cunda. vberes fructus.letaʒ familiã. ami
coꝛũ copiam. vxoꝛem bonã.⁊ ſoboles ſa⸗
nitatem honoꝛes diuitias amicos ⁊ hu⸗

iuſe rie me Eie Di volueritin ſcz
me bona t᷑re come

detis. F OQuintus fructus dicit᷑ li

berationis quia deus ꝓpter talia opera

liberat hominẽ a poteſtate diabolica ne

nocere valeat diabolus quantum vellet

homi ⁊ reſtringit eius audaciam quam
pꝛeſumit exercere diabolus contra aniꝭ
mam ⁊ coꝛpus magni peccatoꝛis qui nil

.

Eten
loereple
taberna
mines l
tens illo
trices ic
la llberea
fins ad
nozegl
leaütqe
ſtet vinü
nis coͤme
ſpecutot
pitcöput
deus pte
1Mpute
mones
lrackuita
niatrant
dunp
FPedne
deus ne
ſihocd
infernt
tunt.
uitꝛde
moſuz
tusffl

quiz 4

Mitena:
lantsg
fallas di
murerey
lenz qcq
Nractgty⸗
Pbiam .
Pegaſalit
latgelne
noßmerch.
lent eiq d
lepeccan
in Ethoe
geiebat
Nuntiad
Arüpiru
Cegturin
niannl
zfltpoen

the.

ir Bemoi
ib Etin
ſpari dael
en Tull⸗
bi atteyt
datio oel
mito noui
ieſt de ſe
um. Cog
tao⸗,
Gma!
atöteni/
Scs
hoipec
al gue
fenent
ſacnis
nibi/
tene
gfint
lace
anes
Re
utdis.
glfunz
derent ſit
ietnis e
b ſdes
ve temen⸗
vorpurn
lnsſen
munfinel
uquefzei
. Qunl
lbusohi
rmita 1
ſboles u
icst hu⸗
Uerins ſch
te cone
nisdill
ſgbollcant
fumm vele
am quan
vontra ni
soln
glapinn

Bermo

Exemplũ aũt pᷣcipuũ narrat in ſpecu⸗ ille alt. Llage qui⸗ maioꝛ ẽ iniqͥtas mea

lo exẽploꝝ.di.ix.exemplo.xxxvij.ꝙ qͥdam
tabernariꝰvini oẽs q̊ſcunq; peſſimos ho
mines ſuſcipiebat in domũ ſuam ꝑmit/
tens illos in aleis ludere.inebꝛiari.mere/⸗
trices iducere.⁊ ſimł peccare.⁊ hmõi ma
la libere ibi fieri.q;uis foꝛte ipᷣe taberna
rius ad eccłiam ⁊ ad miſſam diebꝰ feſtis
moꝛe alioꝝ xpᷣiãoꝝ ire nõ dimitteret. Ec
ce aũt qᷓdam die dñica cum de cellario ex
iret vinũ deferens hoſpitib. vento turbi
nis cõmoto demões eum rapuerũt in cõ/⸗
ſpectu totiꝰpopuli.Qui mox ꝑterritus ce

pit cõpuncto coꝛde deum clamare di.O

deus ꝓtege ſaltem aniam meã ne pereat
⁊ vt puto ihu nomẽ replicabat.Tũc de⸗

mones ꝑmiſerũt eũ cadere in campo ex⸗

tra ciuitatẽ dicẽtes.Quia h̊ feciſti ꝙ om⸗
nia tranſitoꝛia ⁊ coꝛpus ꝓpꝛiũ oblitꝰ.deũ
ſolum ꝓ anĩa tua cõpuncto coꝛde rogaſti
Ideo nõ poſſumꝰ te ducere.nec ꝑmittit
deus noſtrã in te exercere voluntateʒ. Et
ſi hoc bonũ nõ feciſſes te occidiſſemꝰ⁊ ad
infernũ duxiſſemꝰ.⁊ ſic demones diſꝑue
runt. Ille domũ rediens tabernã amo/
uit ⁊ de cetero talia mala nõ ꝑmiſit in do
mo ſua fieri ⁊ bñ vixit ⁊ c. qG Se/

xcus fructus dicit᷑ illuſtrãde diſpoſitõis.

quia ꝑtalig oꝑa magis illuſtrant᷑ ad pe⸗
nitẽtiã ⁊ diſponunt᷑ de cõgruo ad dei vo

cantis gram. VUn Gꝛeg. de pe.di.v. in ca.

falſas dicit. ꝙ peccatoꝛ qͥ no eſt paratꝰ di
mittere peccata nõ deſperet(inquitſſʒ in⸗
teriʒ q cqͥd poterit boni facere hoꝛtamur
vt faciat vt oĩpotẽſ deꝰcoꝛ illiꝰilluſtret ad
p niam. Hinc etiã Alexan.de hał.vbi ſu
pꝛa ↄſulit his qͥ nõ ſunt parati ſua pec⸗
cata relinquere.vt nibilomimꝰſemel ĩ an⸗
no ᷣm eccleſie ſtatutũ ſacerdoti ſe repᷣſen⸗
tent eiq; dicant. Oꝛa ꝓ me deũ pater qꝛ:
tale peccatũ habeo ꝙ dimittere nõ ꝓpo⸗
no. Ex hoc em̃ poſſibile inquit eſt vt qui
credebat ꝓpoſitum malũ nõ poſſe muta/
re tantã a deo gram ↄſequat᷑ vt mutet᷑ in
alterũ virum ⁊ ↄteratur. Exemplũ ad
id legitur in ſpeculo exemploꝝ di. ix. exẽ/⸗
plo.xl.ꝙ qͥdam turpiſſimis vicijs carnis
tota vita plenus.cuʒ appꝛopinq̃ſſet moꝛ
ti.fuit vocatus ad eum quidam ſanctus
heremita vt ↄfeſſionẽ illiꝰ audiret. Tũc

qᷓ; dei miſcðia.Ait iſte pater ſanctꝰ ꝙ tan
ta eſt dei miſcðia ⁊ virtus penitẽtie ac cõ
feſſionis vt om̃ia peccata remittant᷑ vere
penitẽti. Sed cuʒ nõ poſſet ꝑſuadere illi
defſperato.ait heremita.Fac hoc qð dico
nunc tibi.ecce ego do tibi omia oꝑa bo⸗
na mea⁊ merita que a pncipio acqᷣſiui.vt
ſint tua coꝛã ðo.Et tu da mihi omia pec
cata tua ⁊ ſic nõ oꝑtet te deſꝑare vel dubi
tare.quia ego in ſpe venie agam penitẽti
am ſcʒ ꝓ peccatꝭ mihi imputatꝭ ex te tan
qᷓ; ꝓ meis. Tũc nſenſit peccatoꝛ huic cã⸗
bio.⁊ tunc ſanctꝰdixit. Fac ergo vt ↄfite⸗
aris mihi oĩa peccata vt ſic ego ſciam de
quibs habeã penitere ⁊ ↄfiteri ac pniam
implere.Qui cũ ſic ↄfeſſus fuiſſet oĩia Ec
ce dei miſcðia illuſtrauit eum ꝓ tali con⸗
feſſione.⁊ ait ſanctꝰ. Doles ne tu de iſtis
oibus vero coꝛde. Ait.vtiq;. Et iterum.
Vis ne ꝓ ði amoꝛe ꝙ ſacramẽtalis ſit c
feſſio tua. Rñdit.volo. Facta ergo ↄfeſſi
one iam ſacramẽtali in ſpe venie.heremi
ta ait. Ego te abſoluo in nomie patris et
filij ⁊ ſpuſſcti ⁊c̃. Sic ille moxuꝰ eſt. Et
poſt menſem ania eiꝰ apparuit heremite
di. ꝙ eẽt in purgatoꝛio ⁊ i via ſalutis. At
heremita interrogauit.qͥd eſſet de meritꝭ
operum ſuoꝝ q ſibi donauerat.reſpõdit,
Deus tcibi ea ſeruat duplicata eo ꝙ chari
tatẽ tantã mihi feciſti ẽ me a damnatiõe
liberaſti.⁊ ſic patet. H Septimꝰ
fructus dicit᷑ ↄtinuatõis quia homo fa⸗
ciendo ↄtinue talia oꝑa magis ꝑſeuerat
in bono ⁊ facilius ↄuertit᷑ in fine qᷓ; qͥ nõ
conſuenit talia facere.ſicut qui aſſueuit
confiteri facilius cõfitetur in infirmitate

ex ↄſuetudine habitu generato. Oecta

uus dicit᷑ alleuiatõnis.quia etiã ſi homo
talis ꝓter impenitentia damnet᷑. tñ vir⸗
tute illius boni oꝑis penam foꝛtius ſuſti
neret tolerabilioꝛq; ſibi fieret. Vñn Aug.
in ench.dicit. Tale bonum facit vt tole⸗
rabilioꝛ fiat damnatio.Sed h̊ ᷣm Rich.
ſuꝑ.iij.di.xv.ac Tho.intelligendũ eſt.nõ
qͥdeʒ directe ſcʒ.ſic ꝙ ꝓꝙ peccatis qͥbus dã
natur homo leuioꝛe vermis vel ignis pe
nam habeat. aut ꝙ minus ſentiat hmõi
ne ns. ay hec oĩa erunt ſᷣm menſuram
culpe. Sed intelligendũ eſt indirecte.ſic

ſcʒ ꝙ ſi loco illoꝛũ bonoꝝ que fecit in pec⸗
cato.feciſſet mala opera.etiã ꝓ iſtis luere
denas haberet. Et quia fecit bona ⁊ ma
a cauit. ideo indirecte leuioꝛẽ habet pe/⸗

nam quia nõ punit᷑ p cautis. Nonꝰfru

ctus dicit᷑ maioꝛis gratulatõis.quia acci
cdentale gaudiũ aliquod habebit homo
in celo ꝓ bonis oꝑibus factis in peccato
licʒ nõ habebit eſſentiale gaudiũ ꝓut pꝛe
dictum eſt arti.j. Et de hoc ᷣm Richar.
JAQueſtio eſt. vtrũ ſcʒ beati vel homi
nes ſaluati in celo habebũt aliqð accidẽ/
tale gaudiuzʒ ꝓ bonis oꝑibus que hic fe/
cerunt aliquando in peccato moꝛtali ⁊c̃.
Et reſpõdet idem Richar.in. uij.di.xlix.
arti.penuł.inter alia hec puncta certa tã
gendo. Pꝛimo ſcʒ ꝙ beatis in celo placet
eciſſe ſe lla opcra que fecerũt etiã in pec⸗
cato.maxie inquãtũ vidẽt ꝙ illa oꝑa eos
ad pniaʒ diſpoſuerũt.⁊ ſic qe placeẽtia nõ
eſt ſine aliqua delectatõe.ergo aliqð gau⸗
diuum accidẽtale habẽt ꝓ ulis. Secũduʒ
punctũ ꝙ nõ ſic nec equaliter gaudent de
talibs.ſicut gaudent de oꝑibus factis in
charitate.quia de bonis factis in chari⸗
tate gaudebũt tam rõne radicis ſcʒ chari
tatis cui debet᷑ eſſentiale pᷣmiũ ⁊ eiꝰ gau⸗
dium.qᷓ; etiam rõne oꝑis oꝑati. ſʒ de illiſ
gaudebunt ſolũ rõne oꝑis quia plus pla
cet eis feciſſe qᷓ; ſi lla obmiſiſſent Sic ho
mo habens aurũ nõ tñ purum plus gau
det qᷓ; ſi nihil haberet. Sʒ de puro auro
bene acqͥſito plenum gaudium habet ⁊c̃.
Item terciũ punctũ ꝙ ꝓ illis oꝑibus fa/⸗
ctis in peccato nõ dat deus ſpeciale pᷣmi
um niſi large accipiẽdo pᷣmiũ ꝓ quocũq;

gaudio accidẽtali. Sʒ ꝓ oꝑibus factis i

charitate dat ſpeciale pᷣmiũ ⁊ gaudium.
Hec ex Richar.O ergo peccatoꝛes acci⸗
pite fiduciaʒ ⁊ oꝑemi bonũ. O iuſti gau
dete quia oꝑa veſtra merent᷑ tam in pᷣſen
ti gram qᷓ; in futuro głiaʒ. O peccatoꝛes
ſi pniam agitis ⁊ vos in celo pᷣmia habe
bitis. Rogemꝰergo dcc.
De eadem dñica.iiij.poſt penthe. ſer⸗
mo. iij.ſcʒ de operibus viuis ⁊ etiam re/⸗
uiuificatis ⁊ valoꝛe eoꝛundem.

ominica. II. poſt penthe.

Ctrus pꝛo

p cidit ad genua ihu dicens.
EFEerjri a me dne quia hõ pec⸗
catoꝛ ſum Lu.v.⁊ in euãge
lio hodierno. In verbis iſtis datur oĩb
peccatoꝛib exẽpluʒ ſe recognoſcẽdi.⁊ do⸗
na diuina ſibi data.vt dicit Ambꝛo.⁊ ſic
ad penitẽtiã ↄuerti ⁊ bonis oꝑibus inſi⸗

ſtere. Vñ cum Petrꝰ cum ſuis ſocijs to⸗

ta nocte laboꝛaſſent in piſcando. nihilq;
cepiſſent. Et dñs ieſus aſcendens in na⸗
uiculam Petri inde docuiſſet turbas. et
finito ſermõe pᷣcepiſſet Petro vt laxarent
rhete Petrus obediuit xpᷣo ⁊ fecit qð iuſ⸗
ſit ⁊ compᷣhenderũt multitudinẽ piſciuʒ
Quia vt Theophilꝰ ait.dñs voluit pꝛo
Petri obediẽtia ⁊ oꝑibus mercedẽ naui/
cule in qua ſibi deſeruierat Petro retribu
ere dupliciter beneficiãs ipᷣm ſimł cũ ſu⸗
is ſocijs adiuuãtib ſcʒ dando piſciũ mul
titudinẽ.⁊ deinde diſcipulos eos faciẽdo
vt haberẽt mercedẽvite etiã eterne in xpᷣo
Hec ſᷣm Theophi.ſentẽtiã. In hoc autẽ
miraculo piſcium dono xpᷣi ſpeciali facto
Petrꝰ recognouit ſua peccata ⁊ doni xpᷣi
piam largitatẽ. vnde ad penitentiã con⸗
uerſus ꝓcidit ad genua ⁊ confeſſus eſt ſe
indignũ peccatoꝛem dicens. Exi a me do

mine quia homo pctõꝛ ſum.⁊ ſecutus eſt

chꝛiſtũ cum ſocijs. In quibi ⁊ nos ſpũa⸗
liter docemur.ꝙ qᷓ;uis ſimꝰ indigni pec⸗
catoꝛes debemꝰtamẽ recognoſcere quã⸗
ta pietate deus nobis dona beneficioꝛuʒ

ſuoꝛũ ſemꝑ dat ⁊ dare ꝑatus eſt ſcʒ grati

am in pᷣſenti ⁊ gloꝛiã in futuro ꝓ peniten
tia ⁊ oꝑibus bonis quib deo deſeruimꝰ

vt ſic ꝓuocemur ad penitẽtiã ⁊ xpᷣi ſeque⸗

lam Pꝛoinde recogſcamꝰnos ⁊ dei dona
⁊ humiliemꝰnos coꝛã ihu ĩ coꝛde di. Exi
a me dñe.hoc ẽ indignꝰſum dñe ex me vt
tu maneres in meo coꝛde quia pctõꝛ ſum
tamẽ tua miſcðia ſuppoꝛtet me.Et ſtati

xpᷣus dicet tibi. Noli timere quia dimiſſa

ſunt tibi peccata ꝑ hmõi ↄtritisnẽ.⁊ eris
capiens ſcʒ merita multa ꝑ opera bona
facienda in gratia.ſicut xpᷣs dixit reſpon⸗
dendo talib verbis ⁊ Petro.patʒ in euã
gelio. Itaq; poſtqᷓ; in pcedenti ſermõe

òů

4
—
E
—2

Coeqt
nigen
nitenti
mſſter
Duin
Ftema
noplat
delnfa

eſſe vin
ſintacce

guleöc
m
Scd⸗
ercl
Quar
Qui⸗
Gen
Pümna

umſia
ganiꝛ
Utoniz
emulte
Hebꝛe
lere deo⸗
dehererl
Pemm
cholceno
ſegelen⸗
ms ono
Mmadſrln
uyrſu
nloradet
nlhllue
W
uaſcut
lnerfn
Menecße
nnnen
Cncareg,
hirgna,
llnf
lanufie
Mde

1
he.
0
dicens,
ho pee⸗
in euage
atur oib⸗
ic tdo⸗
nbꝛorſic
bus inſi/
bchs koß
nibiq
s inna⸗
bas, et
Ntarent
go uſ⸗
biſauz
it peo
naui/
unbu
tN
ni
nemnſhd
hocaute
aitlifnas
1doni pöl
entöcon’
ſisct ſe
Enamede
ſeunmse
pos ſoua
dignipee
ere gi
eneficon,

HBermo

noe oꝑibus factis in pctõ moꝛtali.
Cõſequẽter in hoc ſermone agemꝰde bo
nis oꝑibus viuis ⁊ reuiuificats ſcʒ ꝑ pe⸗
nitentiã poſt moꝛtẽ culpe. De quib tria
myſteria ponamꝰ.
Pꝛimũ ðᷣꝛ regularitatis.
Scõm ðꝛ reuiuificabilitatꝭ.
Terciũ ðꝛ ſalubꝛitatis.
E centeaa id aliud thema Sap̃.iij. Bo⸗
noꝝ laboꝝ gloꝛioſus eſt fructus.
Tirca pmũ de regulis bonoꝝ operum
videndũ eſt quales regule ſunt obſeruan
de in faciendo bono oꝑe vt ip̃a habeant
eſſe viuida ⁊ meritoꝛia vite eterne ⁊ deo
ſint acceptabilia. Ad hec notande ſunt re
gule pᷣcipue ſex obſeruãde in oĩ bono oꝑe
Pꝛima ðꝛ fidei catholice.
Scꝰa ðoꝛ intentõis recte.
Tercia ðꝛ charitatꝭ gratuitc.
Quarta ðꝛ humilitatꝭ veridice.
OQuinta ðꝛ vitalis mũdicie.
Sexta ðꝛ ſtatꝰfinalis gre.
Pꝛima regula dicit᷑ fidei catholice.quia
opera quecũq; extra fidei vnitatẽ exiſtẽti
um ſicut ſunt ſciſmatici heretici iudei pa⸗
gani ⁊ hmõi nõ ſunt deo accepta nec me⸗
ritoꝛia vite eterne qᷓntũcunq; ſint magna
⁊ multa talia opera illoꝛũ. qm̃ teſte apło
Hebꝛeo.xj. Sine fide impoſſibile eſt pla
cere deo. Et hoc teſtat᷑ expᷣſſe Aug. extra
de hereticꝭ.c.firmiſſime.ſcribens de fide
ad Petrũ ⁊ di. Omi homi qui eccłie ca⸗
tholice nõ tenet vnitatẽ neq; baptiſmus
neq; eleinoſyna quãtũlibet copioſa necq;
moꝛs ꝓ no mie xpᷣii ſuſcepta ꝓficere pote⸗
rit ad ſalutẽ. Hec Augꝰ. Vnde qͥcunq;
vult vt ſua opera deo placeant ⁊ ſint me⸗
ritoꝛia debet eſſe in vera fide catholica.et
nihil ſuꝑſtitiõis diabolice vel erroꝛis cre
dere. Exemplũ ponit Augꝰ. xxiij.q. iiij.
ca. Jpᷣa pietas.de ramo ab arboꝛe pᷣciſo
quia ſicut pᷣciſus ramus ab arboꝛe nõ vi
uit nec fruct ificat ſinevica radicꝭa manẽs
Sic nec pᷣciſus homo ab eccleſia viuit vi

ta gratie nec fructũ facit vite eterne. Se

cunda regula dicit᷑ intentionis recte ⁊ de
bite.quia vt dicit ſaluatoꝛ Lu.xj. Si ocu
lus tuus fuerit ſimplex Lyra.id eſt. intẽ/⸗
tio tua fuerit recta.totum coꝛpꝰtuũ id eſt
Vta cõgeries oꝑationũ tuaꝝ lucidũ erit

id eſt meritoꝛiũ vite eterne. Si aũt neãSs
fuerit id eſt intẽtio ꝑuerſa.totũ coꝛpus tu
um tenebꝛoſum erit.i.tota congeries ope
rationũ erit mala ex intentõe ꝑuerſa. Nã
thopica regula eſt. Curꝰfinis.ſ.intentus
bonus.ipᷣm q̃3 bonũ. ⁊ cuiꝰ finis malus

ipᷣm q̃ʒ malũ.Exempligra.Si quis da/

ret elemoſynã mulieri intentõe ꝑtrahen⸗
di eam ad luxuriã. Vel ſi quis vadit ad
miſſam intentõe aſpiciendi in eccłlia mu/
lieres pulcras ⁊c. Item ieiunat vel oꝛat
aut ↄfitetur pᷣncipaliter intentõe apparẽ
tie vt ſanctꝰvideat᷑.ſic phariſei faciebant
Tercia regula charitatꝭ gratuite.hoc
eſt vt bona opera fiant in charitate ⁊ gra
tia.qꝛ opera facta in peccato moꝛtali nõ

ſunt meritoꝛia vite eterne. vt late oſtenſuʒ

eſt in pᷣcedenti ſermõe. Vñ apłs.j.Coꝝ.
xiij.dicit.Si linguis hoĩm loquar ⁊ an⸗
geloꝝ charitatẽ aũt nõ habeã factus ſuʒ
velut es ſonãs aut cym. tin. Et ſi babue⸗
ro ꝓphetiã ⁊ nouerim myſteria oia ⁊ om
nẽ ſcientiã.Et ſi habuero omnẽ fidẽ.ita
vt montes trãffe.charitatẽ aũt nõ habue
ro nihil ſuʒ. Et ſi diſtribuero ĩ cibos pau
perũ oẽs facultates meas.Et ſi tradide⸗
ro coꝛpꝰmeũ ita vt ardeã.charitatẽ autẽ
nõ habuero nihil mihi ꝓdeſt. Hec om̃ia
ibidẽ. Quarta regula dicit᷑ humilitatꝭ
veridice.hãc docet xps dñs Luc.xvij.di⸗
Cũ feceritꝭ oĩa q̃ pᷣcepta ſũt vobis dicite
ſerui inutiles ſu mꝰqꝛ qð debuimꝰ.i.tene
bamur facere h̊ fecimꝰ ⁊c. Vnð ex bonis
oꝑib nõ dʒ hõ eleuari vᷣl vane głiari.tũ
qꝛ id qð fecit debuit in ſeruitute dei face⸗
re cui ſemꝑ oĩis creatura tenet᷑ deſeruixe.
rum qꝛ nõ ex ſeipᷣo fecit ſed ex deo a quo ẽ
ome bonum. ſine quo neccogitare bonũ
potuit.vtł dicit apłs. Nõ ſumꝰ ſufficiẽtes
cogitare⁊c̃. Tũ deniq; hõ ex ſe nil pᷣt vᷣe ſi
biypi attribuere niſi mala ⁊ pctã.bona ãt
qᷓ facit nõ ſua ſũt pᷣncipalit᷑ qꝛ nõ fecẽ ex ſe.
ſz dei ſüt ⁊ deꝰfecit.g̊ deo ſũt attribuẽda.
LEAEViñ exẽplũ narrat᷑ in ſpe.exẽ.di.ix.
qð refert Jaco.carthuſ.ſcʒ ꝙ qdaʒ virgo
deuota fuit ⁊ ieiunãdo oꝛando ſe caſtigã
do młta fecit adeo ꝙ ſancta reputabat᷑. ?
poſt moꝛtẽ apꝑuit ſuo ↄfeſſoꝛi in ſpẽ hoꝛ
ribili di.ſe eſſe damnataʒ ꝓpten ſuam ſpi

ritualẽ ſuꝑbiam queʒ habuit credens ſe

oibus maioꝛẽ in meritis ⁊ alios omnes
ſperns Sʒ diceres. Quid ̊ faciat hõ
cum ex ſuis bonis oꝑibus exurgit in coꝛ
de aliqua gloꝛia vana. Rñdetur ſᷣm do/⸗
ctoꝛes.qꝙ dũmõ homo bona oꝑa nõ ꝓpt᷑
hoc pᷣncipaliter faciat.⁊ dum accidit va/
na gloꝛia non conſentiat deliberate.nec
plene placeat per conſenſum.tunc nõ per
dit fructum boni operis.nec ꝓpter huiuſ
modi tẽtationẽ debet dimittere opus il/⸗
lud bonum. Vnde in vitaſpatrũ legitur
ꝙ Paſtoꝛ abbas dũu qͥdã frater ſibi conq̃
reret᷑ de hoc.dixit eidẽ ꝑabolã talẽ. Dno
hoies erãt agricole.vnꝰ ſemiĩauit ⁊ colle//
git pauca mũda ſʒ plura ſoꝛdida. Alius
nihil ſemiauit.ſ. ꝓpter negligẽtiã ⁊ aeris
tẽpeſtates.Si g̊ fames oꝛiat᷑ qͥs illoꝝ po
terit euadere. Rñndit üle.ꝙ is qͥ collegit li
cet imũdũ.Et ſenex dixit. Ita⁊ nos ſemi
uemꝰ licʒ colligamꝰ nõ plene munda nec
cureꝰ tepeſtates tẽtationũ ne moꝛiamur
oino. W idẽ ponamꝰ caſũ ꝙ

ſus.Aliꝰſit in młtis bonis oꝑib ſe occu
pans. Sʒ ſuꝑb ille malefactoꝛ ſe fatetur
eſſe petõꝛem. Iſte gliatur de bonis factꝭ.
qͥs hoꝝ ẽ melioꝛ coꝛã ðo. Ad h expᷣſſe rñ
det papa Ka ixre rj ireiin ſtü. d. Me
lioꝛ eſt in malis factꝭ huilis ↄfeſſio qᷓ; in
bonis ſuꝑba głiatio.Et patʒ ex vᷣbis xpᷣi
Lu.xviij.de phiſeo ſuꝑbo oꝛãte in tẽplo.
⁊ de publicuno hũiliter dicẽte. DHeꝰ ꝓpici
us eſto mihi peccatoꝛi.⁊ is iuſtificat eſt.

Quinta regula ðꝛ vitalis mũdicie.h̊ ẽ

vt oꝑa bona facta ĩ ſtatu gratie ſint viua
⁊ mũda.nec poſtea ꝑ ſubſequẽs peccatũ
moꝛtificata ⁊ coinqͥnata.qꝛ talia ſic ꝑma
nẽtia nõ ſũt meritoꝛia vite. niſi iteꝝ reui/⸗
uificent᷑ ꝑ pniam ſubſequẽtẽ. Jõ.j.Coꝝ.
xv. Euigilate iuſti⁊ nolite peccare.nolite
ſeduci.Coꝛrũpũt em̃ bonos moꝛes collo
uia pꝛaua. Sexta ðꝛ ſtat finalis gfre.
deſt ve in fine vel hoꝛa moꝛtis hõ inueni
atur in ſtatu gre.alioqͥn eiꝰ oꝑa erũt moꝛ
tificata nec vite ecne remuneratõe digna.
ſi ſqʒ homo finaliter nõ decedit in gratia
Nam Math.xxiiij. Qi ꝑſeuerauerit vſ
q; in finẽ h̊ ſaluꝰ erit. VUn GBꝛego.in mo⸗

rał.dicit. Incaſſum bonũ opus agitur ſi

ante finẽ vite deſerat᷑.ſ.a gratia excidẽdo

Dominica. IIII.poſt penthe.
ꝑ finalẽ impenitẽtiã.O ergo hõ obſerua
pdictas regulas vt oꝑa tua ſint fructuo⸗
Circa ſcõm de re
uiuificatõe bonoꝝ S ꝑ peccatũ ſubſe⸗
x.Exquo ꝓ regula ge
nerali tenet᷑᷑Dpud oẽs doctoꝛes ꝙ oꝑa fa
cta in pncipio viua. h̊ eſt in gratia.⁊ po-
ſtea ꝑ peccatũ ſubſequẽs moꝛtificata.ite
rũ reuiuiſcũt ꝑ ſubſequẽtẽ pniam. ac q̃ti⸗
enſcũq; fuerit iteꝝ ꝑ peccata denuo moꝛ:⸗
tificata.totiẽs iteꝝ atq; iteꝝ reuiuiſcũt q̊
tiens vera ſubſequit᷑ de peccatis peniten
tia.⁊ ſic erũt meritoꝛia vite eterne.Et pa

ſa ⁊ ſalueri⁊s. NR

quens moꝛtificatoꝝ.

tet ex ſcᷣtura Eʒech.xviij.vt patuit pᷣce⸗

denti ſermõe A. De hoc ̊ nulla ẽ ambi⸗
guitas nec q̃ſtio. Sed circa Queſtio

occurrit talis.vtrũ homo ꝑ talia oꝑa ſcʒ
facta a pncipio in gratia ſed poſtea moꝛ⸗
tificata poſſit ꝓmereri ſibijpᷣi reꝑationeʒ
poſt lapſum futuꝝ.h̊ eſt vt ꝓpt᷑ talia oꝑa
detur ſibi a deo pᷣma gratia reſurgẽdi ab

ino. ponam' caſũ ꝙ hmõi lapſu peccati futuro ne ſcʒ peat in
ſint hoĩes duo. Vnꝰ malefactoꝛ ⁊ vicio⸗

peccato.Ad hanc q̃ſtionẽ rũdet᷑ Im Bo

nauẽ.ſuꝑ.iij.di.v.⁊ ↄcoꝛ. Aureolũ ac eti⸗
am ſctin Tho. j.ij.q. vlt᷑. ꝙ merituʒ oꝑis
triplex diſtingui Pꝛimo qðdã eſt me⸗
ritũ cõgrui quo hõ peccatoꝛ dicit᷑ ſibi gra
tiam mereri cũ ad gram ſe diſponit ⁊ fa⸗
cit qð in ſe eſt.ſ.affectum a pectõ auerten
do ⁊ ad deũ ↄuertẽdo ac depᷣcando vt de

us det gratiã. Nam ↄgruit illi graʒ a ðo

dari qꝛ ex bonitate ſua ꝓmiſit liberaliter
om̃i petẽti dare facienti qð in ſe eſt. Se
cũdo qðdam eſt meritũ digni quo vir iu
ſtus oꝛans ꝓ aliquo indigno pctõꝛe me/
retur exaudiri ꝓpterea qꝛ dignũ eſt diuie

pietati exaudire iuſtos oꝛãtes ꝓ alijs.nõ
qꝛ ili merent᷑ gratiam. ſed quia iuſtꝰ me
retuxr exaudiri ex dei dignatõe ⁊ miſcðia.

Tercio qðdam eſt meritũ condigni q̊
quis ex tanta charitate meret᷑ tanta glo⸗
riam quãtã iuſtus eſt ſibi dari a deo.Exẽ
pla potes hic applicare de rege qui facit
clementi pietate gram ſcelerato venienti
ad ſeruiendũ regi fideliter.ſe de cetero ab

ſtinẽdo a malis.⁊ petenti gratiaʒ a rege.
Talis infidelis qui ad ſeruitutẽ regis ſe
aſtringit.de ↄgruo meret᷑ ex clemẽtia regꝭ
gram⁊ nõ ex ſe cũ fuerit regꝭ inimicꝰ. Si
aũt/ꝓ aliq̃ tali inteederet palatinꝰvł aliꝰ

fegis
hoceſe
regssdt
qnsf

möm
ntateſe
nentmea
vlt eten
rintkeut
bus no⸗
dlapata
neccodl
mentor.
loͤgrubee
tultes ſc
latmen
giamef⸗
merckect

faüäſin

a.E
lensde
gfamn
peont
hoſs ti
lsyele
Deniq
lierant
füennt⸗
tn poſte
Puen
oſho po⸗
hoſtlapſu
bidihoß
notfitae
üimerin.
entludz
elnism
Aug.
hetupin
Ozhaͤfe
Wtrame
unti
bſed

e.
obſemu
fucmot
dm dere
nü ſubſen
regula ge⸗
goga
14,1001
ſcata e
nache
Uo moe!
niſcüt
veniten
Etpa
ir öcen
ambi⸗
leſtio
iſ
mno
onez
o
ind
Nn
De
al
z00
iet mer
itſbige
onit 1f
dentenf
ncoede
ignad.
Aberalier
eikt Se
guo l iul
hctör nel
ict diit
Alisn
ußn
ncigl
unti go/
Egli ſuc⸗

1 enieni

ecendib
liza ree
teegis
mirigteg
. „ Gi
gimic,,

regis amicus vt faceret cũ illo rex gram
hoc eſſet ex digno facere: ꝓpter illiꝰ amici
regis dignitatẽ. Sed ex ↄdigno hoc eſſʒ

qñn qͥs fidelis regi ipᷣi a tot annis ⁊ in tot
ſeruitijs fidełr ſeruiuit et ſic ꝙ iuſte mere
tur vnũ caſtrũ vel hmõi ꝓ ↄdigno ſerui
tio ⁊c̃. Ad ꝓpoſituʒ ergo Rñdet᷑
ſᷣm pᷣmiſſos doctoꝛes ꝙ oꝑa facta in cha
ritate ſed poſtea moꝛtificata:qᷓ; diu ma/
nent moꝛtua nõ merent᷑ graʒ in pñti:nec
vitã eternã in futuro: niſi poſtea dũ fue⸗
rint reuiuificata ꝑ pniam. vñ talib oꝑi/
bus nõ meret᷑ hõ pᷣmã gr̃am ſcʒ reſurgẽ⸗
di a pctõ. nec merito congrui: nec digni:
nec cõdigni:loquẽdo ſᷣm ipſam iuſticiaʒ
meritoꝝ.Non em̃ meret᷑ hõ talis merito
cõgrui.eo ꝙ tũc reſiſtit gratie dei pctm in
exiſtẽs ſcʒ in ipſo hoĩe.Sed ſi vult vt me
reat᷑ merito ↄgrui:debet ſe diſponere ad
gram ⁊ facere qð in ſe eſt vt dictũ eſt. Nõ
meret᷑ eciã merito digni ꝑ talia oꝑa:cum
illa iã ſint moꝛtificata.⁊ ſic manent moꝛ
tua.Et hõ ipſe eſt tã diu dei inimicꝰ no⸗
lens dei amiciciã.vñ nõ eſt dignũ pᷣſtare
gr̃am nolẽti dei amiciciã.etiaʒ ſi aliqͥ oꝛẽt
ꝓ eo vt ſic manẽti in ira dei. Nec etiã oꝑa
hoĩs talis pᷣſtina hoc mereri pñt: niſi ta⸗
lis vellet amiciciã dei ↄuertẽdo ad pnĩaʒ
Deniq; nõ meret᷑ etiã merito ↄdigni.qͥa
licet antea fecerit młta bona q tũc in gr̃a
fuerint:⁊ cõdigna vite eterne ex dei gra.
tñ poſtea oĩa illa pᷣcedẽtia merita ꝑdidit
. pctm̃ factꝰ inimicꝰdei.Sequit᷑ g&̊ ꝙ nul
o mõ poteſt qͥs ſibi mereri reparationeʒ
poſt lapſum. Verũtamẽ ſᷣm eũdẽ Tho.
ibidẽ.hõ poteſt hoc ĩpetrare ꝑ oꝛationẽ.

nõ tñ ita ꝙ oꝛatio iuſticie innitat᷑ ꝑ mo⸗

dũ meriti.ſed ſolũ ꝑ modum miſcðie dei
ſᷣm ülud pᷣs.Dũ defecerit vᷣtꝰmea ne de/⸗
relinqs me. Et ſic intelligedũ eſt ilud di
ctũ Aug. Juſticia a deo petit ꝙ reparet᷑
poſt lapſum. Hec ille. Et ſic patet rñſio.
O g hõ feſtina redire ad pniam ne ꝑdas
oĩa tua merita:⁊ ĩſuꝑ teipᷣm. Sʒ qͥd tũc
valeant talia oꝑa ſequit᷑ nũc Cir
ca terciũ de ſalubꝛitate opeꝝ bonoꝝ pꝛiꝰ
viuoꝝ ſed poſtea ꝑ petm moꝛtificatoꝛuʒ

Querit᷑. Quãtũ valẽt ad ſalutẽ pᷣ ceteris
ſcʒ oꝑiba q̃ ſunt facta in pctis moꝛtalibo.

d boc rudet᷑ ſim theologos pᷣcipuedo⸗/

ctoꝛẽ ſubtilẽ Scotũ alioſq; recolligende
ꝙ valẽt ad plurima:etiaʒ ſuꝑ illa ad que

valent oꝑa moꝛtua facta:vt patuit.ſ.ſer⸗
mone pᷣcedęẽti ad q̃ plus valet iſta opera.

Pꝛio.qꝛ facta ſunt iſta in gra.licet ſint

poſtea moꝛtificata.ideo valẽt ad omnia
illa tpalia ad que valent oꝑa moꝛtua.ſcʒ

ad delectãdũ:ſatiſfaciendũ: diminuẽduʒ
augmẽtandũ:liberandũ:illuſtrãdũ: cõti
nuandũ:alleuiãdũ.⁊ hmõi. Et inſuꝑ va
lẽt ad reuiuificãdũ ꝑ pniaʒ. Ad hoc aurt
nõ valẽt oꝑa facta moꝛtua vt patuit ibiꝰ/
dẽ. Secũdo.qꝛ valẽt ad aceumulanda
merita płima vt patet ꝑ Scotũ ſuꝑ.iiij.
diſt.xxij.q.vnica.arti.ij.qõnis.qͥa oꝑa ta
lia moꝛtificata ꝑ pccm̃ poſtea in reſurgẽ/
te a pctõ oĩa reuiuiſcunt vt dicit Augꝰ.?
Hiero. quos allegat mgꝗr in.iiij.diſt.xv.

ca.v. Sic g̊ hõ reſurgẽs a pctõ plura me

rita habet in acceptatõe diuina q́; habu
it qñ cecidit.⁊ etiã ꝑ ↄñs ad maioꝛẽ gloęꝰw

riã ex ea ꝑte oꝛdinat᷑.ſed nõ opoꝛtet eũ in

maioꝛi gra reſurgere:qꝛ ſᷣm eiꝰ diſpoſitio

nẽ in deteſtado pctm comiſſum intẽſe vel
remiſſe dat᷑ ſibi tũc maioꝛ vel mino: gra.

Hec oĩa Scotꝰ. et ſic patet. Ter
cio.qꝛ valẽt ad citiꝰ reſurgendũ ex culpa.
qꝛ talib citiꝰinfundit reſurgẽdi gratiã di
clemẽtia Hoc etiã patet ꝑ eundẽ Scotũ

nõ poſſint mereri mimã gram nec etiam

vt reſurgeret a lapſu ꝑ pꝛimã grazʒ ſibip
pter iſta merita cõferẽdã.uec tñ credo (in
q̃t) ꝙ merita moꝛtificata o ino nihil faci⸗

vbi õ dicẽtẽ ꝙ illa oꝑa moꝛtificata c;uis

ant in acceptatõe diuia ad pᷣmã graʒ da⸗/
dam huic lapſo.qᷣa et ſi ſᷣm ſtrictaà iuſtici⸗

am iſte inimicꝰ dei nõ ſit dignꝰ de ꝓpinq̊

ad aliquã gratiã vel glłiaʒ:tñ excelles mi
ſericoꝛdia dei ꝓpter pᷣcedẽtia merita licet
moꝛtificata citiꝰdat gratiã ad reſurgẽdũ
Vlñ ſicut credo(inqͥ ꝑfectioꝛ hõ graui
us cadit ꝓpter maioꝛẽ ingratitudineʒ:ita
credo ꝙ ceteris pariby cit reſurgit ꝓpter
dei benignitatẽ merita pᷣdicta ad hoc ali

qualiter acceptãtẽ.Subdit.vñn aliqũ au

diui de viro pꝛiꝰvalde ꝑfecto ⁊ poſtea p⸗
fundiſſime lapſo:cum ꝓpter facinoꝛa fus
eẽt moꝛti adiudicatꝰ:miſericoꝛdiſſime vi
ſitato ꝑfectiſſima pnia ſibi ſubito inſpi/

rata eſt. Addit. Iſtud bñ debet allicere

Dominica. I poſt

qꝛ ſiue maſurus ſiue lapſuirus ſit nõ erüt hũane mira dignitate: nobilitate et dei⸗
iſta ĩ obliuione totalr coꝛã deo. Hec oĩa foꝛmitate.
Bcotꝰ. Ex his ſequi Quarto qͥa vvoaoy)h/
lent ad trãſitũ ſalubꝛẽ in moꝛtis hoꝛa.qa
vt veriſimilłr accipiũt ples magiſtri ex p⸗
Alictis doctoꝝ dictis Ex dei pierate woler
talia oꝑa ad hoc ꝙ in hoꝛa moꝛtis inſpi)
ret᷑ gra ꝑ quã hõ ſalubꝛiter trãſeat ĩ moꝛ
re ad vitꝗ futurã.Qð qͥdẽ ⁊ ſi nõ mereat
hõ tał ꝑ pᷣcedẽtia merita qꝛ illa ſũt moꝛti
ſicata ⁊ deꝑdita.tñ vtiq; poteſt hoc im⸗
Rerg eitarkth. 6 madi IItSt “ e aĩas ad eternã ſalutẽ capiẽdo ⁊ eripiẽdo
Saule de qᷣ dicit Ly. ſup.j. Regũ vlti. g de faucib diaboli ⁊ de hoc mũdo tãqᷓ; ð
exq̊ pꝛius fuit bonꝰ⁊ electꝰ a deo ita ꝙ no man bie old⸗ de ꝓfu zis vpelon 3 de
fuerit melioꝛ eo vir tunc in filijs ifrael. vt UBcell hul piee⸗ Vt aüũt hoc oſtede
ðꝛ.j. Re.ix. q;uis poſtea mitipir ⁊ grauit᷑ et rerr vra nde gedrechag . /
peccauerit.tñ (inqͥt Lyra videt᷑ diuie pie nerltarin d ſb Emnde anite 4
tati ↄgruũ vt ꝓpter pᷣcedetẽ bonitatẽ deꝰ v u nce 1 ca do mifabllia ſaclendo
dederit ei in fine loc pnie ad euadenduʒ voluit iread mare? de nauicula docere
ne En 3 turbas in terra ſtates ad ſignificandũ vt
penã eternã. Nã hebꝛei tenẽt ipᷣm eſſe ſal Eriß. ait q ipſe xõs devincarnatꝰerxũs iij
uatũ.qꝛ audita dñi ſnia ꝑ ꝓphetam Sa pitg bietpas incarnat erns 1
muelelibi annüciata ve dibo petis veni, marthut mal tepeſtuott viſcaret aias
tuit. licet regia dignitatẽ recuꝑare nõ me P. es erlaf cei Genren entes
ruit. Hec Lyra. Aliud exemplũ habe nohn Saano,. as uent teg
mus de Samſone q ex vtero p angelum tonſie air werto 10llerrnetee act, diß⸗
annũciatꝰ: erat a pᷣncipio bonꝰ qͥ poſtea ſcip gt t RerroHoll ianete vde i
multipir peccauit ⁊ in manꝰ philiſteoꝛuʒ eris erg as S. nas n. 6 en 1
fuit traditꝰ exoculatuſq;. Sed ꝓpter pce/ Rhiens⸗ roinde aß: . ſenbit ſie m.
Parcis oib qm̃ tua ſut dñe qͥ amas ani⸗

Au.v.et in euãgelio hodier⸗
no. Chꝛiſti Jeſu ſunt eba qͥ
ex nimia charitate quã habuit ad anias
hũanas voluit de celis in mundũ venire
carnẽq; ſuſciꝑe ex vᷣgine vt poſſet lucrari

ſe erxn eee e ib zoſpikalut ſalecꝛe mas.qð põt poni alio themate h ſer/
te. vt Patʒ xvI. vbi x. monis.qͥbus.ſ.vᷣbis tria inſinuant᷑. Pꝛi⸗

ſe de h̊ agit. ſed oꝰ bꝛeuitatẽ hic ꝑtrãſeo. mũ ꝙ de“ miſericoꝛs parcit aiab ne peãt

Nuito qꝛ valẽt ad obtinẽdũ ſctõꝝ pa ſed ſaluent᷑ ꝑ xpᷣm. Secũdũ ꝙ oẽs anime

nia NHã dũ hõ i s ſctõ 4 „E re
trocinia Na dũ hõ in feſtis ſctõꝝ foꝛma/ ſunt ipᷣiꝰ dei creature. Terciũ ꝙ amat ſpe

X. erg artirorer! etiã ofeſſiõe facta in p cialius aias deꝰ. Que oia cheiſt? oſtẽdit
alens S utee arlen⸗ Fra mltipliciter: volẽs caꝑe aĩas ad ſalutẽ ꝑ
ρ Pueget .. Wichaelis vt I; ſe z diſcipło s.ſicut etiã claret in thema
ciſci. Ratherine Barbare ⁊ hmõi. facit zaelt Ac; erq in dficepceden
ulis ſpecialia obſeqͥa exoꝛãdo vt dignent᷑ te r euãgelio. YItac erq in vñice pceden
r tis ſermonibo agere cepimꝰ de aia rõnali

ſubuenire in extremis ⁊c.tũc licet non ne Nõſeqnter vt pła myſteria de ipſa aia p

õ — ⸗ . , 4 .
ceſſario det᷑ nec etiã certitudinalr. tñ pia ſeqmur:declaremꝰ ĩ hoc ſermone tria vti⸗

ſpes dat᷑ de pacrocinio niſi pctã obſtite/⸗ li .
rint put pyſtoꝛs pliby patz ? miraculis“ Peimiͦ Se mirabilis dignitatis
pſertim de beã Virgie Maria. vñ Job. v en e pᷣnobilis entitatis.

Ad aliquẽ ſctõy ↄuertere. VUltimo qꝛ⸗ erciũ ðꝛ deifoꝛmis claritatis.

lenead nna ändaßmia: dfie S Circa pꝛimu de mirabilt digniraͤte
Scgem“erkod. ſizz r Rer na, 9le huane Aduertẽdũ eſt ꝙ valde vtile ẽ

ogem ergo dominu Yeſuʒ vt det no/ enne H e ſ ver e t Ln
Nagem crgo dominuͦ Yeſuz vt det no/ anie dignitatẽ agnoſcere hoi 22ſid erare

quẽlibet ad ſꝑ meritoꝛie agendũ ꝓ virib De eadẽ dñica Sermo.iiij.ſq; de anĩe

ex hoc iã eris hoĩes capiens

ganmut
Beñ
mmelsce
ni
krehlu
ſctfit
magni
pidat
mima⸗
Cicatac
to maio
Prouer.
ntüci
les ine
lognitot
ſedube
Aughe
nü palent
üepſſtat
Datnoen
nochuck
dempt⸗
Ddenh

Morralis,

Dalde
Alinalis,
lmo ex⸗
en⸗ ſo
gias hüane
herhoe p
Nakin en
ieñn
inngner
llidon

e.
ſodeani
tatect der

ſere

5apiens
ohocen
nttbe
4G anias
üpenire
tludan
niic⸗
tiß
ama
Nlice
3 ve⸗
faſta⸗
endo

decte
RN
s
Gitis
ſegines
cul ich
ehchdi⸗
echotli
e bil
boiried.
zmisani
nehſen
Uunti
byrebenr
dis ninne
ramuße
ofi

laltig

rinchema

ſezelen

iͦ ndl
ſain,
Mema

tuis
Unis⸗
tatis⸗

loignitnt.

ile rle

Nllan

qꝛ multũ valet ad vitanduz pctm̃.qm̃ vt
Berñ.ſuꝑ Cañ.ſer.lxxxij.dicit.Quo aia

meliꝰ cognoſcit ſuã oꝛiginẽ:eo magꝭ eru⸗
beſcit vitã habere degenerẽ. hec ille. Siẽ
exẽplũ habemꝰꝙ hõ qnto magè recogno
ſcit ꝙ ſit de nobili genere.vł ſe foꝛſitan eẽ
magnũ regẽ.tãto magis indignat ſi vili⸗
pẽdat᷑ ⁊ erubeſcit ſuã ↄfuſionẽ vel iniuriã
mimã.puta ſi qͥs eũ blaſphemet ⁊ male/
dicat ad oculũ.qᷓ; alia ꝑſona viłetiã mul
to maio:ẽ minꝰ pẽſaret. Itẽ Lyra ſuper
Pꝛouer.xx.dic.ꝙ apud Romanos mileſ
qntũcũq; foꝛtꝭ cares tñ ſapia dicebat᷑ mi
les ſine oculis.ſic hõ qͥſq; potẽs carẽs aĩe
cognitõe ſine ocułeſt.⁊ ſic eſt facilr ab ho
ſte diabolo vincẽdus ⁊ ↄfuſibilis. Vnð
Aug.hoꝛtat᷑ di. Attẽdat hũana ania q̃n
tũ valeat:q̃ntũ deo debeat:⁊ qntũ ſuũ pᷣ
ciũ exiſtat.dũ hec recogitat vilis eſſe deſi
nat.nõ em̃ eſt parut pᷣcij.ſed reꝰeſt ſangui
nis chꝛiſti qͥ maculat aiam xpᷣi ſanguie re
demptã. Pꝛoinde qſtio A n poſſit
ꝓbari.ſ.ꝙ rõnalis aĩa ſit magna dignita
te pᷣfulgida. Ad qð rñdet᷑ ᷣm Ludolp.li.
ð meditatõe vite xpᷣi.ꝑte.j.ca.xij.alioſq;

Doctoꝛes recolligendo. ꝙ anima hüana

pꝛobat᷑ eſſe mirabilis dignitatis.et oſtẽ⸗
ditur ex conſiderationibus pᷣcipue ſex.
Rrien ex ↄſideratõe cauſe efficientis.
ecundo ex ↄſideratõne cauſe mate/
6.
Tercio ex ↄſideratiõe cauſe foꝛmalis.
Quarto ex conſideratione cauſe fina⸗

Quito ex ↄſiderationèe ↄditionis im/
moꝛtalis. M
Sexto ex ↄſideratioue redemptionis
diuinalis. è
Pꝛimo ex ↄſideratõe cauſe efficiẽtꝭ.qꝛ ſo/⸗
lus deꝰ ipſe ⁊ ſcrã trinitas diuina creauit
aĩias hũanas ⁊ creat q̃tidie.vt patʒ ꝑ ma
Giſtrũ in.ij.diſt.xvij.⁊ cõiter doc.Quap/
pter hoc ꝓ regula tenet᷑ ꝙ nulla creatura
oꝑat᷑ in creatoe aie.ſed a ſolo deo creatur
Vnñn Geñ.j.dixit deꝰ Faciamꝰ hoiem ad
imaginẽ ⁊ ſiłitudinẽ nr̃am. vñ oẽs ange
li ſiꝭ nõ poſſent facere vnicã aiaʒ rõnalẽ
T Szʒ qre de vult ꝑ ſeipᷣm creare aiaʒ
bumanã ⁊ nõ permuttit in anĩe creatione
aliquã creaturã oꝑari:cũ tamẽ in foꝛma

. S 1
2:
= .
3 8 .

tiõe coꝛpis humani vult et permittit cre⸗

aturas operari. Juxta em dictum philo⸗
ſophi.ij.ph̊icoꝝ.homo ho minẽ generat
et ſol.Cõmentatoꝛ.hoc eſt: ad generatio
nem hominis.ſ.ſᷣm coꝛpus cõcurrit virꝰ⸗
tus homis ⁊ virtus ſolis. Reſpõdet᷑ ad
queſitum.qꝙ homo ſᷣm coꝛpus ſubeſt in⸗
fluentijs celeſtibo.quia coꝛpꝰ moꝛtale cõ⸗
mune habet eſſe cum bꝛutis ideo creatu⸗
re circa ilud cooꝑant᷑. Sed iuxta quod
Ludolph.vbi ſupᷣ dicit In creatiõe anie
nullã creaturã deꝰ ꝑmittit oꝑari.vt ania
nulli creature niſi ſoli deo deſeruiat ⁊ ip⸗
ſum ſolum ſuꝑ oĩa amet a quo creata eſt
et ei obediat ſuꝑ oĩa pᷣcepta eius implen
do.ac offenſam eius ꝑ pctm̃ cauere ſtude
at. alioquin digna ẽ moꝛte. Eʒzech.xviij.
Anima que peccauerit ipſa moꝛiet᷑. Ecce
ergo dignitas aĩe ꝙ nulli creature ſed ſo⸗
li deo ſubeſt. ſicut et angeli ſoli deo ſub/⸗
ſunt. Secũdo oſtendit᷑ ex cõſideratiõe
cauſe materialis. Nam deus ex quo facit
animã humanã. Vtiq; dicẽdũ ꝙ ex nul⸗
la creatura ſed ex nihilo creat eam ſicut ?
angelos creauit ex nihilo. Unde magi/
ſter in ſecũdo.diſtinc.xvij.dicit. Subſtã⸗

tiam anime in qua viueret creauit deus

non de materia aliqua coꝛpoꝛali vel ſpi-
rituali ſed de nihilo. Hec ille. Sed q̃ᷓ/
re hoc. Ludolphꝰ vbi ſupꝛa dicit ꝙ ideo
quia in omnibus rebus creatis nõ inue
nitur aliquod taʒ nobile materiale vt ex
eo poſſet fieri anima rationalis. Nam ſi
faceret deus animã de tełra ſiue de aqua
ſiue de aere vel igne.aut etiam de celo.ſo
le vel luna aut ſtellis.et quibuſcunq; ali⸗

is coꝛpoꝛalibus. hoc non eſſet congru⸗

um. quia cum anima ſit ſpiritus indiui⸗
ſidilis et ſimplex qui pꝛecellit omnia coꝛ
poꝛalia. et vt Auguſtinus dicit. Spiri⸗
tualia coꝛpoꝛalibus comparari non poſ
ſunt.ſicut nec lux tenebꝛis vł luto.ideoq;
vt idem Auguſtinus de ciuitate dei lib.
viij.dicit.omni coꝛpoꝛi pꝛefertur omnis
anime natura.pinde non congruit pꝛedi
cta vel quecunq; coꝛpoꝛalia intrare com
poſitionẽ anime rationalis vt eſſent pꝛi⸗
cipiũ materiale eius.eoꝙ oĩa hec pᷣcellit
aia. Vn de nihilo creauit eã de. Itẽ nõ
ↄgruit eã fieri ð aliq̊ ſpũali vł coꝛꝑali ne

Dominica. I poſt

Alicui creature adhereret ꝑ amoꝛeʒ. nã ſi
eſſʒ de terra ꝓ nihilo duceret ſe totałr ter
renã facere amãdo.ſi aũt de carne carna
lẽ.ſi de mũdo mũdialẽ. ſi de celeſti coꝛꝑe
vel ex angelo:vel ex anĩa alia fieret: talia
ſola amado deũ nõ curaret. ̊ debuit fie⸗
ri ex nihilo vt nihil amet niſi factoꝛẽ ſuũ
deũ.aut ſi qͥd hmõi amat aliud a deo nõ
nil. Pter deſ amer ve docz Augy. W
CTercio ex ↄſideratõne cauſe Crmali⸗
qꝛ aĩa facta eſt ad imaginẽ et ſiłitudine
ði.⁊ hoc eſt ſumme dignitatꝭ Sicut eſſe
te ↄſtitutũ in hoc regno vt pᷣſideas oĩb
in ꝑſona regis eſſʒ maxime dignitatꝭ:ſic
eſt de hoie qͥ ſᷣm aiaʒ eſt.ſ.ad imaginẽ ði
⁊ ſilitudinẽ.vt de hoc patuit ſermone.iiij
dDñice pᷣcedẽtis. Pꝛeterea vt Augꝰ.⁊ etiã
Rabanꝰ li.ix.ſuꝑ Geñ.dicũt. Hõ etiam
in ipſo coꝛꝑe moꝛtali habet imaginẽ q̃n/
dam ⁊ ſilitudinẽ ꝓpꝛietats dei:inq;tũ pꝛe
ſicget beſtijs ⁊ huic mũdo rõnali honoꝛe
Vpter qð ⁊ erecta ſtatura coꝛꝑis eſt factꝰ
cui deus oĩa ſubiecit Geñ.j. Quarto

ex ↄſideratõe cauſe finalis. Nã ad quẽ fi/

nẽ deus creauit aiam ⁊ totum hoiem ni
ſi ad btitudinẽ eternã.vt patet ꝑ Aug.et
magiſtrũ in.ij.diſt.j.vñ ſic eaʒ fecit vt in
ea habitaret iu pñti ſolus deꝰ ꝑ gram et

gna ergo eſt dignitas aie eſſe habitacu⸗
lũ ſummi dei ⁊ tẽplũ.et hoc patet płibo ſi
gnis. Et qͥdẽ Pꝛimũ ſignũ ꝙ aia nũqᷓ;
põt qͥeſcere:etia ſi haberet totũ mõm do
nec habeat deũ.et in ipſo oĩno qͥetat᷑. vñ
Augꝰ.li.ↄfeſſionuʒz dicit. Feciſti dñe coꝛ
meũ ad te.ſ.poſſidendũ in ſe.et ideo inqͥ
etũ eſt donec ꝑueniat ad te. Secũdũ ſi⸗
gnũ ꝙ aiam de ſic fecit vt nulla creatura
vpoſſit eidẽ illabi. Sed vt Augꝰ.ait So
fus dey illabit᷑ mẽti hũane. vñ nec ange⸗
lus nec diabolus põt illabi aĩe ⁊ eiꝰ inter
nas cogitatões niſi ſolus deus videre.et
qᷓ;uis diabolꝰpoſſit coꝛpꝰintrare vt patʒ
