i ritis naʒarenũ crucifxũ ſurꝛe

xit Marc.vlt᷑.⁊ in eua.hodi.

feſtiuitatꝭ. A Hec v̈a angelus vñi

dixit ſctis mulierib qᷓ venerãt mane ho⸗
dierno ad vngendũ coꝛpꝰ xpᷣi ĩ ſepulchꝛo.

In qᷣb tribs modis deuotionẽ nraʒ xpᷣia,/

nã excitat ad xpᷣi ieſu reſurrectione. Dꝛio

ex ipᷣa xpᷣi ſaluatõe.ſcõo ex eiꝰ paſſiõe.t᷑cio

ex eiꝰreſurrectõe. Pꝛio oe Jelũ qð intpᷣ

ſaluatoꝛẽ qrit: ad vngendũ mag deuotõe
merito vẽi exeplo dñt oẽs xpᷣiani ipᷣm qre
re ꝑ graʒ deſiderij.qꝛ ieſus ſaluatoꝛ ẽ oim

qrentiũ ſe. Yꝓpſomet teſte Lucẽ.xj. Ois ᷣ
Orit ĩiuenit. Scðo excitat.ſ.nr̃aʒ deuotõʒ
ex xpᷣi paſſiõe ⁊ tercio ex eiꝰ reſurrectõe.d.
Crucifixũ.ſurrexit.ac ſi.d. Bñ nouiſtis
pᷣdẽ ieſũ crucifixũ cui ex deuotõe ↄpaſſio⸗

nẽ deploꝛãdo exhibuiſtꝭ ꝓpt᷑ qð iã gaude

re debetꝭ qꝛ: ſurꝛexit.nã iuſtũ ẽ dicẽteaplło

ij. Coꝝ.j. Vt ſic ſocij paſſionũ eſtꝭ ſic eri⸗
tis ⁊ ↄſolatõis. O vos igit᷑ canſſimi qui
pᷣdẽ.l.ĩ Paraſceue deploꝛaſtꝭ xpᷣi paſſioeʒ

cũ btiſſima mr̃e xpᷣi ⁊ ſctis mulieribs acce

dats mẽte iã hodie ad xpᷣi ſepulchꝝ.vide⸗
te ⁊ audite angelũ iocunde apparenteʒ ⁊
gaudia noua nũciantẽ.d. Jeſũ naʒa.q̃ri⸗

tis.O viri o mulieres xpᷣm nũc coꝛde qᷓrẽ

tes. audiſtꝭ ⁊ vidiſt: mete pᷣdẽ quõ cruci⸗
fixꝰfuit.videte mõ quõ reſurrexit. Audi⸗

ſtis ⁊ vidiſtꝭ pᷣdẽ quõ ꝓ nob int᷑ latrones

ĩcruce pepẽdit.mõ cogitate quõ int᷑ ange
los ⁊ btõs gloſus pᷣfulget. Audiſtꝭ ⁊ vi⸗

—

diſtꝭ pᷣdẽ quõ coꝛã ocuł gis mris eiꝰ vul

nerib, ↄciſus.ſanguie balneatꝰ.acerbiſſi
ma ⁊ turpiſſima moꝛte ẽ occiſuſ.hodie co

gitate quõ głoſe viuẽs iĩieternũ mr̃eʒ ↄſo⸗

lat/ appendo eidẽ ⁊ deoſculãdo. Vidt/

lero. Hüc leſuʒ

ſtsp

d Der
go
lnsipt
fenüct
felrrec
ſmon
ctoree
9⁰
ſunen
Ter
feſurre
reſunea
thiön
cotpe
s dis
mgienge
gleiĩt,
ogep
fegt:
Geqpt
ſuſcepr
Nean!
fuitq⸗
cerb
ppob
fult pt
clſim
Putati

ii dr
glnſen
Genin
ugy
deſcider
de;tho
Oim ng⸗
ſender
hen al⸗
Giſen⸗
Phenan
Ubettea
zdolor
Hocni
huohen
nnesbt
ſultg f
N lufe

Zerſ i⸗
ſchumade

ge

nafrüſune
nenä hodl.
ingelusdii
iemaneho⸗
iſepulche⸗
ininztö
nont. Dii⸗
gaſſoe ih
eügöt
Hiciß,
liens ſi
inu
mmiipngee
uarcioin
n Obi
indaotc,
umnegen⸗
hinouſts
ſeypaſiof
üͤg⸗
Neinupe
ichluen
mihmgei
Higaliie
lienbace
chz nie
Panmg
nnzn n
ccoldeqt
löuc
nt Audi
klanonis
ointangr
Gic
ſc
accbiſi

bociekco

nig

3

reſurrectio eſt celebꝛata

Boermo 1

ſtis pdẽ quõ ploꝛauit in cruce ⁊ clamauit.
d. De? meꝰ vt qͥd dere.⁊c. Hodie audite

quõ cũ ingẽti lencia ſurrexit vt teſtat᷑ ige

ins iĩ pᷣmiſio themate.d. Jeſũ qnits naʒa
renũ cruefix.ſurrexit ⁊(. De ipa itah
reſirrectõe xpi tnia myſteria ðdarabimꝰ

P 'mone. sä
Pꝛimũ ðꝛ diuine caritatis q̃ᷓ in reſurre
ctione eſt oſtennana·

Scoõm ðꝛ benigne pietatis q̃ in xpᷣi re
ſurrectione eſt expibiaa···
Tertiũ ðꝛ deuote modalitatꝭ q̃ chꝛiſti

7 +RD

CLirca pᷣmũ de caritate maꝗᷓ nob ĩ xpᷣi

reſurrectòe mõitrata a deo benigniſſime
vt.ſ.ipᷣm reamare ſtudeamꝰ a pctis cauẽ

do ⁊ pcepta puando Conſiderandũ eſt ꝙ
xpᷣs dñs in ſua reſurrectõe maximã cari⸗
tatẽ erga nos mõſtrauit multiptr.⁊ pꝛcci
pue ĩ qᷓ̃ttuoꝛ. Pꝛimo in ifernu deſceẽden

do.qꝛ ꝓ noſᷣ ad ifernũ deſcẽdit ⁊ ipᷣm cõ⸗

fregit ⁊ moꝛtẽ deſtruxit vt cãit eccia. Ma
gne qppe fuit caritatis ꝙ ad liberandum
ſuſcepturꝰ hoĩeʒ nõ hoꝛruit vᷣgis vteruʒ.

vt canit eccia. Sʒ adhuc maioꝛ charitas

fuit ꝙ xps deus voluit deſcẽdere vſq; ad
acerbiſſimã ⁊ turpiſſimã latronũ moꝛteʒ
ꝓ nobᷣ ſuſtinendã.Deniq; ma xie caꝛitat
fuit vicʒ ꝙ vſq; ad carcerẽ infernalẽ feti⸗
diſſimũ ⁊ hoꝛrendiſſimũ ⁊ tenebꝛoſũ de/
putatũ demonibo ⁊ repꝛodᷣ̊ deſcendit ⁊c̃.
B Queſtio naq; apð theologos ſuꝑ

iij.di. xxij. tractaf᷑. vty ↄueniẽs fuerit xpᷣʒʒ

ag inferna deſcẽdere ſm aiaʒ pꝰ moꝛtem
cũ em̃ infernſit locꝰ tenebroſus fetidiſſi/⸗

mus ⁊ viliſſimꝰ ac ho:rẽdiſſimꝰ.ad queʒ

deſcẽdere hñt pctõꝛes.nuꝝ videt᷑ ꝙxpᷣus
deꝰ ⁊ hõ ĩnocetiſſimꝰ ⁊ tã glioſiſſimꝰ rex
oĩm angeloꝝ ⁊ creaturaꝝ ad talẽ locũ de
ſcenderit. Sʒ ad hec ᷣm Rich. ⁊ Bona⸗
uen.alioſq; doct.ſuꝑ di.eadẽ.dicendũ eſt
qꝙ ifernꝰ duplr accipit᷑ in ſcbta. Vno mõ

ficxp̃us dẽ deſcẽdiſſe ad infernũ qꝛ pꝰ xpᷣi
moꝛtẽ ſtatim aĩa deſcẽdit ad limbũ ſctoꝝ
paty. qͥ eſt ſugioꝛ ꝑs inferni. Hõ ãt deſcẽ/
dit uluc ex nceitate ſʒ voluntate ⁊ digtioe
caritatꝭ.ſicut magnꝰ rex ex pietatis ⁊ can
tatis dignatõe aliqn dveſcẽdit ⁊ moꝛa con

trabit in aliq̊ loco ꝓpt ubditoꝝ ſuoꝝ vti

litatem.qͥ tñ ałs ſibi nõ cõpeteret. Sic 5

xp̃s dñs licʒ ſola potentia in abſentia po

tuiſſet infernũ ofringere ⁊ aias liberare⸗

tamẽ ex caritate dignatus eſt lluc deſcen

dere. Pꝛimo quidẽ vt ſctõs pr̃es ſua pꝛe⸗
ſentia magis ↄſolaret᷑ ꝑ hmõi viſitatiois
pietate. Scðo vt demones amplius con

funderet ex ſua pñtia victoꝛoſa. qᷓ de eis

triumphauit ⁊ poteſtarẽ ſuꝑ eos non tmĩ
ſimplicit᷑ eos debellando ſʒ moꝛã ibicon⸗
trabendo exercuit alligãdo ⁊ inuitos ſpo
liando. Tertio vt cõuenient' ſua moꝛte
moꝛtẽ noſtram deſtrueret.inferniq; clau⸗
ſtra qᷓ incurreramus ſuo ꝓo delcẽſu cõ
fringens ⁊ inde exurgens ad vita glioſaz
vitã noſtrã repararet.vñ eccia canit in p
fatione. Qui moꝛtẽ nr̃az moꝛlẽdo deſtru
xit ⁊ vitã reſurgẽdo reꝑauit.Et iteꝝ.cru/⸗
cem ſctãm ſubijt qͥ infernũ ↄfregit. Acc.
eſt po.5.d.iij.vnde iulle loc tũca xpo ullu/
ſtratus fuit vt patebit. Scooxpᷣs dñſ
caritatẽ magnã hoib oſtendit in inferno
ↄſolando ⁊ moꝛã ↄhendo.Ninuꝝ ſi qrat
quantq moꝛã ↄtinue fecit xpᷣs in inferno.
Rũñdet ᷣm doc.pᷣcipue Rich.⁊ Bonauẽ⸗
tu. vbi gᷓ.ꝙ ab hoꝛa moꝛtis vſq; ad hoꝛa⸗

reſurrectõis 2ↄtinue lbi manſit ex caritate

ↄſolando ſctõs.vñ Auꝰ.de fide ad Re.

——

ðt. Ipſa aia xpᷣi de inferis ad carnem die

tertio reuertente idẽ deus ſᷣm carnẽ queĩ
ſepulch:o iacait de ſepulch:o reſurrext.
hec ille C Sʒ H ani qualit xpᷣs dñs
ↄſolatus cſt ſctõs pr̃es in limbo.Ad hoc
recolligendo ſᷣm pᷣdctõs ⁊ alios doc.dice
duʒ ẽ ꝙ pᷣmo deitatꝭ ſue viſioe ꝗ eſt ſfüma

ꝓ pena infernali ꝗ eſt duplex.ſ pena dam. delectatio ſuꝑ oĩa. aðo ꝙ ſic ðt Bef. etlã
ni H eſt carẽtia viſiõis diuie.⁊ pena ſenſuſ inferni cruciatꝰ ala vidẽs deũ /p nullo im

ſcʒ doloꝛis interioꝛis ⁊ exterious ab igne
Hoc mõ ad inferna deſcẽdere ↄuẽit aia⸗
bus heu mał ꝓpt᷑ pctã.nec ↄuenit xpᷣo.qͥa

mo ꝓ dulci rputaret ex dei amoꝛe.vñ xpſ
dixit latroni.hodie mecũ erꝭ i paradiſo.i.

in deitatꝭ viſiõc q̃ fuit ↄceſſa in limbo ſᷣm

in eiꝰ btã aĩa p?ꝰ moꝛtẽ nec pena dãni nec doc.Tertio ↄſolatus eſt angeloꝝ btoꝛ uʒ

ſenſus ſuit. Sʒ alio mõ infernꝰ accipit᷑ ꝓ

aſſociatione.qꝛ vt Rich.vbi S.ðt.pus

loco infernali qͥ putat᷑ cẽ in centro terre.⁊ deſcendit illuc cum maxima multitudine

Dominica Paſce

ſctõꝝ angeloꝝ qͥ pceſſerunt ⁊ comitabant᷑ vſq; ad finẽ mũdi hoĩes exerceãt tentan ᷣ

eü ob reuerentiã vt habet in glo.ſuperil⸗
lud PS. Attollite poꝛ.pꝛinci.vr̃as. Et ſic
an geli cũ chꝛiſto tam diu ibi moꝛani ſunt
quouſq; reſurrexit aſſiſteñ.xpo regi.pte⸗
rea locus iſte nõ fuit fedus nec vilis q; diu
chꝛiſtus ibi fuit. Tercio ↄſolatus eſt iliu
minatione qꝛ vt idẽ Rich.ꝓbat. ipᷣe lim/
bus infernalis q;uis ſᷣm ſe tenebꝛoſus fo
ret tamẽ ex pᷣſentia chꝛiſti non tatũ ſpũali⸗
ter ſed etiã coꝛꝑaliter fint miro modo ullu⸗
minatus. Et licct illi vicʒ ſpũs coꝛpoꝛali

lumine non indigerẽt cũ eſſent incoꝛpoꝛa⸗

les.tñ qꝛ ſenſibilia ſunt ſigna intellectuali
um. Ideo in ſignũ huius ꝙ ſpũalr fuerit
illuminati.⁊ etiã ꝓpter xpᷣi ac ſctãaꝝ aĩaruʒ
reuerentiã fuit etiã coꝛpali lumine limbꝰ

tunc illuſtrat ſᷣm illõ Eſa.ix. Habitanti l

bus in regione vmbꝛe moꝛtis lux oꝛta eſt
eis.Glo.i.in inferno vbi fuit quedã moꝛs
pꝛiuari vita bona. Sed di. Nunqͥd anĩe
damnate habuerunt aliquaʒ conſolatio⸗
nem ex tali illuminatõe. Rndet idẽ Rich̊.
ꝙ infernũ damnatoꝛuʒ quod eſt inferius
chꝛiſtus non illuminauit ſed tm̃ partẽ illã
inferni ad quã deſcendit.i.limbũ patruʒ.
ideoq; nulla ↄſolationẽ damnate aie ex hᷣ
habuerũt ſed potius meſticiã maioꝛẽ ex li

uoꝛe inuidie quo toꝛquebant᷑. Sicut ⁊ in

iudicio videñ.damnati xpᷣm glioſũ et lu/⸗
minoſum non gaudebũt ſed merebũt. eo
ꝙ xpᷣm nõ diligũt ⁊ ſctis inuidẽt ⁊c.hec ex
NRich. Tercio xpᷣs magnã chantatem
oſtẽdit nobis hoſtẽ noſtrù.ſ.diabolum al

ligando Apocałxx. A ppꝛehendit draco⸗

ne qin eſt diabolus ⁊ ligauit euʒ ꝑ annos
muille.⁊ miſit eum in abyſſũ ⁊clauſit vt nõ
ſeducat amplius gentes.poſt hoc opoꝛtet
illum ſolui modico temꝑe.hec ibi.
Sed querit᷑ quõ dici᷑ diabolus foꝛe li
gatus in inferno cũ ſcriptura doceat ⁊ ex⸗

perientia qm̃ demones etiã modo tentãt

homiues ⁊ ſic oꝑant᷑ circa nos.angelꝰ au
tẽ ibi eſt vbi oꝑatur vt patet per Bamaſ.
Ruñqdet᷑ ᷣm Bonaueñ. ſuꝑ.ij.di.vj. ꝙ ſi⸗
cut patet ex ſcripturis. Locus demonum
vſq; ad diẽ iudicij non eſt locus ſi ubterra⸗/
neus quẽ vocamus infernũ ſed aer caligi
noſus. in quo generaliter multitudo de⸗

Go ꝓpter electoꝝ merita ⁊ pᷣmia acquiren
da. Vtrũ autẽ aliqͥ demones detruſi ſint

ad infernuʒ hoc inqͥt neſcio nec muenio a

ſanctis determinatũ.illud at bene credo

inqͥt ꝙ aliqͥ deſcendũt ad toꝛquẽdas aias
em qð habent deputata inter ſe maledt⸗/
ctionis officia. Hã ⁊ ſic aliqbus ſctis oſtẽ

ſum eſt frequẽter ſicut muſce volitãt circa

nos.hec Bonauen. Pꝛoide vt ait Hugo
de ſacra.li.ij.ac doc. Iſta alligatio diabo
li non eſt accipiẽda ſᷣm locũ etiã de Luc⸗

7

iam per mundũ idolatri
techꝛiſtũ viguit. Et vt Ambꝛo.ſuꝑ Luc.
ec.iij.di. Nemim iam diabolus perxpᷣm
cõtritus nocere poterit niſi ipe homo per⸗

miſerit.vicʒ quo ad aĩiaʒ. Vnñ Bꝛeg.xviiji.

moꝛa. ait. Diabolus ligatus legitur. ſein
Apocal.mille annis.i.vniuerſo temꝑe q̊

regnat ecclia.⁊ inabyſſum mittit᷑ hoc eſt
in coꝛda repꝛoboꝝ lapſu vicioꝝ funda et

tenebꝛoſa. hec Gꝛeg. O, ant ibidem ðdꝛ ꝙ
poſt hoc opoꝛtet illũ ſolui Hugo vbi S. di
cit. ꝙ h erit tꝑe ãtichꝛiſti q.ſim odicũ reg⸗
nabit quia trib annis inqͥt ⁊ ſex mẽſibus
Et tũc diabolus ſolni ðꝛ.qꝛ maioꝛ:ẽ pote⸗

ſtatẽ exercere ꝑmittet a deo ad ꝓbationeʒ
electoꝝ. ſic ergo patet ⁊ . Quarto xpᷣs

in reſurrectione magnã charitateʒ nobis

oſtendit in liberãdo ſuos ⁊ ex limbo cdu ⸗

cendo.ſʒ de hoc qꝛ longũ eſt hic agere ꝓſe
quemur articulo imediate ſubſequẽti. O
ergo pctõꝛ noli ꝑire cũ diabolo in inferno
aduerte ex dictis qᷓ; magna charitate di⸗

lexit te chꝛiſtus.reama e’. E Eirca

ſcðʒ de benigna pietate chꝛiſti quã in ſua
reſurrectione humano generi fecit dũ hu⸗
manas animas electoꝛuʒ de carcere infer⸗
ni liberauit et eduxit ſecum ac tandem in
celum aſcendeñ.adduxit. Hoc quip pe fu
it maxime pietatꝭ ꝙ nos qui demeruimꝰ

per peccata gehenne carceres perpetuos

tam pie redemit ⁊ liberauirin ſanguie ſuo
ſicut pꝛophetauerat SXacha.ix.ca.di. Tu

in ſanguine teſtamenti tui ſcʒ noui emiſi ⸗

ſti vinctos de lacu. Inquirendum eſt

monũ inhabitat. Hoc autẽ voluit de⸗ vt hic ergo. Qualibus anmabus chꝛiſlus

fero.ſed ſᷣm ptãtis contritionem quia nõ
ꝑmittit᷑tentare quantũ poſſit violentia
vel fraudulentia ſeducendo homines. Nã
a ceſſauit que an

dis ſe

deinker
luli

velal

altdep
no Kie
fmn
depapui
Ofſuntf
nilhd
ſia
8e
moruis
Tern
Qun
detcnns
hodamnm
Nrocslll
ſoſc ſun
monesſ
Apoe.
dclur i⸗
itſemg
Mide
eſtrece
rispen
gulags
Nerure
S
hullien
Grecep⸗
kruntpel
Gllimn
tfienütt
Ppiopop
Ganamg
Nlſacnf
Clſuntme
Genonbal
ine. F
ctesmu⸗
0 nund
Ricekg
ntliqner
lumſuüſt
lnnegen.
nognis
Unſcin
elcncare
hidte

Wirtentn!
nng dcqure
demiſn
r muenio;
tbenegeen

gnichsgigs

erſennalettt
dus ſeisoe
polritan
Mar hug
lgano dubo
enäde Lan
nemquigni
ſit poolem
ominee, i
ſanitquen
oſug Vii⸗
dusperön
ehonropen
ibegi
slegnunſir
tngeg
minkbecck
on fulche
tbicend
gorbld
mocäre
ſamilbus
naioipote
pbanon
Quunopps
narez robis
mboccu
uge
herlin
oinintmnd
antmedi?
6 O
ignünnſit
urdühu
murriti
uncdentn
Cgnipeſ
dcmenum
cencs

mndume
Gchilus

dñs fecit miſericoꝛdiq ⁊ pietatẽ liberãdo
de inferno ⁊ educẽdo ſecũ in reſurrectiõe

⁊ qualib nõ impendit. Nõne aliq̃s ſaltẽ

vel aliqueʒ liberauit de inferno inferioꝛi

aut de paruuloꝝ limbo.aut de purgato/

ro. Rñdet᷑ ſjm doc.recolligendo pꝛecpue
Fm Fran. Maro. ponendo circa h̊ q̃ttu/

oꝛ pᷣcipuas vᷣitates notadas ſᷣm qð q̃ttu
oꝛ ſunt rceptacula in inferno vt pʒ ꝑ doc.

. „

Ria vᷣitas de aĩab ĩ inferno dãnatis

Scða de aĩab paruuloꝝ in oꝛiginali
moꝛtuis ꝓpꝛio limbo deputatis

Tertia de aĩab in pu rgatoꝛio poſit⸗
Quarta de aĩab in limbo ſctõꝝ patꝝ
detentis. Pꝛuma vᷣitas ꝙ xpCᷣs de infer⸗

no damnatoꝝ nullũ penitꝰ redemit. Rõ
qꝛ oẽs illi qui ibi ſunt a pꝛincipio mundi

poſiti ſunt in malicia obſtinati.ſicut de⸗

mones ſemꝑ deũ blaſphemãtes. vt dr in
Apoc̃.Qui nunqᷓ; volũt deũ diligere ſed
odiũt.pᷣs. Suꝑbia eoꝝ qͥ te oderut aſcen

dit ſemꝑ.⁊ 4 pena non tollit᷑ manẽte cul⸗

pa.ideo vt Yob ðᷣt. In inferno illo nulla
eſtredemptio. O g̊ hõ peccatoꝛ qui non
vis penitere ve tibi ve et ve ꝑpetuo erit.

quia Eſa.vlt᷑.vermis inquit eoꝝ nõ mo⸗

netur ⁊ ignis non extinguet᷑age &̊ pniaʒ.
Sc&ða veritas ꝙ xpᷣus dñs reſurgens
nullũ etiã ð limbo pueroꝝ liberauit. Rõ
qꝛ redẽptio xpᷣi nõ hũit locũ miſi ĩ illis qui
erant vel futuri erant ꝑ gr̃am mẽbra xpᷣi.
Sʒ illi in peccato oꝛiginali decedẽtes ſũt
⁊ fuerũt ſꝑ in ira dei nec fuerũt membꝛa
xpᷣi ꝑ pꝛopꝛie fidei gr̃am in pᷣſenti.nec per
gratiam ſacramenti circumeiſiõis ve.te.
vel ſacrificij.nec ꝑ gratiam baptiſmi fa/⸗
cti ſunt mẽbra xpᷣi ergo non ſunt liberati.
qꝛ? non habent aptitudinem viſionis di⸗
uine. Seld dice. quare xpᷣs non fe
cit eis miſericoꝛdiã liberando tales ꝑuu/
los qͥ nunqᷓ; peccauerũt nec coꝛde nec oꝛe.
Rñdet᷑ ꝙ hmõi queſtto ſtulta eſt.ſicut ſi a
ſimili qnereres de rege quare nõ dat reg

num ſuũ ſilio ruſtici qͥ nunqᷓ; offendit cõ⸗

tra regem.nã regnũ nõ dat᷑ excraneis ſʒ fi
lijs ꝓpꝛijs legitimis. Verutñ in h̊ xpᷣs fe
cit miſcoiaʒ ꝑuulis ꝙ nõ hñt penã ſenſuſ
ſed ti carentiã diuine viſiõis.nec ex hoc
hñnt dolo:ẽ qꝛ oꝛdinatũ hũt rõis iudiauʒ

⁊ ſciunt ſe ex diuina oꝛdinatione eſſe inba
biles ad dei viſionẽ głoſam ⁊ nõ ꝑtinere
ad eos.ſicut non diſplicet ruſtico ꝙ nõ fa
ciunt eũ regeʒ Francic eo ꝙ h̊ ſcit ſibi nõ
cõpetere.ſʒ hoc diſpliceret filio regis cui
ↄpeteret. Itẽ non diſplicet tibi ꝙ non ha
bes alas qꝛ non ↄpetit tibi.ſʒ diſpliceret
aquile vel falconi ſi nõ haberet alas.hec
bſᷣim doc. GB Tertia veritas ꝙ chꝛiſtꝰ
dñs reſurgens magnã miſcðiam in pur⸗
gatoꝛio poſitis exhibuit. Nam ſᷣm omes
doc.illos qui ſatiſfecerant ⁊ etiã illos qui
ex ſpeciali affectu vel alio modo merue⸗
rant in vita iſta vt liberarent᷑.oẽs tales li
berauit ⁊ eduxit vt tenent Tho.⁊ alij ſu
p.iij.di.xxij. Sʒ qͥd de alijs. Scom Ri⸗
char ꝓbabilit᷑ teneri pᷣt ⁊ Fran. Maro.
ac doc.moderni plimi tenẽt ꝙ oẽs anias
qᷓ tũc in purgatoꝛio erant liberauitxpᷣus
⁊ eduxit ex gra ſpeciali.h̊ em̃ ꝓbat᷑ triplr.
ꝛimo ex auẽte.nã Act᷑.ij. Pe.dixit de ie
u xpᷣo. Hũc inquit deus ſuſcitauit ſolutꝭ
doloꝛibo inferni.qð nõ põt intelligi ð lim
bo patꝝ qꝛ ibi nõ fuit doloꝛ nec pena ſen
ſus ſʒ tm damni.nec de dãnatoꝝ inferno
pt intelligi qꝛ illoꝝ doloꝛẽ nõ ſoluit.g itel
ligitur de purgatoꝛio ꝙ doloꝛes illoꝝ ſol⸗
uit. Scðo ꝓbat᷑rõe Rich.qꝛ potuit paſ⸗
ſio xpᷣi plłꝰ ad totaliter tũc liberandũ a pe
na purgatoꝛij qᷓ; modo poſſint ſuffragia
ꝓ illis facta vel facienda.ſed ꝑ hmõi ſuf⸗
fragia poſſunt totaliter liberari.g̊ multo
foꝛtius tunc ꝑ paſſionem xpᷣi potuerunt
liberari. Si obijcit᷑ equalem vᷣtutem paſ
ſio xpᷣi nunc habet ſicut tunc.ſed mõ non
liberantur niſi ſatiſfaciant in purgatoꝛio
Rñdetur nondbſtãte iſto ex ſpeciali gra
tia ꝓpter redemptoꝛis pᷣſentiam potuit h̊
omnibus animab miſericoꝛditer impen
di vt liberentur. Sicut ⁊ latroni tũc con⸗
ceſſum eſt miſericoꝛditer vt ſtatim introi
tum haberet paradiſi Luc̃.xxiij. Tertio
exemplo patet qꝛ ⁊ reges ſolẽt ĩ pᷣncipio
ſue coꝛonationis facere.ſ.vinctis ſpecialẽ
gratiam ⁊ condonare. Sic in pꝛopoſito.
H Quarta veritas ꝙ xpᷣs dñs reſurꝰ
gens ex limbo omnes inibi detentos ſe⸗
cum eduxit ⁊ ipſum limbuʒ oĩno euacua
uit.ita ꝙ nullus de cetero illuc deſcendit.
Vnde Oſee.xiij.O moꝛs ero moꝛs tua.

—

Lyra.hoc dicit xpᷣs qꝛ in ſua reſurrectiõe
moꝛtem deſtruxit ⁊ peremit in ſe inchoa⸗
tiue ⁊ in fine mundi deſtruet in oib con/⸗
ſũmatiue.nã inchoauit vitã ꝑpetuã in ꝑ
ſona ꝓpꝛia quã datur eſt oĩb⸗ in fine muũ/⸗
di. Sequit᷑moꝛſus tuꝰ ero inferne.qꝛ vt
ðt Greg. Partẽ inferni h̊ eſt linbũ mo⸗
moꝛdit deſtruendo.reliquas ꝑtes aũt re
liquit. Attendendũ fᷣm Fran. Maro.
ꝙxpᷣs reſurgens adduxit ſecũ q̃drupliceʒ
turmã. Pꝛima fuit ſanctaꝝ aiaꝝ de lim/
bo exeuntiũ.ſ.ſctõꝝ priarchaꝝ.ꝓphetarũ
⁊ oĩm a pᷣncipio mũdi illuc deſcedentium
Scða fuit aiaꝝ de purgatoꝛio venientiũ
vt S oſtenſum eſt. Tertia fuit oim ange/
loꝝ inibi miniſtrantiũ.de quib Zuc.xvj
Odr ꝙ Laʒarꝰmoꝛtuꝰ poꝛtatꝰ eſt ab angeł
in ſinũ Abrahe. Quarta fuit ſpecialiter
ſanctoꝝ cũ xpᷣo ĩ coꝛꝑe reſurgentiũ.vt dr
Math. xxvij. De his ob breuitatẽ hic ꝑ
tranſeo. ⁊ ſic pʒ iſte artii. J Circa ter
tium de deuotiõe qua celebꝛata ⁊ facta ẽ
xpᷣi reſurrectio.libeat ꝓſequi piã contem/
plationẽ. qua licet euagelia nõ explanant
tñ ſcti doc.dictant.pᷣcipue Aug.in q̊dam
ſermõe ⁊ allegat᷑in legẽda. Ite Nicode/
mus in ſuo euangel. ⁊ ſctũs Vincent᷑.de
Valen.m ſuo ſermõe ex iſtꝭ ⁊ alijs reſein
do apocrifa.⁊ bꝛeuiꝰ recolligẽdo Cõtem
plemur deuote et pie.qm̃ vt Augꝰ.dicit
Mor vt vpᷣs ſpm̃ tradidit aia deitati vni
ta deſcendit ad inferna tanqᷓ; rex victoꝛio
ſus ſplendoꝛe maieſtatis gloꝛioſus ⁊ terꝛi
bilis. multitudo angeloꝝ pᷣcedebat ⁊ co⸗
mitabat᷑. Viden.autẽ impij demões ter
riti dicebant.vnde eſt iſte tam gloꝛioſus
nunq; mũdus nobis ſubſᷣitus talẽ moꝛ⸗
tuũ deſtinauit inferis.tũc angeli pᷣceden⸗
tes terribili voce q̃ſi tonitruo dixerũt.At
tollite poꝛtas pꝛincipes.ſ.maligni vr̃as ⁊
eleuamini poꝛte eternales ⁊ introibit rex
boric Julernalc⸗ cum demonib clama
bant. Quns eſt iſte rex gloꝛie.angeli rñde
runt.dñs vᷣtutum.i.exercituũ angelicoꝛũ
ipe eſt rex glie. Vnñ territi demões.d.
pnceps noſter tu lucifer ꝑdidiſti gaudia
nrᷣa dũ xpᷣm crucifigi feciſti. Statim aũt
rex gloꝛie ſuꝑuenit ⁊ ad imperium eiꝰ vt
Aug. dicit oẽs inferni vectes ferrei ſunt
ↄfracti ⁊ limb patꝝ miro lumine eſt illu

Dominica Paſce

ſtratus. Tunc Adã exultans dixit. Lux

iſta eſt dñi creatoꝛis qͥ nob/ ꝓmiſit mitteꝛe

lumen eternũ ſuũ.Eſa.etiã exclamañn.di⸗

xit. Hec eſt quã pᷣdixi de xpᷣo.ppłs inquã

qͥ ambulabat in tenebr vidit lucẽ mag/⸗
nam. Dauid q̊z exclamauit.d.Confiteã
tur dño miſcðie eius qꝛ ↄtriuit poꝛ.ere.⁊

vec.fer.Ofregit. Tũc ſctcoꝝ agmia inquit
Augꝰ. voce lache ymabili dicebãt.adue
niſti deſiderabilis redeẽptoꝛ mũdi quẽ ex⸗
pectabamꝰ.deſcẽdiſti ꝓ nobᷣ hucad infe⸗
ros.ſuccurre nob miſerando.reſolue nos
de captiuitate.O qᷓnta leticia tũc gaudẽ⸗
tes dicebãt. Bñndictus qͥ venit in nomie
dui. O q̃nta leticia ꝑfundebant᷑ cũ vide/
bant deitatẽ ⁊ gloſam aĩam xpᷣi redẽpto⸗
remq; ⁊ gloꝛificatoꝛẽ ſuũ.oẽs Fbageres
adoꝛauerũt eũ ⁊ xpᷣs dñs oib benedixit.
d. Bñdicti vos dno q fe.ce.⁊ ter. Bene⸗
dicti deo ꝑr̃i. Bndicti ſitꝭ a me filio. Be⸗
nedicti a ſpũſctõ. Nũc gaudete mecũ qꝛ ĩ

vita credidiſtis ⁊ amaſiꝭ me.Ecce ego de

us vꝛẽ. Ecce qᷓ;tũ vos ego dilexi qꝛ ꝓ voh

factꝰ ſum hõ ⁊ veni in muncũ.laboꝛaui.

ſudaui.eſuriui.ſitiui.⁊ inſuꝑ obpꝛobꝛia ⁊
penas ꝑtuli.⁊ ſic narrauit oĩia myſteria q̃ᷓ

de ipo ſcripta erant ꝑ ipᷣos ꝓphetas tali⸗
bus ⁊ indicibilib ↄſolationibi repleti ſũt

triduo,. K Tangdem luxta dicta ſan
cti Vincẽtij contemplemur quomõ exo⸗
rauerunt xpm vt reſurgeret ⁊ eos elibera
ret. Nã vt idẽ ðᷣt ſilr ⁊ Lyra ſuꝑ Mat.x.
Et claret ꝑ Grego.xxiij.q.iiij.Obtineri.

qᷓ;uis deus ab cterno pᷣoꝛdinaueꝛit xpi re

ſurrectionẽ vel hoim ſalutẽ.tamen ſic vo⸗
luit vt oꝛãdo mereant᷑ hoĩes ex dei gĩa ac
cipere beneficiũ qð ante ſecula diſpoſuit

deus donarc. Contẽplari g̊ pie poſſumꝰ

quõ pᷣmus oĩm patriarcha Ada vnacuʒ
alijs.ſ. Noe Mathuſalẽ Melchiſedech

Abꝛahã Yſaac ⁊ Jacob cet᷑iſq; accedeñ.

coꝛã xpᷣi ala flexiſ genib adoꝛqauerũt. Se

cundo horſes cũ Sam uele Eſaia

Hiere.Haniele ⁊c.acceſſerũt et adoꝛaue
runt. Tertio Aaron ſacerdos pᷣmus cũ
Eleaʒar ythamar Fineeſq; ⁊ ſic de alijs
Quarto Lanic rex cum Ezechia Joſa
phat alijſq; regib ⁊c. Quito oẽs ſcti ↄiu
gati ⁊ electi ve.te.de.xij.tribub iſrł. Se⸗

xto Eua cũ oĩb mulierib, electꝭ. ⁊ cũ vi⸗

auistr
didl

Tchar

ciſis.

J
Surge⸗
chaſchif.
urgedi
Trüchti
mpan.
ſcidit:
ganth⸗
ſoſepole
cidtoit
Eaecx
Ilbyos
direjt u
ſurreikn
D
ſimecno⸗
anut
meeinca
cafeſun
nieſi ad
tercane
Uütſüdi
ſtatim
0 Se
Ccoratn
nbihaue
1d,O
bipeer
gſesoſel
poämur.
biknneni
lcobir
Macreiet
luabho
cern dee
loluerngtl
Grpüßt
nſiare
Uinaſſent⸗
Cenͤtreus
Ueftang
Zeigqn
Mapulen
ſlene d
hnarun
Engt

dirt. A
nitminee
dami d
plsingri
itlucinag
5. Conftei
uitporat!
gniingot
kebat acue
nücqoig
hucadinſe
reſoluenos
tücgaucdt
ntinnomie
nt i ve
tßtreckptd⸗
6padens
ac⸗
ner Benen
neflio Ve⸗
gewerͦgel
Ececgode
ngp
.laborat
obopbnn
umkſtenag
vhennsta
bnhenſi
Cadcakn
gonic
wootlbent
gVt
Dbnntt,
erỹle
menſe
adagear
nſeſit
Neeſin
u ma;

c S
tel Coale
1 zmus i
ſ dealis

nuerũt pedes eiꝰoſculãdo vulnera.ſuffici

duis ⁊ vᷣginib. Septio Johes baptiſta
cñ oiĩdyſctis no.te.ſ. Joſeph ſpõſo mane.
Xacharia Symeõe ⁊ Innocẽtib ꝓ xpᷣo
occiſis.⁊ cum eis enã latro pẽdens iuxta
crucẽ. Iſti ⁊ oẽs electi adoꝛan.d.illud ps.

Surge dñe in reqͥem tuã.:.celeſtẽ.tu ⁊ axr

cha ſctificatõis tue.i.coꝛpꝰſetificatũ.Ex/⸗
urge dñe ⁊ liha nos ꝓpt᷑ nomẽ tuũ. Jeſuſ
qt rũdit ũlð ps. Pꝛopt᷑ miſeriã inopũ ⁊ ge
mi.pau.nũc exurgã.⁊ ſtatim cũ oib ilis
aſcẽdit ⁊ venit ad ſepulchꝝ.⁊ ilł deũ lau⸗
dantib aĩa xpᷣi coꝛpꝰ reaſſumpſit ⁊ dau⸗
ſo ſepulchꝛo exiuit ac ſupᷣ ſepulchrũ ſtans
oãdit oĩb coꝛpꝰglłioſum cũ cicatricibi.d.
Ecce caꝛiſſimi qᷓ;tũ voſamaui ⁊ vłnerib⸗

q̃iib vos redemi. ⁊ mox oẽs angeli⁊ ſcti
dixer̃t illõ qð canit eccia. Glia tibi dñe qͥ

ſurrexiſti a moꝛtuis cũ pr̃e ⁊ ſctõ ſpiritu.
Tuüc xp̃ᷣs mãdauit angel vt ſuaʒ re⸗
ſurrectionẽ manifeſtẽt. Pꝛimo ãt oim mã

dauit Gabꝛieli.d. Sic tu ãnunciaſti mr̃i

mee incarnationẽ meã:ita nũc vade nun/⸗
cia reſurrectionẽ. Qui cũ mult angeł ve
nieñ.ad vᷣginis habitaculũ cepcrũt dulci
ter canere. Regĩa cel letare ⁊c. Reſurre⸗
xit ſiẽ dixit. Cunq; ſtuperet ᷣgo Maria
ſtatim xpᷣs cũ oĩb btis apꝑuit eã ſalutã/
do.Salue ſctã parẽs.⁊ vᷣᷣgo flexis genib⸗
adoꝛauit.d.Dñs meꝰ⁊ de ac filiꝰ meus
tibi laus ⁊ glia ⁊ oſculãdo xpᷣm ac vulne

ra.d. O bñdicta vulnera qᷓ;tũ doloꝛẽ mi⸗

hi pꝛidẽ dediſtꝭ nũc ꝓ glia qᷓ; dulcia eſtis.
q̃les ↄſolatões tũc xpᷣs fecit mr. alio ſer.
ꝓſeqᷓmur ꝓ bꝛeuitate. Interim vt ſcri
bit᷑ in euã.hodier. Magdalena ⁊ mat᷑ia
lacobi ⁊ Salome vener᷑̃t ad monumẽtũ
vngere ieſuʒ.⁊ dicebãt. Quis reuol.nohſᷣ
la.ab hoſ.mo. Jã antea angelꝰ dñi deſcẽ
derat de celo ⁊ terremot factꝰ fuit ⁊ re⸗
uoluerat lapidẽ. erat ãt aſpect erꝰ ſic ful⸗
goꝛ.vñ pᷣ timoꝛe erꝰexterriti ſunt cuſtodeſ
⁊ facti velut moꝛtui. Mat.vlt᷑.vñ cũ app
pinq̃ſſent mulieres ſepulchꝛo reſpicieñ.vi
derũt reuolutũ lapidẽ.⁊ intrãtes ĩ monu.
vider̃t angelũ ſedentẽ i dextrꝭ.qͥ dixit illis
Jeſuʒ qritꝭ naʒa.cruci.ſur.⁊c.ſʒ ite dicite
diſcipuleiꝰ⁊ petro qꝛ pᷣce.v.ĩ gał.ibi eum
vide.⁊c. dũq; receſſiſſent ⁊ magda.ſtaret
ad monumẽtũ ploꝛãs.apꝑuit eixpᷣs.tan
dẽ apguit ſctis mulieribo qᷓ adoꝛantes te⸗

ant nũc iſta. Accedamꝰ itaq; cariſimi et

mẽte videamꝰ xpᷣmac ſi pñtẽ ⁊ oſculemur

er vulncra. Rogem q̊ʒ vt det gram ⁊c.

Dñica eadẽ Paſce Se .ij. ſde iocũdil
ſima xpᷣi reſurrectõe ⁊ mr̃is et ↄſolatione
deuotus. MM

Ec dies quã
fecit dominꝰ exultemus ⁊ lete⸗
mur in ea.ps.cxvij. °à Ca
riſſimi iã poſt dies flet ⁊ planctꝰ paſſio⸗
nis xpᷣi inſtat nob dies iſta reſurrectõis qᷓ
xpᷣi aia gaudij⁊ iocũditatꝭ fuit oĩo plẽa ?⁊
ðbẽꝰ nos ec ↄgaudere ſibi.ꝓ h̊ feſto eccia
frequẽtiꝰ decatat pᷣdicta vᷣba pᷣs.d. Hec
dies quã fec dñs.vtʒ ꝑ ſingłas hoꝛas ca⸗
nonicas.⁊ merito qꝛ vt Aug.i ſer.hꝰ diei
ait. Paſca xpᷣi iqͥt fres cariſſimi ſalꝰẽ mði
regnũ celoꝝ.glia ſuꝑnoꝝ.vita credentiũ.
reſurrectio moꝛtuoꝝ.occaſus ĩferni. ↄtri⸗
tio moꝛtꝭ. Hec eſt dilectiſſimi quam fecit
dñs.dies excelſioꝛ cũctꝭ ⁊ dulcioꝛ vniuer⸗
ſis ĩ q̃ dñs ſurrexit a moꝛtuis.in q̃ ſingłlo⸗
rum.ſ.diſepuloꝝ mentes gaudio ⁊ exul⸗
tatione ꝑfudit.h Aug. Nimiꝝ hodie oẽſ
creaturas gaudio repleuit. Pꝛio ſctõs pa
tres de limbo educẽs ĩieffabilit᷑ letificauit
Scdo oib, diſcipuł ⁊ ſctis mulieribꝛ gau
diũ ifudit. Tertõ q̊ʒ creaturã ãgelicã leti
cia ꝑfudit.nã ⁊ ĩ ſignũ leticde ãgeli hodie
circa ſepulchꝝ apꝑuerunt i veſte cãdida.
Quarto creaturã coꝛꝑalẽ totiꝰ mõi. Nã
Maximꝰ ĩ ſer.ðt. In reſurrectõe xpᷣi ele⸗
mẽta oia głiant᷑ nã ⁊ ſolẽ ipᷣm arbitroꝛ in
hac die ſolito carioꝛẽ. vt ĩ eiꝰ reſurrextiõe
gaudeat iocũdioꝛꝭ lucꝭ ſplẽdo:ẽ ſuſcipiẽs
in cuius paſſiõe cõdoluit ⁊ cuꝰ moꝛtẽ lu⸗
gubri q̃dã caligie ꝓſecutꝰẽ. h ille. Hic et
eccia canit.d. In reſurrectiõe tua xpᷣe celi
⁊ terra letant᷑. Sʒ inſuꝑ qᷓ;tũ gaudiũ ho/
die ꝑfudit vᷣginẽ matrẽ xpᷣi qͥs põt pẽſare.
q̃ nuꝑ doloꝛibi plena.mõ qᷓnta leticia fuutt
repleta ſuꝑ filio tam dilecto ⁊cc̃. Merito
ergo et nos ſeruuli chꝛiſti et matris eius
debemus congaudere.vnde dicit thema
Hec dies quã fecit dñs exultemus ⁊c.
Itaq; de xpᷣi reſurrectiõe tria notemꝰ

myſteria declaranda in hoc ſermone.
Punmũ di dñnice iocundatõis
Scoõm dj materne apparitõis
Tertiũ dr dulciflue ↄſolatos
Circa pꝛimũ de dñi icſu iocunditate.ſcʒ
quã habuit in ſua gloꝛioſa reſurrectione.
vtile nobis eſt cognitionem habere.tum
vt ſciamus qualiter eius reſurꝛectio fctã
⁊ credenda ſit.tum vt ex xpᷣi gaudio gr̃a
ex ſpũali leticia hodie compleamur. nam
ipe dixit Joh. xv. hoꝛtando. Manete in
Dilectione mea hec locutus ſuʒ vobis vt
gaudiũ meũ in vobis ſit ⁊ gaudiũ veſtrũ
impleatur.ſ.in pñti ꝑ gr̃am ⁊ in futuro ꝑ
gloꝛiã.hoc &̊ xpᷣs optat vt nũc ꝑ chantatẽ
gaudeamus in xpᷣo ⁊ tandeʒ ꝑpetuo gau
dio ꝑfruamur in gloꝛia reſurrectõis ſue.
NRNotandũ itaq; eſt ꝙ xpᷣs dñs ĩ ſua
reſurrectione habuit potiſſime de quatu
oꝛ maximã leticiã in aia pᷣter hoc ꝙ deita
tis inſeꝑabilem vnionẽ ⁊ viſionẽ a pꝛinci
pio ↄceptiõis habuit qõ erat maximũ.
H Vun de miraculis i ſuo coꝛꝑe.
cðo de miraculis in ſuo ſanguine
Tertio de miracuł in aie reumone
Quarto de miraculis in gloꝛificatiõe.

Dominica Paſcece

rumpit᷑ fetoꝛe ⁊ putreſcit ac incineraturæz
vermes ſcaturiũt ĩ eo coꝛrodeñ.vñ Beñ.
iij.dixit dñs hoĩ.puluis es ⁊ in puluerem

reuerterꝭ. Vñ oĩs hois coꝛpꝰ de lege cõi ẽ
putribile ſicut et moꝛtale.niſi ergo a deo
conſeruet᷑ diutius non ſtabit. Secundũ
punctũ ꝙ exquo coꝛpus xpᷣi fuit moꝛtale

q;tum de ſc erat ⁊ putribile niſi a deo cõ⸗
ſeruaretur. tamẽ ſuꝑ om̃ia alia humana

coꝛꝑa etiã de ſe erat ſtabile diutiꝰſine om
ni coꝛruptione eo ꝙ oꝛiginale peccatũ nõ
ↄtraxit ſed virtute ſpũſſancti fuit foꝛma/⸗

tum ⁊ ꝑ ↄñs ꝑfectiſſimũ. Verũtamẽ qͥa
deitati vnitũ fuit.iccirco a deitate ſic fuiſ

ſet conſeruatum ꝙ nunqᷓ; fuiſſet ali̊ mõ
coꝛruptũ fetoꝛe nec putrefactũ nec incine

tatum auta vermibi coꝛroſum vel modi/

ce etiã ſi vſq; decẽ milia annoꝝ ⁊ ꝓpetuo
manſiſſet in ſepulchꝛo.⁊ ſic dicit᷑ coꝛpus
xpᷣi incoꝛruptible volũtate dei ſuꝑnatura
liter.Et huiꝰ rõ eſt qꝛ corpus qᷓ;diu con/

iunctũ eſt aie vt videmꝰ pᷣſeruata diſſolu

tione putrefactiõis ⁊ incineratiõis.ergo

cum deitas ſit maioꝛis vᷣtutis ⁊ influen⸗
tie qᷓ; ania impꝛopoꝛtiona biliter ſeqiutꝙꝓ
multo foꝛtius potuit pᷣſeruare coꝛpꝰ xpi

Iſta quippe miracula a deo benefice col ſibi vnitũ imperpetun. Tertiũ punctum
lata humanitate xpᷣi igerebãt maxima ſi/ addit᷑ ꝙ coꝛpus xpᷣi ila vnctiõe quã fece⸗

bi gaudia in aia Pꝛimo gaudebat xpᷣs runt tꝑe ſcripture vel quã facere intende⸗/

de miraculis in coꝛꝑc. NHNimiꝝ ſᷣm Franc. bant mulieres ſancte non indigebat nec
Maro.ac Hubertinũ. In xpᷣi reſurrecti neceſſe erat hmõi fieri. Sed qꝛ iſti ſicut ⁊
one fuerunt facta pᷣcipua quattuoꝛ mira alij diſcipuli nondũ plene de xpᷣo nouerãt
bilia in xpᷣi coꝛpoꝛe ad xpᷣi leticiã ⁊ gloꝛiã ſcripturas.ideo ex deuotõe ⁊ ꝓ xpᷣihono⸗
deo efficiẽte. Pꝛimũ mirabile ꝙ fuit / re qꝛ iudeis mos erat ſic ſepelire inſignes
ſeruatũ ab omm coꝛruptione.ſicut ꝓphe perſonas. Joh̊.xix.talia fecerũt ⁊ q̊ ad h

tatum fuit ꝑ Dauid in pᷣs.d. Non dabiſl ↄmendan O Scom mirabile ꝙ coꝛ

ſanctũ tuũ videre coꝛruptionẽ.qð beatuſ pus xpᷣi deſtructũ in paſſione fuit integre
Pet. exponit de xpᷣo Act᷑ej. Sed querit᷑ refoꝛmatum pꝑfecta reparatione. Rõ ſᷣm

vtrum coꝛpus xpᷣi ſi diutius ſtetiſſet in ſe

pulchꝛo habuiſſet aliquã coꝛruptionẽ ex
ſeipſo.nam ſi dicas ꝙ nõ q̃re ̊ opus erat
vt inungeret᷑ aromatib. Nam Joſeph ⁊
Nicodemus ipᷣm inunxerunt ⁊ mulieres
ſancte emerunt aromata vt venieñ. vnge
rent ieſum.ſicut ptʒ in euan. Ad hec rn/⸗
detur ſᷣm doc.pᷣcipue Rich.ſuꝑ.iij.di.xxj
ponẽdo h̊ tria puncta. Pꝛimũ eſt ꝙ vt ait
Aug. de ci. dei ca.xij. Coꝛpꝰ humanuz ſi
naturali curſui relinquat᷑ tãdiu tumula/⸗
tum in terra paulatim ꝑticulatimq; coꝛ/

ho.iij.ꝑ.q.lij.qꝛ cũ ſᷣm ham̃.i.iij. Re
ſurrectio eſt eius quod cecidit in moꝛte ꝑ
fecta rparatio. Ne ergo imperfecta fieret
xpi reſurrectio.deberet in eius coꝛpoꝛe re
foꝛmari ſine diminutione oĩa q̃ ceciderãt
in eius paſſione. Nimiꝝ in paſſiõe pᷣmo
coꝛpus xpᷣi fuit a planta pedis vſq; verti

cem vulneribo cõciſum.ideo in reſurrectij
one omnia illa ſunt perfecte ſanata pᷣter

uinq; vulnera ob certas cauſas retenta
ecundo coꝛpus xpᷣi in paſſiõe fuit tam
dire ⁊ crudeliter extenſum ac per ſinglas

ſncnnas

dDinumera

Pt L
llinlün
Lropl
ſtagnoer
Aſetleprol
Cinreii
1. Oare
futdeforn
ſelnbonee
atoꝛ diſce
fablleges
(atüthoc.
Gſt.
chantefi⸗
hleekfaa
ſomnonm
üchuiti.
So
ismirag
Punfm
foJuſan
ma. 1
Cetſange
binst
ſperſus.
ſeruaen
lundün
lofnimſ
fatim
diunna in
tnnl Peo
nisſtren
Aarüfean
eſtecolie
mmnüin 1
napr
mcolege
Pquehon

tchluis ſt

Gatorius
Contiplen
ſünafene
ſerſusn
deckauis
lnneſt
A
hüüpig

llegn

chenan
i. i Bei,
npolueren
delegecui
ergog der
Oeaunci
ſuit more
ſſa dedch
na human
lunsſneon
e pecaatind
lfuttfoma
lenütmich
eitneeſfil
iſſetaln
tüner man
m Amod
or 1pene
daat copus
aſumauna
dindan
natadiſol
ranos. n
16 mfven
lterſegllig
are p'
mnüpuncun
noegifut
Cctelnmmte
cigeberte
aſtſar
i⸗ Noverit
1 honot
nniga
itt
nnbleged
tintint
re Rofn
In iui N
iennonth
afui fan
nsapner
. Cont
giſiießnin
s
ltunmnt
ſenum ßf
steleni
Oeſuit fam
Ne ſngees

Bermo

iuncturas diſſipatũ vel diſiunctũ.adeo vt
Ddinumerari poſſent oĩa oſſa eius. dicente

Ps.⁊ Lv. Ergo in reſurrectõe vene ⁊ ner
ui in iũcturis ⁊ oſſibus ſunt refoꝛmata.
Tercio ꝑ liuoꝛes inflictos fuit deturpatũ
ita ꝙ nõ erat ei aſpectꝰ neq; decoꝛ ſʒ tãqᷓ;
eſſet lepꝛoſi coꝛpus vt ſcribit᷑ Eſa.liij.Er/
go in reſurrectiõe debuit hoc bene diſpo⸗/
m.Quarto qꝛ capillis ⁊ barbis dilamatꝭ⸗
fuit defoꝛmatũ.j̊ debuerũt hec reꝑari.O
ieſu bone quãta paſſus es ꝓ nobis.o pec
catoꝛ diſce xpᷣm rediligere. Terciũ mi⸗
rabile ꝙ coꝛpus xpᷣi moꝛtuũ fuit reuiuifi/
catũ ⁊ hoc ſol diuine eſt potẽtie ſᷣm Au/⸗
guſti. Quartũ ꝙ fuit trãſmutatũ.cum

efn ante fuerit moꝛtale in reſurrectõe imoꝛ

tale eſt factũ Roma.vj. Chꝛiſt reſurgẽs
iam non moꝛit᷑. O ergo qᷓ;tũ ꝓ talib⸗ gau
diũ chꝛiſti ania habebat quis enarrabit.
P Scvðo chꝛiſtus gaudebat de benefi⸗
cijs miraculoꝝ factoꝝ circa ſuũ ſanguinẽ
Nam ſᷣm pᷣdictos Huberti.⁊ Fran.ma⸗
ro. In ſanguine xpᷣi facta ſunt etiã q̃ttuoꝛ

mira. Pꝛimũ dicit᷑ ↄſeruationis.quia li

cet ſanguiſ chꝛiſti effuſus fuerit terre imbi
bitus ⁊ pedibo conculcatꝰ⁊ multimode di
ſperſus.tñ ab omi coꝛruptiõe in triduo cõ
ſeruatus fuit ab om̃i coꝛruptione. Se
cundũ mira bile recollectiõis.quia angeli
co miniſterio fuit recollectus. Nã vbi ſuf/
ficit vᷣtus angelica nõ eſt neceſſaria virtuſ
diuma ĩmediate ⁊ totalr ſm Augu. iij.de
trini. Pꝛopterea tale recollectionẽ ſangui
nis ſiłr etiã capuloꝝ ac barbaꝝ xpᷣi dilani
atarũ fecit deus ꝑ angelos.quoꝝ officiuʒ
eſt recolligere pulueres reſurgendoꝝ ho/
minũ in ine mũdi Mat.xxiiij. O chariſ⸗
ſimi qͥd putamus quãta reuerẽtia ⁊ diligẽ

tia collegerũt angeli pcioſuʒ ſanguinẽ xpi

ꝑ quẽ homines redẽpti ſunt ⁊ angeli reꝑa
ti.cuius ſtilla minima ſuffeciſſet ad delen
da totius mũdi pctã vt diẽ̃ Berñ. Jtaq;
contẽplemur quõ Rnnne chꝛiſti angeli
ſũma reuerẽtia colligebãt vbicũq; fuit di⸗
ſperſus nũc de terra nunc de cruce. Item
de clauis ⁊ de lancea de colũna vbi flagel
latus eſt ⁊ de ſpinea coꝛona ⁊ ſic de alijs.
OQV Lontẽplari etiã pie poſſumus de
btã virgine.qm vt Ludol.li.de vita chꝛi/⸗

ſcʒ beata virgo Maria dum ſtabat ſuta
crucẽ chꝛiſti crebꝛo amplexabatr᷑ crucẽ oſcu
lando eã.vertebat etiã ſe ex ꝑte illa q̃ ſang
uis chꝛiſti decurrẽs nigabat crucẽ et cadẽ
tes guttas pᷣcioſi ſanguinis xpᷣi oꝛe ſacro
lingebat. terrãq; quã cruoꝛ rigabat deoſ⸗
culabat᷑.hec ibi. Sicq; facies marie et la

bia rubꝛicata fuerunt ſanguinc xpᷣi. Ca ⸗

pilli ⁊ velũ capitis ac veſtes cõſperſe crãt
qbus ⁊ colligebat vt poterat ne ſanguis

deflueret tã pcioſus in terrã. Conſequen⸗

ter ergo ex his contẽplari habemus ꝙ an
geli ante hoꝛã reſurrectionis chꝛiſti hodie
cuʒ ſũma reuerẽtia colligeñ.ſanguinẽ xpᷣi.
cũ pꝛe honoꝛe ⁊ reuerentia vᷣginis matris
dei quã nouerãt eſſe reginã angeloꝛuʒ ⁊c̃.
non auderẽt ipᷣam ↄtingere.coꝛã ea geni⸗
bus flexis dicebant talia.O bñdicta dña
deus mãdauit nobis vt colligamꝰ ſangui
nem filij ſui et tui chꝛiſti ieſu. YJdeo ſuppli
camus ꝑmitte vt extergamus ⁊ recolliga
mus ipſuʒ de tua benedicta ⁊ venerabili
facie ⁊ de capillis ⁊ de velo ac veſtimentis
Ipa vero di.Facite.fiat dei voluntas ⁊c.
Deniq; ex his ꝓ documento noſtro moꝛa
li accipiamꝰ.ꝙ exẽplo Marie fidelis chꝛi
ſtianus debet faciẽ ſuã oꝛnare roſeo cruo⸗
re chꝛiſti. Nam ⁊ beata Agnes gloꝛiando
de h̊ dixit. Sanguis chꝛiſti oꝛnauit genaſ
meas.Sed quomõ hoc niſi ꝑ iugẽ recogi
tationẽ paſſionis chꝛiſti.ſic em gene am⸗
me due.l. fides ⁊ charitas qͥbus a deo tã⸗
qᷓ; aliquis per faciẽ agnoſcit᷑ vt dicit Gꝛe⸗
go. ſic oꝛnant᷑.ſicq; anima chꝛiſto paſſo et
ſanguine tincto aſſilatad gloꝛiaʒ. Vnde
Canti.viij.chꝛiſtus dixit. Pone me vt ſig
