delium qᷓ;diu inter ſe fuerint inimici. Et
nos ergo fideʒ deo nõ ſeruamus ſi inimi
cos eius:hoc eſt demones diligimus eis
conſentitendo:⁊ amicos eius id eſt homi
nes odimus. Hec ille. Sed heu młti vo
lunt ſeipſos excuſare dicentes ꝙ non poſ
ſunt talẽ animuʒ habere vt inimicos vel
ſe offendentes inclinent᷑ diligere:ſed fer⸗
uent contra eos. Ad quod Augnſtinꝰin
ſermone de martiribus dicit ſic. De dili⸗
endis inimicis fratres chariſſimi nul⸗
us in veritate ſe poterit excuſare. Poteſt
mihi aliqͥs dicere: nõ poſſum vigilare et
oꝛare:nõ poſſum ieiunare.nunqͥd põt di⸗
cere nõ poſſum amare Poteſt mihi dice⸗
re:nõ poſſum res meas totas pauꝑibus
dare ⁊ in monaſterio deo ſeruire.nunqͥd
poteſt dicere non poſſum diligere. Si di
xeris qꝛ nõ poſſuʒ a vino vel carnib ab⸗
ſtinete credimus tibi.ſi autem dixeris qꝛ
non poſſuʒ in te peccantibus induigere

Dominica. v. poſt Penthe.

oĩno nõ credimꝰ.qꝛ nulla nobis remanet
excuſatio:dũ non de cellario ſed de coꝛde
iſtã elemoſinã implere iubemur vt ꝑ viã
vite ad eternã patriã ꝑuenire mereamur
Hec Augꝰ. Secũda rõ bo nitatꝭ anĩe
et eiꝰſaluatõis. Vñ idẽ Aug.dicit Que⸗
rit᷑ a te habente inimicũ qͥd.ſ.potiꝰ velis
eſſe vł haberi te in vita iſta vel futura:an
eſſe bonũ te:hoc eſt tanq; angelũ bonuʒ.

an malũ: hoc eſt diabolũ. ꝓculdubio re⸗

ſpondes ꝙ bonũ.Si g̊ vis te haberi bo⸗
nũ:debes ꝑcere inimico.qꝛ odiẽdo inimi
cũ facis malã tibi aiam.ſ.tanqᷓ; diaboli/⸗
cã ⁊ dãnandã.ſed indulgẽdo facis ei bo⸗
nũ:⁊ ſi maluʒ videat᷑ coꝛꝑi tuo.Hec ille.
Idem Augꝰ. dic in qͥdã ᷣmone. Frena⸗
te fratres irã qᷓ vos ſtimulat ad vindictã
Si te vis vindicare ð inimico tuo:ad ip
ſam iram tuã te couerte.qꝛ ipſa eſt inimi
ca tua q̃ occidit aiam tuã.Hec ille.Et ſic
patet. ATercla rõ eſt cõdonatõnis
culpe et deletõis. Nã quo ad hoc tres p/
cipuas regulas poſuit chꝛiſtꝰ in euãgelio
q̃ ſunt coꝛdi indagãde. Pꝛima regulaẽ
Math. vj. Si dimiſeritè hoib pctã eoꝝ
dimittet ⁊ vob pfr veſter celeſtꝭ delicta ve
ſtra. Secũda regula eſt negatiua ibideʒ
poſita. Si aũt no dimiſeritis hoĩbo: nec
pr̃ veſter dimittet vobᷣ pctã vra. Ad hec
Tercia regula ponit᷑ Luc.vj.Eadẽ in/
qt mẽſura ꝗ mẽlſi fueritis remetiet᷑ vob.
vñ Augꝰ. Vlnuſquiſq; talẽ indulgẽtiaʒ
accepturꝰ eſt a deꝑ q̃lẽ ipſe pᷣſtiterit ꝓxio.
Vlnñn idẽ Augꝰ. ſer.de martiribo dicit ſic.
Sed dicet aliqͥs Tãta mala inimicꝰ me
cõpulit ſuſtinere vt eũ nulla rõne poſſim
diligere. Dic mihi tu chꝛiſtiane: feciſti ne
aliq pctã ↄtra deuz. Et dices ꝙ ſic. qd eſt
marꝰ et młtipliciꝰpetm:an illud qð tu fe
ciſti ↄtra deũ.vel qð fecit hõ ↄtra te.attẽ
dis qͥ d tibi fecit ho:⁊ nõ attẽdis qd tu fe
ciſti deo. Si ↄſciam tuã diligẽter diſcutꝭ
ſine vlla cõpeſatõne maioꝛa ⁊ plura pcta

tu cõmilſiſti cõtra deũ q; in te cõmiſit hõ.

Et q̃ fronte vis vt tibi deꝰdignet᷑ dimit⸗
tere multũ:cum tu nõ acqeſcis dimittere
paruũ. Hec oia Augꝰ. O g& pctõꝛes qͥd
aliud dicam vt nõ pereatꝭ niſi illã dñi ie⸗
ſu ſniaʒ Dimittite ⁊ dimittet᷑ vobis Lu
ce.vj-. ☛Mu Quarta rõ deuitatõis ire

et eius multiplicis offenſionis.qꝛ rãcoꝛẽ
ire ⁊ odij retinere ↄtra ꝓximũ ⁊ vindictã
exoptare eſt pctm dãnabile oi lege mũdi
Pꝛio em̃ qꝛ offendit Eſe legẽ naturalẽ
q̃ ꝓhibet alijs iferre qð ſibi nolit fieri.vt
patet ꝑ Gꝛatianũ diſt.j.ca.j. Sed nemo
vult odiri ̊ ⁊c. Secũdo ↄtra legẽ diui⸗
nalẽ Exo.xx. Nõ occides: qͥ ꝓhibet᷑ etiaʒ

ira ſola in coꝛde.vt expoſuit chꝛiſtus hic.

Tercio ↄtra legẽ euãgelicalẽ q̃ mandat
etiã inimicos diligere. Quarto ↄtra le
gẽ aplicalẽ.j. Joh̊.iij. Ois qͥ odit fratreʒ⸗
ſuũ homicida eſt. Et ſcitis qꝛ ois homi⸗
cida nõ habet vitã eternã. Hec ibi.Exẽ⸗
plũ habemꝰde Eſau qͥ ꝑmãſit in odio ʒ

Jacob fratrẽ ſuũ.vnð no inuenit pnie lo
cũ q;uis cũ lachꝛimis indqſiuiſſet eãẽ He⸗
bꝛe. xij. Sic qͥ penitet ſed traʒ nõ deponit

nihilominꝰoanabit᷑. Quinto ↄtra legẽ
canonicalẽ. Nã conciliũ Agatheñ.di.xc.

ca. Placuit.dictat ſic. Quicũq; odio aut

lõginꝗᷓ lite inter ſe diſſenſerint ⁊ ad paceʒ
reuocari diuturna obſtinatiõe neqͥuerint
a ſacerdotib arguant᷑.qͥ ſi inimicias de⸗
ponere ꝑnicioſa mẽte noluerint:de eccłie
cetu iuſtiſſima excõicatõe pellant᷑.hec ibi
Ad idẽ etiã ꝓꝑ Exemplo Dyomſiꝰ epᷣs

xiij.q.j.Ecc lias.S.Ad hec.dicit:ꝙ nõ fa

clle inuenies qͥ libẽter ſuſcipiat tales ho/
ſpites qͥ ſʒ de domibus ſuis illuʒ eijcerẽt

et rebus ſpoliarent. Et ſubdit di. Mus

in pera.ignis in ſinu.ſerpens in gremio:

hec tria male ſuos remunerãt hoſpites.
Hec ibi. Et certe qͥs niſi ſtultus velit hu

iuſmodi.aut etiã diabolũ ſuſcipere in coꝛ
et coꝛpus ſuuʒ vt eum ꝓ libito obſideret
⁊ vexaret Sic multo ſtultioꝛ eſt qui iram
vult tenere.tum quia in ira locus eſt dia⸗
boli: vt dicit Berñ. in ſermone Domus
hec.tum quia plus nocet ira retẽta qᷓ; oĩa
pᷣdicta tria ⁊ etiam qᷓ; poſſiʒ nocere diabo
lus.quia iſta nocent coꝛꝑi: ſed ira anime
nec poteſt diabolus animaʒ occidere niſi
illa conſentiat peccato.ſed ira occidit eo

ipſo animã. Sexto peccat talis contra

legera ciuilem quia lex ciuilis pꝛo ſeruan
da pace ⁊ concoꝛdia inter homines eſt in
ſtituta. vt patet diſtinc.j. Jus gentium.
Item ſm leges qui eſt cõtra filium repu
tatur contra patrem. et qui leſit filium

—

lͤte
wn
tione
lenn⸗
ſraſ

.

.grücd⸗
ꝛnclici
lege nüdi
Znaturale
tfien pt
Sadneno
llegidini!
ber aiz,
Ulus bie,
jmandat
ve le
ltfune
homi⸗/
bii
oſo
pnielo
ien
conit
legi
dine⸗
A
ber
icas den
rdececle
nthechi
ſni ehs
eirgnoͤi
tnles ho
luzeheert
d. Ds
in gem.
t hoſples,
tus elchr
lpereinch
gtnin
Uilrh
nu
neDenn
tincholl
pantdbe
Uimanimne
ulgeni
4 Nccidlt
lsconn
3 0. ſruan
mives n
fluum fenn
leie fliis

pa ter eius habet actõeʒ ↄtra ledentẽ.C.
de actõibo hereditarijs.l.ij.Cũ ergo nos
oẽs ſimꝰ filij dei ̊ ſi ꝓximꝰ ledit᷑ a te vel
inimicaris ei:agit de ↄtra te vt ↄ inimi

cũ.5. Septimo ↄtra legẽ phicalẽ qꝛ na/⸗
turałr vnũ mẽbꝛũ reputat ſibi ſi ledat᷑ al

terũ.nos aũt ſumꝰ mẽbꝛa xpᷣi vt dic apo
ſtolꝰ.j.ad Coꝝ.xij. NHIJtẽ qꝛ vt ph̊ᷣs

li.de anialibo dicit:hõ naturałr eſt anial

amicatiuũ ⁊ miſericoꝛs ac ſociale.⁊ huic
atteſtat᷑ diſpoſitõ exterioꝛ.qꝛ nullũ ſignũ

habet hõ rapacitatꝭ ſicut aliq̃ aialia ha⸗

bent vngues acutos. Neq; habet ſignuʒ

ferocitatis aut crudelitatis ꝓut q̃da ani
malia hñtia dẽtes ꝓminẽtes.neq; ſignũ
habet moꝛdacitatꝭ cũ nõ habeat os ma/⸗

gnũ vt leones ⁊ lupi ⁊ hmõi.O g̊ qᷓ; ma

xima dãnatõe dignꝰ ẽ irã tenẽs qͥ tot mo
dis peccat ↄtra oẽs leges. Quinta rõ
exauditõis noſtre oꝛatõis.qꝛ hoc diuino
ðcreto ſumme ſapie ſtatutũ eſt ꝙ hõ qui
irã tenet nõ exaudiat᷑ a deo ꝓut Ecci.xx

viij.patʒ.vñ ꝓpterea voluit xpᷣs vt in oꝛa

tione dnica ꝓpꝛio oꝛe nos ad id ↄſtringe
remꝰ dicẽtes. dimitte nobis debita no/
ſtra ſic ⁊ nos dimittimꝰ ⁊c̃. Jõq; xpᷣs do

minus/ꝓ noſtra vtilitate voluit obligare
nos ad recõciliatiõem fraternã vt ꝑ am T

oꝛatões noſtre magꝭ exaudirent᷑.pctã no
ſtra ſoluerent.et anie noſtre ſaluarent᷑. ac
deo acceptioꝛes redderemur ⁊ pᷣmia ↄſe⸗

qremur. Vnð Aug'. in ſer. de martirib⸗

dicit. Diligere inimicos grãdis eſt laboꝛ
in hoc ſecło.ſed grãde habet pᷣmiũ in fu⸗
turo. Et iterũ.Elige ergo o hõ qð vis.ſi

inimicũ nõ amaueris. deũ ꝓpiciuũ hr̃e nõ
poteris.ſi aũt inimicũ amaueris:nõ ſolũ

dei amicus ſed ⁊ dei filius appellaberis.
Hec ille. O Circa ſecũdũ de modo
recõciliatiõis Notãdũ ꝙ doctoꝛes gene⸗
raliter ⁊ cõmuniꝰ de hoc mõ qualiter ſcʒ
q̃s ðbeat recõciliari fratri ſuo ſequnnt᷑ re
gulã dictatã a Criſoſtomo ſuᷣ Matth.

dicentẽ ſic. Qualis pᷣceſſit offenſio talis

debet ſeqͥ recõciliatio. Et ꝓ exemplo ſub

dit dicẽs.Si cogitatu offendiſti:cogita⸗

tu recõciliare.ſi vᷣbis offendiſti: vᷣbis re⸗
cõciliare.ſi oꝑib offendiſti.oꝑib recõcili
are Oẽ em̃ pctm̃ quo mõ cõmittiteo mõ

de ipſa pnia agit᷑hec Eriſ.Et iſto mõ ĩ/

telligẽda ſunt chꝛiſti vᷣba in hoc euãgelio
dicẽtis. Si offers munꝰ tuũ ſcʒ qlecunq;
ſit illud.ſiue de ſubſtãtia vt ſunt elemoſi⸗
ne.offertoꝛia.exeqᷣe. teſtamẽtalia. pietatꝭ
⁊ miſcðie ſubuẽtiões.ſiue de coꝛꝑe vt ſũt
ieiunia.caſtigatões.⁊ q̃q; moꝛtificatões
coꝛꝑis.ſiue de vtroq; vel de ania vt ſunt
oꝛatiões.vigilie deuote cõtẽplatõis paſſi
onis chꝛiſti ⁊ hmõi.ſiue de ſacrificio po/
tiſſimo.ſ.euchariſtie.⁊ oĩa hmõi. Cũ of⸗
fers (inqͥtad altare ſiue materiale in tem
plo.ſiue ſpũale in coꝛde qð eſt tẽplum dei
et recoꝛdatꝰ fueris qꝛ frater tuꝰ habet ali
q̃d aduerſum te.ſ.eo ꝙ leſiſti eũ minꝰ iu/
ſte ⁊ notabiłr. Et ibi recoꝛdatꝰ ⁊c̃. vade
pꝛiꝰ recõciliari ⁊c. Notãter dicit pᷣus.qͥʒ
vt Augꝰ.de ſermone dñi in mõte.⁊ Hũ
bertꝰ ſug regulã btĩ Auguſt. dicũt. Duʒ
ꝓonimꝰaliqd boni facere ⁊ ſcimꝰ ꝓximũ
leſiſſe. anteqᷓ; illð bonũ faciamꝰ⁊ deo of⸗
feramus:pᷣmo oĩm debemꝰ nos coꝛã deo
reos recognoſcere ⁊ hũiliter a deo veniã
petere.ac oꝛare deũ vt dignet᷑ fratri offen
ſo gram ad indulgendũ nobis dare. Se
cũdo debemꝰ a fratre notabilr leſo ⁊ in/
iuſte:coꝛde vero ⁊ oꝛe veniaʒ poſtulare ?
ſatiſfactõem debitaʒ facere vel ꝓmittere.
ercio.ſi idẽ frater vel alius nos leſit de
bemus indulgere ꝓpter deũ ⁊ rancoꝛẽ ſi⸗
ue odiũ deponere. ⁊ ſic poſtea faciẽdo bo
nũ illud erit deo acceptũ ⁊ nobis merito
riũ vite eterne. Sed hic alique q̃ſtiões ⁊
caſus occurrunt decideñ. P Pꝛimo
querit᷑ de acceſſu coꝛꝑis ſcʒ vtrũ tenet᷑ hõ
ire ad fratrẽ recõciliandũ coꝛꝑali pᷣſentia
Rñdet᷑ ᷣm Lyram ⁊ doctoꝛes ꝙ ſi cmo
de poſſit haberi ipſius fratris offenſi pꝛe
ſentia. tunc debet accedere pedibi coꝛꝑis
Si aũt nõ poſſit:ſufficit ire ad eũ pedib⸗
mẽtis.qð fit qũ habet ꝓpoſitũ ſatiffaci
di loco et tꝑe cõpetẽti. Et hoc mõ vtit᷑ ec
cleſia romana q rcũ ↄfitentẽ abſoluit ⁊ ſi
bi ſatiſfactõem leſo fiendã imponit Hec
vra Secũdo de dñis offendẽtiby et
pᷣlats Querit᷑ an dñs a ſeruo quẽ leſit vel
pᷣlatus a ſubdito teneat᷑ veniã petere.Re
ſpõdet Aug.in q̊dam ſᷣmone de ↄcoꝛdia
fratꝝ ꝙ nõ eſt neceſſe vt dñs a ſeruo vł pᷣ
latus a ſubdito veniã petat:ne ſubditus
ſugꝑbiat.tũ illũ blãde alloquat᷑. qꝛ blãda

Dominica. v. poſt Penthe.

allocutio eſt venie poſtulatõ. Hec Aug.
ſed intelligendũ eſt nin grandẽ intuliſſet
dñs leſio nẽ ꝓ qua tenet᷑ ad ſatiſfactioneʒ
puta mutilado vł ſpoliãdo iniuſte. Q
Tercio de cõtemptu offendẽtis nec ve
niã poſtulãtis Queri᷑ Nunqͥd teneoꝛ of
fendẽti remittere iniuriã cum ille nõ vult
ſed ↄtẽnit petere veniã.nunqͥd ex charita
tis debito obligoꝛ illi ꝑcere. Reſpõdet᷑ ꝙ
optime licet vt agat᷑ ↄtra eñ iuridice.ꝑi⸗
re qs ꝑ maliciã ſuã nõ ꝑmittas illuʒ.vt ꝑ
Doctoꝛes id patuit ſᷣmone.j.J. Sed hoc
ſic ꝙ mox teneris etiã veniã nõ petẽti vel
actu inimicãtiremittere ꝓ deo coꝛdis rã
coꝛẽ ⁊ odiũ ita vt ipᷣm no odias ſed dili⸗
gas.vt ſic impleas illud pᷣceptũ Diligite
inimicos veſtros. Lyra.ſ.volẽdo eis bo
na gr̃e ⁊ glie.quo ad alia aũt bona nõ te
net᷑ qs. Sed di.Quid g de his qͥ mox
vt vident inimicũ capitalẽ eſſe pᷣſentẽ fer
uent coꝛde ⁊ amaricant᷑. Rñdet cãcellari
us Pariſieñ.ꝙ talis dũmõ non velit ini⸗

mico ſuo malũ aie deliberata voluntate. n irã eᷣ
tra me ⁊ habe charitatẽ erga me.qꝛ non

malũ aũt coꝛꝑis ſi nõ niſi ſᷣm oꝛdinẽ iurꝰ
et iuſticie debito modo velit oĩhb circũſta
tijs adhibitis.talis hõ qᷓ;uis ad inimicũ
habeat coꝛ durũ ⁊ nõ claꝝ inducẽdus eſt
ꝙ amaritudinẽ rãcoꝛis vel indignatiõis
deponat.qð ſi facere nõ põt ⁊ de hoc do/⸗
let.nõ eſt iudicãdus ꝓpter hoc eſſe in pec⸗
cato moꝛtali.ſecꝰ ſi ſibi deliberate placet
odiuʒ ⁊ talis rancoꝛ. R Quarto de
ignoꝛãtia fratris Querit᷑ vtꝝ i caſu quo
frater ignoꝛat ꝙ ego ipᷣm offendi teneoꝛ
veniã ab eo petere. Reſpõdet᷑ im Ludol
phũ li.de meditatõe vite xpᷣi ꝙ qñ offen/
ſa eſt nota fratri offenſo:poſtulaãda eſt re
cõciliatio.Et vt dicit Hũbertus vbi ſu⸗
pꝛa Si qᷣs alteꝝ leſit iniuſte ⁊ in publico
coꝛã multis nõ ſufficit ſatiffacere in ſecre
to.ſed ꝓpter ſcandalũ alioꝝ qͥ pñtes fue⸗
runt debet ſatiſfacere in publico. Si vᷣo
nõ eſt fratri nota ſcʒ ꝙ ego euʒ offẽdi.vᷣbi
gra In abſcõdito oblocutꝰ ſum ↄtra euʒ
vel malũ facere cogitaui in coꝛde ↄtra il/

cãdo ⁊ ſibi nõ ↄſtat ꝙ; ego feci:petere de⸗

beo ꝑ aliuʒ vt mihidimittat.ſic tñ ꝙ me.
nõ noiet illi.vel ꝑ aliũ debeo reſtitutiõeʒ

mittere. S Quinto de mõ ⁊ debito

charitatis Querit᷑ vtrũ ab eo cui facta ẽ

iniuria debeat ex charitate reqͥri amicicia

et quõ. Ad hoc rñdet᷑ ſᷣm Aureolũ in cõ⸗

pendio li.iij.ꝙ ex debito neceſſitatꝭ nõ te
net᷑ offenſus recõciliatõem querere. Sed
ſi pꝛiꝰ ipſe rogauerit ab offendẽte vt Cri
ſoſt. ſuꝑ Math. dicit duplicẽ coꝛonã cõ/⸗

ſequet᷑.vnã qꝛ leſus eſt.alterã qꝛ pꝛius ro

gauit. Sed talis quõ debeat rogare Au

guſtinꝰ in q̊dã ſermone de ↄcoꝛ.fra.dicit

Nolo mẽtiri te vt dicas.da mihi veniaz

q̃ te noſti nõ peccaſſe in fratrẽ tuũ.ſed de⸗
bent inter vos eſſe alij pacifici qͥ llũ ob
iurgẽt vt a te pꝛius veniã petat:tu tñ pa
ratus eſto ignoſcere ꝓꝛſus.⁊ oꝛa ꝓ illo vt
petat a te veniã qꝛ ſcis ei nocere ſi nõ pe⸗
tat. Hec Aug. Vñ ſᷣm doctoꝛes talis of
fenſus qͥ nõ offendit illũ deberet ſic dice⸗
re Rogo te frater depone odiũ vel irã cõ

ſum culpabilis in te ſicut tu cogitas. vel
alio mõ ↄſimili.hoc tñ nõ eſt pᷣcepti ſʒ cõ
ſilij ⁊ ꝑfectõis.O Shomo diſce hee ad ſa
lutẽ o ppoꝛtuna. TC LCica terciuʒ de
leuificatiõe vel facilitatiõe remiſſiõis in⸗
iurie occurrit hic Queſtio qͥd debeat fa⸗

cere hõ cum ꝓximum petit ꝓ venia ⁊ ile

nõ vult exaudire eũ ſed manet coꝛde du⸗

ro. Ac ↄſeq̃nter q̃lia ſint homi ↄſideran

da vt ſit facilis ac leuis in remittẽda in⸗

iuria. Ad hec notemꝰ ꝙ Aug. in dã ſer

mone de ↄcoꝛ.fra.docèet di. Si tu hũilit
et vero coꝛde ꝓximũ petiuiſti ⁊ nõ vult ti
bi dimittere.noli eſſe ſollicitus.ſerui eſt⸗
ambo vniꝰ Dñi.ſ.dei ⁊ xpᷣi Jeſu.interpel
la ̊ dñm ⁊ ſufficit tibi Et hoc dico qᷓntũ
ad offenſam in ſe.ſecꝰ ſi teneris illi ad re⸗
ſtitutõeʒ ſcʒ ꝓ danis vt ſupᷣ dictũ eſt. Sʒ
⁊ Nota ſᷣm doc.ꝙ pᷣcipue qͥnq; cõſidera⸗
tiones fauiũt leuẽ iniurie remiſſionem
Pꝛimũ eſt ↄſiderãdũ ꝙ ſicut Augꝰ. dicit

lum. vł etiã occulte damnũ intuli qð ipe Nullũ genus elemoſine eqͥparari põt in⸗

neſcit.nõ teneoꝛ ſibi manifeſtare ne ↄci⸗
tet᷑ ad iram ↄtra me ⁊ aduerſet᷑ amplius
Sʒ vt dicit Augꝰ.in ſer.de ↄcoꝛ.fra.Si
offendi verbo in fama vel reb damnifi/

iuriaꝝ remiſſioni. Secundũ eſt ↄſiderã
dum ꝙ ſicut Gꝛegoꝛiꝰ ait. Ille pces ſum
me valẽt q̃ ꝓ inimicis fundunt.exemplo

——

xpᷣi dicentis Pater ignoſce ⁊c6. Tercuux

tcoſd⸗
Pulü b
nolens i
plünarr
fü diſtir
labatſel
hoc vicli
tioffend
llam ren
gie
faſun
ihſa⸗
etillao
cntegoy
pepal. ſie
letſelci
bit rſcin
ſierigü
dimniſſiot
NVr
Wie cN
deuspa
ſimiatt
Bonan
kayirne
ekßetti
milatho
halus eſ⸗
lſatsfal.
ſugellars,
Nerat'ron
Niclunan
ſells e
gͤßerer

D

Petere de
ſengme
Pſtmnnöe
ſordebito
cui hai
niamiccia
colü incf
ſunröͤte
me Oed
ert Ci
Nonico/
gllus ſo
ren
lyenia;
den
iob'
tips
lloy
pen
iset
N
Amd
e,non
ehti ch
beradſ
teranzde
Cöis ind
debentfu
eniate
Corde du⸗
geran
tlid
nnqgiſe
tu hälit
noultn
ſemuict,

intepl

ogen
00 e
ict. G
oldera⸗
ſnnen
g⸗diel
örin
ſtgiat,
Pees ſunn
eenpl⸗

Laovz

—

rmo

eſt cõſiderandũ ꝙ ſicut Criſoſtomꝰ dicit
Nullũ bonuʒ acceptat᷑ a deo qð facit hõ
nolens iniurias remittere. V Erxẽ⸗
plũ narrat᷑ in libꝛo qͥ ðꝛ ſpeculũ exempio/⸗
rũ diſt.ix.ca.xcvj.ꝙ mulier q̃dam q̃ repu
tabat ſe ſctãʒ ⁊ deuotã eo ꝙ faciebat mul
ta ieiunia ⁊ oꝛatões ⁊ alia bona oꝑa. ſed
hoc viciũ in ſe habebat vt quicũq; ſemel
eã offendit nunqᷓ; illuʒ dilexit ampliꝰ nec
iram remiſit. Tãdeʒ grauiter infirmata
et ofeſſa eſt alia peccata ſed iſtud nõ ẽ con
feſſa.qꝛ nec ↄſcientiã de hoc vicio tenuit.
Cũq; ſacerdos coꝛpꝰ dñicũ ſibi poꝛrige⸗
ret.illa os ſuũ clauſit ⁊ auertit dicẽs. Si
cut ego vertebã faciem ab alijs in ira nec
peꝑci.ſic deꝰ auertit ſe a me nec mihi par
cet ſed cũ demonib iracũdis me damna
bit. ⁊ ſic infelix expirauit. Quartũ ẽ cõ
ſiderãdũ ꝙ nil ſic deo aſſimilat nos ſicut
dimiſſio iniurie ⁊ amoꝛ recõciliatiõis.qͥa
vt Lyra dicit ſuꝑ Heb.vl. DHeo ꝓpꝛiũ eſt
vnire coꝛda cum ſit vnitas pᷣma.ideo ðꝛ
Deus pacis.ideo in vnione pacis ſũme aſ

ſimilat᷑ hö deo. XQuintũ eſt ꝙ ſiẽ

Bonauen. li.de ꝓfectu religi.docet. Nul
la virtus eſt certiꝰ ſignũ diuine dilectõis
et pᷣdeſtinatõis ſicut patiẽtia q ſũme aſſi

milat hoĩem xpo paſſo qͥ ꝓ nobis multa
paſſus eſt. traditꝰ.capti uatus. ligatꝰ. ac//

cuſatꝰ falſo.calũ niatꝰ.moꝛti ſentetiatus.
flagellatꝰ.ſpinis coꝛonatꝰ.crucifixꝰ.vul⸗
nerat ⁊ occiſus ⁊c̃. Et in oĩb his qͥd ali⸗
ud clamauu niſi indulgẽtiã di. Pr igno/
ſce illis ⁊c. Hec oĩa ꝓ nr̃a ſalute ⁊ vt exẽ/⸗
plũ pᷣberet patientie. Pꝛoinde in ßmone
ſcci Bernardini de ſenis.⁊ ĩ Spe.exem.
ſimile fer Exemplũ ꝙ dũ qͥdã occidilſ
ſet fratrẽ cuiuſdã.et poſt lõgas inimicici⸗
as iſti illũ ↄtigit obuiaſſe:⁊ volẽs illũ ho
micidã ſui fratris occidere.pſtratꝰ ule ve
niam petijt ꝓ xpᷣi amoꝛe ⁊ ſanguine.ſta⸗
tim iſte recoꝛdãs chꝛiſti ſanguineʒ peꝑcit
illi.poſtea cum intraſſet ecclam et vellet
imaginẽ crucifixi oſculari. illa imago re⸗
ſolutis a cruce maniba: amplexãdo ipᷣm
talia dixit. Tu hodie remiſiſti ꝓpter me
ſanguĩs iniuriã:ego tibi idulgeo oĩa pec
nohis ⁊2c.
Dñiuca eadem ſermonẽ.iij.ſcʒ de Jra

cata tua. Rogemus g̊̊f dñm Jeſuz vt det

et eius ꝑiculoſitate hic pᷣtermitto ſcribe⸗
re. Cum qꝛ de ipᷣa in q̃drageſimali de vi
cijs agit᷑ ſufficiẽter.⁊ põt hic inuehi ſi pla
cuerit.tuʒ qꝛ iſta dñica plerũq; cadit ſub
feſtis vel ocrauis: aut Johãnis baptiſte
aut apłoꝛuʒ petri ⁊ pauli.aut viſitatõnis
Marie ſeſe comitãtib.⁊ tũc ↄgruit pᷣdi⸗
cari ſermones de tali feſto vel occaua cõ⸗
ueniẽtes qui habent᷑ ꝑte de ſctis copioſe.
vñ ſuꝑſtueret hic ſermonẽ deſcribere.iij.
hmõi. Verũtamẽ vltimũ ſiue quartum
ſermonẽ hic deſeribo vt ſcʒ ↄtinuãdo ad
pᷣdictas dñicas:materiã de aia hũana ꝓ
ſequamur.de qua plus gratũ videt᷑ audi
entib ꝓ hoc tꝑe pᷣdicari.

De eadẽ dñica Sermo.iiij.ſcʒ de ani
me rõnalis ĩmoꝛtalitate ⁊ qbus modis
dicit᷑ ſpualiter mol.

DVDn occides
n AQui aũt occiderit reꝰ erit iudi⸗
cio Math. v. ⁊ in euãgelio ho⸗
dierno. Verba ſunt chꝛiſti ieſu qͥ diuinã
charitatẽ ſuaʒ in hoc clare voluit oñdere
erga nos qꝛ mãdauit nullũ hoĩeʒ occidi
ſine iuſticie oꝛdie moꝛte coꝛpoꝛali.⁊ młco
foꝛtiꝰ moꝛte ſpuali qᷓ moꝛit᷑ aia vł occidit᷑
2 peioꝛ ẽ moꝛs aie qᷓ; coꝛꝑis. Vñ ſctũs
Anb.iĩ oꝛõibi dic. Peiꝰ moꝛit᷑ qͥ moꝛte aie
moꝛit᷑ qᷓ; qͥ moꝛte carniſ moꝛit᷑.oĩs em̃ hu
mana moꝛtua caro aliqñ reſurget.ſed nõ
oĩs aia moꝛtua reſurget. Et peiꝰ moꝛit᷑qͥ
ꝑdit vitã iuſticie ꝑ qð ꝑdit vitã btãʒ qᷓ; qͥ
ꝑdit iſtã miſerã vitã.h Anũ. Deniq; qm̃
aĩa pᷣcioſioꝛ eſt młto qᷓ; coꝛpꝰvt dicit Au
guſt. li. lxxxiij.qſtionũ. IJdeoq; de phibẽ
do occiſionẽ coꝛꝑis młto płꝰ ꝓhibuit oc/
cidere aiaʒ ꝑ petmm. Vñ xpᷣs vñs hoibꝑꝓ
ponit dei p̃ceptũ di. Nõ occides. Et ꝙ h̊
pcepto ꝓhibeat᷑ etiã ſpũale homicidiũ ꝑ
ſoliꝰire pctm̃ expoſuit.vt ptʒ ieuãgelio.
Itaq; de moꝛte aie rõnalis que tñ facta
eſt a deo imoꝛtalis ſᷣm ſubſtatiã: in h̊ ſer
mone agęẽtes tria miſteria notabimꝰ.
ꝛimũ ðꝛ eſſentialis imoꝛt alitatis.
Secũdũ ðꝛ ſpiritualis moꝛtalitat;
Tereiũ dicit᷑ exemplaris ꝓbabilitatꝭ.

xviij.Aĩa que peccauerit ipᷣa moꝛiet᷑. Jtẽ

alið etiã thema Sap̃.iij. Juſtoꝝ anime
in manu dei ſunt ⁊ nõ tãget eos toꝛmẽtũ
moꝛtis. Itẽ ibidẽ Spes eoꝝ imoꝛtalita
te plena eſt. Ad idẽ ex euãgelio Math.x

Nolite timere eos qͥ occidũt coꝛpꝰ: aiam

aũt nõ poſſunt occidere. A Circa pᷣ
mũ de imoꝛtalitate ſcʒ eſſentiali ipſiꝰ aĩe
rõnalis vel incoꝛruptibilitate Queritur

q̃liter poſſit ꝓbari ꝙ aia hũana ſit imo:⸗
talis ⁊ icoꝛruptibilis ĩ ſua ſubſtãtia. hoc A
bilis poſt annos etiã innũerabiles. tune
ſpſa nõ poſſet eſſe btã vere qꝛ ſciret ꝙ ali⸗
qũñ ᷑minaret᷑ ſua btitudo.vn Aug.xiij. ð
tri.dicit ꝙ impoſſibile eſt eſſe aliquẽ btſñn
niſi de ſue btitudinis ꝑpetuatiõe ſit ſecu/

em̃ ſcire multũ cõfert ad incitamentũ pe⸗
nitẽtie.qꝛ cũ hõ cognoſcit ꝙ aia ſua ꝑpe⸗
tuo manebit.vł bñ.ſ.ĩ pᷣmio bonoꝝ ope/
rum ⁊ in celeſti btĩtudine.vel male ſcʒ in
penis petõꝝ ſuoꝝ in inferno.ꝑtimeſcit in

pctis ꝑſeuerare ne ꝑpetuo pereat. Pꝛoi

inde ad q̃ſtionẽ hãc rñũdẽdo Notãduʒ eſt
ꝙ ſicut patet ꝑ Aug.li.de cognitõne vere
vite aĩa hũana incoꝛruptibilis ⁊ ĩmoꝛta
lis eſt. ꝓut etiã fides renet catholica.⁊ cõ

coꝛdat phia ⁊ oĩs ratõ recta. Sed aia ali

oꝛũ aialiũ vt ibidẽ Augꝰ.ait eſt qͥdã ſpi/⸗

ritus vitalis ↄſtans ex aere ſubtili ⁊ ſan /

guie aialis.inuiſibilis ſed ſenſibilis.me/
moꝛiã hñs.intellectu carẽs.cũ carne mo

riens.in aera euaneſcẽs. Hec ibi. Vñn cũ

fides teneat catholica aiaʒ hũanã eſſe in

coꝛruptibilẽ nõ eſſet nęcefſariũ id ꝓbare.
Sed ꝓ certioꝛi cognitõe ac ſolidatõne fi/⸗ p

dei Notãdũ ꝙ plłib rõnib et fulcimẽtis

etiã phicis ꝓbat᷑ gia rõnalis eſſe incoꝛru

ptibilis ſᷣm ꝙ tradit Bonauẽ.ſuꝑ.ij.di.
xix. Rich.⁊ alij doctoꝛes.
Pꝛima rõ accipit᷑ ex ꝑte cauſe finalis.
Secũda ex ꝑte cauſe foꝛmalis.
Tertia ex ꝑte cauſe materialis.
Quarta ex ꝑte cauſe efficientis.
Pꝛima inquã rõ accipit᷑ ex ꝑte cauſe fina
ſ ꝑ quã potiſſime deuenit᷑ in cognitõeʒ
moꝛtalitatis aĩe vt a ppꝛobat᷑ꝑ Aug. i
de tri. Et. j.de ciui.dei. Quia ſi volumꝰ
ſcire ad quẽ fineʒ vel ꝓpter qͥd creata ẽ aia

rõnalis certũ ⁊ veriſſimũ eſt ꝙ ꝓpter ſum
me btitudinis ꝑticipatõeʒ. Si dicas.vñ

hoc certũ.ibide dicit Bonauẽ.ꝙ hoc cer
tũ eſt ex hoc Pꝛimo.qꝛ naturalr oẽs vo/⸗
lumꝰ eſſe bti ⁊ oĩs aia hũana appetit bti
tudinẽ ſᷣm Aug.xiiij.ð trini. Item qꝛ vt

aia humana facta eſt ad btĩtudinẽ. quia

alioqͥn deꝰ ocioſe ⁊ fruſtra indidiſſet anĩe
talẽ a ppetitũ ſcʒ btĩtudis ac ↄſcie remoꝛ⸗
ſum ⁊ dictamẽ ſi hoc nõ ↄſequeret᷑ ſcʒ bti

dinẽ ad quã vt ad finẽ oꝛdinata videt᷑

Ad ꝓpoſitũ g̊ Si aĩa aliqñ eſſʒ coꝛrupti

rus.ſ.ꝑ ĩmoꝛtalitatẽ.na m btitudo requi

rit adeſſe oẽ bonũ ⁊ nil mali adeſſe.ſi aũt

aĩa aliqñ moꝛeret᷑ adeſſet timeꝛ de amiſ/⸗

Doyminica. v. poſt Pente.

CESt ꝓ his aliud thema poni põt Eʒech̊p. Hiero.ad Demetria.dicit In om̃i bonos
i oꝑe leti ſumꝰ.ad oẽ aũt pctm̃ aut erube
ſcimꝰ.aut timemꝰ ⁊ cõſcia remoꝛdemur.
Hec ille. Sed qͥa vt dicit ph̊s.iij.de aia.
2. ij.phᷣicoꝝ In fundamẽto nature nihil
eſt ocioſũ aut fruſtra. ergo certũ eſt ꝙ oĩs

ſione btitudinis ⁊ ſic non eſſet blä. B
Secũda rõ accipit᷑ ex ꝑte cauſe foꝛmał

quia ſcimꝰteſte ſcriptura Gen.j.ania fa⸗
cta eſt ad dei imaginẽ et ſiłitudinẽ. g&̊ de⸗

bet in hoc deo aſſimilari vt nõ poſſit con/

rumpi vel mo:i.ſicut et deꝰ eſt incoꝛrupti

buis. Declarat᷑. Nam oẽ qð deſtruit᷑ vj

coꝛrũpit᷑ põt deſtrui his modis Pꝛĩo ſcʒ

ſeꝑando foꝛmã a materia.ſicut fit cũ aia

ſeꝑat᷑ a coꝛꝑe.ſed ania nõ põt ſic coꝛrum

lin ſe.qꝛ e indiuiſibilis ſicut ⁊ deꝰ ⁊ ſi⸗
cut radiꝰ ſolis eſt indiuiſibilis in ſe. Se

cũdo põt aliqͥd deſtrui ꝑtes itegrales coꝛ

rum pẽedo.vt ligna ⁊ lapides in domo de
ſtruẽdo deſtruit᷑ domꝰq ex eis ↄſtat. Sic
etiã aĩia nõ põt deſtrui.qꝛ nõ habet par⸗

tes cũ ſit ſimplex vt deus. Tercio ſub⸗
iectũ deſtruẽdo. vt deſtructo pariete de⸗

ſtruit᷑ pictura ⁊ ſuꝑficies eiꝰ.Sed qꝛ aia
nõ eſt accidẽs coꝛꝑis vt pictura vł hmoi
ſed eſt ſpũs ſicut ⁊ deꝰ ⁊ a coꝛꝑe eſſentiali
ter differẽs.&̊ non põt ſił cũ coꝛꝑe deſtrui
moꝛtuo.ſicut nec radi ſolis cũ ſit ſubſtã
tia aerea.ſ.lucis differẽtis ab aere nõ de
ſtruit᷑ coꝛrupto aere ꝑ tenebꝛoſum fumũ.

ſed timmmodo ſeꝑat᷑. Et ſicut auꝝ exñs in

ſacco nõ cõburit᷑ cõbuſto ſacco.ſic nec aia
coꝛrumpit᷑ coꝛꝑe coꝛrupto. Quarto po

teſt aliqͥd deſtrui ↄtinens eius deſtruen

do.ſicut fracto vaſe fundit᷑ ⁊ deſtruit lidr

Sutu
deftrent
ti anien
ſceynot
de deſtr
linemi
lameiue
ledeſtru
in gen⸗
ſemanti
ſamſoo
nuo tide
nubilis
vatytſg
er vey
Lci
nih
ptibills:
nihtüre
Cautuch
oante
detrui
Urlo ſc
defit
ſck
1 F⸗
dan
tus iel
falp⸗
noͤeſtg
ſin o
ſginogt
rthlllu
fünnſinn
lunchinſr
mopanc
pentamſ.
leffipſi⸗
ſtobtuſo⸗
ſthonus
iudicirg
Dqũ

pttbils

Ktenulta

önfin
Pulisocl
itbn

fſunnet⸗

.

filboſe⸗
t enben

emur⸗
degia.⸗
ne nihil
ſſtois
ni quis
ſſeranie
eremor⸗
ligbi
idet
Nrupt
. M
tgali⸗
ii 5
ebiſſ
ſcu/
g
jaut
miſ

WN
ai

ſ8d4

ſitcont
corwptt

KrutN
n 6
ſech als

cCrumn
1weaſ
nſe. Se
grules
domode
ſat Sie
Abetpen
rcho db
griate def
dgei
bmol
0ſengali
edeffli
ſeſubſti
t de
unſunn⸗
gis
4 nec ia
Martohe

mtlk

Sic aĩa cũ nõ indigeat coꝛꝑe tanc;̊ vaſe
deferente qꝛ non continet᷑ a coꝛꝑe ſed po⸗
tiꝰ ania cõtinet coꝛpus ne illud coꝛrũpat᷑
ideo nõ deſtruit᷑ coꝛrupto coꝛꝑe.ſicut nee
de deſtrueret᷑ etiã ſi tot ꝰmundus deſtru
eret᷑.qꝛ deꝰ nõ cõtinet᷑ a mũdo ſed deꝰ cõ⸗
tinet mũdũ5. Quinto põt aliqͥd deſtrui
cãm eius ſubtrahẽdo.ſicut ſubtracto ſo/
le deſtruit᷑ dies.⁊ ſic etiam nõ põt deſtrui
nia.qꝛ nõ habet aliã cãm efficientẽ ⁊ con
ſeruantẽ niſi deũ ſᷣm oẽs theologos qᷣ ip
ſam ſꝑ ↄſeruat influẽdo ipſi aĩe eſſe ꝑpe/⸗
tuo ⁊ iðo nõ põt coꝛrũpi aĩa.O itaq; mi
rabilis dei charitas erga nos qui ſic ↄſer
uat vt ſꝑ maneat imago ſua ĩ nobis.ſed
ve ⁊ ve pctõꝛib in penis ↄſeruatis.
Tercia ratio ex ꝑte cauſe materiał. q
cum aia creata ſit ex nihilo ſi eſſet coꝛru/⸗
ptibilis:paulatim ſeneſcẽdo ⁊ deficiẽdo ĩ
nihilũ tenderet donec oino annihilaret᷑.
qꝛ cuiuſlibet ſubſtãtie coꝛruptibilis oꝑa⸗
tio antiquat᷑ ⁊ ſeneſcit in tꝑe et tãdẽ oĩino
deſtruit. Sed qm̃ virtꝰ aie rõnalis ⁊ ope
ratio ſcʒ intelligẽdi ſua diuturnitate nõ
deficit nec ſeneſcit.ſed potiꝰinualeſcit ⁊ ꝓ
ficit q̃ᷓnto fuerit antiqͥoꝛ.iuxta illud Job
xij. In antiqͥs eſt ſapia ⁊ in młto tꝑe pꝛu
detia.& ⁊c. OQ, ſi di. Tñ videmꝰ ꝙ vir⸗
tus aie inueterato ⁊ debilitato coꝛꝑe de/⸗
ficit vt ptʒ in ſenibꝛ hoib. Rñdet᷑ ꝙ hoc
nõ eſt ꝑ ſe ex ꝑte anie: ſed ꝑ accñs.eoq oꝛ
ano coꝛꝑali ad intelligendũ indiget aĩa
cʒ imaginatiua:memoꝛatiua:cogitatia.
iuxta illud.iij.de ala. Intelligente opoꝛtʒ
fantaſmata ſpeculari. Hijs debilitatꝭ
tanqᷓ; inſtrumẽtꝭ minꝰ aptis aia ꝑ accñs
in oꝑando deficit in ſenibꝛ. Sicut ſi car/⸗
pentariꝰ ſapiẽs habeat ſecurim obtuſaʒ
⁊c.tñ ipſa aĩa ſua diuturnitate etiã ĩ ſen⸗
ſu obtuſo qntum eſt ex ſeipſa non deficit
ſed potius creſcit in vᷣtute. Vñ phᷣs.j.de

aia dicit ꝙ ſi ſenex accipet oculũ iuuenis h
videret venenla3 ſequit᷑ꝙ aĩa nõ ẽ coꝛ
xuptibilis nec ſeneſci

bilis Rã ſi aliqñ an
nihilaret᷑ młca mala remanerẽt impuni⸗
ta ⁊ multa bona irremunerata tã ĩ ̊ ſecu
lo qᷓ; in futuro:qð nõ decet deũ q per ſcri

pturas pᷣdixit eternas penas malis: iu/

ſtis aũt pꝛemia ꝑpetua ⁊ interminabilia
Fania eſt ꝑpetua: alioqͥn fruſtrarent᷑ ſcri

pture. Quarta rõ ex ꝑte cauſe efficter;.
qꝛ ipſe de qͥ creauit aiam hũanã ad ima
ginẽ ſuã ſemꝑ in ꝑpetuũ pñs eſt aie rona
li ↄſeruãdo ipam ↄtinue: ſicut ⁊ angelos
ↄſeruat ⁊ demones ne annihilent. Nam
vt apłs.j. Thim.vl.dicit.ſolus deus ha
bet imoꝛtalitatẽ.ſ.ex ſeipſo ſine alteri iu

uamine.⁊ ꝑ ↄñs angeli ⁊ aie ac oẽs crag

ture ſicut ſunt ex nihilo create:ita in nihi
lum tendũt a ſe.ſed ſuſtetant᷑ manutenẽñt
tia ↄditoꝛis.⁊ ſic aia eſt ꝑpetua ðo bono
ↄſeruãte:ſicut ⁊ angelica creatura. vt diẽ
Gꝛego.in moꝛał. Idẽ in.iiij.dvalo.dicit
Tres vitales ſpũs creauit oĩpotẽs deus
Vnũ qͥ carne nõ tegit᷑ nec moꝛit᷑.vt ẽ an⸗
gelicꝰ ſpũs. Aliũ qꝗ carne tegit᷑ ſed nõ cũ
carne moꝛit᷑ vt eſt aia rõnalis. Terciuʒ q
carne tegit᷑ ⁊ cũ carne moꝛit᷑.vt ẽ aia bꝛu⸗
toꝝ. O ̊ hõ agnoſce anie tue ꝑpetuã no
bilitatẽ ⁊ non tradas eã diabolo ꝑ petimn

ne ꝑdas te. ο Circa ſecũdũ de ſpir

tuali moꝛte aie Notanduʒ ꝙ licet aia hyſmnm
ſubſtãtiã ſit imoꝛtalis vt iam ꝓbatuʒ eſt
tñ ſpũali moꝛte ſepe occiditur ⁊ moꝛit᷑.qꝛ
vt ſcribi᷑ Sap.xvj.Hõ ãt occidit ꝑ. ma

liciã aniam ſuã. Huiꝰ aũt dat᷑ rõ ex ꝰbis

Auguſti de pe.di. j. S. Itẽ ſi antec;. dicẽ⸗
tis.De eſt vita anie ſicut aĩa eſt vita coꝛ

poꝛis.vñ ſicut coꝛpꝰ inqͥt viuere nõ pote⸗⸗

rit abſente aniĩa ita nõ niſi deo pſᷣſente aia
viuere valet ꝑ gram. Hec ille. Sed qm

malicia pcti moꝛtał ſepat alam a dei gra
ergo ala meꝛit᷑ ſpũalr ⁊ occidit ꝑ peccatũ

moꝛtale. ꝓpterea ⁊ pctm̃ moꝛtale ðꝛ qa oc
cidit aiam. Pꝛoinde ꝓpter documẽtuʒ
ſimpliciũ tractãdũ eſt quot moꝛtib: ſpũ⸗
aliter occidi poteſt aia ſiue ꝓpꝛia ſiue etiã
ꝓximi. Rñdet᷑ ꝙ recolligẽdo ex ſcriptura
reꝑimꝰ multiplicẽ moꝛtẽè q̃ occidit᷑ ania.
Piꝛima moꝛs ꝗᷓ occidit᷑ aia dicit᷑ culpe
oꝛiginalis.de qᷓ Roma.v. Sicut ꝑ vnuʒ
olem ſcʒ Adam peccatum in hũc mun
dum intrauit ⁊ ꝑ peccatũ moꝛs: ita ĩ oẽs
homies moꝛs ꝑtranſijt in quo oẽs pecè⸗
cauerunt.hec ibi.Ecce dicit ꝙ ꝑ vnũ ho⸗

minẽ ſcʒ Adam intrauit peccatũ ⁊ moꝛs
quia vt patet in.ij.ſniaꝝ.ſi adam nõ co

mediſſet vetitũ q;ᷓuis eua pꝛius comediſ⸗
ſet:humanũ genus nõ fuiſſʒ culpe ⁊ moꝛ
tis obnoxiũ. Item dicit ꝙ intrauit pec⸗
5599ñ5?5?d?d

eatũ ſcʒ oꝛiginale.et ꝑ hoc moꝛs aie.⁊ ita
in omnes moꝛs.i.moꝛtis obligatio ꝑtrã
ſiuit. Ex hoc accipite documentũ ꝙ muli

er et etiã vir dando cãm aboꝛſus ex illici/

ta occaſione puta nimta ſtrictitudine ve/
ſtiũ laſciuaꝝ.aut choꝛeis.aut foꝛte ex lu⸗
xuriãdo cum viro etiam ꝓpꝛio ſola volu/⸗
ptatis cauſa.et hmõi:grauiter peccãt.qͥa
occidũt fetũ in oꝛiginali:nõ ſolũ in coꝛꝑe
extinguẽdo ſed etiã in aĩla ꝑdẽdo eterna⸗
liter. E Nam magnꝰ Albertꝰ li. x. ð
alalibo tractatu.j.ca.ij.⁊ etiã li.x.tract.ij.
dicit ꝙ miti ſunt caſus aboꝛſus ↄcepti fe
tus.Aliqñ hoc fit ex carnaliratis incõti⸗
nentia vł cõmixtione cũ muliere pᷣgnãte.
et pᷣcipue ſi hoc fiat poſt octauũ menſem
cõpletum vicʒ a pᷣncipio ↄceptõis.aliqñ
fit ex ꝑiculoſo ſaltu pᷣgnantis vel motu ⁊
agitatõe coꝛꝑis: ſicut ſolet fieri in choꝛe
is. aliqñ ex ꝑcuſſiõe q̃ ſepe vir ꝑcutit pꝛe⸗
gnanteʒ.aliqñ ex caſu ab alto.aliqñ ex la
Poꝛioſo exercitõ coꝛꝑali.aliqñ ex foꝛti paſ
ſione aie ſicut ſũt timoꝛ vehemẽs aut ira
turbatiſſima et triſticia magna. aliqᷓndo

etiã ex nimio frigoꝛe aerꝭ.aliqñ ex nimio

caloꝛe balnei ꝓlixi.aliqn ex repletõne ve/
hemẽti ⁊ nauſea plurima. Hec ideo hic
ſcpᷣſimꝰ vt caueat᷑ aboꝛſus:⁊ ſic moꝛs aie
DPiꝛꝛeterea Gilbertð ſecretꝭ dicit ꝙ etiã
ſepe fetoꝛ magn“. ⁊ pᷣſertim fetoꝛ candele
extincte ſi nimꝰſit:ac tonitrus foꝛtis ex/⸗

tinguunt fetum. Caue ergo ꝛc. Secũ/
da moꝛs dicit᷑ inſidelitatis. de qua chꝛi/

ſtus Math. viij. dic cuidã. dimicte moꝛ/
tuos: hoc eſt infideles: ſepelire moꝛtuos
luos ſcʒ parẽtes et hmõi defunctos.ꝓut
exponit Maxim' in ſermone de marty⸗
rib.vbi dicit ꝙ infidelitas moꝛs eſt anie
ercia eſt moꝛs coꝛdialis que occidit
animõ: ſicut eſt ira. De q̃̊.j. Joh.iij.Qui
nõ diligit manet in moꝛte.ſ.anie.⁊ ſic eſt
de Potlto peccati moꝛtalis cuiuſlibet.
Quarta moꝛs ðꝛ vbalis. ⁊ hec fit plu
ibo modis.aliqñ mentiẽdo Sap.j.Os
quod mẽtit᷑ occidit aĩaʒ.et hoc potiſſime
eeſt in detractõe Aliqñ fit mala docendo
yel ſuggerẽdo. Vn Augꝰ.ſuꝑ ülud Jo/
hänis. viij. Ille.ſ.diabolꝰhomicida erat
Aab intitio dicit.ꝙ nõ ſolũ diabolus ſed et
hjõ homicida dicit᷑ qñ malũ erroꝛis ver⸗

bũ ſeminat docẽs ⁊dãs ꝓximo occaſiõeʒ
ad peccandũ.qͥa aiam ꝓximi qᷓ;tum in ſe
eſt occidit.ſicut fecit ⁊ ꝛiabolus nobis.
Quinta moꝛs dicit᷑ culpe actualis. vt

ſupᷣ Sap.xvj. Nã oĩs culpa actuał moꝛ⸗

talis eſt moꝛs aie. Ro.vj.Stipẽdia pec
cati moꝛs. Sexta dicit᷑ exemplaris.ſcʒ
quãdo quis malo exemplo alios occidit
in anima. Vnde Math. xviij. chꝛiſt? di⸗
cit. Ve illi per quem ſcãdalum venit.

Augꝰ. li.de paſtoꝛibus ait.Qui in cõſpe

ctu populi male viuit qᷓntũ in ipſo eſt eũ
a q attendit᷑ occidit. Pꝛopterea ⁊ Gꝛego⸗
riꝰ.xj.q.iij.pᷣcipue dicit. Tot moꝛtib di⸗
gni ſunt pᷣlati quot in ſubditos pꝛauita⸗
tatis exempla relinquũt. Sic ⁊ de alijs.
F Septima moꝛs aie dicit᷑ occaſio⸗
nalis:qua occidit᷑ multipliciter. Pꝛio ad
peccandũ cõpellendo. ſicut dñi cogũt ali
os ad faciendũ malum aliquod. Secun
do ad ꝑiuradũ ꝓuocando. ſicut de ̊ po⸗
namus caſuʒ.xxij.q.v.ca.Qui cõpulſus.
vbi Pius papa dic.Qui cõpulſus a do⸗
mino ſciens periurat:vtriq; ſunt ꝑiuri: ⁊
dñs ⁊ miles. dominꝰ quia pᷣcepit.miles
uia plus dñm qᷓ; animã ſuã dilexit. Et
bie Augꝰ. capᷣ. Ille: inqͥt.qui hoĩem ꝓ
uocat ad iuratiõem ⁊ ſcit eum falſum iu⸗
raturũ eſſe:vincit homicidã.ſ.coꝛuis.qᷣa
inquit duas anias ſcʒ ſuam ⁊ illius occi⸗
dit. Hec ibi.et patet. Tercio qͥs occaſio
naliter occidit aĩlam ſe oꝛnando vt.ſ.con
cupiſcat᷑ carnaliter. vt patet in mulc mu
lieribus ⁊ viris.⁊ſic ꝓpꝛiam aiam ⁊ etiaʒ
alioꝛũ occidunt. Jaco.j.Concupiſcentia
parit pctin ⁊ petm̃ generat moꝛtẽ.Quar
to occidit qͥs aiaʒ ſuã ⁊ ſuoꝝ iniuſtas res

ilł heredib relinquẽdo.qꝛ oẽs ſciẽter reti

nẽtes talia dãnant᷑.vt ptʒ exẽplũ ð vſurꝭ
c. Cũ tu.⁊ c. Tua. Vltia moꝛs qᷓ occi
dit᷑ aia ðꝛ infernał. Nã pᷣs.dic Moꝛs de
paſcet eos.ſ.i iferno poſitos O̊ magne
deꝰ q̃ntũ ve ⁊ve erit in et᷑na moꝛte oibo re
pꝛobis qͥs tu bone deꝰ nũc reuocas ſʒ re
dire nolut. Gᷓ Circa terciũ ð pbabi⸗
litate exẽploꝝ:ꝙ ſcʒ aia nata ſube ſue ſit ĩ
moꝛtał:ſed ꝑ pctm̃ ſpũałr moꝛiat᷑ Rotã⸗
dũ eſt.ꝙ mltiplicib exẽplis iſtud põt ꝓ⸗
bari ſ̃ᷣm oẽs leges. Pꝛio qͥdẽ exepłleg⸗
phice Nam pbi diſputãtes ꝓbauerũt et

dſeit

Aleſto.
tunq co
idillder
eth2
Corwotl
ſncoꝛrup
wulipt
degerüt
Augn
tonis dl
deimot
doneſen
fetdeſic
Hanr
gt Tul
vong
glijorbn
mortein
gſeocas
Pdarey
nentes
infuden
curius
cotpis
ta nolu

Mro

gurgatt
labit.
jmoꝛtal
Cafuern
t heclil
plislege
qlod
ltter
oanien
legss un
deinuril
quttque⸗
Wnſti⸗
tlbeppt
dſtre in
heſie
gten
Rcarh
leſller⸗
tgeriri
Ure
8

e.
noctſog
Gumin⸗
usnobis,
anglisst
mukmnor
thedi pen
npuansg
losoetid:
ichiſt)⸗
pentt.
iinche
ploeſt ei
1Beego⸗
oiribydi⸗
Druulea
dealis.
Ncaſio⸗
Miba

hd
wlas.
usado
mtgun?
tpi nils
olent. Et
biheieng
jfliumin
ciglb d
lluusoetit
oesenſe
doα
nmulnn
inten
cupiſcen
ari
nugen
sſinr
loinn
nos gocd
Node
Henagte
oiteoie

„ B —
dixerũt aĩam rõnalem eſſe imoꝛtalẽ. VUñ
Areſto.ij.ð aĩia dicit. Seꝑat᷑ hoc ab hoc
tanqᷓ; coꝛruptibile ab incoꝛruptibili. Et
idẽ li.de ſecretꝭ ſecretoꝝ ad Alexãdrũ di/⸗

cit. O Alexander noli a ppetere id qð eſt

coꝛruptibile ⁊ trãſitoꝛiũ.led pete diuitiaſ
incoꝛruptibiles:regnum eternũ ⁊c. Vñ

multi philoſophi legunt᷑ ꝙ ſeipſos moꝛti

dederũt deſiderio alteriꝰ vite.vt patet ꝑ
Aug. xxij.de ciuica.dei.de Theobᷣto pla

tonis diſcipulo:qui legẽs libꝛũ platonis g

de imoꝛtalitate anie quẽ aꝓpellauit phꝛe
donẽ:ſe de muro pᷣcipitẽ dedit vt oſtende
ret deſideriũ ha bere alterius vite. Sic ⁊
