vſq; ad ſeptimũ vt narrat mę hiſtoꝛiarũ

iudeos ſic tenere.⁊ habent᷑ h li.o:iginaliũ
Deniq; circa annũ.xuiij.inualeſcet paſſio
coꝛꝑalis cõcu piſcẽtie ireq; ⁊ inuidie achu
iuſmodi que ſunt impedimeta virtutum.

Remediũu ergo ad hibendũ eſt vt parẽ⸗
tes filijs ptunc ꝓuideãt. Pꝛimo ab exem

plo malo vel occaſione pcti cauẽdo ſcʒ ne

turpia coꝛã eis loquant᷑ aut ne videãt tur
pia aut ne in vno lecto cubet ⁊c.ſicut do⸗
cet Egidi⸗ vbi S.ca.vj. Nam ſᷣm Philo.

vij. Ethi. Que bmo inſpieiunt᷑ cu maio⸗
ri admiratõe ↄſpiciunt᷑ ⁊ plłl memoꝛie im
pᷣmunt᷑.Et qꝛ illa etas de ſe ꝓuocat᷑ ad lal

ciuiã. ideo cauendum eſt ab occaſione ⁊c.
Scðo ꝓuidere debẽt docẽdo vᷣbo ⁊ exem

plo vt verbũ dei audiãt pᷣcepta diſcant ee
pctã caueãt. Tercio ſi viderit peccare coꝛ/⸗
Pꝛouer. xiij. Qui ꝑcit virge
odlit filiũ ſuũ.q aũt diligit inſtater erudit.

rigendo.vñ

P Sela querit hic. qn poſſunt pueri
moꝛtalr peccare ⁊ qñ tenent᷑ ad ſciendum

pᷣcepta ⁊ obſeruanduũ. Rndet᷑ ̃m iura ex⸗

tra de delictꝭ pueroꝝ.? cõcoꝛdãt Augu. ?
Berñ.ꝙ qn homo incipit eſſe dolicapax
2 pceptoꝝ dei habere intellectũ tunc inci“

pir poſſe peccare moꝛtalr.? ſic vnus citiuſ

incipit qᷓ; alter. Et pme quidẽ peccat ve⸗

nialiter. qꝛ Gꝛego.in moꝛdł.dic. Ju vno

q̊ lapſu a minimis ſemꝑ incipit᷑ ⁊ ſuccre⸗
ſcentibo defectibus ad grauio:a peruenit᷑

Hec ille. ideo regendi ſunt. Si vieas

Quid
luſmne
iih.
exquo
ideol
liaßt
nigun
malen
dicit

ne
enre

lſvnt
ndi

ſedes.
Go
diſfiel
benere
Phero

torias

caſſ
herdi
4sein
cce
Eaa
R
be
ſti
e
lore
ble⸗
ro
blltte
tes, C
kites

queſt

adef
tatel
papar
treuer
Hec:

worzl

Nic 1

ſorrlter

iutall

N
Jirbolo
te Ae
lemiſſ;
Uaſcpn
deyeni⸗
erag eras
niüinqu
ninc
blst
lplroo
Hierof.
nitten
lepro⸗
Ami
emen
lepio
inffg
dich⸗

ugl
a
ed
eacbe⸗
mman.
wpare
daberem
idone
Videittur
ſurdo!
fn Poi.
tcäümao
venoreln
ocliodlul
cMonet.⸗
o 1en
1dletii
atanton
ior ie
iranolt
ſunteren
ſensum
nundet
Zugn
dolcnpa
unenna/
is ul
elirſe
Jnns
ihee,
henen

GGH

Quid &̊ erit de ꝑiurijs vitupijs furtꝭ ⁊ hu
luſmoui que faciũt pueri etiã ante annuʒ

xiiij.⁊ ſeptenniũ diſcretionis ⁊c. Rñ det᷑ ꝙ
exquo nullũ malũ impunitũ vt Aug. diẽ
igdeo luent penas pctõꝝ illoꝝ qͥ eos ad ta
lia vᷣbo vel exemplo inducũt vel non coꝛ⸗/
rnigunt de talibus vel qui eos puocant ad

maledicendũ vel irã ꝛc. Muarta eras

dicit adoleſcentia qᷓ vſq; ad.xxviij.annos
1 endt pᷣm Yſið. Hec multũ cõmendabi
le

m reddit hoĩem ſi ſit verecũdus in ado/

leſcentia.qꝛ Berñ.ſuꝑ cãtica dicit. Vere⸗
cundia in adoleſcẽte eſt vite decus. vᷣtutũ
ſedes. 2 pᷣmitie ⁊ laus nature, hec Berñ.
Szʒz cõiter ex malis moꝛib adoleſcentes
difficiles ſũt reſurgere ad vᷣtutes ex ſe niſi
bene regantur. Q
Rhetoꝛi.⁊ alios ſunt. Pꝛimo animoſi vi⸗
ctoꝛias amantes.quia aduerſis nondum
caſib ſunt deiecti ⁊ hũiliati.iuxta illud ꝓ /
uerbiũ vulgare.nondũ calcauit bos tibi/
as eius.ſ.adoleſcẽtis.vñ multũ appetunt
excellentiã ꝓpꝛiã ⁊ honoꝛẽ. ideo nimis do
lst ⁊ iraſcunt᷑ cu vincunt᷑ in ludo vł agone
Scòdo ſũt deſideria ſua ipetuoſe ſequetes
prer qð non cõſueuerũt eſſe in agẽdis vel
patiendis pꝛudẽtes. vñ non valet eos cõ/
ſtituere in belloꝝ duces vt ðꝛ.ij. Chopi.

Qm̃ ᷣm phm ſcðo

qꝛ nimis ſũt pᷣſumptuoſi ⁊c.⁊ hoc ꝓpt᷑ ca⸗

loꝛẽ nature feruentis. Tercio ſunt varia⸗

biles multũ ⁊ incõſtantes. nã amoꝛ eoꝛũ

2 odiũ cito tranſit.vnde ⁊ diſcurrũt inſta⸗

biliter. Quarto quia laſciuiã cõcupiſcen⸗
tes. Quinto quia tenere ſua bona non cu
rãtes vnde ſunt ꝓdigales qꝛ inexperti tã

queſtus qᷓ; indigentie. Sexto quia alcio⸗

ra de ſe ſperates et cogitãtes. vnde cogi/

tat ⁊ iactat ſeꝙ poteſt eſſe epiſcopus vel
papa vel vñs magnus aut rex⁊c. Sʒ cũ
creuerit aliquãtuluũ vix ſufficit fieri ſeruus

Hec ⁊ plura habent᷑ ex ſpeculo virtutum
moꝛaliu li.ca.ij. Remediũ ergo eſt ꝙ talia
vicia refrenẽt.qꝛ ſi hmõi aſſueſcãt incura

biles erũt in ſenectute. iuxta lud Oꝛzatij

Quod noua teſta capit inueterata ſapit.

Segld debent hoc co gitare quia ſanguis
recens eſt in adoleſcentibus ꝓpter quod
foꝛtiter agunt quicqͥd agunt. Et ſic deum

foꝛtiter diligunt ſi conuertunt᷑ ad ibſum.

runt te nimis. Vñ ⁊ chꝛiſtꝰ in hoc euãge⸗
lio incitat in adoleſcẽtia ſurgere di. Ado⸗
leſcẽs tibi dico ſurge. &ÿ Quita etas

dicit᷑ iuuentus vel virilis.que a.xx viij. in

cipit.et.l.annis terminat᷑ vt YIſið.dic vbi
ſupᷣ. Et hec habet ꝓpꝛietates bonas plu⸗
res ſcʒ ꝙ ſunt viriles ⁊ conſtãtes.intẽden⸗

tes honeſtati ⁊ vtilitati.ſᷣm diſcretionem

iudicant ſingula neq; oibus credũt neq;
oibus diſcredunt. vt patet li.de ſpe.virtu
tum moꝛ. Tamẽ in eis ſunt etiam moꝛes
mali pᷣſertim ſi antea vitijs ſũt aſſueti qͥ/
bus adhuc ſubijciũt᷑.qꝛ vt Ambꝛo. ſuper
Bti immaculati.dicit.iuuẽtus ad coꝛre⸗
ctionẽ eſt durioꝛ ⁊ rara in iuueniba humi⸗
litas. IJdeoq; mirãda dum etas viget vi⸗
ribus ſolide.hec ille.Dheniq; ſolent habe⸗
re iuuenes moꝛes malos pᷣcipue ſi ſunt di
uites.vt patet ex eo.li.ſ.ſpeculo vᷣtu.quia
tales ſunt ſuꝑbi.Aug. Vermis diuitiaꝝ
eſt ſuꝑbia. Scðo ſunt cupidi et ꝓptea op⸗
pꝛeſſoꝛes pauperũ.maxime ſi non a pnci⸗
pio ſed denuo facti ſint diuites qꝛ timent
iterũ pauꝑari.Tercio cõtumelioſi quia ꝑ
pecuniã ſperant de facili euadere pericula
⁊ obtinere placita vel dominia. Hec ibi.
Remedium ad hec valer vt Berñ. in
epiſtola ad fratres de monte docet. ꝙ exq̊
conſuetudo inquit altera natura eſt.Om
nis ergo malus animꝰ poſtq;ᷓ indureſcat
malicia emolliri poteſt et debet.ne poſtea
ſcilicet in ſenectute indurata malicia de⸗
ſperandum ſit ⁊c. Idẽ.Clauus clauo tun
ditur. ſic conſuæudo mala conſuetudine
bona vincitur. O ergo tu homo iuuenis
fac tibi vim contra vim.quoniã regnũ ce⸗
loꝝ vim patitur ⁊ violenti rapiunt illud.
Match. xj. Surge ergo nunc ad peniten
tie virtutem ⁊ alias. Serxxca etas dici“

tur ſeniũ que terminatur.lxx. anno.et in

cipit a.l.que etiam dicitur grauitas.
Septima autem etas dicitur ſenectus
vel decrepitus. que ſcilicet ab anno. lxx.
durat vſꝙ; ad finem vite ſᷣm Iſidoꝝ vbi
ſupia. S ISſte erates etiam licet ha

beant plures bonos moꝛes vt dicitur li⸗

bꝛo quo ſupꝛa.Pꝛimo quia in ſenibus eſt
maioꝛ pꝛudentia eo ꝙ in multis ſunt ex/
perti. Secundo quia ſunt maturi moꝛi⸗

iuxta ulud Canti. j. Adoleſcentule Dilexe/ bus et nõ pᷣcipites ſʒ cauti in credẽdo. vel
D WZ n 2

Dominica.xVI. poſt
dilcredẽdo. nã Seneca diẽ ꝙ eq̃le viciũ ẽ C „ h
credere oĩbus ⁊ nulli. Tercio qꝛ ſunt con L (cc 0
ſiliatiui ⁊ reuerendi. nihilomin in ſenib⸗ eæ quidã idropic erat ante illã
ſũt plures moꝛes defectuoſi qͥbꝛ impedi⸗ f(Cccz ieſum Lu. xiiij. ⁊ in euan⸗

unt᷑ ne reſurgãt ad vᷣtutẽ ⁊ pniaʒ. Pꝛimo gelio hodierno Dñs ieſus de celis deſcẽ ⸗
dit ⁊ venit ad nos in mundũ iſtũ vt ſuam
charitatẽ maximã erga pctõꝛes ⁊ circa ſu
os etiã inimicos oſtenderet tãq; amicus
10. de. Esttiunreen mal in/ veriſſimꝰ. qꝛ Roma. v. Cũ eſſemꝰ inimi⸗
ter hoĩes laten.ſub ſpecie bonoꝝ iõ ſuſpi/ ci recõciliati ſumꝰ deo ꝑ moꝛteʒ filij eius.
cant᷑. Scðo qꝛ ſũt euentuũ timoꝛoſi. Vñ Vlenit etiã tãqᷓ; medicus vt infirmitates

qꝛ ſunt ſuſpitioſi vt Phus dicit li.ij. Ehi.
Senes (inqͥt) cacoges ſũt.eſt aũt cacogia
in deteriꝰ extimare vel ſuſpicari oĩa. Ra⸗
tio.qꝛ ſenes exꝑti ſunt ꝙ młti ſũt ma li in/⸗

plura ſemꝑ mala timẽt euenire q; eueniãt giaꝝ nraꝝ curaret vt Aug. dicit. Deniq;

2⁊ ſepe ⁊ dubia ac remota picula foꝛmidãt venit tanq;ᷓ doctoꝛ ⁊ magiſter. vt nos ad
ãqſi iam eſſent certa ⁊ iminentia. Ratio qꝛ ſalutis via doceret. Pꝛopterea yt hodier⸗

foꝛe ſe recognoſcũt ſeptꝰ tribulatos et de/ nũ euãgeliũ dic. In domũ pncipis phari
pꝛeſſos. ſut puſillanimes. Tercio qꝛ ne/ ſeoꝝ q ei inimicabant᷑ obſeruantes intra
gligentes 2 tepidi in amoꝛe dei. Nuarto uit maducare cũ eis ⁊c. ⁊ ibi hydropicuʒ
qꝛ iũlliberales ⁊ auari.nã Hiero.dic ꝙ ĩ ſe/ curauit ⁊ ſalutis viã eſſe huilitatẽ docuit.
mibus cũ cetera vicia ſeneſcat ſola auari / de qͥb clare patet in hoc euãgelio. Textꝰ.
cia iuueneſcit. Quito ꝗꝛ ſpem hñtes ſup/ In ülo tempe. Cü intraſiet ieſus ĩ do⸗
uluendi.nã Hiero.dicẽ ꝙ nemo eſt tã pꝛo⸗ mũ pᷣncipis phariſeoꝝ ſabbato mãduca
uecte etatꝭ n ſperet adhuc ſe ꝑ annũ aut
circiter ſuꝑuictuꝝ. O chariſſimi h̊ nõ idðo mo quidã hvydropic erat ante illũ.Et re⸗
dicimꝰ vt vos ↄfundamꝰ.ſʒ vt in chꝛiſto ſpondẽs ieſus dixit ad legiſꝑitos ⁊ phari
vos moneamꝰ ad excutiendũ ⁊ reſurgen/ ſeos di. Si licet ſabbato curare. At illi ta

dũ a vicijs. Pꝛoe remedio && valet cogi/ cuerũt. Jpᷣe vero appꝛehenſũ ſanauit eũ.

tare penas ĩferni qᷓs homo ĩicurrit ex pec/ ac dimiſit ⁊ rñdens ad illos dixit. Cuius
catis ſi nõ penituerit ante moꝛtẽ.nec ẽ ꝓi veſtꝝ aſinus aut bos in puteũ cadit ⁊ nõ

roganda pnia ad extremũ.qꝛ dic verſus cõtinuo extrahet illũ die ſabbati.⁊ nõ po

X muſi ſis gratus bis pulcer ter qʒ foꝛtis. terãt ad hec rũdere illi. Oicebat aũt ⁊ ad
vᷣ. Quat ſapiẽs qn diſ.ſex ſctũs poſtea nõ inuitatos ꝑabolã. intendẽs quõ pꝛimos
ſis. DHeniq; valet paſſiõis chꝛiſti mẽoꝛia. accubitus eligerẽt di.ad illos. Cu inuita
ad incitandũ tã adolelẽtes qᷓ; iuuenes ⁊ tus fuerꝭ ad nuptias nõ diſcũbas in pꝛi⸗
ſenes qᷓ recuꝑare poſſit ꝑdita. Exem/ mo loco ne foꝛte honoꝛatioꝛ te ſit inuita ⸗
plũ ſcribit in Spe. exem.di.ix.exem.clviij tus ab illo ⁊ veniens is qui te ⁊ illuũ voca
ꝙ quidã deuotꝰ rogabat deũ vt ſibi reue uit dicat tibi.DHa huic locũ ⁊ tũc incipies
laret quale ſeruitiũ poſſet facere deo acce/ cũ ruboꝛe nouiſſimũ locũ tenere.ſʒ cũ vo⸗
ptũ ⁊ hoĩ vtiliſſimũ. Apparuit illi dñs catus fueris vade recũbe in nouiſſimo lo
ieſus crucẽ magnã poꝛtãs in doꝛſo et di. co vt cũ venerit qui te inuitauit dicat tibi

Crucẽ meã poꝛtabis.⁊ ille.Quõ dñe ieſu Amice aſcẽde ſuꝑius.tũc erit tibi glia co

poꝛtare debeo. Rñdit chꝛiſtus. In coꝛde rã ſił diſcũbẽtibi.qꝛ oĩs qͥ ſe exaltat huilia
poꝛtabis ꝑ crebꝛã recoꝛdationẽ ⁊ ↄpaſſio bit᷑.⁊ qͥ ſe hũiliat exaltabit᷑ Lu.xciih.
nẽ.in oꝛe ꝑ deuotã grarüactionẽ ⁊ exoꝛati Juxta h̊ euãgeliũ notem tria miſteria
onẽ.in aurib ꝑ verbi dei ⁊ paſſionis mee Keim de hydropici deſignatione.
auditionẽ ⁊ in coꝛꝑe per caſtigationẽ ⁊ vi/ Scõom de ſalubꝛi chꝛiſti inſtructione.

cioꝝ cꝛucifixioneʒ ⁊c̃. Rogemꝰ & chꝛiſtũ. Terciü de carnalis vite deteſtatione.
— Circa pꝛimũ de hydropici deſig⸗
Dñica.xyj.poſt Penth. ſer.j.ſcʒ iuxta natione. Aduertamus quomodo loquit
euũgel. applicãdo de fugiẽda carnali vita euangeliuz di. In illo tempoꝛe ſcilicʒ an⸗

re panẽ ⁊ ipᷣi obſeruabãt eũ. Et ecce ho ⸗

4
ſttat
ns

Ppring

Poſch
AA vit
tultel
ſonet
6ispe
needie
Palett
Phuni
Plunm
arent
(bumm
bist
ſeont
deede
ne
ſeor
M
dw
1
1
4
1
ie
ltra
les ſ
gode
Dis⸗
ſanan
Pme
cordli
phan
Pohia
uedi
lllole
aumnel
ktiä il
hecho
dice
Pfaͤro
tenet
isr

e.
mno

Mmee llä
mneuand
sdeti⸗
ſtſtuum
litctſ
amlcus
inint,
heins,
ia,
enig
98 4d
Gtien
han
nm
ia;
k.
.
N
quca
eho
.‚Srre
pharl
Nrllias
uith
Cuus
uttn
11nöe
tnüttad
gines
Liinuirn
snpel
tinuttt
lli oen
emapies
6 d w⸗
nol⸗
ear at
nhelia

itat
tone,
cone⸗
oye.
ldcſs
D lo it

le

Bermo

no etatis chꝛiſti. xxxiij. cõpleto.quinto no⸗ ris. Tercia ardoꝛ ſitis.
nas Octobꝛis ſᷣm Vinceñ.li.viij.hoc eſt eſt palliditas caloꝛis.
pꝓxima die ante feſtum ſancti Franciſci. vt erãt p
Poſtqᷓ; dixerat ꝙ arta.iſ.via eſt que ducit pleni eſſe aqͥs vicioꝝ in mẽte.

ad vitam. Tuc pꝛinceps phariſeoꝝ inui/

tauit eum.nõ amoꝛoſe ſed inuidioſe.quia

repꝛobauerat maliciã ⁊ auariciam phari

ſeoꝝ et dixerat Hierim hieruſalem qᷓ occi
dis pꝛophetas ⁊c. Non me videbitis do
nec dicatis. Benedictus qui venit ⁊c᷑. vt oꝛ ẽ canis putridꝰ fetẽs coꝛã homibus IB
patet in euangelio Luce. VUnde conſilio . 1 Tercio ꝑ
phariſeoꝝ inuitauit chꝛiſtũ. ⁊ cũ hoc etiã ardoꝛẽ ſitis.ſ.auaricie q nõ põt ſatiari.vñ
plurimos de phariſeis vocauit vt obſer/ ſcit amoꝛ q; tũ
uarent ſi chꝛiſtus in conuiuio largo poſt
cibum ⁊ vini potum diſſolueret ſe in ver⸗
bis ⁊ diceret aut faceret aliqͥd ↄtra phari
ſeoꝝ traditionẽ.⁊ ſic poſſent euʒ illi multi
doctoꝛes phariſei confundere 'm Lyram
⁊ſanctũ Gincentiũ in ſer. Vnde cum in/⸗
traſſet ieſus in domũ illiꝰ pncipis phari⸗

OQuarta liuoꝛ hoe
eſt palliditas caloꝛis. Sic hoĩes carnales
vt erat phariſei his ſignis cognoſcuntur
b en eiſe ags vicloꝝ in mete. Pꝛimo ꝑ
tumoꝛẽ vel inflationẽ ſuꝑbie. Nã inicium
omis pctĩ ẽ ſuꝑbia.Ecci.x. Aug. Quem
ſuꝑbũ videris agnoſce filiũ ſg diabole⸗
Scvo ꝑ fetoꝛ? ſcʒ luxurie ⁊ gule.vnde
Hugo li. de bono oſcie dic. Tolerabili ⸗

ala peccatoꝛis fetẽs coꝛã deo. Tercio p

poeta YJuuenat. Creſcit amoꝛ numi qtũ
pecũia creſcit. JIdeo.j.Thi.vj.Radix om
niũ maloꝝ ẽ cupiditas. Quarto ꝑ liuidũ
coloꝛẽ ſcʒ ire ⁊ inuidie atq; accidie. Nam
Job. v. Eiꝝ ſtultũ interficit iracundia et
inuidia.Sic em aper lãcea ↄfoſſus ex ira
pᷣcipitant᷑ ſe ipellit magis ac mag in lan.
ceã vt poſſit inuadere hoĩem ↄfodiẽteʒ.et

ſeoꝝ ſabbato maãducare panẽ ipᷣi obſerua ſic ſe occidit.ſic ſua ira tanq; lancea ſe ho /

bant eü. Nominat᷑ aut panis ſolus. quia
mos eſt ſcripture ꝙ noie panis intelligit᷑

om nis eibus vt patet.iiij. Regu.vj. Iteʒ cundi ⁊ hmõi vitijs i

qꝛ ſᷣm Vinceñ.in ſer.chꝛiſtus tam ſobꝛiũ

modũi tenebat ꝙ pluries de pane mandu

caret ſolũ ⁊ modicũ de alijs. Et ecce ho/
mo hydropicus erat ante illũ pᷣm Vincẽ.
Hoc factũ fuit oꝛdinatione phariſeoꝛuʒ.
ꝓPterea ſᷣm Cyril.etiã nõ audebat hydro
picꝰ petere a chꝛiſto ſanitatẽ quia ſciehat
circũſtantes eſſe inimicos chꝛiſti obſeruã
tes ſi curaret illũ in ſabbato.ſʒ tantũmo/

do deſideranter reſpiciebat ad chꝛiſtum.

Dñns g er pietate licet ſolo verho poſſet
ſanare.tñ voluit de mẽſa ſurgere ⁊ ire ad

ipm et tangere dans nobᷣ exemplũ miſeri

coꝛdie ad infirmos.et ſic ſanauit illum. et
phariſeos cõfudit patet lra. Querit er
go hic Quid ſignificat᷑ꝑ hc hydropicuʒ
quẽ dñs in tali cõuiuio phariſeoꝝ mira⸗
culoſe curauit. Ad qð rũdet᷑ ꝙ ſignificant᷑
carnales hoĩes vitijs pleni.ſcʒ qles erant
etiã illi phariſei. Nã pᷣm Bedã et Lyraʒ

bydropiſis eſt moꝛbe ab aquoſo humoꝛe
dictꝰ ab hydoꝛ grece qð eſt aqᷓ latine eo ꝙ

hydropicꝰ habet humoꝛẽ aqueũ inter cu
tem et carnẽ. Et habet quattuoꝛ ꝓpꝛieta⸗
tes quibo agnoſcit᷑. Pꝛima eſt in flatio vẽ/

nis ⁊ mẽb:oꝝ coꝛꝑis.Scda exalatio feto

mo occidit.ſiłr inuidia. Vnñ hoies etiaʒ ſi
ſint caſti vł religioſi.dũ tñ ſint inuidi ira⸗
12 vitijs innodati tales carna
les iudicant᷑ ſic ſũt phariſei. Jdeo.j. Co⸗

rinth.iij. Adhuc em carnales eſtis cũ ſint
in voõᷣ zelus ⁊ ↄtẽtio ⁊c. Sed dum tales
ad ieſũ accedũt ꝑ deſideriũ plenũ oꝛando
ſanabit eos appꝛehẽdẽdo ꝑ gram qua ex
trahit a culpa ⁊ ꝑ pniam dimittẽdopctã
vt libere traſeat ad ſpualia. O hõ carna
lis vite veni ad chꝛiſtũ. NCLirca ſe⸗
cundũ de ſalubꝛi documẽto. Notandũ ꝙ
chꝛiſtłꝰ dñs in ̊ euãgelio plura documen
ta ſalubꝛia nobᷣ dedit q̃ bꝛeuit᷑ h̊ annota ⸗
bimꝰ. Pꝛimũ vt diſcamꝰ chꝛiſtü ĩ pau
periby libẽter paſcere qꝛ ex habebimus
maximã remunerationẽ gre.Nã quotieni
cũq; legimꝰ chꝛiſtũ in cõuiuio ſuſceptum
cõꝑimus ſemꝑ magnas feciſſe recõpenſa⸗
tiones ne ocioſe panem alienũ comederet
Pꝛimo em̃ inuitatꝰ fuit ad cõuiuiũ nupt i
arũ ⁊ ibi ex aqua dedit vinũ Joh̊.ij. Se/
cũdo in cõuiuio ſymõis lepꝛoſi Magda,
lenã ſaluã fec ⁊ ipm hoſpitẽ ſcãdaliſatu,zi,
ſtruxit ? ſic illumiauit Lu.vij. Tercio ĩ cõ
uiuio MHatthei ipſum Mattheũ pꝛouex
it in apoſtolacuʒ et cõmenſales peccato ⸗
res ad penitentiam vocauit Matthei. ix
capᷣ.Quarto in domo Tachei ipᷣm hoſpi⸗

* 4ʒ

tem cõuertit. 2 ſalutẽ factã eſſe domui ſue
Pnunciauit QLuce.xix. Quinte in cõuiuio

VI. poſt

Bent 5 E . .

poni p themate huiꝰ ꝑt p ſe pdicañ. De

carnali & vita deteſtãda notemꝰ ꝓ ſignifi

Harthe in Bethania. 2 LZaʒarum fra/ catõe tria miſteria.

trẽ eius reſuſcitauit Martham etiam et
Maggdalenã magna ſanctitate ſublima⸗
ult. Deniq; ſexto in cõuiuio huius phari
ſeei. de quo hoc euangeliũ agit triplicit᷑ re⸗
coõpenſauit qꝛ hyꝓdropicũ ſanauit.phariſe

os benigne de ſtulticia redarguit ? omni⸗/

bus inuitatis ſalutarẽ doctrinã hũilitatꝭ
dedit di. Cũ inuitatus fueris.patet lrĩſa.
Scoz ſequit ex iſtis vr chariſſimi conſi
derem ex hoc q; valde bonũ eſt chꝛiſtum
ſepius ſuſciꝑe in euchariſtia dũmõ fac ho

mao qð debet ad ꝑcipiendũ tantũ hoſpitẽ

qꝛ ſicut non decet regẽ magnũ bene hoſpi

Scðm ð: gehẽnalis pene eius guitas.
Tertiũ dꝛ Ftualis pugne ſalubꝛitas.
Quo ad bmũ notandu ꝙ carnalis vita
eaiculoſiqſima ? b ofis deteſtada ? fugiẽ/
da t h ondit pliby romb, ? eius niculis.
Pꝛlo ꝓpter ꝑiculũ abomiatiois diuine
Seðdo ꝓpter pilculu celeſts diſolicentie.
Tercio ꝗpt᷑ piculũ captiuitat diabolice
Quario ꝓpter piculum deſtructionis

narure pelie.—
Quito pt giculũ exhereditatõis prie.
7 ſeqns danatiõis ꝑpetue. Pꝛio in;ᷓ

tatũ ab aliquo ſine munere hoſpitẽ relin/ ꝓpt piculũ abominatiõis diuie ireq; ⁊ vi

quere ſic nunqᷓ; chꝛiſtus ſine munere reci⸗
pif᷑. Terciũ documen tũ vt diſcamꝰ ini
micos diligere 2 odiẽtibus nos bene face

re. Nã chꝛiſtus ſciẽs phariſeos ſcʒ eſſe ſibi

dicte. na iterrogo te o hõ. quõ videt᷑ tibiꝰ
vidicta dei dic inihi.ſ. ſuꝑ à pctõ expetiuit
de i mũdo vidictã maxima ꝓfecto nõ ꝓ
alio qᷓ; ꝓ carnalitate.vn Hicro.i teſta.di.

inimicos ⁊ ↄtradictoꝛes.nihilominus cũ De nullo alio pctõ legit᷑ dxiſſe deũ ꝙ pe⸗

eis comedit ⁊ cõuerſabat᷑ vt vicʒ per do⸗
ctrinã et miracula ac ꝑ conuerſationem.

nitet ſe feciſſe hoĩeʒ niſi de pctõ carnis ꝓ
qͥ totũ mũdũ diluuio deleuit. Iteʒ ꝓ h̊ ſo

ad vᷣitatis noticiã ⁊ ad ſalutẽ illos attra / domoꝝ ciuitates qͥnq; cũ oib villis⁊ pol

heret. ſic ⁊ nos debemꝰ. Quartũ vt di/
ſcamus detractiões ꝓximoꝝ cauere. Vñ
chꝛiſtus redarguit miraculo facto et ver/⸗
bo phariſeos qͥ ipᷣm obſeruabant ſi aliqͥd
Diceret aut faceret vnde eũ poſſent accuſa⸗
re ⁊ ſibi detrahere.ꝓpterea nota ꝙ Berñ.
2 Hugo dicũt.O qᷓ; maledicta.o qᷓ; moꝛ
tifera eſt lingua detractoꝛis. multo peioꝛ
lancea illa q̃ latu s chꝛiſti ꝑfoꝛauit. Ex il/
la em ꝑfoꝛatione ſaluatoꝛis fluxerunt no/
bis ſacramẽta ad viuiſicandũ aias. Sʒ ꝑ
linguã detractoꝛis occidunt᷑ vno ictu id ẽ

ſeſſioniby hoꝛrẽda pena pꝑcuſſit Gen. xix.
Itẽ vt idẽ Hiero. di.iĩ nocte natiuita.dni
om̃es qvicio ſodomitico peccabãt ꝑ totũ

mũdũ ſubitanea moꝛte ꝑemit. Deniq; ꝓ

adulterio tribũ beniamĩ totã pᷣter ſexcctoſ
viros gladio occidit Judic.xx. Vñ o hõ
carnalis time irã dei. Scòo ꝓpt᷑ gicu ⸗
lũ celeſtꝭ diſplicẽtie qꝛ vita carnalł ſuꝑ oia
diſplicet celeſti curie btẽ ⁊ oibꝛ generibus

etiã creaturaꝝ ꝓpt feditatẽ vilitatꝭ. Pꝛo /
pterea Seneca dic. Si ſcirẽ deos igſcitu?⸗

ros ⁊ demões ignoꝛaturos adhuc pecca-

vᷣbo anime quas chꝛiſtꝰ redemit.nõ vna re erubeſcerẽ ꝓpt᷑ pcti vilitatẽ ⁊c. JItaq; p⸗

tantũmodo ania ſed tres ſcʒ detrahent⸗
⁊ audiẽtis ⁊ cui detrahit᷑ qꝛ in fama ꝑimi
tur. X.CLirca terciũ ð deteſtatiõe car/⸗
nalis vite nr̃e qð ſignificat᷑i euangelio in
Hᷓ ꝙ dñs ieſus ſanauit hydropicũ qͥ ſigni⸗
ficabat carnał vite hoies vt patuit.i qͥ do
cemur carnalẽ vitã deponere ⁊ ſpũalẽ age
re. Vñ ⁊ in epla hodier. Ephe.iij.apłus
dic Flecto genua mea ad prem dñi noſtri

mo ſũme diſplicet deo vt ptʒ ex pᷣma rone
Scdo angelis ⁊ celeſti prie. vñ nihil conn
qnati itrare poterit iter eos vt ð: Apoca.
xxij. Tercio diſplicere dʒ hoib qꝛ nõ ſolu
aiam ſz etiã coꝛpꝰ maculat.j. Coꝛint h. vy
Jðoq; vt videmꝰ tales ſolet poꝛtare ſeaun

*

res odoꝛiferas ⁊ oꝛnare veſtimẽtè ad ogꝑiẽ
dũ fetoꝛẽ imũdicie.ſʒ nihilominꝰ vt ſcribi

tur Yohet.j. Cõputruer̃t inmẽeta ĩ ſterco⸗

— ———

leſu xpᷣi vt der vobᷣ vᷣtutẽ coꝛroboꝛari per rib ſuis.ſic iĩ luxuria hoies fetẽt vt expoit
ſpm̃.ſ. carnẽ Galath. v. di. Fres ſp abu Gꝛeg. QAuarto diſplicet oĩb creaturꝭ. qꝛ
ate 1 delideria carnis nõ ꝑficietꝭ.⁊ H pnt vt Aug.dic. Offenſo creato:e offendtitur

Bermo

oĩs creatura.Et qꝛ ob hoc punita ſũt oĩa

genera creaturaꝝ in diluuio ⁊c. Pꝛoiñ in

punitõe etiã ſodomoꝝ oĩa ↄcurrer᷑̃t ſcʒ an
geltad Loth venieñ. Geñ.xviij.⁊ elemen
ta ſcʒ ignis ardẽs aer ſulphure pluẽs.aq̃
ſub mergẽs.teꝛra deglutiẽs ⁊ arboꝛes iux

ta illũ lacũ creſcẽtes poma fetidiſſima ꝓ

fereñ.i teſtioniũ cõtra pctm hmõi. Aues

etiã iibi volitare nolen.⁊ piſces fugieñ.ac
beſtie hoꝛreſceñ.hibere exinde ⁊c.Et etiã

hoĩes ac ſidera fumũ inde aſcẽdentẽ natu

ralr execrãdo. Inſuꝑ ⁊ demones ſubtilio

res hoꝛrẽt carnale viciũ pꝛe fetoꝛe vt dicit
Symõ de Burſtona ſuꝑ li. Sapie.⁊ ptʒ
ex ſequẽtib-. Tercio ꝓpt᷑ giculũ captiui
tatꝭ diabolice qꝛ ꝑ delectationẽ carnalis

vitij diabołꝰ q̊ͥs capit foꝛtiter tenet adeo

ꝙ etiã vſꝙ; ad moꝛtẽ mala ↄſuetudiĩe liga

tus nũqᷓ; velit talis deſiſtere ⁊c. vñ Hie⸗

ro.in teſtamẽto di. Enſis diaboli eſt luxu
ria heu qt illa interficit rũphea.h̊ reche di

abolicũ ẽ.ſi qͥs eo capit᷑ nõ cito ſoluit᷑. hec

ille. yꝓ Exẽplũ narrat in ſer. Meffret

Qyo qͥdã diabolꝰ ĩ quodã obſeſſo cũ dixiſ
ſet pctm̃ luxurie multũ fetere iterrogatꝰ ẽ

Cur g̊ magna diligẽtia ipſe demõ hoc vi
tiũ ꝓ moueret. Rñdit ꝓpt᷑ lucꝝ. Sic cloa⸗
cariꝰ fetoꝛẽ cloace licet abhoꝛreat tñ ꝓpter
lucrũ in eo laboꝛat.nã diabołꝰ plures ca/

pit ſic ⁊ꝛc. Quarto ꝓpt ꝑiculũ deſtructi⸗
onis ꝓpꝛie. Pꝛio qꝛ coꝛpꝰ deſtruit. VUNnde

Deneca epla.xxiiij.di. Voluptates ⁊ libi
dines tremoꝛes manuũ ac pedũ ⁊ articu/⸗
loꝝ depᷣuationẽ generãt. inde ocłoꝝ certe
ꝑdit᷑ lumẽ. inde ratio ꝑdit᷑ ⁊ igeniũ ebeta
tur.ide ifirmitas oĩs oꝛit᷑ ⁊ ſic ptʒ. Scõo
aĩam deſtruit qꝛ ifatuat. Nãa Salomonẽ

ſapiẽtiſſi mũ luxunia fec adeo ſtultilſimuʒ
vt omnib⸗ vxoꝛib idola erigeret ⁊ coleret

Tercio vtruũq; ſceʒ coꝛp ⁊ alam pdit. Eñ
Hiero.iĩ teſtamẽto di. Ve miſer, vob car

nalibi qʒ ⁊ coꝛpꝰ qte tẽpus deſtruitꝭ ⁊ aia,ʒ
ꝓ delectatione modica ꝑpetuo occiditis.
Aug. O quãta iniquitas vt animã quaʒ
chꝛiſtus ſanguine pcioſiſſimo redemit ꝓ
momętanea delectatiõe dia bolo vendas

Quito ꝓpt᷑ ꝑiculũ exhereditatiõis prie

Vnñ Gala.v. Danifeſta ſunt oꝑa carnis
ricia qᷓ eſt idoloꝝ ſeritus.inimicicie,con⸗

—

tentiones.ire ſecte.iuidie.homicidia.ebꝛie
tates ⁊ his ſilłia.q̃ pᷣdico vobis qm̃ qͥ ta ⸗
lia agut regnũ dei non cõſequent᷑. Et per
ↄſequẽs ꝑpetuo dãnabunt᷑ vt patebit ar
ticulo ſequẽti. Quo ad ſcõm notã⸗
dum ꝙ ſic Berñ.dic. Carnalis culpa pe⸗
ſtis eſt omi mõſtro dãnoſioꝛ que cũ gehẽæ
na familiarẽ habet ſilitudinẽ ꝛc. Pꝛoinde
homo carnalis vite in pᷣſenti incipit toꝛ⸗
mẽta gehene in ſe ſentire q̃ in futuro ſuſti⸗
nere habebit ſine ſine 2. B5 quõ habeat
ſiłitudinẽ gehennalis pene ᷣm Berũñ.ali
oſq; ſimul qͥntuplicit᷑ oſtendif. Pꝛimo
quia habet in ſe vermẽ conſcie moꝛdentẽ.
quẽ acerbiſſime ſentiet poſtea in ĩferno ſi⸗
ne fine. Scðdo qꝛ habet in ſe ignẽ cõcu⸗
piſcẽtie ꝑurentẽ ſicut et in inferno ſũt iſte
pene.ſ.vermis⁊ ignis Eſa.lxvj. Vermis
eoꝝ nõ moꝛietur ſcʒ vermis conſcientie et
ignis eoꝝ nõ extinguet. Tercio qꝛ hap/

bet carnalis homo in ſe fetoꝛẽ ſcʒ coꝛpus

—2

2 famã maculantẽ.ſic ⁊ in gehenna eſt fe⸗
toꝛ intolerabilis vtpote ſulphureꝰ. Pg.
Ignis ſulphur ſpiritus ꝓcella.pars ca.e.
Quarto qꝛ habet ſuꝑ ſe irã dei ⁊ male⸗
dictionẽ punientẽ ⁊ angeloꝝ ac btõx om
niũ ac beate vᷣgis marie ⁊ chꝛiſti ieſu odiũ
⁊ inimicitiã ſicut ⁊ dãnati in gehẽna ſunt
deo ⁊ beatis odibiles ac maledicti. Pzs.
Maledlcti qͥ declinant a mandatis tuis.
Exreplũ narrat᷑ ꝙ qͥdã recogitãs ꝙ car⸗
nales ⁊ mũdo deditos hoies ãgeli odiũt
⁊ btiĩ execrant᷑ tãqᷓ; maledictos. ltrauit he
remũ vbi manẽs q̊tẽſcũq; eſuriebat cõe⸗
debat ⁊ bibebat ſepiꝰ.Semel g̊ apparu⸗
it ſibi angelꝰ ſalutas eũ dicendo ſic. Aue
beſtia.⁊ iterũ diſparuit. Vñ cepit homo
ille cogicare ꝙ ꝓpterea beſtiã vocaſſet ipᷣm
angelꝰ qꝛ ſepius comedebat. Cepit ergo
bis comedere tantũmõ.ſ.in pꝛãdio et ce ⸗
na. venitq; angelꝰdi.Aue ho.tãdẽ volutt
tãtũmodo ſemel cõedere.venit angelꝰdi.
Aue agele dei. ⁊ ſic oñdit ſibi familiarita
tẽ.qꝛ ãgeli ſonales amãt. Quito qꝛ hʒ
in ſe coꝛꝑis⁊ aĩie moꝛtẽ gimentẽ.vt patuit
ſupᷣ.iiij.ꝑiculo. Sic et ĩ gebẽna erit pena
moꝛtꝭ i coꝛꝑe et aia. Ps. Moꝛs depaſcet

Quo ag terciũ ð pug. nota ꝙ plura ſut
arma vᷣtutũ qᷓ valẽt ĩ pug ↄ carnalia vicia

Pꝛimũ eſt aqᷓ lachꝛymoſe oꝛõnis quia de oꝑe licito phariſei ↄſciam tenebantl.
ignis aqua extinguit᷑.ſic ignis concupiſcẽ de coꝛꝑali curatone in ſabbato.ſʒ de va⸗
tie aq̃ lachꝛymaꝝ.vt ðᷣt Hiero.loquens na gła ⁊ inuidia ac ꝑſecutiõe xpᷣi innocen
deſe Scom eſt caſtigatio ⁊ leſio carns tis nullã heẽbãt ↄſci aʒ ſʒ pecabãt qð nõ
1. Choꝝ. ca. ix. Caſtigo coꝛpꝰ men ⁊c.vñ ſicebat.idco ðt euan. ꝙ ipſi obſeruabant
Breg. Vulnera canms ſanat vulnergmẽ xp̃m ⁊c. Sʒ xpᷣs dñs eoꝝ oↄſciaʒ erroneã
tis. Exm de btõ Fran. qͥ ci tentaret Pie/ coꝛrigere voluit ̈bo ⁊ facto miraculo ac
cit ſe in foue glacie ⁊ niue plenã.⁊ ſic ex/ hũilitatẽ d ocumẽeto vtʒz in euan. Itacq;
cinxit ignẽ cupie vt nüq; de cetero ferue de conſcia in h̊ ſermoe veclaremꝰ tna my

Dom inica

ret. Certiuz eſt deuitatio occaſionis. ſ. ſtena pᷣter ea.ſ.q alis ſunt ſermombus

potus vini multi colloquij mulieꝝ ⁊ ſoci cracaꝛoaaa.
etats male ⁊ hmõi. vñ Amb. Cü alijs vj Pꝛimũ de male conſcie pena anxia.
cijs pᷣt expectan oflictus. Carnale aut v· Scom de ſane conſcie vera noticia.
cium nõ põt melius vinci q;ᷓ fuglẽdo. na Tertu de bone conſcie interna leticia.
2 ignis extinguit ſe ligna. l. ocaſioões ſub⸗/ Circa pꝛimuʒ de male conſcie pena
trahant. Quartu eſi exoꝛatio paſſiõis Notandũ ꝙ Aug. ſuꝑ illo pᷣs. Deus refu
xpᷣiz eus memona moꝛtꝭ. Bern. Nil tã gi nim ꝛc. dt. Inter oms tribnlanões ⁊
efficax oĩa tentamẽta vicioꝝ q́; memo/ annetates aĩe huane nulla eſt maior pej
na paſſiõis xpᷣi.Exm dec morſu ſerpentuʒ na q; conſcia mala deuct plena. hec ille.
a qͥ ſanabant᷑ ꝗᷓ intuebant᷑ ſerpentẽ eneuʒ Vlt aut h̊ meli ↄgnoſcamꝰ ⁊ ꝑ ↄñs con
ſuſpenſum iligno Nume. xxrj. Quintuͦ ſciam malã deponam in qᷓ toc? mor ho
eſt finalis rogitatio punitioms. vñ Eccl. mines ſunt poſiti vt videmꝰ oſtendit tris⸗

vij. Memoꝛare nouiſſima 2 incternũ no plici rõe . Pꝛio rõe interni doloꝛis 2 80

celeſtis patrie amiſſionẽ ac dãnationẽ per oq penetrat. vñ paruũ vuln i coꝛde acer

petuam.o miſerabiles miſeni qͥ nõ ꝑtime pius dolet ⁊ moꝛtifeꝝ eſt pluſq; magnuzʒ

— ſ33: „ „ Ia2 . ——
kurpperud ſuli Kogemurbmn c. vulnꝰ in exterioꝛi coꝛꝑe. ſʒ qꝛ mala coſcia
MDBDnica eadẽ ſer. ij.l. de conſce male pe eſt intima aĩe eõ remoꝛdẽs ̊ eſt penoſiſſi⸗
ne ↄſcie letiiaa. ma. Ideo Amb. de offi. ðt. Nulla pena

na ⁊ noticia ac bo

A mnm in ro grauioꝛ qᷓ; interius vulnꝰ ↄſcie. nõne hoc
3 magis fugiendũ eſt qᷓ; mo:s.qᷓ; diſpendi
ſet ieſus ĩ domũ pᷣnceipiſ pha um.qᷓ; exilium.qᷓ; debilitatꝭ doloꝛ ⁊f. hec
cC riſeoꝛũ ſabbato manducare Amb. Scdo rõne ꝑpetui remoꝛſus et
panẽ ⁊ ii obſeruabat eum. me:oꝛis. Vñn Iſido.de ſũmo bo.li.ij.ca.
QLuc.xiiij.⁊ in euãge.hodierno. Illi pha xxvſ. Vlbicũq; hõ iuerit cõſcia reatus ſui
niſei hẽbant malã ↄſciam ⁊ erroneã qꝛ de illũ nõ derelinqᷣt q;uis hũana ludicia ſub

minoꝛibi.ſ.de brutis curabãat vt ſi bos vł terfugiat qͥ male agit iudiciuʒ tñ cõſaẽtie
aſinus alicuiꝰ in puteũ cecidiſſet cõtinuo ſue effugere nõ pᷣt. Duplex aut in eo fit iu
extraherent euʒ die ſabbati.ſed de maxis diciũ.ſ.vt iutxta ps.petõꝛ duplici trittoe
nullã vł paruã habebãt curã.ſ.de ꝓximo ↄterat᷑.qꝛ ⁊ hic ↄſcic ſue reatu punit᷑ ⁊ il⸗
rum infirmantiũ ſanatione per xpᷣm ſolo lic ꝑpetua pena damnat᷑.⁊ de tudico con

vᷣbo.ſʒ ↄſciam tenebãt in ſabbato ſanari ſcientie ꝑ moꝛtẽ itur ad iudiciũ danatiõis

illos ⁊ aias illoꝝ ſaluari. Sic hodie faci/ ꝑpetue.hec Iſido. Vñ pena male cõſcie
unt multi xpᷣiani qͥ de tꝑaliũ reꝝ dãno płꝰ amara eſt in pnti ſʒ amarioꝛ erit in moꝛte
curant qᷓ; de aiaꝝ ꝑiculo. Vn Bern.Ec ⁊ amariſſima ent i gehẽna vbi perpetuo
ce qualis peruerſitas. Cadit aſina ⁊ eſt moꝛdebit ⁊ ardebit.Eſaie.lxvj. Vermiſ

ſubleuet. perit aia ⁊ nõ eſt qͥ recogitet. IJte eoꝝ.ſ.ↄſcie nõ moꝛiet᷑ ⁊ ig.eoꝝ non extin.

Aug. Infirmat᷑ hõ ⁊ moꝛi᷑ ⁊ oms amici YBHPꝛoindc exm ponẽdo aduertenduʒ
conueniũt ⁊ ploꝛãt.moꝛit᷑ ꝑ petm̃ in aia ⁊ ꝙ ſcpᷣtura Ecci.xxj. petin aſſilat colubꝛo
nullus ↄpatit᷑ nullus ploꝛat.hec ille.Jtẽ di.Quaſi a facie colubꝛi fuge pctin.Et ſi

dic

eſt
FI
pol
ſrne
nla
o.ͤt⸗
Acchle⸗

.
Gchann
ßdert

Dllnnogen.

htgdo
ſennabant
eronez
lracloze
. Ing
nombus

nnne,
ſaa
ſepen⸗
emn
est
ube,
l Ue.
o
dedd
ndidit
sde
imterg
oe aer
mmgn
nln o
tenolſi⸗
Zula gena
e lönehot
ohendl
vorth her
mmors
hollihlh.
reats il
—ãLZ
li ooaane
lineſitiu
a mnoe
l

ucdicoen

danatots

malecoſie

t nmone
ipapene

4 Gemi

gtengr;
ultn

Sermo

gcceſſeris ad illa ſuſcipient te dentes leo/

nis dentes eius interficientes aias hoim
Dicit qͥppe Areſto.v.li.alaliũ ꝙ ſerpens

coluber q̃ttuoꝛ hʒ oꝛdines dentiuʒ.duos
oꝛdines in ſuꝑioꝛi madibula.⁊ ſimilit hʒ
ouos in inferioꝛi mãdibula. Sic peccatũ
tanq; coluber intocicat accedentẽe ad ſe ꝑ
ↄſenſum ⁊ moꝛdet qᷓ̃ttuoꝛ oꝛdinibo denti
um. In ſuꝑioꝛi h̊ eſt in pñti vita duobus
dentibuſ.i.conſcie male remoꝛſu.⁊ moꝛte

amanſſima. qa moꝛs pctõꝝ peſſima ſᷣm
ps.deniq; in inferioꝛi oꝛdine h̊ eſt in infer
no moꝛdet duobo dentibo.ſ.verme ⁊ igne

ꝑpetuo. Aſſimilat᷑ etiã ibidẽ dentib leo/⸗
nis vt patuit in auẽte pᷣſcripta.qꝛ ſicut leo
quos deuoꝛat pᷣmũ ſolet deẽtib in guttu/
re ſuffocare ⁊ ſanguinẽ exhaurire ⁊ ſic po
ſtea ↄmãdit totaliter. Sic diabolꝰ vt leo
in gutture ſuffocare feſtiat pctoꝛẽ ne.ſ.pec
catum ↄfiteat᷑ ⁊ ſic oia bona oga ⁊ gratie
dona ↄſumit O ;̊ pcrõꝛ agnoſce qᷓ; malũ
c peccare ⁊ age pniazʒ Tertio rõ nociue
leſionis qꝛ ↄſcia mala ſuꝑ oẽm penã peiꝰ
nocet ⁊ ledit.pꝛĩo qꝛ oĩia oꝑa bona reddit
amara. Vñn Aug.in ſer. de mullere foꝛti

dic. Bonũ opus facit ↄſcia bona q ſi nõ
eſt tunc mala puũgit ⁊ amara ſunt omia.

Itẽ Seneca li.ſa. Totuʒ vicioſum gerit᷑
vbi ↄſcie puritas nõ habet᷑. Scðo qꝛ con
ſcientia mala adeo nocet vt nil ꝓdeſſe poſ
ſit.nec baptiſmꝰnec paſſio xpᷣi.nec huma
na laus. YJo.xj.q.tij.ca. Inter vᷣba Bre⸗

go. bt. Quid ꝓdeſt ſi oẽs laudent cũ ↄſcia

accuſet te q.d.nil. Tertio ꝗꝛ vtr Berñ. ðt
ERea ↄſcia ſꝑ eſt timida.nã ⁊ ad ſonitũ fo
lij ⁊ tonitrui terref. Sed foꝛte tu dicis
tamen eꝑo feci plura mala nec ſenſi penã

magnã in conſcia ſed potius gaudiũ ha⸗

bui in aia eo ꝙ voluntatẽ mea implere po
tui rapiendo bona aliena ⁊ implendo car
nalia deſideria comedendo bibendo ⁊c.
Nam de multe ſeribik Pꝛouerb. ij. Exul⸗

tat in rebo peſſimis ⁊ letant᷑ cũ malefece⸗

rint. Ad hec rũdeo ꝙ pꝛo general regu/

la tenendũ eſt.ſ.ꝙ peccatũ facere ⁊ ↄſcten

tiam non remoꝛdere de offenſione diabo

licum eſt. vt patet ꝑ Augꝰ. Rich.⁊ alios

Vnñ tales plus debent timere de eterna

dãnatõe cũ diabolo qͥ letat in pctis ⁊ ꝑdi
tonc. Nã pctõꝝ conſcicntiã nullq habere

*

ſed ↄtemnere diaboli ꝓpꝛiũ eſt. de h̊ pᷣs.
teſtat᷑ dicens. Suꝑbia eoꝝ qͥ te oderunt.
hoc eſt ↄtemptus demonũ ⁊ ſuoꝝ mem/
bꝛorum.aſcendit ſꝑ ſine timoꝛe pctã pec⸗
tis addendo nec conſcie remoꝛſum curan
do. ⁊ ſic patet. O aia xpᷣiana. o xpᷣi ſangui
ne redempta noli fieri diabolica ſʒ recog⸗
noſce conſciam tuã malã ⁊ age penitenti⸗

am ne pereas C. Lirca ſcom de ſane

conſcientie noticia vera Notandũ ſᷣm do
ctoꝛes ⁊ ſcripturas ꝙ ſana conſcia ⁊ recta
ↄgnoſcit᷑ his pᷣcipuis regulis recolligẽdo
pᷣſertim ᷣm Alex.de Al.⁊ Ancho.ſloꝛen.
in ſũma pte.j.ti.iij.ca.x.alioſq; tractato⸗
res huius rei. Pꝛima regula fidei ca/
tholice Pꝛo generali regła em tenenduʒ
eſt ꝙ quicunꝙ; errat in his q ſunt fidei ar
ticuli licet ibi videat᷑ ſᷣm conſciam ſic cre⸗
dendũ tamẽ ſanã ⁊ rectã non habet con⸗
ſcientiã. vtʒ de hereticis et ſciſmaticis ac
hmõoti ⁊ de oibus infidelib.Exem habe⸗
mus de Paulo qui in icredulitate ꝑſeque
batur ecclam ſᷣm conſciam licet malam.

Igdeo. xxiiij.q.j.vbi.Aug. ðᷣt. Vbi fides

ſana non eſt non põt eſſe iuſticia qꝛc.
Scða regula obedietic Hã quicqͥd fit ?
obedientiã pᷣceptoꝝ dei ⁊ eccłe ac platoꝝ
in licitis non fit ſana conſcia ſʒ mala. vn
Breg. viij.q.j. Sciendũ dicit Ariolandi
⁊ idolatrie pctm eſt inobediẽtia.iure em̃
obechentia victimis pꝛeponit᷑ qiua ſola
fidei meritum poſſidet ſine qua quiſq; in
fidelis eſſe cõuimcit᷑ etiam ſi fidelis videa
tur. Exemplũ de Saule rege.j. Reg.xv.
Qui de pᷣda Amalech retinuit optima
ad imolandũ ono ↄ mandatum dnñi ma
la ↄſcientia. DHSʒ qrrit᷑ vtꝝ inferioꝛ
vel ſubditus ↄtra ſuã ↄſcam debeat obe
dire pꝛelato pᷣcipienti aliquid de q̊ͥ ſubdi
tus ule tenet conſciam. Rñdet᷑ ß᷑ᷣm Bo/⸗
nauẽ.in.ij.di.xxxix. Et fra. Ange. ð Cla
uat᷑.in ſũma ꝙ qñ ſcitp certo ꝙ ulud eſttꝰ
legem dei nõ debet obedire qa ſuꝑ omia
tenet᷑ homo obedire deo. Act᷑.v. Obedi⸗
re opoꝛtet deo magis qᷓ; hominib.mnag⸗
ergo debet omnia pati ꝙᷓ; in tali obedire.
NQuãdo aũt nõ ſcit ꝓ certo tenct᷑ depone/
re ↄſcientiã conſulcndo ſapientio:es.⁊ de
bet pꝛeſumere ꝙ ſuperioꝛ hoc mandat ex
inſpiratione dei.nã ⁊ quãdo dubitaret te

netur facere qð pꝛecipit᷑ ⁊ in tali dubio ꝓ
pter bonũ obedientie excuſatur. Exem/
pli gratia. Si papa vei epᷣs aut alius ha
bens auctoꝛitatẽ mandaret fieri belluʒ iu
ſtum ⁊ exterminari om̃es hereticos in ta
li regno vel ciuitate.⁊ tu conſcientiam ha
beres de occiſione taliũ deberes obedire
⁊2 ↄſciam deponere. Si aut rex vel dñs pᷣ
aperet tibi vt furtũ vel latrocima facias
nõ debes in hmõi obedire qꝛ eſt ↄ deũ.
Tertia regula eſt mũdicie.nã ꝓ regula
eſt ꝙ ſana nõ eſt conſcia niſi a peccatis ſit
vndiq; pura. VFn Hugo.de bono cõſcie

dicit ꝙ recta ↄſcia eſt vbi ꝓpꝛiũ pctin diſ⸗

plicet ⁊ alieno nõ ↄſentit᷑.nam bona con⸗
ſcientia eſt.vbi puritas in coꝛde.veritas i
oꝛe.ſinceritas(.i.pura intentio) in oꝑe iu⸗
ſticie inuenit᷑.hec ille. Vñ ptʒ ꝙ ad bonaʒ
ↄſcientiã requint᷑ vt hõ nunqᷓ; velit moꝛ⸗
taliter peccare nec coꝛde necoꝛe nec opere

E Gia huv quent᷑ vtꝝ vnuſqͥſq; q;tũ

ſim ↄſciam ſuã peccare intendit vel bene⸗

facere vult tantũ peccet in oꝑe vel faciat.

Vlerbi gr̃a.Oñ intendit hõ peccare veni
aliter in loquendo vel cogitando vlł agẽ/⸗
do.an tm mõ venialiter peccet in tali o e
moꝛtalis peccati puta homicidio adulte
rio foꝛnicatione.rapina.vſura ⁊ hmõi.vł
turpiloquio ⁊ ſilibj.an peccet moꝛtaliter
