onis dicebant aliqͥ. hodie debet venire ſpi ad amoꝛẽ xpᷣi totũ mũdũ accẽderent. De

ntuſſctũs qꝛ hec eſt dies qua cepit deꝰ cre

are mundũ.ideo hac die recreabit ꝑ ſpiri/

tũſanctũ.ꝑtranſita die illa mirabant᷑ ꝙ nõ

veniſſet. Sic die altero.ſ.feria ſcõa aliqui

di. hodie debet venire.qꝛ feria ſcoa fec de⸗
us firmamentũ ⁊ diuiſitaquas ab aquis
q̊ ſignificauit diuidi bonos ⁊ celeſtes ho⸗
mines a malis ⁊ terrenis. Terci feria di.
hodie fecit plãtas ⁊ fructus deus in terris
ergo hodie veniet. Quarta feria di.hodie
fecit deus duo lumiaria magna in celo. er
go ⁊c.Quinta feria di.hodie aſcẽdit in ce
ſum.q̊ hodie mittet ⁊ ↄtriſtabant᷑. Sexta
ſferia di.hodie paſſus eſt. g̊ ⁊c. Itẽ ſabba⸗
to di. hodie eſt feſtũ pentheco. iudeoꝝ er/
go ⁊c̃. Tranſactis iſtis dieb dñica die cõ
gregati ad vᷣginis Marie pᷣſentia flebant
⁊ petebant vt ipᷣa oꝛaret pꝛo eis.Tũc btã
virgo ↄfoꝛtauit eos di. Spem bonã habe
alis de ꝓmiſſione filij mei quia implebit.
Oꝛemus ꝗ̊ omes ſimul. Et cũ oꝛarẽt ho⸗

ra tercia cuũ virgie ac dicerẽt. Eleni ſancte

ſpuũs reple tuoꝝ coꝛda fideliũ ⁊c. Ecce fa⸗
ctus eſt repẽte de celo ſonus ſicut tonitru⸗
um.quẽ ſonũ tota hierim audiens ꝑtinii

it⁊ acceſſerũt concureñ.ad domũ illã vt vi

gerent qͥdnam hoc eſſet. Phariſei aũt ⁊ ſa

cerdotes vidẽtes ꝙ fumꝰ circũdediſſet do

mũ iullã di.illos fulmine ꝑcuſſos eo ꝙ chꝛi

.⸗

ſti eſſent diſcipul. Scðo interea appa/
ruit ſpũſſctũs diſcipulis mirabili ſigno gꝛ
facto ſono pᷣdicto cũ vẽto vehemẽti tanqᷓ;
adueniẽtis ſpũs vehemẽtꝭ nõ ad terrendũ
ſʒ ad ↄſolandũ illos.Ecce replcuit toram
dDomũ.iſ.claritate inſolita ſᷣm Lyrã.Erat
aũt turba hoĩm fere 20. Act᷑.j.hoc ẽ moſ⸗
dico minꝰ.⁊ vider̃t ocliſ coꝛꝑalib ſupᷣ capi

hmõi ſignificationib lati dicemus alibi.
ercio apꝑuit tunc ſpũſſctũs mirabili
mõ. Repleiut em oẽs ſpũſſcti gra ⁊ ceper̃t
oẽs loqͥ varijs linguis ac ꝓphetare etdeũ
magnifcare.Tale em qͥd feciſſe talit᷑ ſoliꝰ
diuine fuit potẽtie in tã ſimplicibꝛ homĩbꝛ
ſubito qͥ antea nec l̃as ſcierũt perfecte.
Quarto in mirabili dono.qꝛ ſoũſſctũs
dedit diſcipułtũc dõa mirabilia vicʒ Pꝛi
mo ꝙ ↄfirmauit aplos ne peccarent vnqᷓ;
moꝛtalr. Scðo ꝙ oẽm liguã ⁊ ſciaʒ ⁊ oĩa
ad ſalutẽ neceſſaria edocint. Tercio ꝙ mi
racłoꝝ ptãtẽ tribuit. Quarto ꝙ totũ mõʒ
ad eoꝝ pᷣdicationẽ ↄuertit. Quito ꝙ ↄſtã
tiã in ſuſtinẽdo moꝛtẽ ꝓ fide ⁊ oĩa toꝛmen
ta pᷣbuit. Legit᷑in Act᷑.apłoꝝ p pᷣdicta
hiſtoꝛia ꝓſequeda ꝙ erãt tũc in hieriin vi⸗
ri religioſi ex oĩ natiõe.ſ.qͥ cõuenerãt rõne
feſti penth.vt ptʒ ꝑ Ly. Facta aũt hac vo
ce.ſ. ſpuůs vehemẽt ⁊ aptoꝝ voce magꝗ deũ
laudãtiũ ac diſcipuloꝝ qͥ ᷣus pᷣ timoꝛe nõ
audebãt loqͥ cõuenit młtitudo ⁊ mẽte ↄfu
ſa c.i.ſtupẽs.mirabãt᷑ qʒ oẽs qm audiebat
vynuſqᷣſq; ligua ſua illos loq̃ntes qꝛ nunqᷓ;
fuit viſum vel auditũ antea tale miracu⸗
lum. Alij aũt ſſacerdotes et pharuei irni
debãt eos di.ꝙ muſto pleni ſũt. Stãs au
tem Petrus. ſ.ĩtrepide eleuata voce dixit
Viri iudei non em ſicut exuimatis hi ebꝛij
ſunt cũ ſit hoꝛa dici tcia ſʒ hoc eſt ꝑ ꝓphetã
Johel dictũ In nouiſſimis dieb diẽ dñs
effundaʒ de ſpiritu meo ſuꝑ omnem car⸗
nem id eſt ſuper iudeos ⁊ gentiles indiffe⸗
renter ⁊ pꝛophetabunt filij veſtri et filie. et
dabo pgigia in celo ſurſuʒ ⁊ in terra deoꝛ
ſum. EBem etrus ſubdit Jeſum na
zarenum appꝛobatum a deo virtutibus

ta ſua in ſimitate domꝰ ifra tegulas lucẽ et pꝛodigijs ſicut ſcitis. affigentes inte⸗

remiſtis quem deus ſuſcitauit a goeenis
†

cnius nes ſumus teſtes.dextera &̊ dei ex/
altatus a pr̃e effudit hunc ſpmſanctũ quẽ
vds videtis ⁊ auditꝭ.hec ⁊ plura talia au
dieñ.ↄpuncti ſunt ⁊ dixerunt. Viri frẽs
quid faciemus. Petrus ait. Pniam agi/
te ⁊ baptiſetur vnuſqᷣſq; veſtꝝ in noie ieſu
xpᷣi ⁊ accipietꝭ ſpm̃ſanctũ ⁊ appoſita ſunt
in die illa tria nmilia. Tandẽ ad hoꝛaʒ no⸗
nam petrus ⁊ iohes eodẽ die aſcendetes ĩ
templum ſanauerũt quendã claudum ex
vtero matris ſue ⁊ crediderũt multi vſq;
ad quinq; milia. Sacerdotes &̊ nouerũt
plecutiones ↄ illos. Ipi vᷣo gaudebãt in
verberibe ꝓ xpᷣo nec toꝛmenta nec moꝛtẽ
timentes cõſtanter pᷣdicauerunt vbiq; et
ſic mundũ ↄuerterunt ad fidẽ xpi magna
miracula facẽdo.Rogemus g̊ xpᷣm ieſuʒ

vt det nobis ſpmſanctuʒ ꝑ quem habere

poſſimus vitameternam Amen.

He eodem die Sermo.ij. ſde fidei
ſpũſſancti articulis ⁊ eius diffuſione
aoc mentiũ inhabitatione.

Epletiſunt
r omnes ſpuͦſancto ⁊ ceperunt

loqui varijs linguis Ack. ij.
⁊ ĩ epla hodier.ſolẽnitatis Hogie

die Penthecoſtes

qꝛ de ſpũſancto dedit nobis. Scðo h̃ fe⸗
ſium eſt merito colendu maͤpre ſpuſſan⸗
ctiſummã ſanctitatẽ.vñ Berñ.in ſer.dicẽ
Sicelebramꝰ ſanctoꝝ ſolennia qᷓntoma
gis eius a quo habuerunt vt eſſent ſcti. ſi

veneramur ſanctificatos q;tomagis iſm

ſanctificatoꝛẽ ̊ eſt ſmiſctm ↄuenithono
rari. hec ille. Tertio ꝓpter vtilitatẽ. vt.ſ.
acquiramus ſic ſpũſſancti gram ſine qua
nullu bonũ meritoꝛiũ poſſumꝰ facere.ho⸗/
noꝛemus g ipᷣm ſpm ſanctũ deuote vt re/
pleat ⁊ nos ſicut repleti ſunt omes dilci⸗
puli ſpũſancto vt patʒ in themate. Jta q;
de ſpuůſctõ quo repleti ſunt diſcipuli tr a
myſteria pᷣter ea q dicta ſunt in pcedenti
ſermone declaremus in pñt.
Pꝛimũ dẽ oiuinalis ꝓceſſionis
Scom dẽ temꝑalis effuſionis
Tertiũ dẽ mentalis inhabitationis
Circa pꝛimuʒ de diuinali ⁊ eternali ſpũſ⸗
ſancti ſancta ꝓceſſiõe qi vt ſcribi Sap.
j.⁊ canit eccia. Spũs dñi repleuit oꝛbem
terraruʒ qð etiam pꝛo themate conuenit.
vtile eſt ſcire ad ſalutem qualiter ſpuſſan⸗
ctus a deo emanat ⁊ inde in nos ꝓcedit
exĩmenſo amoꝛc vt nos repleat ⁊ per eiuſ

gratiam deus pr ⁊ fuius ſimul cũ ſpiritu

ſancto in nobis maneat.⁊ de hoc pꝛopter
capacitatem ſimplicis populi ſimpliciter

ſancta mat eccia colit feſtũ dẽ ſpuũſctõ qui loquendo. K AHotandũ eſt qð Ma

venit hac die in diſcipulos viſibili ſigno ⁊
repleuit eos dm̃es. Poinde hoc felü ab
ofſmib xpᷣicolis ſumma deuotione ẽ vene
randum. Pꝛimo quidẽ ꝓpter dei oſtẽſam
caritatẽ.ſicut em̃ deus maximã caritateʒ
nobis exhibuit in hoc ꝙ vnigenituũ filiuʒ
ſuũ dedit ꝓ nobis.ita an hoc ꝙ ſpmſctĩ
dedit nobis. qm deus pr ⁊ filiꝰ ⁊ ſpũſſan/⸗
ctus ſunt vnus deus in eſſentia. ⁊ ſic deꝰ
ſe totũ dedit nobis vt maneat in nobis ⁊
nos in deo. vñ xpᷣs in euan. hodier. Joh.
xitij. ðt. Si qs diligit me ⁊ pr me diliget
eum.ſequit᷑ad eũ veniemus ⁊ manſionẽ
apud eũ faciemus.qð poteſt poniꝓ alio
themate huius ſermonis.Ecce patet ma
gna dei charitas.qꝛ pater ⁊ filꝰ ⁊ ſpirutuſ

giſter ſniax li. di. xiiij. ca.]. de hoc diẽ ſic.
Bemina eſt pꝛoceſſio ſpũᷣſſancti.vna vicʒ

eterna que ineffa bilis eſt qua a patre ⁊ fi

lio eternaliter pꝛoceſſit. Alia tꝑalis qua
a patre ⁊ filio ad ſanctificandũ creaturaʒ
ꝓcedit.⁊ ſicut ab eterno cõiteracſ mul ꝓ
cedit a patre ⁊ filio. ita ⁊ in tꝑe cõuer⁊ ſi⸗
mun ab vtroq; ꝓcedit ad cresturam. non
diuiſim a patre in filiũ ⁊ a filio ad creatu/⸗
ram.ſed ſimł ab vtroq;.vt ꝓbatꝑ Aug.
xv.li.de trinitate.⁊ ca.ſequentiꝑ Bedaʒ
dicentẽ ſic. Cũ gratia ſpnſſancti dat᷑ hoĩ⸗

bus ꝓfecto mittit᷑ ſpũs a pr̃e mitut᷑ ⁊a fi

lio.pꝛoccdita patre pꝛocedit ⁊ a filio qꝛ et

eius miſſio eſt ipᷣa eiꝰ pꝛoceſſio.hec M gr
ibi. Ex quib dictis tale documentũ acci

ſanctus volunt manere in nobis. in cuiuſ pere poſſumus pꝛo ſimplicibi ꝙ videlicet

ſignũ miſit in coꝛda fidehum ſpiritumſan

.⸗ r, ⸗

cctum. vñ.j. Yoh. iiij. In hoc cognoſcimꝰ

quoniã in deo manemus ⁊ deus in nobiſ a deo patre ⁊ fulio pꝛoccdit in nos vt ſan⸗

om̃es fideles debent habere deuotioneʒ
maximã ad emanationẽ ſpirituſſancti qͥ

liftetn
bumnaln
Cltzplun
ſuncopt
otionez
ſochabe
canttecci⸗
nis N
ſiin he
funteſor
nobisſpin
aamana
numms
delpüͤſan
terenure
Ppeſſenn
ſadeuot
ſcnpturas
nann
Pcicannn
gleeſtie
lere c
Vuüſon
ſana
1drum
Bp⸗
teſom̃
cleſo.
lulſpl
nimas
debe
(eata es
dammgbe

kſpüͤſane

ſonenn
N) Cho
atur,) co⸗
Anpofen
deſancta!
Uminbab⸗
Nepeccqto⸗
hprla,
latinvo
ſmcnmm
Uunturꝛc,
ncani.
nnn. 1.
wpeunſe⸗
Cüphin
ndane

Scobtt
ſer ſpüſſan
tñ.nſer di
na qmtom
eſent ſeiiſ
Uenitbono
Utatixr..
mſnequd
ſacere ho⸗
note tre
ſes dia⸗
te. Jaq
Pul
vcenti

onis
ichi
Sa
roden
convennt.
erſhüſimn
1os gerilt
tpcrel
ul üſpinen
pocpoopie
üſmphotck
eſed
debocdliſe⸗
na ne
gü (eatund
ruſfni,
vechureſi
ammmn. n
hbr, Zud
Pece

ctificet nos ⁊ faciat totius trinitatis ha⸗
bitaculum. ⁊ ad id ſunt plures rõnes ſi⸗
cut ⁊ plures ſunt articuli credendi de ſpũ
ſancto ꝓpter quos debemus ha bere de⸗
uotioneʒ ad ſpmſanctũ. Et exemplum in
hoc habemus de btã vᷣgine Maria deqᷓ
canit eccia ꝙ omipotẽs deus gloꝛioſe vir
ginis Marie coꝛpus ⁊ animã vt dignuʒ
ie ſui habitaculum effici mereret᷑ coopꝑe
rante ſpiritulancto pꝛeꝑauit. Ita vuq; in
mobis ſpuſſctũs ha bitaculuʒ dei paratq̊

ad manſionem in nobis ꝑ gratiã. Aduer

tamus g̊ articulos. Pꝛumus articulus
de ſpuſancto eſt de deitate. Credere em
tenemur ꝙ ſpũſſanctus eſt deus verꝰ idẽ

in eſſentia cum patre ⁊ filio. Jdeoq; ſum
ma deuotione adoꝛãdus.h̊ aut ꝓbatur ꝑ
ſcripturas plures ⁊ rationes.quia ſcniptu
ra attꝛibuit ſpuũiſancto oĩa que ð deo ſolo
pᷣdicantur ꝓpꝛie. Pꝛimo quidẽ creanonc

que eſt ſolius dei.q; de nihilo aliquid fa/⸗
cere eſt potentie infinite ⁊ ꝑ ↄñs dei ſoꝑꝰ

WVſñ ſcribit Heñ.j.Spiritus dñi ferebat᷑
ſuꝑ aquas.i.ſuꝑ materiã infoꝛmẽ elemen

toꝛum vt faceret qð vellet. Itẽ Job. xxvj
Spũs dñi oꝛnauit celos. Itẽ PS.Emit
te ſpm̃ tuũ ⁊ creabunt᷑ ⁊c. ꝓpterea camit ec
cleſia. Veni crcatoꝛ ſpũs mẽtes tuoꝝ viſi

ta imple ſuꝑna gr̃a q tu creaſti pectoꝛa.i.

animas. O ergo aĩa accipe documentuʒ
ꝙ debes te totam dare ſpiritinſancto a q̊

creata es ⁊ non diabolo ꝑ peccatũ alioqͥn
damna beris. Secũdo ſcriptura attribu⸗

it ſpũiſſancto ſcientiam omniũ ⁊ compᷣhẽ⸗
ſionem quod eſt ſolus dei ergo eſt deus.
vñ.j.Choꝝ.v. Spiritus dei omia ſcru⸗
tatur.i.cognoſcit ⁊ nos inquireꝛe facit.eti
am pꝛofumda dei.i.occulta myſteria. vtʒ
de ſancta trinitate ſᷣm glo. Tertio menti
um inhabitationem ⁊ omnmu repletioneʒ
ac peccatoꝝ remiſſoneʒ q̃ ſolus ſunt dei
ꝛ0pꝛia. Vlñ.j. Choꝝ.iij. Spũs dei ha/

bitat in vobif.? Johᷣ.xx. Accipite ſpiritũ
ſanctum que ꝝ remiſeritis peccata remit

tuntur ⁊c. Item Sap̃.j.⁊ in miſſa hodi⸗
erna canit᷑. Spũs dñi repleuit oꝛbẽ terra
rum. *½ͤ Szʒ qri pᷣt.quõ ſpũuũſſctũs dr

repleuiſſe oꝛbẽ terraꝝ cũ nõ ſit in pctõꝛib

qͥ tũ plurimi ſunt ꝑ oꝛbẽ terre qᷓ; iuſti nec
eſt in danatis ⁊ demonib:. Rũdet᷑ ſm Ri

char. ſuꝑ.j.di.xuij.ꝙ deus ipᷣe ſpũſſancti
q;uis non ſit in pctõ:ib ⁊ dãnatis ꝑ gra⸗
tiam.tñ repleuit oꝛbẽ terrarũ qꝛ vbiq; eſt
ꝑ porentiã ⁊ pñtiaʒ q̃ oia ſunt ei agta ⁊ ꝑ
eſſentiã ↄſeruãdo in eſſe etiã demones et
pctõꝛes ⁊ dãnatos. Vñ ſcriptura pctoꝛeſ
reputat eſſe nihil ꝓpter pcti mauciã Joh.
j. Sine ipᷣo.ſ.deo factũ eſt nihil.i.peccatũ
bᷣm Aug.g nõ ſunt de oꝛbe vt ſic Scõs
articulus eſt de equahtate qꝛ credere de⸗
bemus ꝙ ſpũſſctũs eq̃lis eſt deo pꝛi ⁊ filio
in potẽtia.lſapĩa ⁊ olbꝛꝓpꝛiletatibo coibo de
itatis.⁊ ꝑ ↄns eqliter eſt adoꝛãdus.⁊ ptʒ
ꝑ Achanaſiũ in ſymbolo. Tertiꝰ arti⸗
culus eſt de tertia ꝑſonalitate.q creden⸗
dum eſt ꝙ.i.ſpuũſſctũs eſt tertia ꝑſona ĩ di
uinis. Peuma em ꝑſona eſt pr.ſcòa fulius.
tertia ſpũſctüs. Quartꝰeſt de emanati
onis ab vtroq; ſił vᷣitate. Credere em de⸗
bemus ꝙ ſpuſſanctꝰ ꝓcedit ⁊ emanat ſił
ab vtroq;.ſ.a pr̃e ⁊ filio.vtʒ in ſymbolo.
Qui ex pf̃e filioq; pcedit.qͥ cũ pre ⁊ filio ſi
mul adoꝛat᷑ ⁊ ↄgloꝛificat᷑. Iſtũ articulum
Greci negãtes errãt ⁊ ſciſſi ſunt ab ecclłia
Sʒ eccia multꝭ auctib repbat eoꝝ erro⸗
rem ⁊ det᷑minauit ſic credendũ oĩbi ꝙ ſcʒ
vnꝰ ⁊ ideʒ ſpũſſctũs ꝓcedit ſił a pr̃e ⁊ filo.
vtʒ extra de ſuma trinitate ⁊ fide catholi⸗
ca.c. Firmiter. ο Szʒ q̊mõ ꝓcedit
ſpũſſctũs a pr̃e⁊ filio ⁊ quõ vemt in nos.
De h̊ notandũ ẽ ᷣm Aureo.ĩ ſuo Cõpen
dio.li.j.c.viij.ꝙ ſpuſſctũs ꝓcedit ꝑ modũ
amoꝛis. IJdcoq; multũ èa nob amãdus.
nã ſpũſſctus inqt amoꝛ dei eſt rripłr. Pꝛio
eeñtialit᷑ qꝛ cũ pr̃e ⁊ filio ẽ vnꝰ deꝰ i eentia
⁊ ſic ipᷣe tres ꝑſone diligũt ſe vna caritate
eẽntiali qͥ app:opꝛiat᷑ ſpniſctõ. Na.). Johᷣ

—

liij. Heꝰcaritae. Scðo ꝑſonalit᷑ d amoꝛ

ipᷣe ſpũſſctus inq; tũ ipᷣe ẽ amoꝛ pfis ⁊ filij

Pr em̃ ⁊ fuꝰ diligũt ſe amoꝛe ab eis ꝓce⸗/
dẽte qͥ amoꝛ nõ eſt pr̃ nec fiiꝰ ſ̊ ſpũſictũs
vtʒ ꝑ Aug.de trinitate. Exm̃ ponamꝰ.in
aĩa eſt ſapia ⁊ eſt amoꝛoſa ſuaiitas in ipᷣa
fapia.ſic ĩ deo pꝛe q a nullo c.ab et᷑no erat
vᷣbũ Yoh.j. qð ᷣbũ dẽ ſapia dei ⁊ ᷣbũ
ẽ filꝰ dei.⁊ qꝛ ab e᷑no de amauit ſapiam
ſiue filiũ ⁊ ecõucrſo filiꝰ eodẽ amoꝛe ab et᷑
no amat preʒ a q̊̃ gemitꝰeſt.⁊ iſte amoꝛ vel
ſuauitas in deo ꝑſonaliter eſt ſpũſſctũs.
Tertio ſpũſſctũs dẽ amoꝛ exẽplariter.qᷣa

ipe inq;tũ de efficit in nob amoꝛẽ gratui
tum uixta exemplar ſuijp̃ius.hoc eſt vt ſi
cut deꝰ pater diligit filiũ ⁊ fihꝰ pr̃em ⁊ ſic
Ddeus deu diligit ſpuſancto qͥ deus eſt ⁊ di
ligit pure ꝓpter ſeipᷣm ⁊ ſuꝑ omia infinita
dilectione. Ita ⁊ nos diligamꝰ deũ gratu
ita duectione quã oꝑat᷑ in nopᷣ ſpuũſſctũs
⁊2 diligamꝰ pure ꝓpter deũ ⁊ ſuꝑ oia deũ.
O peccatoꝛ qͥd doꝛmitas in pctis. cur
repugnas ſpũiſancto vt pereas.o q;tum
vos boni xpiam debetis diligere ſpm ſan
ctum ꝙ vos inflãmat canitate diuina per
gfęam in pnjᷣt inhabitãdo.tandẽ ꝑ glłiam
OQuitus ⁊ vltimꝰarticulꝰẽ de ſctẽ ecclłie
aucte. Credendũ em eſt ꝙ eccia ſanctifica
tr⁊ duigit᷑ ſpũͦſſancti auẽte.vñ in ſymbo
lo aploꝝ dicimꝰ. Credo in ſpmſctm̃ ſan/
ctam ecciam catholicã.q.d. Credo ꝙ ſpi⸗
rituſſanctus ſanctificat ccciam. ex q̊ acci/⸗
pe documẽta.Pꝛimũ ꝙ.ſ.eccia in his que
ſunt fidei nõ pᷣt errare qꝛ a ſpũſancto diri

tur. xj. di. Quiſ.2. xij. di. c.).⁊.xxuij.q.. O

recta.⁊ plurib locs. Scoõm ꝙ ſpuſſan
ctus ſaluat oẽs qͥ ſunt ſaluãdi ⁊ ſctiſicat iĩ
cccia aias. Oẽs at qͥ ſunt extra ecciam vt
bagant ⁊ heretici ⁊ hmõi ⁊ eẽ oẽs intra ec
cleſiã in pctis manẽtes a ſpuſctõ ſunt alie
ni ⁊ damnant᷑ niſi ↄ uertant᷑. Vñ.xxiij.q.
ilij. Jpᷣa pietas. Aug.dicit ꝙ ſicut pᷣciſus
ramus ab arboꝛe nõ viuit.ita pꝛcciſis ab
eccia ꝑ quodcũq; pctm̃ nõ eſt vita. Ex oĩ

bus pdictis claxet ꝙ maximã deuotionẽ

debem? habere ad ſpmſanctũ qꝛ ipᷣe ẽ de

us oĩpotens creatoꝛ noſter equalis patri

⁊ filio ab vtroq; ꝓcedẽs nos amãs ⁊ ſan⸗/
ctificans ac tandẽ glouficẽs. H
ca ſcõm de tꝑali enunongſhunaner qrit
vtꝝ ꝓ om̃i tꝑe a pᷣnapio müch 5
fuerit effuſus vel datus hominib⸗. Ratõ

qſtioms cſt.qꝛ Johᷣ.vij.ſcribit. Nõdum

erat ſpũſſanct? datus qꝛ ieſus nondũ erat
loꝛificatꝰ & videt᷑ ꝙ an xpᷣi aduentũ nul/
li fuerit datꝰ ſpũſſctũs. Sʒ in Zriuz eſt qꝛ
antea multi ſcti.ſ.pr̃iarche ⁊ ꝓpheteac ec
Alij boni dilexerũt deũ gratuita caritate.
q̃ nõ niſi ꝑ ſpmſanctũ diffundit᷑ in coꝛdib⸗
hoim.vt Apls ðt Ro.v.q̊ añ fuit datus
Rñ det᷑ ad hec ſm Rich.ſuꝑ.j.di.xv.q.v.
arti.j.OQꝭ qᷓ;uis ſpũſſctũs an gloꝛificatio/⸗
nem xp̃ᷣi nõ fuerit datus hoiby in tal ſig⸗

In die Pẽthecoſtes

Cir
udi ſpũſſanctꝰ

no viſi bili ⁊ tanta abundantia plenitudi
nis.ſicut datus eſt ĩ die Pẽthecoſies poſt
xpᷣi gloꝛificationeʒ. vt ſcnibit᷑ Soh.v bi s.
Nondũ erat ſpũs datus.ſ.in tali ſigno et
tanta plenitudine.nih lominus tñ enam
añ xpᷣiaduentũ datus eſt ſpᷣſſanciꝰ a pn
cipio mũdi licct mino:i plenitudine.Cu⸗
ius ratio vna eſt qꝛ culpa humani gener;
añ xpᷣi moꝛteʒ non fuit expiata.ideoq; vt
cõiter homies nõ mcerebant᷑ ſymſanctum
tanta abundatia ſicut poſt moꝛtẽ chꝛiſti qᷓ
ſatiſfactũ eſt de pctõ.Alia ratio vt ſic do⸗
ctrina noue legis xpᷣi ↄfirmaret᷑ ꝑ tale mi
raculum miſſionis ſpuũſſancti cin imilean
pncipio mundi nunq; extitit.ſ.ꝙ homies
illitterati ⁊ ſimplices ſubito oẽm ſcientiã
neceſſarioꝝ ad fidẽ ⁊ oim ſcpturaꝝ intelic
ctũ ⁊ oim linguaꝝ donũ acciperẽt ⁊ hmõi
Sʒ tñ miſericoꝛs deꝰ a pncipio mũdi nũ
qᷓ; deſtitit mittere ſpmſanctũ qᷓ;tũ opꝰ fu⸗
it ad ſalutem hoĩim ꝓ ↄiuerſitate tẽpoꝛuʒ.
Nimiꝝ pᷣmo olim in celo hmõi ſpũb⸗
ſanct miſſus fuit boms angelis ſᷣm Ri/
char.⁊ theologos cõiter. quia in ſtatu na
ture condite angeli nõ fuerunt ex ſe ſancti
ꝛius em oꝛdine nature habuerũt eſſe qᷓ;
abuerint gr̃am ⁊ gliam. ideo opoꝛtuit
aꝗ pncipio mitti eis ſpinſctin ad illuſtran⸗
dum ⁊ ſanctificandũ ac glouficandũ ⁊ ita
facti ſunt bti.mali ãt ãgeli eo ꝙ auerſi ſũt
ꝑ ſuꝑbiã a deo ſpinſctin nõ meꝛuerũt⁊ ſic
ceciderũt.q̊s heu multi hoies ſcquuntur.
Sed vtꝝ nunc mittat᷑ angelis ſpũſſctũs
theologi dicunt cõiter ꝙ lcet pꝛopꝛie non
dicatur mitti angelis vł beatis in celo eo
ꝙ non fit in eis gratie intenſio.tamẽ quo⸗
dãmodo etiam nunc mittit᷑ eiſdem ſpin⸗
tuſſanctus ſᷣm quid vicʒ quo ad augmen
tum iocunditatis ⁊ gloꝛie accidẽtalis eo
ꝙ aliqua per ſpmſanctum reuelant᷑ eis de
nouo ⁊ ſic patet. Secũdo ſpũſſanctus
effuſus eſtin paraduio parentibi pꝛimis.
quia vt Aug. dicit ⁊ concoꝛditer doc.pᷣct
pue Scotus. ſuꝑ.ij.di.xix.⁊.xxix.tenent.
Homo tam ex parte coꝛpoꝛis qᷓ; ex parte
anime omni rectitudine iuſticie oꝛigina/⸗
ls erat plenus in ſtatu innocentie.ita ꝙ
coꝛpus ⁊ om̃s vires inferioꝛes p ene erat
ſubiecte rationi.⁊ aia plene amabat deũ
quem plene intelligebat ⁊ plene ei lubie⸗

8

„₰

Pnls t⸗

ciant
pis nat
Datume
ſepoſten
mdunſe
tichſtan
gleminb
ſpaſſancan
ACuentum
chei g⸗
frarchisg
noͤpenteue

Uſinerſp
lßidlap
ſomiſuse
us chich
ſoeßcipue
nsmnutri
amnordſus
ſonſancn
ſediſpon
Gous⸗
leadace
doccon
geeſtal
eterno
Cnate
ſulren
dilgitel
Adgone
Mno mo
ſuntinqui
Püſtmene

s nl eh

nolitperca
nten, dan
httpisſa⸗
Cioeccat
ollg quia
Hoi. Sed
mstheſgun
ſonisſudie
gfanſ
nigeſunt,

nfenel,

1blenitud
ocſespof
hob xbi⸗
1l ſgroe
giüchunk
na?a ön
Cine QCu
unigench
geoq vt
Pſancum
tchuſtiq
ytſedo⸗
etuleni
limlea
omics
Nenni
nrelle
bmöi
idini
Wfun
igon.
ſi⸗
fm N
nſamne
aleſnc
nit eſei
oopotuit
Gilucran
rdütil
Jauenſſi
uenüttſe
Cgbuntun.
s ſpüſnis
Nopnenon
s inccoe
lamequo
Gen n
Mdaugnnen
tinsen
cantas de
Hiſancns

cta erathoc aũt non erat homini ex pꝛin⸗

cipijs nature ſʒ ſuit ſuꝑnaturaliter a deo

Datum ei ⁊ ꝑ conſequens ꝑ ſpmſanctum

ſed poſtea per peccatum ꝑdidit talia bo/

na dum ſe ſpuᷣſancto pꝛinauit.O qᷓ; mul⸗
ti chꝛiſtiani ⁊ modo ꝑdunt ſpinſanctum
quem in baptiſmo acceperant. Tertio
ſpũſſanctus miſſus eſt omiba ante chꝛiſti
aduentum ſaluatis in fide mediatoꝛis.ſ.
chꝛuti vt patuit in obiectione ſupᷣ de pa⸗
triarchis pꝛophetis ⁊ alijs qui de pecca⸗
uis penituerunt ⁊ deum gratuita caritate
dilexerunt Quarto nmuſſus eſtabundã
tiſſime ⁊ ſpecialius viſibili ſigno apoſtoliſ
⁊ xpᷣi diſcpulis vt pꝛetactum cſtõ. Qui
to miſſus eſt ⁊ mittitur inuiſibiliter omni
bus chꝛiſticolis vſq; ad finem mundi.et
hoc pᷣcipue in baptiſmo ⁊ alijs ſacramen
tis.⁊ mittitur etiã paruulis in baptiſmo
ad ſanctifcandam animam. O ergo qᷓ;
amoꝛoſus eſt deus qui tam largiflue dat
ſpmſanctum omib volentibo acapere ac
le diſponentib ſine perſonaꝝ acceptione.
Solus peccatoꝛ qui non vult ſe dupone⸗
re ad accipiendum non habet ſpmſanctũ
cgo ꝙ contemnit.ve ergo peccatoꝛi quia lõ
ge eſt ab eo ſalus.ve quia niſi penituerit
eterno igni eſt obligatus ⁊ peribit. P
Circa tertium de mentali inhabitatione
inquirendum eſt quales mentes vel alas
diligit ⁊ libenter inhabitat ſpũſſanctus.
Ad qð notanduʒ ꝙ hoies circa ſpm̃ſctm

vario mõ ſe habent. Nam pꝛimo aliqui

ſunt in quibus nullatenus vult habitaꝛe
ſpũſſanctus.vt ſunt in fideles ⁊ etam om
nes mali xpᷣiani in peccatis o bſtinati qui
nolũt peccata dimittere nec penitere. Sa
pien.j. In maliuolam animã non introi⸗
bit ſpũs ſapie.nec habitabit in coꝛꝑe ſub
dito peccatis.⁊ tales ſunt in maximis pe⸗
riculis.quia in ira dei ⁊ angeloꝛum odio.
Ro.ij. Scðm duritiam tus ⁊ coꝛ impeni

tens theſauriſas tibi irã in die ire reuela⸗

tionis iudicij dei. Item deus vocaret eoſ
ad gr̃am ſpũſſancti q̃tidie ⁊ tñ nolũt.pꝛo/
pterea ſunt in ꝑiculo maledictioniſ a deo
Psõ. Maledicti qui declinant a manda⸗
tis tuis. Item quia vident ſe ſuccẽſos ig⸗

ne infernali.hoc eſt concupiſcentie pꝛaue

ardoꝛe. ⁊ ecce deus offerret illis aquã gre
ſpuũſſancti qua extinguere poſſent ſibi igg9g
nem ⁊ tamen nolunt ſed ꝑmittunt ſe aꝛde
re ⁊ oculis clauſis currunt ad inferni pe/
riculum. Scðo alij ſunt ad quos ſpũſ/
ſanctus qũq; venit ſed non vult ꝑmanen
do habitare.vt ſunt ill de quibꝛʒ Grego.
in omelia hodierna dicit. Multi inqͥt cõ⸗
pungunt᷑ ⁊ a peccatꝭ ↄuertunt᷑.ſʒ tꝑe ten⸗
tationis ad pctã redeunt.ſed de talbus
ſcribi᷑ Luc.Nj. Erunt nouiſſima homĩis
illius peioꝛa pꝛioꝛibi.qꝛ dicentc Berñ. de
terius eſt reincidere qᷓ; incidere.⁊ patet in
vulneribꝛ medendis. Itẽ Poeta.Turpi⸗
us eijcitur qᷓ; nõ ſuſcapit᷑ hoſpes.ſ.ſpũſſan
ctus. Tertio alij ſunt quos adueniens
ſpũſſanctus libenter vult inhabitare.de
quib Augꝰ.O qᷓ; felix eſtanima que ſcit
ſe ita diſponere ⁊ vitã gubernare vt tam
dignum hoſpitem ⁊ gubernatoꝛẽ inhabi
tatoꝛem mereat᷑ ſuſciꝑe ⁊ habere. OQ
Sed quales ſunt tales.ſ.hũane aĩc quaſ
ſpũſſanctꝰ multũ diligit inhabitare NHo⸗
tandũ ꝙ ſpũſſanctus venieñ.hodie appa
ruit in ſpecie viſibili quatenus ꝑ talẽ ad⸗
uentum deſignet quales animas diligit
inha bitare.⁊ in hoc aduentu deſignauit
quinq; pꝛccipua gencra animarumĩ qui
bus diligit habitare.⁊ ptʒ declarando
ꝛio deſignauit trinitatẽ credẽtes
Scðo dei pᷣcepta obſeruãtes
Tertio humuliter penitẽtes
Quarto caritatiuã padẽ habẽtes
Quito ſpũales vᷣtutib floꝛẽtes
Pꝛio trinitatẽ ſanctã credẽteſ.ideo chꝛiſtꝰ
voluit ſpiritumſanctum mittere non niſi
poſt alenſtone cum eſſet ſedens in dex⸗
tra patris vt oſſ
filio pꝛocedit tertia ꝑſona.ſ.ſpũſſanctus.
Et miſit etiam in hiuus ſignum hoꝛa ter
tia diſcipulis oꝛantibus.vnde non datur
ſpirituſſanctus niſi fideliter ſanctam tri⸗
nitatem confitentibus.nec amat ſpũſſan
ctus niſi fideles.vt Alex.papa.xxiiij.q.j.
ca.Audiuimꝰ dicii. Scðo ſpũᷣſſanctuſ
amat inhabitare pᷣcepta obſeruantes.vñ
Joh.xiiij.⁊ in euangelio hodierno xpᷣus
dicit. Si quis diligit me ſer.meos.i.pꝛe⸗
cepta ſeruabit ⁊ pr̃ meꝰ ouiget eũ ⁊ ad eũ

nderet ꝙ a patre ſimul ?

venie.ſ.ſimul cu ſpũſctõ pater ⁊ fil⁊ mã⸗
ſionẽ apud eũ facie. In ſignũ huius ſpũſ/
ſetũs aduenit die.l.poſt reſurrectionem in
die.ſ. pentheco.qua erat feſtum date legs
in monte ſynai. Nam ⁊.l.ſunt qͥnquies de
cem⁊ ſic ſigniſicat qͥnq; vulnera xpi cuius
amoꝛe debemus decẽ pᷣcepta ſeruare.
Tercio amat humiliter penitẽtes Eſa.
lxvj. Suꝑ quẽ (ait dñs) reſpiciam ⁊ ſuper
quẽ requieſcet ſpũs meus niſi ſuꝑ cõtritũ
ſpiritu ⁊c. Pꝛopterea datus eſt hodie ſpiri
tuſſctũs diſcipulis hũiliter oꝛantib ⁊ peni
tentibus. Itẽ in lingue ſpecie ꝓ confeſſõe
pctõꝝ qꝛ in aſcenſione expꝛobꝛauerat xpᷣs
incredulitatẽ ⁊ duritiaʒ illoꝝ. Quarto
amat charitatiuã pacẽ habentes. PS. In
pace factus eſt locus eius. Gego. DHũ ira
animũ pulſat ſctiſpũs hoſpitiuʒ turbat et
ipᷣm effugat. In ſignũ hinus aduenit ſpi⸗
ruiſſctũs in ciuitate hierlm q interpꝛetat᷑
viſio pacis. Quinto amat inhabitare
ſpũſſctũs ſpũales hoĩes vᷣtutibus floꝛen⸗
tes deũ laudates.ſic chꝛiſti diſcipul erant
mudialia ⁊ carnalia contẽnentes bemgni
patiẽtes atq; caſti ⁊c. Vñ Beñ.v. Nõ per
manebit ſpus meus in hoie qꝛ caro eſt id
eſt carnaliter viuit. Ideo ſpuſſctũs venit ĩ
ſctõs diſcipulos qͥ ſimul cũ btã vᷣgine ma/
ria ſpũalẽ vitã ducẽtes erant ꝑſeuerantes
in orone ⁊ fractiõe panis.i.cõione euchari
ſtie. eos qʒ accẽdit ap⸗ rẽdo ĩ erie igni⸗
te lingue ad laudandu deũ. Exæéj/,
plũ claꝝ videmłs in igne vt Auerrois ſu⸗
per.iij.li.methe.dic. ꝙ ignis materiałno⸗
ſter aqͥs extinguit᷑ pluuiaꝝ.ſʒ ignis celeſtꝭ
hũoꝛe inquit nubis ⁊ roꝛe validius inflã/⸗
matur.vt ptʒ in fulmine gecẽſo qð plus et
validius ardet in pluuia magna. Sic ſpi
ritualr ignis inferioꝛ.i.terrene ⁊ carnalis
cõcupiſcentie ardoꝛ extinguit᷑ aqᷣs celeſtis
pluuie hoc eſt lachꝛvmaꝝ ſctãꝝ a deo per
gram ſpüſſcti infuſax. Sʒ celeſtis ignis H
eſt ſpũſſcti ardoꝛ de celo deſcendens in coꝛ
nr̃m validiꝰ inflãmat᷑ꝑ aquas lachꝛyma/⸗
rũ. Vn legit᷑ in ſpecu.exem.ꝙ quidaʒ frẽs
dũ in veſpis penthecoſtes cantarent hym
nũ Veni creatoꝛ ſpũs.quedã deuota oꝛãs
lachꝛymoſe vidit flammã deſcẽdere de ſu/⸗

ſpecie.Tandẽ cũ ijdeʒ fres cãtarẽt Salue
regia miſcðie ⁊c.in cõpletoꝛio vidit beatã
vᷣginẽ adueniſſe ⁊ totũ choꝝ illuſtrãtẽ ⁊ di
centib.Eya g aduocata nr̃a caput incĩa⸗
uit ⁊ ꝑmanſit᷑ vſq; ad finẽ oronis ⁊ tandeʒ
in celũ aſcendit.Ex qͥbus ptʒ ꝙ valde vti⸗
le eſt hymnũ de ſctõſpiritu ⁊ ſalue pꝛo ob⸗
tinẽdo ſpũſctõ deuote dicere.qꝛ tales dili
git ſpuſſctüs ⁊ Mana mater gre. Roge⸗
mꝰ qg̊ dñm ihm vt det nob ſpmſctm Amẽ

De eodem Sermo. iij. ſcilicet de ſpiri⸗
tuſſancti bontate ⁊ ſuauitate ac larga con
ſolatõe deuetus.

quã bonus
0%½ 2 ſuaulis eſt dñe ſpus tuus in
nobis Sap. xij. 2 adlaudem
hodierne feſtiuitatꝭ.in bus v̈bis ſpũſſan
ctus qͥ hodie venit in diſcipulos cõmenda
tur ⁊ valde amabilis ac deſiderabilis oſtẽ
ditur. ꝓpter qð eius feſtuz hodiernũ valde
celcbꝛe eſt ⁊ venerãdũ. Pꝛimo quidẽ rõne
diuine bonitatis vt in beneficijs ſpũſſan⸗
cti bonitateʒ laudemus ⁊ gras agamus.
Sicut ⁊ ſapiẽs admirando laudat di. O
qᷓ; bonus eſt ſpũs tuus ⁊c̃.qꝛ Glo.interli.
ibidẽ di. Totius boni qð ꝓuenit mundo
fons eſt amo: dei qui amoꝛ eſt ſpũſſanctꝰ
Deus em̃ omne bonũ.ſ.creationis viuifi⸗

cationis.cõſeruationis.gratificationis.re

demptionis.⁊ głificationis dat nobis ex
ſuo amoꝛe imenſo qui amat nos amoꝛe in
creato hoc eſt ſpũſancto vt dicit Auguſti.
Ideoq; tenemur eideʒ gratias manmas
agere ꝓ bñficijs ex bonitate ⁊ mera chari⸗
tate nobis collatis.⁊ per conſequens hoc
eius feſtum colere deuotiſſime. Secundo
ratione ſuauitatis vt ſcʒ deuote celebꝛan⸗
do hoc feſtum et laudando ſpiritüſanctuʒ
mereamur ſuauitate ſpirituſſancti conſo ⸗
lari in hac valle miſerie. Jdcirco addii in
themate. Et ſuauis eſt ſpiritus tuus do⸗
mine. Vnde canit eccleſia de ſpiritu ſan⸗
cto. Vemi ſancte ſpiritus et emitte celitus
lucis tue radium. Conſolatoꝛ optime dul

kern q̃ choꝝ inuoluit ⁊ ſtetit quouſq; ꝑ cis hoſpes anime dulce refrigerium ⁊c.
ecerũt ⁊ cognouit ſpm̃ſctm̃ veniſſe in tali Terłio ratione vtilitatis. Ideo additux

duleteft
idcogcdli
litatemſal
musoemg
rituſſancn
chriſtic
gchanguune
kuchariſke
Vtdictcht
nied
tenthel⸗
nlesacfie
fiſſancng
feinbono:
henire ne⸗
pteteziuſtn
hocfeſtüco
themateſ
Juce
uancn
hedecar⸗
Riini
le qꝛ dig
c⸗
qdicitſ
Terti
leq diin
I
ſpĩſanen.
turbonitn
hoies elin
eſtynleyrde
Anbat

cbisdilge

vocimsg
Horangi
ſodalsſoif
Ctunbonttatt
ln ppol
Umogige
D
Tenoen
artodo
untoete
ofelia

1
utanihlo 4

fa Oale⸗
ncitbegti
ſrätizd
putincie,
Srtane
aevn⸗
beptoobſ

Eales dlli

4 Noge
um Ami

tdehpini⸗
1ra on

69

musn
auden

ſrücen
Gnend
lis
mni ae
gideſone
shrüſant
cnd.⸗O
Glointerl.
enitmund
thiſan
gonis iufi
franonts
datnobiset
nosanoenn
at Zugk.
us muſ
nmichi
ſennashet
euunc
gecbun
ütanar;
rCianſe
oNdin
stllsd

Bermo

Dulce refrigerium. Tertio rõne vtilitatis

XXXVII

ſuaʒ Geñ.j. Siẽ ⁊ angelos.Et foꝛtioꝛi

ideo addit᷑in nobis.hoc eſt ad nr̃am vti/ ſigno amoꝛis voluit alas huũanas ſic face

litatem ſalutiferam qꝛ ꝑ ſpm̃ſanctũ habe
mus oẽm gr̃am noſtre ſalutis.ipᷣe em̃ ſpi
rituſſanctus repleuit vginem Mariam
⁊ chꝛiſti coꝛpus in vtero vᷣginis foꝛmauit
ac ſanguinem. quibus nos in ſacramẽto
euchariſtie ſumptis vitã habemꝰ eternã.
vt dicit chꝛiſtus Joh̊.vj. Ideo dicimꝰ in
ſymbolo.qui ↄceptus eſt de ſpũſancto ⁊c̃
Item ipᷣe ſpũſſanctus conuertit nos gen
tiles ad fidem xpᷣi vt ſaluemur.ipᷣius ſpi⸗
rituſſancti gratia ſola habemus ꝑſeuera
re in bono ⁊ ſalubꝛi moꝛte ad gloꝛiam per
uenire ſine qua periremꝰ eternaliter. pꝛo
pterea iuſtum eſt vt ei daſeruiamus eius
hoc feſtũ colendo. merito ergo dicitur in
themate O qᷓ; bonꝰ⁊ ſuauis ẽ dñe ſpi.⁊c.
Itaq; exquo hodie agitur feſtuʒ ſpiri⸗
tuſſancti de ipᷣo tria myſteria in hoc ᷣmo
ne declarabimus iuxta pᷣmiſſuʒ thema.

Pꝛimũ deſpũſſancti amoꝛoſa bonita /

te.qꝛ dꝛ O qᷓ; bonus
cõm de ſpũſſancti groſa ſuauitate.
qꝛ dicit᷑ ſuauis.
Tertiũ de ſpũſſancti ſolacioſa largita⸗
te.qꝛ dẽ in nobis
S Circa pꝛimũ de amoꝛoſa bonitate
ſpũſſancti inquirendũ eſt quõ manifeſta
tur bonitas amoꝛoſa ſpũſſancti erga noſ
hoĩes vel in nobis.hoc quippe ſcire valõ
eſt vtile vt diſcamus ipᷣm reamare.qm̃vt
Amb. ait. Impꝛeſſum eſt humanis affe
ctibus diligere ſe diligentem.cũ vero ag⸗
noſcimus qm̃ ſpũſſanctꝰ ex infinita boni
tate nos amat accendimur in deuotione
Notandũ eſt &̊ ꝙ om̃ipotens ⁊ amoꝛo
ſus deus ſpũſſanctus ſuã diuinã ⁊ pᷣdile⸗
ctam bonitatẽ manifeſtat nobis ⁊ demõ/⸗
ſtrat ac ↄpꝛobat in mult ⁊ pᷣcipue ſeptẽ.
Pꝛimo aĩlas creãdo ⁊ viuificando.
Scðo bone volũtati ſe pᷣſto exhibẽdo
Tertio caritate preueniendo
Quarto donis deſideria nr̃a ſuꝑãdo.
Quinto eternaliter diligendo.
Sexto feliciſſime remunerando
Septimo gratie ſuauitate ↄſolando

Pꝛimo alas noſtras creãdo ⁊ viuificãdo

qꝛ ex mera ſua bonitate deꝰaĩas nr̃as cre
auit ex nihilo ad imaginẽ ⁊ ſimilitudineʒ

re vt vita alie ſit ſpũſſctũs. Vñ aia abſq;
ſpũſctõ nõ pᷣt viuere ad momentũ ſic nec
coꝛpus ſine aĩa. Sicut em̃ coꝛpꝰviuificat
ab aia inhabitãte.ſic aia facta eſt vt ſit tẽ
plum.ſ.inhabitãtis ſpũſſancti ⁊ ab es vi
uificet᷑.vt hec patent ꝑ Aug.de pe.di.j.S
Itẽ ſi anteqᷓ; expᷣſſe ⁊c. Aduertẽdũ itaq;
ꝙ ſic coꝛpꝰ nullo mõ vellet ab aia ſeꝑari.
vñ qͥlibʒ hõ natalit᷑ refugit moꝛtẽ q̃ ſegꝑat
aia a coꝛꝑe.ſic aia deberet multo płnolle

vt ſeꝑaret᷑ a ſpũſctõ ꝑ pctm̃ qꝛ mox moꝛit

aĩa.Eʒ e.xviij.Aia q peccauerit ipᷣa moꝛi

etur. Etem̃ ſicut coꝛpꝰ moꝛtuũ defoꝛme

fit ⁊ nigreſcit IYtẽ frigeſcit ⁊ putreſcit Itẽ
nõ mouet᷑ nec ſentit.ſic ꝑ oĩa ipa ania ſine

ſpũſctõ moꝛtua eſt ⁊ defoꝛmis ac nigra ꝑ

pcti maculã. Itẽ frigida a diuine carita⸗

tis vicʒ caloꝛe ⁊ putrida ꝑ vermẽ ↄſciẽtie
⁊ gehẽne coꝛrodentem.⁊ nõ mouet᷑ motu

oꝑatiõis meritoꝛie ad vitã ꝑpetuã ⁊ nec
deũ ſentire vult vt ꝑtimeſceret. Sʒ ſi qͥs

reſuſcitat᷑ aĩa infuſa coꝛꝑi coꝛpꝰ renouabi
tur ⁊ reparat᷑ in oib iſt. ſic cũ ſpũſſanct·
reinfundit᷑ aĩie in vᷣa pnia iã ꝑ graʒ reno⸗

uatur aĩia. PS. Enutte ſom̃ tuũ ⁊ creabũ

tur ⁊ reno.fa.⁊c.ptʒ g̊ bonitꝗs ſpũſſctii
Scðo bone volũtati pᷣſto ſe exhi⸗/

nob.
bendo demõſtrat ſpũſſctũs ſuã bonitatẽ

caritatiuã.qꝛ nulli volẽti facere qð in ſe?ẽ

effectualit᷑ negat ſpũſſctũs Lipᷣm. ſʒ oĩb⸗
ſe offert ex caritate. C VUñ int᷑ theo⸗
logos doc.q̃ſtio vᷣlat᷑ vtꝝ ſpũſſctũs det ne
ceſſario gr̃am ſuã oĩ hoĩ q;tũ pᷣt ſe pᷣpanti
ad ipᷣaʒ.Et rñde᷑ſᷣm Holkot ſuꝑ li.Sa
pien.lec.cxlv.⁊ ↄ Oꝛ. Rich.de med.vil.ſu
per.iiij.ꝙ in hac q̃ſtione magis pie qᷓ; lo/⸗
gice eſt loquendũ ⁊ dicendũ ꝙ licet deus
nulli ſit debitoꝛ ex nccitate nec cogi poſſit
tñ ex miſcòia ⁊ gra mera q̃ talẽ legẽ ſtatu
it ⁊ repꝛomiſit liberaliter obſeruandũ vt
cõiter nulli negat ſuã gram faciẽti qðõ in

ſe eſt.⁊ ſic qdãmõ neceſſario nõ qͥdẽ necei

ſitate coactiõis ſʒ liberalis ꝓmiſſiõis pꝛe

ſto eſt dare. O g pctõꝛ pᷣpara te ad gfam

⁊ ꝓculdubio hẽbis eã.o mira dei nri bo⸗
nitas ⁊ caritas qꝛ nullũ ſꝑnit volentẽ ha
bere gram debite. Exm̃ hic ponamꝰ qð
narrat᷑ li.xv. ꝓpꝛietatũ de ꝓuincijs.d.qꝙ in

Hibernia ẽ qdam inſula in qᷓ homĩcs nõ tis cõuiuificauit nos xpᷣo cuius gfa eſtis
moꝛiuntſʒ q nimio ſenio afficiũtur extra ſaluani ⁊ cõreſuſcitauit ⁊ cõſedere fecit in
inſulã deferunt᷑ vt moꝛiant᷑. vel alij ꝓpter celeſtib.hec ibi.Et ſᷣm Lyram intelligẽ⸗
qucſtũ excũtes ⁊ diſcurrẽtes alibi moꝛiũ/ dum eſtꝙ cõreſuſcitauit ⁊ conſedere fecit
tur. 2 cã hꝰ putat᷑ bonitas geris ⁊ influẽ/ in ſpe.qꝛ reſurrectio xpᷣi⁊ ↄſeſſio in celeſti
tie celeſtis. naʒ ibi nec ſerpẽs necrana nec beatitudine ſpem nobis dedit. ꝙ ſic ſcri⸗
granca vel alud alal venenoſuʒ eẽ ðꝛ. ſed bitur Ro. viij. Ypᷣe ſpũſſctũs qͥ ſuſcitauit
tota kra illa eſt tã ↄria veneno vt terra in/ ieſum a moꝛtuis vunficabit moꝛtalia coꝛ
de depoꝛtata ⁊ ſuꝑ ſerpẽtes aſꝑſa cos oc/ poꝛa nra.ſ.in reſurrectiõe.⁊ ſic ſup̃ oẽ deſi
cidit.⁊ ſi qͥ bufones uluc deferant᷑ ſtanm denium plus dat in celeſtibꝛ.qm nec ocu⸗
moꝛiunt᷑. Spũalit᷑. Inſula illa ſignificat lus vidit nec auris audunt nec in coꝛ bo⸗/
aiam in qꝗᷓ eſt plenitude bonitatis ⁊ infin minis aſcẽdit q pparauit de diligentib⸗
entie ſpuᷣſſancti qꝛ in tali ſtatu aia ſctã di/ ſe.nobᷣ aũt reuelauit deus pꝑ ſpm̃ ſi uü. hec
uinitus pᷣſeruat᷑ ne pctm faciẽdo moꝛiat᷑. J. Choꝝ.ij. O itaq; altiſſime de tibi lauſ
2 ibi oẽ venenũ pue delectatiois meꝛtał ⁊ glona ꝓ tanta caritate. Quin to eter⸗
occidit᷑ſed vbi nõ eſt tałinfluẽtia gre ſic i nahter diligendo.nam alioꝝ dilcctio inci
poib exeuntiba a ſtatu gre ad amoꝛẽ ſecu pit cũ tꝑe ⁊ finit᷑in moꝛte. Juxta illð me⸗
li. eſt moꝛs culpe.ꝙ ergo aliqᷣs vult exire trice dictuũ. vᷣ. Poſt moꝛtis moꝛſum vertit
ad mũdialia ſua culpa eſt ꝙ moꝛit.ſi autẽ dilectio doꝛſuz. H. Finita vlta fini᷑ ⁊ amoꝛ
vult ꝑmanere in influẽtia gre nõ moꝛiet᷑ ita. Sed deus ſpuſanct ab eterno vſc;
deo bono facẽte ITLToertio caritate ineternũ diligit bonos hoĩes. vtʒ ꝑ Ma
Sueniendo ſpuſſctũs oñdit ſuã amoꝛoſaʒ giſtv in. iij.di.xxxij. Peopterea Aug. o hõ
bonitatẽ qꝛ B eſt mirabile ꝙ de licet non elige tibi illũ amicũ.ſ.deũ qͥ cũ omia u
indigeat de nobᷣ tñ mere ꝓpter nram ſalu tracta fuerint in die ſepulture tibi fidẽ ſo⸗
tem puenit nos ſua cantate vt nos debe lus ſeruabit. cum alij relinquẽt te. ipenõ
amus ipm reamare. j. Johᷣ. iiij. In h̊ eſt relinquet ſed tuebit᷑ te a rugientibus pꝛc
caritas nõ q̃ſi nos dilexerimꝰ deũ.ſʒ qm̃ paiatis ad eſcã ⁊ ꝑducet ad celeſtẽ iern
ipᷣc pꝛioꝛ dilexit nos.ſꝑ ſpmſctm. Berñ. vbi collocabit te cũ angelis añ faciem ſue
Bulcis deus eſt diligedo pmus ĩ acceſſu maieſtatis vbiſũma gloꝛia ⁊ leticia ⁊ ola
vltimꝰin receſſu Jdeo ↄuenienter coꝛbu bong. Sexto felꝛciſſime remunerand 0
manũ vult ſibi dan. Pꝛoucr. xxiij. Pꝛebe In H̊ quippe miranda bonitatis ſpĩ ſſcti
nuhi fili coꝛ tvũ. Naã ſicut coꝛ eſt pꝛimũ vi caritas claret ꝙ cũ nil boni a nobis face⸗/
uens ⁊ vltimũ moꝛiẽẽs ſᷣm Phm de motu re vel cogitare ſufficiam ſe ed omnis niĩ̃a
coꝛdis eo ꝙ int᷑ oẽs ꝑtes coꝛꝑis pᷣmo viul ſi ufficlet a ex deo eſt. ij. Choꝝx.iij. Ettamẽ
ficatur ⁊ foꝛmat᷑ ⁊ vltio oim moꝛit᷑.ſic ipſe deꝰ remunerat felicita te eterna pari mo/⸗
