turiẽtes generatos ex uiſceribus. ecce quid ſumus. & quid i
erimus. Ecce in quo iã diſſoluimur. ꝗd ergo inflaris o diues.
Cur nõ attẽdis que audis. Cur nõ turbaris cũ perſpicis. Cur
nò auertis cũ hoc quotidie experiris. Mementote fratres hec
Oiĩa. & agite pemtentiã in fletu & lamento anq́; ueniant dies
illi amari pleni miſerie & triſticie. Audiſtis iã quid ẽ homo
mortuus reſtat nũc dicere quid ſit de aĩla. O fratres mei quid
de homine dicemus. nõ ꝙ uel in paradiſo cũ gaudentibus.

uel in inferno cũ dolentibus.Sed ſi ſunt in purgatorio ĩ uia

eũdi ad patriã ſunt. & iſti iã bene ſunt quia ſecuri ſunt. Orã
dum tñ pro eis eſt. & eis toto affectu ſubueniẽdũ ẽ.orationi
bus. elemoſinis. ſacrificus. ieiuniis & maceratiombus. Iſti de
niq; ſunt illi afflicti qui ad dommũ quotidie clamant. & ad
illuũ recurrunt. cuius ſcientia ubiq; allegatur. cumis ſapientia
demõſtratur. cuius clemẽtia ubiq; ponderatur. cuius poten/
tia ubiq; promulgatur. Iſti quotidie clamant. quilibet ſuam
ſcientiã deplorat dicens. Dñe ſcias quia compacior 16 ad te
recurro.nõ contẽnendo ſcientiã tuã.nõ auertendo tuã ſapiẽ
tiã ſed ĩterpello clemẽtiã tuã. Non enim dñe iniuſte pacior.
ga non alieno delicto.ſed ꝓ meo pacior. uim tm̃ dñe pacior
ga fottiter pacior. & iuſte pacior. Peccaui domme ſubſtaãtiaſ
& diuicias cõgregãdo nec pauperibus ut iuſſeras ſufficiẽter

tribuẽs. Sed multa infelix cõgregaui cũ dolore & merore ne

ſciens. cui ea dimitterẽ aĩco uel proximo. o infelix hõ cõſide
ra & diligenter aduerte quid agas quid cogitas. aut cunctiſ

diebus uite tue congregare non deſinis. O homo auaricia

plenus. an ignoras. tria eſſe inſaturabilia. & quantũ habent
nunquam dicunt ſufficit. Et quid eſt ꝙ nunq́; dicit ſufficit.
niſi ammus hominis qui nunquam dicit ſatis eſt. O homo
an ignoras ꝙ radix omnium malorum auaricia eſt. ydolo-
rũ ſeruitus. ydolatrie mater. uſure genitrix. ſimonie fomes.
eterne pene uia nutrix gehẽne. O auaricia abiſſus inſaciabi
lis que nũquam dicis ſufficit. ſed fameſcis. ſemper doles-ſem
per triſtaris in cunctis. Nam ſi ſol quotidie orttur. dolendo
Qicis. ſiccitas erit. Si pluuia deſcendit. oĩa periclitari aſſeris

Sieenpenem⸗
eraos Opelix
naſis ermim
HueComann h
nerOnbiese
Umnnatur aqu
Cut cAum ſui⸗
tOauaeſit
RAaneaeren
Huccdlunſins.
ſumcelunwn
NoNuearns

Oeltsdeno

Ceuolut ketanr
enoauansind
ChRemondum
nalnsesſnean
Agtugesinau
kfuche
Uhbnenenmum
Unmlter. un
unmamn Adnst
EmdtsN
Udkechmentn
Chhunduornr
acmmblon,

ſumas Aqtd i
oinflanscins⸗
bci eſocb
mtCeſtattes he
rii uemant che
Huqudè homo
Ofmmsnmeiqudd
audendds.
nponznor iu
uuſann ſunri
emnidu d0r
Cranonbuslik
che caman d4
mn auusſigon
ATuuur cunsPo
nunt llbll ſun
unnurt
mnnchtuiſihi
iemulſte aco⸗
mmmdie 0
Aommeſübſini
hers nitit
Coe Anennt
onienlütt
gt a1l d
10 hone M
Auni n
unch dl iii,.
tſanse

Si temperiem adeſſe proſpicis. ſolem & pluuiam adeſſe deſi/
derabis. O peſtis interminabilis. o famelica rabies. Nam om
mia ſius terminis clauduntur. ſola auaritia nullo clauditur
fine. Omnia in homine ſeneſcunt uicia. ſola auaricia uue/
neſcit. O rabies omm fine carens nunquid terra ſuis limitibꝰ
terminatur. aqua ſuis finibus limitatnr. aer ſuo fine conclu⸗

ditur. celum ſuis terminis artatur. ſola auaritia terminari ne

ſcit.O auare ſi terra tota tibi daretur. mare queris. Sed ſi ter

Ta & mare: aerem petis. Sed ſi terra mare: aerem poſtulas ad

huc celum ſitis. Sed ſi terra. mare. aerem. & celum ambis 1P
ſum celum penetrafr᷑ affectas. Et ſi celum penetraueris adhuc
non quieueris.quouſque deo equaberis. & eris ſimilis altiſſi/
mo.O peſtis demone ſcenior. Nam demon ſimlis altiſſimo
eſſe uoluit. ſed auarus ſuper deum ſi poſſit aſcendere cupit.
merito auaris in die nouiſſimo loquetur dicens. O hõ ſine
honore mondum intraſti in pelicula ſanguimnea. ſine diuicui
natus es. ſine auaritia te genui. & tu in auaritia uixiſti. & di
latatus es in auro & argento & oblitus es creatoris tui. Vbi
eſt fructus & lucrum laborum ueſtrorum. Ite ergo maledicti
in ignem eternum. Sicut uoluiſtis & ita fiat. Ecce ſententia
ſummi regis. Itaq; fratres nolite amare plus corpus quam
animam. & plus filios quam uos ipſos. Ecce enim in ianua
dies mortis eſt. tunc enim quilibet cum ſuis excluditur ab
uxore dim ttitur. a cognatis ſeperatur. & ab eiſdem ad ſepul

chrum ducitur. O magna crudelitas. O magna admiratio. O

admirabilis infelicitas. ecce maritus dilectus ab uxor dilecta
relinquitur. Filius a matre proicitur. & patres a filus. & filii
a patre ſub terra recunduntur. Solus ille dimittitur. & quili
bet ad propria reuertitur & cito obliuiomi tradit᷑ tanq; mor
tuus a corde. ecce fratres mondi amicicia quanta uel qualis
eſt. Non emim eſt aliquis que tantum amicum uel cogna/
tum diligat, quod per noctem unam ſecum morari cupiat.
uide ergo o homo quales amicos habes pro quibus am/
mam perdis. pro quibus deum offendis. Omnes dimitrtunt
te, omnes abſicondunt, omnes cito fuglunt a te. & in fo/
111

ueam trium brachiorum collocabunt te, nam cum eſſemus
apud hoſtia tiberina miſericordie caritatis ſociati. expectan
tes temporis tranquilitatem cauſa remeandi ad affricam.
& gratiam illius cui terra & mare obediunt compulſi a
pontiano uiro clariſſimo qui de roma ad nos uidendum ue
nerat cum eodem iterum reuerſi ſumus romam ad intuen/
dum diligentius magmfica hedificia & opera paganorum-
Et dutus ſum cum ceteris ad uidendum cadauer ceſaris i
ſepulchro. Et uidi quod eſſet liuido colore pro ornatu. pu/-
tredine circundatum uentrem eius diruptum & uermium
per illum cateruas tranſeuntes proſpexi. Duo quoque fa/
melici in foueis oculorum paſcebantur. crines eius non ad/
herebant capiti, dentes eius apparebant labiis conſumptis
& releuatum erat narium fundamentum. Et intuens ma/
trem chriſtianſſſimam dixi. ubi nam eſt ceſaris corpus pre/
clarum ubi magnitudo deliciarum, ubi multitudo domi
noꝶ& ubi caterua baronum. ubi acies militum. ubi canes ue
naces. ubi equi ueloces. ubi aues cantantes. ubi thalamus pi
ctus. ubi lectus eburneus ubi tronus regalis. ubi mutato/
ria ueſtimentorum. ubi capulli ſolares. ubi facies decora. ubi
omnia que ſub celo ſunt. Te namq; uerebantur homines te

timebant principes. Te colebant urbes Te timebant omnes.

ubi nam queſo ſunt hec omnia. A quo receſſit tanta iactan/
tia- Quo iuit tua magnificentia. Et reſpondit mater pieta
te plena. fili omnia ſibi penitus defecerunt quando defecit
ſpiritus eius. & reliquerunt eum captiuatum in ſepulchro.
trium brachiorum plenum fetore & putredine. Eva ergo fi/
deles Chriſti cõſiderate quid ſumus animaduertite ad quid
uenimus.proſpicite quid iam ſumus. Agite ergo peniten/
tiam filioli mei quos iterum parturio, donec formetur in
uos Chriſtus. Agite ergo pententiam, antequam mors ini/
mica nature uos aggrediatur. Statuatis uobis ſimplicem
humilem utilem ſecretam. frequentem. promptam-ama
ram lachrymoſam. & feſtinam confeſſionem cum etiam
horam mortis omnino ignoremus Nam cum in extre/

maegzitucnn
rum. 0 quan⸗
peniteredlch
QCrrhret
NS. MMus
purcolero
ſos quos pa
ſecamnatose,
umlachryma.
ſeſa. Diade
hnognahun
cluchans ſoa
centes apol⸗
noriuntur &
Guid locurus
Neriens. Ob
ris agas pen
endumeſd ſn
dumuuses
nisbelblanain
nensſocl⸗
Nühum nonſ
Cendd
ldo 1
Alig.Ohon
nonperces
malquddun
her eumſun
leſifdels
Wmisnalcen
Wacho ſo
Mecenolun
lenonſdna
tocüc de
kertzes Kr

namoanmeſeem
Sſocn erwan
Mdladafnem.
lun., compnli
nos ulcengumu
mum ad imtuen
wrpsmoun.
mcatuet nsl
1ed nl.
run Avemun
. Duo glanle
neels N
ne lab mins
n. Epwen n
celuss ⸗
bi mrlwmmdnn
rum. ubicM
g. ubi chalamo
2105. ubimmdt
tcrscetofa N
ntur hommmes,
wmeda N.⅓
intmn utn
wnan mk /,

ma egritudine fueritis fratres, o quam forte o quam du/
rum. Oo quam penoſum o quam lachrymabile erit uobis

penitere & dolere de malis commiſſis & de bonis obmiſſis.

Quare hoc eſt. niſi quia illic capitur corporis cenus men-
tis. ubi eſt uis doloris occurrunt impedimenta cordis. Nam

corpus dolet pena affligit quia mors appropinquat- Item

filios quos patres ſumme dillexerunt. pro quibus etiam
ſe damnatos exiſtimant. tenebroſo oculo aſpiciunt. uxores

iam lachrymantes conſiderant. mondus adhuc eis fiduciam

preſtat. Diabolus ne de peccatis doleant fidem tribuit. &
chirographum infirmantibus prebet. Caro non deficere
adhuc ſatis ſperat. medici ut lucrentur ipſum confortant.
parentes applaudunt. ſacerdotes-alliciunt, & ſic diuites
moriuntur & ſepelliuntur in inferno O homo audiſti
quid locutus ſum omnino crede quod hec omnia cito ex-
perieris. Obſecro igitur te uti antequam infirmitate graue/
ris agas penitentiam diſponas domum tuam fac quod faci
endum eſt. fac teſtamentum dum ſanus es- dum ſapiens es.
dum tuus es. Nam ſi expectaueris in infirmitate omnino mi/-
nis uel blandimentis duceris quo tu non uis. O homo dum

iuuenis ſis diſpone domum tuam age penitentiam.dilige do

minum. non ſolum uerbo ſed opere & ueritate- Et ſi proxi/
mum offendiſti uerbo. placa eum uerbo. Si facto placa eum
faco. quia eadem men ſura parcetur uobis qua peperciſtis
alis. O homo fac penitentiam memorare nouiſſima tua ut
non pecces. reuertere ad te ipſum memorans quod fuiſti ſper
ma liquidum. ꝙ es uas ſtercorum quod eris cibus uermum.
hec enim ſunt nouiſſima que quilibet cogitare debet quotti/
die. ſi fidelis eſt. O homo memorare nouiſſima tua quia
uermis naſcetur tibi de lingua pro peccato lingue. de ſto
macho pro peccato gulle. de ſpermate renuum ſcorpiões ꝓ
peccato luxurie. d cerebro butones ꝓ peccato ſuꝑbie. Mẽora
re nouiſſima tua o iuuenis ꝗ floride àbis & ꝑgis capite cleua
to:cũcta que dei ſunt deſpiciẽdo.Mẽorare nouiſſima tua ꝗa
terra es & in terram ibis. Memorare nouiſſima tua gin⸗ con-
uii

ceptus es in culpa.natus in pena uiuens ĩ miſeria & neceſſa

ri0 morieris in anguſtia. O homo cur te iactas tortitudine.

Ecce nunc poſtmodum ĩfirmaris & deficis. Cur inflaris tua
ſapientia. Ecce ꝙ ſtulticia eſt & eam perdes. Et tuam prudẽ-
tiam reprobabo dicit dominus. Cur inflaris ſcientia. Nun/
uid phuloſophis obſcuratum eſt cor & in cogitatiombus
ſis euanuerunt. Nunquid traditi ſunt in reprobũ ſenſum.
Cur te lactas generis nobilitate. Nunquid ommum naſcẽdi
condicio una eſt. Nunquid & moriendi una cõcluſio. Quis
nobilium unq; natus ẽ ſine ſanguinis tentatione. Nunquid
nobilis ſimul cũ paupere per eundem dũ naſcitur meatũ trã
ſit. A regula etiam mortis. Nũquid parcitur duuti. Cur dun
ciis te lactas. Ipſe enĩ pocius inſidie ſunt q; amicicie. Nã pau
per fere nuũq́; occidi queritur duuti uero ſemper inſidiatur.
Memorare o hõ nouiſſima tua ꝗ quotidie epularis. quomo
do nudus de utero matris ueniiti. & nudus reuerteris. Eia er
& fratres domos ueſtras pa: peribꝰ aperite. elimoſinas faci
te. uoluntates ueſtras ratiom ſubiugate. in cunctis memorã
tes nouiſſima ueſtra ut mortaliter non peccetis in eternum.
Adiuuet autem nos deus ſine cuius uoluũtate folium arboriſ
non mouetur. ad perficiendum ea. que placita ſunt ei qui ẽ
benedictus in ſecula ſeculorum. Amen.

C De miſeria carnis & falſitate preſentis uite ſermo. li.

Vita que tantos decipis de propriiſ. tantos ſedu

uideriſ umbra es. dũ exaltaris fumus es. dulcis es
ſtultis. & amara ſapientibus. qu te amat non te
cognoſcit. qui te cõtemnũt. ipſi te ĩtelligũt. timenda es &.fu
Slenda es. ue qui tibi credunt. beati qui te contemnunt. uera
non es uita quã te oſtendis. Alus oſtendis te longam. ut per
das in fincẽ. Alus breuem ut dũ penitere uolunt non permit/
tas. Alns largam ut faciat quid uolunt. Aluſ anguſtam ut ñ
faciant bonu. Quare o ſapiens. fuge ꝙ fugis. Sic eunm & uita
noltra. quaſi hò ĩ domo aliena. neſciens qua hora uel die di

Xiſti. tantos excecaſti. que dum fugis mihul es. du

Ubilt⸗ Glcke⸗

(At. Nadeſoras
nmum quud nobn
voluert eſſemn
(cla deriCao

imcumcum un
ſormcironem ſe
rlbbichnem ſer
Cloldetatem ſem
NNtacruchi ſem
tarmra hereſes
Dopuloschnttun
Awrercölangun
GAuori geldtu,
glemala ſuntinh
Aabaltoraſube
Lem haberdaboh
lun ebenoob⸗
tus. CMomten,
Enuun conunn
lnclerſſerien
IurOuia moat

Alaaees wordis

uomihce
ledeta dnue ſu
ienee EsIncurn
Vommmubinsmor⸗
dn celormrar
letern
fuſatnien
Udenodir
omoeh 1
komkeribif gun

nlcubigtad

lcen
Inpernn
Rbermant
umanelblene

lera ereſt
1 tornnudne,

r mflns ng

Etmampd
CenNNa, Nun-
onatombus
bü ſnſum,
1As
noe. Nunqud

.

onm menn a

„ Ane
uun. Curchen

me Nihun
mperinidumn.
euenens Eid
smerenun.
1unt engn .

mil maft
ngnihl ul
us es llhs
teamnat
mend6 An
Otemnunenen

longamufi
nt non en.

ſamsſtunin
Saumelui

horauld

9

cat. uade foras quia non ẽ tua domus in qua es. O ſeculũ ua
num quid nobis tãta promittis dum decipis. qui tibi amicuſ
uoluerit eſſe mnimicus dei cõſtituetur. Amicicia ſeculi inimi-
eicia dei ẽ. Caro eſt que animam perdit. caro eſt que recipit
iimicum cum uiciis ſuis. Item ſemmat homicidia. ſeminat
fornicationem ſeminat concupiſcẽtiam. ſeminat rixas. ſemi
nat libidinem ſeminat furtum. ſeminat ydolatriam. ſeminat
eupidi tatem ſeminat ſuperbia minter fratres diſcordiã ſemi
nat.inuidiã ſeminat. contra dm̃ blaſtemiam. prouocat ſiſma
ta. irritat hereſes. & inter eccleſia dei infert diuiſiones. Inter
populos chriſtianoſ ponit offendicula. & ĩter gẽtes pugnas.
& inter cõſanguinitatem incantaciones. Et ꝙ peius ẽ in cor
da ſeruorũ dei diuerſa genera cogitacionum immittit & oĩa
que mala ſunt in hoc mundo. caduco peſſnno & nephando
& quaſi orta ſub omm uelocitate tranſit éi marne poteſta -
tem habet diaboluſ & non anima dicencæ o ad diabo-

lum qge beato iob. Do tibi illum in poteſtate ſed non animꝗ

eius. Caro miſera grauat amimam. caro uana demergit in in
fernum. caro inimica eſt anime. Que ſi inimica non eſſet.nõ
utiq; dilexiſſet iſtius ſecili uanitatem. & uita uana nõ frue-
retur. O uita atrociſſima quam humores tumidant. dolores
extuãt.aeres morbidant. eſce inflant. ieiunia macerant. ioci
ſoluunt.triſticie conſumunt. ſolicitudo choartat. ſecuritas
hebetat. diuicie ſuperbiunt. paupertas eiicit. uuentus extol-
ht. ſenectus incuruat frangit infirmitas. meror conſumit.&
his ommbus mors atrociſſima ſuccumbit m furibunda. Oo ca
ro cum deformitate depreſſa. illam debuiſti uitam amplecti

quę in etermitate conſiſtit. ubi uita eſt ſine morte. iuuentus

ſicut ſenectute.ubi lux ſine tenebris. ubi gaudium ſine triſti

cia ubi nobilitas & uoluntas ſine imuria. ubi regnum ſine
coômutatione. hec ſunt ſeptem que conſequi debueras. O ca/
ro miſerabiliſ quare negaſti dum uiueres.ſic perſeueraſes bo

na & quibuſlibet bonis priuata non fuiſſes:ſi bene egiſſes.

Illuc enim permanſiſſes ubi eſt gaudiuim ſempiternum ubi
immarceſibilis eſt gloria. ubi incorruptibilis eſt & incom/

parabilis delectatio ubi chriſtus apoſtolorũ & pProphetarũ

RZM

& fancorum omnium cum iocunditate etiam ubt leticie cũ
ſanctis angelis canentibus laudes deo. ubi delectatio ommm̃
bonorum. hec omnia bona delectabilia per huius ſeculi pra
litates ſpreuiſti. Ecce poſt finem q;uis 1 limo terre mancipe/

rIS. habes inimiciciam. 1i. corruptionem. fetorem. & uermen.

& diſſolutionem fetoris pateris. ut uiuentes de te exemplum

accipiant. quid fuiſti. & quid es uermis & conſumeris poſtre

mo uero finem propter nouiſſima. propter redeuntem. am/-
mam. i. uitam in corpore ĩ quo prius fuiſti ſuppliciis eternis

mancipaberis. & ſimul cum amma damnaberis. O miſera ui
ta que caro perſequitur & concupiſcit corpus operatur. Ca

10 autem cum ſaciatur a fluentiſſimis cibis & potibus & de
lectatõibus. ortatur omnia mala facere. Caro prouocat ho
micidia. caro perpetrat adulteria. caro cõmittit rixas & ſcan
dala. caro inſerit ebrietatem. caro portat omnẽ concupiſcen
tiam huius ſeculi. O caro miſera quid homines. quid agis.
quid tantum grauaſ animam que nihil deſiderat niſi deo ſer
uire. Tu o caro miſera non ſufficit tibi perditio tua. Adhuc
es anima que a carne concipis contraria. Caro mala ꝗd que
risquid deſideras. non enim poterit ſine te anima iudicari
die ſudicii. Caro miſera & putribilis. & omni ſqualore pecca
torum plena. quando uiua eras pulchra eras ut ſol. ſplendi
da ut luna. & oculi tui micabãt ut ſtelle, & crines tui longe
ui. & ungebas te precioſis unguentis. ueſtibus utebaris opti
mis. & in cibis tuis & potibus cõdebas aromatum multitu/
dinem. Et ſcito amima dum corpus tenebroſum & fetidũ reſi
ciebas. atq; fouebas. eſcas uermibus preparabas. Memorare

debuiſti que a factore & opifice tuo audieris- cũ primu pec

catum cõmiſiſti. Terra es inquit.& in terra reuerteris. Et i0b
audi dicentem. nudus egreſſus ſum de utero matris mee- &

nudus reuertar illuc. Audi etiam yſaiam uaticinantem. uere
ſenum eſt populus. Caro miſera & nephanda. Audi paulum
apoſtolum predicatorem egregium dicentem nihil intulim

I hunc mundum. nec auferre quid poſſumus. Nihil aliud ca

ro miſera mi peccatorum ſarcinam ſecum portat. Non miſi

per carnem anima peccat. Anima quomodo poteſt uideat-

Animanoſt
Animachnat
erat Anuma t
ne cateds
tureiaquaman
Nus 0catomil
Auura ate tecen
Alqund nunqu
ſmamideſtco
Cuichidumun
ies Monpon
Alcohumt!
eiceclc les n
ns boceltae
CAnatenonpor
nenOncont
lucdanaflumn
Ule nbun aan⸗
Lunciteinch
lckperfuebzn⸗
1nsAcingnn
ndesdinnc
WENEN

lltide Ra

tatls A ci
mil dede⸗
danis proeſz⸗
hrtalrense
eſlablruhun⸗

Eemoanen,

8 P
wtudrſminr
ho moem 1

ſunpronen

exrlnguiben
Pus ezoc

esemeliug eſt

ium ed leicri
tdelectano omi
A hmiusſeeuict
nmolenemmnoh
Ewren uemnen
Ecenerenplun
(oniumens poſte
WALeumem an)
Kiſopglnseen
mabeOnädil
cose t
cbea Mbul
e.Cwontole
ömmtmsdl:n
rMiMuhln
homms. al 8d,

bdnrnitl

wrdnonln A
1CONga
eEanina nda
mniſqudorehere

☛ S=

=S
— =

as uldln

„Acne n
ekdrswehnigt
vomamm nin
imn tinin

Anima noſtra carcerem patitur. caro eam tenet incluſam-

Anima clamat ad dommum. non caro que in malicia perſe

erat. Anima remedium aliud non habet niſi tollatur a car

ne. & caro redigatur in puluerem. Tollatur ei uinum. & de-
tur ei aquam-auferatur ei ſanguis & detur ei humor terre

nus. O caro miſera quid de te agetur quando a te egrediar-
& uita a te recedet. Tu ſola in utero & ĩ ſini terre lacebis. &
aliquid nunquam mãciperis. habebis in te heredi tatem peſ

ſimam id eſt corruptionem. fetorem & uermes. Ecce que acꝗ
ſiuiſti dum uiua eras. ecce quid poſſides dum in ſepulchro
iaces. Non poſuiſti te ieiuniis macerare.ac uigiliis in cinere
& cilicio humiliare. In perpetuo cum anima ſalua fuiſſes. ſi

ei credidiſſes quia non bene facere poteſt. niſi alus benefece
ris hoc eſt niſi corpus per abſtinentiam aſfixeris animam
ſaluare non poteris. Audi quid creator noſter dicat ad car-
nem. O inquit mea creatura. ego te ex limo terre pulchrã &

lucidam aſſumpſi ymaginem meam in te condidi. ſprramen

uite tribui.animam inuiſibilem tibi conceſſi immortalitatiſ
tunicã te indui ĩ paradiſo uoluptatis te colocaui. uita ange
lica perfruebaris cibos & delectabilia iocũditatis cõtempla
baris. & oĩa quanta creaui in tua dominatione humiliaui &
affluẽtes diuicias dedi. inſuper & oĩa ligna paradiſi tibi ſub
tus erant. Et pro uno uetito ꝙ ibidem cõediſti. ecce ubi inci

diſti. ſ. de paradiſo in infernũ. de luce ad tenebras. de ameni

tatis & iocũditatis loco.ad chaos & ad omnia obſcuriſſima
mala. de delectabili odore. nunc putredine & pudore manci
paris. pro eſca angelica in cibo uermibus ſubiacebis. pro im
mortalitatis ueſte. corrupto induta es ueſtimento. Ecce q́; cõ
ceſſi abſtuli uitam ſubſtraxi. & tu miſera & putribilis caro ĩ
inferno manciperis. ubi eſt fletus & mugitus atq; ululatus
inſuper ſtridor dentium. & teterrima tormenta & ꝙ peius &

poſt mortem in corruptionem. poſt uermes & fetorem & cõ
ſumptionem. poſtea in puluerem redacta. O caro que igni in

extinguibili manciperis audi ammam dicentem ad cor/
pus.ego de celo uem a deo conceſſa tibi- Nam tu de terra

es. melius eſt ut mecum aſcendas ad celum-qꝙ́; me trahas ad

infernum dum uiuimus & ſumus in unum operemur mani/

bus ꝙ bonum eſti. elemoſinis & ieiunus in caſtitate & in
hoſpitalitate egenorum. & in nudiate pauperum. & in om-

nibus boms operibus. ut per bonam operationem quam agi
mus, aſcendere ad celeſtia ualeamus ubi non iam ſolutio/

nem corporis. ſed incorrupuionis ueſte induamur, ubi non
1

iam fetor. ſed odor ſuauiſſimus. ubi non iam tenebre. ſed lux

perpetua michat. ubi nõ iam uermium multitudo. ſed cater/

ð

ua angelorum & innumerabilia milia ſanctorum & prophe

tarum omnium chorus cum ſanctis angelis vmnum deo in
ceſſanter canunt cum ipſis nos faciat eterna gaudia percipe
Chriſto preſtante.qui cum patre & ſpiritu ſancto uiuit & re
gZnat in ſecula ſeculorum. Amen. SMM

¶Ge falute anime ſermo. lii.

Vantum ad anime noſtre deſiderium pertinet fra
tres cariſſimi uolũtatis nr̃e c. ut ad uos requiren/
dos frequenter ueniamus/ſed neceſſitas tꝑis mul/
tum uenimus incolumes nos uemre meruimus &

i0 ꝗa de cõi corporũ ſamtate gaudemꝰ. d ammarũ ſalute que

uera ſalꝰ ẽ ĩ quãatũ dñs dederit colloquamur. Ideo fratres ad
Ymaginẽ dei facti ſumꝰ. ut deo donãaãte intelligam?. que ſit de
ſiderãda patria.que ſit uera beatitudo. que uera inta que pꝑ/
fecta ſanitas. que ſit eterna felicitas. Sed intus in corde deo ?/
ſpirante cognoſcamꝰ. Nemo ſe excuſare poterit ut dicat non
noui litteras ideo dei precepta intell igere non poſſum. ꝗa ꝗ

litteras nõ nouit quid ſit aut ſit ĩtelligere debet. Interroget

hõ cõſciẽtiã ſuã & alloquat ſe ipᷣm. & dicat ſibi ſuis uerbis.
O hõ ꝗs es. aut ubi es. & unde ueniſti. Et reſpõdit tibi homo
ſiim & dei creaturã me eſſe cognoſco. Iterũ iĩterroget & dicat
quid in te habes.aut ex quibꝰ? rebus te factũ eſſe cognoſcis.
Reſpõdeat & dicat.ex anima & carne me cõſtare cognoſco.
Quid ĩ te ex his duabus rebus melius hẽs. Rñndet ſine dubio
aĩam meliorẽ hẽre q; carnẽ. optime & ordine legitimo.reſpõ
diſti dixiſti te animam meliorem habere q́; carnem dic tibi
adhuc ubi es o hõ. reſpõdebis in mũdo. poſtea uero ubi eris

incclo an n

AI& uemund

dex iudueroi
Tue i ilentetn
Ulvaricdo. Atte
1udeuerepoſt

torſoldot

oude ſitor me

ſnäinparadiſo

ſeruaſtiudiuiven
Zeter attendens
bricamitue ſer
celo Erubeſcedᷣ
um inte pm
icopenbuspert
Cderam infeln
ulcumtuumn
Inrudſcda a
Pnmnquume
ſenornamuscan
nccledrlr
l a
(Ommemmimusan
0,Oquam dute
falll ſum
Matachio ſeuero
tteftatkes anſ
mmeſzgam
honhomineſh
lno neſorn
Imapin on⸗
Dangeliuccde
uum omnbis
dn⸗ mnundt n
nd humtla
Ulla luyuna

n Cpeemur mnn,
Sn aſnae An
Mpenun. An n
GareNa,,
Anon un Cluno
Muamur, ubt non
lundenere ſeg un
mmNdolelcarer/
ndonmA Ne
Keln nnnn don
na zudd da
nuſmdo ude

8

ſimim emat
Nad OsNNN
rrrlas oͦnl/
lemenenumns”
mmmainnecde
u. lcobnez
Auxzmn celt

4
eoi
b

riienogilt
1 En
chiche ℳα
ecöͤltue
Kdet lve n
Enelesnnon
taunoll

6

—

= —
=G
=
=) ¶ã—

— .
—
— ☛
=☛ =

i

in celo q́;diu ibi eris in ſecula ſeculorum iuſtiſſime reſpõdi

ſiti & uerum dixiſti. Fac modo rationem uite tue & eſto iu/

dex iuſtus ex oĩbus rebus quã dedit tibi deus. Serua carni
tue uñ ſuſtentetur ĩ mõdo & repone aĩe tue unde ĩ perpetuũ

uluat ĩ celo. Attende diligẽter cõſcientiam tuã. & uide ſi tã/

tas aĩe tue repoſuiſti in celo quãtas habes corpori tuo ĩ mũ/
do.Si tot ſolidoſ repoſuiſti in celo. quãtos tibi ſeruaſti ĩ mũ
do.uude ſi tot modios tritici ſi tot amphoras uini per elemo

ſinã in paradiſo unde uiuat aĩa tua repoſuiſti.quantũ tibi re

ſeruaſti uñ uiuere poſſit caro tua in mũdo.Cũ ergo iſta dili-
gẽter attendexis. & cõſiderans ſapiẽter uides te prope totã li
brã carni tue ſeruaſſe in mundo.& unã unciam repoſuiſſe in
celo. Erubeſce & cito ad penitẽtie medicamẽta cõfuge quia ĩ
ceptum in te ipᷣm mudiciũ iudicaſti.Aliud uerũ dixiſti. & ali-
ud operibus perfeciſti.quia tocum carni nõ ſolum fideliter.

ſed etiam infideliter deputaſti. Neſcio ſi apud te periclitetur
ludicium tuum quando inter animam & carnem tuã iniqua

ſunt iudicia tua. Et ubi te iuſtum inueniri potero quem ĩ te
ipſum iniquum eſſe cognoſco. Et nunc certe nutrimus car-

nem. ornamus carnem aliquociens inebriamus nos & nimi
um delicioſe paſcimus carnẽ. qᷓ; uelimus nolimus poſt pau

cos menſes aut annos uermes deuorati ſunt in ſepulchro. &

contemnimus animam. que deo ab angelis preſentatur in ce
lo. O quam dura erit anime peccatrici & q;ᷓ intollerabili ho-

ra illa quando uiderit bonam animam requiem recipere in

paradiio. ſe uero torqueri in eterno ſupplicio. Ergo conſide
rate fratres cariſſimi ſi maiorem certe uel equalem partem
anime faciamus non enim foris in corpore. ſed intus in inte

riori homine facti ſumus ad ymaginem dei. Caro enĩ noſtra
de limo terre formata eſt. Nunquid iuſtum eſt ut limus terre
ymazgini preponatur. Caro emimm debet ſeruire. & anima im-
Parare.Iſta debet exercere imperium.& illa ſubiecta ſeruici/

um. In omnibus chriſtianis bonis-.amma dommatur & ca

ro ſeruire compellitur. In peccatoribus uero & amatoribus

huius mundi, inuerſo ymo. peruerſo ordine caro erigitur. &

anima humiliatur. illa delicus paſcitur. & iſta fame torque
tur. illa luxuriatur in ueſtibus pcioſis & iſta uix in ueteribꝰ

4

inuoluitur pãnis. & ſi peccatis fuerit obnoxia. eterno nidi

preſentatur. & tunc eius aut uera ignomimia apparebit.
Nã cum aĩa ĩ corpore ſuo caput eſſe debeat. quicũq; carnem

deliciis. aut uoluptatibus nimium erigit. nutrit. fouet. & pal
patanimam uero deſpicit & contemnit pedes leuat ĩ alto &
caput imprimitiin profun do. qualis eſt in oculis hominum
qui in uerſis pedibus ambulare uidetur. talis in oculis ange
lorum cui caro propria dominatur. Sicut ergo ſupra dixi fe

cit nos deuſ ad ymaginem & ſimilitudinem ſuam & cum de
beret in nobis homo interior dominari in tantum deum cõ
tẽnimus ut ymaginem dei miſerabili limo ſeruire faciamus.

hoc eſt iniquum iudicium ut carnem noſtram anime prepo
namus. Sed hoc omnes homines recto iudicio non faciunt.
Multi enim ſunt honeſti.ſobru & humiles miſericordes ca
ſti in quibus anima tenet imperium. & caro ſubiedta ſeruit.
Et ideo rogo uos fratres. attendat unuſquiſq; conſcientiam
ſuã. & ſi illi dominatur caro cito erigat dommnam & ſtimu-
let ancillam ut non caro uincat ammam. & ad luxuriam tra
hat:ſed magiſtra carnem ſuã regat. & per uias caſtitatis &
iuſticie ducat. Qui uero ĩ ſe ſentit animam dominari. teneat
cum dei adiutorio diſcipline continentiam & per freta pela
zi huius mondi ita nauigium corporeũ ueritate gubernan-
te contendat, ne inter fluctus iuſticie naufragium incautus
incurrat. ut enim agnoſcatur ꝙ ex nobis ueritate anima do
minetur. de ſubſtantia noſtra uictum nobis ſufficiẽter & ue
ſtitum ſimplicem reſeruemus. Quicquid amplius deus dede
rit amme in eternam beatitudinem, per elimoſinam paupe
rum reponamus. Ne forte cum carnem noſtram ornamentis
componimus & multis deliciis ſaginamus partem cum illo
diuite purpurato & non cum Lazaro habere poſſimus. Sci-
tis enim ut in euangelio frequenter audiſtis, ꝙ diues ille u⸗
epulabatur quotidie ſplendide & purpura iduebarur & biſ
ſo.poſt de corpore exiit. & ſepultus eſt in inferno & ibi ĩter
flamaſ aque gutam & locum refrigerii requiſiuit & inuenire

non meruit. Ecce cuius caro luxuriatur & epulatur ĩ ſeculo

quales diuicias inuenjet in inferno Lazarus uero qui nec di/-
uicias nec ornamẽta habuit in ſeculo poſt mortem in ſancti

Abraetequtenn
mi reftenemus
plicemcamn.
aliqud gifürn
Zullacupt reſe

Unseguintin
LSIOfnaV

Ofnatar indignn
Carnales ac tan

Mondo,ſed mn

turiceo ben
lücdiceni o
hommnsatene
dhucquens:
ſcere delsen
tuumtelictas
Agſmdepo
benn
fe AMdneu,
Konmici

tennniſnellipi⸗

nünicns undene

IAOddn

Tibusfeſtcenn

Aceleſtare

1a cienno inc
1a ppuebt
nicig canen
1 ſouet Al
leuat ialiot
Is hominum
noculs ange
dopracute
nam Acamde
Num deumc
ite facumu.
anime prep
dnon ount.
nſencorces 4
ubeckz ſeun
Conſactuan
mnam Aſuüm;
luxunamd
CRatss
ninan.keneal

er heta deaan

e doelnan

wumn incae
Ite 4Mind ⅓

1s eus deie
ſinam pange
nornamen-i

lemcun 10

olimns ⸗
dines enl
batur
it Ainvent
lauri ſan’
neminſndh

S qui eſt benedictus in ſecula ſeculorum

abrae requieuit gremio. Sicut ergo ſupra dixi fratres cariſſi-
mi refrenemus gullam noſtram & uictum ac ueſtitum. ſim
plicem carm noſtre in hoc ſeculo preparemus ut remaneat
aliquid ꝙ T futuro ſeculo anime reponamus. Quid peritura
gulla cupit reſeruet elimoſine Ornamẽta que luxuria ac ſua-
uitas requirit in mõdo. Miſericordia & ueritas reponat ĩ ce
lo. Si ornati uolumus eſſe queramuſ ornamẽta unde nemo
ortiatur indignus. Si delicias concupiſcimus non queramuſ
carnales ac tranſitorias ex qinbus ſtercora conficiuntur in
mondo. ſed magis ſpirituales & eternas unde angeli epulan

tur ĩ celo. Et ſi forte queris que ſint ille delicie. Audi apoſto-

lũ dicentẽ Quod nec oculus uidit nec auris audiuit nec ĩ cor
hominis aſcendit que preparauit dominus diligentibus ſe.
Adhuc queris & interrogas quid ſit hoc. Si uis uerũ agno/
ſcere. deus eſt delicie tue. requies tua. ſanitas tua gaudium
tuum ſelicitas tua. refrigerium tuum. amẽitas tua Et ꝗqcquid

eſt ꝙ ſancte poſſit deſiderare amima tua.totum tibi deꝰ erit.

ſic beatus apoſtolus dicit. & erit deus omnia ĩ omribꝰ. Aua
re audi me.quid tibi ſufficit. Si deus tibi non ſufſficit. Si ergo
iſta ommia deſideratis paradiſi requiem querite. pro eterna
beatitudine ſuſpirate. unde non exit amicus. ubi non intrat
liimicus. unde nec bonus poteſt exire aliquando nec mal⸗
ullo modo introire. Ad iſtam ergo parriã ornati bonis ope
ribus feſtinemus. ut dum elimoſinã pauperibus dederimus.
ad celeſtia regna peruemre poſſimus. A ue ille nos perdu
1 Amen.
Sermo ſuper pC̃s deus deorũ dominus locutus eſt ſermo. liii.

Emo fratres cariſſimi falſa ſecuritate ſe decipiat.
& putet ante tribũal chriſti non eſſe uenturum
ec redditurũ de factis proprius rationem ueniet
mim dominus deus noſter & non ſiebi modo
enim ſilere dicitur, ꝗqa adhuc uindictam ſuſpen-
dere uidetur. hec feciſti & tacui. Quid eſt tacui niſi non in/
dicaui . Seueritatem meam diſtuli pacientiam tibi pre-
Ongaut, penitentiam tuam diu expectau, hec feciſit
& tacui. Ego autem cum adhuc expectarem ut te pem/

—

teret. tu autem & me contempfſiſti & apoſtolum audire quia

ſecundum duriciem cordis tui & impenitens cor theſaunza-

ſti tibi iram in die ire & reuelationis iuſti iudicii dei. Suſpi/
catus es iniq; ꝙ ero tui ſimilis parum ẽ quia male facta tua
placent tibi putaſti placere & mihi. Deum quia non ſtatim
pateris ultorem uis tenere participem. & tanq; corruptum iu
dicem. predeſocium uis habere. de multis que rapuiſti, par-

uas elemoſinas faciens & adhuc peccata non deſerens- quaſi

corrupto iudici putas te poſſe redimere. cum ſi etiam totum

dares. & peccata ipſa non deſeras. ne te ipſum deciperis pecu
mam perdendo & peccata non redimendo. Suſpicatus es mi
4 ꝙ ero tui ſimilis. arguam te.quando ueniet enim dominꝰ
eus noſter & non ſilebit. Arguam te-& quid faciam arguẽ/
do te. quid faciam tibi. modo te non uides. faciam ut uuideas

te quia ſi te uideres & diſpliceres tibi & placeres mihi. qula

uero te non uideris placuiſti tibi-diſplicebis tibi & mihi. Mi
hi cum iudicaberis tibi cum ardebis-quid erim tibi faciam
inquit. conſt᷑ituam te ante faciem tuam quid enim uis latere
te ipſum in dorſo tuo eſt tibi. non te uides. faciã ut uideas te
quod tu poſt dorſum tuum poſuiſti ego ponam ante faciem
cuam. non ut tu corrigas te- ſed ut erubeſcas. Modo eniĩ fra⸗
tres cariſſimi-omnes amatores luxurie. & qui cũ delectatiõe
faciunt iniquitatem. peccata ſua poſt dorſum enciunt. Si ue
ro aliquid boni caſu aliquo. uel pro aliquibus occaſionẽ fe/
cerint. ante ſe ponunt. & inde aſſidue gloriantur & dicunt-
ego illum liberaui. ego illi benefeciego illi tantum dedi. Et
dum bona que per illos facit deus ſibi aſſignat per uanicatẽ
perdunt. qui per elimoſinam acquirere uidentur- Ac ſi ante
tribunal Chriſti perditis bonis que ante ſe habebant pecca-
ta que poſt dorſum proiicer ant ante eorum faciem prouocã
tur:-& ſine ullo termino ſupplicium ſuſtinebunt qui ſibi dũʒꝭ
uiuerent noluerunt preuidere remedium. Vt faciunt illi qui
plus diligunt preſentia q; futura qui uero de amme ſue ſalu
te attentius cogitant econtrario faciunt bona quecuque fece
runt poſt dorſum proniciunt. mala quecunq; ſubrepſerint⸗
añ oculos ponunt-ut dũ de ipſis ĩ preſenti ſeculo erubeſcũt.
& uulnera curar̃ & mortua ſuſcitare⸗& ſordida abluer tota

ſiceidenotio
Chriſhuenen
ter uanicacem
* nere
Cprekgnum.
lunc rler qu⸗
uranekgete
ſculqustal⸗
eadorlotuo.n
Aconſtrmerean
iügertorquex
Lamimtquutare
meelkſenpe
mete pumarn
nöltquoiasr⸗
ndcoditabas
opiatſcut
Potens ſcutſor
glosſopraciri
Eennienrur ſed!
Rpope
RReRame
cncensurg
Wentum meun
kotelghun
AudantIuan
Mocektunun
lecota lan⸗
Noesnon
Cücumhudn
Mlumdmin
dnemonmin
giuliluucne
Cuclnſelt
d caniſti
Utquom

umale ſidhnn
gus nonſtann
cptum
8 DK par⸗/
mieſeens, aſi
mdeamtwu
umdecherseen
Sulbicnuseen
mietenmn donnd
midbcaman
Ecumun ulks
. tnAnn N
cnum tn
udemmuslmme
Hciiut upr
mumane ſin
Mocdo en 4
Nici delecai
encN
dusecal
nmr dun
umumcel.
n, Vame
ur.AlAE.
bebe ecct,

fidei deuotione contendunt. Cum ĩ die iudicii ante tribunal
Chriſti uenerint mala que ante faciem ſuam poſu erãt. & bo
nis operibus redempta ſunt auferentur. bona uero que pro/-
ter uanitatem poſt tergum prouiicerãt. ante oculos colloca/
kune & merentur audire. Venite benedicti patris mei per/
cipite regnum. ueniet dominus deus noſter & non ſilebit. Ex
tunc arguet quando correctionis locus nullus erit. ſtatuã te
