Quod cõmune erit diſtribuet̃ unicuiq ſici t cuiq; opus ern
gazofilacium attendite & omnes habebimus ualde me dele
ctat.ſi ipſum fuerit ꝑreſepe noſtrum ut nos ſimus ſumenta
dei. nos ager dei. Nemo debet librum lineam. tumicam. niſi
in cõmune.de cõmuni accipiant mihi ipſi cum ſciam cõmu
ne me habere uelle quicquid habeo. Nolo talia offerat ſan/

ctitas ueſtra. quibus ego ſolus quaſi decentius utar. Offerã

mihi uerbi gratia birium precioſum. forte decet epiſcopum
quãuis non deceat auguſtinũ. i. hominem pauperem de pau
peribus natum. modo dicturi ſunt hommes quia uniem
precioſas ueſtes quas non poſſem habere uel in domo pris
mei uel in illa ſeculari profeſſione mea habere non decet. Ta
lem debeo habere qualem poſſum. ſi nõ habuerit fratri meo
darem, qualem poteſt habere decentem diaconus & ſubdia/

(OnIS. Q

quna incom
lacereſo
Cu ueſtsol
eum delaat
Paeorenun u
lunrproleſue

cethec membe
colorte in no

Poſteprituch

(cenon prol

nitant prane
Eedico audu
depropriou
eſtutdicam
erit. Diveran

clalem utam

maneyene ſeg

Atamen ante

ACeret l

1osClemum
Cunc uduice
Adencunm
hecunaan
ſien tiuben
ſtimentumſ⸗
el contra mer
loluent ſi ce⸗
copusſi
lunn ſed ſpero
Pure ſcelna
Adſterose
nabas. ſe
Gemt bllan
lum mor

Wundwigunr
mem meum oon

Maures ne
e, Reſpond
s Rehöcebo n
nnonelteelege

bere zwachuen
zühneuse

*

onhonemmenni
naſetiana
maride and
Nlna o
nurnleuuceinn
in Anreocllo

8nbona oA4

unlis Cu⸗
rumiOude
NevOoau
—
ar h,
. lid

conus. Qualem poteſt habere preſbyter. talẽ uolo accipere.
quia in cõmune accipio.Si quis meliorem dederit uendo. ꝙ

& facere ſoleo ut quando non poteſt ueſtis eẽ cõmumis. pre-
ciũ ueſtis poſſit eſſe cõmune.uendo ergo pauperibus.ſi hoc
eum delectat ut ego habeam talem de qua non erubeſcam-

Fateor enim uobis de precioſa ueſte erubeſco. & non decet

hanc profeſſionem. non decet hanc admonitionem non de/
cet hec membra. non decet hos canos etiam illud dico. Si di

co forte in noſtra domo noſtra ſocietate ageret aliquis uel
poſt egritudinem ut neceſſe ſit eum ante horam prandii refi
cere non prohibeo. uel religioſas mitere eis ꝙ eis uidetur. &
mittant prandiuim Tamen & cenam extra nemo habebit. ec
ce dico audiuiſtis audiant qui habere uoluerit proprium &
de proprio uiuere & contra iſta precepta noſtra facere parũ
eſt ut dicam non mecũ manebit.ſed dico quia clericus non
erit. Dixeram enim & ſcio me dixiſſe ut ſi uolẽt ſuſcipere ſo

cialem uitam mecum non ilis tollerem clericatum ſeorſum
manerent. ſeorſam uiuerent. Quomodo noſcẽt deo umuerent
& tamen ante oculos poſui quantum mall ſit ut a propoſi/

to caderẽt. Malui enim habere uel claudos. q́; plangere mor
tuos. Qui enim ypocrita eſt mortuus eſt. Qhomodo ergo ꝗ/

cunq; uoluiſſet extra manere & de ſuo uiuere non tollerem

ei clericatum. ita modo quia placuit illis deo propicio ſocia
lis hec uita quiſquis cum ypocriſi muerit. Quiſquis inuẽtus
fuerit habens proprium. non illi promitto ut inde faciat te/

ſtamentum ſed delebo eum de tabula clericorum. Interpel
let contra me mille concilia, nauigent contra me quomodo

uoluerit ſit certe ubi potuerit. adiuuabit me deuſ. ut ubi ego

epiſcopus ſum illic clericus eſſe non ꝑoſſit. Audiſtis audie/

runt. ſed ſpero in deum noſtrum & miſericordiam eius qa

ſicut diſpoſitionem meam iſtam illariter acceperunt. ſic eã

pure fideliterq; ſeruabunt. Dixi aliquid ſuum non habere
preſ byteros cohabitatores meos inter eſt & preſ byter Ber/
nabas. ſed de illo audiui quedam fuiſſe iactata. Ante omnia
ꝙ emit ullam a dllecto & honorabili filio meo eleuſino. hoc

falſum ẽ monaſterio donauit ille.nõ uẽdidit ego ſum teſtis.

7

k

—

Quid amplius queratis ignoro- ego ſum teſtis donauit ille

non uendidit. Sed dum non creduur donare potuiſſe. Dict?
homo qui tam bonum opus fecit/ut non crederetur. Tamen
uel 040 credite. & detractores audire libẽter deſinite. Iam
dixi ego ſum teſtis dictum eſt de illo ꝙ ãno propoſiture ſue
er induſtriam debitam fecerit. ut dum uolo ego reddidi deä/
Pira darem illi poſcenti fundum uictorianenſem. Tanq; du-
xiſſet mihi ut reddam debita mea da mihi in decem annos
fundum uictorianenſem. & hoc falſum eſt. Sed unde fuit ru-
mor naſceretur. fecit debita reddenda a nobis reddita ſunt
partim unde potuerunt. Remanſit aliquid ꝙ non debebat᷑
& monaſterio illi ꝙ per ipſum deus inſtituit. Cum ergo re/
manſiſſet cepimus querere unde debitum redderem. Ad con
ductorem ipſius fundi nullus acceſſit niſi quadraginta ſoli-
dos offerens penſionem. Sed uidimus fundum ampliꝰ poſſe
dare. ut celerius debitum redderetur. & commiſſi fidei cuius
ut de ipſa conductione lucra non quererẽt fratres. Sed quic
quid daret fundus de ipſis fructibus imputarent ad debuũ.
Fide agitur paratus eſt presbyter ut alium cõſtituam tuam
qui de fructibus fratribus reddat. Ex numero noſtro ſit aliꝗſ
cui hoc comittam ex numero ipſorum qui ad nos talia per-
tulerunt. Sunt enim in uobis homines religioſi qui eum ti-
morem falſo reprehenſum eſſe doluerunt & tamen credide-

rũt facum. Ex ipſis ergo aliquis uemiat ad nos ſuſcipia t poſ-

ſeſſionem omnes fructus pretiis ſuis fideliter uendatr ut reddi
poſſit facilius ꝙ debetur.& hodie recedat inde cura presby/
teri. locus etiam ipſe ubi monaſterium conſtitutum eſt a me
morato filio meo eleuſino ipſi presbytero barnabe donatus
eſt anteq́; ordinaretur presbyter in ipſo loco monaſterium ĩ

ſtituit. Sed tamen quia non eſt ipſius donatus erat locus mu

tauit inſtrumenta in nomine monaſterii poſſideat de fundo
uidorienſi. Ego rogo ego ortor. ego peto ut ſi quis religio-
ſus eſt fide agat. & exhibeat eccleſie iſtam operam ut cito de
bitum reddam. Quod ſi nemo de laicis fuerit inuentus ego

prepono alium iſte illuc non accedet. Quid uultis amplius

nemo laceret ſeruos dei quia non expedit lacerantibus ſer/

uis dei quidem merces falſis detractationibus creſcit ſed cre/

ſcit etlam p
zaudetee
ſa quia mer
trimetouet⸗
Atamenuot

ſ Detenendae

iös beneq

eſt filiorum
Adocerce
ras Sl bſ ſcl

boltag imte

es Auats⸗
utobechent
Andne
nuckſden
temmechrid
Illin patnb
iſtuinobe
lonig keen⸗
iquodcun⸗
enobeclen
nmcbeclen
grenuſina
AAem
Neddinn. 8
ſüpetdnice
non obedlts
Etdels me
tum, ſome

donauir de

duulſe. Did
etur. lamen
eſinnte, lin
poſtrure e

recclcdid
Tancq; d?

cem annos
indefuit wu⸗
eddita ſunt
on debeb⸗
um ergo te
an. Adcon
gina ſol
mnold poſ⸗
ſdel cuns
. Sed qu
d debii.
nam tuam
foſitaligi

talia va/

a eunn
en Gedl⸗
ulcipiatpo-
darun radl

cura Nrogbſ⸗

tum ekane
be donanns
naltenumt

nlocnse

de iundh
gus nle
m Ut co
guentus
crmvnu
lns ant,

annlbu⸗

.

ſcit etiam pena detrahentibus. nam non ſine cauſa didäum ?

gaudete & exultate quando detrahunt de uobis dicentes fal
ſa.quia merces noſtra magna eſt in celis. Nolumus cum de/
trimẽto ueſtro magnã haber̃ mercedem. nimis ibi habeamꝰ.
& tamen uobiſcum ibi regnemus. Amen.

(De tenenda obedientia & de uitanda ſuperbia ſermo. lvi.

maledictus fuit & poſt multa ſecula manet ꝙ di
citur ſemen chanaam & non iuda quia patri nõ
eſt obſecutus.Ceterum ſeni qui obſecutus eſt pa⸗
tris benediqionem habuit in omnia ſecula. hoc itaq; dico ñ
eſt filiorum iudicar de patribus. Nemo uadit ad magiſtrum

& docet didaſcalum ſuum ueniſti ad me ut docerem te litte-

ras. Si tibi ſcripſero & dixero tibi ſcribe quomõ & ego ſcri/
bo.itaq; imitari debes quem magiſtrũ elegiſti ab aliquo do/
&* es uadis ad periciorem magiſtrum. hoc totum quar di
co.-ut obedientiam exibeamus in patres noſtros. Qui patri
bus non obſequitur deo nõ obſequitur. Dicit enim dominuſ
qui uos ſpernit me ſpernit, qui ergo contemnit apoſtolos cõ
temnit chriſtum. qui contemnit patrem. contemnit chriſtũ.

Ihil itaq; ſic deo placer quomõ obediẽtia chaam

qui in patribus eſt hoc dico quia hic ĩ uobis ſumma & ſola

eſt uirtus obedientie. Si ieiunaueris diebus & noctibus Ora
tionẽq; feceris ſi in ſacco & cinere fueris. ſi aliud nihil feceris
niſi quodcunq; preceptum eſt in lege & tibi fueris quaſi ſapi
ens & obediens patri non fueris. omnes uirtutes perdidiſti.
una obedientia pluſq́; omnes uirtutes alie. Ieninium uel cõ/
tinentia. ſi te diligentia attenderis ſuperbiam tibi facit. Suꝑ/

bia autem eſt inimica deo nihil ſic odio habet deus ſicut ſii

perbiam. Quicunq; non obedit nõ facit de ſanctitate, ſed de
ſuperbia ideo non obedit quia meliorem ſe credit. illo cui
non obedit. Simpliciter dico uobis omnia peccata odio ha/

bet deus. mendatium periurium. furtum latrocinium adulte

rium, fornicationem in quibus ſi quis deprehenſus fuiſſet
n

vj:

non poſſet oculos leuare.ſed hic habemus eum quaſi execra
bilem. Siquis ſuperbus ẽ multo peius facit qᷓ; adulteriũ & tñ
loquimur cũ eo.qui fornicator ẽ põt aliꝗs dicere. uicit me ca
ro mea.ſuꝑauit me adoleſcẽtia. Nõ dico ꝙ ſꝑ facer̃ debeat ſi
qdẽ & hec odio hẽt deꝰ. Sed ĩ cõparatõe mali dico.ꝗcũq; ali
qd peccatũ fecerit uerbi gr̃a ſi furtũ fecerit excuſare pᷣt.dicet
ei 10 furtũ feci ꝗqa algebã uel ꝗa fame moriebar. uel ꝗa egro-
tabã.Suꝑbꝰ ꝗd dicer̃ põt.iõ ſuꝑbꝰ qᷓ;; malũ ſit ꝙ excuſatio
nẽ ñ hẽt cetera uicia eis nocẽt ꝗ ĩ eis cõmittũt. Ceterũ ſuper/
bia ꝑlꝰ oĩbꝰ nocet. hec ergo dico. ne non cogitetis peccatum
eſſe ſuperbiã. Nam ergo quid dicit apoſtolus ne quis ĩcidat ĩ
iudicium diaboli. uides ergo quoniam quicunq; inflatur in
iudicium diaboli intrat hoc ergo ſecundum ꝙ dictum ẽ.deꝰ

ſuperbis reſiſtit. humilibus dat gratiam. ut oĩa inquit pecca

ta fugiamus maxime autem ſuperbiam. Dico uobis de ſuper
bo ſꝑ ſibi ſapiens uidetur. Si quis ei de fratribus conſiliũ de/
derit & dixerit ei. Frater non debes ſic agere. nõ eum dignat
audire quia ſe magis ſapientem putat quam illum qui dat cõ
ſilium. Et quid dicit in corde ſuo. Ego mihi ſapientior. Ego
ergo non habeo conſilium. Non ſapientior tu es me. licet ñ
dicat tamen ex eo ꝙ contemnit conſiliũ fratris in corde hoc
loquitur. Ergo hoc dico. qui ſuperbiam habet ſine cauſa ha

bet.alias uirtutes habet. uirtutes ymo non habet ſed uidet

habere. Qui enim hoc habet ꝙ deo contrarium eſt quomo/
do poteſt habere. aliud ꝙ deo amicum ſit. Superbia 1 mona
ſterio ſic. Si ieiunamus erigimur orationem facimꝰ pro pec/
catis & in ſuperbiam erigimur. Aliquis ienunat pro peccatis
ſuis & pro peccatis ſuis penitentiam agens in ſuperbiam ex/
tollitur. Ideo ieiunas. ideo oras ideo precepta facis ut cõtra
deum facias. Monachus ſi ſuperbus eſt multũ ei melius erat
ſi uxorem duceret. Ego ſimpliciter dico & libera fronte dico
hoc dico quia quicunq; ſuperbus eſt. melius erat ei & hoc
ad comparationem mali dico. ut omnia alia uicia haberct.
quia ex malis ſuis inclinaretur ad penitentiam & non deſpi
cer̃t homines. Si autem poſt peccata gereret penitentiã utiq́;
dei miſericordiã conſequi mereretur. Qui autem ſuperbꝰ ẽ.
omnium malorum habet principium & non agit penitentiã

quaſtiuſt
& glornan
telliginns
tea uenmn,
Ut ſenuiute
Kran ſol

uceiſuperd

maneresine
Iumconrn
nersincin
les. ſinecel
Xim ſance
meltoresſ

ſimellorer
nor es uen

alquscie
A uſtne⸗
ſente ſinch⸗

ſcansoper⸗

ntqlre

ures re

haelen

ocean ſe

magisſbia
DZ farte llſier
(inpzcente

elleqnin

Mutte e⸗
eqvalsunt

torum gun
Ochriſumn
0N Nnie
lum lor
Ulrtus 8
emoſi

umqnſ erenn
Pachleenüdri
kere uctnea
Oacei deberſi
Udhco geig
lſnept e
1. ul gaesro⸗
iſtgerallano
i. Caeniſude/
Snensetcalun
Snequbicini
ung Mkantn
ngdamic
Oia nquit e
uobis ce lin

nbuscontlliüich

lum quucarch
peeno 60

ueshe, M

gincore no
Aſne Clſah
acde d
rwe N on
SNpabai
mn o ln
inſupenn
t u 6
üeninud
l . K⸗

—
—

lv.

quaſi iuſtus ſit. Superbus non agit penitentiam pro malis.
& gloriatur quaſi pro bono.hoc quare dixerim & uos ipſi ĩ
telligitis & aliorum ruine noſtra debent eſſe exempla ꝓpte/
rea uenimus ad monaſterium libertatem ſeculi perdidimus
ut ſeruitutem Chriſti accipiamus. Deinde iſta de fratribꝰ lo
quor qui ſolent ſedere longius a monaſterus. non eis deber

naſci ſuperbia de exemplo. In zenobio uixiſti placuit tibi ut

maneres in decimo miliario non debes ſinaxim ſanctorũ fra/
trum contineri. Non te ideo uiliorem putes ſi ad fratres ue/

neris in ciuitatem. ſi neceſſitatem haberes ire & uidere mulie
res.ſi neceſſe habuiſſes ire in plateas. recte non ires ſi ad ſina

xim ſanctorum non uadis. O uos qui manetis in ſecreto. aut

meliores fratribus eſtis qui ſunt in zenobiis autem peiores.

ſi melior es. ueni ut exemplum eis uite tribuas. ſi autem dete
rior es ueni ut diſcas que non ſcis ſuperbia naſcitur quando

aliquis dicis ſe ſecretum ſedere. fratres non dignantur uidere
& uiſitare & ſuperbiam erigitur. hoc propterea loquor pre
ſente ſancto fratre qui hoc opus facit. ut ꝙ ego loquor. huũc

ſciatis opera facere. Deniq; multi ſancti patres qui ueri pfes
ſunt.qui regunt animas ſanctorum. quando aliquos uiderit

iuniores ire ad deſerta & ad zenobium non uenire & in ſu⸗
perbia eſſe. uadunt & uim eis faciunt. & adducunt eos. nõ ut
noceant. ſed ut tollatur eis ſuperbia hoc propterea dico ut
magis ſibi qui manent in ſecretis & ueniuut ad zenobium &
fratres uiſitant. ab his qui ſunt in zenobiis non arguat᷑ qua-

ſi impacientes. ſed quaſi humiles. Nemo dicat de uobis. Ec/
ce ille qui in limo ſedet quia non patitur uenixe propterea ue

nit ut te edificet non deſtruet. & ut ſuperbiam perdat. uide/

te qualis uite ſit. uenit in diſerto & tamen gloriam nõ habet

eorum qui in diſerto ſunt. Deus itaq; omnipotẽs omnia que

locuti ſumus orationibus ſanctorum nos quoque impler fa
ciat. Nihil eſt enĩ grade dicere. Sed facere. ſed ꝙ facere ñ poſ

ſum & loquor iõ loquor. ut qui põt facere faciat. Qui habet
aures audiẽdi audiat ĩ Chriſto Ieſu dño noſtro.cui ẽ honor

murtus & poteſtas in ſecula ſeculorum. Amen.
ermo ſancti Auguſtini epiſcopi in obitu ualentini epiſcopi
carthaginenſis ſermo- Ivui. n n

Ilber ſapientie fratres cariſſimi multis modis co/
I. mendat hominis ſapientiam primo quia homi/
nem a periculo liberat. ſecundo quia conſeruat li
+beratum. tertio quia corona conſeruatum. Quo
modo autem liberat exemplum patet d Noe. quem cũ aqua
deleret terram liberauit in archa . Quomodo autem conlier-
uat. patet de Iacob quomodo duxit eum dominus per uias
rectas. & oſtendit illi dormienti regnum dei. qu euigilãs ait.
uere hic eſt domus dei. & porta celi. De gloria dei uero que

conſeruat. ſubditur. Redet deus mercedem ſanctis ſuis labo
Tum ſuorum. & deducet eos in uia mmabili. Iſti eĩ ſunt tres

ſtatus eccleſie in primo liberat. in ſecundo conſeruat. in ter
tio coronat dominus. In primo afficitur. in ſecũdo reficiur.
in tertio perficitur. In primo eſt labor & dolor in ſecũdo ſa/
Por & decor. in tertio gloria & honor, uerumtamen quia de
his ſtatibus frequentius fratribus noſtris canonicis frequẽs
fuit lectio exhortatio & in mẽſa quottidiana diſputatio for
taſſe in corde dicetis. Tedium eſt tantum de hoc nobis audi
re,quia etiam obſequium oportet ut nos decet reuerẽdo ua/
lentino epiſcopo exhibere ſed 6 pigeat uos fratres me ſup/
portare. Sed ſi tedium uobis eſſet. ad fratre: meos confugiã.
qui me audire tota mente & toto affectu deſiderant. nam uer
bum notum & antiquum. nouum aliquando fieri poteſt. Ci
bus etiam diu maſticatus citius digeritur. Vt ergo fratres di
ſtinctio trium ſtatuum clarius eluceſcat. cognitos eos comẽ
demus ſermones in hoc mondo in ſtatu penuentie. cecum
ducit dominus per uias duras. & promittit illi regnũ dei pa/
tris ſui. in ſtatu iuſticie. Iuſtum deduxit dominꝰ? per uias re
ctas oſtendens illi regnum dei.Ecce fratreſ quomodo reduci
tur cecus de inuio ad uiam. de exilio ad patriam de manſio
ne ad manſionem. de umtute ad uirtutem de corporis carce
re ad eternã gloriam. Ecce quomodo reducitur cecus ne ſit

ſine chriſto. deducitur iuſtus ut ſit cum chriſio & Chriſtus

cum eo,educitur ſanctus ut ſit cum chriſto. O fratres mei ec
ce quomodo eſſe ſine Chriſto miſerum eſt. Chriſtum ſequi
tutum eſſe. eſſe cum Chriſto beatum eſt. Non emm exiſtimaâ
dum idem eſſe ſecum eſſe Chriſtum & eſſe cũ Chriſto. Apo/

ſoluser
ſumm.ſed
nro ſecun
eris menn
ſeidunm
1,du
lſeeſtut
Auelucon
ſunt iſteun
durum eſt
munct ſur
tuplumas
Sne amq
cis conſel
tor &non
cccete uer
dolorina
clam ba
loonu
Venmtame
wmramence
NOa
der Do
Guam red
cecus ſichi
Der ujagfe
Ntſcoluen
Is. Aludel
popherache
Netumding,
laas Cn⸗
Driechanur
tonem n
Us Res
uſtus uere

ls nodts e
Moiua hont
a conleruali
muatum QCo
Obem ciagli
Huten conter⸗
mnnser s
mandlisa.
matad d
ſancsſos e
.HMheifune
ConGa. N
ſecüconion
lor nſenicot⸗
mmrmmnqt
onnes hini
dernon
pox bsad
ueridol;
zsne y
eosclllgi.
CmmN
Dicn ord
apohme
.ns eC
enne,aan
Urprickl
m uN
onden Ntu
mum N

— ☛ —

.
wons .
lioanin
Obans hl
Chmiunſi
me

ſtolus enim habebat ſecum chriſtnm dum dicebat. non ego
ſum. ſed gratia dei mecum eſt. Nundum erat cum chriſto la

tro ſecum habebat chriſtum cui promittebat chriſt, hodie
eris mecum in paradiſo. Reducitur itaq; cecꝰ per uias duras.

ſed durum eſt relinquere conſueta. durius aggredi incoſue/
ta. ſed duriſſimum eſt decoqui in fornace continua in qua ne

ceſſe eſt ut decoquatur talis ut uelut carnes poſſit amputari

& uelut omnia dura. amare ſuꝑ omnia amara ut mors. Que
ſunt iſte uie fratres niſi relinquere que mundi ſunt. O quam
durum eſt o ꝙ́; mortale uidetur. Oo q́; amarum relinquere que
mundi ſunt. Sed quia dura quia amara quia penoſa. Ideo cẽ

tuplum accipies. & uitam eternã poſſidebis. Eya milites ſur/

gite iam quia iam diu dormiſtis. armate uos contrictiõe cor/
dis. confeſſione oris.afflictione carnis.quia ecce ueniet ſalua

tor & non tardabit.ecce iam in ianua eſt. ecce iam te uocat

ecce te uenire compellit. Sed dices o miſer. in contrictione ẽ
dolor.in confeſſione rubor in afflictione labor. quid ergo fa
ciam. Eya o milites chriſti. ciues celorum iam denũciaris ab
illo qui ſuper te eſt. ipſe qui laborem & dolorem conſiderat.
Verumtamen quanto duriora tanto meliora tibi erunt. Ve/
rumtamen certa ualenter dum potes.quoniam repoſita ẽ ti⸗
bi corona iuſticie.quam reddet tibi dominus in illa die iuſtꝰ
ludex.Poſtquam quomam repoſita eſt tibi corona iuſticie.
quam reddet tibi dominus in illa die iuſtus iudex. poſtq́; ãt
cecus factus eſt uidens impius iuſtus. tunc deduxit dominꝰ
per uias rectas cantare poterimus fratres. Sunt enim fratres

ut ſcolares noſtri uacui.non reddeam tres ſpecies rectitudi-

nis. Aliud eſt enim regi. Aliud dirigi. Aliud corrigi. Nam
propheta dicebat. dominus regit me & nihil mihi deerit. Et

iterum dirige in conſpectu tuo uiam meam. Et iterum in qus

corrigit adoleſcentior uiam ſuam. Et iterum. manel inquit
yſaias corrigit mihi aurem. Res enim fratres inanimata pro
prie dicitur regi. ut currus & nauis. Res ſenſata preter ra/-
tionem dmigitur. ut equus & mullus quibus non eſt intelle
&us. Res rationalis corrigitur. ſi corde regitur ut homo.
Iuſtus uero errigitur ut ſapiat que ſurſum ſunt & querat.

ä

4

Sic enim uolebat yeremias dum dicebat. State in uiis ueſtriſ
& conſiderate que ſit uita eterna. Damel ad maieſtatis ur-
ſionem proſtratus audiuit ab angelo. Sta ſuper pedes tuos.
Quod tamen ſi non credis prophete. Crede poete ſcolaris

peruerſe cui deus os ſublime dedit celumq; nidere. Vix enim

dum quereret tyrannus poete & diceret quare te deus fecit.
reſpondit. ut contempler celum & celorum numina. Factus
eſt homo in terra non ptopter terram ſed propter celum.

Quis fidelium plus dixiſſet fratres probabiliori argumẽnto
neſcio. Nunquid etiam animal mutum & brutum noui ar-

gzumentum egritudinis ſue. Nunquit leo infirmans. Animal
quod ſymia dic itur querit- qua deuorata mox conualeſcit.
Nunquid etiam ſymia egrotans querit ſanguinem canis ur/-

ſus fermicas. Leopardus Capreas inter ſerpentes ferculum.

Homo uero nutritus in phiſica hec ommaa ignorare uide/

tur. Vnumquodque ſelicitatem affectat. opere tamen affecta/-
re non uidetur. Quere ergo o homo celum. ad quod fact? es.

Noli querere philoſophica. quoniam ad philoſophiam fa/

tus non es. Non expedit tibi ſcire que ſunt ſuper terram.
Sed tantum que ſurſum ſunt. Sta igitur ſuper pedes tuos-
Sta in uiis naturalibus ad quas tamen factus es. Et dirige
eas ſi neceſſe eſt in dando & dimittendo. Date & dabitur uo
bis. dimittite & dimittetur uobis. Et tunc dominus tibi di/
cet. Amice aſcende ſuperius. intra in gaudium dommi tui-
Sed dicet quis quomodo & qualiter egredietur ſpiri? de cor
pore. Nunquid Salomon hoc ignorare uidetur, dum dixit
penitentes ignorare uiam aquille in celo. Quomodo ergo de
um uidet. quomodo angelum. quomodo ſe ipſum quomo-
do ſpiritum alnim bonum uel malum. Super hoc hodie ille
magnificus philoſophus admiratur. nam in libris de anima
libus quandoq; ſenſus corporis communes eẽ nobis ad uſũ
tantum in brutis poſuit. mſi ab oblectamentum. Homo au-
tem in omnibus delectatur. pecus uero tantum in duob? de
lectatur. ſcilicet in guſtu & tactu. In aliis uero mouetur quã
doque & excitatur. ſed non delectatur. unde ergo eſt ꝙ ſpiri
tus egreſſus a corpore duos quos habet communes cum be-

ſtüsper
(tarur.
kabllet⸗
ponsur
lntellen
leqna ſ
herſibic
los cant
leſuper
dumor
do hec
paterta
tateme
ſumckt
dicünn
homn
lo ie
Auun⸗
Srur ce,
tenaplun
Atem gen
awond hl
(aecum
dumttei
cunaseß
Aglone
kauüet
qul ci pi
lnonttz
Ohumf
lllauce⸗

inuisveſ
mweltans uy
Ner pedes moe.
poete ſcolans
e. Wyenn
edens frit.
umm Haus
oer Anm.
0n Aruminnd
Urum nOeNN
mans. Amm
cONualeſel.
unem cans A

Ntes ercolun .

Egnotate uch
uo ſac⸗ G
phan

Vper nan
eces tuds⸗

8. b
AAdrrurd
mons d 6
m dommn .
u Hen en
. duni
ontoep
Pfun, n
rhoe lot⸗ le
hbnsd m
enobs An ſ
wum. kino⸗
nin dudd/
omouen
oek
unez

S=

—
— =
☛ =

ſtiis penitus amittit. nõ enim guſtu uel tau utitur uel oble
ctatur. Sed alios tres ad uſum retinet & oblectamentum. mi⸗-
rabile tamen uidetur ei. ſ. ꝙ ſpiritus ſine corpore ienſibꝰ cor
poris utitur. Quod tantum philoſophus forte ſi plane non

intellexit. uerum eſt enim & omnino uerum ꝙ & irrefragabi

le. quia ſpiritus liber uidet deum. delectatur in deum. ne ſem
per ſibi dicat.O homo ubi eſt ergo tuus auditus. etiam ange

los cantantes & iubilantes uidebunt etiam & audient eſto/

te ſuper quinq; ciuitates. 1. beatitudines.& ſic unicuiq; ſecun
dum operaiſua. Et ſi dicitur a uobis. domine quid facies quã

do hec omnia uiderimus a te largiri reſpondet ille magnus
paterfamilias uelut alexander militi petenti munus cui ciui

tatem dediſſe fertur. Si tu tñ ñ es dignꝰ tãta recipere. ego tñ

ſum dignꝰ & potẽs tãta donatr᷑. Angeli fratres mirabũt᷑ ñ mo

dicũ in opꝑibus dei ĩ coniũctõe aĩe & corꝑis hoĩe.ĩ cõiũctõe
hominis & uerbi in chriſto. in comunctione hois & dei ce
lo. Nã dicturus ẽ dñs pr̃i. uolo ut ſint unũ nobiſcũ ſicut ego
& tu unum ſumus.Deſperſona admirantur ubi uni unũ iun

gitur.de ſecunda plus. ubi unum duobus iungetur. Sed de

tertia plurimum. ubi unum tribus in trinitate iungetur. Hec
autem generaliter expoſita ſpiritualiter. tamen ad cõmemo/
rationẽ huius ſcĩ & ep̃i ualentini trahi poſſunt. qui dũ eſſet
catecuminus.annorũ.xviii. ad baptimum peruenit. & ſic re
duxit eũ dñs per uias rectas poſtmodum deduxit eũ ꝑ uias
duras ep̃i & pnie.poſtmodum duxit eũ per uias admiratiõis
& glorie. ſic ergo poſt eũ currimus fratres ut cõprehẽdamꝰ
brauiũ eterne uocationis in die illa cũ uenerit Ieſus filiꝰ dei.
qui cũ pr̃e & ſpũ ſcõ uiuit & regnat in ſecula ſeculorũ.Amẽ.

(Incpn admonitio ſcĩ Auguſtini epiſcopi ꝑ quã oſtẽdit᷑ quã
omum ſit lectionem diuinam legere & quantum mali ſit ab

la uel eius inquiſitione deſiſtere.
NRoopicio Chriſto fratres cariſſimi lectionem di-
uinam auido & ſcitienti corde uobis ſpirituale
gaudium de ueſtra fideliſſima obedientia faciatis
Seld ſi uultis ut uobis ſcripture ſancte dulceſcãt .
& ſecundum quod oportet duuna uobis precepta ꝓpficiãt.
n iiii

„ *

Vitf.

ſubtrahite uos aliquibus horis ab occupationibus mundi.

quibus etiam in domibus ueſtris diuina eloquia relegentes.
ad integrum uos dei miſericordie conſeruetis ut in uobis il-
lud feliciter ĩpleatur quod de beato uiro ſcriptum eſt. quia ĩ
lege domini meditabitur die ac nocte. Et illud beati qui ſcru
tantur teſtimonia eiuſ in toto corde exquirunt eum. in toto

corde meo abſcõdi eloquia tua. ut non peccem tibi. Sicut eĩi

ut ipſi audiſtis ille qui in corde ſuo abſcondit eloquia derñ
peccat ita & ille qui nõ abſcondit peccare non ceſſat. Si enĩ
negotiatoribus non ſufficit tm de una merce lucra conquire
re ſed plures merces comparant. ex quibus ſubſtantias ſuas
aQauęgeant. & agricole diuerſa genera ſeminum conantur ſere-
ge unde ſufficiẽter ſibi & ſuis cibũ ualeãt preparar. q;to ma/
gis in/ſpiritualibus lucris non debet uobis ſufficere ꝙ in ec
cleſia lectiones duunas auchatis ſed id domibus & in conui
ulis ueſtris. & quando dies breues ſunt etiam aliquibus ho
risii noctibus lectioni diuine debetis inſiſtere ut ĩhoreo cor
dis ueſtri ſpirituale poſſitis triticũ cõparare & theſauris ani
marũ ueſtrarũ ſcripturarũ Margaritas recondere. ut cũ ĩ die
iudicii añ tribunal eterni iudicis uenerimus. ſicut dicit apo
ſtolus. ueſtiti & ñ nudi ĩueniamur. Et illud fratres cariſſimt
diligẽter attẽdite. ꝗa ſcripture diuine quaſi lr̃e de patria nra
nobis traſmiſſe ſunt. Patria eĩ nrᷣa paradiſus ẽ. parentes nri
ſunt patriarche & prophete & apoſtoli & mries. Ciues enĩ

ſunt angeli. Rex nr ẽ Chriſtus qñ peccauit Adã. tunc ĩ ipſo

uelut ĩ exilio mudi proiecti ſumus. ſed ꝗa rex nr pluſq́; cogi
tari uel dici põt pius & miſericors eſt. ſcripturas diuinas ad
nos ĩuitatorias ꝑ patriarchas & prophetas dignatus ẽ mit/
tere. ꝗbus nos ad eternã patriã inuitaret. Et cũ ſcripturas re
belli ſpirit? fragilitas humana cõtemneret. dignatus eſt per
ſe ipſum deſcendere. & nos de tirãnide & de ſuperbia diabo
li hberare & ad ueram humilitatem exemplo nos ſue mãſue
tudinis prouocare. De poteſtate etiã antiqui ſerpentis ꝑ paſ
ſionis iniuriã liberare. Ad inferna deſcẽdere & antiquos ſan
ctos qui originali peccato obnoxii tenebantur eripere. In al
tum aſcendere ſpiritũ ſanctũ qui nos cõtra oẽs ĩſidias diabo

h cõfortaret. celis mitere. Etiã apoſtolos ſuos ut regnũ dei

per uniuert
ſolu ſupbe
libus pece⸗
cate dimiſ
vel coellb
Vll ſe mag
Ae niſertco⸗
ſimn. quode
(Remd
earltudin
quns nium
lünonipl
Znetur nõ
cerẽ merel
tma etema
Premja ete
dat Nim
eelt pohe

unels,

Snechbog
MInqarrere.
Rnoleere &
Usurzmde
QNon nouiu
neſcto uosn
Intr ldeon
ſculo lepend
ignublurg

tnon nezle

lecebemng
legd oran
enqalunr
DNaudntqn

Etnud quu

kaliguotli⸗
n ert
dunuſgun

nibusmundt,
marelezents.
ur n uobisd⸗
uumeſt un
beaqun ſon
tam. ntoH
nud dant ei
ndoana dai
cn. Nn
ucacongane
blanrus huus
cOANr ſee
rigon
eeg Ne
sAn conu
Ltheſaunsen
Ceutciidt
cutchat
nes canſin
de a

EE

,aenn

nes.⸗ One;
dinr ie
niſuſic
Bunds
anauuse /
*
Cnrnd
AnsNet
binend
ed 4
10 leniiu
endsh
nnqus

ids t

Ut lcgu 6

per uniuerſum mundũ euangelizarent dirigere & licet non
ſolũ ſuꝑbos ſed ẽt ipſos.nõ ſolum originalibus ſed ẽt actua

libus peccatis obnoxios ĩueniſſet totũ tamẽ nemine ſuppli/

cãte dim iſſit. Et nõ ſolum ſicut merebamur multis cathenis
uel cõpedibus oppreſſos ad exercẽda laborioſa oꝑa nõ tra
xit.ſed magnũ per ineffabile ut cũ illo regnemus clementer
ac miſericorditer inuitauit. Cũ hec in una ſint fratres cariſ
ſimi. quod de ſe cogitant ſerui ꝗ ita preſumunt dni ſin prece
le cõtemnere. ut nec ipſas ĩuſtatorias lr̃as quibus ad regni
eatitudinẽ eos inuitant dignẽtur relegere. (Bomdele ſi ali
quis nt̃um ad ꝓcurationem ſuas lrᷣas dirigeret. & ille nõ ſo-
lũ non ĩplorat ꝙ precipitur ſed ẽt ipſa iuſoria relegere dedi
gnetur nõ indulgentiã ſed penã nõ libertatẽ accipere ſed car
cerẽ merebaturſuſtinere. Ita ille que diuinas ſcripturaſ id pa
tria eterna trãſmiſſas diſſimulat leger. timere debet ne forte
Premjya eterna nõ accipiat ſed etiã genã perpetuam non eua

dat. Nã in tm̃ periculoſum ẽ nobis diuma precepca nõ lege

re. ut ꝓpheta Iugubrite r clamat. Iõ captiuus ductus ẽ popu
lus meus ꝗa non habuit ſciam. Qui autẽ ignorat gnorabit

Sine dubio ꝗ deũ per dnunã lectionẽ in hoc ſeculo diſimu

lat inquirere. & deus illũ ĩ eterna beatitudine dedignabitur
gnoſcere. & timor debet nobis eſſe ne clauſis ianuis cũ ſtui

tis uirgimibus foris excluſis mereamur audire. Neſcio uos.
Non nou i uos. diſcedite a me operarii iniquutatis. Quid eſt

neſcio uos.nõ noui uos. Quomodo eos neſcit quos ĩ ignem
mittit. Ideo utrunq;. quia ſicut iam dictum eſt qui cũ in hoc

ſeculo legendo nolunt intelligere. in die iudicii illos deus de
dignabitur agnoſcere. Et illud in ſalomone quod ſcriptum

eſt. non negligenter. ſed cum gratia dei ſolicitudiue ac timo

re debemus audire. Qui obturat inquit aurem ſuam ne audi
at legẽ oratio eius erit execrabilis. Debet prius ipſe audire

deũ qui uult exaudiri a deo. Nã qua fronte uult ut deus eũ
exaudiat. quẽ ĩ tm deſpicit ut eius p̃cepta legere diſſimulet.

Et illud quale ẽ fratres mei ꝙ nõ nulli Chriſtiami & ꝙ peiꝰ

ẽ aliquotiẽs ẽt clerici qñ iter acturi ſunt panẽ & umũ & ole/

um & diuuerſas ſibi expenſas ordinant preparari. Et cum tã/

ta unuſquii& in terreno itinere preparat uñ uiuat caro ſua.

lV

W☛☚n %

A2„

quare hbellum legere non curat. unde hic & in eternum refi
ciatur anima ſua. Et cum duos ipſe homines habeat unum
interiorem ad ymaginem dei factũ &alium exteriorem de li
mo terre formatum. Ille tamẽ ſolicitudinem pro corpore ꝙ
in ſepulcro uermibus deuoratũ eſt habere uidetur interiorẽ
nero hominẽ qui ad ymaginẽ dei factus eſt tanq; uille man
cipiũ ſine pabulo uerbi dei fame & ſiti cruciare cognoſcitur
Nam in tm deum negligit ut in ſe imaginẽ ipſius deſpiciat
& cõtemnat. Hoc ergo fratres cariſſimi. ſapienter & utiliter
cogitantes quantum poſſumus ocioſis fabulis. & detractio/
nibus ac ſcurilitatibus cunctis finẽ ſtudeamus imponere. &
rotis uiribus de ĩpedimentis mundi iſtius fugiendo aliquas
horas querere in ꝗbus pro ſalute anime noſtre orationi uel
lectioni poſſimus inſiſtere.ut in nobis impleatur ꝙ ſcriptũ
eſt. Qui docti fuerint fulgebunt ſicut ſtelle in perpetuas eter
mtates. Quod ipſe preſtare dignetur. qui cũ patre & ſpiritu
ſancto uiuit & regnat deus in ſecula ſeculorum.

N hac uita poſiti fratres ita agite ut cum hĩc mi
graueritis. & caro ueſtra ceperit deuorari ĩ ſepul

— N mbus letetur in celis. Retrahat uos a malis ope
vibus uel peccatis interitus eorum quos premiſſiſtis. Attẽdi
te calamitates conſiderate duutum ſepulcra uel eorum qui

ante pauca tempora uobiſcum erant.quid ſunt. uel quid fue

runt. uel quid eis diuicie & cupiditas ſeculi profuerint. Ecce

nihil ex eis niſi ſoli cineres remaſerunt. Qui ſi mo do loqui

poſſent. hec uobis dicerent. Vt quid infelices tantum pro ſe
culi uanitate diſcuritis. ut quid uos crimnibus & uicus re/
pletis. Cõſiderate oĩa ueſtra. & uel ſic nobis horreat cupidi-

tas. & munera ueſtra. Quod uos eſtis nos fuimus & ꝙ ſumꝰ
u0s eritis. Iſta oĩa fratreſ cariſſimi ſolicite cõſiderate pẽſate.
& hoc cõſiderãtes expaueſcite. Diẽ mortis ate oculos ſemꝑ

ponite ad emendationem q;tum porteſtis feſtinate. Nolite ne
gligere ꝙ uos pius deus peccantes ſuſtineat. Quia quan-

cro anima ornata bomnis operibus. cũ ſanctis om

diſſimeme

10 diutius
neglexerin
nlat uel ſun

poradv
iſoautettu
ubuit ante
inuenr. O.

Inſz dol.

Tlte vemiur

Aantetmbun

mala Kpe
rt ea fuget

ſe ſpatium

Tu nosegi
ſemperern
peccatons
cpore o
lletoamma
ſet ſed mag
toneerdnt:
bohamſead
(Auetenun
n wecho
fatleltore
nabomn!
biteminit
peruentin
6sttur nein⸗

Umn imimian

Aim aur
teproper⸗
Puulris
gerec ſan

Pene uoste

MWnualens

Ametemunkei
es haben unun
lexenorence

Ucerur intenor

tuni; ulle nn

ne ognoſcltut
eiins A
enm Auer
duls dennd
mns mponeed
fuglendo Ags
voſreornNn
pleautg i
ein perpenuz

cüpaue AKon
orun.

reit oum it
deuormniſ
drs cälunches
1 Wos u
umiliu i
n vllenmn
1lor velgr
wohem kd⸗
EVlmn
uumNN
ats Auos

— –——
— —

fums
ecoſde

8 zeoelle

„ mI
⸗ * un

nprocoporeg⸗

4
—

Eirtr lin

to diutius expectat ut emendetis tanto grauius nidicabit ſi

neglexeritis- Si forte putatis quia finis mundi tardius ue/

niat uel ſuum conſideret finem. Ecce dum libenter ac iocun/
diſſime moratur homo in mundo multaque in longa tem/

pora diſponit agenda repente rapitur in morte & ex impro

uiſo aufertur a corpore Sed ille eſt beatus. qui ſemper illam
habuit ante oculos. & feſtinauit in illa hora mortis paratuſ

inueniri. Quod ſi uultis ſcire cariſſimi q́; cũ magno metu ma

SEniſſq; doloribus anima ſeperatur a corpore diligẽter aduer

tite. ueniunt enim angeli aſſumere eam. ut perducant illam.

ante tribunal iudicis metuendi& tunc illa memorans ſua

mala & peruerſa que die noctuq; geſſit. contremiſcit & que
rit ea fugere indutia ſq; petere dicens. Date mihi uel umꝰ ho
re.ſpatium. Tunc quaſi loquentia ſimul opera eius dicent.
Tu nos egiſti opera tua ſumus.non te deſeremus.ſed tecum
ſemper erimus. tecumq; pergemus ad iudicium. hoc quidem
peccatoris anima agit que cum horrendo timore ſeperatur
a corpore pergit plena peccatis & ingenti confuſſione. Iuſti
uero anima cum ſeperatur a corpore. non timet nec expaue
ſcit. ſed magiſ cum magno gaudio egreditur. & eum exũuůlta
tione pergit ad deum deducentibus ſe ſanctis angelis. Illam
horam fratres modo timete. ut non tunc timeatis. Illam pre
cauete nunc ut tunc ſecuri eſſe poſſitis. Memẽtote iugiter ꝙ
in medio laqueorum diaboli ambulatis. & ideo ſemper pa
rati eſtote.ut quando domini preceptum fuerit miſſum.- Iibe
