li.ſnĩaꝝ.di.xl.c.).mgjr dicit ⁊ ↄcoꝛ.docto.

Actus ſimplicit᷑ mali ſunt qͥ ꝑuerſa fiunt

intentõe. HBef. Vlicioſa intetio vicioſam
facit aiam. Vnñ tales qͥ mala intẽtõe ↄxe

rũt matrimoniũ debẽt peniterevt deiirã
placare poſſint. Et q̃li intẽtõe debeat qͥs
cundũ genꝰ ẽ ꝑſonaꝝ ꝓhibitaꝝ inuicẽ nu
bentiũ.vt qñ qͥs ↄZhit matrimoniũ cum
ↄſanguinea vel affinitate ↄiũcta vł ↄp/⸗

Zhere dictũ eſt ßmõe.ij. hꝰdñice

nitate. Itẽ cũ eo qͥ votũ caſtitatis ſolene

emiſit.vt ſunt in oꝛdibi ſacriſ ↄſtituti ⁊ re

ligioſi.Qui qt votũ ſimplex emiſit ⁊ poſt
ea mr̃imoniũ ↄhit.licʒ tale votũ non di⸗
rimat ↄctũ ⁊ ↄ ſummatũ mr̃imoniuʒ tñ
debitũ carnale tał nõ põt exigere licʒ exa
ctus teneat᷑ reddere ⁊ ſꝑ cũ doloꝛe.extra qͥ

clerici vel vouẽtes płib capituł. Itẽ pꝛo

hibitũ eſt etiã Zhere cũ eo cuiꝰ vxoꝛ viuit
legitima nec ↄſtat de eiꝰ moꝛte ⁊ ecõuerſo
cũ ea cui maritꝰ legitim
ctũ eſt hoc mõöe.

oc me. Terciũ gen? ẽpartũ
necant iũ.⁊ h̊ ſiue fiat coꝛꝑalꝛ.ſ.ſterilitatẽ

vel fetũ iã ↄceptũ ꝑimendo Siue fiat ſpi
ritualiter.ſ.in ania.qð fit plub modis
ut patuit ſermone imediate pᷣcedẽti H
ales em damnant᷑ tanqᷓ; adulteri vt ex
pꝛeſſe dicit Augꝰ.xxxij.q.ij. Aliquando.

ꝓcurãdo pꝛoptereuitandã penaʒ partuſ/ poſſidebunt. yꝓ Sed iuxta hec que-

Quartũ eſt iugiter rixantiũ ⁊ lurgioſe

„

viuentiũ. Nam tales quoridie plima pec

maledicendo vituꝑando ⁊c. Contra ta/
les Hebre. xij. Pacem ſeqͥmini cũ oĩibus

um ⁊c̃. Berñ. In diſcoꝛdia locus eſt dia
boli. Q

viuit vt ſup ta

trecca s ⁊ in

bolo expirauit. Sexxtũ eſt pᷣcepta ec⸗

um. De his ſermone imediate pꝛeceden/
ti. L. In talibo qualiter quis peccat moꝛ
taliter vel venialiter ad foꝛum confeſfſio⸗

nis remittimus. Septimũ genus eſt

adulterantiũ et cum quacũq; aliena pec⸗
cantium. Nam. j. ad Choꝛin. vj. dicitur.
Necq; foꝛnicarij. neq; adulteri neq; mol⸗

les.hoc eſt in ſeipᷣis peccãtes regnum dei

ritur. Ende cõpꝛobat᷑ ꝙ matrimonij ſa⸗
cramẽtũ offendere luxuriãdo ſit damna⸗

biliſſimum et grauiſſimũ peccatum. Re
ſpondetur ꝙ hoc cõpꝛobatur Primo ex le

ge phica. Ham hoc natura ipa oſtendit
etiam in brutis et volatilibus ac inſenſi⸗

bilibus. Quoniam vt dicit Philoſopphꝰ
cata damnabilia cõmittũt ſeinuicẽ ex ira de animalibus. Elephantes venerinon
vacant niſi cauſa pꝛolis.⁊ hoc ſemel BK duxà
de obus annis. Nec mas feminam tangit
⁊ ſanctimoniã ſine qua nemo videbit de oſtq; co nceperit. Item Plinius dicit
1. YJn a locus eſt dia leo adulreriu leene ꝑ odoꝛẽ ſentit ſi abluꝰ
uintũ eſt timoꝛẽ dei in carnali ta nõ fuerit ⁊ iam depꝛehendens punit

Et de hoc exemplũ libro apiario.
Tho. refert ꝙ in ciuitate cam eraceñ. vxo

neſtis modis vtebaf
Ecce autẽ quadã nocte cũ talia feciſſʒ et
coactus ad ſeceſſuʒ iuiſſet mox ſoluto v/
tre in cloacam eius viſcera natiũ deſcenꝰ
derunt.et clamãs cũ repoꝛtaretad lectux
publica voce fatebatur peccatũ ſuũ.ma⸗
nus quoq; igne quaſi infernali vri ſentiꝰ
ens pꝛe nimio cruciatu abſcidi fecit.et ſic
miſerabiliter in hoꝛã diei terciã cum dia

cleſie contemnentiũ .ſcʒ de abſtinẽdo ab .
vxoꝛe per locum ſacrũ ⁊ tempus debitũ.
ſcʒ feſtoꝛũ pᷣcipuoꝛũ.vt Natalis domini:
reſurrectionis Penthecoſtes et huiummo
di alioꝛum etiã ſolẽniũ. Item tẽpoꝛe com
munionis et tẽpoꝛe menſtruoꝛũ ac partu

Zi
keyd
üd
nici
tenüt
habit
moltu
pröͤrl
ſenſib
demin
amlol
ſoferi
Ghoſeer
fagui
1aOa
Sc⸗
natac

Viꝛ

depppt

,AA
acha⸗
dimll
Fomnie
Aun
ſeq̃
ham
Auit
litpen
ſiati
aarege
Poniaſt
mnann
fſin
pendät.
nanr⸗
Pant, S
blten
glegeth
ſooleon
finiz
Nkepilb
Phlierſi
namalten
horndi
ſkint
nudinn

gi

ha

jumget
linis ag
mocdle

laullin

IN
e Nopn
tagranuf
anerpe
enet
nocpiand
lleins
dischi
in ktaſß
blutd i
tiü dehent
kid keng
tüſuü ma!
ſenn’
iſelna ſe
hccptn een
bſtinedoeb
us debiti⸗
s domin!:

thuluſno

nipotecon
nüachen
p

gan t

hbnſfiof
ignnei
alenspee
inag noh/

ſgunda

ubegue
ninontſr
tdann
aum-
ſing

1tſmndt

zeinſenſi
bioſb⸗
einon

mdida
nung
een
labl⸗

16 gobis

—

Itẽ Bartholome li.xij.de ꝓpꝛietatibꝰ multiplicatio qꝛ ↄfuſio fit marito ⁊ oĩbꝰ
reꝝ dicit: ꝙ ciconia mas viuẽte femina ſe vtriuſq; ꝑentib ⁊ ↄſanguineis ac vicinil
cũ alia nõ ſociat ſed femine fidẽ ſuat ͥ ad ⁊ alijs ex qͥb ſequũt᷑ innũerabiles detra
nidũ ⁊ generatõis officiũ.Et ſi qñ adulj ctões et mala ⁊c.Sexto hereditatio furti

dẽ fuare. ⁊ ſic mẽdaciũ fit. Quito ſcadali ſub tectũ meu ſʒ tĩ dic bo ⁊ ſanabit vu

teriũ in femina ſenſerit vlter ſecũ nõ co/⸗
habitat ſed roſtro eã trãſuerberat ⁊ coꝛaʒ
multitudie ciconiaꝝ deplumat et necat.
vt ðꝛ li.de naturis reꝝ exꝑtũ foꝛe. Itẽ de

iſenſibilib lapidibj.narrat Alber. xij. li.

de mineralib ſe exꝑtũ ꝙ ſmaragdꝰ luxuri
am ſuſtinere neqͥt. Qudã em̃ rex in anu⸗
lo ferẽs in digito ſmaſagdũ dvxoꝛẽ co⸗
gnoſceret vidit ſtatim poſt coitũ ipᷣm eſſe

fractü in tres ptes. Idem ðꝛ ⁊ de cãpho⸗
ra.O ergo tu hõ diſce caſtitatem ſeruare

Scðo ꝓbat᷑ ex lege moſayca ꝗᷓ moꝛte dã⸗

nat adulteros Deuter.xxij. Et Leuit᷑.xx.

Vñ ⁊ Dauid punitꝰ fuit multipliciter a
deo Merr aculteig cũ Berſabee.ij. Reg.
xij. Tercio.
ca qᷓ; ap lica.vt ptʒ
q dimiſerit vxoꝛẽ mechat᷑. Itẽ Heb. xiij.
Foꝛnicatoꝛes et adulteros iudicabit dñſ
Quarto ex lege iuridica q̃ dicit adulteriũ
eſſe Fuiꝰ inter alia Be 7 hoc q;tũ ad pe⸗
nam. xxxij.q.vij.c. Quid in oibd.
Quito ex lege ciuilica qᷓ̃ adulteros puni

uit pena capitis antiqtus. C. ð adul.l. ca

ſtitati. Itẽ Bonifaci magũtinus epᷣus
ad regẽ anglie ſcribẽs dicit ꝙ in antiq̃ ſa⸗
xonia ſi aliq mulier fuerit adulterata eaʒ
manu ꝓpria ſtrãgulatã ↄcremant.et ſuꝑ

foſſam ſepulte coꝛruptoꝛẽ cingulotenꝰ ſu

ſpendũt.veſtib abſciſis eũ flagellãt.⁊ ca

e matrone cũ cultris pungũt donec ĩteri

mant. Vnñ ſi apud paganos ſic punitur

adulteriũ qͥd erit ĩ iundicio diuio. Sexto

ex lege theo logica ſᷣm quã patet ꝙ i adul
terio multiplex peccatũ ↄcurrit.⁊ ſic mul

tiplicit᷑ punit᷑ in inferno. Pꝛimo em̃ ibi eſt

furtũ guiſſimũ.ſ.ꝑſone.⁊ latrocinium vt
Dieitꝛ vilhel.in ſũma vicioꝝ.qꝛ cuʒ vir et

mulier ſint vna caro gᷓ furat᷑ ⁊ rapit ꝑſo⸗

nam alteriꝰ cũ ſe a ſuo viro au fert alteri i

pctm̃ dãdo.Scðo ibi ↄmittit᷑odiũ qð ſu
ſcitat᷑ inte ↄiuges ⁊ inde ſequũt᷑ moꝛtis rio rogans eũ ⁊ di.Dñe puer meꝰ? iacet ĩ

machinat᷑oes ⁊ ſic homicidiũ. Tercio ſa
crilegiũ qꝛ violat᷑ eccłaſticũ ſactm mr̃imo
uarto iuramẽti fractio:qꝛ iurauit ſi

rcio ꝓbat᷑ ex lege noua tã euãgeli
at. xix. Dico vobiſ

ua filij illegitimi: a ꝗᷓ nõ põt abſolui niſi
faciat reſtitutõeʒ.qð facere ẽ difficillimũ.
Jõ vltimo exide ſeqͥ᷑ deſpatio⁊ impenitẽ
tia et ↄñt᷑ eterna et multimoda dãnatio.
O ;̊ miſerrimi et infelices pctõꝛes redite
ad coꝛ.O mali ↄingati.O viri.o mliereſ
videte qᷓ; uiter danabimĩ ſi mrfimoniuy
male tenebitis. ̊ penitemini.Et vt deuſ
det gram Rogemꝰ vñm ieſum ⁊.

Dñica.ij. poſt octauas epiphanie
Sermo pmus ſuꝑ euangelio

c diſſet ieſus de mote ſecute ſunt
eũ turbe multe Mat. viij. ⁊ in
euãgelio hodierno A« KCariſſimi poſt
q́; xps dñs oñdit ſe eſſe creatoꝛẽ oĩim qui
mutare põt creaturas.ſ.iĩ ↄuerſiõe aque ĩ
vinũ Et p teſtimoniũ dei pꝛis manifeſta
uit ſe eſſe filiũ dei dicẽte deo pꝛeĩ baptiſ/
mo xpᷣi. Hic eſt filꝰ meus dilectus ⁊c.ſi⸗
cuti audiuiſtis ĩ pᷣcedentiba dñicis.hodie
ↄſeq̃nter in euãgelio oñdit᷑ ꝑ duo magna
miracla ꝙ ipᷣe xps deſcedit de mote.i.de
altitudine głie celeſtis in vallẽ hu miſe⸗
rie. et venit ſaluare genus bhũanũ ab ifir⸗
mitatib ſpũalibo.hoc ẽ a pectis. In cuiuſ
myſteriũ cũ deſcẽdiſſet de monte ſanauit
lepꝛoſum ⁊ ꝑaliticũ ſic dic euãg. Textus
In illo tpe Cũ deſcẽdiſſet ieſus de mõ
te ſecute ſuut eũ turbe multe. Et ecce le⸗
pꝛoſus veniẽs adoꝛabat eũ dicẽs.Homi
ne ſi vis potes me mũdare. Et krtendes
manũ ielus tetigit eũ dicẽs. Nolo.muni
dare.Et cõfeſtim mũdata eſt lepꝛa eius.
Et ait illi ieſus. Vide nemini dixerꝭ.ſed
vade oñde te ſacerdotibo ⁊ offer munꝰ qð
pᷣcepit moyſes ĩ teſtimoniũ illis. Cãũ aũt
introiſſy capharnaũ acceſſit ad eũ centu⸗

domo ꝑaliticus ⁊ male toꝛquet᷑.Et ait il

li ihs. Ego veniã et curabe eũ.Et rũdẽs

Cẽturio ait. Dñe nõ ſum dignꝰ vr intreſ

4

4

Dominica. I. poſt octa.epippba.

er meus. Nã ⁊ ego hõ ſum ſub ptãte ↄſti eſt ꝙ deꝰ nõ põt eẽ teſtꝭ falſitat pᷣm Anſ. ekind
tutus habẽs ſub me milites.⁊ dico huic ⁊ oẽs phos.Cũ g ðs fecit miracła ad cõ ſignlſcn
vade ⁊ vadit.⁊ alio veni ⁊ vẽit.et ſeruo firmatiõem doctrie euãgelice ꝑ xpᷣm ſeqͥt᷑ hoſtus.
meo fac h̊ ⁊ facit. Audiẽs aũt ihs miratꝰ ꝙ ifallibi vᷣitatis ẽ. Pꝛoide Rich.li.ð tri bisley⸗
eſt ⁊ ſeqntib ſe dixit. Amẽ dico vobis ñ ni.dicit.O vtinã attẽderẽt iudei ⁊ aduer Wluura
inueni tãtã fidẽ in iſrt. Dico aũt vobis ꝙ terẽt pagani cũ q;ta ſecuritate ↄſcie pote ſcproltal
multi ab oꝛiẽte ⁊ occidẽte veniẽt et retum rimꝰ nos xpᷣiani ad diuinũ iudiciũ accege iſkweren
. bent cũ abrahã vſaac ⁊ iacob in regno ce re.nũqͥd cũ oĩ ↄfidentia dicere poterimꝰ. eniden.
ioꝝ. Filij aũt regni eijciẽt᷑ ĩ tenebras ext᷑io dñe ſi erroꝛ eſt h̊ͥ qð credimꝰ a te decepti fSan
res ibi erit fletus ⁊ ſtridoꝛ dentiũ. Et di/ ſumꝰ.nã tot ⁊ tãtis ſignis ↄfirmata ſũt q̃ Crſtique
xit ieſus cẽturiõi. Vade ⁊ ſic credidiſti fi eredimꝰ ꝙ nõ ni te fieri potuiſſent.hec ſuangyi
at tibi.Et ſanatꝰ ẽ puer ĩ illa hoꝛa.Ma ille.Ptʒꝭ Ergo ꝙ xps ꝓbauit doctrinã ſuã Vinum non
thei.viij.c. In hoc ſacro euãgelio tria diuĩs factis ⁊ ꝑ ↄñs ẽ verꝰ deꝰ ⁊ legiſla⸗ Ppingei
pᷣcipua cõtemplemur myſteiia tor. B Scva qſtio de lepꝛoſi affecti s dol
Primũ de lepꝛoſi mundatione one.qꝛ dieit euãge.ꝙ cũ deſcẽdiſſʒ ieſus ð mnns,
Secundũ de ꝑalitici curatisde mõͤte ſecute ſunt eũ turbe młte.Et h̊ ſᷣi uunliter
Terciũ de ſpuali inſtruetõne. Lyrã fuit ĩ aliqͥb ex deuotõe ꝓpt᷑ ſctitatẽ aocn
Circa pꝛimũ de lepꝛoſi huiꝰ mundatõne doctrine quã in mõte ꝓmulgauerat.Ali Tini
iuxta ſeriẽ euãgelij queſtiões occurrũt per q aũt ſeqbant᷑ ex curioſitate vt viderent tston
tractãde Pꝛima qſtio de tꝑe huius hy miractła ⁊ audirẽt noua. Alij vt inſidia⸗ HanoſiB
ſtoꝛie. Nã dicit. In illo e. gůͤtꝑe faeta rent᷑ ex guerũtate ſicut pharilſei.Alij vᷣo ꝓ dasröte
eſt hyſtoꝛia hu euãgelij. Ad h̊ rndet᷑ ſ̃m ſanitate vt curarẽt ſic infirmi.de qͥbꝰ erat D
doc.ꝙ facta ? anno xpᷣi.xxxj.eodẽ vicʒ an iſte lep:oſus q veniẽs adoꝛauit ⁊c̃. De q̊ Soͤb
no q̊ ↄuertit aquã in vinũ.tñ in alio mẽ/ qrit. cur iſte lepꝛoſus affectãs ſanari no⸗ wonwe
ſe.qꝛ cõuerſio aque facta ẽ in ianuario die luit aſcẽdere in montẽ ad xpᷣm pᷣdicantez Achie
epiphanie.ſed hec hyſtoꝛia facta ẽ ĩ men i ſed expectauit donec deſcẽderet ð monte. hotes mn
ſe YJulio qñ dñs ieſus pᷣdicauit in monte mirũ em̃ h̊ videt cũ ex natura etiã ania⸗ uſate
Thaboꝛ octo btitudines doceñ.oẽʒ ꝑfei lia bruta qrãt remedia ſanitatis qᷓ;totiuſ boi
ctõeʒ anno pmo.ſ.pᷣdicatõis ſue. Nã ſᷣm nec differũt ad tps ſed accelerãt vt poſſũt nirine
Aug. 2 Chryß. Exq̊ xpᷣs i pᷣmo anno q̊ Vnñ ⁊ Glo.ſuꝑ Ecci.xix.dicit.ꝙ canis ſi ladol
cepit pᷣdicare ſermonẽ fecit in mõte ð ma infixaʒ femoꝛi ſagittã habuerit nõ poteſt ſne
xima ⁊ grã di ꝑfectõe ſctitatis euãgelice. qͥeſcereę donec celerius extrahat. Itẽ vꝛſul zeſch
boni aũt magiſtri mos eſt doctrinã ſuaʒ cõtra febres foꝛmicas comedere ꝓperat. rtoi o
factis appꝛobare.grãdia em̃ dicere nõ eſt Cerua vel capꝛea vulnerata herba qritd en gluc
multũ ſed grãdia facere eſt magnũ.iõ cũ ferrũ de coꝛꝑe excutiat.vt dẽ diptamum. haumn
cõpleuiſſet monẽ in mõte.ſ.thaboꝛ mox Cur ergo iſte lepꝛoſus nõ aſcẽdit adxpᷣʒ 4 ande
deſcẽdit ad oꝑatõem ſignoꝰ.vt qͥ oſtẽdit feſtinanter. Rñdet᷑ ᷣm doc ꝙ hoc fleri vo i
ſe eſſe mirabilẽ in vᷣbis mirabilioꝛ eſʒ in luit deus Pꝛimo i figurã.qꝛ lepꝛoſus iſte öſn
oꝑe. VUnde ſᷣm Lyrã notandũ emr i gene figurabat genꝰ hũanũ lepꝛa pctõꝝ infe⸗ eene
rali regula ꝙ doctria hũana ꝗᷓ nõ e cedit ctũ.quod curari nõ poterat niſi xpᷣs ð mõ W
facultatẽ intellectꝰ hũani ꝑ rões dere u te altitudis głie in incarnatõe deſcẽderet anlog
ſtratiuas habʒ ↄfirmari.vt exempli qra in vallẽ huius mũdi. Scðo ꝓpter doctri michet
Si qs aꝑte velit ꝓbare ꝙ aia ſit multo pᷣ nam vt doceat ꝙ.ſ.pctõꝛ nõ poteſt in cble bͤſetifca
cioſioꝛ coꝛꝑe hʒ roes.qꝛ coꝛpꝰ hʒ oẽʒ pul ſtem mõtẽ aſcẽdere vbi xpᷣs reſidet niſi h ſußeſmer
critudinẽ ⁊ ꝑfectõeʒ ac ↄſuatõem ab aia. pꝛius mundetur a lepꝛa peccatoꝝ. Pſal. Nirinme
q̃ diſcedẽte corpus moꝛtuũ ẽ ⁊ fetidũ. Sʒ Quis aſcẽdet in montẽ dñi aut qͥs ſtabit Neſtartan
Doctrina diuia excedẽs facultatẽ hũanaʒ in loco ſctõ. Innocẽs manib⸗.i.oꝑibꝰ⁊c̃. ſenoas
nõ põt ↄfirmari ꝑ rõnem euiceet ras CCercia q̃ſtio eſt de curatõis modi Auno
oꝑtet ꝑ oꝑa vᷣtutis diuie ↄfirmari. ẽ ꝑ ficatõe.ſ.Quare xpᷣs dñs his modis vo lir un

nracula diuie virtutis onſiua.Nã certũ luit hunc lepꝛoſum curare.ſ.adoꝛantẽ.tã⸗

ohn
ſtahfn Z,
Hun
lcegpine.
eRöͤlöe
Tindeitatle
tar olie e
indcüeck
rrponnin.
n ae deent
ormanſi,
lpotuiſenthe
itdoamniͤſti
der leglen
elepol fi

icdiſß ena 5

nle. Ehfn
Nbe Pk eini
ulgnuan B
Ae t nonm

Sli N inſia

mia Ainn
mideiben
muit 1 Dei
gis ſanani

ömöclann

Garerötnotn.

tun einnii
ninsiplll
irinhſi
ictg anis
bumtd,⸗
bat Jinii

medeeget .

unbabicſtl
ihunun
3litt c
cbeſalſ
lnnii
112 c⸗ n 6
nlinßsd n
groedeitel

gendo manib, ⁊ ad ſacerdotes mittendo

Tetigit eũ di. Volo. mũdare.qð ſᷣm be.

⁊ h mòi que patẽt in euãgelio. Ad h̊ ri⸗ Hiero.accipiendũ eſt ſub mõ imꝑatiuo

det᷑ ſᷣm doctoꝛes ꝙ exquo ꝑ hũc lepꝛoſuʒ
ſignificat᷑ quilibet hõ in peccato moꝛtali
poſitus. Nam vt dicit Haymo. Inuiſii
bilis lepꝛa eſt in aia peccatis inquinata.
Voluit ergo chriſtꝰ dñs in curarõe huiꝰ
lepꝛoſi tales ſcʒ modos obſuare qͥbꝛ nos

inſtrueremur q̃liter deberemꝰ a peccatis
emũdari. Vt em̃ dicit Magiſter i hyſto

ria Iſta mũdatio lepꝛoſi eſt pᷣmũ ſignuʒ
chriſti quod fecit poſt agtam pᷣdicatõem
ſuam.quia licet pus cõgerterit qguam ĩ
vinum nondũ tamẽ tũc aꝑte pᷣecauerat
Pꝛoinde in hoc pᷣmo miraculo emũdati⸗
onis docuit ꝙ iſtis modis mũdemur a
peccatis. Prio adoꝛãdo xpᷣm fidelit᷑ et
humiliter.ſieut fecit iſte lepꝛoſus qͥ veni⸗
ens adoꝛauit euʒ ꝓcidens ⁊c̃. Ludolfus
Vbi inqͥt tria iſta ↄcurrũt.ſ.fſides hũili⸗
tas ⁊ oꝛõ nil negatur a deo.hec ille. Aug.
Oꝛatio ſi inqͥt pura ⁊ humilis fuerit va⸗
cua nõ redibitx.iuxta illud pᷣs. Reſpexit ĩ

oꝛatõem humiliũ ⁊ pᷣceʒ eoꝝ nõ deſpexit.

Scðo bonitatẽ xpᷣi ⁊ ꝓꝛiã infirmitatẽ
recognoſcẽdo in contritoe et ſpe venie fi⸗
ducialit᷑.ſicut iſte lepꝛoſus ait.Dñne ſi vis
potes me mũdare.q.d. Quicqͥd vis po⸗
tes ſicut oĩpotẽs.⁊ ſcio qꝛ ex bonitate tua
vis bonũ ſaluificũ ideo tue bonitati iĩfir/⸗
mitatẽ meã curãdã cõmitto.vt hec dictat
Ludol. Vbi Titus. Addiſcamꝰex vᷣbis
lepꝛoſi coꝛꝑaliũ infirmitatũ medelã non
qᷓ̃rere ſed diuio beneplacito totũ ↄmitte
re qͥ oĩa iudicio diſponit.tmmõ anie ſalu
tem petamus quã vult nobis de dare.
Tercio cogitãdo paſſionẽ xpᷣi ↄpatiẽ/⸗
ter.hoc notat᷑ cũ dicit᷑. Et extendeſ manũ
ieſus Nam in h ꝙ extẽdit manũ ſignifica
uit ꝙ extẽſurus eſſet in cruce manus ⁊ ſic
ſua paſſione ac ſanguie nos mũdarʒ. De
bemus g̊ ſepius paſſionẽ chriſti cogitare
ↄpatiẽdo et flẽdo:.qꝛ vt dicit Bonauẽ.
3 is ſctĩficatio.i.mũdatio aie.omis the/⸗

ſaurꝰ.ſ.meritoꝛũ.⁊ oĩs ſatiſfactio pctõꝛũ

ↄſiſtit in memoꝛia paſſiõis xpᷣi.⁊ Augu.

de vita xpᷣiana dicit. Si xpᷣi paſſio abeſ⸗

ſet nemo au deũ ſpem babere poſſʒ.̊ ⁊c.
Quarto charitatis oꝑa exhibẽdo dili
genter. In ſignũ huius dicit᷑ in euãgelio.

qua ſi d.ego excharitate volo et imꝑo vt
mũderis quia ꝓpter hoc deſcẽdi de celo.
ad patiendũ in cruce manu extenſa. adue
ni fundere meũ ſanguinẽ ac tanqᷓ; lepꝛo⸗
ſus videri vt mũdent᷑ aie hoĩm a ie pee
catoꝛũ. Vñ ⁊ ſubdit᷑ in euãgelio. Er cõ⸗
feſtim mũdata ẽ ⁊c.O itaq; quanta ẽ ðᷣt
bonitas ⁊ xpᷣi pietas q̃ vult oẽs homineſ
pctõꝛes ſaluari. Nã dicit Volo.ſ.ſalua⸗/
re.nõ ꝑdere.hoc em̃ diaboli eſt ꝓpriũ vel/
le.ſ.ꝑdere in gehennã.ſed mihi ꝓpriũ eſt
velle ſaluare.O q̃nta ꝑuerſitas pccõoꝛzum
ꝙ cũ deus ⁊ oẽs angeli ac beati velit pec
catoꝝ ſalutẽ ꝑ penitentiã.ipᷣe ſolus petõꝛ
ↄcoꝛdat diabolo nolẽdo cõuerti.⁊ ſic dã⸗

nari in peccato. PDeniq; chariſſi⸗

mich riſtiani penſate erga nos chriſti ca⸗
ritatẽ.quia cũ eſſet deus omniũ et poſſet
ſola vatitate curare nos oẽs et iſtũ lepꝛo
ſum.voluit tũ tãgere eundeʒ charitatiue
quẽ ſciuit peccatoꝛẽ et figurã gerere pctõ
rum ac tã abominabilẽ lcpꝛoſum eſſe.q⸗
re hoc fecit chriſtꝰ.vtiq; vt ſic oſtendat ſe
deum in carne et ſic hũanitatẽ ſuã foꝛe in
ſtrumenteuũ diuitatis coniunctũ ſicut di⸗
cit Theophilus. Cuiꝰ.ſ.hũanitatis con
tactu vtebat᷑ tanq; artifex inſtrumẽto ſᷣʒ
Leęrã.Er cũ h̊ vt doceret ſuo exeplo nos
nullũ pctõꝛem deſpicere ſed acceptare ad
pniam. Nullũ quoq; lepꝛoſum ⁊ ifirmũ
abominabilẽ hoꝛrere. ſed ꝓter xpᷣm pau
ꝑes deſeruiendo cõtingere. Nimirũ de
Exemplũ narrat Cancellariꝰ pariſienſis
GBerſon ꝙ duo qͥdã erant vnus ſacerdos
lepꝛoſoꝛum fuit qͥ pꝛopter hoꝛroꝛem fene
ſtrã fecit ꝑ quam audiebat ↄfeſſionẽ illo
rũ et eucharciã poꝛrigebat illis.Et diui
na vltõne pars illa faciei ac coꝛꝑis quam

vᷣtebat verſus lepꝛoſos ſana ma ſit. Alta

pars ex oppo ſito lepra infecta tota fuit.
Aliꝰ aũt erat qͥ ſeruitio illoꝝ deputatus
fuit qui ꝓpter hoꝛroꝛẽ elemoſynas poꝛxi⸗
gebat ꝑ feneſtrã et factus eſt lep:oſus.
Vitĩo xpᷣs mũdauit hũc lepꝛoſũ debitaʒ
ↄfeſſiõʒ ⁊ dignã ſatiſfactõʒ iiũgẽdo.qꝛ d.

euãg.qꝙ miſit eũ ad ſacerdotes ⁊ offerre pᷣ/

cepit munꝰ qð pᷣcepit moy.⁊c. In qᷣb vxᷣj
bis ⁊ factꝭ docemur ꝗlicʒ peccatoꝛ a le

ſpũali ſit mundatus ꝑ ↄtritõem q̊xpᷣs tã
ggit coꝛ in pnia.nihilominꝰ tñ dʒ pctõꝛ ip
ſe oñdere ſacerdoti ↄfitẽdo pctm.ac ſᷣʒ ar
bitriũ eius ſatiſfactòeʒ ↄplere.vt ptʒ de
pe.di.j.c.Non põt(inqͥt Ambꝛo.)quiſqᷓ;

a pctõ iuſtificari niſi pctm̃ fnerit ↄfeſſus

St. c. ſe. AR Chryß. Deniq; ꝙ xpᷣs in enãge
lio ꝓhibuit di. ide nemi oigeris Exein
plũ dedit fugiẽdi vanã glłiaʒ ĩ oꝑib q̃ fa
cimus.O g aia peccatrix diſce qlit᷑ opoꝛ⸗
teat te emudari a pctis. E Circa ſe/

cũdũ de ꝑalitici curatõe Notãdũ ꝙ ſicut

claret in euãgelio Iſte ꝑaliticꝰ ſeruꝰ cẽtu
rionis ſanatus ẽ ꝑ xpᷣm ꝓpt᷑ fidẽ cẽturiõis
q adoꝛauit xpᷣm rogãs ꝓ ſanãdo ſuo ſᷣuo
Et erat gentił ſjm Lyrã poſitus ibi a ro⸗
manis ꝓ colligẽdo tributo ⁊ cuſtodia ga
lilee ne foꝛte vellẽt ↄ romanos qͥ by tota il
la terra ſubiecta erat rebellare. Vñ ⁊ ĩ ca
pharnaũ ꝗᷓ erat tũc metropolis illiꝰ terre
ciuitas habitabat.Et ðꝛ cẽturio qꝛ habe
bat cẽtũ milites ĩ armis ſub ſe.
Qitis xpᷣi miracuł credidit xpᷣm poſſe ſa⸗
nare ſᷣuũ qͥ ſibi erat valde carus Heſus S
videns eius fidẽ ait. Ego veniã et cu. ⁊c.
2 ille rũdit Dñe nõ ſũ dig.⁊c̃. Hoc dixit

ſm Lyrã.qꝛ ſciebat xpᷣm eſſe iudeũ.iude

iſq; abomiabile foꝛe vt intrarẽt domos

gentiliũ. Et qꝛ tãqᷓ; gentilis ĩẽ domo ſua

foꝛte habebat idola ⁊ credẽs xpᷣi deitateʒ
reputauit ſe indignũ pᷣ hũilitate. Vñ et
ſubdit. Dic tih vᷣbo et ſana.⁊c.q.d. Sic
ſolo vᷣbo oĩa creaſti.ſic ſolo verbo ſanare
potes Aug. Dicẽdo ſe indignũ p̃ſtitit ſe
dignũ vt nõ intra eius ꝑietes ſed ĩ coꝛ eiꝰ
xps intraret. Et poſuit exẽ̃plũ de ſeipᷣo d.

Aaã et ego hõ ſum ⁊c.patʒ.Ex qͥ ↄcludit

F. ergo qꝗᷣ nulli ſubiectus e ptati ſʒ ta/
deus oĩbo pes potes ſolo bo curare.
Et ẽ argumentũ a mioꝛi:vt oiẽ Qudol.

Vnde iĩeſus admirat/ d. Amẽ dico vob

Nõ inueni tãtã fi.⁊c̃. Ludol.dic.Admi⸗

rat᷑ dñs qꝛ ad modũ mirantis ſe habuit.

Nam vt ait Aug. OQ mirat᷑ důs nobis
miradũ eſſe ſignat. HNõ em̃ ei q oĩia nouit
⁊ mirabilit᷑ oꝑatur aliqͥd incognitũ eẽ po
tuit ex qͥ inſolite viſo ↄſurgeret admiratõ
Tamẽ ſᷣm Lyrã fu it vᷣe in xpo admira/⸗
tio.qꝛ licʒ ab inſtanti ↄceptõis oĩa ſciret
tamẽ ſcia exgimentalis in rebo ſenſibũib⸗

ui au⸗ n⸗ rc a
ham yſaac ⁊c.quoꝝ fidẽ imitati ſũt.in re⸗

cũ qͥs in

accreſcebat in eo. Sicut & aliqs ſciens ꝓ
doctrinã hãc herbã valere 2ↄ ꝑaliſim pu/
ta mãdꝛa goꝛã. ſi exgꝑimentaliter videt ꝙ
R eã iſte ſanat᷑ cauſat᷑ in eo admiratio.et
ſic fuit in ꝓpoſito ꝙ xpᷣs exgimentałꝛ au⸗
diens fide huius cẽturiõis admiratꝰ eſt
2 laudãs dixit. Hõ inueni tãtã fidẽ in iſrł

id ẽ in ppło iudaico. Quia l(cʒ aliq de iu/
deis eſſent maioꝛis fidei.vt ptʒ de b. vᷣgi

ne et aplis.tñ reſpectiue illoꝝ qͥ nõ credi
derunt iſti erãt pauci.et iõ nõ ↄnumerãt᷑
ſed excludunt᷑ im gõem vſũ loqndi.ſcʒ vt
t ĩ domũ cũ ſocietate aliq̊ꝝ. et
ibi nullũ vel paucos iĩuenerit ſolet dicere.
Nõ inueni hic aliquẽ. in tali locutõe non
ↄnumerat ſecũ venientes vt dic hec Hie
ro. er Ludol. Nã et.ij.phicoꝝ.Qð modi
cũ eſt ꝓ nihilo vel nullo reputat᷑. Vnde ⁊
ſaluatoꝛ ↄcluditdi.Amen dico vobis qꝛ
multi.ſ.ad exẽplũ iſtius gẽtił venient ab

rũ et recibent.i.reqͥ eſcẽt feliciter cĩẽ abraꝰ

gno celoꝝ vbi ẽ btitudo. Filij aũt regni.
id iudei qbꝰ pᷣncipaliꝰ miſſus ẽ xpᷣs ad
pᷣdicãdũ regnũ dei eijcient᷑.ſ.ꝓpter incre⸗
dulitatẽ in te.ex.ſ.gehẽne.Cetera ſt᷑ pla⸗/

na. Hec ꝓ hyſtoꝛia ſufficiãt cã breuitatis

F CLirca terciũ.ſ.de ſpũali inſtructõe
Notandũ ꝙ pᷣter ea q iã in pᷣcedentib ar/⸗
ticulis tacta ſũt.ex h̊ euãgelio tradũt᷑ xpᷣi⸗
ano populo płima ſalubꝛia documenta.
Primũ de bone voluntatis xpᷣi erga nos
ꝓmptitudie Qð claret ĩ eo ꝙ cũ lepꝛsoſus
diceret xpᷣo.Dñe ſi vis potes me mũda,
re.Et ſtatim ieſus ait.volo. In quo doce
mur ꝙ xpCᷣs dñs libẽter vult nobᷣ dare oĩa
bona ad ſalutẽ neceſſaria Et ĩ hu ſignũ
in alio miraculo de ꝑgalitico legit᷑ ꝙ xpᷣs ſe

ꝓmptũ repꝛomiſit dicẽs.Ego veniã ⁊ cu

rabo eñ.ſ.libẽtiſſime. Querit᷑v᷑ ergo hic
qlia bona deus ꝓmptus ⁊ ꝑatus ex ſe eſt
oferre oĩbus holbi. Rũdet᷑ ᷣm ſcripturaf
2 doctoꝛes ꝙ deus ex ſua bonitate ĩimen
ſa ſemꝑ pᷣſto eſt ⁊ ꝓmptiſſimꝰ ad dãdum
hoibus pᷣcipue quatuoꝛ bona qᷓ;tũ eſt ex
ſe ⁊ volũtate antecedente. Pꝛuno vult oi

bus eternã ſalutẽ in fideixp i cognitõe:v

teſtatur apłs.ij. Thimo.ij. Hoc inqͥt bo
num et acceptũ eſt coꝛã ſaluato:enro deo

oꝛiẽte.ſ.ad fidẽ ꝑ ateatoe apkłoꝝ 2 alio

*

Dominica. I. poſt octa. epipha-

Meti

Au⸗
hltion
Gobt
omnisſ
leſuss
Hanatn
bis iuf
nitdere
fene
(lurg
ffonest

hunit
iſſeinpe
poltod
ſeyultoi
nitite⸗

Apolt

1oͤyre
Viedeit
Werpee
tulſa⸗
ſentigks
ſedii
disob
itcäi
Paniegt
eyco.
lngvop

fkpofſin

ſudiobo
gula den
cooͤf⸗
teneboſa
ogpent

ſqnoͤrn
(ogloni

haeung
lenpenc⸗
Abentiu
Glbente
iſgonult
lelbone
Uboni
n
UAlmſan
lerck

Serm XxxVII

ie⸗ . Qui vult oẽs hoĩes ſaluos fieri ⁊ ad ag coꝛdie peccatoꝛẽ vt mundet a lep:a peceaꝰ
D nitionẽ veritatꝭ ſcʒ fidei chꝛiſti venire ⁊c. ti. Ad hoc rũdetur ꝙ ſicut in manu chꝛi/
Rüne Scotſuꝑ pꝛimo dixlvj.dicit ꝙ de vult ſti fuerũt qᷣnq; digiti quibus lepꝛoſũ teti
Nentika omẽs ſaluari q;tũ ẽ ex parte ſui ⁊ volũta git.ſic myſtice qnq; ſunt aͤbus tãglt chꝛi⸗
mirß te ſua antecedẽte p q;to dedit oibus do/ ſtus peccatoꝛẽ ad mundandũ.Pꝛimũ eſt
ſcinii na naturalia et leges rectas et adiutoꝛia contritiõis inſpiratio Apocꝭ.iij. Ego ſto
iien oĩa ſufficiẽtia ad ſalutẽ. Sicut erẽplũ po ad oſtiũ ſcʒ coꝛdis ⁊ pulſo ſcʒ tangendo ꝑ
galacein nit de rege qͥ bonas leges ſtatuit ad paci inſpirationẽ contritiõis.hec ſignificat ꝑ
15 Ndi fice viuendu oĩbus ſubditꝭ.Talis rex di pollicẽ qui ſic dicit᷑ eo ꝙ polleat virtute et
zünti citur ꝙ vult om̃es pacifice viuere. ſʒ qꝛ la groſſitudine ſᷣm catholicon. ſic contritio
nunit trones trãſgrediunt᷑ legẽ iõ volũtate ↄſe/ virtutẽ habet omniũ operũ ac magnitu⸗
qni ſo quẽte tales nõ ꝑmittitgacifice ere ſed dinẽ ita ꝙ ſine ea alia opera nõvalent ⁊c.
e dliͤp punit qͥs tũ volũtate antecedẽtvolebat Secundũ quo tangit chꝛiſtus coꝛ eſt di⸗
ſelerdeen elſſe in pace ꝑ obſeruãtiã legũ. Sic eſt ⁊ i uini verbi exhoꝛtatio. Vñ Gꝛegꝰ. Spiri
lloanienon ꝓpolito de deo.⁊ ſic patʒ. Scðo de ex tuſſanctus ſcʒ qui loquit᷑ inverbo moxcũ
eheh ſe vult oĩibus hoĩbus miſcõiam ĩ vere pe tetigerit mẽtẽ docet. ſ.ad ſalubꝛia.ſolũq;
3Qömad nitẽtie ↄuerſione. Vn Eʒech.xviij. Nun tetigiſſe docuiſſe eſt.⁊c.hoc ſignificat᷑ per
nt Vrder qͥd volutat? mee ẽ mo:s impij dicit dñs ſecundũ digitũ ſcʒ ind cẽ eo ꝙ eũ indica
ic wobüöt 2 nõ vt couertat᷑a vijs ſ.⁊ vi. O g̊ pctõꝛ mus monſtrando.ſic facitverbũ.Tertiũ
kkyemen dbo. vide dei beniuolẽtiã erga te qꝛ ꝓpterea te eſt tanqᷓ; tertius digitus chꝛiſti ſcʒ trtbu⸗
phos taib derexpectat vſq; ad moꝛtẽ vt miſereatur lationũ immiſſe en JYoh. xix. Ma⸗/
Tterciaben tui Eſa xxxij. Tercio vult oibus in pᷣ nus dni tetigit me. EIn Gꝛeg. qð facit li
tuifütinee. ſenti graʒ faciẽtibi qð eſt in ſe. VUñ de co/ ma vel malle ferro.hoc facit tribnlatio
ͤaüͤtn⸗ ſe. di. iiij. HNec quẽq; Cypꝛianꝰ dicit. ꝙ ſiẽ aie ſeʒ purgando a rubigine peccati.hoc
ſis iihs l dDies oibus equalit naſcit᷑ ⁊ ſol ſuꝑ oẽs pa ſignificat᷑ ꝑ digitũ mediũ qͥ longioꝛ eſt ce
pininnn ri ⁊ eqi luce diffundit᷑.ſic x-ps lumen vite teris.⁊ tribulatio eſt durans longius ſcJ
Tum l pari eq̃lirate largit᷑ Vn ſi ds excuſet ſe di tota vita hoĩm in pᷣſenti.ergo ⁊c. Quar⸗
dibriens cendo. Ego nõ ↄuertoꝛ ad bniam nec re/ tũ tanqᷓ;ᷓ chꝛiſti digitus quartus eſt amo
iſmni linquo pctm qꝛ nõ dat mihi de bac graz ris deuotio quã infundit de ſepe coꝛſe
uhtn vt poſſim. Talis mẽtit᷑ qꝛ vt Anf.de ca/ minis tangendo.ſiue per memoꝛiã paſſi
eo⸗ itn ſu diaboli dicit. Nõ ideo hõ gram nõ hʒ onis chꝛiſti.ſiue alioꝛũ beneficioꝝ dei ⁊c.
n nen quia deꝰnõ dat.ſʒ quia homo nõ accipit hoc ſignificat᷑ per digitũ quartũ qui dici
docn 4 eo ꝙ nõ facit qð in ſe eſt. ſicut ſi qs habet coꝛdialis.quia in eo vena eſt que vſq; ad
Fieh ſ tenebꝛoſã domũ iĩ ſole nõ ẽ ̊ a ſole.ſed qꝛ coꝛ penetrat vt dicit Yſidoꝛus.Quintũ ẽ
ru ni —„. nõ aperit feneſtrã ad ſolem iluminante. moꝛtis recoꝛdatio Ecc.vij. Memoꝛare
s meni . ſic ; nõ vult dolere de peccatis. Quar/ nouiſſima ⁊ in eternũ nõ peccabis.hocſi
gnehi to gloꝛiã vult deus omibus ꝑſeueranti⸗ gnificat᷑ per vltimũ digitũ vel finaleʒ. O
nnbnnten bus in fine. Põ.Gratiã ⁊ gloꝛiam dabit ergo ho mo ꝓgita quotiens te chꝛiſtꝰ ta⸗
tibu ſe dñs. Exemplũ in iſto gentili centurione ĩ libus digitis ſuis tetigerit.⁊ tamẽ miſer
lgtohßsl⸗ hotc euangelio. Itẽ de latrone iuxta cru/ tu renuis mũdari ſed in lepꝛa eſſe. H
Aofenit cem pendente. nã deus creauit homineʒ Tertiũ documentũ de centuriõis cõmẽ⸗
eitag⸗ 4 ad beatitudinis gloꝛiã vt dicit Augꝰ.er/ dabili fide in exemplũ imitatiõis noſtre.
siſ go libenter dat. ſed perſeuerãtibus. Oʒ nam dixit chꝛiſtus de eo. NHõ inueni tan⸗
n Ctr ergo multi damnant᷑ culpa illoꝛuʒ eſt. O tã fidẽ in iſrael. VUñ ꝑ ̊ inſtrnimur. Pꝛi/
pitatein ieſu bone quantũ te deberemus pꝛo tali/ mo ꝙ magnã ⁊ feruidã fidẽ habeamꝰ ad
Hdidin bus bonis diligere tibi laus ⁊(. GB chꝛiſtuʒ.ſi volumus vt chꝛiſtus veniat in
cickte Scom documentũ de tact chꝛiſti virtu coꝛ noſtirũ ⁊ intret tectum noſtri coꝛpoꝛis
moflle te. quia dicit᷑ ꝙ tetigit lepꝛoſum manu. et iuxta ülud. Habitare chꝛiſtuʒ ꝑ fidem in
cgntoent ſtatim ſanatus eſt. Blnde hic queritur coꝛ. ve.Ephᷣ.iij. Secũdo q̊ʒ inſtruimur ex
hinitb qualiter chꝛiſtus tangit manu ſue miſeri

gepkodi⸗

emplo centuriõis vt erga ſeruos s O0

Dominica.I. poſt octa.epipha.

mini habeãt pietatẽ ⁊ curã ſalutis ⁊ cum ant regulas ſalutis obſeruare. ⁊ chꝛiſtuꝰ
infirmat᷑ ſeruꝰ tũc eum dñs de domo ſua dñm recognoſcere ac ei deſerurre.

nõ eijciat ſed/ ꝓ deo pietatis oꝑa ſibi exhi

beat. ſicut fecit iſte centurio vt patet. hec

ſim Rabanuzʒ. Tertio inſtruimur exẽplo

—

centuriõis ad hũilitatẽ.qꝛ dixit: Dne nõ

ſũ dign vt intres ⁊c. Aug dicit ꝙ H̊ ver

bũ fuit tante virtutis ꝓpter hũilitateʒ vt

chꝛiſt? ſtatim intraret ⁊ inhabitaret ĩ coꝛ
de ipᷣius. Ideocq; eccleſia oꝛdinauit ꝙ fi⸗

virtute hoꝝ vᷣboꝝ ꝑ hũilitatẽ digni effici
antur ſuſciꝑe dñm ieſũ in ſacramento.qͥa

vbi indigne ſuſcipit᷑: ibi ad iudiciũ ingre⸗
dit᷑ accipiẽti.hec m Oꝛigè. Accedam er

go chariſſimi ⁊ rogemus dum leſũ vt det
nobis ⁊2c. S —=

Hiñica eadẽ ſermo. i. ſcz de dñon 7 ſer

noy inſtructiõe ſalubꝛi in dñi ieſu chꝛiſti

ſeruitute.

teſtatib ſublimioꝛib ſubdita ſit.nõ ẽ em̃

a ſi centurio rogans ⁊ di. Dñe
puer meꝰ iacet in domo ꝑaly/

tic 2 male toꝛqt Matth.viij. Et in euã⸗/

gelio hodierno. *S Sanctũ euãgeliũ
plurimũ cõmẽdat iſtũ centurionẽ.⁊ in ex
emplum ꝓonit chꝛiſtianis de charitate
quã habuit erga ſuũ famulũ in ꝓcurãdo
eius ſalutẽ. Vn Oꝛigꝭ.dicit. Artẽde cha
ritatẽ ⁊ bonitatẽ cẽturiõis qͥ tã iſtãter ro/
gat ꝓ ſeruo ac ſi eſſet filiꝰ eiꝰ. nã ⁊ pueruʒ
eiũi vocat.q.d.ſic. Iſte ẽ ſeruꝰ meus tanqᷓ;

puer mihi charꝰ. ⁊ ego ſerʒ ſũ creatoꝛis

iſte habet me in terrꝭ dmego habeo do
minũ ĩ celis.ſi ei ego nõ miſereoꝛ quõ mi
ſerebit᷑ mihi deus. ſi nõ ſubuenero ei quõ

ſubueniet mihi dñs. Peoinde vt Raba⸗/

banꝰ dicit ad dñm ieſũ accedens oĩa iſta
ſczʒ iacentẽ in domo illũ ⁊ ꝑalvticũ ⁊ male
toꝛq ri cognominauit cum dolo:e ⁊ angu
ſtia aĩe vt chꝛiſtũ cõmoueret ad miſericoꝛ
diã. Sic debẽt inqͥt oẽs condolere ſeruis
2 eoꝝ curã habere. Hec Rabanꝰ. Itaq;
in hoc ſermõe tria myſteria declarem ad

inſtruendũ dnos oẽs ⁊ fuos qliter debe/

deles cũ accedũt ad cõmunionẽ hec ver⸗
pa dicãt.ſcʒ:dñe nõ ſũ dignus ⁊c̃.qtenus

Pꝛimũ myſteriũ de regulis ſeruoꝛũ.
Secundũ de regulis dominoꝛu.
Tertiũ ð mõis recognoſcẽdi xpᷣi dñiũ.
Circa pꝛimũ de regulis ſeruoꝝ ẽ notã
duʒ ꝙ ſerui ⁊ ancille in ſuis ſeruitijs erga
dñm vel dñ am tenent᷑ ſex pᷣcipuas regu⸗
las diligẽter obſeruarevtvaleãt ꝑ chꝛiſtũ
ſaluaꝛi q accipiunt᷑ ᷣm lr̃as hułꝰ dictiõis
ſeruꝰ.qs vide in ꝓſecutiõe hurꝰ articuli.
Puma regulg a lr̃a S ðꝛ ſubiectiõis.
Nã ſer tenent᷑ fubijci ⁊ ancille ad obedi

endũ pᷣceptis dnoꝝ in cauſis licitis. Vñn

in h̊ euãgelio cẽturio collaudat ſeruos ðᷣ
ſubiectõe ⁊ obediẽtia cũ dicit: Et ego hõ
ſub ptãte ↄſtitutꝰ habẽs ſub me milites

2 dico huic vade ⁊ vadit.et ſeruo meo fac

hoc ⁊ facit. Pꝛo inde.j.Pet.ij.docemur ꝑ

petrũ di. Sbiecti eſtote oĩ hũane creatu/⸗
re ꝓpter deũ.ſiue regi tanqᷓ; pᷣcellenti.ſiue

ducibus ⁊c.qꝛ ſicẽ volũtas dei.Et infra.
Serui ſubditi eſtote ĩ oĩ timoꝛe dñis nõ
tin bonis ⁊ modeſtis ſed etiaʒ diſ. Item
idẽ docet Paulꝰ. Ro.xiij.di. Ois aia po

ptãs niſi a deo. Itaq; qͥ ptãti reſiſtit dei

oꝛdi.reſi.qͥ aũt deo reſiſtũt dãnationeʒ ſi⸗

bijpᷣis acqrũt.Lyra:aliqñ eternã.aliquã

do etiã wals ge un incoꝛꝑe etiã vel ĩ

rebꝰ. RX Sed di. Huqᷣd ſeru ſꝑ pec⸗
cat moꝛtalite. q̊tiẽſcũq; dño ſuo nõ obe⸗
dit. Rndet᷑ ʒ doctoꝛeſ vt notat᷑ ꝑ fratres
Ange. de Elauaſio. Cõcoꝛ.ſanctꝰ Tho
mas ꝙ inobediẽtia ẽ peccatũ moꝛtale qñ
ͥs in licitis qbus ex officio ſuꝑioꝛ vel do
minꝰ põt ⁊ habet imꝑare vel iubere infe

rioꝛi.iſte ↄtra dei oꝛdiationẽ facit nõ obe

diẽdo ſuꝑioꝛi ſi h facit ex ↄtẽptu ſeu ex ꝑ⸗

tinacia:id ẽ ex ꝓpꝛio ſenſu ⁊ malicia.et ꝑ

ↄſeqns talis tenet᷑ hmõi inobedientiam
ↄfiteri.ſecꝰ ſi fiat ex ignoꝛãtia vel negligẽ

tia aliqᷓ aut fragilitate niſi talis inobediẽ

tia ducat᷑ in ↄſuetudinẽ.qꝛ talis cõſuetu/⸗
do videt᷑ eſſe ↄtẽptꝰ inrerpᷣtatiuꝰ. Pꝛoin⸗
de ſerui debẽt ↄfiteri de inobediẽtia dño
facta.qꝛ ſep eccant in ea moꝛtaliter vel
ex malicia vel ex ↄſuetudine.“ Scða re
gula ab E accepta ðꝛ eqͥtatis vt ſcʒ ſerui/

ant dñno in edtate ⁊ iuſticia.nõ aũt in ini⸗

aentee
neduse
teytmna
inbono⸗
bidis
Slrſtt
Uutromt
ſis tres
Acker,
hoin
ſcsman
adaädut
Colkveln
Achen
Augem
bellaua
ſpioꝛẽin
Anſteiut
Augedi
rerehn
ſcercuſat
Tart

bondns.
keuetiti
Nisan
erere⸗
detr
iſüne
gdarll
ſlud B
Merq de
Aurtbyti
maßie
anoſa
beräpea
nuz
lopeen
Ulterſbr
Per alios
mationi.
Cacoir⸗
Cönid
Quur
uns n
anepmi
Bisde
dsinſi
nſc
len⸗
Antſen

Sermo elx

e. ichich .
Ge. q̃tate vel malo culpe. Vñ Augꝰ. Sicte ex animo ⁊c
sſencii taremod abegietie 1 K Sicte exanimo ꝛc. Super hec exponendo Rvꝭ
ernden. n8e dietie.ſ. in luſticie eqͥta ra dicit ꝙ exquo ſeruitus introducta ẽ ho
mmori. te vt malis in malo nõ ↄſentias.⁊ bonis mini per peccatũ.quia cuʒ eſſet homo i
itithideii Ebed nõ ↄtradicas.Hec ille. Vñ ſi ti honoꝛe ſcilicet imnaginis vinnewe wi⸗ 56
mnep indii Sirritibio ancilie furari nõ ẽ faciendũ. per peccatuʒ comꝑatus eſt lumentis
ſlaunisnt n rſi tibio ancilla pciget dña amaſiuʒ milis factus eſt illis. Et Job. viij. Qui
ahuas nel nein omittere ⁊ hmõt nõ facias. q: ſic iter facit peccatũ ſeruus eſt peccati. Sic ergo
lgchni istres Harrtna ee- Reen ruciru ꝙ, bomo ſeruit homini ſimili ſibi: penaẽ
dr diis Poibo. Els poꝛtet obedire deo magis qᷓ; peccati. Deus aũt coꝛrigit peccata ſicut
hud nnl . ſia un⸗ ſte eſſ debes obedire in his qᷓ placet ſibi per penã peccati. ⁊ ſic ꝑ ſeruitu
eſudenis. 34 onum eſſe ↄtra deñ. ö. Szʒ tem vel aliã penã. Et ideo quãdo de? ali
haleggcber, 4 en iũ ẽ an ſir2 deñ illud qð p/ cui hanc penã imittit vt ſit ſeruus ſiue p⸗ rß
ef qb ve Eie⸗ leruꝰin ti vel ſub pter culpe expiationẽ.ſiue ꝓpter meriti au
Uuſns A tenet obedire. et excuſat vt patet per gmentationẽ ⁊ humilitatis ac patientie
in Sugt̃ . ugriid1. qd culpafr᷑. vbi loquit᷑ ð erercitiũ.ſi homo patienter ſuſtinet taleʒ
nome nlins auctoꝛitate pncipis ſez nõ habẽtis ſeruitutẽ a deo inflictã.talis chꝛiſto dici
ino nrr ugtot⸗ rameoe⸗ dubiuʒ ẽ ſubditꝭ deſeruire qui ſic oꝛdin auit vt dicit Glo.
tödocenun Ange ma . e lupe mi ſ 20, Th frater Et quia talis habebit chꝛiſtũ in pᷣmiuz.
hüanegean aͤrere Ft &. et e eaͤle in taliby in pꝛoinde debet homo buire dño ſuo ſicut
zeln in Arereckani dubi it bellũ iuſtũ vel nõ. et ſeruiret deo fideliter. Nõ ad oculũ inquit
de Eüft. Wertiar u s inter bedienttam. ſicut heu multi faciũt qui laboꝛãt in pſen
tindi din reuerẽtiam. Vñ Eph. vj. Serui obedite ur mala vel inutilia pdentestẽpus.
. Disio eganmalgcüfinime. Seruts ite patet ð ligoniſantibi. Sed tu charimßme
nuſt tuieh ueretie vt expomit Lvra Laöaß fa iuͦt vtiq; nolles tibi aliquantulum diminui
binnätunn . 4 crrahut oſtio v Adnaboſe ra ß gride de mercede ſeruitutis.ergo iuſtuʒ ẽ vt nec
inmnhl zaenepere vaͤpareavelt z di. gta diminuas laboꝛẽ. Dicam ergo tibi illud
jamtidlali gð cuilibet petm̃ ẽ diabolicũ facereiu os Ecẽj.xxxj. Intellige que ſunt ꝓximi tui
tagegt i ſllud Berñ. Detractoꝛ ⁊ libens abchetor is renn ſa. Sead querikiein aun⸗
Piiſnn ded Be ererreinelben aanltet AMaboemuser Jimi Kaͤelttatez ſerugte,
