O fili potẽtes & eſtote parati. quia die Craſtina uidebimus
irreuerberata acie fiden In uno eodẽq; deo & homine diuini
tatem icarnatam: maleſtatẽ ſubiugatam: libertatem captiua-

tam uirtutem ifirmatam: eternitatẽ terminatam: uirginitatẽ
fecũdata: uitã ĩfirmatã. Accingimini ergo & eſtote ꝑati:mẽte

pura & fide ĩtegra caritate ſincera ut du uemiet ulle ſcũs ſcõrũ

Epllanen

Pe veltram
ce femuneta
daluarores
lloAexpe
lutt eo glort

ſenſummam
mederepar
tmlecömut

ſu Aaſtech
ne amoreen
tuuliicei⸗
ſuneſerce⸗
Ulicericera
mineseet. &
ſummi poſſe
gklum lac er
laepamsde

Ochoum

ſenturide

Teparet. D
Tupttonis
Pfitdeun

tatem qus

Inula ſed

d conſol
ergo dei
us eſt.n
ſio ſumen
ſetunden
Apenti⸗ .
olnuente

üperpenodn
e pueno ſunc
Resiegum n
uubisoen
umabumenne
de Cnatena
Acb'drlſtr
nkomnen cele
brsqen uat
1 Meekiepr,
uutn
gochamn a

mINIes/N

SAcamuree
Winrauenn non
eundhed
bopean
laur negu
narermuindh
ni pa
ui ſliusiun
ein hac ual
na neemp
n nO 0eli
zenum quon
eaorenmd

legs Nnl

mum auilent
ncpn h
unccin
Qngtmm d;
. .
mauifhind
mmirtu
ten
n. unnae
hr n n⸗
le isſoon

— —

f] —

& pulſauerit cõfeſtim aꝑiatis ei.ũ igit᷑ tedeat modico tp̃e car

nẽ ueſtram domare ieiunis & abſtinẽtia eſce & potus. ꝗa ec
ce remunerator adueniet. reddens umcuiq; ſecundũ opꝑpa ſua.

Saluatorẽ igitur expectãtes. ſobrie iuſte & caſte uiuentes ĩ ſe
culo. & expectãtes beatã ſpem & aduẽtum domini. ut digne

cum eo gloriari poſſimus in celis Amen.
¶De natiuitate domini ſermo.xxi.
KATRES dile&tiſſimi hõ non ſolum p ſapientiã
dei fcũs erat ut eẽt. ſed ẽt ad ſapientiam deifaduſ
erat ut beatus eẽt. ut illa uidelicet frueret᷑ eo ſen/
ſu:quo percipi ſapiẽtia poterat. Sed ꝗa peccando

ſenſum amiſſit quo ſapiẽtia frui debuiſſet. quia oblirus ẽ co/

medere panẽ ſuuũ. & refectionem illã qua uiuũt aĩe. in corpo/

ralẽ cõmutauit delectationẽ. Terrenis igit᷑ & corporalibꝰ ſen
ſu & affectu ĩmerſus.ñ potuit ſe ad ſpiritualiũ cognitionẽ ſi/
ne amore erigere ꝗa ſola ea que carnis ſunt agnoſcens. ſpiri-
tualiũ iocũditatẽ nõ agnouit. Ideo ſipſa dei ſapientia cũ ſur/

ſum eſſet.deorſum hodie uenit ubi hõ erat. ut eum reuocaret

uñ ceciderat. & ecce uerbũ caro fcũm ẽ: ut deus & hõ ĩter ho

mines eẽt. & ſic cõuerſus ẽ panis ille in lac ut a ꝑuis hoĩbus
ſummi poſſet Sapiẽtia ipſa ſurſum erat. & eadẽ ipſa ſapĩa de
orſum lac erat. In diuĩtate ipſa ſapĩa panis erat. & ĩ humani

tate panis de celo deſcẽdẽs hodie laca factũ eſt: ut tãq; ĩfantes
ꝑ lacynutriti. hoĩes roborati. ad panem deitatis accedere poſ

ſent ut idẽ ipſe rficeret & refitiẽdo lãguidoſ ad ĩcorruptionẽ

repꝑaret. Dedit ergo reparandis ad ĩcoruptionẽ alimẽtũ ĩcor/

ruptionis paruulis. quidem immaculatam carnẽ quam ſum
pſit de uirgine matre. perfectis uero incorruptibilem diuini/
tatem quam habuit de eterno patre. Iſtis ne iterum deficerẽt
In uia ſed illis ut reficerentur & perficerentur in patria. Iſtis
ad conſolationem ſed illis ad glorificationem propter hoc
ergo dei filius pro redemptione hominum homo hodie fa
ctus eſt. ut caro per carnem liberetur & humano generi de
ſuo ſumeretur pretium redemptionis ut inde remedium fie
ret. unde uicium contractum fuerat. & in eodẽ monſtraretur
& peritia medici. & iuſtitia redempti: quando de ſuo & ſanã/
do inuenitur remediũ. & precium redimẽdo. ꝗa uero a corru

« -.

ptione nberandum erat quod redimendum erat. iecirco pre/-
cium redemptionis incorruptum eſſe debuerat propterea ma

ria mater electa eſt. & ſuper omnes creaturas preelecta. omni

bus gratiis fecundata. omni uirtute & ſanctitate ĩ utero ma
tris repleta- ut de mundiſſima matre mundiſſimus naſceret
& filius.& ſicut in celo filius habuit patrem immortalem &
eternum ſic & in terra haberet matrem omni corruptione ca
rentem. Igitur in celo qualis eſt pater talis eſt filius. & in ter
ra qualis eſt mater talis eſt ſecundum carnem ſilius. In celo

cum patre eternus eſt & immenſus incorruptus & ſublimis
eſt. Et in terra cum matre hodie ĩ preſepio humilis & corru-
ptibilis apparet. In celo imago patris apparet & in terra ma

rie filius oſtenditur, in celo ſiderum factor & cunctorum
oſtenditur. ſed in terra hodie per matrem ĩter bouẽ & aſinũ
collocatur. Mater uirgo eſt & in huilitate exultat. ſed eiꝰ ho
die filius huilitate, fcõ comendat. per uirginem hodie uenit
ad nos⸗& per uirginem preceſſit nos per incorruptionẽ uẽit
ut peccatum tolleret. Per incorruptionẽ pceſſit ut uirtutẽ de
mõſtraret. Venit ad nos hodie ille nazaren? lIeſus ut cõferet
remediũ.pceſſit ut daret exẽplũ. Non enĩ potuit arbor bona
malũ frucka facere. qm̃ oĩs arbor ex fructu ſuo cognoſcitur.
Ragdix ĩtegra & ramus ĩcorrupt? ẽ. Saluatoris igitur noſtri
aduẽtus gabriel nunciꝰ miſſus ẽ ut nouã in carne natiuitatẽ

ſilii dei predicaret in qua forma ſerui domino ſociata ho/

ſtem potentem deuicit fortis in prelio non tamen uiolenta

ad inferendam iniuriam. ſed efficax ad iuſticiam obtinenda.

Propterea Gabriel miſſus eſt unus de maioribus celorum
angelis ſed ideo Gabriel dicitur quia fortior cunctis erat.
Gabriel enim fortitudo interpretatur quia ipſa etiam infir/
mitas fortitudo fuit. quoniam in ea ſuperatus fuit inimicus.
Et capta preda a uiolento reducta eſt. Tres enim perierant.
& ſubſecutus eſt quartus redemptor eorum deus. Primus
ſine maſculo & femina. ut adã. Secũdꝰ de maſculo ſine femi/

na. ut Eua de adã. quia ipſe tulit unam de coſtis erꝰ. & reple/

uit carnem pro ea. Tertius de maſculo & fſemina- ut Abel.

CQ(uartus de femina ſine maſculo.ut ſaluator mundi. qui de

mariauitlne
zucorcubee
maſculocone
eſt bnmi tor
rthocheflui⸗
Elacöcepnp⸗
Pgaklianpſa
Apenitaelpla
e Kpoltan
Penunt adoran
ſaciar lequn
ſecula ſecuio

mn
ner.
tun
Cnriladuog
Cobitnnügenn
Repano tepon
Ufuntälnurr
cos dur
Wmezs e
ſbgite apnd
hbuscantn
qui a iuuetun
lexl, depreci
ns deigona
nh donaunt
le, Natlun
Doroteollas
AVndehn
Henut & nor
Udpiut nec
Nls immita
ſo Alipio

etat deiode
W oplerenn
BPkekedt omn
mri Ur
ms ſcre;
n immondend
nicorndonect
Klus A ne
nus, In N
Nnsa ſubiim
nums Ac
maAnuna
A andonm
en id i
ulm Kla
nem Wirbe
omprivin
ſtrut ummic
eſusurcö
ulr atbor bon
ognolenn
8igluut noſtn
Wnebarunare
10 ſoar
amen uolen

umobenmei

Orbus Ann
cunds ⸗
ſn eum i
fuinn
nun e.
n dens
ſaulo ſrlhn
beA
1 1
na,u 8

4

Nd1

maria uirgine pro nobis hodie naſci dignatus eſt ga primuſ

auctor culpe deiectus ẽ per femina. Ideo auctorem gratie ſine
maſculo concepit & beperi hodie famam maria uirgo. Hec
eſt femina totius mundi domina que uirgo permanẽs pepe-
rit hodie film. ſtella protulit ſolẽ. creatura genuit creatorẽ.
Filia cõcepit patrem & filiũ ſimul ĩ unũ diuitem & pauperẽ.
Ipſa filiaupſa ẽ & mater.ipſa ãcilla.& domina. ipᷣa genetrix.
& genita. ipſa cũ integritate peperit. & cũ uirginitate conce/
pit.& poſt partũ ut ſupra diximus uirgo permãſit. ipᷣm quẽ
genuit adorauit. mox cuiꝰ adoratõis & gratie participeſ noſ
faciat ille qui cum patre & ſpiritu ſancto uiuit & regnat in
ſecula ſeculorum amen. M
De genere monachorum egiptiorum ſermo. xXxii.
nobis litreras declaraut ſanct? pr Hierony
mus fratres dilectiſſimi. tria fuerunt in egypto ge
nera monachorũ quorũ duo optima ſunt ſed ter/
tium oĩo teꝑidum & omni affectu uitãädum. Que
ſunt illa duo que optima predicantur niſi heremitarum atq;
cenobitarũ genus & ordo quorũ uita clariſſima & ſancta cõ
gregatio tẽpore predicationis apoſtolice ſumptit exordiũ.
Iſti ſunt iũlli uiri ꝑfcĩ. ꝗbꝰ frequẽter adheſi tp̃ᷣe errorũ meorũ
P quos ẽt illuminari merui quorũ ẽt ſanctitatis fama ad au/
res meas pueniẽs. baptizari ñ diu diſtuli. Et pia matre me in
ſtigãte apud mediolanũ ut ad patriã remearẽ. eos hr̃e ĩ uiſce
ribus caritatis. & cũ eis ꝑiter uiuere. ad uirũ illũ ſimplicianũ
qui a iuuẽtute ſua deuotiſſime deo uixerat. oĩ caritate per/
rexi. deprecãs cũ fletu & gemitu. ut mihi qnoſdã de ſuis ſer/
uis dei donaret. Et donauit eos mihi prne. Quar᷑ paterne eoſ
m hi donauit. gꝗa ſciebat me uelle mõaſteriũ ĩ affrica edifica/
re. Et aſſumptis mecn. Anaſtaſio. Fabiano Seuero Nicolao
Doroteo Iſaac Nicoſtraco Paulo Cirillo Stephano Iacobo
& Viale pauperculo. qui pecunie ſaculũ apud mediolanũ ĩ/
uenit & nõ rapuit. de quo iã ſermonẽ fecimus. ꝗa ĩuemt & nñ
rapuit nec poſt aurũ abire uoluit. Igitur iſtis mecum aſſlum/
ptis immitari cupiebam cum cariſſimis meis amicis Heno-
dio Alipio & Pontiano. qui diu mecum fuerunt. & cum cete
Tis. xli,quos nuper aſſumpſeram illos quoriim famam etiam

fanctus preiſbyter Hieronymus mihi deſcripſerat. Et ſic pue
ni ad affricam pia matre defuncta. & edificaui ut uidiſtiſ mo
naſterium: n quo nunc ſummus in ſolitudine & a gentibus

ſegregatum Et placuit deo centenarum numerum fratrũ mi

hi donare illuminans corda noſtra non ſolum ſanctiſſimos
Patres ſolitarios imitari., ſed etiam in hac ſolitudine more
apoſtolorum omma cõmumter poſſidere uos ſeruare: ſed
poſtea docere. & per me uobis precipere uoluit. Sicut enim

uidiſtis. ꝙ ante me multi fuerunt patres quos ſequi & imita /
ri debemus non tamen ſicut & econuerſo ſecundam apoſto

licam uitam alios uiuere docuerunt capᷣ igitur ommium ue/

ſtrum ſecundum apł v. me dicere non erubeſo non tamen pi

geat eos ſequi & intrari in ommbus attendentes tamen om/
nmia cõmun iter habere quia in celſitudine paupertatis uiuen
es non licet miſi ut unum ſit cor una ſit anima. & omnia cõ
muniter poſſidentes unde agrorum precia ponebantur an/
te pedes apoſtolorum. tanqᷓ; pedibus conculcanda. quia ipſi
ſancti apoſtoli & amici dei indigna reputabant agrorum pre

cia mambus contractari unde etiam in ueteri lege leuitis pre

eipiebatur. nihil in terra eorum poſſidere. Non ergo habere
debemus temporalia ad poſſidendum. nec econuerſo qui epi
ſcopus ſum habere debeo niſi tantum ad diſpenſandum ꝗa
bona eccleſiarum patrimonium pauperum ſunt. Vnde econ
uerſo qui epiſcopus ſum ſumme cauere debeo ne res paupe/
rum quas yponẽſis eccleſia cõſeruare uidetur. diuitibus lar/
glant quod bene feci hucuſq;. Nam conſanguineos habeo-
& nobrles ſe eſſe dicere non erubeſcunt ad me epiſcopum ue
munt dicentes & aliqũ cum minis uel blãdimentis. da nobis
aliquid pr caro enĩ tua ſumus. & dei gra & ueſtris or̃onibuſ
mediãtibus cõſanguineũ aliquẽ me predicaſſe nõ recolo. Ca-
rores eos mihi reputo pauperes é; diuites. quia hñtes uictũ
& ueſtitũ fideles oẽs contenti eẽ debent maxime nos clerici.
I cuius rei ſignũ capita tonſa & raſa hr̃e debemus.ne diuitia
rũ capili occupẽt mẽtẽ ſeruorũ dei. Eia ergo fratres mei eſto
te paupes ñ ſolũ uerbo ſed & oꝑe & ueritate attẽdẽteſ ꝗd 10
bis dicat ꝗ nẽm ſe fecit pᷣciũ ĩ ara crucis ꝗ ẽt nr ẽ aduocatꝰ iĩ
celo. dicebat eĩ ille diſcipulis ſuis. Dicebat illis quos de toto

müloplezet
lrins miglt
ſpi nöhrignn
murmuritdet
Noeſtteu
Nöpelatſal
Creqrdea
Eehnarllunen
ſeezutti aue
lenateſimuli
(cantesnull
ſoopendus

Amulteribus

Uoca deſde
dicant ſed d
chis ueltibus
duuntur Ine
ſetoici: An⸗
berenonub
leronobisſ
Nledauran
Catühürannes
Aenari
Alcdcaud
cenophepee
abikmarti
nnaſpecku n⸗
ſcacguſt f
Puudemesche⸗
osſtartesn
teridus m
d damnxa
item. Amg
genus

Gpkrn fen
Camuuckläln
äne Ar genthn
menmmftnin
THlndne nor⸗
rofenne
Wolun. Norenin
osſen Aimi
Dfeanmdm
Inrun onmunve⸗
nbeonmunen
ndemestamen on
ompenans un
m domm

4 rebanr H

lerd u
uteponmnge
mlekunse
„Mczohdhe⸗
NNeto
ldſpetranng
cbeorens d
etur dunbuult
mling luben⸗
me leunie
nennsd hob
nerociond
Eeroͤrelol,

iatins udi

unensc,
benus rdiuli
Ofrs Ndo
itin4,
niedo
ls oc ian

*

mũdo ꝑlegerat. ut eãnt ſal terre: lux mũdi. recoreſ eccleſie mi

litãtis: magiſti & ſenatores eclie triũphãtis. Alt eĩ brĩ paupeſ

ſpũ.nõ btĩ qui ſub dura & grãdi neceſſitate paciũt᷑. Tales enĩ

murmurãt. detra hũt ĩuidẽt hitibus. rapiũt. & furãtur. ſed ſi
nõ oꝑe ſaltẽ uolũtate hec adĩpl ere conat. Ideo tales beatos

nõ appellat ſaluator ꝗa nõ paupereſ ſed mifi ſunt p̃dicãdi.
Hare ꝗa de anguſtus tẽporalibus educti. ad eternas mifias
deputati ſunt ubi nõ ſolu beatitudinẽ hre non poterunt.ſed
nec guttã aque ĩuenient. Beati ergo pauꝑeres ſpũ ſed nõ pau
pertatẽ ſimulãtes. Tales ſunt ypocrite paupertatẽ a foris pre

dicantes. nullã tũ neceſſitatẽ portare uolentes. Tales in cun/

a mulieribus metui. & uenerari ut deus. Sancti ab ommibus
uocari deſiderant. ſola uoce paupertatẽ & abſtinentiam Ppre/
dicant ſed digito ſuo nõ cogitant ea mouere.corpora deſpeä/
ctis ueſtibus tegunt a foris ſed intus ad carnem purpura in/
duuntur. In cinere predicant ſe iacere. ſed excelſa palatia nõͤ
deſpiciũt. Angelicã faciem a foris oſtendunt. ſed lupinã ha-
bere non dubitamus. Tales fuerunt illi ſarabaite. de quibus
tertio nobis ſcripſit pater Hieronymus quorum genus ẽ om
ni affectu uitandũ ipſi deniq; ĩ egypto erat ĩ foraminibus pe

trarũ hitantes induti porcorũ & boum pellibus cincti funi

us palmarũ. Spinas ad calcanea portãtes ad cĩgulũ ligatas.
diſcalciati & ſanguine cruuẽtati. Cauernas exeuũtes ad feſtũ
ſcenophegie ꝑgebãt yrlĩimam & ſcã ſcõrũ ĩtrãtes pauꝑtatẽ
& abſtinẽtiã predicabãt oĩ aflectu Fuare. barbas poſt modũ
in aſpectu hoĩum ſine redemptione euellere feſtinebant. &
ſic acquiſita fama & lucro ad propria remanebant. ſolitarie
Saudentes & epulantes ſupra id quod explicare poſſumus.
Hos frat res mei & filioli mei.quos quottidie perturio in ui/
ſceribus caritatis, nolite obſecro imitari. quia non beatos
ſed damnatos eos eſſe predicamus. Amate igitur pauper-
tatem. Amate eam omni affectu. & nolite deficere ut ſi-/
tis genus electum non abiectum. Gens ſancta non obſti⸗
nata. Populus acquiſitionis ſed non perditionis. Rega
le ſacerdotium ſed non uenale pretium, uos eſtis illa
apoſtolica forma ſanctaque congregatio a mundo cor⸗

ctis operibus ſuis ſperãt reuerentiã hominis gloriam laudis

*

de & opere iegregata. qui dei umrtute iam percuſiſtis duces

moab. ſatrapas & tyränos ieruſalem. & egyptiorum ypocri
tas ilam uulneraſtis ad mortem. Vos eſtis unea mea electa
medio eccleſie paradiſi plantata-Chriſti redempta ſanguine
S& irrigata. Ad hanc uineam ego ſolus dei uirtute uos cõgre
gaui. & operarios meos uos feci, ut laborantes in ea uſq; ad

ſinem. dignum fructum recipiatis in tempore ſuo. Ad hac ui

neam uos elegi: ad hanc dei hereditatem uos cõuocaui. licet
fauoratus a ſancto epiſcopo Valerio. qui de bonis epiſcopa
tus. ut monaſterium ĩ heremo edificarem mihi multa dona/

uit:meum uendere niſi etiam ipſe me coadiuuaſſet. Ad hanc
igitur congregationẽ uos elegi. non uos me elegiſtis ſed ego

elegi uos. Et ecce poſtq; epiſcopus factus ſum. Vitalem Nico
laum Stephanum Doroteum Paulum IlIacobum & Cirillum
frequenter rogaui, ut me ſolum in epiſcopatu non dhmitte/
rent quia licet epiſcopus eſſem non tamen credebam pauper

tatem deſpicere. ſed cum Abraam Iſaac & Iacob inter diui/

tias uiuere & ueram paupertatem ſeruare optabam ut de nu
mero eorum eſſem de quibus ait apoſtolus- Tanq́; nihil ha-
bens.& ommia poſſidens. Igitur hos frequenter rogaui ut ue
nirent non ut eſſent rebelles heremi. ſed ur uoluntarie & ĩ ci
uitate uiuentes habitare poſſimus in palatio ſancto Sed ec
ce noluerunt uenie tanq́; de ſeipſis timentes ne a ſeculo ca-
perentur. Noluerunt uemre. Quare noluerunt. non quia no
digni ſed quia non ſolum pauperes eſſe uoluerunt ſed etiam
ſupra id ꝙ in ſpeculo noſtro edioimus fatere uoluerunt cal
cantes per omnia ſeculũ & pompas eius de quo munere ſum
mum gaudium omnes habere debemꝰ. quia facere uoluerũt
ea que deo & mihi facere promiſſerunt. & quia ſolus ſtareñ
poteram epiſcopus.ideo rogaui ſanctum ſenem ualeriũ. qui
mihi iam poteſtatẽ predicandi & obſecrandi in populo de-
derat. ut infra domum epiſcopi monaſterium clericorum co
ſtituerem & placuit ſancto epiſcopo mihi condeſcendere &
ſic cum eiſdem in omm paupertate uiuere cepi-non mandu/
cans carnes. niſi dum hoſpites ueniunt ſed tantum olera &
legumina abſq; oleo uel butiro. ſicut ante uobiſcum cu gau
dio facere conſueueram. Igitur fratres mei licet in cathedra

epitcpprline
nete conzrul
rumpoſello
Nainentum ma
ummaznlfce
Oultenel Aan
umfratres⸗g
cnmſperannut
Dtudinegion⸗
Predtone E
Pꝛupetesde
Aerepaupete
Obelentes.
ocoredo⸗
echgnetun
ſuupetſecuro⸗
gieilſou ſoo⸗

Entonel

V
1

Ybiſciinete
O cſuampl;

Imin.. Valde
10, erquam
Adorauerate
moyiDimit
de
malitnasoo
dlis etnn
lebloyſeso
Cationeme
Uoltcttur.
Eemlun

Mpekcuſilis nes
eonmfſo
D ummen dedn
rwenpzhngun
Ammmeos co
rsnner
meſno Ad hicn
1 WCönCN. het
uickbon epſſcot
nmhmltdone
MAmmade. Mh
medeyſnſtg

lacobumCmlen

oprunon dn
NNCrteb n

Alacob uner c

eoprebanidel
s LininhI NH

Cenrer opaul urle
tuoluatzree i
oſnc del ee
be iallo ,
Aot NNc
Oluerunt Edaun
na Uolvenun,4
deqo nunlit
uia hoe M

—

epiſcopali me uideatis. paupertatem mihi carã ſponſam te/
nere congratulor. quia ipſa eſt etiam Chriſti ſponſa ſancto/
rum poſſeſſio beatorum uita fidelium ſecuritas clericorũ or
namentum manachorum uita nobilium pulchritudo diui-

tum magnificentia. Hec enim eſt illa ſancta paupertas quam

qui tenet & amat. nulla indigentia laborare poteſt. Nec mi-
rum fratres.quia ſibi datur omniũ dñium poſſidere. Ipſe eſtł
enim ſperantibus in ſe theſaurus in paupertate ſolatium ĩ ſo
litudine gloria in abiectione honor ĩ cõtẽptu ũbraculũ ĩ oĩ
ꝓtectione. Eſtote igitur pauperes fratres mei. qm̃ exaudiuit
pauperes deꝰ & deprecationẽ eorũ audiet auris ſua. Tũc enĩ

uere pauperes eritis ſpiritu. tunc uere beati.tunc benigni. tũc
obedientes.tunc ueraces. tũc ñ ficti. tũc oĩs mali ignari.ſi ue/

ro corde & opere pauperes ĩueniemini. Quã gram nobis ĩpe

trare dignetur beatus primicerius martirum Stephanꝰ?: ꝗ4 ꝓ
lius perſecutoribus exorauit dũm nrm ieſum xpm qui cum

pre & ſpᷣu ſcõ uiuit & regnat in ſcła ſclorum. Amen.

(Quando receſſit de ordine ſermo. xxiii.

RATREsS mei & leticia cordis mei tp̃s eſt ut re/
uertar ad eũ qui ẽ & qui miſit me ad uos/ uos ue/
ro nolite cõtriſtari. nec turbetur cor ueſtrũ. roga
. bo enĩ patrẽ ut ipſe uos cuſtodiat. & maneat uo/
biſcũ in eternũ ſpũs ueritatis. Iterũ ẽt dico nolite de meo re/
ceſſu ampliꝰ contriſtari. ſed ſemper orate pro imicẽ ut ſalue
mini. Valde enim ſeruis dei & ſolitariis ẽ neceſſaria ip̃a ora/
tio. per quam deus placatur per quam deus inclinat ad nos.
Adorauerat eĩ ppłus iudaicus uitulũ cõflatiẽ. & ait dominꝰ

moyſi. Dimitte ut mraſcatur furor meus contra eos cui Moy-

ſes. Queſo o domine quieſcat ira tua. & eſto placabiliſ ſuper
malitias populi tui. Et ecce placatus eſt dominus. O q́; gran
dis eſt in ipſis orationibus cauſa.O q́; grande miſterium. Ec
ce Moyſes orabat in monte. & ioſue amalech deuincebat. ꝑ
Orationem ezechias ſanatur & ſalutem anime & corporis
adipiſcitur. per orationem ſaulus efficitur paulꝰ. & doctor
gentium & predicator orbis terre. Obſecro; ergo fratres ut
e

oretis pro imicem ut ſaluemmi. Deprecor fratres mei cum

apoſtolo primum omnium fieri obſecrationes oratiões Ppor
ſtulationes. cum gratiarum actione. Orate & nolite def cere

& ſi hoſſibile eſt lachrymas fundatis.O q́; magnũ ueſptinũ
ſacrificium deo obtuliſtis. lachrymas cum oratione effũder᷑-

Duuma eniĩ ſcriptura aliquando nos ad lachrymas aliquan/
do ad gaudiũ nos inuitat. Sepe enim dicebat ſaluator diſci-

pulis ſuis. Beati qui lugent in hac uita. qa gaudebunt ĩ eter-

na uita prius enĩ dolẽdũ eſt. ſed poſt dolorem gaudium ſub
ſequetur. quia beati qui lugẽt Sed poſtea dicit ſaluator. gau
dete & exaltate quomiam merces ueſtra copioſa eſt in celis:
que quidem merces ueſtra per lachrymas & orationes acqui

ritur. Orate igitur fratres mei in heremo. orate nolite deficè/

re nam ſicut proprium eſt canibus latrare ita proprium ẽ he
rem cultoribus orare. Bonorum enim oratio : locutio eſt ad

deum. quando enim ſerui dei legunt. deus ſine dubio eis fer-

uenter loquitur.Sed dum orant. cum deo ſuauiter locũtur.
Ipſe enim ſapiens eſt.quia ſub paucis uerbis multa compre/
hendit. & quicquid neceſſe eſt ilariter tribuit. habundantius

& perfectius ꝙ; homines ſciant uel ualeant cogitare. O fra/
tres mei dilectiſſimi clamate in heremo. Vlulate ĩ hac uaſta

ſolitudine- uociferare non quieſcatis. clamate orando. & no/

lite deficere. clamate non ſolum uoce ſed maxime mente.
Ecce ſemper audiſtis aues in deſerto cantantes & lau/

dantes deum factorem ſuum. Et ſi cantare non poteſtis: quia

ſenes multi iam eſtis. mente tamen nolite tacere. nam & tacẽ
tes exaudiuit dominus: nec tantnm locus queritur q́;tũ ſen/

ſus. ecce enĩ Ieremias confortatur in carcere. Damel ĩter leo/

nes exultat. Tres pueri in fornace tripudiant. Iob in ſterqui
linio nudus triumphat. paradiſum de cruce latro innenit.

Suſana inter ſenes defenditur. Stefanus de torente in celum

ſuſcipitur.& inter lapidantes pro ſaulo exauditur. nõ eſt igi
tiuir locus in quo non debeamus orare. quia deus ubique eſt.

ubiq; nos exaudire dignatur. Orate igitur ſemper & in om/

ni loco ut ſaluemini.non ſolum unuſquiſque pro ſe.ſed pro

Ommbuso

letantumtos
ſipoonnb.

ſandzcolum
nuntuangel
unm corona.c
bernorqulte

uin te perſe

am holocan

dubrtamus.

Aigmn eſficien
pterer Enod
a multum!
locenosora
liglats. non.
Khumle
Puna rouett
lnſaprurar
pomunusr

Cupuurtum

Wumng enum
bes uidcnane
us ſadende
Wum dori
neseperiun
Drehendun
Eisbonnsc
es enim
ue uero
udentur.

aſt

ſctiprs ANn

L Ciletrur

dtachmirt

itants nien
dne ritss h
r Anolne detcne
Cbrſannor clſ/

Adnſaluncn gan

190
Ta TeE Rnn
(Cetota I ul

rnenolne ene
mein Noprnmi
Niuo ocnnoete
ufrecboo el
ſunmrerlorinn.
s mlacN
Pun habuncdaneis
raztn,0 f
lluei hxudt
nIeCrNdOANN
Amune m⸗
ntmmes A
reon eſogt
õ
gennuriin
e. Dintin
nt.lob nM
le lano nmen⸗
iorenen a
audnu ni;
1dens .
ſnge een
negyl⸗

(A:
Cll

—

4

☛ S=

8

omnibus orare debemus. Nam ut ait pater Ambrofius ſigp

te tantum rogaueris. ſolum tuum meritum poſſidebis. Sed
ſi pro ommbus rogaueris. omnes pro te rogabunt. O oratio

ſancta columna ſanctarum uirtutum deitatis ſcala uiduarũ
maritus: angelorum cognata: fundamentum fidei: monacho
rum corona: coniugatorum lauamen. beatus qui te amat,
beatior qui te frequentat. Beatus qui te aſtringit: ſed beatior
qui in te perſeuerat. Beatꝰ qui tecum lachrymas fundit. quo
niam holocauſtum ſanctum deo & immaculatum offerre nq
dubitamus. Flete igitur fratres orando & nolite quieſcere. utx
digni efficiemini gratia dei. Sed dicetis ecce multi ſumus &
preter Enodium Alepium & Põtianum qui de ſcriptura ſan
cta multum nouerunt. omnes groſi & Vdiote ſumus igitur

doce nos orare. o fratres mei. licet groſſi ſitis. & ſubtilia non
caplatis. non tamen debiliores uos reputo ſed cariores igna
ros & humiles q́; ſapientes Elatos & ſuperbos. Dei tamen

Fratia pro ueſtra ſalute ſufficit ꝙ habetis. Licet enim medul
lam ſcripturarum non intelligatis ſicut Henodius Alepius

& Pontianus: qui rome diu mecum commorati ſunt. tamen
ſcripturarum corticem uos intelligere non dubitamus

diximus emm primo uobis quod pſalere orare & mani/

bus laborare debeatis quando neceſſe fuerit. & ſi uobis tem

pus ſuperfuerit dicere pater noſter non differatis. Ipſa

enim dominica oratio appellatur in qua ſeptem petitio/

nes reperiuntur, in quibus omnes ſpecies orationis com/
prehenduntur, quibus deum interpellamus pro appeten/
dis bonis & pro uitandis malis aut pro dolẽdis commiſſis.
Tres enim prime petitiones pertinent ad eternitatem. Re/-
lique uero quatuor ad hanc uitam temporalem pertinere
uidentur. quia & panis quottidianus. ſcilicet ipiritua/

lis licet ſit ſempiternus. ad hoc tamen tempus pertinet in

quantum mimſtratur anime quibuſdam ſignis dictis uel
ſcriptis. & ideo panis dicitur. quia laborando & diſſerendo

diſcitur. & ita quaſi manducando deglutitur. Nũc quoq; pec

cata dimittuntur nobis. & nos dimittim? aliis: que petitio ẽ
R e li

inter quartam & ſecundam Et nunc temptationes qᷓ noſtrã

uitam infeſtant. & ipſa liberatio a malo ad hanc uitam perti
net.quia dei iuſtitia mortem incurrimus. unde dei miſericor
dia liberandi ſumus. que cum ita ſint: ipſarum petitionũ uer
ba diligentius pertractanda ſunt. ut intellecta maiorem gene
rent cordis affectum. & ꝙ petitur ad uelociorem perducatur
effedum. Orate igitur fratres dicentes pater noſter. referẽtes
gratias largitori ommium bonorum: qui dulcedo noſtra eſt.

uita & reſurectio noſtra eſt. ſpes noſtra eſt. & lumen oculorũ

noſtrorum. baculus ſenectutis noſtre. donans nobis ſenſum
ut eum agnoſcamus.& ſecreta ſecretorum ſuorum intelliga/
mus. Ipſe eĩ nobiſ dedit efficatiam in opere: gratiam inter ele

Ros afftectum in ſuis & ſuorum preceptis. Solamen & conſtã

tiam in aduerſis cautelam in proſperis & timorem. & quocũ
q; uertimur ſua grandis miſericordia nos preuenit. O fratres

mei non negligamus orare non carnem domare non uigila-
re. Et tamen quid e retribuemus qui non permiſſit nos ſub⸗
mergi cum in mari magno eſſemus. Ecce enim conſumpti era
mus & nos liberauit. Errantes eramus in ſeculo: & reduxit
nos ad uiam. Ignorantes eramus: & docuit nos ueritatis uiã.
Non igitur tedeat nos orare: quia non familiam regere ſed tã
tum deo placere debemus. Et ut bene pſalere & orare poſitis
abſq; magno corporis impedimẽto: de bonis epiſcopatus ec-
cleſie yponenſis. C. Lueſtimenta cum calciamentis uobis di
lectis fratribus deportari precepi: ut tempore frigoris q;tum

neceſſe fuerit unus quiſq; recipiat: reponentes ea & cuſtodiẽ

teſ in cõmuni ueſtiario cum omni diligentia & caritate ſcien
tes ꝙ uera caritaſ non querit que ſua ſunt:ſed que dei. Sic au
tem facientes non deficietis. Deus autem pacis qui eduxit de
mortuis paſtorem magnum ommum in ſanguine teſtis eter/

ni dominum noſtrum leſum chriſtum. aptet uos in omni bo

no. ut faciatis uoluntatem eius.faciens ĩ uobis ꝙ placeat co

ram ſe per chriſtum ieſum: cui eſt honor in ſecula ſeculorũ

Amen. Orate pro nobis fratres: & ante meu receſſum cupio

uos ſalutare in oſculo ſancto.

Sermo ſancti Auguſtini de ieiunio. xxiiii.

nuntran

9 lteskhuml
YCrumeuunun

us ut telurgan

.
.

ocnumtuta
Glancs
ſerapan⸗
cokdanpren
Videre iucut
perblekon⸗
ſepeaucltts

(A Mpdansr

Utuntai
ſuuteennt.
lerovent Na
Knthnusſu⸗
Ublonquan
Ulcdians mee
Gnmater u
RNachtaoen
kellzerith
bora ſuper
Ia tegnohe
Fenum am
Babllon hee
Goneplenns
Iuuncfrate
luseſt cce⸗
bitiodun
lasbtieo
ismils.
Uncere al

Raionez naſti
hancuran
undede nſendt
mun ennoni ue
chmenzene
oNpecucaru
EONE. Teftites
etonoſhaett.
Amenocnoni,
mnsnos ENu
nüucmmmclgr
GoGiNNINN
Shmndati
Lumoren doan
PPreuem linea
domaeron ugie
npemmſitnuſt
mimconiumven
nſeculo: Andn
1r nos udn,
mhammanlii
Iae epol
nerlinknndi
luamemsos
en b n

1
C
tas ut reſurgant. Tu reum illuminas & ſanas. ut uiuat. O ie/-

ℳ
Cequenter audiſtis fratres cariſſimi ꝙ ieiumum
eſt res ſancta: opꝰ celeſte: ianua regni: futuri ſecu/
+Ii forma ꝙ ſi quis iuſte perfecerit dei ſocius exti/
mabitur: ſibi coniungit᷑: & ſpiritualis efficitur. p
iunium fratres mei proſternuntur uitia: augmentantur uir
utes: humiliatur caro: dyabolice deuincuntur uirtutes. O ſa
rum ieiunium. tu corpus refrenas ne ſurgat. tu umrtutes inci

iunium tu ſuaue es bonis, tu odebile es malis. tu delectabile
es ſanctis. ſed deteſtabile prauis. O ſacrum ieniniũ. tu diuina
miſteria pandis que ſapientie & prudentie ſunt agnoſcis. re-
cordari preterita facis, ordinare preſentia nõ negligis. & pre
uidere futura feſtinas. Sed cauete fratres mei:ne ieiunãdo ſu
perbi efficiamini: ne cupidi:ne auaritia uel ypocriſi pleni. Nꝗ
ſepe audiſtis: ꝙ babilon ciuitas magna & populoſa & inimi/
ca Xpilanis ydolis ſeruiens. diuerſis erroribus mãcipata. quã
ut dicunt aliqui gigantes eam edificauerunt. ſed ſuperbia in
Hlati fecerunt in medio turrem:que uocata eſt babel. Poſtea
uero uenit Nabucodonoſor & amplificauit eam & ditauit.
& inflatus ſuperbia clamauit & dixit. Non ne hec eſt ciuitaſ
babilon: quam ego edificaui in domum regis: in robore forti
tudinis mee & in gloriam decoris mei eſt? & dum rex ſic ex-
clamaret: uox irruit ſuper eum dicens. Tibi dicitur rex re-
gnum tuum tranſiet a te. ab homimbus eiicieris. & cũ beſtiſ
feriſq; erit habitatio tua. fenum ut bos comedes. & ſeptem tẽ
Fora ſuper te mutabuntur:donec ſcias ꝙ excelſus dominat᷑
in regno hominum. Et ſic uidetis ꝙ ſuperbiẽdo regnum ter
renum amiſſit & ſenſum: quia cum beſtiis habitare uolebat.
Babilon hec fratres mei mundus iſte eſt:qui plenus eſt cõfu⸗
ſione:plenus erroribus: iniquitatibꝰ: & ueneno malitie. Ecce

nunc fratres mei quomodo totus mundus in maligno poſi/

tus eſt. ecce quomodo dyabolus regnat ĩ eo: dum regnat am
bitio:dum dominatur perfidia: dum conculcatur ſmplici-
tas,Et ideo fratres hec omnmia agnoſcentes caueamus a cun
ctis malis, ſcientes ꝙ per ſolam humilitatem omnia mala
uincere uale mus: ſine qua noſtra ieiunia nobis nõ proderũt.
e iii

hec eſt per quam ad uitam intrare poterimus. non ergo exto
l! debemus ſi ieiunamus: ſed humilitatem ſeruantes ſꝑ philo
ſophari non deſiſtamus. Quid enĩ eſt philoſophari niſi mor
tem premeditari. Ad regnum enmim celorũ non conducit nos
gloria mundi. non multitudo diuitiarum. non nobilitas ge
neris.non ſcientia. non ſapientia. non facundia uerborũ. ſed
ſola gratia Chriſti & uirtutes & opera. Eya igitur fratres cõ
ſiderate ad quid huc ueniſtis ad quid heremum concupiſtis
quid agere uoluiſtis. quod officium habere deſideraſtis. Om
nes uno ore dicetis. deo ſeruire optamus. Et quia ſic eſt: pro/-
pter ea attendere feruenter debetis: ꝙ ueſtrum officium eſt ñ
ſolum carnem leiuniis & abſtinentia eſce & potus affligere:
q“tum ualitudo nature permittit:ſed etiam mundum cõtem/
nere: peccata deflere. & non doctoris appetere cathedrã: ſed

in cinere & cilicio perſeuerare in heremo uſq; ad mortẽ de/
bemus. Adiuuet nos Chriſtus filius dei. quẽ credimꝰ? ieiunaſ

ſe Aadraginta diebus & quadraginta noctibus: qui eſt bene
dictus in ſecula. Amen.

4 Sermo ſancti Auguſtini epiſcopi de ſando Hieronymo que
modo fuit cardinalis & quomodo reliquit cardinalatũ. xxv.

Egimus enim fratres cariſſimi ſanctum patrẽ Hie
ronymum cardinalem fuiſſe ĩ eccleſia ſancti Lau
rentii martyris: & quia romanos de auaricia & fe
tida luxuria fortiter reprehendebat. ab eis per ue
ſtem mulièris: (ut iam audiſtis )eum proclamare in populo
uoluerunt.ſed deo auxiliante ſanctitatis fama minmime dimi
nuta.romam tãdem egreſſus eſt. & cum Paula & Euſtochio:
quas in fide Chriſti nutrierat: earum patre rogante: ut nobis
per epiſtolam ſcripſit.aſperrimam uitam ſanctus pater Hie-
ronymus du xit. in tm̃ ut neminem legere audiam fideliũ mo
dernorũ auſteriorẽ fuiſſe. Itaq; fratres ẽt nos: ut uidiſtis:mũ/
dum deſerrere uoluimus. & ad nemora. cum Hieronymo fu/

Sere concupimus. & perſeuerare ſecundum apoſtolicam ui/

tam deſideramus. propterea diligenter attendamus ut ſancte
& iuſte in heremo, conuiuamus. Scire enim debetis. ꝙ demo

mHnndusi—

nouideam
Cunchrunt
ſhcaecebe
gleingulaf
Atſineculpa:
Ei nn
uemerpec
nant
Gdenr enin
ſtanez. lune
Uotumieiun
Uibusadin
Acenmeg
tninetſtalt
Deassgdaln
lntqodn
4pn, P
fegrnumaln
nun nos
umImme
DudAmd

Mordta

(ckpadeum

bkatla. Mi
damnatun

fonpalumr
Aqusnp

merbiarez

(Otdan

nltumutde
clmuscen

uka men-
reſtorer

leznatt

honetgoee
mantesſophio
ſopham mumet
Mon conductnos
non nobllas ze
ad uebori ſe
1gnur fams0
mumcpds
dlcernn.0
naſccho⸗
mcccundi
Lporus ae
Imundumcörem
ecaetiſ
ſqHad nonict
egechm eun
busleliu

Aieronymoc

ndun mißt
rlelatniklan
deaai
Har beble
ur n Mul
1mmme dn
1u Eulocho.
vnen on
upud
umicelü
cſtet/
Humnſu
oColund.
m lnct

rantibus ĩ ſolitudine ieiunium ualde neceflarium ẽ. Sed pri

cimus clementiam poſſid

& regnat in ſecula ſeculorum. Amen.

mo uideamus quid ſit ieiunium. Quid enim ẽ ieiumum mniſi

cun ctorum membrorum debita ſatiſfactio. Membra enim ſa

tiſfacere debent: propter peccata que commiſſerunt. Vnde ſi
quis in gula peccauerit ſatiſfaciat ieiunando. nam qui ſolus

eſt ſine culpa: ſolus ẽ & ſine pena. Sed quoniam null? ẽ ſine
culpa. ideo nullus ſine pena uiuere debet. Oculus enim meꝰ
frequenter peccauit. quia pPer eum mors intrauit in animam

meam. Claudatur ergo oculus: & patiatur: ne ꝙ eũ delectat
uideat.ſic enim de ſingulis corporis membris faciendum eſt
fratres. Tunc enim magnum: tunc deo acceptum: tũc ſibi de/
uotum ieiunium reddimus: dum ab iniquitatibꝰ & uolupta/
tibus abſtinemus. hoc eſt magnum & perfectum ieiunium.
Sic enim agentes ſancte & iuſte & pie uiuere dicimur. Pietas

enim eſt cultus:deo reddere quod debet, Sic talis iuſte uiue/

re dr. & qñ deo reddit qd reddere debet. & ceſaris ceſari. Im

pietas ꝗd aliud ẽ quã vdolatriã committere: Multi tamen di
cunt quod impietas ẽ quando pauperibus hominibus ſua ñ
elargitur. Propterea fratres mei ſcelre uos uolo. ꝙaliud eſt

peccando nos ipſos offendimus. Facinus quando proxi/

flagitium: aliud facinus: aliud impietas. Flagitium e dum ½ 5⁵„ f. —

mum. Impietas quando idolatriam committimus. Similiter

aliud eſt miſericordia: aliud eſt clementia: aliud pietas. Miſe

ricordia circa naturam. Clementia erga iuſticiam. ſed pietas

erga deum uerſatur. Et quia groſſi eſtis fratres ueniat uerbi

gratia.Miſericordia eſt dum ſi quis uidendo aliquem iuſte
damnatum duci ad ſuſpendendum naturaliter mouetur eiq;

compatitur & ita motus a ſuſpendio eum liberat. Similiter

ſi quis rapuit pauperi aliquid boni. & ueniat alius & rapto/
Ii eripiat ea. & pauperi reddat: talem dicimus habere miſeri

cordiam. Clementia uero eſt ut ſi quis iniuſte hominem pu/

