les vtilitates conferat Notandũ ꝙ ĩ ſan⸗
cta peregrinatõne Primo amicicia ſan⸗
ctoꝛum quoꝛũ amoꝛe homo ſe fatigat ac⸗
quiritur. Secundo indulgentias peccato
rum et penarũ iuxta foꝛmas a pontifici⸗
bus conceſſas conſequit᷑. Tercio qꝛ me⸗
rituʒ acqui rituscũ vires et pecunie ſic ad
laudem dei exponunt᷑ ⁊ oꝛatões in eccle⸗
ſijs pluribus frequentant᷑. Maxime er⸗
go valet ꝑegrinatio :ſi tñ vt dixi fiat bo⸗

no modo. Sed qualiter ſit faciẽda Nota

ex euangelio iſto.ꝙ ſicut iſti duo diſcipuli
euntes in emaus nõ cogitabant nec loq/
bant᷑ turpia vel carnalia ſed de xpᷣo et eiꝰ
paſſiõe.ita debẽt ꝑegrini facere.⁊ ſic me⸗
rent᷑ ſic ⁊ iſti meruert xpᷣm ſecum hꝛe ⁊ tã
dẽ ĩ celo videre ° Scoa qſtio quõ
ꝓbat᷑ ꝙ nos ho mies in hoc mundo toto
cempore vite noſtre ſumus ꝑegrini.nec ĩ

„

Feria ſecunda paſce

ꝓpꝛio ſed alieno hoſpitio.qꝛ in huiꝰſignũ debẽt dolere penitẽdo ⁊ ad ipᷣam redire.
xps in ꝑegrini ſpecie apparuit vt pᷣdictũ Matth.iiij. Penitentiã agite appꝛo.⁊c.
eſt. Rñdet᷑ ꝙ ꝓbari põt pᷣcipue ex q̃ttuoꝛ Scðo valde cupiũt ſcire menſuram vie.
ꝓpꝛietatibi tãqᷓ; ſignis hoſpitij vel hoſpi Vñ ⁊ ſepe interrogãt quot miliarib vel
tis ꝑegrini. Pꝛimũ ſignũ vſualis ↄceſſio dietis diſtat.cuiꝰ rõ qꝛ vt Ariſto.de pꝛo⸗
nis.qꝛ ſicut hoſpes ꝑegnino ↄcedit vſum bleu.dicit. Ambulanti viã ⁊ nelcleti qᷣn⸗
tm ſuaꝝ rerũ.ſ.domꝰlectiſrernioꝝ.cypho ta ipᷣa eſt apparet longioꝛ ⁊ plus ĩ ea ho/⸗
ruũ ⁊ alioꝝ vtẽſilium.ſed nil appꝛopᷣare il mo fatigatur. Sic debet fidelis ſtudere

li ꝑmittit nec qcq; auferre. ſic nos ſumꝰ
in hoc mũdo.j.Timoth.vj.Nihil intuli
mus in hũc mundũ haud dubiuʒz.qꝛ nec

libẽter de via mãdatoꝝ dei quate ſit meę
ſure qꝛ videlicet obſeruatiba ẽ pciumvite

eterne. violantiba ꝓ põdere pene eterne.

anferre qcq; poſſumꝰ. Scðʒ ſignũ ſucceſ Secũda regula ẽ bonã monetã deferre.
ſiõis.qꝛ ſicut hoſpes ſucceſſiue diuerſ ꝑe/⸗ Monerta ſignificat imagineʒ dei aie im⸗

grinis cõcedit eadẽ vtenſulia ⁊ reaccipit
ſic mundus iſte nobᷣ facit.qᷓ;uis em dicat
PS. Celũ celi dñe terraʒ aut dedit filijs
hoim.tñ terrena nõ dant᷑ ſic hoĩbo vt ap
pPpꝛiare poſſint ſibi ꝑpetuo.ſed tm̃ ad te/
pus ↄceditvſus rerũ ⁊ ſucceſſiue dat᷑ ſem
per alteri.Exemplũ de dñio:de diuitijs
poſſeſſiõib ⁊ hmõi in qͥbus poſt moꝛteʒ
tuã aliꝰ ſuccedit ⁊ ſic ↄſeqnter.Tertiũ ſi⸗
gnũ cõputatiõis.qꝛ ſiẽ hoſpes pᷣmo letũ
vultũ ꝑegrino oſtẽdit ſed in fine graueʒ
cõputuũ exigit.ſic mũdus iſte leta facie ꝓ/
mittit holb diuitias honoꝛes ⁊ hmõl.ſʒ
in moꝛte rõneʒ de oibꝰ exigit. Vnñn Aug⸗
in epiſtola ad dyoſcoꝛũ dicit. Mũdꝰ iſte
piculoſioꝛ ẽ blandꝰ q; moleſtus.quia vt

pᷣſſam 2 lunſ⸗ criptionẽ xpᷣi noĩs.quaʒ bo

nã deferimꝰ qñ in fide foꝛmata chanta⸗
te viuimꝰhoc ẽ pᷣciũ vite eterne.iuxta illð

Zoh. xvij. Hec eſt vita eterna vt cog. te
te verũ deũ ⁊c. Heu heu aliq danant᷑ cũ
mõeta falſa ꝑ erroꝛẽ vel reciſa ꝑ pᷣciſionẽ.

Tertia regula ↄtentari neceſſarijs ⁊ nõ

ſe ſuꝑfluiſ onerare. Sic debet fideł iuxta

illud.j.Timoth̊.vj. Habẽtes alimenta
⁊ qbus tegamur his ↄtenti ſimꝰ. Quar
ta regula domũ ⁊ patriã ꝓpꝛiã ſꝑ intẽde⸗

re vbi ſcʒ haber tota vita manere.Sic ſi

deles debẽt ꝑſeuerãdo ad celeſtẽ patriaʒ
tendere. O gxpᷣiane fac hec ⁊c.

Circa ſecundũ de aꝑtione oculoꝝ.qꝛ di/

cit euangeliũ ꝙ diſcipuloꝝ oculi tenebat᷑

ſcribit᷑ Apocꝭ.xvij. Quantũ qͥs ſe gloꝛifi pᷣus clauſi ne xpᷣm agnoſcerẽt. Hoc autẽ

cauit ⁊ in delitijs vixit tãto plus toꝛqbit᷑
Quartũ ſignũ obliuiõis.qꝛ ſicut hoſpes
pegrinuʒ poſtqᷓ; receſſerit obliuiſcitur.ſic
mũdus hoies poſt moꝛtẽ. PS. Obliuio
ni datꝰ ſũ tãqᷓ; moꝛtuꝰ a coꝛde ⁊c̃. O er/⸗
go demẽtia miſerrima ſic amare trãſito/⸗
ria ⁊ caduca huiꝰ mũdi vyt amittat quis
eternã patriãꝗs. H Lertia q̃ſtio q/

ſm Auge.li.de conſenſu euãgeliſtaꝝ fuit

xpᷣo ꝑmittente factũ a ſathana. ſʒ poſtea
in fractiõe panis apti ſũt oculi eoꝛũ. ⁊ ſic
xpᷣm cognouerũt. Vt ergo myſtice nos
xpᷣs doceret quõ aperiunt᷑ oculi hominũ

mẽtales in cognitiõe xpᷣi qͥ pus erãt clau

ſiꝑ peccatũ.anteqᷓ; apirent oculi iſtoꝝ dt
ſciploꝝ facere voluit pᷣcipua qtuoꝛ qtenꝰ

les ſũt regule ꝑegrinoꝝ nobis ad ſaluteʒ ⁊ nos itelligam? iſtꝭ mõis nob ocłos de⸗

ↄſequendã obſeruãde.Ad qð ẽ netãdũ
ꝙ potiſume ttuoꝛ ſüt regule q̃s nos ꝑe⸗
grini debem in hoc mũdo diligẽter ob/
uare vt ad patriã ꝑuẽiamꝰ. Pꝛima re/
gula ẽ ambulando viã rectã tenere. Hec
via eſt quã docet xps Matth.xixdi. Si
vis ad vitã ingredi ſerua mãdata. Pere
grini qppe circa viã rectã ſũt duplicit᷑ ſol

ipſam redire feſtinant. ita ⁊ fideles cim
dunt via iuſticie trãſgrediendo pᷣceptũ

bere aꝑiri vt digni ſimꝰ videre xpᷣi gliaʒ
Pꝛimo nẽpexpᷣs diſcipulos icrepauit.
Scdo ſcpturas illis expoſutt.
Tertio longius ſe ire finrit.
Nuarto petitꝰ ab eis itrauit ⁊ frãgen
dopanes oculos illoꝛũ aperuit.
Pꝛimo diſcipulos ĩcrepauit dicẽs ſic.O⸗

Zrin Oope ciſe recta ut ſtulti ⁊ tardi coꝛde ad credendũ in oibus
liciti. Pꝛimo ſi eaʒ amiſerint dolent.⁊ ad q̃ locuti ſi ũt pꝛoꝑhete. Nõne opoꝛtuit pa

ti chꝛiſtum ⁊c̃. Sʒ quõ iſti ⁊ tales ſudicã
tur foꝛe ſtulti. Nota ꝙ ille ſũme ſtultꝰ re⸗

Pputit
fitegei

erſeab
ſlop me

ſcſeeri⸗
ltatis er⸗
funtaim
dneiä ve
gedulita
aebät,
faſcebat:
temurſi
polun'e
tiaglci
dänarion
ldererbe
criqinv
Cſeptehe
guiechet.
ſrarg1
üWist
dubitab⸗
ſionetfe
pulssſen
N
Phensh
liebate
nüibilt
ſingulis
gcroit
e Coͤn
fnſomo
nnorſes
inentelt
ſercieſe
ziuels e
ſatsqud

(fllüin

roſoglac
fheſtr
Wlunrate
waſfts,
ve⸗
boſtenf
R m
ſtgünn
penteen
aſisgns
Mlus
ſchagr

AnNdie
poro.,
unamve.
lari we
iſo depr
neſcirin
lsiegbo⸗
delis ſudere
uäteſit i
eaumdit
ene ene.

eti deſene⸗

gdelaiem
dis guazbe
Atachanta!
meia
magt
jädnantah
ſagßalone
eftansn dr
etftockuun
tes alimenns
iſin⸗Qur
nere l

eti Alna;

140

ocllioedi
i Decane
igeiſtufi⸗
nu hhaſe
iccni t1
dinfhtune⸗
culihomnt
scittlr
jome: en.
6 D
ſigte;
botheul⸗
ſuit,
tH,
wirt ionn
it .
dltsl 9
Günncibi⸗
cvortpa,
lales cica
e ſul⸗ g

putat᷑qͥ ſciens aliquos eẽ ſuos ho
rẽtes eù quotidie occidere ⁊ ꝑdere.nil ca⸗
uer ſe ab illis. ſed cũ eis cõuerſat᷑ ⁊ ſe dat g
iloꝝ manibs vt deponãt ad doꝛmiendũ
ſic fecerãt iſti qͥ in peccato moꝛtali in fide⸗

dae l

Sermo

litatis erãt ⁊ tã diu ꝙ a mane quo audie
rant ꝑ mulieres annũciari xpᷣi reſ urrecti/
onẽ. iã vſ; ad veſperã in ipo peccato in/
credulitatis ſub poteſtate diaboli poſiti

tacebãt. Nã vt dicit euãgeliũ. Adueſpe/
raſcebat ⁊ inelinata erat iã dies.quo do
cemur ſume ſtultos nos eſſe ſi in peccato
vo lumꝰ obdoꝛmire in ſero ſine peniten

tia.qꝛ cũ poſſimꝰ in ſomno moꝛi ꝑitulo

dãnationis nos ſic exponimꝰ. 36 Aug⸗

li.de verbis dui dicit. udaci

oꝛ ẽ qͥ invno peccato moꝛtali doꝛmit qᷓ; qͥ

cũ ſeptẽ ho ſtibsð moꝛte ſua obligatis cõ

quieſcit. Heu hoc nõ aduertũt adulteri:

vſurarij ⁊c. Et ſic tardi coꝛde etiã fuerũt
cũ viſis tantis miraculis ⁊ audits adhuc

—

dubitabãt de xpᷣo cũ ⁊ ante pᷣdixerat paſ pulis.

ſionẽ ⁊ reſurrectionẽ. Scðo xpᷣs diſci⸗
pulis ſcripturas interpᷣtãdo expoſuit.nã
ðꝛ ꝙ interpᷣtabat᷑ illis incipiẽs a mo.⁊
phetis in oĩb⸗ ſcripturꝭ. Lyra.ſ.qtũ ſuffi
ciebat ad ꝓpoſitũ oſtededu tã bꝛeui tꝑe.
nã ibi li olibus nõ facit diſtributionẽ pꝛo
ſingulis generũ ſed ꝓ generib⸗ ſinguloꝛũ

q ex oĩbus ſcripturꝭ aliq̃ tm̃ interpᷣtaba

tur. Cõtemplemur ergo quõ dicebat eis
ſm ſymonẽ de caſſia. Scitis ne quõ diẽ
moyſes Geñ.iiij. Abel iuſtum a fre cain
tridente ligneo occiſũ. Sic magiſter ve⸗
ſter cũ eſſet innocens occiſus eſt in ligno

a iudeis eiuſdẽ generis fratribus. Item crepationes ⁊ coꝛrectiões de peccatꝭ hu⸗

ſcitis quõ abꝛaã ad dei obedientiaʒ vni/

cũ filiũ in ligno eius doꝛſo impoſito ⁊ fer

ro ſcʒ gladij immolare voluit. Sic magi
ſter veſter xpᷣs deivnicus debuit moꝛi ad
voluntatẽ dei patris in ligno crucis fer/
ro affixus. Itẽ audiſtis quõ ioſeph a fra
tribus venditus fuit triginta argenteis.

⁊ poſtea factus ẽ dñs egypti de carcere. cati recidiuũ. ſic

Sic magiſter veſter vẽditus de ſepulcro
eſt exaltatus. Iteʒ audiſtis quõ moyſes

ſerpen tẽ eneũ ſuſpendit in ligno. Ite au

diſtis quõ Eſaias ꝓphetauit de xpo. lv.
QOblatus eſt ſeʒ xps quoniaʒ ipſe voluit
Taãqᷓ; agnꝰ ⁊c. Et ſuo modo ꝓſeq̃re de

ſtes qᷓ/ alijs ſcribpturis. Q

OQ Tertio xp̃s cũ
appꝛopinquaſſent caſtello quo lbant lᷣ
lus ſe ire finxit. Sed quõ hoc fecerit cũ
fictio falſitatè impoꝛtat.⁊ ſicxpᷣo cũ ſit ſũ
ma veritas nõ cõueniebat. Rñdetur m
Augẽ.qñ fictio nõ ſignificat aliquã veri

—

tatẽ vel rem verã tüc eſt fallitatis ⁊ nõ cõ
uenit viris ſanctis talia facere.Quando

autẽ figurat aliquã veritatẽ rei tũc eſt fi⸗

gura veritatis vt ſũt enigmata ⁊ ᷣba ſa⸗

pientũ figuratiue dicta. in qbus ⁊ ſi non
eſt veritas i eo qð dicit᷑.eſt tamẽ in eo qð

ficando ꝑ ſig(puta cingulatiõis ⁊ hmõi)
q̃ſi videret᷑ logiꝰ ire cũ tñ nolebat ire.ſed

ſolũ volebat hoc ſignificare ꝙ ſcʒ ꝓpt᷑ in/

ge a pctõꝛibi ſalꝰ id ẽ ſaluatoꝛ x-ps. Dꝛo⸗
pter quod quarto xpᷣs petitus eſt

figurat᷑. Et ſic ſm Gꝛeg dicit᷑ ꝙ xpᷣs fin⸗
xit ſe id eſt cõpoſuit ſe tanq; pegrin ſigni

credulitatẽ iſtoꝝ diſcipuloꝝ longe debe⸗
bat recedere ab eis.iuxta illnd Ps. Lon

a diſci⸗
Vñ ðꝛ. Et coegerũt illũ di. MHa⸗
ne nobiſcũ dñe ⁊c. Lvra.Coegerũt obni
xe rogãdo ⁊ ↄſiderãdo.⁊ ſic intrauit cim
illis.⁊ dũ recũberent accepit panẽ bene/⸗
dixit ⁊ fregit ⁊ poꝛ.e.⁊ aperti ſũt oculi eo

rũ.vra dicit ꝓ ſic fragebat panẽ manu
ac ſi ſcinderet᷑ cũ cultello.⁊ tũc voluntarie

oſtẽdie ſe ĩ effigie qᷓ erat cognoſcibilis ab

eis.⁊ ſic cognouerũt eũ pᷣncipaliter ex vo
luntate xpᷣĩ licet ĩ modo fractõis panis.
In ſpdictis dant᷑ nob plura documen
ta moꝛalia. in hoc ſcʒ ſi aꝑiri volumus

2 ſalutis noſtre.tũc pꝛimo debemus in⸗

militer ſuſcipere. Secũdo debemus ſcri

noſtros ſcʒ ocłos ad verã cognitionẽ dei

pturas ſacrawibenter ardenter audire

ſicut fecerũt iſti diſcipuli. Itẽ tertio debe

—

mus xpᷣm ꝓpter peccata noſtra a nob lõ/
gius recedentẽ inuitare. vt lam maneat
nobiſcũ ſcʒ per gratiã in pᷣſenti.nec dece/⸗

tero ſcʒ iᷣm effugare debeamus per pec⸗

at ut heu nũc qᷓ; multi faci⸗
unt qui poſt confeſſionẽ pꝛi ie factã ite⸗
rato recidiuant. Quarto ꝙ xpᷣm deũ in
patria videre dlare merebimur ſi ꝑſeuera

bimꝰ in fractiõe panis ſcʒ triplicis. Pꝛi⸗

mo quideẽ in fractiõe panis doctrine euã
gelice ipa eius mãdata intelligẽdo ⁊ ob/⸗

=ð

Feria ſecunda paſce

ſeruando. Scõo in fractiõe panis elemo

ſene pauꝑibus erogando. NHam chꝛiſtuz
in paupere ⁊ peregrino ſuſcipimꝰ ⁊ paſci

mus. Exemplũ de ſancto martino. Ter
tio in fractiõe panis euchariſtie. miſſam
audiendo ac pꝛo paſſiõe xpᷣi gratias agẽ
do quotidie.O xpᷣiane hec fac ⁊ videbis
in gloꝛia xpᷣm deñn. £ Circa tertiũ
De certitudine reſurrectiõis xpᷣi. Notãdũ

certificari ꝙ aliqͥs veraciter viuit coꝛꝑali

ter. ꝑ que ſigna xpᷣs certificauit diſciplos
de ſui reuiuificatiõe pꝰ moꝛtẽ vel reſurre/⸗

ctione. Et eiſdeʒ ſignis certius quis co⸗

rat᷑ bona opera ferue

gnoſci poteſt an poſt moꝛtẽ aie vere reſur

rexit ad vitã ſpiritualẽ. ⁊ vere viuit ꝑ gra

tiã an nõ. Pꝛimũ ſignũ vite coꝛꝑalis

ſt aſpiratio vel anhelitus attractio. hoc

ſigno xpᷣs ſe viuere oſtẽdit poſt reſi urrecti
onẽ.qꝛ vt dicit᷑ Yoh.xx. inſufflauit in di⸗
ſcipulos di.Accipite ſpiritumſanctũ ⁊c̃.

Spiritualiter qn hõ poſtq; ꝑ penitentiã

ſurrexit a peccati moꝛte.⁊ ſuſpirat de pec
catis vere dolendo ſignuʒ eſt vite in gra.
ſi aũt nõ ſuſpirat ſed de pᷣteritis peccatis
cõplacentiã habet ſignũ eſt moꝛtis.quia
vt dicit Aug de pe. di. iij. Si apoſtoiꝰ.
vbi doloꝛ fimit᷑ ⁊ penitentia nil relinquit᷑
de venia. Tadiu em gau deat ⁊ ſperet de
gratia quis Pdiu ſuſtentat᷑ a penitẽtia.

HBec ibi. Richar. Nil dolentius infirmo

peccatoꝛe qᷓ; de peccatꝭ reminiſcẽdo gau
dere. Secundũ ſignũ bona oculoꝝ vi

ſio.Nã ſi quis in hoꝛa etiã moꝛtis viden

do diſcernit hoĩes ⁊ alia bono mõ ſignũ
eſt ꝙ adhuc viuit.quo deficiente iaʒ mo⸗
riturꝰ iudicat᷑ aut moꝛtuꝰ.hoc ſigno xpᷣs
ſe viuere oſtẽdit poſt reſurrectionẽ. Naʒ
vidit diſcipulos ⁊ videri & diſcernere ſe
voluit patet in euãgelio. Spũaliter.qui
vera fide vidẽt xpᷣm paſſũ ⁊ reſurgentem
viuere ꝓbant᷑ Ro.x. Juſtus ex fide viuit.
Tertiũ ſignü caloꝛis naturalis coope
ratio ſcʒ in mẽbꝛoꝝ motu ⁊ actiõe.hoc ſi
no crucis ſe viuere oſtẽdit ambulando
cũ diſcipulis vt ꝑegrinus accipiendo pa

nes ⁊ benedicẽdo manib ac frangendo

?ſic de alijs oꝑibus. Spũaliter q ui ope
nti caloꝛe deuotõis

» .

ſigni eſt vite in gratia. Qui aut frigidus

eſtad bona opera iudicatmoꝛtuus ſicut
membꝛis frigidatis iudicat᷑ homo moꝛ

tuus. Vn de Gꝛegꝰ homel.xxiij. Pꝛoba

tio dilectiõ is exhibitio eſt operis. Item
Berũñ. Deuotio in aĩa eſt ſicut mel in ce⸗

ra. Sicut cera ſine melle inſipida pꝛobat

foꝛe:ſic homo ſine deuotiõe inſipidus eſt
coꝛã deo in quocũq; opere. S Sʒ
di ceres quid eſt melius an ꝑua quidẽ fa⸗
cere cũ deuotiõe:vel maioꝛa ſinedeuotio
ne. puta bꝛeuis oꝛatio:bꝛeue ieiuniũ ⁊ hu
iuſmodi qᷓ; longioꝛa. Rñdet ad id Caſſi
anus li.collationũ di. Meliꝰ eſt deuotũ
eſſe in minoꝛib qᷓ; indeuotũ in maioꝛib⸗
oꝑibus inueniri. Ad idẽ facit de con.di.
v. Nõ mediocriter. vbi Hiero.dic ꝙ me⸗
lioꝛ eſt qͥnq; pſalmoꝝ decãtatio cũ deuo⸗

tiõe qᷓ; totiꝰ pſalterij modulatio cuʒ coꝛ⸗

dis anxietate. Iſidoꝛꝰ. Melius eſt mo⸗/
dicũ quotidie facere qᷓ; ſemel multü. Naʒ
⁊ habet᷑ ver. Curſu deficit᷑paulatim lon⸗
gius itur.⁊ ſic patet. Quartũ ſignum
debita ſenſuũ diſcretio ſcʒ audiendo:gu⸗
ſtando tangẽdo ⁊c. Xpᷣs ꝑ om̃es ſenſus
ſe reſurrexiſſe ꝓbauit vt patet ex paſſibꝰ
euagelij. Spũualiter ſi homo auditverba
dei ⁊ guſtat hũc cibũ aie videt credendo:

odoꝛat delectãdo:tangit oꝑando.ſi. ignuz

eſt vite aĩe.alioqͥn ſignũ eſt moꝛtis. AVll
timũ addamꝰ qðò eſt expᷣſſa locutio ⁊ ſenſi
bilis vite coꝛaʒ olbus exercitatio qð fecit
xps vt patet interpᷣtãdo ſcripturas ⁊ eui
denter inſtruẽdo diſcipulos. Spũalit 4
alios inſtruit verbo ⁊ exẽplo ad ſalutẽ be
ne viuendo ſignũ eſt vite.Exẽplũ narrat
Jaco.de vitriaco.ꝙ quidã latro nũ pꝛin⸗
ceps ſuꝑuenit ad quẽdã abbatẽ di. Dia
tua bona auferemꝰ. Cui abbas. Fili q̃re
tantis piculis ꝓ victu laboꝛas veni huc
⁊ ego tibi om̃ia dabo neceſſaria:carnes:
piſces ⁊ alia. acqᷣeuit ille ⁊ venit. Abbas
dedit ei p paratã cameram ⁊ lectũ bonũ:
aſſignauit ei vnũ monachũ ſeruitoꝛẽ.cui
pᷣcepit ꝙ coꝛã illo latrone tantũmõ panẽ
⁊ aquã ſumeret ⁊ nil płꝰ.Cũ hoc aliquot
dieby feciſſet latro ille queſiuit di.Frater:
quid feciſti ꝙ ſic auſtere ieiunas nũqͥd ho

mies occidiſti. Rñ dit frater. Abſit vt ali

„ *

quẽ vnqᷓ; contriſtauerim. Ait latro.foꝛte

eciſti foꝛnicationeʒ. Rñdit ille. A pueri⸗ V

ditffate
nihl l
dititg
Adoltena
nücieun
abbatis
guirecep
Virittpen
laheecit
ſurgamn

Den
feurreas
tquitaen

ſhenn“
Parixn
baber!
erno. D
dnehüg
ſccome
lumpte
llipeo ne
ſuäinmo
onenimni⸗
krapelat
Moexipl
mnaregp
ſeingor⸗
barintrar
diespene
ſuüniſto⸗
pentten
Nbſeruen
peccripri
aintrare
Imltenur
Reamor
Il dehis
Mpmmiſa
Nlibe

uus ſar
homo ne
rin Peod
ns. Nen
Atmelnc
iceprobat
nloiduse
§
agnidifie
ſinedeuoto
leiunitdr
adid Caſ
Veſtdevoti
in maior
decond.,
d dicgmel
tiocide
o az drf
Alus eſtnof
multi ,
lareimlonf
antüſignun
diendog⸗
nhes ſenſis
a ſ
Audirvewa
agebendh:
Andoelgnnz
nons, U
Nctotſen
mogöfe
ptunstinl
Spititl
a0 ſautibe
iglünumn
moniount
idl
Pnib
frams:
Abbas
übonn⸗
migli
einopn
ar
dl Kuter:
nuhe
ſertl
ro olt

Bpucri

cia nunq; feminã tetigi.⁊ poſt plura la⸗

tro ait. Quare gte ſic dure affligis. Rñ⸗
dit frater di. Nõ ꝓ alio niſivt habeã deũ

mihi ꝓpitiũ.tũc latro intra ſe cõpunctus
dixit.qᷓ; miſer ego ſũ qui tot mala furta:
adulteria:homicidia ⁊ cetera hmõi feci ⁊
nũqᷓ; ieiunaui. Vnde pꝛocidit ad pedes
abbatis petiuitq; vt reciperet᷑ in fratreʒ.
qui receptꝰ in religiõe pᷣ alijs ſanctiſſime

vixit ⁊ perſeuerauit. Ecce ̊ dei pietas cir
ca peccatoꝛes. Rogem xpᷣm vt ⁊ nos re

ſurgamus a peccatis.

De eodemſi rmo quarrus videlicet ð
reſurrectõis xpᷣi neceſſitate integritate ac
equitate ⁊ amoꝛoſitate.

Hoꝛtuit pa
o ti xpᷣm ⁊ ita intrarein gloꝛiã
ſſuã Luce.xj. ⁊ in euãgelio ho
diiliiierno. T Grealiund
thema ↄſimilep feria tertia. Opoꝛtebat

pati xpᷣm ⁊ reſurgere a moꝛtuiſtertia die J
fuit neceſſitas conctiõis ſed ↄgruirat vxł

habet᷑ Lucc eodẽ ca.⁊ in euangelio hodi

erno. Deuotus doctoꝛ Berñ. de ſaluati
one hũani gener dicir. vere in nullo deꝰ
ſic cõmendat nobis ſuã charitatẽ q;tum

in myſterio ſue incarnatiõis et paſſionis
cũ pꝛo nobis inimicis ſuis tradidit aĩaʒ
ſuã in moꝛtẽ.quare hoc niſi vt ſua dilecti

one nimia nos ad fuũ amoꝛẽ attraheret:

et a peccato ceſſare faceret. Deniq; vt p/
pꝛio exẽplo ad penitẽtiã inſtrueret et ani:
maret ꝑ paſſionẽ acerbiſſimã voluit ĩtra
re in glioꝛiã reſurrecciõis. VUñ idẽ Berñ.
ait. Si oꝑtebat xpᷣʒʒ pati ⁊ nõ aliter debe/
bat intrare in gloꝛiã ſuã.quõ ergo volũt

hoies peccatoꝛes intrare in gloꝛiaʒ non

ſuã niſi patiant᷑ pꝑ amoꝛe xpᷣi ſʒ agẽdo ve

rã penitentiã.Audiamus gchariſſimi⁊
obſeruemꝰquid dicat xpᷣs dñs in verbis

pꝛeſcriptis. Quia opoꝛtebat pati xpᷣm ⁊
ita intrare ĩ gloꝛiã.vel reſurgere vt ⁊ nos
imitemur eũ in penitẽtia ſi volumꝰ reſur
gere a moꝛte pcti ⁊ intrare in celeſtẽ glo⸗
riã .de his patet ĩ euãgelio. Juxta ver

ba pᷣmiſſa de reſurrectiõe xpᷣi pᷣter ea q̃ in

hcedẽtibi ſᷣmõibo deſchᷣſimꝰ.Libeat ad⸗

è — —
= S
.— B .

huc tria myſteria declarari ĩ pũti Smõe.

Pꝛimũ dicit᷑ ſalubꝛis neceſſitatis. NẽA

Dicitur opoꝛtutt.
Secundũ dicit᷑ refoꝛmalis integrita⸗
tis.eo ꝙ dicit᷑ reſurger.
Tertiũ dicit᷑ pᷣcoꝛdialis amoꝛoſitatis.
ſcʒ qua tenemur reamare xpᷣm ꝓ iſtis.

Circa pᷣmũ de neceſſitate ſalubꝛi reſurre

ctiõis xpᷣi q̃ſtio occurrit.vtꝝ xpᷣm ieſum a
moꝛtuis reſurgere fuerit neceſſariũ ꝓ hu
mana ſalute.Et rõ talis põt fieri qꝛ dicit
thema euãgelicuʒ ꝙ opoꝛtebat xpᷣm pati
⁊ reſurgere.Quõ g̊ peccauerũt qͥxpᷣm oc/⸗
ciderũt cũ ſic deꝰ voluit vt pateret᷑ ⁊ mo⸗
reret᷑ vel occideret᷑.⁊ poſtea reſurgeret vt
ſalutẽ hũani generꝭ ſic ꝑficeret ſm dei oꝛ
dinationẽ. Iteʒ exq̊ hoim ſalꝰ ⁊ redẽptio

fuit cõſũmata in xpᷣi moꝛte.vt qͥd fuit ne

ceſſe xpᷣm reſur gere. Ad hecrũdẽdo no⸗
tandũ ꝙ ſicut Iſidoꝛꝰ ait.Diuina volũ⸗
tas ⁊ ꝓpoſitũ de paſſiõe xpi ⁊ moꝛte erat

ex charitate dei ineffabili ad genꝰ huma

nũ vt ſic hõ redimeret᷑ ꝑ ipᷣai xpᷣi paſſio

nẽ mõ ↄgruẽtiſſimo bᷣm qð Aug alt xigj

de ciuitate dei. Vñ iſta opoꝛtunitas n

finis iuxta dei oꝛdinationẽ.eo ꝙ deus ab
eterno oꝛdinauerat ſic debere ſaluari ho⸗
minẽ pꝛout diffuſius tractat᷑a doctoꝛibo
ſuꝑ.iij. Sed quoniã executio huiꝰ diuĩe

oꝛdinatiõis fuit impia ⁊ crudelis qꝛ non

ex charitate. Nec voluntatis diuine im⸗

pletioneʒ intendendo. Sed ex inuidia et
odio iudei occiderunt xpᷣm.⁊ contra legẽ

dei mandantẽ ꝙ innocentẽ nõ occiderẽt.

XYps autẽ fuit innocentiſſimꝰ ꝓpterea nõ·
excuſant᷑ a culpa.deus autẽ hoc permittẽ
do fieri ab illis vſus eſt illoꝝ malignita /
te ad beneficiũ redemptiõis generis hu⸗

mani. Sicut medicus viperinis carni/

bus ⁊ tyri veneno vtit᷑ ad ãtidoti aut ty⸗

riace ſanatiue confectionem.
Itaq; opoꝛtebat pꝛo ſalute h
neris pati chꝛiſtum ⁊ reſurgere pluribus
ratiõibus vt patet per Alexan. de Ales
iij. par. Concoꝛ. Thomas. iij. par.q.liij.

E quibus rationibus aliquas ſufficiat:

pꝛoponere. R
SDam ar vbe ror nte ̃
ecunda ex parte xpᷣiane fidei.

umani ge⸗

Feria ſecũda Paſce

CTercia ex parte noſtri Ilieter tercia ꝑte .q.xlvj Brelnrecti⸗ xp̃tex
B 10 ß phᷣ. illud qð eſt ꝑꝛi/
mum in quolibet genere eſt cã oim q̃ ſun

AQuarta ex ꝑte dei iuüHik
Pꝛima rõ ex ꝑte xpᷣi:qꝛ xpᷣs fuit verus
Deus et hõ ſctiſſimus.qͥ licʒ fuerit vᷣe moꝛ
tuus in erucis patibulo tñ diuitas nõ fu
it ſeꝑata a carne moꝛtua.vt oim theolo⸗
goꝛuʒ eſt ſnia.ſ. Bonauen. Richar. ſuꝑ
iij.di xxj. Alexãdꝛi Thome et alioꝝ. Jõ
indignũ fuiſſet vt caro ↄiũcta diuĩtati.et
tam ſctũſſctõꝝ remaneret in miſeria moꝛ
tis que eſt hoi inflicta ꝓpter peccatſi. Ne
ceſſe ergo fuit chriſtũ de moꝛte ad vitam
reſurgere vt diuinitas que eſt vita viuen⸗
tium ↄiũcta maneret carni viue ⁊ nõ moꝛ
tue.quam nec viuã nec moꝛtuã debebat
vnq; dimittere. Et hoc eſt qð dicit Pe⸗/
trus Actuũ.ij. Hunc deſuſcitauit a moꝛ
tuis. Juxta qð impoſſibile erat teneri il⸗
lũ ab inferno.Dauid em̃ dicit. Qm non
deralinques aiam meã in inferno. nec da
bis ſanctũ tuũ videre coꝛruptõem. Vbi
glo. dicit. Coꝛpus xpᷣi ſctificatuʒ ꝑ quod
alia ſanctificant᷑ non patieris coꝛrumpi.
Pꝛo exẽplo dic mihio hõ.qͥd momoꝛdit
naſum oculos ⁊ alia mẽbra coꝛꝑis in oſ/
ſibus moꝛtuoꝝ niſi moꝛs ꝓpter peccatuʒ
inflicta.chriſtus aũt fuit deus ⁊ ſine om
ni pctõ. ergo ⁊c.· Scðda rõ ex ꝑtechriſti
une fidei que dʒ credere neceſſario ad ſalu
tem in xpᷣo verã deitatẽ ⁊ hũanitatẽ. nec
ſufficit vnũ ſine altero credere. Et qꝛ ve/
ra humanitas fuiſſe in chriſto manifeſte
claruit in paſſiõe et moꝛte.ideo vt confir/⸗
maret᷑ etiã fides deitatis opoꝛtuit ipᷣm re
ſurgere quod ſolius erat diuine poteſtat
vt dicit Aug. Vnde Plſal,dicit in ꝑſona

chriſti. Que vtilitas in ſanguine meo dũ ſti. Nam . et ex
illos qui ſe humiliant pꝛopter deum. Ju
xta illud Luce.xiiij.et Matth. xxiij. Om

deſcẽdero ĩ coꝛruptõnẽ. Gid.dicit.Si coꝛ
ruptũ fuerit coꝛpus meũ ⁊ ſanguis meꝰ
effuſus manebit ꝑibit fidei ↄfeſſio.et ſic
nulla vtilitas erit ex paſſiõe. Tercia rõ
ex ꝑte nr̃ivt ſciremus ꝙ oẽs debemꝰ re⸗
ſurgere. Vnde.ij.ad Choꝝ.ilij.apls dic
Sclentes qm̃ qui ſuſcitauit ieſum etnos
cũ ieſu ſuſcitabit:ergo debuit xpᷣs reſurge
re ꝓpter nos. X OQuerit᷑ naq; vtꝝ re
ſurrectio xpᷣi ſit cauſa reſurrectõis omniũ
alioꝝ neceſſaria.ita ꝙ ſi xpᷣs nõ reſurrexiſ
ſet an aliqͥ alij rFĩuurgere habuiſſent an nul

lus. Rudet᷑ ſm Alex.iij.ꝑte.⁊ Tho. limi vincat finaliter licʒ pꝛematur ad tempus .

quo ſᷣm phm.ij.meta

illius generis.pᷣmũ aũt in genere reſurre

ctionis eſt xpᷣi reſurrectio q pᷣmus int᷑ oẽs

reſurrexit ad vitã oino ĩmoꝛtalẽ. licet re⸗

ſurrexerũt ad hanc vitã moꝛtalẽ alij ante
xpᷣm VUnde.j.ad Cho.xv. apłs ait. Chri
ſtus reſurrexit a moꝛtuis pᷣmitie doꝛmiẽ/
tiũ.qimqͥdem ꝑ hoĩiem moꝛs ⁊ hbomin
reſurrectio moꝛtuoꝝ.Et ſicut in adã oẽs

moꝛiunt᷑ ita et in xpᷣo oẽs viuificabũtur.

Ideo oꝑtʒ ꝙ reſurrectio xpᷣi ſit cã nr̃e re/

ſurrectõnis future ad vitã ĩmoꝛtalẽ. Nec
poteſt eſſe cauſa inſufficiẽs ratõe deitatꝭ

que eſt virtutis infinite. Sicut em̃ ignis
naturali oꝛdine pᷣmo calefacit aerem ſibi

ꝓpinquũ ꝑ quẽ calefaeit alia diſtantia.ſic
verbũ dei pꝛimo tribuit vitã immoꝛtalẽ
coꝛpoꝛi ſibi vnito in xpᷣo ⁊ ꝑ ihm oꝑatur
reſurrectõem in omib alijs. Eſt itaq; xpᷣi
reſurrectio cauſa noſtre reſurrectionis fu
ture dupliciter. Pꝛimo eſt ca exemplaris
vt ſicut xpᷣs reſurrexit in coꝛꝑe głioſo.ita

2 nos xpi fideles reſurgemꝰ i coꝛꝑib głi⸗
oſis. Secundo eſt cauſa effectiua et meri⸗
toꝛia.quia ſicut paſſio chriſti fuit meri⸗

toꝛia non ſolum ſibijp̃i gloꝛiam exaltati⸗

onis:ſed etiam nobis. ita et reſurrectio
eius a nobis credita et amata meret᷑ no⸗
bis reſurrectiõem gloꝛioſam.Et ſicut pa
ter ſic et filius ſuſcitat omnes moꝛtuos.
Patet ergo ꝙ neceſſe fuit chriſtũ reſurge⸗
re.alioquin nec nos ſurgere ad gloꝛiam
habuiſſemꝰ O ergo bone Jeſu tibi laus

et gloꝛia. Quarta ratio ex parte dei iu⸗
ſti. Nam ad iuſticiã dei pertinet exaltare

nis qui ſe exaltat humiliabitur. et qui ſe
humiliat exaltabitur. Sed quia chriſtꝰ

humiliauit ſemetipᷣm factus obediẽs vſ⸗

qꝙᷓ; ad moꝛtem crucis. ſicut dicit apoſtolꝰ
ad Philip.ij. Ergo diuina iuſticia exige
gloꝛioſa reſurrectõne. Item ad iuſticiam
dei pertinet vt non pꝛeualeat homo ini⸗

quus in ſua iniquitate.ſcʒ finaliter con /

tra iuſticiam et veritatem. Sed veritas

bat vt chriſtum exaltaret ſuper omnia in

—

Vudel
cit vertt
Libunt.
tinetln!
gueiucke
jeyolven
piusfi
feſurgen

ſticiaet

pualeta
narrate
gcenpe
Cllente
geidi
Gelrtiuc
düodicer
pugletq;
iſt vep
luſticii,
mnutuot⸗
copual
Aureos
fuoere
Kdehd
amme
lunr
emego
depaug
golſtio
famus
liſtrna
gbendin
copiniu
mülterri
ltropi⸗
es piſnatl
lleceratu
lobaculo
noſut
octeſuon
ſollue
gullſuaf,

meriop̃
ichi
olmqe
ener enn
mus inkois
Rule licet ie
taliali ann
Plsgi CN
miriedonri .
5 1 bommi
rin didi
giufcsbinn
iſtcänie
imonreli,
Iatöe dennn
nt eñ gns
Nitaeren ſb
ndiſtantit.
ti immorei
Ain oorun
Eſtirqg i.
unnetionisft
cd enenG
eploſo in
Picaggl
etnaetſhel
li fut mn
Riam enlun
1 küuman
Granert 1il
in. Etiautht
nes moluds,
nſtü ru
re 1dgeien
Zelnthibn
Tpanedalul
iner un
Nerdinn
nhmh,
unc i
iguende
6 telis
dut aeſd
bſde ube
Peronnu
agiſtunn
inalte oon
S veitm65
radtenue

Bermo

Ande ſcribit᷑ ij. Eſdre.iij. Suꝑ oĩa vin

cit veritas. Et. c.iiij. Iniq in ſua iniqᷣcate
ꝑibunt.⁊ vᷣitas maner ⁊ inualeſcit ⁊ ob/

tinet in ſecła ſeculoꝝ.hec ibi.Quia ̊ini⸗
ũt et eius fidẽ ꝑde⸗

que iudei xpᷣm occi
re voluerunt ideo iuſticia dei exigebat vt
vᷣitas fidei chriſti vinceret illoꝝ iniqͥtatẽ
reſurgendo.et ſic toti mũdo clareret ꝙ iu
ſticia et veritas exaltat᷑. finaliter vincit ⁊
pᷣualet apud deũ. y Exemplũ adid
narrat᷑ ꝑabolicũ.Nã vt phs ait.Exẽpla
qͥdem ponimꝰ ſepe nõ ꝙ ita ſint ſʒ vt ad/
diſcentes addiſcant.Eſt aũt ſilitudo tał.
ꝙ qͥdã diues et iniquus habuit ſeruũ fi⸗
delẽ ⁊ iuſtũ.accidit ꝙ ſeruus die q̃dã coꝛã
dño diceret ꝙ iuſticia etiã in hoc mundo
pᷣualet qᷓ; iniuſticia. Ad quẽ dñſ ait. Non

eſt veꝝ. qꝛ plꝰ ꝓſꝑat᷑ hõ ꝑ iniuſticiã q; ꝑ

iuſticiã. Contentõe mota obligauerũt ſe
mutuo tali pacto ꝙ ſi ſeruus ille ĩ ̊ ꝓbã
do pᷣualeret dñs ſuꝰ teneret᷑ ſibi dare. cc.

au reos floꝛen. Si aũt dñs ꝓbaret griuʒ

ᷣuo erueret ambos oculos. Juerũt ergo
vt de hoc q̃rerent iudiciũ.venerũt ad quẽ
dam magnũ mercatoꝛẽ a ̊ interrogaue/

runt. Ille aũt rũdit ꝙ iniuſticia pᷣualet.ſi
em̃ ego inquit oĩa iuſte emerẽ ⁊ vẽderem
depauꝑarer. Tũc dñs ait ſeruo. Ecce ꝑ⸗

didiſti oculos ſed tibi adhuc parco. Reqͥ

ramus ples. Venerũt ergo ad iudices il

li ſiłr rñderũt ↄ iuſticiã. Iteꝝ venerũt ad
quendã magnũ epᷣm ille etiã tenuit rñdẽ
do ꝓ iniuſticia. Venerũt ad regem ille ſi/
militer rñũdit.⁊ ſic dñs ambos ocłlos ſᷣui
cultro pũgedo trãſfixit.ſed deo dãte aci⸗
es viſualis glaciei intacta ꝑmãſit. Tunc
ille cecatus extra ciuitatẽ ambulãs cũ ſo

lo baculo deuẽit ſub quadã arboꝛe ⁊ ibi

ſe poſuit ad qͥeſcendũ triſtis. Media aũt

nocte ſuꝑuenit turba demonũ capituluʒ

ſuꝑ illa arboꝛe ↄſedendo facieñ.Cũq; ſin
guli ſua facta mala in mũdo referrẽt vnꝰ
demon dixit. Ego feci vt pᷣferret᷑ iniuſti/⸗
cia iuſticie ſic et ſic. Et pnceps demonum

illi ſtatim coꝛonã dedit et ſecũ ſedere fec ĩ
thꝛono. Cui alter demon inuidens ait.

Certe ꝓ modico iſte ſic honoꝛat᷑.ego ſub

iſta arboꝛe ſcio talem eſſe herbã quam ſi

cec' apponeret ocuł oẽm ſanguinẽ extra/
heret. vulnera curaret et illumi aret᷑.ſicq;

re. Joh. xix. a fu tis ni
dem a coꝛꝑe nec ab ala ſed ab hũanitate
ꝓut humanitas dicit cõpoſitũ qͥd ⁊ reſul

VII

edmones abſceſſerũt. Tüt cecus hoc au
dito ĩuocauit deũ et cepit varias herbas
ſub arboꝛe decerpere ⁊ oculiſ applicare.⁊

ded dante repꝑit vnã int᷑ alias quã appli

cauit et ſanatus ẽ. Rex habebat filiã que

ſanguine ocuł obtect erat quaſi ceca: nec

curari poterat. Intrauit iſte ad regẽ et ꝓ
miſit ꝙ illã poſſet ſanare. Rex aũt ꝓmiſit
eam ſibi dare in ↄiugẽ ſi ſanaret.⁊ ſic ꝑfe
cte eam cũ herba pᷣdicta ſanauit et eam ĩ
vxoꝛem accepit.et regjs munerib ac poſ
ſeſſionib exaltatꝰ ẽ. Candẽ ille dñs ſuuſ
audiens acceſſit ad iſtũ et int᷑rogauit quõ
ſanatus fuerit.illeq; narrauit modum ꝙ
ſub tali arboꝛe haberet᷑ talis herba quaʒ
tñ eidem nõ oñdit. Vnde ille ex auaricia
vt poſſet ꝑ herbã ditari ampli iuit ⁊ plu
res herbas cepit decerꝑe ac tẽtare. Acci
dit ꝙ demonũ turba vt e ſuꝑuenit: et
dixerũt. Videamꝰ ſi aliqͥs eſt ſub arboꝛe
auſcultãs.nam pᷣdem nõ ↄſpeximꝰ. et ſic
ille cecus nos fefellit. Vnde demões vi⸗
dentes iſtũ ibi eſſe appꝛehenderũt ⁊ eidẽ
ambos oculos oĩno eruerũt.Sicq; patu
it ꝙ iuſticia licʒ ad tẽpꝰ oppᷣmat᷑ tñ poſt⸗
ea ſublimat.et liuſticia finalit᷑ hoĩeʒ ꝑdet
vtʒ in xpᷣo et iudeis.O g hõ ſeq̃re iuſticiã
X CLirca ſecundũ de refoꝛmali integri
tate.ſ.in xpᷣi reſurrectöe Notandũ ẽ ꝙ bᷣm
Alexandꝝ de ales.clariꝰ aũt ᷣm Fraciſ.
maro.in q̊dam ſuo ſᷣmõe. Reſurrectio ꝑ⸗
fecta et integra hoĩs ẽ vel fit.qñ oĩa ea q̃
ceciderũt et diſſoluta ſunt ꝑ moꝛtẽ refoꝛ⸗
mantur ⁊ reuniũt᷑ ad vitam imoꝛtalem.
Ideoq;(inqͥt Frãciſ.)intelligendũ eſt ꝙ ĩ
xpᷣi moꝛte fuerũt qᷓtuoꝛ ſeꝑationes. Pꝛi⸗
ma fuit ſeꝑai aie a coꝑe.de qᷓ mat.xx⸗
vij. Jeſus voce magna clamãſ emiſit ſpi
ritũ. Scða fuit ſanguinis a coꝛꝑe.qꝛ to⸗
tus fuit effuſus xpᷣi ſanguis etiã de late⸗
Tercia fuit deitatis nõ qͥ⸗

tans ex aĩa ſimul et coꝛꝑe vnitis.qꝛ chri
ſtus nõ fuit ſic hõ in triduo moꝛtis vt no⸗
tant doc.in.iij.ſententiaꝝ ⁊ ↄ magiſtrum
hoc dictũ eſt ſic expꝛimendũ ꝓ ſimplicib
ꝙ deitas q;uis vnita fuit etiaʒ in triduo
xpᷣi coꝛꝑi in ſepulchꝛo exiſtẽti et etiã chri⸗
ſti anime in inferno exiſtẽti.tñ nõ vniuit

„„ Y —
Feria ſecunda paſcè
pꝓtũc animã coꝛꝑi vt eſſet tũc homo ex coꝛ ⁊ ſeꝑata aĩla a coꝛꝑeet deitas fuit ſi cũ coꝛ
pe et aĩla ↄiũctis manẽs.⁊ ſic ab illa vnio poꝛe moꝛtuo et cũ ſeꝑata aia diſiunctim.
one vel ↄiũctõe coꝛꝑis cum aiĩa q̃ dicit᷑hõ vt pᷣdictũ eſt.tñ cũ reſurrexit chriſtus ⁊ de
deitas ſait ſeꝑata.qꝛ ſegatim fuit cũ cor⸗ cetero imꝑpetuũ.ſicut et ante moꝛtẽ ẽ hõ
pe et ſeꝑatim cum aĩia. Sic ergo ðꝛ ſeꝑa⸗ in anima et coꝛꝑe ſimul.et ſic deus et hõ
ta tüc deitas ab hũanitate que dic̃ reſul/ ꝑpetuo manens A Sedexpmiſ
tans qͥd ex coꝛꝑis et aie vnione. Quar ſis oꝛit᷑ Queſtio vtrũ chriſtus reſurgens
ta ſeꝑatio fuit in illo triduo.ſ.ſanguĩs a totũ ſanguinẽ reſumpſerit ita ꝙ nulla ꝑti
Deitate.qꝛ ñ erat deitaſ vnita ſanguini eo cula de illo in terra remãſerit. Rndetur

mõ ꝓut erat ↄiuncta coꝛꝑi et aie. Nam qᷓ; ꝙ due ſunt opiniones. Vna ſcti Tho. in

uis ſanguis qᷓ;diu fuit et exiſtit intra coꝛi tercia ꝑte dicentꝭ ꝙ totus ſanguis qui de
pus fuerit ⁊ eſt ↄiũctus deitati ſicut ⁊ coꝛ coꝛꝑe xpᷣi fluxit cũ adveritatẽ nat᷑e hũane
pus.tamẽ exquo fuit a coꝛꝑe effuſus ⁊ ex/ ꝓtineat in coꝛꝑe chriſti reſurrexit Sʒ alia
tra manens tũc non fuit vniõe coꝛꝑis cõ eſt opinio Frãciſ.marõis qͥ ait.ꝙ nõ eſt ĩ
iuũctus deitati. Huiꝰ autẽ ſeꝑatõis ſignũ conueniẽs ſi aliqͥd de chriſti ſanguie fuſo
eſt qnia ſᷣm qð dicit Aug.j.de tri. Cõmu dicat᷑ eſſe in aliqbus reliquijs.qꝛ foꝛte coꝛ
nicatio idiomatũ eſt nota tal vnionis.et pus in vita incoꝛruptibili nõ indiget tan
tũ nõ poſſumꝰ dicere ꝙ deus remãũſit ĩ tri to ſanguine ſicut in vita moꝛtali.Et dato
duo effuſus ſuꝑ terrã aut in cruce poſituſ ꝙ ſic nõ eſt neceſſariũ ꝙ xpᷣs reſumpſerit
Apter ſanguinẽ ibi exiſtentẽ ſicut dicimus ſanguinẽ circũciſionis aut ſudoꝛis ð quo
in duobus articulis fidei ꝙ de ſepultꝰ ẽ habetur QLu.xxij. Et licʒ vtraq; opinio ſit
ꝓpter coꝛpus ⁊ deſcẽdit ad inferos ꝓpter ſuſtentabilis.tũ iſta opinio Frã.maioꝛeʒ
aiam. Si dicas qꝛ Anb.dicit. Qðò deus firmitatẽ habere videt᷑.tum quia tot ſan
ſemel aſſumpſit nunqᷓ; dimiſit. Reſpõdʒ guis nõ gtinet ad veritatẽ nature huma
Fran.mare.ꝙ hoc intelligendũ eſt q;tuʒ ne. Vnde et ſctũs Tho.in quodlibet᷑.di
ad ꝑtes pᷣncipales hoiſ que ſunt aia ⁊ coꝛ cit ꝙ cum xpᷣs ante paſſionẽ comederit et

pus.qꝛ de ſanguie et de pᷣpucio circũciſio biberit nil ꝓhibet in eo fuſſſe ſanguinem

nis ⁊ de toto hoie ĩi moꝛte habet᷑ inſtãtia aliquẽ nutrimentalẽ qͥ ad vᷣitatẽ huma⸗
Quãuis aũt aliqͥ Zriã opinionẽ teneant ne nature nõ ꝑtineret et quẽ nõ opoꝛteret
de ſanguine,tñ ego adhereo opiniõi do/ in reſurrectõe ad coꝛpus eiꝰ redire. Tum
cctoꝛis mei Frãciſci. Rũc ad ꝓpoſitũ rede/ qꝛ in pleriſq; locis ſolẽniſſimis oſtendit᷑
undo in xpᷣ reſurrectõe fuerũt qᷓttuoꝛ op/ verus xpᷣi ſanguis. Nam iĩ capella regis
poſite integrales reuniones. Pria vnio.ſ. frãcie eſt de ſanguie xp̃ᷣi et de ſpinea co⸗
anime cũ coꝛge.Scoa ſanguis cũ coꝛpoi/ rona ſanguine tincta.⁊ eſt alia ſpina cum
re. Nam cũ ſᷣm phm ſanguis ẽ ſedes anĩie ſanguine racaneti. Itẽ in ciuitate mãtue
ideoq; ꝑ languinis emiſſionẽ hõ moꝛitur eſt de ſanguine chriſti quẽ aſpoꝛtauit Zõ
vt videmus.pꝛopterea Mima nõ poteſt ginus cuꝰ coꝛpus reqeſcit ibidem. Itẽ in
vVvniri cum coꝛꝑe niſi ſit Hmoꝛe ſangui/ Nerẽberga eſt ferrũ lancee ſanguine reſꝑ
nis ſufficiẽter pᷣdiſpoſitus.qꝛ ania hʒ coꝛ ſum chriſti.et in multis ꝑtibꝛ hmõi habẽ
pus viuificare ſanguie medite.iuxta iliõ tur. YFacit etiã ad hoc auctoꝛitas ſummi
LYeui.xvij. Anima oiĩis carnis i ſanguie ẽ. pontificis Pij pape in bulla data de ſan
Nuare indubitant᷑ xpᷣs reſurgẽs ſangui/ guine chriſti vero qui habetur in rupella
nem ad ſuũ coꝛpus reduxit. Tercia q̊ʒ xantoneñ.dyvoce.in eccłia frat minoꝛuʒ
vnio in xpᷣi reſurrectiõe fuit ſanguis cum Sed vtrũ talis ſanguis ſit dignus tanta
deitate.qꝛ exquo ſanguis fuit reunitꝰcoꝛ/ veneratõe quanta ſanguis xpᷣi qui eſt in
poꝛi fuit deitati eodem mõ vt coꝛpꝰ recõ⸗ euchariſtia apud pleroſq; dubiũ eſt.q̊niã
iunctus.vt patet ex pᷣdict? Quarta vnio ſi vnitus eſt diuitati adoꝛandus eſſʒ ado
fuit deitatis cũ hũanitate reſultãte ex aie ratione latrie.alioquin nõ.ſed ſanguis in
⁊ coꝛꝑis iunctõe.quia licʒ chriſtꝰ in tri/ euchariſtia cum ſit intra coꝛpus chriſti.⁊
duo nõ fuerit homo ſʒ fuit moꝛtuũ coꝛpꝰ. ꝑ conſeqns deitati ↄiũctus debʒ adoꝛari

dontel
opinlonütg
patcgolt
paſcöodel
ſtente yrin
Frammare
B
gulan amo⸗
feamareet
ris paſtĩt
ſtioprüm
anmnus pönn
peoghote
ltpnobist
gflere Ad
maroeinqs
Ehpungne
Aliqoueniu
Adgſonzit
eſennedin
ſcareache
dlligilinee
perataeni
Gandoflt
rüddinor
daßin ba
bmno. S
nihr
ſliq d.
nolnger
coedni
mpdeuo⸗
Fflüüdeim
wetenemen
mgitgſt⸗
niligenh
nstüv⸗
Schogein
ſoſtpnult
kemongere
Urascictr,
ſocope
Aussnſeß
nus teü ſe
ſennr. (
Ubancbti

s fuitſciüe
1 diſunain.
lchriſtusne
ntemonti b⸗
ſie deuset d⸗

Sedern

ſtus eingens
tagnulug
erit, Büdan
naſci Don
ſangvis qnid
Atenatehüne
umerit Gui
gait gnockj
ſi ſangnieid
uijs. g folteen
inöindigetnn

zontal Etdin

ös ſeüumpſen
tſodons de
naghopinieſt
1o Fi muon
nqviatotln
Enature hunt

