fectu feruentioꝛi ⁊ dulcioꝛi diligunt aliqͥd

vel filium vel fratrem vel vxorem qᷓʒ deũ

Reſpõdet Scotus ꝙ dilectio ſcʒ dei de⸗
bet eſſe ſuper omnia quantũ ad firmita,/
tem.non quãtũ ad feruoꝛem ⁊ teneritudi/

nem et dulcedincẽ̃. Vnde hoc non obſtat

dum tamen quis firmius repugnet oppo
ſito. i. pctõ
hil aliud a deo nec omnia ſimul appᷣciet ſi
cut deum ⁊ eius amoꝛẽ.Contra hoc pec⸗

cant qui plus curãt et appᷣciant diuitias

honoꝛes et alia tẽpoꝛalia q; dei amoꝛem.
parati cõtra deum facere qᷓʒ tꝑalia gdere.
Item qui plus diligunt patrẽ vel matrt
aut vxoꝛem aut huiuſmodi q̃ʒ deum.faci
entes aliquid cõtra ſalutem vel pꝛecepta
dei pꝛo illoꝛum amoꝛe Iteʒ qui dicit. qͥd
mihi de viſione dei et futura vita ego cõ⸗
tentor vt det mihi deus in pᷣſenti pꝛoſpe/
ritate cum vxoꝛe et filjs hic ꝑpetuo ma-
nere. Quarto confoꝛmatiue.hoc eſt
pꝛo omnibus alijs nolit aliud q̃ʒ qð deꝰ
vult.⁊ ſic in omnibus et ꝑ omnia confoꝛ⸗

mis ſit voluntati diuine. Nam vr Grego

rius dicit ome.xxiij.Deũ ꝓfecto non dili
git qui eius voluntati contradicit.Con⸗
tra hoc faciũt qui nolunt ſeruare qð vulit
et pᷣcipit deus vt in decalogo. Quin⸗

to perſeueratiue.ita ꝙ homo facilius poſ
ſit inclinari ad faciendũ quodcunq; alið
qᷓ; vnquam velit a deo dilecto ſeparan.·
ſcʒ.ꝑ peccatuʒ Talẽ qppe volũtatẽ debʒ

.„

Tercio appᷣciatiue ꝙ niꝰ

Hhõ bẽe extẽſiue ⁊ iutẽſiue m Scotum.
RSed iuxta hec diceret ꝗs. Quid de
illis qͥ diligũt deũ feruentiꝰ teneriꝰ vł dul
cius.nunOꝗd g̊ ſunt maioꝛis caritatis ꝓpt
affectũ intẽſioꝛem. Rñder ſjm Scotũ ibi
dem ꝙ dilectio dei debʒ eſſe ſuꝑ oĩa q;tuʒ
ad firmitatẽ non qᷓ;tũ ad feruoꝛem ⁊ tene

ritudinẽ et dulcedinẽ amoꝛis.qꝛ ſolũ hoc

magis diligit᷑ quod firmius diligit᷑. h̊ em̃

inqͥt magis diligo cui minus volo malũ

accidere.et ꝓ cuiꝰ bono ſaluãdo magꝭ me
expono ex amoꝛe.qꝛ exponere ſeqᷣtur amo
rem.et h̊ loqᷓndo de amoꝛe qͥ eſt actꝰ volũ
tatis.non de illo qui eſt paſſo appetitus
ſenſitiui.Et ſi aliqͥ igit᷑ dicant᷑ diligere de

um feruentiꝰ vł tenerius qui tamẽ firmiꝰ

nõ diligunt hoc nõ eſt ex exceſſu vł maio/
ritate caritatis vel amoꝛis intellectiui in
eis ſed foꝛte alicuius paſſiõis amoꝛis ſen
ſitiui.ſicut aliqͥ qui dicuntur deuoti ſenti/⸗
unt aliquã maioꝛẽ dulcedinẽ qᷓ; alij mul⸗
to ſolidioꝛes in amoꝛe dei qui in centuplũ

ꝓmptius ſuſtinerent martyriũ. Hec dul/

cedo amoꝛis eſt actus volũtatis elicitꝰ. ſʒ
paſſio quedã actui attributa q̃ deus alli/
cit paruulos ne deficiãt in via. hec Sco/

tus. Et poteſt poni ad hec tale exemplũ.

Videmꝰ em̃ ꝙ muſtũ vini multũ feruet ⁊

ebullit.vinum autẽ antiquũ non feruet ſʒ

in ſe habet maioꝛem foꝛtitudinẽ qᷓ; mu⸗

ſtum.nec ex feruoꝛe ſolo iudicat᷑ muſtum
eſſe melius veteri vino foꝛti ſed ecõuerſo.

ſic eſt in ꝓpoſito. Vnde cõcludendo idem

Scotꝰ ibidem dicit ꝙ deũ debemꝰdilige

re ſub omnia ſicut extenſiue ita etiã maio
ri affectu ſimpliciter. qui ſcʒ magis repu⸗

gnat effectui oppoſito.quia facil poſſet
indlinari ad oppoſitũ dilectionis cuiuſcũ

q; alterius qᷓ; dei benedicti.h̊ eſt qᷓ; offen
deret deum ꝑ peccatũ.

do dum opoꝛtʒ effectiue. vt.ſ.in caſu op⸗
poꝛtuno etiam ſi omia eſſent tua potius

deberes omnia ꝑdere et cõtemnere.inſu⸗

per teipᷣm moꝛti exponere qᷓ; deum offen⸗
dere.Augꝰ. Melius eſt deo dilecto moꝛi
qᷓ; ipᷣo offenſo viuere.Et ad id tenet᷑ hõ

paratũ animũ habere ſᷣm doctores. Si⸗

cut videmus ꝙ omnia membꝛa ꝑata ſüt

Dominica.xII.poſt Ren

exponere ſe pꝛo capite. HNam exponere ſe

qͥtur amoꝛẽ. vt patet ex pꝛedictis Scoti

dictis. Septimo debem diligere oge
determinato executiue. Nam vt ibidem
Scotus dicit.hoc pᷣceptũ diliges domi⸗
nũ deuʒ tuũ nõ ſolu obligat ſꝑ ad oppoſi

tum fugiendũ.ne ſcʒ inſit actus odij.hoec

eſt peccatũ moꝛtale.ſed obligat ꝓ aliquã⸗
do ad actum elicitũ.ita ꝙ tenet᷑ homo hba

bere aliquẽ actum illius pᷣcepti circa finẽ
gratuite diligendi. Quando autẽ ſit hoc
obligatiuũ determinauit illud pᷣceptũ di

uinũ. Sabbata ſanctifices. Et ecclia ſpc

cificauit q;tum ad miſſam audiendaʒ die
dominico.de conſe.di.. Miſſas. Hec ex
Scoto.Ex bis patet ꝙ qui contemnit di
ebus dominicis miſſaʒ audire ⁊ ſic ad ðᷣi
dilectõnem in pᷣceptis affirmatiuis ſe nõ
exercet non diligit deũ vt debet. Exem
plũ ad hec finale narrat᷑ de beato Augu⸗

ſtino ꝙ dũs ieſus interrogauit eum voce

celitus delapſa dicẽs.Auguſtine q̃ro vtꝝ
diligas me. Et reſpõdit. Domine tu no⸗
ſti qꝛ amo te.Ait xpᷣs.Quantum amas

me Rñdit Augꝰ.Quid dicã dñe ſi omia
oſſa mea eſſent candelabꝛa aurea.⁊ totus

ſanguis meus eſſet pᷣcioſiſſimũ balſamũ
vtiq; accenderẽ coꝛa te dño vt tibi me ſa
crificarem. Ait iterũ chriſtꝰ. Nunqͥd plłꝰ

his aliquid faceres. Rñdit Aug.dicens.

Dñe ſi omes vene mee eſſent auree ʒone

his ligarem te ad meũ coꝛ ne ſepararer a

te. Ait iteꝝ chꝛiſtꝰ. Adhuc maioꝛẽ a te re

quiro.ſ.dilectionem. Augꝰ rñdit.O celo

rũ xex virginis marie nate cũctoꝝ plaſma
toꝛ Quid dicam dñe ſi poſſibile eſſet qð
vtiq; nõ debet nec licet ꝙ ego fieri poſſem
deus et tu fieres Auguſtinus.vtiq; pꝛo⸗

pter tuam caritatem et bonitatem deita?
Sexto ergo de /
bemus deũ diligere ſuꝑ omnia exponen⸗

tem tibi ↄcederẽ vt tu eſſes deus ſicut et
nunc es et ego foꝛem Auguſtinus ſicut ⁊
nunc ſum ⁊c. Poſtea habemus etiam

exemplum in ſcriptura de Eleaʒaro ſcri⸗

ba doctiſſimo. vt habetur. ij. Machabeo
rum.vj.qui dixit magis velle ſe in infer⸗
num pꝛeniitti qᷓ; contra dei legem.er per
conſequens contra dei caritatem facere.

Quaſi diceret. Potius volo ſuſtinere pe⸗

nam omnẽ etia infernalè q; veũ offẽdere

=ð

oturpl.
ar
cheiſtore

s dort

Dom
heimusy
ioe

lohodia
venitinn⸗
lebatege
egrotüi
Poalene
deiqſar
deE
ndece
denar
hberi
mnep
tioe
wü:
hüeru
grelio
gisggj
nullſun
ernrpat
nikteru⸗
Fulle
ſalem wrj
curreri
glon ger!
lptoꝛ ml⸗
1r Feoft
hmeſtdi
gllis Ny
Umngna
liinficle⸗
eltamari
irhlone⸗

idedn

be.

donert e
Sen
eroge
kibidem
nn
goppoſt
“
alqgif
ane

Bermo

Sic dicit ⁊ Anb. libꝛo ſiłitudinuʒ.O er⸗

go tu xp̃iane diſce deũ ſuꝑ omia amare ⁊
vſq; ad moꝛtẽ pctã cauere vt poſſis cum
chꝛiſto regnare. Qð nobis cõcedat chꝛi/

ſtus dominus ⁊c.

Dominica. xiij. poſt Penthe. Sermo
pꝛimus videlicet de lepꝛe peccati abomi⸗

natione ⁊ a celo excluſione.

Wm ingre

c deret᷑ Jeſus quoddaʒ caſtel
lum occurrerunt ei decẽ viri
lepꝛoſi Lu.xvij.⁊ in euange⸗
lio hodierno.Sicut Aug.dicit Magnꝰ
venit in mũdũ medicꝰqꝛ magnꝰvbiq; ia
cebat egrotꝰ.Totũ quippe genꝰhũanuʒ
egrotũ iacebat in moꝛte tã ſpũali qᷓ; coꝛ⸗
poꝛali:nec poterat ſanari niſi veniret filiꝰ
dei qꝗ ſanat oẽs u in ipſum volũt crede
re.Et hoc ſignificatũ eſt in hoc euãgelio
in decem lepꝛoſis a chꝛiſto curatis. Nam
denariꝰ eſt numerꝰ ꝑfectꝰ ⁊ pᷣmus limes
nũ eri vltra quẽ nõ ꝓcedit᷑ ⁊ ↄtiet oẽm nu
meꝝ:ita ꝙ ſupꝛa denariũ nõ eſt niſi repe
titio eoꝛundẽ numeroꝝ. vt vndecim ſunt

W—

vnũ ⁊ decem.⁊ ſic de alijs.ſignat q̊ oĩs
nũerus młtitudis hoĩm iĩfirmatꝰex trãſ/

greſſione decalogi ꝑ xpᷣm ſanat᷑licet non
oẽs agãt debitas gras.ſicut iſti lepꝛoſi ſa

nati ſunt ꝑ chꝛiſtuʒ:ſed vnꝰ tm̃ gras egit

ei.vt patet in hoc euãgelio cuius hic po⸗
nit᷑ textus. .
In ülo tꝑe Dum iret Jeſus in hieru⸗
ſalem trãſibat ꝑ mediã Samariã et Ga
lileã. Et cum ingrederet᷑ q̊ddã caſtellum
occurrerũt ei decẽ viri lepꝛoſi qui ſteterũt
a longe ⁊ leuauerũt vocẽ dicẽtes. Jeſu pᷣ
ceptoꝛ miſerere noſtri.Quos vt vidit di⸗
xit. Ite oſtẽdite vos ſacerdotibus. Et fa
ctum eſt dũ irent mũdati ſunt. Vnꝰautẽ
ex illis vt vidit qꝛ mũdatꝰ eſt:regreſſus ẽ

cũ magna voce magnificãs deũ. Et ceci

dit in faciẽ añ pedes eiꝰ gr̃as agẽs. ⁊ hic
erat ſamaritanꝰ. Reſpõdens aũt Jeſus

dicxit Nõne decem mudati ſunt ⁊ nouem
vbi ſunt. Nõ eſt inuentꝰ qͥ rediret ⁊ daret

Ca deo niſi hic alienigena. Et ait illi.
Surge ⁊? vade qꝛ fides tua te ſaluũ fecit.

Luce.xvij. JItaq; iuxta iſtud euãgeliũᷣ
tria myſteria declarabimꝰ ꝓ ſᷣmone pnti
ꝛimũ de lepꝛoſoꝝ ſignificatiõe.
ecundũ de peccatoꝝ abominatiõeę,
Tercium de regni celoꝝ excluſione.
Hec ſignificant᷑ ꝑ lepꝛã qꝛ eſt abomina⸗
bilis ⁊ a ſocietate ſeꝑat᷑ Circa
pꝛimũ de ſignificatione lepꝛoſoꝝ iſtoꝛuzʒ
decem Notandũ eſt ꝙ Haymo dicit. Le
pꝛa inuiſibilis eſt qñ varijs peccatꝭ coin
quinat᷑ ↄſcĩia. Naʒ ſicut aliq̃ lepꝛa eſt q̃ fa
cit cadere vngues ⁊ deſtruit digitos ma⸗
nuũ ⁊ peduʒ.ſic peccatũ moꝛtale facit in⸗
eptos decẽ digitos.i.decẽ mãdata tranſ⸗
gredi.vñ Ambꝛo.dicit. Peccatũ eſt trãſ⸗
greſſio legis diuie ⁊ celeſtiũ inobediẽtia
mãdatoꝝ. Ideoq; in hoc Angelio deceʒz
lepꝛoſi numerant᷑ ad ſignificãdũ decalo⸗
gitrãſgreſſionẽ. Pꝛim ergo lepꝛoſus eſt
qui offendit ↄtra illud pᷣceptũ Vnũ cole
deum. Secũdus ↄtra iũllud Nõ aſſu.⁊ c.
Et hoc ↄgruit etiam myſterio euãgelico
quia dicit ſic. In illo tꝑe.ſ.feria ſexta añ
palmarũ: cũ dñs poſt ſuſcitationẽ Laʒa
ri vltimã faceret viã in Hierim ad paſſi
onẽ ſuſtinendũ ſpõte. Tũc &̊ ſcʒ ex ciuita
te Effrem vbi ad tẽpꝰmodicũ moꝛatꝰ fu
erat cũ diſcipuł: inde dũ iret in hieruſalẽ?

ad paſſionis locũ:trãſibat ꝑ mediã ſama

riã ⁊c̃. hoc ad ſignificãdũ vicʒ ꝙ iudeos
et gentiles voluit ꝑ paſſionẽ adunare ĩ fi
de.Tunc etiam voluit lepꝛoſos mũdare
ad ſignificandũ ꝙ ꝑ illam.ſ.ſuam paſſio
nem voluerit nos a peccatis emundare.
Apocalł.j.Dilexit nos ⁊ lauit nos a pec⸗
catis no.in ſanguĩe ſuo. Secd q̃rit᷑ hic.
Qualis ↄueniẽtia dictat vt ꝑ lepꝛã ſigni
ficet᷑ pctm̃ vel trãſgreſſio pᷣceptoꝝ. Rude
tur ſᷣm doc.ꝙ licet młte aſſignent᷑.tñ pᷣci⸗
pue tres hic ponemus.
ꝛima ↄueniẽtia oꝛiginalis
Secũda dicit᷑ legalis.
Tercia dicitur naturalis.
Pꝛima oꝛiginalis. Nam ſi volumꝰ ſcire
vñ oꝛit᷑ lepꝛa coꝛpalis.Ad hoc rũñdet ma

gnus Alber. ſuꝑ Math. viij. 2 coꝛ. medi

ci ꝙ lepꝛa pᷣcipue qᷓtuoꝛ de cauſ oꝛit᷑.⁊ pec
catũ tranſgreſſiõis ↄſilłib totidẽ modis
Piꝛimo oꝛit᷑ ex lepꝛoſoꝝ cohabitatõne
crebꝛa qꝛ eſt moꝛbus cõtagioſus.ſic pec⸗

Z 7„ , ſt
ominica. xXxIII.poſt £
catũ oꝛit᷑ ſepe ex ↄſoꝛtio maloꝝ. Vñ.j.ad deo et angeł ac beatis.iuxta illud Sapiẽ
Ehoꝛin. xv. Eoꝛrũpũt bonos moꝛes col xuij. Odio ſunt deo impi ⁊ impietas ei
loqͥa pꝛaua. Scdo ex pentib⸗ infectꝭ le Qð poteſt poniꝓ themate ſt ubſequentis
ꝛa vel ſaltẽ nutrice infecta. Sic pctm oꝛi ꝑtis mõis ð odio pctiĩ. Sic ergo oĩs hõ
tur malo exemplo parentũ vel platoꝝ et pctõꝛ tanq; lepꝛoſus ſi vult curari a chri⸗
coꝛruptõe doctrine male nutricũ.i. docto ſto faciat ea que iſti decẽ lepꝛoſi fecerunt.
rã hereticoꝝ. De qͥb: Grego. Tot moꝛti/ Pꝛimo occurrat xpᷣoꝑ ↄpunctiõem. Se⸗
bus digni ſunt quot pꝛauitatis exẽpla re cũdo dʒ ſtare ꝑ ꝓpoſitũ ceſſandi a pecca⸗
linquũt. Tercio lepꝛa oꝛit᷑ interdũ ex cõ to.Tercio debʒ clamare ꝑ lachꝛymoſam
cubitu cũ młiere meſtruoſa.ꝛ tales ſolẽt oꝛatõem petẽdo miſicoꝛdiã ⁊ veniã dicẽſ
generare lepꝛoſam ꝓlem. vt dicit Hiero. Jeſu pᷣceptoꝛ miſerere mihi pctõꝛi Quar
ſe Ezʒe.Sic ſpũ aliter peccatũ oꝛit᷑ ex cõ to ſcies ꝙ tales libẽt videt trãſeat ad oñ/
cupiſcetie ardoꝛe ̊ q ꝑticipare vult cum dqendũ ſe ſacerdoti in vᷣa ↄfeſſiõe pctõꝛuʒ.
glio etiã in crimine adulterij vel vſure vel Vltimo deũ magnificet ꝑ ſatiſfactõeʒ pe
auaricie. Quarto oꝛit᷑ ex mala dieta.ſ.in nitẽtie ⁊ grãs agat cauendo a recidiuo.⁊?
cibis melãcolicis et hmõi.ſic peccatũ oꝛit᷑ ſic ſaluabit᷑ ĩ fide xpꝭi. C Circa ſecũ
ex cibo diabolice ſuggeſtiõis in qcunq; dũ de petõꝝ abominatõe.exq̊ dictũ eſt ꝙ
malũ. 2Merito ergo lepꝛa ſignificat pec/ ꝑ lepꝛã abomiabilẽ deſignat᷑ pctm̃ q ẽ lep
catü. Scða dicit᷑ legalis ↄueniẽtia. nã aie ⁊ abomiabit᷑ deo .iuxta illõ Ecci. xij.
lex in figura pᷣcipiebat Leui.xiij. de ritu le Altiſſimꝰ odio habʒ pctõꝛes ⁊ miſertꝰ ẽ
pꝛe vt ꝑ hec oñ deret Guitatẽ ſpuᷣalis lepꝛe penitentibo. Inqͥrendũ g̊ hic eſt qlube ſi⸗
id eſt pcti grauamina hec ſubſequentia. gnis oñdit᷑ et ꝓbat᷑ ꝙ.ſ.de ſũme odiar et
Pꝛimo.l.vt lepꝛoſia ſocietate hoim et ex abominet᷑ ac Deteſtet᷑ pctm̃. Ad qð notã
tra caſtra vrbes et hoim habitacła ſepa/ tur pła ſigna hm ſcpᷣturã⁊ doc. Pꝛimũ

rarent᷑ ĩ ſignuʒ ꝙ pctõꝛ. ſ. non eſt dignꝰ ſignũ ð: aſꝑnatõis. q de nihil odit ⁊ aſ

in celeſti ſocietate brõꝝ habitare niſi mũ ꝑnat᷑ niſi ꝓt petm̃. Sapᷣ.xj. Diligis dñe
datus fuerit ꝑ penitentiã. Apoca. xxj. Hi ola ꝗᷓ ſunt ⁊ nihil odiſti eoꝝ q feciſti. Vlñ
hil coinquinatũ intrabit in illud. Scòo etiã diabolũ inq;tũ creatura diligit deꝰ.
Scipiebat lex ibidẽ vt lepꝛoſi veſtimta diſ ſed odit illũ ꝓpter petm̃ tmmmodo.ſie ⁊ ho
ſuta ⁊ caput nudũ poꝛtarẽt.ad ſignifican minem peccatẽ ⁊c̃. VUnde adeo odit ⁊ ab
dum ꝙ oĩa veſtimenta ⁊ oꝛnamẽta vᷣtu⸗ ominat᷑ deus pctm̃ ꝙ nec põt aſpicere ad

tum diſſuta ſunt ⁊ dilacerata ꝑ peccatum hoĩem pctõꝛem. Abac.j. Mũdi ſunt ocu

moꝛtale in aia. ? p ut. i. ratio omi pᷣmio li tui dne ne videas malũ ⁊ reſpicere ad ĩ
nudatũ 2 gratia Puarũ. O pctoz peu iqtatem non poteris. Scom ſignu dici
ſa quot bona feciſti a puericia ieiunando tur abiectõis.qꝛ deus nullũ habʒ tã dile⸗

—

oꝛando ⁊c.oia ꝑdes ꝑ vnum petim mo?/ ctũ amicũ quẽ ñ abijceret ſi peccaret etiã
tale Age ergo pniaz ne pueris vel ſpoli vne pctõ.⁊ hoc ſiue ĩ celo ſiue ĩ terra.Nã
eris tãtis. Tercio vt os ↄtectũ haberent nobiliſſimas creaturas.ſ.lucifeꝝ ⁊ eiꝰ an
ad ſignificandũ ꝙ ipi pctõꝛes non ſũt di gelos de celo eiecit ꝓpt᷑ vnũ pctm ſuꝑbie.
gni deũ laude re nec ſacra ecclie ꝑciꝑe Ec IYtẽ Adã ⁊ euã de padiſo ꝓpt ino bedien
cłi.xv. Non eſt ſpecioſa laus in oꝛe pctõꝛꝭ tie petm eiecit. Itẽ ſi etiã btũs Petrꝰ vel
Quarto vt ſoꝛdidos ſe acclamarẽt ad ſi⸗ aliꝰ ĩ celo peccare poſſʒ ⁊ peccaret eũ abij
gnificandũ ꝙ ſcʒ in iudicio dei ↄſciẽtia p ceret.etiã btãm vᷣginẽ mariã. ſed h ẽ ipoſ
pꝛia ⁊ oĩa pctã ↄ nos clamabũt accuſan/ ſibile vt peccaret. O g hõ quõ ſecur tu eſ
AQo de peccatis.vt patet ex ſcripturis. O in pctõ ſaluari. Terciũ lignũ ðꝛ chriſti
ergo pctõꝛ penitere. Tercia ↄuenientia paſſiõis.qꝛ magẽ voluit de ſuũ filiũ ꝓ⸗
naturał.qꝛ ſicut lepꝛa boĩb naturalꝛ eſt pꝛiũ pati multa ⁊ crucifigi vt petm̃ puni
infirmitas abominabit ſũme deteſta/ ret q; impune illud dimitteret. Vñ Auè⸗
hilis. ita peccatũ ſũme eſt odibile coꝛam gu.ſuꝑ epłaʒ ad Col. dicit. Dum chꝛiſtꝰ

.

enthe.

nocent
nüalis
ſeuorur
eynucu
ſſhenge
odiht
ſnepena
dlcſpoſt
ſomm.
pelanit
QAuiro
lonune
Natluno
Gende
dickdimn
Nullidin
pterocii
Peedto⸗
Grob⸗
ldet
o
guente
Wer
wie
wieit
ush
core
mita
nuen

urop
lnon
umpe
olrion
dotuit:
lereope
beccatea
ll polui
angelo⸗
hommini
Ppꝛo eo⸗
lenlide
nis ſil
guamul
leslnoct
bpecate
hula el pe

ulnem

H 2
1rß
npiengsel
ſegventis
geis ho
faniachti⸗

Ufennt.
öem. Gen

knala

beymoſan
enlidicil
Ouur
tad eß
paoz.
löez pe
aciuo.
a ſci
i
jgile
lien⸗ 4
Nſ
dire
edrann
„Pimd
locit u⸗
Dligs de
ſieſt. Di
digte⸗
oſetbe
coodt14
tigicre⸗
düdlſonton
herai
iniudid
bthüile
pecart ell
iim
dafptli in
inberin
ban
unt küchl
jſabeipe
h ſeun tue

Sermo

peccatũ crucifigit᷑ Ni

mirũ aliqͥs rex dum in odiũ infidelicatis

ſeruoꝛum ſuoꝛũ hoc faceret ꝙ potius vel⸗

let vnicum filiũ ſuũ cum illis tradere ad

ſuſpendendũ in patibulo et ſanguinẽ ef/⸗
fundi.ſ.ſui vnigeniti:magis qᷓ;ᷓ illis ſᷣuis
ſine pena remittere offenſas illoꝛũ. vtiq;
dici poſſet ꝙ maxie odit rex infidelitateʒ
illoꝛum.qꝛ nec filio innocẽti ꝓ illis inter⸗
pellanti peꝑcit ſine pena. VUnde Berñ.
Qui nõ pegcit filio.ſ.pꝛo alioꝛum pecca⸗
to.nunqͥd parcet figmento.Qui non pe⸗
ꝑcit innocẽti vnigenito nunquid ꝑcet ne
qᷓ;ᷓ ſeruo.quaſi di.non. Quartũ ſignuʒ
dici᷑ dimiſſiõis.qꝛ deus ſic oꝛdinauit vt
nulli dimittat᷑ pctm ſine omni pena ſʒ p⸗
pter odiũ peccati penam reqͥrit deus ð oĩ
peccato vł in pᷣſenti vel in futuro vel qn⸗

q; vtrobiq;. Vnde Greg.in moꝛalł.ſuꝑ il

lud Job.ix. Verebar oĩa oꝑa mea ſciens
ꝙ nõ parceres delinqᷓnti dicit ſic. Delin/
quenti nequaqᷓ; parcit᷑ quia peccatũ ſine
vltõe nunq; dimittit᷑. Aut em deꝰ cũ ho/
miĩe.ſ.penitẽte ĩ pñti ferit.aut ſine ipᷣo ho
mie ĩ futuro punit.Adi d An li. Cur de
us hõ dicit. ꝙ culpa nõ poteſt eſſe ſine de⸗
coꝛe iuſticie.ſ.punientis.O &̊ pctõꝛ qͥ doꝛ
mitas in peccatis opoꝛtet te pati vel h̊ pe
nitentiã vel in futuro gehennam Elige ;
nunc penitere ne eternaliter habeas in fu
turo perire. Quintũ ſignum dicit᷑ exo/
lutionis.quia ꝓ vno ſolo peccato pꝛimo/⸗
rum parentũ exegit deus tam magnã ex/⸗

olutionẽ ꝙ torus mundus exotuere non

potuit: ſed deum ipᷣm incarnari ⁊ ſatiſfa⸗
cere opoꝛtuit.pᷣm Anb.nec aliter deus de

peccato noſtro remiſſionẽ fecit nec placa

ri voluit.Etiam oꝛatõib⁊ meritꝭ omniũ
angeloꝝ et ſanctoꝝ patriarcha rũ ac oĩim
hominũᷣ. Ecce quantũ odit deus peccatũ
ꝙ pꝛo eo totum mundũ ꝑpetuo damnaſ⸗
ſet niſi dei filius ſatiſfeciſſet pꝛecio ſangui
nis lui. Serxtum dicitur flagellatois

quia multipliciter flagellat d eus peccato

res in odiuʒ peccati. Pſal. Multa flagel
la peccatoꝛis.ſcʒ ꝑ omnia huius mundi
mala et per penas eternas Septimũ
dicitur gratificationis.quia deus nullũ
bominem vel angelum vult in gratiam

XXXVII

recipere nec a pꝛincipio recepit niſi qͥ odit

vel odiuit peccatũ ſicut ⁊ odit deus. En⸗
de Pſal. Dilexiſti iuſticiã et odiſti iniqui
tatem pꝛopterea vnxit te deus deus tuus
oleo leticie.id eſt gratie. Idem.Qui dili
gitis deum odite malum ⁊c Nota ꝙ vl
timum ſignum ſubſequẽs poteſt poni ꝓ
exemplo vel pꝛo articulo ſecundo cum ꝑ
ſe de odio peccati fit pꝛedicatio
Vlcimum ſignum dicit᷑ vniuerſalis de⸗
ſtructionis.qꝛ in odiũ peccatoꝝ Deſtzunit
deꝰ fere omnia opera ſua ⁊ totũ munduʒ
O qᷓ;ᷓ mirum eſt ꝙ cum alij reges in vl⸗
tionem inimicoꝛũ ſuoꝛũ deſtruant terras
illoꝛum et non ꝓpꝛiam.ſed deus pꝛopꝛiã
terram diſſipauit in vltõem peccatoꝛum
flagellando mundum. Pꝛimo nanq; ꝓ/
pter peccatũ vnum ruinam angeloꝝ fecit
Secundo pꝛopt᷑ peccatũ homines de pa
radiſo in hoc exilium mũdi expulit vbi ĩ⸗
numerabilib miſerijs: famis: ſitis labo
ris:frigoꝛis:caloꝛis et infirmicatũ expo
ſuit. Tercio pꝛopter peccatũ omnes fili⸗
os hominum moꝛte ſententiauit. En ca
riſſimi omnes moꝛi opoꝛtet. Alij dem
moꝛiuntur gladio.alij peſte.alij igne.⁊ ſic
de alis multis modis pꝛopter peccatum
Quarto pꝛopter peccatũ coꝛpoꝛibus cele
ſtibus et luminaribus lumen minoꝛauit
quia luna creata fuit ſic ꝙ lucebat vt ſol.
et ſol ſepties ſeptuplicit᷑ vt dicit glo. Eſa.
xxx. Quinto ꝓpter peccatũ hominũ totã
terram : aues et animalia terreſtria dilu/⸗
uio deleuit. vt habekur Geneſis. vij. Se
xto varijs modis gentes multas et popu
los pꝛopter peccatum perdidit.aliquos
ſub mergendo vt Sodomitas.Aliquos
gladio occidendo vt reges ⁊ populos ter
re pꝛomiſſionis.Alios aquis ſuffocãdo.
vt egyptios.alios captiuando vt iudeos
incredulos.et ſic de aljs. Septimo pꝛo
pter peccatum deus in fine totum mun/⸗
dum ſtrictiſſime iudicabit.et omnes ma
los eternaliter damnabit. Vnde Chrv⸗
ſoſtomus dicit ꝙ deus omnia mala pe/⸗
nalia que ſunt et erunt in mundo nõ ni⸗
ſi pꝛopt᷑ peccata infert. O ergo magneðᷣs
q; ſeuere punis peccatoꝛes. O xpᷣiane ꝑ⸗
timeſce deũ ⁊ age pniaʒ vt deum places.

Dominica.xIiI.poſt Penthe.

XClirea tercium de excluſiõe pecca/⸗

toꝝ ſcʒ a regno celoꝝ ⁊ ↄſoꝛtio btõꝝ qð ſi
gnificat᷑ ꝑ lepꝛoſos qͥ excludebant᷑ vrbib⸗

et a cõſoꝛtio hoim ſeꝑabant᷑ in veteri le⸗
eQuerit᷑. qᷓre deus hoĩes pctõꝛes tan⸗
5 lepꝛoſos abominat᷑ intantũ ꝙ nullate
nus velit eos in celeſti Fegno manere ſed
imꝑpetuũ excludit ad infernum.iuxta il/
lud Apocal.xxj. Nihil coinquinatũ ĩtra
bit in illud.ſ.regnum celoꝛum.Quid em̃
obeſſet deo ⁊ ſanctis ſi peccatoꝛes intra/
rent ibi. Ad hec rñdet᷑ ꝙ qᷓ;uis deo ⁊ bea
tis nil poſſet nocere peccatoꝝ hoim in ce
lum admiſſio. nihilominus tñ iuſticia et
lex reqͥrit vt excludant᷑ ad infernalia loca
ipſi peccatoꝛes.Et hoc patz Pꝛimo ex
lege phica.que dictat ꝓ regula ꝙ locꝰ⁊ lo
catũ debẽt eſſe ꝓpoꝛtionata.vt habet᷑.iiij
phicoꝝ. Ita ꝙ locus hñs qlitates ↄtra⸗
rias ad locabile vel ecõuerſo:nõ cõpetit
tali locabuli. Verbigr̃a.piſces facti ſunt
naturabr ad natandu.ideo eis cõpetit aq̃ᷓ
ꝓ loco.aues ad volandũ ergo cõpetit eis
ger ꝓ loco:nõ aqua.beſtie ad gradiendũ
ergo eis terra cõpetit: non ignis vł aqua
2 ſic de alijs. Sed qꝛ pctõꝛes in pñti no/⸗

lunt eſſe q̃litatis celeſtis ⁊ diuĩe.gᷓ nõ ha⸗

bent locũ in celo. Secũdo ad idem eſt
lex canonica Nam in decretꝭ ca. Adã.di.
xl. Gꝛegoꝛi dictat ꝓ ſnĩa.ꝙ qͥ nobilitateʒ
dei a ſe deijcit ſicut fecit Adã: nobilitate
loci iuſte pᷣuat᷑ ꝓpter exceſſum. vñ adaʒ iu
ſte de ꝑadiſo eieciꝰ eſt. Tercio ad ideʒ
eſt lex theologica dꝑtãs Pancgenanle
regulam vt patet in ſimbolo Athanaſij

Qui bona egerint ibũt in vitã eternaʒ.ſ.
in celum.qui vᷣo mala in ignem eternum

ſcʒ infernalẽ. ꝓ Ex iſtis iuſticie regu
lis iudicat deus ſnĩaʒ dans ꝙ pctõꝛes iu
ſte excludant᷑ a celo in infernũ p lib rõni/
bus. Et Pꝛimo.qꝛ celuʒ eſt amicoꝝ dei
habitaculu.infernus aũt eſt carcer inimi
coꝝ dei ⁊ demonum. Math. xxv. Yte in
ignẽ eternũ qͥ parat eſt diabolo ⁊c. Sed
qꝛ peccatoꝛ ho nõ vult hic fieri amic dei

ꝑ pnĩam ſed inimicat᷑ ꝑ peccatũ.ergo iu⸗
ſte eijcit in infernũ cũ diabolo. Secun

do.qꝛ celum eſt pulcerrimũ.infernꝰ autẽ

eeltt locus teterrimꝰ ⁊ oĩ ſpurcicia plenus.

Sed pctõꝛ fit turpiſſimus ꝑ pctin tanqᷓ;

diabolus g̊ ⁊c. Tercio.qꝛ celuz empv⸗
reũ eſt lucidiſſimũ vt patz. ij. ſ niaꝝ.ſed in
fernꝰ eſt tenebꝛoſiſſimꝰ:pctõꝛ aũt ambu⸗
lat in tenebꝛis malicie. Sapᷣ.ij.ca. Exce⸗
cauit eos malicia eoꝝ.&̊ dignũ eſt vt ĩ te⸗
nebꝛas eijciat᷑. Math. xxij. Ligatꝭ ma⸗
nibs ⁊ pedi.ꝓijcite e.ĩ te.ex. Quarto qͥa
celũ eterne btitudini ⁊ laudib dei depu⸗
tatũ.infernus aũt maledictõis ⁊ penarũ
locus.pctõꝛ hic noluit deũ laudare peni⸗
tendo nec bñdictiõeʒ bonis oꝑibꝰ cõſeqͥ.
ergo ⁊c. Quinto.qꝛ celũ eſt bonis oꝑi
bus plenũ.infernꝰ oĩ miſeria plenꝰ.pec⸗
catoꝛ aũt noluit bona celeſtia.ergo ⁊c.
Sexto.quia celum eſt incoꝛruptibile et
incoinqͥnatũ regnũ.infernus pctis q̃ᷓ ibi
vrunt᷑ ꝑpetuo coꝛruptꝰ.ſʒ pctõꝛ dilexit vi
tam maculatã quã deꝰ ⁊ angeli deteſtan
tur ſuꝑ oĩa cadauera fetida.ꝗ̊ ⁊c. .
Exemplũ ad pᷣdicta legit᷑ in Spec.exẽ.
diſt. ix. exẽplo.clxiij.ꝙ qͥdã heremita trãſi

bat cum angelo in coꝛꝑe aſſũpto. Et dũ

repperiſſent cadauer homĩs fetidiſſimũ:
heremita nares obſtruxit fetoꝛez ſufferre
nõ valẽs.ſed angelus nil curauit. Poſtea
obuiauerũt cuidã iuueni pulcro ⁊ oꝛna⸗
to in aureis põpis eqͥtãti.⁊ mox a lõge il
le angelus cepit obturare nares. Inter⸗
roganti heremite cur hoc faceret ange⸗
lus rñdit. Iſte fetet pᷣ ſuꝑbia ⁊ alijſpctis
coꝛã deo ⁊ angelis ſuꝑ olĩa cadauera feti⸗
da coꝛã hoib.vnõ deus ⁊ btĩ oẽs refugi
unt cũ pctõꝛe habitare. Vltimo.qꝛ ce
lum empyreũ eſt ſacro ſanguie xpᷣi acqᷣſi/
tum.infernꝰaũt diabolo ⁊ repꝛobis ing⸗
tis factus.ſed peccatoꝛ ſanguini xpᷣi eſt i⸗
ratꝰ.⁊ inſuꝑ xpᷣm in ſeipᷣo rurſum cruci⸗

igit Heb. vj. ergo nõ debet regnare cußʒ

xpᷣo. Vñ narrat Diſcipulꝰ ĩ ſermo.ꝙ qͥ
dam apoſtata cum fugeret ab oꝛdine vi⸗

dit obuiantẽ ſibi xpᷣm de cuius vulnerib

cruoꝛ recẽs abundanter effluebat. Et ait
chꝛiſtus. Ecce tu ⁊ ceteri pctoꝛes quomo

vulnera mea renouatis. ecce quõ ſangui
nẽ funditꝭ;. en quõ rurſum me crucifigitꝭ.

Quo viſo ille penituit ⁊c̃. Rogemꝰgᷣ.⁊c.

Dũñica eadem Sermo.ij.ſcʒ de lepꝛe

anie hoc eſt pctĩ grauitate indicibili oſtẽ
denda ꝑ ratines.

Heeſba
nesdſith
Jncbos
ſcncoꝛcta
Aduer
dprima
pdieieſni
nenieins
blosina
H
düiſchu
tialis:
80, Vol
fuitpalde
deoenn
wnaofo
Nenris.
nündar
alte
as
mus
ſintſ
noey⸗
purch
lopal
flat⸗
lodeete
hotemn
in
c

li
Urc
Jyautte
Hicope
e in gen
ſogfle pt
ſtarin lar
Wetſiting
Unnunt
Cl hon
Peenhon
Adeleg
ugliafan
uston

1 .
*
8 . . . —ð 4 . . —
x

Benot
din
itambus
an. en
ſtyrlte,
ud ma,
nanto 4
idepu
tpenani
re eni
lciſei⸗
nisog
1 pe⸗
0.
ibileet
ibi
eren
Gar
. .„
(Ab.
1W
di
Mrä:

1 ptoꝛ miſererẽ nr̃i Lu.xvij.
Z in euangelio hodierno.

HBec vba clamauert deceè viri lepſi exoꝛã/

tes dñi ihu miſcòiam vt curarent᷑ a lepꝛa
In qᷣbus docemur ⁊ nos exoꝛare dei mi⸗
ſericoꝛdiã vt curemur a lepꝛa pcti. A
Aduertamus autẽ ꝙ iſta eoꝝ or̃o fuit

optima. Pꝛimo qꝛ fuit dulcis qm̃ a dulci

noie ieſu inceperũt.de quo Berñ.di. No
men ieſus mel eſt in oꝛe.melos in aure.iu
bilus in coꝛde.Eſt ergo valde ſalubrꝭ.qꝛ
vt dẽ Joeł.ij. Quicũq; iuocauerit nomẽè
Dñni ſaluus erit. Scðo hec or̃o fuit obedi⸗

entialis ⁊ hũilis qꝛ addiderũt pꝛeceptoꝛ.

ꝗ.d. Volumꝰ pᷣceptis tuis obedire.ideo
fuit valde exaudibilis. Qm vt Augꝰ. li.
de oꝑe monachoꝝ dicit. Citiꝰ exauditur

vna or̃o obedientꝭ qᷓ; decẽ milia contem⸗

nentis. Tercio hec oro fuit pia ⁊ fiduciał
nã non petiuerũt pecuniã vt qͥdã nec alið

trãſitoꝛiũ ſʒ miſcòiam di. Miſererere no⸗

ſtri.q.d.Ex ſola tua miſcðia in q̃ confidi/
mus lſalua nos vᷣtute diuĩa.ſic ⁊ nos cariſ
ſimi ſtudeamꝰ deũ exoꝛare ꝓ pctõꝝ cura/
tiõe vt exaudiamur ſicut ⁊ iſti exauditi ſũt

put claret ĩ textu euãgelij. Jtaq; qꝛ ꝑ lepꝛã
coꝛꝑalem de qua agit hic euãgeliũ.ſigni/⸗

ficat᷑ ſpũałr lepꝛa.i.moꝛtalis culpa. Idcir
co de ea agẽtes in hoc ſᷣmõe tria myſteria
notemus. .
ꝛimũ dicit᷑ ꝓpꝛietas deſignationis.
Scõðm dr̃ modalitas curationis.
Terciũ dr̃ grauitas offenſiõis.
Circa pᷣmũ de ꝓpꝛietate deſignationis
Inquirendũ eſt qlibs ꝓpꝛietatibo ipſa le ⸗
pꝛa coꝛꝑalis deſignat quãlibet lepꝛã ſpũa
alẽ in genere.Ad qð notandũ ꝙ lepꝛa ha
bet. vij. ꝓpꝛietates pᷣcipuas qͥb ſignificat
cõgrue.vij.vicia capitalia. Nã pᷣmo ſuꝑ/
biã ſignificat in tumoꝛe cutis quaʒ lepꝛa
facit in carne. Secundo auariciã in pꝛuri
tu et ſiti nam reddit ſitibundum. Tercio
luxuriam in fetoꝛe anhelitus. vnde Au⸗
uſti. Non ita ſoꝛdet putridus canis ĩ cõ
pectu hominũ ſicut luxurioſus in cõſpe⸗
ctu dei ⁊ angeloꝝ. Quarto iram ſignifi⸗

cat quia facit raucã vocem. Homo enim

iratus non vult loqui niſi turbulẽt᷑ vt in/

ſanus. Quinto gulam quia bene come⸗
dunt et bibũt vt cõmuniter ipᷣi lepꝛoſi et
pĩgueſcũt ſicut carnoſi. Sexto inuidiam.
uia lepꝛa viſum turbat.ſic inuidia bonũ
licitatis aliene videre non põt.vnde in ⸗
uideo quaſi non video dicit᷑ſᷣm katholicõ

Septimo accidiã qꝛ lepꝛa pigꝑ fac coꝛꝰ

et ponderoſum ad laboꝛem.Ecce ergo qᷓ;
bene cõuenit ꝑ lepꝛam ſignificari peccata
omnia.Accedamꝰ ad ſcom. B Cir⸗
ca ſcõm de modalitate curatiõis Aduer⸗
tendũ ꝙ in ſcriptura inueniunt᷑ pꝛecipbue
tres modi qͥbus lepꝛa eſt mũdata ad ſig
nificandũ peccati curationẽ. Pꝛimo qui⸗
dem per aque ablutionẽ.iiij. Regꝭ.v. de
Naaman.aqui ad pꝛeceptuʒ Helilei lauit
ſepties ſe in ioꝛdane ⁊ müdatꝰ eſt a lepꝛa

ſua.per hanc ſignificat᷑ ablutio in baptiſ⸗

mali aqua. et ſimiliter in aqua lachꝛymo
ſe contritionis.de qua Ps. Exitus aq̃rũ

dedux. oculi mei quia nõ cuſto.le.tuaem.g

Et notanter dicit᷑ ſepties facta ablutio ad
ſignificandũ videlicet ꝙ ſeptẽ dona ſpiri⸗
tuſſancti acquirunt᷑ in ablutione tam ba/
ptiſmi qᷓ; penitentie. Secũdo per ſacerdo
ti faciendã oſtenſionẽ ſicut in euãgeł.ho⸗
dierno chꝛiſtus ait. Ite oſtendite vos ſa/
cerdotib.ad ſignificandũ cõfeſſiõeʒ fa⸗
ciedã ſacerdoti. Ambᷣ. Confeſſio lauat
delictũ. Scðo per tactũ manuũ chꝛiſti et
extenſioneʒ Matth. viij. capᷣ. vbi lepꝛsoſo
adoꝛanti chꝛiſtus extendit manũ ſuam er
tetigit et ſic curauit. Et in hoc ſignificat᷑
ſatiſfactio per bona opera et memoꝛiam

paſſionis chꝛiſti extenſis manibus in cru

ce pendentis. Vnde Berñ. ſuper Cañ.
ſermone. xliij.dicit.ꝙ nil tam efficax ẽ ad
curanduʒ vulnera Krrate qᷓ; ſedula me
ditatio vulneꝝ chꝛiſti. Ad hec po

namus etiã phiſicalia exempla. Nam ſi

queratur quid debeat homo facere cũ ex
aliquibus ſignis putat ſe foꝛe lepꝛoſum.
Ad id phiſici ſapientes inter alia multa
tria pꝛecipua dictant. Pꝛimo ſcilicet ꝙ ta
lis frequenter minuat vt coꝛruptus ſan⸗
guis effluat. In quo ſpiritualr docemur.
ꝙ qui habet anime lepꝛam id eſt peccatũ
crebꝛo minuat ſanguinem per opera peni
tentie.pꝛeſertim religionẽ artam ingredi/
endo et ſic emundatur. VUnde Bar de

obedientia et pꝛecepto dicit. Hãc pꝛeroga

tiuã ſibi vẽdicat monaſtica vita vt ſcom

baptiſma nũcupetur. Ideo vt narrat ſan
ctus Elincentius in ſermone. Quidaʒ
ſanctus vidit ꝙ equalis gratia de celo de

ſcendit ſuper quendam paganum noui⸗

ter baptiſatum et ſuper quendam pecca/⸗
toꝛem religionem intrantem. Secun⸗
do phiſici cõſulũt ꝙ talis lepꝛoſus de me
diana ſanguinem minuat.et bene conſi⸗
deret ſi ſanguis iſte ſuper aquaʒ fuſus ſu⸗
pernatat.quia hoc ſignum lepꝛe eſt et ſic
remedia querat. Si autem ſanguis fun/⸗
dum petit in aqua ſanus eſt. Sic ſpiritu⸗
aliter humiliter peccatoꝛ debet conſidera
re ſanguinem chꝛiſti paſſi pꝛo nobis.ne
noſter ſanguis concupiſcentie in aqͥs mũ/
di ſupernatet per ſuperbilam. erclo

phiſici ditunt ꝙ in ſanguinẽ de mediana

minutũ ponatur ouũ nouũ ſic ꝙ ſtet ouũ

circũmerſum ſanguine et ſeruetur ſic ad

triduũ.poſt triduũ autem applicet᷑ ouuʒ
exceptum nari ſi fetet illud certũ eſt ꝙ peſ
ſime lepꝛoſus eſt homo ille.alias nõ.Spi

ritualiter hominis opera tanqᷓ; oua ſunt.

que ſi fetent in ſanguine coꝛruptionis pec
cati moꝛtalis.talis damnabilis lepꝛoſus
eſt. O ergo homo vt munderis a lepꝛa
peccati foꝛma tibi contritionem et fac con
feſſionem et ſatiſfactionem per opera bo/
na in memoꝛia ſanguinis chꝛiſti non feti/

da per peccatum. D Circa terciũ de

grauitate peccati et eius offenſiõis aduer
tendum ꝙ peccatum moꝛtale ſicut ⁊ lepꝛa
Dicitur maxime graiſtatis.nam vt Con
ſtantinus medicus dicit lepꝛa tãte graui
tatis eſt ꝙ a ſolo deo poteſt curari.Si
peccatum vt dicit ſcriptura. Vnde ad

cognoſcendum et conſiderandum peccati

Paultatem. heta Hieremias capi. ij.
boꝛtatur di. Scito et vide quia maluʒz et
amarum eſt reliquiſſe te dominuʒ deum
tuũ.et hoc poteſt poni pꝛo themate dum
de hoc per ſe pꝛedicatur. Vt autẽ agno⸗
ſcere valeamus grauitatem peccati moꝛ⸗
talis et per conſequens magis ſtudeamꝰ
cauere a peccato oſtendemus ex.ix. conſi⸗
derationibus.ex quibus pꝛobatur ꝙ pec
catum moꝛtale eſt ineffabiliter grauiſſi/
mü.et iſte conſiderationes poſſunt diſtin

Dominica. xIII. poſt

quia iuxta phᷣum pꝛimo metha.

ic et

gui in tres ternarios.
Pꝛimo ex diuina offenſione.et hoc.
Pꝛimo ratione iuridwia.
Secundo ratione theologica.
Tercio ratione philoſophica.

Pꝛimo enim ſm iura et leges tãto gra⸗

uioꝛ iudicatur offenſa quanto perſona qᷓ

offenditur eſt dignioꝛ in excellentia.inſti⸗

tutis de iniurijs. S.atrox.Et extra de ſen

tentia excõmunicationis cap.Cũ illoꝛuʒ.

§. Nos autẽ. vnde grauius eſt alapaʒ dav
re in faciem iudicis qᷓ; ruſtici.et regis qᷓ;
minoꝛis iudicis.⁊ ſic de alis. Sed quia
per peccatũ offenditur ipſe deus infinite
maieſtatis ſuper om̃es reges.ergo pecca⸗

tum eſt infinite grauitatis. Scðdo ex ra

tione theologica.quia pꝛo regula cõmuni
tenetur ulud Auguſti. libꝛo de li.arbitrio

Oo ſcʒ peccatum eſt bono incõmutabili

ſpꝛeto bono cõmutabili adherere. Quã⸗
to ergo quis ſpernit maius bonũ ꝓ malo
violari.tanto grauius offendit.ſed quia
deus eſt ſũme bonitatis quem peccatoꝛ

ſpernit pꝛo viliſſimo malo id eſt pꝛo pec⸗
cati delectatõe.ergo facit deo infinite gra
uitatis contumeliam. Sicut ſi quis dice
ret maximo regi.ego ſuper te non darẽ fa
bam vel vnũ ſtercus. Vel ſi ſponſa regis
ſũmi ſpꝛeto rege adhereret vni viliſſumno

ribaldo cum illo foꝛnicando.ſic facit ania
que peccando ſpernit deum et diabolo iũ
gitur. Tercio ex ratione philo oira.
uãto
aliquid eſt melius: tanto illõ perdere eſt

peilus. vnde et in Thopicis regula ẽ. Cu

lus habitus melioꝛ eius pꝛiuatio eſt pe⸗
ioꝛ. Vnde naturaliter pꝛo capitis pꝛote⸗
ctione exponit ſe manus et alia membꝛa
tem pupilla pꝛo oculo ſe ponit clauden

do vt patet in haſtiludentibus quãdo aſ⸗

picit alterius haſtam directam ſibi quaſi
in oculum ⁊c̃. Sed qm̃ deus eſt ſũme bo⸗
nitatis.ergo ipſum amittere per peccatũ
eſt grauiſſimũ.

catum ſuma iniuria fit deo et ſancte trini
tati. Pꝛimo quia deo patri qui nos cre
auit reuerentiam abnegamus ⁊ fidem in
baptiſmo pꝛomiſſam frangendo diabo⸗
lo noſipſos ſacrificamus et ſic contra de⸗

8 nthe.

Secũdo ex iniuriatiõe
oſtenditur grauitas peccati. Nam ꝑ pec⸗

undis
genes
geggate
rame
ganur

Oer
deiſilo
vommne
nob
temacl
nus
Cratitp
ſume
Perguu
Cönnittn
cmcig
limuse
cio qun
Peccan
Alque
letes.
Per
urd⸗
hec
geſt
kere
tuo⸗
ſcli
tont
lliee
lo
bo⸗
me
Eltann
therun
05,T.
fegise
tus dit
tnis me
Gepori
lnern
pſosmn
Durantn
Pio. u⸗
nic⸗
liset ſa
Eenqui
alten
lemno⸗
ineh

4
.
litogar
efſongq
tininſti,
ndeſen
illong.
Pajdar
regis i
gui
inſinie
pecca/
trta
unt
buno
ubll
i
WA
Acria
N
!
fnitega
guis die
ndalift
nlalegis
Vülſſimno
ſelanin
abololi

,Qudto
eragecſt
li, A
ſock et
ns polen
tcauden
ido
ſbiqvali
ſinebo⸗
laae
urarioe
mopa
ne NN
wole
ſenin
diabo

oſooic .

nnade

um diabolum pꝛeponimus. Vnde Oꝛi⸗
genes in Glo. Nume.xxv. Per oia inquit
peccata que cõmittimus demonibus cul
turam exhibemus et tot demonijs conſe/
cramur quot peccata comittimus. Hec il
le.O ergo homo time. Secundo quia
dei filio chꝛiſto tantam iniuriam facimꝰ.
ꝙ omnem eius laboꝛem quo exſudauit ꝓ
nob.xxxiij.ſ.annis et eius paſſionẽ ⁊ moꝛ
tem ac ſanguinem contẽnimus ⁊ fruſtra/

mus. Et inſuper pꝛo tantis beneficijs in

grati ipſum crucifigimus Heb.vj. Rur⸗

ſum crucifigentes in ſemetipſis ⁊c. Aug.

Per quodlibet peccatum moꝛtale quod
cõmittimus qᷓ;tum in nobis eſt chꝛiſtum
crucifigimus.hoc eſt tantam iniuriam fa
cimus chꝛiſto ac ſi crucifigeremꝰ. Ter/

cio quia ſpiritũſanctũ de coꝛde expellimꝰ

peccando.et hec eſt tanta iniuria ac ſi regẽ
aliquem de ſua domo obpꝛobꝛioſe expel⸗
leres. vel de regno. nam vt Gꝛegoꝛi ait.
Per peccatũ ſpũſſctũs a ſuo hoſpitio de⸗
turbatẽ E Item exempluz poteſt ad
hec pꝛemiſſa applicari quod narratur in
geſtis Romanoꝝ cap lo.xlv. Videlicet ꝙ
rex quidam moꝛtuus reliquit filios quat
tuoꝛ.qui contendebant ſuper regno quis
ſcilicet eoꝝ deberet accipere regnũ. Cũq;
conſiliũ collegiſſent barones de hoc queʒ
eligerent vnus ſapiens conſiliarius dixit.
ꝙ coꝛpus moꝛtuũ patris illoꝝ ligaret᷑ ad
arboꝛem et filij iſti deberent ſagittare illoõ
vt pꝛeficeretur qui ꝓpius coꝛdi poſſit ſa⸗
gittando vulnerare.et hoc conſilium ſta/⸗
