ꝙ debet itelligi qñ hõ facit h ↄtemnens.
Itẽ Antho. Floren.vhi ſupᷣ ðt ꝙ ex ̊ ſo⸗
lo ꝙ qͥs nõ audit pᷣdicationẽ ec ex negligẽ
tia q;uis male faciat nõ tñ debet excõica

peccat moꝛtalit᷑ niſi ex ↄtemptu egrediat᷑

de ſermone vel cũ alioꝝ ſcãdalo.tunc em̃

venit excõicãduſałs nõ.vt ðt frat᷑ Ange.
Q Tertio qrit᷑quales hoies dinoſcũ/
tur ex ↄtẽptu nõ audire vᷣbũ dei Notãdũ
eſt 'm Richar.in qðᷣlibeto.j.q.vix.⁊ poſt

eũ ſᷣm frem Ange.i ſũma de ferijs ꝙ con

temptus eſt duplex.vnus verꝰ dr. alt᷑ in⸗
terpᷣtatiuꝰ quẽ vocat.ſ.qñ ſine aliq̃ cauſa
legitima ad nõ audiendũ vᷣbũ vł miſſam
in feſtis aſſuefacit. Vñ quattuoꝛ genera
hominũ dinoſcunt᷑ ex contemptu non au
dire verbum dei ⁊ ſic moꝛtaliter peccare.
Pꝛimũ eſt eoꝝ qui nolunt audire ex veꝛo
contemptu. Scom eſt eoꝝ qͥ obmittunt
audire ſine cauſa rõnali in feſto ex conſue
tudine.ſi em obmittit quis ex cauſa ratio
nali in feſto nullum eſt peccatnm.ſi auteʒ
ſine cauſa rõnali puta ex pignina vel alia

paſſione aut cauſa nõ rõnali.ſi tñ ad hoc

non eſt aſſuetus veniale eſt. qð ſi ducit in
conſuetudinem ⁊ ſic ex conſuetudine ſem
per ſolet o bmittere moꝛtale videtur ⁊ di⸗

ſe.di.j.ca. Sacerdote.conciliũ ðt ſic. Sa
cerdote vᷣbũ dei ĩ eccia faciẽte ſi qs egreſ⸗
ſus fueꝛit ð auditoꝛio excõicef.vbi glo.ðt

ri.qꝛ excõicatio nõ debet fieri miſi ꝓ pctõ
moꝛtali.xj.q.iij. Nemo epᷣoꝝ.ſʒ talis non

eltentut
peccatiſea
Teno

lo/tdeh

ſboannigun
JeAnbe⸗
Car dürboln
ſent mnen
Quarde
Di0ono,?
Pmmomotul
tiekaſtr
Conſentumd
auolack⸗:
Quinrog
liuytſunete
ſhenlecogt
ſroclſütp
Defudibt
feſcelbou
lurſtſcante
aulalipa
fndoce
feutalge
nesddunt
Gubusſpi⸗
agitnte
beipptermn
machibe
lehtennsn
Pamnvde
ſialor den
Auolidene
Etſonnain⸗
Duleclniſpi
Ttacgofnz
ndetpont
deſensenn
ei. Et
niſten
mns leger en
mumniiger
acogtt
Hnni
iſnsze ſan
ſehlafci
hrone

eiſßiate
ſuntſan
ꝛdnanons
qeſtuum
nethöignan
Upereſanul
ü pdatſ⸗
Int arerce
eſto auckredi
s ciſtt finen
1 malors vti

5. Rideg

t gr paſtons
ept eccteſe
os velgalos
ca. Iutcen
epte loen!
eor. F dec
luͦ drſt⸗
eſiqsegren
ct bigo
botemnens,
Botgerbſo
cecerneglh⸗
debet ercole
en nuſ opa⸗
talsnon
nienenin
zdalotuncen
totfiat nge

1.
4

hies dnolch
hüdei otici
8,gie
deſens gicn
re' ddtin
ne tlicni
bülmien
tamagencn
lemper ſonan
Uluerpelan,
raudnectd
richnmmm
ſetog it
Lamm ute,
gnmulu
liminhhi
ſuendhie in
eyccurzd

—

Bermo

vel tentatio cui non conſentimus non eſt
peccatũ ſed materia exercẽde virtuts.
Tertio quedã ſunt tentationes a dia/⸗
bolo.⁊ de hoc dicit YJſið. Debilis eſt ho⸗
ſtis antiquus nõ põt vincere niſi volenteʒ
Itẽ Ambꝛo.ſuꝑ Lucã li.iij.di. Nemĩ no⸗
cere diabolus poterit niſi ipᷣe ſe vinci ꝑmi
ſerit.vnde nec hmõi ſunt tam pericu loſe.
Quarto quedã ſunt a carne in coꝛpoꝛe
pꝛopꝛio.⁊ quia hmõi ſunt vicioſe quia in
pᷣmo motu ſi non reſiſtit᷑ veniale ſaltẽ pec/
catũ eſt.⁊ ſi deliberate idelectationeʒ vel
conſenſum deducit᷑moꝛtale eſt.vnde ſatis
ꝑiculoſa eſt ⁊ cauẽda hmõi temptatio.
Quinto quedã ſunt tentationes in ſpi⸗
ritu vt ſunt tentationes ↄtra fidẽ vel blaſ⸗
phemice cogitationes aut deſꝑatio.et hu
luſmodi ſũt pꝛe ceteris ꝑiculoſioꝛes pꝛeci⸗
pue rudib ⁊ infirmis. Ideo bonũ eſt ſci⸗
re fidelibs qualiter tales oꝛiunt᷑ ⁊ ꝓgrediũ
tur vt ſciant cauere hmõi tentationũ peri
cula ulli qͥ patiunf. O Notandũu ergo
ſm doc.pᷣcipue Bonaucñ.in libello de ꝓ
fectu religionis ꝙ hmõi ꝑiculoſe tentatio/
nes oꝛiunt᷑ ſepe creſcunt ⁊ grauant᷑ ex defe
ctibus ſpũalibus qͥnq; licet pꝛeter hos ac
cidãt in aliqͥb ex naturali ifirmitate cere⸗
bꝛi ꝓpter melancolicã ſcʒ paſſionẽ.de q̃ cu
ram adhibere eſt medicoꝝ.ſed deo ꝑmit/⸗
tente viris iuſtis hmõi accidunt.ſic ꝓ
Pꝛimꝰ defectus accidit eis cõſolatiõis
ſpualis ⁊ deuotionis ſubtractio.ait enim
Aug.li.de viduis. Dheuotio facit tranſgre
di foꝛtitudinẽ nature ita ꝙ om̃ia ſuffert ꝑ
dulcedinẽ ſpũalis conſolatiõis.ſʒ hac ſub
tracta omia erũt inſipida ⁊ quaſi inermis
homo exponit᷑ impugnationi. Scõus
defectus exinde ſequitur boni attediatio.
Berñ. Exaruit coꝛ meum factuʒ eſt ſicut
terra ſine aqua.non cõpungoꝛ ad lach:y⸗
mas.legere non libet.oꝛare non delectat.
meditationes ſolitas non inuenio.ad opꝰ
manuũ piger.ad vigilias ſomnoletus.ad
irã pꝛeceps ſum. Tercdus exinde ſeqͥtur
mala cogitatio ⁊ fantaſiaꝝ incurſio. adeo
ꝙ vnũ pater noſter vix põt oꝛare talis ho
mo qn ingerant ſe pꝛaue fataſie ↄtra xpm
⁊ ſctõs vel ſanctas.⁊ qᷓ̃nto tẽpus eſt ſancti
us vel qñ cõica re aut miſſare deberentac
ad deuotioneʒ ſe diſponere minus deuoti

ſunt. Quartꝰ defectus ex pᷣdictis ſe’qut
tur mentis ꝑturbatio adeo ꝙ dicat tals.
Eſt ne deꝰ mecũ foꝛſitã repꝛobat⸗ ſuʒ nec
placet or̃o mea deo ⁊ hmõi.Aliqͥ etiã pu⸗
tant ex hmõi fantaſijs ſe obſeſſos a demoe
ſz nõ eſt vey. Quitꝰ defectꝰ ex dictꝭ furtẽ
ue ſubĩtrat ſcʒ deſꝑatiõis tẽtatio heſitatio
ꝙ; fidei blaſphemie ſpũs ⁊ hmõi.Sed ele
cti non debet ex his moueri qꝛ ad purgati
onẽ peccatoꝝ ſũt ex miſcòia dei permiſſa.
Nã ⁊ magnos ſctõs legimꝰ talia paſſoꝰ.
vt patet de ſctõ YFranciſco in ſua legẽda.qͥ
ofone tales tẽtationes a ſe fugauit. Item
de ſctõ Euſebio ⁊ ſic ð alijs. Circa ſcom
de cauẽdis vel cuſtodiẽdis ꝑicuł Notãdũ
ꝙ pᷣcipua ſũt ſeptẽ ꝑiculia ĩ pᷣdictꝭ tẽtatõi
bus ſollicite cauẽda. P Pꝛumü ẽ im⸗
patiẽter ſufferre. nam qui tẽtationes non
vult patiẽter ſufferre ſw. murmurat contra
deũ cur ꝑmuttat hec ſuꝑ eũ ⁊ hmõi dicẽdo
talis aiaʒ ſuã in ꝑditionẽ ponit.ideo Lu.
xxj.chꝛiſtus di. In patiẽtia vr̃a poſſi.ani.
veſtras. Vñ debet hõ in talib⸗ eſſe patis
cogitãs illud Aug.iĩ Enchi. Deꝰ ſumme
bonus nullũ ꝑmittit malũ qͥn inde elicere
velit bonũ.Cogitet etiã ꝙ velit nolit opoꝛ
tet ſuſtinere q;diu deus vult nec põt ꝑ im
patientiã euadere.vñ talis facit ſicut luue
nis equus ad currũ trahendu ligatus qui
pᷣmo curnit recalcitrando ⁊ cũ impetu puj/
tans ſe ꝑ hoc euadere poſſe.ſed poſtqᷓ; fa⸗
gitat? fuerit vidẽs ꝙ aliter eſſe non poteſt
ſed trahere currum opoꝛtet tunc paſſim ⁊
quiete vadit.ſic fit ⁊ illis. Melius eſt er⸗
go vt patiẽter dei flagellũ ſuſtineant ⁊ ſic
purgent᷑ ⁊ ſanent᷑. Auguſti. Intellige deũ
eſſe medicũ.tribulationẽ vero eſſe medica
mentũ.ſcit nedicus non aũt egrotus qͥd
dare debeat egroto ⁊c. Scom periculũ
cauendũ eſt ſtatus ſui certitudinẽ velle ſci
re ſcʒ an ſint ſine peccato moꝛtali vel non.
Qð quidem nullus poteſt certitudinali⸗
ter ſcire niſi ex ſpeciali dei reuelatõe Ecẽs
ix. Neſcit homo vtruʒ amoꝛe an odio dig⸗
nus ſit. Sufficere ergo debet homini exa⸗
men ꝓpꝛie conſcientie ⁊ ſic ſe non eſſe con ⸗
ſcium peccati moꝛtalis. Nam deus vult
vnũquẽq; noſtrũ incertum eſſe vt humilie
mus nos ⁊ ſemꝑ in timoꝛe dei ſimus. Si
em̃ homo certus eſſet de hoc ꝙ in gaeite

Sominica. I. poſt octa. Epi.

peſtinatus boſſet ſe errollere ꝛ er elatõe deliberare:? 3 rõnis aſenſũ nimet ſcrupu⸗

—2

grauiꝰ cadere.hinc Ecẽ̃i.xxvij.Sti nõ in ti loſe pcti ẽ moꝛtale qi blaſphemauenit de
moꝛe dei tenuerꝭ te inſtãter cto ſubuertet᷑ um vel ſctõs.talia de illis in cogitatõe pa

Dom' tua.

Terciũ ꝑiculũ cauẽdũ ẽ tri tiẽdo. & Sʒʒ tales ſcire debet ꝙ etiaz

ſticiã indiſcretã ſumere nec cõſolationẽ vel ſi qͥs haberet tot occurrẽtes cogitatões ʒ

le habere ð dei bonitate.cũ tñ homo ĩ hoc

fidẽ q̃t ſũt arene marꝭ q ⁊ ta male eſſet ꝙ

haberet poti ſpei cõſolationẽ ꝙ flagellat᷑ etiã vix coꝛ imaginan poſſet ſiue ð deo vł

deo tentatiõcs hmõi.qꝛ ipᷣe ait Apoc̃.
iij. Ego q̊s amo arguo ⁊ caſtigo. Talis
qppe triſticia eſt valde nociua qꝛ facit per
plexitatẽ queruloſe conſcientie ⁊ deſperare
vel dubitare de dei miſcðia vel futura ſa⸗

de xpᷣo ⁊ btãẽ Mana aut alijs ſctis.etiam

ſi ho eas haberet ꝑ lõgũ tpᷣs puta ꝑ.xl.vel
lx.aut cẽtũ annos ⁊ vitra.dũ tñ in rone re
luctaret ⁊ nõ ſtaret ſuꝑ iũllas cogitatiões
volũtarie ex aninſᷣ deliberato nec placent

lute. Q Sʒ di. Quid ergo faciat tał ſibi tales cogitatiõss ſʒ diſplicent nõ eſſet

qui totaliter eſt triſticia abſoꝛptus pᷣ mag
nitudine ⁊ multitudie pctõꝝ ſuoꝝ. Rñdet᷑
ꝙ debet põderare tria. Pꝛimo imenſitatẽ
diuine bonitatꝭ ⁊ miſcðòie ac pietatis.qua
multo mag qᷓ; aliqᷓ mater filiũ pᷣdilectum
de igne vellet celerit᷑ eriꝑe vult deus om̃s
penitẽtes ſaluare.Etiaʒ ſi talis pctõꝛ ꝑ ſe
feciſſet om̃ia pctã q facta ſunt in mundo a
pᷣncipio tã ab hoĩbus qᷓ; ab oibus demo⸗
nibꝰ. Berñ. Siẽ gutta aque reſpectu ma
ris.ſic om̃is malicia mði ad dei miſcðiaʒ
comꝑaa ⁊ incomꝑabiłr plus.Scðo debʒ
talis põderare paſſionẽ chꝛiſti.cuuus mini
ma gutta ſanguĩs ſuffeciſſet ꝓ redemptõe
totius mũdi ⁊ remiſſiõe omniũ peccatoꝝ
tã hominũ qᷓ; demonũ ſi penitere poſſent
vt diẽ ibidẽ Berñ.in li.de conſciẽtia. Ter
cio debet talis pẽſare vᷣtutẽ pnie qua deꝰ
ꝓmiſit veniã de oibus pctĩs pꝛeterit:.Põ
Coꝛ contritũ ⁊ hũiliatũ ⁊c̃. Item Eʒech.
xviij.Quacũq; hoꝛa ingemuerit ho.nõ re
mil.om.iniqͥ. eiꝰ. Itẽ xps Mathᷣ.uij. Pe⸗
nitentiã agite appꝛo.⁊c. Facuiꝰ deus celũ
⁊ terrã ꝑderet oĩno qᷓ; talia ꝓmiſſa nõ im⸗
pleret. Quartũ ꝑiculũ cauèndũ eſt exꝑ⸗
toꝝ infoꝛmationẽ reſpuere ⁊ nõ acciꝑe.nã
hoc eſt ſignũ mentis elate ⁊ ꝑ ↄñs pericli⸗
tationis. nã a ſuꝑbia initiũ ſumpſit om̃is
pditio Thob.iiij. Vñ talis debet pꝛudẽ/
tes cõfeſſoꝛes cõſulere ⁊ ad eoꝝ ↄſuliũ ſcru
pulos deponere vt docet Cacellarius in
tractatu de regulis moꝛalibo. Dicit᷑ etiã in
vitaſpatrũ ꝙ nil ſic allidit vᷣtutẽ demonũ
ſic ↄfeſſo cogitationũ. Quintũ eſt cogi
tationũ ſcrupulos timoꝛoſos in ↄſcia foꝛ⸗

pctm̃ moꝛtale. Vñ ꝓ regula cõiẽ qð Gꝛe⸗
go. dic di. v. Teſtametu. S. Sʒ pẽſandũ
ſic. Cũ malignꝰ ſpũs pctm̃ ſuggerit in mẽ

tẽ ſi nulla pcti delectatio.ſ.volũtaria ſeq̃t᷑
pctm̃ nõ eſt. Idẽ. Nõ eſt cogitatio tã imũ
da q̃ mẽtẽ polluat ſi ratio nõ ↄſentiat.hec
Gꝛego.Sʒ aliqͥ dicũt ꝙ fit ſubito vt vul⸗

nerent᷑ tali cogitatõe q̃ſi ſagitta cũ aliqua
cõplacẽtia ſurrepta ex ipꝛouiſo. Talibus
rñũdendũ ẽ.ꝙ nõ ẽ ibi ↄſenſus deliberatus
qñ rõ hoĩs puenit᷑ cũ talib ſagittꝭ cogita
tionũ ꝑ ſurreptionẽ añnqᷓ; ipᷣa ro rite ſeipᷣaʒ
aduertit.cũ aũt aduertit cũ deliberatione
tũc a pꝛimo poteſt acceptare vel reſpuere.
Vlñ Berñ. Poteſt inimicꝰ excitare tenta
cionis motũ.ſed in te inqͥt eſt ſi velis dare
cõſenſum.⁊ hec tenent᷑ coiter ſim Theolo.
Itẽ ſi non potes coꝛdetenꝰ credere fidem
nõ eſt timendũ qꝛ Cãcel pari.dic ꝙ aliqũ
plus meritoꝛiũ eſt velle credere qᷓ; coꝛdete
nus credere ⁊ ita deꝰ nos iudicat ſᷣm rati⸗
onis ſuꝑiorꝭ volũtateʒ. Itẽ pᷣterea aliqui

ſunt qͥ in hoc foꝛmãat ſibi ↄſciam ſcrupulo⸗

ſam qm̃ talia cogitauerũt q̃lia nec cõfiteri
audent.⁊ ſic apparet as ꝙ nunq; recte cõ
fiteant᷑. Calib rũ det᷑ꝙ de talib cogitati⸗

onib blaſphemicis q̃s iniutis nobis ⁊ cõ

tranitentibi poꝛtio ſenſualitatis inferioꝛ
aduehit ĩ volubiltate imagiationũ ⁊ fata
ſia ꝝ pᷣteꝛ deliberatũ ↄſenſũ rõnis nõ eſt cu

randũ qꝛ nõ eſt pctm ſic habuiſſe in cogi ⸗

tatõe.⁊ ꝑ ↄñs nec ↄfitẽde ſunt niſ in gene
rali qͥs eas in ↄfeſſiõe aꝑiat ꝓ conſilio vel
doctrina accipiẽda vel /ꝓ ſedado ſcrupulo
Serxtũ ꝑiculũ cauendũ eſt opera bona

mare. Hoc em̃ erronee ↄſcie ꝑiculũ eſt ꝙ ꝓpr taliũ tetationũ ifeſtanonẽ ohmittere.
cdẽtes fataſias cogitationũ imũdarũ in qꝛ ſic diabołꝰ magꝭ ad infeſtaquʒ puocat᷑

6
guit
le tedio⸗
60: di
cu
ind
leretcopea
norico
futßmnone
eſttbiohe
mnentenic
diubolit
lekigauch
depaſſoe
gltamſts
batlegere
ceqlacin
nſtipr
nben Fen
Thednn
Plladlbn
ſit.
no Eigori
inumeren
ürmtie
milinsi
Acdrer
gopgpa
el Menien
Olenliteſi
edeo lt
mninkearn.
hnnui
afagfnfl
ſtioſn
ſbicütꝛſtc
flida. G
Neoſi i
hoͤbong
ſanment
ſnpſeunn
Englina
lrpsait
rereingenj
nunnfacleg
lbenanan
liheſeri
zIn
Puime
luſeſtons

mer ſne
emauentde
dataröent
cbitgen
dgtatoes)
nleche,
lued ded
ſccis enan.
putagrd
tiinrönet:
gtanis
onecplont
cent nöͤcſe
cegd bie
Shiimtl
ugoentinm
olütana ſei

„

Ntatioti imni

ſenrin ha

nbitonfuf

traci alqqun
o. Talbis
dellbennns
agtt ogn
ro mueſapi;
dehberarore
e ehuere
ataretantl
pds
1n Dhob⸗
geggefon
n deg nigi
dicarfnnan
iönnennian
un ſnyuo
luntrcoicn,
nunqh nrc⸗
ltnlogtun⸗
as ſobis 10

„ 55

qui vt Gꝛego.di.Tẽtare nõ deſiſtit vt ſal

tẽ tedio vincat. Septimũ eſt ratiocinã/⸗
do ⁊ diſputãdo velle reſiſtere. Quia ſic
mags accendit᷑ rabies talis tẽtatiõis. Vñ
ſ̃m Cancel.hmõi tẽtationes meiiꝰ cõuin/⸗
cere ⁊ cõpeſcere nõ põt homo qᷓ; gꝑ cõteptũ
nõ curãdo eas tanqᷓ; latratꝰ canũ.vt dictũ

fuit ſᷣmone.xij. P. latius. Pꝛoinde melius

eſt tibi o hõ vt ab hmõi tẽtatlõib auertas
mentẽ nil curãdo de eis tanqᷓ; de ſuſurrio
diaboli.⁊ potiꝰ cogita de alijs (puta)de ce
leſti gaudio vel penis ĩferni aut potiſſime
de paſſiõe xpᷣi. Nam exlũ narrat᷑ de qdã
qͥ ita triſtis ꝓ hmõi tẽtatiõib erat ꝙ tede/
bat legere oꝛare ⁊ alia bona agere.Et ec/
ce quadã vice apparuit ſibi xpᷣs di.Quid
triſtarꝭ.ſurge ⁊ plãge paſſionẽ meã ⁊ libe⸗
raberꝭ. Ita fec ⁊ liberatꝰ eſt. Hec in ſmõe
Theſau. Vñ ⁊ in euãgelio hoc ðꝛ ꝙ diſci⸗
puliad ihm acceſſerũt depᷣcañ. ⁊ liberati
lũt. SECirca terciũ de trãqͥllitate mẽ
tis.Exq̃ ðꝛ in euãgelio ꝙ poſt ꝑicula marꝰ
imꝑante ieſu facta eſt tranqͥllitas magna.
Inqᷣrendũ eſt quõ vel ex qͥb cauſet᷑ in aia
tranqͥllitas ſccura poſt tẽpeſtatẽ tẽtatiõis
Ad qð notandũ recolligedo ex ſcriptꝭ do/
ctoꝝ ꝙ pᷣcipue ex qnq;. Pꝛimo ex interi
oꝛi ↄueniẽtia.ſcʒ cũ interioꝛa nr̃a in bonũ
ueniẽter ſũt oꝛdiata.ita ꝙ ratio ſubiecta
e deo. volũtas vult ea q̃ dei ſũt.⁊ ſpũs do/
minat᷑ carni.⁊ caro nõ rebellat ſed obedit
ſpiritui. Vñ ſuꝑ ülud Math.v. Bti pa⸗
cifici qm̃ fuij ði voca.⁊c̃. Glo.dic.pacifici
ſũt qͥ omes mot animi cõponũt ⁊ rationi
ſubijciũt.⁊ ſic rõnẽ deo.tales ſecuri ſunt vt
filij dei. Scðo ex pura ↄſcia. Berñ.lib.
de ↄſcia. Nil meliꝰ.nil iocũdius.nil ſecuri
us bona ↄſcia. Pũgat coꝛpꝰ.trahat mun/⸗
dus.terreat diaboł vel etiã ipᷣa moꝛs.illa
ſemꝑ ſecura eſt.hec ille. Tercio ex ſollici
ta vigilãtia.ſ.circa ſe in cauẽdis ⁊ agẽdis
Vñ xpᷣs ait Math.xxvj. Viglilate ⁊ oꝛa
te ne intret ĩ tẽtationẽ. Sic̃ em nauis in
mari facile ꝑiclitat᷑ ſi negligeter circa eius
jbernationẽ ꝓuidet᷑.ſic hõ debet circa ſa
utẽ ſꝑ eſſe viguãs ⁊ attẽdẽs vitã ſuã.
T Sʒ nota ꝙ nauis ĩ mar vłaqꝝ ꝑi
cuł ne ꝑea qttuoꝛ modiadhibent᷑ ⁊ ſic ſal
uat᷑ Pꝛimo aqᷓ ſubintrans eijcit᷑.ſic pctã
ꝑ confeſſionẽ eijci debẽt crebꝛo.

XXXII
Scðd ruptura obſtruit᷑. ſic ſenſus de⸗
bent obſtrui qꝛ moꝛs intrat ꝑ eas tanqᷓ; ꝑ
foꝛamina quedã ᷣm Ber.
Tercio exonerat᷑.ſic mundana debent
cõtemni quia laquei ſunt diaboli vt dicit
.j. Thimo. vj.
Quarto naueʒ bene gubernãdo vnda
ſuꝑat᷑.ſic bono regimine vite debet homo
in iuſticia ꝑſeuerare et ſic ſalua᷑. Quar
to anime tranqᷣllitas cauſat᷑ ex virtutũ et
operꝝ opulentia vel abundantia.quia ex
virtuoſis operibs tanqᷓ; ex diuitijs ſuffia⸗
enter ꝓuiſis domui ſue aia quietat᷑in deo
⁊ ſecurat᷑.qꝛ chꝛiſtus redditurꝰ eſt vnicui⸗
qᷓ; ſᷣi opera ſua Math̊.xvj. Quito ex
magnitudine ſꝑei ⁊ fiducia in dei clemen⸗
tia qua ſperat pᷣmia eterna pꝛo tentatio ⸗
nũ victoꝛia. Vnde Pꝛouer.x.Expectatio
iuſtoꝝ letitia.ſpes aũt impioꝝ peribit.Et
Jaco.j.Btũs vir qui ſuffert tentationẽ.
qm cũ ꝓbat᷑ fue.acci.coꝛo.vite quã repꝛo
mi. de. ⁊c. lis fuit magnꝰ mo ⸗
nachus Anaſtaſiꝰ qui legi᷑ habuiſſe. xl.
annis ad tentationẽ centũ demones qui⸗
bus reſiſtendo meruit vt ſubijcerent᷑ ſibi
ad obedientiã.⁊ ſic ad ipᷣius pᷣceptũ centũ
monachis feceruùnt cenobium cũ omibus
officinis. aquas etiã a longe vltra motes
per aqueductus ſubterraneos eiſdeʒ ad/
ducen. Item legit᷑ etiã in vitaſpatrũ ꝙ
quidã ſenex diſcipulo iniũxerat ne ſine licẽ
tia ⁊ benedictõe accepta ab ipᷣo recederet
ad doꝛmitũ.quadã vice ille frat᷑ cũ ſic obe⸗
diẽs pᷣcepto vigilaſſet ſepties tẽtabatur a
diabolo vt doꝛmitũ iret qꝛ ſenex ule iã ob
doꝛmiuerat.ſʒ ipᷣe frat᷑ tẽtationi nõ acquie
uit.Ecce aũt ſenex vidit in exceſſu mentis
ſeptẽ coꝛonꝗs pꝛeꝑatas diſcipulo ſuo illi.
⁊ ſic interro auit ullũ qͥd feciſſet.⁊ illo rñ /⸗
dente ꝙ ſepties tẽtatus fuiſſet ſʒ reſtitiſſet.
Intellexit ſenex ꝙ vicʒ totiẽs coꝛonã me⸗
ruit ille qtiens reſtitit.Et ſic ptʒ ĩ vita iſta
magnã fiduciã ⁊ trãqͥllitatẽ dari homi.et
in moꝛte etiã ex tẽtationũ victoꝛia ⁊ mag⸗
nam coꝛonam. Rogemus ergo xpᷣm ⁊c.

De eadem dominica.Sermo.iij.qui
etiam applican poteſt pꝛo dominica
quinta de eccleſie et filioꝛum eius ſta⸗
tu varlo.

Dominica. II poſt octa. Epip.

CLltceſſerunt

a ad eũ ſcʒ ieſum diſcipuli eius
2 ſuſcitauerut eum dicentes.
Dñe ſalua nos ꝑimus Mat.viij.⁊ i euã⸗
gelio ho. Itẽ ſi placuerit ꝓ ſequẽti dnica
accipe thema hoc.Cũ doꝛmiret hoĩes ve/⸗
nit inimicꝰ ⁊ ſuꝑſeminauit ʒyʒaniã in me⸗
dio tritici ⁊c. Mat.xiij.⁊ in ipo euangelio
Dũñice.Pꝛo pꝛeꝑatõe ad vtrũq; thema. X
Notandũ eſt chariſſimi ꝙ ſᷣm Bedã Au
guſti. ⁊ cõiter docto.ꝓ regula cõi tenet᷑ ꝙ
chꝛiſtus dñs ꝑ ſeipᷣm aliqᷣd faciẽdo vt ptʒ
in fugiendo ꝑſecutoꝛeʒ ⁊ hmõi ſignificare
voluit ſepe ꝙ futura eſſent ſua mebꝛa ta⸗
lia factura. Ideoq; in h ꝙ legit᷑in euange
lio chꝛiſtũ in naui temꝑe tẽpeſtatis doꝛmi
uiſſe qͥ tñ alias ꝑnoctabat in ofone ſic diẽ
Amb.ſuꝑ Lu.ſignificare voluit ꝙ nri toꝛ
por ſõno nob doꝛmiẽtibi.ſ.in pctõ q̊ nos
iacemus.ipᷣe nobis doꝛmiat nõ exaudien⸗
do in tẽpeſtate tribulatiõis niſi fidelit᷑ ad
eũ reſurgeñ. ꝑ pniam accedam ⁊ ſuſcite⸗
mus oꝛãdo di. Dne ſalua nos qꝛ ꝑimus ĩ
pctis nris doꝛmiendo niſi tu ſalues nos.
In hulꝰſignũ dũ ipᷣe xpᷣs doꝛmiret tempe
ſtatꝭ huiꝰ ꝑiculuʒ ſuꝑ diſcipłos ꝑmilſit vt
ad eũ ſuſcitãdũ accederẽt. Hic etiã eſt qð
in euãgelio ſequẽtis dñice dic̃ ꝑabolice.ꝙ
ſcʒ.cũ doꝛmirent hoĩes.ſ.in pctis iacendo
necad pniam ſurgere curaret.tũc inimicꝰ
.i.diabolꝰ venit ſuꝑſemiare ʒyʒan iã erro⸗
rũ ⁊ vitioꝝ plimoꝝ ac penaꝝ pſentiũ ⁊ fu
turaꝝ ⁊ guerſoꝝ hoim ac ꝑſecutionũ q̃ ꝑ/
mittit xpᷣs ꝓpter pctã ⁊c. y Itacq; in
pꝛeſenti moe de ſtatu militantis eccłie et
eiꝰ lopagemn⸗ qꝛ vtrũq; pᷣdictoꝝ cuãge
lioꝝ de h miſtice a git vt ptʒæ Ly. ⁊ doc.
Nauis qͥ ppe in mari fluctuãs in qua ſunt
xpᷣs ⁊ diſcipuli ecclia ẽ in fide cruc xpᷣi fun
gata vt tactũ fuit ſmone ſuꝑ euãgelio B
Ager etiã in qᷓ deus ſeminat bonũ ſemen
2⁊ inimicꝰſuꝑſemĩauit ʒyʒaniã ſignificat ec
cleſiã qᷓ continet bonos ⁊ malos xpᷣianos
vt ifra patebit. Sʒ qm in nauicula pᷣdi
cta eccliam ſignificãte cõperimꝰ pᷣcipue tri
plicẽ ſtatũ hoim fuiſſe ⁊ nüc ſuo modo ſũt

quaſſati.Et ſᷣm Oꝛige. erãt etã aliqui qͥ
nauigabant quoꝝ erat nauicula qͥ chꝛiſtũ
non ſequebant᷑ ⁊ talibꝛ doꝛmiebat hꝛiſtꝰ
vt patuit. Scðo quoq; erãt ibi boni in tẽ⸗
peſtatis ſedatõe cõuerſi ad xpᷣm vt patet
bſᷣm Oꝛige. Tercio ibi etiã iuſti erãt tribu
lationes paſſi ſʒ ꝑ xpᷣm qͥetati. Juxta hec
ergo tria myſteria notabimꝰ ꝓ ſᷣmoeiſto.
Pꝛimũ de ſtatu maloꝝ xpᷣianoꝝ in pec
cato doꝛmientii. .

Scõm de ſtatu bonoꝝ ad chꝛiſtũ con⸗

uerſoꝝ ⁊ a pctõ ręſurgentiũ.
Terciũ de ſtath iuſtoꝝ alijs q̊ʒ ſalutẽ a
chꝛiſto ꝓmerentiũ. “
A Circa pᷣmũ de ſtatu maloꝝ chꝛiſtia
noꝝ qͥ ſcʒ doꝛmiũt in pctis.qͥbus in myſte
riũ xpᷣs in naui doꝛmimit ad ſigmificandũ
hſᷣm qð Hua.dicit.Doꝛmit eo ꝙ ſõno nr̃ᷣo
conſopiat᷑ in nohᷣ.hec ille. Ad idem eſt et
Ambꝛoſij ſententia vt pꝛedictũ eſt.Quia
nimiꝝ in ſacra ſcnptura homies qui ſunt
in ſtatu moꝛtalis peccati dicunt᷑ doꝛmire.
luxta illud.j.Coꝛinth.xj. Ideo inter vos
ſunt multi infirmi ⁊ imbecilles ⁊ doꝛmũt
muilti. Quapꝛopt᷑ Ephe.v. Surge qͥ doꝛ
mis ⁊ exurge a moꝛtuis.i.a peccatis moꝛ
talib ⁊ uluminabit te chꝛiſtꝰ. Hec aplus
Vngde cum chꝛiſtus qui nũqᷓ; doꝛmit ᷣm
Deitatẽ nec etiã doꝛmire potuit doꝛmitioe
pcti etiam ſᷣm hũ anitatẽ.in tali cẽpeſtate
doꝛmiuit in nauicula ad ſigmficandũ qm̃
multi foꝛent xpᷣiani mali qͥ in ꝑiculis huiꝰ
mũdi doꝛmitun eſſet in pctis. ſic hoc iã vi
demus impletũ ⁊ ſic diabołꝰ doꝛnuennbꝰ
ſuꝑſeminat ʒyʒaniaʒ. Querit g hic are
vel vñ hᷣ eſt ꝙ ſtatꝰ moꝛtał pcti ꝑ doꝛmiti
onẽ coꝛꝑalẽ ſignificat᷑.⁊ rõ qſtionis põt eẽ
Quia ſonus ẽ homi naturał ⁊ multa bo⸗
na oꝑat᷑ in hoie vt ptʒ ꝑ Ariſto.in de ſõno
2 vigi.ac ꝑ alios. Nã vt ibi Ariſ.docet et
cõmẽetatoꝛ. Hõ debet eẽ mediocris inter
ſõnũ ⁊ vigiliã vt nõ ad vnũ nimis declinet
vel ad aliud. Debet tñ ſi opꝰ fuerit płꝰ ad
vigiliã qᷓ; ad ſõnũ declinare.⁊ ſic factendo
multa bona ꝓueniũt vt ibideʒ ðꝛ. Pꝛĩo qꝛ
gĩie vires ⁊ ſenſus exterioꝛes qͥetant᷑ ⁊ vᷣtu⸗
tes naturales intendunt᷑ vł foꝛxficaꝝt᷑.nã

in eccłia. Pꝛimo qͥdã erant ibi mali cũ bo ſonꝰ eſt ligamẽtũ ſenſuũ ⁊ reqͥes data aĩa⸗
nis.qꝛ vt Amb.li.uij.ſuꝑ Lu.d.Tũc Ju lib ꝓpter ſalutẽ eoꝝ.dicẽte Aniſto.ibideʒ.

das erat in naui qñ tẽpeſtate diſcipli erat

Scðo ĩ doꝛmiẽte digeſtiua vᷣtus foꝛii⸗

.

ſenkgcal
tenolb
doimlis
Jo nelioꝛ
enne. Ten
necianäit,
defecenütie
nichlaca.
tercqca
Ecims
Vüiaplide
ſdormitſa
eſdormire

rmito
ſtian

Dheolopt
diteh
ſaſasebg
ſnbonopg
fphano
ii Nen
vegröma⸗
dortt
lwcäſanin
Nerurgi
nighon
Anoes,
fiſiſtan
(uma
BemS.
mannpc⸗
Raqper
aaqd⸗
o⸗ Alten
l hoiend
lgtüabſord
encoſcpe
ſertheren
Supea
sdemet
doez
Jubaar
ſelchnicta
lumenstn
in beſtan

neoin gr

neget

Ad.

näalgi
Ulaqch
iebated⸗
biboninti
zm r om
ſn aitmb
n. Junaben
pfmoelſd⸗
anopnhe

dcheiſti o l.
is hlui⸗

nalorchiti
businnft
ſgufcani
oſönon
Adiden cta
aüet Quu
mies aul unt
cunt dommm
ſdeonmnarſos

los: domqi

Surgeqde
gecnsn
Derns
i donifn
oaurdormmnde
nntalſtieint
ngatn
nis⸗ lihecli-
Pdommend
Pcio wnd
iſtonsdeit
gatrmmiab,
nſoindeſid
Anldaant

dio tꝑis ̊ doꝛmim nõ diffenm a beſtijs ſtat ꝑ euchariſtie debitã comunionẽ et de

Cũ in honoꝛe eſ uotionẽ in miſſa.nõ odoꝛat fumũ ignis in

icat᷑ caloꝛẽ ad interioꝛa reuocatũ ab e Vnde ⁊ ſm Phm. Homo ĩ pctis doꝛmt
terioꝛibi ꝗpter qð mẽbꝛa extioꝛa fiigeſcũt ens peioꝛ ðꝛ q;ᷓ beſtia. vñ em ꝛ.vij. Ethi.

⁊ doꝛmiẽs plus ĩdiget cooꝑiꝛi qᷓ; vigilãs

Jõ melioꝛ digeſtio fit in ſtomacho doꝛmi
entis. Tercio vt diẽ̃ Auiceñ.euacuati per
medicinã infirmi ꝑ ſõnũ reſtaurant. ſilr qͥ
defecerũt ĩ captiuitate vt ptʒ. Quarto de
niq; ſacra ſeptura teſtat᷑ ꝙ doꝛmitio q̃nti⸗
tate ⁊ qlitate tꝑata ↄfert ſanitatẽ ifirmis.
Ecci.xxxj.Sõnus ſanitat in hoĩe parco.
Vñ apli dixer̃t de Laʒaro Joh.xj. Dñe
ſi doꝛmit ſaluꝰ erit. Et Aug.di.ꝙ melius
eſt doꝛmire qᷓ; diabolo Puire. Mirũ gᷣ eſt

ꝙ doꝛmitio i malo accipit᷑ad deſignandũ

ſtatũ pcti. Ad hec rñdẽdo notãdũ ꝙ apud
Theolo. p regula ẽ bũ Gꝛeg. v. Moꝛa.
dicẽtꝭ.ꝙ ꝑ quãlibet rẽ ĩ ſacro eloqͥo ſᷣm di
uerſas eiꝰ ꝓpꝛietates diuerſa bona vel ma
la licite ſignant᷑ vñ doꝛmitio aliqñ accipit
in bono ꝓ quiete eterne ſalut: Act᷑.vij. de
ſtephano. Obdoꝛmiuit i ↄno.⁊.j. Theſ.
iiij. Deꝰ eos qͥ doꝛmier̃t ſqʒ in moꝛtꝭ quie/
te ꝑ xpᷣm adducet.ſ.reſuſcitãdo ⁊c.qꝛ ſicut
qͥ doꝛmit ſanꝰẽ ⁊ ad exurgẽdũ ſe depõit.ſic
iuſti ſani in fide ⁊ iuſticia qᷣeſcũt in moꝛte

vt exurgãt ĩ finali reſurrectee. B De⸗/
niq; his nõ obſtãtib doꝛmitio ꝓpt᷑ alias
ↄditiões ꝓpꝛietatꝭ merito accipit᷑ad figu⸗
rãdũ ſtatũ pctĩ moꝛtalis pluribs rõnibus.
Pꝛima rõ aſſilatiõis moꝛtꝭ.qꝛ vt dicit
Berñ.Sõnꝰ eſt plima moꝛtis imago. ſic
anĩa in pctõ ſtãs moꝛtua eſt Eʒech.xviij.
Aia q̃ peccauerit ipᷣa moꝛiet᷑.qꝛ ſeꝑat᷑ a ve
ra vita q̃ deꝰ eſt. Pꝛoide pctõꝛ aſſiłlat᷑ litar
gico. Litargia em eſt q̃dã infirmitas q̃ fa⸗
cit hoiem doꝛmire.⁊ hoc multũ gliſcit ſed
tãtũ abſoꝛbet ſõno ꝙ homo moꝛiet᷑ doꝛmi
endo.ſic pctõꝛ delectabile ſibi putat pecca
re ⁊ tñ eternali moꝛte moꝛiet᷑ in pctõ. Ro.
V. Stipẽdia pcti moꝛs. Scoa rõ beſti
alis demẽtatiõis.qꝛ dic̃ Phus ꝙ in dimi

Ita pctoꝛ hõ ſiẽ diẽ Pẽ.

Hõ pꝛauus cẽties milleſies ẽ peioꝛ omni
beſtia.Sʒ q̃re hoc.vna ratio dat᷑iſta quia
cũ oĩs beſtia deuitet ⁊ caueat q̃ntũ poteſt
vincula laqueoꝝ ⁊ moꝛtẽ.homo pctõꝛ vo
lũtarie peccãdo pᷣcipitat ſe in moꝛtẽ anime
⁊ gehenne eterne. Itẽ alia ratio ad ꝓpoſi⸗
tũ de doꝛmitiõe.qꝛ cũ beſtie ⁊ aues lũmo
mane ſurgãt ad deũ laudandũ qͥttidie.ho
mo pctõꝛ nõ ſurgit ſʒ qñq; ꝑ annũ integꝝ
lacet in pctõ vel vſq; in fineʒ vite. Hheniq;
cũ bꝛutũ ſi ceciderit in laqueũ nõ põt doꝛ⸗
mire ſʒ tota etiã nocte ⁊ die laboꝛat euade
re vt ptʒ de mure cadẽte in muſcipulã qui
tota nocte rodit eã vt euadat.ſʒ pctõꝛ hoꝝꝰ
mo ſe laxat delitijs ⁊ ſõno coꝛꝑali.⁊ ſic ſi/
bijpᷣi vitioꝝ laqos etiã coꝛꝑali doꝛmitiõe
augmẽtat ⁊ grauat. Cõtra quos Catho
Plus vigila ſemꝑ ne ſõno deditꝰ eſto.Nã
diuturna qᷣes vitijs alimenta miſtrat.hec
ille. Tercia ratio colligatiõis ſenſus et
oꝑationis. Nã in doꝛmiedo ligant᷑ omneſ
ſenſus ita vt nec videat ptũc oculꝰ.nec au
diat auditꝰ.nec guſtus aut odoꝛatꝰ vel ta
ctus ſentiat.nihil etiãẽ oꝑat᷑homo in doꝛ⸗
miendo nec lucrat᷑. Sic hõ exñs in pecca⸗
to moꝛtali ome ſentimẽtũ ſpũaliũ ꝑdit et
tãqᷓ; ligatꝰ nil oꝑat᷑ meritoꝛie ad vitã eter
nã.Nã ⁊ ſi oꝑat᷑ aliq̃ bona de genere:tñ ꝑ
talia non lucrat᷑ pꝛemia vite eterne.licet ei
dent᷑ temꝑalia ꝓ talib a deo.ſ.ſanitas ho
noꝛ.diuitie.ples.⁊ hmõi.ac cõuerti a pec⸗
cato ex mera dei miſcðia. Ideoq; bonũ ẽ
vt homo etiã in peccato moꝛtali exñs ſur⸗
gat mane ⁊ ad eccłiam vadẽs faciat bona
oꝑa que põt.qꝛ dic Augu.Nullũ bonũ ir
remunerato ⁊c.qᷓ;uis talis qᷓ;diu nõ cõte⸗
rit᷑ vera pnia omes ſenſus ſic doꝛmiẽs ha
beat ligatos. Nõ em̃ videt dei iudicia ſuꝝ
ſe.non audit dei vᷣba ad obediendũ.nõ gu

ſet.ſ.chꝛiſtianitatꝭ nõ intellexit cõꝑatus ẽ fernalis qui eſt in cẽtro terre ſub pedibus

iumẽtis inſipientib ⁊ ſilis fact⸗
em beſtia nõ hñs vſũ rõnis nõ

eſt . Siẽ eius. no tangit per pemitentie actionẽ. nec
em be ns v ſcit cogita ſentit quia occiſus eſt a diabolo ⁊ in moꝛ⸗
re ꝙ aſd eeng vaut adihltrfa doꝛ/ tedoꝛmit.
mer in Pᷣ̈ctis ligat⸗ duent rakinfri. Os deceptionis.nã ſõ
unes pctoꝝ circũplexi ſũt me.⁊ Pꝛouer. ⁊ decipit doꝛmientẽ.qꝛ qñq; fac apparere
vi. Yihiarſtuir⸗ vad vincula trabit. E. no itt ſaerie. Son

Quarta ratio deluſiue
nus multiplicit᷑ deludit

nat eſuriẽs ⁊ cõedit

Dominica.Ii.poſt octa. Epi.
re viſũ ſic nigre fantaſie ↄgregare habẽt
eſus intenoꝛes ⁊ ſic ſõnũ iducere. Signi⸗
ficat᷑ ſpnaliter in hoc ira qͥ facit peccare qſi
ꝑ nigras imaginationes meditado vindi⸗

cũ aũt exꝑgefact fuerit vacua eſt aĩa eius
Silv qñn videt᷑ bibere vel pecuniã iueniſſe
⁊ hmõi in ſõnis.ita pcti iducit homĩ plu
rimas falſas extimatiões.ſ.ꝙ delicias vel
diuitias ac honoꝛeſ mũdi habere ſit maxi
mũ bonũ ⁊ ꝓ eis ꝑdat aiam.ſʒ cũ euigila/
uerit i futuro agnoſcet.quoniã vt cribitur
Saßp.v. Trãaſierũt oĩa velut vmbꝛa. Iteʒ
qñũq; ſõnus facit apꝑere doꝛmiẽti illa eſſe
va picula q̃ nil ſũt vt ſõnmiãdo q̃ſi inciderit
in manꝰ hoſtꝭ aut occidere eũ velit vel ſõ/
niãdo ſe ſubmergi in aqua aut in ignẽ ceci
diſſe ⁊ hmõi.Sʒ vᷣa ꝑicula ſonus facit nõ
nimere puta ſi latro ſtaret ſuꝑ caput eiꝰvo
lẽs illũ occidere.hũc nõ timet doꝛmiẽs ⁊c̃.
Ita pctm̃ facit pctõ:ẽ ſupꝛa modũ timere
icula mũdialiũ bonoꝝ vel aggredi peni⸗
tentiã ⁊ vᷣtutũ oꝑa qᷣbus ſaluan poſſet.ſʒ
pctã pctis addere et aiaʒ ꝑdere eternalr ñ
timet nec curat occidi a diabolo ĩ aia. PsS
Illic trepidauerũt timoꝛe vbi non fuit ti⸗
moꝛ. Quinta rõ effectualis ꝓuocatiõis

qꝛ ſic hoĩem faciũt doꝛmire ⁊ ꝓuocãt ei ſõ

nũ aliqᷓ remedia. Ita ſpũałr eiſdeʒ modis
ꝓuocat᷑ homo ad peccata facẽda. E
Si em querat᷑.q facdũt hoĩem doꝛmire vł
q̃ inducũt ſõnũ. Nota ꝙ vnũ et pouſſimũ

eſt ſõnifero vngẽto vel oleo vngere temꝑa
.ſ.et iũcturas mẽbꝛoꝝ vt ptʒ de oleo papa

uerũ ⁊ de vngẽte qð dicit᷑ ſonifeꝝ in apo⸗
tecis. Sic diabolꝰ vngẽdo capit, tempo⸗
ra.i.mentẽ ⁊ cogitatũ vngueto elatiõis et
ſuꝑbie vł oleo vane głie fac peccare homi
nẽ. Itẽ ſᷣm qð fac hoiem doꝛmire ẽ actiõe
laborꝭ ſeipᷣm fatigaſſe.vñ Ecẽcs.v. Dulc⸗
eſt ſonꝰ oꝑanti ſiue paꝝ cõedeti.ſiue mitũ.
ſic ſpũaliter laboꝛ auaricie ĩ acqͥrẽdis facit
petm.Terciũ qð fac doꝛmire largiꝰ vinũ
potaſſe in q̊ ſignificat lururia? ebꝛictas ꝗᷓ
cauſãt młta pctã.vñ Ephe.v. Nolite ine⸗
bꝛiari vino in q̊ eſt luxuria. Quartũ qð fa
cit doꝛmire ẽ in obſcuro loco ſe deponere.
nã holĩes doꝛmire volẽtes loca obſcura q/
rũt.⁊ ꝑ 5aßmica⸗ iuidia 4 non vult in lu
ce videre felicitatẽ alienã. Quintũ qð fac̃
boĩem doꝛmire eſt guſtu abi vẽtrẽ replere
vñ vᷣſus. Dũ ſatur ẽ vẽter põt doꝛmire li⸗
bẽter. ſic ⁊ gula facit hoĩiem peccare.Sex⸗
tũ eſt imaginatiões nigras fataſiare. Naʒ
km Phm. Sicut coloꝛ niger habet cõgre/

ctas. Septimũ qð faat doꝛmire eſt frigi⸗
dã aurã eligere.nã frigiditas inducit ſom
niũ ꝓpter qð in hyeme pluſqᷓ; eſtate.ſʒ ⁊ in
eſtate iacẽdo in fngida domo magis doꝛ⸗
mit homo ⁊ ꝓfundius qᷓ; in loco calido vt
dicunt phiſici. Et ꝓ frigiditate ſignificat

accidia q̃ friget a caloꝛe deuotiõis ⁊ ſic plu

ra pctã inducit. O g̊ homo chꝛiſtiane qͥd
doꝛmitas in pctis:exſurge miſer ne pereaſ
cũ diabolo ſed regnes cum chꝛiſto. F
Circa ſcõm de
⁊ a pctis reſurgentiũ qͥ in pᷣdicta nauicła

ecclie deſignant᷑ ꝑ illos qͥ viſo miraculo ſe

2ↄuerſoꝝ ad chꝛiſtũ

datiõis tepeſtatꝭ xpᷣi deitatẽ agnouerunt.

⁊ ad xpᷣm ↄuerſi ſũt.de qͥb euãgeliũ dicit.
Poꝛ:ro hoĩes.ſ.qͥ nauigabãt cũ ilus quoꝝ
erat nauicula vt dicit Oꝛige. Illi mirati
ſũt di. Qualis eſt ⁊c̃. Itẽ iſti in ꝑabola do
minice ſequentis figurati ſunt ꝑ triticũ in

terra moꝛtificatũ ⁊ excreſcere incipientẽ re

uiuificatũ. Sʒ notandũ ꝙ in ſacra ſcri⸗
ptura ſicut ꝑ doꝛmitionẽ ſtatꝰ pcti moꝛta

lis ſignificat᷑ ꝓut dictũ eſt. ita ꝑ euigilato

nẽ vel exſurrectionẽ ſepe ſignificat᷑ ſtatꝰ pe
nitẽtie.vñ apłs.j. Theſſa.v.di.Nõ ſumꝰ
noct filij ſʒ luò.igit᷑ nõ doꝛmiamꝰ.ſ.i pec
catis ſicut ⁊ ceteri.ſ.pctõꝛes.ſʒ vigilemus
ſcʒ ad ſa lutẽ per penitentiã. Item.j.Coꝝ
xv.Eingilate iuſti ⁊ nolite peccare.⁊ Ro⸗
ma.xiij. Hoꝛa ẽ iã nos de ſomno ſurgere.
Quare aut ꝑ euigilanonẽ ſignificet᷑ pe⸗
nitetiaplures ranões aſſignant᷑ a docto.
Puma rõ modalis cõfoꝛmitatꝭ.qꝛ ſic i
euigilãdo ſolẽt fieri iſta vicʒ aꝑtio oculo:ũ
erectio ⁊ exitus a lecto. induitio lauatioq;
faciei ac manuũ.ſic ↄfoꝛmit᷑ in ſurgendo a
pctis ꝑ verã pniam hec reqͥrunt᷑.ſcʒ aꝑtio
ocnloꝝ mẽtaliũ ad recognoſcendũ omnia
pctà ſic fecit Eʒechias di. Recogitabo ti⸗
bi om̃es annos meos in amantudie anie
mee Eſa.xxxviij. Itẽ requirit᷑ vt erigat ſe
homo verſus deũ ꝑ effectũ ⁊ exeata volũ⸗
tate peccadi firmũ ꝓp oſitũ habendo ꝙ de
cetero nolit peccare. demq; reqiærit᷑ laua⸗
tio vere ꝓfeſſionis. Ambᷣ.Confeſſio diiu⸗
ſt peccatũ.Et eti requirit᷑ induitio.ſ.vir⸗

tutücpen
t. Eio
rſcſuen
Scorr
wrotpen
nnntechan
ſchnaebat
ſirgebäac
ſümo⸗alit
ſitrephen
Biinaan
Cügcinder
Mhenitein
Bll. Cal
wlert An
nen aum ſiu
d woſtie
ggeipoſtr
Etmiosne
ortüſolisin
muitülgbo
bcto lacitd
atis⸗in
Gweaſonn
nis pot
mn Voca
geſurger
Pumoad⸗
Hoatat
nyclinma
meseſtdept
ſetagclcen
Ochirlin
Uumnnanhon
fiaccſckon
bieckog
heholt. Ite
letasbon
nuſtniinn
ſſicenſian
Gylites,
tſam n
ſulchinuc
hentishaber
lungtecrfin
Uezrſeinn
galegnaf
tingfi
iniͤſt⸗
fläche

l
negmehabi
en Oigt
nrpeccarei
atidornd
mireckngt
Sndhat ſen
eſaehti
omgs
oeocalcon
mmeſgniiat
Mmöisichi
dchiſtmneis
niſcrnehene
chrſt, ſ
ſor adchiſi
dtaa much
ſommnabot

iagnoncnunt

auageüdiat
tcüllls goo;
e. Nimmrun
ningaboad
Int ꝑmmauan
reinapene⸗
Finſamnſai
;Pci monn

nugeuglinmd

niiin
vN Eon
man e
5cNohenls
Zen,
ctane:
Omnno ſungnt⸗
iignkai
adod,
mit
60 loi
æꝗ
Einſrgen
runt nnnd
Cendio
ſunghioli
nmmntent
ni weng⸗ H

—

BSermo

cit. Eã omantes. ⁊ hoc fit ꝑ ſatiſfactionẽ
⁊ ſic vᷣa erit pnia ⁊ vᷣe taus exſurgita pctis
Scða rõ varie tꝑalitat.qꝛ ſicut hoĩes

vario tꝑe ſurgũt a ſomno.Aliqͥ em ſurgut
in media nocte a ſono ſicut ſolet religioſi.

ſic facebat Dauid qui oi. Med a nocte

ſurgebã ad ↄfiten.ti. Itẽ alij ſurgũt mane

ſũmo.alij poſt oꝛtũ ſolis tardius.T ales
ſũt rephenſiblles. B vnde Amb.ſuꝑ
Bti imaculati.⁊ Aug.di.Gꝛaue ⁊ vᷣecun
dũ ac indecẽs eſt chꝛiſtino ſi radius ſolis
inuenit eũ iacentem in lectu ſuo. Et addit
BGuił.Tali homi ſol poſſet dicere ſi loqui
valeret. Ampliꝰ laboꝛaui heri qᷓ; tu et ta⸗
men cum ſurrexeri tu adhuc doꝛmis. Ita
ad ꝓpoſitũ eſt de pnia ꝙ aliq celerit᷑ſurgũt
ad eã poſt pctm.alij tardiꝰ.aiij tardiſſime
Et tales menio ſüũt repꝛehẽſibiles ꝙ poſt
oꝛtũ ſolis iuſticie.i.chꝛiſti incarnationeʒ qͥ
multũ laboꝛauit ꝓ nobſᷣ in paſſione. ipᷣi in
pctõ iacẽt diutiꝰ. Tercia rõ plime vtili
tatis. Nã vt Phus li.j. Ichono.di.Sur/
gere a ſomno de nocte valet ꝓ bona coꝛpo
ris diſpoſitõe ad ſanitatẽ ⁊ ad philoſophi
am. Hoc ad ſtudiũ ſapiẽtie.hec ibi. Vn/⸗
de ſurgerea ſomno vtile eſt maturius.
Pꝛimo ad addiſcẽdã ſapiam ꝑ ingenij ca
pacitatẽ. Nã vt docet exꝑientia i nocte qͥe
ta vel in mane poſtq; digeſtiõe bene facta
mẽs eſt depurata facil qͥlibet plura po⸗
teſt addiſcere vna hoꝛa qᷓ; in die triba horꝭ
Sic ſpũaliter exſurgere ad pniaʒ valet ad
ſiluminationẽ aĩe ⁊ ſtudiũ ſalutis.qꝛ ꝑ ve

rã addiſcit᷑ pniam ſui cognitio.De qᷓ Cri/⸗
ſoß. ſuꝑ Math. di. Daxima pars philo/

ſophie eſt cognitio ſui.⁊ qͥ ſe neſcit nihil be
ne nouit. Itẽ ſcõðo maturi a ſõno ſurgere
valet ad bonã coꝛꝑis diſpoſitionem ⁊ foꝛ⸗
moſitatẽ.qm vt videmꝰ multũ doꝛmiẽtes
in facie inflant᷑ ⁊ oculis ⁊ defoꝛmioꝛes ſũt
qᷓ; vigilãtes. Sic ſpũaliter pnĩa pulchꝛifi
cat aiam. vnde Franciſ. Maro.di.ꝙ om/
nis pulchꝛitudo aie eſt ex gra dei.hãc autẽ
penitẽs habet. Tercio valet ad ↄpuandã
ſanitatẽ.qꝛ ſurgẽs mane vel nocte ſuꝑflui
tates ⁊ flegmata eijcit q̃ infirmitatẽ gene/
rarẽt.ſic pnĩia ſanat aiam eijdẽdo vitioꝝ fe

ditates.vñ Ps.oꝛat d. Miſerere mei do.

qm ĩfir.ſũ.ſ.pctõ ſana aiaʒ meã qꝛ pec: ⁊c

. 4.
„ . . .

tutũ que ſũt veſtes aniĩe.vt idẽ Ambꝛo.di Inſuꝑ p̃ter dicta Phᷣi Surgerea ſõnova

let Quarto ad dapis appetitũ ⁊ ſapidita
tẽ.nã qͥ maturiꝰ ſurgit magꝭ ⁊ citi cſurit ⁊
cõedẽdi appetitũ hẽbit vt ptʒ ꝑ exꝑiẽtiã.o
gtu hõ qͥ n habes appetitũ cõedẽdi ſurge
maturiꝰ.ſic pnia vᷣbi ði ſapoꝛẽ ⁊ appetitũ

fac ꝓpt᷑ ſanitatẽ gie.Aug. Palato nõ ſano
ſʒ ifecto.ſ.ꝑ pccm.pena e panis qꝗͥ ſano eſt

ſuauis. Quito valet ad erꝭ ⁊ duutiaꝝ co
pioſitatẽ.vñ Pꝛouer.vj. Vſq;q̊ͥ piger doꝛ
mis qñ ↄſurgeſa ſõno vt doꝛmias ⁊ vẽiet
tibi qᷓ viatoꝛ egeſtas.ſi ãt ipiger fuerꝭ ege
ſtas lõge fugiet a te.hec ibi.ſic ſurgere cele
riꝰ ad pniaʒ valet ad meritoꝝ ac gre ⁊ glłie

augmetanonẽ Pꝛouer.viij. Qui mane vi

gilauerit ad me.ſ.deũ iueniẽt me.mecũ di
uitie ⁊ glia vt ditẽ diligẽtes me.vñ ⁊ eccle
ſia in officio qᷓdrageſimali om̃es xpᷣianos
