ace totiꝰ mũdi ⁊ ſtercoꝛũ ac fetiditarum diẽ Aialia nõ ſũt niſ ꝓ iſta vita coꝛrupti cuſeen
vſq; ad os. O quid erit cruciani igne ppe bili. Tertia ꝙ plante nõ erunt et terre dtenl

tuo ⁊ oi bi malis mũdi. Age ̊ penitetiã naſcẽtia.quia nullü habẽt oꝛd inẽ ad in⸗

ſe

1ſeänrbus
demnüdi
Qaim
sdabekinne
nes ſcuthe
ſpſenſtin
ncücann
ecroplenan
iyolütiſc
plsdie Jan
femiattgnn
iptioneznn
1 1 genn
ptiöis, Vig

meruennty
mmuenooſe
Gaugmeni

gnü aug e
endes menn
nes ſalolig.
edinqrendi
egtedeun
cöf
uitntes ſocl
ſe vhei
1eſenoell
Zug nenn
rmnlidicle
uutnsſi
Armdi
iühonning,
sfulaund
Crimcn
Gicisin

oucuneneH
lümi
D
mbe⸗
miginn
iugnulu
Padl Noc
tbliane
per avch

. 4
anere ihe

cendug,

mrertente
Giniagiut

teoꝛruptionẽ.et eadem ratõe patʒ. Quar
ta ꝙ aquis circũdabit᷑ tota terra. hoc pꝛo
bat Yran.maro.ex eo.qꝛ ab initio tra cre⸗
gta eſt aquis circũdata. Et ꝓpter vitã ho
minũ ⁊ animaliũ eſt diſcooꝑta.vt pʒ Ge

neſis.j.Congregent᷑ aque in vnũ locuʒ ⁊

appa.terra arida. Cũ ergo tũc nullũ re/⸗
manebit violentũ ꝑpetuo.ergo aqua re/
dibit ad locum ſuum vr elementa ſint ſᷣm
naturã ſuã ſituata.pᷣſertim cum nulla ſit
diſcooꝑtionis cauſa tunc.Et confirmat᷑
quia vt Iſido.dicit in glo.ſuꝑ Eſa.lx.ſol
⁊Z luna ſtabunt in oꝛdine quo creata ſunt.
Fa ſimili et terra et aqua ⁊ alia elementa
ANAQuinta nouitas iocunda ꝙ elemẽ
ta oĩa clariſſima erunt ⁊ pᷣdulcioꝛa. Vnð
Tho. et doc. dicunt ꝙ ola claritate veſti
entur nõ qͥdem equaliter ſed m modum
ſuum. Terra em̃ in ſuꝑficie exterioꝛi erit
Euia et lucida ſicut vitrù. et etiã erit tota
plana.ſed aqua erit clarioꝛ ſicut criſtallus
vel aer ꝓ nũc lucidus. aer ſicut radius ſi⸗
derum vel lune.ignis aũt erit ſicut radiꝰ
ſolis. Sed di.exquo terra erit taʒ pul⸗
chra et trãſparẽs ſicut vitrũ.videt᷑ ergo ꝙ
damnati intra terrã poſiti in inferno lu⸗
cem habebũt ⁊ gaudiũ in hoc. Rñdetur
ſim Tho.ꝙ diuina virtute fiet vt fra tm̃è/
modo in ſua ſuꝑficie veſtiat᷑ claritate ſine
pᷣiudicio denſitatis intra terre ꝓfundita⸗
tem apud inferos.et ſic ſanctis deſuꝑ erit
ꝓ amenitate.repꝛobis ꝓ maioꝛi doloꝛe ſʒ
Fran. Sexta nontas ꝙ elemẽta erunt
quietata et ſic in optimo ſtatu erũt. Non
enim agitatio erit elementoꝛũ qꝛ hoc pꝛo
uenit ex motu celi qui tunc ceſſabit ſᷣm frã
ciſ. VUnde aqua nõ diluit terrã. ſicut fit ĩ
luto. Itẽ aqua etiã nõ erit fluxibilis nec
coꝛruptibilis nec habebit poteſtatẽ extin
guendi ignẽ. Vnde Apoca.xxj.Et mare
iã nõ eſt.ſ.quo ad qᷓlitates coꝛruptiuas.
Deniq; etiã ignis nõ habebit ptãtẽ com
burendi. Item aer erit ſine turbine ⁊ plu
uia et habebit lucem incoꝛꝑataʒ ꝑpetuo.
vt ſtella. Sed modo videmus ꝙ accedit
geri et recedit lux et tenebreſcit.ſed tũc aer
nunqᷓ; tenebras habebit. Carebit etiam
qualitatibus coꝛruptibilib.ſ.caliditate.
frigiditate.humiditate.ſiccitate.tamẽ q̃/

litatũ radices remanebũt in gsere. Se⸗/

ptima ꝙ motus celi ceſſabunt etoĩa tga.
Apoca.x. Jurauit angelus ꝑ viuentẽ in
ſecula ꝙ tẽpus amplius nõ erit. Cum em̃
angeli moueant oꝛbes ipᷣi ad voluntateʒ
dei ceſſabũt. Et ſic patet Octaua ꝙ ſol
luna ⁊ ſidera oĩa erunt ſplendidioꝛa. Sol
em ſtabit ꝑpetuo in oꝛiente etluna in oc
cidente quia ſic creata ſunt. Nec vnqᷓ; erit
eclypſis nec nox quia nunqᷓ; mouebũtur.
Nec luna diminuet᷑ ſed lucebit ꝑpetuo vt
ſol. Sol autẽ ſeptupliciter ſepties. Naʒ ⁊
ante peccatũ ſol lucebat pł?qᷓ; modo ſepʒ/
ties.et luna vt ſol.ſed peccato homĩs ſũt
deterioꝛata vt tm modo ſic luceant nobis
peccatoꝛibus ꝓut nunc videmus. Vnde
Elſa.xxx.ſcribitur.Erit lux lune ſicut lux
ſolis.ſ.pnunc exiſtens.et lux ſolis erit ſep
tupliciter ſicut lux ſeptem dierũ ⁊c̃. quod
ſim pleroſq; accipit᷑ in ſenſu compoſito.
ſcʒ ꝓ ſepties ſeptem qui faciunt.xlix. Et
concoꝛ.glo.ibidem:que videt᷑ dicere ꝙ ſol
ante peccatũ lucebat ſicut lux ſeptẽ dierũ
Sed poſt reſurrectionẽ ſeptupliciter plłꝰ
lucebit qᷓ; lu cebat etiã ante peccatũ. Jðo
multiplicando dicit᷑ ſic.ſeptupliciter ſicut
lux ſeptem dierum. Et ex hoc ſᷣm Franci⸗
ſcũ maro.dicit᷑ ꝙ exquo omnia coꝛꝑa ⁊ ſi⸗
dera celeſtia claritatiſ augmentũ habent
a ſole.ideo eoꝝ lux ꝓpoꝛcionabiliter intẽ
detur ſeptuplicit᷑ deo faciente. Item ex eo
dem etiã accipi poteſt ꝙ tũc luna lucente
vt ſol ꝓpter tantã claritatẽ nõ videbit᷑ in
ea illa macula que nunc videt᷑. JZuxta illõ
Pſal.Et luna ꝑfecta in erernũ.Et ſic ptʒ
Nona iocunda nouitas ꝙ illuminabit᷑
mirabiliter empyrei celi aula tota. ſcʒ ex

multis ſ blen Helbn coꝛpoꝝ omniũ gloꝛifi

ca toꝛũ que fulgebunt ſicut ſol in illo reꝗᷓ.
Mat. xiij. Hec Scotꝰ Decima ꝙ celeſtꝭ
patria adimpiebit᷑ numeroſitate electoꝝ
ſũma leticia.et ſic ꝑpetuo laudantes gau
debunt.Ad quos nos ꝑducat ieſus chri⸗
ſtus b ñdictus qͥ cum pꝛe et ſpũſctõ viuic
in ſecula ſeculoꝝ Amẽ
De eadẽ dñica. Ser.iiij.ſcʒ.de btẽ vite
ↄſiſtẽtia ⁊ ſtatu ac ĩcremẽto pꝰreſurrectõʒ

ECc ſcripta

b ülſunt vt credatis quia ieſus
S 3

—

eſt filius del.et vt credentes vitã habeatꝭ

in nomie eius. Eerba iſta ſcribit Yohes
xx.c.et habent᷑ in euãgelio bodierno. Ca

riſſimi iam ab hac dnica vſq; ad octa.pẽ/
theco.ſctã mater eccleſia recolit illud feli⸗
ciſſimũ tẽpus eternitatꝭ et beate vite. In

quo poſt generalẽ reſurrectõem habebüt

bom om nes et electi in celo coꝛꝑe et ania
viuere ſine fine. Pꝛopterea his tꝑibꝰ fre/
quenitat cãtare canticũ illud ceieſtis pat᷑e

ſcʒ alleluia.de quo Thobic.xiij. ſcribitur

Per omnes vicos hierłin.iſ.celeſtis allelu
ia cantabit᷑. Quod licʒ ab ipa die reſurre
ctionis inchoãdo ꝑ totam octauã canta

uerit tñ ab hodie vſq; ad octauã Pẽthe/

coſtes duo alleluia in miſſa cantant᷑ad ſi⸗
gnificandũ ꝙ in illa vita ꝑpetua poſt re⸗

ſurrectõem duplicem głiam habebimus

ſcʒ aĩe ⁊ cũ hoc coꝛꝑis. Pꝛoinde congruit

vt et nos ꝓ iſtis dominicis diebꝛ pßmones

plurimos faciamꝰ de vita illa futura er ꝑ

petua quã poſt reſurrectõöuem habebimꝰ

Nimirũ iſte eſt vnus articułꝰ fidei.ſ.crede
re vt dicit᷑ in ſmbolo carnis reſurrectiõʒ
et vitã eternã. De qua etiã Daniel.xij.p
phetauit dicẽs. Qui doꝛmiũt in t᷑re pul⸗
uere euigilabũt alij in vitã eternam. alij ĩ
obpꝛobriũ vt videãt ſꝑ.Et hoc põt eẽ ali
ud thema huiꝰ pᷣmonis.Dicit itaq; ð iſta
vita euangeliũ huius diei in themate ſic.
Hec ſcripta ſunt vt credatis qꝛ ieſus ⁊c.
Vige ſi placet euãgeliũ. Exquo ergo h
euangeliũ facit mentionẽ de vita. ſ.et᷑na.
quam habebimꝰ credeñ.in noĩie ieſu chri

ſti Idcirco de ea in pᷣſenti ſermõe tria my

ſteria declarabimus.
Kmd de vite beate ↄ vſtentia vel ve⸗
ccundũ ð loci cuiuſq; ꝑma (critate
nentia vel ſtabilitate.
Terciũ de gloꝛie et pene excreſcẽtia vel
maioꝛitate. nRR
Circa pꝛimũ de ↄſiſtentia vite btẽ vel
veritate querit᷑in quo ↄſiſtat veraciter et

2₰

pncipaliter btitudo vite. Ad quod rũdẽ

do Notandũ eſt ꝓ ſimpliciũ edificatõe ꝙ

vita beata ſiue btitudo triplex eſt

Prims falſa et deceptoꝛia
ecunda ꝓmeritoꝛia
ercia p miatoꝛia
Vna eſt falla et deceptoꝛia.que ſᷣm opini

Dominica pꝛima in octa. paſce

ones diuerſoꝝ erroneas in diuerſis conſi
ſtit et ponit᷑ ꝓut declarat phuoſophꝰ.j.
echicoꝛũ.et Boe.iij.de conſolłac Aug.x.
de ciui.dei.ca.xviij.Qui etiã talia imp:o
bant. Quidã em poſuerũt felicitatẽ in di
uitijs temꝑalib.vt Nabal.de quo.j.Re⸗
gũ.xxv. Et creſus qui dicit᷑ ditiſfimꝰ Qui
dam poſuerũt in voluptatibo carnalibus
vt Epicurꝰ.et lamech luxurioſus qui pꝰ
fuit bigamus Sinuliter et ille guloſus qͥ
optabat habere collũ gruis vt longioꝛes
delectationes haberet i guſtu:ſᷣm qð dicẽ
ph̊s. Quidã alij poſuerũt in oib bonis
coꝛꝑalib vt diues epulo de quo Lu.xvj.
habetur. Bona autẽ coꝛꝑis ſunt quatu⸗
oꝛ pᷣcipua ſᷣm Euſtraciũ in ꝓlo go li.ethi/
coꝝ.vlcʒ viuacitas ſenſuũ.foꝛtitudo.p lłcri
tudo et ſanitas. Sed oẽs errauerũt vt pa
tebit. Quidã alij poſuerũt in dominijs ⁊
potentatibi:ſicut Alexãder magnꝰ et ne⸗
ro ⁊ Habuchodonoſoꝛ. Quidã poſuerũt

in honoꝛibus et fama ac noĩbus vt ille qͥ

dicebat. Si me inquit facerẽt imꝑatoꝛeʒ
vel regẽ.et ſcirem me moꝛiturũ ſtatun die
altera adhuc ſuſcige vellem vt magnũ no
men in mũdo haberẽ. Nimirũ oẽs pꝛedi⸗
cti errauerũt et falſo ac deceptoꝛie extima
uerũt in his poni btitudinem vite.Taleſ
ſunt heu heu oẽs falſi xpᷣiani qui ⁊ ſi non
fide tamẽ factis vident᷑ ponere feli citateʒ
ſuã in pᷣfatꝭ: dũ toto coꝛde talia müdana
ſectant᷑.et eterna ac celeſtia querere pꝛopt
hoc dimittũt.ac anias taliũ amoꝛe ꝑdere
non curãt vt videmꝰ. Quapꝛopter vt oñ

damus breuiter ꝙ omnes tales errãt

S OQuerit Rich.ſuꝑ.iiij.di.xlix.vtrũ
beatitudo poſſit haberi in hac vita.Et re
ſpondet dicẽs ꝙ btitudo opponit᷑ miſerie
⁊ excludit omnẽ miſeriã. Nam et Boetiꝰ
dicit ꝙ btitudo eſt omniũ bonoꝝ aggre⸗
gatõe ſtatus ꝑfectus. Ergo hoĩem beati⸗
ficari ⁊ in aliqua ſui ꝑte aliquã miſeriam
remanere incõpoſſibilia ſunt. Sʒ q̃niaʒ
vt ſcribit᷑ Job.xiij. Hõ natus de muliere
breui viuens tge replet᷑ multis miſerijs.
Et Aug.xiij.de trini.c.vij.dicit᷑ ꝙ btitu⸗
do ſine imoꝛtalitate eſſe nõ poteſt. In hac
aũt vita moꝛtali ẽ neceſſitas moꝛiedi.& i⸗
poſſibile ẽ ꝑ quãcũq; potẽtiã hoiem totũ

btificari ĩ vita iſta remanentẽ. etiã ſi oliba

bonisb'
helna
tuno
kizarip⸗
de poſßz
afflucs o
pleni bti⸗
ſihorfice
Rch. g
poſſertn
Wen⸗
agerge
Amol
lunkenig
gidingoe
ninbois
pulcemmd
ſuispopt
ſcanbäls
Gflctas
Pabemus
bus patet
titudinih
timaleye
Gantgun
oiahad
1fge⸗
Goerſet
etiamin
lurergo⸗
anenant
ſibeninig
guiatls,
dungen
Munmnn
woamante
Etpotbus.
Genergt. .
gait gula
oneſtß
lrantpo⸗
leet gada
bentftlioe
lerantpt
ſacgcömn
mmtatns.
lng ſin
momzi

dar

XIII

lelſscei bonis hꝰ vite afſlueret. Exẽplũ ponamꝰð quia ſedes ſuꝑboꝛum deſtruit dñs.Ext᷑s
loſoph'⸗ helya ⁊ Enoch ĩ ꝑadiſo deliciaꝝ poſitis. plum de Nabuchodonoſoꝛ qͥ infatuatus
ae Buge q tñ nõ ſunt beati qꝛ debẽt moꝛi ⁊ marty pꝛopter ſuꝑbiam fuit.vt paret Dañ.iiij.
nliuime riz ari ꝑ antixpᷣm ergo ⁊c᷑. Si di.nonne Sexto amatoꝛes omes carnis et mundi
lctae indi de poſſiʒ facere ꝙ aliqs hõ oĩby delitijs errant putãtes beatitudinẽ in bonis coꝛ⸗
egrone e affluẽs de hac vita moꝛtali trãſferret᷑ ad poꝛis. vicʒ viuacitate.pulcritudine.foꝛti
tiſin Oui plenã btitudinẽ moꝛte nõ interueniẽte.et tudine.ſanitate et hmõi.CTum quia talia
amaldts ſihoc faceret iã talis eſſʒ btũs. Rñdet᷑ ſm bonis et malis ſunt cõmunia.tum quia
eis guiß Rich. ꝙ q;uis de de potẽtia abſoluta h̊ occaſionem pꝛebent peccãdi. Tũ quia ta
lelſis poſſet tñ hocipᷣm facere nõ eſſet ↄgruum lia bona excellẽtius habẽt beſtie q; homi
bngon cũ hoc etiã matri ſue nõ fecerit.hec Rich. nes. Nam in ſenſuum viuacitate pcellunt
ufn gti Patʒ ergo ꝙ nullꝰ hõ in pñti põt eẽ btũs. nos beſtie. quia in viſu pᷣcellit linx que vl
gobbn Ampliꝰ erroꝝ pᷣdictoꝝ falſitates ↄuin tra montes videt.et aquila que acie irre⸗
1o Au cunt᷑ etiã ꝑ ph̊iam.qꝛ phᷣs. j.et.x.eth.dic. uerberata rotaʒ ſolis aſpicit. Jtem in au
ſuntquann ꝙid in quo ↄſiſtit felicitas dʒ eſſe qͥd op/ ditu pᷣcellit aber. J n guſtu ſimea In odo
bcolabi timũ hoĩs bonũ ꝑfectũ delectabiliſſimuʒ ratu canis et coꝛuꝰ. In tactu aranea. Itẽ
iucopini pulcerrimũ quo nemo (inqͥt) male vtit᷑ᷣ.et in pulcritudine pꝛecellit pauo er pardꝰꝛt᷑.
erͤtftht ſinis pꝛopter ſe eligibił. ⁊ ſic naturalit᷑ de Item in foꝛtitudine pꝛecellit leo et vꝛſus
— ſiderabilis ab oibus. Dicit etiam ibidẽ. equus et bos. Deniq; in ſanitate pꝛecel⸗
nugenn ꝙ felicitas hominis nõ conſiſtit in his ꝗᷓ lit ceruus qui habet ſanitatẽ centenariaʒ
li nit habemus cõmunia cum beſtijs.Ex qui/ et vltra. Similiter fenix qͥ viuit qͥngentiſ
oſies bus patet pꝛimo ꝙ auari falſo putãt bea annis.Ecce ergo patet ꝙ omnis iſta pꝛe⸗
ingung titudinẽ haberi in diuitijs.quia illis mul ſentis vite beatitudo falſa eſt et decepto⸗
ſunnde ti male vtuntur.et ſepius mali płꝰ abun/ ria.O ergo homo noli ſic herere ei vt ꝑ⸗
i Nnt dant quibus magna miſeria annexa eſt. eas. T+W& Secunda beatitudo eſt pꝛ'o
en *“R quia habent ſollicitudinẽ in acquirendo. meritoꝛia.qua ſcilicet homo ꝓmereri ha
nitöe 2 fatigas multas: doloꝛemqꝙ; in perden/ bet eternã in celis beatitudinem. ⁊ tał in
botſ A do ac fletum.ac timoꝛẽ in poſſidendo. q̃ᷓ pꝛeſenti dicitur beatus in ſpe:licʒ nõduʒ
aeA etiam inuitis nobis auferunt᷑ et perduni ſit beatus in ſpecie vel in re. Et hec bea⸗
iguttſimn tur.ergo ⁊c̃. Secũdo patet ꝙ luxurioſi eti titudo cõſiſtit pꝛeſertim in tribus. Pꝛio ĩ
e ſligng am errant putantes ſupꝛemũ gaudiũ ꝗᷓ/ fidei cognitione. Vnde in hodierne euã⸗
la müdan ſi beatitudinem habere in carnalitatibꝰ. gelio dicitur. Beati qͥ nõ viderũt ⁊ credi
erereoß quia talis vita eſt beſtialis et vita pecu/ derunt. Secundo in peccatoꝛũ peniten⸗
noredtr⸗ dum que rationẽ nobiliſſimaʒ obcecat et tia et pᷣceptoꝛum obſeruatione. Pſal. Be
warron vitam minuit. Tercio guloſi errant ꝓ ſũ atus vir qui nõ abijt in conſilio impioꝝ ⁊
serat mo amantes delectationẽ guſtus in cibiſ in via peccatoꝝ nõ ſtetit.quia ad penitẽ/
dirlg⸗Nn et potibus.qꝛ moꝛbos plurimos crapula tiam cucurrit d in lege.ſ.mãdatoꝝ dñni
eNtn Ein generat. Unde Galienus dicit ꝙ plures volũtas erꝰ.et In lege erꝰ ⁊c. Tercio in ca
nitniat occidit gula qᷓ; gladius.Et quia vita pe/ ritatis vere ꝑſeueratõe.vñ ꝓuer.iij. Btũſ
a Podli cudum eſt ſᷣm phᷣm. Quarto vanigloꝛio hõ qͥ inuẽit ſapĩaʒ.i.ſapidãà ſciaʒ diuioꝛuʒ
nar 0de ſi errant ponendo beatitudinẽ in hono/ quã vt ſapiat fac caritas.⁊ ſeqͥt᷑ ifra.qͥ te⸗
Gondeni re et fama nomiĩs.quia hoc ſepe mali ha/ nuerit eã btũs.ſ.ꝑſeuerãdo. NHNã at.xx
hinann bent falſo et nõ habent boni. Quito ſi uꝑ iiij. Qui ꝑſe. h ſal.e. Oia alia ꝗ ĩ ſepturis
S inih bi errant putantes ſe btõs in dño ⁊ pote btã ĩ ſpe ꝓnũciãt᷑ ad hec a pᷣniſia reduci
sdenulce⸗ tia.qꝛ cõmunis eſt bonis et malis ipe po/ habẽt vt patʒ.O hõ fac hec et beatꝰ eris.
bs nigti⸗ tentatus. Et quia taliũ vita eſt qdam ſer Tercia britudo eſt pᷣmiatoꝛia.ſ.q da⸗
iargbuim uitus.qꝛ ſine ſeruis eſſe nequeũt et cura bitur electis in celo ꝓ pᷣmio. Et hec pnci⸗
et ie tanto maio: quãto fuerit qs altioꝛ dDomi paliter conſt iſtit in dei clara viſiõe frultõe
nonedih nus ei incũbit.et vita talium breuioꝛ eſt. ⁊ tẽtõe.vñ Joh.xvij.xpᷣs ait. Hec eſt vita
hoien t⸗

Ecli.x. Omnis potẽtatus bꝛeuis vita. eterna vt cogſcãt te deũ ⁊ quẽ mier 320

.9/

Dominica pꝛima in octa. paſcde

Vnde pᷣncipaliter beatitudo celeſtis pa ti hoꝛroꝛis viſiõe.Rñdet ad hec Gꝛegoꝰ zniſde
trie in dei viſiõe ⁊ fruitiõe q erit in aia cõ vt allegat mꝗr̃ vbi ſupꝛa dicẽs ſic. Apud ffemelt
ſiſtit.⁊ ex redũdantia in qttuoꝛ dotes coꝛ animũ iuſto ꝝ nõ offuſcat beatituginẽ al peccat
poꝛis.ac ↄſeq̃nter in pᷣmijs accidẽtalibꝰ: pecta pena repꝛoboꝝ.qꝛ iaʒ vbi cõpaſſio Alveris
omniũq; bonoꝝ paſſiõe ꝑpetuo tenebit᷑. miſerie nõ erit.minuere beatoꝝ leticiam fübent
Sed ꝑ ↄtrariũ cogitemꝰ quãta erit infe nõ valebit.Et licet iuſtis ſua gaudia ſuf AEiate
licitatis ⁊ miſerie daãnatoꝝ pena.qꝛ nun ficiãt.tñ ad maioꝛẽ gl oꝛiã vident penas holii erere
qᷓ; dei faciẽ videbũt.nec coꝛꝑis nec anie maloꝝ quas ꝑ gratiã dei ipᷣi eualerunt. Aayvitagr
gloꝛiã minimã imo oĩmodã cruciat pe/ Hec omia magiſter in textu. Et ↄſeq̃n⸗ gorꝛaele
nã habebũt.vermẽ ſcʒ ↄſcientie ignẽ eter ter ponit exemplũ di.Nõ eſt aũt mirãdũ lorczant
nũ tã aĩam qᷓ; coꝛpꝰ cruciantẽ ⁊ diabolũ ſi ſacti iã imoꝛtales repꝛobos videat mẽ ſorchan
aſſociatũ.oĩa bõa mũdi ꝑdita ab eis er̃t. tis intelligentia cũ ꝓphe moꝛtales adhuc r aia py
oĩa mala ⁊ penalia ibi erüt ſuꝑ eos. Ve videre hec omnia meruerũt.Hec ibi.Ex iUt r iNr
ergo ⁊ ve tibi peccatoꝛ niſi ꝓ nũc penitue his patet ꝙ vult deꝰ vt beati videant pe⸗ Ahfl
ris.qꝛ ibi grauiſſimã penã lues ſine fine. nas repꝛoboꝝ.Pꝛimo qͥdẽ vt eoꝛũ beati uis ieb
. VECixrca ſecundũ de loci cuiuſq; per tudo ꝑfectioꝛ videat᷑ ⁊ magis eis cõpla⸗ Gharſug⸗
manẽtia inqrenda reſtant hic aliqᷓ et po/ ceat ex viſa ſüma pena maloꝝ. Nã pᷣmo linpüͤcte
iſſime tria. Pꝛimo an beati ſic ꝑmaneãt elen.ðꝛ ꝙ appoſitis iuxta ſe ↄtrarijs ma⸗ coceor
in celo ꝙ qñq; egrediant᷑ ad videndũ pe/ ioꝛa ⁊ minoꝛa vident᷑. Scðo vt de taliuʒ wattene
nas dãnatoꝛũ in inferno an nũqᷓ;ᷓ. Ratio euaſiõe penaꝝ vberioꝛes gras agãt.Ter gütbean
q̃ſtiõis huiꝰ eſt.qꝛ Eſa.vlt.ſcribit᷑ de bea tio vt iuſticia dei in illoꝝ punitiõe ⁊ iſto moren
tis ſic.Egredient᷑ ⁊ videbũt cadauera vi rũ pᷣmiatiõe apꝑeat.⁊ ſic de iuſticia plus DDmnücgan
roꝛũ qͥ puaricati ſũt in me. vermis eoꝛuʒ gaudeãt ↄfoꝛmes dei volũtati.iuxta illõ getiege
nõ moꝛiet᷑ ⁊ ignis nõ extinguet᷑⁊ erũt vſ Ps.Letabit᷑ iuſtꝰ cũ viderit vindictam. U
; ad ſacietatẽ viſiõis om̃i carni. Hec ibi Hec ſᷣm docto. XTertia q̃ſtio vrrũ Dl
ergo ⁊c. Ad hec rũdet᷑ ſm ꝙ glo.ibidẽ dicẽ̃ beati vel etiã aliqͥ damnati aliqñ redire Kiinh
⁊ expᷣſſius magiſter in.iiij.di.l.in fine ait. poſſint vel redeãt ad hũc mundũ viden⸗ oeſth
Egredient᷑ inqt electi nõ loco ſed intelli/⸗ dũ. Rñdet᷑ſᷣm docto.ꝙ beati quidẽ ſivel iIcit
gentia vel viſiõe manifeſta ad videnduʒ lent poſſent exire de locis ſuis celeſtib et boruen
impioꝝ cruciatꝰ q̊ͥs vidẽtes nõ doloꝛe af venire in hũc mundũ ⁊ quocũq; placeret doripo
ficient᷑ ſed leticia ſaturabunt᷑ agẽtes grai/ eis.ſed nũqᷓ; exeũt qꝛ habẽt voluntatem nah,
tias de ſua liberatiõe viſa impioꝝ ineffa rõne regulatã ⁊ diuine volũtati ↄfoꝛma coi .
bili calamitate. Hec ibi. Vnñ patet ꝙ nõ tã ꝑ oĩa.Stultũ aũt eẽt nec placeret deo “
egredient᷑ localiter beati de celo ſed ꝑpe/ ꝙ quis beatoꝝ dimitteret celũ pulcherri eede .
tuonibi manebũt ⁊ de celo videbũt penã mũ ⁊ beatã pᷣſentiã hũanitat xpᷣi ac ſo⸗ i naf
repꝛoboꝛũ otẽplando.Nã Bꝛegꝰ.xij.mo cietatẽ ſanctoꝝ ⁊ veniret in hũc munduʒ el
ral.dicit.Qui intꝰ vidẽt dęi claritatẽ nul infimũ pᷣſertim cũ in celo exiſtẽs bene vi⸗ biic
lo mõ credendũ eſt ꝙ ſit foꝛlłs aliqd qð ig deat oẽm pulchꝛitudinẽ ſtellarũ ⁊ elemẽ⸗ 68 a⸗
noꝛẽt. Hec Gꝛeg. Et hec auctoꝛitas ſʒ toꝝ q̃ tũc erit. Vñ beati ſicut ⁊ nũc ita et “ üfnng
Rich. in fine q̃rti libꝛi ſic eſt moderãda tũc licet poſſent exire de celo empireo.tñ Eaeßtn
ꝙ qͥ dei claritatẽ vident oĩa in creaturꝭvi nolũt niſi deus vellet aliqñ.puta in iudi aenlalden
dent q ꝑtinẽt ad eoꝝ beatitudinẽ accidẽ/ cio finali exire. vel ꝓ nũc alicui apꝑere tũ eſtakf
talẽ vnicuiq; debitã.Et inſuꝑ q deꝰ vult poſt reſurrectionẽ non opoꝛtebit apʒpere ſ
eis reuelare. n ex hoc nõ eſt putanduʒ vel exire.̊ ⁊c. Sʒ de repꝛobis dicẽdũ vᷣm deſſen
walia videat qͥlibet eqliter cũ nõ oia om doctoꝛes pᷣcipue Richar. ꝙ libẽter vellet myrdeyl
nibꝛ eqliter reuelant᷑a deo.⁊ ſic patet. lli exire etiã ↄtra dei volũtatẽ ſed nõ pof H laſati⸗
cõo ꝗrit᷑ q̃re vult deꝰvt bti videant ſũt qꝛ nõ ꝑmittunt᷑.qm in inferno nulla ẽ Aeſtp⸗
penas repꝛoboꝝ cũ fufficerẽt eis ſue glo/ redeẽptio Job. Oergo ifelix peccatoꝛ ags nhabebitn
rie gaudia. Et qꝛ viſa tã acerbiſſima pe/ noſce ex dictis qᷓ; male ſtabis ꝑpetuo ĩ in nhſat
na multoꝝ offuſcabit᷑ glia beatoꝝ ex tã/ ferno niſi nũc penitueris.O quanta tibi lan
Wrn

W

U

Geeg
ſc Ahud
udine 4
icöpaſſi⸗
Pleticdam
udu ſuf
ent enas
Waſenmt.
Etſein
ütmirici
vident ni
lles adho
hetibi⸗E
igeantpen

Häono
aris mar
rdetaluz
agit Ter
itioe ſſo
Uſtidapius
.iural
vncigan.
Alqiſellſte.
nduͤpiden

gnideſff

lceſte
igplaaen
oluntatem
1 m
eret deo
vulcben
Hi ef
munduz
beneſ
inckeme
nücitact
. nn udt
apecetn
bit pheſe
dicihüfn
biryelit
ſehnope
monulae
unm
getol
unn ht⸗

2fuſio erit coꝛã oĩbus ſtare in patibulo
ĩ fernali.o quantã beatitudinẽ ꝑdes per

peccata tua.Age ergo nũc penitentiã vt

ſalueris. deniq; vtrũ repꝛobi videãt glo

riã beatoꝝ alibi declarabimꝰ. yꝓ
Circa tertiũ de gloꝛie beatoꝝ ⁊ pene ma
loꝛũ excreſcẽtia ſcʒ poſt reſnrrectionẽ in il
la vita ꝑpetua. Querit᷑ vtꝝ beatitudo et
gloꝛia electoꝝ erit poſt re ſurrectionẽ ma⸗
ioꝛ qᷓ; ante.ſimilłr ⁊ pena maloꝛũ erit ma
ioꝛ qᷓ; ante.Ad hec poſſet rõ dari ꝙ non.
qꝛ aia xpᷣi eq̃ beata fuit ſeꝑata a coꝛꝑe ſi⸗
cut ⁊ in reaſſũptiõe coꝛꝑis.qꝛ fuit eq deo
ſemꝑ vnita.g a ſimili ita debet eſſe et de
alijs aiabꝰ hoim. Rñdẽdo ad hec ſʒ Ri
char. ſupꝑ. iiij. i. xlix. cõcoꝛ. Tho. tria pci/
pua pũcta notemꝰ. Pꝛimũ eſt ꝙ beatitu
do electoꝝ poſt iudiciũ vel reſurrectionẽ

maioꝛ erit extẽſiue qᷓ; ante.qꝛ exquo tunc

erũt beati in ania ſimul ⁊ coꝛꝑe.ideo erit
maioꝛ: extẽſiue beatitudo cuiuſlibet anĩe
qꝛ nũc gaudet tantũmõ de bono ꝓpꝛio.i.
aie.tũc gaudebit ⁊ de ſuo ⁊ de cotꝑis bo
no. Scom ẽ ꝙ beatitudo electoꝝ poſt re/⸗
ſurrectionẽ maioꝛ erit etiã intẽſiue qᷓ; an.
nã in hoc licet aliqͥ dicãt ↄtrariũ tñ cõtra

eos eſt vt idẽ Richar.ponit auctas ma⸗

giſtri dieẽtis in textu.ſic ſine omi ſcrupu⸗

lo credendũ eſt eos habituros maioꝛem
gloꝛiã poſt iudiciũ qᷓ; ante.qꝛ ⁊ maiꝰ erit

gaudiũ eoꝝ vt teſtat᷑ Aug.⁊ amplioꝛ erit
eoꝛũ cognitio. Vñ Hiero.ſuꝑ Oſe. Per
acto iudicio amplioꝛẽ gloꝛiã ſue claritat⸗
de demõſtrabit electis. Hec in textu.di.
ꝑlix.ca.vlt. Et ſᷣm Rich̊.hoc intelligẽdũ

eſt nõ ꝙ aia ſit receptura maioꝛẽ głie ha/⸗

bitũ. Sed qꝛ augebit᷑ ꝑfectio ſue natura
lis ᷣtutis.Quanto aũt ꝑfectioꝛ eſt natu
ralis ale vᷣtus:tãto cũ eqli adiutoꝛio ſuꝑ
naturali deũ clar widet. Sed quõ ꝑfe⸗
ctioꝛ fit aie vᷣtus poſt reſurrectionẽ oſten
dit᷑ ſᷣm Rich̊.ex hoc qꝛ omis ꝑs habʒ ꝑ
fectioꝛẽ eſſendi modũ in toto qᷓ; ſeparata

qm̃ vt ðꝛ.xvij. poſitiõe de cauſis. VFirtꝰ

vnita foꝛtioꝛ ẽ qᷓ diſꝑſa ceteris paribus.

ſed ala eſt pars hoĩs.ergo tũc exiſtẽs ĩ to

to habebit naturalẽ virtutẽ ꝑfectioꝛeʒ qᷓ;
modo ſeꝑata.Nec etiã ꝓ ſtatu illo incoꝛ⸗
ruptibili coꝛpus aggrauat aiam ſic nunc

in ſtatu coꝛruptibili vt dici: Augꝰ.xij.ſu⸗

per Geñ.Ad hec accipe exẽplũ videmus
ꝙ aĩa pluribi itenta no tã bene in telligit
aliqͥd ꝓut dũ plene ſe ad id recolligit. ſicẽ
nec ſagittãs ad ſignũ bene tãgit illud niꝰ
ſi totũ contuitũ oculoꝝ recolligat ⁊ i ilð
dirigat. Itẽ ↄfirmatur ſic exq̊ aia ſeꝑata
naturaliter appetit mõ coꝛꝑis reunioneʒ
tanqᷓ; ſuã ꝑfectionẽ. ergo hoc eſt dignuʒ
ꝓ poſt reſurrectionẽ completo ſuo deſide
rio habebit ꝑfectioꝛẽ videlicet eẽndi mo
dũ in coꝛꝑe gloꝛioſo. alioqͥn nõ recte illð
appeteret. Hec Richar.Et qꝛ ſic appetit
⁊ recte. Jdeo ſᷣm Hiero.vt dicit Tho.ex
appetitu coꝛꝑis mõ retardat᷑ ne tota ſcili
cet ⁊ tã ꝑfecta intẽtiõe ꝑgat in illud ſum
mũ bonũ.Sed qꝛ poſt reſurrectionẽ qͥe⸗
tato deſiderio tota in deuʒ colligit᷑ ̊ ꝑfe⸗
ctius deũ tũc videbit.⁊ ꝑ ↄſeq̃ns beatioꝛ
erit. Hoc ex Tho. in ſcripto ſuꝑ.iiij. Et
ad pᷣmiſſam rõnẽ in obiectiõe de aĩa xpᷣi
rñdet di.ꝙ nõ eſt ſimile de xpᷣi aĩia ⁊ alijs
alabus.qꝛ aĩa xpᷣi ſuã actualẽ exiſtẽtiã ꝑꝰ
fectiõis habet in verbi vnione.Et qꝛ n⸗
minus fuitverbovnita ſeꝑata a coꝛꝑe q;
eidẽ cõiũcta.ideo habuit iia ꝑfectũ actu⸗
alls exiſtẽtie modũ a coꝛꝑe ſeꝑata ſiẽ cõ⸗
iũcta.ſecus autẽ eſt de alijs vt patet ex di
ctis. X Tertiũ punctũ ꝙ ſicut be⸗
atitudo ſanctoꝝ poſt reſurrectionem erit
maio: qꝙᷓ; ante.ita mileria ⁊ pena maloꝝn
poſt reſurrectioneʒ maioꝛ erit qᷓ; ante.qa
ſicut bonis reddit᷑ btitudo ꝓ pᷣmio.ita et
malis miſeria ꝓ demerito.Et ſicut illiin
aia ⁊ coꝛꝑe ſimul pᷣmiant᷑ ita ⁊ iſti in aia
ſimul et coꝛꝑe punient᷑ ꝑpetuo. Hoc ſᷣm
Tho.ibidẽ argumẽto in cõtrariũ vlt.O
ergo infelices pacatoꝛes qͥd dormitis in
peccatis iacen. Ve vo bis qꝛ indicibilem
beatitudinẽ amittitis.ve qꝛ penas et᷑naſi
habebitis. Exemplũ legit᷑ in vitaſparꝝ
⁊ alibi ꝙ cuiuſdã boni viri aiam vidit qͥʒ
dã cũ indicibili iocũditate angeloꝝ trani
ferri in celũ diceñ.Sic fiet cĩibus deo ſer
uientibꝰ in ſanctitate ⁊ mũdicia.Alteriꝰ
aũt cuiuſdã peccatoꝛis cũ ipᷣa aĩa in ho⸗
ra moꝛtis nollet exire demonib⸗ circũſtã ⸗
tibus facta eſt vox ad demões di.Extrã⸗
hite eam velit nolit. et ſicut nunqᷓ; ceſſa⸗
uit a peccatis.ita nec vos etiã ceſſate ab
eius toꝛturis.⁊ ſic demones ferreis vnci⸗:

nis extraxerũt.ſic erit oĩba peccatoꝛibꝰim las opoꝛtet me adducere ⁊ vocẽ meaz au
dlent. ⁊? fiet vnũ ouile 2 vnus paſtoꝛ.
A Juxra hoc euangeliũ tria myſteria

penitentibj. Rogemꝰ ergo xpᷣm vt.

BDññica ſecunda poſt paſca ſermo pᷣmꝰ
iuxta euangeliũ applicando de loci bea/
toꝛũ.id eſt celi empirei felicitate. Pꝛo his
em̃ dñicis ↄuenit ſermones facere de fu⸗
tura vita poſt reſurrectionẽ.

Go ſuz pa⸗
?e ſtoꝛ bonu 8. Bonus paſto:
giam ſuã dat ꝓ ouibus ſu⸗
ifis Yoh. x. 2 in euãgelio ho/,
dierno. Spũſſanctꝰ oꝛdinauitvt eccleſia
ſancta ꝓ dieb his dñicis legeret euange
lia in qbus pᷣncipaliter fit mentio de xpᷣi

charitate qᷓ paſſus ẽ ꝓ nobis hãc ob cau⸗

ſam vt videlicet in his diebꝛ gaudioſ̃ do
minice reſurrectõis nõ obliuiſcamur cha
ritatis ⁊ paſſiõis xpᷣi.ſed recoꝛdãtes qm̃
xp̃m redẽpti ſumꝰ a ſeruitute diaboli.
ideo vitia caueamꝰ ⁊ xpᷣi veſtigia imite⸗
mur ꝑſeuerãdo in punitate ab omi pecca
to poſt peractã iam nugrime penitentiã
nec recidiuemus in pᷣſtinas culpas. Vn
in epła.j.Pet᷑.ij.hodie canit eccłia. Xpᷣs
paſſus eſt ꝓ nobis vohis relinqns exem
plũ vt ſequaminiveſtigia eius q peccatũ
non fecit. IOdeoq; poſte; in pꝛecedẽti dñi

ca euã geliũ fecit mẽtionẽ de xpᷣi charita⸗

te ⁊ palſſiõe ꝑ ſigna vulnerũ in manibus

⁊ pedib ac latere oſtenſa. Jã hodie legit

euangeliũ de eadẽ charitate xpᷣi qua nos
Dilexit adeo vt aiam ſuã tanq; paſtoꝛ bo
nus poſuerit ꝓ nobis oua ſuis in moꝛ⸗
tẽ. Vñ euãgelicus textus dicit.
In ilo tge dixit ieſus phariſeis. Ego
ſũ paſtoꝛ bonꝰ. Bonꝰ paſtoꝛ aiaʒ.ſ.dat
ouib ſuis. Mercẽnariꝰ aũt ⁊ qͥ nõ ẽ pa

oꝛ cuius nõ ſũt oues ꝓpꝛie videt lupum

venientẽ ⁊ dimittit oues ⁊ fugit.⁊ lupus
rapit ⁊ diſꝑgit oues. Mercẽnarius autẽ
fugit qꝛ mercẽnarius ẽ.⁊ nõ ꝑtinet ad eũ
de ouibi. Ego ſũ paſtoꝛ bonus ⁊ cogno/⸗
ſco oues meas.⁊ cognoſcũt me mee.Si⸗
cut nouit me pater ⁊ ego agnoſco patreʒ.
⁊Z gĩiam meã pono ꝓ ouib meis·et alias

*

notemus ꝓ ſermone.

Pꝛimũ ðᷣꝛ paſtoꝛis ſcʒ xp̃i bonitas.

1

Secundũ ðꝛ ouiũ xpᷣi exemplaritas.

Tertiüũ vᷣꝛ ouilis celici felicitaꝛss.
Circa pᷣmũ de bonitate paſtoꝛis nr̃i ſcili

cet xpᷣi.DHicit euangeliuʒ. In ulo tꝑe m
Guiller. ⁊ docto.ſcʒ anno etatis xpᷣi.xxxij
⁊ pᷣdicatiõis anno ſecundo in ſabbato ſe

xto kal octobꝛis.hoc eſt quarta die añ fe
ſtũ ſancti michaelis poſtqᷓ; cecũ natuʒ il/

luminauit.tũc inter alia dixit ieſus diſci

pulis ſuis. Ego ſũ paſtoꝛ bonꝰ. Et no/⸗

tandũ ꝙ in hoc euãgelio xpᷣus cõmendat
7 declarat ſe bonũ foꝛe paſtoꝛẽ ex plurib⸗
ſignis.

Pꝛimo ex alimenti exhibitiõe.
Secũdo ex cari pᷣcij extim atiõöe.
Tertio ex diligenti defenſiõe.
Quarto ex euidenti recognitiõe.

Pꝛimo quidẽ ex paſtoꝛe vel alimẽti exhi⸗

bitiõe cũ dicit.Ego ſũ paſtoꝛ. Paſtoꝛ em̃
a paſcẽdo ðꝛ. VUn ꝑpᷣs paſtoꝛ bonꝰ dicit᷑.

qꝛ xpᷣs paſcit ⁊ nutrit oues ſuas.id ẽ xp i⸗
anos optimo ⁊ pcioſiſſimo alimẽto. Et

hoc qdruplici. Pꝛimo coꝛꝑali. Põ. Ocu
li oĩm in te ſperãt dñe.⁊ tu das illis eſcã

in tgꝑe opoꝛtuno. O hõ nõne amares eiu

qui tibi quotidie pᷣſtaret oĩimodũ victuʒ
7 amictũ.ſic plus diligere debes zm .
Scðo paſcit alimẽto vᷣbalið q̊ Matthᷣ

iiij. HNõ in ſolo pane viuit hõ ſed in omni

verbo qð ꝓcedit de oꝛe dei ſcʒ in pᷣdicati⸗

one. In his paſcuis aliq̊s paſcit xpᷣs la⸗
mẽtis penitẽetie.alios carmine leticie ce⸗

lice ſuauitatis.alios ve gehẽne dũ alios

vocat ad penitentiã.alios letificat in ſpe
vel deterret.alios cõminatiõe gehẽne in
pᷣdicatiõe vᷣbi dei.Tertio paſcit xpᷣs nos

ciho pᷣcioſiſſimo coꝛgis ⁊ ſãguinis ſui vi
delicet ſacramẽtali. SJSoh̊.vj. Ego ſũ pa⸗

nis ⁊c̃. Caro mea vere eſt cibꝰ ⁊ ſanguis

me vere eſt potꝰ ⁊c̃. Berñ. Bonꝰ iſte pa

ſtoꝛ xpᷣs qͥ dat carnẽ ſuã in cibũ.ſanguinẽ
in potũ.aiam in pᷣciũ.deitatẽ in fruitõis
pᷣmiũ eternũ.Quarto g̊ paſcit nos xpus
cibo beatifico eternali ſcʒ in celo. YOoh.x.
oues habeo que no ſunt ex hoc ouili.⁊ il/ Per me ſi qͥᷣs iĩtroierit ſal.Seqᷣt᷑.Et igre⸗

deuurſe
gieiſce
1 Vnobt
ſeyterpe
ſcenost
ſigliqs d
4s inorn
deſoope
nools er
menſalu
et pu⸗
bisinckk
gelooſt⸗
arloce
mäſhäde
meipone
Ronesx
urtarg
marer ne
le Bi
elatgen
gniico⸗
tnadogn
Maincork
ibuse
arerg
dcente
mepco
dns ine
anls⸗
diau
laſanguu
pradepti
lemidts
kedeitans
chantnret
mnseſu⸗
eg ?mule⸗
Anobisſt
idoin ſa
Andr
Luintoin
nagtloe,
nadllgen
leisrgie
Uneirepu
lentt D
undü
lgleti e
igain

4
nenz
Paſn.
Amſteri

bonias,
noplartas,
anis,
onis nfiſal
nllotgefn
Ansfhl
nſabbuo
m diegiſ⸗
ccünanil
ntieſus di
on. Etnol
scönener
nier plonh⸗

nĩe,
atioe,
ſie.
gnite.
Aininchhi
r Paſen
Abon dil

ſuns idila

Almeto,
uslloͤcli
geamarestl
noci pian,
bes om.
Danß
ſdinomn
ödlce,
Larſhou
geletine e⸗
ne di gii
nſari h⸗
S
guinssſin
Elipi
1 angus
Nyiſtepa

dlietur ſcʒ ad ↄtẽplationẽ dei

tria documẽta. B

tatis ⁊ egre
diet᷑ ſʒ ad contẽplationẽ hũanitatis xpᷣi
⁊ vtrobiq; paſcua lueniet.ſ.fruitõis glio
ſevt expõit Aug.O g̊ ieſu bõe paſtoꝛ pa
ſce nos tali paſtu. O hõ nõne magnũ eẽt
ſi aliqͥs dñs comedere gmitteret oues ſu

Ber

as in oꝛto ſus.⁊ adhuc plus ſi in mẽſa et
de ſuo pane. Sed multo plus facit xpᷣus

nobis ex charitate ꝑmittẽs comedere in
menſa ſua..id ẽ in altari nedũ panem ſed
et coꝛpus ſuũ benedictũ.⁊ totũ ſe dat no
bis in cibũ in celo. Secũdo in hoc euã

gelio oſtẽdit ſexpᷣus bonũ foꝛe paſtoꝛẽ ex

cari pᷣcij extimatiõe di. Bonꝰ paſtoꝛ ani
mã ſuã dat ꝓ ouibo ſuis.Et infra.Aiam

meã pono ꝓ ouibo meis. Naʒ tantũ dile/

xit oues xpᷣs dñs vt ſuꝑ omes theſauros
auri ⁊ argeti eas redimẽdas pᷣcioſius exti

maret.necꝓ totiꝰmũdi auro eas ꝑirevel
let. Vñ.j. Pet᷑.j. Rõ coꝛruptibilidꝰ auro

vel argẽto redẽpti eſtis ſʒ pcioſo ſanguĩe
agni icõtamiati ieſu xpᷣi Ex q̊ accipbiamꝰ
Pꝛmũ ꝓꝙ ala hũa
na incomꝑabiliter pᷣualet p omibus mũ
di huiꝰ coꝛgalib creaturꝭ ⁊ theſauris vt
patet ꝑ Augꝭ.li.lxxxiij.qſtio.⁊ Berñ.
dicentẽ.ꝙ totꝰ mũdus coꝛpeus vniꝰ ani
me pcio eqͥ parari nõ ꝑpõt. Scõm ꝙ xpᷣus
dDñs ineffabilẽ charitatẽ oſtẽdit nob xpᷣi/⸗
anis.qꝛ cũ p regula theologica hab eat᷑ il
lud dictũ Bern. videlicet ꝙ minima gut
ta ſanguinis xpᷣi ſuffeciſſʒ ſuꝑabũdanter
ꝓ redeptiõe mũditotius.ĩmo etiã ꝓ mil

le mũdis redimẽdis ꝓpter infinita virtu

tẽ deitatis xpᷣi.Cogita go tu hõ quantã
charitatẽ xpᷣs nobis exhibuit tanqᷓ; pijſſi
mus ⁊ ſuꝑoptimꝰ paſtoꝛ noſter dũ pluri
es ⁊ multas ſanguinis taʒ pᷣcioſi guttas
ꝓ no bis fudit. Pꝛimo in circũciſiõe. Se⸗
cũdo in ſanguineo ſudoꝛe. Tertio in fla⸗
gellatiõe. Quarto in ſpine coꝛonatione.
Quinto in manuũ ⁊ pedũ ↄficiõe ⁊ late⸗
ris aꝑtiõe. Tertiũ documentũ ꝙ ſum
ma diligentia debet hõ aiam cuſtodire a
pccis ⁊ ꝑiculo dãnatiõis.qm̃ xpᷣs ta cha
rã cã reputauit ꝙ pᷣcioſiſſimo ſanguine re
demit. Matcth.xvj. Quid ꝓdeſt homi ſi
mundũ vniuerſum lucret᷑. aie vᷣo ſue de⸗
trimẽtũ patiat᷑.O ̊q; ſtulti ſũt pctõꝛes

ꝗᷣ ſuas alas vendũt diabolo/ꝓ delectatio

ne modica pcti. Tertio in h̊ euã gelio xpᷣſ
oſtẽdit ſe bonũ paſtoꝛẽ ex diligẽti ouium
defenſione.quia non facit vt mercenna⸗
rius qͥ videt lupũ veniẽtẽ ⁊ fu git ⁊ dimit
tit oues.ſed aĩiam id ẽ vitã ponit ꝓ defen
ſiõe ouiũ vt pʒ ĩ euãẽgelio. NHim
vt Augꝰ dic̃. Mercenariꝰẽ oĩs pᷣlatꝰ qͥ nõ
ꝓpter deũ ⁊ vtilitatẽ aĩarũ q̃rit pᷣlaturaʒ
in eccłia ſed ꝓt tpale cõmodũ et honorꝭ
anbitionk. Malin tũdit oues ⁊ nõ defen
dit a lupis infernalib.ſed ⁊ ipſe diabolo
tẽtanti ↄſentit.⁊ tꝑe tẽtatiõis vel aduer⸗
ſitatis fugit.nec ꝑicula aniaꝝ curat.⁊ vi⸗
tia increpare foꝛmidat.aut tacet ꝓpter lu
crũ ꝓpꝛiu. Berñ. Oiſania magna.cadix
aſina ⁊ ẽ qͥ ſubleuat.ꝑit aĩa ⁊ nõ eſt qͥ reqᷓ
rat. Tales qͥppe ſunt etiã oẽs pᷣncipes ſe
culares ⁊ officiales qͥ plus curat de lucro

pecunie qᷓ; de ↄſeruatiõe iuſticie faciẽtes

exactiõe s iniuſtas et guertẽtes iudicia ꝓ
munerib, vel ꝓprer fauoꝛẽ ⁊ odia aut con
ſanguinitatẽ.oẽs hmõi mercẽnarij ſunt.
Deniq; mercẽnarij ſũt ⁊ nõ bõi paſtoꝛes
oẽs patreſfamilias in domo male regen
tes familiã.⁊ nõ cohibeñ.lupũ id eſt dia
bolũ deuoꝛantẽ ſubditos ꝑ vitia.de qͥb
Ro.)j.Digni ſũt moꝛte nõ ſolu qᷣͥ fa.ſed ̊
ↄſen. Quarto ĩhoc euãgelio xpᷣs ondit
ſe eẽ bonũ paſtoꝛẽ ex euidẽti recognitiõe.
ouiũ di. Ego ſũ paſtoꝛ bonꝰ ⁊ cognoſco
oues meas.Lyra. Nõ ſolũ noticia viſio⸗
nis ꝗᷓ oĩa clare videt xpᷣs dñs ſed etiã no⸗
ticia appꝛobatiõis eligẽdo ⁊ acceptãdo
ad vitã. Seqͥ ᷑. Et cognoſcũt me mee.ſci
licet ꝑ fidẽ charitate foꝛmatã ac benefici
oꝛũ reco gnitionẽ. Nota ꝙ paſtoꝛes ſolẽt
oues ſuaſ ſigte ⁊ ꝑ ũlla ſigna plerunq; ru
bei coloꝛis coglcũt eas. Sic xpᷣs ꝑ ſignũ
crucè ⁊ ſãguinis rubꝛi ̊ ẽ ꝑ mẽoꝛiã paſſi⸗
onis exiſtetẽ ĩ coꝛdibi fideliuʒ noſcit illos
appꝛobãdo ad vitã. n Cantꝭ.viij.diẽ
aie fideli. Pone me vt ſigculũ ſuꝑ coꝛ tu.
ſcʒ impᷣmẽdo paſſiõis mee mẽoꝛiã. Pone
me ſuꝑ bꝛachiũ tuũ.i.ſuꝑ oꝑa.O q hõ te
ne h̊ ſignũ vt ſaluers. P Circa ſcom
ð ouiũ exẽplaritate.Querit᷑ q̃re xpᷣs dñs
ſuos fideles ouib aſſiłare voluit.ſic ⁊ ſe/⸗
ipᷣm paſtoꝛẽ ouiũ.i.xpianoꝝ eẽ pnũciauit
in hoc euãgelio. Nam et Aug.xxiij.q. iiij
ca.diſp licet dicit.ꝙ oues chriſti dicur chꝛl

ſtiani. Ad qð nota ꝙ potiſſima huiꝰ ra⸗
tio ẽ vt ex ꝓprietatibꝛ ouium inſtruat nos
chriſtianos ad exemplũ bene viuendi in
via ſalutis.Ex ꝓprietatib em ouiũ doce
mur quales chriſtiani ĩ celeſte xpᷣi ouile:̃ᷣ
eſt ad patriaʒ ſunt adducẽdi vbi erit vnũ
ouile et vnus paſtoꝛ vt dicit euãgelium.

briũ ⁊ modeſtũ.modicis em̃ paſcuis atẽ
taf. Sic dz eẽ chriſtianꝰ.j. Chim.vj.Ha
bẽtes alimẽta ⁊ qͥbo tegamur his ↄtẽti ſi⸗

mus. Sexto ẽ anial agſcens ⁊ obedire

ꝓmptũ.nã agnoſcit paſtoꝛẽ ad vocẽ ⁊ ob
bedit eidẽ. Agnoſcit etiã mr̃eʒ. Jõ Iſið.
li.ethimo ł.dicit. Agnus ðꝛ ab agnoſcen

Pꝛima ꝓprietas ouis eſt ꝙ lupo eſt cõ⸗ do.qꝛ inter oẽs ouiũ greges agnoſcit ma

trariũ aĩal ⁊ timidũ.adeo qͥdem ꝙ ſicẽ phi

trẽ ſolo balatu. Et etiã mater ouis agno

loſophus dicit etiã lire facte de inteſtiniſ ſcit ꝓpriũ agnũ ad odoꝛẽ et mox ſibi vbe⸗

duis et lupi ſi ſimul in eadẽ cithara ponã

tur nunqᷓ; bene ↄcoꝛdiã ſoni faciunt Sic

xpᷣianus debʒ ↄtrariari ⁊ timere ſꝑ lupũ
infernalem.i.diabolũ deuoꝛantẽ animas
Dicit em Plinius in ſpeculo naturali: ꝙ
lupus valde diligit ludere.ideoq; rapto
poꝛcello ludit ⁊ comedit. Ambꝛo.in ſᷣmo
ne. Diabolꝰ ſic amat filios ſuos vt ꝑdat.
ſicut gluto.i.luꝑꝰ amat poꝛcellũ vt come/⸗

dat.hec ille. Scða eſt ꝙ ouis eſt anial

