mõs ⁊ colł hũiliabit᷑.q.d.oĩs altitudo pᷣn

apatuſ ⁊ ptãtꝭ hũane debet humiliari ad
fidẽ xpᷣi ⁊ pniam.exemplo hũilitatꝭ chꝛiſti
q ſe intantũ hũiliabit ꝙ deꝰ excelſus adue

niet in carnẽ human nõ ĩ pᷣncipatu regio

mũdano ſʒ in ſuma hũilitate.ſic ꝗ omnis
mons diuie altitudinis ⁊ collis ec angeli

chꝛiſti in carnẽ q̃ſtio eſt q̃re xpᷣs ons ĩ ipſo

pꝛio aduẽt aſ.in carnẽ in hui tate maxia

voluit venre. Hã ſi aliqs dñs er pnceps

terrenꝰſe hũiliaret ad ſeruiendũ pauꝑib.
miꝝ videret᷑ coꝛã hoĩbi.qꝛ vt ðt Ber. Nõ
magnũ eſt eſſe humilẽ in abiectiõe ſʒ raꝛa
ꝓrſus ⁊ mag vᷣtus eſt eẽ humilẽ in hono/
ribus ⁊ potentatib. Sed ſi h̊ faceret ali⸗
qs maximꝰ iꝑato: ⁊ rex huiꝰ moi adhuc
eſſet mirabilius ꝙ ſeipᷣm dedit in ſeruum
pauꝑibi.ſʒ qꝛ xpᷣs erat ⁊ ẽ rex regũ ⁊ dñs
dñantiũ ⁊ n ſolũ treſtriũ ſʒ ⁊ celeſnũ crea⸗

toꝛ ⁊ dñs cuiꝰ ptãs eſt ptas et᷑na q̃ nõ au

feret᷑.vt ſenbit᷑ Dañ.vij.⁊ Apoc.xix. Sũ

hũilitate vt eſſet oim hoĩm ſeruus.immo
obpꝛobꝛiũ hoim ⁊ abiectio plebᷣ taqᷓ; ver
mis vilis a iudeis reputatus ⁊ tãqᷓ; latro
moꝛti ⁊ patibulo crucis damnatus.ſicut
ðt Berñ. vñ ipe xpᷣs ait ꝑ ps. Ego auteʒ
ſuʒ vᷣmis ⁊ nõ hõ.ſ.alicuius valoꝛis repu
tatus ſʒ tãqᷓ; vermis vilis cuiꝰ occiſio pꝛo
nullo extimat᷑.ſubdit.obpꝑꝛobꝛiũ hoĩm et

nõ venit miniſtrariſʒ miſtrare ⁊ dare ani
mã ſua in redẽptionẽ ꝓ multꝭ. Vñ valde
⁊ ſüme mirablle eſt ꝙ ipᷣe deus tã hülliter
venire volutt RAd qð ſᷣm doc.recol
ligendo eſt dicẽdũ ꝙchꝛiſtus dñs in ſum/
ma hũilitate vemire voluit in pᷣmo aduen
tu plib rõnibi ⁊ pꝛecipue quinq;.
Puꝛma ratio ꝓpter congruã culpe cura
tionem
Scða ꝓpter diuine vᷣtutis demonſtra
tionem K
Tertia ꝓpter exemplũ nr̃e ſalutis ⁊ in⸗
foꝛmationem.
Quarta ꝓpter fraudulẽtie demonũ oc

me mirabile gᷓ eſt ꝙ voluit vemire in ſuma

abiectio plebiſ. Itẽ Math. xx. Filiꝰ hoĩs

oltaten
Aun

ibug.
perbtae
Nrecepto
Pummltr
Eſupen
dehome
Jaeoch
venutin
noſtram
ſtenata

Natſic

Perpeim
gadeivit
ſterethun
fehoſſete
nſuvbin
Gſer;
Dionon
ung
trer

1

keg grdin
1n thüllimeden

orötoishöbie

Ee. Biſuben
1s o hlutgede
nutehll'ſanats

thinanen

Meardechnmn.
i hibälnm
ni'auſgliann
düunntt'oolunpe

debüllnenttin

kiyersdisi
lis disttönanß
ſenendüpaigdn.
ngetoͤt Ber ſi
einabietnöeßu
eibumlen denet
Zedſibfneatniin
r bu nddach
mndecht indnun
tt nr egi tni
ißzꝛcelſüu
tis etnnqton
1: woer
vityenrenſind
cinſeruns nn
eenoplebtic
rumns ttiißlin
5 damtans ſn
ugps⸗ EoN
nius mans
lis tunn
bpwobaliholt
ön flin
iſraret Me
nuit, Binit
edeustifülit
gofndunt
ſtus fsinn
einpnondne
guinq⸗
gnialnun

nis denonſti
.

fe nstin⸗

nmmni

cultationem

ionen mmäüdo. Sed voluit ſe humiliare infra ho
AQuinta ꝓpter gratuiti amoꝛis attra mines vt eſſet ſeruus oĩm ⁊ nimium abie
ctus ꝑ paſſionẽ vt ſupᷣ dictũ eſt. Rñdetur
ꝑ iã dicta verba Mgfi quia tãta debu⸗

Puma rõ ꝓpter congruã culpe curatio

neʒ. Nã ſi qramus q fuit culpa pᷣmoꝝ pa it inquit eſſe humilitas chꝛiſti quãta fu⸗

rentũ. Rñdet ſctũs Tho. ſuꝑ.ij.di.xxij. it ſuꝑbia hominis.Sʒ vt Damaſ.⁊ An

q.j.ar.j.⁊.ij.ij.q.clxiij.ar.j.ꝙ ſuꝑbia ex qᷓ ſel.d. Homo ꝑ ſuperbiã erexerat ſe ) de⸗

ĩ eis fuit cauſata iobediẽtia. Hinc Aug. um vſq; ad deuũ ⁊ ſupꝛa deũ. Nam contra
ad Oꝛoſiũ ðt ꝙ hõ elatus ſuꝑbia ſuaſio/ deũ erexit ſe faciẽdo ↄ eiꝰ pꝛeceptũ.⁊ vſq;
ni ſerpentis obediens pꝛecepta dei ↄtem/ ad deũ qꝛ vſq; ad ſcientie diuine appetitũ
pſit.Exide poſtea deriuatũ eſt pctm gule Item ſup deu qꝛ voluntatẽ ꝓpꝛiã ſupᷣ dei
Nã dr̃ Geñ.iij.ꝙ ſeens dixit ade ⁊ eie voluntatẽ poſiit. Jðo congrue debuit ſe

Eritis ſicut dij ſceñ.bonũ ⁊ malũ.qð ap xpᷣs humiliare non ſolũ vſq; ad hoies ſed
petendo ſuperbiã incurrerih ⁊ ex hoc ino/ etiã infra hoies.vt patuit. Vn Augꝰ. in

bedientia ? gula deriuata ſunt. Pꝛoinde ſer. ⁊ de agone xpᷣiano. O hõ vide quid ꝓ
Ecẽi.x.ſcribit᷑. JIniciũ oĩs pcti eſt ſuꝑbia. te factus eſt deus ⁊ doctrinã tãte humili⸗

vbi Lyra ðt ꝙ cũ dyabolus dixit eue.cur tatis agnoſce. Que ſuꝑbia ſanani poteſt

ꝛecepit vob deuſ vt nõ comederetis de oĩ ſi bumilitate filij dei non ſanatr᷑.q.d.ꝙ tał

ligno ꝑadiſi.q.ð. Cũ ſins innocentes nõ ſuꝑbia eſt demonũ nõ hoim. Scda rõ
deberetis tali pꝛecepto reſtringi eo ꝙ oẽs ꝓpter diuine vᷣtutis demõſtrationẽ qꝛ de
fructus arboꝝ tanq; vobis inferioꝛes cre cuit vt oĩs xpᷣi operatio ⁊ eius deitatis fi/

aturc veſtre volũtati ðbeãt ſupponi.⁊ tũc des in mũdo nõ niſi diuine virtuti aſſcri⸗

mulier pꝛorupit in quandam elationẽ.ex batur ⁊ manifeſte clareſcat ac mõſtretur
qua.ſ.ſibi diſplicuit reſtr ctio pꝛecepti ⁊ ex toti mundo ꝙa deo eſt fides xpᷣi. PNam ſi
iſta diſplicentia ſecutꝰ eſt erroꝛ q̃ credidit xpᷣs cũ potentia maieſtatis vt reges huiꝰ

ſerpenti vlterius dicenti. Nequac; moꝛie
mini ſed entis ſieut dij ⁊c. ⁊ ſic ſecuta eſt
ebcctenne ⁊ tranſgreſſio ac pcti gule

Sic ergo patʒ ꝙ ſuperbia eſt initiũ ⁊ fun

damentũ oĩm vitioꝝ.⁊ mõ ſic eſt in homi

nibus. Nam quare aliqᷣs eſt auarus ex ſu

perbia eſt qꝛ non vult ſubeſſe obediendo

pꝛecepto dei dicentis. Non concupiſces rẽ
pꝓrxim tui.Quare aliquis eſt luxurioſus.

Ex ſuperbia eſt quia nõ vult obdire deo.
d. Nõ mechaberis.⁊ ſic de alijs peccatis.
Ideo chꝛiſtus medicus ammaꝝ noſtraꝝ
venit in maxima humilitate vt ſuperbiã

noſtram frangeret tanqᷓ; virulentuʒ apo

ſtema ⁊ curaret. Vnñn Mgẽr.di.x viij. tertij

dicit ſic. Decreuerat deus vt ait Amb.ꝓ
pter pꝛimũ peccatũ non intromitti hoiem

ad dei viſionẽ niſi in vno hoĩie xpᷣo tãta ex
iſteret humilitas que omibo ſuis pꝛofice⸗
re poſſet. Sicut in pᷣmo homine tanta fu
it ſugbia que omnib ſuis nocuit.hec ma
giſtes ¶ Sed adhuc reſtat cur xpᷣo
dno non ſufficiebat ſe humiliare vſq; ad
aſſumptionẽ humanitatis.ſic ꝙ eſſet ho⸗

mo ? rex diues ⁊ potens et dñaret᷑ in hoc

mũdi veniſſet.ↄuerſio hoĩm ad ſidẽ attri
bueret᷑ potentie armoꝝ ⁊ ñ virtuti diuie.
Sicut ptʒ de cultura idoloꝝ quã Roma
ni pncipes ꝑ totũ mundũ potentia ſua in
duxerunt. Itẽ ſi veniſſet cũ diuitiaꝝ iargi
tione terrenaꝝ ⁊ bonoꝝ carnaliũ nõ diui/
ne virtuti fides aſſcriberet᷑.ſicut ptʒ de fi⸗
de Machomet qᷓ ꝓmittit carnalia et ter
rena ⁊ multos ſeduxit. Item ſi veniſſz cũ
aſtutia humana ⁊ phica afſcriberet᷑ hu⸗
mane ſapie ⁊ aſtutie. Pꝛoinde vt monſtre
tur ꝙ xpᷣs vere eſt deus celeſtis ⁊ eiꝰfides
virtuti deuine aſſcribat᷑ venit in humilita
te ⁊ humles diſcipuloſ ⁊ paucos elegit ꝑ
quos totuʒ mundũ a nitu vſitato ad fidẽ
arduã ⁊ contrariã carni ⁊ ſanguini cõuer
tit. Nam in hoc maximeapparuit diuia
virtus ꝑ talem ↄuerſionem totius mũdi
ad xpᷣm.vt docet Aug.xxij.de ciuita.dei.
ca.lviij. IJdeo.j.Choꝝ.j. Vlidete vocati⸗
onem vꝛam fratres qꝛ nõ multi ſapiẽtes
ſm carnẽ.ſʒ q̃ ſtulta ſunt mũdi elegit deꝰ.
Tertia rõ ꝓpter exm̃ noſtre ſalutꝭ ⁊ in⸗
foꝛmationem. qꝛ vt ipſemet xpᷣs ðt ꝓoh.
iij. Non miſit deus filiũ ſuũ in mundũ vt

Dominica. I. aduentus

iudicaret mundũ.ſ.in pᷣmo aduentu.]qʒ vt attracnionẽ qꝛ ſi cũ potẽtia veniſſet fuiſſlet

ſaluet mudus ꝑ ipᷣm. Ideo deciit ꝙ ſicut a nob imoꝛi habit potius q; amatus.ti
i ſcòo aduẽtu ſuo.ſ.ad iudiciũ veturꝰ ẽ cũ moꝛ aut nõ eſt ↄueniẽs attractiuũ ad deo
maleſtate magna ⁊ ptate. QLu.xxj. Ita in ſcruiendũ ſʒ amoꝛ.nam qͥ ex timoꝛe ſeruit
ppmo aduetu c venit iudicari nõ iudica:e nõ meret᷑.ſʒ qͥ ex amoꝛe.lmo ꝑfecta caritaſ
ſed ſaluare. debuit ſic venire ꝑ oĩa vt ĩ ſui foꝛas mittit nimoꝛeʒ.j. Joh.uij. Jdeo hu
exẽplo doceret in q̊ ſalus hũana cõſiſteret nulis venit xpᷣs vt a nobis amet᷑ pot qᷓ;
Peopterea xpᷣs dũs pᷣmo venit in huilita timeat. O g̊ hõ ama humilem factu te

te vt doccat qꝛ in humilutate ↄſiſtit ſalus xpᷣm deum Luca ſcòm de cauſali

hois.ſicut ðt Aug.vlij.de trinitate. Vnð charitate aduentus xpᷣi in carnem. cxquo

Math. xj. ait xpᷣs. Diſcite a me qꝛ mitis glo.ſuꝑ Marh ðt. Sola caritas fecit de
ſum ⁊ hu. coꝛ. Et Lu.xviij.Qui ſe humi oum incarnari.⁊ ecea canit. Pꝛopternimi

liat exaltabit᷑. Scõo ↄ guaꝛtiam veni in
pauꝑtate qꝛ in ea eſt ſalꝰ. Vñn dixit Ma⸗

thei. v. Bti pauꝑes ſpũ qm ipſoꝝ eſt reg.
ce. CTertio luxuriã venit in caſtitatẽ nal⸗

cens de mr̃e vᷣgine. Quarto ꝗᷓ inuidiã ve

nit in caritate q ꝓ nobᷣ moꝛi voluit. Quin
to ↄ gulã venit in ſobrietate.nãa.xl.diebuſ

patietia ꝗᷓ dixit in cuce. Pr dimitte illis.
Septio ↄ accidiaʒ venit in obediẽtia dei

dientia pᷣceptoꝝ dei eſt ſalꝰhoĩs. Vñ di⸗/
xit Math.vix. Si vis ad vitã ingredi ſer
ua man. Quarta rõ ꝓpter fraudulẽtie
demonũ occultationẽ.vt.ſ.qaduẽtus ⁊ in⸗
carnatõiſxpᷣi myſteriũ diabolo occultaret᷑

ne ꝑ ſuã fraudulentiã dyabolus aliq̊ mõo
poſſet impedire paſſione xpᷣi ⁊ ſalutẽ nr̃aʒ
22 Qula vt YJſi. ò ſumo bo. li.ij.c. xuij.
ðt. Si demones ↄgnouiſſent xpᷣm ꝑ moꝛ
tem.ſ.humile redimere genus humanuʒ
non eũ vtiq; peremiſient. ꝓcurando ꝑ iu⸗
deos. Item Brego. in omel. Maria ſta⸗
bat. dicit ꝙ diabolus ꝑ miracula xpᷣm de
um cognouit. ſed de cognitione ſua ceci⸗
dit ad dubitanonẽ qñn hũc paſſibilẽ vidit
hec ille. Pꝛoinde vt Hiero.in Math dt.
Et glo. ſuꝑ illð Luc.uij.vbi diabolus le
gitur dixiſſe xpᷣo. Scio te qui ſis ſctũs dei
veniſti ꝑdere nos. Intelligendu eſt Su⸗
ſpicari vehemẽeter vel opinari magè qᷓ; no
uiſſe certitudinaliter. Elñ ſicut diabolus
ſub ſpecic ſerpentis ſe occultando decepit
adam ⁊ eua. ſic xpᷣs dũs deitatis ſue po/
tentiã ⁊ ſaluationẽ nr̃am diabolo cõgrue
occultauit ſub tegumetis huilitac. Vnð
Ela.xlv. Vere tu es deus abſconditus.
Quinta rõ. ꝓpter gratuiti amoꝛis nr̃i

am inquit caritate qua dilexcit nos deus

miſit filiũ ſus in ſimũitudinẽ carniſ pecca

ti queſtio ꝑſtactãda h̊ occurrit. vtyꝝ dei fi
lius ex ſua caritate incarnatus fuiſſet eti
am ſi hõ nõ peccaſſʒ. Rõ qſtionis eſt qꝛ ꝓ
vtraq; ꝑte ſũt auctes. Nã ſuꝑ illo.j.Thij/

“D .xl. diebuſ mo. j. Xps ieſus vemit in huc mundũ pec/
ieiunauit. Sexto ) iram venit in maxima

catoꝛes ſaluos facere.glo.dic ꝙ nulla cau
ſa fuit vemendi xpᷣo dno niſi pctõꝛes ſal/
uos facere. Itẽ Aug. li. de verb Aph ſer.
lxxiij dicit. Si hõ non perijſſet filius hoĩs
non veniſſet. Ad idẽ eſt DHamaſce.li.iij.c.

xij.⁊ plunmoꝝ doctoꝝ dicta et rõnes ſüut
parte iſta. In cõtrariu eſt xpi dictũ Jog

an.iij. Sic deus dilexit mundu vt fiiuʒ
ſuũ vnigemtũ varet.vbi Aug. vt. Si de⸗
us hoies nõ amaret de celis ad terrã non
deſcẽderet. Idę q̊ʒ Aug.li.de cathecizan
dis rudib ðt. Que eſt maioꝛ cauſa aduẽ⸗
tus dñni qᷓ; vt oſtenderet deus ſuã dilecti⸗

onem in nobis.Si g̊ amare pigebat ſaltẽ
recamare nõ pigeat cuũ pᷣoꝛ ipᷣe dilexit nos.

hec Aug.ibide. Ad idem etiã ſunt pluri/

moꝝ doctoꝝ opiniones ⁊ rationes et ſic
ad vtraq; ꝑtem ſunt opiniones vt patʒ ꝑ
Bonauẽe.ſuꝑ.iij.di.j.q.ij.ar.ij. Ad hmoi
aut ↄrietatẽ ↄcoꝛdanð.dr̃ cõius ßᷣm mo?/

dernos doct. teneñ. cũ Scoto ꝙ ſine pꝛe⸗
iudicio pᷣt dici ꝙ ec ſi hõ ñ peccaſſʒʒ.ſʒ iĩ ſta⸗
tu inocẽtie ꝑmaſiſſʒ.nihilominꝰ ex canita

te de icarnatꝰ fuiſſʒ.vt ðt.ij.opio.veꝝtñ

non veniſſet xpᷣs vt redemptoꝛ necaſſ um
pſiſſet carnem paſſibilem ⁊ moꝛtalem eo
ꝙ; non fuiſſet opus ſatiſfactione ſed aſſum

pſiſſet carnẽ ſ mpliciter.et ſic intell gende

ſu nt auctoꝛitates pꝛo pꝛima opinione in⸗/
ducte vel inducẽde. OQautem cõ

ueniens fuit dei filium incarnari etiam ſi

„
honnonong
ratonus
Snf
ublſub⸗)
Cobieuus.
ainauitdeue
lsautipret

uturaltero

tonisculula
noi Der⸗
aghen vel.
peccatoend
luteconſegit
Kernopreond
keinterofnn
nupeclgenea
kamnpoſten
lict Aan
reangelos
Aos den
Annſaluand
Cdmenatu
Moneſtond⸗
Gernd
eadeſn
penin⸗
cratanſun
umbat
umn. G
Preren⸗
ſchullune
nae
pblluiß Dee
diet
Cntlum fuſ
Ujfglnt
minghome
ſdens non
n ſcyel
unrcodet
ltexrcarta
Sehnſig
Niüshofnun
fieanco
pterend
hünbenf
utcohes
eniſſ
W
Kngſecr

maxenſe ſiſt
ns aminiͤn
Arrachndasde
ger umareſnit
imo gfenzantn
gobeun zated
dis ame:
umlem ſacige

Aſcn deaana

lncarmen acro
aantas ſtatde
nnr Peopemnnmi
1dientnosdans

MdmeINDAn

Xcurt ideſ
mansfuſcn
oiſonsck

glTh .

nbücundipee
..der gnul
onki petirs
dereb Spkſe.
riberfluss
Domaſee lit0
cract fontsſit
cſtrpidicn der
tmuncügtfül
Aug dt Dden
Nls adlarinon
l decntheain
õ
deus ſu dltai
arepicehttlt
riedllents
neruͦſunt hun
1 fationese 1
ones hic⸗
ſar i⸗NA
cönsfnt
cotoeſf,
etiſphiſt
omn rtni
Drorneezſn
. morrnen
nonelel
ſeltien

—

homo non peccaſſet oſtenditur ex plurib⸗
rationibus tancq; ſignis diuine caritatis
ex Scoto.ſuꝑ.iij. di.vij.q.iij..c Bonauẽ
tu.vbiſupᷣ. Fran. Maro.? alijs recolligẽ
do bꝛeuius. Pꝛimũ ſignũ qꝛ ab eterno
amauit deus hoiem pꝛedeſtinando. Ta“
lis autẽ pꝛedeſtinatio cuiuſcunq; pꝛecedit
natura liter pꝛeſcientiã peccati vel dammna

tionis cuiuſcunq;. qꝛ vt ait Apłs.j.Thi
mo.ij. Deꝰ vult oẽs ho.ſaluos fieri ⁊ ad
ag. veri.ve.ſ.voluntate antecedẽte.ꝙ aüut
peccatoꝛem damnare vult hoc eſt ex volũ
tate conſequente. Vnde pᷣmq pmniũ ab
eterno pꝛeoꝛdinauit deus ex ma a canita⸗
te inter omnes pꝛedeſtinatos pꝛius natu
ra pꝛeeligendo animã xpᷣi ad ſummã glo⸗
riam.poſtea oꝛdine nature loquendo pꝛe
uidit Adam ⁊ omnes quos voluit crea/
re angelos ⁊ homines ⁊ aliquos caſuros
alios vel per innocentiam vel ꝑ penitenti
am ſaluandos. Poſtea loquendo vt dixi
oꝛdine nature. quia in dei pꝛedeſtinatiõe

non eſt oꝛdo temꝑis cum omia ſimul ab
eterno pꝛeuidit ⁊ ſic pꝛeoꝛdinauit omnes

electos ſaluari vel redimi ꝑ xpᷣm,. Nam ſi

pꝛeoꝛdinaſſet xpᷣm ſolũ pꝛopter H̊ ꝙ Adãa
erat caſurus ſequeretur ꝙ xpᷣi anima gau
duim haberet de lapſu Ade ꝙ eſt abſur/
dum. Vñ nullus cit pꝛedeſtinatus ſoluʒ
ꝓptcrea qͥa alius pꝛeuiſus eſt caſurus vt
ſic nullum opoꝛteat gaudere de lapſu alte
rins,. Hec ⁊ plura doct.ſubtilis Scotus
vbiſup̃. Pꝛoinde Leo papa in li.de Fide
dicit. Putant quidã caſum hoĩs.ſ.ſolum
cauſam fuiſſe incarnationis qui ſimplici
ter fallunt᷑ quia ab eterno eſt pꝛedeſtina/⸗
tum ꝙ homo deificaretur.ſ.ꝑ xpᷣm. Vnð
ſi dens non incarnaret᷑homo no deificare
tur.⁊ ſic pᷣdeſtinatio dei mutaret᷑. Maxi/

me ergo debemus xpᷣm diligere ꝑ quẽ ſal

uari ex caritate deipꝛedeſtinati ſumus
Scom ſignũ quia beatificare decreuit

deus hominẽ ꝑfecte in anima ⁊ coꝛꝑe glo

rificando. Vn autoꝛ de ſpũ ⁊ anima dicit
Pꝛopter ea deus homo factus eſt vt totũ
hoiem beauficaret.ſ.aĩaʒ in viſione deita
tis ⁊ coꝛhus in viſione głioſe humanitatꝭ
xpᷣi.vñ etiã ſi homo nõ pec caſſet de ĩcar/⸗
natus fuiſſet. vt hãc caritatẽ oſtẽderet ꝙ
hoiem ꝑfecte btificaret. Dehᷣ patuit ſer.

xv. C. Tertiũ ſignũ qꝛ caritatẽ ſuã inſi
nitam decuit deũ manifeſtare hoĩ ſeipſuzʒ
cõicando.qꝛ de rõe boni eſt ꝙ ſit ſuijptius
cõicatiuũ ᷣm Diony.⁊ j.Echic. Bonum
de qᷓ;to cõius tanto dunniꝰ. Jðo pꝛopter
bonitatẽ ſuã debuit deus incarnari etiã ſi
hõ ꝑſtitiſſet eo ꝙ nõ magè dilexit naturaz
lapſam.imo minus q; innocenté. Ende
Oꝛige. ðt. Si hõ nõ peccaſſet eque bñ de
us ex nimio amoꝛe hoim hõ factł fuiſſet.
Quartũ qꝛ deü hr̃e debuit hõ ꝑʒ gram
lein pñti 2 ꝑ głiam in futuro ꝑpetue poſſi

dendo. q; ad hoc fact eſt hõ vt ðt Aug.

Et ſniaꝝ.li.ij.di.j.allegat᷑. Sʒ cũ de/ ſit
infinitũ bonũ. ideo hõ ꝑ ſe nõ potuit me/
reri hr̃e deũ qꝛ finiti ad infinitum ꝓpoꝛtio

nulla. viij. Phiſic. ⁊ j. Celi. Vñn opoꝛtuit

etiã hoie ſtante filiũ dei mcarnari ex amo
re vt ꝑ eius incarnatiois merita infinita
deũ habere ꝓmereri valeret. Quintuz
ſignũ qꝛ exaltauit deus human natura,z
incarnando vtʒ. Sʒ ſi hancincarnaton

feciſſet deus ſolũ ꝓpter pctm hoĩs tunchẽõ

cõmodũ de ſua malicia rpoꝛtaſſet qð nõo
decet deũ iuſtum retꝛibutoꝛẽ. Hã extra de
regu. iurꝭ.li.vj. Reglła iuſticie eſt generak
ꝙ ex eo nõ debet qᷣs fructus ↄſequi qð ni
ſus extitit impugnare. Relinquitur ergo

ꝙ deus pius tantũ nos dilexit ꝙ ex nimia

caritate etiã ſi homo non peccaſſet bomo
factus fuiſſet. O ergo ieſu bone tibi lauſ
⁊ gratiaru mactio pro talib tanteq; ca?
riratisſ ignis.o peccatoꝛ ama chꝛiſtum.
P Lirca ſecundũ de donis pꝛecioſis
ſ.in aduentu xpᷣi collatis nobis ex carita?⸗
te dei. Am vt ſcribuur.ij. Pe. j. chꝛiſtuʒ
maxima ⁊ pꝛecioſa nobis deus pꝛomiſſa
donauit vt ʒer bec efficiamur diuine con
ſoꝛtes nature fugientes eius que in mimnn
de eſt concupiſcentie coꝛruptionẽ. hec ibi.
Juxta hanc ergo ſcripturam videndum
eſt nobis vt agnoſcamus charitatem dci
vicʒ qlia ſunt iſta pᷣcioſiſſima dona nobis
ꝑ xpᷣi aduenru collata. Ad qð bꝛeint᷑ enu
meremꝰ pcipue ſex. Pꝛmũ eſt donũ ado⸗
ptionis. JYoh.j. Dedit cis poteſtatẽ filioſ
dei fi. Scom donũ bndictoiſ.nã gqtea era
m maledcei ĩ adã. Gen.iij. Maledcã ter.
ĩ oꝑe tuo.ſʒ ĩ xpᷣo ſu pbñdci.ſbndcõc gẽe
in pnᷣti ⁊ tandẽ głie.j.Pe.tij. In H̊ vocan

eſtis vt benedictionẽ hereditate poſſidea⸗

tis. Terciũ donũ curationis.ſ.a pctis

Aug. Magn“ venit(inquit) medicus qꝛ
ꝑ totũ mundũ magnus iacebat egrotus
vicz humanũ genus languẽs diuerſis in⸗
firmitatibus peccati ſuꝑbie auaride ⁊c̃.
Quartũ donũ dignificationis Augu.
in ſer. Factus eſt deus homo vthomo fie
ret deus qð eſt maxime dignitatis. vnde
angelus non ꝑmiſit ſe adoꝛare ab homiĩe
poſt chꝛiſti aduentũ vt patʒ de Johanne

Apocał.xxij.cũ tñ Abꝛae ꝑmiſerit Geñ.e

xviij.qꝛ iam homo factꝰ eſt deo vnitus.
Quintũ donũ ereptiõis.ſ.a captunta⸗
te diaboli Aug.xiij.de trini. Qm deo con
iũgi potuit hũana natura.ſuꝑbi ſpũs ma
ligni nõ audẽt ſe pponere homini.vnde in
li. Petri duniaceñ.legi Q Exemplũ
ꝙ in vigilia natiui. do. ſctũs Hugo vidit
btãm vᷣginẽ in vlnis filiũ tenẽtẽ.qͥ dicebat
noſti mater ꝙ diẽ natalis mei ecclia cum
gaudio celebꝛat.⁊ vbi eſt nũc dia bolus q
antea homibus pꝛeualebat. Etiã in vitaſ
patꝝ legit᷑ ꝙ coꝛa ſctõ Anthonio flebat di
abolꝰ in ſpecie pueri eo ꝙ eũ ſuꝑare nõ po
terat.ſʒ heu hodie q̊t hoĩes ſuꝑat diabolꝰ
t vicia ſuꝑſtitionũ ⁊ maloꝝ tripudioꝝ ac
lle ac alioꝝ pctõꝝ q̃ ſolẽt hoĩes iſtis die⸗
us feſtis facere. Quo cõtra Leo papa ĩ
ſer.natiui.dic. Agnoſce o chꝛiſtiane digni

tatẽ tuã q̃ diuine factꝰ es conſoꝛs nature

noll inveterẽ vilitatẽ degenerari.memẽto

cuſꝰ capit ſis mebꝝ hoc ẽ chꝛiſti. remini/⸗

ſcere ꝙ erut de ptate tenebꝛaꝝ trãſlatus
es in dei regnũ. Noli g̊ diaboli ſuituti ite

rũ te ſubijcere quia pꝛecũ tuũ ſanguis eſt

chꝛiſti qͥ in vᷣitate te iudicabit.hecille.
Vltimũ donũ felicitatꝭ oĩs ſalus ⁊ eter
ne hereditatiõis.qꝛ vt ait Anłõ ẽ ſalꝰi
mðo quã ñn peꝑit nobᷣ hũanitas ſaluatorꝰ
ꝑ quã facti ſumus filij ⁊ heredes dei.cohe
redes ãt chꝛiſti vt teſtat aplus Roma.viij
OD8Ochariſſimi o fideles aie chꝛiſti ſang⸗
uine redepte. Gr̃as agamꝰ deo ⁊ rogemꝰ
vt det nohᷣ ꝑ chꝛiſtũ ieſuʒ hec oĩa poſſide⸗
re ſine fine Amen.

Itẽ plures alios ſᷣmones de incarnatio

ne chꝛiſti deſcripſi in ſtellario btẽ vᷣginis
marie ⁊ inter fmões deſctĩs ĩ vigilia ⁊ fe⸗

ſto nati.do.idcirco h̊ ꝑtraſeo pla ſcribere.

Dominica infra octauas natiui.

Dſica infra octa. natiuitatis dñi ſmo

pꝛimus ſcʒ ſuper euangelio.

Pãt ioſeph

e ⁊ Wanaa mater ieſu nuranteſ

ſuup his qq d cebant᷑ de ilo Lu

ce.ij.⁊ in euãge.hHo. A. Videmꝰ ꝑ ex⸗
perientiã ꝙ illa q ſunt vſitata homo nõ ad
mirat᷑. ſicut oꝛtũ iolis omi die ⁊ młtiplica
tionẽ ſegetũ in agro ſeminatoꝝ null⸗ mi⸗
ratur qꝛ vſitate ⁊ äetudinarie fiũt. Sʒ
eclipſiʒ ſoł mirant᷑ hoies qꝛ raro fieri ha
bet. Silr ⁊ ganũ qͥnq; ꝓ qͥnq; milib ho⸗
minũ multiplicationẽ quã fecit chꝛiſiꝰ mi
rati ſunt holes.qꝛ licet idem deꝰ fadat il⸗
la et iſta.ſʒ iſta ſut rara ⁊ inſolita ideo mi⸗

ra dicuntur vt ait Auguſti. Quia autem

in ſacra natiuitate chꝛiſti 2 circũadiacenti

S

nito ergo potuerunt hoĩies admirari⁊ pꝛe
dpue beata virgo maria ⁊ Joſeph qui ta
lia attentus conſiderabant ſicut patet in
euãgelio ſt. Textus. .

temꝑe fiebant multa mira ⁊ inſolita. me·

In ülo temꝑe. Erãt Joſeph et Maria
mater ieſu mirantes ſuꝑ his q̃ dicebant õ
illo.⁊ benedixit illis ſymeon ⁊ dixit ad ma
riã matrẽ eius. Ecce poſitus eſt hic in ru
nã ⁊ in reſurrectionẽ multoꝝ ĩ iirl.⁊ in ſig
nũ cui ↄdicet᷑ ⁊ tuã ipᷣius animã pertranfi

bit gladius vt reuelent᷑ ex multis coꝛdibꝰ

7

cogitationes.⁊ erat Anna ꝓphetiſſa filia

Phanuel de tribu Aſer. hec ꝓceſſerat in
diebus multis et vixerat cum viro ſuo an
nis ſepteʒ a virginitate ſua. Et hec vidua

erat vſq; ad annos.lxxxiij.que non diſce⸗

debat de templo iciunijs et obſecrationi⸗

5

bus ſeruiens deo die ac nocte. Et hec ip̃a
hoꝛa ſuperueniens confitebatur domino.
et loquebatur de illo omnibus qui expe⸗
ctabãat redẽptionẽ ilrł. ⁊ vt ꝑfecerũt om̃ia
bm legẽ domi reuerſi ſüt ĩ galuleã ĩauitatẽ
ſuã Haʒareth. Pucer aũt creſcebat ⁊ ↄfoꝛ⸗
tabat᷑ plenꝰſapia ⁊ gra ði erat ĩ illo. Lu.ij
In hoc euangelio tria pᷣcipua miſteria
docent᷑ ſummarie. .
Pꝛimũ ẽ Yoſeph ⁊ Marie admiratio.
Scom ẽ Symeonis ⁊ Anne ꝓphatio.
Lertiũ ẽ pueri ieſu pfectus 2 ↄfoꝛtatio
Hec patent in euangelio. O”

Stpefuc
zetb
nunute,
Dr ſe⸗
Hllegta
naret
fusde't
ſphacmn
ggantot⸗
Ufiunn
n
leſt
nigſtalg
depberoi
fabetn
Ndiatno
lerbic ar
ſcr diat
diclerat
tißagon
biside
Wwmas
Pnft
Pof
ſofnt
blre
nlnesp
ognito
tſ ill
Piolbo⸗
usder
Cegturas
mramur.
glencoſ
ſumiie
Netbiäden
Cen de gtn
anndiues
fkenron
Pepaboe
Julebo⸗
Uehtemnor
finnsgqn
ſahle
Cons ſot
Nani
geſih⸗

tui.
düͤlßino

ſepb

ſcumnmuntc.

nkdee U.

denan
lbomonod
let mlnpha
ſop nul'mi,
mneſfün G,
naro fin h
G mlibhof
dutchrit'ni
de;haat
Olitiieom
Quaanmen
rcüaciacenti

Eindolta me,
Umrmitpre

oſeph quita
ſcutpatetin

het Dan
dicehantd
:drtadma

eſthicenrun

iiftr unſg
mipemm
ulastant
Phenſifle
Leeſennn
1 rolon
Ethernidlu
henon diie
bſecraryi
.Ethahh
curdommno,
suche
cnitofti
leül aultate
cbatt)ie
rilo Au
niſtena

cnintio⸗
1tano

—

CLirca pꝛmũ dicit euangeliuʒ. In illo
tꝑe Erãt Yoſepb ? Mana ⁊c. Si qrat
tꝑe facta eſt hiſtoꝛia hur euãgelij. Dicẽ
duʒ eſt bꝛeuiter ᷣm Guił.ꝙ qrto die poſt
natuntatẽ xpᷣi hoc eſt in die purificatiõis
Ma. ſed hodie infra octauas natuitat,
xpᷣi legit᷑ ab eccla vt doceamur ꝙ iſte pu/⸗
er nat eſt oibus admirabius vtpote ve/⸗
rus deꝰ ⁊ hõ.⁊ oẽſxpᷣiãai depẽt cũ ma.⁊ 1o
ſeph admirari.ac pꝛecipue h̊ tge gras ðo
agant ꝙ tam maximũ ⁊ tã piſſimũ ac ſal
uificum miraculũ fecieu
ꝙ vicʒ naſci voluit ex ᷣgine ⁊ manifeſta/⸗
ri ꝙ ipe ſit deus factus homoNam quid

minꝝ ſi alij hoies in admirationẽ ducutur

de puero ieſu nato.cum etiq ipᷣe ioſeph mi

rabat᷑ qui fuit nutricius xpᷣi.⁊ ſic pr.ſ.cu⸗

ra dici᷑ non genitura.Ebrardus.Eſt pa
ter hic cura pr̃᷑ eſt allus genitura. IJtaq;

ſacꝝ dicit euãgeliũ ꝙ ioſeph qͥ ab angelo .& nt ab Eli
ſabet in viſitatõe.ſ. ꝙ vgo eſſet mater dñi
⁊ ꝙ ad etꝰvocẽ exultauit infans in vtero.

didicerat ꝙ de ſpũſancto cõceptus ſit xpᷣs

⁊ipᷣa gloſa hgo mater xpᷣi nurabant᷑ ſug
bis q̃ dicebant᷑ de illo vicʒ puero leſu ⁊c.

B Sʒ qſtio occurrit quõ ioſeph ⁊ ma⸗
na mater xpᷣi mirabant᷑ cum bene ſciebãt
xpᷣm foꝛe deũ. Hã ðt Phus.jſ.Metha.⁊
ij. Poſte. ꝙ mirari tũc qͥs dr cũ cam rei ig

norat. nã admratiõe oꝛta inapit hõ cam

inquirere.ſicut ex admirari ceperunt ho/⸗/
mines philoſophari.⁊ tandẽ cũ ad cauſe
cognitionẽ qͥs guenerit ceſſat admiratio
2 ſcia ĩ ilo generaf᷑. Exempla ponamꝰ in
ſpualibo. Pꝛimũ de ſuꝑbia. Cum em legi
mus ꝙ deus e celo veiecit tã nobiliſſimas

creaturas angelicas in maxia multitudie

miramur. ⁊ vñ factu ſit nquirunus ⁊ au
diendo.ſ.ſcripturã dicentẽ ꝙ ex ſuꝑbia il⸗
loꝛum:iũſciam habemus certã ꝙ deus ſu
perbiã deteſtat ⁊ daãnat eternalit᷑. Scom
exm de auaritia legimꝰ in euan.ꝙ hõ qui
dam diues vides ꝙ ager vberes fructus

afferꝛet dixit. Maioꝛa faeiã hoꝛrea mea ⁊

ↄgregabo oĩa. Et ecce illa nocte ei dictũ ẽ
Stulte ho die toliẽt a te aiam tuã ⁊ ſic re⸗
pente moꝛtuus eſt. Luc.xij. Cauſam que
rimus admirañ.⁊ inuenimꝰ auaritiã deo

deteſtabilẽ.⁊ ſic ſcimꝰ. Tertiũ de luxuna
legimus totum mundũ diluuio perijſſe.⁊

Sodomã cũ oibs ſuis opidis ⁊ poſſeſſis
bonis ſubmerſam. miraemur ſi cauſam

neſciremus eſſe vicʒ luxuriã.⁊ ſic plura ex

empla de alijs vitijs pone. Ad ꝓpoſitum

redeamus.ſanctiſſimus ioſeph ⁊ vgo be/
atiſſima maria optime ſciuerunt xpᷣm eſſe
dei fuliũ.⁊ ea que facta fuerũt ſciuerũt di⸗
uina vᷣtute eſſie facta.quõ tũc mirabãtur
de his q̃ fiebãt ⁊ de xpᷣo dicebant᷑. Rñdet
ꝙ non mirabant᷑ tanqᷓ; ignoꝛantes xpᷣm
eſſe veꝝ deũ.ſed mirabant᷑ ꝙ tã ato aljs
ec inotuerat qð ſe ſoli ſcire ð xpᷣo putabãt
vicʒ paſtoꝛibo regib ſymeoni ⁊ anne. Et

Pes ꝓ nr̃a ſalute ꝰ*pᷣ vult Oꝛige.in omelia.d. Congregemꝰ

in vnũ ea que in oꝛtu ieſu dicta ⁊ fctã ſunt
⁊ ſciemus ſingula adnmuranone digna.et
quo ad hoc enumerant᷑ plura dicta ⁊ fctã
de qᷣbus mirabant᷑ ⁊ nos miran debemꝰ
Pꝛimo de his q dicebant᷑ ᷣgim Marieĩ
angelica ſalutatione q erant noua ⁊ inau⸗
dita a ſeculo.ſ.ꝙ virgo ↄciperet ⁊ pareret
dei filiũ. Scdo de his ꝗq dicebant᷑ ab Eli

Tertio de his q dicebant᷑ a Tacharia ſa⸗
cerdote ꝙ.ſ. Yohes pᷣcurſoꝛ fieret xpᷣi ⁊c̃.

Quarto de his q a paſtoꝛibo de viſiõc an

geloꝝ ⁊ diuina collaudatõe pꝓ xpᷣi natiui⸗
tate. Quinto de his q̃ dicebant᷑ a tibus
magis ⁊ ſtelle adductiõe. Vltimo de his
q̃ a Symeone ⁊ anna ꝓphetabant᷑ in fu⸗
turum de xpᷣi paſſiõe ⁊ ir łredemptione ⁊
maloꝝ damnatõe ac bonoꝝ reſurrectioe.
vt ðt euangeliũ hodiernũ ⁊ plura hmõi.

Vnñ Berñn. ſuꝑ ſllud.fecit mihi dñs ma

dicit Btã vᷣgo potuit dicere. Magnũ e
vtiq; ꝙ vᷣͥgo ſum.maius ꝙ vᷣgo ſił ⁊ mĩ ſũ
Et ſubdit. Cuũ vᷣgo Maria inſperit fliũ
qualiter queſo non mirari potuit.ſ.de taʒ
ſuꝑ omia matio miraculo ꝙ dei mater ex
titit potui ruera admirãdo dicere.O di
lecte mi tu puer.quis es.es qͥdem filiꝰme
us ſed ⁊ creatoꝛ ⁊ deus meus.ſugis qppe
vbera mea qui paſcis vniuerſa.paruuluſ
es in manib meis q cũcta potẽter regis ⁊
tenes i manib tuis. Sed hec ſcripta qua
re ſunt mii vt miremur q;tum nos dilexit
deus. Nam ſi de hoc nõ miramur groſſio
res ſumus diabolo qui mirabatur de xpᷣi
natiuitate. vt dicit Aug.in quodã ſermo
ne. Miremur ergo gratias agendo de ta

li.ſ. amoꝛe dei benignitate huiltateq; qᷓ

„ „ „ 7„
Dominica infra octauas natiui.
nos redemit nũc etiã in peccatꝭ ſuſtinet Vñ.j.q.j.Nõ quales. Nicol.papa ðt.nõ
expectando ad pniam.,. & Cinrca ſecũ quales ſacerdotes dñi ſint.ſʒ quid ò dño

dum de ꝓphetia Symeonis.nota ꝙ ſacy loquant᷑ eſt attendendũ.nam reſpicendũ
euãgeliũ ſubdit. Et benedixit inqͥt illis.ſ. eſt ad eoꝝ officiũ nõ ad meritũ. vnñ Greg.

Joſeph ⁊ Marie lpe Symeon ⁊ euã pu xj.q.j. Sacerdotib inquit debet᷑ honoꝛ

—

ero xpo.quali foꝛma bñdixerit nõ habet᷑ rone eius cinus ſerui ſunt. Aduerten

expᷣſſum.iʒ fᷣm qð Grecus ac Ludolphꝰ dum eſt aũt ꝙ dexpᷣo puero Symeon/ꝓ⸗

dicũt. Iſta bñdictio fuit laudando deum phetauit plura ꝑ ipᷣm implenda vt patet

⁊ gĩẽas agendo ꝓ aduẽtu xpᷣi ⁊ ſic bñdixit in euangelio.
i.bñdictos ac btõs pᷣdicauit eos.q.d.bei eimo de maloꝝ ruinatne
nedictus iſte puer xpᷣs qͥ venit in noie dni Scðo de bonoꝝ reſurrectione
⁊ benedicti vos a dño qui meruiſtis huico Tertio de xpᷣi ſigno ⁊ dictione
benedicto puero ſeruire poꝛtädo. Scd Quarto de dol ’Roſa xpᷣi paſſione
querit᷑ quõ Symeon bñ dicere auſus eſt Quito Zenna fatet de hois redẽptõe
Mariã quã ſcuut vᷣginem mr̃em dei eſſe Et ꝑ iſta qdtinq; hec ſcriptura afiteri ⁊ ꝓ
⁊ xpᷣm dei filiũ.cũ dicat Apłs Hebᷣ.vii. bare vult ꝙ iſte puer natus ſit verus deꝰ
Minoꝛ a melioꝛe bñdiat᷑. Rñdet᷑ im Ly ⁊ ſaluatoꝛ. Pꝛimo inquã de maloꝝ rui
ram ⁊ Ludol.ꝙ licet Maria fuerit ma na ꝓphetauit.d. Ecce hic poſitus eſt in ru
ioꝛ S ymeone in merito ſancnitatis. tamẽ inain. Nam exquo vniuerſalis requla im
Symeon erat ſacerdos ad cui officium oẽs etiã phos eſt. ꝙ deus bonus fidelis ⁊
ſpectat benedicere populũ.vtʒ.j.q.j. Di/ abſcq; vlla iniquitate iuſtus ⁊ rectus eſt.
ctum eſta dño. vbi Aug. ic ꝙ ſacerdoteſ Deutero. xxxij. Ydeo xpᷣs verus deus de⸗

nomen dei inuocãt.dñs aũt bñdictioneʒ buit venire in ruinã triplicẽ. Pꝛio in rui⸗

pᷣſtat. Tam altiſſima em eſt dignitas of/ nam oim vitioꝝ ⁊ iniquitatũ.vt.ſ.deſtru⸗

ficij ſacerdotalis ꝙ pꝛecellit alios homieſ eret regnũ peccati. NHa Berñ.dicit. NRon

etiã maioꝛis meriti exñteſ.⁊ ſic Symcon poteſt vᷣtus cũ vitijs paniter creſcere. vt
maioꝛ officio exñs.ſ.ſace:ꝛdotali benedixit virtꝰ creſcat debuit vitioꝝ regnũ deſtrui.

Manã. Sʒ cũ xpᷣs eſſet euã ſacerdos in/ poſitus eſt ergo xpᷣs in vitioꝝ ruinã ſuper

eternũ ſᷣm oꝛdinẽ Melchi.vt ait põ.ipᷣm bie qꝛ ruit ſuꝑbia ex xpᷣi huilitate. Jtem
Symeon beneducere nõ habuit niſi pᷣdi auaritie qᷓ ruit exxpᷣi pauꝑtate. Luxurie
cando ⁊ laudado.ſicut dicimꝰ ꝙ creatura que ruit ex eius caſtitate. re qᷓ ruit ex etꝰ

benedicit creatoꝛi. Mos quippe erat in pacientia. Gule q̃ ruit ex eius ſobꝛietate.

ve.lege ꝙ quãdo parentes pñtabant in tẽ Inuidie q ruit ex eius bemgnitate.Acci⸗

plo pueꝝ. ſacerdos benedicebat paretib die que ruit ex e oꝑoſitate ⁊ ſic de alis.
⁊ p uero.ideoq; Symeon ſacerdos hene Scðo in ruinã demonũ ⁊ idoloꝝ ꝑ totuʒ

dixit illis.ſed aliter xpᷣo.ſ.qꝛ iᷣm laudan/ mundũ.Tertio in ruinẽ oim infideliũ oc
do ⁊? pᷣqicando xpᷣm dnjm vite ⁊ moꝛt. vt caſionaliter ⁊ oim damnadoꝝ q̊s xpᷣs in
dic Hiero. Bñdixit/Alter ena Mariẽ iudicio ruere faciet in infernu. O ̊ pctoꝛ

qꝛ ad eam magis ꝑtinebat deveſu. ideo fac in te ruinã petõꝝ ne ꝑeas in eis Se

ad eã ſermonẽ ſingulaniter dirigit futura cundo ꝓphetauit de bonoꝝ reſurrectione
ꝓhetando. Vnñ ſubdit᷑ in euan. Et dixit cũ ſubdit.⁊ in reſurrectionẽ multoꝝ in iſrł
ad Marliã ⁊c. Deniq; aliter bñdixit ipſi i.ĩ pplło fideli ꝑ iſrł ſignificato. Nã vt ait
Joſeph.ſ.cõi benedictione jm Grecuʒ in ps.Gram ⁊ glam dabit dñs. qᷓ̊ ſoliꝰ dei ẽ

ſiłitudine pꝛis tanq; nutriciu xpᷣi vi dictũ dare gram ꝑ quã reſurgũt hoies de petis

eſt. HExquo at Maria licet maioꝛ ad vᷣtutes ⁊ ad gram ac gloꝛiam futuraʒ.

ſanctitate meꝛtoꝝ recepit bnñdictionema Ideoq; xpᷣs verus deus in hoc pᷣdicatur

Symeone.dat᷑ documentũ ꝙ benedictio ꝙ eſt ad reſurrectionẽ multoꝝ.iſ.ſideliũ in
ſacerdotꝭ nõ eſt ↄtemnẽda etiã ſi ſacerdoſ pñti ꝑ fidem ⁊ pniam ⁊ in futuro ꝰ glam
ipe ſit minus bone vite.pꝛecipue aũt ĩ offi Tertio ð xpᷣi ſigno cũ ſubdit᷑. In ſignũ
cio miſſe ⁊ ſacramẽtoꝝ adminiſtratione. cui contradicet᷑ nam xpᷣs ꝓpbat᷑ verꝰ deus

zafg
Gilg
inmort
fanone
Enoni
mnno
iſcne⸗
Eten
1occult
intelleen
ſecnum
ſnu
*
odeus
legsn
teſtmmon
detans
Picod.
deo yen

San
n⸗
noed
nioBe
dre⸗
Pde
wali
Cchtn
ſata
ſio.

garurf
ſerdaſ⸗

„
ini
gudddi⸗
ireſpamti
ieeg
Nebek horon
Acrenn
Sfmot
ndaen

de
none
ione
Vſſone
is echntie
Lofrent
ſt vens de
demglopri
ius ctinfu
1sfegrufn
nus fiels1
1 cs et.
us deus den
Peio infui
ve ldeſtmi
diat, Pon
geſene n
gnü deſtul
mmnäſope
licare Jan
te Lunne
tinuterc⸗
s ſobtlate
nitne Zaa,
ſe denls
Nlopgton;
ikuin
t e en
O
i S
cuneaone
Ulopinifl
, B talt
zoauk
4 depcts
na
oclca
ſhein
robgen
. Tnſonu
des

—

de Caſſia. alioſq; ↄcoꝛdit᷑.
genera hoĩm.iſ.credentiñ ⁊ nõ credentiuʒ.
iuſtoꝝ ⁊ iniq̃ꝝ.diligentiũ ⁊ odientiũ ac eẽ

Bermo

per ſignũ miraculoꝝ ſolius diuine vᷣtutis
Qõ ſignũ dlare oſtenſum eſt toti mundo

in moiĩtuoꝝ reſuſcitatione. infirmitatũ cu
ratione.demonũ eiectione ⁊ hmõi factoꝝ

in nomie xpᷣi. Vñ Greg. Niſe.ipᷣm inquit

xpᷣm noiat ſignũ tanqᷓ; ſupᷣ naturã exnteʒ

2 ſignoꝝ h̊ eſt miraculoꝝ autoꝛcẽ. Baſiliꝰ
Eſt em̃ ſignũ inquit alicuiꝰ rei mirabilis
⁊ occulte indicatiuũ viſum a ſimplicioꝛib⸗
Intellectũ vᷣo ab habentib exercitatũ ĩtel/

lectum.hec ille. Sic ̊ xpᷣus dr poſitus in

chꝛiſti diſcipulis qui diuerſas cogitatões
habere ⁊ nutationes in coꝛde claruerũt.
nam ibi reuelata eſt Jude auaritia q̃ chꝛi
ſtum tradere conceperat.⁊ Petri puſilla,⸗
nimitas qua xpᷣm negauit. Item Mag
dalene ⁊ Johis ac ſanctaꝝ mulieꝝ cruci
aſſiſtentiũ compaſſio.alioꝛũq; diſcipuloꝝ
2 apoſtoloꝝ timoꝛoſa fuga ⁊ dubitatio.
Quarto in omnibo conuerſis ꝑ oꝛbem et

xpᷣianis.quia vt hoc exponẽdo Oꝛige.ðt

Omnes fideles reuelant ſuas malas co/⸗

ſignũ.ſ.vᷣitatis fidei ⁊ ſtẽſionis clare ꝑ ſiꝰgitationes ⁊ ſecreta in confeſſione coꝛam

s deus in lege ꝓmiſſus. Vh ſicut ſignũ
regis in ſigillo appoſito lr̃e dat veritatis
teſtimoniu. Sic miracula ſunt ſigna vere
deitatis ⁊ teſtimonia infallibilia. Pꝛoĩde
Nicoð. Joh.iij.dixit. Rabbi ſcim qᷣa a
deo veniſti. nemo em̃ põt facere hec ſigna
tu fa.ni.fu.de.⁊c. Sʒ huic ſigno vt diẽ
ymeon ↄdictũ eſta muitꝭ vicz a iudeiſ

Fna nuraculoꝝ ꝙ ipe ſit verus ⁊ mirabi/⸗
1

nõ credentib ⁊ miraculoꝝ xpᷣi ſig demo⸗

nio Beelʒebub aſſcribentiby. Item Zdi/
citur etiã a paganis xpᷣi fideʒ ꝑſeqntib.⁊
ab heretic fidẽ verã ꝑuertentiby. Itema
malis xpᷣianis qͥ vt ſcribi᷑ Titũ.j.Cõfi⸗
tentur ſe noſſe deũ.factis aũt negant.⁊ ſic
Idicunt factꝭ chꝛiſto.Cõtra hos oẽs cla⸗

mat Eſa.xlv.d. Ve qui contradic̃ factoꝛi

ſuo. Quarto Symeon ꝓphetauit de
doloꝛoſa chꝛiſti paſſione cũ aitad Mariã
Tuã ipſius aiam ꝑtranſibit gladius vt
reuelent᷑ ⁊c. Ibi at vt ðt Lyra ⁊ QLudobł.
li vt nõ tenet᷑ cauſaliter qꝛ nõ ꝓpt᷑ hoc pᷣn⸗
cipaliter pati voluit xpᷣs vt reuelarent᷑ ho
minũ co gicatiões.ſʒ tenet᷑ ↄſecutiue qꝛ H
ſecutũ eſt ad xpi paſſionẽ E Szʒ quõ
ad xpᷣi paſſionẽ ſecuta eſt reuelatio cogita
tionũ hoiĩm. Rñdet᷑ ſm Lyrã ?Z Symo.
uia oim fere

penitentiũ cogitatòes patuerũt.Et h̊ ex/⸗
emplarit᷑ iductiue ptʒ in mũdo toto. Pꝛio
in iudeis ⁊ phariſeis q̊ꝝ inuidia ⁊ odium
patuit qm̃ xpᷣm occidere voluerũt ⁊ inſu/⸗
per diſapulos ꝑſequi ⁊ fideʒ extingucre.

Scvðo in infidelibo cunctis et paganis ꝗͥ
fidem chꝛiſti ꝑſequi ⁊ om̃es xpᷣianos peri

mere voluerunt ʒelo idolatrie. Tertio in

ſacerdote quatenus ſanent᷑ in ſacramẽto
penitentie ꝑ effectum ⁊ meritũ paſſionis

chꝛiſti. Quinto in ipſo coꝛde virginis ma
tris.qð quidem ꝑtranſiuit.ſ.gladius do

oꝛis paſſiõis xpᷣi.vt exponit Beda ⁊ Iy

ra. vnde paſſio chꝛiſti rcuelauit cogitatio
nes Marie multiplices. Pꝛimo quidem
cogitationes coꝛdialis eius ſũmi amoꝛis
quia ſumme vilexiſſe xpᷣm ꝓbata eſt que
in anima martyrij gladiũ pertulit ꝓ xpᷣo.
Vñ Hie:o.in ſer.de aſſumptione dicit ꝙ
quia in parte impaſſibili hoc eſt ĩ anima
paſſa eſt pluſqᷓ; martir fuit.ſ.quia alij in
coꝛpoꝛe martyrium ꝑtulerunt. Scðo co⸗
gitationes eius ſummi doloꝛis ⁊ compaſ
ſionis multiplicis quia ſepius coꝛ eiꝰ gla
dius maximi doloꝛis ꝑtranſiuit in tot tri
bulationibus ſicut paſſus eſt chꝛiſtus.et
pꝛeterea etiam in chꝛiſti amiſſione quem
