dei diffu. eſt in coꝛ. ve.per ſpi.⁊ . Sexto
deo gratum facit ⁊ adoptat Roma. viij.
Accepiſtis ſpiritũ adoptiois filioꝝ dei in
quo clamamus.Abba pater. Ipᷣe em̃ ſpi
ritus teſtimoniũ perhi.ꝙ ſumus filij dei.
Septimo dona ſua cõicat vt ptʒ in di⸗

Cc 5

Feria ſecũda

ſcipulis chꝛiſti hodie quibus mirabilia do
na dedit.alijs plenius. alijs auteʒ minus
ſm exigentiã vt patuit. R Sed que⸗
ſtio reſtat de ſancto mulieribs an acceperit
ſpiritũſctm̃ ĩ ſpecie et dono liguaꝝ.Ad qð
aliqui dixerũt ſicut ⁊ Tho.in pᷣmo diſtin.
xvj.ar.ij.ꝙ tantũmodo inuiſibilit᷑ accepe⸗
runt ⁊ non in ſpecie lingue vel dono eo ꝙ
mulieres non mittebant᷑ ad pꝛedicandum
ſed pꝛohibent᷑ in ecchia docere.j. Thimo.
ij.tamen Nicola.de lira ſuꝑ illud Acc. ij.
ꝓhetabunt filij veſtri et filie veſtre. diẽ ꝙ
indifferẽter vtriuſq; ſexus ꝑſone ⁊ ipe mu⸗
lieres cũ apoſtolis acceperunt ſpiritũſan/⸗
ctum viſibiliter. Vnde ⁊ Actc᷑. xxj. dicit ꝙ;
Philippo erant quattuoꝛ filie gines pꝛo
phetantes. Deniq; ſine omi exceptõe ſcri
itur ꝙ repleti ſunt omes ſpirituſancto et
ceperunt loqui varijs linguis.⁊ hoc videt
foꝛe congruũ.quia in pꝛimitiua eccłia etiã
ipᷣe mulieres ſi non publice pᷣdicando ſal/
tem pꝛiuate loquẽdo habebant fidẽ chꝛiſti
aſtruere. Vnde ⁊ ſi non in tanta copia vt
diſcipuli acceperũt tamẽ ſpiritũſanctũ vi/⸗
ſibiliter et donũ lingue ad vtilitatẽ eccleſie
Itaq; congruũ fuit ꝙ ipa beata Maria
que antea etiã plena fuit gratia acceperit
hodlie ſpiritũſanctũ viſibiłr pꝛe ceteris cũ
dono linguaꝝ quia ipᷣa erat doctrix apło/⸗
rum ⁊ omniũ fidelium.⁊ ad eam concurre
bant ſcʒ de diuerſis ꝑtibus mũdi in qͥbus
Diſcipuli pꝛedicabant fideles deuoti ad vi
dendũ eam que veũ peperit et lactauit q̊s
vicʒ om̃es conſolabat᷑ ⁊ inſtruebat in fide
vt ferũt hiſtoꝛie ⁊ epiſtole JIgnacij. Item
de Dioniſio hoc legit᷑ ⁊ ſuo modo creden⸗
dũ eſt de pluribꝛ. Itẽ legit᷑ de Magdale⸗
na ꝙ Marſiliã conuertit. huiuſmoi fieri
nequiuiſſent niſi linguaꝑ dona habuiſſẽt
ergo habetur ꝓpoſitů. Rogemus g̊ dñm
ieſum vt det nobis ſpmſanctũ Amen.

Feria ſcða poſt penthecoſtes Sermo
pᷣmus ſeʒ de gratie ſpirituſſancti neceſſita
te.qualitate ⁊ deſiderabilitate.

Wr venit in
lHmũdũ et dilexer̃t hoĩes magè te⸗
nebꝛas qᷓ; lucẽ Joh. iij 7 ĩ euãge⸗

lio hodierno. Vlerba ſuntſaluatoꝛis no

ſtri que dixit anno etatis ſue.xxxij.ſabbatꝰ
vj.nonas Maij vt ſcnibit Guulerinus in
poſtula ſua hoc eſt in pꝛofeſto inuentiõis
ſancte cruas. Tunc em venerat Nicode/⸗
mus ad ieſum nocte. Et tunc int᷑ alla ver⸗

ba que chꝛiſtꝰ nicodemo locutus eſt. dixit

etiã iſta verba enagelij huius. In verbis
autẽ pꝛemiſſis inſinuat chꝛiſtus dei chari
tatem et mundanoꝝ hominũ peruerſita/⸗
tem. Nã marma dei eſt charuas ꝙ lux ve

nit in mundũ hoc eſt ipᷣe deus u ex chari

tate venit in incarnatione vt ſaluaret nos
miſerrimos peccatoꝛes. Item lux etiaʒ ve
nit in mundu quãdo deus ſpũſſanctus ve
nit in diſcipulos in die pẽthecoſtes ex cha
ritate.nam deus lux eſt ⁊ tenebꝛe in eo nõ
ſunt vlle.j. Joh̊.j. Et ſicut lux ſolis ſuper
omnes q;tum eſt ex ſe deſcendit niſi quis
obicem ponat.ſic ſpũſſanctus gratiam ſu
am omibus ex ſe pꝛeſto eſt dare.vi dic Cy
pꝛianus de conſe.di.iiij. Nec quẽq;. Me⸗
rito ergo ſpũſſanctus lux dicit᷑ quiex cha⸗
ritate venit in munduʒ. Sed qᷓ; maxima
ſit hominũ peruerſitas ſubdit ipᷣe chꝛiſtꝰ
di. Et dilexerunt homies tenebꝛas ſcʒ vi⸗
tioꝝ magis q; lucẽ diuine gratie.et ſic ma
gis amant moꝛtem eternam qᷓ; vitaʒ eter⸗
nam.qm ſcriptuʒ eſt Roma.vj. Stipen⸗
dia peccati moꝛs.ſ.eterna.ſequit᷑. Gratia
autẽ dei vita eterna.in chꝛiſto ieſu dño no
ſtro.quod poteſt poni pꝛo themate alio in
hoc ſermõe. Itaq; de gra ſpũſſcti tria
myſteria hic declarabimus.
3 Rn ðꝛ neceſſitatis ſalubꝛis.
cõm ðꝛ qualitatis realss.
Terciũ ðꝛ bonitatis pᷣamabilis.
LECirca pꝛimũ de neceſſitate gratie
ſcienduʒ eſt ꝙ pꝛo generali regula tenetur
apud theologos doctoꝛes et ctiam cano⸗
niſtas. ꝙ ſcilicet ſine ſpirituſſancti gratia
nullus hominũ poteſt ſaluari ſalute eter⸗
na ꝓpter quod gratia eſtſumme neceſſa⸗
ria. Vnde Auguſti.li.de natura ⁊ gratia
dicit. Sine gratia nec infantes nec etate
grandes ſaluari poſſunt. YItem Bꝛegonꝰ
di. xl. ca. Quelibet occulta loca(inquit)ſi⸗
ne gratia animã ſaluare non poſſunt. Et
infra.Quid em paradiſo iocũdius.quid
celo ſecurius et tamen homo ex paradiſo

krangel
bl Etp⸗
Tranüten
lutytpat
batotrii
locs, C
eſtyalpnc
finilimec
ſielben an
berumfm
binitoc
lumannc
Preptalu
ſeruabunt
ſbatt An
mlumqu
ſbi ⸗Diri
ſetſaluane
tiadettian
dcd ee
Snp⸗
gſoph
bernard
neggane
guatn
poteſtpe
Vetune
Puenitq
Puimn
Son
NDLxrai
Quam
Dumue
tmüdeſtitut
teſtaſehyoſt
ugan
anr. Gi⸗
i Counth,
Cgltereali
ſlonnssin
Ktanaſolabe
eggnanullun
eſglenoet
6.
lnnrn
W.
ltateg
8

Se⸗

ſtes

Ntors o!
i ſabber⸗
Uennusin
nuennos
Hicode
kala ven
aſt dirt
n yerbis
deichar
merſta/
Ylur ve
rchani
retnos
muz ye
tus ye
rcha
tono
ſper
uis
gmſin
AR
Der
nerchan
manma
Hechic⸗
nsſe i⸗
leaſcma
wirgcter
npen
ik Grana
endfone
nure alomn
üſciinin

*s.

b.
tue gant
lsnen
nman/
aiglen
uork/
ngncſi
elun
aus g

=

et angelus decelo peccando cecidit. Hec tihumane naturaliter inſit veri boni cu⸗

—

ibi. Et pꝛedicta regula adeo firma eſtꝙ cõ piditas.vt dicit Auguſti. et B

oetiꝰ de cõ

trariũ tenere eccłia tanq; hereſim repꝛoba ſola OQuare ergo non ſufficit per ſe velle
int vt patet de erroꝛe pelagianoꝛuʒ repꝛo⸗ bonũ nam ſic liberũ arbitriũ nullius eſſet

bato.xxiij.q.iij.Qindam.⁊ plunibꝰ alijs
locis.

otentie. Videmus auteʒ ꝙ etiam infide⸗

ed de hocoꝛitur queſtio quare les faciunt et volunt plura bona vt iuſtuʒ

eſt vel vnde hoc ꝙ homo non poteſt ſalua iudicium et pietatis opera et huiuſmodi.

ri niſi mediante gratia dei.cum em̃ homo

ſit uberi arbitrij per quod habet velle li⸗

berum ſᷣmulud ſcriptum Ecci.xv. D

ab initio conſtitiut hominẽ et reliqui

Reſpondet᷑ſᷣm Bonaueñn.ſnper.ij.diſtin.
xxviij.q.yvlti.ar.vlti.concoꝛ Rich.ꝙ opus

eus poteſt dici bonuʒ tripliciter. VFno modo
t ülũ ſimpliciter quod eſt vite eterne meritoꝛiuʒ

in manu conſilij ſui. ⁊ adiecit mandata et Et huiuſmoi bonũ hominis liberũ arbi.

pᷣcepta ſua.ſi voluerꝭ mãdata ↄſeruare cõ

ſeruabunt te in perpetuũ. Et paulo poſt

ſubdit᷑. Ante hominẽ vita et moꝛs bonũ⁊
malum quod placuerit dabitur illi. Hec

lapſum non poteſt etiam minimũ cogita⸗
re vel velle abſq; auxilio gratie ſcʒ gratuz
facientis iuxta pꝛedictas auctoꝛitates que
intelligunt᷑ de huiuſmodi bono.Secũdo

ibi. Mirũ ergo videtur ꝙ homo non poſꝭ⸗ modo dicit aliquod opus bonũ ex hoc ꝙ

ſit ſaluani cum velit per libe.arbi.ſcʒ gra⸗
tia deſtitutum. Sed ad hec reſpondet᷑ᷣm
docto.pꝛecipue Bonaueñ.et Rich̊.ſuper
ij. diſtin.xxviij.⁊ concoꝛ.alios recolligẽdo.
ꝙ ſqʒ pluribus rationibs non poteſt per li⸗
beru arbitriũ ſufficienter ſaluari homo ſi⸗
ne gratia ſpirituſſancti. quod oſtẽditur ex
quattuoꝛ que a ſeipᷣo liberuʒ arbitriũ non
poteſt perficere niſi per ſpiritũſanctũ adiu
uetur.⁊ tamẽ ſine iſtis quattuoꝛ homo nõ
ꝑuenit ad ſalutem.
Pꝛimũ eſt bonũ velle.
Scom eſta peccato reſurgere.
Terciũ eſt pꝛecepta implere.
Quartũ eſt finaliter ꝑſeuerare.
Pꝛimũ eſt bonũ velle.nam liberũ arbi⸗
triũ deſtitutũ gratia ſpirituſſancti non po
teſt a ſeipo ſufficienter velle bonuʒ ſaluifi⸗

cum. quia ſcribitur ⁊ eſt verbuʒ chꝛiſti Jo

han. xv. Sine me nihil poteſtis facere. et
ij. Coꝛinth. iij. Non ꝙ ſimus ſufficientes
cogitare aliquid a nobis tanq; ex nobis.

ſed omnis ſufficiẽtia noſtra ex deo eſt. Et
ibidem ſuper capᷣ.vlti.glo.di.Gratia dei
eſt qua ſola homiĩes liberantura malo ſi⸗
ne qua nullum pꝛoꝛſus ſiue cogitando ſi⸗
ue volendo et amando ſiue agendo faci/
unt bonuʒ. Hinc etiam Berñ. li.de libe.
arbi.ca.xxxvj.dicit.Conatus liberi arbi.
ad bonuʒ caſſi ſunt ſi a gratia non adiuuẽ
tur.nulli ſi non excitentur. Hec ille. Alie
auctoꝛitates ſunt plures ſed pertranſeo.
ed diceres.cum vnicuiq; men

aliq̃ modo diſponit de congruo ad bonuz
gratie conſequendũ vt facere virtutis bo⸗
nũ cum recta intentione extra charitatem
ſicut eſt caſtitas.patientia.humilitas. Et
in tale opus non poteſt libe.arbitri. per ſe
abſq; munere gratie gratꝭ date per quod
illumietur excitet᷑ et dirigatur vt velit face
re aliquid quod ſit deo placitum. Tercio
modo aliquid dictur bonũ quod in fineʒ
eſt oꝛdinabile vt ſunt bona moꝛalia ꝑ que
non diſponitur homo ad gratiam vel glo⸗
riam quia non ſunt oꝛdinata in finem ſed
tantũ oꝛdinabilia.⁊ habent aliquaʒ oꝛdi/
nationem intra ſe ex tranſitu ſuper debi⸗
tam materiam.ſicut eſtpaſcere eſurienteʒ.
honoꝛare parentes.iuſte ihdicare. peregri
nos ſuſcipere.ieiunare.oꝛare et ſimilia.ta⸗
lia poteſt facere libe.arbi.ſine aliquo mu/⸗
nere gratie per naturalẽ inſtinctuʒ ex pu⸗
ris naturalibus deo tamẽ cooperante ſi⸗
cut cooperatur Nijs creaturis vt cauſa pꝛi
ma general motione. qᷓ;uis talia difficult
poſſit homo facere ſine gr̃a gratis dara re
lictus in purꝭ naturalib ſed vt fiant facili
ter neceſſaria eſt gr̃a datis data. vnde ta⸗
lia faciũt etiam infideles et ſic patet reſpõ
ſio. Scõm eſt a peccatis reſurgere qõ
etiã requirit᷑ ad ſalutẽ.qꝛ vt ſcribi᷑ Apoc.
xrj. Nil coinqͥnatũ.ſ.pctõ ĩtrabit in celũ.Pᷣ
auũt.ſ.reſurgere a pcto libe.ar. ex ſe nõ põt

ſine gra vt Rich. ſup. ij. di. xxvitj. 7 concoꝛ.

Bonauẽ. acalij do.ꝓbãt.tũ q;ꝛ ꝑ pctm̃ bõ

ꝑdit ꝑticipationẽ diuie ſilłlitudis euit
„ 4

Feria ſecũda poſt Penthecoſtẽ.

iram dei. Ideoq; nõ põt ex ſe hmõi ꝑtici/
Partonemn diuini luminis recuꝑare quia
non eſt nature ſʒ gre iluminãtis aiam.
Sicut aer nõ pᷣt ex ſe illuminari ſʒ ꝑ lucẽ.
qꝛ ꝑ pctm̃ aĩa occidit᷑ ⁊ moꝛti eterne obli⸗
gatur. Ideoq; ſicut hõ moꝛtuꝰ nõ pᷣt na⸗
turaliter ſe reuiuificare niſi a deo miracu
loſe viuificet᷑. Sic aia moꝛtua ꝑ peccatũ
nilſi dei gratia reſuſcitet a ſeip̃a ꝑ libeꝝ ar
bitrium reſurgere nõ poterit ad vitã eter
nam. Nã peccatũ nõ pᷣt remitti niſi ſpũſ/

ſancti gratia cuiꝰ eſt ꝓpꝛium opus pctã re

mittere.ſicut Alex.papa.xxiiij.q.j.c.Au
diuimus dicit. HTertiũ eſt pᷣcepta
implere ſine quo non eſt ſalus Mat.ux.
SDi vis ad vitam ingredi ſerua mãdata.
Se.l ſi querit᷑ vtru homo ſine gra ꝑ ſe
poſſit implere dei mãdata. Ad hoc reſpõ
detur ſm Bonauen. ⁊ Richar.ſuꝑ.ij.di.
xxviij. ꝙ mandata dei dnpliciter poſſunt
impleri. Vno mõ qᷓ;tũ ad genus ellentt
am operis tmmodo ⁊ ſic homo cũ gratia
gratiſdata etiã in peccato manens vł he
reticus et infidelis poteſt ſine gratia gra/⸗
tũfaciẽte ĩplere mãdata pla vt nõ ꝑiurare
arẽtes honoꝛare.nõ furari.ſic ⁊ S.dictũ ẽ
Alio mõ qᷓ;tum ad intentionẽ mãdantis

qtidie in dñica oꝛõne oꝛamꝰ.d.Et ne nos
inducas in tentationẽ.qꝛ cadere habemꝰ
niſi a deo ↄſeruemur.hec ſᷣm Aug.ibidẽ.
Ad id facit Exemplum qð legitur in
Vitaſpatꝝ.ſ.ꝙ quidã vidẽs aliquos he⸗
remitas in peccata cecidiſſe.miratus retu
lit ſctõ patri abbati.cui ſctũs ait.Fili no⸗
li mirari de hoc ꝙ homo cadit in peccatũ
qꝛ totus fragilis eſt. ſed mirandũ potius
eſt hoc ꝙ aliqui ꝑſeuerant ⁊ non cadunt.
qꝛ ̊ eſtſupꝛa hominũ naturã coꝛruptam
ex ſolo dei munere ⁊ gratia.Si dicas qre
S. non excuſat᷑ ſed damnat᷑ homo nõ perſe
uerans ſed cadens in peccatũ nec reſurgẽſ
cum non poſſit ſtare nec reſurgere a ſeipᷣo
Rñdetur ſᷣm Bonauen. vbi S. qͥa adiu⸗
toꝛiũ gratie dei ſemꝑ hoĩ pꝛeſte eſt ſi vult
querere ⁊ ſuſciꝑe vt ꝑ eam poſſit ſtare vel
reſurgeꝛe.vñ ſua eſt culpa inexcuſabilis ꝙ
non vult ſuſcipere ſe debite diſponendo.
ſicut ſi quis no aperit os ad abũ qᷣ offert
ei ſua culpa eſt ꝙ fame moꝛi᷑. De hoc ali⸗
bi latius. O pctõꝛ age penitentiã ⁊ qre
gr̃am dei.qꝛ ſine ea non potes ſaluani ſed
peribis ineternũ. Circa ſecũdum
de qualitate reali gratie.queſtio eſt.qua⸗
lis res eſt gratia dei vel ſpũſſancti.vt ſcia

ſm foꝛmã intentionis ⁊ ſic nõ poſſunt im mus eamagnoſcere ſᷣm ſuã entitatẽ. Ad

pleri abſq; gratia gratũfaciente.qꝛ deus

hoc rñũdetur bꝛeuiter ſm Berñ.in ſermo

mandañ. pcepit vt noſtra voluntas ↄfoꝛ ne de caritate ⁊ gratia xpᷣi.d.ꝙ gratia in⸗

maretur voluntati diuine obſeruãdo illa
mãdata in cꝗritate ⁊ excaritate dei.que
nõ poteſt eſſe ſine gra. Nam.j.Thi.j.Fi⸗

nis pꝛecepti eſt caritas de coꝛde puro ⁊ cõ
ſcientia bona ac fide nõ ficta.ecce &̊ qᷓ; ne/
O Quartuʒ eſt fi

ceſſaria eſt gratia. Quar .
naliter ꝑſeuerare. Nan ſcribit᷑ Matthei
xxiiij. Qui ꝑſeueraueri? vſq; in finem hic

ſaluꝰ erit. Sed ſine gratia ſpũſſancti non

poteſt homo a ſeipſo ꝑſeuerare in gra dei.
quia ex peccati coꝛruptione factus eſt ho/
mo inſtabilis. Eñ glo. ſuꝑ illud Treno.
iij. Miſcðie dñi ⁊c̃.dicit. Non põt hõ diu

ſtare ʒ inſultus dya boli niſi miſcðia dñi

adiuuet᷑. Et huic cõſentit Mgf in.ij.di.
xxviij.ac Aug.li.de ꝑfectione iuſticie in fi

quit eſt lux quedã animea deo infuſa mi⸗
rabiliter ammã decoꝛãs bonificãs ⁊ gra⸗
tificans habens comitem ſpmſanctũ. In
quib vᷣbis quattuoꝛ magnalia inſinuan
tur de gratia ſpũſſancti. Pꝛimo qualis ſit
gr̃a realiter.vn dr. Gratia eſt lux nõ qͥdeʒ
materialis ſʒ ſpualis que illuminat aiam
ad cognoſcendũ ſcipᷣam ⁊ deũ veꝝ fide ve

opcrandũ.vñ Augꝰ.de natura ⁊ gr̃a dic.
ꝙ gratia in re nõ eſt aliud qᷓ; lux aĩe illumi
nans mentẽ ad bene ᷣm legẽ dei ⁊ gratui
te operandũ. Sed vtuꝝ gratie luxidẽ ſit
in re qð caritas doctoꝛes diſputant.inter
quos Scotus ſuꝑ.ij.di.xxvij.q.vnica.et
concoꝛ. Rich.tenent ꝙ gra realiter ſit ideʒ

ne.d.qꝙ erroꝛ remouendus eſtab auribuſ qð caritas.licet iſta differant ratiõe. Ipᷣe

hominũ qui contẽdit ad non peccandum
humanã ſufficere volũtatẽ ⁊ gr̃e dei adiu

em̃ habitus quo ſpũũſſanctus aiam inha⸗
bitat dẽ gratia inq;tum deꝰ habet talem

toꝛium non eſſe neceſſariũ. Popterea em̃ hominẽ gratũ.ita ꝙ gra reſpicit deũ acce⸗

ra ⁊ diligendũ deũ cognitum.ac ad bene

ptanten
gence
bitataie
gencun
fitorlum
habetde
ſepplat
inrano
je Sian
leneſe
iden!
viuih
tionesf⸗
ſtreglt
eandea⸗
umt
dectre.
hicarue
adg
Fans
rn
enpe
quee
wobr
nitat
nullu
ſolun
nis
mng
lunget
fumn ſu

(eanrze
Po.Gr
ſonange
pſinvadtr
ramd
ifieans
tungunt
Gatficar
nofitn
ichs ſeg⸗
1cecb
Unurpis
kniſde

ſt

Etnenes
fehaben⸗
ugibic⸗
legturin
lquoshe
rumsfen
Klino
npeccan
liponus
acunt.
mpeam
lcas re
nöͤpene
lurgiſ
alapo
ac,
lrult
neyel
ls
endo,
goket
oe
waae
ſluanſec
Rcüdum
ng
ma tſcs
ntni⸗30
nmſn
Canain
8geeni
fistg
Mamnnu
lurnoͤce⸗

„

Uminatzian

Bermo

ptantem ſiue diligentẽ. ⁊ etiã dĩ charitas
qꝛ eodem habitu quo ſpũſſanctus inha⸗
bitat aiam voluntas mouet᷑ ad deũ dili/

gendum meritoꝛie.⁊ inclinat᷑ ad actũ me⸗
ritoꝛium.⁊ ſic d caritas inq;tũ habẽs eã

habet deum caꝝ ⁊ dilectum. ita ꝙ caritaſ

reſpicit deũ non in ratione diligentis.ſed

in ratione diligibilis.⁊ tamẽ hec idẽ ſunt
re. Sicut ignẽ eſſe calidũ ⁊ calefacere.⁊ ſo
lem eſſe ſplendidũ ⁊ ſplendere idem caloꝛ

⁊idem ſplendoꝛ efficit. Item hoĩem eſſe
viuũ.⁊ hoĩem ipᷣm viuere ⁊ vitales opeꝛa
tiones facere ipa eadem vita facit.ſic ideʒ
eſt realiter eſſe deo gratum ꝑ caritatẽ.⁊ ꝑ

eandẽ caritatẽ habere deũ caꝝ ſuꝑ omia.

Nam ⁊ in cõi vſu loquendi ꝓ eodẽ habet

oicere. Iſte eſt mihi gratioſus ⁊ iſte ẽ mi⸗
hi carus. Sed ⁊ in greco nomen caris idẽ

eſt qð gratia latine.vñ ⁊ euchariſtia bona
gratia interpꝛetat᷑.ſed a noĩe caris nomẽ
caritatis deriuat᷑ ergo ideʒ ſunt re.hec ex
empla addunt᷑ ex Rich. Ad idẽ etiã facit
ratio ſᷣm eoſdem doc.qꝛ om̃is excellentia
quecunq; gratie attribuit᷑ etiã caritati at⸗
tribuitur ⁊ ecouerſo. Nam Aug.xv.detri

nitate ca.xviij.loquẽs de caritate dicit. ꝓ
nullum eſt dono iſto excellentius ⁊ iwbſum

ſolum diuidit inter filios regni ⁊ ꝑditio⸗
nis.Et hec om̃ia attribuunt᷑ etiã gratie.

vtraq; etiã eſt foꝛma vᷣtutum ⁊ vtraq; cõ

iungit deo.⁊ ſic ſi ponerent᷑ diſtincta alte⸗
rum ſuꝑflueret cũ vnũ ſufficeret. O g̊ ho
mo diſce deũ diligere gratuite ⁊ habebis
gratiam Q Secunddo in verbis pꝛe
miſſs Berñ.inſinuat᷑.ſ.a quo gr̃a infun/⸗
datur cum dẽ ale infuſa a deo.quia nulla
creatura citra deũ põt gratiam dare. vñ
P õ. Gratiam ⁊ gloꝛiã dabit dñs.ſ.ſolus
non angelus nec pura creatura. Tertõ
inſinuatur qualia bona gratia in aia oꝑa
tur cum dẽ; aĩiam mirabiliter decoꝛãs.bo
nificans ⁊ gratificans.vbi tria bona gr̃e
tangunt᷑ que facit.ſ.decoꝛare bonificare ⁊
gratificare.ſ.aĩam. quia ſicut carbo extin
ctus fit nigredine turpis ⁊ frigidus ac fe
tidus.ſed cum ignit᷑ fit ſplendidus calidꝰ
⁊ delectabilis aſpectui. Sic in pꝛopoſito
gia turpis eſt ⁊ peccato frigidata ac feti⸗
da.niſi decoꝛem ſplendoꝛis induat ꝑ lucẽ

gratie.nec eſt bõa nec deo grata ſine gra⸗

tia qua ꝑticipat diuine ſimilitudinisl ucẽ
Sicut etiam diabolus qᷓ;uis in naturali

bus fuerit factus pulcerrimus tamen dqa
gratia caret hoꝛrendiſſimus eſt ⁊ malus

nec gratus deo. Pꝛopterea Chꝛyß. dic ꝙ

melioꝛ ⁊ deo acceptioꝛ eſt vnus iuſtus in
gratia exiſtens qᷓ; totus mũdus peccato⸗
nibus plenus. Quaꝛto inſinuatur quo
modo a deo gratia pꝛeſtatur quia nõ niſi
cum ſpirituſancto.vnde dicitur habẽs cõ
muniter ſpmſanctum.quia vbicunq; gra
tia adeſt ibi ſpũſſanctus manet ⁊ per con
ſequens etiam pater ⁊ filius. Juxta illud
Joh.xliij. Si quis diligit me ⁊c̃.ad eum
veniemus ⁊ manſionem apud eum facie
muſ.O ergo mira dei caritas.o peccatoꝛ
age penitentiã ⁊ habebis deũ ⁊ gratiam.
Circa tertium de bonitate pamabi
li ⁊ pꝛedeſiderabili ipiuſ gratie Queritur
vtrum gratia gratumfaciens ſit eque de⸗

ſiderabilis ſuper omnia ſicut⁊ celeſtꝭ glo⸗

ria perpetua. Ad quod ſᷣm Bonauen. ſu
per.ij.di.xxvij.atq; Fran. Maro.alioſq;
recolligendo. Rñdetur ꝑ ↄdluſionẽ ꝙ ſic.
Et hoc oſtendit᷑ pluribꝛ modis.
ꝛimo ex auctoꝛitate
Scðo ex identitatis ratione
CTertio ex exemplficatione.
Quarto ex inductiua declarate
Pꝛimo ex auctoꝛitate. Nã Ro.vj.Apłs
ðt.Gr̃a dei vita et᷑na.ſʒ vita et᷑na ẽ glia ce
leſtis.ergo ſequit᷑ ꝙ gratia habet rationeʒ

vltimi finis deſiderabins ſicut ⁊ gloꝛia ce

leſtis. Vñ ⁊ Aug.vt ſupra tactum eſt.xv
de trinitate dicit ꝙ charitas ſine gratia ẽ

excellentiſſimum donũ qð eſt pꝛopꝛiũ glio

rie celeſtis ergo ⁊c. Secundo oſtendit᷑
ex identitatigratisne.quia vt ꝓbat Bo
nauen. vbi S. Oratia ⁊ gloꝛia ſunt idẽ rea
liter.vtraq; enim nominat diuinã influẽ⸗
tiam per quam anima habet deum inha
bitantem in ſeipſa.quia deus ꝑ gratiam
inhabitat animã in pꝛeſenti ſemiplene ꝑ
modum meriti acquirendi.ſed per gloꝛiã
idem deus inhabitat animã in futuro ꝑ⸗
fecte per modum perpetue regnãdi ⁊ qui⸗
cſcendi.vnde gratia ⁊ gloꝛia ſolum diffe⸗/
rũt ᷣm modum habendi deum minus ꝑ
fecte ⁊ perfecte ſuccedere.ſed ſᷣm rem glo/
ria nil aliud eſt qᷓ; gratia conſummata.

Tertio exemplũ adid ponitur ſᷣm eun
dem Bonauè.quia ſicut videmus ꝙ lux
auroꝛe ⁊ lux eadem diei in mane⁊ in me⸗
ridie non differuut realiter niſi ᷑m modũ
vel ſratum minus perfectum ⁊ plus perfe
ctum. Sic eſt de gratia que pꝛimo oꝛitur
in auroꝛa hoc eſt dum peccatoꝛ de tene⸗

bris peccato:ũ ad lucem inaupit conuerti

ꝑ penitentiam. tandem pꝛoficit in mane
per iuſticiam donec perficiatur perleue⸗
rando ĩ plena die gloꝛie. Pꝛouerbᷣ.ilij. Ju
ſtoꝛum ſemita quaſi lux ſplendens ꝓcedit
⁊ creſcitvſq; ad perfectam diem.via impi
oꝛum tenebꝛoſa neſciunt vbi coꝛruant ſcʒ
in infernum.hec ibi. Item coloꝛ in tene/⸗
bris non videtur ⁊ in lumine videt᷑ ⁊ ta⸗

men idem coloꝛ eſt vtrobiq;. ſiceadeʒ lux

ſpiritualis gratie eſt cum luce gloꝛie ergo
ſumme deſiderabilis. O ergo homo ad/
uerte hec ꝙ ſicut ꝓ gloꝛia babecla te moꝛ/
ti exponeres.ſic debes facere ⁊ pꝛo gratia
habenda tenenda S Quario oſtẽ
ditur ex inductiua declaratione. Nam in
ductiue m Fran. Maro. quattuoꝛ ſunt
potiſſima que ab hominib ſumme deſi⸗
derantur. Pꝛimo bona temꝑalia vt di
uitie honoꝛes ⁊ huiuſmodi. Et tamẽ hec
omnia merito relinquenda ſunt propter
gratiam dei ha bendã.ſicut patʒ de Apo
Rolis Matth. xix. d. Ecce nos reliqmus
ola ⁊c. Scðo pꝛeiſtis ſunt bona natu⸗

ralia vt ſanitas ⁊ vita.coꝛpus ⁊ anima.⁊
tamen hec omnia:ſunt moꝛti exponenda

potius qᷓ; homo gratiam perdat per pec⸗
catum moꝛtale. vt patet in martynibus.

Tertio pꝛeterea ſunt bona virtualia.

puta fides.ſpes.huũilitas.pietas ⁊ hmõi.
ſimiliter ⁊ bona intellectuaa.vt ſapiẽtia
ſcientia ⁊ huiuſmodi.⁊ tamen hec omnia
ſunt inutilia ſine gratia.ergo ⁊c̃. Exem⸗
plum de philoſophis. Quarto ſuꝑ pꝛe
dicta ſunt deſiderabilia bona cternalia q̃ᷓ
ſunt in patria vt viſio dei. gaudiuʒ perpe
tuum.⁊ tamen ſancti dei pꝛeeligerent eſſe
in inferno ſi poſſibile eſſet ibi habere dei
gratiam qᷓ; eſſe in paradiſo ſiue in celd ſi⸗
ne dei gratia. Sicut dixit Anb.li.ſimili⸗
tudinum.Si hinc inquit inferni hoꝛroꝛẽ.

Feria ſecũda poſt

rum neceſſario imergi haberez.pꝛius me
in infernum demergerem anteqᷓ; pecca⸗
tum admitterem. mallem em̃ pur? a pecꝭ⸗
cato ⁊ ꝑ conſequens in gratia dei exiſtẽs

gehennam intrare qᷓ; peccati ſoꝛde pollu⸗

tus celeſtia regna tenere. hec Anp. Refer

tur etiam ꝙ ſanctꝰ Hugo.d.Si tue pla⸗
cet deus pietati contentus ſum vt ponas

me in infernũ.ſicut demereoꝛ ex tua iuſti⸗

cia pꝛo peccatis meis dumtaxat.⁊ ibi ſcʒ

in inferno da mihi diligere te ⁊ in gratia
tua eſſe. O ergo vos peccatoꝛes qui ĩ pec
tis permaneuis vt quid vultis potius pe
rire per peccata q; gratiam dei querereꝑ

penitentiam. O fatui.o miſerrimi qͥ pꝛio

momentanea delectatione perditis gloꝛi
am eternam. O ergo chariſſimi peniten
tiam agendo rogemus dñm ieſum vt det
nobis in pnñti gram ⁊ tandẽ głaʒ Amen.

De eadem feria poſt Penthecoſtẽſer⸗
mo.ij.ſcʒ de gratie ſpũſſancti grata ſuſce⸗

ptione dũ datur ⁊ de perditione ⁊ reſtau⸗

ratione.

NR natioes

14 ratia ſpirituſſancti effuſa ẽ.
Aecr.r.t in epiſtola hodierna
Milericoꝛs deus nullum hominem ſper
nit quicunq; ad gratiam ſe diſponit.ſ.au
diendo ⁊ ſuſcipiendo verbum dei ⁊ facien
do quod in ſe eſt. Vnð ſicut ex hodierna
epiſtola habetur dum Petrus pꝛedica:et
gentib aghuc Petro loquente inquit ce⸗
cidit ſpũſſanctus ſuꝑ oẽs qͥ audiebãt ver⸗
bum ⁊ obſtupuerunt ex circũciſione fide⸗
les ꝗᷓ venerant cũ Petro.q; ⁊ in nationes
ſpũſſancti gratia effuſa eſt.Et tũc petrus
Dixit. In veritate comperi qm̃ nõ eſt per
ſonaꝝ acceptoꝛ deus.ſed in omni gente qꝗͥᷣ
timet deũ ⁊ facit iuſticiã acceptus eſtilli.
Multü ergo debemus deũ amare ⁊ eius
graʒ ſollicite querere.ſperãtes qꝛ ſaluabit
nos. Ad qð hoꝛtat᷑ idẽ petrus in canoni⸗

ca ſua.hoc eſt.j. Pe.j.ca.d. Sperate ĩ eõ
que offert᷑ vobis gratiam in reuelationeʒ

4 „

⁊ illinc peccati cernerem pudoꝛeʒ.⁊ vni ee

ſelich.
nipo⸗
Gpera
Ganae
Pteſenn
lhreuct⸗
aafzae
unlg
cranaſp
u t
lentes on
quiinn
luſſanai
degrana
usinhw
ſeria dec
Kumi
SGohn
Trr

W
TG
ſaeprion
mden
repdof
deog
Quon
Sian
igeon
Jen:
ytdona
So do
lnonem
inpla.
ſimoe
Dd
Dmnd⸗
Di Aplie
deo ſipien
(aplaut
fumgranae
nockonre
ſuinoit
fumactone
ð gatam
cggrnni
gllng caln

.

4ies
Nius me
Ppecca
Paperf
euſtis
epollu
Reſr
nepla⸗
ponas
luſtit
lbiſa
grania
lipec
ls e
rreg
pro
lon
ten
der
n.

c
chan

neffuſne
Hodiema
inentper
hontlan
etfcen
thociena
redcret
eunquuce
debitnen
ſionefce
unnnone⸗
icn
etels
giünt
anoi
Nene ic
ngne,

—

ieſu chꝛiſti q̃ſi filij obedientie.⁊ hoc pᷣt po
ni pꝛo alo themate qð Lyra expomit ſic.
Sperate ad conſequendã gloꝛiam qᷓ eſt
gratia conſummata que offert᷑ quãdo in
pꝛeſenti gratia datur quia eſt arra gloꝛie

in reuelationem ieſu chꝛiſti.ſ. quãdo facie

ad fadem videbit᷑.quaſi filij obedientic ĩ
mandatoꝝ dei adimpletione.q.d. Sic in

gratia ſperate conſequi gloꝛiam viſionis

chꝛiſti vt impleatis mandata. Eñ peni⸗

tentes omes peccato:es ſperare poſſunt:

quia in nationes om̃es iam gratia ſpiri⸗
tuſſancti effuſa ẽ vt dicit thema Iraq;
de gratia ſpũſſancti in qua ſperare habe⸗
mus in hoc ſermõe pꝛeter pᷣdicta tria my

ſteria declaremus.

Puꝛmü dicit᷑ gratiſſime ſuſceptionis
Scõðm dẽ ingratiſſime extinctionis
Tertiũ dẽ pijſſime reſtauratiõis

T Linrca pꝛimũ de gratie dei grata ſu⸗

ſceptione vtiule eſt nobis agnoſcere qᷓ; ſum
ma deuotione debemuſ deo gratias age
re pꝛo ſue gratie dono. vt ſic mereamura
deo gꝛatie acquiſitionẽ ⁊ augmentationẽ
Quoniã vt Hugo de archa Noe li.j.dic̃.
Sicut deus gratis ſua dona pꝛeſtat.ita ⁊
ingratis ea que pꝛeſtiterit ſepe ſubtrahit.
Item Berñ.ſuꝑ canti. Gratitudo facit
vt dona multiplicant᷑. Notanduʒ ergo
ꝙ pꝛo dono gratie dei tenemur gratiaruʒ
actionem reddere deo ex conſideratione
triplicccc.
Puꝛimo conſiderando quis dat
Scðo ↄſiderãdo quale donũ dat
Tertio ↄſiderãdo qͥb qꝛ indignis dat
Vlñ Apłus. ij. Choꝝ.ix.dicit. Gr̃as ago
deo ſuꝑ ienarrabili dono.ſ.gratie ei ⁊ců.
Accipi aũt hoc poteſt pꝛo themate. Nimi
rum gratias agere debemus qm̃ huiuſ⸗
modi non recognoſcere donũ peccatũ eſt.
Paeꝛimo itaq; conſideremus pꝛo gratia
ru mactione recognoſcenda quis dat no⸗
bis gratiam. Ad quod cõiter reſpondẽt
doc.ꝙ gratiã in amma pꝛincipaliter nul⸗

lus alius cauſat niſi ſolus deus efficiedo

⁊ labendo menti humane.vñ PS. Gra
tiam ⁊ gleꝛam dabit dñs ergo non aliqᷓ
pura creatura. Ratio huius m Tho.j.
ij.q.cxij.ar.j.eſt talis.quia donũ inqͥt gra
tie excedit om̃em facultatem nature crea⸗

XI.
te. cum grã nil aliud ſit qᷓ; quedam parti⸗
cipatio diuine nature vel ſimilitudinis qᷓ
excedit omnem naturã creatam.⁊ iðo im
poſſibile eſt ꝙ pꝛeter deũ aliqua pura cre⸗
atura gratiam cauſct efficienter. ſicut im
poſſibile eſt ꝙ aliquod moꝛtuum coꝛpus
hominis viuificetanima rõnali niſi deus
infundat aĩiam viuifcãtẽ.Cale em nõ po
teſt facere creatura aliqua nec etiã angeli
ca ſed ſolus deus qͥ habet alam creare cx
nihilo. Ipe poteſt ſolus reumre aiam coꝛ
poꝛi. Juxta illud Deut᷑.xxxij. Ego occi⸗
dam ⁊ ego viuere faciã. Pꝛoinde qꝛ deus
ſolus dat gratiã viuificantẽ aiam huma⸗
nam debz hõ multũ gratus ei eſſe ſicut ei
qͥ dat vitam.⁊ qm maius eſta deo acciꝑe
qᷓ; a qualibʒ creatura tanq; a ſumma ma
ieſtate regia.ſi em̃ rex dat tibi ſubam vel

veſtem regiã. maius reputanduz eſt⁊ płꝰ

ſunt agende grates q; ſi daret inferioꝛ re⸗
gis ſeruus ; c. Scòo cõſideremus ꝓ
gratiaruactione quale donũ deus dat cũ
gratiam donat. Et. ad h̊ reſpodet Aug.
xv.de Trini.c.xviij.d.ꝙ caritas ſiue gra⸗
tia eſt excellentiſſimũ donũ quod ſoluʒ di
uidit inter filios dei ⁊ filios ꝑditionis.
VSel hic queſtio occurrit.vtrũ gra⸗

tla ſit donum increatum idem ꝙ ſpintuſ/⸗

ſanctus.an ſit aliud donum creatum qð
infundit deus ſiue ſpũſſanctus. Numiruʒ
aliquis poſſet dicere.quia videmus expe
rimento ꝙ homo aliquis regi vel alteri
cfficitur gratus ⁊ placidſis qui pꝛius erat
odioſus ex ſolo aſpectu vel pꝛecibus cum
lam illum ſuſcipit in gratiam ſuam.ſine
hoc ꝙ aliquod donum daret illi homini
Cum autem deus ſit pꝛonio: ad miſeran
dum q; quicunq; homo cur opoꝛtʒ vt nõ
ſuſcipiat peccatoꝛem in gram ſuam deus
aliter q; aliquod donum creatum.i.gra⸗
tiam dando eidem. Adhec reſpondetur
ſim Bonauen.ſuꝑ.j.di.xvij. IJItem etiam
ſuꝑ.ij.di.xxvj.⁊ doctoꝛes cõmuniter ꝙ li⸗
cet Magiſter opinionem hanc ſequatur
ꝙ ſpirituſſanctus ſit eſſentialiter caritas
qua diligimus deum ſed tamẽ in hoc nõ
tenetur Magiſtri opinio.quia ſic volun⸗
tas noſtra in actu diligendi eſſet tantum⸗
modo mota ⁊ ſic illibere diligeret ⁊ ꝑ con
ſequens non haberet rationẽ merendi in

Feria ſecũdo poſt
dilectione ipſa.Sed vt de hoc venitatem ficiente.et ab aliquo ſicut ab infoꝛmante.
agnoſcamus. pꝛo ſimplicioꝛibus notemꝰ Sed qm̃ nec eſt poſſibile nec decens deũ
recolligendo ex dictis Bonaueñ. et alioꝝ eſſe foꝛmã perfectiuã alicuius creature vel
puncta tria. Pꝛimũ eſt notandũ ꝙ grai/ inheſiuã. Ideo pꝛeter donũ increatum qð
tia gratũ faciens eſt duplex. VUna eſt gra/ habet efficere pꝛedictos effectus in anima
tia increata que eſt ipᷣe deus quia de cha conueniens eſt et opoꝛtunũ ponere donuʒ
ritas eſt.j. Joh.iiij. Et per conſequẽs gra creatũ per quod anima infoꝛmatur et ſit
tia increata que appꝛopꝛat᷑ ſpuuctõ.Alia vunficatur illumimatur:deo aſſimilatur.
eſt gratia creata que eſt quidã habitꝰ mẽ/⸗ Vnde ſᷣm doc. modernos cõmuniter ra⸗

tis a ſolo deo infuſus quẽ creat ſpirtuſſan tionabilioꝛ eſt opinio et ſecurioꝛ ponere in

ctus ex nihilo ac infundit anime. Exem/ anima donũ creatum pꝛeter donũ increa/
plũ ſicut anima infuſa coꝛpoꝛi dat ei donũ tum. X Ethoc etiam pietati ſancto⸗
Vlte.et ſol influit aeri lumen radijs.et vi/ rum cõſonat dicere.quia viros pᷣcipue ſã
nũ hauſtũ influit homini ſuam virtutẽ q̃ſi ctos aliquãdo non latet diuine bonitatis

uoddam donũ calefaciendo ⁊ confoꝛtan influentia quã intra ſemetipᷣos experiunt᷑

o ac letificando.iuxta illud Ps.Et vinũ Hec Bonaueñ.hoc patet per Augu.lib.

letificet coꝛ hominis. Scom eſt ꝙ de confeſ. IJItem Berñ. in ſuo cãtico. expertꝰ
nullũ hominẽ q;diu manet in ſua iniqui⸗ (aitſolus nouit credere.quid ſit ieſum di⸗

tate acceptat.etiã ſi multa bencficia eideʒ ligere.dulcis ieſu memoꝛia dans vera coꝛ⸗
impendat niſi donũ gratie gratũfacientis dis gaudia. nam ſuper mel et omnia eius
eidẽ conferat. Vnñ aliter eſt de hoĩe qui ſo dulcis pᷣſentia. Exemplũ multiplex ha
lo aſpectu ſine munere aliquo interuenien betur de multis ſanctis miram dulcedinẽ
te diligit vel in gratiã ſuſcipit vt ſupᷣ dictũ experimentalẽ in gratia ſumentibus vt pa

eſt.qꝛ homo mutabilis eſt de odio in amo tet de ſancto Franciſco.de ſctõ fratre Egi
rem peraffectoeʒ vel per pᷣces aliquoꝝ.ſed dio qui ad nomen ieſu ſemper dum deuo

deus immutabilis nõ affectu diligit.ſed te audiebat rapiebatur ⁊ pꝛe dulcedĩe gra
ſᷣm effectuʒ doni gratie. Pꝛoinde ſicut ſci tie non ſentiebat etiam puncturã factam
mus ꝙ deus odit hominẽ ⁊ repꝛobat ꝓpt᷑ cum ſubula vt hoc ꝓbauit etiam aplicus.
culpe defoꝛmitatẽ exiſtentẽ in ala. IJIta pa/ IJtem Jacobus de vitriaco narrat ſe vi⸗
ri ratione a contrario diligit acceptando diſſe plures mulieres deuotas que pᷣ dul

Denthecoſtt.

hoĩiem ob gratie donũ quod infũdit tãqᷓ;
arrã deſponſationis ⁊ dilectionis diuine.
Vngde gratia diæt᷑ arra ghie. Terciũ ẽ
ꝙ fides ⁊ ſcriptura determĩat ꝙ abſq; gra
tie dono ipoſſibile eſt placere deo. Deter⸗
minat etiã ꝙ abſq; dono increato quod ẽ

cedine gratie rapiebant᷑ ſic ꝙ per totam di
em non erat in eis neq; ſenſus ad exterio⸗
ra nec vllũ clamoꝛem aut leſionem vehe⸗
mentem ſentirẽt. O ergo qᷓ; dulcis eſt gra
tia dei quam deus dat ſuis. Sed circa
ꝛedicta dicere poſſes. Quõ ergo li.de tri

ſpirituſſctũs homo nõ poteſt fieri acceptꝰ ni.viij. Auguſti.et poſt eum magiſter alle
deo. Pꝛoinde credendũ eſie in iuſtis hoĩ/ gando in pꝛimo vbi ſupᷣ dicit. ꝙ qui pꝛoxi
bus eſt gratie diuine donũ.ideo contrari/ mũ diligit conſequens eſt vt ipſam pꝛeci⸗
um ſentire eſſet hereticuʒ(inquit Bona / pue dilectionem diligat.deus autem dile⸗
ueñ) Sed vtꝝ pꝛeter donũ increatũ quod ctio eſt. ergo conſequentius eſt vt deũ dili⸗
eſt ſpirituſſctůs ponenduʒ ſit in nobis ali/ gat.Et infra concludit ꝙ dilectio ipᷣa qua
quod donũ creatũ per quod ſimus acce/ diligimus deum vel pꝛoximuʒ deus eſt.
pti deo. hoc ſcriptura non determinat ex/ Reſpondetur ſᷣm Bonaueñ.qꝙ omes hu⸗
pꝛeſſe ſed iueſtigat᷑ a doctoꝛib rõne hmõi. iuſmodi ſanctoꝛũ auctoꝛitates non ſũt in⸗
Quia gratia dei in anima vt colligitur ex telligende foꝛmaliter.ꝙ ſcʒ ſpirituſſanctus
ſcripturis habet hos effectus ſcʒ infoꝛma ſit foꝛmaliter noſtra dilectio qua diligimꝰ

re.viuificare.illuminare.deo aſſiłare.vni/⸗ deum vel pꝛoximuʒ.ſed effectiue(vt pleriſ⸗
re.⁊ gratum vel acceptũ facere. Iſti auteʒ ꝙ placet) per appꝛopationeʒ aut per exem
actus neceſſario ſunt ab aliquo ſicut ab ef plaritatem. aut per vnionem. Et ſic credo

„₰

ſquieq
ſumitum
fertenetnn
tioffeniq
ſicdeus te
ſpnnſanca.
creatunſe
lumenacri
ſperradiu
munaturſie
1phuraibi
nanſeo. &
zns gat
noganer
Guatalede
gnramgon
Unnadialu
ſeapſumene
olnnig bor
gideſthe
masom
ſenonda
Fratukd
ſierem
dadeg
dignos,
mueſt
Ctoꝛeſt
pturatel
ymeſee
felurgeut
Gon pain
Dadluin,
dlgtus uit
gula mereg

nülae

ratialamn
ggnolczmu
Gabagam⸗
nſnorſoge

7

nisopeniyde
Dononem va
ſglanurere
huin degr
greunſina,
Unen

„
ſte
.
demante,
cens dei
camreyel
mmumq
ſnanimna
re donuz
ur et ſie
miatur.
niterra!
onerein
ncres,
ſanco/
ppue ſi
ntans
eriunt
nlib,
per⸗
n di/
cor⸗
gens
ecda.
Ncd
SNN
weE
dummdend
lcediega
äfamm
maylas,
unatſei
Scnehdll
etotumd

gratia iam non eſt gra.

dono ne in vacuũ accipiamꝰ ſʒ ſalutẽ con

inquit ꝙ Magiſter intellexerit.ſ.ad ſen⸗
ſum iſtum. Exemplum ponit idem.cum
rex tenet manu equũ non excluditur ten⸗
tio freni qꝛ tenendo frenum tenet equum
ſic deus tenens hominẽ manu hoc eſt per
ſpmſanctum non excdiuditur donũ gratie
creatum ſed incuditur. Item ſol influit
lumen aeri illuminando ipſum ſed nõ ni
ſi per radiuʒ per quod aer foꝛmaliter illu⸗
minatur.ſic in ꝓoſito. Hec ex Bonauẽ.
⁊ plura ibi ponunt᷑ q amoꝛe bꝛeiuntatis ꝑ
tranſeo. Ex omnibi pᷣdictis conſideremꝰ
qᷓ;tas grates deo agere debemus pꝛo do
no gratie ⁊ ipſum debemus reamare.tuʒ
quia tale donum excellentiſimuʒz vtpote
arram gloꝛie dat.tum quia tam neceſſari
um ad ſalutẽ dat.tum quia cũ hoc dono
ſeipſum etiam dat nobis ⁊ ꝑ conſequens
omnia bona celeſtia in celo dabit. O deꝰ
quid eſt hoc ꝙ teipᷣm das nobis.o chan/⸗
tas nimia. Ram rex vel alius ſi dona dat
ſe non dat. Deus gũt pijſſimꝰ cum dono
gratuito etiam ſeipᷣm dat. rtio con
ſideremus ꝓ gratiaꝝactione recognoſcẽ/
da de gratie dono.ſ.quibus qꝛ om̃ino in⸗

dignis nobis deus eam dat.⁊ hoc certiſſi

mũ eſt q̊ ad pꝛimã graʒ.quia homo pec/⸗
catoꝛ eſt in ſtatu ire ⁊ inimicitie dei vt ſcri
ptura teſtat. VHnñ Aug. Scio deũ inimi⸗
cum eſſe omni criminoſo.vñ nullo mõ me
retur gratiã ſed penã.⁊ tamẽ deus ei dat
gratia pꝛimã q̃ illuminat᷑ ⁊ cõuertitur ex
ſua diuina mera benignitate vt ꝑ eam ſit
dignus vita eterna.ꝓpter qð gratia dicit
quia mere gratis datur ⁊ gratuʒ facit ac
dignũ vita eterna. Ro. R ex operibuſ
itaq; cariſſimi
agnoſcamus dei bonitatẽ in gre dono vt
gras agamꝰ ꝓ eolqð dedit nobis in bap/
tiſmo ⁊ ſꝑ ꝑatus eſt dare penitenti.⁊ bo/⸗
nis operib deo deſeruiamꝰ ꝓ tali ⁊ tanto

ſequamur eternã. ꝓy Circa ſcᷣm my
