pore apoſtolice predicationis ſumpſit exordium quorum
anima una & cor unum erat in domino, nec quidq; eorum

que poſſidebant aliquid ſuum eſſe dicebant ſed omnia erant

communia. & diſtribuebatur ſingulis prout cuiq; opꝰ erat.

Non quid non & nos fratres mei ſic uſq; ad mortem uinere
promiſſimus: Hec eſt ergo religio apoſtolica & mondo cor/
de & corpore ſegregata que percutit duces moab interfe/
cit ſatra pas & tyrannos Ieruſalem & eg yptiorum ypochri
tas uulnerauit ad mortem. Hec eſt uinea ſerui Dei Noe.
in medio paradiſi ſituata.Chriſti ſanguine redempta & irri/
Sata- quam ſarabaytarum princeps hereticorum paſtores.
uelut aper de ſilua tempore illorum magnorum monacha
rũ & heremitarũ pauli uidelicet & antoni deſtruere queſiue
rũt. cinꝰ ſepe comburere cuiꝰ gyrum lapideum ſupplantare

minsfdlusies

unnAzanaſamna
Gtcuncetmmmne

resſneudosauncta,

Sllgadtench
Adhunenon neele

Iatvos ſed poſtan

otälguens Hed
Ptunprabyreton⸗

Drurcmunit
MEAlOeunus,no⸗
Acuofemssmel m
(lnetAdilcion
mumillsedſede
enſoltuchns

kebcarendamenan
Uosclenusdeni
Purgciſümnlren
lenaftchrſinehon
Umanmmamnuett
tentaudſtisninn
Cpnonmedeplt
Mumpadtanonun
Poetenloftnnn
1 CLümariane
ſoun Caltcln c⸗
croffeum ent
Auefitune
cumn
lunn l
id
Ilnanſclr
lokcgr ein
ſluch fn
elize
ſi ne

Wohn Amin

krngcewegi

empls& ſandenn
Cuſtocite ue1 nn,
rce ſlun
Ni aoreseius d i
Uln oarerſimnluas,
ne Aclratis, ui
nden AM uelut
oodemi ionettos⸗
enmn Acen
õ
Qunus ſunchrupan
n conwettatozdii
Unns ſeda udasdl,
uuau. Hecillane

goplanaeign

s mee wienuchr
nchanne, on
Toren cendoun,
la mracliscen⸗
wenred caltia/
diulcis Ha?
Legnaroceden
OCrmusn ano
, Nerqoc; n
bantſel ocnucl
utcug
1d mond
4 40 0
olcA AM 4
luces mntin
zyproorun ſa
ea ſann
ine nnin

rcorus
eco nuin

S= =

NNAANXh.
linn

cun me

1

euius frutus uites & flores incidere, cuius planiciem uirtu

tum. zlizania ſeminare & replere queſierunt. Sed dei umrtute
circundata minime potuerunt. Ad hanc autem uineam fra

tres mei. uos cunctaui. & operarios uos feci meos. ut laborã

tes uſq; ad finem. dignum fructum recipiatis ĩ tempore ſuo.
Ad hanc non me elegiſtis ut ſupra diximus fratres ſed ego
elegi uos. ſed poſt annum factus ſum epiſcopus non tamen

uos relinquens. Sed compulſus inter gentes habitare mona

ſterium preſ byterorum & clericorum ordinaui ĩtraui domũ
epiſcopi.ut comuniter cum eis uiuerem. ſicut & uobiſcum
antea uixeramus. non igitur me elegiſtis. ſed ego elegi uos.
A quo fratres mei maxime hoc dictũ ſit. & ſcitis a dommo

dictum eſt. & diſcipulis domini dictum eſt. uerumtamen nõ
tantum illis eſt. ſed etiam nobis dictum eſt. quos uocauit in
partem ſolitudinis & glorie eorum ſicut dignatus eſt uoca-
re per gratiam etiam participes eos fecit exortationis ſic &

uos.delicatus ẽ enim qui uult uti parte. & ad miniſtratõem

partis diſſimulat exrara merito ſe priuat honore. qui hono-

rem affectat ſine honore. uobis. ergo.qui paſtores eſtis tan/

tum amimarum ueſtrarum loquitur paſtor bonuſ qui tercia
dlie ut audiſtis animam ſuam poſuit pro ouibus ſuis. di/
cens non me elegiſtis ſed ego elegi uos. non iſtam tantũ de/
ſertam habitationum deſerendo. ſed de uirtute in uirtutem
procedendo. fructum afferentes. & fructus ueſter maneat. In

his quatuor fratres mei attendere debemus. ſ. dignitatem. of
ſicium cautelam. & conſtantiam. dignitatem quia dicit elegi

uos. officium. ut eatis. cautellam ut fructum afferatis. cõſtan
tiam quia fructus ueſter maneat. Eſt ergo dignitas ĩ ellectio-

ne, officium in fatigatione. Cautella in fructificatione. & cõ/-
ſtantia etiam in fructificatione. Magnum eſt enim quod ele

Elt, qui non fallitur dum elegit. Maius eſt ꝙ dei eſt opus ad
quod elegit. Sed maximum ꝙ inter electos preelegit. Eſt enĩ
ſenſus talis nõ uos me elegiſtis ſed egiſtis. ſed ego omm mo
do eligendi elegi uos. Sunt enim tres modi eligendi.-Elect o.
ſubelectio. & preelectio. Electio eſt quando de multitudine

bonorum & malorum elegitur bonũ. ſicut de torculari olcũ

ſeperat᷑ Subelectio. ẽ qñ de bonis electis eligũt᷑ meliores ppo

ſtea qñ d melioribꝰ opitmi eliguùt᷑. Preelectio ẽ ĩ hũc ordinẽ=z mmanſn i
electus ẽ aaron & filii eius ut ſacerdotio fungeretur corã do l nen dmme
. mino primo enim dñs ex omm natõe que ſub celo erat. ſra⸗ Renn Pwunuura
el elegit in populũ pecularem ſibi. de his ãt ſubelegit filos Een knp
leui.qui tanquã miniſtri ſpirituales in tabernaculo dñi ritu iineuimo
perpetuo deſeruirent. de ꝗbus etiã preelegit filios aaron in kich ten Non
ſacerdotes ꝗ precibus & oblationibus ſuis ĩdagationem do Zeninen
mim in populũ placarent. Ad hunc ſane modu elegit uos- l nin
Subelegit cum in ſortem ſanctorũ uocauit nos & in ordinẽ alnin
clericatus. Sed cũ in ſtatũ heremitarum promouit nos. Cum nucn ic
per aq́; baptiſmatis lauit nos. Et in diſpenſatiõe familie ſue ung
diſpenſatores ſuorũ miniſteriorum preelegit nos. Magnum Mllkllmdbu
eſt enim fratres ꝙ elegit nos. Maius ẽ ꝙ ſubelegit. Sed maxi —R
mũ ꝙ pelegit. uere ergo elegit nos & preelegit nos dominuus lantai
in hereditatem ſibi. Nã ad eleuationẽ manuum noſtrarum. m tol
regũ capita inclinantur munera offerunt. etiã patres uos p ni ieſbti
ſitentur. expectantes uos eſſe cum elia. & paulo heremita. & D ,muinio
interceſſores apud deum. ue tamẽ in heremo habitantibus. ſccznzdgel
ſi inter malos piſces foras ĩ die nouiſſimo proicientur. ue pa alurgiſtanoni
ſtoribus ouium ſi inter edos numerandi ſunt. Quid ulter· Acnmn,lnn
us fratres dicatur audite. Poſui uoſut eatis.nã quatuor ſunt teſlegunn
hominũ poſitiones Accubitus. ſeſſio. Statio. & ambulatio. wfumtis
Omnis enim hõ. ſic eſt in loco poſitus. ꝙ aut iacet aut edet. nudbumnpriin
aut ſtat. aut ambulat. Hec autem tm inter ſe differunt ĩ hũc Furdunmn
mundum. Nam cũ homo iacet omnes partes corporis qui- tnoſcotene,
eſcunt. Cũ uero ſedet. inferiores ꝑptes corporis quieſcũt.quia u,Taler

ſedere uidentur. ſed ſuperiores laborant. Cũ autẽ ſtat. totus lhertanma⸗ 1⸗
laborat hõ erigens ſe. quia generaliter pondere ſuo laborat. Alanbrlene lihe

Cũu uero abulat. addit᷑ labori grauis ex motu fatigatio Ad Wcennnein
hũc modum fratres.quatuor ſunt hominum gradus. & ſta/- nungenhnhl
tus in eccleſia dei. Fidelium enim. alu boni. alii mali. Nume mn
rum malorum fratres non diſtinguimus quoniam multipli nNnee
catus eſt ſuper numerum arene maris. Boni uero ſicut ordi ulſickn
nem recipiunt ſic etiam & diſtinctionem. Sane bonorum ali dul nſkne
qui ſunt actiui aliqui contemplatiui. aliqui utriuſq; prelati. unmene, .
Et ſic unum malorum geous. & tria bonorum genera. Qua⸗

sAgikt ndlonn
Aecokihücoen⸗
0 Enzererurconie,

welnb eelhertx

Wirubelegt fln
Gbemacnlo dinnn
Eenr ülos arton n
idgmnonemde

menddi dedt voh.

uNsAn Rni
n romONNNOsC
henſmoe mde i
verleen os AAgnn
ſibegt l mni

eelegrnostnn.

manuummobmn,
Unt.eni Nen
A DauloheemAG
eno Habiannhi⸗
noproicenru ſt
r. Culten
ns ni quarur iu
nd Kandilnn
AENGeil
erſ. ſinn
Panesclhin 4
oroNν in

tuor enim ſunt fidelium genera. Mali autem ſunt iacentes.ꝗ

in mondo quieſcunt. talis totam ſpẽ & fiduciam ponunt in
numero diuitiarum quornm deus uenter eſt. Tales in lecto
iacentes locuntur anime ſue & ſepe dicunt o anima mea ha
bes multa bona repoſita. epulare & bibere. opprime paupe/

res.deſpice uicinos. renue natos. dilata te. extende alas. aſcẽ

de ſuper ſidera. Non ſit pratum quod luxuria tua non per
tranſeat. dic anime tue. caſtrum ſeruat. qui ſe ipſum ab om/
m malo preſeruat. O fratres tales proſtrati iacent. nocte dor

miunt.ebruii ſunt. Et ecce mox eos iacẽtes & dormiẽtes agre

ditur mors. & ſicut fauilla ſtatim deficiunt. Talibus autem

quotidie clamabat apoſtolus. dum dicebat. fratres ſcientes.
quia iam hora ẽ iã nos de ſomno ſurgere. Inter bonos ſunt

boni cõiugati. ꝗ bñ utũtur licitiſ. ſed taleſ diuiſi ſunt. ꝗa par

tim ſeruiũt deo partim mũdo. De ꝗbus ait apoſtolus hono
rant deũ de ſubſtãtia ſua oꝑibus miſericordie intẽti tñ ſoli
citi ſunt ultra modũ de uxore.poſſeſſionibus fratribꝰ. filiis.

& cognatis. & gꝗa iſti partim delectatur in mũdo. i6 ſedere di

cũtur.ꝗ ĩ ſuperioribus laborãt & ĩ infimis quieſcũt. Sunt &

alii contemplatiui. quorum ut diximus ſupra conuerſatio ĩ

celis eſt. de quorum numero nos eſſe dei gratia credo & cer/
tus ſum. Tales ſpem omnem in deo ponuntoprobria famẽ
nuditatem preſſuras amore chriſti. ſuſtinere ſemper deſide/
rant. Quibus uiuere mori eſt & mori lucrum clamanteſ cum
apoſtolo dicentes. Quis me liberabit de corpore mortis hu/
ius. Tales ſunt uelut milites & celorum ciues Iſti laborant
ſuper terram & quotidie ab angelis ſuſtentãtur. Sunt & alii
qui ambulant. Iſtis ambulare incumb it. non tantum ut &
nos de uirtute in uirtutẽ ſed pluſq́; uos inter diuerſa homi
num genera ambulare diſcurrere & examinare quid agatur.

Iſti ſunt paſtores & prelati. quibus incumbit nuũc exortari.

nec nũc increpare nunc mirari. nunc conſolari. nũc docere.
nunc predicare. nunc legere. nunc orare quibuſdam ridere.
ꝗbuſdam flere. quibuſdã applaudere. Quoſdã fugere. quoſ
dam mente & litteris uiſitare quoſdam preſentia intueri

Tales ſunt prelati. utriq; paſtores:. ambulantes uelut magi/

ſter Ieſus qui ambulans iuxta mare galilee. uocauit diſcipu-

los & ait illis. Ite in orbem uniuerſum predicate euangeliũ

omni creature rationali. Talis ſunt omnes eccleſiarum paſto

res.quibus a Chriſto dicitur. Ite quia periculoſum eſt uobis

tantum ſtare. & paſtorib medicis animarum. Ite ergo. qua
pernicioſum eſt ſedere. & perentorium eſt iacere. Ite excitate

lacentes. & dicite iam de ſomno ſurgere. quia diu dormiſtis.

Clamate paſtores.& predicatores u eritatis. & exaltate uocẽ
ueſtram. ut in omnem terra audiatur ſonus ueſtre correctio-
nIS. increpationis. caritatis. & ſanctitatis ueſtre. Nunquid ñ

magiſter. quatriduanum mortuũ uolens reſuſcitar. uoce ma

Sna clamauit uigilate ergo. & excitate dormientes. & minas
cum terroribus eis adhibete. Deinde ad ſedentes tranſite. &

exortantes eos. ut ad meliora proficiant. & dicite ſuper flu/
mina babilõis ſedete & flete dum recordamini ſion. porrigi/

te manũ pauperi. ne obliuioni detur dextera ueſtra. Fruſtra

enim manus ad deum tendit.qui poſſe ſuo. manus ad paupe

res non extendit. Si uero qui ſedet aliquando ſtare uoluerit

apponite manum. & dicite ſurge poſtq́; ſederis qui manduca

ſti panem doloris. Stantibus autem dicite quod promſſum

eſt. Sedebitis uos ſuper ſedes. xii. iudicantes duodeci tribus

iſrael. Iſtis autem neceſſaria ẽ conſolatio. quia multum labo
rant. Dicendum ergo eis. beati pauperes ſpiritu. quomã ue/

ſtrum ẽ regnum celorum. Beati qui nunc fletis. quia ridebi/
tis. Beati qui nunc fameſcitis. quia ſaturabimini. Beati ꝗq ho
mines fugitis. quia angelis ſociabimini. Beati ſolitari. quia
celorum ciues efficiemini. uiriliter ergo agite fratres mei. &
confortetur cor ueſtrum & expectate dominum. quia ueniet
& non tardabit. modicum erit & uidebitis remuneratorẽ mi

licie ure. pro qua penurias & anxietates ſuſtinuiſtis. Regnũ
enim celorum uim patitur & uiolenti multi poſſidebunt il/

lud. hic ẽ enim labor officii nri. Iſte enim mund fratres mei
manr ſepe comparatur per quod multiplex ẽ tranſitus nam
quida tranſiunt uado qui. nãigio qui. põ.qui. ſubmerſi nat.

in fluc.iſti ſunt illi.iiii.ſtatus quos nommauimus. Iacentes

cmim ſubmerguntur. & deſcendunt in profundũ quaſi lapis.

Coniusttius

buntur srept
ſeunt kcuno⸗a

((NA m
Mmenznun
IuINS tanſ
ltmolus, &
Eſsqur mecun
ſemagnumpo

ſchvenirened

4

Mleiosomnes
ſehugmmuntran
Ummulzenes:
ſantesnpencul

Annrumns Ne

(unekomnnoß

Eeckhrmg

Clblinoncata

Ubnepens

tenzerann:
Ennsctcauch
Uchonocdacan
nmincnng
üneungine

CLeneltmnusekt

Mlscnelronm
uninſeekir,
Uleninndat
Klcenndonen
ndenthene
tchkear W
10 diönitzs

drlantes Udlett
lee Aocnidlin
.recheat anungti
nnesecleſanmputn
penalofimettuo
mmm leczo, gun
ndacke leenctat
adndotni⸗

Hrars Aenaraende ?
nnsueche eonecte
Tisethe Nuncudi

ns euſcii oren

dormienres A nnAI

Mſedentezani⸗
m Adcieſiet
hmmiſon onp,
mauel, Hh
o mmnsa alpe
nco ne oen⸗
s an manduc
eod gonnun
s udktänbu
Oquinamühhlniin
Sſoriu. glonin
Nnsu N
abumum. Benl
Hean ſoluan. A
git falleonel,
unumn qunlent
stemunenaor
ltinunſts. Neul
n golcchm,
muod
i anunen
n borint.
gul u
ums lxenme
ſncigull

Con iugati uado mare tranfeunt. mediis fluctibus iſti ſalua
buintur igne purgati. Contemplatiui aquam maris ponte tra
ſeunt. ſecuriorem uiam eligentes quibus mundus mortuus
elt. Iſti ſunt mundum deſpicientes. qui ſicco pede & ueſtigio
mare magnum ut experientia didicimus & ocultata fide pro
hauimus tranſeunt in fame & ſiti nuditate. & frigore. in uigi
lus multis & in laboribus plurimis uos autem fratres mei
elſtis qui mecum permanſiſtis in temptationibus meis & ma
re magnum ponte tranſimus. Nobis uere incumbit ceteris
ſubuenire. ne deſcendant in profundum quaſi lapis. Subue-/
nite uos omnes orationibus ueſtris. omnes ieiunate. hoc ma
re masgnum tranſeuntes. quia omnes in periculo poſiti ſunt.
tam nanigantes q́; ſubmergentes, & tam uado mare hoc trã
ſeuntes in periculo ſunt. Nunquid etiam & nos qui per pon-
tem tranſimus. Nunquid non. & pons aliquando cadit. Orã
Aduum eſt omnino fratres. ne de ponte cadamus.nam ſi de põ⸗/
te caderemus ꝙ deus auertat, cicius moreremur. quia de lo/
co ſublimiori caderemus. Porrigamus ergo manus de ponte
aa ſubmergentes ne moriantur. & laboremꝰ. ne etiam puteꝰ

tionum uinculis erunt alligati. Quis enim tot uinculis ali-

&

inferni aperiatur. & claudat ſuper nos os ſuum. Nunc uero

fratres de cautela audiamus & audientes aduertatis & uidea

tis quomodo caute ambuletis. Caute autem ambulandum

eſt. ut fructum afferatis. Tres enim fructus dominus memo/
rat in euangelio. trigeſimum ſexageſimum & centeſimum.
Centeſimus eſt uirginum. Irigeſimus ſubditorum. Sexageſi
mus prelatorum. i. fructus duplicatus non enim prelato ſuf-

ſicit ſe ipſum immaculatũ ſeruare ſed expedit ut bonos quã/

tum in ſe eſt.faciat uita & exemplo relucere. Ad hoc enim ſi
Srificandum data eſt nobis tunica talaris ut bene facientes.

& lucernas bonorum operum tenentes perſeueremus uſque
in diem uocationis noſtre ne dicatur nobis hic homo cepit
edificare. & non potuit conſumare. Aduertere namque deä/
bent canonici noſtri & preſbyteri. quod quanto pre aliis ma
ior dignitas in honore tanto maior in reddenda ratione

difficultas quia quot graduum culmen aſcendunt. tot ra/

1

gatur. quot ſacerdos bos uel aſinus latro uel leo caotus. 0

ſacerdos cum te ipſum induis primo amictu faucibus circun
datis ligaris- albam poſtmodum ponis ſubcinctorio uel cin/
gulo renes aſtringis ac ſi tibi dicatur aſtringe fauces ponen-
do cuſtodiam ori tuo. ſtringe funiculum admicti potus. Ne
cor tuum mala meditetur. Stringe renes, crucifige carnem
tuam abſtinentia eſce & potus quantum ualitudo permit-
tit. Hec fratres mei dilectiſſimi facientes uiuetis & bene eritis
& bene uobis erit. Verumtamen orate illum ſine quo nihi
poteſtis facere.ut ſicut elegit uos de mundo & conduxit uos

ad hanc ſingularem & apoſtolicam uitam & ſocietatem. ſic

uos iuuet ut edatis ſuper menſam in regno patris ſui. Pen/

ſate tamen fratres mei quod quamdiu uixerimus in pericu/

lo grandi poſiti ſumus. Ideo de bonis ſuis nemo confidit.
ſed cogitet ſicut quod dicit Apoſtolus. quod cum quis exti/
mat ſe ſtare caueat ne cadat. Nunquid fratres mei non luci
fer ſic decoratus cecidit. Nunquid non etiam Petrus-Aut
que inter diſcipulos Chriſto familiarior Iuda. & quia de ſe
conſidendo nec in bono perſeuerando permanſit cecidit &
crepuit & mortuus eſt. Rogate igitur fratres illum. ſine cu/
aus uoluntate fſolium arboris non mouetur ut uſque in fi/-
nem taliter uos in hac ſolitudine regat & dirigat ut eatis &
frudòtum afferatis & fructus ueſter maneat Amen. Non turbe
mini fratres mei dilectiſſimi ſi compello uos uinum bibere.
& panem tritici cum bletis butiro mixtis ſimul comedere.
Nam hodierna die credimus filium homuns reſurrexiſſe a
mortuis. Ideo gaudere & epulari oportet quia frater noſter
mortuus fuerat & reſurrexit. perierat & inuentus eſt. Ad mẽ
ſam ergo accedentes. cum gaudio epulemini. quomam ego
ſum Iacob pater ueſter.

—

¶ De obſeruantia clericorum ſermo. xli.

Vdiſtis in menſa fratres cariſſimi qualiter domi/
us precepit ſeruo ſuo Abrae ut tolleret filium
ſuum quem ſuper cundta terrena diligebat ſaac

Noſltereun
biidoninusve
Uanenngoce⸗
tienperſinpla
losſceliseus

blacho ancn

Anducbis nune

Pbedler ſelllrn

wora eſſe ebet.
Genniaquegut
Peecpurur itn,
ceennclunge
Cklenexſcdehss
Arum Apni
eaudonnes
gummmolar..
is fllun le
oe, flun
btunin lax-
nunlu ſeelle
echute, Centen.
tlnſeinu
uchammidi
lelgioſktencn
ſed necmurmun
INO tanguam .
Mauurut XO
lonmfaligg
Ehelenoc,
u Kentſen
W
lmnatarh
teot aa
uusetzote

lgentee
iil kan

Mar lulſe

Aledcinus.

uiancbusfan
banctonouel n
ngehhucez ponen
lgze mmen

di
ubnndo m

immsAbereenrs
lumineqno min
0 AcCNrNNN
nAſerun
w Pan M.
nmus,
1s nend Mütt,

God aneh

es metN

eun Denns AI

ch,Aucet
mminſt aridt

GSlllun, e dH

F n lqle n f/
Unzn mens &
Amen Nonun
swNuN dbee⸗
ſul eclt⸗
nns lunen
auhan ſoſl
nensel A⸗

n Conun 660

auhir
aintnit 4
. le u
1 Aistn lun

miſſionis filium magne

& oſteret eum ſuper unum montium quem monſtrauerit ſi-

bi dominus.quem dicunt nonnulli illum eſſe montem cal/

uarie in quo crucifixus fuit ille Deus & homo. Series hiſto

rie nuper ſimpliciter intellecta. primo edificat obedientie fi/
lios. fidelis eius ſermo mimis & efficax & penetrabilior om-
ni gladio ancipite. Sed de modo & uirtute obedientie, ali
quud uobis nunc dicendum eſt. Nam ſicut obediendum eſt

libenter ſic illariter. ſic & uelociter. Obedientia enim ſine
mora eſſe debet. Non placet deo moroſa & diſceptatrix obe

dientia que quidem cum precipitur querit cur quare q́;obrẽ

pPrecipiatur. Iſtius obedientie exquiſitum nobis hodierna

die exemplum proponitur. Abraam pater noſter ſic enim di

cit ſenex fidelis & prima credendi uia. Sanctus igitur pater
Abraam & prima obedientie norma & forma uere obedien

tie apud omnes eſſe credatur. Ecce fratres precepit ei deus fi/

lium immolare. ſed quem filium. Audi & obſtupeſce qui au/

dis. filium dilectum. filium primogenitum. filium magne pro

B Senerationis. dictum enim fuerat
Abraam in Iſaac uocabitur tibi ſemen. & in ipſo erit ſemen

tuum. ſicut ſtellle celi & ſicut arena maris in extrema tua

ſenectute. Centenarius enim erat Abraam dum genuit Iſaac

de ſara ſterili uxore propria de agar ancilla yſmaelem ſagi-

tarium. mirabiliter promiſſum ſuſceperat mirabiliꝰ ſuſceptũ
religloſe educauit. Inter hec tamen non contradixit Abraã.
ſed nec murmurauit nec heſitauit nec faciem & conturbauit

imo tanquam pater exurgens pia crudelitate in filium ſe ar

mauit ut mox obediret. Attendite uos filii obedientie, qui
uotum feciſtis & profeſſionem. uade o tu frater & fac ſimili-
ter hec ſemper adimplere cogita hoc ſem per facie leta fac ex
uiues & erit ſemen tuum benedictum ultra ſemen Abrae. ue-

Tumtamen quid maius neſcio murmurat quid affectioſiꝰ ſu
ſujrrat uox iſta in auribus noſtris hicet hec tempore tanto an
te uos ſcripta ſint que ſunt per allegorlam dicta. diſcutia/
mus ergo tolia uinee ut ſng

ligentie. tanq́; ſub cortice nucleum tanꝙ ſub palea granum

um inueniam? ſpiritualis intel

tanq; ſub terra theſaurum. uerum ut hodierne chriſti ſolem

nitati ſatiſfaciamus „Conſideremus utrum ea que dic/
12

onete Tutrin

non dico me hoc facere. ſtudeo tamen ſacram ſcripturã ex-

ca ſunt de tẽpore abraham inclinare poſſimus ad me Augu H
ſtinum patrem ueſtrũ temptemus ſuper hoc aligꝗd dicere ad anrcumnit⸗
dei laudem & ad noſtrã aliqualem edificationé. Sed ſecũdũ rnaarata
ebreos abraam ſub tribus temporibus tria ſortitus eſt nomi W Nino Nos
na primo dictus eſt llam ꝙ idem ſonat quod excelſus cum biun
adhuc eſſet in caldea ĩ terra & in cognatõe ſua in domo pa . .
tris ſui. Aſcendens ãt in terram canaam aduocationẽ dei di/ D ſal . n
Gtui eſt abram quod interpretatur ꝙ pater excelſus. Tandẽé dan ad
in circunciſionis ſue tẽpore tunc dictus eſt abraam hoc ẽ pa NNN W
ter multarum gentium. Attendatis fratres & uos in patrem nunn ochn
ueſtrũ nam primo uocatus ſum excelſus philoſophuseram un
enim inter oẽs magnos nominatiſſimus & liberalium artiũ Nrne
ſagaciſſimus indaꝑator. Excelſus inꝙ; erã celſitudine ſcien/ nenirſan
tie que inflat nõ carit atis que hedificat. Na cedrum odorife/ Eninhe
rũ uocabant me romani prĩcipeſ folus habundantẽ ſed non mnandeli
habebã fructum. Excelſus eram & impius ſuper oẽs cetane udi eſlun
os meos. Elatus & ſuꝑexaltatus ſuꝑ cedros libani Et ecce Kon ln
acceſſit ad me mr pietate plena. predicatio ſancti uiri epiſco arwan
pi uita & exẽpla ſanctorum patrũ Pauli & Antonn & Sim/ d eecl⸗
pliciani & cum his oĩbus uox dñi confringentis cedros co⸗ oellte
minuit cedrũ libani & hoſtia preparata ad uictima iĩ odorẽ tunobiscen
ſuauitatis.Et ſic factus ſum pater excelſus. Deinde ad africã coNnde
ueni mecũ ducens decem & nouẽ de fratribus meis ſimul ui Iuunhamr
uẽtes in palacio ſancto & cupiẽtes ſegregari a ſeculo Sanctꝰ? ctdunen
pr ualerius cupiẽs eſſe particeps fructuum & orationum lo/ Rada ane
cũ iſtum ſecretum in quo ſumus donauit. & multi noſtrum mnecelauit⸗
uiderunt. Sed loco iſto edificato in chriſti nomine & ſancte mwenacknt
trinitatis. pontifex yponenſis factus ſum & uocatus ſum pa e Awtolere
ter excelſuſ multorum. Põtiſices eĩ fratres mei. ſicut uocatur an Olimecce
paſtores gregis ita & patres plebis pro cura & patria ſolici niglnmn
tudine & tunc factus ſum ſicut oliua fructifera.in domo dei. un Gunn
Preſules enim oliue comparantur. propter uim olei triphi- Nrunſnnde⸗
cem. Nam eleum primo illuminat paſcit & feſſa membra nanliumeine
fſouet.Sic & preſules illuminare debent. uerbo paſcere exem lellgion npaſin
plo & fouere egentes temporali beneficio. Eg0 enim fratres enn 1 ſd 1
sN

.
Imus ad me Azt
nocaligd dicerez
Moné. Secd ſecüdi
lormrus eſt nom

odexcelſus cun

undomo

Nedeid/
harumni
N Cö en
Sphrdolophman
AbberENE
ci celſiwir ſin⸗
Nicdnnadke,
ubuncemikt.
Is ſuper as en
IbN E.
oſnchun ehlh
Aronnin

gersCecs eh

43 Uchmiiot

.
ds Drsl 1

gmnaſelod,
nKonvon
un Amuln odns
4* SIde⸗
niſt omnel,
. oenͤtnln
rcmel ſl ie
o .
0
Nchtaan n
oprer uimo
ſan AMANN
bo eeteot
. Vannin
aaan pa

Xli

2
=

ponere. Turrim dauiticam. clipeis fort iſſimis munire. muni
tam declarare-& declaratam ordinare. Nam quid per turrim
dauiticam niſi ſanctorum eccleſiam intelligo. Et ſic iam ab
ortu & occaſu ab aquilone & auſtro uiget noſtra doctrina
& expoſitio. Non tamen a me ſed de domo dei procedit. &
ſic non ſolum pater gentium dicor ſed etiam uitis habundãſ

in lateribus domus dei. Cuius domus ſunt latera legentes &

orantes & coniugati legentium & orantium & connigantm.
Nam uobis qui eſtis legentes & orantes habundanter pro/

pinauimus doctrinam quibus diſciplinam apoſtolicam tra

didi. Comiugatis poculum uite. etiam propinauimus, uobis
tamen propinaui. uim feruoris. caritatis. & equitatis. Illis ue
ro pacem & pacientiam donauimus. Reuertamur ergo ad hi

ſtoriam pretaxatam, que inſinuat nobis tria. ſ. diſciplinam

regularem progreſſum. & exitum.Dicitur enim nobis a do-
mino tolle filium tuum quaſi dicat dominus tu qui mona/
chus es.tolle filium tuum Iſaac qui interpretatur riſus hoc

eſt tuã propriam uoluntatem tolle in cuius exequutione ho

mo ridet & delectatur & hec eſt prima oblatio dei q́; homo

debet deo reddere & offerre ſuper unum montium quem

monſtrat nobis deus nam multa genera mõtium demõſtrat

nobis dominus. Sed de quatuor nobis. Mediator dei & ho/

minum homo Chriſtus. Ieſus mons dicitur qui erit in nouiſ
ſimis diebus mons domus domini in uertice montium & ne
rum mons dei mons pinguis & coagulatus. Porro de hoc
monte deſcendit ros & unguentum pro barba Aaron om/
nes enim de Chriſti plenitudine unguentum recipere poſſiu/

mus. Apoſtoli etiam fratres dicuntur montes quia fundamẽ

ta eius ſolum eccleſie in montibus ſanctis. Angeli nunquid
non & ipſi. montes dicuntur excelſi: porro Ieſus qui mons
dicitur ſedens in mõte tabor ſermonem diſcipulis tacit. enu/
merans ſeptem beatitudines ſpiritus. O fratres attendite quã

tum ſit impedimentum ò́ graue diſpendium inferat ſancte
religioni ſuperfluitas & habundantia rerum longe magis le

glmus in libro noſtre conſcientie q́; poſſimus explicare ſer/

monibus. Nunquid. non ſodomitarum peccatum fuiſſe legit
1 111

habundantia panis & ſuperbia uite. Nunquid non angeli ui
dentes ſe habundare in pulchritudine & ſa pientia ſuperbiẽ/
tes ceciderunt. Nunquid non & patres noſtri, quaſi ratione

eadem expulſi ſunt de paradiſo. Nunꝗd non & mondus ſub

merſus fuit quando habundantes & in ſuis habundantiis.

deum non cognolſcentes perierunt. Nunquid non egiptu ha

bundantes. iacundia pleni facti ſunt & ſubmerſi. Nunquid
non propter habundantiam. vdola terre facte ſunt. Nũquid
non amalech quia habun dabat. id eſt inuidia plenus. deſi/
uit in manu Saul. Nunquid non tempore Dauid milia inter
fecti ſunt. Nunquid non Saul habundans. ſuperb“ efficitur.

& eiicitur. Nunquid non Herodes aſcalonita iugulatur. Nũ/

quid non Herodes tetrarcha. ſperans in ſua habũdantia po/
pulo latiſfacere qui credebat Iohannem eſſe ſanctũ & iuſtũ.
ipſum tamen decolauit. Cogitate fratres quid recepit holo/
Pine quid Ceſar quid Nero quid Valentinus quid Conſtã-
tinus quid Decius quid Iulianꝰ. Quid ergo ualuit Ceſari &

Neroni habundantia quid aſſuero pecunia. quid antiocho

ſimulata. & paliata pria. Colamus ergo chriſtum pauperẽ ĩ
preſenti ut ſimus diuites in futuro. Comes ergo diuitiarum.
ſuperbia & luxuria eſt. Amemꝰ? ergo o fratres ſummam xp1
& apoſtolorum paupertatem. Ne in noſtra ſandta religione

mutetur color optimus, & diſpergantur lapides ſancuarii

noſtri. Sane enim fratres mei ex collatione aliarum pauper/
tatum. commendatio paupertatis uoluntarie. plenius inter
nos relucet. Sunt enim quinq; genera paupertatis prima eſt
infelicitas. ſecunda eſt paupertas cupiditatis. tertia pauper/
tas ſuperfluitatis. Quarta doloſitas. Quinta paupertas uolũ
tatis.Primam habet mendicus. Secundam haber auar?. Ter-
tiam habet prodigus. Quarta eſt paries dealbata. Qumtam
habet uir compeditus, Prima eſt flagellum. Secunda eſt ue-
nenum. Tertia eſt uentilabrum. Quarta uimbraculum. Qui/
ta edificium. Prima eſt miſeria quia cruciat. Secunda eſt ne/
nenola quia necat. Tertia eſt uentoſa quia inflat. Quarta do
loſa quia diſſimulat. Quinta glorioſa quia coronat. Nec mi
rum lſi chriſtianus amator ſobrietatis ſobrietatem ſpiritus

totmtencat, aun
mencdauentdien
hancppramu
hefi n gweel
Abnamaimum
gnacdnnaporta
Nentes auten adn
Alnapanede
eas manum A
bnie pol⸗
onbus grenn
franes Nnqu
qve uelutalnnsd
teAclco co
laaardlan
icliohcgeuctrn
Anen
encvnundno
Ligoreln Abrur
ponteikenen
cananpenaniſ.
Crscperge
AGanſcenr
neſt ledi
nt, gvecorn
Orcaces ane e
Keud Uirſane
muſcem
Knunguenn
ninimſenin,

widnon msdliu

renti ſupebi⸗
tni quararore
ON A mondus ſob
1s ubundanens.
inonesiotn hu
mI Nunqud
nin bn. l/
Daund munwner
8.oed ehedn⸗
ſun hubicumai o
eſmnai duli.
Grid ant tw
, ualit Clin i
1, id m
Oniumoaubete!
Szodhutarun.
moslummann
1nda Nign
ae niu
Neummn d

Nne. Nens

nti e
A⸗R
Leiban En
w. Secnct
6

G

1.
im habe⸗

u n

commendat. cum epicurus preceptor uoluptatis eam com-/

mendauerit dicens. q́; felix paupertas eſt. ſi leta eſt. Super
hanc propriam uoluntatem offert homo deuotus. ꝙ preci/
pue fit in profeſſione obediendi. Sequitur fratres ſtrauit
Abraam aſinum & duos pueros ſecum ducens. Iſaac uero li
gna cedrina portabat. Abraam autem ignem & gladium ue
nientes autem ad montem. ligatur Iſaac. ſuper ligna ponitur
& ſcita a patre Dei uoluntate. non aperit os ſuum. Et exten/
dens manum Abraam audiuit ne extendas manum ſuper
uerum. ſed pro Iſaac tolle arietem unum de cunctis tuis me

ioribus. quem inter ſpinas tibi paraui. Attendamus munc
fratres. Nam quid per aſinum niſi carnem noſtram itelligo.

que uelut aſinus domanda eſt. uirga onere. & pabulo & cine

re & cilicio. caro domanda eſt ne impinguata. incraſſata &
dilatata recalcitret. uelut aſinus. qui cum domino. uelut ca/
tellus ludere uoluit. Duo nanq; pueri. ſunt quinq; hominis

ſenſus. quos tamen duos dicimus quia ad uſum & ad execu/
tionem eorum duo infra membrorum mancipata ſunt. Nam

& ego uelut Abraam in uobis. & canonicis noſtris. ne caro

luxuriet & ne mors per feneſtras ĩtret duobus pueris uos ſo
claui paupertati. ſ. & orationi quibus mediantibus quinque

ſenſus corporis extĩguere poteris. Nam per hec preterita ma
la obliuiſcemur. Cogitationes male non aſcendent in corda
ueſtra. Affectio cognatorum non regnabit in uobis. Hec enĩ
ſunt:que cottidie monachos cribrant ſicut triticum. Iſte ſũt
mordaces cure. que ſanctum umi propoſitum eneruauerunt.
Inter has uir ſanctus coquitur & cruciatur. Hec ſunt mona-

chorum muſce mordaces & morientes. que perdunt ſanita /

tem unguenti. Hec ſunt uolatilia que comedunt frumentum

in anima ſeminatum uos autem fratres dum hec in corda ue

ſtra aſcendunt recurrite ad orationes uel ad operis occupa/
tiones ne uos ſerpentine muſce deglutiant. nũquid ñ ſic fecit
ſanctꝰ pr̃ Antoniꝰ. qui cũ epiſtolas a caris ſuis ĩ ſeculo mo/
rantibꝰ recepiſſet. nullã legere uoluit. ſed receꝑtas in ignẽ ꝓ
lecit dicens. Carte fallaces eſtis etiã plene mendatiis. cõburo

uos ne comburar a uobis. Sequitur fratres, ligatur Iſaac.
1 ini

Sic & uos ligamim in hac ſolitudine tam fortiter. ut conſue
tudines uite ſecularis ignoretis. & ſuauitatem ſancte religio
nis capiatis placeat uobis ſomm ſobrietas. mentis tranquili
tas. corporis mundicia. mortis ſeueritas. & cucta ſalutis ex-
ectatio Soluitur Iſaac. & iocunde ad matrem uertitur in
erſabee. Sic & uos uertamini ſoluti. ad matrẽ que ſurſum
eſt ieruſalem. Cum ergo illic perueneritis dabit reſfrigeru ſe-
dem quietis beatitudinem. & lummis claritatem.-
De nita clericorum circa obſeruantiam ſermo. xXlii.

Maua. ne uidearis hominibus ieiunans Ieiunatis
Nofticium eſt- cinere & cilicio ſedere. ſordidas ue/
AQſces non tenere carnem macerare. faciem attenua
re. in palore permanere non ipſam lauare non ad menſam
opulentam accedere. non conuiuia & feſta uiſitare. non capi
te inclinato ĩcedere. ſed elemoſinas dare. caſtitatem ſeruare.
iuſte ſancte & pie uiuere. ut Chriſti ſanctam reſurrectionem

expectans glorietur. Hec autem oĩa facite.non ut uideamini

ab hominibus. ſed tantum ab illo qui cuncta uidet in abſcõ
dito. Sed ſi contingeret ꝙ fumus ieiunmrum ſpargeretur in
ter homines. ſtatim faciem tuam laua. ne uidearis homimib?
leiunans. Tria enim fratres proponuntur nobis hodie. ſ. ie-
iunare. faciem lauare. & caput ungere. Hec enim tria ſunt in
quibus tota uita ueſtra cõſiſtere debet. Que ſunt iſta fratres

miſi declmare a malo & facere bonum. & totum quod habeſ

deo contribuere. Ecce quicquid continet noſtra chriſtiana
ſancta religio. Quid enim per ieiunare fratres niſi a malo de
clinare. per faciem lauare. eſt bonum facere. per caput unge-
re eſt totum deo tribuere. Sed dicet quis breuis eſt hec expo
ſitio. ſed & aquam uiuam ut cupimus non propimaſti. Attẽ

dite ergo fratres. Nam hoſtis antiquus ueſtris primis paren

tibus. primo in paradiſo ſuaſit ut domimum offenderent. ſe
cundo ut faciem a deo abſconderent poſt meridiem. Tertio
ut de ligno uetito comederent. Nã ibi dicitur ut caput per/

ungeret. ſed hic ut caput ungeret. ibi aſcondendo faciem la

citaret. ſed hic lauaret.ibi ut & comederet. ſed hic ut ieiuna/

ret. Credamus illi qui mõ hec precepit. ſed non illi qui cõtra

Vm ileiunaueris unge caput tuum. & faciem tuãâ

nal d
icite Nmark
Exlumumcönen

(ALCNudrt hom
Equ ſoliprop⸗
1 Alqur auan.

enr Faſtidn' ura

Puen leiumͤs
oltars leuumm⸗

multauis Hecaut

ltäſontintrucku

Ulloucent acp
Munusfuctum
Ourbosſalunon⸗

Nummperele
gäfteutſuperle⸗

Delumgfidilapu,

eunaut winao

nsbltegopn
mns enna ſilſſid

ſKunm kon⸗
agase
SZ
UCcinddezdn
femusnosneſtm
ufemusteſun
keltnamuset.
Acsgn dom
aclodckſnnan
W
enun Gnnnnl

e
Nuntaſonane

iorier memhe
uem ſuncke nelgo
5mennis anguul
Kcica ſalutls ex
men verntur in
mmniqne ſutſum
bn Ningerule⸗
mum. A Mcemu
unmuns. aumnins
hſedene, Crlcun
Ve ſacem anen
r. nONd meir

arare nonct

AIIrarem Erux.

KAILIA

um Kunedhnen

No ur uldeI

ncki Ucernablo
Panzenent in
Ucennshominn
1nos oe
“ vimnſnn
e riuhm

☛

xlij

ria perſuaſit. Ait eĩ pater hic eſt filius meus dilectus.ipſum
audite. Nam ait hodie cũ ieiunatis. Eſt enim fratres quoddã
ieiunium cõmendabile & quoddam damnabile. Damnabile
quod uident homines quod fit propter homines. comẽdabi
le quod ſolũ propter deum fit.Sed aliqui ieiunant ut faſtidi
ti. Aliꝗ ut auari. Aliqui ut ypocrite. Egrotus ieiunat ut ua/
leat. Faſtiditꝰ ut appetat. Auarus ut parciat. ypocrita ut ap/
pareat.Ieiuniũ egroti eſt ſanitatis. Ieiumium faſtiditi eſt gu
loſitatis.Ieiuniũ auari eſt parcitatis.Ieiumũ ypocrite eſt ſi⸗
multatis. Hec autẽ ieiunia. & ſi non ſint periculoſa ut egro⸗
ti.tñ ſunt infructuoſa. Ieiunate ergo fratres propter deũ.frã
gatis nucẽ ut accipiatis nucleum. prouiciamus folia ut inue
mamus fructum. purgemus puteũ ut hauriamus aquas de
fontibus ſaluatoris. Ait eĩ ſaluator ſiciẽtes. uenite ad aquas.
Nam rriplex eſt aqua ſaluatoris fratres. Aqua lachrimarum
