inquit ante faciem tuam. modo ergo tu ſicut iam ſupra dictũ
eſt quiſquis talis es fac ꝙ dominus tibiminatur facer. Tolle
te a dorio tuo. ubi te uidere non uis diſſimulans a factis tuis
& conſtituere ante te. Aſcende tribunal mentis tue eſto tibi
iudex.torqueat & timor rumpat confeſſio.dic deo tu. Quo
niam iniquitatem meam ego cognoſco.& peccatum meũ cõ/
tra me eſt ſemper. Quod erat poſt te fiat añ te. cũ factũ fuerit

ante te. puniatur a te ne tu poſtea a deo iudice fias ante te. &

nõ ſit quo fugias a te. Intelligite aũt hec ꝗ obliuiſcimini deũ

nõ cogitabas de uita tua mala. Intellige qui oblitꝰ? es dm̃ ne

qñ rapiat ſicut leo.& nõ ſit qui eruat.quid eſt ſicut leo. ſicut
potens ſicut fortis.ſicut ille cui nemo reſiſtere poteſt.Illi enĩ
quos ſupra diximus.i.amatores mundi. amore ſuo dm̃ ama
re uidentur. ſed longe aliud ab operibus exercer̃ ſᷣm illud ꝙ
ait propheta populus hinc labiis me honorat. cor aũt eorũ
longe eſt a me. clamat illis ſpiritus ſanctus peccatori autẽ
dicit deus. ut qui enarratis iuſticias meas. & aſſumitis teſta/
mentum meum per os ueſtrum. tanq; ut diceret eis. nihil tibi
rodeſt ꝙ laudas dm. Illis enim qui bene uiuunt prodeſt ꝙ
audant. Tu autem ſi lau das & peccata nõ deſeris mhil tibi
prodeſt. ut quid deum laudas. Audi ſcripturam dicentem. nñ
eſt ſpecioſa laus in ore peccatoris. Si enim malis uiuis & be
ne doces non deum laudas. ergo audite qui bene uiuitis ſa-
crificium laudis honorificabit. Nemo offeret mihi hoc ſacri
ficium & malus eſt. non dico non mihi hoc offerat malus.
ſed nemo mihi. hoc offert malus. Qu enĩ laudat bonus eſt.
qui ſi laudat etiam bene uiuit. Qui laudat non ſolum lĩgua
laudat.ſed & lingua cum uita conſentit. Et ideo rogo uos
fratres cariſſimi. quantum poſſum cum dei adiutorio ſtudea
mus ut quomodo deum laudamus uocibus. ſic & bonis ope
w

ribus collaudemus-Melius eſt tacere & benefacere ꝙ́; deum
laudare & peccata committer qui enim laudat deum uia ſi
mul & lingua uocibus pariter & bonis operibus. dupliciter

in ſe prouocat gratiam dei. Si emim non preualet deum lau/

dare uocibus laudet bonis operibus aſſiduis oratiombus.
ſanctis cogitatiombus. Si emm diligenter attendimus & in
Hoc ſeculo cu ſecura conſcĩa deũ laudare poſſimꝰ ut ĩ futuro
eternũ gaudiũ feliciter ĩueniamꝰ. Amen.

Incipit ſermo prim“ ſancti patris noſtri Auguſtini de cõt ui-

Ta clericorũ ex ſii dipõe. ſermo. Iimi.

Ropter ꝙ uolin rogaui eſterno die ut hodie fre/
P quentius conueneritis hoc eſt ꝙ dicturus ſum.
„ uobiſcum uiuimus & propter uos uiuimmus. & in
N. i tẽtio noſtra totumq; noſtrum deſiderium eſt. ut
Japud chriſtum uobiſcum ſine fine uuamus. credo autẽ ate
oculos ueſtros eſſe conuerſationem noſtram. & ut nos dicer
fortaſſis audeamus. Quamuis multum illi imperes ꝙ dixit
apoſtolus. Imitatores mei eſtote ſicut & ego chriſti & ideo
uolo ut aliquis de nobis inueniat male uiuendi occaſionem.

Prouidemus enim bona ait idem apoſtolus non ſolũ coram

deo. ſed etiam coram hominibus propter nos cõſcĩa noſtra
ſufficit nobis. propter uos fama noſtra non polui. ſed polere
debet in nobis. Tenete ꝙ dixi atq; diſtinguite. due ſunt res.
& cõſcĩa & fama. Conſcientia tibi fama proximo tuo. qui fi
dẽs cõſcientie ſue negligit. famam ſuam crudelis eſt. maxĩe ĩ
loco iſto poſitus de quo dicit apoſtolus ſcribens ad diſcipu/-
lum ſuum. Circa omnes te ipſum bonorum operũ prebe exẽ
plü. ut ergo ñ uos diu teneam. preſertĩ. qa ego ſedens loquor
uos ſtando laboratis. Noſtis autem oẽs aut pene oẽs ſic nos

uiuerè in ea domo que dicitur domus epiſcopi ut q́;tum poſ

ſimus imitemur eos ſanctos. de quibus loquitur liber aduũ
apoſtolorum. Nemo dicebat aliquid proprium. ſed erant il⸗/
lis omnia communia, quia forte aliqui ueſtrum ſunt non tã
diligentes uite noſtre ſcrutatores ut hoc ſi nouerunt quomo
do uolo uos noſſe dico quid ſit ꝙ breuiter dixi. ego qui uere

eopondoi⸗
clultaremmler
monatenum 6
nentaltelu
nign kleg
ubemnaculn
ume.ſed er
Cönnmo domm:
beai. pl⸗
Enebam epii
ſekceiſeruos!
lonem hoce
UAe nonmn al
Wadicerenon
dum amucumn
ſcum elletin
bareptleopa
ſam mihrcum
na hord
drno nſtiruro
eclr muhnort
lRodaen
Wnrdnn
nuempande
ſckerenmnt
ler emus cor
Pr edium ſee
creeptſcopn

Uenlennbus

Msirhuman
gſcchine
fumusull
Eel Bene 1
a ncn
maleſen

*
Pefegt

RNILA 18 . den

. zwel 4

ð
A din UC

e o⸗ .
zachn neſſn⸗

mperes G cl
ochnA,A
dioccaſoren.
ponſolücokan
1s oln 1

6

. e
Muite Aduefunt

H
ero04
nus, (eco

LOe/

1† 19
19 4 1 6
se
1

TI .
Wck
Ae

deo propicio ĩclitis epiſcopum ueſtrum ſuuenis ueni ad iſtã
ciuitatẽ multi ueſtrum nouerunt querebam ubi conſtruere
monaſterium & uiuere cum fratribꝰ meis. Spem quippe om/
nem ſeculi relinquerã. & ꝙ eſſe potui eſſe uolui.non queſiui

tñ ꝙ fum. Elegi in domo dei abiedtus eſſe magis q́; habitare

in tabernaculis peccatorum. Ab eis qui diligunt iclm ſegre/
gaui me. ſed eis qui preſunt populis non me coequaui. nec ĩ

cõuiuio domini mei ſuperiorem locum elegi. ſed inferiorẽ &

abiectũ. & placuit illi dicere mihi aſcende ſurſum uſq; adeo
tenebam epãtum. ut qm̃ ceperat eſſe alicuins iam momenti?

ter dei ſeruos fama mea. in quo loco ſciebam non eſſe epᷣm ñ

illo irem hoc & agebam q;tum poteram ut loco humii ſal
uare non in alto periclitarer ſed ut dixi domino ſeruus con
tradicere non debet. ueni ad iſtam ciuitatem propter uiden/
dum amicum quem putabam me lucrari poſie deo ut uobi/
ſcum eſſet in monaſterio.qua ſi ſecurus perueni quia locꝰ hẽ
bat epiſcopatum non attuli aliquid. Non ueni ad hanc eccle
ſiam niſi cum his ueſtimentis quibus illo tempor ueſtiebar.
& quia hoc diſponebam eſſe in monaſterio cum fratribuſ co

znito inſtituto. & uoluntate beate memorie. ſenex Valerius

dedit mihi ortum illum in quo eſt nunc monaſterium. cepi
bomi propoſiti fratres colligere compares meos. nihil haben
tes ſicut mhil habebam & intrantes me ut quomodo ego te-/
nuem paupertaculam meam uendidi & pauperibus erogaui
ſic fecerunt illi qui mecum eſſe uoluiſſent ut de commm: ui⸗
ueremus. comune autem nobis eſſet magnum & uberrimum
prcdlumn ipſe deus. Perueni ad epiſcopatum uidi neceſſe ha⸗
ere epiſcopum exibere humanitatem aſſiduam quiouſque

uenientibus. ſiue tranſeuntibus. quod ſi non feciſſiem epico

pus inhumanus dicerer. Si autem conſuctudo illa in mona-
ſterio miſſa eſſet decens eſſet. & uolui habere in ila domo
epiſcopi mecum mõaſterium clericorum. Ecce quomodo ui-
uimus. nulli proprium habere licet. ſi qui habent faciũt ꝙ ñ

licet. Bene autem ſentio de fratribus meis & ſꝓ bene credens

ab hac inquiſitione diſſimulaui. quare ẽt querimꝰ illa qrere
ſi male ſentire. mihi uidebat. Nouerã enim & nouioẽs qui

m 11

itif

2£
8

.

mecum uiuerent. noſce propoſitum noſtrum. noſce legẽ nite

noſtre. uemit etiam ad nos preſ byter ianuarnius que uidebatr᷑
habere honeſte erogãdus quaſi cõſumpſit. Remãſit illi que/
dã pecuma.i.argumentũ ꝙ diceret eſſe filie ſue. Filia ipſius

deo propicio monaſterio feminarum & bone ſpei eſt. Guber

nat illam dñs ut implorat que de iam ſperamus. in illius mi
ſericordia nõ eiuſ meritis.& quia ĩfra ãnos erat & de ſua pec
cunia nihil facere poterat. q́;uis ei uideremus fulgorẽ profeſ

ſionis tñ lu bricum timebamus etatis. Factum ẽ ut ipſum ar /

gumentũ quaſi puelle ſeruaretur. & cũ ad legittimos ueniſ/⸗
ſet & faceret inde ꝙ uirginẽ Chriſti deceret qũ optime iã fa
cere poſſet. Dum hec expedtantur cepit ille morti propĩqua/
re. Que diu tãaq; de ſuo iurans ꝗa ipſius erat non filie teſtam̃
tum fecit. teſtamẽtum inq; fecit preſ byter ſocius noſter nobi

ſcum manẽs. de eccleſia umiens cõem uitam profitens. Teſta/

mentũ fecit heredes inſtituit.O dolor illius ſocietatis.O fru
ctus natus non de arbore q́; plantauit dñs. ſed eccleſiam ſcri
pſit heredẽ. Nolo munera iſta nõ amo- amaritudinis fructũ.
Ego illũ deo querebã ſocietatẽ ꝓfeſſus erat hãc teneret. hãc

exiberet nihil hẽbat. teſtm non faceret. hẽbat aligd non ſe

noſtrũ ſociũ quaſi dei pauperẽ fingeret-Magnus mihi uidet᷑
dolor eẽ fratres. Dico caritati ueſtre ꝑꝑ hunc dolorẽ ſtatui

hereditatẽ ipſam T eccleſia nõ ſuſciꝑe filiorũ ipſius ſit ꝙ rehi

ge ipſi inde faciãt ꝙ uoluerĩt. uidet᷑ eĩ mihi ꝗa ſi eã ſuſceꝑo
illo facto ꝙ mihi diſplicet & ꝙ doleo eius ꝑticeps ero. hoc
uolui nõ latere caritatẽ ueſtrã. Filia ipſius ĩ monaſterio femi
narũ ẽ.ſiliꝰ ipſius ĩ monaſterio uirorũ ẽ.ãbos exheredauit il
lã cũ laude iſtum cũ eulogio.i.cũ uituperatõe cõmendaui ãt
eccleſie ut nõ accipiãt ipſas porciunculas que ꝑtinẽt exhere
datos. niſi cũ ad legittima etatẽ ꝑuenerint. hoc eis reſeruat
eccleſia. Deĩde litẽ dimiſit ĩter filios ſuos.ĩ qua laboro puel/
lo dicit. meũ ẽ noſtis ꝗa hoc dicebat ſꝑ pater meus.Puer di/

cit credatur pri meo ꝗa moriens mẽtiri nõ potuit. & iſta cõ

tẽtio qᷓle malũ ẽ. Sed ſi pueri iſti ſerui dei ſunt litẽ hac ĩter 1l
los cito finimꝰ. Audio illos ut pr̃ & forte meliꝰ q́; pr ipſorũ.

uidebo ꝗd ſit iure ſicut deꝰ uoluerit. cũ paucis fratrib fide/
libus honoratis deo propicio de numero ueſtro.i. de plebe

ſſta. Audot
mio. Tament.
dicatemnolo
ſtor cenceq
Clcyms ſum.

ſere ualde d

geretur,canta
Anonuſiſde
que bibens d
manducans
Cniamcus
parant me ſe
1o heredtate
quid ſumſach
gul dicunder
eccequateng
epilcopas A
Cenr öbsm
neſuſpo
Gulsinde ratct
Uetetnoneum
Rariin
A num⸗
Aber unde
buſchmbie
lonem ſame .
endant quin
R,COnlider
e becennan
Pde flise
non
kincen
n homne
nallsſecnng
luchtce
qule⸗

ulo bace e

nolkie

usque uncebr⸗
Amäſttllae
le. Elhia ſphu
rſhe et. Cube
mu nllius mi
an Adeſuapee
Vilze Rrole

intolernohi
nüm I,
ſonthof
Cderddhmtn
Ttudinsfiti
hictendahi
raligd nont
mus anhl uc
olore ſtun
husſt
igaſeiſiln
A⸗s avl⸗
nonalepin
garhertunl
vcõͦentil
vanar eten
oces Muu

1 9
=
„ menls⸗PvI

iſta. Audio inter illos cauſam. & ſicut dominus donauerit fi
mo. Tamen rogo uos. nemo me reprehendat quia eius here/
dixatem nolo ſuſcipiat eccleſia. Primo quia factum illiꝰ dete
ſtor. deinde quia inſtitutum meum eſt. multi laudant quod
dicturus ſum. ſed aliqui etiam reprehendunt. utriſque ſatiſ-
facere ualde difficile eſt. Audiſtis modo cum euangelium le/
geretur. cantauimus uobis & non ſaltaſtis. plauſimus uobis
& non luſiſtis. uenit Iohannes baptiſta. nom manducans ne
que bibens & dicũt demonium habet- uenit fihus hominis
manducans & bibens & dicunt. Ecce homo uorax potator
uimi amicus publicanorum. Quid ergo facio inter illos qui
parant me reprehendere. & dentes in me ducere. Si ſuſcepe/
ro hereditates eorum. qui filios ſuos irati exheredant. nerũ
quid ſum facturus eis quibus canto. & non uolunt faltare.
qui dicunt.ecce quare nemo donat eccleſie yponenſi aliquid
ecce quare non eam faciunt qui moriuntur heredem. Qa
epiſcopus Auguſtinus de bonitate ſua laudando enmm mor⸗/

dent labus mulcent. dentem figunt donat totũ ñ ſuſcipit.
Plane ſuſcipio profiteor me ſuicipere oblationes ſanctas. Si
quis inde iraſcitur filio ſuo & moriens exheredat eum. ſi ui

ueret non eum placarem non ei filium reconciliare deberem.

Sed plane ſi faciat ꝙ ſepe ortatꝰ ſum unum filium habet pu

tet Chriſtum alterum. duos haber Chriſtum tertium. decem
habet. undecimum faciat & ſuſcipio. quia ergo feci hoc ĩ qui
buſdam rebus iam uolunt bonitatem meam uel comenda/
tionem fame mee in aliud uertere ut in alio modo me repre/

hendant quia oblationes deuotorum hominum nolo ſuſei/
pere- onſiderent q́; multa ſuſceperim quid opꝰ eſt ea nume
rare. Ecce unam dico. filii iuliani hereditatem ſuſcepi quare

qa ſine filus defunctus eſt. Bonifacii hereditatẽ ſuſcipere no

lui. non miſericordia ſed timore. Aniculariam nolui eſſe ec

cleſiam dei.multi ſunt quidem qui etiam de manibus acqui⸗
runt. Tamen una temptatio eſſet ſi iret nauis & naufraga/
ret homines ad tormenta daturi eramus ut de ſubmerſ one
nauis ſecundum conſuetudinem quereretur & torquerentur
a iudice qui eſſent de fluctibus liberati. Sed non eos daremꝰ.
nullo pacto enim hoc facere diceret eccleſiam. Onus ergo
m u

„ „% „

nſ.

ſiſcale perſolueret. ſed unde perſolueret enthecam nobis ha

bere non licet. non ẽ epiſcopi ſeruare aurum & reuocare a ſe

mendicantis manum.Cottidie tam multi petunt. tam multi
gemunt. tam multi nos inopes Iterpellant ut plures triſtes re

linquamus. quia quid poſſimus dare omnibus non habemꝰ
Nò habemus ergo enthecam propter ergo naufragium hoc

uitando feci nõ donando. Nemo me ibi laudet. ſed nemo nec

uituperet.plane quando donaui filio ꝙ iratus pater moriẽs

abſtulit bene feci. Laudent qui uoglunt parcant qui laudare
nolũt. Quid plura fratres mei. Quicunq; uult exheredato fi/
lio heredem facere eccleſiam. querat alterũ qui ſuſcipiat nõ

auguſtinum. vmo deo propicio nullum inueniat. Quam lau

dabile factum ſancti & uenerandi epiſcopi aurelii carthagi/

nenſis. quomodo impleuit omnibus qui ſciunt in laudibus

dei . Quidam cum filios non haberet neq; ſperaret res ſuas
oOmnes retento ſibi uſufructu donauit eccleſie. Nati ſunt filun

& reddidit epiſcopus nec opinanti que illi donauerat ĩ pote
ſtate habebat epiſcopus non reddere.ſed iure fori. non iure

celi. Sane etiam hoc nouerit caritas ueſtra dixiſſe me fratri-

bus meis qui mecum manent ut quicunq; qui habet aliquid
aut uendat aut eroget aut donet aut commune illud faciat-
Eccleſia habet per quam deꝰ paſcit. Ego dedi dilationẽ uſq;

ad epiphaniam propter eos qui uel cum fratribus ſuis nõ di

uiſerunt & dimiſſerunt quod habent apud fratres ſuos. uel
nondum de re ſua aliquid fecerunt quia expectabatur etas
legittima. Faciant tamen ꝙ uolunt.dum tamẽ ſint pauperes

mecum ſimul expectãtes meſericordiam dei. Si autem nolũt

qui forte nolũt certe ego ſum qui ſtatueram ſicut noſtis nul-
lum ordinare clericum niſi qui mecum uellet manere. Vt ſi
uellet diſcedere a propoſito recte illi tollerem clericatum. ꝗa
deſereret ſancte ſocietatis promiſſum ceptumq; conſortium.
Ecce in conſpectu dei non ueſtro muto conſilium. Qn uo/
lũt hẽre aligd ꝓpriũ ꝗbꝰ ñ ſufficit deꝰ & eccłia ſua.maneãt
ubi uolunt & ubi poſſunt ñ eis aufero clericatũ. Nolo habe
re ypochritas. Malum eſt quis neſcit malũ eſſe cader̃ a ꝓpoſi

1o ſe peiu
ſoctetatene
achibllsapo⸗
ſanctacat.
aulteocenc⸗
poſun tacat
cezradareus
eollcopos q
cum iſtamu
uiuere ideo
nali ſirpro
Areddite d
vere A non
Kuirpo ſa
compellinn
tamen us
eſt Aſinã
Tcammpr⸗
lagtsonus
Hho olſin
nem proteſl
ſtanezinun
Nns dericos
kumm udic
Woo Ohꝛ
minesamer
teruiuere,
natuseſto⸗
Mroprum. 5
lere ecum
Rr nb⸗
Netumcn

(abo⸗ nob

ier Cbedn
Guud

uoluestmltese
noriis
cant qun imdne
Ulrerherednoſ
gui woin
Wema Qunn
ameli canlug;
munt in kucbu
ſorner l ſin
lle Nu furilt
onnerr e
efi, NNI
nle me fan/
huber alqu
Wwelludtaca⸗
dandnd
Arrs ſud 10
4fanes ſuos,E
Aetahnn

.

meſn zn

4

to.ſed peius eſt ſimulare propoſitum. Ecce dico audite qui
ſocietatem communis uite iam ſuſceptam que laudatur in
actibus apoſtolorum deſerit a uoto ſuo cadit. i. profeſſione
ſandta cadit. obſeruet iudicem. ſed deum non me. Ego ei non
aufero clericatum. Quantum ſit periculum ante oculos eius
poſui.faciat ꝙ uult.Noui enim ꝙ ſi aliquem hoc facientem
degradare uoluero non ei deerũt ſuſfragatores. & hic & apâà
epiſco ꝑos qui dicant. quid male fecit. Non poteſt tollerar te
cum iſtam uitam. Extra epiſcopatum uult manere de ꝓprio
uiuere ideo non debet perdere clericatum. Ego ſcio quãatum
mali ſit protiteri ſanctum aliquem nec implere. uouete ĩquit
& reddite domimno deo ueſtro. & melius eſt non uouer̃ q́; uo
uere & non reddere. uirgo & ſi nunquam fuit in monaſterio
& uirgo ſacrata eſt nubere non licet eſſe in monaſterio non
compellitur. Si autem cepit eſſe in monaſterio & deſeruit &
tamen uirgo eſt dimidia ruit. ſic & clericus duas res ꝓfeſſus
eſt & ſanctitatem & clericatum. Interim ſanctitatem. nam cle
ricatum propter populum ſuum deꝰ impoſuit ceruicibꝰ ſuis
Magis onus eſt q́; honor. Sed quis ſapiens & intelliget hec.
Ergo ꝓfeſſus ẽ ſanctitatẽ. ꝓfeſſus ẽ cõmuniter uiuẽdi ſocie/
tatem profeſſus eſt quam bonum quam iocundum habitare
fratres in unum. Si ab hoc propoſito ceciderit & extra ma/
nens clericus fuerit dimidius & ipſe cecidit quid ad me.non
eum iudico. Si foras ſeruat ſanctitatem dimidius cecidit.
Nolo ꝙ habeat neceſſitatem ſimulandi.Sciol quomodo ha
mines ament clericatum nemini eum tollo nolenti mecũ cõi
ter uiuere, habet deum qui mecum manere uult. Si pa/
ratus eſt paſci a deo per eccleſiam ipſiꝰ non habere aliquid
proprium. ſed aut errogare in pauperibꝰ. aut in cõmune mit
tere mecum. qui hoc non uult habeat libertatem & uideat
utrum habere poſſit felicitatis eternitatẽ. Sufficiant hec nũc
literum caritati ueſtre quod egero cum fratribus meis annun

ciabo uobis, Spero enim bona quod omnes mihi liben /
ter obediunt. Nec inuenturus ſum aliquos habere ah-

quid miſi aliqua neceſſitate religionis non occaſione
J m ili

iiij.

cupiditatis. Quid ergo egero poſt epiphaniã caritati ueſtre
in domini uoluntate & quomodo litem fimero. Inter duos
fratres filios preſbyteri ianuarii non uobis tacebo. Multa 10
cutus ſum date ueniam loquaci ſenectuti& timide ĩfirmita
ti corporis olim ſum ſenex. Tamen ſi deo placet ꝙ dixi mo-
do ipſe dat mres non uos deſero. Orate pro me ur quantum
eſt anima in hoc corpore & qualeſcunq; uires ſuppetunt in

uerbo dei ſeruiant nobis.
Cerma ſecundus de cõi uita clericorum ex ſui ordinatio
nẽ ſeu diſpoſitione ſermo. Iv.

Aritati ueſtre hodie de nobis ipſis ſermo redden
dus eſt ꝙ emm ait apoſtolꝰ. ſpectaculum facti ſu/
mus mondo & angelis & hoĩbus. Qui nos amãt
q luerunt ꝙ laudent in nobis qui autem nos ode/
runt detrahunt nobis. Nos autem in utroq; medio cõſtituti
adiuuante domino deo noſtro & uitam noſtram & famam
noſtram ſic cuſtodire debemus. ut ñ erubeſcant detractoribꝰ
laudatores. Quomodo autem uiuere uelimus quomodo deo
propicio iam uiuamus quãuis de ſcriptura ſancta multa no
ueritis tamen ad commemorandos uos. ipſa de libro actuũ
apoſtolorum uobis lectio recitabitur. ut uideatis ubi de-

ſcripta ſit forma quam deſiderauimus implere. Dum ergo re

citatur uos intentiſſimos eſſe uolo. ut recitationem quam in/
ſtitui loquar domino donante intentioni ueſtre. Cumq; dia
conus lazarus legeret cum oraſſet motus ẽ locus in quo erãt
congregati & impleti ſunt omnes ſpiritu ſancto. & loqueban
tur uerbum dei cum fiducia omni uolenti credere multitudi
nis autem credentium erat anima una & cor umim. & nemo
eorũ qui poſſederat dicebat aliquid ſuum eſſe. ſed erant illis
omaia comunia & uirtute magna reddebant apoſtoli teſtão
nium reſurrectionis domini Ieſu gratia que magna erat ſu/
er omnes illos. Neq; enim egens quicq́; erat ĩter illos. Quot
quot enim poſſeſſores prediorum uel domorum erant uẽdẽ
tes afferebant precia illorum & ponebant ante pedes apoſto
lorum diſtribuebantur autem unicuiq; ꝓut cuiq; opus erat
Cuũꝙ lazarus diaconus recitaret & epiicopo codicẽ tradidiſ

4

ſe Auguſtinn
ei me delectar!

rem. Cumo-.
iA implein

del.cum ficaa
dentiumanunz

Kcebataliquid
Ilute magnare
(ommnilelugrar
epenscollherat

diorumucl dom
Aponebmntant
Unncunqprout
ſtisquenmel
llam neceſltasn
noſtisprelbyte
Perhbberteltno
lbs, norens een
ANοπ⁰c0

(birſlumaiane

aus dleche

.

lrunrechen⸗
auglſhnole

oſchprumen

(Kor caput mone

uultur. quonoe
clznosnonne
Cleſtamenum!
bgfircktetu
Mochet Aqun
Iötmensnönne
ſonne lle lans⸗
Cilusſe

Tmone⸗
Ceret he kulrhe

WN

caniarivelte
. Imen cuo
cbo Mula lo
mde iünmn
ugdn mo⸗
eutquamum
ppertunt i

=⸗

ſamo redden
Nnlum fachſu⸗
Akem nosde
necho Cöſtuun
nm ſnan
denadond⸗
on eo
1. mules o
elbro actui
Ais ubl e⸗

Deumerpote

Gemquamn
e. Cungg d
musinqoci
Aloqneen
laemuhnd
num A
voſtol elnn
nanmnt lii
edes apo 6

ce uadil

ſet. Auguſtinus epiſcopus dixit etiam ego legere uolo plus
eĩ me delectat hulus uerbi eẽ lectorem q; uerbi mei diſputa
torem. Cum oraſſent motus eſt locus in quo erant congrega
ti & impleti ſunt omnes ſpiritu ſancto & loquebantur uerbũ
dei.cum fiducia omni uolenti. Multitudinis autem erat. cre
dentium amima & cor unum & nemo eorum que poſſidebat
dicebat aliquid ſuum eſſe. ſed erant illis omnia cõmunia &
uirtute magna reddebãt apoſtoli teſtimomũ reſurrectionis
domini leſu gratiaq; magna erat ſuper omnes illos. Neq;
egens quiſq; erat inter illos. Quotquot enim poſſeſſores pre
diorum uel domorum erant uẽdentes afferebant precia eoꝶ
& ponebant ante pedes apoſtolorum diſtribuebantur aurẽ
unicuiq; prout opus erat. cũq́; epiſcopus legeret dixit audi
ſtis que iam melius orate ut poſmus. contingit autem que
dam neceſſitas ut hec diligentius agerem. quando iam ſicut
noſtis preſ byter ĩ noſtra ſocietate conſtitutꝰquali ſocietati
perhibet teſtimonium quam modo cum recitaremus audi-
ſtis. moriens teſtamentum fecit quia habuit unde faceret
erat quod diceret ſuum in ea ſocietate uiueret ubi nemini li⸗
cebat ſuum aliquid dicere. ſed eſſent illis ommia commumia.
Si quis dilector & laudator noſter apud deum actorem
noſtrum predicaret iſtam ſocietatem. & diceret cum epiſco
po auguſtino ſic uiuunt omnes cohabitatores eius quomo
do ſcriptum eſt ĩ actibus apoſtolorum continuo ille detra/
ctor caput mouens.dentẽ promouens diceret ita uere ſic ibi
uiuitur. quomodo dicitur q́; mẽtiris q; falla laude. honores
indignos nonne ibi modo in eorum ſocierate poſitꝰ preſby
ter teſtamentum fecit & quod habuit quomodo uoluit di-
ſpoſuit & reliquit. Certe omnia ſibi ſunt communia. certe
nemo dicit aliquid ſuum. ſub his uerbis quid ageret lauda/
tor meus nõne os eius quaſi plumbo opilaret ille detractor
nonne ille laudans ſe peniteret. nõne reuerentia perfuſus.
& illius ſermone confuſus uel nobiſ. uel teſtatori illi male di
ceret. hec fuit neceſſitas ut ad iſtam diligentiam uenmiremus.
Nnntio ergo uobis unde gaudeatis quia omnes fratres & cle
cos meos qui mecum habitant preibyteros diaconos ſub

diaconos & patricium nepotem meum. tales ĩueni quales de

ſiderami. ſed quia de ſua qualicunq; paupertate ꝙ ſtatuerãt
nundũ fecerunt. hi duo ſunt. Valẽs ſubdiaconus & paulo
ante dictus nepos meus ſubdiaconus & matris uita impedie
bat quia inde uiuebat expectabatur in illo & etiam legittie
etatis acceſſus ux ꝙ faceret. firmiſſime faceret. nõdum autem
fecit.quia ipſos agellos habet cum ſuo fratre. cõmunes & ĩ/
diuiſi poſſidentur. Sic autem aut eos cupit eccleſie conferre
ut inde alantur qui ſunt in propoſito ſanctitatis quouſq; in
hac uita degunt ſcriptũ ẽ enim & hoc apoſtolus loquitur. ꝗ
autem ſuis & maxvime domeſticis non prouidet fidem dene
gat. & eſt infideli deterior. Hec autem mancipia ſunt ei ſimi
liter cum fratre cõmunia nundum diuiſa diſponit ea manu
mittere non poteſt anteq́; diuidantur. Quid enĩ ad quem ꝑ
tinet adhuc ignorat ad ipſum ſane. quia ad maiorem pꝑtiner
diuiſio & ad fratrem emus electio. Et ipſe frater eiꝰ deo ſeruit

ſubdiaconus eſt ſub ſancto fratre meo & coepiſcopo ſeuero
in eccleſia milletutana. hoc agitur hoc ſine dilatione peragẽ

dum eſt ut illi ſeruuli dundantur manumitantur. & ſic det
eccleſie ut eorũ accipiat alimentum⸗Nepos autem meus ex
quo conuerſus eſt & mecum eſſe cepit impediebatur & ipſe

aliquid de agellulis ſuis agere uita uſufructuarie matri ſue.

hoc anno defuncdta eſt. Inter ipſum & ſorores eius ſunt que
dam in chriſti adiutorio cito finienda ut & ip̃e faciat ꝙ dei
ſeruum decet ꝙ & ip̃ᷣa profeſſio & iſta exigit lectio. Diaconꝰ
fauſtinꝰ ſicut pene omnes noſtis hic de militia ſeculi ad mo
naſterium conuerſus eſt. hic baptizatus inde diaconus ordi
natus. Sed quia exiguum eſt ꝙ uidetur poſſidere ſicut iuris
periti loquuntur iure non corpore reliquerat illud. Et ab eiꝰ
fratribus tenebatur. Nunꝙᷓ; inde cogitauit ex quo conuerſuſ
eſt. Nec ipſe aliquid queſiuit a fratribus ſuis nec ab illo ẽ ali
quid modo qina uentum eſt adhuc articulum temporis cũ
conſilio meo diuiſit ipſam rem & dimidiam donauit fratri
bus ſuis. Dimidiam eccleſie pauperi in loco eodem conſtitu
te.Diaconus ſeruus ſub qua dei diſciplina & flagello ſit no
ſtis lumen tamen non perdidit mentis unam domũ hic eme

kat propter!

geſiderabꝛ⸗
non habebet
mihn genn
diceleid ſ̃
nerpoſurua
ſad habet qus
me udicem
pla domo q-
Zenremlig
patnaſuaan
am Acini

mus pponent

bet tamenge
quos ſeruulo
eſtepiſcopalt
lo nelire
els penupe
geperunaſu
Planperunan
1lrerer E⸗
es asdr
Decunamae
ſolllique
busſeclctu.
Poreſtfiuahs
leuicummn⸗
nduparub

Neevoluiſlen

Pllalbedn
Amamein

niam in ii,
ektät Ait
1, e cul⸗

Siuen aunlesde

naeg, ſtamneit
Mus N Nnn

uns ula inpeie
Cetium lezuii
A nödum auten
n. ömunes
tele conſetr
rnnqnollq; n
Ololuslocun
Onider ſden der⸗
napaſunt aini
chſponit ea nn
Wndeniad guen,
Mmzoren pon
aere deo i
eplkopo iun
nechlanonegenk
anur. ſl
aulten Mels 0
clebauur ihl

Huane warn i

õ
Aietinge
grlecho Dun
Miraſealaint
iledacu
lidere henin
eru Udlte

rat propter matrem & ſororem ſuam quas de ſua patria huc
deſiderabat adducere. Emerat autem non ſua peccunia quã

non habebat. Sed ex cõſolatione religioſorum umroꝶ quos

mihi querenti etiam nominans indicauit de ipſo nõ poſſet

dicere quid fecerit aut quid diſponat mſi quia ipſe totum in
mea poſuit uolũtate ut quicquid iꝑſel uellem hoc inde fieret
ſed habet quaſdam cauſas cum matre ſua. Quarum cauſaꝶ

me ludicem poſſit utrum illecauſe fuerint terminate fiat de

ipſa domo ꝙ& ego uoluero. Qund autem uelle potero deo re
gente niii ꝙ iuſticia iubet & pietas poſtulat. habet etiam in

patriaſua aliquos angelos diſponit eos ſic diſtribuere ut eti

am illic in ipſo loco poſite pauperi largiatur eccleſie. Diaco
nus yponenſis homo pauper eſt. quid alicui conferat nõ ha

bet. tamen de laboribus ſuis anteòꝙ; eſſet clericus emerat ali
quos ſeruulos hodie illos in conſpectu noſtro manumiſſurꝰ

eſt epiſcopalibus geſtis. Diaconus eradius ante ueſtros ocu
los uerſatur opera eius lucent coram oculis ueſtris de opere
eius expenſa pecunia memoriam ſancti martyris habemus

de pecunia ſua emit etiam poſſeſſionem ex conſilio meo. Nãa

ipſam pecuniam uolebat per manus meas erogari ſicut mi/

hi placeret. Ego ſi pecunie auidus eſſem aut neceſſitates ip̃as

meas quas pro pauperibust habeo in hac cauſa plus curarẽ
pecuniam acciperem. Quare dicit aliquis quomodo poſſeſ
ſio illa que ab illo empta & eccleſie donata eſt adhuc fructi
bus redditur. homo ſum ſenes.quãtꝰ mihi de illa poſſeſſiõe
poteſt fructus accedere. Nunquid promito mihi tot annos
eſſe uicturum donec ſuum precium illa perſoluat. ꝙ igitur

uix diu partibꝰ reddidit. & proximo haberem totum ſi acci
pere uoluiſſem. Non feci aliud attendi. Fateor enim uobis &
lpſi ſuſpecta mihi adhuc enim abas fuit ut uerebar ne forte

ut ſunt homines matri eius. hoc diſpliceret & diceret indu/

ctum a me fuiſſe adoleſcẽtem & bona eius paterna conſume
rem & eum agentem relinquerem. Ideo uolui. ems peccu
niam in illa poſſeſſione ſeruare ut ſi aliquid quod deus
auertat aliter quam uolumus eueniſſetè, redderetur uil-

la,. ne culparetur epiſcopi fama. Scio enim quantum

uobis ſit neceſſaria fama mea Nam mihi ſufficit confcientia
mea & mittite-iamiſpacium ab ip̃a poſtea eccleſia notum uo
bis & ſua pecunia ediſicauit domum. Et hoc noſtis ante pau
cos dies priusq; ſermonem de hac re haberem uobiſcum eã
donauit eccleſie expectabat eĩm ut eam perticeret perfectam
donaxet. Fabricandi autem domum necceſſitaſilli nulla erat

niſi quia cogitauit matrem ſuam huc eſſe uenturam. ſi ante

uemſſet iure.filii ſui habitaret. Modo ſi uenerit in opere filij
ſui habitabit. teſtimonium ei perhibeo pauper remanſit. ſed
in caritatis poſſeſſione permanſit. aliqui ſeruuli. eius reliqui
ſuerant iam quidem in monaſterio uiuentes quos tamen ge

ſtis eccleſiaſticis manumiſſurus eſt hodie. Nemo ergo dicat

diues eſt. nemo exiſtimet. nemo mala loquatur. nemo ſe ip-
ſum & amimam ſuam ſuis dentibus laniet. pecumiam nulla
habet ſeruatam utinam quam debet reſtituat. Ceteri i. ſub/
diaconi pauperes ſunt deo propicio miſericordiam dei expe
Rant.unde ipſi faciant non habent nullas habentes faculta
tes. finierunt mundi cupiditates uiuunt nobiſcum in ſocieta
te communi. Nemo eos diſtinguit ab eis qui aliquid attule-
runt. Caritatis unitas preponenda eſt terrene commodo he
reditatis. Reſtant prebyten ent ad nos gradatĩ aſcendere
uolui cito dixerim pauperes dei ſunt nihil ad domum ſocie
tatis noſtre attulerunt. Niſi ipſam qua nihil eſt cariꝰ carita/
tem. Verum tamen quoniam ſcio natos fuiſſe rumores de
diuiciis ipſorum non a me aliquid compellendi ſed uobiſcũ
meo ſermone purgandi ſunt. Vobis dico qui forte neſcits
nam ueſtrum plurimi ſciunt preſ byterum leporium q;uis ſe
culi natalibus clarum & apud ſuos honeſtiſſimo loco natũ
tamen lam deo ſeruientem cunctis que habebat relictis ĩopẽ
ſuſcepit. non quia nihil habuit. ſed quia lam fecerat ꝙ lechio
iſta perſuadet. hic non fecit. ſed nos ſcimꝰ & ubi fecit umtas
chriſti ẽ eccleſia una ẽ. ubicũq; fecit bonũ opꝰ pertinet & ad
nos ſic ut gaudeam?. ortus ẽ unus ubi noſti ſibi monaſteriũ
ſiiis conſtituit quia & ipſi deo ſeruiunt. Ille ortus ad eccle/
ſam non pertinet nec ad ĩpſum & ad quem dixerit aliquis
ad illud ꝙ ibi eſt monaſterium. ſed ꝙ uerum eſt. uſque ad

hoc tempus
ſuſtentantur
deret Sed e⸗
nes ſuas tecen
& mhidpi.
(loentet. N
uselt aliquid
gentedeo inch

ndo gaudea

am non habet

uImediſcind
ſi. ezo ulſſ.ob

Operatusett.
martiresfabne
depecunaqne
(um ceplſſret
incelo ſenbin
Opugamreoau
t Deperum.
Nlamnöfit⸗
mdomumine
refiummm
Werumquonin
Femanſtpenſe
amplinsc
ek! ecenpjen
omuspreloft
benrcen m
tnos faten
Gmenſtonrnte
ctumaminen
b nabam Klar
uuccaning

uncelaxarer,

Ackeſia noumr
doſtiszntehn
Eem uobiſcumei
Gfeert wfan
Dultlnullzez
Gnurm. ſ ante
wennopefli
W Rmaltl
Tuul eus kenn
guos tunenn
Neno enocte
Wamr. emo ſep
1. olnlan ni
muar Caen1 d
ordhan diien-
hubentes hou
lum inſoren
1 And an

e nn he

Ndnialgnier
1 Gonmn ſ
Weacmd an
iuſennde
Bendh ſtuonci
qulor s
bte
leponun hbt
Uiimo ba
beba elti
nretugecto
Xubi bor nin

hoc tempus curam pro illis ita gerebat. ut ſunticulos ꝗbus
ſuſtentantur apud ſe haberet. & eis ipſe ut uidebatur impẽ-
deret. Sed ne propter hoc daretur locus hommbus ſuſpitio
nes ſuas tedentibus & uentrem non ĩplentibus. Hoc placuit
& mihi & ipſi.ut ſic ſe illi tranſignant quaſi iſta iam de ſe
culo exiret. Nunquid enim cum obierit ipſe illis diſpenſatu
rus eſt aliquid melius eſt ut uideant illos bene uerſantes re/
gente deo in diſciplina Chriſti ſic uiuentes ut de illis tantũ
modo gaudeat.non eorum neceſſitatibus occupetur pecuni
am non habet quam ſuam dare poſſit. audebat xenodochi-/
um edificandum ꝙ modo uidetis edificatum ego illum mie
ſi.ego uiſſi.obtemperauit mihi libentiſſime & ſicut uidetis
operatus eſt. Quomodo emim meo uiſſu baſilicam ad octo
martires fabricauit de his que per uos deus donat. Cepit enĩ
de pecunia que data erat eccleſie ꝓpropter xenodochium &
cum cepiſſet edificare ut ſunt religioſe deſiderãtes opera ſua
in celo ſcribi adiuuerunt. prout quiſq; uoluit. & fabricauit
opus ante oculos. habemus omnis homo quid factum ſit ui
det. De pecunia que ante habetur mihi credant. dentem cre
peſcant nõ frangãt finierat de ipſa pecunia xenedochii quã
dam domum in cararia quam ſibi exiſtimabat propter lapi-
des profuturam. ſed lapides eius domus fabrice neceſſarii ñ
tuerunt quoniam aliunde prouiſi ſunt. domus ergo ipſa ſic
remanſit penſionem preſtat ſed eccleſie non preſbytero. Ne

mo amplius dicat in domum preſ byteri ãte domum preſby

teri.Ecce ubi eſt domus preſbyteri. ubi eſt domus mea. ubi ẽ
domus preſoyteri. Alibi non habent domum ſed ubicunque
habent deum.quid amplius queritis iniſi quia me illud me/
mim etiam promiſſiſſe ut ad uos perferrem quid egiſſem in-
ter duos fratrem uidelicet & ſororem filios ianuarii preſby
teri quia orta inter illos fuerat controuerſia pecuniaria. ſed
tamen ſicut inter fratres ſaluandos propicia caritate promi
ſeram audire ut inter illoſ quicquid eſſet iudicando finirem.
Parabam etiam me iudicem. ſed anteq; iudicarem ipſum ꝙ
diiudicaturus fuerã finierunt. Non ĩueni unde iudicarẽ ſed
u nde laxaret.Acquieuerüũt omnino cõcorditer uolũtati mee

& conſilio meo ut pares eſſent in pecunia quam reliquit pa/
ter eorum eccleſia renunciante. Poſt ſermonem meum locu-
ruri ſunt homines ſed & quodlibet homines loquãtur qua
lecunq; aura flante perducetur inde aliquid ad aures meas-
& ſi fuerit tale ut ſit nos iterum neceſſe pugnare. Reſponde
bo detractoribus. reſpondebo maledictis. reſpondebo incre-
dulis non uobis credentibus prepoſitis ſuis. Reſpõdebo ut
potero ꝙ dominus dederit interim modo non eſt neceſſe ꝗa
nihil forte dicturi ſunt. Qui nos amant libere gaudebunt.
Qui nos oderunt tacite dolebunt. Tamen ſi linguas exercue
rint audient deo propicio uobiſcum reſponſionem meam. ñ
litem meam. Non enim homines nominaturus ſum & dictu/
rus. ille hoc dixit ille ſic detraxit. cum fortaſſe etiam ad me
falſa quia & hoc poteſt fieri perferantur uerum tñ quecũq;
perlata fuerint ſi oportere uidebitur loquar ĩde caritati ue
ſtre. Ante oculos ueſtros uolo ſit uuta noſtra ſcio quia que/
rentes licentiam male faciendi querunt ſibi exempla malis
umuentium & multos infimant ut ſocios inuemiſſe uideatur.
Ideo ꝙ noſtrum ẽ plus ꝗd faciamus nõ hẽm?. Ante oculos
ueſtros ſumus nullius aliquid deſideramus niſi bona opera
ueſtra. Et uos exhortor fratres mei ſi aliquid uultis clericis

dare ſciatis quia non debetis quaſi uicia eorum fouere cõtra

me. Omnibus offerte. quod uultis offerre de uoluntate ufa.
