ri ab omni labe peccatiad requiem tranſire poſſitis. Non ar
bitremini uos in hoc mundo diu manſuros quia mmirum
peruenit ut poſt dominicum miſſum preceptum. nec umus
hore momentum concedatur in hac uita conſiſtere. Cauete
igitur ne in exitu ueſtro triſticiam faciatis angelis. & gaudi

um inimicis. Scitote uero ꝙ cum anima a corpore euellit᷑.

ſtatim aut in paradiſo pro meritis bonis collocatur. aut cer
te pro peccatis in inferni tartara precipitatur. Eligite modo
ꝙ uultis & hoc iam in uita diſponite aut perpetualiter gau

dere cũ ſanctis aut ſine fine cruciari cũ ĩpiis. Itaq; fratres uel

pene uos terreãt ſi pᷣmia nõ muitãt. & pñs ſeculu ſi deſpicere
non ualetis uel cũ iuſticia poſſidere. Qui in adoleſcentiꝗ er-

7

rauit ſaltem iam in ſenetute reſipiſcat. & mala que peccan⸗
do commiſſit, penitendo iam expurget. Ecce paulatim defi
ecit mundus d& cuncta que uidentur uelociter tanquam ue/
Terzina umbra tranſcurrũt. Ecc e ꝙ olĩ pronuntiabatur. pre
ſenti iam tempore perſpicue iam cernitur. Subtrahunt᷑ ut ip
ſi uidetis omnia bona & creſcunt cottidie mala. Nolite ergo
fratres iam mundum diligere. quem tanta cernitis cum uelo
citate tranſire. Nolite in eius amore anchoram cordis iam fi
gere. quem ſic ad finem conſpicitis declinare. Preſertim cum
apoſtolus clamet ꝙ amicicia huius mundi inimica ſit deo,

Si enim ipſe mundus non diligeret diligendus utiq; nõ eſſet.

quanto magis nunc dum ipſe nos odire probatur. quos tan
tis malis inſequitur. a nobis omnino Pernenadus atq; fu/
giendus eſt. Vitam ergo eternam ex omnibus precordus ue
ſtris amate. q́; nunquam in ſecula ſiniatis. Illic ſeſtinate ubi
ſemper uiuatis. & ubi iam mori nunq; timeatis. Si enim ſic

amatis iſtam uitam miſeram fliidamq; ubi cum tãto labore
uiuitis. & ubi uix currendo ſatagendo. ſudando ſuſpirando
neceſſariis cordis ſatiſfacitis. quanto magis amare felix bea/-

titudo eſt. Vbi etiam implebitur illud quod dommus ĩ euan
gelio dicit. Erunt homines ſimiles angelis. Et illud fulgebũt
iuſti ſicut ſol in regno patris mei.

porum. Ibi iam non erit ulla triſticia. nullus ibi labor. nullꝰ
dolor. nullus timor. nulla mors. ſed perpetua ſemper ſanitas
perſeuerat.nulla ibi conſurgit malicia: nulla carnis miſeria.
nulla egritudo. nulla omnino neceſſitas. Non erit fames. nò
ſitis.non frigus.non eſtus.non laſſitudo ieiunii.nec ulla tem

ptatio inimici. Non peccandi uoluntas nec delinquendi poſ

ſibilitas.ſed totum leticia. totum exultatio poſſidebit. hoĩes
; ſociati angelis ſine ulla carnis infirmitate uernabunt.Erit
ibi iocũditas ĩfinita beatitudo ſempiterna quã ꝗ ſemell adipi
ſcit᷑ ſꝑ tenet. Nihil hoc loco magnificẽtiꝰ. nihil glorioſiꝰ. ni
hil clariꝰ. nihil pulchriꝰ, nihil ueriꝰ. mihil illa bonitate ſince
rius. nihil illa habundãtia copioſius. Ibi iã ñ formidabit for
riſſimus hoſtis quii cupit iugiter animas iugulare, nec fa-
eles omnino turbulenta tortoris. non incutiet timorẽ barba

Qualis putatis tunc erit
ſplendor animarum. quando ſolis habebit claritatẽ lux cor

foruminm:
inlo loco
eſtus.nec
tur. nullus
ſecurioro
ſed nenart
tmbuutur
is auc uit
lent bus
modoſech
mino aux
tanta beat
ſtinemus
na ſunt.ut
eſſe in hoe
tranſeunte

Ppendamu

A ngeloni
tanteoan
Clcönngent
num Kangel
WN
Nad uidere
gen ellüen⸗
lenuspol
ſosreuoee
ͤece⸗
ii Uldere ac
um cüter
iur Tune ur
lesqueci,
ineo ſexn ur
Tnt. ſine
Abaquls
nelurgent l
dui ie lab

alaeperenn

e paulann c
tanqun e
nuntebengt
bwahuntun
. Molreers
muscun uelo
nNsd

Drenn cn

mimnca ſn n⸗

uuniqgröee.

Danr a
mendnu
1s erolclun
Une Elnuen
I5. lenn
ſcumtäro lian
co ſuſinnd⸗
mue en ber
ommusieuan
llud felddi⸗
Gans wnd d
Jmmmilm 7
id⸗ lbarn
uſena n
camsnma,
men tnon
unn ntni
delouendho
vicenthi⸗
amabunhi
iglenlicn
In gonol 1
nnrneſne

rorum ĩmanitas. nec ulla ulteriꝰ timebitur aduerſitas. nemo
ĩ illo loco glorioſo indiget ueſtimẽto. non ẽ illic frigus non
eſtus. nec ulla aeris ĩequalitas. nullus ibi eſuri nullus triſta
tur. nullus ẽ ibi peregrinus. ſed oẽs qui illic uenire meruerũt
ſecuri ĩ propria unient nõ ultra aduerſabitur caro ſpiritui.
ſed in enarrabilia cum angelis ſempiterna a chriſto premia
tribuũtur & ꝙ oculus nõ uidit ſicut dicit apoſtolus nec au-
Yis aud uit nec in cor hoĩs aſcendit que preparauit deus di-
ligent bus ſe. Ecce qualẽ beatitudinem perditurus erit: qui
modo ſe dum licet emendare noluerit. Iccirco nos fratres do
mino auxiliante dedignemur ultra ſeruire peccato. quibus
tanta heatitudo preparatur in celo. Dum ergo tẽpus eſt. fe/
ſtinemus propitiũ habere dominum. Deſpiciamus que terre
na ſunt. ut adipiſcamur celeſtia. Cogitemus peregrinos nos

eſſe in hoc ſeculo ut liberius feſtinemus ad celoſ uelociter eĩ
tranſeunt & cito tãqᷓ; umbra pereunt cuncta que hic uident᷑

ꝓpendamus cariſſimi fratres quales erimuſ in die iudicii dei
& angelorũ eius conſpectui preſentandi. quando opera nra
erũt ante oculos noſtros nobis ponẽda qualis erit confuſio.

cui cõtingerit ꝓ peccatis ſuis in cõſpetu dei omniũq; homi

num & angelorum erubeſcere qui hic nec unum quidem ho

minẽ ſe peccãtem uult nũc inſpicere. uel qui pauor erit eum

iatũ uidere quem placatũ non ualet unmuerſitas comprehen

dere. illũ ergo diẽ timeamus ſemper quem mõ preuidere nul

latenus poſſimus.illũ diẽ iugiter paueſcamus & ſic actuſ no
ſtros reuocemus cõſideremus qui terror in die illo erit cum
dñs de celo ad iudicandum uenerit. qui metus erit deum na
tũ uidere ad cuius aduentum uniuerſa elementa quatiũtur.

Celum cũ terra contremiſcet. uirtuteſq; celorum cõmouebũ

tur. Tunc mmirũ precinentibus angelorũ tubis. omnes gen/
tes quecũq; ſub celo fuerint. & oĩs homo tam umi q́; femine
in eo ſexu unuſquiſq; quo natus fuerit ĩ mundo boni & ma-

l. ſancti & peccatores uel ꝗcũq; ab initio nati & mortui ſue

rint. ſiue a beſtus deuoraci. ſiue ab igne conſumpti. ſiue etiã

ab aquis abſorti oẽs ſimul in momento tẽporis ĩ ictu oculi

reſurgent. In ipſis ſine dubio corporibus. atq; in ipſa carne
quã hic habuerunt. ſ. in urum perfectu in menſuram etatis

plenitudinis Chriſti ĩ qua & ipſe dñs reſurrexit a mortuis.

Et oẽs ante iudicium Chriſti ueniẽt pariter que electi & re/

robi oculis ſuis uidebunt fihiũ hominis uenientẽ in nubi-
us ſicut & ipſe dũs ĩ euangelio dicit. Tunc uidebunt filium
hoĩs uenientem in nubibus celi cũ uirtute magna & poteſta
te cõſtipãtium agminibus angelorum. & cõgregabuntur añ
eum oẽs tribus terre. & ſeperabit eos ab inuicẽ. ſicut paſtor
ſegregat oues ab edis. & ſtatuit ꝗdem muſtos a deſtris. ĩpios
aũt a ſiniſtris. tũc dicet ad eos qui a deſtris erũt. uenite bene
dicti pr̃is mei.poſſidete paratũ uobis regnũ a conſtitutione
mũdi.eſuriui eĩ & dediſtis mihi mãducafr. ſitiui & ddiſtis mi
hi potũ & cetera que audiſtis in euãgelio. Tunc oĩbus ſbici
entibus oſtẽdet liuores fixuraſq; clauorũ in iꝑſo ſine dubio
corpor̊. ꝙ pro noſtris peccatis uulneratũ ẽ. Et ita peccatores
cõpellens dicet. Ego te hõ de terre humo manibus meis for/
maui. & in paradiſum meum quẽ non merebaris collocaui.
Sed tu me meaq; iuſa contemnens deceptorẽ ſequi maluiſti.
unde & iuſta pena dãnatus ĩferni ſuppliciis deputatus eras.
Poſtea miſertus tui carnẽ aſſumpſi in terris.inter peccatores
habitaui cõtumelias & uerbera pro te ſubſtinui. ut te eripe-
rẽ collaphos & ſputa ſuſcepi ut tibi dulcedinẽ paradiſi red
derẽ. acetũ cũ fele bibi. propter te uepribus coronatus cruci
affixus. lancea uulneratus ſum. ꝑꝑ te mortuus in ſepulchro
poſitus ſum. Ad ĩferna deſcendi. ut te ad paradiſum reduce/
rẽcẽ̃. Tartara adii. ut ĩ celo regnares. Agnoice imꝑietas huma/
na que ꝓ te pertuli. Ecce liuores quos pro te ſuſcepi. Ecce cla
uorũ foramina. ꝗbus affixus ĩ cruce pepẽdi. Suſcepi dolores
tuos ut te ſanarẽ. ſuſcepi penam ut tibi gloriã darẽ. ſuſcepi
mortẽ ut tu uiueres ſine fine.conditus iaeui in ſepulchro. ut
tu regnares in celo hec omĩa pro uobis. ſuſtinui. Ampliora
horum ꝗd uobis debui facere & nõ feci. Dicite mihi nunc.&
oſtẽdite quid paſſi eſtis propter me dominatorẽ ueſtrũ., uel
qd boni egiſtis pro uobis. Ego cum eſſem inuiſibilis & ĩpaſ
ſi bilis.pꝑ uos dignatꝰ ſum ſpõte pati. Propter uos incarcera
tus ſum cum eſſem diues propter uos egenus factus ſum. ſed
uos humilitatem meam & precepta mea ſemper renuentes-
feductorem magis quam me ſequuti eſtis. Ecce modo nõ ꝑo

telt iuſtie
ueltra. Er
poſſidete
eles dub
tuncentn
ſlentache
erattoa
nporeſtan
diabolon
Au & gen
cruciabin
nunquan
lternocn
quet aliq
tur. Sicut
mentaag
penamur
ſsſimlbn
s 1
nlliflunec
molhtn ſ
Rwr⸗
uiſunſegt
gebunt ſe
Aigenribe
cis deofi
tog hucan
Cuntulen
ſekun zrn
ſernnel
lummſe
ulr land
lturg

Büamenms,
ge de
menè n ub;
idebuntülun
na potett
Pes1bunrur 1
ti, ſonpaltor
1 ers. ini
ri, umm de
1 cooltinon
nn Aödſton
uncoibos .
nloſred⸗
Etirapeccnon
ubus net

bns l.
ilann niuk

plulanse,
mer peln7
mul. Uutte ene⸗
i adlr
oNans

wosin ſrlin

niun ni
tinrieu .
Eſuſtibul
Sulah tid⸗
midni, ſ
un⸗ Nlcho

teſt iuſticia mea aliud iudicare.niſi quod mererentur opera
ueſtra. Ergo quod ipſi elegiſtis tenete. Contempſiſtis lucem.
poſſidete tenebras quas amaſtis. Itẽ ĩ perditionem. Sequuti
eſtis dia bolum. Itẽ cum illo in ignem eternum. Quis putas
tunc erit meror qui luctus. que triſticia. que anguſtia cũ hec
fuerit aduerſus impios prolata ſnĩa. Tunc erit malis dura ſe
peratio a dulcedine conſortu ſanctorũ. Et tunc impii traditi
in poteſtatẽ demonum ibunt ĩ ipſis corporibus ſuis. & cum
diabolo in ſupplicium eternum. & permanebũt ſine fine ĩ lu
ctu & gemitu. Procul quippe exulati a beata paradiſi patria
cruciabũtur in gehenam perpetuam. nũquam lucem uiſuri.
nunquam refrigeriũ adepturi. ſed ̊ milia miliũ annorum in
Iferno cruciandi. nec inde ĩ ſecula liberandi. ubi nec qui tor
quet aliquando fatigatur nec ꝗ torquetur aliquando morie-/
tur.Sicut enĩ ibi ignis conſumit ut ſemper reſeruetur ſic tor
menta agunt ut ſꝑ renouentur. Iuxta qualitatẽ uero culpe
penam unuſquiiq; ſuſtinebit gehenne & ſimilis culpe rei ſu
is ſimilibus iungutur cruciãdi nõ ibi aliud niſi fletus & plã/
ctus atq; ſtridores dentium non ibi erit aliud cõſolamẽtum
niſi flame & terrores penarũ. Ardebuntq; miſeri in igne eter
no ſꝑ in ſecula ſeculorũ Amen. Iuſti aũt ibunt in uitam eter
nã in ipſa ſine dubio qᷓ; hic habuerunt. & ſociabuntur ange
lis ſanctis in gloria ſempiterna- Nunquã iam corruptionem
uiſuri ſed ſemper leti ac dulcedine Chriſti iugiter ſaciati ful
gebunt ſicut ſol in gloria & caritate quam preparauit deus
diligentibus ſe. Et erit tũc quãto amplius quis alio hic obe-
diẽs deo fuit tanto ampliorem illic mercedem accipiet. Quã
toq; hic amplius quis deum amauit, tanto propicium eum
uidebit. Benedicamus dominum deum fratres, qui ad leticiã
ſpiritualem congregauit nos. Scimuſ humilitate cordis ſem
per ut gaudium noſtrum penes ipſum ſit. Non igitur pro/
ſperitate aliqua huius ſeculi inflemur. ſed nouerimus felici/
tatem non eſſe miſi cum iſta tranſierint. Non gaudium ue
ſtrum in ſpe futura totum deſiderium uita eterna ſit. Omma
ſuſpiria nrᷣa xpᷣo annelent. Ille unus pulcherimꝰ qui fedos
dilexit ut pulchros faceret. deſideretur ad illum unum cu

Aper

ratur illi ingemiſcantur & dicant ſemper magmificetur dñs
qui uolunt pacem ſerui eius. Amen. ſd
(De ſandta Monicha matre ſancti Auguſtini.ſermo-lyY-ꝰ. un
Onicha mater ſan&ti Auguſtini. cuiꝰ hiſtoria tra halne
hitur ex ſententia ſandti Auguſtini ex nono con Muca
ſeſſionum. & ex duabꝰ epiſtolis quas Auguſtinꝰ llnot
* ſcripſit ſue ſorori perpetue uirgini. Ortor te ĩquit uen
Auguſtinus dilecta ſponſa Chriſti. ut deo ſtudeas ĩ omnibꝰ . lcorde
placere ſicut & caram matrem nouiſti perfeciſſe. Nam dum tatad
eſſet puella ad eccleſiam fugiebat. diu in angulo permanens exbul
uirginales orationes ad Chriſtum fundebat. Dum autem do mco
mum tarde rediret. ab auia ſua uerberebatur. eo ꝙ extra do- gueſt
mum ſine pediſequa receſſiſſet. & totum ipſa puella patiẽter keeshii
portabat. In tota autem puericia ſua nunq; cum puellis lu/ deſite
dentibus ſe miſcuit ſed frequenter in nocte adhuc ĩ puericia Aualhy
de lecto ſurgebat & genibꝰ flexis orationes quas a matre no buriti
mine facundia didicerat.domino offerebat ab infantia autẽ ſcoc
cum ea creuit miſeratio. & naturali affectione pauperes dili liißfeni
gebat.-Sepe panem de menſa ĩ ſinu collocabat & de paterna W
domo fugiens pauperibus tribuebat. hoſpites & infirmos ui ſuc
ſitabat. uicinas litigantes reprehendebat pedes infirmorum ſn
ſepe lauabat. & eis ut puella poterat ſeruiebat. Cum autẽ pa
rentes eius more ſecularium ueſtibus delicatis eãa ornare uo/ Er ö
luiſſent.ipſa contriſtata reſpuebat & cum eſſet annorũ.xiii. Ccupan
eam nobili Patricio carthaginenſi tradiderunt quanto aũt (AAſor
timore & honeſtate. q;ta etiam ſumma pulchritudine domi mrabilt
nus eam dotauerit. quanta etiam pudicicia eam dominꝰ? ma Peromm
gnificauerit certe in breui dici nullatenus poſſet. tamẽ matri Nnnde
monium optime conſeruauit filios in oĩ timore qñi ſufficien Nopeern
ter erudiuit. thorũ ĩmaculatũ cuſtodiuit. Maritũ ferociſſimũ lunde
cũ magno labore in fine lucrata ẽ. Cũ ãt uixiſſet cũ uiro ſuo eſerepe
fere ãnis. xii. reſpexit dñs humilitatẽ acille ſue. & exaudiuit Corcon⸗
lachrymas eiꝰ. Nã ĩſpirauit dñs maritũ. ut deinceꝑps uxorem ung
le ſen

pudicã & caſtã fuaret.O mira res. ꝗa cũ eẽt ferociſſimꝰ. q́;to
affectu carnali ab ea diuiſus ẽ tanto magis mrimonio ſpuali umn uuct

Nn H

1 Mul
10ri
vidond
e Nnd
o panme
Dunaum
wgenmt
nel in

n welds

hri zenl
sa udr
urwaus
Ama dl
(Ehmenn
ormOen
8irwo
Cmaig
tnn
mmdin,

14 D

—

1

==
=

—
=

S==

Tudetn.
1
rni
iſtn
i o i
4iU.

=

t

ei per dilectionẽ cõuẽtus ẽ. Cũ eĩ uixr eius eſſet annorũ.lxxii.

obut ĩ pace. Quantis ãt ſalutaribꝰ monitis & ieiunus. q;tiſq;

lachrymis & oromb' illa uiduã ſcãm caſtã ſobriã & piã dũſ
dotauit mirũ ẽ. oĩa tũ poſt mortem uiri cõtẽpſit.oẽ regnum
mundi & oẽm ornatũ erꝰ reſpuit ꝑꝑ deũ in tm̃ ut nõ ſolũ mr

pauperũ uocaret᷑. ſed ancilla. & ꝗa dũ uir eiꝰ uiuebat ptãtem
ꝓprii corporis ñ hẽbat.16: elioſinas ñ ita largiter tribuebat

ſed mõ ñ ſolũ ꝙ elĩoſinas largiter tribueret ſed ẽt cicatrices
pauperũ limiret. ꝑꝑ qd ei dñs cẽtuplũ reddidit.dũ crucẽ eius
I corde erꝰ infixit & paſſionẽ. Dũ at quadã die p̃uẽta & uiſi/
tata a te dñe.bñficia tua que tu ĩ carne hũano generi clemẽs

exibuiſti ãcilla tua cõſideraret. tãtã gram tatãq; lachryma/
rũ copiam torculari tue crucis exp̃ᷣſſã ĩ paſſione tua adĩuẽit

ꝓ ueſtigia eius ꝑ eccleſiã lachryme deſuꝑ pauimmẽtũ defluen
tes ondebat. Et q;to plus ab effluẽtia lachrvmarũ hortabat᷑
deſiſtere tãto plꝰ fluuiꝰ lachrymarũ oriebat. Tata ãt gra an
cilla xp̃i ieiunãdo alios eellepar , dieb- ꝗbꝰ ad cenã uoca
baf tãq́; ad amarã medicinã accede

at. Erat ãt ei timor caſtꝰ
ĩ corde.tãqᷓ;ᷓ faſcia pectorał.qua cogitatiões cõſtrĩgeret ĩ ore
tãq; frenũ quo lĩguã reprimeret. oꝑe tãq; ſtimulus.ne pigri

cla torperet. ĩ cũctis tãq; regula ne modũ exceder̃t. Timor ãt

iſte tãq; ſcopa purgabat cor uidue ab oĩ duplicitate. Os a fal
ſitate.oꝑa ab oĩ uanitate.nũq; uerbũ ſeculare ab ore eius re/
cordor me audiſſe. ſed in omnibus uerbis ſuis & factis ſem-

per xp̃m primo nominabat tantum timor dii mentem eius
occupauerat. ꝙ non ſolum ab omni ſpecie mali ſibi cauebat

ſed ſpiritu pietatis ad omne bonum prona erat. Satagebat
mirabiliter opera pietatis propoſſe cordialiter adimplere. ſu
per omnia infirmis ſeruire., ſepulturam mortuis prebere or/
phanos cuſtodire ut filios uiduas & maritatas cõſolari. qua
propter multa de arcanis celeſtibus domino reuelante prece
pit. unde tanta ebrietate ſpiritus ſancti ſepe rapiebatur. ꝙ in
ea fere per totum diem quieſcens. dum eſſet rex ĩ acubitu ſui
cordis neque uox neque ſenſus in ea audiebatur neque mi
rum. quia illa pax que exuperat omnem ſenſum. ſepelliebat
uidue ſenſus corporales.in tantum ꝙ uix matrone noſtre &
cum uicine eam pungentes excitare ualerent. In die autem
0

beati Cipriani.dum hec Chriſti ancilla mereretur accipe ſa
cramenta. dũ eſſet in domo fere a terra per cubitum eleuata
fuit. clamãdo que quietiſſima eſſe conſueuerat dicens. uole/
mus ad celum- uolemus ad celum fideles q́; cum poſt ĩterro
garemus quid ſibi acciderat. non reſpõdebat.ſed tanto gau/
dio replebatur. ꝙ omnes ad feſtum producebat. cantans cũ
grophcta ro- meum & caro mea exultauerunt in deũ uuũ.
dum etiam in die pent. eſſet refecta refectione illius panis qiu
de celo deſcendit poſt ſumptionem ſacramenti tanta ſacieta
te repleta fuit. ꝙ per diem & noctem abſq; corporali cibo ꝑ
ſeuerauit. cum apuid hoſtia tiberrina infirmaretur. & ſacra
mentum nobis fideliter peteret. nec dolore ſtomaci uexata

ualeret retinere. uiſibiluer infantulus nocte media ad lectů

dei famule uenit. eamꝙ ĩ pectore amplectens. anmma illa ſan
Gta ad celum uolauit., ergo die. ix. egritudinis ſue. Ivi. anno
etatis.xxxXiii. anno etatis mee. anima illa pia & religioſa car
ne ſoluta eſt. die. iiii.maii: febam & effũdebam tibi domine
preces pro illa famula tua. ut non intrares cum ea in iudici-
um. gratulabar tamen teſtimonio eius quia appellabat me
pium. & cõmemorabat grandem deuotionis affectu. cõme/
morans nuń; ſe audiſſe ex ore meo uerbum durum. aut cõ
tumelioſum ſermonem. Illa famula tua domine continue ſa
tagebat uirum ſuum lucrari tibi quem amabilem & reueren
tem faciebas ſibi expectabat enim ipſa miſericordiam tuam
ſuper eum. ut in te credens caſtigaretu. erat enim iracũdus.

ſed illa famula tua non tantum fadto ſed nec uerbo uiro tri-

bulato reſpondebat ſed quieto rationem facti reddebat quẽ
tibi domine in extrema uita corporali lucrata eſt. Erat enim
ipſa ſerua ſeruorum domine & omnes qui eam uidebãt te

laudabant domine ſcientes & credentes preſentiam tuam eẽ

in corde eius. Fuerat enim unius uiri uxor. & fihos tociens
parturiebat. quociens a te domine deuiare cernebat. Immi/

nente ãt die quo ex hac uua erat exitura. nobis ignorãtibuſ

dne. ipſa & ego ſoli ſtabam ĩcũbẽtes ad q;dã feneſtrã. & ter
rena obliuiſcẽtes loqbamur ſoli ualde dulciter. ꝗlis eẽt ſeõ
rũ uiia.quam nec oculus uidit. nec auris auduut. Et inhueba

„

mus
müͤch
und⸗
thol
lice
Mum

ſitis

1n
108
ſtane
ſepel
ccult
(llka
Fitis
lüfu

Calin

che ſi
n dlenatn
ens vole⸗
voſtiteno
Anto gan
Mans i

deu mud .

Nanisqalt
uſacleta
nancbo
ur. Aſun
acl uert
daad lketi
mail in
e. MaNN
felolact
nbi domue
11n udt
elobar ne
u⸗Cöme/
m. ANR 0
Oonubuel

RRed
dam tun
cidi
lboN.

adehn ue
Abuinn
cchi 4
nmnumt
hosncen
l
nlin

Ausguſtinus iã cõfitetur. Et fideles oẽs ſibi tan

ſium ſcolas, & cũ enodio & alipio
ſolitario Simplicião ſe cõmiſſerũt ibiq; cũ p̃dcõ famoſiſſimo
uiro apoſtolicam uitam tener̃ ceperunt. & ſimul cum multis

mus ore cordis pariter ĩ pna fluẽta fõtis uite.uilefcebat
mũdus iſte ĩter uerbalcũ delectationibꝰ ſuis. Tũc.ait illa filio
unũ eſſet ꝑꝑ q ĩ hac uita aliq;tulũ morari cupiebã ut te ca/⸗
tholicũ xpianũ uiderẽ priuſq; morerer. Ecce cumulatiꝰ mi⸗
hi deꝰ p̃ſtitit. ut te cõtẽpta ẽt felicitate terrena uideã dei ſer/

uum⸗Quid iã amodo hic faciã neſcio. Quid ſibi tũc rñderit

n ſatis recolo.ſed poſt dies.v. decubuit febribꝰ. & ſubtracta

a pñtib cucurrimꝰ. & poſt modicũ reddita ẽ ſenſui. & ĩtuẽs
nos alt. ponetis hic matrẽ ur̃am. ego flebã. ſed fletũ finiebã.

fratres at meꝰ let? cẽ. ꝙ ñ ꝑegre cõmori. ſed in patria cũ uiro
ſepeliri debebat.

bat. Quo audito uultu turbato reuerberãs cum
oculis ꝙ talia dixiſſet. ait ponite hic inꝗt corpꝰſmeũ nihilq;

cura eiꝰ uos cõturbet. Rogo tñ uos. ut ad altare dñi memine
ritis mei ubi fueritis. ds aũt illud reſuſcitabit ubicũq; ſepul

tũ fuerit in nouiſſimo die.

(Caliſtus de cõuerſione ſcĩ Auguſtini epᷣi ſermo.lxii.

Asnus ille doctor & egregius Auguſtinꝰ a uere
fuit norma & ſpeculũ ĩ natura.dum eſſet annorũ
Xxx.maternis orationibus & ambroſii predicatõ
mbus meditantibus. & fama antonii audita, ab
hereſi purgatus eſt. & apud liguriam italie aduenienti
bus diebus paſcalibus baptizatus eſt. Et tũc exultat ligurien
ſis eccleſia. pia eius mater gaudet. Ambroſius deum laudat.
. q́; ciui fideliſſi
mo de babilonica ſeruitute redempto. suna uoce omnes ap/⸗
plaudunt.protinus in fide catholica confirmatus ſpẽ omnẽ
quam habebat in ſeculo derelinquit. & romanorũ & liguriẽ

ſociis uiro preclariſſimo

erant habitantes in placito ſcõ. In diebus ãt illis dum fama

Auguſtini crebreſceret apud oẽs congregatiſq; fratribꝰ ait.

dum in hac nalle mifie ſumꝰ? conſtituti. utrũ boni ſiue mali
ſimus de nobis pᷣſumendũ nõ c.ẽt ꝗbuſcũq; uirtutibꝰ cogno
ſcamꝰ dei gra nos eẽ ornatos. Nã ſiꝗs nĩm bene Oꝑatur. be/
in

eR.

atus tamen dicendus nec predicandus eſt. cũ ſimiles ſimus Ri
nauibus omnibus bonis oneratis de quibus tñ incertum eſt os
utrum ad portum ſalutis perueniant-Nunquid iudas ĩ apo ion.
ſtolatu optime incepit& peſſime finiuit. nuquid etiam pau as
lus male incepit & tamen uas electionis digne uocatus ẽ.no
lite obſecro laudare me. ſed orate ut ualeã uſq; ad mortẽ ꝑ 1
leuerare. Quomiam finem noſtrum deus attendit. hec caliæ n

§ de auguſtino. Mi
8igibertus in epiſtola ad macedonium de beato auguſtino. n

Empore theodoſii ſenioris Auguſtinus uir acu/-

tiſſimus nobilibus carthaginenſibus ortus nata
libus uenit romam. ibiq; ſcolas liberalium artiũ d
anns fere. vi. glorioſe rexit. deniq; mediolanum Iui
uenit. & dum eſſet annorum. xxx. filiuſq; eius annorũ. viii. cl
aduenientibus diebus paſcalibus meritis matris. & predica oh⸗
tione ambroſii. mater eius regenerauit aug ſtmũ cum filo näe
deo dato. & multis aliis fere.xlu. Qui baptizatus auguſtin? ig

mox ad umrũ ſimplicianum perrexit. cuius nomen celeberri
mũ apud fſideles erat. qui ẽt habebat manſeolum remotũ &
a gẽtibus ſeperatum. Cum quo Auguſtinũs fere per ãnũ cũ
dimidio permãſiſſe uidi & oculata fide ꝓbaui. & qm erant ĩ
libertate qĩ uiuentes. licet probatiſſimi umi eſſent atq; perfe
cti tandem ex precepto tanti patris ſimpliciam Auguſtinus

poſt ĩter eos inſtituit. ut uitã apoſtolicam oẽs paruer tene/ “ Klin
vẽt.& nil ĩer eos propriũ diceret᷑.Cõplecto uero anno.matre user
Auguſtini inſtigãte ad ꝓpria reuertitur. & moritur mr Au Wo
guſtini apud hoſtia tiberina. filius autẽ apud carthaginem ni&!
ano etatis ſue. xIx. Cũ ãt eſſet Auguſtinus cũ amicis in affri Auxlt
ca. meditabatur in lege dñi die ac nocte. ſcribens libros. & kllne
docebat indoctos. hoc autẽ ualerius yponenſis audiens pre usdt
gaudio lachrymatur & ſtatim eum ad ſe accerſiri fecit & or vorse
tum ſecretum & remotum longe a ciuitate Auguſtino dona cra be
uit. Ibiq; pꝑius pr Auguſtimis cũ ceteris amicis & fratribꝰ in hnbun
deſpecto kleu.& cũ in credibili humilitate annis tribus ma llose
ſit Deinde cũ in quietudinẽ uenientiũ ferre nõ poſſet. duobꝰ ſitos
fere miliaribꝰ a pdicto loco ſeceſſit. & ad mõtẽ quẽdã altiſſi Ime
mũ abut. ad quẽ per uiam ualde aridã & penoſam adiri po ventio.

—

?l “ MU

reſt. Ibiq; Auguſtinus habitationem ex lapidibus coctis c̊

in ſtrui fecit. & ſic hoĩes fugiens habitabat. Ibiq; compoſuit li
si bros de medicina amime.& de uita monaſtica. de innocentia
ung Iohannis baptiſte & elye. Multi quidem ex fratribus ĩfra ſa/
Fe xa & fixuras montium receptacula ſibi fecerant. & ibi prope
er Pacrem auguſtinum per iactum baliſte ĩ omni ſanctitate ha/
nen. 2 itabant. Erant ãt fere. c.xxii.qui ſub obedientia auguſtini
AAX cõcorditer uiuebat.oĩa putãtes eẽ cõia.uinũ nemo nouerat
niſi qñ infirmitas coegeret.aut ualeriꝰ ep̃s ſcũs ad eos uiſitã
Guin. dos ueniſſet. Cũ ãt appropinquaret feſtũ pent.ſcũs ep̃s Vale
un an rius miſit ꝓ auguſtino. & ĩuitũ pᷣſbyterũ ordinauit. Factus
mnustdai pᷣſpyter monaſteriũ clericorũ ĩſtituit ĩ domo epi. & infra an
lum un nũ idẽ uiuere cepit ſᷣm regulã apłlicã ut hacten“ fecerat. hoc
tohnm at ualeriꝰ ep̃s fecit gꝗa ipſe grecꝰ erat. & ĩdoctꝰ maxĩe ĩ rũden
noru . do hereticis in eorũ erroribꝰ. Ideo auguſtino ep̃o ptatem ple
Aeit⸗ nã dedit p̃dicãdi quotiẽs neceſſariũ ſuiſſet. Nã multi iã here/
aun fib tici ſurrexerãt.cõtra quos dominus augmẽtum inſtituit &
un ordinauit hec ille.
nori 4 INvno dñi. cccc. xxxvii. ſixtꝰ ſedit annis. viii. & die
kinii n “ bus.xxx. eo tꝑe nalla rex gotorũ uãdalos odio ĩi
daai lſectãs. ẽt ĩ africa eos ꝑſequi diſponi ſed morte p
e uẽtus obiit.eiq; ĩ regnũ theodoricꝰ ſucceſſit uan/
ulnu Iaali affrice nauibꝰ irruẽtes ꝓuinciã uniuerſã deuaſtant rapi
ud r ms cede incendiis nulli ſexui parcentes etati uel ordim. ſub
nnomt hoc turbine tribulationis beatiſſimus auguſtinus amariſſi-
urmidn mã & lugubrẽ p̃ ceteris diebꝰ ſue ſenectutis iã pene extremã
husnn duxit uitã. uidẽs tantã ſeuiciã ubiq; craſſari. uidẽs alios ho-
csuch ſtili nece extãctos. alios effugatoſ.eccleſias ſacerdotibꝰ? uidua
lbrr tascuutates cum acolis diſſipatas. accreuit deniq; cauſa me,/
Ncene. roris eius ꝙ ſub ipſius tp̃e yponenſem urbem cui pontifex p—
kerko erat barbari obſederunt. ſed ecce tertio obſidioms menſe fe/
nocnn bribus ĩcubuit ſibiq; ſeptẽ penitẽtiales pſalmos ſcribi iuſſit
rr=n ipſos quoq; quaterinones lacens in lecto circa parietem po/
nbusn ſitos diebus inſirmitatis ſue intuebatur ac legebat. & uber-·
lr, rime ac iugiter flebat. & ne a quoquamimpediretur eius in
ia tentio ante ferme decem dies migrationis ſue, pecnt ad

n b0 0 in

endũ ingrediebãtur. uel eius refectio offerebatur. obſidionis
deniq; mẽlſe. xiii: corã poſitis fratribuſ migrauit ad dominũ
anno etatis. ſue.lxxvi-epiſcopatus uero ſui.xl. iſpanie lumẽ

prefulgidũ propugnauam ueritatis erum excidium.fidei tu
tamentum. oẽs eccleſie doctores tam ingenio q́; ſciẽtia uicit
inſuperabiliter. florẽs tam exẽplis uirtutum qᷓ; effluentia do

QRdrinarum. Et enim tanta ſcripſit. ut non ſolũ ab aliquo toto
uite ſue tpᷣe ſcribi.ſed nec ꝗdẽ poſſint lectiõe ꝑcurri.obut ãt
anno dñi.ccccxlvi. pᷣmiſſa habentur ex cronica bede.-
Nno Leonis quarto. limprandus longobardorũ
rex audiens ꝙ ſaraceni depopulata ſardinia. illa
etiam loca fedaſſent ubi oſſa beati Auguſtini ob
uaaſtacionem barbarorũ olim ab ypone trãſlata
recondita fuerat. legatos ſuos illuc direxit qui dato ma-
no auro pcioſas illas reliquas ſecum detulerũt. & ad urbẽ
Ianuenſem regreſſi ſunt.ubi prefadtus rex occurrens cũ gau
dio corpꝰ alimficũ deuote adorauit. & reuerẽter excepit. Sa
ne rex & ſui inde progreſſi cũ p̃cioſiſſimo illo theſauro ueni
unt ad q́;dam uilla interdonẽſi epiſcopatu ſitam. & cũ in co
rus ſanctiſſimũ tollere uoluiſſent. ita ſtetit ĩmobile. ut nulla
uis humana poſſet illud mouere. quod uidẽs rex nouit. ꝙ ſi
beatus cõfeſſor ex loco illo ſe tolli permitteret & tranſduci
papiam. ullam cum oĩbus apenditus ſuis concederet ſeruiẽ-

xibus ipſi perpetuo poſſidendam. uoto facto atq; firmato co

rus ſanctiſimum inextimabili facilitate ſuſtolitur & ticinũ
uſq; tranſunctum. claro ac pariter populo concurrente ho/
norifice ac gaudenter ſuſcipitur & in baſilica beati Petri in
qua prefactus rex cõſtruens celum aureum digniſſime collo
catur. Facta eſt autem iſta tranſlatio. Anno domini. ccccccc.
XXI. Cc. &. Ilxvi. annis ab eiuſdem confeſſoris tranſitu iam de

curſis ꝙ autem in predicta eccleſia corporis eius precioſus
theſaurus ſit reconditus ſtupendo & euidenti miraculo elu

ceſcit. Si ꝗdem ĩ ſupradicta eccleſia ĩ qua iacet puteus ẽ.qui

aliquot ãnis ĩ die ſeſti eius ſuꝑhabũdas. totã ſcriptam peref
Huxit. in ſignũ ꝗa ſicut aqua illa ſordes diluit ſic ſordes he

reticorũ ab eccleſia effluens eius doctrina abſterſit.

ſe nulllũ ingredi. niſi his tm̃ horis quibus medici ad inſpici

Ungenn
Atrcam
Pemde
K
si
cebat
ſos ſuu
llt. &
lemita
lls mo⸗

15 10
lenn

lun
enech

ſidons
dommni
melum
nſideiu⸗
tia uiet
nna do-
nototo
N

luo mr
adube
nscüzal
epn.
wben
minc
nulla
unſäuc
aſe⸗
rma—
A tonn

ne kN

nbenn

meCRN.
1cCNN

—

rals
elloel

inli

. ☛

¶Extractum ex cronica archiepiſcopi florentini antonint in
calce tertie partis. ubi contra opinionem ſtolidam aſſerentiũ
beatum Auguſtinum non prius religioſum fuiſſle q; epiſco
pum nec habitum nigrum aliquando portaſſe.
Otãdum etiam ꝙ beatus Auguſtinus habitu re
n ligioſo in triplici ſuo ſtatu induſtus eſt. Nam pri⸗
mo poſt cõuerſionem ſuam & baptiſmum, dicit
Aumbroſius in ſermone de baptiſmo & cõuerſio-
ne Auguſtini. Hunc ſcilicet Augu ſtinum in Chriſto genui
& poſtq́; baptizaui eum indui cuculam nigram. & ipſe ad
differentiam monachorum ſe ſupercinxit zona pellicea perr-
gẽs ad Simplicianũ qui ei bonꝰ apparebat ſeruꝰ dei. & uere
ſic erat.ut.ſ.de mõ umendi cũ eo conferret. & ipſe Auguſti
nus in quodam ſuo ſermone ſic ait. xii. fuimus fratres qui in
duimus cuculam nigram calciamenta & zonam nigram de
ſuꝑ cinctã ad differẽtiã monachorũ.noĩa ãt iſtorũ. xii.ſunt
Auguſtinꝰ ipſe primꝰ ſecũdus nẽbridiꝰ tertiꝰ enodiꝰ.quartꝰ
allipius. quintus pontianus. ſextus adeodatꝰ. ſeptimꝰſimpli⸗
cianꝰ. octauꝰ fauſtinꝰ grecus. nonꝰ cordulius. decimꝰ? ualeriꝰ
undecimus iuſtus duodecimus paulus. Remeans igitur ad

affricam poſt mortem matris in hoſtis tiberinis relictis pro-
pris bonis. & pauperibus erogando monaſterium in nemo
re apud yponiam cnuatem primum conſtruxit. ubi cũ ami-
cis & ieiunus & orationibus uacans ſcribebat libros & do-
cebat indoctos. Et alios per nemora heremi queſiuit religio/
ſos ſiue heremitas. & eos ſecum in ipſo monaſterio colloca/
uit. & cum eſſet in itinere reuertens ad affricam. uiſitautt he
remitas qui erant in montepiſano, aliquibus diebus cum
eis moram trahens. & alios heremitas qui erant centum cel

lis prope romam hec ibi.
onmifaciꝰ? papa octauꝰ cõceſſit oĩbus uere cõtfeſſis & cõtritis
1

Iſcripta orone quadragita dieb? cotmuis dicetib? ĩdulgẽtiã
Olum peccatoru quã ꝗdẽ oronẽ edidit ſcũs Auguſtinus. Et
benedictus papa undecimus hoc idem confirmauit. D
Tdẽptõe mũdi uoluiſti naſci circũcidi.a iudeiſ ĩpro
bari.a iuda traditor oſculo tradi. uĩcuł alligari. & ſicut agnꝰ
ĩnocẽs ad uictima duci.atq; cõſpectibus ãne/caiphe.pilati. &

Herodis indecenter offerri a falſis teſtibus accuſari flagellis
& opprobruis uexari ſputis cõſpui ſp inis coronari. Colaphiſ
cedi. Arundine percuti. facie uelari. ueſtibus ſpoliari. Cruci
clauis affigi. In cruce leuari. Inter latrones deputari. Felle &
aceto potari Et lancea uulnerari. Tu domine. per has ſacra-
tiſſimas penas tuas. quas ego imndignus recolo. & per ſanctã

crucem ac mortem tuam. libera me a pems infermi. Et perdu-

cer̃ me dig neris quo perduxiſti latronem tecum crucifixum.
Qui cum patre & ſpiruu ſancto uiuis & regnas in ſecula ſe/
culorum. Amen.

——

FINIS.

Cnmnpreſſum Mediolani per Teutonicos impenſis Reuerendi
uri dñi preſbyteri Gaſparis lãpugnani iuris potificu periti
dnñiicis olĩpiadibus. M. cCccCc. lxxxxiii. tertio nonas iunias.

4
prim
Incpt
ſermo
lias
b
Kuenn
frarrun
cozne
immt

hei
ſc

corpul
Ris t
d
tontra
font
ſure⸗
leüllger

eplleo⸗
ommb
fegne
tantib

hreſby
Clecte
Putaun
wenſan

8
ſlenar
Kaß
lecort
amic:

Pbzdlis

. Regiſtrum operis. 7
laph a n
er primum ſolium uacat a patre
“ incipit ſed ſi :::
ch ſermo ſo deſiderando
rlnti litas 2:2::3 cCcibi & 123
tpergu⸗ b . 1I
mun, & uenit coningati 1
a fratrum & offerer ::::
cognouit 33:: ponere ::3:38
immitamini comendat
c K
uritas V apponere
anerent, ic 3:3::: conturbet 2:33
n pern corpus expectant 113:3
nnas nis roſis : ualeamus
d 183 ze
contra operantibus 23:3
ro. ut 2 ciſtraſti 2::38
fratres ſi temperiem
refulgere 2::2 ma egritudine
e m 2:::
epiſcopali :::: ſidei 2::3::3
.“ omnibus ::::: deo
frequenterx .2: iſta 3::32
rantibus 2:3:3 to.ſed 2*
f n 33::
preſbyteris 3: ſcit
deletationibus uaſi 3:3:3
putauiſſet olus 3:
menſam 12 ſtiis penitus
g 0 2:2
plenam ei per
& aſinum mus ore
re cottidie teſt 2::332
amici

rr

1.
1 Wu
amn.
MN
RM
u.n
a
Kan.
N
ſriin
Cin
EN.
ſ MWe
SXru
AA.
l.
.li
al.

Pl
S

1 wnil

G6hH

Dermo prun)

(Sermo ſancti Auguſtini epiſcopi de informatione regula-

Gi Auguſtint ad fratres ſuos demorãtes ĩ heremo.

* .
ATRES mei & leticia cordis mei corona
mea & gaudium meum ꝙ eſtis uos pax uo/
bis & caritas cum fide ſemper inter uos adim
— pleatur. Qnia me putatis matrem eſſe anima
ruqm ueſtrarum ideo deſidero ita uos compo
J nere: ut in nobis neque macula neq; ruga poſ
it ante tribunal iudicis apparere. Animabus enim noſtris ũ
ſolum ornamenta ſed etiam medicamenta deſidero prouide
re.Studeo enim diſſuta conſuere. & cõſciſſa ſarcire uulnera/
ta curare. abluere ſordida. reparar᷑ perdita. & ea que ſunt in
tegra ſpiritualibus margaritis ornare. Ego enim margaritas
de paradiſi patria uobis donare cupiens. nullam mercedem
in leculo opto recipere. Niſi quod uobis inſinuare intendo.
patienter audire. & cum dei adiutorio ſecundum uires operi
bus adimplere ſemper ſtudeatis. Sed ante omnia fratres ca-
riſſimi quos iterum parturio donec reformetur in uobis chri
ſtus diligatur deus deinde proximus gꝗa iſta præcepta ſunt
principaliter nobis data. Et ideo fratres dilectiſſimi comorã
tibus uobis in heremo ĩ nomine dei noſtri placeat ſecundũ
apoſtolicam uitam unum ſentire & omnia cõmuniter poſſi/
dere. ſicut ſcriprum eſt in actibus apoſtolorum, quia erant
eis communia omnia. & diſtribuebatur ſicut unicuiq; opus
erat. In hac autem uita permaneam' ut nos ipſos ĩ ipſa deo
auxiliante fortiter teneamus. quia qui perſeuerauerit ſaluus
erit. Si quis autem de ſeculo ad noſtram congregationem ue

nire deliderat. primo precipio ut probetur an uoluntas ex

deo ſit non enim debet eſſe uiolenta. Non fieri coacta ñ mol/
lis ſed ſempiterna. umrilis. conſtans & omni ſpiritu caritatis
plena.atque perfecta Tüc ei proponatur quomodo abneget
