repiſcopuie
nemoriä ſel
nONeN)
ndien M
mur. MACEiN
g N
Griza
enuN
os 4
ume ſoennna
1 elin
ACen 0
aum one
Arlnmm

=—
S= = =,S

*

=

— —

XX 1X

putauiſſet. magiſtrum audiendo erubuit. fed non penituit.
Multo enim ante paſſionem dixit non ne.xii. elegi & unus
ex uobis diabolus eſt. Et poſt cenam ait. uos mundli eſtis ſed
non omnes.hoc autem magiſter dicebat. uolens diſcipulum
uerbo corrigere. Ecce quomodo uerbis timoris eum corre-
xit. Sed uidens dominus ꝙ uerbis eum corrigere ipſo nolẽte
non poterat. ſtuduit eum corrigere. & ſibi timorem eter-
num incutere dum ait. ue homini illi per quem tradar ego.
Melius ei fuiſſet.ſi natus non fuiſſet. Sed dominus cor diſci⸗
puli nequiter induratum. ad dilectionem ſacramenti dulci/
ter inuitauit. dicens ſibi poſt petro & ceteris. Accipite come
dite, hoc eſt corpus meum, Sacramentum enim illud ideo
hominibus datur. ut corpus in terris capiti coadunetur. Si-
cut enim multa grana unum panem conficiunt & ex multis
racemis unum uinum extrahitur ſic ex multis hommibus

Ehriſti corpus conficit. Obtulit autem dominus diſcipulo
ſuo & ſacramentum unitatis ut eum inuitaret ad humtlita-/

tem dilectionis. licet etiam propter alios diſcipulos humili/
tatis exemplum prebuerit, tamen ouem perditam recupera
re ualde cupiebat. Sed uidens eum nequiter obſtinatum.
ſurgit a cena. & ueſtimẽta deponit. linteo ſe precinxit & ad

principem apoſtolorum primo ut arbitror fratres peruenit.
Ante eum ſe genu flexit. deitas incarnata deus ante homi/

nem creator ante creaturam magiſter ante diſcipulum rex

ante piſcatorem doctus ante indoctum ſapientia ante igno/

rantiam pulchritudo ante deformitatem. Ideo Petrus deita

tem incarnatam uidens ante ſe inclinari., expauit. exorruit
& per cenaculum uelut in ſenſatus cucurrit. & clamauit non
lauabis mihi pedes, nam inquit Petrus. Domine iam di-
XI ꝙ tu es filius dei uiui. & tu mihi lauas pedes? Sed notare

debetis fratres qui in heremo habitatis. Cur inquit cena fa/
tta dicitur. cum poſt ablutionem pedum dicatur. bucellam

panis iude dominum porrexiſſe. Non debemus intelligere

cenam finitam, cum dicatur panis eſſe adhuc ſuper men/
ſam, Adhuc enim cenabatur, quando dominus a cena
111

ſurrexit. & tamen cena iam facta dcitur. Intelligere hoc

nanque debetis quod non facta erat. ſed parata. & ad conu
uantium menſe uſum perducta Ideo lohannes aquila gran
dis. Iſtam dicit cenam-. Omma diligenter attendens prius

noſtri ſaluatoris celſitudinem uolunt commendare dum at
Sciens Ieilus quia omnia decdit ei pater in manus & quia a
deo exiuit & ad deum uadit. Magnam de potentiam expri-

mit Iohannes cum omnmia patrem ei dediſſe affirmat. Magnã
celſitudinem Chriſti predicat. cum eum adeo exiſſe aſſerit.
Et tamen hodie audimus ꝙ ille qui habet omnia in manu-
ueſtimenta deponit. Sed quid mirum. ſi pro diſcipulis ueſti/
menta deponit qui etiam carnem pro immicis aſſumpſit: Er
quid mirum ſi more famuli precinxit ſe linteo qui formam
ſerui accipiens. habitu inuentus eſt ut homo. Quid mirum

ſi fudit aquam in peluim. qui dignatus eſt fundere ſangui

nem pro noſtra redemptione. Et ait Iohannes nuemt ergo ad
Simonem Petrum. Videtur deniq; quibuſdã. ſicut fuit mar/
tir ille ſanctiſſimus & doctor Ciprianus, ante Petrum Iudã
lauaſſe. Volens dominus predictum diſcipulum reuocare.
Sed non uidetur ratio põderoſa. Ex quo etiam iam Petrum
cunctorum caput fecerat. ad eum acceſſit primo in honore.
ut ceteri poſtea ſimiliter facerent. Ideo ſic intelligẽdum eſt
cum ſumma rei bene tranſcripſiſſet dicendo. Cepit lauare pe

des & linteo tergere. reddit poſtea ad ordinem rei oſtenden/

do dicens. uenit ergo ad Simonem. Quid eſt etiam ꝙ domi/-
nus poſtea dicit. qui lotus eſt non indiget niſi ut pedes la⸗/
uet ſed eſt mundus totus. Si mundus eſt totus quare neceſſs
eſt ut pedes lauet? Ideo fratres attendere debetis ꝙ hanc mẽ
tionem facit dominus de ablutiõe baptiſmatis Qui ergo lo/
tus eſt in baptiſmate totus non eſt neceſſe niſi ut pedeſ uenia
lum peccatorum lauet. A quibus peccatis humana mées ob/

ſtare non poteſt nec infans cuius umus diei uita regnat ſu⸗/

per terram. Peractis denique & conſumptis ſa cre cene ſacra/

mentis: factis & ordinatis in eadem cena apoſtolis ſacerdoti
bus. communicatis & lotis eorum pedibus iterum intraut

perlam a⸗
nus aglter
us uunrepedes
nusembelath
Avospareere
iadverſanose
Nlißbereclizn⸗
umicn vocarece
manordomnot
lemodendens
ir⸗Vusveltn
Poloperano
nonpotulteun
cum daboloc
Uamerernedan

ſacengangel

(bletllegn

Mure wrnn

Urcommn
lanencebenot
Mdumunumpr
rdeſtewden
WAWdtenn
ONAus:
(aue: ne Dexr

ltiude Non

e⸗ lt. gul
laceraſer)

(Ommunka

AI, Danen

uolur ne
Laminttaut
intrauerate
Anasee

r. Imellsge hn
rmn Aatc
Ohannes mlazn
nnd Alcntens is
Commendwe. dumal
1 nm u
1 wenm eft,/
icme Musni
mitNee n.
bacoman dmn,
imligai
mmbaMNpd
ſelmo. qu nnn
t homo. Qudnin
aus t incce iup
ohuns tent e90
buſhi tti
. Melnn l.
uun e,
veaum un H
ſrpnon honon
nle nrchgicn

.

cenia OMnd
achang .
A tens it in

cdel a K.
orshrl

400

Abus unn N

. U . 7
menſam & ait. Scitis quid fecerim uobis. Si ergo ego ckomi-
nus & magiſter laui pedes ueſtros. & uos debetis alter alteri
us lauare pedes. Si ſum magiſter. diſcite a magiſtro. Si domi
nus: erubeſcat hec deſpicere ſexuus. Si iam peperci prodito-
ri: & uos parcere ſtudeatis. Si ãte eũ genu flexi me. humiles
anñ aduerſarios eſtote. Si me ab eo ꝑmiſſi oſculari:& uos ma/
xillã pᷣbere dignemini. Si ꝓditorẽ amicũ uocaui: & uos aĩcũ
iimicũ uocare corde et oꝑe ñ dedignemini. Quia n ẽ ſeruus
malor domino ſuo. Et poſt pauca de filio perditionis dolo-
rem oſtendens & dolens. turbatus in ſpiritu & contriſtatus
ait. Vnus ueſtrum me tradet. O quam doluit dominus diſci/
pulo perdito. O q́; ſtuduit eum ad ſe reuocare. doluit: quia
non potuit eum corrigere. Doluit: quia obſtinatum iam eſſe
cum diabolo cognoſcebat. Doluit: quia ſuper eum ſenten/
tiam eterne damnationis daturus erat. Et uidentes diſcipuli
faciem: qᷓ; angeli aſpicere deſiderant: eſſe turbatam dixerunt.
quis eſſet ille: querentes autem quis eorum eſſet maior. Sed
gquare hoc: niſi quia arbitrati ſunt ut homines ille qui maior
eiſt ut dommari poſſit: magiſtrum prodere procurat. Aliqui
tamen de Petro forte ſuſpicabantur. quia plus & plurima ſe
facturum iam promiſit pro magiſtro: ſuſpicantes quod ficto
corde ſic totiens loqueretur. Tu es filius dei. Sed quia Pe-
trus innocentem ſe ſciebat innuit Iohanni ut peteret. cui
dominus: cui panem intinctum porrexero, ille eſt. Sed
caue: ne Petro dicas. Et cum intinxiſſet Ieſus panem de
dit iude. Non eſt ergo credendum:quod dominus alta uoce
dixerit. quia ſi Petrus hoc ſciuiſſet dentibus proditorem
dilaceraſſet. Nec etiam eſt putandum: quod iudas tunc Chri
ſti corpus ſumpſiſſet. quia iam dominus omnes diſcipulos
communicauerat: & iudam, ſicut Lucas euidenter oſten-/
dit. Panem intinctum tamen domimus diſcipulo porrigere
uoluit. ut cor intinctum ueneno ſigmficaret. & poſt bucel/
lam intrauit in eum ſatanas. Nugd ſatanas tñ ante cor eius
intrauerat ? omnino fratres ante bucellam cor iude intraue/
rat. ſed affectu & uoluntate tantum. ſed poſt bucella ĩtrauit
ſatanas effectu & opere. tamen bona fuit bucella ianarn xp̃s
1ilii

diſcipulo dedit. Bonum etiâ ſacramentum quod ei tribuit.
Sed aliquando bona obſunt: & mala quãdoq; proſunt. Cor/
us enim dmi:quod bonum eſt:malis malũ ẽ. Et carnis ſtimu
us malus eſt. & tũ paulo bonus eſt. & ꝙ malum eſt. ſibi pro
fuiſſe cognoſcimus Sic ut ſupra diximus fratres- Panis iſte
porrectus a chriſto & ĩdigne receptus a nida. fecit ex merito
chriſtus ut maior eſſet licentia ſuper en diabolo poſt manife
ſtationem 10“ grauiorem uindictã in eũ fecit. Subtracta enim
gratia eum dñs ad malũ diſit & dimiſſit eum ſecundum deſi
deria cordis ſui.& iuit in adinuẽtionibus ſuis. Et permittenſ
eũ in propria uolũtate & arbitrio ait diſcipulo.qd facis fac
eicius.quaſi dicat dũs. quia non poſſum te reuocare timore
uerecundie: nec mortis eterne:nec amore. do tibi poteſtatem.
ut agas facto quod iã uolũtate ſeciſti.O iuda quid facis attẽ
de anq́; facias. Nam poſt factum forte gratiã pemtẽdi hr̃e nõ
poteris. o iuda cupis tradere: ꝗ tibi multa peccata pepercit.
nunquid a morte te ſepe liberauit: nũꝗd tui amore patrẽ tuu
ſanauit a lepra: & matrẽ cũ q̃ cõcubueras a paraliſi et libera/
uit snũꝗd te diſcipulũ cõſtituit:Nuũgꝗd burſariũ fecit: Nũquid
in furto te ſepe inuenit. & ſemper tibi pepercit: Nunquid te
poſt petrum ut plurimum honorauit: Nunquid ſemper chri
ſtus iuxta ſe te habere uoluit: Nunquid ad pacem. poſtq; te
proditurũ cognouit.ſepe reuocauit? Nunquid tibi ſuũ ſacrũ
corpus donauit: Nunquid ante te ſe genu Hexit: Nunquid pe
des lauit: Nunquid te oſculatus ẽ: Cur ergo prodere uis ma/
giſtrum: a quo tot bona recepiſti: Sed hec omnia non conſi
derans: recepta bucella exiuit continuo. quia uere a deo & a
conſortio diſcipulorum dei exiuit. Et erat inquit euangeliſta
noOx. Merito nox diſcipulo proditori data erat quia cecitas
mentem eius caligauerat. Qui diſcipulus poſtq;ᷓ ab eis receſ
ſit nodte. mox magr. xi. congregauit. & ait filioli modicũ tẽ-
us adhuc uobiſcum ſum. Ideo mandatũ nouum do uobis.
ouus enim erat homo. quia quatuor modiſ generantur ho
mines. aut ſine patre ut Eua. aut ſine patre & matre ut Adã.
aut ex patre & matre ut homines. aut ſine patre ex matre tan
tum ut chriſtus. Bene ergo nouus erat,qiua deus & hõ erat-
Nouum etiam regnum promittebat quod nemo unq; ꝓmiſ/

ſerut celeletts
htin eyeaueen
habebismmumcl
a Nramnicos!
lesſcls oran.
lcelbuseſler
fumumuselt. E
lvſes g meieſti
keriſftuntes
kiaglun ſes
iam noſtramq
ricalelt loape
bear lceo nutni

uulentaregebem

nenm uult.
aprernildeot
cpoutmcanen
Mm anuceum
ſpugennosn
lentescorpora
Eölimeonepoct
riüinommen
boswmum
umAumun
nepenltentiam
ſcenmſpet
ſraſaſnuen

Mmumurſtz

ldeo mencdeg
Upotam co
M Cnim
Ohuseſt Nune

(uls intrauitea

memoro:ſed a
Pofattezele
unnouecuu

n quoleinbet
60 ont C
Aüi kcanmsſm
Pmmneſt ſbln
Nch kan ermenno
ubabopol mantt
cum ſcumdun cen
Sus Etponinnt
nloas te
1EnA e
eiomirdhann.
Bnchqnd iose
rmii ennöd ien
Ua peccna e
Imu amoremul
8aparallis
nſani ſaſhe
,
unqunlune
nauuctnii
temndnihn
opelbn
r omni Ml
a uce 4
nacui

0 4 1

=n
—,— –
—☛

ſerat. celeſte regnum auſus erat. Ideo nouum mandatum de

dit in lege autẽ ueteri dictum erat. diliges amicũ tuũ & odie
habebis inmicũ tuum. Sed chriſtus nouum mandatũ dedit.
quia ut amicos inimicos diligere mãdat. Cetere namq; uirtu
tes fidesſ. oratio elimoſina uirginitas & cetere uirtutes. cões
ẽt fidelibus eſſe poſſunt. Sed ĩimicum diligere tm̃ chriſtiano
rum uirtus eſt. Et ideo magr ueritatis dixit.ĩ hoc cognoſcẽt
hoĩes ꝙ mei eſtis diſcipuli.ſi dilectionem habueritis. Scito
te tñ fratres: ꝙ talis ordo in diligendo ſeruandus eſt. primo
deniq; ſuper ie & ſuper oĩa deum diligere debemus deinde
alam noſtram que nr̃a proxima eſt.deĩde corpus.quia factu

ra dei eſt. Iõ apoſtolus dicebat. Nemo carnem ſuam odio ha

beat.Ideo nutrire debemus corpus nec ipſum occidere. ſed
ſuſtentare debemus cibo & potu:quantum ualitudo permit/
tit. Sic enim uult deus.ſic uult apoſtolus.ſic & uobis fratres
mei preceꝑi. Ideo fratres hortor uos & moneo. atꝙ fieri pre
cipio.ut tm̃ carnem dometis:qᷓ;tum natura portare poteſtis.
Nam cum uideam inter uos quoſdam ſexagenarios quoſdã
ſeptuagenarios quoſdam centenarios uidens eos dei amore
feruentes corpora eorum crucifigentes uinum ẽt non biben/
tes.timeo ne pocus deum offendant qᷓ; placent. Talibus in
chriſti nomine precipio: ut ſaltem diebuſ dominicis & ſolem
nibus uinum uel ceruiſiam bibant. Iuuenes autem qui fortes
ſunt:& iam ttiumphare de inimico ceperunt:in chriſti nomi
ne penitentiam agant. ne deuĩcãtur ab hoſte. Sic enim uolo.
ſic enim ſepe precepi ſeruare. Sic non occidemus corpora no

ſtra. ſed ſeruient creatori ſuo. Deinde diligere debemus pro

ximum ſicut fratrem noſtrum amicum noſtrum uel mmicũ.

Ideo attende ꝙ ſi inimicum uideris exurire: ciba illum. da il/

li potum cooperias eum. & carnem tuam ne deſpexeris. Di/
leckfo enim ſpiritualis bonorum eſt. quia omms habens eam
bonus eſt. Nunquid etiam cum odio aliquando paradiſum
quis intrauitꝭad mfernum ire odium habentem ſepe legiſſe
memoro:ſed ad celum nunq; uolare concedam. Cupimus er-
& fratres eſſe ciues celeſtis ciuitatis ſeruemus nouum mãda
tum noue ciuitatis. Ila inqꝙ; ciuitas habet pacem precipit pa

cem & diligit diligentes pacem. Sequamur ergo pacem: ſine
Aqua deũ nemo uidere põt. Queramus pacem: & poſtea ſequa
mur pacẽ. In ipſa deus habitat. in ipſa quieſcit & pauſat. ꝗa
factus eſt in pace locus eius. Non ergo habeamus cor intin-
cGtum odio. ne filii iude proditoris ſimus. ne cum eo ſuſpẽda
mur. & a diabolo pariter cum eo trahamur ad tartara. Qui
odium in corde habet ſecundus diabolus eſt. & qui pacem ĩ
pedit antichriſtus eſt. Et qui ordinat inter bona re. uere filiꝰ
dei eſt. Attendite fratres mariam. quoniam multum dilexit.
dimiſſa ſunt ei peccata multa. Quid ẽt petro divit dominꝰni
ſi petre amas me ? & quia amauit meruit & amari. Meruit &
audire paſce oues meas paſce agnos meos- Quid diſcipulo
ait qui diligebat chriſtum & quem chriſtus diligebat. Dile/
Re mi ueni ad me quia tẽpus eſt ut epuleris. Pacem ergo ha-

beamus fratres ſi pacem cũ chriſto habere uolumus Si uis

anmari a chriſto: ama inimicum propter chriſtum. ſi uis ergo
amari ama hanc amplectimini. hanc diligite. Hanc pacem &
tconcordiam uſque ad mortem ſeruate. Si uultis cum deo pa
cem habere. Pax enim omnium cuſtodia & cura uirtutum ẽ.
Hanc pacem anuntiari in ſuo ortu angelis precepit. Pacem

annunciauit ſepe apoſtolis. Pacem predicare precepit homi

nibus. Pacem pro teſtamento apoſtolis reliquit-Pacem ĩ cru
ce pendens poſtulauit. Pacem in ſacrificio tociens in populo
pronunciari uoluit. Nulla deniq; dabitur uenia mſi ꝑacifico
uiro. Pellite ergo a uobis hoc odii mortiferum uenenum. Pa
cem inter uos habete. quia eſtis fratres. Quia in hac uaſta ſo
liudine ſimul in unum eſtis congregati. Vno enĩ pane. uno
indumento uno nigro colore una aqua omnes ſimul partici
pamus, Redducamus igitur fratres ad noſtram memoriam:

dominus ab inimico obſculatus eſt. & tamen amicum uo

cat illum proditorem. Amice inquit ad quid ueniſti: Date igi
tur reconciliationis pacem. ſed non oſculũ proditioms. Qui
eni ficte inimicum oſculatur. uel uerbo blanditur iude pro

ditoris fratrem & ſotium & ſimilem ſibi eẽ quis dubitare po

trerit:? Sed qui amore chriſti uerus filius eſt. Vos enim fratres
qiiorum uia lux mondi eſt. licet mondus uos non uideat ta
mẽ mũdi lucem uos appello & ſal terre. Ideo quia lux eſtis.

ſuceantopekane
Inolbtn habn
habemusgran
ctum pelles
ſcpulchn dealb
ſec musfuntpl
Ceamus peuobis
Gnumantehom
ns ec hosin
ruhesmnonqui
Feamenohroden
ſandamcongre
diendopamen
taulturamns
matſareugl
uldiresllosn
kercagenont.
ſonlocenorent
hüſanderige
Eurnſau⸗
ania Aftamn⸗
tlasex deoe
flerdakzei
fucteſend g
Unusmortsi
nosinuerar⸗

loſa S

laqueſemn
cltat furote

dololamig
inſicete eſt

ur etzoaeen ſ
Aen Aolt ſan
ueſarel ullug
9babamscor ne
uneanen ſihii
m uNII, Q
lvet Aauaen
Ruere ſll
umnmuImNdlent.
tndnionl
nr Aai. Men

muOs. QiddnN

miſtus lgeba D
nleis Duendzo
bereuclum Au
rcheaſum wen
Ugre Hucprn!
Suuluscun don
a Aara uinuuune
eli grecyit. a
cat rcent n
tiqun batmicn
owensn
r uenabiba
mieumuenennn /
. (undhrun
ei Vno eia
1mnes i unl
Inoſtrampen n
Atamen an,
aniduenſtn
gu
uln Nroclan⸗
obiandun
let gus hael
N
eſt. em e
Nuden
s uos nnn 6
Neou

— = — =—

S
——
= =
=
= ☛ S=

—
=

luceant opꝑera ueſtra bona. nos qui uidemur gerere in corpo

4

ris noſtri habitu figuram crucis & nomen rehgionis ſancte
habemus nigram etiam ueſtem humilitatis portamus zoms
etiam pelliceis precincti apparemus. Caueamus ne ſimus
ſepulchra dealbata que foris pulchra & ſpecioſa apparent:
ſed intus ſunt plena oſſibus mortuorum occurritis. Proui-
deamus ne uobis dicatur. ue uobis qui clauditis celorum re
gnum ante homines. Timeo enim ſatis ne paradiſum intre

mus. nec alios intrare permittamus-hoc autem quare dico

fratres non quia credam uos malos eſſe- ſed quia doleo de
fratre noſtro perdito Simplicio. qui ad hunc locũ & ad hãc
ſanctam congregationem cum tanto feruore peruemt & au-
diendo patrem interfectum eſſe a nobis receſſit & mondum ĩ
trauit. ut patris uendictam uendicare poſſet qui ergo ſe exti
mat ſtare uigilat attendat & uideat ne cadat. & ſi homines
uidẽtes illos qui columne ſanctitatis eſſe uidebatur tam neꝗ
ter cadere non ſolum ipſis regnum celorum claudunt: ſed in
ſeculo demorantibus. Nobis deniq; fratres qui nomen & ha
bitũ ſancte religionis portamꝰ. uita mala periculoſior oſten
ditur. q; in ſeculo demorantibus. ploremus ergo fratres pec/
cata nr̃a:& fratris ueſtri amiſſi: Diligamus & Nos inuicẽ. ꝗa
caritas ex deo ẽ Nõ erubeſcat alter alteri ueniã poſtulare: ga
ñ erubuit xp̃s ĩimicos ad pacẽ ĩ cruce reuocar̃.Nõ erubeſcat
facere ſeruꝰ. ꝙ primũ fecit & dñs. Dñs ãt qui hĩtare facit nosꝛ

unius moris domo qui eſt uera pax qui fecit utraq; unum

—

nos in uera pace perſeuerare faciat. Amen.
— De lingua doloſa ſermo. xxx.
Vpꝑio uos ſcire fratres cariſſimi que ſit Ingua do
loſa.a qua eximius prophetarum dauid poſtula-
bat a domino liberari dum dicebat domine libe-
ra animam meam a labiis iniquis & a lingua do
loſa.Et ideo ſcitote fratrei ꝙ non ſolum eſt lingua doloia il

la que ſeminat inter fratres diſcordias que ſuſcitat lites. que

incitat furores que etiam conuentus cõturbat. Sed etiam illã
doloſam linguã dicimꝰ ꝗᷓ te laudare adulãdo ꝓcurat. dicẽs
in facie te eſſe ꝙ non es. A talibus autem deum deprecari de

bemus ut uos liberet & liberemur. Quare ab eis liberari de-

bemus petere- Quare eos ut mortem fugere debemꝰ. Niſi ꝗa
adulatores ſunt. Quia mendacia diligũt & faciunt ga falſita
tis ſunt ĩ uẽtores ꝗa diaboli fres.ꝗa ueritatis deſtructoreſ.ꝗa
puritatis deuiators. ꝗa odiorũ ĩuẽtores. ꝗa diaboli ioculato
res.ꝗa ſathane mediators.ꝗa dei ꝑſecutores.ga aĩarũ ĩfecto
res.Et oĩum malorũ ĩuẽtores. Mel ĩ ore ẽt portantes & uene/
nũ aſpidũ ĩſana bile ĩ corda hoĩnũ cõſpuentes.ecce ꝑꝑ quod

a domino liberari poſtulare debemus. O iniqua lĩigua dolo-
ſa.O iniqua proditio. O peſſima diaboli aſtutia. O grandis
malitia.nõ ſolũ per amara uerba. ſed ẽt per dulcia hoĩes illa
quear̃ ꝓcurat ut ſecũ eos ꝓducat ad tartara. Nã ii hõ ab ho

mine ledit᷑ opprobria cõtumelias & iniurias patit᷑: imnimicus
reputat᷑ ab eo credo ꝙ me nõ diligit oĩo oportet me cuſtodi
re ab eo dicet hõ. Sed ſi deo placere uolo. me oportet alterã
maxillarũ ſibi pᷣbere. & totum portare in pacientiam uel ma
lum pro malo nõ redder.Ecce qũo ad talia remediũ ẽ. Sed ſi
hõ btm̃ me pᷣdicet & uerba adulationis ñ cognouero. quod
remedium habere potero: Ideo fratres nõ ſolũ lingua doloſa
illa que mala inter fratres cõmittit. ſed & illa que adulat.
Si quis uerbo tñ nõ offenderit hic perfectus ẽ uir. Sed ꝗa ne
mo perfectꝰ in uia 16 neceſſe ẽ ut alter alteriꝰ onera portemꝰ.
Nemo tñ alteriꝰ onera portare põt. niſi qui hẽt caritatẽ. ſed
qui caritatẽ nõ habet.nõ ſolũ onera proximi portare nõ ua
let.ſed nec ẽt ſua.Quid eĩ facere qui caritatẽ nõ hẽt.Ecce ſta
tim de feſtuca trabem fac it. uerbum pro facto reputans. fa-

ctum fuiſſe putat. Et ſic dolet clamat.triſtat minat utã ꝓxI
mo dilacerare & ſic conſumit᷑ ille ꝗ caritatẽ nõ hẽt & onera

alteniꝰ portare neſcit mori ẽt frequẽter deſiderãs. ſed mori ñ
põt. Nos uero fratres nõ ſic ſed ſi uerberamini a lingua non
turbato aĩo.nõ corde inflato,. ſed hũili & trãgꝗllo dicite.Dñe
libera aĩam meã a labis iniquis & a lingua doloſa. Sic ĩ ho

mine caritatẽ habente excitatur frequetiꝰ amor caritatis. In

Hfamat᷑ & eĩ cor & ardet reuiuiſcũt uſſcera pietatis & ſic cla/
mare nõ ceſſant qui tangunt᷑ a lingua doloſa. deficit ĩ dolo/
e uita mea & anni mei in gemitibus.

Ncreto
Aron
ola ude
nſunte
Gbaopercata ntac
n ilaucen
Neecuun in
Cnto Cibushomm
Gmomuln mul⸗
lödlenmun pee
uofesſiunus brh

(KCucas

Cescumeccaon

Ikansculuseltun

Nuls eccati cohte

ſt nnaemmimt
oglsnorr er⸗

(cyflemnurApenn

DrAlchemen
Clnttanes diabon
untcumagt
Ne Mäſtee
Cöftenmin Cumde
Ulhnpeccatanta
Konotans co
ellenet mi der
gnicdormiſh
unoplänn Ae⸗
Ctehengn
ſichsantat,
Udes (ölen Ae
Wera cöſider,
Aappereco
ue medaci 1l
nedoe lalte
3Admalü.le,

Uberar
em, Nilige
unt ga lalt⸗
ſteuctoreſg
vollioculato
Aiani iſeco
Antes & vene⸗
ecce pp quod
ligua dolo⸗
1,0 grands
n hoiesllr
äiihoabho
lukeimmicus
et me cuſloci
poner Aeri
ntnim vdm
chu ⸗ Seaſi
ero, 90
gua doloſ⸗
ue adulat.
Sed ga he
taponen'.
antad ſe
Nen u
hir Eatli
lepluat⸗l,
nat uni
hitRn
,ſed monn
llingua non
odcne- Di
ol. Sriſ
rCartanslt
nslr ir

Nicridelo

¶De con ſeſſione ſermo.xxxi.
Lcef Galen homies fratres cariſſimi. deus cun/
apud eũ nec preteritum nec futurum ẽ
oĩla uidet.& omnia ponderat. Omnia la Nun
oi a po Omnia nuda
nidus ger ta ſunt ei. Qare igitur uult ut cõfiteamur Ron
mibus peccata nĩ̃a que nequiter geſſimus. Nũquid nõ meliꝰ
cuncta mala tacere ꝙ́; ea p̃dicare in tectis eccè enim qui r
cet. ꝑeccaui ſuper oẽs homines.ſed ſi cũcta hominib arcct
aauero oihus ominibus peior reputabor a cices Ercnpie
ne mu multamala cõmittent. qũo ergo cõtiteri deber
n5 1 m peccata ſua.o homo an ignoras ꝙ oẽs
cacores umus. Et ſi dixerimus ꝙ& peccatum non hem s
ipſos ſeducimus & ueritas in nobis nõ eſt. Omnes beccamns

oẽs cum peccato naſcimur oẽs in peccatis demergimur etiã

Infans culus eſt unius diei uita ſuper terram. Cur ergo time/

mus peccata cofGterl. Tamen oportet confiteri deo qm bonꝰ
en ternũ miſericordia eius. uult enĩ deus ꝙ cõtiteam
ꝙ ig noret peccata noſtra ſed ut diabolus audiat quomt

oncreiner penitet nos peccaſſe.& peccatis confeſſis cũ do
ymis. non habet amplius unde nos incuſet. Ecce

emm fratres diabolus uult ut taceamus deus uult ut cõtitea

mur.Et cui magiſ obediẽdũ 5
ẽdũ ſit certe cõſtat ꝙ d ari
Ya — — 4 — eo ſ.
beepn uhi eĩ ſuſticit ceſſare a malo. niſi Pe Tatague karin
mur cum dolore. nec ſoli deo ſufficit cõfiteri ſed alter

utrũ peccata nra cõfiteri debemus. Nõ igitur tardes cõtfiteri
teri

deo.nõ tardes cõuerti ad deũ: nec differas de die in diẽ. ſubi⸗-

toO eĩ ueniet ira dei & tp̃e .
uindicte deſtruet te. O ſi
(tp̃e 1 ,O fratres mei
nuc ormuſtuit cõuertimini ad deũ in toto corde nelgrg 4
platu & fletu. Ecce eĩ quia dicit in toto corde:ncncl

cet ꝓp! 5 6
t ꝓpheta ꝙ in corde ẽ fons pemtẽtie Fletus uero ad oculũ

Ractes t ad Ds:led leiuni ad totũ corpꝰ? retert. O hõ ne
arctes lrer. a0 deu. diſcute mẽtẽ tuã. ꝓſpice ſing ła cordiſ
lec a anq́; ad confeſſionẽ accedas: ꝙ cor peccauit

m ppeted é uic
be ð vU anutaté uidẽdo:os faliitatẽ dicẽdo
Auris diẽdo: manꝰ uerb hô ido
Aurr na do:m era & hôicidia ppetr
D e h uolũtate s ſe excuſare poterit pedes eie
Igic o fres mei ſicut exibuiitis mẽbra ura ſer-

uire ĩmundicie & iniqtati ad iniqtatẽ illa & nũc exibete m
bra ura fume deo ĩ ſcĩſicatiõe. Prio eĩ cor ꝙ mala cogiauit

& cõcupiuit pemiteat & doleat & oculꝰ fleat. os ſine intermiſ
ſione oret- aures audiãt uerbũ dei. manꝰ elemoſinã porrigãt.
peregrinos ſuſcipiãt ĩfirmos foueãt. nudos induãt. pedes ue
niãt ad eccleſiã, genua flectantur & laborent. Quia ſicut mil
lũ fuit mẽbrũ ꝙ peccãdo deo nõ diſplicuerit.illa nullum ſit
mẽbrũ ꝙ penãa nõ paciat cõdignã.dedit eĩ nobis deꝰ mẽbra:
ut ſibi ſeruiamꝰ? ñ mõdo. Sed heu fratres celorũ ciues & do-
meſtici dei fcĩi ſũt amatores mõdi fortiꝰ diligẽtes terrena qm̃
celeſtia ſunt trãſitoria plꝰq; eterna res ſuas q;ᷓ ſe ipſos.nõ ſic
fratreſ mei nõ ſic, quia ecce iã tp̃s ꝓpe ẽ ecce iã nobis minat᷑.

ſurgite ergo ꝗ panẽ doloris comeditis ad eccleſiã pgere feſti

nemꝰ & flentes peccata nr̃a cũ dolore confiteamur. Sed prĩo
talis ordo tenẽdꝰ ẽ ut peccata pᷣmeditemur. ut ꝓferendo tali
ter modũ & circũſtãtia peccatorũ deo & ſacerdotibꝰ? cõfitea/
mur. ut a pedibꝰ? ſuis nõ onerati ſed alienari diſcedere ualea
mꝰ. Et nolite fratres mei differr confiteri peccata ur̃a.nã qui

uſq; ad ultimũ diẽ quadrageſiẽ uel uite ſue diſtulerit confite

ri dat ſignũ ꝙ hoc libenter non facit. Non gratioſe nõ puro
corde. ſed coa&tus hoc facere uidet᷑, ſed coadta ſeruicia q;tũ
deo uel hominibus placerent cõſiderate. Non ergo de die in
diem differamus pander̃ cordis ſecreta. promiſit eĩ deꝰ ueniã
penitẽti ſed nõ promiſit uſq; in craſtinum. differẽti.igitur ñ
differamꝰ. ſed cum ad cõfeſſionem acceſſeris tu hõ uel femĩa.
caue ne rideas uel ornate incedas ne fabulas primo proferas
ſed cum humilitate capite & dorſo cinere & cilicio infuſo cõ
fiteamini alterutrũ peccata ueſtra. Sed deprecor te o homo
ut confiteri non paueas frequenter enim diabolus cor tuum
aſtringit. ne conſitearis dicens quomodo confitebor hec & i
la. O homo quandoq; hoc preſenſeris diaboli temptatione
eſſe non dubites. cupit te aſtringere nequiter. ut in peccatis

oſitꝰ ſine magna tẽptatione ſr agas que placua ſunt ei. No

ite ergo timere peccata confiteri O fratres. Naã illud quod ꝑ
conſeſſionem ſcio minꝰ ſcio qm̃ illud quod neſcio. Cur conſi

tetiimespeccitn.
lſuan naor..
labera ne. Curen⸗
nicähnklsze
Athorcide⸗
latiinricoſti
(Enssei enoli
Aleeteſnae.
NomnRetnn
Uornſemiodterun
lunfcucn Ad
lumnmta
1ndcenonadl
Urneraus Aec
Aiiſorumdetcan
Amdhlommdn
entue deber,nl
rconſltonen-
eakentumr
Pencerelarron .
Umquunrumſihu
lupriutbrens
CGinns Kunnn
nuchecttſclien
un modenmme
os nqnaq le
penanitonnn
umcononmanm
enchnegentn⸗
Celtur;
lun,
Cenen haber.
le nonn
ae
Un Käng⸗
n Ktann
Mateq 4
omine

— —
— =

— —

1KAnücenderen;
1 mal cogrn
Ren sſmenten
demofni ongi,
dos mdlit wee

rn Quſcurnl

nme lli moluumſit
tanobisce'nibrn
Sdorüuss N d
algins meni
luiſeiglos nt
kercelinobgann,
Aerceſi ger f
nfreamur Ai
mur un ponmdti
ſacauonbcüln
mundlckne uil
Ipeccaa uin ſil
Uediulen contt
granoleno pun
ucki tuſca
Monenode del
Ntomthrdͦd un
umn lain n
ſrsm höudhn

1deprere

tori cõfiteri. Elige

teri times peccata. Peccator eſt qui audit peccata ſicut & tu
& forſitan maior. homo eſt nihil differt a me nihil alienum
habet a me-Cur ergo times o homo peccator. homini pecca
uis.ſi nõ cõfeſſus lates ĩcõfeſſus damna
beris. Ad hoc eĩ de* exigit cõfeſſionẽ. ut liberet humilẽ. Ad
hoc dãnat ñn cõfitẽtẽ.ut ſuperbũ pumat ĩ eternũ. Cõſitemini
o fratres mei & nolite differre ad ſacram menſem confeſſiõis
accedere feſtinate. hec eſt emim ſalus animarum diſſipatrix
uitiorum. Reſtauratrix uirtutum oppugnatrix demonũ pa/
uor inferni obſtaculum diaboli. Angelorum tunica eccleſia
rum fiducia. Salus dux baculus lumen & ſpes omnium fide
lium. O ſancta atq; admirabilis confeſſio. tu obſtruis os ĩfer/
ni. & aperis paradiſi portas. o confeſſio ſine te iuſtus iudica
tur ingratus & peccator mortuus reputabitur. Oo cõfeſſio ui/
ta iuſtorum peccatorum gloria tu ſola neceſſaria es peccato
ri & nihilomin? iuſtus ſiquis reputabitur te aſtringere & fre
quentare debet.nihil denique remanebit in iudicio ꝙ fuerit
per confeſſionem purgatum. O confeſſio illibata tanto pon/
dere ad penſum ẽ tantumq; ualuit apud deum. ꝙ hõ nouit
appendere latroni qui in cruce confeſſus eſt domini. crucifi/
xum quantum ſi fuiſſet pro domino crucifixus. Ecce quan
tum proſuit breuis confeſſio peccatoris. Sed nos qui ſacer/
dotes ſlimus & utinam bom ſummus caute nobis uigilare
neceſſe eſt & ſollicite quatenus ſic delinquentium cordibus
tanto moderamine uerbum timoris & contritionis infigamꝰ
ut eos nequaq; a uerbo confeſſionis extereamus. Sic corda
aperiant ut ora non obſtruamus. ſed nec abſoluere debemuſ
etiam compunctum niſi uiderimus confeſſum. Quoniam ꝗ/
dem corde creditur ad iuſticiam ore autem confeſſio fit ad
ſalutem. Quis ergo uerbum confeſſionis in ore habet & in
corde non habet. aut doloſus eſt aut uanus. Qui uero
in corde & non in ore aut ſuperbus eſt aut timidus. de/
cet igitur ſacerdotes eſſe tales.ut cognoſcant & ſciant quam

qualem & q;tam infirmantibus exibere debeant medicinam

adiuuante domino deo qui cum patre & filio & cetera.

¶ e uanitate & ſuperbia ſermo- XXXIä:.

L QOriptum eſt fratres cariſſimi ꝙ mundum non di
ligamus quonmiam mundus tranſit & concupiſcẽ
tia eius. O monde ĩmonde qui homines illaquea
re non deſinis.quieſcere non permittis. raper̃᷑ om
nes a ppetis. occidere omnes queris. ue qui tibi credit. beatus
qui tibi reſiſtit. ſed beatior qui a te illeſus recedit. O monde
proditor. cuncta bona promittis. ſed cuncta mala perfers. ꝓp

mittis uitam ſed donas mortem. promittis gaudium ſed lar

glaris merorem promittis quietem. ſed ecce turbatio promu
tis florem: ſed cito uaneſcit. promittis ſtare: ſed cito recedis.
non ergo es diligendus: quomiam ommnmo tranſis & concu-
piſcentia tua uelut fumus euaneſcit. Alloquant᷑ omnes ama
tores tui. o monde immonde quibus aliis florem lereniſſi-
me luuentutis preſtare uoluiſti uitam diuturnam diuniarũ

copiam familiarum habundantiam: pacis amenitatem. Di-

cant omnes loquantur cũcti. Surgat uenerabilis pater Adã
cum omnibus filis ſuis & uno ore loquantur. utrum in hac
uita gaudium habuerint ſine dolore pacem ſine diſcordia.
quietem ſine metu. ſanitatem line infirmitate. lumen ſine te/
nebris. panem ſine dolore. riſum ſine fletu. Nolite igitur fra-
tres mondum diligere: quoniam tranſit & concupiſcẽtia erꝰ.
O monde immonde fallax & proditor. Nunquid non pericu
loſior es: blandus q́; moleſtus. Nunquid non magis timen/
dus dum allicis q; dum ſpernis. Nunquid non magis odien-/
dus dum diligere diſſimulas q́; dũ odire te oſtendis. O mon/
de immonde. Ite habitare & non dolere impoſſibile ẽ. In te
ſperare & non timere uanum eſt. In te tua amare & non peri

clitare ĩpoſſibile ẽ.O fratres mei nolite ergo eũ diligere: quo

niam tranſit & concupiſcentia eus. Sed ecce mondus traſit

& nos turbat & amatur. fallit & fidel reputat. occidit et ue-

lut uita deſideratur.flectit & amplectitur. O monde immon

de & ſi floreres quid facerent amatores tin: Sed uere non flo
res. ſtabilitatem nullam habes. Sed mella tua & dulcedo tua
aſperitatem habent- Iocunditatem falſam certum dolorem.

incertam leticiam. durum laborem. timidam quietem, rem

Pemm miſre
gete mondunm
Ccentla cAnds
leAgamlfan
luprssenmcarn
ſtcawappeti
ncoKuanus

MuNo nos493

ntopenculodi
Aamperzulan
teo artespu
cbemus Conl
mum homopni
lnamſedprop

Aelnim Neomne
(onceſlumellel
us ILabllen

bemus Sed non.
Mnſcur Daund
lorkrnelte n
Cmhnoren ſpe
lblu, iinente
G Cmn
Mqun unſ
Cotponumſuntag
Gentacaniqun
nnkeralammto
es ms i⸗

eboltis we

MO Mene. N
nſtcnenſen
eum lud
En nlenn
hnns, Cum e

Omundum nond
rinſt Aconen
ubomnes 1lane
muns. peron
unbiecte beatut
BN, 0 monde
ndamdh etgs.
pudunn ſl i
Ce tundauopronn
tne ddronts.
no MiNsà CN
loqmntonnes an
Alsbonn heenſt/
Hurumam duki
SamenkiEn-D,
Cabils pate Ai
grur. uurum mn u
nſne dord.

e.lumen ſinen
Nolreigrrut r

coNCNNCd
nqnd nona
dnonugs
Udnonmaszo
iroltends Oo
mpoldkih
namaedN
oeidlper
ecce nondlil

utat, 0
1,0 non

G,Aden
n Gec eein
1tua Auletoun
CAu lamm
1 Aueten.

—
—
— —.
— — — =

=
=2

OdrdnOH

plenam miſerie. & ſpẽ beatitudinis inanem. Nolite ergo dili-
gere mondum. quia omne ꝙ eſt in mondo:aut eſt concupi-

ſcentia carnis: aut concupiſcentia oculorum: aut ſuperbia ui
te. Agamus fratres ſi poſſumꝰ hodierna die de ſingulis. Vo/

luptas enim carnis dicitur quam per modum illicitum mi/
ſera caro appetit. ut guloſitas ebrietas. luxuria nimia dor-/
micio.& uanus riſus. Et quia caro uicimor eſt. per uicia eius
primum nos aggreditur. Mondus enim quanto familiarior ẽ&
tanto periculoſior eſt. & multi per uicia eius corruunt. Ecce
Adam per gulam Loth per ebrietatem. Salomõ per luxuriã
Ideo fratres guloſitati per abſtinentiam occurrere feſtinãter
debemus. Conſiderate ꝙ nõ propter potum ſed propter po/
mum homo primitus mortem inuenit. Eſau non propter ga
linam:ſed propter lẽticulam. primatum ſuum perdidit. Scio
enim Noe omne genus carnis ꝙ cibo eſſer uiſſum manducar
conceſſum eſſe. Elyam cibo carnis refectum legimus. Iohan/
nis mirabilem abſtinentiam predicamus. Sic nos facere de/
bemus Sed non ſicut Eſau lenticule concupiſcẽtia deceptꝰ.
Non ſicut Dauid propter aque deſiderium reprehenſus. Sed
ſicut rex ueſter qui non de carne ſed de pane temptatus:
temptatorem ſuperauit teterrimum - O magna & admi-
rabilis- abſtinentie uirtus per quam homines fili dei ex/
celii efficiuntur, per quam uicia expelluntur & demones.
per quam non ſolum animarnm ſalus agitur ſed etiam
corporum ſanmtas poſſidetur. Ecce emm fratres concupi-/

ſcentia carnis qualis & quanta eſt. Ipſa enim fomentum &

mater aliarum uoluptatum eſt quia qui bene comedit. li-
bidines carnis frequenter ſentit, dormire querit, inde
uerboſitas. & rixe que ſunt opera carnis inde conſum/
ptio pecunie. Nolite ergo fratres diligere mondum quia
in eo ſumma concupiſcentia eſt carnis - Sed quid aliud
niſi concupiſcentia oculorum. O fratres mei fecit emnm
deus nobis oculos uidentes que fecit magnalia ut toto
corde eum laudemus plorantes ſi qua mala fecimus Ec
ce in miſeria ſumus & in miſeris non ridere ſed flere de/
bemus Cum enim nalcitur puer non ridet ſed plorat-

quare plorat. niſi quia uoce teſtatur & confitetur ploranda
ſe ad mifiã deueniſſe Naſcuntur emim filii Adam ad laborꝗ
& dolorem. quia iugum graue poſitum eſt ſuper filios adam
a die cxitus de uentre matris eorum uſq; in diẽ ſepulture eo/
rum. Non igitur ridere ſed flere debemus attendentes & ſci/
