tionẽ accepiſſet nequaqᷓ; abꝛahã ei dicẽt:
recepiſti bona ĩ vita tua.h̊ ille ¶ Siẽ itaqʒ
ſũt bona oꝑa q̃ pctõꝛes exerct ſic retnbu

di

acd
an
ſanuta
tcum
pße
fam
iniq;
ſe⸗
one⸗
ſces.
pena
ſicß;
tene/
me er

oho
unit
hai⸗

fiahe
femone
egenet
lr felnd
los pe⸗
inatione
dedigſ
Pleli/
Gnenund
Rcpe/
pulo gl
mungna
dicli
Eituch

femnb

7„

cct qñqʒ illis deꝰ. Si ełnas faciũt: ecclias

⁊ paupꝛima loca viſitãt:dinitias eis deus
donat.Si ieiunãt ⁊ coꝛpꝰaffligũt de? in re/
cõpenſãtionẽ ſanitatẽ ſibi ⁊ familie largit᷑
Et ſic de alijs ꝓ ꝗbꝰdicẽ poſſumꝰ illð ia
thei.i.c. Amẽ dico vobis receperũt merce

dẽ ſuã.¶ Ex h̊ timẽda ẽ ꝓſpitas nimia ab

his ꝗ peccare nõ deſiſtũt:qꝛ vt dĩ i glo.ꝛ2.
.ꝛ.c. Si q̃libet. Pꝛoſpitatẽ hñs i hac vi/
ta ſpez pdit ĩ e᷑na. ¶ Et Mieroꝰ in ſuo trãſi
tu ait. Signũ manifeſte dànationis eſt qñ
malo oĩa ꝓſpa accidũt.ſ Et Gꝛegoꝰ mo
raliũ. Succeſſio bonoꝝ tꝑaliũ ſignũ eſt re
pꝛobationis.Talibꝰeni bonis tꝑalibꝰme
rent᷑ ⁊ ſepe decipi pꝛo ſua malicia pctõꝛes:
vt Augꝰrefert.ꝛo.liꝰde ciui.dei.c.⁊. NPꝛo
pterea idẽ Augꝰſupꝑ pſal.dicit.Nemo gra
fulet᷑ hoĩ q ꝓſpat᷑ in via ſua cuiꝰpctis deeſt

vltoꝛ ⁊ adeſt laudatoꝛ. Maioꝛ h̊ ira dñi eſt

Irritauit eni dñm pctõꝛ vt iſta patiat᷑:ideſt
vt coꝛꝛectionis flagella nõ patiat᷑.ſ Et pꝛo
ſper inqt. Qui ſe pctis gaudet feliciter vti

iſelix nimis eſt/ ꝓſpitate ſua. Hec oia dicta

ſt᷑:qm̃ dũ ſic in ꝓſpitate pñti viuũt mali ſi
gnũ ẽ qñꝗʒ ꝙ pᷣuadi erũt gaudijs paradi
ſi. ¶ Scðdo nõ punit ſtati deꝰ pctõꝛes ꝓpt
oſtẽſionẽ vt ſic oñdat benignitatẽ ſuã q̃ tã

ta eſt vt etiã inimicis fuis pctõꝛibus bñfa
cere velit.Sũt ipᷣi pctõꝛes inimici dei.ſ At
Augdicit de pe. di. 3. c. Sũt płres.⁊ i.iꝛ.liꝰ
de ci. dei. c. 3. Et nihilominꝰ vł vt eos ad pe
nitẽtiã alliciat:vel ſi viderit ipenitẽtes i B

ſua reluceat bonitas oiuzʒ ſuaꝝn creaturax

ſarti obſeqa.Et pluit ſuꝑp iuſtos ⁊ iniu/⸗

os Mathei. . c. ¶Tertio de? petõꝛes in

hac vita tolerat pꝑ reſeruationẽ: qm̃ alia

pena grauioꝛ qᷓ;ᷓ pñs ⁊ durioꝛ eſt illis reſ/⸗

uata. Ideo Chꝛiſoꝰ de pe. di. Quancq

dicit. Nemo vidẽs malis ꝓſpitatẽ habẽ

turbet᷑. Mõ eſt ̊ retributio malignitatis:

neq; vᷣtutis. At ſi aliqñ ↄtingat vt aliq̃ ſit

retributio vel malicie vł virtutis nõ tñ ſʒ
ꝓꝙ dignũ eſt ſʒ ſimplr veluti qdã guſtuꝰiu

dicij.vt ꝗ reſurrectionẽ᷑ nõ credũt talibꝰdo
ceant᷑. Qñ itaqʒ videmꝰ malignũ diteſcẽ

noõ ſubꝛuamur:a qñ videmus bonũ mala

pati nõ turbemur:hic coꝛona:illic ſuppli/
cia.h ibi.. Et Augꝰliꝰ p de ciuita.dei. c. 7.
Placuit denie ꝓuidẽtie pparare in poſteꝝ

bona iuſtis ꝗbonõ fruent᷑ iniuſti: ⁊ mala i

Cð rõne medicationis.

am illos qui iuſte viuũt ꝓpter medicatio⸗
nẽ valẽt quippe tales pene ⁊ tribulatiões De
pñtis vite ad medicinꝗ aie ſiue purgatiuã pmeſvite
ſiue ſanatiuã fiue pꝛeſeruatinam. ¶ Sunt f

eſt qui de communi lcge ſalti is aliqua pec NnA.
cata venialia non labat᷑Vnde G:egoꝰ PPitattnαι

pijs ꝗbus nõ excruciabunt᷑ boni. Iſta vᷣo
tplia bona ⁊ mala voluit deꝰ vtriſqʒ eſſe
coia:vt nec bona cupidiꝰappetant᷑ qᷓ ⁊ ma
li qͥqʒ hie cernunt᷑:nec mala turpiter euitẽ
tur in abus ⁊ boni plerũq; afficiunt. In/⸗
tereſt aũt plurimũ q̃lis ſit vſus vel eaꝝ re
rũ q̃ ꝓſpe vel eaꝝ q̃ dicunt᷑ aduerſe. Nã bo
nꝰ tpalibus nec bonis extollit᷑ nec malis
frãgit᷑. Malus aũt huiuſcemodi ifelicitate
punit᷑:qꝛ felicitate coꝛꝛũpit᷑. Oñdit tñ deꝰ
ſepe in hijs diſtribuẽdis euidentiꝰ opatio
nẽ ſuã. Hã ſi nüc oẽ peccatũ manifeſta ple
ctent pena nihil vltimo iudicio ſuari puta
ret᷑. Rurſus ſi nullũ peccatũ apte puniret
eiꝰdiuinitas nulla eſſe ꝓuidẽtia diuia cre⸗
deretur. Siliter in rebus ſecũdis:ſi nõ eas
de?gbuſdã petẽtibus euidẽtiſſima largita
te ↄcederet nõ ad eum iſta ptinere dicere⸗
mus.Itẽqʒ ſi oibus ea petẽtibus daret nõ
niſi/ ꝓpter talia pᷣmia pᷣuiendũ illi eſſe arbi
traret᷑. Nec pios nos faceret talis ſeruitus
ſʒ potiꝰcupidos ⁊ auaros.h̊ ille.ſ Et.d.q.
pa.c. Si oia ſcribit᷑. Siomnia in hoc ſeculo
vindicanda eſſent locũ diuina iudicia nõ
haberent. S
OAuare deus dü ppter peccata tpales
penas imittit:⁊ etiam quare perſepe ſuos
amicos ⁊ ſuos affligit:⁊ non ſemper bo
nis largit᷑ bona in vita pꝛeſenti: Capᷣ..
tum Rrdcrdk rontemplandi di
Ecitur inflictio. In quo inueſtigãdu 7
E:q̃re piſſſimus deꝰhas penss e⸗ QQuac penag
les ifligit etia bonis ⁊ amicis ſuis.Ad qdð cale& ligt etia
nñdere poſſumus ꝙ de id cõueniètiſſime boc et ar Ntrig
Hacit triplici růͤne. HMMM

B

Crorõne illuminationis.
Cʒz rõne gloꝛificationlis.
Aaimo deus penis tpalibus afficit eti

ct bασπα R

pꝛimo aie medicina purgatiua.Hemo eni Amegin ſ *e

in paſtoꝛalibꝰgit.Nemo eſt qui ita bñ vi⸗
uat vt aliq̃tenꝰnõ delinqt.ſ¶ Et Lactantiꝰ

liꝰ. . Nemo põt eſſe tã circũſpeetꝰ tã pꝛu/
dẽs ꝗ nõ aliqũ labatur. Et Paulus ad
romanos.7. c. Qd nolo malũ hoc ago vi
deo aliã legẽ in membꝛis meis repugnan
is legi mentis mee. ¶ Et JYoaͤnes p catco
p.Si dixerimus qꝛ peccatũ nõ habemus
ipſi nos ſeducimꝰ⁊ veritas i nobis nõ eſt.
Et in Aucten? de monachis g. Triẽniũ.
Humana natura labit᷑ ad delicta. b id
deus ad pctõꝝ illoꝝ purgationẽ ſepe ſuos
qs diligit viſitat ⁊ flagellat.Et lʒ hoc eue/
niat qnñq; dũ puniunt᷑ mali.Illð tñ qð ma
lis ⁊ reis infertur ad vindictã ⁊ punitionẽ·
ipſis bonis accedit ad purgationeʒ. Añ
Augeliopᷣ de ciui. dei vbi. S. ingt. Boni et
mali pariter afflicti ſũt:nec ideo diſticti nõ
ſũt.qꝛ diſtictũ nõ eſt qð vtriq;ʒ ppeſſi ſũt.
Manet eni diſſitudo paſſoꝝ etiã in ſiĩůtu
dine paſſionũ.Et lʒ ſub eodẽ toꝛmẽto:non
eſt idẽ virtꝰ ⁊ viciũ. Nã ſicut ſub vno igne
auꝝ rutilat palea fumat ⁊ ſub eadẽ tritura
ſtipule cõminuunt᷑ frumẽta purgant᷑: Ita
vna eadẽq; vis irruẽs bonos ꝓbat puriſi
cat eliqt. Malos dãnat vaſtat ⁊ ex᷑miat.
Hec ille. ¶¶ Sũt ꝛv afflictiones ⁊ tꝑales pe
ne aie medicina ſanatiua.Solet ꝗqppe eue
nire plerũq; vt multi ſm ꝓmptũ habedt
ad dei voluntatẽ explendã:ſed carnẽ inſfir
mã qui a deo grauiſſimis tẽtatiõibꝰqñqʒ
vexantur vt nulla alia via eis melius poſ/
ſit ſubueniri q;ᷓ per ĩflictas tribulationes
iuſto ⁊ pio iudicio dei.Sicut exempluʒ eſt
notabile qdᷣ Hieroꝰ cõmemoꝛat in epiſto⸗
la ad ruſticũ monachũ de illo greco adole
ſcente qui nõ poterat vlla abſtinẽtia flam
mã carnis extinguẽ.de qͥ vide in ſermone
nr̃o de patientia in tractatu de timoꝛe iudi
cioꝝ dei. ¶ Sũt adhuc pene pᷣſate ſicut me

dicina pꝛeſernatiua:quibus aie ſubuenit᷑

neĩ peccata labalł:qð ſieri ſolet p nimie
ſpitatis abũdantiã.ꝗq Naã Moeciꝰ ait liꝰꝛꝰ
de ↄſolatiõe.Ego plus hoibꝰreoꝛ aduerſã

qᷓ; ꝓſperã ꝓdeſſe ſoꝛtunã.Illa ſemp ſpẽm
frlicitatis blãda mentit᷑:hec enn urrn eſt

Illa fallit:hec iſtruit. Poſtremo frlix a ve
ro bono blãdimentis deuios ducit. Adnuer
ſa plerũqʒ ad vera bona reducens ilico re
trahit.hec ille. Pꝛopterea cũ deus flagel/
lat iuſtos ⁊ amicos ſuos ꝓpter vtilitatem

T-ss wr Tene rog,ei
0%

ioꝝ ſignũ eſt pine dilectionis. VUñ ſapi ⸗

ens ꝓuerbioꝝꝑ.ʒ.c.ait.Diſciplinam dñi ne
abicias:nec deñicias cuzʒ ab eo coꝛꝛiperis.
Quẽ eni diligit dñs coꝛꝛipit:⁊ quaſi pater
in ſilio cõplacet ſibi.¶Et Ecchiaſtici.ʒl.cꝰ.
Inſirmitas grauis ſobꝛiã facit aiam. ſEt
Apls ad hebꝛcos.iꝛ.c. Quẽ diligit deꝰ ca
ſtigat:flagellat aũt oẽm filiũ queʒ recipit.
Facct ach hoc exemplũ beati frãciſci: qui
a deo infirmitate coꝛpoꝛali ꝑcuſſus ſanita
tẽ conſecutus eſt mentis.de quo ec ſcribit

Bonauen. gnoꝛabat adhuc adoleſcẽcs

curis terrenis iplicitus celeſtis allocutio⸗
nis archanũ donec facta manu dñi ſuꝑ eũ
⁊caſtigatus fuit exterius ꝓlixi languoꝛis
grauedie:⁊ clariſcatꝰiteri ſci ſpũs vnciõe
¶Scðᷣo deus afficit tpalibus afflictioni⸗
bus eos qui iuſte viuunt ⁊ ißos adhuc im
pios ꝓpter illuminationẽ:valet nauqʒ ad
uerſitas huius ſeculi ⁊ bonis ⁊ malis ad il

luminationt᷑ intellectus que quidẽ bonis

cedit ad meritũ ⁊ leticiã:malis vo ad con
fuſionẽ atqʒ meſticiã:qm̃ ꝑ tnbulationes
inducitur triplex cognitio.
C* oWW.
2 ſui.
C3 mundi.
¶Pꝛima eſt cognitio dei que ſepenume
ro obtenebꝛatur in mẽte ex fumo tpalis ꝓ
ſperitatis.ſ QOb qð Lactãtiꝰliꝰ.2.diuinaꝝ
inſtitu ait. Tũ maxime deus ex memoꝛia
hoium elabitur cũ bñſicijs eius fruentes
honoꝛẽ diuine indulgentie dare debẽt. At
vo ſi qua neceſſitas q;uis pꝛeſſerit tũc de

um recoꝛdantur. Si belli terroꝛ inrfremuit.

Si moꝛboꝝ peſtifera vis incũbit.Si alimẽ
ta frugibꝰlõga ſiccitas denegauit.Si ſeua
tẽpeſtas. Si grãdo igruit ad deũ ↄfugitur
a deo petit᷑ auxiliũ:deꝰ vt ſubueniat oꝛat᷑.
Siquis in mari vẽto ſeuiente iactat᷑:hunc

inuocat. Siꝗs aliqua vi afflictat᷑ hũc poti

us iploꝛat. Siqs ad extremaʒ mẽdicandi
neceſſitatẽ dedictus victũ pꝛecibus expo
ſcit hũc ſolũ obteſtat᷑ ꝑ eiꝰ diuinũ atqʒ vni
cũ nomẽ hoiuz ſibi miſicoꝛdiã qrit.h illei
Scða eſt cognitio ſni. Mlii eni ex ꝓſpi⸗
tate nimia ſeipos deiſicãt.Sʒ ĩ tribulatiõe
adueniẽte cogſcũt iſirmitatẽ oꝛtalitatis
ſue. Sicut antiochꝰſuꝑbꝰvt di.2. macha⸗

—

ſee

ſͤpi
pene⸗
Pater
31.0
.,ſet
de'cz
nr qui
3Pnnz
tſarbit
oleſtis
locnto/
ſupei
grori
yncije
ioni,
e .
q;
gacil
bonis
d con
wones

nume
nisp
ninan
mors
ees
det. A
untüc
Hilint
Sileus
fugim
t aut⸗
chune
büchol
dicnndi
b19 00
1t; n
Hilen
rpſiͤ⸗
blanoe
litaus
nachs/

beoꝛum. 9. e. Flagellatus a deo coguit ſn

am paruitatẽ ⁊ dixit. Juſtũ eſt ſubditũ eſſe

deo ⁊ moꝛtalẽ nõ paria ſentire de deo. ¶ Et
herodes agrippa vt narrat Joſephꝰ in ſpe
ctaculis ⁊ ludis vbi vocibus vulgi deꝰ ap
pellabat᷑ ipꝛouiſo doloꝛe ꝑcuſſus dũ ſui de
ferebãt eũ nõ valentẽ ꝑ ſe icedere ſuſpirãs
⁊ gemens dicebat.En ego veſter deꝰducoꝛ
ad moꝛtẽ. CLertia eſt cognitio mundi:ſa
cit aduerſitas vt cosgſcat᷑ huiꝰ vite miſeria:
neqʒ qᷣrant᷑ eiꝰbona q̃ſi felicitãtia. ¶ IJdeo

Augꝰliꝰde vbis dñi ait. Iccirco deus feli

citatibꝰ huiꝰſeculi amaritudinẽ miſcet:vt
alia q̃ratur felicitas cuiꝰdulcedo nõ eſt fal
lax. ¶ Tertio deus affligit bonos a iuſtos
ꝓpter glifcationẽ. facit enĩ aduerſitas ad
gliam iuſtoꝝ qui illã equo aio ferũt:qͥniaʒ
augetur in ipſis ria.
Cpm eſt digna laudatio.
Cꝛm piuina aſſociatio.
Czm eterna pꝛemiatio,
CPumo auget in amicis dei tribulatis
digna laudativ.qꝛ indicio oĩium ſapientuzʒ
vᷣtus ai in ſufferẽtia reꝝ aduerſaꝝ magniñ
cat᷑.¶ Uñ Cicero in liꝰde oꝛatoꝛe ait. Ma
gna laus ⁊ admirabilis videri ſolet tuliſſe
caſus patiẽter aduerſos nõ fractũ eſſe ſoꝛ
tuna retinuiſſe in rebus aſpis dignitateʒ.
Et idẽ in de officijs. Nemo iuſtus eſſe
põt qui moꝛtẽ ꝗ doloꝛẽ vel egeſtatẽ nimet:
Aut ea que hijs ↄtraria ſũt eqtati antepo
nit. ¶ Scdᷣo auget i amicis dei tribulatis
diuia aſſociatio ⁊ mirãda ↄ vꝛtatio. ſ Uñ
in pſal.33. Dauid.Juxta inqt eſt dñs hijs
qui tribulato ſũt coꝛde. In afflictione poſi
to ſtephano leuite oſtẽdit celos aptos ⁊ vi
dit ieſũ ſtãtẽ a dextris vᷣtutis dei. Sanctã
catherinã ↄſoꝛtauit viſitatione angelica.
Sãctã agnetẽ defẽdit a coꝛꝛuptoꝛibꝰ⁊ libe
rauit a flãmis. Scãm luciã tato põdere fi/
xit atqʒ firmauit:vt nec hoies nec trahen/
tes boues potuerint illã mouere:⁊ ſic de re

liqs.CCertio auget᷑ in amicis dei tribula

tis eterna pᷣmiatio.Quo ẽèni grauioꝛibus
hic penis exercẽtur copioſius pᷣmiũ btitu/
dinis erũt accepturi. Impij vo vt in pluri
bus a deo flagellis ceſi ⁊ de ipſo deſperãt
in ſua malitcia obſtinati deterioꝛes fiũt. Et
poſt tꝑalẽ leos illatã vindictã ad eternas

uiſſima ſint ⁊ merito põderãda: tñ pꝛeter

SetAX P . S Vnu

1F

benas deſtinàtur. MReſpice igit᷑ o peccatnix
aia qꝛ peccatũ diſplicet deo nr̃o: ꝓ qͥ ille ꝗ
natura miſicoꝛs eſt ⁊ clemẽs iraſcit᷑ ⁊ indi
gnat᷑. Illumiare cũ ceco ⁊ reuertẽ ad pꝛem
miſ̃icoꝛdiaꝝ ꝗ paratiſſimus eſt ſuã gr̃am
tibi dare ⁊ demũ gliam ſẽpiternã Amen.
CFeria ꝗ cineꝑ. De tribꝰnocumẽtis pee
cati:pꝛopter que vnulſqſqʒ in peccato exi⸗/
ſtens ad penitentiam reuerti debet.
— Sermo quartus.

Onuertimini

ad me pijſſimi pꝛis dei viuen/
tis. vba ſut iſta oꝛiginalr Joe
lis. 2. C. in epiſtola hodierna. Bifferut
de die in diẽ pctõꝛes iſtlices reuerti ad dñʒ
illos benigne vocãtẽ:qniã que dicta ſũt de
nocumẽtis pcti aut nolũt credere aut par/
ua ⁊ minima putãt.Sʒ reuera q;uis gra⸗

illa vndiqʒ alia ſe offerunt qb dapparet q̃ᷓ
piculoſus eſt ſtatus illoꝝ qui letaturĩ ma
lis ⁊ gli antur in malicia ſua. Hij ſunt ꝗ dei
pĩis lõganimitatẽ ↄtẽnunt: mibicoꝛdiãqʒ
eius iſinitã exhoꝛꝛent:hos ad pnĩam inui
tat i vᷣbis ꝓphete.Quos ⁊ nos hoꝛtari de
bemus vt id ꝓmpte faciãt ⁊ expedite:qm̃
nil hoĩ cuicũqʒ ſoꝛmidabiliꝰ eſſe debet q̃ᷓ
in peccato obdurate pſiſtere.Eapꝛopter in
pꝛeſenti ſmone de tribus alis nocumẽtis
peccati dicemus.
Cõm dicitur ſeparatio.
Cꝛm infatuatio.
Cαα contiſtao.
Qõ ꝑ petm aia ſeparat᷑ a deo nõ ſolum
ꝓpter multa:ſed eti ꝓpter vnũ moꝛtale:
⁊ qᷓ graue dãnu ſit iſta ſeparatio.Capᷣ.pᷣꝛ
Vimũ nocumẽtũ pcti dĩ ſeparatio. Mo⸗l P ſepat
Eoipo nãqʒ q̊ͥ quis moꝛtalr peccat æct elan e..
ſeparat᷑ æ clõgat᷑ a deo ſũmo ⁊ per/ —WDU
amãdo bono. Abi pꝛo itelligẽtia plenioꝛe
tria erunt dubia declarãda.
¶Hnvtex poſſit ꝗs p petm ſeparari a deo⸗ .
C nvt pvnuͤ̃ actũ pcti 8d charitas dei ”M
CzDnvtꝝ ſit graue danũ ſepꝓ ari a deo. 5
CAd pᷣmũ dubiũ reſpõdet ſeriptura ſacra ₰ poſſua — g PPce,
vñ deuteronomij. 32. c. dĩ. Dereliquit.ſ.aĩa ſep nn dee
peccatrix deũ ſactoꝛẽ ſuũ:⁊ receſſt a deo ſa

lutari ſuo. Et iteꝝ ibidẽ.Deũ qui te genn

it dereliquiſti ⁊ oblitꝰes dñi creatoꝛis tui.
¶ Et Joſue.22. Cur dereligꝗſtiꝰ dñʒ deũ iſra

el edificãtes altare ſacrilegũ ⁊ a cultu illiꝰ

recedentes.i Et Judicũ.io.c. Dereliqſtis
me ⁊ coluiſtis deos alienos.ſ Et ꝗſaie.ꝰð9.
c.Iniꝗtates vĩe diuiſerũt iter vos ⁊ deum

veſtrũ. Et Hieremie.2.c. Quid iuenerũt

in me pies veſtri inigtatis qꝛ elõgauerũt
ſe a me.ſEt iteꝝ ibi.Dereliqrunt me fõtẽ

aque viue ⁊ ſoderunt ſibi ciſternas diſſipa

tas. Et Luceis.c.in euãgelio ſilij ꝓdigi.
Adoleſcẽs filiꝰqui pctõꝛẽ ſignificat pegre
ꝓfectus eſt in regionẽ longinqᷓ;ᷓ. ¶ Igitur
peccatoꝛ relinqt deũ ⁊ ſic feparat᷑ ab illo.

¶ ¶/ Sed ↄtra obicitur:qꝛ ſᷣm oium ſcõòꝝ do

ctrinã vt inqt Tho.pᷣparte.q.S. Deus eſt

in oibus rebus etià ⁊ in demonibꝰdãs eis
eęeſſe ⁊ vᷣtutẽ ⁊ opationẽ ⁊ in oĩ loco dãs vir

tutẽ locatiud. Añ in pᷣ.di:z7.ait idezʒ in.c.
ECu natura diuina.⁊ in.c. Fateamur.Quõ

ergo per peccatũ aia põt a deo ſeparari vel

elongari: Si eſt in demonibus dedergo eſt
in qualibz aia peccatrix. Inſuꝑ Dauid in

pſalł.inqꝗt.Quo ibo aſpu tuo ⁊ quo a facie
tua fugiã.Si aſcẽdero iĩ celũ tu illic es. Si

deſcẽdero in infernũ ades.Si ſũpſero pen
nas meas diluculo ⁊ habitauero in extre /
mis maris. Eteni illuc manus ina dedu/
cet me:⁊ tenebit me dextera tua. CAd h̊

rũñdet Hieroꝰin epla ad damaſũ papã de fſi

lio ꝓdigo dicẽs.Si deus tenet celũ palmo
⁊ terrã pugillo.Et Hieremias dicit.Deus
appꝛopinquãs nõ de longinqͥ. per Dauid
q̊q; qꝛ nullus abſq; eo locus ſit pᷣdicatur
quõ filius adoleſcẽs pegre ꝓfectus eſt in

rregionẽ lõginqᷓ;. Sciendũ eſt igit᷑ nõ loco
rũ ſpacijs:ſʒ affectu aut nos eẽ cũ deo aut
ab eo recedere.hille.ſ Per peccatũ itaq;

ſeparatur hõ ⁊ diſcedit a deo nõ loco: ſed

amoꝛe cũ ſpꝛeto deo aia iheret cõmutabili

bus bonis:vt eni ait Augꝰin liꝰ de libero
arbitrio. Peccatũ eſt ſpꝛeto incõmutabili
bono bonis cõmutabilibꝰ adherẽ. ¶ De
demonibus vo inqt Tho.pᷣꝰ par.q.S.artꝰ
p. Q in ipiꝗ pſiderat᷑ nã q eſt a deo ⁊ de⸗/
ſoꝛmitas culpe qͥ nõ eſt a deo.Ideo nõ eſt

abſolute ↄcedendũ ꝙ deꝰ ſit in demonibꝰ
ſz cũ hac additiõe inqᷓ;tũ ſũt res q̃dã.Añ

bm Bꝛego ſup catica ? Aug lide p̃ſẽtia
dei. Aliter deus eſt in ſeipſo ꝑ nulliꝰrei cõ
tinentiã. Alr in oibus rebus ⁊ vbiqʒ p eſ/
ſẽtiã:per potẽtiã:ꝑ pñtiã.Alłr in iuſtis fa⸗

miliari modo per gram. Eſt in oibꝰ per po

tentia inq; tum eiꝰptati oĩa ſubdunt᷑:vt di
cit Tho.vbi.S.Eſt in oibus per pñtiã inqʒ
tũ oia nuda ⁊ aꝑta ſunt oculis eius.Eſt in
oibus pꝑ eſſẽtiã inqʒtü adeſt oibus vt cau
ſa eſſẽdi.Et hic trip?modus eſſẽ di gnãlis.
Gĩa vo ꝑ quã deꝰeſt in iuſtis facit Sngula
rẽ modũ eſſendi deũ in rebus.OQdare pec

catoꝛ a deo ſeparat᷑:qꝛ a deo ſe auertit ꝑ cõ

uerſionẽ ad bonũ cõmutabile in qua auer

fiõe ſubito e ſimul pᷣuat deꝰ aiam ſua gra.

Scom dubiũ fuit vtrũ per vnũ actũ pec
cati.ſ.moꝛtalis ꝓꝑdat᷑ charitas dei ⁊ aia p/
uetur gra.t poſſet ꝗs arguẽdo dicere ꝙ
nõ. Nã leo papa in ſmone de paſſione al
loq̃ns petrũ ait. Vidit in te deus nõ fideʒ
victã nõ dilectionẽ auerſã:ſʒ ↄſtantiã fuiſ
ſe turbatã abundauit fletꝰ: vbi vᷣo deftcit

affectꝰ charitatis lauit vᷣba foꝛmidis.S ʒ

petrus negãdo xpᷣ̃m peccanit moꝛtaliter:
ergo charitas nõ amittitur per vnũ ſoluz
peccatũ moꝛtale. Rũñdet Tho.22.q.24.
Qõ vnũ contrariũ per aliud ſu perueniẽs

tollit᷑. Quilibʒ aũt actus pcti moꝛtal ↄtra

riat᷑ charitati ſʒ ꝓpꝛiã rõnẽ᷑ qͥ ↄſiſtit i hoc
ꝙ deus diligat᷑ ſuper oĩa:⁊ ꝙ hõ ei totali⸗
ier ſe ſubiciat oĩa ſua referendo in ipſũ.Et
ergo de rõne charitatis vt ſic quis diligat
deũ ꝙ in oibus velit ſe ei ſubicere ⁊ pꝛece
ptoꝝ eiꝰregulã in oibus ſeꝗ.Quicꝗd enizʒ
ↄtrariat᷑ pceptis eius manifeſte ↄtrariatur

charitati.vn de ſe habet ꝙ charitatẽ exclu

dere poſſit.ſ Inſuper per peccatũ moꝛtale
fit hõ dignꝰ moꝛte eterna m illud ad ro/
manos..c.Stipẽdia pcti moꝛs eſt. Per
charitatẽ vo hò meret᷑ vita et᷑nã: iuxta.c.
Joannis.iꝗ.Sigs diligit me diliget᷑ a pie

meo:⁊ ego diligà eũ ⁊ manifeſtabo ei me/

ipᷣm in qua manifeſtatione vita btà ↄſiſtit.
vñ Joãnis.i7.Hec eſt vita eterna vt cos⸗
ſcãt te veꝝ deũ ⁊ quẽ miſiſti ieſũ xpᷣm filiuʒ
tuũ. Nulius aũt põt eſſe dignꝰvita eterna

⁊à moꝛte etna.Quare/ꝓ vno ſolo pctõ moꝛ
tali amittit᷑ charitas ⁊ anima pᷣnat᷑ gr̃a ⁊ a
deo bono ſeparat.¶ Ad auẽtẽ Ceonis pa

fei
pel⸗
6 /
erpo
ytdi
nch
ſtin
cau
Ulis.

pe dicẽdũ. Qðd charitas amittit᷑ dup.vno
modo directe per actualẽ ↄtẽptũ.Et h̊ mo
do petrꝰ charitatẽ nõ amiſit. Alio modo i ⸗
directe qñ ꝗs cõmittit aliqd ↄtrariũ chari

tati ꝓpter aliqᷓ; paſſionẽ ↄcupiſcẽtie vł ni

moꝛis.Et hoc modo petrus charitatẽ ami
ſit faciẽs ↄtra charitatẽ.Sʒ eã cito penitẽs
recuꝑauit.¶ Tertiũ dubiũ fnit vtꝝ ſit
ue danũ per peccatũ ſeparari a deo.ꝗ Ad
qð dico ꝙ tã graue eſt vt nil ſupꝛa.Gꝛaui
us nãqʒ eſt ſeparari a deo qᷓᷓ pati q̃cunqʒ
dãna reꝝ:quecũqʒ illata ⁊ erqſita ſuppli/
cia q̃ſcũqʒ inauditas ⁊ hoꝛꝛibiles penas.
Hinc Augꝰ.32.q. .c. Ita ne ait. Potius
debet ꝗs mala qlibet tolerare qᷓ;ᷓ malo.ſ.
culpe ↄſentire. Et idẽ Augꝰ fatet᷑ nõ eſſe
peccandũ etiã ꝓ tpali ſalute hoĩuz. ꝛ22. q.ꝛ.
in.c.Faciat.Vt ex᷑ de hijs q̃ vi metuſue cau

ſa fiũt.in cꝰ Sacris di. Pꝛo nullo metu de

bet ꝗs peccatũ moꝛtale ĩcurrere.¶ Idẽ cõ
firmat᷑ e de vſuris cꝰ Supꝑ eo.c Oẽ genꝰ
cSigꝗs.iſEt ſicut nõ eſt peccatũ moꝛtale
cõmittẽdũ ꝓ aliq incõmodo:ita nec ꝓ qͥli/

bet cõmodo vt ide ſequatur qdᷣcũqʒ bonũ

Ideo ẽ regula doctoꝛis gẽtiũ ad romanos
3.c. Qò nõ ſũt faciẽda mala vt ide veniãt

bona. Et hoc ↄfirmat᷑ in glo.et᷑ de ſimoꝰ.

in.c. Ad aphicã.ꝙ ſub pᷣtertu pietatis non
eſt ipietas cõmittẽda.¶ Et pᷣa.q.pᷣꝰ.c. Nõ

cC.¶ Et. i 4.q. p.c. Foꝛte.⁊.c. Neqʒ. ¶ Et.ʒo.
q.ð. c. Moſce. Et. 3ꝛ.q.vlti.c. Nõ ſolũ di.

Mõ licet facẽ rapinã ⁊ furtũ vt fiãt elyne.
Oimodo cauere qſqʒ ſibi debet a cõmiſ/
ſione pcti.Ad qð euitãdũ ſãcti ⁊ amici dei

paſſi ſũt tot laboꝛes:tot pegrinatiões:tot

exilia:tot carceres: tot vincula:tot inſuper
violẽtiſſimos cruciatꝰvſqʒ ad moꝛtẽ.ſ In
ſpiciamus ſuſãnã de qua ſcribit᷑ Danielis

i. c.ꝙ a ſenibꝰpꝛauis regꝗſita de turpi cõ
ſenſu dũ ꝓponerẽt ꝙ ſi pctõ nõ acqeſceret
c falſo criminatã cũ iãminia moꝛi ꝓcura
rent. Oà femia ↄſtans. O mulier timẽs de
um. Anguſtie ingt mihi ſũt vndiqʒ.Si eni

h egero moꝛs mihi eſt. Si aũt nõ egero nõ
effugid manꝰvĩas.Sʒ meliꝰeſt mihi icide

re in manꝰvias qᷓ; peccare in cõſpectu dei

mei.Hõne ⁊ abꝛah inocentẽ filiũ voluit
imolare peinareqʒ ſua iocũda ⁊ grata pꝛe
ſenna ne deũ ꝑderet qui hoc madabat. vt

patz geñ. 22. e. ſ Et. 2ꝛ. q.? S. Qñqʒ. 1 oS
eni.vbi ait Ambꝛoꝰin libꝛo de pꝛiarchis.
¶ HNõ eni volebat deus imolari a patre fi⸗
liũ ſuũ nec impleri hoc munꝰ volebat qui
ouẽ pꝛo filio imolandã obtulit. Sed tenta
bat affectuz ſi dei pꝛecepta pꝛeferret filio.
IEt infra ſequitur nbrdr. Nõ imittas
manũ iquit in pueꝝ neqʒ facias ei quicq̃ᷓ;.
Affroru tuum inquiſiui.Non factũ etegi⸗
Tentaui mentẽ tuam ſi etiã filio tuo dile⸗
etiſſimo non parceris pꝛopter me. ¶ Et de
hoc Augꝰ liꝰ pꝛimo de ciuita.dei.c.ꝛo.in⸗
quit.Abꝛahã non ſoluʒ non eſt culpatus
crudelitatis crimine:verũetiam laudatus
eſt nomine pietatis: ꝙ voluit filium ne⸗
quaqʒ ſcelerate ſed obedienter occidere.
hecille.Sunt ⁊ alia innumera ſanctoꝛum
exempla qui pꝛeelegere moꝛi pꝛiuſqͥʒ pec⸗
cando dei gratiã amittere que nos pꝛeteri
mus.Affirmamus tamen ꝙ talis eſt ma
la conditio peccati quo anima ſeparatur a
deo. Qð Anſelmus liꝰde ſimilitudinibus
dicit. Si hic inferni hoꝛꝛoꝛc ⁊ illic cernereʒ
peccati pudoꝛẽ ⁊ vni eoꝝ neceſſario debe⸗
rẽ imergi. Pꝛius in ĩfernũ me mergerem
q; in me peccatũ dimitterẽ.dallẽ eni pu
rus ⁊ inocẽs gehẽnã itrare qᷓ;ᷓ ſoꝛde pollu
tus ⁊ ſoꝛde idutꝰceleſtia regna tenẽ. Henu
qᷓ; moꝛtifigata ſũt ⁊ arida facta coꝛda mul
toꝝ:qui multiplicibꝰ ⁊ enoꝛmiſſimis pec
catis irretiti nõ dãt operã vt ſe emẽdẽt: vi
tãqʒ mutent in melius.Si enim quis per
didiſſet vel veſtẽ vel pecuniã vel quicquid
aliud eſſet ſolicitus diſcurreret interroga
ret requireret ſi quo modo rẽ perditã inue

nire valeret. Si infirmitatem oculoꝝ auri/

um lingue ⁊ cuiuſcunqʒ minimi membꝛi

incurriſſet medicos curaret conſulere: et

q;diu duraret infirmitas pauidus dole/⸗

ret ⁊ plangeret.O peccatrixanima qd per

didiſti:Cogita quia deum tuũ:quia grati
am eius ⁊ cuʒ dauid lachꝛymas funde di
cẽs: fuerũt mihi lachꝛyme mee panes die
ac nocte duz dicitur mihi quotidie vbi eſt
deus tuus.O quot inueniũtur in vtroqʒ
ſexuquibus poſſemus dicerꝶg vbi eſt deus
tuus.Audi infelix anima vbi eſt deus tu

us.Quis eſt iſte deus:onme bonum. Sũ

mum bonum: amabile bonumt bonum
44

arct⸗

CL3 vicioſa 2 criminalis.

».

ſine q̊ͥ nullũ bonũ:bonuz qð dereligſti. O

aia dura. Quis eſt iſte deus:nonne tuus:

Zuus qꝛ te creauit.ZLuus qꝛ tot annis bñ
ficijs ſuis te ſuſtẽtauit.Tuus qui tibi vitã
btãm ꝓmittit.Luus qui filiũ vnigenitum
ad te miſit vt te redimeret. Tuus qui te ex
pectat te iuitat vt reuertaris ad illuů. Quid
agis o ferrea creatura:Deſine ab iniqtate
tua:da finẽ vicijs tuis:effunde lachꝛymas
⁊ cũ filio ꝓdigo reuertere dicẽs. Surgã et
ibo ad piem meũ:meũ creatoꝛc:quẽ ꝑdidi
ꝓpter culpã meã:ſi ad eũ rediero ⁊ dicã ei
pꝛ peccaui in celũ ⁊ coꝛã te. Noli differre o
aia:noli diutiꝰimoꝛari qꝛ recipiet te blãde
⁊remittet peccata benigne.
¶¶ Qð peccatũ facit hoiem fatuũ:⁊ ꝙ ſtul
Ecũdũ nocumẽtũ peccati dĩ iſatua⸗

tio. Facit ꝗqdẽ aiam fatuã adeo vt ꝗ

cũqʒ ſit ille qui moꝛtalr peccat ⁊ in
petõ pſiſtit merito ſtultus ⁊ fatuꝰ appellari

poſſit. Sʒ aduertẽdũ ꝙ trip?Nultia iuenit᷑.
B dicitur excuſabilis naturalis.

—

Tꝛ ſancta ⁊ ſpiritualis.

¶Be ſtulticia naturali.
WPuima ſtulticia eſt illa q ꝓuenit ex de/
fectu nature.Et ab hac nulls põt imunis
euadere. Quare dĩ Ecchaſtes ſa co. Stulto
rũ ifſinitus eſt numerꝰ.¶ Et Señ.ad lucillũ
git.Si qñq; fatuo ridere volo:nõ eſt mihi
lõge querẽdũ me rideo. ꝗ Nerũtñ aliꝗ ſũt
fatui a natiuitate qui nunqᷓ; ſanãtur.Aliq

⁊ ſi nõ a natiuitate: tñ ſuccedente tpe infa

tuãtur. Oẽs de cõi lege ſtulti ſũt in ĩfantia

⁊ pueritia:qui ante annos pubertatis cõö⸗/

parãtur furioſis.ff.de acqrẽda poſſeſſione

l. pᷣ. De quibꝰdĩ ꝓuerbioꝛũ.22. Stulticia

ligata eſt in coꝛde pucri:ſʒ vꝓᷣga diſcipline

fugabit illã.Quid nã aliud ſũt pueroꝝ ſal
tus:curſus:q̃relanones:motus:geſtꝰ:ver
ba vt in pluribꝰ niſi q̃dã ſtulticia. Quidã

etidã volũtarie ĩfatudtur in adoleſcẽtia ⁊ in

uẽtute.Sicut illi q ſpecie ⁊ foꝛma mulierũ

illecti multa faciũt in ↄſpectu hoiuz velut
ĩſenſati.Et liet in adoleſcẽtibꝰ ⁊ iunuenibꝰ
talis ſtulticia excuſari nõ debeat: tamè in
ſenibus dũ volũtaria eſt ſatis apparet ex/
pʒobꝛãda. Vñ ſapiẽs eccliaſtici.5. c. ait.

Tres ſpẽs odiuit aia mea ⁊ agrauoꝛ valde
aie illoꝝ.pauperẽ ſuperbũ:diuitẽ mẽdacẽ:
ſenẽ fatuũ ⁊ iſenſatũ.De hiꝰgenere ſũt ſe⸗
nes illi qui domũ totà infeſtãt:ſamiliã tur
bãt:clamãt:blaſfemãt:ↄtẽdũt: litigãt ſine
cauſa.Siliter illi qui vacãt libidiniadulte
ria colunt:auaritiã ſectãtun inhiãt lucris:
laboꝛãt ſine neceſſitate ⁊ abſqʒ charitate:
vt theſaurizent.Et oẽs illi ꝗ pedes iã in ſe

pulchꝛo tenẽtes arbitrãtur nunq;ᷓ ſe moꝛi

turos. Dũ vo taliũ ſtulticia a ſolnatura
ꝓcedit:qꝛ habet quãdã ſenectus infantiã
vt Hieroꝰ dicit in epiſtola de honoꝛandis
parentibus:tunc venia eis erit pꝛebenda.
¶Scða eſt ſtulticia ſancta ⁊ ſpũalis q̃ op
ponitur mũdane ſapie.Nã repitur quedã
ſapia mundana ⁊ repꝛobata de qua dicit᷑
Jacobi.a.c. Nolite gliari ⁊ mendaces eſſe
aduerſus veritatẽ. Hõ eſt eni iſta ſapia de
ſurſũ deſcendẽs:ſed terrena aĩalis diaboli
ca.Cõtra hãc eſt ſancta ſtulticia eoꝝ.ſ.qui
ꝓpter xpᷣm mundũ ↄtemnũt ſeipſos moꝛ⸗

tificãt:pauptatẽ ſectãtur:a voluptatibꝰab
ſtinẽt:ↄiugia renuunt:parẽtes relinquũt:

⁊in ſimplicitate ac humilitate xpᷣo famula

ri conãtur.Hij ab amatoꝛibus mũdi ſtul/

ti putãtur ⁊ velut fatui irridentur.ſ AUñ de

beato frãciſco cãtatur in rñſoꝛio in officio
nocturno ſue feſtiuitatis.Sũ pater hunc

pſequitur latẽs dat locũ ire conſtaãter poſt
agreditur in publicũ ꝓdire. Squalẽti vul

tu cernit᷑ putat᷑ inſanire:luto ſaxis ĩpetitur

ſed patiens vir nititur vt ſurdus ptrÜſire-

Mefert nãqʒ de illo Bona ꝙ in pꝛinci⸗/

pio ſue vocationis poſtq; pecuniã obtule
rat pꝛo reparatione ecclie ſancti Hamiani

ſentiens ex hoc aduerſũ ſe ↄcitatũ pꝛis fu
roꝛẽ vt ire locũ daret diebus aligbꝰ in qua
dã occulta ſouea ieiunãs oꝛans ⁊ lachꝛy ⸗
ms latuit.Tãdẽqʒ ſpũali quadaã cõpletꝰ

leticia ⁊ virtute mẽtis indutus ex alto exte

rius fiducialr ꝓduiit ⁊ ciuitatẽ cõſtanter in

tranit. Quem cum iuuenes cernerẽt facie
ſqualidũ ⁊ mente mutatũ ac per hoc alie/

natũ putarẽt a ſẽſu:lutoqʒ platearũ velut

ſtultũ ipeterẽt:⁊ clamoꝛoſis ei vocibus in

ſultarẽt.famulus dei nulla pꝛſus fractus

aut mutatus iniuria:vt ſurdus iĩ oibꝰper

tranſibat.? Talis fuit ſtulticia beati Jaco

— — — — S=

— – = =—

nalde
lach.
itſe/
itur
ſine
olte
ns:
ale:
nſe⸗
non⸗
ura
nnii

l:
.

li
vi
u
a
win
nola
ſtul/
ſde
ſico⸗
une

jvul
cüra
rer
pind/
obene
mminni

inqus
achrf

nier n
ufe
calie /
pelut
us in
us
beper
i .

boni de tuderto:qui etiã ĩ ſuis deuotis car
minibus ita canebat.Sẽno mi pare e coꝛ
teſia impaʒire per lo bello meſſia.El mi pa
re ſi gran ſapere chi per dio vol ipaʒire chi
in pariſi nõ ſi vede coñ gran philoſophia.
Chi per chꝛiſto va ipazato pare afflicto e
tribulato. Ma e maeſtro ↄuẽtato in natu
ra e theologia.Chi per chꝛiſto ne va pazʒo
ala gẽte pare vn matto. Ma chi nõ ha pꝛo

uato el fato:non ſa che ben ſi ſia. Chi vole

intrare is queſta ſchola tronara doctrina
noua.La paʒzia chi nõ la ꝓua nõ ſa che bẽ

ſi ſia. Chi vole intrare in queſta danʒza tro

ua amoꝛ di ſmiſurãz a.Cẽto di de ꝓpdonan

za a chi te dice villania. ¶ Icirco in die iu
dicij vt hẽtur Sapie.ð.c.Stabũt iuſti ĩ ma
gna ↄſtãtia aduerſus eos qui ſe anguſtia

uerũt ⁊ qui abſtulerunt laboꝛes illoꝝ:vi/⸗
dẽtes aũt turbabũtur timoꝛe hoꝛꝛibili: et
mirabũtur in ſubitatione inſperate ſalutis
dicẽtes intra ſe:penitentiã agẽtes ⁊ pꝛe an

guſtia ſpũs gemẽtes.Hij ſunt quos aliqñ

habuimus in deriſũ ⁊ in ſimilitudinẽ ipꝛo
perij. Nos inſenſati vitã illoꝝ eſtimabamꝰ
inſaniã:⁊ finẽ illoꝝ ſine honoꝛe.Ita enenit

tpe pauli:vt xpᷣiani a gẽtilibus ſtulti dice/

rẽtur. vnde Actuũ.26.dũ paulus loqueret
coꝛã agrippa de myſterijs xpᷣi de pnia ⁊ re⸗
ſurrectione moꝛtuoꝝ quidã noie feſtus vo

ce magna reſpondit. Inſanis paule multe

lr̃e te ad inſaniã deduxerũt.Et paulus non
inſanio inqt:ſed vitatis ⁊ ſo bꝛietatis ver/
ba ego loquoꝛ.

—;]õ

que eſt in illis qui moꝛtali peccãt:qᷣni cũ
oẽs ſcripture cõminẽtur pctõꝛibus mala:
nolũt ipi ſcripture credẽ que plena ẽ oĩ vc/

CTertia ſtulticia eſt vicioſa ⁊ criminalis:

ritate. Ande ſapiens ꝓuerbioꝝ p co ait.
Sapientiã atqʒ doctrinã ſtulti deſpiciunt.

Clamat oĩs ſeriptura peccatũ vitãdũ atq;
cõminatur peccatoꝛibꝰincoꝛꝛigibilibꝰma
la. Audite abſecro ⁊ intelligite. O moꝛta/⸗
les miſeri pctõꝛuzʒ vinculis colligati.quid

ſcriptũ eſt leuitici.xi.c Nolite cõtaminare

aias veſtras nec tãgatis immundũ ne im
mundi ſitis.¶ Et ad romanos.cd.c. Non re

gnet peccatũ i veſtro moꝛtali coꝛpoꝛe.ſ Et
Jacobi.4.o Mundate pctõꝛes manꝰ ve⸗

ſtras ⁊ puriſicate coꝛda veſtra. Et Joan⸗

nis. 5. co. et. 8. co. Noli peccare. Subitfertur
ratio. Ezechielis.iS.c.ſ¶ Et pᷣ.q.A.c. Jaʒ

itaqʒ. ¶ Et.24.q.ʒ.c.HNus ita. Qꝛ aia que

peccauerit ipa moꝛietur.¶ Et pſal.ʒi. Mul
ta flagella p eccatoꝛis.ſ Et pſałcenteſimo
q̃drageſimo nono.Dũs iuſtus ↄcidet cer
uices peccatoꝝ.Cum igitur delectatio que
habetur in peccatis modica ſit ⁊ bꝛeuis:

qudta eſt inſania eoꝛum qui ſeruiunt dia ⸗

bolo:vt tãdem excludãtur a paradiſo ⁊ de
deputentur penis eternis. Stultuʒ inquit

Gꝛegoꝛius eſt ſeruire diabolo: qui nullo

placatur obſequio. Quãtomagis quis ei
ſeruierit tãto amplius euʒ ille toꝛquebit.
Et Augꝰait. Nulla maioꝛ inſania q; pꝛo
delectatione momentanea perdere eter/
na gaudia ⁊ obligare ſe ad et᷑na ſupplicia.
¶ NHõò pecatum cõtriſtat mẽtes petõꝝ dũ

ad ſe redeũt:ſicut æcõuerſo vᷣt leuſicat ani

ap. zu

Ertiũ nocumentum peccati dicitur

contriſtatio. Hã lzʒ ſepenunmero le

tamẽ dum ad ſe redeũt non poteſt fieri an
triſtentur intrinſecus.ſ VUnde Augꝰ liꝰ pᷣ
confeſſionũ ait.Juſſiſti domine ⁊ ſic eſt:vt
pena ſua ſibi ſit omnis inoꝛdinatus aius.
Sicut enim virtus leticiaʒ gignit in mẽte
virtuoſi:ſi viciũ triſticiã parit. Dicit ꝗqp⸗
pe Iſidoꝛus in liꝰ ſoliloquioꝝ. HBona vita
gaudiũ ſemper habet. Et Seneca ad lu/
cillũ.Sola virtus pꝛeſtat gaudiũ perpetu
um.ſ Et Cicero in liꝰde ſenectute. Conſciẽ

tentur peccatoꝛes in via ſua mala-

tia beneacte vite multoꝛũq; benefactoꝛuzʒ
recoꝛdatio iocũdiſſima eſt.ſ Et Ariſtotel·

MNemo eſt qui non gaudeat
operationibus bonis. Et Anſelmus ſuꝑp

pſal.isð. AUnicuiqʒ bono delectabile eſt eſſẽ·

in virtutibus etiã ſi nullũ pꝛemiũ inde ex

pectarent.vnde quidam Ethnicus ait. Si

omnes dij eſſẽt ignoſcituri 1 omnes igno⸗
ratun:tamẽ nollem in peccatis maculari.
Hac vo ſententiã ſequitur Tullius qui in
3⁰°de officijs ait. Certe ſi omnes deos ho/
mineſqʒ celare poſſemus nihil tamen in⸗
iuſte:nihil auare:nihil libidinoſe faciendũ
eſt. Qua de re diligens omnibus debet eſ
ſe cura vt euitent peccata: in quibus ſi ſẽ
vt homines fragiles viderint quandoqʒ;

.ü -

pin gtraſ.

4ℳ*

ti ad dñm ieſũ xpᷣm qui ſuã nobis oibꝰdi⸗
gnetur gratiã infundere AmlẽYẽ.
¶Feria pᷣc hebdomade. De friuola ac
debili excuſatione peccati. Sermo quintꝰ.

bꝛas exterioꝛes. vba ſũt redẽ/
ptoꝛis nfi oꝛiginalr Mathᷣi. .
C.q in enãgelio hodierno.Satis exterrere
debẽt hoium male viuentiũ mẽtes infalli /
bilia vᷣba dñi nr̃i ieſu xpᷣi. Ipſius vocẽ au/
dimus penas eternas còminantẽ petõꝛi/

ſolari falſo conãtur ſe ⁊ ſua facinoꝛa excu⸗
ſntes. Aiũt eniĩ nõ vſq;quaqʒ; hoi iputã
da eſſe peccata:ad que quodãmodo ĩuitꝰ
ꝓducitur. Iccirco in pñti ſᷣmone de excu⸗

* ℳ

putat nõnulii aſſumẽ iexpugnabili. Qui
tamẽ eiciendi erut in tenebz as iferni hoꝛꝛi
biles 2 timédas. Diſtinguemus aut tripli
6 cem excuſationẽ. .

„ (TC 6 elt dei pmittentis
Qu ſno⸗t

C ſideris influẽtis.

Pt C3 nature indlinantis.
S,

DOoõ nulla eſt excuſatio eoꝝ qui dicũůt de
uz eſſe cauſa peccati.Et quareꝓeꝰ pmittit
mala fieri: ⁊ an poſſit pcipe mala.Ea.pm.

BPiima debilis iniuſta ac idebita ex

cuſatio pcti eſt dei ꝑmittẽtis. Aiũt
ꝗppe ſeducti a diabolo pctõꝛes:deꝰ
permittit fieri pctã qͥ ſi vellet ipedire vtiq;
poſſet. Sʒ vt taliũ erroꝛ ꝓcul abiciat᷑: tria
ſũt in hac parte dubia declarãda.
¶ Ppmotp deus ſit cauſa peccati.
UQ Omytg deus debeat mala pmittere.
¶ HPzuptꝝ deus poſſit ᷣcipe mala culpe.
onbiũ ſ Rñdet᷑ m Alex in 2⁰
. ſũüme in tractatu de malo.ſEt MRicar. Et
Bonauenturã in 2⁰ di. 37. ¶Et Tho. p 2c
q. 79. Qð deus nullomodo eſt cauſa effe/

2
—

recte nec ĩdirecte.Et hoc ꝓbat᷑ firmiſſimis
anctoꝛitatiluis 1 rõnibus.Ait eniʒ ſapiẽs
Eccliaſtici.i.c. Nemini mandauit deꝰ ipie
agere. ¶ Et ecchaſtes.7.c. Solũmodo hoc
iueni ꝙ deus fecit hoiem rectũ ⁊ ipe ſe inſi

Aus ſut nah pem I.

d
*☚

imerſos dent operã itla relinqnere reuer

bus obſtinatis. Sʒz pleriqʒ ſemetipſos cõ

Htione debili peti dicemus: qu pꝛo ſcute

ctiua pcti nec ꝑ ſe nec per accidens:nec di
la fieri oꝛdiatiſſime. NHã dupꝰ
vnꝰin vniuerſo. Alt᷑ in fnẽ ⁊ vtq; exigit ꝙ
deꝰ pmittit mala fieri.Oꝛdo ꝗqppei vniuer
ſo exigit.qꝛ ad ꝑfectionẽ nign tatis ne⸗

nitis miſent ſtionib. .Et Aug lio. 8z.

qonũ. Auctoꝛ mali deus nõ eſt:qꝛ oiuzʒ q̃
ſũt auctoꝛ eſt q̃ inq;tuʒ ſũt tm̃ bona ſunt.

(Et idẽ ĩ li ↄtra adamãtiũ manicheũ.Hõ

eſt malũ in ciuitate qð deꝰnõ faciat.a⸗

lũ hoc loco nõ peccatũ:ſʒ pena itelligenda

é. Sũt ad ꝓbãdũ rõnes efficaciſſime.iEt
ᷣꝰ ſumit᷑ ex diuia dilectiõe.Nã illud qð de

nus ꝓducit vel facit diligit:iuxta illud Sa⸗
piẽtie. Diligis oĩa q̃ ſunt ⁊ nihil odiſti eoꝝ

q̃ feciſti. Sz deus odit peccatũ ſm illð Ec

cleſiaſtici.iꝛ. Altiſſimꝰodio habꝰ pctõꝛes:
ergo deus nõ eſt cauſa pcti.ꝗ2 rõ ſumitur

ex diuina vltione. NHõ eſt deꝰ cauſa illiꝰrei:
cuiꝰeſt vltoꝛ.Sed deꝰeſt vltoꝛ peccati ergo

noõ eſt cau ſa peccati. Scriptũ eſt eni ad ro/
manos.i2.c. Et ad hebꝛeos.io.c.ſ Et deu

tonomij. 32. c. ¶ Et puerbiox. 25. c. ¶ Et. 23.
q.p in pᷣnꝰ.in ꝑſona dei. Mihi vindictã
⁊ ego retribuã.ſ¶ Et Exodi.2o.c.Ego ſũ deꝰ
ʒelotes viſitãs iniquitatẽ patruz in filios.
3³ rõ ſumit᷑ ex diuina pfectione. Illo eni
qð eſt pfectiſſimũ ⁊ in quo nullus põt eſſe
defectꝰalicuius mali:nò pot eſſe cauſa pec

cati. Sicut nec ſol põt eſſe cauſã obſcurita

tis nec ignis cauſa frigiditatis. Seſt deus
hiꝰ:ergo nõ ẽ cauſa pcti.Cõſirmat᷑ iſta rã
ſic.Ab eodẽ agẽte penitꝰnon diuerſificato
in ſe nõ egredit᷑ pꝑfectũ ⁊ iperfectũ.Qð idẽ
