pus tollere nec curauit ꝑſecutiões iudeo⸗

rum furentiũ. Aug. NHil amãti videt᷑ dif
ficile. Yteꝝ Magda.recõuertit ocłos ad
ſepulchꝝ ꝓſpicere.dixit ãt ieſus. Maria.
⁊ ſtatim ↄgnouit eũ ex dulcedine vᷣbixpᷣi
Cõuerſa ðt ei Raboni.i.mgr̃.⁊ pcidit ad
pedes ieſu. Dicit ei ieſus.noli metãgere
ſm Aug.ꝓpt defectũ fidei.vel ſᷣm alioſ

ne ſuꝑbiret elata mẽte ex apparitiõe pꝛĩo

oĩm ſibi facta.Et addidit.d. Vade ⁊ dic

fratrib meis aſcẽdo ad pr̃em meũ ⁊ pfeʒ

veſtꝝ deũ meũ ⁊ deũ vẽm.⁊ diſparuit.ve⸗
nit &̊ MWagga. letiſſima ad ſocias mulie⸗
res qᷓ nondũ exierant oꝛtũ.narrauit eis q̃
vidit ⁊ ſtatim occurrit eis ieſus.d.auete

ßpm Math. Et adoꝛauerũt ac tenuerunt

pedes eius oſculãdo vulnera.tunc mulie
res venerũt ⁊ hec nũciauerũt diſcipulis ⁊
petro. Petrꝰ qt ↄſiderãs ꝙ ex pietate xpᷣi
ſibi ſpecialiꝰ eſt annũciata reſurrectio ne
deſparet.cepit ſᷣm Ludolł.ploꝛans ire ad

ſepulchꝝ vel ad cauernã vbi ploꝛãs man

ſerat.vt ðt hyſtoꝛia Ecciaſtica.⁊ ſic vłin
via ad ſepulchꝛum vel in iſta caueꝛna ſibi
dñs apꝑuit. Et ꝓcidẽs petrꝰ adoꝛauit ⁊
veniã de negatiõe facta petijt ⁊ xpᷣs eideʒ
remittens benedixit illu. Nos g̊ peccato/⸗
res rogemus xpᷣm vt dimittat pctã ⁊ be⸗
nedicat nos dãdo gr̃aʒ ⁊ gloꝛiã Amen

Dñica eadem Paſce Ser.iiij.l.de re⸗
ſurrectionis xpᷣi amabili ⁊ mirabili maie
ſtate ac ſuauitate.

ℳ₰-
MWeruũt aro/
e mata vt venientes vngerent ie
fſu2um. Mar. vlt. ? in euan. hodi
erne feſtiuitatts LItẽ aliud thema
Cito euntes dicite diſcipulis eius qꝛ ſur
rexit.ſ.xs Mat.vlt᷑.Exquo nẽpe cariſi
mi hodie eſt gaudioſiſſima ſeſtiuitas re⸗

ſurrectionis dñi ieſu ↄgruit deuotiõis ſiui-
auitate nobis congratulari cũ xpᷣo ⁊ ſctã
matre eius ac diſcipulis ⁊ ſctis mulierib
Ad qð inducimur tam ex lege phica qᷓ;
ecciaſtica ac etiã theologica. Pꝛimo qͥdeʒ
ex lege phᷣica quia naturale eſt ꝙ dum ca
put habet gaudiuʒ magnũ puta qꝛ coꝛo⸗

natur in regnũ tunc congaudent oĩa mẽ⸗

bra.vñ Aplus.j.Choꝝ.xij.ðt. Si patit᷑
vnũ membruʒ cõpatiunt᷑ oia mẽbꝛa. Si
gliat᷑ vnũ mẽbꝝ ↄgaudẽt oĩa mẽbꝛa.voſ
aũt eſtis coꝛpus xpᷣi ⁊ membꝛa de mẽbꝛo
hec ille. ſiẽ pᷣdem fleuimus ↄpatiẽdo ſu
per xpᷣo paſſo cũ Maria ⁊ diſcipulis. ſic
hodie congaudere debemus ſuꝑ glia ca⸗
pitis noſtri xpᷣi. Scðo erx lege ecciaſtica q̃
hodiernis tꝑibo canit.ſ.frequentiꝰ Alla.
⁊ inuitat.d. Hec dies quã fecit dñs exul⸗
temꝰ ⁊ letemur in ea. Tertio inducimur
ex lege theologica qm̃ vtʒ in euan.Mu⸗
lierib ſanctis volẽtib xpᷣm vngere ex de⸗
uotione. angelus feſtiuus veſte candida
apparens iocunditatem ſignificans gau
dia reſurrectõis annunciauit ⁊ diſcipulis
pᷣdicanda mandauit. Vñ dĩ in themate
ꝙ ſancie muliereſ emerũt aromata vt vn
erent ieſum. ⁊ nos exemplo eaꝝ ſm Be
am ſi odoꝛem bonoꝝ opeꝝ ⁊ deuotiõis
ſuauis in xpᷣe iocunditatem offerimꝰ.aꝛo
matib xpᷣm vngimus.⁊ tandem in viſio
ne xpᷣi gaudebimus ⁊ ſanctoꝝ angeloꝛñ
ſocietate.ſicut ⁊ ſancte mulieres de quib⸗
loquit hoc euange. Itaq; de reſurrecti
one xpᷣi hodie facta notemus tria myſte⸗
ria hoc ſermone declaranda.
S dr amabilis ſalubritatis
cõm dr mirabilis maieſtatis
Tertiũ dr deſiderabilis ſuauitatis.
Circa pꝛimũ de amabili ſalubꝛitate No
ta ꝙ xpᷣi reſurrectio eſtſumme amabilis
pꝛopter ſalubꝛia hominib bona que pꝛo⸗
uenerunt ex xpᷣi reſurrectione ꝓpter que
debemus ad eandem.ſ.tencri ſůmo amo
re ⁊ deuotione.ad qð quidẽ Notandum
ꝙ plurima bona ſaluifica ⁊ neceſſaria no
bis ꝓuenerunt ex xpᷣi reſurrectione ⁊ pꝛe⸗
cipue quo ad quattuoꝛ genera honminuzʒ
oſtendit᷑ hoc ꝓ quibj debemus deo ſũma
deuotione.ſ.gratias agere ⁊ amare
Pꝛimo quo ad viatoꝛes cunctos

S 2 . . .
Dominicaſ'e

tur dominari me ſentio.vbi caꝛo mes glo

Ec&So quo ad penitẽtes ⁊ ↄuerſos.
Tertio quo ad ↄpᷣpenſoꝛes ⁊ beatos.
Quarto q̊ͥ ad oes pctõꝛes mũdanos
Pꝛimo q̊ ad viatoꝛes cunctos ſumme eſt
amabilis xpᷣi reſurrectio ꝓpter tria ad ſa⸗
lutem neceſſaria ꝓuenientia ex reſurrecti
one. Pꝛamũ dr fidei confirmatio. Haʒ
ꝑ hoc ꝙ xpᷣs crucifixus ⁊ moꝛtuus ſeipᷣm
ꝓpꝛia vᷣtute reſuſcitauit.fides eius deita/⸗
tis eſt cõfirmata quia hec fieri nõ potuit
niſi a deo.vñ Math. xij. Cũ dicerẽet lcri⸗
be ⁊ phariſei Maꝗar̃ volumus a te ſignuʒ
videre.ſ.de celo vt exhᷣmit QLuc.xj.quate
nus ꝑ h̊ tentarent cius ptãtem diuinam
ipᷣe rndit.d. Generatio pᷣua ⁊ adultera ſi

gn qrit ⁊ ſignũ non dabit᷑ ei niſi ſignum

one ꝓphete. Sicut fuit Yonas i ventre
ceti trib dieb ⁊ trib noctib.ſic erit fuliuſ
hois in coꝛde terre.q.d. per h̊ ſignũ plꝰqᷓ;
ſignũ in celeſti coꝛpoꝛe faciendũ confir⸗
mabit᷑ ⁊ manifeſta bit᷑ vere deitatis fideſ
MSzʒ ſpedalius querit᷑ de fidei arti⸗

culis an.ſ.maioꝛis ſ᷑ᷣtutis ⁊ meriti ſit cre⸗

dere xpᷣm reſurrexiſſe qᷓ; credere ipᷣm paſ/⸗
ſum ⁊ moꝛtuũ an ecõuerſo. Rndet ꝙ qᷓ;/
uis vtrũq; credere neceſſariũ ad ſalutem
oĩ hoĩ.tñ Aug.ſuꝑ psõ.ðt ſic ꝙ laus xpᷣi⸗
am eſt credere xpᷣm reſurrexiſſe a moꝛte.⁊
ꝑ ↄñns maioꝛis eſt meriti.nã xpᷣm eẽ moꝛ⸗
tuum credit ctis paganus ⁊ iudeus.⁊ h
inquit idem Aug.ꝓ crimine obijcit.ſcʒ ꝙ
credimus veũ moꝛtuũ cumdeꝰmoꝛi non
poſſit qui eſt vita ꝑpetua. vñ xpᷣi reſurre/⸗
ctio maximũ bonũ ⁊ meritũ fidei pꝛeſtitit
vt credamus qpᷣs dei fillus deus ⁊ hõ
eſt.⁊ ſic ven dicimꝰ moꝛtuũ nõ in ſe qꝛ in
ſua natura imoꝛtalis eſt.ſeg in humanita
te aſſumpta ſᷣm qð hõ molłuus ẽ.⁊ idem
reſurrexit non vᷣtute humana.quia ſolus
vel purus hõ ꝑ ſea moꝛtuis reſurgere nõ
poteſt ſed hoc ſolius diuine eſt vᷣtutis vt
vt Hug. g p̃ᷣs verus deus eſt. Scoõm
bonũ dẽ ſpei aſſecuratio qꝛ dum videmꝰ
xpᷣm qui eſt caput noſtꝝ reſurrexiſſe certã
ſpem babemus ꝙ noſetiã qui ſumus eiꝰ
membra reſurgemus. vñ Maximus in
ler. de reſurrectione ðᷣt ſic.Eſt in xpᷣo reſu
ſcitato vniuſcuiuſq; noſtrũ caro ⁊ poꝛtio
ſanguinis.vbi ergo poꝛtio mea regnat re
gnatuꝝ me credo vbi ſanguu meus dña

rificatur gloꝛio ſum me ↄgnoſco. hec ille.

Pꝛoinde Job.xix.ait. Scio ꝙ redẽptoꝛ

meus viuit.i.xpᷣs reſurgens ad vitã ꝑpe⸗
tuam.⁊ i nouiſſimo die de terra ſurrectu⸗
rus ſum ⁊ in car.m.vi.de.ſal.ſeqͥtur. Re⸗
poſita eſt hec ſpes mea in ſinu meo. It
j.Choꝝ.xv. Qmquidẽ ꝑ hoiem moꝛs.

eſt ꝑ Adam ⁊ ꝑ hoiem.ſ.xpᷣm reſurrectio

moꝛtuoꝝ. Sicut in adã oẽs moꝛiunt᷑ ita
⁊ in xpᷣo oẽs viuificabunt᷑. reg.li. Mo
rał.ðt. Redemptoꝛ nr̃ ſuſtinuit moꝛtẽ ne
moꝛi.ſ.ꝓ iuſticia timeamus.reſurrexit vt

nos reſurgere poſſe ↄſideremꝰ. Tertiũ

ðꝛ caritats inflãmatio.nã ſicut ignis ig⸗
ne accendit᷑.ſic amoꝛ amoꝛe inflamaf.qᷣa
dicente Amb. de offi. Hil tam impꝛeſſuʒ
humanis coꝛdib qᷓ; diligere ſe diligentẽ.
Cumꝗqᷓ videmus xpᷣm ſic nos dilexiſſe ꝙ
donũ gloꝛie eterne in reſurrectõne futura
nob repꝛomiſſum iam reddidit inchoan

do in ſeipᷣo ꝑ glioſam reſurrectionẽ attra

himur ad caritatẽ ⁊ reamationẽ.vñ Au⸗
guſti. Quo trahit᷑ animꝰ amoꝛe trahitur
qm trahit queq; ſua voluptas.nuceſ oſtẽ
dunt᷑ puero ⁊ trahit᷑. ramũ viridũ oſtediſ
oui ⁊ trahit᷑.hec ille ſuꝑ Johem. Sic hõ
ꝑ głam reſurrectiõis ꝗ oſtenſa eſt in xpo

attrahit᷑ad reamandũ ⁊ ſequendũ.qꝛ ni⸗

mirũ xpᷣs fuit multũ amabilis in natiui⸗
tate. Sʒ vt Greg.in pᷣfatõe paſcali dicit.
Nihil nobᷣ naſci ꝓfuit niſi redimi ꝓfuiſſet
ſ.ꝑ paſſonem.Et deniq; nihil paſſio no/⸗
bis ꝓfuiſſet ſi gham diuine viſionis ⁊ re
ſurrectionis non dediſſet.ſumme ama/
bilis eſt reſurrectio xpi. A¾ Scðo q̊
ad penitentes ſumme amabilis ſpecialiꝰ
eſt xpᷣi reſurrectio ꝓpter pᷣcipua tria bona
ſalubꝛia eis in ea collata. Pꝛimũ dicit᷑

iuſtificatio. Nã vt docet Aplus Mo.iiij.
Traditus eſt ꝓpter delicta nr̃a ⁊ reſurrex

it ꝓpter iuſtificationẽ nr̃aʒ.hoc eſt vt ſicut
ꝑ ſuã moꝛtẽ mo:tui ſumus pctõ.ſic ꝑ ſuaʒ

reſurrecrionẽ iuſtificati a pctõ iuſticie vi⸗

uamus.O itaq; xpᷣiane aduerte qꝛ pꝛeci

pue in his trib debes xpᷣm ſequi. Pimo
in naſcẽdo vt ſicut ipᷣe natus eſt mundus
ſic nos debemꝰ in mũdicia renaſci ꝑ ba

ptiſmũ Joh.j. Qui nõ ex ſanguinibo ⁊c.
ſed ex deo nati ſunt. Scðo ĩ cruce moꝛiẽ⸗

Bitp

dortſia
hos gua
lpiſa
poteſure
lseſecha
amotalt
Lon

(iptoten

wbiſuö
buutreſun
Gims ct
faciend:
opennoft
Gepaſon
reunere⸗
ꝛaumboc
fnreiurgen
debemus
Poonſtnn
peccatis.
diereſum
deheamu
Nerſaul
ſornemt
temitat
toneyit
Ueſſem
s reſnj
unſot
he Og
dalonene
Uit. Der
mmuße
neespuln
lngorobe
lenetdocto
labesgee⸗
Gtptenl
Pbem gul
Nsgaumn
llortre
acopꝛehe
zuala⸗
Caliqn
ange
epßin.

Cdneg
oleo. declle.
eaipen
ad tioe
emaſunarn
Aſeier. Ren
nn neo di⸗
ciemmas)
n Münetd
Soruunfin
Gngl. ⸗
muit moriſe
.reiuneper
ſicutignsig
veintümict
lamingeſi,
neſediigani⸗
nos denſe
rtöreſfuunt
didenchon
necnoneam
noniri
mnorenohen
tus uchofi

iyindioil

ben Schi
mucknnp⸗
unndi n
Dlsin nn
ealdu..
ruimfſc
Ahlmuſonol
eionstl
innrin
1 Die,
busſeni⸗
kuä
lus Holn
4 nſinn
hweck tſan
oſenſi
Goͤuſtdenn
eneg hen

.

Bermo

do.vt ſicut ipᷣe crucifixus eſt ⁊ moꝛtu ita
nos crucifſigamur vitijs et moꝛiamur.

Bal.v. Qui xpᷣi ſunt crucifixe:ũt ſe vitijs
⁊ ↄcupiſcẽtijs.Tertio in reſurgẽdo.vt ſic

xpᷣs reſurgens a moꝛte iuſtus ⁊ verus de
us eſſe claruit.ſic nos debemus reſurge:e

a moꝛtali pctõ ⁊ ſic iuſtificari ꝑ pniam.

Scõm or iſtructio. nã Alex.de Al. in
ſcripto tertij.q.xxj.ar.iiij.qrit qre Aplus
vbi ſupᷣ.iuſtificationẽ nram magis atiri⸗
buit reſurrectioni q; paſſioni xpi.d. Tra

tur.ſ.ad ↄtemplatiõeʒ hũanitat xpi glo⸗
rioſe ⁊ vtrobiq; paſcua inueniẽt. Tertio
creuit gaudiuʒ coꝛꝑibs gloꝛificatis q̃ ᷣm
cotũ in.iiij.de głia coꝛꝑis xpᷣi ꝑ totuʒ
celũ radiãte ſumme gaudebũt.O gama
bilis xpᷣi reſurrectio q;tũ deberem te di
ligere vt de te in celo ꝑpetuo haberemus
gaudere. Quarto qͥ ad pctõꝛes oẽs ſũ⸗
me amabilis eſt xpᷣi reſurrectio qꝛ omib⸗
pacẽ ⁊ ſalutẽ mãdauit.ſi tñ credere ⁊ ama
re vellẽt. Nã xpᷣs reſurgẽs dulciter hoĩes

ditus eſt.ſ.in moꝛtẽ ꝓpt᷑ delicta nr̃a.i.ſatiſ ſalutauit.d.Pax vobis Johᷣ.vlt᷑.⁊ valde

facienda ⁊ reſurrexit inqͥt ꝓpter iuſtificati
onem noſtram. ⁊ rñdet ide Alex.d.ꝙ iðo

qꝛ paſſio tm eſt cauſa iuſtificatiõis nr̃e.ſʒ

reſurrectio xpᷣi credita ⁊ amata eſt cauſa
⁊ cum hoc exm ⁊ ſignũ iuſtficationis nr̃e
in reſurgendo ꝑ pniam. ⁊ ſic ptʒ ꝙ multũ
debemus amare reſurrectionẽ qꝛ ſuo exẽ
plo inſtruit nos ad ſalutẽ in reſurgendo a
peccatis. Et pᷣmo quidẽ vt ſic xpᷣs tertio
die reſurrexit.ſic ⁊ nos tribo ꝑtib vᷣe pnie
debeamus reſurgere.ſ.in ↄtritõe ↄfeſſio/
ne ⁊ ſatiſfactione.Scðo ſicut xpᷣs pꝰpaſ⸗
ſionem ⁊ moꝛtẽ reſurrexit ad vite nouita⸗
tem.ita nos poſt crucifixionẽ ⁊ moꝛtifica
tionẽ vitioꝝ in nouitate vite ſctẽ celeſt: cõ
uerſemur. vt docet Apłs.Tertio qꝛ ſicut

xpᷣs reſurgẽs iã nõ moꝛit᷑ Ro.vj.ita nos

lam poſt pniam nõ recidiuemꝰ in moꝛteʒ

pcti. O xpᷣiane ſtude ſic amare ſumma

deuotione xpᷣi reſurrectionẽ qͥ te ſic ama⸗
uit. Tertiũ bonũ dẽ recõciliatio.qꝛ pꝛo
pterea xpᷣs in reſurrectiõe voluit hr̃e cica⸗
trices vulneꝝ vt ꝑ eos deũ pr̃em interpel
lando nobis pctoꝛib recõciliaret. vt oẽs

tenẽt doctoꝛes. Jõo Berñ.O dhõ ſecurũ P

habes acceſſum ad deũ vbi filiꝰ pr̃i oſtẽ/⸗
dit ꝓ te vulnera. Mater ãat filio oſtendit
vbera.nulla põt eſſe repuiſa vbi tot amo
ris ↄcurrunt inſigma.hec ille.ecce g ama
bilis xpᷣi reſurrectio. ertio quo
ad cõpꝛehenſoꝛes ſumme amabilis eſt re
ſurrectio xpᷣi. qꝛ ex hoc creuit glia celeſtis

⁊ triplicit᷑. Pꝛime creuit btis angelis.qͥa

angeli qͥ pus in ſola deitatꝭ viſione gau⸗
debant iã gaudẽt ⁊ in ↄtemplatõe glioſe
aie xpᷣi.j. Pe.·. In que angel deſiderant
ꝓſpicere ;̊ ⁊c̃. Scðo creuit aiab ſanctꝭ in
vtraq; ↄteplatione.vñ Yoh̊.x. Ingrediũ
tur.iſ.ad ↄtemplationẽ deitatis ⁊ egredii

amabilẽ ac dulcẽ legẽ ſtatuit.d. Qui cre⸗
dideꝛit ⁊ baptiſatꝰfuerit ſaluꝰerit.ſ.ꝑ fidẽ
caritate foꝛmatã Mar. vlt. Sʒ aguertẽ⸗
dum ꝙcirca xpᷣi reſurrectionẽ pctõꝛes de⸗
ſignati ſunt in triplici diffeꝛentia ſe hꝛe.ꝗꝛ
pᷣmo quidã nõ crediderũt nec penituerũt
ex amoꝛe de peccatꝭ vt ſacerdotes ⁊ pha⸗
riſei iudeoꝝ. ⁊ omeſ tales ſunt indurati ⁊
damnati ac exterminati ꝑ Romanos.ſic
peribũt oẽs infideles qꝛ exterminabũtur
ex h̊ ſeculo in moꝛte ⁊ damnant᷑. Scðo qͥ
dam credider᷑t ſʒ nõ vᷣe amauerũt.vtʒ de

Juda q audiẽſ xpᷣm reſurꝛexiſſe deſpauit

⁊ ſe ſuſpẽdit ſm Augꝰ.poſt reſurrectionẽ
licet euãgeliſte dicãt h̊ in hyſtoꝛia paſſio/⸗
nis ꝑ anticipationẽ. per Judã ſignifican
tur mali xpᷣiani qͥ xp̃ᷣm credũt ſʒ non dili/
gũt cũ pᷣcepta eiꝰ nõ ſeruãt.vñ tales etiaʒ
dãnant᷑. Tertio qͥdã licet pctõꝛes credide
runt ⁊ cõuerſi amauerũt vt ptʒ de Petro
Magdalena ⁊ diſcipulis ac alijs ⁊ tales
ſaluati ſunt ⁊ meruerũt xpᷣm głioſuʒ vide
re.ſic erit oĩb pctõꝛib cõuerti volentiby.
O g̊ꝑctõꝛage pniam ⁊ ama xpᷣm deum.
Rirca ſcõm pᷣnapale de mirabilt ma
ieſtate reſurreοε Hotandũ ꝙ xpᷣus
dñs reſurrexit admirabil ⁊ ieffabili ma⸗
leſtate ⁊ potiſſime qᷓdruplici. Pꝛĩo ma
ieſtate pᷣfulgẽtꝭ głie q no pᷣt videri ab ho
mine moꝛtali niſi ĩ aliqᷓ foꝛma a deo onda
tur.ſi em̃ ſolẽ iſtũ ĩ ſua claritate plene aſpi
cere nõ pᷣt nr᷑ oculus pᷣ ſplendoꝛe qᷓntoma
gis cum iuſti fulgebunt ſicut ſol in regno
celoꝛum Math. xiij. Xpᷣs ant indicibilit᷑
pꝛe omnibo fulgens oculo moꝛtal non vi
detur. Jdeo Augꝰ.ad Oꝛoſiũ ſic ca.vij.
dicit. Querit᷑ quare dominus in ſua cla⸗
ritate qua venturus eſt ad iundiciũ nõ ap⸗
parut dicpuł ꝑꝰ relurrcetõeʒ.rũ dco ĩiqᷣt

Doyminica Paſce

Ideo poſt reſurrectionẽ claritatẽ vultꝰſui
diſapulis abſcõdit vt eũ vel ſufferre poſ/⸗
ſent vel cognoſcere.qð ſi nõ feciſſet moꝛta
liũ oculi eu videre nõ poſſent. Si em̃ an⸗
teqᷓ; moꝛeret᷑ trãſfigurato dño diſcipuli eũ
videre nõ poterat ſed pꝛe timoꝛe in terraʒ
ceciderunt.qᷓ;tomagis in głificata carne.
hec ille. Sʒ qrit᷑ quali &̊ fonna apparu
it diſcipulis vt videri poſſet ſcʒ i
ma. NRndet glo.ſuꝑ Joh̃.xx.⁊ habet᷑ in li.
oꝛigina.ca.de apparitõe xpᷣi.ꝙ xpᷣs poſt re
ſurrectionẽ in ſpecie nota diſcipulis appa
ruit ⁊ nõ in claritate reſurrectiois ne foꝛſi⸗
tan ſpñs ⁊ non caro putaret᷑. Sed q̃li ha/
bitu eodẽ li.oꝛigina.allegat᷑ Innocentius
in ſer. di. ſic. Querit᷑ vtrũ xpᷣs poſt

reſurrectionẽ nudus apparuit an veſtitꝰ.

Rñdeo veſtitus.ſicut ⁊ angelus qͥ reſurre

ctionẽ nüciauit apparuit ſtola candida co

opertus.Si aũt qrit᷑ qͥbus veſtib chꝛiſtꝰ
apparuit. Rñdeo ꝙ non illis quib indue
bat᷑ cũ adhuc eſſet paſſibilis.qꝛ illas cruci
fixoꝛes diuiſerũt.ſʒ vnde veſtes xpᷣs aſſũ/
pſit cũ ĩ patria (inqͥt) ſic nõ eſt vſus ciboꝝ
ita nec vſus veſtimetoꝝ ẽ. Pſalmiſta que/
ſtionẽ hãc determinat di. Omia qcunq;
voluit dñs fecit ĩ celo ⁊ in terra.hec Jnno
ceñ.Hicit᷑ tñ li.Elucidarij ꝙveſteſ ex aere

ſũpſerat xpᷣs q iterato ĩ aerẽ euanuerũt.vñ
⁊2 Seuerinꝰ ſuꝑ Mar.di.ꝙ ſtola illa q̃ co

oꝑtus angelus apparuit no fuit ex moꝛta

li vellere ſʒ ex vᷣtute angeli fuit.ſ.in aere q/
dã reſplẽdetia taqᷓ; veſt.ſic xpᷣs amictꝰ fu

it lumie ſic veſtimeto.dicẽte Ps. Ex pᷣdi⸗
ctis dat᷑ nob documẽtũ ꝙſcʒ ĩ celo poſt re
ſurrectionẽ nõ habebimꝰ veſtimetũ coꝛru

ptibile ſʒ ꝓ veſtimẽto habegimꝰ lumẽ glo

rie ꝑpetue.ſic ſol fulget veſtiꝰ lumie.vt di
cit idem Seueri.O g̊ hõ ama xpᷣmꝓ tali
ghia. Scdo xp̃s reſurrexit maieſtate fa/⸗/

mulãtis militie ſcʒ angelice. Ham angeli
tãqᷓ; ſerui miſtrabãt xpo vt regi dño recol

ligedo eiꝰ ſanguinẽ diſꝑſum ⁊ capillos ac
barbas dilaniatas vt patuit S. ſer. ij. P.
Q. IJtẽ miniſtrabãaãt reuerẽter aſſiſtẽdo et
vbiq; comitãdo xpᷣm adoꝛã do ⁊ laudãdo

ac annũciãdo mulierib eiꝰ reſurrectioneʒ
vt patuit ex dictis Rich.ðſer.j. C. ⁊ ſer.iij.
ex hiſtoꝛia. Tercio xpᷣs reſurrexit mira

bili maieſtate regał victoꝛie.quia deuicto

ꝛzia foꝛ

moꝛtꝭ pᷣncipe ⁊ exſpoliato ĩferno educens
ſctõs pr̃es oẽs ð limbo coꝛã eis reſurrexit
ĩ głia maxia. nã ꝓphatũ fuit Eſa.xj.Erit
ſepulchꝝ eiꝰ glioſũ. Et h̊ factũ ẽ tũ qꝛ xpᷣs
i ſepulcro reſurrexit głoſe ad vuã ꝑpetuã.
Tũ qꝛ oẽs credeñ. głificãt ibi xpᷣm laudã

do.tũ qꝛ oẽs btõꝝ aie ibi affuert i reſurre⸗

ctione xpᷣi vt pie credit᷑ ſ̃m ſctm̃ Viceñ.de
val.laudañ.deũ in hoꝛa reſurrectionis vt

ptʒ ſer.). R. E£Si Sʒz di. quõ poterant

recipi ĩ tã ꝑuo monumætoſtot milia ſctõꝝ.
Diceñ.bꝛeuiter vt tãgit ſctũs Tho.in.ilij
di. xliiij.ꝙ btõꝝ ſpiriruũ ⁊ aiaꝝ ſctãꝝ tãta
ẽ magnificẽtia excellẽtie ꝙ ſi vellet bñ poſ⸗
ſunt recipi inumerabula milia loco mimo
ad nutum.⁊ maxie ꝑvirtutem diuins hoc
ieri potuit de ſctis in coꝛꝑe reſurgẽtibus
Quarto xpᷣs ſurrexit c maieſtate eui⸗
dẽtis potẽtie vicʒ diuine.quia reſuſcitauit
coꝛꝑa multoꝝ ſctõꝝ qͥ introeũtes in ciuita
tẽ ſanctã apparuerũt multis Mat.xxvij.
Et hoc ꝓ euidẽti teſtimonio vᷣitatꝭ. Hoc
in ſpiritu pᷣuideñ.ſctĩ patres ve.teſta.plu
rimi optabãt ſepeliri in Ebꝛon que eſt in
terra ꝓmiſſionis. Nã ⁊ ipᷣe Joſeph mada
uit oſſa ſua ſcʒ illuc trãſferri.vt ptʒ ĩ GBeñ.
vlti.ideo qꝛ ſꝑabat ſicut ⁊ ceteri ꝙ cuʒ xpᷣo
ibi reſurgente reſurgeret inter alios ſimul
reſurrecturos vt ibi dicẽ Ly.⁊ ſᷣm Ludol.
de vita xpᷣi.foꝛte ulli ſurrexertunqͥ hoc affe
ctarũt. O ergo mira.o amabilis maieſtaſ
xpᷣi reſurgẽtis.o chꝛiſtiane ama xpᷣm vt in
fine mũdi reſu ſcitet te ad vitã eternaʒ vbi
elus viſione gaudeas. S CLirca ſecũ
dũ de ſuauitate deſiderabili reſurrectiõis

notandũ ſᷣm Qudol.li.de vita xpᷣi ꝙ ani⸗
mã cui ſe dñs in quacũq; ſpecie dignatur
oſtẽdere nunqᷓ; eimittit ſine ſuaui ⁊ deſi ⸗
derabili ↄſolatiõis dulcedine.⁊ h̊ ptʒ ſᷣm

eundẽ pꝛoſequẽdo in om̃ibus apꝑitionib⸗
Pꝛimo nanq; apparuit Mane matri
ſue q̃ pᷣ ceteris de moꝛte eiꝰ plus doluerat
⁊ reſurrectõem eius deſideranter expecta/

bat cui totus feſtiuꝰ ⁊ gloꝛioſus apparẽs

omnẽ meroꝛẽ eiꝰ in leticiã cõuertit. Ita ꝙ

omnis doloꝛis pᷣſtini oblita fuit.Et quo⸗
modo ſibi apparuit patebit ſermõe.ij. V

Secũdo apparuit Maggalene in ſpe
cie oꝛtulani. Que cum chꝛiſtum cognouilſ

ſet. ipſam nomine ꝓꝛio vocantẽ Maria

8
èè

mtüdule
lobcheyn
ſinterrie
gmmors ſua
Larto⸗
1Mlando
neregdef
bensnont
bCmun
gpparuttd
ſomnis
oepeqe
Uiſtſuntd
wentogcag

Genn Ludo

Uurquarwe
M
renes
e
ſſgufca
kr
Nifcartin
Qune
ſiſtnents
Etſpae
(arepote
Vire
llser ſn
bo⸗
al amnoe
ta tueo⸗
nefitßtn
Puls lm
fuinppo
Kane
eSerſde
Ventatistel

motchin
esskeſunent
CagEn
nüitnieris
inni pemi.
birönhci
mertifrium
m Di
urrectontsn
guöporam
Nemluſci⸗
1sThoini,

ss

iani in

Velitbiped
lacomine
m duunäboc
eringinbis
nackateeul
ueinſtaut
cütesincic
ninn e
ſeleinon
vnqueck in
ſolehnit
Nphib
en gahn
. Aeſnl
tfn
nuniboent
louitl
mrönnn
iganujrti
Clalail
S
ntöigen
cedigun
D
ipmne
64 in .
nr mm
sroben
crapenn
is hlls
et, Ju
it Eile
moe/
8 nſpe

ncGoul

Ni

tantũ oulcedinis hauſit vt ðt Anb. ꝙ ili⸗
co lachꝛymis gemitibuſq; mutatis ↄuer
ſa in terr cadens clamauit.raboni.⁊ pꝛe
amoꝛis ſuauitate pla dicere nequiuit.
Tertio apparuit occurrẽs trib marijſ
⁊ ↄſolando dixit.auete.⁊ deinde.nolite ti
mere.q.d.ſᷣm Hiero.ſniam.gaudere de⸗
betis non timere. qꝛ maledictio inducta
ab Eua iam ſoluta eſt in aue. Quarto
apparuit diſcipulis ⁊ h̊ pluries ⁊ varijs
foꝛmis.vtʒ in euan. Sʒ de ſingulis loqn
do veꝝ ẽ qð canit eccia Johe dicẽte. Ga⸗
uiſi ſunt diſcipuli viſo dvñno. Sʒ ꝓ docu
mento acciꝑe poſſumꝰ ex pᷣdictis ßᷣm eun
dem Ludol.ꝙ diuinã ↄſolationẽ ꝓmerẽ
tur quattuoꝛ genera hoim bonoꝝ.
Piꝛimo paſſionẽ xpᷣi ↄtemplãtes ⁊ cõ⸗

patientes.hi ſignificant᷑ in Maria vᷣgie.

hi ſigniſicant᷑in Magdalena.
Lertio hũiliter ⁊ deuote oꝛãtes.hi ſig
nificant᷑in trib Maris.
AQuarto tribulatõnes ꝓ xpᷣo ⁊ iuſticia
ſuſtinentes qͥ ſignificant᷑ in diſcipulis
Et ſi placet ꝓlongare hũc ſermonẽ appli
care potes hyſtoꝛiã apparitiõis facte btẽ
Marie vᷣgini ? Maggalene ⁊ tribs ma⸗
rijs ex ſupᷣſcriptis pᷣcedentib: ſermonib⸗
O g bõ xpᷣiane diſce amare xpᷣm. recole
eiꝰamoꝛẽ quo paſſus eſt ꝓ te.deploꝛa pec
cata tuꝗ.oꝛa humiliter.ſuffer patiẽter ad/
uerſa xpᷣi amoꝛe.vt ſiccũ btã vᷣgine ⁊ diſci
pulis xpᷣi merearis ſuaui conſolatione ꝑ/⸗
frui in xpᷣo h̊ ꝑ graʒ ⁊ ĩ futo ꝑ glaʒ Amẽ.

Scõo de pctis lachꝛymãtes vᷣa pnia.

Feria ſcða Paſce vel poſt pꝛandiũ dñi
ce Ser.j.de reſurrectione xpᷣi qualitate ?⁊
veritatis teſtimonio cum hyſtoa

ſpẽ ꝑegrini quẽ illi ↄgnouef̃t i fractiõe pa
nis. Manifeſtauit ec ſe petro qͥ eũ nega⸗
uerat vt ſpẽ daret hoĩb pctõꝛibo qꝛ nullũ
ſpꝑnit penitentẽ. Nõ ſpꝛeuit Magdalenꝗ
penitentẽ ſʒ phonoꝛauit diſcipułqm poſt
mreʒ cui pᷣmo oĩm apꝑuit.ſtatim añ ali⸗
os Maggalene apꝑuit. Itẽ non ſpꝛeuit
Petꝝ negantẽ ſʒ ſpecialꝰ añ ap los.xj.ſe
ei xpᷣs oñdit licʒ nõ ſit ſcriptũ in euan.vbi
⁊ qñ Petro apꝑuit.⁊ h eſt qð òt thema.
Surꝛexit dñs vere ⁊ apꝑuit ſymoni.ſ.pe
tro vtʒ in ipᷣo euan. Itaq; de glioſa xpᷣi
reſurrectõe vt clarioꝛ noticia habeat᷑ ꝓ fi⸗
dei ↄfirmatõe ⁊ coꝛda nr̃a edificent᷑ pt᷑ ea
q̃ dicta ſunt ĩ pᷣcedẽtib ſᷣmonibi reſtatad
huc plłima. Et in h̊ ſmone tria myſteria
ſunt declarãda q eliciunt᷑ ex themate vtʒ
intuẽti addito.iij.⁊c̃. ssl
Pꝛimũ d pᷣclare qualitatis
Scom dr teſtate vᷣitatis
Tertiũ dr̃ ↄfirmãde ſocietatis
Circa pᷣmũ de pᷣcdlara qualitate reſurre⸗
ctionis xpᷣi Sciendũ ꝙ xpᷣs dñs reſurge⸗

re voluit a moꝛtuis multũ pᷣclara ⁊ glłio⸗

ſa qualitate vel ↄditione ⁊ pᷣcipue ſeptu⸗
plicWi. Pꝛimo potenter quia
reſpexit poteſtate diuma. Nam Petrus
Acx.ij.dixit. Hũc.ſ.ieſuʒ deꝰ ſuſcitauit a
moꝛtuis.vbi glo.ðt.aſſertio głioſe reſur⸗
rectionis teſtimoniũ eſt deitat:⁊ declara
tur ſic. Inuenimus qͥppe ꝙ aliqñ hõ ſan
ctus viuꝰſuſcitauit moꝛtuũ vt fecit Heli
ſeus ⁊ Helias.⁊ Petrꝰapls Thabitam
ſuſcitauit ⁊ młti alij.⁊ ; ꝓ magno eſt mi
raculo.ſʒ adhuc maius eſtꝙ vnus moꝛtu
us ſctũs ſuſcitat aliquem vel aliq̊ͥt moꝛtu
os dũ ab aliqͥbacti ſuffragia poſtulãt᷑ꝓp

talib moꝛtuis ſuſcitandis vt multa tallia

legimꝰin legẽdis.Sʒ pᷣ his adhuc maxi⸗

5 5 mũ eſt ad ſolũ tactũ oſſiũ alicui ſancti
G P1 exit 00 meꝛtui aliqͥs reſurgat ſine oĩ inuocatiõe

ſ minus vere ⁊ apparuit Simo
ni Luc. vlt᷑.⁊ in euang.hodlier.
T Exquo caꝛiſſimi neceſſariù eſt ad ſa
lutem hoim credere xpᷣi reſurrectionẽ ⁊ ec
oĩim hoim faciendã ꝑ ipᷣm.iccircop ſalute
noſtra ad fidei confirmationẽ voluit ipſe
xpᷣs ſuã reſurrectõeʒ mãifeſtare hoĩb ſal
uãdis. Et vt teſtat᷑ hodiernü euan.mani
feſtauit duob⸗ diſcipuł i emaus eũtibꝛ in

ſuffragij tał ſcti.ſic.iij. Reg.xiij.legimus
de Heliſeo.nã qͥdã ſepelien.hoieʒ vidert
ſuꝑueniſſe latrũculos de Moab ⁊ pꝓiece
runt cadauer iĩ ſepulchꝛo Heliſei.qð cum
tetigiſſet oſſa Heliſei reuixit hõ.ſʒ nunqᷓ;
legit᷑ ꝙ aliquis ſuſcitauerit ſeipᷣm.hoc em
ꝑmaximũ ẽ ⁊ ſolius diuine potẽtie.⁊ h fe
cit xpᷣs.qui quidẽ ⁊ viuus ſuſcitauit moꝛ
tuũ.ſ.Laʒaꝝ.⁊ moꝛtuus ſuſcicauit moꝛ⸗

tuos qꝛ xpᷣo reſurgẽte multi cũ eo ſurrexe
runt.Et qð omniba maius ⁊ ꝑmaximuʒ
eſt moꝛtuus ſuſcitanit ſeipᷣm ad vitã im/⸗

moꝛtalem ⁊ gloꝛioſam ⁊ ſic verum deum

foꝛe ſe piobauit.vnõð Johᷣ.ij. querentib⸗
iudeis.d.quod ſignũ oſtẽdis nobis quia
hec facis. Rñdit ieſus. Soluite templuʒ
hoc.iſ.coꝛpoꝛis mei vt ibidem expꝛimitur
⁊ in trib dieb excitabo illud.q.d. Tali ſi
gno ꝑmaximo ꝓbabo me habeꝛe poteſta
tem diuinam. Sic et nos cariſſimi dum
viuimus.ſ.in gratia debemus alios reſu
ſcitare moꝛtuos in peccatis inducendo il
los ad pꝑniam ꝑ qua reuiuiſcunt in aia vt

patet Eʒe.xviij. Sed ſi noſipſi moꝛtui fu

erimus ꝑ peccatũ a nobis reſurgere neqͥ/
mus miſi deus reſuſcitet ꝑ gratiam chꝛi⸗
ſti Ro.vj. Stipendia peccati moꝛs gra⸗
tia dei vi. ek. Scðdo xps ſurrexit iniuſi⸗
bilter. Nullus em moꝛtaliuʒ vidit eum
actu reſurgere.ſed ſoli beati ⁊ angeli.
XQuerit᷑ ergo quare xpᷣs noluit reſur
erepaleiten coꝛã hominib moꝛtalibus
ſicut paſſus eſt publice coꝛã omnibꝰ.⁊ eti
am aſcendit videntib diſapulis. Rñdet᷑
ſᷣm Tho.iij.par.q.lv.ꝙ ideo quia ea que
pertinent ad futuram gloꝛiã celeſtem.ta⸗
la bona ⁊ tam maxima ſunt ꝙ oculꝰnon
vidit nec in coꝛ hominis aſcendit. vt dici

tur Eſa.lxiiij.⁊.j.Choꝝ.ij. Vñn ab hoĩie
moꝛtali cognoſci non pnt mſi quantuma

deo reuelant᷑ aliquib ꝑ angelos vel ꝑ ſpi

ritumſanctũ.⁊ qꝛ xpᷣs reſurrexit ad ilam

gloꝛiam excedentè cõem hoim cognitio⸗

nem. Ideo nõ licuit videri a moꝛtalibus

xpᷣi reſurrectio actu.ſed debuit reuelari ꝑ
angelos ⁊ tandem ꝑ aplos ⁊ diſcipulos.
Iniby poſt reſurrectionexpᷣs ſe manife
ſtauit. Scd quia paſſio que facta eſt ĩ coꝛ
poꝛe moꝛtali.cõi lege nota eſt omib moꝛ⸗

talibs.ideo fieri debuit publice coꝛã omi

populo. Similit᷑ aſcẽſio quo ad terminũ
a quo ſᷣm qð a terra eleuabat in celũ erat

nota cõi lege liq; quo ad terminũ ad quẽ
ſ.quõ reciperet᷑ in celũ eſſet tranſcendens

hoĩim ↄgnitionẽ cõcm. Ideo quo ad pꝛi⸗
mum erat nota diſcipulis tanq; teſtibus
pᷣoꝛciatis a deo licet eſſet occulta quo ad

ſecundu. O & peccatoꝛ muda oculos coꝛ/

Feria ſecunda Paſce

dis vt poſſis in celo videre xᷣm. Ter⸗
tio xpᷣs ſurrexit imo:taliter. vñ Rom.vj.
Xps reſurgens ex moꝛtuis iam non mo⸗
ritur. ꝓ Pꝛoinde querit᷑ quare xpᷣus
non ↄuerſatus eſt cũ diſcipulis continue
poſt reſurrectionẽ ſicut pᷣus in vita facie/

bat. Rndet᷑ſ̃m Tho. par.iij.q.lv.ar.iij.

q; ideo ne videret᷑ad talem vita.ſ.moꝛta⸗
lem reſurrexiſſe qualem pꝛius habuerat
⁊ ſic in hoc ondit eiſꝙ ad gloꝛiã future vi
te imoꝛtalis ſurrexit.ꝙ aũt vere reſurrexe

rit ſufficienter oſtendit plurnies apparẽdo

O xpiane diſce ſic reſurgere a pctis vt de
cetero non moꝛlaris recidiuãdo. Quar

to xpᷣs ſurrexit ſubtiliter.quia exiuit de ſe

pulchꝛo clauſo manente ⁊ ſigno itacto et
tandem dlauſis ianuis ad diſcipulos itra
uit. Sed quõ hoc fieri potuit mirũ eſt cũ
duo coꝛpoꝛa non poſſint ſimul eſſe in eo⸗

dem loco vt dr.uij. Phicoꝝ.⁊.j.ac.ij.de

aĩa. Rñdetur ſᷣm doct.ꝙ hoc potuit fieri
ex duob). Primo quidem ex dote ſubtili
tatis ꝑ quam põt coꝛpus gloꝛioſum exire
vel intrare ianuis clauſis ⁊ celeſtia coꝛꝑa

pertranſire eo ꝙ bene poteſt ſimul eſſe in
eodem loco ex vᷣtute gloue cum alio coꝛ⸗
poꝛe non gloꝛificato.ſicut videmus radi⸗
os ſolis ſimul ſtaꝛe in aere vel vitro quod
pertranſit. Scðo ⁊ pᷣſertim hoc fieri po⸗

tuit ex vᷣute deitatis.vñ Aug.ſuꝑ Joheʒ

dicit. Moli coꝛpoꝛis xpᷣi vbi deitas erat
hoſtia clauſa non obſtiterunt. Ille nanq;

nõ aꝑtꝭè eis exire vłintrare potuit q̊ naſcẽ

te virginitas matris inuiolata ꝑmanſit

hec ille.Ecce &̊ veritas deitatis xpi xX
Quito xpᷣus ſurrexit feliciter qꝛ in coꝛ⸗

poꝛe glioſiſſmo habeñ.nij.dotes vicʒ cla
ritatem ꝓ pꝛiſtina humilitate ⁊ deturpa⸗

tione. Item ſubtilitatem ꝓ merito ſũme
puritatis. Item agilitatem qua diſcpu⸗
lis ſubito apparebat ⁊ recedebat.⁊ hanc

(loquẽdo ſᷣm coꝛreſpondentiam) meruit

pꝑ pꝛomptitudinẽ obedientie ⁊ bonoꝛum

opeꝝ. Deniq; ⁊ impaſſibilitatẽ quã pꝛo⸗

meruit ꝑ patientiam paſſionuʒz. O ergo

homo qui optas reſurgere ad gloꝛiam in
iudicio cum talib dotib ſtude inſiſtere p
dictis vᷣtutib vt mereri poſſis in coꝛpoꝛe
ſic gloꝛificari.ſi.ꝑ humilitatẽ.puritatem.

„
obedient
Volut ren
ii par⸗
nemdat
eteremol
Sancna
poragor
fninature
incorrupt
magts de
feagoſten
ſurrechon
hockpsm
obeclenne
Jurtatluea
plumfa.
ecaltautil
leadonian
Nteualtens
lerqnigai⸗
kereump
deventate
Proſequen
Woſurrep
wi⸗W.
kantreſur
breuuus
murhyſte
deteſtata
Notandi.
wornns mn
blesſunt
bimnspeo
ſunu
o
Artlüͤg
Quami
Uintüg
Oemüſet
Sepumi
Ponnteſhn

ncois co

ſſcces
ſiöfflitne
ppedens
6 mnundo gl
Cmteſtatn
ilſkense
nſeren

.
en. Ta
„Vi Ronn
umnonne
ntqnareffis
pulsconanue

s in vtn deſ⸗

iig lyarii.

1a.moten

Cäfüner.

tyereſehmn

nesenath
respcis ike

inide. Oun
nueuuit dee⸗

ſigeituna

Mapuhein
mitmni ctdi
innleſe nen
rluke
hocpont
aeribl
Poroſumente
lcleſtaconhs
ſtüͤmuleſenn
um 4loc

4

Gennus id

Varog.
nbocfendo⸗
gn ori
bidannsenn
nn Nenungh
ponitii
rn nmſt
tunsl
Ctergtinanf
dotts hl
etamnn
Mpo
utben
umjnenm
e1 vonghun
tei .
93.
— n

Gncoe

guncuen,

poꝛa gloꝛioſa.vt ſcribit᷑j.Choꝝ.xv. Se⸗ m. qi 19
te ſunt ſcripture pꝛophetarum pꝛenunciã

obedientiam.,. ? Nam quare chꝛiſtꝰ

voluit reſurgere in coꝛꝑe gloꝛioſo. Tho.
iij.par.q.luij.ar.ij. inter alias vnã ratio⸗
nem dat iſtã.qꝛ xpᷣi reſurrectio fuit cauſa
et exemplar noſtre reſurrectionis future.
Sancti aũt in reſurrectione habebũt coꝛ

minatur coꝛpusſ(.ſ.in terram ſepeliendo
in coꝛruptione.rſurget in gloꝛia.̊ multo
magis debuit coꝛpus xpᷣi in gloꝛa ſurge
re ad oſtendenduʒ in ſeipo future nr̃e re⸗
ſurrectionis gloꝛiam.Aliã rõnem dat qꝛ
hoc xpᷣs meruit ꝑ humilitatẽ paſſionis ⁊
obedientiam vt exaltaretur in gloꝛiam.
Juxta illud hibk.ij. Humiliauit ſemet⸗
ipſum fa.obe.vſ.ad moꝛ.pter qð ⁊ deuſ
exaltauit illum.⁊ tu ergo homo humilia⸗
re ad pniam ⁊ obedientiã mandatoꝝ ⁊c̃.
vt exalteris. Serxto xps ſurrexit veraci
ter quia ala que in moꝛte ſeparata fuit ve
re reſumpſit xpᷣi coꝛpus ſanguinemq;. Et
de veritate iſta in.ij.arti.ſermonis huuis
ꝛoſequemur cauſa bꝛeultatis. Septi
mo ſurrexit ſocialiter.qꝛ vt ſcribit᷑ Mat.
xxvij. Multa coꝛpoꝛa lanctoꝝ qᷓ doꝛmie⸗
rant reſur:exerunt cũ eo. De hoc etiaʒ vt
breuius hic ꝓcedamus arti.iij.pꝛoſequa
mur hyſtoꝛice. AMA Circa ſecunduʒ
de teſtata veritate reſurrecnonis chꝛiſti

HNotandũ ꝙ vᷣtatem reſurꝛectiomis xpᷣia
moꝛtuis multi teſtes veriſſimi ⁊ infalli/

biles ſunt teſtati quos breuiter hic nota/⸗
bimus pꝛo fidei noſtre coꝛroboꝛanone
Pꝛmũ teſtimoniũ diuinoꝝ miracloꝝy
Scoöm angeloꝝꝛę.

Tertiũ ꝓpheticaꝝ ſcripturaꝝ.
MQuintũ cuſtodum
Sextũ ſctõꝝ coꝛreſurgentium
Septimũ increduloꝝ punitoꝝ
Pꝛimũ teſtimoniũ diuinoꝝ miraculoꝛuʒ
nam cõis conceptio eſtapud omnes etiã
infideles ⁊ phos ꝙ deus non põt eſe te⸗
ſtis falſitatis cum ſit infallibilis ᷣitaus.
ſed ipſe deus ꝑ multa miracula facta to⸗
to mundo ad pᷣdicationẽ apoſtoloꝝ ⁊ ali
oꝛum teſtatuſ eſt xpᷣi reſurrectionẽ ⁊ fidei
myſteria ; ſequitur ꝙ impoſſibile ſit chꝛi

Nuartu tcſtimoniũ ſccõꝝ diſcipuloꝝ

ſtum verẽ non ſurrexiſſe Secundum

Sermo

. è . . 1.
X. S

eſtteſtimonium angeloꝛum. Nam anges-

li beati non poſſunt niſi vera teſtificari.
ſed plurim angeli apparuerũt ſanct mu
lieribus qui omnes teſtan ſunt chꝛſtum
vere ſurrexiſſe a moꝛtuis ergo ⁊c.hoc pa⸗
tet in euangelio. Tertium teſtimoniũ
pꝛopheticarum ſcripturarum. quia mul⸗

tes chꝛiſti reſurrectionem.e quibus pau/
ca pꝛoducamus. Nam dauid in perſona
chꝛiſti dicit. Ego doꝛmiui ⁊ ſopoꝛatꝰ ſuʒ

ſcilicet per moꝛtem que in ſcnptura ſepe

doꝛmitio dicit᷑.ſeqͥ.⁊ exurrexi. Itẽ Ela.
xj. In die illa radix Jeſle qui ſtat ĩ ſignũ
populoꝛum ipſum gentes depꝛecabutur
erit ſepulchrum eius gloꝛioſum.Pꝛeter
bec ſunt ad id pꝛophetie Sibyllaruũ. Ra
ſibylla Erithꝛea in Babęlonia oꝛta no⸗
biliſſima ⁊ celebrioꝛ inter omnes ſibyllaſ
vt dicit JIſido. Ethimolł.viij.ait. Naſce⸗
tur in diebꝰ nouiſſimus de virgine ebrea
filius. Et infra. moꝛte pꝛopꝛia moꝛtuos
ſuſcitahit viuet et regnabit. Conſumilia
plurima ſcribit ⁊ Auguſtinus libꝛo.vli.
de Ciuitate dei dicta a quadam Sibyl⸗
la quam quidam vocant Tyburtinam.

2 ſic patet. Quartum teſtimomũ ſan⸗

toꝛum diſcipuloꝛum qui chꝛiſtum reſurre

xiſſe pꝛobauerunt multis modis.vidẽdo

tangendo ⁊ comedẽdo cum eo.⁊ vſq; ad
moꝛtem pꝛo hac veꝛitate pꝛedicanda ſe x
poſuerunt. Quintum teſtimonilum cu
ſtodum poſitoꝛum ad ſepulchꝛum.qui vt
habetur Macth. vlti. confeſſi ſunt pꝛinci
pibus ſacerdotum omnia que facta fue⸗/
rant. ⁊ tale teſtimonium ſᷣm Chꝛyſoſto⸗
mum eſt validis.ſcilicet quia ab ininu⸗
co datum. qui poſtea tamen pecunia eis

a ſacerdotibus data mentiti ſunt dicen/

tes.ꝙ diſcipuli chꝛiſti venerũt nocte ⁊ fu⸗

rati ſunt ipſis doꝛnmuentibus. B

Queritur ergo hic quomodo hoc mẽ⸗

dacium iudaic erroꝛis poſſit rationabii
ter conuinci vt non ha beat coloꝛem excu⸗
ſationis. Cum enim euangelium dicat ꝙ
angeł onmi deſcendit de celo ⁊ reuoluit la

pidẽ cuiꝰ aſpectus tãq; fulgur exterruut
eos ⁊ facti ſut velut moꝛtui poſſet tñ vide
ri habeat aliquẽ colo:c veri ſilttudums

vicʒ ipᷣis ꝓſtratis ⁊ doꝛmuẽtib diſcipu
u abſtuliſſent coꝛpꝰ. Sʒ ) H̊ ſᷣm doc.⁊ p/⸗
cipue Chꝛyb.ac Remi. ⁊ aliq̊s recolligẽ⸗
do dicendum eſt ꝙ erroꝛ mendacij huius
oinoirrõnabił cõuincit᷑ ex płib etiã ſuis
dict ſibi ↄdctionem implicãtib.nã xpᷣs
Dñs ſurrexit anqᷓ; angelus de celo deſcen
dit ⁊ lapidẽ remouit. ⁊ ſic xpᷣs ianuis ⁊ ſi
gullis ſepulchꝛi clauſis exiuit vt oẽs doct.
tenẽt.vñ Beda ðᷣt ꝙangelus reuoluit la
pidem nõ vt egreſſum xpo pãderet. ſʒ vt
euidẽs ſignũ reſurrectõis daret ⁊ viderẽt
oms qꝛ ſepulchꝝ vacuũ foꝛet.nã ⁊ ipᷣi cu⸗
ſtodes ſtatim ꝓſpicere ⁊ videre potuerũt
vtpote qͥ ſpalem curã cuſtodiendi habu/
erũt.ſicq; viſo vacuo ſepulchꝛo ſtatim fa⸗
cto terremotu aſpiciẽtes angelũ ex eiꝰful⸗
gido aſpcciu exterriti in terrã ceciderunt.
⁊ nihilominus in terra iacẽtes audierunt
certe tũc angelü ãnunciantẽ mulierib⸗ xpᷣi
reſurrectionẽ iã factã vt ðt euan. Nicode
mi.⁊ ſic ꝑ ſuã ꝓſtrationẽ nõ pñt ſic coloꝛa
re ua mẽdacia.q etiã ſm pᷣdictos doc.cõ
uincunt᷑ rõnib. Pꝛima rõ qꝛ ſi diſcipu
li voluiſſent nocte venire ad furandũ coꝛ⸗
pus xpᷣi(vt ipi mentiunt᷑)quare nõ potiꝰ
veniſſent in pᷣma nocte qñ nullus ſepul/
chꝝ cuſtodiuit. Nã vt habet Mat. xxvij.
Altera die q eſt pꝰparaſceuẽ h̊ eſt i ſabbᷣo
petiuerũt a pilato vt iuberet cuſtodiri ſe/
pulchꝝ.ſic gᷣ ptʒ h̊ eſſe mendaciũñ. Se⸗
cunda rõ.qꝛ ſi ipi doꝛmiebãt veracit᷑ quã
do diſcipuli tulerũt coꝛpus xpᷣi vt mentiũ
tur. quõ ̊ viderunt ꝙ diſcipuli venerint
⁊ tulerint.aut quõ nõ ſunt excitati a ſom/
no ꝑ magnũ tremotũ.ꝙ ſi nõ veꝛc doꝛmi
ebãt vel excicati erãt.quõ ipᷣi armati ꝑmi
ſerunt diſcipulis inermiboꝛ trepidantib
aſpoꝛtare coꝛpus xpᷣi ̊ ⁊c̃. Vñ Remigiꝰ
O ſtulta inſania doꝛmientes teſtes adhi

bes ſi doꝛmierũt quõ furari viderũt.ſi nõ

viderũt quõ teſteſ ſunt.ſ.qꝛ teſti doꝛmiẽti
ꝓ tũc nõ credit᷑.̊ ptʒ ꝙ fallaces iudei mẽ⸗
dacihy teſtib ſe munierũt. Ecce iudei pe⸗
cunia emerũt teſtes doꝛmiẽtes. Nos ha/⸗
bemus vidẽtes.ſ.xpᷣm poſt reſurrectionẽ
Igeo canit᷑. Credendũ eſt magis ſo.ma.
ve. qᷓ;ᷓ. ⁊c. Tertia rõ.qꝛ cũ coꝛpꝰxpᷣi erat
lincheaminib ligatum ⁊ inuolutũ ac ſu/

Feria ſecunda Paſce
theamina ita affixa glutinoſe erant vt nõ
faale poſſent auelli a coꝛpoꝛe. Quõ gibi

circumiacẽtib cuſtodib diſcipuli tardaſ⸗

ſent exuendo. Nam linthegmia ⁊ ſudaria
ibidem viſa ſunt ꝑmanſiſſe. Si ergo ſu⸗

rati fuiſſent rapuiſſent celeriter coꝛpus ſi

mul cum lintheaminibi.Quis em̃ volts
furari pecuniam ligatã in ſacculo vult ſac
culum diſſioluere ⁊ non ſimul tollere.hec

