ſemꝑ faciliꝰdimittit pctã qᷓ; nos dimitta

mus. Sʒ dicit tmmõ aliquã imitatiõis

ſiłitudinẽ.hoc eſt ᷑m Chꝛyb. Cũ nos di⸗
miſerimꝰ debitoꝛib dimitte ⁊ tu nobis.
Sʒ di.qu id de eo qͥ nõ dimittit ꝓximo
ſʒ odiũ tenet.nõne hanc petitionẽ debeat
ob mittere. Rñ detur ſm Rayñ.⁊ Aſte.ac
alios ꝙ nõ debet dimittere qꝛ nõ licʒ foꝛ⸗
mã oꝛõnis pᷣterire ſʒ debet dicere totũ in
ꝑſona eccłie.⁊ nõ in ꝓpꝛia ꝑſona qꝛ ſic cõ⸗

tra ſeipᷣʒʒ impᷣcaret᷑. vt Hylarꝰdicit. J

Item ſ̃terea q̃ſtio eſt vtrũ ille qͥ nullũ
haberet peccatũ.ſicut fuit mater xpᷣi debe
ret dicere pater noſter. Rñdet᷑ ſm Rayñ.
ꝙ nullus de lege cõi de hoc certꝰ eẽ poteſt

ſcʒ ꝙ nullũ habeat pctm.ſaltem veniale.

Sʒ ſi cui deꝰhoc reuelaret adhuc põt oꝛa

re pater noſter in ꝑſona ecclie.ſicut ⁊ ma⸗
ter xpᷣi ſic credit᷑ oꝛaſſe.ſ:in ꝑſona eccleſie.
vt volũtatẽ xpᷣi impleret qui ſic voluit di

ſcipulos oꝛare.vñ ⁊ ipa oꝛauit dicto mõ.

Sexta petitio.⁊ ne nos inducas in tẽ⸗
tationẽ Aug.ad ꝓbã. Nõ petimꝰvt nõ tẽ
temur qꝛ ꝑiculoſuʒ ẽ nulla tẽtatione pul⸗
ſari ſed petimꝰ ne inducamur in tẽtatio⸗
nem.i.ne vincamur ↄſentiẽdo tẽtationi⸗
Septima petitio.ſed libera nos a ma
lo.ſ.culpe ⁊ pene eterne que erit ĩ inferno.
Terxrcio tandẽ terminat᷑ oꝛõ dñica ꝑ
ſignaculũ Amẽ.qð ſᷣm Aſte. ſonat fiat.
Sʒ nõ debet quis ſᷣm Rayñn. ob mittere
nec mutare vocabulũ ſʒ dicere Amẽ.qð
nõ eſt grecũ nec latinũ ſed hebꝛaicũ.Exq̊
em̃ xpus adiecit ſic terminando. vt patʒ
Math.vj.ergo⁊ nos xpᷣm ſequẽtes dica
mus Amen. Circa terciũ de ſa
lubꝛi vtilitate notandũ ꝙ dñica oꝛõ mul⸗
tipliees vtilitates ↄfert. Et pᷣmo valet ᷣ
ad coꝛꝑis ſanationẽ. Vñ legit᷑ ꝙ ſanctus
Tiburtiꝰquadã die trãſiens occurrit ho
mini qui de alto lapſus fuerat⁊ ita caput
⁊ oĩa mẽbꝛa quaſſauerat vt de ſola erꝰ ſe⸗
pultura ageret᷑.ſuꝑ queʒ ipſe cepit dicere
lente oꝛationẽ dñicam ⁊ ſymbolũ ⁊ ẽ hõ
ille factus ſtatim ſolidatis mẽbꝛis inco⸗
lumis q̃ſi nihil mali ante habuiſſet Se
cũdo ad anie liberationẽ. Naʒ in lib.qui
dicit᷑ ſpecłm exẽploꝝ di.ix.exẽ. cxliij.legit
ꝙ qͥdã epᷣs in ſomnijs pueꝝ hamo aureo
vidit piſcantẽ ⁊ ꝑtrahentẽ vnã pulcram
mulierẽ ex qdam ꝓfundo.euigilans epᷣus
vidit pueꝝ in cymiterio qᷓndã oꝛantẽ ſuꝑ
vnam tumbã.quẽ reqſiuit qͥd faceret.⁊ il
le ait. Pꝛo ania matris mee oꝛo pater nt̃
⁊ ſic intellexit viſionaepᷣus ꝙ ꝑ oꝛationẽ
dñicã aĩa mr̃is illiꝰliberata ſit Tercio
ad tꝑaliũ ſimł ⁊ celeſtiũ acqͥ ſitionẽ᷑. Nam
legit᷑ in li.oꝝ ꝙ qͥdam burgeñn.diues ſu⸗
ſcepit quendã pauꝑem in domũ aſſignaſ
ei camerã qua oꝛõni dñice pauper inſiſte
ret. Tandẽ ille diues hieroſolymã iuit. fi
lius eius in domo reſidens pauꝑem illuʒ
expulit.vñ factum eſt ꝙ ille pater ſuꝰĩ via
multa incõmoda ꝑtulit. Rediens tandeʒ
cognouit hoc eueniſſe ꝓt᷑ pauꝑis expul/
ſionẽ.coegit ̊ fuiũ vt iret ⁊ diſceret quã⸗
tum valeret pater noſter.alioqͥn heredita
tem ſibi nõ cõdiuideret. Iſte &̊ poſt mul/⸗
tos diſcurſus ⁊ labo:es ꝑuenit ad qndaʒ
heremitã. qui angelũ ſuꝑ hoc reqᷣſiuit et
angelus dixit ꝙ vnum pater noſter valet

„„

plus qᷓ; vnus magnꝰmodius plenꝰ aure/

Dominica. X. poſt penthe.

nolũt apparere inter ſeruos deſpectos ae

is. Reuerſus iſte indicauit hecpatri. Il/ minus cultos veſtiba. vel indutos lacera⸗

le qſiuit an intelligendũ ſit de modio cul/
minatim repleto.an nõ. Qui iuuenis cuʒ

tis tuniq; ⁊ hmõi.Sicut legit᷑ de Aſſue/
ro ꝙ eius aulã nullꝰaudebat ingredi ſac/⸗

de hoc neſciret rñdere.iterato cõpulſus ẽ co indutus vel ↄciſis veſtibus.lmo vole⸗

ꝑ patrem ad heremitã accedere.Qui cuʒ
ſuꝑ hoc reqͥreret deum. angelus apparẽs
dixit ꝙ vnũ pater noſter valeret modiuʒ
culminatũ vſq; ad celũ aureis optimis.
Et ſic ille redijt ad patrẽ.patʒ ex iſtꝭ oꝛa⸗
tionis dñice vtilitas. Rogemꝰ gxpᷣm ⁊c.

De eadẽ dñica ſermo.iij.ſcʒ de humili
tatis apud deum amoꝛoſitate ⁊ veritate
ac mira oꝑatione. M

Mnis qui
—686 ſe s qui ſe
. humiliat exaltabit᷑ Lu.xviij
LLi euãgelio hodierno. Uer
ba ſunt ſaluatoꝛis noſtri quibi inſinuat
quatũ deo ſuꝑbia diſpliceat.⁊ ꝑ ↄtrariũ
quãtum humilitas placeat. Nam tantũ
deteſtat᷑ deus ſuꝑbiaʒ homiĩs vt nec oꝛa⸗
tionẽ ipᷣius ſuꝑbi audirevelit.ſed oꝛõnes
humiliũ reſpicit. Juxta illud pᷣs. Excel⸗
ſus dñs ⁊ hũilia reſpicit ⁊ alta.i.ſuꝑba a
lõge cogſcit.ſ.repꝛobãdo Et iteꝝ. Reſpe
xit i oꝛõnem hũiliũ⁊ nõ ſpꝛeuit pᷣcem eoꝝ
Pꝛoinde ipᷣe xpᷣs dñs poſuit exempla de
quodã phaniſeo ſuꝑbo oꝛante quẽ deus
nõ exaudiuit.ſed ⁊ de q̊dã publicano hu
militer deũ oꝛante dixit ꝙ deꝰ illum exau
diuit ⁊ iuſtificauit. Et ↄcludendo ꝑabo/
lam his verbis ait. Ois qui ſe exalt. ⁊c.
vt ptʒ in themate ⁊ euãgelio. Itacq; iu
xta thema pᷣſcriptum de humilitate tria
miſteria declarabimꝰ in hoc ſmone.
NDaꝛimũ ðᷣꝛ diuinalis amoꝛoſitatis.
Scõm ðꝛ noticialis vᷣitatis.
Terciũ ðꝛ mirabilis ſalub:itatz.
LCirca pᷣmũ de amoꝛoſitate humti⸗
litatis apud deũ querit᷑ vnde eſt ꝙ deus
ſũme maieſtatis amat in ſuis electis vir
tutem humilitat.cũ videamꝰ ꝙ magniti
ci pᷣncipes ⁊ reges in hoc mũdo velint ſer
uos ſuos pollere glia pompoſa in equis

bat hẽe purpuratos in pompam Heſter
uiij. Jtem ciues ⁊ burgeñn.nõ diligũt ſed
magis verecũdant᷑ cum vident filios aut
filias humilioꝛi veſte griſeo vel ſacco in/⸗
cedere cum ſciant bonis abundare.Sed

ad hec rũdetur ꝙ aliter eſt de hoibus mũ

danã głiam diligentibs. ⁊ de gloꝛia qᷓ dei
eſt nõ curantib quia tales pompas ſecu
li requirũt.⁊ hoc quãdoq; etiã cum ꝑicu⸗
lo anie ſue.quãdoq; aũt ſᷣm cõdecentiam
ſtatus ſui licite talia volunt citra ſcʒ deũ
7 ad deũ oꝛdinãdo.qð multis modis po
teſt fieri.ſ.vel vt mali cimeant poteſtateʒ.

aut hoſtes reipublice terreant᷑.vel deus i

pncipe honoꝛet᷑⁊ ſic de alijs. Aliter autẽ
eſt de deo.qui nulliꝰ creature bono eget
vtpote.rex in ſeipᷣo maieſtatis infinite et
gloꝛie ſempiterne. Vñ nõ niſi humilita⸗
tem amat in ſuis electis tam angelis qᷓ;
hoĩbus.Et hoc plurib rõnibus declara
tur pᷣſertim n.
Pꝛima ratio initiationis.
Scõa exaltationis.
Tercia deſignationis.
Quarta aſſimilationis.
AQuinta ſtabilitionis.
Pꝛima rõ initiationis dicit᷑qꝛ vt Berñ.
dicit. Initium oĩs humane ſalutis ẽ hu⸗
milis recognitio ſuijpſiꝰ. Vñ ⁊ Hieroñ.
in teſtamẽto dicit. Adeo hũilitas ad ſalu
tẽ hoĩs ẽ neceſſaria vt nulla virtꝰ ſine hũi
litate ſit deo placita. Idẽ q̊ʒ ait Inter vir
tutes xpᷣianoꝝ hũilitas ẽ virt pᷣmaria.vt
pote fundamẽetũ oĩm aliaꝝ vᷣtutũ. Jdeo
deo dilecta ꝓpt᷑ hoĩm ſalutẽ qꝛ ꝑ hũilita⸗
tẽ füdat᷑ ſtructura oĩs ſpũalis edificij. vt
etiã Aug.dicit.Si inqͥt cogitas de altitu

dine ſpualis celſitudis. cogita de funda⸗

mẽto ꝓfũde hũilitatꝭ.Exẽplũ. Alta ſtru
ctura ꝓfundũ reqͥrit fundamẽtũůü.
Sca rõ exaltatiois qꝛ hõ exaltari nõ
meret᷑ niſi ꝑ hũilitatẽ. ꝓpter qð xpᷣus dñs
hãc generalẽ ſniam dictauit.Ois qͥ ſe hu
miliat exaltabit᷑. Et nota ꝙ qui ſe hũiliat

veſtibus ⁊ alijs oꝛnamẽtis ac diuitijs.et exaltabit᷑ nõ ſimpłr iʒ triplr. Pꝛimo in

ſariſeculo
lsſupbis
Ui Laſ⸗
lipträſtbu
Uriſeunt
ngturalidie
reſtuarü
Dlebhzmir
ſrop⸗ger
gätaſepb⸗
Coſumüͤt,ſ
miponitepu
otlnſapote⸗
urinindich
Viluntſc;
derilumecea
Denderil
Pr Hüle
lcar
ſonoden
amoran
oneſth
Kſugdi
ſeden
latepod
bödeg
(umhe
ſaluere⸗
Gien /
Aig
Moetis ,
iti
lis, Ro
fuit ac .
Me. oge⸗
nanlis ſel

nkinch

Poinceſ
u prcager

albüilie

„

etnöhz
ingi
fllifabät
ehabennn
W

..

deſhenosg
Utos grera⸗
ldeAſſen
ingrectſacn
6.imo voler
an Heſter
dlligürſed
htfllos aut
Aſacco in⸗
dan Oed
ibus mn
oꝛuq del
pas ſeai
um glau⸗
cenniam
16q daü
ois o
AMatez.
deus
craute
weget
initee
WNa
gdis
delann

Bei
lursibu
1 Hicon.
nsaſin
ſneblit
1 Interyi
ni ℳ
hilia
ufc⸗N
dealtimn
giu
A
mlnn,
Husdns
viehe
ſhüliat

Bermo

lenti ſeculo ꝑ gre viſita tõeʒ Jaco.iiij. De
us ſuꝑbis reſiſtit. hũilib aũt dat gram.
Vñn Caſſioð.ſuꝑ pᷣs. Inter mediũ mon
tiũ ꝑtrãſibũt aq̃ qꝛ in vallib aiaꝝ hũ iliũ
ꝑtraſeunt aqᷓ graꝝ. Itẽ Pliniꝰ in ſpeculo
naturali dicit ꝙ qᷓnto pomũ altiꝰin arbo
re ſituatũ creuerit tãto(vt in plurimũ) eſt
dulciꝰſʒ minoꝛis q̃ntitatꝭ in cõgatione ĩ⸗
ferioꝝ.qꝛ radij ſcʒ ſolis foꝛtiꝰ ſuꝑioꝛa tan
gũt ⁊ ſic płexſiccant ⁊ coquũt ⁊ humidũ
cõſumũt. ſic hõ alti/eleuatꝰꝑ gram dʒ ſe
minoꝛẽ reputare ex hũilitate vt ſit dulci⸗
oꝛ in ſapoꝛe celeſti. Scðo hũilis exaltabi
tur in iudicio.vñ tũc ſuperbi di. Sapᷣ.v.
Hi ſunt ſcʒ hũiles q̊s aliqñ habuimꝰ in
deriſum.ecce quõ cõputati ſũt inter fi.dei
Tercio exaltabit᷑ in celo ꝑ głiaʒ Pꝛouer.
xxix. Hũilem ſpũ ſuſcipiet glia.
Tercia rõ deſignatois.qꝛ deꝰ ſtatuit ꝓ
ſigno electõis foꝛe hũilitate. Vn Gꝛego.
in moꝛal.dic. Euidẽtiſſimũ ſignũ dei elo
ctoꝝ eſt hũilitas.ſicut ⁊ repꝛoboꝝ ſignuʒ

— —

eſt ſuꝑbia.Et hꝰrõnẽ oñdit idẽ Gꝛeg. de

pe. di.ij.pᷣncipiũ di.ſic. Quõ hõ ſine hũili
tate poterit aſcẽdere in celũ n etiã pᷣmꝰ
e

hõ de ꝑadiſo.⁊ nobiles angeli ꝓpter defe
ctum hũilitat? eiecti ſunt de celo. Hec il⸗
le.q.d.nulla rõ h̊ vere dictat vt hõ ſuꝑb⸗
ſaluet᷑ cũ ſuꝑbi angeli de celo ſunt eiecti.
Di em ſuꝑbia e celo deiecit quõ illuc ibit
Ad idẽ exeplü. Nam vnũ ſignũ pᷣeipuuʒ
moꝛtis in aialib qbuſcũq;. vt dicit phᷣs
li.vj.aĩaliũ.eſt h̊ ſcʒ ꝙ pectꝰ ſolito altius

eleuat᷑ in cũctis moꝛtuis coꝛꝑibi.nõ in vi

uidis. Rõ qꝛ in moꝛte ſanguis tot tranſ⸗

fluit ad coꝛdis regionẽ in auxilium ipſiꝰ

vite.eo ꝙ coꝛ eſt ᷣmũ viuens ⁊ vltimum
moꝛiẽs.ſic ſpũaliter oĩs pctõꝛ cũ i ſuꝑbiã
eleuat᷑ in coꝛde ſignũ hʒ moꝛtis eterne.
Pꝛoinde ſi qrat S facit hoĩem ſecuriſſi⸗
mũ vt cadere nõ poſſit.Rñdet᷑ ᷣm Aug.
ꝙ ſola hũilitas.in q̃ tãqᷓ; qͥ ĩ terra ꝓſtratꝰ
iacet nõ hʒ q̊ͥ cadat. Et Berũñ. In nullo
inqͥt alio poſſumꝰi pnti ↄfidere ex nr̃i ꝑte
niſi i va hũilitate.cũ nil aliud boni ex no⸗
bis habeamꝰ. Quarta rõ aſſiłatiõis.
qꝛ hũilitas aſſiłat nos xpᷣo.ꝓpt᷑ qð hoꝛta

tur Math. xj. di. Diſcite a me qꝛ mit ſũ 1 retur qm deus
miliby dat graʒ ⁊ ſeruat acceptã. hec ille.

⁊ hũilis coꝛde ⁊ inue.req.a.v. Itẽ allilat
vᷣgini Marie q ꝑ hũilitatẽ meruit potii⸗

Hoc eſt hoĩb: Et qm̃ ſilitudo eſt cauſa di

ſime vt eligeret᷑ in dei matrẽ. Vnñ Berñ.
Audeo dicere ꝙ tanto deꝰ acceptat hoieʒ
qᷓnto hõ hũilitatꝭ poſſidet ᷣtutẽ. Nã ſup
oẽs elegit mrem vᷣginẽ quã vidit pᷣ oibuſ
foꝛe hũilioꝛeʒ. Pꝛeterea aſſiłat angelis qͥ
ex hũilitate libenter miſtrant inferioꝛibꝰ

*

lectõis.ꝓut dicit phs li.de ania. Jõ hu⸗
miles hoĩes diligunt᷑ a xpᷣo ⁊ ſctã mr̃e ei
ac angelis ⁊ btis oibus. Vñ ⁊ Hieroñ.
Nil eſt qð btis hoĩbus nos ita gratos et
deo faciat acceptos qᷓ; ſi vite merito ma⸗
gni.ſimus tñ humilitate infimi.Hec ille
⁊ ſic patʒ. Quinta rõ ſtabiliti⸗
onis qꝛ g hũilitatẽ ↄſeruant᷑ ⁊ ſtabiliun᷑
oĩa bona in hoĩe. Vñ Gꝛeg.xix.li.moꝛał.
Perit ome qð agit᷑ niſi hũilitate cuſtodia
tur. Qui em ceteras virtutes ſine hũili⸗
tate cõgregat q̃ſi qui manu puluerẽ in vẽ
tum poꝛtat. Hec ille. Sed querit᷑. nun⸗/
quid ergo hũilitas pᷣcellentioꝛ ſit oibus
alijs virtutibꝛ. Rñdetur ꝙ vᷣtutes theo⸗
logice ſᷣm doctoꝛes theologos. vt etiam
Lv.ſuꝑ Lu.dicit pᷣ cellunt vᷣtutes moꝛa⸗
les eo ꝙ ille vᷣtutes ſcʒ theologice imedia
te ↄiungere deo aiam habent. vt ſunt fi⸗
des ſpes charitas. humilitas aũt eſt vir
tus moꝛalis. ideo ſimpliciter humilitas
nõ pᷣcellit ceteras oẽs vᷣtutes.tñ quia vir
tutes pᷣſertim infuſe ſunt cõnexe.ideo q̃ᷓn
tum creſcit vna in eodeʒ homie tantũ cre
ſcit altera ꝓpoꝛtionaliter ſᷣm id qð eſt foꝛ⸗
male.ſicuti ⁊ videmus ꝙ digiti manꝰeq̃ᷓ/
liter creſcunt licʒ nõ ſint᷑ equales inter ſe
ꝓpꝛia menſura.ſic ergo qᷓ;uis fides ſpes ⁊
charitas pᷣcellant humilitatẽ.tamẽ quã⸗
to homo creſcit in humilitate tanto ⁊ in
charitate creſcit ⁊ ceteris vᷣtutib.⁊ ꝑ con
ſequens homo qui eſt humilioꝛ dicit᷑ me

rito ⁊ pᷣmio maioꝛ nõ tmmodo ꝓpter hu⸗

militatem ſed ⁊ ꝓpter aliaruʒ virtutũ cõ⸗
nexarum ſublimitateʒ. Vnde patʒ ꝙ hu
militas eſt virtus deo placita ⁊ dilecta ꝓ
pter dictas rõnes.O ergo homo ſis hu⸗
milis vt ſis deo gratus ⁊ charus. NRam
Berñ.dicit.Cum te humulłẽ videris cer⸗

tus habeto ſignum gratie. Vt em chari

tas det᷑ humilitas meretur qm̃ deus hu

PCLirca ſcõm de veritatis noticia in

Dominica. x. poſt penthe.

gquirendũ eſt. qᷓlibus ſignis agnoſcit᷑ ve/ humilis vult hũiliari nõ humilis pᷣdica⸗

ra humilitas foꝛe in coꝛde hois. Ad qð ri ⁊ gaudet de cõtẽptu ſui. Item Gꝛego.

notanda ſigna ſᷣm õ Qui głiam hoĩm nõ querit cõtumeliam

q; tradunt᷑. Pꝛimũ eſt ſeipᷣm vilem re⸗
putare. Vñ Berñ.humilitatẽ diffiniẽs
dlcit ꝙ vera humilitas eſt q̃ quis vera ſui
cognitio ne ſibijpᷣi vileſcit. Ideʒ ſuꝑ cañ.
Nõ eſt ꝑiculum ſi qᷓntũcunq; minoꝛẽ re/⸗
utes te qᷓ; ſis. Sʒ grande malũ ⁊ ꝑicu/⸗
um eſt ſi vel in modico extollas te plłꝰ qᷓ;
ſis. Hec ille. Iteʒ Baſiliꝰ. Vera humili
tas eſt vt oẽs hoĩes nobis ſuꝑioꝛes exti⸗
memus.⁊ oĩbus nos inferioꝛes ac vilio/
res reputemꝰ. Nã ⁊ ſi qͥs in ſe cognoſcat
habere aliq̃ᷓ dona dei q̃ alij nõ habẽt tan
to plus debet in ſe vileſcere cogitans ꝙ ſi
deus talia alijs dediſſet gratioꝛes deo eſ/⸗
ſent qᷓ; ipᷣe.⁊ ſic veraciter ſe vilioꝛẽ poteſt
alijs reputare.vtpote magis ingratum.
vt patuit ſermõe.j.huiꝰdñice.. Exẽ⸗
plũ ad id legit᷑ in vitaſpa.⁊ in ſpeculo exẽ
ploꝝ di. ij. exeplo. lviij . dum beatꝰ? An/
thoniꝰmagnꝰin cella oꝛaret venit ad euʒ
vox di. Anthoni necdũ ad menſurã coꝛi⸗
arij iſtius qͥ in alexãdria eſt ꝑueniſti.qui
ſtatim ad ulũ acceſſit di. Refer mihi oꝑa
tua. Rñdit ille.neſcio me aliqͥd boni ma⸗
gni ꝑpetraſſe niſi ꝙ mane ſurgẽs anteqᷓ;
ad oꝑandũ reſiderẽ dico ꝙ oẽs de ciuita⸗
te iſta ingrediunt᷑ regnũ dei ꝓpter iuſtici/⸗
as ſuas.ego aũt ꝓpter peccata mea ſolus
in penas eternas ibo. ſic cogito ⁊ ſero an
teq; q eſcam. Tũc btũs Anthoniꝰreco/
uit ſe nõ ꝑueniſſe qſt tantã humilitatẽ.
Scõm ſignũ humilitatꝭ vere alterum
ßeer ſe nullũ ſpernere. qꝛ ſe credit oĩb vi⸗
ioꝛem. vt patuit. Terciũ eſt dona dei

que habet in ſe abſcõdere niſi qntũ ⁊ qũ
ad honoꝛẽ dei ⁊ edificationẽ ꝓximi dcpe⸗

ret illa ondere. Juxta illud? Dath.v. Lu
ceat lux veſtra co.ho.vt v.⁊ . Quartũ
eſt exercicia hũilitatis libẽter facere.puta
humilia ſeruitia pauꝑib: exhibere.hũili⸗
ter cõfiteri.humili veſte incedere.hũiles
moꝛes tenere.⁊ ſic de alijs. Nã ⁊ ꝑ hs.iiij.
ethicoꝝ.ꝓ generali regla dic.ꝙ qlis vnuſ
q̃ſq; ẽ talia dic ⁊ oꝑat⁊ talr viuit. Hec il
le.g hũilis verꝰhuũilit᷑ loqᷣt᷑ ꝛ opxat᷑. Qui

tum eſt laudes ⁊ honoꝛes deſpicere. ⁊ cõ
tẽptum ſul nõ curare. Vn Berñ. Verus

nõ ſentit nec timẽt ↄfundi in ↄſpectu ho

—

minũ qui ſolũ querũt placere apud deuz.
Hec ille.⁊ ſic patʒ. Sextum eſt ⁊ vlti⸗

mũ dletis ⁊ cõſilijs acq eſcere. Vñ
BGꝛego.

melioꝛẽ ſe crederet neqqᷓ; cunctoꝝ cõſilia

ſue deliberationi poſtponeret.⁊ tales ſũt

qui de ꝓpꝛio ſenſu cõfidunt.Et hmõi ple

rũq; etiã deuoti decipiunt᷑ cũ nolunt exeꝑ
tis credere O ghomo vtinã te agnoſce⸗

res ⁊ veraciter humilis eſſes.

Circa terciũ de mirabili oꝑatione ſalu
tis notandũ ꝙ ipᷣa humilitas hʒ effice/
re mirabilia oꝑa ſalutis. Pꝛimo vincẽ
do ſcʒ om̃e qð eſt inuincibile.nã ſi vince⸗

re feras beſtias magnũ ſit.hoc facit hũi⸗

litas qꝛ ſᷣm Iſið.⁊ Plini.?⁊ Ambꝛo.in ex
ame. nobilis eſt ira leonis q̃ ꝑcit ꝑſtratis
aper q̊ʒ ⁊ vrſus nõ inuadũt iacẽtes in ter

ris.Sed mareſt ꝙ hũilitas vincit demo

nũ poteſtatẽ. Vñ ſaãcto Anthonio mag
reuelatũ legit᷑ in vitaſpa.q vidit vniuer⸗
ſam terrã laqueis diaboli irretitã.ſuſpi/
rauit ⁊ dixit.Quis põt dñe de tot laque
os euadere.⁊ audiuit vocẽ dicentẽ. Hu⸗
militas ſola ꝑtrãſit quã nullo mõ valent

contingere.⁊ ſic patʒ ꝙ eſt victoꝛioſa.De

niq; p oibus iſtis mirabilieſt ꝙ hunnli⸗/
tas vincit inuincibilẽ etiã diuinã maie⸗
ſtatem. Vnñn Berñ. O felir hüũilitas qᷓ ði

7

ad ſe trahit clementiã ⁊ ei

tis qͥ ꝑ humilitatẽ vicerũt ſniam dei quã

de dictauerat ꝙ deberet ciuitas illa ſub
mergi Jone.iij. Scõo humilitas facit

mirabile exoꝛando. quia vt ſcribit᷑ Ecci.
xxxv.Oꝛatio hũiliantis ſe nubes pene⸗
trat ⁊ nõ diſcedit donec aſpi.al. Et ſic hu

militas valet ad oĩia obtinenda mirabili
ter. Tercio facit mirabile liberãdo ſcʒ
a piculis. vt patʒ de Dauid qͥ ꝑ humili/
tatẽ euaſit oĩa ꝑicula inimicoꝝ. Nã Go⸗
liam deuicit ſugbiſſimũ g ſua humilita⸗
tem.j. Reg.xvij. Jtem Saub regis pſe⸗
cutões plurimas euaſit ꝑ hũilitatẽ adeo
vt potuerit illum occidere nõ ſemel ſi vo⸗

go. Alios plerũq; iinitari nolumꝰqꝛ
noſipos melioꝛes credimꝰ. Nam niſi qͥs

d ſe trabit clementis ⁊ ei ligat oĩpoten⸗
tiã vincit inuincibilẽ. Exemplũ de niniui

er ye.
islliiab
Adühat
ſrite V
ſoditino
jögepetn
gepotun
enfeitſt
ſubcorie⸗
ogtebe
hannbi
eridoſh
pentgfan
Beeg So
lecharit
ſupbigeſt

Saracl

nlinsdil
bus ptnin

nthcdira

NN. P
berdin.
Peholo
ntidꝛel
ſteraatd
ſdeſthi
btüs
danpe
pectat
Mintel
lmo ſe
Boen
lſblinſß

Un hois

heſßticts
taputalth
haragſig
loſppiece
nſraſuſtol
Uartäin
tuogagti
nare Quii
giſepbohi
nesſebäl
Anq thopt.

us inbta

ißglis
ſas

.
lsöica⸗
mn Biego,
meliam
ectu ho
wpuddeuz,
leſt: Nei
ſere. Bi
nolumn
mnil s
topcöſli
tales ſüt
bmol ple

lunterg.

gnoſce/
*

oneſrlu
cfſce/
pinc
vincc/
t hütt
diner
Wrs
sine
atdemd
nio mag
it winer
nti. ſuſpi
Neotlaqve
nti⸗ Do
no Mlent
wroſa De
igbunnl
ni nuie
lrsidi
Neihcten
ideninil
ndeige
llul⸗
ans eu
bi Eui,

mus in btã vᷣgine

luiſſet.vt patʒ.j. Reg.xxiiij.dũ oꝛã clamt ſancta ⁊ ſalubꝛis hũilitas vtinã te habe

dis illiꝰabſcidit in ſpelũca.Et ibidẽ.xxvj

ca.dũ haſtam illiꝰſtantẽ circa caput tulit
latẽter. VHnñ Augꝰ.dicit. Humilitas cu⸗

ſtodit in om̃i tribulatiõe vel ꝑſecutiõe vt

nõ crepet mens in foꝛnace.ſ.tribulatiõis
que nõo tumet vento ſuꝑbie.ideo ⁊ caſta⸗
nea facit ſtrepitũ in igne qꝛ ↄtinet ventũ
ſub coꝛtice. Quarto facit mira iuſtificã
do qꝛ ab oĩbꝰ pctis expiat ⁊ iuſtificat. vt
patʒ in ̊ io euangelio. Quinto recu⸗
perãdo ſcʒ oĩa ꝑdita ⁊ ↄſeruãdo.qꝛ recu⸗
perat gr̃am ⁊ charitatẽ ⁊ ↄſeruat. VUnde
Bꝛeg. Sola vᷣtus humilitats eſt reꝑatio
leſe charitatis Chꝛyſ. Mater odij ⁊ rixe

ſuꝑbia eſt. nutrix aũt dilectõis hũilitas ẽ

Sicut eĩ cinis ↄſeruat ignẽ in foco.ſic hu
militas dilectionẽ in anio.vñ in demoni

bus ⁊ pᷣmis ꝑentib bona gr̃e ꝑ ſuꝑbiaʒ

ſunt ꝑdita.ſed ꝑ hũilitatẽ xpᷣi hõ recuꝑa⸗
nit. R Serxto illuminãdo. nã Pꝛo
uerbi.j. Vbi hũilitas ibi ſapiẽtia.qꝛ vt
Ptholomeꝰ dicit. Inter ſapiẽtes ille ſapi
entioꝛ eſt qͥ hũilioꝛ exiſtit. Rõ qꝛ deꝰ my⸗
ſteria abſcondita ſapiẽtib reuelat puuli
id eſt hũilibi.xpᷣo teſte Wath. xj. Hinc
btũs Gꝛego.dicit.ꝙ ſacra ſcriptura ẽ qð⸗
dam pelagus in q̊ elephas natat.⁊ agnꝰ
peditat.qꝛ ſuꝑbus in ſcpᷣtura natans ni⸗
hil intelligit.ſʒ hõ humilis ꝓfundũ intel
lectus ſcripture tangit deo dante. IJdeo
Boetiꝰdicit.ꝙ ſapiẽtia vel phia apparu

it ſibi in ſpecie hũana.ſic ꝙ mõ ad menſu

ram hoiĩs ſe cohibebat mõ ſũmi cacumi
ne vᷣticis celũ tangere videbat᷑. Que duz
caput altiꝰ extuliſſet ipᷣʒ etiã celũ penetra
bat ad ſignificandũ ꝙ ꝑ hũilitatẽ altitu/⸗
do ſapie celeſtis acqͥriX᷑. Septimo facit
mira ſuſtollendo qꝛ hũilitas miro mõ ex

altat tã in pᷣſenti ad gr̃am meritoꝝ qᷓ; ĩ fu

turo ad głiam.ita ꝙ ipᷣa eſt menſura exal
tatiõis iuxta regulã a xpᷣo traditã in the⸗
mate.Qui ſe huiliat exal.⁊c. Sequit᷑ ̊ ꝙ
qui ſe pPhũiliat płexaltabit᷑⁊ qͥ ſuꝑ om
nes ſe hũiliat ſuꝑ oẽs exaltabit᷑.iuxta ma

ximã thopicã. Sicur ſimpłr ad ſimplici⸗

ter. ſic magis aͤ n Exemplũ habe
Maria. ⁊ in xpᷣo dño
qui p alijs ſe hũiliauerũt.ideoq; ſuꝑ om/
nes ſctõs ⁊ angelos exaltati ſũt. O ergo

remꝰ. O pctõꝛ hũilia te ad pniam vt ex⸗
alteris. Rogemꝰitaq; dñm vt detꝛc.

De eadẽ dñica ſermonẽ.iiij.ſcribere pᷣ⸗
termiſi.tum ꝓpter feſta occurrentia in ea.
tum qꝛ ſi qͥs vult de ſuꝑbia vel de iuſtifi⸗
catione pᷣdicare iuxta ipᷣm euãgeliũ pore
rit recurrere ad ſermões q̃drageſimales.
vbi de hmõi tractat᷑.

Dñica.xj.poſt pẽtheco.ſermo.j. luxta
euãgeliũ applicãdo de obſeſſiõe diaboli.

Daducũt ei
ſurdum ⁊ mutũ ⁊ depᷣcabãt
eum vt imponat illi manuʒ
. MWarẽc. vij. ⁊ in euãgelio ho⸗
dierno. Dñs noſter ihs dei filius de celiſ
deſcendẽs in mũdũ ad ſanandũ genꝰ hu
manũ.qꝛ viderat ꝙ diabołꝰ ipᷣm hoĩeʒ fe
cerat ſurdum ſcʒ ne audiret pᷣcepta dei ꝑ
obedientiã.fecerat etiã mutũ ſcʒ ad cõfi⸗
tendũ pctã ⁊ ad laudãdũ deũ. Nã Ecci.
xv. Nõ eſt ſpecioſa laus ĩ oꝛe pctõꝛis. In/⸗
ſuꝑ fecerat ⁊ cecũ qꝛ tenebꝛis ignoꝛantie
inuolutũ ne viderʒ ſalutifera Sapᷣ.ij.Ex
cecauit eos malicia eoꝝ.iõ milericoꝛditer
voluit hoĩem a talibs malis curare. Et h̊
deſignãdo edocuit in hoc euãgelio curan
do quẽdã ſurdũ ⁊ mutũ.videamꝰ textũ.
In illo tꝑe. Exiens ihs de finib ty⸗
ri venit ꝑ ſydonẽ ad mare galilee qð ẽ in⸗
ter medios fines decapoleos.⁊ addu⸗
cunt ei ſurdum ⁊ mutũ ⁊ depᷣcabant᷑ euʒ
vt imponat illi manũ.⁊ appᷣhendẽs euʒ
de turba ſeoꝛſum.miſit digitos ſuos ĩ au
riculas eius.⁊ expuens tetigit linguã eiꝰ
⁊ ſuſpiciens in celũ ingemuit ⁊ ait Effeta
qð eſt adaperire.Et ſtatim aꝑte ſunt au
res erꝰ⁊ ſolutũ eſt vinculũ lingue e⁊ loq̃
bat᷑ recte.⁊ pᷣcepit illis ne cui dicerẽt.quã
to magis aũt eis pᷣcipiebat tanto magis
plus pᷣdicabãt ⁊ eo amplius admirabã⸗
tur diceñ. Bene om̃ia fecit ⁊ ſurdos fecit
audire ⁊ mutos loqui Marc.vij. Ju⸗
xta hoc euangeliũ tria myſteria notabi/⸗
mus ꝓ ſermnne.

7 Bimä de mirabili curatõe.
BScoõm de publicãdi inhibitõe.
Terciũ de diaboli obſeſſione.
S Circa pmũ de curatione mirabili
notandũ eſt ꝙ in hoc euãgelio circa h̊ mi
raculũ xpᷣi plura occurrunt cõſideranda.
Pꝛimo tpᷣus.quia dicit᷑ in ilo temꝑe.
hoc eſt anno xpᷣi.xxxj.⁊ pᷣdicatiõis ſue an
no pᷣmo.xij. Ral.decemb. vt dicit GBuille⸗
rinꝰ.i.in craſtino ſctẽ Eliʒabeih factum
eſt hoc miraculũ. Scðo locus vbi ſcʒ
boc ſit factũ.dicit᷑ in euangelio ꝙ xpᷣs exi⸗
ens de finib tyri que fuit ciuitas in terra
chananeoꝝ⁊ ꝑ ↄſequẽs gentiliũ vbi xpᷣs
ſanauit a demonio fuiam mulieris cha/⸗
nanee Math.xv. inde exiens venit ꝑ ſy⸗
donẽ ciuitatẽ que minoꝛ eſt tyro ⁊ fuit eti
am in terra gentilium. Relictis ergo gẽti
libus venit ad mare galilee inter medios
fines decapoleos quod grecuʒ eſt a deca

id eſt decem ⁊ polis id eſt ciuitas cõpoſi⸗

tum quia eſt regio deceʒ vrbium ᷣm Be
dam.que vrbes circa mare galilee erant
⁊ibi fecit xpᷣs hoc miraculũ Tercio eſt
conſiderandus modꝰ ſcʒ quo xpᷣs vñs cu
rauit hunc ſurdum ⁊ mutũ.de quo habe
tur in euangelio ꝙ curauit de turba ſegre
gando. ⁊ ſecũdo digitos in aures mitten
do.tercio ſputo linguaʒ tangẽdo.quarto
ſuſpiciendo. quinto ingemiſcendo. 2⁊ ſic
adaꝑiri mandado. Vn ꝓpter hoꝛum my
ſteria alique queſtiones occurrũt declarã
de. Pꝛimo querit᷑ quid ſignificetur per
hunc ſurdum ⁊ mtu. Ad quod reſpon⸗
detur ꝙ ꝓut exponit᷑ a doct᷑.ſignificat᷑ my
ſtice ꝑ ipᷣm qͥlibet homo peccatoꝛ. Ratio
quia vt Theophilꝰ dicit.iſte factus fuit
ſurdus ⁊ mutus a demone obſidente. ſic
peccatoꝛ homo ſaltẽ ſpũaliter poſſidetur
a demone.quia vt Augꝰ.dicit. Peccatoꝛ
tot demonioꝝ ſeruꝰeſt quot vicioꝝ.Et ſi
eut nõ natura fecerat ſurdum iſtũ ⁊ mu/⸗
tum ſed diabołꝰ pᷣm qð etiã Hiero. dicit
Sic ⁊ ſpũaliter diabolus facit peccato⸗
res ſurdos quo ad omia ſalutifera ſcʒ ne
audiant pᷣdicationes ⁊ dei cõminatioes
de iudicio finali de inferno ⁊ hmõi. Iteʒ
ne audiant xpᷣi ſanguinẽ clamantẽ cotra

.144 . .

„*
L

Dominica. x.. poſt penth

eoſdem. Vnde Berñ.dicebat talla. e

mihi ſi ingratus fuero qm̃ requiret᷑ ſan⸗
guis ille iuſtus.ſ.xpᷣi effuſus in terra.⁊ di
cetur ſiẽ ad Chavyn.Quid feciſti ecce vox
ſanguinis fratris tui ſcʒ xpᷣi clamat ad te

de terra. Item ſurdos facit ne audiãt cla
moꝛes paupeꝝ nec illoꝛum miſereãt.vtꝑ

ↄſequẽs nec ipᷣi peccatoꝛes dei miſcõiaʒ
ↄſequant᷑ Math̊.v. Deniq; diabolꝰpec

catoꝛes quos poſſidet facit etiam mutoſ
ne depcentur ꝓ ſuis delictis ſed ſic ſtent ĩ
illis. Ytem ne ↄfiteant᷑ peccata nec deum

laudent vt debent. Ve ergo peccatoꝛib⸗
quia ſub demonis poteſtate ſunt. Ve qꝛ

ſurdi ſunt ⁊ muti ⁊ ꝑ ↄſequẽs damnatio

nis in ꝑiculo. Scðo querit᷑ qualiter fa
cit diabolꝰin ania ſurdeſcere hoiem. Ad
quod notandũ ꝙ eiſdem modis facit di⸗

abolus.quib modis ſolet accidere coꝛta

lis ſurditas in homie. T Aduer/
tendum ergo ꝙ ſicut phiſici vel medici di
cunt. Surditas coꝛꝑalis ꝓuenit ex quat

tuoꝛ pᷣcipuis. Pꝛimo ex ſono excellenti

ledente. Haʒ Ariſto. de ania dicit. Excel⸗
lens ſenſibile coꝛrũpit ſenſuʒ.⁊ ptʒ in ma
gno tonitruo quod ↄterit ⁊ cõmouet ce⸗
rebꝛũ ac terret animũ. Item refert Baſi
lius in erameron ? Ambꝛo. ꝙ de ꝑadiſo
terreſtri alto cacumie cadentes aque ĩ ca⸗
ſu faciunt tantũ ſtrepitum ꝙ omes inco⸗
le ꝓpe illum locum reddunt᷑ ſurdi a pueri
tia. Spũ aliter. iabolus facit peccatoꝛeſ

multos ſurdos ex alto ſonitu ⁊ intellectu

incõuenienti ſcripture ſacre.ita ꝙ male in

telligũt. Yꝓdeoq; nec audire alias ſane do

ctrine ſcpturas volunt. Exemplũ de he⸗
reticis.qui exquo altiſſima dei ſapientia
ſonat Joh.vj. Hiſi manducaueritꝭ carnẽ
filij homis ⁊ bibe.e.ſan.nõ habe. vitã in
vobis.ipᷣi hec verba male intelligunt de
ſumptione vtriuſq; ſpeciei foꝛe pᷣceptum
nec volunt Auguſtini Z Hugonis ⁊ do⸗
ctoꝛum ſuꝑ lib.ſentẽ.dictamiĩia audire di⸗
centiũ. ꝙ intelligẽda eſt autoꝛitas illa de
ſpũali manducatõne ⁊ bibitione que eſt
vnio vel incoꝛꝑatio ꝑ charitatẽ. Secũ
do ꝓuenit ſurditas ex aliqua materia vł
re aures obturãte.ſic facit diabolus ani⸗

— „

niſhnd
ſlum.5
Obturan
Poemtn
dumce
feminte
litealn
lus vna
feno arn
hoe
verblde
daeo
donmis
Mꝛi
mnoteve
ſete ſic
riam.
cluirlur
topbenl
leinterc
bomon
Vendoſ
vnror
1us.
uaſ
nn
ona
tum
asy
lacld
wyeg
umor⸗
erbus
(bzpoe
Nafom
Ultins.
dinbolus

* on
eal

dne ſcckae

nltntlin

orumy

.
tula. Ve
uirek ſan⸗
lena.1 di
kiegepor
mmaradte
Audlätc
imichuz
ubobper
m mutol
ſicſenti
derdeum
Catoriby
Veg⸗
mmnatio
Alterſa
, 30
t d/
co
Nuer,
adi
gua
Nrelenti
it Sl
ptzinma
mouet e⸗
ſn B
deguciſo
aabeita
ſhes Md/
dapben
pcccato
intelec
maein
e ſanedo
plüdebe
lpienne
han
e n
n de
jaymum
16190
uaedit
asla de
nege 4
Sau
mmma l
Ausani

2„

.
*

*
☚ —
„ ð *

*
.* . —,
. Sð ..
. 4

mã ſurdeſcere ꝑ amoꝛẽ terrenoꝝ vłꝑ aua vocatur. ſic diabolus facit hominẽ mutũ
riciam. Vnde pᷣs. Sicut aſpidis ſurde ⁊ ne loquatur iuſtum iudicium ꝓpter mu⸗

obturantis aures ſuas que nõ exaudiet nera. aut ꝓpter timoꝛẽ. aut carnalẽ amo/⸗
vocem incan.⁊c. Naʒ Iſido.dicit.Aſpis rem.aut odium. Nam his quattuoꝛ mo⸗

dum ceꝑit quis illum incantare vnã au⸗

dis ꝑuertitur rectũ iudicium. vt Iſido.

rem in terram pᷣmit alteram cauda obtu dicit.xj.q.iij.quattuoꝛ. Heu quot mala

rat.ne audiat vocem incantãtis. ſic aua⸗
rus vnam aurem ſcʒ affectum daudit ter

reno amoꝛe.aliam ſcʒ intellectum cauda

hoc eſt moꝛtis pꝛogande ſpe ne audiat
verbi dei ſermonẽ ⁊ ſic impꝛouiſe moꝛit᷑
Ideo Augꝰ. O homo quid lateſcis qᷣd
doꝛmis bꝛeuis vita moꝛs incerta pᷣueni/
ent ⁊ illudent te. Tercio ꝓuenit ex hu⸗
moꝛe vel fluxu apoſtema faciente ⁊ putre
ſcẽte.ſic facit diabolanimã ſurdam ꝑ lu

xuriam Ecẽc̃i. xxj. verbum ſapient? Au/

titatis.

diuit luxurioſus ⁊ diſplicebit ei. Quar
to ꝓuenit coꝛꝑalis ſurditas ex ventoſita
te intercluſa in auris ↄcauitate.quãdo eĩ
homo multũ vtitur de cepis que faciunt
ventoſitates ad capur aſcendẽtes obſtru

untur auriũ ↄcauitates vel meatus audi

tus.7 ſic talib accidit ſurditas vłſibilus
quaſi flatus venti. Cuius ꝓ remedio
ſ̃m medicos valet recipere foꝛmicarum
oua ⁊ ea cõtundere ſimul ac colare.⁊ gut/
tam mittere in aures ⁊ ſic curatur ſurdi/
tas veniens ex ventoſitate. Spũalit᷑. ſic
facit diabolus ſurdeſcere animã ꝑ ventũ
vane gloꝛie ⁊ ſugbie. Nam Aug. dicit ꝙ
tumoꝛ mentis eſt obſtaculũ veritatis.ſu⸗
perbus em̃ nõ vult rephendi ſed ꝓ reme
dio apponat opera humilitatis que per
oua foꝛmicaꝝ deſignant᷑ que ſunt ꝑue q̃n
VCercio querit᷑quomõ
diabolus hoĩem ſpũaliter facit mutum.

Reſpondetur notando ꝙ mutus coꝛꝑali

ter fit qͥs aliqñ ex ligue ad palatũ adheſi

one.ſic facit diabolus quãdo hominẽ nõ

ꝑmittit linguã mouere in confeſſione pec
catoꝛum vel in oꝛatione ⁊ dei laude.Ali⸗

gquando mutus fit quis ex lingue ꝑaliſi
2⁊ infrigidatione qua nõ habet motum hoſtium coꝛdis chꝛiſto aperire per dile/⸗
lingua. Sic diabolus facit hominẽ frige ctionem ac omnes ſenſus aperire. ſcʒ os
ſcere ꝑ vicia a dei amoꝛe vt loqui neque/ ad gratias agendum. aures ad verbum
at ad ꝓximoꝛũ edificationẽ ſed ſola mala dei audiendum, manus ad reſtituen/
Item aliquãdo mutus quis fit ex apo/ dum. ⁊ oculos ad pauperes intuenduʒ ⁊
ſtemate ſub lingua naſcente quod rana miſerandum. Ham chꝛiſtus pꝛo nobis

facit diabolus taliter inter homines.
Quarto queritur cur chꝛiſtus domi⸗
nus voluit in curatione huius demonia
ci tales cerimonias facere cum ſola volũ
tate poſſit ſanare. Ad quod reſpondetur
ſᷣm doct᷑.ꝙ ꝓpter myſteria vt nos inſtru⸗
at ꝑ talia quomodo debeamꝰ⁊ poſſimuiſ
ſpũaliter ſanari a peccatis quibus tene⸗
mur ſub diaboli vinculis. Naʒ teſte Gꝛe

go. Omis chꝛiſti actio eſt no ſtra inſtru⸗

ctio. Idcirco chꝛiſtus pꝛimo hunc homi/⸗
nem a turba ſegregauit vt doceat ꝙ pec⸗
catoꝛ ſi vult curari debite debʒ ſe elonga
re a conſoꝛtio maioꝛum. Nam ad ſatiſfa⸗
ctioneʒ vere penitentie requiritur cauſas
peccatoꝛũ excidere.vt dicit Auguſt.Sed
conſoꝛtia maloꝛum ſunt cauſe inductiue
ad peccatum. vt patʒ cum quis tenet mu
lieres malas.vel ſocietateʒ habet cum fu
re aut vſurario participando cum illis.et
huiuſmodi. Secundo chꝛiſtus digitos
ſuos in aures huius miſit ad ſignifican/⸗
dum infuſionem gratie ſpirituſſancti. ſi⸗
ne qua anima nõ ſanatur. Unde de ſpi⸗
rituſancto canitur. dextre dei tu digitus
tu rite ⁊c. Tercio chꝛiſtus expuit ⁊ ſputo
linguam illius tetigit. in quo veram con
feſſionem peccatoꝛui deſignauit. Quia
ſicut expuens ſputum̃ purificat ſtoma⸗
chum.ita cõfitens mũdat animã. Quar
to ſuſpexit ſcʒ in celum vt doceat ꝙ pecca
toꝛ oꝛare debet deũ celi pꝛo venia Berñ.
Quid pꝛodeſt dolere de culpa ⁊ nõ ſup⸗

plicare ꝓ venia.quaſi diceret. nihil. Quĩ

to ingemuit.⁊ ſic pꝛecepit aperiri ad do/

cendum ꝙ peccatoꝛ de peccatis debet coꝛ

de dolere ⁊ etiam exterius gemere. ſice;

i2

Dom

totum coꝛpus aperiri voluit ſcʒ caput ꝑ emendare nõ poſſis cum dehoneſtaueris

ſpinarum punctionẽ.os per clamoꝛeʒ in amicũ tuũ.See heu multi ſtatim vt ma
cruce ⁊ aceti ac fellis potationeʒ. manus la de ꝓximo audiunt nõ po ſſunt qͥeſcere

2 pedes per confixionẽ᷑.latus per lanceaʒ quin reuelẽt.ſicut canis ſagittatꝰno quie
Aperiamus ergo ⁊ nos chꝛiſto pᷣdictis ſcit donec euellat᷑ſagitta. Ideo Ecci.xix.

modis. Circa ſcom de inhibi⸗
tione publicandi quia euangeliũ dicit ꝙ
xpᷣs pᷣcepit illis ne cui dicerent ſcʒ hoc fa⸗
ctum miraculum. ſed illi nõ tacuerunt.
Querit᷑ ergo cur xpᷣs dñs inhibuit hoc
miraculũ factũ publicare ⁊ dicere cuʒ tñ
bene ſciuit ꝙ nõ tacendũ eſſet nec illi ob/
ticerent. Item an illi peccauerũt in eo ꝙ
nõ tacuerũt ↄtra xpᷣi inhibitionẽ vel pᷣce⸗
ptum faciẽdo. Ad hec rñũdetur ſm Aug.
Chꝛyv.⁊ doct᷑.alios.notando ꝙ duplexẽ
Dei pᷣceptũ.qꝛ qðdã eſt pᷣceptum obliga⸗
tionis.⁊ tale vult deꝰ oino vt ſeruet᷑ ſicut
ſunt pᷣcepta decalogi.Aliud eſt pᷣceptum
inſtructõis ſcʒ in q̊ deꝰ nõ vult illud qð pᷣ

cipit fieriſʒ qð ꝑ ipᷣm ſignificauit.vt in ꝓ

poſito vbi ſignificauit nr̃a bona oꝑa no
debere diuulgari ꝓpter głiam vanaʒ. ſed
tm ꝓpter gliam dei. Ideoq; iſti pᷣdicañ.
miraculũ ad dei laude ⁊ głiam nõ pecca⸗
uerũt. Item vt Hiero.dicit ꝑ hoc etiam
docuit nõ eſſe głiandũ in vᷣtutib vel mi/⸗
raculis ſed eẽ hůiles. Sciendũ g̊ ꝙ q̃t⸗
tuoꝛ ſunt q̃ occultare debemꝰ⁊ nemi dice
re in publico. Pꝛimo bona q̃ fecimꝰ ne
de eis vanã głiaʒ ſumamꝰ Math. vj. At
tẽdite ne iuſticiã veſtrã fa.co.ho. vt vide.
ab eis. Vñ Aureolꝰdicit. In om̃i bono
oꝑe ſunt duo ſcʒ.velitas ⁊ głia. Pꝛimuʒ
ſcʒ vtilitatẽ meriti ⁊ pᷣmij deꝰ nobis ↄce⸗
dit. Scðm ſcʒ głiam ſibi ſoli ſeruat.Qui
ergo q̃rit gloꝛiam de bono oꝑe qð dei eſt
vlurpat.ideoq; mercedẽ ſuam ꝑdit. Se

cundo occultare debemꝰmala ꝓpꝛia que

geſſimꝰne ꝓximos inficiamꝰ.ſicut faciũt
qui publice ⁊ inuerecunde loquunt᷑ de vi
cijs carn alibꝛ. Contra q̊s Eſa.iij. pecca/
tum ſuũ quaſi ſodoma pᷣdicauerunt nec
abſconderũt. Ve ergo anie eoꝝ qm red/
dita ſunt eis mala. ecibi. i⸗
Prla nõ niſi ſecreta ↄfeſſione ſunt dicen/⸗
da niſi in foꝛo iudiciali fieret. Tercio ꝓ
ximoꝛũ peccata ne ipᷣos in publico infa/
memus Pꝛouerb. xxv. Que viderũt ocu
li tui ne pꝛo feras cito in iurgio ne poſtea

Añ peccata

Siẽ ſagitta iĩfixa femoꝛi canis ſic vᷣbũ in

oꝛe ſtulti. Quarto amicoꝝ ſecreta nei/

fideliter ea ꝓdamus Pꝛouer.xj.Qui am
bulant fraudulẽter reuelant archana. qͥ

aũt fidelis eſt celat amici cõmiſſum. hoc
em eſt charitatis. Exemplũ ad hec le⸗

gitur in vitaſpa.ꝙ abbas Arſeniꝰ dum

adhuc eſſʒ ſecular, petiuit ſibi a dño oſtẽ
di viam ſalutis.⁊ audiuit vocem dicentẽ

Arſeni fuge luge tace quieſce.fuge mun⸗
duũ.luge peccatũ.tace ꝓximi peccata ⁊ ſe⸗
creta.quieſce a ſeculi tumultu.⁊ ſic intra⸗
uit religionẽ. y Circa terciũ de ob
ſeſſone diaboli.exquo hoc euãgeliũ agit
de ſurdi huius ⁊ muti ꝑ chꝛiſtũ curatio⸗
ne.Et ſᷣm doct᷑.iſte obſidebatur a diabo

lo qui eum fecerat ſurdum ⁊ mutũ. Pꝛo
inſtructione ſimpliciũ aliqua documen/
ta ſunt ponenda. Pꝛimũ de modo obꝭ⸗
ſeſſionis.de quo notandũ ſᷣm doct᷑.ſuper

ij.ſentent᷑.circa di.vij.viij.⁊.ix.ꝙ tres ſũt
modi in genere quibus demon aliquos
poſſidet.

Heimus eſt poſſidere tm̃ coꝛꝑaliter.

cõs eſt poſſidere tm̃ mentaliter.
Tercius eſt poſſidere mõ vtroq;.

Pꝛimus modus eſt quo aliqui poſſiden
tur tinmodo coꝛꝑaliter.ita ꝙ in coꝛge ve

xantur ꝓpter aliqua peccata venialia ſiue

Apꝛia ſiue aliena. Vnde Augu.xxj. de ci⸗

uit᷑.dei ca.xiiij.dicit.ꝙ quãdoq; ad viden

dum manifeſte miſeriã huius mũdi pue
ri etiam innocentes baptiſati poſſident᷑
a demone. Et qui taliter poſſident᷑ etiaʒ

ſi in tali vexatione moꝛiant᷑ nõ damnan⸗/
tur quia nõ fuerunt in peccato moꝛtali.iĩ⸗

mo aliquãdo hoc eſt homi ad maius me

ritum. Sicut exemplũ refert Seuerus ĩ

dialogo ſuo de quodã patre ſanctiſſimo

habente gratiã ad expellendũ demones

Qui cum tentaret᷑ inani gloꝛia oꝛauit de

um vt ſi ſibi expediret ad ſalutem ad cer⸗

tas ſeptimanas obſideret᷑ a demone vt

ſic inanem gloꝛiaʒ euitaret.⁊ ita accidit.
