am aureolã martyrij meret᷑ vt ptʒ de ſan
cta Agnete ⁊ alijs martyłibꝰ). Tercio
põt qͥs violẽter moꝛi licʒ minꝰ iuſte ⁊ ĩno/
center nõ tñ in fidei vel hmõi cauſa. ⁊ ta⸗

lis aureolam nõ meret᷑ marxtyrij.tñ moꝛs

eo plus ſatiſfacit ⁊ meritũ acqͥrit q̊ inno⸗
center patitur dũ ſit ĩ gratia. Exemplũ
legit᷑ in vitaſpatrũ ꝙ qͥdam heremita vi⸗
ſitauit qᷓndam ſetm patrẽ in heremo ma⸗
nentẽ ⁊ repꝑit eũdẽ ab vrſo laceratũ ⁊ ſic
moꝛtuũ.Cunc; miraret᷑ quare dehoc il⸗/
li eueniſſe ꝑmiſerit. Rñdit angelus dei ꝙ
hoc factum eſt illi ꝓ purgatoꝛio ⁊ pꝛemio
paticie quia habuit aliqua purgabilia.
Tandẽ veniens in ciuitatẽ quẽdã diuitẽ

auarũ ⁊ peſſimũ vidit cũ magna celebꝛi⸗
tate exequiaꝝ ſepeliri ⁊ dictum eſt ab an
gelo hunc eſſe damnatũ.Sed pꝛo bono⸗
rum operũ in peccato factoꝝ hic remune
ratõis honoꝛẽ accepiſſe.
la eſt ꝙ nulla moꝛs etiã ſubitanea eſt dã/

uarta regu⸗

natione digna dum hõ eſt in gratia.⁊ de
hoc patebit arti.ij. & Lirca ſcõm
de impꝛouiſa moꝛte. Pꝛimo q̃ritur vtruʒ

moꝛs impꝛouiſa ⁊ ſubitanea aut freneti⸗
ca ⁊ cum amentia ſit vere mala iudican⸗

da.⁊ poſſes arguere ꝑ rõnem ꝙ ſic.Quia
eccleſia ſancta in letanijs oꝛat diceñ.ſ. A
ſubitanea ⁊ impꝛouiſa moꝛte libera nos
dñe. Et ſic oĩno nõ oꝛaret ab ea liberari
niſi eſſet mala. Sed reſpõdet᷑ ad hec ꝙæ

2 r-- õ s .

hptt

ute
mid
tist

F

ner
Pnm
füt⸗
o

ingi
ibus
e er
ba
te
toſn
eae

zihe
pnig
1e
eo

s

nor

eh⸗
ig
mio⸗
li.
niee
hrit
4n
no,
lune
egn
di
1e
Gn
m;
neri⸗
n
Muia

ſos
nuni
A

.

midanda vtpotę

Aliqui dicunt

optime eccleſia oꝛat liberari amoꝛte ſubi
tanea.quia ſuꝑ om̃s alias moꝛtes eſt foꝛ

botꝭ piculoſa. tũ quia in mul
tis eſt ꝑ penitẽtiè dilationẽ vel carentiaʒ

gratie damnabilis. tum quia minus eſt

meritoꝛia qᷓ; illa ſcʒ moꝛs que ꝑ ſacr̃a eſt
pᷣmunita ꝓ augmẽto gratie ⁊ gloꝛie. Ve
rũtamẽ hoc eſt tenendũ ꝓ regula ꝙ nulla
moꝛs etiaʒ ſubitanea ⁊ impꝛouiſa vel cũ
amentia eſſe dicit᷑ mala homi exiſtenti in
gratia.ſed dicit᷑ vere mala ſi ꝑ impeniten

tiam in peccato fuerit impꝛouiſa.⁊ oſten/

ditur hoc ꝑ rationẽ ⁊ exempli oſtenſionẽ

⁊ dei miſerationẽX. Pꝛimo inquã ꝑ ra⸗

tionẽ quia vt Augꝰ. de ciui.dei vbi ſup̃ᷣ.
dicit. Moꝛtẽ nõ facit eſſe malã niſiqð ſe/⸗
quitur moꝛtem.hoc eſt eterna damnatio
que nõ ſequitur niſi tunc ſit homo in pec/
cato ſine penitẽtia ⁊ gratiu.. F Se
cun do ꝑ exempli oſteſionẽ qð narrat Ru
pertus ſuꝑ lið.Sapᷣ.ꝙ ſcʒ qͥdam vir ſan/
ctus repẽtina moꝛte moꝛtuus eſt reꝑtus
de quo multi ſcandaliſati fuerunt multũ
ex peccato magno illiꝰ
hoc factum ſit.Alij auteʒ di. Quid eſt q;
deus ſic facit ſanctis.Cunq; vellent coꝛ/⸗
pus illius tollere ad ſepeliendũ.ecce ſic ac
cidit ꝙ a libꝛo quodã vbi digitum exten
ſum tenebat nullo modo eum potuerunt
remouere. quod intuentes verſum illum
viderunt digito demonſtrantẽ ſcʒ iuſtus
quacũq; moꝛte pᷣoccupatus fuerit ĩ refri⸗
gerio erit.⁊ ſic om̃s ſunt edificati deum
laudantes honoꝛifice ſepelierůt. Ter⸗
cio ꝑ dei miſerationẽ.quia deus eſt tam
miſericoꝛs pᷣcipue ad bonos hoĩes ꝙ cuʒ
ſcit vltimũ finem homis iminere. tunc ſi
in homie illo cognoſcit aliquã bonã ſcin
tillam anĩe deus hanc ſuo temge accẽdit

ſuam gratiã yt eum poſſit ſaluare ĩ pũ⸗

cto moꝛtis.quia ſᷣm ſanctũ Tho. lib. liij.
contra gentiles c.ix. Malũ nõ ↄſumit in

tantũ naturã bonarũ ſcintillarũ in ania

uin ex eis poſſit ſuccendi ignis diuinus
Aa hoc em̃ ſemꝑ deus ſtat ad oſtiũ coꝛ⸗
dis ⁊ pulſat Apoc.iij. Pꝛoĩde homo bo
nus etiam in tali moꝛte ſubitanea cõmo
dum repoꝛtat ſibi in dei dilectione quia
doloꝛ moꝛtis minus durat ex celeritate.
Vnde Augꝰ. lib. xiij.de ciul.dei.c. vj. di⸗

Beermo LxxIX

cit ſic. Habet moꝛs aſperũ ſenſum et cõ⸗
tra naturam q;diu homo moꝛitur donec
om̃is adimatur ſenſus.quã totam mole
ſtiam nõnunqᷓ; vnus ictus coꝛpoꝛis vel
anĩe raptus intercipit.nec eam ſentiri pᷣ⸗
uentente celeritate ꝑmittit. Hec Augu.

O ergo bone ieſu qᷓ; pius es bonis hoĩ⸗

bus quia et de moꝛte quacũq; eis lucruʒ
cõmodi pᷣſtas. Sed ve et ve peccatoꝛibꝰ

impenitẽtibo quia ſi ſic repente moꝛian?᷑

celerius in infernum deſcendut. GB
Secundo ergo queritur de peccatoꝛi⸗
bus qualia ſunt peccata ꝓpter que deus
ſepe ꝑmittit homineʒ in peccatis ſubito
moꝛi.Reſpondet᷑ ex ſcripturis recolligen
do ꝙ ſunt inter cetera pᷣcipua ſeptem que
cauere diſramus. Pꝛimũ eſt ſugbia et
ſanctoꝝ dei contẽptus vel blaſfemia. vt

patz quãdo Helyas ꝑ qnquagenaxios

7 eoꝛum viros vilipenſus ad regem voeꝝ
batur. qͥ ſubito igne de celo deſcẽdẽte ſũt

conſumpti. Idem patʒ de pueris Helv⸗

ſeum irridentib quos vrſi deuoꝛauerunt
lib. Reg.iii,j. Scõm eſt auaricia vt pa
tet de diuite voleñ. ampliare hoꝛrea ſua
QLu.xij. Vnde auari cõmuniter ob mute⸗
ſcunt etiam in moꝛte. Tercium eſt lu⸗

xuria ptʒ in ſcdomitis Geñ.xixr.· Quar

tum eſt irreuerentia circa diuina ſacramẽ
ta pᷣſertim quãdo quis inaigye ſumit vel
tractat euchariſtiã:patʒ in O
te qui indigne tetigit archam dñi ⁊ ſubi⸗
to ꝑcuſſus eſt. uintũ eſt gula nimia
pᷣs.Adhuc eſce eoꝛũ erãt in oꝛe ⁊c. Se
xtum eſt induratio in malicia pʒ de egyp
tijs. Septimũ eſt accidie negligentia
in coꝛripienda familia. vt patʒ de Hely

ſacerdote ⁊ filijs eius.j.Reg. NHec ſufficẽ

ant. HCLCirca terciũ de ſignis eui

dentibus ſcʒ quibus agnoſci poteſt ꝙ bo

nus finis eſt homĩs duo pᷣcipua querun⸗
tur eo ꝙ ſigna ſunt in duplici differẽtia.
Kaln⸗ queritur qualia ſigna ſalutis
iudicanda ſint in infirmis amẽtib vł fre
neticis vel hoꝛrenda loquẽtibus aut effe
ctis mutis. Ad hec reſpondet᷑ ex ſũma cõ
feſſoꝛum lib.Diij.titu.xxxiiij.ꝙ tales iudicã
tur eſſe in ſtatu ſalutis pᷣcipue ꝑ aliqð ho⸗
rum trium ſignoꝛũ. Pꝛimũ eſt ſi talis an
nuit capite vel nutum facit p ſigno bone

—

za ſacerdo⸗

voluntatis. Secũdũ ſi manus tendit in
celũ vel manu ꝑcutit pectus. Terciũ ſi an
tea foꝛe bone voluntatis videbatur. vicʒ
quia petiuit vt veniret ſacerdos ad ↄfeſſi
onem audiendam. ſed interim factus eſt
amens freneticus vel mutꝰ. Et tali ſacer
dos debet exhibere quicquid humanita/
tis poteſt.pᷣſertim ſi teſtantur de illo ꝙ au
dierunt eum vocantẽ pꝛeſ byterũ.vñ de/
bet eum abſoluere virtute contritõis.⁊ ĩ
ungere ⁊ euchariſtiam dare niſi timeret᷑ ð
euomitu.et ſepelire in loco ſacro ⁊ miſſaʒ
Dicere.xxvj.q.vj.Quli in infirmitate.
Secundo querit᷑ de hominibꝰ infir/⸗
mis et ſane mentis qualia ſigna in ilłſũt
euidentia pꝛo ſigno ſalutis Ad quod re/
ſpondet᷑ ſᷣm dicta Anſelmi ⁊ alioꝝ docto
rum ꝙ ſeptem ſunt interrogatões facien/
de ð ſtatu ſalutis talis inthm Prio ð fi
de ſi credit omnia que credit ſancta eccłia
et obedit eccleſie.ac in fide chriſti gaudet
moꝛi.et ſic euchariſtiã et vnctionẽ ſumit
Secundo de recognitõe culpe.ſi recogno
ſcit et dolet vere peccaſſe cõtra deum ⁊ de
omnibus penitet ac miſericoꝛdiã et veni
am petit a deo:reſpondere debet ꝙ ſic.
Tercio de volutate emendandi ſe ſi ha⸗
bet ꝓpo litũ coꝛrigendi et emendãdi vitã
in meli.et vult decetero no peccare moꝛ
taliter etiam ſi ſuguiueret.Quarto ð con
feſſione ſi conſcius eſt alicuiꝰ pcti moꝛtał
nonduũ confeſſi.et ſi velit confiteri omnia
peccata ſua. Quinto de indulgentia iniu
rie.ſi inimicis ⁊ iniuriantib vero coꝛde ĩ
dulget ob amoꝛem chriki. 2 ſi ipe petit ſi
bi indulgeri ab illis quos leſit verbis vł
fact. R Sesto de ſatiſfactõe ſi vult
ſatiſfacere ⁊ reſtituere ablata iniuſte vel
detenta. Raʒ ad hec tenet᷑ integraliter iu
xta facultatũ ſuaꝝ valoꝛem.etiã ad omni
um bonoꝛum ſuoꝛũ ceſſionem. Et vbiñ
poſſet fieri ſatiſfactio debet petere remiſſi
onem. Exemplũ legit᷑ in li.apum.et ĩ ſpe⸗
cuilo exemploꝝ.lx.ſic di. Vidi inquit iuue
nem in Bꝛabantie partib generoſum qᷣ
ad extrema perductus ⁊ moꝛtuus pꝰ ho

ras plimaſ diei reuixit ſubito mirãtib oĩ

bus.et fecit ſacerdotem vocari.⁊ coꝛõ oĩ/

bus palam dixit ꝙ ad tribunal iudi ra
ptus inquit damnationis ſentẽtia cõtra

„
mas aliquãdo ſacerdotude bonis meis

ſubtraxerã. Secundũ uia piſces quoꝛũ
dam religioſoꝛũ furatus fueram.

tiens cum canibus venatieis vagabũde
diſcurrendo in ſegetibus ⁊ vineis.O qͥd
tunc erit de oppꝛeſſione pauperũ in maio
ribus.Tãdem inqͥt cum damnari debe⸗
rem beata virgo maria cui ego deuotꝰ ex
titeram in vita impetrauit vt rediret aia
ſeʒ mea in coꝛpus ⁊ reſtituerem. vnde te⸗
ſtamentũ de iſtis fecit et ſic expirauit.

ZLSeptimo de amoꝛe⁊ ſpe.ſi ſcʒ infir
mus pᷣdicta omnia velit facere ex amo:e

dei ſperans de miſericoꝛdia dei et de me
rito paſſionis chriſti.qꝛ ſi ex ſolo timoꝛe
ſeruſli penitentiã faciat nõ ſufficit ad ſalu
tem.vt patet in quarto ſententiaꝝ.di.xx.
Pꝛoinde homini in agonop ſentanda eſt
imago crucifixi et beate virginis ad oſcu

landu in ſignũ amoꝛis et cãdela.ſ.accen⸗

ſa dari debet in manus illius ꝓ ſigno ve⸗
re fidei et penitentie lucentis per gratiaʒ

—

mus ergo chriſtũ ⁊c.

⁊ ſic debet deo cõmendari anima. Roge⸗

Hee eadem dñica Sermo.iiij.ſ.de fl⸗

ne mũ di vł ↄſummatõe huius ſeculi.Et
de eius noticia tempoꝛis.

c ras trãſibunt verba autẽ mea ñ

pᷣteribunt. Mat.xxiiij.⁊ ĩ euan

gelio hodier. ιDℳ Wlerba ſt᷑ ſaluatoꝛ⸗
nr̃i dñi ieſu.in quibus oſtendit cõſũma⸗
tionem futurã ſeculi ſiue mundi finem.
Celum inquit et terra trãſibunt Lyra.ñ
ſic intelligendo ꝙ coꝛrumpant᷑ ſᷣm ſubſtã
tiam ſed trãſibunt.i.træaſmutabunt᷑ ĩ aliã
foꝛmam.qm̃ mot celi ceſſabit.⁊ elem̃ta
tranſmutabunt᷑ in nouam foꝛmã pulcrio
rem.⁊ ce leſtia ſidera erũt multo lucidio/
ra. Vnde Eſaie.lxv. Ecce ego creo celos
nouos et terram nouã.Apoca.xxj. Vlidi
celum nouũ et terram nouã. Pꝛimũ eniʒ
celum et pꝛima terra abijt.Et hec poſſũt
poni ꝓ alio themate ſermonis hub. Itẽ

poſt pethe.

me dabatur ꝓ tribus peccatis.ſ.qꝛ deci,y·

quia pauꝑibus damna feceram aliquo

Elum er ter

—

—

di.
ſecl

fun
fn
au⸗
blit

at
lin
di.
it
99

☛

enn
e⸗
ng;
9

eſt
E

ui
aun
ton
ima!
nen.
un
bſti
iaii
lao
icion
dos

V

ni

xpᷣs dñs oñdit etiã ſtabilitatẽ verbi dei
di. Verba aũt meg nõ pᷣteribunt.ſ.ſine ef

fectu impletõis. Miero.q.d. Faciliꝰ ẽ fi⸗

xa ⁊ immobilia ſtrui qᷓ; ſermonũ meo⸗

rum aliqᷣd cadere ſine impletõe.Et ratio
ſm Lvra qꝛ ꝑ verbũ chriſti factus ẽ mũ/

dus.⁊ ideo verbũ chriſti eſt ißo mũdo ſta
büius. Merito &̊ hec dicit xpᷣs.⁊ eccleſia
hoc euangeliũ ↄgrue legit in hac domini
ca finali. IJcaq; exquo in hac dñica fina⸗
li totius anni legit᷑ euãgeliũ quõ chriſtꝰ
dñs pᷣdixit conſù matõeʒ ſeculi ⁊ fineʒ mũ
di idcirco de ipᷣo fine mũdi in hoc ᷣmone
agemus ⁊ tria myſteria notabimꝰ.
Primũ de pᷣcognitõe illiꝰ tẽpoꝛis.
Scõm de ↄiecturatõe appꝛoximatõiſ
Terciũ ð tremẽdo hoꝛroꝛe extmiatõis

Circa pᷣ mũ de pᷣco gnitiõe tꝑis.ſ.qͥ finiet᷑

mundꝰ vel qᷓntũ debet durare q̃ſtioes oc
currũt ꝑtractãde
Prima de cognitõe ꝑ certitudinem
Secũda de cognitõe ꝑ reuelatõem
Tercia de cognitõe ꝑ opinatõem.
NDPrima queſtio vtrũ angel vel ali⸗
q̃bus hoĩbus ſit notũ certitudinaliter tẽ
pus qn finiet᷑ mũdus. Ad qð rñdet᷑ ſᷣm
Richar.ſuper.iiij.di.xliij.concoꝛ.doct.q;
virtute naturali nec hoibus nec angelis
põt eſſ e ſub certitudine notũ. Cuiꝰ qui⸗
dẽ ratio vna eſt ex ꝑte motꝰ celoꝝ: qꝛ hoc
ꝙ celũ quieſcat a ſuo motu nõ erit ex cau⸗
ſa naturali ſed volũtaria.Haʒ celi ab an⸗
gelis mouent᷑ ſᷣm imperiũ creatoꝛiʒ:⁊ ad
eius imperiũ angeli ceſſabunt mouere:⁊
ſic quies celi ex volũtate diuina depẽdet:

qus ex puris naturalibꝰ neq; hoĩes neq;

an geli ſub certitudine poſſũt inueſtiga⸗
re.ꝗ̊ nec mũdi fineʒ qͥ erit vltimo inſtanti
motus celi ⁊c. ex Richar. O%à Itẽ
alia ratio addit᷑ vicʒ ex numero electoꝛuʒ

quia mũdus durare debʒ q;diu numerꝰ

elecroꝝ complebit᷑.ſed angeli qᷓ;uiſ cogni
tione in verbo ciant numerũ electoꝛũ iu
xta Aug.in Enchirxiõ. c. xxxvj.dicentem
ſic. Nouerunt angeli ſancti docti in deo
quanti nũ eri ſupplementũ de genere hu
mano integritas illius ciuitatis expectet
Hec ille. VWerũtamen quãdo implebitur

talis numerꝰ electoꝝ angeli neſciunt ſub

certitudine eo ꝙ ex ſola dei volnntate det

LxXXX

pẽdet. Itẽ etiã naturali virtute neſcit ax
gelus certitudinaliter vtrũ iſte homo ſit
pdeſtinatus an non. quia Roma.ix.ſcri⸗
bitur ꝙ de? cuius vult miſeret᷑. ergo hoc
ex voluntate dei ſola depẽdet. Et ita nec
quãdo impleat᷑ numerus electoꝛũ poteſt
angelus naturaliter ꝑ certitudinẽ inueſti
gare. ſicut nec ſcire ꝙ iſte vel ille eſt electꝰ
niſi reuelet᷑ a deo. O ergo chariſſimi ecce
qᷓ; bene et pie agit deus nobiſcũ celando
ab angelis vniuſcuiuſq; noſtꝝ pꝛedeſti“
nationem.ne ſi ſcirent hunc vł ilum non
ſaluari minus diligenter talłm cuſtodi⸗
rent.vtpote non ſuum conciuem.⁊ ð quo
ſcirent fructũ gaudij in celo no habere.
O ieſu bone tibi in omnibus laus vc
PSecunda queſtio vtrũ tempꝰ quo

finietur mundus ſir notũ angelis vel ho

minibus ꝑ reuelatõnẽ. Reſpondetur m
Richardũ vbi ſupꝛa.concoꝛ. Tho.ꝙ ho
minibus in hac vita non eſt notum pex
reuelatõem.quia quod chriſł dominus
apoſtolis petẽtibus non eſt pꝛobabile ꝙ
alijs hoc reuelauerit. Nam apoſtoł que⸗
rentibus de hoc reſpondit Actuũ.j.Nõ
eſt veſtrum noſſe tempoꝛa vel momenta
que pater poſuit in ſua poteſtate.quia vt
glo. dicit ibideʒ.hoc noſſe hominibꝛ non
expedit ſed ita viuant ho mines q̃ſi quoti
die iudicandi. Vtrum autem angeł bea
tis certitudinaliter reuelatũ ſit quibuſdã
videtur ꝙ non ex verbis chriſti Matth.
xxiiij.dicentis ſic.De die autem illa ⁊ ho
ra nemo ſcit neq; angeli celoꝛum niſi pa⸗
ter ſolus. Vbi glo.dicit ꝙ nulli ſanctoꝛũ
angeloꝛum conceſſit deus noticiã huius
diei.Alij autẽ dicunt ꝙ hoc dictum chri
ſti intelligendũ ſit de noticia angeloꝛum
qua res cognoſcunt in pꝛopꝛio genere. H
eſt ꝙ ſcilicʒ tali cognitione neſciunt ange
li de die illa vt patuit in pꝛima queſtione
ſed cognitiõe in verbo diuino poſſunt co
gnoſcere certitudinaliter. Sed Richar⸗
dus et Lyra et doctoꝛes noſtri vt cõmu⸗
nius videntur deelinare ad hoc ꝙ neſciãt

angeli. quia cum deus non vult eis reue⸗

lare nec ipᷣi volunt ſcire.qm confoꝛmes ſt᷑
diuie volũtati.Et rõ ſᷣm Lv.ẽ.qꝛ ſic pᷣne(⸗
piũ mũdi a ſo lo ðo fuit pᷣcognitũ.qꝛ muũ
d“ imediate ẽ ab ipᷣo deo factꝰita ⁊ finis

mundi ſoli deo eſt cognitus ⁊ ab ipᷣo deo
bhomini xpᷣo eſt reuelatꝰ ad quẽ ꝑtinʒ iu⸗
dicare ð oĩb.hec Ly. O Si dicas
S quõ xpᷣs dei filꝰ hoc ſciat.cũ dicat ſupᷣ.
niſi ſolus pater inqͥt.?⁊ Mar.xiij.dicit.ne
ᷓ; filiꝰ ſcit niſi pater. Ad hec rũdet᷑ ſʒ Lv
ram ⁊ doc.ꝙ ꝑ hoc nõ excludit᷑ filius nec
ſpũͦſſctũs.qꝛ eadeʒ eſt ſcia patris ⁊ filij ⁊
ſpũſſcti ſicut ⁊ eadem deitas. Ideo ma/
gis includunt᷑ in noticia pꝛis filiꝰ ⁊ ſpũſ/⸗
ſanctus.vt ꝑtʒ pᷣmo ſentẽtiaꝝ de dictõi⸗
bus excluſiuis.ſicut cũ diciꝰ.Aiĩia mea ſo

la ſcit hoc.nõ excludit᷑a memoꝛia intelle⸗

ctus nec volũtas. Sed xpᷣs hoc dixit ſic.

ad ſignificandũ ꝙ hũanitas vel aia chri/

ſti filij det nõ habet hoc ſcire a ſeipᷣa niſia
deitate ſibi reuelante.ſ.tale ſecretum dei.
qð nec angeli ſciũt ſed ſołꝰ deꝰ ⁊ chriſtus
Et quo ſeqͥ᷑ ꝙ nec btiĩ in celo ſcient diẽ illũ
xertitudinaliter. ⁊ a foꝛtioꝛi non pñt ſcire
homines in terris poſiti cũ nõ fiant ipᷣis
reuelatões niſi mediantib angeł vt dicẽ
BDiony.ilij.c.celeſtis hierarchie. iõ nõ be
ne fa ciunt qͥ de aduentu antixpᷣi vel fine
mũdi pᷣdicant determinatũ tps certitudi
naliter ꝙ debeat fieri iſto vł illo ãno. Sʒ
bñ licet ꝑ ſigna ↄiecturari de ꝓpinqͥ tate

vt in ſe. R¶CTercia qſtio ergo oꝛitur
q̃d de doctoꝝ ⁊ ſctõꝝ opinionib q̃to an/

no putat᷑ ab eis finem mũdi et ↄſũmatio
nem ſecli fieri. Ad hoc nota ꝙ int᷑ ſctõs ⁊
Doctoꝛes ſunt ples opiniones de fine mũ
di ex qb paucas hic ponimꝰ qꝛ non edifi
cant populũ. Prima eſt ſcti Methodij qᷣ
Ipheticas reuelatões habuit de pᷣteritis
ac futuris.Et dicit ꝙ finiri debz mũdus
in ſeptimo millenario annoꝝ.ſ.a pᷣncipio
mũdi.Et ſᷣm hoc deberʒ iſte mundꝰſtare
ab hocãno dñi..⸗ꝗ9 6. tricentis adhuc au
nis et qᷓtuoꝛ ad p?*.. Scda eſt opinio
ßpm Eulebiũ dicentiũ ꝙ exquo deꝰ ꝑ nũe
rũ ſepte nariũ diſpoſuit oĩia in mũdo.ſ.ce
lum in ſeptẽ planetis.tempus etiam cur
rit ꝑ ſeptem dies hebdomade. Itẽ eccle⸗
ſiã oꝛnauit ſeptẽ ſacramẽtis etx ſeptẽ ſigilł
2 mundũ diſtinxit ꝑ.vij.etates.ideo bᷣm
iſtam opinionẽ que ꝓ illis ſigillis ſepꝑtem
de qͥbus Apoca.vj.ſcribit᷑ cõputat ĩ toto
yꝓo.annos.ſic ſᷣm hoc ðberet fieri finis
mundi anno dũi.?4%. Sed de omnibꝰ

Dominica. xxIII.poſt pẽthe.

hmõi opinionib⸗ reia icendũ eſt veriꝰ

cum Aug.xviij.de ciui ei.ca.liij.d icente

ſic. Fruſtra annos qͥ re ta nent huic ſeclo

ↄputare ac diffinire conamur cum hocſci
re nõ eſt noſtꝝ.Et infra. Omniũ de hac

calculantinm digitos reſoluit er quieſce/

re iubet ille.ſ.chriſtus qͥ dicit. Non eſt ve⸗

ſtrũ noſſe tᷣa vel momenta que pater po
ſuit in ſua poteſtate. Hec Augꝰ.O ma⸗
gne deus. o ieſu bone qᷓ; patienter expe⸗

ctas diu ad penitentiã nos S Lir⸗

ca ſecundũ de appꝛoximatõne. ſ.finiſ mũ
di coniecturanda per ſigna certa Querit᷑
qualibus ſignis poſſit coniecturãdo ag⸗
noſci ſaltem in generali ꝙ appꝛoximat ſt
nis mundi.Ad quod reſpondet᷑ ꝙ pꝛeci⸗
pue ꝑ cõiecturas ſignoꝛũ tripliciũ.
Primũ ſignũ dicit᷑ etatum antiqtas
Scõm dicit᷑ aduentus antichriſti vi⸗
Terciũ dicitur peccatoꝝ (initas
conſummata iniqtas G
Primũ itaq; ſignũ dicit᷑ etatum anti⸗
quitas quia hoc ſcimus ex ſcriptura ⁊ ec

cleſie teſtimonio ꝙ vergente mũdi veſpe⸗

re vti ſponſus de thalamo egreſſus ẽ chꝛi
ſtus ðñs naſcens in mundũ ex vᷣgine ma
ria. Et ſic canit eccleſia xpᷣm veniſſe veſ/⸗
pere mundi.quia venit etate ſexta mũdi
que eſt circa finem mũdi.iuxta illud.j.ad
Choꝝ.x. Nos ſumus in quos fines ſecu⸗
loꝛũ deuenerunt.Lyra.qꝛ tẽpus noui te⸗
ſtam ꝙ ti eſt finis mundi.et cõmunit᷑ tene
tur.q? nimirum pᷣma etas mũdi fuit ab
adã vſq; Noe.Scða a Noe vſq; ad ab⸗
rabam. Tercia ab abraham vſq; Moy
ſen. Quarta a moyſe vſq; ad Dauid ſᷣm
Grego.Quita a hHauid vſq; ad chriſtũ.
Sexta a chriſto vſq; ad antichriſtũ.Se⸗
prima ab antixpᷣo vſq; finẽ mundi.Sed
qm̃ ex etate ſexta a xpᷣo fluxer̃t iã anni.M

cccc.xcvj.iõ videt᷑ ꝙ paꝝ ſuꝑſit vſq; fineʒ

mũdi.Sicut eĩi hõ ꝑuenis ad etatẽ ðcre

pitã ſcit ꝙ moꝛs nõ multũ tardabit Sic

⁊ de mũdo ſeneſcẽte putãdũ ẽ ꝙ cito finie
tur licʒ det᷑minate tꝑus neſciat᷑ vt pᷣdictũ
eſt. TC Nã Aug. li. xxxiij. queſtionuzʒ
dic. Senectꝰ aliqñ ſolet inqᷣt tenere q;tũ
tumlomnes relique etateſ.vel certe multo
plus tenet qᷓ; alia hominis etas. Quia

bvᷣm Jſido ꝛum lib ro de numero caplo.ij.

V
no.

tir
ſe
ſe

.ht

—

cia vſq;.· xiiij. Ab!
viij. inde luuentt
no.l.ſeniũ incipit ? durat vſq; finez vite

Bermo
Infantia Rarceac .annũ Pueri

ꝛc adoleſcẽtia vſq;.xx
A. anno finit᷑. Ab an/⸗

Põt aũt hũana vita ꝑuenire vſq; ad cẽ/
tũ viginti annos. vt dicit Aug. vbi ſup̃.
⁊ ſic ptʒ ꝓpoſitũ.Sic etas mði ſexta a xbo
inchoa ta plłꝰ tenere poteſt vt deꝰ vult qᷓ;
quecunq; pᷣcedens etas tenuit.ergo ſeqͥᷣt᷑
ꝙ ſcʒ incertũ ſit tᷣs pᷣſertim cũ etas ſexca
currat cũ etate ſeptima ſimul.vt dicit Lv
ra.j. Johan.ij. Scðm ergo ſignü dicit

aduẽtus antichriſti vicinitas. Hã licʒ ne

ſciamꝰ detmiate qñ veniat antixpᷣs pu⸗
tat᷑ tamẽ ex ſcpᷣtura ꝙ nõ młtũ tardabit.

qꝛ ſcribit᷑j. Joh̊.ij.Filioli nouiſſima ho⸗

ra eſt. Et ſicut audiſtis qꝛ antichriſtꝰ ve⸗
nit nũc antixpi multi ſunt.vñ ſcimꝰ qꝛ no

antixpᷣi ðꝛ hoꝛa nouiſſima eo ꝙ eſt futuꝝ
circa finẽ mũdtñ aliq̊ mõ incepit a tẽpo
re apłoꝝ qꝛ extũc inceperũt płes heretici
qͥ fuerũt figura antixpi.Et ex h̊ dic apłs

ꝑpendere vł ſcire qꝛ nouiſſima hoꝛa ẽ.qꝛ

iepus a ntixpᷣi incepit qdãmodo in eis.et

ab illo tẽꝑe vſq; mõ durauit.qᷓre videt᷑ ꝙ

iã vicinus ſit aduent antixpᷣi ⁊ finis mũ
di. ᷑Sed querit᷑ hic. quãto tꝑe ꝑpꝰ
moꝛtẽ ãtixpᷣi putat᷑ mũdus finiri.Rñdet᷑
ꝙ poſt moꝛtẽ ãtixpᷣi vſq; finẽ mði q̊t erũt
Dies vl anni vſq;q̃ finiat᷑ mũcꝙ oĩno icer
tũ eſt.tñ generalit᷑ ̊ tenendũ eſt ᷑ᷣm Oꝛo

ſiũ ſuꝑ cãtica ꝙ breue tps erit.et ptꝭcxvᷣ⸗/⸗
bis xpᷣi in hodierno euã gelio dicetꝭ. Sta

tim aũt poſt tribulatõem dieꝝ illoꝝ.ſ.an
tixpᷣi ſol obſcurabit᷑ ⁊c. Vbi Lyra diẽ ꝙ
xpᷣs ideo dicit ſtatim qꝛ nõ erit multũ tẽ⸗
pus poſt moꝛtẽ antixpᷣi ſʒ in bꝛeui incipi⸗
ent appa rere manifeſta ſigna futuri iudi

cij. Ad idem glo. ſugꝑ.j.ad Theß. v. dicit

ꝙ poſt moꝛtẽ antichriſti cõcedent᷑.xlv.di⸗

es bonis ad pniꝗm agendã qͥ titubauer̃t

in ꝑſecurõe illa.R ſic patet ꝓoſitũ.De

hoc plura Dñica.ij. aduentus.ſer.j. J

Terciũ ſignũ dicit᷑ peccato ꝝ ↄſũmata
iniqͥtas. Nam teſte xpo Mat. xxilij.p illo
tꝑe abũ dabit ini qͥtas et refrigeſcet cari⸗

tas. vt de q̊ patuit ſermõe pᷣmo huiꝰ dñi⸗

ce latius.O cariſſimi optime poſſumꝰ
Zuincere ꝙ cio finiet mũdus.qꝛ videmꝰ

oculis ꝙ quotidie creſcit et ſupabundat
malicia ſuꝑbie auaricie luxurie inobediẽ
tie et oĩm peccatoꝝ.O ergo pctõꝛ age pe
nitentiã.qꝛ anteq; mũdꝰ finiat᷑ nũc moꝛſ
te rapit repente XCirca terciũ ð tre
mendo hoꝛroꝛe extermiatõts mũdi No⸗
tãdũ eſt ꝙ oĩpotẽs deꝰ terribiliſſimo hoꝛ
roꝛe extermĩabit mũdũ.⁊ faciet ſecl ↄſũ⸗
matõem in trib terribilib hoꝛroꝛib ꝑdi
tõis.ſ.quo ad hoĩies malos.
Prio ĩ pctõꝝ hoĩm repẽtina ꝑemptõe
Scðo in oim elementoꝝ ↄematiõe.
Tercio ĩ aĩaꝝ ſił ⁊ coꝛpoꝝ ꝑperua cru
Primo inqᷓ; in pctõꝝ hoim re/ (iatõe
pentina ꝑemptõe. Qðõ claret pᷣmo.qꝛ ca
put omniũ maloꝝ hoim.iſ.antixpᷣs repen
tina moꝛte in mote oliueti fulmine ꝑcuti

rn itet imꝰ qꝛ no etur ꝑ Michaelẽ archangelu. Scdo qʒ
uiſſima hoꝛa ẽ.hec ibi.Lyra dicit ꝙ ts

qꝛ ant ixpᷣi miſtri ⁊ icreduli młi repẽte in
teribũt. Nam glo.j.The.v.et ↄmũit᷑ te
net᷑. Antixpᷣs occidet᷑ repentino fulmine:
⁊ mulei cũ eo.⁊ poſtea mali er miſtri ⁊ cõ
p lices ac ĩcreduli nuptias ⁊ ouiuia faciẽ⸗
tes ⁊ dicẽtes.licʒ ᷣnceps nr̃ moꝛtuꝰ ſit tũ

habemus pacẽè ⁊ ſecuritatẽ.tũc repẽtinꝰ

eis ſuꝑueniet interitus. Ideo xpᷣs Luce
xvij.dicit.ꝙ ſicut in diebꝛ Noe edebant ⁊

bibebãt ⁊ venit diluuiũ ⁊ ꝑdidit oẽs. Et

in ſodomis edebãt ⁊c̃.et pluit dñs igneʒ
⁊ ſulphur et oẽs ꝑdidit. ſic erit qñ fil.ꝰ ho
minis reuelabitur.ſ.oñſis ſignis terribi⸗
lib futuri iudicij iminentis. Tercio quo
q; qꝛ in fine oẽs hoĩes repẽte moꝛient᷑ et
aialia. Scðo ↄſumatio mũdi erit terri
bilis et hoꝛrẽda in oim elemẽtoꝝ ↄcrema
tõe ⁊ mũdi cõſtagratõe.iuxta illð. ij. Pe⸗
iij. Celi ardoꝛe ſoluent᷑.terra et oĩa que ĩ
ea ſunt exurent᷑ ⁊ elemẽta ignis ardoꝛe ta
beſcent ⁊c. ꝓ Sed qrit᷑.quare de be
nedictus faciet mũdũ ꝑ ignẽ ↄcremari ⁊
ↄſũmari ac purgari. Rur ſᷣm Richardũ
ſuꝑ.iiij.di.xlvij. HBonauen. ⁊ alios doct᷑.
Primo ꝓpt᷑ peccati odiũ ⁊ deteſtatoeʒ.qꝛ
deus cãto ʒelo odit pctõꝛes ꝙ ſic EChryb.

ſuꝑ Mat,/ ꝓ generali regula dicit. Deus

oĩa mala ⁊ flagella mũdo infligit ꝓpt᷑ pec
catoꝛes in odiũ peccati.Oia aũt bõa dat
ppter electos. O & pctõꝛ cogita q;tũ deꝰ
odit peccatũ ꝙ ꝓ eo nõ ſolũ ipᷣm hominẽ
damnat ſed ⁊ totũ mũdũ diſſipauit ipn

cipio ꝑ diluuiũ aque. et in fine comburet tũc in coꝛꝑe.maliqdem ad penas ſempit
omnnia ꝑ ignem. Hinc pᷣs. Pluet ſuꝑ pec nas in inferno quo ꝙ ſcẽdent ſił cum iſto

catoꝛes laqueos.ſ.dãnatõis.ignis ⁊ ſul/ igne ꝑpetuo arſuri Santib, 2 vlulaãti
ellarũ ꝑs calicis eoꝝ 3. Mledicta dies ĩ qus
vᷣm Aug.xx.de ciui.dei.c.xviij.ignis illee/ nati ſumꝰ.maledictus ſit totus mũdꝰ in

phur et ſpũs ꝓcellarũ ꝑs calicis eoꝝ.nã bus di. Ve nobis

rit mixtus ſulphure ⁊ ſpũ ꝓcellarũ ⁊ ven quo viximus. Sed boni reſurgent ad et/
tis turbãtibus oia elemẽta. Et quia m na gaudia beatiſſima ad regnandũ cum

—

docto.vbi ſupᷣ.virtute diuina nõ ſolũ ig/ xpᷣo in ſeculoꝝ ſecula. O qᷓ; iocunda.o qᷓ;

nis qui eſt in ſpera ſua ſed etiã oĩs ignis beata illa ſctoꝝ patria. O dulciſſime e
qui eſt ſuꝑ terrã ⁊ in inferno ↄcurrent ad ſu chriſte qui ſanguine tuo mercatꝰ es no
mundi ↄſlagrationẽ. Ve ̊ tibi pctõꝛ ni/ bis talia bona celeſtia tibi ſempit᷑na lauſ

ſi penit aris Xꝓ Scðo ꝓpter cõgruen ⁊ gloꝛia ⁊ tecũ laudet᷑ ipᷣa ſctiſſima mater
tem pctĩ punitõem ⁊ purgatõem. NHã q̃/ tua virgo Maria. O pijſſime d eus ni te
repꝛima moi purgatio facta fuit ꝑ aque ſuppliciter oꝛamus vt nobis famuł tuis
diluuil Bonauen. rõeʒ dat dicẽs. qꝛ tũc pᷣſtes in pᷣſenti gre dona ⁊ in futuro inter
mundũ regnauit ardoꝛ ↄcupiſcẽtie car/ beatoꝛũ omniu cõſoꝛtia te cum pꝛe ⁊ ſpũ⸗

nalis.ideo debuit purgari ꝑ aquam que ſctõ laudare felicit᷑ ꝑ infinita ſecla ¶mẽ.

contrariat᷑ ardoꝛi.ſed in ſenectute mundi 4
regnabit frigiditas malicie. Nã ꝑ auari? Opus ſermonũ Pomerij de tẽpoꝛe
ciã refrigeſcet caritaſ Mat. xxiiij ꝓpterea cõpoꝛtati ꝑ frem Pelbartũ de The
ſpeciali diſceptabit xpᷣs in iudicio de ogi meſvar/ꝓfeſſum dius oꝛdinis ſan⸗
bus misßicoꝛdie. Refrigeſcet etiã deuotio cti Franciſci Ympᷣſſi ac diligẽter re
paſſiõis chriſti ⁊ diuine dilectõis.iõ pu⸗ uiſi ꝑ induſtriũ Henricũ Gran/in
nitio ⁊ purgatio mũdi ꝑ ignẽ qui oriatur imꝑiali oppido Hagenauꝛv/expẽ/
frigoꝛi erit. O quid erit totů mundũ ar/ ſis ac ſumptibus ꝓuidi Zobannis
dentẽ videre. Tercio exterminatio mñn rymman Finiuat feliciter Anno ſa

di erit terribilis ⁊ hoꝛrẽda in animaꝝ ſił lutis noſtre. M.cccc. xcviij.vj.Ralk.

cg coꝛꝑe ꝑpetua cruciatõe.qꝛ reſurgẽt o-e6 Auguſtit

Dominica.xxII. poſt péthe.

—I

empit
mio
lin
ul
icin
det
vn
106
ne e
6no
louf
ter
ite
Uis
ter

— EEE
— —
—

— — —

S —

—

Ante aduentum xpᷣĩ quõ patres ĩ lymbo
conſolati ſunt.j.

6 P Be
ſignis manfeſtatur.xiij. —

Adulterij peccatũ dãnat᷑ lege multiplici.

tmndicium conſcientie. .

„ — E
In nomine do⸗/ mmagt ilinug g

Aie defunctoꝝ etiã ſctõꝝ an pot int exire

EYeſu Incipit tabula de materijs in e deun en vel alibi. j.
tis ſᷣm oꝛdinẽ alphabeti. hac at ta/ rüti vmbl. . F
ſes numer?ꝰſ guficat ſermonũ numerũ Abꝛabam deſcenalerüiti rmbeg⸗ F
la aũt vbi in ſermone inuenit᷑. Anne to p da xp
la auũt vbi in ſermone inue Ape?

qus ẽ ꝓpetatꝭ naturalis.xxxix.
5ͤ pᷣualet auꝝ pᷣcioſum. xljij. E

— 5 — , 2— „ uo
Duẽt' dñi ẽ qdruplex. j. A A quõ ſe auerencdum ſubaquis vrmn

. Ad idem pulchꝝ.xiii,j. X– Pr⸗ ſ. 2
en e ee Ueniatur. ſermone. xx.,..
a Sanenein mudũ quõor nn ga, 1qñ eerru⸗
, r „b aptiſmꝰ añ xpᷣi paſſi/ (xxiij.
Aaue⸗ Jre celehyatii kan⸗ onsẽ an erat oib hoĩby neceſſarius
nugtug 1. Baptiſatus eſtxp̃s a Johe (xvij. J
ualrforma. rriſ. eldullch B
Agduẽt dies q̃re lugubrit᷑ celebꝛant᷑.j. G Baprnannefnmmtorg diſein lchꝛiſti
Aauenus Wi inmenteʒ tmumme Baptiſmi regle ſex ſut obsuãde. xxiij. E
ä
Adueniẽs xpᷣs quõ teneat᷑ ne amittat᷑xxj 6 documẽta pl n eode ſer naae
In aductu qlin dcat facerexpiam (K Wenelr bhra 5. Darla u b
Adueniſſe xps in animã b (j. n rpoddles merenk ppii.
5li Benedictões ſeptẽ attulit nob xpᷣs ĩ nati
Aanenrt 1 0 nem amo:oſiſſins nitateſi ua ð peti maledictões.xviij. G
eſtſeprem moans-E. Benigne ſunt intpᷣtanda pᷣcepta.xij. F

. . — — — ⸗ — lli 1 na
Inacuentu incarns irer valen i Wona feitdeus hnomnbo rrv. 1
Adueniſſet ne xpᷣs ĩ carnẽ ſi hõ nõ peccaſ⸗ Hona qlla pinpt. Ens d Koren vih. 5
Adueniẽs xps in carnẽ qᷓ; pcioſa dona S Pon a⸗ aliren EiF
Tulervj. (xxpij. Aritatẽ oñdit nob xpᷣs ĩ incarna/
efen naicfre xp̃s alſiłari voluit Cecitas mẽtꝭ guioꝛ ẽ cecitate coꝛpis.xliiij
Wbpome xl. M Eicatrices q̃re xpᷣs ondet ĩ iuj· (OE
j. R BZtẽ an eẽ crux material in qᷓ (dicio. v. J
Angeli boni ⁊ mali aſſiſtũt moꝛlẽtibi.viij an PS inn; paſſiõis ci⸗ mſigma
Angelihñt ducere aias adloca deputa/ ſen e Zenue .
ta Ybidẽ. ⁊ qu ducere dicant᷑. x E oꝛeas ⁊ ludos q

D enewareeo * gok Sael In ris illuditur chꝛiſtus nmunelpllen⸗
Ai⸗ otuillet redimere ter. xvj. DGNDdLbbb77
An en eronr ſert malus cũ crea Quõ choꝛiſantes ⁊ hmõi peccant moꝛta⸗
s fuerit a deo bonus.xxxv. liter ⁊ ᷓ; multiplicit᷑ puniunt᷑.xlvj. X. y
Angelꝰqͥb vicijs factꝰ ẽ diabołꝰ.xxxix.C Cõicantes quare debent dicere dñe non
An exuta a coꝛꝑe an ſtatim triſtet᷑.ix· ¶ ſum dignus. xxviill. 23
Aia a q̊ ducit᷑ ad iudiciũ.x. Confirmationis ſacramentuʒ quare d3
Aia xp̃i fuit mirabilis młtipł.xixr. ᷑¶ aee. aſt.ii. B
In anima bumana quare voluit de ſieri. Conſcientia quid ſit. .

ℳ₰

Acttit᷑ ſẽ
quattuoꝛ ex cauſis.xxj.

„

10
t

s inuenit ⁊ dat face

0„ —
1

V

0

S

R

Q

Balance

Focus

N

K

J

H

G

F

E

—

9 Copyright 4/1999 VxVMaster GmbH WwwW.yXVmWaster. com

Euroskala Offset

VierFarbSelector Standard*-