mitte eis quia neſciũt qͥd faciunt.O g qᷓ
grauis iſta excõicatio.time g̊ mũdũ ama

re. Item qꝛ mũdo nõ dixitxps vale.ſʒ ve

multociẽs. Nam Math. xviij.dixit. Vle
mũdo ab ſcandalis.⁊ Luc.vſ. Vle vobiſ
Diuitib qͥ habetis ↄſolationẽ veſtrã. Ve
vob qͥ ſaturati eſtꝭ qꝛ eſurietꝭ.ve vobᷣ qui
nũc ridetis qꝛ lugebitꝭ ⁊ flebitꝭ.⁊ Apoc.
viij. Ve ve ve habitantibꝰ in terra.hᷣ oĩa
pᷣdicta ſunt ſigna maledictõis ſeu excõica
tionis a deo.qꝛ negauit xpCs mũdo omia
ꝗ ſolet eccia maledictꝭ vł excõicatis nega
re.de qͥbus.vᷣ. Si ꝓ delictis qͥs anathe⸗
ma efficiat. v. Os oꝛaꝛe vale ↄmunio mẽ
ſa negat᷑.⁊ ſic ptʒ. O g̊ hõ ↄtemne mũdũ
ne eius amoꝛe pereas ineternũ.
Scða rõ.quare debeamꝰ mũdũ ↄtẽnere
exemplo xpᷣi.qꝛ ipᷣe oia mũdialia tãqᷓ; vi/
tioſa ⁊ laqueis diaboli plena contempſit
IJdeoq; in celũ vbi nullũ pᷣt eſſe petm̃ aſcẽ
Qit ⁊ ibi manere voluit.vnñ Aug.in ſᷣmõe
Aſcenſiõis ðt. Sic ſcire debem fratres
qꝛ cũ xpᷣo nõ aſcendit ſuꝑbia.nõ auaritia

nõ luxuria.nullũ viciũ nr̃ᷣm aſcendit cum

medico nr̃o. Et ideo ſi poſt eü deſidera/⸗
mus aſcẽdere debemꝰ vitia ⁊ pctã depo⸗

nere.demonel em̃ q̃i q buſdã ↄpedibi noſ

pꝛemũt ⁊ peccatoꝝ retib ligare noſ contẽ
dunt.ſ.ꝑ amoꝛẽ terrenoꝝ.hec ule.vt h̊ idẽ
Docct etiã Apł.j.Thi.vj.d.Qui volũt
iliuites fieri incidũt in tentationẽ ⁊ in laq̃
um diaboli ⁊ in deſideria multa que mer
gunt hoĩem in interitum ⁊ ꝑditionem
Tertia ratio.qꝛ mundũ eſſe fallacẽ ⁊ ani
mas decpientẽ xpᷣs edocsit.) cuiꝰ falla/⸗
ciam diſcipulis ſpm̃ vᷣitatis ꝓmiſit. Nimi
rum Fulgentiꝰ refert ꝙ antiqͥ deſcripſer̃t
mundũ ſub foꝛma pauonis cauda recur
uatam ⁊ ſic eleuatã habẽtis ⁊ faciẽ oꝛnan
tis. ſʒ poſterioꝛa turpiter nudãtis. h ideo

qꝛ viderũt ꝙ mũdus hoiem in pᷣncipio oꝛ

nat ditat ⁊ honoꝛat.ſʒ in fine hoc eſtĩ moꝛ
te oĩb bonis denudat.j.Thi.vj. Nil itu
Alimus in hunc mũdũ haud dubiũ.ꝛ nec

Dominica poſt octa. aſcẽéſi jis

xpᷣm habitantẽ in celis. Scða ve
ritas ad q̃ſtioneʒ pᷣmiſſam ponit᷑ talis.ꝙ
deus benedictus q;uis ſit vbiq; ⁊ in cun
ctis creaturis totus.tñ nõ habitat in om
nibus. Hãc vᷣitatẽ ponit Aug.ad Dar⸗
danũ.⁊ Mgę li.j.di.xxxvij. Fatendum ẽ
vbiq; eſſe deũ ꝑ deitatis inquit pꝛeſentiã
ſed nõ vbiq; ꝑ inhabitatõis graʒ ꝓpt᷑ hãc
em habitationẽ gr̃e nõ dicimꝰl Pr nr qui
es vbiq; cũ ⁊ hoc veꝝ ſit.ſʒ qu i es in celis
i. in ſanctis in quib eſt deus quodã excel
lentioꝛi mõ.hec ibi in textu. Pꝛo amplio⸗
ri declaratione Notandũ eſt m M0ο girm
ibidẽ ac Bonauen.⁊ alios doc.ſuꝑ eadẽ
di. ꝙ deus aliter eſt in ſe. aliter eſt in oĩb⸗
creaturꝭ.aliter in ſanct.⁊ aliter ĩ chꝛiſto.
aliter in templo eccie terreſtris ⁊ celeſtis.
⁊ adhuc aliter dẽ eſſe in inferno ⁊ pctõꝛib⸗
obſtinatꝭ.⁊ ſic d deꝰ eſſe alibi vel habita

re diuerſimode.Et vt Mgr vbi S.dicit.

Deus nõ vbicũq; eſt ibi habitat.vbi vᷣo
habitat ibi eſt. hec ille.qꝛ eſſe ſuperius eſt
qᷓ; habitare. Pꝛeſentiã em ſolã ðt eſſe.ſed
habitare gram. Pꝛ itaq; deus altiſſi
mus dj eſſe ⁊ habitare in ſeipo qꝛ ab eter
no incõmutabilit᷑ ſꝑ i ſe exiſtit. vñ Dam̃.
li. . ca. xij.ðt. Deus ĩmater ialis exũs et

incircũſcriptibilis in loco nõ eſt. Rr eem̃

ſuijpius locus eſt.hoc eſt dicere.Pr ĩ filio
⁊ filius in pr̃e.⁊ ſpũſſanctꝰ in vtroq; eſt.
D Hinc etiã Mgfj vbi S. Aug.li.con
tra Maximinũ allegañ.ðt. Sed dicet
aliqͥs. Anteqᷓ; faceret deus celũ ⁊ terram
anteqᷓ; faceret ſctõs vbi habitabat. In ſe
habitabat deus.apud ſe habitat ⁊ apud
ſe eſt. hec ille. Ad id Aureo.in Cõpẽdio.
li.j.ponit tales ſus. Dic vbi tunc eẽt cũ
pᷣter eum nihil eſſet. xx. Tuc vbi nuͤc in ſe
qm̃ ſibi ſufficit ip̃e ⁊c. Scðo deus di⸗
citur eſſe in omib creaturis. Nam Mgr

ibidẽ allegat Greg.ſuꝑ cant ca canticoꝝ.

d. ꝙ deus eſt in oĩb reb ⁊ vbiq; triplicit᷑.

ſ.eſſentialiter. potentialiter et pᷣſenter. vñ

vᷣſus. Enter potenter deus eſt vbiq; pꝛe⸗
ſenter. Ratio ſm Bonauen. qꝛ oĩs crea⸗
tura ſicut de nihilo eſt facta ita in nihiluʒ
fdigeret᷑ niſi vᷣtute dei qͥ dedit eẽ creature

aufer. poſ. O g tu pctõꝛ vis ſere vbi q̃raſ ↄſeruaret᷑ vtʒ ꝑ Greg.in Moꝛal.ANs oĩs
creatura ex ſe hʒ fiuxibilitatẽ ⁊ vaniabili⸗
tatem eo ꝙ ꝓducta eſt de mhilo ⁊ accepit

⁊ inuenias den:ↄtemne hoc ſcłm ⁊ eleua
mentẽ ad celeſtia deſiderãda ⁊ ſic iuenies

.

kſebai
teigbeoe
habemus

MMAli nonn

teſiglloe
ergogois
Uinam. C
goͤſia iub
ytdictii
Centursn
ns conſenn
gulacici⸗
ſunrinoſpe
ſcguenseſt
Glerpbis
lerdeus co⸗
zeennapot
Alinodop
nfientiä
ſceranthe
dclkcller!
demmage
ohusſ
ſus opar
Laliterte
duseſſen
ſedick
fiaigteo⸗
fohabtt
llſgeint.
Auguetne
eſtginom
penoresni
latozenden
atnyirgtnea
Abundanto
„Quardo
Pcelenaſſin
ochuſtohe
lis coppaliten
chuſicopn
wdckhabin
tamentalse
fageperſpe
busſacan
cſbus fic
ſunpeffigi
nſonca
Ulnöerigfiu

is
Scaye
Elals/
tunaun
tatinom
4s Dan
rencume
reſenni
pehi
NPrqvi
incelis
cäercel
mplo⸗
afn
beade
moib
hriſto,
eſtis,
b⸗
lbita
dot.
ice⸗
nusen
eſed
nsdrſi
gabeter
Dam.
sſset
Zyſeenn
Pift⸗
Zuglien
Sed dicet
ttenam
ar Ne
tit 1
Coige,
tunt ectl
binücht⸗
odens
h
anlo⸗
ntlat,
ter n
ſbchpe
ogen
intiplu
igaun
al ioss
letuuht

Bermo
eſſe ab alio.⁊ ideo non põt ſtare niſi ſuſtẽ/⸗
tet᷑ ab eo qui dedit ei eſſe.ſicut exemplum
habemus. Si foꝛma ſigilli ipꝛimatur in
aquã non cõſeruat᷑ ad momentũ niſi pᷣſen
te ſigillo eo ꝙ aqua fluubilis ſit. Neceſſeẽ

ergo ꝙ oĩs creatura ſuſtẽtet᷑ per virtutẽ di

uinam. Sed quia in deo virtus idem eſt
qð ſua ſubſtantia ſicut idẽ eſt eſſe et poſſe
vt dicit᷑.iij. Phiſi. Ergo deũ eſſe in olbus
creaturis neceſſariũ eſt per potentiã virtu
tis conſeruãtis ⁊ regentis ⁊ per pꝛeſentiã.
quia cũcta clare cernit ⁊ intuet᷑.⁊ ſic omia

ſunt in ↄſpectu eius ⁊ in pᷣſentia.⁊ per cõ⸗

ſequens eſt in oibus per eſſentiã. Vñ ma
giſter vbi S.allegãs Bꝛegoꝛiũ dicit ſic. Li
cet deus cõmuni modo olbus rebus inſit
pᷣſentia potentia ⁊ ſubſtãtia tamẽ famili⸗
ari modo per gr̃am dicit᷑ eſſe in illis qͥ mi⸗
rificentiã operũ dei acutius ⁊ fidelius cõ/⸗
ſiderant.hec ille. E Tercio ergo de⸗
dicit᷑ eſſe ⁊ habitare in ſanctis.vt em̃ ibi⸗
dem magiſter dicit. Sicut anima in alijs
ꝑtibus ſcʒ coꝛpoꝛis intenſiꝰ.in alijs remiſ
ſius oꝑatur cum in ſingulis ꝑtibus eſſen⸗
tialiter tota ſit ita ⁊ deus cum ſit in omni⸗
bus eſſentialiter ⁊ totus in illis plenius eſ
ſe dicit᷑ quos inhabitat in qͥbus ita eſt vt
faciat eos templũ ſuũ.Et iterũ.in ſctis ve
ro habitat in ꝗbus eſt per gratiã in pꝛeſen
ti ſcʒ ⁊ in futuro erit per gliam. Hinc etiã

Augu.in epiſtola ad DHardanũ di. Vnde OQ

eſt ꝙ in omnibus ſanctis ſunt alij alijs ſu

perioꝛes niſi abundãtius habendo habi/

tatoꝛem deũ in ſe.hec iulle.Exemplũ de be
ata virgine que ſuperioꝛ eſt om̃ibus quia
abundantioꝛi gratia habitauit deus.
Quarto dicit᷑ deus habitare ſuꝑ om̃es
pᷣcellentiſſime in chꝛiſto Colo.ij. In ipᷣo
ſcʒ chꝛiſto habitat omnis plenitudo deita

tis coꝛꝑaliter.quia per vnioneʒ aſſumẽdo

chꝛiſti coꝛpus ⁊ animã inbhabitat. Qui

to dicit᷑ habitare in eccleſia terreſtri per ſa

cramentalẽ et realẽ exiſtentiaʒ in euchari⸗
ſtia ac per ſpecialẽ influentiã gratie in om
nibus ſacramẽtis ⁊ per fidẽ ac gratiam in
coꝛdibus fideliũ Ephe.iij.Habitare chꝛi
ſtum per fidẽ in coꝛdibus vr̃is.Et ſichabi

tat etiã in paruulis baptiſatis.qui licʒ de/⸗

um nondũu actu cognoſcũt tamen habent
gratiã et infuſum habitũ fidei. Sexto

dicit habitare in celis ꝑ glie excellentiaʒ et
manifeſtã regnando ſuꝑ omnes angelos
⁊ btöõs. Septimo pᷣterea deꝰ q;uis nõ
ha bitet in inferno ⁊ in pctõꝛibꝛ obſtinatis
ac demonib tñ quodãmodo dicit᷑ etiã ibi
eſſe.iuxta illud ps. Quo ibo a ſpiritu tuo
⁊ quo a facie tua fu. Si aſcẽdero in celum
tu ũllic e Di deſcẽgero in infernuʒ
ades.ſʒ quõ Dici᷑ im Bonaueñ.vbi ſupᷣ
bꝛeuiter cũ determinatione ꝙꝙ ſʒ de eſtin
illis ſolũmodo qᷓ;tũ ad ↄſeruationẽ natu ⸗
re ⁊ iuſticie manifeſtationẽ quia conſuat
etiã demones ⁊ om̃es damnatos ꝑpetuo
in penis. Ve ergo ⁊ ve pctõꝛib qui nolũt
penitere quia pereũt a deo. Tercia veri
tas ad queſtionẽ rñſiua eſt ꝙ deus ⁊ dei fi
lius xpᷣs acſpũſſctũs qᷓ;uis ſit ⁊ regnet per
totũ munduʒ in om̃ibus.tñ ſpecialiſſime
regnat habitans in beatoꝝ regnis celeſti
bus. Hec ſatis patet declarata ex iam pᷣ⸗
dictis et patebit ex ſequẽtibus articułhu⸗
ius ſermõis. CLirca ſcoõm de celeſti
collocatione.exquo dicit᷑ in ſcriptura iuxta
illud thema. Regnauit dñs.ſ.xpᷣs ſuꝑ gen
tes deus ipᷣe ſedet ſuper ſedẽ ſancta ſuaam
ſcʒ i regno celoꝝ.Queſtio occurrit vbi hba
bet eſſe ſeges regni chꝛiſti in celo empyreo
vbi reſidet cum beatis omibus perpetuo.
Et hanc queſtionẽ mouet Fran. Maro.
in ſermone quodã dans talem rationem.
Auia celũ empyreũ eſt imenſe magnitudi
nis adeo ꝙ omes electi in coꝛꝑibus gloꝛi⸗
oſis non ſufficiunt replerè totum illiꝰ celi
ambitũ per circũitũ. Ydeo dubitari poteſt
verſus quã partẽ celi habeat locũ celeſte re
gnũ manſionis beatoꝝ ⁊ angeloꝝ ac thꝛo
nus chꝛiſti et beate marie vᷣginis.Ad hãc
queſtionẽ reſpꝰᷣidendo notanduʒ eſt ꝙ fi⸗
deles dei a pᷣncipio vete.teſta. varias ha⸗
buerunt cerimonias qbus deſignauerũt
vbi deus lpᷣe ſpecial habitaret in celo vt
poſſumus colligere ex doctoꝛibus. Pꝛi
mo quidẽ iudei veteris teſtamẽti ſolebant
oꝛare ad occidentẽ.⁊ ſic ſua adoꝛatõe repñ
tabant deũ et eius regni habitaculuʒ foꝛe
vᷣſus occidentẽ. vnde ⁊ ſctaſctõꝛũ in iaber
naculo dei erat vᷣſus occidentẽ Exo.xxvj.
Et ſic etiã erat in templo Salomonis ⁊c.
pꝛoĩde psẽ lxvij.Cãtate deo pſalmũ dicite
noiĩ eius iter facite ei qͥ aſcẽdit mperocca/

Dominica infra octa

Lelete

ſum dñs nomẽ uli. Sed hec febãtĩ figu/ bus aqᷣlonis qð nõ dixiſſet niſi cuitaſ iſta

ra ad ſignificandũ ꝙ chꝛiſtus deus ꝑ occa
ſum moꝛtis aſcenſurꝰ erat in celũ vt dicit
Gꝛego.⁊ ſᷣm Lx.ſuꝑ pᷣdicto verbo pſalmi
ſte. Per hoc deſignat ꝙ chꝛiſtus dñs aſcen
dit ſuper locũ adoꝛotionis humane ſcʒ ad

locũ adoꝛatiois angelice qui eſt in celo em

pvreo vbi angeli adoꝛt chꝛiſtũ.Ex hoc g̊
non habet ꝙ chꝛiſtus ſit locatus ⁊ eius re⸗
gnũ in occidẽte. Sed tantũmodo hec vo/
luit deus fieri in figura de xpᷣo paſſuro et
adoꝛãdo.Et etiã vt per hoc excluderet᷑ ido
latria quã tunc oꝛienti ſoli exhibebãt in ve
teri teſtamẽto fere omnes populi vt patet
Eʒech.viij. Scðo chꝛiſtiani adoꝛãtver
ſus oꝛientẽ. Nã ſanctuaria eccłiaꝝ ⁊ alta⸗
ria ſic cõſtruunt᷑ vt ſacerdos in miſſa ⁊ po
pulus verſovultu ſtẽt ad oꝛientẽ. Hoc aũt
Hm Rich.ſuꝑ.iij.di.ix.q.ij.ar.vlti.⁊ cõcoꝛ.
Rayne. in ſumma.ideo qꝛ ꝑadiſus in oꝛi⸗
ente eſt Geñ.ij. Et ſic quaſi ad ꝑadiſum.ſ.
celeſtẽ querimus redire ꝑ oronẽ. Et cuʒ h
oꝛtũ veri ſolis hoc eſt chꝛiſti incarnationeʒ
ofiteri deſignamꝰ.Sʒ ex hoc aliqui putãt
chꝛlſtu et eius regnũ eſſe in oꝛientali parte
celi qꝛ dicir Pẽ. Pſallite dño qͥ aſcendit ſu
per celũ celi ad oꝛientẽ.tamen hec auctoꝝ⸗
tas nõ cõcludit.qꝛ ſᷣm Ly.ꝓ tanto ðꝛ xpᷣs
aſcendiſſe ad oꝛientẽ qꝛ aſcendit de monte
oliueti qui eſt in oꝛientali parte iuxta hie/
ruſalẽ.vel etiã pᷣim Fran.Maro.quia xpᷣs
aſcendit in celũ verſo vultu ad oꝛienteʒ vt
Dicit Hamaſ. Deniq; ifideles machome
tũ credeñ.adoꝛãt verſus meridiẽ. ſed de il
lis ꝑtrãſeo qꝛ erroꝛe decepti ſůÜòt. G A
queſtionẽ ergo dicendũ ꝙ licet nobis ſit in
certũ in qua parte celi ſit ides regni chꝛi⸗
ſti ⁊ ciultas ſuperna.tamen opinani poſſu
mus cũ Fran. Maro. ꝙ ſit in parte aqui⸗
lonari.qᷓ;uis em̃ non eſt aſſerendũ temera
rie ſed tamẽ ꝓbat᷑ ſm eundẽ ex tribi. Pꝛi⸗
mo ex illo dicto pſalmiſte. Oagnus dñs
2 laudabilis ni.in ciui.dei no.in mon.ſan.
eius. undatr exul.vniuer.ter.mõs ſyõ la⸗
tera aqᷣlonis ciuitas regs magni. Ecce di
eit ꝙ ciuitas regis magni eſt in lateribi aqᷣ
lonis. Scðo ex v̈bo luciferi Eſa.xiiij.dicẽ
tis. In celũ aſcendã.ſ.empvreuʒ ſuꝑ aſtra
celi.Lx.i.luꝑ angelos pᷣeſſe volo. Sede/
bo in monte teſiamentuſequit᷑ yn lateri/⸗

beata eſſet in ꝑtibus aqlonis. Tercio ex
rõne.quia ph̊i ponüt ⁊ fides non contra⸗
dicit ꝙ ſcʒ motus celi eſt adequatus virtu
ti angeli ipᷣm mouęẽtis vt in eo agat ſᷣm to
tum conatuʒ vᷣtutis ſue. Vñ vt cqualiter
agat in partes eque diſtãtes opoꝛtet vt an
gelus determinet ſibi locum in medio ad
mouendũ inde totũ celũ alioqͥn intenſius
ageret in ꝓpinqua qᷓ; remota. Sed polus
articus hoc eſt ſeptetrionalis eſt in medio
celi ſtans ſᷣm emiſperiũ nr̃e terre habitabi
lis ⁊ circa ipᷣm mouent ſtelle.ergo videt᷑ ꝙ

angelus ſibi determinauit hüc locũ medi

um vt inde mouceat ſtellas ⁊ totũ celu. Et
per conſequẽs.cũ cues non ament ninus
diſtarea patria.ſeqͥ tur ꝙ determinauit ſi⸗
bi locũ ꝓpinquũ ſue cuitatis ſuperne.hec
Fran.⁊ ſic pie opinandũ eſt in parte illa col
locatã foꝛe ſedẽ chꝛiſti. Hanc qſtionẽ ſcri⸗
pſi etiã in ſtellario btẽ Marie li.x.parte.ij
ar.j.tamẽ et hic volui deſcribere vt pꝛedi⸗
catoꝛ habeat eã in pꝛomptu ſi placet. H
Circa terciũ de ampliſſima conregna⸗
tione notandũ ꝙ regnũ chꝛiſti eſtampliſſi
mũ qꝛ vuiuerſo oꝛbe ⁊ ſuꝑ omnẽ creaturã
regnat chꝛiſtus.ſuꝑ ifernalia hoc eſt ſuper
demones ⁊ ſuꝑ omes damnatos ꝑ iuſtici/

am puniẽdo. Itẽ ſuꝑ omnia mũdi creata

ↄſeruãdo ⁊ gubernando ⁊ ſupꝑ celeſtia vbi
finaliter erit electoꝝ multitudo ampliſſi⸗
ma ꝑpetuo btificãdo. Sed queniur hic
vtrũ in illo regno chꝛiſti btiſſimo erunt fi/⸗
naliter viri ac femine ſub equali vel ampli

d oꝛi numero conregnantes ꝑpetuo. Ad qð

plures rationes poſſunt ꝓ et contra addu

ci. Pꝛima ratio ꝙ debent eſſe in equali

quia ſi homo perſtitiſſet in paraduſo tot fu
iſſent nati mares quot fenmine. vt patet ꝑ
Rich.ſuper.ij.? Tho.in qðlibeto.iij.q/xj
alioſq; cõiter doctoꝛes.Sʒ qꝛ ſin Gꝛego.
Si pᷣmi ꝑentes in ꝑadiſo ꝑſtitiſſent in ſta
tu innocentie ſoli electi fuiſſent generati qͥ
eſſent ſaluandi.ſequit᷑ ergo ꝙ et in celo ele
cti ab eterno infallibiliter erunt tot mares
uot femine.Sʒ hecratio ſoluit᷑ qꝛ nõ con
cludit eo ꝙ in ꝑadiſo voluit deus fieni tot
mares quot feminas ꝓpter generationem
hominũ vt omes vterent᷑ matrimonio im
plendo illud krecep tũ Geñ.ij.ca. Creſare

ſcen.

ulap
pusin vir
meroele
ſrtenn
Vlimno⸗
lotütne

ol

Plres i
ſcluscſtt
minn inc
mapfrecnt
cpinkina
matureco
barttinn
. Szdel
mini b⸗
Pluresent
füconfen
tmagh
Gro
füdcin
ſenng
Adali
deuonia
aſeti
loꝛt fo
nor Ki
kroſtr
lsnollt
Ncripenn
Utenereg
genntib⸗

nnignee

thannt
ſetloen

ſbimunn

ſtare Ae
ſluänfi
ſoꝛcurſic

Dlrtqutl

Mensan

Ultntecel
Ceneho⸗

aſutha
ſemiamn
go dan
ndemd
UAtercſän

Nmik

npne⸗

Xj

.

cuitalit
Derno er
n contn
ms vin
gatfmto
cqualer
terytan
mecio20
ntenſius
.üpolus
n mecho
abitabi
nder
ümea
li. Et
nims
Uitſi,
e hec
laa
ſaſ
mred⸗
et. 1
onregns
tampliſt
earura
eckſuper
hiuſtic
nüchceat
ceſiu⸗
gamplli
venuurhi
erunt f
iwanl
mno A
nmmaden
neguil
aloerfu
Nt ere
o,01
ſonuftt
Cenng
n obe
ttotmnanes
ro
Gsfintot
uranoſenn
mont”

utdhon

plures erunt femine

Bermo

⁊ multiplicamini ⁊c. Sed ⁊ ibi nihilomi⸗
nus in vltima gña tiois linea cõpleto nu/⸗

mero electoꝝ potuiſſet fieri vt plures na⸗
ſcerent᷑ viri qᷓ; femine vel econuerſo. qꝛ illi
vltimi nõ debuiſſent vti mr̃imonio. In ce
lo aũt neq; nubẽt neq; nubent᷑ Mat.xxij.
ergo ⁊c. cda ratio ꝙ debent eſſe
plures viri qᷓ; femine.qꝛ ðꝛ.j. Poli.q ma⸗
ſculus eſt dignioꝛ naturaliter ⁊ ꝑfectioꝛ fe
mina.in celeſti aũt btitudine debet eſſe ſũ
ma ꝑfectio.&̊ ⁊c. Sʒ ad hoc rñdet᷑ ꝙ nõ re
quirit᷑ in celo ſũma ꝑfectio talis que tollat
nature cõditionẽ.alioqͥn omes femine de
berẽt in virili ſexu vtpote ꝑfectioꝛi reſurge
re. Sʒ deus ab initio creauit maſculũ ⁊ fe
minã.ꝗ̊ h ratio nõ ↄcludit. Tercia rõ ꝙ
6 viri qꝛ deuotio mł
tũ confert ad ſalutẽ. Sed ſexus femineus
eſt magꝭ deuotꝰ qᷓ; virilis.iuxta ulud Au
guſti.qð canit eccłia ſctã loquens ad bea⸗
tã vᷣginẽ di. Intercede ꝓ deuoto femineo
ſexu.̊ ⁊c. Sed ad hoc rñũdet᷑ ꝙ q;uis quo

ad aliqᷓ ſᷣm apꝑentiã ſexus femineꝰ videa?

deuotioꝛ vt dic vbi S. Augu.eo ꝙ facilis ẽ
ad fletũ ⁊ cõpaſſionẽ.tñ quo ad alia ↄſtan

Lioꝛ ⁊ foꝛtioꝛ eſt virilis ſexus ⁊ vt ſic deuo/

tioꝛ.Rñdet᷑ ad queſtionẽ ꝙ diffinire non
eſt noſtꝝ de numero electoꝝ quẽ ſolus de
us nouit certitudinałr. ſed potiꝰ debemꝰ
pctã penitendo abluere ac ꝓ regula cõmu
ni tenere ꝙ ſiue viri ſiue femiĩe qͥ cũq; bona
egerint ibũt in vitã eternã.qui vero mala
in ignẽ cternũ vt eſt fidei articulus dicẽte
Athanaſio. R Exempluz narrat᷑ in
ſpeculo exemploꝝ ꝙ tres milites iurauer̃t
ſibi mutuo fidelitatẽ ſeruare in om̃i neceſ/⸗

ſitate. Accidit aũt eos ꝑtranſire quandaʒ

ſiluã in ſiẽtio omniũ.tũc ſenioꝛ dixit.Mi
roꝛ cur ſic obmutuimꝰ in tranſitu ſilue. et
dixit quilibet cauſam ſilentij ſui.ex hoc ꝙ;
videns amenitatẽ ſilue cogitauit de ame⸗
nitate celeſtis felicitatis.Dixit ergo ſenioꝛ
Certe hoc factũ eſta deo vt cognoſcamus
ꝙ ſicut hactenus mũdo.ita deinceps deo
ſeruiamus ꝙ celeſti coꝛona. Ingreſſi ſunt

ergo clauſtꝝ vbi ſancte viuere ceperũt.ſed
tandem duo iunioꝛes tepeſcentes venerũt

ad terciũ et queſierunt de ſtatu ſuo et ille
dixit. mihi totũ tempus bꝛeue videt᷑quia
ſemper occupoꝛ in ſtudio.vos autem ideo

triſtes eſtis quia ociamini et tedioſie t g.
Illis interrogantibus quid ſtuderet. Re
ſpondit.libꝛuʒ dedit mihi magiſter meus
tripliciter ſcriptum queʒ quottidie legens
miro modo cõſolaboꝛ. Elna ſcriptura eſt
iigra ſqʒ quia cogito peccata mea quibus
inferm penas demerui. Secũda eſtrubea
quia cogito paſſionem chꝛiſti et ſanguinẽ
Tercia eſt aurea quia cogito amenitateʒ
celeſtis paradiſi et ſic expẽdo tempus me⸗
um ſine tedio in conſolatione. Quo audi
to ceteri accenſi ſimilr fecerunt.⁊ ſic per bo
na opera euaſerunt penas eternas ac ad
gaudia celeſtia peruenerunt poſt moꝛtem
Rogemus ergo vñm ieſum vt det nobis
gratiã ⁊ tandem gloꝛam.x

Scquitur in die Penthecoſtes Ser⸗
mo pꝛimus ſcʒ de ſpirituſſancti miſſione
et aduentu amabili cum hiſtoꝛia appari⸗/

tionis.

Alraclitus
Slraclitus
p ſfſpiritus quem mittet pater
iin nomine meo ille vos do
cebit om̃ia Johᷣ.xuij.et in euangelio ho/⸗
dierne ſolennitatits. A Verba ſunt
ſaluatoꝛis noſtri dñi ieſu quibus oſtendit
dei erga nos imenſam charitatẽ vt ⁊ nos
ipᷣm diſcamus reamare⁊ ſic ſpm̃ſctm̃ pꝛo

mereamur acciꝑe. Ideðq; eccleſia hodie

legle enangelil de charitate quã infundit
nobis ſpũſſanctus.teſte apoſtolo Roma.
v. Charitas dei diffuſa eſt ĩ coꝛdib noſtrꝭ
per ſpiritũſctm̃ qui datus eſt nobis. et in
ipᷣo euangelierps dñs facit pᷣcipue de tri
bus mentionẽ que quidẽ debemus obſer
uare vt ſpmſctm poſſimus habere.decu⸗
ius celebꝛi miſſione hodie eccłia deum lau
dat ⁊ gras agit ſolenniſando. Nam chꝛi⸗
ſtus pꝛimo docet deum diligere di. Si qͥs
diligit me ſermonẽ meũ buabit ⁊ pa.me.
dili.eũ ⁊ ad eũ venie.⁊ manſio.apud eum
facio.quaſi di.Qui vult totã trinitateʒ di
uinam in ſe habere manentem diſcat de⸗
um amare⁊ ſic habebit preʒ ⁊ filiũ ⁊ ſpm
ſctm. Scðo ↄmẽdat ſpũſſcti ↄſolatõeʒ de
ſiderare qꝛ diẽ cũ ꝑaclitũ.i. ezoe. Et

In die Penthecoſtes

docere om̃ia.ſ.neceſſaria ad ſalutẽ vt patʒ

in themate. Sed qm̃ ſpũſſanctus quiad
diſcipulos chꝛiſti hodie venit viſibilit᷑ ad
nos cõiter chꝛiſtianos inuiſibiłr ⁊ occulte
Igeo tercio chꝛiſtus q̃ſi ꝑ ſignũ docet nos
ſpũ̃ ſſancti pᷣſentiã in nobis cognoſcere. vi
delicet ſi chꝛiſti fidẽ ⁊ pᷣcepta ſeruamus ac
pacẽ verã cum deo ⁊ angelis ⁊ hoibus ha
bemus que pax in hoc conſiſtit ꝙ ꝑ nulluʒ
pctin ↄtrariamur deo. Idcirco in hoceuã
gelio xpᷣs docet mandatoꝝ dei ſermonem
ſeruare ⁊ pacẽ chꝛiſti amare. Pacẽ inqͥt re⸗
linquo vohᷣ ⁊c.⁊ ſic ptʒ totũ euangeliũ cu⸗
ius textũ ꝑtranſco. Exquo hodie de ſpi
rituſctõ ⁊ eius miſſione feſtũ agit᷑. JIdcir⸗
co de hoc in iſto ſermone tria myſteria de
clarabimus iuxta thema. .
Pꝛimũ ðꝛ amabił miſſionis.quia dicit
pachitus. “
Scõm ðꝛ deſiderabilis aduẽtationis.
qꝛ ꝑpaclitus quẽ mit.pa.
Terciũ ðꝛ mirabilis apꝑitionis.ſ.qua
ſubito docuit omia.
. Circa pmũ de amabili miſſione
ſpũſſcti. Aduertẽdũ ꝙ admirabilis amoꝛ
dei erga nos exhibet᷑ cũ a benigno deo ſpi
rituſſctũs mittit᷑ vt põt oſtẽdi ex płibus ſi
gnis ſumme charitatis. .
Pꝛimũ ſignũ diuine donationis.
Scõm intranee infuſionis.
Terciũ ſecure ſaluationis.
Quartũ copioſe largitionis.
Pꝛimũ ſignũ ðꝛ diuine donationis.qꝛ
qñcunq; ſpũſſctũs mittit᷑ ſemꝑ ipſe deus
homini donat ſeipᷣm ex maxima miſcðia
⁊ charitate.vnde Augu.li.de vᷣbis dñi di
cit ſic. Magna eſt dei noſs miſcðia.de⸗
dit em dona homibus.ſed que dona.ſpi⸗
ritũſanctũ. Donũ quippe dat eq̃le ſibi qꝛ
donũ eius ſpuſſanctus eſt ⁊ vnus deus to
ta trinitas pater ⁊ filius ⁊ ſpũſſctũs ẽ.hec
ille. Ex qua aucte patʒ ꝙ ipe deus ex cha⸗
ritate venit qñ ſpũſſctũs venit. Sʒ qrit
hic quõ dicit᷑ mitti vel aduemire ſpũſſctũs
cum ſit vbiq;.vtpote deus verꝰ qui ẽ vbi⸗
q; totus.iuxta ilud Sapp.j. Spũuüs dñi re
pleuit oꝛbẽ terraꝝ ⁊c̃. Rñdet᷑ ſᷣm doc.the⸗
ologos ſuꝑ li.Senten.pᷣmo.Deus cuz ſit
vbiq; nõ dicit᷑ aduenire alicubi ꝑ loci mu/⸗
tationẽ vel mitti de loco ad locu ſed ſoluʒ

ſm nouũ effectũ in creatura vel oꝑationẽ

vt eſt cõis regula theologica.vnde cum fi⸗
lius dei dicit᷑ miſſus veniſſe in mundum

intelligẽdũ ẽ ꝙ nouo modo cepit eẽ in mũ
do vel oꝑari in creatura.quo modo añ ſic

non fuit in mũdo hoc eſtꝑ carnis aſſũptio
nem ⁊ paſſionẽ ac noſtre redemptiõis ope
rationẽ.ſic eſt etiã de ſpirituſancto quãdo

fructificat coꝛ humanuʒ dicit᷑ aduenire qꝛ

nouo modo ſe oſtendit ibi eſſe.ſ.pctã emũ

dando. Exempluʒz videmus ꝙ lux ſolis

eſt in toto mũdo diffuſa.poſito caſu ꝙ ali⸗
quis homo habeat panmiculuʒ ſuper ocu
lũ poſitum.tunc lux ſolis incipit mitti vel
diffundi ⁊ eſſe in oculis talis hoĩs quãdo
ſcʒ fuerit panmculus ab oculis remotꝰ.qꝛ
per talẽ remotionẽ recipiũt ocul illus ho
minis lumẽ ſolis denuo qð antea non reci
piebant.ſic ſpũſſctũs dicit᷑ aduenire cũ in/⸗
cipit oculos mentis in pctõꝛe illuminare

lumine gratie qui pꝛiꝰ erat in tenebrꝭ cul⸗

pe. hoc oſtenſuʒ eſt in Paulo qui poſtq;ᷓ in
baptiſmo recepit ſpmſanctũ ceciderũtab

oculis eius tanq; ſquame que oculos ob/

texerant.⁊ ſic viſum recepit.Ecce ergo dei
charitas ꝙ per ſpiritũſanctũ dans ſeipſuʒ
illumimat mentes. Nimirũ ſi tibi vnus ho
mo occidiſſʒ patrẽ ⁊ matrẽ ⁊ ule iuſto iudi
dicio fuiſſet ꝓpter hoc oculis pᷣuatꝰ ac moꝛ
ti adiudicatus magna eſſet charitas ⁊ pi⸗
etas ꝙ tu tali homi redderes oculos et vi
tam ſi poſſes. Sic facit nobis deus dado
lumen ⁊ vitã gratie inimicis qͥ occidimus
qᷓ;tũ in nobis eſt deũ per culpaʒ Heb. vj.
Crucifigẽtes chꝛiſtü in ſemetipis. C

Scðm ſignũ dicit᷑ intranee infuſionis.

qꝛ quãdo ſpuſſanctus ⁊ eius gratia datur
homini ipe ſpũſſanctus deꝰ in ꝓpꝛia perſo
na infundit᷑ intra coꝛ. Queſſtio em ver⸗
titur apud theologos vicʒ vtꝝ ſpũſſanctꝰ
tantũmodo in effectu det᷑ holb per aliqð
donũ gfe ipᷣius an in ꝑſona ꝓpꝛia eſſentia
liter oꝑando intrinſecus. Et rũdetur ſᷣm

docto cõiter pꝛecipue Rich. Bonanentu

rãq; ſuꝑ.j.di.xilij.ꝙ in ꝓpꝛia perſona dat᷑
⁊ venit intra pꝛecoꝛdia eſſentialłr exiſtendo
⁊ habitando ac oꝑando ⁊ hoc ptʒ. Pꝛimo
ex auctoꝛitate.quia Augu. xv. de trini.vt
allegat᷑ a mgro vbi S dic. Nõ debemꝰ am
bigere quia ideʒ ſpũs qui datus eſt in die

1*

penthet

Tinffa.
idatde
dengl⸗
ghonain.
ſinſchin
oſtenct.
dl. Jöm
ſecut, n
uocinſ
fnibi. O
nadetſe
tate Oct
wbiſß⸗
guoden
tuita.ſfi
Sedno
eſtdaton
turdong
adidete
Wvuus
anläre
ſceſtin
N no
homo⸗
mnind
üth
necan
ns⸗
flurre,
peeina
Ponnen
ſelliintu
Uibsm
eſetſtane

(exeoſnia

terrätren
ſteden
ninmtu
Pernä
nmlttee

gtions,

ſelpe
gann
moinm

enpala

ſulalt
uigb
dat

opation⸗
deumff
mundum
teiin mi
odoaß ſe
aſſüptio
nos ope
quigo
enlre ge
gaemi
rſolss
igali⸗
eroalt
n vel
ido
C:
sho
hrecl
mt
ware
cN
Roö
genütad
osb⸗
kergodei
nsſapſi,
ynusho
iuſoudi
tacno
tinstpi
Mlosat l
aus daco
cadumus
Heb. n
6. C
fulons⸗
madamur
Nunſ
ven⸗
ifana.
ic
tſenna
Nourfmn
narentu
ſonad
bin⸗
heftinl N
Pan; an
ſkindie

.

Boermo

penthecoſtes apłis ip̃e inq; dat᷑ hoĩibus.
⁊ infra. Quantus eſt ergo deus.ſ.chꝛiſtuſ
q dat dcũ.hec ille. Subdit magiſter ibi⸗
dem.qꝙ ipᷣe ſpũſſanctus qͥ deus eſt et tercia

ꝑſona in diuina trinitate nobis detur no

ſtriſq; infundat᷑ ac illabat᷑ mẽtibus aperte

oſtendit Ambꝛo. in pᷣmo li.de ſpũſſancto
di. Iphm vnũ ſpm̃ ⁊ apli ⁊ ꝓphete ſunt cõ
ſecuti.⁊ infra.Quis dubitet qͥn diuinũ ſit
quod infundit᷑ ſimul plunibus. hec ⁊ plu⸗
ra ibi.O quis regũ facit hoc vt cũ dat do
na det ſeipᷣm. Sed deus ſic facit ex chari⸗
tate. Scðòo ex ratione Bonaucñ.⁊ Richᷣ
vbi ſupᷣ. quia ſpũ ſſanctus eſtamoꝛ pᷣmus
quo deus nos amando dat oia dona gra
tuita.iſ.fidẽ.charitatẽ.gratiã et huiuſmoi.

Sed nõ dat poſtenus ſine poꝛea deo qui

eſt datoꝛ ꝑfectiſſimus.ergo patet ꝙ nõ dã
tur dona gratuita niſi cum ſpirituſctõ.Et
ad idẽ tercio ponamus exemplũ ſicut vita
vel viuificatio eſt ab ania nec dat᷑ coꝛꝑi vi
ta niſi realiter infundat᷑ anima vunficans
ſic eſt in ꝓoſito. Item aureũ florenũ qui
dat non poteſt fieri niſi det aurũ. O ergo
homo aduerte dei charitatẽ qͥ nõ ab extra
tm influit amoꝛẽ ſuũ. Sicut videmꝰ ꝙ au
rũ ⁊ hmõi ab extra manendo alliciunt coꝛ
nec animã ſatiant atq; etiã ſol ab extra ra
dians calefacit coꝛpus non animã et ſic in
fluit ⁊c. Sed deus ſic nos diligit ꝙ intrat
ſe in animã ⁊ eã ignit diuĩio amoꝛe ac in
ſe trãſfoꝛmat.cogita hãccharitateʒ ex hoc
Nonne magnũ eſſet ſi ſolẽ deus totuʒ vel
ſtellã infunderet in viſcera tua vt eſſes om
nibus mirabilr lucidus.ſʒ adhuc maius
eſſet ſi angelũ mitteret in te habitare et fa

cere omia q̃ facit vel põt ſcʒ celũ mouere ⁊

terrã tremere. Vtiq; ꝓ his oibus ſũmuʒ
eſt ꝙ deus oĩm veniat in coꝛ tuũ ⁊ viuificʒ
aiam tuã gratificet ⁊ poſtea głificet in per
petuũ. DCTerciũ ſignũ charitatꝭ dei
in mittẽdo nobis ſpm̃ſctm̃ dicit᷑ ſecure ſal
uationis. Rã nullũ aliud donũ dei eſttaʒ
ſecuꝝ ⁊ ſaluificũ ſicut dare hoĩ ſpũſſcti do
nũ gratuitũ.Qð ſic oſtendit᷑. Nam vide⸗

mus in mundo ꝙ aliqͥ habẽt multa bona lus fit ſanctus.

cum filium ſuũ in redemptionẽ. Sed hoc
donũ etiã habet admixtã foꝛmidinẽ iudi⸗
cij fiendi per xpᷣm ↄtra repꝛobos.DHeniq;
tercio videmus ꝙ xpᷣs dedit nobis ſeipᷣm
totũ ad vitã eternã in euchariſtia. Sʒ hoc
habet timoꝛẽ ſumendi indigne.qꝛ qͥ man⸗
dqucat indigne reus erit coꝛꝑis et ſanguis
xpᷣi.j.Coꝛinth.xj. Sed dono gratuito in
fundli ⁊ ſvmſctm habere eſt ſecuriſſimũ ſi⸗
ne omi foꝛmidine.quia vt ſic ſemꝑ dat᷑ ſpi
rituſſctũs ad ſctif candũ vt patet ꝑ mgrm
in..di. xiiij. Et ꝑ conſequẽs ſemꝑ ſic habe
re ſecurũ eſt ad ſalutẽ.Et maxima dei cha
ritas ptʒ in hoc ꝙ tã ſecuꝝ donũ nobis in
dignis dat. Quarrtũ ſignũ eſt copioſe.ſ.
largitionis. Nã qn aliqs dñs vel rex mul
ta dona ⁊ magna datex ſua libalitate di⸗
cit᷑ pius ⁊ charitate plenus. Sic mibicoꝛs
deus qͥ dat ſpmſctm qð eſt ſũmũ donũ et
ad multa vtile dare dicit᷑ charitatiuꝰdeꝰ ꝑ.
maxime.j.Joh̊.iiij. In hoc cognoſcimus
quia in deo manemꝰ ⁊ deus in nob.ſ.per
charitatem ⁊ gram qꝛ de ſpũſctõ dedit.qᷓ;
copioſe ⁊ largiſſime deus dat ſpm̃ſctim.ex
hoc ptʒ ꝙ nulli volẽti⁊ facienti qð in ſe eſt
denegat ſed oĩbus qᷓ;tum eſt ex ſe pꝛeſto ẽ
dare qcunq; vult acciꝑe. Vnde de conſe.
di.lij. Nec quẽqᷓ;. Cypanus dicit.ꝙ ſiẽ di
es oĩbus equaliter naſcit᷑ ⁊ ſicut ſol ſuper
omnes pariet equa luce diffundit᷑ ſic ſpiri
tuſſanctus omnibus infunditur. Et ideo
ſi quis non aperit feneſtm tali luci ſua cul
pa eſt ꝙ eſtin tenebꝛis.ſ.vitioꝝ. O g pec/
catoꝛ agnoſce dei charitatẽ ⁊ age peniten⸗
tiã vt accipias ſpiritũſanctũ ⁊ non geas.
Circa ſcõᷣm de deſiderabilti aduentatio
ne hoc eſt aduus frequẽtatõe vt dicit ca
tholicon E MHotandũ eſt ꝙ maxime

debemus deſiderare frequentem aduen/

tum ſpirituſſancti. Quia vt Berñ.in ſer⸗
mone dicit. Spirituſſanctus eſt ſalutis pi
gnus.⁊ qui illo caret ſalutem non habet.
iuxta illud Roma.viij. St quis ſpiritum
chꝛiſti non habet hic non eſt eius. Nam et
idcirco ſpirituſſanctꝰ dicit᷑ quia ſine eo nul
ter quod eccleſia crebꝛo

temꝑalia a deo ⁊ hoc non eſt ſecuꝝ quia Z eum exoꝛat di. Veni ſancte ſpiritus.Sed
mali talibus abundant.iĩmo eſt ꝑiculoſũ querit᷑ hic quando et ad quales homines

2 .

eis qui abutunt᷑. Item ſcõo videmus fide habet venire ⁊ crebꝛo aduentare ſpirituſ
ꝙde pater ex charitate dedit nobis vni/ ſanctus. Ad hoc reſpodet Gilbertus. ꝙ

de h̊ͤ non poteſt dari certa regula ſpecialis

de noticia aduentus ſpũſſancti.quia non
eſt noſtrũ noſſe nec noſtre induſtne ſʒ gra⸗

tie. Ideoq; omi temꝑe ⁊ omes hoĩes cu/

iufũbet conditionis debẽt cõtinue deſide/
rando pꝛeꝑare ſe. NHã Anſ.d. Spũſſctũs
deſiderãdo quent᷑ ⁊ amando inueni᷑. Tñ
generales regule quattuoꝛ ſunt de hoc no
Sis regula de pctõꝛibus.
5cda de penitentibus.
Tercia de ſacramentis om̃ibus.
OQuarta de charitatẽ habentibus.
Prꝛima regula de pctõ:ibus. ꝙ cunq;
homo qᷓ;diu.ſ.ꝑmanet ĩ peccato alienꝰ eſt
a ſpũſancto. Ratio ptʒ.qꝛ vt ſanctus Au
guſti. di. Charitas que deus eſt hoc ẽ ſpi⸗
rituſſanctus ⁊ peccatũ moꝛtale opponunt
Ideoq; nõ venit vnqᷓ; ſpũᷣſſanctus in pec/⸗
catoꝛẽ qᷓ;diu non cõuertit᷑ ad pniam⁊ gra
niã. Sap.). In maliuolã animã nõ introi
bit ſpũs ſapientie.nec habi.in coꝛ.ſu.pec.
Pꝛoinde nullus infidelis habet ſꝑmſctm.

Nullus q̊ʒ hereticus ⁊ nullus etiã chꝛiſtia P

nus in pctõ moꝛtali exiſtens niſi tales con
uertant᷑ ad chꝛiſtũ.⁊ quãto qs diutius in
peccato manet tanto a ſpirituſancto elon

gatur. Secũda regula de penitentibus

ꝓꝙqncunq; ⁊ quonienſcunq; peccatoꝛ vere
penitet tunc ⁊ totiens ſpũſſctũs ad euʒ ve
niet. ⁊ dũ in peccatuʒ moꝛtale relabit᷑ mox
ſpũſſctũs expellis. Ratio qꝛ pẽitentib pec/
cata ſemꝑ remittunt᷑ quotieẽs quis vᷣe pe/⸗
nitet vt ptʒ Eʒech.xviij. Quacunq; hoꝛa
igemuenit pctõꝛ ampliꝰ nõ reminiſcoꝛ om
niũ iniqͥtatũ eius. Sed petõꝝ remiſſio nõ
põt fieri niſi ꝑ ſpmſctm̃.vode Aug.j.q. .

Ira fit. dic. Spũſſanctus pctõꝝ remiſſio/⸗

nẽ intra ſanctã ſolã ecclſiam ita oꝑatur vt
repꝛobos fugiat ⁊ ꝓbos colligat.ergo ⁊c.
FCTercia regula eſt de ſacramẽtis ꝙ
qcunq; fidelium qðcunq; ſacramentũ dig
ne ſuſcipit ſpiritũſanctũ recipit. Exem⸗
plum cum quis baptiſat᷑ vel confirmatio
nẽ aut euchariſtiã aut oꝛdinẽ digne ſuſci⸗
pit aut vnctionem aut ſacramentũ matri⸗
monij ⁊c̃. Secus aũt ſi idigne quis ſacra
mẽtũ ſuſcipiat.quia vt Auguſti.dic.j.q.j.
Omia ſacramenta(inquitobſunt indig⸗
ne tractãtib ⁊ ꝑ ↄns indigne ſumentibus

pꝓſunt tñ ꝑ eos digne accipiẽtibus.quia ſa
cramẽta continẽt ſpmſetm quẽ ſignificant
⁊ ſic conferunt gram vt patʒ in quarto.

Quarta regula de hoibus charitatem

gratuitã habentibo.ꝙ qͥcunq; vera chari⸗

tate diligit deũ in obſeruannia pceptoꝛuʒ

habet in ſe ma nẽtẽ ſpmſctm̃. Ratio quia

ſᷣm Dyoni.de diui.no. Charitas increata

7

hoc eſt ſpũſſctũs g
tem creatã.hoc ei

nit in homie charxita⸗

nẽ dei manſionẽ.qm qui manet in charita
te in deo manet ⁊ deus in eo.). Joh.iiij.
Idem ait. Quid tibi videt᷑ o amatoꝛ dei
de pꝛemio amoꝛ s tui.qͥd tibi mali nocere
poterit.aut quid boni deerit quãdo te di⸗
ligir qui te de nihilo creauit. O nimis fe⸗
lix ⁊ vltra qᷓ; dici poſſit beatus quẽ diligit
piꝰ pater oĩpotẽs deus.Quid em felicius
qͥd beatius qᷓ; ab eo diligi qͥ eſt vñs Rate
ſi qͥ habet ptãtẽ vite⁊ niee qͥ põt ſaluare
diligẽtes ⁊ dãnare nõ diligetes.iuxta illõ
5S. Cuſtodit dñũs oẽs diligẽtes ſe ⁊ om⸗
nes pctõꝛes diſꝑdet. O g̊ pctõ: age pniaʒ
⁊ ſerua pᷣcepta. q Cixca terciũ de mi
rabili apꝑitiõe ſpũſſctĩ que pᷣcipue hodie
facta eſtdiſcipulis notandũ eſt ꝙ hodier⸗
na appitio ſpuſſcti fuit mirabilis pꝛecipue
quadrupłr. Pꝛimo quidẽ qꝛ facta ẽnuè⸗
rabili ſono repete de celo vt ſcribit᷑ Act.j.
Factꝰ eſt repẽte de celo ſonus tãq; adueni
entis ſpũs vehemẽtis. Vbi aduertenduʒ
ꝙ ſpũſſctũs młtotiẽs apꝑuit ſʒ ſꝑ cuʒ aliãᷣ
ſono ĩ ſigno viſibili nã bis apꝑuit ſuꝑ xpᷣ
ſcʒ in baptiſmo ⁊ in tranſfiguratõe ⁊ vtro
biq; factꝰ eſt ſonus vocꝭ dicẽtꝭ. Hic eſt fi
lius me. dile.⁊c̃. Itẽ ſuꝑ diſcipulos etiam
bis ſcʒ qn chꝛiſtꝰ inſufflauit eis poſtreſur⸗
rectionẽ ⁊ tunc cũ ſono vocis di. Accipite
ſpiritũſanctũ quoꝝ ⁊c̃.Et etiã hodie cum
ſono repentino de celo. Sed q̃re ſemꝑ cuʒ
ſono apꝑuit.dicendũ ꝙ ad terroꝛẽ pctoꝛuʒ
vt cõuerteret illos ad ſe⁊ ſic exꝑellcret dia
bolũ de coꝛdib illoꝝ. Sicut em vetereʒ le
gẽ dedit deus cũ ſonitu terribili Exo. xix.
ita legẽ nouam ꝑ ſpmſanciũ dedit in ſono
ad terroꝛẽ pctõꝝ obſtinatoꝝ vt volũt do ⸗
cto. Et ꝓ daritate huius hiſtoꝛiã pꝛoſe

quamur ex ſcriptura ⁊ doc:dictis. PoſtG

taã. hoc eſt facit vt homo gratuite
amet deü. Vnñ Berñ. ſer. de cena dñi.
felix inquit vᷣtus charitatis qᷓ facit homi⸗

udutn

minceli
lenzman
cichiſto
Dunnil
Ps mine
ſepius e
hemanec
cei de val

onis diceb
Iluſſcrüs
gemundt
tüſanaug
ſeniſſet.
Dihocktede
lofirmam
Aignkia
minesam
bodlekean
ergoboci
fecttdeus
OQ
lum.b
fſoad
todihe
goꝛi
egati
?petehn
mna
aas deon
ene
ilcrcaq
ſisrepen
chs eſttepe
Umm queſon
D leclaſten
erent q
otes

te entdiſc

lllſpüfei
innſoß⸗
llielis
Pudhſn

nnſe
ingen
Minirſin
Mahn

64biaſ
Cfcane
nano.
dantaten
machan
Nepton
Ano ina
Sincreats
chanta!
munuite
–
homi⸗
chanta
Halij.
loꝛdei
ocere
tedi⸗
isfe
lige
üons
aci
aware
unald
ſer onm
naj
inen
ne hocle
secye
ſacn imnt
bit Sck,,
iilei
Verteneli
lcnal
inſmin
er M⸗
cc ſ
Ulos elan
orri
.Aasple
odedum
nte,
na
nn
E
rautda,
gis Polch

ignei colorꝭ q̃ſi ſolis globũ ardentẽ radio

1 ..
* O„
R

eſñ chꝛiſtꝰ dñs ꝓmittẽs ſpm̃ſctm̃ aſtende ſũq;. ⁊ ecce diſꝑtita ẽ illa lux in modũ 7 fl⸗

rat in celũ reuerſi ſunt diſcipuli in hieruſa

guras linguaꝝ ignitaꝝ ⁊ ſuꝑ ſinguloꝝ ca

lem ⁊ manebãt in ilio cenaculo vbi paſca pita ſic delcẽdit vt ptʒ Actc᷑.j.⁊ ſᷣm mgrjm

ciuũ chꝛiſto cenauerat ᷣm qð Ly. dicit ſuꝑ

in hyſtona. VSʒ qre hec facta ſint

Mar. xiij. ⁊ quia neſcieb ãt diẽ certã qua docto.di.ꝙ ideo ſpũſſctũs apꝑuit in dup⸗

xps muteret e s ſomſanctüũ ꝓmiſſu oꝛabãt titꝭ lin

guis vt oñderet ꝙ diſcipuli diuerſa

⁊ ſepius colloquebant᷑ de hoc cũ btã virgi rũ ⁊ oim linguaꝝ dona acciꝑent qᷣb pᷣdi⸗
ne matre chꝛiſti.⁊ de hoc ꝓſequendo Elin catuni eſſent diſꝑſis gẽtibꝛ ꝑ mũdũ. Item

cen.de valen.dic.ꝙ expectan.altera die et ſiłcũ hoc in igneis lingius apꝑuit ad oſtẽ
terda. tandẽ dñica que eſt ſub octa. aſcenſi dendũ ꝙ ignita vxba fidei deberẽt loqͥ qͥb
