Marcus catho. Itẽ Dyogenes vt reci⸗
tat Tuliꝰ in de tuſculanis qſtionibo. Itẽ
Senon phus. Itẽ Empedodes.⁊ multi
alij arbitrãtes anias eſſe imoꝛtales: ſibi
moꝛtẽ intulerũt.ſed in hoc male fecerunt
ꝙ ſe occiderũt:tñ veritatẽ anĩe ĩmoꝛtalis
ꝓ bare voluerũt. Deniq; ꝙ etiã male vi
uentes hoĩes in pᷣſenti male ſe habebũt
in futuro:phᷣi etiam dictauerũt.nã Mer
curius phs ait. Anie poſt diſſolutionem
coꝛꝑis cogent᷑ credere penis que ĩ hac vi⸗
ta noluerũt credere verbis.Hec ille. Itẽ
Plato in phꝛedone dicit ſic. Perfectus ⁊
purgatus hinc tranſiens cum deo habi/

tabit. Et in Thimeo idem ait. Ania eſt

imoꝛtalis ⁊ ſᷣm ꝙ vicerit paſſiones vł vi
cta fuerit pᷣmiabit᷑ vel puniet᷑ poſt hãc vi
tã.hec ille. Hec ſufficiät. Secũdo exẽ/⸗

plis legis canonice:ex qua ſufficiat illud

quod Ambꝛo.ait.xxxij.q.j.c. Nuptie in⸗
quit terrã implẽt:caſtitas paradiſum.er
go anie viuent in celo. Tercio cxẽplis
legis ciuilice. Nam vt habet᷑ ſcriptuʒ C.
de inutilib ſtipulatõnib.l.ex eo. Ola in
quit que ↄtra bonos moꝛes vel in pacto
vel in ſtipulatõe deducunt᷑ nulliꝰ momẽ/
ti ſunt ꝓpter ſcʒ aie imoꝛtalitatẽ. Moue⸗/
ant igit᷑ dei cdementiã quantũ eſt poſſibi
le noſtre ĩmoꝛtalitatẽ donãtẽ nature ⁊c.
Hec ſufficiãät. Quarto exẽplis legꝭ the
olo gice:in qua omis ſcriptura et oim do
ctoꝛũ catholicoꝛũ ſnĩa ac fides vera vni⸗
uerſaliter cõfitet᷑ in ſimbolo.di. Qui bo⸗

na egerũt ibũt in vitam eternã.qͥ vo ma⸗

la in ign em eternũ.ergo ania eſt ꝑpetua.

.
1
.

martyꝝ q nullo mõ cũ tãto feruoꝛe mar⸗
tiriũ ſuſtinuiſſent niſi melioꝛẽ vitã in fu⸗

Et turo expectaſſent ꝑpetuã.vt dicit Maxi

mus i ſer. Secundo exepla reſuſcitatoꝝ
tã in veteri qᷓ; ĩ no.teſta.ꝑ ſctõs ⁊ ꝑ xpᷣm.
Si em̃ aiĩe taliũ fuiſſent cũ coꝛꝑe moꝛtus
annihilate: ſeqret᷑ ꝙ poſtea cũ reſuſcitati
ſunt ſicut Laʒarꝰ ⁊ alij nõ eadẽ ania reſu
ſcitata fuiſſet ſed alia aia de nouo fuiſſet
i ſinguł creata.qð ẽ abſurdũ ⁊ falſiſſimũ
K⁊c. Tertõ exẽpla viſionũ.nã legit᷑ ꝙ aie
Petri ⁊ Pau.apłoꝝ pꝰ moꝛtẽ viſe ſunt et
apparuert indute veſte pᷣclara et coꝛonis
fulgẽtib⸗.Aĩa aũt pauli apparuit neroni
vt ꝓbaret ſe viuere pꝰmoꝛte:ſic ꝓmiſerat
eidẽ h̊. ꝓbatuꝝ vt ptʒ ĩ legẽda illoꝝ. Mtł
toꝛũ etiã aĩe ſctõꝝ legunt᷑ ꝙ pꝰ moꝛtẽ viſe
ſũt deduci ĩ celu.vt ptz ð aia ſctõꝝ Dar
tini ei. Pauli pᷣmi heremite. Ludouici
epi. FKacſclr alioꝝ. Deniq; ⁊ iłtoꝝ pᷣ⸗
uoꝝ aie viſe ſũt ꝙ pꝰmoꝛtẽ ducte ſut ad ĩ⸗
ferna. de qᷣb ptʒ i hyſtoꝛijſ. Nec ſufficimꝰ
enarrare qͥt et qnta de hmõi habeant᷑ exẽ
pla. Supꝑ oiĩa aũt exẽplũ clariſſimũ habe
mꝰde xpᷣo ieſu dñno qͥ tercia die reſurrexit
a moꝛtuis ⁊ aſcẽdit ĩ celũ ſił cuʒ oĩb ſctis
aĩab comitãtib:relictis aiab repꝛobis
in ĩferno ꝑpetuo cruciãdis O Bprrb⸗ mi
ſerrime noli decipi ⁊ errare:noli te eterna
liter ꝑdere ſed age pniam.ama deũ vt be
ne ſit tibi in ꝑpetuũ. Rogem gᷓ dñm ⁊c.

Sequit Dñica ſexta poſt Pentheco.
Sermo pꝛimꝰ.ſcʒ de miſcðie dei cõſecu/⸗
tio ne: ꝓpꝛietate ⁊ manifeſtate.

mMõmlta eſſz cũ ieſu nec hr̃ent qͥd
muducaret: couocat diſcipuł
Aliit illł. Miſereoꝛ ſuꝑ turbam
Mar. viij. ⁊ in euãgelio hodierno. J
Chꝛiſtꝰ oñs verꝰdeꝰ ⁊ verꝰhõ de genere
dauid ꝑ Mariã vᷣgieʒ ðᷣſcẽdẽs vtiq; ſᷣm
vtrãcq; nataʒz mia plenꝰerat. Hã exq̊ er at
de et deo ꝓpꝛiũ ẽ milereri. pꝛiüũ ſibi h
erat vt mieret᷑.ſic ꝓpꝛiũ eſt homi ridere.
igni calef acere ⁊c. Ire exq̊ erat hõ ex ꝓge
nie dauid.qͥ.ſ.dauid i ſeptura ð mia ↄmẽ

H Adid aut faciunt pᷣmo exempla dat magnifice.j. Mach.ij. Dauid i ſua

miſericoꝛdia ↄſecutus eſt ſedem regni in
lecula.⁊ ſic etiam naturalłr in humanita
te inditã habebat miſericoꝛdiã ⁊ emẽ/⸗
tiam.qꝛ eius mater virgo glioſa Maria
ex ꝓ genie Dauid deſcendẽs erat ſuꝑ oẽs
mitis ⁊ cemẽtiſſima:pietate plena vt ca
nit eccleſia. Sed qm̃ phs.ij.phicoꝝ dicit
Natura eſt vis inſita rebo ſiłia ex ſimilib⸗
ꝓducẽs.ergo ex pijſſimo deo patre pijſſi
mus de filiꝰ ab eterno genitus ſᷣm diui⸗
nã naturã. atq; idẽ m hũanitatẽ ex pijſ⸗
ſima matre vᷣgine oꝛieẽs erat ſumme miſe
ricoꝛs. ꝓpterea merito ait. Miſereoꝛ ſuꝑ
turbam.iſ.hominũ.vt patet in euangelio
cuius textus eef.
FIn illo tꝑe Cum turba mlta eſſet cũ
Jeſu nec haberẽt quid mãducarẽt: cõuo
catis diſcipuł ait illis Diſereoꝛ ſuꝑ tur/⸗
bam. quia ecce iaʒ triduo ſuſtinẽt me nec
habent qð manducent.et ſi dimiſero eos
ieiunos in domũ ſuam deficiẽt in via: qͥᷣ
dã em̃ ex eis de lõge venerũt. Et reſpõde
runt ei diſciołi. Vñ iſtos poterit qͥs h̊ ſa
turare paniba in ſolitudine Et interroga
uit eos Quot panes habetis. Qui dixe/⸗

runt:ſeptem. Et pᷣcepit turbe diſcũbere

ſuꝑ terrã.Et accipiẽs ſepteʒ panes:gr̃as
ages fregit ⁊ dabat diſcipulis ſuis vt ap
poneret.et a ppoſuerunt turbe.Et habe⸗
ant piſciculos paucos: ⁊ ipſos bñdirxit
et iuſſit a poni.Et mãducauerũt et ſatu
rati ſunt. Et ſuſtulerũt quod ſuꝑerat de
fragmẽtis ſeptẽ ſpoꝛtas.Erãt aũt qͥ mã/⸗

ducauerant q̃ſi qᷓtuo: milia hoim Et di⸗
miſit eos. Mar. viij. Exqͥ in hoceuan
gelio chꝛiſtus dñs tã verbo qᷓ; facto oſtẽ

dit ſuam miſcðòiam erga turbas hoĩm in
reficiẽdo ꝑ ſeptẽ panes q̃tuoꝛ milia. Jd⸗/
circo iuxta hoc de miſcòia dei tria myſte/⸗
ria declarabimus in hoc ſermone
ꝛimũ dicit᷑ meritoꝛie ↄſecutiõis.
ecũdum ðꝛ diuine aꝓppꝛopꝛiatõnis.
Terciũ ðꝛ manifeſte demõſtratõis.
RAR Circa pꝛimũ de meritoꝛia conſe/
cutiõe Inqͥrendũ eſt qliter poſſit hõ me⸗
reri vt dei miſcdiam cõſequat᷑. Ad quod
notandũ vt etiã euãgelio ſatiſfaciamus
ſicut myſtice elicere poſſumꝰ ex ipſo euan
gello edocemur quales hoĩes merent᷑ cõ
leqͥ miſcõiam a deo ⁊ chꝛiſto Jeſu. Nam

„*

Dominica. vI. poſt

enthe.

euãgeliũ dicit ſic. In illo tpe.ſ. etatis xpᷣi

anno.xxxij.ſub die.xij.Ratł.iulij ᷣm Guil⸗

lerinũ.hoc eſt qͥnta die añ feſtũ natiuita⸗

tis YJoh.baptiſte. ſequit᷑ Cũ turba mul/
ta eſſet cum ieſu ⁊c̃. Notandũ ergo ꝙ pᷣ⸗

cipue inſinuant᷑ ſex turbe hoĩm q̃ ſeʒ mi⸗

ſericoꝛdiã ↄſeqͥ a chꝛiſto pmerent᷑. Pꝛi

ma turba:lalutẽ deſiderãtiũ. Vn Mat.

xv. ſcribit᷑ ꝙ iſte turbe multe qᷓ venerant

ad ieſum adduxerãt ſecũ młtos claudos

cecos.mutos.debileſq;. ⁊ pꝛoiecerũt eos

ad pedes Jeſu deſiderãtes ſcʒ ſalutẽ coꝛ/

poꝛalẽ ⁊ etiã ſpũalem illoꝝ. Et chꝛiſt/mi
ſertꝰ illoꝝ curauit eos.⁊ ſic turba lauda⸗

bat deum. Mãſerũtq; cum ieſu ꝑ tridu⸗

um ðp̃ deſiderio verbi dei.vt patet ex hoc

etiã euãgelio q̊ docemur deſiderare miſe
ſericoꝛdiã a deo ſi volumꝰ cõſeͥ. Pꝛo⸗

inde Criſoſt. ſug Mach. querit Quare
deus aliq̊s punit ſᷣm iuſticiam ⁊ nõ facit
eis miſericoꝛdiã.Et reſpõdet:qꝛ cõpellit᷑.
Vngde dicit.Deus inuitus ⁊ cũ magno
doloꝛe cõpellit᷑ peccatoꝛes dãnare. NHon
em̃ ſic dolet ꝙ ab eis offendit᷑ ſed qꝛ cogit
aliquẽ ꝑdere qͥ oẽs cupit ſaluare ⁊c. De
inde qrit di. Cum in poteſtate ſua deus
habeat ꝑdere ⁊ ſaluare:qͥs eum inuitum
cõpellit. Rñdet.tu hõ qͥ nõ deſideras mi
ſericoꝛdiã dei. Nam ſicut qͥ deſiderãti mi

ſericoꝛdiam denegat crudelis eſt. ſic qͥ nõ
deſiderãti miſcõtam pᷣſtat iniuſtus eſt.
Deinde q̃rit Quis eſt homo qui nõ deſi

derat miſcòiaʒ dei. Reſpondet.tu qͥ ꝑma

nes in peccatis. Deſiderare em miſcòiaʒ
dei eſt cõuerti ad deuʒ. Ille em deſiderat

iniſcðiam dei qui timet iram dei.qui au

tem nõ timet nõ deſiderat ſed contemnit
Hec ille. Secunda turba. verbum ði

audientiũ. Nam hec turba cui chꝛiſt/ mi
ſertus eſt ꝑ triduum nõ receſſit a xpᷣo pᷣdi

cãte.ſed audierũt verbum dei donec oẽs

cibos quos ſecum tulerant iam conſum⸗/
pſiſſent vt dicit Criſoſt. et ſic miſcðiam
chꝛiſti ꝓmeruerunt. In quo ⁊ nos doce⸗
mur ꝙ ſi volumus miſcoiam ↄſeqͥ a xpᷣo
verba dei libenter audiamꝰ.vñ Peouer.

xxviij.Qui declinat aurẽ ſuã ne audiatle
gem oꝛatio eiꝰ erit execrabilis.hoc eſt. nõ

meret᷑ miſcðiaʒ. Exemplũ habemus de

Achab q cum eſſet maximus peccatoꝛ

Au
hentiü.
Ghune
nofiur
tisemmiſe

boͤne Fe
picii. H
ſchpusd

AUgadn
tins
ſaſtinun
ſakeem
bosan
Eeypide
glaach
ſercond

iimnſen

nur G
1 Marb

liiſtet

ebelnfi
ſü plant

tgbant.
rvnt

e.
etis h
n Go
ingtiuita
tda mul
go
nqſ mi⸗
t. Pi
iOu.
venerant
daudos
lerüteos
Auticoꝛ/
chriſt'mi
alando⸗
tric/
rerbot
e u
o⸗
Duate
öfact
aͤhi.
WN
Nr o
aagt
renl. De
elſuadens
ninuitum
ſcenoftl
Gerän mi
lcqns
uſtus eſ.
dgbinöde
anmdhnt
midia;

deſianat

dei. ul un
8contannt
erbun d

ichilOnn.

1 ho
ſvonec des
naanſuml
ines doi

.„

deus cõminatꝰ fuiſſet ſibi per Helyaʒ ꝙ
ſum cũ ſua tota poſteritate deleret:au/⸗

. lo d dei ab Helya:ſe hũiliauit ⁊ mi

ſericoꝛdiã meruit. Ideʒ patet de Niniui
tis. Tertia turba penitentiũ.qð nota

tur in euãgelio cum ðꝛ. Miſereoꝛ ſuꝑ tur
bam qa ecce iam triduo ſuſtinẽt me. Per

hoc qͥ ppe triduũ ſignificant᷑ tres ꝑtes pe
nitentie.ſcʒ contritio.confeſſio.⁊ ſatiſſa⸗
ctio. Vnde Hiero.xciij.di.Dyaconi ſũt.

in fine dicit. ꝙ ſi nõ cõuertimur inqͥt ſedi
peccat? ꝑduramus aſſidue peccãtium nõ
mileret᷑ deus. Hec ille.Et ſic patet. Z
Auarta turba patienter aduerſa ſuſti

nentiũ. Ideo ðꝛ in euãgelio:ſuſtinent me

ſcʒz patienter. Vñ Abacuc.iij. Cum ira⸗

tus fueris dñe.ſ.caſtigando me ꝓ pecca⸗

tis:miſericoꝛdie recoꝛdaberis. Berñ. O
bone JYelu cum ſentio te iratũ: ſpero te ꝓ
piciu. Hec ille. Vñ ſctũs Martinꝰ epi/
ſcopus dum fuiſſet ꝑ latrones ſpoliatus
⁊ ligatus:ac vnꝰ latronũ ſecurim ĩ caput
eius vibꝛaſſet.alter ictuʒ ferientis dextra
ſuſtinuit. Et tãdẽ interrogatus an timu
iſſet. Rñdit nunqᷓ; ſe ita ſecuruʒ fuiſſe.qͥa
ſciret miſcðiaʒ dei maxime in tentationi

bus affuturã. Hec in legẽda.O g̊ᷓ hõ qñ

te vides a deo caſtigari infirmitate aut
alia aduerſitate:patienter fer ⁊ ſpera mi⸗
ſericoꝛdiã. Quinta turba eſt oꝑa miſe
ricoꝛdie exercentiũ.nam Math. v. Bea
ti miſericoꝛdes qm̃ ipſi miſcòiam ↄſeq̃n
tur. Exemplũ de Magdalena. Sacheo.
et Matheo ⁊c. Et hoc in euãgelio patet
quia iſte turbe magne miſcðie opus faci

—2 . „

ebãt infirmis dũ illos poꝛtabãt ad chꝛi/
ſtũ ꝓ ſanitate ⁊ tãdiu oim ſanitateʒ expe

ctabant. Sexta turba ſanctoꝝ ſuffra⸗
gia exoꝛantiũ. Nam multi ꝑ ſctõꝝ patro
cinia pᷣcipue per beatam virginẽ legũtur
ectiaʒ in extremis obtinuiſſe miſcðiam a

deo. Exemplũ aũt in veteri teſt.ð Moy⸗
ſe q oꝛãdo ꝓ populo iſrael cum de vellet
populũ ðᷣlere mſericoꝛdiã obtinuit.Exo.

xxxij. Itẽ Geñ. xviij.dixit de Abꝛae ꝙ ci
uitatib ſodomoꝝ vellet mißeri ſi dece iu
ſti iuenirent᷑ ĩ ea ꝓpt᷑ ülos decẽ iuſtos. Et

bhoc xpᷣs in euãgelio iſto deſignauit dum

nõ niſi ꝑ ſctõs ſuos diſcipulos voluit iſtꝭ

urbis panes ⁊ piſces apponere.⁊ ſic me

diante miniſterio illoꝝ hoĩes reficere. O
gꝭ̊ hõ diſce hec pᷣdicta vt noueris his mo
dis miaʒ ði ↄſeqͥ.ſ.ſalutẽ deſiderãdo.ver

ba ði audiendo.penitẽdo.ſuſtinẽdo. ⁊ ſie

de alijs. O qᷓ; miſericoꝛs eſt deus qͥ nob
vult parcere ꝓpter ſuos ſctõs. ιW

Circa ſecundũ de appꝛopꝛiatione diui

na. Exq̊ Gꝛegoꝛius in collecta dicit ⁊ ec/

cleſia canit.Deꝰ cui ꝓpꝛium eſt miſereri
ſemꝑ ⁊ parcere ⁊c.ꝓinde occurrit queſtio

Quare deo ſuꝑ oia attributa magis ab/
pꝛopꝛiat᷑ miſcðia.Cũ em̃ vt Augꝰ.de tri

ni.omnia diuina attributa ſunt eq̃lia.ſcʒ

qꝛ deus eque eſt ſapiens.bonꝰ.iuſtꝰ.poj⸗
tens ⁊c.ſicut ⁊ miſericoꝛs. Mirum g eſt
cur ſibi pᷣ alis huiuſmodi attributis ap⸗
pꝛopꝛiat᷑ miſcõia. Sʒ ad hec rñdet᷑ꝙꝓpo
tiſſime hoc eſt triplici rõne ꝓut colligit᷑a
SBima ratio complacentie (doc.
Secunda pᷣfulgentie. ð
Tercia voluntarie ſufficientie
Pꝛima ratio ꝓpter quã miſcðia ðꝛ deiꝓp
pꝛiũ eſt rõ cõplacẽtie.qͥa deo plus cõpla⸗
cet vt agat ſᷣm miſcõiam qᷓ; ᷣm merã iu⸗

ſticiã. Vñn Ezʒzech. xviij. Nunqͥd volunta

tis mee eſt moꝛs impij dicit dñs.et non
magis vt couertatur a vijs ſuis ⁊ viuat.
Ideoq; et Hiero.de pe.di.j.ca.Quia in
quit diuinitatis natura clemẽs eſt et pia

magiſq; ad idulgẽtiã pꝛona qᷓ; ad vindi

ctã.ideo nõ vult moꝛtẽ pctõꝛis ſed vt ma
gis ↄuertat᷑ ⁊ viuat Hec ille.Ad ideʒ eſt
Eſa.xxviij.di. Iraſcet᷑ ꝑñs vt faciat opꝰ
ſuũ.ſ.iuſte puniẽdo pctõꝛes.ſequit᷑. Alie⸗
nũ eſt opus eiꝰ vt oꝑet᷑ opus ſuũ.i.opus
iuſticie:ꝑegrinũ eſt opus eius ab eo. Iy
ra ſuꝑ hec dicit ꝙ hec ideo dicunt᷑ qꝛ pu⸗
nire nõ eſt ꝓpꝛiũ deo nec eſt ex ſua ↄditõe
ſed eius ꝓpꝛiũ eſt miſereri ⁊ ꝑcere.punire
aũt ↄuenit ſibi ꝑ accñs.ſ.ꝓpter hoim ma

liciã. hec Lyra.Exemplũ.Apis ꝓpꝛiũ of

ficiũ eſt mellificare.ſed ꝙ pungit dũ mo⸗
leſtat᷑ hoc eſt ſibi alienũ vel ꝑ accñs. Itẽ
lux ſolis habet ex ſe ꝓpꝛiũ illũinare.ſed ꝙ
ledit egros oculos hoc eſt ſibi alienũ etꝑ
accñs ꝓpter ocłoꝛũ egritudinem. R
Secuũda rõ eſt.quia in omni oꝑe dei li
cet ↄcurrat iuſticia ſimul cum miſcõia qꝛ
nihil agit niſi iuſte. tamẽ miſcõia ſemꝑ pᷣ
lucet. iuxta illõ pᷣs. Suauis oñs vniuer/
d 5

ſis ⁊ miſeratõnes eius ſuꝑ oĩa oꝑa eius.
Hoc oſtendit᷑ Pꝛimo in mundo iſto vbi
ſolẽ ſuuʒ facit oꝛiri ſuꝑ bonos ⁊ malos ⁊
pluit vtriſq; Maatthᷣ.v. et tñ pctõꝛ nõ eſt
dign pane qͥ veſcit᷑.vt dicit Aug. Iteʒ li
cet aliqñ caſtigat ꝓpter pctã: tñ vt teſtat᷑
p̃s.nunqͥd obliuiſcet᷑ miſereri deꝰ aut cõ/
tinebit in ira ſua miſeðias ſuas.q.d.nõ.
Scvo oſtẽdit᷑ in celo.vbi remunerat ſupᷣ
cõdignũ. Tercio in inferno vbi punit ci⸗
tra ↄdignũ: cũ ꝓ pctis demererent᷑ mali
multo maioꝛa ſu ꝓplicia ⁊ annihilationẽ
totalẽ. Vnð Tren.iiij. Diſcðie dñi qm̃
nõ ſumꝰcõſumpti ⁊c̃. ꝓpterea mĩa digne
appꝛopiat᷑ deo. Tercia rõ eſt volunta/⸗
rie ſufficiẽtie quaʒ ponit Aureolꝰ i cõpẽ.
li.j.ca.vl.dicens.ꝙ exq̊ nihil reqͥrit᷑ ad cõ

„

plendũ opus miſcòie niſi volũtas dei: q̃

cuiꝰ vult deus miſeret᷑ Ro.ix.et hoc facit

deus ex ſeipſo nullis meritis pᷣcedentib⸗
qᷓ;tum ad donũ pᷣme gf̃e ↄferedũ.ſed qͥa
ad cõplendũ opus iuſticie puniẽtis reqͥri
tur aliqͥd ex ꝑte hoĩs ſcʒ exigẽtia culpe et
demeritcoꝝ pene Ideo iuſticia nõ põt ſic
anprabarviue bonitati ſic mia. Exem
plũ ad hec ponit᷑ſm ſniam Tho.ſuꝑ.iiij
di. xlvj.q.ij.ar.ij. vbi dicit ꝙ ſi aliqͥs ſibi
ꝓpꝛiũ alicui exhibeat qð non debet᷑ illi h
nõ fit ↄtra oꝛdinẽ iuſticie. ſicut ſi rex ali⸗
cui ſua bona cõicat liberalłr hoc nõ eſt cõ
ra iuſticiã ſed potiꝰ eſt clemẽtie ⁊ libera/
litatis in rege donante militi talia bona
ſua ⁊ poſſeſſionęs. Sed ſi rex auferat ab

aliq̊ id qð ei debet᷑q: iuſte ill eſt: hoc cõ
tra iuſticie oꝛdinẽ eſt. Deniq; ſi rex alicui

inſferat penã quã ille nõ meret᷑ ↄtra iuſti⸗
cia eſt. Sicut legimꝰ de Achab rege qui
abſtulit vineã Haboth ⁊ inſuꝑ occidit il
lum. ſic eſt in ꝓoſito.ꝙ ſcʒ ſi de aliquem
ſine demerito culpe ilꝰ puniret vel dãna
ret:repu gret iuſticie.ideo oꝛdinata potẽ
tia deꝰhmõi ñ põt facere.ſed ꝙ alicui det
gfaʒ ex liberalitate clemẽtie ⁊ miſcðie ſue
Boca eſt ↄtra iuſticiꝗ. O Ad id the
ologi doctoꝛes iter q̊s Rich. ſuꝑ.itij.diſ.

xlvj.q.ij.pulcros caſus tractat. Pꝛimꝰ
caſus eſt. Si deus vellet btm Petrũ aut
Paulũ aut quẽcũq; btm̃ in celo exiſtentẽ
paũnare poſſz ne hoc oꝛdinata potẽtia.nã
de abſoluta potẽtia nõ eſt dubiũ qͥn poſ⸗ J
ſet ſed nõ vult.Reſpõdet ibi Rich. ⁊ cõ⸗

minica. .poſt Penthe.

coꝛ.ſanctus Tho.ꝙ oꝛdinata potẽtia de
us hoc nõ poſſet facere quia hoc non põt
cõdecere ſuã bonitatẽ. Nam illud qð rõ⸗
nales creature ſcʒ angeli boni ⁊ bti meru
erũt hoc eſt eternam btitudinẽ nullo mõ
põt ſalua iuſticia deus auferre ab eis:nec
potentia oꝛdinata põt hoc deꝰ velle. O

qntũ habemus gaudere de tali bonitate
dei q̃ nõ poteſt malũ velle bonis. Se⸗
cũdus caſus eſt de eiſdẽ. Nunqͥd de? poſ

ſet reducere ad hãc vitã moꝛtalẽ btõs in

qua poſſent illi peccare ⁊ dãnatõem vicʒ

demereri ꝑpetuã. Rñdet ibidẽ Richar.
ꝙ et ſi hoc poſſet ſcʒ potẽtia oꝛdinata vt
illos reduceret huc.tñ non poſſet oꝛdina
ta potẽtia:ſalua iuſticia:clarã dei viſiõeʒ⸗

a btis auferre. Et ſic illa ſalua manente

ſcʒ dei viſione ſi reduceret deꝰ aliquẽ bea
tũ ad vitã iſtã:nullo mõ talis btũs poſſʒ
peccare.qꝛ vt Berñ.dicit in epła ad fra/⸗
tres de mõte dei.tãta eſt felicitas diuine
viſionis ꝙ impoſſibile eſt videri ſummũ
bonuʒ ⁊ nõ amari.Hec ille. Vñ patet ꝙ
btm̃ vel ſaluatũ deꝰſalua iuſticia de potẽ

tia oꝛdinata nõ põt dãnare.ſecꝰ eſt de po

tentia abſoluta.ſʒ nunqᷓ; vult illa vti.cõ⸗
tra iuſticiã em̃ facere nõ poteſt nec velle.
Tercius caſus Quid ð damnatꝭ. Et
dicit Rich. ibidẽ ꝙ deus damnatũ puta
iudã vel cayphã poſſʒ ſaluare ſcʒ oꝛdina
ta potentia ſi vellet qꝛ hoc poſſet ſuã con
decere bonitatẽ. Nam poſſet tali facereſi
cut ⁊ fecit Traiano ꝑ oꝛõem ſcti Gꝛego⸗
rij.⁊ ſic reducẽdo ad vitã iſtã optie poſſet
dare adiutoꝛiũ q̊ ille poſſet velle penitere
Et ſic deꝰremittẽdo peccata ꝓpter q obli
gat᷑ ad penã eternã ſaluare ißper⸗ X. ſed

hoc nunq; fiet. Hec ex Rich. O qᷓ; mi

ra dei bonitas. O tu pctõꝛ noli cotẽnere

ſed age penitẽtiã vt ſalueris. P Cir

ca terciũ de manifeſta demõſtratõne ma

gnitudis miſcðie dei Notandũ ꝙ imen⸗
ſa benignitas ⁊ mia dei manifeſte mon⸗
ſtrata eſt in effectibi.ſcʒ pᷣcipue decem.
Pꝛimo in redẽptõis pietate. Vñ Caſſi
odoꝛus ſuꝑ pᷣs.dicit.Quis enarrare ſuf⸗
ficiat q̃nta ſit dei miſcðia vt filiuʒ de celo

dederit ⁊ terreno coꝛpoꝛe induerit et pꝛo

noſtra redemptione expoſuerit. Hec ille.
Itẽ Anß. li. Cur de? hõ. di. Quid miſe⸗
ricoꝛdiꝰ intelligi valeat qᷓ; ꝙ pctõꝛi et᷑nis

tomit
depf d
üpte
dimetet
luin
ledea
ſhadn
ſ ſolon
ölbenl
ficotdian
mmulabas
ib e
lotpeinic
liatemtu
Mulnplih
ſuntdeli
plialereo
pecduend
tengepin
mendſten
oidatio⸗
inonde
Vitmer!
rariü.
d lc⸗
latis,
ſoOua
olinheg
mus: oge
onapen.
nam ſuln
narceſitt
niocoptoſi
ſalmllns
1operen

nimntoez.

Balrqn
Hecoi
niſionisg

Mernkape

tpectata
hemuent
nunodet
Kinoinn
ſuchgntan
Migna

Aotin d
hoenon pt
lldqorĩ
itbnmen
inulo ni
rabeis:net
Grele Og
Albonitate
adetpol
llibtos ij
löen vig
Richa⸗
Ginara y
roina
anilõq
nonente
gliben
s poſßz
Afol
diine
NNN
äwag
cadepole
Weſtdepe
llaviice
Kner le
Imnat.Et
mati pun
reſganm
ſerſui
tttlifuegeſ
ſei ege⸗

. 5
. „ 1 .

toꝛmẽtꝭ deputato ⁊ ñ hũti vñ ſeredimat ſus fuerit qᷓ; aliq
de pf̃ dicat Accipe vmngenitũ meu ⁊ da mi

eũ ꝓ te.Et ipſe füidei dicat.tolle me ⁊ re
dime te.hec ille. Scðo ĩ expectatõis lõ
animitate.q̊t nẽpe vicijs offeditur q̃ti/
ie deꝰ?a nobis.et tñ de expectat patient
vſq; ad moꝛtẽ vt cõuertamur. Eʒech. xv
iij. Nolo moꝛ.pec.ſʒ vi ma. .⁊vi.Berñ.
qᷓ; liberalis q; ꝙᷓ; gratuita eſt ſuꝑ me miſe

ricoꝛdia tua dñne.ego peccabam ⁊ tu diſſi

mulabas. ego nõ ↄtinebã a ſcelerib ⁊ tu
ab vltioe abſtinebas.ꝓlõgabã ego mul⸗
to tꝑe iniqͥtatẽ meã:⁊ tu dne ꝓlõgaſti pi⸗
etatem tuam. Tercio in ſubuentionis
multiplicitate.quoniã peccatoꝛibus qui
ſunt dei inimici ſubuenit quotidie multi

pliciter conſeruãdo in vita.a periculis ſe
pe cauendo.victum ⁊ veſtitũ:diem et lu/

cem ac pluuias dando ⁊c̃. Berñ. O cle⸗
mentiſſima circa fuios Adam diuine re⸗
coꝛdatio pictatis que ſua beneficia largi
ri non deſinit.nõ ſolum vbi nullum inue
nit meritũ ſed plerũq; vbi totũ videt cõ/
trariũ. Quarto in pulſatiõis benigni⸗
tate.quoniã nõ ſolum expectat ſubueniẽ
do ſed ↄtinue pulſat pie reuocãdo a pec/
catis.Apocal.iij.Ego ſto ad oſtiũ ⁊ pul
ſo.Quanta nẽpe mia dei et charitas xpᷣi
cõtinue pulſantis ⁊ reuocantis ne perea
mus: adeo ꝙ etiam dum miſer peccatoꝛ
non aperit chꝛiſto coꝛ ſuum vt ipᷣm ꝑ gra
tiam ſuſciperet:nihilominus nõ recedit
nec ceſſat pulſare. Quinto in inductõ
nis copioſitate. Nam non ſolum pulſat
ſed multis modis inducit vt ↄuertamur
⁊ nõ pereamus.nunc ꝑ inſpirationẽ.nũc
ꝑ ſcripturas ⁊ pᷣdicatoeʒ vł ꝓximi exhoꝛ
tatiõem.nũc ꝑ timoꝛẽ moꝛtis.nũc ꝑ com

minatoõez gehene. nüc pmillioem vite
eterne.nũc ꝑ aduerſa mudi.vñ Bꝛeg.di.

Mala q nos hic pᷣmũt ad deũ ire copel/
lũt. Hec oĩa facit exę mia. Sexto in re⸗

miſſionis celeritate.qꝛ ſtatiʒ vt peccatoꝛ
Quertit᷑ a pctis veraciter:deus ſibi cõdo/

nat peccata.Ezech.xviij. Quacũq; hoꝛa
ingemuerit hõ nõ re.o. iniq. O mira pie
tas:nõ dicit:q̊ͥ anno vel die ſed qᷓcũq; ho

ra.imo in momẽto. Septimo in amo

ris charitate.qꝛ nõ minus amat deꝰ ho⸗

minẽ qui a młcis ⁊ magnis pctis cõuer/

. „““/
I
W

erit qᷓ; aliquẽ iuſtũ. hoc intelligẽde
quo ad pᷣmiũ eſſentiale him Bonauẽtu.
Sʒ q poſt mita pctã plus diligit deũ pe
nitẽdo:hũc deꝰ plus diligit qᷓ; iuſtum mi
nus diligentẽ deũ.ſicut patet de magda⸗
lena qͥ pᷣfert᷑ multis vᷣginib.ſimilr ð pau
lo.vñ Aug.in q̊dã ſermone dicit. Non qͥ
peccauit: ſed qͥ in pctis ꝑſeuerauerit odi⸗
bilis eſt deo. Bern. Quid dicam o Jeſu
bone de tua miſcðia qͥ nõ minus pctõꝛeʒ
ↄuerſum diligis qᷓ; innocẽtẽ. Hec ille.
Octauo in ſuſceptionis aſſiduitate qa
q̃tienſcunq; quis peccatoꝝ cõuertit᷑ toti⸗

ens de illu ſuſcipit in gratiã. vñ Math.

xviij.xpᷣs dixit. Nõ dico ſepties ſed ſeptu
agieſſepties.vbi nũerꝰ determiatꝰ ponit
ꝓ indetermiato.i.totiẽs qͥtiẽs ↄuertitur
etiã plus qᷓ; milleſies. NHono in pũitio
nis minoꝛitate.qꝛ etiã dãnatos pũit deꝰ
citra ↄdignũ vt ptʒ S. Decio in remũe
ratõis ſublimitate.qꝛ vltra ↄ‚dignum re
müerat.vt õ.tactũ ẽ.O gᷓ ieffabił ði mia
Q Exeæẽplũ ꝓ finali ponãꝰqð legit᷑ ĩ
cronica Martiniana ac alijs.diuulgatũ
qᷓ; ↄſtat Rome.ſ.ꝙ Silueſter papa ſcõs
noĩe Gilbᷣt? natiõe gallicꝰ cũ factꝰ fuiſſet
monachꝰ:tandẽ dimiſſo monaſterio ho⸗
magiũ fecit diabolo vt ſibi ad votuʒ oĩa

ſuccederẽt.qð diabołꝰ ꝓmiſit ĩplere. Iſte

obſequijs diaboli iſiſtes freqnt᷑ ſuꝑ deſi⸗
derijs ſuis cũ eo loqbat᷑.vn in ſcia mũda
na ꝓfec ⁊ famoſus extitit.adeo vt ĩ eᷣatũ
Remeñ.poſtea Rauenũſj.poſtremo fauo
re ipatoꝛis ꝓcurãte diabolo ĩ papatũ ẽ ꝓ
fectꝰ.in q̊ reguit ãnis.iiij.Et q̃ſiuir a dia
bolo qᷓ;diu viueret ĩi papatu. Rũñdit ille.
ꝙ qᷓ;diu vellet celebꝛare i hierlm. qͥ gaui⸗
ſus ẽ ſperãs ſe nunqᷓ; ituꝝ i hierim vltra
mare.ſʒ diabolłlꝰdeceptoꝛ ſeq̃ciũ ſuoꝝ q̃n
dã capellã vrp rome vocatã hirm no⸗
tare itẽdebat.itaq; cũ ipᷣe papa ĩ q̃drage⸗
ſima in capella dicta hierim celebꝛaret =
ſtrepitũ demonũ audijſſet pᷣſenſit moꝛtẽ
ſibi adeſſe ⁊ ingemuit ſceleratiſſimꝰ.tñ ðᷣ

mia dei ſperãs reuelauit coꝛaʒ oĩb pctm̃

ſuũ.⁊ ꝓ pnia iuſſit mẽbꝛa oĩa ſua qͥbꝛ ob
ſequiũ diabolo pᷣſtiterat pᷣſcidi ⁊ pꝰ moꝛ
tem auibus dari ad deuoꝛandũ.⁊ deinõ
truncũ coꝛpus moꝛtuũ ſuper bigam po⸗
ni.⁊ vbicunq; aĩialia ꝑducerent ⁊ ſiſterẽt
b Rucereit

Dominica. vV. poſt Denthe.

wi ſepeliret᷑. quod et factuʒ eſt. ſepultus

qᷓʒ eſt in Latriano epiſcopio Et in ſignũ
miſcðie ↄſecute ſepulcrũ ipſi tã ex tumu

latu oſſiũ qᷓ ex ſudoꝛe olei:⁊ vx ðꝛ ab aliqᷣ

bus ex ſigno qð dederat de coꝛde ſi ulu
demones nõ excerperẽt vł aues nõ deuo
rarent pᷣſagiũ bonũ miſcðie dederũt pa⸗
pe moꝛtuo. O g̊ᷓ pctõꝛ lauda tu deũ ꝓ tã
ta miſcðia ⁊ eſto in ſpe ſecurus agẽdo pe

nitẽtiã. Rogemus g̊ dñm Jeſum vt det

nobis miſcðiam ⁊ gram ⁊ꝛc.·

Hoyminica eadẽ Sermo. ij. ſcʒ de miſe
ricoꝛdie dei ꝓmptitudine.ſed ꝑuerſoꝛuʒ
hoim indignitate ⁊ de magnitudine

m per turbã quia ecce iam tri/
AAduo ſuſtinẽt me. Mar. viij.
et in euãgelio hodierno. Verba ſunt ſal
uatoꝛis xpᷣi in quibus oſtendit ſuaʒ ma⸗
gnã miſcðiam erga genus hũanũ. Vbi
aduertamꝰ chariſſimi ꝙ poſtqᷓ; hõ pecca
uerat ↄtra deũ ⁊ irã dei incurrerat: om̃ia
ple ceperat hoĩem multiplici miſeria af
fligendo in hoc mũdo.ſcʒ eſtu.frigoꝛe.la
boꝛe.fame.ſiti.⁊ hmõi młtis. Płima au
tẽ erãt pᷣcipua q̃ nullo mõ compatiebant
hoĩ pctõꝛi. Pꝛio moꝛs q̃ oẽs ſine ꝑſonaꝝ
acceptõe deuoꝛãs ad infernum ducebat.
Secũdo celũ qꝛ nullũ ſuſcipiebat ſed oĩ⸗
bᷣus clauſuʒ erat. Tercio angeli.qꝛ aĩas
hoĩm in celũ depoꝛtare recuſabãt.Quar
to demones q etiaz mõ nõ cõpatiunt᷑ ſed
om̃es deuoꝛare volunt ꝑ petm. Quinto
Ipſe de bñdictus qͥ recõciliari hoĩ diffe
rebat. Sʒ poſtqᷓ; deus ex miſcðia homĩ
cõdeſcẽdit et incarnatꝰ eſt: oĩa ſunt miti/⸗
gata.ſ.moꝛs q̃ nullũ niſi maluʒ rapit ad
infernũ.ſed vt de iuſtꝭ pᷣs.dicit.pᷣcioſa in
cõſpectu dñi moꝛs ſctõꝝ eiꝰ. Itẽ celũ ma
net aꝑtũ.angeli ʒ deducũt bonos in ce/⸗
lum.⁊ dyabolus licet nõ cõpati velit: tñ
nõ põt vincere niſi volẽtẽ ſibi ↄſentire in
pctõ.vt dic̃ Iſidoꝛꝰ⁊ Gꝛegoꝛiꝰ. Pꝛoinde
iã in nouo teſtamẽto xpᷣs oñs voluit oſtẽ
dere ſuã miſcðiam di. Miſereoꝛ ſuꝑ tur
Baaſ hoiin ⁊c̃.⁊ patet in euãgelio. Et de
bo

1

—

ricoꝛdia dñi plena eſt terra. qð põt poni
pꝛo alio themate. Itaq; de miſcõia dei
tria myſteria declarabimus in hocſᷣmõe
Pꝛimuz ðꝛ pijſſime ꝓmptitudinis.
Secundũ ðꝛ pꝑuerſe ineptitudinis.
Terciũ ðꝛ imeſe magnitudinis.
R irca pꝛimũ de ꝓmptitudiĩe ſcʒ
miſcðie dei:qm̃ vt Aug.ait: tam ꝓmpte
deus miſeret᷑ homi ꝙ tardi eſt pccõꝛi ac
ciꝑe a deo veniam qᷓ; ipſi deo tradere qͥ fe

ſtinat reum abſoluere a toꝛmẽto ↄſcie ſue

ſine oĩ moꝛa dũmõ ille penituerit. Sʒ
querit᷑ hic Vnð hoc eſt ꝙ bñdictꝰ deꝰ ad
miſerandũ homibs eſt ſũme ꝓmptiſſimꝰ

Et rñdendo ad hoc plime tradunt᷑ ratõ⸗

nes ex qb deus bonꝰ inclinat᷑ ad miſerã
dũ ꝓmptiſſime. Pꝛima rõ ðꝛ amoꝛoſi⸗
tatis.qꝛ deus tã bonus eſt ꝙ q̃ntuʒ eſt ex
ſe oẽs amat ⁊ nullum odit. Ba. r. Biͤt
gis oĩa ⁊ nihil odiſti eoꝝ q̃ feciſti dñe.Et

„e

j. Joh.iiij.De charitas eſt ⁊ qͥ manet in

chari.in deo ma.ꝓpterea de nõ põt face⸗
re vt nõ miſereat᷑ penitẽti. Vñ Aug.lib.
lxxxiij.qᷓſtionũ dicit. ꝙ deꝰ oĩa põt ſed nõ
põt nõ miſereri gemitibi pctõꝝ qͥ ad ſe cõ
uertunt.Quare hoc.qꝛ bonitati ſue non
cõdeceret hoc.vt ſequit᷑ hac ſcðòa ratõne.
Scdða rõ ðᷣꝛ benigne bonitatꝭ.qꝛ de eſt
tam benigne.i.bñ ignite bonitatꝭ ꝙ oĩb⸗
ſe q̃rentibs ſe cõicat ⁊ nulli ſe denegare de
cet. Nam de rõne bonitatis eſt ſe cõicare
velle oĩbi.eoꝙ ph̊s.j.Ethicoꝝ dic. Bo⸗
nũ de q̃nto cõmuni de tãto diuiniꝰ. ꝓpte
rea teſte xpꝰo Lu.xj.Ois qͥ qrit deũ inue
nit. Exemplũ ad id ponit᷑ ſ̃ᷣm dictũ Dyo

niſij li.de di.no.iiij. ꝙ ſcʒ ſicut ſol cireumꝰ

quaq; ꝑ mũdum emittit ſuos radios ad
oĩa lucꝭ capacia ſᷣm ꝓpoꝛtionẽ illũinãdo
rũ ſic de ſꝑ cõicat radios ſue bonitatꝭ vłr
ꝑ quã oĩiaↄſiſtũt. Vñ ſicut ad ſolem qui
cunq; aꝑit oclos ipſiꝰ lucẽ habet ꝓmptã
adclarã viſionẽ:niſi aliunde ex ꝑte hoĩm
aſſit iĩpedimẽtũ.ſic in ꝓpoſito Hinc Am
bꝛo.dicit.De bonitate dei nõ ſufficio ad
mirari:eoꝙ tanta eſt ꝙ peccatoꝛi peniten
ti ⁊ deum ꝗrenti nõ poteſt non ꝑcere.Et
ſic ptʒ. S Tercia rõ ðꝛ clemẽtiſſime
pietatis. Nimirũ inter homines magna
eſt clemẽtia paternalis pietatis,ſed nun⸗

cpᷣuidens p̃ᷣs. pſalmo:xxxij.dic. Miſe quid maio: eſt pietas maternalis qᷓ; pa

nal
nom

ſques
qguiay

ſontde
hlusl
doͤch
amus
anpi

Pune
ſeretpi
coaffi
Punqe
ytnon
lla fue
nnſcdie
mus ſie
urati⸗
Gd
Müe⸗
eſt
Gini
eſbin
nde
ſon.
tienor
gmen
lliau
Peimo

lſcot

tiklufim
limon

ſgama

ianon
(ognouit
tgtlle
Unicus in
horſalre
ferioſe

mleinfir

Mincarn
16 infi
ſnliti

Merhit

Solllam

pateri

Ahotn

.

pötponl
nicdiadei
nboefno

niudie ig
mompre

ſfcond
winn
nniſin
rsn
15 änun

ntischO

Bermo

cernalis. Reſpondet phᷣus.viij. Ethico/

rũ ꝙ matres plus diligunt filios.⁊ ꝑ con

ſequẽs plus cõpatiunt᷑ eis qᷓ; patres.tuʒ

quia vt ibidẽ philoſophꝰ dicit: certioꝛes

ſunt de eis ꝙ ſcʒ ipſos genuerunt.tũ quia
plus laboꝛis habuerũt matres circa fili/
os qᷓ; patres.hec.viij.Ethi.li. Sed vide

amus qͥd pietatꝭ de fecit qͥ vt oñderet ſu

am pietatẽ oĩmodã:aſſimilauit ſuam cle

mẽtiam non vni iſtaꝝ piecatũ ſed vtriq;
ime pietati paterne d.ꝑ pᷣs. Quõ mi
ſeret᷑ pr̃ filioꝝ miſertꝰeſt dñs ti.ſe.Secũ/
do aſſimilauit pietati materne Ela.xlix.

Nunqd obliuiſci põt mulier infantẽ ſuũ
vt nõ miſereat᷑ filio vteri ſui. Et ſi illa ob
lita fuerit:ego nõ ⁊c̃. Reuera qꝛnũqᷓ; dei
miſcõia nos dimittit etiã cuʒ pctõꝛes ſu⸗
mus ſi cõuerſi nõ deſeramꝰ eaʒ. Quar

ta ratio dicit᷑ diuine ꝓpꝛietatis.qꝛ vt Gꝛe
goꝛiꝰ dicit in collecta ⁊ eccleſia canit: deo
ꝓꝛiũ eſt miſereri ſemꝑ ⁊ parcere.ideo nõ

poteſt negare qrẽtib miſericoꝛdiã qñcũ⸗

q; in pᷣſenti:etiam cum flagellat ⁊ iratus

eſt.iuxta illud pᷣs. Nunqͥd obliuiſcit᷑ miſe
reri deus aut ↄtinebit in ira ſua mi.q.d.
non. T Quinta ratio dicit᷑ exꝑien⸗/

tie noſtre infirmitatis. Pꝛo qᷓ Notanduʒ
ꝙ medicus qͥcunq; põt ſcire infirmitate
alicuiꝰ ⁊ eius graues paſſiones triplicit᷑.
Pꝛimo ꝑ ſolam theoꝛicã ſciam.legedo.ſ.

in ſcripturis.⁊ talis medicus minꝰ cõpa

tit᷑ infirmo. Secũdo poteſt ſcire ꝑ ſcien/

tiam pꝛacticã:in ſigno.ſ.⁊ ꝑ exercitatõeʒ

lõgam circa tales infirmos.⁊ hmõi me⸗
dicus magis eſt miſericoꝛs.qꝛ in multis
cognouit ⁊ exꝑtus eſt examinãdo graui⸗

tatẽ talis infirmitatꝭ ꝑ ſigna magni ge⸗

mitus infirmoꝝ ⁊ moleſtie illoꝝ. Cercio
põt ſcire ꝑ exꝑientiaʒ.ſ.in coꝛꝑe ꝓpꝛio eo

ꝓet ipſe medicus paſſus eſt aliqũ conſi⸗

milẽ infirmitatẽ. ⁊ talis ſũme miſericoꝛs
eſt ac cõpatit᷑ infirmo.Sic ſpũaliter de
añ incarnatõem nouerat noſtras milſeri

as ⁊ infirmitates tm̃modo ſpeculãdo ꝑ
fapiẽtiã in libꝛo vite eterne. ꝓpter qð tũc

non exhibebat nobis hoib tantã miſeri
coꝛdiam ſed ſeuere peccatoꝛes puniebat.

vyrt patet in diluuio qñ ꝓ peccato carnali

oẽs homies et pecoꝛa ⁊ volatilia deleuit
Et ſepe ꝓ vno yctõ multos oceldit. yt

vdolatria vituli ꝑemit ꝑ leuitas.xxiij.mi
lia hoĩm Exo.xxxij. Iteʒ ꝓ ſodomia ſub
merſit quinq; ciuitates cum villis ſuis ⁊
cum puerꝭ ⁊ oibus.Sed poſtqᷓ; de icar⸗
natus eſt ⁊ in ſeipſo exꝑtꝰeſt noſtras mi⸗
ſerias.ſcʒ famẽ.ſitim.fatigas.doloꝛes et
moꝛtẽ:iam hoĩbus magis cõpaſſioneʒ ⁊
miſcdiam exhibet. Vnde Heb.iiij. Nõ
habemus pontificẽ talẽ qui nõ poſſit cõ
pati infirmitatibo nr̃is.didicit em ex his
que paſſus eſt ⁊c. Sexta ratio ðꝛ fide⸗
liſſime veritatis.qꝛ exquo ipſe deus eſt fi

deliſſimus in oĩb: ꝓmiſſis ⁊ veraciſſimꝰ.

et ipſe ꝓmiſit miſcòiam oĩb penitentiba
Eʒech.xviij.g̊ hoc oino implebit. Imo
vt xpᷣs ait Math.xxiiij. celum ⁊ terrã fa
cilius eſſet tranſire q; verba chꝛiſti pꝛete
rire. Pꝛoinde etiam ſi qͥs in extremis vite

ſue peniteat vere miſcòiam a deo ↄſeque

tur.quia ipſe miſit.ideoq; glo.ſuꝑ Joè
han.ij. dicit. Deꝰnatura milericoꝛs para

tus eſt ſaluare ꝑ clemẽtiã quos nõ poteſt

ſaluare ꝑ iuſticiam. Sed ꝓpterea nõ de⸗
bet homo differre penitentiã vel cõuerſi
onem ſuam ad extremã hoꝛã.quia dubi
um eſt an tunc vere peniteat. VUnde Au

Eſttdene allt. vh in Plnclote dicit ſic.

i qͥs poſitus in vltima neceſſitate ſue
egritudinis voluerit acciꝑe penitentiã ⁊

vadit hinc. fateoꝛ vobis nõ illi negamꝰ

qð petit.ſed non pᷣſumimus ꝓ bene hinec
exit.penitentiã dare poſſumus.ſecurita⸗
tẽ vᷣo dare nõ poſſumꝰ.nũqͥd dico dãna⸗
bitur:ſed nec dico ſalůabitur. vis ergo a
dubio liberari:age penitetiã dum ſanus
es. Hec ille. Sewptima ratio di⸗
citur infinite maieſtatis ⁊ magnanimita
tis.Eſt em regula generalis ꝙ pꝛocul eſt
a magnanimis cupiditas vltionis vt di

cit Ambꝛo.Quanto quis virtuoſa ma⸗

gnanimitate pᷣcellit:tãto ꝓnioꝛ eſt ad in⸗

dulgendũ.Et patet multiplici exemplo.
Pꝛimo in apibꝰ.qꝛ rex apum aculeũ non

habet nec ſe vindicat de apibo offenden⸗
tibo ꝓpꝛio ſuo aculeo vt dicit Ambꝛo. in
examerõ.Secũdo in bꝛutꝭ aĩalib. Nam
leo a catulo latrãte pꝛouocat? nõ ſe vindi
cat ꝓpter ſuã magnanimitatẽ ⁊ caniſ vili
tate.led canis cũ ſit animal vile ſtatim ſe

de cane altero vindicat. Deniq; leo gelt

Dominica. ¶poſt Pe

SZſtratis. Vn Ambꝛo.in exameron.dic.
Cum a leone inuaderis ꝓſterne te coꝛaʒ
eo. Si autẽ ab vrſo:ſede ⁊ trãſiet. Si ab
apꝛo:iaceas in terrã ⁊ euades. Hec ⁊ pła
ibi.Tercio patet in hoib.qꝛ viri magna
nimi ad indulgendũ ſunt faciles.quoni/⸗
am vt Seneca dicit.honeſtũ genus vin⸗
dicte eſt ignoſcere. Sed econtrario vide/
mus ꝙ mulieres eoꝙ ſunt vilioꝛes ⁊ fragi
les:ſunt ad vindictam faciles. Ecci.xxv.
Non eſt ira ſuper iram mlierꝭ. Habemꝰ
ergo ꝓpoſitum. Sed qm̃ deus eſt omni⸗
potens ⁊ infinite maieſtatis et magnani
mitatis ſanctiſſime:ideo noſtras iniuri/⸗
as paruipendit.Et ſi recognoſcimꝰ peni
tendo ⁊ ꝓſtramus nos ſuwpiicndo:ſiari;
remittit ꝓpter ſuam maieſtatis bonitatẽ
Saß.xj. Milereris oĩm dñe qin omnia
potes ⁊ diſſilas peccata hoim ꝓpter pe/
nitentiã. Ambꝛo.li.ð offi. Deus cum ſit
omnipotẽs ſola ſue miſcðie ligat et vincl
tur pietate. O ergo tu bõ recurre ad dei
miſcòiam agendo penitentiã. ecce deum
ꝓmptum habes ad indulgentiã. X
Circa ſecundũ de ꝑuerſoꝝ hominũ ine/
ptitudine:exq̊ dictũ eſt in pcedenti arti⸗
culo ꝙ deus eſt ſumme ꝓnus ad miſeri/
coꝛdiã.et qm̃ videmus ꝙ nõ oẽs capiunt
Ddei miſericoꝛdiã:eoꝙ ſunt indigni et ine⸗
pti vel indiſpoſiti ad eam Inqͥrendũ eſt
ergo Quales homies ſunt inepti ⁊ indi⸗
gni ad dei miſcðiam cõſequẽdã q̊ ad ani
mã a peccato liberãdã.Ad hec ex ſcriptu
ra ⁊ doctoꝝ dictis recolligẽdo notemus
ꝙ pᷣcipue ſeptẽ ſunt tales. Pꝛimi ſũt de⸗
ſperati miſericoꝛdiã nõ querẽtes nec petẽ
tes. Nam vt Criſoſt. dicit. Si ſit qͥ inuo
cet.ſ.dei miſcðiam:erit vtiq; qͥ exaudiat.
Sed qm̃ tales multi ſunt qͥ nolũt petere
vtpote deſꝑati:ideo coꝛũ culpa eſt ꝙ non
dabit᷑ eis:cum deus ꝑatus eſſet ex ſe oĩb⸗
dare.vñ Ecci.xvj.Nõ exoꝛauerũt p pec/⸗
tatis ſuis antiqͥ gigantes.ideo nõ eſt mi
ſertus illis. Secundi ſunt obſtinati de
um nõ timentes. Ecci.j.Qui ſine timoꝛe
eſt nõ poterit iuſtificari Et ca.iij. Coꝛ du
xum male habebit in nouiſſimo. O ergo
; male ſe habent qͥ quotidie deum offen
dere ꝑ peccata nõ ꝑtimeſcũt. Sed qui ti⸗
ment peccare miſcoiam recuꝑabũt. vt di

4 2.
. 5e
SSõ

cit Berñ. Tercij ſunt ſpe miſcdie et veb
nie peccãtes. Nam vt Berñ.⁊ Augꝰ.di

cunt. Maledictꝰ oĩs qͥ peccat in ſpe ve/

nie. Vn Ecci.v. De ꝓpiciatu pctõꝝ noli
eſſe ſine metu neq; adijcias petm ſuꝑ pec
catuʒ ⁊ ne dicas: miſcðia dei magna eſt.
multitudis pctõꝝ meoꝝ miſerebit. miſe⸗
ricoꝛdia em ⁊ ira ab illo cito pꝛorimat.
Quarti ſunt ĩmilericoꝛdes. Vnde Jaè
cobi.ij. YJudiciũ ſine miſcòia fiet illi q nõ
facit miſcoiam.ſ.ꝓxio. Quiti ſunt pꝛe⸗
ſumẽtes ⁊ de ſe ↄridentes.Ecci.xvj.De⸗
ſtructi ſunt cõfidentes ſue vᷣtuti ⁊ nõ pe⸗
percit deus ꝑegrinatõni illoꝝ ſed ꝑcuſſit
eos.Lvra exponit hunc paſſum de ſuper
bis qͥ in ſe elati non credebant ꝙ de poſ⸗
ſet illos delere diluuio. Aug. li de li.ar.
dicit. Nil tam indignũ reddit hominem
dei miſcdia ſicuti ſuꝑbia. Nam illi deus

miſcoiam ſuam Aenir aulſuntae ne /

ex certa malicia offendentes. Vñ Mat.

xij. Qui peccauerit in ſpũmſctm̃ non re⸗

Xmittet᷑ ei:neq; in hoc ſeculo neq; in futu⸗

1o. Nimiꝝ ſᷣm fratrem Angeluʒ de Cla⸗
uaß. Peem in ſpũ mſanctuʒ ꝓpꝛie dicit᷑ qñ
qͥs cõtẽdit ſtudioſe abijcere a ſe vel remo
uere illud quod peccati electõeʒ poſſet im
pedire. Exemplũ ſᷣm Lyra m. Quando
quis tanta malicia peccat ꝙ non vult vt
deus daret ſibi gratiam abſtinẽdi a pec/⸗
