qũ fleui ſuper Lazarũ & ſuper cnutatẽ. Aqua quã poſuit in
peluim qñ diſcipulorũ pedes lauit. Aqua que de latere eius
emanauit. primã oportet nos hir̃e fratres. ſi rete ieiunare cu
pimus. Eſt ergo prima aqua contrictionis. ſecunda confeſ/
ſionis. tertia ſatiſfactionis. prima mentem ſanat. ſecunda re/
frigerat. tertia fecundat. Ergo fidelis ſi cupis recte ieiunare.
iſtas aquas recipe & lauare & mundaberis lepra. Nam miſi
habueris has aquas. ieiuntum tuum modicum ualebit. Ideo
uocati hodie ad nuptias magni regis fratres dilectiſſimi.or/
nemus nos ueſtimentis. tubis. & cimbalis bene ſonantibus.
Laudemus ipſum patremfamilie, qui ad ſuas nuptias uoca/
re dignatus eſt. Que ſunt nuptie hodie preparate fratreſ niſi
iſti dies. quos dominus conſecrare dignatus eſt. Iſti enĩ ſunt
dies quos obſeruare debemus in quibus legem recipere me/
rebimur. Iſti ſunt dies medicinales.qui amme & corpori cõ/
ſerunt ſanitatem. Iſti ſunt dies nuptiales. in quibus ueſtimẽ
tis ornati eſſe debemus. cimbala & tubas organaq; bene ſo/
nantia ſonantes. Hec enim ſunt in terra que in nuptus qua
drageſimalibus ſonare debemus. nam primo ueſtire nos de
bemus uirtutibus ſanctis. expoliatis uicus. Secundo cimba
lum percuciendo pectora per cõtritionem ſonare debemus.

rM W 5

Tertio ut precones clamare debemus ſuggentes ubera uocã
do puulos ut ieiunare adiſcãt ſenes ut ieiunare doceãt quia
ecce nunc tempus acceptabile ecce nunc dies gracie & ſalu
tis. Ecce dies remiſſionis ecce dies ſatiſfacionis. Tu ergo im
que.qui longo tempore dormiſti. ſurge memento unde ceci
deris & age penitentiam. dum tempus habes. dum ſanus es.-

dum peccare potes. ut non ex timore ſed ex amore uidearis

penitere. Ommis enim fratres mei qui per penitentiam dele

namque penitentia eſt medicamentum uulneris. ſpes ſalutis
per quam peccatores ſaluantur. per quã deus ad mificordiã
inclinatur. Dum autem penitentiam fratres feceritis fundite
pro peccatis lachrymas cordis & corporis. Nunquid non la
chrymando fratres mei, petrus a chriſto reſpicitur. Nuũquid
non maria ueniã meret -Nunquid non martha lachrymis
ſanatur. Nunquid non cananea exauditur. Nunqnid non la

zarus ad uitam reuocatur. Laua ergo faciem tu qui hodiei?
cipis leiunare. lachrymis percute pectus. exalta uocem. tua
confitendo. & anunciando ſacerdoti peccata tua. Audite fra
tres quid dauid per confeſſionem conſecutus eſt. quid an mi

uerit peccata ſua iam angelice felicitatis particeps eſt. Ipſa

ſi peccaui domine. & natam propheta ait o dauid tranſtuli
deus peccatum tuum a te. Cauete tamen fratres. ne confeſſio
ſit. Saul qui redargutus a ſamuele ſaperbid dixit peccaui

ui ſtatim audire meruit tranſtulit

eus regnum tuum a te.

ic & dixit iudas peccaui. non dolendo. ſed diffidendo. Sic

caĩ ma'or ẽ iniqtas mea. ꝙᷓ; ut ueniã merear. Ergo fres cũ

—

ieiunatis facies ur̃as lauate lachry mis. caput ũgite xpᷣm ꝗq ca

put cũctorũ ẽ.ipſum ergo ungite.ſ.oleo miſericordie. elemo/
ſinas dando. & uerba contritionis clamando peccauim do

mine ſed miſerere. & ſic uncti erimus a Chriſto oleo leticie-
Sig unctum Dauid legimus. Sic unctum Petrum & Miariadn.
proſpicimꝰ. ſic unctos uolẽtes ſꝑ ſpectauimus fratres ſed ꝗqſi

dicet. qũo ungẽdꝰ ẽ deꝰ. O peccator uade prĩo ad Mariã pec-
catricẽ. Ipſa eĩ unxit pedes & poſtea caput.ſ. aĩſam. & poſtea

accedere potiut ad caput-Nam ſi prio lachrymis xp̃ pedes
nõ lauaſſet. ad caput xp̃i accedere ungẽdo auſa non funſſet.·

(irarcane

unan
lträpatde

sonerelkel
vöicput a
lektrscorepepe
colnicer ſiue
IAſeruimmun
(lbezopatcere
Uonualent.n
imdononamol
entdimmmau

Eeralluodbonn

Utlii

niennöin

.9

les anere engon

P oſni ſmnhz.

ſihrtetqtß,
ddi initeite

Sennes uber no
unme coceit gn
tcies zmed ſil
Conns. Tuetgo in
mmemo unce ced
bodun ſanuses.
ian mone udeans
u Numran dee
i i
Culnens ſes un
esad m
Mes krihufund
OTs NuNuHNE
loreſpicint M⸗
mmartulhe
Eut. Nungnimn
ciem uqu hon

=☛

„

— S

—

Exalea MCn.,I

l

.

Ergo neceſſe eſt prĩo ad pedes lachrymas fundere. & poſtea

ad xp̃i caput acceder. Scitote tũ fratres mei. ꝙ niſi inimicis

ueſtris corde peꝑceritis. oĩa que agitis. ſiue ieiunertis. ſiue ele

moſinã detis. ſiue omnia que bona ſunt agatis. omnia uana

ſunt. & ſerui inutiles eſtis. niſi proximo peperceritis. Sed di
cetis ego parcere inimico non poſſum ex quo ergo mihi bo
na non ualent.ſine hoc. me affligere ieiunando bona deſtri
buendo non amplius uolo. Ego autem dico uobis. dimitti
te ut dimittatur uobis. Nullum tamen malum impunitum
nec aliquod bonum inremumeratum remanebit. apud deũ

qui nouit abſcondita cordis cunctorum.

De uita d moribus clericorum ſermo. xliii-
atres cariſſimi ſanctus ille hieremias cõſiderãs
ſacerdotum & prelatorum negligentiam lamen
tabiles uoces emittens dicebat. Paruuli pecierũt
panem & non eſt nec erat qui frangeret eis. Cla
abat ergo hieremias aſpiciens deſtructionem ſancte ciuita
1s. plorat-& lamẽtatur crudelitatẽ matrũ patrũ. & paſtorũ
qui deuorãt filios ĩ ꝑditiõe. ue uobis paſtoribus iſrael qui
qd pĩgue erat comediſtis qd cõfractũ erat ñ cõſolidaſtis qd

eroneũ erat nõ uocaſtis. quod ĩfirmũ erat nõ ſanaſtis.quod

nudũ erat nõ copꝑuiſtis.O fratres lu pi rapaces hodie facti ſu

m' Iuſticiã poſtponẽtes. ueritatẽ & miſericordiã ig noran/

tes. Cauete ergo ne uobis dominꝰhodie dicat diſpẽſatorẽ te
poſui ſuꝑ familiã meã. & tu panẽ eis nõ fregiſti. Nõ ergo di

ſpẽſator ſed diſſipator.nõ ſpeculator ſed ſpiculator.o fue

nequã mittã te ĩ tenebras exteriores. qm pueri tui pecierũt ti

bi panem nec fuit qui frangeret eis. Itaq; fratres deſcribẽdus

eſt panis & frangẽdus ſubditis anteq́; fame perean t. Nam ſi
morietur. de manibus tuis. ſanguis eiꝰ exquuretur. Diſtribuẽ
dus itaq; eſt panis omnis ſanctitatis eſurientibus. Eit eni fra

tres panis mundus qui diſtribuendus eſt & frangend? filiis.

t & alter pams immũdus. qui diſtribuendus eſt ſeruis. Sũt
etiã iſti panes cõiuncti in domo dei ſicut area palee con gra
nis Tres tñ paẽs legim?ĩ ſcriptura panes pharaonis oblatõ
nis. & ꝓpoſitõis prii ſunt laici.ſecũdi ſunt ſacerdotes. Tertii

.%

7

è

uero paſtores. Panes pharaonis diuiduntur in tres partes. in
concupiſcentiam carnis & concupiſcẽtiam ocu lorum. & ſu/
perbiam uite. Prima eſt luxuria que eneruat. Secunda ẽ aua/
ritia que cruciat. Tertia eſt ſuperbia que uelut ueſica inflat.
Luxuria eſt proferens immundiciam. Auaritia eſt generans

ĩuidiam. Superbia parit iniuſticiam. Luxuria eſt premẽs ho

minem intra ſe per polutionem. Auaritia extra ſe per uaca/

tionem. Superbia ſupra ſe per elationem. Luxuria deprimit

hominem intra ſe. quia cum factus ſit ad ymaginem dei ue-
lut porcus in luto uiuere querit, Auaritia trahlt hommem

extra ſe. quia propter terrena dimittit celeſtia. Superbia ex/
tollit ſupra ſe ut ponat ĩ celum os ſuum. Et ſic patres & fra

tres homo per luxuriam in uams cupit delectart. Per auari
tiam in tranſitoriis conſolari.per ſuperbiam de ĩpietate glo
riari. Iſti ſunt paſtores quos dñs eiecit de templo uendentes

& ementes. Iſti ſunt quunquagenarii. qui per Elyam combu/
runt᷑.- Iſti ſunt illi falſ prophete ueſtiti pellibus caprmis. qui

ẽt intrinſecus ſunt lupi rapaces. Ergo nos qui paſtores ſumꝰ

nominati. luxuriam frãgam? ꝑ abſtinẽtia. Auaritiã ſubmer
gam' per: elemoſinã. Suꝑbiã fugiam ꝑ humilitatẽ & paci
entiã. Nam ſicut impoſſibile eſt demonẽ in malo obſtmnatũ
paradiſum intrare. ſic impoſſibile eſt luxurioſis paſtoribus.

auaris. & ſuperbis ſubditos caſtos & humiles & bonos face
re. Quia neceſſe eſt ut talis ſit grex. qualis ſit & rex. Eſt & ali

us pams oblationis-quem quidem non ſolum frangere- ſed
& deo offerre debemus. Dauid dicebat. intret oratio mea ſi/
cut incenſum in cõſpectu tuo. Iſte eſt panis triplex quia ora-
tio debet eſſe ampla deuota & pura. & mpla ut pro omnibus
etiam rogetis pro calumniantibus & perſequentibus uos
deuota ut non remiſſe petatis. ſed deuote & dabitur uobis
perſeuerantibus Sed dicet quis. qualis debet eſſe qui petit.
quid petat pro quo petat. & a quo petatur- S1 petis

qualis eſſe debes dicimus ꝙ& bonus, quia ſcimus quod deus

peccatores nõ audit Si dicis quid petere debes. dico ꝙ uitã

unel meritum uite uł apprehendentiã meritorũ uite. Sed ſi di

cis ꝓ quo petere debes. dico ꝙ ꝓ bene & male umẽtibus ut

bonus perſeuent
Procinats Nn
Ciornondin⸗
Uteluoclbusin
1odtur ga
lſtcuen paſtore⸗
N ilte et wmol
noin Atari Pann
Apanis quicum
gvemnonenbon
panisflionunet
imtespaneg ure
DMont aſarzgn
Oles tu aſtorite
Normdarhanſta
benomkkorn⸗
ſnuAunnlen
Uupltanusne
ſoretorigen dee
Cponmtumdce
Eelezumuinores⸗
wdönkerne
dodumneſn
Coliudmsnalnt
nsnoſerAnen.

rinnespanet
noculorum A

Seennchi Qui orat pro dãnatis nullatenus ĩpetrabit. potens tñ ẽ deꝰ
r ueſea ift. ut de lapidibus iſtis fiant panes. Sed ſi ulterius adhuc petis
hnueſ genein a quo dicitur ꝙ a patre oĩa petere in filii nomine debemus.
tacſkhremistb & ſic ueri paſtores erimus.Eſt & alius panis.ſ. propiciatio/
umiſe her unn nis & iſte eſt triplex. pams angelorum de quo mãducat ho
Lmumn dehumn mo in altari. Panis filiorum. i. uerborum ſancte doctrine. hic
magenan eſt panis qui cum primo pane de celo deſcẽdit. hic eſt panis
traht honmn quem non eſt bonum ſumere & dare canibus hereticis.quia
ta., Snenu, panis filiorum eſt. hic eſt panis petitus: amice accomoda mi
ſeane af hi tres panes.ſ. uite doctrine & exempli. Hic eſt panis datus
õ Petro.ut paſcat agnos. Nã ter ait dominus Petro ut paſcat
nceinan s oues.ut tu paſtor ĩtelligas oues paſcere.doctrina uita & exẽ
mplolencens plo. uel euchariſtia. doctrina & uita ſancta. & ſic dominus
1 ymn conbu ait Petro ita & ceteris apoſtolis ſuis. Ergo paſcamꝰ oues no
buscpnnge ſtras. & paruulis noſtrii panem frangamus. ne deficiant in
iaſonszn uia paſcamus pane angelico. paſcam? uerbo. paſcamus exẽ/
nanli ſibni plo.ne tota gens pereat. Nam capita gentium ſumus.cecorũ
Ulirate & ignorantium duces. claudorum baculus terrarum princi
nalo obitinan pes.reszum uiatores.angelis ſuperiores.ſed demonibus peio
ſs galiorn⸗ res.dum hec negligenter proſpiciamus. fratres paſcamus er
Adonylt go populum ne ſint uelut oues abſq; paſtore. ut de paſcuis
AIer Hlii ſolitudinis trahat ad paſcua ſocietatis. Ieſus chriſtus domi
m hangen 1 nus noſter Amen.
ro nel l d( De obedientia ſermo. xliiii.
nplexqnuct RATRES mei obedire oportet deo in omnibus
tpro mmbu⸗ ſi ſaluari in heremo cupimus & ſi difficile nobis
vennbus u⸗ uidetur conſiderare debemus obedientiam filii
dabirur uoos dei & noſtram deponere contumaciam non diſte
tellequhaln, emus ipſe enim dei filius obediens fuit uſq; ad contumeliã

xlii i H

bponus perſeueret & malus conuertatur. non pro ſanctis no

pro dãnatis. Nam qui orat pro martire miuriã facit martiri.

7

uI 5⅝ crucis non ergo contemnamus eius precepta chriſtus eĩ obe
sot u dliẽs fuit uſq; ad mortem nec pro ſua ſed ꝓ noſtra ſalute &
hchul uitilitate. In omnibus ergo ſimus ſibi obediẽtes. Ecce fratreſ
uteald ansgeli in omnibus obediunt deo & nos qui cimis ſumus coᷣ
luallhus tradicimus deo. Inſenſibilia obechunt deo ſed & nos ratio-
nales reſiſtimus deo. Sol a ſua ſemita non deuiat nec hina

nec ſtelle omnia enim celica fuis deo famulãtur officiisi. Tu

uero uoluntati dei quaſi in omnmibus reſiſtis ad nutum dei
campi floribus decorantur terra imbribus fecundatur fron-
dibus criſpatur ſilua ĩ nemore citarizat auicula omnia deo
obedinnt.ſolus homo dei uoluntati reſiſtit. O monache le/
ge ꝙ dicitur melior eſt obedientia. q́; uictime. que caula eſt
miſi quia in uictimis aliena immolatur caro ſed in obediẽtia
uoluntas propria & caro mactatur. Eſtote ergo fratres mei

obedientes ut deum placare poſſitis de peccatis cõmiſſis. TCꝗà

to cicius homo placat deum quanto repreſſa arbitrii ſui ſu/
erbia gladio precepti. ſe immolat. Cauete tamẽ fratres mei
in obediẽtia ſub ipſa enim poteſt latere fel draconis ſub ſpe
melis. lupus ſub pelle ouma. in pomo dulci uenenum ſepe
latet & in olla mors ſepe ponitur. Attendat ergo qui preci
Pit & qui obedire intendit ꝙ obedientia ſit honeſta & omni
diſcretione ornata ſeu decorata. Nam ſi diſcreta non fuerit
crudelitas extimanda eſt., ſi non honeſta fuerit nullatenus
obedire debemus. Igitur ſi uobis precipitur ꝙ deum non di
lhgatiſ uel ꝙ deum odio habeatis. nunquid obedire debetis.
Nunquid etiam ipſe deus hoc precipere poteſt: Honeſta igi
tur fratres & iuſta debent precipi. & ſi iſta uel honeſta nõ
fuerint nullatenus obedire debemus & ſi apoſtolus hoc no
bis ĩdicauerit. Nolite igitur fratres mei talibus obedire. Sed
caute in cordibus alligate ꝙ obedientia ſine diſcretione caſ
ſa eſt & uana ñ ex parte obedientis ſed precipientis. Et obe/
dlentia honeſtate priuata ſuperba ex parte utriuſq; conſen
cientis & precipientis & in die nouiſſimo pariter puniẽtur-
Cuſtodite quid precipitis. cauete & ponderate quid imponi
tis. Nam quotienſcunque obedientia honeſta & iuſta non
fuerit tociens ad irritatem deueniſſe paſtores cognoſcant.
Obedientia igitur fratres tũc eſt uera tunc ſancta tunc meri
toria quãdo eſt dotata diſcretione honeſtate iuſticia & hu
militate. Iſte enim ſunt ſocie ſancte obedientie ſine quibus
Omnmis obedientia uana eſt & inutiliſ hec eſt illa obedientia
que concordiam ſeruat in angelis pacem nutrit ĩ monachis
rranquillitatem generat in ciuibus. Hec ẽ illa obedientia ſi-
ne qua res publica ſtare nõ poteſt ſine qua familia aliqua re

uel ſeen
E tenp

Ainonpotel00
Marufnenpe

no paraclumam

nNon amoren dul

perſediſa qua

lcduſeſtinparas
uInletn,0 ſanck

Lentamprobast
Hanes um abra
li Aqueſunce
uandocehia gr
COlMihvrrintuer
Menſarerecebem
toltunnerünm
IAncddimurei⸗
enan
Gearoneckyn⸗
rliminnn
1dangledzren

Gn

nc
clant,

WhimrOficit I

Ulhs nunn te
Usfecundaturſon
Mell omta doo
imnOmonachel⸗
üme qrecauſaet

V Kämobecläli

e azonuns nei
Nrubcöniali
Neſnademiluſe
nete ame tanent
eflancmnuſohe
ulcivmmnn hhe
maint hoql gec
aſthorhaälank
Gdtcranmi
afemt luen
lurg Aum
doheuircebes
Nrel fioreſtl
udl honelta dd
1molons de
ldesdein
nſe laug,
piens.
nmli
0 Gmmmmin
dernt all ſ
korrlililn
aſtor ta
unc nii
eſtkeiulih
cclenteſie iin
ec elt iohen

ſ

ð

gi non poteſt. O quam enorme uicium quod obedientie con
trarium fuerit per hoc diabolus celum perdidit per hoc ho-
mo paradiſum amiſſit. per hoc Saul regnum per hoc ſalo/
mon amorem diuinum. O ſancta dei ſponſa obedientia tu
perfeda ſcala qua celum aſcenditur tu quadriga qua elyas

uectuſ eſt in paradiſum tu porta paradiſi fidelium & clauſu
ra inferni. O ſancta obedientia tu humilita tem nutris tu pa

clentiam probas tu manſuetndinem examinas. Eſtote ergo
fratres cum abraam obedientes reddẽtes que ſunt ceſaris ce/
ſari & que ſunt dei deo. Tunc uero dabimus ceſari debitum

quando debita prelatis noſtris reddimus. Hec enim debita

conſiſtunt in reuerentia in rerũ exibitione & dilectione hoc

autem fatere debemus non ſolum paſtoribus ſed & dei ſan

Rtis. Et tunc reddimus per obedientiam que ſunt ceſaris ceſa

ri & reddimus que ſunt dei deo quando in latria perſeuera
mus. Hoc enim ſolum deo cõuenit. Hoc enim conſiſtit ſolũ

in oratione & graciarum actione cultus exterioris exibitio
ne & interioris mentis deuotione quod facere nos perſeuera

re deus ipſe dignetur. Amen.

De modo querendi deum ſermo.xlv.

Vdiſtis fratres mei cariſſimi ſanctiſſimos reges
deum diligenter queſiuiſſe & querendo deum &

ſa munera obtuliſſe firmiter credimus & predica

us, uos ergo fratres querite Chriſtum querite Nazarenum

queerite floridum candidum ac rubicundum. Querue xpᷣm

& hunc cruciſixum querite & ĩuenietis pulſate & aperietur

uobis clamate & uocate dilidum nũciantes quia amore lan
gueſcitis. O uos mundi amatores qui terrena ſapitis quorũ

deꝰ uenter ẽ & gloria cũ cõfuſſione. Quid agitis ſine chriſtos

uel temperantia, Prudentia uel ſcient ia. Pulchritudo uel

hominem inueniſſe nõ dubitamus & ſibi precio

Quid cõcupiſcitis? Quid ſperatis?: Nũgꝗd ſine Chriſto uobis
pax eſſe poterit: Nunqd felicitas uel uictoria: nunqnid digni
tas uel ſecuritas fides uel caritas. Spes uel fiducia. Cõſtantia

fortitudo Olactus uel tatus. uiſus uel auditus fine Chriſto

uobis eſſe poterit. O fratres mei abſit. Ergo querite xpᷣm du

inueniri poteſt. inuocate eum dum prope 6F. In xpᷣo denique
ſunt omnes uirtutes & theſauri ſapientie & ſcientie abſcõdi
ti: Querite & inuenietis ipſum pulſate ad xp̃ᷣm & apenet uO
bis xps. Dmrgite uiam domini & dirigat uos chriſtꝰ. Cuſto/
dite Ehriſtum ut cuſtodiat uos xp̃ᷣs - Amate ipſum ut amet
uos xXp̃s. Querite xp̃m pauperem ut ĩueniatis xpᷣm diuitem
Paſcite famelicos xp̃i ut paſcat uos xp̃s.uiſitate ifirmos xpᷣi
ut uiſitet uos xpC̃s. Pacem habete in proximo xpᷣi amore ut

uos pacificet xps. Hunc ergo xp̃ᷣm queramus hunc etiã uera

.

citer cupiamus. Hunc realiter ut poſſumus agnoſcamꝰ . Hũc
ſemper queramus & inuentum tam fortiter. tam ſuauiter. tã
dulciter teneamus ut eum non amittamus querẽdus ẽ ergo
xps ſed non in platea ubi ẽ magna uanitas. querendꝰ ẽ ergo
xps ſed non in taberna ubi eſt magna ebrietas-querendus ẽ
fßs ſed non in ſeculari curia ubi ẽ ſumma falſitas. Queren/
dus ẽ vp̃s ſed non in ſcolis mũdanorum philoſophoruũ. ubi
peruerſitas.O uos mundi amatores qui terrena ſapitis & ꝓ
terrenis honoribus & pompis diſcurrere n deſiſtitis tranſeũ
tes montes & alpes inueſtigare uolentes alta celi lata terre ꝓꝑ
ſunda maris in calore frigore fame & nuditate. Cur xpᷣm nõ
ueritis in quo hec omnia & maiora perfecte reperiuntur-
Dreſer te iam agere peruerſe diſcite bene facere. O uoſ qui ce
lorum motus cotidie inueſtigare curatis non tamẽ ut deum
pertectius cognoſcatis ſed ut mundo florentes appareatis.
Sapientes igitur & inſipientes querite xp̃m. Sed non cum lu
xuria in qua ẽ lata deformitas. non cum ſuperbia ĩ qua iacet
eterna calamitas. Non cum auaritia in qua ẽ vdolorum ſer-
uitus & ererna infelicitas. Sed heu fratres heu. quia nonẽ
ſperer in eo. Sed miles ĩ enſe. Rex in diuitiis. puer in pomo.
g. eruus in domino. uxor in umo. uir in uxore.uetula in par/
ua pecunia. & ruſticus in legumine ſperat. Ecce fratres ecce
qagwodo unuſquſq; rñ cedit a deo ſalutari ſuo.Ecce quomo
o ſperamus in uamitate derelinquẽtes deum factorem mm-
& recedentes a deo ſalutari noſtro. Non ſic igitur fratres
mei.non ſic. etiam ſi duutie & honores affluant nolite cor

Vponere ſelſ⸗

per ſperareu

cgoChMuN

Chrünuemao
ceeundumpre
Overtur hocle
lcei Ochndha
apans teyb
uar chriſtum 2.
Paganihochezu
Mueniendosd,

.Pgzmichn

ildeumchmniin
fomitaelatbi
lem delincer
Aumunapazr
Cpontellepanen
umlocrdgene⸗
Eencrenitucgi
Cproncognone
len Hkedkuen
Ali aritci
Kornes
ſen d
coblhnnn t
Mürinmego ker
Ounenn
inmin
Conaequerunx
Naguinie
Lennſhn
lepefhuernng

cCligegemnn

Wcmsfneche

10 queme ppnd
Nihnxo nn
1A ſenne wo
Nrönd Ppenern
uschnI,C
Anmeiumut ame
mins fndulen
suuötanimdef
in N Ne
umnshunceiu
nus 2gnoſcmn Nin
mer uam iuuutt 1
mus gmtiini
Nas guem ich
ebrieln untii
ma alins, Un
tiolpron
amni idd,
ideiſtis an
Aullaa tene)/
lene Cun Rn
tede nperunn
iuer buſt⸗
sontani dl

1
nes M

apponere.ſed ſolum in chriſto cor apponite.& ĩ chriſto ſem
per ſperate.quia chriſti cura eſt de ſingulis nobis. Queramꝰ
ergo Chriſtum fratres mei & nunꝙ; quieſcamus quouſque
Cnriſtũ inueniamus.querite eum dum inueniri poteſt. muo
cate eum dum prope eſt ſed quomodo eum queremus ecce eĩ
queritur hodie Chriſtus querunt eum pagani querunt eum
ludei.O chriſtiane caue ne queras Chriſtum cum iu deis. ſed
cũ paganis regibus perquirere nõ deſiſtas. Nam pagani que/
runt chriſtum adorare. Sed iudei querũt chriſtũ ſupplãtar.
Pagani hodie ad xp̃m ueniũt.ſed iudei xp̃ᷣm ſpernunt. Paga
ni ueniendo ad xp̃m laborant. Sed iudei ꝗeſcẽdo xp̃m igno/
rant.Pagani chriſto munera offerentes ipium adorant. Sed
iudei iam chriſti mortem procurant. Pagani xp̃m in adoran
do & miracula ibidem inueniendo ipſum toto corde magni
ſicant. Sed iudeorum ſinagoga iam xp̃m ſpinis coronat per
aliam uiam pagani reuertuntur gaudentes. Sed iudei iam in
cipiunt eſſe pauentes ne forte ueniant romani & tollant eo-
rum loca & gentem. Erubeſcite o perfidi iudei erubeſcite ꝗa
ueniet chriſtus qñ lapis ſuper lapidem in te non remanebit.
eo ꝙ non cognoueris tempus uiſitationis tue. Erubeſcite ꝗa
alieni hereditatem ueſtram agrediintur & ad ueſtrum natũ
E ſtellã ꝓducũt cũ precioſa natiuitas fuit ante ſecula p̃deſti/
nata & prophetis pronuntiata & paſtoribus manifeſtata &
ſapientibꝰ regibꝰ reuelata. O iudei ſemper deo rebelles. O ce/
ci & obſtinati. Cur non conſideratis mirabilia que deus ope
ratur in medio terre ueſtre. Cur xp̃m non queritis. Cur deũ
& hominem non agnoſcitis. Cur eum uerum dei filium non
adoratis. O fratres mei non ſolum iudei ſed & mali xXpiani
occidere querunt xp̃m. Quando hec querunt. mſi quando
preceꝑta ſua leruare contendunt. Non ſic magi fecerunt ſed
mox Cariſto nato credentes per uiam laborare ceperunt &
ſic perſeuerantes aliquando inuenire meruerunt non in pre-
cioſitate pannorum non in multitud ine ſeruitorum non in

thalamo picto non in loco eburneo non in aula regia. Sed

pro thalamo uoluit reclinari in ſtabulo pro lecto habere
uoluit fenum pro ſerunoribus bouem cum aſino ſaluator
habere uoluit. Eya ergo fratres mei querite deum floridum

candidum & rubicundum. cuius ortum angeli cantant. San conukbetqnen
&i exultant ſterilis clamat. uidua prophetzat. Simeõ ſenex Obenadmn
expectat. Ioſeph cogitat. Maria mater reclinat. Bos cogno/ irdetleu
ſcit.aſinus portat. ſtella demonſtrat. Magus adorat. Iſte eſt bicognouent
deus deorum. qui in cherubin apparet terribilhis qui in ſera/ lctzofcelsu,
phin apparet mirabilis. qui in uirtutibus oſtenditur in com mbuminuoe
renſibilis. Iſte eſt qui nmuper de Maria natus eſt iurgine & Mhlrit nostem

omo deus factus eſt. ut nos deificaret. factus eſt homo. Iſte
eſt qui eſurnut. ut nos reficeret. qui ſitit ut nobis uite eter
ne pocula miniſtra ret. Iſte eſt qui pro nobis temptat᷑. ut nos
a temptationibus liberet. qui pro nobis ligatur. ut nos abſol
ueret. Qui pro nobis humiliatur ut nos exaltaret. Qui pro

Kbenecnausn

e
nobis expoliatur ut nos tegeret. Qui pro nobis coronat᷑ ut lnon
nos coronaret. Qui fele & aceto potatur. ut nobis fontes me taat
lifluos aperiret.ꝗ mortẽ ſuſcepit. ut nobis uitã eternꝗ dona/ eAunulko
ret. Qui ſepultus ẽ ut ſepulturã ſuorũ benediceret. Aſcendit ſtirwanni
ad celũ. ut nobis celorũ portã aperiret. Sedet ad dexterã dei Vwanmuni
patris. ut preces & uota exaudiret. Ecce ergo ad quid natꝰ ẽ 7 hmtanaril
Xp̃s.Ecce ergo ad quid uenit xp̃s.Ecce ꝑꝑ qd ad nos deſcen/ ſomltvimn
dit xpC̃ᷣs. Quid igitur agitis o uos mundi amatores.ꝗd uobis iſlenepoon
cũ carne.o uenerabiles ſenes. o iuuenes delicati. ꝗd agere cre mrgi 5
ditis. cũ nihil ſine xpᷣo poteſtis facere. ꝗbuſcũq; ẽt bonis ter/ iniine
renis onerati eſlis. Quelite ergo o iuuenes xpᷣm. ut uuenes ain ncud
maneatis. Querite uos ſenes xp̃m. ut cũ oĩ ꝓſperitate uiuere ehuceice
ualeatis. querite chriſtũ & nolite quieſcre. Illu chriſtũ. illum coler ie B
Ieſum.ꝗ cẽturionis ſeruũ ſanauit.paraliticũ ſolidauit.lazarũ Arinni
reſuſcitauit.cecos illuminauit.-Meretrices beatificauit. Cana nponn
neã exaudiuit.latroni peꝑcit & paradiſũ donauit. Hũc xp̃ᷣm ð .
querite fide ſpe & caritate. Querite chriſtum & nolne geſce tigl nac
re. Querite chriſtũ & nolite ſperare ĩ lõgitudine uite ur̃e. qa Limlain
incertus ẽ exitus. Sed attendite ne decipiamini. quia ſub ſpẽ tnn
boni.multa mala fiunt. Non enim deſinit hoſtis antiquus ſi cndt
zuram aſſumere angelorum laqueos deceptionis ubiq; prej/ “ un ſ.
tendens. Nouit enim ipfe malignus naturas hominum. & Sne e
cui adhibeat cupiditatis calorem. gule uoracitatem. Iuxurie aminh
feditatem. Inuidie calamitatem optime nouit. quem merore drſuand
Amotte Ti

Wur.

„

Dn cmntant Sn
rn Simed ſcne
Onnxr. B09 cosn
dorat. Me
mblsquinſan

„

8Alenchtur incon

nmseluuginech

cnselhomo. lſte
nrur nobsune de
Obuengrni urn
Lgnmr ur osl
SAaltan. Cn
nobis ui
t.ut nobsna ne
dis mricanichnn
enedhonn. Moit
drad til

OadNNUNO

glad eſen
matores ga uot⸗
cari ga gere⸗
ſiqg abonbse
hn. udd
phertar u
e Micntiin
Nriſolcant un

8beautfraul. n

cCraun hir n
und rore gee
—–
umniu lb
gn
tholtsam

tepton 6

xlvj.

conturbet quem fallere poſſit gaudio quem metu opprimat.

quem admiratione ſeducat. Cuntorum diſcutit naturas uõ-
tilare & perſcrutare cunctorum affectus in nullo deſiſtit. &
ubi cognouerit ꝙ delecteris ibidem ſuum exercitum ponit.
Tu ergo fidelis cum temptationes ſenſeris. mox ipſum quere
mox ipſum inuoca. & mox tibi auxiliabitur. quia fidelis. nõ
permittit nos temptari ſupra id quod poſſimꝰ portare. Qui
eſt benedictus in ſecula. Amen. ð

(De pietate & caritate & opere miſericordie ſermo. xlvi.

6

la morte periſſe illum qui libẽter in hac uita ope
ra caritatis uel pietatis uoluit exercere habet etiã
multos interceſſores pius homo & ille qui opera

Aaritatis exercet illariter. Quid enim de piis hominibus dice
re poterimus mii id quod frequenter legimus. Opera enim il

lorum ſecuntur illos. Quare: niſi quia multos habent inter-

ceſſores. Ideo impoſſibile ẽ ut preces multorũ non exaudiãt᷑.

Cõſidera ergo o hõ quis eſt ille qui tibi in uia occurrit am/
maduerte ꝙ homo ẽ ad ymaginem dei factus & tã pauper ẽ
nudus miſer mendicus orphanus & pupillus. Caue tamẽ ne
eum deſpicias. Caue ne eum percutias ne expellas. Nam li⸗-
cet pauper licet nudus licet famelicus licet miſer appareat li
cet doleat licet erubeſcat non tamen expellendus ẽ pauper.
Nolite igitur fratres mei eos expellere nec etiam ſi importu/
ne pecierint nolite de eis aliquando murmurafr quia pauper

& inops non ceſſant laudare nomen domini. Conſidera tu

diues qui uias ambulas & plateas & recto capite & collo ꝙ&
tu ſimul cum paupere natus es de muliere & breui uiuens
tempore & licet diues ſi ſepe tamen repleberis amaritudine

& doloribus in ſordibus generatus es in tenebris confoueriſ
in doloribus etiam peperit te mater tua ante exitum matrẽ

grauiter oneraſti in exitu matrem dilaceraſti turpiter fleui/
ſti ſimul cum paupere & mẽdico quaudo uallem plorationiſ
ingreſſus es. Pares ergo gemiti ſumus pariter unuimus & pari
ter moriemur. Conſidera ergo diues ꝙ pauper & oĩs dlues
11

Ratres mei cariſſimi nũq́; recordor me legiſſe ma

pari modo naſcuntur. Noli ergo eos deſpicere. Noli ma/
num beatitudinis auertere ab eis ſed eos facie ſerena ſuſeci/
pe eos conſolãdo uerbo & exemplo. Miſericordia igitur fra

tres mei mater noſtra ſit. nam qui exurientem pane uerbi re

ficit qui neſcientem potu ſapientie refrigerat qui errantem ĩ

domum reuocat qui innocentem protegit qui infirmum fi-
dem & pacientiam anſtruit qui ĩ tribulacione oppreſſos cõ
ſolando uel compaciendo eis ſubuenit. Hic uere puus eſt ue/
rus miſericos eſt amicus dei eſt nec eum mala morte peritu/

rum nullus dicere audeat. O miſericordia ſalutis preiidium

fidei ornamentum propiciacio peccatorum. Tu miſtos pro/

bas tu ſanctos approbas malos ad bonum ꝑperducis & qui ſi

ne te cunctis bonis habundare uidetur uel caſtitate apparer
decoratus omnino dicere non deſiſtat ſeruus inutilis ſum.

Sed attendite etiam fratres mei ꝙ non ſolum pauperibus in

uia miſereri debemus ſed & defunctis cum omni diligẽtia
miſereri & ſubuenire ſtudeamus. Attendite quid iudas ma/-
chabeus fecerit. dixit enim ꝙ ſancta eſſet cogitatio pro de-
functis exorare ut a peccatis ſoluantur. Sciebat autem & iu
das ꝙ nemo gloriari poterat caſtum ſe habere cor. Conſide
rãs ꝙ aſtra non erant monda in conſpectu dei. Ceciderunt
enim angeli de celo ideo munda aſtra non fuerunt nec etiam
infans cuuus uita eſt unius diei ſuper terram. ſine peccato ẽ.
Quid ergo de nobis dicemus. Nunquid gloriari poterimus
caltum habere cor. Abſit ommno quia omnes peccato/
res ſumus & in peccatis concepti ſu mus omnes & nati. Om
nes uitam peccabilẽ ducimus omnes in peccatis uiuimus &
forſitaninſuenialibus morimur. Ergo miſericordia indige-
mus quia de hac uia omnes migraturi ſumus. Et licet carnẽe
duris maceramus ieiunis & abſtinentia. licet omma mala
paclenter ob chriſti amorẽ ſuſtineamus. non tñ digne ſunt
paſſiones huius temporis ad futurã gloriã que reuelabitur ĩ
nobis. Ergo miſericordia indigemus quia per noſtra merta

erernam uitam acquirere non ualemus. Cupis ergo o homo

ut tui miſereatur dommus. fac ut proximo muterearis tatũ

recipies in alia uita quãtuùm facies 1 pᷣſenti uita. Ora ergo ꝓ

defunctis ut dũ fuerint in eterna uita ꝓ te orare nõ negligat-

moceind

Pypechmrenn

Aumproügr

ormenesclam⸗

(oneltqulco
nIO SeNds
(m unerunt mi

Mres lobuentee
iINindrmus
Ombescumeo

eln ſobleuan
Anonckaure
Heppronſel
uAElAun
Koerokatet

II, ce pan

Kcſum Konn
Unchluerahne
pooruenen
Chrndonnen

Wequfcdels

Osornartus Er⸗

(rſunblenut.

Hwnrmu
llanod
gaun der
ſecſegegonn
hrnglbe
cor.
1 ecnmnenn
nſchderan

dicere. Noli ny
ae ſerenn ſulo/
Ncordhagluur in
1pane uerbi ke
tuqu erantemi
n nürmum f⸗
e ohrleſſos
m. Iunmſtos
m peduosAi
elcatuue Pent
muus nunlo in.
Um oomn altzi
Ne ud ds
zanoo
ebat autem In
ecor. Conſide
gei⸗ Cecideruat
Glerum dec ean
n e cdiol
Jlonani potenm
4 onnes ell/
mes;
Cans umgs,
ncocd nu
nsltloncaſe

ec onnia M
pe nl

R

Expectant enim uos ut iuuentur per uos. Tempus enĩ opera
di iam profugit ab eis. Clamant igitur cottidie qui iacent in
tormentis clamant & pauci ſunt qui reſpondeant. Vlulant
& non eſt qui conſoletur eos.O q́; grandis crudelitas fratreſ
mei O ꝙ; grandis inhumanitas clamant ad nos cottidie qui
dum uixerunt multa mala pro nobis ſubſtinere uoluerunt.
nec eis ſubuenire curamus. O uere magna inhumanitas ecce
enim inſirmus iacet & medicus conſolatur. clamat porcus &

omnes cum eo clamare enim non ceſſant. cadit aſinus & om

nes eum ſubleuare feſtinant. Sed clamat in tormẽtis fidelis.

& non eſt qui reſpondeat. Ecce ueſtra inhumanitas fratres.

Eya ergo non ſic ſed mementote fratres ꝙ ſancta & ſalubris

pia & felix & ſuauis deo & angelis eſt cogitatio pro defun/

ctis exorare. ut a penis quas patiuntur ſoluantur. Sed dicet
quid. ecce: patrẽ bonum & pium & humilem miſericordem
& caſtum & ommbus uirtutibꝰ plenum & ornatum habep.
tunc ſi uera ſunt que lego eum eſſe beatum non dubito. Cur

ergo orare pro eo uolo. Cur elemoſinam dare. Cur ieiunare.

Cur ſanctorum corpora uiſitare. Non eſt ergo neceſſe pro eo
orare. quia fidelis fuit prius caſtus & humilis & in cunctis
bonis ornatus. Etiam poſt aurum non abiit nec in pecunie
theſauris ſperauit. potuit tranſgredi & non eſt trangreſſus.

& facere malum & non fecit. Quid ergo aliud credere debeo

niſi quod lego Quid enim lego. uel quid predicare audio. ni
ſi ꝙ qui bene operabitur. bene remunerabitur. O homo hec
que dicis. ego nullo modo negare audeo. Quis emm fidelis
dubitat. ꝙ qui bene fecerit bene recipiet. Conſulo tamen ut

pro defunctis exorare non deſiſtatis. dixi enim ſupra. ꝙ ne/

mo ſine crimine uiuit. Nemo gloriari poteſt caſtum uel mun
dum ſe habere cor. Et quid ergo conſulo. quid uolo. quid uł
deprecor niſi ꝙ dimittas ĩcertum. & accipies certum. QQud .

eſt. quod eſt incertum. niſi ꝙ neſcis utrum pater tuus crucia

tur. uel utrum dignus fuerit odio uel amore. Multi reputati

fuerunt ſancti. & tamen m conſpectu der non boni. ſed mali

inuenti ſunt. Accipe ergo quod eſt certum. & dimitte quod
eſt incertum. Certum enim eſt ꝙ peccator fuit. & in bonis
K ni

*

peribus ornatus fſuit ignoramus.tamẽ utrum eternam glo/

riam meruerit poſſidere. lege ergo o homo & opere implere
feſtina quia ſancta & ſalubris ẽ cogitatio pro defunctis exo/

rare & elemoſinã dare carnem affligere & opera caritatis

exercere-peregrinationes facere. ut a pecc atis ſoluantur. Na

& ſi ſunt ſaluati uel damnati pro quibus rogas dummodo
neſcias & a deo reuelatum tibi non fuerit. non credas beatis
uel damnatis imurias facere quia ſi beati ſunt tu cum adiu/
torio non indigent & ſi damnati optinere non ualent. Ergo
dum certus non ſis. ꝙ nec beati nec damnati ſint orare pro
eis non differas quia ut ſupra diximus. bonis tuis non indi/
gent qui beati ſunt. & mali non obtinent qu a damnati ſũt.
Scias tamen & indubitater credas. ꝙ licet pro defunctis bea

tis uel damnatis obſecres. bona que tacis pro eis nõ amittis.

Sepe enim predicamus & ſepe integra fide docuimus ꝙ nul-
lum malum impunitum & nullum bonum inremuneratum
erit apud quem non eſt acceptio perſonarum- Oratio enim
tua.in ſinu tuo conuertetur. Igitur pro defunctis ſemper orã
dum eſt & ſi non profſiciet eis quia beati ſunt uel damnati
ſunt. oratio in ſinu noſtro conuertetur. Sic enim ſemꝑer bo/
ni erimus. ſic pii. & miſericordes. ſic mala morte perire non
poterimus.quia dominus cuſtodiet nos in tota uita noſtra.
quam poſtea deſerendo. dabit illam quam nec oculus uidit
nec auris audiuit. nec in cor hominis aſcendere potuit. Feſti
nemus ergo o fratres pro defunctis exorare. ut & ipſi feſti/
nent nos ad ſe uocare. uident enim ſanctam trinitatem. tan-
tum eſſe unam quantum tres ſimul ſunt. nec plus aliꝗd ſunt
due q; una tres. & in ſe infinite ſunt. & ſingula ſunt in ſingu-

lis. & omnia in ſingulis. & ſingula in ommbus & omma in

omnmibus. & unum omnia ſunt. Et ſi capere non poteſtis quo
modo ſancta trinitas tres & unum ſunt exemplum accipite.

unus eſt ſol in celo currens. calefaciens. & fulgẽs. unus eſt

in terra ignis. tria ſimiliter habens ĩ terra. motum. lucem. &

