glo. patet euidenter. Ad hoc etiam Hie⸗
ro.ad Lucinũ vt habet᷑ di.eadem.ca.vti⸗

nam dicit. Vtinaʒ omni temꝑe ieiunare
poſſemus.qð in Actib⸗ Aploꝛum dieb⸗
Penthe.⁊ die dñico apoſtolũ Paulum et

cum eo credentes feciſſe legimus ⁊c.Sʒ

heu heu qᷓ; multi nec ieiunare.nec contri⸗

tionem aut confeſtionem vel exoꝛationeʒ

aut ſaltem modicum deſidenuʒ facere cu
rant de ſpũſſancti gratia acquirenda.ſeld
potius intendunt quotidianis carnalita

tibus ⁊ mundanis. Contra quos Ex/⸗
emplum legit᷑ ꝙ Amandus li.j.ca.x.dic.
vicʒ ꝙ in ſpiritu vidit penas damnatoꝛũ.
⁊ ibidem vidit ꝙ hi qui terreno accarna⸗
li amoꝛe detenti erãt vtriuſq; ſexus qͥ ſpi

ritualia nil curauerant.ecce demones eoſ

nimiũ affligebant ⁊ ipᷣi in cruciatib poſi
ti pꝛe doloꝛe terrã infernalem moꝛdebat.
⁊ hoc pꝛo ſigno ꝙ terrena pᷣdiexerãt. JYtẽ
vt ibidem dicit᷑ videbat etiã ꝙ demones
ſpiculam igneã habentes ⁊ eſtu vehemẽ⸗
tiſſimo eos inſequentes vulneribus eos

ſeuiſſimis replebant.hoc pꝛo carnalirate.
Illi o qᷓ; tũ vlulabant ve nobis ve qꝛ car
nis deſideria ſectati ſumus ⁊ pꝛopterea
indicibilia toꝛmẽta patimur ⁊ tandẽ poſt
reſin rectioneʒ in carne ſimul ⁊ anima pa,/

tiemur. O ergo pctõ: age penitẽtiam ne
pereas. £ LCuca tertiũ de ꝓmerito⸗

fohe
returbo
aſulat

hoctem

cuangel
poſſunt
debiteſea
ſĩſanc
Cohoce
eſtconſo

vVenentp

ſolaroe
rſcſeec
H
gentq
Oamnt
ſolgtone
Pim
lnon
er ihr
de
ſolatur
ſolatio
pomnp⸗
loptan
Oho⸗
hens
Git
lthoi
Ellit
inmale
naconſa
glienm.

fituſſane⸗

Pungunt
hertundun

lo nonca

nnegige
tlepigeo⸗
henk Ap⸗
nte euo
ſononcon
bochglea
Unrr.,
Peccüitſi
llſes⸗
iteil
peto.
naru
ennig

nicerene.
ngano4

n gon
deeco⸗
ar Deqni
Mena dla
1ſcpro⸗
Gramen
fünchtur
Denq
igroni
he ſubig/
nec/
nee
alini⸗
uaan
mentqg
eacen
depcepi
Wanden
nam De
emn a N
Neicunn
crumndieh
Pauume
s4. ,
enerconmn
aotandne,
Mfuane
rencdit
anln
gbos E

amnatoli⸗
oacnmg
ſauusq ſpn

Aroreseeſ

canboof
norgehal⸗
rit. Ne
denones
Nhene

bus ꝛ6

ammalimgte,
sNe den
npoßt
tunciof
animapa
önamge

*

Bermo

„

XXXI

rio lucro. Cõſiderãdũ eſt qlia bona ꝓme delectationes cogitatõis perdũt conſolaꝰ
retur hõ qui pᷣdicto mõ debito ſe pparat tionem ſpirituſſancti impediendo Se

ad ſuſcipiendum ſpmſanctuʒ pꝛeſertim ꝓ
heoc tempoꝛe. Pꝛo quo notandum ꝙ in ̊ do ſe ad ſpmſanctum meretur. eſt amoꝛ

euangelio videntur inſinuari ⁊ elici ex eo
poſſunt pꝛecipua ſepteʒ bona que homo
debite ſe pꝛeparans meretur ⁊ lucrat᷑ per
ſpmſanctum.vt patet paſſim pꝛoſequen/⸗
do hoc euangeliuum. Pꝛimum bonum
eſt conſolatio copioſioꝛ. Ydeo dicit᷑. Cum

venerit paraclitus quod latine dicit᷑ con⸗
ſolatoꝛ.quia omnes pꝛo peccatis lugẽtes

⁊ ſic ſe ad gratiam pᷣparantes conſolatur
copioſioꝛi dulcedine Matth. v. Beati qͥ
lugent qm̃ ipᷣi conſolabunrur. Vnñn ⁊ Ps
Scõm multitudinem doloꝝ meoꝝ con/
ſolationes tue letificauerunt animã meã.
Nimirum queſtio vertit᷑ quales homi

nes non merentur conſolari a ſpũſancto.

licet ipᷣm ſuſceperit in baptumo. Et ſᷣm
doc. Rñdetur ꝙ ſpũſſanctus pᷣmo nõ cõ/⸗
ſolatur illos etiam xpᷣianos qui vanã cõ⸗
ſolationem amplectunt᷑.ſ. ambitionũ vel

pomparum ⁊ diuitiarum ⁊ carnaliuʒ vo⸗

luptatum ac vamtatum. Juxta ullud.j.
Choꝝ.j.Ammalis homo.i.bꝛutaliter vi
uens nõ percipit ea que ſunt ſpiritus dei.
Vlñ taleſ potius permittit deſolari qᷓ; ve
lit ſpũſſanctus conſolari. Nam vt ſcribit
Ecci.xij. Non eſt ei bene qui aſſiduus eſt
in malis. IJdeo Berñ.Delicata eſt diui⸗
na conſolatio non datur admittentibus
alienam. Item ſecundo non conſolat᷑ ſpi⸗

rituſſanctus eos qui de peccatis nõ com/

punguntur.ſed qui ad penitentiam con
uertuntur.vt patʒ ex dictis S. Deniq; ter

tio non cõſolatur remiſſos qui bona ope

ra negligenter operantur.puta indeuote
⁊ tepide oꝛant nec pꝛecepta feruenter im/
plent Apocałiij. Quia tepidus es incipi
am te cuomere ex oꝛe meo. Deniq; quar
to non conſolatur ſpũſſanctus eos qͥ ma⸗
lis cogitationibus ſua coꝛda verſari pati
untur. Vnð Eccs.x. Muſce moꝛientes

perdũt ſuauitatem vnguẽti. Lyra. Mu/⸗

ſca res parua eſt ⁊ tamen muſce moꝛien⸗
tes id eſtlanguide dum cadunt in vnguẽ
ta pꝛecioſa que conficiuntur in apotheca
ita coꝛrumpunt ꝙ non erunt placentia
homini ſed nauſeam inducunt. ſic pꝛaue

cundum bonum ſcʒ qð homo pꝛeparan/

filialis ardentioꝛ.ideo dicitur in euãgelio
quem ego mittam vobis a patre.⁊ iterũ
qui a patre pꝛocedit. Pater enim dict᷑ eo
ꝙ naturaliter diligat paterno amoꝛe nos
membꝛa vnigeniti fuj ſui.⁊ nos tanqᷓ; fi⸗
lij debeamus amare ipſum.vnde per hoc
inſinuatur ꝙ ſpirituſſanctus ardentius
facit nos amare deum ⁊ aman a deo tã/
to plus quanto idoneos nos facimus ad
ſuſceptionem ſpũſſancti Ro.v. Caritas
dei diffuſa eſt in coꝛdib noſtrꝭ ꝑ ſpiritum
ſanctum qui datus eſt nobis. NHam ſpiri
tuſancto attribuit᷑ amoꝛ quo deus amat
ſe ⁊ omnem creaturam ſᷣm doc.pᷣmo i.
Lertium bonũ eſt vita ſanctioꝛ quod

notatur cum dicitur ſpiritum. nam bene

ſpiritus dicit᷑ eo ꝙ ſpirituales et ſanctos
facit eos qͥ ſe debite pꝛeparant Sapᷣ.vij.
In animas ſanctas ſe tranſſert ꝓhetas
⁊ amicos dei conſtitutt. Quartum bo
num eſt illuminatio clarioꝛ.ideo additur
ſpiritum veritatis id eſt vere cognitiõios

eoꝛum.ſ.que ſunt neceſſaria ſaluti. NRam

qui ſe melius pꝛeparat melius per ſpiriuũ
ſanctum illuminabitur in mente. Ande
canit eccleſia petendo. Accende lumẽ ſen
ſibus infunde amoꝛem coꝛdib ⁊c.
Exempluʒ ſi quis meluis pꝛeparat do
mum ſuam aperiendo feneſtram domus
meluſ videt etiã minoꝛa ex luce ſolis que
non videt ille qui minus ſuam domũ cla
ram facit.ſic homo ſe melius pꝛeparans
videbit in luniie ſpũſſancti plura ⁊ etiã
minoꝛa peccata cum alter peccatoꝛ nõ cõ⸗
ſiderat etiam maioꝛa. puta vſuram.car/

nalitatem ⁊ huiuſmodi.in quib ipᷣe peri⸗

bit tanq; cadens in tenebꝛis in foueã in⸗
fernalem. Quintum bonũ eſt teſtatio

ſalutis tutioꝛ.ideo dicitur ſic in cuãgelio.

Ille teſtimonium ꝑhibebit de me ⁊ vos
teſtimo.ꝑhibe. Nam q;to ſe homo meliꝰ

pꝛeparat ad ſpm ſanctũ tanto ſignũ ſalu⸗

tis habet tutꝰ Teſtimoniũ quoq; fertur
ꝑ ſpmſanctũ de electone.vñ Ro.viij. Ip
ſe ſpũs teſtimoniuʒ reddet ſpiritun nr̃o ꝙ
ſumus filij dei.ſi auũt filij ⁊ heredes.here

Doyminica infra octa. élſcen.

—

des quidem dei coheredes aurem chꝛiſti
Sextum eſt ruine preſeruatio cauti/

oꝛ. Vnde dicit chꝛiſtus. Hec locutꝰ ſum
vobis vt non ſcandaliʒenumi.ſ.in perſecu
tionibus coꝛruendo in peccata ⁊ in dam/⸗

nationem. NHam abſq; ſynagogis faciet

vos.ſed venit hoꝛa vt om̃is qui interficit
vos ⁊c̃.Ex quo elicitur ꝙ qui ſe debite p
parant ad ſpm̃ſanctum merebuntur per

ipᷣm ſpmianctum pᷣſeruani a ruina pecca⸗

ti ⁊ damnationis eterne.vt patet in diſci⸗
pulis qui ꝑ ſpiritũſanctum fuerunt con⸗
firmati in gratia. Sed quiſe non pꝛepa⸗
rant manent in peccato. Hicit ãt Grego.
ꝙ; peccatũ dum ꝑ penitentiã deletum nõ

fuerit ſuo põdere mox in alið trahit et ſic S

damnationeʒ inducit. Septimũ ẽ ⁊ vl
timũ.ſ.viſio dei clarioꝛ.ideo dicitur ĩ euã
gelio.hec facient vobis quia non nouer̃t
patrem neq; me.Ex quo dicto elicitur ꝙ
mali non nouerunt deum per fidem cha⸗
ritate foꝛmatam ⁊ per conſequens nec fa
ciem eius videbunt in futuro.⁊ per con/⸗
trarium quanto hic hõ melius recogno/⸗

ſcit deum ſe bene pꝛeparando ad gratia,ʒ

eius aſſequendamitanto clarius videbit
deum in celo per gloꝛiam Vnde Grego.

Dicit. Mens quanto abluitur lachꝛymiſ

videbit clarius dei faciem. Exemplũ Si
cut in ſpeculo bene polito ⁊ bene deterſo

clarius videtur ſpecies.ſic a mente purga

ta limpidius videtur vei facies in pᷣſenti
per gratiam ⁊ uffuturo per gloꝛiam. O
ergo chariſſimi auſcultemus ⁊ recogite/⸗
mus quanta bona nunc acquirere poſſu
mus. Ecce ⁊ chꝛiſtus dicit in fine euange
lij huius.hec locutus ſum vobis vt cũ ve
nerit hoꝛa eoꝛũ remiſcamii.quia ego di
xi vo hb. Remiſcamur Fnüc ÿbi xpᷣi qꝛ ve
nit tempꝰ vt pparemꝰ nos/ꝓ die ꝓxima
Penthe.ad ſpmſanctũ ſuſcipiendu.Faci⸗
amus g̊ nũc vt acqramꝰ gram ⁊ gloꝛam

Amen

Hhñica eadem Ser.iij.ſ.de ſeſſiõe xpi
ad dextrã pris ⁊ aſtãte celeſti erꝰ curia.

Ittã vobiſ

apfe ſpm̃ veritatis Joh. xv.

⁊ in euan. Verba ſunt ſaluatoꝛis nr̃i ieſa

xpᷣi in qu: b ſatis oſtendit ſuã aſſeſſioneʒ
ad dexterã dei patris cum dicit. Mittaʒ
vobis patre.hoc eſt quando ero ſedens
in maieſtate dei patris ab illa maieſtate
equalitatis diuine.mittã ſimul cũ patre
vobis ſpiritũ veritatis. In hoc autem fa
cto voluit xpus docere nos ꝙ vicʒ ſpiritũ
ſanctum habere ⁊ poſt xpᷣm in celum aſcẽ
dere aliter nõ poſſumus niſi exemplo xpᷣi
qui multũ labo:auit ⁊ in paſſone humi⸗

liatus fuit vſq; ad moꝛtem cruas. Idhił.

ij. Humiliauit ſemetipᷣm factꝰ obediens
vſq; ad moꝛtẽ crucis. Et nos laboꝛemus
et humilitatem ſectemur ac patientiam.
icq;ᷓ mereamur in gra ſpũſancti conſe
qui regnũ celoꝛum vt habeamus poſt la⸗
boꝛem quietis pꝛemuuũ.poſt humilitatem
exaltationẽ.vt patet per Aug. Audiamꝰ
ergo quid xpᷣus loquitur in hoc euãgelio
Exquo auũt eccia pꝛo hoc tempoꝛe ſub
octaua aſcenſion. chꝛiſti mentionẽ fac de
ſeſſione ipᷣius chꝛiſti ad dexteram patris.
ad cuius maieſtatem aſceẽdit. Juxta ulõ
Mar.vltimo. Homin quide ieſus poſt
qᷓ; locutus eſt eis aſſumptus eſt in celum
7 ſedeta dextris dei.quod poteſt poni ꝓ
alio thema te huius ſermonis. Et quoni

am iſte eſt vnus articulus fidei chꝛiſtiane

quo confitemur ꝙ chꝛiſtus aſcendit in ce
lum ſedet ad dexteram dei patris omni⸗
potentis inde vẽturus eſt iudicare viuos
⁊ moꝛtuos. Iccirco de hac xpᷣi ſeſſiõe tria
myſteria notemus pꝛo h̊ͥ pmone
Pꝛmũ djr dextre dei pr̃is aſſeſſio
Scðõm dj cunie amabilis aſtatio.
Certiũ dr ãgelice dignitatꝭ aſſociatio

Circa pmũ de aſſeſſione chꝛiſti queſtiões

ſunt.pꝛima de noie ſeſſonis.ſcða de ſigni
ficatione dextre patris.tercia de ↄgruen
tia appꝛopꝛiatos. S Puma queſtio
quid debeat intelligi ꝑ h̊ ꝙ xpᷣs dñs dẽ ſe
dere in dextra dei pf̃is.nã ſi intelliigimus

ſedere materialiter ſjm qð deſignat ⁊ in

dudit membꝛoꝝ curuanonẽ ⁊ ↄ poſitiõcʒ

ad ſedend in ali ſede. mip eiſet quõ in
celo empireo eſſent altqᷓ ſedes cũ illud ce

lum ſit eqliter indiuiſibile in omib⸗ ꝑtib

ſuis ꝓpt᷑ qð ſedeſ in celo non pñt foꝛma⸗
ri ex celeſti coꝛꝑe nec ex aliena matena qͥ a

nllami
xps dis
Adbern

2coco:.

Acte e

Cpitur.
heftene
i0 ga
ſccencoy
ufiancu

Danlif
crcenda

cerdttetin
lgenpon
Uuntadei
61
ſuncodan
Deſende
getri Et
Clngfil
(icatores
Vrdirid
one⸗ Ge⸗
ſderen
Deute
bamen
leinin
cpltur⸗
are
licjde
hoccln
Tluchcard
Uhomnes

Winclcen

Augin
abitgrein
nnqghom
aunos ſcer
fendem
ſegspoteſt
llehono
ltus hee
nemnpa
nnie
ſftoceſin
Uepfnbaſſi
PbinS
ecn

ſ.
nfiieſt
tſiong,
Oinz
dſegens
nieſtare
ü patre
Utemfa⸗
ſpintü
maſc
lorpßt
humi;
Phir.
Oens
s
tam.
nſe
tla;
em
io⸗
ſud
KEde
a
uspoſt
ncdum
fhenip
Stqponi
huſtiane
dit ince
omni⸗
ſeyiuos
ſiöetna

ſi⸗
Anio.
ſocate
eſtiss
1deln.
enorven
disde ſe
ginns
nnl
olniog
ſet qu⸗ 18
iludeet
ipri
tfonm
gterac⸗

Bermo

nil coꝛruptibile in celo illo erit. Quõ ergo

xpᷣs dñs ĩ celo dr ſedere aut ſuꝑ q̊ ſedeat

Ad hec notandũ ſᷣm Ravyne.inſuma ſua

⁊ cõcoꝛ. Lyrã alioſq; ꝙ in ſacra ſcriptura

ſedere vel nomen ſeſſiois diuerſimode ac

cipitur.qꝛ aliqñ accipit᷑ ꝓ membꝛoꝝ cõ
poſitione vt pᷣdictum eſt. Sicut legit᷑ de

xpᷣo ꝙ cũ docebat diſcipulos tanq; mgr

ſedendo vt frequentius docebat.ad ſig⸗
mificandum ꝙ vita ↄtemplatiua ad quaʒ
diſcipuli fuerũt applicati in quiete eſſʒ ex

ercenda.⁊ h̊ patet Mach.v. vbi dr̃ ꝙ al⸗

cendit ieſus in montẽ vbi erat pᷣdicaturꝰ

legem nouã.⁊ cum ſediſſet inquit.acceſſe

runt ad eũ diſcipuli ⁊ ape.os ſu. docebat
eos ⁊c̃.Sʒ qñ xpᷣuſpopulaꝛibo pᷣdicabat
ſtando clamabat non ſedendo. Luce.vj.
Deſcendẽs ieſus de mõte ſtetit in loco cã
peſtri. Ex hoc g̊ in eccia cõſuetudo creuit
qꝙ.ſ.mgr̃i ſedendo legunt lectiones.ſed pᷣ
dicatoꝛes ſtando pᷣdicãt. Sic ergo ſedere
vt dixi aliquãdo accipit᷑ in tali ſignificati

one. Sed aliquando accipit᷑ in ſcriptura

ſedere pꝛo quilete vel manſione Juxta illõ
Deutero.j.Sediſtis.i.manſiſtis i cades
barne multo tempoꝛe.⁊ Luẽ vlt᷑. Sede/⸗
te in ciuitate. JItem pꝛeterea aliquãdo ac

cipitur ꝓ regia poteſtate ⁊ iudicij aucto/⸗

ritate. Pꝛouerb.xx. Rex qui ſedet in ſolio
iudicij diſſipat om̃e malum intuitu ſuo.
hoc eſt m Lyram. Rex qui bene regnat

2⁊ iudicat diſſipat malum culpe quia ma/⸗

li homines refoꝛmidant talem pꝛincipeʒ
vel iudicem. Itaq; ad queſitum reſpon/

det Aug.in ſymbolo.d.ſic. Sedere inqͥt

habitare intellige. quomõ dicimus de qᷓ
cunq; homine In illa patria ſedit ꝑ tres
annos.ſic ergo credite chꝛiſtum habita⸗

re in dextra dei patris. Intelligite etiam

regis poteſtatem ⁊ iudicij quam accepit
ille homo ſuſceptus a deo vt veniat iudi⸗
caturus.hec ille.⁊ ſic patet ꝙ ſedere xpᷣm
in dextra patris non eſt aliud q; manere
in beatitudine ⁊ regnare. TCW Scda
q̃ſtio qͥd ſignificet ꝑ dextrã pf̃is.cũ em̃ de

us pr nõ aſſumpſerit coꝛpꝰ.ſjʒ yt xpᷣs dicit
Joh.iiij. Spũus ẽ deꝰ. Quõ g̊ᷓ dĩ hr̃e dex

tram. Ad hec rũdet̊ Aug.li.de fide ca/
tholica ſᷣm bꝛeuitatẽ ſymboli.di. Credi⸗

mus xpᷣm ꝓledet ad dextram pris. Nec

ſic q̃ſi de pr̃᷑ habeat dextrũ aut ſiniſtrũ la⸗
tus.h̊ em pri nõ ↄpetit qͥ eſt indiuiſibilis
⁊ ſimpliciſſima lux ſpualis. Sʒ h̊ dicit᷑ de
xpᷣo qͥ ad excellentiã btitudis quã dextra
ſigmficat. Nã Aug.ibidẽ ðt. Btüũs emẽ
xpᷣs ⁊ ipᷣius btitudinis nomen eſt dextra
Dei pr̃is.hec ille. VUñ ſᷣm Rayne.⁊ Tho.
ac Aureo.ↄcoꝛ.Lyra ſuꝑ Mar.Xpᷣs dẽ

ſedere ad dextrã dei pr̃is non ſᷣm ſitũ dex

tre coꝛꝑalis.ſed deſignãdo ⁊ intelligendo
methaphoꝛice ꝑ dextrã iſta qᷓttuoꝛ. Pꝛio

q̊ͥ ad xpᷣi deitatæ. filij dei ⁊ pfis equalitatẽ

q; ſᷣm deitatẽ filiꝰ ẽ eq̃lis pri. Scðo q̊ͥ ad
xpᷣi humanitatẽ deſignando ꝑ dextrã ho

noꝛis maieſtatẽ ⁊ ſocietatẽ.qꝛ eadẽ vene⸗
ratione venerant᷑ oẽs angeli ⁊ oẽs hoĩes
humanitatẽ xpᷣi inq;tũ vnita eſt vᷣbo ſi ⁊
deitatẽ.ſicuti veſtis regia cũ ipᷣo rege eq̃li
ter honoꝛat᷑ qñ rex eſt indutꝰ ipᷣa. Tertõ

ꝑ dextrã deſignãdo btĩtudinis ſũme feli⸗

citatem qꝛ eſtxpᷣs ſuꝑ oẽm creaturã in po
tioꝛibꝛ bonis głie. Sicut dextra eſt pars

nobilioꝛ: ⁊ potioꝛ coꝛꝑis vt dicit glo.ſuper
Coloß.iij. VUñ ⁊ q̊s honoꝛamꝰ ampli ad
dextrã locamꝰ. Verbi gra. Rex ꝑſonam

magis honoꝛabilẽ addextrã facit ſtare.ſi

cut Salomõ fecit mr̃i.iij. Re.ij.Quarto

ꝑ dextrã deſignãdo iudicianã poteſtate,z
qᷓ ↄuenit xpᷣo inqᷓ;tũ eſt de ⁊ hõ. Vñ ipſe

ðᷣt Joh. v. c. Pfr oẽ iudiciũ dedit filio.h q̊
ad pᷣmũ.⁊ poteſtatẽ dedit ei iudiciũ facere
qꝛ filius hois eſt.̊ q̊ ad ſcdᷣm. Ptʒ g̊ᷣ; ꝑ
dextrã patris ſignificant᷑ quattuoꝛ pꝛedi
cta. O ̊ pctõꝛ ppara te ad iudicin N
Tertia q̃ſtio vtꝝ ſedere ad dextrã dei
pr̃is cõpetat ſoli xpᷣo an etiã alijs beatis.

Rõ qſtionis eſt qꝛ cũ ſpũſſctũs ſit equa?-

patri⁊ filio ſᷣm Seitatẽ.q̃re ꝗ̊ non dr ſpũſ⸗

ſanctꝰſedere ad dextrã dei patris. mirum

Nicdek Fre qd de btã vᷣgine maria de q̃ ca
nitur. Aſtitit regina a dextrꝭ tuis in veſti

tu deaurato ⁊c. DHeniq; cuʒ multi angeli

7 beati in celo ſint a ꝑte dextra xpᷣi quare
non dicitur deitanſ.Ad bec reſpondetur
ſm Ravñ.in ſumma ⁊ Tho.ſuper.iij.di.

xxij.ꝙ in ſacra ſcriptura attribuũtur bea
tis diuerſimode iſta pꝛecipue tria videlt/

cet ſedere a dextris dei. Item ſtare ſiue
aſtare a dextrisdei. ac eſſea dextris dei.

Pꝛimo nempe ſedere a dextris dei cõpe⸗

tit ſoli chꝛiſto. Vñ Heb.j. Ad quẽ ange⸗
loꝝ dixit deus aliqñ.ſede a dextris meis.
q.d.ad nuilluũ.⁊ per ↄſequẽs nec ad aliquã
creaturam.Et ratio patet ex pꝛedictꝭ ſcõa

qſtione.quia ſedere ad dexterã dei umpoꝛ

tat illa quattuoꝛ pᷣdicta ſimul que ſoli xpᷣo

habent cõuenire pꝛincipaliter.vñ Aſtexa⸗

nus in ſũma li.ij.titu.lv.de articulis fidei

dicit.ꝙ de ſpirituſancto qᷓ;uis poſſet dici

ꝙ ſedeat ad dexteraʒ patris ⁊ filij quo ad

equalitatem deitatis quia equalis eſt deo
patr et filio tamen hoc non dicit᷑ de eo ſʒ
oapp:op:iat᷑ filio ⁊ pꝛecipue ꝓpter iudicij po
teſtatem ⁊ aſſũpte humanitatis honoꝛa/

bilem maieſtatem vt patet per Augu. de
trini. Scðo ſtare a dextris dei ſiue aſtare
conuenit chꝛiſto ſimul et beate virgini.qꝛ
ſtare vel aſtare eſt adiuuantꝭ in aduerſita
te. Vnde ⁊ Stephanus ꝓthomartyr vi⸗/
dit ieſum ſtantẽ ad dextris dei in aduerſi⸗
tate tanq; ꝓugnatoꝛem adiuuantem. vt
Gꝛego. dicit in omeł. Itẽ ſtare vel aſtare
eſt aduocatoꝝ officiũ. Sed qm̃ chꝛiſtꝰ do

minus vt ſcnibit᷑.). Joh.ij.ca.eſt aduoca/
tus noſter apud patrẽ. Silłr et beata vir/

go Maria eſt aduocata noſtra apud filiũ
vt canit eccleſia.Et ipᷣa eſt adiutrix noſtre
infirmitatis poſt chꝛiſtũ in omibus tribu

lationibus. Ideovtriſq; attribuitur ſtare

⁊ aſtare iuxta qð dicit Berñ. O homo ſe

curum acceſſum habes (inquit) ad deum
vbi mater ſtat ante filiuʒ ⁊ filius ſtat ante

patrẽ.mater oſtendit filio pectus ⁊ vbera.
filius oſtendit patri latus ⁊ vulnera. Nul

la poterit eſſe repulſa vbi tot concurrunt

amoꝛis inſignia:.hec Berñn. Verũtamen

beate vᷣginis officiũ licet ſitaſtare.non ta

men eſt ſedere in dextera vei patris.quia
qᷓ;uis ipᷣa ſit exaltata ſuper om̃es choꝛos
angeloꝝ. non tamen ad equalitatem dei
ſicut chꝛiſtłꝰ.⁊ ideo illud ſedere ſoli xpᷣo cõ/
petit. Poteſt tamen dici ꝙ beata virgo ſe/
deat in dextera humanitatis chꝛiſti. quia
poſt chꝛiſti humanitatẽ eſt in potioꝛib: bo
nis gloꝛie vt per Alber.patʒ ſuꝑ Miſſus

eft. Tercio eſſe ad dextrꝭ dei attribuit᷑ om

nibus ſanctis ⁊ angelis.quia vt dic Oꝛi⸗
ge. Dextera dei ſignificat eternã beatitu⸗
dinem vel requiẽ ſanctoꝝ que omibus cõ
petit beatis.vnde A pocal.vij. Joh.diclt.

2

Doyminica iĩfra octa. aſcẽſiõöis

Et omnes angeli ſta bant in circũitu thꝛo
ni ſcʒ chꝛiſti et ceciderũt in conſpectu thꝛo⸗
ni in facies ſuas ⁊ adoꝛauerunt.⁊ infra di
cit ð beatis. Hi ſunt ante thꝛonũ dei qui
ſeruierunt ei die ac nocte. Vnde eſſea dex
tris dei non eſt aliud qᷓ; participare beati⸗
tudinẽ a deo. Aliquãdo etiã ſtare in dex⸗
tris dei pꝛo eodẽ accipitur. ideo vtrũq; vt
ſic pꝛo eodem accipiendo oibus beatis cõ
petit. Sʒ ſedere ad dexterã dei ſoli chꝛiſto
attribuitur. O ergo peccatoꝛes dicam vo
bis illud Colo.iij. Que ſurſum ſunt que
rite vbi chꝛiſtus eſt in dextera dei ſedens.
XCirca ſcòm de curie amabilis aſta
tione ſcʒ coꝛaʒ chꝛiſti maieſtate vt noueri⸗
mus qliter chꝛiſto ſedenti in dextra patris
aſtat omes angeli et beati ⁊ tota curia ce⸗
leſtis ſũma reuerẽtia honoꝛe ⁊ amoꝛe ꝓpt᷑
qᷓ eſt nobis valde deſiderabilis ula gloꝛio
ſa ⁊ ſuperbenedicta aſtatio in tam beata
curia. Notandũ ꝙ ulla curia celeſtè chꝛiſto

cõmendabilis eſt ex pluribus. Pꝛimo ex

maieſtatis excellentia quia ibi aſtant bea
ti coꝛã ſũma maieſtate diuina vidẽtes cla
re deitatẽ chꝛiſti ⁊ glioſam humanitatem
ſũmo regio ſolio exaltatã. Queſtio nanq;
verſat᷑apud theologos vtrũ chꝛiſtus in ce
lo ſit ſublimatus in ſolio exiſtente in me⸗
dio beatoꝝ.⁊ videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ reges ſolent ſi⸗

cut condecet in medio ſui exercitus ſua ſo

lia collocare iuxta illð Job.xxix. Cũ ſede⸗
rem quaſi rex circũſtante cxercitu ⁊c. Sed
ad hoc rñdet᷑ bꝛeiuter ſᷣm ſniam Rich. ſu⸗/
per.iij.di.xxij.q.iiij.ar.ij.cõcoꝛ. Bonauẽ.
ſuꝑ.ij.di.ij.circa llam Fran. Maro. O/⸗
chꝛiſtus reſidet non in medio btõꝝ locali⸗
ter ſed exaltatus in ſũmitate ſũmi celi vbi
eſt locus gloꝛie nobiliſſimus. vnde Pſal.
Aſcendit ſuper celũ celi.? Ephe.uij.Zeſcẽ
dit ſuꝑ oẽs celos. Hoc aũt nõ eſt intelligẽ

dũ ad extra celũ.qꝛ vt diẽ Phs.j.celi.Exk⸗

tra celũ nihil ẽ.Sʒ q̊ ad intra ad ſuꝑficieʒ

ſũmã celi empyrei.⁊ ſicxpᷣus altioꝛ eſt oibꝰ

tã dignitate q; loco ita ꝙ ſupᷣ vᷣticẽ xpᷣi ni⸗
hil ẽ de celo ⁊ ſic ad zuctoritore Jobnder
idẽ Rich.ꝙ xpᷣs tãqᷓ; rex ðꝛ eſſe ĩ medio ex
ercitꝰ btõꝝ nõ ſᷣm locũ qꝛ exaltatꝰ eſt in ſe⸗
de altiſſima diuĩe maieſtatꝭ.ſʒ ſᷣm aſpectũ
ßtie que videtab om̃ibus beatis aſianti⸗
bus miratibus de glia tante maieſtatis

.

Sat
desfuce⸗
in deroen
nia vrgeo
nauttdeun
ſcoboꝛuin
enteyeloe
nus iüpie
fſpraröm
feſſeſtuat
benrretrot⸗
ſn ſacc hůi⸗
iellaa en
ntgoden
Pölſttam
gellneide
glcs ſcat
Cttni
enitfblcch
fiaggregn
in deconſo
labliseſt
lbleicing
erſümare
Wareuerd
fonatlaſt
danteset
leconem
mnü bean
porduun
ſtybütan
Cotuſup.
fum. pblint
mmanohabe
Uütſeſſog
Gaoreoglira
eſeſtus ue
lgie gttücn

tün ber
duglodeſ

niohacß
Monbeſtint
fnppoſtöne

1
le ſephan

Sootus,

licgegroin ele

Milnndere
Aret
ſenſzfing
gugtdhe⸗
petſt⸗

1

9

ituthis
autho;
TUnftadt
üdeiqti
cſea der
rebeai
ein der⸗
miq; t
catis o
lchriſto
camvo
untque
ſens,
ſsaſta
ohen⸗
votns
ace⸗
ept
lono
veata
G
woe
anrden
lares ca
zmiratem.
ſtionanch
aſtus nee
ne in we
Ssſoletſ
tus ſua ſo
Ciſcte
uet Oe
Rach ul
Ponaue⸗
tönlol
mtcdl b
ndebl,
inttlige
,eel E
.aſugfac,

ſtabũt an aliqñ etiã ſedebũt.

Bermo

Secũdo ex aſpectus facialis leticia.qꝛ ↄdecet aſtatiõi regie maieſtatis. Vñ pꝛo
oẽs facie ad fa ciẽ delectabilẽ videbũt xpᷣʒ reuerẽtia dei tã xps qᷓ; btã virgo et om̃es
in decoꝛe gloꝛie. Hoc em̃ qͥd mirũ erit.q delecti ꝑpetuo ſtabũt nec vnqᷓ; volũt ſede⸗

niã vt glo.ſuꝑ Job.xxj.dicit. Sicut oꝛdi
nauit deus ſtellas celi reſpectu ſolis.ſic et
ſctõs oꝛdinauit in reſpectu ad xpᷣm ad oꝛi
entẽ vel occidentẽ vel aquilonẽ Nihilomi
nus tñ pie credendũ eſt inquit Rich;.vbi
ſupra xpᷣm dñm in illo thꝛono celeſtꝭ glo⸗
rie ſic ſituatũ ſupꝛa omnes.ſ.ꝙ nullũ ha⸗

beat retro ſe. Sed ſic ꝙ oẽs ⁊ ſinguli electi

in faciẽ ipᷣius xpᷣi aſpiciũt ſũma reuerẽtia

⁊ leticia etiam oculis coꝛꝑalibus poſt re⸗

ſurrectõnem. Rõ huius eſt qꝛ cum facies

pyßi ſit tam delectabiliſ aſpectui vt etiã an

gell in eã deſiderẽt pſpicere.j.Pe.j.Si g̊ᷣ
aliqͥs ſic a tergo eſſet ſituatus ꝙ nõ aſpi⸗

ceret minꝰ ꝑfecte eſſet beatus qð nõ con/

nenit rõi celeſtis btitudis que oim bono/
rũ aggregatõe dʒ eſſe ꝑfecta.vt dic Boe.
iij.de conſoł.⁊ Aug. Valde ergo deſide/⸗

rabilis eſt talis curia vbi videbimꝰ xpᷣm

in leticia ꝑpetua. Tercio ↄmẽdabiłeſt
ex ſũma reuerẽtia.qꝛ ibi omnes electi ĩ ſũ

ma reuerẽtia regali tanqᷓ; reges ſinguli co

ronati aſtabũt coꝛã ſũmo rege chriſto lau
dantes et głficantes eũ ꝑpetuo pꝰ reſur/
rectõnem etiã in coꝛtꝑe. ꝓ Querit᷑ hic
vtrũ beati in celo poſt reſurrectiõem coꝛã
xpᷣo ⁊ diuia maieſtate ↄtinue ĩ ꝑpetuum
ndet᷑ ſᷣm
Scotũ ſuꝑ.iiij.di.xlix.q.de agilitate btõ⸗
rum. vbi infert coꝛrelariũ di.ſic.Scti i pa
tria nõ habebũt ſitũ niſi erectũ ĩ celo.nõ
aũt ſeſnõis. Nã incliatio ꝑtiũ videt᷑repu⸗

gnare agilitati. ſʒ erectio ſiue ſtatio videt᷑

eſſe ſitus ↄueniẽs coꝛꝑi inqᷓ;tũ ẽ inſtrumẽ
tũ aiĩe.qꝛ tũc magꝭ aptũ eſt ⁊ ꝓmptuʒ ad
oꝑatiõeʒ.hec Sco. Et ↄfirmat dictũ ſuũ
P Aug. li. de ſymbolo vbi dicit de xpᷣo. ꝙ

vicz hocipᷣm ꝙ xpᷣs dicit᷑ ſedere ad dextrã
pf̃is nõ eſt intelligendũ de ſeſſiõe coꝛꝑali

ſᷣmopoſitõnem mẽbroꝝ flexis poplitibi.
Nã ⁊ ſtephanꝰ vidit xpᷣm ſtãtẽ nõ ſedetẽ

hec Scotus. Alia etiã rõ ad id eſt qꝛ bea
ti exquo in celeſti patria cõtinue habeant

deũ laudare ⁊ coꝛã deo reuerenter aſtare.
nec vnqᷓ; fatigant᷑ imꝑpetuũ.nõ eſt rõ ali
qua q̃re deberẽt ſedere cũ in laudãdo de⸗
beant potiꝰ ſtare ſicut cõſueuit eccłla.⁊ B

re. O g̊ hõ deſidera talia bona celeſtia vt
ꝑpetuo gaudeas. Nã ſi nolueris in infer⸗
no lugebis iacẽdo ꝑpetuo in igne ⁊ vermi
bus ↄſcientie.Eſa.xiiij. Subter te ſterne
tur tinea ⁊ oꝑimẽtũ tuu erũt vermes.Nã
vt ex verbis Scoti vbi ſupra colligi põt.
iacere videt᷑ ſitus naturałcoꝛꝑi hůano ex
elemẽtis et pᷣcipue ex terra ↄpoſito. Non
ſic aũt eſt de ſedere.ergo repꝛobi qͥ terrena
dilexerũt iacebũt ꝑpetuo poſt reſurrectõʒ
in terra et igne infernali nec poterũt ie eri
gere ꝓ recreatõe ↄſolabili ad ſedendũ.ſed
bti licʒ poſſent ſedere ſicut ſtare ⁊ ambu⸗
lare.tamẽ nolũt ſedere ob iugẽ dei reuerẽ
tiam. O ergo pctõꝛ ve et ve tibi niſi in pᷣ⸗
ſenti penitentiã egeris. Quarto ex
ſolacioſa amicicia.qꝛ in celeſti curia erit
amicicia maxima. et accedentes ad chri⸗
ſtum ac ad ſe mutuo ↄſolabunt᷑ mira io⸗
cunditate ab inuicẽ. Si em̃ quereres vtꝝ
chriſtus ⁊ qͥlibet beatus manebit ſemꝑ ⁊
continue in ſuo loco deputato ĩ celeſti cho
ro. Rñdet᷑ ᷣm Richar.vbi ſupꝛa. ⁊ ĩi.iſiij.
di.xlix.et pm Laudolphũ quoq; ⁊ Fran.
maro. cõcoꝛ.ꝑ plura puncta notãda. Pꝛi⸗
mum de chriſto ꝙ ſcʒ non eſt putandũ ꝙ
continue in illo ſuo loco xpᷣs reſideat.ſed
aliquãdo ſe trãſfert ad aliũ locũ vł ad ali
am partẽ celi ſaltem ad tẽgus modicum.
quia nõ eſt obligatus illi loco ſʒ ᷣm cõgru
entiã locus iſte eſt deputatꝰ chriſto. Vñn
aliqñ etiam ad hunc mũdũ venit chriſtꝰ
poſt aſcẽſiõem apparẽdo aliqͥbꝛ..vt patet
in alloqndo ſauii Actuũ.ix. Saule ſaule
quid me ꝑſequef̃is.Et etiã apparuit Jo
hãni euãgeliſte euocãdo ipᷣm in celũ vt di
cit Hiero.et multis alijs. Itẽ canit eccle/
ſia de btõ Franciſco di. Ad quẽ venit rex
e celso amictu ſeraphico. Et iteꝝ. Cernit
ſeruus redemptoꝛẽ. Scom punctũ eſt
ſcʒ de beatis ꝙ ipᷣi btĩ tam nuc qᷓ; poſt re⸗
ſurrectõem ꝓ ſua volũtate ſicut velle deũ
vident poſſunt ſe mouere vt accedat vnꝰ
ad alterũ vel ad xpᷣm ꝓpinquiꝰ ita ꝙ ſi Pe
trus vult põ t eſſe iuxta Nicolaum vł aliũ
quemcunq; ⁊ ecõuerſo ꝓgrediẽd o ex vno
choꝛo ad aliũ ſiue ſuꝑioꝛẽ ſiue inferioꝛem

Dominica infra octa. Aſcen.

Et hoc facit qͥlibet ꝑ dotẽ agilitatis p:o
cõſolatiõe muiua iuxta dei voluntate.vñ
ſcribit᷑ Eſa.xl.Qi ſperant in dno muta⸗
bunt foꝛtitudinc.aſiument penas.l.agili
tatis currẽt ⁊ nõ labo abũt.ambulabunt
æ nõ deficiẽt.hec ibi.Ex hac aucte Scotꝰ

ſuper.iiij.di.xlix.elicit ꝙ coꝛꝑa gloꝛificata

poſt reſurrectionẽ mouebunt᷑ ab aia non
ſolũ oꝛganice vna ꝑte mota alia quieſcẽte

Apoſtoli. martyres ⁊ huiuſmodi. Poſt

hos choius Cherubin cum quib ſancti

docto?es ⁊ pᷣdicatoꝛes. Infra hos choꝛꝰ
Thronoꝝ cum quiba ſtant ſancti muda/⸗
na contemnentes vt religioſi ⁊ hmõi.D⸗
inde dominationes.inter quos pꝛelati ec
cleſie. Poſt hos pꝛincipatus.inter quos
boni pꝛinapes regna ⁊ pꝛouincias beneę
⁊ iuſte regentes. Poſt hos poteſtates cũ

ſicut exepli gra fit in ambulãdo per pedeſ quib erunt ᷣgines potenter carnem mũ
ſʒ etiã non oꝛganice totũ coꝛpus pᷣt aia ſi ꝭł dum ⁊ diabolum vincentes. Deinde vir

mouere qꝛ inquit volabũt ⁊ nõ deficient
vñ vnũ coꝛpus gloꝛioſum ibit ad alteruʒ
motu quo ſibi placet.vel pedib gradiẽdo

vel totũ coꝛpus ſimul mouẽdo.⁊ vtrunq;

h fi ſine oĩ fatigatione in ꝑpetuum
Tertiũ punctũ eſt ꝙ in btis ꝑ talẽ mo⸗
tionem qua aliqn plus diſtat a xpᷣo vłap
pꝛopinquãt nõ minuit᷑ in alq̃ eoꝝ cõtem

platio.qꝛ q̊cunq; vadũt ſꝑ deũ pntẽ habe

bunt. ⁊ pꝛeterea vᷣtute ſupꝑnaturali huma
nitatem xpᷣi oculis coꝛꝑalib videbunt in

q̊cunq; loco celi empirei fuerint vel qᷣcũq;

iuerint. hec Rich. O g aia noli te ꝑdere
ꝑ petã ſʒ age pniam vt ꝑuenias ad celeſte
regnũ. ? LCirca tertiũ de ſocietate an
geloꝝ. Querit᷑ vtꝝ bti cũ angelis ſił aſſo
ciati ſtent in celeſti cunia an ſeꝑatim.iſti a
pte xpᷣi dextera ⁊ illi a ſiniſtra. Ad hᷣ rñde

„

rur ſᷣm Vlincen. de Valen.ſerm.ij.dñice

poſt octauã Paſce ꝙ ſcti ſimul reſident cũ
angelis in ecge⸗ xpus dicit Joh.x. Fiet
vnũ ouile.ſ.ex hoibo ſimul ⁊ angelis ⁊ vnꝰ
paſtoꝛ. Ad idẽ Antho.Floꝛen.in.iiij.ꝑte
ſue ſumme ðt ꝙ omnes ſancti debẽt aſſo/
ciari ſinguloꝝ oꝛdinũ angelis.ita ꝙ null⸗
eoꝝ ſoltarius —— ſed vnus ſctũs
cum vno angelo in quołunq; oꝛdinũ. Ju
xta illud Dcutero./xxij.Cõſtituit termi⸗
nos populoꝝ.ſ.beatoꝝ hominũ iuxta nu
merum filioꝝ dei.i.angeloꝝ vt exponunt
doc. Lontemplemur ergo pie 'm Bo
nauen.ſuꝑ.ij.di.ij.circa litterã.⁊ Vincẽ.
vbi ſupᷣ. ꝙ xpᷣus dominꝰ cum patre ⁊ ſan
cto ſpiritu reſidet ſuper omnes beatoꝛum
⁊ angeloꝝ oꝛdines loco ⁊ dignitate. Poſt
eum beata virgo Maria exaltata ſuper
omnes choꝛos vt canit eccleſia. Deinde
choꝛus angeloꝝ ſeraphin cum quib ſtãt

ſancti maximi qui erant pleni caritate vt

tutes cum quib erunt ſancti confeſſoꝛes

miraculis ⁊ operib ſanctitats dari. Poſt
hos archãgeli cum quib erunt vidue ſan
cte opera miſericoꝛdie exercentes ⁊ deuo⸗
ti ac ſpũales homines. Deinde angeli cũ
quib ſociabuntur boni coniugati deum
vere diligentes ⁊ omia mandata cuſtodi
entes. In infimo oꝛdine erunt ꝑuuli ba⸗

ptiſati qui non ꝓpꝛijs meritis ſunt ſalua⸗

ti. Sumliliter ibi erunt illi qui tantũ in ex⸗
tremis vel circa finem vite cõuerſi ſunt et
non tam foꝛtem pniam egerunt vt mere⸗

tur angelis equari. Simuliter ibi erũt cõ

munes xpᷣiani qui pauea meria acq uiſie
runt infra ãgelos. Sed repꝛobi vbi erũt

miſi in inferno. O ergo qᷓ; beata illa curia
celeſtis vbi ꝑpetuo omnes electi beatifi⸗

cati omni bono regnabunt cum chꝛiſto.
Exemplũ legitur in geſtis ſancti Fran

ciſci ⁊ in ſpeculo exemploꝝ ꝙ quidã iuue⸗

nis delicatus ĩ oꝛdine minoꝝ nouitiꝰ hoꝛ

rẽs ha bitũ q̃ſi ſaccũ viliſſimũ ⁊ pnie ope/
ra refugiens voluit exire.ſed magiſter ſu
us induxit euʒ vt oꝛaret coꝛam altari vbi
oꝛans raptus eſt ⁊ vidit pꝛoceſſionaliter
tranſeuntem infinitã multitudinem. ve⸗
ſtimenta eoꝝ erant oꝛnatiſſima. facies et
manus apparebant ſole ſplendidioꝛes et
ibant bini ⁊ bini cum angelis ſimul con/
cinentib. In fine pꝛoceſſionis erant duo

pꝛefulgentes.poſt quos erat quidam q̃ſi
nouus miles ab omibo honoꝛadus. Ad

mirans iuuenis ille in ſpiritu interroga,/
uit quid hec eſſent. Reſpõderũt. Nos ſu⸗

mus fratres minoꝛes in celo regnãtes cũ
xpᷣo.duo vltimi ceteris clarioꝛes ſunt be⸗

atus Fran. ⁊ beatus Antho. Ille autez
vltimus eſt quidam frater nouiter moꝛ⸗
tuus cuius animam in celum deferimus

Oſisa
lans date
muslnr
ninetal
nis adſer

Horepen

Dont
ſuspic⸗
eushoe

hapned
ſiſance
terre.
hepßii
ptoran
lſſeyen
gereing
nclum.
litfes
koneinde
ure
cpmen
hockernng
ſuperois
ctam ſuä,
le buusſen
depͤſſane
lhnumera
hamunc
ensdene
utteſtim
Jeae
Aentone
Rhochei
hentin A
Aure
ge⸗

en.
0dt, Pet
unbſanan
hoscho
n müde
bmör De
ptelatiet
nterquos
aas bene
eſtatesci
memm
einceyir

ꝛdeuo/
gelici
deum
ſtogi
lide
avan
inet
ſnte
Kmere,
dienütto
Aacgiſie
dipbiennt
alad
gibennfi
Umchuſo,
nci Kan
guldune
Nouin ho
tprieope
nagſerſt
naltun wpl
efſonale
ninen e
a flllr
ncictones .
ſnulcon
mnunt oo
Uamglt

Bermo

Om̃is autẽ gloꝛia immenſa fulgoꝛe ruti⸗
lans data eſt nobis ꝓ penitentia quã egi
mu sin vita ⁊ pꝛo obedientia.caſtitate.ca
ritate ⁊ aljs bonis opernibꝛ. Tunc iuue⸗
nis ad ſe reuerſus penitentiã egit ⁊ in reli
gione perſeuerauit. Rogemꝰ g̊ xpᷣm ⁊c.

Dominica eadem Sermo.iiij.:.de ip
ſius xpᷣi conregnatione in dextra patrꝭ ac

euis loco cum beatis

Piritus ve⸗
ntatis quia patre pꝛocedit ille

teſtimonium perhibebit de me
Joh.xv. ⁊ in euangelio hodierno. Ver⸗

ba ſunt ſaluateꝛis noſtri in quib pᷣdixit

q ipᷣm eſſe ven deum in celis regnantem
ſpũſſanctus infallibili veritatis teſtimo⸗
nio toti mundo ↄpꝛobaret.quod iam im
pletum foꝛe mamifeſte patet. Pꝛoinde ec/⸗

cleſia ſancta in hodierno officio meminit

pcipue de trib quibs claret toti mundo ꝑ
ſpmſanctũ qm xpus eſt verus deus celi ⁊
terre. Pꝛimo quidẽ meminit de Aſcenſio
ne xpᷣi in celum quia officium Aſcenſiõis
ꝑ totam hãc octauã legit quo docet xpᷣm
eſſe verum deũ.non em̃ poſt moꝛtẽ reſur⸗
gere in gloꝛlam ⁊ pꝛopꝛia vᷣtute aſcendeꝛe
in celum potuiſſet nui eſſet vers deus ce
li ⁊ fre. Scoo memit de xpᷣi ſeſſiõe ⁊ ↄreg
tione in dextera dei patris ſuꝑ om̃es an⸗
gelos ⁊ beatos ac ſuꝑ totũ mundũ.q̊ͥ pa⸗
ter ipᷣm eſſe veꝝn deum. Vñ canit ĩi miſſa
hodierna illud Ps.xlvj. Regnauit dñs
ſuper oẽs gentes deus ſedet ſuꝑ ſedẽ ſan/⸗
ctam ſuã.Et hoc põt poniꝓ alo thema⸗
te huiꝰ ſermonis. Tertio meminit eccłia
de ſpũſſancti ꝓmiſſione cuiꝰ aduentu per
innumera miraculoꝝ teſtimonia claruit
toti mundo ꝙ xpᷣus qui talia fecit fuerit

verus deus. ⁊ de huius ſpũſſancti aduẽ/

tu ⁊ teſtimonio loquitur euangelium.,.g
Itaq; exquo hodie ⁊ diebus iſtis poſt
Aſcenſionem eccleſia meminit de celeſti
regno chꝛiſti in dextera patris ad quodꝑ
uenit in Aſcenſione. Iccirco deipſo chꝛi⸗
ſti Jeſu regno celeſti ⁊ pꝛeſidentia ſuper
oninem ccaturam agentes in hoc ſermo

XXXIII

ne pꝛeter pꝛedicta in ſermõe pᷣcedenti tria
notemus myſteria. J HM
nmũ dẽ diuine habitationis
Scðm dẽ celice collocationis
Tertium dr amplifice cõregnatõis.
A Circa pꝛimum ſcilicet de dunna ha
bitatione Queſtio eſt vbi altiſimus de⸗/
us ſpecialiter dicatur habitare.vt ſic chꝛi
ſtus dominus ibi in dextera patrꝭ ſedẽs
habeat regnare. Nimirum hoc licet mẽs
humana ad plenum non poſſit compꝛe/
hendere.tamen quantũ expedit ad ſalu/⸗
tem vtile eſt ſcire vt nouerimus vbi que⸗
ramus deum Reſpondendo. ponamus
tres veritates. Pꝛima. Deus non inueni
tur mſi mundus contemnatur.hanc po⸗
nit Amb.ſuper Luc.li.v. Vnde hoꝛtat
Apoſtolus Colloceñ.iij.dicens. Si con
ſurrexiſtis cum.chꝛiſto que ſurſum ſunt
uerite vbi chꝛiſtus eſt in dextera dei ſe⸗
dens.que ſurſum ſunt ſapite non que ſu
per terram.hec iulle.q.d. Fratres vos om
nes chꝛiſtiani qui eratis peccatoꝛes a pᷣn⸗
cipio.ſed cum ipſo chꝛiſto ſurrexiſtis ꝑ ve
ram penitentiam querite celeſtia ⁊ cõtem
nite om̃ia terrena exemplo chꝛiſti qui no/
luit in terra iſta habitare poſt reſurrectio
nem ſed aſcendit in celum ad dexteraʒ pa
tris manens. Sed quare debeat chꝛiſtia
nus mundi delectabilia cõtemnere ⁊ ad
celeſtia querenda ſe totum dare aliquas
rationes bꝛeuiter hic ponamus. Pꝛi⸗
ma ratio. Quia chꝛiſitus Tqn celum aſccn⸗
dens diſcipulos ſuos mundum contem/
nentes benedixit.⁊ per contrarium mun
do maledixit ⁊ excõmunicauit. Nam ſcri
bitur Luẽt.vltimo.ꝙ eleuatis manibus
benedixit diſcigulis dum aſcendeꝛet in ce
lInm. ſed ꝙ mundum excõmunicauerit et
malcdixerit colligitur ex his que haben⸗
tin in euangelio. Quia Joh.xuij.dixit ꝙæ
paraclitum daret diſcipulis a patre queʒ
inquit mundus non poteſt accipere quia
non videt eum nec ſcit eum. ct ſic videtur
mundum excõmunicaſſe quando ei ne⸗
gauit ſacramenta que non habent effica
tiam niſi in ſpirituſancto. vnde ſic mun⸗
dus non poteſt acapere ſpiritumſanctũ

nec ſacramẽta. Item quia interdixit mũ⸗

dumaſua pꝛopꝛia oꝛationc Joh.xvij. :

Ego aũt ꝓ eis.ſ.diſcipulis rogo inquit.
nõ pꝛo mũdo. Eccejꝓ mũdo noluit oꝛare
xpᷣs qͥ tñ ꝓ crucifixoꝛib oꝛauit.d. Pat᷑ di⸗
