Scðo hoim malicia in recuſatöe.
Tercio maloꝝ pena iuſtiſſima ĩ vltõe
Pꝛimo inquã deſignat᷑ dei maxĩa clemen
tia in nuptiaꝝ inuitatõe.Nã dicit euãge⸗
liũ ſic. In illo tge ſcʒ feria tercia poſt oñi/

cam palmaꝝ cu loquebat᷑ xpᷣs turbis iu⸗
ſ̊ deoꝝ ⁊ ſcribis ĩ gabolis.Tic dixit ⁊ bãc
ꝑabolã. Silłe factũ eſt regnuͦ celo ꝝ.Quii

nãq; eſt iſte hõ rex niſi de pater qͥ fecit nu
ptias filio ſuo qñ copulauit hũanitatem
deitati in xpᷣo ſuo filio.ad cui fidem vo⸗
cauit multos. Pꝛimo qͥdem ꝑ ſeruos ve/
teris teſtamẽti ſcʒ ꝑ patriarchas ⁊ ꝓphe⸗
tas pᷣdiceñ.de aduẽtu xpᷣi. Scðo iterũ e
alios ſeruos miſſos ſcʒ in nouo teſtamen
to.h̊ eſt ꝑ apłos ⁊ pᷣdicatoꝛes.Sʒ q̃re de
us ðꝛ hõ rex. Holkot ſuꝑ lib.ſapᷣ.lee cxlix
dicit. ꝙ de? ſuꝑ oĩa veraci ſolus pᷣt dici in
mũdo dũis ⁊ rex plibus rönibus.
Ba rõne magnificentie.
cðo rõne potẽtie.
Tercio rõne munlificentie.
ꝛimo rõne magnificentie qꝛ alij reges
nũqᷓ; poſſunt eſſe tãte magnificẽtie qn in
digeant ſeruis.ĩmo q̃nto ſũt maioꝛes re⸗
ges tanto plibus ſeruis indigent.ſed deꝰ
eſt tãte maieſtatis ꝙ nullo indiget.vt oft
ps. geſt rex ⁊ dñs oĩm veraciſſime. Se

cũdo rõne potẽtie qꝛ nullłaliꝰ dñs poteſt

ſeruũ facere libeꝝ vere qꝛ nec ipᷣemet ẽ vᷣe
liber. tum qꝛ ſeruit vicijs Aug. Peccatoꝛ
ſeruus eſt tot demonioꝝ quot vicioꝛum.
Nam Joh.viij. Qui facit peccatum ſer⸗
uus eſt peccati. Tum quia quilibet dñs
timet multos quãdoq; etiã ſeruos ne in/
toxicetur vel occidat᷑. Sed deus vere li⸗
ber eſt ⁊ nullum timere habet. ergo dũs
rex eſt. Tercio rõne munificentie. quia

Piꝛimũ de myſtica expoſitiõe.ſ.ꝑabo⸗ alij dñi nõ poſſunt tantuʒ reddere ſeruis

e huius.

Scõm de cõmixta cõgregatione.ſ. bo

noꝝ cũ malis.

Terciũ de grauiſſima punitõe.ſ.malo
rum in toꝛmẽtis futuris.

ꝓ remuneratiõe qᷓntum ſeruus dat dño.
quia ſeruus dat ono libertateʒ. De qua
poeta Hoꝛatius dicit. Non bene ꝓ toto
libertas venditur auro.ergo ⁊c. Sed de
us remunerat eterna libertate beatitudi

nis erſ c ptʒ magna et regia dei demẽtia
qua multiplicit᷑ vocat omnes ad ſua ſer/
ultia ꝓ ↄunnio celeſti. Scdo in iſta ꝑa⸗
bola notat᷑ hominũ malicia in recuſatiõe
Nam vt ibidẽ dicit. Multi non venlunt
ad xpᷣi conuiuiũ. Aliq inquit qꝛ nolebãt
venire.iſti ſunt qͥ obſtinati ſüt in malicia
peccati. Alij autẽ quia inquit neglexerüt
venire.ſ.qui penitere differüt. Alij qꝛ ab

roꝛũ.

los. ⁊ implete ſunt nuptie diſcũ.qꝛ fides
diffuſa eſt ꝑ totũ mundũ. Querit᷑ ergo

luit bonos chriſtianos cõmixtim eſſe ſi⸗

the.

onem genti⸗ ſcquentiũ vias diuerſoꝝ er
Et egreſſi ſerui.i.pᷣdicatoꝛes miſſi ꝑ
mundũ ↄgregauerũt omes bonas ⁊ ma

quare chriſtus dñs i ſancta eccłia ſua vo/

mul cũ malis chriſtianis.cum tamen ĩ fu
turo ſint ſegregandi ⁊ ſeꝑaim mãſuri bo

lerunt in villã.ꝑ quod ſignificat᷑ dominij
ambitio et hmoi. Alij a negoclaeige 4

ij ni iĩ celo mali in inferno. Ad hec rñdet᷑ ſʒ
terrenaꝝ diuitiaꝝ cupiditates ſequũt᷑ p

Auguſtinũ alioſq; doc.ꝙ pluriba ratõibd
a es ſequũt pPꝛimo ꝓpter amplioꝛem głificatõem.
i celeſtia. Alij ſunt inſup qui pſequun Scðo ꝓpter bonoꝶ exercitatöem
bonos. Ecc & multiplex malicia hom Tercio ꝓpter coꝛtectionenm.

nũ ſignificat᷑.quia cũ iam oia ſint ꝑata., Quarto pꝛopter diuinã miſeratõnem gin

eſt ola ſacr̃a quibus refici᷑ aia: m qð ex Pꝛimo inquã ꝓpreramplioꝛẽ glificatõeʒ.
ponit Lyra. Item adi eſt paratu. ONam amplioꝛ eſt glia bonoꝝ qñ etiã inę
q; venerabile pꝛandiũ.ſ.coꝛpoꝛis ⁊ ſãgui malos bene vixerur.quia laudabile ẽ nõ
nis chriſti cibus ⁊ potus in euchariſtig. peccaſſe cã potuerũt. Sicut et ꝑ contrari
CTauri occiſi. Hvlaniꝰ.i.martyres ꝓ fide um magis eſt vituꝑabile iter bonos ma⸗
chriſti occiſi.⁊ altilia.i.ſpũales alte ↄtem le viuere. Vnde Grego..l.moꝛa.dicit.
platõis mortificati peccatis. His omib Hi paciter bon ſunt qui in bonitateinn
paratis ĩ exemplũ hominũ adbuc homi⸗/ malos ꝑſiſtunt. Exemplũ de Noe qͥ ↄmẽ
nes nõ veniũt ad celeſte conuiuiũ penitẽ/ datur de bonitate inter oẽs malos ĩ mũ⸗
do.cum nihil aliud reſtat niſi vt manꝰ la do qͥ coꝛruperãt viam ſaã. Gene.vj. Se
uarent a peccatꝭ moꝛtalibo. Ende carna⸗ cundo ꝓpter bonoꝝ exercitatõeʒ. Grego.

les hoĩes faciunt ſicut fabuloſe narrat᷑ ꝙ xxiij.q.iiij.c. Hec aut vita. dicit. Abel eſſe
poꝛcus a leone animaliũ rege inuitat ad renuit quẽ cayn malicia nõ exercet. Jdeʒ 5
2ↄuiuiũ nobile Interrogauit ſi in illa mẽ/ Gre.Ad hoc eſt tribulatio electoꝝvt pur
ſa eſſent ſcena lutea ⁊ ſtercoꝛiʒata qͥᷣb vo/ gati traſeant ad regna celoꝝ. Quõ ei tor
lutaret᷑.⁊ dicto ꝙ nõ venire noluit. O qn eſſent martcyres ſi nõ fuiſſent ꝑſecutoꝛes.
ta dementia in luto luxurie iacere qᷓ; celuʒ Tercio ꝓpter coꝛrectõeʒ.qꝛ ſepe mali coꝛ
habere. Tercio ſignat᷑ maloꝛũ pena iu rigus t᷑ et emendantur ꝑ exempla bonoꝝ
ſtiſſima. quia cõtra occiſoꝛes dici᷑ iratꝰ Aug. Omis mal ideo viuit aut vt emẽę
rex ꝑdidit illos.ſᷣm Lyrã ⁊ doc. In h̊ di detur autvt ꝑ eum bonus exerceat᷑. Iſið.
cco ſignificauit iudeos qui xpᷣm et diſci/ Ad ↄuerſionẽ maloꝝ pdeſt multũ conſi⸗
pulos occiderũt.pꝛopter qð deus miſſis deratio exempli bonoꝝ. Qu arto ꝓpter
exercitibus romanoꝝ illos ꝑdidi: ⁊ ſuci⸗ dei miſeratiõeʒ.quia deus diutius parcit
cendit ciuitates hieruſalẽ ⁊ templũ ac ali malis pꝛopter bonos inter illos exiſtẽtes
as. Deniq; ne putaret hõ chriſtianꝰ ꝙ ſo Nam deus dixit Geñ.xix. q; pceret ciuixa
lum iudeos malos ꝑdet de puniẽdo ſᷣm tibus ſodomoꝝ ſi decem iuſti in eis inue
iuſticiã.ideo chriſtus conſeqnter oſtẽdit nirentur. Multo magis ergo parcit vbi
. ꝙ etiã malos chriſtianos punit vt pʒĩ ſe. plures boni inueniunf. Pꝛopterea vt deꝰ
P CLirca ſcõm. ſ.ð cõmixta cõgrega miſericoꝛdiã oſtẽdat cuius ppꝛium ẽ mi⸗
tione.ſ.bonoꝝ cũ mał in ecclia: qꝛ chriſtꝰ ſereri a pꝛincipio ſemꝑ inter malos volu
dicit. Tunc git rex ſeruis. Nuptie quideʒ it eſſe aliquos bonos. ſicut dieit Grego-
pate ſunt. ſed qͥ inuitati erãt.i.iudei qbus rius.xx.moꝛał. Nam pꝛimo Adam duoſ
chriſtus fuit pᷣncipaliꝰ miſſus Mat.xv. filios habens vnus bonus fuit alter ma
non fuerũt digni.quia repulerũt fidẽ xpᷣi. lus vt Cayn et Abel iuſtus. Itẽ noe duñũñn
Ite ergo ad exitus viar.id eſt ad diſꝑſi/ os.ſcʒ Sem et Japhet bonos. ſed terc?

4 „

65
1

me
wi
SR
ſego⸗
deſſe
e
kpur.
titot
oes.
llieon
onot
ten⸗
io.
Conlt
zn
galat
lers
Aiti
nue
rybi
rde
im
voh
duof
ma
edl
G6

„=

Bermo LK
Cham matł inter eos fuit. Deide abra/ gnificat chriſt cũ dicit. Tũc dixit. ſ. ſen
ham habuit Iſaac bonũ filiu.⁊ alterum tentiã diffinitiuã rex chriſtꝰ mimiſtris. H
ſcʒ Jſmael malũ. Sic Iſaac habuit Ja eſt demonibo ſᷣm Ornige. qꝛ in iferno ipſi
cob bonũ ⁊ Eſau malũ. Item iſrael inter ſunt executoꝛes iuſticie dei tanq; toꝛtoꝛei
xij.filos vnuʒ honũ.ſ. Joſeph habuit.⁊ Ligatis ⁊c. Ad hec eſt Aduertendi æꝙ
ipᷣe dominus JYeſus inter ſctiſſimos duo maxima pena eſt toꝛſio demonũ in infer⸗
decim apłos vnũ diabolũ Judam tradi no. Primo qꝛ ipᷣi ad videndũ vel aſpectua
toꝛeʒ habuit.O ergo pctõꝛes attẽdite qᷓ; ſunt hoꝛrendiſſimi.ita ꝙ vt ſcribit᷑ i figu⸗

milericoꝛditer deus vos ꝑ ſeet ꝑ bonos ra Sapiẽtie.xj. Aſpectus illoꝝ ꝑ timoꝛ?

vult conuertere et peniteri.Alioqͥn vt pᷣs poterat occidere Ad id iĩ ſpecło exeplo

dicit. Niſi cõuerſi fueritis gladiũ ſuuʒ vi rum di.ix.Exemplo.lxxxiiij.Exemplum
bra. ⁊276. Q CLirca terciũ de grauiſſi narrat᷑ ꝙ quidã religioſus ductus ad ex

ma punitõe.ſcʒ maloꝝ in inferno.qꝛ euã/ tremũ vite ſue cepit hoꝛribiliter clamare
geltum dicit. Intrauit rex.hoc eſt chriſt ⁊ maledicere ſibi. Poſt pauca iteꝝ dixit.
adueniens in hunc mundũ ꝑ iudiciũ Pꝛi O benedicta hoꝛa qua intraui oꝛdinem.
mo in hoꝛa moꝛtis et ſcðo in fine mundi. Benedicta mater chriſti quã ſemꝑ dilexi
vt videret diſcũbentes.Lyra.ſ.diſcernẽs et tacuit. Tandem interrogatus a fratri
do merita ⁊ demerita rpᷣianoꝝ. Et vidit bus dixit. En primo apparuerant mihi
ibi hominẽ nõ veſtitñ veſte nuptiali.i.nõ duo demones terribiles parati ad rapiẽ

habentẽ caritatoque dicit᷑ veſtis nuptiał dum animã meam.ideo pꝛe timoꝛe ma⸗

quia ipᷣa copulat animã deo vt dic Aug. ledixi diei mee. Et dico vobis ꝙ ſi hinc eſ
Ec ait ei.Amice quõ ⁊c̃. Amicum vocat ſet ignis ex ere et ſulphure mixtus velleʒ
quia licet malus chriſtianus ſit inimicus intrare illum vt in eo arderem ab hac bo
det ꝑ peccatũ.tñ quia inuitatus eſt ad nu ra vſq; ad finẽ mundi et per illũ tandem
ptias hoc eſt ad fidẽ chriſti tanq; amic tranſire.ſ.in celum qᷓ; demones in foꝛma
⁊ ſacramẽtis xpᷣo conſecratus nomineq; ſimili iterũ videre. Sed poſtmoduʒ vẽit

xbiano inſignitus.ideo dici᷑ Amicꝰ ſᷣm benedicta virgo maria que fugauit ðmo

Hiero.nõ rei veritate ſed fide ⁊ nomine nes.⁊ ideo poſtea dixi. Benedicta mater
tin. At ille obmutuit.ſ.quia ꝓpria conſciẽ chriſti ⁊c̃. His dictis quieuit feliciter
tia cõuictus eſt in eo ꝙ veſtẽ ſibi deꝰ de/ Secundo quia in toꝛquẽdo ſunt crude
derat innocentie baptiſmat ſed ipᷣe ꝑdi liſſimi Juxta illõ Hiere.vj.Crudebł eſt ⁊
dit. Tuc ait ⁊c. Elbi notãdũ ꝙ xpᷣodo nõ miſeret᷑. Nam ſi ĩ pᷣſenti vt et videmꝰ
minus inſinuat penalitates nouẽ ꝓpt᷑ q̃s in illis quos obſidet deo permittente fa⸗
cruciatus inferni eſt acerbiſſimus et gra⸗ cit diabolus tam graues vexatiões ꝙ ob
uiſſimus. Et de iſtis grauitatibꝛ penarũ ſeſſi ſeios manibus pꝛopꝛijs lacerant ?

ſi vis ꝑ ſe pꝛedicare potes tres articulos dentibus moꝛdent.quid ergo faciet in in

ponere et pꝛoſequi ̃m tres ternarios di ferno de damnatis: quos plena poteſta⸗

uidendo qͥ eliciunf ex euãẽgelio tee poſſidebit. Tercio quia ad nocenꝰ

Sõ dicit᷑ diabolice ptatis ſubiectõ dum ſunt ſtudioſiſſimi. Nam diabolus
Scda ðꝛ eternalis obligatio eſt mülle artifex. qui ad nil aliud intendit
Tercia dẽ obſtinationis vinculatio niſi nocere aie. Jo ð ſingulis peccatis va
Quarta dẽ boni o mnis puattio rio modo afſigere ſtudetquia vt Grego
Quinta dãẽ excluſio a celeſti regno. rius dicit. Quos incentoꝛes habuimus
Sexta dicit᷑ tenebroſa incarceratio. in culpis toꝛtoꝛes habebimus in penis
Septima ðꝛ fletus et lamentato Æt Secunda grauitas dicitur eterna
Octaua ðꝛ amariſſima anxiatio lis obligatio. Ideo chriſtus dicit. Liga,⸗
Nona dicitur multiplex horroꝛ ⁊ ma/ tis pedibus eius ⁊ manibus ⁊c.ſcilicʒ vt
lediciuo ineternum nundc; valeãt exire Ham Jeb
Prima inqᷓ; granitas acerba pene iferna dicit. In inferno nulla redeptio.Et de H.
us dicit᷑ diabolice ptãtis ſubiectio.h̊ ſi/ triplicẽ rõeʒ tãgẽs Bejr̃.exclamañ.dic.O

miſerabiles miſeri quos huiꝰ vite miſerie
ſeducũt vt in bonis dies ducãt ⁊ ſicĩ pun
cto ad infernũ deſcendũt. vbi nec qͥ toꝛq̃t
moꝛit᷑ nec qui toꝛquet.ſ.d iabolꝰfatigatur
nec pena ꝑpetuo finit᷑.qm Eſa.vl.dicitur
Ignis eoꝝ nõ extinguet᷑ ⁊ mis eoꝝꝑ non
moꝛiet᷑.nõ vno aut decẽ diebus annoꝛuʒ
nec mille ſed ſine fine ſeculoꝛũ. Tercia
dicit᷑ obſtinata vinculatio. Jõ addit xpᷣs
Ligatis pedibi eiꝰ.ſᷣm Aug.et Gre. per
pedes ſignificant᷑ aie affectus.qꝛ ſicut coꝛ
pus currit pedibus ſic aĩa hũana affecti/

us.Et iſti ꝑ obſtinatiõem ligant᷑i dã/⸗

natis ſic vt nil boni velint cogitare ſʒ qð
cõtra dei ⁊ ꝓximi caritatẽ eſt.pᷣs Super
bia eoꝝ qui te oderũt ⁊c Querit᷑ ů̊ vtrũ
damnati poſſint libere cogitare ĩ animo
pỹ ficia dei vel ꝙ eſt miſericoꝛs et bonꝰ vł
hmõi. Rñdet Rich̊.et Tho.in.ilij. diſti.
vlti. ꝙ de deo nõ pñ̃t cogitare niſi inq;tuʒ
eſt puniens eos.⁊ ſic maxime ex odio nõ
ex amo:e cogitãt. Vnde de mificoꝛdia ⁊

bonitate dei non cogitãt.qꝛ hoc eſſʒ cum

Delectatõe cogitare.⁊ ſic patet ꝙ ligati ſũt
in maxima pena deſgatõis obſtinatõnis
ire quoq; et hmõi Quarta grauitas di
citur boni operis puatio.quia dic chriſt/
Et manib, ligatis. Nam manꝰ ſunt or/
ganũ oꝛganoꝛũ.iij.de anima.ideo ſignifi
cant oꝑa omia bona et ꝑ conſeqᷓns meri⸗
ta illoꝛũ quib omnibo pꝛiuat᷑ ſᷣm Oꝛig.
2 doct. S Sed hic querit᷑ vtrũ dã
nati habeant aliquã conſolatõem recolẽ/
do bona que fecerũt in hoc mũdo vel de

lectabilia que habuerũt. Rñdet᷑ ſm Ri⸗

char. in. iiij. di. xliij. ↄcoꝛ. Tho.ꝙ q;uis co
gnoſcãt talia et recoꝛdẽt᷑:ſicut ⁊ diuiti di/⸗
ctuʒ eſt Luce.xvj. Recoꝛdare qꝛ recepiſti
bona in vita tua ⁊c̃.tñ ex his non cõſolãt᷑
ſed magis affligent᷑ doloꝛe cum multa vi
dẽt ſe ꝑdidiſſe bona. Ideo Boe.ij. de cõ

ſolatõe.c.vij.dicit ꝙ in omni aduerſitate

foꝛtune infeliciſſimũ genus infoꝛtunij eſt
fuiſſe felicem. Quita dicit᷑ excluſio a ce

leſti regno. Ideo dicit chriſtus. Mitti⸗/
te eum in exterioꝛes. Et hoc ſᷣm quod

Chrib.ſuꝑ Math. dicit eſt Suiſſime pe⸗
nalitatis plꝰqᷓ; ignis pena incõꝑabiliter.
vt patuit Dñica. vij. P. Sexta dicitur
tenebroſa incarceratio. Ideo addit in te⸗

j. de ſũmo bono ca. xxix. Et etiã

*2

Dominica.xx. poſt Pẽthe.

nebras. Nam berit vtrũ in inferno ſint

tenebre coꝛpoꝛa

7„

ma nil videt᷑ niſi in lumine. Et ad hec rn
detur ſpᷣm Richar. in.iiij.diſ.l.ꝙ infernus

ꝛales. ꝙ ſi ſic quõ ̊ videre ſe
mutuo poterũt. Cum ſᷣm phᷣm.ij.de ani/

ſimpliciter eſt locus tenebroſus.nec ẽ ibi
aliquod purũ lumen ſed obſcuritati ꝑᷣmi

xtũ quo damnati videre poſſint vnde do

leant ⁊ nõ vnde gaudeãt vt dicit Yſið. ll.

re. lib.

ix.moꝛal. Vnde notant dicit᷑ in euãgelio

ꝙꝙ ibi ſunt tenebre ext᷑ioꝛes.qꝛ ſᷣm Gre.et
Lyrã.Pctõꝛes qͥ modo habent tmmõ ĩi⸗

terioꝛes tenebras ſcʒ peccatoꝝ.hoc eſt ce

citatẽ mentis tũc cum hoc ponenkt etſũ in
tenebras exterioꝛes ⁊ coꝛꝑales gehẽne v⸗

bi nec ſol nec ſtelle expandũt lumẽ. Ve G

2 ve pctõꝛibus impenitẽtibo. De h̊ etiam
Septima grauitas di
citur fletus ⁊ lamentatio. Vn chriſt/ diẽ
Ibi erit fletus.ſ.de ſin gul petis Octa

ſᷣmõe ſeq̃nti.y.

ua dicit᷑ mariſſima anxiatio Beann
u

ſtridoꝛ dentiũ indt. TW Querik de

his vtrũ in in ferno erit ſaltẽ poſt reſu rre⸗
ctionẽ fletus coꝛꝑalis ⁊ ſtridoꝛ dentium.

Ad qð Richar.ſuꝑ.iiij.di.l.q.qua ſupꝛa
rñdet dicens.ꝙ ibi nõ erit fletus cum re⸗
ſolutõe lachrymaꝝ ſicut in hoc ſtatu coꝛ⸗
ruptibili.qꝛ poſt diẽ iudicij ceſſante mo⸗
tu celi ceſſabit ois generatio ⁊ ꝑ ↄſeq̃ns
etiã lachrymaꝝ generatio et reſolutio vel
cog uptio. Sed tñ erit ibi maximꝰ doloꝛ

interioꝛ. ⁊ erit ſignũ hußꝰ doloꝛis in facie
2 in oculis et capitis turbatio.ſ.cũ motu

ac oculorum obnubilatio. non vt non vi
deant ſed vt peius videant quod diſpli⸗

dentium er an guſtie maggitncune pꝛoue
niens. Hec Richardꝰ.

ibi erit luctus ⁊c. Nona dicitur multi⸗

plex hoꝛroꝛ et maledictio. Ideo chriſtus
concludit ꝙ multi erunt damnati ⁊ pau⸗
ci electi.et per conſequens ab omnibus

tam multis damnatis quanta erit male⸗

plum legitur in Speculo exemploꝛũ di⸗

ſtinctione.ix. Exemplo. ccxiiij · ꝙ quidam

Exem

cet. Et tunc erit etiam coꝛpoꝛalis ſtridoꝛ

ergo quantus

„

dictio contra deum ac blaſfemia ⁊ cotra
ſanctos.⁊ contra omnes creaturas ⁊ co⸗
tra ſeſe.vt patet ex ſcripturis.

eglun
rrllie
glifli
legenui.
Mrisel
prerten
ſthon
naleac?
lero⸗
naledie
E ſb⸗
dnes aun
use
runr.
emptie
gtoca
lennen
ſinc
lerſot
ſüde⸗
dod

3
NV
5 —
4 .

ſchet et gliam beatoꝛũ. vnde angelꝰ in ſpũ duꝭ uini iudicij neſciat᷑ cõuerſiõis medicia ne/
deinil xit illũ ad infernũ ⁊ vidit ꝙ multi pꝛes ſin gligit.ſed ꝑ timoꝛẽ ad deũ introitur. JZd
beefi guli filijs di. Fili maledicta ſit hoꝛa in qᷓ circo xpᷣs dñs in pᷣdicta ꝑabola vt timere
nfems te genui.maledictũ ſit qcqͥd ꝓ te feci.ſ.in mus ↄminatꝰeſt inſinuado ꝙ qᷣcunq; hõ
Nei a vſuris et diuitijs male congregandis. qꝛ xp̃ianꝰ in pctõ viuere vult nõ habens ve⸗
rigni ꝓpter te ꝑij.Filiꝰecõuerſo dixit.maledicca ſtẽ nuptialẽ.i.caritatẽ q aia ↄiũgitur deo
endedo ſit hoꝛa qua me genuiſti. quia ⁊ ego illa talis in iudicio ligatis manib- et pedibui
Zl male acqſita perij. Itẽ vxoꝛes viris ⁊ ecõ mittet᷑ in infernũ.vt ptʒ in themate ⁊ eun’ã
Irib. uerſo. Sic ſubditi ↄ pᷣlatos et econuerſo gelio. Itaq; de carcere infernali in quem
iiio maledicebant ꝙ pᷣcepta eos nõ docuerũt ponent᷑ repꝛobi ad ꝑpetuũ cruciatũ inclu
Gea Et vᷣba dei ꝓpter illoꝝ ſᷣuitia ⁊ occupati dendi cria myſteria ꝓ ſᷣmone notemꝰ.
Peg9 ones audire neglexerunt? hmõi. Sic alij Primũ dicit᷑ pfundiſſime localitatis.
Pn Ʒ alios qui eos verbo et exẽplo coꝛrupe· Scom ðꝛ acerbiſſime penalitatis
hin runt. Alij qꝛ fraudulẽtas venditõnes et Terciũ ðꝛ hoꝛrẽdiſſime ſocietatis.
O emptões inuicem fecerũt. Alij qꝛ in pec· I Eirca pᷣmũ de loco ꝓfundiſſimo in
N2„ cato carnis ſeſe maculauerũt. Alij qꝛ iraʒ qrendũ eſt vbi ſit infernus ſᷣm locũ coꝛpꝑgꝗ
. tenuerũt.et pła hmoi. Tandẽ angelꝰ du lem ꝓ ꝓfundo carcere repꝛoboꝝ ðöputarꝰ
PyͤeH uerſo bñdixit di. Gñdicaris q; tu me feci ⁊ bbtim Rich. lup. lij. di. xliiij. atz Tho⸗
Dan H ſti deũ cogſcere.ſecepta dei buare ↄfiteri 2 Dicunt ꝙ infern⸗ eſt in centro terre.⁊ ꝑ co
D⸗ bmõi. Sic ſubditus pᷣlatũ qͥ eũ coꝛripuit ſequens ĩ loco ꝓfundiſſimo. Et ꝓ tanto
Gbam 7 magiſtrũ qͥ docuit ⁊ ecõuerſo. Sic oĩs dicit᷑ eſſe ſub terra.qꝛ.ſ.eſt ĩ centro terre.?
unide qͥ alios edificauit vᷣbo et exemplo. Tũc il hoc ꝓbatur H“
ſauntel le viſis talib dixit. O deus qnta ve et ve Primo autoꝛitatibus
enrun, mal. Oꝑ orium qᷓnta leticia bonis. Ro/ Secundo rationibdb.
uſihn gemus ergo dñm ieſum 7. Tercio exemplis ⁊ reuelatõib⸗
untu PSBSrimo qͥdem autoꝛitatib. NHã Aug. res
tunnten He eadẽ dñica Sermo.ij.ſ.ð carce tractatõnũ li. ij. c.xxiiij.dicit ꝙ infernꝰſub
nte no⸗ re inferaali pfado ⁊ penali viclo ſocietatꝭ terr ſit. Adẽ dicit et glo.ſuꝑ illõ Eſa.xiiij
.ens . Inſfernꝰ ſubtus te ↄturbatꝰ eſt. Itẽ glo.
glutor M „ 7V7, Biero. ſuꝑ illud Yone.ij. Pꝛoieciſti me ĩ
nddolo Igatis P edi ꝓfundũ in coꝛde maris dic.ꝙ ſic coꝛ eſt ĩ
ssinfnce „ SDekeee ee medio aĩalis ſic infernꝰ in medio t᷑re ꝑhi
änenn LI bdus eius ⁊ manibo inittite euʒ bet᷑. Mediũ aũt terre cũ ſit in cẽtro &̊ ifer
Ndot iitenebꝛas extioꝛes Mat. xxij nus ſub terra eſt in ꝓfundiſſimo q̊ ꝓfun
Addiln ⁊ in euãgelio hodierno. Saluatoꝛ noſter dioꝛ locus eſſe nõ põt. Pꝛoptea Yob.xvij
ſnce rp̃ᷣs dñs volens nos ad ſa lutẽ inuitare z In ꝓfundiſſimũ infernũ deſcendẽt omia
nepte inducere ondit nobis pᷣmo ſuã caritateʒ. pctã mea.putas ne ſaltẽ ibi erit requies
cval⸗ yt ⁊ nos reamaremus ipᷣm.quia vt Am mihi.Pꝛoinde et Ber.de imagine mun⸗
hrmuti bꝛoſius ait. Nil tam impᷣſſum humanis di dicit. Infernus ideo ðꝛ qꝛ infenꝰ poſi⸗
cris affectibi ꝙ; reamare ſe diligentẽ. Ideoq; tus. Sicut em terra eſt ĩ medio aere.ita?
ipulf in hoc euãgelio pabolice inſinuat ſuum infernus in medio terre. Eſt aũt loc ille
hnnbes amoꝛẽ ̊ dilexit nos intantũ vt noſtrã hu igne ⁊ ſulphure hoꝛrẽdꝰ. inferiꝰ dilatatuſ
itmae manã naturã ſibi copularet ⁊ ad nuptiaſ ſuꝑi coanguſtat.cuiꝰ ignis reſpectu nir
1160 celeſtis ↄuiuij nos oes inuitaret. Sʒ qm̃ ignis vmbra eſt. hec Berñ.vbi ſup. De⸗
st coꝛ hũ anſi duꝝ eſt ad deũ diligẽdũ ⁊ pi⸗ niq; et phs li.de pomo ⁊ moꝛte d.ſic.Oẽſ
Ein grũ ad celeſtia.Nã vt Aug.ad Bonifat illecebre coꝛꝑis finiunt᷑ et exminant᷑ ĩ ni
wid ciũ dic. Płes ſunt qs coꝛrigit timoꝛ q; qſ hilum ⁊ faciut deſcẽdere ad locũ tnſimuʒ
. iin allicit amoꝛ. Et Caſſio.ſuꝑ pᷣs.cx.d „Ti Subdit. Vle aie peccatrici q̃ nõ põt aſcẽ
iun moꝛ duũi initiũ ſapientie eſt.qꝛ ſi mecꝰ di/ dere ad patriã ſuam.qꝛ turpia cõmiſit. et

Dominica.xIx.poſt penthe.
ſic patz ꝓpoſiti XSed queri poteſt ti preſſe ꝑ amoꝛẽ quo terrena pᷣdilexerunt
quãtũ diſtare putat᷑ a ſu ꝑficie terre ille lo celeſtibus ferunt᷑ ðoꝛſum ad infima texre
cus gehẽne.⁊ q̊̃ itinere aie male illuc trãſ Et leuiati a peccato vicʒ ꝑ penitentiã fe⸗
feranf. Ad hec Caſſiodoꝛꝰ ſae pᷣs.lxxxvj runtur ſurſũ in celũ.⁊ ſic patet ꝓpoſitum
iclt. Infernũ arbitramur eſſe ſub terris Tercio oſtendit᷑ exemplis et reuelatõi⸗
ſʒ ð itinere aie illuc trãſferãt᷑ qm in aucte bus. Nam Gre.in dyal.refert ꝙ qͥdã cuʒ
diuina nõ legit᷑ habemꝰ incertũ. Simili ſeruaret᷑ quaſi moꝛtuus redijt ſubito.⁊ fe
ter ⁊ qᷓ;tũ diſtet deꝰ ſcit. Notandũ tamẽ cit mitti puerũ ad eccłiam ſcti Laurentij
wꝓꝙ ſicut Alber.mag. di.⁊ ĩ li.catholicõ no ad quendã pᷣſbyteꝝ Tiburciũ:qͥ vt credi

tatur ſᷣm ſapiẽtes mathematicos qͥ ſecu/ tur ſubiacebat tũc vicijs carnalibꝛ.ð quo

ti ſunt Ptolomeũ rotũditas circuli terre dicebat. Vidi ingentè ro gũ ꝑari et dictũ
eſt viginti milia et qdringenta miliaria. preſbyterũ ĩ eo mergi et cocremari.Aliũ
Et quia circulus cõtinet qntitatem dya etiã rogũ vidit ibi ꝑari cuius cacumẽ vi⸗
merri ter. et ſeptimã ꝑtẽ ipius dyametri. debat᷑ tendere a terra vſq; ad celũ.Cuiuſ
Eſt g(inqᷣt)qntitas diametri circuli terre emiſſa voce clamatũ eſt. cuius eſſe et. Et H
miliaria ſex milia qᷓdringenta nonaginta dicto ſtatim reꝑat ille obijt. Et puer ad
vnũ. Deinde ſi dyametꝝ h̊ dimidiauer? Tiburciũ currens iam illũ moꝛtuũ inue
c(inqͥt) erunt a cẽtro terre vſq; ad ſuꝑficieʒ nit. Item in vitaſpatrũ legit᷑ ꝙ ſctũs ma
eius fere miliaria tria milia ducenta qua chariꝰ dũ ꝑ heremũ deambularet caput
diꝛagintaqnq;. Ex hoc liqt inqͥt quot miꝭ⸗ quoddã hois repperit. et qͥs ille fuiſſʒ in
liaria ſunt vſq; ad infernu ſm qꝗð infernꝰ terrogãdo rñdir.ꝙ furat ſacerdos genti
Dicit᷑ eſſe ĩ medio terre.hec li. Catholicõ. liũ qui in illo loco manſerat quondaʒ an
O ghõ cogita ꝙ ſi rerra ſuffoderet᷑ ꝑ tot tea.et ſe dixit eſſe in inferno. Interroga⸗

miliaria vt dictũ eſt ad infernũ ꝑtingeret᷑ uitq; eum vtrũ ibi eſſent xpᷣiani Et ille re

2 ſic ptʒ pfunditas magna Scðòo qq; ſpondit ꝙ chriſtiani q mandata dei ñ ſer
oſtendit᷑ rõe.ſ.ꝙ infernns ſit ſub terra.qꝛ uauerunt ſunt ſubtus multo ꝓfundiuſqᷓ;
poſſes petere qᷓre deus voluit infernũ po pagani. Et ꝙ in fouea inferni tãtũ eſſent
nere ſub terra. Et m Richar. et Tho. rõ om̃es ꝓfunde poſiti vtvideret᷑ de igne ha
vnag eſt quia deus nihil inoꝛdinatũ relin/ bere ſupꝛa caput et infra ſe quantũ celuʒ

quit vt dicit Aug.v. de ciui dei. ̊ vnicui/ ſcʒ diſtare a terra videret᷑ apud nos. Ve

q; rei locũ cõuenientẽ tribuit. Exẽpli gr̃a ergo et ve pctõꝛibus. ꝓ irca ſcom
Brutis et coꝛꝑib terrenis terrã ꝓ habi/ de acerbitate penali eſt Hotandũ ꝙ em
taculo ⁊ loco dedit.aquaticis vt piſcibus An.li.de imagine mũdi et doc.Carcer ĩ
aquã. aereis volucribus aerẽ. ſic et nubi/ fernalis eſt multũ hoꝛribilis⁊ foꝛmidabi
bus ſiderib celeſtibe celũ ⁊c. Jdeoq; con lis ꝓpter multas eius penoſas ↄditõnes
uenit vt ſicut electi locant᷑ in celo eo ꝙ ceh Primo quia carcer in fernalis eſt veneno
leſtẽ vitã ſanctã tenuerũt. Juxta illud ad ſus quoniã vermibi moꝛtiferis tac; ſer⸗
Pbhil.iij. Noſtra cõuerſatio ĩ celis eſt. ira pentib venenoſiſſimis plenus.Eſa.xiiij

contrariũ repꝛobi in terra ꝑpetuo ſepe/ Subter te ſternet tinea ⁊ opimentũ tuũ

liantur. q; carnali vita ? terrena animaʒy erunt vermes. JItem ca. vlti. Vermis eo
pemerũt moꝛte peccati. Vnde Aug.dic rum non moꝛiet᷑. IYtem Judith.xv. Da⸗

ij. ſup Geñ. ad lram. Dignũ eſt vt ania/ bo ignem et vermes in carnes eoꝝ vt vrã

us que carnis amoꝛe peccauerunt hᷣ cx / tur ⁊ ſentiant in ſempiternũ. De iſtis di/
hibecat᷑ quod ipᷣi carni moꝛtue ſolet exhi/ ctis Nota ſᷣm Tho.ſuꝑ.ilij.di.vlti.qnõ
peri vt.iſ.ſub terra recondant᷑. Ecce iuſtii/ eſt intelligendũ ꝙ in inferno ſint vel poſt
cdia dei. Confirmat᷑.quia ſicut coꝛpꝰ pon/ reſurrectoem erunt vermes.ſ.coꝛꝑales.qꝛ
gere fert᷑ quocunq; fert᷑.ſic ania amo:e vt vt Aug. dicit. xx.de ciui.dei et cõmuniter

dicit Aug. xj. de ciui. Ideo ſicut coꝛpꝰ põ doctoꝛes. Nullũ animal coꝛruptib ile re⸗

dere grauitatis ſue deoꝛſuz fertur. leue ãt manebit in ſtatu incoꝛruptõis pꝑpetue pꝰ
ſurſum. Sic anime hũane pondere pecca diem iudicij. ſed ꝑ tineam et vermes in⸗

obie

eliut
ſenee
ſcut ain⸗
homminl⸗
ao abh
ſermis.
reclneca
vermis .
alletant
wagrin
ochil
hocexan
uſnodts
temmie
eritfetu
ladüica.
Reoroſun
O
Sed
ſeruin⸗
ſame
Nwr
N
Pu
dlls
bolea
ndlu
ſeule
baber
ſalete
i llte
megle
fencas
Mroru
ſusnof
Polſten
lec lun

Gange

ose⸗

t
Moqan

Mmenne

ijn
ltahpen

Mahor

e.
lannnt
magne
tnni ſer
Poſtum
euehgtol⸗
ci an
hto te
Aurentih
Nardi
nooͤqe
etdicti
1Aä
mi
Cuiuſ
Eth
lerad
hue
ma
apu
chin
ne
d n
tenogat
Erler
deiiſc
undiuſch
ziü eſen
deigeh⸗
nti eenz
3nos Ve
reſeön
nügf
⸗Canr
ſemiet
t wnene
ll
nenti tun
nmise

ꝝ ́ ̃ess

2òèòèòð
5

telligũt᷑ pene anime:hoc eſt remoꝛſus cõ/

ſcientie qui ĩ ſcriptura dicunt᷑ tinee.quia

ſicut tinea nalcit᷑ de veſtimeto qð eſt opꝰ
bhominis.ſic remoꝛſus cõſciẽtie fit ex pec⸗
cato ab homine oꝑato. Item dicit᷑ etiaʒ
vermis.quia ſicut vermis coꝛꝑalis ex pu
tredine carnis oꝛit᷑ et carnem moꝛdet. ſic
vermis conſcientie oꝛit᷑ ex putredine pec/
cati et animã mordet affligendo. VUnñn q̃n
to agit in animã tanto eſt acerbius puni

ens qᷓ; ſi ſolum coꝛpus moꝛderet.Et cum

boc ex anima etiã in coꝛpus redudat hu/
iuſmodi doloꝛ. Scðo quia eſt igneple
nus. Math. xiij. Eos qui faciũt iniquita

tem mittet in caminũ ignis ardentis ihi

erit fletus ⁊ ſtridoꝛ dentiũ. De hoc plu⸗
ra dnica.vij. Tercio qꝛ carcer ille eſt te⸗
nebroſus.ideo chriſtus dicit in h euãge
lio Mittite eum in tenebꝛas exterioꝛes.
Sed iuxta hoc querit᷑.Quare ignis ĩ⸗
ferni nõ illumin ae carcerẽ infernalem cũ
ſit maximus et multus.vtpote in ſinguł
damnatis ardens. Et quia ignis de ſua
natura eſt lucidus.vt patet. Rñdetur ſᷣm
Richar. in.iiij.di.vlti. concoꝛditer Tho.

ꝓignis inferni nõ eſt lucidus et delecta/

dilis ſicut ignis purus de natura ſed tur
bulentus. Primo quia in medio terre eſt
incluſus ⁊ ideo fumoſus eſt et obſcurꝰ ac

fetu lentis vapoꝛib permixtus. vnde nõ

haber lumen purũ quod vilum delectet.

ſed eſt contriſtabilis qꝛ oſtendit qð diſpli

cet.et tenebroſus ꝓut ſulphureus cũ Rᷣ/

mie aliquali q̊ videãt vnde doleãt. ſ.hoꝛ

rendas facies et penas demonũ ⁊ dam/

natoꝛuʒ. Secũdo quia ibi aer eſt vmbꝛo
ſus nõ habens aliqd de diaphano quod
poſſit eſſe ſubiectum lucis. Nam nec ſol

nec luna nec ſtelie uluc expandent lumen

W ergo dei iuſticia que nõ ꝑmittit dam/
natos etiam in luce delectationẽ habere
coꝙ hic tenebras peccatoꝛũ dilexerunt

SAuartco quia carcer ille eſt arciſſi⸗
mus quia poſt reſurrectionẽ ibi om̃es dã

nati in coꝛpoꝛibo conſtringentur. Queſti

onem nanq; mouet Richar. ſuꝑ.iiij. di.
xliiij.q.ij.arti.ij.argumento.ij.Quõ poſ/⸗

ſit capere terre concautas tam młta coꝛ
poꝛa hominũ damnatoꝛũ poſt reſurrecti

3 i
.

onem cum ſm ſententiã ſaluatoꝛis plu/⸗
res homines damnabunt᷑ multo q; qͥ ſal
uabuntur.Et reſpõdens inter alia dicta⸗
mina ponit hanc cãʒ ꝙ dãnati inqͥt in in⸗
ferno ita compꝛiment᷑ ꝙ cõtineri poterũt
in concauitatibus terre.vnde erunt com
pꝛeſſi quaſi in rotam vnã. iuxta illud pᷣs.
Deus meus pone illos vt rotam. Hoc ẽ
in vnam congeriẽ cõpꝛeſſam ad modum
rote. Et ad hanc compꝛeſſionem poteſt ĩ
quit aptari ulud pᷣs. Sicut oues in in/
ferno poſiti ſunt. Oues enim in ouili ſe
cõprimunt foꝛtiter pꝛopter frigus in hie
me. et in eſtate in vmbra ad fugiendum
eſtum. Hec Richardꝰ. Ex quibus pa⸗
tet ꝙ in carcere infernali erunt multũ con
ſtricti et artatiipᷣi repꝛobi vt poſſint ĩ cõ
cauitate terre omnes ſimul capi. Erunt
ergo artati ſicut lapides in muro cõpꝛeſ⸗
ſi vel ſicut cadauera lardoꝛum in cado ⁊c̃.
O qualis pena illa erit: ꝙ nec ſe vertere
poterunt pꝛe amaritudine a latere in la⸗

tus alterũ.ſed vt trũci perpetuo iacebut

ibi qualitercũq; dei iudicio ceciderint in
pꝛofundum. Ende Eccliaſtes rj. Si ce/
ciderit lignũ ad auſtrum vel ad aquilonẽ
in quocunq; loco ceciderit ibi erit. Ve er
go peccatoꝛibus. Quinto quia carcer
ille eſt ſumoſus.⁊ per conſequens lachry
mis et fletibus plenus. Vnde Apocalip
ſis.xiiij. Fumus toꝛmentoꝛũ eoꝛũ aſcen⸗
det in ſecula ſeculoꝛum.nec habent requi
em die ac nocte qui adoꝛauerũt beſtiam
et imaginem eius. O mira hominũ de/
mentia quia modis omnibus pꝛouident
ne in pꝛeſenti habeant fumoſam domuʒ.
et non curãt in futuro euadere manſionẽ
infernalem in perperuo fumo hoꝛrendo
et fetidiſſimo. Sexto quia eſt immun
dus et fetidiſſimus. vtpote vbi tot cada/
ra comburuntur. De quibus Eſaie.xxx/

iiij. dicitur. De cadaueribus eoꝛũ aſcẽdet

fetoꝛ. Deniq; vt Baſilius fuper illud pᷣſ
Vox domini intercidentis flãamam ig⸗
nis dicit ſic. Peracto iudicio omnes ſoꝛ⸗
d.s et fetulentie diuidentur et ſeparabũ⸗
tur ab electis huiꝰ mũdi ⁊ deſcendent in
infernum cum repꝛobis ad illoꝛum cruci
atũ O ergo homo cogita ſi te ponerẽt in

è

2 meꝛs depaſcet eos vt dicit ps. Exẽplũ

Deo ieiunare qnta fame ibi ieiunabis per

₰
.

goacã feciby fetidiſſimis plenã ⁊ ibi debe
es teneri imerſus vſq; ad os q;tũ hoꝛre/

dia que vt cõmuniter faciũt bomines.

Secũda ſub iſta eſt manſio demonũ ca⸗

res ſic erit ĩ inferno. Pꝛoptea pᷣs.di.Edu dentiũ exarchangelis. Quiby aſſociabũ

xit me dñs.ſ.pᷣbuãdo de lacu milſerie et de
luto fecis.h̊ eſt de inferno inferioꝛi.Sep/
timo qꝛ eſt miſerrimꝰ⁊ penurioſus ita vt
nullũ bonũ qð delectare poſſet ibi habe
ri poſſit. ſed ome malũ miſerie ⁊ pene ibi
ppetuo habebit᷑.ſ.fames ſitis caloꝛ ardeſ
2 frigus vrẽs.doloꝛ infirmitatis cruciãs

habemꝰ in diuite epulõe qͥ nec guttaʒ aqᷓ
habere potuit.O tu pctõꝛ qͥ nõ vis hicꝓ

petuo.O ebrioſe qᷓ;tũ ibi ſities.o carnał
qͥ delicatus es et piger ad penitentiã. q̃n
tũ ibi crucia tũ te pati opoꝛtebit. ?
Circa terciũ de ſocietate hoꝛribili cum de

monib in carcere illo ifernali eſt Rotãdũ

ſ̃m doc.pᷣcipue ſctin Vinceñ.de Valetia int Palatini comites bar
iuſticiam non tenuerũten ſubditis ⁊ hu⸗

ꝙ ſicut ſcti in celo oꝛdinant᷑ aſſociatiĩ di⸗
uerſis choꝛis angeloꝝ.ita ꝑ contrarium

dãnati in carcere infernali aſſociabũt᷑ col

ligati ĩ penis cũ diuerſis oꝛdibꝛ demonũ.
quia de ſinguł oꝛdinib angeloꝝ cecidert

aliqͥ demones q ſcʒ ſi nõ cecidiſſent in tali

oꝛdine ꝑſtitiſſent. IOtaq; imaginemur iu
xta doctoꝝ dicta ꝙ in medio terre circa cẽ
trũ eſt ↄcauitas maxia ⁊ teterrima ac te/
nebroſa.ſuꝑi coanguſtata inferiꝰ auteʒ
dilatata. vt dic Ber̃. In qᷓ ſunt quatuoꝛ
maxie cauerne pᷣncipales ſᷣm ꝙ q̃tuoꝛ po
nunt᷑ receptacula animaꝝ vt ptʒ.iiij.li. ſẽ/
tentiaꝝ. Prima.ſ.oĩm ſũma eſt limbꝰſan

ctoꝝ patꝝ vbi iam poſt xpᷣm nullꝰ manct
Scva eſt inferioꝛ puĩ gatoꝛiũ.iſ.vbi electi

purgant᷑. Tercia eſt ſub illa.ſ.limb pue⸗
roꝝ non baptiʒzatoꝝ vbi eſt pena damni
Quarta eſt cauerna infima vbi ſunt oẽs
damnati i pena ſenſus maxima ⁊ carẽtia
viſiõis dei. Et ſunt ĩ ea nouẽ oꝛdies mã/⸗

ſionũ ſᷣm Vincen de valen.ſermõe.j. de

aſſump. qᷓs vicz imaglnantde ſumꝰ tan/
ꝙ;ᷓ foueas. Prima eſt mãſio ſuꝑioꝛ diſpo

ſita ꝓ demõibo qui ceciderũt ð oꝛdine an⸗

geloꝛũ quib aſſociãt᷑ hoĩies pagani ⁊ xpᷣi

—

ani in peccatis cõibus exiſtetes ⁊ decedẽ⸗

tes.puta in cõmuni ſuꝑbia moꝛtali aua/

ricia. in fraudiby emptonis ⁊ venditõnis

ſimplici foꝛnicatõe.inuidia.ira gula.accl

Itẽ qui ſunt impatientes ↄtra deum
infirmitate vel aduerſitate et hmõi. Qui

fecerunt.

tur mali coniugati.adulteri.⁊ qui nuſſaʒ
ac ßmones audire neglexerũt et hmõi.
Tercia infra iſtã eſt manſio demonumv

oꝛdine virtutũ. Ad quos deſcendũt ma

le vidue.et qui caſtitatẽ vouẽtes nõ tenu
erunt eam vt mali derici. Item vindica⸗
tiui et ſic de alijs. Quarta eſt infra illam
demonũ de oꝛdine poteſtatuũ.qͥbus aſſo
ciabunt᷑ virgines ſtupꝛantes ⁊ ſeducẽtes
impatientes ↄtra deum in

ta eſt demonũ de oꝛdine pꝛincipatuũ vbi

7

erũt pricipes mali ⁊ paupeꝝ oppꝛeſſoꝛes

Item vſurarij latrones et teſtamẽta reti⸗
nentes et hmõi. Sexta eſt demonũ de oꝛ

dine dominationũ cu qbus erũt dñi ma⸗

gni vt ſunt Palatini comites baroes qui

iuſmodi. Item cũ eis erũt etiã mali religi
oſi qui debuerũt dñari ſuꝑ carnem ſuam
2 mundũ ↄtẽnere ac diabolũ vincere nee
ecerunt. Septima inferioꝛ: eſt demonuzʒ
eoꝛdine thꝛonoꝝ Quibo aſſociabunt᷑ in

troniſati vt reges duces imꝑato ꝛes mar

chiones. Itẽ leges iniuſtas ↄdẽtes. Itez

ſimoniaci ⁊ hmõi. Octaua infra h acẽ de

monũ de cherubin. cũ quibo erũt mali do

ctoꝛes epi archiepᷣi.magniq; pᷣlati ecclie,
Itẽ hereſiarche et heretici ac ſciſmatici ⁊
imẽetoꝛes mali ac pᷣdicaroꝛes. Infima ẽ

manſio luciferi et demonũ qͥ ceciderũt de
ſeraphin quibꝛaſſociabunt᷑ mali in ſũmo
Gdu eccłie.vt ſunt pape patriarche cardi⸗
nales. Itẽ manifeſti blaſfemi ↄ deũ ma⸗

ledicentes deum deſꝑati.O qnta ibi erit

oĩm pena O qntus lamẽtoꝝ vlulatꝰ.Ex
emplũ narrat Ceſariꝰ et habet᷑ in ſpeculo
exem ploꝝ diſt. vj.exem.xciijꝙ qᷣda ducis
bauarie vaſallꝰ defũctꝰ poſt me ꝛtẽ appa
ruit vxoꝛi ſue tã terribilit᷑ vt quaſi fremo⸗

tu cõcuteret᷑ caſtꝝ et oſtijs camere in qua

iacebat nocte illa vxoꝛ aꝑtis intrauit ⁊ di
xit ſe eſſe dãnatũ ernalter .Kunq; illa
ꝑterrita interrogaret eũ de aliqb Rndit
Coceſſum eſt mibi apparere tibi: ſed nõ
licet moꝛari.Ecce diabolus ductoꝛ meul
foꝛis ſtat expectans me. Si em oia folia

Ktuo;

Ulin 67

Mrun

e.
ines,.
oni da
cbä
nuſez
dnumd
Hütma
nöten,
ndica!
m
s aſ⸗
lucates
um n
Qul
bi
ſores
feti⸗
deot
mna⸗
cvi
iben
wigt
ſua
ccene
emormh
tbunkmn
es ma
1s, 31),
häcede
. nalide
iete
matl!
himi
iderürde
inſin⸗
dein
ubbient
Uluc kt
in eai
Giducs
Gtiaph
Uitenol

mſhi.maledicta dies ĩ qua nat

ſſt pena vermis ↄſciẽtie ⁊ ignis.De qͥbuſ mag ĩ inferno vbi erit fletꝰᷣ maxim⁊ ſtri
Eia.vlt᷑. Vermis eoꝝ nõ moꝛiet᷑ ⁊ ignis doꝛ dentiũ vt dicit xpᷣs in euãgelio Et de

di. Ybi erit flet
maxima ex vᷣme ↄſciẽtie remoꝛdeñ. ⁊ ſtri biliſſima ⁊ figura apparebit oĩs illa que
Adoꝛ dentiũ in oſtenſiõe penaꝝ ſenſibiliuʒ peccauit hũana creatura. Tercio erunt
p anguſtia. O uͦ herbꝛes aduertite ⁊ etii turpia etiã ex reſurrectõe quia reſurgent
meſcite hanc dſi

Aboꝝ verterent᷑tn linguas toꝛmẽta mea Peimo qꝛ erũt ofoꝛmata ? turpiqima
Erpmerenspoſſent. . oſt hec a diabolo Eup d rür toenarz tun
tcuocat? totũ caſtrũ vt pᷣus ↄcutit.voceſ; Tercio qꝛ erũt palpabiliſſima.

& eiulat eius diutiꝰaudiunt᷑.i.dicen. le Quarto qꝛ erũt paſſibiliſſinma.
ſuʒ. 2 hu Pꝛimo inquã qꝛ coꝛga dãnatoꝝ erũt de⸗

iuſmodi. Rogemus gxpᷣm c. foꝛmata? turpiſſima adeo ꝙ nec calamo

ger igua ereenit Sicci diabok? hoꝛro
HDiññica eadẽ.ſermo.iij.ſcʒ de infernali/ da turpitudie ðfoꝛmiſ.ita ðturpat coꝛꝑa

um penax graui afflictoe ⁊ mltitudie. q̃ poſſidet ſicut videmꝰnũcĩ obſeſſis hoĩ

