nitum uideat. obuciat ſe periculis ut illum eripiat talem di
ere. Pietas autem quid aliã ẽ: q; deũ

Pura mente colere: que alio nomine latria nuncupatur. Bene

enim tũc dicimur leiunare. qñ pietate miſericordia & clemen

tia refloremus. Adiuuet nos xp̃s qui cũ patre & ſpũ ſcõ umuit

e iin
8

õ .

7

.
1

.

Sermo ſa

ncti Auguſtini de ieiunio & ubi fuit ĩſt tutũ xxvi.
R Cire namq; debetis fratres dilectiſſimi ꝙ hoc 10/0
lemne ieiunium quod alma mater ecclłſia hodier
na die precipit obſeruari a creatione hominis. in
pſo mundi primordio precepit deus in paradiio
Ade & eue:ut a fructu arboris abſtinerent. Hoc etiam ante le
gem moiſes ſanctus obſeruauit. & legem ſuſcepit. Hoc ſub le
ge Elias aſtrinxit: & ad celũ in currum uolauit Eua q;di ab
ſtinuit uirgo fuit: & in paradiſo permanſit. ſed dum ieiunmũ
uiolauit: in miſeriam corruit: libidinis corruptiones perſen/
ſit ſub domimo conſtituta remanſit: & de paradiſo expulſa
fuit. Moyſes etiam poſt ienimum cum deo facie ad faciem lo
quutus eſt: qui ante ieiunium deum iudere: nec ad eum acce
dere auſus fuerat- Icroſolima aſenacherib tempore Ezachie

regis & ſiſare per ieiunium liberatur. & Clxxx. quinq; milia

celitus interfecti ſunt in nocte una. & ne feterent eorum cor-/
pora. incinerati & in puluere redacti ſunt. Tempore etiam 0
ne ieiunium predicantis: in cinere & cilicio ueniam impetra-
uit. nunquid & ioſue naue filius ieninauit. pluſ; per diẽ &
curſum ſoliſ & lune temperauit & hoſtes ſuperauit?O ieiuni
um conuiuium ammarum:beatus qui te amat: ſed beatior ꝗ
te frequentat. ut appareat. ut conſeruetur. ut ſamor fiat. & ut
ne corpore nimis impingueſcat. Non beatus eſt ille quia pre/
ſumptionis: uero ieiumum quod agit nõ uirtutis eſt. ſed uir
tutis eſt: ſed attenuationis. Ideo nõ mundo ſed deo ieiunare
debemus. Sic enim ſancti patres in ueteri lege faciebant. De-
cimas enim deo dabant & primitias de omnibus boms ſuis.

Sic & nos deo primitias dare debemus. quas tunc primitias

deo damus quando corpore quidem a cibis elimoſinas dan/
do. & mente a uicus ieiunamus. & runc deo tales primicie ac

cepte ſunt. Sed ſcitote fratres mei. ꝙ antiquitus patreſ noſtri

fideles ieiunare conſueuerunt in uigilus magnarum ſolemm

tatum. uſq; ad noctem. quod laudandum erat & bonum. Sed

hoc non ſolum ſed etiam u igilabant per noctem & ad eccle
ſiam ludendo & corizando conueniebant: qd deſtabile erat
& malum. Tales non ſolum romani erant: non ſolum papiẽ
les: & rauenates: ſed etiam mediolanenſes. de qua turpi con/

ſueäirdhe
nuunchnio
1puneroto⸗
Clcksuthom
ur Solumtätu
neciolanen
aud iunanol
genmeamkece
ecnvelramch
Iuudopernmr
vortareſaä he
oſtinetis n
diebusdomn
Unt.Omnean
eſt A ludane
Uoklonis, ut
noltn Agen
ſtcutonsut
haprllenatin
lumenm ugtl
Gcumespan
Sdnort
lohanmsc-
Kicroanendn
lllua Abie
Uurammz
Amuren
Culperlorin
nnatuutas
Drmaemummn
furintnla k
hecſined⸗
Autem feſtun
lglltam hu
Geſtam ſua⸗
Ecltruchsn

Nemus,⸗

iric nni
Niumt ghoc o
erchla hode
Done HIN
ceun rrct
Hoauamame)e
kEudua
ddum unnui
mpnone Nfen
Paradto enpul
Hcedhocen h
: Necad eumar
tempore Earhe
qung N
ent eonum c
nporeetan ſo
Emuam Mpen
lgede
WauEOinn
1 ſd beanot 4

amorh AKI

ltechapne

Nursel edn
,1d de ee
ſeldeo lenn

ze hckbin
ubus bonulli

—
☛
—
—
=⁊ĩ
—
S=
—
=
—
—

ſuetudine dolebat mediolani mater illa. que me carne & ſpi-

ritu in chriſto regenerauit. Et inſtitutum eſt ipſa inſtigante

a patre noſtro ambroſio. ut uigilie caſarentur uel ceſſarent a
cunctis ut homicidia & fornicationes a fidelibus deponerẽ
tur. Solum tãtum ieiunium mentis & corporis cum elimoſi
na mediolanenſis eccleſia fidelibus reliquit. Sed dicetis nun
quid ĩ uita noſtra ſemper ieiunare debemus?O fratres mei le
gem meam recepiſtis & audiſtis frequenter ĩter cetera. ꝙ car/
nem ueſtram dometis abſtinentia eſce & potus quantum ua
litudo permittit. Nolo enĩ me ipſum ligare. Nolui onera ur̃a
portare:ſed hoc ſolum ſuper uos ponere uolui ieiunetis &
abſtinetis q;tum facere deo fauente poteſtis. Nolos tamen ꝙ
diebus dominicis ieiunetiſ hoc enim heretici & infideles faci
unt. Omne autem ieiunium exceptis diebus dominicis bonũ
eſt & laudandum.ſi bene fit. Aliquod tamen eſt ieiunium de
uotionis. ut ieiunare uigilias ſancorũ Cipriani cõpatriote
noſtri. & geruaſii & protaſii & ſimilia. Aliud eſt ieiunium in
ſtitutionis ut aſſumptionis ſancte Marie. & ſanqti Iohannis
baptiſte natiuitatis Mathei & ãdree & Iacobi maioris. Iſto-
rum enim uigilias ieiunare ſemper debemuſ. ut ſicut ieiunan
do cum eis patimur. ita & in futurum cum eis pariter glorie
mur. Sed mov mihi fratres dicetis. cur feſtum natiuitatis ſan
cti Iohannis celebramus. Nunquid in peccato conceptus ẽ;
& ideo attendite ꝙ prius ſeminatur homo. poſtea concipit̃ ĩ
uulua.& ibi caro formatur. deinde poſt diesxl. & ſeptẽ crea
tur anima & corpori infunditur. ſecundum ſanctum patrem
& martyrem Ciprianum. cui in ommibus compellor credere.
quia per ſpiritum ſanctum optime locutus eſt. Celebratur ta
men natiuitas ſancti Iohãnis baptiſte. non prima ſed ſecũda
prima enim natiuitas fuit in utero quando anima corpore
fuit infuſa. Alia uero fuit ex utero quando uenit ad lucem.
& hec ſine peccato fuit. quia ſanctificatus fuit in utero . Hec
autem feſtiunas non ſolum apud fideles. ſed apud infideles
uigiliam habet. In hoc feſto maxime pagani infideles ad ec/
cleſiam ſuam conueniebant uigilates ut ſupra diximus. Sed
deſtructis uigilus illis. Adhuc tamen antiquitatis nomen te/
nemus. Qia dum ieiunamus uigilià nuncupamus, Vel alt⸗

ter dicamus fratres. Nam dum illa ſancta Elyſabeth que fſuir

ſilia ſancte Iſmare que quidem Iſmara ſoror fuit carnalis ſan
&e ane matris domine noſtre dum grauida eſſet de Iohãne.
ante aduentum uirginis ſanctificatus Iohannes non fuit: ſed

ſalutata Eliſabeh a uirgine. mox Iohannes ſandtificatus ſuit

in utero. Merito ergo eius natiuitatẽ celebrare debemus. Sed
nunc de apoſtolis quorum uigilia non habetur dicamus. Fe
ſtum enim Philipi & Iacobi ieiumum non habet eo inter
paſcha & penthecoſtem eſt. quod tempus eſt gaudii leticie
& exultationis. quia ſaluator ſurexit a mortuis. Iacobus ẽt
2zebedei apoſtolos apud quoſdam uigiliam non habet. eo ꝓ
occiſus fuerit in diebus azimorum. nec diem mortis eius cele
bramus ſed potius tranſlationis. Bartolameus etiam uigiliã
non uidetur habere eo ꝙ una dierũ fuit decoriatus. & ſequẽ
ti die obiit & ſic ſi haberet uigiliam. oporteret ꝙ eſſet in ter
tia die ante. quod eſt contra normam aliorm ieiuniorũ. Tho
mas autem uigiliam non habet. eo ꝙ in aduentu uenit. Bar
nabas ieiunium non habet.quia de duodecim non fuit. Ma
thias ieiunium non habet eo ꝙ tempus ieiuni eſt. Iohanneſ
euangeliſta ieiun ium non habet.eo ꝙ in gloria ĩ excelſis ſu
mus, & gloriam excelſis deo cantare debemus: Rogo tamẽ
uos fratreſ licet ieiunia iſta ſeruare non teneamini. pro remiſ
ſione peccatorum ueſtrorum uel pro periculo hoſtium ieiu
nare non deſiſtatis. carnem domãates quantum portare pote
ſtis. Adiuuet uos chriſtus filius dei. ꝗ pro nobis naſci & mo-

ITI dignatus eſt. Amen.
ermo ſancti Auguſtini epiſcopi ad fratres ſi

10os de murmu-

ratione.habetur etiam iſte ſermo ut ſupra ſed non ita cople/
tus ſicut hic. xxvlIi⸗

Emorantibus nobis in heremo fratreſ dilectiſſimi
murmuratores detractores uel ſuſuratores nulla
tenus eſſe debemus licet ſcientes ꝙ tales regnum
, dei non conſequentur. nõ igitur ſtulta loquamur
lingua doloſa: ſed cum dei adiutorio ſine cuius uoluntate &
nutu folium arboris nõ mouetur. omnis murmuratio uel de

d

tactio ꝓcul ſit a nobis conſiderantes qꝗd marie ſorori aaron
moyſi. quia m urmurauit acciderit. Nam murmurauit. quia

morſesodee
tusetdomn-
nes homresn
Amanekered
Pemenennbus

(vo meomoft
Aindomomea

Clens upereat
Uaddominun
lis ſeoneuu
mariaadond
peccaunt aini

lelpretbre

murmurädole

bluicatur Seb
Alsdiniͦti
fbispoſul

Ulorbondgn
ſcent Obleeo⸗
lelt Sunzean
Eum quaa con
Mtesartendi
Marohrume
murmutaron
Aucientesec
musſeduenn⸗
Nonporene,ne
lmeſt non ſ⸗

ſund dublum

dtwemabe
mnel Arendte
1sCapianin
nobiſumnh
Ausultino
Cbedre kece

lamun ina

ſibeihque ii
Or kun amalssſn

k rdelchie

unnes non fultſel
Slincücztus ſuin
õ
eutdcimus. Fe
alabereog inet
eſ zaudi leuce
muis. lacobos it
nnon abere
em norus euscel
meus enam ugli
econamus ſegi
reret gelſſn e
mm telumoti Iho
Wenen uentt, de
m non fun, Mi
mretklohann
orulencels i
nus Rogo lame
mini Nolemi
1o hocum ven
um ponle
ObinaleiA

ſosde
Nonttc

ſtand leſn
ſuluruors l
g1ale in
ſtule unl
us unul
rmnuoel
ſ ſ mon
uumunmni,g

moyſes uxorem ethiopiſam duxerat. & ea murmuratiõe ira-

tus eſt dominꝰ ualde eo ꝙ moyſes eẽt mittiſſimus ſuper om
nes hom nes qui morabantur ĩ terra. Et ait dominuſ Aaron
& marie. Egredimini foras ad tabernaculum ſiderrs. quibus
peruenientibus ait dommus. Quare non timuliſtis detrahere
ſeruo meo moyſi. cui loquor facie ad faciem: ſeruus meus eſt
& in domo mea fidel iſſimus ẽ. Et ecce maria repleta & lepra.
cadens ſuper eam quaſi nix. Quam uidens moyſes exclama
uit ad dominum dicens. Deus obſecro ſana eam cui reſpõdit
dñs. ſeparetur ſeptẽ diebus extra caſtra. & poſtea reuocabit᷑
maria ad priſtinã ſanitatẽ. Iõ attẽdite fratres ꝙ maria hec qᷓ
peccauit aĩmã ſubditorũ & diſcipuloꝶ& ſignificat.qñ prepoſi
to uel preſbitero obedire recuſat & recuſando murmurat. &
murmurãdo leproſa efficitur. quod lapꝑet dũ culpa eius pu
blicatur. Sed bonus paſtor ꝗ oĩum ueſtrũ curã gerit querẽs
ſalutẽ aĩarũ cõpatitur peccatrici. & auxiliũ diuine medicine
p̃ᷣcibus poſtulat infirmãti.clamatq; quottidie indefeſſa uoce

paſtor bonꝰ.qui aĩmã ſuã ponere nõ deſiſtit pro ouibus ſuis

dicenſ. Obſecro dñe ſana eã. ſana cõtritiones eius. quia cõmo
ta eſt. Sana eam quia lepra murmurationis plena eſt. reuoca
eam.quia a conſortio fidelium tuorum ſeparata eſt. Igiturx
fratres attendite ne murmuratores ĩ heremo ſitis. nã ſicut le
pra proprium corpus deuorat. & ſibi adherẽtes inficit. ſic &
murmuratio non ſolum ſe ipſum deſtruit. ſed etiam cunctos
audientes occidit. Ideo fratres attendite ut non loquaces ſi/
mus ſed ueraces quia in ſuperfluo eloquio peccatum deeſſe.
non poterit.nec omnino ueritas adeſſe.O q́; grande pericu/
lum eſt non ſolum dicere falſa ſed & uera predicare peno-
ſum & dubium eſt. Loquaces denique laudare non audeo
ſed tacentes beatos predicare preſumo. Attendite o fratres
mei. Attendite ne ſimul cum preſ byteris meis murmuranti

bus capiamini. nam ad uos perueni & in diebus paſchalibus

uobiſcum in hac ſolit udine eſſe uolui.& murmurauerunt &
Ausuſtino detraxerunt preſ bytero. & noluerunt diumis

obedire preceptis. Ideo leproſi murmurando facti ſunt. &

immunditia peccatorum percuſſi ſunt. & a domo mea ex

H

pullſi ſunt quia uocati non fuerunt digni mecum perſeuera/

onis Aueneer

re. Ideo ſeparati ſunt & expulſi.quia non po tuerũt ſine mur taetmſnon
mure ſtare. Vos autem quorum officium eſt ſemper orare fer cacordsmey
uentius nunc orare deprecor ut tanq́; ſanatoſ ad commu nio Nams mes
nem eccleſie yponenſis reuocare gaudenter poſſimus illos ſe ſumsin
quos tales inuenire credidi. quales inuenire nõ potui: hec tñ un nobisprec
expulſio eſt ad ſalutem non ad perditionem ad correptionẽ s &pkoxim
nõ ad damnationẽ. ſic enĩ expulſus ẽ adam de paradiſo ut ĩ ſmns r fuſur⸗
hoc exilio miie corrigeretur ut in hac pena corporali per ((unpeſtisn
gratiam adipiſceretur eternam promiſſionem. Naã licet Adã menoſa et
peccauerit. domi nus tamen eum non deſeruit. ſed ad penitẽ/ AUnmnt,A
tiam eum & ſuos ſemper inuitauit. Poſtq́; en adã peccauit. mendexpel
latere ſe uoluit. & abſcondit ſe a facie domini. q erat ſignũ lmna enim ln
doloris & erubeſcentie. ſic enim uolo uos facer.nam & ſi ali Arnonemendh
uando murmuraſtis uel peccaſtis: quod eſt conditio cun/ exppellantur. N
orum uiuentium: erubeſcite & abſcondite faciem ueſtram ifuntadtenp
per humilitatem a ſaluatore. ut dum uiſitauerit uos in ſoli/ Ommmi humilra
tudine paradiſi. Et uocauerit uos dicens cuilibet Adam ubi nongum tntele
es: Conſiderate in quãta peccatorum miſeria poſiti ſitis. per Utelgiolume
hoc enim ꝙ uos proprio nomine uocat: ſignũ dat ꝙ ad geni AKteltgio. Nelu
tentiam uocat per hoc ꝙ dicit ubi es: oſtẽdit ꝙ uia peccato/- inizacceti
ris ignorat. non tamen ꝙ ignoret. ſed ut reprobet. Poſt meri NnnsePllese
diem apparet oſtendens ꝙ dominus ab amore peccatorum Aadcrredoc
refrigeſcit quia per peccatum in homine refrigerat us ẽ amer nerk Acnun
caritatis. Hoc enim penſate & cum Adam peccaſſe cognoſci recipkaror 8
te & dicite. domine audiui uocem tuam in heremo: & timui ceannicie
eo ꝙ bomis operibus nudus eſſem. & abſcondi me per humi copenſelg⸗
litatem. cognoſcens ꝙ peccaui in celum & coram te. Sed & rbenkka
contrarium facientes. murmurantes detrahentes proximo oblecro nne
ſuo.& mala portantes in cordibus ſuis expellet eos domi/ nlanismi nn
nus de paradiſo ſed tamen faciet eis dominus miſericordia nes R
motus tunicas pelliceas ne tem pore frigoris perpetuo mo neſtro R
riantur- O grandis Dei miſericordia o infinita Dei cle/ bons ſil er
mentia. o magna & admirabilis eius dilectio circa nos. Ecce ons
enim quottidie peccamus frequenter eum offendimus & ta Ecmpusan-
men nos derelinquere non uult. ſed tunicas pelliceas contri busproſe

mecumerſane,
Womerütnemut
Aſſenperonareft

WladcNmIre

r llmus or
rnöporn Perri
mad coneptioni
ndeparadiout i
n orilt per
em. Nilka Adi
mit. ſdadenni
eni diperan.
munl, ddaleri
ſacei nan Aſdl
eſt conchroan
e Kcien veſnn
tuent nosinſo
lber Adan b
u poltiſins
nüdar gadpenl
gui eccao/
rober Loſt meri
ote eccanorunm
Ieetnsiin
Rcaleccpl
betemo Aumn
nnd gegn hun
cormnt i
aͤberre gorn
ppelei ucne
nus Mei
an heldenld hi
ons o 4
niniu M
crr

XXVij⸗

tionis & uenie nobis quottidie donat & largitur. Ecce quan/

ta eſt miſericordia noſtri ſaluatoris. Igitur fratres mei & leti
cia cordis mei. redeamus ad mentem. & eam diligenter diſcu
tiamus.ſcientes ꝙ nunc in paradiſo penitẽtie & deliciarũ po
ſiti ſumus.& in eccleſia eius poſiti & collocati ſumus. dedit
enim nobis precepta. ut toto corde & tota mente eum diliga
mus.& proximum noſtrum. Sed quomodo eum diligere poſ
ſimus.ſi ſuſurratores & detractores in heremo facti ſumus?
O quam peſtis miſera & mortalis ẽ ipſa murmuratio. O quãâ
uenenoſa eſt:que conuentus clericorum & cnutates multas
deſtruxit.& quia grande periculũ eſt ĩter murmuratoreſ ha
bitare:iõ expellendi ſunt tales ne ceteri corrumpantur ꝑ eos.
Tertia enim lingua multa mala cõmittit ideo ſi ſemel corre-/
ti non emendauerint. de ueſtra ſancta & ſingulari ſocietate
expellantur. Nec crudele hoc eſſe credatis. nec illi qui expul
li ſunt ad tempus:de hac expulſione dolere debent. ſed cum
omni humilitate eam ſuſcipiant. dolentes tamẽ & flentes ꝙ
nondum intellexerunt apoſtolum dicentem. Siquis:i ſe pu/
tat religioſum eſſe non refrenans linguam ſuam: huius uana
eſt religio.Melius eſt enim a congregatõe preſenti expelli ad
tẽpus q; a celeſti regno perpetuo exulari. Sic enĩ ut ſupra di
ximus expulſus eſt adam de paradiſo non ad damnationem
ſed ad corredtionẽ. Correctus uero & emendatus frater ꝗ pec
cauerit & qui proximo detraxerit. uolo ut inter uos fraterne
recipiatur. Melius eſt enim ut redarguamur de miſericordia.

ꝙ̊ ̃de crudelitate in die nouiſſſimo Nam pium hominem quã

do periſſe legimus ignoro Sed impium & crudelem frequen-
ter periſſe audio. Igitur o fratres mei & o leticia cordis mei
obſecro.ut non peccetis.ut in de nouiſſimo nec crudeleſ nec
nimis miſericordes inueniri poſſimus. deponite murmuratio
nes claudite infra dentes linguam, ponue cuſtodiam ort
ueſtro. & ſilete non ſolum a malis: ſed etiam quandoque a

bonis ſilere laudabile eſt: ait enim ſanctus propheta ſiluna

bonis. Nam omne bonum ubique proferre non debemus ſed
tempus proferendi agnoſcamus in cunctis. Eſtote igitur fra/

tres non loquaces: ſed ueraces. Calcate murmurationes: & fu
gite eas: ut mortem. Nam murmurare detrahere uel deſpice/
re. ypochritarum condictio eſt & ignorantiũ. Murmurare de
niq; ypochrite eſt. non ſatiatur de ommbus maledicens: ut
ipſe ſolus a cunctis predicetur beatus. Ommia iudicat: ut ne/
mo ſit qui eum audeat iudicare. Omnia deſpicit ut ipſe ſolus
ſit qui ab ommbus reſpiciatur. O ypochrita caue: ne ad men
ſam meam peruenias: nam ibi anteq́; aliquid ſummas: lectio
mea primo tibi legetur. Quid enim primo in menſa mea de-
ſcripſi: Quid primo in ea habere uel audire deſiderosqd pri/
mo in eam ſeruare precipiosniſi ꝙ quiſquis amat didtis ab/
ſentium rodere famam. hanc menſam indignam nouertt eſſe
ſibi. Qua propter fratres ſiquis murmurare deſiderat: non ſo
lum ad noſtram apoſtolicam congregationem: ſed nec ad
menſam noſtram accedere preſumat. Nõ enim ad heremum
peruenimus, ut murmuraremus: ſed ut mundams ommbus
conculcatis: in heremo pie ſancte & iuſte uiuere ualeamus.
Quod ſi non ſecerimus (ꝙ deus auertat). melius fuiſſet ꝙ na
ti non fuiſſemus. Quare fratres mei melius fuiſſet (niſi qa me
lius fuiſſer non eſſe).q; male eſſe. & ĩquit melius eſt carere eſ
ſe: ꝙ; eſſe: & perpetuo cruciari. Nam non eſſe quid poſſit obeſ
ſe ignoro. Sed habere eſſe & perpetuo cruciari: nam ꝗd aliud
eſt q́; mortem ſine morte ſemper habere. Verum & indubit ã
ter uerum uobis fratres mei dicere audeo. melius eſſet non eſ
ſe.q́; cum eſſe perpetuo affligi uel eternaliter cruciari. Studea
mus igitur fratres ſemper bene uiuere: ut ſemper bene eẽ poſ
ſideamus. Eſſe enim dei gratia habere ſcimus: ſed ſemper be/
ne eſſe ommino ignoramus. Propterea taliter linguam cetera
que corporis membra reſtringamus ut mediante diuina gra
tia ad perpetuum malum non perueniamus. ne de nobis di
catur: ꝙ de iuda proditore diſcipulo dicitur. Melius erat mi
ſi natus non fuiſſet homo ille. quare illi melius fuiſſet ſi nat
non fuiſſet. Niſi quia melius eſt omni eſſe carere q́; in infer
no iacere.Ibi deniq; & ſi erit ſtimulꝰ doloris & penitudinis:

gollatarenen

nals polttl

inſemocneb⸗
fe ulderturno
aenusclligete
les ſepultus
gnorabat & ne

bitur habere

Utiq deſcnamus

kumfaonmfe

bet ſed lumen
ſlima cuctat⸗

or cumbulſtio

quietor ſi⸗
Acorcdepunn
lerent praius
copununrurg

UIInen uno no
(pluspemman
Ilsitur ini⸗

accnres or,
UREEis

——

AWsner
lnfernerah

Annullumtun

omnes tam 02
Plenusardot⸗

SOmn dol

kebinullus⸗

ullliitbert

mmans inete
Cumuenone
ſuneſpetdun
unglunund

itnoren,

emutaiones
ahgel deli
mi Mummuneg
unus niledtene
Onmudrarue
hern leſoln
Mmuceeden
ndlumma:ledho
monme werde,
””
rmnds
dsnanmnouen
uedelceunh
Monen: ſl
Genmad kumm
tnuNdans Onnt
e uuenlamd.
pelusaulatgnt
winlſerlan gne
mrluseltcae e
Ceaucd olt cbe
mmmaNganud
Vemm Andrdti
winslabN
ie ſnamdn
ſenxa ber
inusſel ſnne 4
rerungunad
ediante tuni
nus.neckon
tur.Meluuse
neluus iſ
ſe caree ⸗

e

——
+☛

— —

=—

=
☛ =

Ser —
S

.

nulla tamen erit ibi correctio uoluntatis: ut nullatenus a daᷓ

natis poſſit diligi uel deſiderari iuſticia. Ideo illi diinti qui ĩ

inferno cruciebatur: quamuis curam de uiuis fratribus gere

re uideretur. non tamen cum iuſtitia erat.quia iuſtitiam nul

latenus diligere poſſunt qui in inferno ſunt. Iacebat tamẽ di

ues: & ſepultus erat in inferno. quid de fratribus ſuis eſlet:
ignorabat: & neſciebat omnino & tamen curam de eis uide-

batur habere: ſicut & uiuentes de mortuis: q;;'uis quid agant

utiq; neſciamus. Itaq; fratres caueamus ne peccemuſ: ne ad il

lam flamam peruenmiamus. Ipſa deniq; concremationem ha/
bet.ſed lumen nullum habet. Quare niſi quia quos gehẽne

Hãma cruciat: a uiſione ueri luminis cecat. ut & foris eos do/
lor cumbuſtionis cruciet: & intus pena cecitatiſ obſcuret: ut
qui creatori ſuo corde & corpore deliquerunt. corpore ſimul
& corde punmiantur. & utrobiq; penam ſentiant:qui dum ui/
uerent prauis delectationibus ſeruiebat. Ecce fratres quomo
do puniuntur peccatores:quibus unus ignis omnibus eſt:nõ

tamen uno modo omnes cruciantur: ſed qnanto quis in deli
ciis plus permanſerit: tanto fortius cruciabitur in eternum.
unus 1gitur ignis ſingulis eſt: & corporeus eſt: ut ſeuiſſimoſ

Peccatores corporaliter cruciet: nec ſtudio humano accendi-
tur: nec liguis pice: uel oleo nutritur: ſed poſt peccatũ ſemel

accenſus: in eternum durare nullatenus dubitare debemus.

O inferne tu latus es: & menſuram non habes profundus es:

& nullum fundum te habere cognoſco. Inſaciabilis es:quia

omnes tam pauperes q́; diuites te l ibenter ſuſcipere audio.
plenus ardore incomparabili. plenus fetore i ntollerabili. ple
nus omni dolore innumerabili. Ibi omnis miſeria. ibi tene/
bre. ibi nullus ordo ibi horor eternus ibr nulla ſpes boni.

nullla deſperatio mali. ſed omne malum: quod eſtimari põt:
damnatis in eternum erit. Ibi o fratres mei demones flere g&

clamare non ceſſant: percutere peccatoreſ nunquam deſiſtũt.
nunc ſuperbum. nunc elatum. nunc gloria mundi plenum.

nunc luxurioſum. nunc broeſttorem nunc homicidam. nũc

ſeneratorem, nunc uerboſum, nunc adulatorem nunc

cuniam tener᷑ erubruiſſet. Quares quia paupertatẽ aſperiorẽ

mendacem nunc detractorem. Ecce quomodo clamabunt. wbſann⸗
Sed quid clamabunt.niſi percute. dilacera.ĩterfice. ſine mor ſeli ne
te occide. uelociter ſpolia. depredari feſtina. fer prunas. picẽ ſmuritten
para aurum & argentum liqueſce. ut quia dum uixerũt deũ ngpelaor.
intelligere noluerunt. & ſi in eternum uixiſſent ſemper male mn ion
facere uoluiſſent. Ideo ſine redemptione merito in eternum zun ſibſann⸗
cruciabuntur. Itaq; fratres obſecro. ut non peccetis-Cuſtodi luucwtat
te liguas ueſtras. ſeruate eam. claudite eam. uecte ferreo. qm̃ lnconſem
ſermo uanus in uacuum non ibis. ſed de omni uerbo ocioſo ſnbuane
in die nouiſſimo reddituri ſumus rationem. Adiuuet nos (darltr
Chriſtus deus noſter ad perſeuerandum in omnibus bonis: Peaetanan
qui cum patre & ſpiritu ſancto uiuit & regnat in ſecula ſecu ocnndlup⸗
. lorum Amen. WNRCempler
= busqulporonn
¶ Sermo ſancti Auguſtini ad fratres ſuos in heremo habitan/ nmlbauns
tes de filio prodigo qui patrimonium ſuum cõſumpſi luxu Mngenminm
mnolſe uiuendo. xxVIII. (km ölie
— Cnneiuedimn
Ax uobis fratres dilectiſſimi qui optimam partẽ lkiengelln
cum maria elegiſtis: dum mundum & põpas eius Wennimmdn
1 contemnere uoluiſtis. Nouiſtis enim frena deſpi/ entltrend
cere: ſaniori conſilio enim ſanctorum Ambroſii Frümeſcrien
Simpliciam patrum uitam tutiorem aggreſſi ſumus cum Cdcend
paulo mundum fuzgiente: timens ne: caperetur ab eo. In here Mede
mo denique ſumus iocunditatem cõmunicationis & fractio Dola un
nis panis intelligentes clamantes cum propheta. Ecce qauum gene A
bonum & q́; iucundum habitare fratres ð unum. Tutior enĩ Mmp le
hec una eſt:& dulcior. Vbi unꝰ alium cohortatur ubi alter Dacaun erun
alterius exemplo inflamatur. O uita ſancta heremitica: uita nocozn
ſolitaria: uita perfectorum: uita angelica non humana: uita lespeccr
penitentium: uita contra mundum pugnantium: uita ad deũ Cuumqun unp
fug ientium: uita deica non humana: uita filiorum ad patrem bSnngudem
redeuntium. hec eſt domus ubi reconciliatur patri fil?, qui a Nnmt
portionem ſubſtantie conſumpſerat luxurioſe uiuẽde. Haãc mt Viden⸗
fratres mei ſi Ianuarius noſter cognouiſſet aurũ nobis igno Snudarumm dr
rantibus non tenuiſſet. hãc ſi dilexiſſet uineam agrum & pe lcarur. re⸗

Ullumn lastn

No clamabun,
lerfce ſine mo

Krprunas ncl

tum merirei
lmrſanper mal
mnd In eernum
Neccens, Cuſtodli

uede ſtneo gff.

mmn uetdoioſo
n. Müaca no
nommdusbons:
na in ſeoll ſen

heeno hubin

1CORu

=

opumim pall
m poasenns
nuin kena deſol/
oru Ambro
e ſwus
Aur ddeo n
ionis⸗ ado
vra Eat ln
Ium en,
onnl A
Ngemnidiin
hamdil
uumui
onmat
ur mil,
rteuiic⸗
aurin
gfun
m

—
= =☛ —

—
S=S

—
=
—

–—
—

—
☛☚D—

XXViij

preſ byteris meis uos ſponte tenere uidiſſet. Nam ſicut filius
ille qui peregre profe&tus eſt in regionem longinq́; & ibi diſ
ſipauit ſubſtantiam ſuam luxurioſe uiuendo ſic & ipſe uel ꝗ
cunq; peccator: dum carnales uoluptates diligit a d’o. pere
grinat. & qᷓ;to peccãdo fit diſſimilior. tanto magis a deo elõ
gatur. ſubſtantia enim hoĩs ẽ oẽ quod uiuit.cogitat.ſapit lo
quitur. qui deus eq; diuidit: quẽ ſubſtãtiã peccator cõſũmit
dum conſcientiam & uitamde cogitationes & uerba ĩ malis
actionibus impendit. De filio etiam iſto dicitur ꝙ cepit eger̃
& ideo adheſit uni ciuum regionis & miſit eum in uillã ut
paſceret porcos. & cupiebat implere uentrẽ de ſiliquis: quas
porci manducabant.& nemo illi dabat. Eget enim peccator:
cum cupit implere uentrem non pane eterne uite. ſed glandi
bus qui porcorum cibus eſt. Ideo adheſit uni de principibꝰ
mundi. ſub cuius fauore paſcere porcos.i. demones ualeat.
porcus enim immundum animal eſt. & de ſordibus ſaturat
& delectatur. Silique enim ſunt.non ſolum glandes. ſed etiã
omne turpe & immundum quod porcus comedere delectat᷑.
Iſte denique ſilique ſunt fornicatio ebrioſitas & guloſitas.
Iſti emim ſunt demonum cibi quibus peccator repleri deſi-
derat ſed nemo dat illi ad ſufficientiam. peccator enim ſem/

per fameſcit ſe mper deuorare querit. nunc luxuriando. nunc

& alia faciendo ſemper delectari deſiderat. Sed uiſitante do

mmo patre per gratiam paſſionis ſue penitet miſer peccator

Dolet iam paſcere porcos, cogitat & cogitando ſurgit
pergens ad patrem & dicens, pater peccaui in celum. quia
aſſumpſi frequenter nomen tuum & ſandorum in uanum
peccaui etiam coram te quia in tua humanitate peccaui
quia non cognoui opere tuam infirmitatem quam pro me
paſſus es.peccaui coram te.quia deus & homo es. Peccaui ĩ
celum quia in patrem & in ſpiritum ſanctum. Nõ igitur ſum

dignus uocar' filius tuus. Sed quid ſecerit prius pater audia
mus. Nam miſericordia motus uidens illum uementem oc-

currit, Videns lachrymantem lachrymatur. Videns eum
denudatum. ſtolam iubet parari. Videns eum diſcalciatum
calciatur. Credens eum debilem & famelicum occidi iubet
uitulum ſaginatum.O q; grandis miſericordia tanti varns 0

G; ifinita eius pietas O òq́; dulcis o q́; pia miſeratio ecce enim
Kins peregre fugit & tñ pacienter expectat. Omma bona de
ſtruxit. & tamen ad ſe reuocare feſtinat. Porcos paſcit. & ei
iam uirulum parat. Fame iam fere moritur & epulari iam
clamat- nudus apparet bonis operibus priuatus. & ecce
ſtola priſtine gratie ſaluatoris quam in baptiſmo recepit in
duitur. & anulus fidei deſponſationis datur ne amplius uale
at paſcere porcos qui a domo patris fugit ſed tanquam ciuis
ſanctorum. & domeſticus dei. fundetur in domo diume ma/
leſtatis in eternum & ultra. Quod bene oſtẽdit ille miſericoxr
die pater. quia uidens ilum miſericordia motus eſt. & occur
rit-& brachia extendens ſuper collum eius oſculatus eſt eũ.
dicens ſeruis ſuis. Aducite uitulum & manducemus. hic fili
us meus mortuus erat & reuixit perierat & inuentus eſt. Si
militer hoc enim fecit ſaluator petro quando eum nega/
uit quando illum reſpexit. quando reſpexit mentem eius tũc

Heuit amare. Occurrit peccatori ſaluator quia per ſe non po

teſt ad dominum accedere niſi ei ſubueniat.niſi mẽtem eius
reſpiciat.Sed poſtquam eum reſpexit.flectitur ſuper collum
elus. quia onus eius leue ponit ſuper collum eius dicẽs Diſci
te a me. quia mitis ſum & humilis corde Tũc ſtola ĩduitur.
dum anima indumento uirtutum ueſtitur. Due enim ſtole
ſunt.una uidelicet quando anima in preſenti ĩidumento uir/
tutum ueſtitur. Altera uero immortalitatis eſt. quando cor-
pus in fine ſeculi reſuſcitabitur. etiam ideo fratres mei licet ĩ
heremo ſitis. ſcire tamen debetiſ. ꝙ due ſtole ſunt due reſure
tiones quarum una eſt anime.quando reſuſcitatur a uicus
quibus mortua iacebat. Altera enim corporis eſt. quan/
do corpus configuratum erit corpori claritatis chriſti quan
do in die iudicu reformabitur. Eya ergo fratres mei & co
rona matris mee. ſcitote ꝙ porcos iam pauimus cum mul/
to tempore demonibus peccando placuimus Iam frequen/

ter eorum ſiliquas deſiderauimus quando mondo placere

uoluimus quando in eo florere concupiummus quando

Uecnnibus
nuſeuch
oenine am non
Noremauchens
Uando.Srolane
Aorlum donan
menta donautt.
WVtwlum occd

Losin wemere

Dlaretquen
Tieſtcnobss.
Jua morruic
nns, Cogitae
neſumus dlon
ſimusmnſohn
lnsuiueteni
latobona lon

Incklopercan

ſuncerlloer
Ononecangel
fumquilnek
apaluaden
unde
GAlondonun
eſthaſinen
enlmmihiſane
nchnloanne
Gblateedo

wetdalnten

Kinbeknoe

Ennagnen

0S erqu,
berqan
edebenng,

ſanid er⸗ enin

Onuhn
Otcos palat. aej
un epulan un
ruans, ertt
lno Meepitin
unmlduul
ümmgumus
ſüdt lemdercct
notus et A
oleulatusettei,
Mucemus il
Anuemuseſt, d
deun ſes⸗
nenmmelsti
rage en
Nan.,ni möen eus
nm ur An
ummeiscris
r. Dran ine
ſentiidnemno u
sckanto
obamsheul
Weiurdenin
iluumr n,
s l,dun
Arochnit uun
ans m

R

H XXY V

delectationibus ſuis toto aflecu adheſimus. Sed nunc dei
gratia ſerui chriſti ſummus clamare non ceſſamus. Peccaui

domine. iam non ſum dignus uocari filius tuus. Quorum cla

morem audiens occurrit nobis oſculando ſuam pacem do-
nando. Stolam donauit quando animam a uiciis ſpoliauit.
Anulum donauit. quando in fide ſua nos roborauit calcia-/
menta donauit. quando memoriam mortis nobis impreſſit.

Vitulum occidit. quando in ſacramento altaris paſſionem
eius in mente renouauit tunc nobiſcum pater manducat &
epulatur. quando ĩ operibus ſuis perſeuerando delectamur.

Tũc ſic nobis ornatis pᷣcepit ãgelis deꝰ.ut uitulum preparẽt.

quia mortui eramus & reſureximus, perieramus & fuenti ſu-
mus. Cogitate ergo fratres ad quid uenimus. Ecce in ſolitudi

ne ſumus elongati ſumus a ſeculo & longo tempore iam mã
ſimus in ſolitudine ut ſecundum apoſtolicam formam remo
tius uiuere ualeamus.Locus en im non facit ſanctos.ſed ope/

ratio bona locum ſanctificabit & nos. Peccauit enim angeluſ

in celo.peccauit Adam in paradiſo. & nullus tamen locus

ſanctior illo erat. Si enim loca habitatorẽ tueri poſſent. nec
homo nec angelus a dignitate ſua corruiſſent. Penſate ergo
fratres quid ueſtis nigra. quid zona pellicea quid corona ca

pitis perſuadeant. Nigra enim ueſtis que uillis eſt. mundi cõ/
temptum nobis denunciat. & memoriam mortis zona pelli/
cea lumborum refrenationem declarat Capilli raſi de uerti/
ce.ſuperfluitatem criminũ ſigniſicant ablatam de mente. Sic
enim mihi ſanctus pater Ambroſiuſ quando me regenerauit
in chriſto anno etatiſ mee trigeſimo mihi petenti reſpondit.

Cogitate ergo fratres q́; reprehenſibile eſt. ſi ſub tali habitu

ſuperbia lateat uel luxuria. Summe neceſſaria igitur eſt no/
bis in heremo demorantibus ipſa humilitas que deſignatur

per ueſtẽ. caſtitas que denotatur ꝑ lumborũ percuſionẽ. obe
dientia que intelligitur per ſubiectionem portamus ẽt bacu

los. per quos intelligitur diſciplina. ſub qua ſemper parati eſ

ſe debemus, deus autem qui nos de tenebris gentium reuo/

11

—e

cauit ad gratiam. confirmet etiam in omni bono. ut habũde⸗
4Kus1n ſpe & uirtute ſpiritus ſanct amen. èð
Sermo ſancti Auguſtini epiſcopi ad fratres ſuos in cena do-

mun⸗-XXVIII.
☛ VAduumus fratres cariſſimi. ꝙ cum dominus ĩtin
viſſet panem ut daret iude ꝙ poſt bucellam ĩtra/
uit in eum ſatanas. Et ait chriſtus. quod facis fac
cicius. Cum ergo accepiſſet ille bucellam exnuit
continuo. Erat autem nox. cum ergo exiſſet ait dominus di⸗
ſcipulis ſuis ſurgite. Et poſtea ait filioli adhuc modicum uo
biſcum ſum. Anteq́; tamen a uobis recedam mandatum no/
uum do uobis.ut diligatiſ inuicem ſicut dilex uos Satis enĩ
nouit caritas ueſtra ꝙ tota perfectõ noſtre uite & edificatio/
nis ex euangelio accipitur. eius uerba a ſummo noſtro magi
ſtro nobis data ſunt . ideo precioſiora ſunt. & ſatis nos hor
tantur. noſq; edificant quottidie. Ea uobis modo repreſenta
mus.ad memoriam uobis reducimus. non quia bene intelli-
gatis. licet in heremo permaneatis- & ſegregati agentibus ſi
tis. etiam corporaliter anteq́; eſſem preſbyter epiſcopus pari
ter me uidere potuiſtis. Sed ideo uobis ad memoriã reduco.
non ut doceamus ſed ut & me & uos fratres moneamus In
euangelio quod dicitur. quod ad preſentem diem pertinet. d
pacientia & dilectione & humilitate ĩſtrimmur. Ideo fratres.
ut & ego plenius ualeam una uobiſcum corrigi & docen re-
linquer uolui preſbyteros meos. quorum uita apoſtolica ue
ſtra & eorum una eſt. Et ſanctum ſenem Valerium & corpor
hodlierna die relinquere non curaui. cupiens uos docere & a
uobis doceri ut fructum aliquem deo in die tante ſolemmta
tis offerre digne parier poſſimus. Ideo fratres ad expoſitio-
nem ſancti euangeln accedẽs primo audire & ſcire uos uolo.
ꝙ dominus leſus diſcipulum iudam multis modis mims ia
cramentis & exemplis & planctu uolens eum corrigere &
predictis modis ad correctionem inuitare Ad ultimum eum
manifeſtat in damnationem & ruinam iam eſſe paratum dũ
in cena dixit. Qui intingit mecum manum in perapſide. hic
me tradet. Cum emim iudas prauam ſuam uitam nulli pater

Punauſſer ns
Multoemn anea
ex vobisdzbolu
nonomes hoc⸗
Herbocomsere.
t l udensde
onporerat, Kuc
Humtncuteedum
Meluserſuller
Wimegonerina
ler inunauirdce
Clte, horetcor
homuntbusdaru
Cutenimnulng
facemmsunumun

Cntiticopuren

ſocſnnenn
lenclectong l
Unseenplungr
keualteupebꝛt.
Eelaceng, Au
Uneſen aoſte
eunſepen
Uen Gendt zun
Antepilcaorem
bantlampulchn
Eem Mcamaram
Uer cenzculun

luubts mihle

Nuesilnis
dersftune
Adeint cun
Münisudecon
Cnam finnam.

in,Adn

n. ut hidics

uosincen

amdommn in
Abeerlim ir⸗⸗
u goluen ſue
ucdlan. ut
nidonmmnns d
NMNdIN
ler dai
ImmoNNN
1Aſ
modo Nehen
ua bene ll
Zan agennbl
