deo abſq; terroꝛe erit qꝛ ſi moꝛit᷑ in ꝑſecu
tione in refrigerio erit.⁊ ſic patʒ ꝙ; loquit
de ↄfidentia q habẽda eſt in deo ⁊ er mi
ſericoꝛdia.Sed tñ nullus hõ viuens q̃n⸗

militatis.hũiliauit ſemetipᷣʒʒ factꝰ obe.vſ tũcunq; ſit iuſtꝰ⁊ ſanct debʒ in pᷣſenti de

qᷓ; ad moꝛtẽ crucis Phil.ij. Et ſic meruit
exaltationẽ celeſtẽ vt ibið ſcribit᷑. Pꝛopt

qð ⁊ de exaltauit illũ ⁊c̃. Jdcirco voluit

hoc ꝑ parabolã edocere.ꝓut patʒ in euã/⸗
gelio hodierno(Textus)
In illo tge dixit ih;s ad q̊ſdam q in ſe
ↄfide.tanq; iuſti ⁊ aſꝑ.cet᷑.ꝑabolã iſtã di
cẽs. Duo hoiĩes aſcẽderũt in tẽplũ vt oꝛa
rent.vnꝰphariſeꝰ⁊ alter publicanꝰ. Pha
riſeꝰaut ſtans hec apud ſe oꝛabat. Deus
gras ago tibi qꝛ nõ ſuʒ ſicut ceteri hoies
raptoꝛes iniuſti adulteri velut etiã h̊ pu⸗
blicanꝰ.ieiuno bis in ſabbato.decimas
do oim qᷓ poſſideo. Et publican a longe
ſtans nolebat nec oculos ad celuʒ leuare
ſʒ ꝑcutiebat pect ſuuʒ di.DHe ꝓpiciꝰ eſto
mihi pctõꝛi. Amẽ dico vobis deſcẽdit h
iuſtificatꝰ in domũ ſuã ab illo. qꝛ oĩs qͥ ſe
exaltat hũiliabit᷑ ⁊ qͥ ſe hũiliat exaltabit᷑
Lu.xviij. Juxta h̊ euãgeliũ tria myſte
ria notemꝰ p ſermone.
Kund de ↄfidẽtie ꝓpꝛie ↄdẽnatõe.
Scom de oꝛõnis no bone deuitatiõe.
Terciũ de oꝛõnis hũillime ↄmẽdatõe
ODCKirca pmũ de ↄfidẽtie ꝓpꝛie dãna
tione ſiue repꝛobatiõe Aduertedũ ꝙ xpᷣs
dñs in euãgelio voluit oſtendere q; dam
nabile ⁊ repꝛobaneũ pctm̃ ſit hoĩ ↄfide⸗
re in ſe vel ſua iuſticia ꝓpꝛia. ideo dieitur
In illo tꝑe ſcʒ anno xpᷣi.xxxiij. kał. apᷣlis.
hoc eſt poſt feſtũ annũ ciatõis Darie.die
viij.ᷣm Guil.Dixit ihs ad q̊ſdam qᷣ in ſe
ↄfide.tanqᷓ; iuſti ⁊c. Sʒ ꝗritur h. qua
re hõ iuſtꝰnõ debet ↄfidere in ꝓpꝛia iuſti
cia.cum ſeptura dicat Pꝛouer. xxviij. Ju
ſtus q̃ſi leo ↄfidens able; terroꝛe erit. Fu
git aut impiꝰnemine ꝑſequẽte.⁊ rõ.quia
iuſtus hʒ ſpem fidã de oꝑibꝰ iuſticie.qm̃
vt magf.iij.ſentẽ.dieit. Spes eſt certa ex
pectatio future btitudinis ex gra dei ⁊ ex
meritis ſcʒ opeꝝ ꝓueniẽs. Rndetur ꝙ qᷓ;
uis hõ luſtł“ cõfidere debet qͥdẽ de deo ⁊ ĩ
ipſo ſpare vt ptʒ ex his obiectõibo pᷣdictꝭ
MUñn ⁊2 Ly. expõit dictãᷓ autoꝛitatẽ ſic. Ju

ꝓpꝛia iuſticia ⁊ meritis ſuis ↄfidere ſʒ tin
de deo. ⁊ h q̃druplici rnne.
Reimo qꝛ nr̃a iuſticia eſt incerta.
cðo qꝛ eſt impura ⁊ mixta.
Tercio qꝛ eſt innrias.
Quarto qꝛ nõdũ eſt appꝛopꝛiata.
Pꝛimo inquã nõ eſt ↄfidendũ de noſtra
iuſticia qꝛ eſt incerta ſcʒ qꝛ incertũ eſt an
vera ſit an apparẽs ⁊ falſa iuſtitia Eccs.
ix. Neſcit homo vtruʒ amoꝛe an odio di⸗

gnus ſit ſed oĩa in futuꝝ ſeruant᷑ incerta.

Et Job.ix.etiã ſi ſimplex fuero hocipſuʒ
ignoꝛat ania mea. Et.j.Choꝝ.iiij. Nihil
mihi ↄſcius ſum ſʒ nõ in hoc iuſtificatus
ſum. Scðo qꝛ luſticia noſtra eſt impu
ra vel vicijs mixta Eſa.lxiiij.Quaſi pan
nus mẽſtruate oẽs iuſticie noſtre ſcʒ qͥ pã
nus in vna ꝑte eſt mũdus in alia macula

tus. Et Ecẽs. vij. Nõ eſt hõ iuſtus in ter

ra qui faciat bonũ ⁊ nõ peccet. Itẽ Pꝛo⸗
uerbᷣ.xx. Quis poteſt dicere mũdũ eſt co:
meũ purus ſuʒ a peccato.q.d.nullꝰ. Vñn

⁊ dicit Chꝛv.ſuꝑ Math.quãdo mare
ſine ꝓcellis tũc nos ſine peccatis. Sicut

eĩ ferrũ ex ſeipo ↄtrahit rubiginẽ niſi fre⸗
quẽter detergat᷑ ſic homo ex ſeipᷣo ad vi⸗
cium tẽdit. Tercio quia iuſticia noſtra

nõ eſt firma ſed inſtabilis. poteſt em̃ qͥli/

bet homo a iuſticia excidere Job.xv. Ec
ce inter ſanctos eiꝰ nemo iĩmutabilis eſt.
Vñ nõ eſt ↄfidẽdũ in noſtra iuſticia.naʒ
⁊2 Petrꝰofidẽs de ſe xpʒʒ negauit Math.

xxvj. Pꝛoinde legit᷑ in vitaſpa.ꝙ cũ vnꝰ

frater diceret cuidaʒ ſaneto patri. ecce ille
qͥ diu manſerat i heremo cecidit in pecca⸗
tũ.ſanctꝰ rñdit. Nõ mireris hoc qꝛ homo
ex ſeipᷣo habet vt cadat.potiꝰg̊ mirari de⸗
beres ſi ꝑſeuerare potuiſſer Quarto qꝛ
iuſticia noſtra nõdũ eſt appꝛobata ſʒ ad⸗
huc oꝑtet eam examinari in dei iudicio.
Ideo Bꝛego. dicit. Sepe noſtra luſticia
ad examẽ oiuĩ iudicij adducta iniuſticia
eſt. Idem. Vera iuſticia cõpaſſionẽ ha⸗
bet ſed falſa dedignationẽ.ſ.ſpernẽdo ali

ſe rotzin

☛ℳ

ang tunen
ſen dict
hengiſſepu
dibus timer
Quid pden⸗
henecuſtoc
nal boſtes
cgoſnes he
ſiaſſitcordl⸗
Putandoſel
homonoli
ſcasdete.
merehabee
ſaluaik,
Inltabona
Confidams:
ncorcialſg
Gtareded

öſaſkicie

dum N
dsſuſie
iiergo
deiqur
lignins
ergons
limal
Tenit
hne
ſoredet
ſadendl
glonẽei⸗
luſnocl,
ſſertala
leguurdel
heroſpesp
mupeccat⸗
loes me
Gratiini
ſcpatz Te
leiuſtum⸗
damnaberi
hereanteyie
Döͤchari
ſnig perce
Cdiiſuotin

ſonis höbe
eſtamob

chdlite

.

ded el in
uik inpſecu
3 lgut⸗
ded te'mi
piuensqn⸗
möſenti de
fdereßztm

lena

iar.
de noſtma
müeſt an
tig Ecls.
olo di⸗
incerta.

vaſi

Bibil
ſcans
Kimou
n
nſcd
lamaala
bſtus inter
Ji ſoo
nicieſten
nu. Vi
nnicomae
ns. Siant
gnini ſe/
ſhoad i
ſtinfofma
oekenni
obepy. E
Uenblise⸗
iuſtidee,
mn auelle

miſcoia etꝛ. Q

ſemꝑ timere habet.qꝛ vt Berñ.ad Eu⸗
geniũ dicit. Verus iuſtus ſe nũq; cõpꝛe/⸗
hendiſſe putat ſcʒ ꝑfectam iuſticiã ſed in
oibus timet. ſᷣm
Quid ꝓdeſt hoĩ ſi tota nauis vel ciuitas
bene cuſtodiat᷑.⁊ vnũ foꝛamẽ ꝑ qð aque
vel hoſtes intrant relinquat᷑.ſic qd ꝓdeſt
ſcʒ om̃es habere virtutes ⁊ oẽm iuſticiaʒ

ſi aſſit coꝛdis elatio.⁊ ſic capi a diabolo.ſ.

putando ſeipᷣm magne ſctitatis eſſe.O ꝗ̊
homo noli altum ſapere ſed time nec con

mere habes ⁊ penitere.cũ etiã iuſtus vix
ſaluabif. P Si dicas. quõ ego qui
młca bona oꝑa feci poſſiʒ cogitare vt nõ

confidam de üllis.ſed tm̃mõ de dei miſe/⸗
ricoꝛdia ſpare. Rñdetur ꝙ tria debes co
gitare. de hoc Pꝛimũ quia certuʒ eſt ꝙ tu
noõ ſufficiens fuiſti etiã cogitare illud bo/
num vel illa bona facere nedũ ꝑficere.qꝛ
ois ſufficiẽtia noſtra ex deo eſt. ij· Choæ.

iij. ergo nõ ſũt tua illa bona que feciſti ſʒ
dei qui fecit illa.licʒ ꝑ te.Sicut fabꝛicatõ
ligni nõ attribuit᷑ ſecuri ſed artifici.Cum
ergo nõ ſunt tua illa bona.ſed tua ſunt ſo

la mala que feciſti.nõ potes ĩ illis ↄfide/⸗
re niſi de deo qᷣ ex miſcdia ſua remunerat
illa que ipᷣe oꝑatus eſt in te. Scom cogi/

tare debes ꝙ ſi de dediſſet alteri gratiaʒ

faciendi talia bona oꝑa puta intraſſe reli

gionẽ ieiunare elemoſynã tribuere ⁊ hu⸗

iuſmodi. foꝛſitan ille diligẽt ⁊ meliꝰ fe⸗

ciſſet talia qᷓ; tu. ⁊ plus gras egiſſet.

catoꝛes meliꝰſeruirent deo ſi de illis hãc
gralla quã mihi(inqͥtpſtitit donaſſet. et
ic patzʒ. Terciũ cogitare debes ꝙ foꝛſitã

te iuſtum ⁊ bonũ putans in fine cades et

edã ponit᷑ exẽplũ di.

os. vt ptz in euãgelio. Vñ homo iuſtua fecit iſte phariſeꝰ. Pꝛopterea eſt notan

dũ ꝙ multi male ⁊ fatue oꝛant ſicut⁊ iſte

phariſeꝰ ⁊ ideo vbi deberẽt exaudiri ⁊ iu

ſtificari ſcʒ in oꝛõne nõ exaudiunt᷑ ſʒ ↄdẽ⸗
nant᷑.vt iſte.qͥ q dem in oꝛando malu mo⸗
dũ tenuit ⁊ peccauit qᷓdrupliciter. Pꝛi
mo quia habuit in oꝛando elatõis irreue
rentiã. Vñn dicit᷑.phariſeꝰ ſtans hec oꝛa⸗
bat.qð ſᷣm Theophi.elatũ animũ notat
q.d. Erecto collo oꝛabat ac ſi nõ oꝑteret
eum genua flecterep aliquo petẽdo quia
plenus eſſet bonis. Un Augꝰ.li.de cura

fidas de te. O peccatoꝛ quãto magis ti/ ꝓ moꝛt. faciẽ.docet ꝙ licʒ nõ ſit neceſſariũ

in oꝛõne ſemꝑ genua figere manuſq; extẽ
dere ⁊ hmõi.tñ quia taliter magis excita

tur animꝰad oꝛandũ hũilius ⁊ feruentiꝰ

congruit ſic oꝛare ꝓ dei reuerẽtia. Se/
cũdo qꝛ phariſeꝰhabuit fatuitatꝭ effron⸗
tuoſam ↄſcientiã.cum em̃ qͥlibet bone cõ

ſciẽtie hõ in oꝛõnis pncipio debeat pᷣmo

ſeipᷣm deo accuſare Pꝛouer.xviij. JuſtR i
pncipio accuſatoꝛ eſt ſui.⁊ ſic poſtea ſup⸗
plicare ⁊ in fine gratias agere. Iſte qᷣppe
modus ſeruat᷑ etiã in miſſa que eſt valde
oꝛdinata oꝛatio.vbi pᷣmo ſacerdos dicix
ↄfiteoꝛ ⁊c̃.⁊ tandẽ oꝛat in collectꝭ. ac in fi
ne gras agit di. Ite miſſa ẽ. Et tũ phari
ſe oꝛdine ꝑuerſo aꝑta frõte ſic oꝛõnẽ ince
pit. gras ago tibi deꝰ.q.d.nõ habeo con
ſciẽtiã alicuiꝰpcti ꝓ q̊ veniã petã. Cõtra
qð Rom. iij. oẽs peccauerũt ⁊ egent gr̃a
dei.O qᷓ; multi ⁊ nũt pctis pleni venieñ.
in eccłiam nil curant de foꝛmãda ↄtritõe

B ic ꝓ pctis ſʒ libera faciꝭ oꝛare incipiunt.
legitur de btõ Franciſ.ꝙ ſe hũiliabat ſu⸗ it
per omes pctõ:ꝛes mũdi.dicens ſe maxi⸗
mũ peccatoꝝ quia foꝛſitan illi magni pec

Tercio qꝛ habuit Pxioꝝ ↄteptũ ⁊ ↄtu
meliã di.Nõ ſum ſic ceteri ho.rap.⁊c̃. vel

etiã h̊ publicanꝰ.cũ tñ qͥcunq; bñ oꝛat dzʒ

hꝛe charitatẽ ði ⁊ ꝓximi ſine q̃ nulla oꝑa
placẽt deo.vt ptʒ.j.Coꝝ.xiij. Quarto
qꝛ habuit vanã oꝛis iactãtiã di. Jeiuno
bis ĩ ſab. ⁊c.in h̊ qppe ſtulte egit. Sicut

damnaberis tua pꝛauitate. Et ille queʒ heu ⁊ nũc młti xpᷣiãi faciũt ſtulte ꝙ.l.ieiu

O gchariſſimi timeamꝰ ⁊ penitẽtiã aga
mus ⁊ peccata caueamꝰqꝛ teſte pᷣs. Ocu

— . .

li dñi ſuꝑ timẽtes eũ ⁊ in eis qͥ ſperãt ſuꝑ

—

peccantẽ vides ↄuertet᷑ in fine ⁊ ſaluabit᷑ nãt a cibis ⁊ tñ nõ ieiunãt a vicijs.nõ ra

piũt qͥdẽ aliena bõa. nõ adulterãt᷑ cũ vxo
re ꝓximi.decimas dãt bonoꝝ poſſeſſoꝛũ.
⁊ ſic ſe iuſtos reputãt ac plerũ ꝙ; iactitãt.

Circa ſcòm de oꝛa ⁊ tñ nõ ꝑpẽdũt ꝙ vᷣe anias ꝓpas ꝑ pctm̃

tionis nõ bone deuitatõc.ſaluatoꝛ noſter rapiũt a deo ⁊ dant diabolo cũ quo adul

vt ſciamꝰ obſeruare ⁊ cauere in iſto phari tant upbii irã detractõʒ ⁊ alia pctã.
ſeo voluit edocere.q̃tinꝰ nos ñ faciamſic R

Sed qrit᷑ hic. quõ vel qñ tactantid

Dominica. xX. poſt penthe.

ſit petm̃ moꝛtale ⁊ ſic ↄfitendũ.aut qñ ſit
veniale. Rñdet᷑ recolligẽdo ſᷣm Alexanð.

de ales.ij.ij.q.cxxij.? Tho.ↄcoꝛ.alioſq;
doct᷑.ꝙ iactare vel laudare ſeipʒ põt quis

plurib modis. Pꝛimo ꝓpter fame ſue
2ↄſᷣuationẽ ſicut fecit Samuel.j. Reg.xij.
di.ꝙ nulliꝰbouẽ vel aſinũ tulerit.nec quẽ
qᷓ; calũniatꝰſit nec oppᷣſſit nec munꝰacce⸗

pit ꝓ iudicio ⁊c. Silłr cũ qͥs inculparet᷑ vł

de h timeret poſſet ſe laudare.⁊ ſic nulluʒ
eſt pctm̃. Immo Aug. dicit. ꝙ crudelis ẽ
q negligit famã.xij.q.j. Nolo. Scðo ꝓ

pter anie ſpem ⁊ Slonanone. ſicut feẽ rex
ſibi dixit. Diſpone in

Eʒzechias qñ E
quit domui tue qꝛ moꝛieris Eſa. xxxviij.

Et ille vertens ſe ad ꝑietem flendo dixit.

Obſecro dñe memẽto quõ ambulaueriʒ

coꝛã te ĩ veritate ⁊ coꝛde ꝑfecto. Sic ⁊ no

bis eſt faciendũ in hoꝛa moꝛt reuocãdo
ad memoꝛiã bona oꝑa vt in ſpe ad deuʒ
Keretnur El Bꝛego.xxij.moꝛab. dicit.
Sic duz viuimꝰ debem bona oꝑa nr̃a a
memoꝛia repellere ne extollãt.ita appꝛo⸗
pinquãte exitu plerũq; ad memoꝛiã iuſte
reuocamꝰ vt fiduciã pᷣbeant ⁊ deſperatũ
timo:ẽ qͥ tũc maxie occurrit pᷣmãt. Hec il
le. Tercio ꝓpt mali ꝑpetrationẽ.⁊ tũc
eſt pctm̃ tale quale eſt id de quo ſe iactant
illi.puta ſi qͥ de pctõ moꝛtali ſe iactant vt
ſtrẽnui videant᷑ vt de homicidio de frau⸗
de de latrocinio ⁊ hmõi vel de lenocinioꝛ
turpi oꝑe ⁊c.peccant moꝛtalit᷑. Vñ Ber.
Quid magis pꝑuerſiꝰqᷓ; de culpa gliari ſi
ue letari de quibꝛ denemꝰtriſtari. Poeta.
Dupliciter peccat qͥ ſe de crimine iactat.

Si ãt iactãt de veniali veniale c.qꝛ nõ ẽ

otra deũ.vt qͥ iactat ſe de choꝛeiſando vel
de mẽdacio iocoſo. Quarto ꝓpter ap/
petitũ lucri ⁊ acqͥſitionẽ.⁊ G̊ faciedo men⸗
daciter in dãnũ notabile ꝓximi ſicut ſolẽt

aliqͥ hypocrite.ſiłr ⁊ alij iactantes ſe ma⸗

gnũ medicũ.aduocatuʒ. ꝑitum.⁊ hmõi.

peccant moꝛtaliter. Secꝰ ſi nõ fieret ĩ no/

cumentũ ꝓximi qꝛ eſſet veniale pctm.vel
etiã ſi eſſet in nocumẽtũ modicũ. nec intẽ
dens nocere in magno tunc eſſet veniale
ꝗꝛ qð modicũ eſt ro appᷣhendit q̃ſi nihil.
j..phicoꝝ. Quinto ꝓpter vane glie de/
lectationẽ.⁊ talis cõplacentia ſi eſt in tali
ð nõ eſt ↄtra charitatẽ dei vł ꝓximi nec

tali intentõe venialis eſt.puta cũ quis ſe
laudat vt ſic noĩiatꝰ vel bonꝰſociꝰ extimet
vel ei credat᷑ in licitꝭ.Si vᷣo vana glia in
tantũ hoi placet vt ꝓ ea faciat ↄtra cha⸗
ritatẽ ⁊ dei pᷣcepta vel ꝙ ꝓferat aliqͥd cõ⸗
tra głiam dei.aut iactet ſe ſuis meritꝭ ha
bere aliq̃ dona dei vel a ſe habere moꝛta⸗
le eſt. Sexto de bono ꝓpter vᷣ̈tutis glo
riationẽ.⁊ ſic ſi hõ in laude tali cõſtituit
finẽ moꝛtale eſt. Secꝰſi ibi nõ ↄſtituit fi⸗
nẽ pᷣncipaliter vt ſequif. Septimo de
ipᷣo bono ꝓpter ꝓximi edificationẽ vel ði
głificatione.ſicut fecit Paułꝰ.j.Choꝛ.xv.
di. Abundãtiꝰoĩbꝰ laboꝛaui.⁊.ij.Choꝛ.

xj.plura cõmẽdaticia de ſe loquit᷑⁊ ſic eſt

meritoꝛia iactantia.O g hõ obſerua hec
vt ſcias de iactãtia ↄ fiteir S Cir
ca terciũ humilis oꝛõnis cõmẽdatiõe ſcʒ
quã fecit publicanꝰ⁊ ꝑ eã meruit iuſtifica
ri.Aduertendũ eſt ꝙ nõ q̃libet oꝛatio me

ret᷑ a deo ꝓpiciationẽ ⁊ pctõꝛis iuſtificati

nẽ.Sʒ vt mereat᷑ hec oꝛatio dʒ habere cõ
ditões adiũctas. vij.qᷓs habuit oꝛõ huiꝰ
publicani. Pꝛimo qͥdem dʒ oꝛõ fieri cuʒ
humili recognitõe vicʒ ſuoꝝ pctõꝝ. Naʒ
iſte publicanꝰ ex H̊ cõmẽdat᷑ ꝙ ſe recogᷓſcẽ
do pctõꝛẽ humiliauit ſe indignũ putans
appꝛopinqre altari ſʒ a longe ſtans oꝛa⸗
uit.nec in celi oculos leuabat pᷣ verecun
dia ꝙ deũ celi ⁊ angelos offenderat ꝑ pec
cata. Vñ pᷣs. Miſerere mei deꝰ m ma⸗
gnam miſcðiaʒ tuã ⁊c. Qm iniqtatẽ me
am ego cogſ co ⁊ pec. meũ meẽ ſꝑ.q.d.
Si ego cogſco ⁊ deteſtoꝛ pctã tu miſeris

Exemplũ naturale Albertin libꝛo re

rũ dicit ꝙ in theſalia ſũt duo flumia.vnꝰ

oues ex eo bibẽtes facit nigras. Alteriuſ

aũt ꝓpꝛietas eſt ꝙ facit eas albas. Sʒ q̃ᷓ
ex vtroq; bibũt fiuntvarie.Sic ſpũaliter

in hoĩe ſunt duo flumina. VFnũ ſaguiniſ

carnalis ſcʒ ↄcupiſcẽtie ac vicioꝝ ſuꝑbie
⁊ auaricie atq; alioꝝ peccatoꝝ taq; rana
rũ diuerſaꝝ ebulliẽtiũ in eo.iuxta figurã

fluminũ egiptioꝝ q̃ verſe ſunt in ſangui⸗

nẽ⁊ ebullierut ranis Geñ.vij.⁊.viij. De h

ſtumie bibẽtes hoĩes fiunt nigri.i.macu
lati peccatis. Sed aliud flumẽ eſt lachꝛꝝę

me humilis ⁊ ꝑnialis.de q̊ bibeñ.fiüt al⸗
bi ꝑ gr̃am mũdicie Bern. O felix lachꝛy

ma penitẽtie ꝗᷓ peccata emũdas celũ ape

ſtigem
muddole
ntithum
Gpublccan
guundoloꝛ
cuatoiama
T SBd
lger gan
dalosaure⸗
o Ahbee
Quumdir⸗a
leuunadicn
Ceereunt
1. Etöpa
Aſignifica
gocereyel
feeniand
geſccoo
dchafier⸗
dechige
Docheg
ur J⸗
ungie
Pcutiun
leesee
bseſtor
Ten
Retpct
hotaaff
uloia
dingunt
Deipiel
psmoro⸗
fenſae
ſegiſtepe
Nelepater
öinoprin⸗
nenet io⸗
t Scdod
ffflüideta
lidiaboli⸗
holo eſtis 1
gpar
Pfeerlcüg
Poue
boſeſits

.
quis ſe
Pemimnek
naglia in
mra cha⸗
aliqdo⸗
nerit ba
wemons!
tuns go
icöſticuit
ſtituiefin
Nimo de
nirelö
hoity.
Choi.
tſecſt
i het
Crr
beſg
ſtifica
lome
cari
derec
obe
fencß,
ereco)e⸗
ipuenns
uuns ora
H verean
lobe
fmma!
iitrine
umaens
nlcbrore
umin
. Anu’
,
aguni
. lobie
Eöm
ſnd
bungli
i De
li mac
tloche⸗
fütalt
eheche⸗
ci ape

Bermo

ris ⁊ ignem inferni extinguis. Scðo cũ
amar doloꝛe ⁊ ↄtritõe. VUñ pᷣs.Coꝛ cõ⸗
tritũ ⁊ humiliatũ deꝰnõ deſpicies. JIdeo
q; publicanꝰꝑcutiebat pectꝰ oꝛando in ſi
gnum doloꝛis coꝛdialis qꝛ coꝛ vnde ꝓce/⸗
dunt oĩa mala vicioꝝ eſt ſub pectoꝛe.
Sʒ di.q̃re penitẽdo ⁊ oꝛãdo ſcʒ ſo

luʒ pectꝰꝑcutere ſolemꝰ ⁊ nõ alios ſenſus

oculos aures ⁊c.cũ ꝑ ofnes ſenſus peccet
hõ. Ad hoe rñdet᷑ rõnabiliter ſ̃ᷣm doct᷑.
Quia radix oim maloꝝ ⁊ pctõꝝ eſt ĩ coꝛ⸗
de.iuxta dictum illud xpi Math.xv.De
coꝛde exeunt eo gitatões male homicidia
⁊c. Et iõ ꝑcutit᷑ pectus tanq; radix oĩm
ad ſignificandũ ꝙ hõ vult ola mala a ſe
excidere vel eradicare. Sicut em̃ in arbo/⸗
re extirpanda nõ ſufficit ramos tm̃ reſcin
dere ſed oꝑtet eam eradicare.ſic ſpũaliter
debet fieri ⁊c̃.Sʒ qm̃ mala oia q ꝓcedũt
de coꝛde pᷣme pullulãt ⁊ exeunt ꝑ os.qm̃

Math. xij. Ex abundãtia coꝛdis os loqͥ

tur. Ideo bon eſt modꝰquẽ pleriq; faci⸗
unt ꝙ ĩ euchariſtie eleuatõe pectꝰ ſił ⁊ os

pcutiunt.q.d.O dñe ihu qui ꝓ me ĩ cru⸗

ce es eleuatus vulnerat/moꝛtuꝰ ⁊c.ꝓpici
us eſto mihi qͥ te offendi coꝛde oꝛe ⁊ oꝑe.
Tercio vt oꝛatio mereat᷑ dei ꝓpitiatio
nẽ ⁊ pctõꝛis iuſtificationẽ dʒ fieri cum de

uota affectõe. Nam Aug.xxxviij.di. c. ſe⸗/

dulo dicit. Oꝛõnis voces ad aures deiñ
dirigunt᷑ niſi cũ ani affectu. Sic fecit pu⸗
blicanꝰqͥ aim deuote eleuauit ad deũ di.
De ꝓpicius eſtt. U¶ Sed di. exq̊
xpᷣs in oꝛõne dñica docuit oꝛare vt dice⸗
remꝰ Pater noſter qͥ es in celis ⁊c. Qua⸗
re g̊ iſte publicanꝰ ex inſtitutiõe diuiĩa nõ

Dixit. pater ꝓpicieſto. Ad h̊ dicũt doct᷑.ꝙ;

pᷣmo vt in oi dicto ⁊ facto eiꝰ hũilitas cõ⸗
mendet᷑.iõ nõ ðꝛ ꝙ nomẽ? patris ſʒ dei di⸗
xit. Scdo q̊ʒ qꝛ indignũ ſe putauit voca
ri filiũ dei.qm oĩs pctõꝛ ꝑ pctm facit ſe fi
liũ diaboli YJoh.viij. Vos ex patre dia⸗

bolo eſtis ⁊ iõ oꝑa pꝛis vr̃i vultis facere.

O ů pctõ: ꝑtimeſce ⁊ꝛc. Quarto debet

oꝛõ fieri cũ accuſatõe pctõꝝ in ↄfeſſione.

pᷣs. Dixi ↄfiteboꝛ aduerſum me iniu. ⁊c.
Itẽ Pꝛouer.xxviij.Qui abſcõdit ſcelera
ſua nõ di.⁊c̃. Qui aũt ↄfeſſus fuerit ⁊ re/
liquerit ea miſcðiam ↄſequet᷑. Iſte publi
canꝰ ↄfeſſus ẽ ſe foꝛe pctõꝛẽ di.mihi pec⸗

catoꝛi. Quinto dʒ fieri cũ ſatiſfactõis ⁊
cauẽdi ꝓpoſito ac intentõe. Nã iſta reqᷣrũ
tur ad vᷣitatẽ pnĩe vt de ꝓpiciet᷑.ſic patʒ ꝑ
doct. in.iiij. ⁊ de pe.di. iij. S. ſine.

Sʒ di.iſte publicanꝰnõ fecit ↄfeſſionẽ
ſacerdoti nec etiã ſatiſfactionẽ legit᷑ feciſᷣ
ſe.quõ ðꝛ iuſtificatꝰ. Rũdet᷑ ꝙ cõfeſſio
q̃dã eſt mẽtalis q̃ fit deo q̃ añ xpi euãge⸗
liũ ſufficiebat ad ſaluteʒ. ⁊ adhuc ſuffice

ret vbi articułꝰmoꝛtis ↄfeſſionẽ ſacramẽ

talẽ nõ admitteret vel dũ ſacerdotꝭ pᷣſenꝰ
tia adeſſe neqᷣret. Alia eſt ↄfeſſio ſacramẽ

talis.⁊ hãc poſt xpᷣi incarnationẽ deꝰpᷣce

pit vt fiat ſacerdoti hoĩ ſcʒ vicario xpᷣi.qꝛ
xpᷣs deꝰfactꝰ eſt hõ qͥ dedit ptãtem ligan
ꝛ oluẽdi ſacerdotibo. Et qm̃ publica⸗

nus ꝓ tũc nõ tenebat᷑ ad ſacfalem ↄfeſſi
onẽ qꝛ nõdũ erat ꝓmulgata.iõ eã nõ fecit

ſzʒ pᷣmã tm.Deniq; ſatiſfactõis ꝓpoſituz
ondit in ̊ ꝙ manu pectꝰ ꝑcutiebat.quia
manꝰoꝑa ſignificãt cũ manꝰ ſit oꝛganuʒ
oꝛganoꝝ.iij.de ania. Itẽ interno doloꝛe

ſatiſfecit deo.⁊ ſic patʒ. Sexto cũ iniu

riaꝝ remiſſione Marc.rj. Cu ſtabitꝭ ad
oꝛandũ dimittite ſi qͥd ha.aduer. a. vt p?⁊
vr di. ⁊(c. Chꝛvſ.dicit. Audiuit dicere qꝛ

nõ ſum velut h̊ publicanꝰ nec indigtꝰ eſt
ſʒ cõpũctꝰ. g̊ ⁊c. xy eptimo cum
ccuc xpᷣi ⁊ ſanguĩs recoꝛdatõe. Vñ ſctũs
Tho. ⁊ doct᷑.docẽt ꝙ oĩb qͥb a pᷣncipio

mũdi de ꝓpiciatꝰ eſt vt ſaluent᷑.h̊ fecit ꝑ ſi
dẽ xpᷣi ⁊ eius paſſiõis meritũ.j. Joh.ſiij.

MWiſlit de' filiũ ſuũ ꝓpiciatõez ꝓ pctis n.

In hꝰmyſteriũ ꝓ exẽplo aduertamꝰꝙ
publicanꝰlegit᷑ qͥnq; vᷣba dixiſſe ĩ ſua oꝛa
tione.qͥnariꝰem numer eſt ꝑtinẽs ad xpʒ
⁊ eꝰ paſſionẽ. Nã qͥnq; vᷣbis Maria co⸗

cepit xpᷣm.ſ.fiat mihi ᷣm verbũ tuũ. Itẽ

qnq; vulneribo xpᷣs redemit nos s etiaʒ
retinuit in reſurrectõe. Itẽ qͥnq; vᷣbis ↄſe

crat coꝛpꝰ xp̃ᷣi in hoſtia. Et ſuo mõ qͥnq;
vᷣbis iſtis Bes picreſto mihi pctõꝛi iu⸗
ſtificatꝰ ẽ publicanꝰ.⁊ oĩs pctõꝛ pᷣdictis
modis diſcat hãc bꝛeuẽ oꝛõnẽ dicere ſaltẽ

in eleuatõe coꝛꝑis xpᷣi ĩ miſſa.vel dũ ad le
ctum vadit.aut dũ ſurgit.aut oꝛare inci⸗

pit vt iuſtificet. Rogem gxpᷣm ⁊c̃.

De eadẽ dñica.ſermo. ij. ſcʒ de oꝛõnis

dñice dignitate ⁊ ſalubꝛi vtilitate:

. – ominica.x. poſt penthe.

Wo bhoies

d acenderũt in tẽplũ vt oꝛa/⸗
rent Lu.xviij. ⁊ in euãgelio
hHhoclierno. Uerba ſut ſalua
toꝛis nr̃i qbus ꝑabolice dictis docet nos
vt hũilit᷑ oꝛẽ ſi volũꝰ a pctõ iuſtificari.ꝓ
ponẽs exẽplũ de phariſeo ſuꝑbo qͥ nil me
ruit oꝛõe ſua ꝓpt᷑ elationẽ.Et de publica⸗
no qͥ iuſtificatus ẽ ꝑ hũilẽ oꝛationẽ. Exq̊
accipit᷑ argumẽtũ.ꝙ melioꝛ eſt pctõꝛ hũił
qᷓ; iuſtꝰſuꝑbus.qꝛ Jacobhᷣ.iiij.deꝰ ſuꝑbis
reſiſtit hũilibꝛ aũt dat grfam. Hinc etiam
Augꝰ.de vᷣa innocẽtia dic. Melioꝛ eſt in
mabłfactis hũilis ↄfeſſio qᷓ; in bonis ſuꝑ⸗
ba głiatio, hec ille. Patʒ ex H̊ euangelio.
Itaq; h̊ euãgeliũ xpᷣi docet nos modũ
oꝛandi ſcʒ hũiliari.⁊ foꝛmã oꝛõis necnon
q̃ ſint petẽda in oꝛõe xpᷣs tradidit in dñi⸗
ca oꝛõe Math. vſ. dicens. Sic em̃ oꝛabi⸗
tis. Pr noſter qͥ es ĩ cełſctificet᷑ nomẽ tuũ.
Oð põt eſſe thema. Silꝛ QZu. xj. Cũ oꝛa⸗
tis dicite pater.ſctificetur nomen tuum.
Idcirco de ipᷣa oꝛatione dñica in B ſᷣmõe
tria myſteria declarabimꝰ ꝓ ſimplicium
edificattöᷓe. .
Primũ dicit᷑ reuerẽde dignitatis
Scðõm ðꝛ intelligẽde qualitatis
Terciũ dicit᷑ ſaluberrime vtilitatis.
ACirca pᷣmũ de reuerẽda dignitate
oꝛõis dñice Querit᷑ vtrũ oꝛõ dñica ſit pꝛe
oibus alijs oꝛõnibo reuerẽdiſſima.vtpote
Digniſſima. Rõ qſtiõis eſt qꝛ multꝭ vide
tur ꝙ maioꝛẽ affectes dulcedinẽ ſentiant
in alijs oꝛõnibi q̃ſi deuotioꝛibꝛ ꝓ ſuo affe
ctu ⁊ iudicio. Hoc ptʒ ꝑ exꝑientiã i plib⸗
Itẽ publicanꝰ de q̊̃ loqᷣt euãgeliũ oꝛauit
Deuote ſolũ . hec.v. vᷣba.Deꝰ ꝓici eſto
mihi pctõꝛi et nõ dixit oꝛationẽ dñicaʒ.et

ti iuſtificatꝰ deſcẽdit.cur &̊ hõ debeat oꝛa

tionẽ dñicã colere ⁊ frequẽtare pᷣ alijs.Ad
qſtionẽ rñũdet᷑ ſm Richar.ſuꝑ.iiij.diſ.xv.
q.iiij.ar.viij.ꝙ oꝛõ dñica pᷣ oibꝰ alijs oꝛõi
bus eſt digniſſima ⁊ ↄmẽedabilis ac effi/
cacioꝛ ꝓpt riaasgsð
Piꝛimo ꝓpter autoꝛis ſublimitatem.
Scðo ꝓpter ſenſus breuitate
Tercio ꝓpter petitõis vtilitatem

Pꝛimo ꝓpter autoꝛis ſublimitatẽ vł ſcti⸗/

mediate illã fecit ⁊ diſcipulos docuit.alie
aũt oꝛones ſũt edite ab alijs ſctis ⁊c. VUNn
Aug. dicit. MWaxima reuerentia ab oĩb⸗
fidelib exhibẽda eſt ipᷣi oꝛõi dñice.qꝛ ab
ipᷣo ſũmo omniũ doctoꝛe facta eſ. Bocg

nõ obſtãte ꝙ aliqñ qͥs maioꝛẽ dulcedineʒ

ſentiat ĩ alia ozone tñ iſta eſt dignioꝛ rõne
dicta ⁊ plł? reuerẽda.Si em̃ gemmã vłp⸗

cioſũ lapidẽ talẽ qͥ ſtetiſiet in oꝛe chriſti v

in medio coꝛdis eiꝰ aliqͥs poſiʒ tibi dare
nõne maxima reuerẽtia illũ teneres.ſic eſt
in ꝓpoſito ð dñica oꝛõe q̃ᷓ vᷣſata ẽ ĩ oꝛe xpᷣi.
Nec dubiũ qͥn pꝛ celeſtis eã ſibi poꝛrectaʒ
citi exaudiat.qꝛ videmꝰ int᷑ hoĩes ꝙ pat
carnał mag exaudit rogamina facta ſui
filij dilecti in epłlis ſuis manibs ſeõta.
Secũdo oꝛo dñica eſt ↄmẽdabil pꝛopter
ſenſus breuitatẽ.Oꝛo eĩ vocałq bꝛeuis
eſt ⁊ ſentẽtioſa comendat᷑. VFHnñ Augꝰ in

epła ad ꝓbam dic. Abſit ab o?oe multa
locutio ſed nõ deſit młta pᷣcatio ſi feruẽs

pſeuerat affectio. Dicũt᷑ nẽpe ⁊ frẽs ĩ egi⸗
pto crebras qͥdem hẽe oꝛoes ⁊ eas breuiſ
ſimas.hec ille. B Sed di.cur chriſt
dñs nõ fecit dñicã oꝛõem longioꝛẽ ſʒ tam
breuẽ. Rñdet᷑ ꝙ pᷣmo ideo vt faciliꝰ addi

ſcat᷑ ⁊ nullꝰ poſſit ſe excuſare de eiꝰ igtãtia

vt hec dic Berñ. Scðo vt oꝛãs eã tedio
nõ afficiat᷑. Nam melioꝛ eſt oꝛo bꝛeuioꝛ cũ
deuotõe qᷓ; lõga cũ tedio coꝛdis ⁊ anxieta
te.vt dicit Hiero.de ↄſe.di.v.i.nõ medio
criter. Exẽplũ narrat᷑ in li.qͥ ðꝛ ſpeculum
exẽploꝝ di.ix.exemplo.cxvj.ꝙ qdã virgo
religioſa offerebat brẽ vᷣgini Marie qti⸗
die.cl.ſalutatões et ꝓpt᷑ multiplicitatẽ mi
nus deuote. Cui apparuit btã vᷣgo dicẽſ
Deo ⁊ mihi acceptiꝰ ẽ qᷓ;tũlibet ꝑui ſerui
tij cũ deuotõe qᷓ; multũ negligẽt᷑ ⁊ ſine de
uotiõe exhibitũ.⁊ monuit vt reſciſſis dua

bus ꝑtibꝰ dicerʒ deuote tm.l.Tercio xpᷣs

breuẽ voluit facere oꝛoneʒ dñicã vt deus
ꝓmpte et facilit᷑ exaudire nos in oꝛõe oſtẽ
deret.et ſic ptʒ. Tercio oꝛo dñica eſt cõ

mẽdabił ꝓpt᷑ petitõis vtilitatẽ.qꝛ oĩia que

petere deberemꝰ ⁊ deſiderare ↄtinent᷑ ĩ ea
Vnñ ſicut Aug:ad ꝓbã dicit.Quecũq; vᷣ
ba dicamꝰ oꝛãdo nihil aliõ dicimꝰ qᷓ; qð
in iſta dñica oꝛone poſitũ ẽ ſi recte et con⸗
gruẽter oꝛamꝰ.hec ille. Ideoq; YJſið.ð ſũ

tatem.qꝛ ſũmꝰ oĩm de chriſt oꝛe ſuo im mo bo.ill.j.c.xxij.dic.ꝙ. ſ.tãta eſt efficacia

ſeoi
crilege

ſatcapel

ſnſche
greve del
corenoue
nüctipe⸗
olereic
lurnommet
habenkig
bam. Ie
erelceoh
Gginu⸗
bonüeſtn
Gnü dei

diidogo

Jequar
nosluua
Lictusner
ticlanam

(ucdarid

Nde
oſhede
petink
mmalü⸗
neyt⸗
mala
debit
Eryt
dimmict
Nlis
ſco El
maliet
lerco ſet
Rich. E
ſautran
dſticior
naoioq
Ope
gobtinen
ero dein
berfelie
ucilceren
aqnoc
lens cois
dlcretöis
gteyt ſg
adif

walttale
34 Vä
lad dib⸗
ice ab
ſſt. Joq
uleeginez
iorröne
mytö⸗
chnſtipt
nbi dare
lb ſceſt
oert⸗
ereckaz
bat
ta ſui
„
woter
teuis
in
nulea
ens
ie
Rreud
chric
eßtam
baat
ſchͤri
ted⸗
euiotch
1anpiets
jönedio
Heaulum
ing
eiſi⸗
latemm!
go dif
uiſeni
1 le de
ſoola
ops
das
beoſt

ermo

R

dᷣñ ice oꝛonis ꝙ fidei ſymbolũ ⁊ dñica oꝛo

tora lege ꝑuulis eccłie ad celoꝝ reꝗᷓ ſuf⸗

cit capeſſenda. Pꝛo declaratiõe
ſᷣm Rich.et alios Nota ꝙ hõ qᷣubʒ dʒ pe
tere vel deſiderare Prio ↄſeqͥ bona.Secũ
do remoueri mala.⁊ qꝛ in petẽdo bono ſã
mũ eſt ipᷣe de quẽ debem ſũme diligere
⁊ colere.ideo pᷣma petitio ponit᷑ Sctiĩfice

tur nomẽ tuũ.i.vt nomen dei ſctm̃ in nobᷣ

habeat᷑ ⁊ glificet᷑.vt exponit Augꝰ.ad ꝓ⸗
bam. Itẽ ſcõm bonũ eſt regnũ dei poſſi/⸗
dere.ideo ſcðo petit᷑ Adueniat regnũ tuũ.
ſcʒ in qͥ ꝑgueniamꝰ ad głiaʒ dei. Itẽ terciũ
bonũ eſt meritũ et via q ꝑueniamꝰ ad re⸗
gnũ dei.ſ.ↄfoꝛmatio volũtatis dei ĩ obe
diẽdo ꝑ oĩia. Ideo tercio ðꝛ. Fiat vo. ⁊c.
Itẽ quartũ bonũ eſt auxiliũ q̊ poſſumus
nos iuuare ad merẽdũ ⁊ ꝑueniẽdũ.⁊ h̊ ẽ
victus neceſſariꝰ coꝛꝑi h̊ quidẽ ad vitã q̊/
tidianam.et anĩe ad vitã ꝑpetuã.ſ.ſacrᷣm
euchariſtie.et hũc victũ vtrũq; petimus
di. Panẽ nr̃m q̃tidianũ da nobis ⁊c.⁊ ſic
om̃e bonũ petimꝰ in ea. Deniq; tãdem
petimꝰ remoueri mala inter q̃ peſſimũ eſt
malũ culpe.et peiꝰ etiã malo gehẽnał pe⸗
ne vt dicit Anb.li.ſilłitudinũ. Ideo inter
mala remouẽda priꝰ dicimꝰ.dimitte nobᷣ
debita.i.pctã.vt exponit Aug.vbi ſupꝛa
Et vt hoc mereamur addimꝰ.ſicut ⁊ noſ

dimittimꝰ ⁊c. Itẽ ſcõm malũ eſt tẽtatõis

caſus que inclinat ad culpã.ideo dicimꝰ
ſcõðo.Et ne nos indu.in tentatõʒ. Terciũ
malũ eſt pene pᷣtim ꝑpetue.ideo dicimꝰ
tercio.ſed libera nos a malo pene.hec ex
Rich. Et ſic om̃e malũ remoueri petimꝰ
ſicut ⁊ antea oẽ bonũ adipiſci petiuimꝰin

dñica oꝛõne.O q̊ᷓ digniſſima O ſalubri

ma oꝛo a dño ieiu tã breuit᷑ ⁊ optime fa⸗
cta O pctõꝛes o qͥq; deuoti freqᷓntate eã
q̃ obtinent᷑ oia bona. DHCirca ſcom
vero de intellectu huiꝰ oꝛõis q̃rit᷑ vtrũ qͥli
ber fidelis ſub neceſſitate ſalutis obliget
addiſcere intelligibilłr foꝛmã dũice oꝛois.
Ad quod rũdet᷑ ſᷣm ꝛvilhel.in ratõnali di
cens ꝙ oĩis fideł adultꝰ poſtq; ad annos

diſcretõis ꝑuenerit tenet᷑ qtũ ĩ ſe eſt labo

rare vt.ſ.addiſcat dñicã oꝛatõeʒ niſi inui⸗

cibił iqrãtia excuſet eũ. Nam et Aug.dic.

Neſcio q fronte dicat ſe xpᷣianũ qͥ vt pau

XXIxX
cav̈ᷣba ĩ ſymbolo et oꝛõe dñica ſcirʒ nõ cu
rat VUñ ⁊ de ↄſe.di.iiij.c. Vos añ oĩa ideʒz
Au g. dicit. ꝙ viri ⁊ młieres qͥ filios ĩ ba⸗
ptiſmo ſuſcipiũt debẽt illos docere ſym⸗
bolũ ⁊ oꝛõeʒ dñicà et ipᷣi ſcire ac tenere ⁊c̃
Sed nota hic tria. Pꝛimũ ð ãno diſcre
tõis.Quo ad h̊ em attẽdi dʒ annꝰ ſepten
nis q̊ ad vltimũ terminũ obligatoꝛiũ vt
videt᷑.ſic et q̊ ad ↄfeſſionẽ faciẽdã de pctii⸗
cõit᷑ tenent᷑ pueri circa ſeptẽniũ ſᷣm Hoſt.
vel etiã ante qñ vidẽt᷑ doli capaces.vt pʒ
ꝑ glo. de pe et re.Oĩis. Nã ſᷣm Scotũ in
iiij.di.xvij.⁊ cõit᷑ doct᷑. Pueri qͥ nò diſcer⸗
nunt et interrogati ad interrogata ↄmu⸗
nia neſciunt reſpondere.Similiter et furi
oſi non tenent᷑ confiteri ⁊ ꝑ conſeq̃ns nec
ad alia hmei.ſicut ſunt oꝛatões.ſʒ bonuʒ

eſt aſſuefacere etiã tales. Scom eſt ð cul

pa neglectionis.ꝙ ſcʒ quicunq; contẽptu
vero vel interpꝛetatiuo negligunt addi⸗
ſcere peccant damnabilit᷑ cuʒ nolũt ea ad
diſcere que ſunt ad ſalutẽ oppoꝛtuna fide
libus cum bene poſſent. Non ergo excuſa
tur qͥs adultus niſi ex inuincibili ignoꝛãa⸗
tia.ſicut ſunt multi tam ſimplices vt non
poſſint mente capere oꝛatõem dominicã.
Tamen tales etiam tenent᷑ per aliquem
alium modum deum exoꝛare. vt ſic eum
recognoſcant q;tum poſſunt. E
Sicut exemplũ narratur de quodã ſan⸗
ctiſſimo. qui in inſula quadam manens
nullam aliam oꝛationẽ dicere ſciebat niſi
hec tria verba. Milſerere tui deꝰ. Accidit
autẽ beatũ Ambroſium epiſcopũ. ſ.naui

gantem a vento in illam inſulam pꝛopel

li.vbi ſenem illum in cella repperit.Quẽ
inter cetera verba requiſiuit quid oꝛaret.
Ille dixit ꝙ neſciret aliud dicere niſi ſic o⸗
rare Miſerere tui deus. Cui ſanctꝰ?Am⸗
broſius dixit. Nõ ſic dicere debes.ſed dic
Miſerere mei deus. Ille aliquotiens re

petiuit.Et poſtq; inde receſſit ſanctꝰ. Am

broſi accidit ꝙ ſenex iſte oblitus eſt oꝛa/
tionis iſtius foꝛmã traditã.de quo dolẽs

iuit poſt eum. Et ecce ꝑ mare pedibs repẽ

te poſt illum ꝑuenit dicẽs ſe oblitum fuiſ
ſe ↄoꝛationis modum. Quo viſo miracu⸗
lo ſanctus Ambroſius ait. Vade et ſem
per dic eo modo quo hactenꝰ dixiſti. Ext

iſte g. mare ambulãs redijt.⁊ ſic patʒ ꝓpo
ſitũ. Tercio notandũ eſt de foꝛma dñ
ce oꝛõnis ꝙ xpᷣiani fideles dũmõ nõ ↄtẽ⸗
nãt foꝛmã ab eccłia traditã nec ex ↄtẽptu
velint mutare licite poſſunt aliqᷓ addere
ꝓ ſentẽtia clarioꝛis intellectus aut ꝓ affe
ctu deuotiõis.ſicut ſctũs pater Franciſcꝰ
ſolitus erat addere. ſctiſſime pater noſter

inqͥt qui es in celis ⁊c̃.aut ꝓ varietate idi

omatũ ſic cõgruit adaptare. Nã Aug.li.
de ↄſenſu euãgeliſtaꝝ dic.Hiſcamꝰ nihil
cuiuſqᷓ; in verbis debere inſpicere ſʒ volũ
tatẽ cui debẽt verba deſeruire.nec mẽtiri
quẽqᷓ; ſi alis vᷣbis edixerit qð ille voluit
cuius vᷣba dixit. Hec ille. Errant gᷓ plu/
reſ qͥ difficultatẽ faciũt ĩ cõi expoſitiõevul
gari dicẽtes ꝙ ꝑ oĩa ſᷣm l̃alem ſenſum de
beat ꝓnunciari. Ad ideʒ Aſte. F
Vln ꝓſequẽdo declaratoꝛie ꝑtes oꝛati

onis dñice aduertendũ eſt ꝙ tria pᷣcipua ĩ

ea ſunt conſideranda.
DBinr qualiter inchoa᷑.
Scðo qualia in ea petunt.
Tercio qualiter termina.
Pꝛimo inquã circa initiũ querit᷑ q̃re vo/
luit xpᷣs foꝛmare dñicam oꝛõnẽ vt dicere
mus deo ſcʒ pater potiꝰqᷓ; dñe vel deꝰ.cũ
cñ eccłia in oꝛõnib ſuis inſtitutis ⁊ colle
ctis dicat.Dñe de oĩpotens vel oĩpotẽs
Ddeus. Rũdet᷑ ſm Richar.vbi S.⁊ Rayñ.
in ſũma. ꝙ ſcʒ hoc voluit xpᷣs vt in oꝛone
Deũ vocemꝰ patrẽ. Pꝛimo ꝓpter beniuo/
lentiã dei ⁊ amoꝛẽ captãdũ.cũ em̃ dũs ſit
nomẽ timoꝛis ſic ⁊ eꝰ. Sʒ pater ẽ amo/
ris reuerẽtialis.⁊ de magis vult amari

qᷓ; timeri.iõ dixit pater. Scðo vt Chꝛyf.

dicit ꝓpter fiduciã dandã ad impetrãdũ
⁊ exaudiendũ.ſerui em nõ ſꝑ impetrãt ſʒ
filij. Tercio ꝓpter pctm̃ cauendũ vt doce/⸗

at ꝙ qͥ bñ oꝛat debet eſſe fulꝰdei ꝑ dilecti/⸗

onẽ ſeruãdo mãdata.⁊ ſic cauere offenſaʒ
Sʒ di.quõ deꝰdicit᷑ pater hoĩm. Rñde
tur ꝙ pmo creatõe.Scðo imaginis impᷣſ
ſione.⁊ ſic eſt pater oim hoĩm. Tercio ðꝛ
adoptõe ⁊ ſic ẽ pater xpᷣianoꝝ tm. Quar
to celeſti hereditatõe quã repꝛomiſit ele⸗
ctis Rom̃.viij. Si filij ⁊ beredes dei co⸗
heredes aũt xpᷣi. Scðo q̃rit᷑ q̃re dicimꝰ
noſter ⁊ nõ meꝰ. Rñdet᷑ſᷣm Rayñ.ꝙ nul/⸗

qꝛ dicere pater meꝰcõuenit ſoli xpᷣo.tũ vt
oſtendat᷑ ꝙ nõ vniꝰ ſʒ multoꝝ eſt pater ꝑ

gram. tü

ret meꝰ. Nã oꝛõ hũilis pł eſt exaudibilis
Ecci.xxviij. Tercio qrit᷑quare addit᷑ qͥ
es in celis.cuʒ de ſit vbiq;. ꝗ et in terris.
cur nõ dicimꝰqͥ es in terris. Rñdetur ᷣm
NRayñ.ꝙ ideo Pꝛimo vt oſtendat᷑ ꝙ ſicut
Chꝛy.ſuꝑ Math.ait. Cũ oꝛamꝰ nõ ter
reſtria ſʒ celeſtia cogitare debemꝰ. Scðo
q̃ʒ vt ſciamꝰ qꝛ ꝑ oꝛõneʒ ꝓueniũt nobᷣ nõ
terreſtria bona q ſunt vilia ⁊ tranſitoꝛia
ſʒ celeſtia bona ſũma et eterna.
Scða ↄſideratio qualia petunt᷑ in oꝛõ

ne dñica. Pꝛo q̊ͥ nota ꝙ in dñica oꝛõne pe
ſeptẽ Pꝛima eſt. ſctificek
nomẽ tuũ. De hac glo.ſuꝑ Math.vj. et

tunt᷑ ſeptẽ petitões.

ↄcoꝛ. Chꝛyß.⁊ Aug.di.ꝙ nõ petit᷑ vt no⸗
men dei ſcrificet᷑ ab hoĩe eo ꝙ in ſe eſt ſan⸗
ctũ. Sʒ petimꝰ vt ſctĩficet᷑ in nobis.i.glo

rificet᷑ ſctitas eiꝰnoĩs ſancteviuere nos fa

ciendo ne violemꝰꝑ pctmm̊. Scda peti⸗/

tio.adueniat regnũ tuũ.Cypꝛia.hoc ẽ pe

timus vt adueniat nobis regnũ viſionis

⁊ fruitõis diuie ꝓmiſſum. Sʒ q̃re nõ di

cimꝰveniamꝰĩ regnũ tuũ ſʒ adueniat ⁊c̃.
Rñdet᷑ ꝙ ad ſigniñcãdũ qꝛ añqᷓ; ꝑuenire

poſſimꝰꝑ moꝛtẽ in regnũ dei.debet pus
in pᷣſenti inchoari in nobis vt adueniat

regnũ dei ĩ nos ꝑ gre dei infuſionẽ.q̃ gr̃a
tandẽ ↄſũmat᷑ in glia. Tercia petitio.
fiat voluntas tua ſic in celo ⁊ in terra.ſᷣm

Hiero.̊ eſt vt ꝑfecte obediamꝰ volũtati

diuie ĩ oĩbꝛ h̊ in terra.ſic ⁊ angeli ĩ celo fa
ciũt ꝑ oĩa dei volũtatẽ. Quarta petitõ

panẽ nr̃m qtidianũ da nob hodie Et ſᷣm

doct᷑.ꝑ panẽ q̊tidianũ itelligit᷑ q̃druplex
panis.ſ.panis neceſſariꝰ ad ſuſtẽtationeʒ
coꝛꝑpalis vite. Et panis doctrine vᷣbi dei
qbs qͥtidie viuere hʒ hõ.illo coꝛꝑalit᷑.iſto
ſpũalr Math.iij. Nõ in ſolo pane viuit

hõ ſʒ in o.v.⁊c.Et pcipue intelligit᷑ paniſ
euchariſtie ⁊ fruitiois diuie panis.Hed

Lu.xiiij. Btũs qͥ mãducat panẽ ĩ re̊ ði.
Vñ Math. vj.ſcribit. Panẽ ſuꝑſubſtãti
alẽ rõne excelletie eo ꝙ coꝛpꝰ xpᷣi in eucha

riſtia ⁊ viſio ac fruitio dei btã pᷣcellit oẽm
mũdiſubaʒ Lucas aũt.c.xj.ſcribit q̊tidi⸗

lus etiã ex deuotõe dʒ dicere meꝰ ſʒ nr tũ anum quia quotidie in eccleſia dilatata

n. tũ ꝓpter oꝛõnis dñice foꝛmã quaʒ
pᷣterire nõ licet pᷣſertim ſe efferẽdo ſi dice⸗

Dominica. x. poſt penthe.

gubem
laeergote⸗
nentaliter.
hisdehetl.
bentidel yl
Gdil
Ruße
ENKinüden
Drhy
lscgen
eſalbodte
ltherr!
rdlenso
Geaumdicit
Peecuorim
ltphe Jo
loſtfümen
ſententü
homodeee
ſiemenrir
Verms
t Nn
N.Be⸗
oprarin
letop
turod
Eedi
ta ſc⸗
bi
ſenpt.
nus,
ſliol⸗
nſerin⸗
Gole
oclite
Obinitten
glosn
nioroni
bnaeccl
laſezin
Jemp
heberetpe
fedicereg
Cnullus d
ſonulii
lculd
Epgterno
Elbiſicex
6lüͤat
lähllgs⸗

H
4

böo
tpatr
gma qua
oſi 4
tuuhbilis
Weaddik
rintems,
idetur fm
latgſiat
mno noter
,Sc
hob no
nſitoria

fkinoo
nöͤnepe
tifet
et
t no⸗
tſan⸗
g
ſt
dagein
hocepe
Wonis
Genid
miat.
genie
ebet pus
Adveniat
ni qg
tanmi
9olütati
liccon
mapatto
diekim
inpl
innone,
Eibid
lti
mepult
Gltn
eingdi⸗
gubſet
inauch
roimn
becidit
dlarans

p oꝛbem cõſecrat᷑ et cõicatur ab aliq̃ ſaltẽ
a ſacerdote celebꝛãte miſſam.et hoc ſacra
mentaliter. Et qꝛ ſpũaliter qtidie a fideli
bus debet ſumi vt ꝑ gram digni ſint ad
beatã dei viſionẽ et fruitionẽ ꝑpetuam.

S di. cur addit᷑ hodie. Rñdetur ſm

Ravñn.ꝙ vt doceamur ꝙ nõ ſimꝰ ſolicitiĩ
cra ſtinũ de pane tꝑali.ſicut xpᷣus docuit
2Dath.vj. Et cũ hoc vt panis ſacramẽ⸗
talis et głie nõ debeat ſumi in nocte cul⸗
pe ſed hodie.i.die gratite. H Due
rit᷑ hic vtrũ hõ exñs in pctõ moꝛtali pec⸗
cet dicendo pater noſter. Videt᷑ em̃ ꝙ ſic.
qꝛ cum dicit deũ patrẽ ſuũ eſſe mentit᷑.qꝛ
peccatoꝛ impenitẽs eſt filꝰ oiaboli.vt di
cit xꝰs Joh̊.viij. Siliter cũ dicit panem
noſtrũ mentit᷑.quia euchariſtia eſt panis
penitentiũ et bonoꝝ.ꝗ̊ᷓ ⁊c̃. Rñndet᷑ ꝙ ſi tał

homo diceret pᷣſumptuoſe i ꝓpꝛia ꝑſona

ſic mentiret᷑ ⁊ peccaret.vt dicit Ravñ. et
Alexan. de ales.⁊ patʒ ꝑ obiecta. Sed ſi
tał dicat dñicã oꝛonẽ ĩ ꝑſona ecclie ñ pec
cat. Vel ſi dicat in ꝓpꝛia qͥdem ꝑſona ſed
optatiue⁊ depᷣcatoꝛie ſic licite dicit qꝛ bñ
licet optare vt ſit filiꝰ dei ꝑ gratiã⁊ purge
tur ꝑ donũ euchariſtie. Quinta petitõ
Et dimitte nobis debita noſtra.i.pecca⸗
ta.ſic ⁊ nos dimittimꝰ debitoꝛibo noſtris
vbi Ly.Sicut nõ dicit equalitatẽ.qꝛ deꝰ
