tu erunt vt ſic temptarent illos regis fili⸗
os.Tunc pꝛimus ſagitta percuſſit manũ
regis.et ſecundus os.tercius pectꝰ.quar⸗
tus dixit flẽdo. Abſit a me vt coꝛpoꝛi pa
tris mei talem inferam contumeliã. Vn
de potius volo omnia amittere qᷓ; patreʒ

vulnerare. Sic ergo barones intra ſemet
ipſos mutuo dixerunt. Quomõ digni re/

putantur regno qui patri non parcũt ꝓ⸗/

piꝛio. quomodo enim parcent ſubditis ſi

crudelitatem exercu erunt in coꝛpoꝛe pa⸗
tris et ſic elegerunt illum quartum in re/

gem qui noluit patrem inhonoꝛare. Spi

ritualiter. Rex noſter chꝛiſtus eſt cuiꝰcoꝛ⸗
pus moꝛtuũ in arboꝛe crucis fuit ſuſpen
ſum.Chꝛiſtiani per baptiſmũ regenerati

ſunt filij illius regis.ſed mali quidã vul⸗
nerant chꝛiſtum deum in manibus eius
pꝛecepta opere non implendo.Alij in oꝛe
eius verba peruertendo in hereſim. Alij
in pectoꝛe iuxta coꝛ eius charitatem con⸗
temnendo per peccatum moꝛtale ⁊ ꝑ im/
penitentiam. hi ergo omnes repelluntux
a regno dei ſed ſoli reuerentes eliguntur.
Tercio peccati grauitas oſtenditur ex
ſatiſfactione.quia vt ꝓbat Anſhel.pᷣmo
libꝛo Cur deus homo. Tanta eſt graui/
tas peccati ꝙ pꝛo vnico ſolo moꝛtali totuſ
mundus non poſſet ſatiſfacere ſi merituʒ
chꝛiſti dei non adeſſet. Et patet quia pꝛo
vno peccato ſuperbie quo angeli coꝛrue/⸗
runt nullus poteſt ſatiſfacere nec omnes
angeli vel pure creature. Itẽ pꝛo vno pec

cato hominis nulla pura creatura potuit

ſatiſfacere ſed opoꝛtuit iᷣm dominũ ĩcar⸗

nari ad ſatiſfaciendum. Quarto

oſtenditur ex pꝛeponderatione.quia pec⸗
cati grauitas pꝛeponderat᷑ ſuper oia ma⸗
la mundi.Pꝛimo pꝛe totius mundi amiſ
ſione quia potius eſt eligendũ vt totum
mundũ perire ſinas qᷓ; cum vno peccato
totũ lucrarerꝭ. Juxta illud chꝛiſti dictuʒ
Matth.xvj.Quid pꝛodeſt homini ſi vni
uerſum mũdũ lucret᷑ aievero ſue detrimẽ.
patiat᷑. Secundo pᷣponderat᷑ pꝛe omniuʒ
moꝛte.qꝛ vt Aug.dic ſuꝑ Joh̊. Meliꝰ? eſt
deo dilecto moꝛi qᷓ; io offenſo viuere.vñ
et phᷣus.iij. Ethi.dic. Meliꝰ eſt moꝛi q;
facere ↄtra bonũ vᷣtutis. Tercio pᷣponde
rat᷑ etia ſuꝑ pena gẽne.vñ Anſhel. lib.
ſiłitudinũ dic. Si hic pcti pudoꝛeʒ et illic
cernerẽ ĩferni hoꝛroꝛẽ ⁊ neceſſario vni eoꝝ
imergi haberẽ pᷣus me in ĩfernũ demerge
rẽ qᷓ; pctm̃ admitterẽ. Hec ille.O g̊ pctoꝛ
age pniam fuge pctcã. Quito ex obliga
tione.qꝛ ꝓ ſolo vnico pctõ moꝛtali obli⸗
gat᷑ hõ ad eternã dãnationẽ ſi ſine pnia ĩ
illo deceſſerit Jaco.ij. Quicũq; totã legẽ
bſuauerit offẽdat aũt in vno factꝰ eſt oim
reus. Hoc exponitur de peni.diſtin.v.ca.
Fratres.Q, ex vno peccato fit homo om
niũ reus. non quo ad menſuram pena⸗
rum.quia qui in vno tantum peccauit mi
nus punietur qᷓ; ille qui peccauit in pluri
bus. Sed quo ad damnationem. quia
pꝛo vnico eternaliter damnatur. j H

Sexto ex nociua leſione quia peccatuʒ
nocet in oĩbus et ſuꝑ omnia tam in ania
qᷓ; in coꝛpoꝛe.nam pꝛimo animã occidit.
Saßp̃.xvj. Homo per maliciã occidit ani
mam ſuã. Itẽ ſcðo coꝛpus totum deſtruit
quia ꝑ peccatuʒ introiuit moꝛs in oꝛbem
terraꝝ Beñ.iij.Dic mihi o homo qͥd de/⸗
uoꝛat peccatũ ⁊ comedit niſi aiam ⁊ coꝛ⸗
pus.vide ſepulchra vide oſſa moꝛtuoꝛuʒ.
qd in illis deuoꝛauit.oculos.naſuʒ labia
⁊ omnia membꝛa et oſſa.vtiq; hoc fec pec
catũ. Itẽ vnde eſt ꝙ multas miſerias in
hoc mundo patimur ⁊ inſuꝑ doloꝛoſas i⸗
firmitates ? moꝛtẽ ⁊c.niſi ex peccato. O
ergo maledictũ peccatũ vtinã nũqᷓ; foꝛcs
B Septimü ex damnificatione. nꝗ
peccatũ damnificat hominẽ infinitis bo⸗
nis ex omni parte ergo ⁊c̃. Pꝛimo quo ad
pterita baptiſmi merita ⁊ omniũ bonoꝝ
operũ que fecit homo a puericia. oĩa eniʒ
mottificat peccatũ. Scõo quo ad eterna
merita incarnationis chꝛiſti ⁊ paſſionis ⁊
beate Marie ⁊ omniũ beatoꝝ a quibus
ſpoliat peccatũ. Tercio quo ad pꝛeſentia
ſcʒ gratiã dei ⁊ participationẽ meritoꝛuʒ
totius eccleſie.iuxta illud Ps. Particeps
ego ſum omniũ timentiũ te ⁊c̃. Oia eniʒ
tollit peccatũ. Quarto quo ad futura ſine
fine pᷣmia celeſtiſ glie maxime qbus puat
pctim Eſa. xxvj. Vollabipios ne vi. glo⸗
riam. Pꝛeterea damnificat etiã aias exi/⸗
ſtentes in purgatoꝛio quia or̃one pꝛopꝛia
vel ſuffragio facto in peccato non iuuant᷑
Itẽ damnificat etiãangelos ⁊ beatos qꝛ
gaudiũ haberent ſuꝑ penitente Lucẽ.xv.
qð non habent ſuꝑ.peccatoꝛe obſtinato.
Octauo ex infinita toꝛſione.qꝛ cuilibet
peccato moꝛtali infinita toꝛmenta deben
tur in inferno.hec eſt ꝑpetua qꝛ nũqᷓ; finẽ
habebũt Eſa.vltimo. Vermis eoꝝ non
moꝛiet᷑ ⁊ ignis eoꝝ nõ extinguet᷑. O ergo
peccatoꝛ vide qᷓ; graue eſt peccatũ cui de/⸗
bet᷑ pena a parte poſt infinitra. Nono ex
execratione hoc eſt odioſa maledictione.
nam peccatũ odit ⁊ maledicit non ſolum
deus ſed ois creatura ⁊ tam in vita qᷓ; in
moꝛte et poſt moꝛtem.ergo ⁊c̃. Vñ Ecci.
xlj. Ve vobis viri impij qui dereliquiſtis
legem altiſſimi.et ſi nati fueritis in male⸗
dictione naſcemini.⁊ ſi moꝛtui fueritis in

maledictione erit pars veſta. „
Pꝛo exemplo ergo finali ex ſcriptura p
ſequendo aduertendũ ꝙ peccatoꝛ qui nõ
vult penitere mulcipliciter maledictus eſt
⁊ oĩibꝰ odioſus. Pꝛimo a deo patre Eſa.
lxv.pctõꝛ centum annoꝝ maledictus erit
ſcilicet a deo. Secũdo a dei filio qͥ xpᷣo di
cet in iudicio. Ite maledicti in igneʒ eter.
Mar.xxv. Maledicti pꝛeteriti tꝑis ẽ ad

ſignificandũ ꝙ ante iudiciũ etiaʒ id eſt in

pꝛeſenti ſunt in maledictione. Tercio a
ſpirirituſancto Sapᷣ.iij. Sapientiam et
diſciplinam qui abiecerũt maledicta crea
tura eoꝝ. Quarto peccatoꝛes maledicti

ſunt a beata virgine et ab omnib beatis

apoſtolis martyribus et ſanccis ⁊ ab om

nibus angelis celeſtibus.vnde PS.in ꝑ⸗

ſona omniũ bonoꝝ ꝓnuncians dic. Ma
ledicti qui declinant a mandatis tuis.
Quinto ab omnibus creaturis. quia
dicente Auguſtino. Offenſo creatoꝛe of⸗

fenditur omnis creatura.vnde Sap.v.c.

Armabit creaturam ad vltionẽ inimico⸗
rum et pugnabit pꝛo eo oꝛbis ter. contr.
inſenſatos. O ergo tu peccatoꝛ ſi benea
uerteres animo celũ terra et etiam veſti⸗
menta tua. immo et panis quẽ comedis
quaſi clamant contra te di. O maledicte
peccatoꝛ cur vteris noᷣ pꝛo tuavoluntate
cum noſtro creatoꝛi ſis inimicus. Sex⸗
to peccatoꝛes impenitentes odiũt et ma⸗
ledicunt etiam ſeipᷣos et ꝓpꝛiam animam
Ps.Qui diligit iniquitatem odit animã
ſuam.⁊ pꝛecipue in inferno maledicẽt ſe⸗
ipſos tanq; demoniaci ira pleni.vt accipi
tur ex Glo.ſuper Eʒech.xxxij. Et reuela⸗
tum eſſe quibuſdã legit᷑. Nam et ſanctus
Vincentius in ſpiritu intellexit ꝙ hoĩes
ſuperbi ex ira odieñ.et malediceñ. ſſe aſcen
debant in altum et inde ſe pꝛecipitabant
in ꝓfundum inferni. Item auari ſe viuos
ſepeliebant in terram malediceñ. Itẽ lux/⸗
urioſi ſe in ignem ſulphureũ pꝛoijciebant

Iracundi coꝛ ꝓpꝛium tranſfigebant. Gu
loſi bufones et venenoſa comedebãt. In⸗
uidi oculos pꝛopꝛios et coꝛ cultris tranſfi

gebant. Accidioſi auteʒ ſe moꝛti ĩ frigoꝛe
tradebant.Sic ſinguli ex odio maledicẽ⸗
do dicent. O vtinam mioꝛi poſſem ve mi

bi maledicto quia in ſuperbia mea ma⸗

“
.

ung
Kting
Gati
doce
de

ni
e
tüns

grar
lem
gens
rpel
lgenaa
marlt
chriſtü
ſttispa
bocene
chriſto,
marttar
Ian⸗
mus in
Zin
cor
Teri
Linca
udanc
icen,
8 nos
ndum
Puring

N.

H
Tpart
rquin
angeſt
meEn.
icns ent
aröodi
Nezener,
istad
ideſtin
Cenos
amet
ades
lealeti
bentis
nbonn
inge
De
i.
guin
dil
5
nimic⸗
,Gn
lbeneng
meſi
Cmnetis
naledice
wlunrute
6. Ser
ütama
Nanimuenm
ditanma
ldiitſe
Etrautg
Nſanens
t ghois
i ealen
pinbant
ſeyiuos
Ftilvel
gciebent
dant
bir
mnſ
jifigore
lecicet
en vem

Ned na

cẽdo in iferno.

.
. 2„
7
— . .
5 .*
*
. * *
*. . . 2 M 2*
. 8 . 24 - „

ledicta eternaliter crucioꝛ ſic dicit auarus
⁊ ſic de alijs qͥlibet de ſuo vicio ſe maledi⸗
9. Ve g ſuperbis. Ve auarꝭ
Ve.luxurioſis ⁊ ſic de alijs ſingłis. YOtaq;
o chariſſimi audite nunc conſiliũ meum
2 liberate animas veſtras a tanto pericu
lo peccati.Conuertimini ⁊ agite peniten
tiam. intuemini chꝛiſtũ pꝛo vobis paſſuʒ
et facite amoꝛe ipᷣius fructꝰ penitentie de

peccatis ne in eoꝝ grauitate pereatꝭ. Ro/

gemus ergo chꝛiſtum 7.
Hiñica eadem ſermo.iij.ſcʒ de laude
dei ⁊ gratiarũactine.
Egreſſus ẽ
r cũ magna voce magnificãs
deum et cecidit in faciẽ ante

pedes eius gratias agens Luẽc.xvij. et in

euangelio hodierno. Chꝛiſtus dñs volu/
it ingratos ſuis beneficijs redarguere et

gratias agenti ſalutem ꝑfectam dare ad

docendũ nos quia in iudicio chꝛiſti meri/⸗
to damnandi ſumꝰ ſi chꝛiſti beneficio in/
grati fuerimus. Vñ cũ mundaſſet deceʒ
epꝛoſos ⁊ ſolꝰ ex illis vnus redijſſet gra/
tias agens.alios nouẽ redarguit tãqᷓ; in⸗
gratos di. Nõne decẽ mundati ſunt.⁊ no
uem vbi ſunt. Per hos autẽ ſignificabat᷑
gens iudaica ꝓ ingratitudine beneficioꝝ
repellẽda. Iſte aũt vnus qͥ redijt ad gr̃as
agendũ cõmẽdat᷑ a chꝛiſto.licʒ fuerit Sa
maritan q̊ ſignificabatur ꝙ gentiles ad
chꝛiſtũ cõuerterent᷑ et ſaluarent᷑ in fide.de
iſtis patet in euangelio. Itaq; ex q in
hoceuangelio ingratitudo redarguitura
chꝛiſto.Et in exemplũ ꝓponitur in Sa⸗
maritano gratiarũactio et dei laudatio.
Idcirco de hoc tria myſteria declarabi/
mus in hoc ſermen.
Rig dicitur ĩcitationis.
cðõm dicitur q̃lificationis.
Tercium dicitur fructificationis.
Circa pꝛimũ de incitatione ſcilicet ad
laudandum deum et gratias agendum
eidem. J Sciendum ꝙ plurima ſũt
gus nos incitant et etiam obligãt ad lau
andum deum et gratias agenduʒ eo ꝙ

plurima et maxima nobis contulit et con

fert beneficia. Vt autem bꝛeuius benefi⸗
cia dei pꝛoſequamur aliqua et eius dona
ing rõnes ſeptem. Ram
Piꝛimo incitat anime ⁊ coꝛꝑis creatio
Scöo beneficioꝝ largeto. . Ser 4
Tercio conſeruationis dignatio.
Quarto diuina incarnatio ⁊ redẽptio.
Quito exemploꝝ conſideratio.
Sexto fructuũ acquiſiiio.
Septimo ingratitudinis ↄdemnatio.
Peimo inqᷓ; ad laudandum deũ ⁊ gra⸗
tias agenduʒ incitat anime.ſ.noſtre ⁊ cos
poꝛis caſtigatio. Nam quare factus ẽ ho

mo:nonne vt viuat ſᷣm carnem ſicut bꝛu’u⸗

ta animalia.aut vt hec mundana ⁊ cadu
ca ſectetur. aut vt diabolo ſeruiat in va ⸗/
rijs peccatis ⁊c. Certe non. Sed o homa
audi magiſtrũ Sententiaꝝ.ij.libꝛo diſti.
j.cum Auguſtino dicenteʒ.ſi q̃ritur. A d
quid creata ſit rationalis creatura. Re⸗
ſpondetur. Ad laudandũ deum ad ſerui⸗
endum ei et ad fruendum eo.hec ibi. Et
hoc oſtẽditur ex pluribus ſignis. Pꝛima
quia deus dedit nobis animam rationa
lem ad imaginem ſuam vt ſit capax dei
per cognitionem et amoꝛem. et ſic laudet
deum. Secundo quia dedit coꝛpus ere⸗
ctum verſus celum vbi eſt laus iugis dei.
Tercio quia inter omia animalia ſoli ho
mini dedit deus loquelam intelligibilem
Vnde qui deum nõ laudat reputatur ſi /
milis muto animali Auguſti.lib. confeſ.
dicit. Ve tacentibus de te domine qm̃ lo
quaces muti ſunt. Hec ille.Quarto quia
vt quidam phiſici dlcunt deus in coꝛpo ⸗

re humano tot dedit oſſa ſimul ⁊ neruos H

coꝛpoꝛis numerando in vnũ.ſ.quot ſunt
Dies in anno.et hoc ideo vt nulla dies trã

ſeat annuatim in qua homo non laudet

deum. Ps. Benedicam dominũ in om/
ni tempoꝛe ſemper laus eius in oꝛe meo ·

Et iterum dicit. Omnia oſſa mea dicent
domine quis ſimilis tui. De hoc ſcʒ nu ⸗

mero oſſium humanoꝝ clarius ſcripſi ſer

mone.j.P. dñica. xvij. Quinto qꝛ in coꝛ)w
poꝛe hominis depinxit deus ꝙ homo de)/

bet deum laudare.nam in facie linea na,/
ſus cum linea pꝛotracta ad genas eſt figu
ra lr̃e H. oculus eſt figura lre O ſuperci⸗
lium quaſi titellum.⁊ ſic ſignificat᷑ Bome
5

2*

Dominica.xIII poſi t

auris ſiniſtra quaſi D littera foꝛmata eſt
dextera autem quaſi E. inea ſub naſo
quali J Et ſic reſultat hec dictio dei.
iſifra hec eſt lingua ad loquendum et lau
dandum. et ſic habetur depictum homo
dei lauda deum. O ergo homo lauda
deum quia ad hoc es creatus.⁊ pꝛo ſingu
lis membꝛis deo gratias age in nullo cõ/⸗
tra deum offendendo. VUnde Berñ.libꝛo
de diligendo deo dicit. Ratio vrget ⁊ iu/
ſticia naturalis totum ſe tradere illi.ſ.deo
a quo ſe totum habet. èM
Secundo incitat ad laudandum de/
nm ⁊ gratias agendũ beneficioꝝ largitio
Nam vt Bꝛegoꝛius dicit omelia de ↄfeſ.
Quanto creſcunt dona tanto etiam rati/⸗
ones creſcunt donoꝛuz. ſed dei dona ⁊ be
neficia nobis collata ſunt maxima. Pꝛi⸗
mo quia magna nobis a deo largita.
quoniam omnia bona que habemus nõ
niſi a deo habemus.j.ad Coꝛinth.iiij.
Quid habes quod non accepiſti. quali
di. nihil. VUnde a deo habemus animaʒ
coꝛpus victum amictum et omnia bona.
Si ergo laudas regem pꝛo donis huiuſ/⸗
modi ⁊ gratias ageres alicui qͥ daret ocu/⸗
lum aut manuʒ tibi non habeti ⁊ quod/
cunq; membꝛum aut diuitias et huiuſ⸗
modi. multomagis deo. Secũdo qꝛ mul
ta. Ps. Omnia ſubieciſti ſub pedibus
eius id eſt hominis.oues ⁊ boues vniuer
ſas inſuper et pecoꝛa campi ⁊c̃.Et non ſo
lum iſta inferioꝛa ſed etiam celeſtia vt an/⸗
gelos dedit nobis deꝶs in miſterium ſa⸗
lutis Heb.j.Omnes ſunt adminiſtrato/
rij ſpiritus ⁊c. Jtem omnes beatos eti⸗
am matrem ſuam et humanitatem chꝛi⸗
ſti deus dedit nobis ad intercedendum
pꝛo nobis.j. Joh̊.ij. Aduocatum habe⸗
mus apud patrem ieſum. Pꝛopterea de/
dit deus ſeipſum nobis ad fruendum. vt
dicitur in.ij. Sententiaꝝ.diſtin.j.Tercio
quia beneficia dei ſunt continua. Nam
licet deus ſciat hominem ſuis beneficijs
et donis vſurum in ſui contumeliam.ta/⸗/
men non ceſſat bene facere. Pꝛopterea
Bꝛegoꝛius. Dignum eſt inquit dco ſem/
per gratias agere quia deus nunqᷓ; ceſſat
vobis benefacere. O ergo homo lauda

.

deuaum.e

Tercio conſeruatiõis dignatio ſiue mi
ſeratio deus nos conſeruat in eſſe nature
et quottidie ſuſtentat. Ad quod pꝛimo o
tu homo conſidera quotiens demerueris
per peccatũ vt etiam ᷣm leges membꝛa iu
ſte amitteres puta manũ vel oculum aut

iuſte moꝛi deberes. Nã pꝛo adulterio m

.
D

iuſticiam legis deberes decapitari ꝓ fur⸗
to ſuſpendi.pꝛo ſodomia comburt ⁊c.q̊̃ti⸗

ens aliquid tale feciſti totiens coꝛam deo

moꝛtem demeruiſti. et tamen miſericoꝛs

deus te non occidit ſed peccata remittit gꝑ

penitẽtiã.ergo debemus ei gratias age ⸗
re ⁊c. Sicut ageremꝰ ei qui nos eriperet
a ſuſpendio et moꝛte. Qnia vt ꝛvilhel.in
ſumma virtutũ dicit. Peccatoꝛ indignus
eſt vita qui ingratus eſt autoꝛi vite.iuxta
illud Job.xxx. Qui ipſa vita putabantur
indigni ⁊c̃. Item ſcðo conſidera quoniaʒ

quotiens in peccatis ſtare voluiſti.nil bo
ni meruiſti.immo vt Auguſti.dicit. Pec/⸗
catoꝛ non eit dignus etiam pane quo ve⸗
ſcitur. Inſuper quia inimic dei fuiſti de⸗

meruiſti vt nec ad hoꝛaʒ te aer foueret vel

terra ſuſtentaret ſed ſtatim ſe aperiret v

demergereris in infernũ. Quia vt magi⸗
ſter in.ij.diſtin.xlij.dicit. Peccatũ moꝛta⸗
le eſt quod obligat ad gehennã et moꝛteʒ
eternam. Et tamẽ deus non ſtatim per⸗
dit te poſt peccatum nec ceſſat tibi neceſſa
ria miniſtrare victum ſcʒ et amictum ⁊ ſie
de alijs. Quare facit hec.vtiq; non vt pec
cata peccatis addas.ſed vt miſcòiam dei

reco gnoſceres et penitentiam agendo de⸗

um laudares et gratias ageres. Unde

Eſalie.xxx. Pꝛopterea expectat nos domi⸗
tur.i.laudabitur
Quarto incitat nos ad laudandũ de⸗
um et gratias agendum diuina incarna⸗
tio et redemprionis noſtre beneficium. in
quo ſũmũ amoꝛem oſtendit et gratiã ſũ ⸗
mã exhibuit vt dicit Auguſtinus. Vn ⸗
de ſupen omnia alia beneficia tenemur de
hoc regratiari vt etiam dicit Ambꝛoſius
libꝛo de virginibꝛ. Hinc etiam diẽ Bern
hardꝰ libꝛo de diligendo deo.Fides ꝗfe⸗
cto tantoplus indicit mihi chꝛiſtũ aman

nus vt miſereatur nobis.at ideo exaltabi

umnq̃
ſepſum
Potumq
auimie
Alotüp
gälben
ſenclca
ſcenne
poſtta
nlam
Purluü
Poſuirp
Bena

oetti

nislſ
bo ſos
masern

lgſpbe

esſuſct
Wolap
umd
ngutn
duser
Ayn
aſiel

wonez
Nin helt
binceſt
mmni

dum q;to intelligo iſum magnum deuʒ
ſeipſum mihi dele. Himiri quia xpᷣus
totum quod erat nature hominis ſcilicet
animã et coꝛpus ac ſanguinem aſſumpſit
et totũ pꝛo nobis in moꝛte expoſuit. Jðo
quẽlibet hominem totum in ſui laudem

vendicauit et obligauit. Nam debes con

ſiderare o homo quia chꝛiſtus anima ſua
expoſita pꝛo te redemit a diabolo animã
tuam vt ipſi deſeruiat. Item totum ca/
put ſuũ ſanctiſſimũ ſpinis confodieñn.ex⸗
poſuit vſq; ad cerebꝛi perfoꝛationem ᷣm
Berñ.et ſic totum tuũ caput et quicquid
in eo eſt intelligentie memoꝛie cogitatio/⸗
nis ⁊ ſic ð alijs ſibi merito vẽdicauit.ocu
los ſuos dedit ad lachꝛymas amariſſi/
mas et moꝛtem pꝛo tuis oculis.aures ad
blaſphemias audiendas.nares ad feto/
res ſuſtinendas in ſputis iudeoꝝ. faciem
ad alapiſandum. collum ad colaphiſan/
dum.humeros ad crucem poꝛtanduʒ.os
et guttur ad aceto et felle potandum.ma/
nus et pedes ad perfoꝛandũ.totum coꝛpꝰ
ad vulnerandum et doloꝛes ſuſtinenduʒ.
et ſic ſe toto expoſito pꝛo te emit te totum
vt nihil in te ſit etiam in minimo mem/
bꝛo quod deſeruiat diabolo ſed totaliter

ſis dedicatus ad laudem dei.ideo Bern.

Dicit.Chꝛiſtus totam vitam ſuam ꝓ no/

dis expoſuit.ideo merito totam vitã no/

ſtram ſibi vendicauit. Et iterum ſubdit.
Dignus plane eſt moꝛi qui tibi o bone ie
ſu recuſat viuere.hec Bernhardus. Pꝛo⸗
pterea ⁊ apoſtolus.j.Coꝛinthio.vj.hoꝛ⸗
tatur dicens. Empti eſtis pꝛecio magno
gloꝛificate ergo et poꝛtate deum in coꝛde

veſtro. O ergo homo hec cogita. Z
AQuito incitat nos ad laudãdũ deũ et

gr̃as agendum exẽploꝝ conſideratio. In
omni enim creatura habemus exempluʒ

Pꝛimo in ſuperioꝛibus hoc eſt in angelis

qui nõ ceſſant laudare deũ di. Sanctus
Banerus Sanctus Apocał.iiij. Secun/
do in alis omnibus creaturis Danieł.iij
Benedicite omnia opera domini domi⸗

no laudate et ſu.⁊c. In hoc quippe bene/⸗
dicunt dominum ꝙ obediunt deo tenen

do naturalẽ curſum et motum a deo indi
tum.Sed heu peccatoꝛes ⁊ demones nõ

8 2
— ð 2

laudant deum ſed ingrati contrariantux
ei.Contra quod Gꝛegoꝛius dicit. Mirũ
eſt ꝙ homo deum non ſemper laudat cũ
omnis creatura ad deum laudanduʒ ſem
per inuitat. Hec ille. Pꝛeterea tercio ex⸗
emplum gratitudinis habemus eriaʒ in
bꝛutis.nam Caſſiodoꝛꝰ dicit de Elephã
te ꝙ cum arboꝛi inciſe ſe appodiauerit et
fracta arboꝛe ceciderit:per ſe ſurgere neqͥt
qui autem eum ſubleuauerit memoꝛ be⸗
neficij huius ꝙ greſſum recepit ab illo ad
illins hominis arbitrium greſſus mouet
lipſius volũtate cibos capit.pꝛomuſcidaʒ
tendit.quia ſe illius cura viuere intelligit
Item videmus in equis bobus ⁊ cani⸗
bus ꝙ recognoſcunt eos ſcilicʒ qui eis ali
menta dant et obediunt eis ⁊c. Item in
vitaſpatrum. Quidam ſanctus pater di
xit ꝙ in omni creatura inueniret materiã
laudandi deum.requiſitus a quodam de
bufone viſo Reſpondit. Cum videro bu
fonem laudo et gratias ago ꝙ non fecit
me talem ſcʒ deſpectũ ⁊ c. Item de leo⸗
nibus legitur in vita ſancti Macharij. ꝙ
cum quedam TLeena haberet ſpeluncam
ꝛo pe cellam ſancti ipſius. vna die catu ⸗
os ſuos excecatos poꝛtauit ad pedes erꝰ.
Intellexit vir dei ꝙ Leena rogaret ꝓ il⸗
luminatione catuloꝛum. oꝛauit ergo pꝛo
eis et illuminati ſunt. Illi ergo non ingra
ti ſequebantur ſanctum et pelles ouium
ac animalium cum pilis que cum matre
Leena venabãtur quaſi pꝛo mercede an⸗
te hoſtium celle ſaucti depoꝛtabant. O
qᷓ; gratus ergo deberet eſſe multo magis
homo ipſi deo cuius miſericoꝛdia ſuble⸗
uatur a moꝛte culpe: viuit vita nature et
gratie. alitur et illuminatur in anima et
coꝛpoꝛe.Hec ſufficiant. 2
Serxto fructuum acquiſitio. Sed de
hoc articulo tercio huius ſermonis age
mus ſpecialius. l
Septimio ingratitudinis condemna⸗
tio. Nam ſcribitur. xij.queſti. ij. capᷣ. viij.
Dilſcuſſio.ex conſilio Hiſpalenſi ſcilicʒ ꝙ
ingratiactio tã Canonũ qᷓ; Legũ aucto⸗
ritate iuſte damnatur a deo ꝙ etiã conceſ⸗
ſa libertas in ſeruitutẽ iuſte reuocat᷑ ꝓptea
damnat ſiue culpat᷑ etiã lege phica . quia

Dominica. xI. poſt Penthe.

vt Seneca li. de beneficijs dictat.turpiſſi giſtrum in pᷣmo.ideo debemus in omni/
mũ genus vicij eſt gratia beneficijs nõ re bus deũ laudare etiam in aduerſis puta

ferre ſed obliuiſci. dem Seneca dicit in infirmitate ⁊ hmõi ⁊ non murmurare cõ

Prouerbijs queſitũ fulge a phʒo Symo tra deũ quia deus ſemꝑ facit ꝓ melioꝛi.li
nide.quid eſſet in mundo qð facilius ſe/ cet nos neſciamus. Exeinplũ narrat ſan
neſceret. Reſpondit ꝙ beneficiũ.qꝛ apud ctus Vincen. de Valen. ꝙ quidã deuo⸗
ingratos ſtatim ſeneſcũt ⁊ obliuiſcũtur. tus ĩ ſuis aduerſitatib ſemꝑ rferebat ðo

Inſuper damnatur lege theologica ipſa gratias dicens. Totuʒ eſt ⁊ fit ꝓ melioꝛi.
ingratitudo adeo ꝙ vt Berñ. ſuꝑ can. ſer vxoꝛ eius impaciens indignabat᷑.cũq; ſe

mone.lij.dicit. Perit omne qð donat᷑ in/ mel deuotione motus vellet ire ad matu

grato. quia in gratitudo inimica eſt ani/ tinas cecidit ⁊ fregit ſibi tibiaʒ. ⁊ dixit.to

me.exinanitio meritoꝝ.vᷣtutuʒ diſperſio. tum pꝛo melioꝛi.vxoꝛ cepit eũ rephende/

beneficioꝝ perditio. ventus vrens ſiccãs re.⁊ ccœ mane facto inotuit ꝙ inunici erꝰ
ſibi fontẽ pietatis. roꝛem miſcðie dei flu/ ad poꝛtam obſeruauerãt eũ vt exeuntem
enta gratia ꝝ.hec ille. Idẽ Elemennia dei occidiſſent. ⁊ ſic patet. NRam ⁊? Job ad/

ingratis negat qð poſtulãt qꝛ tanto gra/ uerſitas tribulationis ꝓ melioꝛi fuit. qa

uius de ingrantudine damnabunt᷑ q;to/ meritũ dcciſnlt 2 duplũ in bonis tem⸗
magis accumulatis beneficijs ingrati poꝛalibp. Sic ⁊ Thob. Et pla q̃ ad hec

extitiſſe ꝓbabunt᷑.hec ille. O ergo xpᷣiana poſſent adduci ꝓ iſto articulo ꝑtranſeo ꝓ

anima recole dei benefica ⁊ eſto gratus bꝛeuitate.hoc ſoluʒ dicam cũ Bef. ſuper

pꝛeſertim de chꝛiſti ſanguine. nam penſa canti. loquẽte. Diſceo homo in refereld
re debes quod Ber. dicit. Ve mihi inqͥt gratias non eſſe tardus aut ſegnis.diſce
ſi ingratus fuero qꝛ requiret᷑ ſuꝑ me ſan/ ad ſingula dona ⁊ etiam aduerſa gratiaa

guis ille iuſtus qui effuſus eſt ꝓ me ĩ ter/ agere vt nulla grati
ra. O itaq; peccacoꝛ nime peccare. Hnon grandia. nõ mediocria. nõ puſilla.Hᷣ
Circa ſcõm pꝛincipale de qualitate grati Berñ.⁊ ſufficiãt. O Circa tertium
tudinis Notandũ ꝙ vt Berñ.ſuꝑ canti. de fructificatiõe. nota ꝙ vt Aug.li.ↄfeſ.

ſer. xiij.⁊ doc.tractant. Non omnis (inqͥt) dicit. Vere iquit felix eſſʒ qui diuine lau/

gratiarũactio et laus accepta eſt deo.ſed di ſemꝑ inſiſtere poſſet.nam multa bona
vt fiat accepta debet habere iſtas condi/ conſequit᷑ homo ex laudando deum.
tiones ſubſequentes. Pꝛimo puritatem. Pꝛimũ dicitangeloꝝ aſſociatio ⁊ cõgra⸗
ſ.ab ommi peccato.quia Ecci.xv. Non eſt tulatio. Vn Werñ. O ſi videre poſſcemꝰ
ſpecioſa laus in oꝛe peccatoꝛis.ideoq; qñ oculis quõ pᷣueniũt pꝛincipes.i.angeli cõ
homo accedit ad eceſiã ⁊ ad laudes dei iuncti plallentib diſcurrũt inter ſponſuʒ
in officio vel miſſamaudieñ.⁊c.debet pꝛi i.chꝛiſtum ⁊ ſponſam.i:aĩam offerũt voꝰ

us contritionem foꝛmare de peccans. ta.referunt dona.hec ille. Scom dicit

Scvæo aſſiduitatem.j.Theſ.v. Grati btõꝝ ↄdelectato.vñ glo.ſuꝑ pᷣs.cxxxiiij.

as agite deo ſine intermiſſione.glo.i.om/ dicit. Laus diuina eſt beatoꝝ refectio vt

mibus hoꝛis ad hoc aptis. vnde et omes nulla videat᷑ ei ſimilis delectatio.hec glo.
hoꝛas canonicas terminamꝰ dicẽdo deo Tertium dicitur celeſtis vite repꝛeſen
gfas. ſimiliter ⁊ miſſas.in ſignũ ꝙ omia tatio. Berñ.ſupercan.ſermone.xl. Nihil
opera noſtra in gratiarũactione debẽt fii ita pꝛopꝛie in terris rep:eſentat ſtatum ce
niri.⁊ ſic patet Tertio pluralitatẽ.vt.ſ. leſtis habitationis.ſicut alacnitas laudã

laudemus deũ ⁊ granas agamus in om tium deũ.hec ille. ergo hoceſt ſignũ ſalu)
nibus non ſolum ꝓſperis ſed etiã aduer/ nis. Quartum dicit᷑ donoꝝ dei ditatio
ſis ⁊ pꝛo ſingulis. Eph̊.v. Gratias agen ⁊ muluplicatio. Vnde glo. ſuꝑ p̃ᷣs.lxvij.

tes deo ſemꝑ ꝓ omnibi. Nam chꝛiſtianꝰ Iſte ſunt diuitic pauperis videre creata
hoc debet cogitare ꝙ omia etiã aduerſa 2 ⁊ inde laudare creatoꝛem ⁊c. Item Ber.

qcu nq; fiunt in hoc mundo ex dei volun ſuper canti. Opoꝛtet hominem grano⸗

tate pꝛocedũt vt dicit Aug.⁊ patet ꝑ ma ſum ceſſe quiia libenter dona multiplican⸗

aꝝactione fruſtrẽtur.·

nurſ
lume
lerti
.)die
ſtat it
ſcpeſiu
tatiob
ſicho⸗
Auud
umt
dce
pen
ſmnna
Cunone
ſuoßs
hunot
autem
ſperas
Gereh

focun
5

ſoar
NoS
due
cun
olt
lb

.
Ern
nlne
aln
hetnit
kedebe
exalbi
Alns
lumm.
gede
ſacnm
ſos vin
Ulum fi
Pogem

de e
Knaceft
Atzua⸗

„

.

monnti,
miszun
nuruecs
nelonil
natſan
di denof
Nebat do
mellori,
tciqhſe

Admamn

diunto
bence⸗
midas
kunten
hobac
ſut 44

Gten

aobee
o
ſuper
ſed)

.

s dce

Urerur.

uilan
Utemunn
inehu!
ulrabona
deun,
gn
repolen,
langenc⸗
ſonin,
ferüt
Cönda
slt
letanoyt
ohegh⸗
ecneſen
Vh
ſmunce
nsd
göſalo
aiditnno,

isin

ed 630

glian

octauas 26.

tur ſi pꝛioꝛa bene grata videntur. Ad lo⸗

cum em̃ vnde exeunt flumina gratiaꝝ re
uertũt᷑ ⁊c. Deniq; Hugo de archa Hoe
u.j.dicit. Sicui deus gratꝭ ſua dong pꝛe
ſtat.ita et ingratis ea etiam que pꝛeſtitit

ſepe ſubtrahit ⁊c. Quinto dicit exerag9/

tatio beatitudinis et operis aſſuefactio ⁊
inchoatio quia ĩ celeſti beatitudine ad nil
aluid vacabimus niſi ad deum laudan⸗
dum ⁊ de beneficijs eius gratias agẽdũ.

Igeo nunc debemus aſſueſcere quo nos

in perpetuum opoꝛtet viuere.ſicut tran/⸗
ſituri ad curiam regis addiſcunt dom cõ
ditiones ⁊ modum curie. Unde Caſſio.
ſug pᷣs.xlvj.dicit. Ipa laus dei erit retri⸗
butio noſtraq̃ nunc eſt exercitatio. Quid
autem felidus qᷓ; nunc exercere quod te
ſperas in futura beatitudine poſſe pera⸗
gere.hec ille. Vnde diſcamus nũc in ter⸗
ris que facturi ſumus perpetuo in celis.
Sextum dicitur fruitionis duiinc con
ſolatio. Berũñ.ſuꝑ can.ſermo.xl. Cupio
vos omnes fieri illius ſacre vnctionis.ſ.
dulciflue participes in qua dei beneſficia
cum leticia ⁊ grattarumactione ſancta re
colit deuotio que bona eſt ad releuãdos
laboꝛeg pꝛeſentis miſerie c.
Septimũ dicitur in moꝛte letificatio
ꝛo celeſti pꝛemio. Exemplum legitur ex
vyalogo Brego. in Speculo exemploꝝ
Exem.lxxj.ꝙ quidaʒ frater Merulus no
inine deuotus ⁊ bonus fuit adeo intẽtus
pſalmodie laudis diuine vt nunqᷓ; ceſſa⸗
ret niſi cum coꝛpus reficere cibo vel ſopo
re deberet.is in viſione nocturna vidit ꝙ
ex albis floꝛibus coꝛona de celo in caput
illius deſcendebat.qui mox infirmatus
cum magna ſecuritate amimi atq; hilari⸗
tate defunctus eſt.ad cuius ſepulchꝛum
factum eſt ꝙ fragrantie ſuauitas poſt an
nos.xiiij.emanabat ac ſi illic floꝛum om⸗
mum fuiſſent odoꝛamenta congregata

—

Rogemus ergo xpᷣm vt .

De eadem dominica Sermo.iiij. non
eſt neceſſanus pꝛopter feſta occurrentia

4.

Ho minica. xiiij. poſt Penthe. Serme
dꝛimus. ſ. iuxta euangelium de euitada
ollicitudine circa tempoꝛalia.

Duob“ domis ſeruire. Ver
ba ſunt xp̃ᷣi Jeſu Matth.
Vj.⁊ in euangelio hodierno
gquod totum continet altiſſi
mam doctrinã tam in pꝛincipio qᷓ; in me
dio ⁊ fine. nam ĩ pꝛincipio euangelij do/
cet chꝛiſtus dñs ꝙ non poſſumus ſimul
deo ⁊ mũdo ac diabolo deſeruire ſʒ opoꝛ
tet deu m ſolu m eligere ſi volumus ſalua
reanimas noſtras ⁊c. Itẽ in medio oſtẽ⸗
dit per exemplares rationes efficaces ꝓ
non ſimus nimis ſolliciti de tempoꝛalibꝰ
ſed in deo ↄfidamus.Deniq; in fine oſt

dit concludendo ꝙ in actibs noſtris ſemꝰ-

per pꝛe omnibus debemus querere ea qᷓ
ſunt dei ⁊ noſtre ſalutis.d. Pꝛimũ queri⸗
te regnuʒ dei ⁊ iuſticiam eius ⁊c.patet in
euangelio. Textt7ꝰ.
In lillo tꝑe dixit ieſus diſcipulis ſuis.
Nemo poteſt duobꝰ dñis ſeruire.aut em
vnũ odio habebit et alterum diliget. aut
vnũ ſuſtinebit ⁊ alteꝝ contemnet.nõ po⸗
teſtis deo ſeruire ⁊ mãmone ideo dico vo
bis.ne ſolliciti ſitis anime veſtre quid mã
ducetis neq; coꝛpoꝛi veſtro quid indua,/
mini.nonne anima plus eſt qᷓ; eſca ⁊ co!n⸗
pus pluſqᷓ; veſtimentum. reſpicite volati
lia celi que nõ ſerundneq; metunt neq; cõ
gregant in hoꝛrea et pater veſter celeſtis
paſcit illa. nonne vos magis pluris eſtis
illis.quis auteʒ veſtrum cogitans poteſt
adijcere ad ſtaturam ſuam cubitũ vnũ.
⁊ de veſtimento quid ſolliciti eſtis. Con⸗
ſiderate lilia agri cuↄmodo creſcunt.nõ
aboꝛant neq; nent.dico auteʒ vobis qm̃
nec Salomon in omni gloꝛia ſua cooper
tus eſt ſicut vnũ exiſtis.Si auteʒ fenum
agri quod hodie eſt ⁊ craſ in clſibanũ mit
tuur deus ſic veſtit. q;tomagis vos mo⸗

dice fidei. Nolite ergo ſolliciti eſſe dicen·

tes. Quid manducabimus aut quid bi/

bemus aut quo operiemur. hec em oſnia

gẽtes inquirũt.ſcit enim pater vr̃ qm hiſ
oĩibus indigetꝭ. querite ergo pᷣmũ regnũ

Dominica.xi’iI. poſt

dei ⁊ iuſticiam eius ⁊ hec omnia adijcien
tur vob Math. vj. 6. YItaq; ex cuã
gelio tria myſteria notemus pro ſermõe
bm ꝙ de iſtis chꝛiſtus inſtruit in h̊ euan/⸗
genlno.
Scdðo de euitãda terrena ſollicitudine
Lertio de exquirenda eterna ſalute.
P Lirca pꝛimuʒ de pura ſeruitute deo
cxhibenda.quia dicit euãgeliũ In illo tẽ
poꝛe.ſ.anno.xxxj.etatis.⁊ pꝛimo pꝛedica⸗
tionis chꝛiſti.die ꝓpe feſtuʒ ſancte Mar/
garete tũc dixit Jeſus diſcipulis ſuiſ. Ne
mo poteſt duobo dominis ſeruire. Lyra.
hoc intelligendum eſt qñ dñi ſunt ↄtrarij
2⁊ diſcoꝛdes.non aũt quãdo ſunt ſubalter
natim politi qm vnus famulus militis
ſeruit ſepe militi dño ſuo ⁊ cum hoc etiaʒ
regi ⁊c. Intelligitur ergo de dñis contra
rijs ſicut in ꝓpoſito. Duo iſti dñi ſunt deꝰ
2 diabolus. aut em vnũ odio habebit. ſ.
diabolum odiendo eius opera ⁊ ſuggeſti
ones.hoc eſt peccata.⁊ alterum diliget.i.
deum implendo eius pꝛecepta.aut vnuʒ
ſuſtinebit.i.diabolum. Augꝰ. Suſtine⸗
bit ait.non diliget quia diabolũ nemo di
ligit ſed ſua cupiditate implicatus paut᷑
eum.velut ſi quiſ ancille aliene amoꝛe du
ram paciatur ſeruitutem etis ſi nõ amat
iilum cuius ancillam diligit Sequit᷑.⁊ al
terum contemnit.ſ.deum.glo.contemnit
i.non timet offendere. Nam vt Aug.di⸗
cit. Nulla creatura odit eum affectu nec
etiam diabolus odisdeum inq;tum deꝰ

cum ſit ſumme boniss.ſed inq;tum puni

ens eſt odit.ſicut latro iudicem odit non
inqᷓ;tum homo ſed inqᷓ;tuʒ vindex eſt. ſic
⁊ peccatoꝛ homo contemnit deuz licet nõ
affectu tamen effectu.quia non timet of/
fendere contra eius pꝛeceptũ. Ex quo
ſequitur ꝙ peccatoꝛ magis diligit diabo/⸗
lum qᷓ; deum quua magis illi obedit (qð
eſt hoꝛribile dictu) Ex dictis ↄcludit chꝛi
ſtus dicẽs.NHõ poteſtis deo ſeruire ⁊ mã⸗
mone. Dãmona lingua Syra nomẽ eſt
diuitiarum.vt dicit Hierony.⁊ Lyra ad
cit pꝛout ⁊ glo.dicit ꝙ per mamona etiaʒ
intelligitur diabolus quia eſt nomen de/
monis qui temptat homines de cupidi⸗
tate viuitiaruʒ. hec Lyra. Sed circa hoc

uit
. mon qu temptauit viros Sare ipᷣe tem
“ de exhibẽda deo pura fuitute.

Denthe.

nota ſᷣm peccata capitalia ꝙ Lucifer qui
fuit caput ſuperbie angelice ipe homineſ
eutp ar ve ſiperbis pꝛe alijs ſicut tẽpta⸗
dam ⁊ vicit. Item Aſmodeus de⸗

ptat de luxuria Thob.iij. Sathan ð im
paciẽtia Job. j. Jteʒ Beelphegoꝛ de gu
la.pᷣs. IOniciati ſunt Beelphegoꝛ ⁊ come
derunt ſacriſicia moꝛtuoꝛum. Lyra.i.aia
lium carnes occiſoꝝ in ſacrificio idoli ⁊c.
hec ſanctus Vincẽ.ꝓ parte. Jtem Beel
ʒzebub temptat de in uidia ſicut tempta⸗
uit ⁊ phanſeos vt ſibi aſſcriberent facta
chꝛiſti ex inuidia Luc.xj.Et dicerent In
Beelʒebub pꝛinape demomoꝝ eijcit de
monia. Item de accidia temptat Vehe⸗
moth.de quo Job.xl. dicit᷑ ꝙ ſub vmbꝛa
doꝛmit.i.doꝛmire facit in ocio et accidia.
Sed de auaritia tẽptat Mãmon vt pa⸗
tet in euangelio iſſto. Q Juxta hec
pꝛedicta queſtiones occurrunt ꝑtractan⸗
de. Vna queſtio de mãmone ſpeciali
applicatione. Exquo em̃ peccatoꝛ homo
ſeruit diabolo in quolibet peccato moꝛta
li Juxta illud dictũ Aug. Peccotoꝛ ſeruꝰ
eſt tot demonũ quot vicioꝝ.Quare ergo
dñs Jeſus in cõcludendo ſpecialiter loqᷣ
tur de auaritia.miꝝ eſt em ꝙ nõ dixit ge⸗

neraliter. Nõ poteſtis deo leruire ⁊ dya⸗

bolo vt generalem faceret huius ſyllogiſ
mi concluſionẽ᷑.nec dixit de alijs vicijs ſʒ

ſolũ de auaritia reſtringendo dicens. NO
poteſtis deo ſeruire ⁊ mãmone. Rñdet᷑

triplici ratione.
Pꝛima ratio eradicationis.
Scda ratio detentionis.
Tercia ratio idolatrationis.
Pꝛima ratio eradicationis quia vt ſcribi
tur.j. Thimo.vj.ca. Radix oim maloꝛuʒ
eſt cupiditas quã quida appetentes erra
uerũt a fide.vt ergo radicitus euellat om

nia alia vicia debuit chꝛiſtus tanqᷓ; bonꝰ

ho:tulanus ſecurim ad radicem euellen⸗
dam ponere.eradicata em̃ radice totalit᷑
arboꝛ mala exciditur.remanente aũt ta⸗
dice iterum excreſcit.ſic eſt de auaritia ex
qua excreſcunt omnmia vicia.vt patet pꝛo⸗
ſequendo de ſeptem vicijs moꝛtalibus ⁊
decalogi tranſgreſſonibꝛ. Scðda ratio
detentionis.quia auaritia pꝛe alijſ vicijs

—

lidie
mbe
ſennue
hoteſk
tacted
buena
talise
nteno
fediuic

Choct
Urdam
Kolenu
lla no
glgno⸗

ite.

Mge

e.
rgui
omine
tiihta,
sde
peten
moͤim
dege
ꝛcome
1lai
oli:e.
Bel
nptat
ſaciu
z
utde
che
lbus
iu.
heoc.
n
don
wona.
uſen
reerge
terod
ditge⸗
e1dfa,
ſlogl
ſics⸗

gideig

Uabi
ao;
ntese 12

luon

„

7

B “ . .

Fortius ? diutius ac periculoſius holem

detinet in ſui ſeruitute.quia vt Hiero.di

cit.cum cetera vicia in homine ſeneſcant

⁊ ſic deficiant.ſola auaritia iuueneſat.ſcʒ

ctiam in ſenib. Tertia ratio idolatra/

nonis ⁊ ꝑ conſequẽs ſumme iniuriatõis

Vnñn Ephᷣ.v.Hoc aũt ſcitote.intelligen⸗

tes ꝙ omnis foꝛnicatoꝛ aut imũdus aut
auarus qð eſt idoloꝝ ſeruuus non habet
hereditatem in regno chꝛiſti ⁊ dei.ᷣ ſer⸗
mone.ij. Berñn. R Ala queſtio ẽ de
diuitia ꝝ ꝓhibitione quõ chꝛiſtus ð ñs in
hoc euangelio ꝓhibet chꝛiſtianis diniti/
as. Rñdetur ſᷣm Hiero.⁊ doc.ꝙ nõ pꝛo⸗

hHiber chꝛiſtus diuitias habere vel poſſi⸗

dere.ſed pꝛohibet diuitijs ſeruire vñ non
dicit. Qui habet diuitias nõ poteſt deo
ſeruire.ſed qui ſeruit diuitijs.nam multi
ſancti habentes diuitias perfecte ſeruie/
runt deo vt Abraham Dauid et ſancti
reges chꝛiſtiani.qm̃ ꝓut Amb.ſuꝑ Luc̃.
vicit. Diuitie ſicut impedimenta ſunt re⸗
pꝛobis.ita pꝛobis ſunt adinuamẽta vir/⸗
tutis.vñ habere duuitias non eſt malum
ſi poſſides eas vt dominus.ſed ſi te facs
ſeruuʒ diuitiaꝝ cum te deus fecerit dñm
ſic facis cõtra naturã ⁊ ſcripturam ⁊ ideo
hoc peccatũ eſt. Sed ex hoc tertia que
ſtio oꝛitur de ſeruitutis hmõi agnitione.
qualiter.ſ.agnoſcitur quis foꝛe ſeruus et
