Gb227_qt_2
author: Augustinus, Aurelius

Vota ied Pe abſtinentie ſi qua emiteſtiecte

—

, JA2 . — . — .
betii 28 MWM tka i¹. A4— 2— „ sla 441. Numtaxat eceptie comiitet uobis Pa⸗

—

U8 Tübingen

—◻
00
△—
+☛
OO
△
—
—
V
☚
—
=—

UIIINIEuINITUIINIIIIII

R
.

(rrert
cccleſi

Nem
Depa
Deſten

Deprun

dermo⸗

fuitah

ſbyter
Dem

Deot

Depe
Dem
Dep
ece
Deſ
Deße
Deſũ⸗
heſce
Deinob
Deoco
Demn
Demn
lam
Den⸗
ege
De je⸗
Deier
Deſa
eliqn
Deje
lem
Deßi
derme
Dehn
Deco⸗
Neua

( Incipit tabula ſermonum ſan&i Auguſtini ep̃i & doctoris

eccleſic Ad heremitas.

e inſtitutione regularis uite Eer. i.
De pace . — ſer. ii.
e ſilentio – — ſeer. iii.

De prudentia — — fler. uii.
Sermo ſancti Ausguſtini ep̃i ad presbyteros ſuos qñ reuerſuſ
fuit a fratribus habitantibus in heremo qn fortunatus pre-

ſbyter manicheorum uenit iponiam. ſer. v.
De miſericorddiiaaaa ſer. N.
Deobedienti — Er. vii.
De perſeuerantia jſer. vui.
Derr ſer. xx.
De puritate conſcientie —–— ſer. x.
De cõpunctione & lachrimis & penitentia ſer. xi.
De ſuperbia — ſer. xii.
De fortitudiner „ ſfer. xiii.
De iuſticia . — ſer. xiiii.
De fige *. ſer. xv.
He inobedienta „„ „ ſer. xvi.
De ocioſitate uitanna ?ẽ; ſer. xviji.
De inuidia — . ſer. xviii.
De murmuratione 2. ſer. xix.
In uigilia natnutatis chriſti ſer. xx.
De natiuitate domii ſer. xxi.

De genere monachorũ egiptiorũůü ſer. xxii.
De receſſu ſcĩ Auguſtini ab ordine heremitarũ ſer. xxiii.
De ſancto Ieronimo quomodo fuit cardinalis quomodo
reliquit cardinalatum ſer. xxv.
De ſeiunio & ubi fuit inſtitutum ſer. xxvi.
Item de murmuratione ſer. xxvii.
De flio prodiogs er. Xxvili .
Sermo in cena domin Fr. Xxix.

De lingua dol oo ſer. xxx.
De con feſſi one — =CW—--—--

. fſer. xxxi.
De uanitate & ſuperbia „„ ſer. xxxii.

2

De leproſis —— ſer. xxxini.

De ſuperfluo poouunn SS ſer. xxxuII.
De ſancta obedientia loluk ð ſer. xxxV.
Ad iudices & procuratores — ſer. xXX„vi.
Ad preſ byteroſ de uita eorum ſer. xxxyVii.
De non uendendo ſacramenta ſer.xxxVIII.
De ſacra ſcriptura —— ſer. xxxXIX.
De uita ſolitaria & comtemplatiua ſer. xl1.
De obſeruantia clericorum ð ſer. xXxli.
De uita clericorum circa obſeruantiam ſer. xlii.
De uita & moribus clericorum ſer. Xxliii.
Ixem de obedient;ta ffer. xliii-
De modo querendi chriſtum ſer. Xxlv.
De pietate & cariiat ferr. Xlvi⸗
De penitentia ſer. xlvii.
De angelis & hoſpitalitate ſer.XIvuI.
De ſodomis & gomoreis ſer. Xlix.
De cura anime . – ſer.c 1.
De miſeria carniſ & falſitate pñtis uaite ſer. li.
De ſalute amime 2 ſer. Iii.
Sermo ſuꝑ pᷣs deus deorũ locutus eſt ſer. liu.
De cõi uua clericorũ ex ſui diſpoſitcde ſer. liiii.
Itẽ de cõi uita clericorũ ex ſui ordinatione er. lv.
De tenẽda obediẽtia & euitãda ſuꝑpia er. lvi.
De obitu ualẽtim epᷣi cartaginenſiſ ler. Ivii.

De admonitione ſancti Auguſtini epiſcopi per quam oſtẽdi
tur ꝙ; bonum ſit lectionem duunam legere, & ꝙ malum ſit

ab illa uel eius inquiſitione deſiſtere — ſer. Iviii.
De uanitate huius ſecui – ſer. lix.
De ſancta monica matre ſcĩ Auguſting fſer. Ix⸗
De conuerſione ſcĩ auguſtini eß;· er. Ixi.

Sigibertus in epiſtola ad macedonium.
Extractum eſt de cronica uenerabilis bede.
Extractum eſt de cronica uienenſis epiſcopi.
Extractum eſt de cronica archepiſcopi florentini antonini.

FINIS.

Patlent
busach
lm
ſuocki
Punape
bosn
1pocto
lere ſe
eiscom
eat, n.
Uuyllian
nt d
nneelta
loohen
lekeiſe
ſenar
Wlunran
Uletam
ubug
man

mo pryung9

ſet wi
Wil
HrII (Serma
Wul⸗ Sermo ſancti
2
G 18 lte⸗ uncti Auguſtini e
Edhn ermo ſãcti Aug . P1 copi de info . .
fi⸗ 5 uguſtint ad fratre rmatione regu
umuI atres ſuos demor egula-
E K ERES mei S morãtes ĩ herem
er.. . E 1 1
1 3 & gaud leticia . . 10
ſ bi ium cord
EHD . D eatur. Qui cum fide ſe 1s II0OSs rona
Z ri ia m Rper inter uos ad
NI Nir am „ im ueſtraru e putatis ma inter uos n⸗
Edud . . . ante trib ere: ut in m ideo deſi atrem eſſe adim
bit SS Wolum orn unal iudicis nobis nequ idero ita u e anima
in e.S tudeoemimd ſed tinch mer eArrimnabus necg rige e 0
N urare, ab Uluta edicam s enim noſ bot
A tegr luere ſordi conſuere enta deſi noſtris ũ
EAn d a ſpirit eſordid re. & cõſcillif. ider 15 n
Ma de ualib a.-reparar õſciſſa ſ- O proui
KaI de paradiſi bus marg rar᷑ perd arcire ide
in le 1 patria 1 garitis ita. & ulilner
ſa. Pp culo o Uobis de Ornare. E ea qu 39
l du nter audi pere. Niſi cupiens. im margari in
n us adi jre. & lſi quod s. null TSarita
lu. us adimplere ſe cum dei õ 5
la nſſim ubs re ſemper ſti adiutorio 4 s inſinuare rceciem
lu ſtus diliga iterum part ideatis. Sed ecundum indtendo.
Kin princtbaitern deus õ retorn omnia fratr dberi
aln dus uobis i obis dę roxi meturi es ca/
ſah apoſt 1s in h ata. Et id mus ga iſt in uobis .
olicam ui eremo i eo fratres di 4 præc bis chri
lu dere.ſ cut mn uitam naudenemne ne dilectiſſi ccpra ſunt
mii eicommuma tum eſt in lendir & dnoſin placeat Amor⸗
Sn erat. In omnmi ibus ia cõmur ecundũ
l erit. Si e fortiter perman atur ſicut um quia era
l nire delł utem d us.qu nos ipſos ĩ qò O
G des denaeen prime ſeculo aal nollir⸗ perſeukrau l1la deo
ed ſempit im debe Ipio ut congregati aluus
plena Piterna t eſſe uiole probetur? Satlonem
nolun itque perfect rilis. conſta ta. Non fieri uoluntas ex
ti Liter ammlnnt a Tüc ei pr. ne ommt Pirftet cnint
M N et ampli priam & ſpo Oponat 1 1piritu ol/
quibus zncig quid neceſſ ſpote ſequ ur quomod Qrlkatls
he 128 em elle ei atur m 0 abn
c omnia ad us. Quera uerit. Scit e. Nec uol Set
miniſtrabũ mus igitur p enim O ꝙ co
rabũt tur pr pater celeſ
ur nobis. I Primum reg celeſtis.
itoratorio nemo diidlf
emo aligꝗd
4 III

agat. niſi ad quod eſt fadum. unde & nomen acceperit. Ora
cionibus inſta te a mane uſque ad ſextam tantum circa milſ/

ſarum ſolemnia. A ſexta uero uſque ad nonam omnes ua-

cent lectionibus & pater noſter. Ad nonam uero reddant co
dices. & ſecundum nature condictionem ſine tumultu refi/
ciantur audientes uerbum dei. Poſtquam autem refecerint ſi

ue in orto ſiue in heremo uel ubicunque neceſſe fuerit ope/

rentur. Nil enim dei ſeruis ocioſitate peius. Operentur ergo

in nomine domim ſacrum ordinem non habentes uſque ad
horam lucernariam. nec aliquis tamen ex opere ſuo aliquid

apppropriet apoſtolica enim uita optamus uiuere Si quis
autem contrafecerit furti iudicio condemnetur & ſi corre/
ptus non emendauerit de ueſtra ſocietate proiiciatur. Non
enim hoc fit crudeliter ſed miſericorditer ne cogitatiõe mor

tifera plures ex uobis perdat. Cum enim aliquid fit per uos

cauete ne cum murmure fiat. ne murmuratores in conſpectu
dei uocemini. Illium qui uobis preeſt. poſt deum omnes ſicut
decet dei famulos honorate Ipſe uero qui preeſt ſuper om-
nia ſolicitus ſit de ueſtra ſalute de quibus debet reddere ra/-
tionem dominica autem die qui uolunt uinum cum dei gra
tia bibant ſed qui antiqui ſunt & debiles uinum bibere com
pellantur carnem tñ domantes. quantũ ualitudo permittit.
Quãdo eĩ neceſſe ẽ ut aliꝗ ad ſeculũ uadãt.caueãt ne uadat

minus ꝙ́; duo uel tres. Et ſi oculi ſeruorum dei euciantur in

aliquam feminarum. cauete ne in ullam figantur. Deus au/
tem qui habitat in uobis etiam iſto modo cuſtodiat uos ex
uobis. Nemo cum ſecularibus extra monaſterium mandu/
care uel bibere niſi aquam preſumat uel aliquid manduca
re etiam intus extra horam niſi caſus infirmitatis accideret.
Qui uero infirmantur ex nobis cum omnmi diligentia per/

tractentur etiam ſi de humillima ſeculi paupertate uenerint.

Nec debet ſanis moleſtum eſſe ſi aliter tractentur in uictu

ſed magis congratulentur gratias deo exhibentes quia ua/

lent ꝙ non ualent ipſi. Si uero ut fieri ſolet ab hereticis ſu /

peruenerit incurſio repentina uel ab in fidelibus aut noſti

litas.
le ell
tant
Ciau!
lenp
Aten
made⸗
lerch.
1s
unn
on
n0.
de!

i
.

asſc

WS
us
ced

pie⸗

ſed
mal

lele
ris
in
Picn⸗
mete
mie

Nedern. d litas.ita ut neceſſe ſit fratribus fugam arripere.ſi deo fauen/
umchei te euaſerit mox ad nemus cum Helya redire feſtinent- cogi
n. Onnes ir tantes ꝙ nullo modo poterunt ſeparari. quos dei caritas ſo
Gonedme⸗ ciauit. Si quis autem contumaci animo hic obſeruare con-
Etumulen tempſerit. capiatur & ſubiiciatur monaſterii diſcipline. Hec
En Nürmmnt autem que dico uobis. ſepe per uos leganturx ne oblimioni
Meüem tradentur & ubi hec omnia ſeruaueritis, nobis non parua
uemmn en leticia de filiorum ſalure erit. hec igitur ſunt que ut obſerue
e tis precipimus in monaſterio conſtituti propter quod in
nſotn unum eſtis in heremo congregati. ut unanimes habitetis in
dl domo. & ſit uobis anima una & cor unum in deo. & domi/
an Alen no Ieſu chriſto. qui uos dirigat ad perficiendum mirabilia
Oica N de lege ſua. H
.M t ¶ Itẽ alius ſermo ſancti Auguſtini ad heremitas ſuos de pace.
vnnil RATRES cariſſimi o ſi ſciretis quanta ſit uirtus
et il pacis. & quantum uobis in ſolitudine demoran-
r eiſtert bus neceſſaria ſit · Tanta enim eſt uirtus pacis
am i Yy in eius dignitate apoſtolus omnes ſuas epiſto/
eger *as ſcribebat. dicens pax uobis & gratia a domino deo no
we yſtro hanc autem ſalutandi formam nobis primitus donauir
ch⸗ Ohriſtus dicens pax uobis. hanc pro teſtamẽto Chriſtꝰ apo
ä ſe ſtolis derelinquit tanquam ſummum bonum & ſine quo nul
ecnin lus uiuere debet. Sic etiam pater celeſtis elemẽta & planetas
un. ceteraque inſenſibilia ordinauit ut uinculo ꝑacis ſimul com
otun ſ⸗ plecterentur.ſic etiam ordinauit glorioſus exercitus angelo/
un rum. ut poſt eorum deſcenſum nulla eſſet ĩter eos diſcordia
tnm ſed pax plena atq; perfecta. hec iſta glorioſa pax que fluctus
=WD& malarum cogitationum eructat mentem fluctuãtem illeſam
Aluemn reſeruat. conſcientiam purgat. Qu pacem cordis oris & ope
nne en⸗ ris non habet. xp̃ianus dici non debet. Qui in hac nõ ſperat
emnnltn in lubrico uitã & pedẽ ponit ĩ tẽpeſtate nauẽ collocat I pᷣci/
s picio ſe illaqueat ĩ arena ſemẽ ſeĩat hec ẽ illa ꝑfecta pax que
knn mẽtẽ a uicis purgat.uermẽ cõſcãĩe reddit.O pax heremitarũ
ra ur

mi cenobitaru pr̃᷑ mõachorũ ſoror patriarcharũ uinclm. Tu
2 1I

prophetarum ieruſalem tu apoſtolorum refugium tu marti-
rum ſolatium. tu confeſſorum balneum. Tu uirgmnum tnpu⸗

dium. tu uiduarum ſpeculum. Tu cõiugatorum ſpectaculũ.

Tu malorum preſidium. Tu tirannorum odium. tu latronũ
ſuſpendium. O pax dei edificium te nõ poſſunt deſtruere priĩ
cipium fulmina inſultus demonum te in nullo ledere pñt tu
pPauperem duutem facis. tu duiuitem mendicantem perduciſ.
tu contenta in cunctis. tu ditior uniuerſis. tu homines dei fi-
lios facis. O pax ſine te regna non ualẽt nunquid ſine te ora
tiones elemoſine ceteraque bona nobis prodeſſe poſſunt ab
ſit.O monache hẽto pacem in cunctis nam ſi fratri maſceris.
ſi proximum odis tibi contradicis ĩ oratione dommica. Cla
mat enim monachus Dimitte nobis debita noſtra. ſicut &
nos dimittimus debitoribus noſtris. O monache ſi pacem
non diligis proximum odis. quo iure quo pacto. qua fronte
tibi petis dimitti qui proximo rancorem non dimitcis ha/
bete ergo pacem cum omnibus omnium tamen uicia odien/-
tes habete in ore in corde in opere pacem. Nam ſi cayn pacẽ
habuiſſet in corde non mrruiſſet in fratrem. Si abſalon pacem
habuiſſet in ore non impugnaſſet patrem. Si ludas habuiſ/

ſet pacem in opere non fugiſſet ad laqueum. O q́; bonum. O

G iocundum. O q́; dunnum eſt habitare fratres in unum. ut

unum ſit cor una uoluntas una omnmium anima & forma ui
uendi.nam diabolus intrare non poteſt domum uel mẽtem

in qua pax dominatur. O q́; ergo iucundum habitate fratreſ
ĩ unum. Tanta enim eſt ſuperemmentia iſtius uirtutis. ꝙ de

ea propheta prius mmraretur quam oſtenderet quid eſſet uel

quid utilitatis haberet. O quam grauem admirationem pre/

poſuit quando dicit.O quam mirabilem utilitatem predica

uit quando ſubiunxit quam bomim & quam mucundum ſed
ſcire debetis fratres mei ꝙ quedam ſunt bona que non ſunt
iucunda. quedam iucunda que non ſunt bona. uerbi gratia
bona ſunt iemunia uigilie macerationes & ſimilia hec enim
bona ſunt ſed non iucunda: quia caro in hiſ nõ 10cundatur
ſed ledit᷑. Iocũda ꝗppe ſunt comeſatões ebrietates. ſed nõ bo
na hec agẽtes letatur cũ maleſfecerint. & exultãt ĩ rebꝰ peſſi/

mis. O monache uix poteris ĩuemire in pñti unũ.q ſit boni

Kioe⸗

cem
habetea

A(ckunm

Optamn
lesbkaun
Mumt
lans cor
Eestolli
Humules
Placer.
eſt pax
tolli.le
Odit &
li chr
gui ter
dei eſt
mirifie
ſtabilt
nus ſie
tus ſar
mo en
roga 0
amam
ergo ft.
dlue ſun
lur. Se
le amar
hec enin
ſunt pra⸗
lo& in.
hollunt⸗
lmcalc⸗
ppetamn
Emcun

mdtNN,
tIrum
nſpechaut,
m. ulron
dxpi
Idu.
ommescelki/
ſer or
ommC:
cha. lag
uchen n
to gna hon
nſcae
ſalon un
das habu
6borund
Oin unnan
Alomel
m uel nin
aburreint
mmußs.
rnitale
uONNNI

uundno
gbeg
aber oun
nd
gl rol
ulthonn

& iocundum. Cupiſtamen illud unum inuenire perquire pa
cem & amplectere eam. hec eſt enim ſola uirtus. que bonum
habet & iocundum. Hec eſt illa bonitas que nos habiare fa
cit unius moris in domo & ſimul uiuere imulq; mori ſemꝑ
optamus in preſenti enm ſimul habitamuſ in futuro cupien
tes brauium locunditatis eterne. O pax tu mentis ſerenitas
animi tranquilitas. cordis ſimplicitas. amoriſ uinculum cari
tatis conſorcium. Hec eſt illa ſumma felicias que ſimulta/
tes tollit bella compeſcit iras comprimit ſuperbos calcat.
Humiles amat. Diſcordes ſedat inimicos concordat cunctis
placet. A cunctis optatur. Sed a cunctis malis illa que. Bona
eſt pax ſubmergitur & oditur. ut mors. O pax.tu nõ ſcis ex/
tolli. Ignoras inflari. Beatus qui te habet ſmaledictus qui te
odit & qui te impedit & frangit inter homines.- quoniam an
Ii chriſtus eſt & filiuſ perdichonis o pax qui te habet teneat
qui te non habet perquirat. qui te perdidit requirat. ſi filius
gei eſſe preoptat.O pax tale bonum es in rebus creatis. tam
mirificum tam glorioſum ꝙ nil dulcius ſolet audiri. mil dele
ctabilius cõcupiſci nil utilius poſſideri Spiritus enim huma
nus ſicut nunqꝙ; uiuificat membra niſi fuerint unita ſic ſpiri-
tus ſanctus nunq́; nos unuficat. niſi pace uniti fuerimus. Ne-
mo enim eſt ut diximus qui non uelit pacem habere inter-
roga omnes ſi pacem deſiderant. omnes una uoce dicẽt hoc
amamus hoc optamus. hoc concupimus. hoc uolumus. Si
ergo fratres homines pacem amant ament & muſticiam quia
due ſunt amice cariſſime iuſticia enim & pax ĩpſe ſe oſculan-/
tur. Sed ſi amicam pacis non amaueris nunquid ipſa pax
te amauerit. Abſit. amate igitur pacem diligentes iuſticiam
hec enim pax hominibus bone uolunrtatis datur ab angelis.
Nunquid praue uoluntatis pacẽ offerunt angeli abſit & qui
ſunt praue uoluntatiſ tantum quantum illi qui ſuperbo ocu
lo & inſaciabili corde nunq́; dicunt ſufficit. Tales nunquam
poſſunt habere pacem. propterea fratres mei ex quo mun
dum calcare cepimus terrena cuncta deſpicere diuicias non
aPpetamus ncc nos qui pauperes in herẽo ſumus ad ſuper/
biam diuiciarum extollamur., nullo enim modo docet nos
ut in hac uita ſolitaria ubi ſenatores fiunt laborioſi. fiant

opifices ocioſi & quo uenimus relictis qui fuimus prediorũ aten⸗

omnino hic ſimꝰ? ruſtici delicati ille deniq; fratres uere pacẽ ſßen
hẽt qui nil appetit de ſeculo poſſidere. hic tranquillus ẽ hic ir
gaudet de boms cunctorum pagano illo dicẽte. Quietiſſiḿ eeii
uitam agerent homines in terra. ſi hec duo uerba a natura 11s
rerum ommium tollerentur meum & tuum. O beata pauper eenue
tas uberibus pacis plena ubiq; ſecura. ubiq; illeſa. ubique ckin!
cunctorum amica. Nam qui te amat ueram pacem amat qui esſb
te non amat-tranquilliiatem omnem ignorat. Sed dicet quiſ iiinu
ſeruorum dei ecce diunes uideo ſuperbos elatos impios & J fkaue
omm bonitate perfecta carentes unum tamen apparet quia ur!
Pacem habent ad inuicem quid ergo nunquid gaudere de ust
beo de corum neq; concordia neſcio uel triſtari. O monache dem
ſcias ꝙ ſicut multum nocet diſcordia inter bonos ita ualde idin
dolendum eſt uel quando pax eſt inter malos tunc enim au cont
gentur ommia peſſima que fieri uel cogitari poſſunt.quando ects
mali paſlcifice uiuunt ſed dum in diſcordia uiuunt tunc mũ noͤp
duſ aliqualiter tranquillatur. nam ſicut concordia malorum derou
contraria eſt bonorum ita optandum eſt ꝙ boni pacem ha Oðòðð
bent & mali diſcordes ſint nam per diſcordiam aliquando allert
mali optimi efficiũtur cognoſcentes quid ſint & quid erunt. Wn
nam dum tribulantur & eorum facies ignominia replentur. ALk
aliquando querunt nomen domini quod tamen tempore pa/ 22
cis inuenire non poſſunt. O q́; abommabile erat in corde ceo Ke⸗
rum. Orandum tamen eſt ut & boni in bono teneantur uſq; zu⸗
ad finem. & mali conuertantur & minq; ad finem peruemãt. pre
Vos autem fratres ad inuicem pacem amate que quidẽ pax ſtri
cuſtodiat corda ueſtra & intelligentias ueſtraſ que exuperat elo⸗
omnem ſenſum. Amen. . om
¶De ſilentio Sermo ſancti Auguſtini epiſcopi de uita hexemi/ gar
tica 1ii. U ü lian
Nentium fratreſ cariſſimi inter cetera uobis in he *W
remo ſumme neceſſarium eſt. omne enim quod *B
non edificat in periculum uertitur dicentium & K
audientium. lIingua enim noſtra ſenſum noſtrum 2
ſequiſtur. & rationem non uoluntatem non enim debemus “*“

tantum oculoſ clauſos ſeruare ſed & linguaſ infra dentes ſer iul

us Mein
Wrerori
gulluser

WMr u
den u
Uktna
namnl

M

Nd

„ .

Unt, tune
amo
ulpacen
n dliquan
guden,
Nien
wenml9
e ℳ.

—

74

uare illeſas ſermo enim uanus uane conſcientie iudex cẽ. qua⸗
lis enim es tales ſermones loqueris talis & mens comproba/
tur. & qualis fueris in talis comprobaueris in uerbis. ſtultus

enim ualde eſt qui non prius uerbum ducit ad linguam ré/
ms q́; educat ad linguam oris-qualis eſt homo in mente: ta
lem uerboſitas depingit in ore. uerboſitas hommnem condu
cit in ioculatorem humane nature dignitatem depomt hono
res ſibi rapit inimicos infinitos acqiurit inflammat denique
lingue mobilitas in adoleſcentia ad iocoſa in umli etate ad
fraudulenta ſed in ſemli ad detractoria Reſtringenda eſt igi
tur hec praua fauilla ne in magnam uertatur flamam. ſurcu
lus ne creſcat in ſiluam. gutta ne creſcat in fontem. Mams eſt

denique fratreſ linguam refrenare q́; capere ciuitatem quia

id inſultat exterius. ſed iſtud interius hic ſumuntur arma

contra te ipſum. ſed ibi de alieno. Summa tamen uerecundia
eſt & depreſſa deiectio non poſſe linguam refrenare & uille
nõ poſſe ligare membrum ecce lingua egredu querit motum

perquirit. tu uero O monache per temperantiam ipſam refre
na. appone ei penſulum rationis circoncide eam maturitate
diſcretionis. O lingua tu periculum imminens tu luctum

producis diſcordiam ſepe ſpergis. & proditionis uenenum
& detrationis paris & ad infernum qui tibi credunt condu/
cis.O monache cognoſce linguam nequam. fuge eam. deſpi

ce eam. ſi potes confunde eam. ſed uolo te inſueſcere tuam lĩ

guam bene loqui. uis bene loqui. da eti moderatum modum.
precioſa enim lingua non nouit niſi bona diuma ſemper cõ/
ſtruere. O q́; ſanctum eſt os unde ſemper celeſtia erunpunt
eloquia.O monache conſidera te redditurum rationem de
ommi uerbo ocioſo & tanto maiorem quanto minus es obli-
gatus. non enim in foro ſed in cella habitare debes. nõ fami/

liam ſed familiarum animas oratione paſcere debes non igi

tur tibi neceſſe multum loqui nec inter homines conuerlſari

nec mercantias pertractare ut umas. nam mercantiam mmo

nacho uſuram occultã exiſtimamus. Ama igituri. O mona/
che ſolicitudinem multitudinem fuge ne comprehendaris
Verbo ac etiã confundaris in ſingula reſpondere breuiter q́;
diucius in morando uerba criminoſa prolixius lex tendere

Verboſitas enim quid aliud eſt ꝙ́; ſiemen quod fructum n
facit.O uerboſe erubeſce & conſidera tuam grandem miſen/ loresh

am quid enim aliud es q́; ſal ĩfatuatum quod ad nullum ua- acr
let condimentum uere infructiferus & ĩfructiferos facis qui fuirn
te libenter audiunt. O uerboſe mendax. qui ueritatem raro 1
dicere uoluiſti. O eloquax cognoſce te ipſum nã loqui nun/ enl
quam erubeſcis nec conſideras quid ſed quantũ diſcere poſf Agluſlen
ſis non menſuras uerborum ſententias ſed tantum ut ſatie- iunſin
ris. O uerboſe erubeſce. quia omnino cognoſceris quid agis. ſkron
Nam tua condictio eſt occulta manifeſtare nota in conuen/ nſit
tibus predicare. ſed ſi neſcis ſommias inaudita fingis te ſcire andt
quod neſcis aut libenter audiaris a cunctis. O artifex menda ulen
tiorum o faber ſabularũ lege quod debes quia un lingoſus Pcntn
non dirigetur nec diligatur in terra pmiſſionis. O monache Nern
& tu diligenter attendas. Nam qui nõ refrenat linguam ſuã iußn
huims uana eſt religio. que non cuſtodit linguam ſuam mo/ Min
nachus non eſt que autem moderat linguam ſuam pruden/ eienus
tiſſimus eſt ueruſq; monachus eſt. Eia ergo fratres mei ama/ Mudenn
te ſilentium. Ponite cuſtodiam ori ueſtro. Eſtote ſolitarii. ur naſtnet
ſitis angelis ſocietati eſtote ruſtici ut ſitis ciues ſanctorum utfane
& domeſtici dei. Eſtote muti ut ſitis loquaces. Loquimmni be dude
deo ut ſitis ueraces. Contemplate in heremo ut contemple/ kiler
mini a ſanctis in celo. Eleuate capita. ut eleuemini corde, Ex Gimnſin
tendite brachia. ut extendamini toto corpore uolantes ad ce uulſ
lum. ad quod perducat nos chriſtus deus noſter Amen. dd
Urecce
Sermo ſancti Auguſtini epiſcopi de prudentia ſermo: ſii. ln
Ur. M
ATREsS cariſſi mi non ſolum ſilentium tenere lunbra
debetis in heremo ſed prudentiam rapere feſti/ noſ.
Rnate. Prudentia enim uobis neceſſaria eſt. quia Mum
½£. . docet quid fugiendum & quid tenendum ſit. Pru Gehoſt
Aentia enim docet te ut non ſuperbias nec mireris de re/ oent.
bus tranſitoriis cum ſint caduce & ea que poſſides. tan/ mu
quam aliena poſſidere aduertas. Prudẽtia docet te. ut que ñ iu t

ſ

Gllom

———

Buchn
ndemmley
daullunnu
1 h
muen un
e l
mumir ſe
gndegt
in onuen
ziͦ deſne
lerden
Ingos
Ooonache
n un
n n
Loqunn
ntemo
corde/1
Wlezat⸗
Amen

—

n e
a
I
ce
6 in
cen

potes perpetuo tenere fructuoſe permittas abire. Prudentia
docet te. ut in cunctis ſemper idem ſis. tam in proſperis qᷓ; in
aduerſis.ſicut manus que eadem eſt. & cum in palmam extẽ-
ditur. & in pugno reſtringitur. Ipſa te docet quomodo repre
henſibilis ſit mmia laudatio & immoderata uituperatio.II/
la quidem adulatione ſed iſta ſuſpecta malignitate. Pruden
tia teſtimonium ueritati. non amicicie reddit. Prudentia cũ
diſeretione promittit. & promiſſum accelerat & amplius q; ꝑ
miſſit preſtat. prudentia docet quomodo preſentia ordines
quomodo preteritorum recorderis & quomodo futura pro/
uideas. O beatus qui prudens eſt O felix & felix qui prudens
inuemtur nã ſi cuncta que habet amittit. clamat omma mea
mecum ſunt. que ſunt in illa que ſunt mea niſi iuſtitia. tẽperã
tia.fortitudo.& Prrulentia. beate prudẽs omma que eripi
poſſunt bona eſſe non putas. Cum igitur prudens ſic in ſe cõ
tentus ſit omnia ſecum habens in omnibus ſufficiens eſt. Im
prudenti uero nil ſufficit quia in mullo contentus ẽ quia om
nia ſine fine ſperat poſſidere ideo in omnibus eget. eſtote igi
tur fratres prudentes ſicut ſerpentes & ſimplices ſicut colum
be.duo enim ſunt que connexa ad inuicem ſunt ut umum ſi
ne altero aut parum aut nihil ommino ſufficiat. ſimplicitas
enim ſine aſtutia ſtulticia reputatur. aſtutia ſine ſimphici/

tate ſuperbia approbatur. Aſtutia enim ſerpentis ĩ quattuor

diuiditur partes prima eſt ꝙ totius corporis uenenum ĩ gut
ture colligit & ibi prudenter docente natura ſeruare ſtudet.
ut ſi aliquando neceſſe fuerit in promptu habeat unde ſe ſe
deſfendere poſſit. ſed in hac parte ſerpens quandoque decipi
tur. Muſtella enim ſemper ſerpenti aduerſatur & ante fora/
men cauerne ſerpentis ſe pomt & eum prouocando tam diu
umbra caude ſue ſolemniter illudit donec ipſum egredientẽ
agnoſcit. tunc uero muſtella deſuper aſcendit inſidias tẽdẽs
ut cum ſerpentis caput uiderit capitalis uincditam ſummat
de hoſte quem nunq́; diligere potuit prouocatus itaque ſer/
pPent:. extra cauerne foramen caput emittit & cũ nihil deor
ſiim uideat uerſo gutture reſpicit ſurſum. Sed muſtella cer-
nens tp̃s optatũ dentes ĩprimit circa uenenũ ſicq; abſq; pi-
eulo inimicũ occidit hec ẽ enĩ prima ſerpẽtis aſtutia.in qua

2arHD »„ *

ſie. a 5 SS 5 Crn D
gzrzer⸗

fraatres mei mundu fſapientes uocantur quorum prudentia

nõ in celeſtibus ſed in terrenis tota uerſatur quibus diaboluf
m umbra inuiſibilium rerum illudit. illudendo decipit. deci/
piendo occidit. Et ne forte ualeant aſpirare in ipſis terrenis

cupiditatibus ſepe eos cogit expirare. Secunda prudentia in
ſerpente eſt ꝙ quando in aqua deſcendere cupit uenenum re

ponit in loco tutiſſimo ſed recedens ab aquis iterum reſumit

uenenum hec enim ueſtigia ſerpentiſ multi ſequuntur ꝗ poſt
reuerſationem mundane cõuerſationis poſt habitum ſancte
religionis poſt iuramentum ſancte profeſſionis. poſt agnitio
nem ueritatis reuertuntur ad uenenum praue conſuetudinis
quibus melius eſſet ueritatem non agnouiſſe q́; poſt agnitio
nem retroſum abire in hoc enim fratres uno imitari debemꝰ

ſerpentem quia uenenum deponit ſed non quia iterum uene
num reſumit tertia prudentia ſerpentis eſt ꝙ qñ ueterem pel

lem per ſingulos annos exuere didicit quã diſpoſiturꝰ angu
ſtum foramen inquirit per quod tranſiens cum dolore pel
lem relinquui ſciens quia pelle depoſita pulcrior apparebit ꝑ

hoc enim fratres mer datur intelligi ut & nos pellem uiciorũ
deponamus ponam? & ꝑ foramẽ ſtigmatũ chriſti trãſeamus

& tunc pulchriores apparebimus. Per hoc foramẽ diues ille
zacheus intrauit quando omnia bona ſua pauperibus erro
gauit. in hoc foramine maria illa meretrix in domo ſimonis
meretricis habitũ depoſuit. & plorans ad pedes ſaluatoris.
ueſt em ſibi innoliauit. Quarta ſerpentis natura eſt ꝙ dum
ledi queritur in capite. ut uitam conſeruet totum corpus ad
percuſſionem exponit. quia licet corp? percutiatur. ſi caput
illeſum reſeruare poterit damna mortis non patitur. Sic &
nos cundta nobis aduerſantia amore capitis ſubſtinere non
timeamus ut in beata iuta quieſcere ualeamus. Sic enim fe/
cit petrus pro eo in cruce ſuſpenſus ſic & bartholomeus ui/
uens decoriatus ſic & paulus capite truncatus. Sic & ſtepha
nus lapidibus uulneratus. Sic & laurentius in graticula aſſa
tus. Sic eſt uirgo illa ſanciſſima retorta ĩ pectore que gloriã
ter. ſic ãputata. ſic uulnerata.ſic afflicta perducebatur ad car

etem!
ſuumt
demes

porran

ſtncor
gelpunr
clee⸗
lspurt
Anos
lesme
ſpe
ſumar
graua
(aules

ſces m

uel co

ſcerem

catis,
kantunm
boſene
Ctudas.
lanmrunn
Gonn

PpoNd

niad

(pnu

eplſc⸗
Enod
um
moct
lum

ſullg

Meta⸗

anles
4Ppoſt

m Nrdentt
nbuscrbor
ocergir de/

niols enens

Ardenman
Menenunte
Uumttmt
onn
biun hne
g mid

undd

Mno

Bienmu
fnammn e
ſola ann
mdoeN

rappuetn

AMem ucͥR
Uiniteans
nidiuesil
enbisen⸗
o ſn
ſalnaon.
nelgan
mMNà²
uur lan
nur

Nnmen
Srann

Noneu

le Aigh

nmud
ge hon
guradd

*11I.

cerem & quaſi ad epulas inuitata prectbus domino agonem

ſuum ſolemnmiter commendabat. Eſtote ergo fratres mei pru
dentes. & uigilemus in oratione. patienter omnia tormenta

portantes amore illius in que ſalus uita & reſurrectio no-
ſtra conſiſtit. Stemus prudenter in oratione. Nam ſicut an/
geli pure laudant deum in regione uuuorum ita & nos qui

die & nocte pſallimus dommo., debemus cum ſanctis ange-
lis puritatem habere. quia & ꝙ angeli peragunt in celis ita
& nos monachi facere debemus in terris in hac igitur ſra-
tres mei ſolitudine conſtituti toto affectu orare debemus &
pati patienter enim portare debemus omnia. nec dicere pre

ſumamus, ecce legumina uentoſa ſunt. caſus ſtomachum
grauat. lac capiti nocet arque potum non ſuſtinet pectus.

caules melencoliam nutriunt coleram porri accendunt. pi

ſces mihi non ſapiunt. Nolite hec dicere fratres mei nolite

uel cogitare non enim ſeculum relinquimus ut delicate pa/

ſceremus in heremo. & licet in heremo non ſemper come-
datis. lac butirum caules legumina licet non ſumatis niſi
tantum diebus ſolemnibus. & illis quibus uiſitamini a ſan/

cto ſene epiſcopo ualerio licet cunctis diebus alus herbas
crudas. panem ordeatium & aquam ſumatis non ſufficit

tantum corpore abſtinere, ſed & mentem illeſam ſeruare

debemus. Eia ergo fratres mei dilectiſſimi quorum uita ut

puto ſancta eſt ut multi ex uobis uiderunt & audierunt ue/

ni ad ciuitatem yponenſem. & ſecure perueni. quia ibi epiſ /

copus erat ſanctus homo ille ualerius non enim credebam

epiſcopari. ideo ſecure proueni cum cariſſimis meis amicis

Enodio Simplicio Vebridio & Aleppio mil mecũ diuicia

rum portans & dei gratia me coadunante fauoratus non

modicum a predicto ſene ualerio qui mihi dedit ortu /
lum in heremo a gentibus ſegregatum ubi multo labore
fatigatus edificare cepi monaſterium & cum longiori an-

xietate congregaui in unum ſeruos dei per nemora habi-/

tantes. & ſic uobiſcum pariter uiuere cepi ſecundum regulã
apoſtolicam omnia cõmuniter poſſidẽtes. Deinde placuit ei

Aui me ſegregauit de utero matris mee mihi dicere aſcende (Lenit

ſuperius & cum magna moleſtia factus ſum epiſcopus pre- MAron
ſbyter. Et quoniam uobiſcum eſſe hic nõ poteram. in domo 1nsſt
epiſcopi presbyteros mecum habere uolui & cum eiſdem pa unmniu
riter uiuerem cepi. Vos uero tales inueni. quales deſideraui. lisfuro
caſtos benignos. modeſtos. humiles. uoluntarie pauperes. Netent
obedientes.ſolitarios.miſericordes. mũdum cum ſua poten/ WuI en
tia calcantes. Sed quid hec omnia ſine perſeuerantia: Eſtote lunrun
ergo prudentes perſeuerantes in bono.& uigiliate in oratio lgilelu
nibus. quia diabolus aduerſarius regnat. a quo uos liberare (oecen
dignetur dominus omnipotens. Amẽ ſupplico enim fratres ehe
ut non turbemini de receſſu meo. Decreueram emm diu iĩter Auiper
uos conſolari & uobiſcum habitare uſque ad feſtum domi/ tumaln
nice aſcenſionis. ſed quia aduerſarius noſter fortunatus ad Aguals
Partes peruenit. ideo redire yponenſem omnino compellor nataen
cupiens illum uidere. & cum eo pariter diſputare. Ipſe enim Kedper
toto affectu diſſipare conatur filios peperi in uiſceribus cari lustel⸗
tatis. Orate pro me fratres & nolite deficere. ut fortun atum cpirm
ſicut publice ſancte fidei inſidiatur. ita & nos ipſum cũ ſuis btegr
cũ dei gratia coadiuuante publice ſuperare & conuertere ad lebeluſe
uiam ueritatis poſſumus amen. ”U Cderbon
¶ Sermo quintꝰſancti Auguſtini epiſcopi ad presbyteros ſuos
AJuando reuerſus fuit a fratribus habitantibus in heremo qn deſoz
Prtunatus presbyter manichorum uenit iponlam. v. prol
Nomnibus operibus ueſtris ſacerdotes dei altiſſiu
mi ſemper memores eſtote mandatorum dei & in munch
omnibus ſitis obedientes ut digni repromiſſio/ nlier
— ne per eius gratiam inueniri poſſitis Scientes ꝙ mmmunt
ſine obedientia omnia uacua & cum obedientia omnia ple- nocenle
na caritate reperiuntur Obedire igitur nobis neceſſe eſt non looele
tam bonis & modeſtis. ſed etiam diſcolis & malis. non tamẽ odb⸗
quia mali ſunt. ſed quia bona obſeruare precipiunt quibus ione
oObedire debemus. O uenerabilis ſancta obedientia ſalus om

nium fidelium cuſtodia omnium uirtutuum tu celum aperis t
& infernum claudis tu etiam filium dei ad terram poſuiſti.

cieae enen

eohis
Oeram indonn
Aamaſtnn
nalescecen
name Nanen
noumſndon
euerannn Ktne
igllinen cnn
qvoor ben
Nroennmn
kmenm duir
eadfun dn
Nans A
Z
Sð
nuforduse
,ufnnn
FPſum dii
Aconuamet

ebſlemtt
usIn eYXX

vona.

rrscinli
Honmd
nimt
n
Nn om 1e
etele N
isnmn
gbu
eum an
n lit⸗

& uenit inter homines non ut faceret uoluntatem hominis

ſed uoluntatem parris eius: qui eum miſit. Volũtas enim pa-
tris fuit: ut redimeret hum inũ genus: ut reconciliaret ei crea

turam ſuam: que perierat: & ut hec uoluntas perficeretur. fi-

lius fuſt obediens uſque ad mortem. Vt ergo nõ eſſet nobis

obedientia exitum preſentis grauis uite ſaluator per obediẽ
tiam terminauit. Iure ergo obedientia ommi ſacrificio prepo
nitur. quia de poteſtate dyaboli. nos eripuit, quod nullum
legale ſacrificium facer̃ potuit. Nec mirum ſi nos peccatores
obedientie in hac uita ſubuicimur: quando hanc mediator
dei & hominum etiam in morte nõ deſeruit. & ei ſe ſubiecit:

qui per ommia erat patri equalis. Nos autem propter pecca/

tum aliis hominibus ſubiecti ſumus Nam natura omnes

equales genuit. ſed inequalitas que acceſſit ex uicio: eſt ordi-
nata ex dei iudicio. Vnde nos oportet obedire homimbus.
Sed per obedientiam nunquam debet fieri malũ. & ſi ange

lus uel archãgelus cherubim uel ſeraphim hec fieri tibi pre-
cipiat: nec etiam ipſe deus: qui eſt benedictus in ſecula: poteſt
nobis precipere ꝙ toto affectu eum non diligamus. Sed ſcire
debetis ſacerdotes dei: quia propter obedientiam aliquando
debet bonum: quod agimus intermitti. uerum quia nonmin
quam nobis iſtius mundi proſpera: nonnunquam iubentur
aduerſa. propterea ſciendum eſt ꝙ obedientia aliquando ſi

de ſuo aliquid non habeat: minima eſt. nam cum hums mũ/

dli proſpera precipiuntur. cum locus ſuperior imperatur. is
qui ad hec precipienda obedit: uirtutem obedientie ſibi eua

cuat: ſi ad hec ex proprio deſiderio anhelat rurſum cum
mundi deſpectus precipitur: probra contumelie iubentur:

niſi ex ſemetipſo animus appetat. obedientie meritum ſibi
minuit qui ad hoc qui in hoc mundo deſpecta ſunt: inuitus

uocenſque deſcendit debet ergo obedientia in aduerſis ex

ſuo aliꝗd habere: & in proprus ex ſuo aliquid non habere.
quacd bene oſtendimmus.ſi duorum amicorum dei facta ĩ me/

