caritati inſudet ne in tentatione cadat ſi⸗
cut ⁊ xpᷣs hoꝛtat᷑.d. Oꝛate aũt vt noõ fiat
fuga ve.in hieme.i.in frgoꝛe tepiditatis
a caritate vel ſabbato.i.ocio opeꝝ.O er⸗
go chariſſimi diſcamꝰtalia xpᷣi documen
ta ſeruare ꝓ ſalute. HO, ſi querat᷑
ge aut qualis hõ erit iſte antixpᷣs ⁊ vn
eoꝛiũdus ſit aut quõ venturus ſit.quo
regnabit ⁊ quantũ durabit. Rñdet᷑ bꝛeui
ter de iſtꝭ ⁊ hmõi eiuſq̃litanb⸗ qꝛ talia ſci
re populo modicã afferũt edificationem.

. 5

vñ ſufficit dicere ꝙ antixpᷣus erit hõ purꝰ

non diabolus incarnatus vt quids puta
uerunt ꝓut dicit Hiero.ſuꝑ Daniele.ſed
tñiabolus in illo ha bitabit totalit᷑ poſ/
ſidendo in coꝛꝑe ⁊ aĩa.⁊ erit dyabolo fa⸗
miliariſſimꝰ ex cuiꝰ cõmertio multa ſere
⁊ facere poterit.⁊ ſic erit mẽbꝝ dyaboli.ſi
cut ⁊ fuit Machometus ⁊ alij hereſiar⸗
che multa mala facieñ. Itẽ 'm Metho⸗
dium naſcet᷑i Roꝛoſaym.nutriet᷑i Beth
ſaida ⁊ de gente iudeoꝝ ſᷣm Hiero.ſuper

Danielẽ.xj.ac de tribu Dan. vt expꝛeſſe

dicit Amb.li.de benedictiõe patria rcha⸗
rum. Naſcet᷑ at ex paſte cũ ꝓpꝛia filia pec⸗
cante vt dicit Iſido.li.de numero.⁊ erit

totus malignus ſed venturus eſt i ſimu⸗

latione ſanctitatis vt non reputetur foꝛe
antichꝛiſtus.ſed homo ſanctiſſumus.Ali
oquin ſibi non crederent.nam erit homo
ſuperbiſſimus adeo vt ſe deũ dicere aude
at.vt ait Apłus.erit etiã luxurioſus ⁊ in
concupiſcentijs feminaꝝ. dominabit au⸗

Dominica.xxiIII. poſt Pẽthe.

he.

uanan
nr aen
üde ſef
QOar
ſommier
et Jood
tnoret
Aiif
piecuitt
gla nas
Brge.
loama
dinani⸗
Vepe
Alivicd
nt. Be
tfemen
Adatſiß
tnoͤfiat
iditans
Oen
cumen
ghent
rn
ſt o
ldeni
talaſe
mnonem.
thöpun⸗
lipus
nieke
idn
oloft
laaſore
te⸗
olp
t aple
marchi
flapee
go.1al
tiſimun
umrite
nt homno
craude
uſienll

ablten

4

Bermo

r⁊ argenti ⁊ occultos theſauros diabob culoꝝ ſigna ſubtrahent᷑ pphetia abſeont

changelũ ⁊ ſic pe

lo reuelãte reꝑiet ⁊ in copia reꝝ ꝑdet plu detur.oꝛationũ gratia auferetur. abſtinẽ

rimos decipiendo.vt ſcribit᷑ Dañ.xj.Lo tie virtus minuetur. doctrina ſubtrahit᷑

quet᷑ blaſfemias ↄtra xpᷣm ⁊ vᷣginẽ Ma

riã ae ſctõs multos etiã ſeducet mendaci
bus ſignis Matb. xxiiij. Et. ij. Thebß. ij.
Judei aũt ſtatim adherebũt eideꝛ credet

eũ foꝛe ſuũ meſſiã. Et mittet dñs Helyã

⁊ Enoch pᷣdicare ↄtra illũ.ſʒ multo plu⸗

res credent antixpo qᷓ; Helye ⁊ Enoch.

Uñ illos faciet martyriſare. Et vt Lyra
dicit ſuꝑ Dañ. Decẽ maximi reges adhe

rebũt ſibi ⁊ armata manu copia incredi/
bili iuadet oꝛbẽ terraꝝ.⁊ regnabit ꝑ mũ⸗
duiũ totũ triby annis ⁊ dimidio anno. Tã

dem ſedebit in papilione in mõte oliueti

end lelu fulmine pautler Michaele ar

⁊ oẽs adoꝛabũt eũ vt deũ.⁊ tũc mãdante

ant adpñs. .J₰. Scom ſignü obſer

uandũ citra ſcʒ antixpᷣi aduentũ.erit eccle
ſie xpᷣiane ſciſſio vł diuiſio. VUñ.ij. Theß.
ij. apłs. dicit. ꝙ niſi venerit diſceſſio pᷣmũ
nõ reuelabit᷑ filius ꝑditõis. Nam vt dicit

Avyra. ibi maioꝛ ꝑs credentiũ diſcedet a
fide.? ſic fiet magna diſpoſitio ad recepti
onẽ᷑ antixpᷣi. Itẽ autoꝛ cõpendij the.lib.

vij. c. vij.dicit.ꝙ pᷣus erit diſceſſio ab vtro
tixhs. Terciũ ſignũ m

tiplicis belli ꝑ/⸗

turbatio.quia vt xps dñs teſtat᷑ Hach.

xxiiij.Conſurget gens in gentẽ ⁊ regnuʒ

aduerſus regnũ ⁊ erut peſtilentie ⁊ fameſ
⁊ hec oĩa initia ſunt doloꝝ.oꝑtet em̃ hec cit guos rcapti
fleri ſed nõdum eſt finis. Unñn Oꝛigeñ.in uos duxerat ⁊c.qui comedunt carnes ho
omel.ſuꝑ Math. dicit. Sicut inquit ad
nentus chꝛiſti in pluribus gentibo diuia
vVylirtute fecit pacem.ſic ↄſequens eſt vt in
agduentu antixp̃ᷣi cum ꝓpter abundãtiam
iniquitatis refriguerit charitas fiant ite
trum pᷣlia. Hec ille. Et de hoc plura in ſe/⸗
quentiby. O qᷓ; Rultus eſt homo qui cu⸗

ime pibit. Hec ſuffici⸗

2 verba ſacra coticeſcent ⁊c. Pꝛeterea cet
ſabit oblatio miſſe ⁊ ſacriſicium euchari

ſtie in publico fieri ſvter ſecutionis ats
to

trocitatẽ niſi ĩ occulto quis in criptis vel

alibicelebꝛare poſñit ſicut fiebat in pmiti
nee eccleie ſctẽ pſecutione. vt accipt t cx
moꝛał.xcxxij. diclt. Penſem quãta erit hu
mane mætis tẽtatio illa quãdo pius mar

tyr ⁊ coꝛpus toꝛmentis ſubijcit.⁊ tñ ante
eius oculos miracula toꝛtoꝛ facit. Hec il
le.O quãta ergo hec deſolatio eccleſie.
Scdo ꝓpter multoꝝ xpᷣianoꝝ apo
ſtatationẽ ⁊ fidelium interfectionẽ tuʒ ꝑ
diſſenſiones ⁊ guerras pᷣcedentes.tum ꝑ

mirũ Methodius martyr cuius verbis
Hieronymꝰteſtimoniũ ꝑhibet.ſcribit in
den ncipio ⁊ fine ſeculi.⁊ inter cetera
dicit OQ, filij Iſmael faciẽt in multis ter
ris ſanguis multi effuſionẽ ſubiugãdo il
las.ſed tandẽ exurget qd am imꝑatoꝛ ro
manus qui deuincet illos ⁊ occidet ac ca
ptiuabit illos ⁊ iugum ſepties tantũ q̃n
tum erat iugum illoꝛũ ſuꝑ terram impo⸗

c; romano nglo gua eoplerz adene an net ſuꝑ illos ⁊ tunc pacificabit᷑terra. ?⁊ oc

cident᷑ ab imꝑatoꝛe romano om̃es qͥ chꝛi
ſtum negauerũt. Poſtea egredient᷑ iudei
decem tribuũ quos Alexander magnus
in montibus caſpie concluſit.vt etiaʒ di⸗
cit Joſephꝰ.ſ.quos Salmanaſar capti⸗

minũ ⁊ bibũt ſanguinẽ ⁊ ſerpẽtes ac ſcoꝛ
piones ⁊ reptilia deuoꝛant.⁊ faciunt ma

om̃es a rege romanoꝝ. Poſtea romano⸗
rum rex deſcẽdet in hieruſalẽ ⁊ obtinebit
eam ⁊ moꝛabit᷑ ibi. Et tunc veniet flius
ꝑditionis cuius aduentũ audiens rex ro

pit ꝑuenire ad illud tempꝰ. R&α CLir manox aſcendet in golgatha vbi chꝛiſt?

ca ſcõm de eccleſie ⁊ xpᷣlanoꝛũ deſolatiõe
Notandũ ꝙ ſancta eccleſia ⁊ popułꝰ chꝛi

ma deſolatione ſine conſolatione triplici
rõne. Pꝛimo ꝓpter ſpiritualiũ bonoꝛũ

seſſationt.quia vtGꝛego.xxiiij.moꝛalł.li.

dñs crucifixus eſt.⁊ tollet coꝛonã de ca⸗
pite ſuo ⁊ ponet eam ſuꝑ crucem ? expan
dens manus deo patri tradet chꝛiſtians

in celuʒ ſimul cũ coꝛona regis. Hec Me

thodius. Tercio ꝓpter multoꝝ pecca/

dicit. Tunc a ſancta eccleſia inquit mira to:um eno:miu ſuꝑabundarione

antixpᷣm ꝑſequẽtẽ.vt pᷣdictum eſt. Niꝰ

ximã ſtragem hoĩm. ⁊ tandẽ ꝑcutientur

rum regnum ⁊ aſſumetur crux illa chꝛiſti

xpᷣs dicit in euangelio hoc.ꝙ abundabit
iniqͥtas refri.chari.O quis poteſt edice//
re quãta mala tunc fient. Sed de hoc ar⸗
ticulo.iij.ſeqdtur 0Circa terciuʒ
de peccatoꝝ ↄſũmatione demeritoꝛia q̃ri
tur qualia peccata mũdanoꝛũ hoĩm de/
merent᷑ apud dei iuſticiã.vt tam peſſimꝰ
homo.ſ.antichꝛiſtus pᷣualeat ⁊ cõturbet

totum mũdũ ad ꝑiculum innumerabiili/

um animaꝝ. Ad qð reſpondet᷑ ſm ſentẽ/
tiam doctoꝛũ. ꝙ deus bonet iuſtus ſine
demerito peccatoꝛũ hominũ nõ ꝑmitte/

ret tot et tanta fieri in mũdo mala.ſed iu
ſticia dei exigit vt ꝑmittantK hmõi demeri
to enoꝛmiũ peccatoꝛũ.et hoc patʒz Dañ.

viij.vbi ſcribitur ſic. Cum creuerint iniqͥ/
tates ſurget rex ĩpudicus ſcʒ antichꝛiſtus
Et chꝛiſtus dñs in hoc euãgelio dicit.ꝙ
tunc abundabit iniqtas. SItem apłs. ij.
Thißm.iij. In nouiſſimis dieb inſtabũt
temꝑa ꝑiculoſa ⁊c̃. Sed qualia ſint iſta
peccata vtile eſt ſcire vt caueamus illa.
Pꝛeꝛo quo ſciẽdũ ꝙ ſᷣm qð Hugo.libᷣ.j.
de clauſtro anie.⁊ Cipꝛianus lib. de. xij.
abuſiuis ſeculi tractcãt.duodecim ſunt pᷣ⸗
cipue abuſiones vicioſe in mũdo que fi⸗
delibus ſunt multũ cauende quia ꝓ tali/
bprus deus ꝑmittit multa fieri mala iuſto
iudicio.⁊ quia temꝑe antichꝛiſti torꝰ mũ
dus plenus erit his abuſionibo. ideo de/⸗
us ꝑmittet oꝛbem ex demerito affiigi et
periclitari. Pꝛima abuſio eſt ſenex ſine
pꝛudẽtia vere penitẽtie Cypꝛianꝰ.Quid

ef ſtolidius qᷓ; ſi mens ad ꝑfectionẽ.iſ.pe

nitentie nõ contendat feſtinare cum totũ
coꝛpus ad interitũ videatur ꝓperare.ocu
li caligant. aures vix audiunt.dentes la⸗
buntur. capilli defluunt. pectus tuſſitat.
genua trepidant c. Secũda eſt adole
ſcens ſine reuerentia obediẽtie. Vñ vbi
ſupꝛa.ij. Thim.iij.pᷣmittens apłus. ꝓꝙ in
pouiſſimis diebus inſtabunt temꝑa peri
culoſa.ſubdit. Et erunt homies ſeipſos
amantes.elati.ſuꝑbi.pentibus inobedi⸗
entes.et ingrati ⁊c̃. Sed contra tales Cvy
pꝛianus vbi ſupꝛa dicit. Qualiter nanq;
in ſenectute ſibi miniſtrari ille ſperabit qͥ
in adoleſcentia ſua ſenioꝛib obedientiaʒ
exhibere contẽnit. Hec ille. Ter

Dominica. XXIIII. poſt pẽthe.
cia abuſio eſt diues ſine miſericoꝛdia ele,/
moſine Cypꝛianꝰ. Dum in terra q̃ſita di
ues diligenti cura cuſtodit celeſtis patrie
theſauꝝ ꝑhennẽ amittit. Vnde vbi ſupᷣ
apłus dicit.ꝙ tunc erunt homies pietat⸗

virtutẽ ab negãtes. Pꝛopterea fiet dei iu ⸗
dicio vt omes theſauros quos nunc diui
tes in terra ſuffodiunt ⁊ nil boni inde fa⸗

ciunt.antichꝛiſt reꝑiens cum diabolo ex/

pendat tunc in ome malũ ꝓ ſua volunta/

te peccati.⁊ ſic diuites tanto plus toꝛque

antur in inferno de diuitiaꝝ ſuaꝝ infru⸗
ctuoſitate. Quarta eſt egenus ſuꝑbus
⁊ pauꝑ ſine humilitate.hec abuſio inua/
luit in mũdo iam nõ modice. Contra q̊s
Ecci.xxv.ſpũſſanctꝰ dicit. Tres ſpecies
odiuit ania mea.ſenem fa tuũ.diuitẽ mẽ/⸗

dacem.⁊ pauperẽ ſuꝑbum. O homo vi⸗
de quia oĩa hec nunc creſcunt in hoibus.

Quinta abuſio eſt pᷣdicatoꝛvel doctoꝛ
ſine opere. O deus magne. O leſu bone
legimꝰ ꝙ tu cepiſti pᷣmo facere ⁊ ſic doce/

re Act.j. Et dixiſti Hath. v. Qui fece⸗/

rit ⁊ ſic docuerit ille ſaluabitur. ſic ſancti
Dñicus Franciſcꝰ⁊ om̃es pᷣdicatoꝛes.ſic

2 Auguſtinꝰ Ambꝛoſiꝰ Hieronymꝰ Gie

goꝛius ⁊ omes alij fecerunt ⁊ docuerunt.

Nunc autẽ pauci ſunt qui faciant etiaʒ ſi

doceant.⁊ plures erunt candaloſi pᷣdica/
toꝛes exurgeñ.circa finalia temꝑpa. Se
xta eſt audiens plebs ſine diſcipline ſuſce
ptioꝑe.nam nunc videm ꝙ er mille audi
entibus ſermonẽ vix vnus cõuertit᷑ ad ve
ram penitentiã.cum olim ad vnũ ſermo/
nem Petri vel alioꝛum. 0oo. ⁊ ſepe plu⸗

res conuertebant᷑. Vtinꝗ nunc ꝑ ſingu/
las pᷣdicationes ſingulis feſtis ſaltẽ vnꝰ

conuerteret᷑.ſic cito mũdus refoꝛmaret᷑.

ſed circa finem adhuc peius erit. Se/

ptima eſt chꝛiſtianꝰſine religione.ſ.ſancti
monie. Octaua eſt vniuerſus popułꝰ
oꝛbis ſine lege pleni om niniqͥtate ⁊ frau⸗
de in artificns ⁊ vendite. O NRo

na eſt pᷣncipes ſine iuſticia ⁊ virtute.ſ.op/

pꝛimẽtes pauꝑes. Decima abuſio ẽ ec

cleſiaſticus ſine ſctitate ⁊ deuotione. ſʒ vi
demꝰ nũc plurimos lavycos ſctioꝛes ⁊ de/
uotioꝛes eſſe qᷓ; clericos vel eccłiaſticos.

De qͥbus Hiero.vlij.q.j.c(. Qualis diẽ.

eſt re

Ve⸗

fes e

le.na
ſq vi⸗
fent
verio
fane

hi

ho⸗
rey
der
⸗
llie

ſct

cae
T
T

ſie
ie
zune.
lzſ
dica

rſuſe
udt
ore
mo!
el⸗/
ingo⸗
harch
Sel
ſanctl
opok
faun
Po
eopt
ſbitt
ſh
19e1
ticos⸗
die⸗

☛●D
Vehementer dei ecellam deſtruit melio⸗ dent qͥdã a fide atten Tẽtes ſpiritibʒ erro⸗
res eſſe laycos qᷓ; clericos. Vndecima ris⁊ doctrinis demonioꝝ. Et h̊ xps dñs
eſt religioſus ſi infob. eruatiõe regular vi dicit fieri intãtũ vt in erroꝛẽ ducant᷑ ſi fie
te.naʒ cũ olim religioſi eſſent ſanctiſſime ri põt etiã electi.qð ſᷣm Lyrã dicit ꝓpt li⸗
rent familiares iam modo rari inueniũt᷑ lunt.tñ electi etiã ſi errauerint cõuertent
veri obſeruãtes. Vnñ de Cyrillo pᷣſbyte/ iterũ ad fidẽ.⁊ ſic ſaluabunt᷑. Pꝛoinde vt

—

ro anachoꝛita mõtis carmeli legitur.ꝙ ei xpᷣiani tã moderni qᷓ illiꝰ futuri tꝑis fir/

angelus apparens detulit duas rabulas mi ſint ⁊ ſolidi in fide xpi JIn h̊ ſermone

eneas in qbus inter alia hec ꝓphetia cõti agemꝰde firmitate fidei.de qᷓ apłus dicit

nebat᷑ ꝙ oĩs religioſoꝝ oꝛdo deficiet añ fi Hebꝛeo.xj. Sine fide impoſſibile ẽ pla⸗

nẽ mũdi.excepto oꝛdine fratrũ minoꝝ. ſſi
cut hoc idẽ reuelatũ eſt btõ Frãciſ.⁊ patzʒ
etiã ex ꝓphetijs Joachim abba tis.vt pa
tet in li.ↄfoꝛmitatũ. vbi etiã dicit᷑ ꝙ poſt
moꝛtẽ antixpᷣi ipᷣi frẽs ſcti Franciſci ↄuer/⸗
tẽt ad xpᷣm oẽs deceptos ꝑ mũdũ. Duo
decima eſt ꝙ ↄiugati ⁊ femie erũt ſine cõ
tinẽtia vicʒ caſtimonie. Vñ Methodiꝰ
dicit ꝙ ꝙ tunc abundabit petm̃ grauiſſi⸗
mũ ↄtra natutã tã in viris qᷓ; in młierib⸗
Ve g̊, muũdo ab ſcãdalis. Heu quis ſine

hoꝛroꝛe cogitare valeat qᷓ; enoꝛmia pctã

ab ũdare iam ceperũt in mũdo ⁊ tũc erũt
in ſũmo. O xpᷣiana religio quõ ꝑſequũt᷑

te nũc ⁊ tũc mali xpᷣiani? deturpant pᷣdi/ P

ctis abuſiõibꝛ.O magne deus tu oia vi⸗

des. O pctõꝛes redite ad pnĩiam ne ꝑea⸗
tis cũ antixpᷣo eterna dãnatione. A qua

nos liberet xps dñs ⁊c.

De eadẽ dñica ſermo.ij.ſcʒ de fidei xpia⸗

ne firmitate ↄtra antixpᷣm ⁊ alios impu/⸗

gnatoꝛes ſiue ↄtra tẽtationes.

Abüt ſigna
d maz digia ita 8 erroꝛẽ
inducat᷑ ſi fieri pᷣt etiã electi
MWath. xxiiij.⁊ in euangelio
hodierno.Dñs ieſus volẽs nos pᷣmuni/
re ↄtra tẽtatões et ꝑſecutões aduerſus fi
dẽ xpᷣianã q̃ pᷣſertim fiũt tꝑe antixpᷣi pᷣdi⸗
xit.ꝙ tũc deo ꝑmittẽte ꝓpter hoim mali/
ciã exurgent pſeudo xpᷣi ⁊ pſeudo ꝓphete

facieñ.ſigna magna.ſʒ diabolica arte mẽ

dacijs ⁊ fallacijs plena.vt dicit etiã apłs

ij. Cheb. ij. ꝓpter que młti in erroꝛẽ ducẽt᷑

j.Thim̃.iiij. In nouiſſimis tꝑibus diſce

cere deo.qð pᷣt pom ꝓ alio themate. Itẽ
Hebꝛeo.vj.dicit. Efficiami imitaroꝛes
eoꝝ qͥ fide ⁊ patiẽtia hereditabũt ꝑmiſſi
ones. Hecibi. Audiamꝰ g& chariſſimi et
obſeruemꝰ verba xpᷣi qb comonet nos in
hoc euãgelio. Exq̊ aũt fides xpᷣi ẽ ſũme
neceſſaria ad ſalutẽ taʒ nũc qᷓ; ꝓ tꝑe anti/
xpᷣi et ſp. IOdcirco de eꝰ firmitate vt robo
remur foꝛtiꝰ tria myſteria notabimꝰ ſᷣm
qð per hec tria firmata roboꝛat᷑ fides.vt
patebit ſermone iſto. MMM
Raa 5: ſeprura⸗ ↄcoꝛs vᷣitas.
Scõm ðꝛ miraculoꝝ infallibilitas.
Terciũ ðꝛ teſtimonioꝝ fidelirtas.
Circa pᷣmũ de ↄcoꝛdi vᷣitate ſcpᷣtu
rarũ Notandũ ꝙ fidem xpᷣianã miro mõ
oẽs ſcpᷣture ↄfirmant.⁊ hoc declarat᷑ pᷣci⸗
pue ex trib.
HS ↄnaturali rõne.
ecũdo ex ꝓphectali reuelatde.
Tercio ex legũ vniuerſali dictatõe.
Pꝛimo inquam ex connaturali ratione.
Nam apud theologos ꝓ generali conclu
ſione tenetur ꝙ tanta eſt connaturalitas
fidei catholice ac intellectum noſtrum q;
niſi ex peccatis ponatur obſtaculum.qui
libet homo ſi eiuſdem fidei chꝛiſtiane in⸗
telligit fundamenta ſtatim credit eam eſ
ſe veram. ꝓpterea dñs ieſus YJohã. vij.
ait. Si quis voluerit voluntatẽ dei face/⸗
re ſcʒ bene viuendo cognoſcet de doctri
na mea an ex deo ſit. VUnde et Beda di
cit. Fides catholica tãta firmitate poller
vt licʒ ſit de nõ apparentib.tamẽ qᷓntũ
cunq; rudis idiota ſciſmaticus vel iudeꝰ
aut paganus ſi eiuſdem fidei intelligit fũ
damẽta naturali quadã cognitõe noſcet
ꝙ oĩs pietas ⁊ oĩs vᷣitas huic ſalutifere fi
dei ſit iſerta.hec ille.Sʒqꝛ ifideles no aͤt
vV

facere dei voluntatẽ ſed claudũt ſibi ocu/
los ne videant vel intelligant ſcripturaꝝ
veritatẽ.ideo imputat᷑ eis iuſte ꝙ cadunt

in puteum erroꝛis clauſis oculis. Nimi

rum hoc idem darius oſtendit᷑ ex Sco/
to in ꝓlogo lib. ſentẽ. q.ij.ſic. Quia ſcpᷣto
res ſacre ſlcripture fuerunt varie diſpoſiti

2 varijs temꝑibus.niſi ergo ab vna cau⸗

ſa ſuꝑioꝛe.id eſt a deo dirigerent᷑ in ſcribẽ

do vel annũciando nõ ↄcoꝛdarent in talt

bus nõ euidẽtib ꝑ rõnẽ. ſed poſterioꝛes
ↄtradixiſſent pꝛioꝛibus.ſicut ptʒ ꝑ Aug.
rvii de ciui.dei.c.xlij.de phis.qui licʒ in
mul
cem cõtradicũt.⁊ impꝛobãt quãdoq; di⸗
ſcipuli etiam ſuos magiſtros.vt Ariſtoti
les Platonẽ de mũdi creatõe ⁊ alijs mul
tis. Item Plato Socratẽ. Auerrois cõ/
tradicit Auicenne. ⁊ Muicenna TRriſtoti
li. ⁊ ſic de alijs ſcʒ Pithagoꝛa Empedo/⸗
cle ⁊c̃. Quia vero om̃s ſcptoꝛes tam vete
ris qᷓ; noui teſtamẽti in his que ſũt fidei
articuli ↄcoꝛditer ſcripſerunt ⁊ pᷣdicaue/
runt ⁊ omes doctoꝛes in eis nec in pun/
cto diſcrepãt q;uis in alijs opinionib ꝓ/

babilib que no ſunt articuli fidei aliter ⁊

aliter ſenſerint. ergo ſequit᷑ꝙ fides xpᷣia⸗/
na ſit a deo ꝑ ↄſequẽs veriſſima quã om

ne vetus ⁊ nouũ teſtamentũ cõcoꝛditer pᷣ
Ad hec inductiue ꝓpona

dicat. Q
mus exempla. Pꝛimo qdem ſcimꝰꝙꝓom

nes pagani colebant antiqͥtus idola ope

ra manuũ ſuarum. quibus plures ↄtra⸗
dicebant pᷣcipue ph̊i.quia nõ erat ↄſonũ
rõni vt plures dij eſſent. Pu xi metha⸗/
phiſice. Mala eſt pluralitas pncipũ. ſit
ergo vnus pᷣnceps ſũmus oĩm deus. Et
hoc tenet fides noſtra vera que oĩa idola
ꝑ mũdũ extermĩauit qð fien nõ potuit ni
ſia deo.vt patzʒ.ergo⁊c̃. Item ſcõo ſcimꝰ

ꝙ iudei nouũ teſtamentũ cõdemnãt.⁊ tñ

in ſuo veteri teſtamẽto totũ cõtinet᷑. Mi
rum eſt ergo ꝙ nõ credunt dee ⁊ ꝓphetis
eius eia illa ⁊ iſta vtriuſq; teſtameti ſcri/
pra.vtiq; nõ eſt allud in cauſa niſi pecca⸗
ta eoꝛũ. Item tercio ſcimꝰ dicẽte Augu.
de ciui.dei.li.jc.viij.⁊ ex ſcpᷣturis ⁊ ex rõ/⸗
ne.qm̃ fides vera nil irrõnabile ⁊ inhone
ſtũ nilq; vicioſum dʒ tenere.ſʒ oĩs alla fi⸗
des credit falſo aliqᷣd tale.puta fides iu⸗

daica nõ vult

tis cõcoꝛdant tñ ⁊ in multis ſibijnui

tenere ꝓphaꝝ ſuoꝝ dicta de
chꝛiſto. ſz adheret ſuo intellectui carnali
credens xpᷣm meſſiam wntuꝝ in hoc mũ
do carnali tꝑaliter regnatuꝝ.ſicut erit an
tixpᷣs a quo ſperat tꝑale regnũ iudeoꝛuʒ
recuꝑandũ. Sʒ qͥd ẽ irrõna bur eg vir⸗/
tuoſis oꝑibus oꝛõnis ieiunij ⁊ elemoſy⸗
ne ac hmõi ſperare a deo tꝑalem retribu⸗
tionẽ que minꝰbona eſt virtutibus. JIteʒ
macho meti fides admittit peſſima pctã
ſodomie ⁊ ꝑiurij ⁊ alia. Et ponit felicita
tẽ ſuam in carnalitatib gule ⁊ luxurie ⁊c.
qð etiã illiꝰſecte Auicẽna ph̊us repꝛobat
ix.methap hi.ſie etiã heretici alij vt huſci
te aliqua vicia laxant puta rapinã eccle⸗
ſiaſticoꝝ bonoꝝ ſimplicẽ foꝛnicationẽ et
huiuſmodi.et ſic de alijs hereſibꝛ. Deni⸗
q; ſic et antixpᷣi lex miłtis vicijs habenas
laxabit. vt dictũ eſt ſermõe pᷣcedẽti.q̃ oĩa
ſũt ↄtra ſcripturas ſacras Sequit᷑ ergo
ꝙ ſola fides xpᷣiana que nulla admittit ir
rõnabile vel inhoneſtũ et vicioſum ſit ve
riſſima. Hec ex ſentẽtia Scoti ſupꝛa.
RSco declarat᷑ ex ꝓphetali reuela⸗
tõe.nam.ij. Pet.j.ſcribitur. ꝙ ſp irituſan/⸗
cto inſpirante locuti ſunt ſancti dei hoĩes
Sed vt Acłt᷑.x. idem Petrꝰ ait. Huic ſcʒ

rpᷣe omes ꝓphete teſtimoniũ ꝑhibent re⸗

miſſionẽ peccatoꝝ accipere ꝑ nomẽ eius
om̃es qui credunt in eũ.ſed et oĩa xpi my
ſteria ꝓphete pᷣdicauerũt.et mirab lliter ¶
ch:iſto ſunt impleta.ergo eius fides eſt in
falli Aliter vera. Pꝛopter qð Leo papa ĩ
ſermone de octaua natiuitatis dicir. Di
uina eſt autoꝛitas cui credimꝰ.diuina eſt
doctrina quã ſeqͥmur.qm ſiue legis teſti⸗
ficationi.ſiue oꝛaculis ꝓphetaꝝ.ſiue euan
gelice tube admoueamꝰ auditum. vtiq;
verum eſt qð beat Johãanes ſpũſancto
plenꝰ intenuit. In pncipio erat verbum
7 deus erat verbum ⁊ verbum caro factũ
eſt ⁊c. Sed et de antixps ꝓphetatum eſt
ꝙ erit ſeductoꝛ.ergo ⁊c. Tercio decla⸗
ratur vniuerſaliter ex omi lege. Nam ad
id eſt pmo lex Moſavca. vñ YJoh. v. chꝛi
ſtus dixit iudeis. Si crederetis Moyſi
crederetis et mihi ille em ſcripſit de me.
Scõo lex ꝓphecica et tota biblia. ideo
vbi ſupꝛa Johᷣ.chꝛiſłait. Scrutami ſeri
pturas in quibus ꝑutatis vitam eternꝭ

nud
chi
fſi
ne⸗
iceo⸗
ſſai
n

Dermo
habere.et ille ſunt que teſtimoniũ perhi/
bent de me et nõ vultis venire ad me vt
vitã habeatis. Ego veni ĩ noĩe pꝛis mei
⁊ nõ accepiſtis me.ſi aliꝰ.i.antixpᷣs vene⸗
rit in nomine ſuo illũ accipietis ⁊c̃. Ter⸗
cio lex euãgelica et apłica. Quarto lex ca

non ica.extra de ſũma tri.et fide catho.et

de here.c. Firmiſſime.et tota eccha ĩ ſym
bolo canit. Hec eſt fides catholica quaʒ

niſiqͥſq; fidelit᷑ firmiterq; crediderit abſ

ꝙᷓ; dublo ineternũ ꝑibit.Quinto lex ciui
lica. C. de ſum.tri.⁊ fi. catho.cõmendat
eam.et plurib paſſibus legũ puniendos

ctiã ſanxit incantatoꝛes ⁊ magicis artib⸗
vtentes ac hereticos ⁊c̃. Sexto lex genti

lica⁊ ſybillina.nã etiã lex machometi pła

bona ↄmẽdat de xpᷣo ⁊ eius fide ſcribeñ.

ꝙ ſit ꝑ angelũ annũciatꝰ xpᷣs vᷣgini. Iteʒ
Virgilius in bucolicis loquit᷑de Sibil⸗
la Cumea. alie ſibule ſcripſerũt de chri
ſto ⁊ eius fidei myſterijs.quaꝝ vicʒ dicta

ſingillatim enarrare eſſet ſermo ꝓlixꝰ.er⸗

go ⁊c̃. Na m pᷣdixerũt xpᷣm veꝝ deũ ⁊ ho
minem ex virgine hebꝛea naſcituꝝ ⁊ mul
ta paſſurũ.alapas.ſ.et ſputa.ſpineã coꝛo
nam. ffellis ⁊ aceti potationẽ ⁊ młta talia
O g̊ fides veriſſima catholica.o ſanctiſſi
ma chriſti ieſu doctrina infallibilis vtinã

totus mũdus te amplecteret᷑ vt ſaluaret᷑

S Circa ſcm de miraculoꝝ infallibili
tate Notandũ ꝙ fides xpᷣi confirmata eſt
ex diuinis miraculis innumerabilihusigᷓ
eſt certiſſime veritatis. Sed q̃liter ꝑ m⸗
racula confirmari habet fides catholica
cum etiã antichriſtus facturus ſit ꝓ ſua
fide confirmãda miracula plurima. Ad
hec ſᷣm ſcotum in ꝓlogo liᷣ.ſentẽtiaꝝ.q.
ij.alioſq; doctoꝛes Rndet᷑. ꝙ qᷓ;uis anti⸗

chiſtꝰ⁊ eiꝰ miniſtri facturi ſint magna mi
racula: qꝛ vt Haymo ſuꝑ Apocꝭ.dicit.

⁊ etiã Glo.ſuꝑ eadẽ.Antixpᷣs faciet ignẽ

ð celo deſcẽderetẽ ſimulabit ſe moꝛtuũ
et per triduum latens:poſtea apparebit

dicẽs ſe reſuſcitatũ. Arte etiam magica
aſcẽdet in aera ferentib eũ demonibus.

Itẽ faciet ſibi imaginẽ materialẽ: ⁊ illaʒ
faciet loqͥ et futura pdicere vt hoiĩes illaʒ
adoꝛẽt:contẽnentes aũt occidant᷑: ⁊ pᷣdi⸗

catoꝛes antichꝛiſti ꝑ impoſitionẽ manus
fingent ſe dare ſpiritũſanctũ ſuis:et agẽt

qbuſdã pᷣſtigijs vt illi qabus manũ impoꝭ⸗
ſuerũt loquant᷑ lingui s multarũ gentiũ
hec ibi.nihilominus fides chriſtiana op
time cõfirmata eſt ꝑ miracula.Et h̊ oſte⸗
ditur triplici ratõe vel conſideratde
Primo ex miraculoꝝ chriſti ⁊ antix-pi
Secũdo exdei ſolius in (differẽtia
miraculis chriſti potentia MM
Tercio ex ↄuerſionis totius mũdi eui
Primo inqua ex differẽtia.q: (dentia
magna erit differentia inter miracula xpᷣi
vtpote que facta ſunt ⁊ fiũt a deo.⁊ inter
miracu la antixpᷣi que fiunt mendacia. ij.
The.ij. fiunt a diabolo Itẽ quia mira,
cula vt dicit Aug.de vtilitate credendi ꝓ
pe finem.q̃dam ſolũ faciũt admiratõem
et nu llã habent in ſe vtilitatẽ.ſicut eſt ſta
tuam loqui vel ridere.coꝛꝑa hominũ vel
animaliũ infirm ari.ignem ex aere deſcen

dere ⁊ ↄburere.ꝓut fit etiam in fulmine

Et hmõi erunt vt plurimũ miracula an⸗
tichriſti Alia aũt ſunt miracula q̃ cũ ad⸗
miratione magnã gratiã beniuolentiãq;
reconciliant coꝛam deo. et vtilitatẽ confe
runt coꝛã hominib, ſanitates coꝛpoꝛales
conferẽdo et ad penitentiã verã inducen
do ac peccatoꝝ remiſſionẽ acquirendo. ⁊
talia ſunt miracula chriſlti. TC Se
cundo oñdit᷑ ex dei potentia.qꝛ miracula
fidei chriſti ſũt talia ꝙ nulla creatura po
tuit facere vel põt ſed ſola dei omnipotz
tia. Et ideo in eis non poteſt fieri decep⸗
tio aliqua. Dato ergo ꝙ antichriſtus fa,/
ciat ꝑ diabolum et certe faciet aliqᷓ vera
miracula ex permiſſione dei pꝛopter pec⸗
cata hominũ qui demerent᷑ decipi vt di⸗
cit Haymo ſuꝑ Apoca. Nam poterit eſj-
ſe ꝙ diabolus pᷣdicat faciatq; domũ coꝛ
ruere ſuꝑ aliquem. aut infirmitatem in⸗
ducat.aut ignem de aere deſcendere vera
citer faciat et huiuſmodi.tamẽ omnes de
mones nõ poſſunt talia miracula facere.
que videlicʒ tranſcendũt virtutẽ totiꝰ na
ture create qualia fecit chriſtus dominuſ
virtute diuina ſola ſicut videre diuinam
eſſentiam.vt patet in Paulo rapto in ter
cium celũ.et in pᷣcognitõne cogitationuʒ
hominũ futuraꝝ omnino occultaꝝ q̃ ſo⸗
li deo ſunt ꝓpr ia.et talia fecit xpᷣs. Pꝛo⸗
inde ſ̃ᷣm Scotum vbi ſupꝛa falſitas mi
„ „

raculoꝛũ omniũ antichꝛiſti ⁊ eius mẽda/⸗
cium conuinci poteſt ſi obijciant᷑ eidem
hec duo. Pꝛimũ ſi tu es deus fac me vide
re diuinã eſſentiã ⁊ poſt viſionem certam
memoꝛiã habere viſionis ⁊ certitudineʒ
ha bere ꝙ illa fuit viſio eſſentie diuine. et
tunc credam tibi. Scõm eſt ſi tu es deus
dic mihi quid faciam vel quid cogitabo
aut appetam ꝓ tali hoꝛa.ſed quoniã hec
nõ poterit ergo cõuincek. ô“ LTer
cio oſtenditur ex conuerſionis totius mũ
di euidentia. nam ſi quis hec tria penſet
Pꝛimo qui⁊ quales pᷣdicauerunt fidem
chꝛiſti quia ignobiles pauꝑeſiullitterati ⁊
pauci. Scðo qualẽ legem pᷣdicauerũt q;
penitentiã duram contrariã carni ⁊ ſan/
gulini ⁊ omibo vicijs. Tercio quibo quia
potentib ſapientiby ⁊ mũdanis ac pecca
to plenis hoĩbus.⁊ tamẽ torũ mundũ cõ
uerterunt quod fieri nõ potuit niſi a deo.
nec deus feciſſet niſi eſſet lex iſta vere ſan/
ctiſſima. Pꝛoinde Berũñ. in ſermone ad
fratres de monte dei dicit ſic. Licet ma⸗
gna miracula dñs geſſerit in terrꝭ.hoc ta
men ſuꝑ omia alia emicuit ⁊ cetera illu⸗
ſtrauit ꝙ in paucis ſimplicibꝛ homibo to
tũ mũdũ ſibi ſubiugauit. Hec ille. Pꝛo/⸗
pterea Richar.j.de trinitate.c.ij.dicit. O
dñe ſi ẽ erroꝛ a te decepti ſumꝰ.nam tan/⸗
tis ſignis confirmata ſunt que nõ niſi ꝑ
te fieri potuerũt.ex Scoto. X Cir/
ca tertiũ de teſtimonijs fidei notandũ ꝙ
multis teſtimonijs infallibilibus fides
chꝛiſtiana eſt confirmata ⁊ indubitabili/
ter verificata. Pꝛimo teſtimoniũ diui⸗
nũ:nam ſᷣm ſcotù deug non poteſt eſſe te
ſtis falſitatis cum ſit veritas pꝛima: ſed
deus ad confirmandaʒ fidem fecit mira⸗
cula: ergo ſequitur ꝙ fides ſit veriſſima.
Secundũ eſt angelicũ: patet ex euan/
gelio. Terxtium eſt teſtimo niũ ſanttiſſi

moꝛũ doctoꝛũ:ſcilicet apoſtoloꝛũ qui mẽ

tiri nullo modo voluerunt:ſed mendaciũ
perſequebantur. Nec decipi potuerũt per
ignoꝛantiã: quia habuerunt a ſpirituſan

rem pꝛincipũ aut per maliciã:quia tã ſan
ctiſſimi erant ꝙ advmbꝛã curabant infix
mos:ergo ⁊c. Quaxcũ eſt teſtimoniuʒ
martyrũ toꝛmenta pꝛ fide ſuſtinentiuʒ.
y ODuintũ eſt eccleſie ſtabilimentuʒ:
quia nulla aduerſitate vel perſecutiõe po
tuit deficere:ſed potius creuit in perſecu
tionibus qð fieri non potuiſſet niſi a deo
fuiſſer:vt dicitur Actꝭ.v. Si ex ho mini⸗
bus eſt hoc diſſoluetur: ſi autẽ ex deo nõ
poteſt diſſolui. Nã ⁊ regnũ iudeoꝛũ defe
cit:⁊ ſecta macho meti i bꝛeui finietur vt
dicit ſcotus ſupꝛa. Sextüũ eſt teſtimo/
niũ creaturarũ omniũ vt dicit Gꝛego.in
omelia epiphanie. Septimũ eſt iude
oꝛum excidiũ. Nam ſi iudei recte egiſſent
occidendo chꝛiſtũ ⁊ perſequendo eius di
ſcipulos debuiſſent a deo foueri tam ſpi
ritualiter qᷓ; tempoꝛaliter:ſicut antca deꝰ
exaltauit ilios q;diu fidem veram tenue⸗
runt:ſed poſtqᷓ; chꝛiſtuʒ negauerunt:ecce
Pomocho per munduʒ diſperſi perierũt.
Ad hec exẽplũ finale ponamus. Te
gitur ꝙ in ciuitate colonienſi quidã iude/
us ſolebat contendere contra chꝛiſtianos
de fide quã voluit per ſacramentũ eucha

riſtie deridere. Vnde tẽpoꝛe paſchali cuzʒ

videret chꝛiſtianos ire ad cõmunicandũ:
ipe inter eos mutato habitu acceſſit ⁊ oꝛe
ſumpſit euchariſtiã:⁊ venis in angulũ ec⸗
cleſie vbi coꝛpus chꝛiſti in manum ex oꝛe
ſuo ſuſcepit:⁊ vidit in manu paruulũ va⸗
giemẽ: perterritus ergo eſt ne depꝛchẽde⸗
retur ⁊ occideretur a chꝛiſtianis: iterũ po
ſuit ĩ os ſuũ volẽs deuoꝛare:et mox aðo ẽ

illud induratum vt non poſſit maſticare

nec deglutire ⁊ audiuit vocẽ in aere dicen

tem. Holite dare ſanctũ canibus:tunc ac

cepit puerũ ſub clamide ⁊ feſtinauit egre
di.ſed veniens ad poꝛtaʒ cymiterij vidit
viabolum a foꝛis ſtantẽ ⁊ di. Statim vt
exieris occidam te.⁊ ſic ꝓxire nõ eſt auſus
ſed puerum ipᷣm in cimſterio ſepeliuit.et
poſtea iterato exire volens quotienſcũq;
ſtatim diabolus ſibi aderat. vnde iã cuʒ

cto omnẽ ſcientiã infuſam. Hec per aua/ om̃s receſſiſſent ad ꝓpꝛia iudeus ſolꝰ ibi

ritiã: quia omnia mundana contempſe/
runt. Hec per timoꝛẽ: quia moꝛi pꝛo fide
parati erant:⁊ gaudebant. Nec per ſauo/

exiſtens poſt meridiem trãſactam vidit

quẽdã pᷣtergredientẽ ⁊ petiuit vocari ad

ſe ſacerdotẽ 2 omia pᷣdicta narrauit. Fa

„

tintrrk cto ſtatim ↄ curſu gopuloꝝ leuauerũt ſa/ quo autẽ in hac dñica finali euãgeliũ lo⸗
l cramẽtũ de ſepulchꝛo ⁊ audierũt vocem quitur de fine mũdi.⁊ homo dicit᷑ micro
tnuůz. di. Erucifixus noꝛtuꝰz ſepultus eſt ⁊ re coſmus.i.minoꝛ mũ dus ſᷣm Platonẽ.eo
e ſurrexi t. VTidebat᷑ aũt iudeo illi in ſpecie ꝙ habet celũ rõnalis anie in q deꝰ habi⸗
depo pu eri.ſed xpᷣianis ĩ ſpecie hoſtie. Interea tat.⁊ terrã ſcʒ coꝛpus de terra factũ.ideo
em iudeis coactis per epiſcopũ ⁊ poteſtatem ↄuenit hodie ſermonẽ fieri ð fine homis .
do vt plurimi aduenerũt ⁊ ſacramento collo id ect de moꝛte.de qua tria myſteria no⸗
DinG cato in altari audierunt angeleꝛum con/ tabimiuius.
n5) centum vr dicit᷑ canentẽ volitando ⁊ di. Pꝛimũ de fine bono vel malo huma/
defe Alſcẽdit in celum ſedet ad dexterã dei pa ne vte.
t tris. ⁊ ſic viſo tali miraculo iudei conuerꝭ Secunduʒ de impꝛouiſa ⁊ ſubitanea .
oo ſi ſunt ad fidem. O Sieſu bonelauderis moete. .
2S in ꝑpetuum ⁊ da nobis gram in pᷣſenti Tercium de ſignis euidentib pꝛo bo
de 2 głiam in futuro ⁊c̃. nno fine. l
ð ́VUÿ B Lirca pᷣmũ de fine vite huane bo
4 DSDe eadẽ vñica ſermo. iij. ſcʒ de moꝛte no vel malo qri põt qualis finis vite ho
i ⁊ fine hois malo vel bono ac ſignis et?. minis iudicatur.vel cognoſcitur eſſe bo⸗
S MW! nus ꝓ ſigno ſalut.vel malus ꝓ ſigno dã
. 2 l nationis.Nimirũ hoc ſcire eſt vtile fideli
M Nate 9 Ut bus vt pcauere ſtudeant ſibi a malo fine
i. en UEEyka maila moꝛte. Eñ Duid oꝛabat pᷣs.
vN4 — 0 vt nõ fiar fuga veſtra hye/ xxxviij.di. Notũ fac mihi dñe finem meũ
. mne vel labbato Math. 1x/ ⁊ numeꝝ dierum meoꝝ quis eſt. qð etia—
os .— iiij. ? ĩ euãgelio hodierno. poteſt poni ꝓ alio themate. Et ſᷣm expo/
”M A NVerba ſunt ſaluatoꝛis noſtri que ſitoꝛes Dauid nõ petebatr pᷣſũptuoſe ſci⸗
* myſtice intelligi poſſunt de moꝛte in qua re numeꝝ dieꝝ vite ſed vt cognoſceret ſe
de⸗ ania hũana a coꝛꝑe ſeꝑatur ⁊ ſic qðãmõ ꝑ ſigna alutis an ſit bene diſpoſitus ach
ze ) de hoc ſeculo fugatur quia exire cõpellit᷑. moꝛtẽe bene viuendo.aut ſi deſicit emẽda
in Agdd hoc autẽ vt hoſno bñ hinc exeat ⁊ ſa ret ſe qntotius.ideo addit.vt ſciꝛm quid
ie lubꝛiter fugere poſſit tria ſunt neceſſaria. deſit mihi ſcʒ a ꝑfectione meritoꝛum qut
er Pꝛimo oꝛatio.ideo Lu. xxj. xp̃s ait. Vi/ bus conſequarviram eternam. Sʒz ad
e⸗ gilate itaq; omi teoꝛantes vt digni ha/ queſtionẽ reſpondẽdo ſᷣm doctoꝛes poni
e beami ſtare ante filiuʒ bots vi Hnoſte mus pᷣcipuas generales regulas q̃ttuoꝛ
G . exemplo idem xpᷣs dñs vt ſcribit᷑ Lu.xxij ꝓ hmõi agnitione. ð
c factus in agonia ꝓlixius oꝛabat. et he· Pꝛima de moꝛte vere mala.
MU pouſſunt poni ꝓ alio themate huiꝰ ſermo? Scda de moꝛte vere bona.
nn nis. Scdo neceſſaria eſt vere charitatis Tercia de moꝛte violenta.
ctc Dilectio ſine qua nõ eſt ſalus.ideo xps di Quarta de moꝛte ſubitane..
egt cit in themate. Oꝛate vt fuga veſtra. id ẽ Pꝛima regula ꝙ om̃is moꝛs qᷓntũcũq; vi
t . moꝛs nõ fiat in hyeme.i.in frigoꝛe pecca/ deatur leuiſſima in hoĩm apparentia ſꝑ
lin ti. qð eſt extra ſtatũ ardoꝛis ſcʒ charitatꝭ. eſt vere mala in ho mie exiſtente in pecca⸗
al 6 Naʒ pᷣs.xxxiis Moꝛs peccatoꝝ peſſima. to moꝛtali ⁊ ſine gratia. Ratio eſt qꝛ Au
. G· Tercio neceſſaria eſt bonoꝝ operũ actio. guſt.lih.de natura ⁊ gratia dicit ſic. Si⸗
ſcü0ecfß ideo addit vel ſabbato ad ſignificanduʒ ne gra chꝛiſti nec infantes nec etate gran
az ꝙ hõ nõ ſit ocioſus a bono opere pᷣſertiʒ des ſaluari poſſunt.Hec ille. Nam Ro⸗
d penitẽtie. Nam vt Ambꝛo.ait. Nõ ociã/ ma. vj. Stipendia peccati moꝛs gratia
t tibus ſed oꝑantib pollicent᷑ mia. Sab autem dei vita eterna. Sed quoniam le/
lliim bpbeatuũ em̃ interpᷣtatur quies. iõ ſignificat uiſſima moꝛs eſt ĩ infantibus qͥ nil repu⸗
,„f% oooccium. O Ochariſſimi audiamꝰ quomõ tare ſciunt doloꝛis.⁊ eſt etiam in ſenibus

⸗pyrpßs hoxtatur in euãgelio. Oate ⁊c. Ex ſᷣm phᷣm qui dicit. Dulcius ſenes ceteris
— Le iret v 4

fantes ⁊ ſenes habẽt moꝛtẽ malã ſi dece/ ſit inflicta valet ad diminutionẽ pene et

dũt ſine gratia.ſ.in peccato oꝛiginali vel qñq; ad liberatõeʒ a toͤta pena iuxta pa/

actuali.ergo om̃is hominũ moꝛs in pec/ tiẽtie quãtitatẽ dũmõ ſit volũtarie acce⸗

cato moꝛtali eſt mala quia damnabilis. pta ꝓ peccatis.nec obſtat ꝙ neceſſario ſu

Sed ex hoco hõ accipe documẽta. Pꝛi/ ſtinet qꝛ hõ põt neceſſariũ volũtarie acce
mũ de infidelib.ſ.iudeis.hereticis.paga ptare vt de neceſſitate faciat vᷣtutẽ. Exẽ⸗
nis ⁊c̃.ꝙ q̃litercũq; ſo male moꝛit᷑. Scoʒ plũ habemꝰde latrone iuxta crucẽ xpᷣi pẽ

Dominica. XXIII. poſt pẽthe.
pariby obire qa defecto vigoꝛe naturali ctoꝛes cõiter.ſi moꝛtẽ illatam exñs in gra
minoꝛ eſt repugnantia.⁊ tamen etiaʒ in/ patiẽter ſuſtineat.etiãti ꝓ alijs crimibus

de hoĩb in peccato viuẽtib ⁊ in eo deceꝭ dente. Sed qᷣd ſi talis eligit ſibi infligi

dentibo ſilr. Te
nitere nolẽtibi.exẽpligra.Qui nõ vere cõ

rciũ de xpᷣianis in fine pe

leuioꝛẽ moꝛteʒ ꝓpter ꝓpꝛiũ cõmodũ.ſicut

Seneca vt dicit Hieroñ.optione moꝛtꝭ⸗

terunt᷑ qꝛ nõ ꝓponũt cauere ab amaſia vł data elegit vtraq; vena aꝑta in balneo

rapina⁊ alijs pctis.aut nõ vᷣe ↄfitent᷑ pec
cata oĩa.aut ſi etiã hec faciãt nolũt tñ re⸗
ſtituere ablata ⁊ reſignare male poſſeſſa.
oẽs tales male moꝛiũt᷑ q̃ntũcũq; pulcra
moꝛte videant᷑ decedere qꝛ i infernũ ibũt
Ilið.de ſũmo bo.li.ij. Illi deploꝛãdi ſũt
in moꝛte q̊s miſeros infernꝰ ex hac vita
recipit.⁊ ſic patʒ. C Scda regula
ꝙ oĩs moꝛs quã pᷣceſſit bonavita ac eius

ꝑſeuerãtia reputat᷑ bona.⁊ patʒ ꝑ Aug.

li.j.de ciui.dei dicẽtẽ. Quid inter eſt q̊ ge
nere moꝛtis vita iſta finiat᷑ qũ iſte q finit
in eternũ moꝛi nõ cogit᷑.mala moꝛs putã

da nõ eſt quã bona vita pᷣceſſit.neq; eniʒ

facit malã moꝛtẽ niſi qꝗð ſeqͥtur moꝛtẽ.nõ
itaq; curandũ eſt eis qͥ neceſſario moꝛitu

ri ſunt qͥd accidat vt moꝛiant᷑ ſʒ moꝛiẽdo

ꝗ ire cogant᷑. Hec Aug.Pꝛoinde etiã ſcri
ptura Sap.iiij.dicit. Juſtꝰ qᷓcũq; moꝛte
poccupatꝰfuerit in refrigerio erit.Ex iſtꝭ
S tatur erroꝛ maximꝰ qrũdã qͥ ſcãdali⸗

ant᷑ de aliqͥb moꝛiẽtibꝛ vehemẽti ⁊ foꝛti

agoniſatione aut hoꝛrentla ⁊ turpiſſima
moꝛte vel occiſione qͥ tũ fuerũt bone vite
qꝛ ex q̊ nõ ẽ putãda moꝛs mala.Naʒ xpᷣs

amariſſimo doloꝛe ⁊ turpiſſima.ſ.moꝛte

latronũ ꝓ nobis moꝛtuꝰ ẽ. Silr ſcti aplłi
2 martyres maximas penas ſuſtinuerũt
ꝓpterea h̊ tenendũ eſt ꝙ hõ bonꝰ⁊ iuſtus
quãto moꝛit᷑ penaliꝰtãto purgat᷑ ſi habu
it aliqͥd purgabile ⁊ ꝑ patiẽtia płꝰ meret᷑
Tercia veritas vel regula ꝙ nulla
moꝛs etiã violẽta iudicat᷑ mala.qñ hõ ta
liter moꝛiẽs eſt in finali pnia ⁊ dei gratia
Nimirũ põt hõ violẽter moꝛi pluribꝛ mo
dis. Pꝛimo iuſte ꝑ iudiciavt fur latro ⁊
hmõòõi.⁊ talis ſᷣm Sco.ſuꝑ.ilij.di.xx.⁊ do

moꝛi. Rndet᷑ꝙ talis licʒ patiẽter ⁊ in gr̃a
moꝛiẽdo ſaluet᷑ tñ minꝰ purgat᷑ ⁊ minus
meret᷑ qᷓ; ſi vuriꝰ affligerefk. Scðo põt

hõ violenter moꝛi ⁊ tn iniuſte ⁊ in innocẽ

tia ac in fidei cauſa vel ꝓ vᷣtute ⁊ iuſticia.

⁊ tunc nõ ſolũ de peccatis ſatiſfacit ſʒ eti⸗
