Et ſic tam vicium qᷓ; diabolum vicit.

ſblleco⸗
ſomach
Ulkerae
fiercorr
iatg vie
fumn. V.
büſem
bonds
Aqar
Gicto
poſſia
dean
nect⸗
mnon
Hen
ſnisd
loluge
Apila
4 deca
dlabolo
Nyalm⸗
ino⸗
nopultt
deiirene
dfolde
eltoue
dubolicr
Nuboliſe
ien
dpioyeen
lal
1dſcalige
Nholuere
1 nault:
cntus
Qien

.

teſtueris
iny ma
nr galere
Cnouie
Si..
ſefbüin
ets heit
Quiam
n
lum, dot
aber le⸗
ndum
diooſti
dicente
emun;
ut le
Uncra
deob
agit
raid
Wd
umen!
nocoobe
ckſupt
Enosſit
1dignds

gulten
ller⸗
ni,
ipoſe
1cge e
nialaſue
n dec!
ariin
mücive
poſten
Coteniz
unnmn
worlli
nausne
Zeuents!
nifimd
ngn
muul de
nadert
none
rcqt.

Schos modus eſt q̊ aliqͥ poſſident᷑ mẽta
liter tm̃ ſcʒ in aia ꝑ petm̃ moꝛtale.⁊ H ẽ pe
ius qᷓ; pᷣmo mõ a mille demõibꝰ poſſide/
re vel coꝛꝑalr a diabolis vexari.vñ Joh.
xiij.ðꝛ ꝙ in Judã ĩtrauit diabołꝰ.ſ.ſpũali
ter qn chriſtum tradere diſpoſuit.⁊ Joh̊.

vVj. de eo xpᷣs dixit. Vnus ex vobis diabo
lus eſt. .ꝑ imitatõis ſilitudinẽ. Sic eſt ð

quolibʒ exiſtẽte in pctõ moꝛtali.tał qᷣppe
dãanari habʒ cũ diabolo niſi peniteat.
g̊qᷓᷓ malũ eſt pctm̃ qð ex hoie facit q̃ſi di⸗

abolũ.Pꝛoinde et ronabilit᷑ opinat᷑ ꝙ di

abolus ſepiꝰ coꝛpus hoĩs ſubintrãs iſen
ſibilit᷑ conſiderat ſtatũ viſcerũ epatiſq; et

—

ſtomachi vt exinde ſicut medicꝰ qͥ ẽ mille

artifex agnoſcat ſi hõ ille cit?ꝰ habeat mo
ri ex coꝛruptõe int᷑ioꝝ.⁊ tanto plꝰ talẽ ten
tat ꝑ vicia qᷓnto ꝑpendit citiꝰ ülũ moꝛitu
rum. Vnde ⁊ vulgari ꝓuerbio dicit᷑. Iſte
bñ ſe moꝛiturũ in ꝓximo ſenſerat qͥ moꝛeſ
bonos mutauerat. Terciꝰmodus eſt q̊
aliqͥ a diabolo poſſident᷑.ſ.vtroq; mõ pꝛe
dicto.̊ eſt cũ qͥs ꝑ peccatũ moꝛtale ĩ anĩia
poſſidet᷑ et cum hoc etiã in coꝛꝑe vexatur.
ne audire poſſit.ſ.verba ſalutifera a ꝓxis.
nec loqͥ in ↄfitẽdo ⁊ hmõi.ſicut fuit iſte de
moniacꝰ de q̊ loquit᷑ euãgeliũ hodiernuʒ.
Heu ſic ſũt multi arte diabolica peccatis
ſuis demerentibo incãtati ⁊ maleficiati.ſ.
cõiugales pᷣſertim vt ſe odiãt vł alienã cõ
cupilcant ⁊ hmõl. xXꝓ Scõm documẽ
tũ de cauſa ꝑmiſſiõis.ſ.q̃re deus ꝑmittit
diabolo tantã facultatẽ vt hoĩem obſide/
at vel maleficet.Et rñdet᷑ ꝙ ꝓpter plura.

Primo aliqñ ꝓpter pctã enoꝛmia de qͥb

nõ vult tał hõ ſe emedare.Scðo pꝛopter
dei irreuerẽtiã ꝓut refert Greg.in pᷣmo li.
dDyalł.de quadã ſctimoniali q̃ lactucã non
edito crucis ſigno ↄmedit et diaboł ĩtra
uit ⁊c̃. Tercio ꝓpt᷑ vocatõem vel noĩatõʒ
diaboli crebꝛã.ſicut heu młti ↄſueuerunt
diabolũ ſepe noĩare et in eiꝰ noĩie maledi
cere ꝓut refert idẽ Gre.de q̊dã Stepha/
no pᷣſbytero licʒ bone vite.tñ ſeł cũ vellet
diſcaligari dixit famulo ſic. Vẽi diabole
⁊ diſcaliga me. Mox diabolꝰ velociter ce

pit ſoluere illi caligas.Et ille expaueſcens
clamauit. Recede miſer nõ tibi ſed famu/

lo locutus ſũ.Et ꝓtinꝰ diabolus receſſit.
Quarto ꝓpter pccõꝛũ purgatõeʒ faciẽdaʒ

⁊ acqrẽda merita vt ſupꝛa tactũ eſt.⁊ in
ſimul oſtendit᷑ miſeria huiꝰvite. 2
TTereis Soocunent de remedijs adhi⸗
bendis Ad qð Caſſianꝰ in collatõibus.
⁊ doct᷑.tradunt pła. Vnũ ẽ vt hõ tał cre⸗
bꝛo cũ cõtritõe confiteat᷑.oꝛõe etiã ieiunio
⁊ elẽoſynis ſatiſfaciat. Scõm vt cõmũicʒ
deuote vicʒ ſacrm euchariſtie.nec dʒ tali⸗
bus negari ſᷣm doc.vt in ſũma Aſtex. hẽ
dũmodo poſſeſſus habʒ ↄueniẽter vſum
rõis vł lucida interualla.⁊ reuerẽtiã faci⸗
at ſacr̃o.als ſcʒ ſi eſt amens ↄtinue nõ de
bet tali dari euchariſtia. Terciũ remediũ
vt ad pᷣſentiã alicuius ſcti ducat᷑ qͥ interce
dat ad deũ /ꝓ illo ſua oꝛõe ⁊ ieiunatõe.vñ

niſi in oꝛoe et ieiunio.Quartũ ẽ vt aſʒga
tur crebro aqua bñdicta ꝓ diaboli effuga
tione.Talia qppe remedia valẽt etiã con

tra incantatões factas et maleficia ſiue a⸗

liqͥ ſint incantati ad tenẽdũ odia int᷑ ↄiu⸗
gales ⁊ hmõi ſiue ad impotẽtiã reddendi
debitũ ↄiugale ⁊ ꝓ qͥbuſcũq; maleficiatꝭ
vt ptʒ.xxxiij.q.j.c.vlti.Rogemꝰ g̊ dñm ie
ſũ vt cuſtodiat nos a malis.⁊ det graʒ ⁊c

BHñica eadem Sermo. ij.ſ. de öo lau⸗/
dando in oꝑibo creatõis: gubernatiõis et
ſaluatõis hoĩm ↄ qſdam remurmurãtes

Ene omnia
b fecit.et ſigdos fec audire ⁊ mu
tos loq. M Darci. vij. 2 in euan⸗
gelio. Verba hec dixerũt de dño leſu dei
fulio hoĩes qͥ adduxerãt ad eũ quendam
ſurdũ et mutũ quẽ ipᷣe miraclłoſe curauit.
In q̊ docemur et nos vt deũ laudemꝰ in
oĩb ſuis oꝑib.qꝛ deus oĩa bñ facit ⁊ fec̃.
Vnde Geñn.j. Vidit de? cũcta q feceratz
erãt valde bona. A Et hoc triplici
rõne. Primo qꝛ a bono deo facta ex mera
ſua bonitate.Hã vt ph̊s.j.celi dicit.Op⸗
timi eſt optima facere. Itẽ magr in.ij.di.j.
dicit ꝙ tanta eſt bonitas ſummi boni dei
vt ſit ei.ſ.ꝓpriũ ꝓdeſſe velle et oĩpotentiſ⸗
ſimi nocere nõ poſſe.hec ibi. Vbi Bona
uẽtura dicit ꝙ deus bonꝰ non poteſt noce
re alicui creature nocumẽto culpe facien⸗
1 53

Dominica.x..poſt penthe.

do licʒ faciat nocumentũ pene et h̊ pꝛopt

bonum. Scðo oĩa deus fecit bona eſſen

tiali bonitate. Vñn Aug.⁊ magr vbi ſupᷣ
di.ꝙ oĩa inqᷓntũ ſũt bona ſunt.Etem̃ ᷣm
pꝓhʒ. Ens ⁊ bonũ ↄuertũt᷑.vj.methaph̊.
Cuʒ ̊ de dedit oi creature eſſe.̊ aũt eſt

bonũ. ⁊c̃. Tercio qꝛ de fecit oĩa ad bo/⸗
nũ hoc ẽ ad dei gliam ꝓ maniteſtãda ſua

bonitate. Pꝛopterea merito ðꝛ de xpᷣo in
themate ⁊ euãgelio. Bñ oĩa fecit ſeʒ dei
fulꝰxpᷣs benedictꝰ qꝛ ex bonitate ⁊ ad dei
gliam.tale bonũ miraculoſum fecit ꝙ ſur
dos fecit audire ⁊c̃.ptʒ in euãgelio. Jta

ꝙᷓ; luxta hec verba exq̊ plures hoim con/

querunt᷑ ↄtra deũ q̃ſi reᷣhẽdeñn.ꝙ nõ oĩia

bene faciat in mũdo declarañn.ↄtra eoꝛuʒ
blaſfemias oſtendemusꝙ deus benedi⸗

ctus laudandus eſt in omibus operibus

quia omia bene facit ⁊ oſtẽdemus pꝛeci⸗
pue in tribus generibus operum dei ad

que cetera reducuntur.⁊ ſic tria myſteria

notemus.
Pꝛimo de oꝑe creatöis.
Scðo de oꝑe gubernatõis.
Tercio de oꝑe ſaluatõis.

de creat aiam quã ſcit ĩ pctõ moꝛtali mo
riẽcdo damnãda. nõne meliꝰ eſſet talẽ nõ
creaſſe.Exemplũ hahet᷑ de Juda.de quo
xpᷣus dixit. Melius erat ei ſi natus non
eſt quia anime in inferno damnate.vt di
citur Apocal.ix.inqiebus illis querent
moꝛtem ⁊ nõ inuenient eam ⁊ deſidera⸗

bunt moꝛi⁊ mo:s fu. ab e. Qualis ergo

gfa facta eſt aiabus paganoꝝ ⁊ alioꝝ dã
nandoꝝ in h̊ ꝙ creauit eas de cũ pᷣnide/⸗

rit dãnandas in pctõ moꝛtali.nã peccare

2 peccats dãnari in infernũ eternaliter
eſt malũ infinitũ eo ꝙẽ pena infinite trãſ
greſſionis. Melrꝰeſt ; talib nõ fuiſſe vł
annihilari q; moꝛtaliter peccare ⁊ ↄſeq̃n
ter dãnari. NHam ſᷣm An.lib. ſilitudinũ

Buſtus peligeret annihilari qᷓ; moꝛtalit᷑

peccare.g ⁊c. Hec oĩa tqgit Franciſ.ma/
ro.ſuꝑ.j.di.xl.⁊.xlj.q.iij. Sʒ ad hec recol
ligẽdo dicta eiuſde Frãciſ.⁊ alioꝝ doctoꝝ

fuiſſet homo ille Math. xxvj. Item rõ

ti. Pꝛimo qͥdem qꝛ inſipſẽtis eſt cãm qᷓre

re vbi nõ eſt cauſa.vt ſi quis q̃reret.Qua

re de eſt deꝰ.aut quare hõ eſt anĩial rõna

le. Nũc aũt vt Aug.de ciuit.dei dicit. Si
cauſa diuine volũtatis qᷓratur nõ inueni⸗

tur. Et ideo ſi qratur.qᷓre hoc fecit deus
NRñdetur qꝛ ſic voluit.Et ibi ẽ ſtatꝰqꝛ di

uina volũtas eſt pᷣma regula in oib ↄtin

gẽtib. vt optime de dicat illud ꝓuerbiũ

cõmune.Sic vo lo ſic iubeo ſit ꝓ rõne vo

luntas. Scðdo q́ʒ talia qrere eſt inſipiẽ
tis qꝛ occulta iudicia dei excedũt faculta
tem noſtre intelligẽtie.ideoq; ſtultũ inue
ſtigarech ſint incopꝛehenſibilia. vt dicit
apłs Vnñn.vj.q.j.ca.ſi oĩa.Anacletꝰpapa
dicit.ꝙ ſuꝑuacuis laboꝛat impẽdijs qͥ ſo
lem facib certat adiuuare. ſic ſtultꝰ eſt qͥ
occulta dei iudicia vult inueſtigare.Exẽ⸗
plum narrat Tullius de natura deoꝝ. ꝙ;
rex qͥdam interrogauit quẽdã ph̊ᷣm.qͥd eſ
ſet deꝰ. Et ille petiuit inducias triũ dierũ

Quib expletis.adhuc petiuit triũ dierũ
1ingducias. Et iteꝝ ac iteꝝ. Ad quẽ rex. vt
viceo me deludis. Et ille.Oñe nõ.ſʒ deꝰ
tanm imenſum ⁊ ſũmũ bonũ eſt ꝙ quãto
B CLirca pmũ deogꝑe creatiõis de q̊
plurimi curioſi muſitãt diceñ.⁊ qreñ. q̃re

plus de eęo cogito tãto deficio ⁊ minꝰ in⸗
uenio. Deniq; tercio qꝛ ſi hoĩies nõ pñt
rõnẽ reddere de oĩb rebus creatis.vt po
nit Auguſt.li.de ciuit᷑.dei.plurima vicʒ.
vñ eſt hoc ꝙ ipᷣm argentũ qnto eſt cã di⸗
dius nigrioꝛes lineas facit.⁊ quare palee
ſunt tante caliditatis vt in peeme poma
⁊ oua a frigoꝛe ↄſeruãt ne ge
Sed iin eſtate ſũt tante frigiditatꝭ vt gla

cies ↄſeruent. Item cur adamas nec fer

ro frangit᷑ nec igne ↄſumitur ⁊ tamẽ hyr
cino ſanguine frangit᷑. Item vnde eſt ꝙ
calcem viuã aqua accendit ⁊ oleum extin
guit. Et plura talia ibi adducit Augꝰ. q̃
ꝑtranſeo cauſa bꝛeuitatꝭ. Si ergo nõ ſi i
ficimus rationẽ reddere de creaturis q̃nꝰ
te ergo fatuitatis eſt vt velim rationẽ in
ueſtigare de deo quid ⁊ quare agit de no
bis ſic vel ſic. Attamẽ ad q̃ſtionẽ illaʒ cu
rioſoꝛum hoiĩm quãtũ humana ratio ca⸗
pere poteſt. LC.Reſpondet᷑ ſᷣm the
olog.docłt᷑.ſententiã ꝙ ſcʒ nõ foꝛet melius

vt deus nõ feciſſet vel nõ faceret illaʒz ani

reſpondet᷑ ꝙ talia qrere ẽ inſipietis ⁊ ſtul mã quã ſciuit ꝓ peccato eſſe damnandaz;

So

u ↄſtringãt᷑

hmna ben
Teae
iinoi
Uitareoit
exöna
nesgeit
nteante
lidD
faludsfi
Nehine.
Pp.
girind
lelinon
rl
Ceregea
naturp
Rden
lumy
ſaere
obpe
n
lusi
allpr
Aöd
We
hocno⸗
( nin
Rthoien
—
loſalven
tonihu
obet
gſug
ſtorih
iekbentue
ſeagobi
guldam
Clerꝛ m
Kappnl
lleogeſt
meſeſief
abr

loperea

.

iniſe

nO
ül ön
rirgi
oinneni
et deus
Hrdi
diborin
puerbi
rönero
kinſipſ⸗
ſialita
me
diat
popa
t
4
Eii⸗
14
is
i
Ne
N
ld
ghaͤo
nindin,
no püt
6.po
ma vi⸗
Ntcidi
nepgle,
ehonn
Htnngit
e
6erferf
nmihtt

ndecke

.

Et ꝑ ↄſequẽs deus eſt laudand etiã ĩ ta parabiliter adheret damnatis ⁊ puat bꝰ

omia benefecit ⁊ faccit.

li opere creatõis ſicut ⁊ in alijs oibus qꝛ nũ infinitũ.ſ.diuinũ.ſic eẽ peius eſt qᷓ; ſit

nõ eſſe ſimpliciter.vt etiã ꝓcedit obiectio
o ratio ſupꝛa. Verũtñ ſᷣm Franciſ.maro.vbi ſu
Scdðo rõne oꝛdinate iuſticie. pꝛa.quia ipᷣm beneficiũ creationis nõ tẽ
Tercio rõne hũane arrogantie. dit ex ſe in detrimentũ anie create.ſed per
Quarto rõne diuine ſapientie. accidẽs venit damnatio ipᷣa ſicut ⁊ walpa
Pꝛimo rõne beniuolẽtie quia deus ex bo Ideo nihilominꝰbenefacit deus ꝙ creat

„ 2„ „

ꝛimo ratione diuine beniuolẽtie.

nitate oĩbus vult bona nec vllam animã aĩam ĩ eſſe.ſʒ male facit aĩa ipᷣa ꝙ poſtaa

creat pncipaliter ad hoc vt dãnet᷑.ſʒ om/ peccat nec penitet ⁊ ſic damnat᷑. Exẽpluʒ
nes creat ad btitudinẽ ↄſequendã volun Rex aliquis facit ſibi caſtrũ ad inhabitã
tate antecedente qᷓntũ eſt ex ſe. Juxta il/ dum licʒ ſciat ꝙ poſtea a caſu ſit cõburen
lud.j. Thim̃.ij. Qui vult om̃es homies dum.⁊ ſi ſciret ꝙ caſtrum illud in tali cõ/⸗

ſaluos fieri ⁊ ad agnitionẽ veritatꝭ.ſ.xpᷣi buſtione nõ deficeret.ĩmo ſua potẽtia ſa⸗
venire. VUnde vt dictat Frãciſ.maro.vbi pientia ⁊ iuſticia ex huiuſmodi cõbuſtio⸗

ſupꝛa. Beneficiũ creationis nõ tendit in ne appareret ſcʒ quia ſciuit punire incen/
quit in detrimẽtũ anie create vel alicui darios.⁊ etiam ↄſeruare ne deficeret ca⸗

rei.ĩmo in bonũ ſcʒ vt habeat eſſe nature ſtrũ.nõ ꝓpterea abſtineret ſe ↄſtruere vel

A0 eſt bonũ magnũ.ꝓ quo eſt deo val facere caſtrum tale.ſic ⁊ deus facit animã

regratiandũ. Sed ꝓ anĩa talis dam/ vt ſua ſapientia ⁊ iuſticia reluceat in eius

natur ꝓ peccato.hoc eſt ꝑ accidens ex pec punitione ꝑ igneʒ infernalẽ in qua nõ de

cato anĩe ⁊ nõ ex ꝑte dei. Nam deus nul/ ficiet. Scdo rõne iuſticie oꝛdi⸗

lum vult repꝛobare nec damnare niſi iu/ nate.quia oꝛdo iuſticie requirit vt magii

ſta ex cauſa demeritoꝛia damnatiõis ſcʒ ↄſeruetur bonum vniuerſale qᷓ; ꝑticula⸗

ob peccatũ ꝓpter qò damnat᷑ ille. Ratio re quia vnicuiq; meli eſt bonũ tocius q;
Ffm Scotũ ⁊ Francil.vbi ſupꝛa.quia nul ꝓpꝛium.quod ptʒ pᷣmo in phiſicis.quia
lus iuſtus iudex aliquẽ ſine ratione ⁊ ſine
culpa cõdemnat vel punit.ergo multofoꝛ

tius deus neminẽ damnat ſine demerito
cum ſit miſericoꝛdiſſimꝰ etiã peccatoꝛib⸗
Vnde Scotꝰ⁊ Franciſ.vbi ſupꝛa dicũt
hoc notabile ſcʒ.ꝙ deus in pᷣdeſtinando

ad vitam eternã plus dignitate quidẽ eli

git hoiem qᷓ; pᷣuideat merita illius licʒ tẽ
ks' ſimul ſtatim pᷣuidet merita quib ta
lis ſaluetur. Sed in pᷣſciendo ad damna
tionẽ pᷣus pᷣuidet demerita homis qᷓ; re⸗

Nobe quia pena ſequit᷑ culpam. Vnde

ug.ſuꝑ Geñ.xlj.dicit.ꝓꝙ deus nõ pus ẽ
vltoꝛ qᷓ; aliquis ſit peccatoꝛ.Ex dictis pa
tet beniuoletia dei erga om̃es anias. Et
ſic ad obiecta ſupꝛa poſita patʒ reſponſio
quia damnati nõ appetũt nõ eſſe ſimpli/
citer ⁊ ?ᷣm ſe. Sic em nõ eſſe nullo modo
eſt appetibile cũ nullã habeat rõnem bo/⸗
ni eo ꝙ eſt pura pᷣuatio. ſed ipſi appetent
nõ eſſe ſic ſcʒ in miſeria pene. Item ſuper
Math. xxvj. de Juda ⁊ damnatꝭ Lyra

videmus ꝑ exꝑientiaʒ ꝙ manus ſe expo⸗
nit ꝓ capite. quia deſtructio capitis eſſet
deſtructio totiꝰ.nõ ſic aũt deſtructio ma⸗
nus. Iteʒ in polit᷑. videmus ꝙ iuſticia di
ctãte pꝛincipes reipublice latrones ⁊ ho
micidas occidũt fures ſuſpendunt ⁊ hu/
iuſmodi pꝛo conſeruatione totius cõmu
nitatis.ideoq; exqus ſic eſt ꝙ damnatio
malarum aniarum cadit in bonum vni⸗
uerſi ⁊ decoꝛem ⁊ oꝛdinem iuſticie.Ergo
bonum eſt ꝙ deus tales creat ſub iſta ha
bitudine vt ſcʒ iuſticia dei manifeſtetur li
cet foꝛte iſta vel illa anima oppoſitũ ſibi
vellet. Verũtamẽ ſi talis anima eſſet bo⸗
na gratias ageret deo ꝙ ipᷣe eſſet obiectũ
diuine iuſticie. Hec Franciſ.vbi ſupꝛa.
Vnde deus benefacit ccreando. Ter/
cio ratione humane arrogantie nõ eſſet
bonum nõ feciſſe damnandũ quia ſic hu
mana pꝛeſumptio credidiſſet ſe ſuis me/
ritis poſſe ſaluari ſi nullus eſſet qui dam
naretur. Contra illud Thytum. iij. Nõ

Dicit.ꝙ ratione culpe moꝛtalis que inſe/ dex operibꝰ iuſticie que feci.ſʒ ſjᷣm mi.ſ.⁊c.

14

.
2
2 „ .
* . 4

re ex natura ⁊ nõ ex miſcoia vel gra dei.
ſicq; deo nõ eſſet tã grat?*. Quarto rõe
diule ſapĩe.qua ex malis elicit deꝰ plura
bona taqᷓ; ex ſpinis roſas. Pꝛimo qꝛ ſi de
us nullũ creaſſet dãnãdũ hoiĩem. nec xpᷣʒ
aliqͥs occidiſſet. nec martyres facti in ec⸗
cleſia fuiſſent. Scðõo qꝛ ex malis hoĩbus
multi ſũt ſcti generati.ſic de genere Eſau

ſctũs YJob. de Achaʒ malo Eʒechias bo

nus.⁊ ſic de alijs. Si eĩ oĩs ſpina excide⸗
ret᷑ nulla roſa naſceret᷑.ſic in ꝓpoſito. Ter
cio qꝛ ex penis dãnatoꝝ auget᷑ in celo leti
cia btõꝝ ſcʒ ꝙ ipi euaſerũt.pᷣs.Letabitur
iuſtꝰ cũ viderit vin.⁊c.O qᷓ; laudabilis
eſt deꝰ in oĩb ſuis oꝑibus. O pctõꝛ time
pniam age. E Lirca ſcõm de ogꝑe
gubernatõis ̊ etiã de bñdict oĩa bñ fe⸗
cit ⁊ facit. Plures ſunt hoĩes ꝗͥ murmu/
rant inſipiẽter de dei diſpoſitoe.ſ.Aliqͥ ð
ineqlitate bonoꝝ coꝛꝑaliũ.alij de ineqli/
tate filioꝝ.alij de vite ineqᷓlitate ⁊ bonoꝝ
tꝑaliũ.alij de ineqᷓlitate donoꝝ diuĩaliũ
Pꝛimo & aliqͥᷣ qrũt de bonis coꝛꝑalib⸗
arguẽdo.qꝗre deꝰqͥſdam facit naſci defoꝛ⸗
mes ⁊ lepꝛoſos aut infirmos ⁊ defectuo⸗
ſos.ſ.cecos vel claudos.Alios ãt pulcroſ
⁊ ſanos.Ad qð rñdet᷑ bꝛeuit᷑ ꝙ deꝰ facit
aliq̊s defoꝛmes ⁊ debiles vt talib tollat
materiã peccãdi. Vñ Bꝛego.Si in coꝛ⸗
poꝛe defoꝛmi vix poteris a vana gloꝛia ⁊
luxuria ↄſeruari qͥd fieret in coꝛꝑe ſpecio
ſo. Ideoq; ⁊ in talibꝛ laudãdꝰẽ deꝰ.ſʒ pul
cros facit deꝰ.vt ex Mogitemꝰ ꝙ de ẽ ſuꝑ
oĩa pulcerrimꝰ⁊ nos cogitemus in celeſti
glia pulcritudine maxia futuros ſi ad eã
tendimꝰ. Scòo alij qrũt qre deꝰ dat ſe
pe filios ⁊ filias pauꝑib in młtitudine qͥ
t illos paſcere nequnt. Diuitibꝛ aũt qui
libenter eos hẽent ⁊ paſcere poſſent dat
paucos vel nullũ.Ad h̊ rũdet᷑ ꝙ deꝰbñdi
ctus dat pauꝑibo młtos Rliss. Reimo „
ſigno dilectõis vt in młtitudie filioꝝ plu
ra gaudia habeãt ĩ celo vidẽtes illos cuʒ
eis in deo gaudere q̊s h educauerũt. Se
cũñdo ꝓ ſigno ſpei enutritõis vt ſpem ha/⸗
beãt ꝙ de q dat illos enutriet.qᷣ dat eſcã
om̃i carni.Nõ Foñt hoies diffidere cum
etiã bꝛut h de faciat.pᷣs. Qui dat iumẽ
tis eſcã ipoꝝ ⁊ pullis coꝛuoꝝ inuocãtib⸗

ninica. x. poſt Pẽthe.

Exã em oĩs hõ ſaluaret᷑ putaret ̊ᷣ ſibi fo eũ. DOe coꝛuis glo.ndicit.ꝙ mres illoꝛũ nõ

nutriũt illos donec pẽnis increſcẽtib ni⸗
greſcere incipiãt.ſʒ interiʒ deꝰ roꝛe nutrit
eos. Tercio ꝓ ſigno meritoꝛie acqͥſitio
nis ſcʒ vt ꝑ multitudinẽ pueroꝝ educan⸗
do balneãdo lactãdo ⁊ ad bonũ erudien
do merita et pᷣmia plura pauꝑes ꝑentes

acqrant. Nã Rom. viij. Diligẽtibꝛ deuzʒ

oĩa cooꝑant᷑ in bonũ. F Sʒ diui⸗/
tiba nõ dat deꝰ pueros. Pꝛimo ꝓpter ꝑen

tes ſcʒ ne ampliꝰ peccent auare cogregan
do plura reſpectu filioꝝ ditandoꝝ. Si ei

careñ.filijs tãta cõgregãt qͥd facerẽt ſi fili
os hẽent. Scðo ꝓpter pauges ne illos ni
mis oppᷣmãat diuites faciẽdo exactões in
ſubditis ꝓ filijs ditandis ſuis. In huiꝰ

ſignũ videm ꝙ de nõ pmittit mitiplica
ri anialia rapacia vt cõiter ſicut lupos et

hmõi cũ tñ oues ſint multeqᷓ ⁊ q̊tidie oc

cidunt᷑ in macello.⁊ lupi Ducioꝛeg⸗ Nr py

phm in ꝓbleum atib. Cercio ꝓpt᷑ ſobo

tionẽ ⁊ aliaꝝ iniuſte acqͥſitaꝝ reꝝ. Extra

de vſuris.cum tu.⁊ ca.tua nos. Parcit &̊
deꝰ dãnatõi taliũ. Tercio aliqͥ qrunt re
darguẽdo deũ de ineq̃litate vite ⁊ bono⸗
rũ tꝑaliũ di. Quare deꝰ vitã iſtã ⁊ bona
tꝑalia ineqliter diſtribuit. Nam debues
claudos ⁊ hmõi in pauꝑtate ꝑmittit diu
viuere.alijs aũt dat tanta bona ꝙ decezʒ

vel centũ poſſent inde ↄtẽtari vt patꝭ in

diuitib ⁊ potẽtib qͥbus tñ nõ dat vitam

longã Ecci.x.Ois potẽtatꝰ vita bꝛeuis.

Ad hec rñdet᷑ ꝙ de qͥbuſcũq; hmõi dat
longã ſcʒ vitcã h̊ facit ꝓpt᷑ pnie ↄuerſioneʒ
Ela.xxx.Pꝛoptea expectat noſ dñs vt mi

ſereat᷑ nr̃i.ſ.ꝑ pniam.⁊ ꝓpt᷑ meritoꝝ ac pᷣ⸗

mioꝝ augmẽtatõeʒ.ſ.ꝑ bona oꝑa. Jtem
pauꝑes in miſeria vult eẽ ⁊ viuere ꝓpter

vtilitatẽ diuitũ vt eos ſuſtẽtãdo mereant

vitã eternã ne fiant diuites ſicut arboꝛes
infructuoſe. vt dicit Chꝛyß. ſuꝑ Math .·
Deniq; ꝙ aliqͥb młta bona tꝑalia dat H
facit vt ꝑ talia ad dei amoꝛeʒ ⁊ ad ↄuer⸗
ſionẽ ꝓuocent᷑ ex bñficio.⁊ vt oꝑa pietat?⸗
exercendo ſaluent᷑.⁊ plurib alijs ronibuſ

de qbus alibi agemꝰ. QO, aũt miti abu⸗
tunt᷑ eoꝝ culpa eſt. O ̊ q; amabilis. o qᷓ;

s ne dãnari habeãt ꝓpt᷑ ſucceſſionẽ ⁊ de
tentionẽ iniuſtaꝝ reꝝ q a ꝑentibi eis pꝛo/
ueniũt. Nã ⁊ heres tenet᷑ ad vſure reſtitu

ſelan
Uterenp
ſtnoͤcle
feite
1s poſtt
Aienisd
tAnnd
eiunen⸗
Nnopd
6 (

detſi
ndeß
npöſer
zroͤſau
nisS.
donüg
gligbus
Fenal

daurgkar
A
Venk
WMice
küer
detf
ine⸗
lucel
lttoe
lieſe
nullit
Aljon
D
abon
Eckf
uumeſte
ſin eſ
ſelern
dlicſi
käſali
whöſue
lentins
Edeiſt
telien
bſtidan

Achltatf

lo dig B
bnsopib

lucnck
in zan

Vetali
Mahit

.

lain
ſininnl
denutrit
etſto⸗
ecncane
Hendien
Sgenns
ni daz
Gdiuif
Pteren
gregan
itſifli
llosni
thesin
nbon?
Plien
os et
liede
K
ſode
wiade
disped⸗
ſe keſtiu
,Em
deactg.
ganmre
etbonof

ſätbons

nocblees
mitni diu
nag decg
Kpan n
datpitum.
tabraus.
hmöi dat

ugſone

agbin
foioal

eki ab
dlis⸗o

ere laudabilis de in oibi. Deniq; ?⁊ p⸗/
pterea potẽtib ⁊ diuitib bꝛeuẽ vitã dat

vt nõ eleuent᷑ in ſuꝑbiã ſʒ in ꝓſperitate ti
meãt ⁊ ſolicite feſtinẽt expẽdere ſua ne ali
us poſt moꝛtẽ rapiat illa.pᷣs. Relinquẽt

alienis diuitias ſuas ⁊ ſepłe.⁊c. Eteniʒ
vt Ambꝛo. dicit. Sola miſcðdia comes ẽ

defunctoꝛuʒ. De qrto ſcʒ de ineq̃litate
donoꝝ diuinoꝝ patebit arti.ſubſeqnti.
G Circa terciũ de oꝑe ſaluatiõis in q̊

deeſt ſüũme laudãdꝰqꝛ oĩa bñ facit. ł/

ti de ̊ querũt.cũ xpᷣs dñs ꝓ oĩbꝰſit moꝛ⸗
tuꝰpᷣſertim credẽtib in eũ vt ſaluent᷑. q̃re
̊nð ſaluat oẽs xpᷣianos vᷣtute ſue paſſio
nis. Sʒ aliqͥb etiã magnis pctõꝛib dat
donũ gfe vt peniteant ⁊ liberent᷑ a pctis.
aliqͥbus nõ dat ſʒ in pctis ſuis moꝛiunt᷑.

Item aliqͥb dat gram ↄuerſionis ſʒ nõ

dat gr̃am ꝑſeueratiõis ſine q̃ nõ ſaluant᷑.

Aliqb aũt malis in fine dat gr̃am vt ſal

uent᷑.ſicut latroni iuxta crucẽ xpᷣi pendẽti
Aliqᷣb aũt nõ dat.mirũ eſt ꝗᷓ hoc. Ad h̊
rñdetur ꝙ vt q̃dam glo.de ſũ ma trinita⸗
te ⁊ fide catho.dicit.Qui taliter querit ꝑ
inde eſt acſi qᷓrat qᷓre deꝰnõ dedit tantam
lucẽ lune vt loli vel ſtelle.vel quare nõ fa⸗
cit oẽs hoĩes reges.vel oẽs lapides ĩ ma
ri eſſe pᷣcioſos. Pꝛimo g; dicendũ ꝙ deus

nulli facit iniuriã dando aliquib gram ⁊

alijs nõ.qꝛ nulli obligat᷑ dare.ſʒ ex mera
liberalitate dat optime. Scðo ꝙ deus ex

ſua bonitate oĩba q̃rẽtibꝛ ⁊ faciẽtib qð in

ſe eſt pᷣſto eſt dare gram ⁊ tandẽ gliaʒ q̃n

tum eſt ex ſe.ſʒ aliqꝗs nõ hʒ eã.ſua grãdis
culpa eſt Oſee.xiij. Perditio tua ex te o iſ
rael ex me ſaluatio tua dicit dñs. Tercio

dicẽdũ ꝙ de iuſtiſſime facit nõ dãdo gra
tiã ſaluificã hoĩ qͥ nõ vult eã. Juſtu el eſt
vt hõ ſuo arbicrio dimittat᷑talis ẽ qͥ peni
tentiã nõ agit.vt dicit Chꝛv.ſuꝑ Mat.

Et de iſtis latius alibi. Quarto ̊ ↄclu⸗

dendũ eſt ꝙ de bonꝰin oĩbo iuſte ⁊ bñ fa⸗
cit.iſti d ando.illi nõ. licʒ cauſa nobis ſit
occulta.tñ eſt iuſtiſſima.qꝛ dicit ps. Ju⸗
ſtus vñs in oibus vijs ſuis ⁊ ſctũs in oĩ⸗
bus ogibus ſuis. VUnõ in oibus eſt de⸗
laudandꝰ. DErxempluü ad hec re
fert YJaco.de vitriaco.ꝙ qͥ dam heremita
de talib iudicijs dei manifeſtãdis deum
exoꝛauit.Et poſt multas pᷣces angelꝰdei

affuit di. eidẽ. Sequere me. Et ecceĩ vta
viderũt mercatoꝛẽ traſeuntẽ ⁊ ab eo cadẽ
tem marſupiũ aureis plenũ. Qð qͥdã pa
goꝛ ſuꝑueniens tulit ⁊ fugit. Tandẽ ille
mercatoꝛ rediẽs qrere cepit ⁊ q̃ndã trãſe⸗
untẽ eadẽ via interrogauit. qᷣ dixit ſe non
vidiſſe. Qui ⁊ ſe idignatꝰ eo ꝙ nõ rep
periſſet tãtũ theſauꝝ. abſcidit ſibi pedis
digitũ. Tuũc ait ũle heremita. heu ;ᷓ ſine
cauſa iſte caudꝰfactꝰeſt. Angeł dixit.vi⸗

de dei iudicia.ille ꝑdidit pecuniã quã pa
ſtoꝛ accepit qꝛ de paſtoꝛis huiꝰlabo:ibuſ
2 poſſeſſione pecunia fuerat iniuſte cõgre

gata depᷣdañ. Iſte aũt claud factꝰ eſt qꝛ
pede mrem ꝑcuſſerat pꝛegnãtẽ. Dein

venerũt ad cellã cuiuſdã heremite quem
inuenerũt a leonib dilaceratũ. Ait g ille
Heu hic.l.annis ſeruiuit deo in heremo
⁊ ecce quõ ꝑijt. Poſtea in qᷓdam cella ſu-
altũ ſaxuʒ regerunt quẽdã heremitã.cui
angelꝰloquẽs de tẽtatõib ⁊ ꝑſeuerantie
fructu cepit ille flere di. Jã.xl.annis pul⸗
ſatus ſum tẽtatione vt ad ſeculũ redirem
Tüc angelꝰ pᷣcipitauit illũ de alto ⁊ moꝛ

tuus cẽ. Vñ heremita iſte cepit fugere di.

Videt᷑ mihi ꝙ tu ſis diabołꝰ qͥ hunc ſetmm̃
occidiſti. Ad quẽ angeldixit. En oſtẽdit
tibi deꝰ iudicia ſua.ille enim ſctũs a leone
voꝛatꝰeſt vt euaderet purgatoꝛiũ qð ſepe
oꝛabat.iſte aũt ſcʒ pᷣcipitatꝰ eſt ne ſi plus
vixiſſet tẽtatõe deuictꝰꝑijſſet.nũc aũt pe⸗
nituit flens.ideoq; ſaluatꝰ eſt. Tandẽ ve
benigne recepit ꝓ⸗

nerũt ad quẽdã qͥ egs benigne recepi
p inãs de cipho argenteo. quẽ ciphũ an⸗
gelus furatꝰ eſt. Poſtea venerũt ad quẽ⸗

dã militẽ vbi peſſime ſunt tractati ⁊ ↄui

cijs affecti.cui angelꝰciphũ furatũ dedit.

Deinde apud quedã ciuẽ bene hoſpitati
p etiuerũt vt ꝑ pontẽ vnigenitꝰ illꝰ filius

„₰„

eis viã oſtẽderet.Qõ cũ ille faceret. ange
lus eum in flumen pcipitauit de ponte et

moꝛtuꝰ eſt. Tuc ſtupenti heremite ange/
lus dixit.Ciphũ acqͥſitum iniuſte illi tuli
ne dãnaret᷑.⁊ illi militi malo dediꝓ remiua/
neratõe tꝑali bonoꝝ opeꝝ que fecit ĩ pec

cato moꝛtali.Itẽ boni ciuis vnigenitum
necaui quia cũ antea faceret elemoſynas

młxas.habito hoc filio ceſſauit ⁊ male eti

am acqᷣrere cepit vt relinquat filio viuiti⸗

as. Ne ergo tam ꝑentes cq; iſte fulꝰ eozuzʒ

S

He eadem dſiica. Sermo. iij.ſ. de va⸗
rie foꝛtune cauſa et ꝓſꝑitatis ei acqᷣſitõe.

pijſſima. Erant qppe ſũme mirabilia. ꝗꝛ
periũ eius miracła ſoli vᷣtuti diuine ꝓpᷣe

tiaaccredentes ad celeſtia bona ppctua
2leqnda in

berauit eum et a demõe qͥ illũ fecerat ſur

ptʒ ĩ themate ⁊ euãgelio hodierno. Qm̃

tune inſtabili varietate.qꝛ ĩ mudo omis

nit. qꝛ aliqs dicit bũ foꝛtunat qn aliqd

damnarẽt.hũc adhuc inocentẽ occidi ad

ſalutem. His auditis heremita edificat
eſt et angelus diſparuit. Rogem gꝛe

a tur dicentes. Bñ oin fecit.
WMarci. vij. et in euãgelio.
HSini noſtri ieſu chriſti oꝑa

ſupᷣ facultatẽ oĩs nature create fiebãt ad i

laudem ⁊ gliam ſumi dei populũ inducẽ/
ſtruẽtia. Deniqʒ; erãt ſumme
pijſſima. qꝛ xps dũs qs ſanabat i coꝛpo/
rè ſanabat et in anima vt dicit Aug. S
dũ chꝛiſt ſanaſſʒ ſurdũ et mutũ cũ hoc li
dum et mutũ vt dicit Theophilꝰ. Et tũc

Hoies illi aſſiſtentes ceperũt deũ laudare

admirãtes et dicẽtes. Gñ oĩa fecit ⁊c. vt
aũt mũdani hoĩes ſepi murmurãt ð foꝛ

ꝓſꝑitas admixta eſt aduerſitati.de hoc g̊

agentes ꝓ.ſ.deus bonꝰ optime ſic mũdu

iſtũ fecerit tria myſt ia ꝓ hoc ſermõe no

remiiiuusq.
Zmna de foꝛtune hoĩs cauſalitate.

Scom de foꝛtune pctõꝛis ꝓſꝑitate
Terciũ de foꝛtune felicis lucroſitate.

ILirca pᷣmüũ ð caulſalitate foꝛtune
varie hoĩm alique queſtiões occurrũt ꝑ/
tractãde. Prima queſtio. vñ eſt ꝙ hoies

in H̊ mũdo vario mõ ſunt foꝛtunati.vt.ſ.

qͥdã ꝓſpam habeant.alij aduerſaʒ foꝛtu/⸗

nam. Ad ꝗð ſm Rayne. in ſma luxta ſẽ
tentiã ſcti Tho.li.iij.ↄ gentiles ca.xcij.re

ſpondet᷑ ꝙ oĩs foꝛtuna ſiue ꝓſpꝑa ſiue etiã

aduerſa eſt pncipaliſſime a deo.⁊ minus

pncipał ab angelo ad id coꝛ inſtigãte vt

aliqͥd tale eligat vel refugiat. Et roeʒ po⸗

Dominica. XI. poſt penthe.
boni accidit ſibi pᷣter ei intentionẽ.ſicut
cum aliqͥs fodiens in agro iuenic theſau⸗

rũ quẽ nõ q̃rebat.vel qñ etiã negociãdo
qͥs plu s lucrat᷑ q; putaſiʒ ⁊c. Sed qꝛ nu⸗
hil põt hoĩ ↄtingere vł euenire pᷣter cognt
tionẽ ⁊ intentõem dei.ſeqͥt᷑ ergo ꝙ oĩs euẽ
tus pᷣncipaliter ſit a deo cauſante vł per⸗

mittente. Vñnñn Sap̃.vij. In manu dñi?

nos et oẽs ſᷣmoes nr̃i.⁊ olis ſapia ⁊ opeꝝ

ſcientie diſciplina.Nam ⁊ Egidi de ro⸗
ma in ſepto qð fecit de bona ſoꝛtuna dic
ꝙ cauſa qꝗre inter hoĩes aliqͥ ſunt bñ foꝛeu
nati ⁊ aliqͥ male hec eſt.qꝛ homies bũ foꝝ
tunati ſequunt᷑ inſtinct? diuios male at
foꝛtunati nõ ſequunt᷑ Hinc eſt ꝙ vnus ⁊
idẽ hõ vno tꝑe eſt bñ foꝛtunat?.alio vero

attribuenda. Erãat etiã ſũme bona: qꝛ ad tꝑe nõ.hec Egidius ſuꝑ li.de bona foꝛtu

na.Ex q̊ claret documentũ ꝙ peccãt et er

rant hoies qͥ bonã foꝛtunã vel malã at/⸗
tribuũt alijs qᷓ; deo. Nam aliqͥ credũt ſu⸗
pſtitõibus.puta ſi in itinere obuiũ habu
erint religioſum vel vulpẽ vel hmõi pᷣus

viderint vel canis in nocte vlulauerit ⁊c̃.

malã ſibi foꝛtunã putãt ex hoc euenire ꝓ

tunc.Alij aũt attribuũt ꝓprijs viribus ⁊

induſtrie. Contra q̊s Eccłes.iiij. Verti

me ad alia vidiq; ſub ſole nec velociũ eſſe

curſum nec foꝛtiũ bellũ nec ſapiẽtũ panẽ.
nec doctoꝝ diuitias.nec artificũ gram ⁊c
Alij attribuũt conſtellatõib:.⁊ de hmõii
ſpᷣmõib, de ſctis latiꝰ ſcripſi. Hic ̊ ſufficii

at ꝙ de ſolus eſt laudãdꝰ in talibꝛ. R
Scða queſtio Quare deꝰ bonꝰ ſic oꝛdia/⸗

uit in ̊ mũdo vt ineq̃lẽ hoĩes habeãt foꝛ

tunam. Et cũ hoc ꝓſꝑam etiã foꝛtunã vo

luit eſſe aliqᷓ ſxꝑ aduerſitate vel tedio aut
triſticia ꝑmixtã. Quia nimiꝝ vt Boe. ij.
de ↄſolatõe li.dicit. Nemo inqt eſt tã ↄpo
ſite felicitatis vt nõ ex aliq̃ ꝑte cũ ſui ſtatꝰ

qualitate rixet᷑ HNemo facile cũ ſue foꝛtune

ↄditõe cõcoꝛdat. Nã huic cenſus.i.puẽtꝰ

exuberat ſʒ pudet eũ ðgener ſanguis.i.i&̊ᷣ
büitas generis. Alius eſt nobilis ⁊ not

ſed tamen anguſtiat᷑ pauꝑtate.Ali vtrũ
qᷓ; habet ſed male vite eſt. Alius nuptijs

felix herede caret. Ille pꝛole letat᷑ ⁊ pᷣueni
ente moꝛte illacrimat.hec in ſentẽtia ibi
nota plura. Nonne ergo deꝰ melius oꝛdi
naſſet ꝑ omnia bonam foꝛtunã dãdo ſal
tem iuſtis et electis ſuis.Ad hec rũdetur

zutcolli
Cecenti
ſutunan
Secid
Tetce
Primara
usiſteſe
neltoin⸗
gancdin
Lſtenten
onnnia ſin
nian mec
tenemorn
bulinbe
aſentmin
nenteret q
boranen
Oaphh
dperad
numſar
OR
urar
VdKra
amnar
lunch
Vd
Dien
eim
Plenus
on
Unines!
nrecd.
funtdede
diſeimus⸗
muscum
uminaa
perllun
Vdo q⸗
lheröm
linehern
Mrareinn
Contenp
unepen
MWebonan,
unetpur
mmiger
ziandente

Ubomn

e.

rooniſinne

nietheſaus
Nepoiid
Senge ni
Pkercoget
dgoiseui
neſt en
Anu dii
ia roper
n
nadit
bufonn
5bätoj;
nale it
us?
lowmo
ſotn
tetr
B u
ärſur
abede
nöihns
erda.
menireg
Uridus
ii⸗ Veni
Aeciicſt
ſaüpani,

ügan 4.

dehmͤii
ccſufiell
8 .
ſcodiaf
nttunäro

lecio aut

Boi⸗
kti
un
cſown/
667m.
Zbvn
snupns
Eißuent
tinn hhi

ℳ

intrare in regnũ celoꝛũ.

elara experientia ꝙ tẽpoꝛalia bona nõ ſũt

put colligi? ex voctoꝝ dictis ꝙ deus bene
et decentiſſime fecit ſic verſatilẽ ꝑmiſcẽdo
foꝛtunam. Et hoc patet plurib rõnibus

*

Prima rõ accipit᷑ ex oꝛdie vniuerll.

Secũda ex pfectu hominũ ſalurari
Tercia ex contemptu mũdiał boni.
Prima ratio ex oꝛdine vniuerſi eſt qꝛ: mũ
dus iſte ſcò vite pᷣſentis eſt conſtitutus in
mecho inter celum vbi ſunt ſumma bona
et gaudia ſine omni malo et inter infernũ
exiſtentem in centro terre:vbi ſunt mala
omnia ſine omni bono et leticia. Sed q̊/
niam mediũ debet participare naturam
extremoꝛũ vt dicitur.v phiſicoꝝ. ideo de
buit in hac vita ſic fieri vt bona ⁊ iocũda
eſſent mixta triſticia quatenus homo ad
uerteret quo tendere debeat.ſ.ad celeſtia
bona ne incurrat mala ifernalia ꝑpetua.
O ergo homo ſuſpice celum et fac bona
opera vt intres illud. lide mente infer⸗
num ſub te ⁊ caue peccatũ ne incidas ĩ eũ
Secunda ratio ex hominũ pꝛofectu
ſalutari.quia ſic feciſſe valde pꝛoficit pꝛio
noſtra ſalute ⁊ vtilitate. Nam pꝛimo per

amaritudines huius ſeculi et penalitateſ

tanqᷓ; calcaribꝰ vrgemur currere ad deũ.
Vngde dicit Grego. Mala que nos hic
pꝛemunt ad deum ire compellunt. Cum
enim mundus nos ſic teneat anxietatib⸗
plenus quid faceret ſi ad votum abunda
ret omnibus ꝓſperitatibus.O quot ho⸗
mines in infirmitate ⁊ aduerſitate recur⸗
runt ⁊ clamant ad deum qui alas nil cu⸗
rant de deo. Secundo ꝑ aduerſa mundi
diſcimus quãtum peccata hoꝛrere debea
mus cum omnia mala huius vite ꝑ pecꝭ⸗
catum incurrimꝰ et moꝛtis neceſſitati ob
ligati ſumus omes.vt patet Geneß. iij. c.
Tercio quia ꝑ aduerſa purgamur meri⸗
taq; et pᷣmia vicʒ celeſtia acquirimꝰ. Act᷑.
xiiij. Per multas tribulatões opoꝛtʒ nos

ex contemptu mundialis boni vt doceat

vere bona nec pure bona. Nam vere bo⸗

num et pure illud eſt quod bonũ facit ha

bentẽ et excludit ab eo omne malum. Si
cut vere ⁊ pure albuʒ eſt illud qð dealbat
⁊ non denigrat. Mundi aũt bona nõ fa⸗
aunt hominẽ bonum ſed poſſident᷑ etiaʒ

a malis ⁊ inficiunt ꝑ amoꝛem nimiũ iðdð
non ſunt appetenda. Pꝛoinde Rugꝰ.ſer⸗
mone.xxix.de verbis dñi dicit. Ydeo deꝰ
felicitatibus terrenis amaritudines ĩmi⸗
ſcuit vt ſcʒ alia querat᷑ felicitras cuiꝰ dul⸗
cedo nõ eſt fallax. O ergo homo vide q;
bene fecit deus pᷣdicta vt laudes eum.et
caue ne bonis mũdi inhereas ⁊ cum eis
pariter pereus. ¶ Tercia queſtio
eſt vtrũ homo chriſtianus debeat de mũ
di ꝓſpa foꝛtuna gaudere ⁊ quare non cũ
a deo bono detur homini vt patet ex pᷣdi
ctis. Reſpondet᷑ ꝙ q;uis foꝛtunam bonꝗj
deus det homini nibilominus tñ hom
virtuoſus nõ debʒ de tali gaudere nec ap
petere ſed potius foꝛmidare.quia ad ꝓbã
dum datur ⁊ ſtrictioꝛ ratio a tali homine
requiret᷑. VUnde ceteris parib melioꝛ eſt
homini aduerſa foꝛtuna q; ꝓſpera vt di⸗
cit Aug. Et hec patẽt ratoibus. Pꝛima
ratio dtabolice illaqueatõiſ. oꝛtuna pꝛo
ſpera em̃ animã illaqueat diabolica arte
ſi homo cautus nõ fuerit. j. Thimo. vj⸗
Qui volunt dluites fieri incidunt in laq
um diaboli ⁊ in tentationẽ ⁊c. Jdeo pᷣs.
Diuitie ſi affluant nolite coꝛ apponere.
ſcilicʒ ꝑ amoꝛem nimiũi. Sicut em auis

videns eſcam poſitam in laqueo timere
habet lic in ꝓpoſito. VUnde Aug. li.ð ver⸗
bis domini dicit. Magnevirtutis ẽ a foꝛ

tuna felicitatis noõvinciſʒ cũ ea luctari ne
illiceat ne coꝛrũpat ne ipa ſubuertat.hec il
le. Scða rõ improuiſe deceptõis.Tũ da
vt Innocẽtiꝰ de vilitate cõditõis hũane

dicit. Subito cũ nõ ſuſpicat᷑ infoꝛtuniuʒ

accidit.calamitas irruit.moꝛbꝰ inuadit.

moꝛs intercipit quã nulł euadit.hec iülle.

Tum quia cõtingente infoꝛtunio acerbi

us afigit. ꝓpter quod Boe. ij. deconſoł.
dicit. In omni aduerſitate foꝛtune infeli⸗
ciſſimum genus in foꝛtunij eſt aliqu, do
Tercia ratio fuiſſe felicem. Pꝛo exemplo nota ꝙ philo
ſophi et gentiles ginn niter depingebant

foꝛtunam in modũ puelle ſic ꝙ eſſet ceca

ad ſignificandum ꝙ paſſim in quoſlibʒ i/

currit et impingit ſine differẽtia meritoꝝ

Et quia q̊s vincit cecos efficitvt diẽ Tut

lius de amicicia. Nõ em̃ videt mẽte moꝛ/⸗
tis pericula et mundi deceptionẽ. Itẽ pin
gebat᷑ ꝙ manu teneret rotam verſatilem

Dominica.xI. poſt Denthe.

in qᷓ ſederet qdam in ſũmo et qͥdam foꝛet ĩ
aſcẽdendo qͥdã autẽ in deſcẽdendo.⁊ qͥdã
in imo iacẽs.⁊ iſte cũ coꝛona ⁊ veſtiba oꝛ⸗
natus depingebat᷑.ad ſignificãdũ ꝙ volu

bona qñq; faciat ĩ moꝛtali pctõ. Juſticia

aũt dei reqᷣrit vt nullũ bonü remaneat ir⸗

remuneratũ ſicẽ ⁊ nullũ malũ ĩpunituʒ.vt

us ad ſignificãd u dicit Aug. in enchir. Et qꝛ ꝓ bonis oꝑi/
bilis rota foꝛtune q;uis aduerſitate depꝛi

bus in petõ moꝛtali factis nõ merẽt᷑ pᷣmi⸗

meret hoĩem tũñ ſi eſt hõ ſapiẽs ꝑ hᷓ̊ nõ vi ari in celisꝙ̊ remunerãaãt᷑ tgalibus in terris

citur.qꝛ vt dicit Seneca.ſapiẽs vincit vir
tute foꝛtunã dũ inſtabilitas foꝛtune eius
animũ nõ ↄquaſſat. Et ph̊s.iiij.ethicoꝝ

neq; mala foꝛtuna depᷣmitur.qꝛ de nullo

vt ptz ꝑ Grego.ac Chryß et Gracianuʒ
de pe.di. iij. S. Gᷓqᷓ;. Hinc Gre. Nuicũq;

oꝝ in h ſeculo bñ habetis cũ vos bona egiſu
Magnanimꝰ neq; foꝛtuna bona extollit᷑ ſe recolitis valde ꝑtimeſcite ne tꝑaliũ con

ceſſio ſit bonoꝝ remũeratio. Ide.Nõ in⸗

infoꝛtunio triſtat᷑ intantũ ꝙ deuiet a via dignemini cũ mali floꝛent in mũdo qꝛ ni

ratõis Tercia rõ future damnatõis.qꝛ

vt de pe.di.iij. Quid g.ſcribit᷑. Pꝛeſentꝭ vi
te/ ꝓſꝑitas aliqñ dat᷑ vt hic retributõeʒ hõ

accipiens bonoꝝ opeꝝ in futuro plenius

puniat᷑ ⁊ de h̊ arti.ſeqnti. O &̊ hõ petõ:

gabundantiã tꝑaliũ time.qꝛ repꝛobatiõis
eſt indiciũ niſi illis bñ vſus fueris ĩ ogibs catoril
illud pᷣceptũ xpᷣi Mat.v. Diligite inimi⸗

pietatis ⁊ niſi penitueris . M

——

Circa ſcòm de pctõꝛis foꝛtune ꝓſꝑitate qᷓ

ſtio occurrit.qᷓre deỹ bonus dat ſepe ꝓſpe

rã foꝛtunã in hoc mũdo pctõꝛib ⁊ obſtia
tis etiã hoĩbus. Cũ em̃ ſᷣm iuſticiã pctõꝛ
nõ eſſet dignus etiaz pane q̊ veſcit᷑ vt ait
Aug. mirũ eſt ergo ꝙ ꝓſꝑant᷑ hic pctõꝛes
Deo faciẽte iuſte.DHe hoc qͥppe mirabatur
mete dñm oẽs ſctĩ e qm̃ nihil deeſt timẽ
tibus eũ. Quartoꝓ ſigno diſcretõnis

JYob in ca.xxj.di.Ego qñ recoꝛdatꝰ fuero

ꝑtimeſco.quare impij viuũt ſublimati ſu
per terrã. ↄfoꝛtatiq; diuitijs ſemen eoꝛũ
ꝑmanet coꝛam eis ꝓpinq̊ꝝ turba ⁊ nepo/
tũ.domꝰ eoꝝ ſecure ſũt ⁊ plene.⁊ nõ eſt vir

