bebant maximas et plimas conſolatões ſteriũ.ſ.exemplaritatis accipiamꝰ Pin

4

Dominica pꝛima aduentus

ex geſtib ⁊ obſeruãtia eccleſie quibsꝛ doce gitur. Huiꝰratio ẽ quia nõ fuerunt in tẽ⸗ en
mur quid facere debeamꝰ in his diebus poꝛe plenitudis gratie que ꝑ xpᷣm facta ? idan⸗
ſacris aduentꝰ p pᷣparatione debita ad fe JSoh.j. Vnde Aug.lib.de ſymbolo diclt ſicneq)
ſtum natiuitatis dnice digne excipiendũ ꝙ nullius ſanctitate ecclia ſolẽniʒat pᷣuſ/ Gu
Sicut em ꝓ feſto paſche pᷣmittitur lõga q; domſctitatis fundaret᷑ in xpᷣo.ideo benir.
quadrageſima. ⁊ ꝓ pentheco. rogatiões. illi ſancti nõ ſunt feſtiuitatibo miſſis ⁊ of/ anolit
ſic ꝓ feſto natiuitatis dñi pᷣmittunt᷑ hi doi ficijs diuis colendi ſicut colunt᷑ ſancti no ſooffia
es aduentꝰdñi vt nos pparemꝰ. Et ꝓ h̊ ui teſtamẽti qui ſunt canoniſati ſpecialit᷑. guen
notandũ ꝙ eccłia docet nos exẽplariter ĩ Verũtamẽ ecclia eos appellat ſanctos ⁊ catuin
qᷓ̃ttuoꝛ pᷣcipuis.q ſolet facere ꝓ his diebꝛ. eoꝛum ſctitateʒ exemplariter ꝓponit imi⸗ Giſar
ttttandas. necnõ ozõnibus eos inuocat. vt pᷣ —ioeſt
Pꝛimo in lugubꝛi celebꝛatione. Aeipue patʒz in letania vniuerſali dicendo. ebe
Scvo in ieiuni inſtitutiõe. Oſies ſancti pat larche ⁊ ꝓphete oꝛate bis di
Tercio in nuptiaꝝ phibitöõöe. Pp nobis. ⁊ Mh officio oĩm ſanctoꝝ. quia et hrin
AQuarto in btẽ Marie veneratõe. ſNantea fuerint in lymbo lã tñ ſunt in ſũ⸗ u⸗
Pꝛimo em ecclia hos dies aduent lugu/ ma gloꝛia celeſti.ergo merito a nobis in l
bꝛiter celebꝛat. Nam ſᷣm moꝛẽ romane ec uocantur pᷣcipue ꝓ ſſto teme,. J fim
cleſie vtitur nigris ʒꝑamentis.⁊ ſubticet Secũdo ieiuniũ inſtituit eccłia hoc tẽ⸗/ .
quedã cantica leticie vicʒ Gloꝛia in excel/ poꝛe qð licʒ nõ pᷣcipit tñ conſulit.extra de 1
ſis deo. Te deũ laudamꝰ. Ite miſſa eſt. obp.ieiu.c. Conſiliũ.hoc ideo.quia vt di gie
Taãtũ mõ canit alleluia.qð eſt canticũ ce cit Gꝛeg.in pfa. Coꝛpoꝛale ieiuniũ vicia H n
leſtis patrie. Juxta illud Thob.xiij Per compmit. mentẽ eleuat. virtutẽ largitur in
om̃s vicos hieruſalẽ ſcʒ celeſtis ca tabit᷑ pᷣmia. Hec ille. O tu peccatoꝛ homo n
alleluia. Sʒ qre hoc niſi ad ſignificaduũ 6 curas hec facere modo penitẽdo ⁊ ie/ ſ
ꝙ patres ve.te. ꝓpter peccatum pmoꝛum iunãdo.quis nouit ſi foꝛte in annũ futuꝝ
parentũ fuerunt in ſtatu lugubꝛi in lym/ moꝛierꝭ ⁊ ſic in peccato ꝑibis Aug. Te⸗ Wl
bo. ? nõ fuerunt digni videre faciem dei ne certum.ſ.agendo nunc penitentiã ⁊ di ſ
in celo quſq; xpᷣus ſatiffaceret ⁊ liberarer mitte incerrum. Tercio nuptias ꝓhi⸗
eos.⁊ quia aliquãdo ꝑuenturi erãt ad ce buit eccleſia hoc temꝑe. vt patʒ. xxxiij. q. Au
leſtem patriã ſcʒ ꝑ moꝛtẽ xpᷣi ideo alleluia iiij.c.Nõ oꝑtet.Et hoc eſt ſub pᷣcepto ita nche
canitur. In hoc ergo docet nos ecclia vt ꝙ licʒ quis poſſit ꝑ ſola verba matrimo⸗/⸗ ngn
de peccatis noſtris luctum penitẽtie aſſu niũ contrahere in facie eccleſie quia h̊B nõ ſe
mamꝰhis diebus.⁊ ſic ſanctos patres in ꝓhibetur etiam his temꝑib.Sed ſolẽeni ſloͤi
uocemꝰ vt oꝛent peccatis noſtris apud tatem nuptiaꝝ vt ſunt traductio ſolẽénis
xpᷣm. alioquin ad celeſtem patriã ꝑ chꝛi/ ⁊ carnalis conſũmatio ac eius cõuiuia er o⸗ dee
ſti natiuitatẽ nequaq; ꝑuenire poterimꝰ. huiuſmodi celebꝛare interdicit᷑. vt tenet lbue
quia ſine penitẽtia peceatoꝛi nõ eſt ſalus. glo.⁊ notat pa.extra de fer̃ᷣ.c. Capellanꝰ.
HSed querit᷑ vtri ſan gi veteris te Qui aũt faceret ↄtrariũ peccaret moꝛta⸗
ſtamenti ſint a nobis inuocandi ⁊ exoꝛã/ liter.quia facit ↄtra interdictũ eccłie. H
di vt intercedant ꝓ nobis.cum em ecclia ſ̃m fratrẽ Ange.de claua. Sed quare fa
eos nõ feſtiuat vel ſoleniʒat.ſicut ſanctos cta eſt vec ꝓhibitio ꝓ hoc temꝑe. Rñdet᷑ P
noui teſtamẽti.quomõ ergo debeant in/⸗ ſᷣm Richar.ſuꝑ.iiij.di.xxxiij. quia feſtum
uocari. Reſpondet᷑ ſ̃m Anthoũñ. floꝛeñ. natiuitatis dñi eſt maximũ ꝓ quo ↄſue⸗
in ſũma ꝑte.iij.titu.xxiij.c.vj.ꝙ ſancti pa⸗ uerunt cõicare fideles pꝑpando ſe ſcʒ ꝑ cõ⸗ bbußpe
tres veteris teſtamẽti ſcʒ Abꝛaaʒ Iſaac tritionẽ ↄfeſſionẽ ⁊ ſatiſfactionẽ. Nuptia luens
iſrael DHauid Moyſes Helyas ⁊ alij qͥ lis aũt celebꝛatio in cõuiuijs comeſatꝭibꝛ ttuit
cunq; nõ ſunt ſingillatim ⁊ ſpecialiter ca/ choꝛeis ⁊ alijs vanitatib retrahit anios ſchei
nõiſati a papa ſic ſctĩ no.te.niſi diceremꝰ a ſpũalibus. R. Si querat᷑ nũqͥd mhsnol
eos canoniſatos ſᷣm canoniſationẽ ſepᷣtu tenet᷑ homo ſub pᷣcepto ſcʒ ↄfiteri ⁊ coica ſe
rarum canonicaꝝ.in quiba ipᷣoꝛũ vita le/ re ꝓ his diebus. Rndet᷑ ꝙ licʒ nõ ſit pᷣce⸗ ußene

us zoh

unt in ti⸗

mfacat
lodictt
zar H
leo
ſis tof
ancti no
peciali⸗
inctos
nit im⸗
at yriᷣ
bcendo.
te oee
qlaet
in ſi/
bis in

hctel
made
Ntdi
vicia
girur
domo
go ien
äfurup
sTe
vrärdi
ls phi⸗

Unn..

Cepto itn
namnino,
uabns
d ſolini
ſolins
ulula et
t tmnet
llm
emona!
“

glart 4

Ridet
afeſtum
1oe/
ſooc
Huptia
cſaticn
anlos
tnic
1 clca
ſthcel

ptum ſʒ cõſiliũ.tñ valde groſſus rudis ⁊ mete deũ ⁊ date illi hponoꝛẽ quia venit ho

indeuotus eſt xpianus qui nil plus vult ra iudicij eius.qð poteſt eſſe aliud thema
facere qᷓ; qð oꝑtet pᷣcipue ꝓ talibꝰ diebꝰ. Auſcultemꝰ ergo chariſſimi vᷣba dñi ie⸗

Nuarto eccleſia his diebus ſpecialius ſu in h euãgelio loquẽtis ⁊ dicẽtis. Erũt

beatã Mariã virginẽ venerat᷑ ⁊ laudibs ſigna ⁊c. In hoc ſacro euãgelio tria pᷣci⸗
extollit quia tam in diurno qᷓ; in noctur/ pua myſteria docent᷑ ꝑ ſaluatoꝛcẽ.qꝛ
no officio aliquaʒ antiphonaã de ea canit Pꝛumo pᷣdicit ſignoꝝ terribiliũ aduen
puta Ecce virgo concipiet. vel Benedi/ tũ di.Erunt ſigna c.
cta tu in mulieribi ⁊ huiuſmodi. ⁊ aure,ß Scðo ſuum magnificũ aduentũ. ibi.
miſſam vicʒ. Roꝛate.cũ euangelio Miſi/ tunc videbũt fili.⁊c. MMM
ſus eſt ⁊c.⁊ huiuſmodi plurima.Sed ⸗ Tercio certiſſimũ hoꝛũ complemẽtũ.
re hec. vtiq; vt ſuo eplo doceat fideles ibi.Amẽ di.vo.qꝛ ñ pᷣte.ge.⁊c. vᷣba m.⁊c.
his diebus crebꝛius honoꝛaxe ⁊ ſalutare Quo ad pᷣmũ vt lr̃am melius intelli⸗/

btãm virginẽ diceñ. Aue Maria ⁊c. gamus ꝓſequamur bꝛeuiter. Dixit inq t

Ad qð ponit tale exemplũ ſctũs Vin ieſus diſcipulis ſuis.Erunt ſigna in ſole
centiꝰde valeñ.in ſer.di.ꝙ ſicut videmus ⁊ luna⁊ ſtellis.qᷓ ſint iſta exvᷣmùt᷑ Math̊.
qñ magna dña honoꝛabilis dʒ ꝑere.tũc xxiiij.ꝙ ſol obſcurabit᷑ ⁊ luna nõ dabit lu
ꝑentes et fratres ſoꝛoꝛes ⁊ amici parant men ſuũ ⁊ ſtelle cadent de celo.De his in
ſibi gallinã ⁊ alia cibaria ac vinũ bonuʒ fra dicemꝰ.Sequit᷑.ꝙ ⁊ in terris erit pꝛeſ
poꝛtãt ⁊ ſibi pñtant ĩ ꝑtu decubãti.Sic ſura gentiũ.glo.dic.ꝙ mare eleuabit᷑ ter⸗

vᷣgo maria dña oim ãgeloꝝ ⁊ hoĩʒ ẽ dña ribiliter ſonando in fluctibꝛ adeo ꝙ illi qͥ

nobiliſſima.cuiꝰ ꝑtus feſtiuitas iam cito ꝓpe nuire habitabũt in vallibus fugient
adueniet.quid ergo ſibi pᷣſentatis.qꝛ ne ad montana pᷣ timoꝛe ne mare ſuꝑ eos ef
7

indiget gallinis vel alijs huiuſmodi co? fluat.⁊ ſic pᷣment ſe mutuo.areſcẽtib ho⸗

poꝛalibi.ſed idcirco pᷣſentate ei diceñ.de/ minibi pᷣ timoꝛe ſcʒ inſtantiũ maloꝝ ⁊ ex
note Aue Maria.tot quot diebus xpᷣm pectatione futuroꝝ que ſuꝑuenient vni⸗/
in vtero poꝛtauit vicʒ.cclxxvij.⁊ totigem uerſo oꝛbi. Nam virtutes celoꝝ id eſt an⸗
pater noſter.⁊ poteritis in die natiuitat gelici exercitus mouebunt᷑ ſcʒ ad faciẽdũ
reciꝑe filiũ eiꝰ in ſacr̃o altaris cõicãdo ac mirabilia in elemẽtis maioꝛis admirati/⸗
magnã graʒ apud xpᷣm ⁊ eius mr̃em acqͥ onis qᷓ; vnqᷓ; antea fecerũt.vt dicit Rich.
rere.Quã nobᷣ p̃ſtet ipᷣe idẽ qͥ cũ pꝛe ⁊ ſpũ ſuꝑ.iiij.di.xlviij.Et de his in hoc ſermõe
ſctõ viuit in ſecula ſeculoꝝ Amẽ. latius dicemꝰ. Quo ad ſcõm de aduẽ
H tu ſubdit xpᷣs vñs di.Tunc videbunt fi⸗
De eadẽ dñica ſermo.ij.de ſignis terri lium homis.ſ.tam boni qᷓ; mali om̃es ve
bilibus iudicij iuxta euãgeliũ. nientẽ ſcʒ ad iudicium.in nube.ſ.lucida ſi
Ml cut ⁊ in nube aſe encglt. Nurta illud Act.j.
Sic veniet quẽaqmodũ vidiſtis eũ eun⸗

Ut ſi lgna tem in celus. cum poteſtate inqᷣt magna
⁊ maieſtate quia apparebit in gloꝛia ma

e in ſole ⁊ luna ⁊ ſtelł Lu.xxj.
⁊2 ĩ euãgelio qð eccłis roma
na hodie legit. A Hec
vᷣba xpᷣs dñs dixit diſcipuł qretib ſignũ

aduentus ipᷣius ⁊ ↄſũmatõis ſeculi. Vo

luit añt xpᷣs ſui aduentꝰ ad iudiciũ ſigna
pᷣdigere pᷣceſſura vt vicʒ ꝑ terroꝛeʒ iudicij
nos moueret ad penitẽtiã ne ꝑiremꝰeter⸗

naliter ſed ꝑ eius miſcòiam ſaluaremur.

qm̃ ipᷣe neminẽ vult ꝑire. Pꝛopterea ⁊ be
atus Joh̊.apoc.·xiiij.om̃s hoꝛtat᷑ di. Ti⸗

ieſtatis veniens cum oibus angelis⁊ ſan
ctis. His autẽ fieri incipientib reſpicite
ſcʒ o vos boni vt cognoſeatis xpᷣm deuz
veſtrum.⁊ leuate capita veſtra id eſt men
tes ad intelligẽdũ quoniã appꝛopinqua⸗
bit redemptio veſtra.i:gloꝛificatio anie ⁊
coꝛpoꝛis ꝑ redemptoꝛẽ acquiſita. et dixit

illis ſiłitudinẽ. Videte ficulneam et om⸗

nes arboꝛes ⁊c̃.et patʒ lr̃a.quia ſicut vi⸗
riditas incipiens arboꝛum ſignũ eſt eſta
tis de pꝛopinquo aduenientis. ſigna

* .„

Dominica pꝛima elduentus

vᷣdicta ipᷣius iudicis veniẽtis ad dandũ
iuſtis regnum eternũ dei in coꝛꝑe ⁊ ania.
Hechm Guillerinũ ? Lyrã. Quo ad
terciũ ꝙ pꝛedicta ſint certiſſime implen/
da.ↄſequẽter ſubdit. Amen dico vobis
quia nõ pᷣteribit generatio hec.ſ.congre⸗
gatõis ſidelium vel generis humani. do
nec oĩa fiant ſcʒ q dicta ſunt.celuʒ ⁊ terra
tranſibũt nõ q̊ ad ſubſtantiã ſed quo ad
foꝛmã quia innouabunt᷑ amplioꝛi clari/
tate.verba aũt mea nõ trãſibunt ſine effe

ente maioꝛis lumis claritate.ſ.xpᷣi:. mat

em̃ lumen obfuſcat minꝰ. Scðo q̊z rone

miraculoſitatꝭ erit eertũ ſignũ iudicij.qꝛ
ↄtra naturã fiet ad terroꝛẽ hoĩm vt ſol et
luna ſił eclipſent᷑. Si em ꝑ naturã fieret
nõ oꝑteret h̊ inter ſigna cõputare. vt dic
Rich̊.Quia inqͥt ꝑ naturã ipoſſibile eſſʒ
ꝙ ſił paterent᷑ eclipſim. eo ꝙ naturab ecli⸗
pſis ſolis cauſatur per interpoſitionem
lune inter ſolẽ ⁊ aſpectũ nr̃jm qð fit in ↄiũ
ctione.nec ꝓtũc videt᷑ a nobis luna diſcer

ctu impletõis.⁊ ſic patz euãgeliũ ꝓ ſingu Nẽdo.vFit g h diuia tute ꝑ miraculũ in⸗

lis ſermonib applicandu. B Sʒ
qm̃ hoc euangeliũ pᷣcipue agit de ſignis
terribilibo iudicij finalis ad qð venturꝰ ẽ
xpᷣs. Idcirco de iſtis ſignis tria myſteria
hic notemus. ”M
DPiꝛꝛimũ myſteriũ de iſtoꝛuʒ ſignoꝛum
Qualitar. “
Scõm de eoꝛũdeʒ ſignoꝝ cauſalitate
Texrciũ de ipoꝝ ſignoꝝ mltiplicitate.
Lirca pᷣmũ myſteriũ qualitatis trꝙ qſti
ones occurrunt de trib pᷣcipuis ſignis pᷣ
Sm de ſolis ⁊ lune obſcuratõe.
Scva de ſtellax caſu vel deciſione.
Tercia de vᷣtutũ angelicaꝝ cõmotõe.
Pꝛima qᷓſtio quõ ſolis ⁊ lune obſcuratio
reputant᷑ ꝓ iudicij ſigno.cũ videamꝰ h ſe

pe in eclipſib accidere in mũdo. Reſpõ/

det᷑ ᷣm ſniam doct᷑.pᷣcipue Rich̊.ſuꝑ.itij.
Di. xlviij.⁊ ↄcoꝛ.Alexã.iij.ꝑte ſũme.recol
ligẽdo ꝙ iſta obſcuratio ſolis ⁊ lune meri
to erit ſignuʒ iudicij finalis. Pꝛimo rõne
vicinitatis qꝛ erit in ꝓximo añ ludiciũ vł
in ipᷣo tꝑe iudicij. Pꝛo qͥ aduertendũ ꝙ ſi⸗
Ana iudicij ſũt in tripliꝗ differẽtia.qᷓdaʒ

em̃ ſũt remota.de qͥb Lu.xxjsCũ aũt au

dieritꝭ pᷣlia ⁊ ſeditões nolite t᷑reri.oꝑtet eĩ
hec fieri ſʒ nõdũ ſtati finis Cõſurget gẽs
in gentẽ ⁊ terremotꝰ erit ꝑ loca ⁊ peſtilen
tie ⁊ fames. Deiſtꝭ Gꝛeg.in omel.hodi⸗
erna.ꝙ hec iã tꝑib nr̃is cernimꝰimpleta
Nã peſtilẽtiã ſine ceſſatiõe patimur. alia
ſũt ſigna ꝓpinqoꝛa vt antixpᷣi ꝑſecutões.
alia aut ſut ſigna ꝓxima vt hec de qᷣbꝰ H
agit᷑. Vt eĩ ait magf ſol ⁊ luna tũc dupłr
obſcurari dicunt᷑. VUno mõ aliquãto tꝑe
añ ludiciũ ⁊ ̊ fit naturã deo faciente.
Alio mõ in ipᷣo iudicis aduentu ſuꝑueni

terponẽdo aliqð opacũ vel nubẽ denſaʒ.
ſm lyrã.de phauit Yohel.ij. Sol Zuer
tet᷑ in tenebꝛas ⁊ luna i ſanguine anq; ve
niat dies dñi magnꝰ⁊ hoꝛribilis.
Pꝛo q̊ notãdũ ẽ ꝙ pluries legimꝰſolẽꝛ lu
nã a do fuiſſe obſcuratos ĩ ſignũ ðteſtati
onis pctõꝝ ⁊ punitois. Pꝛimo in diluuij
tꝑe ꝓpt᷑ luxuriã qñ.xl.diebi ⁊ noctib nu⸗
be obtexit totũ celũ.⁊ ſic pluit ſuꝑ terraʒ.
Scðdo in egyptioꝝ flagellatõe ꝓpt in⸗
Perierid⸗ coꝛdis duricia ꝓpt᷑ q imiſit de
s tã denſas tenebꝛas trib dieb vt pal⸗

pari poſſent nec ſe de loco mouerũt.Ter⸗

cio in xpᷣi paſſioe ꝓpt᷑ occiſionẽ xpᷣi iniuſtã
2 ſicut hec fuerũt miraculoſe.ita erit ⁊ in
fine mũdi miraculoſa obſcuratio ꝓpt᷑ pec
cata hoĩm. O g̊ pctõꝛ qͥd doꝛmitas ĩ pec
catis.ſcito qꝛ vlciſcet᷑ deꝰ. D Se/
cũda qſtio quõ ſtelle cadere dicant᷑ de ce⸗
lo cũ ſint ꝑpetue.vt ðꝛ.j.celi.Et qꝛ mima
ſtella maioꝛ ẽ tota terra. ſᷣm aſtronomos
Si ̊ caderent oꝑirent terrã ⁊ mare.Rñ⸗
det᷑ſm Rich̊.⁊ Alexã.vbi ſupᷣ.ꝙ ꝓpꝛie lo
quẽdo nũ qᷓ; cadẽt ſᷣm ſubſtãtiã.ſʒ vt dic

Ang. xx. de ciui.dei.c.xiiij. Cropica ẽ iſta
locutio ꝗᷓ dicũt᷑ ſtelle cadere nõ m ſuß5am

ſʒ ᷣm viſiõis apꝑentiã.qꝛ ignite exalatio
nes q̃ dicunt᷑ alub in tãta młtitudĩe de⸗
ſcendẽꝙ videbit᷑ aſpiciẽtib q̃ſi oẽs ſtelle
caderẽt. Tercia q̃ſtio quõ vᷣtutes ange
lice dicunt᷑ cõmoueri Rñdet magr.⁊ poſt
eũ Rich.ꝙ nõ cõmouent᷑ metu dãnatõis
vel ꝑturbatõe aliq pauoꝛis.ſʒ q̃dã admi
ratõe eoꝝ q̃ videbunt.⁊ ſic intelligit᷑ ilud
Job. xxvj.Colũne celi ↄtremiſcunt.⁊ qꝛ
angeli de oꝛdine vᷣtutũ q̊ꝝ eſt mũdũ rege
re facient añ xpᷣi a uentu inſolita maio⸗
ris admiratõnis qᷓ; vnq; an fecerint. ⁊ in

5

—

Flpaunn

Paiton

ßoßtn
denen
adand
(oroe
Cal
ſenplart

ltedien
ſnes qu

Pin⸗
Scit

Tei
ſationen
Ulin
Peſlone
Puün

ſam

ſendoe⸗
Cfenſore
ſosinol
use⸗
ſicket̃
G
d
Mi
pe
Big
Ar
fuo
ſoinſt

1st.

Unur. DH
glcstr
ſonnott
ſebitt⸗
keroni
llmatrit
lut⸗
nulpp
högnun
liguons
ladiu
Mnor:
Cnirſe

W
lenſenen

ſes fepre
leni.
Rhops

s

Ipi: ma!
o zfne
uchci, g
nve ſolæ
uri feret
re. vtdie
lblle ech
Urak ecll/
ſitionem
fitin a1ü
na dilcer
cblü in/
denlaz⸗
olguer
aiq e

X
ſolet
teſtan
Diluuf
bynu⸗
erraz.
pk in,
nitde
Ntpal)
1tTar
iiniuſta
crittin
oppkpee

„

itas ipet
Sen
nt decel
qemima
vonomos
are Ri
prel⸗

Bdie

pica iſta
mſuban
eralatio
mdie den
dis ſele
tes ange
S the
änglols
däaami
Gtld
Unt. 10
igü rehe
maio
ni⸗ 6

paritionem.

S

Bermo

ipo xp̃ᷣi aduentu ceſſabunt mouere celuʒ

decetero.qᷓ; terribilia aũt facturi ſint ter⸗
cio articło ſer.pſeq mur. O itaq; oẽs pec

catoꝛes redite ad coꝛ ne ꝑeatis. E

Circa ſcom myſteriũ ſcʒ cauſalitatꝭ cõ

templari debem quare bmoõi ſigna fient
ante diẽ iudicij. Ad qð dicendũ ꝙ vter

rõnes quattuoꝛ. JMMD
Pꝛima ꝓpter peccatoꝝ iuſtã vltionem

vel punitionãẽ.

Secũda ꝓpter iudicis tremendam ap
Tercia ꝓpter impi Rũ debitam accu /
ſationem. è
Vltima ꝓpter creaturarũ piam com⸗

paſſionem.

Pꝛima ratio ꝓpter peccatoꝝ noſtroꝛũ

iuſtam vltionẽ. Nam vt dicit Gꝛeg. Of⸗
fenſo creatoꝛe offendit᷑ oĩs creatura. ſicut
offenſo rege offendunt᷑eius famuli. Sed

nos in oĩbus creaturis abutẽdo offendi/⸗

mus creatoꝛẽ. ̊ iuſtuʒ eſt vt oĩs creatura

tã celeſtꝭ qᷓ; terrena aerea ⁊ marina inſur/
gat ) nos dei inimicos in vltionẽ. ſiẽ ſc
bitur Sap̃. v. Armabit creaturã in vlti⸗

onẽ inimicoꝝ pugnabit ꝓ illo oꝛbis ter⸗

raꝝ ↄtra inſenſatos. Hanc rõnem notat

Biꝛeg. in omel.de martyriby di. Oia que

ad vſum vite accepimꝰ ad vſum cõuerti⸗

mus culpe. Sʒ cũcta q̃ ad vſum pꝛauita/
tis inflexim ad vſum nobᷣ vertunt᷑ vltio/
nis.⁊ qꝛ in cũctis deliqͥmꝰin cunctis feri⸗

mur. Hec GBꝛeg.g& ⁊c. Scða rõ ꝓpt᷑ iu

dicis tremẽdã apparitionẽ vt ſcʒ ꝑ talia
ſigna oſtẽdat᷑ qᷓ; terribilit veniet ⁊ appa⸗

rebit xpᷣs in iudicio qñ creature ſue tantũ

terroꝛẽ incutiẽt hoĩbs Gꝛeg. vbi ſup. Vl/
tima tribulatio młtis tribulatõib pᷣueni
tur. ? ꝑ crebꝛa mala qᷓ pᷣueniunt indicant᷑

mala ꝑpetua qᷓ ſeqᷓnt᷑. Iteʒ Berñ. O tu
hõ qͥ nunc times faciẽ pᷣpotentꝭ iudicꝭ ira

ti.quõ nõ timebis faciẽ eterni regis cun/⸗
cta dijudicãtis. Nam reuera timet hoĩes

ventoꝝ ⁊ terremotꝰ vehemẽtiã. Itẽ dꝛa⸗

conũ ⁊ ſerpẽtũ ſibilos.leonũ rugitus.q̃n
to nagis timere habebũt tremendã vo/
cem ſeueriſſimi iudicis qua dãnabit om/
nes repꝛobos di. Ite maledicti in ignem
eternũ Math. xxv. Tercia ratio ꝓpter

impioꝝ debitã accuſationẽ quia cũ deus

om̃ es creaturas fecerit ad hoĩm vtilitatẽ
⁊ ſeruiendũ ei.ipᷣe vero homo rebellis ee
inobediens extiterit creatoꝛi.ideo accuſa
bit eum om̃is creatura tanqᷓ; ingratũ. vt
dicit Hugo lib.ij.de archa Noe. cuiꝰſen⸗
tentiã bꝛeuiter hic tangere ſufficiat.
Clamabit nãq; ſuo mõ celũ.O deus
oĩpotens ego homi miſtraui lucem ĩ die
vt vigilet.tenebꝛas in nocte vt quieſcat.
ipᷣe vero te offendit.ergo iuſtũ eſt vt a ce⸗
lo excludat᷑. Aer dicet O iuſtiſſime iudex

oego pᷣbui homi vitalem flatum ⁊ oĩa ge⸗

nera auiũ. Aqua dicec.Ego pᷣbui potum
ſoꝛdes mũdaui.piſces eis dedi.ipᷣe te of⸗
fendit fac ergo vindictã ipᷣm in infernuʒ
demergẽdo.Sic⁊ terra dicet.Ego poꝛta
ui ⁊ nutrimẽta dedi fructuũ panis ⁊ vini
⁊ olei.ipᷣe te ↄtempſit ergo a terra abſoꝛ⸗
beatur. Ignis dicet. Ego calefeci. cibos
coxi ⁊c.ergo comburat᷑. Cotus mũdꝰdi⸗
cet. Vide homo quãtũ amauit te deus qͥ
ꝓpte te creauit me vt ſeruirẽ tibi. tu fui⸗
ſti deð tuo ⁊ meo ingratus. ergo iuſte in⸗
fernus deglutiat te. Hec ille. Vltima
ratio ſignoꝝ pᷣdictoꝛum eſt ppter cõpaſſi
onem vt ſcʒ om̃s creature moueant᷑ ex na
turali pietate ad cõpatiendũ miſeris pec
catoꝛibus damnat. Vnde Chꝛy.ſuper
Math. dicit. patrefamilias moꝛiente do
mus eius turbatur.familia plangit ⁊ ni/
gris ſe veſtibus induit.ſic hũano genere
in fine conſtituto celi ⁊ terra lugent ⁊ te⸗
nebꝛis induunt᷑. Planget ergo ſol dam⸗/
nationẽ hominũ. planget luna cum ſtel⸗
lis.plangẽt omia creata. O qᷓ; durus es
tu peccatoꝛ qᷓ; crudelis tibijpſi ꝙ te dam⸗
nandum conſpicis ⁊ nõ ploꝛas peniten⸗
do. Go Ciſta tercium myſteriũ de
multitudine ſignoꝛum queri poteſt.quo⸗
modo eſſe poterunt plurima ſigna ante
iudicium. quod deus voluit eſſe tam oc⸗
cultum vt nõ poſſit pᷣſcii iudicij tempus
Juxta Uludart Erilgde die illa ⁊ ho

ra nemo ſcit. Sed ſicut in dieb: Noe erãt
homies comedentes ⁊ nubentes. ita erit
aduentus filij homis. Item.j. Theß. v.
Dies dñi ſicut fur ita in nocte veniet.di
cit Lyra. Judicium nõ in nocte fiet ſed ĩ
die tamẽ nobis ignota. Reſpõdetur ſᷣm
Tho. in.iiij.di.xlviij. ⁊ ↄcoꝛ. Lyrã ſuper

di. xlviij. Certum eſt ꝙ ſigna pᷣcedent ali nihil guſtãtia.Et hᷣ. e ſicut ſu⸗
qua iudiciũ.tũ ꝓpter reuerentiã iudiq. tũ pꝛa dictuʒ t de auibus. Terciadecima

Dominica pꝛima dduentus

ſuper Math. xxiiij. ꝙ certitudinaliter nõ ⁊ ſidera omnia erratica ⁊ fixa igneas co⸗
poteſt determinate ſciri tempꝰ iudicij ni/ mas ex ſe ſpargent ſicut comete. Octa⸗

li ꝑ reuelatõem diuinã.qꝛ ex ſola dei de/ ua die terremotus erit magnus vt ommſia

pendet volũtate finis mũdi ſicut et pꝛin/ alta edificia pſternãt᷑. Deniq; nona die

cipiũ creationis. Ideoq; oĩa ſigna q cirꝭ edificioꝛũ lapides et omnes petre ſcindẽ
ca iudiciũ erũt cõpurant᷑ infra tempꝰ iudi tur in partes.et vna petra collidente aliã

cij ↄtenta. Anteq; ergo illa ſigna appa/ diuidentur. Decima die arboꝛes om̃es ⁊
reant nemo ſcit certitudinalit᷑.ſʒ moꝛtuo plante ac herbe ſanguineum roꝛem fluẽt

antichriſto mał nõ credentibꝛ mundum Vndecima die montes et omnes colles
ſtatim conſũmari et comedentibus ⁊ nu in puluerem redigentur ⁊ ꝓſternent᷑ ⁊ ter

bentibus in ſecuritate ſubito apparebũt ra equabit᷑. Duodecima die anialia oĩla
ſigna iudicij. Nam vt dicit Richar.i.iiij. de ſiluis ad camp g venient rugientia ⁊
Et hec eadẽ ratõe ſicut ſu⸗

vt ſe homiĩes pᷣparent ſaltem electi an iu⸗ die ſepulchra omia ab oꝛtu ſolis vſq; ad

diciũ. Et adducit Hieronymũ qͥ in An
nalibus hebꝛeoꝝ libꝛis dicit ſe legiſſe qͥn
decim ſigna terribilia pᷣcedentia qndeciʒ

diebus ante aduentũ iudicis.⁊ tũc pote

rit coniecturari per inſolita ⁊ crebrioꝛa ſi

gna ꝙ ſcʒ ꝓpe ſit tꝑus iudicij. Sed deter
minate de die illa et hoꝛa ſciri non goreſt
Quia vt Lyra ſuꝑ Lu.xx j.dicit. Vtruʒ
ſigna et dies illi. xv. futuri ſint continue ſe
ha bẽtes vel interpolate ſub dubio relin/

quetur.et ſic patet ꝙ nec ꝑ iſta ſigna tunc

vi ſa poterit ſciri determinate dies. H

BSut aũt poſita hecſigna qndecim ſᷣm
Richar. ↄcoꝛ.Tho.hᷓ oꝛdine qui ſeqͥt᷑

Prima die maria oĩa ſuꝑ mõtes qͥn/

to in ꝓfundum ꝓſternent᷑: ita ꝙ vix vide

ant᷑. Tercia die ſtatũ in antiquũ redigẽt᷑

Quarta die belue que mouent᷑ in aqͥs cõ/

gregabunt᷑ et ſuꝑ aquas moꝛe contentio

nis inuicẽ mugiẽtes eleuabunt᷑. Quinta
die volatilia om ia congregabunt᷑. ſ.in cã

pis ⁊ non guſtabũt quicq;.id quaſi in/

uicem quaſdam voces flebiles emittent.

Quare autẽ hec.dicũt aliqͥ ꝙ ideo hec fa/

cient belue et etiã volatilia.qꝛ angeloꝛuʒ
inſtinctu cognoſtẽt ꝙ iã omnino deficiẽt
genera eoꝝ.et ſic voces dabunt q̃ſi deo

occaſum patebũt cadaueribus eiectis ad
reſurgendũ. Quartadecima die omnes
homlies de latibulis ſuis recedent diſcur
rendo attoniti velut amentes ⁊ nõ audẽ⸗
tes loqui. Quintadecima die om̃es ho⸗
mines moꝛientur et reſurgent in igne cõ⸗
flagrationis cũ moꝛtuis longe antea de⸗
ſetis ferc chariſſimi qᷓ; terribilia ſig⸗
a et q; plurima pᷣcedentia iudiciũ narrã
tur a doctoꝛibus. Sed foꝛte dicis.iſta
fieri omnia nõ appꝛobant pᷣdicti docto⸗
res nec Hieronym cõfirmat: ſed tm diẽ
ſe legiſſe.quare ergo ſunt pᷣdicãda. Ad h̊
reſpondet᷑ ꝙ ideo optime cõueniũt pꝛedi
cari.ſicut a doctoꝛib nõ repꝛobant᷑ oino

decim cubitis eleuabũt᷑. Scða die ab al ſed diſputatõibus cõuenienter inſerta ar

uũtur. Primo qꝛ plurima iſtoꝝ ſignoꝝ
ſi nõ omnia)ſunt ꝓbabilia per ſacrarũ
ſcripturarũ teſtimonia.et ꝓpterea ñ ſunt
contemnenda ſed potius ꝑtimeſcenda ⁊

ad penitentiã agendã menti noſtre inda

ganda. Secundo qu ia cum chriſtꝰ dñs
ipᷣe dicat in euãgelio ꝙ vᷣtutes celoꝝ mo⸗

uebuntur.ſcʒ ad faciendũ mirabilia vt ſu

pꝛa dictũ fuit.ideo nõ eſt dubitandũ ꝙ.ſ.
ante diem iudicij fient terribilia ſigna nõ

ſo lum in ſole et luna ⁊ ſtellis.verũetiam ĩi

aere:in terra:in mari.er in omnib abyſ⸗

tias agentes ꝓ eo ꝙ creati fuerũt et ſeruii ſis.in arboꝛibus.in animalibus.in aui⸗
erũt eleetis dei.ac ↄtra repꝛobos accuſã/ bus.in montibꝰ.in ſepulchris.⁊ in homi
do vindictam expetẽtes.vt patuit articu nibus ⁊c̃. Nam et totus mundus axde⸗
lo ſecũdo. Sexta die ignea flamina ſur/ bit igne. Sed pᷣter hec erit vox terribilis
gent ab occaſu contra Rei⸗ firmamẽti ad tube chriſti et archangeloꝝ clamantium
oꝛtum currentia quo aque ⁊ mare arde/ Surgite moꝛtui venite ad iudicium. Ad
bunt ⁊ comburẽtur. Septima die ſtelle quam vocem omnes cõparebũt homies

7

Cnanin
lſimen
adunpt
t
eis Dee
kinſee
bus Oe
Dufunc
onnnesl
Oquun
diccum
ſcomnee⸗
oplang
gepoont
lungem

Deea
vent

1

ſan
deme
hus in
en na
busgc
cis ven
orpa
alnoꝛoſa
nobis f
fes dur
Plodlleg
tiuſtum
lucſciüy
Maylma.
hoteſtate
loresg⸗
teruntye
(ucane
Cgnoſcet
faurinin
Omnines
Wainis:
Apept
Chamme

9

Lignens d
nete. Oen
us ptoffis
nong die
petre ſcind
Aligentectii
oles ofßes
rorem foa
mnes coles
dewenktter
Mmialaoi
fugennn!
Ntöe ſutſi⸗
Arciadeima
ſolis ich l
us eiecns40
adie omma
egentdiſ
1no dif
S
t inignec⸗
geanten de
anbilaſ⸗
dicünan.
le dicls inn
diai doch
ſedem o
cid Nh
hobankoind
terinſena a
ſtop ioo⸗
perſann
dtatuiſit
mnaſcends
noſnen
chnit'dis
hp ne
nbiluin
andig/
iaſigae
enüetumnt
nib abtſl

H

coꝛam iudice. Super omnia autẽ terribi
liſſima erit illa ſententia domini dicentꝭ

ad unpios. Ite maledicti in ignem eter⸗

num qui paratus eſt diabolo et angelis
eius. De quibus quia hic lõgũ foꝛet age⸗

tem ad iudiciũ in nube.ſ.lucida ſicut ⁊ in

nu be aſcendit Actuũ.j.cũ poteſtate ma⸗

gna et maieſtate głie.in qua veniet cum

omnibus angelis ⁊ ſanctis. Pꝛoinde ex
quo hec vᷣba euãgelica expꝛeſſe lo quũtuxr

re in ſequentibus pꝛo ſequemur ſermoni/ de aduentu chriſti ad iudiciũ Jdeo de h;

bus O ergo miſerrime peccatoꝛ depone
durum coꝛ.et fatuitateʒ mentis. O vos
omnes luxurioſi.o vos ſuperbi.o auari.
O quicunq; peccatoꝛes aduertite chꝛiſti
dictum Math. xxiiij. ꝙ ſcʒ tũc plangent

iudicio tria myſteria notabimus in hoc

ſermone.

Suns de terribilis iudicis.ſ.xpᷣi ad/

Secundũ de terribilis viſio/ (uentu
nis eius aſpectu.

ſe omnes tribus terrę, O infelix pecca ꝰ Terciũ ð terribilis iudicij anxio metu

toꝛ plange nunc vt non plangas tũc.plã
ge ꝑ contritionẽ vt tibi deus mmdulgeat ⁊
tandem ad celos ꝑducat. Amen

De eadem dominiea Sermo.iij.ſcʒ ð
daduentu chriſti ad iudiciũ tremendũ

Wernc vide

tbunt filium hominis venie
tem ĩ nube cũ poteſtate ma⸗

gna et maieſtate. Verba ſũt

ſaluatoꝛis noſtri Lu.xxj.et ĩ euãgelio ho
dierno. J Quia nempe chridomi
nus in pᷣmo ſuo aduentu qñ venit in car⸗
nem nõ vt iudicaret ſed iudicaret᷑ ab hoĩ
bus:ac moꝛtẽ pateret᷑ pꝛo nobis redimẽ⸗
dis venit vt infirmus puerili carne naſcẽ

do ⁊ paſſibili ac moꝛtali vt nos homies
amoꝛoſa ſua charitate attraheret ſimilis

nobis factus eſt. Sʒ nos miſeri peccato⸗

res dura ceruice eum cõtemnimꝰ ⁊ odiu

pꝛo dilectõne rependimꝰ. Rationabile
⁊ iuſtum eſt vt in ſcõo eius aduentu.ſ.a
iudiciũ veniat terribiliter cum poteſtate

maxima.ita ꝙ omnes reges ⁊ pᷣncipes ac

poteſtates ſibi rebellantes ⁊ omes pecca
toꝛes a pꝛincipio mundi qui fuerix ſunt
⁊ erunt vſq; in finem deijciat in infernuʒ
cruciandos. Et ſic tunc pꝛout Berñ.ait.
cognoſcetur dñs iudicia faciẽſqͥ nũc igno
ratur iniuriam patiẽs.Et hoc eſt qð xpᷣs
dicit in h euãgelio. Cunc videbũt.ſ.oms
homines boni et mali filiũ hominis.id ẽ
virginis Marie que ſine altero homine

ſola peꝑit.et ideo chriſtꝰ eſt fittꝰ hominis

nõ hominũ. Videbunt inquã tũc venien

Circa primum myſteriuʒ vt ſciamus qᷓ;
terribilis erit iſte aduentus chriſti ad iu⸗

dicium et per conſequẽs vitam noſtram
emẽdemus in melius Aduertendũ eſt ꝙ
in hoc aduentu iudicis ſcʒ xpᷣi tria erunt

pᷣcipua valde terribilia pctõꝛibus

Riimno erit terribilis tube clangoꝛ
Secundo terribilis toꝛtoꝛũ:hoc eſt de

monũ fuzee
cio terribilis ignis ardo.
Prim̃o erit terribilis tube clangor.q̊̃niã

vt ait apoſtolꝰ.j.ad Theb.iiij. Ipe domi
nus in iuſſu et in voce archangeli et ĩ tu⸗

ba de i deſcendet de celo.Et.j.ad Choꝛĩ.
xv. Canet em tuba et moꝛtui reſurgent ĩ

coꝛrupti.ſᷣm Richardũ ſuꝑ.iiij.diſt.xliij.
q.iij.in pꝛedicta auctoꝛitate tria ponũtur
que concurrẽt ad reſurrectionẽ moꝛtuoꝝ.

Primũ eſt iuſſio:quia chriſtus iubebit

in ſuo deſcenſu.ſ.pulueres ſeu partes qᷣſ/
cunq; coꝛpoꝛum moꝛtuoꝝ recolligi ꝑ mi
niſteriũ angelicũ. Et hoc notauit apoſto

lus cum dixit. Ipe dominus ĩ iuſſu. Se⸗
cundũ erit tuba dei.id ẽ vox chriſti pᷣcipi

entis vt reſurgant:que erit cauſa inſtru⸗
mentalis p quam pꝛincipaliter virtꝰ di

uina faciet ex illis pulueribus recollectis

coꝛpoꝛa refoꝛmari.et refoꝛmatis animas

vniri:que per ſolam diuinam virtutẽ fi⸗

ent.Et iſtud notatur ab apoſtolo cũ dici
tur.in tuba dei.Terciũ eſt vox archãge⸗
li.quia ipᷣi archãgeli qui fuerũt cuſtodes

pꝛouinciarũ in pꝛouincijs quas cuſtodi⸗

erunt clamabunt foꝛt iter ⁊ ſenſibiliter ſo

no articulato et mediãte aliq̃ ſenſibili cre
atura foꝛmato. Clamabunt qͥdem ꝙ oẽs

coꝛã iudice cõpareãt diffinitiuã ſniaʒ au/
dituri. Et illa vox notatur cum dicitur.

5„
2 2„

Dominica pꝛima Alduentus

in voce archangeli.ſ.qua dicẽt clamando
Surgite moꝛtui venite ad iudiciuʒ. De
hac tuba qᷓ; terribilis ſit Chryſoſt.ſuper
Math. dic. Vere vox magna vox tube
terribilis cui omnia obedient elementa.
que petras ſcindit.inferos aperit.⁊ de ꝓ/⸗
fundo abvſſi anĩias coꝛpoꝛibus ſuis aſſi⸗
gnat.Ad idem Hiero.ſuꝑ Math. ſic lo
quit᷑ Quotiẽſcũq; diẽ iudicij inquit con/
ſidero toto coꝛꝑe cõtremiſco.Siue enim

comedam ſiue bibã ſiue aliqͥd aliud faciã glo. Joelis.iij. Sed ꝙ chriſtꝰ dñs deſcc⸗
det ad iudicandũ ſopꝛa montẽ oliueti de

ſemꝑ videt᷑ illa tuba terribilis inſonare
auribus meis. Surgite moꝛtui vẽite ad
iudiciũ.hec ille.Quid tu o peccatoꝛ facis
cur non times.ecce ipe Hieronymꝰ ſan⸗
ctus erat et bonis oꝑibꝰ plenus. ⁊ tamẽ
iudicium dei timebat.O miſer qui plenꝰ

es peccatoꝛũ ſoꝛdibꝰ quid doꝛmitas:qͥd

negligis. reuolue mente verba hec beati
Hieronymi vt extimeſcas iudiciũ et pe
nitentiã agas.alioquin o qᷓ; amara erit
tibi vox illa. O q́ʒ dura O q; tremenda
quãdo dicet᷑. Surgite moꝛtui venite ad
iudiciũ.ſi.d ãnationis R. Secunduʒ
quoq; terribilẽ faciens aduentũ iudicis.
ſcʒ chriſti erit terribilis furoꝛ toꝛtoꝝ.̃ eſt
demonũ. Nam tunc vt ſcribit᷑ Mathei
xviij. iratus dominꝰ tradet impios toꝛ/
toꝛibus. Remigiꝰ.Toꝛtoꝛes ſunt demo
nes quib tradetur peccatoꝛ ad crucian/
di poteſtatẽ. Nam vt dicit Grego.ĩ ome.
Peccatoꝛes ad ſupplicia trahuntur ꝑ de
mones quaſi ꝑ toꝛtoꝛes.Nuos em incen
ſoꝛes habuimus in culpis toꝛtoꝛes habe
bimus in penis. Pꝛo hulus declarati/

one quo ad iudiciũ alique queſtiones oc

currũt declarande ad ꝓpoſitũ Pria qᷓ/

ſtio de loco iudicij vbi debebut om̃es ho
mines cõparere.Et ad hoc reſpõdet ſcri

ptura Joelis.iij.ꝙ in valle Yoſephat que
eſt iuxta montem oliueti de quo chriſtus
aſcendit.Nam ſeribit᷑ ibi ſic. Cõgregabo

omnes gentes in vallẽ ioſephat ⁊ ibi di⸗
ſceptabo cũ eis. Et huiꝰ ratio potiſſima

ſm Franciſcũ maro.eſt.quia iudiciũ de⸗
bet fieri in loco cõmuni etmedio vt ab oĩ
parte circũquaq; poſſit ad euʒ haberi cõ/
curſus.ſʒ ille locus eſt in medio rerre ha⸗
bitabilis vbi et chriſt?ꝰ dñs eſt ab hoib⸗
iudicatus.ſcʒ in hieruſalẽ. Pſal. In me⸗

dio terre oꝑatus eſt dñs ſalutem. Ergo ⁊

ibi congruũ eſt iudicare.vt idem oſtedat
eſſe is qui ibi paſſus eſt:qui om̃es homi/
nes iudicabit. Sed quõ vallis illa poſ

ſit caꝑe omnes hoĩes mundi. Reſpõdet᷑
ſim magiſtrũ di.xlviij.li.iiij. quem docto
res certi ſequunt᷑ et pᷣcipue Richardꝰ di.

ꝙ nõ eſt pueriliter intelligendũ ſic ꝙ xps

deſcenſutꝰ ſit in vallem pᷣdictã ad facien⸗
dum iudiciũ.qꝛ hoc friuolum eſt vt dicit

quo in celũ gſcẽdit.et ſedebit in aere in lo⸗

co alto vt ab oĩbus poſſit videri et audi

ri.Et foꝛte circa locũ illuʒ vbi apoſtoli de
ſierunt eum videre qñ aſcendebat ĩ celũ.
Electi autẽ erũt ad dextrã iudicis in ae⸗
re nõ in terra. Juxta illud.j.ad Thebß. ilij
Rapiemur cum illis.ſ.ſanctis in nubib⸗
obuiam xpᷣo in agera.ita tamẽ ꝙ viri ꝑfe⸗

cti et ſanctioꝛes eminentiꝰ et ꝓpe iudiceʒ
erunt. Sed hoĩes repꝛobi ↄgregabunt᷑ ĩ

Mllem ioſephat cui peminet mons oliue

ti.et erunt in terra ſicut ⁊ in vita terrena

dilexerũt ad ſiniſtrã iudicis ſtãtes Quot

quot aũt in illa valle capi pñt erunt ibi.
Alij circũcirca vallẽ.quidaã ꝓpinqinꝰ.qui
dam remotius. et ſic dicunt᷑ oẽs illuccon
gregari. Z Secunda queſtio oꝛttur
quomodo homies poterũt omnes illuc
conuenire in tam bꝛeui tẽpoꝛe quo erit iu
dicium.iuxta illud.j.Choꝛin.xv. JIn mo
mento in ictu oculi. cũ multi hominum
diſtent ab illo loco. Reſpondet᷑ ſin doct᷑.

ꝙ electi tunc habebunt gloꝛificata coꝛꝑa
ideo ipᷣi electi bene poſſunt ꝑ dotem agi⸗
litatis ſtatim illuc venire. JYuxta Augu⸗
ſtini verba. Sed repꝛobi grauiſſima coꝛ⸗
poꝛa reſument.ergo ꝑ ſe ſic venire neque
unt. Sęd poꝛtabuntur ad locum iudicij
per executoꝛes iuſticie diuine. Et circa h

nota ꝙ plurimi doctoꝛes dicunt ꝙ repꝛo/⸗

bi poꝛtabunt᷑ ad locum iudicij per ange⸗

los pꝛopꝛios quos hic habuerunt licʒ vi

tuperabiliter. Sed quidam alij doctoꝛeſ

alit᷑ ſentiunt. qꝛ Tho.i.iiij.di.xlvij.diẽ
veriꝰ excimat demões foꝛe executoꝛes di⸗

uie iuſticie etiã pꝰ iudiciũ ĩ ꝑpetuũ.DHeni

qꝙ; Frã.maro.ſer.ð reſur.dic expᷣſſe rpꝛo
bi ꝑ demões ducẽt᷑ ad locũ iudicij ſieut et

S
.
— —

—

chlns
diet
lolligen
Dlmi
flicda⸗
ſesoine
ſutend
beunter
nul ige
gterend
fesetla⸗
auclofn

cü
mmarina

cüſcptt
cenkite
lgm⸗
Nstſ
charieti
ſaleorſo
hoſtum
laͤfuen
Gc
rgee
e
dri
mp⸗
n
unna
Niby. A

lus.

grs
tgeient
D nmne
99
damabit
les demd

mnleaqi

mtierle

porrgbun
ſctaun
ſnoceh

obt

On 8

ſenurt
ncgs
Mniye
Rf⸗

ws

ten Se!
Cemoſtcat
dches homi,
Alig lupol
Rehodet
gquem doche
Kidarcd.
di ſegts
gäadficien
m eſtytdic
1odis deſii
nte olinende
tin aereinbo
igen et Mi
biapoſtolde
debat iceii
dias in
40 Thehlj
tisinnubih
evini ge
pe oich
Gegibunii
monsole
vitatenena
lütes Quct
t erunt bi⸗
pinquugui
eis lluccon
Ueſtioolur
omnnes lut
eqo eri i
1r. Sn no⸗
i bominvm
et fndo
fat on

doten ihl
a Bun
Uiflim⸗
cnuenegte
Gm ud
Etatub
nqtih
jper uhe
Untlis
ſdeen
Avidg
lapzo
mui Den
ſegfr⸗
ater

—

chriſtus hoc idẽ denorat q: Mat. xxiiij. ra Apoca. viij. ve qꝛ a facie dei et gla ſan

dicit. Mittet filius hoĩs angelos ſuos ⁊ ctoꝝ excludent. Ve qꝛ in infernũ nũqᷓ; exi
colligent electos ſuos a qᷓtuoꝛ ventis ⁊c̃. turi ðtrudẽt᷑.ve qꝛ ſine fine cruciabũt᷑.vti
Vbli miſſionẽ bonoꝝ angeloꝝ nõ refert q; qnto furoꝛe et fremitu ipᷣi demões rapi
niſi ad electo ꝝ ↄgregatõneʒ.q;uis pulue ant trahãtq; ad iudiciũ hoĩes vł crudeli:
res oĩm etiã maloꝝ hoĩm ꝓ reſurrectõne ſimi toꝛtoꝛes nõo põt pllcari ngua

facienda a xpo boni angeli colligere ha/ pctõꝛ ecce talẽ habes wdim. °ι Ter
beant ex officio. Tamẽ reſurgẽtes maloſ cio terribilẽ reddẽs aduentuʒ iudicis erit
mali ãgeli poꝛtabũt ad iudicij locũ. Hoc terribił ignis ardoꝛ.q; tũc tot/ mũdus ax

gꝭ tenendũ ẽ puto ꝙ ſicut iudex terrenꝰfu⸗ debit igne ↄflagratõis. Vñn Elſa.lxvj.do

res et latrones ac hmõi facit ꝑ lictoꝛeſad, minus in igne veniet.qꝛ ĩ igne dñs diju⸗

duci ↄfuſibiłꝛ.ſ.ꝑ tẽpqa trahendo ad iu/ dicabit.Et pᷣs. Ignis añ ipm pᷣcedet ⁊ ĩ

diciũ vel in carcerẽ.ſic in ꝓpoſqo. Et hec ẽ

maxima ↄfuſio ⁊ terribilis ipis repꝛobiſ

cũ ſic ꝑ tẽpoꝛa trahunt᷑ a demonib⸗ ⁊ ꝓij

cient᷑ ĩ terrã tanqᷓ; fetida cadauera grãdi
vlulatu di.hic ꝑeas.O qᷓntus ibi erit fle

tus ⁊ ſtridoꝛ dentiũ.O qᷓ;tꝰ vlulatꝰ.v/
charie. xij. Plãgent ſe oẽs trib terre fa.et

fa. ſeoꝛſum. Coõtẽplari itaq; ex pᷣdictis

poſſumꝰ ſingillacim.ſ. Pꝛĩo quõ archãge
li qͥ fuerũt cuſtodes puinciarũ damabũt
ad celũ di.O vos oẽs aie ſctõꝝ moꝛtuos
ſurgite ⁊ vẽite ad iudiciũ.⁊ mox oẽs ac⸗
cedet ad ſua coꝛꝑa. ⁊ ſurgentes ꝓgrediũt᷑

obuiã xpᷣo in aera Adã ⁊ abrabã cũ tur

ma pꝛiarchaꝝ ⁊ ꝓphetaꝝ. Petrꝰ cuz tur⸗/

ma pEer oiſelgulag. Stephanꝰ cum

turma marcyꝝ. Itẽ Maria vᷣgo cũ virgi
nibi. Anna cũ ↄiugatis.Eliʒabeth cum
viduis.iuxta illõ Sach.ix.Ecce dñs veni

et ⁊ oẽs ſcti eius cũ eo Deniq; vnacũ xpᷣo

egredient᷑ oẽs choꝛi angelici. Math.xxv.
Ciũ venerit filiꝰ hois ĩ ma.ſua ⁊ o.an.⁊c
Scõo ↄtẽplemur 35 aliqs archangelꝰ
clamabit ĩ aere di. O vos oẽs aeree ptã⸗

