poni.bonũ eſt ̊ ſcire vbi talia reſurgere
habẽt.⁊ ſic ſuo mõ de alijs hoĩibꝰ.
Secunda queſtio reſtat que ſit ꝑs pꝛinci
palioꝛ an coꝛ an caput.ita ꝙ ſi ↄtingat in
vno loco eſſe coꝛ totũ ⁊ in alio caput totił
vbi reſurget talis. Rñdeo.idem Richar
dus ponit opiniões.qꝛ q dam dicũt ꝙre
ſurrectio erit vbi tũc fuerit coꝛ.ſ.p tꝑe re⸗
ſurrectõis.quia coꝛ dicuut eſſe pncipaleʒ
ꝑtem hoĩs.Et hoc ꝓbant.qꝛ ſᷣm phʒʒ.xiij
de aĩalibus.coꝛ inter alia mẽbra pꝛimo

foꝛmatur et eſt pꝛimũ viuens ⁊ vltimum
moꝛiẽs.vt etiã Auicenna dicit. In coꝛde

eſt pᷣncipiũ venarũ et neruoꝝ ⁊ ab ipᷣo de
riuat᷑ ꝑ totũ coꝛpꝰ vitaliũ ſpũuʒ⁊ motuũ
ꝑ animã.et ſic videt᷑ ꝙ ſit pars pncipalioꝛ
Alij autẽ dicunt ⁊ foꝛte meliꝰ ꝙ hõ reſux
get vbi.ſ.tunc erit caput. Quia vt habe⸗
tur. C. de reli.⁊ ſump.fu.l.Cum in diuer
ſis. Ibi eſt hoĩs ſepultura vbi eſt caput ſe
pultũ. Ambro.etiã ſuꝑ illud pſal. VFide
humilitatẽ meam ⁊c.dicit.ꝙ caput vłce⸗
rebrum cotũ coꝛpus dirigit et ſenſib im/⸗
plet. Et ibi expᷣſſe videt᷑ ſibi tribuere pꝛi⸗
matũ inter o ꝑtes coꝛꝑis ꝓpterea vt ðo
cõmittamꝰ in tali caſu vbi fuerit.ſic ꝙ coꝛ
totũ eſſet in vno loco et caput in alio loco
tꝑe reſurrectõis alie ꝑtes congregabunt᷑i
locum vbi tũc coꝝ coꝛ vel vbi eoꝝ caput
fuerit ſicẽ ðs volet.cꝰ vᷣtute fiet reſurrectio
moꝛtuoꝝ.Pł tñ videt᷑ rõ Rich̊.militare
ꝓ capite qᷓ; ꝓ coꝛde.qꝛ coꝛpꝰ hũanũ non
reſurget niſi ꝓpt᷑ aias rõnalẽ.g̊ reſurrectio
erit vbi pars coꝛꝑis mag⸗ de ꝓinq̊ r̃ſpi⸗
ciẽs oꝑatões anĩe rõnał.hoc ẽ ibᷣm caput
fuerit.qꝛ ĩ capite ſunt oẽs ſenſus tã intio
res qᷓ; extioꝛes qͥ maxime deſuiũt oꝑatõi
bus aie rõnal hec Rich. Sʒ qm̃ ᷣm phʒ

ſepeliri.vt patet.xiij.q.ij. Quibus.Tum
qꝛ hãc ſepulturã ipᷣe pctõꝛ indignꝰ exiſtẽs

—

J. celi ⁊ mũdi.aĩaliũ coꝛpa ſunt ex.iiij.ele/⸗
mentis ↄpoſita.ideoq; in ea habẽt reſol/⸗
ui.iij. phiſicoꝝ· C Tercio gq̃rit᷑ qͥd ð
coꝛꝑibus penitꝰ reſolutꝭ in elemẽta. Ad
hoc rñdet idẽ Rich.ibidẽ ꝙ ſicut inqͥt coꝛ
pus primo ſepultũ in vno loco ſi poſtea ꝑ
decẽ annos ſepeliret᷑ in alio reſurgeret in
ſcòo loco nõ in pꝛimo.Sic dico inquit ꝙ
coꝛꝑa que penitus reſoluta ſunt in elemẽ
ta que trãſlata ſunt ad loca alia ita ꝙ ð
ſis nihil eſt in locis in quibꝰ fuerũt ſepul⸗
ta reſurgent vbi plus inuẽiet᷑ de materia
que fuit coꝛpoꝝ pᷣdictoꝝ. Ille enim locꝰ

ꝓ illo tꝑe erit eis loco ſepulchri.hec Rich

Agd hꝰ exemplũ pone de ↄſumptis ⁊ reſo
lutis in patibulo et hmõi quoꝝ pulueres
ventũ ſunt trãſlati vel in auras exalati:

aut Hmõli.ſi fuerit a beſtijs et lupis come

ſti. Unde Aug. xxij. de ciui.dei. ca. xx. ait.
ꝙ oĩpotentia creatoꝛis oĩa reuocare põt q
vis beſtie voꝛantis vł ignis abſüpſit vel
in puluerẽ cinerẽ vel in humoꝛẽ ſolutũ vł
in auram eſt exalatuʒ. Abſit vt vllum ſe⸗
cretũ vel ſubtractũ ſenſibus noſtris ita re
cipiat᷑ vt omniũ creatoꝛis aut cognitõem
lateat aut refugiat ptãtem. Hec Auguſ.
Sed ex iſtis documẽta nobis ſalubria
tradunt᷑. Primũ ſᷣm Fran.maro.ꝙ ſepul
chra ſctõꝝ vel arche aut thece in qͥᷣbus te
nent᷑ eoꝝ coꝛpoꝛa vel oſſa merito a fideli
bus venerãt᷑.tũ quia er chriſtus talia ho/
noꝛat ſepius faciẽdo miracłoſas ſanita⸗
tes infirmitatũ et alia remedia inuocãti⸗
bus circa talia. Tuʒ quia ſancti ad talia
loca ſepulchroꝛũ afficiunt᷑.quia ibi reſuſci
tabuntur. vnde talia honoꝛãtes iuuãt pᷣ⸗
cibus ⁊ pᷣcipue eos qͥ oꝛnant reliqas. Se
cundũ documentũ.ꝙ ſcʒ fidelibs pꝛodeſt
mu ltũ eccleſiaſtica ſepultura.vt patet ꝑ
Richar.non ſolũ ꝓpter oꝛões ibi facien/⸗
das ꝓ talibus ſed etiã ꝓpter ſctõꝝ deuoti
onẽ.qꝛ ſancti ad quoꝛũ honoꝛẽ fabricata
eſt eccleſia.et etiã quoꝝ coꝛpoꝛa vel reliqͥe
ibi habent᷑ oꝛant ꝓ talibus inibi ſepultis
vävyvt dicit Auguſt. Terciũ documentũ ꝙ
in moꝛtali decedentib nocet in loco ſacro

ꝓpter hũanã gliaʒ ſibi ꝓcurauit.Tũ qꝛ ĩ

.

ominica. Lĩocta. paſce

ſurgent ibi ad gloꝛiã.ipᷣevᷣo ad igminiam

⁊ penã. Nã oppoſita iuxta ſe poſita magꝭ

eluceſcũt.O ̊ pctõꝛ age pniam alioquin

ve tibi in moꝛte.ve ĩ ſepulchro.ve in iudi
cio.⁊ ve ꝑpetuo in ĩferno. DCirca
ſecũdũ de q̃litate reſurrectòis videndũ ẽ
Qualiter vel quali oꝛdine ⁊ diſpoſitione
fieri habeat reſurrectio hoĩm generalis.
Pꝛo q̊ notandũ ſᷣm doc.ſuꝑ.iiij.ꝙ plures
actus mirabiles in reſurrectõe ↄcurrẽt ſʒ
quos fiet reſurrectio Primũ fiet coꝛpo
rũ incineratio. RNam ſᷣm Tho. in.iiij.diſ.
xliij. oẽs reſurgent a cineribo cõi lege niſi
aliqᷣbus ex ſpecialis gratie pᷣuilegio ſit in
dulcũ ↄrium.ſicut et reſurrectõis accelera
tio indulta eſt aliqͥb vt btẽ virgini Ma⸗
rie.⁊ aliqͥ putãt de iohãne et de eis qͥ ſur⸗
rexerũt cum xpᷣo. Per cineres aũt intelli⸗

gende ſunt oẽs reliqͥe que remanent ex re

ſoluto coꝛꝑe hũano ſiue ſint cineres pꝛo⸗
pꝛie ſiue pulueres. Rõ qꝛ ſicut in penam
hoĩs ꝓpter peccatũ moꝛs a deo ẽ inflicta
ita ⁊ coꝛꝑis reſolutio. VUn Haymo dicit
ꝙ omnes in pctõ oꝛiginali ↄceptos tenet
hec ſentẽtia.Geñ.iij. Terra es et in terrã
ibis. puluis es et in puluerẽ reuerteris.
Sed d.tñ aliqͥ erunt qͥ ſtatim poſt moꝛtẽ
reſurgent ſicut dicit Mgj.xliij.di.quarti
de illis qͥ circa tpᷣus reſurrectõis viui erũt
quõ ergo incinerabũt᷑. Rñdet ideʒ Tho.
ꝙ ille ignis qui faciẽ mũdi purgabit po⸗
terit ſtatim coꝛꝑa eoꝝ qͥ viui inuenientur

reſoluere.ſicut ⁊ alia mixta reſoluet in pia

centẽ materiã.vnde ꝓpoſitũ patet. Se

cũdũ mirabile fiet omniũ cinerũ collectio

2 hoc angelico miniſterio. Matth. xxiiij.
Mittet filius hoĩs angelos ſuos et con⸗
gregabunt electos ſuos a qtuoꝛ ventꝭ.i.
partibus mũdi.vt patʒ ꝑ Lyrã et Fran.
maro. Oiſponent᷑ etiã ꝑ angelos ſinguli
ſeꝑatim in locis qͥb debẽt reſurgere Ter
ciũ fiet ſinguloꝝ coꝛpoꝝ oꝛganiʒatio vir⸗
tute diuina et refoꝛmatio ad vocẽ ſcʒ chri

ſti dicentis. Surgite moꝛtui venite ad iux

dicium.vt dicit Hiero.ſuꝑ Math. E
Sed di.exq̊ moꝛtui nõ habẽt auditum
quõ ̊ audiẽt vocẽ illã xpᷣi tãqᷓ; tubã ſic di
cente. Rñdet᷑ ſᷣm Rich.ꝙ licʒ coꝛꝑa moꝛ⸗

tua nõ audiãt vocẽ illã auditu coꝛꝑis :tũ

reſurrectõe talis magis ↄfundet᷑ cũ alij re anie intellectuali vᷣtute appᷣhẽdẽt illã.nec

icacay
bocgar

ſcetatß

tentia aſſi
Ailiſiau
Puulu iyn
at no apph
mirabllefie
legratio
mutlatare
Cud? gfecta
Choxvdi
Blo. bline

ſ Günipt

ia man? au
agesſaluet.
nus v mit
farptcane
ſomeiagel
Gteinege
noptremi
noopeg
eſtcoopats.
naboopey
Gundarer,
edrareſn
Wiſupen
udo noſn
Minis ſic⸗
ſeſganßit
goͤghionian
hoiſn bono
gllun gi
etotono
int
itlumen
habzinſin

(os lah

munenannrer
glisrali
Uidmebtn⸗
tusdetennig

ſ

adigninin.
ang
niumalionn
br Feinlol
D G
dis vicencii

1dibpoſtine

dim generns⸗
lizghns
croegauniß
Nimüfiraa⸗
Tho. innid
ibcdi legeni
einlegoſtn
Nectöis daten
te vigin On
eerdeeis i⸗
aes ait itlli
eremanenterte
intanents poof
ſicurinpenan
1deo i inſla
Dapnodid⸗
Neptos ten
nnes ainten
ni enms,

Nünpotmai

i li,dicun
ends uien
ide dt
nupnt
innuanenn
ncluntg⸗
fühan 5
Giain
Derhin,
vnpll
ineil

Eia ,
— vll
ſrgee
zuno
eiſn

ꝑ hoc ꝙ audiret᷑.iſ.coꝛpał:i.Sed ꝑ G ꝙ ꝓp⸗

feret᷑ a xpᷣo cuius ꝓlatoòi diuia virtus ⁊ po

tentia aſſiſtet ad reſuſcitãdũ aliq̊ modo.

A ſili ſicut vᷣbis aſſiſtit q dicit baptiʒãs

Ruulũ ipᷣm ſctificãdo q;uis ꝑuulꝰ qð di⸗
cit᷑ nõ appᷣhendat.hec Rich;. Quartum
mirabile fiet mẽbroꝝ oim hũanoꝝ rein⸗
tegratio.qꝛ oĩia mẽbra etiã q̃ ante fuerũt
mutilata reintegrãt᷑ et reſurgẽt dei vᷣtute.
cuiꝰ ꝑfecta ſunt oꝑa. Deut᷑.xxxij. Jõ.j.ad
Cho. xv.dẽ. Moꝛtui reſurgẽt incoꝛrupti
Glo.i.ſine diminutõe. Sʒ d.poſito ca
ſu ꝙ furi vł latrõiꝓpter rapinã ſit ãputa⸗
ta manꝰ aut aliud mẽbꝝ.qͥ poſtea pniaʒ
agẽs ſaluet᷑.quõ tali hoiĩ deꝰ reſtituet ma⸗
nus vel mẽbꝝ ſic amputatũ.cũ reſurrectõ
fiat vt coꝛpus pᷣmiet᷑ de bono oꝑe qð per
ipᷣm aĩa geſſit vel puniat᷑ de malo.Si er⸗
go reintegrat᷑ tali hoĩ manus amputata
nõ pᷣt remũerari reſurrectõis głia de bo⸗
no oꝑe qð poſtea penitẽdo egit.qꝛ ad h ñ
eſt cooꝑata.neq; in tali hoĩie põt punirið
malo oꝑe pus facto.qꝛ h ĩ penã hoĩs re⸗
dundaret. Non videt᷑ ̊ ꝙ in oĩibꝛ omnia
mebra reſurgant Ad h̊ rndet᷑ ſm Tho.
vbi ſupꝛa.ꝙ actus qͥbo meremur ꝓpe lo⸗
qndo nõ ſunt manꝰ vł pedis ſed toriꝰ ho

minis.ſic ⁊ oꝑatio artis nõ attribuit᷑ſer⸗

re ſed artifici Im ph̊ᷣm. Quauis ́̊ mẽbꝝ
qð añ pniam eſt mutilatũ nõ ſit cooꝑatũ

hoĩ in bono ꝓ ſtatu illo.tñ meret᷑ poſtea

głiam.qn.ſ.ipᷣe hõ meret᷑ vt totũ pᷣmiet
qextoto quod habʒ ðo ſeruiuit.hec tho.
FQuintũ mirabile fiet humoꝝ.ſ.na
turalium reſtitutio.Exq̊ em hõ reſurgere
habʒ in ſũma ꝑfectõe oꝑtʒ ꝙ oẽ illð qð 8*½
tinet ad itegritatẽ hũane nature reſurgat
⁊ ↄñs illa hũiditaſ q̃ ẽ de ĩtegritate hu
mane nature reſurget ſᷣm ꝙ dicẽ tho. vt eſt
ſanguis et alij tres hũoꝛes q̊s nata oꝛdia
uit ad mẽbra ⁊ eoꝝ ↄplexiões qꝗᷓ hñt foꝛ⸗
mas determiatas ſᷣm q̃s ↄtinent᷑ int᷑ ꝑteſ
coꝛꝑis.vñ reſurgent tales hũoꝛes cũ ꝑti/⸗
bus coꝛꝑis. Reſurget ſan guis qꝛ eſt ſe⸗
des aie.⁊ ſine ſanguie nõ viuificat᷑ coꝛpꝰ.
vt ptʒ ꝑ pᷣm ⁊ ſcpturã Leui.xvij.d.Aĩia
oĩs carnis ĩ ſanguie ẽ. Vñ ⁊ xpᷣs ĩ reſurre
ctõe reſumpſit ſuũ ſanguinẽ. Reſurgent
etiã tres ᷣncipales humoꝛes naturał co⸗

R
S OèG
. .

efficacia voc illius q̊ad reſurrectõeʒ fiet

plexiõis.ſ.colera.melãcolia.et flegna na
tuꝛalis.ita ꝙ ſanguine reſurget ſanguie⸗
oſus.et colericꝰ rſurget colericꝰ.et flegma
ticus reſurget flegmaticꝰ.liq ibi nõ fiat
flegmatis expuitio.qꝛ tale flegma nõ re
ſurget. Nec etiã reſurget colera vel melan
colia quã natura abijcit tãq; ſuꝑfluitateʒ
Sed intelligendũ ẽ ꝙ reſurget humoꝛ na
turalis colere et melãcolie ⁊ flegmat qui
eſtde ſubſtãtia mẽbroꝝ ⁊ ↄplexionũ Vñnñ
H ꝓ generali de hũoꝛib ẽ tenẽdũ ꝙ nulla
hũiditas q̃ ẽ ĩ via coꝛruptõis ⁊ a nat᷑a ab
ijcit᷑ ta nulla reſurget.qꝛ nõ eſt de gfectõe
indiuidui reſurgẽtis.vñ nec ſudoꝛ nec ſa⸗
nies nec ſputũ nec lac nec vrina.nec quic
quid a natura abijcit᷑reſurget. Hec patẽt
ꝑtho. Sextũ mirabile fiet capilloꝛum
barbeq; ⁊ vnguiũ pulcra reꝑatio. VUnde
Lu.xxj.xpᷣs dixit.Capillus de capite ve⸗
ſtro nõ ꝑibit.ſ.ſʒ reſtaurabit᷑i reſurrectõe
vt exponit Lyꝛa.qꝛ reſurgent nõ tm ea q̃ᷓ
ſunt de necitate hũane nature ſʒ etiã q fa⸗
ciũt ad decoꝛẽ.qꝛ ſũt de ſcða ꝑfectõne coꝛ
ꝑis.licʒ nõ de pᷣma. ſic exeplũ ĩ arboꝛibꝰ.
Folia nõ ſt᷑ de pᷣma ꝑfectõe arboꝝ ſʒ ð ſe⸗
cũda.ſ.ad decoꝛẽ ⁊ ad cooꝑiendũ fructũ.
⁊ tñ reſurgẽt anis ſinguł folia cũ fructib
Sic g̊ reſurgẽt capilli barbe vngues ⁊ in
teſtina. vt Fuin coꝛ epar viſceraq; hũa
na ᷣm dock.· G Sʒ d. ſi oẽs capilli et
barbe pᷣciſe et vngues reſurget erit nimia
lõgitudo.et ꝑ ↄñs deturpatio hoĩs.Rñr
bᷣm MHgfm ĩ. liij.di.xliij.et ibi Aug.a lie⸗
gantẽ de ciui.dei.ꝙ de ꝑtibꝛ hmoõi minꝰ
pᷣncipalib nõ ẽ neceſſariũ vt qlibʒ pars
materie ↄuertat᷑ ad foꝛmã in q̃ erat.ſʒ ſu
ficit ꝙ erit ſub quacunq; ꝑte reintegrata.
vnde capilli barde ⁊ vngues erũt in pul⸗
cerrima diſpoſitõe ſᷣm qð cõgruit decoꝛi.
Et reliq̃ taliũ reꝑabũt᷑ ĩ ꝑtib ĩ qͥbꝛ fuit ð
fectus aliqͥs ĩ pnti.puta ſi aliqð mẽbꝛuʒ
fuit breue vł tenue Septimũ mirabile
fiet aie ad ꝓpriũ coꝛpꝰreunio.qꝛ pᷣmiſſis
pᷣdiſpoſits aie ſinguloꝝ ĩ momẽto ⁊ in in ⸗
ſtanti reunient᷑ coꝛꝑibus ꝓpꝛijs a ſolo ðo
Si dicas quõ hec ola pᷣdicta fieri poſſint
in momento in ictu oculi:vt dicit aplus
debere fieri. Rñdet᷑ ſᷣm Rich. ꝙ illa q tũc
fient ꝑ miſteriũ angeloꝛũ.et etiã ia vox·
chriſti dicentis.Surgite moꝛtui ⁊c hu⸗

Dominica.i.in octa.Paſce

iuſmodi fiũt ĩ tꝑe licʒ breuiſſima moꝛula iiij.⁊ Iran es hoies
etate. xxxiij. annoꝝ.in qua xps reſurrexit.
d ſ̃m illud ad Eph̃.iiij. n
omnes in menſurã etatis plenitudis xpᷣi
MHã ⁊ pᷣmi ꝑentes in tali etate fuerũt foꝛ⸗
Sanei oẽs etiã ꝑuuli et ſenes

qꝛ angeli licʒ no in inſtãti tñ celerrie colli
gũt et in locis ſuis diſponũt pulueres.ſe
ea que fiũt virtute diuia ĩmediate. ſ.coꝛ⸗
poꝝ refoꝛmatio et aĩaꝝ reunio fiũt in in/⸗
Octauũ mirabile fiet defoꝛmitatũ rea
motio.qꝛ vt Aug.de ci.dei.xxij.⁊ allegat
xliiij.diſti.q̃rti libri.dicit. Reſurgent ſan
ctoꝝ coꝛpoꝛa ſine vllo vicio. ſine vlla de/
foꝛmitate. ſicut ſine vlla coꝛruptõne one
re et difficultate. Vnde ſᷣm doc.tenet᷑ cõi

ter ꝙ nulla erit defoꝛmitas in coꝛꝑib ele

ctoꝝ.nec quo ad figurã vt ẽ gibboſitaſvł
mẽbri alicuiꝰ ↄtractio aut diſtoꝛſio ⁊ hu/
iuſmodi.Nec quo ad colorem vt eſt defoꝛ
mis nigredo ethiopis. Et licʒ martyres
reſurgant cũ cicatricib ſuſceptiſi marty⸗
rio.Secꝰ autẽ de alijs cicatricib.qꝛ illi ĩ
electis nõ erũt ſm Frã.maro.Tamẽ cica
trices in martvrio ſuſcepti refulgebũt glo
ria magna ad honoꝛẽ illoꝝ. Ite. Nõ erit
etiã defoꝛmitas in electis qͥ ad coꝛruptõʒ

ſed omnes reſurgent integra carne vᷣgita

tis pᷣm Fran. maro.qꝛ inqͥt amiſſio vᷣgita
tis eſt qdam defoꝛmitas iõ remouebitur
ſed deꝰ refoꝛmabit coꝛꝑa electoꝝ omniũ
integra ſicut pᷣmo foꝛmauit. Aureolã tñ
virginitatis nõ habebũt niſi virgies.De
niq; in electis ñ erit etiã defoꝛmitas quo

ad diminutõem vel ſuꝑabundantiã ſiue

membꝛoꝝ ſiue qntitatis et ſtature. Vn/
de nullꝰ reſurget cũ quattuoꝛ tin digitis
aut paucioꝛibi qᷓ;.v.nec cũ pluribo digitis

Et pᷣm Fran. maro.gigantes ⁊ etiã nãni

reducent᷑ ad foꝛmã moderatã.iuxta illud

Eſa.xxvj.Gigantes nõ vſurgent. ſ.in ta
li quãtitate.licʒ reſurgant ceteris maioꝛi
quãtitate tñ moderata.Sic et de nãnis.
Vnge generaliter dicendũ ẽ oẽs reſur/
gent in quãtitate debita que vnicuiq; cõ/
ueniens erit ſᷣm cõplexionẽ et menſuram
ac ſtaturã naturalẽ.licʒ nõ in oib eq̃lem.
ſed ꝓut vnicuiq; indiuiduo debebat᷑ na⸗
turaliter reſecatis ſuꝑfluis et ſuppletꝭ vel
ablatis defectibꝛ. vt ponit Aug.xxij.ð ci⸗
ui.Sed vtrũ damnati reſurgãt cũ defoꝛ⸗
mitatib: Augꝰ indetminatũ reliqᷣt.de q̊
infra dicemus. Nonũ mirabile fiet eta
tis eiuſdẽ ꝑfectio. Nam vt dicit gẽ in

mati ᷣm

iiij. ?2 Fran. maro. oẽs hoĩes reſurgent in

in eadẽ etate.xxxiij.annoꝝ..reſurgent OO
g̊ mira dei potẽtia.

onis bonoꝝ a malis ſatis clara ẽ ſcriptu

ra:j. ad Choꝝ xv. d. Omnes reſurgemꝰ

ſed nõ oẽs imutabimur.ſ.ad gliam. Sʒ

2 inter ſctõs erit differẽtia varietatis ſᷣm

gradus gloꝛie ꝓut diuerſimode meruer̃t.
Vnde ibidẽ dꝛ. Stella differt a ſtella in
claritate .ſic et reſurrectio moꝛtuoꝛũ erit.
Sed hic querit᷑. Qualit᷑ in reſurrectõne
boni diſcernent᷑ a malis. Rñ.ſᷣm doc.pᷣci

pue Fran. maro. breuit᷑ recolligẽdo ꝙ per

plura. Pꝛimo ꝑ a gilitatẽ et grauitatem.

Nam boni habebũt mox in reſurrectõne

dotẽ agilitatis ꝑ quã ſctis aſſociati ſił cũ
illis rapiẽt obuiã xpᷣo in aera.j. Theß.iiij

Sed ꝑ ↄtrariũ mali habebunt tantã 60

uitatẽ ꝙ neqͥbunt ſe mouere de terra.ſed

poꝛtabunt᷑ ad locũ iudicij cõfuſibiliter ꝑ
temꝑa ab angelis vł potius a diabolis.

Scðo ꝑ btitudinis impaſſibilitatẽ et
penalitatẽ.boni em̃ erũt impaſſibiles.ſʒ
mali omniũ penaꝝ ſenſibiles. Tercio ꝑ
claritatẽ ⁊ defoꝛmitatẽ.boni em̃ fulgebũt

mali non.ſed erũt potiꝰturpes nigerrimi

2 hoꝛrẽdi.Sed et licʒ Aug.ſub dubio re

liq̃rit vtrũ repꝛioboꝝ coꝛꝑa reſurgãt cum

ſuis defoꝛmitatibus. Deniq; etiã cõmũi

ter doc.tenent ꝙq̊ ad diminutõem mem

broꝝ nõ habebũt defoꝛmitatẽ. quia ꝑfe⸗
ctio nature reꝑate fiet i reſurrectõe.tam?

nõ eſt dubiũ ꝙ, qdam defoꝛmitates ſalteʒ
in coloꝛe ⁊ turpitudine erũt ad ↄfuſioneʒ

illoꝛũ.ſᷣm illud Eſa.ix.Erit populꝰ qua⸗
ſi ignis eſca.ſ.qͥ deturpat. Itẽ.xiij. Facies
cõbuſte vultus eoꝛũ.
tur ꝑ chriſti caritatẽ.quã oſtendet bonis
Et ꝑ contrariũ ꝑ odioſitatẽ quã oſtẽdet
malis. Nam bonos a dextris collocãdo

honoꝛabit.malos ſiniſtris expꝛobrabit

onec occurram2

ieſu bone qᷓ; dulciſ
es electis qui tãta glia illos ſublimas.O
qͥd ꝑ contrariũ faciet pctõꝛibus ipᷣe deus
⁊ dñs ieſus breuit᷑ videamꝰ tercio articło
J CLirca terciũ de varietate reſurrecti

uarto diſcernẽ

isy
ſiſtistr

et. S

Viin
bonis
tatet
lciüe
giaqun
ergoin
aepen

Der
letörti
bonop:
lemund

lo.
femad
ſurrecd
llapb
peno.
lsap
docena
opera:
oſtealte
lendi
uenit De
füürn⸗
Peondtai
voshoie
veſtriſa
vobis.
veſnsſa
ſeptglia
holesqr
Geit
ngratlo⸗

Mmalir

hemäi
umalis
Urrlees,
otatn
Ulene⸗

ſeſurgenetn
Psreſunert
necoccumn,
plenimcisgi
Aefuerütſen
igunli aſens

Kreſurgen O

bone hdld

SſudlinasO0.
ibus ihedae

imrcdandh
letate ſeunmmn
cani ſahn
nes reiurgen
1d glan
varierarss
mode menn
ffenta ſanin
morruoni di⸗
in reiuneude
Fä Fmdoeh
oligidogie
ia gauinm⸗
rinreiutace
seſoaanſi

1n) Ti

„ „
„

behunt tun,O

arde mn i
oniblln
1us 1 dib⸗
npaſtolleni
nniſtli
biles. ,
onieñfihtin
Npesninnnn
gnbob
uninti un
enganidin
limn
illi
ncbe uunt
umiales e;
ind ſong

Pͤ⸗ u

¹ . 1 =—

ſlis vultũ placabilẽ et delectabilẽ oñdet ſcipulis ad fidei ↄfirmationẽ 2 9ſolatio⸗

cet.Et vt pꝛo bꝛeuitate ſufficiant hec.

ſitis iratũ:illos benedicet: iſtos maledi/ nẽ oſtẽdit manus ⁊ latus.⁊ gauiſi ſũt di⸗

ſcipuli viſo dño vt patet in hodierno euã

Vltimo diſcernent᷑ ꝑ iocunditatẽ q̃ erit ĩ gelio. Jtaq; exquo xpᷣs dñs reſurrexit.et

bonis.⁊ ꝑ contrariũ ꝑ planctũ ⁊ lugubꝛi
tatẽ que erit in malis.Nã ibunt hi in ſup
Vei eternũ.iuſti aũt in vitam eternaʒ.
Vle ergo tibi o peccatoꝛ.⁊ ve in coꝛpoꝛe ⁊

dia qui nõ fles nunc.qꝛ ꝑpetuo flebis.
ergo infelix noli te ꝑdere in gehennã ſed

age penitentiã. Rogemus ergo xpᷣm ⁊c̃

De eadẽ dominica ſermo tertius ſcili
cet ð reſurrectiõis ↄditiõe ſcʒ letificatiua
bonoꝝ ⁊ contriſtatiua maloꝝ ac nouita

⸗, ſcz ieſus manꝰz latꝰ. Ga
uiſi ſũt ergo diſcipuli viſo
dño Joh. xx. ⁊ in euange/

lio. βmꝛ‚ Dus leſus vt oſtẽdat amo
rem ad nos voluit ſigna paſſiõis poſt re

ſurrectionẽ ĩ ſuo coꝛpoꝛe reſeruare vt per
illa ꝓbet q;tũ nos amauerit t amabit ꝑ

petuo. Naʒ ſacro teſte euangelio diſcipu⸗

lis apparẽs oſtẽdit cicatrices manus ad

docendũ ꝗꝙ amoꝛ ſuus erat manifeſtus ꝑ

opera ⁊ penas ꝓ nobis ſuſceptas. Item
oſtẽdit etiã pedes vt ſcribit Lucas ad do
cendũ ꝙ onera peccatoꝝ noſtroꝛũ poꝛta/

eiꝰ reſurrectio eſt exemplar noſtre reſurre
ctionis future.in qua oẽs eũdẽ xpᷣm cũ ſi
gnis Raſlots gloꝛioſũ videbimꝰ. Ideo
Hter illa q̃ dicta ſũt in pᷣcedẽtiba tria my⸗
ſteria de reſurrectiõis noſtre ↄditõe ⁊ ſta
tu in hoc ſermõe declaremꝰ.

Pꝛimũ ðꝛ bonox letificatio.

Secundũ ðᷣꝛ repꝛoboꝝ ↄtriſtatio.
Tertiũ ðꝛ creaturaꝝ ↄgloꝛificatio.
Iſte em̃ tres ↄditiões vel actꝰ ↄcurrũt ⁊
fiũt in reſurrectiõe. Circa pᷣmũ de leti
ficatiõe bonoꝛũ in reſurrectioe.Eſa.lxv.
ſcribit᷑. Ecce ego creo celos nouos ⁊ rã
nouã.Et infra. Gaudebitis ⁊ exultabit
vſq; in ſempiternuʒ in his q̃ ego creo.q
põt etiã poniꝓ themate huius ſermõis.
Hec qͥ ppe verba dñs dicit m Lvraʒ de
futura mũdi innouatiõe quã faciet in re⸗
ſurrectiõe finali. Vñ dicit. Ecce ego creo
celos nouos ⁊ ter.no. qꝛ celeſtia coꝛꝑa et
elemẽta innouabunt᷑ no qᷓ;tũ ad ſubſtan
tiã ſed q;tũ ad claritatẽ ⁊ decoꝛẽ ad glia,z

dei ⁊ electoꝝ ↄſolationẽ maioꝛẽ in contẽ

platiõe creaturaꝝ.Subdit᷑ hi.⁊ nõ erũt
in memoꝛia pᷣoꝛa nec aſcẽdẽt ſuꝑ coꝛ.hoc
eſt dictũ ꝙ ſtatꝰ pᷣcedẽs nulliꝰ mo mẽti re
putabit᷑ efru ae ger is tũc ſeq̃ntꝭ.
Sequit᷑. Sed gaudebitis ⁊ exultabitis
in his q̃ ego creo ⁊c.Clarũ eſt g̊ ꝙ boni ĩ

uerit. Deniq; oſtẽdit etiã latus vulnera/ reſurrectioe multipliciter letificabunt᷑ tã
tũ iuxta coꝛ ad docendũ ꝙ amauerit noſ ꝓ gloꝛia ſue reſurrectionis qᷓ; etiã in crea
pᷣcoꝛdialiter.q.d. Videte ꝙ ex vero coꝛde turis celeſtibs ⁊ elemẽtis gloꝛioſe decoꝛa
vos hoĩes dilexerim. Videte ꝙ operãdo tis.ibiq; plurima gaudia electoꝝ futura
veſtrã ſalutẽ qualiter vulneratus ſũ pꝛo deſcribi:pphga.Plurimã etiã ꝑ ↄtrariũ
vobis. Vlidete qᷓlibus penis ꝓ peccatis maloꝝ penã ⁊ meſticiazʒ in eode capitulo
veſtris ſatiſfeci. Niſcite ergo me reama/ ⁊ ſe.deſcribit idẽ Eſa.ꝓpheta di.Et vos
re ꝓ tali amoꝛe. Sed quoniã multi ſunt q reliqſtis dũm ⁊c.nũerabo vos in gla⸗
holĩes qͥ xᷣm nec deuʒ eſſe nec reſurrexiſſe dio ⁊ oẽs in cede coꝛruetis.hoc ẽ ĩ gladio
credũt.Multi etiã ſũt qᷣ⁊ ſi credũt tamẽ ſentẽtie ⁊ in cede moꝛtis ac dãnatiois et᷑/
ingrati odiũ ꝓ dilectiõe reddũt peccãdo ne.Cauſã ſubdit di.ꝓ eo ꝙ vocaui.ſ.ad

vt mali xpᷣiani. Ideo pᷣm Chꝛvf.xpᷣs ĩ fij penitẽriã ⁊ nõ reſpõdiſtis.ſ.pctã ↄfitẽdo

ne müũdi reſuſcitatis oĩbus hoib bonis locutꝰ ſũ.ſ.ꝑ pᷣdicatoꝛes ⁊ ſcripturas mã
2 malis manifeſte oſtẽdet ſue paſſiõis ci data ꝓponedo ad ſalutẽ necaria.⁊ nõ au

gatrices.malis quidẽ ad confuſionẽ ⁊ ex/ diſtis.iſ.obediẽdo.et faciebatis malũ ſcʒ

pꝛobꝛationẽ.bonis aũt ad gloꝛioſã exul pctã pctis addẽdo.deniq; in fine ſeqntis

tationẽ. In cuiꝰ ſignũ apparẽs ieſus di/ capituli ↄcludit di. Vermis eoꝝ . mo⸗

rietur ⁊ ignis eoꝝ nõ extinguet᷑ ⁊ ſic patʒ
vꝓpreſurrectio erit bonis iocidiſſima. ſed
malis amariſſima. Sed qm̃ oppoſita iu
xta ſe poſita magis eluceſcũt ſᷣm phm pꝛi
mo elenco. E 5 ꝓſeqndo hũc p/
notatũ pꝛimũ articulũ ſcʒ de letificatiõe
bonoꝛũ ꝓſequar ſimul ⁊ circa ſecunduʒ
articulum ſcilicet de repꝛoboꝝ contriſta⸗
tione que erit in reſurrectiõe futura. Pꝛo
inde inquiramus qualia gaudia boni in
ſua reſurrectione habebunt.Ad que no/
tandũ ſᷣm doctores recolligendo ꝙ qͥnq;
pᷣcipua concurrũt in generali reſurrectio

nis electi erũt ĩ triplici differẽtia. Pꝛimo
qdã erũt q diu anñ moꝛtui fuerũt et plene
purgati.tales licet in illo igne reſurgant.
tñ nullã moleſtiã patiunt᷑ ab illo igne ꝓ⸗
pter dotẽ impaſſibilitatis ſed ſtatim ſine

om̃i leſiõe ꝑ dotem agilitatis eleuabunt
obuiã xpᷣo in a era vt dicit Apłs.j. Thei

ſalo.iiij. Sic &̊ vidẽtes ſe in coꝛꝑe ipaſſi⸗
bili ⁊ agili magnũ gaudiũ habebũt pꝛo
gloꝛia coꝛꝑis.Et hec ↄfirmant᷑ꝑ Augꝭ.
xx.de ciui.dei ca.xviij. Scðo alij electi
erũt qͥ nũqᷓ; fuerüt moꝛtui.ſed circa aduẽ
tũ iudicis inuenient᷑ viui.nec indigentes

ne fienda que ſanctis ⁊ omnibus electis burgatloe alĩ ſed ꝑfecti erũt ſancti.Ta⸗
1

erunt ꝑꝛo maxima leticia.ſed repꝛobis ſũ
ma triſticcis.
emnaarderis mũdi ↄflagratio.
Secũdũ coꝛꝑis ⁊ aĩe reunio.
Tertiũ xpᷣi iudicis apparitio.
NQuartũ iuſti iudicij retributio.
AUVltimũ ꝑpetua ſeꝑatio ⁊ manſio.
Pꝛimũ in relurrectiõe erit ardẽtis mũdi
cõflagratio qꝛ oĩm hoĩm reſurrectio erit
in igne ↄflagratiõis mũdi iuxta doctoꝛũ
oĩm ſententiã ſuꝑ.iiij.⁊ patet ex ſcptura.
Nã Eſa.lxvj.dicit.Oſſa vẽa. Lyra.ſ.(q
nũc ſũt putrida)q̃ſi herba germiabũt.ſ.i
reſurrectiõe głoſa.qꝛ ecce dñs in igne ſcili
cet ↄflagratiõis vẽiet. Et paulo poſt ſub
dit.qꝛ in igne dñs iudicabit.et in gladio
ſu id ẽ i ſentẽtia ad oẽm carnẽ id ẽ carna
liter viuentẽ. Hec ⁊ plura ibidẽ. Itẽ PS
Dicit. Ignis añ ipſũ ſcilicet iudicẽ xpm
venturuzʒ pᷣcedet ⁊ inftãmabit in circũitu
inimicos eiꝰ.Et Deutꝭ.xxxij. Ignis ſuc
cẽſus eſt in furoꝛe meo ⁊ ardebit vſq; ad ĩ
ferni nouiſſ.Rõ qꝛ mũd deber totalit᷑i⸗
nouari.ergo debz pus igns purgarivc re
mota foꝛma pꝛioꝛi purgatis elemẽtꝭ no⸗

bʒ eriã ignis ille nullã inferet moleſtiaʒ.
vt patet in.iiij.di.xlvij.ꝑ magiſtrũ.intel⸗

ligedo qͥ ad illoꝝ aĩas.ſed q̊ ad illoꝛũ coꝛ⸗

poꝛa.h̊ ſolũ facit ꝙ ipoꝝ coꝛꝑa ille ignis

incinerabitvt moꝛe alioꝝ a cineribus ſit

reſurrectio illoꝝ.⁊ hoc eis erit ꝓ ↄſolatio
ne ꝓpter reſurrectiõis accelerationẽ cũ ali
is ſimul reſurgẽtibi.Si dicas cũ illi dicã
tur tũc foꝛe viui. eis erit cruciatꝰ in hoc

ꝙ interficiunt᷑ ꝑ ſlũ ignẽ cõburentẽ.Rñ⸗

det᷑ ſᷣm Rich.ꝙ illos nõ iſte ignis confla⸗
gratiõis interficiet ſed moꝛient᷑ antea ꝓ/

pter diſtẽperantiã ĩ aere q tũc erit ꝑ caio⸗

ris exceſſũ.⁊ ꝓ tanto dicunt᷑ inueniri viui
in aduẽtu iudicis.qꝛ ꝓpe ante aduentũ il
lũ ⁊ anteqᷓ; ignis ↄflagratiõis fieret inue

nient᷑ viui q moꝛient᷑ ꝓpe antea.⁊ ſic ignii

eis moleſtiã nõ faciet. Tertio alij electi
erũt qͥ eodẽ mõvt pᷣdicti inueniũt᷑ ꝓpe an
tea viui.⁊ tũc erũt moꝛtui.tñ indigebunt
purgatiõe tãqᷓ; minꝰ ꝑfecti.⁊ tales ſic eti
am aie q;̃ in purgatoꝛio nonduʒ ſar⸗ plene
purgate ꝑ ignẽ purgatiõis purgabunt᷑.
Vn Glz. Corih. cie. Jono inqͥt ex
tremi iudicij tã diu añ iudiciũ pᷣcedendo

◻

ua foꝛma introducat᷑. Hec ẽ rõ Richar. durabit q̃uſq; purgati fuerint qͥ ſaluãdi

in.iiij.di.xlvij. Vn.ij. Pet. vlt. Celi ardẽ
tes ſoluent᷑ id eſt aeris ꝑtes. Elemẽta ig
nis ardoꝛe tabeſcent. nouos vero celos ⁊
nouã terrã expectamus. Itẽ.j.Corꝭ.vij.
Pꝛeterit figura hin* mũdi.Glo.dic. Pul

erunt. Hec ibi.Rõ ſᷣm Rich.qꝛ tꝑs pur
gatiois debet pᷣcedere tꝑs retributionis.
illa tñ purgatio nõ reqͥrit magnũ tꝑs.qꝛ
qð deerit de tꝑis longitudine ſupplet᷑ ig
nis illiꝰ intẽſioe vt dic etiã Tho. Illoꝛũ

chꝛitudo huiꝰ mũdi igniũ ↄflagratione etiã coꝛꝑa ꝑ illũ ignẽ incinerabunt᷑. VUnõ
Ecble. ſic noua foꝛma introducet᷑.ſ.ꝓpt᷑ ⁊ ille aie electe habebũt cõſolationẽ ſicut
eatoꝝ marꝰ gaudiũ.iõ ignis ille bonis ⁊ nũc in purgatoꝛio exiſtẽtes. Tũ er certi
erit materia ↄſolatiõis. Aduertedũ etiã tudine gfe ⁊ reſurrectiõis gloꝛioſe. Tũ ex
vm Rich.⁊ docto. ꝓ tꝑe illo reſurrectio ↄfoꝛmitate volũtatis diuine q̃ volũt puxr

Dominica pꝛima in octa.paſce

Gomn

Griadt

wwlütlti

tetele
DS
neenem
lrucabi
ſurgente,
ludciuq
doctoes
infernüen
U i
lsgene
llos ne⸗
peccarnre
lurrecoee
elecnsert
coͤeexgt
büͤtecno
Unteggliu
Nlatd⸗
cepop
feaſſiti
ſtcii.
coppena
Pean
Diau
ignotnin
hecchar⸗
bonope
lelgneg
ſtenoſten
deturpat
ſmnals⸗
biflingi
dataſente
Cinfimi
fincügn
mnahuz (
Epii Con
tuclineei
liſtmos y
Ueeſtaren
Cerillame
ſblltate

magepe

Nlee

riin in
uerüte ee
eneüngen
dloigey
ſaſanmln
nsdengbunt

Bol, DA
ncnge eſn

ibabehirpn

nmid Zlg,

Scd dljden
ſedcina dii
nerincigents
nütſanc Tu
ſau noleſt;
nugſriinte
audiloticn
ngs leignis
Lananbusſt
an oſolano
hnnnonicidi
s di lioſa
maarinhor
burenti⸗Ki
grisonfin

Entante 9
centp

invenli tiu
eadhenni
is tererinue
tleigii
oaljclean
nüt pean
digebunt
lles ſc .i
ſütplene
ubunt.
s inqtet
Adndo
ſauit
Pogu
utionis⸗
ihs.
nphletig
ho Flori
tone ſaut
Tiercert
Lia
ſclärput

gari ad ſatiſfaciendũ ꝓ pctis ſm iuſticiã
volũtatis diuine ⁊ ſic de alijs.Et ſic pa⸗
tet ꝙ electis nõ erit triſticia de igne.

BSed ꝑ ↄtrariũ repꝛo bis in illo ig⸗

ne erit maximꝰ fletus ⁊ cruciatus.qꝛ eos
cruciabit ſtatim in ania ⁊ etiã in coꝛꝑe re
ſurgente. Et hoc tã ante iudiciũ qᷓ; infra
iudiciũ qᷓ; etiã poſt iudiciũ. NHã ſᷣm om̃es

doctoꝛes iſte ignis in repꝛobis tũc extra
infernũ exiſtẽtibi.ſ.ſuꝑ trã in iudicio ſup

iebir vie ignis infernalis. Ve ̊ pctõꝛi
us qꝛ nec ꝓ tã modico tꝑe dimittet de⸗

illos ſine pena. O g infelix.o miſerrima

peccatrix aĩa cur nõ times. Secũdũ in re
ſurrectõe erit aĩe ⁊ coꝛꝑis reunio.Et hec
electis erit p maxima leticia qꝛ in reſurre

ctiõe ex glłia aĩe redũdante in coꝛpꝰ habe

bũt coꝛꝑa dota q̃ttuoꝛ dotib glie.ſ.clari
tate agilitate ſubtilitate et ipaſſibilitate
vt latꝰ de hoc dicemꝰin ſermone de glia
coꝛpoꝝ. Sed per ↄtrariuʒ repꝛobis ipſa
reaſſũptio ſuoꝝ coꝛpoꝝ erit ad ſũmã tri⸗

. x
edhe

— — —

tium in reſurectione erit chꝛiſti ſudicis
apparitio. Et hec ſanctis ⁊ electis erit ꝓ

ſumma leticia. Tum quia videbunt eiꝰ

deitatẽ ⁊ gloꝛioſam humanitatẽ in qua
viſiõe tota beatitudo cõſiſtit vt dicit Au·
guſti. Tum quia ipᷣm chꝛiſtũ ſumme di⸗
ligent quem ſemper deſiderauerunt vide
re. Sed per contrariũ repꝛobis ipᷣa chꝛi⸗

ſti viſio erit ſumme triſtabilis. Tũ quia
eius deitatẽ non poterunt videre ſed tan
tũmodo humanitatẽ videbunt refulge⸗
re gloꝛia indicibili ⁊ vultu iracũdo ac ter
ribili contra peccatoꝛes ſe oſtendere. Tũ

quia ipᷣm nunq; dilexerunt.ideo dolebũt
de iß ius felicitate.De his lacius ſermõe

de iudicio. Quartuʒ erit iuſta iudica⸗
tio ⁊ retributio. Hec electis erit pꝛo ſum

mo gaudio ꝙ ip̃ᷣis retribuetur eterna be-
atitudo pꝛo omibus operibus er laboꝛi⸗

bus ſuis.Et quia benedicẽtura chꝛiſto.
Sed per contrariũ repꝛobis erit iudiciũ
terribile lamentabile ⁊ ſumme amaruʒ.

ſticiXã. RCTu quia tũc duplicabit᷑ quia retribuentur ſingulis pene debite ⁊

eoꝝ pena eo ꝙ cruciari incipient etiã ĩ coꝛ acerbiſſime iuxta opera ſua.Et quia ma

poꝛe qͥ antea tãtũmõ in aĩa toꝛquebant᷑. ledicentur a chꝛiſto dicente. Ite maledi/⸗
Tũ quia eoꝛũ coꝛꝑa nõ erũt gloꝛioſa ſed cti in ignem eternũ Matth. xxv.
ignominioſa. Nã erũt nuda ad ↄfuſionẽ Vltimũ in reſurrectione erit perpetua ſe
nec clara vel fulgida. Sed ↄtra claritatẽ paratio et manſio. Pꝛimo naq; dominꝰ
bonoꝝ erũt denigrata ⁊ deturpata vtpo ieſus ſeparabit bonos om̃es et dabit eis
te igne aduſta. Vn Augꝰ dicit. Si igniſ manſionem perpetuã in celis vbi cuz an
iſte noſter oĩa pulchꝛa et lucida qᷓ ambit gelis deum laudabunt pꝛo perpetue be/
deturpat ⁊ denigrat q;dto magis ignis i/ atitudinis gaudio in coꝛpoꝛe et anima-
fernalis. Item contra agilitatẽ erùt gra/ Et per contrariũ malos ſeparatos a bo
uiſſima ⁊ ponderoſiſſima adeo ꝙ ſtatim nis deijciet deus in infernũ.perpetuo ibi
data ſententia deſcẽdant in puncto ad lo dem recludendo ſimul cũ demonibus vt
cũ infimũ.Exo.xv. Deſcenderũt in pꝛo/ nunqᷓ; in perpetuũ exire vel liberari vo⸗
fundũ quaſi plumbũ in aquis vehbemen leant. Vbi vt ſcribit Job. x. nullus ot.
tib. Itẽ contra ſubtilitatẽ bonoꝛũ erunt do:ſed ſempiernus hoꝛroꝛ inhabitat.
maloꝛuʒ coꝛpoꝛa debiliſſima.quia Job. Ve ergo ⁊ ve repꝛobis. quia ibi erit fle⸗

xviij. Conſumet moꝛs ſcilicet eterna foꝛti tus ⁊ ſtridoꝛ dentiũ.Teſte xpo Matth.

tudinẽ eius. Si enim moꝛs in pᷣſenti foꝛ xiij. Ibi erit perpetuus cruciatus et vlu⸗
tiſſimos viros ĩ agone ades debilitat vt latus ⁊c.fames ſitis et omne malũ.Heu
nec ſtare nec ambulare poſſint. Quid fa tero.xxxij. Congregabo ſuper eos mala:
ciet illa moꝛs eterna.deniq; cõtra impaſ et complebo ſagittas meas in eis. Ses
ſibilitatẽ bonoꝛũ ipſa erunt ſumme paſ/ cundo quoq; ad maioꝛem conſolationeʒ

ſibilia vt vꝛantur ⁊ viuant ⁊ ſentiant pe electoꝛũ:necnon maioꝛem penam repꝛo⸗

nas omnimodas in ſempiternum. ſicut boꝝ de ipſe ſtatim ſentẽtia data ſeꝑabit
ſcribitur Judith. xvj. O ergo tu pecca/ ignẽ illũ ↄflagratiõis diuidẽdo puꝝ ab
toꝛ age penitentlam ne pereas. Ter⸗ ĩpuro vt diẽ Balili ſuꝑ iũllu d P viij.

—

— » 5⁵ 5 t ”òM ſce
Donumnica pꝛuna in octa. paſce „
Vlox dni intercidẽtis flãmã ignis. ita ꝙ vt euadas toꝛmẽta.He iſtis ⁊ ſeq̃ntibus
ililud qð erit in eo puꝝ lucidũ ⁊ ſubtile re plura habes ſer. de inouatiõe müdi poſt durg
maneat ad ſãcto:ũ leticiã ſuꝑiꝰ. Hoc ſʒ iudiciũ ꝑte hyemali.Hec ſufficiãt ꝑtine· glacſt
Rich.nõ ẽ ſic itelligedũ ꝙ alibi ꝑ ſe ſtãdo tia ad reſurrectionẽ. PCCirca ter⸗ S
remaeret ſʒ ſic remãet ꝙ cõpleta mði pur tiũ de creaturarũ gloꝛia q eis dabit in re neſ,
gatiõe reſoluet᷑ in pᷣiacentẽ materiã ⁊ trãſ ſurrectiõe.qm ſᷣm oẽs doctoꝛes ſicut ho/ evin
muta bit᷑ diuina vᷣtute ꝑs in terrã puraʒ. mo loꝛificabit᷑in coꝛꝑe ⁊ oĩby ſenſibʒ.ita nncd
ꝑs in aquã purãꝗ.ꝑs in aerẽ purũ ⁊ ꝑs in mũdus innouabit᷑ poſt iudiciũ claritate Kbtae
ignẽ lucidiſſimũ.Naʒ exq̊ de ꝑte materie q̃dã melioꝛi ad amplioꝛẽ electoꝝ leticias nuni
cuiuſſibet elementoꝝ.ignis ille ſuꝑnatu ⁊ dei gloꝛiã ꝓ eo ꝙ iuxta dei voluũtatẽ ſ/ſer dſſoo
raliter a deo ꝓducetur.ideo ſi nõ trãſmu/ uierũt hoi. VUñ No. viij. Apls diẽ. Sci⸗/ ii 4
taret᷑ in eadẽ elemẽta manerẽt minoꝛata mus em ꝙ ois crearura ingemiſelt: ptu dan
in ſuis eſſentijs. Vñ ne minoꝛata ſint in rit vſq; adhuc expectãs redẽptioneʒ coꝛa⸗
ea trãſmutat᷑.ſed illud qð ĩ igne ↄflagra poꝛis nr̃i ſcʒ a coꝛruptiõe.qꝛ ⁊ ipa creatu 8 n
tiõis erit impurũ inuoluet repꝛobos ⁊ cũ ra liberabit a ſeruitute coꝛruptiõis. Lic, uc
eis deſcẽdet ĩ ifernũ. Deniq; tertio deus em̃ creature inſenſibiles nil meruerunt p
ſepabit ſoꝛdes oẽs toti müudia puris ele laboꝛe.tñ ipᷣe hõ meruit vt vniuerſo ↄfe⸗ Ma
. metis. Quas qͥdẽ oẽs ſoꝛdes mũdi cũ re rat᷑ gloꝛia inqᷓ;tũ hoc cedit ad augmentiũ fun
pꝛobis ſimul iuoluet pꝛedicti ignis con/⸗ gloꝛie hoĩs ßᷣm Tho, ſicut lignü cruc erx unn.
flagratõis impuritas.⁊ ſimul cũ oĩby de ſe nõ meruit.ſed xpᷣs in ea pendẽs meru AMck
ſcendẽt in infernũ ad maioꝛẽ cruciatũ rei it vt adoꝛet᷑ ⁊ finalit gloꝛificet᷑ ſʒ Chꝛyßß. planſe
piꝛoboꝝ. ⁊ ipᷣe impurꝰ ignis fetulentus ? Etð iſta materia plures rõnes ſcripſi ꝑ. H“ llaer
. ſoꝛdidꝰ ↄiũget᷑ igni infernali ⁊ cũ illo ſi/ hyemali ſermo.vj. L. Sed inqͥrendũ caung
mul cruciabit repꝛobos ꝑpetuo. Nec eſt hic reſtat q̃li nouitate iocũde glie decoꝛa ſols.
icõueniẽs ꝙ ſic duplici igne crucient᷑poſt bit᷑ ſtabit ꝑpetuo mundus. Ad qð hini hnnct
reſurrectionẽ.qꝛ ronabũle eſt vt eoꝝ cruci docto.notemꝰ plurimas nouitates iocũ Nmnnan
atns tã in aĩa q; in coꝛꝑe augeat᷑. Hec pᷣ⸗ das. Pꝛima erit in terra ſcʒ ꝙ ab hoi,/ eoeogal
dicta oia ex Richar. ⁊ doct. Et exempla bus nũqᷓ; inhabitabit᷑ vltra. et ſic nõ eri eeiT
ponũtur hmõi.nã videm pmo in terra in ea pctõ locus. Rõ qꝛ vt Aug?in enchi mogor
ꝙ aliqͥd eſt nobile in ea ⁊ purũ ſcʒ ſtabili ridion quẽ allegat magiſter in.iiij.di.xlix. Fido
tas ⁊ ſubſtãtiaeiꝰ pura.hec ergo remane dicit. J mpleto iudicio due ciuitates finẽ enxapu
bũt in terra ſuꝑius.Qð aũt eſt ignobile habebũt vna xp̃i q̃ erit in celo.Altera di dduiaſnentt
ſcʒ grauitas frigiditas ſiccitas opacitas aboli qᷓ erit ĩ inferno.vtraq; tũ hominuz m. g
detrudet᷑ in infernnʒ. Itẽ in aq̃ nobile ⁊ ⁊ angeloꝝ.illis volũtas iſtis facultas nõ (leratae
urũ.ſ.limpiditas ⁊ diaphanitas mane poterit eẽ peccãdi.Hec ibi. Ex q̃ auctoꝛi eninagt
it. Sʒz impurũ ⁊ ignobile. ſ. frigoꝛ ⁊ ſoꝛ/ tate claret ꝙ nõ erit tertia ciuitas ĩ terra. leniterm
des oẽs ranarũ ⁊ piſciũ ac turbatio tẽpe ſicut Egidiꝰde roma ⁊ qdã utauerũt ꝙ (Vnd
ſtatis deſcẽdẽt in infernũ. Itẽ in aere ſe⸗ ꝑuuli q̃ ſũt in limbo poſt luchelli terrã in o Jii⸗
renitas remanebit ſed coꝛruptio fetoꝛ er habitarẽt in leticia.nec hoc habet pbabi Hnhob,
hmõi deſcẽdẽt in infernũ. Itẽ ĩ igne ma⸗ litatẽ vt dicit Fran.ma.ſed eſt ↄtra ſubſe Cenclig
nebit luciditas.ſed qð ẽ vſtiuũ ⁊ fumale qᷓntia. Scda erit in eadẽ terrã ꝙ irratti)· feſ,
deſcẽdet ad infernũ. Hec oĩa faciet deus onalia nõ erũt in mũdo viuẽtia.quia ille Derigze
ꝓpter bono:ũ marꝰ gaudiũ ⁊ maloꝝ cru/ ſtatꝰ ẽ ſoliꝰvite oĩno incoꝛruptibil. Jõq Gqw burnciz
ciatũ.O ᷓ miſerrime pctõꝛ qͥ nõvis peni coꝛruptibilia nõ erũt nec generabilia nec nuethad
tere cogita ex dictis quãta tibi ſeruantin homo tũc habebit vitã alalẽ ꝓpter que,z Neſe
futurũ toꝛmẽta in oib creaturꝰ. O quid ſuſtẽtandũ talia deberẽt remanere vt pa mierie⸗
erit tibi iacere ibi ꝑpetuo in tot feciboclo tet ꝑ Rich̊.⁊ Tho. qe Fran. YIJdeo Augꝰ ce
