na hominis ad deum. Hanc franciſcus de
maronis in quodam ſermone de natiui⸗
tate ieſu chꝛiſti vocat pacem thearticam:
qua pꝛiuati ſunt omnes in peccato moꝛta
li commoꝛantes qui in ſcripturis vocan/
tur inimici dei:vt diximus in ſermone de
amoꝛe dei ad animam in quadrageſima
li de penitentia. Secunda eſt pax ierar/
chica hominum ſcilicet ⁊ angeloꝛum dum
videlicet homines ſtudent moꝛem gerere
angelis cuſtodiẽtibus. NPꝛopterea Ber
nardus ait. In quo vis angulo: in quo

vis diuerſoꝛio reuerentiam exbibe ange⸗

lo tuo.ſ Tertia eſt pax iconomica habitan

tiuʒz ſcilicet in vna domo. Et de hac dixit

Sapiens eccleſiaſtici.ꝛ.c.In tribus bene

placitum eſt ſpiritui meo: que ſunt grata

coꝛam deo hominibus. Amoꝛ fratrum:
concoꝛdia pꝛoximoꝛum: vir ⁊ vxoꝛ ſibi be
ne conſentientes. Quarta eſt pax mono
ſtica vnius ad ſeipſum: dum ſcilicet ratio
imperat viribus inferioꝛibus ⁊ vires inſe
rioꝛes ſubiciuntur rationi. ¶ Quinta eſt
pax politica eoꝛuʒ qui habitant in vno re
gno vel in vna ciuitate.ſſEſt enim politi⸗
cia ſᷣm Ariſtotelem in ſecundo politice oꝛ
do quidam inhabitantium ciuitatem. Ci

uitas autem eſt ciuium quedam multitu/

do.ſ Ad patrem igitur ciuitatis multum
facit oꝛdo:dum ſcilicet minoꝛes reuerentur
maioꝛes ⁊ maioꝛes adiuuant minoꝛes:et
equales eqlibus iura ſua reddũt.ſPꝛo⸗/

pterea inquit Sapiens pꝛouerbioꝛum.xi.
c. In benedictione iuſtoꝛum exaltabitur ci
uitas: et oꝛe impioꝛum ſubuertetur. ¶ Et

29. c. Omnes peſtilẽtes diſſipant ciuitatez

cum ſcilicet nolunt oꝛdinate nec ſᷣm leges

viuere. Ham vt Ariſtoteles in quinto poli

tice ait. Abiq; ꝓpter inequale ſeditio eſt.

COQõð pax commendatur ex eo ꝙ grata

eſt deo ⁊ chꝛiſtus ſilius eius illam dilexit:

que etiam a ſanctis pꝛedicatur.
ab. 2m.

Ecundum myſterium declaranduz

CBdicitur dei gratiſicatio.
QCꝛaſilij dei dilectio.
zeſanctoꝛum pꝛedicatio.
¶VPꝛima commendatio pacis dicitur dei
gratiſicatio.Eſt quidem ipſi omnipotenti
deo grata ⁊ acceptiſſima. ꝗdeo per Hiere-/
miam.c.29. ait.Ego cogito cogitatiões pa
cis ⁊ non afflictiomis.ſ Et pꝛime ad coꝛin
thios.iA.c.Apoſtolus ait.Mon eſt diſſen
tionis deus ſed pacis. ¶ Sed cur inquiẽs
deus bella ſinit perſepe inter homines ſie
ri ſi pacem amat.Ad qð reſpondet Alu/⸗
guſtinus libꝛo.S.de ciuitate.c.22. ꝙ id fa⸗
cit vt puniantur noſtra peccata. Inquit
enim ſic.Sic etiam tempoꝛa ipſãa belloꝛuzʒ
ſicut in eius arbitrio eſt ⁊ miſericoꝛdia vel
atterere vel conſolari genus hominum vt
alia citius alia tardius finiantur. ¶ Secũ
da commendatio pacis dicitur filu vei dile
ctio.ſ SBe iplo qu:ippe incarnari dixit Yſa⸗

ias.9.c. NHocabitur pꝛinceps pacis. ¶ Et

de eo Paulus ad epheſios.c.2. inquit. Ip
ſe eſt pax noſtra qui fecit vtraq; vnũ. ſEt
Auguſtinꝰ.23. q. p. c. Miſi bella.ait. Chꝛi
ſtus vt pacem doceret venit in mundum.
Pꝛopterea naſci voluit tẽpoꝛe pacis quo
Octanianus auguſtus paciñce vniuerſo
imperabat owbi. Sedatis nãqʒ omnibus
bellis oꝛbem totum ſuo ſubegit imperio:
cunctis inimicis 2 turbatotibus romano

de pace dicitur commendationis.
triplex enim eſt pacis cõmendatio.

rum deuictis.ſ Ande Solinus in libꝛo de

mirabilibus mundi ait. Lempus auguſti

ſolum repertum eſt quo plurimum arma
ceſſauerunt et floꝛuerunt ingenia. ¶ Illo
nanq; tempoꝛe fuerunt oꝛatius: virgiliꝰ:

ouidius:macer:catullus veronenſis:pꝛo⸗

percius: terencius:varro: marcus tulliꝰ

cicero:apollodoꝛus:valerius meſalla:va⸗
lerius maximus:ſaluſtius ⁊ alij. ¶ Et pm
Euſebium in libꝛo de tempoꝛibus. Tẽpo⸗
ribus octauiani factus eſt rome cenſus et
inuenta ſunt in vꝛbe tricenta ⁊ ſeptuagin
tamilium ciuium romanoꝛum. Pacifico

igitur tempoꝛe chꝛiſtus voluit in terra viſi
biliter apparere. In natiuitate eius vero
fecit angelos cantare.Et in terra pax ho⸗/
minibus bone voluntatis:vt ſcribitur u

ce.2.c.ad inſinuandum quantum ſibi pax

ſoꝛet dilecta.ſHMinc eſt ꝙ ſeribitur in pꝛo⸗
logo decretalium. Rex paciſicus pia miſe
ratione diſpoſuit ſibi ſubditos ſoꝛe pacifi/
cos.Et dum miſit diſcipulos in omnem ci

uitatem in qua erat ipſe venturus vt dici/
tur Luce.io.c.monuit eos dicens. Jn quö

cunqʒ ciuitatem intraueritis pꝛimum dici
te. Pax huic ciuitati.Et in qucunqʒ do /
muʒ intraueritis dicite. Pax huic domui.
Et in ſermone quem fecit in vltima cena:
vt ſcribitur Joannis.iꝗ.c.quaſi pꝛo pꝛecio
ſiſſimo theſauro pacem apoſtolis reliquit.
Pacem inquit meam do vobis pacem re
linquo vobis.ꝗ Poſt reſurrectionem vo
ſepius apparens:vt patet Luce.24.Et Jo
annis.ꝛo.apoſtolos ſalutabat dicẽs. Pax
vobis.& Tertia commendatio pacis dici
tur ſanctoꝛum pꝛedicatio.hanc enim ſan.
cti pdicauerunt.¶ Ende Oauid in pᷣs.23.
Ingquire pacèé. ¶Æt Paulus ad romanos
F. c. Juſſiſicati per ſidem pacem habcamꝰ
Er ad romanos.iꝛ.c.Si ſeri poteſt quod
ex vobis eſt cum omnibus hominibus pa

cem habentes. Et ſecunde ad coꝛinthios

iʒ.c. Macẽ habete ⁊ deus pacis ⁊ dilectio
nis erit vobiſcum.ſEt ad epheſios.ꝗ.cꝰ.
Soliciti ſernare vnitatez ſpiritus in vincu
lo pacis.ſEt ad philippenſes.A.cꝰ. Pax
dei que exuperat omnem ſenſum cuſtodi/
at coꝛda veſtra et intelligentias veſtras.
¶Et ad colocenſes.ʒ.c. Pax chꝛiſti exul⸗

teti

i

ſney
But
gton
Bin

Plat
go⸗
ſudiu
fonge
inl
vos
cif
als,
loci
lbꝛe
pere
gon
V
rt
nu
ſie
tan
mnin
lum
mini
nnot
ſnpae
beg
nninen
ſedon
leſte

och

Be
R
ſike
nl

nlbbrode

augoſi

m arm
1 Ao
virgi:
nis:dd,
ns wul
eſällarpg/
.Lifn
16. Dh
ecnſis
ſmmgn
Pacfe
ntmmns
tausren
1arbon
mhin
nibizur
Wüp,/
ahucß
md
nendal
Nri
numoie
o/
domdi⸗
4cna:
oprecio
rcigu.
Paeimt
onem
4
.P
1s e
nin in
nps
omanos
beam⸗
gnol
bus
nthios
dilectio
6: 40.
nvinc
,Pa
nſoi
peſtras⸗
fien

tet in eoꝛdibꝰ veſtris. Et ad habꝛeos. i?.

c. Pacem ſequimini cum omnibus. Et
in epiſtolis ſuis in pꝛincipio pꝛemittebat.
Gꝛatia vobis ⁊ pax.Idem facit Petrus.
Iterum Joannes in apocalypſi ſic incipit⸗
Bia vobis 7 pax.
CQõ ex pace pꝛoueniunt omnia bona:
tempoꝛ alia: coꝛ poꝛ alia: et ſpiritualia.

dum dicitur fructiſicationis. Mꝛ0

uenit quippe ex pace tnplex fructꝰ.

Bmtpalis.
ꝛvcoꝛpoꝛalis.
ſpiritualis.
Pꝛumus fructus qui ex pace oꝛitur di
citur tempoꝛalis.Ipſa enim ciuitates am
pliat:diuitias auget:edificia multiplicat:
agros ſeminat:pomeria colit:ſcientiarum
ſtudia nutrit:armenta paſcit:matrimonia
iungit:⁊ in terra ac in mari ſecurum pꝛe/
bet omnibus iter.ꝗ Pꝛopterea Ouidius
in libꝛo de faſtis ait. Pace ceres leta eſt ⁊
vos locate coloni Perpetuam pacem pa
cificunqʒ ducem.ſEt Zullius in philippi
cis.Dulce nomen pacis.res vo ipſa tum
iocunda tum ſalutaris. ¶ Et Caſſiodoꝛus
libꝛo pꝛimo epiſtolarum ait. Omni quip
pe regno deſiderabilis eſſe debet pacis trã
quillitas in qua populi pꝛoſiciunt ⁊ genti
um vtilitas cuſtoditur.Hec eſt bonarum
artium decoꝛa mater.Hec moꝛtalium ge
nus reparabili ſucceſſione multiplicans
ſacultates pꝛotendit moꝛes extollit:⁊ tan
tarum rerum ignenue agnoſcitur qui eaʒ
minime queſiſſe ſẽentitur.Hec ille. Nec ſo
lum in pace tempoꝛalia bona quibus ho
mini ſubuenitur multiplicantur. Quinun
mo ⁊ omnia celeſtia atq; terrena coꝛpoꝛa
in pace conſeruantur in ſuo eſſe. ¶ AUnde
Gꝛegoꝛius naʒanzenus in libꝛo de regi/
mine monachoꝛum ait. Celum terra ⁊ ma
re donec inter ſe in pace ſunt ⁊ quiete natu
re ſue terminos ſeruant.Stat mundus in
pulchꝛitudie ſua ac decoꝛe pꝛefulget. Et
Boetius libꝛo 3⁰ de conſolatione. Moſti
ne omne quod eſt tãdiu manere atqʒ ſub/
ſiſteræ quandiu ſit vnum ſcilicet per paceʒ
ynitum. Sed interire atq; diſſolui pariter

rtium my erium de pace declara

550

quando vnum eſſe deſierit. IJdeo Zulli/
us in libꝛo de amicicia ait. Que domus
tam ſtabilis:que ciuitas taʒ firma eſt que
non odijs ⁊ diſſidijs funditus poſſit euer/
ti.¶Et Beda in homelia exponens illud:
Omune regnum in ſeipſum diuiſum delo⸗/
labitur inquit.Homus enim et ciuitas ſi
fuerit diuiſa velociter diſſipatur ⁊ etiam re
Funn quo nihil eſt validius.ſConcoꝛdat
ijs omnibus illud Saluſtij in ingurtino
Concoꝛdia parue res creſcunt: diſcoꝛdia
maxime dilabuntur. Sicut ergo euerſio⸗
nes ciuitatum ⁊ deſtructio regnoꝛum atqʒ
diuitiarum ⁊ gloꝛie copia deficiũt pꝛopter
bella pꝛopter lites ⁊ diſſentiones:ita pꝛo⸗
pter pacẽ hec omnia augmentãtur. ¶ Se
cundus fructus pacis dicitur coꝛpoꝛalis.
homo enim paciſice viuens comedit dele/
ctabiliter:doꝛmit ꝗete:ambulatqʒ vbiqʒ
ſecurus.Qui autem inimicitias ſectatur
ſemper eſt ſuſpectus ſemper pauidus: et
omnia ſunt ſibi amara.Ex pace inſuper
fit conſeruatio gentium et populoꝛum:et
moꝛs violenta neſcitur. Sed ex guerris
quis enumeret quot ſtrages quot cedes
hominum ſequantur. Res eſt hoꝛꝛen/
da nimis commemoꝛare que ſcripta ſunt
ab hiſtoꝛicis de hominibus qui perierunt
in bellis:de quibus aliqua nos enarrabi
mus.ſſ Reſert Paulus hoꝛoſius libꝛo ſe
cundo:ꝙ ſub tribus regibus perſarum ci
ro videlicet qui gangen fluuium in qua⸗/
dringentos ſexaginta alueos comminuit
Et ciro a tamiri ſuperato.Et xerſe ex popu
lis perſicis decies nonies cẽtenamilia *
minum bella rapuerunt. Narrat Eutro/
pius:ꝙ marcus attilius regulus miſſus
a romanis in africam contra tres cartbha⸗
ginenſium duces dimicàãs victoꝛ fuit.De
cem ⁊ octomilia occiditiquinq; milia cepit
Iterum pugnans regulus contra cartha
ginenſes qui a lacedemonijs auxilium pe
tierunt eo ꝙ pacẽ a romanis obtinere nõ
potuerunt victus eſt ? captus trigintami

lia hominum occiſa ſunt.ſ Idem Eutropi

us. Metellus afroꝛum duceʒ ſuperauit vi
gintimilia hoſtium occidit. In bello con⸗/
tra fauliſcos quinto luctacio ẽ manlio ↄſuli
bus decemmilia hoſtium ceſa ſunt.ſZu⸗

—

aio eoꝛnelio lentulo ⁊ ſuluio flacco conſu/⸗
libus pugnatum eſt cum inſubꝛibus et li⸗
guribus:quoꝛum interfecta ſunt viginti
tria milia:capta quinqʒ. Emilio conſule
ingentes galloꝛum copie alpes trãſierunt
quoꝛum quadringentamilia capta ſunt 2
interfecta. Hanibal apud lacum traſime
num flamineuʒz interemit vigintimilia ro
manoꝛum ceſã ſunt.ſQuingẽteſimo qua
drageſimo anno ab vꝛbe condita: lucius
emilius:paulus:⁊a terrentius varro cõtra
hanibaleʒ mittuntur. Et apud cannas ha

nibal vicit eos:⁊ quadragintaqtuoꝛ milia
romanox cecidere afroꝛum triamilia. Jn

terea in hiſpania haſdrubal frater haniba
lis a romanis vincitur: vigintiquinqʒ mi/
lia de ſuis occiduntur: capiũtur decemmi
lia. Coꝛnelio ſcipione fratre africani qui
poſtea dictus eſt aſiaticus conſule anthio
chus pꝛelio fuſus eſt. Cuius parte ꝗnqua
ginta milia peditum triamilia equitum ce
ſa ſunt. Quintus cecilius metellus phi/
lippum in macedonia cum vigintiquinqʒ
milibꝰoccidit ⁊ macedoniã recepit.i An/⸗
no ſexcẽteſimo ſeptimo ab vꝛbe ↄdita gal
li tranſalpini iuxta rhodanum a romanis
victi ſunt perierũtq; partim in pꝛelio par
tim in flumine centum quinquagintami
lia.¶ Marius iugurtam ⁊ bochum mauri
tanie regem qui in auxilium iugurte vene
rat ſuperauit centum decemmilibus hoſti
um occiſis.ſ Marius poſt victoꝛiam iu/
gurtinam ſecundo conſul eſt factus cõtra
cimbꝛos theuthonas in duobus pꝛelijs
ducentamilia hoſtium occidit: octoginta
milia cepit. Scilla contra mitridatem cõ
ful in bello cum archelao:quem mitrida /
tes aduerſum eum miſerat apud pyreum
non longe ab athenis:ita eum vicit vt de
centum vigintimilibus vix decem arche⸗
lao ſupereſſent. Ex ſcille exercitu treſde/
cim tin homines interfecti ſunt. Hac pu

gna cognita mitridates ſeptuagintamilia

ęlectiſſima ex aſia archelao miſit. Contra

quem ſcilla iterum conſlixit. Pꝛimo pꝛe⸗
lio quindecim milia hoſtium ceſa ſunt ⁊ fi

lius archelai diogenes.Secundo omnes
mitridatis copie extincte ſunt:Archelaus
triduo in paludibus latuit.ſ Bellum ita

licum ⁊ ciuile conſumpſerunt vltra cẽtum
quinquagintamilia hominuz. Ana hie
me ⁊ eſtate a lucullo miſſo contra mitrida
tem ad centum fere milia hoſtium ceſa ſũt
¶ Pompeius contra mitradatem miſſus

in armenia minoꝛe quadragintamilia ho
ſtiuʒz occidit:viginti tamen de exercitu ſuo
perdidit. Julius ceſar in bello contra bꝛi
tanos peremit quadraginta ſeptemmilia

Item ſueſones cum quinquagintamili⸗

bus interemit. Poſt hec germanos qui

renum tranſierant ⁊ totas gallias ſibi ſu/
bicere parabant occidit qui feruntur ſuiſ⸗
ſe quadringentamilia. Sed quid antiqua
recitamus exempla cum ⁊ diebus noſtris

innumerabilem ſciamus multitudinez in

bellis peremptam. Si enim antiqua ⁊ no
uiſſima colligemus vtiqʒ ex hominibus
interſectis in bellis montes excelſi con/
ſtrui poſſent ⁊ ex illoꝛum ſanguine largiſſi
ma flumina ex remotiſſimis locis ad ma/
re currentia. O pax benedicta. O pax ſã⸗
ctiſſuna.O pax quietiſſima:que talia tan

taqʒ mala debellat deiecit ⁊ ꝓſternit: que

ciuitates ampliſſimas condidit: condi⸗
taſq; ſeruauit hominumqʒ vitam diu per
ſiſtere fecit ⁊ facit. GFTern fructno pacis
dicitur ſpiritualis. Homo equidem paciſi

cus eccleſie obedit frequentat eccleſias:et
rebus ſpiritualibus deuote intendit.Sed

duz dãnato odio pꝛoximi ⁊ diſcoꝛdie quis
detinetur:ſalutezʒ anime negligit omneſqʒ

vias ad vindictã ⁊ offenſionẽ ꝓximi adhi
bet. ¶ Iccirco Auguſtinus liꝰde verbis do
mini ⁊.io.de ciuitate deiait. Pax eſt ſere
nitas mentis:tranquilitas animi: ſimpli
citas coꝛdis:vinculum amoꝛis: conſoꝛti/
um charitatis. Hec eſt que ſimultates tol
lit iras compꝛimit bella compeſcit ſuper/
bos calcat humiles amat.Hanc qui acce
pit teneat:qui dedit repetat:qui amiſit re

quirat:quoniam qui ſine ea fuerit inuen

tus abdicatur a patre:execratur a filio: et

a ſpiritu ſancto efficitur alienus. Hec ille.

Auare ſi volumus ad pacem ſupernam
pertingere ſiudeamus cum pꝛoximis no⸗
ſtris pacẽ hĩe:cũ qua ſimul obtinere vale
bimus dei gratiam Amen.
Explicit quadrageſimale.

i dnn
nabe
4mimd
mehſü⸗
m midhe
unilig ho
aiufuo
wnn bi
temmii
mtamllif
nos goi
1oſiſi/
uur fu
lantiqe
hoſtns
nezin
nat no
ubus
cn/
R
Ima/
ſi⸗
an
wcde⸗
condi!
ndiu per
aſues
n paaf
leias:et
nSel
Miegus
tomnech
perbisd
cki
ni:innt
cobn;
leits dl
ſitſipen
gui cce
milt te
nt muen

flio:et

hec lle⸗
mmis no/
neteſat

de ſancto bonauẽétura.

Mmemoꝛia
eterna erit iuſtus. Scribũtur
hec verba oꝛiginaliter in ᷣs
centeſimo vndecimo pꝛecla⸗
riſſi erita domini et beati bonauen /
ture.Sixtum quartum pontiſicem maxi/
mum induxerunt vt hoc felici tempoꝛe il⸗
lũů cathalago ſanctoꝛum aſcriberet:res eſt
vtiq; grandis ⁊ digna valde que dei gloꝛi
am pãdit: eccleſiam ſanctam exoꝛnat. Re
ligionem chꝛiſtianam letiflcat:ſacrũꝗʒ oꝛ
dinem minoꝛuʒ ſubleuat extollit. Quid
enim pꝛeſtantius excogitari poteſt q; moꝛ
talem hominem poſt deuictum rinnnha
tu mq; mundum ad celeſtia regna deduci
ibiqʒ depelne immoꝛtalitate gaudere cũ
chꝛiſto.Quis de beata gloꝛia dubitare va
let ad quam dei amicos iaʒ pꝛoperaſſe cer
tiſſimum eſt. Ibi chꝛiſtum rex gloꝛie. Ibi
virgo regina celoꝛum. Ibi patriarche ⁊ ſã
cti pꝛophete.Ibi apoſtoli:martyres:cõſeſ
ſoꝛes ⁊ virgies:omneſqʒ electi dei. JIbi de
niq; beatiſſimus pater bonauentura.Qꝛ
ergo nouiſſime eſt cathalago ſanctoꝝ aſtri
ptus equum eſt ⁊ rationabile vt eius ſan
ctitas omnibꝰnota ſiat. Qua de re ſtatui i
pꝛeſenti ſermone laudibus eius incübere
qui enit in eterna memoꝛia ꝓpter tripliceʒ
eius excellentiam.
¶PB dẽ vite.·
ꝛdoctrine.
z refulgentie.
C memoꝛia ſancti bonauenture erit
eterna pꝛopter n remn vite illius.
ab. P .e.
Rima ercellentia ſancti bonauen
ture quare memoꝛia eius erit eter
na dicit vite:ſcilicet virtuoſe ⁊2 mun
de. Hec permaxime attendenda eſt in illo
qui canoniʒani debet. Sanctitas ergo vi⸗
te domini bonauenture pꝛobari poteſt tri

2

plici via.

Cpdi teſtiſicationis.

W 2 pfeſſionis.

Czaaſſumptionis. .
Vuima via dicit teſtiſcationio. ¶ SZuͦt

izi

nanqʒ inter cetera tria de illa teſtimonis.
¶ Pꝛimum teſtimoniu eſt Hanthis poete
vulgaris ꝗ in tertia comedia iducit bona/
uenturã ſic loquentẽ. Jo ſon la vita di bo⸗
nauẽtura Ba bagno regi che ne gradi of
ficij Sẽpꝛe poſtpoñ la ſiniſtra cura. Se
cundum teſtimoniũ eſt Alexandri de ales

doctoꝛis pariſienſis fratris minoꝛis 2 na

tione anglici viri doctiſſimi. Cuius opus
quod ſcnipſit in theologia appꝛobatum fᷣ
it ab Alexandro quarto ⁊ ſexaginta magi
ſtris pariſienſibus:vt apparet in bulla di⸗
cti põtificis.. Ipſẽ itaqʒ alexãder de ales
vt ſcribitur in cronicis cuiꝰauditoꝛ fuit bo
nauentura videns in eum moꝛum elegan
tiam:coꝛpoꝛis pulchꝛitudinem ⁊ compoſi
tionem dicere ſolebat:ꝙ non videbat᷑ adã
peccaſſe in bonauentura. De Alexandro

vo ipſe Bonauentura in ſecundo ſuo.di.

32. in queſtione vtrum adam deum cogno
uit in ſtatu innocentie eo genere cognitio
nis quo expectamus eum cognoſcere in
ſtatu gloꝛie in fine. Inquit cõtra illos qui
dicunt ꝙ diuina eſſentia in ſe nec ab homi
ne nec ab angelo videbitur. Nic eſt vnus
de decem articulis repꝛobatis ab vniuerſi

tate magiſtroꝛum pariſienſium: tempoꝛe

epiſcopi Guillelmi ⁊ Odonis cancellarije
⁊ fratris Alexandri de ales.iꝛ ꝗo.in octa⸗
ua epiphanie.¶ Tertium teſtimoniuʒ eſt
ſancti Thome de aquino. Sum eniʒ domi
nus bonauentura pariſius legendam ſeri
beret beati franciſci ſemel acceſſit ſinctus
Thomas qui ſibi chariſſimus erat ⁊ fami
liaris valde ad eum viſitandũ.Sciebatqʒ
ipſum inſiſtere compilationi illius legẽde
Cũq; aperuiſſet oſtium cellule in qua ma
nebat bonauentura vidit illum pennaʒz in
manu tenentem:ſed raptum extra ſe ⁊ con
templationi intentiſſimum. Quare ad ſo/
cium conuerſus dixit. Recedamus ⁊ ſins
mus ſanctum qui laboꝛat pꝛo ſancto.ſ Af
firmauit inſuper Rinctitatem bonauẽture
dominus Petrus cardinalis epiſcopus
Hoſtienſis qui fuit de oꝛdine pꝛedicatoꝝ.
Hic ſe rmonem habuit in funere ſuſcepto
themate.Doleo ſuꝑ te frater mi ionatha.
In quo inter alia retulit.ꝙ quicũq; bona
uenturam videbat ipſius amoꝛe capiebat᷑

eiuſq; pijſſima monita obedienter recipie
bat. C Secunda via qua pꝛobatur ſancti
tas vite bonauenture dicitur ꝓfeſſionis.
Pꝛofeſſus quidem fuit regulam ſanctam
beati franciſci que illam obſernantes ad
chꝛiſti ⁊ angeloꝝ atq; ſcõꝝ ſocietatẽ ꝑdu⸗
cit. Hec autẽ regula ſanctiſſima eſt cenſen
da pꝛopter tria.

Cpᷣ aꝛ a ſpiritu ſancto inſpirata:
1qꝛ ſuper euangelio fundata.
Cʒvqꝛ ſuꝑ naturalibus ſignis ↄfirmata⸗
¶Be qua ſic ſcribit Nicolaus tertius in
extrauaganti libꝛi ſexti decretaliuz. Hij.ſ.
fratres minoꝛes ſunt illius ſancte regule
pꝛoſeſſoꝛes que euangelico fundatur elo/
quio vite chuiſti roboꝛatur exemplo ⁊ fun
datoꝛum militantis eccleſie apoſtoloꝛum
eius ſermonibus actibuſq; firmatur. Hec
eſt apud deum ⁊ patrem munda ⁊ imma⸗
culata religio que deſcendẽs a patre lumi
num per eius fuium exemplariter ⁊ verba
liter apoſtolis tradita: deinde per ſpiritum
ſanctum beato franciſco ⁊ eum ſequenti⸗
bus inſpirata totius in ſe continet teſtimo
niuz trinitatis.Hec eſt cui atteſtãte Nau
lo nemo decetero debet eſſe moleſius quã
chꝛiſtus ſtigmatibus ſue paſſionis conſu
mauit volens inſtitutoꝛem ipſius paſſio⸗
nis ſue ſignis notabiliter iſigniri.Hec ibi
hanc regulam bonauentura dilexit hãc et
diligenter ſeruauit.¶ Natus enim in bal⸗
neo regio ex parentibus honeſtiſſimis pa
tre ioanne fidanza:matre vo ritella.dum
puerulus eſſet laboꝛaretqʒ pꝛope ad moꝛ

tem voto per matrem ad beatum franci/

ſcum emiſſo a moꝛtis ſaucibus extitit libe
ratus. Hoc ipſe ita narrat in legenda bea

ti franciſei. ¶ Innumera quoqʒ per ipſum

ſ.beatum franciſcum in diuerũs partibus
oꝛbis exuberare non ceſſant beneſicia dei
ſicut ⁊ egoipſe qui ſuperioꝛa deſcripſi ex⸗
perientia teſte in meipſoꝓꝓbaui. oto eni
pꝛo me languente grauiſſime ad beatum
batren franciſcum emiſſo:a matre cuzʒ ad
.

uc eſſem puerulus ab ipſis ſum moꝛtis

Hucibus erutus ⁊ in robur vite icolumis
reſtitutus.QDuod cuz viua memoꝛia tene

am vera nunc conſeſſione pꝛoſiteoꝛ ne tan

tuzʒ beneſicium reticès ſceleris arguar vt
ingratus. Hec ibi. Creſcens autem ipſẽ
bonauentura de virtute in virtutem in an
no etatis ſue.vigeſimoſcdo religionẽ igreſ
ſus eſt. In qua tantuz pꝛoſecit in omni de
uotione ⁊ ſtudio litterarum ꝙ ſeptimo an

no poſt ingreſſum religionis legit ſenten ·

tias pariſius ⁊ decimo anno ſcilicet etatis
ſue trigeſimo ſcdᷣo ſuſcepit cathedraz ma/

giſtralem. Qualiter autẽ religioſi poſſunt

eſſe magiſtri diximus in quadrageſimali
denienei in ſermone de ambitione. Il
lud tamen non eſt pꝛeterundum ſilẽtio ꝙ
religio benedicta minoꝛum fructus vber/
rimos attulit eccleſie dei pꝛopter ſtudia lit
terarum ⁊ doctoꝛum viroꝛum copiam qui

pꝛeter illa que docuerunt viua voce multa

opera ediderunt ? redegerunt in ſcriptis:
ex quibus immenſa lux veritatis oꝛit᷑ po/
pulis chꝛiſtianis.Sicut patet de alexãdro
de ales:bonauentura: riccardo de media
villa:ſcoto: franciſco de maronis: nicolao
de lira:ioanne gualenſe:petro aureoli: gi⸗
raldo odonis reliquis.¶Tertia via qua
pꝛobatur ſanctitas vite domini bonauẽtu
re dicitur aſſumptionis. Ob ingentes ap

. . . .

pe virtutes eius 2 ſplendidiſſimam ſamaʒ
aſſumptus fuit ad tniplicem dignitatem:
ſciliett. .
CBeneralatus.
¶ Archiepiſcopatus⸗
CCardinalatus.
E Muꝛimo fuit aſſumptus ad dignitatem

generalatus. vt enim ſcribitur in cronicis

oꝛdinis beati franciſci. Ipſe fuit octauus

generalis oꝛdinis. Pꝛimus fuit beatus

franciſcus. Secundus frater ioannes de

floꝛentia dictus parens. ¶ Lertius frater

helias de affiſio.ꝗ Quartus frater alber⸗

tus de piſis.ꝗ Quintus frater haymo an

glicus. ¶ Sextus frater creſcẽtius de eſio.

Septimus frater Joannes de parma.

TOctauus frater bonauentura. Hic in ca

pitulo generali rome celebꝛato Alexãdro

papa quarto pꝛeſente.Anno ab incarna⸗
tione domini. M.. cclvi. In ſeſto puriſica⸗
tionis beate marie in generalem fuit ele⸗

ctus. Anno videlicet tertiodecimo poſt re

—

lcion
ccooꝛ
guten
rpot
gicen
ſconci
dbituin
liune
feratt
ſeaden
ſſcera
bosten
Uisho⸗a
Mociy
gaq
doben
leo
luloen
cumo
xanit
Mun
Gos
fa⸗
fiſi
pe/
lant
leſſi
tub

uar
en ie

nnn
neigeſ

mni de
mo an
nmn/

1dds
Na

hoſſunt
eümnall
ne
inog
pber/
diall
mqvi
multa
pno:
po/
1
s
d
ͤ
iagas
Munitn
les
Ema;

iunn
Gonics
ocluuus
Ibeans
nncsde
s ftact
alber
mo 4
e cſo.
annna⸗
ici
lerich⸗
gcannal
punfi
ſitce
opoin

ligionis ingreſſum. Annis autem decez

octo oꝛdinẽ lauda biliter rexit. ¶ Tempoꝛe

autem ſui generalatus facta fuit trãſlatio
coꝛpoꝛis ſancti Antonij de padua ad pꝛe
grãdem illam eccleſiam in qua nunc eſt
reconditũ trigeſimoſecundo anno ab cius
obitu in octaua dominice reſurrectionis:.
Et tunc lingua eius que tandiu ſub terra
fuerat reperta eſt ita recẽs ⁊ rubicunda q̃ᷓ
ſi eadem hoꝛa ſanctus ille gloꝛioſus deceſ
ſiſſet quam deuotus bonauẽtura in mani
bus reuerẽter accipiens irrigatus pꝛoſtu
uijs lachꝛymarum coꝛam oibus huiuſce
modi verbis affari cepit. O lingua bene
dicta que ſemper benedixiſti dominũ ⁊ ali
os benedicere feciſti. Nũc manifeſte appa
ret quãti exiſtis meriti apud deũ. In capi
tulo etiam generali Narbone celebꝛato ꝑ
eum oꝛdinem in ꝓuincias ⁊ cuſtodias ta
xauit expoſuitqʒ regulam. Secundo

aſſumptus fuit ad dignitatem archiepi/

ſcopatus. Nam dominus Clemẽs papa
quartus contulit ei Archiepiſcopatũ Ebo

racenſem pinguiſſimum.Sed ipſc de Pa

riſius vbi tũc erat ad pedes domini Pa
pe ſe conferẽs tam humiliter ⁊ efficaciter
tanto gradui ceſſit ꝙ dominus papa eius
ceſſi onem acceptauit. Et ne quis audeat
titubare qꝛ ſuperius dixi ꝙ Alexãdro q̃r
to pꝛeſente factus fuit Generalis:⁊ nunc
ꝙ Clemens quartus dederit Archiepᷣatũ
Sciendum ꝓꝙ poſt Alexandruʒz creatus
fuit Arbanus quartus.Et poſt Arbanũ
Clemens quartus:⁊ tandem Gꝛegoꝛius
decimus. ¶ De quo refert Bartholome⸗/
us de Piſis in libꝛo cõfoꝛmitatum ꝙ no
minauit eum põtiſicem Bonauentura:
dum erat generalis. Nam defuncto Cle/
mente cum per plures menſes in electiõe
pontificis cardinales concoꝛdare non poſ
ſent tante opinionis apud eos erat Bo/⸗/
nauentura ꝙ omnes in eum vota ſua cõ/
pꝛomiſerunt vt ſi ſc vel ali in papam no⸗
minaret illuz ipſi eligerẽt. Ipſe vero noia
uit dominũ Theobaldũ Archidiaconum
leodonieſem ſciſſimum virũ qui fuit Gꝛe

goꝛius decimus ⁊ multis coꝛuſcat mira/

culis.Et iacet Aretij in eccleſia maioꝛi ca

1⁵2

noniʒatꝰ in dioceſi Aretina. ¶Tertio fu⸗
it Sanctus Bonauentura aſſumptus ad

——

dignitatẽ cardinalatus.hec dignitas am

pliſſima eſt in eccleſia dei.qꝛ vt dieit lo⸗
ſa in capꝰ. Miniſterium. extra de officio
Archipꝛeſ byteri.Cardinales dicuntur qꝛ
per eos regitur vniuerſalis eccleſia. ſicut
in cardine regitur hoſtium: vt ponit᷑.lxxi.
di. cabᷣ. Fraternitatem.ſ Et vt ſcribit Au⸗
guſtinus de Anchona in libꝛo de poteſta⸗
te eccleſiaſtica. Cardinales aſſiſtũt pape
ſicut apoſtoli chꝛiſto. Apoſtoli enim ſunt
nũcupati chꝛiſti fratres ⁊ pꝛincipes mun
di. Sed papa cum facit aliquos cardina⸗
les inſignit eos iſta duplici dignitate di⸗
cens eis. Eſtote fratres mei ⁊ pꝛincipes
mundi. Ipſe autem papa Leritherſonam
chꝛiſti.Et quauis etiã Epiſcopi ſuccedant
loco apoſtoloꝛum:alio tamẽ modo qᷓ;ᷓ car
dinales. ¶ Apoſtoli eniʒ duplicimodo ſe
habuerunt ad chꝛiſtum. Anomodo vt ei
pꝛeſentialiter aſſiſtẽtes ſicut fuit ante paſ
ſionem ? aſcenſionem. ¶ Secundomodo
vt miſſi ex pꝛecepto eius per oꝛbem quod
fuit poſt aduentum ſpiritus ſancti quan/⸗
do diſperſi per oꝛbem dimiſerunt ſe ac/⸗
cipiendo vnuſquiſqʒ pꝛouinciam vel re-
gnum in ſoꝛtem ſue pꝛedicationis. Cardi
nales ergo repꝛeſentant perſonas apoſto
loꝛum vt chꝛiſto aſſiſtentes quia ipſi aſſi⸗/
ſtunt pape pꝛeſentialiter vel vicario chꝛi⸗/
ſti. ¶ Secundomodo repꝛeſentant perſo/
nas apoſtoloꝛum Epiſcopi qui in partem
ſolicitudinis vocati ſunt regentes diuer⸗
ſas ciuitates vel pꝛouincias:vt Archiepi

ſe woert iſtud eſt ſatis conueniens vt ſicut

in gerarchia celeſti.Aliqui angeli ſunt aſ⸗
ſiſtentes. Aliqui miniſtrantes miſſi fre/
uenter ad nos.Ita in noſtra eccleſiaſtica

Zerarchia decet aliquos aſſiſtere: vt cardi
nales. Alios mitti vt epiſcopos.Et quã/

uis hoc ſit de communi lege ⁊ m com/
munem ſtatum:Tamen ſuboꝛta cauſa nõ
tollitur quin cardinales aliquando mit⸗

tantur vt legati. Et epiſcopi etiam aliqui
vocati a papa ſunt ei aſſiſtentes. Sicut eti

am angeli aſſiſtẽtes aliqñ mittunt᷑ ſʒ ali

quos:vnde dicitur YVſaie.bꝙ volauit ad

ctoꝛibus

eum vnus de ſeraphin qui purgauit labia
ſua. Seraphin autem eſt de oꝛdine aſſiſten
tium. Et quia etiã apoſtoli nõ ſemper aſti
terunt chꝛiſto vt epiſcopi ſed vt miniſtran
tes in alijs actibus. Nam in vltima cena
vel poſt reſurrectionem quando dixit acci
pite ſpiritum ſanctum fecit eos epiſcopos.
Ideo non eſt indecens ꝙ non omnes car⸗
inales ſint epiſcopi:ſed aliqui pꝛeſbyteri
aliqui diaconi.¶ Accipiunt autem pilleuʒ
rubeum a papa in ſignum ardentis chari
tatis quam debent habere. Ita vt ſint pa
rati ſanguinem ſuum fundere et moꝛi pꝛo
bono ⁊ defenſione eccleſie. Añ in.c.Fun
damenta de electione libꝛo.õ. Dicũtur car
dinales: fratres: coadiutoꝛes:ↄſiliarij:⁊ aſ
ſiſtentes domini pape.Igitur vt ad ſanctũ

bonauenturam redeamus: ipſe pariſius

exiſtens vocatus fuit lugduni a gregoꝛio
papa qui ipſum recipere cardinalatum et
epiſcopatum albanenſem coegit: Impoſu
itqʒ vt conſilij negocia ipſe dirigeret ⁊ per
nactaret. Illo nanqʒ tempoꝛe frater hiero
nymus dẽ eſculo oꝛdinis minoꝛum qui fu
it poſtea generalis. Oeinde eardinalis epi
ſcopus peneſtrinus.Et tandem papa nico
laus quartus redijt ex partibus oꝛientali
bus ad quas miſſus fuerat cum ſolemni/

prvus nuncijs grecoꝛum et tartaroꝛum. Et

ipſo bonauétura ſuggerente greci ad vni
tatem eccleſie redierũt ⁊ tartari baptiz ati
funt. ODO—U
CQ memoria ſancti bonauenture erit
eterna pꝛopter eius doctrinam deuotiſſi/
mam et copioſam atqʒ nmapus wnleff--
Lap. 2

VLrecunda excellennia ſincti bonauen

doctoꝛ eccleſie ſincte.Quod nec mi
imum putari debet cum dicatur in. c.Cũ
ex iniuncto.extra de hereticis.Doctoꝛum
oꝛdo preciputte eſt in eccleſia dei.Et de do
criptum eſt DHanielis.iꝛ.c. Qui
adq iuſticiam erudiunt plurimos fulgebũt

quaſi ſtelle in perpetuas eternitates. Et

aureola pꝛomittitur doctoꝛibus: virgini/
bus ⁊ martyribꝰ vt docet Albertus in cõ

pendio theologie. Doctrina vo bonaus

ture triplici ↄditione pꝛefulget.

ture dicitur doctrine. vFuit enim ipe

Cõ deuotionis.
Cꝛcopioſitaus.
C3 vtilitatis.
CPꝛima conditio eſt deuotionis.SDidi/
cit enim illam bonauẽtura ⁊ acquiſiuit cũ
humilitate ⁊ timoꝛe dei.Nam in cronicis
ita dicitur de illo. Siquidem omnem veri
tatem quam percipiebat intelleciu ad ſoꝛ
mam oꝛationis ⁊ laudationis diuine redu
cens continuo ruminabat affectu.Nec tã
tum ipſe guſtauit que didicit queqʒ alios
docuit. Sed pꝛofecto quicũq; eius ſcripta
legit inuenit ibi ſemper ſpiritualem quen
dam ſapoꝛem quo ſi velit reſci poteſt ⁊ de
uotione pꝛecipua ad res diuinas intendi.
CSecunda conditio doctrine bonauentu
re dicitur copioſitatis.Scripſit eniʒ copio
ſe de rebus diuinis. Nam contemplatiõe
regis francie ludoici officium crucis com

poſuit. Scripſit legendam beati franciſci

maioꝛem ſcilicet ⁊ minoꝛem ⁊ officiũ eius
pꝛo maioꝛi parte.Iteʒ libellum de ſex alis
ſeraphin. Et libꝛum apologie contra giral
dum de abbatis villa qui religioſos dam
nabat ⁊ lepꝛoſus moꝛtuus eſt. Apologia
autem eſt ſermo excuſatoꝛius vel deſfenſo
rius. 76. di. c. Hanc naturam. Scripſit re
gulam nouicioꝛum.Et ſuper geneſim opꝰ
quod intitulatur de ſeptem viſionibus.Et

ſuper quatuoꝛ libꝛos ſententiarum. Et ſu

per euangelia.Et ſermones dominicales
per anni circuluʒ. Et arboꝛem crucis ⁊ bꝛe
uiloquium.Et alia opnſcula mire deuotio
nis ⁊ guſtus ſpiritualis.CTertia cõditio
doctrine bonauẽcture dicitur vtilitatis.Eſt
quidem vtilis valde tam ſpeculationibus
diſputationum vacantibus q́ᷓ;ᷓ pꝛedicanti
bus populis verbum dei q; etiam ipᷣis au
ditoꝛibus.Habet enim cum pꝛofunditate
ſenſus tantã facilitatẽ ⁊ luciditatẽ vt oibꝰ
merito ꝓdeſſe poſſit.
CQõ memoꝛia ſancti bonauenture erit
eterna pꝛopter ſplendoꝛem miraculoꝛum
et canonizationis ⁊ gloꝛie beate.Cap.3.
Ertia excellentia ſancti bonauentu
re dicitur refulgentie pꝛopter quam
erit in memoꝛia eterna.Fecit enim
deus hunc gloꝛioſum ſanctum fulgere tni

Cömꝰ dẽ

Bidi,
linit
monicis
an pen
madſ
mnereh
Hecti
P alo
ſenpr
gen
ſſtede
nendi
entu
copi⸗
anöe
con

dai

pmꝰ dẽ miraculoſẽ coꝛuſcationis:
Cꝛv eccliaſtice canonizationis.
¶ 3? ſuperne gloꝛiſicationis.
CPꝛimus ſplendoꝛ miraculoſe coꝛuſca
tionis. NHam in vita ⁊ poſt miraculis eum
deus coꝛuſcare fecit.Dum enim ex humi/
litate aliquibus diebus abſtinuiſſet a cele
bꝛatione miſſe dum genuflexus quodam
die miſſam audiret attente facta diuiſione
hoſtie a ſacerdote particula vna per ſemet
ipſam ad os bonauẽture pꝛoperauit quaʒz

reuerẽter ⁊ cũ lacbꝛymis ſuſcepit. ¶ Apud

lugdunum cum quedã mulier ſimona no
mine filium moꝛtuum peperiſſet illum ad
ſancti bonauẽture pedes detulit qui facto
ſigno crucis ſuper eum viuum matri reſti
tuit.Cum vo plurimum laboꝛaſſet mun/
dum ſe ſeruans ⁊ deo gratum in quolibet
ſtatu lugduni ſanctiſſime vitam finiuit an
no etatis ſue quinquageſimo tertio hoꝛa
matutina diei dominice.iʒ.die mẽſis iulij.
Eadem vo die ſepultum coꝛpus in eccle/
ſia fratrum minoꝛum.Ad ſacruzʒ cuius tu
mulum ⁊ inuocationem pꝛeſidij ſui multa
fuere miracula ſubſecuta: ex quibus ali/
qua decurramus.ſſ Mulier quedaʒ de ca
ſtro villano octo diebus laboꝛauerat i par
tu eratqʒ in maximo periculo conſtituta.
Emiſſo vo voto ꝙ ſepulchꝛum ſancti bo/⸗
nauenture viſitaret: mox libera peperit.
TBux oꝛlienz carceratus a magne bꝛita/
nie rege detinebatur.Incurritqʒ quarta/
nam cum doloꝛe capitis ⁊ renum. Jnuoca
to vo cum intenſa deuotione bonauẽtura
T a carceribus ⁊ infirmitate liberatus eſt:
⁊ in gallias rediens ſepulchꝛum bonauen
ture perſonaliter viſitauit. ¶ Petrus filiꝰ

Joannis calʒolarij lugdunenſis claudus

dextera tibia ita vt ſine baculo ambulare
non poſſet voto emiſſo ad ſanctum bona/
uenturam liberatus eſt. ¶ Axoꝛ magiſtri
ioannis garbotti regij ſecretarijʒ idropica
⁊ a medicis de ſanitate iam deſperata acce
dente pꝛo ea viro ſuo ad ſepulchꝛuz bona
uenture ſanata eſt:ita ꝙ rediens vir ſanaʒ
illam inuenit.ſ Et ne ſingula miracula re/
feramus illud tm̃ eſtrecen ſendum. Qõð in
tranſlatione coꝛpoꝛis dicti ſancti de eccle⸗
ſis antiqua ad nouam lugdunenſeʒ coꝛꝛo

1§3

ſi reliqua parte coꝛpoꝛis caput inuentum
eſt integrum capillaturam habens ac la⸗
bia ⁊ dentes. Inuẽtaqʒ eſt eius lingua co
loꝛata ⁊ integra ac ſi eſſet hominis viui.
TQuedaʒ mulier vebꝛuetana lacidomia
nomine filias multas feminas pariens vi

ro ſuo franciſco ingrata erat. Tandem ſua

ſu cuiuſdã magiſtri franciſci de oꝛdine mi
noꝛum emiſſo voto ad bonauenturam in
de ad paucos dies concepit filium voca⸗
uitq; bonauenturam. ¶ Secundus ſplen
doꝛ quo deus fulgere fecit bonauenturas
dicitur canonizationis Sanctiſſimus eni
Sixtus illum ſolemniter canonizauit pꝛe
miſſis ſolemnitatibus conſuetis. At eni
ſeribitur in glo.in.c. Gloꝛioſus deus de re
liquijs ⁊ veneratione ſanctoꝛum libꝛo.6.
Papa ſolus habet canoniʒare ſanctos.
Tp quia canonizʒ atio eſt vna de maximis
cauſis ſidei. Ideo ad papam referenda ex
tra de baptiſmo.c. Maioꝛes.ꝛvquia pa?:
pa habet iudicare de miraclis ſidei.:A.q.
p.c. Quotiens.ſſʒ?quia ad papam ſpe⸗
ctat declarare dubia ſcripturarum multo⸗
ſoꝛtiꝰdubia ſanctitatis. Extra qui filij ſũt
legitimi.c. Per venerabilem. ſ ꝗ ne per

multoꝛum epiſcopoꝛum ſimplicitatem cõ

tingat populum decipi. Secundum vo
Auguſtinum de anchona in libꝛo de pote
ſtate eccleſiaſtica. Sanctum aliqueʒ cano
niz are non eſ aliud q; ſanctitatem alicu/
ius venerandam ⁊ appꝛobandam mani⸗
feſtare. Et vt Hoſtienſis dicit de reliqui⸗
is ⁊ veneratione ſanctoꝛum.In canoniʒza
tione ſanctoꝛum ſᷣm moꝛem quem nunc te
net eccleſia duodecim ſunt ſeruanda.
¶ B'neſt frequens denunciatio: vt non ſo
lum ſemel ſed pluries pape denunciet᷑ qui
pꝛo ſancto debeat venerari vt ſic multipli
