nitus ſecreta reuelarent᷑. quadã vice exi⸗
uit cũ abbate ad quendã qͥ ſctũs putaba/⸗
tur in extremis laboꝛantẽ ⁊ vidit aiam il
lius a demonib extrabi ad infernũ. excla
mauit &̊ ve.inde abſcedẽſ cũ eodẽ abbate
quidã latro ꝓ faciẽda ↄfeſſione ſequebat᷑
quẽ ꝑtimuerũt ſcieñ.qꝛ eſſet famoſus la⸗

tro. Et vt narrat Meffret in ſermõe inſe

quẽs illos ꝑ pontẽ quendã pᷣcipitater ce⸗
cidit ⁊ moꝛtuus eſt.aiaʒ q̃ʒ eius vidit idẽ

frater in celu að angelis deferri. ⁊ maxĩo

gaudio exultauit fr ille.tanð requiſitꝰ ab
ab bate. qre ſic feciſſet. ille enarrauit quõ
viderit illũ foꝛe dãnatũ.iſtũ ſaluatũ.⁊ ꝙ
hãc gr̃aʒ ꝑ ligue cuſtoditõʒ ꝓmeruit vt ſi
bi talia ſecreta diuina panderẽt᷑. O Jeſu

bone qᷓ; miꝝ tuũ iudiciũ.o hõ pẽſa ex iſt⸗

vtilitatẽ refrenationi
ergo dñm leſum vt ⁊C.

SBSñ̃ica eadẽ ſer.iij.ſ.de meritoꝝ quali⸗
tate ⁊ impedimentis acaugmentis

Stẽditemi
hShirii numiſma cenſus Math.
xvxij. ⁊ in eua.hodier. Verba
hec ſunt ſaluatoꝛis nr̃i Jeſu
Et glo.interli ðt ꝙ numiſma cenſus erat
num vel denariꝰ ꝓ ceſu ꝑſoluẽdus qͥ va⸗
lebat decẽ denarios vſuales ⁊ hẽbat in ſe
imaginẽ ceſarꝭ ⁊ ſuꝑſeriptionẽ.⁊ ideo ſig⸗
nificat moꝛalit᷑ aiam huũanã q debet vale
re obſeruãdo decẽ pᷣcepta decalogi.⁊ in ſe
hʒ imaginẽ dei ⁊ ſuꝑſcriptionẽ eius h̊ eſt
xpᷣiani noĩs in caractere baptiſmali. VUn
Chꝛyb.ſuꝑ h̊ euan.ðt. Jmago dei nõ eſt ĩ
auro depicta ſʒ in hoĩb figurata.nam nu
miſma ceſans auꝝ. numiſma dei homo.

in ſolidis ceſar.in hoĩb vᷣ̈o deus ↄgnoſci

s lingue. Rogemus

igni ꝑpetuo exurendus. Et ſic xpᷣus fert
ſniam.d.ad angelos. Reddite q ſunt ceſa
ris ceſari.i.aias qͥ ſunt dyaboli dyabolo.
CLelſar em ſᷣm Ratho.a cedẽdo ðꝛ qꝛ foꝛ⸗
titer cedit hoĩcs in bello.ſic dyabolus foꝛ
titer ⁊ crudeliter cedit occidẽdo aias.Et
qᷓ ſunt dei.i.bonas aias deo reddite.patʒ
in euang. Eln iuxta hec. exq̊ vnaquec;
aia oſtendit᷑ xpo vt iudicet᷑ ſm merita vel
demerita opeꝝ Math. xvj. Filius hoĩs
tũc reddet vnicuiq; ſᷣm oꝑa ſua Et Ecẽi.
xvj. ODis miſcðia faciet locũ ſm merituʒ
opeꝝ ſuoꝝ. Lyra. Ois miſcòia.iſ.maioꝛ
vel minoꝛ ⁊c̃. Et hoꝝ qðlibet põt poniꝓ
themate alio huiꝰ ſermonis. Pꝛoinde de
meritis tria myſteria declaram in h̊ ſer⸗
Kem ðꝛ diffinitionis
cdöᷣm ðꝛ impeditionis
Tertiũ dẽ augmẽtationnis
JCLirca pꝛimũ ðꝛ de meniti diffinttiõe
Attẽdite chariſſimi qm multũ cõfert ad
ſalutẽ nr̃aʒ acciꝑe documenta de meritis
qꝛ Berñ li.de libero arbitrio.ca.vl.dicit.
ꝙ merita nr̃a ſunt qdam ſpei ſemiaria.ca
ritatis incentiua. occulte pᷣdeſtinationis
indicia.future fehcitats pᷣſagia. regni cele
ſtis via. hec Berñ. Dicunt᷑ aut merita q/
dam ſpei ſeminaria. qꝛ ſicut hõ qle ſemen
ſerit vel ſeminat talẽ frnctũ metit ⁊ ↄgre⸗
gat. Sic ẽ de oĩ oꝑe meritono. vñn Apłs
HGał.vj. Nolite errare de no irridet᷑. que
em ſeminauerit hõ hec ⁊ metet. qm qui
ſemĩat in carne ſua. Lyra.ſ.ſeqndo iĩpetꝰ
carnis metet coꝛꝛuptionẽ.ſ.culpe ⁊ gehẽ⸗
ne.ꝗᷣ ãt ſeminat in ſpũ.ſ.ſeqndo inſtinccij
ſpũſſcti.de ſpũ.i.de vᷣtute ſpuſſcti mouẽtꝭ
ad bonũ opꝰ metet vitã eternã. Itẽ ðꝛ ca
ritatꝭ incentiuũ qꝛ dicẽte Augꝰ. Caritas
ꝑ bonoꝝ merita opeꝝ meret᷑ a deo auge⸗
ri ⁊ ꝑficdeniq; merita ſunt indida pꝛede

ſtina tionis ⁊ pꝛeſagia felicitatis ac via ce
eſtis qꝛ certũ eſt ex fide catholica ꝙ qͥ bo
na egerut ibunt in vitã eternã. qͥ ãt mala
in igne eternũ.vt ðᷣt Athana.in ſymbolo
Alduertam qͥd ſit mentuũ diffinitiue
ſeu qliter diffiniat᷑. Et rñdet᷑ ſm Rayne.
in ſüůma ac cõiter doc.ſuꝑ.ij.di.xxvij.ꝙ dif
finitur ſic. MWeritũ eſt opus bonũ vel la⸗
boꝛ cui ex debito iuſticic debet᷑ pᷣmiũ. Ex
qua diffinitione accipiunt᷑ plura documẽ
ta ſalubnia. Pꝛimũ eſt ꝙ aliud eſt meri
tum ⁊ aliud pꝛemiũ qꝛ menitũ eſt ipᷣa effi
cacia oꝑis boni cu debet᷑ merces. Pꝛemi
um aũt eſt ipa merces qᷓ ꝓ oꝑis retributi
one dat᷑ Exm de milicia q́ᷓ meret᷑ a ĩge re
tributionẽ. Scðõm documentũ eſt ꝙ qͥᷣ/
cunq; vult apud deũu mereri vitã eternaʒ

debet de malis oꝑibo pcti penitere ⁊ auer

ti ⁊ in bonis oꝑ ib exerceri q;tũ põt vł vo
luntatẽ bene oꝑandi ꝑfecta hre. Errant
gqui putãt ſine boniſ oꝑibo velĩ pctis ſal
nari. K MHã p:ꝛo regula generali di⸗
ctat Aug.li.lxxxiij.qſtionum ꝙ deus ſic
nullã penam ſinit cuiq; imerito infligi ita
nec vllũ pᷣmiũ ſine menito dari.hec ille.
Exm pmo in theologicis habem ex ſcri⸗
pturis ⁊? doctoꝝ dictꝭ.qꝛ hͥ nimix factũ ẽ
etiã in angeł ꝙ nõ ſunt btificati miſi mere
rent᷑ꝑ ↄuerſionẽ ad deũ ⁊ reſiſtentiã ĩ ten
tatione ſuꝑbic pᷣmi angeli. Itẽ nec ꝑuuli

xpᷣi eis in baptiſmo applicata.q;tomagꝭ
a lij ſine meritꝭ ꝓpꝛijs nõ pᷣmiabũt᷑ ⁊c.iðo
j. Choxꝝ.iij. Eᷓnuſq̃ſq; ꝓpꝛiã merc ac.ſᷣm
labo. Si dicas quare deus nõ vult cõ
tentari in ſolo hois bonſo deſiderio vt da
ret pᷣmia celeſtia petoꝛi qui deſiderat illa
icet ſtet in peccato ⁊ ſine oꝑe bono. Rñ/
detur ꝙ ideo quia hõ obligat᷑ deo qᷣ fecit
cũ ad btitudinẽ et beatificabit hoiem nõ
ſolũ in ala ſed etiã in coꝛpoꝛe.nec ſolũ ad
tempuſ vite pñtis ſʒ ꝑpetuo in celo.ergo
vt mereat᷑ ꝑpetuã btitudinẽ celeſtẽ debet
deſeruire no ſolũ in ala deſiderando bea/

meret᷑ apud deun regnũ celeſte.ideo dicit᷑ ĩ

nica. xxII. poſt Penthe.

pᷣmũ ⁊ ſecundũ documentũ pᷣdictũ.addit᷑
ꝓpter tertiu vel laboꝛ.h̊ eſt conatus liberi
arbitrij ꝓ poſſe c. . Pꝛoinde Ale
xan.de Al.ij.pte.q.xxuij.ar.xiuiij.dicit ꝙ il
le qui vult bonũ ⁊ nõ facit eo ꝙ nõ poteſt
⁊ ille qͥ vult bonũ ⁊ facit vterꝙ; meret᷑ cq̃/
le pꝛemiũ eſſentiale.ſ.viſiõis diuine. ſi tũ

vterqꝙ; in equali caritate exiſtit. ſʒ tamen

maius hẽbit accidentale pᷣmiuʒz de bono

opꝑe ꝑpetrato.iſte.ſ.qͥ facit q; ille qui per⸗
ficere nõ potuit.hecille ⁊ ſic ptʒ. Vnñn deuſ

eſt tante bonitatis ⁊ pietatis ꝙ nil plns
optat ab hoie nec requirit niſi q;tũ pᷣt hõ
Ideo Chꝛyſ.ðt. Si pereret deus elemo
ſynam poſſet ſe pauꝑ excuſare.ſi oꝛõnes

vocales mutus.ſi ꝑegrinationes claudꝰ.

Sed h̊ qð homo hʒ hoc ſolũ querit.ſ.coꝛ
vt ſalute tribuat.qð ſi nõ dedenmus ſal/
ui non erimus. Quartü documentum
ꝙ ſi hõ nõ poteſt mereri vitã eternã etiõ ꝑ

bona oꝑa facta in pctõ atiq̃ moꝛtali ⁊ ex⸗
tra ſtatũ gre.ideo dẽ in diffinitiõe. Cui ex

debito iuſticie debet᷑ pᷣmiũ.nã ſᷣm debitũ

iuſticie pᷣmiũ beantudinis eterne non de

betur niſt operibo bonis factis in gratia.
Sine gra em hoc eſt in pctõ moꝛta li fctã

opera ſine caritate dei ſunt facta JIdeo vt

docet Apls.j. Choꝝ.xiij. nõ ſunt meri⸗
toꝛia btitudinis nec ſunt digna cõſpectui

P : uli diuio. ſicut ima go en ſancti ſi eſt luto vł
qͥ nil mali egeruũt ſaluari pñt niſi ꝑ merita

ſtercoꝛe fedata non digne ponit᷑ in eccha
ſuꝑ altare niſi a luto mundet pus ⁊ c.

Bratia huiꝰ querit᷑. Qualiter dei
iuſticia dictat vt ꝑ bona oꝑa hõ mereat᷑
beatitudinẽ eternã. Ro hurꝰqſtionis eſt
qꝛ vt Apls.ij. Choꝝ.iij. Hõ ſumꝰ ſuffici

entes cogitare aliqͥd cx nob ranqᷓ; ex nohᷣ.

ſed oĩs ſufficientia nr̃a ex deo eſt.ᷓ ex deo
2 nõ exnobis oꝑamur bonũ ⁊ ꝑ ↄns non

eſt meritũ nr̃jm ſʒ dei oꝑatio vt ſaluemuir.

qualis ̊ iuſticia eſt hec vt debeat᷑ nobis
beatitudo qᷓ vtiq; talis ⁊ tanta eſt ꝙ vt
ſcribit᷑ Ro.viij. Nõ ſunt condigne paſſio⸗
nes huiꝰ tꝑis ad futurã illã glam. Item
titudinem ſʒ ⁊ i coꝛpoꝛe ⁊ tota vita bene
opando. Tertiũ documentũ ꝙ homo
qᷣ nõ põt opus bonũ aliqð facere.ſʒ tamẽ
vuit ⁊ laboꝛat q;tũ poteſt ⁊ intẽdit facere

confirmat᷑ exemplo qꝛ inſtrumentũ nihil
meret᷑ apud eu qui vtit᷑ tali inſtrumento.
Eſa.x. Nunquid gloꝛiabit᷑ ſecuris cõtra

eum qui ſecat in ea aut ſerra. Sʒ in ope⸗
rando bonũ homo eſt ſolũmõ inſtrumen

ffinitione. Merxitũ eſt opus bonũq̊ ad tum qð deus ipe mouet ⁊ oꝑatur in co

walo⸗

grart
7mo

(AA

open

derg

ego⸗

vebe
bes⸗

iadif
olben
ee
l
hoet
gekcch
iii
anen
ebore
upe
lidenl
n
orbo
ceno

ones
10.
ſco
gſal⸗
nrum
mäg
ten
Cuia
chien
on Ne
,,
Ki
on
wn
heen
Pnne
ſnecke
ter da
neren⸗
oniscſ
Pſuffad
crob⸗
gade⸗
isnon
nobi
tq Nt
zpalion
den
mͤnhi
ſsconn
uope
fmumen
rincog

hec rãdetim Tho

miꝝ quõ mereat᷑ Ad

mã.pᷣma.ij.q.cxiiij.ar.j.⁊ alios.ꝙ non ob

ſtantibo pᷣdictis ronibus nihilomin pro
bonie oꝑiby in gratia factis meremur ex
iuſticie debito pᷣmiũ vite eterne.⁊ h̊ oſten

— —

.
„ . 2 D — — — ,.
4 A 3 „
4 K. §

chꝛiſti. O itaq; dei bonitas.o domini ſie⸗
openb tam magna tribuit. O peccatoꝛ

beas pꝛemia perpetua. O Circa ſe⸗

ditur pluribo rõnibʒ. Pꝛima ratio ex di cundum de impedimentis meritoꝝ inqͥ⸗
uina ꝓnuſſione.qꝛ licet deus agat in nob rendum eſt qualia ſunt impedimenta ꝑ

bona oꝑa pᷣncipaliter tamẽ non ſine nobᷣ
agit qꝛ cũ libero arbitrio nro cõſentiente
agit. Et qꝛ ꝓmuſit ex ſua bonitate ſe pᷣmi
aturum ac ſi ex nobis illa feciſſemꝰ. vt dic

„

Breg. ⁊ ſic ſoluit᷑ obiectio pma ex aucte.ij
Choꝝ.iij.S. NSʒ qualis iuſticia cõ
currat in hoc ꝙ noſtris openib modicis
faciat ſicut ꝓmiſit deus tam maxime bea
titudinis pᷣmia datuꝝ.Nota ſᷣm Aureo/⸗

lũ in ↄpendio ꝙ ꝓut Phus. v. li. Ethico.

dicit duplex eſt iuſticia.ſ. Una eſt cõmu/
tatiua ſicut eſt iuſticia foꝛi qua datur vnꝰ
panis ꝓ denario.vel vlna panniꝓ decem
denarijs.aut equale ꝓ equali. hec non eſt
in deo quia ſꝑ multo plus dat qᷓ; nos offe
rimus vel ſᷣm equalitatẽ mereremur Sʒ
alia eſt iuſticia diſtributiua que eſtĩ pꝛin
cipibus qua diſtribuunt᷑ dona ᷣm ꝓpoꝛ⸗
tionem ad merita ex kberalitate et mag⸗
nificentia pꝛincipis.⁊ hec eſt in deo qui ẽ
rex omniũ regũ liberaluſſimus.Cõgruuʒ
em̃ eſt vt honuni operãti ᷣm ſuã vᷣtutem
deus bonus recõpenſet ſᷣm excellentiam
ſue virtutis pᷣmio ſũmo ⁊ ꝑpetuo. Se

cunda ratio ex liberi arbitrij cooꝑatione.

licet em homo ſicut inſtrumentũ debope/
ratur bonũ tamen meret᷑ quia mouet ſe/
ipᷣm per lbeꝝ arbitriũ ↄſentiendo deo in
bonum illud. Ideo.j.Choꝝ.iij. Dei ad/
iutoꝛes ſumuſ. Elñ homo in opere bono
nõ eſt timõ inſtrumentũ motũ vt ſecur⸗
vłſerra.ſed eſt motũ ſił ⁊ mouens inſtru/
mentum ſicut manus. ergo merctur
Tertia ratio ex ſpũſſancti motione⁊
valoꝛe quia actus meritoꝛius pꝛocedit ex
gratia ſpũſſancti inhabitantis hominem
⁊ mouentis ad bonũ. Eius aũt.ſ.ſpũſſan
cti virtus ẽ infiniti valoꝛis vnde pꝛeciuʒ
operis attenditur ſᷣm dignitatem gratie

per quam homo a deo adoptaturi filuuʒZ.
nerationem accipit apud deum eius rei
quam inuitus facit quia deo non oſentit

ergo ex condigno debex᷑ ei hereditas eter⸗
ne beatitudin is. Ro. viij. Si filij ⁊ here/
des.heredes quidem dei.coheredes autẽ

euacuet

que impediuntur merita noſtra in bono
opere vt non valeant ad pꝛemia celeſtia.
quatenus talia caueamꝰ.Ad quod nota
pꝛecipua ſeptem impedimenta ſᷣm doc.
Pꝛimum eſt animi pꝛaua intentio hoc

eſt quando homo facit bona opera de ge

nere ſed mala intentione vt ſi ieiunat vel
oꝛat aut elemoſynam dat intentione va⸗
ne gloꝛie vel ipocrib.ſicut faciebant pha⸗
riſei.aut mulieri pauperi trihuit vt fami⸗

liaritatem contrahat ad peccatum faci⸗
endum cum ea ⁊ huiuſmodi.tales peccãt
nec merentur pꝛemia. Elñ regula topica
eſt. Cuius finis malus ipſum quoq; ma

lum. finis.ſ.intentionis. Ideo chꝛiſt? ait
Si oculus tuus.ſ.intentio nequã fuertt

totum coꝛpus tenebꝛoſum erit Matth.

vj. Secundum impedimentum eſt bo

ni cepti deteſtatio hoc eſt quando homo

de bono inchoato vel operato dolet ⁊ pe
nitet ſe feaſſe puta religionem intraſie.
aut confeſſionem feciſſe vł alia bona ope

ra. Ideo Grego. dicit ꝙ dyabolus conat᷑

noſtra bona opera qñq; in pꝛincipio de⸗
pꝛauare ꝑ malam intentionẽ.qnq; in fi⸗
ne vel poſt finem per doloꝛem vt merita
Tertium eſt culpe inquinatio
vt quando hmo facit bona opera ĩ pec⸗

cato moꝛtali ꝑnaanendo. Augꝰ. Nullum
bonũ eſt deo acceptum niſi ex teio bono
ſit fa ct̊ Quartum eſt delicti ſubſequẽ
tis moꝛtificatio quia ꝑ peccatum moꝛti⸗
ficantur omnia bona. Si tamen talis de
peccato peniteat reuiuiſcũt illa bona ope
ra que erant facta in cantate. C
eſt crroꝛ fidei ⁊ defectio. VUnñ Aug.extra

Quintuũ

de hereticis.capᷣ.firmiſſime dicit. ꝙ qenq;

eſt extra vmtatem eccleſie ⁊ fidei huic nec
elemoſyna q;tũcũq; copioſa nec qq; bõa

oꝑa valẽt ad ſalut. Sextũ eſt faciendi

Dominica.xxIl.poſt Pẽthe.

Exemplũ deillis qͥ coacti ꝑ publicationẽ
pᷣſbyteri ⁊ nõ alit᷑ ↄfitent᷑ vel ᷣba dei viſi
tãt ⁊ hmõi. Septimũ ⁊ vltimũ ẽ finał
impenitẽtie dãnatio qꝛ poſt moꝛtẽ vł finẽ
vite nõ eſt ſtatꝰ meriti vt ptʒ ꝑ Damaſ.et
omes doc. Ve ̊ ⁊ ve talibꝰ. P Lirè⸗/
ca terciũ de augmẽto meritoꝝ Querit᷑ q̃li
ter poſſits facere vt merita ſuoꝝ opeꝛuʒ
augeant᷑ ⁊ pponderent᷑ apud deũ ac iudi⸗
cent᷑ eẽ pᷣcioſioꝛa. Ad qð rñdet᷑ ꝙꝑ plura.
Pꝛimo ꝑ hũilis pnie amaritudinẽ. nã
oſnis qͥ ſe hũiliat exaltabit᷑ Luẽ.xviij.Et
qᷓnto plus ſe qͥs huiliat tãto plus exalta/
bit᷑ ꝑ regulã illã Thopicã.Sic ſimplicit᷑
ad ſimpłr ſic magis ad magis. Exem⸗
plũ de Thayſi q cũ eſſet meretrix ⁊ mul/
tos occaſione pulcritudis ſue illaqauerat
vt plures etiam ſe mutuo ꝓ ea occiderent
monẽte ſctõ Pafnucio penituit ⁊ oĩb ab/
renũciatie in exemplũ oiĩm ad amara pe/
nitentiam publice ſe incluſit pane ⁊ aqua
tãtũmodo ſuſtẽtata. Anno tercio incluſi/
onis ſue quidã frater noĩe Paułꝰ oꝛãs no
cte vidit ĩ celo lectũ ſpecioſis veſtib: oꝛna
tũ aſtãtibo ſacris virginib.Cũq; putaret

illã eſſe głiam ſcti Anchonij audiuit vo /

cem dicentem ſibi. Non eſt Anthonij ſed
Thaiſis meretric qᷓ.xv.die iã qͥeuit in do
mino.hec in vitaſpatꝝ.O gꝗ̊ vera pniĩa ⁊c
Sc&õðo ꝑ volũtatis ⁊ affectiõis magni⸗/
tudinẽ auget᷑ meritũ.vnde Cypꝛianus de
pe.di.j. Nũqͥd.dicit ꝙ in ſeruis dei etiam
ſi affectus martirij ad effectũ nõ ꝑducitur
ipſa ſola volũtas coꝛonat᷑. Sic ⁊ alijs vo
luntas ampla ampliat meritũ. Jðo Hu
go de ſacrameñ.li.ij.di. Lotũ meritum in
volũtate eſt.qᷓ;tũ vis tantũ mereris. Fac
ergo tibi magnã voluntatẽ ſi vis magnũ
habere meritũ. Tercio ꝑ charitatis cõ/
ſtãtiã ⁊ foꝛtitudinẽ ſcʒ qñ hõ foꝛtiꝰ ꝑſeue/⸗

rat in dei fuitio ↄtra pctã foꝛtius reluctãs

Jdo Berñ.ſuꝑ Cañ.ſer.xxviij.di.ꝙ vni⸗
uſcuiuſq; aĩie qntitas ex charitate penſat᷑.
vt que magnã habʒ charitatẽ magna ſit.
au⸗Harud parua. ? que nullam nulla zc.
Muarto ꝑ deuotionis dulcedinẽ. Vñ
Hiero.de conſe.diſtin.v.ca. Non medio⸗
criter.dicit ꝙ meiioꝛ eſt quinq; pſalmoꝛũ
decantatio cũ coꝛdis puritate ⁊ hylarita/
te qᷓ; totius pſalterij modulatio cum tri/

ſticia ⁊ an xietate. Quinto per vite per⸗

fectioꝛis artitudinẽ.puta ꝑ ſuſceptionẽ re

ligioſe ꝓfeſſionis ⁊ obſeruationẽ ꝑ virgi⸗
nalẽ caſtitatẽ vł vidualẽ ⁊ hmõi Math.
vij. Arta via que ducit in celum. Q
Exẽplũ legit᷑ li.confoꝛ.ꝙ ſanctus frater
Egidiꝰ oꝛdinis mioꝝ dicebat. Ego me⸗
lius volo minimã gram habere in religi⸗
one qᷓ; maximꝗ in ſeculo manendo.qꝛ illa
maxima in ſeculo facilr deꝑdit᷑ ſicut mer⸗
ces in maris tẽpeſtatibo.iſta minima in re
ligione ſuat᷑ ⁊ auget᷑ dietim bene viuenti
⁊ plus in celo remunerat᷑. Sexto ꝑ chꝛi
ſti paſſiõis recoꝛdationẽ ⁊ eiꝰ altitudines
qꝛ eſt altiſſime vᷣtutis vt cuicũq; operi bo
no applicet᷑.ſic carbunculus aureo anulo

plus valet qᷓ; totꝰ in ſe anulꝰ vel auꝝ ulõ

valeret ꝑ ſe. Septio ⁊ vltio ꝑ aduerſita
tis lõgitudinẽ.qꝛ qnto longius tãto plus
purgat᷑ hõ ꝑ aduerſitates ſic vas vel auꝝ
plene exuſtũ vt docet ſcptara.O g̊ homo

miſer pctõꝛ noli te ꝑdere.ſtude merita qre

re.vt ꝑ paſſionem chꝛiſti poſſis ſalutẽ acꝭ
quirere qð concedat chꝛiſtus dũñs qͥ viuit
⁊ regnat in ſecula Amen.

Hominica eadem ſermo.iiij. ſcillicet de
votoꝝ religioſa emiſſione et vtili reddi

tioniſq; neceſſitate.

eddite qᷓ ſũt ceſarꝭ ceſari ⁊ que
ſũt dei deo Mat.xxij.⁊ in euang.
hodier. Dñs ieſus volẽs nos docere om⸗
nimodã iuſticiã.hec vᷣba /ꝓtulit qꝛ iuſticia
eſt vt Berñ. dicit. qua vnicuiq; reddit᷑ qð
ſuũ ẽ.Et Tulliꝰpma retho.diffiniẽs iuſti
ciã di. Juſticia ẽ ᷣtus animi cõi vtilitate
ſeruata ſuã cuiq; tribuẽs dignitatẽ. Vñ

chꝛiſtꝰ dñs reqͥſitꝰ a iudeis an liceret cẽſũ

dari ceſari.finaliter ſic reſpondit.Reddi⸗
te que ſunt ceſaris ceſari.et que ſunt dei
deo vt patet in euangelio. Exquo in⸗
ter om̃ia que tenemur deo reddere vota
facta pꝛecipua ſunt. Quia ſcribit᷑ Deut᷑.
xxiij. Cum votum voueris deo tuo non
tardabis reddere.ſequitur. Quia requi ⸗

ret illud dñs de tuꝰ. Itẽ PS. Vouete⁊

tillis ieſus

Uryu⸗
er pote
cabile
plurib⸗
latoni
Offertd
benate
marieh
bona.
Arbir
fulges

kepe
ionire
ig
Dach,
.

fiater
Gomenr
riige
Cln
tmer
Ninte
enti
Gchei
Une;
ibo
blo
1
ſta
s
nn
ace
un

lin
ncti

15

1 que
ang⸗
geom
iuſicis
tod
lſti
hulitat
i⸗Gi
getcii
Redi⸗
ſunt de
gnoin⸗
ge votd
o noß
lequit
ſovelen

erreerr,

Bermo LXXDI
reddite dño deo vr̃o oẽs qͥ in circuitu eiꝰ libertatẽ. Nã ⁊ bꝛuta ⁊ aues ⁊ alia aialia
affertis munera.⁊ hec pñt poniꝓ the.hꝰ etiã domeſticata qᷓ;tücunq; bene tractent
ermonis ꝑ ſe pᷣdicãdo.Et ,Aug.ſuꝑ pꝛe/ incluſa in domicilio libẽter aufugiũt cum
dicto vᷣbo pᷣs.ðt.vouere eſt volutatis ſed potuerint.pᷣterea narrat᷑ de dam ciue in
reddere vota facta eſt neceſſitatꝭ.ſ.ad ſa/ Italia ꝙ fere a.xl.annis nũqʒ extra poꝛ⸗
lutem vt patebit in h̊ ᷣmõe. Pꝛoinde de tas ciuitatis vbi manebat exierat.qð cũ

voto ⁊ eius obſeruãtia ꝓ h̊ ſermõe nota/
bimus tria myſteria.
Samd de meritoꝛia acqͥſitiõe
Scðm de debita cõditione
Tertiũ de neceſſaria adimpletione.
RECirca pᷣmũ de meritoꝛia voti quali

tate vel acqͥſitione qrit᷑ vtꝝy magis ſit me/

ritoꝛiũ ⁊ laudabile aliqͥd cũ voto qᷓ; ſine
voto facere.Circa hãc qſtionẽ multi ſunt
q putãt falſo ꝙ melius eſt bonũ facere ſi⸗
ne voto.tali rõe.qꝛ hõ ſine voto agẽs bo⸗
nũ mere libera volũtate agit.ſʒ qͥ ex voto
agit coactus facit ex obligatione voti.li⸗
btas q̊ʒ ẽ vnũ maximũ bonũ ꝓutifra pa
tebit. Jðo vide?᷑ ꝙ meliꝰ ſit facere bonũ
ſinevoto libere qᷓ; cũ voto ⁊ obligatõe ei
Sʒ in Zriñ eſt. qꝛ brã vᷣgo Maria vonuit
vᷣginitatẽ ⁊ etiã ſponſus eius Joſeph.vt
Aug.ðt. Ideo angelo annũciati ↄceptio
nem xpᷣi dixit. Quõ fietiſtud qm̃ viꝝ nõ
gnoſco.i.voui me nõ ↄgnoſcere virum.
20 Aplli intelligunt᷑ ſtatũ ꝑfectiõis vo/⸗
uiſſe qn relictꝭ oĩib ſecuti ſunt xpᷣm.vt di⸗
ctat Tho.ij.ij.q.lxxxviij.⁊c.Et ſic płꝰme
ruerunt ex voti ꝑfectõe.Quid g tenẽduʒ
ſit bonũ eſt ſcre.Ad hec rñderſm Rich.
ſuꝑ.iiij.di.xxxviij.⁊ ſanctuʒ Tho.ij.ieq.
lxxxviij. Alioſq; doctoꝛes ꝙ facere aliqͥd
ex voto eſt magis meritonuʒ ⁊ plus lau/⸗
dabile qᷓ; ſine voto tale facere.⁊ declarat᷑
plurib rõnib. Pꝛia rõ amplioꝛis ob/
lationis qꝛ faciẽs aliqͥid ex voto amplius
offert deo cũ offert cũ bono opere ipᷣam li
bertatem obligãdo deo.qͥ libertas aie eſt
maxie extimationis coꝛã deo ſuꝑ oĩa alia

bona. Vñnñ Berũ.ſuꝑ can.ſer.lxxxij.dicit.

Arbitrij libertaſ eſt quoddã diuinũ ĩ aĩia
pᷣfulgẽs tanqᷓ; gẽma in auro. S Itẽ
Rich.in expoſitione Eſa.dicit ſic. Inter
om ia creationis bona nihil in homie ſub
limius. nihil digniꝰ.nihil melius libero
arbitrio.nihilq; ſalubꝛius eiꝰ conſilio.ſcʒ
ſi offerat᷑ deo in ogꝑe bono. Exemplum
videmꝰ ꝙ om̃ia moꝛtalia ſũme appetunt

Senatus de eo didiciſſent iniũxerũt ſibi

ſub pena vt nũqᷓ; audeat exire auitatem

ad qð impatiẽs factꝰ non potuit ſufferre

tale mandatũ qᷓ;uis nunq; voluerit exire

q̃re h̊ niſi quia libertatẽ naturaliter appe
tit hõ etiã in his que nõ vult facere in effe
ctu. Et tã maximum bonũ eſt libtas aie
ꝙ; ꝓut Eſopus ait. Nõ bene libertas pꝛo

toto vendit᷑ auro. Vñ hãac offerre deo eſt

maximũ. Igeo legit᷑ etiã ꝙ quidaʒ he⸗
remita deũ oꝛabat vt ſibi reuelaret quid
acceptius ⁊ ſibi ſalubuus poſſet deo of,/⸗
ferre ꝓ pctõꝝ ſuoꝝ remiſſione.⁊ affuit die
quadã diabolus in ſpecie boni angeli.d.
ꝙ deberet offerre lunã nouã ſolẽ ⁊ rote qr
tam partẽ q̃ ſi nõ obtuleris damnaberis.
hec dixit vt heremita deſparet. Cũ g̊ dia
bolus diſparuiſſet cepit ille nimis triſta,/

ri ⁊ deſperare de ſalute qꝛ hec non poſſet

implere.Sʒ miſericoꝛs de miſi ſibi bo
num angelũ qͥ ipᷣm ↄfoꝛtauit ⁊ docuit.d.

ꝑ nouam lunam intelligi C am q eſt ad

modũ coꝛnute lune.ꝑ ſolẽ Fam O.ꝑ q̃rtã
ꝑte m rote Rlram qꝛ eſt qrta ꝑs huiꝰ di⸗
ctionis rota cõſtantiſ ex quattuoꝛ litteris
lunge iſta ⁊ reſultat bec dictio Coꝛ quod
offerre deo ẽ gratiſſimũ.⁊ ſic ptʒ.hec ſeri⸗
bit Gritſch in ſer. xlvij. Scða ratio eſt
boni duplicꝭ quia ęxquo votũ eſt in ſe bo
num ⁊ eſt nobilioꝛis vᷣtutis.ſ.latrie qᷓ; ſit
leiunium vel etiã virgimtas aut caſtitas
Ideo Aug.li.de virginitate dicit. HeqG
ipa virginitas quia virgin itas eſt.ſed qa
deo dicata eſt honoꝛatur quã vouet ⁊ ſer
uat continentia pietatis. Pꝛoinde qui fa
cit ex voto duplex bonũ facit.ſ.bonũ voti

⁊ bonuũ quod facit puta ieiuniũ vel caſti /

tatem ⁊ huiuſmodi ergo pꝛeualet.
Tertia ratio volũtarie firmationis a
quãto opus pꝛocedit a voluntate magis
firmata in bono tanto eſt ᷣtuoſius ⁊ ma
gis meritonũ. vt patet ꝑ Phm. ij. Ethic.
Sicut ꝑ contrariũ peccare mente firma?
ta vł obſtinata eſt grauius peccatũ vtpo

te diabolicũ put dicit Aug. Sʒ volũtas
firmioꝛ eſt in bono opere cũ voto qᷓ; ſine
illo S8. T Quarra rõ eſt ſeruitut dei
ſpecialioꝛis.nã deus bonũ opuſ acceptat
fm ↄditionẽ hoĩs oꝑantis.Tanto magꝭ
ergo acceptat illud q;to eſt ab hoie ad ſer
uiciũ dei ſpecialius deputato. Sʒ ceter⸗
paribo hõ ſpecialius deputat᷑ ⁊ dedicatur
ad dei ſeruitiũ cũ voto q;ᷓ ſine voto.gᷓ ſeqͥ/
tur ꝙ plus valeat. Exm vel ſimilitudi
nemad idem ponit An.li.ſilitudinum.
vbi ↄparat ſecularè ſcruo qͥ.ſ.dño diceret
ſe⸗Serniretibt volo toto coꝛde ſʒ me ti⸗/
bi fidelem ꝓmittere nolo ne poſtea ſi pec⸗
cauero grauius vindictã de me ſumas ſʒ
iudica me ſicut eũ qͥ fidelitatem tibi non
ꝓmiſit. Alter vᷣo ſeruus.ſ.rellgioſus com
patur ei qui eidẽ dño diceret. Dñe te dili/
go ⁊ tibi ſcruio ⁊ fidelitateʒ tibiꝓmitto.
vt ſi peccauero iudices me vt ꝓpꝛiũ ſeruũ
nõ alienũ qꝛ tibi fidelitatem ꝓmiſi.ſi am⸗
bo iſti peccauerint.dicet dñs pᷣmo iũlli ſer⸗
uo ſic. Jðo tu mihi fidelitatẽ nõ ꝓmiſiſti
vt liberi poſſes peccare ↄ me.ideo ⁊ ego

ↄtra te agam nõ vt erga meũ ſʒ vt aduer⸗

ſus alienũ grau pumendo. Alteni auteʒ
ñs ille dicet. ſic vindictam de te accipiã
ät de meo qͥ fidelitatem mihi ꝓmiſiſti li⸗
cet non ſeruaſti. Et Anſ.ibidẽ concludit
ꝙ religioſus vouẽs ſi poſtea peccauerit⁊
penituerit maio:ẽ miſcõðiam ↄſequet᷑ qᷓ; la
icus non vouẽs vel ſecularis ceteris pari
bus. Si vere penitere noluerit grauꝰ dã
nabit᷑ q; ſecularis ꝓ infidelitate. Similit᷑
fiet de xpiano qͥ vouit ĩ paptiſmo.⁊ de pa
gano non vouente.Alia ſimilitudinẽ ibi/
dem ponit Anb.in qua cõparat ſeculareʒ
facientẽ ſine voto bonũ opus illi qui doio
Dat de fructu arboris ſue qᷓ;tum vult ſin⸗

gulis annis.⁊ religioſum iulli qui dño dat

totam arboꝛem cum fructu. Et certuʒ eſt
y iſte magis eſt dño acceptus q; ule pmꝰ
D ergo chꝛiſtiane agnoſce qᷓ; bonũ ſit vo
uere ſi tamen implea᷑. VXCirca ſecũ
dum de debita conditione.iſ.coꝛrequiſita
ad eſſe voti. Queritur quid ſit votũ et qᷓ
requirunt᷑ ad eſſe voti debituʒ. Ad qð re
ſpondetur ꝙ ſᷣm Tho.ij.ij.q. lxxxviij. et

Nich.ſuꝑ.ilij.di.xxviij.alioſq;. lo tũ dif

finitur ſic.Eſt conceptio melloꝛis ꝓpoſiti

Dommica. xxI. poſt

Denthe.

animi deliberatiõe firmata qua quis ad

aliquid faciendũ vel non facendũ ſe deo

obligat. Ex qua diffinitione colliguntur
plures conditiones que coꝛrequiruùtur in

voto vt debite fiat.
Ama ðꝛ animi delberatio
Scðda pꝛomiſſio.
Tertia oꝛdinatio
Quarta ſupererogatio
Quinta diſcretio
Sexta honeſtatio.

Pꝛima conditio eſt animi deliberatio.hᷣ

eſt vt fiat ex voluntate deliberata. Nam
vt Rich.vbi ſupꝛa dicit. Votũ dicitura
volendo.velle aũt eſt duplex.quoddã de⸗

liberatiuũ ⁊ plenũ.aliud eſt ſemiplenum.
quod eſt ex ſurreptione. ſic ⁊ votũ fit du⸗

pliciter. VUno mõ ex deliberatione et hoc

habʒ plenã rationẽ voti.qꝛ vt dicit᷑.xx.q.
iij.ca. Pꝛeſens clericus. Nulluʒ bonũ niſi
voluntariũ.Alio mõ fit votũ ex quadam
ſurreptionc ſine plena deliberatione.⁊ B
non habet plenã rationẽ voti ⁊ ideo non
obligat. Sʒ diceres. Quid ergo de vo

tis que fiunt in anguſtijs vtpote a mulie
ribus tge partus.a nauigantibo tgetepe

ſtatꝭ.ab infirmis in vchemẽtia doloꝛis ⁊
hmõi.Quidã abſolute ⁊ male reſpõdent
ꝙ non obliget. Sed ↄtra eos eſt Guilh.
d. ꝙ diſtinguenduʒ eſt quia hmõi vota ſi

fiant ex intentione deliberata tenent ⁊ ob

ligant.xv.q.iij. Sũt qͥ opes.Et aliqͥ pu⸗
tandrequiri deliberationẽ in h diuturnã.
Sed Zncho. Floꝛen. in ſũma ðt ꝙ ſicut
aliquis poteſt cito deliberatiõe fetã moꝛ⸗
taliter peccare. Ita põt etiã ꝑ oppoſitum
cita deliberatione vouere. Si vero talia
vota fiant ſine deliberatione ex mẽtis ſur
reptione non obligant niſi poſtmodũ ha

bita deliberatione ſufficienti conf rmaret
ta lia ſua vota ratificando. vel etiã ſi tace

rent non irritãdo.Sicut dicit᷑ de Ingreſ
ſo ad religionem ante annos pubertatis
qui poteſt a patre reuocari a tẽpoꝛe quo
ſciuit infra annum ⁊ diem.et tacendo vi/⸗
detur confirmaſſe ita ꝙ pater non poteſt
reuocare nec ingreſſus exire.xx.q.ij. Puel
la. Secunga conditio eſt pꝛomiſſio.nã
ſim Rich. ⁊ Tho. Solũ ꝓpoſuũ vel cogi
tatio ad faciendũ aliqð bonũ ctiã ſi mul⸗

ſubeo
Uſurn
Ciypir
ſengi,
☚
voueo
gled
rt
1
tamnr
guane
nanure,
ſun
homol
agret
nnn

uisa
ſeden
Cuntur
umrn

noh
Hom
lurg
unn.
duyn
hoc
1,
ni
em
e
ron
dee
Umule
etiye
ns:
doten
bech.
iwnſ
atteb
Ncp
.
gſat
tamor,
olitum
fotala
ſnsſur
üha
maret
iſitace
Zngtil
eſtans
ore go
ndo
npotet
nlio
falcog
ütnun

LXXII

to tempoꝛe quis illud facere cogitet ⁊ ve xij. Rationabile ſit ob ſequiũ veſty. F 7c.

lit non facit votum. Sed qñ ꝓpoſitũ tale hec Tho. Secũdo talia ſunt vota ſtulta
pꝛomiſſione firmat᷑.Etiã ſi talis pmiſſio puta de non pectinando caput in die ſab/⸗
fiat ſolo coꝛde ſine oꝛis expꝛeſſiõe adhuc bati aut feſtiuando die ſabbati qð eſt iu/
tenet facta ꝓmiſſione ⁊ obligat.⁊ in foꝛo daiſare.aut non comedere in diſco vel de
conſcientie ſufficit teſtificatio interioꝛ coꝛ capite aĩialis vel cancros ⁊ ſic de alijs.de
dis ſine oꝛis expꝛeſſione ⁊ ſine teſtibus.ta quib eſt Eccs.v.Diſp licet deo infidelis
men in voto ſolenni talia adhibentur. ⁊ ſtulta pꝛomiſſio. Vñ ſᷣm Tho. Talia

X CTertia conditio eſt oꝛdinatio.hoc eſt vota potius ſunt dendenda qᷓ; ſeruanda.

vt oꝛdinetur in deũ ⁊ fiat deo. Vñ ſi quiſ Et ſᷣm Alb.Talia etiã ſi fiant in honoꝛẽ
pꝛomitteret anmuco ſuo manu etiã data.d. ſanctoꝝ nõ ſunt ſeruanda ſʒ in alia bona
Si tu intrabis religionem ecce pꝛomitto ↄmutanda. Serta conditio eſt hone⸗
tibi ꝙ ⁊ ego ſequar te non eſſet votum.ni ſtatio quia votũ fieri non debet niſi ð ma
ſi diceret vel intenderet dicere ꝙ voueret teria bona ⁊ hõeſta ⁊ ad finẽ bonũ. Ideo

deo ſic. Sed diceres nunquid ſanctis
poſſunt fien vota. Reſpõdet Rich.ꝙ ſan
ctis fieri poſſunt vota ꝑ ↄparationemad
deum.ita ꝙ materiale in voto fit ipſi ſctõ
puta vouere ꝙ viſitab eccleſiã ſancti Ja⸗
cobi vel Petri. Sed quod eſt foꝛmale in
vouẽdo.ſ.obligatio ad implendũ hoc fit
ipſi deo.cui ſehomo obligat vouendo in
honoꝛem ſancti. Quarta conditio eſt
ſupererogatio quia debʒ fieri de bono ſu
pererogationis ⁊ non de neceſſano.quia
ad bonũ neceſſarium tenet᷑ homo etiam
ſine voto ſpeciali.ſicut ſunt ea que in bap
tiſmo pꝛomiſimus ⁊ pᷣcepta decalogi.vt
patet.xvij.qj.Sunt quedã. Sed ſpecia
le votuʒ debet fieri de ſugerogationis bo
no puta ad que homo als non teneretur

ſicut de virginitate.peregrinatione.oꝛõe.

Sed diceres. Quid ſi fiat talc vosim
ſub conditione. Reſpondet Raymũdus
iu ſumma ꝙ quedã eſt conditio generalis
ſ.ſi vixero.ſi deꝰ voluerit.ſi potuero.que
ſemꝑ intelligunt᷑ etiam ſi non apponãtur
Quedam aũt eſt conditio ſpecialis puta
voueo hoc facere.ſ.caſtitatem vel religio
nem. Si tamen obtinuero ſanitatem.et
talis conditio ſi deficiat votũ nõ obligat.
xxxij.q.viij.non ſolum.alłs ligat y
OQuinta condilio eſt diſcretio. nam vo
ta indiſcreta pꝛohibent᷑. Iſta ſunt pꝛimo
quando quis vouet facere opera nimis
nature grauia ⁊ irrationabila obſequia
vt ſunt nimia ieiunia ⁊ huiuſmodi qbus
homo infatuat᷑ ⁊c̃.nam talia nõ poſſunt
cadere ſub voto niſi inq;tũ ſunt bona ope

ra virtutis.ad qð requurit᷑ diſcretio. Ro.

Iſið.xxij.q.j. In malus inquit pꝛomiſſis
reſcinde fidem. in turpi voto muta decre
tum. quod incaute vouiſti non facias.im
pia eſt ꝓmiſſio q̃ ſcelere adumplet᷑.hec ibi
Pꝛoinde vota que licet pᷣmo appareant
eſſe bona tamẽ lunt de dubio euẽtu boni
⁊ mali indifferenter. Sicut fuit votũ Je⸗
pte Judic.xj. In bono timmõ euẽtu ſunt
ſeruanda.⁊ non ſunt ſeruãda in malo euẽ
tu ⁊ illicito pᷣimn Tho. Rich.⁊ Bonauen.
Vnñ Jepte licet a ſpuſancto motꝰ fuerit
facere illõ votũ ꝓpter qð ponit᷑in Catha
logo ſanctoꝝ tamẽ ꝙ filiã interfecit fatue
egit ⁊ impie ſʒ poſtea dicit᷑ penituiſſe.Si
militer ſi qͥs voueret ſe nunqᷓ; pᷣlationẽ ac
ceptuꝝ ex hũilitate bonũ eſt.ſed qñ vide⸗
ret hoc cedere in detrimentũ ſalutis plu⸗
rimoꝝ vel reipublice aut eccleſie non eſſet
ſeruandum.als ſeruandũ eſſet in bonum
ſim Bonauen. in.iij.di. xxxix. Oergo ho⸗
mo diſce qᷓ; mature debeas vouere ⁊ ſuf/
ficiat vꝓꝓLirca tertiũ de neceſſaria ad
impletione voti Queꝛit᷑ vty omne votuzʒ
licitum ſub neceſſitate ſalutis obligat vo

uentẽ ad implenduʒ. Rñdetur ſᷣm Rich.

vbi ſupᷣ ꝙ ſic.niſi in qttuoꝛ caſibꝛ. Vnꝰeſt
ꝓpter inpotentiã adimplendi. Scõs ꝓ⸗
pter auctoꝛitatem ſuperioꝛis diſpenſandi
vel in aliud ↄmutandi.CTertius eſt ꝓpter
defectũ conditionis appoſite. Quartus
quãdo illud qð tempoꝛe voti facti fuit li
citum poſtea ſr illicitum ex euentu mali.
⁊ de his ſatis patet ex pꝛecedentibus ⁊ ſe
quentbus.multos em̃ caſus voti ⁊ diſpẽ
ſationis ꝑtrãſco cauſa bꝛeuitatꝭ.ſʒ q;tuʒ
expedit ꝓ documẽeto cõis populi addeñn.

Notandũ ꝙ qui vota licita nõ implẽt
muita pericula incurrüt Pꝛimũ pericu
lum legalis violatiouis.nã violat legem
diuinam q precepit reddi vota Deutero.
xxiij. Itẽ legẽ ꝓpheticã vtʒ in pp.pluribꝰ
locis. Itẽ euangelicã ⁊ ap licã.ſicut iudaſ
qui cũ ceteris aplis ſtatũ ꝑfectiõis voue
rat.vt patuit ꝑ Tho.s circa pꝛincipiũ ſer
monis.Et qꝛ non ſcruauit male perijt.pᷣ⸗
terea violat legem canonicã ꝗᷓ dictat libe
rum eſſe vouere ſed neceſſanũ reddere.ex
tra de voto ⁊ voti redem.c. Magne. Itẽ

4

legeʒ ciuilicꝗ.ff.de vacatione ⁊ excuſatiõe

muney.l. vlt.ac.ff. de verboꝝ obligatõib⸗
pꝛeterea ſᷣm oẽm legẽ humanã ⁊ phicam

infidelis iudicat homo ꝓmiſſa nõ uans
ff. de pactis.l.j.vñ fidei fractoꝛ udicatur

2 infidelis vota nõ implens. Secũduʒ

ꝑiculũ aduerſitatꝭ multiplic ⁊ flagellati
onis qꝛ tales ſunt ↄtinue in vinculo pcti

moꝛtalis ⁊ dei maledictione. ꝓpterea dei
iudicio affligunt᷑ ſepe etiaʒ in pñti varijs
tribulationib vt videmꝰ experimẽtaliter
De illis qͥ vouent caſtitatẽ ⁊ pꝰea ↄtrahũt

matrimonia qꝛ nõ poterũt pacifice ꝑma/

nere. IJdeo Pꝛouer. xx. Ruina eſt homis

deuotare ſctõs ⁊ poſt vota r̃tractare ⁊ ſic

patet. 2? Tertiũ periculuũ pcti multi/
plicis qꝛ ſi quis caſtitatẽ vouit vel religi/⸗
onem..etiã ſi votũ ſit ſimplex ⁊ poſtea nin⸗
bere velit ſtatim moꝛtaliter peccat.⁊ etiã
qũñ iurat ſponſam acciꝑe moꝛtaliter pec/
cat.⁊ ſi accipit ſꝑ ligatus manet ne debi⸗
tum carnale exigat.⁊ quotiens exigit ſem
per moꝛtaliter peccat. Secus ſi reddit ex
actus.⁊ nihilominus ſi vult ſaluari debʒ
habere ꝓpoſitũ ꝙ poſt moꝛtẽ illius vxoꝛiſ
nunq; nubet ſʒ caſtitatẽ ſeruabit ⁊ pniaʒ

Docbet agere de voti fractione. Si aũt vo

tum fecit ſolẽne qð fit ꝑ ſuſceptionẽ oꝛdis

ſacri vel ꝑ ꝓfeſſionem religionis ⁊ poſtea

nupſerit no tenet matrimoniũ ſed opoꝛtʒ
ſeꝑari.hec patẽt im iura ⁊ ec theologos.
QDuartũ ꝑiculũ ſubitanee moꝛtꝭ.Exm̃
hẽmꝰ Act᷑.v. de Anania ⁊ de Saphyra
vide ibi. Vltimũ periculũ eterne dam

nationis. qꝛ vt NHiero. xvij.q.j.ca. Vouẽ
tibus ðt. Vouentib nõ ſoluʒ nubere ſed
etiã velle dãnabile eſt. Uerütamẽ ſi talis

vere peniteat ſaltẽ in hoꝛa moꝛtis ſalua/

Dominica. xxIii poſt

bitur ſʒ ꝑ młtos ignes. P:optea vos hoꝛ
toꝛ o cariſſimi attendite vt gratiã ⁊ tandẽ
glłam ꝑ vota vĩa cõſeqͥ valeatis diligẽter
iplete qð vouiſtꝭ ſaltẽ gñalit᷑ oẽs in bap⸗
tiſmo.ſ.abrenũciare ſathane ⁊ oĩb oꝑib⸗
eius.⁊ inſuꝑ implete qð ſpecialiter voui⸗

ſtis. qð ſi tale eſt ꝙ nõ poſſetis implerea

ſuꝑioꝛib vel ↄfeſſoꝛib diſpenſationẽ vel
potius cõmutationẽ fieri ꝓcuretis.q̃tenꝰ
valeatis dãnationcʒ euadere ⁊ cũ chꝛiſto

regnare. Amen.

Hiica. xxiij. ptꝰ Pẽthe. ſer.j. iuxta euã

geliũ applicãdo de moꝛtis introductione

in mundcdi.

Ctce pꝛicepſ
yvynus acceſſit ⁊ adoꝛabat eũ.
e (lſ.ieſuz. d. Dñe filia mea mõ

SDefuncta eſt ſʒz xeni impone
manũ tuã ſuꝑ eaʒ ⁊ viuet Math.ix.⁊ in

euan. hodier. In qͥb verbis miſtice doce

mur ꝙ exẽplo huppncipis cuinomẽeerat

Jayrus archuynagog? vt ðꝛ Mor. v. et
nos debem valde diligeter cuſtodire ani

mã nr̃aʒ ne moꝛtẽ pcti lcurrat.aut ſi moꝛ

taliter peccauit debemꝰ vᷣe penitẽdo ſup/⸗
plicare dño ieſu vt iponat ſuꝑ eẽ manum
ſue miſcdie ⁊ viuificet ꝑ infuſionẽ gratie.
Vnñ vt Rabanꝰ ðt. Aia ſignificat ꝑ filiã

vetpuella⸗ H ↄgrue qꝛ ſicut hõ vnicã fili

am ſuã diligẽter cuſtodire debet ne foꝛni⸗
cetur.ſic a foꝛtioꝛi aiam ne cũ diabolo pec
catum faciẽdo foꝛnicet᷑. Ecci.xlij. Suꝑ fi
liam tuã ↄfirma cuſtodiã ne qñ faciat tei
oppꝛobꝛiũ venire inimic tuis h̊ẽ demo/⸗
nib. Et ꝓ huiꝰ myſterij documẽto audia

mus qͥq dicit euãgelic' text“ In illo tẽ
poꝛe.Loqnte ieſu ad turbas cnee
Hia

vnus acceſſit ⁊ adoꝛabat eũ d. Düe fi

mea mõ defuncta eſt he veni impone ma⸗
nũ tuã ſuꝑ eãꝗ ⁊ viuet.Et ſurgens ieſus ſe
qꝗbat᷑ eũ ⁊ diſcipuli eius.Et ecce mulier q̃

ſanguĩs fluxũ patiebat᷑ ãniſ.xij. acceſſit re

tro ⁊ tetigit f mbꝛiã veſtimẽti ełꝰ.dicebat
em itra ſe. Si tetigero tm̃ veſtimentũ e

ſalua ero. At ieſus ↄucrſus ⁊ vidẽs e di
xit. Cofide filia. Fides tua te ſaluã fectt.
2 ſalua facta eſt mulier ex illa ho:a.Et cũ

oshet
innde
dlgär
inbap⸗
bogi⸗
roui⸗
Npleren
noniel
s de

lchi⸗

neui
cone

tci,
an
Ne
K
ledoe
meerat
Nor ve
Cireant
Utſimd
idofup⸗
manun
egane.
hi
ſeſomn/
volopet
Sifi
naatten

dend/

aud
Nullon
eöneeſ
Düefla
orental
iellsle
muleer
eeſcte
ct
entik.
giscid
luifeet.
1E

vtres nouos eſt mittẽdũ alio

Bermo

ventſſſet ieſus in domũ pᷣncipis ⁊ vidiſſet

tibicines ⁊ turbam tumultuantẽ dicebat

Recedite nõ em̃ eſt moꝛtua puella ſʒ doꝛ⸗
mit ⁊ deridebant eũ. ⁊ cũ eiecta eſſet tur⸗

