io proferamus. Moyſes emim deo iubente ut iſraelite plebi

preeſſet: apud ſe humilis fuit. & gloriam tanti regiminis con

ſiderans & expaueſcens: ne hoc reciperet:ſe humiliter excu/
ſauit. Sed paulus apoſtolus dei reuelatione amonitus ut le
ruſalem pergeret. nec ignorabat ea que ibi tenere pati debe/
bat. unde cum fidelis uellent eum tenere: clamauit, ego alii
non ſolum allegari ſed & mori paratus ſum pro nomĩe leſu:

ecce lieroſolimam pergit: per reuelatiõem aduerſa cognoſcit:

& tamen hec libenter appetit. Moyſes autem ad proſpera de
ſuo mhil habuit. quia precibus ſupplicauit: ne populo pre-
eſſet paulus. etiam ex ſuo uoto aduerſa ſuſcepic. quia mala
Iminentia cognouit & ad acriora ſe preparauit mo autem
gloriam poteſtatis uoluit declinare & pau. dura & aſpera
uoluit ſubſtinere. Ergo utrumque ſeruorum dei uirtute in/
ſtruimur: ut ſi obedientie palmam comprehendere nitimur:
proſpera mundi ex ſola uiſione ſuſcipiamus: & aduerſa ex
deuotiõe complectamur. Ego ſacerdotes dei altiſſimi ut mul
ti ueſtrum uidere & audire potuerunt ueni ad hanc cumta/
tem cum cariſſimis meis amicis Enodio Simplicio. Aleppio.
Nebridio & Anaſtaſio Securus denique ueni.quia ſciebam
preſulari ſanctum ſenem Valerium. Propterea ſecurus acceſ
ſi non ut haberem in uos poteſtatem:ſed ut abiectus eſſem ĩ
domo domini omnibus diebus uite mee Nec ut mimſſtrari
deberem. ſed miniſtrare & pacifice uiuere optabam in ſolitu
dine. Nihilq; diuiciarum mecum detuli. ſed dei gratia coad-
iuuante fauoratus etiam a ſancto ſene epiſcopo ualerio mo/
naſterium in heremo a gentibus ſegregatum multo labore
fatigatus edificaui.& cum longiori anxietate ſeruos dei ꝑer
nemora habitantes in unum congregaui-& cum eis pariter
uluere cepi: ſecundum modum & regulam ſub ſanctis apo/
ſtolis conſtitutam: omnia communiter habentes & poſſiden
tes: uiuentes in uigilus & orationibus ultra id quod explica
re poſſumus. Quorum fama ad aures ſancti epiſcopi Vale/
rii peruenit & placuit ſibi nos in heremo uiſitare. & ſtetit no
biſcum. xili. diebus: donans mihi ortum amemtatibus ple/
num: in planitie poſitum. & quia a gentibus ſegregatus erat
locus libenter illum ſuſcepi: ut edificarem etiam monaſteriũ

ſtatkum
quo ecl
mee Al
ſupenns
Auia ci
foreub
Pluose
mnam ao
geoſentn
leuoluid
Euohuud
mitteren
Uxorin
dollqu
mhum-
quidap
ſielisa
a
ellasac
enurſi
ſunbus
pusſum.
Neraer
Pauden
I uo
.aſ⸗
ane
lireſi;
munch
nus du
lee.oſte
Aluden
homo
monet.
dere cot

Wmlte er
AWocusu
We Nn be
1mmn, g0
mdonielen

l

eeee
ndo

1
0
5
1

— —

4 2

We s
bands
Ne

Wuuro

Le⸗
,

6

1
4
1
4

„.

l

V.

fratrum: quos tales inueni quales inuenire deſideraueram
quo edificato placuit ei qui me ſegregauit de utero matris
mee. & uocauut me per gratiam ſuam: mihi dicens: aſcende
ſuperius: & ſic cum moleſtia factus ſum epiſcopꝰ preſ byter.
& quia cum fratribus meis ut hactenus feceram ſemper cor
pore habitare non poteram. propterea infra domum epiſco-

pi uos clericos habere uolui. & mox uobiſcum ſecundũ for/

mam apoſtolicam uiuere cepi: & placuit uobis omnibꝰ unũ.
deo ſentire & omnia communiter poſſidere: hec autem face/
re uoluiſtis non coacti ſed ſponte: uſque ad mortem profite
ri uoluiſtis. O preſ byter attente & uigilanter attende ꝙ pro
mittere tuum fuit: ſed dimittere non eſt tuum, alligatus es
uxori:noli iam querere ſolutionem. abſolutus es ab uxore:
noli querere uxorem: quia mecum habes cauſam. ligaſti te
mihi: nunquid te compuli: nunquid te rogaui ut uemres nũ
quid aplauſi promittens: hec eſt illa: abſit omnĩoigitur eſto
fidelis & dabo tibi coronam uite. noli mihi reſiſtere: ſed eſto
uſqꝙ; ad mortem obediens. noli mihi reſiſtere:quia ommis po
teſtas a deo eſt. qui poteſtati reſiſtit deo reſiſtit: non tam

uen ut ſuper uos poteſtatem haberem: ſed tantum ut cum

fratribus meis uiuerem in ſollicitudine. Et ecce nunc epiſco/

pus ſum. & pauperem me eſſe nõ erubeſco. Quare : quia pau/

Peiratem ſeruare ꝓpromiſi. cauete ne pauperem relinquatis.
Pauperes mecum eſſe uoluiſtis. cauete ne a diuitus capiami/
ni uoluntas mea fuit ut ſemper toto affectu pauperes ſimꝰ.
& & ſi non fuerimus:hec paupertas quam foris gerimus: nò́
PaFerractt ed grandis miſeria eſtimanda eſt. Nolite ergo mi
hi reſiſtere. ꝗqa oĩs poteſtas a deo ẽ.nñ eĩ cõtẽnẽda ẽ ptãs: ſiue
mundi. ſiue eccleſie ſint oẽs a deo ordĩate ſunt. nam domi/
nus dum leproſos curaſſet eos ad poteſtatem miſit: dicens

te: oſtendite uos ſacerdotibus. & ad ſamuelem cũ ſperneret
a iudeis: ait dominus: non te ſpreuerũt: ſed me. & ad moiſem:

homo quicunq; fecerit ſuperbiam in ſacerdotẽ: aut in iudicẽ

moriet᷑ cauete ergo ſacerdotes ne aliquis ueſtrũ audeat ĩſur
Sere cotra prepoſitũ uel preſbyterũ:ꝗ oĩum ueſtrũ curam ge

b ii

rit.ipſi poſiti ſint in eccleſia ad ueſtram utlitatem. ut proui
deat quid agere debeamus, ut etiam pro nobis rationem deo
reddant: & unitatem eccleſie cuſtodiant: de qua dominus uo
luit nos eſſe ſolicitos ne tanquam oues non habentes paſto
rem per diuerſos errores ab umrate fidei diuiſi eſſemus. Si
cut enim unus dominus & unus paſtor ſit & unum oulile eſ-
ſe uolhuit. Propterea nolui dominus ſcindi tunicam inconſu
tilem que integra erat. quia non patitur eccleſia uiolari um/
tatem. ideo paulus ait: obſecro fratres per nomen domini ie/
ſu chriſti:ut non ſint in uobis ſciſmata. Sed ſeruare umtatẽ
ſpiritus in uinculo pacis. Nam ſicut multi radii procedũt ab
uno ſole:& tamen umum lumen eſt. ita & nos multi ab uno
capite procedentes. & omnia pacifice. & comumiter poſſidere
debemus inſurgunt enm frequenter inter nos tempeſtates
inimicorum uolentium ueſtras cõcordias rumpere& diſcor
dias ſeminando unionem pacis extinguere agredhuntur uoſ
frequẽter leones Terremini. Vt caput feriendo membra ſaltẽ
moueantur terrore. & quod grauius mihi eſt. non ſolum a
malignis ſpiritibus ſepe mala patimini: ſed etiam a domeſti
cis dilaniamur. & frequenter peiora ſunt inteſtina bella: a 9
bus non cauetur: q; forinſeca: que preuidentur. Ecce enĩ abe
iuſtus a domeſtico fratre occiditur. Eiau fratrem fugientem
perſequitnr: Ioſeph a fratribus uenditur. Et a diſcipulo ſal/

uator traditur. hec omnia facta ſunt mala. quia obedire ne/

glexerunt. ſimiliter accidit Ianuario noſtro: qui colũna obe
dientie: & paupertatis inter nos eſſe uidebatur. cuius per di/
ctionem frequenter flere & ululare debemus: nam ad nos cũ

lachrimis uenit & paupertatem quam diu uiueret: ſeruare
promiſit. & tamen niueam agrum nobis ignorantibus in ſe

culo poſſidebat: O profeſſio mortifera. O proditoria promiſ
ſio: ore dicebat & corde odiebat. ſanctum credebamus: ꝗ om

mibus peior erat: & ſic annis.xii. & ãplius. Ianuarius noſter

ut uidiſtis & audiſtis male uixit: & male moritur quare uel
quomodo male uixitniſi quia ꝙ ſuum non erat ſecrete te/
nuit. Quomodo etiam male moritur miſi quia in fine ſe non

pno
ſtamenn
Ouline
Neniam
Nleulepr,
uslglcun
elltinos
Deumnat
eeam
Ohereme
Kei
lene re
les ſins
Glminn
nitesſa
entie⸗es
e vos

os enim

ſcutlotes.
l:C⸗
Vos
:Aw
onn, XV
Rankes:
carnez!
guentti
mIhitun
um rer
1.0 mr
conuer
Ianuar
ſum. me
mus tun
oca op

menen n
Btanonente
Gradomumsna

nhabers Nin

eſen
Aummoulet
Mommn
mmdn rortiü
osulni W.
munn W

e e
lung ad

V

onene
A wun;
mma coneli
n
1 Meen 9
Gen geenen
1iichroſl
udhedn
gicün
n auuse
Namat Nl

/

„ (ate
Uuan un

otmhusn
Nrorn n
Abamdͤl
ua la
niun . 4
uM
eleon

1

V.

cognouit & obſtinatus in ſuo ſenſu: nobis ignorantibus: te
ſtamentum fecit: & filium quem habebat in ſeculo ditauit.
O utinam ſaltẽ in fine hoc nobis dixiſſet. ut orantibus nobiſ
ueniam inueniſſet. ſed nec confeſſus fuit: nec eum ſeciſſe pe/
nituit. propterea de meis non eſt: nec dum uiueret erat liga-
tus-igitur manus cadaueris eius ponentes in panno ligaros
exiſtintos.quos in pariete cellule retinebat: flẽtes & dicẽtes.
Pecuma tua tecum ſit in perditione: non enim licet ſeruis
dei eam collocare: uel ponere in uictu uel in ueſtitu: uel in
opere monaſteri: quia precium maledictionis eſt. Ea igitur
ſacerdotes dei cauete: ne deficlatis in temptationibus caue/
te ne rebelles mihi ſitis publice uel occulte. Sitis mihi fide/
les.ſitis obedientes & ſi uobis graue eſt & moleſtum: egre/
dimini foras- pergite ad fratres meos & diſcite ab eis quia
mites ſunt: & numiles corde: pauperes ſpiritu: & filii obedi-
entie-egredimini foras. & quid eſtis: & quid ipſi ſint: conſide
rare uos uolo. Nunquid & uos tales eſtis: quales ipii ſunt:
uos enim uoratores eſtis. & ipſi ſumme ſobrietates uos di/
ſcurſores ciuitatis & ipſi uiſus hominum fugiunt. uos impu
dici: & ipſi caſti. Vos deriſores: & ipſi feruentiſſimi orato-
res. Vos pellibus cuniculorum uel uariorum ornati incedi-
riSs: & lipſi omnino colore nigerrimo aſperrimoque induti
ſuint. Vos delicate paſci ſumme curatis: carnes uarias affe
ctantes: & ipſi poſtquam heremum intrauerunt nunquam
carnes ſumpſerunt. Vos uina electa ſpeciebuſque inebriata
queritis: & ipſi ſemper pauſillum aque recipiũt. Vos balteis

militum mundo a barcte deſideratis: & ipſi zoni camelo/
ti

rum renibus ſuccincti more helye & Iohannis ſunt decora/

tI.O uinea noſtra electa: ego te plantaui. caue te deprecor ne

conuercaris in amaritudinem: ut me peuperem dimittas. Et
Ianuarium diuitem ſequaris. O uinea mea felix: cuius botrꝰ?
ſum. me pertimeſco ne ſit in furto amariſſimus. O quid facie
mus tunc in die illa calamitatis: i qua deus pater dicet filio:
uoca operarios & redde illis mercedem? tunc ante iudicem

Audietur uox rebellionis ueſtre: quid promiſeritis. & quome
do ea ſeruare uoluiſtis fugere mundum. & que ſua ſunt con/
temnere promiſiſtis. & ecce iam rebelles totis affectibus in
mundams preoccupati eſtis. Cur ergo murmuraſtis: ſi in hus
paſcalibus diebus preſentialiter uobiſcum non ſuis placuit
enim mihi ſegregare me a uobis: pergere ad fratres meos in
ſolitudine:quos ut frequenter dixi: tales inuemi: quales inue/
nire deſideraui. Cur ergo turbamini :mnunquid ipſi uere pau
peres: Nunquid Obedientes: Nunquid mundum: & pompas
elus conculcauerunt: Nunquid in forma uiuendi uos multo
tempore preceſſerunt: Nunquid uere fratres mei: & patres

ſunt: Nunquid per eorum exempla ad uiam ueritatis perue/

ni: Nunquid eos ſemper dilexi: Et eorum Sanſtam conuerſa

tionem., ſemper Deſideraui. Nunquid etiam per Simplicia-

ratis: Facite Que Placita ſunt mihi. Et tunc ubicunque. fue-
ro uobiſcum ero uſque ad conſumationem ſeculi. decreue-

num ligurienſem in fide inſtructus Sum: Cur Ergo Murmu

ram enim cum eiſdem ruſticanis in caritate humiliter habi/

tare uſque ad feſtum ſandte aſcenſionis domini, nec ad uos

reddire optabam: quouſque uos emendatos eſſe cognouiſ-

ſem. Sed quomiam fortunatum aduerſarium ad partes occul
te uelut lupum perueniſſe iam ſentio. ideo compulſus reuer

ſus ſum ad uos. cupiens illum uidere: & cum eo pariter di

ſputare. & illum conculcare domino auxiliante: qui totis ui-
ribus diſſipare conatur. & iugulare filios quos peperi in ui/
lceribus caritatis. Orate igitur & nos uobiſcum orare uolu
mus deſinentes de mea abſentia amplius litigare. Orate &
nolite deficere ut fortunatum manicheorum preſbyterum.
ſicut publice ſante chriſtiane fidei ĩſidiarur: ita & nos cum
ſuis dei gratia coadiuuante publice eum ſuperare poſſimus.
Orate ſine intermiſſione ut manere poſſitis in uocatione cle
ricorum. qua per gratiam dei uocati eſtis ut dum uocabimi-
ni mercedem in die nouiſſimo accipere mereamini & non ſi⸗
cut ficꝰ abſque fructu maledicamini & ſuccidamim & ĩ ignẽ

ſmmittam
les Apene.
ipſedelsa
it

ſitcontut
qun ſibie
uos cupie
des quoni
ſidgem?n
lendfotn.

orchaqnn

nenta.Ob⸗

ſolenimm
un deduc

Kanes
becſcä
ſeenſiom
Picordta.
terkamde
culumq
clll mi
mlſerico
ordiam.

permbu

bermittit
nobis ere

tenclite

Kiuſticet

Nucelitan

rre Aaron
eſuaſimcon
1 Micbren
mſtög
nin fere

mNn

Euloeede
unenn
Indmemlt⸗
Sna:A

HuemnsNn

1 lor
En Mon

ubngdſe .

ſeculi, t
Numthireruw
n, ecd

eſe cnn

zpmnwan
onolis l

nupd

Grqu

Men nn
m M
zur, lards
ebſnn.
NAXαa
neſn.
a. tn
miKitn

immittamini tanquam deſtru &ores legis terram eccupan-

tes & perientes in iniquitatibbs ueſtris adiuuet autem nos

ipſe deus ad perficiendum mirabilia de lege ſua qui ẽ benedi
tus in ſecula amen. H

De miſericordia ſermo ſextus.

RATREsS cariſſimi anũtio uobis gaudium. quo
— mam fortunatum manicheorum preſbyterũ dei
EFgratia ſuperauimus & obſtinatus in ſuo ſenſu
uelut alter filius perdictionis a plebe noſtra receſ

ſit confuſus. Poſt cuius receſſum batizau fere. lIx paganos.
qui ſibi equaliter adherebant. & ecce modo reuerſus ſum ad
uos cupiens perficere opus ꝙ incepi. beati igitur miſericor-
des quoniam miſericordiam conſequentur. O ſi diligẽter cõ-

ſideremꝰ miſericordiam dei in nobis poſſemus habere miſe/
rendi formam. O fratres quid Chriſtum incarnauit miſi miſe

ricordia quid eum ſubiecit noſtre miſerieordie. niſi ſua cle

mentia. O beata que ſola comertium noſtre ſalutis agnouit

ſola enim miſericordia ad deum dirigit hominem. Sola ad
eum deducit hominem. Sola deum deducit ad hominẽ. hec
eſt ſola mediatrix auerſos conſolans. hec diſiũctos copulat.
hec ſolũ deũ humilians nos ſublimat.O ꝙ; pia fuit Dei de-
ſcenſio. ut & noſtra eſſet glorioſa aſſumptio. O grandis miſe
ricordia. O infinita tu ſola potuiſti trahere deum de celo ad
terram de exilio nos ad regnum. O magnum miſericordie ui
culum quo deus ligare uoluit & potuit.& homo ligatus ui
cula iniquitatis dirumpit. O monache ſi tuam conſiderares
miſericordiam & opem dei erga te non inuemires niſi miſer:
cordiam. Miſericordia eſt ſi flagellat ut emẽdet. ſi a peccato
per tribulationem liberat. ſi ipocritas & tirannos. regnare

permittit. hec omnia enim cum miſericordia facit cupiens
nobis eternam uitam donare. Attendite ergo fratres mei

attendite. Nam in paſtore debent eſſe ſimul miſericordia

& iuſticia. Miſericordia enim ſine iuſticia deſtruitur & in

srudelitatem conuertitur. Et iuſticia ſine miſericordia

b un

nunquid accepta eſt apud deum?: Abſit. Iuſtis enim & ĩiuſtis
beatis & damnatis miſericordiam cum iuſtitia ſemper agit
omnipotens deus quia dat gloriam quam non merentur ha
bere quibuſçunque bonis cõmiſſis. eſtote ergo fratres mei mi
ſericordes ſicut pater ueſter miſericors eſt. Eſtote miſericor/
des penſantes quanto moyſes iĩ miſericordia floruit propter
populum pro cuius ſalute peciit deleri de libro uite & quan
to iterum zelo rectitudinis obtinuiſſet ueniam ait ad popu/
lum ponat ur gladium ſuper ſemur ſuum. Ecce qui unã om
mium cum ſua morte pecit paucorum uitam gladio deſtru/
Xit igne amoris & fornis accenſus zelo iuſticie & ſcilitatis.
Vtrobique fortis legatus cauſlam populi apud deum preci/
bus & cauſam dei apud populum gladus allegauit. Studea-
mus igitur fratres mei miſericordiam dum uiuimus rapere.
cibet a nobis eſuriens. ueſtiatur a nobis nudus. recipiatur a
nobis peregrinus. onſoletur per nos pupillus. uiſitetur a no
bis ĩfirmus. ſepelliatur a nobis etinet
ra miſericordie de quibus interrogari debemus in die nouiſ
ſimo. ſed dicetis ecce in heremo ſumus pauperes uidere non
poſſumus ſed pupillos & uiduas quomodo conſolari uale/
muss mortuos ſepellire quomodo poſſumus? O fratres mei
bene ſcio uos in heremo eſſe nec pauperes uos uidere credo.
Nec uos monaſterium exire cupio ut matrem conſolari poſ
ſitis quam plures emim cognoui pro hac cauſa monaſterin
exiuiſſe qui tamen ad monaſterinm nunq́; reuerſi ſunt. ſub

ſpecie boni multa mala fit. ecce emim diabolus dicit. O mo

nache an ignoras tuam matrem dolere ecce nuper maritum
amiſit, filium ſepeliuit. poſſeſſionem perdidit. infimatur ad
mortem uellet forſitam confiteri. Quid ĩ heremo agis? Quid
cogitas Surge uelociter exeas monaſterium. ĩgredere ciuua
tem. penetra domum parentu. mexerce ĩ eis opera miſericor
die. hoc enim deus uult. hoc fieri precipit. dum enim ſeruus
dei hoc cogitat aliquando exit monaſterium credens benefa
cere. Et ecce dũ appropinquat mater filium oſculatur. pater
amplectitur. parentes applauduũt dicentes. Noli nos derelin

us.iſta enim ſunt ope

L gletein⸗

birfamn
dueptel
net ant
gldbonn
cadabea
ſinſecul
famllene

(o ptoor

(oepent.
woſimen
Ziminiß
10 poten
vodispe
nuaſteno
non pon
ded ſtate
tencte
ſipateral
Pcurare
ſobueniarn
ſeu uden
Eded
Verdod.
tla necu
cdotem⸗
ſincke 6
toſenſen
matum.
in nec d
frgider
Omo
es es ge

in Nide
kenpe g
n merenuuth
obmaan

Ronn ore

nnecd ran

N

gutu n.

glctoett⸗
alis,
Uceum pran
un Sder
uN,
.liemnan
enim iunete

Süncdhe un

Sudere non
lolan uid
Ofauresm
ucdereeh.

Dolan. o
NoNatem

mer inl
dr. O
cum
uwan
lNN
noin M.
el
Nur M
Aaele

EEE= r

. quere. fratres enim ſumus pater noſter antiquus eſt. tibi incũ

bit familiam regere. Quid ergo amplius ad monaſterium re/
dire preſumis. & ſic audito conſentit & conſentiendo rema
net & in ſeculo remanendo omnibus peior efficitur & quic
quid boni fecit amittit. Cauete igitur fratreſ mei cauete a ma
licia diaboli. Exercere tamen uoſ uolo opera miſericordie. &
ſi in ſeculo non habitatis nec inter gentes exercere tamẽ ope
ra miſericordie bene poteſtis. orando obſecrando & deprecã

do pro orphaniſ & pupillis. & ſi hec non uidetur uobis ſuffi

cere penſare debetis quomodo centum & plures in monaſte

viO ſimul habitatis & ſepe infirmamini. ſepe a diabolo affli/

gimini. ſepe patimin nunquid & ſepe morimini. exercere er/
g0 poteſtis etiam inter uos opera pietatis. Sed dicet quis ex
uobis patrem in ſeculo habeo & ego uſque ad mortem ĩ mo
naſterio uiuere deo promiſſi. ecce enim pater infirmatur
non poteſt ſine me uiuere. Quid agosExire. Votum frango.
Sed ſtare patrem mori permato. (Anel ago? O fratres mei at
tendite. quid agere debeatis ſicut nunc mihi occurrit. Nam
ſi pater alicuius ſine monacho filio uiuere nullaten? poteſt.
procurare debet filius quomodo de bonis monaſteri patri
ſubueniatur. & ſi monaſterium impotens fuerit filius toto af
fectu uideat quomodo patri non deficiat. Et ſi non uiderit cũ
der benedictione monaſterium de licentia maioris exeat. &
uerbo & opere patri ſubuermiat. ut non deficiat ex negligen-
tla nec uotum frangere credat. quia ſi poſt pater eius uiuen-

do remanſerit. ſtatim ad priſtinam uitam redie non pigeat.

ſancte & iuſte uuendo. ſicut inceperat. & tanto fortius quan
to ſenſerit ſe plus in paterno miniſterio ultra necceſſitatẽ gra
uatum.nullus igitur erit qui ie a miſericordia excuſare pote
vit nec diues. quia habet. nec pauper quia ſaltem calice aque
frigide non caret. Nec monachus quia ſaltem orare debet. O
homo qui crudelis es in alteriuſ iuſticia te ipſum prius agne
ſce. Nam ſi bonus es. O monache cadere faciliter potes.ſi di
nes es donum fortune eſt. non nature. Si fanus es ecce mfir-/

mitas inſtat. Si ſapiens es non habens conſtantiam. igitu lſiceAn
eirca omnes tam ſapientes ꝙ; inſipientes. tam circa ſanos Gdʒ Ipſeenin
ifirmos. tam circa nobiles ꝙ; ignobiles miſericordiam habe. As &AN
O homo quid de te erit: ſi ſaluator tuus clemens & pius fue bedeneh
rit: & tu miſericordiam ignoraueris- Naſcatur fratres mei m nltrek
ſericordia inter uos: non tamen ex negligentia: non ex puſil munmnbus
lanimitate. non ex indiſcreptione:non ex animi infirmitate. us Cbedln
ſed omnibus modis ſit circunſcripta: ut ſic ſuum retineat Mnlbll
prium:quod iuſticie non auferat debitum. O monache u dQ uſemn
ſancti ioſeph miſericordiam: que fratrum ſuorum eſt oblita lea ſoalsi
iniuriam. Legite fratreſ dauid clementiam: qui filu perſequen gaaſ relr
tis deflebat dementiam. O monache ſi clauſeris ui cera miſe Fmbndba
ricordie indigenti: ommmo claudetf᷑ tibi ianua chriſti. Hec ẽ bus authi
emim porta domini. & iuſti intrabunt in eam. Hec nouum uoluntat
teſtamentum illuminat. & ueteris rigorem extenuant. Hoc E obeclent
lignum: quo moyſes aquas dulcerauit. Hoc eſt ſal quo heli/ a immo
ſeus aquarum ſterilitatem exterminauit. Hec eſt farina. ꝙ; eli xrnr eti
ſeus mortem: que in olla erat extirpauit. hoc eſt oleum quod lcarepo
ſamaritanus infudit uulnerato. hec eſt aqua iordaniſ:qua cu t ho gen
ratur lepra naaman ſyri. Hec ſola uirtꝰ que diuidit inter cru ſein
delem & pium inter regem & tirannum . O monache ubieſ Anumpor
ſes ſi tibi dei miſericordia non ſubueniſſet.Si enim deus tecũ Oleulne
asgeret diſtricta ſententia non poſſes cogitare penam: que re/- Rood
ſponderet tuis meritis. Omnia enim attribue dei miſericor lnrenän.
die. & a ſimili miſericordiam expendas in uſum proximi. ut Corath
non ſis auarus in miſerendo. cum ſis expertus largitatem in 50 n⸗
deo. Amate ergo fratres mei miſericordiam quia nunquam gralia fi
niqdi pium hominem mala morte finiri quam miſericordiâ D
ſaciat nobis deus amen. lelſplec
“”M bentorer
———— 2 kenus ob⸗
¶ De obedientia ſermo ſeptimus. leneten
Katres mei dilectiſſimi obedire oportet deo

nI ens
ibus. ſi ſaluari cupitis ĩ heremo & ſi difficile na
bis uidetur. conſiderare debemus obedientiam

—

Anrian,
naneahz
mordanhd⸗

nAAue
ünsiIn

muna l
nm.
Dun ene
ſrurt
runeobl
mülucetenen
nsulan a
uI,Ki
a. Ne vonm
menum Mri
Aalan d
raimzd
Aolanqet
rannguc
duidimtan
nonute t
enincaulee

penand

eder mienn
noNN
lpurn
uunmnn
1 ladii

Vi j.

lii dei. & noſtram deponere contumaciam non differamus
Ipſe enim dei filius obediens fuit uſq; ad contumeliam cru/

cis. & nos contemnimus dei obedire preceptis. chriſtus enim

obediens fuit uſque ad mortem non pro ſua ſed pro noſtra

utilitate. Eſtote ergo non pro ſua ſed pro noſtra utilitate in
omnibus ſibi obedientes. Ecce enim fratres angelus in omni-
bus obedit deo. & tu qui cinis es & uermis contradicis deo.

Inſenſibilia obediunt deo. ſed & tu ratiõalis reſiſtis deo. Sol
a ſua ſemitta non deuiat nec luna nec ſtelle Omnia enim ce
lica ſuis indulgent officus. tu uero dei uoluntati in ommibuſ

quaſi reſiſtis. Ad nuptum dei campi floribus decorant᷑ terra
Imbribus fecundatur. Frondibus criſpatur ſilua: in nemori-
bus citharnzat auicula. Omnia deo obediũt. ſolus homo der

uoluntatt reſiſtit.O monache lege quod dicitur. Melior eſt
obedientia q́; uictime. Que cauſa eſt niſi quia ĩ uictimis alie

na immolatur caro. ſed in obedientia uoluntas propria reli

gatur. etiam caro mactatur. Eſtote ergo obedientes: ut deum
placare poſſitis de peccatis cõmiſſis. Tanto emim cicius pla/
cat hõ deum: quanto repreſſa arbitrii ſui ſuperbia.gladio pᷣ
cepti ſe immolat. Cauete tamen obedientiam fratres. Sub ip
ſa enim poteſt latere fel dra coniſ ſub ſpetie mellis. lupus ſub
pelle ouina. In potu duci uenenum ſepe latitat: & in olla ſe-

pe mors ponitur. Attendat ergo qui precipit & qui obedire

intendit. ꝙ obedientia ſit honeſta. & omni deſcriptione de

corata. Nam ſi diſcrepta non fuerit crudelitas exiſtimanda
eſt. Si honeſta non fuerit nullatenus obedie debemus uerbi

Sratia fratres. Si precipitur ꝙ deum non deligamus. uel ꝓ
deum odio habeamuſ:i minquid obedire debemus: Nunquid
uel ipſe deus hoc precipere poteſt:Honeſta igitur fratres de/

bent precipi & iuſta:& ſi honeſta uel iuſta nõ fuerint. nulla/
tenus obedire debemus: & ſi apoſtolus nobiſ hoc ĩdicauerit.
enete igit fratres mei. Et in cordib? alligat. ꝙ obediẽtia ſine
diſcreptõe caſſa ẽ & uana.nõ ex pte obediẽtis ſed pcipicetis.

ẽt obediẽtia hõeſtate prinata ſuꝑbaa ẽ ex utriuſq; pte cõſen

cictis & precipientis: & ĩ die nouiſſimo pari pena pumutur.

Cuſtocdhte quid precipitis- Cauete & ponderate quid imponi

tis, Nam quotienſcunque obedientia honeſta & muſta non
fuerit totiens ad irregularitatem deueniſſe paſtores ſe agno/
uerint. Obedientia igitur fratres tunc uera tunc ſancta tune
meritoria eſt quando ditata eſt diſcretione honeſtate: iuſti/
cia: & humilitate. Iſta enim ſunt ſocia ſancte obedientie ſine
quibus omnino obedlentia uana eſt & inutilis. hec eſt illa
obedientia: que concordiam conſeruat in angelis: pacem
nutrit in monachis tranquillitatem generat in ciubus. Hec

eſt illa obedientia: ſine qua res publica ſtare non poteſt: ſine
qua familia aliqua regi non poteſt. O quam enorme uicium:

quod obedientie contrarium fuit, Per hoc dyabolus celum

perdidit: per hoc homo paradiſum amiſit. Per hoc ſaul

regnum. Per hoc ſalomon amorem diuinum O ſancta dei

ſponſa obedientia. tu perfecta ſcala. qua celum aſcenditur:
tu quadriga: qua elias uectus eſt in paradiſum. tu porta pa/
radiſi fidelnim: & clauſura reorum inferni. O ſancta obedien
tia tu humilitatem nutris: tu patientiam probas. tu manſue
tudinem exanimas. Eſtote ergo fratres cum Abraam obedi/

entes. reddentes que ſunt ceſaris ceſari: & que ſunt dei deo.

Tũc uero reddimus ceſari debitum ꝗqn duliam p̃ᷣſtamus in re
uerentia. in rerum exibitione & dilectione-hoc autem facer
debemus non ſolum paſtoribus. ſed & ſanctis dei. & tũc red/
dimus per obedientiam que ſunt ceſaris ceſari ſed tunc red
dimus que ſunt dei deo quando in latria perſeueramus. Hec

enim ſoli deo conuenit: hec enim conſiſtit in oratione: & gra

tiarum actione. cultus exterioris exibitione: & interioris mẽé
tis deuotione. Quod facere & perſeuerare ipſe deus dignetur

in eternum. Amen.

¶ De perſeuerantia Sermo Octauus.

ſiiqui ĩ cãpo uſque ad finẽ certat. & ſi certat: uſq;
aad finẽ legitime certat. i6 merito coronat᷑. Non ẽ

2 . =ð

RATRES mei ſicur ait a poſtolꝰ:n põt coronari
nili legitime certauerit. Null ei legitime certat: ni

*

Vuktüügtn

matehocſol
tuk ſel ceficn
Uennuntadten
Cperemigna
Uetunna itormn
ertecutrenten
oncutt cune
Eohuſaea
gle d pecesß
kedere deo⸗

contraſepen

que deum ls
perſeueranti
turqj ſueerde
ſinenugatunn
chequbenen
ſas mnenpor
enersnodn
hoofalles
ſuerantan hu
boemurpnnes
een Aens
ſendsane
CatmalumCe
Uekantin utbor
Mediumue giſe
nneconclocere,
lemmado

lnenaſerin

Rmdin

Lenorm’sen

Mumquorum
Ins aput ſit

quidinn
a Auſa kan
ltoresles .
eſnch, ua mn
neſtne uſ
Obadenteſine
5. e et laI
Ngels: Dacen

noubrs Her

MNNN ne.

noTmeudun.
gaboluscchn
. Der horſall
1,0 Md
Um Menduu:
n.n on ,
ſancaobett

braam oObel
nt deideo
tamus I

auen c
..Atücte

AAunne Ee
uenmukt
toredn

rtrSe

Caucdtnall

̃ ront
e l
na u
uit NM

=
=2

—
8 . —

as. tu mand
.

igitur magnum bonum inchoare:quod bonum eſt:ſed cõſu/
mare hoc ſolum perfedctum eſt. Multi enim magna agęrediã

tur.ſed defficiunt in uia. multi exeunt deſertum. ſed pauci ꝑ

ueniunt ad terram promiſſionis. O fratres mer non tedeat re

cipere magna: nec faſtidiat tenere inchoata. Scienteſ ꝙ perſe

uerantia ĩſormat meritum: colorat boni propoſitum: remu
nerat currentem: coronat pugnantem: duci ad brauium.

conducit cunctos adiportum. hec eſt tunica talaris ſancti i0

ſeph uſque ad finem contingens. Hec tunica ſacerdotalis uſ
que ad pedes perueniens. Hec ẽ cauda hoſtie: quam tenemur
reddere deo: & offerre. Hec calcaneum bone operationis: q

contra ſerpentis morſum debemus obuiare. Hec eſt uirtus:

que deum ligat. Hec eſt que omne bonum informat. Hec eſt
perſeuerantia: q; laureantur martyres: qua uirgines coronan
tur:qᷓ ſaeerdotes ſublimantur & confeſſores: Hec eſt ueſtis
ſine ruga:tunica ſine macula: bonitas ſine malicia. O mona/
che qui bene incepiſticaue ne cadas.caue ne ad tempus uire
ſcas.in tempore afflictionis marceſcas. caue ne in feno com/
perieris:quod nunc naſcitur & ſtatim marceſcit.Laboremus
ergo o fratres. & laboremus perſeueremus. laboremus ut per
ſeuerantiam habeamus. Iaborent monachi: ut retineant. Ia
borent uirgines:ut ſe informent. Laborent uidue:ut in ipſa ꝑ

ſeuerent. Attendite tamen fratres-Nam diabolus quandocq;

ſeruos dei ad hoc irritat & conducit. ut de bono grauius eli-
ciat malum. Contra hunc diaboli inſultum ualet ſola perſe/
uerantia. ut bono fine concludantur inicia: ne primũ medio
mediumue diſcrepet primo. Bonum enim inchoare & malo
fine concludere.quid aliud eſt q́; monſtruoſas res conficere.
Ila emim actio quaſi chimera eſt: qui uicium habet a ratiõe.-
ſed ſinem a ſenſualitate. Cum emim ſic agitur humano capiti
ceruicem pictor equinam iungit: & ſic inducit in fluctuoſas

plumas. Caue ergo O monache ne actio tua mõſtrum mane

at-enormis enim erit fetus. quidam emm habent initium bo
num: quorum uita monſtrum mirabile quaſi hominis pretẽ-
dens caput ſit. Medium in luxuriam deſcendit uentrẽ ouinã:

vi

.

& ad ultimum in rapacitatem lupe pedes oſtendit. O mona. me diibe
che quid tibi prodeſt bonum inchoare: & non finem conclu tenceeck
dere? Donum umrtutis amittis Damnum incurris: & grannde enuihſa
ſupplicium promereris O &; tibi melius fuiſſet uiam uerita ſabtlente
tis non agnoſcere: q́; poſt agnitionem retroire. Per inconſtan nuchepolt
tiam tuam O monache leuis reputaris apoſtaſiam eũ iuda laſtal
incurris mentis ſtabilitatem poſtponis. deum amittis ami- üiicrbatio
coOs ſpiritus perdis. odio a cunctis haberis. & uelut ommbus ve. Nanq
pPeior apoſtata comprobaris in uita. O monache attẽde quo ſecttciut
niam nſſi perſeueraueris morieris. Igitur ſi incepiſti edif care chhhote Odn
Perfice ſi non incepiſti incipe.Si obtuliſti florem iuuentutis hopmncn
tue diabolo ſaltem fecem ſenectutis tue immolare non deſffe- Mellain
ras chriſto. Ipſe enim miſericors eſt: & recipiet te libenter: & ucatnss
dabit tibi ſtolam candidam & anulum ĩ manu tua & calcia eml nlll
mentum in pedibus tuis. Tunc inueterate olim diebus malis luseſler
renouabitur ut aquile muentus tua durans in eternum inci/ (lNclish
pite ergo fr̃es mei & perſeuerate reducẽtes uobis ad memori ((reten⸗
am a quanto bono receſſit iudas. & quomodo feruenter be/ lli otumn
ne agere cepit. lingua uobis exprimere nullatenus poſee: (a u⸗
quomodo tamen perſeuerauerit ſcitis Ecce emim ſalomon p fanentunn
inconſtantiam corruit: ſic & ſaul ſic & multi aln. quia mul huckanns
torum incipere fuit: ſed preſeuerandorum paruuſ ẽ numerus. lun Ar
Cauete ergo quomodo caute ambuletis conſiderãtes ꝙ qui en
le exiſtimat ſtare caueat ne cadat. Felix ergo eſt qui bene faci Alaqni
endo perſeuerat uſq; infinem: quod donum preſtet ille ꝗ pro upr 5
nobis mori dignatus eſt. deema
wulen
¶ De na Sermo Nonus. OIÿM . hror
⸗ Ratres mei diletiſſimi ſicut omnium habere me/ lrnn
moriam & in nullo errare. non humanitatis ſed Hacuncſan
deitatis ſolum eſt: ita turbari. obliuiſci. & pati ſo eadenn
. lum humanitatis eſt. & non deitatis- Nam deus Aſtatten
non mentitur ut homo: nec ut filius hominis mutatur. hũa/ (ikrasſie
num eſt ergo fratres mei turbari & maſci. & iram ĩcurrere iiiabooge
L .
norum & malorum comunis eſt condictio. ſed in ra perſeu

lerrr

kencht. Dnon
Onnen cond
Cuns: Asrnt

eruan Nere.

MneDüonde
oltaimei ud
eum mmman⸗
Abchuromnbes
niche nitelt
incepſtentcr
Horen uwends
mmolr N
Mireelbenet

4

mIaAclor
BnccnnNN
obsadnemen
co ſnena
Uarenns n
emum ſalonm)
Unalnq
ammuſinmm
nſicerish
Oeltaulke⸗
nlalg

— —
=

zah

nteidn

46 NN

in

rare diabolicum eſt. ideo uos qui ſpirituales eſtis mavime at
tendere debetis. ne ira in ſinu ſtultorum requieſcat. Fatuus
enim ſtatim iram ſuam indicat Forte tamen eſt ſpiritum mra/

ſcibilem continere magne prudentie ẽ & perfectionis. O mo

nache noli iraſci. nam nomen & habitum ſancte religiomſ ĩ

hac uaſta ſolitudine portamus. Cuſtodite igitur uos ab om/

ni turbatione. non enmim decet ſeruos dei turbationem incur-
rere- Nunquid enim proderunt nobis noſtra iciunia noſtra
ſacrificia? Ab ira deniq; fratres mei procedit ranchora ran/
chore odium: quod eſt ira inueterata ĩ animo Inde naſcitur
homicidium & ſi non opere: ſaltem in uoluntate. Inde contii
nelia: inde detractio. inde ſuſurratio & imuria: que ſunt ope
ra carnis & diaboli. O monache depone iram. deſtrue ranco

rem. mitiga furorem: ne filius perdictionis efficiaris. O q́; me

lius eſſet monacho in ſeculo uiuere paci fice: q; ĩ¶ monaſterio
cunctis bonis ornatus: in ira & furore litigare: & odium in

corde tenere. Nec deum laudare: nec ab eo exaudiri meretur:

qui odium ſeruat in corde. Qua fronte.O monache:quo af/

fectu: qua deuotione a deo potes ueniam poſtulare. Si
fratrem tuum odis: petis ꝙ tibi dimittat debita: ſicut & tu de

bita dimittis: Crede igitur mihi: ꝙ tantum tibi dimittet: quã

tum & tu dimittes alteri. Dimittamus ergo fratres mei iram:

que recte ſignificatur per lazarum quatriduanum fetidum

quia qui iram in corde portat: infamie fetor ſtatim eum cor-/

rumpit. Si ergo ira in animo naſcitur. mox refrena eam alli-

de eam ad petram. ſuffoca eam exemplo tui ſaluatoris. qui

ercudus in unam maxillam mox prebuit alteram. Nam ſi

1oc prior 1pſe non feciſſet: mihi nunqᷓ; facere precepiſſet. Eia

ergo diſcite fratres ab illo qui dixit ſe eſſe humilem & mitẽ.
diſcite opere: quod ſepe legiſtis ore. Sol non occidat ſuper
Iracundiam ueſtram. Si enim fratrer tuus in te peccauerit. ua
de ad eum. inuita eum ad pacem.da ei oſculum: & lucratus

ex fratrem. Tu uero quem offendiſti nõ differas pergere. Nõ
differas fratrem reconciliare. uade ad eum. pete ueniam. & ſi

uerbo offendiſti: & tu uerbo recõcilia. Si uero facto(qd deus
aduertat) placa eũ facto. Sic enim decet ſeruos dei facere. ſic

2

decet eos demones expellere & ſanctos Angelos introducer᷑.
Nam ubi ira regnauerit ibi omnino princeps diabolus erit:
nec inde aliquid boni exire poterit. Fugiamus igitur irã fra
tres: quia rationem ſuffocat: menſuram iuſticie ignorat: ſolẽ
iuſticie neſcit: amicicias rumpit:de facili auffert pacem men-
tis. ſapientiam calcat. ſapientes infatuat: monachos deuiat:
ſacerdotes ſuffocat: caſtitatem euacuat: grauitatem in paſto/
