holai
focles iuſtii
sangnentat
coronat Her
i16
tauns epion
iis paldons
lis diic, ho
malliſepolte
ent ꝛard

tnuss ſeut
nusſugeuan

ente

eunſüteum
eeenol d
nbrii an
Stdo
nat'n amns
ſtintens t
ani Aenn
n müdatone
ßllnn
inermunt
ufiunequ
dämdenon
znennstli
jſte dnn
gult hodier

5,
naucul;
geſpuu⸗
aulalog!
cuaaſſct
iteidien
tbictes:

lba.

—

gẽs unꝑauit vẽti ⁊ mari et facta ẽ ſubito

tfranqᷣlliras magna. Poꝛro hoies mirati

ſũt dicẽtes.Qualis ẽ hic.qꝛ venti ⁊ mare
obediũt eiMatth̊.viij. In hoc ſacro euã
gelio tria pꝛecipua myſteria notabimu
pꝛo ſermone.
SBumd ðꝛ periculoſa maris cõmotio.
cõm ðꝛ timoꝛoſa diſcip łoꝝ turbatõ
Tertiũðꝛ miracłoſa tẽpeſtatꝭ ſedatio.
CLCirca pᷣmũ de ꝑiculo mars ſacrũ euã/
eliũ dicit.in illo tꝑe aſdẽte ieſu ⁊c. Sʒ
ꝗtge ⁊ vbi vñs ieſus EKr hoc qð legitur

hic. Rñdet᷑ ſjm doc.ꝙ in mari galilee hoc

fecit pᷣmo ãno pᷣdicatiõis ſue videlicʒ tri⸗

ceſimopᷣmo ãno etatis ſue vltima die iu⸗

lij poſtq; deſcẽdiſſet de mõte et mũdaſſet

lepꝛoſũ ac curaſſet galyticũ ſeruũłxẽturio

nis ⁊ plureſ alios ifirmos vt refert Mat
theus.tũc vidẽs turbas multas circũ ſe:
volẽs turbarũ declinare tumultũ aſcẽdit
inauiculã ⁊ ſecuti ſũt eũ diſcipuli ⁊c̃. Jux
ta bec dicta euãgelij aliq qſtiões occurtr᷑t.

Piꝛima qſtio de nauicule aſcẽſiõe qua⸗

re chꝛiſtꝰ dñs voluit in nauicula traſfre⸗
tari mare cũ diſcipulis ⁊ nõ in maioꝛi na
ui. Nauicula em diminutiuũ ẽ ⁊ ſic ſigni
fieat ꝑuã nauẽ. Ad hoc rũdet᷑ ſᷣm docto.
ꝙ triplici rõne. Pꝛimo ꝓpter cõmẽdandũ
miraculũ qð maius eſſe claret cũ ꝑua na
uicula in tà magna tẽpeſtate nõ obꝛuit᷑.
Scðdo ꝓpter hũilitatis exẽplũ ⁊ tutꝭ do
cumẽtuù. NHã ↄtra ſuꝑbiã hoim chꝛiſt? ve
niẽs ĩ oĩiba huilia ⁊ ꝑua elegit.i.hũ ilẽ vir
ginẽ matrẽ.puã ciuitatẽ naʒarethↄcepti
oni.⁊ bethleẽ ꝑuã natiuitati.artũ pſepiũ
in q̊ reclinaret.artã refectionẽ ꝓ nutrimẽ

to ſcʒ lac virgineũ.artã tandẽ crucẽ.axtũ

ſepulcrũ ⁊c̃. Itẽ ↄtra ſuꝑbiã ſimul ⁊ aua
riciã nũqᷓ; legit᷑ aſcẽdiſſe chꝛiſtꝰ nauẽ mer
catoꝝ ſed ꝑuã nauiculã. Vñn Augꝰ. Oia
inqͥt mũdi huiꝰ delectabitia ↄtempſit hõ
deus vt hoĩb ea ↄtẽnenda ⁊ celeſtia deſi
derãda mõſtraret. B Tertio h̊ xpᷣs fec
ꝓpt᷑ deſignãdũ myſteriũ. Etem̃ qͥd ꝑ na⸗

uiculã ſignificari voluit quã cũ diſcipuliſ
itrauit niſi hec pᷣcipua in qͥba debem ſeqͥ

eũ vt diſcip uli.Pꝛimo.i.penitẽtiã q eſt ſe
cũda tabła poſt naufragiũ.ſ.oꝛigiał pcti
vt dicit hiero/ꝑ quã in h mari magno ̊

Quid timidi eſtis modice fidei.tunc ſur

ẽi mũdo duci poſſumꝰ ad poꝛtũ celeſteʒ
hec penitẽtia tãqᷓ; nauicula debet eẽ arta
qꝛ vt chꝛiſtꝰR dicit Matth. vij. Arta ẽvia
q ducit in celũ. Vñ hec figurataẽ ꝑ arcã
noe quã qͥ itrauerũt ſaluati ſũt.⁊ ꝗͥ nõ in⸗
trauerũt ꝑierũt.ſic ⁊ in penitẽtia ꝗͥ nõ fu
erint gibũt. ⁊ qͥ in ea fũt ſaluabunt᷑. In H̊
tm̃ ẽ differẽtia ᷣm qð ait Chꝛy.li.de lau
dib pauli.ꝙ in arcã noe qᷓlis qͥs intrauit
talis exiuit.lupꝰ itrauit ⁊ lupꝰ exiuit.leo
ĩtrauit leo exiuit.coꝛuꝰĩtrauit coꝛuꝰexiuit
hõ itrauit hõ exiuit.qꝛ nec lupo arca ab⸗
ſtulit rapacitatẽ nec leoni ſuꝑbã ferocita/
tẽ.nec coꝛuo nigredinẽ.ſʒ arca penitentie
vel nauis mutat hoĩiem de lupo rapacita
tis inagnũ mãſuetudinis.⁊ de leone ſuꝑ

bie in ouẽ hũilitatꝭ. ð coꝛuo nigredis car

nalitat pctiin albedinẽ innocẽtie.⁊ de
hoie ĩ angelũ ⁊c̃. Scðo ꝑ nauiculã ſigni/
ficare voluit chꝛiſtꝰ crucẽ quã aſcẽderevo
luit.ac erꝰ eccłie fidẽ ⁊ imitationẽ vt dicit
Rabanꝰ q mare huł ſecli trãſeũdo ꝑue⸗
nimꝰad celũ. Nimiꝝ nauicula in pᷣncipio
⁊ fine ẽ arta.in medio lata. Sic crux chꝛi

ſti ſugꝑi' erat tã ſtricta ꝙ chꝛiſt in ea pen

dẽs nõ hab-hat vbi caput reclinaret. Et
inferi circa pedes chꝛiſti fuit tã ſtricta qꝙ
pedes ambo chꝛiſti ſimul ↄfixi erãt. ſed ĩ

medio coꝛꝑe chꝛiſti erat ita dulatata ꝙ ꝑE½

extẽſionẽ coꝛuʒis chaſti oĩa oſſa poterant
dinũerari iuxta qð pᷣdixerat Ps. Foder̃t
manꝰ meas et pe.me.⁊ di.oĩa oſſa mea.
Hãc etiã eccłia diſcipuloꝝ chꝛiſti imitã⸗
do ꝑ fidẽ ⁊ amoꝛeʒ in pᷣncipio fuit valde
ſtricta qꝛ ꝑ multas ꝑſecutioões martyrio
fuit anguſtiata.Et ſilr in fine tpe ꝑſecutt
onis antichꝛiſti erit ſũme anguſtiata.ſed

ĩ medio tgeẽꝑ oꝛbẽ totũ magnis poſſeſſi

onib dilata . ⁊ ſic patet ꝙ ot᷑ talia my
ſteria xpᷣaſcẽdit nauiculã.⁊ ſecuti ſũt eũ
inqᷣt diſcipuli.qꝛ nos debemꝰ chꝛiſtũ ſeqͥ
in pen(tentia ⁊ fide ac obedientia eccleſie
quia dicit Augꝰ ð vita chꝛiſtiana. Cbꝛi

ſtiani nomen fruſtra ſoꝛtitur qui chꝛiſtuzʒ

minime imitatur. O ergo chꝛiſtiane imi
tare chꝛiſti crucẽ in penitẽtia crucifigẽdo
ĩ te pctã qꝛ vt Gꝛegꝰ diecit. Quid ꝓdeſt ꝙ

fide deo iugimur. morib ãt diſiũgimur.
CSca queſtio de maris ↄmotõnis

oꝛigine. vtrũ hec maris tempeſtas fuerit

naturalit᷑ vel miraculoſe a deo exoꝛta.Rñ
detur ſᷣm Oꝛige.ꝙ vo lũtate xpᷣi fuit mi⸗
racuiloſe exoꝛta. Hoc aũt fecit xpᷣs Prio
ꝓter ſue deitatis declaratõem. qꝛ ipe de
us eſt qͥ educit vẽtos de theſauris ſuis.i.
occultis.dicẽte pᷣs.Et iteꝝ tu dñaris po
teſtati maris.motũ aũt fluctuũ eiꝰ tu mi

tigas Secũdo hoc voluit xpᷣs facere ꝓpt᷑

nram inſtructõem vt doceamur ꝙ qͥ vult
conuerti ad pniam et ſequelã chriſti ſciat
ꝓ cerio ꝙ cõmoueri ꝑmittit deus ſibi tẽ/⸗
peſtates tentationũ et aduerſitatũ mũdi
ac arta vt ꝓbet᷑.ſᷣm illõ Ecciĩ.ij.ſcp tum
Fili accedens ad buitutem dei ſta in iuſti
cia ⁊ in timoꝛe.et pᷣꝑa aiam tuã ad tenta

tiõem.q.d./ꝓ certo ſcias tentatõnes occur
Tercia qſtio de ꝑi⸗

rere ideo pᷣpara te.
cu li maris deſignatõe. vnde eſt ꝙ ꝑ ma/

re tempeſtuoſum deſignant᷑ ꝑicka mundi
⁊ eius tentationũ. Ad qð rñũdet᷑ ſᷣm doc.

ꝙ plurib rõibus. DPꝛimo ꝓpt ani

max piclitatiõem.qꝛ anime ꝑiclitantur ĩ

mundo ſicut naues in mari.imo ꝑiculoſi

oꝛ eſt mũdus aĩabo qᷓ; ſit mare nauibus.

Vnde Berñ.dicit. In mari marſilie de
centũ nauibus vix vna perit.ſed in mari

huius mũdi de centũ aiabus vix vna ſal · n
CTerciũ ꝙ diſcipulos ð timoꝛe redargag
erit.⁊ ſʒ h treſqſtiões occurrũt ꝑtractade

uaf. Periculũ inqͥt ꝓbat trãſeuntiũ rari⸗
tas ⁊ ꝑeuntiũ młtitudo.hec Berñn. Se
cundo ꝓpter beluaꝝ monſtruoſam con⸗
ditõem. Nam in mari mirabilia mõſtra
ſunt. Vt em̃ dicit Hugo de flo.cã.aliq̃n
do inuẽtus eſt ibi piſcis vel belua ꝑ om⸗
nia ſicut miles in equo.aliqñ belua plu/
rimaꝝ linguaꝝ et capitũ.Sic mũdꝰ iſte
Pienus eſt mõſtruoſis hoibo.ita ꝙ multi
abent oculos in pedibi qꝛ ſꝑ figunt to/⸗
tum contuitũ in terrã ꝑ affectũ coꝛdis.⁊
habent pedes in capite.qꝛ ſꝑ Togitãt t᷑rã.
ſcʒ auꝝ ⁊ hmõi.vt ſunt auari.Alij habẽt
multas linguas.ſ.adulatõis:detractiõis
mendacij. Alij habent gladios in labijs

vt maledici et vituꝑia loqntes.pᷣs. Gla⸗

dius ſub labijs eoꝝ. Alij aũt hñt młta
capita vt vicioꝝ ſectatoꝛes.qꝛ Aug. dic.
Vhceõꝛ tot demonioꝝ ſeruꝰ eſt qͥt vicioꝝ
Tercio ꝓprer comeſtionẽ piſciũ et de⸗
uoꝛatõ em. Nam in mari maioꝛes piſces
comedũt et deuoꝛãt minoꝛes.ſic in mun⸗

Ambro.ſuꝑ Lu.piſces ſũt hoĩes qͥ hanc
vitã quaſi natãt.Et nota ſicut dic tho
mas in poſtilla ſuꝑ Job. Eſtĩ mari qͥdãa
piſcis magnus qͥ vocat᷑ cetꝰ qͥ qñ vult coꝛ2ñ
medere in eſurie aꝑit os ſuũ et emittit an
helitũ odoꝛifeꝝ et piſces ſequentes hunc

odoꝛẽ ab ſoꝛbet.Sic in hoc mũdo maio⸗

res.ſ.potentes hoĩes emittũt anhelitum

odoꝛiferũ verbis ꝓmittẽdo diuitias dig
nitates et hmõi que multi ſeq̃ᷓntes deci⸗
piuntur et deuoꝛant᷑ a diabolo. Item alij
etiã piſces dieungeſſe in mari qͥ ꝑuos pi⸗
ſces quos.ſ.beluè

bagios ſpoliãdo.pᷣſ.Qui deuoꝛãt ple.m.
ſ. eſ. pa. Quarto ꝓpter diuerſitatẽ foꝛtu
ne et alteratõem qꝛ mare nũqᷓ; ẽ oino qͥe

tũ ſʒ ſꝑ fluctuãdo eleuat᷑ et depᷣmit᷑. ſicho

mines in mũdo. Boe. Hũc ↄtinuũ ludũ

ludimus.ſũma infimis ⁊ ifima ſummis
mutare habemꝰ. hec ille.̊ ẽ ꝓſꝑa aduerꝰ
Hec ſufficiät. E Circa ſcom pꝛinci⸗/

pale de diſcipuloꝝ turbatiõe tria pcipua
notant᷑ in ipo ſacro euãgelio.
Primũ ꝓꝙ xpᷣs dñs doꝛmierit.
Scðõm ꝓꝙdiſcipuli eũ ſuſcitauerint.

Prima q̃ſtio cur xpᷣs voluit in naui gꝑi

culi tꝑe doꝛmire.Ad qð ſᷣm doc.dantur
rões Prima vt ſe veꝝ coꝛpus hũanũ ſum
pſiſſe oñderet qͥ ꝑ miracula pᷣus facta et

poſtea faciẽda ſe veꝝ deũ oñderat. et ſic
doceret credere eũ veꝝ deũ et hoiem ve⸗
rum. Vnde Ori ge.dicit. Eſt inqͥt reſ mi
rabilis et ſtupẽda.is qͥ nunq; doꝛmirne⸗
q; doꝛmitat.ſ.deus doꝛmire dicit᷑. Doꝛ⸗
miebat qͥdem coꝛꝑe ſ vigilabat deitate.
demonſtrãs qꝛ verũ hũanũ poꝛtabat coꝛ

pus qð coꝛruptibile.i.paſſibile induerart
Hec ille. Sca rõ vt nos penitẽtes ſecu/

ros redderet. Nimiꝝ Mar.iiij.ðꝛ ꝙ xps

erat ĩ puppi nauis ſuꝑ ceruical doꝛmies.
vbi Theop̃.dic̃. doꝛmiebat ſuꝑ ceruical

ſiqdem ligneü.hec ille. VUn ꝑ H lignũ na⸗
uis ſignificatur lignũ crucis in quo chri⸗

ſtus doꝛmiuit ꝓ nobis per mo:tem peni

tentialem.⁊ ſic docuit ꝙ ſi pniaʒ agimꝰ p

Dominica.iI.poſtocta.epipha.

ueinſequunt᷑ vt comedat
defendunt.ſed ipᷣimet tãdẽ illoſ comedũt
ic pᷣncipes multi comedũt ꝓpᷣ os iobę⸗

—

do potentes affligedo deuoꝛãt pauperes pctis ſecure doꝛmirem ĩ moꝛte qꝛ ſalu.⸗

unur

pinquabit
moruuncun
damnabit
fü Naſtie
doimirede
ſet amt
berns
aketado
glcpusſe
ſisquosn
Goeultent
Uglarc
nan velllbe
colllosi
cidiſciput
ſacebups
mnisdfe
Gerid
nmrönd
Tantome
intpene⸗:
ſelumano
lerſuſcitar
Operue⸗
adense
cumeſte
denntn
tinenys
leredebe
lerin tal
lerurrere,
dimeſil
1.Ser
haſiͤeert
ncitnore
Bdine
beumult
Qunrer⸗
Clomorti
ci noi
tüſienarn
lunailud
Dſöbue
nnin 3
nnurz⸗
biuten
in Oe
Epider
Mye

ermoa XXXNI

ſhn B
di den bimur. Mat. iij. Penitentiã agite appꝛ?o bant ꝙ excitatus poterat mare increpa⸗
nrd pinquabit regnũ celoꝝ. Sed omnib, qui re nondũ aũt doꝛmiens.hec ſᷣm Chryſo.
Flmmitti moꝛiuntur extra penitentiã ve illis quia Vñ timoꝛ naturalis nõ redarguit᷑ ĩ eis:
igünuha damnabunk. F Tercia rõ m Hila ſed modicitas fidei.ideo ait eis OQuid ti
ügemiten riũ vt affticcis hominibs deũ ſepe quaſi midi eſtis modice fidei. Oꝛige.q.d.inqͥt.
eguenteshune doꝛmire doceret dum liberare nõ feſtina Si potentẽ me ſuꝑ terrã cognouiſtis.q̃re
Nmüdonna rer. Nam rps deus aliqͥbus ſemꝑ vigilat nõ creditis ꝙ in mari potens ſim. Et ſi
nüranheinn vt beatis in celo quoꝝ ſꝑ ⁊ in eternũ rcoꝛ moꝛs irrueret nõne debuiſtis eã ↄſtantii
hdiuitus dig dat᷑ et ab omni aduerſitate defenſat. Itẽ ſime ſi uſtinere. Qui modicũ credit argue
i ſeäntes den aliqb us ſemꝑ doꝛmit vt in inferno poſi/ tur.q nihil credit ↄdemn abit᷑.hec Oꝛig⸗
boho Nendl ) tis quos nũqᷓ; liberat.ſed hoĩbo in h mũ DO ergo chariſſimi diſcamꝰ xpᷣm firmit᷑
nariqeuosi do exiſtentib aliqñ vigilat aliqñ doꝛmit credere vt ꝑ eũ eternaliter ſaluemur
ni vtconedkr Vigilat cũ in afflictõedel in ꝑicuł adiu Circa terciũ de miracu loſa tẽpeſtatis
loſcomecit nat vel liberat. Se d doꝛmire dicit᷑ quan ſedatõe dicit euãgeliũ.tũc ſurgens xpᷣs i⸗
ütpposob do ulos tribulari ꝑmittit. Vñ tũc dʒ hõ pauit ventis ⁊ mari ⁊ facta ẽ ſubito tran
denozütplent cũ diſcipuł accedere ⁊ ſuſcitare pᷣcib ſic̃ qllitas magna. Scõoõ m Chryb. et docto.
Uerſttarefone, faciebat pᷣs.dicens. Erurge q̃re obdoꝛ/ tria ſunt ſimul facta tũc miracula. Pꝛim
nücht onoge mis dñe.quare faciẽ tuã auer. ob. tri.⁊c. ꝙ ad xpᷣi verbũ magnus vẽt' oĩno ſil uit.
depmnit icho Secũda q̃ſtio.quõ diſcipuli ſuſcitaue Scoͤm ꝙ mar tẽpeſtas ↄfeſtim ſoluta ex
cotihlilci rumt xpᷣm doꝛmientẽ. Rndʒ Oꝛige. d. ſic titit Terciũ ꝙ mare adeo qͥetatũ ſubito
lima ummo Tanto metu inqͥt diſcipuli fuerãt conter fuit ꝙ; nullũ veſtigiũ turbatõis remanſit
ipſorctaf riti ⁊ pene animo alienati vt irruerent in qð qᷣdem extranen erat. Indqt idẽ Chre
ſeon pundh ieſum ⁊ nõ modeſte ac leniter ſed turbulẽ Cüu ei naturaliter fluctuatio terminat᷑ ſi

ter ſuſcitarẽt eũ di. Sñe ſalua nos ꝑimꝰ. ꝙ vſq; ad multũ tps aqueↄcutiunt᷑. HNã

“ O veraces diſcipuli ſaluatoꝛẽ vobiſcum ⁊ omni tge mare in ſe eſt fluctuoſum aliq̃ᷓ
rt. habetis et de ꝑiculo timetis.vita vobiſ/ modo. ſed hic ſi mul oia ſoluebãt ⁊ facta
ſetntcin. cum eſt et de moꝛte ſolliciti eſtis. Sed rñ eſt oĩmoda trãquullitas. hecſm Chrylo⸗
– deant.ꝑuuli ſumus ⁊ adhuc infirmi ideo Ideo dicit eug geliũ ꝙ facta eſt traquilli⸗
nitgnnit timemus. hec oĩia Oꝛige. Sed tñ aduer tas nõ ſimplicit᷑ ſed magna addit. ita ꝙ
lurnnmuigi tere debemus ꝙ diſcipuli turbati vehem̃ hoĩes mirati ſunt eo ꝙ nüq; tantã i ma
ndoedenti ter in tali ꝑiculo nibilomin ad chriſtum ritrã quillitatẽ viderãt. et dicebãt nõ qͥ⸗
Pbümmin recurrere voluerunt ⁊ eũ recognouerunt deęe interrogatiue ſed aſſertiue bm Oꝛige
isft dũm ⁊ ſaluatoꝛẽ dicẽtes. DOñe ſalua nos nẽ loq̃ntes ſic.Qualis ẽ hic. i. qᷓ foꝛt: ᷓ
lrnat ⁊c. Sic et nos vehemẽter afflicti aliqua magnus qͥ iubet omni creature et obedi
ongekan paſſiõe et turbati ad chriſtũ ſolũ non ad unt ei.ſoli hoies cũ demõibo reſiſtunt.et

ſe 4 9 — , — . . 7 2 „ 2 —
et heain incatatoꝛes et diuinos recurramꝰ. Pfſal. ideo ĩ iudicio damnabut᷑. hec m Oꝛig⸗

ca 0 4 1 — —„ . —
nnnin Ad dñm cũ tribularer cla.⁊ ex. me.Sed Ex iſtis dictis ſicut dicit Symõ de caſ⸗
6 un heu multi ↄtrariũ faciut. Tercia qſtio ſia arguunt᷑ merito creature rõnales Pin
e dil 8 Quare xpᷣs diſcipulos de tali timoꝛe ĩ ꝑi obedietes ent deo.nũ ſi mirati ſunt ho⸗
– culo moꝛtis redarguit di. Quid timidi mines ꝙ venti ⁊ mare obedier̃t.tñ h̊ pi?ꝰ
ortn 4 eſtis modice fidei.cũ timere in ꝑicło moꝛ debent ipᷣi ho ĩes mirari ꝙ cum oia obes
bienntan tis ſit naturale et ꝑ ↄns nõ eſt peccatum. dicnnt chriſto ſolus homo in mũdo nõö·
nfils 8 luxta illud ph̊i in ethicꝰ.ꝙ naturalibus obedit et diabolus ad ſuã damnatõnem
ii deghG6 paſſiõibus nec meremur nec demeremur ꝑpetuam et iuſtiſſimã. VQueſtio
ldon Rudet Amb. ſuꝑ Tu. dicens. Bñ argu ergo occurrit vnde vel qbus ex modis ꝓ
ſup a untur qͥ pᷣſente chriſto timebãt cum vtich; bari poteſt ꝙ hominẽ nõ obediredei pᷣce
Plnͤn ibi aderat qͥ ꝑirenõ poterat. Itẽ Chry. ptis ſit inter alia miracula ſuꝑmirabilis
nſudi ſuꝑ Meth. dicit ꝙ arguẽdi erãt qꝛ ñ de⸗ pꝛauitatis ⁊ dementie.Ad quod reſpon
o nn centẽ de xpᷣo opinionẽ habebãt. ꝗ hoc ſi det᷑ ꝙ plura concurrunt mirabilia in bo⸗
an gno videt᷑ quia excitauerũt eũ.⁊ ſic puta⸗/ minis inobedientia que heccomp:obot.

Primũ mirabile in cõſiderãdo amoꝛẽ derando electõis ꝑuerſitatẽ. Nam omniſ
Quia vt ait Ambro.naturaliter impᷣſſũ oꝛdinate eligens debet ſeipᷣm alijs rebꝰ
eſt homini amare ſe amantẽ.Et qꝛ deus mũdi et etiam ſalutẽ ſuam pᷣ alioꝝ homi
pᷣ omnib alijs creaturis amat holĩeʒ.dia num ſalute pᷣeligere.iuxta illud Auguſt.
volus aũt odit hominẽ ⁊ perdere vult et Oꝛdinata caritas a ſeipᷣo incipit. Sʒ ec⸗
mactare. Johã.x.Fur.i.diabolus furãs ce hoc mirũ eſt ꝙ adeo inualuit humana

animas nõ venit niſi vt mactet et ꝑdat. cecitas vt iquit Aug.qꝙ ſcʒ cũ bomo oia
Mirum er go eſt ꝙ tu pctõꝛ nõ amas de alia velit habere bona et nihil hꝛe malũ

um obediẽdo ſibi qͥ te ſuꝑ oia amat. ſed non malũ ſeruũ.non tunicã. nõ pecuniaʒ
amas diabolũ qͥ te occidit et ꝑdit. Se malã.nõ domũ deniq; nec caligã malazx
cundũ mirabile in ↄſiderãdo bonitatem ⁊ tamẽ vult ſeipᷣm et ſuã aiam eſſe malã
Nam oia bonũ appetũt et malũ refugi/ O certe mirũ vel& ꝙ ſeipᷣm poſſideat dia
unt naturalit᷑.j.ethicoꝝ.⁊.vj.topicoꝛum. bolus ꝑ peccatũ.ſua aũt vilioꝛa ꝓ ſe ha⸗
Vnũquodq; qntũ habet de bonitate tã beat vel mũdus rapiat Sextũ mirabi
tum habet de eligibilicate. Sed deꝰ eſt le in conſiderãdo finalẽ beatitudinẽ. quia
ſummũ bonũ vt dicit Anf᷑. Diaboł au cũ omnes boĩes naturaliter btĩtudinem
tem indicibiliter malus.Similiter pctmm appetãt.vt dicit Aug.xiij.de trini.tanq;
eſt ſummũ malũ. Minũ ergo eſt ꝙ ſpꝛe finem ſuũ vltimũ ad quẽ creati ſunt. Mi
to ſummo bono deo adheres diabolo et rum ergo eſt ꝙ tu pctõ: ad illam nõ tẽdis
petõ. Tercium mirabile in ↄſiderãdo ſine qua ꝑpetuo male ſtabii Septimũ
xpᷣi cruucem Nam hoc naturale eſt etiam in conſiderãdo gehẽnam ignẽ. Mirũ eſt
brutis anĩalib ꝙ diligũt liberari a moꝛ/ ꝙ tu pctõꝛ ſtare vis in ardoꝛb ſempit᷑niſ
tis faucibus ⁊ obediũt ſuis liberatoꝛibo. ⁊ tibi accumulare vſq; ad moꝛtẽ peccan⸗
Exemplũ.leo quem a ſentib leſum bea do ignẽ infernalẽ. Sicut legit᷑ in vitaſpa.
atus Hieronymus curauit tandẽ illi de/ oſtenſum foꝛe btõ Arſenio quendã in vi
ſeruiẽdo obediuit. Itẽ Elephas vt ſoli/ ſione qᷓ̃ſi ethiopem vidiſſe qͥ colligabat fa
nus dicit domeſticatus ſꝑ obedit liberã/ ſtem lignoꝝ vt in doꝛſo poꝛtaret.⁊ cuʒ le⸗
ti ſe.vt de hoc habet᷑ in ᷣmone ferie tercie nare non poſſet plura ligna ſugaddebat
poſt paſcha ſub lr̃a H.latius. Itẽ oues Dictũq; eſt arſenio ꝙ lic faciũt mũdi pec
obediunt paſtoꝛi liberãti a lupis.⁊c. Se catoꝛes qui cũ tot peccata haberẽt ꝙ ignẽ
quit᷑ ergo multo foꝛtius debz hõ obe/ eis debitü ñ ſufficerẽt tolerare nihilomi⸗
dire liberatoꝛi ſuo.i.xpᷣo qui ſua cruce et nus quotidie plura ſuꝑaddũt. Ve ergo
moꝛte redemit a diabolo. Sed heu heu ⁊ ve pctõꝛibus miſi penituerint añ moꝛtẽ
hoc mirũ eſt ꝙ hõ peccatoꝛ nedũ xpo obe Meli illis fuiſſet ſi n. i nõ fuiſſent. vt
dit ſed inſuꝑ diabolo ſe tradit a quo libe⸗ de Juda dicit ip̃expᷣs.O gchariſſime a⸗
ratus ẽ ꝑ chriſtum in paſſiõe. Et pᷣterea ge penitentiã. Rogemꝰ xpᷣm ⁊ꝛc.
xpᷣm ſaluatoꝛẽ qtuʒ in ſe eſt crucifigit dia een .
bolo obediẽdo. Hebre. vj Murſum cru/ De eadem dñica. Sermo. ij.l. de ten⸗
cifigentes xpᷣm in ſe.⁊c. S Quartũ tationũ ꝑiculis euidendis
mirabile in conſiderãdo donarij exoluti⸗ ie Lrcut 18
onem. Nam q̃lia donaria ꝑſoluit deꝰ? ſu ꝗ „»⁊
is ſeruis ſibi obedientibi.vtiq; celeſtebe ,
atitudinẽ ꝑpetuã vbi habent᷑ oiatbonnn. rge 60 E
Sed qualia donaria tribuit diabołꝰ ſiob ſ ſus imꝑaui ventis ⁊ marti.
obedientibꝰ niſi que habet.ſ. moꝛtẽ eter 2 facta eſt ſubito tranquilli⸗
nam ⁊ inferni ſupplicia.iuxta illõ Rom. tas magna. Mat. viij.et in euãgelio ho/
vl. Stipendia peccati moꝛs. Mirũ ergo dierno. R Sicut Gre. dicit. Ge⸗
eſt ꝙ homo pctoꝛ magis vult ſeruire obe ſta in ſacra ſcriptura ſignificant ſepiſſime
diẽdo diabolo ꝓ ſupplicijs qᷓ; deo/ꝓ et᷑na nobis aliqua facienda.Et Berñ. Om̃ia
beatitudine. Quintũ mirabile in cõſi/ inquit que de ſaluatoꝛe legimꝰ ſunt ani⸗

4

.
X
4

(loquier

mentes ch
mineſalu

Amus gicn

cang
nlentud

iberanda
mianigſeen
disinanin

huins eus
Pealoſs
ſteradee

Pruitn

hoticia
Scon
Teri

Ciraptt

guoanot
nanchn
Uipenegf
busdic
ogtentn
los deſign
fimo⸗
cdor
Terco
Piimaran
multigle
tanr. V
mturetſl
kegliame
Uiaglocs
entus
lendo

ſbe.

Hmonn
n sn
Paliop hont
lud Zugrt⸗
nahit Ger
Aun dummn
ͤbogo
nbil biemi
n. noenrigz
Xtalginnl
ziameſe muli
npoſſicendi
lonpſehe
Benünirb
Nitudinii
rbeimdinen
detmini lunch
reutiſune D
ſlam noͤnidi
il Septini
gi. Dii e
ubo ſenpttni
monte pecann
Gkin iah
vendi inf
gcolligsbuft

tarer 1;

4 gtdtenet
iüitmidl e⸗
habetigig⸗
rurenchlonnit
air Ven⸗
nntan non
o fuiſent

7

nti
o i dete

aigtioho
eit hej
mtloſſe
eni Ofin
nt ani

chmnſim „

Ns 1 n D..

Bermo

.

mnmnaꝝ medicamina. Ydeoq; dñs ieſus cũ
iegicur in hoc euãgelio ꝙ aſcendit in naui

——

culã cum diſcipułet factus eſt mot ma

gnus in mari ſignificare voluu ꝙ fideleſ
in naui penitetie in hoc ſeculo tanq; i ma

ri tẽpeſtuoſo habituri ſunt magnos mo/
tus tentationũ et diuerſoꝝ ꝑiculoꝝ. Eñ
dicit Innocẽtiꝰ. Scio neminẽ in hac gei
grinatõe viuere poſſe ſine tentatiõe.imo

vt Grego.ait ſuꝑ Eʒechielẽ. Plerũcq; qn
to qͥdam ſunt maioꝛes in gratia tato ma
ioꝛ ſuꝑ eos ꝑmittit᷑tentatio. Pꝛoinde fa

„

cere debemus nos ꝑ omnia eo modo q́ᷓ
fecerunt chriſti di ipuli in hoc mars ꝑi/

culo qui ex tali tẽpeſtate ꝑtimuerũt.et ti⸗

mentes chriſtũ dep cati ſunt dicẽtes. Do

mine ſalua nos ꝑimus. Ita et nos time

amus xpicula et ad chriſtũ exoꝛandũ acce

damꝰ vt ꝑ eũ ſaluemur et ne inducamur

in tentatõem. Et tunc ſurgẽs chriſtꝰ ad

liberandũ imꝑabit ventis tentationũ et

mari ꝑſecutionũ mundialiũ. et ſic erit no

bis in anima tranqllitas ſicut ſonãt vᷣba
huius euagelij. Ytac de tentatõibus
ꝑiculoſis in hoc ſermõe agentes tria my

ſteria declarabimꝰ q eliciut ex euãgelio
Primü de tentationum differentia 2
noticia

Scõðm de picłoꝝ cuſtodia vł cautela.
Terciũ de pace mẽtiũ trãqͥlla et tutela

CQLirca pꝛimũ de differentia tentationum

quod norat᷑ in euangelio in eo ꝙdẽ quo⸗

mniam chriſtus exiſtẽs cum diſcipul in na
ui pene a fiuctibus multis operiebant᷑.⁊
infra. Surgens imꝑauit ventꝭ quaſi plu

ribus dicit:non vento. Notanduʒ er⸗

go ꝙ tentationũ differẽtia er plłitas e vẽ
tos deſignat᷑ ↄuenienter plurib rõib⸗

rimo ratione multiplicitatis.
cõo ratione ꝑiculoſitatis
CTercio ratõe ſedulitatis

multiplices et multos fluctus in mari cõ
citant. Vt em̃ tradunt ph̊i aliqͥ vẽti oꝛi/
untur et flant ab oꝛiente.aliqui ab occidẽ
te.alij a meridie. alij ab aqlone.et multi

alij a locis intermedijs iſto ꝛum. Inſuper
ventus urbinis qui ſcʒ in campo tollit ĩ
uoluendo paleas et puluerẽ et alia qdam

XxXNXHMH

vt dicit Catholicon ßm ſententiã Are⸗

ſtotilis libro merberox ⁊ pipateticoꝛum
cõmuniter traditur deſcendere de nube ⁊?
quieto etiam tempoꝛe.et ideo ſignat to⸗
nitrua poſtfutura poſt paucos dies. 2 ſi
foꝛtis eſt turbo foꝛte non pꝛecedit toni/
trua niſi vna hoꝛa vel duabus. Hec ĩ ca⸗
tholicon. Sic ſpiritualiter tentationes
et earum pericula ſunt multiplices ⁊ plu

rima. Ende.xvj.q.ij.c.viſis. JYohannes

papa dieit. Nemo ambigat verſutuzʒ Do

ſtem habere mille nocendi modos. Iteʒ
Johãnes Gerſon libꝛo.iij.de interna co

nerſatione dicit. Nunqᷓ; ſecurus es ĩ hac

vita quoad vixeris inter hoſtes verſaris
a dextris ⁊ a ſiniſtris impuguaris.Si g
non vteris ſcuto patientie nõ eris diu ſi⸗
ne vulnere. Nam Yob. vij. ſcribik. Mill/
tia eſt vita hominis ſuper terram. A
Deniq; ſicut dictum eſt ꝙ etiam qui⸗
eto tempoꝛe a ventis vt in eſtate aliquã/

de ventus turbinis de nube deſcẽdit:de⸗

ſignans tonitrua futura. Sic ſt pirituali /
ter homo quandoq; tentatur quãdo etiã
ſe quietum putaret. VUnde dicit be. NHie
ronymus. Tunc maxime impugnard an
do te impugnari neſcis. Item Berſon
vbi ſupꝛa libro.j.c.ilij.dicit. Vna tenta⸗

tione recedente ſcito aliam et foꝛte graui

₰U„ .

oꝛem ſuperuẽire.et ſemper aliquid ad pa

ciendum habebimus. Et infra. Quidã

a magnis tentatiõibus quieti ſunt quia
a deo cuſtodiuntur et in paruis quotidi⸗/
anis lepe vincuntur vt humiliati nunq;
de ſeip̃is in magnis confidant. Exem
plum de quodaʒ heremita narratur qui

dixit. Domine deus cuſtodi me tim a mi

noꝛibus et quotidianis peccatis.a maio
ribus benane egoipe cuſtodiã.et cecidit
in maioꝛa pꝛopter pꝛeſumptõnem. Patz
Mitacis ergo ꝙ multe ſunt tentationes ſicut ven/
Prima ratio multiplicitatis qꝛ ventꝰ ſũt

timmnumerabiles. Secnnda ratio peri
culoſitatis.quia venti in mari licet quan
do ſunt ꝓſperi valde vtiles ſint ad celeri
us ptranſeundũ ad optata litoꝛa tñ qñ ſt
Zrij valde ſũt ꝑiculoſi qꝛ faciũt ſepiſſime
naufragiũ aut iducũt ad alia ꝑicła ita ꝓli
vnũ ꝑiculũ euadit ſepe alteꝝ icurrit.iuxta
illð poeticũ. Decidit ĩ cillã cupiẽſ vitaxe

caribdim.ſᷣm Papiã ſcille ſunt ſaxa laten
tia in mari. Sed caribdis mare eſt vᷣtigi
noſum gurgitibs occultis abſoꝛbens na/
nes.⁊ ſic patet. Spũaliter qᷓ;uis tentati⸗
onũ venti qñ hõ in eis bene ꝓſꝑat᷑ victo
riam acquirẽdo ſint vtiles plurimũ.va/
lent em̃ vt hõ a vicijs purget᷑.⁊ vt meri/⸗
ta acqͥrant᷑ ac pᷣmia celeſtia.et vt hõ ĩ vir
tute ꝓbet᷑ ac hũiliet᷑ et deus głificetur. et
ad alia plura ꝓpter que deus ꝑgmittit ho/⸗

mines tẽtari etiã ꝑiculo ſis tentatioibus

tñ quãdo in vẽtis tentationũ ↄtrarijs hõ
naufragiũ fidei patit᷑ aut peccati mortał

uod ſepiꝰ accidit.hoc eſt valde ꝑiculoſũ

deo oꝛamus iĩ dnica oꝛatõe.Et ne nos
inducas in tentatonem:ſed libera nos a
malo.Deniq; ſicut in vẽtis accidit ĩ ma
ri vt dictũ eſt ꝙ incidit in ſcillã qͥ cupit vi⸗
tare caribdim vel econuerſo.ſic fit ꝙ ſepe
hõ vnam tentatõem cupiẽs vitare aliaʒ
incidit. Sicut patet de hereticis qͥ vitant
mendaciũ et incidũt in hereſim tenentes
ꝙ qpᷣlibʒ mendaeiũ etiã iocoſum ſit moꝛ
tale peccatũ. Itẽ alij ſunt qͥ vitãdo gulaʒ

incidunt in immoderatã abſtinentiã vt
infatuent᷑. AWlij vitant luxuriã ſed incidũt

in ira vel ſugbiam. Alij ecõuerſo.alij libẽ

ter ieiunant ſed furari nõ pᷣcauent.alij nõ
furant᷑ ſed nil ieiunãt.Alij dicũt ſe obedi

re euãgelio et tñ rapiũt bõa eccleſie ⁊ hu
iuſmodi.Sic ̊ in oibus laqueoꝝ ꝑicula
ſunt poſita hoibus in comedendo ĩ doꝛ⸗
miendo.in bonis oꝑibus et malis. et ſic
ſ ventũ habemꝰ. Exemplũ legimꝰ ꝙ
ſctũs anthoniꝰ vidit totũ mundũ laque/

is p lenũ ⁊ ait.Dñe quis poterit hos oẽſ

laqueos euadere. Rñdit dñs.hũilitas.ſ.
vere penitẽtie. ſicut videm ap ceruus et
hmõi vel etiã piſcis cũ ꝑ rhete caꝑet᷑ ali⸗
quando ſubtus rhete ſe ponens euadit.
Tercia rõ ſedulitatis. ſedule ei.i.aſſi
due freqnter et ſtudioſe debent a nautis

hãnes gerſon vbi ſup̃ dicit.ſicut nauis ſi
bus et ventis ipellit᷑.ita hõ remiſſus va
rie tentat. Pꝛoinde ſicut nauta ſedul eſt
in ꝓuidendo vtrũ ſibi ventꝰ ſit pſper vel

Dominica. I. poſtocta.epippha.

contrarꝰ. Sic debz hõ qliber ſibi ꝓuide
re differẽtiã ſuaꝝ tentationũ an ſint ꝓ ſe.

AQueſtio g̊ occurrit quales tentati

ones debeat hõ ↄgnoſcere ibi eſſe piculo

ſas ⁊ qles ꝓſꝑas ad ſalutẽ.⁊ quib ſignis
hmõi tentatões poſſit cognoſcere. Ad h

notandũ ſm ſcripturas et doctoꝝ dicta
recolligendo ꝙ tẽtationes ſunt in differẽ/

tia multiplici q pᷣcipue reduci ꝑñt ad qͥn/
Pumo qdam ſunt tẽtatõnes a deo

q ſolet electos tentare ad vtilitatẽ illoꝛuzʒ

vt pu rgent᷑ vel nvrita acqͥrant᷑ vel hũiliet᷑
⁊, ꝓbentur ac ĩ exemplũ alijs dent᷑.⁊ lic de
us glificet᷑ ſicut ſupꝛa tactũ ẽ.Exemplũ ð
abrahã. de Job. de Thobia et de mar⸗
tyrib ac multis alijs.de qͥbꝰ Sap̃.iij.ſcri
bicur. De tẽtauit eos ⁊ iuenit illos dig/⸗
nos ſe.tanqᷓ; in foꝛnace aurũ ꝓbauit illoſ

Himõi tẽtat io nõ eſt timẽda ſʒ cũ graꝝ

actõe amplectẽda.qꝛ bonoꝝ ẽ ⁊ electiõis
ſignũ flagellari ꝓ pctis.et ſic tribulatõni
bus ⁊ tẽtatõib exponi.Heb.xij. Fagel⸗
lat deꝰ oẽm filiũ quẽ recipit. 2 Patobi.

De intentatoꝛ: maloꝝ eſt. Lyra.ſed bo⸗
noꝛũ hoĩm. vñ ſeqͥtur. Ipe ein neminem
tentat.ſ.inducẽs eũ ad peccatũ.hec Lyra
NREx q̊ ſatis claret ꝙ ſi qrat᷑: quõ ag⸗

ſci valeat ꝙ tribulatio aliq puta infirmi
tatis et hmõi. vel qcũq; tentatio ꝑmiſſa
ſit ſpecialiter a deo vel aliũde. Dicendũ
eſt cum Gregoꝛio.xxj.moꝛaliuʒ. vbi ait.
ꝙ cum deus in vita hac ꝑcutit.ſi percuſſi

onem coꝛrectio ſequitur diſciplina patriſ

eſt non ira iudicis ſed amoꝛ coꝛrigentis.
Nam et glo.ſuꝑ.xij. Pꝛouer.in oꝛiginali
dicit ſic. Ad hoc coꝛripit deus vt emen⸗
det.Qui autẽ ingratus ⁊ impatiẽs mur⸗
murat de tempoꝛali toꝛmẽto ducitur ad

eternum. Hec ibi. Exemplũ de pharao/

ne qui gerijt.et Nabuchodonoſoꝛ emẽ
dato.Et tu ergo homo quãdo coꝛriperꝭ

is infirmitate vel alia tentatõne emendari
venti in mari obſeruari ꝓ debito guber⸗
naculo nauis adhibendo ⁊ gicło cauẽdo
Sic et in tẽtationibꝰ fieri debʒ.qꝛ vt Jo

ſtude a peccatis.et ſic cognoſce a deo ten
tari.alioquin time a diabolo eſſe tuaʒ in⸗
durationẽ deo ꝑmittente. Secundo

dicit. ſicut nauis ſi quedam ſunt tentationes a mundo: qui
ne gubernaculo debito hincinde a flucti

tentat quandoq; per perſecutqnes.quan

doq; per ꝓſperitates. Et iſta etiã non eſt
bonis periculoſa nec timẽdaiqm nulluʒ

eſt i ea pctm dũ ñ ↄſetit᷑ Aug.Perſecutõ

—

b

Marcig
ſcutpatret
ſict teocaea

ſipenttuen
ricnet

nariboien

ſut Ranoe

paternuch,

lünnquoſa
geaenci.3

(Mialupon⸗
gclenire

lernt Adäil
tenahi
Comi
uſachn
RichO
paſtoroptim
FMeogzſede

Palernära

ltrereroffag
erpierateſan
kutdäces
eracberni
Pultopotent
cht ſi⸗
Ndhrono
Worediebe
hehone
ſs Nog
aoninon
ledchebar
Eneduunen
lnmektbe
inarn
Jaarn
Lerca t
Olann
6 Bim
hemns
ggreobſenn
lſſtrutpe
dalg prin
niniidin
Nutz E
lterepa
Necus dii
Cctct
Mos mot
Atinp

bobn
berſbi guic
nüanlntoe
duals ient
ſbieſe gaa
rgulbſigis
Voſcere, e

doctep diuun

ſunt indfffei

äipitadetq.
ituöntst n

pnligati lom
rankyabälit
is denklde
e Eumpii
iaet de mar
enit llos dig
rüpbautlle
ida hci gir
op etchanos
ſic mbolgdͤnt
eon ugt
1.1 ℳabln
Lmn adbot
einnenuncn
atü het An
aak lo
jpung infine
ntunognufa
de. Dandi
rt inuf
ſſaplna gnl

Nlanal

vcr nolg
Oeus telnin
mnoanisn⸗
1no duclun D
lüde Pbane
odonoſoren
ido oonben
ne men
oleaden
ſeſetunziß
Gtundh

. .

auaricia. ſuꝑbia et omni peccato. alioqͥn

ſicut patrẽ tuũ Adaã ⁊ matrẽ tuãũ Euam.

ſic ⁊ te occidet diabolus moꝛte gehẽne ni/⸗
ſi penitueris Scòa queſtio decla

rãda eſt. Cur deus ꝑmiſit a diabolo ten⸗

tari hoiem pꝛimũ quẽ vtiq; pᷣſauit eſſe ca

ſuꝝ. Ratio q̃ſtionis hui eſt. Quia pius
pater nũqᷓ; ꝑmitteret finũ ſuũ aggredi bel

lũ in quo ſciret ipᷣm ab hoſte vincenduʒ ⁊
occidendũ. Et ſur bonꝰ paſtoꝛ nõ ꝑmittit

euẽ a lupo moꝛdeni ⁊ rapi dũ videt lupuʒ

aduenire ⁊ ipᷣm põt arcere ⁊c̃. Sʒ deꝰ no
uerat Adã illa tetationes diabolo vicẽdũ
⁊occidẽdũac moꝛdẽdũ tãqᷓ; a lupo. Miꝝ
eſt &̊ ꝙ ꝑmiſit hominẽ tẽtari.Ad hec rñde
tur ſᷣm Bonaueñ.ſuꝑ.ij.di.xxiij. ⁊ cõcoꝛ.
Rich. Q, qᷓ;uis deꝰ ſit pijſſimus pater et
paſtoꝛ optimꝰ.tñ cũ hoc eſt iudex iuſtus.
Ideoq; ſic decebat erga hoĩiem pietatem

paternã ⁊ ciſtodiã exhibere vt tñ n on ob

mitteret officiũ ptãtis iudiciarie. Vñ de⸗
ex pietate ſuma fecẽ circa hominẽ qͥcqͥd de/⸗

buit dãdo ei adiutoꝛiũ ſufficiẽs vt vince/
ret aduerſariũ.adeo ꝙ licet diabolus eſſet

multo potentioꝛ hoie ⁊ foꝛtioꝛ.iuxta ulud
Job. xij. Nõ eſt ptãs q comꝑet᷑ei. Tamẽ
dei adiutoꝛio aſſiſtẽte homi facilius erat

vincere diabolum qᷓ; diabolo vincere hoz T

minẽ. Homo em̃ nõ poterat vinci niſi vo
lẽs. JIdeoq; iſta pugna erat oꝛdinata ad
victoꝛiã non diaboli ſed hoĩs ⁊ ad eꝰ bo/⸗

—2.

nũ. debebat ergo deus permittere m oꝛ/

dinẽ diuine iuſticie ꝓpter bonü homis vt
tentaret᷑ ⁊ hoc plurib rationibꝰ.
Pꝛima ratio diuince legis.
Scvda ratio virtuus.
Tercia ratio boni cõſoequentis.
Quarta ratio rectitudinis.
FPuima ratio diuie legꝭ ſcʒ inſtitute li
bertatis.quia omis pꝛinceps debet ꝑmit
tere obſeruani legẽ comunèe ⁊ iuſtã quam
inſtituit.patet per regulam legis.Sed qꝛ
deus a pꝛima conditõe conſtituit tam ho
minẽ qᷓ; diabolũ in lege lbertatꝭ arbitrij
vt patʒ Ecci.xv. ergo debuit vtrũch per⸗
mittere vti ſuo libero arbitrio. Vn Aug.

dDde ciui.ði u.vij.ca.iij.dicit. Sic res quas

condidit deus adminiſtrat vt eas agere

ꝓpꝛios motus ſinat.hec ille. Ergo de/ nõ
debuit impedire diabol tentare volẽteʒ. bet fioꝝ ei peccare potuiſſet vſq; ad cõo,

⁊ hoĩem conſentire pctõ ex arbitrio volen
tem. Scða ratio vᷣtutꝭ.ſ.laudabił. Nã
Aug. ⁊ magiſter in lra dicit. Nõ eſſet lau⸗
gabile bene viuere niſi eſſet qͥ male viuere
ſuaderet.q̊ ꝑmitti debuit tẽtari.ſ.vt głio/
ſioꝛ foꝛet ᷣtus ⁊ triumphus ſi viciſſet.
Tercia ratio boni ↄſequentis ſcʒ vt ſic
dei miſcðia apꝑeret i ſubleuãdo ⁊ iuſticaa
in malos puniẽedo atq; ſapiẽtia per xpᷣm
redimẽdo patuit ſer.pcedẽti P. Quar
ta ratio rectitudis.quia recto iudicio rati
onis nemo dignꝰ eſt coꝛonari niſi legiti⸗
me certauerit.teſte aplo.ij. Thimo.ij. Jõ
decuit vt deus hominẽ tãqᷓ; ſuũ milite in
campo certaminis pᷣus ꝓbaret qᷓ; imßfm in
glia exaltaret.Et hec omnia ſm Bona⸗
ueñ. ⁊ Rich. vbi. S. Et exemplũ huius
habemus in angelis quoꝝ nullũ deꝰ ſine
pula tentationis victoꝛia confirmauit in
głlia. Nã omnes angeli ſunt tentati ꝑ Zu
ciferũ iuxta illud Apocał xij. Factum eſt
pꝛeliũ magnũ in celo.ſ.per voluntatẽ con
trariã.⁊ qui conſenſerũt lucifero perierũt
qui autẽ vicerũt tentationẽ głificati ſunt.
quãtomag debuit homo tetari vt ſi vicii(
ſet coꝛonari mereret᷑. Hã ⁊ chꝛiſtꝰ dñs ten
tari voluit vt vincere nos doceret. GBBG
ercia ergo queſtio occurrit vtrũ ſinꝰ
guli filij hominũ in ꝑadiſo nati debuiſſẽt
ſicut ⁊ ipᷣi pᷣmi parẽtes tentari per diabo⸗
lum vt vicʒ ſuo modo ꝑ victoꝛiã haberẽt
peruenire ad coꝛonã. Ad hoc aliqui puta
uerũt ꝙ non.quia Anfſ.Cur deus homo
li...ca.xviij.di.ꝙ ſi pꝛimi parentes ſic vix⸗

iſſent vt pꝛimo tentati non peccaſſent.ita

confirmati fuiſſent cum omni ꝓgenie ſua
vt vltra peccare non poſſent.hec ille. Sʒ
cõmunius doctoꝛes ⁊ pcipue Sco.ſuper
ij. diſtin. xx. q...dicit ꝙ Anb.illud dic opi⸗
nando ⁊ pꝛo eo quia mirabiliter fuiſient
filij adiuti ne peccaſſent. tum ꝓpter oꝛigi ⸗
naleʒ iuſticiã.tum ꝓpter ſollicitã curam ⁊
doctrinam pentum. Pꝛoinde ad queſtio/
nem idem Sco.reſpondeñ.di.ꝙ licet ipſe
Adam ſi viciſſet pꝛimã hanc tentationeʒ
mox quidẽ a deo fuiſſet cõfirmatus in iu/⸗
ſticia vt peccare non poſſet de cetero.T
men filij eius geniti non ſtatim in natiui⸗
tate fuiſſent confirmati in iuſticia. ſed qͥli

firmationẽ vñ debuiſſet qͥlibet filioꝝ pꝛi⸗ non credidit eſſe verũ quod diabolus ſug
mã tentationẽ vincere vt ↄfirmationẽ me gerebat.tamen menti Ade ilico poſt ten⸗
reret᷑.Et ſicut pᷣmus pater ſi pᷣme tentati/ tationeʒ elatio ſurrepſit ex qua voluit lig⸗
oni reſtitiſſet fuiſſet ↄfirmatus in illa iu/ nũ vetitũ exꝑiri cum mulierẽ non videret
ſticia oꝛiginali. ita et ipᷣi filij ſinguli pꝰq; moꝛtuã illa eſca ꝑcepta. Hec ſᷣm magiſtu
pᷣmã tentationẽ viciſſent ſic fuiſſent confir Et nunc heu elatio multis homibus eſt
mati ꝙ nũq; peccaſſent.hec Sco.⁊ plura cauſa peccati.Ouia vt Gꝛeg. xxxj.moꝛa.
ibidẽ ꝗq ꝑtraſeo cauſa bꝛeuitatꝭ.O ꝗ̊ᷓ peci dicit. Regina vitioꝝ ſuꝑbia eſt que homi
catoꝛ qͥ nulli pctõ vis reſiſtere quõ ſalua/ nem deuictũ ad ſeptẽ vitia capitalia per/
beris. O milera ania diſce vicia vincere. trahit. Terciũ eſt ocioſa diuagatio.qꝛ
age pniam vt coꝛoneris. HCirca ſe ſᷣm Fran. Maro.Eua in paradiſo ocio⸗
cundũ de occaſione lapſus hois q̃ſtio oc/ ſa diuagabata viro quãdo pꝛimũ diabo
currit que fuit occaſio labẽdi pᷣmis paren lus tentatoꝛ agereſſus eſt.
tibus in caſuʒ pcti.hoc em̃ ſcire nob vtile ij.di.xxj.dicit. Tentatio hoc modo facta
eſt vt ſcamus pᷣcauere ne ↄſiłr cadamus. eſt.ſtans coꝛã femina hoſtꝭ ſuperbus ſub
Ad qð rñũdet᷑ jm Fran. Maro.in ſermõe interrogatione eamaggredit᷑. Cur inqͥt
⁊ cõiter doctoꝛes ꝙ quattuoꝛ fuerunt que pꝛecepit vobis deus vt non comederetis
pmos ꝑentes cadere fecerũt q̃ etiã nopᷣ ꝑ de omni ligno paradiſi. Cui reſpõdit mu
