pPotentia: de unigeniti eius coeternitate: de ſancti ſpiritus ma

gnificentia. O fratres mei & letitia cordis mei ſi uolumus ſci
e quantum pater immenſus ſit. apprehendere non ualemus
ſi rimari cupimus quomodo filiuſ coeternus ſit & conſubſtâ
tialis. ms humana omnis naturaliter ſuccumbit. Si ſcire de
ſideramꝰꝗłr ſpũs ſcũs oĩa cõtinet & nõ cõtinet᷑:oĩs huana r&
deficit. Iõ hec oĩa diſcutere ñ curemꝰ. Quare nõ: Niſi ga nul/

lo mõ ualemꝰ. Propterea fres mei ſciatis: ꝙ ubi querit᷑ de uni

tate trinitatis: magis adhibẽda ẽ cautella: qa nec piculoſius
alicubi erratur: neq; laborioſius aliqd querit᷑: nec fructuoſiꝰ
aliqd inuenit. Véiat igitur cõtra uolẽtes ſcire ultra id:q ne
ceſſe ẽ. ſcũs ille ſalomõ: & reprehẽdẽdo atq; docẽdo dicat. Al
tiora te ne queſieris. & fortiora te ne ſcruteris. Surgat etiam
paulus colũna fideliũ:& lumen orbis terre. & ſua uoce con/
ſundat oẽs philoſoficantes. nomen xp̃i portantes. uolẽtes ſa

pere pluſq; ſapere oporteat. Non tñ dico fratres. ꝙ oĩio non

queratis ſed qões in diuinis uos qui groſſi eſtis multiplicare
n debetis. Querite tm uos qui ſpirituales eſtis: quomode pre
cepta dei ſeruare poſſitis. quo diabolũ in heremo debeatis ſu

Perare. qũo pacientiã quã chriſtus docuit amplecti poſſitis.

Hec eĩ ſeruus dei ſy legere & adĩplere debet. Natura denique

—

ura fragilis ẽ: & tñ rõe cõprehẽdi nõ debet. Philoſophus ẽt

Ariſtotiles ãnis multis ĩſudatut naturã apis iueſtigare: nec fi

naliter potuit. Quomodo ergo nos trinitatẽ caper ualemus.

Cur miramur o fratres ꝗ lutei fumus: & uentrem ſtercoribus

plenũ portantes ſi neſcire poſſimus dei natura: Nunquid &
angeli ipſam ĩ celo ĩueſtigare poſſunt: Certũ eſt ꝙ nõ. Quod

eĩ ſciunt:niſi ꝙ deus trinus eſt ẽt unus.omnia ſine labore &
pena creauit & gubernauit. Nolite ergo fratres loqui ſubli/
mia.nolite ſapere plus q́; oportet ſapere. In die enim iuditii
non dãnabuntur chriſtiani. nec rationem reddent. quia phi/
loſophiam uel dyaleticam: aſtrologiam uel muſicã ignora/

uerũt. Nec de hoc quod naturã dei ſcire non potuerunt. Sed

16 damnabuntur: quia deo obedire neglexerunt. Ideo ſcitote

fratres ꝙ melius eſt pie cõfiteri ignorantiã: qꝙ; temere ſcientiã
uẽdicare. quia temeritas penã habet. ſed ignorantia promere

tur ueniã Sufficit nobis ſcire de miſterio trinitatis tm q́;tum
dominus diſcipulis expoſuit. nemo eĩ nouit ſic d natura ſua
dicere ſicut ipſe:qui ait. Baptizate gẽtes in nomine patris &
ſiln & ſpũs ſan n Tres apte pronuntiat perſonas. ſed unita/
tem oſtendit dicens:in noĩe.non enĩ dixit in nominibus. Tri
nitas eĩ diuiditur inuiſibiliter & coniungitur diuiſibiliter.
Singulariter eĩ una queq; perſona deus ẽ & uita. uel deitas ĩ
diuiſa in opere concors in uolũtate. par in potentia equalis
I gloria.nec minoratur in ſingulis. nec augetur ĩ tribus. San
ſta ergo trinitas unus deus eſt ex quo oĩa.per quem omnia. i
quo oĩa ſunt. Et ne tres deos putaremus eſſe ait apoſtolus.
apſi gloria.nõ ipſis. Illi qui dixit gloria ſemper ſit. qui ait fa/-
ciamus hoĩnem ad imaginẽ & ſimilitudinem noſtrã cum eĩ

ſingulariter dicit imaginẽ. oſtendit unã eſſe naturã eius ad

cunmus ſimilitudinem hõ fieret. Cum uero pluraliter dixit no
ſtrã: demoſtrat deñ non unam eſſe perſona ad cuiuſ imaginẽ
hõ fiebat. Si eĩ eſſentia patris & filii & ſpiritus ſancti una eſ
ſet perſona: nõ dixiſſet noſtrã: ſed meam.nec faciamus: ſed fa
ciam. Si uero in illis tribus perſonis tres eẽnt eſſentie: non di
Xliſſet noſtrã:ſed noſtras.Et i6 cum dicit ad imaginem nram:
indicat umtatem trinitatis: ad cuius imaginem factus eſt hõ
noſter interior: qui ſimilitudinẽ ſcẽ trinitatis retinet. Sicut eĩ
pr̃ deus.filius deus. ſpũs ſcũs deus:nõ tñ tres deos credimus
ſed unũ deum: tres perſonas habentã. ita aĩa ĩtellectusaĩa &
uolũtas. aĩſa memoria. nõ tñ tres aĩe ĩ uno corpore ſunt: ſed

Uuna aiaqre
lgnnares
megener
* N!
Pwoeedtmmen
lelnee hor
conſitti. N
Nec hec cua
lel genns
or eus.
Umnals⸗
noriamne
Acorona
teſſeeſtad
Qiden
Audnere
Qitaliud
bonumet.
ine oeſ⸗
Glomoconn
Uepol
Wucldern
ed
norünune
et cipn
Uluncha
turgullza
Ulusmun⸗
eubitoden

lumisglor

lmenen.

Etdumhe

unt eo

us Ger

nmen ſtercorden
uni Nungns
ͤede n Cot
mnſoellboree
nmeslonn ſbbl⸗
itr auaph,
Amſci gnor/
n nenn del
Moſode
ihmmnſemi
SnCanta
mtstRan
wrſcdnunit
npomiepns
ſonas d i,
nnommbns)
iun duſblln,
Lunz uel cen
emu elalt
mrinbüs 5
Acenmomnia]
in Ns
vaſtqun
noſchian 4
eummidh
ralmrd np
Adann
nus ndut
mn⸗ ſen
relenenma

mien i

Xv-

una aĩa que licet umius ſit ſubſtãtie & nature: tres tñ haber
dignitates. intellectum uolũtatem & memoriam. Et ſicut ex

atre generatur filiꝰ: & ex patre filioq; procedit ſpiritus ſan/
ctus: ita per intellectum generatur ul.
procedit memoria. Sine his tribus anima perfecta eſſe nõ pa
teſt. nec horũ trium unum aliquid ſine alis duobꝰ iĩtegrum

con ſiſt it. Nec ſolũ ſufficit intellectꝰ mſi uoluntas in amore.
Nec hec duo niſi addatur memoria. qui ſemper in mente in/

telligentis & diligentes manet elligens. Vniuerſitatis enĩ cõ

untas. & ex his duobꝰ

ditor deus. omnes motus anime ad bonum facit intellecum

ut intelligamus quod iubet. uoluntatẽ ut ſit in amore erꝰ. me

moriam ne obliuiſcamur quod im perat. Ela ergo fratres mer

& corona matris mee. nolite diſcutere riſi q́;tum uobis ne/
ceſſe eſt ad ſalutem. Nolite ſapere niſi q;tum oporret ſa pere.
id enĩ oportet ſapere.niſi deus trinus & unus eſtquid
aliud neceſſe eſt nobis. mſi ut bona cognoſcamus & mala:
id aliud neceſſe ẽ uobis niſi declinare ꝗ malo & facere ꝙ
bonum eſt. Bona ut ſciamus rapere. Mala ut ſciamus ea deui

tare. nõ eſt igitur malum ſcire malum quia niſi cognoueris.
quomodo utitare poteris. per legem nãq; peccatũ non cogno

ui ait apoſtolus: quia ante legem peccatum non cognoui. ſed
otiuſ per legẽ datã ꝗd tenendũ ꝗd uitãdũ erat cognoui. Ma

lũ ſcire:nõ eſt malũ. ſed malũ operari:malum eſt. quis paga/

norũ nunq; dubitauit neceſſe ẽ ergo ſcire. ꝙ ſuperbia mater
eſt & caput oĩum uitiorum. Ab ea ãt deſcendit inanis gloria
inuidia ira triſtitia auaritia uoluptas carmis: in qua contine/
tur gulla atq; luxuria. Aſcẽdit quis fratres mei ad ſapientiã
uius mundi: & dum conſiderat honores ſibi a diſcipulis
exibitos. extẽdit alas ſuas ad terminos orbis terre. & de ſe p

ſumẽs gloriatur. & ſic ſuperbiendo mox inams gloriam pre

ſumentem aggreditur. dum ab alus querit glorioſus uideri.

Et dum ſic querit. a quibuſdam conſiderat & uidet ſe deſpi/
ci. dicentibus non eſt ꝙ a multis creditur. Plures namque
ſunt eo acutiores. Plures eo meliores non dubitamus. In/
flatus uero ille qui ſe putat omma ſcire, uel ſingula poſ
ſidere. uidens quoſdam altiores ſe. mox eum imudla ag/
greditur: cuius ueſtigium rra imitatur. & non ualens iram

Opere perficere triſtatur. & querens conſolationem triſtitie
auaritia tangitur- ut habeat unde tranſcendere ualeat oẽs.
Et ecce dum diuitias aggregat & aquiſierit. ſtatim in gulle &
luxurie foueam cadit. Sed o grãdis miſericordia ſaluatoris:
ſpiritus enim pietatis per contemptum mundi ordinauit: ut
expelleret auaritiam. ſed abiecta auaritia: ſepe mala compri-
muntur:triſticia datur ſpiritus ſcientie. que oſtendit que ſit
bona uel mala triſticia. Sic ergo ſcientia bonam triſtitiã ad
ducit. que ſurgit a dolore peccatorum expellitur triſticia ſe/-

culi-quia mortem operantur. ſed quia multi ſunt iſtis omm/

bus carentibus. ſicut ſunt iracundi ideo datur ſpiritus forti

tudinis. qui per temperantiam refrenat iracũdiam. Talis for

tis eſt. immo fortior qui uincit animum. ꝙ; qui capit urbem.
Sed quia adhuc inuidet fortig imperanti: datur ſpiritus cõᷣ

ſilu:qui per amorem proximi eicit 1 d
tis meritis ſepius uult laudari ideo datur ſpiritus intelle-

nuidiam. ſed quia pro tã

.

nad
(Cend

(Ortra neo
emesmelpe

hiesautes⸗
sadoper.
Ceote nſor
penamote!
Cbedienuar
Gicts Abra⸗
Aſeypelle
bit imn ctern

deprecorf

zal lle ſane
nezllgentlan

(leotia

Rtus:per quem intelligit quid ſit. ſed quia inuenit nihul ſe eẽ. 3lbenmu Se
ideo ante deum humiliatur: & ſic per humilitatem: ſpiritus Onmnmnoczre
intellectus eicit inanem gloriam. Sed quia aliquando nõ cur lenram hab
rat extrinſecus. ſolet tamen ſepe de ſe interius gloriari, ideo Ehumrntbo
datur ſpiritus ſapientie. per quem incipit deum cognoſcere. tamonmnn
Eius aũt dei bonitatem & miſericordiam quis cognoſcens ip WurNNoi
ſum toto cordis affectu diligit. ſic ſapientia ꝑer caritatem ex aco
pulit ſuperbiam qua expullſa per gratiam efficimur tẽplum Wenmnn
dei & habitaculũ ſpiritus ſancti. Amen. ſenemns
leetzoe
De inobedientia.ſermo.xvi. u lalent
. — “ . lumprn
RATRES mei dilectiſſimi. in omnibus operibus Pulchrund
ueſtris ſp mementote: ꝙ oẽs ſtabimus ante tribu InInummu
nal Chrrjſti ut referat unuſquiſq; ꝓut geſſit ĩ cor/ lorum co
pore. Cauendum eſt ergo ne ante illud terribile Apoſtolonn
tribunal uacui uel denudati appareamus. Non emm tuc ſan ulumun⸗
NAi nobis ſubuenient-quia tempus miſerendi & miſericordiã fum bono
imvetrandi etiam fugiet a gema paradiſi maria. Omnes enĩ mei: qurn
contra nos erunt & Abraam contra ino bedientes. & Vſaac Eneckuten
contra impacientes. & Iacob contra negligentes. & Ioſeph Getuncen

4;4
Namoden init
ndare ullen a,
ſtummnzuleg
NONdr ſinzons;
undnimuen
lemconpr⸗
eolenlt gre ſt
dom mini ad
Glmmdcrſ⸗
Clnrisoron
lnsſpnnm ion

Aidan. Isbt

auit uin
ncdan int
un quſtn
n hunmg Nll,
mmeni uhlk⸗
ulurn: ſns
unonoc
gonan. en
um oznoe.
Croleol
INeN.
ebonmun ihn

1.
ceontra incontinentes. O quam dure reprehendentur inobedi

entes mei per uenerabilem patrem obediẽtie Abraam ꝗ́; for

titer ; turpiter. Ideo fratres mei attendite. & parati ſemper

eſtote ad obedientiam mandatorum dei: paratas ſemper ha

bẽtes au res auditui linguam uoci pꝑedes ituros feſtinate ma
nus ad operam ſine mora: parate corde iucundo: ſerena fa-

cle: ore riſorio: & oculo ornato ſanctitatis ſplendore non ta/

men amore ſeruili uel metu. ſed omni caritatis affectu ſanctã

obedientiam ſeruarc uos opto. tunc enim ante tribunal mu⸗-
dicis Abraam non uos condemnabit ſed cõmendabit ñ uos

a ſe expellet ſed conuocabit. non uos maledicet. ſed ſublima

Pit in cterna patria. negligentiam etiam omnẽ deponere uoſ
deprecor fratres ne contra Abraam uos cõmendatem cõöſur/

gat ille ſanctus lacob in die nouiſſimo. fugite fratres fugite
negligentiam, nam ſicut in uno quoque opere bono mater ẽ
diligentia:ita uniuerſe doctrine & diici pline nouerca eſt ne/

gligentia. Sed & ſi habuerimus obedientiam. & negligentia

omnino carebimus: adhuc non ſufficit niſi & cum Iſaac pa
tientiam habeamus. nam ſicut per impacientiam omma de/
ſtruuntur bona: omniaq; ſuffocãtur optima: ſic & per patiẽ/

tiam omma generantur bona: omnes iniquitates demergun
tur in profundum. Qui uero fratres mei paciens non eſt mo
nachus non eſt. Sed & ſi habuerimus obedientiã cũ Abraã.

Nacientiam cum Iſaac diligentiam cũ Iacob & caſtitatem nõ
ſeruemus cũ Ioſeph. quid enĩ hec oĩa nobis prodiderũt: ama

re ergo debemus ſumme caſtitatem: ſine qua noſtra opera ni

hil ualent. O caſtitas ornamentum nobilium: exaltatio hu/
milium: pulchritudo uilium: ſolamen merentium: augmẽtũ

pulchritudinis: decus ſancte noſtre religionis: minoratio cri

minum: multiplicatio meritorum. Veni amica Chriſti: ange
lor um cognata: patriarcharum uita. prophetarum corona:
apoſtolorum cingulum martirum auxilium: conteſſorũ uun
culum uirginum ſpectaculum: uiduarum refugium. & cũcto-
rum bonorum gaudium & ſolamẽ. Sed quidam ſunt fratres
mei: qui in iuuentute ſua luxurioſe uiuere uolunt. & ſi ad
ſenectutem perueniunt gloriantur: dicentes ſe continentes
eſſe, tunc enim elig unt ſeruire caſtitati: quando hbido eos

ſeruos habere contemnit Nunquid tales continentes dicen
di ſunt :abſit. Tales enim premium non habent: quia laboriſ Polhe
certamen n habuerũt. Sed illos uere expectat ſẽ piterna glia. usereaupe.
qui fortes fuerut glorioſa certamina deportare. Amen. ünn
¶ De ocioſitate uitanda ſermo. xvii. S= ſno nom
— . ”ÿMUU uocoſus
NPoſtolus Petrus fratres dilectiſſimi de ueſtra ſalu 0e ki
te ſollicitus: uos dulciter ammonet. & ad uigilan lſco le
dũ nos exortatc:ĩter cetera dicens. Vigilate fres: teſmncho
gꝗa aduerſari ueſter diabolꝰ querit: quẽ deuoret: lt,nungul
cui reſiſtere debemꝰ? per fidẽ Sed fides querit orationẽé. Or̃cG monekk
ãat Optat᷑ prudẽtiã. Quid ergo:nmiſi ꝙ prudentes ſimus in fide corponsn
fũdati. & uigilem? ĩ orationibꝰ. Quare ĩ uigiliis orare fratreſ Pllaragke
debemꝰ: niſi ꝗa ſi ñ uigilauerimꝰ& ocioſi ꝑmãſerimꝰ ꝗqd alid Aualiun
ꝙ; tepidi ĩ hac ſolitudine apparebim?ꝰ. Et ſi tepidi erimꝰ: inci lehnlu0
Fiet nos euomere ſaluator de ore ſuo. de cõſortio ſuo. de ple Uubrugal
e ſcã ſua:eo ꝙ nec calidi nec frigidi ſumꝰ. Vigilate ergo fra lnpelkbe,
tres ocioſitatẽ deponentes ĩ cũctis ꝗd eĩ ociũ ẽ: niſi uimi hõis ltunis
ſepultura. ut ait paganꝰ ille ſcĩſſimi apoſtoli amicꝰ cariſſimꝰ hnmchecte,
ꝑ ocioſitatẽ fres rigorẽ ſcẽ ſolitarie religiõis faſtidimus. Per Wenmhon
hãc hexemũ cẽptam? exire. ꝑ hac accẽdimur frequẽter ad lu tkececlr d
xuriã. ꝑ hãc aĩamur ad ſuꝑbiãa ꝑ hãc ducimur ad mũudi glłiã Newem
per hãc tẽptamur delicate paſci.ꝑ hãc ſuſfocamur pᷣcioſe ue Warons
ſtiri.ꝑ hac ad ſuꝑfluã dormitationẽ trahimur. ꝑ hac ad uer aeircu
ba ſecłaria ducimur libẽter audir. hec ẽ illa ocioſitas peſſia ſceriſen
que frequẽter ſcõrũ cõuẽtꝰ deſtruxit.pariẽs ĩ eis luxuriã: nu Perambul
triẽs ĩ eis gula- ſeminãs ĩter eos zizaniã. generãs ĩter eos ho Conſicet⸗
micidia. & oĩa que ſũt oꝑa carnis. nũq; quis ciuis celorũ eru: tinquam
ſi ocioſitatẽ amauerit. Ergo frater ꝗ ĩ herẽo hĩtas ſi uis ber/ ceſteeg
fectꝰ eſſe: fuge ocioſitatẽ. ꝗa ĩ ſeruis dei nil perꝰ peri᷑. Surge Cattend
ergo ſi dormis o ruſticane mi mi care. ſurge tu qui ĩ heremo nus Ain
hĩtas: ſi clauſos mentis oculos hẽs. Surge tu qui nec ad alta llonesqh
uirtutũ oculos mentis ꝓtẽdis.nec ad uidẽdũ que neceſſatia borate⸗
ſunt tibi. oculos mẽtis aꝑire uales. Fugite ociũ & ſꝑ aliquid noum o
facere mementote fratres. Semper occupatos uos eſſe deſide/ ah 4
ludicii

mudentsz dn
au ſe Plern 3a.
nae anen⸗

mncebetin
Dr Aadugle
B. Mgleſfes:
Wecende:
n mnont, 0
msmn
uglusoefn
cöſone
.iaraft
cieaduns
oliamiai
isſaſtam A

unfrequin n

mur Anidf
camn ilen
nur, Al
lirolaviti
sias

ro0. ut brauiũ ſalutis per gratiam dei recipe mereamini Hanc
fſugere cupiens: ſcũs monachorũ pater antonius clamauit ad
dominum in heremo & dixit. O ſamaritane dñs meus. o aĩa
rũ corporũ uere cuſtos. ſuſcita in me gram tuã & infunde
ſeruo tuo miſericordiã. ut in heremo colloeatꝰ in tuo cõſpe
Gctu ocioſus ñ maneã. Et audiuit antoniꝰ. ãtoni cupis deo pla
cere ora & dũ orare ñ poteris mambus labora, Sẽper aligd
ſaciẽdo fac qd in te c. age qᷣ potes. & ñn deficiet tibi auxiliũ
de ſancto. quid ergo diffidis monache. nunquid idem deus
eſt. nunquid & pro te etiam crucifix eſt. Fuge ocium quod
mors eſt. Age igitur quod bonum eſt. aperi oculos mẽtis &
corporis uidebiſq; ſingulas creaturas ad officia ſingula de-

putatas. Ecce ſol curſum anni perficit. Iuna etiam menſuris
& uiciſſitudinibus diſcurrit. & cetere ſtelle. Omnia enim ſibi
deputata officia ſine quiete exercent. nunquid etiam anima/

lia bruta a ſue nature induſtria ocium fugiunt, nunquid ẽtr

ſemper laborant. ut conſeruentur in eſſe nunquid in ſuis ne

ceſſitatibus deficere & pigreſccre uidimus abſit. Omnia

enim obedientia ſunt omnia agunt quid agere debent. So-/-
lus enim homo miſer. accidia ſoporatus a ſuo officio frequẽ
ter recedit dei ymaginem in ſe detur ans. ſoporatus accidia
perſeuerat.Erubeſce o chiſtiane & abſcondas te a facie ſal/

uatoris tui quoniam iumentis inſipientior & formicis ho-

Perambulas & ſemper aſtra celorum iam aſcendere credis.
Conſidera ſemitas eius. quia cum preceptorem nõ habeat.
tanquam de ſalute ſua ſollicita in eſtate grana colligere non
deſiitit. ꝗbus ujuere poſſit in hyere. Non eni ſolũ ſeculares

hoc attendere debent ſed & nos qui dei gratia in heremo ſu

mus.& in hac uaſta ſolitudine habitamus formicarum con/

ditiones debemus attendere. & eas ſummopere imitari
Laborare emim ſine intermiſſione debemus ut fructuum bo

norum operum acquiramus in eſtate preſentis uite. tam
mirifice & glorioſe ut tempore hiemali tempore frigoris
et iudicii non fame pereamus, ſed bonis cundtis orna-/

—

ti eternaliter refitiamur t patria. Eia ergo fratres dilectiſſimi.
corona mea & gaudiũ menũ qued eſtis-oẽm ocioſitatẽ expel-
lite ſemper aliquid boni facite & quẽ tedet orare. pſalere nõ

deſiſtat. Et quẽ tedet orare uel pſalere laborare manibus nõ
differat. Cogitãtes ꝙ q́;din dauid exercitauit ſe in militia. ni

inſultauit ſibi luxuria ſed poſtq; in domo ocioſus remãſit.
Laborauit adulterio- & homicidium cõmiſſit Sanſon dũ cůü

philiſteis pugnauit non potuit capi ab hoſtibus ſed poſtq;

dormiit ſinu femine. & ocioſe cu ea remanſit. mox capitur
& cecatur ab hoſtibus. Salomon dũ occupatus eſſer in edifi/
catione tẽpli non ſenſit luxuriam. ſed recedens ab opere per-

ſenſit infultũ luxurie. & perficiens femina ĩſtigãte idola ado

rauit ĩ thalamo uitulũ aureatum. Vigilate ergo fratres mei.
uigilate & nolite deficer̃. quia nec ſactiores dauid. nec fortio
res ſanſone nec ſapientiores ſalamone uos eſſe cognoſco. De
Ponatis oẽm accidiam que ſermonẽ nudum reddit bomis o?⸗/
bus nos priuat uirtutũ ueſtimto nos explorat. O fratres mei
honeſto opere ſemper occupatos uos eſſe deſidero. & quod
perdidiſtis in ſeculo ꝑ preteritum. recipiatis laborãdo ĩ here
mo in futuro. Et ſi aliqui ſunt ex uobis qui per annos lxxx.
& amplius in heremo ſunt ſanctiſſime conuerſati iugo ſan /
cte obedientie paup ertatis & caſtitatis decorati.iã gaudeãt.
expectantes beatam ſpẽ & aduentum domini. Iſti enim ut ui

demus qui amplius ieiunns & oratiombus & operibus mo/
naſteri inſiſtere non poſſunt. fecerunt enim dum potuerunt.
propterea filioli mei ſi modo non faciunt ea que facere cõſue
uerant non ſit uobis moleſtum. ſi quieſcunt non mireminiè.
ſi uenerantur a me ut patres non triſtemini. quia ipſi digni
ſunt. non enim dolere debetis quia caritas non cogitat malũ
gaudet. alteri de bono. Ideo uolumus & ĩ chriſti nomine or-
dinamus. ut & ipſi. C. annorum qui & amplius ſunt pater
noſter ſedendo in lecto dicãt & diligenter eis ſine murmure
ſeruiatur. & ipſi pro nobis intercedant in celis. quorum ha

bitatio iam ibi eſt. q́; obtinere faciat nos ulle qui eſt benedi/

Sus in ſecula Amen.

¶ De Inuidia ſermo.xviii.

cntnn

Vuidapecca
oetgoin
znoleereore
Alhscoxnoſe
Cortibere awe
uot Auhe
lurcamsiar
nieol
Callidiſltmas
lis lnapea
bunpermen
Dobnodumt
Cnundhnseg
Combutens
IKins Auex⸗
luneminem
nda
MIOeNne
odeot
– r
bram led t
Enteno n
Penam inen
Uens.Omn
niſcensO,
lannes brucu
Clechimu
ſrquo keſer
18ratiaſih
Ahaſcltur.
Iuletemus

Aweschleckiln

nocitni e,
10re Pſaee
Cemanbus d
au ſen minad
oCONniſt.
ſit ndon cüc
ltusſed w

mt norcdpu

mnchannellt,
ns Deeſ
4 . . ſ
igire dc

Eazohenen.

Sdaudaxim

m eddrdensd

Nat Ofne
leſcen. A
laboricoid
erannos
Erſaningo 1l
Nranii Adi⸗
n. Mienmui
ACNenbu
ndum e
arlinli
NNNN
ull h
roNINI
winrommor
Oinslont l
ſwe o
gin

4

N
eg l

—
.

D

7

RATRES mei deſideratiſſimi nolite inuicem in/

ulidere. ſed ſtudeat unuſquiſq; deo & cunctis pla/
Cere. Inuidia enim omnes uirtutes cõeremat. Oĩa
bona diſſipat. oĩa mala generat. Sed dicetis nos

quidem gro ſſi ſumus. peccare optime ſcimus. ſed uitar̃ pecca

modo ergo inuidiam habentem. uel nos ipiam habentes co
noſcere poterimus. O fratres mei cupitis uos ipſos. ſi ĩuidi
eſtis cognoſcere. cupitis & fratrem urm inuidiam habentem
corrigere attendite ꝙ ille inuidus eſt qui alienum bonũ ſuũ
facit.& ſi facere non poteſt. clamat per uicos & plateas:& ue

lut camis elatrat & ardet ſed primo ſe ipſum more fſenicis oc/
od enim agit phenix: niſi ꝙ dum ſe neſcit ad parteſ

cidit.
callidiſſimas uolat.ligna ſicciſſima congregat & cõgregatis
altis ligna percutit & ſic ignem accendit. & in eodem ſe com

buri permittit ex quibus cineribus uermiculus naſcitur. &

poſtmodum phenix alia efficitur. Sic & hypocrita facit ſic
& inuidus agit. cunctis diebus uite ſue intus & extra ſe, ipᷣm

ta uel a peccatis reſurgere ignorantes & fragiles ſumus que

comburens. ſe ipſum primo infeſtans primo ſe ipſum uul/

nerans & uexans. O inuide q́; paucos habes amicos. & forſi

tam neminem habes de cuius bono non doleas & de cuius

malo non gaudeas. Merno omni amico priuari debes. eo ꝓ

nullo amicorum bono gaudere probaris. O inuidia omm ui

tiO peior& omm peſte deterior. o inuide qui nunq́; quieſcer
Porss. an ignoras ꝙ omis malitia habet aliq́; felicitatis um/
bram. ſed tu ipſa inuidia nequiſſima peſtis. tormentum ſine
refrigerio. morbum ſine remedio. laborem ſine reſpiratione.
penam ſine intermiſſione famem ſine ſaturatione ſꝑ habere
uideris. O inuide uermis mortifere qui in edera ione cottidie
naſceris. O igneus ſerpens quo iſrael pugnauit. hic eſt enim
fratres brucus quo fructus terrarum depaſcitur legimus enĩ

dilectiſſimi fratres mei. ꝙ filis irael manam celitus datum
eſt. quo reſeruato ſcaturiebat multitudo uermium. ſic & cele
ſti gratia fideli colata occaſionaliter in animo ſuperbi inui-

dia naſcitur. & quanto magis celeſti gratia fideliter ſolida/
tur tanto magis ſuperbi mens per inuidie uermem reſolui/
tur. legimus enim uermem ex edera nactum. cuius umbra
d in

ionas a calore defendebatur tandem edera corruit. & fundi
tus deuaſtatur per uermen inuidie. Filios etiam iſfrael in
egypto peregrinantes legimus igneos ſerpentes pupugiſſe.
Sic & uos heremi ſacri cultores. ueri fili ifrael. dum inuidos
ueſtros de uobis ſuſurrantes auditis. exultate. quoniam filui
dei & ſanctorum patrum effici meruiſtis. Exultate orantes
roni reprehendentes & oſtendentes eis. ꝙ illa inuidia eſt il
la peſſima tinea que purpuramenta uirtutum demolitur. eru
820 que theſaurum ſapientie depredatur. brucus qui terre ui
rentia comburit. quia quicquid boni operis mireſcit in homi
ne pleno. peſtis inuidie perdit. Hec eſt que angelum de celo
proiecit.que hominem de paradiſo exulauit. que filios iſrael
in deſerto percuſit que cõtra loſeph fratres armauit que Da
nlelem in lacum leonum conſtrinxit que caput noſtrum cru
ci affixit que Iudam ſuſpendi fecit. Scitote fratres mei. dicite
atq; predicate ſuper tecta ꝙ inuidia eſt illa fera peſſima que

fidem tollit concordiam diſſipat tertiam linguam multipli/

cat luſticiam diſſipat. & oĩa mala generat. hec eſt que Abel
Occidit. Adam onerauit uel exulauit. paſtorem ſuſpendit.
petrum iugulauit dum Chriſtum negauit Paulum decola/
uit & Iohannem ſtephanum lapidauit. goliam proſtraui.
Dauid decepit. muros Ieruſalem euertit, romam depopula
uit. carthaginem deſtruxit. troyam deuaſtauit. & multa ma-
la per hanc feram peſſimam. in orbe terraram facta eſt perle/
zimus o frater mi o ruſticane amãde. o dimidiũ anime mee
cur inuidiã ñ deponis.cur eã diligis nũꝗd mortẽ diligis nũ/
Ad ad ſuſpendiũ pergis. nunquid in lacũ te proiicis. O inui-/
de qui nunquam quieſcis ſed ſemper cum Saulo ſeruos Dei
perſequeris. eos ligatos ducens ad principes ſacerdotum, ec
ce enim alios laboras tenere. ſed tu teneris ab illis. alios liga
re procuras ſed ecce cadens in terram audis cum ſaulo. cur
me perſequeris. Alios tenere ſollicitas. ſed ecce cecatus tene-
ris a cunctis. Alioes fraudare procuras & ecce nequiter de
fraudatus. mox deportaris ad tartara. Eya ergo fratres deꝑpo
nite inuidiam & ſi quos inuidos habere uidetis. orate ꝓ eis.
quia totiens moriuntur quotiens uident uos bonis operibꝰ?

duadoloſaſe
N

febnloeteut
dostorqvere
tmumkanant
cipnemnätu.

Anngunr de

lur. Vos aut
lalls ſeutd⸗
Wantbus uo
neperdinone
COorraioden
Aus inſecil.

Demumn

Uſolumar
Uadioprocn
Wofümerer
WRed
mühusual
qlui morab⸗
hamſoror
gens. guubt
cemhere⸗
Uus meusel
mareplene
cen Mort
dominnsſe

ocabitur

–æ
Pulorum
Ncuſando
herdi

cOrNit, Ahnz
s en na n
Pemsz puongl
tnl dunnucer
rneoman fll
. Elhre ons
OUnundieltl
munnolmnen
brasqunen
smretrnbont
1e zelun cech
m geilioer
nmmuIqehe
ecn Nnnd
Neime midr

in ine

lnenem murnt/
I. Mted
ormn iihnt.
k. Pauun Ed
olamprolunn.
romam 5Nα
Auit A ulran
mbceſte
mndiüanimnr
nonedlger
xrois 0N
Saulo tna
ſaedhin.
1 1s1ole
scuntub, N
ect amn
Cce eni
zofin⸗
lershe

5 Mi

4

=e—
S —

—

„ 1.

refulgere. cupitis ergo eos torquere. nunq́; enim melius inui-

dos torquere poteritis q; uirtutibus & glorie ſeruiendo. tũc
enim latrant ut canes. deuorant ut leones, facie paleſcunt.
capite minãtur. oculi ſcinctillant ut ſidera manus cãzellatas
aſtringunt dentibus ſtrident & ſic anima & corpore moriũ-

tur. Vos aut benefacite non tamen ut eos ad furorem accen-

datis. ſed ut deo placentes orate pro perſequentibus & calũ

mantibus uos dolentes de malo corporis ſed fortius de ani/

me perditione, quod concedat nobis Chriſtus peccatorum
contritionem. Et proximi amorem infundat. qui eſt benedi
Rus in ſecula. Amen.

Ssua eg cum
ptu folium arboris non mouetur. omnis murmuratio uel de
tractio procul ſit a nobis conſiderantes quid Marie ſorori

detrahere ſeruo meo
uus meus eſt. & in domo mea fideliſſimus. Et ecce ſtatim ma

¶ De murmuratione ſermo xix.

Emorantibus nobis ĩ heremo fratres dilectiſſimi
murmuratores detractores uł ſuſurratores nulla
Itenus eſſe debemus. ſcientes ꝙ tales regnum der
ñ conſequentur. Non igitur ſtulta loquamur lin
doloſa. ſed cum dei adiutorio ſine cuius uolutate & nu

Moyſi murmurati acciderit nam murmurauit quia Moyſes
uxorẽ ethiopiſam duxerat. & ea murmuratiõe lratus eſt do

minus ualde. eo ꝙ Moyſes erat mitiſſimus ſimiliter omnes
qui morabantur in terra. & ait dominus ad Aaron & ad ma
riam ſororem ſuam egredimini ſoras ad tabernaculum fe/

deris,quibus peruenientibus ait dñũs. Quare non timuiſtis
Toyſi. cui loquor facie ad faciem. Ser/

ria repleta eſt lepra cadens ſuper eam quaſi mx. Quam ui
dens Moyſes exclamauit dicens. Deus obſecro ſana eam cuii
dominus ſeꝑaretur ſeptem diebus extra caſtra. & poſtea re/

uocabitur Maria ad priſtinam ſamtatem. Ideo attendite
fratres. ꝙ maria hic que peccauit animã ſubditorũ & diſci/

pulorum ſignat. quando ſuo prepoſito obedire recuſant „SG

recuſando murmurãt. & murmurado leproſa efficit᷑ ꝙ bene

apꝑet/dũ culpa eiꝰ publicat᷑. Sed bonus paſtor oĩum noſtriã
d uii

curã gerit. querit ſalutem aĩarum. eompatitur peceanti. & au
Xllium diuine gratie precibus poſtulando impetrat & in de
feſſa oratione pro omnibus clamat. Deus ſana eã obſecro o
deus ſana contationes eius. quia comota ẽ. Sana animã ſub/
ditorũ. quia lepra murmurationis infecta ẽ. Reuoca eã. quia
a conſortio fidelium tuorũ ſeperata ẽ. Et ideo fratres attendi
te ne murmuratores in heremo ſitis. nam ſicut lepra propriũ
corpus deuorat & aliqua ſibi adherentia inficit & occidit.
ſic & murmuratio. Non igitur decet heremi cultores murmu
ratores eſſe. Nuquid uel loquaces. nõ igitur decet uos loqua
ces eſle quia heremi cultores ſumus. quia clerici ſummus ꝗa
Xpᷣiam ſummus. Non ergo decet chriſtianũ eẽ loquacem ſed
ueracem.raro enim uidimus loquacem ueracem quia in ſuꝑ
fluo eloquio peccatum deeſſe non poteſt. nec oĩo ueritas ad
eſſe. O q́; grande periculum eſt. non ſolum dicere falſa ſed &
uera ubiq; & oĩ tempore predicare. dubium eſt & penoſum.
Qua proapter o fratres loquaces laudare nõ audeo ſed tacen

tes & paciẽtes beatos predicare omnino preſumo. Et ideo at

tendite o fratres mei ne ſimul cũ preſbyteris meis murmurã/-
tibus capiamini. nam ad uos peruem. & ĩ diebus paſcalibus
uobiſcum in hac ſolitudine eſſe uolui & murmurauerunt. &
auguſtino epiſcopo detraxerunt preſ byteri ſiu. & ꝗa nolue/
runt dominicis obedire mandatis. Ieproſi facti ſunt. & immũ

dicia peccatorũ percuſi ſunt. & a domo epiſcopi expulſi ſunt

quila uocati nõ fuerunt digni mecum perſeuerare. Ideo ſepe-

rati ſunt:quia ſine murmure ſtare noluerunt. Vos autem fra

tres quoru offitiũ eſt ſemper orare. feruentius nüc orare uos
deprecor. ut tãq́; ſanatos ad comunionem yponenſis eccleſie

reuocare gaudẽter poſſimus illos quos tales inuemre credidi

quales nõ potui. Hec autẽ expulſio meorum preſ biterorum.
n ad perditionem ẽ ſed ad ſalutem non ad damnationem
ſed ad correctionem erit. Sic eĩ expulſus eſt adam de paradi/
ſo ut in hoc exilio miſerie corrigeretur. Vt in hac etiam pẽa
temporali per gratiam adipiſceretur eternam promiſſionem.

nam licet adam peccauerit dominus tamen non deſerun ſed

ad penitentiam eum & ſuos ſemper inuitauit. Sciti enim fra
tres mei. ꝙ poſtq́; adã peccauit. latere ſe uoluit. & abſcondi/

nlerbcec
ne Acenm n
filtgenbeſct
percoloren
lertdduocaue

nuſcnapohe
Elu⸗
NW

ckederibu⸗
onemaml
gommump
ſunadienle⸗
gerere ſe inc
ture leolbuse
Ulſeeri kecune
Aluckusaop⸗
Gorumbonon

Gmadeomor
ChrhdnseP
nnahnnkae
Aüheteet
tentläuemen
oben a
Wentedmun
60Atrun
lumninceloa
Meesrmanes
Ooparrts
lnaden
Popherarun
lraculagr
un betleen
ſeeſel non
leüen

1peceanti An
Medai Kn ee
na ei Obſend
DAnn anmi ſub
Nanzei, gn
ofines enc
ulyrropni
NAoccd.
mroresmurmu
reros c
muſuncng
eelocnacen ie
cen qunn nſ,
XLCionenas

lceetllaſd

A en.

Udeoſed uan
mo. Etidenn
1es muymut

us aſalt

nurauerunt
’ ga nolue/
ſun Ammn

eeeeeee e

Nenkudſun

ne lle
Vosaunm i
nücae i⸗
Nenisatel
Vuromo
eſbrann.
damnavoxn
uncepnut
piceumd
wonſinne
Nnc
nnt⸗
1 CNdn

ſR1„

miſeria Paſei eſtis Amen.

dit ſe a facie domini. quod ſignum erat doloris & erubeſcen/
tie. Sic enim nos facere cupio fratres nam & ſi aliqñũ murmu/
raſtis. erubeſcite & abſcõdite faciem ueſtram a facie ſaluato
ris per dolorem & humilitatem: ut dum uoſ per gratiã uiſita
uerit & uocauerit dicens adã ubi es. tunc conſiderate in q;ta
in uigilia natiuitatis chriſti. Sermo. xx.
Cingimim fili potentes & eſtote parati quia die
craſtina delebitur iniquitas terre & regnabit ſu/
per uos mundi ſaluator. Craſtina die tenebrarũ
caligo minuetur. Craſtina die lux oculis fidelium

rMMB!ð credẽtibus reddetur. Craſtina die mundus ſuam repara/

Aaunonem amplecketur. Craſtina die conditor ſiderũ redemptor

qꝙ; omnium penditurus ẽ ad ubera ſancte marie uirginis. Cra
ſtina die ille qui eternaliter p̃cedit uolubilitatẽ ſeculorum ĩ-
gerere ſe incipiet curſibus annorum. Craſtina die ſolutis na
ture legibus ex ſolius diumnitatis potentia in uirginis marie

uiſcera fecundantur & ex riuulo ſuo fluuiuſ magnus orietur
& fructus apparebit optimus. & ex uirgulti ſuo radix pertfe/

Ntorum bonorum procedet tãq́; ſponſus de talamo ſuo. Cra

ſtina die o mõache ſuſcipies infantulũ ieſum qui ante oĩa ſe

cula factus ẽ. Para lgitur te ꝗa ipſe dignatur uidere te oſcula
ri te aſtringere te & nũq́; dimitrere niſi tu primo dimiſſeris.
Aſpicite ergo fres oculis mẽtis & corpis & uidebicis dei po/
tentiã uementẽ & procedentẽ a pre taqᷓ; ſponſum de talamo
ſuo.quem aſpicietis quem tenebitis quem adorabitis pura

mente & mundo corde. Ipſum fortiter tenete totum in mun/
do. & totum in celo. Totum mundo ad redemptionem. To/
tum in celo ad glorificationem. Totum in mundo ur educar

peregrinantes. Totũ ĩ celo ut recipiat peruenientes Totũ in

ſolio patris. Totum in gremio glorioſe matris. Sic enim cra/
ſtina die patebunt ſignacula figurarum. fulgebunt oracula
prophetarum. apparebunt miracula naturarum. ſtillabunt

ſpiracula gratiarum: quia naſcetur ieſus chriſtus ſiliui dei ui
ui in betleem iude. Dum enim uenerit uidebimus rubum ar/

dere ſed non conſummi uirgam aaron frondẽtem. & frudũ

faciẽtem. Accingimini ergo fili potentes & eſtote ꝑati. ut ui

dere poſſumuſ cũ ezachiele portã ſacratiſſimã perpetuo claau
ſam. Craſtina eĩ die uidebimus ẽt cũ Daniele puero ſantoo

lapidem angularem. Craſtina die uidebimus regẽ regum mẽ
tahbus oculis & humanis. ſub forma panis uiſibilis panẽ in
uiſibilẽ alimoniam celeſtem refectionẽ beatam cibum eterne
uite. pignus nre redẽptionis hoſtiã ſalutarẽ: qᷓ; die Craſtina

toto affectu mãducar᷑ dẽmꝰ. Iſte ẽ ille panis & cibꝰ datꝰ iſrae

letico populo. manna dulciſſimũ habens in ſe omnem dele
ctationẽ & ſaporis ſuauitatem. Iſte eſt ille cibus quem uidit
pharao.in quo ſpice pulchre & formoſe erãt. Iſte eſt ille pa⸗

nis datus helye. cumis fortitudine ambulauit. Ix. diebus &

puenit uſq; ad montẽ dei. Iſte eſt ille panis quo cibantur au

ꝑeli:quo ſaginatur apoſtoli: quo reficiũtur martires: quo pi/

ſcuntur conteſſores: quo nutriuntur uirgines & ſaciantur ele
cti oẽs.panem autem hunc ſi quis digne manducauerit non

morietur in eternum qm̃ ſpiritus uite & ipſe uita eſt. hic eſt

panis qui de cello deſcendit: quem uirgo nobis cras preſenta

bit:quẽ in gremio portauit: quẽ in uẽtre baiulauit ſine graauua

mine:quẽ & peperit ſine corruptione. Cuius mater inuẽta eſt
uirgo ante partum uirgo ĩ partu uirgo pꝰ partũ: ipſa quẽ ge
nuit adorauit: ſed prius mente q́; uẽtre. prius quã filius ĩ ute
vO coneiperetur. Leuate ergo fratres mei-leuate in hac uaſta
ſolitudine capita ueſtra. ecce enĩ iam eſt in porta redemptio

ueſtra. O q́; magna magnalia dominus propter nos operat̃.
ecce eĩ iam eſt in porta redemptio ueſtra. Ecce emm quomo/

do nos amauit. Ipſe emm deus hõ factus ẽ. creator creatura-
ditiſſimus pauper. Conditor legis deſtructor legis ppter nos

appellatur- Amauit eĩ nos ut reciperet nos-humiliauit ſe: ut

exaltaret nos in ſe. Inclinauit ſe. ut errigeret nos ad ſe. Ecce

enim quomodo nos amauit.quia deſcendit ut nos exaltaret.

exmaniuit ſe ut nobis poteſtatẽ donaret. Accingimini ergo

