moꝛtẽ ſe pꝛeparat. Greg.in omelia. VUlti
mam hoꝛam voluit nobis deus eſſe inco
gnitam vt ſꝑ ſit ſuſpecta vt dũ lam pᷣui⸗
dere non poſumus ad illã ſine intermiſſi
one hꝑaremur. hec ille. Excmpluʒz accipe
tu hõ q tranſis ꝑ ſiluaʒ vbi certũ eſt ꝙ
latrones ſunt. ſ̊ incertus es an iſta hoꝛa
vel illa ⁊ quo loco.ſuꝑ te repente irruant

7 occidant.nonne ſtatim circa introitum

ſilue armas te ⁊ pꝛeparas vt vbiq; para⸗

tus hoſtib irruentib reſiſtas.ſic in ꝓpoſi

to. Scæva ratio dĩ oꝑatiõis qꝛ ſi hõ ſci⸗

ret qñ moꝛitur antea cepidius ſe haberet

in bene operando.⁊ ſolũ tunc bene agere
feſtinaret qñ moꝛteʒ appꝛoxunare nouiſ⸗

ſet. Vñn Greg. ſuꝑ Ezc.omelia.xvij.dic.
Cõditoꝛ nr̃ diem moꝛtis meognitũ eẽ vo
luit vt dum ſꝑ a nod ignoꝛat᷑ ſemꝑ pximꝰ
eſſe credat᷑.⁊ tanto quiſe; feruentioꝛ ſit in
oꝑatione qᷓ;to ⁊ incertus eſt de vocanõe.
hec ille.Operemur ergo ſollicite bonum

Toerta ratio dẽ repꝛeſſionis.ſ.ne mali

qui ſcirent ſe diutius victuros audacius
peccent ⁊ liberius carnalitati vacent.nã
cũ modo q;uis incerti qñ moꝛiant᷑ audẽt
peccare libere ꝓpter ſolã ſpem vanã lõgi⸗
oꝛis vite.quid ergo facerẽt ſi ſcirẽt ſe diu

victuros.d. pniam agam in ſenectute. ſʒ
voluit deus illos oſſe incertoſ vt repꝛimã

tur a pctis ⁊c. Quarta ratio dã dilecti⸗
onis.vt.ſ.hõ ex dilectione cantatis ſerui⸗

at deo. ſi em ſciret qñ debet moꝛi.timo:e
illius tꝑis cõuerteret᷑ ad penitentiã dum

videret ilud teépus appꝛonman. ⁊? ſicnõ

ex vera del dilectioe peniteret aut deo de⸗
ſeruiret. deus aut potius vult ex amoꝛe ſi
bi ſerniri q; ex tinoꝛe. VIñ Aug.ſuꝑ Jo⸗
hannẽ ler. xlij.dicit. Quid magnũ eiſt ti⸗
mere penã. hoc ⁊ iniquus ſeruus ⁊ latro
facit.nõ eſt magnũ timere penam ſʒ mag
num eſt amare iuſtiaâ ⁊ ex amo:e cauere
offenſam ⁊ facere penitentiam bec ille.
AQNuinta ratio dicit᷑ aiationis.hᷣ eſt vt

homo non deſperet ſed animet᷑ nà hbomo
enudo P

eſſet moꝛiturus deſperaret pꝛo peccatꝭ ſa

indiſcretam penitentiaʒ facere feſtinaret

qð non placet deo Sed vt Apłus hoꝛta

tur Rom. xij.dicẽs. Obſecro vos fratres
per miſcoiam dei vt exhibeatis coꝛpoꝛa
veſtra hoſtiã viuentẽ ſanctã deo placentẽ
Mariona bile ſit obſequiũ veſtꝝ. Rũc aüt
homo neſciens qñ moꝛit᷑ animat᷑ poſſe ſe

deo ſatiſfacere depeccatis ⁊ ſperat ꝑ diſ⸗
cretam penitentiam Serxta ratio dicit

conſolationis quia ſic homo magis con/

ſolatur animo ⁊ nõ contriſtat᷑.ſi aũt ſaret

quando moꝛit᷑ ⁊ vbi ⁊ quõ ſemꝑ triſtare
tur ⁊ melancoliam pateret᷑ expectañ.ſuꝑ
ſe hoꝛam illam ⁊ modũ.⁊ quantuʒ poſſet
laboꝛaret vt vitaret locum ⁊ caueret mo
dum moꝛtis.puta ſi ſeiret ſe in fumie mo
riturum nunq; iret ad flumẽ.⁊ ſic de alijs
Immo reniteret᷑ quantũ poſſet volunta
ti diuine ⁊ ſic grauiter peccaꝛet ⁊c.Cũ tqñ
quotidie oꝛemus di.iat voluntas tua ſi
cut in celo ⁊c. Septima ratio dicit᷑ exx·
oꝛationis.hoc eſt vt exoꝛando refugiamꝰ
ad deũ crebꝛius.quatenus dignet᷑nobis
vitam pꝛolongare ad deſeruiendũ ſibi de
cetero.qð non faceremus ſi ſcremꝰ ꝓ cer
to nos tunc moꝛituros. Videmus qppe
ꝙ homo cũ infirmat᷑ ſtatim ad deũ recur⸗

rit ⁊ bon oꝝ religioſoꝝ pꝛeces ⁊ interceſſi

non faceret ſi ſełꝶꝑ

rum ſed alio tempe ſe moꝛiturũ. Vult

ergo deus ignoꝛare.diem moꝛtis noſtre.
vt crebꝛius ad ipᷣm recurramus. Juxta
illud pᷣs. M ulnplicate ſunt infirmitatef
eoꝝ poſtea accelerauerũt. O ergo homo
vide dei miſericoꝛdiã erga te ex pꝛedictis
vt pꝛouideas de moꝛte tua ⁊ ſpem in deo

e

ponas ⁊ oꝛes eum.

noꝛo. Heu mihi quia antea de moꝛte nõ

en Oeipeſcried . curaba. ecce iã cert?ſũ ꝙ.ſ.moꝛiar.o vtinã
malus ⁊ vicijs plenus ſi icret ꝙ in bieni bu vixiſſeʒ ⁊c. ⁊ ſc ad fietũ puecabat oss

ſe tunc moꝛtem euaſia

ones en ſe emendare ⁊2 B

Pꝛo exemplo nar⸗
ratur apud plures doctoꝛes in ſermoni⸗
bus ꝙ quidã regis filus dum agoniza⸗
ret dicebat talia. Heu mihi quot ſeruito
res quot diuitias habebam et palacia.
Ecce omnia relinquo ⁊ ſolus recedaʒ ad
patnã ignotã ⁊ vbi h̊ ſero hoſpitaboꝛ ig/

D Lirca terciũ de aſſecuratõe inqui
rendũ eſt qliter homo poſſit eſſie ſecurꝰ in
ſpe ſua ꝙ ſalubꝛiter moꝛiat᷑.cũ vt Auguſ.
lib. de pdeſtinatõe ſctõꝝ dicat. Nouimꝰ
(inqͥt) nõnunq; etiã aliquos ꝑfectos ex la
boꝛe multo ꝓlapſos in vltimo temꝑe vite
ſue ꝑijſſe.alios vero ab ineũte etate ſua in
om̃i ſcelere dãnabili vſq; ad decrepitam
eratẽ ꝑduraſſe ⁊ repẽte celitus inſpirata ſa
lute raptos eſſe ad reqͥ regni celoꝝ. ⁊ in/
fra.Dicamꝰ cũ dauid. Juſtꝰ dñs i om/
mibʒ vijs ſuis ⁊ ſctũs in olbus oꝑibꝰ ſuis
Nimis ꝓfunde facte ſũt cogitationes tue
vñe a filijs hoim.⁊ cũ apło. Quis nouit
ſenſũ dñi qᷓ; incõpꝛehẽſibilia ſunt iudicia
eius.hec Lugu. Ad hoc rñũdet᷑ ̃ᷣm do⸗
ctoꝛes ponẽdo tria pᷣcipua pũcta. Pꝛio

ꝙ ſiẽ ait Gꝛeg.lib.moꝛa.tractãs illð Job.

xij. Mehemoth.i.diabolus ſternet ſubter
ſe aurũ quaſi lutum. fepe fit ꝙ diabolꝰ vi
ros ꝑfectos ⁊ ſctõs qͥ fulgerevident᷑ tanqᷓ;
aurũ ad extremũ deijcit⁊ ſternet ſubter ſe
quaſi lutũ ſoꝛdidãdo pctis ac ad dãnatio
nẽ ꝑducit. ſed ꝓfecto qð hoĩbus videbat᷑

auꝝ non erat verũ auruũ apud deũ ſed au

ricalcũ qð tanq; lutũ ſub pedibs diaboli
ꝓſterni potuit.vnde qui in fine pereũt iu⸗
ſto dei iudicio fit vt oſtendat᷑ ꝙ nõ fuerũt
vere boni ⁊ ſctĩ q;uis ſic apparerẽt tanqᷓ;
boni coꝛã hoibus. Scðo ꝙ ſicut Aug.

linquat᷑. neminẽ deſerieſi adiuuet niſi pᷣ/
us deſerat᷑. Ideoq; ny eſt putandũ ꝙ ſi tu
homo in vita deu m vere dilexeris et be⸗
ne vixeris cauendo peccata et mandata
dei ſeruando ꝙ te deus tandem in moꝛte
derelinquat et perire ſinat. Vnde Ecci.ij
Reſpicite filij nationes hominũ qꝛ nul⸗
lus ſperauit in dño et confuſus eſt.Quis
enim ꝑmanſit in mandatis eius et dereli
ctus eſt. aut quis inuocauit eum et deſpex
it ilum quoniã pius et miſericoꝛs eſt deꝰ
hec ibi. et ſic patet. E Tercio ergo
dicendum eſt ad queſitum ꝙ homo quii
bet in moꝛtis hoꝛa poteſt habere magnã
ſpei ſecuritatẽ de ſalute pꝛeſertim ex quat
tuoꝛ que tunc fiduciam pꝛebent.
SS ex teinpeſtiua penitentia.
Scðo ex bone vite conſcienti.
Tercio ex ſacramentoꝝ efficatin.

dicit li.ↄfeſ. Deus nemig relinqͥt niſi re⸗

—

vominica. x. poſt Penthe.

Quarto ex deuotionis gratu.
Pꝛimo ex penitentia ſcʒ tẽpeſtiue acta
Nam Auguſti.de peni.diſtin.vij.S.j.di ⸗

cit.Qui dum ſanus eſt et penitentiã agit

ſecurus hinc exit. Si quis poſitus in vl
tims neceſſitate egritudinis voluerit pe⸗
nitentiaʒ accipere et hinc vadit fateoꝛ vo
bis.non illi negamus quod petit ſed non
p:teſumimus ꝙ bene hinc exit. Si ſecurꝰ
hinc exit ego non ſum ſecurus penitenti⸗
am dare poſſumus ſecuritatem dare non
poſſumus. Nunqͥd dico damna bitur ſed
nec dico ſaluabitur. Uis ergo a dubio li
berari.vis quod incertum eſt euadere age
penitentiam dum ſanus es.ſi ſic agis di⸗

co tibi ſecurus eris quia penitentiã egiſti

eo temꝑe quo peccare potuiſti. Hec ibi.

te et debite emendate. Vnde generalis
regula eſt. Qui bene viuit bene finit.

Berñ. Conſcientia bona ſemper ſecura
et in moꝛte tuta.ſicut conſcientia rea ſemꝰ
per eſt pauida. Et hoc patet per exꝑienti

am am videm homo vt dicit Hloſa. ij
Coꝛinth. vj. Albere ⁊ ſecure loqtur qͥ pu

rã habet ↄſciam.male aũt ↄſcie mens lo⸗
qui trepidat.ſ.coꝛã iudice.ſenſum ꝑdit in

verbis errat.hec Glo. Ham et tonitruũ ⁊
folij cadentis ſonitũ expaueſcit.ſic ad ꝓpo
ſitum. Tercio fiduciã poteſt homo ha
bere in moꝛte ex ſacramentoꝝ efficatia.ſ.
ſi debite confeſſionẽ fecit ⁊ digne cõmuni
cauit. ⁊ extremã vnctionem ſuſcepit. Sʒ
heu aliqui fatui tenent ꝙ infirmus plus
grauatur coꝛpoꝛali ſcilicet in firmitate ſi
confeſſus et vnctus fuerit extrema vnctio
ne. F Cotra qs eſt manifeſte ſacra ſcri

ptura ideoqꝙ; errant. Nam Jaco. v.ſcribi
tur ſic. Infirmatur quis ex vobis indu
cat pꝛeſbyteros eccleſie et oꝛent vngentes
eũ oleo ſctõ ⁊c̃. Et or̃o fidei ſaluabit infir

mũ.Ecce pma vtilitas qꝛ in ſacramento
vnctiõis ↄfert᷑ gra qᷓ hõ roboꝛat᷑ in aia ad

ſalutẽ. vt di. Tho.i.iiij.di.xxiij.ſeqͥ. Et al 3

leuiabit eũ dñs.ſ.a coꝛꝑali ifirmitate ſa⸗

nãdo.Ecce ſcða vtilitas ſʒ hãc ñ iducit ni

ſi qntũ expedit ad ſalutẽ.addit᷑.et ſi ĩ petis

fuerit dimittẽt᷑ ei.ecce tercia ⁊ ꝑ ↄſeqns va
let ad celerioꝛẽ libeꝛatiõem ð purgatoꝛio

—

et facilioꝛẽ tranſitũ in celu.hec hm Tho.

.„

Secundo ex eonſcientia ſcilicet bonevi

tpprol
l
ne⸗
ſcpſin
Plturit
lgoſu
fantin
wbib'ſ
lotse
detglin
mllie
lgospi
phetas
gngel.
lnckian
ultad

Di
wor⸗

N.

kne za
dedis
nniagtt
tusin
uentpe⸗
Nror wo
tſednon
iſecu
nitenti⸗
genon
turſed
ubiol
neage
is di⸗
egiſti
bi.
oneyi
cralss
nit.
ſKNrI
a
end
Heſai
zurafr
emenso
umparun
fonitwü?
tſead e
thomobe
na.
necönu
ſeni G
nuslus
mmitunſ
enamnan
ſeſaſa
o⸗ rbi
obis du

tfnpenſes

uabil iift
datment
Jinciaa

ciichetn

aiiaS

zano

1otl.

ſite 1
int

Quaꝛto ex deuotõis gra.ſ.ad dei ſcõs
appꝛobatos ab ecclia qũ hõ deuotõe ſpe
c

cali colit illos tãq; pꝛonos.pᷣcipue blm H
Scõm dẽ affectuoſitns

vᷣginẽ ⁊ xpi paſſione q̊ndie exoꝛãdo.Talł
ſepiſſime ꝑ tales ſctõs aſſecurat᷑ ⁊ 2ſola⸗

bitur in moꝛte. vt Greg. expᷣſſe ðt in vva/⸗

logo ſuo. ad qð Meffret ⁊ alij exem nar⸗
rant in ſer. ꝙ qdaʒ deuotꝰ hõ in ipᷣa hoꝛa

obit ſui aſpicẽtiby circũſtantiby cepit ille
totus echilareſcere ⁊ in vᷣba leta prumꝑe

d.talia. Optie veneritis dñi mei.⁊ querẽ
tibo illis cui loqret᷑. Rndit. Hõne videtis
ſctõs priarchas.⁊ iteꝝ.videt, ne ſctõs ꝓ⸗
phetas. Ecce aduemut ⁊ ſcti apłi.ecce ſciĩ
angeli. ecce bra ygo Maria. ⁊ vltio Ecce
inqͥt iam aduenit xpᷣus ieſus. ⁊ ſic migra

S

uit ad dñm. Rogem ergo xpᷣm ꝛc.

Dfica eadẽ Sermo.iijlde moꝛtis ti

moꝛe ⁊ appentu ac fructu.

r erat moꝛtuꝰ ⁊ cepit loqͥ ⁊ de/
dit illũ matri ſue. Luc.vij.⁊
in euãgelio hodierno. Xpᷣs

—

dis reſuſcitãdo hũc mun tria dicuntk
in eo vel de co fecit in h euan.pꝛimo qa Martkes cee ,.e
2 cuan. beimo Sʒ in Zriũ nouimꝰ q; tales oẽs pᷣdicti li/

mãdauit vt reſurgeret ⁊ mox moꝛtu reſe

it. noluit vt ſtaret aut laceret reſuſcitat
ad ſigniſican dũ ꝙ penitens hõ a pctis re
Peger n aberſt re q̃i erlgeer ſe un/
biam ſʒ hũiliter agat pniaʒ qð notar̃ire/ Mell er en
acdebet ncrrerorhe ſeat a me calix iſt à Ttue eſt Onobis!
nis oꝑib. Vñ xpᷣs ðt Luc.xvij. Cũ fece⸗ qliter nos habeam Itimoꝛc.lſ.moꝛtis et
rins ala q pocbes ſunt vob S in an volũtarij eſſe debeam ad moꝛiendũ.
35 deb. fecim? zc. Scðo qꝛ vo cinnite moꝛtetes an peccek.
nkvn cepitio⸗ dr e, dendu eſt ſub oiſtinctione m theologos
doctoꝛes recolligendo.qꝛ timere moꝛte

ſefſione. Nec debet iacere toꝛpẽdo a bo/⸗

——

tiles ſumꝰ

luit ꝙ loquat᷑.vñ cepit loqui.non dicit᷑ ce⸗
pit currere vel aſpicere aut aliud hmõiſy dote ee.
loqui ad ſignifierandũ ꝙqᷣ reſurgit a pec/ nolle mo:ip̃t quis triplict.
catis p ↄtritionẽ ad xpᷣi voluntatẽ. Bᷓ̊ pꝛe/
apue faciendũ reſtat vt loquat᷑ in ↄfeſſio
ne pctõꝝ coꝛã ſacerdote.Amb. HNõ pote/
ilt qͥs iuſtificari a pctõ niſi illð confeſſus
fuerit. Tertio qꝛ reddidit matri ſue illuz.
vt Amb. dicit. ꝑ hanc matrẽ ecclia ſigni⸗
ficatur cui petõꝛ reſtituit᷑ cũ ꝑ abſolutõeʒ

recõciliat᷑de iſt ptz in euãgelio. Exquo
p euangeliuʒ agit de moꝛtuo reſuſcitato
ideo de moꝛte hois pᷣter ea q dicta ſunt in

5pcedẽtibo tria adbucmyſteria dedarabi⸗/

mus in hoc ſermne.
. t ſitatis

Bimd die Imoꝛo

Kertiũ di fructuoſital1its
Pꝛo his ꝑ ſe pᷣdicãdis poteris aliud the/
ma applicare.l. llud. MEoꝛ eſto qꝛ moꝛi

certe ̊ duꝝ eſt bũ mũdanis ⁊ carnalibꝛ

ſʒ tñ eſt valde ꝓficuũ qꝛ vt Bꝛeg.ðt. Elal
e ſe ſollicitat i bono he q ſepe recogitat
de extremo fine. Hule.

ℳ.

de extremo fine. H ille. Audite ̊chanſſi⸗
mi ſcpturã dicentẽ. Oemoꝛ eſto qꝛ moꝛſ

de timo:oſitate moꝛtis qrit᷑ vtꝝ moꝛtẽ ti/
mere ⁊ refugere ac oꝛare deũ ꝓ eiꝰdilatöe
ſit pcti gue.nã vidẽꝰ plimos qͥ nõ timẽt

łſaltẽ moòdicũ moꝛi vt ſũt pueri fatui ⁊ ni

mis ↄfecti ſenio ⁊ pauꝑes gui ifirmitate

diutuis detẽti. tales nõ multũ curat moꝛi
Itẽ videmetiã in pctõꝛibi ⁊ mal q erho
noꝛis cu piditate ꝓ nihilo ducunt moꝛi in

cauſis vicioſis ſʒ piculo moꝛtꝭ ſe exponüt
ꝓ vano honoꝛe vel ꝓ latrocinio vt rapiãat

diuitias vel ꝓ vindicta et hmõi. Deniq;
videmꝰ etiã imltꝭ iuſtꝭ qͥ nõ timẽt ſe moꝛ
ti exponere ꝓ xpᷣo vel ꝓ iuſticia vt fecerũt

martires ⁊ qdã deuoti cupiũt diſſolui ⁊c.

—

cet nõ timeãt moꝛtẽ ſᷣm rõis electionẽ᷑. tqũ
ſ̃m naturalẽ vel ſenſitiuũ appetitũ qubet

hõ timet mo Nã et xpᷣs cepit pauere et
meſt? eẽ eia Wot. Pin iĩ poſſibile eſt trãa
Eltue eſt nobis ſcire
ac inuire moꝛiẽtes an peccẽét. Ad h̊ rñ⸗

DNauimo timoꝛenaturaill
Sco timoꝛe culpabliil
Tertio timoꝛe rationailii

„⸗

Pꝛimo inquã naturaliter timere moꝛtez

2 refugere ſiue nolle h eſt ex natura eſt cõe

oĩb hoibo tꝗ bonis ⁊ ſctis ſicut patuit eẽ

dexp̃o q;; etiã mał. Niij. Ethi phᷣs ot.
Terribiliſſimũ olim eſt moꝛs.⁊ ſic timere
naturali hoꝛroꝛe nec pctm̃ eſt nec ꝓtuoſũ
qꝛ vt phs dicit. iij. Ethico. . ij. Metba⸗

vterea qᷓ inſunt nobis a natura nec lau⸗
damur nec vitugamur nec meremur nec
demeremur ⁊c.vñ ſic nob timere moꝛi nõ
nocet Scðo timere pᷣt qͥs tmoꝛe culpa
bili.puta cũ qͥs timet ⁊ nollet moꝛi ex cau
ſa vicioſa ⁊ ulicita vicʒ ꝓpłea ꝙ dʒ ſeꝑari
a voluptatibi carnis ⁊ a bõis hꝰ moi. et
ideo vellet libent᷑ diutius viuere vt in ta⸗
lib, poſſet amplius delectan.h̊ eſt pecca⸗
tum graue ? danabile. Kõ. qꝛ generalis
regula eſt theo ogica ꝙ oẽ qð oöriat᷑ chari
tati ⁊ eiꝰ debito oꝛdini peccatum moꝛta⸗
le eſt. ſed tales contrarium faciunt carita
tis oꝛdini eo ꝙ hec tempoꝛalia et carna⸗
lia plus diligunt qᷓ; dei voluntati confoꝛ
mari cum videant ꝑ ſigna moꝛtꝭ ꝙ deꝰ ve
lit eoſ euocare ⁊ ipᷣi ↄtradicũt.Nã Greg.
omelia. xxiij. dicit. Deũ ꝓfecto nõ duligit
q ei in ſua voluntate ↄdicit. Pꝛoinde.xiij.
q.vl. ca. q; ppoſteꝝ. Cipanus diclt ſic. ᷓ
ppoſteꝝ eſt qᷓq; ꝑ uerſum vt cũ dei volũ/⸗
tatem fieri qtidie poſtulemꝰ.ſ.diceñ.Fiat
volũtas tua ſi.in ce.⁊ in ter.qñ vocat noſ
deus de hᷓ̊ mũdo nõ ſtatim volũtatꝭ eius
imperio paream? obnitimur ⁊ reluctamꝰ
⁊2 ꝑtinaciũ moꝛe ſeruoꝝ ad ↄſpectũ dñnicũ
cñ triſticia ⁊ meroꝛe ꝓducimur.⁊ volumꝰ
ab eo pᷣmijs celeſtiby honoꝛari ad quẽ ve

nimus inuiti.hec ibi.q.d.ꝙ tales nõ ſunt
digni celo. Itẽ ↄſiłr culpabiles ſunt qͥ ic⸗
circo nollẽt moꝛi qꝛ nõ credũt aliã vittam
ſ. futurã vel deſperatad berndine pueni⸗
1 t dänabiles.

re ⁊ hmõi.oẽs ein ralegi⸗ 1
H CTertio timoꝛe nali pᷣt qͥs timere
moꝛtẽ ⁊ nolle moꝛi ⁊ oꝛat vt diutiꝰ viuat.

⁊ ſic licitũ eſt qꝛ ꝓpter cauſas licitas rati/
onabiliter h fit Sʒ dice. Que ſunt iſte

cauſe ꝓpter q̃s licet hoĩ nolle moꝛi ⁊ ratio
nabiliter oꝛare pᷣt vt ſuꝑuiuat. Rñdet᷑ ꝙ
pccipue triplex eſt cauſa tał.vel triplici mo

tiuo põt hᷣ fieri. Pꝛia cauſa eſt.ſi timet et

nollet qͥs moꝛi eo ꝙ putat nõ ſuffidenter

pniam egiſſe de pctis ſuis nec merita ſuf

ficientia aggregaſſe. Jdeoq; vult et oꝛat
ſuꝑuiuere qᷓtenꝰ po ſſit pla bona facere.
Sc&a cauſa eſt ſi ꝓpterea vult diutiꝰ ſu/
peruiuere vt ſe maaparet ad ardua vᷣtu/
tum oꝑa ⁊ grãm maioꝛẽ acqrendaʒ puta
vellet intrare religionẽ vel cultũ dei am⸗/

pliare ⁊ ſimilia. Vnñn Ez echias rex fleuit
w.0debebat moꝛi ſine pꝛole ꝑ quã xpᷣi ge/⸗

v. poſt Penthe.

nealogiam credebat deſcẽdere vtxp̃ᷣs ve⸗

niret in mundũ ⁊ oꝛauit vt ſugꝑuiueret et

exauditus eſt Ela. xxxviij. Termna cauſa
ſi iccirco nollet moꝛi vt alijs ꝓdeſſe videli
cet poſſet ad ſalutẽ ꝑ dona gratie vel na⸗
ture aut foꝛtune ſibi ↄceſſa.docẽdo igno/
rantes.ſubleuãdo pauꝑes. Nam ob hu⸗
iuſmodi cauſam Paulus fugit moꝛtẽ de
Damaſco ꝑ ſpoꝛtaʒ demiſſus.ij. Choꝝ.
xij. Iteʒ ſanctꝰ Martinꝰ epᷣs dixit.Dñe
ſi adhuc populo tuo ſum neceſſarius.ſcʒ
ad ſalutẽ no recuſo laboꝛeʒ fiat voluntas
tua ⁊c. Ex pᷣdictis accipiamus aliqua
documẽta. Pꝛimũ ꝙ moꝛtẽ nolle ſed lon⸗
gam vitã appetere ſc ꝙ homo non curet
bene viuere eſt dãnabüue. qꝛ vt Greg. öt.
Quanto deus quẽcunq; vt cõuertat᷑ diu

tius expectat.tanto ſi ↄuerſus non fuerit

durius damnat. Juxta ulud pᷣs. Niſi cõ⸗/
uerſi fueritẽ gla. ſu.v. Scom ꝙ moꝛtẽ
nolle ſed vitã ꝓlõgari exoꝛare.ſic ꝙ hõ ſiu
deat in longiturnitate bene viuere Hh̊ eſt
laudabile. Vñ pᷣs.cõmendat talẽ longi/⸗
tudinem di.de iuſto. Vitã pccijt a te (ſeʒ
deo.iuſtꝰ)tribuiſti ei lõgitudinẽ dieꝝ in ſe
culũ ⁊c.⁊ plurib auctoꝛitatib h in ſcptu
ra docet᷑. vñ toto conatu ⁊ arte debet hõ
appetere longiturnitatẽ vite. ſic tñ ꝙ be⸗
ne viuat. Tertiũ eſt ꝙ hõ lenex qͥ mul⸗
tum vixit. ſi bene vixit maxias gr̃as deo
agat. ſi malc vixit de hoc pniam agat.et
nihilominus ꝙ eũ deus tamdiu expectat
ad pniam gr̃as agat. O xpᷣiane aduerte
hec ꝓ ſalute. Jꝓ Lirca ſecundum de
affectu vel deſiderio moꝛtis Q uerit᷑ vtꝝ
affectare ſiue a ppetere ⁊ deſiderare moꝛi
ſit ſalubꝛe xpᷣiano hoĩ. Nam poſſet argui
ꝙ ſic.qꝛ Apłus Phil.i.dicit. Cupio diſi⸗
ſolui ⁊ eſſe cũ xpᷣo ⁊c̃. Sed in ↄnũ eſt qͥa
hõ tenet᷑ diligere ſeipᷣm ſicut ⁊ ꝓximum ⁊
plus Ec bamu Math rri⸗ iliges p
ximũ ſicut teipᷣm.Sʒ nulli licet appetere
moꝛtẽ ꝓximi niſi ſᷣm iuſticie oꝛdineʒ. Vnñ

Aug. dicit ꝙ moꝛtẽ ꝓximi etiã inimici ex
oꝛare a deo graue petin eſt. Quõ ergo pᷣt

hõ ſibi hoc ⁊c̃. Ad h̊ rñdet᷑ ſᷣm doc.ꝑ tres
pᷣcipuas veritataeaes. .
Pꝛia eſt de oib abſolute ꝛ cõiter
Ses de habentib ſigna ſpecialit᷑.
ertia de ſctis ⁊ bonis ſingularit᷑
Pꝛma veritas eſt ꝙ qñcunq; hõ non ha

herſig
ſallcet
pelere.
4bolt
ſcpot
geſanc
uunmo
leboe
ſesad
gnem
ſmnai
prerc
keneges
Ppbran
otra
rwospſe
keadal
Rirp
ſeanns
r
Araud
loia
Od
debe
liae
unm
cti
here
lus
autun
oin
Napin
gentert
hacmane
celeſtg
waſen
lernſiel
opptere
l poin
ſſhlſa
Pernecef
entageſt
mlmla
nigtnne
huinepoli
ſunett
turyr vel
MMennino⸗

Raſetdinn

eclcen

.

iser
ueretct
mcauſ
ſengel
epalna
oigo
nebbuß
Nid
Ty.
t Die
nius ſ
lanns
Nlna
lon;
ſchret
e:.
tdi
ient
ſico
goni
ſ
be
og
buſ
Nend
binſchn
debetbo
ctñbe⸗
aamn
gfas den
m a6at
napena
e advente
ncunde
beni⸗
aaennen
hſct angl
Cvpodiſ
ige
vumum
Nliges
nppertt
ng Gi

bet ſigna moꝛtis.tũc nulla ratõe vel cau⸗
ſa licet abſolute ⁊ coi curſu moꝛtẽ ſibi ap⸗

petere vel vt moꝛiat᷑ deũ exoꝛare.DHicitur
abſolute qꝛ ſub ↄditione ſi deo placeret.
ſic põt appetere ⁊ oꝛare. Dicit᷑ etiã cõiter.
qꝛ ſancti a ſpũſancto mouent᷑ ad deſideri

um moꝛte ſepe.ſed ſpeciali inſtinctu ⁊ le⸗

ge hoc fit. Sicut legimꝰ ꝙ multi marty/⸗
res ad ↄfirmandã fidẽ vltro currebãtad
ignem vel moꝛtẽ.⁊ tales excuſanꝑ ſpm⸗
ſanctũ vt dicit Aug. Rõ huiꝰ vᷣitatis eſt.
ꝓpter caritatẽ qua hõ tenet᷑ ſeipᷣm dilge⸗
re ne qͥs ſtulte ſe ꝑiculo moꝛtꝭ exponat vł
abbꝛeuict ſibi vitã.vt ptʒ ex rõne pᷣdicta
in ↄtrariũ. Vn Marc.x.xpᷣus dixit. Si
vos ꝑſecuti fuerint de vna ciuitate fugi⸗
te ad aliã.ſ.pꝓ vita tuenda vel ↄſeruanda.

Nã ⁊ xpᷣs cũ vellet eũ lapidare abſcondit

ſe qꝛ nondũ venerat hoꝛa eius. Johᷣ.viij.
Ite Helias petiuit vt moꝛeret᷑ ⁊ non eſt
exauditus.iij. Reg.ix.Et Jonas d. Tol
le aiaz meã redargutus eſt. Jone.iiij.⁊c.
Ex his patʒ ꝙ nec rõne ſenectutis nimie
debet quis petere moꝛtẽ quia hoc eſt ſtul
ticie ⁊ pigritie cũ debeat hõ ſemꝑ conari
in mellus qᷓ;tum põt ⁊ paciẽtie meritum
etiã in ſenectute acquirere. Jtem nõ de
bet etiã qͥs ſibi moꝛtẽ appetere rõne alicu
ius pene vel miſerie euadẽde. vel ob cru⸗
ciatum infirmitatꝭ vel penuriã pauꝑtat⸗
qꝛ oĩa talia meritoꝛia eſſe poſſunt ⁊ pecca
ti expurgatiua.ſi ob hoc acceptent᷑ vel pa
cienter tole rent᷑.deniq; nec eſt appetẽda
hac ratione vt citius gueniat᷑ ad gloꝛiaʒ

celeſtẽ qꝛ H̊ valde pᷣſumptuoſum appare

ret ꝙ ſe talis dignuʒ celeſti gloꝛia reputa⸗
ret niſi eſſet reuelatũ a deo.ſicut fuit pau⸗
lo ꝓpterea cupiebat quidẽ diſſolui ⁊ eſſe
cũ xpᷣo in gloꝛia.tñ ſtatim ſubiũxitibidẽ.
ſ. Phił.j.ꝙ eligeret ꝑmanere in carne pꝛo
pter neceſſitatem alioꝝ ad ſalutẽ. Scõa
veritas eſt ꝙ quandocunq; homo ha bet
veriſimilia ſigna moꝛtis ⁊ diuine volun/
tatis.tunc debʒ ↄfoꝛmare voluntatẽ ſuã
diuine volũtati vt velit moꝛi ſi deo ſic pla
citum eſt Ratio qꝛ ad verã caritatẽ requi
ritur vt velimus ſicut vult deus ⁊ ſue vo
luntati nõ dicere. ꝓpterea dñs ieſus cũ

oꝛaſſet dixit. Pfr ſi poſſibile eſt tranſfera
me calicem ⁊c.ſubiũxit.verumtñ nõ inea

ſed tua voluntas ſiat. Pꝛoinde qñ quis

in infirmitate cognoſcit ex ſignis ꝙ debet
moꝛi.ſimiliter in alijs caſibꝛ moꝛtis.debʒ
dicere.dñe deꝰnõ ↄtradico tue voluntani
ſed fiat qð vus R Exemplũ legit᷑ de
btõ Aug. ꝙ laudabat plurimũ illos qͥb
moꝛiẽdi deſideriũ inerat.⁊ ponebat vnũ
exemplũ de btõ Ambꝛo.qui in extremis
poſitus ⁊ a clero rogatuſ vt ꝓ longioꝛi vi
ta deum oꝛaret. Rndit Ambᷣ.Nõ ſic vixi
vt me pudeat intervos viuere nec moꝛi ti
meo qm̃ bonũ dñm habemꝰ. Hoc reſpõ
ſum Augꝰ.mirabiliter laudauit. Aliud
ʒ exẽplũ ponebat Aug.de quodã epo
cum monturus peteret᷑ vt oꝛaret ꝓ neceſ
ſitate eccleſie ſe viutiꝰ viuere. Rñdit.Si
nunq;. Bene.ſi aũt aliqñ.quare non mo
do.h̊ eſt. Si nunq; moꝛi debeo Bene qꝛ
felix eſſem. Sʒ ſi aliqũ opo:tet moꝛi qua
re nunc nolim moꝛi.quaſi diceret. Volo
ſicut deus vult.hec ſufficiant. Tertia
veritas eſt.ꝙ ſicut ſancti dei ſic z⁊ omnes
boni xpᷣiani cõditionaliter ſi ⁊ qñ deo pla
cet debent appetere moꝛtẽ iuxta dei volũ
tatem.⁊ hoc triplici ratione. Pꝛimo pꝛo⸗
pter diuine voluntatis confoꝛmationem
vt pꝛedictũ eſt. Scõo ꝓpter peccatoꝝ ſa⸗
tiſfactionem.qꝛ moꝛs debite ſuſcepta ſa⸗
tiſfacit pꝛo peccatis. Sed diceres.quõ
moꝛs poteſt ſatiſfacere pꝛo peccatis cum
ſit tota debita peccato oꝛiginali. Rñde
tur ꝙ exquo tenet vna ſolutio nõ parit
duas liberatione iccirco im Tho. et
Pe.de pal.ſuꝑ.iiij.di.xx.ipᷣa moꝛs per ſe
non ſatiſfacit ꝓ actualib peccatꝭ qꝛ tota
eſt debita ꝓ pctõ oꝛiginali.⁊ ꝑ ↄns nõ pa
rit aliã liberationẽ eiꝰ ſolutio.niſi oꝛigina
lis pcti ꝑſolutionẽ.Sʒ doloꝛ triſticia ⁊ lã
guoꝛ moꝛtis ſi hene acceptent᷑ ſatiſſacuůt
ꝓ actualibo. Illa em nõ debent᷑ oꝛiginali
pᷣm actũ ſʒ ᷣm aptitudincm. in ciuꝰ ſignũ
pueri in ſolo oꝛiginali decedeñ.nõ hñt do
loꝛẽ. Scotꝰ etia ſuꝑ.iiij.di.xx.ðt ꝙ moꝛs
volũtarie accepta deiẽ pᷣt penã oĩm vẽia⸗
liũ pctõꝝ ⁊ magnã ꝑtẽ.ec moꝛtaliũ ſaltẽ
oblitoꝝ ⁊ ſic miniit purgatoꝛiũ.qᷓ;to ꝗ̊ q̃ſ
maioꝛes doloꝛeſ moꝛtꝭ ſuſcipit kacceptat
paciet᷑ q̊ ad actualia plꝰ ſatiſfac᷑. O g̊ dei
mia qᷓ ⁊ ĩaʒ moꝛtꝭ penã vult nõ fien ad
pctõꝝ expiatõʒ.o leſu bõe nibi laus ⁊ gła.

Dominica. x V. poſt Penthe.

Tertio ꝓpter bonoꝝ multoꝝ ↄſecutionẽ
ꝑ moꝛtẽ. Vñ Phil.j. Apls dicit. Mihi
viuere xpᷣs eſt ⁊ moꝛi lucꝝ.qꝛ ſctĩ dei ⁊ bo
ni xpᷣianiꝑ ſuã moꝛteʒ in gra dei maxima
bona lucrant᷑ ⁊ maxima mala euadũt de
Ib⸗ ſubſeqnti ar.iij.dicemꝰ CLirca
tertiũ de moꝛtꝭ fructuoſitate ĩ bonis hoĩ
bus NHotanduz ꝙ ſacra ſeptura de moꝛte
hoĩm duo magna notabilia ðt. Vnũ eſt
de moꝛte pctõꝝ.de qᷓ ꝑ pᷣs.ðt. Moꝛs pec
catoꝝ peſſima. Vn Ber in epła. Moꝛs

pctõꝝ eſt mala in mũdi amiſſiõe.peioꝛin

aie ⁊ carnis ſeꝑatõe.peſſima in vermis ⁊
ignis duplici ↄtritione.h ille.O ergo pec
catoꝛ time. Aliud de moꝛte iuſtoꝛũ ⁊ bo⸗
noꝝ ðt idẽ pᷣs. Pꝛecioſa in conſpectu dñi
moꝛs ſctõꝝ eiꝰ. Ber.in q̊da ſermõe. Pꝛe⸗
cioſa moꝛs ſctõꝝ quã ↄmẽdat vita pᷣcio⸗
ſa.vicʒ q̃ merent᷑ vt pᷣcio ſanguis xpᷣi cui
Deſeruierũt a moꝛte ꝑpetua liberent᷑. Itẽ
pᷣcioſioꝛ eſt ex ga qꝛ pᷣcioſioꝛa bona ↄfert
ſed pꝛecioſiſſima eſt ex vita bona ⁊ cau⸗
ſa qñ vicʒz ꝓpter deum ⁊ iuſticiã moꝛiunt
vt i martirib. Pꝛoinde bonoꝝ moꝛs val

de eſt pᷣcioſa qꝛ a maximis mał eruit ⁊ in
optumis ↄfirmat.vt.ſ.amphliꝰ qͥs peccare
nejãqat. ꝓpter qð Ecci.xlj.ſcribit᷑. Omoꝛs

ponü eſt iudiciũ tuũ hoĩ.ſ.iuſto Sʒ q̊/
lia bona ↄferat moꝛs bona hoĩ ad fructũ

Aaalutꝭ eterne Notandũ ꝙ Aug.li.de viſi⸗
tatione infirmoꝝ aneſerigſie ad nepoteʒ

ſuũ moꝛituꝝ multa tqgit᷑ quoꝝ plurima
enũerabiniꝰ. Dic eſylbi Aug. ſic. Ooꝛſ
inquit nihil aliud eſt, q; carcerꝭ eliberatio

Cere m erii pegetnatels einitſs. qaa
Scõm laboꝝ ↄſũma

eſt reditꝰ in patriã.Se
no.qꝛ a laboꝛe hulꝰ vite q etamur. Terti

um oneris grauiſſimi depoſitio.ſ.molis

coꝛpoꝛee. Quartũ de domo ruinoſa ere⸗
ptio.i.de habitacło moꝛtali. Quitũ egri
tudinũ oĩm termi natio. Sextũ periculo⸗

rum oĩm euaſio. Septimũ vinculoꝝ pec d

catoꝝ diruptio. Octauũ debiti maximi
ſolutio. Nonũ Ingreſſus in głam ⁊ feli/
citatẽ.ecce decimũ.hec ⁊ plura Aug.dicit
vbi S.et ibidẽ ſubdit idẽ Aug.O q; iocũ
Qo pectoꝛe qᷓ; leto coꝛde viſitationẽ diui/
nam debemus poptare qñ iuxta eſt voca

tao diuina. Eia frater ſi epᷣatũ vel alium

bono:ẽ aut dignitatẽ aut ſaitatẽ tibi deꝰ

ↄcederet.nõne oĩ gaudioillð ſuſeꝑes do

nũ.Certe maioꝛi volũtate cũ graꝝactiõe
hãc dei aĩaduerſionẽ debes tibi amicam

hr̃e ꝗqꝛ ⁊ ̊ vltimũ dei donũ eſt. hec Aug.
vbi S ⁊ ſic ptʒ.Dheniq; cũ rex maximꝰ ſpõ
ſam traduceret ſibi ad conſoꝛtiũ regni et

coꝛonã reginalẽ.nõne tũc ulla ſpõſa gau⸗/

deret.ſic in ꝓpoſito ⁊c̃. Vñ xpᷣs dñs aias
humanas ↄparauit ꝑpabolice hmõi ſpõ⸗
ſis traducẽdis. Math̊.xxv. Venit ſpon⸗
ſus ⁊ q̃ parate erãt intrauerũt cũ eo.ſ.xpᷣo

ad nuptias.ſ.celeſtes.debemꝰ ergo gau/
dere ꝓ moꝛte qꝛ ad celeſtẽ coꝛonã traduc

mur. Exem̃ legit᷑ de ſctã Clara vᷣgine
in eius legenda ꝙ cũ appꝛopinquaretad
exitũ ale ecce qᷓſi nocte media in veſtib al
bis turba vᷣginũ ingredit᷑. ſerta aurea in
capitibi deferentin. inter quas vna pᷣ᷑ ce⸗
teris elegãtioꝛ.ſ.btã vᷣgo Marig erat tã⸗
ti ſplendoꝛis vt noctẽ in diei ſplendoꝛem
cõuerteret.q̃ ꝓcedens ad lectũ ſctẽ Clare
amãtiſſimc ſe ĩclinauit eidẽ amplexũ dul
ciſſimũ pꝛeſtãs. Ecce aũt btẽ vᷣgines mi⸗
ro pulchꝛitudinis pallio Clare coꝛpꝰ con
texerũt ⁊ thalamus adoꝛnat eſt ⁊ ſic aia
eius cũ gaudio feliciter migrauitadxpᷣm
O ergo alia xpᷣiana aduerte qꝛ ſic poterit
eſſe ⁊ de te in egreſſu anie ſaltẽ inuiſibili⸗
ter. Rogemus ergo xpᷣm vt ⁊c.

Hyũica eadẽ Sermo.iiij.ſ.de reſurgen
do ſpũaliter iuxta etates hoim ⁊ moꝛes.

AàA doleſcẽs tibi dico ſurge 2

ſuſcitauit puella in domo manũ er tenen
cet ꝙ aĩa in pctõ moꝛtua non reſurget ad
gram niſi oꝑa q̃ ꝑ manus ſignificant᷑ mũ
da ⁊ bona velit facere in fide xpᷣi et mala
i.pctã velit relinquere. Scðo ſuſcitauit

hunc adoleſcentẽ loculũ tangẽdo.vt ðꝛi

hodierno euãgelio h̊ͥ ſm Bedã ad ſigni⸗
ficandũ q; ↄſcia pctõꝛis in qua aia effert᷑

tanqᷓ; loculo vt ſepeliat᷑ in inferno. debet

t.ſ. leſus
reeſedit qͥ erat moꝛtuꝰ. Luc.
viij. ⁊ in euãgelio hodierno.
Xp̃s dñs legit᷑ moꝛtuos ſuſcitaſſe tibus
pcipue modis ꝓ nj̃a inſtructione. Pꝛio

th.ix.h̊ ſᷣm Hiero.ideo vt ſignifi

L

7

tbgigi
cogn
rite
ſtegfa

Jobery.

lauit e
feangüe
Merudt
ſeteumtt
ſeoinop
read ie
hocauang
bidicof
füboimi
All teſute
hoclenne
Cin
n
Teri

ſurgendl
peccator
Abitti
guphio
kantdi
tiavel
ſalteſn
poloſa
Cieñ
bonir
fecon
uoreerg
Gahoc,
locoꝛ Bon
ſtönpoſi

1 4 t
Conatus

ſuntſia Gfa

uunt ⸗

Mnntdln

Mcogttatun

tchontyrpe
tanchaͤtki
ſeer emnotg.
haerbitiz
ſtentedel,,.

dcgn
Aiſſinns.

glendo quoe

Bermo xryI

tangi gre chꝛiſti manu qᷓtenus illuminet᷑ habere gr̃am gratũ facientẽ ad reſurgen⸗
ad cognoſcendũ ꝑctã.⁊ ſic ꝑ penitentiam dũ a pctis.qꝛ gratia gratüfaciẽs eſt ſupꝛa
verã reſurgat ne ſepeliat᷑ in inferno. Naʒ facultatẽ nature.ideo naturalr nec intelle
ſine gra.i.dei homo reſurgere non poteſt. ctus eleuat᷑ad cognoſcendũ illã nec volũ⸗
Joh.xv. Sine me nil po.fa.Tercio ſuſci⸗ tas ad deſiderandũ eã.niſi iuuet᷑ a deo et
tauit Laʒarũ flendo ⁊ clamãdo.ad ſigni excitet᷑. VUnde.j.Coꝛint h.iij. Nõ ſumus
ficandũ ꝙ pctõꝛ qͥ eſt fetidus ⁊ ſepultus ꝑ ſufficientes cogitare ali.a nohᷣ.ſed om̃is
ↄſuetudinẽ pꝛauã difficiliꝰ ſurgit ⁊ opoꝛ/ nra ſufficiẽtia ex deo ẽ. oiñ licʒ hõ poſ⸗-
tet eum flendo clamare ad deum in orone ſit facere qð in ſe eſt tñ illud nõ eſt ſufficiẽ
ne oĩno pereat in pctis. ſed poſſit reſurge ter oꝛdinatũ ad gr̃e Kerüſgcieris ſuſcepti
re ad vitã gre.de illo ſcõo reſuſcitato agit onẽ ex naturalib ſolis niſi aſſit aliq̃ mo⸗
hoc euangeliũ cui chꝛiſtꝰ ait. Adoleſcens tio ſpecialis ipᷣius ſpũſſcti ⁊c. Sicut exẽe⸗
tibi dico ſurge vt patet. Itaq; de pctõ/ pli gra.ex ſeipᷣo poteſt homo poſſe ⁊ velle
rũ ho ĩm in ſtatib diuerſaꝝ etatũ ſpiritu/ mederi ex ſola gñali motione dei q̃ cõcur
ali reſuſcitatione tria miſteria notemꝰ ꝓ rit in omni actione creature. ſiłr et videre
hoc ſermne. rrenpm pulcrã 2 hmõi. ſed nõ habebit ſanita
Seunn lel reſurgendi poſſibilitas. tẽ niſi deus eã conferat eidẽ ſic nec videre
Scvm dicit᷑ impedimẽti multiplicitas niſi det oꝛtum lucis quo mediante videat
Terciũ dicit᷑ remedij ſalubꝛutas actu.hec ſᷣm Rich.⁊ Bonaueñ.recolligẽ
Lirca pꝛimũ de poſſibilitate re do alioſq;. Exempla ad hec plura vige .
ſurgendi a pctis.q̃ſtio occurrit vꝑ homo mus.qꝛ pꝛimo pctm faciẽdo homo ſe ha
peccatoꝛ poſſit qñcũq; voluerit ꝑ liberum bet ſicut piſcis intrãs ſagenaʒ ſcʒ diaboli
arbitriuʒ reſurgere a pctõ ſine ſpeciali dei ſed non poteſt exire libere de tali ſagena.
auxilio.nam hoc ſcire vtile eſt qꝛ multi er Itẽ homo per le põt ſe pᷣcipitare in foueã
rant diceñ.Quid mihi nunc in adoleſcen ſed nõ niſi alioꝝ auxilio aſcendere ex pfũ⸗
tia vel iuuẽtute de pnĩa.qñcunq; voluero diſſima fouea.ſic ⁊ de pctõ.Deniq; per ſe
ſaltẽ in ſenectute pniaʒ agere potero.nũc poteſt homo occidere ſeipᷣm ſed nõ reſuſci
volo ſatiſfacere iuuenili etati ⁊ deſiderio. tare niſi chꝛiſtꝰ eundeʒ ſuſcitet ſiẽ fec huic
Cũ em homo naturalr habet deſiderare moꝛtuo ad ſignificandũ in hoc euãgelio.
bonũ vᷣtutis ⁊ maliciã refugere vt natu/ Sʒ diceres quare ᷓ damnat deus ho
re contrariã.ſicut Hamalſ.li.ij.ca.vlti.di. minẽ qͥ nõ reſurgit a pctis.cũ em̃ nullꝰob
uare ergo non poſſet ꝑ li.arbi.ſurgere. ligat᷑ ad id qð ſibi eſt impoſſibile.ff.de re
d hoc rñdet᷑ ſm Rich.ſuꝑ.ij.di.xxviij. gu.iuris.l.impoſſłiliuʒ. Vt quid ergoa
cõcoꝛ. Bonaueñ.⁊ doc. ꝙ q;uis homo ꝑ homini pctõꝛi imputqt᷑ ſi nõ reſurgit cun
ſeipᷣm poſſit li.arbi.peccare tamẽ ꝑ ſeipᷣm id ex ſe nõ poſſit.⁊ deus nõ dat ſibi gram
non pot a pctõ ſine dei gra reſurgere. Ra reſurgendi. Rñdet᷑ſm Bonaueñ. ſuꝑ.ij.
tio qꝛ vt Bern.li.de libero arbi.capᷣ.xvij. di.xxviij.circa lr̃aʒ ꝙ merito ſibi ĩputat.qꝛ
di.Conatus liberi arbitrij ad bonũ caſſi deus bonꝰ ſemꝑ pᷣ ſto eſt dare gram q;dtũ
ſunt ſi a gẽ̃a non adiuuant᷑.⁊ nulli ſi non eſt de ſe niſi ipᷣe hõ ponat ſibi obicẽ. quia
excitant᷑ Gra em̃ excitat libe.arbi.cũ ſemi ꝗᷓ obicẽ ponit ⁊ ſie nõ vult acciꝑe gram.iõ
nat cogitatum. ſanat cũ mutat affectum ſibi merito imputat᷑.⁊ ad id ſũt plura exẽ
roboꝛat vt ꝑducat ad actũ.hec Berñ.vn pla ſᷣm Aureolũ q̊ꝝ aliqua ponamꝰ. Si
de concludit᷑ im Richar.ꝙ q;uis diſpoſi/ deꝰ fac ſolẽ oꝛiri ⁊ tu claudis oculos et ſic
tione remota ⁊ indirecta poſſit homo ꝑ li cadis in lutũ ⁊ foueã.nõne tua culpa digꝰ
beꝝ arbitriũ ſe diſponere ad gram gratũ nus es ꝑditioni ⁊c̃. Itẽ habẽti cibũ ⁊ nõ

facientẽ dei.ſ.auxilio generalr mouendo cõedẽti ſua culpa ẽ ꝙ fame moꝛit᷑ Itẽ ð eo

ipᷣm ad cognoſcendũ ⁊ deſiderandũ bo/ qͥ arma hñs iĩ pug pijcit in culpa eſt ꝙ vul
nũ virtutis ⁊ operandũ eterloꝛi oꝑatiõe nerat᷑ ad moꝛtẽ ⁊ c. O g̊ hõ ꝑtimeſce pec⸗
faciendo quod in ſe eſt. Tamen ꝓpinqua care ⁊ oꝛa deũ vt det graʒ reſurgẽdi qꝛ ex
2 directa diſpoſitione non poteſt ꝑ ſeipm te ꝑire poter. ACirca ſcom de im ⸗/

„ 2 e

8

pedimẽtis multiplicibs reſurgẽdiſimul?

circa terciũ de remedijs. Hota ꝙ diſcurrẽ

do ꝑ ſingłas etates cõpimus multiplicia

impedimẽta ꝗ retrahut hoĩes a ſpuali re

5 — —

ſurrectiõe ꝓpter qꝗᷓ nolũt reſurgere a vicijs

—

ad vᷣtutes.vñ bonũ eſt talia ↄgnoſcere et
remedia adhibere. Pꝛo quo netanduũ

ꝙ a pncipio ↄceptiõis hoĩs in vtero ma/⸗

terno vſq; ad hoꝛa moꝛtis diuiditur vita
hoĩs in ſeptẽ etates qᷓs pᷣter.ſ.pᷣmã Jſið.
li.de numero ca.ij.deſcribit ⁊ Catholicõ.
Pꝛima etas Fetus ðᷣꝛ a foueo eo ꝙ in

vtero foueat᷑ ̃m catho. ⁊ durat vſq; hoꝛã
natiuitat? ex vtero. Etex inde.ſ.a natiui⸗/

tate q diei 1
qᷓ ſeptẽ annis finit᷑. In iſtis etatib⸗ hõ eſt

Sca etas ſequit᷑ q dicit᷑ infantia

in maxia indigẽtia ⁊ ignoꝛaãtia ſuꝑ omia

alia aialia qꝛ aialia naſcunt᷑ cũ pilis taq;ᷓ

yelſtib ſuis. vt agnꝰ.canis.⁊ hmõi.⁊ cum

habet a ſua natiuitate.ſʒ opoꝛtet veſtẽ et

1

ergo eſt pꝛo tunc per paretes et patrinos

vnguib, vt leo. cattus ⁊ hmoõi tanq; cum
armis defenſiuis. Itẽ aliq̃ᷓ ſtati vt naſcun

tur curſũ ambulãdi habẽt vt capꝛeolus ⁊
perdices ac cuturnices ⁊c. Sʒ hõ nil tale

hmõoi ab ouib vel ex tra mẽdicare aliũde.
ecce indigẽtia. Deniq; de igꝛãtia homis
ptʒ. qꝛ vt Phus li.de aĩia di. Anima hu⸗
mana in pncipio ſue creatiõis eſt tãcq; ta⸗
bula raſa in q nihil eſt depictum ⁊c. Sed
aĩalia alia in pᷣma die ꝗᷓ naſcunt᷑ habẽt ſci
entiã ⁊ induſtriã. Nã agnꝰſtati agnoſcit
matrẽ ĩter oẽs oues adiolũ balatũ vt diẽ

IYſido.⁊ iueniet vbermir̃is ad ſuũ nutri⸗

mentũ ſugendũ.ſic ⁊ alia aialia. Sʒ puer
neſcit qrere ſtati vbera mr̃is ſʒ opoꝛtet ꝙ
mater ponat in os erꝰ. nec cognoſcit ma/⸗

trẽ vſq; ad annũ. Itẽ agnus ⁊ capꝛa ſi vł⸗

dent lupũ ſtatim ſciũt eſſe inimicũ ⁊ fugi/
unt. ſed ſi venit ad pueꝝ neſcit timere ⁊c.
Vnñ qꝛ in his tꝑibo homo habet ipedimẽ
ta boni tã ex ꝑte coꝛpis.ſ.impotẽtiã q; ex
ꝑte aie ignoꝛantiã.Et inſuꝑ ex ꝑte vtriuſ/
q; habet oꝛigia lẽ culpã in ꝗͥ cõcipit᷑ et na⸗
ſcik. PS. Ecce em̃ ĩ iniqᷣcatib⸗ ↄceptꝰ ſum
et in peccatis meis con.⁊ . Remediuʒ

vt.ſ.baptiſet᷑ infans qtotiꝰ.⁊ ſic a pecca⸗
to oꝛiginali emundet᷑.Et tandeʒz vt docet
Egidius romanꝰ de regim ine pncipum

par. ij. lie ij. ca. v. Ab infantia vebet inſtrun

parere.

in fidei articulis ꝓut habet᷑ in Simbolo
apłoꝝ. ⁊ ad oꝛandũ Pater noſter ? Aue

maria ⁊c.⁊ ad aſſueſcendũ audire miſſaʒ;
⁊ ↄfeſſionẽ facere ⁊ hmõi.Nam a ſepten/

nio tenent᷑ confiteri m Hoſtieñ.de peni.

⁊ remil.ca.Om̃is vtriuſq;. Tercia etas
dicit᷑ puericia que annis.xiiij.finit᷑.in qua

paſſiones inualeſcere incipiũt tam in coꝛ/
poꝛe qᷓ; in ania. Nam ſi qs a parẽtibus cõ

traxit aliquã egritudinẽ tunc incipit ap⸗
ODuia vt patet ꝑ Hieroñ.
ſuꝑ Eʒzech. Si paretes non abſtinẽt tem
poꝛe menſtrui concipiunt tũc fetus lepꝛo⸗
ſi ꝓpter qð deus ꝓhibuit accedere ad mẽ⸗/
ſtruatã Leui.xv.⁊.xx.QOy ſi pᷣma die men
ſtrui fetus ↄcipiat᷑ infra decè annos lepꝛo
ſus erit vel apꝑebit. ſi vero ſcõa die infra
xx.annos lepꝛoſus erit ⁊ ſie de alijs diebꝰ
