dei ⁊ innocentia.in irã dei ⁊ culpã. Nam
vt ðt Apłs Ephe.ij.Sumus oẽs natu⸗
ra filij ire.iccirco merito nobis ploꝛandũ

eſt in pñti vt ꝑ pnĩiam mitigemus dei irã

Pꝛopterea ecciã his dieb ad ſignifican/
qum ꝙ ſumus in ira ⁊ odio dei niſi plãga
mus pctã deponit tria cantica laudis di⸗
uine. Pꝛimuʒ.ſ.alła qð eſt canticũ celeſtꝭ
patrie.Chob.xiij. Per oẽs vicos hierlm
alła cantabit᷑ Quare h̊ o xpᷣiane aduerte
qꝛ ꝑ pctm ꝑdidiſti celeſte regnũ ⁊ incurri
ſti maledictionẽ dei. Põ. Maledicti qui
declinant a mãdatis tuis. Scðm canti⸗
cum deponit.ſ. Gloꝛia in excelſis deo qð
eſt angeloꝝ canticũ qð cecinerũt in nati/
uitate xpᷣi ad ſignificandũ. ꝙ.ſ.hõ ꝑ pec/⸗
catum perdidit ſocietatẽ angeloꝝ ⁊ icur/⸗
rit odiũ eoꝝ. Tertiũ canticu deponit.ſcʒ
Te deũ laudamꝰ qð eſt canticũ oim̃ cre⸗
aturaꝝ ad ſignificandum ꝙ demeremur
ab omni creatura puniri.qꝛ vt ðᷣt Augꝰ.
Offenſo creatoꝛe offendit᷑ om̃is creatura
O g̊homo ſi vis amari a deo ⁊ creaturꝭ
Scðo de ſtatu ĩmoꝛtalita
tis ⁊ leticie cecidimus in ſtatuʒ laboꝛioſe
vite ⁊ moꝛtifere miſerie.ideo merito plan

gendum eſt ⁊ in oꝑe ſalutis laboꝛanduʒ.

vt ſaltẽ euadamus moꝛtẽ gehẽne.ðᷣ ſigni
ficatur in euãgelio ꝑ oꝑarios conductos
a xpᷣo in laboꝛem ⁊ cũ ocioſi redarguunt᷑

TSzʒʒ querit᷑ in qualib honis letatꝰ

fuiſſet hõ ſi nõ peccaſſet in ꝑadiſo vt ſcia⸗
mus qᷓ; magna bona ꝑdidimus ꝑ pctm
⁊ defleamus. Pꝛo q̊ nota ſm doc.theolo
gos ꝙ hon ſtatu inocẽtie hũit multa bo
na q ꝑdidłt peccãdo de qͥb letatꝰ fuiſſet.
nmn quidẽ letabat᷑ de altiſſima om
nium agnitõe, nꝗ adã fuit plenus ſapien

tia ⁊ multo excellentius hũit noticiazʒ dei
cuius pñtiã quaſi interioꝛi aſpiratiõe dul
ciſſime ↄtemplabat᷑.licet nõ ita excellẽter
ſicut ba in patria ſʒ in ↄgnitiõe dei medi
um tenuit q̊ ad nos qͥ ſumꝰ in ̊ mũdo et
q̊ ad ulos qͥ ſunt ĩ patria ſm Tho. ⁊ ſᷣm
Rich. licet cognoſcebat deũ ꝑ enigmata
tñ nõ ita obſcure ſic nos.ſʒ ſuꝑ oẽs ↄtem
platiuos doctoꝛeſq; clariꝰ. Itẽ hũit etiaʒ
ſciaʒ oĩm creaturaꝝ nõ ſolũ eaꝝ q natura
liter ſciri pñt puta viſibiliũ.ſ.aĩaliũ lapi⸗
dũ herbaꝝ arboꝝ qͥba oibꝰ ſᷣm ꝓpetates

naturales noĩa ipoſuit.vtʒ Geñ.ij. Sed

etiã q̃ naturalẽ ↄgnitõeʒ excedũt.l.de ſu⸗
ꝑnaturalib.ſ.de angeł multa ſciuit ita ꝙ
nõ potuit decipi errãdo vel fla ꝓ verꝭ ap
ꝓbando ſᷣ̃m qð ðt Aug.xij.de ciui.del.
Itẽ hũit etiã ſcam futuroꝝ plurimoꝛuʒ
ꝓ qᷣb letabat᷑. Nã ſᷣm Tho.ij.ij.q.ij.ar.
vij. añ ſtatũ pcti hõ habuit noticiã ⁊ fidẽ
de incarnatõne xpᷣi ſᷣim qð oꝛdinabat᷑ ad
ↄſũmationẽ głie.nõ ãt ſᷣm qð oꝛdinabat
ad liberatõeʒ a pctõ ꝑ paſſionẽ ⁊ reſurre
ctionẽ qꝛ nõ fuit pᷣſciꝰ pcti futuri. Qꝭ aũt
incarnatõis myſteriũ pᷣſcuerit ꝑ internã
a deo reuelationẽ ptʒ ex h̊ ꝙ dixit. Relin⸗
quet hõ pr̃em ⁊ mr̃em ⁊ adhere.vx. Ge⸗
neb. ij. qdð Apls ðt ſacr̃m magnuz eſſe in
xpᷣo ⁊ eccia.Ephe.v. Et h̊ ſacrm nõ ẽ cre
dibile pᷣmũ hoĩeʒ ignoꝛaſſe.hec ßᷣm Tho
mã. Sʒ heu de tãta ſapia ꝑ pctm̃ cecidi⸗
mus in tantã ignoꝛantiã ꝙ vt Themiſti
us ſuꝑ de aia ðt. Ea q ſcimus ſunt mim
ma eoꝝ q ignoꝛꝛamꝰ Scðo hõ letaba
tur de btõꝝ angeloꝝ familiaritate ⁊ aſſo
ciatione.qꝛ vtðt Chꝛyſ.omeł.xv.ſuꝑ ad
Heb. Angeli nõ ſolũ apparebat ſʒ ⁊ con
uerſabant᷑ in errꝭ ĩ ꝑadiio.ſʒ h̊ͥ ꝑ peccatũ
ꝑdidimus qꝛ raro ⁊ raris hoibo apparẽt
angeli. ECToertio letabat᷑ de cuſto⸗
dia ab oĩ malo ⁊ ↄſeruatiõe.nam vt dicit
Mgẽr in.ij. Homo in ſtatu innocentie pᷣ
ſeruabat᷑ ne pateret᷑ leſionẽ ab aliq̃ duro
puta gladio lapide ligno ferro ⁊ ſic diui/
nitus tuebat᷑ vt nil eidẽ occurreret ex im/
pꝛouiſo a q̊ lederer. Et vt Iſido.ðt. Nec
ignis hoĩem vreret.nec aqᷓ ſubmergeret.
nec ſpinaꝝ aculei ⁊ oĩa q̃ nocẽt moꝛtalib
ei nocẽt. Inſuꝑ vt Augꝰ.xiiij.de ciui.dei
õt nec paſſus fuiſſet motꝰ paſſionũ q̃ oꝛ⸗

S
6 5

dinant᷑ ad malũ vt timoꝛẽ.doleꝛẽ ł triſti⸗
ciam ⁊ hmõi. Nec ſenſiſſet caloꝛẽ aut fri⸗
gus aut infirmitates vel indigeſtionem
in ſtomacho aut capitis turbationẽ.? li⸗
cet aliquã fimulneã vel ſuꝑfluitatẽ ex nu⸗
trimẽto emiſiſſet tñ de h̊ nulla turpitudo

nec indecẽtia vel fetoꝛ reſultaſſet ̃m doc.

Deniq; vt Aug.xiuij.de ciui.dei ðt. Vli⸗
ujebat hõ in paradiſo ſine vlla egeſtate.
qñ eſuriret vel ſitiret Hͥ non inuitus ſed ex
iudicio rõnis erat ⁊ ſtatim cib ac potus
aderat.nec ulum ſenecta diſſoluebat.nec
laſſitudo fatigabat.nec ſomnus pᷣmebat
inuitũ.⁊ ſic ho qᷓ;diu nõ peccaret ſine om
ni penalitate ĩmoꝛtalitate vigeret.h̊ Au
guiſt. etiã li.queſtio.ve.⁊ no.te.ſʒ hec ꝑdi
dimus. Quarto lctabat᷑ de dulci ſen⸗
ſuum oĩm delectatiõe ⁊ hoc tã intus ĩ aia
qᷓ; in coꝛꝑe ⁊ in exterionb. N in aia gau
debat de ꝑfecta poſſeſſione vᷣtutũ oĩm et
plena ſubiectõe carnis ⁊ oim mẽbroꝛum
ſub imperio rõms.vtʒ ꝑ Aug.xiij.de Ci
ui.⁊ de pe.di.ij.S. Romanis tẽ
in coꝛꝑe ſᷣm oes ſenſus hõ habuiſſet de/
lectationes maximas ⁊ ſine vitio. Nã ali
qui doct. dicũt ꝙ in ſtatu innocentie tãta
fuit delectatio ĩ viſione mimime ſtelle ſicẽ
nüc eſt delectatio in pulcritudine ſolis.et

ſic de alijs. Et de ſono vnius fontis flu⸗

entis vel vene ſonantis ſicut de ſono ali/⸗
cuiuſ optime melodie.ſic ⁊ de odoꝛe terꝛe
ſicut de odoꝛe roſe ⁊ aromatum ſuauiũ.⁊
de guſtu minimi fructus.ſicut nunc ſolet
in optimis ſapoꝛibs deliciaꝝ.de potu aq
ſicut de malmatica. Deniq; in exterioꝛi⸗
bus habuiſſet oẽm amenitatẽ qͥa fuiſſet
in padiſo de q̊ Hamaſcenus ðt ꝙ eſt loc
voluptatis floꝛib ↄſuuus Moꝛe plenus ⁊
om̃i amenitate vbi oĩs fructus dulcis et
vniuerſe pulchritudines foꝛme ſenſibilis
ſuꝑexcedunt humanã intelligentiaʒ. hec
ille. Quinto letabat᷑ de eminentia ho/⸗
noꝛis ⁊ dñatione quia ad imaginẽ factꝰ
hõ oĩm creaturaꝝ inferioꝝ dñium habu
it.vñ oĩa iumenta etiã ferocia ⁊ magna ſi

bi ſine recalcitratiõe obediſſent. aues eti

am ⁊ piſces ac queq; alia ad nutuʒ heĩs
paruiſſent. Talia itaq; ⁊ multo pla alia
qᷓ ꝑtranſimus cauſa bꝛeuitatis ꝑdidimꝰ
ꝑ peccatũ.⁊ ideo merito plangere debe /

= =
„ 5

4T .
mus penitendo. Tertio gcccia lugu⸗
bꝛiter celebrat hos dies qꝛ de ſtatu maxi
me gioꝛie cecidimus in ſtatũ bꝛutalis ige
nominie.ſicut ptʒ ex pdictꝭ. Vnñn pᷣs. Hõ

cũ in honoꝛe eſſet nõ intellexit ↄꝑatus eſt
iumentis inſipiẽtib ⁊ ſilis ⁊c.⁊ ſic cariſſi

mi debemus plangere in pnia.qꝛ alioqͥn
liuxta euange.nos q ſumus pᷣmi digmita

te creatois erimꝰ nouiſſimi in penis ꝑpe/

tuis.vñ Bern. O vtinã aie maloꝝ ho⸗

minũ vicʒ impenitentium eſſent ſicut aie

bꝛutoꝝ qᷓ poſt me'tẽ nõ puniunt᷑.malo:ũ

aũt anie crudabunt᷑ ſine fine ſeculoꝛum.

Quarto q̊ʒz qꝛ de ſtatu ſalutis eterne
certiſſime cecidimus in ſtatũ damnatõis

multimode. Hã ſi hõ nõ peccaſſet certus

fuiſſet quiibet eoꝝ ꝙ de terreſtri ꝑadiſo
in celeſtem ſine moꝛte tranſferẽdus ⁊ ſal⸗
uandus fuiſſet. Nũc aũt nullus eſt certꝰ
an odio vel amoꝛe dignꝰ ſit. Eccs.ix. Sʒ
vt ðt euan. Multi ſunt vocati pauda vᷣo
electi.vñ Greg.uij.moꝛał.ðt ꝙ ſi pᷣmi pa

tẽ rentes nõ peccaſſent. nequaqᷓ; ex ſe filios

gehenne generaſſent. O pctoꝛ plange
pctã tua qꝛ ob hoc poſitus es in h̊ exilio
vt pniam agendo nõ pereas eternaliter.
ſed ad patria ex huius mũdl exilio ꝑueni⸗

as. Ecce in Adã exm tibi dat᷑ qui multa
⁊ magna bona ꝑ peccatũ ꝑdidit vt dictũ

eſt. ſed penitendo tandẽ ꝑ xpᷣi paſſionem.
ipᷣe ⁊ ec Eua vt ðt Anb.ſaluati ſunt. x
Qirca tertiũ de guitate pcti Ade que⸗

ſtio occurrit ꝑtractanda vtꝝ petm Ade
fuerit grauius qᷓ; pctm Eue ⁊ qᷓ; peccata

oim alioꝝ. Sũt em rõnes ꝓ ⁊ ꝭ qᷣ tñ ſol⸗
ui pñt ꝑ rñſionẽ q ̊ ponit᷑ ſub diſtinctiõe
Vnñ pꝑtranſeüdo rõnes Rñdet᷑ ad q̃ſtio⸗
nem ſᷣm Bonauen.ſuꝑ.ij.di.xxj.⁊ xxij.ꝙ

peccatũ pᷣt dici vnũ grauius altero pluri

bus modis. Vno mõ ꝓpter maioꝛẽ libi⸗
dinem.i.voluntatẽ magis impꝛobã ⁊ ar⸗
dentioꝛẽ ad ↄmittendũ actũ peccati ⁊ ſic
peccatũ Ade nõ fuit grauſſſimũ oĩm pec
catoꝝ.qꝛ ex maioꝛi libidine peccauit ipſe
diabolus ⁊ ec multi filij adã ex maioꝛi li⸗
bidine peccãt qᷓ; pᷣmus parẽs.vtʒ de mul
tis ſuꝑbis auans. luxuneſis iracundis.
qui heu toto conatu vſq; ad moꝛteʒ non
ceſſant peccare. Itẽ h̊ mõ eua ampliiꝰ pec

cauit qᷓ; adã qꝛ ꝓpter maioꝛẽ elationẽ ſug

umuce

hiepetme
gis poba
dühapu
gppertiy⸗
rutep
)Thino.
iinreck
tsſiutdi.
Cotnſurete
Pareretap
lehnoinc
guüͤtſecuca
ſapent. v
ltumgn⸗
amnplorer
öpeccarülu
mngss ingr
inaentbege

Pbsfult ta

cueroimal
madonalſuſce
ſcopdiune
Cffencttag
cdſctespoſte
ſtamerun
totnovni
Permaio:
ſemett
ecauſal

Ptranlent,
lspeceziute

(omnoltyr⸗

peltmae
ſiſfenü det

eccmnutqrae

erauſarione,⸗

inincre
uus commett

aluncoaulp
anäimtunk,
Fenin
Poreslncät,
fannfeſiie⸗
ſcherbchn
ictoneſ
nuarenſih
Wanſſinz

Satülcts
deſtaumar
ibunalislg
Vis h
tohatuscſ
a tſccanſ
nin gealon
omi dignutn
inpenis pen
ewalopho
ſentſcutdie
lunt,ma oi
eſeculorm.
zluns cenne
damnatos
aſſet dems
reſnigati
gridns 1ſll
luscken⸗
Ecis l O;
in pana
teſibmp
ß aſeſlios
o unge
Sinbenit⸗
germaluen
clo gveni
tquimun
Ctytdicn
guſſtonen,.
e. 4
Aoeque/
Pelcat
iniſe
ſtncre
ad iſtio

teroplun
aiotelibi/
zobä9
cccatiſ
müoimpel

aũut ſeducta eſt in pᷣuari

ſi ĩ ifernũ deſcẽ 1 5
ſet. hec Bonauen. Hã ⁊ in plurib Eua

bie petm ei ſibius fuit pctõ luciferi ⁊ ma
gis ipꝛoba volũtate peccauit eua ; a da
dũ ↄcupiuit deo aſſilari ⁊ B tãto ardẽti⸗

appetijt q;to credidit H̊ ſe obtinere poſſe

qð diabol'ei ſuggeſfſit Xꝓ Vlñ Apks
j. Thimo. j. bt. Adã nõ eſt ſeductꝰ.L?/
ra.ſ.in credẽdo veꝝ eſſe ſerpẽtis dictũ.eri
tis ſicut dij.ſʒ comedit de ligno vetito ne
cõtriſtaret euã.credens ꝙ ꝓpter eu deus

it ſʒ nõ in credẽdo ſpenti.ſequit᷑. Mullier
tionc.ſ.credẽdo
ſerpenti. vtʒ.ij. ſniaꝝ Alio mõ vnũ pec
catum guiꝰ dẽ altero ꝓpter ingratitudinẽ
amplioꝛẽ.⁊ ſic pctm̃ ade licet minꝰ fuerit

qᷓ peccatũ luciferi vel diaboli.qꝛ diabolꝰ
magis ingratus fuit dũ pla bona a deo

in creatõe ꝑcepit ⁊ de ſublimioꝛi ſtatu la⸗
pſus fuit. tamẽ pctm̃ ade grauius fuit qᷓ

eue ⁊ oĩm alioꝝ hoĩm ꝓ co ꝙ abundãtio

ra dona ſuſcepit.vt dictu eſt S. Sʒ bene⸗

ficioꝝ diuinoꝝ oblitus bencfactoꝛẽ deuʒ
offendit.⁊ qꝛ caput erat muleris ⁊ ſuper
oſnes poſteros ſuos in nobilion ⁊ altioꝛi
ſtatu erat ideo plus ingratus fult Ter
tio mõ vnũ peccatũ ðꝛ grauius altero ꝓ⸗
pter maioꝛẽ leſionẽ vel coꝛruptionẽ conſe
quentẽ.⁊ ſic ade pctm ſaltẽ extenſiue loq̃n

o ⁊ cauſaliter grauſſſimũ eſt qꝛ nullum

peccatũ eſt qð tot ꝑſonis nocuerit ⁊ ĩ tot
ptranſeat. Sed occaſionaliter eua graui

us peccauit qꝛ occaſionẽ dando pctõ viri

coꝛrupit viꝝ ⁊ ↄñter oẽs poſterol. Coõclu
ditur ; ꝙ ſimpliciter loquẽdo grauius fu
it peccatũ eue vñ ⁊ grauius punita eſt.et

—

diſſet maioꝛẽ penã habuiſ

peccauit qꝛ adã in duob.i.gula ⁊ peccati
excuſatione.eua aũt in quattuoꝛ.ſ.in ſuꝑ

bia.in incredulitate ⁊ viꝝ incitando. Nã

pus comedit ⁊ dedit viro Geñ.ij.⁊ in ex/⸗
cuſando culpaʒ. Et hodie mulieres heu
euã imitant᷑ in ſuꝑbia qꝛ plus oꝛnãt ſe qᷓ;
viri. Item in incredulitate qꝛ vna mulier

plures incãtatões ſcit qᷓ; centũ viri. Itẽ ĩ

ficta ↄfeſſõe ⁊ ſic de alis. Quarto de
niq; ex pᷣdictis nr̃aʒ accipiam finalẽ in⸗
ſtructionẽ.ſ xpᷣianꝰ malꝰ p alijs guius
peccat ⁊ niſi penituerit ad penã gehenne

grauiſſima tudicat᷑ ex ingtitudine ꝓ xpᷣi

incarnatõe paſſiõe ⁊ moꝛte qbo ſatiſſecit
ꝓ pctis hoĩm oĩm.vñ Bern. Ve mihi ſi
ingtꝰ fuero. ve mihi ſi peccauero. ve mihi
ſi pniam nõ egero qm̃ reqᷣret᷑ſuꝑ me ſan⸗
guis inocentꝭ iem qͥ ꝓ me effuſus ẽ in ter⸗
ra. Rogemus gxpᷣm dñm ⁊c.

Dñica eadẽ ſer. iijſ. de ᷣmi hois tẽta

tione ⁊ lapſu ac venie dilatione.
parceret a punitõe.licet &̊ in h̊ ſeduct fu⸗

Mcq opera/

vyV rios ⁊ redde ũł mercedẽ ſuam.
Matth. xx. ⁊ in euan. hodier.
A Cariſſim oñs nr ieſus xpᷣs volens
nos iſtruere quõ hẽamꝰ guenire ad cele⸗
ſtẽ parriã ex hꝰ mũdi exilio ĩ q̊ ꝓpter pctin
Paiee ꝑentũ poſiti ſum edocet ĩ ꝑabolʒ
podier. euan.vt.ſ.laboꝛemi vinea dñi hᷣ
ẽĩ oꝑe ſalutꝭ. Nimiꝝ h̊ docʒ xpᷣs nõ ſoluʒ
vᷣbo ſʒ ⁊ exẽplo in ſeipᷣo.qꝛ poſt młtos la⸗
boꝛes ⁊ paſſões ꝑuenit xpᷣs ad głiaʒ re⸗
ſurrectiois. Pꝛopt᷑ea ðt ꝑ ps. Pauꝑ ſum
ego ⁊ ĩ labo.a iuuẽ.mea ⁊c̃.Edocet etiaʒ
pnᷣti exilio vbi teſte Job.v.hõ naſcit᷑ ad
laboꝛandũ ſic auis ad volãdũ.⁊ ſic ptꝰ la
boꝛẽ hꝰ vite miſere hʒ ꝑuenire ad patriã.
licet ãt ex pctõ ꝑentũ nroꝝ demeruimꝰvt
ĩhꝰ vite miſerijs ſubijciamur laboꝛibo pe
nalibi.tñ vt Aug.de ciui.dei ðt. Ineffa /
bili dei mĩa ipᷣa pena vitioꝝ fit iuſti meri
tũ ad celeſte pᷣmiũ. Jdðo vt ſciamꝰ ⁊ ꝑ pꝛe
mia alliciamur ad oꝑandũ. euangeliu hᷣ
ðt.voca oꝑarios ⁊ red.il.mer.Exq̊ itaq;
eccia hodie recolit quõ adãa diabolo ten
tatꝰ ĩ gadiſo cecidit ĩ pctm.⁊ ſic eiect eſt
de padilo ĩ hãc vallẽ miſerie.ĩ qᷓ cõſtitutũ
laboꝛare tã ꝓooꝛꝑis ſuſtẽtatõe qᷓ; ꝓ aie
ſalute et᷑na.ſ.ĩ oꝑe pnie. Jdo de ipa pᷣmi
hois tẽtatõe h̊ agetes notemꝰ tria myſte
Pꝛimũ de tẽtationis ꝑmiſſiõe (ria.
Scoõm de lapſus hois occaſione
Tertiũ de venie vel remiſſiõis dilatõe
Circa pᷣmũ de tẽtationis pᷣme ꝑmiſſi⸗
one tres qſtiones occurrũt ꝑtractande
Pꝛima q̃ſtio qͥd mouit diabolũ ad hoieʒ
tentandu. Scòa q̃ſtio cur deꝰꝑmiſit ten/⸗
tari hoĩeʒ pᷣmũ quẽ pᷣſciuit caſuꝝ.Tertia
qſtio vtu ſinguli filij hoim ĩ ꝑadiſo debu

ilſent ſiẽ ⁊ pᷣm ꝑentes tentan diabolu.

*

Dominica Bexageſime

B Ad pꝛimũ queſitũ quo q̃rit᷑ qd mo minem ꝙ poterat aſcendere ad ſupernaz

uit diabolũ ad tentandũ hoiem pumum felicitatẽ ex qua ipſe dyabolus ceciderat

Scniptura Sap.ij.ðt ꝙ inuidia diaboli inuidit ei.⁊ ſic ex inuidia motus eſt vt ip
moꝛs intrauit in oꝛbẽ terraꝝ. Ex q̊ patet ſnma ſuꝑna felicitate impediret. ſic g̊ſu⸗

ꝙ inuidia diabolũ mouit ad tentandum perbia fuit ſicut pᷣmũ mouẽs vel motiuu

hoĩem. vñ Greg.li.moꝛabl.ðt. In padiſo Inuidia vᷣo ſic mouẽs ꝓximũ ⁊ imedia/
Dya bolus inuidens hoĩ ſuꝑ bie vulnꝰ in/ tum. Ideoq; ſcptura ſacra ðt dia bolũ ex

flixit. Sed )̊ hoc poſſet obijci.qꝛ vt Gre
go.ſuꝑ illud Job. Paruulũ occidit inui⸗
dia dicit.ꝙ oĩis inuidia eſt reſpectu paris
vel ſuꝑioꝛis ſaltẽ ſᷣm reputationẽ ⁊ ſic nõ
eſt inuidia reſpectu infenoꝛis. Sʒ diabo
lus nõ reputabat hoĩem eſſe ſuperioꝛem
ſibi ſʒ potius inferioꝛẽ ſſᷣm naturã.quõ g̊
inuidit ei Ad qð Bonauen.ſuꝑ.ij.di.
xxj.q.⁊ ar.j.dicit ꝙ holem reputabat di⸗

inuidia motũ licet autẽ ſciret ſe non poſſe

ꝑuenire ad beatitudineʒ nec deſideraret
eã diabolus tñ ex odio boni aliemi q̊ͥ etiã
iuidia ſolet ꝓuenire.ſ.impedire voluit ho
minẽ a glia.hec qjn Bonauen.

Exemplũ h̊ occurrit de narrãda ꝑabola.

ſ.ꝙ in quadꝗ ciuitate erãt tres aues.vnꝰ
fuit miro mõ ſuꝑbus.alter maxie auarꝰ.
tercius ſũme inuidus.quos rex ſapiens

abolus ſe ſuꝑioꝛẽ eſſe in hoc ꝙ hõ poteꝛat audiens fecit ad ſe vocari illos oẽs ⁊ di/
ꝑuenire ad celeſtẽ gloꝛiã adquã non po/ xit. Petite quicqͥd vultis ⁊ ꝓmitto dare

terat diabolus aſcedere. Sʒ adhuc diffi pꝛius petẽti qð petit.ita ꝙ qͥ poſteriꝰ peti

cultas eſt qa inuidia ſꝑ eſt reſpectu boni uent duplũ dabo.ſ.illi qᷓ; pᷣmo.⁊ tertio ſi
qð amat᷑ ⁊ deſiderat᷑ vel aliq̊ mõ acquiri militer duplũ qᷓ; ſcõo. Altercatõne facta
poteſt. Exm̃ ruſticus qᷣ non cupit eſſe rex ſuperb nolẽs pus petere ne iſti plura aci/⸗
⁊ ſcit ꝙ h̊ ſibi eſt impoſſibile nõ ĩuidet ba cipientes honoꝛabilioꝛes reputarent᷑ alle

roni electo in regẽ. ſed filius regis vel al᷑ gauit ꝙ poſtremo oĩm deberet peterene
baro qͥ ſperat ⁊ cupit fieri rex.inuidet al/ honoꝛe pompe pꝛiſtine minoꝛatus vide⸗

teri.ſ.electo.⁊ ſic ptʒ ꝙ nullus inuidet ali
cui de aliquo niſi cũ illud amat ⁊ cupit ac
putat poſſe acquirere.ſed dyabolus non

cupiebat amicitiã dei vel ſupernã patriã

⁊ ſciebat ꝙ non poterat ꝑuenire ad eam.

Miy ergo videt᷑ quõ diabolꝰinuidebat

homini & Ad hec ᷣm eundẽ Bona
uen.vbi S. Notandũ eſt ꝙ ſicut Aug.ððt.

his duob peccatꝭ.ſ.ſuꝑbia ⁊ inuidia qui

pꝛius erat lucifer factus eſt diabołꝰ.que
duo ſunt q̃ſi inſeꝑabilia ita ꝙ vnũ comi⸗
tatur ad alteꝝ.vñ idem Aug.ili.de vᷣgini
tate ðt.Ex ſuꝑbia inuidiaoꝛit᷑ ⁊ nũqᷓ; eſt
talis mater ſine ꝓle ⁊ comite.hõ em̃ ſuꝑ⸗
bus oibo inuidet.vt dic glo.ſuꝑ Job.v.
NPꝛimo ſuꝑioꝛib inuidet ꝙ nõ equat᷑ eis

Scðo parib iuidet qꝛ equant᷑ ſibi. Ter⸗
tio q̊ʒ inferioꝛibꝛ inuidet ne equent᷑ ſibi.
hec glo. Mens g̊ diaboli ab hil vitijs. ſ.

ſuꝑbia ⁊ inuidia maxime poſſeſſa vidẽs
holĩem eſſe in tali ſta tu ꝙ poſſet cadere in
pctm̃ ⁊ ſic diabolo ſubijci.⁊ ſic ex ſuꝑbia
qua appetit excellentiã ſingulariter poſſi
dere motus eſt vt hoĩiem ſubijceret ſibi ⁊

ſuo dñio ꝑ peccatũ. Item vidẽs etiã ho/

retur.⁊ ei rex annuit vt poſtremꝰ eſſet ꝓ
honoꝛe habẽdo maioꝛi.Auaruſ auaritia
motus allegauit ſe plurib poſſidẽdis in⸗
hiare.cui rex ↄceſſit eſſe ſcõᷣm in petendo.

Inuidus ꝗ̊ᷓ victus inuidẽtia alieni boni
petiuit ſibi erui vnũ oculũ vt illi ſcõo pe/

tenti eruerent᷑ duo.et tertio erutis oculis

abſcinderent᷑ manus vt ſic fieret regꝭ po
miſſum in ꝓpoꝛtione duploꝝ pᷣdictoꝛum
Sic fecit dęabolus motus ex odio boni

alieni.ſ.hoĩſ vt dictũ eſt. Sic etiã fac nũc

ſpũaliter multis.ſ.inuidis auaris ⁊ ſuꝑ/
bis. Nã inuidus cecat᷑ vno oculo qꝛ non
vult videre videlicʒ felicitatem alienam
ne doleat.ſʒ malũ illiuſ videt vt gaudeat

Itẽ auarus duob oculis cecat᷑ a diabo⸗

lo dei iudicio qꝛ.ſ.non videt eterna bona
qᷓ ꝑdit ꝓ tꝑalibo.nec ipᷣa tẽꝑalia bene vi/⸗

det ꝙ perduntur in mo:te ⁊ habent la⸗

queuʒ diaboli.j. Thimo.vj. Oui volũt
di. fi. inci.in la.diabo. Deniq; ſuperbus
hõ his etiaʒ modis ceca f. Inſuꝑ manus
amittit qꝛ multa oꝑa facta ex pompa ma
di ⁊ gha vana ꝑdit eo ꝙ mercedẽ ex illis
non accipit. O g hõ caue tibi ab inuidia

.

Euuseſttt
riq dſa
fepbüdiy
moneyrſun
neſaüt nec
gnno nolu
guckreſine
AQuarto
lbus habt
ms inimmicea
difflaleeſſe
ſas tl. Rie
fuüobſtarin
turgiculät
tonepican
aſſnihmno⸗
ayique
lgadſalnti⸗
inlugerouſa
nlaradh
la
dffliu.nc
chiſtonee
lnaen
ulterenen
Cogtamul
nisagan
Qraatn
dei⸗Potane
Gligenco⸗
Wwbldei.
Ckanieniu
mont Ezecg

chſnsde
ſiſobſps
ucſerpoci
Pſceinet,

ifſenia

seſo:
ieicn⸗
hirpriny
Erdiegu
ei
ſeb di
Ugeleion

dſupeng
us caern
wscſt tin
nre ſcgi
Nalmonui
it imedia,
tdiabolier

ſenongoſe.

deceraret
Alen Zeti
repoluitbo
. D
idagaboh,

5 aues h⸗
norieauer

rexſapiens
s 051 /
mitrodare
oſten pen

0,? terto ſi

töne fat

ſipluraao

ntarenkale
r patcfene
tus wde

mcſetp
ruſananta

Cidicisn
npetende,
leni bont
liſchope
nsoculis

treto.

Aaoum
dio boni
fn
nsaſugl
loqenon
nalenam
tgauden
kadiabo
emabon
anbene⸗
habenh,
Ouiwint

erbus

ompan

de ailis⸗

Bermo

gnus eſt talis excõicatione. Ad qð facit
glo. ſuꝑ ca. Omnes fideles.Et textꝰ.xxv.
di. S. Alias ea demũ. Terciũ genus ẽ eo⸗
rũ qͥ cũ ſcandalo obmittunt in feſto audi/⸗
re vᷣbũ ði vel cũ ſcandalo egrediunt᷑ de ſer

mone vt ſup:a patuit. Quartũ eſt eoꝛũ qͥ dendo

neſciũt neceſſaria ad ſalutẽ ⁊ adhuc toto

anno nolunt aliqbus ſaltẽ feſtis ſermonẽ
audire ſine cauſa ⁊ impedimẽto rõnabili.

uarto querit᷑ qͥd de ruralibs ⁊ in mõ/⸗

tibus habitantibus vel in caſtris finiti/⸗

mis inimicoꝝ ſaracenoꝝ.⁊ hmõi quibus
difficile eſſet verbũ dei audire ſicut ⁊ miſ⸗

ſas ⁊c. Rñdet᷑ im doc.ꝙ dũmodo legiti/
mũ obſtat impedimentũ vel veriſiłr time

tur ꝑiculũ taliũ.ſ.caſtroꝝ excuſat᷑ab audi
tione pᷣdicationis ⁊ miſſe. Non tamen ex
cuſant᷑ hmõi ꝓ loco ⁊ tꝑe addiſcere per ali
quã viã que ſunt ſᷣm ſtatũ ſuũ eis neceſſa⸗
ria ad ſalutẽ vt patet ꝑ Alex.de ales. Nec
inſuꝑ excuſant᷑ eoꝝ: curati ſi nõ docẽt eos
talia.qꝛ ad hoc tenent᷑ xxxvj.di. S. Ecce
lbi.⁊.xvj.q.j.ea.Addicimus.Et extra de
offi.iu.oꝛ.ca. Inter cetera.O ergo homo
chꝛiſtianc ex Phict⸗ aduerte qᷓ; foꝛtiter ob/
ligarꝭ ad verbũ dei audieñ. Noli ergo ob/
mitere ne peccãdo dãneris. ſed potius re
cogita multiplicẽ fructũ verbi dei vt indu
caris ad audiendũ.de quo ſequitur R
Circa terciũ de fructib audiẽtie verbi

deil. Notandũ ꝙ ſᷣm docto.⁊ ſcripturas re

colligendo.muiti ſunt fructus ⁊ vtilitateſ
verbi dei. Pꝛima vtilitas vel fructꝰ di⸗
cit᷑ anie viuificatio. Nã anĩia per peccatuʒ
moꝛi᷑ Eʒech.xviij. Aia q peccauerit ipᷣa
moꝛiet᷑. Sʒ per verbũ dei viuificat᷑. Jdeo
chꝛiſtus dixit Joh. vj. Verba que locutꝰ

ſũ vobᷣ ſpũs ⁊ vita ſũt.Et eiuſdẽ.v. Ve⸗

nit hoꝛa ⁊ nunc eſt qñ moꝛtui.ſ.in peccatꝭ
audiẽt vocẽ filij dei ⁊ qͥ audi.ſ.ſuſcipiendo
ꝑ fidẽ viuẽt. Scða ðꝛ btiſicatio.ſ.in ſpe
in pᷣſenti ⁊ tãdẽ ĩ re in futuro Lu.xj. Btiĩ
q au.ver.dei ⁊ cu.illud. Tercia ðꝛ coꝛ/
dis ↄuerſio Hebᷣ.iiij. Viuus eſt ᷣmo dei
⁊ efficax ⁊ penetrabilioꝛ om̃i gladio anci
piłti ⁊ ꝑtin.vſq; ad diuiſioneʒ anie et ſpũs
qꝛ vt dicẽ autoꝛ de ſpũ ⁊ anĩia.in hac diui/
ſione id qð eſt alale.i.carnale remanet in
imo ſub dñio rõnis.ſpũs autem.i.rõnis
pars ſugioꝛ eleuat᷑in deũ et adheret deo.

Vñ ꝛ2 Pã. Zer dñi imaculata conuertẽs

anias. Nimiꝝ totꝰ mũdus ꝑ verbũ pꝛedi

catũ eſt ad deũ cõuerſus.TLegit᷑ in vitaſpa
trũ YJohes abbas dixiſſe durius lapti
de.qͥd mollius aqua ⁊ tamẽ gutta ſepe ca
endo lapidẽ cauat. ſic verbu dei ſepe au
ditũ coꝛ penetrat ⁊ aꝑit ad dei timoꝛem et
amoꝛẽ. Quarta ðꝛ delectatio. delectat
em̃verbũ dei bonas alas.qꝛ qͥ cũq; aliquẽ
amat delectabiłrloquit᷑ c illo ⁊ audit ver
ba eiꝰ ac in colloqᷣo letat᷑. ſic qͥ deum vere
amat delectat᷑ in ᷣbo eius Joh.viij. Qui
ex deo eſt verba dei audit. Jõo Ps.quã⸗
ilcia fau.m.elo.t.ſuꝑ mel ⁊c̃. Exempluʒ
de Maggalena q̃ ſaturari nõ poterat au
qiẽdo verba xpᷣi. Quinta ðꝛ emũdatio
Joh.xv. Jã vos mũdi eſtis ꝓpter ſermo⸗
nẽ quẽ locutus ſum vob. S Adidex
emplũ legit᷑ in vita ſpatrum li.iiij.ca.joo.
Quidã frater dixit ſeni.qͥcqͥd audio ð ſcri
pturis nihil retineo ſʒ obliuiſcoꝛ.Erãt ibi
due olle. ſenex dixit. Mitte ĩ vnũ vas iſtõ
aquã ⁊ effunde.fecit ille ſic.dixit Jteꝝ fac
ſic. Et cũ ſepius feciſſet dixit ſenex. Affer
iã vtraq; vaſa ⁊ vide qð eoꝝ mundius ſit
NRñdit in quo aquã miſi.Atille. ſic eſt de
his qͥ audiũt ebuʒ dei q;uis nil remaneat
tũ plus mundat᷑. Sexta ðꝛ fecundatio
Vnñ Eſa.lv. Quẽadmodũ ĩber ⁊ nix de⸗
ſcendlit de celo inebꝛiat terrã ⁊ germinare
facit.ſic erit verbũ meũ. Notant᷑ imbꝛi et
niui compꝑat᷑ qꝛ verbuʒ dei duplłr fecũdat
hoĩes. vno modo in ſeipᷣos fructũ ſalutis
gernnadon verbũ auditũ ⁊ mente recõ⸗
itũ ac impletũ ⁊ ꝓpterea imbꝛi comꝑat᷑.
Imber eniz ab inebꝛiando ðꝛ qꝛ inebꝛiat
terrã.pluuie vigepentina ad germinandũ
vt ðꝛ in catholicõ.Alio modo fecũdat ver
bñ dei hoĩem etiã ĩ alijs ꝑ exemplũ bonũ
qꝛ cũ ꝓximi vidẽt viros notabiles ⁊ ciues
currere ad verbũ dei audiẽdũ eoꝛũ exẽplo
⁊ ili ꝓuocant᷑. Sicq; fit q illi qͥ bonũ exẽ/⸗
plũ pbuerũt iſtis fecundant᷑ meritꝭ.iuxta
illud dictũ Ceſarij. Quotq̃t hoĩbus bo⸗
nũ exemplũ ſalutis pᷣbueris cũ tot ⁊ ꝓ tot
in celo gaudia poſſidebis.Et hoc ſignifi⸗/
cat᷑ ꝑ niuẽ que nitet candoꝛe.i.exemplari⸗
tatis ⁊ fecundat terras multũ ꝓ vberioꝛi

Septima dicit groſa dei mmbabltatto,

mus et man. apud eu faci.⁊ . Octaua

dicit᷑ hoſtiũ contritio. Nam Ephe.vj. diẽc

apoſtolus,. Aſſumite gladiuʒ ſpiritus qð

eſt verbũ dei. Sicut eniʒ vincunt hoſtes
gladio ⁊ capita amputant᷑ illoꝝ.ſic verbo
Dei deuicunt᷑ demões⁊ capitalia vicia am
putant᷑ vt patet in exemplo chꝛiſti qui dia

bolo tentanti Math̊.iiij, de gula ⁊ de va
na glia ⁊ auaricia verba dei ſcripta ſcʒ ei⸗
dem obiecitet ſic eũ deuicit. Sic et tu ho⸗
mo fac quãdo tentaris recurre ad verbuʒ
Dei ⁊ ſic vincere poteris. C Vñ P:o
uer.xx. Omis ſermo dei igneus clipe eſt

ſperatibus in ſe. Exemplu recolligẽdo ex

narratiõe Jacobi de vitriaco ⁊ ſcci Vin⸗
ceñ.de valen.alioꝛũq; referamꝰ.Q/ vidit

quidã ſanctus in ſermone diabolũ innu⸗
merabiles pixides habere e qbus.ſ.vnge
bat aliqͥbus aures.alijs oculos. alijs oꝛa
alijs pectus.alijs burſas illoꝝ. quidã eti
am viſi ſunt qͥ poſt ſermonẽ feſtinabat ad

conteſſionẽ pctõꝝ ſolutis cathenis quibꝰ

collo impoſitis ꝑ demones retrahebãtur
ſʒ plimi ligati tenebant᷑. Vñ adiuratꝰ de

mon quid ſic faceret.rñdit ꝙ exquo vide⸗

ret quia in pᷣdicatione multe anime cõuer
tunt᷑ ⁊ ſic demones vincunt᷑.ideo laboꝛa⸗

ret vt aliq bus aures vngat ad audiendũ
ſcʒ potius fabulas inibi mutuas a conſe⸗
dentibus qᷓ; verbũ dei.Alijs vngeret ocu

los ad obdoꝛmiendũ.alijs oꝛa ne vicʒ cõ/

fiterent᷑ peccata.alijs pectus ne coꝛde cre⸗
derent ⁊ cõtererẽt.alijs burſas ne ad ſatiſ
faciendũ inducerent.illi aũt qui videbant᷑

cathenati ⁊ ſoluti ſignificarẽt peccatoꝛes

penitẽtes quos a confeſſine demões nõ
poterãt retrahere.alij aũt plurimi licet in

ſermone cõpuncti ⁊ ꝓponẽtes confiteri ta

men retrahebant. Nona dicit illumina
tio. Ps. Declaratio ſermonũ tuoꝝ iliumi
nat ⁊ intellectũ dat ꝑuulis.ſ.vt ſciãt ſalua
ri. Decima ðꝛ ſaluatio Jaco.j. Inmã
ſuetudine ſuſcipite inſitũ verbũ qð poteſt
ſaluare aias vras. O ergo verbũu dei be⸗
nedictũ.o ſaluificuʒ bonũ. Ad ipᷣm itaq;
oẽs inuito venite ⁊ audite.cunctis vna ca
dño ieſu clamo di. Quihabet aures au⸗/
diendi audiat vt ſic om̃es acquirant gra/

Dominica Betageſin

Joh.xiiij. Si quis diligit me ſermo. me.
ſeruabit ⁊ pater me.dili.eũ etad eũ venie

niam ⁊ tandem gliam Amen. .
Pñica eadem Sermo.iiij.ſcʒ de verbo

ne multiplic.

Wi coꝛde bo

ꝗq no ⁊ optimo audiẽtes verbũ reti⸗

nent fructum afferunt in pacẽtia.

Lu.viij.⁊ in euã.hodier — W Sicẽ do

cet chꝛiſtus dñsin euãgelio iſto.multi ſũt

qui verbũ dei audiũt ſed heu in ipᷣis peri⸗

clitat᷑ ⁊ non fert fructũ eo male ⁊ negligen

ter audiũt.vel quia audiẽtes non bene cu

ſtodiũt.qð conquerit᷑ Berñ.di. O genus
Adã qᷓ; multi ſeminauerũt in te ⁊ tñ pᷣcio

ſũ ſeme vᷣbi qᷓ; male perit. Seminauit in
terra nr̃a pater filiũ.ſ. mittẽdo.filiꝰverita
tẽ.ſ.docẽdo.⁊ ſpũſſctũs charitatẽ.ſ.infun⸗
dendo in coꝛdib nr̃is.angeli a pctis nos
cuſtodiẽdo ⁊ ad bona incitãdo.apł fideʒ

xpᷣi pᷣdicãdo.martyres foꝛtitudinẽ.confel

ſoꝛes iuſticiã.vᷣgines caſtitatẽ.ſ.exemplis
docendo. Sʒ heu q̃ſi omia in hoibus pe⸗
rierũt.qui aũt coꝛde bono ſcʒ q̊ implẽt mã
data vᷣbi dei ⁊ optimo quo ſcʒ ſuꝑaddũt
etiã ↄſilia euangelica vt faciũt boni relig
oſi.ſic audientes verbũ faciut fructũ i pas
tientia Gꝛego.Terra bona fructũ per pa
tientiã reddit.qꝛ nulla ſũt bona q̃ agimꝰ
ſi non eqᷓnimiter mala nobᷣ irrogata tole⸗
ramus.de his patʒ in euangelio. Exquo
hoc ſacꝝ euã geliũ agit de vᷣbi dei auditõe
iõ de ipa in h̊ ſᷣmõe tria myſteria notemꝰ.
ꝛimũ de audientiũ dilectiocc.
Scom de temnentiũ punitione.
Terciũ de pᷣdicationũ ſublumatione.
Circa pᷣmũ de audientiũ dilectõe conſi
derandũ eſt q̃lib ſignis cõpꝛobat᷑q deus
⁊ dñs ieſus multuʒ diligat ⁊ acceptet eos

qͥ verbũ dei diligenter audiũt. Ad quod

nota plura ſigna. Cum eſn chariſſinn ad
hoc debemus omnes conan vta deo dill
mur. ideo ſoliciti debemus eſſe in ver⸗
o dei per quod hoc facere diſcmuus.
Pꝛimũ itaq; ſignũ dicit᷑ amoꝛoſe ado⸗
ptionis.ſ.fraternalis.nã Lu.viij.poſt ho⸗
qdiernũ euangeliũ dixit xpᷣs. Fratres mei
hi ſunt qͥ verbũ dei audiut ⁊ faciũt et per

dei audiendo et contemptus punitio /

cnſequs
lisiſtlſi
terdilgi.

HFumrüg

entodt
ſalutiaie
mimito.
ſicerenol
ns nos di
(eaſſetan
thommin
mentü ai⸗

pliater pl

ſtentandu
deidei
hoſedno
ſüneache
pusſin

dbes bisq
cer dicz

verbüden

blluſaſe

Aöpeegole
dlatis

It Anteg

reſiabllar

os anulos
kareautge
quighecet

ſleonon it

beſuntpo
erbüdeil
adeot
nirberin

Mdlgi

El

8.

iderede
Puspunnof

gebo

s verbüren

mringagige,

Jide
dſſto mulaſit
uinißis penl
aler neglgen
5 non bene

1d Ogens

inte ttn ied
Zeminauti
o, ilhents
ntare ſinfun⸗
Aactis o⸗
z3oaplfe
nudine conft
tiſ auenpls
nhoibuspe

zinplimi
üuti
ütbonitelg
rfngiiha⸗
fuaũpaſh
ona aginn
cnti fole/
1o. Eho
dainche
nanoten
ntione⸗
lmmatione.
legöecolſ
obatqydens
ccpftletß
, glon
Panfimn
geſſe nnſert
ams⸗
ipoſbof
wres mel

auüͤtetpe

Bermo

conſequẽs cũ chꝛiſtus ſit flius dei natura
lis.iſti ſunt filij dei adoptii.⁊ ſic deus pa
ter diligit audiẽtes verbũ dei tanqᷓ; filos
RNumirũ pater debet filijs puidere de ali/
mento duplici.ſ.ſpũali erudiẽdo illos ad
ſalutẽ aĩe.⁊ coꝛꝑali ſuſtentando ullos nu/
trimẽto. Sic deus ex amoꝛe pr̃no voluit
facere nobis.oſtẽdens ꝙ pꝛe alijs creatu⸗

ns nos dilexit vt filios. NHã cũ a pꝛincipio

creaſſet angelos ⁊ tandẽ aialia. vltimo fe

clit homineʒz. Angelis dedit ſpuale tm̃ ali

mentũ.aĩalibo tin coꝛgale.homini aũt du

pliciter ꝓuidit.ſ.ꝓ coꝛꝑe panẽ ⁊c̃.ſedad ſu

ſtentandũ aĩam dedit abuʒz ſpũalẽ verbi
dei.de q̊ Math.iiij. Non in ſolo pane vi.

Hho.ſed in omni ⁊c̃. Pꝛoinde tu homo chꝛi

ſtiane aduerte ꝙ ſicut in die bis reficꝭ coꝛ⸗
pus ſcʒ in pꝛandio ⁊ cena.ita et aniam de
bes bis q̊ttidie reficere ꝓut ſctũs Vincẽ.

oocet. vicʒ in mane ⁊ in ſero ſaltẽ in oꝛãdo
verbũ dei anĩe cibum pᷣbendo.nec debes

obliuiſci ſicut nõ obliuiſceris de pꝛandio

yel cena coꝛꝑali. Sit itaq; tibi pꝛo pane
quottidie in mane Pater noſter.pꝛo potu

ſit Aue maria.pꝛo ferculo ſit Credo in de

unm. in quo ſunt duodecim articuli fidei
tanqᷓ; duodecim fruſta aiam ſatiãtia. ſuo

modo fac quottidie pꝛo ſero vt ſic aĩa tua

habeat pꝛandiũ ⁊ cenã verbi dei. hec ille.

Deniq; ſicut docet aplus.ij. Co⸗

rinth. xij. Parentes debẽt filijs pꝛouidere

in poſteꝝ pꝛo bonis ſuis ſuccedẽdis in he
reditatẽ ipis. Sic deus tanq; pater dilex
it nos filios in verbo dei ↄferendo diuiti/

as pꝛecioſas gratie et gloꝛie celeſtis.ſhe⸗
reditatis. Vnde Auguſti.in ſermo.qͥ inci
pit. Ante aliquot dies dicit ſic.vellem ſci⸗
re ſi ab illa hoꝛa qua verbũ dei cepimꝰ pꝛe
dicare ſemꝑ pꝛecioſiſſimas gemmas aure

os anulos inaures erogare vellemꝰ vtrũ
ſtare aut accipere velitis.vtiq;. nos vero
quia hec et talia conferre non debemus.

ſideo non libẽter audimur. ſed ſpiritualia

que ſunt potioꝛa miniſtramus. Qui eniʒ

verbũ dei libenter audit inaures anime ⁊

pᷣcioſiſſimas margaritas de patria para⸗
diſi a deo tranſmiſſas ſe ſuſcepiſſe non du
bitet. hec in Senteñ. Aug. Vnde patʒ ꝙ
deus diligit audiẽtes verbuʒ dei vt filios

CTerciu ſignü btificationis. Nã Au. j

Dũ quedã mulier xpᷣo exclamaſſet. Bea
tus vẽter qͥ te poꝛ.⁊c.rñndit.Quinimo.be
ati qꝗ au.ver.⁊ . Sʒ q̃re xpᷣs matri ſctiſ⸗
ſime aſſitauit audiẽtes verbũ cũ ſint pctõ
res. Rñdet᷑ ꝙ ibi nõ eſt ſimulitudo equali
tatis ſʒ cuiuſdã cõfoꝛmitatꝭ.Et pmo rati
one ſuſceptionis.qꝛ ſicut btã virgo ꝑ au⸗
ditũ verbi dei angelo nunciante ꝑ ſpiritũ
ſctm̃ xpᷣm ↄcepit.ſic homo audiẽdo verbũ
der ꝑ ſpũſſancti gram in coꝛde concipit.
Scðo rõne inhabitationis qꝛ ſiẽ in virgi⸗
ne matre ſctã trinitas ꝑ auditũ ⁊ ſuſceptũ
verbũ inhabitauit.ſic in homie Joh.xuiij
Si quis diligit me ſermo. me.⁊c. Per cõ
trariũ in contemnente diabolushabitat.
Tercio rõne caſte editionis quia ſicut btã
vᷣgo xpᷣm per verbũ caſte concepit ⁊ pepe
rit.ſic homo coꝛde caſto chꝛiſtũ in verbi ðᷣi
auditione conceptũ caſte parit oꝑe implẽ
do ⁊ alios docendo vt dicit Beda. y
Terciũ ſignũ ðꝛ ↄſtitutiõis qꝛ deꝰ verbũ
dei conſtituit eſſe inſtrumẽtũ ⁊ ipᷣius audi
entiã eſſe ſignũ ſalutis omniũ electoꝝ.Nã
non niſi per verbũ dei voluit deus cõuer⸗
tere totũ munduʒ ab idolatria ⁊ vitijs ac
erroꝛibus multis quibs vniuerſał ſubia⸗
cebat.vt em̃ docet Euſebius Pãphili li.
pᷣmo ð euãgelica pꝛeparatione. Tor et tã
ta erant vitia ac erroꝛes in mundo toto ꝙ
oẽs gentes irreligioſã vitã ducebãt. Per⸗
ſe pꝛopuas matres in vxoꝛes accipiebant
Scyche Sros filios iugulantes mandu
cabãt. Maſſagete ac derbices ꝓpinq̊s et
affines ſenioꝛes demonijs imolabãt ⁊ cax
nes eoꝝ deuoꝛabãt.CThibareni ethyrcãi
ſenes hoĩes pᷣcipitabãt auib ⁊ canibo de⸗ꝭ
uorãdos H certe ac talia inqͥt pene ĩfini
ta hoĩm quondã vita agebat ⁊ cũcta irre
ligioſe faciebat q̊uſq; pᷣdicatio xpᷣiad eos
ꝑuenit. Heu qᷓ; mitos etiã in Judea vbi
diuinꝰ cultꝰ vigebat legimꝰ ꝙ fllios ꝓpꝛi⸗
os demonijs imolabant.q̃ntas luxurias
qͥq; hoim ĩ ſacrificijs q buſdã exercebant.
ois idolatrie erroꝛ totũ mũduʒ tenebat.ſʒ
adueniẽte vᷣbo pᷣdicatõis euãgelice oĩa ſũt
expulſa vndiq; vt de oñderet ꝙ ꝑ vᷣbũ ði
amat ſaluare hoĩes oẽs.ꝓpłtłea vſq; in finẽ
mðiſ̃̊ ↄſtituit eẽ ꝓ ſigꝗ ſalut q ſi vicʒ hõ au
diret vᷣbũ ði ſignũ eet electõis et᷑ne.vt di.
aug. ⁊ berů.⁊ hiero.nullũ inqut SS
ER 2

Dominica Bexageſime

p̃deſtinationis ſignũ eſt qᷓ; diligẽteraudi⸗
re verbũ dei.qꝛ vt chꝛiſt teſtat᷑ JYoh̊. viij.
Qui ex deo eſt vᷣba dei audit ꝓptea vos ñ
au.qꝛ ex deo ⁊c̃. Sic ̊ ptʒ ꝙ deus multũ
amat hoiĩes audiẽtes verbũ dei vt ſic poſ⸗
ſint ſaluari.Et in ſignũ ampliorꝭ amoꝛis
dedit deus verbi auditui tãtã virtuteʒ vt
qnq; in ꝓlixa pᷣdicatione vnicũ verbuʒ ſit
occaſio cõuertẽdi ⁊ ſaluãdi plurimos. Et
ſi qñq; non ſtatim tamẽ poſt decẽ aut vi⸗
ginti annos recoꝛdãdo facit fructũ penitẽ

tie ⁊ ſalutis. O quãta hec charitas dei ꝙ

ꝑ vnicũ verbũ ſanat a moꝛte eterna. PsS.
Miſit verbum ſuuʒ ⁊ ſa.eos ⁊ eri.⁊c.
quãta dilectio pietatꝭ diuine ꝙ ad verbũ
pdicationis ↄuertit tot pctõꝛes faciendo
ex fuijs diaboli filios dei qð maius eſt qᷓ;
ex ligno facere auꝝ verbo vno vł exaqua
oleũ ⁊ hmõi. Sed plures dicunt ꝙ diſ⸗
plicet eis pᷣdicatio ꝓ eo ꝙ pꝛedicatoꝛ coꝛri

pit ⁊ redarguit vicia eoꝝ. Ad qð rũdetur

ꝙ potius ꝓ hoc deberẽt amare pdicationẽ
ſicut homo vulneratꝰ ad moꝛte nõ dolere
debet ꝙ ſagax medicꝰ ledit vulnus purgã
do diligẽtius ne homo moꝛiat᷑. ⁊ ho ſoꝛdi
datus nõ debet dolere ꝙ abluit᷑ acrius fri
cando.nec puer debet dolere ⁊ reclamare
ꝙ pectinando purgatura pediculis.
OQuartũ ſignũ ðꝛ diuinalis exercitatio
nis.qꝛ tantũ diligit deus verbũ dei in pᷣ⸗
qicatõe ⁊ eius audietiã ꝙ ſcʒ ipᷣemet loqui
tur audiẽtib illud ꝑ oꝛa pᷣdicatoꝝ vt ipſe
Dñs ieſus teſtat᷑ Mat.x.di. Non vos eſtꝭ
q̃ loqͥ.ſʒ ſpi.pa.ve.⁊c̃. Vñ Exoð.uiij. Dix⸗
it dñs Moy. Ego ero in oꝛe tuo doce⸗/
boq; qͥd loq̃ris.⁊ qͥ audiũt pᷣdicatoꝛẽ tam
care acceptat.ac ſi vicʒ ipengt deuz audi/
rent. Silłr ⁊ qͥ cõtennũt ſibi reputat Lu.x
Qui vos audit me audit ⁊ qͥ vos ſpernit
me ſpernit.qͥ aüt me ſpernit ſpernit euʒ qͥ
me miſit. Inſuꝑ ipᷣemet chꝛiſtus voluit ex
ercere officiũ pᷣdicationis ⁊ in eo homĩb⸗
clamoꝛoſe vociferare ex affectu amoꝛis vt
oſtẽderet qꝛ diligit audientes.ptzʒ in euã/⸗
gelio. Quintũ ðꝛ ſignũ excitationis.qꝛ
deꝰ multipłr excitat hoĩies ad audienduʒ
verbũ deip ſigno dilectiöls. X Pꝛi⸗
no qᷣdẽ ꝑ intrinſecã legẽ naturalẽ qꝛ H̊ na
ture deꝰ ididit ꝙ.ſ.oẽs hoĩes naturalr ſcire
deſiderãt ꝓut ptʒ pᷣmo Metha. Et Se⸗

