quales eſſe debetis ut digne uaſa domini portar̃ poſſitis. Aĩit
enmm apoſtolus oportet epiſcopum ſine crimine eſſe tanquã
dei diſpenſatorem non Proteruum non iracundum nõ uino
lentum non percuſſorem nõ turpis lucri appetitorem hec au
tem non ſolum ego epiſcopus ſeruare debeo. ſed & uos una
mecum deo auxiliante ſeruare deberis per omnia ſine crimi⸗/
ne ſicut epiſcopum. Ita iuber eſſe preſbyterum.i. irreprehen-
ſibilem ut non querat uxores non diuicias non honores ne
ſecularis dicatur. non erim debet qui animarum curam ge/-
rit tranſire de domo in domum non frequentare forum cum
ruſticis non mercancias acquirere non cõmatres procurare
non ligonizare non tabernaſintrare non diſcurrer mſi neceſ
ſitate compulſus. ſic enim facientes inreprehenſibiles ſunt
apud hoĩes. Sic eĩ uaſa domini digne portare poterũt. Sed ſi
contrarium fuerit ꝙ dominus auertat quomodo poterit auf
ferre malum de medio omniũ ſi in delicto ſimiliter ſimili cor
ruerit uel maiori. Non enim talis diſpenſator dicitur. ſed po
tius diſſipator. Aliud eſt enim diſpenſator. & aliud donmm-

nus. diſpenſator enim ſeruus eſt. Non enim licet diſpenſato/-

ri percutere ſeruos non occidere non iracundiam portare ꝗa

dominus eius humilis bemgnus et miſericors eſt. Non ergo

licet diſpenſatori furnioſum eſſe-Nihil enim fetidius nihil dᷓ

noſus mihil leuius. nihil turpius in paſtore furioſitate. Attẽ

dat igitur paſtor. attendat & diſpenſator quid regitur, ſer-
uum dei non oportet rixari. ſed humilem ad omnem eſſe pa

cientem doctorem in manſuetudine erudientem eos qui con
tra mouent. Diſcant ergo paſtores ſi offenduntur. pacientes
eſſe. & ut ego pacientiam merear. Oportet preſ byteros etiam
non ſolum abſtinere a rixis. ſed ab ebrietate cauere. Non enĩ
licet clerico-extra horam bibere uel aliquid manducare. uel
de domo in domumtranſire & prandium uel cenam ordina
re. Attendite preſ byteri mei attẽdite. & ſi ueritatem dico no

lite turbari. Nam ualde deſpicitur clericus. qui ſepe uocatus
ad prandium nonirecuſat- etiam neceſſitate aliqua compul/

ſus. Sepe enim in cena uel prandio ubi magna extitit multi/
tudo. rixe & ebrietates naſcũtur. & ea que ſunt opera carms.

Ideo ſumme cauere debet clericus. ne extra domum ſuam ur

epiſcopi prandere audeat. uel in eadem etiam audeat ſecula/
ribus preparare. Quid emim aliud habere debemꝰ. niſi ꝙ& tur
pis lucri apperitores non ſimus-Omne enim lucrum remotu
a preſbyteris eſſe debet-Nam non ſeculi ſed eorum que Dei

ſunt negociatores ſumus ſeculares ad nos uemire nõ poſſũt-

Niuunquid uel intelligere:abſit. Simonem ueſtrum audie uo
luiſtis. & dimiſſo dentium dolore uolui habere uos- non ut

bonos uos eſſe audiatis ſed ut ueritatem loquendo ueſtram
miſericordiam intelligatis- Quid enim eſtis ?dicetis paſtores
ſumus. Ego autem dico ꝙ paſtores eſtis. uerum eſt quod di/
citis Sed qui paſtores uel quales dicere non audeo.ꝗa ſimul

uobiſcum mendax omnes peccatores ſumus Omnes in pec/

catis nati & concepti ſumus. omnes in peccatis uiuimus. Ex/

peldit tamen ut uerum dicam-quia epiſcopus ſum. quia pa/
ſtor ſum quia pro uobis animam ponere paratus ſum. Tace

re igitur non debeo quia licet peccator ſim ammam tamen
pro ueſtra ſalute ponere iam decreui iam me paraui ueru ta/

men dicam. Et omne quod uerum ẽ a quocu dictũ a deo ẽ

pare ll

tare Ninuen
nolo sezoce
tunsel tnus cr
ſerenomnudias
Coedere tde
mi Kerampr.
10 tedelles A

utcumle ſ
Qdomo domini

Apaloꝛurde
Arſbiconna
lgaga ep⸗
Pezspaſcunur⸗
Uunniquoicril
plichngau
Spohumetrong
Cnmaulentueimn
Morer er dec
ndcenanne

q uanone

ülchkiens
tuumſamane
tammsmedtem
tire,nungunib
ic Promillone
uunchcpors
lctuerrequon

nim Hst drſpenkrn
Acnmdamponme
lencorselt Noneg
mmfendus ulei
or inoſtare Ati
1 qud vgirur, ſe⸗
maomen eſent
mmdenen eosqal con
na elſandzeran
dernecaner Nuei
lqud ondanrll
um welaum otinn
XAüuenummdt) d-
nCus. un ſean
Itue Alqn ol
msnA eM Mln
neſumcen
: donun iin 1
am auden Eeula
Ccben ul ll
mmlucnmnd
etunmn grel
30 zuennend ,
m MANu
hubele
d,

ole

tare. Nam ſi uerum tacerem. eſſem ſimilis uo
nolo.Si ergo deus mecum quis contra me: Nunquid fortůa

a patre & filio & ſpiritu ſan èo eſt. Dicere expecir nen ocul
1s In cuctis qp

tuis uel rarius cum ſuis inſidiis: Nam quia uerũ eis dixi 16 in
heremo inſidias mihi poſuerũt uolentes me cõprehẽdere &&

occidere & tñ deus me liberauit libenter tñ ſuſcepiſſem mar

tiriũ & etiam pro ueritate mori ſemper pararus ſum. Audite
ergo rebelles. Audite lupi rapaces. Audite uos deriſores. Ve
niat etiam ille ſanctus Ezechiel qui portam clauſam uiderit ĩ
domo domini. ſurgar & uobis aperiat uiſionem quam uidit
& palpauit.dic dic o ſancte Ezechiel. dici preſ byteris meis.
Ait ſibi dominus fili hominis propheta de paſtoribꝰ iſrael
dicq; ad eos. ue paſtoribus qui paſcebant ſemetipſos. Nò ne
Sreges paſcuntur a paſtoribus lac comedebatis & lamis opie
bamini quod craſſum erat occidebatis gregem autem meum

non paſcebatis quod infirmum erat non coſolidaſtis & q

egrotum erat non ſanaſtis & quod perierat nõ queſiſtis. Sed

cum auſteritate imperabatis eis & cum potentia & diſperſe

ſunt oues mee. Sed ego ſuper paſtores requiram gregem me/

um, & de manu eorum. ecce quomodo de uobis queritur do
minus. quia non eſtis paſtores. ſed lupi rapaces. quia omnia
uaſi que facitis propter lucrum facitis. Nõ ſolum que eccle/
larum ſunt queritis ſed & que mondanorum. Ecce enĩ diſcu
tiamns mentem Perquiramus ueritatem. Nunꝗd miſſam can

tare.nunquid baptizare nunquid mortuũ ſepelire ſine p̃cio
uel promiſſione dignammni. Nunquid non citius mortẽ diui

tum q; corporis ſalutem deſideratis uidere ecce quomodo lu

pi eſtis ecce quomodo omni ſimonia infecti eſtis.O ſacerdo/
tes quid agimus. quid ſumus. Cur tantum dormimus. ecce la

tro ſemel furatur ſemel fenum proximi tollit uł rapit. Sed ſi

capitur blaſfematur uerberatur furtum imponitur & tanq;

latro iudicatur ad mortem. O ſacerdotes mei ſi fenum in lai⸗

co crimen iudicatur ſi propter hoc mori debet & condemna

tur ad mortem. Quid de uobis erit in die nouiſſimo. Quid

de nobis faceret mundus, ſi ſuper nos poteſtatem haberer.

qua propter tenete iuſticiam nolite lucrum facere. Sed habẽ

tes uictum & ueſtitum contenti per oĩa eſſe debetis. Sed qui
laborat uel predicat uel baptizat ut ĩde lucrum acquirat bo
nis celeſtibus de facto ſe priuat Ecce enim romani principes
quantum neceſſe eis fuerat de diuicus ſuis tantum recipiebãt
Aliud quoq; pauperibus errogabant & iuſticiã mirabilẽ cõ
ſeruabãt in cunctis propter que & alia bona que faciebant &
cCõſeruari uidebant meruerunt magnifico imperio ſublimari

& timeri a cunctis in orbe. Ecce emm pagani erãt & ſtultiſſi/

mum putabantur pro deo colere crucifixũ & tamen deũ ſuũ
timebant. & nos qui nomẽ Chriſti in fronte portamus quid
aliud q́; ſimoniã & latrocinia cotidie procuramus. Ego etiã
infidelis erã & nõ iolũ a carthaginẽſibus ſed a romanis acu-
tiſſimus reputabar a cunctis. Copioſa turba circundabar fre
quenter & me tranſire uidentes & audiẽtes manũ ori ſuo po
nebat. ciuẽ romanũ tribunorũ caput me fecerãt & uxorẽ ꝑõ
ciani filiam mihi equalem parauerũt Audeo eĩ dicere audeo
& hoc aſſerere in nullo me mutatam fuiſſe omnia contẽnens
cuncta que promiſſerant ſpernens diuicias abhorfens ciuita

tẽ caute relinquens fugiẽs mediolanũ uxorẽ non querens co

gitans nihil peius habere q́; conſortium mulierum & ſocie/
tatẽ. Hec oĩa ſeruus iniquitatum mearum facere nolebã qui
temen nunc ſeruus chriſti ea que diximus & maiora tẽptor
habere frequenter nos autem fratres qui in pugna ſemper ſu
mus licet temptemur ad mundum redire uxori negociatori
delicate uiuere cathedram etiam aſcendere caueamus ne cũ

mondo damnemur. uos enim eſtis dii excelſi in quorũ ſina/

goga deus deorum ſtare deſiderat. uos eſtis eius uicarii quia
uicem eius geritis. uos eſtis filii excelſi omnes quibus datur
poteſtas ligandi atq; ſoluendi aperiendi etiam celũ & ĩfernũ
claudendi. Eya ergo ſacerdotes dei excelſi. aperite aures cor
dis uri. Quieſcite iã ager̃ ꝑuerſe diſcite bñ facer̃ paſcite oues
uerbo & exẽplo. Nolite eis celũ clauder᷑ clauditis dũ ñ corri
gitis clauditis dũ male uiuere eis oſtenditis oculus ſitis eco
& pes claudo. Tunc enim oculus eſtis ceco cum eius tene/
bras effugatis ignorantie. & pes eſtis claudo quando uiam
ueritatis demonſtratis uel quando fidem eorum roboratis.

Secſitcente
ſcemnoberae
ſ venaend
ckuehas,
tsmiummeln
Aqleamaman
Aclore, Tacen
coquaſthomt
WArsuplacei
bi Cbleero ta
Icunceſpicten
Climes paupe
Conobis wre
Unudbkcun
urerſiqus⸗

WNRNAa

Aſner
baum neccl
cereuolut
mlszensſane
omnes2b⸗

ſenienmn clc⸗

hnngtidon
Unhmlunt
wicl ⸗

Alllaron

Catcenbus
enlm deror

Laebens. Nelgi
crum Aqunatbe
noman prnpe
Stmtmm ſpa
uci mrabi c
qrehoebint
Oinpeno ublimari
mmai Alulrſd⸗
güAumen Eüſti
OnteNaNns d
?
Sſdatomansa
Unba crcumdihrie
1s nunioi h
Ecerit &aαα

cei diceeldd

bHonmn Nnänn

abhotnsCIHI

re non querensl
mulierum d, ſ,
brae nolebi
A mnra en
anonna ſenhell
Wvon nezoin,
gecanemdb ll
—

ſts euus unen
mnes gin tnt
Gn

Sed ſi fidem ueſtram pro uodis roborare neſcitis quo aliorau
fidem roborare poteritis. Et ideo attendite nec turbemini ni

ſi ueritatem dico uobis. Scio enim & bene ſcio ꝙ uobis ama

ra eſt ueritas. Quare:? niſi quia ſi ueritatem dico non credi/
tis mihi in melius etiam non mutamini. Amara ergo ueritas
& qui eam amant uel predicant. ſepe replentur amaritudine

& dolore. Tacere tamen non audeo. nec uobis placere inten-

do quia ſi hominibus malis placerem ſeruus dei non eſſem
Vultis ut ꝑlaceã deſideratis ut diligam tũ non uultis ut cor
rigã Obſecro tamen uos ut uitã emãdetis. conculcanteſ aua

riciam deſpicientes luxuriam uitantes ſuperbiam Simoniã

odientes pauperes amãtes pompas huius ſeculi renuentes-

& ꝓ nobis intercedentes ſine intermiſſione oranteſ ut & ego

una uobiſcum uaſa dominmi digne per gratiam merear por-
tare. Et ſi quis de me murmurauerit ſciat ꝙ de pacre epiſco/
po murmurauerit parcatur illi & oretur proeo.
¶ De non uendendo ſacramenta ſermo. xxxviii.
RATRES cariſſimi ſicut auum apoſtolorum
narrat hiſtoria apoſtatante iuda a coſortio apo/
ſtolorum diuina prouidentia ad ſtructuram ec/
cleſie prouidens fundamenta que ſecundum I0/
annem ſunt xu. nomina apoſtolorum beatum mathi
am uocauit ad apoſtolatum. Et ſic ſuſcepit ionataſ principa
tum & ſurrexit loco iude. Sic etiam nos ſuſcepimus princi/
patum in eccleſia dei & per gratiam ſuam ſuos miniſtros fa
cere uoluit & in palacio ſuo nos conſtituit & elegit ut eſſe/
mus gens ſancta populus dei ſal terre lux mundi & angelici
homines abſq; peccato. Miniſtri etiam dei ſumus & ſerui.

ſerui enim dicuntur non qui ad oculum ſeruiunt. ſed qui uo
luntati domini in omnibus fideliter obediunt & tunc in tan

tam familiaritatem domini mouentur ꝙ non amplius ſerur
ſed amici uocantur. Ideo tota mente nos exhibeamus ĩ mul
ta tribulatione in ſcientia in caritate non ficta in uigilus in

carceribus & plagis in uerbo ueritatis, Et ſic nihi haben /

tes omnia chriſtum poſſidendo ſimus poſſidentes. Hec eſt
enim beatorum uita Hec eſt ſacerdotum ſalus. Hec eſt
ſeruorum dei requies, Hec eſt amicorum eius uolun/
n

Vrxviij

tas. Hec eſt eĩ ſanctificatio noſtra ut ĩ oĩbus exibeamus nos
metipſos ſicut dei miniſtroſ in multa paciẽtia in tribulatõe

in neceſſitate I caſtitate in abſtinẽtia in ſcientia ĩ luauitate ĩ

caritate nõ ficta in uerbo ueritatis nemini dantes ullã offen/
ſionẽ ut nõ uituperet̃ mĩſteriũ ur̃jm. chriſti eĩ ſᷣui ſumus.tũe
chriſtianorũ miſteriũ uituperatur. ſeruitꝰ nra deſpicitur qñ
cæa que xpi ſunt deſpicimus & opere adimplere negligimus.

Sed ue uobis fratres mei ue uobis ꝗa falſum nomẽ xpi por/
tamus falſum nomẽ dei gerimus quia opere non adĩplemus

dqd adimplere debemus. Diſcutiamus ſacerdotes mẽtem no/

ſtrã. & ſciamus ſi ſerui chriſti ſumus. S ciamus eĩ quid facere
debem? ne ſerui futiles ſimus. quid enĩ certe nihil aliud niſi
dd exibeamus nos metipſos ſicut dei miniſtros in multa pa
cCcientia. Sed ue uobis ꝗa nullã pacientiam hre indemur. Nã
Pauperes eẽ debemus quia mẽbra chriſti ſumuſ & miniſtri

dei. Sed ſi paupertas agreditur uel aliqua corporis neceſſi⸗
tate turbamur & affligimur & dona ſancti ſpũs uendere pro

curamus. O ſacerdotes mei nolite hoc malum facere memen

teote ꝙ gratis accepiſtis reddite ne cũ Simõe magno damne
mini. Cui dixit petrus pecumia tua tecũ ſit in perditõe. Qui
ẽt precium recepit de ſacramẽtis gyezita eſt & plenus lepra.
Nã cum elyſeus mundaſſet naaman principẽ ſirie in iorda/
ne a lepra rediẽs naaman obtulit ꝓphete multa mũera ſed
ille noluit recipere. Qui cum receſſiſſet locutus ẽ ei gyezi di
ſcipuls prophete petens principi ſirie munera quibus acce/
ptis propheta omnia per ſpiritum nouit & uidens eum re-
darguit percutiens eum lepra. Sic etiam percuciuntur om
nes qui pro ſacramentis pecuniam petunt. Sed dicetis. Nun
quid non ſcriptura dicit. Qui altan ſeruit de altari uiuat. O
ſacerdotes hoc quod dicnis ommino negare nõ audeo. Sed
ſciatis ꝙ deus intuertur corda hominum. Nam ſi ſacramen
tum dare diſtuleris etiam ſi fuerii omni paupertate ualatus.

Non paſtor es non miniſter chriſti es ſed mercator.non igi-
tur petas no ẽt tm ꝓ baptiſmo recipiaſ ſi cũ Simone ꝑire nõ

uelis. Nã facto pacto ſacramẽtũ uendidiſti & ſalua: orẽ tuũ
perdidiſti cũ iuda. Spontanea & ſincera uolũtate porrigere
hacramenta nihul petendo nihil expectando nihi de prmoiſ

ſdelceridote
s Menento tal
nah tnſi
teruſtun Aue
Ctuzommia
oncebetels
iauanonlicet

m bbncnre

Uuneiſactamäne

Au ad ſcere

antuelnudrr,
Uinat Sinlrert
Mebennuguelerc

oſeptocuruut
Ostdnsent

Wünmmurho
nolconprhene
Eimpotprlen
Uaperhoſtuma
t Knmnlace
s cmmdon
tzanen
enſsede
dnmni;
A ſanmn
mlacebong.

Cqliungreie

Pnmsienen

Ehomnend

-— —

nadgnonod
Chprenn
uumbsſdoe
Sonmnn
dmann
Dünudl L
ls rerdon
hur zalncken

E ☛., – — =
= = =

BE = —
——
3

geribenmnsn
enainmbulnd
enthaitnaunnei
tcnnezbliofkn
idifuiſumus ie
nindkhinurg,
Plnenezlgimus,
n on zipor/
enon Wiglenns
Miorss nienn
mnsdanduae
menihland a
niſnosinmnda
nhiemdma N
ſumulontn
Conpors e
Ppis enchheh
um fueremenen
enagno damnt
1wdtöe,

Apenslr.

eſnen Mn
ltn üca
st Peunc
nanaqubs
Audens amm
cucuuncur on

Lec casNn

ge altanuud.
enalceh,
um ilin
. enate Ualns
ercatono .
Snmorehleſn
Allud. .
lütate nßh/

fami

KA R

ſo deſiderãdo ſed ſi tibi datur iuſte recipis iu fte poſſidere po
tes. Memento tamen ꝙ pauperem uitam ſacerdos gerere de
bet.Et ideo ſi ſuperbia habet ſi magno beneficio gaudet pre

ter uictum & ueſtitum quod ſupereſt pauperibus dare nõ dif
fſerat quia omnia pauperũ ſunt- uerbum autẽ illud qd negar
non debet fidelis qui altari ſeruit de altari uiuat uerum oĩio
ẽ.quia non licet ſacerdotibus manibꝰ operari lig onizar fer/

rum fabricare. & ſimilia. hoc autem propter reuerentiam &
tanti ſacramãti dignitatem. Illud autem magis ad ſeculares

quam ad ſacerdotes pertinet ne ipſi ſacerdotes dei fame per-
eant uel miditate- Ideo dignũ ẽ ut qui altari ſerun de altari

uiuat. Similiter fratres qui ſacramentum emit uel eccleſia u
prebendas uel eccleſiarum ĩtroitus uel ſecularis potẽtia hoo

ro ſe procurauit ſciat ꝙ cũ giezi & iuda iam damnatus ẽ ia
eproſus factus erit iã de tẽplo dñi expellendus ẽ quar̃ ſic ꝗa
non intrat per hoſtiũ in ouile ſed aſcendit aliũde fur eſt & la
tro. Ideo reprehendẽdus ẽ quia ementes & uẽdẽtes dñs euncit

de templo repellendus eſt quia leproſi eiici iubentur. Non in

trat per hoſtium ad eccleſiam qui per laycalem portam in /
trat. Nõ enim laicis ſpiritualia dona tradita ſunt ſed dñi ui-
caris. Vicari domini ſunt qui uicem apoſtolorum tenent.
Caſtella autem & uiullas ſuas laici diſpenſent. bona aũt ypo/
nenſis eccleſie uigilanter attendãt ne tangant. Duces enĩ ra/
ro uel nunq; pauperibus ſacerdotibus prebendas procurant
& ſi proeurant non dei amore procurant ſed ut cũ uxore &
la de bonis eccleſie gaudere ualeat. Et ideo ſciat ſacer/
dos qui timore uel amore detraudari a diuite ſe permittit ꝙ
ipunitus ñ remanebit & ſi non in preſenti ſaltẽ ĩ futuro igne
eterno non carebit. Redeamus igit᷑ ad propoſitum fratres &
ſciamus quomodo poterimus nos exhibere ſicut dei mini/
ſtros.Cupitis enim ſcire. Ecce ſi perſecutiones ueniunt non
deficiamus ſed pacientiam habeamus. Si neceſſitas pauper/
tatis contingat non deſperemus ſed in dommo contidam?.
Si blaſtemamur non reſpondeamus ſed parcamus. Si cola/
phis ucl alapis cedimur aliam partem parare non differa-
mus. Si uerbo uel murmure percutimur taceamus. Si occi/
dimur gaudenter ad mortem pergamns. Quare quia non eſt
h u

i

1:

feruus mator domino ſuo.Si enim me perſecuti ſunt & uos
perſequentur at dominus Ita enim pacientia ornari debe

mus ſi miniſtri Chriſti eſſe optamus. Sed quid aliud niſi ꝓ ĩ
caſtitate nos metipſos exibere debemus. Hec eſt illa uirtus ſi
ne qua quis eſt factus omnium reus. Hec eſt illa unirtus que
nos deo comendat que nos angelos facit que nos fuper ſide/
ra uolando conducit. Hec eſt illa uirtus ſine qua uaſa domt
ni ferre non poſſimus. Hec eſt illa ſancta uirtus quam aſtrin/
gSere nos decet apoſtolus fornicatio & omnis immundicia ñ
nominetur in uobis ut mens ueſtra colloquiis malis poſſit
CcCOTTumpiI- Ideo o fratres attendite ꝙ nõ ſolum a uobis remo
enda eſt fornicatio ſed etiam oĩs ſuſpicio falſa. Non decet
clericum cum mulicribus ſedere uel fabulari uel
frequentare ne ſuſpicio mala inde progrediatur. O quam ui/
lis o quam miſer & puſillamimus reputatur clericus qui fre-
quenter cum mulieribus conuerſatur. Inſipiens ualde eſt &
inexpertus qui amicicias mulierum procurat. Et ideo uos 9
eſtis lux mundi & ciuitas in monte ſituata. ſic famam ueſtra
cuſtodire debetis. ut non erubeſcant de detractionibus lau-
datoris. attendite etiam fratres. Attendite ꝙ dicit apoſtolus
fornicatio & immundicia. Fornicatio enim eſt naturalis mu
lierum concubitus ſed illicitus. Formcatio eſt cum meretrice
agere. Mulier ſiue adultera ſiue concubina meretrix uocatur
formcatio enim ideo clericis interdicitur quia cum ſimus mi
niſtri domim membra meretricis non efficiamur. O q́; turpe
clericum a meretrice duci captmum. Qui emm adheret mere
trici unum corpus efficitur. Et ideo ſcire debemus ꝙ malum
eſt fornicari. Nam ſi coniugium ſacerdotibus prohibet᷑ quã
to magis crimen fornicationis in nobis extimabitur. Ecce eĩ
fratres laicis coniugatis ad tempus abſtinere percipnur ut
uacent orationi. Et ſacerdotes quos corpus dommi conſe-
crare omm die oportet concubinas in domo tenere non eru-

beſcunt. Ecce quomodo uaſa ueſtra poſſidere ĩ ſa nctificatio
ne ſcitis. Scitis enim fratres ꝙ die quadam Dauid uenad

Abimalech ſacerdotem. & ait Dauid. eſuriẽs da mihi aligd

domum eiꝰ

cdihrhon
pani ſincni⸗
Muhenbus2
ſacenreislan
Goeumüſeruid
Apiendos
Mrer corpus do
1 daudd.
ſoflunrabühn
Aidalcäſern
Chnſti auan
cmnulieresca
bekorecerer
lercoteseonn
Ylha uyori!
mnanndentn
Iehimr Hidn
mnoctlumti
eltonbush
elnebenre
eban don
Nedemnnen
Awelachn
nlenbee
mehences
Nolcconn
Ncnehieyn
tbenec

ane

ni ſun N nos
taormandebe
dalud nic gi
eſttlaumnast
ilammnus ge
nos fuper ſch⸗
qua ualn domt
sam aſtnin
Immuncdhcud
5 mals pollt
nauobssteno
ſa. Nondert
el domume
ur.,0qnamu)
eas qul ſe/
ualce el
Et ideo 0 9
ſimam ueſtri
ombus lau/
itapoſtolus
latiltalns mui
acm wereme
Amin Ocdu
cum musm
ur. 0 Suupe
dherer mere
msgowalun
rohbet goi
ltut. e
ercipnur u
mmi con⸗
ere non en⸗
ſanchttcnd
uid uenn
mi 11

2

cibi & reſpondit non habeo panes laycales ad manꝰ ſed tim
panẽ ſanctũ & ideo dic mihi o Dauid ſunt mũdi pueri tui a
mulieribus & ait ſunt ab heri & nudius tertius Et ſic dedit
ſacerdos eis ſanctificatum panem. Si ergo interrogauit ſacer
dos utrũ ſerui dauid mũdi eſſent propter panes propoſitiõis
accipiendos quid facere nos debemus milſeri ſacerdotes. pro/
pter corpus domini capiendum. O fratres mei ſic & ſacerdo/
tes paganorũ dũ offerre debent diis ſuis ĩcẽſa ab oĩ malo: ut
poſſunt:abſtinent.Ecce ego iã epiſcopus vponenſis erã & cũ
quibuſdã ſeruis Chriſti ad ethiopiam perrexi ut eiſ ſan Rum
Chriſti euangeliũ predicarem & uidimus ibi multos hoĩes
ac mulieres capita non habentes ſed oculos groſſos fixos in
pedtore cetera membra equalia nobis habẽtes-Inter quos ſa
cerdotes eorum uidimus uxoratos tante tñ abſtinentie erãt
ꝙ licet uxorẽ ſacerdotes omnes haberet nunq; tñ niſi ſemel
in anno eas tangere uolebant qua die ab oĩ ſacrificio abſti-
nebant. Vidimus & in inferioribus partibꝰ ethyopie hoĩes.
unũ oculum tmin fronte habentes quorum ſacerdotes con-
uerſationibus hominum fugiebant ab omni libidine carnis
ſe abſtinebant & inſſeptimana in qua dus ſuis thura offerre
debebant ab ommi libidine carnis abſtinebant ſe & nihil ſu-⸗
mebant niſi metretam aque per diem & ſic contenti manẽtes
digne ſacrificium diis ſuis offerebant. O grandis xpianorum
miſeria. Ecce pagani doctores fideliũ facti ſunt & peccatores
& meretrices pceſſerũt fideles ĩ regno dei. Nõ ergo ſic fratres
nõ ſic dominu nõ tantũ diligamus ore ſed opere & ueritate.
Tũc ueri eiꝰ miniſtri erimꝰ ſi ſobrie ſi iuſte ſi caſte uiſerimꝰ.
Qu eſt benedictus in ſecula.Amen.

Criptũ ẽ fratreſ cariſſimi ꝙ moyſeſ poſuit ĩ tabex
naculo labiũ eneũ.ĩ quo lauarentur aaron & filii
eiꝰ, cũ ĩgrederẽtur ſancta ſanctorũ. Ideo attẽdite.
quia quicquid ſub lege antiqua in templo dei
efficſebatur. aliquid futurum preſignabat quod in eccleſia
noſtra ſub figura tegebatur, ſicut ait apoſtolus. Que/

h iin

S

cunqꝙ; ſcripta ſunt. ad noſtrã doctrinam ſcripta ſunt. Nõ eni
ſancti patres curaſſent tot & tanta ſcriptis memorie comen
dareomiſi ut aln legentes. alios per excpla edificarent. Legite
ergo fratres mei ſcrnipturã ſacram legite eaâ ne ceci ſitis & du
ces cecorũ. legite ſacrã ſcripturã in qua quid tenẽdũ. & quid
fugiendu. plene inuenietis. legite cãa ꝗa ol pane dulcior é. om
ni melle ſuauior. oĩ umno clarior inuenit. Apprehẽdite eam
& inuenietis qũo deus deorũ ſit longitndo propter eternita-
tẽ.quo ſit latitudo propter caritatẽé. quo ſit ſublimitas pro
pter male. qũo profundũ propter ſapiẽtie ĩmenſitatem que⸗-
rTite ſcripturã ſacrã & ĩuenietis. qũo deꝰ deorũ natus de Ma
ria uirgine & hõ factus amat ut caritas qũo nouit ut ueri⸗-
tas. ſed ut equitas qũo numerat᷑ ut maieſtas. Legite ſcriptu
rã ſacrã. & inuenietis. qũo Nazarenus ille ieſus regit ut prĩ
cipiũ. qũo tuetur ut ſalus. quo operatur ut uirtus. quo reue-
latur ut lux. qũo aſſiſtit ut pietas. & iõ o fratres mei. q́;diu ĩ
hec firma & uana uita fuerimus. Hãc ſapiẽtiã diſcere & rape
Te tota mẽte curemus. Quid eĩ hòõ ſine litteris reputatur-ꝗd
eĩ eſt. Nunꝗd non pecus uel edus. Nunquid non bos uel aſi/
nus. nunquid nõ equus uel mulus. quibus nõ eſt intellectus.
Eia igit᷑ fratres ꝗ paſtores rationaliũ oumm nuncupamm.
feſtĩare rapere nõ ſophiſmata paganorũ non carmina poeta
rũ non fallatias philoſophoru. de quibus & auditores red/
dituri ſunt ratione. Sed illam dulciſſimam ſapientiam ſapi
entiarũ que hereditas dei. & filiorũ eius cara poſſeſſio nũcu
patur. Hec eſt enĩ doctrina. ſuper omma diligenda. Quam ꝓ
phete predicauerũt. quã patriarche duunius hauxerũt quã
dei filius poſtq; ĩ terris uiſus & cum hominibus cõuerſatus
ẽ aperuit & declarauit.& quid tenendum.& quid uitadum

ẽ.apertiſſime demonſtrauit. & per ſuos apoſtolos nos ipſos

dicẽdo illuminauit. Hec ẽ qᷓ docet nos amare celeſtia & ter-
rena deſpicere. hec ẽ mater fideliũ quo quottidie docet nos
qũuũo credamus deũ eſſe ommipotente. qũo ipſum uidebimus
in ſede maleſtatis uenientẽ. qũo bonis bona. & malis mala.
tribuentem uidebimus. hec eſt lucerna pedũ noſtrorũ. & uia
ſalutis nre ĩ qua ĩſtruimur qũo poſtmodũ ſꝑ oĩa diligamꝰ.
quo animã nrᷣam poſtmodũ.ſicut ꝗd propinquius.quo poſt

nmodüanimip⸗

noſtrüchl oamn
Ymüdhlgendh

mn, procnt otnlo

cCdlenes aubus
hllfkuelata Nun

Nroium ſapteti
s docetextern
e Hec eſcient

Zdoröpolwenrn
Goca proohetar

tudomonachon,
cularni pueoti

Pulchmnudonot
töſitwamur c⸗
wemeruti haun

gui noyte poln
lleuscingre

Nreteem mel
Noanon ummu
Kherflosens ai
Gtonmmtdl
nuucd
nnncncacon
nrncin
lunnerange
10 kune Neiaren
mun Gwoopotre
irünneo Repur⸗
upeueſt
cebems öden
Plum Ckonsnd
ies lgen Nen
leckanmmn,
ommnmſ
Clnguentes

Onconalſ

Eptaſunm Bei
Smemnonle conen
tcanen lezn
Ane ca ſus Ac
udtenicidd gu
iedulordon
.doprehäcteeam
toproprrcanka,
imaltnem
decrünama den
1iononiutten
ſs. legne ſahi,
lerſus Nor ug
ut us gi0 N
DEmesmeltn!
cidſerat⸗
”
uir õlt l
gtick melochs,
unamahemm,
NCNNANN
Amndnad
n Minnmn ii
ſclio nnl
lgencs Cung
õ
nbus Getſns
Xud midun
vonolos Noolſ
r,Adetater⸗
Mecdel
nnche cee

XXXIX:
—Ü‚

. .

modũ animã proximi qũo poſtmodũ corpus proximi. uelux

noſtrũ diligamus. Iſte eſt perfectus modus. deum. nos & ꝓ
ximũ diligendi Hec eſt illa lacra ſapientia que ex ore altuſ

mi produt. philoſophis. ſophiſticis. aſtrologis curioſis ac

dyaleticis quibus aſcondita. ſed groſſis & rudibus paſtori/

buſ reuelata Nunꝗd non & hodie ẽt ſolũ paruulis. reuelaf.
hnNec oĩum ſapiẽtiarũ & doctrinarum magra & dña. Que etiã
nos docet ex terius blãdos. & internis fraudulentes cogno/
ſcere. Hec ẽ ſcient ia ſcientiarũ angelorum ferculum archan

gelorũ pulmentum apoſtolorum gloria patriarcharum ti/

ducia.prophetarum ſpes. martirum corona. uirginum forti
tudo monachorũ refectio. epiſcoporũ uagatio. ſacerdotũ co
culariũ. puerorũ principiũ uiduarũ doctrina. Coniugatorũ
pulchritudo. mortuorũ refectio hec ẽ ꝑ ꝙ;; fide ornamur ſpe

cõfirmamur & caritate roboramur hec ẽ q́; qui inuenerit in

uenliet uitãa. hauriet ſalutem a dño. Hec ẽ labnim uel peluis.
quã moyles.poſuit ĩ tabernaculo.in quo lauarẽtur aaron &
ſfili eius cũ ingrederentur in ſcã ſcõrũ.ſed dic. ꝗd per magnũ
ſacerdotem.intelligere debemus.dico enĩ uobis o fratres. ꝙ

pro aaron ſummũ ſacerdotem.ĩtelligere debemus.ſ.chriſtũ
& per fllios eius.alios ſacerdotes minores. per labium eneũ.
legẽ domini intelligo. in qua omnes tam magni ſacerdotes
; parui ſtudenteſ.& legẽdo & docẽdo & opere adimplẽdo.
per mundiciã corporis & per cõpũctionem mũdari debemuſ
ut ad ſancta ſanctorum. ſ. ad ſecreta dei. ſanctarum ſcriptura
rum penetranda. per purificationem dign inuemamm., Et
16 fratres mei attendite & conſiderate ꝙ uas paratum habe
mus in quo oportet mentis feditatẽ abluere. & mundiciam
mẽtis in eo preparare. Ecce eĩ lex ſancta. & ſcriptura ĩmacu/
lata parata eſt. ut uirtutibus decoremur. Sed ue uobis. quia
debemus eſſe exemplum correctionis. & ecce iam ſumus exẽ
plum erroris. unde hoc. niſi ideo quia ceci ſumus ignoran/
tes legem. & eam legere faſtidimus & tamen cathedram tene
Te. & animarum curam quotidie gerere procuramus Quid
ergo mirum ſi cadit ſacerdos, quid mirum ſi non ſubleuat
delinquentes. quid mirum: ſi dux cecorum eſt. Ecce legem
domum conculcauit. deſpexit eam ut mortem. Sed quid di/

exit qui procreauit qui toto affectu concupiuit vxorem uel

concubinam caute tener equas uel mullos in ſtabulo poſſi
dere. canes pro uenatione nutrire ancipitres cuſtodirej. Et-
ti uelut equꝰ & mulꝰ ẽ.ꝗbꝰ ñ ẽ ĩtellecꝰ. Cupit honorari in
cenis. & ab hõibus uocari rabi. Ecce qũo cadit ſacerdos. Ec
ce quomodo umuit. Sed & ſi cadit qui colũna uidebat᷑ eſſe
in templo. quanto magis populus peribit. Si deus in angeliſ
ſuis reperit prauitatem. q;to magis in his qui habitant do-
mos leutas. & qui terrenum habent ſundamentum. Diſcite
ergo legem ſacerdotes. ne ſurdo maledicatis tunc ſurdo ma
ledicitis. quando conſilium propter ignorantiam dare neſci
tis. Tunc ceco offendiculum ponitis. qñ falſa pro ueris oſtẽ-
ditis, Itaq; fratres nolite pigreſcere. ſed legite cripturam. Di
ſcite eam filioli. ſepe eam legite. quia leuior oleo ſublimior

auro. argento purior. Hec eſt que precipue in deum prouo/

cat.indigentem inuitat. corda illuminat linguam purificat.
cõſcientiam probat animam ſanctificat fidem cenfortat.dia
bolum reicit peccatum ſpernit. animas frigidas calefacit. lu
men ſciencie oſtendit. tenebras ignorantie expellit.triſticiã
ſecu li extinguit leticiã ſancti ſpiritus accendit. ſicienti potũ
tribuit. Hec eſt ſcriptura ſacra. lex noſtra immaculata. que
de inſipientibus ſapientes facit. Primos de nouiſſimis ponit

magnos de minimis efficit. nobiles de ignobilibus cõmutat

animam frenat prohibet leuitatẽ. temperat dolorem confert
ſpem coronat ſenem docet ſuuenẽ mitigat dedignantes in/
ſtruit errãtes ſanat egros roborat infirmos brutos facit ſen

ſatos. mentis ſtabilitatẽ donat excitat ſomnolentos ocioſoſ
increpat pigros incitat. credentibus gratiam dat regeſ humi
liat-humiles exaltat.rectas uias indicat elimoſinã imperat⸗
Hec ẽ ſcientia ſcientiarũ.que ſapientiam dat.gloriam exal-
tat. honorẽ multiplicat. humilitatẽ & caritatẽ lenitatẽ obe

dientiã & manſuetudinem docet & intellectus eſt oĩbus be/

nefaciẽtibus & diligentibus deũ. Hec eſt que abſtinentiã ca /

ſtitatẽ largitatem & uoluntariam paupertatẽ conſeruat po
ſtremo doctrina hec oĩbus felicitatẽ ſuauitatem & gaudiũ
cõfert. ſtabilitatẽ cordis ſobrietatem corporis. compunctio/

em mentis ueram humilitatem caritatem fraternam implet

Lntnorendonm
eain clgi
c(clorniAprnop⸗

li No re

Deua ſohan

n⸗
) Pont

fcund
V uuſts
Mnehndhdn
iſonelsgenns
eracorünong
ongklagun
Nihonmunſei
Puvubeten
Kodolltenes
n rosqronce
Perncbts llun
Anclſotaturo
arudds
lſksnonharce
Mumiogids u
llsDaxvobis
batnpesnosh
len lllamlundz:
neclezſlisſ e
d Keiunino
Ccälunnniin
eis enne,
. ne
lecumn iigo

gnenen

ztekig

unquien

Cupiuitorenu
s inſtabulopol.
mez lſoile,. hn
Cuor honoran n
Ncaätſicercs,
Min uickbat elt
Acensn angeli
uugqu ubirunt do⸗
hnenwmn, Düte
CAnsuneſndo
Ckanuan dnened
islauendi
legneſapmmm h
uorOeN buo
puein cenn od
thnguannrhen
ſdencenonad
Pgcascaect l
ne apelir mitni
ndht ſctenn on
mmzculat, ge
enouliumns Non
Cbilidas Gannt
adCorenco
delgunts
obrn el
cwolatoo
nnzeſtun
tmſninſun,
ar Joran e
Ttaelennue d
lechselolon⸗
2eabſtmmmid
ai coi⸗ 8
uraen *
s c le
Kauanan p

–☛ .
—
—

& timorem domini accẽdit. Quamobrem fratres mei ꝗ hanc
ſapientiam diligit legem implet maximuſ uocabitur i regno
celorũ & principatum eccleſie poſſidebit. Et premia & mu

nera copioſa recipiet in die nouſſſimo Amen.

De uita ſolitaria & contemplatiua ſermo. xl.

Ax uobis fratres. & caritas cum fide uobis nõ de
ficiat pax uobis fratres quoniam electi eſtis ante
mundi conſtitutionem in hac uaſta ſolitudine
ut ſitis cũ Elya. Paulo ylarione. Antomo. & Io/
hanne. ſancti & immaculati ĩ conſpedtu dei. Pax uobis quo
niã non eſtis genus abiectũ. ſed electũ. non uenale. ſed rega/
le ſacerdotiũ. non gens obſtinata. ſed ſancta. nõ poꝑulus ꝑp
dictionis. ſed acquiſitionis. Pax uobis. qui non conuerſatio
nẽ hominum. ſed angelorũ ĩ ſiluis & nemoribus adamatis.
Paxuobis & uera apoſtolorũ caritas. tan; nihil habentes
& oĩa poſſidentes. Bax uobis fratres mei-& filii mei dilectiſ
imi quos quotidie in chriſto parturio in uiſceribus carita
tis. Pax uobis. illa in quam chriſti que exuperat omnem ſen

ſum. cuſtodiat ut optamus corda noſtra & ĩtelligentias no

ſtras. Pax uobis fratres qui ſeculum calcatis. mundũ deſpe/
xiſtis non laudem mundi uſq; nunc adamaſtis. riſum homi
num fuxgilſtis. ut ſanctis agminibus. & colloquiis uacare poſ
ſitis. Pax uobis. quos in filios & fratres elegi. ut conſorteſ &
Participes uos habeam. in temptatiorubus meis. Ad hãc au
tem uitam iuxta apoſtolicam formam uiuere uolentes. non
me elegiſtis. ſed ego elegi uos. ſegregaui uoſ a ſeculo iſto ma
ligno. & eduxi uos per ſingula heremi loca. per ſpeluncas.
& cellas. ut uelut apoſtoli ipſi modico contenti Pabulo de-
moretis. Stemus ergo hic fratres in bello pugnantes quoti /
die cum antiquo ſerpente. Stemus fortes in bello reſtringen
tes & precingentes lumbos noſtros. lucernas ardentes cari/
tatis Iuſticie pacis & tranquilitatis. Ad hec enim non me ele
giſtis. ſed ego elegi uos. & poſui uos in uineam penitentie.
quam quicunq; diſipare preſumpſerit mordebit eum teterri
mus inferni coluber. hec eſt uinea illa fertilis. quam planta

ui anno etatis mee trigeſimo tertio. uelut ſeruus dei noe. quã
cupimus tota mẽte deo duce. ſanctis exemplis & ſancorum

documentis ornare. & ornatam taliter cuſtodire. ut a nemi

ne tranſeuntium poſſit uindimiare. nec aper de ſilua poſſit
eam extermĩare.nec alieni poſſint diriper̃ labores eius & fru
ctus. Hec eſt illa uinea quam plantaui uelut paterfamilias.
quam ſepe paupertatiscaritatis. obedientie. & caſtitatis. ut
a Simpliciano cariſſimo uiro didici circundedi. ad q́; uelut
pater familias exiens primo mane. uos conduxi ĩ operarios.
ut afferatis fruétum quinquageſſimum. ſexageſſimum. & cen
teſimum ſecundum habundantiam glorie plenitudinis Xp̃i.
Hec eſt illa ſancta religio immaculata. cuius ſanctitas per to
tum orbẽ terrarum diuulgatur. quorum conuerſatio a cũctiſ
miratur. quorum uira nõ ſolum a xpianis ſed a iudeis & pa/
ganis potius angelica. q́; humana reputatur. Hec ẽ illa ame-
niſſima paradiſus. quam deus a principio plantauerat. qua
poſuit gratiam & donum meritis matris mee hoĩem ut ope/

raretur uirtutem pacientie. eruditionem doctrine, corporis

caſtitatem. aſſiduitatem precum. confeſſionem delicorum.

habundantiam lachrymarum. Hec eſt illa paradiſus. de qua

exeunt flumina ſapientie & ueritatis continentie & caſtita/
tiS. in qua deus delectatur ſicut in ommibus diuiciis. Hec eſt
illa norma apoſtolica. uirga directionis & equitatis que tem

