doni ſcʒ grane.tamẽ ex diuina liberalitate tis qua liberaliter ex benignitate ſua hoc

(tonmm

Okte
Dinal

quemno
Ptuamſa
lwo tecon
ſtoeſt. ſ
tamgan
herdalben
dnen Ad
ſcipmuras
ſeruance,
Prima
Rad
Taca
QAlart
Annne
ufec⸗
brenS
Vfüc
iſuol
lodir
tibipece
Poralss:
Allaug
peccato⸗
nne
lrag
tamnenpa
geconun
lenon pot,
letg Gor
Alnagiuſi
feguinkyer

nnn open

ſs diatd⸗

bettiyign

„

leno Nretn
Ueampe

Eennline
Mospte
mwenptin
lchit. Cun
ilaſer
ſetbar llos
Uedehoc Nt
unquabe
Mtunum

oſ.

tenäytgt
Scdale
habentige

millpronme

meniniſuidt
ſondekffn
nonbaben
sloqnice
mnm ſalq
npolſltme
ifactente,
diauzeſt.
uſeiqli
ne enmn
eothon
entum
salten
nmere
alqu?
lcuus
ſtlicq
ws
Wmd
tad
becſtin
t dalinimi
losiuſtos
leneresdi
lbaraltut:
ls comnen,
rdei gnent
tne ſuaboe
norbus det
ſanaomm.
r. Omtey
uſtilidepe
dict,
ado maint
Etanyly

mumdu
goonneſiol
en ug,
Snpi,
nnpbſ
msdenii
amic
nucllinn
ſeranltt

—

ctoꝛum meritis multos ſaluat. VUnde et liter ſaluet me. At illi viri ſancti cum torᷣ
MChri.de pᷣrogatiua marie dicit.O felix affectu inceſſanter pꝛo co oꝛarent. Die qᷓ
Maria ideo te deus in matrem elegit vt dam cõpunctus venit ad eos dicens. Ec⸗
quem nõ poſſet ſaluare per ſuã iuſticiam ce quid fecit deus in me.dedit enim mihi
tuam ſaluaret pietatẽ et miſericoꝛdiam nunc et infudit menti mee perfectũ conte⸗

D ergo peccatoꝛ inuoca dei matrẽ ⁊ ad ſã ptum carnalitatis et mundanoꝝ.et ſic ve

ctos te conuerte. Sed tercia que ram penitentiã egit et gratia dei bñ vixit.
ſtio eſt. ſc; Quõ homo pctõ: nõ habẽs ̊ Tercia regula ꝙ homo ſine obedientia
tiam gratũfacientẽ poſſit acquirere gram pꝛeceptoꝛum dei ⁊ eccleſie nõ poteſt acqui

ſeruande.

per dei benignitatẽ et ſuam ac ſctõꝝ oꝛati
onem. Ad hoc notandũ ꝙ; rerelged bim
ſcripturas ⁊ doctoꝛes qᷓtuoꝛ regule ſũt ob
D Sana dieficei catholice
cða dicit᷑ vere penitentie
Tercia ðꝛ vere obedientie
AQAQuarta dicit᷑ vere amicicie .
Pꝛima regula ꝙ in hoĩbus adultis ſine p
pria fide catholica acqͥri n poteſt. Nã He
bre. xj. Sine fide ipoſſibile eſt placere ðo.
Vlñ Nico.de Lyra in poſtilla ſuꝑ Mat.
ix:ſuꝑ illo ꝰbo Vidẽs aũt Yeſus fideʒ il
loꝛũ dixit paralitico. Cõfide fili remittunt
tibi peccata dicit ſic. Licʒ inqͥt ſanitas coꝛ
poꝛalis vł aliquid hmõi detur quandoq;
alicui ꝓpter alienã fidem eremſſio tamen
peccatoꝛũ.ſcʒ que habet fieri per infuſiõeʒ
grare gratũ facientis nõ datur alicui.ſci⸗
icet adulto ſine ꝓpria fide. Hecibi. Verũ
tamen paruulis baptiʒatis dat᷑ ꝓ fide ali⸗

ena. Secũda regula ꝙ peccatoꝛ de le/

ge cõmuni gratiã gratüfacientẽ acquire/
re non põt ſine vera penitentia.Et hoc pa
tet ꝑ Scotũ ⁊ doc.cõiter ſuper.iiij.quoni
am ad iuſtificatõem et gtie acquiſitionem
requirit᷑ vera cõtritio. ᷣachafr.j.Conuer⸗

timi.ſ.ꝑ penitentiã ad me et conuertar ad
vos dicit dñs. Si ergo omnes ſancti cum

beata virgine intercederẽt ꝓ aliquo pctõ/
re nõ daretnr illi gratia niſi ille ↄuerteret

ad veram penitentiã.⁊ ſic darek.
Exemplũ narrat᷑ꝙ quidã aule religio

ſos viros vt oꝛarent pꝛo eo.Qui tamẽ car
nalem vitã nõ relinquebat nec aliena reſti
tuebat. Cunq; ſic nõ haberet gratiã die

rere gratiã gratũfacientẽ. Exemplum de
his qui non ſeruat pᷣcepta dei ſed violant
ſuꝑſtitõibus credendo.nomẽ dei vane aſ⸗
ſumendo furando ⁊c. Item qui ad pꝛece⸗
pta eccleſie nolunt cõfiteri in anno vel com
municare. Vnde diſt.xciij.c. Qui ſuis.cõ

cilium dicit. ꝙ ipᷣi ſoli a deo donũ ſummi

muneris.id ẽ gratie ⁊ glo ie conſequent᷑ qͥ
obediunt Quarta regula ꝙ homo ſine
vera amucicia dei et pꝛoximi nõ poreſt ac/
quirere gratiã gratũfacientem. Nam gtia
ſm rem idem eſt quod caritas.Qui ̊ ca⸗
ritatẽ ði nõ habent eo ꝙ ſunt in pctõ moꝛ⸗
tali.vel etiã caritatem cum ꝓximo nõ vo
lunt tenere ſed irã et odium.tales acquire
re gratiã Nponien Ed, ſic manẽt. Vn
j. Job.iij. Qui nõ diligit manet in moꝛte
O ergo homo diſce acquirere gratiã dei
in fide et penitentia obediẽtia et dilectiõe
dei et primi L¶.Circa ſcõm de augĩ
tatione gratie ſpũſſctĩ Queſtio vtilis oꝛit
Vtrũ gratia gratũfaciens in habente eã
poſſit augeri jm eſſentiã. Ratio queſtiõis
quia cum ſpũſſetũs ſit deus immutabilis
nec augeri poteſt nec minui.et nunq; dat
gra gratũfaciẽs niſi cum ſpũſctõ. Miruʒ
ergo videt᷑ quõ augeri poſſit in hoĩe gra⸗
tia gratũfaciens eo ꝙ non poteſt ſpũſſan⸗
ctus homini ſèmel datꝰ ampliari ſiue au
geri in ſemetipᷣo. Sed ad hec rñũdet M a
giſter li. j.di. xvij. dicens. ꝙ ſpirituſſanctꝰ ĩ
ſe quidem penitus immutabilis perma⸗
net.nec in ſe recipit magis vel minus. Sʒ

in homine cui datur vł potius homini au

getur et minuitur.et magis vel minus da
tur vel habetur.Sicut dicitur deꝰ magni

⁊ didiciſſet ꝙ penitere debet ſi vult ſaluari ficari ⁊ exaltari in nobis:qui tamẽiĩſe nec
petebat ulos dicẽs. Non oꝛate inquit pꝛio magnificat᷑ nec exaltat᷑. Hec et plura ma

me de hoc vt peccata deſerã et aliena reſti giſter ibi. Bonauẽtura ergo dicit. ꝙ ſicut

tuam. quia hoc nollem inquit facere Sed iuxta Auguſtinũ ad Bomfacuũ dicit᷑ vicʒ
oꝛate tantũmodo ſimpliciter vt deus fina ꝙ caritas meret᷑ augeri vt aucta me Situr
d „D

Feria tercia poſt Pentheco.

perfici. Et ſcimus ꝙ caritas non tin ſᷣm
feruoꝛẽ: ſed etiã ſᷣm ſubſtantiaʒ creſcit in

dem charitas in patria conſtat eſſe maioꝛ
Fm ſubſtantiã qᷓ; in via:eadem in eſſentia
manente.j.Choꝝ.xiij.Charitas nunqᷓ; ex
cidit. Et talis motus a minoꝛiad maius
re ſalua eſtaugmentũ. Itaq; patet ꝙ cha

nias in homine auget᷑.et per conſequens

etiã gratia ſpuũſſancti augeri habet expar
te hominis timmodo.quia ſpũſſctũs in ſe
immutabilis ꝑmanet.Exemplũ videmuſ
ſol in ſe nõ auget᷑lumine ſed in mũdo ex
parte noſtri augeri dicit᷑ et creſcere dũ ma

gis illuceſcit et creſcit ab auroꝛa vſq; i dieʒ
⁊ meridiem. Sic quanto nos ꝓ ficimꝰ in quente ate
Auarto ꝑ hũilitatis conſternationem.

charitate tanto auget᷑ gratia ſpirituſſan/⸗
cti in nobis maioꝛẽ lucem gratie infundẽ/
do donec gloꝛificemur ꝑfecte in patria
M Seld quõ vel per que poſſit hõ ef/
ficere vt in ſe gratia ſpũſſancti augeatur.
Rũñdeĩ ſᷣm Fraciſ.maronis alioſq; docto
res ꝙꝑ quatuo: “
Pnmo ꝓpter bon
Scðo ꝑ crebrã xpᷣi paſſiõis cogitatiõʒ
Tercio ꝑ diuioꝝ ſacrameutoꝝ deuo⸗
tam frequentat=onen.
Quarto per exoꝛationẽ debitã ⁊ ſancto
rum inuocationem
Primo quidẽ auget᷑

rum exercitationem. Sicut em ignis cre⸗
ſcit ꝑ appoſition? combuſtibiliũ lignoruʒ
Sic gratia per bona oꝑa.Gał.vj. Qui ſe
minat in ſpiritu de ſpũ metet vitã eternaʒ
HBonũ aũt faciẽtes non deficiamus Vbi
glo. dicit. Si hõ nõ poſuert finem oꝑi nec
deus imponet finẽ remuneratõi.ſgĩe in pᷣ
ſenti et gloꝛie in futuro. Scðo ꝑ crebram
paſſionis chriſti recogitatõnem.Sicut ei
maius lumen additũ minoꝛi ipᷣm auget.
ſiclux memoꝛie paſſionis chriſti qui ẽ lux
vera. Joh.j. Vnde Berñ. ſuper Canti.
ſermone.xluj. Nil tam efficax ad purgan/⸗
dam mentis aciẽ qᷓ; vulneꝝ chriſti ſedula
meditatio. IJtẽ Bonaueñ.docet ꝙ ad dia
bolo illudendũ ⁊ gratiaʒ qrendũ ſũme va
ler frequens paſſionis chriſti memoꝛia.
Tergo per deuotam ſacramẽtoꝝ freq̃n⸗

ter bonoꝝ opeꝝ erercitatõeʒ

tia . bonoy ope

tationem.quia quotienſcũq; ſacramentũ

ulter do cto.ſuꝑ.iiij.rgo augetur.

tione gratie ſpũſſancti.quomã dicit Joh.
gerſon li. de interna couerſatõe. Faculius

citur cõmũi ꝓuerbio etiã de diuitijs. Pꝛo
inde notanqũ ̃ᷣm Franciſ.maro.in ſer. qꝙ;

gratia conſeruari poteſt in homine dilige

ter cuſtodiẽdo ꝑ quatuoꝛ pᷣcibua
Paeꝛimo ꝑ carnis moꝛtificatůonem
Scðo ꝑ actuum conſideratõem.
Tercio ꝑ frequentem emundatoem

Primo per carnis moꝛtificatõem. Vnñ.j.
Choꝝ.ix. Caſtigo coꝛpus meũ ⁊ in ſerui⸗
tutem redigo.ne cũ alijs pᷣdicaucro ipᷣe re
pꝛobus cfficiar.ſcʒ ꝑdendo gratiam. Tñ
ſicut carnes ſale condiunt᷑ ne putreſcant.
ſic caro noſtra aſperꝭ debet moꝛtificari vt
non putreſcat vicio. Secũdo ꝑ actuuʒ
conſideratõem.quia ſicut hõ non conſide⸗
rans greſſus ſuos cito offendit pedibus ⁊
cadit.ſic qui nõ ↄſiderat actus ſuos quos

facit ſiue in loquendo ſiue in cogitãdo ⁊ in

operãdo cito labitur in peccata. Vnde.j.
Choꝝ.iij.Qui ſtat.ſ.in gratia:videat.ſcʒ
diligenter ↄſiderãdo actus ſuos ne cadat

ſcʒ in peccatũ. VUnde Aug.li.v.omel.dlic.

ragilioꝛes ſumus qᷓ; vala vitrea. ſ.qꝛ il⸗
a diligenter cuſtodita diutius ſeruantur.
ideo inqͥt magnoꝑe ad noſtri cuſtodiã in⸗/
uiguandũ eſt. hec ille. Terco per freqͥn⸗
tem emundationẽ.quia ſicut videmus in
armis fulgentibus ⁊ vaſis argenteis ꝙ. ſ.

quando non frequenter abſtergit macula

pau latim in eis rubigo cõtrahitur. Ita in

anima niſi frequenter emundet᷑ per contri

tionẽ᷑.ſ.facienda crebꝛo et pꝛecipue pꝑꝛo die

feſto et dominica.et per confeſſionem etiã

non multũ differẽda.alioquin rubigo pec
cati contrahit᷑ et per conſequens gr̃a amit
titur. Vnde Pꝛouer. . Aufer rubigi⸗
nem de argẽto et egrediet᷑ vas puriſſimũ
Et Eccliaſtici.xix. Qui ſpernit modica.ſ.

eruoꝛẽ: ſec digne ſuſcipitur ſꝑ gratia cõfertur vt patz unnggu
eodem hoĩe ſᷣm diuerſos ſtatus in waret 8 tur.
per conſequens ſᷣm pꝛemij gradũ ac tan /· Quarto ꝑ exoꝛatlõem et ſanctoꝝ inuo
cationẽ.vt patet ex dictis pmo articlo hu
ius ſermonis.O ergo homo diſce creſcere
in gratia H Circa terciũ de conſerua

eſt gratiã acquirere qᷓ; conſeruare. Sic di

enmndan

ſtmitpaut
Ulstotaſul
hunnitats
cgorus mo⸗
ſos omnii
gedonorüd
fmnone.yd
Garammu⸗
dugmnemm
ventatelng
ad ganam
feaperanck
nueniansn

Aushomno⸗

gd amar
fersinca.:
nuncnum
multomag
fotgar
Uulbdem
musdelt
ſeinbum
liamdei.
hamesel
libliuſſer⸗
ſit. Etlna
tealiguis
rroemn
lubennser⸗
ſbidia yr
luepenſfn
nslegegan
rcoronand⸗

meyrop ſunek

Mungsmarme

dentesadin

manmgeeyel,

ſpllchnm
laplebantſe
4 nngeeſtatehr

do nnaſco
ſemarzn
ſaunozen. &
ingunadet
lvqunnim
Mldens eeb

.

ſacramenn
rur peg
Coaugenn
ncoptnno
oartckobn
lencker:
de onſeni
duat Joh,
eFaalius
ne. OKdi
Utys, Pio
n ſer. 4
ne dllge
mn
8
en
tonem
nſewi
NeRN
n. W
mcem.
wficn
oacn;
onconſiden
npecthls!
s ſuos llos
gticotin
1 Wce,
nundent ſ6
oselnin
vonel l⸗
ires. g. 1
usſnant
iauſdetin
fcopaftit,
wcons
gens
Aun Naln
taronn
tohleßpole
conen ens
fuumt
Gene
Zufrnvc
s unſint

tnecia.

XILII

emundare paulatim decidit ⁊c. Exempli eſt peccatoꝛi quin melius qᷓ; ego deo deſer

gratia.qui parua foꝛamina nauis nõ ob⸗

ſtruit paulatim aqua ſubintrãte fit vt na
uns tota ſubmergatur. O Quarto ꝑ
humilitatis conſternationẽ.quia vt Gre/⸗

goꝛius moꝛał.xxxij.ait. Humilitas eſt cu

ſtos omniũ virtutum et bonoꝛum operuʒ
ac donoꝛũ dei. JItem Berñ. ſuper Canti.

pmone.lv.dicit.ꝙ deus qui humilibꝛ dat
gratiam nunq; humuli aufert datam. Sʒ
augmẽtum ſugꝑbie eſt pꝛiuatio gratie. In

veritate(inquit didici nil eque efficax eſſe

ad gratiam pꝛomerendã et retinendaʒ et
recuperandã qᷓ; ſi omni tẽpoꝛe coꝛam deo

inueniaris nõ altum ſapere ſʒ timere. Be
atus homo qui ſemꝑ eſt pauidus. Time
ergo cum arriſcrit gratia ne indigne ope⸗

reris in ca. Time cum reuertitur ne ſcilic,
inuacuum recipias gratiaʒ. Timendum

multo magis eſt cũ receſſerit.quia cum de
ficit gratia deficis et tu. Hec omia et plu

ra lbidem Berñũ. VUnge exempla legi/

mus de ſanctis ꝙ ſcilicʒ ſummo ſtudio ſꝑ
ſe in humilitate tenueruũt ne ꝑderent gra⸗
tiam dei. NHimirũ legitur ꝙ ſanctus ꝗYo⸗
hannes elemoſynariꝰ patriarcha ſepulcrũ
ſibi inſſerat parani ſed imperfectum dimi
ſit.Et mandauit ſuis ꝙ in omni ſolẽnita⸗
te aliquis illoꝛum ſibi diceret.Dñe inquit
recoꝛdemini ꝙ nõ perfeciſiꝭ ſepulchꝝ vim
u beatis ergo pparari. Hoc ideo volebat
ſibi dici vt ex memoꝛia moꝛtꝭ ſue in humi
litate perſiſteret. In eiuſdem ſancti Johã
nis legeda narrat᷑.ꝙ die illa qua impera⸗
toꝛ coꝛonari debebat edificatoꝛes monu/⸗
mentoꝝ ſumebant quatuoꝛ vel quinq; mi
nutias marmoꝛũ diuerſi colonis.Et igre/
dientes ad imꝑatoꝛem dicebant. De q̃li
marmoꝛe vel metallo iubetis vobis fieri
ſepulchrum. Et ſic illa die fabricani ſibi.ſ.
incipiebant ſepulchrum.quatenus in tan
ta maieſtate humilis foꝛet. Item de ſã

cto Franciſco legimus ꝙ ex ſumma hũili⸗

tate ſe maximũ reputabat et fatebat eſſe
peccatoꝛem. Et cum ſibi diceretur ꝙ eſſet
in gratia dei Rñdebat.eo inquit plus ti⸗
meo quoniam nullus eſt peccatoꝛ in mun
do qui ſi gratiam talem accepiſſet qualeʒ
mihi deus ex bonitate ſua dare dignatuſ

uiret et gratias ageret. Sicq; beatꝰ Grã⸗
ciſcus per huiuſmodi humilitatem cõſer⸗
uauit et augmentauit dei gratiã. Roge⸗
mus ergo dñm ieſum chriſtuʒ vt det no⸗
bis in pᷣſenti gratiã.per quam acquirere
valeamus glonam in futuro. Amen

Feria tercia ſiue ſubſequentibꝛ diꝰ⸗
ebus poſt Penthecoſten Sermoi
oꝛdine quitus.ſcʒ de gratie ſpirituſ/
ſancti ſignis et noticia habendi eã
in anima hbumana ́”MU·
Plite contri
uo ſignati eſtis in die redempti
onis. Verba apoſtoli ad Ephe. iſiij.
In quibus verbis hoꝛtatur apoſtolus fi
deles et etiam conſolat᷑ de ſpũſſancti gra⸗
tia. Nam pꝛimo hoꝛtãdo dicit. Nolte con
triſtare ſpiritũſanctũ dei. Lyra exponen⸗
do dicit.ꝙ homo contriſtare dicit ſpiritiũ
ſanctum dum peccatis ſuis ad iracundiã
pꝛouocat et de ſuo hoſpitio dilecto.id ẽ de
anima erpellit. Nam licʒ deus ſᷣm rem in
ſe non poſſit contriſtari.quia impoſſibile
eſt aliquam paſſionẽ cadere in deũ.tamẽ
oicitur per peccata hominum contriſtari
Fſᷣm ſimilitudinẽ per figurã Antropoſpa⸗
tos.quia ad modum holnis contriſtati et
iniuriam paſſi punit hominẽ pꝛo peccatis
quibus deum offendit.ſicut Geneũ.vj.di⸗
citur deus tactus doloꝛe coꝛdis intrinſecꝰ
Delebo inqui hominẽ queʒ creaui.peni
tet enim me feciſſe eoſ. O ergo peccatoꝛ ti
me. Deniq; ſcòo apoſtołꝰ conſolatur fide
les de ſigno gratie dicens. In quo ſigna⸗
ti eſtis in die redemptõnis.hoc eſt in die
baptiſmi quo fructum redemptiõis chri⸗
ſti percepiſtis vt exponit Lyra. Rimiruʒ
magna conſolatio eſt nobis ꝙ ſignũ habe
mus eterne hereditatis per hoc ꝙ accepi⸗
mus ſpirnitũſanctũ in baptiſmo. ſicut ⁊ mi
lites gaudent de hoc ꝙ adoꝛnati et deco⸗
rati ſunt aureis clenodijs alicuius regis
magni. Et ipſe rex pꝛomiſit eis dare coℳT].–

n ſtare ſpintumſanctuʒ dei in qus

deturſ̃m Bonauen. ?2 Richar. Alexãdy

mitatus et caſtra ĩ hereditatẽ. Vñ ꝓ iſta
die legit᷑ euãgeliũ q̊ ꝓmittit ſuis vitã et᷑nã
chriſtus dicens. Johã.x.Ego ſum hoſtiũ
ſczʒ vite eterne. ꝑ me ſi quis introierit ſal/
uabitur. Hoc poteſt poni ꝓ themate alio
ex euãgelio ſi placet. Itaq; de gratia ſpi
rituſſcti qua tanqᷓ; ſigno chriſti ſignati in/⸗
tramus ad vitam eternã per chriſtũ tan/

qᷓ; per hoſtium tria myſteria declaremus

in hoc ſermone.

Serinniareertiru ihalis cognitõis.

ecundum dicit᷑ rõnalis oꝛdinatõis

Tercium dicit᷑ fiducialis ↄiecturatõis

P Lirca primũ de certitudinali cogni
tione queri᷑ Utrum homo poſſit certifi⸗
cari aliquo modo ꝙ in pᷣſenti gratia ſpuſ/

ſancti habitet in io. Huius queſtionis

ratid pendet et ſtat ex ſcripturis duꝑlicib
Nam vna ſcriptura dicit ꝙ nõ.ſcʒ Eccles
ix. Sunt iuſti atq; ſapientes et opera eoꝝ
in manu dei.⁊ tamẽ neſcit hõ vtrũ amoꝛe
an odio dignus ſit:ſed omnia in futurum
ſeruant᷑ incerta.eo ꝙ vniuerſa eque eueni/
ant iuſto et impio:bono ⁊ malo. Hec ibi.
Ayra.quia ſicut iniuſti aliquipꝛoſperant
in pᷣſenti in diuitijs honoꝛib ⁊ 2ſumlibꝰ.
ita ⁊ aliqui iuſti et boni.Et ſicut aliqui ĩ⸗
iuſti ⁊ mali fribulant᷑:ita aliqui boni. Vñ
omnes in futuro manifeſte videbunt᷑ q̊s
deus dilexerit et quos non. nec pñt nunc
dlſtingui homines.ſ.deo accepti a nõ ac/⸗
ceptis per aliquod quod contigit homi⸗
bus. Et cum homo hoc nõ poſſit ſcire cer
titudinaliter de ſe multo pł* nõ poteſt ſci
re de alio niſi deus reuelaret. Hec Lyra.
SDed in contrariũ eſt qð alia ſcriptura ſo⸗
nat dicẽs Johᷣ. vij. Vnctio.iſ.gre ſpũſſan/⸗
cti docebit vos de omnibj. Et iteꝝ Yohg.
rxj. Qui credit in me(ait chriſtł )etnã ſi moꝛ
tuus fuerit viuet.ſ.vita ẽtie. Item.j. Jo/⸗
hã.iiij. Si diligamus inuicẽ deus in no⸗
bis manet. ſ. per granã. Cum ergo aliqᷣs

adultus bene diſpoſitus ſciat ſe credere in

chriſtũ et diligere deũ ac pꝛoximũ:⁊ ſic ſu⸗
ſcipit ſacramentũ baptiſmi vel peniten⸗
tie ſine obice peccati moꝛtalis in volũtate

de ales.Aureo.Tho.alioſq; docto.ſuper
j. diſt. xvij. vbi agitur de caritate que ẽ ea⸗
dem cum gratia realiter vel cõiuncta inſe
ꝑabiliter recolligẽdo ⁊ ponẽdo hic venita⸗
tes quaruꝛꝛ. ðM
Prima veritas accipitur loquendo ſᷣm
legem cõmunẽ. Secunda accipitur loqn
do ſᷣm legem ſpecialem. Tercia ſᷣm gte
ſtatum finalem. Quarta ſᷣm coniecturas
ꝑ ſignoꝛum fidem. Prima veritas eſt
ꝙ loquendo de cõmuni lege nemo poteſt ĩ
pſenti certitudinaliter cognoſcendo ſcire
de ſe vel de alio quocunq; gratiã gratũfa
cientẽ habere. Et hoc patet ex ſupꝛadicta
auctoꝛitate Eccłes.ix.que intelligenda eſt
de ↄmuni lege loquendo.Secus autẽ eſt
de lege ſpeciali. Ratio autẽ huiꝰ veritatꝭ
eſt hm Thom.pᷣma ſecũde.q.cxiij.⁊ alios
quia principiũ fontale ⁊ etiã obiectum g
tie gratũfacientis eſt ie deus qui ſolꝰ ha
bet in anima gratiã cauſare. Sed qꝛ deꝰ
a nobis in pꝛeſenti nõ poteſt cõmunit᷑ vi⸗
ſu vel alio ſenſu ꝑcipi.nec eius pᷣſentia vel
abſentia per certitudinẽ ſcientie poteſt co
gnoſci niſi tmmodo fide et eius certitudi⸗
ne. Et ideo nõ poteſt homo per certitudi
nem ſcire vel iudicare vtrũ habeat gratiã
gratũfacientẽ an non.⁊ hoc de cõmuni le⸗
ge. Vnñ Job. xix. dicit. Si venerit ad me
ſcʒ deus.non videbo eum.ſi autẽ abierit
non intelligam ⁊c. Venit autẽ deus ꝑ g⸗
tiam in hominẽ ⁊ abire dicitur cum gra⸗
tiam aufert pꝛopter peccatũ konis. er
o peccatoꝛ caue peccatũ ne ꝑdas gtiam.
8 Q△O Secunqh venltan eit ꝓ Wnego

de ſpeciali lege poteſt quis certitudinali⸗

ter cognoſcere ſe vel alium gratũfacienteʒ
ðdi gr̃am habere. Nam deus aliquãdo re⸗
uelat ſuis cx ſpeciali pꝛiuilegio.vt ſcʒ gau/⸗
dium ſecuritatis etiam in hac vita ha bere
incipiant.et confidentius magnifica ope/⸗
ra pꝛoſequantur et mala vite pꝛeſentꝭ ſu⸗

ſtineant. Sicut patet de apoſtolis quibꝰ

per ſpiritũſanctũ acceptum ſigno ſeſibili

fuit reuelatum habere ſpiritũſanctum tã

inherentis:videt᷑ ꝙ ſare poſſit ſe eſſe in ꝗᷓ⸗ quo ad ſeipᷣos qᷓ; etiam alijs manifeſtãdo
tia. Nam cum gratia ſit ſũme neceſſaria in miraculis et huiuſmodi. Ite patet de
ad ſalutem videt᷑ ꝙ de ea doceat nos certi beato Paulo. cui dominus dixit. Suffi
tudinaliter ſpũſſanctus. Ad hecreſpoõ/ mee

cit tibi gratia mea. vt habet. ij. Choꝝ. xij.

Itenin
de ſoe
leniſtigt
legtdeb
Petime⸗
dßin Lu
depluribr
nid
16. Van
lquo mo
ſpüſancie
Vonpoteſt
Orrmlzabet
1.Etenpt
ptiſtturin
huum certn
tamtſiſt
lungan
ttiamfina
terhadinn
ſigaisad
ſuſcipiar
Tconfie
talisn
fieges
lneuce;
poofiml
lurob
ſpüſanct
hon doce
bemusgr
ſcamusce
femebal
ſemandon⸗
eſtpang
homiadt
ſPpiſancnin
Neghaben
in enn
ltſerisgd.
Coſntnen
ghomon
Ktonnuch
Vhet
ſcnuncat
negzülltim
aſfhnend

Aſe
oſt
1: Bleritg
doco ſuper
nequetn
luncta inſe
bic vent

pvendofmn
bltur loqn
a fmöne
niecturas
entas eſt
o poteſti
co lare
ratüf
adleta
ncacſt
nti eſt
ertat⸗
alos
nm5
Nda.
aN
Norat N
entad
epoteſt
caniute
giennt
dent gari
lörunie

mmmdtni
üfcento,
“
rrlien
obend in
ſols b
ſgoſibl.
ſancnnnfl
nartffih⸗

Se ann dN

Oipt n

Ches:

Item in ve.te. de Moyſe.de Abꝛaham.
de Noe ⁊c.de quib legit᷑ deus dixiſſe In
ueniſti gratiam coꝛam me. Item ſuꝑ oẽs

legit᷑ de beata vᷣgine angelus vixiſſe ſibi.

tiam gratumfacientẽ habere uidem hes
ceſſarium eſt ad ſalutem. Sed ſcire vtrũ

habeamus eam an non:non eſt neceſſari
um ad ſaluteʒ ſed tm̃modo habere.quia

Netimeas Maria inueniſti gram apud ſic expedit nobis ad ſalutẽ vt patebit in⸗
dDñm Luc.j.capᷣ.Sed ⁊ in hyſtoꝛijs legi᷑ fra. Jdeoq; ſpũſſanctus hoc facit nobis

de plurib ſanctis vt patet de beato Frã/
ciſco. Itẽ de beato Martino ⁊ multꝭ ali
is. rtia veritas eſt ꝙ homo etiam ſi
ualiquo mõ poſſit in pñti ſare ſe hr̃e gratiã
ſpũſſancti certitudine fidei.tamẽ vt cõiter
non poteſt ſcire certitudinaliter ꝓ temꝑe
omni ⁊ abſolute ꝓ finali niſi dono ſpecia⸗
li.Exempligratia.quãdo aliquiſ puer ba
ptiſatur in vera fide parentũ vł baptiſan
tium.certitudine fidei ſcimꝰ ꝙ habʒ gra/
tiam ⁊ ſi ſtatim moꝛiat᷑ ꝙ ſaluabit᷑ ſed an
illam gratiã ſemꝑ vita adulca ⁊ onmi tꝑe
etiam finali ſuꝑuiuendo in pñti ꝑſeuera/⸗
ter habiturus ſit an non ignotũ eſt. Iteʒ
ſi quis adultus bene diſpoſitꝰ baptiſmuʒ
ſuſcipiat aut penitentiã agat de peccatis
⁊ confiteatur ſine om̃i obice peccati moꝛ⸗
talis in voluntate ⁊ in dilectione.ſcimus
fide credendo ꝙ tunc eſt in gratia.ſʒ vtrũ
in eadeʒ gratia ꝑmaneat an ſaltem ꝑdat
pꝛo finali temꝑe ignotũ eſt. RÆ.. Viñ ſi

ꝙ.ſ.dat gratiam ſed nõ certificat de ea ha
bita vel conſeruanda niſi aliquos ex ſpe⸗
ciali lege. St Quarta veritas ꝙ ha⸗
bere gratiam ſpũſſancti ꝑ cõiecturas cer⸗
tas ſigni confidenter põt homo cognoſce
re in peꝛeſenti.⁊ hec veꝛitas declarat᷑ꝑ Au
reo.in Compendio.ac Alexan.de Ales.
⁊ alios.d. ꝙ homines circa ſpm̃ſanctum
vario modo ſe habent. Nam pꝛimo aliqͥ
ſunt qui ſciunt certitudinaliter ſe habere
gratiam ſpũſſancti vt ſancti ſpeciales qui
bus reuelatum eſt ſic iam pꝛedictum eſt.
Scðo alij ſunt qui ꝑ contrariuʒ ſciunt ſe
non habere gratiã vt in peccatis ꝑmanẽ/
tes ⁊ infideles ⁊ nondũ baptiſati paruuli.
Tertio alij ſunt qui experiunt᷑ ſe habere
gratiam vt qͥ in deo delectant᷑ ⁊ deguſtãt
dulcedinem diuinam.⁊ fomes peccati in
eis extinctus eſt ac ſꝑ bona faciũt. Quar
to alij ſunt qui licet non experiant᷑ gratiã
ſenſibilem tamen credunt om̃ino ſe habe

ceſſarijs ad ſalutem. ſed tamen eo modo

iuxta obiectõnem S. quereret qͥs.cur ipᷣe re gratiã.vt ſunt baptiſati adulti.vel etiã
ſpuũſſanctus cum gratia in nos veniens: paruuli de quib credimꝰ ꝙ in baptiimmo
non docet nos certitudinaliter ſcire ꝙ ha ſuſcipiant gratiã ſicut ſup̃ dictũ eſt.ſic etiã
bemus gratiam.cũ tamen fidem xpᷣi no/ multi vere penitentes. Quito alij ſunt
ſcamus certitudinalit᷑ credere ⁊ ſe habere qͥ dubitãt ſe hr̃e gr̃am ſpũſſancti qꝛ hñt ſi

fidem ⁊ habere dilectionem dei ⁊ pꝛoximi gna ⁊ rationes ꝓ vtraq; parte.vt pctõꝛeſ
ſeruando mandata legis diuine.miꝝ qͥp ge

pᷣmo incipiũt facere qð in ſe eſt ⁊ habẽt
pe eſt ꝙ exquo gratia ſit ſũme neceſſaria attritionẽ. Sexto alij ſunt qͥ firmiterꝑ ſig
homini ad ſalutem ſuꝑ om̃ia ipſa vnctio na opinant᷑ cõiecturãdo ſe hre ſpmſanctũ
ſpũſſancti non docet nos certificando de licet patiant᷑ tentationes ⁊ imaginatiões
bhoc ꝙ habemus gratiã. Ad hec reſpõdet᷑ turpes.hec aũt ſigna cõiecturatõis pate⸗
ſim Bonauen.vbi S.⁊ alios ſolueñ.obie/ bunt infra ar.iij.O qᷓ; beatus hõ qui ſtu
ctiones.ꝙ ipᷣe ſpũſſanctus vt dicit ſcriptu det ſe habere gratiã.O qᷓ; infelix peccatoꝛ
ra YJoh̊.vij.docet nos de om̃ib quidẽ ne qui non vult cõuerti vt habeat gratiam.
Circa ſcòm de oꝛdinatioe rõnali
quo ſunt neceſſaria ad ſalutẽ. Modo ſic hmõi q̃ſtio occurrit quare pijſſimus deꝰ
eſt ꝙ homo neceſſario tenetur fidem expᷣſ voluit ſic oꝛdinare vt nemo de cõmuni le⸗
ſe ⁊ certitudinaliter habere ⁊ ſcire ac con/ ge poſſit ſcire ſe gratiam gratũfacientem
fiteri. Tenetur etiã deũ ⁊ ꝓꝑmũ diligere habere.cũ hoc ſcire eſſet homini valde io⸗
ſicꝙ mandata dei obſeruet per ſingula.?⁊ cundum. Ad qð rñdetur m Bonauen.
ſic tenetur illa certitudinaliter ſcire q̃ ſint ſuper.j.di.xvij.vbi S.⁊ alios ꝙ hoc voluit
acquõ illa impleat bene poteſt ſcire exſu/ deus ꝓ ſalutis noſtre expedientia pluribz
is affectiombus ⁊ actib. Verũtamẽ gra rationibus.

Pꝛimo rõe elatõis vitãde ⁊ hũiliatõis
Scõo rõe cautioꝛis vite ⁊ cuſioditõis
TCTertõ rõe cumulatiois meritoꝛie ⁊ di⸗
ſpoſitionis.
Quarto rõe exoꝛatõis diuine ⁊ recog⸗
nitionis. Pꝛumo ratione elationis vitã
de ⁊ humiliationis.quia ſi homo ſciret ſe
elſſe in gratia ⁊ deo acceptum eleuaret᷑ in
ſuperbiam.⁊ ſic demereret᷑ grauuis i pec
cata ruere ⁊ gratiam perdere. Nam deus
ſuꝑbis reſiſtit. humiliby aũt dat gratiam
SJac.iiij. Pꝛopterea (inquit Bonauen.)
Seus claudit ſeruoꝝ ſuoꝝ oculos vt nõ
cognoſcant ea que pertinent ad illoꝛũ di/⸗
gmratem ne extollant᷑. Unde vir ſanctus
Dicit ſe nihil eſſe qꝛ deus claudit ocłos eiꝰ
ad bona ⁊ aperit ad videndũ mala ⁊ defe
ctus.ſicuti ecõtra ſuperbia facit videre pᷣ/⸗
rogatiuas ⁊ claudit oculos ad videnduʒ
defectus ſᷣm illud Apoc.iij. Dicis quia
oljiues ſum ⁊ neſcis ꝙ pauꝑ ⁊ cecus ſis ⁊c.
Scõo rõne cautioꝛis vite ⁊ cuſtoditio
nis. Nam ſi quis ſciret ſe deo gratuʒ fina
liter non tam ſollicite curaret ſe cuſtodire
pꝛopter fiduciam qua pꝛeſumeret ſe foꝛe
laluandũ.ſed cum neſcit timet ⁊ ſollicitus
eſt de ſua cuſtodia ſicut qui neſcit quãdo
ab hoſtibus vel vbi inuaditur. Ninc.j.
Chopꝑ.iij.Qui ſtat videat ne cadat.De⸗
niq; voluit deus Tertio ratione cumu
lationis meritoꝛie ⁊ diſpoſitionis.qꝛ cum
neſcit homo ſe habere gratiã vel in ea gſe
ueraturum q;sum poteſt ſemꝑ ſe magis
ad eam querendam pꝛeparat et diſponit
vt habeat talem ⁊ tantum theſaurũ et ſic
cumulat merita ⁊ gratiam.quã ſi ſciret ſe
habere non tam quereret. Sicut qui ſcit
⁊ reputat ſe diuitem ſufficienter non tam
curat plus querere. Et qui ſcit ſe ſatis co
mediſſe non curat de alijs plurib cibis.
VVnñ Johes Berſon li.j.de imitati⸗
one xpᷣi ca.xx.dicit. Semꝑ ſanctoꝝ ſecuri
tas plena eſt timoꝛe dei.nec eo minus ſol
liciti in bono opere ⁊ humiles in ſe fuerũt
quia magnis virtutibus ⁊ gratia emicue
runt. Runqᷓ; ergo pꝛomittas tibi ſecuri/
tatem in hac vita q;uis bonus ſis.Et in⸗
fra ca.xxv.dicit. Spem bonam retinere
debes feruide ſemꝑ bene agendo ſed ſecu

ritatẽ capere non opoꝛtet ne toꝛpeas aut

Feria tercia poſt

enthecoſtẽ
elatus fias. Cum enim quidam anxius
inter metum ⁊ ſpem fluctuaret ⁊ ſe in oꝛa
tione pꝛoſtraſſet animo dicens. O ſi ſcirẽ
ꝙ ꝑſeueraturus eſſem.ſtatim audiuit in/⸗
tus diuinum reſponſuʒz. Quid facere vel/
les ſi hoc ſcires. Fac nunc quod tunc face
res ⁊ bene ſecuxus eriſ.⁊ ſic conſolatus eſt
Hec ibi. Et ꝑ hoc intẽdit ꝙ q;uis homo
neſciat ſe perieueratuꝝ tamen ſi faciat qð
poteſt pꝛ'o gratia querẽda ⁊ ſeruanda nõ
minus.imo plus meretur qᷓ; ſi ſaret ⁊ pꝛo
pterea faceret.ſicut qui regi ꝓpꝛijs ſupen/
dus deſeruit. Quarto ratione exoꝛati⸗
onis diuine ⁊ recognitiõis.vt.ſ.ex quo ho
mo ſcire certitudinaliter non poteſt an ſit
in gratia dei recognoſcat ꝙ ſine deo non
poteſt ſaluari⁊ ſic ſemper deum exoꝛet.d.
Et ne nos inducas in tentationẽ ſed libe
ra nos a malo.ſ. damnationis. Popfea
deus ſic oꝛdinauit vt iuxta ommia ſigna ꝑ
que homo poſſet in ſeipo pꝛeſumere ꝙ ſal
ua bitur oſtendit non eſſe pꝛeſumendum
homini ſed in ſolo deo confidendũ exoꝛã⸗
do. Pꝛimo nanq ſi pꝛeſumeret quis de ſi
gno viſibili ſpũſſancti hoc non ſufficit ſal/⸗
uare.nam Hico. aduena anthiochenus
qui poſtea qᷓ; cum diſceipulis ſpinſanctuʒ
acceperat ꝗapoſtatauit a fide ⁊ damnatus
eſt Apoc.ij. Secundo ſi quis pꝛeſumeret
de conſcientia pꝛopꝛia.contradicit Apłs
I.Choꝝ.iiij.d. Neq; meipſum iudico.nil

mihi conſcius ſum ſed in hoc nõ iuſtificaꝰ-

tus ſum. Tertio ſi quis pꝛeſumat de loco
vel religiõis ſauctitate Adam legitur in
paradiio cecidiſſe. Lucifer in celo. Judaſ
in apoſtoloꝝ cetu. Quarto ſi quis pꝛeſu⸗
mat in diuino:ũ ſecretoꝝ cognitione aut
miraculoꝛum operatione: cotradicit chꝛi
ſtus in euangelio Math. vij. Multi di⸗/
cent mihi. domine nonne in nomine tuo
pꝛophetauimus.d emonia eiecimus ⁊ vir
tutes multas fecimus.⁊ tunc confiteboꝛ
illis quia non noui vos ⁊c. Quinto ſi qͥs
de pᷣdicatione vel fide vel elemoſynis aut
alijs operibus etiam de moꝛtis expoſitio
ne pꝛeſumeret.contradicit Apłus deom
nibus.j.Choꝝ.xiij.ꝙ ſine caritate nil pꝛo
ſunt. O ergo homo de te nunq; pᷣſumas

ſed time ⁊ in ſolo deo ↄfide. Sed o tu pec
cato: quomodo confi

is de deo ſi nõ vis

denumn .
conlectun
ſignspol
reghabe
benignus
onedect
hoſcenc
tudinemſ
ſeaurambh
Etfm B
dſchallg
Aenoopen
coſquis⸗
locaucnc
ſagend.
ſobis gen
teligenaun
fatpoſtn
Giamdei.
ſtanrurhe
Parultin
ſondor
Tlicemn
aſordtb
lchen
as. D
OSch
chitio. pi
boncza
ſüͤſſana
s vehe
deceoſo
ti y
onlilißid
benttemmn
tlgeri &
term tunco
ſtnnoanie
ſhuentten
famopen
Dokuptan
o
Ound⸗
ſcinstec

nsepponn
lennon B
gtund
hicrcüe
dlcbener
Ctponeg

oſti
Mmanpus
tſeinen
Oſſai
uciutrint
lfnecreren
duncknce
ſhns e
Ushomno
ifacatg
nunda no
nnet o
is ſtipen/
etorati/
rqlo ho
ſſtanſit
co non
oret..
adlbe
optes
nag
N
cdi
tgrisdeſi
ſucatſal
ochenns
ſocffanauz
dammnans
eiunene
dierpts
miudrhni
chotuſtfiaf
matdelee

Bermo

deum. X CLirca tertium de fiduciali

tanq; ignis diuinus extinguit᷑ ꝑ venenuʒ

coniectura inquirendum reſtat qualibuſ cupiditatis.ſed ſi ignis gratie pualuerit

ſignis poteſt quis fiducialiter coniectura
re ꝙ habeat granã gratüfacientem. Naʒ

benignus deus pꝛo noſtre ſpei conſolati⸗

one dedit ſigna fiducialia de gratia cog⸗
noſcenda pꝛecipue nouem vt q;uis certi⸗
tudinem ſcientie non habeamus tn ſpem
ſecuram habentes de ſalute conſidamus
Et ſᷣm Berñ.ac Ludot.li.vite chꝛiſti ali
oſq; aſſignant᷑ iſta ſina. Nimũ ſignũ

actio penitentie vere ⁊ lachꝛymatio.qua/
do.ſ.quis vere dolet de peccatis cũ ꝓpoſi/

to cauendi de cetero ⁊ confitendi ac ſatiſ⸗
faciendi. Vñ Ro.viij. Spũs poſtulat ꝓ
nobis gemitib inenarrabilibus. qð in⸗
telligenduʒ eſt m Augꝰ.effectiue qꝛ nos
facit poſtulare cum gemitibus miſericoꝛ⸗
diam dei.ſicut dies dicit᷑triſtis quãdo tri

ſtantur homiĩes. Pꝛoinde ſpũſſanctus ap
paruit in ſpecie nubis ad deſignanduʒ ꝙ ᷣ

ſicut nu bes fundunt pluuias ſuꝑ terram
⁊ ſic emundant plateas lapidibuſ ſtratas
a ſoꝛdibus.ſic ſpũſſanctus fundere facit
lach:ꝛvmaꝝ.ſ.pluuias ad mundandũ cul⸗
pas. PS. Flabit ſpũs eius ⁊ fluent aque.
Scðm dicit᷑ boni operis pꝛompta exe
cutio.vñ Sap̃.vij. Spũſſanctꝰ eſt amas
bonuʒz actũ qui nil vetat benefacere. Vñ
ſpũſſanctus ſuꝑ diſcipulos venit quaſi vẽ

tus vehemens Acxt.ij. Factus eſt repente
de celo ſonus tanq; ſpũs.i.venti vehemẽ/
tis. y„
con. li.liij.dicit. Ventus ſedulus ſi perfla

Quia vt Hugo in Didaſcoli

uerit terram conſtat ꝙ tali anno terra fer⸗

tilis erit. Et ratio qꝛ poꝛos terre aꝑit vel

terra tunc omnes ventos emittit qui po⸗
ſtea nociui eſſent. Sic ſpũſſanctus cum ꝑ
flauerit terram coꝛdis noſtri fertilem bo⸗
noꝛum operum facit Tertium ſignum
dicit᷑ eupiditatis diminutio.vñ Augꝰ.ii.
lxxxiij.q.dicit. Venenũ caritatis eſt cupi
ditas ⁊ ꝑ ↄſequẽs gr̃e extinctiuũ.ſubdit.
Quanto creſcit charitas tanto minuit᷑ cu
piditas ⁊ ecõuerſo.hec ille. Vñ ſpũſſan/⸗/
ctus apparuit in ſpecie ignis.qͥ.ſ.natura⸗
liter non ↄpatitur venenũ ⁊ ecõuerſo.vtzʒ
de tyriaca bona q̃ filũ intinctũ ⁊ cãdelear
denti circũpoſitũ extinguit lumis ignem.
dũ.ſ.ꝑuenerit ardẽdo in illud. Alioquin
ꝓbat᷑ non eſſe bona tyriaca illa. Sic gr̃a

in homine extingunt cupiditatẽ. ſicut foꝛ⸗
tis ignis omma comburit. Quartum
ſignũ dicit᷑ diuini pᷣcepti ſtudioſa obſerua
tio. Joh.xuij. Si qͥs diligit me ſer.m.ſer.
⁊ ad eũ veniemꝰ ⁊c. ꝓpterea ſpũſſanct/vę
nit in diſcipulos in die Penthecoſtes q̃ ce
lebꝛis fuit in memoꝛã date legis diume.
Quintũ dr exꝑimentalis dulcoꝛĩ xpᷣo.
⁊ in deo delectatio.nã ſpũſſanctꝰ dẽ paꝛa⸗
clitus.hoc eſtↄſolatoꝛ quia ſua delectatõ
ne diuina ↄſolationem infundit vbi pñns
fuerit. vñ Augꝰ.li.confeſſionũ dicit. Eſt
gaudiũ dulcedinis.ſean ſpũſancto qð nõ
datur impijs ſed eis tm qͥ te gratis colũt
bone ieſu deus me dulce lumẽ.veꝝ bonũ
Vnñ o homo dũ ſentis dulcedinẽ in paſſi⸗
one xpᷣi vel in deo ſignum habes gratie.
Sextũ dicitur frequẽs vᷣbi dei auditio
Yoh. viij. Qui ex deo eſt verba dei audit
Vñ Acxt᷑.x. Cecidit ſpnſſanctus ſuꝑ oẽs
qͥ audiebãt verbu. Septimũ dẽ gau/
denter aduerſoꝝ toleratio.vñ legit᷑ de di⸗
ſcipulis ꝙ gaudebant ꝑ ſpiritũſanctum
in tribulationib Act᷑.v. Ex quo patet ꝙ
qui non remittit iniurias nõ eſt gratia in
illo. Octauũ dr hoꝛroꝛ mendacij ⁊ ſoli
us veꝛitatis dilectio.vñ ſpũſſanctus dicit᷑
ſpũs vᷣitatis.⁊ ideo in ſpecie lingue appa⸗
ruit vt viciũ lingue coꝛigat ⁊ veritatẽ lo⸗
Pen omnibus doceat ꝓ ſigno gratie.
Vlcimũ ſignũ generale drĩ omis pec
cati deteſtatio in ſe po ⁊ etiã in alijs incre
patio.qꝛ vt Aug.dicit. Gfa contrariatur

—

pctõ nec cõpatit᷑ ſiłſtare cũ eo.qui ̊ dete⸗
ſtatur oẽ peccatũ carnale ⁊ etiã ſpirituale.
tã in ſeipo qᷓ; eẽ in alijs ꝓut pᷣt coꝛrigendo
ſignũ hʒ gre. Juxta illõ Ps. Dilexiſtiiu⸗
ſticiã ⁊ odiſti iniqtatẽ ꝓptea vnxit te deuſ
olco leticie.i.gr̃e. Vñ ſpũſſctũs ĩ ſpẽ colũ/
be apꝑuit.qꝛ ſic colũba loca mũda ⁊ non
lutoſa diligit. ſic ſcribit Geñ.viij.de colũ⸗
ba a Noe exarcha emiſſa. ſic ſpũſſcti gra
deteſtat᷑ oẽ pctm̃̊. Pꝛo exemplo legitur
in Vitaſpatrum ꝙ quidã heremita fra⸗
ter veniens in vicum quendam egvpti vi
dens filiam ſacerdotis paganoꝛum peti/
uit ſibi dari in vxoꝛem.nam carnali con⸗
cupiſcentia fuit victus. Ille autem ſacer⸗
dos paganoꝝ conſuluit de hoc idolũ.cui

4
4 “

e. ſt . H. ſt —
Feria tercia poſt Denthecoſtẽ
demon ait vt frater iſte negaret deũ ⁊ ba/ xit. O ergo tu peccatoꝛ tali exemplo age
ptiſmuʒ ⁊ pꝛofeſſionem. Et frater ille ne pniam vt habeas gratiã. Oẽs itaq; nos
uit omnia. Et ſtatim viderunt ꝙ qua/ rogemus chꝛiſtũ vt det nobis gratiam⁊
in ſpecie columbe exiuit de oꝛe illius ſpi gloꝛiam uimen. . a
rituſſanctus volañ.in celum. Lunc ſacer
dos ille iteꝝ conſuluit idolum. Et reſpõ/ Alios plures ſermones hic non ſcripſi
dit demon. Non des ei filiam tuã qꝛ deꝰ diebo pꝛo iſtis qꝛ pᷣſcripti ſufficere vidẽtu F.
ſuus adhuc adiuuat illum. Qð cum retu pꝛo audientia populi huius patrie. Si
liſſet illi fratri.frater cõpunctus ait. Ecce quis aũt voluerit ha bere plures Sermo
deus me infelicem adiuuat qui negaui eũ nes pꝛo his dieb porerit aſſumere Ser⸗
Cur ergo eum relinquã. Et ſtatim redi/ mones de caritate.qm̃ dicẽte Aplo Ro.
ſt in heremũ ⁊ confeſſus eſt ſeni pᷣſ bytero v. Charitas dei diffuſa eſt in coꝛdiby no/⸗
ſancto qui illi iniunxit ieiunia triũ ebdo/ ſtris ꝑ ſpm̃ſanctũ qui datus eſt nobis ⁊c.
madaꝝ ⁊ oꝛauit ꝓ eo deum. Et pꝛima eb Matena vᷣo ſermonũ dechanttate eſt la⸗
domada expleta in penitẽtia vidit frater tiſſima. de qua plurimos ſermones deo
