ſcris canit eccłia.O qᷓ; glłoſu eſt regnũ in
q̊ cũ chꝛiſte gaudet omes ſcti ſequunt᷑ag⸗
nũ q̊cunq; ierit Apocał.vij. De mał aut

Job. xxj. In pũcto ad infer. deſcen. PHec

mi iudicis non cito ferre ſententiã danati eſufficiant. Scðs ratio ad id m Cho.

onis. Ad id aũt habemus exem/

pla vnũ de Traiano ſcʒ imꝑatoꝛe cuius

ſententia dãnatiõis finalis fuit ſuſpenſa
vſq; ad temꝑa btĩ Bꝛegoꝛij pape qui pꝛo
illo oꝛauit ⁊ deus illi peꝑcit vt ptʒ in legẽ
da ſcti Gꝛegoꝛij ⁊ m Damal.huiꝰ mira
culi teſtis eſt oꝛiens ⁊ occidens. Aliud
exemplũ eſt ex oꝛigine Carthuſieñ. oꝛdis
vbi recitat᷑ꝙ quidã magiſter Pariſieñ.fa

moſus ⁊ laudabilis vite cũ moꝛtuus iace
ret in feretro infra exeqͥas in eccłia pᷣſenti⸗

bus magiſtrꝭ ⁊ Baccularijs ac ſcolaſtic⸗
erexit ſe in feretro ⁊ dixit. Jã ad iudicium
vocatꝰſum.quo miraculo ſtupefacti diſtu

lerũt ſepelire. vñ altero die cõgregatis et

pꝛeſentibo oĩbus exrexit iteꝝ ſe ⁊ dixit. 5
iudicatus ſum. Tandẽ tercio die iterum
erexit ſe ⁊ dixit Juſto dei iudicio iã cõdẽ/

natus ſum. Ecce pᷣma die citatus ẽ. ſcõa

die iudicatus ſʒ non ad infernũ deductꝰ.
tercia die dãnatus fuit. DHuiꝰ dilationis
cauſã ſolus deus nouit. Dicũt aũt aliqui

wꝓꝙ fecerat multa bona ſed in peccato moꝛ/

tali.que qꝛ nõdũ fuerãt ſufficienter remu
nerata ꝑ hanc pene retardationẽ fuerunt
cõpenſata. Ad idẽ etiã eſt exemplũ in epi

ſtola Cyrilli de tribs reſuſcitotis ꝑ beatũ
Hieroni.de quo habes ſermone.ix.X.

Tercia vᷣitas ꝗꝙ de lege cõi poſt moꝛteʒ

hominũ non exit notabilis moꝛa facien/

di iudiciũ ⁊ deducendi anias ad locũ de⸗
bitum.ſed ſtatim vt ſoluit᷑ anĩia a coꝛpoꝛe
iudicat᷑ et mox aut in celum aut in purga⸗
toꝛiũ aut in infernũ ducit᷑. hec veritas pa
tet Pꝛimo ꝑ auctoꝛitates.ſcõo per rõnes
tercio ꝑ exempla. Pꝛimo inqᷓ; per auctoꝛi
tates.nã de ſaluate latrone dixit chꝛiſtus
Lu.xxiiij. Amẽ dico tibi hodie mecũ exis

n paradiſo. Jtem Lu. xvj. Moꝛtuus eſt

ſuꝑ.iiij.di.xlv.q.j Arti.ij.eſt talis. Quia
ſiẽ in coꝛꝑibsis eſt grauitas vel leuitas qꝗᷓ
ferunt᷑ ad ſuũ locũ. ita eſt in aiabꝰ meritũ
vel demeritũ. Vnñ ſic ꝑ grauitatẽ terra ſta
tim fert᷑ deoꝛſũ tanqᷓ; locũ ſuũ.⁊ ꝑ leuita ⸗
tẽ ignis fert᷑ furſũ ⁊ hoc niſi ꝓhibeantur.
Ita anie ſtatim ſoluto vinculo carnis ꝑ
qð in ſtatu vie detinebant᷑ ſtati ↄſequẽtur
pꝛemiũ ⁊ ad illud ferunt᷑ me ritꝭ ſurſũ vei
ſtatim ferunt᷑ deoꝛſũ per demeritũ ⁊ gra⸗
uitatẽ culpe ad penã niſi aliqͥd impediat
ſcʒ ꝑ qð differat᷑ cõſecutio pᷣmij.ſ.peccatũ
veniale qð pꝛius purgari opoꝛtet in pur⸗
gatoꝛio. Subdit idẽ Tho.ꝙ huic verita
ti auctoꝛitates canonice ſcriprure manife
ſte atteſtant᷑ ⁊ documẽta ſctõꝝ patꝝ. Vñ

contrarium pꝛo hereſi eſt habendum. vt

patet.iiij. Dialo.⁊ in li.de Eccłiaſticꝭ do
gmatib.hec Tho. Ex quo patet erroꝛ eo

rũ qͥ dicũt ꝙ anĩa exuta a coꝛꝑe non iudi⸗

cat᷑ anteqᷓ; veniat finale iudiciũ. Silłr ⁊ i
loꝝ qͥ dicunt anias poſt moꝛtẽ in terreſtrẽ
paradiſuʒ ⁊ in hierm ⁊ romã duci debe⸗
re ⁊c.que ſunt ridicula. Tercio hoc idẽ
patet ꝑ exẽpla ⁊ reuelatiões. ⁊ Pꝛimo de
ſctis.ſ.aplis martyribo ↄfeſſoꝛib virgini
bus qui i am ſunt in celo. Scòo de aia b
dãnatꝭ.ſ. Herodis Pilati Jude ⁊ hmõi.
q̃ oẽs ſũt in iferno. Tercio de aniabus in
purgatoꝛio exñtibo młte legunt᷑ reuelatio⸗
nes vt ptz ꝑ Bꝛeg. li. Dval. O ᷓ tu petõꝛ
elige tibi qð vis qꝛ ſtati moꝛierꝭ velis no⸗
lis ⁊ aut ꝑ pctim dãnaberis aut ꝑ pniam
ſaluaberꝭ.ſi tñ ꝓnũc in vita eã egeris ali⸗
oqͥn ve tibi.· M%Lixea ſeoͤm de lontẽ⸗
tie ĩmutabilitate. Querit᷑ vtꝝ ſentẽtia in
hboꝛa moꝛtis danda poſſit aliqᷓtenꝰ imu⸗
tari. Et ratio queſtiõis eſt qꝛ legimꝰ plu⸗
rimos moꝛtuos foꝛe ꝑ aliquos ſctõs libe

eſlir
hreapu
diglo
berntqe
nalbu
glegrt
fatiſunt
fuitlata
fipotue
Uufuerit
Valreuo
Vocand
doctor
nietdes
lchun⸗
entabe
nonfa
Sane
NV
Porer
ſes
ſey
heme⸗
yatio⸗
moxen
iſat⸗
lus tor⸗
Gel ſor
tſeliber.
cor Anß

(diſkia

Pisbon
hiqniade

omnſerujt
latdzi

olnnes ſun

heretplit
Glargfue

Mexeler
igg inte

Oe⸗
ſtneune

ſebisdn
tugin

ngelsinffni
st morſeptl

I. Scints

habitatio⸗

adeo dade
Fedeofſtth
ſü eſtregnün
tiſeqnuntag

.Demalau
1deſten. Ha
diafn To⸗
Kials, On
Nl leuitgs⸗
gaiabmand
Uirtinmſ
nu.tgleutn
phibennmn
Glo arnis.
ri Negniuuf
ſurſä N
ertü ga!
zaimpedia
mnij eccarn
ortainpll
gbuicen
D
babendun 1
. Ccluſie N
Phatſtid
corge goniuci
tintmeſ
. duudcbe/
Launhoh
feſſonb⸗ ugnl
Sℳℳ*α
deanücklon
Cunk ulnn
suenn

oten nlu

ratos a dãnatiõi

ri potuerũt. Sed poſtqᷓ; ſentẽtia diffiniti⸗

*M

EGermo

„

s ſentẽtia reuocando ad

vitã ⁊ ſic penitẽdo vt patet in epła Cyril

li de trib reſuſcitatis ꝑ merita btĩ Hiero.
2 de Cathecumio qͥ ſe ſuſpẽderat.ſʒ ꝑ be⸗
atũ Martinum ẽs vite reſtitutus ac peni⸗
tendo ſaluatꝰ. ⁊ in euangelio de Laʒaro
reſuſcitato ⁊ aljs multis. Ad hec rñdent
pꝛecipui doctoꝛes. Pꝛimus ẽ Gꝛegoꝛiꝰ li.

dialo.di. Neq̃q; vltra miſcðia dei ꝑcẽtꝭ li
berat q̊s ſemel iuſticia iudicãtis pẽis ĩfer

nalibus dãnat.hec ille. Exq̊ patet de hi
qͥ legunt᷑ reſuſcitati as hãc vitã ⁊ ſic libe?
rati ſunt ꝙ vicʒ diffinitiua ſeyntẽtia nõduʒ
fuit lata ſed ad tẽpus ſuſpẽſa.⁊ ſic libera⸗

ua fuerit lata nũqᷓ; poſtea ĩmutari poteſt
vel reuocari.ſed foꝛte putares ꝙ poſſet re

uocari donis. Cõtra hoc eſt Secundꝰ

doctoꝛ Berñn.ĩ epła ad Robertũ di. Vle/

niet dies iudicij.ſ.in moꝛte quãdo plus va

lebunt pura coꝛda qᷓ; aſtuta vᷣba ⁊ conſci

entia bona qᷓ; marſupia plena. qm̃ iudex

non fallet᷑ verbis nec flectet᷑ donis.hec ille
Ex quo patet ꝙ ſi totius mundi diuitias
ꝓ te in elemoſinas donarẽt liberari non
poteris. Itẽ poſſes putare ꝙ liberari poſ
ſes pꝛecib.Cõtra hoc ẽ Terciꝰ doctoꝛ

ipᷣe Rabanus ſuꝑ Heſter di.ſic. Immi/⸗

nente die iudicij petitio iniquoꝝ non erit
oꝛatio ſed incuatio.ſ.ad vindictam eo ꝙ ĩ
moꝛte nõ penituer̃t nec ãte moꝛtẽ.ſubdit

vñ ſcriptũ eſt. Cũ iudicat᷑ exeat condẽna⸗

tus ⁊ oꝛatio eius fiat in peccatum.hec ille
Sed foꝛte dices. ſancti intercedent ꝓ me
2⁊ ſic liberaboꝛ.Contra hoc Quartꝰ do
ctoꝛ Anſ.in or̃onibus diẽ ſic. Ipſe iudex

eſt diſtrictus accuſatoꝛ meus. omes etiaʒ
ſpuũs boni ⁊ mali coꝛã deo me accuſãt.bo
ni quia deo debẽt equitatẽ. mali quia me
am ſeruãt iniquitate. heu quẽ habebo ex
cuſatoꝛẽ. Quis vel vnus erit interceſſoꝛ ſi
omnes ſunt accuſatoꝛes et iudices eius.
hec et plura ibi.Ex quibus patet ꝙ poſt/
qᷓ lata fuerit ſententia nulle pꝛeces vel ꝓ⸗
pꝛie vel eccleſie nec miſſe dicende nec ſan⸗
c

ro⸗ interceſſiones eam m utare poterũt.
H Sed foꝛte queras. Quid ergo poſ

ſit me tunc iuuare. Reſpondet Augu. de

verbis dni ſermone.xxj.dicẽs ſic.Qualis

hinc quiſq; exierit ſuo nouiſſimo die talis

VII

inuenietur in nouiſſimo ſeculi die. Nil eſt
quod te adiuuabit niſi bonũ quod hic fe
ceris.vnũquẽq; opera ſua iuuabunt aut
opera ſua pꝛeſſura ſunt. hec Auguſtinus
Pꝛoinde vt dicit Criſ. In iudicio plaget
iudeus qui chriſtum negauit.planget pa
ganus qui ſe erraſſe videbit.planget ma⸗
lus chꝛiſtianus qui mundana pluſqᷓ; de⸗/
um amauit.carnem plus qᷓ; animam. pe

cuniam plus qᷓ; iuſticiam. peccatuʒ plus
& opus bonum. planget culpam quã cõ⸗

miſit.gloꝛiam quã amiſit. penam quam
demeruit.planget inqᷓ; qꝛ nulla erit facul

tas ad fugiendum.nullus locus ad peni⸗

tendum.nullũ tempus ad ſatiſfacienduʒ.
nulla miſericoꝛdia ad ſubuenienduʒ.nul⸗
la retractatio ſententie ad reuocandũ ⁊c̃.
Ve ergo et ve tibio peccatoꝛ plange nũc
penitendo vt euadas. CLirca ter⸗
ciũ miſterium de officialibus executoꝛibꝰ
huius ſententie iudicij Queritur vtrum
ad angelos bonos an ad malos pertine⸗
at executionis ſententie officiũ vt ipſi ha⸗
beant animas hominuʒ poſt particulare

iudiciũ poꝛtare ad locum ſibi deputatuʒ

Ad q ð bꝛeuit᷑ rũdet᷑ ᷣm theologos docto
res pꝛecipue Bonauen.⁊ Rich.ac Aure
olum alioſq; cõmuniter ſuper.iiij.diſtin.
xlv.⁊.l.ꝙ de lege cõmuni omnibus moꝛiẽ
tibus ſiue iuſtis ſiue repꝛobis aſſiſtũt bo⸗
ni et etiam mali angeli. Et ſᷣm veritatem
videbunt ſententiam ferri. boni quidem
aſſiſtunt ad adiuuandũ iuſtos. mali vero
ad nocendum ſi poſſunt.⁊ ad videnduʒ ſi
quid iuris in homine ipſo habent. Nam
Beda ſuper illo verbo Thob.v. Occur⸗
rit piſcis ad deuoꝛanduʒ.dicit ꝙ dño ieſu
patiente iocruce aduenit diabolus vt vi

deret ſi qͥd foꝛte iuris in eo haberet. Mul

to foꝛtius ergo hoc fiet alijs ſanctis. Nec
eſt dubiũ quin anima ſeparata a coꝛpoꝛe
ſtatim videre habeat angelos et demões
naturaliter ſicuti nos naturaliter oculo
coꝛpoꝛali habemus videre lucem et colo⸗
res.Et huic dicto cõcoꝛdant hiſtoꝛie ſan⸗
ctoꝛum ⁊ plurime reuelationes ſicut patʒ
uij. dialogoꝝ per Gꝛegoꝛiũ. Nam in moꝛ
te ſancti Martini aſtitiſſe legitur diabo⸗
lus.et etiã angeli boni qui animam eius
in celum perduxerunt,ſimiliter et in moꝛ⸗/

Dowminica. I. aduentus
te ſancte Eliſabeth.⁊ ſic de multis alijs. cum. Cü autẽ moneret a fratribus ne dit
MNam et de beata virgine Maria legitur fideret qꝛ ſaluatoꝛ mibicoꝛs eſt. Rñdit il⸗
petiuerit ne in hoꝛa moꝛtis ſue demões le exhilaratꝰ d. Reuera miſericoꝛs eſt ⁊ ſic

vigeret ⁊ obtinuit ex ſpeciali gratia. De/ gras agẽs beate virgini expirauit felicit.

niq; coꝛam angelis ⁊ demonibus ipa ſen Rogemus ergo chꝛiſtum ⁊c.
tentia data animam damnandã ad infer OWU—MWW
num depoꝛtare habent ex officio demões .
tanqᷓ; toꝛtoꝛes vt dicit Gꝛego.in omelia. Dñica tercia Aduentus Euan geli/
⁊ etiaʒ Remigi ſuper illuq Math. xvij um cum expoſitione.
Iratus dñs tradidit eum toꝛtoꝛibus ⁊7c.
Item anima ad purgatoꝛium deputata. „
ducitur illuc nõ per malos ſed per bonos £ illo tem
angelos.concomitantibus quidẽ vt cre/ „*
bpoꝛe. Milerunt iudei ab hie/
roſolimis ſacerdotes et leui⸗

ditur etiam demonibus vſq; ad loca pur 1
gatoꝛij qui de penis homin ũ letant᷑ q;uiſ , olim et
nil in eis ſe poſſe habere videant.⁊ poſtq; tas ad iohannẽ vt interrogarent eũ Tu
anima fuerit purgata per bonũ angelum quis es.⁊ confeſſus eſt et non negauit. et
educitur in ceum. Elñ Lu. xvj. Moꝛtu/ confeſſus eſt qꝛ non ſum ego chꝛiſtus.Et
us eſt Lazarꝰ ⁊ poꝛtat eſt ab angelis ⁊c̃. interrogauerunt euʒ Quid ergo.helyas
OQO, ſi anima fuerit tam perfecta ꝙ depu/ es tu. Et dixit.non ſum. ꝓpheta es tu. Et
tetur in celum ſtatim euolanda ipᷣam eti/ reſpondit. Non.dixerũt ergo iudei. Quis
am boni angeli habent ex officio depoꝛta es vt reſponſum demus his qui miſerũt
re in celum non ſubuehendo ſed honoꝛifi nos. qd dicis de teipſo. ait. Ego vox cla⸗/
ce pꝛecedẽdo vt alio ſermõe patebit. Pꝛo⸗ mãtis in deſerto dirigite viã dni ſic d ixit
ingde in figura ſcribitur Exoð. xxiij. ſicut Eſaias ꝓpheta.⁊ qui miſſi fuerant era nt
iuxta thema dictum fuit in hoc ſermone ex phariſeis.⁊ interrogauerunt eum ⁊ dix
Ecce ego mittã angelum meum qui cu/ erunt ei.Quid ergo baptiſas ſi tu non es
ſtodiat te in via et pꝛecedat et introducat chꝛiſtus neq; Helyas neq; ꝓpheta. Rñ⸗
in locum ſcʒ celeſtem quẽ pꝛeparaui. P dit eis Johannes dicens. Ego baptilo ĩ
Pꝛo exemplo finaliter ꝓꝓponamꝰ quod aqua.mediꝰ autem veſtrũ ſtetit quẽ vos
legitur in ſermone diſcipuli vicʒ ꝙ in pꝛo⸗ n eſcitis. ipᷣe eſt qui poſt me vẽturus eſt 4
uincia Anglie in conuentu fratrum pꝛedi ante me factus eſt. cuius ego non ſum di
catoꝝ quidam frater iuuenis deuotus in gnus vt ſoluã eius coꝛrigiaʒ calciamenti
firmatus ad moꝛteʒ pᷣſentibo fratrib ple/· Hec in Bethania facta ſunt tranſioꝛda⸗
no oꝛe riſit in agone. Interrogatus ẽ cur nem vbi erat Johes baptiʒzãs. Joh./c.
riſiſſet. et reſpondit qꝛ aduenit ſctũs Ed/ Huius euangelij hiſtoꝛia iᷣm Guil et
mundus rex noſter ⁊ martyr. Et ecce to/ alios facta eſt anno a natiuitate dñi.xxxj.
ta domus repletur angelis.paſtea inten/ die Apꝛilis. xv. Sed vnde hoc oꝛtum ſit

ſius riſit di. Dña aduenit ſalutemus eaʒ Hota ꝙ iudei pꝛo temꝑe pꝛedicationis io

2 cũ omnes dixiſſent Salue regina.rñdit hannis famoſa opinione tenebant maxi⸗
infirmus. O q; gratanter acceptauit bea me in hieruſalem vbi vigebat ſtudium le
ta vᷣgo hanc ſalutationẽ.poſt hoc mutatꝰ gis ꝙ vicʒ Meſſias de pꝛoximo debebat
eſt in palloꝛẽ ⁊ dixit. Ecce iudex chꝛiſtus venire vt dicit Lvyra. Pꝛimo qꝛ videbant
aduenit ad iudicandũ me ⁊ oibus mebrꝭ ab eis ablatũ eſſe ſceptrũ regiũ eo ꝙ He⸗
tremuit ⁊ ſudauit intantũ vt vix ſuffice/ rodes alienigena ſuꝑ eos regnabat. hoc
rẽt tergere ſudoꝛẽ eiꝰ vultus ⁊ tãq; coꝛã iu aũt erat ſignu vnũ de chꝛiſto venturg qð
dice ↄſtitutꝰ diſceptabat dicẽs aliquãdo pᷣdixerat Jacob Geñ.vlti.di. Hon aufere
verum eſt. aliquando non eſt ita. aliquan tur ſceptrum de iuda donec veniat qͥ mit⸗
do o beata virgo ne diſcedas a me.tande tendus eſt. Scòo quia iudei videbat cõ⸗
dixit. Bone ielu condona mihiboc modi pletas ebdomadas annoꝝ per Damieleʒ

7

—

hent
Ren
tpllest
cee
ro Et
balteng
Cynyenn
inequid
ggalt
moronet
Eriſt⸗
legnen
Zlabet
mumipe
gelii uin
ſnpſhet
Unnlermo
Ptecpugn
limui
Ocmn
Teri
henteut
Pin
nchsg
ſaerdr
Nianr
Gad
ohin
oseog
Nli nira
ſenliſen
Papers
zanzgui⸗
gbiſpenn
bannche
lum ducebe
gkoꝛes lont
ſenpurue
Scbuüi
Golt
Gtogetom
Nlan

5

inibus edi
eſt. RKüdti
coꝛs eſt tſi
nuuit ialk.
.

Sun gelit

tem

udeiab biel
oles etleui
ntei. Tu
hegouit. et
hulſtus, Et
Gobeltas
es Et
deOuis
uimiſerüt
rda
dniſi dipt
rant gant
nreum d
sſimnnones
pban hi⸗
Egobagtloi
ſettqli o
e itufus ſ
Co bonſumd
1 lanmenn
ntnnmſol
zis. Zh,e
afn ii
tatedfilll
ehoconunſt
edicanonbsl⸗
mncbanni
a ſgun
rinodebenn
guͦe Ehe

—

betam pꝛedictas de temꝑe aduentus
Deſſie vt patet Daniełix. Pꝛoinde no⸗

tabiles iudei ſcʒ de tribu Juda exiſtentes
vialde erant attenti de chꝛiſto iam tũc vẽ/⸗ D

turo.Et vt dicit Joſephus.exquo fama⸗
bat᷑ tempus Meſſie eſſe impletum multi
ſurrexerunt dicẽtes ſe eſſe chꝛiſtũ.Et max
ime quidam noie Theodas ⁊ etiam Ju
das galileus vt dicit Oꝛige. ⁊ magnã cõ
motionẽ in populo fecerunt vt patʒ Act᷑.
v. Ex iſtis ergo cauſis moti ſunt iudei vs
legatos mitterẽt ad Sohannem qui tunc
pᷣdicabat et baptiſabat et uterrogarent
vtrum ipſe eſſet chꝛiſtus ſicut dicit euan⸗
geliũ.cuius litteralẽ expoſitionẽ per ſe de/⸗
ſcripſi.ne ſua pꝛolixitate nimia faciat tedi
um ſermonũ. In hoc auteʒ euangelio tria
pꝛecipua miſteria tradqdunt.
eimũ de legatoꝝ ad Johem miſſiõe.
Scom de eoꝝ mitiplici interrogatiõe.
Tereciũ de aduẽtus chꝛiſti per Yohan⸗
nem teſtificatione.
Pꝛimo inqᷓ; hoc ſacꝝ euangeliũ tradit
nobis ꝙ iudei ab hieroſolimis miſerunt
ſacerdotes ⁊ leui.ad Johan. ⁊c. Querit
hic cur nõ miſerunt ad dñm ieſum ſz ma⸗

ꝗ Johannẽ. Rñdet Crib.ꝙ ideo.qꝛ

is a
5 ohãnes apud om̃es erat maxime opini
onis eo ꝙ erat de magno genere ſacerdo⸗
cali miraculoſe natus de vtroq; parente
ſterili ⁊ ſene. chꝛiſtus autẽ reputabat᷑ filiꝰ
Pauperis mulieris ⁊ filius fabꝛi lignarij.
⁊ etiaʒ quia Johes in victu et veſtitu ma
gis aſperam vitã ducebat ⁊ in deſerto mo
rabatur.chꝛiſtus autẽ ieſus cõmunem vi
tam ducebat in cibo ⁊ veſtitu et inter pec
catoꝛes conuerſabatur.ergo potius iohã
nem putauerunt recipiendũ pꝛo Meſſia
q; chꝛiſtü ieſum et ſic ad Johannè miſer̃t
Scðo in euangelio ponit᷑ eoꝛundẽ in⸗
terrogatio multiplex. Pꝛo quo nota ſᷣm
Xv. ꝙ ſicut aduentus chꝛiſti fuerat ꝓmiſ⸗

ſus iudeis.ita ⁊ aduentus Helye Ma⸗

lach. vlti. Ecce ego mittam vobis Hely
am ꝓpham anteq; veniat dies dñi mag⸗
nus boꝛribilis ⁊c̃.vbi patet ꝙ loquit᷑ de

ſcðo chꝛiſti aduentu ſcʒ ad iudiciũ quẽ pᷣ⸗

cedet Helyas. Sed iudei hoc nõ bene in

2

telligentes putauerunt limpliciter ꝙ DHe
lyas deberet venire ante chꝛiſti aduentũ.

Xtem.licet iudei intelli

Deniq; erat famoſa opinio tunc tempo⸗
ris apud iudeos ꝙ ante chꝛiſtum venire
deberet vnus magnus ꝓpheta luxta ulðᷣ
eut. xviij. Pꝛophetã ſuſcitabit vobᷣ do⸗
minus de fratribus veſtris.que auctoꝛi⸗
tas intelligenda eſt de chꝛiſto ᷣm verita⸗
igerent eaʒz de alio ꝓ
pheta. Itaq; de talibus interrogauerũt
Johannẽ. Pꝛimo quidẽ dixerũt. Tu qͥs
es.l.in ꝑſona. Per hoc autẽ intendebant
interrogare.ſi diceret ſe eſſe chꝛiſtũ voleñn.
eius dictis acquieſcere.? Johãnes rñdit
intentioni eoꝝ ſcʒ ꝙ non eſſet chꝛiſtus ſᷣm
Ly.vnde eius reſponſio ſubditur. Et cõ/⸗
feſſus eſt et non negauit ſcilicʒ veritatem
vſurpando ſibi diuinũ officiuʒ. Hoc em̃
eſſet negare ipſum verum chꝛiſtum. In qᷓ
nos docemur ꝙ veritatẽ loquamur in om
nibus vt ſimus mẽbꝛa chꝛiſti.vnde ſequi
tur. Confeſſus eſt veritatem.quia nõ ſuʒ
ego chꝛiſtus.Quo audito interrogauerũt
eum ſcðo di. Quid ergo.helyas es tu ſcʒ
qui debet venire ante chꝛiſtum.⁊ dixit.nõ
ſum ſcʒ Helyas in perſona.Sed vt dicit
chꝛiſtus Math. xj. Ypſe eſt helyas. Intel
ligendũ hoc eſt ᷣm Bꝛego.quia iohãnes
helyas erat in ſpiritu ꝓpter ſilitudinẽ vite
ĩ auſteritate ⁊ etiã ĩ doctrine vᷣitate ⁊ etiã
ꝓpter ſilitudinẽ officij.quia ſicut Helyas
erit pꝛecurſoꝛ ſecundi aduentus chꝛiſti ita
Johannes pꝛecurſoꝛ erat aduentus pmi.
Et ſic licʒ officio eſſet helyas vt dixit chꝛi
ſtus de eo.tamen in perſona non fuit He
lyas. Tandem de tercio quod opinaban
tur vt dictũ eſt interrogauerũt di. pꝛophe
ta es tu ſcilicʒ ille de quo ſcribitur Heut.·
quo ſupꝛa.et reſpondit ꝙ non eſſet ille õ
quo loquitr illa ſcriptura que ad litterã
eſt de chꝛiſto intelligenda vt pꝛedictũ eſt.
Deniq; audien.ꝙ de omnibus reſponde
ret negatiue voluerunt alqquid affirmati
ue dictuʒ ab eo repoꝛtare. Dixerunt ergo
ei.Quis es tu vt reſponſum demus his
qui miſerunt nos. quid dicis de teipſo.
Et tunc reſpondit Johannes dans teſti⸗
moniũ de chꝛiſto et aſſerens ſe eſſe eius pᷣ
curſoꝛem cum dixit. Ego vox clamantis
in deſerto diri.viã do.⁊c.ſic dixit Eſa.pj⸗
pheta.hoc eſt. Ego ſum ille de quo ſcri ⸗
ptura dicit Eſa.xl.Qui deber clammar⸗ in

4

Dominica. I. aduentus

delſerto vt homines ſepꝛeparẽt ad aduen abluet animas. ſic ipᷣm annuncio facto

tum xp̃i in mundũ pᷣdicãdo ⁊ dicẽdo. Di ſ.baptiſm ⁊ enam vᷣbo. quia bapuiſmus

—

ntsgite viã dñi. H eſt. pᷣgate rectitudinis vi Johis in nomine venturi.ſ.xpᷣi cõfereba

am ꝑfidẽ ⁊ priam ⁊ pceptoꝝ impletionẽ tur. Act.xix.vnde ſequit᷑. Medius auteʒ

quã viã deꝰ hʒ ĩgredi in coꝛda veſtra.

Sʒ qre ſcriptura ſacra ⁊ ipe Johes lo
qugir mõ.dicẽdo. Ego vox clamãtis
in deſerto ⁊ nõ ðt Ego ſum vox caamãas
in deſerto. ſz camãtis.nec ðt ego habeo
vocẽ ad clamandũ.nunqͥd ſic vel aliq alia

hymoõi foꝛma dicere fuiſſz meli. Rñdetur
ßFm Vincen. de Valẽ. ꝙ cũ ðꝛ Scitote qͥa
Pe eſt regnũ dei. 2ſtructio eſt intrãſitiua
qꝛ? nõ dicit diuerſa ſʒ regnũ dei idẽ eſt qð

deus. Sicut ⁊ ꝑſona petrni eſt ipe petrus.
2 regnum Italie ipa Italia. ⁊ ſic de alijs
Suo mõ 'm qð etiã ſentit Greg. vox cla
mantis intranſitiue accipit᷑ in ꝓpoſito qͥa
Anba ſe diẽ vocẽ clamantẽ.⁊ h mõ loqͥ
mo ad deſignandũ excellenter ſuũ offici
um.qꝛ officiũ vocis eſt manifeſtare vᷣbuz
ↄceptum in aĩa abſconditũ. Vñ Phs.j.
Periher. Voces ſunt ſigna eaꝝ q ſunt in

aia paſſionũ note.ſic Johes habuit hoc

—

officiũ vt manifeſtet verbũ diuinũ.i.xpᷣm

deũ in mẽte diuina abſcondituʒ. De quo
Joh.j. In pꝛincpio erat vbũ ⁊c. ⁊ deus
erat ?bum. Scðdo ad deſignandũ officij
hurꝰexcrcitiũ. Vñ dicit. Ego vox camã/⸗
tis in deſerto.q.d. Quicqͥd eſt in me totũ
eſt vox clamans vel damantis.i.pᷣdicato
ris.quia non ſolum lingua ⁊ os ſʒ etiam
vita.moꝛes.fama.veſtitus.cib et lectus
ac queq; alia pniam pꝛedicãt ad pꝛeparã
dum viam xpᷣi Sic debet eſſe omis pᷣdi/⸗
catoꝛ ; ⁊c.hec ſ'm Vincen. Tertio euã

eluun loquit᷑ de teſtimoni ꝗð fecit Yo/

veſtrum ſtetit. i. pꝛeſens inter vos iam eſt
⁊ apparuit in coꝛpoꝛe ↄmunẽ vitam inter
vos ducens quem vos nefſcitis. ſ. tum
ad deitatem.ipᷣe eſt qui poſt me venturuſ
eſt. Hon quidẽ naſcendo q; iam natꝰ erat
xpᷣs.xxxj.annoꝝ. ſed venturus eſt inquit
p:edicando ⁊ moꝛtę ſua genus humanu
redimendo.qui ane me factus eſt.i. in di
gnitate mih pꝛepoſitus ⁊ pꝛelatus eſt. vk
hoc aliter intelligit᷑ etiam ſᷣm Lvrã ꝓut
li ante dicit circumſtantiam duratiomis
2æ motus tantũmodo in fieri.quia xps in
inſtanti cõceptionis perfectus vir fuit oĩ⸗
bus vᷣtutibus ⁊ ſcientijs plenus.⁊ cu lrp̃s
eſt conceptus tunc Yohes licet perfectus
ſ. ſex menſium eſſet non fuit tamen ſubito
vt xpᷣs in vtero foꝛmatus ſed ᷣm cõmunẽ
curſum nature ꝓut alij.xl.diebus fuit per
fectus ⁊ animatꝰ. Sic ergo xpᷣs dici᷑ an/
te factus.i.citius.ſ.ſubito ꝑfectus ſᷣm hu
manitatem in omniby oꝛganis coꝛpoas
qᷓ; Johes. Sequit.cuius inquit no ſum
dignus ⁊c. Hiero.dicitad Euſto.ꝙ xpᷣs
nunqᷓ; fuit calciatus.ipᷣe em poꝛtare calci
amenta apoſtolis ꝓhibuit. Luc. x. ett lpſe
cepit pꝛimũ facere que docuit Act.j.̊ ⁊c̃.
Ideoq; hec eſt locutio methaphoꝛica. q̊
deſignat Johes ſe non eſſe dignũ exhibe
re xpᷣo minimũ obſequiũ. Nam hſm com
munẽ modũ loquendi cũ aliquis paruita
tem ſuã ⁊ alterius excellentiaʒ vult expꝛi/
mere ſolet diccre. Nõ ſum dignus tange⸗
re ſotulares eius. Nec miꝝ ꝙ hoc Johes

annes de xpᷣo. Nam coꝛant talibo ſolen/ dixit quia homo quantücunq; magnꝰ cõ

nibus legatis qui crant ſacerdotes leuite
⁊ ex phariſeis.ſ.qui pꝛe ceteris videbãtur
magis religioſ ⁊ magne fame in populo
vt dicit Lxra. Vnde ⁊ dicebant᷑ phariſei
qð ſignificat diuiſionem. quia in habitu
2 victu erant diſtincti in ſignũ religionis
maioꝛis. Cum iſti tales interꝛogaſſent eũ
d. Quid g̊ baptiſas ſi tu non es xpᷣs neq;
helyas. Rñdit Johes teſtimoniũ feren/
do de xpᷣi aduentu. d. Ego baptiſo in aqᷓ

—

paꝛatus xpᷣo deo nihi eſt niſi puluis ⁊ ci⸗
nis. Tandem vbi hec facta ſint ſubdit ꝙ
in Bethania. nõ quidẽ illa que eſt pꝛope
ihrim vbi Laʒarus fuit reſuſcitatus per
xpᷣm.ſed in alia eius noĩs vicʒ Bethania
que eſt ſupꝛa Joꝛdanẽ. Ideo ad h̊ deſig⸗
nandum ſubdit᷑.trans Joꝛdanẽ vbi erat
Johes baptiſans. Ex iſtis accipao tu
ſimplex homo hec documenta. Pꝛimũ ꝙ
humuliter te recognoſcere peccatoꝛẽ iudij⸗

Tabluendo tantũmodo coꝛpus ad deſig/ gnum multum deo placet ⁊ magni meri

nandum xpᷣm ventuꝝ qui ſuo baptiſmo ii locum habet. Nam Chꝛyß. dict ꝙ Jo

—

hannes
inbacb
latbet
pue
S
ofnnbus
womula
ſeadprie
Cicidoa
ggarded,
elusveſt
lntantüne
tngere⸗
nſtieſedi
cumdeue
ſehomno a
unſho
fiagehadt
onieius
teg totn
(uinqvon

Nia
tuagfie

glolamſe
tembllah
1 gehenng
Guldternb
olerabinn

Ds yennn

hle tgen
Hallod.
ſnelnor⸗
Lapern
foluctei
urdeinde
Muckontati
leghnusſer

andiſ

funiut

uncid ſact
bapnſinus
Hicöfeebe
Mus aute,
wosumett
Vitaminter
tis chmim
e venuuni
mnaterat
s t inguit
s bumani
seſtundi
tus eſt l
NVriput
Vrinonis
utßsn
rfuttoi
aalhs
tperfecs
wenſudind
fmcömune
dus fultper
sdickan
eanusfinde
ns (Mhdds
nct noln
Euſo. alhs
ponnedl
DuraN
t A,61,
ethaphonr
. Digüͤckhie
Punfmnoon
iquistulln
nnu; nn
di mmustang
unq nig 4
niſt glluistl
4 ſntſobat
qpeckhrpe
uannbͤ

—

bannes in nullo opere tantũ meruit ſicut

in hac humilitate tam pꝛofunda. Vnde
ſicut beata virgo Mana ꝑ humilitatem

pꝛecipue meruit vt eligeret in matreʒ dei.
Luc.j. Reſpexit humilitatẽ ãcille ſue ⁊c.

Sic Johes in ſua humilitate a xpᷣo pꝛe

omnibus ↄmendat᷑. Math. xj. Inter na
tos mulieꝝ ⁊c. O ergo peccatoꝛ humilia
te ad pniam ⁊ cõfeſſionem pctõx. Se
cũdũ documentũ ꝙ homo ſummas gr̃as
agat deo ꝓ eo ꝙ cũ non eſſet dignus ſola
eius veſtigia pedũ t
in tantũ nobis condeſcendit ꝙ non ſoluʒ

tangere concedit ſpecies ſacramẽti eucha

niſtie ſed in eo ſe totũ dat nobis ad guſtã/
dum deus noſter. Jdeoq; maxime debet
ſe homo cauere a peccatis et offenſa dei.
Nam ſi homo ſolũ ſemel in tota vita ſua
videre haberet euchanſtiã adhuc ob ho
noꝛẽ eius deberet tota diligentia ſe cuſto

dire ꝑ totam vitam a peccatis.q;tomagꝰ
cum quotidie videat ⁊ aliqn comumcat.

Dñica.iij.aduẽtus ſer.j.ſ de xpᷣi aduẽ⸗
tu ad faciẽdũ iudiciũ foꝛmidabileĩ moꝛte

Plſe eſt qui
i poſt me vẽturus gin
et in euangelio hodierno.
L QSGicut dicit Berñ. in
quodam ſermone. tria ſunt inquit maxie
terribilia hominiby.vicʒ moꝛs.iudicium.
⁊2 gehenna. Quid em hoꝛnbilius moꝛte

quid terribilius iudicio extremo. quid in

tolerabilius gehenna. Et qꝛ ſcemꝰ ꝙ xpᷣs

jis venturus eſt ad iudiciũ non ſolum fi

nale ⁊ generale ſed etiam ꝑticulare. Ju⸗

xta illud Heb.ix. Statutũ eſt hommmib⸗

ſemel moꝛi.poſt hoc aũt iudiciũ. Vnde ⁊
Ecci.xxxviij.hoꝛtat᷑ ſcptura di. Memoꝛ
eſto iudicij mei ſic em erit ⁊ tuũ. Et loqui
tur de iudicio moꝛtiſ.vñ ſubditur. Mihi
heri.i.de pꝛeterito.tibi hodie ⁊c̃. Quarũ

auctoꝛitatũ quelibʒ poteſt poni ꝓ thema

te hius ſermonis. Cum ergo vt pꝛemiſi
iudicandi ſimus in moꝛtea xpᷣo dño.ma⸗/K

xime debemus timere ? ad pniam feſtina
re in p̃ſenti vt euadere poſſimus terroꝛes
futuri uudicij vtriuſq;:ac penas intole⸗

bus frequenter mentionẽ facit de xpᷣi ad⸗
uentu vt certos reddat nos ꝙ ſicut xpᷣus
venit in carnem ita venturus eſt certitu⸗
dinaliter etiã ad iudicandum.dicit ̊ Yo
hannes de xpᷣo. Jpe.iſ..xpᷣus eſt qͥ poſt me
venturus eſt vicʒ in carne ⁊ tandęe in iudi
cio. Sʒ qꝛ in hoc ſermõe intẽdo adhuc
pᷣter pᷣdicta in dñicis pᷣcedentib tractare
de foꝛmidabili iudicio ꝑticulari qð erit in
hoꝛa moꝛtis.ideo de ipᷣo tria myſteria cõ/⸗

ere. ⁊ tamen xpᷣss ſequenter ꝓ hoc ſermone notemus ſ̃ᷣm ꝙ

het tria plurimũ foꝛmidabile reddũt hoc
iudicium l
Pꝛimũ de iudicij duritia vel de e au⸗
ſteritate.

Scoͤm de flebuli meſticia vel multipli/

ci anxietat J
Tertiũ de finali ſententia ⁊ eius terri/⸗
bilitate. Circa pꝛimũ de duricia vł au⸗
ſteritate iudicij ꝑticularis conſi iderandũ
eſt q;ᷓ dure ⁊ auſtere aget hoc ludicium in

moꝛte.⁊ quales hoĩes durius liudicantur

in ipᷣo iudicij examine. vt hecmag⸗ cla⸗,
reſcant alique qſtiões ꝑtractãde occurrũt
Lizge peccatoꝛibo reſpectu aloꝝ.

cða de infidelib; reſpectu xpᷣianoꝝ

Tercia de rectoꝛibi reſpectu ſubditoꝝ
Pꝛima queſtio de pctõꝛibi exquo claruʒz ?

certũ eſt ꝙ pctõꝛes qui pniam agere nolu

erunt grauius ⁊ durus iudicant᷑ q;ᷓ iuſti.

rabiles gehenne. IJdeoq; eccleſia bis die

de hoc nulla queſtio eſt. qʒ in H queſtio oc

currit.vtꝝ hõ habens graue peccatuʒ de
quo nõ tenet cõſciam ſi moꝛit᷑ in tali pctõ
eque dure iudicet ⁊ damnet ſicut hõ pec/
cati ſui conſcius. Ratio queſtionis eſt.da
J. Joh.iij. ſcribit. Cariſſimi ſi coꝛ nimno
rephendet nos fiduciã habemꝰ ad deũ
⁊ quicqͥd pẽtierim accpiemꝰ ab eo. Sed
in contrariũ ſcribit Apłs.j.Choꝝ.ilij.d.
Nihil mihi cõſcius ſum ſed nõ in hoc iu⸗
ſtificatus ſum. qͥ ãt iudicat me dñs eſt ⁊c.

.

Quid ̊ de h̊ tenendũ ſit valde vtile ẽ ſci⸗

re. Rñdet᷑ m doct.plura pũcta ꝓ rñſione

ponendo hic. Pꝛimũ eſt qð dt Bonauẽ.
ſuꝑ.ij.di.xxxix.ar.iij.q.j. in his que ſüůt
mala m ſe ⁊ certu eſt eſſe talia ð dei pce⸗
pta nõ poteſt aliq̊ mõ obligare cõſcienda
quenq; nec etiam talia facientem excuſa⸗

re poteſt de hoc ꝙ non habuit conſciam.

Domimica

ſed eque dure talis iudicat᷑ coꝛã deo ⁊ dã
natur qꝛ tenebat᷑ ſcire pᷣcepta ⁊ cauere ma

la m ſe etia ex lege naturali innata oĩbus
hominibj. Exempli gr̃a. Multi ſunt qui
nullaʒ ſibi conſciaʒ foꝛmãt de hereſi tenẽ⸗

da ⁊ de ſuꝑſtitionib:.Multi etiã de occi⸗

65

ſione innocentũ vel martyꝝ.de qͥbꝰ Johᷣ.
xvj. Ois qͥ iuterficit vos arbi.obſe.ſe pꝛe
ſtare deo. Mulnti etiã in veſtitu ⁊ oꝛnatu
intentione laſciine ꝓuocãtis alios ad con
cupiſcendũ luxurioſe nullã tenẽt conſciaʒ
Item alij in acquirendis reb iniuſte. In
vſuris.rapinis.iudicijs iniquiſ.⁊ ſic ð ali
is poteris exemplifica re ꝑ ſingula pecca⸗
ta moꝛtalia. In talib ̊ ꝓ generali regła
tenendũ eſt ꝙ damnãt᷑ eque dure in iudi⸗
cio dei licet hoĩes aliter putent. Secũè⸗
dum punctũ qð ponit:vilhelł. Pariſieñ.⁊
Petrus de Tharan.ꝙ ſi homo non facit
diligentiã humanitus ſibi poſſibilẽ ⁊ de⸗
bitam in examinando ↄſciam ⁊ actꝰ ſuos
ac vitam ⁊ moꝛes. nõminus dure iudi⸗
catur ⁊ damnat᷑ dei iudicio nec excuſat eũ
ignoꝛantia quia talis fuit ignoꝛantia craſ
ſa ⁊ ſupina vel etiã affectata.vt patet de il
lis qui nolunt audire verba dei ne cogno
ſcant ꝙ peccatũ ſit hoc vel illud ccrade

talibus.j. Choꝝ.xiiij. Ygnoꝛans ignoꝛa⸗

bitur. Vn Greg.xxxviij.di.ca.Qui ea in
quit q dei ſunt ſapiunt a dño ſciunt᷑⁊ qui

ea que dei ſunt neſciunt a dño neſciuntur.

⁊ quicunq; ſtultus eſt in culpa erit ſapies

in pena. hec ibi. Vñ in talium ꝑſona ac/⸗

caipitur illud Apłi. Nihil miht coſciꝰſum.
i.non remoꝛdet me conſaentia de aliquo
peccato.ſed non in hoc iuſtificatus ſum.
Goꝛra.i.nõ ideo me iuſtũ reputare debeo

qꝛ põt eſſealiqð delictũ in me occultuʒ qð

neicio. Põ. Delicta quis intelſgit. Pꝛo/⸗
inde timnendũ eſt homini ſi non ſacit dili⸗
gentiam examinandi. Tertiũ pũ
ctum ſᷣm pᷣdictos doctoꝛes ꝙ ſi homo fa⸗
cit debitaʒ diligentiã humanitus ſibi poſ
ſibilem in examinando ⁊ peritos ↄſulen⸗
do nõ derelinquetur a deo nec in iudicio
ↄdemnat᷑. Immo dicũt ꝙ nõ ſit poſſibile
vt talis moꝛiat᷑ in peccato moꝛtali quin ſi
bi deducat᷑ hoc peccatũ ad noticiã aut da
bitur a deo ſibi generalis ↄtritio ꝑ quaz
illud peccatũ delet᷑.ſicut narrat Greg.iiij.

III. ld uẽtus

in eo peccati eſſet de quo nite abſolutꝰ nõ
eſſet.cui mox vnũ pctm̃ quaſi in auribo in

ſonuit de quo mox ↄfeſſus eſt ⁊ ſic felici=

emiſit ſpm.Ex qͥ patet ꝙ valde vtile eſt ꝙ
moꝛti piopinquates moneantad genera⸗
lem oim pctõ:um ↄtnitionẽ.qꝛ licet homo
poſſit certitudinaliter ſcire ſe aliqñ eſſe in
peccato tñ non põt eſſe certus ſine dei re⸗

uelatione ſi. ſ. fuerit verc ↄtrituſ. Sic g fa
tta ſufficienti diſaMione ſi nõ rephendit
nos ↄſcia fiquciã habemꝰ ad deũ.⁊ Gv o

luit Johes bi S.⁊ ſic patet reſponſio.
S Secũda q̃ſtio vtꝝ dñs ieſus in iu⸗
dicio diſtrictius iudicet ⁊ durius damnet
xpᷣianos qᷓ; infideles an ecõuerſo. Ad qð

rñdent doc.tres. Pꝛimꝰeſt Petrus apłs.
ij.canonica. ca.ij.d.A quo quis ſuꝑatus
eſt huius ⁊ ſeruus eſt.ſ.pcti. Si em refuj/
gientes coinquinationes mũdi in cogni /
tione dñi ieſu his rurſum implicati ſupan

tur facta ſunt eis poſterioꝛa deterioꝛa pꝛi⸗

oꝛibus.melius em erat illis nõ agnoſcere

viã veritatis ⁊ iuſticie qᷓ; poſt agnitioneʒ
retroꝛſum cõuerti ab eo qð illis tradituʒ
eſt ſctõ mãdato.hec ibi.⁊ ſic ptʒ ꝙ.ſ. mali
xpᷣiani grauꝰ habebunt. Scðus doctoꝛ
Vl:banus papa.xij.q.jſ.ca. Scimꝰ.d.ſic.

Brauius puniunf᷑ qͥ votũ fecerũt aut fidẽ

ꝑceperunt.ſ.xpᷣianã.⁊ votũ nõ ꝑfecerunt.

aut in malis vitã finierũt qᷓ; illi qͥ ſine vo/⸗

to aut fide moꝛtui ſunt ⁊ tñ bona egerũt.
hec ibi.Ex q̊ͥ etiã patet ꝙ mali xpᷣiani qui
fidem vouerũt ⁊ inter xpianos mali ſacer
dotes ⁊ mali religioſi dunius iudicant᷑et

damnant. Tertius doctoꝛ Augꝰ.de vita

xpᷣiana dicit ſic. Nõ in h̊ noĩe tm ꝙ xpᷣiani
ſumus ⁊ dicimur blãdiamur nob.ſʒ ꝓpt
B etiam nos iudicãdos credamꝰ ſi inobis
fruſtra vedicemus nomẽ alienũ.h Aug.
Ex qbus o tu peccatoꝛ xpᷣiane conſidera
qᷓ; duriſſimũ tibi fiet iudicium ſi non pe⸗
nitueris pꝛe omibus paganis.tum quia
maloa dona gratiaꝝ accepiſti pꝛo qbus

ingratus exiſtens odium reddidiſti.tm

qꝛ ſanguinem xp̃ᷣi q̊ redemptus es cõlem

pſiſti ⁊ dyabolo ſeruiuiſti.tũ quia votum

xpᷣianitatis in baptiſmo factum violaſti.

tum quia nomen xpi falſo vſurpaſti. age

dialo. de quodã qui ad extremã hoꝛj pek
ductus oꝛauit den vt ſibi reuelaret᷑ qcqd

—

s
nul

m
adeſe
Gtuut. ld
lupnnsc
lamenpon
onoaſe
Claſtnun
–
owunt
lugune
Untud
fe Ori
Guipreſant
liſtamse
Wtpotente
lehoo Pi
bomnnpn
glihus
dihtabe
lalldus?
Wand
Wopdem
nde
ſbäe
benty
ſaiant.
ſula⸗
gtrengte
nunnen
lnurtan
fimuin nee
gkannme
ſſehecle
ſoͤndete
Uuepoun
karinpof
gniadm
eha
figeturnn
Haſßin le
Uurhoc

Ternod
Neus
Nenplbo
bmnolh

is

witeic H
feuchuetale

te abſoluc?n
alin aunbpin
eſtr ſeſclat
alce nlectg

mkadgenmnf

gelicetbom

ſe aliqiieſen
ws ſine deſeag

ntul.Orzſt
inörephenli
ad den :5f
1 reſponſo⸗
s ieſusin
dunus dannet
uend, 3005
Pemnset⸗
oquisns
mnücimn ogi
nplcanſigen
1dermenpa
znoͦagoſeere
o agnicone,
ilis tading
ſenltul
Scdus doan
1 Sam oſe.
femmütanti
inögferen.
llaſnend⸗
ibon
nali rplan⸗
oni
ns iudientt

Aug/denl

jem gmimn
urnebg
dam ſinde
me onſa
M nn⸗
nistumg
ſrptocbis
Cddiſti
mis culn
quiz onun
nmvook

Ii. Sicnninn

—

ergo pniam Sed diceres. Nunquid g
melius foꝛet eſſe omino paganũ qᷓ; chꝛiſti

anum malum. Reſpondetur ſm Tho. ij.
h. q.de fide ꝙ licet ꝓ peccatis actualibus

grauuiſ iudicetur ⁊ puniatur xpᷣianus qᷓ;
paganus ceteris paribus in eodem petõ.
tamen pꝛo infidelitate grauius punit᷑ pa

ganus.⁊ ſic melius eſt foꝛe chꝛiſtianũ.Et

quia ſi nunc vult xpᷣianus ſalubꝛiter põt
penitere ⁊ ſic euadere Tertia que
ſtio vtrum rectoꝛes ⁊ dñi ac diuites ⁊ pꝛe
lati grauiis iudicenir pꝛe ſubditꝭ ⁊ pat?ꝰ
peribus.Ad hoc clara eſt reſponſio ſeptu
re. Sap.vj.d. Judicium diᷣriſimuʒ his
qui pꝛeſunt fiet. Exiguo em̃.i.homũ par/⸗

qm̃ conuertent᷑ ſuꝑ ſe clara cognitione et
ſuꝑ alias res ⁊ non reperient ea fieri que
vane ſperabant ⁊ ſentient ꝑ expenentiaʒ
ꝙ non ita agat᷑ cũ eis ſicut credebãt.et ſic
oꝛitur in eis maxima triſticia et anguſtia
flebilis. Sicut exem machometici ſperãt
cũ ſuo machometo in ꝑadiſo locan ⁊ gau
dere. iudei ſperant cum patriarchis poni
Multi etiã gentiles credũt ꝙ ſicut aie in
mentoꝝ ſic moꝛte coꝛrumpunt᷑ nec aliqᷣd
mali paſſuri ſint.vñ tunc videntes ſe dece
ptos dicere habebũt illud Sap.v. Erra
uimus a via vᷣtatis ⁊ iuſtice lumẽ nonil
luxit nobis.laſſati ſumus in via iniqᷣtatꝭ
⁊ ꝑditionis.ve g̊ ⁊ ve nobis. Scðo de

ui ſtatus cõceditur miſericoꝛdia. potenteſ ſaluandis qꝛ ſeut ſtatim ſe ad iudiciũ fo/

auũt potenter toꝛmenta patiẽt᷑. Sed qua/⸗
re hoc. Rñdet᷑ ꝙ pᷣmo qꝛ maiora ⁊ plura
bona in pꝛeſenti a deo acceperunt in tem/
borall uaride⸗ magis grati eſſe deberẽt.

ſed ipᷣi abuſiſunt diuitijs ⁊ hmõi.ideo de

talibus Apoc.xviij. Quantũ ſe gloꝛifica

uit ⁊ in delicijs fuit tantum illi date toꝛ/
mentum ⁊ luctum. Scðo quia illi non ſo

lum de ꝓpꝛijs culpis ſed etiã de peccatis
ſubditoꝝ q̃ non coꝛrexerunt iudicari ha/

re vocatos ⁊ neſciũt an ad purgatoꝛij pe⸗
nas quas ſcient eſſe acerbiſſimas ſenten/⸗
tientur. an ĩmediate ad celum. quia ad/
huc incerte ſunt de cõmuni lege donec ſen
tentia detur an incidant in ho:rẽdos cru
ciatus inferni.ppter quod vehementi cõ

cutientur timoꝛe ⁊ flebili meſticia.⁊ quia

videbunt etiam demones occurrere inſi⸗
