lolobä.
chaſtimen
nundibuus
n gbile
Ncigulbe
rplere iN
rmundinaue
muc ogend⸗
deegnlin
untfencnet
gendeligis
outuin
füyzmumn
tnfcit
i vmenm
Ppnmihenie⸗
ce D
olntten
Usbenns
nentic
vs fn Ben,
Debetut
ſonschiſ⸗
nis Cnſtſe/
Aumnutn
mmunlzie
nrpacvin

gatur in ſũma vitioꝝ.⁊ alibi.

Pꝛoinde aduertendũ ꝙ in euangelio aͤn /
tuplex paſſio chꝛiſti refert᷑ vt illis paſſiõi⸗
bus cõſideratis qͥntuplici rõne gaudia va

. „2 .

na deteſtemur. Pꝛima palſio et rõ tra⸗/

ditionis. nam quare xpᷣus traditus eſt in

moꝛtẽ inimicis niſi vt nos redimeret a ſer
uitute imimici.ſ.diaboli.⁊ per cõſequens
iterato nos non debeamꝰ tradere diabo/
lo. Vñn apłus.j.Coꝛinth.vj.Non eſtꝭ vri
ſed empti eſtis pꝛecio magno.gloꝛificate ⁊
poꝛtate de.⁊c̃. Sed qui ſe exponũt hmõi
mundi ineptis gaudijs ſe tradunt et ven⸗
dunt diabolo ere Peccaton vt Amb. dicit
xv.q.j.Non eſt. Ergo a talib debet ſe ho
mo pꝛo paſſione chꝛiſti abſtinere cogitãdo
qꝛ chꝛiſtus ꝓ nobis traditus ẽ.ne ipi nos
diabolo tradamus per talia ⁊ alia vitia.
T Pitꝛo declaratione quero teo homo.
dic mihi quis adinuenit ⁊ dedit homibuſ
ludere.audi Cri.ſuꝑ Math.⁊ ponitur ĩ
oꝛigina.li.dicentẽ. Non dat deus ludereſʒ
diabolus. Itẽ Cypꝛianus ibidẽ ponit᷑ di.
Qui luduʒ adinuenit inſtinctu diaboli qͥ
eũ artibus repleuit ab imitatoꝛibus ſuis
ſe colendũ et ſibi ſacrificandũ inſtituit.Et
infra. Chꝛiſtianꝰ qͥcunq; es in alee tabu/
la ludens ethnici tibi nomen eſt.nec ami⸗
citiam cum chꝛiſto habere potes qui eius

li nigerrimi aderãt.a ]qbus territus nũqᷓ;

ampluis in huiuſmodi delectationem ha

buit. Scða paſſio chꝛiſti ex qua ratio
ſumitur deteſtandi dicit᷑ illuſionis. Nam
debet homo memoꝛari illuſionem chꝛiſto
factã in paſſione.⁊ ſic eius memoꝛia debʒ
cauere ne iteꝝ illudat per huuiſmõi vitio/
ſa gaudia chꝛiſtu deum ſuũ quaſi blaſohe
mando paſſionẽ chꝛiſti. Szʒ quõ
per huiuſmõi illudit᷑ paſſo chꝛiſti ptʒ pie
contemplãdo.nam Pꝛimo chꝛiſtus caput
ſpinis coꝛonatũ ⁊ compunctũ per oĩa ha⸗
buit.iſti aũt in eius iniuriam ſertis et pe⸗
plis capita oꝛnant. Scðo chꝛiſtus man?ꝰ
extenſas in cruce cũ pena maxima habuit
iſtiaũt carnali amoꝛe manus ridẽdo expã
dunt mãcipãdo. Tercio chꝛiſtꝰ coꝛ ſuũ ꝓ

noſtro amoꝛe vulnerari voluit.iſti pꝛaus

amoꝛe coꝛda ſua ⁊ alioꝝ vulnerãt in con/⸗
tẽptũ amoꝛis xpᷣi. Quarto xpᷣes pedes cõ⸗

fixos crua habuit.iſti ſaltant pedibus ⁊c̃.

Quito xpᷣs pᷣ doloꝛe cũ lachꝛymis clama
uit. iſti in iubilo cãtãt. Sexto xpᷣs nudꝰ in
cruce pepẽdit.iſti ſe veſtimẽtis oꝛnant ⁊c.
Septimo xpᷣs oibus mẽbrꝭ doloꝛẽ maxi
mũ patiẽs inclinato capite moꝛtu eſt.iſti

☛

oibus mẽbꝛis letant᷑ cũ diabolo ↄtra xpʒ

O ᷓnuſer homo cõpatere xpᷣo ꝓ te paſſo

inimico.i.diabolo amicus es. Itẽ que/ Vnñ Berũñ. in q̃dã ſer.in ꝑſona xpᷣi di. O
ro quis tenet pᷣncipaliter ludũ ⁊ ducit eiuſ pctõꝛ nõne ſatis ꝓ te vulneratus ſum.cur

choꝛeã. Audi reſpondentẽ usy. vt alle
2, choꝛea
eſt quidã circulus cuius centrũ eſt diabo
lus.in cuius circũferentia tot ſunt arma
diaboli coꝛda aſſiſtentiũ vulnerãtia quot
ſunt choꝛiſantes. JIJdem. Quilibet ſaltus
qui fit in choꝛea eſt ſaltus in ꝓfundũ infer
ni. Omis em motus petulatie eſt ſaltus

in pꝛofundũ cloace. Hec ibi. De ſimilibꝰ
idẽ eſt iudiciũ.ergo ſunt ſpernenda.Criß.

ſuꝑ Math. xiiij. Ubi ſaltus ibi diabolꝰ.

nec ideo pedes deus dedit vt ſaltemus.

LZegẽt᷑ in vitaſpatꝝ ꝙ quidã a iuuẽtute

nutrit in deſerti monaſterio.cũ ad pꝛece⸗

ptũ ſui pᷣlati intraſſet ciuitatẽ tũc accidit
videre choꝛeas ⁊ ludos viroꝝ et mulierũ.

qui nunqᷓ; aliqͥd hmõi viderat antea. Vi/

dẽs aũt cepit complacentiã in eis habere.

7

Sʒzʒ ecce vidit diuina reuelatõe ꝙ in con/

iunctione manuũ ſingulaꝝ diaboli ſingu

addis afflictionẽ afflicto. magsme grauãt
vulnera peccati tui qᷓ; vulnera coꝛꝑis mei
hecille. Tercia paſſio ⁊ ex ea rõ deteſtã
di ðꝛ fla gellatiõis. Debet qppe hõ recoꝛ⸗
dari xpᷣi flagellationẽ ⁊ ſic cauere ne ꝑ hu⸗
iuſmodi gaudia vicioſa fla gellet xpᷣm.qꝛ
nimiꝝ xpᷣianꝰ malꝰ taliby actib flagellat
xpᷣm.Flagellæftio em̃ plłibꝛ mẽbꝛis xpi plu
rima intulit vulnera.ſic inepta hmõi leti⸗
cia plurima vulnera pctõꝝ infert aniabuſ
tam in ſe qᷓ; in pꝛoximis qͥbus occaſioneʒ

peccadi pᷣbet.nam vt Hiero.di. Non cre⸗

do inquit viro ſi dicat ſe illeſum euaſiſſea
ſpectaculis taliũ.quot ibi ebꝛecates ⁊ gu
le.quot vitia luxurie.turpes tactus et hu
iuſmodi laſciuie.quot mẽndatia periuria
qᷓ; et alia mala ibi committuntur.quis po
teſt enarrare. Ceſſa ergo o homo tam mł
timode flagellare xpᷣm. Quarta paſſio
⁊ ex ea ratio deteſtandi eſt conſt putgaius.
2

Dominica quinquageſune

debet em homo memoꝛari cõſpuitionem

x̃i ⁊ ſic ſe abſtinere ne ipᷣe xpᷣm conſpuat

in taliby ꝑ ↄtẽptũ. Quinta eſt occiſiõis
nã vt Bern.di. Crucifixi memoꝛia cruci⸗/
figit vitia. Debet ̊ memoꝛari homo moꝛ

tẽ xpᷣi vt ſic caueat ne iteꝝ chꝛiſtuʒ occidat

in ſeipᷣo ꝑ pctm moꝛtale vt ſupꝛa dictũ eſt.
XSed circa pᷣdicta queſtio occurrit
vtrũ homo exercẽs iocũ vel vanũ gaudiũ
mũdanũ aut ludũ ⁊ hmõi trufas ſemper
peccet moꝛtalran non. Rñdet᷑ ̃ᷣm docto.
recolligendo ꝙ qᷓ;uis non ſemꝑ homo pec
cet moꝛtaliter.in talibꝛ tamẽ pꝛecipue ſex
rationib põt eſſe moꝛtale. Pꝛimo quideʒ

rõne alicuius actus moꝛtalis.puta ſi quiſ

in talib iocis faciat tactus ipudicos aut
luxuriã qaut ꝑiuria 2 quecunq; moꝛtalia.
Scvdo rõne inhoneſtatis.ſ.ſi faciat lud:/⸗
bꝛia geſtuũ inhoneſtoꝝ ⁊ demõſtrationũ
quibus induci poſſunt homies videntes
talia ad peccatũ ſcʒ moꝛtale. Tercio rõne
male intentiõis.puta ſi qͥs laruatiões fac
indueñ. veſte aliena.ſ.vir veſte muliebꝛi
aut mulier veſte virili intentõe laſciuie.vł
ſi quis haſtiludia facit mere ꝓpter vanaʒ
głiam. aut ſi q ludit ſola cauſa cupidita⸗
tis.vel ſi quis choꝛiſat vel ſaltat intẽtione
Tnocandt ad libidinẽ vel cantilenã carna
lem canit. aut tale qͥd dicit intentione libi
dinis ⁊c. Quarto rõne nimie delectatiõis
in talibus ⁊ exceſſus notabilis.qꝛ vt Au/
guſti.di.xxv. S. Criminis.di. Nullũ pecca
tũ eſt adeo veniale qͥn fiat criminale ſi pla
cet.ſ.intantũ ꝙ ꝑatus eſt tale quid facere
etiã contra pꝛeceptũ dei vel ecclłlie vt patet
de toꝛneamẽtis ad oſtentationẽ viriũ fa⸗
ciendis que ꝓhibet ecclia Extra de toꝛne

amen.ca.j. Quinto rõne leſionis ſcʒ pxi⸗

mi.nã ſᷣm Hoſtieñ.⁊ fratrẽ Ange. Om⸗
nis ludus ad oſtentationẽ viriũ factus ex
quo ꝓbabiliter iminet ꝑiculũ moꝛtis aut
notabilis leſionis eſt ꝓhibitus tã de iure
canonico qᷓ; cuuli. Et qꝛ hmõi eſtcontra
charitatẽ ergo ẽ peccatuʒ moꝛtale.Sexto
rõne circũſtantie aliqualis.ſ.ꝑſone.quia
clericis talia non licent vel loci.ſ.ſacri aut
temꝑis vel ſcandali de qͥbus cauſa bꝛeui⸗
tatis ptranſeo. Heu heu qᷓ; multi his mo
dqis oĩibus peccant.ſed quõ puniant᷑ ſeqͥt.
y Kiuca terciũ de penis vltionis di⸗

uineꝓ talibus pctis infligendis Notãdij
ꝙ deus iuſtus ſepe punit hmõi peccatoꝛei
qui offendũt in pꝛedictis qͥntuplr. Pꝛi⸗

mo quidẽ in reꝝ damnificatione.nã ⁊ m
leges qui in domo ſua ludos ſtatuit et lu⸗
ſoꝛes.ſi tꝑe quo ludit᷑ aliquid ſubtractum
vel raptũ fuerit de tali domo vbi ſcʒ ludꝰ

lllicitus retinet᷑ ſiue a luſoꝛib ſiue ab alio

non põt repetere. vel etiã ſi domimnꝰ ille te

nens ludũ verberat᷑ nõ poteſt agere.ex ta

li iniuria.ff.de aleato.l.j.que aʒo intelli/
git de tenente ludũ alee conſuetudin arie
Sccus ſi accidẽtałr ibi ludat᷑.⁊ ſub ludo
alee cõpꝛehendit᷑ om̃is ludus qͥ innititur
tmi foꝛtune ſᷣm fratrem Ange.qᷓntoma⸗
gis iudicio dei digni ſunt tales puniri in
tẽꝑalibus rebus. Nam legit᷑ vt narrat in
ſermone quidã doctoꝛ Paulus. ꝙ in dyo
ceſi Colonieñ.in quada villa erexerũt ſpe

ctaculũ arietis ⁊ choꝛee.qð ſacerdos loci

pꝓhibebat ſed illi non curauerũt.⁊ cũ eſſet
geris ſerenitas.ecceſubito fulgur ⁊ gran⸗
do cõminuerũt om̃es ſegetes fructus vi⸗

neaꝝ ⁊ arboꝝ totius illiꝰ ville ⁊ ꝓuicie cir

cũiacentis ex qua populus ad tale ſpecta
culũ cõuenerat.Ecce ̊ dei ira contra hu⸗
iuſmodi. Scðo deus punit in ſuoꝝ po
ſteroꝝ ꝑemptione. Tercio q̊ʒ in coꝛpo⸗
rũ illoꝝ flagellatione.hec duo patẽt ꝑ illð
Ps. Iniuſti punient᷑ ⁊ ſemẽ impioꝝ peri⸗
bit. xꝓ Exemplũü legit᷑ qð refert Mef
fret in ſer. Quanqã em̃ virginẽ mater ſua
ſim curſum mũdi oꝛnauit põpoſe crines ⁊
faciẽ decoꝛauit ⁊ ſeculariter viuere ꝑ om/⸗
nia fecit in vanitatibus.cũ tamẽ illa vᷣgo

deo ſeruire ꝓpoſuerat. Vñn angelꝰ dñtap⸗

paruit illi matrone di. Quia ſic ð filia tua
feciſti ?⁊ mundo eã adaptaſti.Ecce dei iu⸗
dicio hodie incipiẽt manus tue areſcere.⁊
infra qᷓttuoꝛ ebdomadas moꝛieris.⁊ niſi
his dieb penitueris dãnaberis.⁊ poſt h
tempus omes nati tui moꝛient᷑.⁊ ſic ꝑx om
nia factũ eſt. Vndeulla matrona verã pe
nitentiã egit. Quarto deus punit taleſ
gratie ſubtractione. Nam Deut᷑.xxij.ſcri
bitur. Non induetur vir muliebꝛi veſte
⁊c̃.quia abhominatio eſt apud deũ. Hec

ibi. Ergo talibus ſubtrahit᷑ gratia dei.

Exemplũ narrat᷑ in libꝛo de donis ſpiri
tuſſancti.ꝙ quid rengioſus dũ coꝛã ctu⸗

.

ceonret
(quodeus

mariwen
ſarepoled
iuuenesd
cemchuſt
afiri alan
nerachriſt

purchtiti

chritifage
phanaban
magmnepe
Pnapelst
ſuphisach
ſemnpaura
guiſcfnao
fncerevtp
MMoibus
QAuinto
1deplorat
Gauentac
nis dies ſun
ſendunt
omerm
bis guinn
Reſendx.
veingehe
ſtdernol

füſalut
natder

Liüdct
hominüin
peroſnlade
laſſoner
llos britue
telberaui
Undetene

Nebconär
rrth
nſchadis

mnds pii
mötgetunt
inmplr. Pun

Anonenättd

os ſtantet
uidſubimcun
mo vbi ſgn
ib ſue adale
ſdomimm len
teſtagere,an
queazonmtcl
onſuetuctnane
chat 1 ſublen
dusqimnnn
nge. ntonn
tales punmmn

egittnanan

aulus. gindſ⸗
la aareie
goſaantcsl
uenit 1litſt
ofulgurt gnt
arsffulte
Vler guiril
s adtalehen
cimcommab
puntin borſe
anochnncapo
cdvogritl
minpos ln
tönin
ginumtin
tpegeams
rMudtegon
dtnilaſts
ianger i
niaicöflamn
iiEaenain
snennict
numei
Abens,7
uantiln
anone enk
eus punlni
Detriſi
Apu deli7.
konna,
dedolisſhi

Bermo

ee oꝛaret venit ſibi in mentem
quo deus plus vituꝑaret᷑ ⁊ ſic gratiã ſua ʒ
maxime retraheret ab homine. dumq; h̊
ſcire poſſe cum lachꝛymis oꝛaret vidit q̃ſi
iuuenes choꝛiſantes ⁊ ſaltantes circa cru
cem chꝛiſti.qui circũicñ.dabant cõtra cru
cifixũ calabus ictum.vno circũitu ſuꝑ vul
nera chꝛiſti ⁊ clauos.alio circũitu ſuper ca

put chꝛiſti et ſpineã coꝛonam. Tercio ſuꝑ

chꝛiſti faciem conſpuebant. Quarto blal
phemabant.Quinto deijciendo crucifixi
imaginẽ pedibus conculcabant.Tandeʒ

pᷣncipalis ille iuuenis dixit ad religioſum

ſuꝑ his admirantẽ. Ego ſum pᷣnceps in⸗

ferni ꝓcuratoꝛ choꝛee ⁊ vane ioculationis

qui ſic facio paſſionẽ chꝛiſti per homines
irridere vt perdãt gratiã dei ⁊ adiecit. Ibi
vtoꝛ oibus armis ad decipiendũ animas
ONDuinto deus punit eterna damnatõe
2 deploꝛatione Job. xxj. Exultant luſib⸗
gaudent ad ſonitum oꝛgani ducunt in bo
nis dies ſuos.⁊ in puncto ad inferna de⸗
ſcendunt. Dicã ergo vobis ſententiaʒ xpᷣi
o miſerrimi peccatoꝛes di.Lu.vj. Ve vo
bis qui nunc nidetis quia flebitis. VHe in
pꝛeſenti.ve in coꝛge et anima. ve in moꝛte

ve in gehenna. Rogemus ergo dñm ihm

vt det nobis gram cauendi talia.

Diñica eadẽ Sermo.iiij.ſcʒ de homi
nũ ſalute perchꝛiſti paſſionẽ ⁊ illumi/
natõe ⁊ miſcòie impetratiõe deuotus.

Eſu fili Da
i uid miſerere mei Lu.xviij.et
inn euangelio hodierno. A
Criß.dicit ꝙ om̃is glłia dei ⁊ om̃is ſalus
hominũ in moꝛte xpi poſita eſt.ideo hõ ſu
per om̃ia debet ſedule recoꝛdaride chꝛiſti
paſſione ⁊ gratias agere.qꝛ vt ideʒ Cribᷣ.
omel.j.de cruce ait.Crux inquit nobis to
tius btitudinis cauſa eſt. hec nos a cecita
te liberauit erroꝛis.ſ.infidelitatis.hec eti
am de tenebꝛis vitioꝝ reduxit ad luceʒ.ſ.

gfęe.hec nos alienatos ⁊ longe cõſtitutos

deo coniũxit.hec ꝑadiſuʒ p̃cluſum nobis
patefecit.hec ille.Et in ſignũ huius myſte

rij xpᷣs dñs poſtqᷓ; diſcipulis ſuis pꝛedixit

Xkrl. VI

quid eẽt in ſuã paſſionẽ. ſtatim cecũ ad ſe clamante z

nmiſcõiam poſtulantem dicendo. Jeſu fili
dauid miſerere mei iluminauit.vt docea
mur ꝙ⁊ nos ꝑ chꝛiſti ieſu paſſionẽ ulumi
namur ⁊ dei miſcðiam ac ſalutẽ eternam
ꝓmeremur. Et de iſtis claret in euãgelio
vide textũ. Vnñ ex hoc ſacro euãgelio tria
myſteria notemꝰ pꝛo ſermne.
DPꝛimũ ðꝛ ſalutis humane per xpᷣi paſ⸗
ſionẽ operatio. ́MUƷ
Scðm ðꝛ cecitatis anie perxpᷣi paſſio.
nẽ illuminatio.hoc ſignificat᷑ in cocoo.
CTerciũ ðꝛ miſeratiois diuine ꝑ xpᷣi paſ
ſionẽ impetratio.patet in ceco eodem.
Circa pᷣmũ de oꝑatiõe ſalutis per xp̃i
paſſionẽ qð euangeliũ hocoſtendit in my
ſterio qſtio edificatoꝛia occurrit. Quare
xpᷣs dñs non aliter qᷓ; ꝑ paſſionem voluit
oꝑari hoim ſalutẽ. cuʒ em̃ poterat genus
humanũ aliter ſaluare ſine omni paſſione
puta.ſi ð virgine natus pᷣdicaſſet ⁊ per di
ſcipulos vbiq; pᷣdicari feciſſet miracuł cõ
firmando fidem ſue diuine incarnationis
vtiq; multi per oꝛbem vniuerſum in xpᷣm
credidiſſent ſic ⁊ nũc crediderũt poſt paſſi
onem viſis miraculis deitatis.⁊ ſic chꝛiſtꝰ
tanq; rex omnuũ adoꝛatus fuiſſet pꝛopter
deitatem.ac viuus ſine moꝛte ĩterueniẽte
in celuũ aſcendere potuiſſet.ſanctoꝝ patrũ
animas ſecũ in celũ adduceñ. Nam ct in
ſtatu innocentie ſi ꝑſtitiſſemns in ꝑadiſo

7

xpᷣs nihilominꝰ ex ĩmenſo amoꝛe incarna,/
tus fuiſſet vt tenet Sco. ſuper.iij. Et ſine
paſſione ac moꝛte in celũ viuus aſcendiſ⸗
ſet cuz electis. Mirũ eſt ergo quõ chꝛiſtꝰ
voluit ab eterno pᷣoꝛdinare ⁊ per ꝓphetas
pᷣdici ſic ꝙ non aliter qᷓ; ꝑ paſſioneʒ ſalua ⸗/
ret hominẽᷓ. Ad qð ſᷣm doc. rñdet recol
ligendo ꝙ; h̊ fect plibus rõnib qᷣb ſic ma
gis ↄ gruit ſaluare hoĩem.qᷓ;uis em̃ ⁊ aliꝰ
modus poſſibilis fuerit.iſte tamen modꝰ
ſaluandi fuit cõgruentiſſimus ſuper omꝰ
nes alios modos vicʒ per paſſonẽ vt diẽ
Auguſti. xiij. de trini. quod oſtendit᷑pᷣci ⸗
pue qͥnq; rationibus.
ꝛmo ex rone apparende amationis.
Scðo ex rõne benigniſſime attractõis
Tercio ex rõne chariſſime redẽptionis
MNuarto ex rõne dulciſſime obſecutõis
Auinto ex rõne debite ſatiſfactionis.

Et has tradũt theologi vicʒ Alexan. de
ales Bonauen. RKich. Aure. Fran. Ma
To,ſuꝑ.iij.concoꝛ.Cho.iij.par.q.xlv-.
Puꝛmo rõne apparende amationis. vt
ſcʒ ſe amaſſe genus humanũ ĩ effectu ma
nifeſte oſtenderet ⁊ oibus appareret ac ſic
homo cognoſceret qi deus nos ſummo
amoꝛe dilexerit.vnde A pocał.j. Dilexit
nos ⁊ lauit nos a pctis nr̃is in ſanguine
ſuo. Nã reuera m aioꝛẽ charitatem nemo
habet qᷓ; vt animã ſuaʒ ponat qͥs ꝓ amic⸗
ſius Joh.xv. Si hec reſpectu charitatis
inferioꝛis gradus dicit᷑ maioꝛ.qꝛ maius ẽ
ꝓ ſalute pꝛoximi dare aiam qᷓ; coꝛpus tin
vel ſubſtantia tempalem. B Sliaüt
quis poneret ꝓ ſeruo hoc marꝰ eſſet qᷓ; po
nere ꝓ amico. Quia vt dicit Phus. viij.
Ethi. Dñi ad ſeruũ non eſt amicitia ſᷣm

qð ſeruus. Maxima g̊ charitas eſt aiam J

ꝓ ſeruo ac ſi ꝓ amico ponere.pinde ð cha
ritate dei erga nos ſeruos. Gꝛego. admi
rando exclamat in pᷣfatione paſcali di.ſic.
O mira circa nos tue pietatis dignatio.

o iextimabilis dilectio charitat vt ſeruũ

redimeres fuliũ tradidiſti. Pꝛeterea ſi quiſ amoꝛ ſuauioꝛ ⁊ gratioꝛ amoꝛe ſuo voluit

poneret aiam non dicã ꝓ amico nec dicaʒ
ꝓ ſeruo.ſed qð ꝑmaximũ eſt pꝛo inimico.
nonne adhuc pꝛecellentioꝛ charitas.vtiq;
vt loquar moꝛe grammatice grecoꝝ maxi
mioꝛ charitas eſſet.ſic fecit nobis xpᷣs dñs
Ideo aplus Roma.v.di. Cõmendat in
nobis deus ſuã charitatẽ qꝛ cũ eſſemꝰini
mici chꝛiſtus ꝓ nobis moꝛtuus eſt cũ ad/
huc eſſemus pctõꝛes.ſed loqᷓmur adhuc
foꝛtius ſi maximus imgatoꝛ et rex pꝛo de
ſpicatiſſimo vᷣmiculo ipᷣm regeʒ quottidie
offendenti ⁊ vt ipᷣm occideget ꝓmpto vel⸗
let.nihilominus patibulũ ⁊ ſuppliciũ la⸗
tronũ ſuſcipere.vt ſic viuificare poſſet ta⸗
leʒ vermiculũ. qualis charitas eet. vtiq; ꝑ
maximiſſima dicẽdo luxta grãmaticã gre
cam q; vltra ſuꝑlatiuũvtit᷑ ſuꝑ cõparatiuo
gradu ac ſũmo ſuꝑlatiuo.ſic fecit nob xpᷣs
Dñs ſuꝑeminentẽ charitatẽ nobis in paſſi
one exhibendo. Vnñ Berñ. O qᷓ; indebi/
ta miſeratio.o qᷓ; gratuita dilectio.qᷓ; ino
pinata dignatio.q; ſtupenda dulcedo re⸗
gẽ gloꝛie pꝛo deſpicatiſſimo vermicło cru
cifigi.quis audiuit vnqᷓ; talc aut quis vi/⸗

dit huic ſimile. Ydem. idcirco chꝛiſtus in

Quinquageſime

cruce moꝛi voluit vt quod erat extremi pu
doꝛis eſſet ſignuʒ ſupꝛemi amoꝛis. Hinec
ex imenſo amoꝛe xpᷣs in cruce caput incli⸗
nauit ad oſculanduũ nos. bꝛachia extendit
ad amplexandũ.latus ⁊ coꝛ ꝑfoꝛari voluit

ad intus ſuſcipiendũ ⁊ deitatẽ in xpᷣo hba ⸗

bitantẽ clare videndu ꝑ viſcera miſericoꝛ⸗
die dei noſtri.pedes etiã configi voluit.vt

queretibus nobis eum fugere non poſſit
CSco rõne benigniſſime attractiõlis

vt ſcʒ coꝛda hũana ad ſui amoꝛẽ vebemẽii
us attraheret.ſciuit em deꝰ ꝙ nihil eratad
ſalutẽ hominũ tam neceſſariũ ſicut chari⸗
tas ⁊ amo: ſui creatoꝛis ⁊ ſaluatoꝛis. Et
qm̃ nil tam impꝛ:eſſuʒ humanis affectibꝰ
q; duigere ſe diligentẽ ſᷣm Ambꝛo.õ offi.

HNã et.ij.retho. Phus di.ꝙ gencroſus ani

mus humanus nõ vult trahi niſi amoꝛe.
Ideo nobis hoc beneficiũ.ſ.amorꝭ ĩ paſ⸗
ſione exhibuit quo amoꝛẽ hois ad ſe vehe

mẽtius attraheret. Vnde Joh.xij.dixit.
Ego cũ exaltatus fuero.ſ.in cruce oĩa tra
ham.ſ.ꝑ amoꝛẽ ad meipᷣm. Nec voluit per

potentiã noſtꝝ amoꝛeʒ cogere ſed vt eſſet

noſtꝝ amoꝛẽ allicere ⁊ attrahere Aug. ſu⸗
per Joh. pomit exemplũ di. Ramũ viridũ

oſtẽdis oui ⁊ attrahit᷑. nuces puero oſten

dunt᷑ ⁊ attrahit᷑.quo trahit᷑ amoꝛe trabit᷑
cõſilłr accipitri qͥ reclamat᷑ ⁊ nõ venit oſtẽ⸗
duntur carnes cruẽtate et ſic ad venendũ
attrahitur. Sic chꝛiſtus oſten dit nobis
ſanguine cruentatam carnem ſuã in cruce
vt amoꝛoſius attraheret. Tertio ratio⸗
ne chariſſime redemptiõis vt ſcilicet cha⸗
riſſimo et permaximo pꝛecio nos chꝛiſtus
redimeret.iuxta ulud.j.Petri.j.Non coꝛ⸗
ruptibilibus auro et argento ſed pꝛecio⸗

ſo ſanguine chꝛiſti ieſu redempti eſtis. et
hoc quare niſi vt animas noſtras tam p/

cioſe redemptas obligaret ad ſibi ſeruien

qum non peccatis vel diabolo.vñ Berñ.
Poterat dei filius alio modo hominem li

berare ſed maluit cum iniuria ſui quo ma
loꝛis dilectionis debitoꝛem teneret homi

nem. cõmoueretq; ad gratiarũactiones
difficultas vel pꝛecioſitas redemptionis.
quem minus deuotum effecerat faciitas
creatonis. Hec Berñ. Item Bꝛego. in

omel. Tanto deus ab honunibus ampli

4

nohonen
buslngig

ſcerntepe

leſteapoſt
tſts pieae
Cumincon
lerppifün
nute deum
ſtro nondi
Auguſtia
lcefaan
noor.
obſeaunon
bitatemde
bipeeſtone
Cuis prn
Occbaten
poteſtſalu
Panennan
Nperdfff,
ſttala bo
ſegannbu
lageſi
bicimamn
Pden
ſhefne
Ethoct
lorchniſn
lb decon
dmemno⸗
glodnon
Berj. O
temonerol
gulpooſed
guiginan
penargone
Iboſtreſn
gligu ne
Quimnte
tſgnoß
mini allo⸗
atli)⸗Cun
trdeuminn
nittere,
Amitteret
Ccinnmum
geſniuſtica
ſerratumt
ffaanor

ime

mtetrenig

amons, Hin

cecaputincl/
Achaenend
nfarw
Aiinphob
ramnco
nfig wlt
ere nonpoſt
meatraais
morivehenin
onhlaun
müſicntchn
ſaluatons,
ns afend⸗
Annbeo Hef

Pgenanoſsdi

Wi mande,
ilanon i
hois ſeſch
Zohnt .
Inauceoiat
Pewolurgr
ereſal raſ
noreno wul
Pere Yugſe
Ranimii
aadofen
Eumprnhl
t norentoftn
ſcd ſenendi
tenar wos
unbinchc
Lmrornol
tſletttt
onoschii
i Pnch
noſen eg
janpneſi
ofruölun
adibiſei
ooern Bon,

ohomiml

nuſigonn
Ademoflohls⸗
mnfuinu
Gcbusam

us honoꝛari debuit quanto pꝛo homini⸗/
bus indigna ſuſcepit.O ergo xpᷣiani con⸗/
ſderate pꝛeciũ animarum veſtrarũ. Nam
teſte apoſtolo.j.ad Coꝛithios.vj. empti

eſtis pꝛecio magno.immo ſuper totũ mũ/⸗

dum incomparabiliter pꝛecioſiſſimo ſcili⸗

cet xpᷣi filij dei ſanguie. Glificate ̊ ⁊ poꝛ⸗
tate deum ſcʒ per bona opera in coꝛꝑe ve
ſtro.non diabolum per peccatuʒ. Nam vt

Auguſti.ait. qᷓ;to dei fulius pꝛo nobis in

cruce factus eſt vilioꝛ tanto debet eſſe ca⸗
rioꝛ. DH Quarto ratione dulciſſime

obſecutionis vt ſcʒ per ſue paſſionis acer⸗
bitatem dulcoꝛaret obſequia a nobis ſi⸗

bi pꝛeſtanda in penitentia et openbus ar

duis vir tutum ac aduerſitatũ tolerantia

GSciebat em̃ chꝛiſtꝰ ꝙ homo peccatoꝛ nõ
poteſt ſaluari niſi per penitentiam et per
patientiam in aduerſis et penalitatibus.
ac per difficilia virtutum opera. Idcirco

vt talla homimbus carnalia et delicata

ſectantibus redderet dulcia et deſiderabi
lia ac ſui exẽplo inuitaret ad ea voluit acer
biſſimam paſſionem et moꝛtem ſubire ⁊c
Vlnde vt Bꝛego.ait. Dulcioꝛes ſunt la⸗
chꝛyme pemitentium pꝛe delitijs regum.
Et hoc tanto magis quanto quis recogi
tat chꝛiſtum pꝛo nobis cruafixum. IJdem
lib.de conflic.vir.et vici. Si paſſio chꝛiſti
ad memoꝛiam reuocetur.nil tam durum
quod non equo animo toleretur. IJtem
Berñ. Quem laboꝛem ſcʒ vſq; ad moꝛ/
tem oneroſum reputabit vel ſuperfluum
qui pꝛo ſe dei f.liũ recolit crucfixũ.Quic/⸗
quid(inquittempoꝛalis afflictionis pꝛo/
pinat aduerſitas: nihil eſt quod tolera/

mus ſi reſpiciamus quid biberit ad pati⸗
bulũ qui nos inuitauit ad celuʒ. Hec ille.

Quinto ratione debite ſatiſfactionis
vt ſcʒ pꝛo pꝛimoꝝ parentum et ommiũ ho
minũ culpis ſatui faceret. Nam vt Anſ.di

cit li.. Cur deus homo.ca.xij. Non decu⸗
it deum in regno ſuo aliquid inoꝛdinatuʒ

dimittere. Sed ſi peccatum impunitum
di mitteretur ſine ſatiſfacnõe fieret.⁊ ſic in

oꝛdinatum a deo dimitteret᷑ in ſuo regno

ac iniuſticia liberioꝛ eẽt ſi ſola miſericoꝛdia
peccatum dimitteretur.ergo non niſi per

ſatiſfactioneʒ paſſionis ſᷣm iuſticiam de/ dqua elidt bona ex malis.

buit humannz genus redimi et ſaluari.
Pꝛopter quod opoꝛtuit vt chꝛiſtus de
et homo pꝛo ſatiſfactione pateret᷑.quia ſi⸗
cut deus inhonoꝛatus fuit ab homie per
culpam.ſic debuit honoꝛari deus per pe⸗
nam ſatiſfactoꝛiã iuſticie. Pꝛoinde is qui
ſatiſfaceret debuit eſſe deus infinite boni
tatis vt ſatiſfacere poſſet de culpa infini⸗
te malicie contra deũ infinite bonitat cõ
miſſum.alioquin ſi non eſſet deus nõ poſ
ſet ſatiſfaccre.quia omne citra deum f.ni⸗
te eſt bonitatis et meriti.Debuit etiam eſ
ſe homo qui tenebatur ſatiſfacere pꝛo pꝛi⸗
mis parentibus et fratrib ſius hoc eſt ꝓ
toto genere humano.O ergo mira dei ſa
pientia.o mira charitas et pietas qua ſic
hominẽ decreuit ſaluare.Quia ninurum
pꝛimi parentes peccauerũt accedendo ad
lignuʒ vetitum.ideo chꝛiſtus pꝛo ſatiſfa/⸗
ctione pedes configi voluit. Item illi pec
cauerunt oculis videndo ꝙ lignum eſſet
pulchꝛum viſu et ſuaue vt patet Geñ. iij.
Idco chꝛiſtus ploꝛauit oculis ꝓ ſatiſfacti
one. Item peccauerunt illi concupiſcen⸗
do coꝛde vetitum et cogitando tranſgredi

dei pꝛeceptum. Ideo chꝛiſtus vulnerari

voluit in latere et coꝛde ac compungi inca
pite ſpinis. Item extenderunt ill manus
ad lignum et decerpſerunt fructum rapi/
endo contra dei voluntatem. Ideo chꝛi⸗
ſtus pꝛo ſatiſfaciendo extendit manus in
ligno crucis.ſuſpenſus inter raptoꝛes ſcʒ
latrones. Item uli guſtauerunt cibuz ve⸗
titum.ergo chꝛiſtus felle et aceto potatus
eſt. IJtem üli moꝛtem incurrerũt.ergo chꝛi

ſtus moꝛi voluit. E Circa ſecundũ

de illuminatione cecitatis anime ſcʒ per
paſſionem chꝛſti quod myſtice ſignifica⸗
tur in ceci illuminatione poſt paſſiõis chꝛi
ſti pꝛenunciationem ilico occurrit Que⸗
ſtio quomodo anima humana peccatis
obcecata illuminetur per paſſionem chꝛi⸗
ſti ad cognoſcenda quecũq; ſalubꝛia. Ad
quod reſpondetur recolligendo doctoꝛuʒ
dictamina ꝙ pꝛecipue quinq; modis iũllu⸗
minatur anima humana in paſſione do ⸗
minica conſideranda. H
Pꝛimo in recognoſcenda dei ſapientia

4

Dominica quinquageſime

Scðdo in recognoſcẽda caritate diuia
q̊̃ afficit deuotionẽ hois
Tertõ in recognoſcenda dei beniuolẽ
tia qua oſtẽdit viã ſalutis
AQuarto in recognoſcenda dei miſcoia
qua remittit pctã penitẽtis
Quito ĩ recognoſcẽda dei iuſticia qua
penas reddit obduratis
Pꝛio inquã ex paſſiõe xpᷣi ilũinat᷑ aĩa
in recognoſcẽda dei ſapia qꝗ elicit bona ex
malis. Naʒ regula theologica eſt dicente
Aug.in Enchi. ꝙ deus nunqᷓ; ꝑmitteret
aliqð malũ fieri ĩ mũdo niſi ſua et᷑na ſapi
entia pᷣuidiſſet inde bonũ maius elicere.
Elnñ claret ꝙ deus nõ ꝑmiſiſſet angelos
ruere niſi pᷣuidiſſet ipam angeloꝝ ruinaʒ
excellentius reparandꝗ ꝑ xpᷣm. nec permi
ſiſſet hoĩem cadere deijciq; a ꝑadiſo niſi
pᷣuidiſſet futura bona maioꝛa hoĩ ꝓueni
enda ꝑ xpᷣm.nec ꝑmiſiſſet tot mundum
Diluuio deleri niſi ꝓpter hoĩm coꝛreptõeʒ
vytilio:ẽ.vñ nec ꝑmiiiſſet deus xpᷣm dei fi⸗
luum tot ⁊ talia pati niſi pᷣuidiſſʒ ſumma
bona ex paſſione xpᷣi ton mũdo ꝓuenire.
Sic gᷣhoiĩs aia coſiderata xpᷣi paſſione il
lummat᷑ad ↄgnoſcendũ quaut᷑ dei ſapia
maxima bona elicere potuit ex impia xpᷣi
occiſione. Sʒ q̃ ſunt iſta bona Nota ſᷣm
doc. pᷣcipue Fran. Ma:o.i ſer. ſeptuageſi
me ꝙ primum bonum fuit angelice rui⸗
ne nobilioꝛ reꝑatio.ſ.ex hoĩb varijs oꝛ/⸗
dinibus ſanctitatꝭ affumptis. alij em ſũt
apłi.alij martyres.alij confeſſoꝛes ⁊ alij
Xgines ⁊c̃. Si em̃ hõ nõ cecidiſſet nec an
gelus: nõ fuiſſent ĩ celo tot nobiles ⁊ glo
rioſi oꝛdines pᷣſertim martyres qꝛ nuliꝰ
hõ in ꝑadiſo martyriſaſſeꝑalteꝝ cũ om̃es
in gr̃a confirmati nõ potuiſſent peccare.
Scõm bonum hoim maioꝛ beatifica⸗
tio qꝛ ad maioꝛẽ beatitudineʒ aſſumũtur
meritis ꝓpꝛijs ſil ⁊ meritꝭ xpᷣi crucifixi qᷓ
ſolũ ꝓpꝛijs meritis.Tertiũ bonũ vᷣginis
Marie ſumma ſuꝑ oẽs angelos ⁊ btõs
exaltatio qᷓͥ plus meruit cõpaciendo xpᷣo
paſſo ̊ ⁊c. Quartũ eſt xpᷣi ſumma gloꝛifi
catio quã meruit ꝑ paſſionẽ.vt dr̃ ꝓphilł.
ij. Hec bona excedut mala oim damnan
doꝝ. Scðòo ex paſſone xpᷣi iluminatur
gia in recognoſceda caritate diuina qᷓ af⸗
ficit deuotionẽ hoĩs.ſ.vt reamet chꝛiſtuʒ

ꝓ tali tantaq; caritate vt ſup dictum eſt
vñ Berñ.ſuꝑ canti.ſer.ix.ðt. Suꝑ om̃ia

Iddit te mih ſamabilẽ bone ieſu calix paſ
ſionis quẽ ꝓ me bibiſti. hoc inquã eſt qð

noſtrã deu otionẽ iuſtiuſ exigit.arti ſtrin
git ⁊ vehemẽtius afficit.hec ille. Hã ⁊ ꝓ⸗
pterea eccia hodie legit euangeliũ de paſ⸗

ſione vt hoĩes moueant᷑ ad raamandum
xpᷣm ⁊ cõpatiendo eidẽ. temperent ſeipᷣoſ

a vitijs ⁊ vanitatib ꝓ hoc tꝑe carniſpꝛi⸗
uij ſolitis. O tu ̊ peccatoꝛ audi Bern.li
bro de ↄſideratione ad Euge.d. Indigè
nus eſt xpᷣi paſſione feliciſſima qͥ non xpo
paſſo totis viribi ſiuduerit condolere et
ſic cauere pct̊. F Ad id exm̃.nar:ꝛat᷑
quippe in geſtis Romanoꝝ ꝙ quidã rex
Megdoꝝ habens vnicũ filium qui deliqͥt
in patrẽ ⁊ fugit ad regẽ Perſaꝝ iurans ei
ꝙ teneret fedus cũ eo.Tandẽ qꝛ iſn regeſ
erant inimici adinuicẽ moto bello contra
ſeſe in ↄflictu accidit ꝙ iſti duo reges mu
tuo inuicẽ cõcertantes rex Perſaꝝ graui/
ter vulnerauit regeʒ Medoꝝ. cuius ſan
guinem abundãter effuſum videns eius
filius pᷣdictus ſtatim ↄmota ſunt viſcera
eius ſuꝑ paterno ſanguine ⁊ mox cucur⸗
rit ad patrem pugnauitq; ꝓ eo ðↄ regem
Perſaꝝ ſuũ dñm ⁊ plagis acceptis vicit
cum.Quo facto pater eũ in gr̃am ſuſepi

ens reſtituit ei hereditatẽ. Spũaliter.iſti

duo reges ſignificãt deũ et dyabolũ aͤ ſüt
ſibi inimici.xpᷣianus aũt filius dei quoti⸗
ens peccat totiens recedit a deo ⁊ iungit
dia boelo.ſed ſi oculis mentis viderit ſan⸗

guinem xpᷣi puocatad pniam ⁊ pugnam

3 dia holuů. Tertio ex paſſione xpi illu⸗
minat᷑ aia in recognoſcenda dei beniuolẽ
tia qua.ſ.volens oẽs hoĩes ſaluari oſten/⸗
dit viam ſalutiſ.qꝛ nullus aliter ſaluatur
imſi imitando paſſionis xpᷣi veſtigia.vt ſi
cut ipᷣe xpᷣs in tantũ odiuit peccatũ ꝙ moꝛ
tem pᷣelegit ſuſtinere ꝓ eo.ſ.peccato ĩ no⸗
bis cruciſigendo ⁊ plus doluit de pecca⸗
tis qᷓ; de ſuis vulneribi.ſic ⁊ nos vſq; ad
moꝛtem reſiſtamus peccatis ⁊ ſuꝑ omia
doleamus de cõmiſſis. vñ.j. Pe. ij. In H
vocati eſtis q xpCᷣs paſſius eſt ꝓ n.v.relin.
ex.vt ſequa.ve.e.qͥ pec.nõ fec. Amb. Vli
de o homo quia xpᷣs plus doluit vulnera
peccatoꝝ tuoꝝ qᷓ; vulnera ſua. plus nraʒ

noſreſa
loerpall
golan
Pacanb
ldpaſſ⸗
ob iulſe
minüren⸗

Kadadeit

haſiüeff
demcogt
nonpepe

At necy

gwte
guiſtnep
fonerun
ſeinocog
ceno po
Npenad
ls. uc
inanco⸗
Mtendiͤ.
tonemt
fcatum
leren
ſapulis
juen
Papus.
ginllbet
Pcamo:
lin. Gre⸗
moꝛeſt ſi
Mtentier
ſehef⸗
Monpenne
ſercocdta
llrepare
Neberfze
ſtorereg
ngsnon
ſondeſtn
nspeabbe
ddeitatig
Chf⸗
Kabin
Njadtt:
lemel
she

Arni in firmitatem qᷓ; ſuaʒ moꝛtem.nam ſitim uid m ſcripturas. ideo ſimul Quar⸗
alee noſtre ſalutis clamauit i cruce. Quar/ to cecus miſericoꝛdiã exorauit ⁊ impetra
ilicfth to ex paſſiõe xpᷣi illuminat᷑ anima in reco uit ꝑ vere humanitatis xpᷣi fidem cum di
Ttanbſm gnoſcenda dei miſericoꝛdia qua remittit xit. Jeſu fin dauid.q.d. Tu dñe ieſu ha⸗/
e peccata hominis penitentis. qꝛ nõ ob ali bes offiaum ſaluandi hoĩes et ob hoc in
9 WRM uid paſſus eſt xpᷣus niſi ꝑ eius ſi angunnez munqum veniſti de genere dauid naſcen
Nr nos miſericoꝛditer redimat ⁊ peccata ho do qui fuit rex miſericoꝛdiſſimus parcẽs
camancnc minü remittant Quito q́ʒ in recogno/ etiam inimicis. ideo tu ieſu.i.ſaluatoꝛ ex
kamrſi fſcẽda dei iuſticia ʒ ipenitẽtes.nã viſa xpᷣi officio.⁊ fili dauid.i.ex genere pijſſimi re
er paſſiõe roꝛmidarc hʒ hõ ĩpenitẽs Pꝛĩo qͥ gis dauid.miſerere q mei. HSed
ci Banl e‚m cogitando ꝙ vtoðt Berñ. Si deus vnge ſciuit cecus iſte talia de xpᷣo cum nõ
ed n non pepercit filio nunqͥd parcet figmento potuit perlegere ſcripturas hmõi.Cyril⸗
4 innm dqdut neqᷓ; fuo.q.d.nõ. Scðo q̊ʒ cogitãdo lus reſpondet ⁊ Lyra ꝙ in iudaiſmo nu⸗
toncolert ꝙ vt Breg. ðt. Si ſine flagello no exiuit tritus fuit ⁊ notum erat apud oẽs iudeoſ
amtunn qui ſine peccato venit.quõ flagello digni ꝙ xpᷣus ꝑ pꝛophetas pꝛomiſſus erat deꝰ
udin non erunt qui in peccato viuũt. DHeniq; naſceiturus de ſemine dauid.ideoq; talia
natidaie tertio cogitãdo ꝙ ſi tam acriter xpᷣs inno de ieſu chꝛiſto credidit.vnde peccatoꝛ vo⸗
apumtsn cens pꝛo peccatis alienis fuit afflictꝰ.qᷓn lens impetrare miſericoꝛdiã dei debet ha
ecgeihnegt ta pena affſligent᷑ pctõꝛes ꝓ ꝓpꝛijs pecca bere veram fidem deitatis ⁊ humanita/⸗
beloconm tis. Luc.xxiij. Si in viridi ligno hoc fa. tis xpᷣi.ſicut habet᷑ in ſymbolo.alioquin
oregesn in aꝛido qͥd fi.O gpeccatoꝛ time ⁊ age pe peribit. Quinto finaliter miſericoꝛdiã
asgann nitentiã. G Circa tertiũ de impetra obtinuit iſte cecus chꝛiſtũ ſequẽdo ꝑ imi⸗
. auusſnn tione miſcðie dei ꝑ paſſionẽ xpᷣi qð ſigniꝭ⸗ tationem.ſic peccatoꝛ debet imitari xpᷣm
idens els ficatum eſt in ceco quem xpᷣs miſericoꝛdi paſſum cauendo a peccatis vt finalit᷑ cõ⸗
zſuneyien ter exaudiuit in ipᷣo itinere cum pᷣdixit di ſequatur miſericoꝛdiaʒ. Sed heu heu q;
mor aan ſcipulis ſuã iminere paſſonẽ Accipiamꝰ multi hoc tge ſe peccatis contra chꝛiſtum
eznhen ꝓ exemplo breuiter ꝙ iſte cecus ꝑ quinq; totaliter venundant.gulas luxurias ⁊ va
kapts ſit pcipua obtinuit miſericoꝛdiã a xpo per qᷓ nitates exercendo. Contra tales exem
gum ihi qu libet peccatoꝛ põt obtinere Pꝛimo plum ponamus qð narrat BGuilh.ĩ Api
ialtt ꝑ clamoꝛẽ quo indicauit magnũ deſideri ario ca.lxxvij.d.ꝙ mulier quedam vana
aboligſit um. Greg. Magnũ deſiderii.magnꝰcla in partibj Brabantie quadã villa ſepiuſ
sdeighon moꝛ eſt. ſic miſcòlam cũ clamoꝛe fletus pe choꝛeas cõiungere ⁊ ſic hmoi ludos ſoli/
dotlgl nitentie ⁊ oꝛõnis peccatoꝛ debet deſidera ta erat facere. Accidit ſemel ꝙ iuxta cho⸗
enrb re.Chꝛvyſ. Miſericoꝛdiã non deſiderat qͥ ream colludentib viris vnus cũ pilam fe
gtugun non pemter. Scðo obtinuit cecus mi/ rire conaret᷑ baculo elapſo de mann mu/
onepnl ſericoꝛdiam ꝑ clamoꝛis iterationẽ.qꝛ cuʒ lierem illam in capite ꝑcuſſit ⁊ moꝛtua cẽ.
ibatlal mincreparetur multomagis clamabat. ſic Pꝛeſ bytero aũs veniente ad dicendũ vi⸗
anioſen debet facere peccatoꝛ.vñ Hugo in expo/ gilias defunctoꝝ.ecce demon in ſpẽ thau
rlummt ſitione regule dicit. Si ad pꝛimas lachꝛy ri nigerrimi cum mugitu occurrens fere
cfiga i mas non exaudiris a deo.tu pᷣces iterare trum cum coꝛpoꝛe delecit ⁊ cũ coꝛnib⸗ illð
ctigne non deſinas. magna em̃ munera ſut mul diſſipauit.ita vt viſcerib hic inde diſꝑſis
ccatoitof tis pꝛecibsꝛ ↄparanda.hec ille. Tertio fetoꝛ tolerari non poterat.ſugientibuſq;
depeeg pdeitatis xpᷣi confeſſionem. Nam vt diẽ cunctis tandem altero die coꝛpus eiectuʒ
csih Chꝛyß. Credidit xpᷣm eſſe luminare mũ/ extra ſacꝝ locũ ſepuitum eſt. Ali/
ſofiz di.?⁊ Cyrillus ait. Hic cecus xpᷣm tanq; ud exemplum ibidem ca.lxxvj.dẽ ꝙ que⸗
. deũ adit ⁊ ideo ei vt deo loquitur.d. Mi dam puella.xiiij.annoꝝ indaganis ex ni⸗
det⸗ rin. ſerere mei.nam miſereri ꝓpꝛium eſt dei vt mio affectu choꝛiſandi. cũvſq; ad veſpas
E canit cccia. Sed quia hoc ſolum credere choꝛiſans ⁊ ludens fatigata domũ redi⸗
nen de rxpᷣo ꝙ verus deus ſit. non ſufficit.qͥa ⁊ ens obdoꝛ:miſiet.vidit in ſomnis ꝙ equi
eynne verus homo eſtcrededus de genere Da tes venerunt ⁊ eam rapieñ.poꝛtabant in

glusnſcj

vallem obſcurã ⁊ igne aſſabant ⁊ tidonẽ
ardenteʒ fodebant in os ⁊ coꝛ eius.Que
cuigulãs repperit ſe totã exuſtam ⁊ carneſ
fruſtatim cadcbant cum doloꝛe ⁊ fetoꝛe
de ea.vñ homines eius fetoꝛem ferre nõ
valentes in locũ pꝛiuatũ eiecerunt ſepeli⸗
endo Ecce g̊ q; damnabile ſit hmõi vani
tates ⁊ choꝛeas exercere. Joq; o tu xpᷣi
ane omnes mundi vanitates ⁊ hmõiio⸗
cos contemne. Recogita xpᷣi paſſionẽ vt
talia poſſis vincere.cum audis gaudeñ.
ſimphonias cantare.cogita quõ chꝛiſtus
clamauit ploꝛando in crucc. Si vides ali
quos oꝛnatos veſte aliena:cogita chꝛiſtũ
nudatum pꝛo te. Si audis clangoꝛẽ tu/
be.cogita xpᷣm moꝛientem cum clamoꝛe.
Si vides haſtiludia parari.cogita quõ
xpᷣs ꝓ te eſtlancea ⁊ clauis tranſixus ⁊c.
Vnñ rogemus chꝛiſtũ vt det nobis gr̃aʒ
contemnendi omnia vana ⁊ vitioſa in pᷣ/
ſenti ac gloꝛiam in futuro Amen.

Finita per dei gratiam Pꝛima parte
ſcʒ Hiemali.ſequit᷑huius operis pars
ſecunda ſcʒ Quadrageſimalis. In qui
bus omnibus ⁊ ſingulis laus ⁊ gloꝛia
chꝛiſto ⁊ gloꝛioſe virgini Marie:cun⸗
ctiſq; beatis. Sed qm ad Quadrage⸗/
mam plurimi requirunt᷑ ſermones vt/⸗
pote pꝛo diebꝰ ſingulis continuando.
Igeo ſpeciali volumine de illis acturꝰ
hic pertranſo.

tatr᷑ ſaluatoꝛ ſᷣm qd ðt 35
inqͥt qᷓrit.q.d. O vos ſctẽ mulieres ieſũ

Dominica Daſce
In nomine do

mimi Incipit pars Paſchalis.
Dnica Reſurrectiõis xpᷣi Ser.j.vicʒ
de caritate ⁊ pietate oſtẽſa in reſurrectiõe
⁊ de modo eius deuotus

Eſum que

