ce.ſ.agnoſcendo te ⁊ deũ ⁊ꝛc. Tertium
eſt paſſionis xpᷣi initatio.ſ.ꝑ debitam ſa
tiſfactionem.vt.j.ar.huiꝰ ſermonis de H̊
tactũ eſt. vñ poſtqᷓ; xpᷣs pꝛedixit paſſionẽ
cecuzʒ illuminauit qui xpᷣm ſecutus eſtad
ſignificandũ ꝙ ꝑ xpᷣi meditatã paſſioneʒ
habemus illuminari. vñ Bern. Paſſio
tua dñe ieſu ſuꝑ ſolẽ iluminat intellectũ
⁊ ſuꝑ ignem accendit affectuũ. Quartũ
eſt ĩ gr̃a ꝑſeuerãdo dei collaudatõ.qͥd em

ꝓdeſtpꝰ acceptã graʒ illũinatõis iteꝝ im

plicari tenebrꝭ cecitatis.ptʒ hoc.ij. Pe.ij.
Mellꝰ erat inqͥt illis viã iuſticie nõ ↄgno
ſcere qᷓ; ↄuerti retroꝛſum. Lyra qꝛ ex ingẽ
titudine bñficij accepti grauat᷑ recidiua⸗
tio. Vñ de iſto ceco dẽ. ꝙ ſequebat᷑ xpᷣm
magnificãs deũ ꝓ dono lumis. Sʒ heu
heu qᷓ; młti xpᷣiani his diebʒ a luie gre xpᷣi
auertüt᷑ad εοa tenebrax.ſ.ad gulã.ebꝛi
etatẽ.laſciuiã ⁊ hmõi ĩ ſuo faſſango ſuuʒ
deũ quẽ pᷣeligerũt ſibi h ẽ diabolũ laudã⸗
do ꝑ laruationes ⁊ cantꝰ laſciuos ↄtem⸗/
pto chꝛiſto. Contra quos pꝛo finali hu⸗
ius ſermonis libeat ponere tale Exem

plũ legit᷑ li.ð donis ſpũſſcti ꝙ iuuenis qͥᷣ/

daʒ igreſſus purgatoꝛiũ ſcti Patricij.int᷑
varias penas aĩaꝝ vidit circulũ ferreuʒ
cõſtipatũ clauis acutiſſimis in quib q̃ſi
in choꝛea vertebant᷑ płes cõpluti cõtinue
igne ſulphureo quoꝝ etiam viſcera coꝛro
debant dracones. brachia autem uloꝛ uʒ

* . .

Dominica quinquageſime
A lupis duob coꝛrodebant᷑ vſq; ad oſſa. facit ſpecialẽ mentionẽ de chꝛiſti paſſione
Aungelus reqᷣſuus qͥd hec eſſent.reſpõdit. in ſacro euãgelio cum em̃ dicat᷑ Eccs.iij.

ales ſũt ⁊ tali ſupplicio plectunt᷑ ommn es Omia tẽpus habẽt.tẽpus ridendi ⁊ tem

qui choꝛeis ⁊ damationib impudicis vel pus flendi.tẽpus plangẽdi ⁊ tempus ſal⸗
ſaltibus amplexib, oſculis tactibꝰ ludis ⁊ tandi.⁊ ſic omne negotium tempus opoꝛ
Vbis concitat ad libidiẽn alios ⁊ſe.tandẽ tunum habere debet. Sed hodie eſt tem
ille reuerſus dũ ⁊ qñ talia videret ſꝑ ſole/ pus cuiuſda m leticie ſcʒ carniſpꝛiuij. Wi
bat damare di.Fugite chariſſimi qꝛ mag rũ ergo videt᷑ cur legit eccłia cuan eliũ de
na pena ſequit᷑ talib. O ergo pctoꝛ caueę/ chꝛiſti paſſione que eſt tniſtis ⁊ flebilis cũ
talia. Rogemus leſum ⁊c. nec iſta die xpᷣs ſuã paſſionẽ pᷣdixit diſci/
D pulis.nec tam ꝓpe inſtat dies quo chꝛiſtꝰ
Diñica eadẽ Sermo. ij. ſcʒ de paſſiõis paſſus fuit.(ꝑaſceue. 13 Kñdet ad hᷣ
xpi hodierna mentione varietateq; ⁊ offẽ/ ſm theologoſ ꝙ ſctã ecclia ſp uſels dirccta
ſinoen. h iin ſuis nitiby 2 2ſuetudimib nullaʒ habet
lone. macula neq; rugã nec aliqͥd hmõi vt patz
?” J· in decretꝭ ꝑ Aug.di.xj.ca. Eccliaſticarũ.
C Ce 9 ſcẽdi /⁊ꝑ Pelagiũ papã di.xxj.ca.q;ᷓuis. Vñ cõ
“ mna Horoſelim „„aes r ue ?2 rõnabiliter oꝛdinauit hodie iſtud
e mus hieroſolima ⁊ cõſũma /euangeliũ non obſtante obiectione pꝛedi⸗
bbhbunk oia q ſcrptaſũt ꝓ ꝓphe cta plunby rõnibus faciendo mentionem
tas ð filio hois Lu.viij. Dñs ieſus dei fi dechiſtit paſſione.

lius aſcẽdendo cũ diſcipulis in hierim de Pꝛimo ꝓpter rememoꝛandũ ⁊ hoc ad

galilea pdicere voluit eis ſuã paſſionẽ im reamanddu.
minente in hierlim vt in h oſtegeret ſe vel / Scdo ꝓpter animandũ.
le nr̃a ſalute pati omia q ſcripta erant ꝑ Tercio ꝓpter diſcernendũ.
APbetas ⁊ ſic cõmẽdaret nobis in exeplu, Quarto ꝓpter vitiũ contẽnendũ.
imitãdi ſuã dilectionẽ vt reamaremus eũ Vltimo ꝓpter refoꝛmidandũ.
q dilexit nos 2 lauit nos a pctis noſtris in Pꝛimo ꝓpter rememo?andũ ⁊ reaman
ſanguine ſuo Apocatł.j.Et vt hmõi paſſi qum vt ſcʒ homines hoc temꝑe quo iam
onẽ innocẽter ſuſtinere ꝓ nñis pctis (nõ ꝓ appꝛopinquat ipſa ſacra quadrageſima
ſuis ſoſtenderet dixit taliter. Ecce aſcendi recoꝛdentur de chꝛiſti ſumma charitateqᷓ
mus hieroſolimaʒ ⁊ conſũmabuntur om pꝛo nobis tãta pati voluit. et ſic ex eius re
nia ⁊c. de filio hoĩs h̊ eſt de me qͥ ſum filiꝰ coꝛdatione pꝛouocentad reamandũ chꝛi⸗
hois hᷓ eſt vniꝰ vᷣginis ⁊ nõ hoim.i.nõ ſuʒ ſtum ⁊ eius amoꝛea pctis conuerti ad pe⸗
filiꝰ vin ⁊ mulier qſi plurium ꝓutalij ſüt mitentiã. Vñ Auguſti.li.ſoliloq.dicit ſic.
Et ꝑ cõſequẽs ego ſũ ab omi pctõ puriſſi Hñe.ſ.ieſu dilexiſti me pluſq; te quia mo
mus vtpote vᷣginis filiꝰ dei vᷣtute in ſctita ri voluiſti ꝓ me.tã caro pcio redemiſti me
te omnimoda qſi di. Ideo ptʒ ꝙ innocen de ſupplido ſq; eterno reuocaſti me. de ſer

ter patioꝛ nõ ꝓ meis ſʒ,/p aldꝝ hoim pec/ uitio ſ. cʒ peccati retraxiſti me vt memoꝛia?

catis. Iſta oia ꝗ ponunt᷑ in euãgelio.ſ.ꝙ le tuũ ſemper eſſet mecũ et nunqᷓ recedat
tradet᷑ ⁊ illudet᷑ ⁊c.pſeq̃re.Exq̃̊ h euange⸗

o de coꝛde meo quia pꝛopter me noluiſti re

luũ pcipue loquit᷑ de xpᷣi paſſiõe.idðo de ea cedere de cruce ⁊c. Idem. Pu deat nõ res

notemus ꝙ ſᷣmõe iſto myſteria tria. agamare tepꝛo tanto tuo amoꝛe. Pꝛoinde
Zma 5 hodierna paſſiõis xpᷣi mẽtõe etiã eccleſia hodie legit epiſtolã de chari⸗
Scom de mitimoda ipꝰ xp̃i paſſione tate vt moncat nos qin per totum annuz
qꝛ ðꝛ ꝙ tradet᷑ flagellabit᷑ illudet᷑ ⁊c.

92dꝛcte det ce. peccando reddidimus chꝛiſto odiũ pꝛo di
Terciü de obcecata hoĩs mũdani offẽ

ſione.hoc cecus ſignificat.

. *

mur ad diligendum chꝛiſium et peniten/

Cinca hmũ ð hodierna mẽtione paſſio dũ de peccatis iam his diebus. Scðo
nis xpᷣi inqrenduʒ eſt qᷓre ſctã eccłia hodie ꝓpter aiandũ vt ſcʒ ↄſicerata paſſionexpi

ectione et mala pꝛo bonis ꝙ conuerta⸗

filclesa
fey fina
onempn
hetöume
ſene cofo
letpaſtor
gaſtons
laeſt virn
Ceonnuel
libico⸗nul
faudisde
Demnor
dorale
Beft B
Cratdüren
Apls Heb
leſſus ſene
naguerſu
Nbigeeſth
lere conſe
ſenenhnfi
hlki,/
ſtcblopes
ſeletacend
atspen
Unns Ite
Ult xps den
llneiefi
darecogita
Paln dertgte
lansofiten
ernbeſcenti
hones pene
Gregts
fdoceknlti
3hetor e⸗
Perdiſcern.
depaſtonen
Dlcemnere be
Nabolnsn
tlrgtapi
ſoſintalgde
et hoies de
ſclignt ſan

deb lunn

Rſrhie
dene

ne

duſlipaſſor
at Ccisi
ncendi:n
ꝛtempusſil
tempnsopo⸗
eckchm
niſomi Bo
nchangelͤde
87 Kebllsh
epdintdien
es quochiſ⸗
Kdetaaß
püͤſctöderan
pnullazbabe
lbmäipton
Ecclaſteni.
chuis. Vii
it hode ud
iecnoneptecti
comennonen

ndü 1 o

tinendi⸗
ndü.
mdäü: aman
ange goinn
gvugnageina
ma chanttel
aſcaens
unamlichi
oruensdef

Nlogdutſt.

folidechii
wotumanni,
oodüphod
ranmn,
cpenlen
ne⸗ Sd⸗
1paſiorelh.

Bermo

fideles animent᷑ hoc tꝑe reſiſtere ⁊ bella⸗
re ʒ vitia.ſ.carnis mundi ⁊ diaboli ⁊ ad
onera pnie.ſ.oꝛões.ieiunia ⁊ elemoſynas
pctõꝛumq; ↄfeſſiones ⁊ ſatiſfactões ſuf⸗
ferre cõfoꝛtent᷑. Nam ad hec ſumme va⸗
let paſſio xpᷣi recogitata ⁊ ̊ dupłr. Pꝛio
paſſionis xpᷣi vᷣtute.qꝛ vt Oꝛige.ðt. Tã
ta eſt virtus pa ſſionis chꝛiſti vt ſi in coꝛ⸗
de ↄtinue teneat᷑ ⁊ p oculis habeat᷑ nulla
libido.nulla ↄcupia mundi aut nequitia
fraudis dyabolice ſuꝑare poſſit. Berñ.
Memoꝛia crucifixi crucifigit oẽ vitium.
Scðo valet eiuſdẽ exemplaritate.qm̃ vt
Beẽj̃.ðt. Bonꝰ miles vulnera ꝓpꝛia non
curat dũ regis ſui vulnera intuef᷑. Vnde
Apls Heb.xij. Recogitate eũ qͥ talẽad/
uerſus ſemetipᷣm ſuſtinuit di.vt nõ fa.
a.v. aduerſus pctin rpugntes. O g̊ᷓ hõ ſi
tibi gue eſt hũiliari obedire iiurias remit
tere: conſidera qͥd fecit xpᷣs.qͥ humiliauit
ſemetipᷣm factus obediẽs vſq; ad meꝛtẽ
Phitł.ij.Et ꝓ inimic; oꝛauit i cruce. Iteʒ
ſi tibi o pctõꝛ gue eſt ieiunare cogita xpᷣm
felle ⁊ aceto ieiunaſſe in cruce ꝓ tuis pec⸗

catis. ꝓ q̃ non ſatiffaceres ieiunãdo mille

annis. Itez ſi tedet te oꝛare vide quõ oꝛa
uit xpᷣs deus tuꝰ ꝓ te vſq; ad ſudoꝛis ſan
guinei effuſionẽ. Si te piget elemoſynaʒ
dare. cogita quõ ipᷣe ꝓ te ola ſua largitus
eſt.coꝛpꝰ in cibũ.ſanguinẽ in potũ.alaʒ in
pciũ.deitatem in pᷣmiũ. Item ſi verccun⸗
daris ↄfiteri cogita quõ xpᷣs ꝓ te ſummã
ernbeſcentiã ſuſtinuit nudus in cruce int᷑
latrones pendẽdo.⁊ ſic oĩa tibi erũt leuia
q:ꝛ Greg.ðt.Si paſſio xpᷣi ad memoꝛiam
reuocet⸗ nil tã duꝝ qð nõ eq̊ aio toleretur
O g̊ pctõ: cogita xpi paſſionẽ. Tertio
ꝓpter diſcernendũ legit eccia hodie euan.
de paſſione.vt vicʒ ꝑ eandẽ xpᷣi paſſioneʒ
diſcernere poſſit quilibet ſeipᷣm aut alios
vtꝝ ſint xpᷣi an diaboli.qꝛ nimiꝝ xpᷣus et

diabolus ꝓ hoc tꝑe inequaliter aſſumũt

ſibi ⁊ occupãt homines.toto qppe anno
nõ ſunt alij dies tales in quib diab olus
tot hoĩes decipiat ⁊ in ſeruitutẽ pctiĩ ſibi
redigat.ſicut facit his diebꝰ in qͥbs facit
homies vacare ↄmeſationib.ebꝛietatib⸗

choꝛeis.luxurijs ⁊ vanitatib multis.ita

vt videat᷑ his diebꝛ mag coli ꝓ deo venꝰ

quſeſt dea carnalitatis ⁊ luxurie qᷓ; cola

tur xpᷣs vᷣginis filius.vt ̊ quilibet chꝛiſti
anus aduertat qm ſanguine xpᷣi ſumus
redempti a ſeruitute diaboli qui noſ que
rit perdere.pꝛoponit nobis lectionẽ euãs⸗
gelicam de paſſione quatenus agnoſca⸗
mus deũ noſtꝝ ⁊ redemptoꝛem foꝛe chꝛi
ſtum.non ergo colamus iabolũ vel ve⸗
nerem quaſi deũ ei deſeruiendo his died
Pꝛoinde vt homo ſe ꝓbet ⁊ diſcernat cu⸗
ius ſit vtrum xpᷣi an diaboli membrũ le⸗
git hodie euangeliũ de paſſione xpi
Sʒ quõ ꝑ paſſionis xpᷣi lectionem fit tał
diſcretio. Rñdet᷑ ꝙ diſcernere poteſt hõ ⁊
cognoſcere ꝑ paſſionẽ chꝛiſti ex ſignis pꝛe
cipue tribꝛ. Pꝛimo ſi ad vulnera xpᷣi toto
coꝛde ſe ↄuertat. Vñ Berũñ.li.medi.Cũ
dyabolus parat mihi inſidias fugio ad
vulnera dei mei ⁊ recedit. Item ſecundo
ſi xpᷣo pacienti compati ⁊ cocrucifigi viti⸗
is ſtudeat.vñ Gal.v.Qui xpᷣi ſunt carnẽ
ſuam crucifixerunt cũ vitijs ⁊ ↄ cupiſcen/⸗
tijs. Berñ.li.de ↄſideratoe ad Eugeniũ
Indignꝰ eſt xpᷣi paſſiõe feliciſſima qͥ xp
pacienti non ſtuduerit totis virib condo
lere. Tertio ſi audita xpᷣi paſſione deſide⸗
ria chꝛiſti ⁊ opera.⁊ non opera diaboli fa
ciat. Vñ xpᷣus ait Joh̊.viij. Vos ex pr̃e
dia bolo eſtis ⁊ iðo deſideria patrꝭ veſtri
vultis facere.Ex iſtis claꝛet ꝙ diſcernunt᷑
eſſe filij diaboli omes illi qui in luxuria ⁊
gula ac laruationibo demonũ hoc temꝑe
e occupant.nã vt Aug. de pe. di. j. S. Re
ſuſcitatus ðᷣt.cuius oꝑa quiſq; fact eius
filius eſſe ʒpibetun. Quarto pꝛopter
vitium contemnendũ.quia em his dieb⸗
grauiſſima vitia ⁊ crimina abundat pluſ
q; alio temꝑe & tactum eſt ſupᷣ. Jðo an⸗
teocu los nros ꝓponitur paſſio chꝛiſti vt

ꝑ eam retrahamur a gaudio mundano

2 diſſolutione ⁊ contemnamus vitia om

nia. Aug. VWiſa chꝛiſti paſſõe quis tam

durus eſt ⁊ delicioſus vt non abſtineat.
quis tam malicioſus vt non peniteat ⁊c.
Ideo ⁊ Berñ. Conſideret inquit vnuſ⸗
quiſq; q; tum diſplicuit peccatuʒ ſumme
maleſtati vt vnigenitum filiũ ſuum tra⸗
deret paſſioni ignomimoſe ⁊ moꝛti vt de
decus peccatoꝛum ſuſtineret.ſubdit. Cõ
ſidera inquit ergo o home qᷓ;dtum ſũmaʒ
maieſtatem dei offendis qui poſt talem

Dilectionem eum contemnis. ⁊ quãtum
in te eſt eundem fülium dei.ſ.pꝛo te cruci/⸗
fixum iterum crucifigis.ſ.tuis vitijs. O
ergo peccatoꝛ vide chꝛiſtum paſſum ⁊ cõ
temne peccare.abſtine a vanitatib vitio
ſis faſſangi. Quõ cm licet tibi ſic gaude/⸗
re cum audis moꝛtem patris tun. £
Exemplum adid ponitur ꝙ ſancta eccle⸗
ſia facit nobis ſicut pia mater multos fi⸗
lios habens quoꝛum patreʒ hoſtes cru⸗

deliter vulnerantes occiderunt innocen/

tem.que ſui mariti ſic occiſi veſteſ ſangui
neillius tinctas ⁊ trãſfixas gladijs in ſcri
nio ſuo diligenter ſeruatas tociens ipſis
filijs oſtendit quotiens illi homicide pa⸗
tris illoꝛum vellent cum ipſis filis epula
ri ⁊ colletari vt tali occaſione haberẽt adi
tum occidendi ⁊ filios eius vt ipſi vila ve
ſte patris cauerẽt ab illis homicidis.Hi⸗
mirum pater noſter dens eſt ſponſus ec/
deſie matris noſtre quem demones per
iudeos occiderunt. huius patris veſtes
cruentatas ⁊ conſciſſas.i.paſſionis ſcri⸗
pturas eccleſia tenens nobis oſtendit ne
colletcmur cum demonibus quia tali oc
caſione nituntur nos perdere Vltimo
pꝛopter refoꝛmidandũ.vt ſ.homines au⸗
dientes ꝙ chuſtus tantum nos dilexit ꝙ
gamoꝛe noſtro tot ⁊ talia paſſus eſt refoꝛ⸗
midemus eum offendere peccatis. quia
pꝛo tanta ingrautudine noſtra durã ſen/
tenciam vltionis diuine incurrere habe/
mus ſi peccauerimus. En Apłs Deb.
x.dicit. Cerribilis expectatio iudicij ⁊ ig/⸗
nis emulatio.i.pena ignis emulatiõe vel
ʒelo iuſticie dei infigenda conſumptura

eſt adueriſarios.i.peccanæs contra chꝛi⸗

ſtum.irritam quis faciens legem Moy.
ſine vlla miſeratione moꝛitur.quantoma
gis putatis deterioꝛa mereri ſupplicia qͥ
filium dei conculcauerit. VUnð exclamat
Aug. O munde imunde. o peccatoꝛ mi/
ſerrimie noli teipſum perdere quem dei fi
lius ita care voluit liberare. noli pꝛopter
vile vitium tantum amittere beneficum

attende pꝛecium ⁊ cum moꝛte xpᷣi totum

appende mundũ.q.d.totum mundũ pre
ualet chꝛiſti ſanguis quo redemptus es.
Igeo gratus eſſe debes. Nam alioquin
Berñ.dicente. Ve mihi ſi ingratus fue/

Dominica quinqnageſune

ro.ve ſi peccauero.quia requiretur ſuper

me ſanguis uũlle iuſtus qui effuſus eſt pꝛo
me in terra. Extimeſce ergo pcccatoꝛ rur
ſum cruciſigere xpᷣm in teipo ꝑ peccatum
Refoꝛmida ne pereas eternaliter cũ dya
bolo.vt em Berñ.dicit.Si deus non pe
perat filio.nunquid parcet nequã ſeruo
vel figmento M°%LCirca ſecũdum de
varia xpᷣi paſſione queſtio occurrit Cur
xpus deiſfilius tam multimodas ⁊ vari
as paſſiões ſuſtinere voluit ad redimen/
dum homines.nonne ſuffeciſſet eundem
ſine ralibꝛ penis que in euan elio ponun
tur hoc eſt ſine illuſione.flagellatiõe ⁊ cõ⸗
ſpuitione ſimpliciter occidi.aut nõne ſuffi
debat pati hmõi penas ſine hoc ꝙ occide
retur. Cum em di. Berñ.qꝙ mima gutta
ſanguinis xpᷣi ſuffeciſſet ꝓ redemptiõe to
tius mundi. cur ergo opus erat vt tot et
talia ⁊ inſuper moꝛtem pateretur. Rñde
tur ad hec 'm theolo.doc.recolligẽdo pꝛe
cipue Bonauent.ſuꝑ.iij.di.xvj.⁊ Tho.
R.iij.q.xlvj.alioſq; concoꝛ.ꝙ qᷓ;uis mini⸗
ma gutta ſanguinis xpᷣi ſuffeciſſet ꝓ redẽ
tione mòi ⁊ mĩma paſſio q;tũ erat ex ꝑte
xpᷣi.eo ꝙ habuit infinitaʒ dignitatẽ ⁊ vir
tutem ex ꝑſona diuina tamẽ qꝛ voluit ho
minem liberare a pctis nõ ſola poteſtate
ſʒ etiã iuſticia congruenti ad ſatiſfacien/⸗
dum ſᷣm oꝛdinationẽ diuinam. ideo non
fuit ſuꝑfluum tot ⁊ talia pati.ſʒ voluit hᷣ
plurib- roniby.
Pꝛimo ꝓpter amoꝛis maximi oñſionẽ
cðo ꝓpt᷑ btitudis ſũme deſigtionẽ
Tertio ꝓpt᷑ culpe hois deteſtation
Quarto ꝓpt᷑ doctrinã nr̃aʒ ⁊ iſtructõʒ
Quito ꝓpt᷑ eqͥtatis ſatiſſactionẽ
Pꝛimo inquã ꝓpt᷑ amoꝛis maxim oſten/⸗
ſionem ac nobis ↄmendationem. na tot
⁊ talia acerbiſſima ex amoꝛe mmio ꝓ no⸗
bis paſſus eſt Apocal.j. Diuexit ⁊ lauit
nos a peccatꝭ n.in ſanguine ſuo.ſ.vt rea⸗
memus deum. vñ.j. Joh̃.iij. Diligamꝰ
deum qm̃ ipſe pꝛioꝛ dilexit nos. Jdeoq;
xpᷣs Luc.xij.ait. JYIgnem.iſ.caritatis veni
mittere in terram.i.in terrenoꝝ hominũ
coꝛda.⁊ quid volo niſi vt accendat i.aug
mentetur.ſʒ quõ accendit᷑ niſi ꝑ paſſonẽ
g̊ ſubdit. Baptiſmo.ſ.ſanguĩs mei hẽo
baptiſari.q.d.tam copioſe effundere vo⸗

Lena
tſangut
⸗
ſemulcoy
tudinsſ
feſcat ho⸗
ſuntbon
etryene
Poſunt⸗
turigkun
esmolde
ſeytſalee
r Aug
homumsd
ls ummee
Wuitpan
Dunpps
nnnobiso⸗
ceqhnobll⸗
ciͤt ausp
dimneceſ
ſmamon.
ibenal
baur ocas
Gimsfaoi
agnoſce
ꝛerhop
golbytan
tetuogt
hterdoem
inhocgt
luſtrutton
lanocentes
erenploch
umde?
aennam
eni docer
nitennam
iuſcluprin
pcroes
s pallen
cknanone
Paeerbiſt.
kaginifen
Ppsdiut 1
ür nan
eglltatis ſa
Guntalla
Kurieſgt
lulfgeer

Guinmntſ
chulus cton
opegcawenn
Pogpeccaam
Nalnadi d
Sidenstore
hequi ſne
ncaſecüdumde
o ocamt C
imodas: r
it ad rdiman
kaſſet aunden
angeloponn
agelatnoe 10
Nautröneſf

nebocgoele

FmimaCNH
nempncend
Seratt N
Nereuu Hie
eollgitoße
dlvi.1T. 00
,göismin
uffeaſſctptci
öenae
zdeghintit
mmigewure
oſeporetne
iad ſuſinnen
inmn. hfon
en hwll

mui uſſn
ine aſcnn
deteſutone,

renen üng
enmoe
Diutrlu
neſuoſ ſc,
Hui⸗ Dlgn
t nos⸗ lec
Canunts n
nmmophoſlit

nis mal he⸗
fmcleſt

Bermo

lo ſanguinem vt baptiſari totus ⁊ intin⸗
gi ſanguine vel perfundi videar ex carita
te. Vñ ſequit᷑. Quõ coartoꝛ.ſ.pꝛe amoꝛe

feruido vt ꝑficia᷑. Scðo ꝓpter beati⸗

tudinis ſumme deſignationẽ vt ꝑ hoc cla
reſcat hominib ꝙ ſumma et ineffabilia
ſunt bona celeſtia pꝛo quib tanta paſſus
eſt xpᷣs.⁊ eius exemplo ſancti.vñ Ro.viij
Nõ ſunt ↄdigne paſſões huiꝰ tꝑis ad fu
turã głiam q reuelabit᷑ in nob. Nã mullui⸗
es moꝛi dignũ eſſet ꝓ tali ⁊ tanta beatitu
ne vt ſaltem ad hoꝛaʒ haberemꝰ.ſicut di⸗
cit Aug.de li.ar. Tertio ꝓpter culpe
honumis deteſtationẽ.vt.ſ.oſtendat ꝙ de
us ſumme odit pctm̃ pꝛo quo tot et talia
voluit pati ad deſtruendũ in hoĩe. Aug.

Dum xps innocens crucifigi peccatum
in nobis occidit᷑. Berñ. O homo agnoſ/
cæ qᷓ; nobilis eſt anima tua ⁊ qᷓ; grauia fu

erũt eius peccatoꝝ vulnera ꝓ quibi xpᷣm

ovñm neceſſe fuit vulnerari ⁊ moꝛte turpiſ
ſima moꝛi. Idem. Excõſideratiõe reme/

dij periculi extuno quãtitatẽ filius dei iu

betur occidi vt vulncrib meis pᷣcioſo ſan
gninis ſui balſamo mederet᷑. O ̊ homo

agnoſce qᷓ; grauia fuerũt illa vulnera xpᷣi

⁊ ex his penſa qᷓ;tum odtt de peccata ꝓ
quib tantam voluit fleri ſatiſfactionem.

vt ⁊ tu odias pctã ⁊ caue. Quarto pꝛo

pter doctrinam noſtrã et inſtructionẽ.nã

in hoc ꝙ talia ⁊ tot acerba xpᷣs paſſus eſt
inſtruit omnes homines etiam iuſtos et
innocentes.qm ꝑ multas tribulationes
exemplo chꝛiſti opoꝛtet nos intrare in re⸗
gnum dei Act.xiiij. Et ideo in hoc docet
pacientiam tenere in aduerſis. Itẽ ĩ hoc

etiã docet penitentes aſperam agere pe⸗

nitentiam.ſ.amoꝛe xpᷣi ⁊ non contentẽtur
in ſola pnia a ſacerdote impoſita.Deniq;
2 pctõꝛes obſtinatos docet ꝙ ſi innocens
xps ꝓ alienis peccatꝭ tãtũ flagellatus eſt
oꝛdinatione diuine iuſticie. quantum er/
acerbiſſime re pbi cruciabunt᷑ ꝑ deiiu
iciã in iferno ꝓ pctis ꝓꝛijs.ve ve eis.vñ
xpᷣs dixit Luẽ.xxiij. Si in viridqi ligno h
faciũt in arido qͥd fi. HᷓQuito ꝓpt
equitatis ſatiſtactionẽ. Exqͥ em̃ hõ ꝑ pec
catum talia demeruit.iðõo xps qͥ venerat

plenarie ſatiſfacere debuit talia pati vt iu
ſte ſanſfaceret. Nimiꝝ in h euãge.pᷣdixit

XLV

xpᷣs qͥnq; pᷣcipua ſe paſſuꝝ.ſtraditionezZ.

illuſtonẽ.flagellationẽ. conſpuitionẽ ⁊ oc

ciſionẽ.qꝛ pᷣmꝰ parẽs Adã hec demerue⸗
rat. Pꝛio quidẽ traditionẽ.nã pᷣmꝰ hõ

ſe tradiderat diabolo in ſeruũ ꝑ peccatũ.

Amb. xv. q.j. Hõ eſt. ðt. Neminẽ diabo
lus iugo ſeruituiꝭ acqͥrit ⁊ poſſidet niſi ſe

ei pᷣus pctõꝝ ere qͥs vẽdiderit.ᷣ ille. Pꝛo
inde hõ tanqᷓ; ꝓfugus ⁊ clam ſaliẽs ſfuus

dñi ĩ ſeruitutẽ diaboli debebat tradi dño

ſuo qͥ eũ fecerat ad ſibi ſeruiendũ vt ſᷣm iu
ſticiã puniret᷑ de pctõ ſue traditõis diabo
lo facte. Pꝛopterea xpᷣs dñs vt ꝓ homie
penã traditiois ꝑſolueret a ſuo diſcipulo

debuit tradi.ſicut pᷣd ixerat Dauid ipõ.
Qui edebat panes me.mag.ſu. me ſup⸗

plantiones.i.traditõis. Scdo illuſio⸗
nem demerebat᷑ Mdã tanq; ſtult deriſi⸗
bilis denudatꝰ veſtibi.lſ.innocentie.nam

nudus apparuit.ſ.coꝛã dño Geñ.iij.iðo

xpᷣs ꝓ pcto hoĩs ſicut fatuus illuſus fnit
tam apud Herodẽ qᷓ; apð Pllatũ ⁊ deri

ſus multiplicĩ. Tertio flagellationeʒ

demeruit hõ.Nã Luc̃.xij. Seruꝰ qͥ ↄgno

uit volun.do.ſui ⁊ nõ fa.pla.va.multis.?
ſic fuit Adã.ideo xpᷣs ꝓ hoiĩe ſatiſfaciẽdo
flagellatus eſt. Quarto cõſpuitionem

demeruu hõ tanqᷓ; ignominioſus factus
bꝛutalis ⁊ ſtercoꝛe peccatoꝝ fetidus ⁊ im
mundus vermis.nã talia.ſ.ſtercoꝛiſata fe
da ⁊ imũda ſolẽt cõſpui.ideo xpᷣs ꝓpt᷑ ho⸗
minem ſtercoꝛiſatũ peccatꝭ voluit cõſput
⁊ vił reputari Quito pᷣterea hõ icurrit
moꝛtẽ aie ſił ⁊ coꝛꝑał moꝛtꝭ nccitatẽ Ge⸗
neb.iij. Quacũq; hoꝛa comede.moꝛ.mo.
Iccirco xpᷣs dñs vt nos a moꝛte redime⸗
ret moꝛi voluit. O g ineffabił bomtas.o
imẽſa carita tpᷣi.gras tibi ⁊c. O Cir

ca tertiũ de obcecatoꝝ mũdanoꝝ offenſi
one quã faciũt ↄ paſſionẽ xpᷣi his diebi

varijs vanitatiby luxurijſq; ⁊ bmõi guliſ

faſſangi.qð bene deſignat᷑ ĩ ccco qꝛ nõ vi
dent xpᷣm niſi illuminentur per ipſumet
eius paſſionem.pꝛopter bꝛeuitatem ſuffi

ciat exempla pꝛoponere vt cognoſcant qᷓ;
damnabiles ſunt tales. Legitur quip
pe in lbro A piarij ca.vij. vbi Guilh. re⸗
fert ꝙ in epiſcopatu Cameracenſi muli⸗
er quedam talibus aſſueta ⁊ aſſidua cã⸗
tilenis et choꝛeis.cum quadam die talia

ðð
£

Dominica quinquageſime

faceret confeſtim eam turbo rapuit in al
tum vbi malignus ſpũs eã crudeliter ver
beꝛabat.ictus quide plurimi videbant ⁊
ſonutum audiebãt ſʒ ferienteʒ vidcre non
poterant.aucdicbãt etiã mulierẽ ipſam in
gere clamantem. que poſt modicũ inter⸗
uallum cecidit ⁊ moꝛtua eſt nimis terri/⸗
bilis aſpectui. Ad idem conſiłe factuʒ eſt
miraculũ in regno Hungarie circa annũ
Dñi.jꝗSo. vel quaſi.qð referente coꝛam
plurib canonicis nobili quodã viro ſctẽ
vite accepi.vicʒ ꝙ in quadã ipſius nohił
poſſeſſione ville.iuxta aquas Rapus vo/
catas ſita quedã mulier cũ plurib muli⸗
erculis veſtib virilib indutis ⁊ alie alio
habitu laruationes exercebãt. ecce auteʒ
mulier illa q̃ pꝛincipalius eas ad id conci
tauerat cũ in domo cuiuſdam cõuicanei
ſimul cnm alijs ſaltarẽt rapta eſt a demo
ne e medio illaꝝ choꝛiſantiũ quaſi latẽter
ita vt neſcirent quo deuenerit. vnde vidẽ
tes illam pꝛincipalem non adeſſe ceperũt
conquerere quo euanuerit e medio.quaʒ
cum non mueniſſent exierunt de domo il
la.⁊ ecce om̃ib etiã viris ⁊ mulierib qui
aderant audientibus cepit mulier illara
pta ĩter paludes kapus clamare voce lu/⸗
gubnri plangendo ve ve ⁊ ve ⁊c̃. Ad cui⸗
clamoꝛem omnes perterriti. cum eſſet ſe⸗
ro in tenebris nemo audebat nauigare
intra paludes vt videret quid ageret᷑ aut
poſſet iuuare illam.ſed cum tota ulla villa
ad terribilẽ clamoꝛem foꝛet excitata.qui
dam vir foꝛtis natus eiuſdem mulieris
compatiens materno vlulatui pꝛoſilijt in
vnam nauẽ vt iret ad iuuandũ illã.Cũq;
aliquantulũ a ripa pꝛoceſſiſſet.ecce vehe⸗
mens turbo ⁊ tempeſtas fſox exoꝛta eſt
in aere ⁊ aquis adeo ꝙ nauis cepit peri/⸗
clitari.⁊ ſic vir ille ꝑſentiens demonũ ad
eſſe turbam.cepit nauem dirigeꝛe verſus
ripam.vixq; potuit euadere ne periret in
aquis.Cumitaq; infelix mulier illa diu/⸗
tius vlulaſſet planctu magno toꝛquẽtib⸗
eam demonibus ita perijt ꝙ decetero
nunq; repertum eſt etiam coꝛpus eius
nec veſtimenta illius apparuerunt.Ecce
ergo patet qᷓ; terribiliter deus tales per⸗
dit eo ꝙ ingrati ſunt beneficijs paſſionis
chꝛiſti ⁊ redemptionis. Vnde Berñ.di⸗/

cit. Non mirum ſi cõtra te o peccatoꝛ om
nis creatura clamat qui crucis beneficijſ
es ingratus. Si em̃ poſſibile eſſet terra
dicere poſſet. Quare tam nequiſſimum
non deglutio.aqua quare nõ ſubmergo
eum ⁊ ſuffoco.aer quare non deijtio eum
in infernũ. Ignis quare non combure.
Infernus quare eternaliter eum non ab
ſoꝛbeo ⁊ crucio.ve ergo ⁊ ve peccatoꝛibꝰ.
Rogemꝰ xpᷣm vt eripiat nos ⁊c.

Hominica eadem Sermo.iij.ſ. de paſ
ſionis chꝛiſti offenſa per peccata et vana
gaudia ⁊ punitione taliũ.

Ilius hois
f tfrfrradetur gentibus et illude t᷑
2 flagellabitur Lu. xviij. ⁊ in
euangelio hodiernno P Chꝛiſtus do
minus anteqᷓ; pateretur pꝛedixit diſcipu⸗
lis futuram ſuam paſſionem in Hierim
⁊ ad tolerandũ voluntarie atceſſit vt oſtẽ
deret quia ex caritate vellet omnia ꝓ no/⸗
bis pati.ſed heu homines mũdani de tã
to beneficio ingrati pꝛecipue hoc tempo⸗
re carniſpꝛiuij ſolent plurima nefanda vi⸗
tia contra chꝛiſtũ comitte:e peccando in
gula.luxuria. laſciuijs ⁊ vanitatib⸗ mul⸗
tis faſſangi vt merito cõquerendo de eis
dicat chꝛiſtus illud Pg. Reddiderũt mi
hi mala pꝛo bonis ⁊ odium pꝛo dilectiõe
mea.Quod eccleſia ſancta coſiderãs ho⸗
die in euangelio quaſi deploꝛando chꝛiſti
paſſionem quam patitur a talibus pec⸗
catoꝛibus.quatenus ſuos filios induce⸗
re poſſit ad compatiendũ chꝛiſto paſſo ꝓ
nobis ⁊ pꝛo eius paſſionis amoꝛe deteſtẽ

tur omnia peccata ac peniteant. Dicit er

go flens conquerendo pꝛedicta verba.q;
filius hominis hoc eſt chꝛiſtus virginis
Marie filius tradetur gentibus.i. ho⸗
minibus gentiliter peccatibus illudetur
ſcʒ multis vanitatibus.flagellabitur per
vitia.conſpuitur.quia eius bonitas ⁊ ca
ritas contemnitur ⁊ occiditur. Juxta il⸗
lud Hebꝛe.vj. Rurſum crucifigeñ.in ſe⸗
metipſis fillum dei ⁊c̃. DHe his ergo paſſi
onibus legitur in cuãgelio Juxta quod

Dimoz
Uatzerhonn
Scond
ſpemica n
LCarũ d
naluſtida.
Crapri
du⸗ ſ
gllegat Fran
Horrendug
fum vieken
tis manus
ceſſaiſegſeau
Crauuuslölt
andochultu
lur Nrläunp
uxrpldicti.
lerli megpp
hoovetbis B
Nbllscönae
Grerpiqgq
onapprn
1 olequis
izlahn
Wütcoralte
Gieckiſton⸗
infidchann
Gebantnoe
Miautch
callterinte
hecrigennr
Tho ii pan
potdiagran
mntönenſi
lectiaſcgrn
cgtomaden⸗
mäͤhismmin
ltatexplin
ftonch .“
tügrauius

anris velex
atüchnſtia
aſigennüa
ſecognnoi

tenprucöm
Ceignoratig

R

keinen,
leeſſt im
neguiſſmnun
o ſubmengn
ndainden
dn comdune,
reumnoneb
peckatonc,
1.

no ijſdeht
araet n

„
hois
bus et Aucet
Luxrii tis
Chiſusdo
einitdiſapo
mmin Hiann
teeſſt oſt
tommninpno,
mücandeti
nehoctenpe⸗
nnefinca
Nepetuncoin
unnuntnnh
vennetnec⸗
deldigenitn
n o dlenhe
cölagish
ſountonft
tlbus et
flos nclat
Onloſuſt
amondalſe
teum. Datet
Ciciſetug
iſus ini
Gtbust ſe
bus iln
Celabinrhe
ur. run
afſtiini
hoato .

pemone,

rũt coꝛpaliter. Q

— .
§. . .
8
. — .

DPꝛimuʒz de paſſionis xpᷣi iniuria reno⸗
uata ex hominũ malicia.
Scom de paſſionis xpᷣ
ſpernẽda vana leticia.
Teracuũ de vltionis mali pena ex diui⸗
na luſticia.
Circa pꝛimũ de paſſiõis xpᷣi ĩiuria per
malos renouata.ſctũs doctoꝛ Berñn.quẽ
allegat Fran. Maro.in ſuo ſermo.di.ſic.
Hoꝛrendũ penitꝰ ſacrilegiũ eſt qð ⁊ ipᷣo/
rum videt᷑ excedere facinꝰ qͥ dño maieſta/

i memoꝛia pꝛo

tis manus iniecerũt ſacrilegas.videt᷑ iam

ceſſaſſe ꝑſecutionis tẽpus.⁊ nũc quidem
grauius ipᷣi mali chꝛiſtiani ꝑſequunt᷑ pec
cando chꝛiſtũ qͥ ab eo vtiq; chꝛiſtiami dicũ
tur.vt iã impletũ cernamꝰ ulud ps.in ꝑſo
na xpᷣi dictũ. Amici mei et pximi meiad/
uerſũ me appꝛopinqᷓuerunt ⁊ ſte.⁊c̃. Ecce
his verbis Berñ. valde terribilis ⁊ hoꝛ⸗
ribilis cõtra chꝛiſtianos pctõꝛes ſentẽtia

claret vicʒ ꝙ nũc ipᷣi mali chꝛiſtiani peccã/⸗

do ↄtra xpᷣm grauius offendũt q̊dãmodo
⁊2 ꝑ ↄſequẽs acerbiꝰ in iferno cruciabũtur
qᷓ; illi qͥ xpᷣm manib crucifixerũt ⁊ occide⸗
Szʒz quõ graui iu/
dicet᷑ iſtoꝝ pctm̃ qᷓ; illoꝝ cũ illi peccauer̃t
infideli animo ⁊ in ꝓpꝛia ꝑſona xpᷣo inten
debant nocere ac fide eius totalłr perdere.
Iſti aũt chꝛiſtiani ſunt ⁊ pctm̃ eoꝝ nõ ꝓ/
cedit ex intentione nocendi xpᷣo.g̊ ⁊c̃. Ad
hec rñũdetur recolligendo ex doc. Nam ſᷣm
Tho.iij.par.q.lxxx.Aliqð pctm̃ duplicit

7

põt dici grauius altero. Vno modo ꝑ ſe

m rõnem ſue ſpeciei q attendit᷑ ex ꝑte ob

iecti.⁊ ſic grauiſſimũ pctm eſt qñ qͥs pec/⸗
cat ↄtra deitatẽ ꝑ infidelitatẽ vel blaſphe
miã.his minus grauia ſùt pctã ↄtra hũa

nitatẽ xpᷣi in ꝓꝛia ꝑſona vt patet de cruci
fixoꝛibo xpᷣi Alio modo põt dici vnũ pec/
catũ grauius altero ꝑ accidẽs.ſ.ex ꝑte pec
cantis vel ex ꝑte circuſtãtiaꝝ pcti.⁊ ſic pec Quinto occiſionem.
catũ chꝛiſtiani grauius iudicat᷑ pctis cru/ Et tales iniurias mali
cifigentiũ pᷣcipue triplici růòne. Pꝛĩo rõ⸗

XLVI

Ergo ex certa ſcientia ↄtra ipᷣm peccant.

⁊L ſic puniri grauuus habent. Secũdo

rõne ingratitudinis maiorꝭ.qꝛ vt Gꝛego.
ait in ome.de ↄfeſ.di. Quanto creſcũt do
na tanto etiã rationes creſcũt donoꝝ.Et
Berñ. Tanto grauius(inqͥt)de ingrati⸗
tudine iudicabimur. qᷓ;tomagis accumu
latis bñ ficijs reddentes maluʒ pꝛo bono
ingrati extitiſſe ꝓbamur. Sed qꝛ chꝛiſtia
ni plura dona beneficioꝝ ⁊ grarũ accepe⸗
runt a deo qᷓ; pagani ⁊ cruciſixoꝛes xpᷣi.g̊
plus punient᷑ de pctis ꝓpter ingratitudi⸗
nẽ ſua. Tercio ratione voti ⁊ obligatio
nis.nã Vrbanus papa.xij.q.j. Scumnus
dicit ſic. Qm melius eſt non vouere qᷓ; vo
tũ ꝓut melius poteſt non ꝑficere Eccs.v.
Grauius em̃ puniunt᷑ ꝗͥ votũ fecerũt aut
fidem ꝑceperunt ⁊ votũ non ꝑfecerũt aut
in malis vitã finierũt qᷓ; illi qui ſine voto
aut fide moꝛtui ſunt ⁊ tamẽ bona egerũt
opera.hec ille.Quia ergo chꝛiſtianꝰ voto

ſe obligauit in baptiſmo.ſ.abrenũciare ſa

chane ⁊ oibus oꝑibus eius ⁊ oĩibus põ⸗
pis eius vt dicit Aug.de conſe.diſtin.iij.
ca. Pꝛima igit᷑. Hoc aũt non vouit aliqͥs
eoꝝ qui chꝛiſtũ crucifixerũt. ergo ſequit᷑ ꝙ
chꝛiſtiauus grauius offẽdit ſuis malicijs
xpᷣm crudſigendo flagellando ꝛc. R
Sʒ queſtio occurrit q̃lia ſunt pctã per
que paſſio chꝛiſti a malis chꝛiſtianis reno
uat᷑ ſic ꝙ cõſilis iniuria xpᷣo irroget᷑ ab eis
vel maioꝛ qᷓ; a crucifixoꝛib ⁊ iudeis. Ad
hoc rñdet᷑ jm Fran. Maro.in ſer.alioſq;
theologos huius rei tractatoꝛes notãdo
qꝙ chꝛiſtus qͥntuplicẽ iniuriã paſſurũ ſe in
hoc euãgelio expꝛeſſit.
Pꝛimo ſcʒ traditionem.
Scðdo illuſonem.
Tercio flagellationem.
Quarto conſpuitionem.

pᷣo nũc irrogant.

Pꝛimo quidẽ tradit᷑ ab auaris ꝑ cupi⸗/

ne cognitõis.nã pctm̃ ex certa ſcetia ⁊ cõ ditatẽ vel auariciã.ſicut em Judas xpm
temptu cõmiſſum grauius eſt qᷓ; peccatũ tradidit per auariciã vili pꝛecio habendo
cx ignoꝛãtia vel infirmitate.Sʒ illi cruciꝭ/ Mat. xxvj. Quid vultꝭ mihi dare ⁊ ego
fixoꝛes peccauerũt ex quadã ignoꝛantia. eum vobis tradã.q.d.ſᷣm Hiero. Quan
iuxta ulud.j.Coꝛinth̊.j.Si cognouiſſent tumcũq; vile ⁊ modicum pꝛecium detis
nunq; dñm glie crucifixiſſent. Chꝛiſtiani ego eũ tradaʒ. Vbi Oꝛige. dicit ſic. Hoc
autẽ cognouerũt chꝛiſtũ deum eſſe verum faciunt om̃es qui vt accipiant aliqͥd tra⸗

Dominica Quinquageſime
vj. Rurlum crucifigen.xpᷣm in ſemenipᷣis⸗

Glo.di.Per vnũqðq; peccatũ quod com
mittimus chuiſtũ crucifigimus ⁊ quãtuʒ

Qut eijciendo ab ania ſua ſaluatoꝛẽ. Sed

gliqui ſunt heu tantu aua ri ꝙ dicã non ꝓ

triginta denarijs vt Judas.imo tantũ ꝓ
vno numiſmate vendũt chꝛiſtuʒ dum pꝛo

obolo falſe iurant vt patet in emẽtibus et
vendẽtibus.De talib Amos.ij. Hec di

cit dñs.ſuꝑ tribus ſcelerib iſrłꝛt ſuꝑ q̃rto
non conuertam eum ꝓ eo ꝙ vendiderit ar
gento iuſtũ.quattuoꝛ ſcelera auari ſũt.in⸗
liuſte acquirere.auare retinere.ꝓximũ op/

pꝛimere.aliena non reſtituere.de trib pꝛi
mis ſepe cõuertit᷑ a deo.ſed de q̃rto vt ſic

nunq;.quia ⁊ ſi conuertitad aliquã cõti
tionẽ ⁊ confeſſionẽ tamẽ nõ reſtituẽdo ab/⸗
lata nõ eſt vera pnia ſed falſa. vt teſtatur
Aug. xiiij.q.vj.Si res.⁊ ſic damnatur.
Scõo illudit᷑ chꝛiſtus ⁊ eius ſacra paſ⸗
ſio a malis chꝛiſtianis.⁊ hoc pᷣcipue fit du
pliciter. Pꝛimo ꝑ recidiuationẽ pcti poſt
pniam. Vñ Iſið.de ſũmo bo.li.ij.ca.xvj

Olc̃. Irriſoꝛ eſt ⁊ nõ penitẽs qͥ adhuc agit

qð penitet.nec vi det᷑ deũ poſcere ſubditꝰ.
ſed ſubſãnare ſuꝑbus.hec ille. Scðo ꝑ in
epta tripudia cãtus ⁊ laruationes ac cho
reas quas pᷣſertim faciũt mũdani his di
ebus.Qualiter autẽ ꝑ talia illudit᷑ paſſio
chꝛiſti alio articło patebit. VTercio
flagellat᷑ chꝛiſtꝰ ꝑ oppꝛeſſiões pauperũ et
angariaꝝ ac iniuriaruʒ ⁊ calũniarũ taxa⸗
rũq; iniquaꝝ flagella aut bera coꝛꝑalia
Aug.in ꝑſona xpi dicit. Quid ſuꝑbit im
pius ſi de ipo facit flagelluʒ pater meus.
Pater em̃ flagello filiũ coꝛripit.⁊ poſtea
flagellũ in ignẽ ad cõburenduʒ picit.Sic
facit de impijs ⁊ tyrãnis deus ⁊c̃.
Quarto conſpuit᷑ xpᷣs ꝑ contẽptũ ſan⸗
ctoꝝ viroꝝ docentiũ vᷣba dei.⁊ ꝑ bonoꝛũ
hoĩm vituꝑationes detracões ⁊ infami
as eis a malis trrogatas. Vñ ſuper illud
Job. xxx.Faciẽ meã conſpuere non veren
tur Glo.di.Faciẽ xpᷣi conſpuere eſt iuſtoſ
in abſentia vel etiã in pᷣſentia cõfutare ⁊ i
eoꝛũ contumelijs verba falſa q̃ſi fluentia
ſputa emittere.hec glo. Vnde tales ſimi⸗
les ſunt iudeis qͥ Hur virũ marie ſoꝛoꝛis
Mohpſi pꝛo eo ꝙ increpabat eos ne idola
adoꝛarent ſputis ſuffocauerüt. Quin⸗/
to occiditur chꝛiſtus et crucifigitur ꝑ qoli
bet peccatũ moꝛtale.ſcʒ ſuperbiam.luxuri
am.irã.inuidiã ⁊c̃. Vnñ ſuper illud SHeb.

in nobis eſt occidumus.hoc eſt.tantam et
iniuriaʒ facimus ac ſi ocaderemus quia

cha ritatẽ extinguimus ⁊ animã noſir oc

cidimus ſeꝑando a vera vita que de“ eſt.

O ergo chꝛiſtiane cogita xpᷣm crucifirlum
⁊ ſtatue eũ in coꝛde tuo.dicq; eidẽ O pijij

ſime dñe ieſu tu tot ⁊ talla paſſus es ꝓ me

traditus es.illuſus.flagellatus.conſputꝰ.
occiſus. Ego autẽ pctõꝛ infelix ꝓ his om ⸗

nibus ingratus extiti ⁊ inſuꝑ multotiens
tuas paſſiones peccatis meis renouaui.
Ignoſce mihi dñe quotiẽs te tradidi per

auariciã.ſic docet oꝛare Ludol. li.de vita

chꝛiſti. Ignoſce inqͥt etiã mihi o bone ieſu

quotiens te illuſi recidiuãdo.ignoſce quo
tiens flagellaui pauꝑes tuos ledendo.q̃ti

ens cõſpui pꝛedicationis verba cõtemnẽ⸗
do.ignoſce o dulcis ieſu quotiens te pec⸗
catis crucifixi.hec ̃ᷣm Ludolohũ. S

CCirca ſcom de paſſione chxſti memo⸗
randa vt ſcʒ ſpernat᷑ vana mundi huius le
ticia que ſolet fieri his diebo ↄtra quã le ⸗
gitur paſſio chꝛuſti Notandũ ꝙ quiibet

bonus chꝛiſtianus debet recolere xpᷣi paſ

ſionẽ vt per eam deteſtetur mundi vicia et

gaudia vana. Nã exemplariter loquendo
vt Johes Iſagoge li.iij.de regimi.ſani.
dicit. De ſero claudende ſunt feneſtre ⁊ ia
nue ⁊ intus lumẽ debet accendi vel ignis
pꝛeſertim temꝑe peſtilentico.quia exalati
ones coꝛrupte quas ſol ſurſuʒ traxerat in
die cadũt deoꝛſum in nocte ⁊ inficiũt acrẽ
⁊ ſic aer per feneſtras intrañn.nocumentuʒ
pꝛeſtat coꝛꝑi ⁊ ſanitatẽ coꝛrũpit.Sic ſpi⸗
ritualiter.hoc temꝑe carniſp:iuij homies
poſiti ſunt in peſtiletia et nocte vitioꝝ płꝰ
qᷓ; per totũ annũ. Ideoq; pꝛo ſanitate aĩe

cõſeruanda debet chꝛiſtianus bonus claau

dere his diebus feneſtras quinq; ſenſuuʒ
qꝛ vt ſcrnibit᷑ Hiere.ix. Moꝛs intrat per fe
neſtras nr̃as.i.ꝑ qͥnq; ſenſus ſm Berñ.
icq; in domo anie intus debet accendi
ignis amoꝛis vel lumen paſſionis chꝛiſti.
Vnde Berñ.dicit.ꝙ paſſionis chꝛiſti ſe⸗
dula meditatio ſuper omnia illuminat in

tellectũ.accendit affectũ.et remediuʒ pꝛe/

ſtat contra omia temptamenta vitioꝛ um
e

Plerpal
bus coſce
hadeteſte
Glnonis,n
porteinin
Uituemmun
ſergtono⸗
l Diap
ſeempae
portatede
nundtlae
duntdiab⸗a
o
nnopopgt
gechulus,
dlabolotr.
T Poo⸗
demhige
lucereauc
Ougnals
diabolus.
Qulodn
Caryͤhue
ſecclendi
infta. Q
hlene
altamal
ſmumnco,,
toquste
choꝛej
Caturnſ⸗
eſtqudia
lusnanu
dibollco⸗
ſunchonſa
quiftinch
niOfise

npoofunch

Ggeeſtiuie

ſig Watb

ecideo be

Agkin
ind
Püſulpla⸗
ſireihn
lrunh
Gabtcep
. aceyl
Müconen

„

Mi quoden
mns 1 in
Ceſttantand
darms gti
mimänontid
in gnedeel
ömaqucäunn
Gece O
aſſusesnte
Nrus conſhur
felr phison
ig mulronens
es renonan.
stetradidihe
ndol ll deſi
nhiobonetei
lolgnolceq
os alencogi
rbacötennel
otens te el
