caſio:ſed conſiliũ charitatis. C Secundũ

dubiũ fuit vtrũ peccatoꝛ debeat coꝛꝛigere
peccatoꝛc᷑.¶ Ad ouod ita dicit Tho. vbi. S.
Qõð coꝛꝛectio delinquentis pertinet ad ali

quẽ inqʒᷓtum viget in eo rectum iudicium

rationis. Peccatũ aũt non tollit totũ bo/⸗
nuʒ nature ꝗn remaneat in peccãte aliꝗd
de iudicio recto rationis.Et ſᷣm hoc poteſt

ſibi cõpetere alterius delictũ arguere.Sʒ

tamẽ per peccatũ pꝛecedens impedimẽtũ
quoddã coꝛꝛeptioni affert ꝓpter tria.pᷣ
quidẽ quia ex peccato pꝛecedenti indignꝰ
redditur vt aliũ coꝛꝛigat de minoꝛi pecca:
to:ſi ipſe coꝛꝛigens maius cõmiſit.vñ ſuꝑ
illud Mnſthei. 7.co Quid vides feſtucam
⁊c̃.dicit Hieroꝰde hijs loquit᷑ qui cuʒ moꝛ
tali crimine detinẽtur obnoxij minoꝛa pec

cata fratribus non concedunt. *reddik

indebita coꝛꝛectio ꝓpter ſcandalũ qð ſeq
tur ex coꝛꝛeptione ſi peccatuʒ coꝛꝛipientis
ſit manifeſtũ:quia videtur ꝙ ille qui coꝛꝛi
git non moueatur ex charitate ſed ad oſtẽ
tationẽ᷑.qʒꝰ ꝓpter ſuperbiam coꝛꝛigentis
inq;tum.ſ.aliquis ꝓpꝛia peccata paruipẽ
dens ſeipſum pꝛefert ꝓximo ſuo: in coꝛde
peccata pꝛoximi auſtera ſeueritate diiudi/
cans ac ſi ipſe eſſet iuſtus. ¶ Unde Augꝰ
liꝰde ſermone dñi in mõte ait.Accuſare vi
cia officiũ eſt bonoꝝ quod cũ mali agunt
alienas partes faciunt.¶ Et Iſidoꝛꝰ liꝰ de
ſummo bono.Non debet vicia alioꝝ coꝛꝛi
gere qui eſt vicijs ſubiectꝰ. ¶ Et Paulus
ad romanos.2.c.In quo aliũ iudicas teip
ſum condemnas. Dicit ergo Augꝰ liꝰde
ſermone dñi in monte.Cogitemus cuʒ ali
quẽ repꝛehẽdere nos neceſſitas cogit vtrũ
tale ſit viciũ quod nunqᷓ;ᷓ habuimꝰ:⁊ tunc
cogitemus nos hoies eſſe ⁊ habere potuiſ
ſe vel quod habuimus ⁊ iam nõ habemꝰ:
tunc tangat memoꝛiã cõmunis fragili/
tas vt illã coꝛꝛectionẽ non odiũ ſed miſeri
coꝛdia pꝛecedat. Si aũt iuenimus nos in
eodem vicio eſſe non obiurgemus ſed cõ/⸗

73

gemiſcamus ⁊ ad penitendũ inuicẽ inite

mus.ſ Quare peccatoꝛ ſi cum humilitate
coꝛꝛigat delinquentem nõ peccat. Mec ex

cuſatur peccatoꝛ ab iſto pꝛecepto qꝛ poteſt

conteni de peccato ⁊ penitere ⁊ iaʒ non erit
peccatoꝛ:vel humiliter coꝛꝛigere poteſt vt
eſt pꝛedictum. ¶Tertiũ dubiũ fuit vtrum
ſubditi ⁊ iferioꝛes poſſint coꝛꝛigere pꝛela⸗
tos ⁊ ſuos ſuperioꝛes. Neſpondet Tho.
ꝙ coꝛꝛectio que eſt actus iuſticie per infli

clionẽ pene nõ competit ſubdito reſpectu

pꝛelati.Sed coꝛꝛeptio frat᷑na que eſt actꝰ
charitatis pertinet ad vnũquẽqʒ reſpectu
cuiuſlibet perſone ad quã chantatẽ debet
habere ſi in eo aliquid coꝛꝛigibile inuenia
tur.verũ in coꝛꝛectione qua coꝛꝛigunt ſub
diti pꝛelatos debet modus congruus ad/
hiberi.ſ.vt nõ cũ ꝓteruia ⁊ duricia:ſed cũ

manſuetudie ⁊ reuerẽtia coꝛꝛigant᷑.¶ Añ
Apoſtolus pᷣt ad timotheum..c.ait. Se⸗

nioꝛẽ ne icrepaueris ſed obſecra vt patrẽ.
¶ Et ideo Dionvſiꝰredarguit demophiluʒ
monachũ quia ſacerdotẽ irreuerenter coꝛ
rexit cũ percutiens ⁊ de ecclia eiciẽs.ſ Ad

boc facit vt notat Gꝛegoꝰin paſtoꝛali erx

plum nathan/ꝓphete cũ coꝛꝛexit dauid de
adulterio cõmiſſo occulte.Quia ſub ſimi
litudine diuitis qui occiderat ouẽ pauꝑpis
vt pꝛepararet cõuiuiũ pauperi hoſpiti ⁊c̃.
Super quo dauid iudicauit illuj dignum
moꝛte.Ex qua ſnia inde ſumpta occaſione
vꝛbane redarguit eũ:⁊ ille ſubito emẽda/
tus eſt vt ſcribitur ſedᷣi Regũ.iꝛ.c.In hu/
iuſmodi etiã figurã dicit᷑ Exodi.i o.c. HBe/⸗

ſtia que tetigerit montẽ lapidabit᷑. Qð fit

cum ſubditus beſtialr ſeu ꝓterue coꝛꝛigit

pᷣlatũ qui ratione dignitatis:qꝛ altioꝛ cete

ris dicitur mõs.ſEt.2. Regũ..c. narrat᷑

ꝙ oʒza pcuſſus fnit a dño qꝛ tetigit archaz

dei que ſigniſicat pꝛelatũ. Contactus aũt

ozʒe eſt qñ pꝛelatus irreuerenter obiurgat

vel ei detrahitur.ſ Sciendũ etiã ſᷣm Tho.
vbi. S. Qdò vbi imineret periculũ ſidei etia
publice eſſent pᷣlatis a ſubditis arguendi.

Et q uis pꝛeſumere ſe eſſe melioꝛẽ ſimplr
qw3̊ʒʒ platus ſuus videat᷑ eſſe pᷣfumptuoſe ſu

pbie tñ extimare ſe eſſe melioꝛẽ quãtũ ad
aligꝗd nõ eſt pꝛeſũptionis:qꝛ nullus eſt in
hac vita qui nõ habeat aliquẽ de ccium.

¶ De triplici ↄditione que Fuãda è in coꝛ

„

ritatẽ ex foꝛma tradita a xpo in euãgelio.
dicitur eni ibi vade ⁊ coꝛꝛipe eũ iter te ⁊ ip
ſum ſolum. ¶ Abi notãtur tres conditio/
nes. M
¶By di ſollicitudinis.
Wà mãſuetudinis.

Cap. 2m.
Ecũdum myſteriũ declarãdũ de coꝛ
reptiõe fraterna dicitur modificatio
ũ eni vt dictum eſt ipſa ſit actus charita
s opoꝛtet vt fiat ceũ modo qui eſt ſm cha

reptione Aargann fiat debito modo.

rS

ECza ſolitudins.
¶ VPꝛima cõditio que reqrit᷑ vt coꝛꝛeptio
hat debito modo dicitur ſollicitudis: que

notat᷑ cuz dicitur vade.ſ.ſollicite q; citius

xommode potes.ſ Ande Caſſiodoꝛus in

epiſtolis ait.Succurẽdũ eſt ne tractu tẽpo

ris ipunita mala cõualeſcãt.M alũ enim
cũ perſeuerat augetur ⁊ remediabile bo/⸗

nũ eſt peccato accelerata coꝛꝛectio. ¶ Se
cuũda ↄditio dicitur maſuetudis.ij Ideo ſe
quitur xpᷣs.Coꝛꝛipe ideſt coꝛ rape vt ſcilʒ

blãde ⁊ dulciter arguas delinquẽtẽ.ſ¶ Nã
äü c.iquit ſapiẽs lingua placa⸗
ilis lignum vite:que auteʒ immoderata

eſt cõteret ſpiritũ.ſ E. 25. c Eingua mollis
cöſringit duritiam. Et Paulus ad gala
thas.A.co. Wos qui ſpiritales eſtis iſtrui/

te huiuſmodi:in ſpiritu lenitatis ⁊ mãſue

tudis.¶ Abi Augꝰait.Quicquid lacera

to aio dixeris puniẽtis eſtimpetus nõ cha
ritas coꝛꝛigentis:dilige ⁊ dic quicquid vo

let. Et Dauid in pſal. Superuenit mãſnue/
tudo ⁊ coꝛꝛipiemur. ¶Tertia cõditio dici
tur ſolitudis.vnde ſubdidit xpᷣus iter te ⁊
ipſum ſolũ. Quod ſieri debet.ipᷣ ne pecca

toꝛ publice coꝛꝛeptus cũ ſe viderit ifama/⸗

tni deterioꝛ ſiat.ſ2°ne peccato eius publi

cato alij ꝓpter malũ exemplum ꝓuocẽtur
ad peccãdum.ſ ʒ? ne alij ifamentur.¶ In·/
quit enim Augꝰ ad plebẽ hyponẽſẽ.Cum

de hijs qui ſãctum nomẽ ꝓſitẽtur aliquid

crimis vel falſi iſonuerit inſtat: ſatagunt:

ambiũt:vt de oibus id credatur. Ex hoc
trahitur argumẽtũ ꝙ fraterna monitio de
bet pꝛecedere denunciationẽ: vt ponit᷑ ex
de iudicijs.e.Nonit..¶ Extra de ſic Licet.

Ex᷑ de aceulatiõibus.c.2..c.Cnʒ dilecti.

Et.2. q.7.c.Accuſatio.c.Siquis.¶ Et.2.q.
P. c. Si peccauerit.i Et.iꝛ.q.2.c.Indigne
¶ Et.iõ.q.⁊.c.Oẽs decime. Nec eſt ↄtra

quia ioſeph accuſauit fratres ſuos apud

patrẽ de crimie peſſimo geñ. 37. c. ⁊ tamẽ

nõ legitur ꝙ pꝛemiſerit monitionẽ ſecretã
quia ſᷣm Zho.qᷓ;uis nõ ſit ſcriptũ credẽdũ
eſt ꝙ pᷣus monuerit.Ael dici põt ꝙ publi

cum erat peccatũ iter fratres:vñ dicit ſcri /⸗

ptura publice accuſauit fratres. Qð etiaʒ
petrus ananiam ⁊ faphirã occulte defrau
dantes pꝛeciũ agri publice denũciauit de
tegendo peccatũ ſine pꝛecedenti monitiõe
Actuum.ꝭ.c.Hoc fecit vt executoꝛ dei cui

oia peccata etiam occulta ſũt nota ⁊ mani

feſta.Cuius reuelatione petrus peccatum

illud cognouit ⁊ puniuit. Chꝛiſtus etiam

cum peccatũ iude ꝓditoꝛis haberet vt pu
blicũ inq; tum deus vnde ⁊/ ꝓdere poterat
nõ tamẽ publicauit ſed vᷣbis obſcuris de
peccato euz admonuit:vt nobis exemplũ
pberet.2.q.pᷣ.c. Anus. ¶ Sciẽdum tamẽ
ſm Ricardũ in.A.di.i9.Qð triplex poteſt
eſſe peccatum in ꝓximo coꝛꝛigibile. ¶p

eſt publicum:⁊ hoc nõ idiget ſecreta moni

tione:quia vt iquit Iſidoꝰliꝰde ſummo bo
no. Manifeſta peccata nõ ſũt occulta coꝛ
rectiõe purgãda:palã enim ſũt arguendi
qui palã nocẽt.ſam eſt peccatum pernitio
ſum quod vergit in mul titudie damnũ vt
hereſis pꝛoditio ⁊ ſimilia:que reuelari de/

bẽt ſuperioꝛibus etiã cum damno ſic pec/

cãtis:quia vt ſcribitur.7.q.pᷣꝰ.c. Scias.
Generalis vtilitas vtilitati particulari ſẽ
per eſt pponẽda.iſ q eſt peccatũ occultuzʒ

quod.ſ.cedit in damnũ ſolius peccãtis:et

in hoc neceſſe eſt ꝙ fraterna monitio pᷣce⸗

dat denũciationẽ. Facit ad hoc ꝓpoſitum
glo. in. c. Contingit. Ex de ſnia excoicatio/

nis que arguit còtra textũ in quo dẽ.ꝙ cle
rici nõ deferẽtes habitũ ⁊ tõſuram nõ per
dunt pꝛiuilegiũ vſq; ad trinã monitioneʒ
vt patet ex̃ de ſnia excoicationis.c. In au
diẽtia.⁊ de vita ⁊ honeſtate clericoꝝ.c.vlti
mo.ſEt tñ ↄtrariũ videtur dicere em Per
pẽdimus.ex᷑ de ſnia excoĩcatiõis.Et ſoluit
hãc dubietatẽ glo.qꝛ cin In audiẽtia.⁊ ci

vltim pe vita ⁊ honeſtate clicoꝝ loquit᷑ de

*

„

Dzdlt
Eng
cuge
gerchon
ſus puc
10tlame
miſani
hüatdici
gprbi
idatſi,

Qcß

Ulte defu
nüciauit
nmontude
tordeiai
patmani
veccaun
1s etiam
retvtpu
poterat
ors de
Conp
gumtan
gerpen
iele⸗
geunoni
ſunnohe
caila
algni

nſeni

dammun
wcnde

curat᷑ per punitionẽ peccãtiũ vel ad emen
dationẽ pſone peccãtis. Quoꝝ ſmũ perti
net ad accuſationẽ. Scom itendit in denũ/

hijs qui in modicis excedũt in quibꝰ ha⸗/
bet locũ monitio.Cap vo perpẽdimus:
loquitur oe illo qui grauiter ⁊ pernitioſe
ac publice deliquit. Ham vt ibi dicit᷑. Qui

dã ſãacerdos falſo ſe filiũ regis nomiauit et 3.S1 guͤt p. it in. r
us peccãtis cui non ꝓdeſt pᷣcedẽs monitio

armis acceptis ſeditionẽ fecit ⁊ guerram.
Captus patibulo affixus fuit. Illi tñ qui

iĩterfecere eum nõ ſũt ad papã mittẽdi pio
abſolutione:quia ille perdiderat pꝛiuilegi
um clericale ꝓpter grauitatẽ exceſſus. Et

lʒ dicat᷑ in textu ꝙ cõpetẽs illis pnia eſt in
iũgẽda.Glo.tñ exponit ꝙ id fieri debʒ ad
cautelã.Qñ itaqʒ peccatũ occultum nõ

eſt alis damnoſũ vt eſt pꝛedictũ ſeruada
eſt ſecreta monitio. Sed quid ſi platus

in viſitatione pᷣciperet ſubdito vt ſibi dice
ret quod ſciret coꝛꝛigẽdum: ¶ Reſpondet
Tho. vbi.S.articulo.⁊.in reſponſione Ad
Im. Mz intelligẽdum eſt pᷣceptum ſane ſal
uo oꝛdine coꝛꝛeptionis fraterne ſiue pꝛece
ptuʒ fiat cõmuniter ad oẽs ſiue ad aliquẽ

ſpecialiter. Sed ſi pꝛelatus expᷣſſe pꝛecipe/

ret cõtra hũc oꝛdinem a dño cõſtitutum ⁊
ipſe peccaret pꝛecipiẽs ⁊ ille qui obediret:
quia pᷣlatus nõ eſt iudex occultoꝝ:ſed ſo/⸗
lus deus. 2.di.c.Erubeſcãt.vñ non habet
poteſtatẽ pᷣcipiendi aliquid ſuper occultis

niſi inq; tum per aliqua idicia manifeſtan
tur:puta per infamiã vel alias ſuſpitiões:

In quibus caſibus põt pꝑꝛelatus pᷣcipere
codẽ modo ſicut ⁊ iudex ſecularis vłeccle
ſiaſticus põt exigere iuramentũ de verita

¶ MQð eſt diia iter denũciationẽ ⁊ accuſa⸗
tionem: 2 demo fraterne coꝛꝛeptionis.

Ertiũ myſteriũ decla rãdũ de frater

t na coꝛ: eptione dicitur denũciatiõis

Abi ᷣ ſciendũ bm Tho. ꝛ:. q. 68.

wꝙ eſt dꝛia iter denũciationẽ ⁊ accuſationẽ:
quia in denũciatione attenditur emẽdatio

fratris.In accuſatione vᷣo punitio crimis:
Pene eni pꝛeſẽtis vite nõ per ſe expetunt᷑

quia nõ eſt hic vltmũ retributionis tem

pus:ſed inq;tum ſũt medecinales cõferẽ⸗

tes vel ad bonũ reipublice:cuius quiesꝓ

—

ciatione.Et ideo ſi crumẽ fuerit tale qd ver⸗
gat in detrimẽtũ reipuꝰ vt eſt dictũ:debet
hõ imo tenet᷑ ad accuſationẽ vũmodo ſuffi
ciẽter poſſit ꝓbare qð ptinet ad officiũ ac⸗
cuſatoꝛis.Si aũt pctm̃ fuerit in danũ ſoli /

dũmodo ſpet᷑ coꝛꝛeptio ⁊ emẽdatio ꝓcedẽ
dũ eſt ad denũciationẽ.ꝗꝛv ſciẽdũ ꝙ añ ilꝰ
lã denũciationẽ ex doctrina xpᷣi pᷣmittenda
eſt teſtiũ inductio.Quod ratiõabilr fit vm
Tho.⁊⁊ꝛ.q.33.quia de vno extremo ad ali⸗/
ud extremũ conueniẽter trãſitur per medi⸗
um.In coꝛꝛeptione aũt fraterna dñs volu
it ꝙ pꝛincipiũ eſſet occultũ duz frater coꝛꝛi
peret fratrẽ iter ſe ⁊ ipʒ ſolũ finẽ aũt voluit
eſſe publicum vt.ſ.eccleſie denũciaretur ⁊
ideo cõueniẽter in medio ponit᷑ iductio te/
ſtiũ vt pꝛimo paucis iudicetur peccatũ fra
tris qui poſſint ꝓdeſſe⁊ nõ obeſſe vt ſalti
ſic ſine multitudinis infamia emendetur.
Si aũt ꝓbabiliter eſtimaretur ꝙ per teſti
um inductionẽ ꝓximus deterioꝛ fieret tũc
ceſſandũ eſt a coꝛꝛeptione. Fit autẽ talis
inductio teſtiũ.ſpꝛimo ad oſtẽdẽdum qð
ſit peccatuzʒ illud de quo aliquis arguitur
ſim Hieronymũ. ꝛvad oſtẽdẽdũ ꝙ frater
admonẽts fecit quod in ſe eſt ad emẽdatio
nẽ fratris ꝓcurandam ſᷣm Chꝛiſoſtomuʒ.
Tertio ſciẽdum ꝙ fama minus bonũ eſt
q̃ ſit bona vita fratris pᷣm Nico de lira.
Et ideo ſi ſine detrimẽto ſue fame nõ poſ.⸗
ſit ſeruari bona vita fratris tunc ꝓceden
dum eſt ad ſãalutẽ bone vite cũ aliquali le
ſione fame.Et ideo inducẽdi ſũt pꝛimo te⸗

ſtes vt coꝛam eis arguatur.Et ſi ſe nõ coꝛ
rexerit tunc ſimpliciter contemnenda eſt
eius fama vt conſeruetur bona vita.Ideo
Chꝛiſtus dixit dic eccleſie ideſt pꝛelato.Si
autem eccleſiam nõ audierit: ſit tibi ſicut
ethnicus ⁊ publicanus.ethnicus ideſt gẽ
tilis. Vnde gloſa in.c.Quintauallis. ex
tra de iureiurando. Ethnos ideſt genus:

Inde Ethnicus ideſt gẽtilis. Separentur
ergo incoꝛꝛigibiles ab alijs fidelibus per
excõmunicationẽ ⁊ cenſurã eccleſiaſticaʒ.
Pꝛelatꝰ enĩ habita ſufficiẽti ꝓbatione de

bet illi pꝛecipere vt deſiſtat.Qõ ſi nõ facit

ecchiaʒ nõ audit. vñ ꝓpter ↄtumaci excõ
municãdus eſt.Et tunc excoicatus nrtibi

ſicut Ethnicus. Alias nõ vites eũ ſi nõ exr Vimuͤmyſteriuz dicit diffinitiõis. fne
communicetur q́; uis ecchiam non audiat, Biffinitur enim ſcandalũ a beato ſine
ideſt non obediat:non ꝓpter hoc opoꝛte Hiero. ſuper Matheũ ſic. Scanda Adpe
eum vitare.2.q.pᷣꝰ.c. Multi. Et ꝙ pꝛelati lum eſt dictũ vł factũ minus rectũ pꝛebẽs Cnl
excleſie poſſint pꝛecipere ⁊ excõmunicare occaſionẽ ruine.Et dicit᷑ a ſcandalõ grece: (i
ſubdidit xbs Amen ideſt fideliter dico vo q nos dicimus offenſã vel ruinã ⁊ impa paerſe
bis. HNam amẽ ſigniſcat quod ven eſt. de ctionc᷑. Cõtingit eni ꝗqñqʒ ꝙ alicui exponi Hom
cõ.di.2.c. Reuera in fine.⁊ in glo.ibi tur aliꝗd in via eunti coꝛpoꝛali cui rei im/ cidur
35. di. c. Sedulo. Quecũq; ligaueritis ſu/ pingens diſponitur ad ruinã ſiue caſũ: vt nnti⸗
per terrã erũt ligata ⁊ in celo. Mꝛopterea ſi ponatur lignũ vł lapis in quẽ impingat hecc⸗
acriter expꝛobꝛandi funt qui vltra hoc ꝙ vel aliqõ lubꝛicũ ſuper quo pedẽ ponens
coꝛꝛigi nolunt dum iuſte a merito excõmu diſponatur ad caſũ.Et talis obex dicit᷑ ſcã gue
nicantur cenſurã eccleſie deſpiciunt. Et vt dalum.Simili in ꝓceſſu vie ſpiritualis vt lür⸗
ſermonẽ hunc ↄcludamus.ſit vnuſquiſqʒ inquit Tho.ꝛ2.q.A3. contingit aliqueʒ diſ binn
ad/ꝓximũ beniuolus in exhoꝛtatiõe vt ſic poni ad ruinã ſpũalẽ ex alterius dicto vel niſi
retrahat᷑ a malo in quo actu fraterne coꝛ facto inq; tum.ſ.aliꝗs ſua ſuaſione vel in den⸗
reptionis reddit ſe vnuſquiſqʒ gratiſſimũ ductione vel exemplo trahit aliquẽ ad pec ere⸗
oĩpotenti deo:cui ſit laus ⁊ honoꝛ ꝑ iſinita candũ.Et hoc ꝓpꝛie dicitur ſcandalũ.vn/ auto
ſfecula ſeculoꝝ Amen. de dicitur in pſal.co. 39. Juxta iter. ſ.q́ͥ in lco
¶Feria quarta quarte hebdomade. De cegdebã in via ſpirituali bonoꝝ opeꝝ ſcan/ Mos
ſcandalo phariſeoꝛum ⁊ alioꝛum. dalum poſuerunt mihi.ſ.hoĩes mali./ Et EN
Sermo vigeſimus quintus. nota quia vt dicit Tho.in pꝛetacta diffin i
— 1 „ tieone ponitur dictũ e factũ:nõ aũt cõcu a
aα α PO pitum quo etiâ modo cõtingit peccare:qꝛ bol
82 andalizati dictn ⁊2 lacta exterioꝛa ſi unt⸗ allon ſennb⸗ t
ſunt. Scribuntur hec verba obiciuntur vnde quis põt induci ad rui/ pit
athei.Ij.co.⁊ in euãgelio nam.Sed concupita vel cogitata abintra ſube
hodierno. Miyx certe videri ſunt videri non poſſunt nec ſcandaliza/ cnin
poſſit his qui reꝑ canſas conſiderare vo/ re ſeu ad ruinã diſponere valẽt. Et dictur E
lunt cur deus noſter ieſus xpᷣs phariſeos minus rectũ ideſt non rectũ illud dictũ vł A
ſcandaliz ari ſit paſſus qui tributũ ſoluit factũ.Et hoc qꝛ eſt vel ſʒ ſe malũ ſicut pec pun
ceſari ne ſcandalizaret: vt habetur ο. catũ: vel qꝛ habet ſpeciẽ mali ſicut cuz ali mn
thei.i7. c. Et.xi.q.pᷣꝰ.c.Si tributũ. Et.ꝛ32. quis recumbit in idolo: qᷓ;uis hoc non ſit oſt
q.S.c.Tributũ.Sed ꝓfecto cũ non omne peccatũ ſm ſe ſigs hoc nõ ſaciat coꝛꝛupta ſan
fccandalũ ſit equale põt eſſe vt qñq; ex de itentione tñůqʒ habet ſpeciẽ ſeu ſimilitudi/⸗ zan
fectu ꝓueniat ⁊ malicia eoꝝ qui ſcandali / nẽ veneratiõis idoli põt alteri pꝛebere oc boj
zantur. Sic in ꝓpoſito contingit de phari caſionẽ ruine.ꝗ Ideo Apls pᷣ ad theſſalo ſic⸗
ſeis qui cum ceci eſſent 1 cecoꝝ duces xpo nicenſes.S.c.ait.lb oinni ſpecie mali ab⸗ lag
inſidiantes que xp̃ᷣs docehat ſancte iuſte ? ſtinete vos. ꝗ Notandum iñ tniplex eſt Ens
recte in malaz partẽ vertebant. vt ohoc ſcandalum. ſtie
intelligatur expꝛeſſius in hoc ſermone de Cp di actinum. er
fſcãdalo dicere ſtatui: de quo tria myſteia Cꝛzm paſſiuum. we
erunt declarandoa. zmoccaſionatum.
Cpm dĩ diffinitionis. Pꝛimũ eſt ſcandalũ actinuz ſm Tho. 1
Cꝛm omiſſionis. . vbi S. cũ aliqs ſuo dicto vel facto ioꝛdina
i dimiſſionis. to intẽdit aliũ trahbere ad aliqᷣ petm. oc
N¶AQid eſt ſcandalum: 7 de triplici ſcan r auũt ſemp eſt moꝛtale qꝛ eſt ↄtra charitatẽ 4
Alo ſcilicet actiuo:paſſiuo:⁊ occaſionato. ꝓximi ad quã ptinet impedire ꝓximuʒ a
Eab. Bn. peccato qᷓ;tum in eo eſt per coꝛꝛeptionem 6
X
£

Mninis
a beao
Scand
i pꝛebis
lögece:
inimpa
nieponi
wirain/
necalipt
einint
lions
er dialſi
imalen
Aliquezdi
dicto el
one pelin
n adpet
dalii pn/
*
r. qin
erſcan/
i. E
Gdi
d aut co
peccareg:
lorſeni⸗
ciad mi/
taabintrs
undalza/
Lidiatur
riciü
lüſtanpe

ſcut azdi

ahocnonft
utconbl
ſmilimdh
necheroe
dtheſnto
ſemnal s

jndn
4o ſraini
Pctin
4 chariunn
nchinmn

fraternã. Et eſt ſpeciale peccatũ ab alijs di
ſtinctũ ꝓpter intẽtionẽ inducẽdi ꝓximuʒ
ad peccandũ.ſ Sed aduertendũ pᷣm Ri/

cardũ ⁊ Scotũ in. 8. di.ið. Qò inducere ali

quẽ ad peccandũ poteſt eſſe dupliciter.ſpᷣ

per ſe. (ꝛ per accidẽs ⁊ diſpoſitiue.ſ Pꝛi

mo modo nihil põt iducere hoiem ad pec
cãdum niſi quod põt mouere potẽtiaʒ.po
tentia autẽ moueri poteſt a deo ſed nõ ad

peccandũ:quia teſte Augꝰ li. S83. q. Seo

auctoꝛe nõ fit homo deterioꝛ.potẽtia ergo
que poteſt mouere ad peccandũ eſt ipᷣa vo
lũtas.Ex quo vt dicit Augꝰliꝰde libero ar
bitrio. Nulla alia re fit mẽs ſerua libidis:
niſi ꝓpꝛia volũtate. Scdo modo per acci
dens.ſ.⁊ diſpoſitiue poteſt quis aliũ indu

cere ad peccãdum:aut obiectũ ꝓponendo

aut obiectũ ppoſitũ ꝑſuadẽdo. Et ſic mul
ti cõſilijs auxilijs ⁊ exemplis malis pꝛoxi

mos icitant ad peccãdum erx ſcãdalo acti /

uo.Hoc autẽ peccatum tãto grauius eſt:
;to coꝛꝛumpit potioꝛa bona ꝓximi pec⸗
cãtis que ſũt bona ſpiritualia excellẽtioꝛa
bonis coꝛpoꝛalibus ⁊ tpalibus.ſ Ideo..

q.pᷣ.c.Ex merito.dicit᷑: deterioꝛes ſunt ꝗ

vitam moꝛeſq; bonoꝝ coꝛꝛumpũt: hijs q
ſubſtãtias alioꝝ 5pᷣdiaqʒ diripiũt. Dainna
enim moꝝ multũ diſtat a damnis rerum.

IJIdẽ, 6. q.pᷣ.c. Sũt plimi.Et de hoc Au⸗

2

guſtinus de pe.di.pᷣꝰ:c. Noli inquit, Noli

putare te nõ eſſe homicidã cum fratri tuo

malũ ꝑſuades.Si enim fratri tuo maluz

ꝓſuades occidis te ⁊ aliqñ fratrẽ ip̃ᷣm cum
ſ.aſſẽſit perſuaſioni male quod eſt ſcãdali
zare.ſ Sic ſcãdaliʒauit balaã ariolus fili/

os iſrael cum docuit balaach regẽ mittere voſſet
nõ ſit peccatũ. Pꝛimo quia peccata nõ
eueniunt de neceſſitate cũ ſint volũtaria⸗
Sed ſcandala veniũt de neceſſitate iuxta

ſcãdalum coꝛam filijs iſrael ↄſulẽdo vide
licet ꝙ mulieres oꝛnatas moabitas mitte
ret ad caſtra filioꝝ iſrael cum idolis earuʒ
vt inclinarẽt eos ad ſoꝛnicandũ cum eis:
⁊ per hoc ad idolatrandũ qdð malum ſecu
tum eſt ſed acriter punitũ cum illis qui cõ

ſuluerunt ⁊ dederunt illud ſcãdaluzʒ vt pa

tet Numeri.iꝗ.c. C Scðm eſt ſcãdalum
paſſiuũ.Illud eſt ᷣm Tho.cuz ꝗs ex dicto
vel facto alterius bono rel malo vel habẽ
te ſpeciẽ mali ſcandaliʒ at᷑ ideſt in aliquod

peccatũ ruit. Hoc tñ ſcãdalo quis aliquã/

do ſcãdaliʒat᷑ ſine peccato alterius grauit

75

peccãs.Sicut cum quis turbatur vel alh⸗
quod malum agit ex bono opere vl doctri
na rationabili alterius.Et ſic phariſei au/
dito verbo chꝛiſti. Non qd intrat in os ⁊cc.
ſcãdaliʒati ſũt.Sic etiam apoſtoli ex paſ.⸗

ſione chꝛiſti. NHam vidẽtes eum capi⁊ ita

crudeliter tractari amiſerũt ſidem de eius
diuinitate quaʒ pꝛius crediderãt per mul
ta ꝓbabilia ſigna edocti. Et ſic in ruinã ce
ciderunt ſᷣm illud quod pᷣdixerat eis chꝛi/
ſtus Mathei.26. Omnes vos ſcãdalum
patiemini in me.Et certuʒ eſt ꝙ in chꝛiſto
nullum fuit peccatũ. Nec etiam in apoſto
lis poſtea pꝛedicãtibus fidẽ chꝛiſti:qð ta⸗/
mẽ erat iudeis ſcãdalum:vt dicit᷑ pᷣt᷑ ad co
rinthios pᷣ.c.Ct ſic ſcãdalum actiuum nõ
erat in chꝛiſto:ſed paſſiuũ in ſcãdaliʒatis:
quia ipſi ſe ſcãdaliʒ abãt ex indiſpoſitione
ſua ſumẽtes ſibi ruinam ex dicto vel f.cto
chꝛiſti quod nõ erat de ſe inductiuum ad
ruinam ſed ad virtutẽ. Ideo chꝛiſtus Mn
thei.xi.c.dixit. eatus eſt qui non fuerit
ſcandaliz atus in me:ideſt qui vidẽdo vel
audiendo paſſionem meam non inde dedi
gnet᷑ ex hoc credere diuinitatẽ meã ꝓpter

ignominiam paſſionis.ſ Aduertendũ ta/

men vt refert Tho.ꝙ aliquando eſt ſcãda
lum actiuũ ⁊ paſſiuum ſimul:puta cuʒ ad

ruditionem vnuus alius peccat.ſ Aliquã

do eſt ſcandalum paſſiuuz ſine actiuo: pu
ta quia aliquis ſcandalizat᷑ de illo de quo
nõ debet. ¶ Aliquando vo eſt ſcandalum
actiuum ſine paſſiuo:cum ſcilicet aliquis
inducit alium vᷣbo vel facto ad peccãdum
⁊ ille nõ conſentit neq; 4
c

peccat. [Sed ali/
quis poſſet arguere ꝙ ſcandalum actiuũ

illud Mſÿthei. i8. c. Heceſſe eſt vt veniant
ſcandala. Secũdo quia nullũ peccatum

ꝓuenit ex pietatis affectu ſᷣm illð Math.
7. Non poteſt arboꝛ bona fructus malos

facere.Sed aliquod ſcandalũ eſt ex pieta⸗

tis affectu.dixit enim deus petro Mathei
ié.c. Scandalum mihi es.vbi dicit Hiero
nymus. Erroꝛ apoſtoli de pietatis affectu

veniens nunqᷓ; incentinum videt᷑ eſſe dia
boli.CAd pꝛimum reſpodet po. ver⸗

dnm illud intelligendum eſt ꝙ neceſſe eſt
eyuenire ſeandala non neceſſitate abſoluta

ſed ſᷣm conditionẽ hoium qui ſibi a pecca

tis non cauent. Sicut ſi aliquis medicus
videns aliquos indebita dieta vtentes di
cat: neceſſe eſt tales infirmari: quod intelli

gendũ eſt ſub hac conditione ſi dietã non

mutent. Et ſimiliter neceſſe eſt euenire ſcã
dala ſi hoies conuerſationẽ malã non mu
tent.Et /ppterea ſequitur xpᷣs ve aũt homi
ni per quẽ ſcãdalum venit. Abi dicit Hico

launs de lira ꝙ ve eſt cõminatio pene eter-/

ne illi infligende per quẽ ſcandaluz venit

actiue.ſ.ꝓximum ſcadalizando.ſ Añ vᷣo

verba iſta dixerat xpᷣo. Qui aut ſcãdaliza
Uerit vnum de puſſillis iſtis qui in me cre/⸗
dunt.dicit puſillis ßᷣm Hico n de lira:quia

nullus ſcãdaliʒzatur paſſiue niſi inq; tũ pu

ſillus ideſt parue virtutis eſt: quia homo

perfecte virtutis ex dicto vel facto malo al

terius non ruit in peccatum.Et ſequit᷑ ex/
peldit ei vt ſuſpendat᷑ mola aſinaria in col

lo eius ⁊ demergatur in ꝓfunduz maris.
Scðm Hicolaũ de lira loquitur admodũ
terre paleſtinoꝝ in qua condẽnati ad moꝛ

tem ligato ſaxo ad collũ pꝛecipitabãtur in
mare. Expedit ergo ideſt melius eſſet ho/-
mini moꝛi coꝛpoꝛaliter q; ex malo exẽplo
ſuo ſacere alium ruere in peccatũ moꝛtale
quia ex hoc meretur moꝛtẽ eternã que gra
uioꝛ eſt moꝛte coꝛpoꝛali.ve mundo a ſcan
dalis ideſt mundanis hoibus qui non cu
rant ſcandalizare ꝓximos.Ad 2m argun ’.
dicit Tho. Qõ ſcãdalum ponitur ibi large

pꝛo quolibet impedimento.volebat enim

petrus chꝛiſti paſſionẽ inpedire quodam
pietatis affectu. ¶ Tertiũ eſt ſcãdalum oc
caſionatum:quod eſt per accidẽs pꝛeter
intentionẽ: vt cuʒ quis ſuo dicto vel facto
inoꝛdinato non intẽdit dare alteri occaſio
nẽé ruine:ſed ſolum ſue ſatiſfacere ſenſuali

tati.Et hoc modo ſcandalũ non eſt ſpecia/⸗
le peccatum:qꝛ quod eſt per accidens nõ
conſtituit ſpeciè. hoc modo cũ quis habet

aliquã familiaritatẽ cũ aliqua muliere ſu

ſpecta ⁊ ſentit hoies ſcãdalizari nemria de
eis loquẽdo ⁊ iudicãdo nec vult dimittere
non curãs ꝙ alij ſcadalizentur cuzʒ non ſit

cauſa neceſſaria illius familiaritatis pec/

t.

cat moꝛtaliter dãdo occaſionẽ talis ruine.
Oꝛnatus etiã mulieꝝ varius inhoneſms
2 exceſſiuus tripudiatus cantus ex qui
bus tot ac tanti ſcãdalizãtur quomodo ſie
ri poſſũt abſqʒ graui perõ:Quid de malis
exemplis oſtẽſis a parẽtibꝰſuisſilus i blaſ
femijs maledictionibus ⁊ alus. NHunquid
non ſilios ad peccãduz pꝛecipitat ꝗ ſolent
eſſe paterni ſceleris mutatoꝛes. Omitta⸗
mus malã vitã rectoꝝ ⁊ pꝛelatoꝝ eccleſie.
Auaritiã: ſimoniã:ambitionẽ:pompã ve/
ſtium:exquiſitas epulas:a alia que ſcãda
lum ſunt totius populi xpiani.Quibus di
ci᷑ M alachie.2. co. Scandaliʒaſtis pluri⸗
mos in lege.ſ.pꝛopter exempla male vite.
IEt de hijs Hieroꝰ.24.q.3ʒ.c.Zranſferunt
Hij vertuntur in laqueũ toꝛtuoſum ponẽ
tes ſcãdalũ in omni loco.Sed vt dicit Gꝛe
go:ius.2.q.pᷣꝰ.c.Hotum. Scire debẽt pꝛe
lati ſi nunq; delinquunt quia tot moꝛtibꝰ
digni ſunt quot exẽpla perditionis ad cete
ros tranſmittunt. Hebet ergo quilibet ca
uere ne verbo vel facto aliquẽ ſcãdaliʒet:
pʒ illud Apoſtoli 2tad coꝛinthios.6. c. NMe
mini dãtes vllã offenſionẽ vt nõ vituperet᷑
miniſterium noſtrtum.
¶Quõ ſppuͦalia bona que non ſunt de ne
ceſſitate ſalutis aliqũ omittẽda ſũt ꝓpter

ſcãdlum. ¶Lap. 2m.

Ecundum miſſteriũ declarandũ de
ſcãdalo dicitur omiſſionis. In quo
queritur:an bona ſpiritualia ſintꝓ
pter ſcandaluʒ omittenda. Et quidam di/
C cunt ꝙ nõ.ſ Hã Gꝛegoꝛius ſuꝑp Ezechie
lẽ ait.Si de veritate ſcãdalum ſumitur vti
lius ſcãdaluz naſci permittitur q;ᷓ veritas
relinquatur.ſ Idẽ habet᷑ de regulis iuris
in.c.¶ Et.xi.q:3ʒ.c. Nolite timere.¶ Alij
Xo arguunt contra.ſ Pꝛimo quia Augꝰ
cõtra eputola permeniani docet vt vbi pe
riculũ ſciſmatis timetur a coꝛꝛecnone pec
catoꝝ ceſſanduʒ eſt. Sed punitio eſt quod
dã ſpirituale cum ſit actus iuſticie:ergo bo
num ſpirituale eſt pꝛopter ſcandaluzʒz omit
tendum.Secundo arguitur: quia ſacra
doctrina videtur eſſe ſpiritualis. Sʒ ab ea
eſt ceſſandu pꝛopter ſcandaluʒz. vnde chꝛi

ſtus Mathei.7.c.dixit.Holite ſanctuʒ da

re canibus:neqʒ margaritas ſpargite iter

*

poc
no
dißn
catum
Uimnen
Puin
ſepeni
ſenial
lins.
tione
fop⸗
catu
.O
boni
lunis
pece⸗
nullt
nope
chant
pinn
goet
non
In
ſun
ge
nurg
letal
ninal
cratt
ſtus⸗
7 0
pꝛoe
hoe
tuat
lergn
mine⸗
one
lenre
e
N

. r rõ

wen
fn
n
ſ
E
et
pen

glismine

wboneſne

ns er gni
omocoſe
ldemalis
ltsiblar
Bunqnid
iqolent
„‚Ormunta,
ſpeccche⸗
pompire⸗
1gveſicn
Qbibusdi
Ms plun,
male pitt⸗
ranſtennt
ſum poni
datGꝛe
ebitpꝛe
moꝛnb⸗
ce
dR
cidalizet
öriupetl

ſontde e
ſür pped

Armdi
is. Incdo

Valiainta

gbidand
o Sccht
umidr
enn
nlis iuns
CA
ia 4g
rbi pe⸗
one pee
eſtquod
ergobe
lu; Omm

juis ſada

GS3; aben
vnde cn
nanzen
ngienn

poꝛeos ne conuerſi diſrumpant vos.ſ Ter
no arguitur quia vitatio peccati eſt quod

dã ſpiritnale bonum:quia quodlibet pec/

catum affert peccãti aliquod ſpirituale de

trimentum. Sed videtur ꝙ pꝛo ſcandalo
pꝛoximi vitando aliquis quãdoqʒ pecca/
re venialiter deheat: puta cum peccando
venialiter impedit peccatum moꝛtale alte
rius. Hebet enim homo impedire damna

tionem pꝛoximi q; tuzʒ poteſt ſine detrimẽ
to pꝛopꝛie ſalutis:que non tollitur ber pec
catũ veniale.Reſpondet hijs Tho. vbi

3.Qõ diſtinguendum eſt de ſpiritualibus
bonis. Ham quedã ſunt de neceſſitate ſa⸗
lutis: que pꝛetermittere non poſſunt ſine
peccato moꝛtali. Manifeſtum eſt auteʒ ꝙ;
nullus debet peccare moꝛtaliter vt alteri/

us peccatum impediat:quia ſᷣm oꝛdinem
charitatis plus debet homo ſuam ſãalutez

ſpiritualeʒx diligere q́;ᷓ alterius.Et ideo ea
que ſunt de neceſſitate ſalutis pꝛetermitti
non debent pꝛopter ſcandalum vitanduʒz.
In hus auteʒ ſpiritn alibus bonis que nõ
ſunt de neceſſitate ſalutis videtur diſtin/

guendum quia ſcandaluzʒ quod ex eis oꝛi

tur quãdoq; ex malicia pꝛocedit cum ſcili
cet aliqui volunt impedire huiuſmodi ſpi

ritualia bona ſcandala concitando: ⁊ tale

erat ſceandalum phariſeoꝛum quos chꝛi⸗/

ſtus cõtempſit dicẽs.Sinite illos ceci ſunt
duces cecoꝛum. Quãdoqʒ ſcandalum

pꝛocedit ex infirmitate vel ignoꝛantia. Et
hoc eſt puſilloꝛum pꝛopter quod ſunt ſpiri
tualia opera vel occultanda vel etiam in/
terdum differenda:vbi periculum non im
minet quouſqʒ reddita ratione huiuſmo/
di ſcandalum ceſſct.Si autem reddita ra/

tione huiuſmodi ſcandalum duret iam vi
detur eſſe ex malicia. Et ſic pꝛopter ipſum
non ſunt huiuſmodi opa omittẽda. Ad
pꝛimum ergo argumẽétum dicit Tho. Qdᷣ
pene intãtum habent rationem iuſticie:in

q; tum per eas peccata cohibentur. Si au

tem per inflictionem penarum manifeſtũ
ſit plura ⁊ maioꝛa peccata ſequi tunc pena
rum inflictio non cõtinebitur ſub iuſticia.
Et in hoc caſu loquitur Alugꝰ.quãdo ſcili

cet ex excõmunicatione alioꝛum imminet
periculum ſciſmatis.Zunc enim excõmu

76

nicationem inferre non pertinet ad verita
tatem iuſticie. Ad ſecundum dicit Tho.
Q circa doctrinã duo ſunt conſideranda
ſcilicet veritas que docetur ⁊ ipſe actus do
cendi.Quoꝛum pꝛimum eſt de neceſſitate
ſalutis:vt ſcilicet quis contrariũ veritatis
non doceat:ſed veritatem ſᷣm congruenti
am tempoꝛis ⁊ perſonarum pꝛoponat ille
cui incumbit docendi officiuʒ. Et ideo pꝛo
pter nullum ſcandalum quod ſequi videa
tur debet homo pꝛetermiſſa veritate falñ/
tatem docere.Sed ipſe actus docẽdi inter
ſpirituales elemoſynas computat᷑.Et ideo
eadem ratio eſt de doctrina ⁊ de alijs ope/
ribus miſericoꝛdie:vt ſcilicet loco ⁊ tempo
re diſpenſentur. Ad tertiũ vo reſpondet
Tho.Qõò opinio quorundã fuit ꝙ pecca⸗

tum veniale eſſet committendum pꝛopter

ſcandalũ vitandum.Sed hoc implicat cõ
traria. Si enim faciendum eſt iam non eſt

malum neqʒ peccatũ. Hã peccatũ non po

teſt eẽ eligibile.Contingit tamẽ aliqd pꝛo
pter aliqᷓ; circunſtãtiã non eſſe peccatũ ve
niale qd illa circunſtantia ſublata veniale
eſſet.Sicut verbũ iocoſum eſt peccatũ ve/
niale quãdo abſqʒ aliqua vtilitate dicitur
Si autem ex cauſa rationabili pꝛoferatur
non eſt ocioſum neqʒ peccatum. Quãuis
autem per peccatum veniale gratia nõ tol
latur per quã eſt homini ſalus inq;tum ta
mẽ veniale diſponit ad moꝛtale vᷣgit in de
trimentũ ſalutis. .
¶AQõð tꝑalia bona ⁊ ſi non ſemper tamẽ

£—☛

qnñq; dimittenda ſunt pꝛopter ſcãdalum.

Ertiũ myiteriũ declarãdũ de ſcãda
lo dicitur dimiſſionis. In quo etiaz

queri ſolet. Atruzʒ tpalia ſint ꝓpter

ſcãdalũ dimittẽda. ¶ Et ꝙ nõ videt᷑ ex eo
ꝙ ſcũs Tho. cãtuariẽſis repetijt res eccle

ſie cũ ſcadalo regis anglie.¶ Sʒ qdã argu
unt in ↄtrariu.Ibᷣ qꝛ in tpalibꝰ bonis nil
eſt magis neceſſariũ q́; cbus.Sʒ cibꝰ eſt
dimittẽdus ꝓpter ſcãdalũ ſʒ illud apli ad
romanos.iA.c. NHoli cibo tuo ulũ perdere:
pꝛo quo xpᷣs moꝛtuus eſt:ergo multoma⸗/
gis oĩa alia tpalia ſunt ꝓpter ſcandalum
dimittenda. ꝛ: varguitur. Qꝛ tpalia nullo

modo ↄueniẽtioꝛe aut ſuare aut recupare

4

4

poſſumus qᷓ;ᷓ per iundiciũᷣ.Sed ĩ iudicio nõ
eſt ppter tpalia bona contẽdendu cũ ſcan
dalo ſ̃ᷣm illud Mathei ꝗqnto. c. Qui vult
tecũ in iudicio contẽdere ⁊ tunicã tuã tolle
re dimitte ei ⁊ palliũ. ¶ Tertio inter oĩa tẽ᷑⸗

poꝛalia minus vident᷑ dimittẽda que ſunt

ſpiritualibus annexa. Sed iſta unt ppter
emi

ſeandalum dimittẽda. Nam paulus ſe

nãs ſpiritualia tpalia ſtipẽdia non accepit
ne offendiculũ daret euagelio chꝛiſti:vt di

citur pᷣ ad coꝛinthios.ↄ.c.Et ex ſimili cau

ſa ecclia in aliquibus locis non exigit deci

mas,/ꝓpter ſcãdalum vitãdum.Ergo mul
tomagis alia ſpiritualia ſunt ꝓpter ſcãda

lum dimittenda.¶ Reſpondet Tho. vbi
S.Qõ circa tꝑalia bona diſtingnendũ eſt
quia aut ſunt noſtra: aut ſũt nobis ad cõ

ſeruandũ pꝛo alijs commiſſa.Sicut bona
eccleſie cõmittunt᷑ pꝛelatis ⁊ bona cõmu/
nia quibuſcũq; rectoꝛibus reipu?᷑ẽ.Et tali
um conſeruatio ſicut ⁊ depoſitoꝛuz iminet
hijs quibus ſunt cõmiſſa ex neceſſitate.
Et ideo non ſunt ꝓpter ſcãdalum dimittẽ

da ſicut nec alia que ſunt de neceſſitate ſa
lutis. Tpalia vo quoꝛuʒ nos dñi ſumus:
dimittere ea tribuendo ſi penes nos ea ha

bemus vel non repetendo ſi penes alios
ſunt ꝓpter ſcandalum qñq;ʒ quidem debe
mus qñq;ʒ aũt non.Si eni ſcãdalũ ex hoc
oꝛiat᷑ ꝓpter ignoꝛãtiam vel infirmitatem

alioꝝ quod eſt ſcandalũ puſilloꝝ tunc vel
totaliter dimittenda ſunt tpalia vel aliter

ſcãdalum ſedãdum.ſ.per aliquã monitio
nẽ.Aliqñ vᷣo ſcandalum naſcit᷑ ex malitia
quod eſt ſcãdalũ phariſeoꝝ. Et ꝓpter eos
qui ſic ſcãdaliʒantur nõ ſunt tpalia dimit
tẽda:quia hoc noceret bono cõmuni. Da
ret᷑ enim malis rapiendi occaſio ⁊ offende

rent᷑ ipſi rapientes:qui retinẽdo aliena in

peccato remanerẽt. vnde Gꝛegoꝛiꝰ dicit in
moꝛalibus.Quidã cum tpalia nobis ra/

piunt ſolũmodo ſunt tolerãdi.Quidã vᷣo

ſeruata equitate ꝓhibẽdi non ſolum cura

ne noſtra ſubtrahant:ſed ne rapiẽtes non
ſna ſeipſos perdant.¶Ad pꝛimũ ergo ar

gumẽtũ rñdet Tho. Qð non eſt de inten⸗
tione apoſtoli monere ꝙ cibus ꝓpter ſcan
dalum totaliter dimittatur: quia ſumere
cibum eſt de neceſſitate vite. Sed bene ta

lis cibus eſſet Ppter ſcandalum dimitten/
ad coꝛinthios. Hon man
ducabo carnes in eternũ ne fratr meum
ſcandaliz᷑. C Ad ſcdᷣm vo arg dicẽdum

dus ſᷣm illud pᷣ

hm Aug de ſermone domini in monte. ꝙ
illud verbũ domini intelligendum eſt ſᷣm

pꝛeparationẽ animi vt ſcilicet homo ſit pa

ratus pꝛius pati iniuriam vel fraudeʒ qͥʒ

iudicium ſubire ſi hocexpediat: quãdoqʒ
tamẽ non expedit vt eſt dictuʒ. ¶ Ad terti

um dicit Tho. ꝙ apoſtolus ſeminans ſpiri

tualia coꝛinthis pie abſtinuit a recipiẽdo:

ſeu petẽdo tempoꝛalia ab eis ne ſcilicet il⸗
li ſcãdaliz arentur:quia ſcãdalum illoꝛum
gentilium/ꝓcedebat ex ignoꝛantia qꝛ non
conſueuerãt hoc facere.ſ.dare. Et ideo ad
tẽpus abſtinẽdum erat vt pꝛius inſtruerẽ
tur ⁊ ſcirẽt hoc eſſe debitum. Illi ergo qui
ſciẽtes ſoꝛe debitũ dare tẽpoꝛalia hijs qui
ſpiritualia ſeminant ⁊ denegant:vel ſi pe⸗
tuntur ⁊ ſcãdalizãtur nõ ſunt immunes a

culpa. Hec ideo tẽpoꝛalia neceſſaria non

petenda quia tales ſcãdaliʒarent᷑. ¶ Ideo
ſcribitur.iõ.q.pᷣ.c. Apoſtolicis.Apoſtoli
cis viris ⁊ enãgeliʒzatoꝛibus chꝛiſti in ne ⸗
ceſſarijs vſibus nolle tribuere ſeipſum cõ
dẽnare eſt. Sed cũ tot ac tãta dicta ſint

de ſcãdalo occurrit adhuc incidẽter dubi/

tatio de verbis chꝛiſti dicentis mMathi. i⸗
co. Si manus tua vel pes tuus ſcãdalizat
te abſcide eum ⁊ ꝓice abs te. Bonũ eſt ti

bi ad vitã ingredi debilẽ vel claudũ q̃; du

as manus vel duos pedes habentẽ mitii

in gehẽnã ignis.Et ſi oculus tuus ſcãda?

lizat te crue eũ ⁊ pꝛoice abs te.Bonuz ti
bi eſt cum vno oculo ad vitã intrare q̃ᷓ; du
os oculos habentẽ mitti in gehẽnã ignis

