diantes. Tertio de damnandis potiſ/
ſime oſtendit᷑ ꝑ plura foꝛmidabilia et fle/

bent. vt dicit Beda.ix.q.iij. Epo.hec ſuf bilia que eos ꝓtunc circũdabunt. Sed

ficiant. O ergo reges.o pꝛincipes.o eccle/
ſiaſtici pꝛelati.o quiq; ſuꝑioꝛes.o diuites
attendite Hiero. contra Jouimianũ cla⸗

mantem dicendo. Quãto altius nũc tol/

limur tanto vtiq; citius ⁊ periculoſiꝰ mo
rimur.nec eſt tanti gaudij excelſa tenuiſſe
quanti meroꝛis erit de ſublimioꝛibo coꝛru
iſſe. hec ille etiam ſug Eʒe0e. CLCirca
ſcõm de flebili meſticia ⁊ anxietate Que⸗
ritur vtrum anima queq; de cõmuni lege
ſtatim poſt exitum a coꝛpoꝛe habeat mu⸗

tari ad marimam flebilem meſticiã pꝛe ti

moꝛe iudicij ⁊ multiplici anxietate.Ad h̊
rñdetur ſᷣm dictamina mgr̃i Henrici de

Haſ in lectura ſuꝑ Geñ.ꝙ ſic.⁊ declara
tur ho

Sno de aĩab infidelium.
cõo de aiab ſaluandoꝝ
Tertio de aiab damnandoꝝ

Pꝛ:ð de infideliby. qꝛ taliuʒ aĩe cũ recedũt

de coꝛꝑibo ſtatim videbũt ſe deceptas ſu⸗

is erroꝛib ⁊ ſectis quibo ĩ vita adhelerãt.

ctus cũ al

qm̃ exempla ſimplicib magꝰ⸗ Paune 7 p

memoꝛie ↄmendant᷑.ideo ad hec oſtendẽ
da deſcribemus bic X
habet᷑ in epła Cyrilli patriarche hieroſo⸗
lomitani ad Aug.de miracuł ſancti Hie
ro.bꝛeuiando vbi dicit᷑ ꝙ oꝛta fuit quedã
hereſis ꝙ.ſ.aĩe ſeparate a coꝛꝑe ante dieʒ
finalis iudicij generalis non eſſent in celo
pᷣmiande vel in inferno cruciãde ſʒ poſt iu
diciũ.⁊ ꝙ nullũ eſſet purgatoꝛiũ ammax.
hereſi hac crebreſcẽte cyxril priarcha pᷣdie
cpᷣis ↄtriſtati indixerũt ieiu⸗
nium triduanũ ⁊ oꝛõnes faciẽdas catho⸗
licis.⁊ die cio btũs Hiero.apꝑuit Eu⸗
ſebio viſciplło ſuo iubẽs vt Cvriũlo dicerʒ
ꝙ die craſtino ↄuenirẽt oẽs fideles ⁊ etiã

illius ſecte homies in vnum ad ecdleſiam

pꝛeſepis domini vbi natus fuit chꝛiſtus
⁊ vbi ſepultuʒ eſt beati Hieronynn coꝛ⸗
pus.illucq; trium ho minum in ipſa vꝛbe
defunctoꝛum cadauera depoꝛtarent᷑. tan
demq; ſaccuʒ ollicinũ quo inquit vtebar

Erxemplũ qð

–

Dominica. II. Aduentus

pones tu Euſebi ſuper iũlla cadauera tan
gens ⁊ imperãs ex parte dei vt anime ad
coꝛꝑa redeant ac viſa ⁊ experta teſtificent᷑
⁊ ſtatim inquit vite pꝛiſtine reddentur. et
hanc hereſim radicitꝰ extirpabũt. Sic ꝑ
omia fecerũt ⁊ ulli reſuſcitati ſunt ⁊ narra
uerũt ſinguli quõ poſt exitũ anime fuit qͥ
libet eoꝝ pꝛeſentatus iudici cuncta ſcien⸗

ti ⁊ ipᷣm iuſtiſſimũ inqͥt quiliber noſtrum
cognoſcebat.heu quã ſententiã pᷣſtolaba⸗

mur.etiã nunc ꝓpter illius memoꝛiaʒ foꝛ⸗
midamus. Cuq; iam nihil adeſſet niſi ſẽ
tentiã publicari que peccatoꝛibus digna
dat.ſ.ad damnationẽ. Ecce inqͥunt glio⸗

ſus Hiero.cunctis ſplẽdidioꝛ aſtris cum

beato Yohane baptiſta ac beato Petro
apło ⁊ ingenti multitudine angeloꝝ comi

tatus ad iudicis thꝛonũ venies noſtram

ſententiaʒ ſuſpendi modico temꝑe ſibiq;
nos dari ob reuerentiã ⁊ deuotionẽ quaʒ
ſibi contuleramꝰ dũ viueremꝰ ⁊ vt voluit
impetrauit.Deinde nos ſecũ duceñ.om̃i
illa vallatus ſocietate ad celũ vbi fideliũ
anime gloꝛia perpetus fruunt᷑ que ibi ge/

rebantur vt redderemus teſtimoniuʒ de⸗

clarauit. Poſt hec ad purgatoꝛiũ ⁊ ad in⸗

fernũ duceñ.non ſolũ ea que ibi erant in⸗

dicauit.ſed voluit vt penarũ experientiaʒ
ꝓbaremus. His ſic peractis hoꝛa qᷓ Eu/⸗
ſebius noſtra cadauera ſacco beati Hie/
ronymi tetigit glioſus Hiero.nobis im/
perauic vt ad coꝛꝑa rediremus ⁊ de his q̃
videramus teſtaremur. ꝓmittẽſq; nobis
ꝙ vigeſimo die ſi de peccatis noſtris peni
tentiã ageremꝰ debitã vna cũ beato Eu/
ſebio pᷣdicto migraturi eſſemus in celũ ⁊
ſic poſtea eger̃t ꝙ ꝑ illos.xx.dies maxmis

fletibus penitentiã tenuerunt ⁊ die vige⸗
ſimo cũ beato Euſebio ex hoł ſeculo mig

uerũt. Sicq; hereſis illa extirpata eſt.
Ald ꝓpoſitum qᷓ; flebilia ⁊ multiplicia

mala eueniãt petõꝛibo in moꝛte iſti reſuſci

tati ad interrogationẽ Cyrilli pᷣdicti plu/⸗
ra narrauerũt.q ſũmarie recolligẽdo bꝛe⸗
uiter ꝓſequamur aliqͥb ſuꝑadditis ex do
ctoꝝ dictis vt materie ſatifiat. Pꝛimũ

eſt amara abſceſſio.nã vnus illoꝝ reſuſci

tatoꝝ flẽs dixit coꝛã alijs ꝙ aĩa ſua in reli
quẽdo coꝛpus tã grauiter amare ⁊ acerri/
mo doloꝛe abſceſſit ꝙ mens hũana nõ ſuf

ficit cape quãte fuerũt pꝛeſſure ⁊ anguſtie
niſi inqͥt egoipᷣe exꝑientia didiciſſẽ nõ cre
didiſſem. Scõm eſt bonoꝝ oim deꝑdi
tio qꝛ videbũt ꝙ ꝑdiderunt gram baptiſ⸗

malẽ ⁊ omia bona oꝑa ⁊ ſic vidẽtes ſe nu
dos habitib vᷣtutũ ↄfundent᷑ ⁊ contriſta
bũtur ꝙ tam nudi debent apparere coꝛã
oculis chꝛiſti ⁊ angeloꝝ eiꝰ. Sicut homo

nudus ⁊ viliter veſtitꝰ cõfundit᷑ cõparere

in ↄſpectu regis.vñ tali dicet chꝛiſtus vł
angelłꝰ eius illud Math.xxj. Amice quõ
Huc intraſti nõ ha ge.nup.⁊c. Terciuʒ
eſt criminũ cõclamatio.vñ Idẽ in epiſto⸗
. pᷣdicta diꝰO, cũ pꝛeſentati fuiſſemus
nqͥunt coꝛã iudice ita clara erãt minima
nr̃aꝝ cogitationũ ⁊ om̃ia pctã q̃ toto tem
poꝛe vite geſſimus in pꝛeſentia cunctoꝛuʒ
aſtantiũ apparebãt ꝙ nullarenus ↄtradi
cere poteramꝰ. ⁊ ipᷣi mala noſtra vndiq;
iudicij vindictã acclamabãt.nec vlluʒ pe

ne bonũ apparebat qͥ qͥd miſicoꝛdie ſpera

remꝰ⁊ ſic confundebamur. Quartuũ eſt
demonum inſidiatio et hoꝛribilis viſio
atq; accuſatio. Vnde Jdẽ dixit. Adueni
ente inquit moꝛtis mee hoꝛa tanta in lo ⸗
co in quo iacebam affuit terribilis multi
tudo demonuʒ ꝙ numerari non poterãt
quoꝛũ aſpectu nil hoꝛribilius penoſiuſq;
poteſt cogitari. yꝓ ¶Potius enim qui⸗
libet hominũ flammis ardentibus ſe ar⸗
ſurum exponeret qᷓ; eoꝝ foꝛmas per ictuʒ
oculi aſpiceret.illi om̃ia que perpetraui et
locum et modum ⁊ tempus declarabant
ſuadentes vt ſcʒ deſperarẽ ⁊ accuſabãt et
ſic quid iudex ageret foꝛmidando pꝛeſto⸗
labamur. Quintum eſt expꝛobꝛatio.ſ.
a dei angelis ⁊ ab ipſo iudice chꝛiſto de q̊
dicemus infra. Sextũ eſt finalis ſentẽ
tie imutabilis dãnatio.de q̊ irra. Se⸗
ptimũ guiſſimaꝝ pẽaꝝ ieffabił cruciatio
nã Ydęe di. ꝙ oino ieffabiles ⁊ icogitabi⸗

les ſut pene in infern o ⁊ etiã i purgatoꝛio.

adeo ꝙ ſioẽs pene ⁊ toꝛmta hꝰ mudi a pᷣn
cipio mũdi vſq; finẽ deberẽt aliquẽ ſine re
medio cruciare.maller qᷣlibet qͥ ilas exꝑiẽ
tia no ſceret pᷣeligere vt.ſ.oib penis qᷓs h̊
oẽs hoĩes ab adã ſingillati vſq; ĩ fife mũ
di ꝑtuler̃t qᷓ; täatůmõ vno die ĩ inferno mi⸗
ma pena vel in purgatoꝛio toꝛqret᷑. Heu
inqt cur hec nõ curant moꝛtales homies

gmandue
nis/r
tunreſt
di
demones
bezaqat
ſupplao.
nus quo
louei
(Amtery.
o ori oit
ſermoede.
adiatr;
nibioſen
AUrnden
fiſtiGr
opmiunia
Iumegd,
ſcendl. C
bramo

texenolun
Clmyns ſe
memalean
luncois
fedignüen
norainud
Cgton tu
inyroce⸗
lenunn.
ſiryiati⸗
cſtiösuſt
mnantudo
lenmge
&C Miet⸗
bon im
ni 1ſinan

uret mnguce
iſtite
dpoindepdi
ranbapiſ
Lviginsſenn
ntt ontnia
pparere cori
Gicuthomo
ndit coparer
erchriſus N
. Amicequ
1. Tacuz
Ndi nepilto
tifolſſemus
cärminima
iqtototen
acnckonz
nus M
m vndiq;
ec yluz pe
rdleſper
Quartüeſt
Wns viſi⸗
et. Bdueni
nuantainlof
miblis nuli
rinon potenit
us penoſih
hnuseninc
dentbsſen
hnmas veriah,
epcrpenlic
s dechriban
4 lnſtbit
idancoptet⸗
erprobnnd/,
licechledel
ſt fnalsen
ezifn.
fabik audand
gringnhl
zipurgotol,
ntda
Taligniſie⸗
etq llast 4

D
ſpnenih
afikem
ivchif⸗

eiinferront

.

totgtete,

Bormo
heu cur nõ plangũt nurandũ eſt. ſi em̃ ſci⸗
rent nõ peccarent. CLirca tertiũ de
finali ſnia videndũ eſt q; ternibili modali
tate in ̊ indicio ꝑticulari ſnia ꝓferat᷑ con
tra anias maloꝝ hoĩm. Et breuiter nota
de ̊ ꝙ recolligendo ex ſcptuns et doctoꝝ
dictis. Poſt pᷣdicta feret᷑ ſnia amariſſima
⁊ terribilis in ꝗᷓ erunt pᷣempue tres flebileſ
amaritudines. Pꝛima erit expꝛobratio
nis. Nã vt in pᷣdicta epła legit᷑ vnus illo/

rum reſuſcitatoꝝ dixit Cyrillo inter alia.

erit ꝑs vr̃a.hec ibi.qꝛ ãt tu nat es ĩ male
dictione peccati oꝛiginał.ſʒ in baptiſmo
ablutus es ⁊ tandẽ vitã tuam in peccatiſ
polluiſti ⁊ ſic in maedictiõe ire dei vixiſti
vſq; ad moꝛtẽ. Ideo nũc in maledicnone
poſita eſt ꝑs tua.maledictus ̊ ſis a deo.
maledictus a xpᷣo.maledict? a ſpũſancto
maledict? a me ⁊ ab oĩib angelis. maledi
ctus ſis a dei matre ⁊ ab oibo ſctis Apłiſ
Martyribi. Cõfeſſoꝛib ⁊c̃. Tũc denicq;
ſeqk Tertia amaritudo.ſ.ſnialis dam

ꝙ vicʒ dũ ſtarẽt ante dicẽ ⁊ pctã eoꝝ acꝰ natiõis.qua dicet.Ecce ſnĩa hec eſt a xpo

demones illos accuſaſſent tunc angeli ?
beati qͥ aſtabant exclamabatſłeos dignos
ſupplicio. Pie ̊ ⁊ deuote cogitare poſſu/⸗
mus quõ tũcxps vel erꝰ cõmiſſariꝰ ange
lus loquet᷑ aĩe xpᷣiane repꝛobe obiurgãdo

eam ⁊ expꝛobrãdo.ſicut ⁊ ĩ generali iudi/

do coꝛã oĩb faciet.⁊ hmõi vᷣba ᷣm Aug.
ſermõe de aduẽtu dicet O pctõꝛ audi nuũc
qͥd dicit xpᷣs.Cur tabernaculum qð in te
mihi ↄſecrauerã luxurie ſoꝛdibs polluiſti.
Cur inqͥt me criminũ tuoꝝ cruaſfixiõe af/
ftixiſti. Grauioꝛ em apud me eſt pctõꝝ tu

on iniuria qᷓ; crux illa in qua/ꝓ te pepẽde
ram. ego ꝓpter te ⁊ ꝓpter hoiĩes de celo de

ſcendi. Carnẽ ſuſcepi.⁊ xxxiij.annis obp⸗
bꝛia multa ⁊ vituperia toleraui.captus ⁊

flagellatus fui.ꝓ te durã paſſionẽ ⁊ moꝛ⸗
tem ſuſtinui ⁊ hec oĩia ↄtempſiſti ⁊ me pec

catis offendiſti. Quotiẽs te monui ⁊ vo⸗

lui medicamenta tibi pᷣſtare pctõꝝ ⁊ peni

tere noluiſti.ideo dignũ ⁊ iuſtũ eſt vt au/⸗
diturus ſis cũ cõplicibs tuis. Diſcedite a
me maledicti ĩ ignẽ eternũ.hec 'm Aug.
tunc oẽs qͥ aderut angeli clamabũt. Ve/
re dignũ eſt talẽ tradi.ſ.ſupplicio ꝓ tanta
ingratitudine. O infelix ⁊ miſerrime pec

catoꝛ.qͥd tunc rñdebis.poſſes petere foꝛſi

tan vt ↄcederet᷑ tibi ſaltẽ vna hoꝛa ad pe⸗
nitendum. Sʒ tunc tibi dicet᷑.pꝛius erat

ſ.in vita tẽpus pnie ⁊ miſencoꝛdie. nũc iã

eſt tps iuſticie. Juxta illud põ.Cũ accepe
ro tps ego iuſticiaſ iudicabo. Scða g̊
amaritudo ſequet᷑ vicʒ maledictiõis. Na

idem angelus cõmiſſariꝰ uidex ſtatim di⸗

cet. Nõne ſcis qꝛ ſcptũ eſt Ecci.xlj. e vo
bis viri unpij qui dereliquiſtꝭ legem altiſ
ſimi.⁊ ſi nati fueritis in maledictione naſ

cemini.⁊ ſi moꝛtui fueritis in maledictõe

iudice q te lata.vt vicʒ tradaris toꝛtoꝛib⸗
demonib ⁊ eternis ignib cruciandus ſi⸗
ne fine. heu heu qᷓ; crudeliter ſtatim aiam
illam rapient demones ⁊ deducẽt ad ĩfer
na.O ergo pctõꝛ ꝑtimeſce ⁊ luge nunc in
pnia tua pctã ne pereas.in moꝛtꝭ hoꝛa.ve
ve ve tũc erit hoib habitantib in terra.

Vñ rogemus dñm ieſum vt nos cuſto⸗

diat ⁊ det gratiã ⁊c̃.
De eadem dñica. ſer.ij.de xpᷣi aduen/⸗/
tu ad faciendũ iudiciũ diſcretõis ⁊ remu⸗
nerationis in hoꝛa moꝛtis.

Enturus ẽ
v qjuiafñ me factus eſt Joh.j.
2 in euan. hodicr. His die⸗
bbpus ecclia agit de aduentu
xpᷣi in carnẽ ⁊ ad iudicũ. A Sed qa
ßm Rich. de ſctõ Vict.ſilq; Aug. ſuꝑ pᷣs
Xpᷣs venit in mundũ ad faciendu triplex
iudiciũ. Pꝛimũ diſcretionis.ſ.quo fideleſ
ab infidelibi diſcernunt᷑. de quo Joh.xij.
Nüc iudiciũ eſt mũdi.̊ iudiciũ quotidie
celebꝛat᷑ ⁊ eg occultũ ⁊ hoĩ imperſcrutabi
le.ſ.quare hunc eligat ⁊ ulũ deſerat.⁊ iðo
quotidie tunendũ eſt nobis ne ꝓpter pec/⸗
cata deſeramur a deo ⁊ repꝛobemuri hoc
iudicio diſcretõis qð q̊tiche fit ſuꝑ capita
nf̃a. Scðm iudiciũ eſt punitiõis qð cele⸗
bꝛabit᷑ in hoꝛa moꝛtis iudicio ꝑticulari.⁊
ꝑfectiꝰ in fine mũdi iudicio generali.deqᷣ
bus Math. xvj. Tũc reddʒ vnicuic; im
oꝑa ſua.Et Ecci.xviij. Añ iudiciũ inter·
roga teipᷣm ⁊ in conſpectu dei inuenies ꝓ
piciationẽ. Tertiũ eſt iudiciũ remunerati
onis qð celebrabit᷑ cõtinue in celo.pꝛima

Domimica. III. Aduẽtus

duo inducunt timoꝛẽ.tertiũ accẽdit amo/⸗
rem ſᷣm Rich. Vnñ in h̊ ſermone poſt alia
myſteria declarata in pcedentib intendo
iam agere de iudicio vicʒ triplici pꝛedicto
inqᷓ;tum hmõi iudicia fieri hñt hoꝛa moꝛ
tis ſᷣm h̊ thema pᷣacceptũ.in qͥ habet ꝙ vẽ
turus eſt xpᷣs.ſ.qͥ factꝰ eſt añ Joheʒ.imo
ante oẽs ſctõs ⁊ angelos ac creaturas.qꝛ
pꝛepoſit oĩbus etiq ſm humanitatẽ vᷣbo
vnitã ⁊ iudex viuoꝝ ac moꝛtuoꝝ ↄſtitutꝰ
De h̊ at iudicio trnia myſteria notabimꝰ.

pᷣmũ ð aduẽtu xpᷣi ad iudicũ diſcretõis ꝰ Pꝛumo inquã in modo credendi ꝑ quem

Scðm de acceſſu aie ad iudiciũ moꝛtꝭ
Terrtiũ de ↄſolatu aĩie bone ꝓpter iudi
cium remunerationis.
B CLirca pꝛimũ de xpᷣi aduẽtu in iudi⸗
cium diſcretionis.ſicut ipemer dñs ieſus
teſtat᷑ Joh.ix.d. Ego in iudiciuʒ in hunc
mundũ veni.Lyra dicit ꝙ h̊ nõ accipitur
iudiciũ ↄdẽnatiois ⁊ pᷣmiationis qð enit
in ſceðo aduetu xpᷣi.ſʒ iudiciũ diſcretionis
credentiũ a nõ credetibi.⁊ bonoꝝ a mal.
Querit᷑ quibs modis xpᷣus dñs in ſuo
iudicio diſcretionis ſecernet malos a bo/
nis. Nimiꝝ experientia certa videmus i
hac vita ꝙ bomi ⁊ mali in oibus gratijs
gratiſdatis ac oꝑib bonis de genere 2 ꝓ
ſperitatib ac aduerſitatib: eque cõueniũt
⁊ cõicãt. Et h̊ etiã ſcriptura teſtat᷑. Ecẽs
ix.d. Sũt iuſti atq; ſapientes ⁊ oꝑa eoꝛũ
in manu dei ⁊ tñ neſcit hõ vtꝝ amoꝛe vel
odio dignus ſit ſʒ oĩa in futuꝝ ſeruant᷑ in
certa eo ꝙ vniuerſa eque eueniant bono ⁊
malo.iuſto ⁊ inpio.ſicut bonus ita ⁊ pcc
catoꝛ vt ꝑiurus.ita ⁊ ille qͥ veꝝ deierat.i.
multum aſſertiue iurat.vt exponit Lyra.
⁊ ideo inquit nõ põt a nobis diſtingui qͥſ
eſt acceptus deo ⁊ quis non ꝑ aliqò con⸗
tuingẽs hominib ĩ hac vita.ed in furuꝝ
ſeruantur quia tunc manifeſte videbitur
quos deus acceptat ⁊ diligit ⁊ quos no.
q;uis autem non poſſimus nos diſcer⸗
nere ⁊ certe ſcire hoc dei iudicũ nec de no
biſmetipᷣis nec etiaʒ de alijs a foꝛtioꝛi via
humana. poſſumus tamen ᷣm Zxrã ha
bere aliquam coniecturam pꝛecipue exdi
uina reuelatione ſaltem in ſcriptura ſacra

diuinitus inſpirata. Expedit ergo nobis
⁊ xtile eſt ſare modos diſcernendi ⁊ ob⸗
ſeruare vt poſſimuſ euitare ne iudicemur

7 deputemur a chꝛiſto in conſoꝛtium ⁊ nu

merum repꝛoboꝝ. Aduertenduʒ ergo
ꝙ ex ſcriptura colligendo reperiunt᷑ 2 tra⸗
duntura doctoꝛiby plures modi quibus
in iudicio chꝛiſti ducernent᷑ boni ⁊ vᷣe deo
dilecti a repꝛobis.⁊ boni eligentur in par
tem xpᷣi.mali aũt in ꝑtem dyaboli.
Pꝛimo in modo credendi
Scðo in modo viuendi
Terno in modo finiendi -
Quarto in modo retribuendi

modum diſcemẽtur credentes ab infide⸗
libus.nam tine fide impoſſibile eſt place⸗
re deo. Heb. xj. ?⁊ Mar. vlti. OQui credi⸗
derit ⁊ baptiſatus fuerit ſaluus erit. qui
vero non crediderit condemna bit᷑. Hinc
xpᷣs dicit Yoh.iij. Hoc eſt iudiciuʒ qꝛ lux

i.xpᷣs venit in mundũ ſ.carnem aſſumen

do ⁊ ſalutẽ operando.⁊ dilexerunt hoĩe ſ
magis tenebꝛas.ſ.infidelitatis pꝛeeligen

do qᷓ; lucem.q.d.ſᷣm ¶Lyraʒ.in hoc habẽt
manifeſtam cauſam damnanõis. h̊ mo⸗
do diſcernendo iudicabit xpᷣs om̃es here

ticos ⁊ ſciſmaticos ⁊ ponet eoſ in partem

demonũu. Eñn Aug. de fide ad Pety 2 ex

tra de hereti.capᷣ. Firmiſſime ait. Tene
2 nullatenus dubites ommem hereticũ vel
ſeſmaticũ cũ dyabolo ⁊ angelis eius eter
ni ignis incendio ꝑticipandũ mniſi ante fi⸗
nem vite fuerit catholice ĩcoꝛꝑatus eccie⸗
ſie Scðo inter credentes diſcernet chꝛi

ſtus ⁊ iudicat in modo viuendi.nam qui

bene viuüt. ſ. deu vere diligendo ⁊ pecca⸗
ta cauendo ac pᷣcepta dei ſeruando.iſti ſe⸗
cernentur ⁊ iudicabũt᷑ in partẽ xpᷣi Gał.
v.Qui xpᷣi ſunt carnẽ ſuã crucifix.cum vi

cijs ⁊ cõcu. Vñ ⁊ xpᷣs ait YJoh.viij. Qui

ex deo eſt verba dei audit.ſ.implẽdo ope⸗/
re eius mandata. Quia ut male viuüũt ſe⸗
grega bit eos xpᷣs in partẽ diaboli Vnde

talibo dicit YJoh̊.ibidẽ. Vos ex patre di⸗

abolo eſtis ⁊ deſideria patris veſiri vul⸗
tis facere.Et ps. Introibunt in inferioꝛa

terre.i.in gehennꝗ.tradent᷑ in manus gia
qij.i.ſententie xpᷣi.qua ſicut gladio diui⸗
det bonos a malis.partes vu lpiuʒz M. de
monũ qui callide vulpina fraudulentia
deceperunt illos. O ergo miſer peccatoꝛ
time ſeruire dyabolo ⁊ ſuge in parteʒ xbi·

zuil
ort ih
ſegulage
fnteſce
ulusin
Muerane
fomale
QAuar
ſudcane
duendl⸗
ſusdeicl
ds vnan
dacta⸗
denenta

dunbor

icerc
Rdi
aen
Nelpt
orum
in. Se
fanrde
lancoan
loandi
ideris⸗
kenar dat
Karendfn
loogo
nesſea i
bus detinl
nalsdis
Almotein
Uingtäge
kards ſor
onrcum a
Uedebitan
Ulletereſ
nreindnce
tallae
ns fonien
Aunein

ſoriumen
nendzage
penunktne,
noc qubus
bonit eder
benturin
abel.

wendd
Nendigqten
Mes abinftel
ſchlectplae⸗
t. Quai
ſauus en ul
anmbi n
iuchanzln
men aſunen
lerennt hait
nuns prerlien
in hochabe
nanots. DnN
s oesher
teoſ imnpentem
ead Pen ie
ime au Lan⸗
embenenai
Ngkliscizs tl
Ncini anteff

otgansale

Sdlaentchl
lendi,taml
cendot gelg/
ernancotſe
puni tßiik
quafpdun
ob. vii
Eimplceche
male nnitſt
dutall
os erpelled⸗
nenn l
Untininfeno
finmamshe
t bdo aun
ripinzen
1faucilann

miſer eldt
ein gannzzpt

EEHWG

ermo

Se

veram pniam agendo ⁊ bene viuendo ne

pereas in iudicio. Tertio xp̃s inter be⸗
ne viuentes iudicat ⁊ diſcernit in modo fi
mendi. Nam Cipꝛianus de pe.di.j.capᷣ.
Nunquid Cayn.dicit ſic. Qualem te iue
nit dñs cum vocat.ſ.ꝑ moꝛtem.talem pa
riter ⁊ iudicat. En quem inuenit bene ꝑ
ſeueraſſe ⁊ finiuiſſe iudicat in partem dei.
Juxta ulud Math.xxuij. Qui ꝑſeuera⸗
uerit viq; in finem hic ſaluꝰ erit.⁊ ecõtra
regula generalis.ꝙ qui male viuit male

fanuilia. luget Maximus. Miler autem
infirmus pauoꝛe demonuʒ huc illucq; in
lecto vertebatur.ſed vndiq; demones ad
eſſe videbat.⁊ ſic ↄſtrictꝰ nimis inter de⸗
mones vocibus magnis inducias petẽs
vſq; mane amma eius eſt euulſa.O et tu
peccatoꝛ time tibi ſimilia. Nã vt dicit Ca

cho. Felix quem aliena pericula faciunt

cautum.⁊ ſic patet. DCirca ſecun⸗
dum myſtenum de acceſſu anime ad iudi
cium moꝛtis alique queſtiones occurrũt.

ſinit ⁊ ſic cũ dyabolo pęribit. Iteʒ Atha o Peima queſtio eſt de adductione ad iu

Mi bona egerunt. ſ.

naſius in ſymholo. L
nam. qui

gſeuerando ibunt in vitame

Fo mala egerunt ibunt in ignẽ eiernũ ⁊c.

Auarto xpᷣs quo ad ſinglos diſcernit
iudicando bonos ⁊ malos in modo retri

buendi. Ps. Duo hec audun quia pote/
ſtas dei eſt ⁊ tibi dñe miſcðia.quia tu red

dis vnicuiq; ſᷣm opera ſua.diat poteſtas
dei eſt.ſ.ad puniendũ malos ſᷣm ſingula
demerita.dicit et miſcòia.ſ.ad pꝛemian⸗
dum bonos ſupꝛa merita. Pꝛoinde cariſ⸗
ſimi conſideremus quõ xpᷣus iudex ſedet
in celo iudiciũ celebrando quotidie ſupꝛa
capita noſtra ⁊ decernendo nos vel puni/
ri vel pꝛemiari m quotidiana merita bo
norum opeꝝ vel maloꝝ ⁊ peccatoꝝ deme
rita. Sed heu qᷓ; multi homines nil cu/
rant de his.ĩmo ridendo trufando ⁊ epu
lando currunt ad infernũ C Sed ta

les audiãt terribile exemplum quõ iuſtꝰ

iudex xps quãdoq; etiã in hoc mũdo pa⸗
tenter dat huiuſmodi in partem ⁊ pote/⸗
ſtatem dyaboli. Brego. quippe.iiij.
li.dialogoꝝ ſcribit ꝙ vir quidam fint di/⸗
ues ſed vicijs plenus ⁊ carnis voluptati/
bus deditus ac auaritie intentus.cuius

malis dñs finem facere decernens coꝛpo

rali moleſtia percuſſit et ad extremũ pꝛo/⸗
pinquãs apertis vidit oculis nigerrimoſ
⁊ tetros ſpiritus coꝛam ſe aſtare vt rape⸗
rent eum ad infernum tanqᷓ; partem ſibi
iure debitam. At miſer ule ccpit tremere.
palleſcere.ſudare ⁊ magnis vocibus cla⸗
mare inducias petens vſq; mane.accur⸗
nit fa ulia et quidam filius ſuus mona/

chus nomie maximus affuit. cui dicebat

Maxime in fide tua ſuſcipe me.Turbat᷑

dicium vicʒ quis adducet animã in hoꝛa
moꝛtis ad iudicium. Ad qð dicendum ꝙ
non eſt hoc omnino certuʒ. Vñ in epiſto
la Cyrilli ad Augꝰ. Unus illoꝝ trium qͥ
reſuſcitati fuerant per beati Hieronymi
merita requiſitus a Cyrillo quid ſibi ac
ciderat poſt moꝛtem inter cctera dixit ſic.
Mea inquit anuma diſſoluta a coꝛꝑe ſu⸗
bito in ictu oculi fuit ante dei iudicantis
pꝛeſentiaʒ depoꝛtata.ſed a quibus ⁊ quo
modo non cognoſco.nec mirum nã nunc
carnis mole aggrauoꝛ.tunc autẽ erat ani
ma ſine carne.hec ibi. Nam ſᷣm Richar.
ſicut infra dicemꝰ Amima ſeparata cum
aſſimiletur angelis in per ſe exiſtendo po⸗
teſt per ſuam virtutem naturalem ſe mo⸗
uere de loco ad locuʒ.⁊ ſic poteſt per ſe ire
ad locum iudicij. Et vt cõmuniter tenet
angelus eam aſſociabit.⁊ ſic ducet.
E Secunda queſtio de tranſilatiõe ad
locum deputatum eſt. quomõ anima iu⸗
dicata tranſfertur ad locum ſibi deputa⸗
tum. Ad hoc reſponder᷑ ſᷣm eundẽ Rich.
ſuper.iiij.di.l.ꝙ ſicut angelus in ſe ⁊ etiaz
in aſſumpto coꝛpoꝛe poteſt ſe mouere de
loco ad locum et tranſire hinc inde.cum
ſitalicubi diainitiue.ſic etiam anima ſe⸗
parata angelis aſſimilata in per ſe exiſten
do qᷓ;uis habeat imperfectioꝛem per ſe eſ
ſendi modũ qᷓ; ãẽgelus.cum ſit alicubi dif
finitiue poteſt ſe mouere dè loco ad locuʒ
⁊ tranſire. Et hanc inqiut potentiam mo
uendi accepiſſe videtur a creatoꝛe. Ram
anime recedentes a coꝛpoꝛibus in chari
tate que nil ſecum poꝛtant purgabile ſci
unt ſcilicet ſentẽtia lata quia volũtas dei
eſt ꝙ ſtatim ad ccluum empireũ traſferan

Dominica. III. duentus

CLum ergo ſciant ſe mouere poſſe ⁊ velint Scðo in ſignũ reuerẽtie vt dictũ eſt. vt ſic

quia vehementer locũ illi deſiderant pꝛo oſtendat᷑ qꝛ ad dignitatẽ regie magnifieẽ

babue eſt ꝙ ad locũ ſeias moueãt q;uis te celeſtis ⁊ ꝑciꝑe coꝛonã aſcendũt aſſoa
ab angeliſ aſſocient᷑ vt infra patebit. Aie ate taliba ducib ⁊ baronib celeſtꝭ ꝑadiſi
aũt recedentes a coꝛꝑibi ſecũ poꝛtãtes ali honoꝛifice.Tertio in ſignũ conſolationis
quid purgabile ſciunt ꝙ voluntas dei eſt ⁊ leticie.vñ ⁊ poꝛtant᷑ cũ canticꝭ ⁊ iubilis

ſ.ex ſnia lata vt ad locũ purgationis trãſ/ diuine laudis. Juxta ilud Eſa.lv. In le

ferant᷑.cum ̊ hoc ſciant ⁊ poſſint ⁊ velint ticia egredimini.i.ex h̊ mũdo infe:ioꝛi.⁊ 1
eo ꝙ iuſticie diuine ſunt obediẽtes videt᷑ pace deducemini.mõtes ⁊ colles.i.angeli
ꝙad illũ locũ moueãt ſe q;uis illuc aſſoci maioꝛes ⁊ minoꝛes cantabũt coꝛã vobis
entura bonis angelis.Et vt dicit Gona laudes.o qᷓ; bñũdicta talis aĩa.o qᷓ;tũ tũc
uen. Comitantib, etiaʒ malis angełq de gaudebit. ꝑ ↄtrariũ.o q; turpiter ⁊ flebi⸗
penis ala ꝝ letant᷑ q;uis nil in eiꝰ poſſe vi liter aia mala duci a demonib ĩ infernũ
deant. Deniq; aie recedẽtes a coꝛꝑibꝛ in GB Eicage in de ↄſolatione aĩe ſaluã⸗

7

pctõ moꝛtali mouẽt ſeipas ad locũ infer de in iuditiò moꝛtis conſiderandũ iam eſt

ni coacte.lſ.⁊ inuite qð eſt etiã eis in penã. qles ↄſolationes ⁊ gaudia habeat aia.ſ.

Dicut latro inquit qui duet᷑ ad patibu/ bona in moꝛte ad celũ adiudicata.etꝓ 5
lum ſeippᷣm mouet qꝛ plus vult ire pedibꝰ Notandũ ꝙ ſᷣm doct.huiꝰ rei tractatoꝛes

ad patibulũ qᷓ; illuc trahi.vel in via plus plima aſſignant᷑ ſolacia ⁊ gaudia tunc ha
affligi.hec Rich. Nã ⁊ ego vidi quend 3 benda. Pꝛimũ de angeloꝝ aſſociatiõe.
6

adiudicatũ moꝛti vchemẽter ſupplicaſ/ nam magnũ eſt gaudiu aie videre ange⸗

ſe ne traheret᷑ ad locũ ꝑ caudas equoꝝ et los ⁊ in eoꝝ ſocletatẽ deputari. ſicut ⁊ per

libẽtius uluc ꝑ ſe peditauit.ve ̊ tůc pctõ ↄriũ nimis terribile ⁊ hoꝛribile eſt demo
ri. FTertia qſtio oꝛit᷑ ex dictꝭ de cõ/ nes videre ⁊ eis ſubijci ad penã. Vñ ſan/
ductione angeloꝝ.quõ g̊ ſcptura ðt ꝙ aie ctus Vincẽ.de Valen.in ſer.ðt ꝙ in moꝛ
poꝛtant᷑ ab angeł. Juxta ulõ Luc.xvj.de tis articulo angełꝰ cuſtos tot letꝰ efficit

moꝛtuo Laʒaro q poꝛtatus eſt ab angeł qꝛ gaudet ꝙ cuſtoditꝰ ab eo ſalutẽ ꝓme⸗

in ſinũ Abꝛabe. Rñdet᷑ ᷣm eundẽ Rich. ruit.vt cõiter doc.tenent ⁊ dicet xpᷣo (licet

ibideʒ ꝙ illa poꝛtatio de qua loquit᷑ xpᷣus xps ſciat oia ꝙ talis aia deberet introdu
nõ eſt ſubuectiõis qꝛ aĩa ꝑ ſe aſcedere põt ci in celũ allegando e merita. Scom

vt pᷣdictuʒ eſt ſʒ eſt poꝛtatio reuerentialis gaudium erit aie de bonoꝝ opeꝝ ⁊ pnie
exhibitõis. Vñ ſᷣm eundẽ Rich.ſiłq; ſan actione ꝑ q̃ meruit iudican ad celuʒ.Sic
ctum Vincen.⁊ alios.Sicut videmuſ ꝙ ꝑ griũ magna triſticia erit male aĩe ð pec

magne ꝑſone puta reges ⁊ regine euntes catis ꝑ q̃ demeruit iudicani ad infernum

de loco ad locũ aliqñ poꝛtant᷑ ab honoꝛa hec patẽt ex ſcriptura Job.xxxiij. Appꝛo⸗

deus ꝓpter alia. Pꝛimo qᷣdem in ſignũ fi/ nnttbet imngerit ſe.di. E

bilibus ꝑſonis pᷣcedetib, ⁊ etiã ſuſtentã/ pinquauit coꝛruptioni aĩa eius ⁊ vita eiꝰ
tibus ac ſeqntibs in ſignũ reuerẽtie. Sic moꝛtiferis.ſ.peccatꝭ qͥb peribitmalus.ſe
im ꝓpoſito. Quarta ꝗſtio de ratõne hu quit᷑ de bonis ibidẽ. Si fuerit ꝓ eo ange
ius comitationis aiaꝝ e.ſ.q̃e vult des lus loquens vnus de milib vt annunciet
aie ſaluãde comitantib angelis ducan hoiĩs equitatẽ.i.iuſticie oꝑa miſerebit᷑ eiꝰ.

tur in celũ cũ nõ indigeat. Rndet᷑ im Ri ſ.xpᷣs ⁊ dicet. Libera eũ vt nõ deſcendatĩ

char. Vincen. ⁊ alios recolligẽdo ꝙ ᷓ nõ coꝛruptionẽ.hecibi. Juxta hãc ſcripturã

eſt ꝓpter indigentiã cũ ꝑ ſe poſſint ſine oĩ idem Vlincẽ.ait ꝙ tũc xpᷣs pᷣcipit angelis

adiutoꝛio angeloꝝ euolare in celũ ipᷣe aie plurib vt deſcendãt ad deducendũ aiam

ſctẽ plenarie a peccatꝭ purgate ſʒ hoc vult illam. Qui tantuʒ diligunt inquit nos ꝙ
Ecce ego dñe mitte

ducie vt ſciãt ſe aie eſſe ſecuras ↄ demo/ me. Item filioꝝ vel filiaꝝ aut fratꝝ ⁊ cõ⸗

nes ꝑ quoꝝ habitacula h̊ᷣ eſt ꝑ aerẽ caligi ſanguineoꝝ anime petunt mitti ſuſful cũ

noſum ꝑtranſire hñt ad celuʒ videntes ꝙ angelis ad aſſociandum animam patris

tales ſecũ habent defenſoꝛes.ſ.angelos. vel matris.⁊ anima ſeparata videt eas ?

leenproe
Peroontr⸗
ſbont,
none, aa
cwareden
leaninede
dumetpen
Centilud
treptaeſtd
Laqbeuse
nus. Adi
niguiſeclt
Giſulicarea
niſers cap
negh
ſcanlnebe
Greenallen
Edhcdeca
Ciznoitue
Where
Ammas
infenals.
Dache
lbors
Ni Sian
lennanue
ſintolube
holimeo 6
ntenlabo⸗
.iatücl
nonczfnien
¹ Mevlvent,
r Uimanun
Cehenneeua
gblles penae
hundegehe
l dehoꝛnb
gadin
lper Ungelo
Undemglss
denoege
ſdeiccung
Dduotzgn
mcgwdii
ſoccn

lllanh
Teban
gihran

ii

Ge magnukti
ſeendütaſſoc
cdehad
Conſolanonis
ntc rubis
S dile
do mienon1
coles i angei
it i s
din orüni
pirn fe
vonihiinfni
nonenieſgi
laandännct
4 babenttu,
udicnnapb
ei maaua
Cudu uneht
og aſſocande,
ie idareange
tan ſattper
nbleeſtoemd
peni Viſani
r ötin mo⸗

o ler eficl

ſalute ne
dick ho l
deheretinno
ma. Soin
oz oher !oll

nmdael SD

male iedͤpe
m Ginfemun
aus? l
enbirnani
vent couge
bptumnig
amiethi,
no Deſenket
bic Mni
Cucendizinn
tingutee
egodeniſt
ltfilth /,0i
mun li⸗
inan ons
ana

tohoſcir et gratias agit.hec Vincen.
Tercium gaudium de criminũ plena
exemptiõe quia de cetero nũqᷓ; peccabũt.
per contrarium mali in peccatis ſuis pe/⸗
ribunt. Quartum de demonũ ſupera/
tione. ita ꝙ de cetero in nullo poterũt eis
nocere demones.Sed per contrariũ ma/⸗
le anime dabunt᷑ demonibus ad toꝛquẽ⸗
dum et perpetuo poſſideñ. Vnde tũc di⸗
cent illud Ps. Anima noſtra ſicut paſſer

mas ſuſcipiendas. Scðo michael repꝛe-
ſentabit te beate virgini marie. nam ⁊ de
hoc eccleſia oꝛando canit. Maria matex
gratie mater miſericoꝛdie tu noſ ab hoſte
ꝓtege in hoꝛa moꝛtis ſuſcipe. Poterꝭ etiã
contẽplari pie quõ tunc Michael ⁊ ange
lus cuſtos anie loquet᷑ di.O głioſa dom
na celoꝝ regina. Ecce ania ſangu ine filij
tui redempta ⁊c.accipe eam ⁊ filio tuo re
cõmenda.Tandẽ tercio beata virgo com

erepta eſt de laqueo venantiũ.i.demonuʒ vmendabit eam anĩiam dño ieſu qui tanqᷓ;

Laqueus contritus eſł ⁊ nos liberati ſu⸗
mus. Adiutoꝛiũ noſtrũ in negnine domi
ni qui fecit celũ ⁊ terrã. Quintũ de er/
gaſtuli carceralis eliberatione.Sicut em̃
miſeris captiuis vel exulibus ſolatiuʒ eſt
de ergaſtulo exulatus ⁊ carceris liberari.
ſic anime bone de ergaſtulo coꝛꝑis tanqᷓ;
carcerali ⁊ miſerijs pleno.vnde PS.oꝛat.
Educ de carcere animã meam ad confitẽ
duʒ noĩtuo me expec.iuſti donec retribu.

mthi. Per contrarium anima mala vadit

ad eternas ⁊ oĩmodas miſerias carceris
infernalis.ibi erit fletꝰ ⁊ ſtridoꝛ dentium.
Math. xiij. Sextũ de finitione omnis
laboꝛis ⁊ mercedis ꝑpetue acceptõe Job
vij. Sicut mercennarij dies eiꝰ. Nã mer⸗
cennarius gaudet de mercede accipienda
finito laboꝛe. Vnde Ambꝛo.dixit Moꝛi
nõ timeo qꝛ bonũ dñm habeo ſcʒ retribu
entem laboꝛi meo.Per cõtrariũ eſt de ma
lis quia tũc laboꝛ eoꝝ in penis incipiet et
nunqᷓ; elerur. He. Laboꝛabunt in eter⸗
nũ ⁊ viuent. Septimũ gaudiuʒ ſcʒ bo⸗
narum animarũ in moꝛtis iud icio erit de
gehenne euaſione vbi nouerunt eſſe indi⸗

cibiles penas. Per contrariũ mali dole/

bunt de gehenne adiudicatione. Octa
uũ de hoꝛribili introductione ſicut ſupᷣ pa

tuit.qꝛ ad inſtar regine vel regis coꝛonan⸗ ſ-

di per angelos ducent᷑ in celũ.Per cõtrari
um de malis erit.quia per temꝑa turpit᷑
demones eas ducent moꝛe toꝛtoꝝ. No
nũ de iocunda ⁊ iubiloſa repꝛeſentatione
deuota anĩia cogitare potes quantum
tunc gaudiũ habebis quãdo in celum in⸗
troducta pꝛeſentari debes. Pꝛimo Mi/⸗
chaeli archangelo qui libenter te ſuſcipi ⸗/
et. Vnde canit eccleſia. Archangele mi⸗
chael cõſtitui te pꝛincipẽ ſuper omes ani/

ſummus ſacerdos eam benedicet vt dicit
Vinceñ.de valen.ac dicet illud Matth.
xxv. Euge ſerue bone ⁊ fidelis qꝛ in pau ⸗
ca fuiſti fidelis ſcʒ in temꝑalibus bene diĩ
penſandis vel contẽnendis ⁊ fidelis fui ⸗q
ſti in grat iarũactione mei ſanguinis deſex
uiendo.ergo ſupꝛa multa te coſtituã intra
in gaudiũ.O q;tuʒ gaudiũ in his oĩbus
aia habebit quis explicabit. Decimuʒ
gaudiũ erit de introniſatione ⁊ locatione
in angeloꝝ oꝛdine ſᷣm qð meruit ⁊ coꝛo ⸗
natione glłie ꝑpetue. Tunc ꝓfecto anima
beata exultabit di. Benedicã dñm in om
ni temꝑe ſemꝑ laus eius in oꝛe meo.exal⸗
tabo te deus rex ⁊ benedicã nomini tuo ĩ
ſeculũ ⁊c̃. Tũc omes ſcti cõgratulãdo di.
Benedicamꝰ patrẽ ⁊ filiũ cũ ſancto ſpiri
tu laude.⁊ ſu.eũ in ſe. Benedictꝰ es do.in
fir. ce.? lau. ⁊c. Sed ꝑ contrariũ repꝛobe
anie pᷣſentate Lucifero habebũt maledi⸗
cloes ppetuas ve ⁊ ve ĩ eternũ. O gcha⸗
riſſimi agamꝰ nunc pniam vt non perea⸗
mus in fine.ſʒ gaudere habeamꝰ cũ ſctis
in celo. HAd hoc valet exemplũ de
ſctõ Lazaro ꝑ chꝛiſtũ reſuſcitato cuius fe
ſtum agit᷑ h tꝑe vicʒ. xvij.die DHecẽbꝛis
de quo Aug.di. ꝙ penas qᷓs vidit dãna⸗
toꝝ in purgatoꝛio ſrokercbat in mẽ⸗
aalias. ⁊ memoꝛ illaꝝ ꝑenaꝝ nũqᷓ; po
ſteaqᷓ; ẽ reſuſcitat riſit bad 02 gareſfod⸗
medit ſemꝑ aquã bibit⁊ nunq; vinũ pꝛe⸗

— .

terqᷓᷓ ter in ano.q̃ttidie cibũ ad veſperã ſii/

pſit ciliciũ ad carnẽ poꝛtauit. rudi veſte in

dutꝰ eſt. lectũ non habuit niſi terrã.in cili

cio ⁊ ſaccũ durũ ꝓ cooꝑtoꝛio ⁊ lapidẽ ſub
capite pꝛo cuſſino.calciamenta raro exuẽs

2 gemens ac flens condolebat peccatoꝛi/

bus ꝓpter penaꝝ eos ſequentiũ magniin
dinẽ.Dicit etiã de eo Eiiß ſemg in cs

ctis.ſ. Mar ilie.poſtea paſſus ẽ pectini/
bus ferreis laceratꝰ.loꝛica ignea indutus
ſuꝑ cratẽ ferreã poſitus.carbonib cũ pice
ardæẽti ſubtus locatè.ſʒ angelꝰ ſibi refrige
riũ fecit.poſtea a.lx.militibs ſagittatus.ſʒ

tela in aerẽ eleuant᷑.vltimo decollatus eſt

Ecce qualem pniĩam tenuit ⁊ qᷓ; acerbiſſi
mã pena ſuſtinuit vt inferni penas euade
ret qs viderat ⁊ bona celeſtia acquireret.

0 1 inica.II. 2 nentus

fuit. et pluriby annis in epiſcopatu trãſa/

viã dñi pᷣparando ↄſcientiam.vñ vt hoc
melius ſciatis facere de ↄſcientia tria mi⸗
ſteria declarabimus in hoc ſermone ꝓ edi
ficatione. M
Pꝛimũ de recte ↄſcientie neceſſitate.
Scoõm de ipᷣius conſcientie entitate.
Terciũ de eius excellentie pᷣcioſitate.
Circa pᷣmũ de neceſſitate ↄſcie bone cõ
ſiderãdũ eſt qᷓ; ſũme neceſſaria ſit ↄſcia bo
na ad ſalutẽ. Pꝛo q̊ notandũ eſt ſᷣm ꝙ col⸗

Agamus g eius exẽplo ⁊ nos pniam pꝛo .ligit᷑ ex doctoꝝ dicꝑ.ſuꝑ oĩa neceſſaria eſt

amoꝛe chꝛiſti vt ſaluari poſſimꝰ.Qð pꝛe/ hoĩ ad ſalutem b

ſtet nobᷣ dñs ieſus qui cũ pa. ⁊ ſpi.ſan. vi
uit in ſecula ſeculoꝝ. M

De eadem dñica ſermo. iij. ſcʒ de con⸗/
fſcientia bona qꝗ pꝛeꝑanda eſt chꝛiſto.

Go vox cla

e moantis in deſerto. dirigite vi
am dñi Joh.].⁊ in euangelio
hbodierno. A Kbariſſimi his ſacrꝭ di
ebus eccłlia agit etiã de aduẽtu xpᷣi in mẽ⸗
tẽ. ⁊ pᷣcipue in hac dñica tercia qua hunc
aduentũ exoꝛat in collecta di.ſic.Aurẽ tu⸗
am qſumus dñne pᷣcibus nr̃is accõmoda.
2 mẽtis noſtre tenebꝛas gra tue viſitatio
nis illuſtra ⁊c. IJdeo ad hũc chꝛiſti aduen
tũ ſuſcipiendũ debemus cõſcientiã noſtrã
his dieb pᷣparare.ſicut hoꝛtat᷑ Leo papa
in ſer.de aduentu di. Sctãm ⁊ deſidera⸗
bilẽ natiuitatẽ dñi ſaluatoꝛis frẽs dilectiſ
ſimi deuotõe fideliſſima ſuſcepturi totꝭ vi
ribus nos debem? pparare ⁊ omes late⸗

„*1

bꝛas aie nr̃e diligent᷑ aſpicere ne foꝛte ſix

in nobis aliquod pctm̃ qð aſciam noſtrã
cõfundat ac moꝛdeat ⁊ oculòs diuie ma/⸗
ieſtatis offendat.hec ille. Pꝛoinde ecclia ĩ
euãgelio canit quõ Johãnes a iudeis in/
terrogatus.riit ſe eſſe vocẽ clamãtis in
Deſerto vt dirigant viã dñi pᷣꝑando ſe ad

chꝛiſtũ ſuſcipienduʒ vera fide ⁊ charitate

vt ⁊ nos doceat his dieb conſciẽtiã recti
ficare.qꝛ ſcribit᷑.j.Petri.iij. Saluo s nos
faẽ̃ ↄſcietie bone interro gatis in de ũ.hoc
ꝓ alie themate. Audite && qͥd dicat io hes
7 eius exẽplo qᷣlibet pᷣdicatoꝛ ⁊ ego indig⸗
nus h̊ idẽ vobᷣ dico.Ego voxcla.in deſer.
huli mũdi ſpinis.ſ.pctõꝝ oblito.dirigite

Sha et munda conſcien
tia qͥᷣnq; agonidus.
Selain atio bone oꝑationis.
cða ratio obligationis.
Tercia ratio accuſationis.
Quarta ratio vindicationis.
Quinta ratio iudicationis.

Pꝛia rõ bone oꝑationis.qꝛ Augu. in

ſer. de muliere foꝛti dic. Bonũ opꝰ fac cõ

ſciẽtia bona q ſi nõ eſt ⁊ mala pũgit ama?ꝭ

ra ſũt omia.hec ille. Rõ qꝛ ſine charitate
nil valẽt oia vt idẽ Aug.di.⁊ ptʒ ꝑ apłm

.j.Coꝝ.xiij.Sʒ oſcĩa bona ẽ radix chari⸗

tatꝭ iuxta illo.j. Thimo.j. Finis pᷣcepti ẽ
charitas.ſ.qꝛ oia pᷣcepta oꝛdinant᷑ finalit᷑

ad di ligẽdũ deũ vt ptʒ in pᷣceptꝭ pᷣme ta⸗
bule.vel ad diligẽdũ ꝓximũ in deũ ⁊ ꝓter

deũ vt ptʒ in pᷣceptꝭ ſcõe tabule.Sed hec
charitas ex q̃ radice habeat exurgere ſub

dit idẽ aplłs di. Ex coꝛde puro ⁊ ↄſcia bo.

na ⁊ fide nõ ficta. Sic em̃ radice exiſtente

mala arboꝛ fructꝰ malos fac.ſic ↄſcia ma

la exñte oꝑa ſunt mala.vñ Sene.lib.ſapᷣ.
Totũ vicioſũ gerit᷑ vbi ↄſcie puritas non
habet᷑.in q̃litate em deſiderij põt mẽs ho
neſta cognoſci.Ad id ſpᷣm Berñ. in epła
ad Senoñ.ponit᷑ exẽplũ tale. Stultũ eſt

inqͥt theſauꝝ tuũ.ſ.meritoꝛioꝝ opeꝝ recõ

dere ĩ vaſe vñ reſumere nõ valeas cũ vo ⸗
luerꝭ h̊ eſt in archa exñte ſine claue ſine ſe⸗
ra ⁊ ſine om̃i clauſura qꝛ inde tolli põt.vel

i marſupio aut pera rupta vł lacerata vn⸗

de excidi ⁊ deperiri poteſt. Subdit idem
Berñ. Vas ſanũ ⁊ integꝝ ac obſeratũ ẽ
bona conſcientia.qͥcquid in eo ressſu ero
ſecurus ſum quia non perdã ſeruabit vi ⸗
uo:defuncto reſtituet.hec Bern. Scða
