Gb218a_qt
author: Caracciolo, Roberto

N125 11964284 021

„*

nuuukhunntunanIo.n. . „ .

ngen

In nomine domini ieſu chꝛiſti. Incipit
q̃drageſimalę de peccatis ſʒ ffem Robes
u car de ligo: oꝛdinis minoꝝn epm/
liciẽſem, Et pꝛimo dñica ſeptuageſime: de
numero damnatoꝑ,ppter eoꝛum peccata.

Sermo pꝛimus.

AAlti enizʒ
ſt vocati:pauci Yo ele
cti. Scribuntur ̊ vba
mathᷣi. 20. c. 2 i euang.

phtis dficgl e. ¶ Oñdit
nob aptiſſme grauita
. (tẽ peti młtitudo maxi
ma danatox. Ha demoĩboobmiſſis ꝗ ob
ſuꝑbiã ſuã e celo eiecti ad tartara taãdẽ de
trudent et᷑nis ſupplicijs cruciãdi:tot ac tã
ti ex hoibꝰpibũt: vt vix mens puſilloꝝ id
credere velit. Arbitrant ſiqdẽ pleriqʒ tan
tã eſſe tãqʒ imenſã pietatẽ ſũmi dei: ꝙ ne
minẽt pire ſinet:ſʒ oẽs ad celeſte regnũ de
ducet.Hos tñ a ſua falſa opiniõe retrahe
re debẽt ifallibilia vᷣba ſaluatoꝛis nr̃i ieſu
xp̃ᷣi:qui ⁊ ſi in pleriſqʒ euãgelioꝝ locis du
re cõminet᷑ obſtinatis ⁊ icoꝛigibilibꝰ pec
catoꝛibus: aſſeratqʒ firmiſſime repꝛobos
et᷑nalr puniẽdos:tñ in lectione euãgelica

hodierna id pleniſſime reſersuit. Refert

ꝗppe paucos futuros electos.Heu qᷓ; foꝛ
midabilis iſta ſnia oꝛe xp̃i filij dei pꝛeconi
Jata. Neq; eni alia cauſa dari põt cur in/
ſticia dei in ĩpꝛobos ita deſeuiet:niſi igẽmi
nia pctõꝝ ſuoꝝ:que nec per pniam volũt
delere. Qua de re cũ de pctõꝝ deteſtatione
in h̊ ope tractaturi ſimus:de danatoꝝ nu
mero aliq̊ pᷣmittemꝰ:vt ſic vnuſqſqʒ perci
ere Valeat pcti nocumẽtũ danũ irrepara/
bilẽqʒ iacturã:ꝓponemꝰaũt in hoc ſmo/
ne tria myſteria declarãda.
hm dicitur vitans.
Cmcontrarietatis. „
ʒ nclaritatis. M
M multoplures ex hoĩbꝰerũt daͤnãdi
qᷓ;ᷓ ſaluãdi pꝛopter illoꝛum peccata:⸗ qua
liter numerus electoꝛum erit grandis ab
ſolute: Sens * paruus reſpectiue,
(Capiim Pimu.

mero danatop dicit vitatis. In
qꝗ vere aſſerimꝰꝙ ex hoibꝰ mul/
toplures dãnabunt᷑ qᷓ; ſaluabun
tur. Hoc retulit ipſe deus pꝛo hoibus ĩcar
natus Mathei. 7.c. Intrate inquit per an
guſtã poꝛtam qꝛ lata poꝛta a ſpacioſa via
que ducit ad ꝑditionẽ᷑:⁊ multi ſũt qui itrãt
p eã.ſEt in euang hodierno. Et iterum
Mathei.22. c.igeminauit tandẽ ſmniam. ſ⸗
qꝛ pauci ſunt electi.ſ Sed mirãtur qdã de
hijs que dicimus:ꝓpterea qꝛ myſtice ⁊ in
figura multitudo ſaluãdoꝝ abꝛahe pꝛiare
che pmiſſa fuit ⁊ poſtẽſa. Uñ geneſis.I3.
c.ſcribit᷑.Qõ dixit dñs ad abꝛahã poſtqͥ

diniſus eſt loth ab eo. Leua oculos tuos

⁊ vide a loco in qͥ nunc es ad aqlonẽ ⁊ ad
meridiẽ: ad oꝛientẽ ⁊ ad occidentẽ. O Eem
terrã quã cõſpicis dabo tibi 2 ſemini tuo
vſqʒ in ſẽpiternũ:faciãq; ſemè tuum ſicut
puluerẽ terre. Siꝗ põt hoium numerare
puluerẽ:ſemẽ qͥ qʒ tuũ numerare poterit.
¶Et geneſis. s.c. Dixit deus ad abꝛahã.
Suſpice celũ ⁊ numera ſtellas ſi potes:ſic
erit ſemẽ tuũ. Et geneſis.22. c. Nocanit
angelus dñi abꝛahã de celo dicẽs:per me
meripᷣm iuraui dicit dñs. Qꝛ feciſti rẽ hãc
⁊ nõ pepciſti filio tuo vnigenito ꝓpter me
Bñ dicã nebi ⁊ multiplicabo ſemen tuũ ſi

cut ſtellas celi ⁊ velut arenã que eſt in lit /

toꝛe maris.In ꝗbus ꝓmiſſionibꝰdicebat᷑
abꝛahe multiplicatio ſaluãdo

xpᷣm de eiꝰgenẽ deſcẽſmũ. Uñ apoſtolus

ad galathas.8.c.ait.Abꝛahe dicte ſũt pꝛo

miſſiones ⁊ ſemini eius. Non dicit 2 ſe/

minibus q̃ſi in multis:Sed quaſi in vno
⁊ ſemini tuo: qui eſt chꝛiſtus. Erit ergo
numerus electoꝝ grdudis pᷣm pdicta. Joã
nis iſup apocalypſis..c.id cõfirmat.Nã
poſtqᷓ; deſcripſit numeꝝ ſignatoꝛũ ſᷣm ſpi
rituale ſigni
Poſt h vidi turbã magnà quã dinume/⸗
rare nemo poterat ex oĩbus gétibꝰtribu⸗
bus ⁊ linguis:Quare videt᷑ eſſe queda re
pugnatia iter vᷣba xpᷣi ⁊ ioânis:cũ xpᷣs aſ.
ſerat paucos foꝛe ſaluãdos:⁊ Danes refe/

rat ſe vidiſſe turbà inumerabilem.nις

aũt recte itelligit: null iter xppᷣm? ioannẽ

ac eccliam veteris teſtamẽti figura iuenit

5 à

Rimũ myſteriũ declartdũ de nui

iéda per

catũ duodeci tribuũ addidit

Any

Ele⸗ Knabit

4

. —

ↄtradietionẽ. Nã electoꝝ numerus i ſe cõ

ſideratus ⁊ abſolute copioſiſſimus erit.i

7 —
ho⸗ne⸗
„

erä
ſeluotute

11Oα

cõparatione vo ad igſos dänatos a reſpe
ctiue ſatis exiguus.Hoc aũt ſatis cõſtare
põt ꝙ plures hoiĩes erũt danati ; ſalua⸗
ti Mipe ratione.
p rõne iſidelitatis.
Cꝛorõne vicioſitatis.
300 rõne vanitatis.
CPꝛimo rõne iſidelitatis:nullus ꝗdẽ in

fidelis in ſua iſidelitate decedẽs põt ad vi

tã puenire btãm: neqʒ vera eſt imo falſa ⁊
repꝛobatiſſima illoꝝ opinio: ꝗ dicũt vnũ
quẽq; in ſua ſecta ⁊ erronea religiõe ſalua
ri.Inqt eni apoſtolus ad hebꝛeos.xi.c. Si
ne nide ipoſſibile ẽ placere deo.ꝗ Et idẽ ad

epheſios..c.vnus deus vna ſides.ꝗ Eti

c.p̊ de ſũma tri.⁊ fide catho.dẽ vna ẽ ſide
liu vniuerſalis eccłia:ex quã nullus oĩino
ſaluat. Idẽ ↄfirmat᷑ in glo.in.c.pᷣ ex de
hereticis. ¶ Et. xxiiij. di.c. Qñ eps.ſ CEt.xx
niij.q.i.c. Aꝑte. ¶ Et i.c. Qz ex ſola. xxiiij.
q.i.vbi habet᷑.Qõð in ſigurã ꝙ nullus ex
eccliam ſaluat᷑:oẽs qui repti ſũt ex archã
noe ꝑierũt i diluuio.ſ¶ Sed ipᷣe ieſus vitas
⁊ vita Marci vltimo.c.dixit.Qui credide
rit ⁊ haptiz atus fuerit:ſaluꝰ erit.Qui vᷣo
nõ crediderit cõdemnabit᷑.Quis enume
ret iſideliũ tot varietates tantãe; multitu
dinẽ idolatraꝝ:videlz colentiũ ethera:co/⸗
lentiũ elemẽta:colentiũ hoies:colentium
ſtatuas: colẽtiũ beſtias ⁊ hpẽtes.Judeoꝝ
xpᷣm eis ꝓmiſſũ ⁊ ad eos venientẽ pꝑſeqn
tium vſqʒ in diẽ hodiernũ.Saracenoꝛũ ⁊
aliaꝝ gentiũ ac pploꝝ ſequẽtiũ ſpurcitiã
Mahumethi hereticoꝝ qui cõtra fidẽ tot
ꝑnicioſos excogitarũt erroꝛes:hij oẽs ꝗqt

gquot fuerũt a pᷣncipio mũdi vſqʒ nũc ⁊ qͥt

32

ſequẽtur cõdemnabunt a iuſto deo: vt in
eternũ hitent in iferno.¶2⁹ cõſtare poteſt.
MQõ plures hoies danabunt᷑ q́; ſaluabun
tur rone vicioſitatis. Xiani vtiqʒ oẽs vi
cijs atqʒ pctis dediti i peccato moꝛtali ſu
am vitã ſiniẽtes:Qnoꝝ gràdis eſt nume
rus ſalnari minime poterũt. Hoc xpᷣs ex⸗/
pꝛeſſit duʒ oixit Mathei. 3. c. Sile eſt re
gnũ celoꝝ ſagene miſſe in mare ⁊ ex oi ge
nere piſciũ cõgreganti. Quã cũ ipleta eẽt
cducẽtes ⁊ ſecus lutus ſedẽtes elegerunt

ꝗ pcepto baptiſmate recte

bonos in vaſa ſua:malos aũt ſoꝛas miſe

bũt. Sic erit in ↄſumatione ſeculi:exibunt
angeli ⁊ ſeparabũt malos de medio iuſto

rũ:⁊ mittent eos in caminũ ignis. Hinc

Hieroꝰ in epłla ad filiKãͤ maunicij de cõmen
datione virgitatis ingt. Nemo te circũue
niat. Nemo ſᷣmone ſeducat:nõ niſi ſcõs ⁊
ſimplices celeſtis aula ſuſcipiet. Nullum
apud deũ habet malicia locũ.Ab oi dolo
2 neꝗtia mundũ eſſe neceſſe eſt qui cupit
regnare cũ xpᷣo.ſEt Augꝰli.de ſide ad pe
trũ ait firmiſſime tene ⁊ nullatenus dubi
tes nõ oẽs qui itra eccliam catholicã ba/⸗
ptiz ant᷑ accepturos ee viti eternã:ſed eos
e viuũt. Regnũ

eni celoꝝ ſicut heretici iudei iſideles ⁊ ſciſ

matici nõ hẽbũt:ita ⁊ catholici criminoſi
poſſidere nõ poterũt. ¶ Hec ẽ mirãdũ: ꝙ-
xpᷣiani mali dãnabunt᷑.qm̃ vt dicit Ambᷣ.
xxij.q.v.c.Cauete fr̃es. Cauete fr̃es mẽ/⸗
daciũ: qꝛ oẽs qui amãt mẽdaciũ filij ſunt
dia boli. Non ſolum aũt in verbis:ſed ſi⸗/
mulatis opibꝰmendaciũ ↄſiſtit. Mtdaci
um nãq;ʒ eſt xpᷣianũ ſe dicere:⁊ oꝑa xpᷣi nõ
facere.ſ Dicite mihi o xpᷣiani.Quid ſonat
hoc dignũ nomẽ:ꝗd ve ſigniſicat. Audite
obſecro ⁊ itelligite.ci. nz veniſſet ex de
ſacra vnctione vbi ſic habet᷑. A xpᷣo xpᷣia⸗
ni dicunt᷑:tanqᷓ;ᷓ vncti deriuent᷑ ab vncto:
vt oẽs curras in odoꝛẽ vnguẽtoꝝ illiꝰcuiꝰ
nomẽ oleũ eſt effuſũ. Adidẽ inꝗt Aug.
li.A.de doctrina xpᷣiana.Ex ſact̃o vnctio⸗
nis xpᷣianoꝝ oium vocabulũ deſcẽdit ⁊ no
mẽ. 25 nomẽ ille fruſtra ſoꝛtit qui chꝛiſtũ
minime imitat᷑. Sʒq vñ nomen iſtud aut
qñ ſũpſit initiũ.Cur cõi nobilitatis ſpũa⸗
ls vocabulo vxpᷣiani noiamur: ¶ Et ad hoc
ita rñdet Euſebius li.2. hiſtoꝛie eccliaſtice
Cũ paſſim per gentiliũ ppłos diuina effũ
deretur dignatio:pᷣmũ Coꝛneliꝰapud ce⸗
ſareã paleſtine vꝛbẽ maximã cũ oĩ domo
ſua:ad fidẽ xpᷣi petro miſtrante ꝓducitur.
Jãinde qᷓ;ᷓplurupi ⁊ alij ex gẽtibꝰ apud an
tiochiã ad ſidẽ venerũt eoꝝ pᷣdicatiõe per
tracti. Per qͥs ⁊ antiochie floꝛentiſſama

ↄgregatur ecclia. In qua etiã erãt ꝓpheti

ci oꝛdis viri q;plurimi cũ ꝗbus ⁊ barna/
bas ⁊ paulus.Quibꝰoibus priter in gr̃a
dei 2⁊ vnanimitate degẽtibꝰ. Ibi pᷣmum

iſe
vnt
ſto
ine

84

es

1

—– —

— — —

— — — — —

.*
„

diſcipli velut e perẽni ſonte ſũpto vocabu
lo appellati ſũt xpiani. ¶ Idẽ ponit᷑ in acti
bus aploꝝ.c.xi.i¶ Si igitur xpiani nuncug
pari gliamur.Cur non erubeſcimus oi dei

timoꝛe poſtpoñito ĩ tot ſacinoꝛa ruere:Cur

non cõcoꝛdãt facta cum nomie:debet eniʒ
nomẽ eſſe ↄſequens rei vt ſcribit.2i.di.cꝰ
Cleros.⁊ de pꝛebendis ⁊ dignitatibus.c.
Cũ ſerui.ſ Et inſtituta de donationibus &.

Eſt.¶ Heu heu ipletũ ↄſpicimus dictũ pau

li ad titũ.2.c.Conſient᷑.ſ.xpᷣiani ſe noſce de

um facuis aũt negant. Audite auribꝰcoꝛ⸗/

dis vocẽ dñi nĩi ieſu xpᷣi dicẽtis M azhi. 7.
co. Nõ ois qui mihi dicit dñe dñe intrabit
in regnũ celoꝝ. Sed qui fecerit volũtateʒ
patris mei qui in celis eſt ipᷣe intrabit in re
gnũ celoꝝ.Quis eſt hic ⁊ laudabimus eũ
ſ vt videmus pauciſſimi reperiuntur in
Juder ſtatu in lubet gradu in quis exerci
cio in q̃libet etate vel ſexu qui recte vinãt:
qui virtutes amplectant᷑ deteſtenturqʒ vi
cia.¶¶ Rara inquit Mieroꝰ aduerſus vigi
lantiũ vᷣtus eſt nec a plibus appetit᷑. ¶ Et

OQOuidiꝰliꝰ.2.de põto. Nec facile mitis iue

nies milibꝰvnũ virtutẽ pꝛecij qui putet eſ
ſe ſui.ſ Quotqt igit᷑ abiqʒ pnia poſt com/
miſſa peccata moꝛiunt᷑ danatoꝝ conſoꝛtio

deputari certiſſimum eſt. ¶ CTertio cõſtare

porc plures hoies daͤnabuntur q; ſalua

untur rone vanitatis. Süt inter xpianos
qᷓ;ᷓ plurimi qui vità pudicã rætã ſanctãqʒ
bptendentes deſiciũt a debito ſine.ſ.ipo deo
ad quem ſunt oĩa oꝑa bona dirigẽda.ij
ſũt qui vẽto vaneglie tumefacti oia opera
ſua faciũt vt videant᷑ ab hoibus:de ꝗbus
lã diximus in ſᷣmone de vanaglia in q̃dra
eſimali de peniteniia.
Q5 danatio repꝛoboꝝ nõ repugnat bo

—

nitati nec chanitati neqʒ volũtati ſũmi dei

Sicut quidã falſo conati ſunt perſuadere.
Caß. 2m.
Ccũdũ m

eriu declarãdum de nu
mero dãnatoꝝ dĩ ↄtrarietatis.Sũt

“ enĩ nõnulli qui ↄtsariũ vᷣitatis iam

dicte ipꝛobe tenẽt. Aſſerũtqʒ cũ oꝛigene ꝙ

nõ ſolũ nõ dãnabunt᷑ multi imo ꝙ nullus

erit pꝑpetuo dãnandus.Et ad hoc inducũt
tres rationes.
Cp dĩ bevitatis.

z3 voluntatis⸗

CPꝛima rõ iſtoꝝ dicit᷑ bonitatis.Argu⸗
unt ꝗppe ſic. Hihil eſt aut tenẽdũ vel aſſe

renduũ qð repugnet diuie bonitati ex eo ꝙ

deus bonus eſt. Et vt ait Dionpſiꝰ in liꝰ de

diuinis noibus.A ſũmo bono nõ egredit᷑

niñi bonũſ Et Hieroꝰad pauli. Bonus
eſt deus ⁊ oĩia q̃cunqʒ facit bona ſint necef

ſe eſt. Sed dãnatio tot milia miliũ hoium
repugnat diuine bonitati:qm̃ pena dãna
tionis mala eſt ⁊ peſſima.Ergo deꝰnulluʒz
dãnabit ſed oibus tribuet eternã ſalutez.
MHoc eſt qð ſeribit Lactantiꝰ liꝰde ira dei
in ᷣnciꝰ.Aiaduerti inqt ſepe donate id exi
ſumare plurimos qð nõnulli philoſopho

rũ putauerũt nõ iraſci deũ qꝛ bñfica ſit tnũ

mocdo natura diuina nec nocere cuiq́;ᷓ pꝛe

ſtantiſſime atq; optime Suat poteſtati.
Inſuꝑ arguunt pᷣdicti. Oꝛ iniquũ videt᷑
vt iequalia equalibꝰdent᷑. Oẽs aũt hoĩes
eqles ſũt ⁊ ̃m nãm ⁊ ſᷣm peccatũ oꝛigina
le.Igit᷑ honitas dei nõ debuit alios pꝛede
ſtinare ⁊ alios repꝛobare.¶ Ad hec rñdet

Tho.pᷣpar.q.23. artiꝰ.S. in rñſione Ad ʒ

NQ ex ipſa bonitate diuina rõ ſumi poteſt
pᷣdeſtinatiõis aliquoꝝ ⁊ repꝛobatiõis alio

rũ.Sic eni deꝰdẽ oĩa ꝓpter ſuã bonitatẽ fe

ciſſe vt in rebꝰdiuina bonitas repñtet᷑.Ne
ceſſe eſt at ꝙ diuina bonitas que in ſe eſt
vna ⁊ ſimplex multiſoꝛmiter repñtet᷑ in re

bus ꝓpter h ꝙ res creata ad ſunplicitatẽ

diuinã attingere nõ põt.Et ide eſt ꝙ ad cõ
pletionẽ vniuerſi requirit᷑ diuerſitas rerũ.
Quaꝑ q̃dã altũ. Quedã ĩiſimũ locũ tenẽt
in vniuerſo.Et vt multiſoꝛmitas graduuzʒz

coõſeruet᷑ in rebus deus ꝑmittit aliq̃ mala

fieri ne multa bona ipediant᷑.Si ergo cõſi
deremus totũ hoium genus ſicut totã reꝝ

vniuerſitatẽ: voluit ergo deꝰ in hoĩbꝰ q;tũᷣ

ad aliqͥs qͥs pᷣdeſtinat ſuã bonitatẽ repſen
tare ꝑ modũ miſicoꝛdie parcẽdo.Et q;tuʒ
ad aliqs qs repꝛobat ꝑ modũ iuſticie ⸗
niendo.dãnare itaq; repꝛobos facit ad bo
nitatẽ dei q̃ dãnatio cũ ſit malũ peneẽ ma

lũ ſm ꝗd ⁊ bonũ ſimplłr.vt idẽ Tho ait pᷣᷣ

2c. q. 79. ¶ Et. ꝛꝛ. q. iꝰ. Deꝰ eſti iuſte daãnat
⁊ punit repꝛobos ꝗ ſua volũtate deliquũt
qꝛ vt dicit Augꝰ.ꝛʒ.q.4.c. Nabuchodono

R 3

ſoꝛ. Vaſis ire nunqͥʒ deus redderet interi/
tuz ſi nõ ſpõtaneũ inueniret᷑ hõ hĩe petm̃
¶ Et ſi diceret᷑ cur deꝰ voluntatẽ illa hoĩ de
dit quã pᷣuidebat deficere.ſ¶ Rñdet Augꝰ
liꝰ.xi.de ciui.dei.c.i⁊.dicẽs.Deꝰ ſicut na⸗
turar bonaꝝ optimꝰ creatoꝛ eſtua malaꝝ
voluntatũ iuſtiſſimꝰ oꝛdinatoꝛ: vt cũ male
ille vtunt᷑ naturis bonis:ipᷣe etiaʒ bñ vtat
volũtaubꝰ malis.Et rurſus ſi ali intro/⸗
garet.Quare deꝰ qbuſda copioſioꝛa dona
gre ↄceſſit qᷓ; alis. Rñdet Augꝰ ſup Joã
nẽ dicẽs.Si q̃ris quare hũc trahat illu nõ
trahat noli diiudicare ſi nõ vis errare.bhec
ille.¶ Hec ꝓpterea iniuſte agit deus:qꝛ in
bujs q̃ ex gra dãtur põt aliꝗs ꝓ libito ſuo

dare cui vult plus vel minꝰ dũmodo nulli

ſubtrahat debitũ. ¶Et h eſt qʒ dixit pꝛfa/
milias Moathᷣi.io.c.Tolle qð ruũ eſt ⁊ va
de. An nõ licet mihi qð volo facẽ. ¶ Pꝛo
bieren ingt ARugꝰ?ↄtra pelagiũ. Inſcruta/
ilia ⁊ incõpꝛehennibilia nolo vt introges
qꝛ qò lego credo ⁊ veneroꝛ Hõ aũt diſeu⸗
tio.Quis ẽ aũt hõ grlideat deo. NHungd
dicit figmentũ ei ꝗ ſe ſinxit. Quare me ſic
ſeciſti habet eni poteſtatem figulus luti ex
eadẽ maſſa aliud ꝗqdẽ vas ſacere in hono/
rẽ aliud in ↄtumeliã.ſ Et Gꝛegoꝛiꝰ.⁊.liꝰ
moꝛaliũ.c.ia.ait. Mltos videmus qtidie
qui iuſticie luce reſplendẽt ⁊ tñ ad finẽ ſuũ
negtie obſcuritate tenebꝛdtur. Et multos
cernimꝰpctõꝛũ tenebꝛis obuolutos.æt tñ
iuxta vite ſue terminũ repẽte reddi iuſticie
ſue liberos. Multos eni nouimus ſemel

inuẽtã viã iuiticie illibate vſq; ad obitũ te

nuiſſe.Et pleroſqʒ ↄſpeximus vſqʒ ad obi

tũ cepta ſemel crimia ſine ceſſatione cumu

laſſe.Quis ergo int᷑ iſta occultoꝝ iudicioꝝ
nubila mẽtis ſue radiũ mittat vt aliq̃ ↄſi/
deratione diſcernat:vł ꝗs pduret in malo
vel gs pſeueret in bono: vel ꝗs ab iſimis
ↄuertatur ad ſũma:vel ꝗs reuertat᷑ a ſum
mis ad iſima latent hec ſenſus hoium nec
Qcqͥʒ de cuiuſlibet fine coſcitur:qꝛ diuino
ru iudicioꝝ abyſſus humane mẽtis oculo

nullatenꝰpenetratur. Nidemꝰ nãqʒ; ꝙ dei

aduerſa gentilitas iuſticie luce perfuſa eſt.
Et iudea duch dilecta pfidie eſt nocte ccca
ta Scimus etiã ꝙ latro de patibulo tran/
ſizt ad regnũ.quda de aplatus glia eſt la⸗

„

pſus in tartau.Et infra video paulũ exilla
pſecutionis ſeuicia ad grf̃am aplatus vo⸗
tuz. Et tamẽ ſic inter iudicia occulta ſoꝛ
midat vt repꝛobari ſe etiã poſtqᷓ; vocatus

eſt timeat.Ait eni caſtigo coꝛpus meum ?-
ſeruituti ſubicio:ne ſoꝛte alijs pᷣdicans ipᷣe

repꝛobus efficiar.¶Scdᷣa ranio iſtoꝛũ qui

Pornn

tenent ꝙ nullus erit ꝓpetuo danandus di

citur charitatis. Miũt eni ꝙ deus ex chari
tate miſit in mundũ filiũ ſuũ vnigenitũ nõ
vt iudicet mundũ ſed vt ſaluetur mundus
per ipᷣm:vt dicit᷑ Joannis.ʒ.c. Fuibaũt ſilij
dei meritũ infinitů ppter pſonalẽ vnioneʒ
de quo ſic ait Bona in ʒ di. ij.q.2. in re
ſpõſione ad ʒ. Meritũ chꝛiſti eſt infinitũ.
Jaärutas aũt illa conſurgit ex vnione illiꝰ
aĩie ad perſonã diuinã:ob q; vnionem nõ
tm homo ſed etiã deus moꝛi dicit᷑. In coꝛ/
poꝛe vo queſtionis ita dicit. ꝛopter hoc
ille homo erat dei filius meritũ illiꝰpen
atur m dignitatẽ illius pſone a qua exit
opus.Et/ꝓpterea meritũ paſſionis ſue in
infinitũ excedit merita paſſionũ noſtrarũ.
Et ob hoc ꝙ; deus erat moꝛs eius penſata
fuit tantũ q; tus erat ille qui moꝛiebatur.
Et ideo qᷓ; tum ad ſufficientiã ſi inf nita mi
lia hoium eſſent reatu oꝛiginalis aſtricta:
potuiſſent per illius paſſionis effectũ eſſe
liberata.Et ideo leo papa in ſmone de na
tiuitate inꝗt.Oñs noſter ieſus xpus moꝛ
tis peccatiq; deſtructoꝛ ſicut nullũ a reatu
liberũ reperit ita liberandis oibus venit.
Ergo oẽs hoies merito xpᷣi ſaluandi erũt.
¶ Rñdet. Bona di io.tertij.Qð merito
xpᷣi liberemur ab oi eulpa ⁊ pena et᷑na ſuf/
ficienter ſed nõ efficienter. Quia decreuit
pijſſimus deus in quolibet ſtatu hoieʒ ſal
uare ipᷣo volẽte.ſ Quare dicit Augꝰ in liꝰ

de libero arbitrio. Qui freit te ſine te: non

ſaluabit te ſine te:ꝗEt ſi argueretur ꝙ idẽ

Augꝰait virtutẽ deus in nobis ſine nobis

operatur. Igitur deus operatur noſtraʒ ſa
lutem abſq; noſtro conſenſu. Neſpõdet

Alexander in 3⁰°ſme ꝙ Aug? nõ ↄtradi/

cit ſibiipſi:qm̃ deus nõ ſaluat te ſine te cõ
ſentiente qui frcit te ſine te efficiente Et ſic
deus opatur virtutẽ in nobis conſentienti
bus ſine nobis efficientibus.Sicut igitur
lumẽ ſolis ſufficienter qᷓ; tum imie eſt diffũ

— r2 — — ——

dit ⁊ communicat oibus:ſi tamẽ aliqui in

M

4
voluit quia ſic placuit. Hic Augꝰlio.8 3.

domo ſe recludãt ⁊ feneſtras vel oſtia claa qſtionũ inqt.Qui qrit quare deus voluit

dant illis ſẽ ſubtrahit.Ita ⁊ meritũ xpᷣi cõ⸗
municabile eſt oibus:ſed nõ oibus cõmu
nicatur:qꝛ nolunt aperire poꝛtas coꝛdiuzʒ
ſuoꝝ qui merito diuina vltiõe feriẽdi erũt.

Tertia ratio eoꝛuʒ qui tenent ꝙ nullus

erit perpetuo dãnandus ſed ꝙ oẽs homi/
nes erunt ſalui dicitur voluntatis. DHaãna
tio inquiunt repꝛoboꝛum eſt ↄtra dei volũ
tatem:rgo nullus damnabitur: ꝓbat᷑ cõöõ
ſequens per illud qð ſcribitur in pſal.⁊ de
con.di.2.c.Omnia.Oia quecunq; voluit
dñs fecit in celo ⁊ in terra in mari ⁊ in oĩibꝰ
abyſſis. Antecedens aũt manifeſtum eſt:
qꝛ Eʒechiel.ið.c.dixit deus.Nolo moꝛtem
peccatoꝛis.ſEt iterũ ibi. Non voluntatis
mee eſt moꝛs impu.ſEt Paulus pᷣme ad
timotheũ.2.c.ait. Nult deus oẽs hoĩes ſal

uos fieri. Et Petrus pᷣ ſua canonica.c.

2. Deus patienter agit ꝓpter nos:nolens
aliquẽ pꝑire. ¶ Sed hijs reſpõdet Hamaꝰ
Qõ deus vult oẽs hoies ſaluos eſſe volũ
tate abſoluta ⁊ antecedente nõ autem vo
luntate cõſequente ⁊ cõditionata ſicut ple
ne poſuimus in quadrageſimali nr̃o de pe

rationalẽ. Quod vtiq; nil aliud eſt:niſi ꝛt

munduʒ ſfacere cauſã qrit voluntatis dei.
Ois aũt cauſa efficiẽs maioꝛ eſt eo qd efſft
cit᷑. Hihil aũt maiꝰẽ volũtate dei:nõ ergo
cauſa qᷓrenda eit. Et idẽ Augꝰↄtra mani
cheos liꝰpᷣ ait. Siqui dixerint ꝗd ideſt cur
placuit deo facere celũ ⁊ terrã. mRñndenduʒ
eſt eis ꝗ voluntatẽ dei deſiderãt noſce cau
ſas ⁊ volũtatẽ dei ſcire q̃rũt ꝙ volũtas dei
oĩum qꝗ ſũt ipſa ſit cauſa.Si eni habet cau
ſã volũtatis eſt aliqd qð añcedat volũtatẽ
dei:qð neſas eſt credere. Qui ergo dicit q̃⸗
re deꝰfecit celũ ⁊ terrã:rñdendũ eſt qꝛ vo/
luit.volũtas enĩ dei cauſa eſt celi ⁊ terre.Et
ideo maioꝛ eſt volũtas dei qᷓ;ᷓ celũ ⁊ terra.
Qui aũt dicit.Quare voluit deꝰfacere ce⸗
lũ ⁊ terrã maiꝰaliꝗd q̃rit qᷓ; ẽ volũtas dei
Nihil aũt maiꝰiueniri põt.ſ Cõpeſcat er⸗

go ſe humana temeritas ⁊ id quod nõ eſt no

qrat ne id qdð eſt nõ inueniat.Hec ille.Jdẽ
in mnia refert Magiſter i pᷣ di. ꝗ. Qð qui
cauſã volũtatis diuine qrit aligd maiꝰ eo
querit cũ nil maius ipᷣa ſit.
Oö ſolus de cogſcit numex electoꝝ et
de aſſumẽdis ad oꝛdies angeloꝝ. Cap. 3m.

nitentia in ſermone de amoꝛe dei ad aiam 1 Ertiũ myſteriũ declarãdũ de nume

deus diſpoſuit ita oẽs: ꝙ ſi vylunt ſaluari
poſſunt ⁊ qꝛ non oẽs ſaluari volunt: ideo

nõ os deus ſaluabit. Sed rurſus pᷣſum

ptuoſe requirunt quare deꝰ ſic voluit:qua
re deꝰ voluit facere celũ ⁊ terrã:q̃re deꝰ vo
luit multa que voluit ⁊ noluit alia.Quibꝰ
ſanctus Tho.pᷣ par.q.iↄ.ita dicit.Qð nõ
põt aſſignari cauſa volũtatis diuine. VUñ
lʒ debeamus ſi volumus ſcire effectus in
quirere cauſas illoꝛũ:quia vt dicitur pᷣ po
ſterioꝝ. Scire eſt reʒ per cauſã cognoſcere.
Et quatuoꝛ ſint cauſe.ſ.efficiens: materia
lis:fſoꝛmalis ⁊ finalis vt ponit ibidẽ ph̊s.
⁊ vna per alterã demonſtretur:vt dicit idẽ
in2 de aĩa excepta cauſã finali.Tamẽ vl/
tra illas cauſas cũ querimus de fine qua⸗
re ſic eſt talis finis nullã cauſã habemus
pᷣter diuinã voluntatẽ q̃ ſic ſtatuit.qEt ſi vl
terius q̃rinuis quare deus ſic voluit nulla
eſt alia caulſa niſi ſua ꝓpꝛia voluntas qꝛiſ.
ſic placuit:⁊ ſic placuit quia ſic voluit:⁊ ſic

daãnabunt ⁊ qͥt ſaluabunt.ſ Ad qð referi/

ro qinatoꝝ dẽ claritatis. In qͥ exg: (¶An Miiato
rere libet. An danatoꝝ ⁊ electoꝛ nu c elcts

. nneâ

₰ . „ ° — „ . 4
merꝰ determinate cosſci poſſit q̃t.ſ.hoĩes Det Cite ragſn poſ .

mus illud qð ᷓꝛegoꝰpoſuit in q̃dã colle⸗
cta.ſ.ꝙ ſoli deo cognitꝰeſt numerꝰ electoꝝ
i ſupna ciuitate locãdus. Nouit itaqʒ deꝰ
ſolus qt pᷣdeſtinauit electoꝝ ſuoꝝ nüo cõ/
putãdos ⁊ qͥt ep iovanit ignis etnibꝰdeco
ndos. E&deß loqtur Angeili de corte
ptiõe ⁊ gr̃a:vbi ait.Certꝰ? pdeſunatoꝝ nu
merꝰꝗ nec augeri põt nec minui. Fuerunt
tñ ꝗqdã qui 'm Tho.pᷣ par.q.29.ſalſo dixe
rũt ꝙ numerꝰille eſt certꝰ⁊ cognitꝰdeo foꝛ
maliter: ſed nõ materialr: vtputa ſi dicere
mus certũ eſſe ꝙ centũ vel mille ſaluẽtur:
nõ aũt hij vel illi. TCamen deo numerus il⸗
le tã ſoꝛmaliter q;ᷓ materialiter cognitũ eẽ
conſtat ſine cuius voluntate nec boni pꝛe
miũ nec mali ⁊ repꝛobi penã erũt acceptu
ri ꝗ oĩa nouit anteq; fiàt. De hoibꝰ vᷣo cũ
H nalem cognitionẽ excedat nullus poteſt

a 4

hoc noſre vi ꝓpꝛie nature ⁊ nalis itellectꝰ
neqʒ; ali cui reuelauit deus h̊ ſingulare ſe⸗
creiu. C Inuẽti ſũt ⁊ alij ꝗqlʒ determinate
diffinire nõ ſint auſi numeꝝ electoꝝ in par
ticulari:tũ ĩ gnãli varia ſũt opinati.i Qui
qã eni dixere ꝙ tot ex hoibus ſaluabũtur:
q̃t angeli ceciderũt.¶ Qnuida alij ꝙ tot ſal
uabunt qt angeli remãſerut. ¶ Alij vo ꝙ
tot q;t fuerũt angeli pᷣ ↄditi ⁊ qui remanſe/
rũt ⁊ qui ceciderũt. ¶ Pꝛimi aſſerẽtes ꝙ
tot hoĩes ſaluabũtur qt angeli ceciderũt:
moti ſũt ad ſic tenẽdũ ania angeloꝝ ruine
p hoiĩes ſaluãdos reſtaurabũtur. Hoc aſſe
rit Magẽ in ꝛ¶ di.9.a /ꝓbat᷑ ꝑ illud qð dĩ i
plſal.co. 9. Judicabit in nanonibꝰ iplebit
ruinas.ſEt de hoc etiã eſt glo.ſuꝑ illð pᷣs.
Cõſtitues eos pᷣncipes:dicẽs.legit pau/⸗
Pares vt exaltaret ad oꝛdies celi ꝗ fiunt ex
oibꝰa ãgelis.Et ad idẽ ſic ſeribit Augꝰ
in Encheridion. Supꝑna hierlin mr nfr̃a ci
uitas dei nulla ciuium ſuoꝝ numeroſitate
fraudabit᷑. Aut vberioꝛe etià copia foꝛtaſ
ſe copia regnabit. Hec eni numex aut ſan
ctoꝝ hoiuz aut imundoꝝ ſpirituũ nouimꝰ
in qrũ locũ ſuccedẽtes filij catholice mr̃is
q̃ ſterilis apparebat in terris in ea pace de
q̃ illi cecidere ſine vllo tpis termio pmane
büt. h ille. Aduertẽdũ tñ ᷣm Honanẽtu
rã di..ſedᷣi libꝛi.OQðd angli ꝗq ceciderũt nõ
fuerũt in oꝛdie ſimpłr:ſʒ ſʒ qd. Ma ad ꝑfe
ctionẽ oꝛdis duo ↄcurrũt.nã tanq; funda
mẽtũ ⁊ diſpoſitio ⁊ gẽa vt cõplemẽtũ ⁊ pſe
ctio.Et qꝛ aliqd tũc dẽ eſſe ᷣm ꝗd qñ eſt in
ſola diſpoſitiõe.tũceſſe ſimpłr qñ eſt in ſna
pꝓfectione cũ demones ⁊ angeli in nalibus
ↄueniãt dĩ aliqñ demones fuiſſe de diner
ſis oꝛdibꝰ angeloꝝ q; uis nunq; plene ſue
rint in aliq̃ oꝛdie:vñ h̊ itelligit᷑ 'm ꝗd non
ſimplr. Qꝛ vo hoiĩes poſſũt ad eminentiã
gre ⁊ glie in q̃ ſũt angeli eleuari põt ex ho
mibꝰ⁊ angelis idẽ oꝛdo ↄſtitui.Et ſi dicere
tur ꝙ maioꝛ eſt vnitas in ſuꝑna hierlʒ q;
in eccha militãte.Sʒ nũc ĩ via oꝛdo hoiuzʒz
nõ admittit itra ſui vnitatẽ diuerſũ ĩ nã.Er
go videt᷑ ꝙqũ hõ differat ſpe ab angelo ꝙ
ex angelis ⁊ hoibꝰvnꝰoꝛdo. Rñdet. Boĩꝰ
ꝙ nõ eſt ſile qꝛ hõ nullũ nial inenire põt ſi
mile ſibi i ↄfoꝛmitate rõis.Hõ aũt ⁊ ange
ns in participatiõe rõnis ↄueniũt.Et qð

(tare debet.

plus ẽ in deſoꝛmitate glie.Et ideo poſſũt
m eãdẽ ſocietatẽ ⁊ eiuſdẽ ſocietatis oꝛdint᷑
ↄuenire.ſ¶ Ex hac itaqʒ oꝛdinũ celeſtiũ ꝑfe
ctione q̃ ↄſtat ex angelis ⁊ hoibꝰ moti ſt
illi ꝗ dixerũt ꝙ tot hoies ſaluabunt᷑ qt an
geli ceciderũt.ſ Sʒ Anſelmꝰ in liꝰ cur deꝰ
hõ ꝓbare conatur ples eſie futuros hoies
ſaluãdos qᷓ; fuerũt angeli ꝗ ceciderũt. Et
huic opinioni ↄcoꝛdat Bona aſſerẽs:ꝙ
adhuc ſupꝛa nouẽ oꝛdines angelęꝝ addet᷑
oꝛdo decimꝰex hijs ꝗ in vita iſta nõ puene

rũt ad tantã meritoꝝ excellẽtiã vt exaltent᷑

ad oꝛdines angeloꝝ.Sʒ meritis xpᷣi ſalua

ti decimũ tenẽt gradũ.Et h poſitio ſitis vi

det᷑ꝓbabilis nõ ſolũ ꝓpt᷑ impfectionẽ me
ritoꝝ quã hñt multi in via:ſʒ etiã ꝓpt᷑ ſe
ctionẽ electoꝝ q; tũ ad numeꝝ q̃ erit in hie
ruſalẽ fupna:qm̃ pfectio maxia in nume⸗
ro denario ↄſiſtit qꝛ in illo ẽ pfectio ⁊ ſtatꝰ
numeri. Et h̊ videt myſtice deſignari Luce
ij.c.in parabola de muliere amittẽte vna⸗ʒ
dꝛagmã q̃ decẽ habebat ⁊ accenſa lucerna
euertit domũ ⁊ diligẽter illã q̃ſiuit donec ĩ

uenit:⁊a illa inuẽta ↄuocauit vicinas dicẽs

ↄgratulamini mihi qꝛ ineni dꝛagmaͤ quaz
pdiderã:ꝑ quã dꝛagmã pctõꝛes penitẽtes
itelligũtur ꝗ ſola pnia ſaluari pñt. Dꝛag⸗

ma ſʒ glo.nũmꝰeſt hñs impſſã regis ſigu

rã.¶ Quargvidet᷑ ꝙ młtoples ex hoibꝰſal
uabunt᷑ q; fnerũt angeli puaricatoꝛes. Si
aũt erũt tot qͥt angeli remãſerũt.Aut qͥt re
mãſerũt ⁊ qt ceciderũt temerariũ eſt aſſe/
rere ⁊ pᷣſũptuoſũ.qꝛ vt Hieroꝰinꝗt ad pau
linũ.MQdð de ſcripturis ſcis auẽtẽ nõ habet
eadẽ facilitate ↄtẽnit᷑ q̃ ꝓbat᷑. Ideo relinq̃
mꝰh̊ ſecreta iſcrutabilia ei cui nihil abſcon
ditũ eſt. Nos vo ſcrutamꝰdiligent ita nos
gratos efficere deo viuẽti vt pctã deteſtan
tes participes fieri mereamur gr̃e ſue pex
quà aſſeqᷓmur hẽditatẽ celeſtis regni.in qͥ
viuit deꝰv omp̃ — ſecła ſecloꝝ Amẽ.
35

CBñ̃ica.xlèe᷑ De tribꝰ nocumentis pꝑcti
moꝛtalis ꝓpter ꝗᷓ merito vnuſqſqʒ pctã vi
Senno ſecundus.

Enit dlabo⸗

lus ⁊ tollit vbũ de coꝛde eoꝝ
ne credẽtes ſalui ſit. vᷣba ſut

—— — W

— — — — — —

—0 h f...êõ⁹⁴

—

via ſur notumta

Ei ei ae

Fd mit An SelbtlI

9

redẽptoꝛis nr̃i Luce.S.c.a in euãgelio ho

dierno.¶ Gꝛaniſſimũ ineſt piculũ aiabua
petõꝝ dũ ſuadẽte diabolo ſui ſtatꝰ miſeriã

nõ asſcunt. Id eqdẽ doloſus ille ppẽs cal

liditate multa ſuggerit illis q̊s ad pctã pᷣ/
cipitauit vt nõ exiſtimẽt maculã deſoꝛmi/
tatẽ põdus ⁊ dãnũ pcti.Qua de re pleriqʒ
ſic excecati negligũt dũ thᷣs hut ⁊ facultas
dat᷑ vitã ſuã malã coꝛꝛigẽ ⁊ in meliꝰreſoꝛ /

mare.Cũ eni laboꝛẽt grauiſſima infirmita

te pcti ν bitrãtur ſe ſanos.ſ Et vt Augꝰre
fert ſup pſał.So. Nemo eſt inſanabilioꝛ eo
ſibi anꝰ videt᷑. ¶ Pꝛoptea Señ.ad lu⸗

cillũ inꝗt. Mõ eſt extrinſecꝰmalũ nr̃ʒ intra
nos eſt in viſceribꝰipᷣis ſedet. Ideo difficul

ter ad ſanitatẽ venimꝰ qꝛ nos egrotare ne
ſcimꝰ. ¶ AUt itaqʒ malicia diaboli ↄfundat᷑
⁊ petõꝛes reuertãtur ad deũ.In pñti ſᷣmo
ne de nocumẽtis pcti moꝛtalis dicturi eri⸗
mus. NHotabimꝰaũt tria nocumẽta ipſius
dãnoſiſſima que diabolus abſcõdere nitit
2 a mentibus tollere petõꝝ.
Cp mnocumẽtũ dẽ volũtatis depꝛauatio.
Cꝛmrõnis peruerſio.
ʒ mlibertatis fubiugatio⸗
COQõ peccatũ facit hois voluntatẽ mali.

gnã q̃ a deo data eſt hoĩ bona lʒ ſit ad bo⸗
nũ ⁊ malũ vᷣtibilis.Et an o peccatum

eſt voluntarium. 2

Rimũ nocumẽtũ pct? dĩ volũtatis

p depꝛauatio. Facit nãq; voluntatẽ
quã deꝰdedit hoĩ bona pꝛauã atqʒ

malignã. Mã vt inqt Augin liꝰoe dnabꝰ
aĩabꝰ. Peccatũ eſt voluntas retinẽdi vel

ſeqndi qʒᷣ iuſticia vetat. ¶ Et vt idẽ ait.ij⸗
q. Ba. c. ̊. voluntas eſt aĩ motꝰ ad aligꝗd vł
nõ imitãdũ vel adipiſcẽdũ. ¶ Et ſʒ Alex
in.2. ſũme in pᷣtactis vbis Augꝰ accipit iu
ſticiã nõ ꝓut eſt vᷣtꝰ ſpalis ſʒ ꝓ iuſticia ge
nerali q̃ idẽ eſt ꝙ oĩs vꝓᷣtus.ſ.ſim ꝙ ipoꝛtat
rectitudinẽ volũtatis q̃ attẽditur m oẽm
vtutẽ. Cuiꝰdue ſũt partes ſᷣm Aug!.ſ.de
clinare a malo ⁊ facẽ bonũ.Et de hac dixit
ſaluatoꝛ ñ Mathᷣůi.õ.c. Pꝛimum qrite re
gnuʒz dei ⁊ iuſticiã eiꝰ.vbi glo.ait.Juſticia
regni eſt oĩa q̃ xpᷣs docuit obſuare.Cũ aũt
in hãc ob Ernantiã tendit voluntas bona
eſt non ſolum bonitate nature: ſed etiam
bonitate vᷣtutis ⁊ moꝛis. De ã ſic ſcribit

om los voluntas ſislie bova!

Ariſ.i.2.ethicoꝝ. Virtꝰeſt qͥ bonũ fnacit ha
bẽtẽ ⁊ bonũ opꝰeiꝰreddit.ſſ Sʒ clarioꝛe
huiꝰ partis noticia tria dubia ꝓponemꝰ.
Cp mvtꝝ omnium hominuʒ voluntas ſit
naliter bona.
n vty deus debuit dare homini volun
tatẽ ad malum vᷣtibilẽ.
Czmytn oẽ peccatũ ſit voluntarum.
CAd pubiũ rũdemꝰʒz vitatẽ ꝙ oius P
volũtas eſt naliter bona qð/ꝓbatur triplr.
I pOꝛõne dei näm oꝛdinantis.
Cꝛvrõne obiecti mouẽtis.
Drõne vicij ↄtrariantis.
¶Vꝛimo ꝓbat᷑ ꝙ oĩum volũtas ſit nata
ralłr bona ex eo ꝙ deꝰↄditoꝛ ⁊ auctoꝛ natu
re oĩa bñ fecit. Nidit nãq; cuncta q fecerat
⁊ erat valde bona:vt ſeribit᷑ geñ.pᷣ.c. Int
cetera aũt ſuoꝝ opeꝝ inſtituta aiam rõna
lẽ ꝓduxit:potẽtiaꝝ multipliciuʒ varietate
decoꝛatã.vt Ariſt.docet in.ꝛ.de aia..¶ Et lʒz
ples ſint potentie.ſ.qnqʒ q̃ oẽs ab aia hñt
pncipiũ:vt refert Tho.p par.q.22. tñ in
ipſa aia vt in ſubiecto ſũt intellectꝰ⁊ volũ⸗
tas. Et has neceſſe ẽ remanere etiã deſtru
cto coꝛpoꝛe cũ ſubiectũ eax ideſt aia rema
neat imoꝛtalis. Alie vᷣo potẽtie.ſ.nutriti⸗
ua:ſẽſitiua:⁊ motiua ſunt in ↄiuncto vt in
ſubiecto.Et qꝛ deſtructo fubiecto non põt
accidẽs rònanere.Ideo coꝛꝛupto ↄiuncto
ideſt hoie nõ remanẽt ille potẽtie actu ſed
tm̃ vꝓᷣtute ſicut in pᷣncipio ⁊ in radice. ¶ Et
ſi obiciatur ꝙ Augꝰlidde ſpu ⁊ aia dicit ꝙ
aĩa recedit a coꝛpoꝛe trahbẽs ſecũ ſenſum ⁊
imaginationẽ ronẽ ⁊ intellectũ iraſcibilita
tẽ ⁊ ↄcupiſcibilitatẽ.ſ¶ Rñdet Tho. ꝙ libᷣ
ille nõ habet auẽtez qꝛ falſo aſcribit᷑ ſugꝰ
¶ Et ſi adhuc inſtet᷑ qꝛ Zuce.ib.ſnit dictuzʒ
diniti. Recoꝛdare qꝛ recepiſti bona ĩ vita
tua.Mæmoꝛia autẽ eſt potẽtia ſenſitiua.
¶ Rũdet adhuc Tho.q; memoꝛia ibi acci
pit᷑ eomodo qͥ Augꝰponit memoꝛiã in mẽ
te ꝓut.ſ.eſt partis intellectine:non ꝓut eſt

potẽtia partis ſenſitiue. ¶ Sʒ buc erudi
tos viros magna eſt difficultas. An inte
lectus ſit o⸗ otẽtia voluntate. Qui
dicut ꝙ ſic. Mã vt ait ThS.ᷣ parte. ꝗ.
85;. Illa potẽtia altioꝛ et nobilioꝛ eſt cuius
obiectum eſt abſtractius.Sed obiectuz in
tellectus eſt abſtractius obiecto volunt /

B. Jyrtellect ſu nobilio⸗ pon volatate .

itis. Quia obiectũ intellectꝰ m cõmuneʒ
modũ loqndi eſt veꝝ:obiectũ volũtatis eſt
bonũ.Sed bonũ in oibus rebus reperit᷑.
veꝝ aũt ſolũ in aia ergo obiectũ intellectꝰ
eſt abſtractius. Ideo metha? Ariſt. ait
Bonũ ⁊ malũ ſunt in rebus:veꝝ ⁊ ſalſum
ſũt in aia. Pꝛeterea mouens eſt nobilius
moto ⁊ agens pᷣſtantius paſſo ex ʒꝰ de aia
Sed intellectus mouet voluntatẽ qꝛ non
põt ferri in bonũ niſi cognitum per intelle
ctũ.Ergo intellectus nobilioꝛ eſt potentia
qᷓᷓ voluntas.¶ Inſuꝑ Ariſt.in.io. ethicoꝝ
ponit intellectũ altiſſimã potentiã anime.
Alij vo dicũt ꝙ volutas ẽ nobilioꝛ intel
lectu ex eo ꝙ iſoꝛmat᷑ nobilioꝛe hitu. Naʒ
volũtas charitate.Intellectꝰ vo iſoꝛmat᷑ ſi
de. Charitas aũt nobilioꝛ ẽ fide. Igit᷑ volũ
tas nobilioꝛ eſt itellectu. ¶ Confirmat᷑ hec
opinio auctoꝛitatibꝰ. Naã Bernardus in
lio de libero arbitrio aſſerit quodãmodo ra
tionẽ eſſe pediſſequã volũtatis. Et Anſel
mus in liꝰde ↄceptu virginali dñiuʒ totiꝰ
regni aĩe attribuit voluntati.Et Ariſto.in
7.policinquit. Potẽtia qua eligimus pᷣn
cipãtis eſt.ſ Ricardus adhuc i.A.di.49.
Inter alias rationes hãc aſſerit ſoꝛe pꝛeci
puã.Quia volũtas ſuum obiectũ reſpicit
ſub ratiõe nobilioꝛ Bonũ eni eſt obiectũ
voluntatis.Ens obiectũ intellettus. MRõ
aũt boni eſt ꝑfectioꝛ qᷓ; ſit ratio entiꝰ. Hoc
videtur acceptare aliquõ ſanctus Tho.aſ
ſerẽs ꝙ lz abſolute itellectꝰ ſit ꝑfectioꝛ qͥ;
volũtas:tamẽ volũtas eſt nobilioꝛ ᷣm ꝗqd
eo 2. obiectũ volũtatis in altioꝛi re reperit
CAcd iſtaꝝ opinionũ ↄcoꝛdiã. Quidã nõ
incongrue dicũt.Qdð ſiqs has dnas pott
tias cò ſideret philoſophice intellectus eſt
pꝛeſtãtioꝛ volũtate.Sed theologice loqu?
do vbi merita ⁊ demerita conſiderãtur vo
luntas altioꝛ eſt qᷓ; intellectus.qm̃ ſᷣm vo
luntatẽ iputatur meritũ ⁊ demeritũ:vnde
ad iperiũ voluntatis intellectus ⁊ oẽs aie
vires ⁊ ipa etiã aia tota ſaluant᷑ ⁊ danant᷑.
Nõ eni dànatur quis ex eo quia malũ in
telligit. Aut ſaluatur qꝛ bonum diſcernit.
Sed ideo daſnnatur qꝛ voluit malũ:a ſal/
uatur qꝛ voluit bonuz. ¶ AVnde Augꝰ.32.
q.5.c. Sicut eni ait.Sicut enim peccatum
opus ſine voluntate nõ facit:ita ⁊ iuſticia

ex opere nõ conſumatur niſi voluntabſue
rit.¶ Ratio eſt qꝛ illi iputatur peccatũ qui
auctoꝛ ⁊ motoꝛ eſt pᷣncipalis ad mouendũ
ad culpã. Sed voluntas eſt huius quare
illi eſt ibutandũ.¶ Qualiter aũt voluntas
mouet inquit ipᷣe Tho.pᷣꝰ.2.q.id.Qõð vo⸗
luntas eſt reſpectu finis ⁊ omnia membꝛa
⁊ vires coꝛpoꝛis ⁊ res exterioꝛes ad opus
applicat ꝓpter ſinc᷑.vnde intellectũ ad itel
ligendũ oculũ ad vidẽdum per voluntat
applicamus ideſt cum volumus. Simili⸗/⸗
ter ⁊ res exterioꝛes vt aquã cementuʒ.are
nã ad edificationem domus ⁊ ſic de alijs:
Et ſubdit Tho.ꝙ ſi ratio applicauerit ad
opus antedicta hoc erit vt dirigens nõ vt
pꝛincipale mouens.Similiter ſi alie vires
7 anime potentie antedicta applicant ad
opus hoc faciunt vt iperium exequant᷑ vo
luntatis ad quã comparantur ſieut inſttu
menta ad pꝛincipale agens.Et ideo quia
actio attribuitur pꝛincipali agenti ⁊ nõ in
ſtrumentis. Ideo opera noſtra dicũtur bo
na vel mala ꝓpter voluntatẽ. Nidetur mi
hi ꝙ ex hijs dictis a beato Tho.hoc loco
vltimo negari poſſet quod dictum eſt pau

lo ante ꝙ intellectus moueat volũtatem.

Sed dimittamus iſta ſcholaſticis diſcipli
nis.: C Secũdo ꝓbatur ꝙ voluntas oiuz
ſit naturaliter bona ratione obiecti mouèẽ
tis. Ut eninf inquit Tho.ꝰ. ꝛ. q.9. Illud
quod appꝛehenditur fſub ratione boni et

conuenientis mouet voluntatem per mo⸗
dum obiecti. Ideo Dion yſius in liꝰde di/

uinis nominibus dicit. alum eſt pꝛeter
voluntatem eo ꝙ omnia appetunt bonũ.
¶ Et vt refert mor 2.q. 3. voluntas eſt
appetitus rationalis. Omnis auteʒz appe
titus non eſt niſi boni.Illud autem bonũ
aliquãdo eſt verũ bonum. Aliqudãdo ap!
parens bonum. Ideo Ariſto.ʒde anima
iquit.Quod eſt notum appetitus non re/
fert vtrum ſit bonum vel apparens bonũ.
T¶ Et 2o° phiſicoꝝ.ſinis eſt bonum vel appa
rens bonum. ¶ Sed querunt aliqui: ſi vo

luntas tendit in malum quia apparẽs bo

nuũ quare peccatum imputatur ſibi: ¶ Ad
qdð dico ꝙ nõ ꝓpterea quis excuſatur quo
niam cum voluntas in toto regno anime
ſit domins vt eſt pꝛedictuz ipſa intellectui

— — f f —

—

½ £

=. —

— — —

— —— — — —

ℳ—2

f f f2 — —

goi
ndiͤ
art
ias
/
4
dus
ſtel⸗
iate
li/
Ae⸗
i,
ad
yt

3ä

mãdare debet vt rimetur an illud peccatũ
vel malũ qð diabolus offert vel ſẽſualitas
