entes ꝙ dominum nunq; riſiſſe ſed fleuiſſe legimus. Sed quo
modo Heamus peccata quomodo eleunemus oculos ad mon
tem unde ueniat auxilium audiamus Iohannem quid enim
dicit mſſi ꝙ omne quod eſt in mundo eſt concupiſcentia ocu
lorum. Concupiſcentia oculorum dicitur quia per oculoſ de
ſideria auri & argenti poſſeſſionum & cun. orum terrenorũ
intrinſecus anime intimantur. Ideo ſumme cuſtodiendus eſt
oculus quia ianua cordis eſt & nuncius. Nam claude oculũ.
& uoluntas habendi non erit. ceſſet uoluntas & ecce infer-
nus clauditur. Ecce emim fratres quot mala per oculos ſiunt
& quot bona per eoſdem poſſunt adipiſci. Si enĩ Dauid ocu

los clauſiſſet fſeminam non uidiſſet. adulterium non commi/
ſiſſet. Si iudas pecuniam non uidiſſet magiſtrum minime tra

didiſſet. Et ſi ſodomitte Oocul

ſent nec periſſent. Claudamus Igitur oculos. ne uideant uani
tatem. cuſtodiamus ianuam cordis noſtri. ne latro qui cotti
die procurat intrare uemiat & cuncta bona ualeat depredari
Claude enim oculum & amntis uicium claude ianuam & la
tronem occides, claude oculum & uoluntas non erit haben/
di claude oculum & infernum clauſeris in eternum licet ta/
men multi ceci mali ſunt ſed peiores eos eſſe non dubitamꝰ
ſi hec que mondi ſunt uiderent. Ipſa enim uiſio. cauſa cupi/
ditxatis eſt & principium appetitus. Claudamus ergo ianuã.
ne mors intrare poſſit per feneſtras noſtras. Quid enĩ aliud
in mondo eſſe legimus niſi ſuperbiam uite. O ſuperbia cun/
arum uirtutũ nouerca quis te creauit quis te ad nos miſit.
quis te ad conuẽtum diuitum & pauperum tam mirabiliter
introduxit iScio ꝙ deus te non fecit nec te ad nos miſit. nec
ad conuentum monachorum pauperum uel diuitum intro/
uxit. nec te dum carnem aſſumpſit aſſumere uoluit Sed
tua inimica humilitate dignatus eſt habitare inter bouem

AaRrun Ad⸗
1gö̈inte e N
tur uno nodo un
ineerſnos den
ſnecenonſtras.

.ld asden
(run alpeente⸗
mſpoſent O
oranienimas

Chlunqund wra!
lumclgeredene
ltnchnecdnt Ee
llzaencebans⸗
Nubcecheeitce
Mcheänrac
bosſun Cnech.

MNamanteceſter
phhnoonl
ublrenanſe

lalubere ciſcheſ

emmonen
. an Nen

Nwldere ſluee
s concllcan
gulttwur. cun
luloſine ſa

neu dlorande
Adamid lkbors
Uper ſilos Man
ti ſpultutec
nncentes ſei,
umls Sen
llos ad mon
Wmen qud enm
npilcenmoel
Dia rllde
onum Weno
ecudodienduset
am clundernli⸗
asA inr⸗
1er ollos fun
Keni Dauden
um noncONnN
ummumenm
wuenes non uidl
ne udeant uan
lamo qun cort
Ueat Cepkecan

de anna Nn

ncnerhaben
amum lonn,
Eenon dubin
Gſio. cul,
mus eolin
((videiiud
0pebaen
tead n.
um mnii
dnos atlten
inum
Genuolu⸗
. imu m

& afinum. & ſubditus eſſe uoluit Marie & Ioſeph. quid ergo
agis inter nos. Nam te natura n oſtendit uno modo generan
tur. uno modo uiuunt. & moriuntur omnes. Quid ergo agis
inter ſeruos dei. quid oſtendis eis. Cur eos inflas. Cur eos in
flare demonſtras. Noſti eis eternam uitam preſtare nõ po

teris. Quid eis demonſtras. propter quod eleuẽtur ſuꝑ aſtra

celorum cupientes eſſe ſicut deus & ſuper eum aſcendere uel
lent ſi poſſent.O ſuperbia nouerca uirtutum, mater uiciorũ
porta inferni magiſtra erroris caput diaboli. uiciorum prin
cipium quid mter homines facis quid eis promittis. qui te tã
tum diligere demonſtrant. Ecce amatores tui tam cito de al
titudine cadunt. Ecce enim nabuchodonoſor quem tantum
diligere uidebaris & tantum te diligebat tam fortiter te aſtri
xit ut credere ei faceres ꝙ nuillꝰ eo maior eſſet in orbe & ecce
mox deflectitur cadit. & demergitur in profundum & quaſi
bos fenum comedit. Ecce quid accidit te diligentibus. Sed te
non amantes de ſtercore penitus eleuantur & collocãtur cũ

principibus populi domini. ſolium glorie honoris & digni/

tatis tenentes in ſcientia. Eya ergo fratres diſcite humilita/
tem habere diſcite ſuperbiam conculcare diſcite & eam de
uitare ut mortem eam conculcare. O quam difficile diuiti-
bus. o quam penoſum. O Juam meritorum. Eſtote ergo

Pauperes ſi uere humiles eſſe cupitis. nam deſtructis diui-

tiis & conculcatis faciliter ſancta perfectaque humilitas ac-
quifitur cum quibus fere poterunt habitare O diuicie
dulciſſime & ſuauiſſime hommibus inſipientibus appare/
tIS, ſed omni ueneno mortaliores eſtis omnino, uenenum
emm quis ſumere poterit niſi fuerit aliqua dulcedine copu/
latum. ſed commiſtum dulcedini faciliter ſumitur ſic emim
qui recipit moritur. Sic qui diuitias amat dulcedinem ui-

detur guſtare. Sed ecce mors inter diuitias latens hominem

ſuperbum & ellatum diuitem inflatum aggredit & agreſſus

bis diuitie mundi huius Per quas occidimur per quas mina/

mur cottidie per quas iniidiamur frequenter per quas ele/
g 11

*
△

uamur in uanitate per quas ueneramur mendaciter per quas
aiumam ſuperbam ad ĩternum diabolus ſemper expectat cõ
ducere. Tollite ergo fratreſ mei diuitias ut facilius tollatis ſu
perbiam. tollite diuitias & infernuſ non erit. Date elimoſina
& omnia munda dabuntur uobis. O fratres mei an ignora/
tis ꝙ pauperibus non dare: tuliſſe eſt. Et merito quando quiſ

poteit exurientbus ſubuenire ſi non paſcit merito intam ex
tinguit & eos mori permittit. Pudeat & erubeſcat chriſtianꝰ

toller pauperibꝰ quibus iubemur ſemꝑ offerre. ultra oẽm ini
quitatem eiſt diuitem uelle fieri de exiguitate pauperum uel
uiduarum. Itaq; fratres amanda ſunt honeſta lucra. ſed or/
reantur damnoſa compendia. QNullus audeat ĩde tollere ubi
debeat collecta diſpergere. Addendo perdit. qui retinẽdo col
legerit paupertatem potius ad ſe trahit qui paupertatem ſe
exigentium pecunia non repellit. O fratres mei uemiet dies il
la ueniet & tardabit quando nobis dicetur exurim & nñ
dediſtis mihn manducare. & ultimo dicetur illis- ite malecdhi-
Gti in ignem eternum o fratres ſi in ignem mittentur illi qui

non ſunt elargiti. nec que cum labore lucrati ſunt pauperibꝰ

donauerunt. quid dicetur illis qui aliena rapere non tmue/

runt. Cum diabolo ardent. qui nudum non induerũt ubi pu

tamus arſuros qui uiduas & orfanos ſpoliauerunt. Nô ergo
ſpoliare debemus pauperes ut denudati habundemus in ſu
perbia uite. Sed elimoſinas dare ut pauperes & humiles ſi/
mus non differamus. ſed hec non ſolum facere nobis ſufficit
ſed & proximum etiam ad hec inducere feſtinemus chcentes
poteitatem habentibuſ & terrarum rectoribus ꝙ non ſolum
elimoſinam porrigant. ſed & ꝙ regna ſua in pace cuſtodiãt.
Scientes ꝙ remota iuſticia. regna latrocima efficiuntur. Mul
ti enim ſunt rectores ſed pauci iuſticie amatores inuemun

tur. Nam cum queſitum fuiſſet a Socrate ridente. cur ſic forti
ter rideret. Riſpondit uideo magnos latrones ad ſuſpend ũ

duci facere paruos. Et alta uoce clamaſſe refertur. O quam di

kes eſtis ſuſpendi qui in cathedris & domibus habuatis

atrocinia maiora committentes. ꝙ; qui in ſiluis cum tremo

nündl

le cotihe deno
peenolie ſener
Ce ſiaſtuanto
lesſestan
benecichoaensn
Ponsinemunch

(leprotosſern

I
l
ſtelli⸗
cuom

1percanniir
Mlubeſefat di
rnsgveit iͤl
Aläreriſet en
nlgreurte
Eurhhluamo
nnnuteſrcin

EDehcumin

ünudrons
Peneggrurge
Plur uodr
thraude⸗
lnimcnseke
Enala banene

—☛

= —
E=

Ablnes Aberſa

mutandoſe

ndacetperqun
mper eNechnr dd
belustollansſ
n. Duechmonni
6 elan gnora-/
emnoquandoqul
mentotutamex
Cbeuchnſtan⸗
GreNlmcimmi
eanerumn
aCa ſd
enr ice tollere ibl
t m etnicocd
n duppenum I
Smeluemetde
ccturexunnKi
rilis, ue Mlcd
mitrentur Il l
ſunt aupenn
ee nn N6
dueritubibll
geruat. Noetd0
wondemusn 1
A huml,
cce nobii
ſtunemnus
usg mlin

„

D
. Ntlmi
4eftcnnli

matO uenun

genrecil

—,
=—

G

te cotidie demorari uidentur. Qua propter fratres nolite ra-

pere nolite fenerari-ut habundecis in ſuperbia uite. Sed diui
cie ſi affluant nolite cor apponer᷑.ſed diſpergite eas ut humi

les ſitis & imitari ualeatis illũ qui ſequẽtibꝰ ſe dicet uenite

benedicti patris mei poſſidete regnũ.quod uobis paratũ eſt
ab origine mundi. Amen. JUBB

Ad leproſos ſermo.Xxxxiii.

RATRES mei dilectiſſimi ſcio ꝙ pcuſſit uos de
us & leproſi facti eſtis uſque ad diem mortis ue/-
ſtre. Ideo obſecro uos ĩ domino noſtro Ieſu xpᷣo
cuiꝰ precioſo ſanguine redempti eſtis ut non defi
iatis in tribulationibus que ſunt pro gloria ueſtra Sciẽtes

5 a per carnis afflitionem mentis infirmitatem occidimꝰ. Spi
ntus eĩ deficit. dũ miſera caro gaudẽdo quieſcit.Ergo ſi pau

pertas urgeat.ſi luctꝰ meſtiſicat ſi ſtomachꝰ doleat ſi pectus
uel uẽter ĩflet. ſi totiꝰ corporis dolor uos ĩꝗrat ſi calamitas
uos undiq; uexat ſꝑ nos lectificet ĩ oĩbus laboribꝰ & pericu
lis uite humus amor ueſter ĩ deũ & pia paciẽtia: & certa ſpes
ſupernorũ deſpiciamꝰ ergo diuitias corde & erimus locuple
tes. Deſpiciamus immicorũ ſupplicia & erimꝰ uictorioſi. de/
ſpiciamus corporis ſanitatẽ & eternã quietẽ & ſanitatẽ reci/
piemꝰ. Igitur uobis infirmãtibꝰ & languẽtibꝰ pacia ſumme
neceſſaria uobis eſt. Nullus enim beatus eſſe poterit. nullus
celorum ciuis efficitur. Nullus amicus dei conſtituitur qui

inter mala patiens non inuentus fuerit. O patientia tu om/

nia uincis aduerſa non coluctando ſed ſufferendo non mur

murando ſed in omnibus gratias agendo. Ipſa enim pacien/

tia eit que fecem totius uoluptatis aſtringit. Ipſa que lim/

pidas animas deo reddit., Ipſa eſt nauis que ad portũ cũctos

ſuos amatores ꝑducit. Ipſa ẽ ꝑ quã ĩfernꝰclaudit᷑ & ꝑadiſuſ
aperitur ſuis amatoribꝰ. Ip̃a e per quã omnis & ſine qua nul
lus iuſtificabitur. O ſi graue uobis eſt quia leproſi eſtis paci
entiam in cunctis habete. Eleuate capita ueſtra & corde aſpi
g III

„ „ ₰

.
H DH

cite uulnera ſaluatoris noſtri in ligno pendentis. penas mo/
rientis precium redimentis cicatrices reſurgentis quid ahud
uidere poterimus niſi caput inclinatum ad uocãdum & par-
cendum cor apertum ad diligendum brachia extenſa ad am
plexandum totum corpus expoſitum ad redimendum. Hec
q;ta ſint cogitate uos qui doletis. hec in ſtatera ueſtri cordis
appendite ut totus nobis figatur ĩ corde qui pro nobis totꝰ
ſixus fuit in cruce. Et quid plura ſaluator noſter pro nobis
ſuſtinuit quid plura patienter portauit. Tota enim uita ſua
plena fuit dolore tandem ad crucem perueniens & per paſſio
nem ludibrus exponitur qui eſt uere palma uictorie Spinis

coronatur qui ſpinas peccatorum uemt confringere. ligatur
qui ſine labore & pena ſoluit compedi tos. ligno ſuſpenpitur
qui erigit eliſos. Aceto potatur fons erxerne uite. diſciplina

ceditur uulneratur ſalus uita moritur. Occidit ad tempus ui
tam mors ut in perpetuum ad unam occideretur mors. Ecce
fratres Chriſti patientia ecce Chriſti bonitas & clementia &
ſi placet etiam plura audire poſſimꝰ & adhuc plura de Chri-
ſto predicare. Non igitur tedeat uos audire. Nam & ſi fatiga

remini uobis non amplius predicarem. Cupio enim conſio/

lari uos non triſtari. Nam ſi tedium eſt dicite. Si uero gau
dium audite. Ecce enim uenit ſaluator reges ſidera & ſugge/
re uoluit ubera ipſe qui panis eſt eſurire uoluit. Ipſe ſons ſci

tire. Ipſe lux dormire. ipſe quies fatigari. ipſe ueritas occulta
r. ipſe udex uiuorum & mortuorum a mortali iudice con/
demnari. Ipſe iuſticia ab imiuſtis iudicari. Ipſe umitas muta/
ri nihil enim tam ſalutiferum nobis eſt q́; cottidie cogitare
quanta pro nobis protulit Deus & homo. Ecce enim ſalua/
tor paſſus eſt leproſus in cruce factus eſt patiens factus ẽ no

bis relinquens exemplum ut ſequimini ueſtigia eius quod ſi

feceritis non ſolum infirmitatem non moleſte portabitis ſed
cum propheta clamare uoce & opere non deſiſtetis deficiat
in dolore uita mea & anni mei in gemitibus. ſed dicitis o qᷓ;
Sraue o q́; inhumanum o q́; forte eſt inter homines habita/
re non poſſe. Ecce enim ſeperati ſumus ab urbibus gentes
nos ſpernunt parentes nos odiunt. Conſangumnei fugiunt

zmteinos etenn

Dus nuinoneſen

lietubemmmi
lo egls,Ale

elplenuslepta,

nenonpoteltush
Nonerunt Nungun
Mungoid pereoru
Aunncransquud
Doſäsriützehor
eonubammiten
Hareninſncus
tan Aumenlept
Uicaſtaproiiann
UMoteblaſtematur
Edeummonalt
eſſeuenturam.
NMerpercirz ueſc
kenm kanzan
ogec ſca be
bigengui
Uorhcuunnuns
Wihorye
nhmndeen
oltetmneies-
0lunlemmmun
enonpomn
lle Ponenteno⸗
ſcecutcono⸗
nommimbelenan
Ulron

U Go⸗ W
.

apems mo⸗
squld aud

iduum A unH

Aenla adam
endum. er
ueſtn cords
hnobis tor
rpro nobis
Im ulta ſua

Aperaſo

one dons
gere, gant

ueneat

, laplina
ddtempusu
P mors. cce
cdemennad
adeChn’
ſiſatig⸗
mim conſo/
1 uero gaul

1 A ſoeN
le ſonai

Easoccula
juchce con⸗
nitas muta/

dte ctae

enim ſalun
ſackus ẽ
ius quoc
ablus ſe

eus denc

Adiciuso
nes ubr

bibus genteS
hel gun .

XxXXiiij⸗

amici nos deſerunt ſeparati ſumus a caſtris ac ſi ex homini⸗

bus nati non eſſemus. o fratres mei attendite patienter & no
lite turbari nam uerum eſt ꝙ dicitur ſed nolo uos ignorare

quod legitis Ait enim dominus Moyſi habitabit in domo

mea plenus lepra. Cur ergo turbamini ſi inter homines habi
tare non poteſtis: Nunquid mondi ciues hoc preſtare nobis
potuerunt: Nunquid domum dei aperire uobis potuer unt?
Nunquid per eorum conuerſationem efficiemini meliores s
An ignoratis quid dictum fuerit ſanco uiro Antonio. Si cu

pis ſaluari ſuge homines fuge mondnm & pompas eius. Cur

ergo turbamini ſe inter homines conuerſari non poteſtis s
Ecce enim ſanctus Iob iuſtus ſapiens diues rectus & timens
deum & tamen leproſus efficitur tamen non conqueritur ex
tra caſtra proiicitur ab omnibus deſpicitur & deſeritur ab
uxore blaſſematur tamen non conqueritur nec labuis ſuis cõ
tra deum mortaliter locutus eſt conſiderans aliam uitam ci-
to eſſe uenturam. non ergo turbemini ſed conſiderate quia
ꝓpter peccata ueſtra percuſſit uos deus uel ut examĩet uos.
Ecce enim Maria quia murmurauit ĩ fratrem ſuum Moyſem
leproſa eſt facta.Ezechias rex quia preſumpſit leproſus fa/
&us eſt. Et giezi quia ſimoniam commiſit & Naamã quia ſe
glorificauit. uos etiam quocunq; modo percuſſi eſtis patien
tes eſtote & gratulanti animo ſuſcipite illam ne pariter hic
& in futuro eterna tormenta patiamur. Confortamini ergo
& nolite timer̃ ego uobiſcum eẽ credidi tertia die paſche ſed
quia ualentinus noſter migrauit a ſeculo propterea uobiſcũ
eſſe non potui. Sed nunc fractis argenteis uaſis de bonis ec/
cleſie yponenſis uobis ĩ neceſſitatibus & pro captiuis proui/
dere uolui. Conſoletur autem nos deus qui ſuos conſolatur
in omni tribulatione.

(de ſuperfluo potu ſermo. xxziiii.

On miremini fratres cariſſimi ſi hodie ter ſermo/
nem Deo auxiliante perfecero accidit hodie ter/
ribilis caſus ut omnes audiſtis propter quem
non ſolum ad eceleſiam yponenſis omnes ãtiqui
g iin

ores habere uolui.ſed etiam omnes feminas & ĩfantes ĩ unũ
congregari precepi. quibus congregatis cum dolore & äãxie
rate uobis enarrare intendo tanquã pater ĩ plebe quid acci
dit preclariſſimo ciui noſtro yponenſi Cyrillo. Ecce enim ut
ſcitis potẽs erat inter nos opere & in ſermone. & fere dilectꝰ
a cunctis Filium ut ſcitis habebat & eum unicum poſſide/
bat. & quia unicus erat. eum ſuperflue dil gebat & ſupra de
um. Ideo ſuperfluo amore inebriatus filium corrigere negli
gebat dans etiam poteſtatem faciendi omnia que placita eſ
ſent illi. O doloſa libertas. O grandis filiorum perditio. o pa
ternus amor mortiferus. Ecce filios ſe dicunt dil gere quos
iugulare procurant:dicunt eos amare, quibus iam ſuſpẽdia
parant.dicunt pa tres filios ſe nutrire. ſed ecce iam pater & fi
lius ambo in foueam cadunt. quare pater cum filio cadit in
foueam. niſi quia pater cecus ẽ ꝗa malus & quia ſalutẽ ſuã
& filiorũ ſuorũ uidetur negligere. Quo & quomodo pater
hec neglexerit. niſi qn filio libertatem donauit qñ eum corri
gere neglexit qnñ uirge pepercit quando ei ſemper ſerenã faci
em demonſtrauit. Cupitis audire nunc quomodo pater & fi
luus in foueam cadunt. licet enim bene ſciatis. tamen quia ne
ceſſe ẽ ut uos quam diu umitis timeatis. Ideoq; hodie facta
ſunt iterum dicere non erubeſco. Ecce enim cirillus ueſter fi
lium habebat ut ſcitis quẽ corrigere negligebat. & luxurio
ſe uiuendo conſumpſit partem bonorum ſuorũ ſed ecce ho/
die ebrietate perpeſſus matrem pregnantem nequiter oppreſ
ſit ſororem uiolare uoluit patrẽ occidit & duas ſorores uul
nerauit ad mortem. O magna diaboli dominatio patrẽ quẽ
poſt deum reuereri debebat matrem a qua portabatur pre/
gnantem oppreſſit ſorores quas tenerrime diligebat uoluit
uiolare & duas uulnerauit ad mortẽ. O doloſa ebrietas om
mum malorum mater omms luxurie ſoror omnis ſuperbie
pater. O ebrietas tu mentem cecas. iudicio recto cares. conſi
lium nullum habes blãadis demon es uenenum dulce es pec
catum ſuaue es. O ebrietas nunquid non per te inflatur ſto/
machus. Nunquid non per te putreſcit anelitus nunquid
non oculos cecas. Nunquid non cuncta membra debilitas.

Nupqidnonmn
cuss NN
beſtalen Aun⸗
ebtetus lcant
ſenicſcitte den
nqoltechlener
leles abſtinere d⸗

ſnereſed ablun

Auomodo loth
umnd teplemnse
ESandteſſnan
latenſedndam
Atens, nveren
Uhtecerenturter
nonddaen die
enmn Aqud
ſuntexnobe n
Crucopesrehe

em Oſcetg

Wown
n nals

Upun dumett
Alngecto
uemmalnni
fuſnckasAn

ictquamain

turkeelle e
Conſcerz
nier ozte
Cne Anen

Deſ⸗

lre

Aiiantesinri
1dolore A in
lebe qulcd i
lo Keceenimn
eAlr dlech
mcum poſſice
barA ſuprade
corngete negli
1qnepata e
mperdmoot
nncl zee gios
s um ſuſpet
reumparerf
mflocan
uuſlui ſii
vondtoe
rgicumcon
perſnihl
odo aler K
uamen qmane
rilusvelter
va. A W—
Ori ſed lce
neaunerope
1as e l
nmi i
Nuabaunt he,/
leebr Onl
Caebrienns n
uns ſncbe
o es
E gulce le
le Influu ſo
ns huchu

nii⸗

XXXxV

nunquid non mortem acceleras.nunquid non burſam eua/
cuas Nunquid non dominum recipies ab homine. Nũquid

beſtialem & irracionabilem te diligentem tecum ducis. O
ebrietas.diſcant te diligentes agnoſcere diſcant te deuitare
iterũ diſcãt te deuitare diſcãt te uelut mortẽ effugere quoni
am qui te dilexerit regnum dei non conſequetur. Ergo o fi/
deles abſtinete & nolite inebriari uino- non enim ſuffici ab

ſtinere ſed abſtinentes alios abſtinere doceatis- Docentes

quom odo loth inebriatus cum filiabus iacuit. Sanſon etiã

uino repletus. per meretricem inimicis traditur. Audite fide

les audite yſaiam dicẽtem. ue qui conſurgitiſ mane ad ebrie
tatem ſectandam & potandum uſq; ad ueſperam ut in umo
eſtuetis. In ueteri etiã lege preceptum erat ꝙ ſacerdotes cũ

ing rederentur templum miniſtrare domino. omnino uinum
non biberent. Si ergo hoc erat dum templum tantum ingre

derentur. & quid nos miſeri facere debemusO quam plureſ
ſunt ex nobis qui prius tabernam uiſitant quam templum.
prius corpus reficiunt q́; animam prius demonem ſequũtur

q; deum. O fideles non fideles, quid uobis cum uino. Nugd

uinum factum eſt ut deficiatis. maledicẽtes nomen domini.
Abſtinete ergo a ſuperfluo potu ne rebelles efficiamini. q́;
diu enim adam abſtinuit. tam diu obediens fuit. tamdiu bo
nus ſanctus & iuſtus permanſit. Sic & elyas tamdiu miracu
la fecit quamdiu pane & aqua refectus eſt. ſed poſtquam car
nes comedit & uinum bibit in ſaturitate miracula non legi
tur feciſſe. Eia ergo fideles caſum ſuperius aſſignatum inter

cetera conſiderate conſiderantes deum timete & timentes eũ
feruenter rogate ut ab his & ab ommibus malis liberet nos

lemper. Amen.

1 De ſandcta obedientia ſermo. xxxV.

Vdiſtis fratres cariſſimi ꝙ Loth nepos abrae in
ter peſſimos ſodomitas & gomoreos.ſancte & iu

dominus ad ſeruum ſuum Loth angelos miiit
lis non periret. Qui cum exiret dixerunt ei angeli

t cum ma

ſte moratus eſt. quas ciu itates uolens ſubuertere

ſa lua animam tuam uxor uero Loth gꝗa retro reſpexit. mox
mutata eſt in ſtatuam ſalis. Igitur fratres mei quecunq; ſcri
pta ſunt.ad noſtram doctrinam ſcripta ſunt. ut inde fructũ
aliquem capiamus. In Loth enim & uxore ſua duo genera
hominum deſignantur ſ. mondum delinquentium quorũ

unum perfecte deſerit. aliud quoq; tepide & reſpiciendo re/

tro uenit ad mortem. Sodoma quoq; que cecitas uel muta

uel aſperitas interpretatur. mũdus eſt. in quo ſunt homines
muti & ceci. ad quos mittuntur ſancti angeli & ſancti predi
catores ut dicant ſalua animam tuam. & ĩ monte te ſaluum
ſfac.Fugere enim ſodomam quid aliud eſt quam incendium

libidinis luxurie ſuperbie & auaricie fugere. quibus & preci

pimur non retro reſpicere quia uictor mundi & montem ſan
QGRe religionis ingreſſus. nõ debet retro reſpicere. quare: quia
melius eſſet uiam ueritatis non agnoſcere. quam poſt agni/

tam retro abire. Quid eſt dicere niſi ꝙ melius eſſet ꝙ ĩ uita
ſeculari & laicali manſiſſet q́; poſtmodum ſolitariam uitam
deſereret. Apoſtatare enim neq; eſt. mortale eſt. cum damna
tione ſemper uiuere eſt. Tales emim femine & uxori Loth cõò
parantur. quia morientes retro aſpicientes conuertuntur in
ſtatuam ſalis Loth precipitur ut ĩ montem ſe ſaluum faciat.
per quem contemplatiua uita deſignatur. Tu uero homo
aſcende in montem penitentie aſcende montem diuine con-
templationis. in hunc montem te ſaluum fac in hunc mon

tem uolando tranſmigra ſicut paſſer: & ibidem ſalua aĩam

tuam. curis & ſeculi dignitate denudatuſ.ſic enim fecit glo/

rioſus ille adoleſcens. nathanael de quo legitur. Ait enĩ ma-

giſter. quid faciã ut habeam uitam eternam. Cui dominus ſi
uis ad uitam ingredi ſerua mandata. Cui adoleſcens- Que
ſunt mandata. Gui dominus. Diliges dominum deum tuum
ex toto corde tuo. Non homicidi facies. Non adulterabis.
Nòõ facies furtum. Non falſum teſtimonium dices. Honora

patrem tuum & matrem tuam & proximum tuum ſicut te

iIpſum. Hec omnia ad tuam uitam pertinent. Cui dixit ado/

leſcens. Domine hec omnia cuſtodiui a iuuentute mea. quid

mihi deeſt. Si uis perfectus eẽ uende omnia que habes & da

Paperbin,
je nunq; wop

ven woreml

TWolelens nont
qurlocenchun
nontem fumme
ſunmm aſcondn
hoctdenſkecrp
Tehnnguens
ot cumlar:
dpandoomm
loni poſennt
nefioguanae
lando⸗
migſunckorum
Uömmnr Nung
leloſimus
Emeſeclicera
lecelagranan
Eaſontllettsn
teinpropoſtab⸗
nllencachat
NRnſlexwdn
Cnik eonon
cemnmdeian

Conpmrmnn

telpepit, no
Aquecung ſan
due mde fudi
uncho gener
umnrium quoni
nelociendo te⸗
Corisvel mur
ſun homines
iA miprdi
montete ſünum
muam iMeendum
e.qubusrr
Aornſn
cte, quariq
glum polt dend
uuseſſat gium
olitamamunn
eſt cumdamm
uxori Lochc
nuetruntur 1n
ſaluum tacia.
Iu uao ON

gem ine

ſxcin hune
didem ſils un
ſic aumfet
tun uing
n.Cun
dolelcans⸗
8 deum un
Wn Aulentni
n chs⸗ Poron
mn tunn ſl
,Cu Avtauo
anur el ,
geluhe

pauperibus & ſequere me. & ſecntus eſt ieſum adoleſcens il-
le nunq́; retro poſtmodum reſpiciens. relĩquens patrẽ & ma

trem uxorem filios & ſorores & animam ſuam. Tũc prudẽs

adoleſcens montem dei aſcendit ſodomam & Zomorram re
lquit Incendium libidinis fugit. curam ſeculi ſuſtocauit. &
montem ſumme contemplationis aſcendens emit ĩ agro the
ſaurum aſconditum. charum eũ tenẽs in uita ſua. Similiter
hoc idem fecit petrus quãdo uoluntarie omnia deſeruit om

ma relinquens & ſecutus eſt ieſum. Sic & maria illa Lazari

ſoror. cum Lazaro fratre ſuo & Marta uirgine prudẽtiſſima

quando ommia uendiderunt & precium ante pedes apoſto⸗

lorũ poſuerunt. Sic & elie facere placuit. & Iohanni Zacha/

rie filio. quando heremum intrauerunt. Sic & paulus cũ An

tonio. quando anms multis heremum coluerunt. Sic & ffres
mei ꝗ ſanctorum patrum uitam & exempla imitari & ſequi
uoluerunt. Nunquid nos etiam hoc idem optamus & emm

in ſeculo ſumus ſemper tamen ut incepi uobiſcum in ſolitu
dine eſſe deſideramuſ & oſtendimus opere quando epiſcopa

li eccleſia grauati non fuimus. Eia ergo fratres pro deo iuigo

dei ſumiſſi eſtis ut ſublata licentia peccandi catena obedien

tie in propoſito bono retinere poſſitis Sed attendite fratres
mei leticia cordiſ mei ꝙ nihil proticit bene opari ex coactio
ne niſi ex uoluntate libera faciatis. (un emim bene faciunt
coacte deo non ſunt accepta que faciunt. Et Simoni cireneo
quem iudei angariauerunt ut crucem chriſti portaret optĩe
comparantur. Ecce enim Simon crucem portat cum dolore
quila non libenter portat angariatur ſed non moritur in ea.
Ideo non perſeuerãdo fugit & ſine fructu a cruce recedit gqa

nihil boni dicitur niſi uſq; ad mortem iĩ bono perſeueretur.

Sic & nos crucifigamus corpora noſtra uerberibus uigiluſ

abſtinentia eſce & potus. Sed timeo ne coacti hoc agamus

corpora macerantes mundo ſaltem uoluntate uiuamus.
Ideo fratres in hunc montem obedientie aſcendamus & qd
deo promiſſimus attendamus. Nihil eſt enim maius obediẽ
tia mihil peius inobedientia. Adam periit quia iobediẽs fu
it chriſtus reſurrexit ꝗa patri obediuit. Ionas in obediens a

XxXV.

.

4
3 “ èð 2

piſce abſortus eſt Saul inobediens a demone correptus eſt a
qua correptione liberet nos ipſe chriſtus ut digne ad montẽ
contemplationis uolare poſſumus. Amen.

¶ Ad iudices & procuratores ſermo. xXxxvi.

—

Ogatus a uobis o iudices licet cũ fortunato ma
nicheorum preſbytero longa diſputatione graua
tus ſermonẽ ueſtre dilectione deuictus facere deo
auxliliante non diſtulimus. Ecce enim nüc cõgre-
gati eſtis in domo epiſcopi Conueniſtis omnes in unũ nõ ut
ſophiſmata audiatis non ut poetarum curioſitatem ĩitelliga
tis. non ut beatos uos eſſe predicem ſed ſolum ut quid ꝓ ue
ſtra ſalute neceſſariũ fuerit audiatis & audientes operibꝰ ad
impleatis. Vos enim reputati eſtis ab hominibus duces po/

puli. Iudices terre orphanorum patres uiduarum mariti Iu/

ſticie zelatores rei publice amatores. Cauete ergo ne corrum

pamini odio amore precio precibus uel timore. Decet igitur

ludices non ſolum que diximus adimplere ſed cum dei adiu
torio calcare ſuperbiã abhominari luxuriã abhorrer falſita
tem deſpicere auaritiã que nouerca dicitur eſſe & ſumma ini
mica iuſticie. Ipſa eſt enĩ que patrem neſcit matrem ignorat

amicos perdit & ſe ipiam relinquit. decet igitur iudices non
auaritiã ſed largitatẽ ſectari & amare paruuhis puſillis & or-

phanis faciem ſerenam non ſolum uerdo ſed opere demõſtra
re. Non enim auertere faciem debet a paupere nec priores de

dignentur conſeruare fideles nec ceruicẽ eriger̃ debent quoſ

dam deſpiciendo ſcientes ꝙ moritur pariter doctus & indo/
ctus decet igitur iudices gratiam q́; duinitus receperunt ſol
licitata mente cuſtodire fidẽ oſtẽdere. Zelum rectitudimis cõ
ſeruare. decet etiam iudices clementie eſſe cultores deteſtato
res ſeuitie cunctis bemgnos ad irã tardos ad miſericordiã fe
ſtinos ĩ aduerſis firmos ĩ ꝓſperis hũiles & cautos & ꝗbuſcũ/
q; dignitatibꝰ ſublimatos ſe ipſos agnouerĩt caueat ne ſuos
ĩferiors deſpiciãt Decet ẽt iudices ſapiẽteſ eẽ & ĩ lege doctiſſi
mos ne dicer̃ ualeãt tãq; legẽ ſcãm ignorantes bonũ malũ &
malũ bonũ.Decet ẽt iudices plꝰ deũ timer q́; hoĩnes plus de

(lteianumcn
uPluuclgere
AleAzronel

pönkutreeſen
ruesrgnet A
ſcelgschcres
iroeſteiuen
160 0Miesanpen
le Kmaſe
scer edde
ſczad ubes
mnites atrendre
Pmrenm6
gezane ucnu tem
mwiuticaue
ttſcgenahune
Conlitr btnceoz
Uöͤc, ſulnce
Cemimmnamn
mcegpimne
Dunsnltcuantun
lounrunf
SAunldee
Henescnlasng
Anummnuane
loltoei Umer
ſtcengennce
ſgbenrerzon
lcnannell
lrd

Elisphukafrae

ſsnucſcbes
Dntum Dmn
Ifuibanel
Vnllabus,

necorreods e⸗
digne ad mont

tci bmmro n⸗
Cpurzronegraua
mcnskrenece
Nenmdhüt
Dmnesmurd d
mmolmen üele
ODlumuqid ,⸗
Mentes Ooeldil
mimbus ducN
duaum manul,
cte ezo neconm
more. Deet glul
eldcun deladh
izbhomei filſin
ſe& funmaml
marem i9notl
Grur cdces N
9 3, e
Aopdecenmal
rge nec prod
azei leng
terdochpn
urusteceN
tum vechuuann
clltorg idi,
1d mlen

4
R

=☛ ☛
S= = = — =,=
— ☛☚n

„₰

=
—

—
S —
S=

=ͤ B-
=
—

1

-.
E
=

1

=
2—
—
—

EMNXV

ſalute aiarum curare q; corporis pluſ honorem dei q́; marſii
pia plena diligere Sed ue uobis. o iudces ue uobis in cternũ
& ultra ꝗa non eſt uobis ueritas nõ miſericordia nõ pietas

nõ iuſticia nec ſcrẽtia dei in uobis põt mnuenmi. Quid emmi

ter uos regnat. Auaricia mendatia clamor appentia ꝑuerſio
ſacre legis dicẽtes malũ bonũ bonũ malũ.ecce acceptio perſo

narũ. nõ eſt eĩ uericas ĩ uobis Diminute ſunt a uobis uerita-

tes.O pres pauperũ o uere nõ pfes. ſed predones. Quare non
fes qa ubiq; per uos opprimũtur. nec ẽ ꝗ miſereatur popu/
F dei. Sed ſi diues locutus fuerit mox tacuiſtis, cauſas ſuas
uſq; ad nubes ꝑduxiſtis. O iudices ſciẽtiã & iuſticiam mũdi
amãtes. attendite ꝗd agitis. Nã ſciẽtia mondi plem eſtis. & ĩ
ipſa moriemini. Que ẽ eĩ ſcientia mundi mſi theſaurum con
gregare. Iucrũ terrenum acquirere. deciꝑe proximũ mẽtiri iu
rare. iuſticiã caute peruertere & ſimilia in cũctis agere. Iſta eĩ

eſt ſapientia huius mõdi. In iſtis fere quaſi tota noſtra uita

conſiſtit. Et ideo attendite qui iudicatis terrã. ꝙ ſapiẽtia hu
ius mõdi. ſtulticia eſt apud deũ. Sed dicitis o epicope hanc
ſcientiam non amamus furtum non cõmittimus proximum
non decipimus nec offendimus quare? Quia nihil aliud reci

pimus niſi quantum nobis donare uoluerit. Ego autem dico

uobis. ꝙ tantum feciſtis q;tum facere potuiſtis. non plus uo
bis datum. Ideo non plus recepiſtis. q;tum potuiſtis ſeciſtis.
Leues cauſas magnas feciſtis. Nam & ſi ui non rapuiſtis & ꝓ
ximum in ula non depredati fuiſtis. latrones tamen eſſe pote
ſtis. latro eĩ timet malũ. & ubi non põt ñ facit. & tamen latro
eſt. deus enim cor interrogat. & non manum. lupus enĩ uemit
frequenter ad ouile. & querit rapere oues. querit lacerare que
rit & deuorare. uigilant tamen paſtores. latrant canes. & ſic
lupus timendo fugit. Nunquid non tamen lupum non eẽ di-
cimus : abſit. Sic & uos faciatis quatum poteſtis ſi plura poſ
ſetis plura faceretis. Eia igitur,O mudiceſ attendite ne cum fal-

ſis iudicibus ſuſane cõfundamini. Suſcitabit emm dominus

ſpirtum Daniel & ponet ſpirtum eius & ſapientiam pue/
ri ſui Damelis. ĩ mentem alicuius iuuenis. ſicut fecit ĩ Suian
ne nidicibus.& confundet omnes falſos teſteſ cum iudicibuſ

4

Et tunc ſcient ꝗd profuerit ſibi ſua ſintina. Conſiderate erge
o iudices terre quid ꝑ oſeam ſeruum ſuum loquatur. Ait eni
uiſitabo enim populum meũ. & iudices. & uias eorum. & co

gitationes eorũ reddam eis o quã horrendum eſt incidere in

manus domini. O q;ta ultio.O q;ta miſeria maliſ erit ĩ die no
uiſſimo.Expellẽtur enim mali mercatores falſi iudices de do
mo domim exulabunt a domo dei expellentur a paradiſo &

ibunt in locum ubi ſemper erit fletus & ſtridor dentium. I05

attendite ad cõſilium meum aperite cordiſ portaſ ſurgite qui
dormiſtis legite yſaiam prophetam ſequimini eum non cras
led hodie non tamen hodie ſed & nunc. Ait enim propheta
derelinquat impius uiam ſuam & ui iniquus cogitationes

ſuas & reuertatur ad dominum & miſerebitur eius quia mi/

ſericors ẽ. Currite iudices ne iudicemini ad patrem miſericor
die querite ueniam reddite ꝙ recepiſtis inlicite. Querite ueni
am quoniã prope eſt oĩbus inuocãtibus eũ in ueritate. Ipſe ẽ
qui ſanat contritos corde & humiles ſpũ & corde tribulatos

ſaluabit. Ambulate dum lucẽ habetis dũ dies eſt. Ecce O iudi

ces uenit iã nov quia uenit iã mors in qua non erit licitũ am
bulare. Cogitate ꝗd eſtis quo ituri eſtis. parentes eĩ ueſtri p/
dicãt mortui. Sepultura clamat. infernus. ululat demones ex
pectant. Sa cerdotes predicãt. Quid ſuperbis terra & cinis?0

udex qui deũ non agnouiſti dum iuxta tumulos patrũ tuo
rũ trãſis ſcias ꝙ mortui clamant terra es & in terrã ibis. ho-

mines eĩ fuerunt ſicut & uos diuitias poſſidẽdo. ubi mõ ipſi

ſunt ſic & nos erimus. ubi ſuperbia eorũ.ubi ſcientia.ubi ca/
tedra magiſtralis. ubi honor diſcipulorũ ubi indumenta ſeri

co & pelle decorata. o cinis & puluis o iudex quid es & quid
eris coſidera nõ ergo tardes conuerti ad deũ & ne differas de

die in diẽ ſubito enim uemuet ira eius quia iuxta eſt dies per

dlitio nis & ad ſe quidem neceſſe eſt & feſtinant tempora. Ne/

mo ex uobis tamen deſperet nemo diffidat de dei miſericor/
dia.- Sed attendite qui a nulla culpa tam magna eſt que non
habeat ueniam. Et ne aliquis deſperet. Mariam illam pecca/

tricem dominam luxurie uaneglorie matrem ſororem mar/
te & Lazari in exemplum aſſumite que poſt modum apoſto

cum apoſtolit
deusA honogp

Adorelbr.

NRAIR
aman.
lucebe
gunze
1Adcres Aſtmi
uüconmniuosei
Aironetnoſemt
lhonma zcenir
Hunſcentien
Sene Medorn
urchmicozur
lsnecipernb
nalneidden
Cnmnlg nore⸗
ule cchenn
mmzpocoln opon

aſetemen r

mmnn; ⸗

ſiderneetz
atur, Aſten,
eorum. Ac
ſtincidene in
lenticeno
luchces dedo
paradlſo
denuum. lo
Alfurzitequi
um noactas
um propher
(ogltanoone⸗
emus quia mi/
lem miencot
Cernevenl
entate Ipſei
embulanos
.leceg iudi
it cruͦ am
ej ueſtri /

demones ex

& Oris)0
Osa
lbo ho⸗/
do ubinort
Cemaubic⸗
nduoentaſen
guic Glgull
Anecenas i
Naeltche⸗ 5
t teng
dei mulcno
n eſt enon
eiſlam beca
ſororen m
vodum 4 6

lorum apoſtola meruit nuncupari. Adiuuet autem uos ipſe

deus & homo ꝗ pro nobis naſci & mori dignatus eſt amen.

¶ Ad preſbyteros de uita eorum ſermo. xxxvii.

RATREsS cariſſimi ut nouit caritas ueſtra opor
tet manum mundam eſſe qui poluti uaſis macu/
las debet purgare ne polluta deterius poſſit coin
quinare cũ ſordida ſordidum tractat. propterea
acerdotes altiſſimi dei- uobis dicicur mundamimi qui fertis
ĩ eſtis qui uaſa domimi ferre debetis igbus

di lucerna accenſa ciuitas in monte poſita columne templi
lignum ſcientie in medio paradiſi poſitum patroni & redo
res terre. angelorum & paradiſi ciues. prophetarum filii pa-
triarcharũ cognati apoſtolorũ ſucceſſor̃s. Mũdamini ergo ut
digne cũ patribus ferre poſſitis ua ſa domini., uaſa enim nõ ſo
lum aurea & argentea etiam illa pro quibus reddimen diſ
ominus mori dignatus eſt. propterea attẽdat caritas ueſtra
