deſerat
nteqy
ſepute
erene
egon
llg ein
Honſo
Glenpe
puiipe

hwicnn

yrAn
enhe

mnanere

ſeepenit

tehine

be.
und
nentof
net dis
iiniun
leeg/
gofi
nüquo⸗
e
erid;
mite
Hüale
lies
Gggia
gefm
iſei

n
um
debit
le
auſi.
ourüͤr
id
onetq
ponce
Neicd

ewünli
Dier
ordele
nigecea
nintittos
denopot
nonſnt

cetry⸗
trpum
Sat
Ewbian
ſeinbof
ns eſ de
Cunm 3
:aN.
ſpon
ma nnno
leb

cti patris mei ꝑci.reg. Iſta tria regna xps
monet querere. Scðo quoq; que⸗
rit que ſit iuſticia regni dei in qua debeat
querere regnũ dei xpianus. Ad qðrñdet᷑
ꝙ ſic triplex ẽ regimẽ dei vt patuit.ita tri⸗

plex ẽ iuſticia regni dei ꝑ quã poterimꝰ ĩ/

