ratio obligationis.qꝛ vt Aug.dicit ſuper
Roma. xiiij. ⁊ clarius.xxviij.q.j. Omues

1

D
koficat
bocontc
ſintiph
noctichde
Connonatt⸗
ciora/
ensen
ſcpamme
zſeinnfac
ſicsenone
Maadde
trallud
aoläm
docko. B
toobliger⸗
Goftisn
Nelmalißnn
lurproc
Gnabe
e wͤt
Niapo⸗
Wadd
pdhen
ni Bi
Cmneclt
ud con

iſt. Sco

chs mule
lonis yre
Mentmnu
Tociini
mmlllnrent
ttisrbie
honnceoe
ſtatiucice
baccar ſiait
o kantüm
Teraa 14
teng hol
Acit. Con
lllfeäcetei
lcſaventd
mudr ſoci
lezt, ,
lce P
Repoteſt
lhgteſtgn
nſten

s

ian intbe⸗
ienti man
clanmnepel

lenertſtene.
cnne ennnte,
neßaoſtae,
Ne Nieboec

fumaſroſdadd

ndücktingn
din eaſmnuk
nundadNdN

onis,
lonis.
tionis.
Nonüis.
nis,0: Augt
Boniop ſid⸗

nalapägtann.

grüine chanim
dlrpezpapn

nifndlktchen.
Fuis eeg

nbinant fniit
Heeyn hmen
mündei t
ubule Gah
en erutheel
epurd 1 9lirn
ndietnſin
faſichNun

Bei. nln
nle⸗Gli⸗
mnot he,i
noͤvalaas
ſine cale ine 4
vgetoliol
Vllaatua
Subotiin
e obſemmt
4 oleyn

Sermo

his habet᷑. Omne qð cõtra ↄſcientiã
t edificat ad gehennã.⁊ ibidẽ Glo.ſuper
v̈bo conſcĩam dicit.ꝙ om̃e qð fit ↄtra cõ/⸗
ſcientiã ꝓhibitiõis vel pᷣcepti.nã ſi plꝰ co⸗
medã qᷓ; debeã q;uis ↄtra ↄſciam nõ pec
co moꝛtalr.xxv.di.S.Criminis. Et dicũt
qdã ↄtra ↄſciam nõ erroneã. hec glo. Si
em̃ qᷣs erraret credendo ꝙ plus comedere
ſit pctm̃ moꝛtale ⁊ nibilominꝰ ↄtra taleʒ
ſciam faceret peccaret moꝛtalr. Similit
qs erroneã ↄſclam haberet ꝙ ſecãdo lige
na ad calefaciendũ ſtEã in feſto eſſet con
tra illud pᷣceptũ.ſab bata ſctices.talis cõ
tra ↄſciam faciẽs peccaret moꝛtaliter ßᷣm
docto. 5 quare h̊ modo ↄſcien/
tia obligat. Rñdet᷑ ſm Tho.in qðlibeto.
qꝛ om̃is actus humanus habʒ ronẽ boni
vel mali ſᷣm id ſᷣm qð volũtas ĩ illud fer⸗
tur vt dic Aug. xv. q.j.S. iij. Ome iuquit
ctm̃ adeo pctm inquãtũ volũtariũ. Cũ
8 fert volũtas in aliqͥd ↄtra ↄſciam pꝛece
pti vel ꝓhibitionis fert᷑ vt ↄtra legem dei
⁊ ideo obligat ne ↄtra ↄſciam faciat. Ad
id ponam exẽpla Pꝛimü in theologicꝭ
na Adã paruũ qͥd fecit cũ vnicum pomu
comedit.ſʒ qꝛ cõtra cõſciam pᷣcepti diuini
illud comedit moꝛtalłr peccauit ⁊ punituſ
eſt. Scõm exemplũ in Ethicis qꝛ aſpici⸗
ens mulierẽ vel mãcipãs tali ↄſcia inten/
tionis vt cõcupiſcat peccat Mat.v. Qui
viderit mulierẽ ad cocupiſcen.iam me.⁊c
Terciũ in iconomicis de vxoꝛe oꝛnante ſe
mala intentione.Quartũ in ciuilicis ⁊ iu
ridicis vbi conſueuit iudicari ꝙ malefici⁊
homicide occidant᷑ ̃m leges. ſi quis hoc
faciat iudicio iuſto ⁊ conſciẽtia ſana non
peccat.ſi aũt conſciẽtia mala faciat ſcilicʒ
zelo tantũ modo vindicte peccatum eſt.
Tercia ratio accuſationis.quia vt Ro
bertus holgoch ſuper lib. Sap.lec. cxcj.
dicit. Conſciẽtia eſt accuſatrix ſue tranſ⸗
greſſionis.iuxta illud Roma.ij. Teſtimo
niũ reddęete illis conſciẽtia ipſoꝝ in die cũ
iudicauerit dñs. Sicut eniʒ latro vel fur

.

accuſat ſociũ poſitus in eculeo licet et ipſe
toꝛqueat᷑.ſic cõſciẽtia hominẽ. vnde IJſið.
de ſummo bono li.ij.ca.xxvj.dicit. Omia
fugere poteſt homo pꝛeter coꝛ ſuuʒ. Non

em poteſt quiſqᷓ a ſe recederevbicunq; ie⸗ O

rit conſcientia reatus ſui illũ non derelin⸗

quet ſed in ludicio accuſabit. Hec ille

Pꝛoinde Gꝛego. xj.li.moꝛal.dicit. Sicut
et quidam in hoꝛa moꝛtis timens ⁊ de H

interrogatus ait. Sic vixi vt accuſatoꝛeʒ
exterius non timerẽ vtinã ſic vixiſſem vt
intra memetipᷣm conſcientiã accuſatriceʒ
non haberem. hec Bꝛego. Ideoq; chariſ⸗
ſimi valde timere debemus de offenſione
conſcientie ne accuſemur ab ea. nam ipſa
accuſante peribimus. Quarta ratio vi
dicationis.quia vt idem Rober. vbi ſup
dicit. Conſcientia non ſolũ accuſatrix ſed
etiam vindicatrix eſt tranſgreſſionis ⁊ fra
cte noſtre ꝓfeſſionis. Omnes em chꝛiſtia
na ꝓfeſſione cenſemur. Et ideo quotiens
iſtam pꝛofeſſioneʒ refringimus conſcien ⸗
tia noſtra non ſoluʒ accuſat immo vindi⸗

cat moꝛdendo ⁊ pungendo ſᷣm illð Pꝛo

uerb.xiij. Quaſi gladio pungitur conſci⸗
entia Prolne Richar. de ſancto victoꝛe
dicit.Quanto maioꝛẽ gratiam a deo ac⸗
cepimus tanto acrioꝛi remoꝛdentis con ⸗
ſcientie ſtimulo perurgemur quotiẽs pec⸗
camus. C Adid Exemplum Am/
bꝛoſius in exame.de apibus dicit ꝙ deus
hanc ꝓpꝛietatem naturaleʒ indidit vt ſe⸗
quantur et pꝛeueniãt regem ſuũ. et ſi qua
ex eis offenderit regem coꝛam rege ꝓpꝛio

aculeo ſe moꝛdet et occidit. Sic deus boij
nus rex noſter animã noſtram creãdo hoc

ei naturaliter indidit.vt cum offendimus
contra deũ conſcientia pꝛopꝛia pungat et
remoꝛdeat animã quia peccando occidit

ſeipſam.iuxta illud Eʒech.xviij. Anima

que peccauerit moꝛie Quinta ratio iu
dicationis.quia vnuſquiſq; hominuʒ ex
conſcientia tanq; ex regiſtro vel libello q̊
conſcripta ſant omia eius acta iudicabi⸗
tur. Vnde Berñ. in tractatu de templo
ſpirituali dic ſic. Vnicuiq; noſtꝝ liber eſt
ꝓꝛia conſcientia.⁊ ad huſc libꝛũ diſcuti⸗
endum et emendandum omnes ali libꝛi
reperti ſunt. Anima em̃ cum egredietur

de coꝛpoꝛe nullum aliũ pꝛeter conſcientie
libꝛum ſecum poꝛtare poterit. atq; in illo
cognoſcet quo debeat ire et quid debeat
recipere.Ex his enim que ſcripta erunt in
libꝛis noſtris iudicabimur. Hec Berñ.
ergo hõ ſtude nũc tuã coꝛrigere ↄſciaʒ
⁊ emendare vt tũc poſſes rõnem Paer

ne daneris. J nſci
entie entitate. Conſiderandũ eſt qͥd ſit cõ

Dominica. II. aduentus
fac nunc cõputũ = tuoꝝ in cõfeſſione dicit.ꝙ ratio in eligendis et fugiendis qͥ
D Lirca ſcom de conſci buſdam vtit᷑ ſulogiſmis ⁊ claret ex dictis.
E Sed quare deus huiuſmõi conſci
ſcientia ⁊ quõ in hoĩe oꝑat᷑ ad ſalutẽ acqͥ/ entie iudiciũ fieri voluit in anima huma⸗
rendã ⁊ chaiſtũ in ſe ſuſcipiendũ. Pꝛo quo na. Rñdetur ſᷣm docto.ꝙ ratio potiſſima
notandũ ꝙ ſᷣm Aureo. in cõpen. ſuo li.ij. eſt vt ſuã immenſã charitateʒ qua dilexit
ca.lij.magiſtrali diffinitõe diffinit᷑ ſi. Cõ animas noſtras oſtenderet qi nemineʒ

ſcientia eſt inquit credulitas intentionis fecit ad ꝑdendũ ſed vult omes hoies ſal//

ad aliqͥd faciendũ vel nõ faciendũ animi uos fieri et ad agnitionẽ veritats ꝑuẽire.

deliberatõe firmata. Vbi aduertendum .j. Thimo.ij.ſ.q;tũ eſt ex ꝑte ſui volunta

eſt ̃m theologos doc.ꝙ mißicoꝛs deꝰ cre⸗ te antecedẽte ꝓ quãto omibus dedit ad⸗
ando aiam humanãẽ ꝓ ſuo habitaculo oꝛꝰ iutoꝛiũ naturale mtionis ſufficiens ad ſa

dinauit in ea ⁊ indidit qᷓttuoꝛ pᷣcipua na/ lutẽ ⁊ voneutalin et leges cum hoc re
turalia ꝑ que vitaret ꝑicula anie et fuge/ ctas vt di

hec Scotus ſuper.j.di.xlvj
ret fugiẽda ac ꝓſequeret᷑ facienda.⁊ ſic o Pꝛopeerea deus conſciẽtie noſtre plures

aghereret ac dignũ dei habitaculũ ĩ ſeißa dedit huiuſmõi actus ex officio ſuo facere
faceret. Pꝛimũ ẽ lex naturał.de qᷓ Roma. q; ꝓmoueant ſaluteʒ noſtrYa.

ij. Gentes que legẽ non habent naturalit Se el actiones hũanas iudicare.

ea q legis ſut faciũt.qui oſtendũt opus le
gis ſcriptũ in coꝛdib ſuis teſtimoniũ red/

ſm Aure.vbi S. eſt vis anĩe non ſolum eſt
cognitiua boni ⁊ mali ſʒ etiãs motiua ad Vltimo ex iſtis habet nos ad ea ſalu⸗

cõs ẽ ↄtra mala remoꝛdere.
Terciꝰ eſt ad bona ſtimulare.
dente illis cõſciẽtia ipoꝝ.Scðm eſt ratio Quartꝰ ẽ de tranſgreſſiõe accuſare.
E Ouintꝰ eſt ꝓ malis repꝛobos cruciare
appetendũ bonũ ꝑ libeꝝ arbitriũ. Vnde tifera que decreuerit obligare. Pꝛimo
pᷣmo Ethi. Ratio ſemꝑ depꝛecat᷑ ad opti inq; conſcientia habet iudicare ⁊ diſcerne

ma. CTerciũ in anĩa eſt conſcia dei Ains re qꝛ ꝓut Baſiliꝰait.Cõſciẽtia ẽ qddã na
t

rus li.de plãctu eccłie dicit. ꝙ ſicut lumen turale iudicatoꝛiũ aliqd faciedi vłnõ faci

cangdele vel lucerne ponit᷑in domo vt pa/ endi vt iam dictum fuit. Scðo conſciẽ

teant ⁊ diſcernant᷑ ea que in domo ſũt.ſic tia habet contra mala culpe remoꝛdere.
deus poſuit conſcientiaʒ in medio coꝛdis Eln Damal.li.iij.ca.xiiij.di. ꝙ conſciẽtia
vel anie rõnalis tanqᷓ; lumen quo videat eſt lex intellectus noſtri naturalis oppoſi

anima ⁊ diſcernat qͥd facere vel nõ facere ta peccato.nam ſᷣm Aure.vbi S. Conſciẽ

debeat. Quartũ in ania eſt ſindereſis q̃ ẽ tia nunqᷓ; pᷣtermittit peccato remurmura

ſcintilla conſcientie ſtimulãs voluntateʒ re.aliqñ quidẽ peccato pꝛeterito repᷣhẽdẽ/

ad bonũ faciendũ ⁊ abhoꝛrẽs om̃e malũ do de malo cõmiſſo.aliquãdo pᷣſenti ↄtra
vñ ſᷣm Alex.de ales.iij.ꝑte ſũme.TLex na⸗ dicendo ei cuius oppoſitũ dictat.aliquan
turalis dictat anie omne malũ fugiendũ do futuro ſtimulãdo ad vitandũ id quod
2 bonũ faciendũ.poſt hoc ſaauit᷑ iudiciuʒ iudicat nos vitare teneri.Sed heu qᷓ; mł
in ratione qᷓ aſſumit minoꝛẽ iudicando ꝙ ti non curãt conſciẽtie remoꝛſuʒ ſicut ine⸗
hoc eſt malũ.ſ.ſuꝑbia.auaricia.luxuria er bꝛiati nõ ſentiũt verbera. In ꝑſona hoꝛũ
hmõi.⁊ ſic foꝛpat᷑ conſciẽtia cõcludẽdo ꝙ Pꝛouer.xxiij.ſcribit. Verberauer̃t me ſcʒ
hoc non eſt facendum. Vlterius facto iu demões ⁊ nõ dolui.traxerũt me.ſad infer
dicio ꝙ ſic debet eſſe.ſequitur Sindereſis nũ ⁊ non ſenſi.Sʒ vt ait Gꝛego.⁊ Berñ.
que eſt ſcintilla conſciẽtie que ſtimulat vo Oculos quos culpa claudit pena aperit.
luntatẽ ad non faciendũ tale malũ vel ad Sites ſunt etiã illi vrſo qui aſcendit in ar

faciendũ bonũ et remurmurãs cõtra ma/ boꝛem vbi apes mellificauerunt ⁊ mnel co

lum. et ſic patet ꝙ conſciẽtia ꝓpꝛie eſt regu medens non curat ꝙ trunco pꝛepæfato in
la in ratione.ſindereſis vero in voluntate capite percutit᷑ donec deijciat᷑ ⁊ occidatur
inſtigando ⁊ ſtimulando eam ad bonuz. Tercio conſcientia habet ſtimulare. ſ.
bec ex Alex. Poinde Phus.vij. Ethico. ad bona facienda vel vitãda mala ad que

.

dlctto
ohaber
ucrn
lallop
ſiſecore
ortpub
meunde⸗
ponerocn
gem Unan
manos or
Augnyhe
lepꝛobos i
reo pbls,
lereſsihi
luum boni
Gonſideran
Clhacon
Ppetuoren
goonſcin
timeiacere
lberobl
Poinse
nade
Mahhdan
onicß
er
limop
delt hot
Mleater eg
Ouabbot
gnagoa
herareinfe
greog er
lenoneon
coerſcde⸗
Pautconlch
luſnodicon
ſerenon dot
locon
rngede
ſGtaddeye
munerpont
ſeorereſen
ee neſt per
imls be
nngeß flag
Eiune
Wrci

ſugenas

merdict
Giuſmöicorſt
minbonn
tiopotiſima
Nez guadlat
erqnn nemin
es heieſi
ſeritad euire
Nteſvipolunn

busdelt
ſuffcens d

egts anbeet
ſnpck ,Nür
tenoſrepus
Gſhaoſtofua

Anasiidiane
nordere.
nulare.
ſoegeeuſar.
obos haigt
nosaden ſiln
ne. Priin
aret dMenne
nitgiiin
aedi Aroͤtti
ScoN6αα
lpe enoſte,
di genſinn
uurnlsoppel
.rbis. Con
nolenummi
gertoſiili
icoßenn ai
idian idnn
eniien
Sedbauchi

morzſatnmn

Jnghn hon

7

itnelaliſma

“
itpen en /
viatendl
nerunt 4
obſ in
tougin
r ſinulnfl
natadge

Bermo

ludicat obligari vt pꝛedictũ eſt. Quar

to ha bet accuſare.nã de facit nobiſcũ ſic

ſudex pijſſimus vel rex qͥ pmo ꝑſonam in
occulto pᷣmonet ꝑ aliquẽ ð ſuis defectibꝰ
⁊ ſi ſe coꝛrexerit culpã celat.ſi autẽ cõtem/
pꝓſerit publice ĩ iudicio ꝓclamare faciet cõ

tra eundẽ. Sic ꝑ conſcientiã nüc nos pꝛe qͥ

monet occulte ſi pniam egerimꝰ. bene qͥ
dem.ſinautẽ conſciẽtia in iudicio erit cõ⸗
tra nos publicꝰ accuſatoꝛ ⁊ teſtis vt dicit
Augu. xj.q.iij. Cuſtadi. Quito habes
repꝛobos in inferno cłuciare.nã pᷣm Au⸗
reo.vbi S̊. In damnatis ⁊ emonib⸗ ſin
dereſis qᷓ;uis extincta ſit quantũ ad inſtin
ctum boni ⁊ diſplicentiaʒ culpe abſolute
conſiderando culpã.tñ còſiderãdo ſᷣm qð
culpa comꝑat᷑ ad penã nũqᷓ extinguit᷑.ſʒ

ꝑpetuo eno dee E ryj. Vermis eoꝝ Rũd

ſcʒ conſcietie nõ moꝛiet᷑. O ergo peccatoꝛ
time iacere in pctõ. Vltimo cõſcientia
habet obligare ad ea que decreuerit. F
Piꝛꝛoinde querit᷑ vtꝝ cõſcientia obligat

ſemꝑ ad ome qðs dictat faciendũ ꝑ modũ

pꝛeceptionis vel vitandũ ꝑ modũ ꝓhibi
tionis. Rñdet᷑ ſm Bonaueñ. in.ij. diſti.
xxxix.ar.j.q.iij.ſub diſtinctõe.Quia ↄſcĩa
Pꝛimo põt dictare aliqͥd qð eſt ᷣm legem
dei ⁊ hoc tenet᷑ facere. Scðo aliqͥd qð eſt
pꝛeter legẽ dei.vt exempli gra.ex pꝛecepto
Sabbata ſctifices.dictat qñq; ꝙ ſecare li
gna ad faciendũ ignem vel ſcribere vłiti⸗
nerare in feſtoꝛ⁊ hmõi pctm ẽ moꝛtale. Itẽ

ex eo ꝙ pꝛeceptum eſt non occides dictat

latronẽ non debere oꝛdine iudiciali occi⸗

dere ⁊ ſic de alijs. In talibus tenet homo

ꝙ aut conſcientie ſatiſfaciat aut ſalteʒ hu
liuſmodi conſcientiã deponat.O,. ſi depo
nere non põt tũc ↄtra cõſciẽtiã non faciat.
Tercio conſcia poteſt dictare aliqͥd qð eſt
tra legẽ dei ⁊ tũc non ligat ad faciẽdũ ſʒ
igat ad deponẽdũ qꝛ tał ↄſcia eſt erronea
erroꝛe repugnante legi dei. Vnde qᷓ;diu
manet ponit hominẽ extra ſtatũ ſalutis ⁊
ideo neceſſario tenet᷑ talẽ conſciẽtiã depo
nere ne ſit perpiexus.⁊ ſic deponendo ⁊ fa
ciendouõ peccat. Exemplũ pon it Gꝛe
go.xxxij.li.moꝛał.de eo qͥ iurauit alicui ſe⸗
creta eiꝰ fuare cõtecta ⁊ ille ꝑpetrat adul/⸗
teriũ ac maritũ adultere conat᷑ occidere et
ſit iſte trepidat ne ꝑiurus fiat ſecretũ ape⸗

riẽdo ⁊ nns dar timet reus eſſe adulterij
⁊ homicidij. De talib idẽ Gꝛego.ſubdit
ꝙ cũ homi ſic cõſtricto nullꝰ ſine peccato
aditus patet minoꝛa ſemꝑ mala pꝛeeligã
tur.nã inter duo mala minꝰ eſt pᷣeligendũ
per Philoſo.in thopi.Aliud exẽplũ de eo
vouit fe intratuꝝ religionẽ ⁊ tñ iurauit
aliquã acciꝑe in vxoꝛẽ ſi poſt iuramentuʒ
nondũ eſt coſũmatü matrimoniũ tenetux
voto ſatiſfacere.qꝛ foꝛtiꝰ ligat votum ſᷣm

docto.ſiiꝑ.iiij.di.xxxviij.cõcoꝛ.canoniſte.

xxvij.q.j.⁊ extra.Qui clerici vel vouẽtes.
ſecus ſi conſũmatũ eſt mfimoniũ. G
Itẽ qͥd faciẽdũ eſt qñ ↄſcia dubitat de
aliqᷓ faciẽdo vtꝝ ſit moꝛtale pctm̃ an non
vel etiã qͥd de eo qͥ timet in aliq̊ faciendo
eſſe pctm̃ moꝛtale vtꝝ teneatcauere illud.
ñdet᷑ ꝑ plura pũcta annotãda ſᷣm doc.
Pꝛimũ ẽ qðò notat Anthoninꝰ floꝛeñ.ĩ
ſũma ſua par.j.ar.iij.ca.j.ſᷣm Alber.li.de

qttuoꝛ coeuis ꝙ differẽcia ẽ inter ſcientiaʒ

fidẽ.opinionẽ.dubitationẽ.⁊. ſcrupulum.
Nã ſciẽtia ẽ cognitio ꝑ cauſã.⁊ qꝛ ipoſſibi
le ẽ alit᷑ ſe habere.j. Poſte. Fides aurẽ eſt

ꝑgfecta credulitas vmiꝰ ꝑtis ꝑ media ꝓba

bilia vel ꝑ auctoꝛitatẽ ducẽtẽ ⁊ hᷣ etiꝗ ap/

pellat᷑ cõſciẽtia q̃ qͥs credit vel iudicat ſen

tentialit᷑ hͥ faciendũ.Opinio aũt eſt acce⸗
ptatio vni ꝑtis cũ foꝛmidine de oppoſi ⸗
to. Dubitatio vo ẽrõnis motus indeter
minatus ſuꝑ vtrãq; partẽ ↄdictiõis ꝑ eq̃ᷓ
lia media.ita ꝙ nõ magis pendet ad vna
partẽ qᷓ; ad aliã ⁊ hec etiã dicit ambigui⸗
tas.Sʒ ſcrupulꝰ ex leuib⸗ coniecturis vel
medijs młtũ debilibꝰ mouetad vnã ꝑtiũ
Et iſte ſcrupulꝰ dicit᷑timoꝛ ↄſcie ⁊ puſilla

nimitas ⁊ eonea conſcia. dicit etiã ſuſpi
tio ꝗᷓ repellẽda eſt poti qᷓ; accipienda. vj.

a.j. Oues. Rõ qꝛ vt di. Berñ. talis puſil
lanimitas ꝑat ꝑturbationẽ ꝑturbatio de
ſperationẽ q interimit. Scoõm eſt qð no

tat Aure. vbi S.di.ꝙ facere Z ↄſciam diffi

nitiuã nõ licet qꝛ edificat ad gehennã vt ẽ
dictũ ẽ. Sʒ facere ↄ timoꝛẽ ↄſcie.ſ. vacillã

tis ĩter dubia ſcrupuloſa eo ꝙ neſcit quid

ſit meliꝰ vel ad qͥd reneat᷑ potiꝰ.nõ ẽ pctm̃
3 hmõi facere cũ tñ hõ habeat volũtateʒ
aciendi ⁊ nõ obmittẽdi qᷣcqd ſciret eẽ pla
citũ deo.eo ꝙ talit᷑ facere nõ eſt ex diffini ⸗

tiua ſentẽtis rõnis ↄriũ deo vl onſei⸗ fa⸗

3

cere qꝛ non iudicat diff nite teneri ſed va⸗
xitlat. Terciũ eſt ꝙ qñ ↄſcia dubitando
dictat aliqͥd eſſe petm moꝛtale accipiẽdo
ꝓpꝛie ⁊ ſtricte dubitationeʒ vt pꝛedictum
eſt qͥd ſit dubitatio.ſic in dubijs tenet᷑ ho
mo tutioꝛẽ viã eligere vt non faciat cõtra
conſcientiã.qꝛ aliter talis ſe exponeret pe⸗
riculo moꝛtalis pcti.etiã ſi illud facere ĩ ſe
nõ eſſet moꝛtale vt dicit Tho.ſuꝑ.iiij.di.
xxj. Secus aũt eſt ſi qs dubitet ſcrupulo/

Dominica. II. aduentus

⁊ mali mala. Pꝛoinde d ebemꝰ chariſſimi
ſũmoꝑe cuſtodire tanq; cartã tanti valo?
ris.ſ.eterne hereditatis ↄſequende ꝑ eam
JPꝛoinde exempluʒ eapiam ꝙ ſiẽ
carta vel bulla regia hereditaria cuſtodiẽ⸗
da eſt ſollicite munde ne lr̃e aboleant᷑ ⁊ ſi ⸗
gillũ ne frangat᷑ ⁊ ne a tineis vel vermibꝰ
coꝛrodant᷑ aut putrefiant.cedria id ẽ reſu⸗

na fluente ex ligno cedri ꝑliniunt᷑que ha⸗
bet talia optime conſeruare.ſic debemus

e ex ſignis leuib vel medijs vt dictuʒ eſt Oſciam noſtrã ſollicite cuſtodire mundan

Ad pᷣmuſſa exemplũ vnũ m Bona/
ueñ. ſuꝑ.iiij.i.xvij.dicentẽ.ꝙ dubitãs de
aliquo pctõ ſi eſt moꝛtale vel nõ tenet᷑ ↄfi/
teri ne diſcrimini peccati moꝛtalis ſe expo
nat. Itẽ aliud ᷣm Tho.ij.ij.q.cl.dũ quis
bene aduertit vinũ eſſe potẽs ad inebꝛian
dũ ⁊ mhilominꝰbibat ponẽs ſe ad pericu
iũ ebꝛietatis ⁊ alloꝝ facinoꝝ peccat moꝛ⸗
taliter. Itẽ aliud exẽplũ de eo qͥ natus eſt
inter ſciſmaticos ⁊ dubitat᷑ an ſit baptiſa
tus tutioꝛ via eligẽda eſt vt baptiſet᷑ ſub
conditxõe de ↄſe.di.iiij. Paruulos.⁊ ca.ſe.
Et hoc ſit pꝛo regula ſicut habet᷑ extra de
cleri.excõ.ca. Illud.ꝙ in dubijs tutioꝛ via
eſt elgẽda. HCirca terciũ de p̈cioſi
tate bone ↄſcie ⁊ excellẽtia Notandum
Hugo. ij.li. de arra.ca.ix.młtipłr eã cõmẽ
dat q cõmẽdatiões in his qᷣnq; cõpꝛeben
dunt᷑. Pꝛimo qͥ ad deũ aſpiciẽdo dic ꝙ cõ/
ſciẽtia bona ẽ aula dei pr̃is.aureũ reclina⸗
toꝛiũ chꝛiſti filij dei.⁊ habitaculũ ac tem/

plu ſpuſſcti. Scõo ad angelos intuẽdo

dic ꝙ ↄſcia bona gaudiũ ẽ oim nfelon 7
theſaurꝰ regꝭ.i.chꝛiſti.⁊ archa federꝭ id ẽ
pacti de ꝓmiſſione regni celeſtꝭ. ideo dili/
Ere angeli cuſtodiũt hoĩs bonã/ↄſciaʒ
Tercio ad omes chꝛiſtianos tmendãdo
dicit.ꝙ conſcientia munda titulus eſt reli
gionis.ſ.chꝛiſtiane . Quarto quo ad bo/
nos laudandevicit ꝙ eſt ager benedictio/
nis.ſ.qꝛ ẽ fructibo opeꝝ bonoꝝ plẽa ↄſcia
2 iqͥt oꝛtꝰdeliciaꝝ.ſ.oiuie dulcedis.Quiĩ
to q̊ ad finale oim hoĩm iudiciũ comꝑan/
do dicit.qꝙ cõſcia eſt liber cõſignatus et in
die iudicij aperiendus. Ad qð Hol.vbi
ſupꝛa.dicit etiã ꝙ conſcia eſt ta nq; carta
in qua omniũ hominũ merita ſcribunt᷑ qᷓ
in iudicio pꝛeſentabit᷑ vt per eam recipiat
vnuſquiſq; ꝓut geſſit in coꝛꝑe.boni bona

. 1

do a pctis ꝑ contrMoneʒ ⁊ confeſſionem.
Itẽ cauere Em ag diuine imaginis vio

.⁊ cedria ſanguĩs chꝛiſti ꝗ

—

letur ꝑ pecc

fluxit in cruce q̃ crux in pede erat de ligno

cedri. Nam dicit aplus Heb.ix. ꝙ ſaguis
chꝛiſti emunda bit ↄſciam nram ab ope⸗
ribus moꝛtuis.Etem̃ quicũq; hãc cartaʒ

conſcientie bene integrã exhibuerint chꝛi

ſto iudici in finali iudicio hereditatem ha
bebüt celeſtẽ.qui aũt male neglectã et di⸗

ſtrictã exhibuerit hereditatẽ celeſtẽ amit ⸗

tet. ⁊ inſuꝑ eternaliter in ĩferno cruciabit᷑
O g̊ͤ homo ſtude habere bonã ↄſciam et

mundã a peccatis ꝑ verã penitẽtiã vt ha/
bere poſſis vitaʒ eternã. Quam pᷣſtet no/

bis chꝛiſtus dũs Amen.

De eadem dũñica.iij. Aduentus ſermo

liiij.ſcʒ de conſcientie refoꝛmatõe ⁊ qua

4 teipo Joh. j. 7 in euangelio ho⸗
, dierno. R Exquo ecclia his
dieb frequẽtiſſime monet nos ad conſciẽ

tiã nr̃am rectificandã vt in eã chꝛiſt ad⸗

ueniat ⁊ inhabitet qð ⁊ exoꝛat in collecta
dicẽs. Cõſciẽtias nr̃as qmis dñe viſitan⸗
do purifica. vt veniens dñs noſter ihus
chꝛiſtus filiꝰ tuus dñs nr̃ cũ oĩbus ſanctꝭ
paratã ſibi in nobis inueniat manlioneʒ.
Nemo aũt ſine ſui vᷣa cognitione poterit
hoc facere. Berñ. Scio inqt neminẽ dig⸗
nũ ſaluatõe ſine ꝓp ꝛia cognitõe.Taic ĩ euã
gelio exemplũ nobis ꝓponit᷑ de iohanne qᷣ
interrogatus a iudei s.quis eſſet et qͥd de
ſeipᷣo diceret. Ille hu militer ſe recognouit
Ac illis reputatib ipᷣm eſſecbꝛiſtuʒ. dixl

.

(onesſe
entich⸗
gohuauel
Plralit
hena4
Phannis
delapſo
fisterſche⸗

ſtendolnd

chriſurmtiu
Flaczinbe
Kerig prere
Chranag⸗
Pumüd
ſohmidiffer
Band
riodlern
li
befidoch
Crrca
ſcielap⸗
ſuadicein
lideoſa
habetha
musn
egerinle
inſua
lus hon
bopena

mnordel
Ouei⸗

ineleet
ſnere 2
ſemntijty
Urpſipau
chen⸗
tbata. G
Seprim⸗
Dumad
gun Beri.
ſtwrangtle
Fenlepeccr
ſ
endae⸗
Di
müühab
muden⸗

wconſte

äm

tis

chen ihiſn
Cartitann

– P

uz aun gſt
recltanuatbti
eleabolemntrſ⸗
neis a ſeni
nt adnuigin
nglinuntarede
mane. icdebens

nſtodienunn

ez t0onitfinnn
iuineinagnsſ
1 ſungnis hiͤ

pedeeradehNH

Heb icſ
unnfamsb e
uicicg hicunn
abebuennrch
1oberedinuen
nle negeginn
ltnticeletinnt
niſeno gnantt
reboniglimd
fipenicitiſthi
Aunßi
n.

Banennsſmm
ſünmoetu

dlelce.

zineumglel

„

è non eſſet dignus ſoluere coꝛrigiã calcia

menti chꝛiſti.⁊ ſic hũiliter ſe recognoſcen/

do factũ eſt membꝝ chꝛiſti ⁊ dignũ ei ha⸗/

bitaculũ in ſua conſcĩa effecit. Ideo iuxta
chema qͥd nobis dicat ſcriptura in exẽplo
Johannis vnicuiq; loquẽdo. Quid dicꝭ
de teipſo.q.d.vide tuã conſciam vt noue⸗

ris te ⁊ ſcias qͥd dicere habeas de teipᷣo cõ

fitendo indignũ peccatoꝛem vt merearis
chꝛiſtum ſuſcipere in conſcientiã tuam ⁊c
Fracs in hoc ſermone de ↄſciẽtia tria mi⸗
eria pꝛeter iam dictein pꝛecedentib de⸗
claranda ꝓponemus.
Pꝛimũ de ↄſcientie diſcer lende multi⸗
foꝛmi differentia.
Scðm de oſcientie refoꝛmande regu⸗
lari obſeruantia.
Terciũ de conſciẽtie male meſticia ⁊ bo

ne fiducia.

Lirca pᷣmũ de diſcernẽda differẽtia cõ

ſciẽtiaꝝ.qlis.ſ.ↄſcia mala ⁊ qualis bona

iudicet᷑ mag cautio ẽ adhibẽda.q:ꝛ Berñ

li. de ↄſcia dic ꝙ ↄſcia eſt ſic anĩe lectꝰ in q̊

habet hõ vel qᷣetẽ vel cruciatuʒ.Nã vide⸗
mus ꝙ hõ ſanꝰ iu lecto habet qͥetẽ.ſed hõ

ęger in lecto habet cruciatũ.ſic hbõ bonus

in ſua ↄſcia bona duleit᷑ ĩ deo qᷣeſcit.ſʒ ma
lus hõ in ↄſcia egritudis toꝛquet᷑. Nã nul

la pena maioꝛ ⁊ guioꝛ mala ↄſciĩa qͥ ſemꝑ

remoꝛdebit ꝑpetuo. vt etiã idẽ Berñ.ait
Quedaã ẽ oↄſcia q videt᷑ ipᷣi hoi bona et tñ
ẽ mala⁊ ꝑiculoſa.Etiecõuerſo vt ſciamꝰdi
ſcernere L Notemꝰ ſᷣm doc. ↄſcie dif⸗
ferentiã ⁊ variecatẽ octuplicẽ. Pꝛima dic
tur pᷣſũptuoſa. Scðòa larga ⁊ nimis latai
ercia arta ⁊ nimis ſtricta.Quarta con
turbata. Quita inqͥnata. Sexta timida.

Septima erronea. Vltima ſalutifera.
Piꝛima dicit᷑ conſciẽcia pᷣſumptuoſa de

qua Berñ.vbi S.dicit.Conſcia quedam
eſt tranqͥlla ſʒ non bona vt eoꝝ qui in ſpe
venie peccant ⁊ dicunt in coꝛde ſuo ꝙ deꝰ
non requiret. Hec ille. Talis conſcientia
timenda eſt quia eſt maledicta Auguſti.
Maledictꝰ omnis qui peccat in ſpe. Ex⸗
emplũ habemus de Adã qui in ſpe miſe

rico: die dei peccauit vt dicit᷑ij. Senteñ.

et a deo maledictus eſt Gen.iij. Talẽ de/⸗

Z niq; conſcientiaʒ habebitc et antichꝛiſtus

Heu qᷓ; multi etiã nunc taliter pꝛelumũt

ſine meritis ſperantes ſaluari. Gꝛego.diʒ
cit. Sine meritis ſperare non eſt ſpes ſed
pꝛeſumptio. Scða cõſcientia eſt larga
⁊ nimis lata vt eſt eoꝝ qͥ ſola maioꝛa pec
cata moꝛtalia ponderãt ⁊ minoꝛa non cu⸗
rãt nec reputãt eſſe peccata. Exempli gra
tia. Periuria non ponderant niſi fiant ſo
lenniter coꝛam iudice. Jtem hoꝛrendam
luxuriã cum ꝓpꝛia vxoꝛe ⁊c.ac inhoneſtos
tactus ⁊ amplexus intentiõe pꝛouocandi
virginẽ vel alienaʒ vxoꝛem non curant ni
ſi actu peccẽt. Iteʒ vſuras exigere pꝛo mu
tuo.decipere etiã in emendo vel venden ⸗
do pondere falſo.vel monetis nõ põderãt
Item furari de exactionibus cõitatis vel
bonis ecclłie. Item depꝛedatiões in bello
iniuſto facere non curant ⁊ hmõi. Sʒ qͥd
differt an in mare magnum an in flumi ⸗
ne minoꝛi mergaris cũ hic ſicut ⁊ ibi vtiq;
moꝛieris. Qm de peni.di.v.ca. Frẽs. In⸗
nocẽ.dicit.per vnicũ ſolum moꝛtale pecca
tum quodtunq; damnabit᷑ homo ineter⸗
nũ. Pꝛoinde Aureo.vbi ſupꝛa dicit. Ca⸗
uenda eſt conſcientia nimis larga que di⸗
cit malum bonum quia ſcribitur Eſa.v.
Ve qui dicitis bonũ malum ⁊ malũ bo⸗
nũ ponẽtes lucẽ in tenebꝛas ⁊ tenebꝛas in
luce. MO DlDSed tales excuſare ſolent ſe
di.ꝙ conſciẽtia nõ repꝛehendit eos pecca⸗
re moꝛtaliter. Quibus dicẽdũ ſm CTho.
qðlibeto.viij.q.vj.ar.v.q; conſcientia er⸗
rans in his ad que quis ſcire põt et tenet᷑
non excuſat hoĩem. Itẽ Bonaueñ.etiam
ſuꝑ.ij.di.xxxix.di.ꝙ i faciẽdo ↄtra pᷣcepta
dei ↄſcia nõ excuſat vt patuit ſer.ix.O
CTercia ↄſcia eſt arta vel nimis ſtricta.
.ſ.qua qͥs etiã venialia pctã putat eẽ moꝛ
talia ⁊ dãmbilia vt orones ſolitas ad q̃s
non tenetur dimittere vel in ioco men⸗
tiri et huiuſmodi iudicat eſſe moꝛtalia.
Nam quia virtus in medio conſiſtit.me⸗
dium ergo tenere in omnibus beatum eſt
vt dicitur.ij.Ethicoꝛu m. Non valet igi⸗
tur conſcientiam nimis reſtringere nec ni
mis relaxare. Quoniã vt Bern. ait. Om
me quod eſt nimiuʒ vertitur in vitium.
Item Auguſti. ſuper Ps. dicit. Sapien⸗
tes grecoꝛum ⁊ latinoꝛum pꝛo regula di ⸗
cunt. He quid nimis. Exemplũ.Si in ey
thara lęre nimis ſoluaneir · aut tienis

Dominica. II. aduentus
attrahantur non valet. ſimiliter ⁊ de cinj namus ꝙ non ꝑmittet nos cadere ſi cona woy
gulo hoĩs. Hinc Aureo.vbi ſupᷣ.Cauen tum totũ apponamus vt vitia caueamuſ guret
da eſt conſcia nimis ſtricta qꝛ ducit in de/ Pꝛopterea NRſtio occurrit vtꝝ ho ipcnde⸗
ſpeꝛationẽ. Nam ⁊ Ecẽs.vij.ðꝛ. Noli eſſe mo q̃cunq; in facto facillime ruat in pec/ hele.
nimis iuſtus neq; plus ſapias qᷓ; ncce eſt. catum moꝛtale. Rñdet᷑ ſᷣm doct.ꝙ hoĩies gveregti.
Quarta conſcia dr̃ ↄturbata. De qua illi qui ſine timoꝛe dei viuũt valde facilit᷑ ſpo. i
Berũñ.vbi S.dicit.Quedam eſt ↄſcia nec peccãt ⁊ ſepe pueniunt pᷣcipitare ſe in pec⸗ estri
bona nec trãquilla vt eoꝝ qͥ in multitudi cata. Nã ſi emũt vel vendunt fadles ſunt indebe
ne pctõꝝ ſuoꝝ deſperãt.alia eſt qͥdem bo ſtatim ꝑiurare ⁊ ꝓximũ deciꝑe.Si bibũt gummeife
na ↄſcientia ſed nõ tranquilla vt eoꝝ qui non curãt inebriari. Si ↄmouent᷑ ſtatim mr. D
iam cõuerſi ad dñm recogitant annos ſii volunt vindicare. ſi vident pulcrã mulie/ loumane
os in amaritudine aĩe. hec ille. Cõtra hu ꝰrem concupiſcũt. Sʒ boni hoiĩes qͥ timẽt ſiedche
iuſmodi conturbataʒ ↄſciam ne deſperet deũ ⁊ firmũ habẽt ꝓpoſitũ cauendi om̃ia e 6n
conſideret homo ꝙ ſicut idẽ Berñ.recol/ peccata ac Prr conatũ ad cauendũ vitia Cbäcane
ligendo dicit. Omia pctã mũdi diuie mi/ adhibent ſperare poſſunt ꝙ nõ facilit᷑ per föfunt
ſericoꝛdie comparata ſunt q̃ſi gutta aque mittet eos deus cadere in moꝛtale licet ſe ptores
ad pelagus maris.turbaboꝛ inqᷣt imani/ pius peccent venialit᷑. Vñ Rich. de ſctõ Diesſ⸗
tate peccatoꝝ meoꝝ ſed nõ ꝑturbaboꝛ qꝛ Vic. dicit. Pctm moꝛtale q;tũ mihi vide etuuch
vulneꝝ xpᷣi recoꝛdaboꝛ.qm̃ mima gutta tur nõ pᷣt ↄmitti ſine graui coꝛruptiõe ſui dſſinoch
ſanguinis xpᷣi ſuffeciſſet ꝓ redemptione ſine gꝛaui leſione ꝓximi ⁊ ſine magno con uocin
mũdi ⁊ oim pctõꝝ deletione. hec Bern. temptu dei.hec ile. O & hõ time deauam. cueh
Quita ↄſcia dr̃ inquinata quã Apks Septima ↄſcia dr erronea q̃ ont᷑ ex pie ſincz
I.Thimo.iiij.vocat ↄſciam cauteriatam dictis q̃ dictat facienð ᷣm ſuum erroꝛem nngnit
i.ꝓ ſigno damnatiõis inuſtã ⁊ leſam vicʒ vtʒ de hereticis ⁊ paganis. Item de xpᷣia 1
q nõ curat inquinan petis maioꝛib ⁊ tũ nis malis qͥ pctã non deſerũt vel non veꝛe denn
timet minoꝛa.ſicut faciebant phariſei de/ penitent.aliena non reſtituũt cũ poſſent ?⁊ en
cimãtes mentã ⁊ ome olus ⁊ grauioꝛa le tamen erronee credunt ſaluari. Cũ tamẽ dunn
gis pᷣternuttehant. Math. xxiij. Calices hoc certum ſit ꝙ ſine vera fide ⁊ ſine vera horo
mundabant ⁊ maniby lotis edebant ſed pnia peccatoꝛ nõ põt ſaluari.de pe.diiij. fnt 4
pleni erant rapina ⁊ iniqᷣtate. Luc.xj. Ne Sine. Nam ſicut bulla aliq̃ falſa cĩ de D re⸗
cotaminarent᷑ intrando pᷣtoꝛiũ Pilati ti/ phendit᷑ nõ valet ꝓ obtinendo beneficio. 8 nile⸗
mebant ⁊ de occidendo innocentexpᷣo nõ ⁊ inſuꝑ is qͥ vſus eſt ea punit᷑extra ð cri⸗ hnume
curabant in conſcia. Tales heu mõ ſunt mine fal.⁊ ff. de fide inſtrumen.l.xj. Sic lesln
multi heretici conſciam nõ tenẽtes de he/ conſcientia hoĩs falſam fidẽ vel pniam W
reſi ⁊ carnalitate ⁊ ꝑſecutõe fideliũ acino agentis cũ in dei iudicio depᷣhendit᷑puni be path
bedientia eccłe.ſʒ de mendacio officioſo ⁊ tur gehenna ⁊ he:editate celeſti pꝛiuatur. nugud
hmõi vim maximã faciũt. Multi etiã ci O &̊ tu xpᷣianc pᷣdictas conſciẽtias caue. . hin Et
entes cõſciam habent de noꝑʒ ieiunando O Vltima conſciẽtia eſt ſalutifera ⁊ op goiart
ſexta fena vel ſabbato ſʒ non tenẽt ↄſciaʒ tima.ſed qis ſit hmõi ↄſcia Berñ.: Hu ſanlagnet
de ſpolijs ⁊ oppꝛeſſioniba paupeꝝ. Se go recolligendo.d. Multe ſunt inquiũt ſeſtaltun
xta conſcia eſt timida ⁊ ſcrupuloſa que in conſcie hoim ſʒ nulla melioꝛ qᷓ; qua hõ co ſolblit
oĩbus factis timet peccare moꝛtalit excõ gnoſcit ſeipᷣm. Multi multa ſciũt ⁊ ſeipoſ D
ſecturis debiliby incertis q etiã dr puſil neſciunt.ſʒ qui ſeipᷣm neſcit nil bene noſcit uchimun
lanimitas. Contra qð Ecẽi.vij. Noli eſſe qm alia ſcire ⁊ ſe neſcire quid aliud eſt qᷓ nrimn
puſillanimis in anima tua exoꝛare ⁊ facei ſeipᷣm grauiꝰ cõdemnare. eo ꝙ ſeruus ſci⸗ Canrtln
re elemoſynã ne deſpicias. Nam licet ni/ ens voluntatẽ dñi ſin ⁊ nõ faciẽs plagis ſllvatge
mere debeamus ne deuz offendamꝰ. Si vapulabit multis. Luẽ.xij. Nam tienti Wetnnn
tñ ↄtingat offendere ad pniam accedere bonũ ⁊ non facienti pctm̃ eſt uli. Jac.iiij. N
non timeamꝰ ⁊ deum oꝛemus vt decete/ Ideo Hugo ſubdit. Puni pᷣterita pctã ꝰ ſefgth
roꝓꝛotegat a pctis ⁊ ſecure in deo ſpẽ poꝭ fuge futura.⁊ ſi tentan ad peccandu ſent⸗ e

os aageſicnnn

tyinzaauennul
ocume obe
lime uige
fmdocgheis
uüt vale ilt
apraretenen
duntfalsſn
deage Jibbit
lomoleniſunn
entpulgiinrie

duihoies mnmn
nücauendl qu.
Adauendäm

ntggno ſulte
inmorurtiott
Gi Rihei
leijmimhiſt
n conpniehi
ꝛſinemago
bötinedenn

ee.
ne qoniatt

nſum enden
. Iem deyi
ütvalnonſe
müͤtci holen
ſluan. Cüum
ufer emmn
luani depe dlh
laaiiſlldide
nendobanefe⸗
mumm 9,

deß henaltpm
Onſcenusd
ſſalunfntch
teſunt inui
rch lu oh
tiſeirti
tnubene no
glalb
fis i

„

Bermo

non conſentias ? erit pura conſcia. Bona conſcientia ſcrupuloſ⸗ a 7 erronea. Reſpon
quippe ⁊ mũda conſcia eſt vbi eſt puritaſ detur ᷣm Antho.vbi ſupꝛa. alioſq; doct.

7

in coꝛde veritas in oꝛe ⁊ iuſticia in opere. ꝙ cauſatur ex pluribus.Aliquãdo ex cau
hec ille. P Circa ſcõm de refoꝛmati/ ſis naturalibus videlicet ex complexione
one regulari conſcie Notandũ ꝙ ſᷣm An/ ad timoꝛem idonea.vt in vetulis feminis

tho. Ftort par,. rl h. ca.j.alioſq; docto.

plures traduntur regule ſᷣm quas ſeruari
2ↄſcia debet ⁊ refoꝛmari.q̃s ꝓut ad ſimpli
cium edificationẽ valent bꝛeuiter ꝓſequa
mur. Pꝛima regula eſt animoſa ſcrupu

⁊ in melancolicis.⁊ ex egritudine melan⸗
colica ꝑ quam leditur imaginatio capitu
⁊ quandoq; ratio ſm Galienũ ⁊ Auicen
nam.⁊ tunc remediũ adhibere eſt phiſico
rum.quandoq; aũt cauſatur ex dyaboli⸗

loꝛum amotio. nam ſcrupuloſitas nimia, cis tentatioib qui cum non poſſunt ſpiri

ↄſcie deſperationẽ in Mcit vt dicit Berñ.
Ideo qᷓ;tum poſſumus ſcrupulos
abijciamus ⁊ deponamꝰ de Lonſcia quia
nõ ſunt vtiles ſʒ nocent.ſunt em̃ quedã ſu
ſpitiones conſcie. Sed ſcribit.vj.q.j.ca.
Oues.Pius papa dicẽſ.Omnis ſuſpicio
potius eſt repellẽda qᷓ; recipienda.verũtñ

omino carere neqͥmus.qꝛ Cãcellarius in

quodã ttactatu ſuo ðt. Mille ſurgũt pꝛe
cipue apð aliq̊s ſcrupuli moꝛe canũ obla/

trantes ) eos qͥ volunt ire ꝑ viã dei.quoſ

inquit ↄuincere ⁊ ↄpeſcere melius qᷓ; per
q P

2ↄtemptũ nequimꝰ. Dutaxat iſte ↄtẽptus

ſit regulatus ⁊ timoꝛat ⁊ pᷣſertim ad alte
rius ſaltem ſuꝑioꝛis ↄſiliũ.nam ⁊ in tali⸗

bus requirendũ eſt conſiliũ expertoꝝ de/⸗

uotoꝝ ⁊ hmõi.nec curandũ eſt de turpib⸗
fantaſijs qi blaſphemicis ↄ fidẽ ⁊ hmõi.

qꝛ vt idẽ Cancellariꝰ ðt. Aliqñ plus me

ritorium eſt velle credere ⁊ velle dolere de
pctis.licet non poſſit ſenſibiliter dolere qᷓ;
eſſet coꝛdetenus credere vel ſenſibilit᷑ do⸗
lere.ꝓbat᷑ ꝑ illud pᷣs. Deſideriũ pauperũ
exaudiuit dñs.pᷣpara.coꝛdꝭ e.audiuit au

ris tua.Et ita iudicat nos deꝰ ſᷣm ratiõis

ſuꝑioꝛis arbitriũ voluntatẽ ⁊ iudiciũ ⁊ nõ
ſm ea q̃ nobis inuitiſ ⁊ Initentib poꝛtio
ſenſualitatis inferioꝛ aduehit et perducit
in volubilitate imaginationũ ⁊ fantaſia⸗
rum. Hinc GBreg.ait ꝙ cogitatio qᷓ;tum/
cunq; imunda mentẽ nõ polluit quã ꝑ vo
luntatem ↄſenſus nõ inflectit. Vñ idem
Cancellarius in tractatu de regulis mo⸗
ralibo ait ꝙ conſiliũ ſalubre eſt frequenter
agere contra ſcrupulos leues vitãdo eos
ad aliòum iudicium quatenus ex cõſue/
tudine fiat homo robuſtus ſolidus ⁊ trã
QAAilus in exercitio ſpirituali. hec ille
Sed queritur hic vnde cauſat᷑ talis

tuales homines ad manifeſta peccata in
ducere.conant᷑ ſaltem ꝑ huiuſmodi ſcru⸗
pulos ⁊ fantaſias in bonis operib impe⸗
dire vt nec oꝛare nec contemplari libeat.
Vnñ Brego. dicit ꝙ dyabolus aſſidue tẽ⸗
tat vt ſaltem tedio vincat.⁊ tunc optimũ
remedium eſt recurrere ad paſſionis xpᷣi
memoꝛiam ⁊ deuotam oꝛationem. IJtem
aliquando cauſat᷑ ex indiſcreta exercitati⸗
one vigilie vel ieiunioꝛum ꝑ que deſtruit
caput.aliquãdo vero ex ſocietate ⁊ cõuer⸗
ſatione ſcrupuloſoꝝ quia vnus ſeæupulo⸗
ſus male inſtruendo facit alium ſcrupulo
ſum. Cauende ſunt ergo huiuſmodi cau⸗
ſe.⁊ ſᷣm conſiliũ ſapientũ debent deponi.
qd ſit ãt ſcrupulũ ↄſcie detm̃ fuit ſer.xj.G
R Secũda regula eſt benigna pꝛe/
ceptoꝛum declaratio ⁊ diſcreta epicheiſa/
tio.i.interpꝛetatio.Equitas em̃ quã phi⸗
loſophus nominat epicheiã pᷣponderat
iuris rigoꝛem ſᷣm iuriſperitos.eſt autem
equitas epicheie iuſticia penſatis omnib⸗
circumſtantijs particularib: dulcoꝛe mi⸗
ſericoꝛdie temperata. vt ſic teneatur be⸗
nigna ſententia. Vñn Phs.v.ethic.dicit.
Epicheia interpꝛetatiua leguʒ melioꝛ eſt
qᷓ; iuſticia legalis.⁊ ſic debemuſ pꝛecepta
dei ⁊ eccleſie ſemꝑ benigne interpꝛetari.⁊
in foꝛo contentioſo eius eſt interpᷣtari cu⸗
ius eſt condere vel ſententiare. ſed in foꝛo
conſcientie pertinet ad quemlibet pꝛo fa
cto ſuo ſi tamen rationabiliter interpꝛete⸗
tur. hec Anthoni.vbi ſupꝛa. Et pᷣm Jo⸗
hannẽ de Ambᷣto ponit idem Anthoni.
plures doctrinas ex quib pꝛo in foꝛmati⸗
one pauca accipiamus. Pꝛima eſt ꝙ inter
duram ⁊ benignam ſententiam circa pre
cepta ſemper benigna eſt ponus interpꝛe
tatio faceda. Quod etiam aſſerit Guit.

2

Dominica. II. aduẽtus
Matio quia pꝛecepta dei ⁊ eccleſie nõ ſunt ſapiens ſapientioꝛ erit. ꝛouerb. . eag. ſgitenn
ad tollendũ omnem ſpiritualem dulcedi Muita eſt exoꝛationis depᷣcatio. Jac.ſ. Pa,
nem quauis certe tollitut quando nimis St qͥs veſty indiget ſapia poſtulet a deo ariſunt
ſcrupuloſe pꝛecepta interpᷣtant᷑. Secunda ⁊ dabit᷑. Exm̃ de btõ Fran.qͥ hmõi tenta aa
doctrina eſt ᷣm vᷣtutẽ epicheie ꝙ nec deuſ tones ſpiritus oꝛatõe fugauit ⁊ a ðo illu ahbuitſt
nec etiam eccleſia per ſua pꝛecepta intẽdit ſtran meruit Sexta cſt fidei adhibitio heiblter⸗
