erũt ꝓfundius in terra diutiꝰ viuũt ⁊ ſta
bilius alijs. Secũdo ꝑ effectꝰ hu cauſe
qn videmꝰ ꝙ arboꝛ floꝛet ⁊ facit fructus:

tũc ſcimꝰ ex radice viuere.ſic hõ ↄgnoſcit

viu ere ex fide tanqᷓ; radice ⁊ ex oꝑib tã;

fructibꝛ. Jacobi.ij.Fides ſine oꝑib⸗ moꝛ
tua eſt. Secũdo homo habet ſilitudi⸗
nem cum arboꝛe in ſitu vario creſcendo.

nus chꝛiſtianꝰ.qͥ vᷣo ↄtra vᷣitatẽ blaſphe, quia alique arboꝛes habent creſcere ĩ oꝛ⸗

mat ⁊ ↄtra deum vlulat lupus eſt. Ter⸗
cio ↄgnoſcit᷑ ꝑ cibũ.quia ouis paſcit᷑ her
bis virẽtibus.lupꝰ auᷣt cadaueribo.ſic bo

nus ⁊ verꝰ xpᷣian paſcit᷑ ᷣtuoſis oꝑib ⁊

verbi dei meditatõib.malus aüt carna⸗
libs volupratibus Hec ſ̃ᷣm Crif. M
Lirca ſecundũ de arboꝝ deſignatone
Exquo xpᷣs dñs ꝑ arboꝛes in hoc euãge
lio ꝓut coiter omes doctoꝛes volunt deſi
gnauit ho mies.idcirco Queſtio ẽ quare
Earboꝛes deſignari habent hoies:⁊ bo⸗
ni ꝑ bonas.maliꝑ malas ⁊ ſteriles. Ad
quod rũ det᷑ ꝙ ſᷣm Papiã apð grecos hõ
ðꝛ antropos qſi anatropos ab ana qðõ ẽ
ſurſum ? tropos ſio:qᷓn ſurſum vᷣſa ar⸗
boꝛ vt ſuum creatoꝛẽ aſpiciat ad quẽ poſ
ſidenduz creat' eſt homo.pꝓut tradit᷑ H̊ in
LCatholicõ. Et qꝛ eſt arboꝛ in celo plãta/
da ad ꝑmanendũ ꝑpetuo: vñ ⁊ cũ alie ar
boꝛes habeant radices deoꝛſum a qͥb vi
uunt ⁊ ramos ſurſum:tñ hõ videt᷑ habe⸗
re radices ſurſum.ſcʒ caput ⁊ os qͥb vite
ſumũt nutrimentũ. ſed ramos ſcʒ manꝰ
pedeſq; deoꝛſuʒ.⁊ ſic ðꝛ antropos. Quã/⸗
obꝛẽ ſm Holkoth ſuꝑ li. Sap̃.lec.xlvj.
et alios:optime in ſcriptura arboꝛi com/
parat᷑: quia habet homo ſimilitudinem
magnã cũ arboꝛe: pꝛeſertim in quatuoꝛ.
Kina in viuendo.
Secundo in ſitu vario creſcendo.
TLerrcio in fruetiſicando.

tis ⁊ terra culta:que dicunt᷑ oꝛtenſes.alie
aũt in campeſtribus.alie in ſiluis. Sic?

homines generant᷑ ⁊ creſcunt:aliqͥ in ter⸗

ra culta ⁊ oꝛto eccłie vt chꝛiſtiani a cuna⸗/

bulis in eccleſia.alij aũt in campeſtribus

quaſi in publico ꝓpe viã.hmõi qᷓ;uis faci
ant fructus:tamèe lapidibus ⁊ lignis cõ/⸗

fringunt᷑ in ramis ⁊ exeutiunt᷑ in fructib⸗
ſicut ſũt ſciſmatici: heretici q̊ʒ quoꝝ ope⸗

ra a demonib excutiunt᷑. ſed alij ſunt oi⸗

no ſilueſtres qui nullum fructum faciut.
vt ſunt infideles.⁊ tales ſunt igni gehen

ne apti. NVingde exemplum legit ꝙ

in poꝛta Gymnaſij Athenieñ.ſcriptum
erat patenter ſic. Arboꝛ es o homo:ſi ſil⸗

uana time: ſi campeſtris fuge: ſi oꝛtenſis
gaude.q.d.ex hoc.tu qui vis eſſe ſapies

elige ſi tibi daret᷑ optio qualis arboꝛ fie/

n velles.vtiq; oꝛtenſis yt fructificares.
Tertio in fructificando.quia ſicut que
dam arboꝛes faciunt fructus bonos: ꝗq
dam malos. ſic ſunt homines qui faciit
fructum boni operis.quidam aũt mali.
Vngde chꝛiſtus dicit in euangelio. Non
põt arboꝛ bona.ſ.qᷓ;diu ſic manet bona:
fructus malos facere.et econuerſo de ma
lis. Quarto in excidẽdo.quia ſic omis
grboꝛ que nõ facit fructuʒ bonum excide
tur ⁊ in ignem mittet᷑. vt chꝛiſtus in hoc
euangelio teſtatur.ſic eſt de homie malo

et ſterili a bonis operibus excidetur

pern
ſajn.
tlorun
domin⸗
nnalcol
EPuim
ns cl
tioſius

ldin
Aauartüͤ⸗

ſonis teg
Cenk
Mnnai
lolciter.
ſnper
noꝛmo⸗
ſis anin
bafnich
goigom
oodes
MWuse
tat
Ginte
(eo⸗
Etate
hoeeſ
ſgab
nn
iE
luſtop.
ſenca
ithocen

ghigdent

ttuamſi
tllpdeis
Dptsin
lo ſtatui
gole c
lrcla de
ſlgeis
fgt. T
oſnnimo⸗
ſoeeſta
Ueinfeni
ſb Hug
igs mero
Plio iu
eſatea
kefniit
aine

tubor i⸗
puiterts⸗
biliatis
iher
iak anil
rcalins
niſici
„Pinodi
ſoas ſres
nuüt: ſa
hubauſe
timaus;
pnpſal
lbytiq;
lno⸗
udh
lendo.
eionn
ſgale
Sr
n
Nadunat
Heinbs
ſefi
lgnisch⸗
finfnait
alepehe
Auuntee
Cumfucüit
ieben
undgt
ei, Ciptun
honciſ
eſonenſs
eſe ⸗
atbol fil
Gcifartes,
nuſontge
botosig,
ntüt nalt⸗
ſgelo⸗ ſon
une bols⸗
Nenoden
Gaſione

itus nhoe
honie al⸗

MK

in ignem inferni mittet᷑. De hoc articulo
ſeqqn. Circa tetcium de damnatione
maloꝛum hoiĩm Aduertendũ ꝙ chꝛiſtus
dominꝰ in hoc euãgelio q̃tuoꝛ terribilia
mala cõtra peccatoꝛes in ſententia ꝓtu⸗
lit. Pꝛimũ malũ exciſionis. Secundum
ignis cõbuſtionis. Terciũ quoq; maluʒ
eſt ipſius ꝑpetuatõis di.in ignem mitte⸗
tur.i.dimittet᷑ ꝑpetuo ⁊ nunqᷓ; liberabit
Quartũ excluſionis.ſ.a gloꝛia diuine vi⸗
ſionis regni celeſtis. O De pꝛimo
querit᷑ q̃liter peccatoꝛ dicit᷑ excidi ad ſuaʒ
damnationẽe. Ad quod reſpõdet᷑ ꝙ mul/
tipliciter. Pꝛimo quia excidit᷑ a vita pᷣ
ſenti per moꝛtẽ.qm pſᷣm Areſtotilẽ de po
mo ⁊ moꝛte:nihil aliud eſt moꝛs qᷓ; receſ⸗
ſus anime a coꝛpoꝛe. Secũdo excidet᷑
ab amicis ⁊ bonis mundi per amiſſionẽ

quia omnia bona huius mundi amittet

quod eſt valde amarũ mundanis homi
nibus qui omnẽ cõſolatiõem ſuam poſu
erant in tempoꝛalib. VUnde ps. Homo
cũ interierit non ſumet omnia neq; deſc.
cũ eo gloꝛia eius. Tercio excidet᷑ a ſoci
etate beatoꝝ per demonũ ſociationẽ Et
hoc eſt adhuc pꝛe pᷣdicts amarius.ſeꝑari
ſcʒ a beata virgine Maria.ab apoſtolis
martyrib⸗ ⁊c.⁊ tradi demonibꝛ. Math.
xiij.Exibunt angeli ⁊ ſeꝑa.ma.ð medio
iuſtoꝝ. Quarto excidetur a ſtatu ⁊ ſpe
miſericoꝛdie per ſpei omnis ablationem
et hoc eſt amarius q; pꝛedicte exciſiones

quia deſperabũt ſe liberari poſſe omino.
etiam ſi beata virgo Maria ⁊ omes ſan

cti pꝛo eis oꝛarent. VUnðõ Pꝛouerbioꝝ.x.
Spes impioꝛũ peribit.eum ſciant ꝙ de⸗
us ſtatuit nunq; illos liberare.ideo Gꝛe
goꝛl. morali dicit. Nequac; miſeri,
coꝛdia dei parcentis liberat quos ſemel
in locis penalibus iuſticia iudicãtis dã/

pat. VUltimo excideta viſione dei per
omnimodã deſolationeʒ ⁊ meroꝛẽ. vnde

hoc eſt amariſſimũ ſuper omnia vt pate
bit inferius. De ſecũdo ſimul⁊ de ter/
cio Hugo li.j.de anima dicit. Quis pu/
tas meroꝛ erit quãdo ſeꝑati impij a con/

ſoꝛtio iuſtoꝛũ ⁊ a viſione dei:et traditi in

poteſtatẽ demonũ:ibunt cũ ipſis in ignẽ
eternũ:ibiq; ſemper erunt ſine fine in lu⸗

cu et in gemitu. ibi erit doloꝛ intolerabi⸗

*

1I

lis.timoꝛ hoꝛribilis.moꝛs coꝛꝑis et anis
me vbi nec qui toꝛquent aliquãdo fati⸗
gantur nec qui toꝛquet᷑ aliquãdo moꝛit᷑.
Hec ũüle.De iſto at igne eterno hic per⸗
trãſeo.quia in alio ſermone de eo agesnꝰ
ꝓlixius. Sed de quarto ſcʒ de exctuſio
ne a diuina viſione quod notat᷑ in euage
lio cum chꝛiſtus dicit RNon omnis qͥ di⸗
cit mihi domine dñe intrabit in regnum
celoꝝ ſcʒ ad dei beatã viſioneʒ. Vbi ſᷣm
doctoꝛes chꝛiſtus ſatis clare oſtẽdit ꝙ nõ
omnis chꝛiſtian ſaluabit᷑ nec ad viſionẽ
dei admittet᷑:q;uis chꝛiſtum dominũ vo
cet.Oſtendit etiã qualis chꝛiſtianꝰ exclu
det᷑ a regno celeſti ⁊ dei viſione. Nam ſũt
aliqui qui tmmodo ſemel dicunt chꝛiſto
domiĩie.hhoc eſt ſolo oꝛe.Alij ſunt qͥ bis di
cunt domine dñe.hoc eſt coꝛde et oꝛe.ſed

tamẽ cõtradicunt opere. et omnes tales

nõ videbunt deum. Sed boni chꝛiſtiani
ter dicunt domine dñe dñne.hoc eſt coꝛde
oꝛe ⁊ etiam opere faciendo dei volunta⸗
tem in omnibo pᷣceptꝭ implendis.⁊ tales
intrabunt in regnum celo:ꝛũ. Vnde ſub⸗
dit chꝛiſtus.ſed qui facit voluntatem ⁊c.
P Lirca ergo pꝛemiſſa querit᷑. Que
pena reputat᷑ eſſe grauiſſima ſuꝑ omnes
alias penas in gehẽna. Nam cum inter
alia ibi ſint tres pene pꝛe alijs graues ſcʒ
pena ignis vrentis pꝛima. De qua Au⸗
guſtinus.xij.de ciuita.dei capi.iiij. Nihil
igne vꝛente eſt moleſtius.quod intelligẽ⸗
dum eſt ̃m Richardij in cõparando ad
coꝛpoꝛales penas.vt ſunt fa mes.ſitis.in
firmitatis doloꝛ omnis Job.xx. Secun
da quoq; pena grauis eſt conſcientie ver
mis. De qua Elſa.vlti. Vermis eoꝛũ nõ

moꝛiet᷑⁊ ignis eoꝛum nõo extinguef. Ter

cia eſt carentia diuine viſionis Eſt ergo

queſtio:q ſupꝑ oĩa pcellit ĩ grauitate. Ad

tres veritates. Pꝛima veritas ꝙ ſuper
oẽs penas coꝛpales ignis acerbioꝛes in⸗
fugit doloꝛes. Et patet ꝑ Aug. s. Se
cũda veritas ꝙ in iferno doloꝛ remoꝛſus
na igniſ. Ratõ Richardi eſt qꝛ pena ver
mis eſt pena ſpiritualis ab intra affliges
animam ⁊ immediate ac foꝛtius anime
e 2

Dominica. vii.poſt Pẽthe.

tõiũcta.ſed pena ignis eſt pena coꝛꝑalis
nec ignis ille eſt aptus affligere aniam ex
ꝓpꝛia virtute ĩmediate. ſed affligit eã in⸗
Gtũ eſt inſtrumẽtũ diuine iuſticie.⁊ poſt
iudicium affliget aiam mediante coꝛpo/⸗
re.ergo pena vermis grauioꝛ eſt tanqᷓ; in
timioꝛ ⁊ pſentioꝛ aĩe vt dicit etiã Gꝛego.
xv. moꝛaliũ libꝛo. Tercia veritas ꝙ in

inferno maxima pena ſuꝑ oia eſt viſiõis

diuine carentia.Et ꝓbat᷑ tripliciter Pꝛi
mo ꝑ docto:es. Nam Criſoſt.ſuꝑ Mat.
O mel xxiij. dicit. Due pene ſüt ignis ge
henne.ſ.cum vᷣme. ⁊ caſus gloꝛie. Noui⸗
inus aũt ꝙ multi gehennã ſolum abhoꝛ
rent.ego aũt caſum illiꝰ gloꝛie mito ama
rioꝛem penam gehẽna eſſe dico. Et infra

Intolerabilis qͥdẽ eſt gehẽna.ſed et ſi de

cem gehẽnas ponas: nihil tale eſt quale
a beata glia excidi ⁊ alienuʒ a chꝛiſto ba
beri. Hec ille. Ad idem eſt Auguſtinꝰ.
Secũdo /ꝓbat᷑ per rõnes.Et ad id Pꝛi
ma ratio ꝓpinquitat. Richar. vbi. S. di
cit ꝙ illa pena eſt peioꝛ que ꝓpinquioꝛ eſt

peccato: eoq; maius malum eſt peccatuʒ
;ᷓ quecunq; pena etiam gehẽne. vt docz
Anſelmꝰ libꝛo ſilłitu. Sed carentia viſio

nis dei tanqᷓ; carentia boni debiti ꝓpin/⸗
quioꝛ eſt peccato qᷓ; quecunq; alia pena.

ergo eſt omniũ peioꝛ ⁊ ꝑ ↄſequens graui

oꝛ. Vñ iuxta dictũ Anſel.ſancti dei plus
vellent eſſe in iferno ſine pctõ vt eſſent in
charitate dei ⁊ ſic videre deum idonei.qᷓ;
eſſe in celo cum peccato.et ſic pat3ʒ. Se/
cunda ratio deſiderabilitatis. quia q̃nto
aliquid eſt melius ⁊ deſiderabilius:tãto
illud amittere eſt peius ⁊ grauiꝰ Nam re
Cula phica eſt.j. methap hi.et. ij. Thopi.
ꝙ cuius habitus eſt melioꝛ eius pꝛiuatio
eſt peioꝛ. EVUnde ꝓ exemplo ſᷣm phᷣm ibi⸗
dem.ſ.pᷣmo Methaph̊.ꝑ hoc ꝓbatur et
ſoluitur queſtio Vtrũ melioꝛ ſit viſus qᷓ;
auditus. Quia em̃ peius eſt carere vilu
iᷓ; auditu:eoꝙ viſus plures rerũ differẽ⸗

tias oſtendit deſeruiẽdo omib alijs ſenꝰ

ſibus. Ideo ſequit᷑ ꝙ habitꝰ viſus ꝑ op⸗
Rolitem ſi melioꝛ qᷓ; auditus. Item ha⸗
ere caput ꝓbatur eſſe melius qᷓ; habere
manum vel pedem ex hoc ꝙ ꝑdere caput
eſt peius.eoq capite perdito omni a alia
membꝛa pereunt ⁊ vita. Sic ad ꝓpoſitũ

exquo deus caput eſt ⁊ ſumme bonuʒ ae
deſiderabile ipſuʒ habere.Augꝰ.xxij.de

ciui. dei dicit. Deus eſt finis deſideriotũ
noſtroꝝ.ergo deuʒ amittere ⁊ ipſo carer

eſt ſummũ malũ et penale. %à Se

*

det Richardus ibideʒ ꝙ q;uis damnati

non appetant deum videre vel habere ꝓ

pter amoꝛẽ ſue bonitatis.tamẽ vehemẽ⸗

tiſſime ipſum a ppetunt ꝓpter amoꝛẽ ⁊ de

ſideriuʒ ꝓpꝛie delectatõis:eoq credere cõ
pellunt᷑ firmiter maximã delectatiõeʒ in

eius viſione haberi ⁊ cauſari.Et ſicꝑ op
poſitũ ſumme dolent de carentia. Ter

cio ꝓbatur per reuelatioes.Et pꝛimo qͥa
legit Exodi.xxxiij. ꝙ Moyſi petẽti a deo
vt ſibi oſtenderet facieʒ ſuam:deus dixit.
Ego oſtendã tibi omne bonum.quia vt
Auguſtin; docet. omne bonũ oſiſtit ĩ vi⸗
ſiõe dei. Ideo ꝑ oppoſitũ: peſſima eſt ei
carentia vł amiſſio qua ꝑdit homo om̃e

bonum. Pꝛimo terrenũ quia oibus ter/
renis in moꝛte ſpoliat᷑. Secundo celicuʒ.

quia excludit᷑. Tercio angelicum.quia ſo

cietate eoꝛũ pꝛiuat᷑ ⁊ demonib, aſſocias.
Quarto beatificũ.quia omniũ beatoꝛũ
ſuffragijs damnificat᷑ ⁊ meritis chꝛiſti ae

Marie. Quinto ꝓpꝛium. quia aia ⁊ coꝛ
pus damnant᷑ nec ꝓpꝛia que hic fecit bo
na ei ſuffragant᷑. Ad idem legitur etiã in
Speculo exẽploꝝ ⁊ pꝓmptuario diſcipu⸗
li.ꝙ magiſtro YJoꝛdani Interroganti de⸗
mon dixit ꝙ omes penas a pꝛincipio mũ
di vſq; finem vellet ſuſcipere ſi tm modo
ſemel poſſet videre faciẽ di. De hoc habe
tur parte paſcali ſer. Ve ergo pecca⸗

toꝛibus. Rogemus chꝛiſtum c.

Dominica eadem Sermo ſecundus
ſcʒ de ignis infernalis coꝛpoꝛalitate ⁊ ꝓ⸗

pꝛietate ac euaſione.

Iniſarboꝛ
ꝗꝗᷓ nõ facit fructũ bonũ excidet᷑
⁊ in ignẽ mittet᷑Dath. vij. et

in euangelio. Verba ſunt ſaluatoꝛis no⸗

ſtri chꝛiſti YJeſu qui ex nimia charitate et
pietate aliqñ nos monet ad ſalutem blã

di. Nũquid damnati deſiderãt deũ quẽ?
ſumme odiũt vt teſtat᷑ ſcriptura. Reſpõ⸗

inen
ld.
luten
tliet.
ſerua
laarſe
leſbzet
De
bltenn
hoſtri
beumun
lterned
Oisan
cübon
tnigne⸗
Inq
hetnos.
nalimal
fgfemale
ſterlann
din
e
ltare:
tuigel
Cereig
poſtun
nontin
fonn e
ra ſali
lüpenibo.

biminn

llciq
lenentic
Falfn⸗
bereſiſen
Beam
andide
ſglens
deſignäte
iha b
Getemn
Meſtme
Rbonis⸗
mneſty
ſichiſr
Napt⸗
hig⸗

e.
e bonlz 4
ug enide
deicgtioni
ian
Sad
kitdeii gui
n. Repi
sdamnarl
lbabeneg
Eyehene
moritde
geere cᷓ
nanioezin
Etſcgop
1. Ta
nimnoa
nadeo
udill⸗
guiavt
iw
nd
dihus derl
docela;.
nrin
aſhait.
übend
nschiia
natuten
thicketbo
hratüih
io dag
nognntide⸗
ſitmmnate
Debohihe
etg adi

nahs
—KZũHLZ

who⸗

bonigut
Mumen
Crriategr

ſutenb

dimentis amoꝛis ſui vt pius pater di.il⸗
lud Hiere.xxxj. In charitate ꝑpetua di⸗
lexi te ſcʒ o hõ: ꝓpterea attraxi te miſerãs
tui.et Joh.xiiij. Si qͥs diligit me ſer.m.
ſerua.⁊ prĩ meꝰ dili.eũ.Et vt nos plus al
liciat ſepe ĩuitat ad ſalutẽ mũeribpmit/⸗
tens eterna regna ⁊ bona ſe nobis datu⸗

bit em regnũ celoꝝ.Sed qm ſcit duriciã
noſtrã ⁊ ꝙ ꝓnioꝛes ſumꝰ ad mala:ido ne
ꝑeamus aliqñ monet etiam cõminatiõe
eterne dãnatõis.ſicut ĩ pñti euãgelio di.
Ois arboꝛ hoc eſt oĩs hõ:qͥ nõ facit fru⸗
ctũ bonũ.ſ.ſalutifeꝝ:excidet᷑.ſ.ꝑ moꝛtẽ et
in ignẽ mittet᷑.ſ.infernalem.Et ſic patet.
Iraq; chꝛiſtꝰ oñs in hoc euãgelio mo/
net nos ad ſalutẽ cõminãdo de igne iĩifer⸗
nali malis pᷣparato. ꝓpterea de ipſo igne
infernali ex ipo euãgelio eliciemꝰ tria my
ſteria in hoc ſermone declarädda.
Piꝛimo de euadendi modalitate.
Secundo de coꝛꝑali entitatt
Tercio de differenti ꝓpꝛietate.
R Circa pᷣmum de euadẽedi moda⸗
litate Aduertedũ ꝙ; chꝛiſtus dñs in hoc
euãgelio edocet modũ quõ poſſimꝰ eua⸗

gere ignẽ gehenne ne incurramꝰ qm̃ hoc

poſſumus obſeruãdo hec qᷓtuoꝛ que po/⸗
nunt᷑ in euãgelio. Pꝛimũ eſt vt fidẽ ve
ram xpᷣi teneamꝰ. ideo dicit xpᷣs. Attẽdi
te a falſis ꝓphetꝭ.i.ab hereticis fidẽ coꝛ⸗
rũpẽtib.q..alioqͥn decepti cũ eis dãna
bimini. Nã teſte Athanaſio in ſymbolo

Quicũq; vult ſaluus eſſe añ oĩa opꝰ ẽ vt

teneat fidẽ catholicã Quã niſi qͥſq; inte/⸗
grã.i.ᷣm om̃es articulos: inuiolatãq;.ſ.
bereſi ſeruauerit abſq; du.inet᷑.peribit.
Secundũ eſt vt pctã ⁊ mala oꝑa caue
amꝰ.ideo xpᷣs dicit ꝙ mala arboꝛ eſt ꝑ cõ
ſequens cõburenda qꝗ facit fructꝰ malos
deſignãtes hoĩeʒ faciẽtẽ mala oꝑa. Vñ
Atha. vbi S. Qui mala egerunt ibũt in
ignẽ eternũ.Sed qᷣa vt Gꝛego.dicit.mi/
nus eſt mala nõ agere niſi etiã qs ſtude
at bonis oꝑib inſudare Idcirco Ter

cium eſt vt bona opera ſollicite faciamꝰ.

vñ chꝛiſtus dicit Omnis arboꝛ ꝗ nõ fa.
fru. bo.exci.⁊ in igimit. Quartũ eſt vt
dei pᷣcepta per omnia impleamꝰ. vñ chꝛi
ſtus dicit.Qui facit volũtatẽ patris mei

—

ipſe intra.⁊c̃. O ergo homo obſerua heec
quatuoꝛ ⁊ euades ignẽ eternũ. Vnñ chꝛi⸗
ſtus cõparauit hoĩeʒ arboꝛi:quia ſicut ar
boꝛ mala eſt igni apta.bona aũt ↄſeruat
ſic eſt ð hoĩe malo ⁊ bono. S Sed
querit᷑quomõ diſcernant᷑ boni qui eua⸗
dent ignem eternũ. Rñdet᷑ ſᷣm euangeli⸗
um ꝙ ꝑ fructus ſicut et arboꝛes iudicant
Pꝛimo quia arboꝛ bona eſt illa q facit
bonos fructꝰ nõ ĩ vno tm̃ ramo ſed in oi⸗
bus ramis.ſic ille hõ dicit᷑ bonus qui in
oĩbus mẽbꝛis fructum boni oꝑis facit ⁊
in nullo facit malũ. iuxta illud Colob.j.
Deo ꝑ oĩa placẽtes.in omni opere bono
fructificãtes.ſcʒ in coꝛde deuʒ diligendo.
in oꝛe deũ laudãdo ⁊ pctã cõfitendo.ma/
nibus elemoſinas dãdo. auribus verba
dei audiendo.oculos ⁊ facieʒ in oꝛatione
leuãdo ad deum.pedibus ꝑegrinãdo. et

ſic ð aljs. Secundo quia bona arboꝛ

eſſe iudicat᷑ que et ſi aliqñ ceſſat a fructifi
cando vt in hyeme.tamẽ oppoꝛtuno tꝑe
incipit fructificare vt redeũte vere.Sic ⁊
homo bonus agnoſcit᷑ qui ſi interdũ ceſi/
ſat ꝓpter aliquod impedimẽtũ.tñ qñ po⸗
teſt ſemꝑ bonũ oꝑat᷑. Gal.vj. Dũ tẽpus
habemus ope. bo. Tercio qͥa bona ar/
boꝛ illa iudicat᷑ eſſe que facit fructus non
ſolũ pulcros ſed ⁊ ſanos ⁊ ſapidos.Exẽ⸗
pligratia. Si arboꝛ facit qͥdem fructum
pulcrũ exterius ſed intus ſunt putridi vł
vermibus ſcaturiũt:nõ dicit᷑ talis arboꝛ
bona. Sicut fert᷑ de arboꝛib ſuꝑ lacum
ſodomoꝝ ꝙ earuʒ fruceus ſunt pulcri ſed
pꝛeſſi reſoluunt᷑ in fauillam fetidam:in ſi
gnũ ꝙ homies luxurioſi licet exterius in
coꝛpoꝛe ſint pulcri. tamẽ intus et in ania
ſunt fetidi ⁊ ad ignem fetidũ inferni vicʒ
ſulphureũ deputãdi.Ad ꝓpoſituʒ.ſic ille
hõ dicit᷑ bonus qui facit bona opera ſcʒ
interius ſana ꝑ ſanctam intentionẽ ⁊ nõ
vermiculoſa per intentionẽ vane gloꝛie ⁊
hmõi.nec coꝛrupta per hypocriſiʒ.ſed ſa⸗
pida per charitateʒ ⁊ deuotionẽ.j. Coꝝ.
xvj. Omnia oꝑa veſtra in charitatre fiat.
et cum hoc ſint pulcra per honeſtã cõuer
ſationem ⁊ exemplaritatẽ. Vnde Augꝰ.
dicit. Non putes te habere coꝛ pudicum
ſi ockos habeas impudicos, quia impu
dicus oculus impudici coꝛdis eſt nunci
EDED 5

Hec ille. T Quarto qꝛ inter oẽs ar
boꝛes bonas iudicant᷑ eẽ melioꝛes ⁊ opti
me ille que faciunt fructus pᷣcioſioꝛes et
mirabilioꝛes. Exemplũ pꝛimũ qꝛ Plini
us dicit ꝙ in regione Fenicꝭ ſunt qdã ar/
boꝛes q̃ tge veris roꝛẽ deſcẽdentẽ ſuſcipi⸗
unt ⁊ generãt: alique earum mel: alique
aũt earum generant n:ana ſuauiſſimu ⁊z
he ſunt melioꝛes. Exemplũ ſcõm. Soli
nus de mirabilib⸗ mũdi dicit ꝙ in Hy/
bernia naſcunt᷑ arboꝛes ex qͥb fructuũ lo
co ꝓcreant᷑ aues q̃rũ carnes ſunt ſapoꝛis
iocundiqᷓ vocant᷑ ᷣm Fran.de Reſᷣa car⸗
bas (vulgo Bengyer)idẽ teſtat etiã Alpᷣ
tus magnꝰ. xxiij. de aĩalibi. ⁊ iſte arboꝛes
ſunt melioꝛes. Terciũ exẽpluʒ in geſtis
Alexãdri magni legit᷑ ⁊ ipſe ſcribit Are⸗
ſtotili ꝙ eſt arboꝛ qdam que vocat᷑ arboꝛ
ſolis eo ꝙ ſole oꝛiẽte ad ĩterrogata dabat
reſponſa.⁊ ex ipſa fructus comedẽtes di⸗
utiſſime viuebant.ſicut ſacerdos Eliopo
leos ðꝛ ex eis vixiſſe qᷓdringẽtis annis.et
iſta eſt arboꝛ optima. Sed quartũ exem
plum habemus in Geñ.de ligno vite in

betaaiſo que vitam hoim ꝑpetuare ha/

ebat. vt Auguſtinꝰ. ij. de ciui.dei.ca.ij.
Dicit.Et hec eſt arboꝛ ſuꝑ oẽs pᷣoptima.
Spualiter: ſuo modo homiĩes reputant᷑
melioꝛes quãto faciũt fructus melioꝛes.
gliqui oꝑa miſcðie tanq; mel.alij mãna
hoc eſt verbi dei dulcedinẽ guſtant hoc ẽ
melius.vt chꝛiſtꝰ dixit de magdalena et
martha LZu.x.⁊ Auguſtinꝰexponit. Alij
aũt per cõtemplationẽ ſicut aues volant
in altioꝛa.⁊ hoc adhuc eſt melius. Deni⸗
ꝙ; alij magnitudine gre pᷣ alijs viuere di
cunt᷑ q̊ꝝ ↄuerſatio tota eſt ĩ celis.ſic dicit
apłus de ſe ⁊ alijs aplis ac magnis ſctĩs
Phil. iij. Sed p oĩib optimi ſunt hoĩes
beati qͥ in celeſti paradiſo viuunt cũ chꝛi
ſto ꝑpetua vita gloꝛie.Ex pꝛedictis ita q;
omniby patet quales hoies reputent᷑ bo
ni ⁊ ad celeſtem beatitudineʒ apti ignem
inferni euadẽtes. Et ꝑ oppoſitum qͥ ſint
igni deputãdi tanqᷓ; arboꝛes male. O &&
pctõꝛ time et penitere. ⸗CLirca ſe⸗
cundũ de coꝛpoꝛalitate ignis inferni qri
ſufficiant pᷣcipue tria.
Pꝛimo qͥdem de eius materia.
Secundo de eius creatiõe pᷣmaria.

Dominica. vII. poſt Pẽthe

Tercio de eiꝰ acerbitate punitiug.

Pꝛima q̃ſtio eſt Vtruʒ ignis infernał ſte

vere coꝛꝑalis: aut materialis: an omino
ſpũ alis.hec qͥppe ſcire eſt vtile peccatoꝛi⸗
bus vt terreant᷑ ⁊ peniteant. Ad hec re⸗
ſpõdet᷑ ᷣm Rich.ſuꝑ.iiij.diſt.xliiij.cõcoꝛ.
ſanctum Tho.alioſq; docto. cõiter ꝙ eſt
ignis coꝛꝑalis ſiue materialis. Vñ Bꝛe
go.iiij.dvał.oicit. Ignẽ gehẽne coꝛpoꝛeũ

eſſe nõ ambigo in qͥ certũ eſt coꝛga cruciꝰ

ari.ſ.poſt reſurrectoem. Itẽ Augꝰ.xxj.de

ciui.dei.ca.x.dicit.Gehẽna illa q etiã ſta

gnũ ignis ⁊ ſulphuris dicta eſt coꝛpoꝛeꝰ
ignis erit ⁊ cruciabit coꝛꝑa damnatoꝛuʒ
Pee ille. Ex quibs clare patʒ ꝙ ille ignis
ſit coꝛpoꝛe et matenalis. Rõ ſᷣm Tho.
quia coꝛpoꝛi inqͥt nõ poteſt coaptari niſi
pena coꝛpoꝛea cõueniẽter.Et qꝛ illo igne
coꝛꝑa poſt reſurrectionẽ punient᷑:iõ opoꝛ
tet dicere ꝙ ſit coꝛpoꝛeus. Sed quare de
us vult ibi malos coꝛpoꝛali igne cruciari
Rich.vbi S.rationẽ clarã dat.qꝛ oĩs pe/⸗

na ſᷣm iuſticiã debet coꝛreſpõdere deme⸗

rito culpe iuxta generalẽ regulã ſcripture
Sap..j.Per q quis peccauit ꝑ hec et pu
niet᷑. Sed quia homo peccauit in ania ſi

mul cũ coꝛꝑe:ideo debet puniri pena ſpi

rituali.ſ.verme ↄſcientie.⁊ cum hoc coꝛ⸗
poꝛa li ſcʒ igne.vnde Ecci.vij. Vindicta

carnis ipij vmis ⁊ ignis.O ergo tu pec⸗
catoꝛ cogita quo mõ ſuſtinebis illuũ ignezʒ
materialẽ cuʒ vnã ſcintillã huiꝰ nri ignis
in carne vix potes ſufferre. Sic fecit qͥdã

ſctũs Martinianꝰ qͥ dum tentaret᷑ o pec
cato carnis:digitũ ad ignẽ ponebat quẽ
eum nõ poſſet ſuſtinere:dixit. Quõ ergo
ſuſtinebo ignẽ inferni.ſ.coꝛꝑalẽ.⁊ ſic ten⸗
rationem vicit. X Secunda queſtio
eſt. Quando creauit deus pꝛimum hunc
ignem inferni coꝛpoꝛeũ. Ad hoc beatus
Auguſtin“ li. . de mirabiliby ſacre ſcptu⸗
re ca.ij. Rich. vbi Sð allegado Rñdet di⸗
cens. Pꝛeparatus eſt inqͥt in ꝑfectiõe cre
aturarũ omniũ.hoc eſt: in pꝛima condi⸗
tione rerum. Sed vtrũ hoc fuerit pꝛima
die qua angeli fuerũt creati:an ſexto die
quo creatus eſt homo:apud aliq̊s dubi⸗
um eſt inqͥt Rich. Pꝛobabilius tñ videt᷑
⁊ magis autoꝛitati ↄſonum ꝙ hoc fuerit
die ſexto. hec Richar. Sed Hicolaus de

Lra
herit
fmon
thopt
erpon
Utae
fhhe
piote
ram.
feum⸗
en
dum⸗
claäſc
tiſimul
lfeatus
minatin
Cultinu
Goligen
glegatl
Diabolun
howine
iciodi
gmem
tuseſt
homin
litervi
tiſimu
ſenali
oplil
poſtq;
geheyn
micns:
penrean
Leci
lusignie
kerco.xtf
Crat
nals dif
Olueripe
feratigni
ſenremm
ſolüdi
eyt
taan
enſpece
mnann ign
Mlates
ud nos

iting.
miemakſt
moſind
percgori,
Acheene
iincocn.
ttergeſt
Die
Etopont̃
n wai
gede
geniſt
copoꝛ⸗
nnatoru;
Ueigns
Th,
mmini
loizne
opo
uurede
ucatt
gdsdel
r dene
Gſennure
beapt
ltinaniaſt
inpena ſoi
mboc taf
Vnda
Ngolpeef
ioli ige,
nb nflignis
Sieſeatiti
ntartten
onebat qbe
OQOuoͤahe
gle zleten!
nleneſt⸗
immunbhune
hotbinlns
geſchlu
Pidet di⸗
gſegbe ci
nna .
fuenkpin
n ſaud d
nichnlnn
voln e
itſt
Pglungd

Lyra ſuꝑ illð Eſa.xxx. Pꝛeparata eſt ab
heri thopheth a rege pᷣparata ⁊c.dicit.ꝙ
ſ̃m om̃es expoſitoꝛes hebꝛeos ⁊ latinos
thop heth ideʒ eſt ꝙ pena gehẽnalis.⁊ ſic

exponit idem Lyra hanc autoꝛitatẽ.pᷣpa
rata eſt ab heri hoc eſt in pꝛincipio tẽpo/⸗
ris.heri em̃ hic accipit᷑(inquit) pꝛo pꝛinci

pio tẽpoꝛis in quo deus creauit celũ ⁊ ter
ram. Ita ꝙ ſicut tunc fecit celum empv⸗
reum ꝓ electis:ita infernum ꝓ repꝛobis.
hec Lyra. Vnde melius videt᷑ tenenduʒ
cum Lyra ꝙ creatꝰ ſit pꝛmo die iuxta pᷣ⸗

dictã ſcripturã. Sed an in pꝛimo inſtan
ti ſimul cum angelis ac celo empyreo ſit

creatus an poſt caſum angeli:non deter/
minatur a doctoꝛibus. Exquo em Au/⸗
guſtinus dicit ꝙ deus nõ pꝛius eſt vltoꝛ
qᷓ; aliquis ſit peccatoꝛ. Et quia Gꝛeg.vt
allegat᷑ libꝛo pᷣnoſticoꝝ.Gehenna ꝓpter
Diabolum facta eſt pꝛincipalius qᷓ; ꝓpter
homines malos. Vnde ⁊ chꝛiſtus in iu⸗
dicio dicturus eſt Math. xxv. Diſcedite
a me maledicti in igneʒ eternũ qui para⸗
tus eſt diabolo ⁊ angelis eius. non dicit
ho mini nili ex cõſequenti. Jdeo rõnabi/⸗
liter videt᷑ dicendũ ꝙ non in pꝛimo inſtã/
ti ſimul cum angelis ſit creatus ignis in/⸗

fernalis:ne deus pijſſimꝰ videret᷑ eſſe vl/

toꝛ pꝛiuſqᷓ; fuerint peccatoꝛes angeli. ſed
poſtqᷓ; ipſi angeli ceciderunt creauit de

gehennam. O ergo tu peccatoꝛ quid doꝛ
mitas ⁊ iaces iĩ peccatꝭ. O miſer cur vis

perire cum diabolis in pᷣparato ilł igne.
CTCTercia queſtio de acerba punitiõe ip⸗
ſius ignis patebit articulo ſu bſeq̃nti ſcʒ
tercio.vt ſic ꝓlixitatem vitemus. y
Circa tercium de ꝓpꝛietate ignis infer
nalis differẽti a pꝛopꝛietate noſtri ignis
Queri poteſt qualibus ꝓpꝛietatibo dif/
ferat ignis gehẽne a noſtro igne. Reſpõ/⸗
detur ᷣm doct. ſcʒ Richar. Tho. alioſq;
ſuꝑ.iiij.diſtin.xliiij.⁊ ſi imul.l. recolligen⸗
do.qꝙ qᷓ;uis ignis ille ⁊ iſte in hoc conue⸗
niant ꝙ vterq; eſt coꝛpoꝛalis vt pᷣdictum
eſt. et etiam in hoc ꝙ ignis inferni eſt eiuſ
dem ſpeciei cum noſtro igne q;tuʒ ad na
turam ignis.tamen habet plurimas ꝓ⸗
pꝛietates quas non habet ignis qui eſt
apud nos .et ſic differt ab iſto igne. Pꝛe⸗

cipue autem differt pꝛopꝛietatibus de⸗
cem. Et quoniam ignem iſtum qui eſt
apud nos nouimus: ideoq; ex cognitis
iſtis poſſumus cogitare ⁊ de illis nondũ
Pꝛimo em̃ differt in acerbitate.
ecundo in luciditate.
Tercio in innutribilitate:
Quarto in feditate
Quinto in actiuitate.
Serxto differt in voꝛacitate.
Septimo in imitigabilirate.
Octauo in diuerſa penalitate.
Nono in inextin guibilitate.
Decimo in tenacitate..
Pꝛimo differt ignis inferni ab igne qui
eſt apud nos in acerbitate.quia vt Au⸗
guſtinus de ciuitate dei dicit. Ignis in⸗

ferni excedit ignem noſtrum in acerbita⸗

te ſicut ignis noſter verus excedit ignem
pictum. Pꝛopterea viceſimaquinta diſt.

capitulo Qui in aliud ſeculũ.Et de peni

ten.diſtinctõe vltima in fine ab Auguſti
no dicitur ꝙ etiam pena purgatoꝛij ſupe
rat omnem penam huius vite.nunqᷓ; (in
quit)in carne inuenta eſt tanta pena:li/⸗
cet mirabilia martyres paſſi ſunt toꝛmẽ/⸗
ta et multi nequiter ſuſtinuerunt quãta⸗
cunq; ſupplicia. Hec Auguſtinus. Hoc
autem multo foꝛtius eſt in inferno: vbi
cruciatus eſt culpe moꝛtalis que grauio/
ri pena plectitur qᷓ; venialis. O ergo tu
peccatoꝛ cur non times pꝛo tantis toꝛ⸗
mẽtis tuoꝝ peccatoꝝ qui timeres cõbu⸗
ſtionem noſtri ignis. Secundo dit᷑/
fert ignis inferni ab igne noſtro in luci⸗
ditate. quia videmus ꝙ ignis noſter lu⸗
cet et illuminat domum.ſed ignis infer/⸗
ni nõ lucet niſi parum. Et hoc ſicut Iſi⸗
doꝛus pꝛimo libꝛo de ſummo bono ca⸗
pitło viceſimonono dicit: erit ad augmẽ
tum penarum vt videant vnde doleant.
Vnde Richardus vbi ſupꝛa. Ignis in⸗
quit ille ad aliquid habet lumen. ad ali⸗
quid autem non habet. SIgnis enim ex
duplici cauſa non lucet ſcilicet aut quia
nimis rarus eſt Et hac de cauſa ignis
non lucet in ſpera ſua. Aut quia circun⸗
datus ⁊ circũfuſus ẽ terreſtribus fu mis
e

2 vapoꝛibus groſſis ⁊ turbidis.⁊ hac de
cauſa nõ lucet.aut modicũ lucet in infer/⸗
no Hec Rich. vñ ibi dicunt᷑ tenebꝛe exte

rioꝛes Math. xxij. Hec ſufficiãt hic cau/ litate.qꝛ videmus ꝙ vis leſiõis ignis nri

ſa bꝛeuitatꝭ. Tercio differt in innutri⸗
bilitate.qꝛ ignis inferni vt Gꝛego.in mo
ral.dicit nõ indiget fomẽtꝭ vel lignis nu
triri ſicut ignis nr᷑ᷣ.nec hũano ſtudio ſuc/⸗
cendit᷑.tñ ardoꝛe inqͥt non caret.nã a deo
ſolo eſt ſuccẽſus qͥ naturã illiꝰſic inſtituit.

vyt nunqᷓ; ardoꝛe careat. IJdeo Eſa.xxx.

Flatus dñi ſicut toꝛrẽs ſulphurꝭ ſuccen⸗
dens eam. Xꝓ Quarto differt in feti⸗/
ditate.qꝛ ignis nr̃ ſᷣm ſe nõ eſt fetidus ni

ſi in mareria fetida vt i ſulphure ⁊ hmoõi

ſed ignis infern eſt fetidus vltra moduʒ
vñ ⁊ ſtagnũ ignis ⁊ ſulphuris ðꝛ ſm Au
guſt. xxj.de ciuitate dei. Ideo pᷣs. Ignis

ſulphur ⁊ ſpũs ꝓcellaꝝ ꝑs calic eoꝝ Si

cut g̊ ſulphur ardẽs młtũ fetet:ſic multo
plus ignis ille eſt fetidus. ꝓpterea etiaʒ a
pleriſq; ðꝛ ꝙ auꝝ de ꝓfundioꝛib viſceri⸗
bus terre collectuʒ dum exurit᷑ plus fetet
ꝓ qᷓnto ꝓpinqua eſt vena ełꝰ inferno feti⸗
diſſimo. Quinto differt in actiuitate.
qa ignis noſter nõ vrit niſi coꝛpꝰ.ſʒ ignis
inferni agit etiã in aiam vrendo aiam ſe
patam.⁊ poſt iudiciũ coꝛpus ſimł cũ aia
Et patet ꝑ Gꝛego. uũij.dyal. Sed di.
Quõ ignis inferni materialis põt agere
in aiam ſeꝑatam.ania em̃ eſt ſicut lux vel
radiꝰ ſolis imo plus illo ſpũałimpꝛopoꝛ

tionabiłr. ⁊ tñ coꝛꝑalis ignis nr̃ vł gladi

us materialis non põt radiũ ſolis ledere
vel diuidere aut imutare.quõ g illud de

aia pᷣt fieri. Rñũdet᷑ ſm doc.vbis ꝙ ignis

coꝛꝑalis vtute ꝓpꝛia non poteſt agere in

animã ſegatam.ſed agit in ᷣtute diuine

iuſticie ſicut inſtrumentũ ipſius diuie iu⸗
ſticie vᷣtute ſuꝑnaturali. Nam in hoc pᷣn⸗
cipale agens nõ eſt ille ignis ſed deꝰ⁊ eiꝰ
luſticia. Si em deus vellet facere ꝑ vnaʒ
foꝛmicã poſſet quẽlibet angelũ cruciare.
Itẽ hõ ꝑ vᷣtutẽ ſuã mouẽdo ſecurim: ſcin
dit ſecuris talis arboꝛes młtas q̃s ex ꝓ/⸗
pꝛia vᷣtute nõ poſſʒ ſecare.ſic ẽ in ꝓpoſito
dDe aia ſeꝑata ꝙ i eã agit ille ignis coꝛpał
ii ꝓpꝛia vᷣtute ſed dei vt inſtrumẽtum.
Sexto differt in voꝛacitate.qꝛ ignis nr
q̃ ambit ⁊ vrit voꝛãdo ↄſumitin cinereʒ

Dominica. vI. poſt Pẽthe.

redigendo. ſed ignis inferni nõ cõſumit

vrendo. Job.xx.Luet oia q̃ fecit nec con

ſumet᷑ ſcʒ pctõꝛ Septimo in imitigabi

aliqñ mitigat᷑ vel etiã refrigerat᷑. vt patz
in ferro cãdẽte dũ ponit᷑ in aquã.ſed ĩ in⸗

ferno vt ſcribit᷑ JYob.xxiuiij.ab aqͥs niuiu
tranſi?᷑ ad caloꝛẽ nimiũ ⁊ vſq; ad inferos
petm̃ illꝰ obliuiſcet᷑ erꝰ miſcðia.ſ.ði. Vnñ

Bern.in medita. In inferno pene ñ ha⸗
bebũt etiã momentaneũ interualluʒ nec
finalem terminũ.⁊ ſic patet cruciatꝰ illiꝰ.
Octauo in diuerſa penalitate.qꝛ igniſ
noſter ſimplx vrit queʒ ambit.ſed ignis
inferni eundẽ hoiem vnuʒ diuerſimode
plus vel minꝰ punit ⁊ ledit i diuerſis mẽ
bꝛis ꝓut in aliqᷣb: plus vel minꝰpeccauit
Exẽplũ habemꝰ in diuite epulone qͥ ma
gis ardebat in lingua pꝛe ceteris mẽbꝛis
Lu.xvj.qꝛ plus ibi peccauerat ꝑ guſtũ ⁊
loq̃citatẽ ſᷣm Criſoſt. Vñ Berñn. In q̊⸗

cunq; mẽbꝛo creatoꝛ magꝭ offendit᷑ in o

dem magè toꝛquebit᷑. Itẽ diuerſos etiaʒ
ho mies toꝛquebit inferni ignis plus vel
minus ſᷣm opera ſua. Nono differt in
fernalis ignis a noſtro in inextinguibi⸗

litate.qꝛ cũ noſter ignis ſit extinguibilis:
ille eſt inextinguibilis etiã ſi totũ mare et

oẽs aque fluerẽt in ipᷣm.Elſa.vlt᷑. Ignis

eoꝝ nõ extinguet᷑. Decimo in tenacita

te.qꝛ ignis ni ſi quẽ tenet ⁊ inde excipit᷑ñ
cruciat niſi vi pᷣme aduſtionis ⁊ ardoꝛis.
Sed ignis iferni aliter ſe habet.qꝛ vt ſu
per illud Yaco.iij.inflãmat rotã natiuita

tis nr̃e.glo.dicit.Diabolus (inqͥt)vbicũ⸗

ꝙ; ſit ſiue ſub aere ſiue ſub terra:ſecuʒz fert
toꝛmẽta ſuaꝝ flamaꝝ. ? Vñ Tho.
dicit ꝙ ſpuũs repꝛobi qñ ex diſpẽſatõne
Diuina ſunt extra locũ inferni apparẽdo
hoĩb.tũc etiã nõ ſunt a pena imunes.qꝛ
ſicut głia btõꝛũ nunqᷓ; interrũpit᷑ ita nec
pena dãnatoꝝ.quia vbicunq; ſint ſꝑ vi⸗
dent ignẽ inferni ſibi in penã pᷣparatum
Et talis viſio imediate affligit aiaʒ vbi⸗
cunq; poſitã. ſicut captiui extra carcerem
exiſtentes a carcere q̊dãmõ affligunt᷑ dũ
vident ſe ad carcerẽ dãnatos. Itẽ poteſt
etiã dici ꝙ dum exeũt anie apparẽtes ex⸗
tra locum inferni ex diuina.ſ.diſpẽſatiõe:
nihilo minꝰdei oꝛdinte iuſticia vis ⁊ do

*

lorardo
guinſti
ſapinc
ſeſtaty
gkinvil
clli erel
ſter Gl
Uyvrpo
diesapt
nototat
fänaig
ſroreq
ſtarudin
ömitme
ſuo mee
gui hab

Poroe

mnhbipoe
etcrucio
Po videl
aͤſt.S
wägar
manän
nüpfo⸗
git lle.
fern. E
ſcolanb
ſus, 1
Nach va
nolimet
gioneinn
ſrgine

Mia
Wluntins

nisinduce

—X— — —

l
H
Orhppi.
linrſgl
Nioquan
llea
lnnts
anngfect

—

4

nö cſumt
Anner con
nimingabt
ignisni
me dat
näſediin,
ausniuii
adinteros
ld Di
peneüba⸗
nalluz nee
Car'l.
egeigni
ſ igns
amnoge
efſo ne
pelcnuit
eg ni
nibris
ti
f. Nh
mäüſne
eteseung
islise
dicferin
mingubt
nuglblis
otümarec
1e Zons
oünlenat
nheangli
1adoiss⸗
ba giſ
otinaiuln
nnaepbici
Frarſealzf
ViDe
rdiſpihtont
nipun
inunes,
figitlinel
Gieſni
1 öparuum
tinbi
Grainz,
anen
ſer
3, Trepolen
e
iſpeſgte⸗

ia ind

Bermo

lo:ꝛ ardoꝛis ⁊ ceruciatus nõ minus manet
eis inflictus. Sic hõ vulneratxꝰ ſagitta et
ferꝝ in carne fixũ manẽs cruciat᷑ vbicũq;
ſe vᷣtat vel trãſeat. Ad hec Exemplũ le⸗
git᷑ in vitꝭ ſctõꝝ.⁊ ſcribit᷑ libꝛo qͥ ðꝛ Spe⸗
culũ exẽploꝝ diſt.viij.exẽplo.lxv.ꝙ magi

ſter Silo quẽdaʒ clericũ ſuũ obnixe roga

uit vt poſt moꝛtẽ ad ſe rediret. Poſt aliq̃t

dies apparuit ſibi cuʒ habitu de ꝑgame

no totałr ſophiſmatibi deſcripto. et itus
flãma ignis videbat᷑ ardere Qui a magi

ſtro reqͥũtꝰ qͥs eſſet:ſe noĩauit.reqᷣſitus ð

ſtatu dixit. Habitus iſte plus põderat et
pᷣmit me qᷓ; ſi haberẽ vnã magnã turriʒ

ſuꝑ me.et ipoſitꝰ eſt vt poꝛtẽ ꝓ vana głia

quã habui in ſophiſmatũ diſputatione.

Poꝛro ignis flãma q me exurit data eſt

mihi ꝓ pellib delicatꝭ ⁊ varijs q̃s ferebã
et crucioꝛ maxĩe ꝓ pctis. Magiſter dixit
Nõ videt᷑ mihi iſta pena taʒ grauis. Ille
rñũdit.Extende manũ.qͥ cũ extẽdiſſet:ille
vnã guttã ſui ſudoꝛis ꝓiecit ſtillando in
manũ magiſtri:q̃ velut ſagitta citius ma
nũ ꝑfoꝛauit ⁊ cruciatũ mirabilẽ ſenſit Et
ait ule.Ex hoc cogita q̃lis eſt totꝰ ignis ĩ
ferni.Et diſceſſit. Magiſter g Silo ſuis
ſcolarib ↄgregatis cõpoſuit et dixit hos
vᷣſus. Linq coax ranis. cras coꝛuis. va⸗

naq; vanis.vᷣ. Ad logicaʒz ꝑgo q̃ᷓ moꝛtię

nõ timet ergo.Et ſic ſeculũ deſerens reli
gionẽ intrauit. Ve ⁊ ve pctõꝛibo.O mi
ſer qͥ ñ vis penitere: ad ignẽ ad ignẽ eter
nũ. Rogemus xpᷣm vt det grfam ⁊.

Hiiica eadem Sermo tercius ſcʒz de
voluntatis dei cognitione ⁊ cõfoꝛmatio⸗
nis inductione.

.

q luntatẽ patris mei qͥ in celis ẽ
ipſe intrabit in regnũ celoꝛuʒ.

Math. vij. ⁊ in euãgelio hodierno. Ver

ba ſunt ſaluatoꝛis noſtri q bus docʒ nos
viã ꝑ quam ſolã ⁊ nõ per ali̊ poſſumꝰ ꝑ
uenire ad regnũ celoꝝ.ſcʒ ꝑ impletioneʒ
volũtatis diuine ꝑ quã tanqᷓ; gegrini de
bemus recta via tẽdere ad patriã. Vnð
xpᷣs dũs dicit.Hõ oĩs qͥ diẽ mihi dñe do

Wi facit vo

mine intra. in reg.ce.ſed qͥ fac ⁊ꝛc. A
AVbi poſſes querere Quare xpᷣs dñs nõ
dicit:qͥ facit volũtatẽ meã.nec dicit: volũ
tatẽ ſpũſſcti.ſed tmmodo volũtatẽ patr
Ad qð dicendũ ꝙ ſicut tres ꝑſone diui
ne nõ habent niſi vnicã eſſentiã ⁊ deita⸗
tẽ.ſic etiã nõ habent niſi vnicã volũtatezʒ
⁊ ſciam ⁊ ptãtem eſſentialẽ.vñ qͥcqͥd vult
pater:vult ⁊ filius et ſpũſſctus.⁊ ſic volũ
tatẽ patris noĩando eoipᷣo noiat ⁊ volũ
tatẽ ſluam ⁊ ſpũſſcti. Sicut exẽpli gr̃a:cũ
dico ꝙ ſol liq̃facit niueʒ: eoipſo dico ꝙ ra
dius ⁊ caloꝛ ſolis liq̃facit Et cum dico ꝙ
ſol facit fructificare arboꝛes: eoipſo dico
radiũ ⁊ caloꝛẽ:cum oĩia iſta ad hec ſi imul
cõcurrãt.Sic g xpᷣs dicit.qui facit volũ⸗
tatẽ ⁊c̃.vt patet in euãgelio. Itaq; exqᷣ
in h̊ euãgelio ſpãlis mẽtio fit de volũta⸗
te dei:igit᷑ de ipſa tria myſteria in hoc ſex
mone decdlarabimuus.
Puꝛimũ dicit᷑ cognitönis.
Secudum dicit᷑ cõfoꝛmatõis
Tercium ð?: inductionis.
Circa pᷣmũ de cognitione diuine volun⸗
tatis Aduertendũ ꝙ valde vtile eſt nobᷣ
ſcire.quia ꝑ hac ſcʒ noticiã ⁊ obſeruãtiazʒ
voluntatis dei aiſtmilanur angelis qᷣ in
oĩbus dei volũtatẽ faciunt.ppterea et in
dñica oꝛatiõe voluit xpᷣs hoc peti di. Fi⸗
at volũtas tua ſic ĩ celo ⁊ in ᷑ra Matth.
vj.Quod qͥdẽ exponit ſic.hoc ẽ dicere:da
vt nos hoĩes in terra obediamꝰ pᷣceptis
