pauꝑtatẽ deueniant.qꝛ regula eſt cõis ꝙ tis regulis ſeruandis in ſacro mrimonij.

res male acOſite male ꝑibũt.⁊ ꝙ rebo ma 44

le qſitis nõ gaudebit terciꝰ heres.vñ ⁊ ta SE

les nõ hẽbunt ꝓles vel ſi hẽbunt nõ mul
tũ ſuꝑuiuẽt Ecci.xl. Nepotes impioꝝ nõ v ieſus ⁊ diſcipuli e ad nupti
mltiplicabũt ramos. meliꝰ eſt &̊ filiã tuã as Joh. ij. ⁊ in euãgelio ho⸗
tradere pauꝑi ꝓbo qᷓ; diuiti impꝛobo et dierno. ¾ ODm vt dicit

—

iniuſte oitato.pᷣs. Melius eſt modicũ iu Beda ⁊ Rich.alijq; dvo⸗krzs dñs volu

ſto ſuꝑ diuitias peccatoꝝ multas. v it cũ mr̃e ⁊ diſcipulis intereſſe nuptijs vt

Ad hec ponamexempla. Refert em vicʒz ſacrm mrimonij ↄfirmaret iĩ nouale

*¹

eEi
Pele
Ma⸗⸗
klgioe
t inn
lgert
olenni
heltſi
ligeli
Nrqban
1langel
mamnmne
ſenano
De⸗
cn
Teri
Craßt
Clantat
nioerfte
mamins
quinſu
Gralgia
gui pſen
woni
ſicgn,
inss
ſinguu
q
Pun
nanre

aamneg
Ernd

ſe deite
Quan

ifnisi

Quin
tethtii

e

lumndit
da iſpinin
ler unds
dsad gl
tiitaman
Gdiem d
pdeniast
anüple
iglauenn
ſaceretaurt
. 1edie
Nditinſig⸗
rantes det
Nülneerue;
ancs. mnoi
euieſſei
Sl
tpacande
bois arnd
Ps denali
keut ei ield
wspen,
üco⸗ 1dt
oti bi
bere d
ginſuffuns
Autes e⸗
gee 1 e⸗
zmncbos de
Venies lea
nemdier
„Denond
nigcantth⸗
boninu
atuns
deatotde
—
Schin⸗

dedchi
hnüinen⸗

get

irlohof
ſt gicle
wis on
uotis
inn

—

SBermo

ge. Et qm multi ſunt xpᷣiani qͥ hũc oꝛdi⸗
verleg: mr̃imonij ſibi eligũt pᷣuãdaʒ in

vita.Conſuetũ eſt aũt ſinguł in oꝛdie vł
religiõe viuentibꝛ adminus ſemel vł etiã
bis in anno legere regulã ſuã ⁊ exponere

vulgariter vt ſciãt ſinguli obſᷣuare. Ita

volentih intrare oꝛdinẽ matrimonij ex/⸗

pedit ſaltẽ hodie quo ĩ anno ſemel legſt

ecuã geliũ de nuptijs pᷣdicare ð erꝰ regulis
vt qͥ hane vitã eligunt ſibi ſciãt ſalubrit
⁊ ſancte ſᷣm deũ in ipᷣa viuere. Pꝛoĩde de
matrimonij lege in ho ermone tria my
ſteria notemus “ „
SBims de eius regularitatꝭ obſuatõe
cõm ð eiꝰ caſtitatis ↄiugał offẽſiõe
Terciũ de eiꝰ penalitatis młtiplicꝭ af⸗
Circa pᷣmũ de obſuatõis re ( lictõe
gularitate Notandũ ẽ ꝙ hoĩes ĩ mrimo⸗
nio exñtes vt ſaluent᷑ debẽt ſui oꝛdis.ſcʒ
matrimonij regulas diligent᷑ obſᷣuare ali
oquin ſunt in ſtatu dãnatõis.ſicut ⁊ qͥcũ
q; religioſus nõ ſᷣuans pᷣcepta ſue regule
quã ꝓfeſſus eſt. Sed q; ſint regule matri
monij obſeruãde Aduertẽdũ ꝙ ꝓ facilio
ri captu mentis iuxta iſtas lĩr̃as huiꝰ no/⸗
minis mr̃imoniũ poſſumus regulas di/⸗
ſtinguere decẽ pᷣcipuas cũ vltima addita
In qᷣbꝰ ↄſiſtit ſalubrꝭ obſuatio mrᷣimo⸗

mam regulã que eſt maritalis cõſenſus ?⁊

Secũda A deſignat ſecũ (Ziunctio

dam regulã qᷓ eſt amoꝛis affecttis

ris dei tenti MM
Quarta R ſignificat quartã queẽ re/⸗
cti finis intennouoo
Quinta I ſignificat quintã que eſt in
terdicti iuris cauütioX
Sexta M ſignificat ſextã q̃ eſt mũdi/
cie cõiugalis ʒelatioo
Septima O ſignificat ſeptimã regu⸗
lam q; eſt obedientie obtemꝑatio
Octaua N ſignificat octauã que ẽ na

toꝛũ ſalubris educatio

Nona ſignificat nonã q̃ ẽ iuram̃ti i⸗

Decima Wſ ignificat decimã (pletio
que eſt vicioſi vſus vitatto·
Vlltima addit᷑ finalis littera M. et ſi⸗/

.

gnificat vltimã regulã q̃ eſt moꝛtis ſolꝰ

—2

diſſolutio.et ſic pꝛoſequamur. B

Prima regula eſt marital aſenſus et
ↄiũctio. Nam Magf in.iiij.d l.xxvij.c.j.
diffinit ſic. Oatrimoniũ eſt viri ⁊ mulie
ris ↄiunctio maritał inter legitimas ꝑſo
nas indiuiduã vite ↄſuetudinẽ retinens.
Que qͥdem diffinitio ſm Ray.et docto.
intelligit᷑ de ↄiũctione animoꝝ ĩ conſen⸗
ſu matrimoniał deſponſatõis vł cohabi
tationis. Nam ↄiũctio coꝛꝑalis cõmixti⸗
onis nõ eſt de neceſſitate matrimonij ni⸗
acta ad ↄſummãdũ ipᷣm matrimoniiũn.
Igeo nõ reqͥritur ↄiũctio coꝛpoꝛũ de ne

ceſſitate ſed animoꝝ. Eteni int᷑ Mariazͤ
⁊ Joſeph fuit mente veꝝ ⁊ ꝑfectũ marri

moniũ ꝑ aĩoꝝ ↄſenſũ in maritalẽ ſocieta⸗
tem nõ in copulã carnalẽ.qꝛ ꝑ ↄſenſũ cõo⸗n
trahitur ſacrm matrimonij. vt ptʒ. xxvij.
l.ij. ſufficiat. ⁊ extra de ſpon. c. de francia
ꝛoinde ſi qͥs ↄheret matrimoniũ intẽ/

tione nunqᷓ; exigẽdi debitũ ſed caſtiratez

ſuãdi nõ viciaret mrimoniũ ſᷣm doc. Sʒ

ſi ↄſenſus in matrimoniũ nõ intueniax

non eſt verũ matrimoniũ. Pꝛoinde pue-.â
ri rõe carẽtes hoc eſt cõiter añ.xiiij. annii
in viris ⁊.xij.in puellis nõ ſunc aptiad ꝰ
hendũ. Nec ebrij qͥ intantũ ſunt inebria⸗

ti ꝙ neſciũt qͥd agant.ſec ſi ſciunt. Simi
n ßuatio mr̃imo/ liter nec fatui q;diu ſunt in amẽtia vel fu
Prima lr̃a eſt. M. deſignãs p⸗ (nij

ria niſ hient lucida interualla ⁊ ſic coſen
tirent 'm rõis vſum De his pᷣdictꝭ exra
de NRS—B—B——— .7. c. cõtine⸗

bankt. Et. xxij. q.ij. Nec furioſus. Vñ hee
Tercia Tſignificat terciã que Etimo pᷣ nolus. Ein

bma regula generalis eſt ꝙ ad debite cõo9/

trahendũ matrimoniũ reqᷣrit᷑ q interue,?
niat maritalis cõſenſus expᷣſſus ſiue ꝑ vᷣq=5S

ba.pᷣcipue aũt debet expꝛimi ꝑ vᷣba deß
ſenti. ſiue etiã ꝑ ſigna expᷣſſa in his qͥ locö
nõ poſſunt. Et ſine cõſenſu vᷣo qcũq; vᷣp/
ba vel ſigna fiãt etiã ſi carnalis fiat copu

la nõ eſt verũ matrimoniũ. extra ð ſpoſa
duox. . Tuas vudũ. Et ſic patz ꝙ in co
acctõe ꝑ metũ vel minas niſi interueniat

volũtariꝰↄſenſus nõ fit veꝝʒ mr̃ᷣmoniuʒ
CScvda regula eſt amoꝛis dilectio.
Nã ↄiuges tenent᷑ ſeinuicẽ amare ſicut
dicit apłus ad Ephe.v.vbi tripliciter di
ligendũ docet marito vxoꝛẽ. Primo em̃
dicit. Viri diligite vxoꝛes veſtras ſicut ?
chriſtus dilexit eccłiam eeſemeesmn ern⸗
didit/p ea vt eam ſanctificaret. ptz

vir dʒ vxoꝛẽ diligere.l.ad ſi. alutẽ aĩe eiꝰ

—

pᷣm deũ ⁊ in deũ niſi ꝓpter carnalitatẽ pᷣn⸗

cipaliter. Scðo dic.viri dñt diligere vxo
res ſuas vt coꝛꝑa ſua Nã vt ſcribi Mat.
xix. Jam nõ ſunt duo ſʒvna caro. Jdeoq;
ſic hõ ſuo coꝛꝑi laboꝛat acqͥrere alimẽta ⁊
indumẽta ac qq; neceſſaria.ita ſᷣm decen
tiã ſtatus dʒ vxoꝛi ꝓuidere de neceſſarijs
victualib ⁊ hmõi.Cercio ibidẽ apłs dic
vnuſqᷣſq; vxoꝛẽ ſuam ſicut ſemetipᷣm dili
gat. Sʒ quõ talis dilectio charitatꝭ ꝑfe /
cte impleat᷑ edocet᷑ exemplarit᷑ in anulo q̊
cõiuges ſubarrant᷑. Nã pmo anułꝰille eſt
gureus.in q̊ deſignat᷑ ꝙ ſicut aurũ excedit
alia metalla oia.ſic amoꝛ viri ad vxoꝛem
Debet eſſe excellens ſuꝑ oẽs res tales. et
etiã ſuꝑ alios amoꝛes ſcʒ cõſanguineoꝛũ
vel ꝑentum Beñ. ij. Relinquet hõ patrẽ
⁊ ma.⁊ adhe.vx.ſu. Richar.de media vil
la dicit. Vir vxoꝛẽ debet plus diligere qᷓ;
Rentes.ſʒ tñ ꝑentes dʒ pluſqᷓ; vxoꝛeʒ ho/
noꝛare.⁊ ſic vir diligit vxoꝛẽ ſicut ſeipʒ.qꝛ

et ſeipᷣm hoc mõ debet duligere vt pᷣdictũ

eſt. Scðo anułꝰ eſt vnicus q̊ deſignat᷑ ꝙ
ſic ſe debẽt inuicẽ diligere vt nulłꝰ alienũ
velit ↄcupiſcere.iuxta illud Exoð.xx. Nõ
eupiſces vxoꝛem ꝓximi tui.⁊ ecõuerſo.

ercio anulꝰeſt circularꝭ ⁊ rotund q̊ de

ſignatur ꝙ amoꝛ iſte debet eſſe intermia/
bilis.ſicut figura circularis caret termĩo
Ideoq; eciã poſt moꝛtẽ dñt ſeſe inuicem
Diligere ⁊ in purgatoꝛio exñti ſubuenire.
Quarto anulꝰin quarto digito locat᷑ qui
Dicit᷑ coꝛdialis digitus.qꝛ dicit Iſið.xxx.
gq.v. Femine.in fi. In eo digito vena que
dã ſanguis ad coꝛ vſq; ꝑuenit.⁊ in hoc ſi
gnificat᷑ ꝙ vero coꝛde in amoꝛis ↄcoꝛdia
ꝑmaneãt.vñ Ecẽ̃i.xxv. In tejb benepla
citũ eſt ſpũi meo muns pbara corg deo 2
boĩbus.ↄcoꝛdia fratrũ.amoꝛ ꝓximoꝝ.⁊
vir ⁊ mlier bñ ſibi ↄſentiẽtes. Sʒ heu qᷓ;
mulrti ↄ hoc faciũt qͥ in tabernis rixati tã
dẽ in domo vxoꝛes verberant.
Tercia regula timoꝛis dei tentio ne.ſ.
moꝛtaliter offendant ↄtra deũ.ſed pᷣꝑati
ꝑ ↄtritionẽ ⁊ ↄfeſſionẽ in grẽa debẽt ſuſci
pere hoc ſacramẽtũ.⁊ turpi ac inhoneſto
modo nõ cõmiſceant᷑ libidine ducti. Vñn

inica. Lpoſt octa. epipha.

dant ⁊ ſue libidini vacẽt ſicut equꝰ⁊ mu⸗
lus habʒ ſuꝑ eos demon poteſtatẽ.tu er⸗
go cũ timoꝛe dñi accipias vᷣgineʒ amoꝛe
filioꝝ ductus. Contra hanc regulã faci⸗
unt heu multi grauiſſſima peccata comit
tendo in carnali actu. de qᷣbus nõ licʒ loqͥ
in pᷣdicatõe.ꝓpter qᷓ ⁊ multi damnan:.ſic
parzʒ in exẽplo quodã deſcpᷣto in h̊ ſermo
ne arti.ij. Item ↄtra hoc etiã faciũt qͥ nõ
timent ↄtra pᷣceptũ eccłie clãdeſtina ſpon
ſalia ↄtrahere.⁊ tꝑibus interdictꝭ tradu
cere ſolẽniter mr̃imoniũq; ↄſũmare Iſta
aũt tꝑa ſuꝑt ab aduẽtus dnica pᷣma vſq;
ad epiphaniã. Iteʒ a ſeptuageſima vſq;
ad octauas paſche.⁊ a trib dieb añ aſcẽ
ſionẽ vſq; octauas pẽthecoſtes.nã tales
moꝛtaliter peccant.vt patuit ſer.j. J.ſᷣm
fratrẽ angelũ. Quarta regula eſt recti
finis intentio hoc eſt vt miimoniũ fiat re
cte ad illum finẽ ad quẽ inſtitutũ eſt vicʒ
ꝓpter ꝓlem creandam ad cultum dei. vel
ter ſolatiũ ſiue adiutoꝛiũ vł ꝓpter reme
iũ.vt de his patuit ſer.ĩmediate pᷣcedẽ/
ti ſub lr̃a T. Pꝛoinde ſi qͥs alijs ex cauſis
intẽdit ↄtrahere mr̃imoniũ viciat᷑.puta
ſi quis ↄtrahit nõ habẽs ꝓpoſituʒ ſeruã⸗

di fidem ſʒ adulterãdi.ſic ei ↄtrahẽs pec/

cat moꝛtaliter licʒ teneat mrimoniũ duʒ
tñ hoc nõ deducat᷑ in pactũ.quia ſi dedu

catur in pactũ ꝙ ſcʒ liceat adulterari vłꝙæ

vxoꝛẽ ꝓſtituat nõ cõtrahit᷑ mr̃imoniũ. ex⸗
tra de cõdi.appo.c.fi. Et plura talia per⸗
trãſeo cauſa bꝛenitat? E Quinta

regula eſt interdicti iuris cautio. hoc ẽ ꝙ

ↄtra interdictũ iuxis eccłiaſtici nõ ſit ille⸗
gitima ↄtractio.Sʒ q ſint iſta ipedimen
ta mr̃imonij iuridica ꝓlixe ꝓſequunt᷑ do
ctoꝛes.ſed hic nos bꝛeuiter ꝓonamꝰ ver⸗
ſus qͥbus cõpꝛehẽdunt᷑ talia vᷣ. Erroꝛ. cõ
ditio.votum.cognatio.crimẽ. Cultus di
ſparitas.vis.oꝛdo.ligamẽ.honeſtas.Si
ſis affinis.ſi foꝛte coire nequibis. Hec ſo

cianda vetant. cõnubia iuncta retractãt.

Eccłie vetitũ necnõ tpᷣs feriatũ. Impedi
unt fieri ꝑmittũt facta teneri.Ex his ptʒ
oſitũ ⁊ pᷣdicãda ſũt neceſſaria em eoꝝ
qᷓ notant᷑. Sexta regula ẽ mũdicie ʒelꝰ
⁊ mutua monitio.in cuiꝰſignum xpᷣs vo

Thob. vj.angelꝰdixit. In eos qui coniu luit intereſſe nuptijs in chana qð interp⸗
gia ita ſuſcipiunt vt deu a ſua mẽte exclu tatur zelus. Debent em̃ cõiuges zelare ſe

nutue
turaf
ni ſol
i.
fenm
ariche
Lbu
modot
ſantiin
Ginec
cofutt
fünnbe
Ggoy
ſli.
ſino⸗

fnonitio

cooſinec
laticoni
ſtrono⸗
doͤnes
guſt V
Puerſum
huuse
6
emha
adde
lepoſt
iN
berſed
gütmu
warteo⸗
ſtnort
niß.
apurau
faturpn
1Mrini
alck
pelare ca
Vller
nnllterre
nentrse
glsrſe⸗
unrconr
Nhoteſat
fumſalub

nuſun

aligeis e
telthn
floun d

.

ſninan
nez amore
egbli ſt,
ana dnt
Snölig
umnantſt
inbiand
ſaciͤt qn

aöna
Grimai
ehai
8. nitnis
i
onäfiur
mri tig
unde N
tweertene
eggauſs
icut.unn
oſtuzſeni
mhitgen
imoni du
guuf ett
Amnig

Ouina

6. ig
inöſtle

1 ſecinen

ſegbun⸗d⸗
. “

ꝙ quõ vxoꝛ virũ coh

Zermo

inutuo ꝓ cõtinentia cõiugali vt coherceã
tur a peccatis alioquin digni ſunt moꝛte
nõ ſolũ qͥ faciunt ſed ⁊ qͥ cõſentiũt Rom̃.
xij. Seld di.quomõ vir dʒ vxo⸗
rem male moꝛigeratã ʒzelando caſtigare
a vicijs. Ad hoc Chꝛyb.ſuꝑ Math.diẽ.
Tribus modis debet vxoꝛ caſtigari. Pꝛi
mo docendo ſᷣm deum. Scðo ſi hoc non
ſentit impꝛoperãdovt homies erubeſcat
i nec pudoꝛẽ ſentit frequẽter cõfuſa ter
cio fiat illi qð pᷣcipit Salomõ di.Coꝛ du
rũ in baculo ꝑcute. Hęæc Chꝛyb. Deni⸗/

regulã faciũt heu heu qᷓ; multi. Pꝛimo j
dem qͥ ſterilitatẽ ꝓcurant. Scoo qui na-/
tos ſuos vel alienos ſuffocant vel necant
Chꝛy. Nulla eſt in mũdo peioꝛ beſtia qᷓ;
mulier mala que filios necat cum ⁊ ꝑdix
foueat que nõ peꝑit.⁊ Cyrum regẽ ꝑſaꝝ
infantẽ in nemoꝛe expoſitũ canicula ⁊ lu⸗
pa lactauit. Tercio qͥ baptiſmũ natoꝛuʒ
negligunt. Quarto qui eos ad ſalubꝛia
nõ inſtruũt.Quinto qᷣ de vicijs illos no
coꝛrigũt. Sexto qͥ mala exempla filijs p/

bent.ſ.ebꝛietatis luxurie ⁊ hmõi.Septi⸗

at reſõdet Au/ mo q iniuſte poſſeſſa eis in hereditatẽ re

ſt. lib.l.omeł. dicẽs.ꝙ quattuoꝛ modiſ linquũt.nã tales oẽs ſpũaliter damnan/⸗

Sco ſi nõ ꝓſit ad/

Pꝛimo admonẽdo.

monitio faciat duras obiurgatões. Ter

cio ſi nec hoc valet eccliam interpellet p/⸗
lati conſiliũ Aren do maxime ſi peccatũ
ſit notoꝛiuũu. Quarto ad deũ recurrẽdo et
oꝛõnes pᷣcipue deuotoꝛũ peten. Hec Au
guſt. Vnñ legitur ꝙ quedã mulier virum
puerſum habẽs ad ſanctũ Franciſcũ iuit
⁊ ipᷣius oꝛõne ac meritis virum conuertit
G Septima regula eſt obedientie ob
temꝑatio.nam vtriq; mutuo ſibi debent᷑
ad obedientiã reddendi debitũ coniuga/
le poſt matrimonij ↄſũmationẽ.j.Choẽ.
vij. Mulier poteſtatẽ ſui coꝛpoꝛis nõ ha
bet ſed vir. ſiliter vir nõ habet ⁊c̃. pᷣcipue

do necant natos⁊ ſe.Quia peccatũ nõ re
mittitur niſi reſtituat᷑ ablatuʒ. vt ait Au
gu ſt. xiiij.q.vj.c. Si res.⁊ ſic patʒ regula
HNona regula eſt iuramẽti impletio.nã
iurauerũt ſeinuicẽ diligere ⁊ mutuã fide⸗
litatẽ ſeruare tam in ꝓſperis qᷓ; etiã in ad
uerſis ⁊ in quacũq; neceſſitate vł infirmi
tate ſibinuicem ſub miniſtrare vel ſubue
nire ⁊ vſq; ad moꝛtẽ nunqᷓ; ab inuicem ſe
parari.hec ergo tenent᷑implere. Nã ma⸗
trimonio ↄſum ato neuter coniugũ abſqq
alterius conſenſu poteſt continẽtiã ꝓfite-
ri nec ſeꝑari. Secus de mr̃imonio nõdũunꝝ
ↄſũmato quia etiam inuito altero poteſt
religionẽ intrare.ſᷣm ꝛvilheł.⁊ ↄcoꝛ.doct᷑.

aũt mulier debet obedire in oibus licitis Contra hanc regulam faciũt qͥ vxoꝛibus
marito alioquin ſi ꝑtinaciter inobediẽs oĩa neceſſaria recludũt ⁊ tenẽt eas tanq;
ſit moꝛtaliter peccat. Juxta illud Hiero. ancillas cũ tñ iuxta ſua iuramenta debe
xxxiij.q.v.c. Cum caput mulieris vir ſit. rẽt eis eſſe oĩa cõia qꝛ vna caro ſũt.⁊ mu⸗
caput aũt viri xrs. Quecũq; vxoꝛ nõ ſub lier facta eſt de latere viri tanq;ᷓ ſocia ⁊ eqᷓ
ijcitur viro eiuſdem criminis rea eſt cuiꝰ lis.nõ de pede ne reputaretur vt ancilla.
⁊ vir ſi nõ ſubijciatur xpᷣo Vt aũt oſttda Decima eſt vſus vicioſi vitatio.nã cõ/⸗
tur eſſe ſubiecta viro.ſignum eſt ꝙ habet iuges debent carnali copula vti ſic vt vi⸗

velare caput. vt dicit Ambꝛo.ibidem.c. cia moꝛtalia vitẽt.alioqͥn dãnabiles ſũt.

Mulier. In ſignum etiã ꝙ dulciter ⁊ hu Etð hac ſateria pſeqꝗᷓ mur arti.ij.hꝰſer.

militer reſpondere debent viris tanqᷓ; ti/ J. Vndecima et vltima ẽ moꝛtis ſoliꝰ

mentes eos ligare habent collum cũ pe/ diſſolutio.vñ.j.Choꝝ.vij. Mlier alliga
plis. ⁊ ſic patet. Q, ſi nolunt ſubijci faci/ ta ẽ legi quãto tꝑe vir eius viuit. ꝙ ſi doꝛ
unt contra dei pceptum Geñ.iij. Sub vi mierit vir eius liberata eſt a lege.⁊ ſic pa⸗
ri poteſtate eris. Octaua regula ẽ naro tet ꝙ qᷓ;diu alter coniugum viuit. nullus
rum ſalubꝛis educatio.vñ ⁊ mr̃imoniuʒ poteſt alteri nubere.ſʒ moꝛtuo altero po⸗
noiĩatur quaſi matris muniũ.i.officium teſt alter nubere cui vult. Sed nota ſᷣm
quia eis ex officio incũbit educare ꝓlem docto.in.iiij.ꝙ moꝛs eſt duplex. Una ſpi

ad cultam diuinũ vt ſic impleat᷑ numerꝰ ritualis qua homo moꝛitur mũdo ꝑ in/

filioꝛum dei.i.ſuꝑne hierem matrꝭ noſtre greſſum religiõis.⁊ ꝑmõi moꝛtẽ ſoluit

patz in catholcon. HCotra hãc mrimoniũ nodũ cõſùmatũ. vñ qᷓ

Doyminica. L.poſt octa.epipha.

indten

in ſeculo manet poteſt ↄtrahere cuʒ alia feſſionis. Hoc ſolũ ergo generaliter no⸗ n
Fm qð dicit Cho. ⁊ alij doct.ac canoniſte tandũ eſt. ꝙ qui vult caſtitatẽ ↄiugalẽ nõ iad
extra de ↄuer.ↄiuga.c. Verum.Poꝛro ſi offendere moꝛtaliter debet obſeruare ſex arch
matrimoniũ carnalit eſt cõſũmatũ H̊ nõ Pꝛimo qͥdem intentiõis animũ.h̊ eſt vt ſdeo
ſoluit᷑ ꝑ religionis ingreſſum ſic ꝙ pſdna bona intentõe cognoſcat ꝓpꝛiã vxoꝛem.ſ. geg
remanẽs poſſit ↄtrahere cũ alia ſʒ debet cauſa ꝓlis vel ꝓpter debitu vel vitationẽ Ilt
caſtitatẽ ſeruare ⁊ ipᷣa.⁊ ex eiꝰ cõſenſu tm foꝛnicatõis.⁊ nõ ſola cauſa ſatiãde libidi foad
potuit alter religionẽ intrare ⁊ nõ ſine eiꝰ nis.qꝛ hoc peccatũ eſt ᷑ᷣm A lexã.⁊ ſᷣm ca Fimn
cõſenſu ⁊ cũ licẽtia pᷣlati ſcʒ epᷣi. Alia aũt nõiſtaſ.dicto.c.liberoꝝ.⁊.c. oꝛigo. Scðo leſt
moꝛs eſt coꝛꝑalis ⁊ ꝑ hãc oino ſolui mr̃i debet obſeruare locũ ſacra⸗ vt nõ peccet ĩ S.
moniũ.ita ꝙ etiã ſi reſuſcitaret᷑ ſicut La⸗ eo.ſ.in eccłia vel cimiterio.etiã cuʒ vxoꝛe. omul
arus nõ tenet᷑ neceſſario vxoꝛẽ quã ha⸗ Tercio s vhihie. vteſt tp̃ᷣs dieꝝ feſto foccuir
buit accipe niſi velit de nouo cũ ea ↄtra/⸗ rum. Itcionis ⁊ oꝛõnũ ieiunioꝛũq; qͥᷣ adene
bere.hec ſufficiãt. O itaq; xpᷣiane còiuga bus peccat qͥ nõ vult abſtiere.licʒ nõ pec nuna
te diſce regulã tuã ſjm oia pᷣdicta ſeruare cat qͥ reddit debitũ. Quarto debet obſer Pae
ſi vis ſaluari K Circa ſcm de of uare infirmitatẽ feminaꝝ. hoc eſt ts mẽ uie
fenſione caſtitatis ↄiugalis inqͥrendũ eſt ſtrui.qꝛ ſᷣm Hiero.tũc ↄcepti pueri fiunt hVeorir
dqualiby modis offendit᷑ cõtinẽtia vł caſti lepꝛoſi.vel fiunt epilẽtici.ceci.claudi.ſtul⸗ tinens
tas cõiugalis ita vt eiꝰ pᷣmiũ fructꝰamit/ ti.vel obſeſſi a demõe. vt dicit Aug. ⁊ ſic venune
tatur ⁊ danatio incurrat᷑.Ad h̊ ſᷣm doct᷑. patebit ꝑentum peccatũ.Quinto temꝑꝰ
notare poſſumꝰ plures modos offenſio/ ꝑtuiꝓpinquũ ⁊ ante ꝑtuʒ ne fiat ſcʒ picis⸗ De
nis. Pꝛimo ad alienũ accedẽdo qð eſt lum aboꝛſus. Et poſt ꝑtum añ purifica⸗ gin
adulteriũ ⁊ petm̃ grauiſſimũ qͥ ad penaʒ tionẽ ne mulier infirmata in ꝑtu grautꝰ le
Em qð dicit Alexan.de ales.ij.ij.tractatu infirmet᷑ vel moꝛiat᷑. Sexto debet obſer⸗
de adulterio. Et eſt duplex peccatũ ſi aci uare modũ ne peccet innaturali et inho⸗
cedat ad alienã ↄiugatã. qꝛ eſt ex ꝑte am neſto modo. Nam legit ꝙ qͥdam frater oꝛꝝꝛ
boꝛũ.ſi ad ſolutã eſt ſimplex Scdo foꝛ dinis minoꝝ in oꝛõne raptꝰvidit in infer
nicario amoꝛe ꝓpꝛiã vxoꝛẽ cognoſcẽdo.ᷣ no patrẽ ſuũ in toꝛmẽtis maximis crucia
eſt qñ eaʒ vellet cognoſcere tali affectu ꝙ ri.⁊ dixit ei. Vt qͥd infelix pater ſic dãna⸗ 4
etiã ſi nõ eẽt ſua legitima vxoꝛ adhuc vel/ tus es cũ videbaris eſſe deuotꝰ ⁊ bonus
let cũ ea peccare. ̊ em eſt amoꝛẽ carnaleʒ in vita tua. Rñdit ille. DHec eſt cauſa dã/⸗ ninon
p̃ponere amoꝛi diuio.⁊ iõ moꝛtale ẽ.xxxij natõis mee qꝛ cũ vxoꝛe ꝓpꝛia.ſ.matre tua Dl
q.iiij.liberox. Tercio ᷓ caſtitatẽ cõiu/ enoꝛmia pcta cõnuiſi turpiter q̃ nũqᷓ; con J keeryi
ale moꝛtalit᷑ peccãdo. Naʒ.j.Theb. iiij. feſſus fui pᷣ erubeſcẽtia. Tandẽ frater ad iſicn
Hec eſt volũtas dei ſctificatio veſtra vt ab ſe reuerſus iuit ad matrẽ ⁊ namrãs reiveri „ minir⸗
ſtineatꝭ a foꝛni.⁊ ſciat vnuſqᷣq; ſuũ vas tatẽ cognouit. O g̊ mali cõiugati videte de
id ẽ coꝛpꝰpoſſi.in ſctificatõe.ſ.caſtitatꝭ ñ qꝛ miłłci ſic damnãät. Æℛ sLirca ter cc,
in paſſiõe deſiderij Lyra.i.nõ in vehemẽ ciũ de punitõe delinqntiũ a deo. Nota ꝙ gün
tia ↄcupie venereoꝝ. Eñ legit in vita ſo legit᷑ mitiplir puniuiſſe malos ↄiugatos de
cioꝝ ſcti Fraciſ.ꝙ qͥdaʒ interrogauit ſan⸗ Pꝛimo qͥdem aduerſitatũ tribulatoe.vt U Pu
xtũ fratre Egidiũ di. Poteſt ne aliqs pec patz de Lamech bigamo Beñ.iiij. Qui n fgi
care moꝛtaliter cũ ꝓpꝛia vxoꝛe. At ille ait paſſus eſt multa ꝑ vxoꝛes ⁊c̃. Itẽ de Da ava⸗
Dic tu mihi poteſt ne qͥs moꝛtalit᷑ inebꝛi uid. cui dictũ eſt.nõ recedet gladiꝰ de do 1 det
ari de vino ꝓpꝛio qð habet in ſuo cellario mo tua in ſempiternũ eo ꝙ tuleris vxoꝛeʒ guhin
o reſpõdete ꝙ ſic, ſanctꝰ frater ſubiun Vrie.ij. Reg. xij. Scõo boni ꝓlis puati⸗ iumt
Eit. Sic ⁊ poteſt peccare in ꝓpꝛia vxoꝛe. onevnde fili quẽ Berſabee conceꝑat in puktl
Sec qliter qs cõtra caſtitatẽ cõiu⸗ adulterio Dauid dñs occidit. ? in dilu⸗ DMUU fuprn,
galem peccare poteſt cũ ꝓpꝛia vxoꝛe. de ̊ uio omes cũ ꝑuulis ſuis pdidit mies 1 lchlhe
nõ licet in pdicatõe loqui niſi in generali ꝗpter carnalitatẽ. ſed ſanctũ Noe cum fi⸗ lch
⁊ cautiſſime.ſed debet remitti ad foꝛũ cõ lijs ⁊ vxoꝛiby ſanctis cõſerauit. Tercio gonul

bo.

mlumtet
Ningali n
ſeuareſe
nüben
inwen.
A Manii
räͤcelbiai
eriina
Sd
nüpengi
azrte.
s diep feſt⸗
unorc
,liqz noper
deber obſe
ccſtths ni
lpvenifiunt
chaudl ſrl⸗
Aug tſ
intoteng⸗
fatſeg gicr
ipuriſia/
grugean⸗
eberobſckf
falierinbot
mn fateror
nattininte
nmis .
terſedina
oltbonus
taauſa dar
emanenna
Fq nich en
iuri
mis felſen
ſliee
Ciaaler
co. Notng
llaroe, N
lideda
ldbdedo⸗
nsſin
güeßlalß
pncegartn
1p dlun
leis
geunfi
Lade

—

Sermo

puniuit coꝛꝑali ⁊ ſubitanea moꝛte.vt pa
tet de O
archam dñi mox a deo occiſus eſt. ⁊ hoc
ideo vt qdam glo. dicit.quia pᷣcedenti no
cte ꝓpꝛiã vxoꝛem impudice cognouerat.
Silliter patʒz de ſeptem viris
to a demonio ſuffocatis ꝓpt᷑ libidinoſum

za.ij. Reg.vj. Qui cuz tetigiſſet

are ſubi⸗

mr̃imoniũ Thobᷣ.vj. Quarto diabolice

poteſtatis ꝑmiſſione.vt patʒ de eiſdẽ vi/
ris Sare. Vnde ⁊ in dial.Gꝛego.narrat
wmulier q̃dam cognita a ſuo ꝓpꝛio mari
to.cum die ſequẽti ꝓſſioni ſe, ingeſſiſſet

a demone obſeſſa eſt. Vltim punit eter

na maledicciõe ⁊ damnatõe Deut.xxvij.
Maledictus qui doꝛmit cum vxoꝛe ꝓxi⸗
mi ſui. O ergo mali coniuges.O carna⸗

les viri.O peccatrices mulieres.cur non
timetis dei ſententiã ⁊ eternã penã. Agi/⸗
te nunc penitẽtiã vt h abeatꝭ vitã Amẽ.

De eadem dñica ſermo. iiij. ſeʒ de ſan⸗

cti matrimonij dignitate ⁊ cuſtodia of/

2 in euãgelio. R

G rliiſſimi magna dignitas ma⸗
trimonij in hoc pᷣcipue conſecrata appa/
ret ꝙ vicʒz dei flius noluit carnem ſume/
re ex virgine niſi deſponſata ⁊ in mrimo⸗
nij ſacramẽto exiſtente.ſʒ in vᷣginitate ꝑ⸗
manẽte in hoc oꝛdine ſacrali vicʒ mr̃imo
nij. Ideoq; vt qdaʒ doctoꝛ ait. Mrimo⸗/
nij ſacr̃m ðꝛ q̃ſi palliũ btẽ vᷣginis Marie
qꝛ ſub deſponſatõis mr̃imonialis pallio
occultauit ipᷣavᷣgo celeſtẽ ↄceptum xpᷣi in
vtero vᷣgineo vt celaretur myſteriũ incar
nationis ⁊ noſtre redemptõis ipi diabo
lo.ſicut teſta? Oꝛigeñ. Pꝛoinde btã vᷣgo
vt dignitatẽ mr̃imonij vnacũ filio conſe/⸗
cratam ⁊ ↄfirmatã oſtẽderet in noua le⸗
ge. voluit ſimł cũ ieſu ⁊ diſciplis eiꝰinter⸗
eſſe nuptijs.ſicut ptʒ in euãgelio.⁊ mira⸗
culũ ibi heri a filio impetrauit.vt patʒ ꝓ
ſequẽdo euãgeliũ. IJtaq; de matrimonio

in quo viuunt plurimixpᷣianoꝝ tria my⸗
ſteria notem bui ſermõis documẽto.

Pꝛimũ de ei digniſſima ſcmonia.
cõm de pꝛudẽetiſſima puidẽtia.
Terciũ de damnabiliſſima offenſa.
Circa pᷣmũ de digniſſima ſctimonia m
trimonij. Notandũ eſt ꝙ hoĩes ↄiugati
ſacr̃m debẽt maxima diligẽtia obſeruare
in ſctimonia anie ⁊ coꝛꝑis.iuxta dictum
apłi Hebꝛeo. xiij. Honoꝛabile cõnubiũ

in oĩbus ſcʒ fiat ⁊ thoꝛus imaculatꝰ. Foꝛ

nicatoꝛes em̃ ⁊ adulteros iudicabit deus

Hec ibi.Et.j. The.iij. Sciat vnuſaͤſ⸗
qᷓ; ſuũ vas.ſ.coꝛꝑis poſſidere in ſctificati
one ⁊ honoꝛe ⁊ nõ in paſſione deſiderij.ſ.
carnalis.⁊ ad id inducit multiplex digni

tas ſctimonie q̃ deꝰ honoꝛauit matrimo⸗
nij ſaerm. O Piꝛimo quia autoꝛ
eius fuit ſctiſſimus quoniã ipemet deus

hoc ſacramẽtũ inſtituit⁊ eius oꝛdinẽ ime
diate.⁊ nõ ꝑ angelũ neq; ꝑ hoiem. Pꝛo⸗
inde valde debẽt homies cõiugati cuſto⸗

dire ne tranſgrediant᷑ cõtra hunc oꝛdineʒ
peccãdo. Nã cũ alij oꝛdines inſtituti ſint

ab holbus ſanctis vicʒ Auguſtino. Frã

ciſco.Hominico. Baſilio ⁊c.⁊ hoꝛũ oꝛdi

ðWDUf 4 . D num fratres ſunt culpabiles? dänabiles
BRat mater

e ieeſu ibi ſcʒ in nuptijs Joh. ij.
LCha

ſi traſgrediunt᷑ ſuas regulas.ſic foꝛti con
iugati in reſpectu quo ad inſtitutoꝛẽ gra⸗

uiſſime peccãt. quia pſᷣm iura extra de ſen⸗
ten. excõ. c. Cuʒ illoꝝ.S. Nos autem. vbi
glo. ꝓbat. ꝙ ex ꝑſona augetur crimen. ſ.
quãdo ꝑſona dignioꝛ ⁊ eius inſtitutio of

fenditur. Vñ ⁊ lihᷣ.ix.ethico.phs dicit. ꝙ
peius eſt qðq; quãto ↄtra melius eſt.Et
quia deus imediate nõ ꝑ aliquã creaturã

creauit Euã ex Ade coſta. vt dicit Augꝰ.
⁊ ſic mr̃imoniũ inſtituit.Ergo ſcʒ qͥ offen
dit ĩmediate contra deũ peccat.⁊ ſic gra⸗

uius pecce& Scðo qꝛ etiã locꝰinſtitutõis

int᷑imonij fuit ſctiſſimꝰquoniã ipʒʒ inſtitu
9

it deus in padiſo nõ ałas.ꝗ̊ᷓ ſctẽ dʒ ſerua⸗
ri. Tercio qꝛ tꝑis ſtatꝰfuit ſciſſimꝰ.eo ꝙ ĩ
tpꝑe ſtatꝰinocẽtie qũ adhuc nullũ fuit pec
catũ hois eſt inſtitutum Geñ.j.Quarto

quia vtilitatis fructus eſt ſanctiſſim. qꝛ

vt Augꝰ.dicit.matrimoniũ eſt inſtitutu
vt impleatur numerelecroꝛum. Nam in
de oꝛti ſunt ⁊ oꝛientur om̃es ſancti patri⸗

arche ſcz ꝓphete.apoſtoli.euangeliſte.cõ

feſſoꝛes.martyres.virgines. ⁊ electi oms
Ideoq; dignũeſt vt in ſctitate ſeruet᷑ ma

Dominica. I. poſt octa.epipha.

moniũ. Quinto qꝛ ſaluatus fuit ſolꝰ oꝛ
do iſte ſetiſſimus.qꝛĩ diluuio dũ oẽs pe/⸗
rirẽt vᷣgines ⁊ vidue ⁊ cuncti hoĩes.eo ꝙ
oĩs caro coꝛruꝑat viã ſuã.tũc ſaluauit de
us matrimoniales.ſ. Noe cũ vxoꝛe ac fili
os eius tres cũ tribus vxoꝛibo ſuis qͥ vicʒ
in ſctitate ⁊ honoꝛe ſacramẽtũ hoc ſuaue
runt. Sexto qꝛ modus miraculoſus ↄfir
matõis eius fuit ſctiſſimus Nam ipe dei
filius vnacũ ſctiſſima matre ac diſcipulii
voluit intereſſe nuptijs ⁊ ſic ↄfirmare.ſ.
matrimoniũ.primũ miraculũ ibi facien⸗
do ac ſuã głiam diuinã mãifeſtãdo.Qui
ergo ↄtra matrimoniũ peccat iniuriã fa⸗
cit chriſto et matri eiꝰ ac ſctis eius
Septimo qꝛ oꝛdinatõis eius ritꝰfuit ſan
ctiſſimus. Nã vnicã feminã vni viro deꝰ
oꝛdinauit cõiungendã ab initio quando
fecit Adã et euã.et tali vinculo ſetitatis
ↄiũ xit vt vſq; ad moꝛtẽ nõ poſſunt ſeꝑa/
ri nee aliã acciꝑe vt ptʒ ꝑ documentũ xpᷣi
Mat. xix.dicens. Qð deus ↄiũxit homo
nõ ſeꝑer. Nõ legiſtis qa qui fecit homĩes
ab initio maſculũ et feminã fecit eos.Er
rant ergo illi qͥ putant ꝙ ſi vir neſcit᷑ vſq;
ad ſeptẽ annos an ſit moꝛtuus vel nõ.eo
ꝙ in captiuitate ſaracenoꝝ vel alibi ſit di
utius cõſtitutus. Et ꝙ ideo poſt ſeptem
annos ſi nõ redierit vxoꝛ e poſſit nube⸗

re alicui.hoc em̃ falſum eſt.qꝛ nunq; po⸗

teſt alter coniugũ nubere alteri ↄiugi do
nec certũ nüciũ recipiat de moꝛte ſui con

iugis.vt patet extra de ſponſaliba.ca. In

pᷣſentia. Uerũtamẽ epᷣi in hoc habẽt iu/

dicare et diſpenſare vbi licebit. Vñ ꝓpter

ſctitateʒ hulꝰ ſacramẽti deꝰ oꝛdiauit vnã
vni indiſſolubiliter vſq; moꝛtẽ copulãdã
Vltimo qꝛ ſacramẽti huꝰ ſignũ vel typꝰ
eæſt ſctiſſimus. Nam ſᷣm Fran. maro. ſa⸗
cra mẽtũ matrimonij ſignificat płes ſan/
ciſſimas vniões. Pꝛimo vnionẽ deitat⸗
⁊ hũanitatis in xpᷣo.qꝛ ex amoꝛe voluit ſi
bi indiſſolubiliter deitas vnire hũanita/
tem tanqᷓ; ſponſam. Scðo vnionẽ ecclie
deſponſate cũ xpo. Vñn ad Eph̊.v.Sa/
cramentũ B.ſ.matrimonij magnũ eſt in
xpᷣo et ecclia. Tercio vnionẽ aie xpiane ꝑ
gram cũ deo vłxpᷣo. Vnde aplłs.ij. Cho.
r.dicit.Deſpondi vos vni viro vᷣginẽ ⁊c
Et qꝛ ſignificat vniões tã ſctãs.io valde

ↄtra eccłiaʒ ideo ꝑdit ꝑticipatõʒ omniũ
oꝛationũ et miſſaꝝ ac alioꝝ bonoꝝ ope⸗
rũ eccłie.Heniq; peccat ↄð aiam q: ꝑdit ꝗ̊
tiã ⁊ ſic moꝛtẽ infert aie tam culpe qᷓ; ge⸗

henne. Ro. vj. Stipẽdia pctĩi moꝛs.O q

oẽs mali ↄiu gati ꝑętimeſcite ⁊ agite peni
tentiã.
vxoꝛes ꝓprias reliqͥſtis foꝛmidate dei iu⸗
diciũ qꝛ bger vos M boni ↄiugati ſtude

te diligen r cale ſacrm cuſtodxire O&

Circa ſcòm de pꝛudẽtiꝓuidẽtia Notãa

dum ꝙ ſiẽ docet Ruꝑtus holkot ſuꝑ lib.
Sap̃ᷣ.Accedens vir ad matrimoniũ de/⸗
bet pꝛudent᷑ qtuoꝛ hec ꝓuidere circa vxo⸗
rẽ. Trio q̃lit᷑ ſit eligẽda.Scðo q̃lit᷑ dirigẽ
da.Tercio q̃lit᷑ coꝛrigẽda.Quarto q̃liter
diligenda. Pꝛimo inq; pꝛudent᷑ dz at/
tẽdere vł ꝓuidere q̃liter ſit vxoꝛ eligẽda.

qꝛ diſcrete nõ pᷣcipitãter ex affectu libidis

timmõ vł voluptatis. Enñ nõ dʒ reſpice⸗
re ad foꝛmã vel ſpẽm mlieris.qꝛ vt dicit
Ecci.ix. Pꝛopter ſpẽm mlłierꝭ multi ꝑie⸗
runt. Ite nec debʒ reſpicere ad diuitias:
ſed ad bonitatẽ moꝝ.qꝛ vt ðꝛ ꝓuer. xxj.
Melẽeſt ſedere in angulo domat qᷓ; cũ
muliere litigioſa ⁊ rixola in domo ↄuiuij
Et c.xviij.Qui iuenit młierẽ bonã.h eſt

cunditatẽ a dño. Pꝛo pt᷑ qð dʒ tał vir etiã

oꝛare deũ ꝑ ſe et ꝑ alios religioſos.q̊niaz

vt ſcribit puer.xix.A dño ꝓpꝛie dat᷑ vxoꝛ
pꝛudens. En VWaleriꝰ maximus li. vj.
ca.ij.dicit.ꝙ vnice filie p? Themiſtoden
ↄſulebat vtrũ filiã pauꝑi ſʒ moꝛibꝰ oꝛna
to.an locupleti paꝝ ꝓbato traderet.Cui
is. Malo inqͥt virũ pecunia idigentẽ qᷓ;
pecuniã viro egentẽ. Quo dicto monuit
vt geneꝝ poti qᷓ; diuitias generi eligerz.
q.d. Vir pauꝑ ⁊ ꝓbo debit laboꝛibꝛ po⸗
terit bñ vxoꝛẽ ſua nutrire.ſʒ pecunioſuſ ?
imoꝛigerat etiã habita cito ꝑdit.⁊ ſic. nõ
ſibi nec vxoꝛi pot᷑it ſubuẽixre.⁊ ſic ꝓbitas

dʒ potiꝰ aſpici tã ĩ eligẽda vxoꝛe q; ĩ eli
gedo viro. R S
leat ꝙ ſit bona De h̊ Chryb.ſuꝑ

oſci vab
ona D atß.
dicit.Qui ducerevult vxoꝛẽ dʒ ↄſiderare
ambos elꝰ ꝑentes.⁊ ſi ambo ꝑentes ſũt

Sz quõ Ha

ſancte debʒ hoc ſacrm ſeruari.alioqͥn trãÄaſ
grediens peccat cõtra chriſti ſctãm incar
natõʒ ⁊ ꝑ ↄñs ꝑdit merita e.peccat etii

omnes carnales ⁊ luxurioſi q

bñ moꝛigeratã inuẽit bonũ ⁊ hauriet io-⸗

Hhhhh f f

ſorit

Bir

ſcit.

male
mrma

verſon
nin

Meye

boen

Arborn
Ditg
ecouerl⸗
Aleſt
mnopt
otiſſfue
iuenis
Dau.
Dllcordu
horllta
nmnus
Nunq
dlutten
lutnod
no intd

Maria⸗

Klan
tenfe

Hadl

bent
diuiti
tq⸗
Unfinno
mon
6

5
laE
lls
n
Altyri
Cze
laetoe
Cltledet
—
ſiel

fee Vr
Gomun

Gqe
Kid
tüi

.
locnti
im incat
alatci
6; omni
nop ope
narhr;
lpecher
nons O
Agiteenl
umnoli
latedclun
gatiſnce
e
lira Hori
otſupli.
moniäder
eara o
lt deri⸗
urtoc̃ller
gentdzatl
dr elgile.
Nuulbicis
d repe⸗
Kdiil
mulei gien
1 duuinus:
npnen
oman chl
omoolu
honi n
baunerof
ani
oſos ii;
en
mus lep⸗
enltoon
niont
Gen l
igenic,
to Tonuit
iclgen,
honih po
nou:
uaſe
legpun
ehiai
oa
Meb.
ſdaute
naſi

Bermo
boni ſecure accipiat qꝛ tũc filia bona eſt.
Nã Mat. vij. Arboꝛ bona fructbonos
facit. Si ãt alter ꝑentũ illiꝰ ẽ bonꝰ alter
malus timeat. Verũtñ ſi pꝛ ſit bonus et
mr mala magꝭ ↄuenit timere.Si vᷣo ecõ

uerſo mater eſt bona et puelle pꝛ ſit malꝰ
minꝰↄuẽit foꝛmidare.qꝛ puelle mage leqᷣ
ↄſueuerũt moꝛes maternos.Si vᷣo am/

bo pꝑentes ſunt mali oĩno dimittat:qͥntã

arboꝛ mala nõ facit niſi fructus malos.

Mat. vij. Et cũ vir ſit bon illa mala vł
ecõuerſo nũq; ↄcoꝛdia erit int᷑ eos. Nam
Areſt. j.yconomicoꝝ dic.ꝙ diſſimilium

moꝝ raro ſũt amabiles.Et h̊ lt a foꝛti⸗

oꝛi ſi fuerint diſſiłes in etate.puta vnus

iuuenis alta vetula.vłin duuitijs qꝛ vnuſ

pauꝑ.vel nobilitate ⁊ hmõi. Talia eĩ ſũt

diſcoꝛdie incitamẽta ⁊ litis Vn nimia i/
parilitas vitãda eſt.ſiẽ oñdit Egidi ro/
manus li.ij.de regimie pᷣn. ꝑ.j. Sʒ d.

nunqᷣd petm moꝛtale ꝙ hõ eligit pulcrã
oluitẽ nobilẽ vel vetulã vel ecouerſo ⁊ hbu

iuſmodi.Rũr ſm doc.ꝙ dũmõ pncipał:
nõ intẽdant tales cauſas ſcarias ſed pᷣ/
marias cauſas mr̃imonij. vicʒ hre ꝓplem
vel ſaltẽ ſolaciũ ſiue adiutoꝛiũ hꝛe.aut ſal
tem foꝛnicatõem vitare nullũ ẽ peccatuʒ.
Sed ſi qͥs pᷣncipaliter intẽdit pulcritudi
nem ꝓpter carnalẽ voluptatẽ ſolũmõ vel
diuitias ꝓpter ſolã auariciã et hmõi.pec
cat qͥdẽ.Et põt eſſe tãtꝰ i hmõi affectꝰ ꝙ

eẽt pcti moꝛtale. Verũtñ ſi ↄſentiũt in

mr̃imoniũ ⁊ hũt ꝑ vba de pnti tenʒ ma
trimoniũ.xxxij.q.ij. Solet qri ꝑ Auguſ.
Scvo videndũ ẽ q̃lit᷑ vxoꝛ ſit regen
da. Et h edocet apłs Col.liij. d. Viri di
ligite vxoꝛes vĩas: ⁊ nolite eſſe amari ad
illas.Ex quo ptʒz ꝙ dirigẽda ẽ amicabili
ter et manſuere.nõ in amaritudine vᷣboꝝ
vel tyrãnica auſteritate verbeꝝ. IJaco.iij.

Vlbi ʒelus.ſ.iracũdie ⁊ ↄtẽtio ibi incõſtã

tia et oẽ opus pᷣuũ. Hic Ecci.iiij. Noli ſi

cut leo eẽ ĩ domo tua euertẽs domieſticos

tuos ⁊ oppᷣ mẽs ſubiectos tibi. Sʒ quõ.
ibidẽ. c. iij.ðꝛ Tili ĩ maſuerudie oꝑa tua ꝑ
fice. Lyra.i.benigno mõ.⁊ ſic ſuꝑ hoĩim
ſcʒ ↄmuniũ głiaʒ diliger⸗.⁊ ſic ptʒ Ter/

cio q̃lit᷑ exoꝛ ſit coꝛrigẽda.iſ.p delicto.Ad

qð dic̃ Chry.ꝙ occulta pctꝗ ĩ occłto.et

ſic nõ i publico coꝛã hoĩb ↄtẽptibil ſunt

coꝛrigẽda. Occultũ em̃ pctm̃ inqᷣt ĩpubii

co arguere nõẽ coꝛriꝑe ſ diffamare.A
idẽ Gre.ĩ paſto.dic ꝙ ĩ archa teſtamti vt
teſtat᷑ apłs Hebᷣ.ix.erãt tabule.ſ.pᷣcepto
rũ ⁊ mana ⁊ ᷣga aaron.ad deſiondũ ꝙ ĩ
coꝛde coꝛreptoꝛis dzʒ eẽ pᷣceptõis licite in⸗
tẽtio cũ mãna ducedis.ſ.exhoꝛtatõis: et
cũ vᷣga coꝛrectõis. Itẽ Leo papa.xlv. di.
licet. dic. pł? erga coꝛrigẽdos agat beni
uolẽtia q; ſeueritas. + Szʒ d. nuqᷣd
peccat maritꝰ vᷣberãdo vxoꝛẽ ſuã Rnr jʒ
doc. ꝙ ſi ꝑcutit eã cã coꝛrectõis ꝓ delictis
⁊ moderate nõ peccat moꝛtał.qꝛ ſuꝑioꝛ
hʒ coꝛrigere inferioꝛẽ.ſʒ vir ẽ caput mlie⸗
ris.j.Choꝛ.xj.ꝙ ſi maritꝰ ex ira tim̃mõ vł
inuidia ⁊ ſine cã rõnabili vxoꝛẽ ſuã percu
tit Suiter peccat. Sic heu młti qñ offenſi
ſũt ĩ tabernis vidicãt ſeĩ xxoꝛbꝰ Quar
to qlit᷑ ſit vxoꝛ diligẽda.h̊ docet Hiero.
xxxij.q.iiij.c. Oꝛigo.dicẽs.ꝙ oĩs ardẽtioꝛ
amatoꝛ vxoꝛis ſue adulter ẽ. Slo. qꝛ tał
recedit ab ameꝛe dei.Et ſubdit Hieroñ.
Sapiẽs inqᷣt iudicio.ſ.diſcretõnis et ho
neſtatis amat vxoꝛẽ nõ affectu.nõ regt i

eo impetꝰ voluptatꝭ ⁊c.hec ibi. Sʒ ⁊ vx⸗

oꝛes vt a ſuis viris diligant᷑ ⁊ pax ſit int᷑
eos tenent᷑ viris Pꝛimo dilectõem. Se
cũdo timoꝛẽ.ad Eph.v. Vrxoꝛ timeat vt
rũ ſuũ.Tercio thoꝛi fidem. Nam Rom̃.
xij. vocabit᷑ adultera ſi fuerit cũ altero vi⸗
ro. Quarto tenet᷑ obediẽtie ſubiectioneʒ.
Beñ.iij. Sub viri ptãte eris.Quito bo⸗
noꝛem. Eph. v. Olleres ſi ubdlite ſint vi
ris ſic dño. Sexto dũ vidẽt iratos viroſ
ſuos debẽt mollẽ rũſionem.qꝛ ꝓuer.xv.
Mollis rñ ſio frã git irã.ſermo aũt durꝰ
ſuſcitat rixas. His itaq; ↄſideratꝭ ĩ vxo⸗
ribus debent viri illas pꝛudẽter diligere
ßm deu diſe eto amoꝛe et honeſto. ⁊ ſic ꝑ
cipiẽt coꝛonã vite ⁊ fructũ ↄiugij ꝑpetuũ
O vꝛri. o mlieres qͥ eſtis boni ↄiugales
gaudere habetis quia in ſocietate chriſti
et beate Marie ac ſanctoꝛũ in celo regna
bitis. Pꝛopter quod et chriſtus cum ma

ria ac diſcipulis intereſſe voluit nuptijs.

O ſancte virgines et vidue vos magis
audere debetis Seer pᷣmiũ eaſtitatꝭ in
uituro habendũ. Sʒ qͥd dicã de mał ↄiu
gatis nili ꝙ eis vę ⁊ pperua danatio erit
cũ diabolo.et de h ſeqnti articko patebit

VCirca terciũ de dãnab ili offenſa. ſ.
3 ſacr̃m matrimonij Notandũ ẽ ꝙ licʒ ſa
cramentũ h̊ ſit magnũ ſic dicit apłs ⁊ ſta
tus eiꝰ ſit ſaluificus bñ viuentibꝰ in eo tñ
pcipue ſunt.vij.genera ↄiugũ qͥ in ̊ ſta
tu damnant᷑ niſi pniam egerint.ꝓut figu

rat᷑ Chobie.vj. de Sara ꝗq tradita fuit ſe

ptẽ viris ſucceſſiue qͥ oẽs a demonio int/

fecti fuerũt.eo ꝙ male ſe habuerũt ĩ mri⸗
monlio. Sic ſeptẽ genera ↄiugatoꝝ dam X
nant᷑ ⁊ diaboli ptãti ad interficiendum

Dominica. I. p

oſt octa. epipha.

actu non habentiũ.ſicut ſunt qͥ cum pꝛo⸗
pꝛijs vxoꝛibus ex ardoꝛe libidinis. tacti

bus adulterinis ⁊ enoꝛmibs ac modiſtur

pibus peccant.de quibus nec loqui lice

ꝓpter hoꝛroꝛeʒ. Etenim Augꝰ.xxxij.q.vij

c.Adulterij.dicit.ꝙ qͥ cum vxoꝛe pꝛopꝛia

vſu innaturali peccat peius eſt ⁊ grauiuſ
damnatur q; ſi cum aliẽa peccaret.vel ſi
etiam cum ꝓpria matre inceſtũ faceret

moꝛte etna in gehẽna ſubijcüf Pꝛimũ mrus lam eum roze mri illicitis cõ⸗

enꝰ ẽ intentõe mala ↄtrahẽtiũ. Nam.ij.

