habet. ideo ei/ pceptuʒ eſt maximũ. O gqᷓ membꝛa habent etiam motũ ⁊ oꝑatio⸗

qᷓ; bonũ eſt hꝛe charitatẽ qꝛ ꝑ eam hʒ ho nem.ſic charitas que habet eſſe in coꝛde
ome bonũ. O qᷓ; małefficit᷑ qͥ eã ꝑdit qꝛ eſt pᷣcepti maioꝛis vtpote a quo depen⸗
olbus vᷣrutib puat᷑. Pꝛopterea Aug.ſu/ dent alia viuere ſcʒ in gratia vel moit
per YJohem ſermõe.ix.dicit.Oquaãta eſft Quarto maximũ eſt ꝓpter exactionem
charitas q ſi deſit fruſtra habent᷑ cetera. intentõis finalis. Nam in oibus mãda⸗
ſi auũt aſſit recte habent᷑ omia.NHec ille. tis legis ⁊ alijs oꝑibꝰ dei quid exigit aut
„ E keiht e E

1

Dominica. X

requirit finaliter deus niſi vt diligat ipſe
deſciens ꝙ nõ niſi ipſo amoꝛe dei hoies

poſſunt btificari. vt dicit Aug. Pꝛoinde
⁊ſctũs Berũ.dicit.Solꝰ amoꝛ eſt quẽ a
nobis exigit de ſiue etiã cũ bñficijs alli/
cit vel flagellis coꝛripit.vel ↄſilijs inſtru/⸗
it.vel mãdatis aſtringit.⁊ qcqͥd diuia le⸗
ge indicit ad ſolũ amoꝛẽ inducit. Sub⸗
dit q̊ʒ. ſolue & tributũ amoꝛ:is ⁊ noueris

deo ſatiſſactu. IJpᷣa eſt em virt? pᷣma cuʒ

ꝗq̃ nec opꝰminimũ deſpicit᷑ ſine q̃ nec ma⸗
ximũ acceptat᷑. Hec ille. Vñn ꝓpterea mna

ximũ eſt pceptũ dilectionis. gbõ ob/

ſerna illud rota ani. O Scöa q/
ſtio eſt quõ h̊ mãda tũ dilectõis ð: eſſe p/⸗
mũ alioꝝ mãdatoꝝ.nã inter pᷣcepta de⸗
calogi qᷓ tñ de? ſcpᷣſit digito ſuo Pꝛimũ p atm
minẽ odit q; odiendo ↄtra dei pᷣceptum
agit. Pꝛopter qð.j. Johᷣ.liij. Qui dic qꝛ
lag⸗ deu ⁊ fratrẽ ſuũ odit mendax eſt.

Exoð.xx. Scõm.nõ aſſumes nomẽ dei ĩ

vanũ.⁊ ſic de alijs. NHec inter ea ſcribitur

iſtud. Diliges dñm deũ⁊c. Sʒ Heut. vj
habetf in explanatõe facta legis ꝑꝓ Moy

7 alios doct᷑.ꝙ h̊ jceptũ ðꝛ pmũ rone di⸗
gnitatis ⁊ ꝑfectõis ae intentiõis finalis.

vyt patʒ ex pᷣmiſſis ronibo ei magnitudis

NHs vt ðꝛ.j.phico, Finis eſt pᷣmũu in inten
tione licʒ ſit vltimũ in executoe.⁊ ſic patz.
Exemplũ ponamꝰ.qꝛ ſcimꝰ ꝙ btitudo

celeſtis nõ datur hoi niſi poſt moꝛtẽ. Et Se at der lectiols,
inquirere aliqua edificatoꝛia vt ſcimus
diligere debite. quia Augꝰ. dicit. Chari⸗

tn pᷣmo in vita iſta ꝑ intẽtionẽ pcedit pe⸗
nitentiã hic faciendã.qm pᷣmo ↄcipit hõ

pᷣmiũ btitudinis ⁊ ꝓpter ulud incipit pe⸗
nitere vt in celo poſtea habeat gaudere ſi
ne fine. VUn iſte ꝓpoſisoes ſi q dem ſũt mi
rabiles tñ ſunt vere vicʒ. ꝙ nullꝰ hõ poſt

moꝛtẽ ꝑuenit in celñ niſi an moꝛtẽ aſcen⸗

derit in celu.hᷓ eſt niſi in vita ꝑ intentio⸗/ et di
ligere extraneũ ꝓximũ què ſcit eſſe melio⸗
rẽ virũ ⁊ ꝓbum q; aliquẽ ſibi ↄiunctum
minꝰbonũ. Rndet᷑ bꝛeuiter m Richar.·
ſupꝑ.iij.di.xxviij.q.vj.Et etiã 2coꝛ.Cho.
ij. ij. q. xxvj.ꝙ exq̊ ile meiioꝛ cxtrane ẽ do
magis ꝓpinquioꝛ.ideo maiꝰbonũ ex cha
ritate debemꝰilli velle ſcʒ maioꝛẽ graduz
btitudinis in celo.qꝛ ad charitatẽ ꝑtinet
vt velimꝰ iuſticiã dei ſeruani 'm quã me⸗
lioꝛes maioꝛẽ btitudinẽ ꝑticipant. Sed

nẽ debitã ⁊ pniam pᷣus voluerit eſſe in ce
lo ᷣm gram dei.⁊ ſic pus intrat ꝑ intenti
onẽ in celũ. Item iſta etiã eſt vera ꝙ nul/⸗
lus ſctũs põt ſtare in ꝑadiſo dei niſi vna
die inchoata in pᷣſenti.hoc eſt niſi vna die

eternitatis quia ibi nunqᷓ; erit nox. VUn

pᷣs. Melioꝛ eſt dies vna in atrijs tuis ſu
per mille. Quã homo h̊ debet inchoare
ꝑ charitatẽ q nunqᷓ; excidit.j. hoꝝ.xiij.
RECercia qſtio eſt quõ pᷣceptum de p
ximi dilectione dicit᷑ ſiłe pᷣcepto dilectõis

dei cum hec ſit mar oibus. Rñdetur m

quia vt patuit.diligere deũ eſt oibus pꝛe

maximũ vtpote de ſũmo bono ſcʒ deo di
ligendo. ſed dixit ꝙ eſt ſile triplici rõne.

Pꝛimo qꝛ eſt de diligendo hoſe qui eſt fa
ctus ad ſilitudinẽ dei. Scõo qꝛ ẽ de actu
ↄſimili ſcʒ de ſctã dilectõe Jõ diẽ Chꝛyf.

ſuꝑ Math. Qui hominez letẽ ⁊ honeſte

gmat ſimie eſt ſicut qͥ deum amat q: ima
go dei eſt homo.in qua de diligit᷑ recte ſi
cut rex in ſug imagine honoꝛat᷑ vel in fi/
lio ſuo amat᷑. Cercio qꝛ dilectio vna ſine
altera haberi nõ poteſt. ſic nõ poteſt ho
mo vno pede ambulare. ſed duobo bene

currit. Ideoq; Oꝛigen. dicit. Nõ poteſt
deum odtiſſe q hoiem amat qꝛ ꝓpter del
illum amat. nec den amare poteſt qͥ ho/

CLirca terciu de oꝛdine quo debem dt

weiIn erplanatoe facra! HGoy ligere ꝓximuũ notandu ꝙ ſuꝑ illud can.p.
ſen.̊ ⁊c. Rn det᷑ ſm Lyrã ſuꝑ Mat. xxij.

ꝛdinauit in me charitatẽ Berñ., dicit.
Oꝛdiauit deꝰ charitatẽe tripłr. Pꝛimo vt

ſciamꝰ quid pᷣus vel poſter diligamus.

Scoo gunc minꝰ vel magè amem?. Ter
clio qui⸗
beamus. De oꝛdine charitatis ſans pa⸗
tuit dñica. xij.ſermõe.j. C. ẽ᷑l. ⸗

Sed reſtat de oꝛdine dilectiots ꝓximi

tas nõ eſt vera nili ſit oꝛ drinnaa.
Pꝛimo de ꝓximis ↄiũctis ⁊ extraneis
Scò̈o de ꝑpentibo 2 fls.
Tercio de vxoꝛib pꝛis.
Quarto de ſpalibus viris.

Pꝛima q̃ſtio vtrũ homo magis debet di

tamẽ quo ad affectũ hõ ronabiliter pt vtè
ligere magis eos àͥſunt ſibi ziuncti? ee

dock. xps nõ dixit ꝙ ſit par vel equale.

inten
linct⸗

detut

Luen⸗
ctob
a
Ealt.
f O
gincal
tidil
col

Ment

Pinqul
Sd

ſepecr

char

cbor

anes

Uust
darb

in
gis
d

dberdi

emeliot
ncturn

Pichar.

The.
neido
jache
gun,
hone

i nner,

:Sd

mnßtdi

cir

ptitudinis głiam poſſit ꝑuenire in c

qͥ oeimn affectũ pentum vxoꝛis ⁊ filipꝝ co

Bermo Iun

intenlioꝛi affectu poſſum velle wy iſte cõ te. Ael ſaltẽ ereplũ accipe oc ſctã Theo⸗
iuinct“ fieret melioꝛ alio. ⁊ ſic ad maioꝛis doſia vᷣgine.de q̃ narrat᷑ in ſpeclo exeplo⸗

tuans g. it ꝑuenire in celo. rũ di.viij.ex.x.ꝙ erat ᷣgo ꝑentib nobilii
Exemplũ habem de xpᷣo qui apłos⁊ ele ſimis oꝛta ⁊ pulcra.q ꝓ xpᷣo młta toꝛmẽ⸗
ctos ſuos pᷣdilexit qᷓ; ſanguineos carna ta paſſa ẽ amãter. Et cũ eſſet in mare pᷣ⸗
les es LZult erant melioꝛes. VFñn Math. pitata ſaxo magno ĩ collo ligato. Angelꝰ
xij.ait. Que eſt mr̃ mea ⁊ frẽs mei.Et in eã ad terrã reduxit.ſaxũq; manibjvꝰᷣgo ex

fra. Quicũq; fecerit volũtatẽ patris mei poꝛtauit.Cũq; gentes vellẽt eã retrahe⸗

q in celis eſt ipe meꝰ frater ⁊ ſoꝛoꝛ ⁊ mat᷑ re a fuitio dei nõ ↄſenſit ſs martyrib ad

eſt. i. diligo ſicut fratrẽ vel mreʒ. Pꝛopfea heſit. Vñ tandẽ decollata eſt. Et mox vi
⁊ in collatiõe bñficij eccleſiaſtici pł/debet ſa eſt ex oꝛe eiꝰexire colũba auri ſplendo⸗

„

attendi extranei dignitas bonitat, qᷓ; ꝓ/ re pulcrioꝛ ad celũ ↄſcendẽs. Eadẽ vᷣono
pinquitas ſanguis. vlij.q.j. Moyſes.

tag II oyſes. cce ꝑentib ſuis cũ młt; vᷣginib appuit.
Scda aſtio vtru hõ magis oʒ dilige/ inter qs Toeodolia tpa emat icura aclal
re patrẽ ⁊ mr̃em qᷓ filios. Rñdet̃ſm Ri de cãdida vt nix.hñs crucẽ aureã in ma⸗
char.vbi ſupᷣ.q.vij.?⁊ Bonauẽ.ibideʒ. ꝙ nib ⁊ coꝛonã ĩ capite.⁊ ꝑentib dixit. Ec
exqᷓ homo plura bñ ficia recepit a patre ⁊ ce q̃lis eſt glia vñ me pᷣuare volebatis. ⁊
matre q; a filio Et qꝛ etiã ſm ius diuinũ diſparuit in celũ. Rogemꝰᷓ dũm. ⁊c.
plus tenemur ꝑentib qᷓ; fuijs.ideo ceteerff

pariby pl tenemur diligere pentes ⁊ ma. De eadẽ dñica. mo. j. ſeʒ de diuie di
Laben ſalutẽ eoꝝ ꝓcurare ꝙ; filios. lectois inductõe mira efficacia ⁊ acqͥſitõe

lerũtn affectu naturali põt hõ plus in
clinari ad flios.tñ gratuita dilectio ma⸗

gis reſpicit gentes quos de pᷣcepit hono H Agiſi 0ρ qas eſt
rari. Tercia q̃ſtio vtrũ hõ tenet= mag .cXVX ter mäda⸗

diligere pentes q;ᷓ vxoꝛẽ. Rñdet᷑ hjm R m tũ magnũ lege. ait illi ieſus
char.vbi ſupᷣ.q.iij. ꝙ plłꝰ debet honoꝛare Diliges dnm deum tuum

.

ꝑentes qꝛ malbonũ recepit ab eis.ſ. eſe MDatb. xxij. 2 i euãge. hodi.
⁊ nutriri.tñ affectu intenſioꝛi põt dilige/ Sic̃ Chꝛy.dic.ille dʒ introgare de ma⸗
re vxoꝛẽ.iuxta illud Geñn.ij. Hõ relinquet ioꝛi mãdato qͥ minoꝛa iã impleuit.⁊ pᷣci⸗
patrẽ ⁊ mr̃em ⁊ adherebit vxoꝛi ſue.i.per pue dũ hõ iã fidẽ verã crediditq̃ ẽ in xjs
affectũ. Vñ peccant qͥ amoꝛe vxoꝛis eijci Akckeoe fundamẽtũ oĩm vᷣtutu.vt dicit
unt ꝑentes ne curent eos nec ꝓuident in Aug.de agone xpᷣiano.c.xviij. Fides inꝗ⸗
neceſſitatib illoꝝ. Quarta qſtio vtruʒ quit eſt pma vᷣtus q ſubiugat aiam deo.
hõ plus diligere debet patrẽ ſpualem qᷓ; deinde pᷣcepta viuẽdi ſuꝑ h̊ fůdamẽto coõ
carnalẽ. Rñdet᷑ᷣm Rich. vbi ſup.q.ix.ꝙ ſtruẽda ſũt vt fiat tẽplũ deo. ptea ipᷣi ius
exquo pater carnalis ẽ pncipalioꝛ efficieſ dei qͥ nõ credebãt in xpᷣm nõ recto oꝛdine

cauſa ee nature. ⁊ ↄſeqnter eſſe gre. Sed ꝓcedebãt qꝛ qrebãt de mãdato magᷓ cuʒ

pater ſpuᷣalis eſt cà ſoluũ qͥ ad eſſe myſterij tn nec minoꝛa obſeruabãt. Inñ xpᷣs wdis
alicui gre.iõ ceteris parib płtenet᷑ dili/ poſtqᷓ; illis rñdit ꝙ maximũ mãdatu eſt
ere patrẽ carnalẽ q;ᷓ pũalem. puta ↄfeſi de dei dilectõe. Et ſcom de ꝓximi dilecti
Pr⸗ pᷣlatum eccłie ⁊ hmõi.tñ qñ ſpuales one.ſtatiz voluit eos ⁊ oẽs nos infoꝛma

patres pᷣcipiunt neceſſaria ad ſalutẽ ſibi re ad fidẽ diuitat xpi ꝓbando ꝑ ſcriptu⸗

debet in talib obedire etiã ↄtra natura/ rã pſal ꝓut patʒ in euãgelio. Itacq; ex
lem affectũ pentum.qꝛ xpᷣus dicit. Si qͥs quo eu geliũ h̊ agir de dilectõe dei.idcir
amat patrẽ aut mr̃em płꝙ; me nõ eſt me co de ea tria myſteria notemus ꝓ ᷣmoe.
vignꝰ. Exemplũ habem de ſctis mult· Pumũ ðꝛ incitatcis.
m vxorl Btom d miricatoss.
tẽpſerũt ꝓpter xpᷣm. ⁊ oia rerrena abdica Terciũ ð: acquiſitoss·

“

Dominica. xVII poſt

na Anbß. in monol. Deus eſt ſũmũ bonũ

TCirca pᷣmũ de incitatiõe ad deum
diligendũ ⁊ eiꝰpᷣcepta obſeruandũ. notã
dũ ꝙ pᷣcipue ſt᷑ ſex rões qͥb hõ qᷣlibet in⸗
ducit᷑ ⁊ incitat᷑ ad diligendũ deũ ⁊ pꝛece⸗
pta diligẽter obſeruandn.
SBic ðꝛ rõ amoꝛis paternalis.
Scðda ðᷣꝛ rõ bonitatꝭ eternalis.
Terxrcia ðꝛ rõ cõditõis cauſalis.
Quarta ðꝛ rõ donatõis vniuerſalis.
Quita ðꝛ rõ expoſitõis diuialis.
Altima rõ felicitats ſalutaris.
Sʒ de rõne iſta vltima agemus arti.ij.
ſufficiat amoꝛe bꝛeuitatꝭ. Pꝛima rõ ðꝛ
amoꝛis paternalis.nam h̊ ſcimꝰ ꝙ filius
naturaliter diligit patrẽ ⁊ ipᷣa vis natura
lis incitat ad diligendũ ꝑentes. Juxta il
lud.viij. ethico. Generants ad genitũ na⸗
turalis eſt dilectio. Et claret no ſolũ ĩ ho
minibæ ſʒ etiã in bꝛutis anialibj. Sʒ qm̃
Dealtiſſimꝰeſt noſter pater ſuꝑ oms pa
tres alios.⁊ tripliciter.ſ.creatõe.adopti⸗
one.? celeſti hereditatõe.ꝓpt᷑ qð nos xpᷣi/
ani oꝛando dicimꝰ. Pater ni q es in ceł
Vñ.xj.q.iij.ca.ad mẽſam. Chꝛyb.dic. ꝙ;
de dicit᷑ ſpealiꝰ pater xpᷣianoꝝ qᷓ; alioꝛuʒ
ter regenerationẽ. Jõ ex ipa naturali
lege filialis amoꝛis debemꝰ diligere deuz
tãq; patrẽ amabiluſſimũ.O xpᷣiane hõ re
cognoſce tuũ patrẽ deũ.⁊ mr̃em beatam
MWariã vt ſuꝑ oia ames. Sʒ querit h
qqd eſt meliꝰ inter hec tria. An deũ dilige⸗
re ꝓ eo ꝙ creauit nos. An ꝓ eo ꝙ redemit
An diligere deũ ꝓpterea qꝛ eſt obiectum
btitudinis ⁊ bonuʒ infinitũ. Rñdet᷑ ſᷣm
Tho.in qðlibeto.j.qꝛiiij.arti.iij. in ſolu/⸗
tione pᷣmi argumẽti.ꝙ diligere deuz ꝓut
ꝑ creationẽ eſt pᷣncipiũ toti eſſe ad natu⸗
ralẽ dilectionẽ ꝑtinet.Sʒ diligere ꝓ redẽ
ptione ex ſũma liberalitate ꝑtinet ad bñ⸗
ficij gratitudinẽ. Diligere vᷣo deũ ꝓut eſt
obiectũ btitudiĩs eſt ſoliꝰgratuite dilecti/⸗
onis qꝛ ſuꝑ oĩa vt ſic deꝰ diligit ꝓpter ſe
eo ꝙ infinitũ bonũ. In h̊ maximũ me⸗
ritũ ↄſiſtit ſcʒ vt diligamus deũ ſũme bo
nũ tãaqᷓ; obiectũ btificũ ꝓpt᷑ ſe nõ ꝓpt᷑ bñ⸗
ficia. Scðda rõ ðꝛ bonitatꝭ et᷑nalis.qꝛ
vt dicit Boeti de ↄſoł.⁊ etiã Aug. Vni
cuiq; menti hũane naturalit᷑ inſerta ẽ ve/
ri boni cupiditas. Sʒ de eſt ſũmũ ⁊ eter
nũ bonũ in quo ſunt vniuerſalit᷑ oia bo⸗

crucis.

q̊ mar excogitari nõ põt.g̊ ipᷣm ſũme de⸗

bem diligere ⁊ deſiderare in q̊ habebi⸗

mus eternalr om̃e bonũ deſiderabile.
CTCTercia rõ ðꝛ conditõis cauſalis.qꝛ vt

Aug. dicit. ⁊ haber᷑.ij.ſentẽ.di.j. Fecit de
us creaturã rõnalẽ vt ſũmũ bonũ intelli

geret ⁊ intelligẽdo amaret ⁊ amãdo poſi/
ſideret ac frueret᷑ eo ſine fine.quia ̊ ad id

deus vitã ⁊ rõnalẽ animã.idcirco amare
Berñ. O hõ cogita
qualẽ te fecit deꝰ.nẽpe ſᷣm coꝛpꝰ egregiaʒ
creaturã. m aiam imagine creatoꝛis inꝰ
ſignitã et᷑ne btitudis capacẽ. Valde(inꝰ⸗

debemꝰ. Pꝛopterea

auligtint amãcdeſt ꝑ quẽ ſum viuo ⁊ ſa
pio.Dignꝰ plane eſt moꝛi qͥ tibi ieſu boi
ne recuſat viuere. Hec Berñ.
KEKt 4 ad amandũ deũ ſimꝰcreati nota
ꝙ h de oſtedit płib ſignis in nobis. Pꝛi
mo in coꝛde qð ſic ↄdidit vt inferiꝰ ſit ſtri
ctum ⁊ clauſum.ſuꝑiꝰ aũt aꝑtuʒ ad ſigni
ficandũ ꝙ coꝛ nrj̃m dz ꝑ amoꝛẽ claudi ad
infima ⁊ aꝑte tendere ad ſuꝑna. B eſtad
deũ ⁊ celeſtia. Vuñ Gꝛeg. xxiiij.li.moꝛał.
dicit.Curuũ eſt coꝛ cũ ima appecit rectũ
cũ ad ſuꝑna tendit. Scðo oſtedit in ſan⸗

guine qꝛ coꝛ ſę moue᷑ in ſanguie ad ſigni
ficandũ ꝙ coꝛ noſtrũ ſꝑ verſari debet per

amoꝛẽ in ſanguis xpᷣi recoꝛdatõe quo re⸗

dempti ſumꝰ. Tercio oſtẽdit in afectiõe

quia nõ qᷣeſcit nec ↄtentatur etiã ſi omia
bona mũdi haberet niſi habeat deũ Au
guſt. li.ↄfeſ.Feciſti dñe coꝛ meũ ad te⁊ iõ

inqᷣetũ eſt donec ꝑuẽiat ad te. Quarto in

coꝛpoꝛe quia totũ coꝛpꝰ ad ſuꝑna erectuʒ
fecit in ſtatura ⁊ ſuũ amoꝛẽ ĩ mẽbꝛis oſtẽ
dit ꝑ decalogi obſeruantiã quã deſigna⸗
uit ꝑ decem digitos in pedibus.⁊ etiã de
cem in manibus. Et quia totũ coꝛpus ĩ
modũ crucis extenſum fecit vt ſignificet
xpᷣi crucem ⁊ denariũ numerũ pᷣceptoꝛuʒ
qui ſignificat᷑ ꝑ x.lam.que habet figurã
ergo homo xpᷣiane ama xpʒ de
um ⁊ ſerua pcepta.nõne amares enuʒ qui
tibi oculos daret vel manus cũ talia mẽ

bꝛa nõ habuiſſes.ſic plus in ꝓpoſito.

Quarta ratio dicit᷑ donatois vniuer⸗
ſalis quia deꝰ donanit nobis oĩa ad ſerui

endũ nobis. & ⁊c̃. Hinc Hugo de arra

anl

top
ſpon

keln

ſrni

lltate,
ſio
Gakca
ſfern
Kain⸗

N

e.
üboni⸗
inede
Nbebis
bie.
R
featde
inteli
Copo
gadid
Pan
mare
git
i;
1
ine
164
bof⸗

dis
R
tſi
agi
d
Pckad
mnnk.
it read
inſan
Adſgi
ebaper
guo en
aſeoioe
ſomia
deir
adtetb⸗
luanonn
crllg
Piisoſi
deſgnel
alide
pl
igniſcet
Cplotl;
fgor
ade
8z
nlame
,

Senho

Alie dicit. Aia mea reſpice mũdũ ⁊ ↄſide⸗

ra ſi q in eo ſit qð tibi nõ ſeruiat. Dilige
ergo illũ a quo tantũ dilecta es. Dilige il

lũ in donis ſuis ꝗ tibi ab ipo donata ſũt.

hec ille. YItem Aug.li.ↄfeb. Celũ terra et
oia q in eis ſunt dicunt mihi vt te amem
Dñe.nec ceſſant clamare oĩbo vt ſint inex/⸗
cuſabiles. hec ille. O g̊ᷓ hõ ↄſidera quãta
bona tibi de dedit. aurũ argentũ anialia

⁊c.g̊ ama deũ.Si aũt dic mihi deꝰ pau

ptatẽ dedit.adhuc nihilominꝰ amare de⸗

bes qꝛ in celo theſauꝝ tibi dabit. Quita
ratio ðꝛ expoſitõis diuinał.qꝛ deus tã mi
rabiliter amauit caritatẽ hols vt ſeipſuʒ
exponeret ꝓ ea emẽda ꝓptea merito ſcri⸗
bit.j. Joh.iiij. In hoc apparuit caritas
dei nõ qſi nos dilexerimꝰ deũ ſʒ qm ipᷣe pᷣ

oꝛ dilexit nos. ⁊ miſit filiũ ſuũ ꝓpiciatiõeʒ
pꝓ pctis nfis X Lirca hoc nota pła

mira. Primũ miꝝ ẽ ꝙ de? tantũ dilexit ca
ritatem ꝙ ꝙ ipᷣa expoſuit ſeipᷣm deſcẽden⸗

do in vᷣginis vteꝝ ⁊ aſſumẽdo coꝛpꝰ hũa/
nũ paſſibile ⁊ moꝛtale.qᷓtenꝰ hõ reamarz
deñ. Scom eſt ꝙ ex amoꝛe caritatis per

miſit ſe vinculari flagellari crucifigi moꝛi
⁊ oia pati vt hõ amaret deũ. Terciũ eſt

ꝙ qcqᷣd aſſumpſit totũ expoſuit ꝓ ſalute

Hoim vt amaret deũ.ſ.coꝛpus ĩ paſſiõem
ſanguinẽ totũ in effuſionẽ.aĩam in moꝛtẽ

Vn Hugo li. de caritate dic.O caritas
qᷓ; foꝛte eſt vinculũ tuũ.neſcio qͥd maiꝰ in
laude tua dicere poſſum qᷓ; ꝙ deũ de celo
traxiſti. O viculũ magnũ q̃̊ de ligari po/
tuit.nullũ em vinculũ illũ ligatũ ad colũ/

nam. nullũ ferrũ in cruce detinuiſſet niſi

caritas affuiſſet.hec ille. Quartũ pᷣterea
mirũ eſt ꝙ ſi qrat. quali arte vł magiſte⸗

rio poſſit deũ deducere hõ in infernũ. Re

ſpondet᷑ ꝙ ꝑ caritatẽ. Nã caritas duxit de

um ad limbũ ſctõꝝ patrũ ⁊ adducit ĩ pur

gatoꝛiũ.vt fit in aiabs purgãdis ꝑ gram.
Heniq; ſi poſſet eſſe ꝙ hõ exiſtẽs ĩ carita⸗

deũ felicitatis rõ ⁊ ſalubritatis mirifice.
de qᷓ arti. ſeqᷓnti. ꝓ Circa ſcòm de mi
rificatõe caritatis diuie Notandũ ꝙ cari
tas multiplicia facit mirabilia in hoiĩe ſe
habente vt colligit᷑ ex doctoꝛib. Pꝛimo
qꝛ pctõꝛẽ deo copulat.Nã Alber.magnꝰ
ij.de mirabili ſcia dei dicit ꝙ h̊ mirabile.
ſcʒ caritatis officiũ ẽ qꝛ pctoꝛẽ de infinita
iſtantia q̃ diſtab at ꝑ moꝛtale peccatum
a deo adducit et vnit cũ deo. Quid eĩ mi
rabilius qᷓ; ꝙ vnſuerſa delicta oꝑit cari/
tas Pꝛouer.x.O cariſſimi quid plus di/⸗/
ſtat a deo qᷓ; pctõꝛ.qꝛ tanqᷓ; deo ↄtrariuʒ
peccatũ plus facit diſtare qᷓ; celũ a terra.
⁊ tñ caritas peccatoꝛẽ ↄueriuʒ mox ðo cõ
iungit qð maius eſt ⁊ mirabiliꝰ qᷓ; ſi celũ
terre ſtatim ↄiũgeret᷑. O ergo cariſſimi g

tias agamus deo ꝙ nos ꝑ caritatẽ ſibi iᷣ

git. Scdo laboꝛẽ et ome difficile alle/⸗
uiat. Aug.Caritas oĩa immania ⁊ diffi⸗
cilia leuia et ꝓpe nulla facit. Exempluʒ de
apłis qͥ gaudebãt in vᷣberib pꝛo chriſto.
Acxc.v. Silꝛ de ſctis martyribꝰ Stepha
no Laurẽtio ⁊ alijs. Tercio qꝛ acciden⸗
tia oĩia in bonũ ↄmutat. Ro.viij.Diligẽ⸗
tibꝛ deum oia cooꝑant᷑ in bonũ.ſ.oẽs mi
ſerie.oẽs paſſiones.oẽs motus ⁊ actꝰ.ſoꝛ
tuna bona ⁊ aduerſa ⁊ doloꝛes.Et qð eſt

mirabiliꝰ etiã ipa peccata ⁊ mala cõmiſſa
aliqũ in bonũ tali ꝓueniũt vt lyra diẽ qꝛ
in pñti foꝛtioꝛ ⁊ humilioꝛ cautioꝛ q̊ʒ reſur

git poſt peccatũ.⁊ tandẽ in głlia ad bonũ

facit pctõꝝ memoꝛia eo ꝙ reſurrexit.ſic ci

catrices faciũt ad glłliam militis qͥ finalit᷑
in bello triũphauit. bec Lyra. Quarto
quia ſclam mirabilẽ et gaudiũ in celo me
ret ⁊ impetrat.ſicꝙ ſi ſumplex vetula ðce/
dit in caritate q̃ habeat caritatẽ quatuoꝛ
graduũ. Et magj in theologia decedat ĩ
clarioꝛt ⁊ pfectioꝛẽ ſciam de viſis in deo ⁊
leticiã maioꝛẽ q ille theologus.licʒ de ha

te in infernũ poneret᷑ deũ in ſe duceret ĩ in bitibs ſciẽtificꝭ acqᷣſi itis magiſter pł? habi
fernũ.quia.j.Joh̊.iiij. Qui manet in ca⸗ turus ſit de ſcia.ſed h eſt modicũ reſpectu
ritate in ðo manet ⁊ deꝰ i eo ⁊c̃. VUñ Ber ſciĩe de deo imediate habẽde. Et rõeʒ hu
ſuꝑ Canñ.. Caritas eſt vinculũ qͥ de li/ ius aſſignat Tho. in pᷣma pte.q/xij.ar. v
gat᷑ cuꝰ tãta eſt dilectio ꝙ ſi eiꝰ ſcintilla ĩ qꝛ magnitu dinẽ caritatꝭ vie ſeqͥ᷑ ĩi patria

infernũ poneret᷑ tota eꝰ amaritudo ĩ dul/ magnitudo lumis glie.⁊ ſic intimioꝛ v⸗

cedinẽ vᷣteret᷑ ⁊ triſticia in gaudiũ.hec ille nio ac viſio diuie eẽntie: ⁊ ꝑ ↄñs tãto pła

AWVltimo deniq; incitat nos ad amandũ ſcit et clarius ea que in deo relucẽt ac con⸗

„ 53

Dominica. xVII. poſt penthe.

ſequẽter maioꝛẽ habebit delectationẽ et
gaudiũ. O &q; ſtultũ eſt neglecta chari/
tate ſciam qrere magnis expẽſis. Qui
to qꝛ merita magna etiã de oꝑe modico
acqrit ⁊ accumulat ⁊ ſic ſũme ditat. Vnñ
Aug.in q̊dã ſᷣmõe dicit. Charitas ẽ dul
ce ⁊ ſalubꝛe vinculuʒ mentiũ ſine q̃ diues
paug eſt cũ q̃ pauꝑ ditiſſim eſt. auꝝ hñs
in archa diues eſt. quõ deuʒz hñs in ↄſcia
Diues nõ eſt. Idẽ dicit. No numeroſitas
opeꝝ nõ diuturnitas tempoꝝ ſed maioꝛ
charitas auget meritũ ⁊ pmiũ. Exẽpluʒ
habem? Lu.xxj.de vidua q̃ miſit in gaʒo
philatiũ duo minuta ere.⁊ vt xpᷣus dixit
płmeruit qᷓ; oẽs diuites magna mitteñ.
EVlñ charitas facit etiã hoiem nihil habẽ
tem de bonis exterioꝛib ꝙ tantũ mereat
de pᷣmio eſſentiali qntũ meret᷑ aliꝰqͥ mul/
tũ dat.vt ptʒ in eo qͥ vellet ex magna cha
ritate dare. c.flo:eñ.ꝓ deo ſʒ nõ hʒ vnde
poſſet dare.talis pᷣt mereri tãtũ qᷓntũ ille
q dat actu.⁊ B veꝝ eſt q̊ͥ ad pᷣmiũ eſſentia

le qᷓ debet᷑ radici charitatè ⁊ bone volũta

tis. Vñ Gꝛege.dicit. No eſt apud deum
vacua man a munere ſi archa coꝛdis fue
rit plena bona volũtate. Verũtñ q̊ ad p/
miũ accidẽtale ille meret᷑ pł“ qͥ actu dedit
ex charitate eqli.qꝛ meret᷑ pᷣmiũ eſſentia⸗
le ⁊ inſuꝑ accidẽtale ꝓ oꝑe exterioꝛi. Se
xto qꝛ alſena bona facit eſſe ſua ⁊ cõicat.
Berñ.¶ Varitas eſtᷣtus largiflua q̃ oĩa
facit cõia Auxta illud pᷣs. Particeps ego
ſum oĩm tunẽtiũ te ⁊ cuſtodiẽtiũ mãda/
ta tua. Itẽ in epła de charitate idẽ Ber.

O charitas neminẽ Holias ſuis bonis

2 tñ oia rapis.nulli aufers ſua ⁊ oia facꝭ⸗
tua.dũ bonũ in alio diligis. Jõ Bꝛego.
in paſtoꝛalł.dicit. Hinc peſent inuidi q̃n/⸗
te vᷣtutis ſit charitas ꝗᷓ alieni laboꝛis ope
ra nr̃a facit ſine nro laboꝛe.qð tuũ eſt per
laboꝛẽ meũ erit ꝑ amoꝛẽ. Exẽplũ de mẽ⸗
bꝛis coꝛgis q̃ oia ꝑ vnionem ad caput et
ſtomachũ cõicãt illoꝝ oꝑa ſcʒ ſpũs aialeſ
⁊ vitales nutritionẽ motuʒ ⁊ hmẽi.O g
hõ aduerte tã mirabilia oꝑa ⁊ efficaciaʒ
charitatꝭ ⁊ agnoſce maxime valeat ad
ſalutẽ ⁊ tene eã. Nirca terciũ de
acqᷣſitõe charitats qritur qliter poſſit hõ
acqͥrere tantũ bonũ ſcʒ vᷣtutẽ charitatꝭ di
uine.Ad qð rũdetur ꝙ ad acqͥrendũ ve/
r ⁊ gratuitã charitatem requirunt᷑ ſex.

Pꝛimũ eſt ſqʒ affectꝰ ab om̃i pctõ expur

gatio.pᷣs.xcvj. Qui diligitis dũm odite

malũ. En Aug.ſuꝑ Joh. omel. viij. diẽ
Charitas ⁊ petm moꝛtale opponunt᷑ ni⸗

ſi vnũ radicitꝰeuulſum fuerit alteꝝ plan⸗

tari nõ poterit. Hec ille. Scõm eſt be
neficioꝝ dei recoꝛdatio Aug.dicit.Ad di
lectione dei in nobis excitandũ ⁊ nutriẽ/
duũ nil meliꝰeſſe cognoſco qᷓ; bñ ficioꝝ dei
recoꝛdationẽ.qꝛ teſte pᷣs. In meditatiõe
mea.ſ.de beneficijs dei exardeſcit ignis.ſ.
charitatꝭ. Terciũ eſt crucis xpᷣi cõpaſ⸗
ſio ⁊ deploꝛatio. Vn Berñ. Supꝑ ola te
mihi amabilẽ reddit o bõe ieſu. calix paſ

ſionis quẽ bibiſti opꝰredẽptõis nr̃e. Ad

id exẽplũ habemꝰin btõ Frãciſ.qͥ ex paſ⸗
ſione xpᷣi ſũmo arſit amoꝛe. Vñ qͥdã do/
ctoꝛ dicit. O hõ vis ſcire vbi poſſis eme/⸗
re tibi amoꝛẽ dei recurre ad apothecã cru
cis ⁊ habebis. Exemplũ de fenice nar

rat phiſologus ꝙ eſt auis vnica in mũdo
q cũ ſentit ſe defeciſſe pᷣ ſenio vite annoꝛũ

Dc.vel.d.querit ſibi ligna aromatica ⁊ cõ
ponit. ⁊ ſoł in feruoꝛe flante auſtro alarũ
ſuaꝝ inſufflatõe flabelli accendit ⁊ ſe ĩ eiſ
cõburi facit ⁊ incinerari.de cuiꝰ cineribuſ
alia ſibi ↄſiłis auis naſcit᷑. Sic hõ xpᷣia⸗
nus dʒ q̃rere ligna aromatica in coꝛde.ſ.
lignũ crucis xpᷣi et coꝛonã ſpineam ⁊ alia
męyſteria paſſiõis vt ſe ardere faciat ĩ cha
ritate vſꝙ; ad moꝛtẽ ꝓ xpᷣo vt reſurgat in
glie nouitatẽ. Quartü eſt decalogi ob
ſeruatio ſine q̃ nõ põt eſſe charitas Joh̊.
xiiij. Qui ſeruat mãdata ille ẽ qui dili.⁊c.
Quitũ eſt extranei amoꝛis extirpatio
ſcʒ amoꝛis mũdani carnalis et hmõoi.qꝛ
vt ſcribit᷑.. Jo h.ij. Si qͥs diligit mũduzʒ
nõ eſt charitas pꝛis in eo. Sexxtũ ẽ fra
terne miſcðie exhibitio. Nam.j. Joh.iij.
IJn h̊ coguimꝰcharitatẽ dei.et poſt pau⸗
ca. Qui hʒ ſubam mundi huiꝰ et viderit

fratrẽ ſuũ neceſſitatẽ hẽe et clauſerit viſce

ra ſua ab eo quõ charitas dei manet ĩ eo.
Rõ qꝛ qð pauꝑi damꝰxpᷣo damꝰ.et ſic in

paugꝑe xpᷣm diligimꝰ deũ veꝝ et ꝑ ↄſeq̃nſ

charitatẽ habemꝰ. Vnñ xpᷣs dic Hath.

xxv.Qðõ vni ex mimis meis feciſtis mihi

feciſtiRss ? Exemplũ narrat Gꝛeg.

li.dialo.ꝙ qͥdam monachꝰ noie Marti⸗/
nus cum viſitatõis fratru cauſa tenderet
ad qðdã monaſteriũ. ecce in via inuenit

guid
ad ho
aine⸗
Necti
Liq
fetab
lltdi.
ſtene
dum
mona
batur
poruit
lelos:
Dexr
tnubel
harra
ſenſt
ges e
Beeg
ati.

1
ar

i⸗
lunge
chart
ot
dui
chari
mop
pta
ſo

litas

nein

voöpon
dons

N.

ͤaper
mocte

n die

untnmn

Pplant
nekbe
Addi
nuti⸗
opder
tanoe
is.
öpoſ⸗
ate
kpa
34
o/
e/
r
ndii
10
Ai
meiel
nenbul
wial
de.
mialu
iatiche
ungerin
logob
h
niwaro
mol.
müc;
niifi
Nobii⸗
Nſtpou⸗
piderit
nit Me
netieo⸗

— Bermo LIn
quẽdã lepꝛoſum valde defoꝛmẽ volenteʒ egimꝰcria myſteria notabimꝰ ꝓ h̊ ſᷣmõe,
ad hoſpitiũ ſuũ ire.ſʒ nõ poterat p laſſitu ꝛimũ ðꝛ diuie acceptatöis.
dine.cuiꝰ miſertꝰ vir dei eundẽ pallio ſuo cõm ðꝛ debite verificatõis.
ↄtectum ſuꝑ humeꝝ leuauit ⁊ poꝛtauit. Terciũ ðꝛ gratuite q̃lificatõis.
Cuũq; monaſterij lam foꝛibꝛ appꝛopinq̃/ A CLirca pmũ de diuia acceptatione
ret.abbas mõaſterij voce magna clama/ ſcʒ charitatꝭ.de q̃ pᷣt etiã aliud poni the/⸗
uit di.ſubditis. Accurrite ianuas mona/ ma.illud Pꝛouer.viij. Ego diligẽtes me
ſterij citiꝰ aꝑite qꝛ frater Martinꝰ venit diligo.vel illud Joh̊.xiiij. St qͥs diligit
dñm poꝛtans. Moxq; vt Martinꝰ ad me bᷣmões meos puabit ⁊ pater me dili)/
monaſteriũ venit. is qͥ lepꝛoſus eſſe puta get eũ ⁊c. Vũ hic occurrit qſtio vtrum
batur de collo eiꝰexiliens in ea ſpecie ap/ hõ diligens deum ꝑ ipᷣam charitatẽ infu
paruit ꝗᷓ ab hoĩbus cognoſci ſolet. Et ad ſam ſit neceſſario acceptꝰdeo ⁊ dilectꝰ ad
celos Warino vidẽte redijt eidẽq; dixit vitã eternã. Ratio qſtionis eſt quia deus
Martie tu me ñ erubuiſti ſuꝑ t᷑rã ego te nulli obligatur nec poteſt neceſiitari cuʒ
erubeſcã ſuꝑ celos. IJdem aũt Martinꝰ ſit libere volũtatis cui nullus ʒoteſt reſi⸗

narrauit ꝙ cũ eum poꝛtauit pondꝰmime ſtere. ergo poteſt facere vt hoiĩeʒ etiã dili

ſenſit. O ſi inqͥt dñm foꝛe ſciuiſſem pe⸗ gentem deñ ipe deus nõ diligat. vel ꝙ ſic
des eius tenuiſſem nec dimiſiſſem. Hec diligat ꝙ eidem nõ ꝓponat benefacere vi
Bꝛego.ſupᷣ.O xpᷣiane diſce acqͥrere chari tam eternã dando.iled in cõtrariũ ſũt ſcri

tatẽ. Rogem g̊ dñm vt ⁊c.

De eadẽ dñica. ſermo. iij. ſcʒ de chari/⸗
tatis apud deũ acceptatõe veritateq; ac
qualitate gratuita.

It illi ieſuſ
a diliges dñm deũ tuũ ex to/⸗
to coꝛde tuo ⁊ in tota anima
tua ⁊ i tota mẽte tua Mat.
xxij.⁊ in euãgelio. Mãdatũ dilectõis in/
lungẽs dñs ieſus oibus nobis coõmẽdat
charitatẽ vt ꝑ eã deo placeamꝰ. De qua
Pꝛoſper li.de vita ↄtẽpla.⁊ habet᷑ de pe.
Di.ij.c.charitas ẽ vt mihi viðꝛ ⁊c.dicit.q;
charitas eſt ſũma actionũ bonarũ ſalus
mox finis celeſtiũ pᷣceptoꝝ.ſ.qꝛ oĩa pᷣce⸗
pta ꝓpter hũc finẽ ſũt iniũcta vt deũ dili⸗
gamꝰ⁊ ꝓpter deũ ꝓximũ. Subdit ꝙ cha
ritas eſt moꝛs criminũ pᷣmiũ ꝑfectoꝝ ſi⸗
ne q̃ nullꝰ deo placuit.cũ q̃ aliqͥs peccare
nõ potuit nec poterit.glo, in ea ꝑſeueran/
do nõ pᷣt qͥs moꝛtalit᷑ peccare qꝛ charitas
⁊ pctm̃ moꝛtale ↄtraria ſũt nec pñt ſił᷑ in
eſſe eidẽ ſicut vita ⁊ moꝛs. Merito gxpᷣs
dñs interro gat de maxio mãdato. dixit
h; qð ponit᷑ in themate.qꝛ ait ieſus. Dili
ges dñm ⁊c.vt ptʒ ĩ euãgelio. Itaq; de
charitate dei pᷣter ea q̃ in poꝛibsꝛ ᷣmonib⸗

pture pᷣſcripte. Vñ et Augꝰ.in ſoł.dicit.

Deus ben ena neminẽ derelinquet
6

niſi pus derelinquat᷑.quid ergo tenendũ
eſt de iſtis. Ad hec tñdetur ſᷣm Franciſ.
maro.ſuꝑ.j.di.xvij.q.ij. Pꝛimo ꝙ deꝰ lo⸗
quendo abſolute vel ᷣm potentiã abſo/⸗
lutam nõ poteſt neceſſitari vel obligari
ad diligendũ vel acceptãdũ ad vitã eter
nam holem diligenteʒ. ſicut patzʒ in rõne
obiectionis. Nam Rom.ix.apłus dicit.
Cuiꝰvult miſeret᷑ ⁊ quẽ vult ĩdurat.hoc
nõ cauſatiue ſʒ ꝑ miſſiue qꝛ idurari ꝑmit
tit nec ꝓhibet. Et ſubdit᷑. volũtati em eiꝰ
qͥs reſiſtet. Exẽplũ ponit.An nõ hʒ inqͥt
ptãteʒ figułluti ex eadẽ maſſa facere ali⸗
ud qͥdẽ vas ĩ honoꝛ aliud ĩ ↄtumeliã.⁊
ſic ptʒ.qꝛ de nõ neceſſario diligit ſe dili⸗
gẽtẽ. nec etiã neceſſario abſolute odit pec
catoꝛẽ qͥ ipᷣm deũ odit vt eũ dãnet ad pe⸗
nã et᷑nãa. Exẽplũ põit idẽ Frãciſ. Sic rex
vel aliꝰ dũs pᷣt actu odire malas ↄditões
alicuiꝰſui ſerui vtpote qꝛ ẽ mẽdax vł frau
dulẽtꝰaut iracũdꝰ⁊ hmõi.tñ ipᷣm hoiem
nõ odit nec abijcit.⁊ ſi odit nõ ex neceſſi⸗
tate odit.Et ſi eũdẽ puniri vult ſᷣm legeʒ
nõ neceſſario pnnit.Sic in ꝓoſito de ðo
dicẽdũ ꝙ nõ facit talia neceſſario ſʒ ex oꝛ⸗
dinatõe diuĩa ⁊ nõ ex actu paſſiuo ſiue di
lectiõis ſiue odij.qꝛ deꝰ ſic oꝛdiare voluit
vt hõ exñs ĩ caritate diligat᷑ ⁊ ñ exñs ĩ ca
ritate ſʒ i pcõ a ðo odiat᷑ ad penã.ſic ſi rex
0° +

Dopminica.xvII.poſt Pẽthe.
7 debilitãt. Vtqͥd &̊ nõ vis h̊ optimũ fa
cere ad pᷣceptü dei vt diligas ipᷣm ad vi/
cõm ſignũ redẽptionis qꝛ cũ eſſe

oꝛdinaret ꝙ miles fidelis remuneret᷑ ⁊ in
fidelis puniat᷑.h̊ eſſet ex bñplacito regis
talẽ legẽ ſtatuẽtis nõ ex paſſiõe nec neceſ/⸗
ſitate.ſic ⁊ de ſtatuit ex bñplacito. Se
cũdo ̊ dicendũ ꝙ loqndo de oꝛdiata po/⸗
tentia nõ põt facere vt nõ diligat ad vitã
eternã holem exñtem ⁊ ꝑſeueraãtẽ in ſua
charitate. Rõ ſᷣm eundẽ Franciſ.eſt. qꝛ eẽ
in charitate ⁊ nõ eẽ chaꝝ deo vel acceptũ
⁊ gratũ ad vitã eternã vident᷑ implicare
dictionẽ.qꝛ eſſe ðo chaꝝ ẽ effectꝰfoꝛma
lis charitatꝭ.ſicut eſſe gratũ eſt effectꝰ foꝛ
malis gre. Pꝛoinde ſi qͥs eſt in charitate
eo ipo eſt deo charus.ſicut ſi qͥs eſt in gr̃a
eo ipᷣo eſt deo gratꝰ. Vñ ſicut nõ põt eſſe
ꝙ hñs albedinè in ſe nõ ſit alb.⁊ ecõuer⸗
ſo q eſt albꝛ nõ habeat albedinẽ in ſe.ita ⁊
in ꝓpoſito. Dicendũ ̊ ꝙ de licʒ nõ ex ne
ceſſitate abſoluta ſʒ ex liberali oꝛdinatiõe
diligit ſe diligẽtes ⁊ potẽtia oꝛdinata nõ

põt nec faciet aliter ſʒ ſꝑ diligit eũ a q̊ di/

ligit᷑ ⁊ ᷓdiu diligit᷑ ab eo. O g̊ hõ ſecure
tene h̊ ꝙ ſi diligis deũ diligeris ab eo ſine
dubio ad vitã. O q̃lis gra hec tibi.o hõ
ſi tu foꝛte diligis regẽ no ſeqͥtur ꝙ &̊ rex di
ligat te.ſic ⁊ de donis mũdanis. Sʒ hoc
certiſſimũ eſt ꝙ ſi diligis deũ diligeris a
deo in regnũ eterne vite. B Sed
vnde h̊ clariꝰpoſſit ꝓbari notandũ ꝙ plu
ribus ſignis ꝓbat᷑ ꝙ deꝰ certitudinalit᷑ di
ligit hoĩes ſe diligẽtes ⁊ nõ põt odire qᷓ;
diu ſunt in charitate. VLM
Pꝛimũ ſignũ pᷣceptionis.
Scõm ſignũ redẽptioniss ⸗
Terciũ ſignũ vocattonis.
Quartũ ſignũ gratificationis.
Quintũ ſignũ oꝛdinationis.
Vltimũ ſignũ repꝛomiſſionis.
Pꝛimũ ſignũ ðꝛ pceptõis qꝛ deus id pᷣce
pit ſub neceſſitate ſalutis.vt ſcʒ ipᷣm dili
gamꝰ toto coꝛde.Et h̊ iõ vt ꝑ charitatẽ ſi
mus deo chari ⁊ grati. Sʒ qm̃ vt Anb.
dicit. deꝰ tãte vᷣitatis ⁊ bonitatꝭ eſt ꝙ ne⸗
minẽ pt fallere nec falli pᷣt.̊ diligit ſe dili
gęẽtes.alioqͥn nõ pᷣciꝑet ſe diligi. Oitaq;
hõ xpᷣiane interrogo te ſi tibi deꝰpᷣcepiſſʒ
facere ſuꝑbiã aut auariciã vſurã rapinaʒ
⁊c̃.aut luxuriã? hmõivicioſos actꝰ.nõne
libẽter faceres talia mala q ſũt ↄ natura,ʒ
hũanã qꝛ ⁊ coꝛpꝰoeſtruũt ⁊ aĩiaʒ hebetãt

plendo.

.

tã.
mus inimici dei recõciliauit nos xpᷣs ðo

patri in ſanguĩe ſuo Rom.v. a foꝛtioꝛi
cum fuerimus amici dei ꝑ charitateʒ di
liget nos. Jõ certum ẽ ꝙ veraciter amat

ſe diligẽtes. Terciũ ſignũ vocatõis qꝛ

deꝰvocat etiã malos odieñ. ad ſuã chari

tatẽ ⁊ ↄuertit eos.& a foꝛtioꝛi diligit dili⸗
gẽtes ſe.qͥ etiã inimicis bñfacit Mat.v.

Quartũ ſignũ gratificatõis qꝛ chari

tatẽ verã gratificauit ⁊ ↄiunxit gr̃e adeo
vt vna ſine altera eſſe nõ poſſit.iõ nomie
charitats ſepe ſignat᷑ gra.qꝛ charitas ðꝛ
q̃ſi chara vnitas ſcʒ ale cũ deo ꝑ graʒ.qð
nõ foꝛet ſi deꝰnõ diligeret ſe diligentẽ.
Quintũ ſignũ oꝛdinatõis qꝛ de ſic oꝛ⸗
dinauit vt volũtas ſit recta in h̊ ꝙ nõ ve/

lit niſi rectũ moꝛalit᷑. ⁊ nõ malũ ex natu⸗

ra ſua q̃ ſi malũ vellet eo ipᷣo eẽt nõ bona
volũtas.vt patʒ ꝑ Aug.ſuꝑ Joh.ſer.xlj.

⁊ in enchi. Sʒ qm volutas diuia ẽ ſũme
recta.deniq; ⁊ actꝰcharitatꝭ dei ẽ ſũme re
ctus ex natura ſua moꝛaliter ⁊ neceſſario.

qͥd em recti qᷓ; diligere ſũmũ bonũ.Seqͥ
tur ̊ ꝙ volũtas diuĩa cũ ſit rectiſſima nõ

poſſit odire charitatẽ dei. O g̊ hõ dilige

deũ ⁊ diligeris. Nã qre dat tibi deꝰ vt di⸗

ligas euʒ gratuite qð ex teipᷣo nõ poſſes
niſi ꝓprea vt tibi retribuat.ſicut dic Gꝛe
go. Stude & diligere deũ volũtatẽ e im
Gerra ſignũ repꝛomiſſiõis ſił
⁊ cõminatõis.nã in oĩibo ſcpturis deus ꝓ
mittit ſe diligẽtib: vitã eternã.⁊ cõminat
nõ diligẽtib penã eternã. Sʒ qm̃ vt diẽ
pᷣs.Fidelis deꝰ in oib ᷣbis ſuis ⁊ ſctũs ĩ
oĩb oꝑib ſuis.⁊ rõ etiã id dictat. fide⸗
liſſimꝰdeꝰamat ſe amãtes ad vitã. Nul⸗

lus &̊ fidelis deũ diligens dzʒ de h̊ heſita⸗

re. Exẽplũ ad hec narrat᷑ bꝛeuit᷑ lib.de
interna ↄuerſatõe ꝑ GBerſon.ꝙ ſcʒ q dan
de H valde tẽtabat᷑ ⁊ anxvꝰ erat vtrũ eſſet
deo dilectꝰ⁊ finalit᷑ ꝑſeueraturꝰſepe de h̊

oꝛabat deuʒ. Et die q̃dam dũ cũ lachꝛv⸗

mis oꝛaret ſuꝑ h̊ ꝓſtratꝰ audiuit in ſpiri⸗
tu vocẽ dicẽtẽ ſibi ſic. Si h̊ ſcires qͥd face⸗

res.fac nũc(cũ neſcis)qð faceres tũc.ſ.cũ

ſcires.⁊ ſecurus eris.Hoc eſt dicere ꝓ hõ
ꝓ dei charitate ſꝑ debet bñfacere ⁊ ſpera

ed
nadi
glten
Hee
Hlu
aſch
lendi
linae
puti

101
fedit
neli
nus
dllee
nuk.
Dec
fP

orN

S

— —

re ꝙ de diligit eũ ⁊ retribuet ei ĩ vita eter
na dũmõ hõ caueat pctã moꝛtalia ⁊ pe⸗
nitentiã de pctis agat.⁊ ſic moꝛiat᷑ in gr̃a
Hoc audito ille qͥeuit anĩo nec amplius
voluit ſcire ſecreta dei talia. C Cir
ca ſcõm de vᷣitate debita charitatꝭ inqui/
rendũ eſt.ꝑ que ꝓbat᷑ in hoĩe vera foꝛe di
uina charitas. Rã plures ſunt hoĩes qui
putãt ſe habere charitatẽ ſʒ veraciter nõ

hñt. Pꝛopterea Gꝛego. omel.xxiij.dicit.

Ad voſmetipᷣos frẽs chariſſimi introꝛſũ
redite.ſi deũ vere amatis exqͥrite. nec ta/
mẽſibi aliquis credat quicquid ſibi ani⸗
mus ſine oꝑis atteſtatiõe reſpondeat.de

dilectõe ↄditoꝛis lingua mens ⁊ vita reqͥ

raf. Hec ille. Vñ notandũ ꝙ adverã dei
dilectionẽ qᷓttuoꝛ reqͥrunt᷑ neceſſario.ſine

qbus nõ põt eſſe vera charitas.

Piꝛimũ eſt fides vera catholica.
Scõm eſt pura ⁊ bona ↄſciẽtia.
Terciũ eſt pᷣceptoꝝ obſeruãtia.
Quartũ ẽ dilectio fraterna ⁊ amicicia
Et de his patʒ ex autoꝛitatib ſcripture.
Pꝛimo nãq; ſine fide vᷣa catholica nõ
põt eſſe vera charitas.qꝛ Hebꝛeo.xj. Si
ne fide impoſſibile eſt placere deo.vñ om
nes heretici ſciſmatici ⁊ infideles nõ hñt

verã charitatẽ.vñ Aug.xxviij.q.j.c.oẽs.

§.ex his.dicit.ꝙ vbi deeſt vere fidei agni
tio.falſa vᷣtus eſt etiã in optimis moꝛib2.
Scðdo q́ʒ charitas vera eẽ nõ põt vbi
mala ↄſcia ⁊ pctm̃ moꝛtale.qꝛ apłs dicit
j.Chim.j.Finis pᷣcepti ẽ charitas de coꝛ

de puro ⁊ ↄſcia bona.i.ab om̃i pctõ moꝛ

tali mũda.vñ ad charitatẽ reqͥrendã ne/
ceſſaria eſt penitẽtia. Tercio deniq; ſi⸗
ne pᷣceptoꝝ obſeruãtia nõ pᷣt eſſevera cha
ritas.xpᷣo teſte Joh̊.xiiij. Qui hʒ mãda⸗
ta mea ⁊ ſeruat ea ille eſt qͥ diligit me.qui

nõ diligit me ſermões meos nõ pᷣuat. vñ

7.j. Johᷣ.ij. Qui dicit ſe noſſe deũ ⁊ man⸗
data eiꝰnõ cuſtodit mendax eſt ⁊ in eo ve

ritas nõ eſt.qͥ aũt ſeruat verbũ eiꝰ vere in
eo charitas dei gfecta ẽ. Hec ibi.⁊ ſic ptʒ
Quarto etiã charitas ad deũ eſſevera

nõ põt niſi qͥs diligat ⁊ fratrẽ vel ꝓximũ
ſuũ.qꝛ ſeribit᷑.j. Joh.iiij. Si qͥs dixerit qꝛ
diligo deũ ⁊ fratrẽ ſuũ odit mendax eſt.qͥ
em̃ nõ diligit fratrẽ ſuũ quẽ videt.deum
quẽ nõ videt quõ pᷣt diligere. Hec ⁊ plu/⸗

ra ibi. DH Sʒ di. quare homo nõ
poteſt deũ diligere ſine obſeruãtia pꝛece⸗
pti ⁊ exiſtẽs in peccato vel in ꝓximi odio
Cũ em̃ vt Aug.omel.de martyribo dicit
Nil tam in poteſtate hoiĩs eſt ſicut amare
quẽ velit.⁊ qꝛ egovolo deũ diligere ꝓptex
ełꝰbonitatẽ q;uis eiꝰpᷣcepta nõ ſerue. vel
peccatũ nõ relinquã. Cur g̊ nõ poſſim di
ligere ſic deũ. Exemplũ capiamꝰ de rege
aliquo quẽ poſſum diligere ꝓpter eiꝰ bo⸗
nas cõditiones puta qꝛ verax eſt ⁊ caſtꝰ
aut diues ⁊ potens q;uis legẽ eius ꝑ oĩa
ſeruare nolim quia grauia vident᷑. Sed
ad hec rũdetur ꝙ nõ eſt ſiłe de rege terre⸗

no ⁊ de deo.quia rex terrenꝰ nõ videt nec

