cũ eſt ꝙ ̊ audito alij noõ peccẽt hoĩes. hec
etiã in legẽda col. P Scõm ſignũ

benefice largitõis.qꝛ totũ mũdũ ad vtili
tatẽ aie hũane fecit ⁊ Ftulit Vnñ magj in
ij. di. ].dicit. ſicut factꝰẽ hõ ꝓpter deũ.l.vt
deo ſeruiret.ita mũdꝰfactꝰ? ꝓpter hoĩem
ſcʒ vt ei ſeruiret. Ita em̃ voluit de ſibi ab
hoĩie ſeruiri vt ea ſeruitute nõ deꝰſʒ hõ ſer
uiens luuaret.ſ. gꝛ ſeruire deo regnare eſt
ſeruiret hoĩ ⁊ exinde ſiłr
iuuaret᷑ hõ.totũ g̊ hoĩs bonuʒ erat.Oiĩia

em̃ vt ait apłs.j.Choꝝ.iij.nr̃a ſũt ſuꝑio ⸗

ra eq̃lia ⁊ inferioꝛa.ſuꝑioꝛa qͥdem nr̃a ſũt
ad ꝑfruẽdũ vt de trinitas.eqlia ad ↄui⸗

uẽdũ ſcʒ angeli.qͥ ⁊ ſi mõ nobis ſuꝑioꝛes
ſint.in futuro erimꝰ eis eq̃les. Ji etiam
angeli mõ nobis ſeruire dicũt᷑ in ſcpᷣturis

dũ ꝓpter nos ĩ miſteriũ mittũt᷑. Hec ma⸗

giſter. Inſuꝑ oẽs ſctõs dedit nobis in pa

£

trocimũ. NHam Aug. dicit. ꝙ de ſanctoꝝ
merita noſtra vult eſſe ſuffragia. Pꝛet᷑ea
bitam vᷣginẽ mr̃em ſuã dedit nobis in ad
uocatã.ſed ⁊ ſeipᷣm xpᷣs deus dedit nobiſ

in cibum⁊ potũ in euchariſtia.⁊ repꝛomi
ſit in pᷣmiũ celeſte. Hec oĩa ꝓ ſalute anie

fecit ex charitate. O ᷓ homo reama xpᷣm
⁊ dic cum pᷣs. Quid retribuã dño ꝓ oib⸗
que retribuit mihi. Terciũ ſignũ dicit᷑

copioſe cõdonatõſs qꝛ ad penitẽtiã om/
nia peccata ⁊ ſemꝑ q̊tiens anĩa conuerti⸗

tur cõdonat Ezec .xviij. Quacunq; ho⸗/

guine nos redemit.

ra ingemuerit homo ampli? nõ recoꝛ.⁊c̃.

Quartum dicit᷑ diuine adoptatõis qꝛ
facti ſumꝰ ꝑ xpᷣm filij dei adoptiui ⁊ fra⸗
tres xpᷣi Rom.viij.Si filij ⁊ heredes he⸗
redes qͥdẽ dei coheredes xpi. Quinto
expoſitõis pᷣcioſe ⁊ redẽptionis quia ꝓ ſi
gno ineffabilis dilectõis ad noſtras ani
mas xpᷣs totũ ſeipᷣʒ expoſuit ⁊ pᷣcioſo ſan
Vnñn Augꝰ. lib. ↄtra
qͥnq; hereſes dicit. O tu homo cuʒ eſſes
inimic patri recõciliaui te ꝑ mel(inqͥt chꝛi
ſtus)laboꝛaui.ſudaui.caput meuʒ ſpinis
ſubieci.ſanguinẽ fudi.aĩam moꝛti expo⸗
ſui.manꝰclauis ꝑfoꝛate ſunt. lancea latꝰ
meuz aperuitx. cum errares queſiui te vt
lungerẽ te mihi.⁊ tu diuiderꝭ a me.hec
ulle. Sextũ ſignũ dicit᷑ feliciſſime con/⸗

gratulatiois. quia vt patzʒ ĩ euãgelio hoc
Baudliũ eſt in celis coꝛaʒ angelis dei ſuꝑ

vno peccatoꝛe penitẽtiã agete.Et hoc p⸗

pter anie ſalutẽ cõgratulãtes ex amoꝛe ðᷣi

fit deo diſponẽte vt oſtendat᷑ quãtũ dili⸗
git anias ⁊c. Septimũ ſignũ dicit᷑ glo
rioſe tranſfoꝛmatõis.quia ania beata in
ſua imagine ⁊ ſilitudine ſᷣm oẽs potenti⸗
as oĩno tranffoꝛmat᷑ in deũ in celo vt fiat
deifica anen viſionẽ ⁊ fruitionẽ ꝑpe⸗
tuam. O ergo quãta charitate deus dili
gat aĩiam quã ſic vult inhabitare ꝑpetuo
vt deus ſit in ea ⁊ ipᷣa in deo betatiſſimo
om̃i bono plena. Rogemꝰgᷓ dñm vt ⁊c.

. Dñica.iiij.poſt penthpe. ſermo pmꝰ ſcʒ
iuxta euangeliũ ꝓſequẽdũ ꝓ ſimplicibꝛ.

Im turbe

c irruerent in ihm vt audirent
verbũ dei ⁊ ipſe ſtabat ſecus
ſta gnũ genezareth ⁊c.Lu. v.⁊ in euãge⸗
lio hodierno. Miſericoꝛs xpᷣs dñs volẽs
nos inſtruere ad ſalutẽ verbis⁊ etiã fact⸗
ac myſterijs.ſicut euangeliũ hoc loquit᷑
Intrauit vłaſcẽdit in nauẽ que erat Sy
monis ⁊ Jude.ſedẽs docebat turbas ad
ſignificandũ ꝙxpᷣs dñs in ſctã eccleſia q̃
ꝑnauem Symonis pern eſt figurata. xt
pote Petro pncipaliꝰ cõmẽdata Math.
xvj.ibi tenet ſacre doctrine cathedram.⁊
ibi docet loquẽdo ꝑ pᷣdicatoꝛes ad Wiute

os. Pꝛoinde ſedens in naui Symonis
xpᷣs docebat inqͥt de nauicula turbas. ſʒ
de q̊ docebat vel pᷣdicabat niſi vtiq; vt di
cit ſctũs Tlincẽtiꝰin ſermõe. Pꝛedicabat
de articulis fidei ⁊ de pctis vitandis.de

pᷣceptꝭ ſuãdis.de penis infermi ⁊ de gau⸗

dijs ꝑadiſi.Et poſt ſermonẽ data bndi⸗
ctione pplo voluit facere coꝛã Petro ⁊ ſo
cijs eius grãde miraculũ in captura piſci
um multoꝝ ad ſignificãdũ ꝙ ꝑ ipᷣos di⸗
ſcipulos caꝑet innumerabiles anias ad
ſalutẽ pᷣdican.ꝑ totum mũdũ ⁊c̃. De his

patzʒ in euãgelij textu.

In üᷣlo tꝑe. cũ turbe irruerent in ihm

vt audirent verbũ dei.Et ipᷣe ſtabat ſecꝰ
ſtagnuʒ geneʒzareth. ⁊ vidit duas naues
ſtantes ſecus ſtagnü. piſcatoꝛes aũt de/
ſcẽderãt ⁊ lauabat rhetia ſua. Aſcendẽs
in vnã nauim qᷓ erat Symonis rogauit
eũ a terra reducere puſillũ ⁊ ſedens doce⸗
pat de nauicula turbas. Vt aũt ceſſaſſet
loqui dixit ad Symonẽ. Duc in altuz et
laxate rhetia veſtra in capturã.Et rñdẽs
Symon dixit illi. Pꝛeceptoꝛ ꝑ totã no/
ctem laboꝛãtes nihil cepimꝰ. in verbo ãt
tuo laxabo rhete. Et cũ hoc feciſſent ↄclu
ſerunt piſciũ multitudinẽ copioſam. Rũ
pebat᷑ aũt rhete eoꝝ ⁊ annuerũt ſocijs ſu
is qͥ erant in alia naui vt venirẽt ⁊ adiu/
uarent eos ⁊ venerunt ⁊ impleuerũt am/
bas nauiculas ita vt pene mergerẽt.Qð
cũ vidiſſet Symõ petrꝰ ꝓcidit ad genua
ihu di.Exi a medñie qꝛ homo pctoꝛ ſum
Stupoꝛ em̃ circũdederat eũ ⁊ oẽs qui cũ
illo erant in captura piſciũ quã ceperant
Silliter Jacobũ ⁊ Johem filios ʒebedei
qͥ erant ſocij Symonis.⁊ ait ad Symo/

omin ica .IIII

.

oſt penthe.
Notandũ eſt ꝙ ex toto hoc ſacro euãgelio
q̃ttuoꝛ pᷣcipua eliciunt᷑ doccumẽea.
Pꝛimũ de verbi dei audientia.
Scõm de xpᷣ larga munificentia.
CTerciũ de humili obediẽtia.
AQuartũ de agenda penitentia ac ieſu
xpᷣi reuerenttna. S=
Pꝛimũ documẽtũ eſt ꝙ verbũ dei de⸗
bemꝰaudire diligẽter.vñ euãgeliũ dicit.
In illo tꝑe ſcʒ anno xpᷣi.xxxij.quo incepit
pᷣdicare feria.iiij.ocrauo kał.maij.hoc eſt
die quo cadit feſtũ ſancti Geoꝛgij. Poſt⸗
qᷓ; iam xpᷣs circa feſta paſcalia in hieruſa
lem eieciſſet ſemel emẽtes ⁊ vendẽtes.qð
poſtea etiã altera vice fecit appꝛopinq̃n⸗
te paſſiõe.⁊ pꝰqᷓ; ibi miracła fecit vẽit de
hierłm dñs ihs ad mare galilee. Et ſᷣm
Bedã idem eſt qð noĩatur hic.ſ.ſtagnuʒ
genezareth. Eſt em qͥdam lacus magnꝰ
ꝑ quẽ trãſit fluuiꝰioꝛdanis.ſed dicit᷑ ma⸗
re ᷣm ↄſuetudinẽ iudeoꝝ qui oẽm cõgre⸗
gationẽ aquaꝝ vocant mare. Juxta illud

Beñ.j.Congregatõeſq; aquaꝝ appella⸗

uit maria. Dicit᷑ etiã mare galilee ab ad⸗
iacente ꝓuincia galilee.quia tranſit ꝑ me
dium galilee. Dicit᷑ etiã mare tiberiadis
a ꝓrima ciuitate quã Herodes in hono
rẽ Tyberij ceſaris edificauit Stagnũ ve
ro genezarech dicitur greco vocabulo q̃ſi
generãs ſibi aurã quia freqnti auris ſpi
rantib agitat᷑ad modũ maris.ſʒ eſt hau
ſto dulcis ⁊ ad potandũ abilis. Hec oia
ſᷣm Bedã. Ibi ergo xpᷣo ſtante irruebãt
in eum turbe pᷣ deſiderio nimio audiendi
verbũ dei adeo vt eõpꝛimerẽt eum.in q̊ ⁊ꝛ
nos docemur vt diligẽter deſideremꝰ au⸗

dire verbũ dei quia eſt alimentũ vite ⁊ ci

nẽ ihs. Noli timere ex hoc iam eris hoĩieſ bus mentis.vt dieit Gꝛego. Sʒ heun cir/

capiens. Et ſubductis ad terrã nauibi. re
lictis oĩbus ſecuti ſunt eũ Lu.v. Itaq;

erx hoc euãgelio tria myſteria notabimꝰ.

Prꝛimũ de documẽto ſpũali.ſ.ex hͥ euã
gelio eliciendo.
Scõm de exemplo ſalutari. ſ.ꝑ piſces
figurar.
CTerciũ de incitamẽto virtuali.ſ.in bo
no oꝑe xpᷣm ſequẽdo.
QECirca pᷣmũ de documẽto ſpũali qð
vicz nobis ex hoc euãgelio datur in mv⸗
ſterio vt ſimul ſatiſfactam ipᷣi euãgelio.

ca iſtã verbi dei andientia valde male ſe
hoies multi habẽt ſicut circa cibu. R

Declarat᷑ ſic. nam aliqui hoies ſunt qͥ

panẽ vel cibum quẽq; ſtomache languẽ⸗
te ſumere nõ poſſunt.⁊ ſi ſumunt ſtatim
euomũt.hmoi ꝓfecto vita deſperat.ſic et
qui verbũ dei audire nolũt vel audita re⸗
tinere.vt dicit idem Gꝛego.omel. viij. ſi⸗

gnum habent eterne moꝛtis. Itẽ alyj ſůt

qui qᷓ;uis cibum accipiant ſʒ nõ maſticãt

De talib Auicẽna ⁊ medici dicũt ꝙ cib
qntücũcq; ſuauis ⁊ ſapoꝛabilis ſine ma⸗

ſtiratoe
zuptione
Pmaſtia
ſinoben
neturen
mendoc
ns ſum
deplacd
niüͤing
dicitp
pat.en
beritve
clerici
pirüpol
Lariuu:
onis ? n
Sictye
woſumit
verbäde
ſerccori⸗
an gpe⸗
eerank
ſedictus
ſthome
percati
ſericote

työod

ſos ſer
Pen⸗
ſentnihi
fantom
behunti
nocleoſ⸗
blnauir⸗
ts mun
los piſces,
llo i
liudine⸗
fumpebal

ſets enebe

Noaumetii
lcbore pn
noccoſer
lanp⸗
Phonſo
gcirg
Ule W
di⸗
alnze;

laac ieſu

ideldet
li dictt⸗
oincepit
hoceſt
hleruſa
ſes, 05
inqn⸗
rde
Stfm
gnuz
agn⸗
ima
6
des
de⸗
ad 1
nſitgme
benadis
in bond
ngi
Aabbloqſ
9auns ſpl
eſthan
aois
eirmeban
daldiendt
um.ind?
erün 1u
fünerd.
5zheuch
eni .
bü. N
iesſunt 4
olangue
nt ſtatim
nt ſic a
udlate

irgn

ſne nin

ſces tenebant᷑ ſᷣm

ſticatiõe deglutitꝰ mĩme nutrit ſed in coꝛ⸗
ruptionẽ ꝑmutat᷑ qꝛ in oꝛe pᷣma digeſtio
ꝑ maſticatõeʒ celebꝛat᷑.ſic eſt de verbo ðᷣi
ſi nõ bene ꝑ intellectum maſticãdo rumi

netur erroꝛeʒ facit. Deniq; alij ſũt qͥ in ſu

mendo cibũ nõ tenẽt bonum oꝛdinẽ qꝛ pᷣ

us ſumũt qð vltimo valeret ſumere.patʒ

de placẽta vel butiro pᷣmo ſumpto appe
titũ impediẽte Aus. etiã ſiłitudinũ li.iij.
dicit ꝙ pirum ſi ante pꝛandiũ ſumat᷑ ↄſti⸗
pat.⁊ etiã ſi quis młta ⁊ ſepe ex eis come
derit vermes in homiĩs ventre generãt ⁊
colericã paſſionẽ incurabilẽpuocant. Sʒ

pirũ poſt cibũ comeſtũ ꝓdeſt ex eo ẽ la⸗

xatiuũ ⁊ cõpꝛimit cibaria ad locũ decocti
onis ⁊ neruos oꝛificij ſtomachi ↄfoꝛtat.
Sic ⁊ verbũ dei ſe habet ꝙ ſcʒ ſi quis pᷣ⸗
mo ſumit qð poſteriꝰeſſet ſumẽdũ. puta
verbũ de ipa maxima dei bonitate ⁊ mi
ſericoꝛdia ⁊ charitate qᷓ pᷣſumit hõ ⁊ pec⸗
catũ ꝑpetrat.ſicut fecit Adã tali vermes
generant᷑ ↄſciẽtie. Vñ ⁊ Aug.dicit. Ma
ledictus ois qui peccat in ſpe venie. Sʒ
ſi homo ex ſua fragilitate peccauit. poſt
peccatũ bene ꝑ pniam ſperare habet mi⸗
ſericoꝛdiã. Scõm documẽtũ datur ꝙ

xpᷣs dñs ſũme eſt munificꝰ.i.remunerãs

ſuos ſeruitoꝛes.qð inſinuat᷑ in hoc ꝙ cuʒ
Petrꝰ⁊ ſocij eius ꝑ totã noctem laboꝛaſ⸗
ſent nihil ceperũt.Sic ſunt oẽs qui labo
rant ꝓ mũdo ⁊ in nocte peccati nihil ha⸗
bebunt in futura die reſurrectiõis.ſed/p
modico ſeruitio xpᷣo facto in ↄcedendo ſi
bi nauẽ ⁊ obedieẽdo magniktici ſalarij xpᷣs
eis munꝰ pᷣſtitit vt haberent capere mul
tos piſces.⁊ hoc miraculoſe duplici mira
culo.Pꝛimũ miraculũ fuit ꝙ copioſã mł⸗
titudinẽ piſcium ceperunt. Scõm fuit ꝙ
rumpebat᷑ rhete eoꝝ ⁊ tñ ĩ rupto rheti pi
edã.⁊ hic habemus
documẽtũ ꝙ nullus ↄfidat ĩ hoc ꝙ ex ſuo
laboꝛe ꝓpꝛio acquirat bona tꝑalia. Sʒ ꝓ
modico ſeruitio quod tu hõ facis deo ſer
uando feſta debite.magis ꝓficiunt bona
tua campꝰ vinea grex ⁊ oliueta qᷓ; ex tuo
laboꝛe rotius anni.Et ꝑ ↄtrariũ młti nil
uire nolũt.ſed in futuro plus puniun᷑.
Terciũ documentũ datur ꝙ ipi hoiĩies
auditoꝛes vᷣbi dei hũiliter obediant vᷣbo

colligũt qꝛ feſta dei male ſeruãt ⁊ deo ſer⸗

èð
4 òè́ZW

dei ⁊ ſeipos capi ꝑmittãt a piſcatoꝛibsꝛ ̊
eſt a pᷣdicatoꝛibi ꝓut ad mãdatũ xpᷣi pᷣci⸗
pientis Petro. Duc in altum et laxate re

thia in capturã obediuit Petrꝰ hum liter

obedierũt etiã piſces vt ſe capi ꝑmitterẽt
Et licʒ rhete rumpebat᷑ ⁊ tñ piſces tene⸗
bankt. S Sʒ H qſtio pma eſt. cur
xpᷣs hoĩes arte piſcatoꝛes ⁊ nõ alteriꝰ ar/
tis hoĩes elegit in pᷣdicatoꝛes. Rñdet᷑ ꝙ
ꝓter ſignificationẽ vt Chꝛy. dic. qꝛ ſic
piſcatoꝛ rhete iactando in aquã neſcit q̊s
piſces ſit ↄpꝛehẽſurꝰſʒ tm̃mõ illos q̊s de
us trãſmittit ei. Sic ⁊ pᷣdicatoꝛ rhete ſeri⸗
monis iactãs ſuꝑ ppłi neſcit qͥ ſũt ↄuer
ſuri ad deũ niſi q̊s deꝰexcitaueritSʒ heu
multi ſũt infelices hoĩes qͥ nolũt obedire
verbo dei nec ipᷣi deo inſpirãti in hmone
vt caꝑent᷑ g obediẽtiã ad mẽſaʒ eterni cõ⸗
uiuij celeſtꝭ.ſʒ potiꝰvolunt teneri in rhete
diaboli ꝑ pctm ad coqͥnã dãnatõnis.De
his pᷣs.Cadẽt in rhetiaculo eiꝰ.ſ.demo⸗
nis pctõꝛes ⁊c. Ad idẽ iuxta euãgelium
Queſtio ſcða eſt.qles hoies hñt intelli⸗
gi ꝑ piſces rumpentes rhete dei ⁊ diſcij⸗

puloꝝ.ſᷣm Aug rñ det᷑.ꝙpmo illi qͥ ꝑ here

ſes ⁊ ſciſmata ſcindũt eccciam. Scðo de⸗
ſignant᷑ uli qͥ a xpᷣo ſcindũt aias hũanas
incitãdo vel occaſionẽ dãdo ad vicia qᷓ̃cũ
q;. ſic pᷣcipue ſũt młlieres ſeipᷣas oꝛnãtes
vt ↄcupiſcãt᷑ carnalit᷑. VUñ narrat᷑ exeplũ
ꝙ ddã ſctũs abbas habuit fratrẽ qndaʒ

pᷣſbyteꝝ magne ſctitatis.ipᷣiq; habuerüt

qndã ſoꝛoꝛẽ ſeipam multui oꝛnãtẽ ⁊ laſcij/
uã.qᷓpꝛopt illi coꝛripiẽtes eã vnꝰ noiauit
illa rhete diaboli.alter obuolutũ ⁊ oꝛnaꝭ⸗
ne deuita om̃ia vicia ne capiaris a dia⸗

bolo. Quartum documentũ datur de

agẽda penitẽtia ac chꝛiſti reuerentia. Et
hoc exemplo Petri qui ſe peccatoꝛẽ reco⸗
gnouit ⁊ humiliter ↄfeſſus eſt ſcʒ genib-
flexis di.Exi a me dne quia homo pecca
toꝛ ſum. Vbi Ambꝛo. dicit. Dic ⁊ tu( o
peccatoꝛ jexi a me domine quia peccatoꝛ
ſum.vt reſpondeat deus. Noli timere.qꝛ
fatenti peccatum indulget deus ſcʒ. ⁊ ſic

homo nõ habet timere eternã dãnatõeʒ

O xpᷣiae g̊ ſaltẽ p xpᷣi reuerẽtia cutꝰnom?

poꝛtas age pniam ↄfitẽdo pctm s ens

Dopminica. II II. poſt penthe.

Tirca ſcom de exemplo ſalutari.ſ. ratur Exemplũ in hyſtoꝛia de ſctõ Gꝛe? fß

onis.nõ dicit ſᷣm ſuũ fructũ. Et ad h̊ nar

da. Hec olia Aug. vbi ſupᷣ. Pꝛoinde exq

in piſcib captis deſignato pᷣter dicta oc/ goꝛio ꝙ dũ qͥdaʒ epᷣs ſibi diceret ꝙ de ſua onihe
currit Queſtio vtis vñ hoc eſt vel qre Fen uẽti pᷣdicatione nulla vel modica ſeqᷓ piſeh⸗
voluit xpᷣs dñs vt ſaluãdi fideles hoies retur in audientibs vtilitas.rñdit. Ethi⸗ Vtſal⸗
Deſignarent᷑ ꝑ piſces di. Ex hoc iam eris ops intrans balneũ eque niger poſt bal/ ofnes
hoies capiens ⁊c̃. Rñdetur bꝛeuiter ſᷣm neũ exit ſicut intrauit.⁊ tũ balneatoꝛ mer mels⸗
dDoct.ꝙ potiſſime q̃ttuoꝛ rõnib. Pꝛima cedẽ accipit illibalneatõis.Sic eſt in ꝓ⸗ ieain
ratio generatõis ⁊ regeneratõis.qꝛ ſicut poſito. Quarta ratio bñdictionis.qꝛ ſuneſo
piſces habẽt generari ⁊ naſci in aquis.ſic ſicut piſces bñdicti ſunt a deo in aquis ⁊ ltisſe
fideles xpᷣiani habẽt renaſci in aquis ba nũq; maledicti.ſic fideles bñdici habent yerbiy
ptiſmatis Joh̊.iij. Niſi qͥs renatꝰ fuerit ſcʒ in aquis baptiſmi ⁊ verbi dei ⁊ medi feenidt
ex aqua⁊ ſpũſctõ nõ intra.⁊ . Scoa rõ tatõis paſſionis xpᷣi ⁊ gre q̃ ꝑ aquas deſi tes ug
vite ⁊ ↄuerſatõis.qꝛ ſicut piſces viuere ⁊ gnant᷑ Ecci.xv. Aqua ſapiẽtie ſalutaris chmdi
ↄuerſari habẽt in aquis ⁊ extra aq̃s hñt potabit illũ dñs deꝰ. Pꝛo q̊ notã clumit
moꝛi.ſic fideles viuificant᷑ vita gr̃e ⁊ dñt dum ꝙ oĩpotens deꝰ quãdo creauit mũ/⸗ obͤaccin
uerſari in aqs lachꝛymoſe penitẽtie De dũ miro mõ egit ſcʒ in his pᷣſertim. Pꝛi⸗ laſſatos
bus pᷣs. Exitꝰ aquaꝝ.i.lachꝛymaꝝ de? mo quia dum creaſſet piſces in aquis.ſta hus inci
duxerũt oculi mei qꝛ nõ cuſto.le.tu. Ex/ tim bñdixit eis ⁊ auibus etiaz. Scðo lüdi. D
tra has hõ moꝛit᷑ ꝑ pctm. ercia rõ ca quia dum altero die creaſſet beſtias terre liſuneri
ptionis.qꝛ ſicut piſces multo płes rema/ ⁊ iumẽta: illis nõ dicit ſcptura ꝙ benediꝭ⸗ Ciſture
nẽt in mari qͥ nõ poſſunt rhetib capi pi/ xerit.vt patʒ Geñ.j.CTercio qꝛ dũ creauit Pdsinc
ſcatoꝝ. Immo pauciſſimi ſunt reſpecti/ hoĩem ei ſtatim bñdixit.ſʒ poſtq; hõ pec/⸗ Veru
ue qͥ capiunt᷑ a picatoꝛiba.ita hoĩes młto cauit.⁊ ↄfiteri penitẽdo noluit.de/ꝓ be⸗ erare
plures in mũdo ſunt qͥ nõ capiunt᷑ verbo nedictione dedit illi maledictionẽ.vt ptʒ dlet
pᷣdicatõis.Et valde raro pauci ſunt in qͥ Geñ.j.⁊.iij. Et hoc fecit deus in ſignũ ꝙꝓ hom
bus capiat ſermo dei.ſoli ſcʒ illi s deus peccatoꝛ impenitẽs eternalit᷑ maledicet᷑. ſbiee
Zuertit in rhete.vt ſup tactũ eſt. VHn Gꝛe pᷣs. Maledicti qͥ declinãt a mãdatꝭ tuis. lt.
go.dicit ꝙ in pᷣdicatõe niſi deꝰ intꝰ coꝛda Et Math. xxv. Ite maledicti ĩ ignẽ eter 1ton
audiẽtiũ doceat inuanũ lingua pᷣdicato/ nũ. Quarto qꝛ maledicẽdo bomi male⸗ lüſtun
ris laboꝛat. Hã ⁊ dicẽte ſalutatoꝛe Mat. dixit etiã terre di. Maledicta terra ĩi oꝑe D
xx. Multi ſũt vocati ſʒ pauci electi. tuo Geñ.iij. Et ꝓpterea vt expꝛeſſe docet D
Sʒ diceres. nũquid &̊ pᷣdicatoꝛ verbi Aug.de mirabilibi ſacre ſcbture li.j.ca. tgte
dei debeat dimitsere pᷣdicatõis actuʒ cũ iiij. Terra eo ꝙ ex ipᷣiꝰ fructu Adã guſta gltune
in ppło nõ viderit ↄuerſionis fructũ.ſic uit fuit maledicta in penã peccati homis nnücin
⁊ piſcatoꝛ dimittit piſcari cum videt nil Et ↄſequẽter etiã ipᷣa anialia que de ter⸗ oibis
lucrari. Nñdetur ex euãgelio ꝙ nõ debet ra maledicta mãducauerũt icurrerũt ma D di
ꝓpterea dimittere.Nã ⁊ xpᷣs Petro dicẽ/ ledictionẽ. qᷓ;obꝛẽ in diluuio ꝑierũt talia ſrlie
ti ꝙ nihil cepiſſent laboꝛantes ꝑ totã no/ anialia qꝗᷓ viuunt de terra ſcʒ iumẽta ⁊ vo inſſenge
ctem.nihilo minus pᷣcepit laxani rhetia in latilia.Quinto vt ibidẽ Aug.dicit. Deꝰ Sagben
capturã ꝓ hmõi ſignificatõe miſterij Rõ maledicẽdo Ade ⁊ terre ñ maledixit aqs dennd h
aũt hui eſt quia etiã ſi pᷣdicatoꝛ toto.ſ.tẽ quia Adã nõ bibit aquã ↄtra interdictũ i 9
poꝛe vite ſue ſolã vnicã aut duas ad pł dei ſʒ tmmõ de terre fructu comedit.vnð licenn
anias lucratꝰfuerit.vtiq; multũ lucratur inquit piſces ⁊ aquatilia nõ ſuccũbũt ma ie ins
qꝛ vnica ania pᷣcioſioꝛ eſt q; totꝰmũqdꝰ.vt ledictioi nec ꝑticipant ſicut terrena.ideo⸗ ichi u
dicit Berñ.Aug.⁊c. Deniq; etiã ſi nulla q; nec diluuio aquatica ꝑierunt.Et ſic ta
anĩa ad ei pᷣdicatõeʒ ↄuerteret᷑.nihilomi lem benedictionè piſcium in aquis ſcʒ vo
nus pᷣdicatoꝛ młta merita lucrat᷑p chari luit deꝰ cõſeruaſſe ad ſignificãdũ ꝙ in aq̃ 1
tatis oꝑe.j.Choꝝ.iij. Vnuſqͥſq; ꝓpꝛiam baptiſmi ⁊ ſpũ.i.in gratia cuncta crimi⸗ i le
mercedẽ accipiet ᷣm ſuũ laboꝛẽ.ſ.pdicati na tam ſpũalia q; coꝛpalia erant purgan wen

Nlöize

he.

ſaoie
todeſi
olaa ſe
ie Ethi⸗
poſtbal
tatot mer
ceſtinpn
bonis, gt
agis
ibabent
ir nedi
as deſt
tans
jnori
tmu/
Paik
.Ke
e
tere
nedit
reit
del
den
ſiNon
nſignug
nleice .
dattußs.
lignice
mimalel
mmiohe
eſe doce
eliſs

natdian
büttna
mna iceo
Etſetu

ngnnen

Bermo

xßiani ad hoc ſunt vocati vt dei bñdicti⸗

onẽ hereditate poſſideãt.j.Pet᷑iij. Ideo
piſciba qui hanc benedictionẽ habuerũt
vt ſaluarent᷑ in diluuio ſunt aſſimilati.ſʒ
om̃es infideles ⁊ in peccatis viuentes iu
mẽtis aſſilant᷑ ⁊ bꝛutales dicunt᷑.j.Coꝝx.

ij. aialis hõ hoc ẽ bꝛutalis nõ ꝑcipit ea qᷓ

ſunt ſpũs dei.O ergo vos xpᷣiani fideles
ſitis ſicut boni piſces intrantes in rhete
verbi xpᷣi vt gaudeatis cuʒ chꝛiſto nolite
fieri(dicit pᷣsſicut equꝰ⁊ mułꝰ ſcʒ trahen
tes iugum diaboli in peccatis ne geatis

cum diabolo. y CLirca terciũ de in
citamẽto virtuali.hoc eſt ad oꝑa virtutũ

qð accipitur ex eo ꝙ xpᷣs dñs diſcipulos
laſſatos laboꝛibo totius noctis nihilomi
nus incitauit ad opus vᷣtutis deſignati/
uũ di.Duc in altum ⁊ laxate ⁊c.⁊ qꝛ ſecu
ti ſunt xpᷣm. Ex h̊ ergo docuinẽtũ nobis
oꝛitur ? Queſtio quales ↄſiderationes
nos incitare debẽt ⁊ ſtimulare ðſides ad
virtutũ oꝑa.⁊ notemꝰ.viij. Pꝛima ↄſi⸗

deratio amoꝛis dei⁊ charitatis ſcʒ q̃ nos
dilexit qꝛ ꝓ noſtra charitate deꝰ factus ẽ

homo.⁊ ſeruituti noſtre.xxxiij.anis ſeipʒ
ſubiecit multos laboꝛes ⁊ penurias ꝑtu⸗
lit. Inſuꝑ acerbiſſimã paſſionẽ ⁊ moꝛtẽ

⁊ totum ſanguinẽ effudit. dignuʒ ergo ⁊z

luſtum eſt vt ⁊ nos miſeri ꝓ illius amoꝛe
oꝑemur bona Aug. Si piget amare pu
deat ſaltem nõ reamare.iſ.ꝓ tanta chari⸗
tate. Scõa ↄſideratio baptiſmalis fi⸗
delitatis quia ꝓmiſimꝰ in baptiſmo ab⸗
renũciare ſathane ⁊ oibus pompis eiꝰ et
oĩbus oꝑibus cius.vt ꝑ Aug.patʒ de cõ
ſecra.di.iiij. pᷣma igit᷑. Tenemur g̊ xpᷣo de
ſeruire oĩia vicia abdicãdo ⁊ bonis oꝑib⸗
inſiſtendo vt fideliter ꝓmiſſuʒ impleamꝰ
Sed heu ↄtra multos habet deꝰimpꝛo⸗
perando dicere illud pᷣs. Filij alieni hoc ẽ
falſi xpᷣiani a me alienati.mentiti ſũt mi/

hi.ſ.frangẽdo ꝓmiſſum in baptiſmo.filij

alieni inueterati ſunt.ſ.pꝛaua ↄſuetudine
⁊ claudi.a ſemitis ſuis.i.a mandatis dei.
KTercia ↄſideratio creatiõis noſtre
2 ↄſeruatio entitatis. Nam quare deꝰcre

guit hoĩem niſi ad ſeruiendũ deo ſcʒ i bo/

nis oꝑibus ⁊ ad laudandũ deuʒ. vt dicit
magf in. ij. li.di.j. Ytẽ quare ↄſeruat nos
deus in eſſe vel in vita pᷣſenti cũ ꝑ pecca⸗

tum demereremur moꝛtẽ niſi ꝓpterea vt
ↄuertamur ad penitẽtiã ⁊ bona oꝑa faci
amus Eʒech.xviij. Nolo moꝛtẽ peccato⸗

ris ſed vt magis couertat᷑ ⁊ viuat. Ideo
Berñ. dicit. Valde oĩno mihi amãdꝰ ẽ

deus ꝑ quẽ ſum viuo ⁊ ſapio.Dignꝰ pla
ne eſt moꝛte qͥ tibi dñe ihu xpᷣe recuſat vi⸗

uere. Hec ilie. O ergo hõ penſa hec ĩ coꝛ

de tuo. Quarrta ↄſideratio donatiõis
⁊ eius largitatꝭ qꝛ deus dedit nobis oia
bona que habemꝰ vel habere poſſumus
Jpe em dedit nobis aniam rõnalẽ pᷣcio⸗
ſifſimã coꝛpꝰ ⁊ oĩa mẽbꝛa. ipᷣe dat qtidie
victũ ⁊ amictũ ⁊ oẽs diuitias quas poſſi
des.j.Choꝝ.iiij. Quid habes qð nõ acꝭ⸗
cepiſti.ſ.a deo. Jam ſaturati eſtis iã diui
tes eſtis ⁊c̃. Iteʒ ipᷣe ꝓpter holem fecit to
tũ mũdũ vt leruiret ad vtilitatẽ homis ?
oĩa homi dedit inferioꝛa.ſuꝑioꝛa qʒ vt cs
leſtes angelos in miniſteriũ.⁊ beatos ad
adiuuandũ meritis. Inſuꝑ ⁊ beatã ma⸗
trem dedit in aduocatã hoim.⁊ ſeipſᷣm to
tum xpᷣs dedit nobis in cibũ ⁊ potum in
euchariſtia ac deitatẽ in pᷣmiũ eternũ. O
ergo homo ſi ꝓ vno caſtro ßuires regi cur
nõ mag fuias ðᷣo ꝓ tot⁊ tãtꝭ bõis Quiĩ
ta ↄſideratio exẽplaritatis. Nam oẽs cre
ature pᷣbent nobis exemplũ ſeruiẽdi deo
in bonis oꝑibus quia oĩa deo ad nutum
deſeruiũt herbe ⁊ arboꝛes creſcẽtes ĩ ſur⸗
ſum de terra.piſces ĩ aquis natãdo.aues
in aere volando ⁊ cantãdo deũ laudant.
ignis ſurſum tendẽdo.deleſtia ſuis moti⸗
bus obediẽdo.⁊ ſic de alijſ. Pꝛecipue aũt
angeli heati ⁊ ſancti dei hoĩes. Verẽduʒ
ergo eſt homi ſoli ſi nõ vult deo ſeruire in
bonis oꝑibus quia talis ſilłis ẽ diabolo.
Augu. Dis creatura obedit deo pterq;ᷓ
diabolus ⁊ homo malk. ? Sexta
conſideratio fructuoſitatꝭ. Nã ſm Tho.
ij.ij.q.lxxiiij.virtuoſus in bono oge mere
tur qͥnq; fructꝰ nobiliſſimos. Pꝛimo ho⸗
noꝛẽ ⁊ reuerentiã. Scðo opinionẽ ⁊ cele⸗
bꝛem famã. Tercio dilectionẽ ſeu cõpla⸗
centiã.ſ.apud deũ ⁊ hoĩes.Quarto ↄſci⸗
entie gaudiũ ⁊ leticiã. Quinto glie eter⸗
ne coꝛonã. Econtrario peccatoꝛ ex malo
oꝑe demeret᷑ qͥnq; his ↄtraria.iſ.ↄfuſion
⁊ infa miã.diſplicentiã dei ⁊ hoĩm.ↄſciẽ⸗
tie remoꝛſuʒ. ⁊ eternã penã. Septima

S — E

2ſideratio gratuite paſſiõis xpᷣi ⁊ et acer
bitatis ꝓ ꝗᷓ tenemur tanq; ſerui pcio em/
ꝓti maxio.ſ.ſanguile ⁊ moꝛte xpᷣi.j.Coꝝ.
Vj.Empti eſtis pᷣcio magno gloꝛificate ⁊
poꝛtate deũ ĩ coꝛꝑe veſtro Berñn. Hebeo
iuſte xpᷣo totã vitã meã qꝛ ipᷣe ꝓ me poſu
it ſuã. Ve mihi ſi ingrat?fuero.reqͥret᷑ eĩ
ſuꝑ me ſanguis ille iuſtꝰ qͥ ꝓ me effuſus ẽ
in terra ⁊c.O ania ꝑpẽde hec. Vltima

ↄlſideratio moꝛtis ⁊ future eternitatis qꝛ

moꝛs cito veniet. Et qͥcqͥd fecimꝰnunc in

eiꝰ retributõe ꝑpetuo manebimꝰ Apoc. P

xiiij. Oꝑa illoꝝ ſequũt᷑ illos. VYñ mali ꝑ
petuo ꝓ malis oꝑibus cruciabunt᷑ in in⸗
ferno.Et iuſti ꝓ bonis głhabũt᷑ ⁊ regna⸗
bunt cum xpᷣo cui hic ſeruierunt. O ꝗ̊ hõ
peccatoꝛ ↄſidera hec pᷣdicta⁊ fac bona vt

Ruenias ad vitã eternã Amen.

De eadẽ dñica.iiij.ſermo. ij.ſcz de opi⸗
bus bonis ex genere in pctõ moꝛtali fa/

ctis ⁊ vtilitate coꝛum.
Reeceptoꝛ
pb totã noctè laboꝛãtes mi/

hiꝛil cepimꝰ. in verbo auteʒ
tuo laxabo rhete Lu.v. 2
euãgelio hodierno. Gerba hec ad lIr̃am
Dixit xpᷣo Petrꝰ. Qui cũ ſocijs ꝑ totã no⸗
ctem piſcãdo nihil potuerũt capere ſʒ ad
verbũu xpᷣi laxantes rhete ↄcluſerũt piſciũ
multitudinẽ copigſam.ſʒ ᷣm dicta ſancti
Flincentij.hec vᷣba poſſunt ſpũaliter di⸗
ci a peccatoꝛib qꝛ ſunt q̃ſi planctꝰ hoim
pctõꝝ qͥ ꝑ noctẽ.l.tenebꝛas pctõꝝ laboꝛã
tes.hac vita nil pᷣmij vel boni celeſt acq/
rũt in futuro.eo ꝙ etiã ſi bona aliq de ge⸗
nere fecerũt oꝛãdo ieiunãdo ⁊ hmõi faciẽ
do illa fecerũt i peccato moꝛtali.qð ſigni
ficat᷑ ꝑ noctis tenebꝛas. ſic igit᷑ plãgendo
pctõꝛes ↄuerſi ad xpᷣm pñt dicere. Pꝛece⸗
toꝛ ꝑ totã noctẽ ſcʒ vicioꝝ laboꝛañ.ni⸗
bi cepimꝰ.i.nullũ meritũ dignũ vite cele
ſtis acqͥſiuimꝰ.ſʒ in ꝓbo tuo.i.ad pᷣceptũ
tuũ laxabo rhete ad oꝑa penitẽtie me cõ⸗
uertẽdo.⁊ ſic młta tales pᷣmia celeſtia lu⸗
crant᷑.ſed qͥ ad xpᷣi verba nolũt ↄuerti ad
bona oꝑa habebũt tali planctu lugere in
mMoꝛte ꝙ ꝑ totam noctẽ.i.ꝑ totã vitam ſu

minica. II. poſt per

dicto Petri ac plurib myſterijs loquitur
hodiernũ euãgeliũ. Exq̃ aut hoc euãge
lium de hoc mentionẽ facit ꝙ in nocte la⸗
boꝛãtes nil ceperint diſcipuli ꝑ qð ſigni⸗

ficat opus factũ in peccato. Ideo de oꝑi
bus factis in peccato tria my ſteria decla

remus in hoc ſermone.

Pꝛimũ ðꝛ moꝛtue ↄditõis.
Secðm ðꝛ fructifere ↄſecutõis.

Lerciũ ðꝛ celice letificatõis.

Gal.vj.ca.Opus ſuũ ꝓbet vnuſqͥſq;.

A Circa pᷣmũ de moꝛtua cõditõe ope⸗
rum factoꝝ in peccato Notandũ ẽ ſ᷑m do

—

triplici differentia pᷣciua.
Pꝛimo qdam dicunt᷑ oino moꝛtu
Scdðo qqã dicunt᷑ oino viuida.

ctoꝛes ſuꝑ li.ſentẽtiaꝝ.ꝙ bona oꝑa ſunt ĩ

Tercio qdã pᷣus viua ſʒ poſtea moꝛti⸗
Pꝛimo qͥdam ſunt oꝑa q dicunt᷑ (ficata

oĩno moꝛtua. vt ſunt illa que in peccato

moꝛtali ſunt facta. ⁊ talia ſũt ita moꝛtua
ꝙ nunq; reuiuiſcunt ad vitã ſcʒ eternã ꝓ⸗
merendã directe licʒ aliqua mereant᷑tꝑa
lia. VHñ Raymuũdꝰ ponit in ſũma ſua ta⸗
les vᷣ. Illa reuiuiſſcunt que viua nata fue
runt.vᷣ. Nõ poterunt viuere que moꝛtua
dicas.quõ oꝑa talia.ſ.oꝛa

nata fuere. Si dice ia⸗
tiões.miſſe auditões.elemoſyne.ieiunia.
⁊ hmõialia dicant᷑ moꝛtua cũ talia fiunt

ab homie viuente in coꝛꝑe liq; peccatoꝛe.

Rũdet᷑ ꝙ teſte ſepᷣtura Eʒech. xviij. Aia
que peccauerit ipᷣa moꝛiet᷑. Pꝛoinde ſicut
videmꝰꝙ moꝛtuꝰhõ vel alið aial nõ põt

exercere oꝑatões vitales ſed om̃es oꝑati
ones ſenſuũ ⁊ actuum moꝛtue ſunt. puta

oculis nõ videt aꝑtis.nõ audit auribi.ſi
tangitur nõ ſentit.nec loquit᷑ cum ſibi cõ
crepãt. Ve dñe ve frater ⁊ hmõi ⁊c̃. Sic
etiã cum anĩa fuerit moꝛtua ꝑ peccatum
oia homĩs oꝑa cenſent᷑ coꝛam deo moꝛ⸗
rua eo ꝙ carent gratia ſpũſfſancti q̃ viuifi
care haberet aiam ⁊ oꝑa ⁊c.
qᷓ; quedã ſunt opera oino viua vt que fa⸗
cta ſũt in gratia nec poſtea ꝑ peccatũ ſub
ſequens mocificant᷑. Tercio q̊ʒ quedã

ſunt oꝑa medio modo ſe habentia qꝛ pꝛi

us facta fuerunt viua eo ꝙ tunc cum ho⸗
mo fecit talia fuit ĩ gratia.ſed poſtea per

the.

am in vicijs deductã nil ceperũt.Et de B

1o quo poteſt poni etiam aliud thema

Scdo ita⸗

peatu

cituat
nitenti
prufa
aluſticl
bet.oes
cabunt
rierur.2
lateſua
fietur
vobisit
domiſ
raibl.
peccato
citſunt
B S

laüis in
nus benn
leantad
getäͤge
Buge
umae
factan
Quare
catiben
pus amn
ſtionis
luor pꝛer
notanda.
imu

leſexal

Scmn

ſeeterne

Lani
debenſo
Qu
naſiyege
Rimo
coisinpe
inbocaie
mo percu
Peccato yl
hoctenene
upfeg,
Comiſtpe

Mumn vel

Goninns
V ſulc
6 legeis

be.

Etdeß
loqutu
vceuage
noctela⸗
go ſgni

ode opl
mdecda

tbem
.
eopen
jndo
ſunti

2

olti
lan
ed
W
anäp
tunkigt
Aluata
nana fue
emoltus
glalons
cieiunis⸗
Aafunt
eclalote⸗
Nis⸗ Bi
ndeſt
lno hot
es ohen
Unt,put
mſhico
in G
custum
o nor/
i nuuifl
coltal
taleſit
ſd
gauehi
tagey
um 00
oſteape⸗

peccatũ moꝛtale ſubſequẽs ſunt moꝛtifi⸗

cata.⁊ talia iteꝝ reuiuicũt cum hõ ad pe
nitentiã de peccatis ↄuertit᷑.vt ptʒ ex ſcri
ptura Eʒech̊.xviij. Si auerterit ſe iuſtus
a iuſticia ſua ⁊ fecerit iniqͥtatẽ nunqͥd vi/

uet. oẽs iuſticie eiꝰ quas fecerat nõ recoꝛ⸗
dabunt.⁊ in peccato ſuo qð peccauit me

rierur. Et cuʒ auerterit ſe impiꝰ ab impie
tate ſua quã oꝑatꝰeſt vita viuet ⁊ nõ mo
rietur. Couertimĩ ⁊ agite pniaʒ ⁊ nõ erit
vobis iniqͥtas in ruinã. Quare moꝛiemi
domꝰiſrael reuertimĩ ⁊ viuite.hec ⁊ plu⸗
ra ibi.Ex qͥbus ptʒ ꝙ qᷓ;diu iacet homo ĩ
peccato moꝛtali oꝑa bona que interiʒ fa/
cit ſunt ad vitam eternaʒ infructuoſa.
Sed iuxta hoc qritur.vtrũ homo
exñs in peccato moꝛtali debeat nihilomi
nus bene oꝑari.cum em̃ talia oꝑa nõ va
leant ad vitam eternã. vt ptʒ.j.q.j.ca.vi⸗
de.cũ glo.ꝑ dictum Hiero.⁊ etiã ꝑ dicta
Aug.ibidẽ ca.teneamꝰ. Et eſt verbũ tri
tum ac vſitatũ ꝙ oꝑa in peccato moꝛtali
facta nõ ſunt ad vitam eternã fructuoſa.
Quare ergo debet hõ exiſtẽs in ſtatu pec
cati bene facere cum ſic taʒ laboꝛẽ qᷓ; tem
pus amittat ſine fructu. Sed ꝓ huius q̃

ſtionis rũſionc ⁊ lucidioꝛi declaratõe qt⸗

tuoꝛ pꝛecipua ſunt videnda ad pꝛeſens ⁊
noranags.
ꝛimũ qᷓ;diu qͥs ðꝛ in peccato moꝛta⸗
li eſſe vel gmanere. “’ V
Scõm qͥd eſt opꝰ bonũ eſſe meritoꝛiũ

vite eterne.

Terciũ quare homo etiã in pctõ exñũs
debeat ſꝑ benefacere. W
AQuarrtũ qͥd vel quãtũ valeãt oꝑa bo⸗
na ſine gra ⁊ charitarnrte.
Piꝛimo inquã videndũ eſt qᷓ;diu dicit
quis in peceato moꝛtali eſſe vel ſtare.nã
in hoc aliqui errant putãtes ꝙ poſtqᷓ; ho
mo peccatũ moꝛtale fecit ſemꝑ ſit in illo
peccato vſq;q̊ ilud fuerit ↄfeſſus. Sʒ de
hoc tenendũ eſt ſicut volunt cõiter docto
res ꝓ regula theologica. ꝙ ſcʒ poſtqᷓ; qͥs
cõmiſit peccatũ coꝛde ꝑ ↄſenſum delibe/

ratum. vel etiã oꝛe aut opere.q;diu nõdũ
eſt ↄtritus de tali peccato ſemꝑ eſt extra

ratiã ⁊ charitatẽ.⁊ bona interim ꝑ ipᷣm
facta dicunt᷑ fieri in peccato moꝛtali. Si

autẽ quis poſt moꝛtale cõmiſſum ſtatim

aut paulopoſt foꝛmaret ſibi ↄtritionẽ ve
ram etiam ſi ↄfeſſionẽ differat.ſtatim ꝑ
ↄtritionẽ erit ↄſtitutus in gratia ⁊ ꝑma⸗
nebit in ea vſq;quo iteꝝ in aliqð peccatũ
moꝛtale ceciderit. Vñ poſtq; homo ẽ cõ⸗
tritus cum ꝓpoſito cõfitendi ſuo poſtea
temꝑe.illa opera bona que facit interim
ꝙ no cecidit denuo in peccatũ dicunt᷑ fa⸗
cta in gratia ⁊ ſunt meritoꝛia vite eterne.
Nam ꝑ veram ↄtritionẽ ſtatim infundi?ł
gratia viuificans.vt patʒ in.iiij.
Scdo videndũ eſt.quid eſt opus bo/
num eſſe meritoꝛiũ vite eterne. Ad quod
notandũ ꝙ in vita eterna ſũt diuerſi gra⸗
dus btitudinis ſanctoꝝ ſᷣm diuerſitateʒ
meritoꝝ ⁊ pᷣmioꝝ.vt dicit Gꝛego.Quã⸗
to ergo quis plura bona operat᷑ in chari⸗
tate.tanto plus in btitudine celeſti mere⸗
tur. Juxta illud.j. Choꝝ. iij. Unuſqᷣſq;
ꝓpꝛiam mercedẽ accipiet ſᷣm ſuũ laboꝛeʒ.
puta.ſi quis operat᷑ in charitate tantũ ꝙ
poſſit ſublimari ad equalitatẽ angeloꝛũ.
idem poſſet tanta ſuperaddere ꝙ merere
tur equari glłie archangeloꝝ.⁊ ſic de alijs
oꝛdinib. De illo ergo qui eſt in peccato
moꝛtali ⁊ operat᷑ bonum dicit᷑ ꝙ de con⸗
digno nihil meret᷑quo ad vitam eternaʒ

ꝓ illis operib.quia poſito ꝙ talis in hu

liuſmodi ſtatu operaret᷑ tot bona quot fe
cerũt om̃es homies ſimł. per illa nõ me⸗
reretur etiam infimũ gradũ beatitudis
angeloꝝ. talis qͥppe ſi nõ redit ad pniam
nõ ſalua bit᷑ ꝑ illa oꝑa directe.ſi aũt redit
ad pniam ſaluabit᷑ qͥdẽ per penitẽtiã.ſed
ꝓ illis operib in peccato factis nõ dabit᷑
ſibi celeſte p miuʒ eſſentiale ſcʒ viſionis ⁊
fruitiõis diuine.Et hoc modo opera bo
na in peccato moꝛtali dicunt᷑ nihil valere
ad meritũ vite eterne. Sed an ꝓ talibus
operibus habebit homo in celo beatus
accidentale gaudiuʒ.infra patebit. D
Tercio videnduʒ eſt.quare debeat ho
mo ſemꝑ benefacere etiam exiſtẽs in pec/
cato moꝛtali.Ad quod dicendũ eſt ꝙ ꝓ⸗
prer peccati ſtatum nõ ſunt dimittenda
bona opera.Et quidem Pꝛimo quia tůc
ſunt magis neceſſaria eo ꝙ perſona talis
eſt in multis periculis tam anime q;ᷓ coꝛ⸗
poꝛis poſita adeo ꝙ mirum eſt ꝙ diabo⸗
lus nõ ſtatiʒ perdit totũ hoĩeʒ.ſic em̃ bõ

ꝓpter qua homo debet ſemꝑ ad deũ ↄfu⸗

tali ſiue extra chanitatẽ factis.

Dominica. II.poſt penthe.

exiſtens in giculis latronũ maioꝛẽ habet

neceſſitatẽ vt ſit ſolicitus ad euadẽdũ. ſic

eſt in ꝓpoſito. Scðo quia ſepe homo ob/

ligat᷑ ad talia faciẽda.vt audire miſſaʒ et

ꝛare in die feſto ⁊ hmoi.que ſi quiſomit
teret nouã culpam incurreret ⁊ a deo pł

reliqueret᷑. Tertio qꝛ dũmõ homo oper
intentione debita ſemꝑ ſunt vtilia. Vñ

Augꝰ. lib.de libero arbitrio dicit. Sicut

nullum malũ impunitũ.ſic nullũ bonuʒ
irremuneratũ. Naʒ ⁊ ſi talia bona opera

nõ valeant ad meritũ vite eterne vt pᷣdi/
ctum eſt. tamẽ valent ad alia multa im/
mo ad oia alia pᷣter gliam celeſteʒ. O, ſi

quis vult vt valeant etiã ad celeſtẽ gloꝛi⸗
am faciliter poteſt dei gratia adiuuãte fa

cere ſcʒ ꝙ dũ vadit ad miſſam vel ad alia
bona facienda ſe cõponit foꝛmet ↄtritio/⸗
nem de peccatis ⁊ ſis oimode valebunt.
O ergo hõ noli deſiſtere a bono oꝑe qñ⸗

cũcq; ne foꝛte ſi tu deuʒ oĩno relinquas vt

mi boni facias. ipᷣe deus te relinquat to⸗
taliter ? ꝑeas. Nam Aug'. li. ↄfeſſionuʒ
Dicit.ꝙ deus neminẽ oino relinquet niſi

qui eũ deſerit. O mira ergo dei bonitas

gere. Quarto vt dixi videndũ eſt quid
vel quantũ valeãt bona oꝑa in peccatis

facta cum nõ valeant ad głiam. de h̊ ſub

ſequẽti articło tractabim bꝛeuitatꝭ amo

re. E. Eirca ſcom de fructiby. Itẽ
inſilł ⁊ circa terciũ de leticia celeſtiũ operũ

agẽdo notandũ ſᷣm Alexan.de ales.in

iiij.volumie ſũme.nouẽ fructus ponunt᷑

que ꝓueniũt ex oꝑibus ſcʒ ĩ peccato mnoꝛ

Scðs ðꝛ ſatiſfactionis.
Tercius ð diminutionigs.
Quartus ðꝛ augmentatõiss.
Quintus ðꝛ liberatbis.
Serxtus iulluſtrade diſpoſitõis.
Septimꝰðꝛ ↄtinuationis.
Octauus ðꝛ alleuiationis.
Nonus maioꝛis gratulatöis.
Pꝛimus fructus vel vtilitas dicit᷑iocun/⸗

Kumas ðꝛ iocunde delectatõis.

de delectatõis.quia ania humana ſemꝑ
habet quãtũ eſt ex ꝑte rõnis iocundari et
Ddelectari de bono. eo ꝙ ſyndereſis ſemꝑ man qui
ſtimulat ad bonũ ⁊ remurmurat oĩ ma/ boni facit.Et ad id babemexepla plura

benefacere ⁊ audierit

lo. H dincAriſto. iiij. ethico. dicit. Nemo
qui nõ gaudeat bonis oꝑationibi. Et in
ij.rethoꝛi.dicit. Bñfacere ⁊ bñ pati d le⸗

ctabiliſſimũ eſt ᷑ᷣ̃m naturã. JItem Tulliꝰ

li.de ſenectute dicit.Cõſciẽtia bñ acte vi⸗

te multoꝛũq; benefactoꝝ recoꝛdatio iocũ

diſſima eſt. Hec ille.Et h̊ exgimẽto noui
mus in ſenibꝛ bonis ⁊ ꝑ ↄtrariũ eſt de ſe
nibus qͥ malã ſemꝑ ꝑegerũt vitam. Cõ⸗
ſiliter erit ↄſtitutis hoibus in hoꝛa mo?ꝛ⸗
tis ꝙ triſtant᷑ de pᷣteritis malis. Sʒ ma⸗

gnam fiduciã ⁊ ↄſolationẽ ſpei dat pᷣteri

ta bona vita.vt dicit Gerſon. Scðus
fructus dicit᷑ ſatiſfactõis.qꝛ cum hõ ĩ pec
cato moꝛtali exñs facit bona oꝑa ad que
obligat᷑ puta dicere officiũ ad qð tenent᷑
bñ ficiati ⁊ etiã nõ beneficiati.tñ in ſacris
ↄſtituti oꝛdinib ac religioſi ⁊c̃. tũc nihil⸗
ominꝰ ſatiſfacit pcepto ⁊c̃. Silxr laici tenẽ
tur audire miſſaʒ ⁊ oꝛare die feſto licʒ ſint

in pctõ. ⁊ ſic de alijs.q faciendo ſatiſfacit

eccłie pᷣcepto vel etiã dei duʒ honoꝛat qͥs
ꝑentes ⁊ hmõi facit.⁊ ſic vitatur petm̃ in
obediẽtie. Tercius ðꝛ diminutõis.va
let em opus bonũ in pctõ moꝛtali factuʒ

ad diminutionẽ pene rꝑalis. Merent᷑ ſi⸗

qͥdẽ pctõꝛes qñq; puniri nõ ſolũ e᷑nis pe
nis ſʒ etiã tꝑalibus flagellatõib.ſed pꝛo
pter bona que faciunt deus ſepe temꝑa⸗
lis pene mitigat ſeueritatẽ.O quot puta
mus nunc eſſe in mũdo homicidas ſodo
mitas ꝑiuros vſurarios ⁊ ſceleratiſſimoſ
hoiĩes quos niſi ſeruarent bona que faci⸗

unt.deꝰ potẽs extermiaret illos. QNuar⸗

tus dicit᷑ augmẽtatõis qꝛ ꝓ talibus oꝑi⸗

bus deus adauget tꝑalia bona dãdo ſa⸗

lubꝛem aerem.fertiles agros.armẽta fe/⸗

