charitate ꝑ quã ania vnitur deo. VUnde
⁊ charitas dicitur quaſi chara vnitas.ſ.
cum deo.per amoꝛem em vnitur amans
id eſt anima amato deo ſ̃m gratiaʒ. pᷣme
Joh.iiij. Deus charitas eſt ⁊ qui manet
in charitate ĩ deo manet ⁊ deus in eo. Jõ
vt anima ꝑticeps ſit gratie dei neceſſaria
eſt charitas. B Tercio neceſſa/
ria eſt charitas pꝓpter pᷣcepti adimpletõʒ
quia hoc bene ſcimus ꝙ ſalus non poteſt
eterna haberi ſine pᷣceptoꝝ dei iplerlone

Dominica.xI. poſt Pẽthe.

vt teſtis eſt chꝛiſt?* Math. xix.di. Si vis
ad vitam ingredi ſerua mãadata. Sʒ mã
data dei ſeruare ſine charitate nõ ſufficit
ad ſalutẽ.ſed opoꝛtet vt ſeruent᷑ in chari/

tate.Nã ſcribit᷑jj. Thimo.j.ꝙ finis pꝛece
pti eſt charitas de coꝛde puro ⁊ ↄſcia bo

na ac fide nõ ficta.oĩa em̃ ad charitatem
oꝛdinant᷑.g̊ ⁊c. Sʒ di.Quid mihi ð cha
ritate:ſufficiat mihi ꝙ cõtra pᷣcepta nolo
facere. Ad hoc rñdet᷑ ꝙ ſi tu dicas. Ego
legẽ a rege cõditã cuſtodire volo:ne ex le⸗
gis trãſgreſſione puniar.ſed tñ regẽ qͥ ta
lem legem ↄdidit occidã. nõne dignꝰ es

punitoe. Sic in ꝓpoſito qͥ deum regẽ nõ
Diligit ſed occidit peccãdo qᷓ;tum in ſe eſt

ꝑ odiũ eius. Quarto neceſſaria eſt cha
ritas ꝓpter celeſtis pᷣmij ↄſecutõem. Nã
pmiũ celeſte qð dat᷑ ꝓ bonis oꝑibus qͥd
alið eſt niſi frui amoꝛe dei ⁊ charitate eiꝰ
quẽ aꝑte videbimꝰ. vñ Aug. Tota inqͥt
merces eſt in videndo qð amas et aman
do qð vides. IJdeoq; amoꝛẽ pᷣmioſuʒ in
celo nõ poſſumus habere niſi in pñti dei
charitatẽ habeamꝰ quẽ ibi ꝑpetuo ame/
mus. O ghõ vide q; neceſſaria eſt chari

tas ad ſaluteʒ ex oĩ parte.O xpᷣiane diſce

qꝛ ſi deũ nõ amabis:ꝑibis ⁊ ad celeſtem
ꝑadiſum introire non poteris. E
Ervremplũ ad hec ponamꝰ. Narrat᷑ em̃
hyſtoꝛice ꝙ plures reges in ꝑadiſum ter⸗
reſtrẽ intrare deſiderauerunt vt viderent
eius amenitatẽ ſed neqerũt. Pꝛimꝰ rex
Xerſes rex Perſarũ ꝗ poſtqᷓ; ſubiugauit
ſibi młtas regiões fendebat ad ꝑadiſuʒ
oſſidendũ.ſed pᷣpeditus fuit fame.qꝛ ci
us ⁊ potꝰ deficiebat ſibi ⁊ exercitui eiꝰ.
Secũdus Cãbiſes rex Medoꝝ q etiã
tendebat ad ꝑadiſum videre eiꝰamenita
tem.ſed impeditꝰfuit ab aqͥs inundanti⸗
bus.⁊ ſic nõ potuit ꝓficiſci. Terciꝰ Ale
xander.ſ.magnꝰ qͥ oibus ſubiugatis ſub
tributo:tẽdebat ad ꝑadiſuũ ⁊ ꝑuenit vſq;
ad ʒonã igneã q̃ circducit᷑ paradiſus qi
muro vt volunt etiã doctoꝛes.⁊ pᷣpeditꝰ
fuit ꝑ zonã toꝛreã vel circulũ ignis ne in⸗
traret. Quartus MNero interfectoꝛ btõ⸗
rum Petri ? Pauli apłoꝝ:qͥ etiaʒ tende⸗
bat vt ðꝛ ad paradiſuʒ. ſed anteq;ᷓ iter ar
riꝑet interfectꝰeſt.⁊ ſic nõ potuit. My
ſtice ꝑ reges q̃tuoꝛ ſignificant᷑ hoĩes in q̃

tuoꝛ mũdi ꝑtibus habitãtes.ſ.ad oꝛien⸗
tem.occidẽtẽ.meridiẽ.⁊ aqͥlonẽ.Qui qᷓ;⸗
uis appeterẽt naturali inclinatõe celeſteʒ
paradiſum. qꝛ vt dicit Boetiꝰ ⁊ Augu⸗

ſtinꝰ.vnicuiq; nr̃m iſerta eſt ulꝰboni ve/
ri cupiditas. Sed multi nõ ꝑueniunt ad

celeſtẽ ꝑadiſum. qꝛ deficiunt aliqͥ pᷣ fame
eoꝙ nõ habẽt cibũ verbi diuini ⁊ potum
ſapiẽtie fidei catholice.⁊ ſic deuʒ diligere
gratuite neſciũt. vñ Gꝛeg. diẽ ꝙ oẽs qui

viã vite deſiderant verba vite audire de

beant. Alij deficiũt ab aquis ↄcupiſceni
tie ⁊ luxurie.qꝛ vt ðꝛ.j.Coꝝ.vj.Foꝛnica⸗
toꝛes:molles ⁊ adulteri regnũ ði nõ poſ
ſidebũt. De iſtis Hiero.exclamat dici=.
O ignis infernalis luxuria cuiꝰ materia
gula.cuflãma ſuꝑbia.cuiꝰſcintille pꝛa⸗
ua colloqͥa.fumus infamia.cinis inopia
cuius finis gehẽna. Hec ille.Alij pᷣterea
deficiũt et impediunt᷑ a celeſti ꝑadiſo ab
igne auaricie ⁊ cupiditatꝭ. Ram.j.Joh̊.
v. Tot?mũdus in maligno.i.malo igne
poſitus eſt.Alij ipediunt᷑ a defectu chari
tatis vere.quia ſunt moꝛtui moꝛte nlße
cuiuſcũq;. . icut em̃ Nero ſeipᷣm occidit
ſic hõ ꝑ maliciã occidit ipſe aiam ſuaʒ vt
ſcribit᷑ Sapᷣ.xvj. Ve g̊ mũdo a ſcandatł.
ve quia multi damnant᷑ ⁊ celeſti regno pᷣ
uant. Circa terciũ de pᷣmiali ma

ieſtate charitatis Vt ex ſcriptura ſumas⸗

mus exemplũ:aliqs poſſet qrere Quali
vᷣtute poſſit homo in celeſti btitudine pᷣ⸗
miũ maieſtatis regie acqͥrere. Ad qð re⸗
ſpõdet᷑ꝙ ꝑ virtũteʒ ſolam charitatis.Et
oſtendit᷑ ex ſcripturis ſacris ⁊ doctoꝝ di⸗
ctis. Pꝛio qꝛ charitas pᷣmiat᷑ regno re⸗
gali. iuxta illud Math.xxv. Venite bñ⸗
dicti patrꝭ mei ꝑcipite regnũ ⁊c. Secũ⸗

do quia pᷣmiat᷑ oĩ theſauro regali.iuxta

illud Ro.viij. Oiligẽtibꝛ deũ oĩia coope⸗
rant᷑ in bonum.i.celeſte. Nã regũ eſt abũ
dare oĩbus bonis.ſic ĩ ꝓpoſito. Tercio

qꝛ charitas pᷣmiat᷑ veſte ⁊ amictu regali.

pᷣs. Aſtitit regina.i.aia fidelis: in veſtitu

deaurato.qð ꝑtinet ad regiã dignitatezʒ

pᷣcipue.vt patet li. Oacha b.ꝙ ſcʒ ex licẽ
tia data a rege vſum aureoꝝ habuerunt
pꝛincipes machabei. Quarto qꝛ chari⸗
tas pᷣmiat᷑ coꝛona regali.iuxta illud ps.
Dñe pᷣueniſti eum in bñdictõnib dulce.

atatt
lus coꝛ
togtpn
ſiqulcd
Harae
gman
poca
ls diabe
ereith⸗
Cumn
Glogß
Griano
gulman⸗
neng S
angen

Chnep⸗

4
Morent
Qui
elceſte;
Bug
bonien
niuntad
göüme
zpoum
diligre
ges gbi
ire de
plſcen⸗
nlca
noͤ pof
Nicl,
nii
pea
dpis
deres
de
.
ldige
wcharn
ne ie
noccl
nſazr
ſcandhr.
regnoß
miglima
ſumag
eQuli
minep/
dgo e⸗
ans E
cop di⸗
ſgoſe
anlebfi
Sai/
Auuts
opef
tabi
Lacdo
ſekian
eue,
gerl

caritatis.ſubdit᷑ ergo. Poſuiſti in capite la de hoc claret in euãgelio:hodierno:vt

eius coꝛonam de lapide pᷣcioſo. Quin

habetur primo ſermone. Itacq; de dile

to qꝛ pꝛemiat᷑ hereditate regali hoc ẽ chri ctione ꝓximoꝛũ ⁊ pᷣſertim de dilectõe ini⸗

ſti qui eſt rex regũ ⁊c. Vnde ad Ro.viij.
Heredes dei coheredes xpᷣi. Sexto quia

pꝛemiatur triumpho et ſic thꝛono regali.

Apoca.iij.Qui vicerit (ſcʒ hoſtes carita⸗

tis diabolum mundũ et carnẽ dabo ei ſe

dere ĩ thꝛono meo.ſicut ⁊ ego vici ⁊ ſedeo
cum pĩe meo in thꝛono eius. Septimo
quod pᷣ omnib maius eſt caritas pᷣmiat᷑
gloꝛia non tĩ regali ſed et diuinali.quia
qui manet in caritate in deo manet ⁊ deꝰ
in eo.j. Joh.iiij. Et hoc ꝑfectiſſime erit ĩ
patria ꝑpetua. Rogemus ̊ dñm ⁊c.

De eadem dñica. Sermo.iij.ſ.de dile⸗
ctione ꝓximoꝛũ etiã inimicoꝝ

O„ ximũ ge teipᷣm ⁊c̃. Lu.
x. in euangelio. Saluato:
noſter chriſtꝰ ieſus in hodierno euãgelio
edocuit ꝑ parabolã ꝙ homo tenet᷑ dilige/⸗
re ꝓximos omes non ſolũ eiuſdẽ gentꝭ vł
nationis hoĩes ſed etiã alienigenas ⁊ ini⸗

micos. Vnde legiſꝑitꝰ cum interrogaſſet

ipᷣm dñm quid faciendo vitã eternã poſi⸗
ſideret chriſtus illũ remiſit ad legis ſcri/⸗
ta.⁊ ille ex lege ꝓtulit pꝛimũ pᷣceptũ ð di
ectione dei. Secundũ de dilectoe ꝓximi.
Quia vero iudei vt dicit glo.ſuꝑ ¶ath.
v.ex traditõne ſcribaꝝ putabant ꝙ non
tenerent᷑ diligere alienigenas ſed odire et
ꝑſequi.ꝓpter qð ad pᷣceptũ illud. diliges
pꝛoximũ ruũ addebant.et odio habeb in
imicum tuũ.quod tñ expꝛeſſe nõ erat ſcri⸗
ptum in lege vt patet Leui.xix.vbi pᷣcipit
dilectio ꝓximi.Sed chriſtꝰ dñs pꝛecepit
Math. v. di. Ego autẽ dico vobis. Dili⸗
gite inimicos veſtros.et bñ facite his qui
oderũt vos ⁊c. Pꝛo inde interrogante legꝭ
perito qͥs deberet intelligi noĩe ꝓximi ipe
dñs ꝑ ꝑabolam oſtendit ꝙ qͥlibet etiã ali
enigena cuilibet homini ⁊ ſamaritanꝰ iu⸗
deo eſſet ꝓximus cũ tñ iudei nõ couteban

tur ſamaritanis tanq; inimicis.⁊ ꝑabo⸗

ꝛimũ dicit᷑ inductionis.
cõm dicit᷑ qualificationis.
Tercium dicit᷑ fructificatõnis HZ
Pꝛo alio themate poni poteſt xpᷣi dictũ ſu
pra.ſ. Math.v. pᷣtactũ ꝛc E Lirca
pmũ de inductione dilectõnis inimicoꝛũ
⁊ odientiũ nos aliqͥs poſſet querere ſicuti
⁊ Hiero.ſuꝑ Mat.v.vbi ſupra tractat.ſ.
Quare nõ ꝑmittcit de odire inimicuʒ er
odientes me.imo pᷣcipit ſupra vires im⸗

micoꝛũ in hoc 'moe tria myſteria notemꝰ

becillitatis hũane et nature vt nedũ non

odiamus inimicos ſed inſuꝑ diligamus.
Non em̃ ſuffecit pᷣciꝑe non odire hoc eſt ſ
ꝑſequi.ſed etiã inſuꝑ diligere et benerace
re inimicis ⁊ oꝛare ꝓ ꝑſeqn.⁊ calũ. nos.
ſicut fecit in veteri teſtameto dauid ĩ ſaul.
et in abſalon Itẽ in nouo teſtamento xpᷣs
docuit et fecit dicens. Pater ignoſce ilł ⁊c
Et Stephanꝰ martyr/p lapidantib de/
pᷣcatus eſt. Et Paułꝰ anathema cupiuit
eſſe ꝓ ꝑſecutoꝛib ſuiſ.hec Hiero. Ad hec
rũdetur ſᷣm ſcripturas ⁊ doctoꝛes recolli/
gendo ꝙ q;uis diligere inimicũ ſit valde
arduum tn eſt valde ſalubre.Et ad id in⸗
ducũt nos plura. qͥbus cõſideratis id qõ
videt᷑ ſupꝛa vires erit facle
Pꝛimo qͥdẽ inducit pᷣcepti dei obligatõ
Secũdo amoꝛis diuini verificatio vel
cõpꝛobatio.
Tercio naturaliæ egꝭ dictatio vel con
Quarto inimicicie ⁊ odij pe (ſtrictio
riculoſa conditio . M
Vltimo ſanctoꝝ ⁊ chriſti exẽplificatio
Primo inducit ad diligendũ inimicũ pᷣce
pti dei obligatio. Nã deꝰ pᷣcepit nõ ſolum
amicũ ſed⁊ inimicũ diligere.⁊ qͥdẽ ſatꝭ cla
ret ex vtroq; teſtamẽto Exo.xxiij.dixit do
minus ꝑ moyſen.Si videris aſinũ odien
tis te iacere ſub onere non ꝑtrãſibis.ſed
ſubleuabis cũ eo. Si occurreris boui ini
mici tui aut aſino errati reduc ad eũ. Hec
ibi. Lira dicit ꝙ ideo hec pᷣcepta erant vt
per hec ad maioꝛẽ piletatem circa homies
inducerentur et ad amiciciã inducerentur
inimicantes. Deniq; in nouo tells men⸗

5

Dominica.xII.poſt penthe.

= Wül

lode
to chriſtus ꝑfectionis magiſter hoc expſ/ ſu neceſſitatis in quo tẽnemur quãtũ po ucn
ſius pꝛecepitMath.v. Diligite inimicoſ ſumus naturã ſuſtentare. ſed talia bona u
veſtros.ſ.coꝛde vero.⁊ inſuꝑ effectu ope/ temꝑalia citra caſum neceſſitatis optare mno
ris. YJdeo ſubdit᷑. Bnfacite his qui vos vel ꝓcurare inimico eſſet ꝑfectionis niſi ꝑ amich
oderut. Item etiã oꝛis.vnde ſubdit᷑. Et accidens inquãtũ puta nt᷑ ei vel alijs noa iinö
oꝛate ꝓ ꝑſequẽtibo ⁊ calũniantibꝰ vos vt ua.vel ſi talis eſt inimicus eccleſie vel cõ/⸗ cſilen
ſitis filij patris veſtri qͥ in celis eſt. Qui munitatꝭ quia tũc nõ eſſent opranda eis micce
ſolem ſuũ facit oꝛiri ſuꝑ bonos ⁊ malos bona temꝑalia in ſpeciali.niſi in qᷓdaʒ ge winin
⁊ pluit ſuꝑ iuſtos ⁊ iniuſtos Aug. in ſer/ neralitate inquãtũ valent eis ad ſaluteʒ uttke
mone de martyribo dicit. de diligedis ini qð ſoli deo eſt notum. Plura de iſtis arti. otfu
micis.Fratres chariſſimi nullꝰin verita/ ij.huiꝰſermõis. Secũdo inducit amo/ ade
te ſe excuſare pot᷑it.pᷣt mihi aliqͥs dicere ñ ris diuini verificatio.quia vt ſcribitur.j. clſkiä
poſſum vigilare.oꝛare.ieiunare.res meaſ Joh.iiij. Si quis dixerit quoniã diligo lind
pauꝑibus totas dare.⁊ ĩ monaſterio ðo deum ⁊ fratrẽ ſuum odit mendax eſt.qui
ſeruire. nũquid poteſt dicere nõ poſſum em̃ nõ diligit fratrẽ ſuum quẽ videt.deuzʒ
amare.ſi dixerꝭ ꝙ nõ poſſis a vino vł car quẽ nõ videt quõ poteſt diligere. B ma/ *
nibus abſtinere credimꝰ tibi.ſi aũt dixe datum habemꝰa deo vt qui diligit deuʒ h
ris ꝙ nõ poſſis in te peceantib indulgere diligat ⁊ fratrẽ ſuum. Hec ibi.Exemplũù gn
oĩno nõ credimꝰ quia nulla nobis rema/ vt accipit᷑ff. ð officio pᷣfecti vrbis.l.tamẽ hancg
net excuſatio duʒ nõ de cellario ſed de coꝛ paternis.in.ff.veteri.vnus homo reputa a
de iſtã elemoſynã implere iubemur vt ꝑ tur inimicus patris qui eſt ↄtra filiũ ini umc
viam vite ad eternã patriã ꝑuenire mere micus.ſed quia om̃s hoies creatione ſũt c
amur. Et ſubdit tandẽ. Elige qð vis. ſi filij dei ⁊ ſunt ſuperne btitudinis capaceſ
ini micũ toto coꝛde nõ dilexeris deũ ꝓpici ergo qui odit quẽcunq; holem etiã inimi
um nõ habebis. Si aũt inimicũ dilexer? cum cõtra deum eft. B Tercio in os
nõ ſolum amicus ſed ⁊ fiulius dei appella ducit ad diligẽdũ inimicos naturalis le Iht
beris. Hec ille. FSed queritur h̊ gis dictatio.quita ait aplus Rom.xij.Et uu
vtrum homo teneatur inimicũ diligere ſ. Choꝝ. . Bumus inuicem mẽbꝛa in te
non ſolum affectu coꝛdis ſed etiam effe/ xpᷣo.ergo debemꝰnos mutuo diligere ſi⸗ enck
ctu operis. Ad qð rũdetur m Bonauẽ. cut ⁊ mẽbꝛa diligunt ſe inuicem. Elide, top
in.iij.di.xxx.q.iiij.⁊.v.ꝙ tam affectꝰqᷓ; ef mus quippe ꝙ vnũqðq; mẽbꝛũ quãtũcũ nnſn
fectus dilectõis eſt duplex. Pꝛimꝰeſt ino/ q; nobile nõ deſpicit aliud nec iuidet nec ollh
centie quo nolumꝰ nocere nec nocemꝰ. et odit alterum qᷓntũcunq; mẽbꝛũ ignobi/ loun
iſto modo eſt in pᷣceptᷣ. nde qͥlibet te/ le ⁊ turpe nec leſum ab altero ſe vindicar ijni
netur nõ optare inimico malũ inquãtuʒ Sed ſi patitur vnum mẽbꝛũ cõpatiunt An
malũ eſt de ꝑ ſe.poſſumꝰtñ inimico opta omia mebꝛa ·.ſi gloꝛiat᷑ vnũ congaudent dumtſ
re malum ꝑ accidẽs.puta ſi credimꝰ ꝙ ſit omia mebꝛa.j. Choꝝ.xij. Sic debet eſſe umnſu
expediens ſibi vel ecclie vel cõitati.ſed in in nobis charitas ad oms ꝓximos. Nñ otand
ferre quo ad effectũ nõ licʒ niſi ſit officia/ phᷣica q̃ſtione diſputat᷑.vtruʒ amicus fa⸗ Cperiß
lis cui cõpetit ⁊ zelo iuſticie id faciat vel ĩ ctus inimicus ſit ſtatim abijciẽdꝰ. Et re end
caſu ꝑmiſſo a iure.Alius eſt affectꝰ ⁊ effe ſpondet᷑ ex viij.ethicoꝝ.ꝙ nõ.Exempluʒ lerein
ctus bñ ficentie.⁊ de hoc diſtingue quia ponitur. Si amicus ꝑdit pecuniã nõ eſt ſeim
quedã ſunt bona ſũma vel ſpũᷣalia ſcʒ bo relinquẽdꝰſed cõpatiendũ eſt ei ⁊ tum eo bon
na gratie ⁊ gloꝛie.⁊ hec debemus ex cha/ debemus requirere pecuniã(multo foꝛti- dſglue
ritate optare ⁊ in effectu ꝓcurare ſub pᷣce us amiciciã) Item aliud exemplũ.ſi conij Sean
pto erga inimicos. Quedã aũt ſũt bona tingat ꝙ oculi ſani facti ſint lippi nõ ſund ſibtu⸗
temꝑalia vel tranſitoꝛia.2 talia nõ tene/ ſtatim eruendi ſed curandi ſunt cum dili hnndie
mur ſub pᷣcepto optare inimicis niſi in ca gentia.hoc ſᷣm phos. Hinc ⁊ Quintilia ſere

.

itüol
bon
optare
sniig
isnoa
elco/
icg es
ſduge
alurez
lsar.
kamno⸗
un ,⸗
Nlige
gui
deyz
mi,
dag
S

zinimi
naoin
flss le
i,
ſbrain
igereſi

guätuan
lidernet
ndcat
lunl
Gabent
Nbateſe
s. Hi
laustil
Ete
mmo
znocſt
oſoui⸗
Rcon,
Noſunt
Umn dilt

da

Sermo xXxxXNI

nus de amicicia ca. viij. dicit. Non repio beu multi ſi nõ poſſunt vindtcare factis

quid in rebus humanis excogitauerit na vindicant verbis. Tercio nocumentũ
tura pᷣſtantiꝰamicicia.quid em foꝛet hu/ eidem etiam ꝑ alium fieri nolendo. ſicut

mano generi felicius qᷓ; ſi oms poſſent eẽ ſunt quidam qui cum ꝑ ſe nõ poſſunt no
amici.nõ bella.nõ ſeditiones.nõ latroci/ cere inimicis. volunt ꝙ ab alijs patiant᷑

nia.nõ lites.ceteraq; mala foꝛtune nõ ac/ aliqua nocumenta anio vlciſcendi.diceñ

micicie ⁊ odij ꝑiculoſa cõditio.qꝛ nõ po/ mihi ꝓ ecce a rege vel a deo caſtigat᷑. Un

tes inimicicias ⁊ odia tenere ſine ꝑiculo

moꝛtifero anie ꝓpꝛie. Nã.j. Joh̊.iij.Qui

oglit fratreʒ ſuũ homicida eſt Chꝛyf. Si

oderis aliquem inimicũ ampliꝰ tibi no⸗

cuiſti qᷓ; illi quia animã tuam occidis ⁊ il
li tm̃ coꝛpus ledis. Vltimo inducunt

empla ſanctoꝝ ⁊ xpᷣi ieſu. Nam ſanctꝰ

. . „

Dauid planxit Saul ⁊ occidit illius in//
terfectoꝛẽ.ij. Reg.j. Itẽ patʒ de Stepha

no ꝓthomartyre.⁊ Paulo apoſtolo.vt ſu

pꝛa tactum eſt. Item xpᷣs oꝛauit ꝓ inimi

cis ⁊ moꝛti ſe expoſuit ꝓ nobis inimicis

cum eſſemꝰ peccatoꝛes. Ceſarius nar⸗

rat in dialogo ꝙ due generatões ruſtico

de xpᷣs redarguit diſcipulos vindictam a
deo optantes ꝓ eo ꝙ xpᷣm ſamaritane ci/
uitates nõ ſuſceperũt ho ſpitio.⁊ dixerũt
xpᷣo. Vis vt dicamus vt deſcendat igniſ
de celo ⁊ conſumat illos. Et xpᷣs increpa
uit eos di. Neſcitis cuius ſpirit eſtis fili⸗
us hominis non venit animas perdere
ſed ſaluare. vt habetur Luã ix. caß.,.
AQuarto quoq; cõmunia ſigna chari⸗
tatis ipſis exhibendo. JJ Namqᷓ
ſtio eſt apud doct᷑.vtrum homo teneatur
inimico etiam nõ petenti veniam remit/
tere ſigna rancoꝛis.Et reſpondet Aiexã.
de ales.vbi ſupꝛa.ↄcoꝛ.doct᷑. Pꝛimo qui

alij viui concoꝛdiam inierunt.

rum moꝛtales inimicicias ad inuicẽ tene dem ꝙ rancoꝛ comitans appetitum vin/
bant.inter quos erãt duo elati qui inter dicte remitti debet ex neceſſitate pꝛecepti

iülos rixas ſemꝑ ſuſcitabant nec paceʒ fie nec ad hoꝛaʒ teneri in coꝛde.quia vt Au
ri ꝑmittebant.diuino autẽ nutu factũ eſt guſt.dicit. Quãdiu quis irã tenet in ani⸗
vt iſti ambo vna die moꝛerent᷑.⁊ in eadez mo tenetur a diabolo. Secundo ꝙ actio
eccleſia vna de cuius ꝑꝛochia erant ſepeli nem vel punitionẽ ex zelo iuſticie poteſt

endi eſſent. Ecce autẽ cunctis vidẽtibus quis exigere.⁊ nulłꝰ tenetur remittere ex
coꝛpoꝛa eoꝛum doꝛſa verterunt ad inuicẽ neceſſitate pꝛecepti.vt patʒ ex dictis.Ter
in ſepulcro⁊ impetuoſis doꝛſis ſe mutuo cio de ſignis nota ꝙ diſtinguendũ eſt ᷣm
collidebant in ſignũ eterne damnationis doctoꝛes pꝛedictos. quia quedam ſigna
illoꝛum. Quod videntes om̃s ꝓpinqui et ſunt ꝓpinqua ſuſpecta inimicationis.q̃/
H dam generalia ⁊ cõniunis exhibitionis.
Circa ſcom de qualificatione inquirẽ quedam autem ſpedalis conuerſationis
dum eſt.qualiter teneatur xpᷣianus inimi familiaris Pꝛima ergo ſigna pꝛopinqua
cum ſuuʒ diligere ex dei pꝛecepto:Ad qð que gerunt pꝛobabilem ſuſpitionem ran

notandum ꝙ recolligẽdo ſᷣm Bonauen. coꝛis vt cum quis nunqᷓ; vult loqui iniu⸗
ſuuper.iij.di.xxix.⁊ ſeq n.ↄcoꝛ. Rich. Alex rianti.vel cum eũ obuiat diuertit vel toꝛ⸗
ans. ⁊ doct᷑.octo modis tenetur quis dii uo oculo reſpicit ⁊ huiuſmodi. nulli licet
ligere inimicum ex neceſſitate pꝛecepti. tenere.ſiue ante ſatiſfactionem ſiue poſt.

Pꝛimo bona ſpũalia ei optando. hoc quia ab omi ſpecie mali eſt abſtinenduy

eſt bona gratie⁊ gloꝛie quia tenemur oẽs ⁊ talia ſunt ſigna ⁊ ſpecies inimicicie.Ec
ad ſalutem diligere. vt dictum eſt ſupꝛa. heo pꝛobantur in ſummia angelica. Iteʒ
Secundo vindictam nõ expetendo ſcʒ ſigna ſecunda ſcʒ generalia tenetur etiaz
ſub ratõe vindicte. Vnde Rom.xij. Mi homo exhibere inimicis ſuis.vt patʒ in
hi vindictam ⁊ ego retribuam dicit dñs eadem ſumma.quia quo ad effectus ge⸗
niſi foꝛte quis zelo iuſticie ⁊ oꝛdine iuris nerales tenet᷑ quis de pᷣ cepto diligere ini
vellet ſe vindicare quia hoc liceret. Sed micos.puta cũ qͥs oꝛat generalit 8 Pple

ceſſiſſent. Hec ille. Quarto inducit ini exquo iſte mihi talia mala fecit. placet S

tuũc tenet᷑ nõ excludere eos a talibꝛ. Seni
; ülla ſigna tercia ſcʒ ſpecialis ↄuerſatio
nis.puta nõ ↄuerſari cũ illo amicabiliter
nõ facere ſibi mutua ſeruitia.nõ colloqui
2ↄtinue ⁊ hmõi. exhibere no tenet᷑ qͥs ini⸗
mico.⁊ ſi qͥs hoc facit vt magis ĩ pace vi⸗
uat ⁊ ülle magis cognoſcar delictũ ſuũ nõ
peccat.alas petenti veniã ⁊ ſatiſfaciẽti ꝓ
poſſe talia negare nõ poteſt ſine pctõ vei
niali tñ.vt patʒ ꝓlixius in eadẽ ſůma O
ergo hõ obſerua hec. Quinto diligere
tenet᷑ inimicũ ſalutantẽ ↄſueta ſaluta
tione reſalutãdo. NHam vt Rich. dicit vbi

ſup. Effectũ ſalutatõis ↄſuete ⁊ cõis tene

tur hõ inimico im pẽdere.qͥ vicʒ ex cõi cõ⸗

ſuetudine illiꝰ loci vel patne ſolet impẽdi
nec ſolũ ſuſurrando reſalurare vt qdaʒ fa
ciunt.niſi in caſu qñ timeret eũ ex h̊ puo⸗
cari ad malũ vel aliqð incõueniẽs ſibi ve
riſiliter oꝛiri. Hec ille. Sexto ꝑatũ ani⸗
mũ ſubueniendi in neceſſitate habendo.
Tho. ij. ij. q. xxv.fenet᷑ hõ ꝑatũ
animũ hĩe vt in neceſſtate extrema velit

MNam ſᷣm

ꝓximo etiã inimico ꝑſonali ſubuenire. ex

2- .* „

Dominica.xiI.poſt Pẽthe.
Sdicat. facit elemoſyn generalit᷑ ⁊; hmõi is nõ in
cando Luẽc̃.vj. Benedicite maledicẽtib⸗
vobis Rom. xij. Bñdicite ꝑſeqntib⸗ von
bñn dicite ⁊ nolite maledicere.

Octauo maledictõez inimicis nõ impᷣ

e. Vñ Bꝛeg.
Cum rogat᷑ de vt occidat vel ꝑdat inimi

cum qͥſquis ſic oꝛat ipᷣe ſuis pᷣcibus ↄtra

cõditoꝛe pugnat. Item Aug. in adaʒ. ſer
mone de ſctõ Stephano dicit. Tu quis
es qui dicis o ſi moꝛiat᷑inimicus meꝰ.o
deus occide euʒ vtiq; oꝛas ↄtra malũ vt
moꝛia᷑ homo malꝰ.⁊ facti eſtis duo ma/
li ille male agendo.tu male oꝛando. Rñ⸗
det ̊ tibi deus.ſi rogas vt occidam ma⸗
lum vtciq; rogas vt occidã te.⁊ infra. Ju
dex ꝑ ſeipᷣm reũ nõ occidit ſed iubet ⁊ toꝛ⸗
toꝛ occidit. Et tu quãdo dicis deo occide
inimicũ meũ facis te iudicẽ ⁊ deum que⸗
ris eſſe toꝛtoꝛẽ. Tali ergo blaſfemia deuʒ
ↄtra te irritaſti. Hec Aug. I CLir
ca terciũ de fiuctificatõe charitatꝭ ad ini
micos bꝛeuiter nota plures vtilitates.
Pꝛima acceptatio ſcʒ coꝛam deo. Vſi
HBonauẽ. li.de ꝓfecru relig. dicit ꝙ inter
oĩla certiſſimũ ſignũ eſt ꝙ diligimur a ðo
ſi inimicos noſtros diligimꝰ. Scõa ẽ

empligr̃a.ſi ille ſubmergeret᷑ in aquis vł xpᷣi aſſiłatio vt idem Bonauẽ. teſtat᷑ ibi⸗

erraret in pᷣceps vel neſciens viã bonam

iret ꝑ viam in qua ſunt latrones. ⁊ ſic de
alijs ꝑiculis moꝛtis vel grandis neceſſi⸗

tatis Rom.xij. Holi vinci a malo ſʒ vin.
in bono malũ.
uerſis inimico contingẽtibꝛ nõ gaudẽdo
Pꝛꝛouer.xxiiij. Cũ cciderit inimicus tuꝰ
ne gaudeas ⁊ in ruma eiꝰ ne exultet coꝛ tu
um. Sʒ hic nota aliq̊s caſus. Pꝛimꝰ ꝙ;

quãdoqͥs eſt inimicꝰ ecclie vel fidei ⁊ cul

ꝛus diui vel cõitatis tali q;uis non liceat

vt velimꝰmalũ eterne dãnatõis.tñ malũ

tꝑale licʒ vt velim ei.vt ptꝭͥ ꝑ Bonauẽ.
vvbi ſupᷣ. Haʒ eccłlia oꝛat vt ↄuertãt᷑ paga
ni ⁊ heretici ⁊ hmõi.Scðs caſus ꝙ quã⸗
do etiã aᷣs eſt inimicꝰ gſonalis dum nõ ẽ
gatus coꝛrigi ſufficit ꝙ diligo eum ad ſa/
luitem ⁊ nolo ei malũ damnatõis. optare
ꝙ licite poſſum vt taliter ſit ſibi in ꝑſona

vel ĩ rebi qualiter ſufficit ad hoc ꝙ nec mi
hi nec reipublice poſſit damnum inferre.

Hec ditcit cancellariꝰ in regulis moꝛalib⸗
2 pᷣceptꝭ. ⁊ patʒ ex.xxij.li.moꝛat.ꝑ Gꝛeg.

K Septimo ad/

dẽ. Tercia eſt culpaꝝ remiſſio Augu.
ſermone de martyrib di.Fratres qͥd dul

cius dici poteſt nõ dixit deꝰ.vade in oꝛiẽ⸗

tem vel in occidentẽ vt accipias indulgẽ⸗
tiam.ſed dixit. Dimitte inimico tuo ⁊ di
mittet᷑ tibi.nil a te extra te qrit.ſed pecca⸗
toꝛum indulgẽtiã in coꝛde tuo poteris in
uenire. Quarta diuia adoptatio Mat.
v. Diligite inimicos vt ſitis filij pa. ve.
Quinta exauditio Gꝛeg. Ille pᷣces ſu⸗
as multũ valere facit qui eas ad deũ pꝛo

inimicis fundit. Sexta fructifera meri

toꝛum cumulatio.quia maioꝛis eſt meri
ti diligere inimicũ q; amicũ ꝓpter virtutꝭ
arduitatem.ſᷣm Tho.ij.ij.q.xxvij. Se
ptima gratie t gloꝛie augmẽtatio. Exẽ
plum legitur in ſpeculo exẽploꝝ di. iij.c.
xl. In cenobio clareuallen. quidã conuer
ſus nunqᷓ; ad iniurias viſus fuit iraſci. ſʒ
quicũq; eum increpauitꝓ ſingulis pater
noſter oꝛauit totiens qᷣtiens iuſte vel iniu
ſte coꝛripiebat᷑.tãdẽ feliciter migrauit ad
xpᷣm.Quidã alius frater ĩ clauſtro remo

e

tn
lulen
ſcpr
ſentan
vnamn
coꝛdis
hoine
ctpi
hueritſ⸗
Carein

6de d

mnone⸗
limi

Kller

nöͤſn
alcintb⸗
nehol
ibieg
karinimi
us )N
aeſer
Tuqnis
ne0
nalüyt
onmna
. Ri⸗
im ma⸗
1n. Ju
11 tor
oetde
nghe
Ndeu;
Cu
Uini
es.
. V
tginer
nur ade
Scai
teſut bin
ſo Bog,
ncdl
einotif
inallge
onotdi
lalpeun
otmns
eD.
lp
lriisſi
ddeu o
nimmen

⁊ dixit. Ecce fui in paradiſo dei mira pul

critudine ſplendente ⁊ omis oꝛnatus glo

rie pᷣparatio fieb at quaſi ad aduentũ cu⸗

iuſdam regis.innu merabiles ſancti clari

tate nimia choꝛuſcañ.conſluebant quaſi
ad ſpectaculũ.vox laudis dulciſſime reſo
nabat⁊ feſtum magnũ fiebat. Stupens

quid bec eſſent. Angelus douctoꝛ meꝰ oi⸗
xit. Hodie iſilius fratris ↄuerſi anla a coꝛ
poꝛe ſoluta introducit᷑ in celum tam ſolẽ/

niter pᷣmia patientie ⁊ operum accipiẽs

in eternum.⁊ pᷣcepit mihi reuerti ad coꝛ⸗

us q;uis petiuiſſem ne redirem. Sed il
e ait.oꝑtet te reuerti donec annuncies qᷓ

vigiſti. Et cum hec dixiſſet obdoꝛmiuit ĩ

dño. Et illi inuenerunt eadem hoꝛa con//

—

qᷓ; bonũ eſt patiẽtiã tenere ⁊ inimicos di

ligere. Rogem g ep̃ᷣm 7.

De eadẽ dñica ſer mo.iiij.ſcʒ de chari⸗

tatis dei pᷣualenti ſalubꝛitate dignitate ⁊

quantitate.

pp̃ᷣiana monens xpᷣianũ populũ ad chari

tatem dicit. Theiaurus magnꝰ diuinaꝝ

ſcripturaꝝ eſt dilectio. Si piger es ad ꝑ/⸗

ſcrutandũ ſcripturas non ſis piger hanc

vnam margaritam ferre ſub lingua ⁊ in
coꝛdis archa.⁊ quo vis ſecure ambulas.
dꝛoinde xpᷣs dñs in euãgelio dixit. Hec
ac ⁊ viues.q.d. Qui veram dilectionẽ te

nuerit ſecurus eſt de vita eterna. vt patʒ

clare in hodierno euangelico textu. Ita

q de dilectione dei tria myſteria in hoc
ſermone declarabim.

Rni ðꝛ pualide ſalubꝛitatis
Scõom ðꝛ pᷣcelſe dignitatis.

Terciũ ðꝛ debite quãtitatis.

Circa pᷣmũ de pᷣualida ſalubꝛita

te charitatis diuine Notandum ꝙ chari
tas ſuper om̃es virtutes alias pᷣeminen/

ter valeat ad ſalutẽ. teſtat᷑ apłs.j. Choꝝꝶ.

to moꝛti pximus raptus vidit viſtonem

uerſum illum fuiſſe defunctũ. Ecce ergo

Iliges do/
d minũ deum tuum QZu. x. ⁊ in

euangelio hodierno. San/
ctus ,Augu.lib. de doctrina

„

xiij.di. Pꝛimo ꝙ ſi quis haberet oẽm gra
tia m eloquẽtie ſiue pᷣdicationis ⁊ omniũ
linguarũ etiam ſi quis videret᷑ loqui vel
pᷣdicare tãqᷓ; angelus dei nõ ſufficit ad ſa
luteʒ ſine charitate.vnde ait. Si linguis
hominũ loquar ⁊ angeloꝛũ charitate au
tem nõ habeã factus ſum velut es ſonãs
aut cym balũ tynniẽs( Lvra)hoc eſt.Si⸗
cut ſonus talium qᷓntũcunq; ſit diſertus
nõ ta mẽ eſt viuus ſed moꝛtuus. eo ꝙ ca⸗

ret ania ⁊ ꝑ cõſequẽs vita. ſic ⁊ ania hu⸗

mana ſine charitate caret vita gratie ⁊ ꝑ
ſequẽs locutio eius eſt moꝛtua ſpiritua
iter. ⁊ licʒ alijs ꝓſit ſonando tamẽ ſeiſßjm
ↄſumit. Scðo aplus ibidem dicit ꝙ ſi
quis haberet omnẽ gratiam ꝓphetandi
⁊ reuelationũ diuinaruʒ ⁊ noſceret omia
myſteria id eſt deitatis occulta que perti⸗
nent ad ſapientiã.⁊ haberet omnẽ ſcien⸗
tiam:ſiue diuinitꝰ datam vt habuerunt

apoſto li ſiue hũanitus acquiſitã vt phi⸗

loſophi:ſine charitate nibil ſunt. Ter⸗
cio dicit ꝙ ſi quis haberet gratiam fidei

⁊ miraculoꝝ.ita vt montes trãfferre poſi

ſit de loco ad locum.nihil eſt ſine charita
te. Quarto dicit ꝙ ſi quis faceret tam
multa bona opera ꝙ omes facultates da
ret in cibos pauperũ.ſine charitate nil eſ
ſet. Quinto dicit ꝙ ſi quis ſeipᷣm trade
ret in martyriũ ꝓ chꝛiſto moꝛtẽ ſuſtinen⸗
do voluntarie.ita vt ardeat quod eſt acer
biſſimũ.ſine charitate nihil ꝓſunt omia
ad conſecutionẽ ſalutis. Et hec ideo ſᷣm
Lvyram.quia chartas ſola dirigit om̃ ia
ſcʒ opera ⁊ omnẽ᷑ gratiã gratis dataʒ ad
finem vltimũ ſcʒ ad deum. ideo ſine ipſa
nõ poſſunt ad illum finem ꝑuenire. Hec
ibi. Airca ſecũduʒ de pᷣcelſa di
gnitate charitatis diuine. vt audientes
eius ſanctitatẽ ⁊ dignitatem qua pꝛecel⸗
lit omes virtutes plus eaʒ amplectamur

Hotandum ꝙ pꝛecellit charitas ceteras

virtutes pᷣcipue ſeptem dignitatibo.
Pꝛimo quia charitas eſt ſingulariter

diuina ⁊ deifica.
Scðo quia eſt eternaliter ꝑmãſura.⸗
CTercio quia eſt beatoꝝ gloꝛia.
Quarto qꝛ eſt tutũ oim vita.
AQuinto qꝛ eſt meritoꝝ ſtatera.

Serto quia eſt celeſtis patrie via
Sewptimo quia eſt electoꝛũ ↄſignatiua
Pꝛimo inquã quia charitas eſt virtꝰ ſin/⸗
guiariter diuina et deifica. Nam ſcribitur

D ominica.xiIi.poſt penthe.

nebris non vident᷑ pulcritudine infoꝛma⸗
ta.ſed ſolum in luce actualiter infoꝛman
te.ita qu ecũq; virtutes pulcre vt caſtitas

mititas pietas et iuſticia et hmõi nõ ſunt

jJ. Joh.iiij. Heus charitas eſt. ergo eſt vir foꝛmoſa ſʒ infoꝛmia ſine luce caritatis.

tus diuina. Subditur. et qui manet ĩ ca⸗
ritate in deo manet ⁊ deus in eo.ergo ẽ
tus ĩ deum trãſfoꝛmatiua.et ꝑ conſeqns

Quinto quia eſt meritoꝛuũ omniũ ⁊ acti
onum ſtatera.quia q̃nto quiſq; facit ali⸗
quod bonũ opus ex caritate maioꝛi tãt

deifica ⁊ deo vnitiua. Sicut em̃ ferrũ ig/⸗ plus meretur. Vnde Berñ.ſuper Canti

nitum trãſfoꝛmatur totũ in ignem et ipſi
vnitur.ſic anima deo ꝑ caritatẽ. Vnde li.
de ſpiritu et anima dicit᷑. Caritas eſt vi⸗
ta co pulans amantẽ cũ amato Ideo cari
tas dicit᷑ quaſi cara vnitas. Quõ aũt deꝰ
dicatur caritas patebit ᷣmõe.iiij.H do⸗

minice. xvij. Secũdo qꝛ caritas eſt virtuſ ri caritate dei plus meret᷑ qᷓ; religioſus vł

eterna. VUnde alie virtutes vt fides ⁊ ſpeſ
in celeſti patria nõ manebũt niſi in ſuis pᷣ
mijs. Nam quod nũc fide credimus ð tri
nitate et alijs articulis nec tñ nunc vide/
mus in patria aꝑte videbimus.⁊ ſic fides
ibi non erit ſed viſio clara. Similiter ⁊ de
ſpe que eſt expectatio beatitudinis ꝗᷓ non
habet locũ in patria.quia qð nũc ſpera⸗
mus tunc poſſidebimꝰ.Sic ⁊ de patien
tia hũilitate penitẽtia.⁊ ſic de alijs virtu/
tibus. Date ſunt em in pᷣſenti ad acqᷣren⸗
Qum lalutẽ et nõ erũt ĩ patria. Jdeo.j.ad
Choꝛin.xiij. Caritas nunqᷓ; excidit ſʒ et᷑⸗
na eſt in patria.ſiue ꝓphetie ceſſabũt ſiue
lingue ſiue ſcientie ⁊c. Tercio ergo cha/
ritas eſt beatoꝝ gloꝛia qua gaudęet vehe/
menter accenſi ad viligendũ deũ ⁊ ſe mu⸗
tuo. Hiero.in teſtameto. In celo vna eſt
caritas omniũ beats:ꝛũ. Item Aug. dicit
ꝙ tota merces.ſcʒ glie et beatitudinis ce/
leſtis eſt in videndo qð amas ⁊ amando
quod vides. Quarto quia caritas ẽ vᷣ
tutum omniũ vita.ſine qua omnes virtu
tes ſunt infoꝛmes ⁊ tanq; moꝛtue reputã
tur quia.j. Joh.iij.c. Qui non diligit ma

net in moꝛte. Vnde.j. Johã.ij.Qui dili⸗

git in lumine permanet qui autẽ odit fra
trem ſuũ in tenebris eſt.⁊ in tenebris am
bulat ⁊c̃. Merito caritas luci vel lumini
comꝑatur.quia ſicut lux pulcrificat ⁊ red/
dit foꝛmoſa quecunq; pulcra ſunt. Nam
quantũcũq; pulcra imago vel pulcra cle/
nodia et pꝛecioſi lapides ſi ponant᷑ in te⸗

ca.ſermone.xxviij.dicit.Quantitas vni⸗
uſcuiuc; anime extimat᷑ de menſura cani
tatis quam habet. Nam que habet mul⸗
tum caritatis magna eſt.que paruũ par⸗

ua.que nihil nullaſ. Hec ille. Vnde ali

quis in ſeculo vel laicatu exiſtens in maio

pꝛeſ byter exiſtens in minoꝛi caritate.⁊ cõ
iugatus maioꝛis caritatis qᷓ; virgo mino
ris. O Serxto quia charitas eſt ce
leſtis patrie via.vt patet libᷣ.de ſpiritu et
anima.caplo xj.vbi dicit᷑. Iha caritas ẽ
via dei ad homies ⁊ via hominũ ad deũ.
quia nimirum ſine ea nõ poteſt homo ve/⸗
nire in patriã ad deum.vt claret ꝑ Augu
ſtinũ de penitẽtia di.iij. Si quis non ha⸗
bens ⁊c̃. Item quia ſola caritas traxit et
adduxit deũ de celis in hunc mundũ ⁊ in
troire fecit in vterũ virginis ⁊ naſci ⁊ mul
ta pati.ad columnam ligari.crucifigi ⁊ ſu
ſpendi et moꝛi vt ex caritate qua nos dile
xit redimeret nos et lauaret a peccatꝭ no⸗
ſtris in ſanguine ſuo. Unde Hugo libꝛo
de charitate dicit exclamando. O chari⸗
tas magnam vim habes que deum ð ce
lo ad terram trahere potuiſti. O qᷓ; foꝛte
vinculum tuũ. Neſcio quid maius in lau
de tua dicere poſſum qᷓ; ꝙ deũ de celo tra⸗/
xiſti et hominẽ de terra ad celum ſubleua
ſti. Hec ille. Oergo Jeſu bone merito et
digne nohis pꝛecipis vt diligamus te to⸗
to coꝛde.quia tu coꝛ tuum diuinũ ⁊ latus
expoſuiſti vulneri pꝛo nobis. Item tota

anima quia tradidiſti animã tuam ꝓ no
bis. Item tota mente.quia omnes ſen/
ſus tuos pꝛo nobis in penã obtuliſti.ocu

los ad amaras lachꝛymas fundẽdas.au
res ad oppꝛobria audienda.nares tuas
ad ſputoꝛum fetoꝛem quibus in facieʒ es

conſputus. Guſtũ ad ſumendũ fel ⁊ acee

finetto
dun ſoin
asacme
ſnguls.
ols yt d
omnes vl
pengictis
Critas eſt
eſtclecro
ſaluator
onnnesa
nenbabu
perdeum
deietprin
dumarc
nisettnal
Hieroin
fanesg
Cholicael
hubin
gennse
tiadrge
Genrimn
didan
SGicde
minns
natene
dente⸗
hmoi
etlagin
chlo hlen/
bollog
Ponorgte
gofclo
ucongl⸗
ſtseee
Nbusdin
Concupit.
6cism
Gitns,
llaedilecn
Mentur qu
nhuniste⸗
nlnnt
fomiadilt
ſikiguian⸗
lmnſum
ſchls ih
Mulns tar

—
=

— — – =
=

.

einformna!
informan.
Naaſtitas
i nöſune
mmnns.
mür aai
BEdta
Aionl titd
er Cann
dtas ni
ſurz an
bermul⸗
üper⸗
nde glt
in mao
oſns t
te,106
mino
geſtce
tu et
aast
Udo.
WdN
Dog
Snonba⸗
mart
undiä tin
ldamii
nekigir
ganosdie
gecenhnol
Hugolib
, 5 can
deumd
Oo ſere
aius inlan
decklonn
ummſubleur
nenmto
inütlans
Jem ſola
imam o
oimnnes ſen/
Peulciotl
nanes uus
ſ ſagezes
fliaet

germo

mim et totum cerebrũ capitis ad pungen⸗
dum ſpinis.ac cotum coꝛpus et omes ve⸗

nas ac membꝛa ad doloꝛes ſuſtinẽdos in

ſingulis. O dulcis Jeſu fili dei merito pᷣ

cipis vt diligamus te totis viribus.quia

omnes vires tuas et totum ſanguine ex⸗
pue ſeptem modis intelligendo. Pꝛimo

pendiſti pꝛo nobis. P Septimo
caritas eſt ſũme dignitatis quia ſola ipſa

eſt eleccoꝛum conſignatiua.pꝛout teſtatur

ſaluatoꝛ Johãnis.xiij. In hoc cognoſcẽt
omnes quia diſcipuli mei eſtis ſi dilectio
nem habueritis adinuicẽ.ſcʒ in deũ et ꝓ⸗
pter deum. Hinc Aug.in ꝓſꝑo. Dilectõ

dei et ꝓximi eſt ꝓpꝛia ⁊ ſpecialis virtus pi

oꝛum atq; electoꝝ cum cetere virtutes bo

nis et malis poſtunt eſſe vmunes. Ideo

Hieroñ.in teſtamento dicit. Hoc ſcitote
fratres ꝙ ſi caritatem nõ habetis ſub dy
abolica eſtis poteſtate.nec deus vobiſcũ
habitat Ad id ponamus exempla. Vli
demus em̃ ꝙ muſce nõ inſident olle feruẽ
ti ad ignem. Item mures ⁊ glires nõ au⸗
dent inuadere ardentẽ lampadeʒ vt oleũ
ebibant ſed cum fuerit extincta ebibunt.
Sic demões nõ audent inuadere coꝛ ho⸗
minis caritate accenſum.ſed excincta cari
tate nõ timent inuadere homies bona fa

cientes de genere.ſ.oꝛantes ieiunãtes.et

hmõi in peccato moꝛtali exercentes. Vn
et legitur Exemplũ in vitaſpatrũ et in ſpe
culo exemploꝛũ ꝙ ſancto Machar.o dia

bolus apparẽs dixit. Multas violentiaſ

patioꝛ a te machari.Ecce quicqͥd facis et
ego facio.ieiunas tu et ego penitꝰ nõ ma/⸗
duco.vigilas:et ego penitus nõ doꝛmio.
caſtus es ego nunqᷓ; nupſi.renũciaſti om⸗

nibus diuitijs ego nunqᷓ; vllas diuitias
concupiui.ſed ſola humilitate caritatiua

ſcʒ vincis me. Ecce patet qᷓ; ſalubris eſt
caritas. Q Lirca tercium de quan
titate dilectionis dei vtile eſt ſcire q;tum
teneatur quilibet deum diligere. ⁊ ad id
cõmunis regula ponitur a doctoꝛib ſuꝑ
iij.diſt. xxvij. ꝙ ſcʒ deus benedictus eſt ſu
per om̃ia diligendus. Ratio ſᷣm Scotuʒ
ibidẽ.quia ratio dictat naturaliter ſũmũ
bonum ſumme eſſe diligẽdũ.cum vt phi⸗

loſophus.iij.thopicoꝛũ dicit. Bonũ q̃n/
to melius tanto diligibilius. ⁊ eſt nota ꝑ

XXXVI

ſe. Sed inquirendũ eſt Quõ ſuꝑ om̃ia
deus ſit diligendus vel qualiter intelligẽg
dum ſit illud ſuper oĩia. Ad hoc ᷣm Sco
tum ſuper.iij.diſt.xxvij.et alios doctoꝛes
recolligendo.ꝙ chriſtianus et quilibʒ hõ
tenetur deum diligere ſuper omnia pꝛeci⸗

extenſiue.puta ꝙ plus diligat deũ qᷓ; om
nia alia.ita ꝙ plus vellet omnia alia non
eſſe etiam ſeipſum qᷓ; deum non eſſe.Cõ⸗

tra hoc peccant quivellent deum non eſſe

iudicem et vltoꝛem peccatoꝛũ ſicut dãna,/
ti et obſtinati.De huiuſmodi Pſalmiſta
Dixit inſipiens in coꝛde ſuo non eſt deus
Secũdo intenſiue.puta ꝙ ex maioꝛi af
fectu velit deo bene eſſe qᷓʒ alicui alteri
Sed diceres.Quid ergo de illis qui af/
