peccatũ nõ ↄtraxit.⁊ qi chꝛiſtus excellen
tiſſumã complexionẽ habuit pᷣ ceteris ho⸗
minib vt patuit.ideo naturaliter pᷣ ceter⸗
hoibus diutius vixiſſet᷑.ſ.pluſq; Adã vł
etiã Mathuſa ẽ qͥ alios exceſſt in longitu

dine vite. Vixit em minus.xxxj.miulle an⸗

nis vt habet᷑ Geñ. v. Verumtamen quia
chꝛiſtus dñs voluntarie aſſumpſit talem
naturã humanã ꝙ foꝛet moꝛtalis pꝛo no⸗
ſtro amoꝛe.idcirco poſt longiſſumam pꝛe
alijſq; diutinã vitaʒ naturaliter moꝛtuns
fuiſſet niſi per miraculũ diuina virtute vo
luiſſet ſe conſeuare.ſic ⁊ Helye ac Enoch

virtute potuiſſet facere ꝙ nunq; moꝛeret᷑.
ſed viuus in celũ trãſlatus fuiſſet ſicut ho
mo in ꝑadiſo in ſtatu innocentie ꝑmaneñ.
viuus aſcẽdiſſet. O qᷓ; mirabilis chꝛiſti

erga nos amoꝛ qͥ voluit ꝓ nobis moꝛi qᷓ;
vVviltã eligere coꝛꝑalẽ. Quarto denicq; coꝛ
pus chꝛiſti fuitt mirabile in hoc ꝙ decoꝛe
erat pulcherrimũ pꝛe oĩibus hoĩbus iuxta
qð ꝓphetauerat Dauid in ps.di. Specio
ſus foꝛma pꝛe fi.ho.Et adeo ꝙ in eũ deſi⸗
geraneangel Penlcere.: Pon Quinto

uia diuino ſplendoꝛe fuit pᷣfulgiduʒ. Nã

Hiero.di.ꝙ quedaʒ virtus diuinitatis et

ſplẽdoꝛ in chiiſti facie radiabat qua boni
attrahebant᷑ ⁊ conuertebant᷑. mali vᷣo ter⸗

rebant᷑ ᷣm qð chꝛiſtus ipe volebat S
Et hoc in exemplo patet quãdo eiecit de
templo vendentes ⁊ mẽſas numularioꝛũ

multitudinẽ.igneũ em qðdã atq; ſidereuʒ
radiabat ex oculis eius ⁊ diuinitat: maixc⸗
ſtas lucebat in facie.hec Hiero. Aliud
exemplũ ſilłe quãdo ſcʒ ter ꝓſtrati ſunt eũ
capientes. Itẽ exemplũ ſuꝑ hodier. euan
gelio. Ludolphus Carthuſieñ. allegans
doctoꝛẽ grecũ di. Infantis inqͥt ieſu ineffa
bile iubar adeo illuſtrauit ſenẽ· Symeonẽ
vt ꝓceſſu tꝑis futura mox ſibi fieret nota.
hec üũle.Et ad pᷣmiſſa valet etiã exempluʒ
de pictoꝛe quẽ miſerat rex Abagarꝰ vt fi⸗
Muraret faciẽ chꝛiſti in lineo panno ſed ille
nequiuit ꝓpter radioſitatẽ faciei chꝛiſti de⸗
bite aſpicere.vñ chꝛiſtus faciei ſue foꝛmaʒ
impꝛeſſit ⁊ ſic pictoꝛi dedit ad Neanduß
regi vt patʒ in legenda ſancti Thadei.
Sexto coꝛpus chꝛiſti fuit mirrabile in B
ꝙ eloqͥo ſermois fuit vᷣtuoſiſſimũ ⁊ miꝝ in
modũ dulce ac coꝛdis penetratiuũ ⁊ ad di
uina attractiuum hoc patet in vocatione
Matthei.quẽ in thelonio ſedentem vni⸗
ca voce chꝛiſtꝰ di. Sequere me.ſic attrax⸗
it virtute ſue vocis ꝙ ſtatim ſurgens ſecu⸗
tus eſt eum.⁊ om̃ia ſua lucra deſeruit hu⸗
mana.etiã pericula que ei a pꝛincipibꝰ aci⸗
cidere poterant paruipendit dum officij
ſui rationẽ imperfectã reliqͥt vt dicit Re⸗
migius. Idem patet etiã vocatiõe alioꝛũ
diſcipuloꝛuʒ qui ſecuti ſunt chꝛiſtũ ad vni⸗
us vocationis verbũ Joh̊.ij. Unde Ps.
ꝓphetando de chꝛiſto pꝛedixerat di. Diffu
ſa eſt gratia in labijs tuis ꝓpterea be.⁊c̃.
O anima deuota ex hoc potes cogitare
quantã dulcedinẽ pꝛe omibus hauriebat
beata Maria virgo audiẽdo vocẽ chꝛiſti
dulciſſimam ſepiſſime.ſi em̃ delectabat᷑in
ea Maggalena ſedens ad pedes chꝛiſti ⁊
audiens verba chꝛiſti dulciſſima. Multo
magis Maria virgo. O quanta ſpiritus
ſuauitate coꝛ virgineũ penetrabatur quo⸗
tiens puerum chꝛiſtum audiuit dicentem
Mater da mihi panem vel da comedere

⁊ cathedras vendentiũ columbas euertit aut bibere ⁊ hmõi ſicut mos eſt pueroꝝ ta

Math.xxj. Super quo Hiero. dicit ſic. lia dulcit᷑ petere a mr̃e. O q̃li doloꝛe vul⸗

Inter omia ſigna que fecit dñs hoc videt᷑ nerabat᷑ coꝛ vᷣginis qñ audiebat vagiẽtẽ
eſſe mirabilius ꝙ vnus homo ⁊ illo tem infantẽ chuſtũ ⁊ lactari flebili vagitu pe⸗
poꝛe caeeprihilis intantũ vt poſtea cruci tentẽ. Septio qꝛ flagrãtia odorꝭ coꝛpꝰ

figeret.lcribis ⁊ phariſeis ↄtra ſe ſeunenti chꝛiſti fuit ſuauiſſimuʒ. Si enim vt vide⸗
bus ⁊ videntibus lucra ſua deſtrui potu/ mus alij pueri quia in peccans ſunt nati
erit.ad vnius flagelli vᷣbera tantaʒ eijcere aliqueʒ fetoꝛẽ habent cotractũ. Sane gᷓ et

F 4

Dominica infra octa. nati.

pie cedenduʒ eſt ꝑ ↄrium ꝙ vicʒ xpᷣs ſine
pctõ conceptus ⁊ natus de vᷣgine pᷣdulci
odoꝛe fragranit vt impletuʒ ſit in eo illud
ſcpᷣtũ Ecci.xxiiij.quaſi mirra electa dedi
ſuauitatem odoꝛis.Et canti.ij. Ego flos
lcãpi ⁊ liliũ cõualliuʒ.vnñ Berñ.ſer.xlviij.
iuꝑ can.ðt ꝙ flos decoꝛẽ ⁊ odoꝛẽ habʒ ſic
nquit dñs leſus.de quo etiã ſancta Ag⸗
nes dixit ꝙ eius odoꝛe reuiuiſcũt moꝛtui
⁊ tactu confoꝛtant᷑ infirmi. T Vñ
pagani ſoldani narrant ꝙ in Alkayr tan
tum eſt fons quo irrigando creſcere habʒ⸗
balſamus ⁊ non alius fons hmõi inueni
tur ꝑ mundũ.hoc ideo eſſe dicunt ꝙ bea/
ta vᷣgo dũ fugiens in egyptũ cũ ieſu ulluc
veniſſet.in illo fonte lauit filiũ.⁊ ſic ex eiꝰ
tactu odoꝛifero aqua illius fontis habet
hanc virtutem ꝙ creſcere faciat balſamũ
odoꝛifeꝝ. Vltio qꝛ coꝛpus xpᷣi fuit gra
tie ſanitatis vel ſanatiue virtutis diffuſi⸗
uum. Nam ſᷣm Albertũ ſuꝑ Mar. Coꝛ⸗
pus xpᷣi exalabat virtutẽ ſanatiuam infir
mitatum.ſᷣm illud Luc̃.vj. Virtus de il⸗
lo exibat ⁊ ſanabat oẽs.⁊ hoc apparuit in
ſputo ⁊ fimbrie tactu ac manus impoſiti
one que omnia ſanatiua fuerunt. O ieſu
bone qᷓ; amabilis es per oia. NDCir
ca ſecundũ pꝛincipale de ulluſtratione ani
me.ſ.xpᷣi Cõſideradũ eſt ꝙ in xpᷣi aia fuer̃t
ſim doc.octo ꝑmirabilia plłima oĩ creatu⸗
re illuſtrantia ipᷣam. Pꝛimo qꝛ vidit diui/⸗
nam eſſentiã pᷣ oĩ creatura ec angelica vi/
ſione clariſſima.nã Aug. ðt ꝙ xpᷣs ab in⸗
ſtanti cõceptionis fuit viatoꝛ ⁊ cõpꝛehen⸗/
ſoꝛ.Et qꝛ pꝛe omib ala eius fuit deo vni/⸗
ta ̊ diuinꝗ eſſentiã clarius ſꝑ vidit qᷓ; ſe⸗
raphici ſpũs.Scðo qꝛ rõis vſũ hũit ple⸗
nuʒ ꝑ oĩa qð fuit valde mirabile ĩ tali pu
ero quia imbeculitas oꝛganoꝰ coꝛꝑaliuʒ
non tollebat vſum ronis in xpᷣo.vt ðt ſan
ctus Tho.ſuꝑ.iij. Jdeo Jere.xxxj.femĩa
circũdabit viꝝ. Tertio mirabile fuit ꝙ be
atitudo talis in ſola tencbar̃aia nec redũ
dauit ĩ mẽbra ſenſualia qꝛ nimiꝝ hoc vo⸗
luit deus vt coꝛpꝰ xpᷣi eſſet paſſibile ⁊ moꝛ
tale ad implendũ pᷣciũ redemptionis hu/⸗
mane. Jdo in ſenſualitate triſt? erat vſq;
ad moꝛtẽ. Math. xxvj. Et tñ cũ h̊ in ꝑte
rationis ſuꝑioꝛi erat heata dei viſione.
Quarto qꝛ ſciuit oĩa ꝑfectiſſima ſapiẽtia.

Vñ df in themate euãgelico ꝙ fuit puer

plenus ſapia.vbi Berñ.dicit. Rõ minus

habuit ſcie ieſus conceptus qᷓ; natus.par
uus qᷓ; magnus.ſiue g̊ latens in vtero.ſi⸗
ue vagiens in pꝛeſepio.ſiue iã granduiſcu
lus interrogãs doctoꝛes in tẽplo.ſiue iam
ꝑfecte etatis docẽs in populo eque ꝑfectꝰ
fuit plenus ſpũſancto.hec Berñ.

Sʒ qrit᷑.quõ aĩa xpᷣi in vtero vᷣginis caaau

ſo xpᷣo ſcrre potuit omia ab inſtanti crea⸗
tionis dũ vt dicit Phs. Aĩia in pꝛincipio
creationis eſt ſicug tabula raſa in qua nil
eſt depictuʒ. Et qꝛ nil eſt in intellectu niſi

pꝛius fueridin ſenſu.ij.de aĩa. Vnñ cecꝰ na

tus neſcit intelligere coloꝛes vel diſcerne/
re.nec ſurdusg ſonos nec ſomniat ò hmõi.
Quõ g̊ aia xpᷣi potuit imaginari ð hmõi.
cum talia antea nũqᷓ; viderit vel audierit
aut ſenſu ꝑceperit. Rñdet᷑ ſᷣm Tho.ſuꝑ

iij.di. xviij.⁊ ↄcoꝛ.doc.ꝙ xpᷣo exñte ĩ vtero

aia eius nõ habebat ſciam a ſenſiby acce
ptam ſed diuinitus infuſam. ⁊ ſic habiꝰ

ſcientie in xpᷣo ⁊ imaginatio poterat eſſe

ſpẽs diuinitus infuſas aĩe cũ infirmitate
oꝛganoꝝ coꝛꝑaliũ. Secus eſt aũt dealijs

hoib qui accipiũtſcam a ſenſib. Quito

mira bile fuit ꝙ gr̃a fuit ei data ſuꝑpleniſ⸗
ſima. Vñ ſcribi Joh.j. De plenitudine

eius omẽs nos accepimꝰ gram ꝓ gratia.

Lyra qꝛ oẽs diſcipuli acceperũt ex gratia
ſpmſanctũ ⁊ oẽs electi ꝑ gram xpᷣi habent
ſaluari.⁊ dicit gram ꝓ gratia. Pꝛima em̃
gratia.ſ.fidei vel penitentie dat᷑ ſine meri⸗
tis eo ꝙ añ gr̃am non põt hõ mereri. Sʒ
habita pᷣma gr̃a põt homo mereni de con
digno vt det᷑ ſibi ſca gra.ſ.oꝑis merito⸗
rij Sexto mirabile fuit ꝙ alijs infanti⸗
bus ſe aſſimilauit exterius in puerida.nã
talis ac tantus in nullo ſe differre oſtẽdit
ab alijs ſᷣm coꝛpalem apparentiã.ſʒ ſe cõ
foꝛmauit oĩmode in vagitu geſtibi ⁊ im/
becillitate vt ðt Leo papa vt veritas hu⸗
mane nature nõ fantaſtica ꝓpbare᷑ Se
ptimo quia mentum infinituʒ habuit ad
tollenda omniũ hominũ peccata.⁊ omia
obtinenda bona. Dicit em Berñ ꝙ vni⸗
ca gutta ſanguinis xpᷣi ſuffeciſſet ꝑ redem
ptiõe totius mundi. Vñ Alex.de Al.di⸗
cit ꝙ ſi chꝛiſtum nullus occidiſſet ſola eiuſ

cantas qua incarnatus fuit ⁊ pati voluit

“

ſſeehſe
nmo ge
futan⸗
hiommis;
bvogreat
Keiſt
drepae
late vobi
nurgeran⸗
ſtincarne
noquide
ſauttco
leadhoc
nibusmo
ſoſitma⸗
matns?:
na Iem
holnid
goagone
mepannt
Catusom
Fonter
ogttzuit
Dſa
agee
Rena
taultd.
nis tem
Jeng

Gao

Jenſe
bsacpe
Lelſeo
ſeffonte
beboinſe
Jenſen

ſrcende

fgenrm
eur tcon
ſcopone
Pu ac pe
nsago
bcbo 8
Mlteenitt
is dbila
undedig
ſrgſn
Plfin
lras ſen

⸗
l.
dg ſuitnne
Bömms
GNans
Sinnſ
igeanduia
ſplo ſueian
deqnegſen⸗
Bei. .
dbaniscan
inſaanti au
inpeinchi⸗
Mainquanl
intellecnni
. Ti'
s veldiſeenen
murobmo.
Gnanohno,
tvelaudient
n Doni
derötei ptero
aſenſb ace
. 1 ſe habi⸗
poterteſe
infimdate
eſtaütdealis
nib. QOuin
+☛
Deplenmaine
mghen
üter ger
mibint
nu. Panuen
dakinenen
ömenn
mren decon
ogbs nanie
alisnfun
mpvenca
Dffeneofict
gehint m
cyanushol
bart
ͤhabliel
cann toni⸗
Ban gm
edlon
ſierbluent

Bermo

ſuffeciſſet pꝛo omniũ redemptione. Ell
timo quia potentia faciendi omia q̃ vellʒ
fuit ei donata. Math. vlt᷑. Data eſt mi⸗/
hi om̃is poteſtas in ce.⁊ in ter.⁊ ſic in om
bus creaturis angelicis ⁊ aljs. y
EEx iſtis omnibꝰ contemplemur deuoti

one pia quomõ chꝛiſtus dñs tantã chari⸗

tatẽ nobis exhibuit ꝙ ſciens omnia qᷓ ven

tura erant ſuꝑ eum ꝓ nobis ſic naſci volu
it in carne moꝛtali vt nos redimeret.Pꝛi⸗

mo quidem co guemus ꝙ cum natus eſſy tuus ⁊ crucifixus ⁊c.
ſcuuit ⁊ cogitauit in amo.chꝛiſtus ðꝰ.Ecꝰ

ce ad hoc natus ſum vt moꝛigr pꝛo homi⸗
nibus moꝛte crucis acerbiſſina ac dolo⸗
roſiſſima qui modo natus ſum in leticia
matris ⁊ angeloꝝ.tunc erit triſticia mag⸗
na. Item ſcòo quãdo mater eum pannis
inuoluit dicere potuit ⁊ cogitauit. Grati⸗
as ago matri virgini ꝙ ſic contra frigus
me pannis inuoluit.ſed ſcio ꝙ in cruce nu
datus omnib veſtib moꝛi me opoꝛtebit.
Item tertio quando mater ligauit faſcia
cogitauit in animo dicens. Gfas ago ⁊c̃.
Sed ſcio ꝙ in futuꝛo ligaboꝛ ad columnã
⁊ fla gellabor acerbiſſime toto coꝛpoꝛe.
Item quarto qñ oſculata eſt mater cogi⸗
tauit.d.Gras ago ⁊c.ſed ſcio ꝙ in paſſio/
nis tempoꝛe oſculo tradar diſcipuli mei.
Item quinto qñ lactabat Maria ipſum
d. Scio ꝙ felle ⁊ aceto potaboꝛ in cruce.
Item ſexto qñ eũ mater balneabat⁊ ma⸗
nus ac pedes ei lauabat.d. Gfas ago ⁊c̃.
Sed ſcio ꝙ futuꝝ eſt vt manibi ⁊ pedib⸗
perfoꝛatis ac latere tranſnxo balneari ha
bebo in ſanguine meo ꝓ peccat; hoim.
Item ſeptimo quando caput tergebat et

faciem d. Scio quia ſpinis caput hoc cõ⸗

figetur multipliciter ⁊ facies mea percuti
etur ⁊ conſpuetur ⁊c̃. Jtem quando in pᷣ⸗
ſepio ponebat vel in vlnas ſuſcipiens ca⸗
put ad pectus ſuſtentabat in gremio.d.
GBras ago ⁊c̃. Sed ſcio ꝙ in cruce nõ ha⸗
bebo vbi caput reclinem ſed inclinato ca⸗
pite emittam ſpiritum. O ergo ieſu cari⸗
tas tibi laus ⁊ gloꝛia. Circa terti⸗
um de dignitate pueri ieſu Rotandũ bre
uiter ꝙ ſuꝑ pꝛedicta om̃ia mirabilia. hoc
fuit maius indicibilit᷑ ꝙ vicʒ anima ⁊ coꝛ

pus xpᷣi fuerunt deitati vnita vnionc ypo

ſtatica ſeu perſonali. Juxta illud Joh..

Verbum caro factũ eſt. Hec qͥppe vnio
maioꝛ fuit qᷓ; vnio anime tue ad coꝛpꝰ tu⸗
um.⁊ ex tali vnione tanta eſt dignitaſ xpᷣi
vt veraciter ⁊ perfectiſſime fieret cõicatio
vdeomatum.i.ꝓpꝛietatum diuinaꝝ ⁊ bu⸗
manaꝝ in chꝛiſto im Augꝰ.⁊ cõiter doct.
ſuper.iij. Ita ꝙ iſte ppoſitiones ſunt vere
ꝛima deus eſt imbecillis infantulus
factus pꝛe hoĩb minoꝛat⸗
Scða deus eſt fatigatus paſſus moꝛ⸗
Tertia deus oim factus eſt ſeruus ſer
uoꝝ pauperrimus
Quarta deus oĩpotens ꝑ vnã feminã
eſt lactatus ⁊ ne in terram decideret bꝛa⸗
chijs femineis poꝛtatus. Itẽ ecõuerſo
Quinta ꝓpoſitio ꝙ vnus infantułꝰ cre
auit celos ſtellas ⁊ angelos —
Sexta ꝙ vn infans plus ſciuit qᷓ; oẽs
angeli ⁊ totus mundus.⁊ iſte infantulus
docuit omnes hoĩes ⁊ angelos
Septima ꝙ vnus infantulus imbecil
lis regebat mũdũ totũ potẽtia ⁊ celeſtes
ſpiritus r
Occtaua ꝙ vnus puerulus in vtero vir
ginis incluſus eſt oim de oĩpotẽs ⁊ eter/⸗
nus incompꝛehenſibilis toto celi ambi/
tu ⁊ immẽſus. Accedamꝰ ̊o cariſſimiet
laudemus deuʒ noſtꝝ qͥ tot ⁊ tã pijſſima
miracula pꝛo noſᷣ facere voluit in xpᷣo.
peccatoꝛeſ.o iuſti.o oẽs xpᷣiani amate chꝛi
ſtum qͥ o veſtro amoꝛe dedit ſeipᷣm ⁊ tan
ta fecit.o om̃s fideles flectamus genua ⁊
adoꝛemus hunc infantulũ ieſum tã mira
biliter ⁊ amabiliter natũ ⁊ rogemuſ vt i
ſe puerulus deus ver det nobis gratiaʒ
in pñti ⁊ gloꝛiã in futuro Amẽ

De cackʒ dñ lca qrtũ ſermonez vicz de
gladio doloꝛis Marie habes in ſtellario
btẽ vᷣginis conſcriptũ.vide ſi placet ibi

Dñica infra octauas epyphanie Ser
mo pꝛimus ſuꝑ euangelio.

Emãſit pnu

r er ieſus in Hieruſale Q n.ij.
2 in euan. hodierno Aι–
Sancta eccleſia poſt qᷓ; feſta

egit de infantia ſaluatoꝛis.iam incipit fa
cere officium de ipᷣius pueritia.xij.annoꝝ
volens inſtruere nos quõ xpᷣus dñs cepit
deitatẽ ſuaʒ mamifeſtare mundo.tam per
Fba q; ꝑ opera. Vñ euangeliũ hodiernũ
Habet hanc dignitatẽ ꝙ ipᷣm eſt pꝛimũ int᷑
euãgelia.q de oꝑibo.ſ.xpᷣi loquũtur ⁊ ver⸗
bis eius deitatẽ declarantib. Nãa euãgeli
ſte nil dicũt añn hoc euangeliũ qð xpᷣs di⸗
xerit vel fecerit in infantig ſua ⁊ deinceps
vſq; ad ipᷣm.xxx.annũ.niſi h̊ qð ſonat ho⸗

ninica infra octa. epipha.

ditur tempus huius hiſtoꝛie.ſ.Cũ factus
eẽt iqͥt ieſus ãnoꝝ.xij.aſcendentib ullis ſcʒ
Joſeph ⁊ Maniaa hieroſolymã. ſingulis
em annis tanqᷓ; deuoti ⁊ religioſi ibãt in
hieruſalem. ſed latenter inter multas ſcʒ
turbas aſcendeñ.iulluc ad feſtum Paſce.
ſᷣm qð dicit Aug.pꝛoptex metũ Archelai

filij Herodis quem timebant eo ꝙ He:o

des queſierat occidere xpᷣm cum Innocẽ
tibus occiſis.vt patet Math.ij. hoc ergo
faccum eſt poſt reditum xpᷣi ex egypto vbi

diernũ euangeliũ. vicʒ ꝙ xpᷣs.xij.annoꝛuʒ oſeptem annis marrat. ⁊ iam.xij.annos

manifeſtauit ſe plenũ eſſe ſapientia coꝛaʒ
Doctoꝛib in templo. ⁊ tunc legit᷑ ꝓtuliſſe
pꝛimũ verbũ in quo ſuã deitatem expᷣſſit
⁊ ſe dei filiũ eſſe aſſeruit.d. In his que pa
tris mei ſunt opoꝛtʒ me eſſe.hoc eſt dei pa
tris. ⁊ de his audiamus textũ ſacni euan.
Cum factus eſſet ieſus annoꝝ.xij.aſcẽ
dentiba illis hieroſolymã ſᷣm ↄſuetudinẽ
Diei feſti conſũmatiſq; dieb cum redirent
remanſit puerueſus in Hieruſalem ⁊ non
cognouerũt parentes eius exiſtimãtes ãt
illum eſſe in comitatu venerunt iter diei
2 requirebant eum inter cognatos ct no/
tos ⁊ non inuenientes regreſſi ſunt in hie
ruſalem requirentes eum. ⁊ factũ eſt poſt
triduũ inuenerunt illum in templo ſeden⸗
tem in medio doctoꝝ audientẽ illos ⁊ ĩter
rogantem. Stupebant aũt omes qui eũ
audiebant ſuꝑ pꝛudentia ⁊ reſponſis eiꝰ
⁊ vidẽtes adnurati ſunt. ⁊ dixit mater eiꝰ
ad uluʒ.Fili quid feciſti nobis ſic.ecce pa
ter tuus ⁊ ego dolentes querebamus te.
Et ait ad illos.Quid eſt ꝙ me querebat⸗
an neſciebatiſ quia in his que patris mei
ſunt opoꝛtet me eſſe. Etipᷣi non intellexe/

runt verbum quod locutus eſt ad illos.

deſcẽdit cum eis ⁊ venit Razscfeth ⁊ erat
ſubditus ills. ⁊ mater eius conſeruabat
omnia verba hec cõferens in coꝛde ſuo.et
Jeſus pꝛoficicbat ſapientia ⁊ etate ⁊ gra
tia apud deum ⁊ homines LZuc.ij. In B
ſacro euangelio tria pᷣepua myſteria note
mus. . ſi
Bnueſ xpᷣi a gentib in hirim remã
cõm eſt xpᷣi a gentibo reqſiti iuentio.
Tertiũ eſt xpᷣi cu ꝑenibi huił hitatio

Lirca pꝛimũ de xpᷣi remãſiõe in hierim

Notemus verba lacri euãgelij in q̊ oſten

etatis habebat completos. ⁊ inſuꝑ tres
menſes vel Hope qᷓ;tum temꝑis habetur
a feſto natiuitatis xpᷣi vſq; ad feſtũ Paſce
Et tunc conſũmatis diebi.ſ.vij.ꝓ celebri
tate octaue tann feſti ⁊c. Cum redirẽt ſcʒ
ad NHaʒzareth vñ aſcenderant ⁊ ibi mane⸗
bant que diſtat ab hier?m.xl.muliaribus
italicis.vt dicit Vincen.de Valen. quo
rum quattuoꝛ faciũt vnü miliare noſtruʒ
⁊ ſic diſtat ꝑ decem miliaria magna. Re⸗
deuntibus itaq; parentib remanſit puer
Jeſus in hierłm.ita ꝙ Joſeph ?⁊ Maria
eum remanſiſſe non ↄgnouerüt. B
Sed quomodo ypᷣm ꝑdere potuerũt pa⸗
rentes ſic ꝙ neſcirent quãdo remanſiſſet
cum omnimodã ſemꝑ curam ⁊ diligenti⸗
am de eo habuerunt. Reſpondet᷑ im Be
dam ⁊ Lyram ꝙ hoc factum eſt non a ca
ſu vel obliuione ſed diuina xpᷣi voluntate
7 oꝛdinatione. Vñ licet xpᷣus potuiſſet h
parentibus indicare ꝙ vellet remanere tñ
noluit.ſed ipᷣis neſcientibus remanſit plu

ribus rationib ſᷣm doc. Pꝛimoꝓpterobe
dientie bonum oſtendendum quia cũ ſci⸗

ret ꝙ parentes timebant ne ipᷣe puer ieſuſ
incideret in manus Archelai filij Hero⸗

dis.vel ne ipᷣi Archelao regi innoteſceret

⁊ ſic facere ꝓcuraret ſicut cogitauerat pa⸗
ter ſuus Herodes querendo xpᷣm occide
re. Ideo nõ fuiſſent auſi permittere xppᷣm
ſtare in medio doctoꝛum ſed pꝛeciperent

ei vt cum parentibus deberet recedere.et
ſic vel retrahereta tali diſputanone ſi eis

obediret.aut non obediendo remanẽs vi

deretur eos contemnere quod nõ licebat.
Secundo pꝛopter myſtenium vt ſſgnifica
ret ꝙ multixpᷣiani amittunt xpᷣm.aliqͥ per
igno:antiam. aliqui ꝑ negligentiam. alij/

uuenpe
deberin
nistr
Jeenfi
mnpaſi
Lrdop
mines g
Dlnnammt
trarenon
ctumpe⸗
manapen
ſutintel
ſſenm
iigc
Peponan
perlimme
etpercale
Adrön.
Centtorſe
enn dict
mntriptn
Pterenph
tumenre
Wienn
Mupen
t
Tmare
ſinten
ſepote
censſea
liteum
tumuhe
eſleſean
reytro
nirpunt
ſtaſnaſic
et Vil
les lluze
ls diei ſ.
aglocm
wonacef
manede
Uuenen,
nant Diu
Ceſpſum
Conatz
Uucee
Wuntnic
Ganſpe
R amf

be.

Cüfans
mbilsſ
ni. ſingalss
Gooſt irin
Pmulnsſ
tum Paſr.
i Archeni
reoghhen
tum Imell
Hiihoca⸗
regtptoi
m. MMannds
T inſupnes
is babenr
aſcſtü Pale
Vi Pcalebni
miectritſq
ttibimane
mlianbus
Vulen. go
lare noſtn;
nagna Re
manſetpuet
be Dan
üt. B
otuerütpf
dfemanſſk
nr dilgenni,
ndeiffn Be
enene
öi voluntale
emuſt
remanerefn
ſemaritpln
noptrobe
zeguenii
fin
imnoteltre
itua na
ömonmde
nner nn
eupen
*RWl
noneſics
manis
nölicbat.
eſtniua
n Apet

—

Bermo
autem per peccati maliciam. ſed requiri
debet in triduo.ſ.contritionis.confeſſio⸗
nis ⁊ ſatiſfactionis cum doloꝛe penitẽtie.
Item ſᷣm Amb. vt ſignificaꝛet poſt tridu
um paſſionis in hierein ſe reſurrecturum.
Tertio pꝛopter exemplum vt doeeant ho
mines ꝙ quãdo filij habent inſi pirationẽ
duumam intrandi religionem poſſunt in⸗

trare non ſolum ignoꝛantib parentibi ſʒ

etiam pꝛohibentibus ⁊ diuino ſeruitio ſe
mancipare.pꝛecipue cum ipᷣi parentes ne
ſint in tali neceſſitate ꝙ non poſſent aliter
ſuſtentari qᷓ; ꝑ ſuum filłſ.vt patʒ . Tho.
ij. ij. q. clxxxix.ar.vj. vnde Hieo. dicit ad
Nepotianũ.Si pater ⁊ mater iaceant ſu⸗
per limina domus ꝑcalcatum perge pr̃eʒ
et percalcatam perge matrem ⁊ confuge
ad xpᷣm. Ideo ⁊ Aug.ait. Amandus eſt
genitoꝛ ſed pꝛeponendus eſt creatoꝛ. Xpᷣs
em̃ dicit Math.x. Qui amat patreʒ aut
matrẽ plus qᷓ; me non eſt me dignꝰ. Pꝛo⸗
pterea xpᷣs dũs licet ſciret dolere parẽtes
tamen remanſit ad celeſtis patris honoꝛẽ
exhibendũ. Quõ aũt ipᷣe ioſeph et maria
non perceperũt remanſiſſe illuz Beda di
cit ꝙ mos erat Judeoꝝ ꝙ.lſ.femine ſeoꝛſũ
⁊ mares ſeoꝛſum ibant ꝓpter ſeruanð ca⸗
ſtitatem pueri aũt cum quolibet parente
ire poterant indi

—

dens ſecũ non eſſe pueruʒ Jeſum extima⸗/

uit eum eſſe cum vᷣgine matre in comita⸗
tu mulierum.? Maria vidense JYeſuʒz nõ

eſſe ſecum putauit eſſe cũ Joſeph in ſocie
tate viroꝛuʒ. O deus meus vtinã moder

ni xpᷣiani ſic caſte ⁊ continenter ſeruarẽt fe
ſta ſua ſicut tunc faciebant iudei vt dꝛctũ
eſt. Vñ ſubditur in euangelio.Exiſtimã
tes illuʒ eſſe in comitatu venerũt iter vni
us diei.ſ.a hierim.⁊ tunc in ſero veniẽtes
ad locum vbi hoſpitari debebant vider̃t
non adeſſe Jeſum ⁊ ſero requirebãt ulũ.
2 manc diei inter cognatos ⁊ notos ⁊ nõ

inuemeñ. qualem quietem habere pote⸗

rant. Tuipſe cogita et maxime de matre
que ipſum arcius diligebat.nunc; em̃ ex
quo nata eſt fuit in täta amaritudine bᷣm
Ludoł.· Nꝛĩa quidẽ nocte habuerũt mag
nam triſticiã.attamẽ cũ hoc habuerũt ali
qu am ſpem inueniendi in ſequenti mane

7

quo cum requirerent ꝑ diuerſas. vias to⸗

ifferenter. vñ Joſeph vi⸗/

X

ta die illa non inuenieñ.augebatureoꝛuʒ
triſticia nec conſolari poterant. Tandem
ſero ⁊ nocte altera beata virgo ol ni ſpe
deſtituta.vt dicit ſanctꝰ Vincen.de VFla⸗
lentia. intrauit cameram hoſpitij ⁊ flexis
genibus lachꝛymando dicebat talia. O
deus pater vos ſcitis vbi eſt filius veſter
2 meus.O fili mi ieſu vbi nunc es. tu deꝰ
om̃ipotens conſolarc me matremq: iam
ampuus non poſſum pati ſed ſcindet᷑ coꝛꝛ
pꝛe doloꝛe.⁊ vt pie credo tota nocte ſicoꝛa
vit nec doꝛmire potuit. Tandem mane fa
cto. ſ. diei ſcõe regreſſi ſunt in hierim quã

ſero intrantes requirebãt ⁊ ſic illa etiam

nocte tertia fuerunt in maxia triſticia.
quot lachꝛyme q̊t ſingultus erãt. oſtea
mane dixit maria ad ioſeph. TUadamus
ad templũ dñi ⁊ oꝛemus vt ipᷣm inuenia⸗

mus. Vñ ſubdit euangeliũ. Et factuʒz eſt

poſt triduuʒ inuenerunt illum in templo.
E Hicoccurrit queſtio vñ beata go
maria triſtata ⁊ doluiſſe dici᷑ cũ ſciebat

filium ſuum eſſe verum deum qui ꝑdi nõ

poſſet niſi pus conderet euangeliũ ⁊ quõ
7 quando ipᷣe ſua volũtate ꝑmutteꝛet. Ad
hoc rñũdetur ſm doc.ꝙ beata virgo licʒ ſci
uerit hec ⁊ alia myſteria xpᷣi ⁊ ꝗ nunqᷓ; oc
cidi poſſʒ niſi ꝑmitteret.ſed affectu mater
no triſtabatur pluri rationibuſ. Pꝛia
rõ amoꝛis qꝛ xpᷣm ſumme amabat⁊ lideo
abſentiã eius cũ ſũmo doloꝛe ferebat. RNã
plus diligebat incõꝑabiliter xpᷣm qᷓ; alie
matres ſuũ natũ.tũ qꝛ alie diligũt ſuos fi
lios tanq; ſuas genituras. Sʒ inſuꝑ vir⸗
go tanq; ſuũ creatoꝛẽ.tum qꝛ aliec matres
diligunt natos partialirer eo ꝙ tales par
tim ſunt matris.partim patris carnalis.
Sʒ beata v̈go ſine patre vk ſine viro chꝛi
ſtum cõcipans tota vi amoꝛis integri te⸗
nebat᷑ad xpᷣm.ſicut materno ſic ⁊ pater⸗
no amoꝛe. Ideo patet ꝙ plus dolebat de
amiſſioe qꝛ qᷓto qͥd diligit᷑ tãto amitti do
letur. Scda rõ bñficij mirabil.ſ. vt vir
go lpᷣa deũ veꝝ ↄciꝑet ⁊ vᷣgo pareret⁊ ſi⸗
ne doloꝛe qᷓ oia augẽt amo:ẽ. Tertia rõ
cõuerſatiõis qꝛ antea ſʒ habuit vᷣgo ma⸗
ter Sure chꝛiſti pꝛeſentia ⁊ pia con
uerſatione ⁊ de miraculis eius natiuita⸗
tis.ſ.paſtoꝝ ⁊ magoꝝ reuelatõe fctã per
angelos ⁊ ſtellam ⁊c̃. Et ꝙ continue ante

oculos habuit creatoꝛẽ celi⁊ terre ſibi obe
dientẽ vt filiũ. Vñ Anß. di. ꝙ nulla ſcien /
tia nec eloqᷓntia põt expmi qnta dulcedis
ſuauitate Maria ꝑuulũ ſuuũ filiũ fouerit.
⁊ quanta diligentia adoleſcentẽ obſequio
ꝓduxerit. ODVnge ſicut legitipᷣa cui⸗
dam ꝑſone deuote reuelauit ꝙ ſepe cum fi
liũ in gremio confoueret pꝛe mimia deuo⸗
tionis dulcedine caput ſuũ acclinãdo ca⸗
piti filij vel oꝛi tatas effudit lachꝛymas ꝙ;
caput ⁊ faciẽ filij lachꝛymis anore abüde
rigaret.Cũ igit᷑ omnẽ conſolationẽ poſſi⸗

debat in filio.non mirũ ꝙ de amiſſiõe er pauꝑ ⁊c̃.

triſtabat᷑ foꝛtiſſime. Quarta ratio diui
ne irradiatiõis. Vn Symõ de Caſſia di
cit. Ille doloꝛ Mane fuit rõne abſentie
filij.qꝛ eius pꝛeſentia fuit illi ita gaudioſa
virtute deitatis que lucebat ſcʒ radiando
in facie eiꝰ ꝙ recte dicere potuitilluq Can
ti.ij. Vox em tua dulcis ⁊ facies tua deco
ra nimis. Ipe em̃ erat ſpecioſus foꝛma p
filijs hoĩm ⁊c̃. Vñ Berñ.in ſermo. Sig⸗
nũ magnũ ⁊c.dicit.ꝙ beata virgo maio⸗
tem delectationẽ habuit ex intuitu chꝛiſti.
qᷓ; habuerũt pꝛimi parentes ex amenitate
adiſi.qꝛ ſicut ⁊ Alexã.ſuꝑ can.⁊ magnꝰ
Alber. ſuꝑ miſſus eſt.dicunt pie creden/⸗
dũ eſſe ꝙ mater ieſu plurieſ admiſſa eſt ad
contemplandã intuitiue diuinitatem filij
cuius lux reſplẽdebat in carne.ideo doluit
de anuſſione. Quinta ratio extimatio/

mis humilis. Nã ᷣm Berñ.⁊ Onge. Ex
nimia hũilitate vᷣgo Maria triſtabat᷑ ex⸗
timans ſe non tantã diligentiã adhibuiſſe
ſicut debuit ad tantũ theſauꝝ cuſtodien/
qũu.⁊ non ita reuerent᷑ ſe erga eum exhibu⸗

uit cibum aut potũ aut hoſpitiuʒ. Rñdit
vt per omia cõfoꝛmares te nr̃e paupertati
⁊T ofes in te hũanas miſerias ſuſciperes.
q̃ſi vnus de turba paupeꝝ ⁊ ipſe ꝑ hoſtia
mẽdicabas.Quis dabit me buccellarum
tuaꝝ ꝑticipẽ fieri vel ſaltẽ diuini illiꝰ edu/⸗
lij reliquijs ſaginari.hec ille.O vᷣe admi⸗
rãda dignatio ꝙ ille qͥ ifinita milia angelo
rũ paſcebat in celo et de cuiꝰ coqͥna omes
holes ⁊ inſuꝑ omnes volucres beſtieq; et
piſces paſcunt᷑ ip̃eab alijs mẽdicabatim
plẽs illud Põ. Ego aũt mendicus ſum et
ſi vo& iſtius pueri pulſãtꝭ ad
hoſtium mendicando potuiſſes tu fidelis
anima audire quid feciſſes aut dixiſes.
nõne ſtatim accurrens ipᷣm pu eꝝ pꝛedile⸗
ctum deum tuũ in vlnas ſuſcepiſſes ⁊ om
nia neceſſaria ſibi pᷣparaſſes. Nunc autez

ipᷣelchꝛiſtus mendicat⁊ petit in pauperis

ꝑſona. Cur ergo repellis pauperes vacu
os ⁊c̃. Pꝛoinde ſᷣm Berñ.chꝛiſtus tribuſ
diebus mẽdicabat. Pꝛima pꝛo diuitibus
in documentũ ꝙ quicqͥd dant pauꝑib to
tum ſibi factũ extimabit Math.xxv. Qð
vni ex minimis feciſtis mihi fecſtis. E xj/
emplũ de ſetõ Martino qui cũ paupercʒ
texiſſet chꝛiſtus coꝛã angelis ſe tectũ oſten

dit. Scða die mendicauit xpᷣs pꝛo paupe

ribus in ſolatiũ vt ſcʒ voluntariã pauper/
tatem commendaret ſuo exemplo. Vnde
Math. v. d. Beati pauperes ſpiritu qm̃
ipoꝝ eſt regnũ celoꝝ. Tercia die pꝛo toto
mundo in exemplũ vt ſuo exemplo inſtru⸗
eret mundana bona contẽnenda ⁊ ad cele
ſtia appetenda amoꝛe chꝛiſti iuxta illud.ij
Coꝛinth.viij. Scitis gram dñi ieſu quo⸗

iſſe vt decuiſſet. Et ideo extimauit ꝙ ieſus niã Pter vos egenꝰ factus eſt cũ eſſet di.

relinquẽs eos reuerſus eſſet in celũ vñ ve
nerat cũ illi placuiſſet iteꝝn deſeſt urus. Et
ideo putauit illi ſe amiſiſſe ꝓpter ſui indig
nitatẽ ⁊ ſic dolebat ⁊ timebat ne per am⸗
plius foꝛſitan indigna foꝛex tanti regꝭ aſ⸗
pectu groſo ⁊ alloquio vt bᷣus.ſic etiax de
uoti quãdo eis ſubtrahit᷑ gra deuotionis
timent de ſui indignitate ⁊ ploꝛant ⁊c.

huiuſmõi vt Berñ. ſcribit ĩ omelia ſuper
bſenti euangelio di. E Per illud tri⸗

vt il.qĩop.di.eſſetꝭ. Glo. ibi dicit. Diuites
ſunt omes in xpᷣm pauꝑem credẽtes quia
theſaurꝰ eoꝝ ẽ ĩ reg.ce.O 8 bõ ſeq̃re xpᷣm
F Circa icõm pᷣncipale de xpᷣi inuẽtiõe

tria pᷣcipua notant᷑i etage⸗ Pꝛimũ de xpi

diſputatõe qꝛ iuenef̃tin docto.au.⁊ ĩter.
Querit᷑ergo quõ chꝛiſtus puer in me⸗
dio doctoꝛuʒ ſe habuit ⁊ de qua materia

m diſputauit. Ad hec reſpondet᷑ q modum

Bega in Omelia hodierna declarat di ⸗
cens ꝙ chꝛiſtus tenuit foꝛmam diſcipuli p
indicio mire humilitatis. VFnde patet ꝙ

quũ vbi eras bone leſu.quis tibi miniſtra aliqui diceñ. et pictoꝛes ſic pingentes ſcʒ

*

—

nſch
ctotum
len de
loteng
lanterp
blerart
ſesdupt
ſeinmes
guclend

hunncmo

Deten
Uubantft
a.li l
apnedee
ſenpust
llosann
Ppoſenair
ſcpture
Henire,tl
bant de
ſacpteſta
Vlncen.
fietioſep
Wianſ
aſhlan
Riden
turſeh
pvenlie
venpus
hem. 1
tnsping
ſecſtinol
ſtlyrnol
flltuhoe
Guſanon
Eaeeſtp
Oedquan
bantus.:
üſarerx,
mnnmnad
leſteog
nnum.
heſcebant
pfemnnann
Mllgen
usaütm
Seaue
Dkmun⸗
fleſera
fälitan

iniilogn
Ofſeuani
miuange⸗
oqnn onts
Ebege
icicebbatin
diasſun
mipulligad
ſes uſectls
autdiniſes.
pnep ecie
Eepiſes 10n
Puncanc
tinpaupens
Auperespn
hulſtustnbn⸗
Nodiuinbis
ntpaupibyto
atbrNO
fraſts. Ern
icipauperg
ſetacnioſten
6s gopalpe
mnäpauper
mlo Dnde
Sſpinmugn
1deprotoo
anplointn’
ncurad cte
nttiludi
hülieſn go
ſtcicſet l⸗
at. Duins
Ncginsu
hoͤſoijelin
piiruenoe
dunüdetpt
an dine,
puernnen
a mutend
tynocnn
ccarat dif
ilgnl
geputetg
gentsſch

—

xp̃m ſedentem in cathedra ininedio do/
ctoꝛum.malc ſentiũt. Sicut patet ꝑ Vlin
cen. de Valen. in ſer. Sʒ vt dicit in angu
lo tempu doctoꝛes habebãt ſcamna arcu
laꝛiter poſita ꝓ ↄſilijs ⁊ diſputatiõibus et
ibi erat rota libris plena. Qn aũt docto/
res diſputabant pueri ingenioſi ponebãt
ſe in medio doctoꝝ in terra ſedẽdo ⁊ illos
audiendo ac de dubijs interrogando. Et
hunc modũ alioꝝ pueroꝝ tenuit chꝛiſtus.

Materia aũt de qua tũc doctoꝛes diſpu⸗

tabant ᷣm qð Hiero.pła ad Paulinũ.
ca.iiij. dicit. fuit de queſtionily legis ⁊ p⸗
cipue de aduentu Meſſie quła videbant
tempus eſſe opletũ. Interrogauit ̊ xpᷣs
illos an iam xps venire deberz ⁊ quid de
xpᷣo ſentirent et allegabat eis teſtimonia
ſepture ꝙ deberet xpᷣs verꝰ dei filius ad/
uenire. ⁊ hec tam ſapienter vt omẽs ſtupe
bant de pꝛudentia ⁊ reſponſis eius ſicut
ſacꝝ teſtat᷑ euangeliũ. Hec ⁊ plura hmõi
Vincen. Scðm in euan.notat᷑ de ma
rie ⁊ ioſeph admiratione.⁊ videntes wae
mirati ſunt. Sʒ quid mirabant᷑ de pꝛudẽ
tig xpᷣi cum ſcirent eum eſſe verum deum.
Rũñdetur ꝙ nõ de pꝛudẽtia illius mirabã
tur ſed de oſtenſione ſue pꝛudentie ĩ tam
puerili etate qꝛ putabant ꝙ adhuc nõ eẽt
tempus manitfeſtandi ſue ſapie plenitudi
nem. Tertiũ ſubdit᷑ in euãgelio de ma
tris pia allocutiõe.vicʒ qꝛ dixit.Fili quid
feciſti nobis ſic.q.d. Quid.i.ꝓpter qͥd fe⸗

ciſti vt nobis neſcientib remaneres.peto

fili tu hoc mihi indica quia ſciebat ꝙ ſine
cauſa non remãſerit.hec Simõ de caſſia.
Ecce em̃ pr̃ tuus.ſ.nutrici?⁊ ego dolẽtes.

Sed quare ipᷣe Joſeph non eſt aliqͥd xpᷣo

locutus. Lyra ðt ꝙ ꝛdeo qꝛ nõ fuit auſus
cũ ſciret xpᷣm eſſe denm. Sʒ mater exipᷣa
maxima dilectione ad xpᷣm hec dicere au⸗
ſa eſt eo ꝙ amoꝛ excellẽs neſcit reuercri do
minum. Sed ⁊ xpᷣs rñdit.d. Quid eſt.an
neſciebatis ⁊c.hoc.q.d. Scire debetis ꝙ
pr̃em naturalẽ ⁊ ereꝛnũ.ſ.pr̃em deũ debeo
pł diligere ⁊ circa ſpualia occupari. Mi

Xx
ðt ꝙ non intellexerunt verbũ hoc rõ Be
de eſt qꝛ non fuerũt attenti loquentem de
ſua diuinitate tum qa pꝛius non fuerunt
aſſueti talia ab eo audire.tum qꝛ ita vehe
menter fuerunt gauiſi de eius inuentione
2 ex vehementi admiratione rei fetẽ erant
quaſi extra ſe rapti.ita ꝙ verba illa mẽte
nõ ꝑceperũt ↄſiderando. Moꝛalia docu⸗
menta infra patcbunt. G Circa ter
tium pncipale de xpᷣi humili cohabitatõe
Quia dicit euange.ꝙ deſcendit.ſ.de Hie
tuſalem q̃ erat in mõte cũ eis.ſ.parentib⸗
⁊ venit NHaʒa.⁊ erat ſubditus eis.Et Je

ſus ꝓficlebat ſapia. Hoc verbũ habet dif

ficultatem in theologia. vtʒ.iij.ſniarum.
quõ vicʒ xpᷣus dr ꝓfeciſſe in ſapia qui ab
iſtanti ſue cõceptionis omi ſcia plenꝰ fuit
om̃ia intantu ſicut nũc in celo. Sedad
bor bꝛeuiter rũdendo Notandũ eſt ſᷣm ꝙ
ðt Leyra ꝙ in xpᷣo fuit ᷣmo ſapia diuina
lis ⁊ hec eſt infinita nec potuit augeri nec

diminui. Scða fuit humana ſiz habituał

2 iſta etiã non fuit augmentata.qꝛ vt Be
da dicit. Exquo in xpo habuauit omnis
plenitudo deitatis coꝛꝑaliter. ideo ab in/
ſtanti ↄceptionis ſue huit in aĩa plenitu⸗
dinem ſapie infuſe qᷓnta poteſt cõferri na⸗
ture hũane. Tertia fuit in xpᷣo ſapia expe
rimentał q acapit᷑ ꝑ ſenſus exterioꝛes.et
iſta in xpᷣo creſcebat cũ etate ⁊ gra pᷣcipue
in effectus oſtenſiõe.nã qnto creſcebat in
coꝛꝑe tanto ſᷣm ꝓceſſum etatis ꝑfectioꝛa
oꝑa faciebat in effectu oſtenſionis ſapien
tie ſue diuine ⁊ hůane ſᷣm ſuũ bũplacituʒ
⁊ put nr̃e ſaluti expediebat.Exm accipiãꝰ
de ſole qui licet tantã claritate habeatho
ra pꝛa diei ĩ oꝛtu qᷓ;ã hʒ hoꝛa tca habitu
aliter. ⁊ tandẽ hoꝛa tertia qᷓ;tũ ſexta. Ta⸗
men ſol effèctualiter ꝓficit ĩ daritate vſq;
meridiẽ. Ita ⁊ xpᷣs ſol uiſticie licet in ᷣma
hoꝛa ↄceptiõis ſue hr̃et oẽm clantatẽ ſa⸗
pientie hitualiter q;ta bʒ nũc in celo tamẽ
effectualit᷑ creſcebat ſe manifeſtando. Nã
qñ vᷣgo ipᷣm cõcepit ſtatim dedit radios
claritatis in virgine ⁊ in YJohanne bapti

nus aũt matrẽ tꝑalem vel nutriciũ curare ſta temꝑe viſitationis Elizabeth et Jo⸗

Sequ. Et ipᷣi nõ intellexerunt verbuʒ.
Sed nunquid btã vᷣgo ſcunt deũ patreʒ

ſeph quaſi in auroꝛa. Sed maioꝛes de/
dit hoꝛa pꝛima.ſ.in natiuitate ꝑ miracula

xpᷣi eſſe ⁊ ad quid fil venerat. Rñdetur Et quaſi hoꝛa tercia.ſ.qñ fuit adoleſcens

7

ꝙ ſciuit quidẽ opti

me. Sʒ quare ſcptura xij.annoꝝ adhuc maio:em ſapientig oſtet

Dominica infra octa.epipha.

dit. ⁊ maxima hoꝛa meridiei.ſ.ſue perfecte do ⁊c. Rogemus ergo ipᷣam vta dño im

etatis. vicʒ. xxx.anno viq; ad moꝛtem ⁊ re

ſurrectionem HPio finall itach do

cumento.ſ.moꝛali notandũ eſt ꝙ btã xgo

Ma. cũ ſuo filio inſtruit oẽs fideles ſin ex
emplo pᷣepue ad octo in hoc euange. Pꝛi

mo maria inſtruit.ſ.fideles a pueritia ſh)
os natos ad colendum deum aſſuefacce

re. Ideo ipa virgo a pueritia xpᷣm duce⸗
bat ſecũ ad templũ. Naʒ alioqͥn grauiter

damnant᷑ parentes ꝓ ſuis pueris.vt patʒ

de Heli damnato eo ꝙ nõ coꝛrexit filos
j. Reg.ij. Scðo maria docet celebꝛita⸗
tes eccłe vſq; finem expectando comple:e
vñ non redijt niſi ↄ ſummatis diebo feſtis

Contra hoc faciunt qui dic feſto licʒ eccle

ſiam intrent tamẽ in ſermone vel miffa at
tediant᷑ ⁊ diabolo inſtigante integrã miſ/
ſam non audiunt.ſed ſtatim reccqũt cum

tamẽ tencant᷑ integrã audire die feſto. de

conſe.di.j.ca. Miſſas.⁊ hoc ſub pena pec
cati moꝛtalis ſm Scotũ ſuꝑ.iij.di.xxxvij.

Tertio Maria docet dies feſtos ſollicite
obſeruare. nam Ma.nõ ꝑdidit ieſum in
fuga in egyptum ſed in feſtiuitatibj. Dic
qᷓ;plures ſunt hodie xpᷣiani qͥᷣ in die feſto
perdunt ieſum peccado in gula in ebrieta
te ⁊ ludis talib: Eſa.j.Solennitates ve.
odi.aĩia mea. Quarto Ma. docet doloꝛẽ
pnie vᷣe aſſumcre.⁊ ſic ieſuʒ ꝑ peccatũ ꝑdi
tum requirere.naʒ cum doloꝛe querendo
xpᷣm inuenit. Quinto Maris docet nos
ecclaʒ frequentando ⁊ exoꝛando ieſum in
uenire.nam iteꝝ redijt Maria in templũ
et inuenit. Ipᷣe em dñs ait.Luc.xj. Ois
qui petit accipit ⁊ ſic ͥ qnit inuenit.nõ em̃
in foꝛo ſʒ in templo. Sexto Maria docʒz
filios bene regere ⁊ manſueteæedarguere
non maledicere. nõ vitugꝑare. VUñn maria
manſuete ait. SFlli quid feciſti nob. Jdco

Epb.vj. Patres nolte ad iracun. ꝓuoca.
fili.ve.ſed educate eos in diſciplina ⁊ coꝛ⸗

rectione dñi.ſ.ad ſalutẽ. Septimo maria
Docet cũ filio ieſu.ſ.honoꝛẽ parentibi ⁊ ob
ſequiuʒ exhibere.qꝛ dñs Jeſus ſubditus
erat ulis. Vlume docet verba dei diligẽ⸗
ter audirc ⁊ ↄſeruare. Nã dr ꝙ maria cõ/
ſeruabat oia verba ⁊c.O fideliſaia ſtude
ſaluar exemplo beate Ma.hec obſeruã/

petret nobis granã c.
Dñica cadẽ ſerij.ſde amiſſione Jeſu
⁊ requiſitione ac coſeruatione. 1

d rebamus tegt eus.
