feruorem. nec lux a feruore diuiditur. Sic eſt ſancta dei trini

tas. & eius miſterium capere non ualeamus. bene operari fe-/
ſtinemus ut ſicuti eſt ſanctam trinitatem. per gratiam uidere

5

I, ſ.

Ueletmus hi
ſieſorenerlmn

Itprünm kab
Allchmtudotu

Conmurabilisn
amplusmar
ſolum innumer
uentabonon
hecomma.On
bils tantuma
cuobusmmnuc
achanscando⸗
AAlique oia ue⸗
lizobene opet⸗
Ainns.Inrue
Ahommmbus
Commanonkus
Drndhndn
Dhoumenvelh⸗
Cmmentclan
nspropeerhe

anninedn

uncitese
guſeendo
unhcenn
Tehot
Kerna . .
uicemeſ
ecenminte
anNen
mr. n En
lltn nuth
D SA e
Cafut ſaln
D Mluen

(opere ler

0 Gefunchs ed
Cpera cuna

1Clvantur. Ni

ogus dumnocd
onarhs bens

Int. ucun zd

non uden Do

iſm orten

nis uis non

Wadamnaiſit.

Dto Chndsbe
toesdo amns⸗
1 Menmmrhnun
m. Oraro on
nchsſnpetch
Nr, Ueldamnil

minſenbertO⸗

Ane Herde in
a nunli⸗
nec Ools
ceporue N
ummtaen,,10
chn ge nt
lumniſe
d⸗Kom
cn drelͤ

ualeamus. Inhumanum eſt nanq; patriam deſerere. patriam
deſpicere uel in ea nolle habitare. Bene operari non pigeat.
ut prĩam habitare. & ad eam redire ualeamus. Tanta ẽ enim
pulchritudo iuſticie tanta iocunditas lucis eterne. Hoc eſtĩ

commutabilis ueritatis &Kö ſapientie. ut etiam ſi non liceret ĩ

ea amplius manere q́; umꝰ? diei hora uel media. propter hoc

ſolum innumerabiles anni huius uite pleni delicus & circun

fluentia bonorum temporalium recte meritoq; contenerẽtur
hec omma. O regnũ dei glorioſum. o patria noſtra deſidera-/
bilis. tantum uales. quantum habeo tãtum emitde te uidua
duobus minutis. q;tum petrus qui reliquit omnia tantum
Zacheus dando dimidiam patrimonii. q;tum maria ſoror la
zari que oĩa uẽdidit. & ante pedes apoitolorum poſuit. Cur
ergo bene operari pigri ſumus. Cur pro defunctis exorare ne
gligimus. Intueamur ergo fratres in patria noſtra nõ ſolum
ex hominibus, ſed etiam ex angelis atq; archãgelis tronis &
dominationibus. principatibus & poteſtatibus congregata.
Ibi ſanctam & indiuiduam trinitatem ſicuti ẽ homo uidebit

plus tamen uel habundantius quantum plus in uia operan/
do meruerit clarius. Non tamen quibuſcunq; bonis onerati

ſcimus propter hoc eam emere ualemus niſi per gratiã poſſi
deatur. Tunc enim ſolum contenti erimus. omnes felices. oẽſ
iocundates. Hec eſt enim illa optima pars quã maria elegit.
quieſcendo. & ſedendo ad pedes domini. Contemplabatur
enim ipſa deum & hominem. ideo optimam partem elegit.
are optimam partem dicit.niſi quia per contemplationẽ
eterna uita deſignatur. Optima uita eſt enim quia ſecura eſt.
quia eterna eſt. quia uera eſt. quia felicitas noitra eſt deũ ha/
bere.deum uidere. deũ contemplari. Ideo optima pars E. quã
partem non poſſumus hic poſſidere. Quare quia q;diu ui/
uimus -peregrinamur a domino- & ſemper in periculo ſu
mus, ſemper in labore in hac uita cum Martha fatiga-
mur Sumus enim cum Martha laborantes hoſpites mi
niſtrantes & recipientes hanc partem Martha elegit. &
bona fuit. ſed non optima. quia non eterna. Bona tamẽ fuit.
quia perſeuerando in operibus caritatis, ſedere ad pedes
domini in eterna uta cum ſorore meruit. feſtinemus
RK nii

4

ergo opera pietatis exercere. & pro defunctis exorare. ut ui/ nemusezoftin
dere poſſimus. & reuerẽter ſalutare prophetas ſanctiſſimos. ess pera amutt
& patriarchas ueraces. Iſti enim ſunt quorum nomina ma/ gunanſiumne
nent in eternum.quia deo digni ſunt fide preclari hoſpitali- ge bol
tate precipui. aſtuti in ſenſu. ſapientes in opere. rebus ſecula lilns
ribus locupletos- reparatores operibus orbis terrarum atq; (Cbe
rectos crudeli promiſſionibus angelorum. facie ad faciẽ deũ XIeN
uidentes.Prudẽter & uirtuoſi. Quorum imperu poſteritaſ ñ Em
ceſſauit Chriſtus ex eorum germine per uterum beate umgi oou
nis que eſt ſpes omnium gẽtium. natus in mundo coruſcan ont
do apparui. Iſti enim ſunt ſancti umi cum quibus locutus Achowefere⸗
eſt deus. & oſtendit eis ſecreta ſua. ut ea que uentura erant. ACnuſblann⸗
quaſi pᷣſentia ſpiritu ſancto illuminati agnoſcerent. Feſtine- Lxrſnonpen
mus fratres ſeculum exire. ut etiam ſalutare & uidere ualeaz (Itſüm Eprotät
mus ſanctos apoſtolos. quorum oculi beati qui deum ĩ car l KCbanrandnn
ne uiuentem uidere meruerunt. quorum fructus in prima in nudhmtinpen
eternum manet. Feſtinemus etiam fratres mei ingredi ſancta dumucaurta⸗
ſanctorum. ut etiam ualeamus uidere ſanctos dei martires ꝗ Aperchteuuenee
carnem domauerunt ſpiritum roborauerunt. demomibus ? hinuncnar hlt⸗
parauerunt. uirtutibus coruſcauerunt. Preſentia deſpexerũt. Gleut Klne
& illam primam de qua nũc loquimur. uoce & moribus pre- orelimnpreſe
dicauerunt. Feſtinamus igitur fratres etiam ingredi ſancta Wedeſeer
ſanctorum. ut uidere ualeamus ſanctos dei confeſſores. qui Huncgtiunae,
licet perſecutorum rabiem non ſenſerunt. tamen per uite me Innckmtedn
vitum deo digm. premio martirn non priuantur quia marti non mecontemn
rum non tantum effuſione ſanguinis. ſed etiam abſtinentia Ohobaptaza
peccatorum & exercitatione diumnoꝶ preceptorum perficit. ſehercaro L
Peſtinemus etiã fratres ingredi ſancta ſanctorũ ut uidere me crihee⸗
reamur. & ſalutare reuerẽter ſanctam dei genetricẽ cũ ſacris irümmeun
ſuis uirginibus que ſuis exempliſ utriuſq; ſexus multitudo barbun avd
eius ſequitur ueſtigia. & relictis nuptiaru copulatiombus. Fittien
dimiſſaq; liberorum propagine. ſponſo qui ĩ celis eſt. perhẽ danim
ni mẽte & actu. habitu. & geſtu. applicare meruerunt. Iſte eĩ ſunemu
fuerũt uirgines ſacre. deo deuote. que in uita ſua fuerũt ora/ Ulocon
tionibus ĩſtantes. ierunns herentes. elimoſinas faciẽtes. pau- nn dtad
pote Ad
peres recreantes. in tribulatione gaudentes. in bello poten mncnten
(( Wd

tes. in dammis temporalium rerum deo gratias agctes. Feſti/

6

tsockmen nemus ergo fratres mei. iſtos imitari ſanctos. Diſcamus ab
hnchlimn, eis opera caritatis. ſine intermiſſione exercere ualenter ut ꝑp
dum nomm N gratiam ſuam. mereamur ipſum uidere facie ad faciem ſicuti
Nnechim ho elſt.quod nobis concedat iſte. qui eſt ſanctorum omniũ ui/
ere kbsſem tus. & ſalus-
ummn gq 4 (,(⸗)lDe pemitentia ſermo. xlvii⸗

bweaihil dal Emite penitentes-& non eritis deridentes. penitẽ/

nnPokennli, tes mutate naturam reconciliamini enim & uoſ
nenmdene udi Xdeo cum cathena illa qua ĩquir quecunq; ligaue/
mundo coſen — ritis in terra. erunt ligata in celo. Addis ligaturã.
mnqubis bon & deo potes facere inpoſtura.penitentiam agis. genua figis.
euenmms Ann. & derides ſubſanas pemitentia dimiſiſti. penitens es. penite/
nlchne kein at te ſed ſi non penitet te.penitens non es. Et quid ẽ fratres
rudeeuilr cariſſimi. Egrotat homines ad eccleſiam mittütur uel porta-
a ceun ickt tur & baptizantur & renouãtur. & felices exeunt hinc ſi per
annyinn manebunt in penitentia. Qui non accipit baptiſmum. non/
melngenne dum uiolauit ſacramentũ que autem accipit. uiolauit male
dlmun & perdite uiuendo.ideo remotus ab altari eſt ne iudicium ſi
urcenonir bi manducet & bibat. uitam ergo mutet & corrrigat ſe. & re
ennaceſpeni⸗ concilietur. Sed ſi non uenit dum ſanus eſt. ſed expectat etiã
2& moNbu reconciliari in preſenti qũ ĩcipit mori ut experti ſumus mul
tos expectaſſe reconciliari morte apropinquante. Horum ſa
n 4 lutem conſiteri non audeo-Hoc autem dico ĩ conſpectu dei.
aconte curne ad timorem ueſtrum & timorem meum. qui autem nõ timet. 8
unndn non me contemnit. ſed malum ſuum. Audi ergo. Sum certuſ N
uunuu. Painn ꝙ hõ baptizatus mun dus eſt ſed uſtam non audeo dicere ſi
dun ne peccato. Sed ſi quis uitam ſine crimine duxerit. & aliqua
Monmn leene peccata habuerit que quottidie dimittuntur in oratione di-
ünn 8 cẽte dimitte nobis debita noſtra ſicut & nos dimittimus de/
min bitoribus noſtris. Hic ſi hodie finiuerit. uitam non finit ſed
ſn trãſit de uita ad uitam. de labore ad requiem de miſeria ad
l beatitudinem. ſiue currat de uoluntate ſua ad baptiſmmum.
ni tdpchle⸗ ſiue in periculo conſtitutus baptizetur & exeat de hac uita
ene ad deum uadit. ad requiem uadit. Baptizatus autem, factus
uſninn deſertor & uiolator tanti ſacramenti agat pemitentiam de
ushritin toto corde. ubi deus uidet qui uidit cor dauid quando incre
, jgilosle
457

pabatur a propheta & grauiter increpatus poſt commatio

nes dei terribiles. exclamauit dicens peccaui. Moxq; exaudi

uit eum dominus.& abſtulit peccatum. tantũ ualẽt tres ſila

be.ſ.peccaui. ꝙ per has tres ſilabas.flamma ſacrificii cordis
aſcendit in celum. Ergo qui egerit penitentiam ueraciter: &
abſolutus fuerit a ligamẽeto quo ligat“ erat. & a Chriſti cor
pore nõ ſeperatus bene poſt penitentiã uixerit ſic ante peni/
tentiã uiueredebuit pꝰ? reconciliacionẽ quandocunq; defun
Rus fuerit. ad deum uadit ad requiem uadit regno dei ñ pri
uabitur applo diaboli liberabitur. Siquis autem penitẽs
in ultima etate. neceſſitate egritudinis uoluerit penitentiam
accipere. & accepit. & mox recõciliabitur. Et hĩc uadit. fate/
or uobis non eſie negãdum illũ ſaluari. ꝗ bene hinc exiit.nõ
tñ hoc plene dicere preſummo.ne uos fallam. fidelis ergo be
ne uiuẽs.hinc ſecurus exibit. baptizatus ad horã. ſecurꝰ hĩc
eXiit. Agens penitentiã & recõciliatus dũ ſanus eſt. & poſtea
bñ uiuens ſecurus hinc exit Agens penitentiã ad ultimũ &
recõciliatus. ſi ſecurus hinc exit. Ego nõ ſum ſecurus unde
ſecurus ſum. do ſecuritatẽ. unde ſecurus non ſum. penitẽtiã
dare poſſum. ſecuritatẽ dare non poſſum. Quod dico attẽdi
te. debeo illud plenius exponere. ne aliquis male intelligat.
Nunquid dico damnabitur. Nũquid dico liberabitur. Et ꝗd
dicis mihi neſcio. Non promitto non preſumo. neſcio. uis de
dubio liberari. uis quod incertum eſt euadere. Age peniten
tiam dum ſanus es Si enim agis penitentiam dum ſanus es.
& ĩuenerit te nouiſſimus dies cure & recõcilieris. ſi ſic agis.
ſecurus es. Quare ſecurus es.. Quia eo tempore penitentiam
egiſti. quo peccare potuiſti. Si autem uis agere penitentiam

ipſam quando peccare non potes. peccata te dimiſſerunt nõ

tu illa. Sed unde ſcis inquis. ſi forte deus dimittat mihi uerũ
dicis. unde ſcio ilud. hoc neſcio. Nam ideo penitentiam ti
bi do.quia neſcio. Nam ſi ſcirem nihil tibi prodeſſe, non te
admonerem non te terrerem. Due res ſunt. aut ignoſcetur ti
bi. aut non ignoſcetur. Quid horum tibi facturus ſit. neſcio
ergo dimitte incertum. & tene certum. Amen.

earseli

Wiana
4yeran
um h
Oed eu
Küi Immun
Plaraſidetenemng

ſeſneletar bont

Cuuntpecincorh
puluisAmsuon
locoolar necio

UIptircordsoslo⸗

Mnotenſuumn
sſphupusnont
toamubismuen
humanumnulre
Geoſonwralln
Dundli ſennen⸗
Unmmarumcultocss
Gbovonum o
tunlſcrednc 1
Kbenelaceren
gneſuperonme
It. Iuenm
Einons ſons⸗
mumcuſotesdon
Nnlesonn alg⸗
Vnnmpenmne
oran Grnes
Nüpenveneen
ſienne o⸗

ncchui r
fafilgue
Mrgitnnn i
lenaſc

uspoll cöamne
. Moxgead
mtünaläns ſ
nma ſnicicottn

muuekacttet: 4

nACNNid de eis 10

uemicmepen,
uandoong ceinn
nadr esnodäͤn

. Aremwns

olnent penuemn

un Erhicuartt

gbenehmtenlnn
lm htlichobe
ad ri ſeu i⸗
PiſansdAre
Menmiad drnit
mn kunns
non ſum pennn
Coddco i
1s maleintellgz:
lieridna
Cmo Nec
Nuae. Apn
66.

De angelis & hoſpitalitate ſermo.xlviii.

Via naturis angelicis ſemper defendimur ne de/

Sed cuid de angelicis ſpritibus loquemur cum

diuit nec in cor hominiſ aſcendit. Quid ergo miſer peccatox

puluis & cinis uobis loquar quia nec ego eorũ gloriam ua/
leo cogitare nec uos audire ſufficitis. profecto ſi ex habun/

dantia cordis os loquitur. Ad dei laudem qui nos dignetur
ad amorem ſuum inflamare dicamus ꝙ poſſimus. In ſuper-
nis ſpiritibus non ſolum admirabilis dignitas eſt & digna

tio amabilis inuenitur. Sed tanta gloria ẽ ꝙ lingua uel cor
humanum nullatenus dicere ualeat uel cogitare. Ipſe enim

deo ſemper aſiſtunt. domeſtici dei ſunt⸗celi ciues principes
paradiſi ſcientie magiſtri doctores ſapientie illuminatores
animarum cuſtodes earum corporum zelatores & defenſo/

res bonorum. Quod bene teſtatur ille doctor doctorũ & ue-
ritatiſ predicator quando raptus fuit uſq; ad tercium celum
& beate illi curie intereſſe meruit & uidere deum ſicuti eſt.
Atque ſuper omnes homines meruit noſce ſecreta. Tunc eni
ait. Tunc enim dixit & exclamauit ꝙ omnes erant admini

ſtratores ſpiritus miſſi in miſterium noſtrũ. Ipſi prouincia/
rum cuſtodes dignitateſq; noſtras tam ſpirituales quam tẽ
porales omni diligentia cuſtodientes- Ipſi ſunt contra fomi
tem impetrantes. Ipſi ſunt pro nobis contra demonem ui/
cftoriam obtinentes. Ipſi ſunt per quos ad fletum contricio/
nis penitentie & orationis inducimur. Ipſi ſunt per quos no
ſtra facta uel cogitata ad celum ilariter portantur. Ipſi ſunt

fratres nri ꝗ ualde nos diligũt nos ubiq; ĩiſtruũt ĩ cũctis nos

protegũt nrum aduẽtũ expectãtes ad celũ & ſedeſ ꝑpadiſi per

nos repleri affectãt. Iſti ſũt ſcĩſſimi ſpũs ꝗ nobis dormictibꝰ

mergamur fratres dilectiſſimi ideo de eis ad eo/
rum honorem ſermonem facere ne pigreicamus.

qui immundi ſimus. credimus tamen ſane & indu
bitata fide tenemus diumna eos preſen tia &niſione beatos ſi
ne fine letari bonis domini que nec oculꝰ uidit nec auris au-

adſunt cuſtodes nobis orantibus adſunt tripudiantes. Quis
ergo fratres angelorum memoria in mer t carebit. Qus eos
non diligit. Quis non ueneratur. Qui in conſpectu: dei ſem-
per aſſiſtunt.Iſti ſunt per quos ſuſtentamur per quos in ma/
ri & in terra iuuamur per quos mente & corpore illumma/
mur per quos in tribulationibus & anguſtiis conſolamur ꝑ
quos ab infirmitatibus frequenter liberamur per quos & a
quibus in extremis contemplamur in fide ſolidamur & a ma
ligno ſpiritu deſenſamur & obtenta uictoria ad paradiſum
uel ad purgatorium per eoſdem deportamur & dum purga/
mur ab eis ſepe uiſitari & conſolari non dubitamus. promit
tentes celeſtem ieruſalem ciuitatem ingreſſuros. Eya ergo
fratres ſtudeamus ſanctos angelos imitari & non ſolum i-
ſos ſed etiam angelorum amicos. Circunſpiciamus emm in/
tegra mente perlegamus ſcripturas ut poſſumus & inuenia/
mus angelorum amicos quibus inuentis petamus quid fece
runt quomodo angelis placuerunt in quibus eos ſecuri imi
tati ſunt. Veniat ſanctus pater Abraam & quid fecit inno-
teſcat ueniat & frater eius Loth & dicat propter quid uel
quomodo a ſodoma per angelos liberari meruit. ueniar &
tobias ducens ſecum filium & propter quid per angelum il/
luminari meruit & filium cuſtodiri doceat. ueniant & tres
pueri & quomodo actiuis & paſſiuis approximatis non Ie/
quatur neceſſario actio ſcribant ueniat & Petrus & quo-
modo per angelum liberari meruit audiamus ut & audien/
tes magna magnalia que ſancti angeli fecerunt eos ſequi &
imitari ualeamus dic nobis ſancte pater Abraam quid fe/
ciſti uel quid facere docuiſti ut ſanctis angelis tam iocunde
placeres dic ut a te diſcamus doce ut nos a te doceri ualea/
mus. Nam pater es & quia omnes filii tui ſumus te docet
nos docere. fratres quid aliud dicere poterit. Quid alnid
uel docere niſi ꝙ hoſpitalitatem ſemper ſeruare uolut. O ſa
a ueraq; hoſpitalitas que non ſolum angelos ſed ẽt ipſum
deum aliquando recipere meruiſti. Ecce propter quid abraã
dei angelis placuit. Ecce propter quid loth liberari meruit.
Ecce ꝑꝑ quid tobias illuminatur & filius illeſus reſeruatur

Urepfopterqnn
cere Dilcteenpo

ulncns nefhet

negnennspeeſ
SDerzmsqute

1 0C Ulcio lberatu

erollocuunan
(eernumn conten

Geumwadnr quand
nes cpereper

Cigneturteulſca

Teiegrnsunn
Ueonuczpr pun

iebilo pauhe

töbonaſtancze
Alalem mercedem
pereznnosſiſap⸗
Merceumrefpen
gtolprilusan,
Conn Nnquih⸗
Ukors bern
Chaſhrlrunni
Mobuaheignin
Anngere lcam
Aullbllacn
Ilcere nornn
indulnenmnie
crce hoeect
intanmng hum
Aun ubdannan
unch lcen ſ
innes figtonne

hlcunnſain

llaeltrnn

ultamus
lrhenm eAmin

Npudiantes.
cOoſheld daſn
nur perqvosmm
Cpore Mumn
scolann)
mun per uos
eColdamurAane
n 1 dtun
m Adupo
dubirumns Nont
Gellunos le r
m A N
ntrums annm
Cinms imen
penms cwake
ubus os nn
Audkr
roprer g
nenut. Venii
Aper Ingelumntl
1, bennam A e
OENNANS
1A dons
mus u 4n
Cinnt ll
g Abtaan dl f.
ils in M

Ecce propter quid tres pueri & petrus illeſus ſeruatur ĩ car
cere. Diſcite ergo xpᷣiani diſcite hoſpitalitatem exihibere in

cunctis ne forte cui domum clauſerit s cui hoſpitalitatem

negaueritis ipſe ſit deus. Obuiam enim iuit loth angelis ta
q́; peregrinis qui ex ſua laudabili conſuetudine iam ſodomi
Lco uicio liberatus eſt & inter peſſimos optimus cõſeruatur
a periculo cinitatis eripitur & corporale euadit incendiũ &
ad eternum conſeruatus eſt premium. Nunquid & abraam
deum uidit quando tres uidit & unum adorauit. Igitur o fra
tres recipere peregrinos feſtinate tu enim neſcis an chriſtus
dignetur te uiſitare licet chriſtus ſemper in hoſpite ſit. Pate
at eĩ ꝑegrinis ianua tua ſuſcipe eos alacriter ablue pedes la/
ua eorũ capita purga eorũ ĩmõdicias & noli auertere manũ
tuã ab ullo pauꝑe. Et ſi cũctis ſubuenire ñ uales ſaltẽ uolũ
tas bona ſit circa eos Suſcipite ergo fratres peregrinos quia
qualem mercedem habemus peregrinando talem habebimꝰ
peregrinos ſuſcipiendo fiunt enim ambo equales & qui pro/
pter deum refrigerat & qui ꝓpter deum laborat. O ſancta nã
q; hoſpitalitas angelorũ amica caritatis ſoror. humilitatis
corona. Nam qui habet te habet ueram humilitatem. qui te
o humilitas habet ueram hoſpitalitatem habet. Nam ſine
te hoſpitalitas nulla eſt diſcamus ergo fratres non ſolum a
patribus hoſpitalitxatem ſeruare ſed a chriſto humilitatem
aſtringere diicamus ab eo non mundum frabricare non cun

tta uiſibilia & inuiſibilia creare. Non in ip̃ᷣo mundo miracu

la ficere & mortuos reſuſcitare. Non ſiccis pedibꝰ ſuꝑ aquas

ambulare non hec omnia ſed tantum quia mitis eſt & humi
lus corde. hoc eſt perfeckum hoſpitalitatis fundamentum o

ſancta namq; humilitas hoſpitalitatis ſoror & amica ſuauiſ
ꝗqui te habet in cunctis magis indigniorem ſe aliis arbitrat.
Nunq; deſiderat ſuperior apparere primatus & cathedras
omnes fugit omne dñium abhorret ſalã hoſpitalitatem am
plectitur ſolam eam poſſidere deſiderat. Eya ergo fratres ex/
celſa eſt patria ſed humilis eſt uia. Menſuremus ergo eam ꝑ
quiramus eam ambulemus per eam ſic enim fecit abraam &

loth dum peregrinos ſuſcipiebant ſic tobias dum mortuos

ſepelliebant.ſic enim & angeli de quibus ait ſaluator. ꝙ ſem

eis. Ecc

per uident faciẽ patris qui eſt in celis Amen

¶ De ſodomis & gomoreis ſermo.xlix.

Vdite non fratres cariſſimi ſed principes ſodomi
tarum percipite. auribus legem dei ueſtri popul⸗
gomore. Audite & auditum facite filiis ueſtris o
lena peccato graui iniquitate ſemine neq́ filiis ſcelera
e dereliquiſtis deũ. blaſphamaſtis ſanctũ iſrael & ali-
enati eſtis iam retrorſum a planta enim pedis uſq; ad uerti-
cem non eſt in uobis ſanitas. Ideo terra ueſtra deſerta. ciuita
tes ueſtre ſucceduntur igni. regionem ueſtram coram uobis
alieni de uorãt & deſolabit᷑ ſicut ĩ uaſtitate ciuitatis hoſtili.

4
.☚

Quar̃ hoc patimini niſi ꝗa ſiles ſodomitis iã eſtis. Audite er
20 priĩcipes ſodomorũ. Audite yſaiã uobis dicẽtẽ młtitudĩie
uictimarũ ueſtrarũ plenꝰ ſum eo ꝙ ĩdigne mihi offertis. Ne
offeratis igitur ultra ſacrificiũ. ia ſabbata ueſtra ĩcẽſum

ueſtrum & ſolemnitates ueſtras odiuit anima mea & omnia

ſacta ſunt mihi moleſta. Cum extenderitis manus ueſtras
auertam oculos meos a uobis. Et cum multiplicaueritis ora

tones non exaudiam pro eo ꝙ turpitudinem operamini

Que eſt illa turpitudo niſi illa que ĩmũdicia per apoſtolum
appellatur. Illa deniq; eſt turpittudo. Illa ſumma immundi

cia. Illa ſumma miſeria a qua angeli fugiunt quam demones

uidentes oculos claudunt. Illa eſt enim immondicia & miſe
ria quã maſculi ĩ maſculos operant᷑ de quibꝰ ait apoſtolus.

Non ſolum qui faciunt ſed & qui facientibus conſentiunt di
gni ſunt morte hec ẽ merito immundicia quia eſt nimia mẽ
tis & corporis ſpurcicia. Et hec ſpurcicia, nõ ſolum peccatũ

ẽ ſed & pena peccati. Cum enim deus uidet omnino ſe cõtẽ

nentes & mandata ſua conculcates uertit eos in reprobum
ſenſum ut illam abomiationem exerceant & non intelligant
& amimaduertant ſic ait apoſtolus. Quia non probauerunt
deum haber⸗ in noticia tradidit eos dominus ignominie-
Nam maſculi relicto naturali uſu femineo exarſerunt in de
ſiderus ſuis.i.maſculi in maſculos turpitudinem operantes

c abommnh

Qdamnum O
emuim menbrich

rix eonar. hee

ſummne abetqn.

Keguurtllqutte
lquicnmaanct
luselhenſo

uſoncruta krit

ind pecencren
nödmintinpn
ullnorſoco⸗
ricnng
Ghuncnonſo

Ncucitur. N c

Urtons ſulextis
ſunt cutates d
ſubnere ſirce
Grnihuunnia
lictorianon

Iobutſei
uhrmdmepnn

Rlecaucerul

Gpellt eyel
ngAnce

gtme es ſoconi
eini popu;

meilus ueltkiso

Eriz ilisſceler:
mänrrAi
Nilg Aue
elra deſeta cun
ſnamcoram vohs
Vecunanskodl.

Wli ſs Audreck

bodeuninihnucf
Znitiofens. N
barnuin liſin
muKo
ns muns
luphcaanmd
nem operann,
n der eoltn
ſomma mmud
wnrqum nm
mmoncuM
bar l,
ttwemheruncl
ccaanni N.
11ſon ren
detommme 4
reos mchu
a Onmalen.

q́; abominabile uiciũ o q́; deteſtabile crimẽ. o q́; mortiferũ
damnum. O q́; peſſimum ſcelus. o q́; inaudibile malum. Ecce
enim membrũ chriſti non ſolum fornicatur ſed etiam mere/
trix efficitur. Hec eſt enim illa immundicia quam deus odio
ſumme habet quã deteſtantur ſancti.quã odiunt beati. quã

fugiunt illi qui regnũ dei conſecuntur eternum quã diligũt

illi qui cruciandi & maledicen di ſunt cũ diabol o & angelis
ſuis.o peſſimi ſodomite & ueri peccatores.o peſſimi atteſtan
te ſcriptura. Erãt ſodomitte peſſimi & peccatores coram do/
mino.peccator enim dicitur corã dño. cuius peccatum deus
nõ dimittit impunitum. & nõ differt diu differens penam tñ
ait. Clamor ſodomorũ & gomoreorum multiplicatus eſt. &
peccatũ eorum grauatũ eſt nimis. Clamor enim dicitur pec/
catum qñ non ſolũ cogitatur.ſed abſq; omni timore ad actũ
pducitur.& ĩ cõſuetudine multiplicatur. Et tũc dñs gladiũ
furoris ſui extẽdẽs pluit ignem & ſulfur de celo. & cõbuſte
ſunt ciuitates.& fubmerſe merito igit᷑ ꝑ ſulfur ciuitates ille
ſubmerſe ſũt & deſtructe. ꝗa tã eorũ femine q́; eorũ maſculi.
fetenti luxuria ardebãt.O luxuria peſſima uirtutum deſtru/
ctio.uiciorũ augmẽtatio.delectationis cõbuſtio. caritatis di
minutio.burſarũ euacuacio.dulcis es. ſed ecce oĩs dulcedo ĩ
amaritudine grandi mox cõuertitur. O luxuria ꝑ te pax de-
ſtructa ẽ.per te homicidiũ factũ ẽ.per te ciuitates combuſte
ſunt.ꝑ te regna perdita ſunt. per te oĩa fere mala facta ſunt.
P te dauid exulat a deo. per te ſanſon moritur. ꝑ te ſalomon
expellit᷑.per te Loth patitur. relinquẽs patriã & uxorẽ amit
tens. & ideo preuaricatores legis attendite legite legem. O
gomoreorum ſequaces. quieſcite iam agere peruerſe diſcite
iam bene facere. fugite ſodomittas ut mortẽ. Nolite conuer-
ſari cum eis, ne forte cũ eis depereatis. uenit enim tẽpus & ñ
tardabit. inſurget ille ſanctus Ioſeph ꝗ de hoc crimine peſſi
mo ſuos frat res incuſari patri non timuit. Surgat & nunc

hic caſtitatis exemplũ. & interficiat oẽs tales operãtes iniꝗ/

tatem. ueniat ille magnus ſanctus Paulus uas electionis &
cõfundat oẽs tales talia diligẽtes. ut nullꝰ reperiatur ĩ orbe.

ueniat ille dilectus dei uirginitatis i mago ſanct? Iohannes-

Kÿ

& ſua umginali preſentia tales confundat, ueniat etiam illa
lucerna mundi & precurſor dilectus. & ſua grandi audatia.
omnes tales interficiat ſpiritu oris ſui. ueniat & Loth nepos
ſancti Abrae cum nepotibus ſuis. & omnes tales expellant
de terra niuentium ueniant omnes ſancti angeli. & cõburat
omnes qui operantur iniquitatem gomoreorum. Eya ergo
uieſcite iam ager̃ peruerſe. Diſcite cum loth & Iloſeph bene
Acerc, antect adimpleatur que diximus- Mementote frequen
ter & nolite obliuiſci. quid fecerit ſemina illa romana Tarpe
la. Quid enim fecit. Nam luxuria magna regnabat in ea & ta
men ipſa pagana caſte uiuere uolebat. Quid enim fecit/ ocu-
los ſibi erui uoluit.& precepit.& deliciis cunctis depoſitis.
panem tantum cum aqua ſu mmere uoluit ad menſuram. O
fratres mirabilis conditio mulieris. mirabilis bonitas. mira/
bilis fortitudo. Quia per hoc non paradiſum expectat. nec
per hoc laudari deſiderat. nec beatam predicari affectat. Na
propter quid hoc fecerit ignoramus. quia paganam eam fuiſ
ſe predicamus- unum tamen ſcio ꝙ ſi conſilium auguſtino
petiſſet. ergo tanq; fidelis nihil aliud dicere potuiſſẽ.niſi ꝙ
tantum panem & aq ſumpſiſſet determinato pondere & mẽ
ſura. Nos ergo fratres ſcire debemus & nullatenus dubitare
caſtitas cum habundantia & fertilitate. ſtare non poteſt.
Ac ſi mihi ñ creditis gomorentibus credite habundabaãt eĩ
ualde ĩ cũctis bonis. & poſtq; comederat & biberãt ſurrexe-
runt ludere. ſic & uos operantes uideo. Nam fertilitatem ha
betis pane. uino & cunctis bonis omnibus quibus ind getis
Ideo timeo ne pereatis. Quare quia non eſt malum ꝙ& in uo
bis non regnet. Nunquid ſuperbi. Nunquid auari. Nunquid
guloſi. Nunquid puerorum concubitores. O miſeri membra
diabali cur non erubeſcitis. Cur non Qdeſiſtitis. talia operari.
Confundor ego epiſcopus.talia loqui confundor. & uobis
talia enarrare. Sed & ſi tacuero mors mihi eſt & ſi hoc pre/
dicauero. non effugiam linguas ueſtras. Audacter igitur pre
dicabo. quia & uos publice operari non erubeſcitis. Emenda
te igitur uitam & emendabo uerba. quieſcite agere peruerfſe.
& ego quieſcam mala ueſtra uobis improperare. Sic etiam
dominus facit, quia mutata uita mutat ſententiam. bene

–

(eliam ii Uncul

operennbuspran
Erudiamus srur
le,t ſtucensal
tes in nnnenon
caritni uere po
matloperbitlo⸗
Gelnucho⸗Namnu
Cnkounaſtarep⸗
Neſtus Aperho

teſelihnerlan⸗

WWennusnoneunn
1gudletharad

iennt uot

Pun &orütan non

Mberunt Noncun

fanr Omoinouta
Perunt Kiorbran

kunuumſtlgeaun
Merameleri⸗

Glluninmacne
rirbusmuleest
ſnedccuenntOn
Ohmomhommen
Tumſmmnsdennen
kummmungun
Whatcertidhonen
ſtecele koct
Ucequdenn
Wkumsnunun
nigemagn n
ubeionng
ſl Uelnorin
n dlen
10
leſlis honrhurn
den Cleoren

wenmerimi
1Srandt da.
ar A Loth pe
e ales epeln
Mell. Acobi
Wum Eſa en
mha lolphbene
lemene eguen
lhmmm Iuje
rubnma
Wdeumken c
unchs eponn,
admIN. 0
blsbontas m
NirmAit. N
psnnen
1linum ugntn⸗
porunſi
nopondereitl
laenus dubinn
anenon poe
1e habuncabal
Abberi ſunod
Anm Eulrun
Sclels ld
milnN0
davan NN
Ootnmeno
nsrluchaen

operantibus promittit gloriam male uero penam eternam-
Erudiamus igitur fratres nos metipſos in ſcientia & caſtita-
te, ut ſtudentes & intelligentes ſimus. ſuaues affabiles & mi
tes in caritate non ficta.nam ſi luxuriari uolueritis. nunq;
caritatẽ habere poteritis caritas enim eſt uirtus que conſu-
matio & perfectio aliarum umrtutum dicitur. Sic & luxuria
deſtructio. Nam nulla umtus. nulla bonitas-nulla ſapientia
cum luxuria ſtare poteſt. nulla iuſticia. nulla laꝰ ſed omnis
peruerſitas. & perſonarum acceptio in ea regnat.Ideo atten
dite. ſed q; neceſſaria eſt ipſa caſtitas. Nam ſi caſte uixeremꝰ
rixe intus non erunt non uerba mala. & ſi mihi non credi/
tis quid Loth acciderit legite. Nam ſancti angeli domum eiꝰ
intrauerunt. quo facto- ſodomite domum eius circundede/
runt. & forſitan non ſolum per hoſtium. ſed per feneſtras in
trauerunt. Nunquid & Loth.cum nepotibus ſuis uerberaue
runt. Omnino ut arbitror non ſolum uerba ſed uerbera rece
perunt. & forſitan fratres & ideo uxor Loth conuerſa fuit in
ſtatuam ſalis. quia ſodomittis non procurabat reſiſtere. in ſi
mili etiam ſcelere in eodem crimine mulieres etiam erant. &
forſitan in maiori. quia principium tanti criminis in illlis ci
uita tibus. mulieres fuerũt. & homines poſtmodum ipſe peſ
ſime docuerunt. O mulieres. luxurie matres non ſufficiebat
primum hommem decepiſſe. Et ideo conuertamur ad domi
num ſimus penitentes unanimes in dilectione dei ut mem
bra umta nunquam laborent. Nam ſicut odium diſſipat ec/
cleſiam. ita uinculum dilectionis edificat eam. odium enĩ ge/
nerat detractionem & inuidiam. que peſtilentia & pernicies
eſt eccleſie. per odium amittitur illa ſancta utilitas & iocun-
ditas. de qua dicitur. Ecce q́; bonum & q́; iocundum. habita
re fratres in unum. Per odium expellitur Chriſtus qui eſt ue
ra ſapientia. quia in maliuolam animam non introibit lapiẽ
tia. Et ideo rogo uos. ut uitam ueſtram emendetis docentes
filios ueſtros & filias. quomodo caſte umant & mature ince
dant abſtineant a cibo & potu.ſit eorum ſermo pudicus/ in
ceſſus honeſtus uultus inclinatus lingua affabilis, mens
plena dilectione. manus plena operatione. ut ſi ſic iccexitis

2*
„*

tratres cum ſancto Loth liberamini de ĩferno fugiẽtes.& uo
lantes per gratiam ad gloriam. Amen.

C De cura anime ſermo.I.

Niuima humana fratres cariſſimi de omnium crea
turarum natura participat. ambit & capit & tan
to amplius quanto glorioſius eſt ad dei ymagi/
em inſignita. Omne enim ſpirituale ſuũ eſt quia

Jcelum habet ad manendum angelos ad congaudendum glo

. ) –
d

riam ad habendum. trinitatem ad fruendum. In ipſo deniq;
homine repoſita erat etiam corporalis creatura & omnium
corporalium naturam.ĩ ſe. & ad ſe. & per ſe continens. Et tã
to perfectius quanto mirabilius creata erat cum corpor. Om
nia enim poſſidebat. ommia ſibi obediebant quia omma ei
ſubiecta erant. Aſtra ſcilicet ut lucerent. elementa ur alerẽt.
Amimalia ut ſubirent cibaria ut nutrirẽt. Oues & boues leo/
nes & aues omnia obediebant homini ſine ulla rebellione.
Et quid plura etiam hoc ꝙ maius eſt. quid eſt ꝙ maius eſt
mſi ꝙ& dnunum eſt. Quid emm in homie diuinum eſt. niſi
ad ymaginem ſan&te trinitatis Ipſe homo decoratus eſt. Fa/
ciamus ĩquit ſancta trinitas hominem ad Vmaginem & ſimi
litudinem noſtram. Quid eſt dei ymago in nobis.niſi ratio ĩ
tellectus. memoria & uoluntas. O homo audiſti tuam gloriã
audi tuam miſeriam. O homo natus de muliere breui uiuẽs
tempore. repletus multis miſerus. qui quaſi flos campi egre/
deris, & conterreris & fugis uelut umbra.nec in eodem ſtatu
permanes. nunc ſanus nunc languidus, nunc gaudens. nunc
triſtis. nunc ſciens. nunc ignarus. nunc uidens. nunc cecus.

nunc ciuis nunc exul. nunc bonus nunc malus. Ecce quomo

do ſtabilis ecce quomodo permanes. O homo an isnoras
quia potuiſſes non mori. Vtraq; enim portio tua erat. poſſe
& non poſſe mori.Con tempſiſti primam & elegiſti ſecunda.
contempſiſti uitam & elegiſti mortem. cõtempũſti dulce re/
cipiendo amarum. contempſiſti uitam eternam & eternã mẽ
tẽ eligere uoluiſti. & uñ hoc hõ. nũqd bonꝰ rectꝰ ſcũs deo
dulectꝰ creatꝰ es. & tñ mifĩe ĩcraſſatꝰ⸗ ipiguatꝰ dillatatꝰ recal

Clttaſticonta.
Ignar? degratn
lutoſeaxdbr⸗
mititue urfll
it ilcig cea
Gicoocdixtt.n
pparet. Qxren
Cellaraideprol
llementaqueint
Prerpeccnump
ies intemitande
uisommumqn
ſepulcnacecn⸗
temCrägn
eſimilehn
nerſuceöbier
Materiaſirunat
ctantielolun
leterpoezcln

encoponsnan

Unesemmanim
nnd aunle
umn diene
Cerepoſſumus,
Zipensceſioe
ogatemm Ei
Uetmumuekronn
Onumentze
usſeruus,
hereds ben. .
am Randen B
emuſnlc
tkesinlenenn
lum cpp re
ler Um mhr
is buboneg

emnd igiete

mideonnin cre
nbiAcit Aan
Bnd da nag
rnuleſni Aqma
cozandendnm go
Wum In o Eeng
Genmna A onmun
Aſeconmnenki

n aum coin

bant, qun omd
tAementa u di.
Oves bors
r ul rbellon.
ntelgenet,
umumel ig
corausel,Fy
Fnagbende Un
NOSNLN
Dmdmhwang
muliete hecn
Aoscang

4
. ecneodnli
2ne eauds W
nunc Acs
Uldens, mn 0.
malus ittln
) homon Pon

4
ormot n Na
Aelest⸗ te
enonice,
emona,
Pgamiti

citraſti contra dm̃ factorem tuum. & ecce elatus de ſuperbia.
lignar? de gratia. inſcius de iuſticia. cecidiſti in lacũ mifie in
luto fecis & ũbra mortis. iõ attẽde ꝗd ſequitur putas ꝙ deus
mẽtiat᷑ uel ut filiꝰ hoĩs mutet᷑.ſtatuit eĩ ipſe & ſnĩam poſuitx
ut quociẽſcũq; comederes ex ligno:mori debuiſſes. Nugd lu
dẽdo hoc dixit,uel ridẽdo hoc aſſeruit. Omnino mihi non
apparet. Quare non apparet. niſi quia experientia didici. &
oculata fide probaui. Nunquid experior ꝙ propter peccatũ
tlementa que in ſumma & optima qualitate erant mox pro/
Pter peccatum pugnare ceperunt. Et ſicut noſtri primi paren
tes inſirmitatibus aggraua mur. dolore capitis. ſtomaci. epa/
tis omniumq; mẽãbrorum uexamur. ſicq; morimur ſicq; ad
ſepulchra deducimur. Sed dicet quis quid eſt homo pꝰ morx
tem. certũ ꝙ nõ hõ.& tñ aliquid q́;tu ad illas duas partes.
Que ſunt ille partes. corporis materia & aĩa. aĩa eĩ nõ morit᷑
nec ſuccũbit per mortem cũ oĩo ſit immortalis. nec corporis
materia ſit una numero.ga licet corpꝰ reſoluat᷑ ñ tñ deuenit
ad tantã reiolutionẽ ꝙ oĩo nihil ſit. & ꝙ cedat ĩ natura ens.

Manet ergo eadem anima ſꝑ tanq; aliquid diuinum. & ſi ea

dem corporis materia deficit. tamẽ homo q́;tũ adiyeſſet manet

Omnes emum anime ſpiritus ſunt. & oĩa corpora terra ſũt &

erunt.quouſq; totus homo glorificetur corpore uidelicet &
anima. Si ergo petis quid eſt homo mortuus quid aliud di/
cere poſſumus, niſi ꝙ terra eſt putredo cadaueris & fetor.
Si petis de ſuo eſſe.uides ꝙ deficit. Si petis de corpore inter/
roga terram. Euntes uos o uuenes & potentes ad ſepulchra
patrum ueſtrorum. conſiderate quid fuerunt & quid ſunt.
Monumenta eorum aperiamus. & uideamus quis dominꝰ &
quis ſeruus. quis pulcher. quis turpis. quis rectus.quis curuꝰ
inter eos fuerit. Aperiamusioculos mentis & corporis & no
ſtram grandem miſeriam frequenter non pigeat cogitare.In

tremus ſepulchra & quid inueniemus diſcamus. (And fra/

tres inuememus. uel quid nam ſi reſpexerimus mortuo/
rum capita renes & uentrem, Verum & indubitanter.

uerum mihi experto credite quod in capitibus inueme/

tis bubones ſaltantes generatos ex cerebro. In reni-

bus ſerpẽtes generatos in lumbis ſaltãtes Inuenietis oẽs ſca
