ribus dilacerat. Nec ira replectus conſilii poteſt eſſe capax.
O monache intuere caput tuum Nam in cruce poſitus pro

ſuis crucifixoribus exorauit. Et primicerius martyr ſtepha/
nus pro ſuis lapidatoribus genua flectendo clamauit. ne ſta

tuas illis ad hoc peccatum. ſed ſi nõ tante perfectiomis ſumꝰ
ut bonum pro malo ſoluamus: ſaltem pro malo malum non
reddamus: non tamen per puſillanimitatem remittende ſunt
iniurie: ſed per ſapientiam: que eſt in Chriſto ieſu. O quanta
fratres mei humus peccati labes. O quam grandis & lata miſe
ria tam corporis q́; amme. Nam corpus quietem ſomnum &

alacritatem amittit: ſed & anima uitam perdit eternam. Ve/

niunt emm & reuertuntur ad nos per iram priſtina peccata.
& ſic confundimur & damnamur. Nos uero fratres: qui chri
ſtiani ueraciter ſumus-Relinquamus uindictam illi: qui ait.
Mihi uindictam: & ego retribuam- Quicquid enim pertinet
ad te: illi dimitte. Nunquid & ipſe mäaabiltores uindictas q;
facit nos imaginari non poſſumus ?non tamen hoc ſibi pere
re debemus: nec affectare: ſed pro eis orare mente & puro cor
de. Nam dum noſtras imurias facere petimus: quod der eſt
uſurpamus. Orare tamen ſine intermiſſione debemus ut um
dicet ſanguinem ſuorum ſeruorum non ad damnationẽ: ſed

ad correptionem: qui eſt benedictus Amen.

¶ De puritate conſcientie

D Spirituale gaudium hodierna die fratres dile-
Giſſimi intendo Vos inuitare. Quod quidẽ gau
dium non operatur diuiciarum copia. Nõ falax
mundi gloria. Non prolis fecunditas non corpo
ſed tantum conſc ientie puritas. O felix conicĩe

.

Putirs0
tenorem ene
ab ommllmn
diſus elca
Uuruſg; utru
Hwcet farres
ſtsſupeenne.
Clumſanch
Clleltsanu
goieſcr cum
lcdeca cum
fachelis con
cuncis foue
8. in cele
decoratag
magdalena
marzopuin

cofrarkes

Noſtram conta
louneperles

eperiolen
Dhkkcdionenm

(KaWa

Mnc auns aus

Klenciacon

MlIS. tunc⸗
lemus, Am

nlre c Uplmn
ſs, Nam ſi
3kerrum.
nacetnbt

ratur. cO.

hes ſunche
nchs ſed te
Clluminag

Wlorianotc
s chaboluser⸗
Amgenntin
deegmn:
uinnen e,
nonNh ceuiat:
uuruemn d
orrſtle cyn.
e ol
Vntſr ſephr
lodamm eſ
ewchonb n
pmnlomahommn
mEmnmmEiN
ſo etn un
PamdsAnn

—

ueren ſonmet

retanmn
rMmapett
ſarres guid
Namilli:gula
Aemum pennt
e Nsf
nenhoe bt
veme Apll
ns: 4
cebend
1ummnin

puritas. O felix ſancte conſcientie iucunditas. Que uermen i
teriorem excludis. que a carcere doloris. liberas rationẽ que
ab omni immundicia purgas mentem. O mens ſancta. para/
diſus deliciarum. uaris bonorum operumuirgultis coniita:
uariiſq; uirtutum floribꝰ purpurata. Celeſti gratia irrigata.
hec eſt fratres paradiſus. in qua plantatur lignum uite cele/

ſtis ſapientie. Hec eſt thalamus dei palatium chriſti. habita
culum ſancti ſpiritus. Hec eſt tronus ſalomonis-lectus ſpõſi

celeſtis: in quo ipſa conſciẽtia bona optime delectatur.& re/

quieſcit cum ſponſo ſuo.O conſcientia in te & tibi occurrit

rebeca cum Iſaac uenienti de agro. in te delectatur iacob cũ
rachelis coniugio. In te ſunamitis ab Iſaac regem Dauid iu
cundis fouet ãplexibus. O conſcientia ſancta. in terra adhuc

es. & in celis habitas. Gaude o anima ſancta. Sancta conſcla

decorata.gaude celeſti & eterna gloria. In ea fres cariſſimi.

magdalena illa ignifera chriſti precioſa offert ungnenta ibi

maria optimam partem elegit que non auferretur ab ea. Eya
ergo fratres. ſi ad hanc gloriam cupimus peruenire predicta
noſtram conſcientiam diligenter diſcutiamus & ibi littera
luxurie perlegamus. apicem ſuperbie. notã auaritie., ceca in
uidie perſpiciamus & deleamus ea per conciſionem ꝑ cordiſ
contrictionem. per ueram ſatiſfactionem & tunc merebimur
per gratiam adipiſci gloriam illam quam nec oculus uidit:
nec auris audiuit: nec in cor hominis aſcendit. O fratres mei
& leticia cordis mei: feſtinemus ingredi hanc ſanctam ſan-/
ctorum. Tunc enim habebimus bonum: quod non perde/
mus. tunc accipiemus perfectum bonum: quod non amit/
temus Amare tamen debemus ſi ad hanc gloriam perue-
nire cupimus temptationes fames tribulationeſque ſingu/
las. Nam ſicut in fornace purgatur aurum: ſicut limmia pur/
gat ferrum. Sicut flagellum ſeparat a grano paleam: ſic &
ſornace tribulationum pacientia exercetur. Fortitudo ro⸗
boratur. conſtantia ſolidatur. ſpes ad celeſtia inuitatur.

O ſpes ſanctorum & turris fortitudinis eorum: tu non con

fundis: ſed te expectantibus gratiam infundis, non cecas:
led illuminas: non famelicas: ſed reficis. O felix ſpes
D

cele⸗-

ſtis tu timorem ſeculi expugnas conſolationem non extir-
pas. Per te timor non augetur per te falia cupiditas non
ſomniatur. per te luxuria conquaſſatur. per te ſuperbia
auellitur. Per te inuidia non dominarur. per te cuncta uicia
terminantur. O ſpes celeſtis curie in te regnat caritas. que
credit omnia: que ad ſalutem pertinent. omnia ſperat que
hpromiſſa ſunt. O fratres mei quis hominum poteſt mentem
ſeruorum dei infirmare. ſi apud deum ſpes celeſtis pro ea
allegat: in quo nocebunt tirannorum fulmine. Fortune pre
cipicia ꝗd agent. O ſpes tu cogitationes dirigis. tu in carita
te altitudinem ponis ut in ea perſeueremus uſque ad mor/-
tem tu in caritate latitudinem extendis uſque ad inimicum-
O ſpes celeſtis glorie per te patriarche mala patienter ſubſti
nuerunt. Per te prophete cuncta mala portauerunt. Per te
apoſtoli ad mortem gaudenter perrexerunt., Per te marty/

res afflicti ſunt. Per te uirgines combuſte ſunt. Per te confeſ

ſores uituperati ſunt. Per te uidue caſtitatem aſtringunt.
Per te maritate lumbos precingunt. Per te pupilli languen-
tes & orphani ſperant ridere- Per te pauperes confidunt
Saudere. Per te peregrini ſperant terminum. & ad finem la/
boris peruenire. O ſpes: tu omnia portare facis dulcixer &
ſuauner. Eya ergo fratres amate: hanc tenete: nõ tamen ſine
timore: quu ſperat & non timet: negligens eſt. qui autem tu
met: & non ſperat: depreſſus eſt: & deſcendit in profundum
quaſi lapis: a quo deſcenſu liberet nos ille: qui de celo de/

cendit: ut nobis uitam donaret & aſſenſum Chriſtus deus
noſter. Amen.

G e compunctione & lachrymis & penitentia.

USermo undecumus feliciter incipit.

CITOIE fratres cariſſimi ꝙ poſt mundi gaudia
ſequentur eterna lamenta quia nemo poteſt hie
& in futuro gaudere. neceſſe eſt ut unam amittat:
qui aliam uoluerit poſſidere. Si ergo o monache

zie gaudeit
ſihicploran

Inqurtqunl

ſeredeben

ſereebemun

punsnoſter
Flere emmd
n Sicenm
matur ex
epaneretn

ihI lane

mlſericord
plangit peeg
patne, Ho
mentis noſ
flores uimmn
li ſraeln.
ſeexegypte

lun ſubmet⸗

lomnoslotn
Ucotrupubi
feun Ar
Gaer

oneste

bus uitenn
Utdiximus
lem orpor
corponisin
nalcecönn

Ommn pler

enter ſulce
C gratiam
tommliſti
ſntuuler
möſimonl
ttener p
brgne

wnen non enn
Aaadrun
1. de iped
Rrecuncki en
Snatnn
„Cmmatern gr
Vun poreltmenen
cklelis we

4

—

nne Fonum ge

ings uncart
1 e A no
cnead mman.
Aarener bct,
CEHN. DNAE
um. an unp
ſun MucE
taren Mhneun.
tepuollhyprn
Apenes Chtnn
n. AadiNN
reſacsdiu
e: nö tananh
t. qulaun
hrn pointn
e:gulceh
n Cntu d

umſnilin
tunmnn
onm

Xf.

hic gauder᷑ cupis:ſcias lam te exulem eſſe patrie celeſtis Sed
ſi hic ploraueris. iam patrie celeſtis ciuis conſtitueris. Beati

inquit qui lugent quia conſolabuntur. Sed dicet quis: quid
Hlere debemꝰ?. & oportet: Ego a utem filioli & fratres dico. ꝙ
fHlere debemus peccata: que commiſſimus. Iſte enim fletus ſir

Panis noſter. quem quotidie comeder̃ debemus die ac nocte.
Flere enim debemus populorum peccata: ſicut noſtra uulne
ra. Sic enim paulus faciebat dum clama bat. Quis quis infir/
matur & ego non infirmor. flere etiam debemus de dilatiõe
regni eterni.quod bene oſtendebat ille dum dicebat. Heu mi
hi quia incollatus meus prolungatus eſt. Iſte enim ſunt tres
mifkricordie quibus texitur liber Ieremye prophete quibus
plangit peccata anime inſultum miſericordie. & dilationem
patrie-Horum flentuum ymbribus debemus irrigare terra
mentis noſtre ut pariat fructus bonorum operum diuerſos
Hores uirtutum. Iſti quoque flectus ſunt tres fluctus. b quos
filii iſfrael tranſierunt ad terram promiſſionis. Vere peccato
res ex egypto uiciorum exeunt. Mare rubrum tranſeuntes
dum ſubmerguntur hoſtes & uicia ſuſfocantur uere cantãt
domino glorioſe dum intrantes celeſtem Ieruſalem. depoſi/
ta corruptibili ueſte ſanctis angelis ſunt ſociati. O monache
fac igitur ut mens tua ſit liber quem uidit Ezechiel. in quo
ſcripta erant lamentationes & ue.O monache ad has lamen
tationes te conuertas. Hos dolores amplectere cunctis die/
bus uite tue. fleas tua cunctis diebus uite peccata. nõ ſolum
ut diximus tua ſed & proximi. Caue tamen ne fleueris mor/
tem corporalem alicuius. Nec ſubſtantiarum amiſſionẽ nec
corporis infirmitatem. Omnia enĩ neceſſaria ſunt omnia hec
ualde cõmunia. Ponas ergo te in dei uoluntate relinque ſibi

omma ipſe te reducet & conducet. quicquid tibi acciderit. li

benter ſuſcipe. deum in omnibus lauda omnem honorem
& gratiam ſibi exhibeas ſolummodo quottidie fleas que
commiſiſti. & que committere proximos uides. quaſi tua
ſint uulnera. Sic etiam peccatrix illa maria non ſolum ĩ do
mo ſimonis ſed etiam poſt aduentum ſancti ſpiritus hoc idẽ

ardenter perfecit, Semper enim dolebat. ſemper in uita ſua
AHebat que commiſerat. Sic fecit & Maria mater domini.

E 11

Nam dum iuxta crucem ſtaret. Non ſua peccata flebar quia
nullum peccatum habebat.flebat non tantum etiam filn pa
ſionem. ſed & iudeorum damnationem. Sed dices mortuũ
fratrem uel amicum uideo. Nam lis infirmitas me inuitat ad
planctum. Ego autem dico tibi monache. tempera luctum tu
um. Non emm tuum eſt mortuos Here: ſed ſilere, Non tamẽ
prohibeo lachrimas naturales: quas naturalis neceſſitas ex-
primit. Nam multi lachrimas fundunt: & q́;uis natura nos
ad hoc frequenter inuitet. animus tamen ſapientis immobi/
lis perſeuerat. O tu qui ſapiens uideris eſſe in ſeculo. caue ne
conſentiat animus tuus mortuos deplorare ſtude ut luctus
uincatur ab animo. Caue ne ſorbea tur animus ab infir/
mitate mentis. extenuet ſpiritus carnem ideſt ſenſualitatem.
O monache ſi mors iminet:noli dolere prepara te ad mortẽ
per mentis conſtantiam. Talem te prepara ut mortem timere
non poſſis.ut poſt mortem uiuere incipias:qui ante mortem
moriendo umuebas. uel uiuendo moriebaris Cupis ergo. O
manache ſemper umuere: depone fletum pro terreniſ. noli plo
rare que mundi ſunt: & que neceſſaria ſunt euenire. Depone
omnino fletum pro terrenis & aſſume lamentum pro celeſti
bus.Beati inꝗt qui lugent. Beati ꝗ fletis: quia ridebitis Dili
gamus igitur lachrimas: quia ſuaues ſunt diligentibus deũ.
Delectemur igitur ſemper ĩ hac infima uita fratres mei in fle
tu & lamento. Simus tanto proximi ad lamẽtum & fletum.
quanto fuimus ad culpam audaces. Qualis fuit nobis inten
tio ad peccandum talis ſit ad penitendum deuotio. Grauia
peccata grauiſſimis lamentis indigent. Accipie fratres mei
compunctionem: quia ſanitas ammarum eſt. Remiſſio pecca

torum eſt-Sacrifitium ſpirituale ẽ quod deo ſumme placet.
holocauſtum medulatum eſt cor peccatoris humiliatũů- cot

tidianis rigatum. O monache lacerilantis punge oculum mẽ
tis. ut lachrima prodeat compunctionis. O compunctio q́;

ſancta & mirabilis predicaris. Tu ſpirituale lauacrum es tu

Hlagellum dei es per quod deus mutatur. Tu ſtimulus per
quem deus ad hominẽ inclinatur. Tu ligamen per quod deꝰ
fortiter aſtrĩgitur. O compunctio ſancta & immaculata. line
qua adultis non ualet baptiſimus. ſine qua ad iudicium diũi

zorpus kecip
qua Omns
olachrimt
nem umgans.

nuNckon

ſunmapent in
ſcr.Ofelel
Ueccnokum
bulaoutal⸗
potrumſilu

KrurorOu
Econductu

uacrumpr
anqum qu
el fanes me
ceeutpatasa
guoccerore⸗
orum Hoc-

mebluttur.

leſohnunp⸗
Knedumur-
lbuuuthomno
Crponscus
Uasnoras.
in ſeneme
lotenpore
lemumpen
liginturg⸗
nanei detran
ſiollar?en,
Adfurtü.ſil
Cllpam per
hrymarun
Ommnü bone
bart Pemta
lplorat, & B

Ueſt luſt an

Kea ebr gi
mumenmmilint
Rcresnonni
aseinurr
unpnhchunnn
1ſen. Mntani
EArkſris e
(iusmu no
ems mnobi⸗/
enſenlocae e
Tluden Mn
1 mims dbnin
Get eniudon
Nya ead Mi
zun norunmn
SeNl menn
8. Cgze
otenentmwoe
euenne, DN
num o etl
udehnis, D
lgennblsei
unes mailt
iuum Akenn⸗
8bun nobs i
deuoto,
preſimmd
.Rento
ine il⸗
Ghuninid,
nzeoaln ir
Oont
lucnnc,

0, II

Ef⸗

corpus recipit: ſine qua infructuoſa eſt omnis confeſſio: ſine
qua omms ſatiſfactio inanis eſt. O compũctio lachrymoſa.
o lachryma mentẽ purgans: intentionem fecundans: cõfeſſio
nem irrigans: animam ſanctificans.Hec eſt lachryma ſancte
compunctionis ſoror. quia motus illicitos extingu t paradi
ſum aperit. infernum claudit. mundumq; deſpicere in cũctis
facit.O felix lachryma tu carnalem cogitationem extiĩiguis.
peccatorum morbum expellis uirus culpe euomiso felix ta

bula. o uitalis nauicula: per quam naufragus redire põt ad

Portum ſalutis. O aqua ſalutaris: per q́; omne peccatum de-
ſtruitur. Ouia: per quã ad paradiſum gradimur. O ſpiritua/
le conductum: per quod de inuio ad uiam tranſitur.i0 felix
lauacrum pemtentie lachrymarũ:quod totiens uales ad pur
gandum quotiens purgationem ĩdiget cor humanum. Hoc
eſt fratres mei herba celeſtis illiꝰ fullonis:qua ueſtes ſuorum
deturpatas a ſorde quottidie purgat. Hoc eſt celeſte nitrum
quod de rore diuine gratie confectum abſtergit maculas pec
catorum Hoc eſt lixium quo interioris hominis caput op
time abluitur. O lachryma: tu contra ruinas hommum ſua/
ue ſolatium paſſioms. Chriſti uicaria cõtra peccatum poms
remedium. ut per te totiens cogatur Chriſtus mori: quotiẽs
labitur homo in abiſſum peccatorum. O monache ergo a la
chrymis quis continere ſe poterit. Intremus obſecro conſciẽ
tias noſtras: diſcutiamus eas. & ſi riſimus in uuentute: ſaltẽ
in ſenectute fleamus. cogitantes quid Chriſto & quid diabo

lo tempore noſtre iuuentutis proſoluimꝰ. Et ſi ante q; ad he

remum peruenimus uiſus nos incuruauit per concupiſcẽtiã.
ſi guttur ꝑ gulam. ſi auditus per enormitatẽ uerborũ uel ſpõ
taneã detractionis audiẽtiã. ſi lingua claudicauit in uerbo.
ſi olfatꝰ errauit ĩ odoramẽto.ſi tactus in ſuauitate. ſi greſſus
ad furtũ.ſi ĩ his uel ĩ aliquo iſtorũ ĩueneris culpabilẽ ablue

culpam per lachrymam iuxta ꝗ;titatem ſordis menſuram la

chrymarum copiam aſſumendo penitentiam que marter eſt

ommi bonorũ. Timor etiã que pniam cõcupiſcit. cõtritionẽ

parit.Penitẽtia enĩ illa digna & bona ẽ. que peccata peracta
deplorat. & deplorata iterum non committit. ꝗd ergo penitẽ

tia eſt niſi ante acta deflere & flendo iterum nõ committere

Cc 11¹

(

Nam qui ſic peccata deplorat.ut iterũ peccata committat ad
huc pntam agere ignorat. Nunquid & diſſimulat? Irriſor eſt
& ñ penitẽs qui ad hoc agit ꝙ penitet. Penitẽtiamm igitur

fratres mei & Kemateres pnñiam agite in fletu & lamẽto: ut di

gne ridere poſiitis in gloria beatorũ Amen.
¶ De ſuperbia ſermo.xli .

NRATRES cariſſimi ubi ſupbia fuerit. ubi diſcor
dia & contumelia dominabitur. nõ ergo decet ſer
5

17

uos dei in heremo conſtitutos ſuꝑbos eſſe ſed hu
miles. ñ elatos.ſed maſuetos. caſtos. benignos &

oibus uirtutibus ornatos. Cauete enĩ fratres & uig lãter ſꝑ

attendite.ne ſuperbia inflemini de bonis cõmiſſis. ſciẽtes ꝙ;

fſuperbia ex angelis demones fecit. ſed humilitas hoĩes ſimi/
les angelis conſtituit. Superbia gloriam de celis deiecit ange

licam- ſed humilitas ad celos aſcendere fecit infirmitatẽ hu/
manã. O fratres mei cauete. ne orantes uel legẽtes. uel ſtãtes.
uel ſedentes uel uigilantes dicatis ore uel corde. habitantes
in cinere & cilicio cum phariſeo. gratias tibi ago dñe ꝗa nõ
ſum ſicut ceteri homines.Hec enim ſolitariã uitam ducentes

diabolo inſtiganti ſepe cogitant. ſepe hoc dicere tẽptant᷑ ab

inimico ſeruorum dei. Potius uolo uos heremum exire q́; ta
lia dicere uel cogitare. Sed dum temptemini hoc aſſerere
uel de uobis ipſis hoc cogitare-mox clamate. mox ululate.
& dicite. Ego ſum uermis & nõ homo. obprobriũ hoĩum &
abiectio plebis. Et cũ publicano dicite quibuſcũq; uirtutibꝰ
ſitis ornati. deus propitius eſto mihi peccatori. Attẽdat igit᷑
caritas ueſtra quid dixerit ueritas nra, qui maior ẽ noſtrum
ſiat ſicut minor.& qui pᷣceſſor eſt ſicut miniſter.O monache
q;to maior es humilia te in oĩbus. & ĩuenies gram corã deo
& hõinibꝰ?. O ſcã uenerabiliſq; humilitas. tu filiũ der de ſinu
patris deſcẽdere feciſti in uterũ ſcẽ marie uirginis.tu eũ feci⸗

iti inuolui uilibus paniculis. ut nos indueret uirtutũ ornam

tis. Tu circũcidiſti eũ in carne. ut nos circũcideret ĩ mẽteTu
eũ permiſiſti corporaliter flagellari. ut nos liberaret a flagel
lo peccati. Tu eum coronaſti ſpinis. ut & nos coronaret etex

ris tols ſus
crat Aſolon⸗
Ofilumlt
nes lenid
ſiicepara
ocut Supe
Koscögresrun
tihmmamdl
dakraonen
aſähücr
ſealogteke
Nepſi ri
pbonenlie
PöisnosPon

lſunbaſte

leötmoroſose
Eapnaſigd
labelanct
ſhtingoace
fiſroresb
nascarhedra⸗
riudr bi
al
aſbiar
gebet Ein
ſt Coum⸗
totlim mun
quibus nos

Deſontitue

Wlhien
lricebin⸗

aconminna
mulanlmnſcret

mänamolgnnt

lmnid

4

tirithiiſon
knöceaſel
ſaoboslekbe
los dengnas4

nA uglüh

nnlts ſnig
miirus hoie n
Ecclsceeeln
Cenimmexi hy
Huzelits
t khlime;
binoctiee d
iunamcucente
Aenr inuneb
Emmmeieqj
ri ünd
Uliz umnul,
Aritn

Woritohn

inronr
gian Cnichl
gnnndiin
Tuimmionmn
Gnini⸗
en lge

umunctl

4

nis roſis ſuis. Tu eũ inſirmari feciſti. qui medicus cũcorum

erat. & ſolo uerbo ſanat uniuerſa. ut nos infirmos ſanaret.

O ſcã humilitas:qꝙᷓ; diſſimilis es ſuperbie. Nã ipſa ſupbia fra-

tres luciſerũ de celo deiecit. ſed hũilitas dei filiũ ĩcarnauit. Ip
ſa adã de paradiſo repulit.ſed hũilitaſ ĩ paradiſum latronẽ ĩ

troduxit. Superbia gigãtũ linguas cõfudit. ſed huũilitas cun/

os cõgregauit diſpſos. Superbia nabuchodonoſor ĩ beſtiã

trãſmutauit.ſed huilitas Ioſeph prĩcipẽ iſrael cõſtituit Suꝑp

bia faraonẽ ſubmerſit.ſed humilitas moyſẽ exaltauit. Hec ẽ
illa ſcã hũilitas ꝗᷓ fecit nos ſolitarios que fecit nos priuatos
ſeculo que fecit nos ĩ cõuentu ſolitario oĩbus uirtutibꝰ flore

re ꝑfcĩs.hec ẽ illa ſcã hũilitas que philoſophos tradidit ĩ re

ꝓbum ſenſũ.excecauit iudeos. ſuftocauit paganos. inflamat

Xp̃ianos. Punit obſtinatos. deiecit potẽtes ĩ ſede exaltatos.

Sed ſuꝑbia fr̃es mei nõ ſicꝭSed ꝗd:niſi ꝙ pᷣlatos ꝑcutit.diui
tes timoroſos efficit. religioſos decipit. Hec hoĩnes cecat ne
ſe agnoſcãt ꝗd ſunt.hec enĩ frutũ ꝑdit oꝑis. mẽtẽ hoĩs ligat
ꝗa ab ea pandit᷑ oẽ malũ.Hec ẽ illa ſeruẽs olla:quã ieremias

uidit. in qua decoquuntur oẽs principes & paſtores tenebra

rũ: ſectatores bonorũ tẽporaliũ: uenatores diuitiarũ qui pri/
mas cathedras appetũt ĩ ſinagogis: & ſalutari in foro: & uo
cari rabi. hãc ollã ſuccẽdit diabolꝰ:dũ corda patrũ inflat ad
altiora. Iſti ſunt quatuor uẽti: qui totũ orbẽ ꝑflãt. Arrogan/

tia ſibi aſcribẽs q n hẽt. Inſolẽtia ſibi approprians: ꝙ aliis
debet. Figura ſu

. erbie:qui multa de ſe credit. ultra q́; uerum
ſit. Cõtumacia ſe errigẽs ĩ plãtũ.Iſti ſunt quatuor fabri qui

totum mundum concutiunt & corda filiorum deir diſſipãt. a

quibus nos cuſtodiat deus. Amen.

¶ De fortitudine ſermo. xiii.

Via ĩ hac uaſta ſolitudĩe dei gr̃a ſumꝰ ĩ unũ con
gregati. ut unaimes habitemꝰ ĩ domo. ſint nobis
omnia communia. propterea inter ceteras uirtu⸗
tes fortitudinẽ oportet nos rape ſequi & imitari.
Nã ſi hãc uirtutẽ ãplexi fuerimꝰfres.iacula fortũe ñ ttebimꝰ
deridebim diaboli blãda. & ſpernem? irrita. O fratres mei li
c iin

gate hec ĩ cordibꝰ uris ꝙ ꝗ fortis ẽ liber c.nò eĩ ſeruit fortje
ñ uarietati mũdane.O fres mei & letitia cordis mei cõſidera-

te q;ta fuit ĩ martirib? fortitudo.ꝗ uelut ĩpaſſibiles tormẽta

deſpiciũt tyranos cõfundũt cũctaq; mũdi deſpiciunt ꝗ licet

decoriati. licet cõbuſti: licet ĩ cũctiſ mẽbris afflicti: licet ĩ oĩbꝰ
corpore ſint piecti:nõ tñ legimus mẽte eos mutatos. Sed ſci-
re debetis fres ꝙ multis mõis dr fortitudo. vpocritarũ. uide-
licet phõrum & bonorũ fideliũ. ypocrita deniq; multa ſuſti
net: multa portat: fortis ĩ cũctis apꝑet. Sed ue ypocrite ꝗa ue

nãdo mũdi gloria. eternã penã meretur. hic ſic tradit gloriã.

&G nõ hẽat gloriã hec eĩ fortitudo ñ uirtꝰ? ſed uitiũ.ñ magna

nim uas ſed ĩfirmitas nñ bõitas ſed ĩbecillitas appellaf. hac p

tẽdũt heretici. hac rapiunt falſiq; fres. de quorũ numero ider

Sgra uos nũq; eẽ cognoui. ꝗda ẽt tortitudinis. ẽ ĩ philoſophiſ
calcauerũt duntias honores põpas dignitates & aliqũ mem

bra ꝓpriorũ corporũ. ſed hec fortitudo, inſuffitiens erat ad
eterne uite meritũ. qr :niſi ꝗa carebãt caritate & tĩãore dei. Ip/

ſa deniq; caritas ẽ forma oĩs bone actõis. O qᷓ tus rigor forti

tudinis fuit ĩ platõe.O quot & q;ta paciebãtur cõtraria. ſed
ga fundamẽto fidei caruit ꝓpterea ſpes eã fortitudinẽ non
erexit. Caritas nõ ꝑficit 105 uirtutis meritũ oĩo amiſſit. Sed ẽ

& alia fortitudo qua boni quottidie certãt uſq; ad mortem.

ales ſunt fundati ĩ deũ.10 ut ſupradiximus fres nec uerba
nec ĩpiorum uerbera cimẽt. Hec ẽé illa mirabilis fortitudo. &ᷓ

moy ſes aſperitatẽ uie deſerti uicit. hic eſt panis celeſtis qui

Eliam ĩ deſerto pauit.Hec ẽ fortitudo ꝗ mortẽ ſpernit. hec ẽ
clauis: qua dom' dei pateſcit & aperitur. Hec ẽ que habenas
uoluptatis ſub freno rõis iacere cogit. hec ẽ ĩ qua iohãanes in

Adelerto decorat. hec ẽ ĩ qua paulus heremitarũ forma beati//
ficat᷑.Hec ãtonu aliorũq; ſcorũ patrũ lorica & zona:qua pᷣci

ti & armati.ĩ excelſis ĩdefeſſa uoce quottidie clamare nõ ceſ

ſant. O fortitudo heremitarũ: bacul cenobitaꝶ&: cingul'mo
nachorũq; oĩum ſacramẽtũ. tu cõtra paupertatẽ uales ut nõ

frãgatur aĩmus paupertatẽ amãat s- ſed aplior ſit interius. &
magis diteſcat in mẽte. & q́;ro minꝰ habũdat ĩ rebus fortũe
tanto plus ualet fortitudo contra mundi inſultum. O forti/

tudo ſi dolorem pateris in ommbus gratias agis. Tu in tr

billarionech
morbiceden
OCrtude
Eculeumanp
Sad morren
aoperato.
leredtünuͤbo
1ldcolum
OMrummun.
Wrumvone
Inummcnsnor
coraſlet
nepaſet Sl
muraſſent.
Mumethobul
Unquokep

ctennbe
ſratabor
les. Aldeo
lloquns.
Noſter pater
pelbſter e
braneporn
bedn ſunr.
l monaſte
N ſonnn
ertinet
1 lila,
eu Dil
velnbiunt

ndedſeturini
MWsmacölde,
Nſbls tornir
Chcun, glr
Aahlerioib
nInros Sed ſer
omnanüuce⸗
enng mllu ſuſt,
eſpocnte gave
cſcmndnyoni.
dnumi ment
1s Pelif ;

quorunmmeoe
skighiaſoht
Aes Qägi nen
luchrensann
nea ieta
itustigninl
turcöͦal
rurudni N
amit l
adnoen
ſtes ner el
ls riuc
nis cleſld
niſpennl
ecegleklmng
ige Ohinsn.

*

„ – 2

Xiti

bulatione diuitias ſpirituales & delicatas inuenis. ut potius

morbi cedant in mentis cõmodũ. q́; corporis detrimentum.

O fortitudo omnem crudelitatem euacuas. carcerem reſpuis.
eculeum amplecteris. Optas uincula. ſpontanea ſemper cur/
ris ad mortem. O mõache nihil ualet curſus tui brauu nihil
tua operatio: niſi columna fortitudinis roboretur- mhil ua-
let edifitiũ boni operis: niſi columnam fortitudinis amplexe
ris ſed columna fortitudinis fracta totum edificium bonorũ
Operum ruit. Hanc ſi Dauid tenuiſſet: homicidium & adul/

terium non cõmiſiſſet. ſi Sanſon hanc ſeruaſſet: feminam eũ

inimicis non tradidiſſet. Si ſalomon hanc dilexiſſet: ydola ñ
adoraſſet. Si petrus hanc tenuiſſet: ad uocem ancille fidem ñ
negaſſet. Si filu iſrael hanc habuiſſent: minĩe in deſerto mur
muraſſent. Eya igitur fratres eſtote fortes in bello temptatio
num. tribulationum: infirmitatum: iiuriarum. & pugnate cũ

antiquo ſerpente. & accipietis regnum eternum Amen.

e iuſtitia ſermo. xiiii.

Tbene noſtis fratres cariſſimi, tria monaſteria
apud ypoñ. dei gratia merui laudabiliter ad ho-
norem ſancte trinitatis conſtruere. Quorum pri/

mum eſt ĩ quo iam anmis multis modico pabule

cõtenti hylariter cõmoramur: Beſtiis aſſotiati. auibus mini

ſtrati.ciborumq; ſpernentes delitias: uiſus hominum fugien/

tes. & ideo non ego miſer: ſed uos ſepe angelorũ aſſueti eſtis
colloquus. Aliud quoq; monaſterium in orto: quem ſandus
noſter pater ualerius dedit edificatum ẽ. & quoniam poſtq;

preſbyter epiſcopus factꝰ ſum. nec ſem per hic uobiſcum ha

bitare potui. nec cum fratribus qui in predicto monaſterio
Fuſicr ſunr. pteterca ĩfra domum epiſcopi mecum habere uo

ii monaſterium clericorum: & cum eiſdem pariter umere ce
pi ſecundum apoſtolicam traditionem. Ad uos ergo tamen

Perriner qui in heremo laudabiliter habitare uoluiſtis. uer /
buüillud. audite & intelligite: atque operibus adimplete quo

dicitur. Diligite iuſtitiam. Ad fratres aut noſtros qui in ur

be habitant.quibus etiam expedit predicare quottidie uer—

bum dei: pertinet non ſolum diligere iuſtitiam quo ad ſe ip/

ſos:ſed etiam mudicare: reprehendere: obſecrare: increpare in
omni pacientia & doctrina populum electũ dei. Et licet fres
mei collocati ſint in orto ſancti epiſcopi ualerii: licet ſatis di
ſtent ab urbe: eorum tamen fama diuinitus diuulgata eſt. or
dinaui ut uerbum dei populo ſalubriter predicarent. Anime

q; fidelium ſuam doctrinam & exempla audiendo & uidẽdo

ſponte redirent ad illum qui ex nihilo cuncta creauit. Ecce
qũo terram iudicãt.ligant & ſoluunt qui uolunt. ſemper deo
fauẽte. Vos uero qui ſegregati eſtis a ſeculo qui ẽt uitam tu
tiorẽ eligere uoluiſtis. audite ꝙ in cunctiſ maxime iuſtitiã di
li gere debetis. O fratres mei & letitia cordis mei. uultis ſcire
quomodo ſolitarn uuſtitiã diligere debetis: Cauete ne ſic ab

alterius oculo feſtucam eiiciatis. ut in oculo ueſtro trabem ĩf

uideatis: nec alterius uelitis releuare lapſum ut ueſtrũ nõ ui

deatur caſum. Nec ſic alterius curare debetis morbum: & ur

uos ipſos poſtponatis egrotos ne cuilibet ueſtrũ dicatur. me
dice cura primo te ipſum. Cura primo te ip̃m o monache. ut
curatis tuis alteriꝰ uulnera curare poſſis. Audite fratres mei
audite:quid dñs dixit phariſeis adulterã accuſantibus: quis
ueſtrum ſine peccato ẽ primus in illam lapidem mittat. O
monache in qua aliũ iudicas: te ipſum cõdemnas. Qua fron/
te fratres mei poterimus arguere alios: quod in nobis graur?
inuenimus. Ad nos igitur fratres ptinet mundos eẽ & ſcõs-
& ſi tũc fratrem noſtrũ deuiare uidemus. reprehendere eũ cũ
oĩ manſuetudine ſine mora debemuſ.ne per negligentiam ꝑe
reat. Caritas enim ñ odii non ranchoris ſed zelo iuſtitie gla
dium correctionis euaginare debet-Tamen ſemper miſericor

dia ligata ſit in cordibus ueſtris. ne uelut iudaſille qui pecca

uit deſperatus ad ſuſpendia pergat. hoc autẽ ad uos maxie
pertinet fratres. Sed quid ad fratres in urbe habitantes perti
neat audiamus. Certe non ſolum hoc ſed etiam expectat ne
niditium odho exaſperent ne in crudelitate inflamẽt. ne amo
re pecunmie emolliãt quia pauperes uere ſumus & ſpectaculũ
facti ſumꝰ ãgelis hoĩbus. ne tĩore iuſtitiã relĩquatis. Ne uos
moueat res purpurea: nec diuitiarũ uina: ſed ſacꝰ pauꝑis or/
phani & pupilli uos mouere debet.iuſtitiã cũ labor exercer.

Repiauiagt
teri noiid
enicrucelta
jeckktuchnsie
cit ed ci
cin vötnon
ic publicepr
llgit Kut
Oſundalans
detern
dum adennr
Nerit ci mo
co leſtigio
Influenrag
Ulrtutiexu
bucküepe
Plorreicin
lgltur herell
Anles morb
norcer iplan
Kaian
Theimiſan
Müdeti
1selcii,
68ltändaun
turgliciug.
exlerortbin

eſtmeclenn,

gloſinees

Cellauitquan

ſerutdut
luseſting
notperſee
maceliber
Alcekttucie
leiulea

anqdadkei
umeingepaten
ice. Utlcer ſig
Aemnlcer ſansd
cnlgrrn eo
dcaren Anmne
WtendoAudädo
ncheaut. bece
Oum lnger deo

üun

mpimeiucdricd
is men mlus ſin
Caereneſt 1
loeſronteni
um uueſtidö
rismorbund
ueſtüdenne
inomNlen
chte fana n
ulanctbus: s
Idem minat.
n= Cfon
linnobss Hann
mdoscitlli⸗
Nehender d
Tneglgenun’
lenoridl
aſlem
niat o
ubun ful

e e4

„ „ „

Xum

Regia uia ꝗ terrã iudicãt ĩcidere debẽt. nec declinare ad dex-
terã mohẽdo iudit nec ad ſimiſtra exaſperãdo ſupliciã. Nõ

enĩ crudelitaſ ẽ punie reatũ iuſtitia non tyranicũ ſed diumne

rectitudinis ĩditi. Nõ tñ uolumus nee coſiliũ damꝰ. ut mox
iudicẽt:ſed cũ oĩ maturitate icedẽtes & inuẽta diſcuſſaq; rei

cã. in xp̃ᷣi nomine nidicẽt delinquentes. & ſi publice peccaue
rũt. publice puniantur. ut & ceteri iuſtitiꝗ diligentes fortius
diligãt. & iuſtitiam odiẽtes metuant & caueãt ne delinquãt.
O ſancta laudibiliſq; miſtitia. ſub te & per te pudicicia regit.
pax per re triũphat. Securitas & dignitas per te florẽt. & frii
ctum afferũt in paciẽtia. O iuſtitia ꝗ te amauerit qui te ſtrin

xerit.cũ moyſe mare mũdi uitiorũ ſanguinem rubricatũ. ſic/
co ueſtigio ꝑtranſibit. hec ẽ uirga qua petra percuſſa manat

influenta. ꝗa lapidea ſubditorũ corda iuditio iuſtitie tacta.

uurtutũ exuberat flumina. Hec eſt uirga aaron que fronduit
& fructũ peperit. gꝗa iuſtitia quaſi frondet. ĩde meritũ cõcipit.

Floret eĩ dũ materialiter exercec. fructificat.dũ ſubditus cor/

rigitur. hec eſt uentilabrum quo granum diuiditur a palea.

anies a morbo eiicit᷑. ꝗa cõtra morbũ peccati opponendũ ẽ
mordax ẽplauſtrũ. ne ibi ĩ maius uitiũ tabes exuberat incur
uata. & ẽt ĩ augmẽtũ facinoris redũdet iniꝗqtas impunitatis.
Hec ẽ mẽſura:qua debemꝰ metiri penas & merita põderare.
Attẽdite tñ fratres. attẽdite paſtores. ꝗ terrã iudicare debe/
tis ꝙaliqñ iuſtitia releuanda ẽ pꝑ ſcãdalũ multorũ aliqñ ex
agitanda ut ſit cautella reliquorum. Tunc uere iuſtitia dici/
tur gladius. qui utranq; partem hominiſ defendit. corpus ab
exterioribus iniuriis ammam a ſpiritualibus moleſtus. Hec

eſt medicina uitiorum:antidotum peccatorum. Hoc ẽ pugio

quo finees tranfſfixit coꝛuntem cum madianitide iudeum. &

ceſſauit quaſſati0. Hic ẽ lapis quo dauid ꝑcuſſit philiſteum.

& a ſeruitute iſrael liberauit. hec autem ſine diſeretione gla/
dius eſt in manibus furioſi. hec ſine prudẽtia eſt mors & bo

norũ perſecutio. Hec ſine miſericordia gladius eſt ĩ manu t
rãni.cũ ſumma eĩ diſcretõe fr̃es mei tenẽda ẽ iuſtitia. Cũ ſum
ma deliberatõe ĩferẽda ẽ pena ñ iudicãdo ex ſuſpitõe ſed ex

oĩ certitudĩe ueritatiſ. Attẽdite fres mi & añ ꝓbate & poſtea
recte iudicate.non ſecundum faciem: ſed recto iu dicio. O q́;

(acile eſt iudicare. Sed o q́; amarum eſt. quod iundicatum & re
trahere. Ideo non puer nõ ĩſenſatus uobis preeſſe debet. ſed
annoſus prudens. caſtus. ſobrius ut in progreſſu & ſtatu ſal
terre & lux mundi cunctis appareat. Talis iuſtitiã nõ poterit

ignorare. Tũc enĩ regnũ romanorũ pacifice tã diu perſeuera-

uerit: q;diu ſapientes regere permiſſerunt. Sed dum iuuenes ĩ
experto regere uel regnare permilere: tanꝙ; iuſtitiam ignorã
tes: acceptores perſonarum facti ſunt: & ſic iuſticiam perden
tes: domimum omnium terrarum perdiderũt. Iuuenes ergo
imprudentes duces uel eccleſiarum paſtores nõ conſtituẽdi
ſunt.ne ipſi cum populo pereant. Tales enim ſi preſunt.non
ſolum preterita & futura non cogitant. ſed audire ꝙ beatũ ẽ
aures ſuas obturat. Tales ẽt nõ ſolũ iuuenes ſunt. ſed ẽt anti
quati in diebus malis: hoc facere frequenter minĩe dubitamꝰ
Vita emim paſtoris omnibus debet preeſſe Et quo hoc quis

facere poterit. ſi iuſticiam ignorauerit. & regnare in eternum

crediderit. Iſti memorari nouiſſima ſua non poſſunt qina in
cternum uiuere credunt. O fratres ſicut frequenter diximus.

paſtores & principes romanorum ſcĩam de preteritis hẽbãt:

in quibus & certificari optime poterãt: & de futuris aliquid

ſcire ſꝑ procurabãt. Hoc autem exerciciũ eorũ cõſiſtebat: &

iuſticia uſq; ad mortem: & pro ea mori moriendo felices ſe
reputabant Tu uero o monache qui prees: obſecro memora

re quid es: quid fuiſti: & eris Tunc iuſtus reputaberis a deo:

& in eternum non peccabis. hec aũt fratres mei ſit ſp noſtra
exercicatiO. & ſi hec fecerimus uere fideles & iuſti erim Sed

ſunt aliqui licet dei gratia non inter nos qui in ſpirtun liber/

tatis uiuere uolunt. Superbi auari diſcoli guloſi adulteri 8&
ſi ab aliquo aliquando reprehenduntur- latrant ut canes-
mordent ut ſerpentes deuorant ut leones- Vlulant ut partu
rientes. Dicentes malum bonum & bonum malum.- Talis
aperta facie uiuoq; ſermone negare iuſticiam preſumunt. di/
centes: ecce qũo me perſequit᷑ ypocrita. qui luſticiã tenere in
detur. Talis deniq; fratres oĩbus peior eſt: & melius fuiſſet ſi
in ſeculo remanſiſſet. & ideo ſi in noſtra congregatione ali/
quem talem inuenerimus quod deus auertat qun ſic m/
ſticiam calcare uoluerit- non tenendus eſt ſed expel/

lendus tan
men nos
ſtaſauche

Snqrin
dorum &
mus Nolit
ſublimiad
portentinch
Snficentia
tequantun
ſinmman
lialis mis
ſceram qtr
Celct löhen
oroualen!
Wwmirars
Acchenn
Aligdhnuen
leſei ſeis
nortene
Pauluscoli
Underoös
glerarsſede
nebers,
Cepta dei ſ⸗
ſer re, io
fecciſeru,
Ua ſagilis
Nltonles
nlerpot

dinhemmin
Nerſſeceber
eln Aſtamtl
ulhninöpore
icinernen
olamiens
ubnam gnori
i. uens e
Nö colidi
nRNN
ladnegbeni
Sum däm
Tmidbtu
,Etciohorqus
Gnuemamn
npolint un
Uenter cuum
Detennnsitt
1

e unns ainl
rendh e .

nſnn lben/
9laclien,
n Mn
umn mn
maun. I

XV

lendus. tanq́; uiuere uolens in ſpiritu libertatis.·A quibus ta

men nos liberet deus. ſicut hactenus fecit per gratiam. ut no

ſtra ſancta & immaculata religio de bono ad melius augmẽ
tetur. per ieſum chriſtum ſaluatorem noſtrum Amen.
De fide ut alta ſapiant ſermo ſanti Auguſtini. xx.
. Criptum eſt fratres cariſſimi: ꝙ non debemus lo
qui ſublimia: tanq; ſapientes mundi gloriantes.
Ait enim propheta. Nolite multiplicare loqui ſu
blimia. Hoc autem uerbum ad uos maxime diri-

Eitur. qui ruſticani eſtis in ſiluis habitantes. Iicet ciues ſan/

ctorum & domeſtici dei uos eſſe nullatenus dubitare debe/
mus. Nolite igitur multiplicare loqui ſublimia. qui ſunt illa

ſublimia de quibus non ſicet multum loqui: niſi de dei omni
