tur ſᷣm Chryſo. Rabanũ Hylariũ ?⁊ Ly Excecauit eos malicia eoꝝ. Nam certe ce
ram ac doctoꝛes cões ꝙ Johãnes nõ int᷑ cus eſt qꝛ nõ videt ꝙ a diabolo trahit᷑ ad
rogauit ex dubitatõe.qꝛ adhuc in vtero patibulũ infernale. Secũdo fit claudus a
cognouit dñm ieſum eſſe chriſtũ quẽ etiã pᷣceptis dei ad vicia declinãdo.Tercio le
paſſurũ ꝓ peccatis noſtris pᷣdixit mõſtrã pꝛoſus qꝛ octõ fetidus ⁊ a ciuitate ſupna
do dicens. Ecce agnus dei qͥ tollit pecca ſecluſus.Quarto ſurdus ad audiendum
ta mũdi.Nouit etiã ꝙ chriſtꝰ deſcenſurꝰ vᷣbũ dei.Quinto moꝛtuus qꝛ vita aĩe de
eſſet ad lymbũ.quia nõ fuit minus illu us eſt a q̃ ſeꝑariꝑ petm̃ moꝛs peſſima eſt
minatus ceteris ꝓphetis veteris teſtamẽ Eʒe.xviij. Ania q peccauerit ipᷣa moꝛiet᷑

ti hoc pᷣdicentibo.Sed chriſtũ interrogꝭ Sexto fit pauꝑrimus qꝛ oĩia ſua bona ⁊

uit ſic dicẽs. Tu es qmẽtures ⁊c. Prio ꝓ merita acſe ꝑdit. Septimo fit ſcãdaliʒa
pꝓter diſcipuloꝝ ſuoꝛũ dubitgtõem qui ð tus.qꝛↄ iuſticiã et iudiciũ dei murmurat
chriſto heſitabãt. Quos licʒ inſtruerʒ tñ O ergo petõꝛ moꝛtue et miſerrime exur⸗/

„

plene nõ potuit erroꝛẽ eoꝛũ extirpare.pꝛo ge ꝑ penitẽtiã ⁊c ¶Tercio in euãgelio io

delrtatis mee.

pterea miſit duos ex illis ad xpᷣm vt audi
ta eius pᷣdicatõe et viſis miraculis crede⸗
rent in eũ. Scðo etiã interrogauit pꝛopt᷑
ſuam cõſolatõem ex admiratoe ⁊ amoꝛe.
B Pꝛo quo nota ꝓꝙ tripliciter poteſt
Peioue fieri qſtio. Ram qdã eſt q̃ſtio du⸗
itatõis vt vtrũ Salomon ſit ſaluatus
vel dãnatus.Alia aũt eſt q̃ſtio admirati
onis vt quõ chriſtus ẽ de vᷣgine natus et
ꝓ nobis tanta paſſus. Et alia ẽ q̃ſtio di⸗/
lectionis vt cum ex amoꝛis feruoꝛe dicit
aliqͥs. Bone ieſu nonne tu es duectꝰ meꝰ
⁊c̃.Et ſic iohãnes q̃ſiuit nõ dubitando ſʒ
ex amoꝛe ⁊ admiratõe tãte pietatis chri⸗

ſti ꝙ vicz vellet in ꝓpria ꝑſona deſcende/

re ad patres in lymbo detẽtos qͥbus gau
dium volebat annũciare.Et ſic patet
Scðo in euãgelio ſubdit᷑ chriſti reſpon
ſio quã fecit facto. Nam vt dicit᷑ Lu.vij.
Cum veniſſent illi ad ieſum in ipᷣa hoꝛa
multos curauit.Et tũc dixit eis.Eunteſ
renũciate iohãni que audiſtis.ſ.in pᷣdica
tione.⁊ vidiſtis.ſ.in miraculoꝝ opere.qꝛ

ecce ceci vident claudi ãbulãt.lepꝛoſi mũ

dantur. ſurdi audiũt: moꝛtui reſurgunt.
Nam tũc paulo ante ſuſcitauerat fiuliũ vi
due in poꝛta ciuitatis Naym vt hẽ Lu.
vij.pauꝑes euãgelisantur. i.ꝑ euangeliũ
inſtruunt᷑ ⁊ ↄuertũtur. Dicit pauꝑes.qꝛ
plus frequentãt ſᷣmones qᷓ; diuites.⁊ be
atus qͥ nõ fuerit ſcandaliʒat- in me. Goꝛ.

aduentu xpᷣi ad iudiciũ terribile.

hãnes a xpᷣo cõmendat᷑ ⁊ pᷣmo de ↄſtan⸗

tia di. Quid exiſtis videre in deſertũ.ſcʒ
vbi Johhes baptiʒat.arũdinẽ ven to agi⸗
tatam. Interrogatiue loqͥ᷑ ꝑ negatõeʒ in

telligendo.q.d.nõ ſʒ eſt conſtãs.qꝛ nec tii
moꝛe nec amoꝛe declinat a vᷣitate. Secun
do Mẽdat de auſtera pnia.qꝛ nõ veſtit
mollib:.Ecce inqͥt qui mollib veſtiunt᷑ ĩ
domibus regũ ſunt.ſ.vt cum ipᷣis vtant᷑
delicijs. ſʒ Yohes in deſerto manſit. Ter
cio de clariſſima ꝓphetia.qꝛ dicit eũ pluſ

qᷓ; ꝓham.eoꝙ adhuc in vtero pdſitꝰ pꝛo
Pbkranir xpᷣm agnoſcẽdo:quo Jnull⸗ni⸗
fecit. Quarto de angelica vita mũda di.
Hic eſt em̃ de quo ſcriptũ eſt Malach.⸗
Ecce mitto angelũ meũ.i.iohem pᷣcurſo
rem qͥ pᷣꝑabit pꝛedicãdo ⁊c Quã
uis autẽ Johes fuerit tam ſctiſſimus tñ
a pctõꝛibus eſt vinculatꝰ vt dicit euange
liũ.Suo mõ rpᷣianus ꝑ demões tòt vin/⸗
culis eſt ligatus in carcerẽ infernalẽ quot
habʒ peccata moꝛtalia.q̃ vt ðꝛ.ij.ſniaruʒ
di.xlij.obligãt ad gehennã. Cõtra q̊s in
pᷣaccepto themate mãdat chriſtꝰ pᷣdicato
rib ad noſtꝝ ꝓpoſitũ loq̃ndo. Renũciate
inqͥt. ſ.o vos pdicatoꝛes Johi.i.xpᷣiano
qͥ tenet᷑ in vincuł diaboli.Renũciate inqᷓ
qᷓ audiſtis ⁊ vidiſtis.ſ.ĩ ſacra ſcriptura ðᷣ
Gin ca
riſſimi volo vobis renũciare i pᷣdicatõne
hodierna ꝓſeqndo oꝛdinẽ iudicij finalis

id ẽ cum viderit me pati nõ cadet a fide ea q audiui ⁊ vidi legẽdo in ſcotura. Int(

C Spüaliter in his

verbis chriſti notant᷑ſeptẽ ꝑicula q̃ icur
rit homo ꝑ peccatũ a qͥbus nõ niſi ꝑ xpᷣm

que hoc pᷣcipue vidi ꝙ xpᷣs Math.xxiij.

dicit ſic. Tũc apparebit ſignũ filij bomis
in celo. ⁊ tũc plagẽt oẽs triby terre. SBo

„

poteſt eſſe thema ꝓ hoc ſermone de iudi/
cio ꝑ ſe pᷣdicãdo. In qͥbus vᷣbis xpᷣi nota

Dominica ſecũda aduen
inuenerit.ꝙ ſi aliqui diutius deberẽt pur
gari acerbius illos afiliget vt ex acerbita

tur ſiebilis ⁊ hoirend planct' ac ve pditt te pene ſuppleatur longeuitas tpis. Itez

eonis future qꝗᷓ incurrent peccatoꝛes in iu/

dicio Licʒ aut in pᷣcedenti dnica młta de
iudicio ſcripſerimꝰ. tñ vt habeamꝰ vnuʒ
ſermonẽ ſůmariũ ⁊ cõpendioſum de iudi
cio ⁊ eiꝰtota ſerie. Hic q̃ſi pᷣdicta epilogã
do ꝓſequamur ⁊ ea q reſtant. Pꝛo q̊ no
tandũ ꝙ peccatoꝛes in iudicio plangere?

malos cõocremabit ⁊ affliget cũ maximis
doloꝛibus. vt dicit Aug. Et iſte ignis du

rabit cruciãdo repꝛohos in coꝛpoꝛe ⁊ ani

ma vſq;quo iudiciũ fiet ꝑfectuʒ.⁊ poſtea

ad infernum cũ repꝛobis⁊ fetulentis mũ
di reliquijs diuiſa luce ab eo ſcʒ igne de⸗

ſcendet ad infernũ. Juxta illud ps.xxviij.

ve clamare habebũt vndiq; ſi ↄſideremꝰ Vox dni intercidetis flamma ignis.vbi
oꝛdinè iudicij illius que ad triplicia my/ Dicit Baſilius. Ogs ita recidet flammã

ſteria ꝓſequenda. l
DPuꝛimũ myſteriũ de terribilib iudiciũ
Scedentitihb.
Secundũ de terribilibus iudiciũ con
comitantibu. M
Terxrciũ de terribilibo lamẽtis iudiciuʒ
ſubſequentib.
De iſt; bnᷣ poſſumꝰ dicere illud Apoc.
viij. Ele ve ve habitatibo in terra. ve ante
iudicium.ve in iudicio vel infra iudium
ve poſt iudiciũ.Et vt hec ſerioſius ac cla
rius ꝓſequamur ꝓpter ſimplicioꝛes nota
bim duodeciʒ amaros planctꝰz ve.que
habebunt tũc peccatoꝛes qͥ nolunt nunc
conuerti.
cex ardoꝛe terribilis ignis in mũdi confla
gratione.vñ pᷣs. Ignis ante ipᷣm pᷣcedet
2 inflã mabit in circũitu inimicos eiꝰ Itẽ
Malach.iiij. Ecce dies veniet ſuccẽſa q̃ſi
caminꝰ⁊ erunt omes ſuꝑbi ⁊ omes faciẽ
tes iniquitatẽ ſtipula ⁊ inflãmabit eos.

Querit᷑ hic queſtio quomõ ⁊ quã⸗

do erit iſte ignis exurens totũ mũdũ.Ad
hoc reſpõdet᷑ ſᷣm Richar.ſuꝑ.iiij.di.xlvij.
cõcoꝛ. Tho. Aureo.Francilſ.maro. ⁊ alij
Docxt.cõiter. Ignis conflagratcois pᷣcedet
aduentũ iudicis qui vᷣtute diuina ꝓduce
tur deſcendẽs in tanta altitudine quãta
fuit altitudo diluuij vicʒ. xv. cubitis ſuꝑ
omes montes Beñ. vij. Et lſte ignis om
niũ hoĩm coꝛꝑa ⁊ anialia ⁊ oĩia mixta in/
cinerabit.⁊ tunc omia elemẽta purgabit.
ij. Pet.vlt᷑. Celi ardẽtes ſoluent᷑ elemẽta
ignis ardoꝛe thabeſcent. nouos vero ce/
los ⁊ nouam terrã expectamꝰ. Hec ibi.
Iteʒ ignis iſte anteqᷓ; xpᷣs adueniat pur
gabit bonos ſi aliquid purgabile in eis

Pꝛimꝰ planctꝰ ⁊ ve cõſurget

ignis vt electis lucèat ſcʒ in elemẽtoꝝ in⸗
nouatione ? repꝛobos exurat.ſ.in infer
no eternaliter ſimul cuʒ igne gehenne ᷣm
Richar. vbi ſup. O ergo quatus ibi erit
peccatoꝛũ hoim planctus.quotiens inge

minabunt ve ⁊ ve in tantis ignibus.

Sed quãdo initiũ cõburendi mun

dũ habebit iſte ignis. Ad hoc dicendum

cõius ſᷣm doct᷑.ꝙ poſt moꝛtẽ antixpᷣi om
nipotens deus oabit penitendi ſpacium
xlv.dieruʒ illis qui fidẽ xpᷣi negauerãt in
ꝑſecutioe antixpᷣi.ſicut ꝓbat magr in hy⸗
ſtoꝛia ſcołin vltima viſione Dan. xij.ca.

Et in iſto temꝑe omes iudei cõuertent᷑ qͥ

tunc erunt ⁊ ꝑ Belyam ac Enoch antea
nõ fuerint conuerſi.mali aũt qͥ nõ credẽt
mũdũ conſũmari ſtatim edent bibent et
nuptias celebꝛare nõ deſiſtent. Cuq; di⸗
xerint pax ⁊ ſecuritas repentinꝰ eis ſuꝑue
niet interitus.vt dicit᷑.j. Thef.v.quia cũ
nõ putarent erit poſt hunc ſtatũ ſtatus ſi
gnoꝛum maniteſtoꝝ futuri iudicij. pꝛeci⸗

pue autem.xv.ſignoꝝ ſᷣm Hiero.de qui

bus patuit ſar.ij.huius volumis H. Et
poſt hoc ſequuur purgatio mũdi ꝑ igneʒ
conflagratois.de quo igne plura alibi.
Sed di.nunqͥd ignis iſte aliquã moleſti⸗
am infert ſanctis in coꝛpoꝛe ſuꝑ terrã re⸗
ſurgentibꝛ. Reſpondet᷑ ꝙ vt dicit Augꝰ.

xx.de ciuit᷑.dei.⁊ cõlter docto.ꝙ licʒ omes

etiam ſancti in iſto igne reſurgant.tamẽ
quia impaſſibiles ⁊ imoꝛtales reſurgent

nullo mõ ledent᷑.⁊ ſtatim rapient᷑ obuiaʒ

chꝛiſto in aera ſupꝛa iſtum ignẽ. O go
qᷓ; bene erit iuſtis ꝑ omia. malis autẽ ve
quia ad ignem adignẽ. Scõðs planctꝰ

7 ve conſurget peccato:iby ex beatoꝶ an/

—

gouͤn
(etofne
frOlai
dezpel
enge
arennt!
De
Ccum
Pochi
Erdt
erenth
auttude
belonci
pahince
fumnclan
aloſe
cean
Pgals⸗
lsauren
balense
u

ltas
Kunca
Gitgle
aß⸗
pe
r
on
foluer
Cbuse
Gencop
tnsibih
s planc
felurert,
Pnbpion
ſkürgene
ſterun.

incoen

ilſtine
nckknec

Uln.8
ltenten

Munde

Mincan
üſenpt
heri

s

eberitour
exacerbitz
pis Jrez
imanms
eignis du
pore ani
34 poſtes
lentismü
zige den
s yii⸗
gnis. vbil
Pfummi
nitopn⸗
in inlr,
ennetn
bient
nolnge
1s.
dümun

agrnbat⸗

uertent
nochanten
aͤröaecet
ntbibent et
Cic dil

nPes aele.

f.vguac
tüfans
diei, el
ero. degel
nis H.E
ĩ nag
urad,
noli
otmin!,
rug-
ſeiegent
gkobuunz⸗
s autee
plan

or aul

geloꝛũ tubali voce qua chꝛiſtus iudex fa⸗
ciet omes ad iudicium citare.quia iudex
in quacuq; cauſa debet citare reuʒ. extra
de appella. c. ptinus. Sic chꝛiſtus faciet

p angelos citare om̃es ꝑemptoꝛie vt cõ/
pareant ſine dilatione.diceñ.ſᷣm Hiero.
ſuꝑ Math. Surgite moꝛtui vẽite ad iu/

dicium. Que quidem vox imꝑatiue erit

Hiᷣ chꝛiſti. ſed executiue erit archãgeloꝛũ

Et dicik tuba ᷣm apłm.j.Choꝝ.xv. Ca

net em̃ tuba ⁊? moꝛtui reſurgent. quia ſi⸗
cut tuba bellica ppant? animat ſuos a
bellandũ ⁊ terrere habet adgerſarios. vt
patzʒ in trompeta.ſic vox illa archangelo

rum clamantiũ foꝛtiter ſenſuali ſono arti

culato foꝛmato mediante aliqua ſenſibi
li creatura.ᷣm Richar. Erit vtiq; ſuis.i.

angelis ⁊ beatis iocũda ⁊ victoꝛioſa.ma

lis autem tanqᷓ; hoſtibo dei ⁊ angeloꝝ de
bellandis ⁊ moꝛte eterna in coꝛpoꝛe ⁊ ani
ma trucidãdis erit ſũme terribilis adeo
ꝓꝙ vt dicit Hiero. Quotiens inquit dieʒ
ilum conſidero toto coꝛpoꝛe contremiſco

Si talis ſanctus ſic cõtremiſcebat qͥd de

beret facere peccatoꝛ. O quantꝰ ꝓtunc

erit planctus ⁊ ve. Cogitare potes a ſimi

li. ſi vicʒ eſſes in aliquo bello quo foꝛtiter

crompetis ſonantib coꝛruiſſent gladio

vulnerata multa milia hoim. qui ſub pe/
dibus calcantiũ bellatoꝝ vlulat ⁊ ve plã

gendo vſq; ad celum vociferant. quan/
tus ibi hoꝛroꝛ. Sic in ꝓpoſito. Terci⸗

us planctus ⁊ ve conſurget ex coꝛpoꝛali

reſurrectione quia mox om̃es homies a

pincipio mũdi vſq; in finẽ quotq̊t fuerũt

reſurgent in eiſdem coꝛꝑibus ſuis quib⸗
vixerunt.⁊ ſic eis cruciatus duplerx erit.ſ.
in coꝛpoꝛe ſimul ⁊ in ania quib peccaue/
runt, ergo ve ⁊ ve. B O peccatoꝛ

vidiſti ne aliquẽ ignitis ferreis foꝛpicib-

in carne carpi vel lacerari quãto planctu

vlulat. Silr etiã cum quis igne aſſatur
ſic erit ⁊ tibi in inferno vbi in hoc eodem

coꝛpoꝛe quo nunc viuis vrereris in eter⸗
num JYudith vlt᷑. Oipotens dominꝰ in
die ludicij viſitabit eos dabit ignẽ ⁊ ver⸗
mẽ in carnes eoꝛum vt vrantur ⁊ ſentiãt
in ſempitetnü. Legitur exempluz in vi/
taſpatrũ. ꝙ quidã patruʒ dum tecaretur

M

digitum igni applicabat.⁊ cum nõ poſſz .
ardoꝛem ſuſtinere di. Quid ergo facturꝰ
es in ardoꝛibus ſempiternis.⁊ ſic tẽtati⸗
onem vicit. De iſta reſurrectione futura
alibi ꝓſequemur. Quartus planctus
⁊ ve conſurget ex demonum conſociatio⸗
ne ac electoꝛũ ſep aratiõe Math. xiij. In
conſũmatione ſeculi exibunt angeli ⁊ ſe⸗
parabunt malos de medio iuſtoꝛũ ⁊ mit
tent eos in ignem. ⁊ iterum. Colligite pᷣ⸗
mum ʒyʒania id eſt malos ⁊ alligate ea ĩ
faſciculos ad comburendũ. Nã ſᷣm GBꝛe⸗
go. hoc eſt.ꝙ vnuſquiſq; peccatoꝛuʒ in ſo
cietatem ſibi conſiliuʒ deputetur ſub Ppn/
cipe ſuoꝛum demonũ. O tu peccatoꝛ nõ⸗
ne nunc hoꝛreres ſi eſſes obſeſſus coꝛpo⸗

raliter a demone.cur ergo non hoꝛres in
futuro ab eo poſſideri ꝑpetuo. Et quoni

am demones ſunt multum hoꝛribiles et

crudeles. Magnus ergo tunc erit plan/

ctus ho minũ quando ſuperbi tradentux
in caſoꝛtiũ luciferi. auari in conſoꝛtium
mãmonis ⁊c.⁊ ſic turmatim ⁊ confuſibi
liter comꝑebunt in iudicio. De hoc pꝛio
pꝛactica contemplationis. vide ſupꝛa ſer
mone.iij. LC. Quintus planctus ? ve
conſurget ex enoꝛmiu m exceſſuum erube
ſcentia ⁊ euidenti confuſione.quia vt ait
Auguſt.ij. de ciuit᷑.deuc. xiiij. In vlteimo
iudicio diuina virtute fiet vt cuilibet ope
ra ſua bona vel mala cuncta vno mentis
intuitu mira celeritate cernantur.
Sed quare hoc vult deus cum ex hoc
ſanctis qui aliquando peccauerunt vide
atur aliqua erubeſcentia fieri coꝛam toto

mũdo. Reſpondetur ſm Richar. in. üij.

di.xliij. ꝙ noticia peccatoꝛum que fecerũt
electi nõ geberabit eis penam nec igno⸗
miniam vel confuſionem.quin potius ce
det ad eoꝛum gloꝛiam. eo ꝙ per peniten⸗
tiam reſurrexerunt ⁊ de qꝗſabolo triũpha
uerunt.ſicut exempligratia. In eccleſia le
gitur peccatum Dauid ⁊ Magdalene ?
nõ eſt ad eoꝛum confuſionem ſed gloꝛiaʒ
eo ꝙ penituerunt.A ſimui Samſoni ꝙ li
gatus fuerit ⁊ captus traditus philiſte/
is.qui tamen rupit vincula ⁊ in maxilla
alini pſtrauit mille viros.ẽ potiad gliaʒ
qᷓ; ad cõfuſionẽ. ſie venilib ertiiltin terga
*

4

cat hoſtes ad głiam cedit fuga vel caſus. cum ↄtra te conſciẽtia ꝓpꝛia loquet᷑. ſcri
ſic etiã in poſite. Malis aut à nõ reſur/ ptura fatebitur. accuſabunt te elementa.
gunt ↄfullo eſt. Dꝛoptea ſm Rich. ibidẽ inſuꝑ angeli ⁊ demones. armabit᷑ cõtra
Der. de vult hmoi noticiã pctõꝝ oĩm ſin te omis creatura. crux xpᷣi cõtra teoꝛabit
gulis iuſtis ⁊ repꝛobis fieri.vt boni ex co xpᷣs ꝑ vulnera ſua ↄtra te allegabit, quid

.

gnitòe remiſſionis talii⁊ indulgẽtie am reſpondebis. Muta fient labia doloſa.
plius ↄſolent᷑ 2 diuia miſcõia collaudet᷑. Ve ergo tibi ꝑ omia. Octauus plan⸗
Mall aũt exilla mãifeſtatõe ampliꝰcru/ ctus ⁊ ve ↄſurget ex honoꝛificatõe electo
cient 2 ↄfundan᷑ ac iuſticia diuia in bo/ rum ⁊ benedictõe. Vnde Aug. in ſer. de
noꝝ remuneratõe ⁊ maloꝝ punitõe oib Muentu dñni dicit. In ulo magno metue
oq; iudicio ſtabum peccatoꝛes nudi.cõ

manifeſte appareat. qꝛ oib m merita et doc; iudicio ſtabume eta
demerita tribuit. O g̊ quant planct ibi fuſi.contriſtxi.miſeri.cum metu lanatc

erit pctõꝛi tanqᷓ; in mediaſtro poſito furi tes.cum ruboꝛe ⁊ in anguſtia gemẽtes il⸗

coꝛà oibꝰ alligado furtũ collo. Sextꝰ lud Sap̃. v. Ecce hi ſunt quos habuim*

7

plãctꝰ⁊ ve ex foꝛmid abili xpᷣi facieꝛ eful aliquãdo in deriſum. Nos inſenſati vitã

goꝛe. Nã Bꝛeg. xxxij.li. moꝛał. dicit. Xpᷣs illoꝝ extimabaminſaniã. ecce inter ſanꝰ⸗

in iudicio tranqᷣllus ⁊ benignꝰ iuſtꝭ.⁊ ira ctos eſt ſoꝛs illoꝝ.⁊ verecundañ.di. Vle

tus apparebit ac terribilis iniuſtꝭ. Item nobis quia pars noſtra inter demones ẽ
lib. xvij.dicit. Quis ferre poterit faciẽ iu/ ve quia illi in honoꝛe ⁊ gloꝛioſo coꝛpoꝛ.
dicis.qͥs eiꝰ iram toleret.cui vna mitis nos aute nudi ſumus ⁊ ſine om̃i honoꝛe

vox quã in paſſione ſua edidit ꝑſecudꝛii in coꝛpali turpitudine.venobis ⁊ confu⸗

bus di. Ego ſum. armatos illos ptinus ſio quia nos ſumus in terra. illi ſug nos
in rerraʒz ſtrauit. Hec ibi. Vn Hiero. in calcan.in aere. ve nobis ⁊ verecundia l
epka diekr. WMallent repꝛobi ⁊ dãnandi ĩ illi ſunt a dextris ⁊ benedicunt᷑nos a ſini
tate ſponte perſiſtere dũmõ ſtris ⁊ in ira dei.ibuntilli cuʒ angelis ad
nõ deberẽt denuo in iudicio apparere. celeſtem gliam. nos deijcimur in infernũ

ali

eterna pen

—

mũdũ iudicare in glioſa foꝛma humana ↄſequẽter nonus planct/ ⁊ ve ↄſurgetp
cum cicatricũ oſtẽſtone. Rñdet᷑ ᷣm Cho. tũc ex iniquoꝝ maledictõe. vt em̃ Bern.
in. iiij.dixlviij:alioſq; docf. recolligendo. ſup ps. Qui habitat dict. In iudicio bꝓ/
bꝛeuiter ꝙ Pꝛimo vt oſtẽdat᷑ toti mũdo us benedicti vocantad regnum q́; male
ꝙ xpᷣs hʒ ſuꝑ oẽs holes poteſtatẽ ⁊ dñiũ dicti deijciant᷑ in infernumvt acrius do⸗
duplicit ſcʒ rõne creatõis.qꝛ ipᷣe fecit nos leant videntes qͥd amiſerũt. ⁊ iuſti vide⸗
ſm qð dei filiꝰ.⁊ rõne redemptiõis.quia bunt ⁊ letabunt᷑ conſiderañ. qͥd euaſerüt
ipe lauit nos a peccatis in ſan.⁊c. Apoc. Hec Berñ. Cõtemplemur ergo quomõ
j. Ergo vt diuitas eius mõſtret in foꝛma xps repꝛobos ꝑ ſuas turmas maledicet
gloꝛioſa apparebit. Et vt vem humani talia verba dicendo. O vos om̃es pecca
tas in qua paſſus fuit oſtedat᷑ cicatrices to:es videte quia ege deus factus ſuʒ ho
in eo maniteſte videbunt᷑. Scðo vt ꝑ hec mo vebis ⁊ ſanguine meo redemi vos
ↄſequẽter oſtẽdꝗt ꝙ ipe eſſe meruit a deo moꝛiendo in cruce. ecce vulneꝝ in mani⸗
oſtitutus iudex vᷣiuoꝝ ⁊ moꝛtuoꝝ. ideo bus ſigna ⁊ pedib ac latere.ecce crux. ec⸗

—

q́ʒ ſua ſententia habet autoꝛitatẽ. alioqͥn ce coꝛona ſpinea. ⁊ ſic de alij?. Sed vos

ſm iura.extra de ↄſue.Cũ ad noſtrã.ſen ingrati maluiſtis ſeruire diabolo in pec/
tentia a nõ ſuo iudice lata nullam obtine catis. ⁊ quia ſcriptuʒ eſt. Maledicti qui
ret firmitatẽ. Tercio ꝓpter maloꝝ expꝛo declinant a mandatis dei. ergo ſitis maꝭ⸗
bꝛationẽ oſtendeñ. crucẽ ⁊ ſigna. de q̊ pꝛa ledictia deo patre ⁊ a me er filio.⁊ a ſpi

ctice vide ſer.iiij. Vl. in fine. Septimꝰ rituſancto.⁊ a ſanctis angelis ⁊ beatꝭ oĩ⸗

planctus ⁊ ve conſurget ex grauiſſima et bus. maledicti ſitis cum diabolo ⁊ ange

generall oim ↄtra peccatoꝛes inclamati lis eius,⁊ dicẽt omes ſancti amẽ. O vos.

ſgolnn
Ned tl
Aaniin
10ws
Coloan
citai⸗
chlu
Nbobi⸗
licuni⸗
gulndlen
tonser
Dar
ſentene⸗
ſacſtean
guipame
Uida⸗
Aſoneg
Wiinoln
ſghabita
1Weconſl
lcucan
Nbunte
alugede
Kſecs
Küßs
de
Hoſtin
fugan

moD.
Gariſon
hiſeinca
Udvape
gulaſinen
bnnt

ie lor

„Jul⸗
Phänece
Pena
lnuses,
lusien
fig

lan

ntus

Aies deeento

loguet n
ttecleneng.
nudil crt
Smmatedabie

llegsbirgid

labiadeloſ.

Mennusglunf
fentöe deed⸗

Zug le de

nugnomeni

arceiotn ſon
undai d
ter demonts⸗
toſo copoe
eofmi onoe
obis ? 0onfu
1, Aiſugnos

erupdic
mntnosſinn

gangela

Grininferni

egſirpetH.
ten Berf,

n udco
um Smae
tacnus do⸗
iuſtivice
deuaſenit
goqvomo⸗
mnalecicet
ſes gea
ns lijho
lemivos
mani⸗
u. c
ed S
din pec⸗
gien ut.
ſtis man

beaß, 0i⸗
07 ne

gula dicent amẽ. Quãtus ꝑ ſingłos pec
catoꝛis erit planctus quis explicabit.

ſuꝑbi maledicti ſitis in ꝑpetuũ cum luci⸗
pero quẽ in ſuꝑbia imitati fuiſtꝭ. O vos
auari ſitis maledicti cuʒ diabolo mãmo⸗
na.O vos luxurioſi maledicti ſitis cũ di⸗

abolo aſmodeo. Oevos iracundi maledi

cti ſitꝭ cũ ſathan O vos guloſi mal.cũ be
elʒebub. O vos inuidi maledicamĩ cum

diabolo leuiathan.O vos accidiofſi ma⸗

ledicamĩ cum beelphegoꝛ.⁊ beati ad ſin⸗

BDecimus conſurget ex irreuocabili?

ſententie ꝓlatione dum xpᷣs iudex di. Di
ſcedite a me maledicti in igſkem eternum V fin er dꝛ. T
ſcʒ nũc in ſpe et tandẽ in re.et in iudicio fi
nali beat in anĩa erit et coꝛꝑe qͥᷣ nõ fuerit

qui patus eſt diabolo ⁊c̃. Math.xxv.

AIligecimꝰex loci hoꝛribilis gehẽne ĩ/
duſione qui eſt locus ſumme fetulentus

vbi nullus oꝛdo ſed ſempiternus hoꝛroꝛ
inhabitat Job. x. Duodecimꝰ planctꝰ
⁊ ve conſurget ex maloꝝ omniũ indicibi
li cruciatiõe ſine fine. VUnde Job.xx. Ar
tabunt᷑ et eſtuabunt᷑ et om̃is doloꝛ irru/

. ,„

et ſuꝑ eos.et Math. xiij. IYbi erit fletus
et ſtridoꝛ dentium. Hec pꝛactice habes
ſer.iiij. y. F. Rogemꝰ ̊ dñm ⁊ c.

flagratõis deuotus.

WVlerba ſunt ſaluatoꝛis xpᷣi

dñi ieſu in euangelio hodi⸗

ern o Mat. x.· RK. Scimus qᷣppe

chariſſimi ex fidei veritate xpᷣm dñm ve/⸗
niſſe in carnẽ ex vᷣgine et ꝓ nobis paſſum
in qua paſſione oẽs ſcandaliʒati ſũt. Et
quia ſine fide iĩpoſſibile ẽ placere deo He
bꝛeo.xj.qꝛ ꝑ ſolã fidem xpᷣi hẽ btitudo ce⸗

leſtis.iõ xpᷣs dicit. Btũs qͥ nõ fu.ſcã.ptʒ

. In illo tge. Cũ audiſſet (in euãgelio
Johãnes in vinculis oꝑa xpᷣi.mittẽs du
os pe diſcipulis ſuis.ait illi. Tu es qͥven
turus es.an alium expectamꝰ. Et reſpon
dens ieſus ait illis. Eũtes renũciate Jo
hãni que audiſtis et vidiſt.ceci vident

claudi ambulãt.lepzoſi müdãt᷑ ſurdi au⸗

He eadẽ dñica ſermo. ij. ſcʒ de ſequẽti
poſt iudiciũ innouatõe mũdiꝑ ignẽ con

diũt. moꝛtui reſurgũt. pauꝑes euãgelizi

tur.et btũs qͥ nõ fuerit ſcãdaliʒatꝰ in me.

Illis aũt ab euntib cepit ieſus dicere ad
turbas ð Johe. Quid exijſtis in deſerrũ
videre arundinẽ vento agitatã. ſʒ qͥd exij
ſtis videre hoĩem molliveſtitn Lece d
mollib veſtiunt᷑ in domib regũ ſunt.ſed
qͥd exijſtis videre ꝓphetã.etiã dico vobis
plus qᷓ; ꝓphetã. Hic eſt em de q̊ ſcriptũ ẽ
Ecce ego mitto angelũ meũ añ faciẽ tuã

q p̃pabit viaʒ tuã añ te. Hec Math. xj.

Bitüs q nõ fuerit ⁊c̃. Om in iſtis ver⸗

bis btitudo a xpᷣo ieſu ꝓmittit᷑ fidelibꝛ in

xpᷣo vſq; in finẽ ꝑſeueratibo cũ ðꝛ. Beatꝰ

ſcãdaliʒat in me inqͥt ſcʒ xpo. Ad cuius
gaudiũ btitudinis ampliandũ xp̃s dñns
innouabit et pulchꝛificabit celũ et terraʒ
ac mũdũ pꝰ iudiciũ finale Ideoq; deiſta
mũdi innouatõe tria myſteria notemus

in hc ſermoane
ꝛimũ de innouatõis mũdi cauſa.
cõm de purgatõe mũdi puia.
Terciũ de finali ſtatõe mũdi ꝑpetua⸗
Circa pᷣmũ myſteriũ de cauſa ↄſiderãdũ
eſt.qᷓre oĩpotens deꝰvult mũdũ totũ ino
uare pulchꝛioꝛẽ foꝛmaʒ ſibi pᷣbendo.nec
vult ꝙ ĩ moderno ſtatu ꝑmaneat ꝑpetuo

Ad hoc doctoꝛes theologi reſpendendo
plures rõnes ponunt.quarũ pᷣcipuas re⸗

b · noõ fuerit ſcandaliʒat/ in me

colligo m Tho. Richar. ac Aureo. ꝓpſe⸗
quendo.necnõ alios cõiter. ſuper. iiij. di.
xlviij. Nimiꝝ omis xpᷣianus hoc firma fi
de credere debet quia hoc oimode certuʒz
eſt ex ſcripturis tam veteris et qᷓ; noui te⸗

ſtamenti.licʒ phi tanq; pagani aliter hic
Dixerint. Sʒ tu xpᷣicola audi pꝛimo ſcri⸗

pturã ſcʒ ꝓpheticã Eſa.lxv.vbi dicit dNñs
Ecce ego creo celos nouos et terrã nouã.
nõ m ſubſtantiã ſʒ ſᷣm claritatis foꝛmaʒ
et nõ erunt in memoꝛia ꝰoꝛa.i:nõ repu
tabuntur.ſʒ gaudebitis et exultabitis v“
q; in ſempiternũ. Scðo hoc idem etiam
atteſtatur kipturacnangeliea di: Celuz
et terra tranſibunt.vt ſupꝛa dictũ eſt. Et

tercio ſcriptura apoſtolica vt ibidem ta
di celum nouũ et terram nouam. pmũ ej
celum ? pma terra abijt. Deniq; Paul⸗

Bais mudi Blo. dicir D ulcritudo buius
mũdi igniũ ↄflagratiõe pibit . Sʒ
oſideremꝰ diligeter quare ſic de fieri vo
luit. em p nfr̃a eſt edificatõe.Et hul⸗ eſt
Puiꝛima rõ ꝓpt᷑ amoꝛis diui declaratõʒ

citatönem.

Tercia ꝓpt᷑ creaturaꝝ remuneratõem

„
„

NAQuarta ratio ꝓpter expurgatoneʒ pec

cato ꝝ et execrationen
Pꝛima ratio vt amoꝛ dei erga nos am
plius clareſcat in hoc ꝙ bonos tã multi⸗
pliciter vult cõ olari. Equideʒ magni a⸗
moꝛis ſignũ fuit ꝙ deus oĩa ꝓpter hoiem
fecit vt ei ſeruiãt.pᷣs.Omia ſubieciſti ſub
pedibus eiꝰ oues ⁊ boues ⁊c.Sed ⁊ ſuꝑ
oĩa maximi amoꝛis fuit ꝙ ꝓ nobis vni⸗
genitũ dedit Joh.iij. Sic de dilexit mu
dqum vt filiũ ſuũ vnigenitũ daret vt oĩs qͥ
cxredit in eũ nõ geat ſed habeat vitã eter⸗
nam.Deniq; maximũ etiã amoꝛẽ mbiſ
exhibebit in morte qñ aias noſtras in ce
lũ ſuſcipiet et ſuam deitatẽ nobis viden⸗
dam pᷣſtabit.quo maiꝰ dare nõ poteſt c;
ſeipᷣm deum ad ꝑpetuo fruendũ ⁊c. Iteʒ
in fine mũdi maxi mũ etiã amoꝛẽ exhibe
bit cum in coꝛꝑe ſimul ⁊ aia glificabit ſu
os dilectos.⁊ ſic duplicẽ gliam habebüt
in chriſto Joh.x. Ingredient᷑.ſ.ad ↄtem
plationẽ deitatis xpᷣi.ec egredient᷑.ſ.ad cõ
templa tionẽ humanitatis głioſe ⁊ vtro⸗
biq; paſcua inueniẽt. ſ.beate fruitionis.
Volens ergo dñs ieſus omimodũ amo/
rem ſuũ ꝑpetuo nobis exhibere decreuit

vt nobis ſolaciũ pꝛebeat cõgruentius et

cumulatius de viſiõe diuinitatis nõ ſolũ
in ſeipa eam cõtemplaãdo:ſed e xpᷣi gloꝛi⸗
oſaʒ humanitatẽ oculis coꝛpoꝛalib vidẽ
do in quem deſiderant angeli ꝓſpicere.j.
Kerrl.. Ac pᷣteręa in coꝛꝑibus gloꝛio ſis
eate marie ⁊ om̃niũ beatoꝝ ⁊ deinceps
in omnibus alijs coꝛꝑibus ꝑ totũ mun/⸗
dum gloꝛioſe innouatũ et pulcerrima ſpe
cie ꝑfecte refulgentẽ. Ita ꝙ manikfeſta in⸗
dicia diuine maieſtatis apparebũt i eis.
Sed quare chriſtꝰ dñs etiã in creatu/
rem declarare in ꝑpetua gloꝛia taliũ crea

totius.ſcʒ ſuꝑbie pompam: auariciã:gu

lam:ire et rixe materia.luxurie incirame⸗

ta ⁊ omia hmõi. Ideo vult deus electos
ſuos conſolari tali gloꝛia.ſicut et ꝑ cõtra⸗
riũ repꝛobos ꝓpter talium dilectoeʒ vult

eternaliter in inferno cruciari taliũ caren

tia. Secuüda ratio que exr pꝛima ſequit
ſcʒ ꝓpter beatoꝛũ plenioꝛem felicitatõem
guia deulue coꝛpoꝛał glezificatꝰ beatoꝝ

o poteſt attingere ed viſionẽ diuie eſſen
tie ſed em modo oci lo intellectuali anime

intuebũt᷑ bedti diuinã eſſentiã. Vt ergo
etiã oculus coꝛpoꝛalis felicioꝛem iocũdi⸗
tatẽ habeat ſcʒ aſpiciende deũ in effecti⸗
bus gloꝛie humanitatis chriſti et coꝛpo:
rum beatoꝝ ac elementoꝝ omia clarifica
buuk. MSed foꝛte queras. Quid
opus eſt ſanctꝭ aut quid neceſſe eſt de glo
ria claritatis creaturarũ huius mũdi:cũ
nõ habitent in h mundo poſt iudicium.
⁊ ſine his ſatis eſt deũ videre. Rñdet᷑ ᷣm
Bonauen. ⁊ alios ꝙ hoc non erit ad ne⸗
ecſſitatẽ ſed ad gloꝛie copioſiratem. Siẽ

em̃ amplioꝛ eſt głia regi ac filijs ſuis ha

bere plures cameras in palacio ⁊ pulcraʒ

coquinam etiã ſi nũqᷓ; ingrediant᷑.ſicxpo
⁊ electis er it gloꝛia et honoꝛ ꝙ non ſoluʒ

au la regia celi eip vrei ſit pulcra ſed etiã
antiquũ habitaculũ mũdi totius pulcꝝ
ſit. Vnde hec nõ erũt ad neceſſitatẽ.qꝛ ſi
ne his deum videre ſufficit ad beatitudi⸗
nem. ſed hec erũt ad augmentũ ⁊ cumu⸗
lum gaudij vt ſic beatis ſit deus oĩa ĩ oĩ⸗
bus.j.ad Choꝝ.xv. Vnde ⁊ legit᷑ de be⸗
ato Franciſco.ꝙ ex feruenti amoꝛe: quo
ſcʒ ardebat et in omnibus deum conſide
rabat frequẽter ingeminabat ſic dicens.

Deus meus ⁊ omia.⁊ ſie in omnib deũ
bonum laudando magis ac magis i ſpi⸗
ritu exultabat. O ergo quanta erit bea

toꝛum iocũditas: quado in omnibo qcũ/⸗

qᷓ; oculos cõuertent deum videbũt. Su⸗
pꝛa ſe chriſtum ac beatã virginẽ Mariã

Juxta ſe vndiq; beatos omnes innume

De r ros et ang elos videbũt oculo anime. Jn
ris hu mũdi inferioꝛis vult ſuuni amo? fra ſe ⁊ ſub pedib⸗ ſolem lunam ſtellas et
a gloꝛia! celũ ac elementa fulgidiſſima. Tercia
pondet᷑ ꝙ ideo: ratio ꝓpter creaturaꝝ remuneratiõem. q·

Dominica ſecũda 'duentus

quia electi xpᷣi pꝛopt᷑ amoẽ diuinũ ↄtem
nunt oĩla in ferioꝛa creata ⁊ gloꝛiã mundi

dor⸗
kemnuner
ſegbto
nlſeu
nnrchti
Cnns
uurebn
lreqg
oetme
miuner
lituege
Datur
pouite⸗
Amnpton
nnt
Urincht
fiehomnt
honon
lsyett
uunn
D⸗
daet
ſendt
ſonse
n
uce
Ccon
ſnn
le⸗
la
hobist
bltlt:
nennto,
ltchoſe
aanpar
lccs. 3
giqui ce
heus du
Grupttk
lainb.
lempoꝛe,
hemtam
bnni
ſtogereg
ſpſin
heeſe
Nberin
Nalhai
Kanc

dininiten
loriimundt
Auartcii
inctame
eus dlectos
tetpcötra
legoez vult
taliücaren
ima ſul
lataroem
t' begtop
diuieeſſen
alianime⸗

Urege
erice
nefert
tcotpot
danifica
Quid
Kdege
müͤctlci
udicium.
Büdekfm.
ent ad e
em. Di
is wis ba
orpulcg
lant ieyo
Pnon ſolg
aa ſed aii
lius hllch
ſitatt qſi
beatimdl,
i 1cnm
is oin jol⸗
egedeben
more .
I Corle
ſe dians,
nniby dein
ugs iſpl⸗
nani ben
nibyiut
hüt in
Maer
innuſe
nime Jn.
Lelas et
Leras
endt

vt dicit Aureo.dignũ eſt vt creature ſcʒ
remunerent᷑ m modũ ſuum tali clarita⸗
te gloꝛio ſe nouitatis pꝛo laboꝛe quo ho/⸗
mMini ſeruierũt. Et a foꝛtioꝛi quo ſeruie/
runt chꝛiſto homini. vt tercio articulo di
cemus Sed foꝛte obijcias ꝙ cre
ature hmõi inſenſibiles nil meruerunt ꝓ
laboꝛe quo ſeruierũt homini.vbi autem
nõ eſt meritũ nõ debet nec poteſt eſſe pᷣ⸗/
mium.ergo nõ debent pᷣmiari aliqua no
uitate gloꝛie.quia hoc rationali creature
datur. Reſpõdetur ſjin Tho. ꝙ ;uis co
poꝛa inſenſibilia nõ Reruerunt illã gloꝛi⸗
am pꝛopꝛie loquendo. tamen ipſe homo
meruit vt illa gloꝛia toti vniuerſo ↄferre
tur inq;tum hoc cedit in augmentũù glo⸗
rie hominis.Sicut exempli gtia. Aliqs
homo meretur vt oꝛnatis auro et gem/
mis veſtibus induat. quem tamen oꝛna
tum illa veſtis nullo modo meruit. Hec
Tho. Aliud exemplũ.quia vt Chryſoſ.

dicit Tunc lignũ crucis in qua chriſt pe

pendit gloꝛificabitur.ſic etiã pᷣcipua paſ
lionis chriſti ſigna. Non tamẽ hoc ſignü
illud meruit.ſed chriſtus dominꝰ qui in
cruce pependit. Et ſic etiã ꝓpter chriſtuʒ
adoꝛamus crucẽ et alia ſigna. O chariſ⸗
ſimi penſemus qᷓ; magna ſit dei ⁊ chꝛiſti
leſu erga nos charitas ꝙ ꝓpter noſtra me

rita: licʒ pauca reſpectu gioꝛie que dabit

nobis tamẽ non lolũ noſipos gloꝛifica⸗

bit ſed ⁊ mundum clarificabit. Quar⸗

ta ratio ꝓpter expurgationem peccatoꝛuʒ
⁊ execratoem. Nam Richar. diſt. xlvij. di
cit ꝙ ſuſciꝑe debet mundus foꝛmã cuiuſ⸗
dam participatõnis gloꝛie vt patet ex p/⸗
dictis. Ad hanc autẽ mũdus iſte inferi⸗
oꝛ qui cedit in vſum noſtrũ non eſt ido/
neus duplici ratõne.ſcʒ culpa bilitatis et
coꝛruptibilitat?. Primo ꝓpter młta pec
cata in hac parte.ſcʒ mũdi ↄmiſſa longo
tempoꝛe.ſcʒ a pꝛincipio mũdi vſq; ad fi⸗
nem tam ab hominibo qᷓ; ab angelis ma

lis quoꝛũ modo cõmunis eſt habitatio ĩ

iſto aere caliginoſo. Quãuis autẽ inſen⸗

ſib lia coꝛꝑa mũdi et elementa ſubiectuʒ

culpe eſſe non poſſint.quia peccatuʒ eſſe

habet in rationali creatura.tamẽ ex hoc

ꝙ culpa in eis per homines et demones

eſt miſſa relinquit᷑ qued ieptitudo ad

gloꝛiam ſuſcipiendã. Sicut videmus ꝙ
loca in quibus aliqua crimina ſunt com⸗
miſſa non reputantur idonea ad aliqua
ſacra in eis exercenda niſi quadã purga⸗
tione pᷣmiſſa.vt patet de eccleſijs vel ci⸗
miterijs ſanguine vel luxuria pollutis.ð
cõſecra.di.j. Eccleſijs.Ex ſᷣm hoc ex pec
catis hominũ et demonũ iſta pars mun
di recipit quandã incongruitatẽ et inep/
titudinem ad gloꝛie ſuſceptionẽ.⁊ iõ pur⸗
atione indiget a peccatis vt idonea ſit.
ecũ do etiã iſta pars mundi inferioꝛ p/
pter elementorũ actionẽ ⁊ paſſionẽ adin
uicem continuã in ſuis confinijs quibus
ſe contingunt multas habet coꝛruptio⸗
nes ⁊ alteratõnes ⁊ impuritates. Totus
enim iſte aer inferioꝛ admixtus eſt cũ va
poꝛibus terreis et aqueis vt docet Phi⸗
loſophus.ij. libꝛo Metheroꝛũ. Jdeo de
bet mũdus a tali impuritate purgari vt

ſit idoneus ad ſuſcipiendũ decoꝛem glo⸗
rie. Ex iſtis &̊ ↄſidera O tu chriſtiane ꝙ
⁊ tu nõ poteris ad gloꝛiã puenire niſi pꝛi
us ſis per penitentiã purgatus omnimo
de a peccatis in pꝛeſenti et a reatu eoꝛuʒ.
Sed hoc cur omnipotẽs deus diſpoſue/
rit facere vt per ignem cõflagratois pur⸗
getur mundus. Inter plurimas ratões
de quibus alibi agemus: hec eſt potiſſi⸗
ma ratio ſᷣm Richar.quia omnia pecca
ta in mundo cõmittunt᷑ ex inoꝛdinato a⸗
moꝛe qui eſt ignis ſpiritualis et immun⸗
dus. Pꝛopterea.j. Johãnis. v. dicitur.
Mungdus totus in maligno poſitus eſt
id eſt in malo igne cõcupiſcentie carnalis
au aricie.ire.inuidie.ſuꝑbie.⁊ ſic de alijs.
Et ideo deus totũ mundũ mirabili ig/
ne conflagxatõonis qui erit maxime acti⸗
uitatis et acerbitatis in affligẽdis pecca
toꝛibus exuret. vt ſic oſtendat᷑ quantum
deus execratur ⁊ odit peccata. Juxta il-
lud Sapiẽtie.xiiij. Odie eſt deo impius
et impietas eius. O peccatoꝛ cur te ſic
perdis.cur non times.cur nõ aduertis qꝛ
deus totũ mundum deſtruet pꝛopt᷑ pec⸗
catũ et exuret. Putas ne miſer ꝙ tibi par
cet cum nec angelis peꝑcit. CLCirè⸗
ca ſecundũ myſteriũ.ſcilicʒ de purgatiõe
pᷣuia.quoniam omnis innouatio fit per
purgatlonem p̈cedenté, cog foꝛma noua

Dominica ſecũdalduentus

c xxxvj.dicit. ꝙ elemẽta nõ credimꝰ abeoe-⸗

nõ introducit᷑ niſi pꝛioꝛ coꝛrũpaf.j.de ge⸗

neratõe. Ideo de purgatõe mundi qua⸗
liter fiat querũtur qru0uuos::
Pꝛimo de purgandi mundi ſpacio
Secuũdo de ipᷣo infreno
Tercio de paradiſo terroeon
Quarto de celo empyreo

Prima queſtio eſt. Quãato ſpacio altitu⸗

dinis mũdus iſte inferioꝛ purgari debet
vt innouet᷑. Ad hoc ſᷣm Richar.ſuꝑ.iiij.
di.xlvij. eoncoꝛ.Tho. ⁊ cõiter docto.xe/⸗

ſponderꝙ iſta purgatio mũdi fiet ꝑ ignẽ
ↄflagrationis. Vnde Augꝰ.xx.de ciuit᷑.
Dei dicit ꝙ ſicut mũdanarũ aquarũ inun

datione factũ eſt diluuiũ. ita mundano/
rum igniũ cõflagratione figura huꝰ mũ

di ꝑibit. Vnde ignis iſte tantũ aerꝭ ſpa⸗

cium occupabit quãtũ occupauerant aqᷓ
Diluuij.vicʒ in altitudine.xv. cubitoꝛum
ſuꝑ omnes montes vt ſcribitur Geñ.vij.
Et hec patent ꝑ Aug.xx. de ciui.dei.ca.
xviij.ac Bedã ſuꝑ Lucã.glo.ij. Theß. j.
2 Haymo ſuꝑ Apoca. Ideoq; ignis cõ/
flagratõis no exuret nec purgabit mũdũ
ſupᷣ mediũ aeris interſticiũ Cum qꝛ illuc

peccata hoĩm nõ aſcẽderũt nec aq̃ diluuij

ſupꝛa mediũ aeris interſticiũ ꝑuenerunt.
Tũ etiã qꝛ mali angeli diuĩa virtute lo/

cũ illũ inhabitare ꝓhibent᷑ ſʒ habitãt in
aere caliginoſo qͥ eſt inferioꝛ illo.Et ideo

purgari pars illa nõ indiget. Vnñ glo. eti

am ſuꝑ illud.ij. Pe.iij. Müdus aqᷓ mũ/
datus ꝑijt: dicit.ꝙ aqua diluuij occupa⸗

uit totã iſtã capacitate aeris vbi aues vo
litant. Sed aues nõ volitãt vltra ſuᷣmã
ꝑtem medie regiõis aeris igit᷑ ⁊c.hec ſᷣm

Richar. ⁊ ſic patʒ ꝙ tm̃mõ mũdi parteʒ
inferioꝛẽ ignis ille purgabit æſcendẽdo
a ſuꝑioꝛi ꝑte medij interſticij aeris ĩ quo
exurit ⁊ purgabit oẽs nubes vẽtos vapo
reſq; Nam fumꝰ idolatrie vſq; ad ꝑtem
illã aſcẽdendo infecit in q̃ᷓ ⁊ demões mul

ta facinoꝛa ↄmiſerũt. Item exuret ⁊ exic/
cabit oẽs fontes ⁊ flumia vt ampliꝰ non
luãt nec irrigent terrã. Apoca .xx. Ma/⸗
re iã nõ eſt.qð ſᷣm Fran.maro.:intelligen
dum eſt de mari meditraneo.qꝛ illud cõ/

ſumet᷑.ñ de occeano qꝛ hoc manebit pur

Ei tñ vt ibi aque elementuʒ ꝑmaneat.

4

lenda ꝑ ignẽ led in meli/ ↄmutãda/exuè⸗
ret etiã omnes piſces maris ⁊ qq; i mari
Item ſᷣm Fran.maro.exuret ⁊ purgabit

oẽs montes ⁊ colles.oĩa mixta coꝛꝑa lig

⁊ lapides ⁊ hmõti ac totã ſuꝑficiẽ terre vt

Patiſſima ſubſtãtia remaneat. Quia eni
hoies ſuꝑ terrã in pᷣdictis peccauerũt er⸗
go purgabun?ł Q Scva qſtio vtꝝ
infernꝰ purget᷑ vbi eſt maxima ⁊ ꝑpetua
iufectio ees gene. Buer en X ho. dl.
xIvij.ꝙ iſta purgatiopᷣcipue erit adhucvt
qͥcqͥd eſt ndt6igea etbn bab itatõe re
moueatur. Et ideo in illa purgatõe totũ
quod fedũ a d locũ damnatoꝝ congrega
bit. Vñ infernꝰ nõ purgabit᷑ ſed ad ipᷣm
adducent᷑ totius müdipurgamẽta. Hec
Tho. O gᷓ pctõꝛ cogita ſi poſitꝰ eſſes in
cloaca fetidiſſima ſtercoꝝ ⁊ ibi vſq; ad oſ
deberes repleri ſtercoꝛibi q;tuʒ hoꝛreres
Sic erit tibi in inferno qui ſoꝛdes p ecca⸗
ti nunc amas ⁊ in eis iaces.in ſoꝛdibo ꝑ/
petuo eris. RRTercia queſtio vtruʒ

terreſtris paradiſus in quo homo pecca⸗

uit puꝛgari debeat. Reſpõdetur ſᷣm Ri⸗
