rum trabi fecit. C Metellus ſᷣlius eius di
ctus creticus vt narrat Hoꝛoſius quia ere
tam romano populo ſubiugauit reuerſus
romã triumphauit. ¶ Papirius qui luci
us papirius curſoꝛ de quo meminit Tituſ
liuius quia ſãnitum duriciã pꝛelus ſregit

1 adeo clare cuncta geſſit:q Eutropius ⁊

Hoꝛoſius dicunt ꝙ romani hunc alexan/
dro magno ducem parem eſſe putabant ſi
aſia domita in europam arma tentaſſet ro
mam rediens poſt debellatos ſamnites
triũhpauit. ¶ Scipio africanus vt refert
Tituſliuius poſt victum hanibalem domi
tamqʒ carthagin em vbi romaʒ attigit tri
umpho ominium clariſſimo capitolium ho
neſtauit quem ſequebãtur captiui omnes
romani: qui circa quatuoꝛmilia erant de
mamibus hoſtiuʒz liberati. ¶ Scipio frater
eius vt narrat Plinius libꝛo de viris illu
ſtribus dictus aſaticus triumphauit. Cu
ius triumphus oculoꝛum ſpectaculo ma/
ioꝛ qᷓ; africani fuit. Nam poꝛtauit Conſul
triumphans dacẽta vigintiquatuoꝛ ſigna
militaria hoſtium. Simulacra captoꝛum
hoſtium:oppidoꝛum ⁊ vꝛbium centum tri
gintaquatuoꝛ. Aureas coꝛonss ducenta
triginta quatuoꝛ. ANaſa aurea T argentea

iureht
iſtego
picoi
onpei
mno me
Imum
u.t
ddein
Pan.
Pune
1; m
npenü
Aſa
paco
lba/
9,E
ngra
ne/
na,

usdi
nuage
nerſis
Hiluci
Dituſ
ſegit
lus
nan/
antſi
Kard
wnues
ſtleien
ndoni
ncuni
lombo
omnes
rant de
iofote
noilu
1,C
omas/
vonſul
ſigna
forum
umm
cents
genten

numero infinita. Pꝛincipes vꝛbium ⁊ du
ces trigintaduos cum quibus ⁊ adoleſcen
tẽ filiũ anthiochi pꝛetulit ante ſe. ¶ Octa
uianus victoꝛ ab oꝛiente rediens vt reci/
tat Hoꝛoſius ⁊ Eutropius vꝛbem ingreſ/
ſus triumphauit tunc pꝛimum quia rẽpu
blicã auxerat ſalutatꝰ auguſtus. ¶ Pꝛo⸗
bus imperatoꝛ vt ait Ruffinus in annali
bus romanoꝛum qui vicit alemanos: ger

manos:gothos:⁊ ſarmatas: quinq; die/

bus glo vuoſe triumphauit. Nam inter alia
ſpectacula quod nunqᷓ; pꝛius factum fue
rat totum currum in ſpeciem ſilue fecit cõ/⸗

ſeri arboꝛibus ac per diuerſos aditus ſtru

tiones mille: ceruos mille: apꝛos mille:
leones centum. Centumqʒ libicos immi/
ſit loopardos. Et quotquot alias viuas fe
ras habere potuit.Et omnia conceſſit diri
pienda populo. Omnia tamen illa ⁊ ſimi/
lia vana fuerunt friuola ⁊ tranſitoꝛia: lu⸗
diſq; pueroꝛuz comparanda. De quibus
omnibus dicere poſſumus illud pᷣs. Pe/
rijt memoꝛia coꝛum cum ſonitu.. Secun
dus trimmpbus dicitur celeſtialis. hic fuit
ille domini ieſu chꝛiſti quadrageſima die
poſt reſurrectionem ſuam qnando aſcen/⸗
dit in celum. Suxit enim tunc omnes ani
mas ſanctas quas libęrauerat de iferno.
Durxit ⁊ ſanctos reſuſckatos qui in coꝛpo
re ⁊ anima ipſum ſrliciter ſequebantur.
Ducebat inſuper animas eoꝛum iuſtoꝛuʒ
2 paruuloꝛum fidcliuz que in hus quadra
ginta diebꝰa ꝓpꝛijs coꝛpoꝛibus per moꝛ/
tem diſceſſerant. Eratq; indutus non ve⸗
ſte aurea ſed gloꝛia ſui coꝛpoꝛis admirabi
li. Et ferebatur virtute pꝛopꝛia obſequen⸗
te nube miniſterium. Cũ enim perrexiſſet
ad montem oliueti vbi conuenerant diſci/
puli ſui ⁊ mater eius benedicta poſt exhoꝛ

tationem: poſt multoꝛum declarationem
myſterioꝛum:poſt deniq; benedictionem:

hoꝛa diei meridiana occurrentibus omni
bus angelicis ſpiritibus ſerebatur in celũ

videntibus apoſtolis 1 alijs qui ibi ade/

rant. Nec vacat a mnyſterio ꝙ apparuerũt
ibi in aere angeli in ſpecie viroꝛum in veſti
bus albis:qui⁊ dixerũt viri galilei.Quid

aſpicitis ivcelum. hic ieſus dei ⁊ virginis

26

filius.Hic ieſus patribus pꝛomiſſus. Hic
ieſus a pꝛophetis pꝛenũciatus. Hic ieſus
a iudeis crucifixus. Hic ieſus qui ſurrexit
a moꝛtuis. Hic ieſus ita veniet ſicut vidi⸗
ſtis euʒ aſcendentẽ in celuʒ. Neniet vtiqʒ
rex gloꝛie ⁊ dominus mundi ad reddendũ
vnicuiqʒ; ſᷣm opera ſua. ¶Tertius trium
phus dicitur generalis. Quando in gene
rali iudicio filius dei ⁊ virginis benedicte
ſedebit ſuper ſedem maieſtatis ſue. O ꝗd
erit tunc cum innoteſcet vnicuiq; per ex·
perientiam ꝙ ille qui in pꝛelepio vagijt ſit
dominus celi terre marium angeloꝛum et
hominũ:quãdo omnes angeli ſancti atqʒ
electi eius vnaninies adoꝛantes eum di⸗
cent. Adoꝛamus te chꝛiſte ⁊ benedicimus
tibi:quia per ſanctam crucem tuam rede⸗
miſti mundum. Tu rex gloꝛie chꝛiſte. Zu
patris ſempiternus es filius. Zu ad libe
randum ſuſcepturus hominem non hoꝛ/
ruiſti virginis vterum. Zu de victo moꝛ⸗
tis aculeo aperuiſti credentibus regna ce⸗/
loꝛum.u ad dexteram dei ſedes in gloꝛia
patris. Judex veniſti vt iudices omnes.
Tibi gratias agimus nos famli tui quos
ꝛecioſo ſanguine redemiſti. C Sed hoc
loco queritur: vtrum poteſtas iudiciaria
ſit chꝛiſti ̃m humanitatem aut ſm diuini
tatẽ.ſ Et reſpõdet Bonauentura in quar
to diſt. ꝗ48. Qõ ad hoc ꝙ iudicium ſic fir ⸗
mum concurrit auctoꝛitas ⁊ poteſtas.Au
ctoꝛitas in ſententiando.Et poteſtas in re

tribuendo pꝛemium vel meritum.Si alte

rum hoꝛum deficiat non eſt firmum iudici
um. Pec duo pꝛincipaliter ſũt in deo. [Ma
in ipſo eſt auctoꝛitas in ſententiando quia

eſt dominus omnium ⁊ nos omnes ſerui.

¶Et etiam poteſtas ad retribuendum: qꝛ

potentiſſimus eſt. Et nullus poteſt r eſi /

ſtere ſibi 'm illud Heſter.iʒ.capitulo. Do
mine rex in ditione tua cuncta ſunt poſita:-

⁊ non eſt qui poſſit reſiſtere voluntati tue.

Hec duo communicauit ſancta trinitas:
chꝛiſto homini auctoꝛitatem dando domi
nium. Unde Actuum tertio capitulo dixit
Petrus.Certiſſime ſciat omis domus
iſrael:qꝛ duim deus fecit hũc ieſũ quẽ vos
cruciſxiſtis.Dedit ei etiã ptãteʒ gicea ſi

ſubiciendo ſʒ illud Mο.0aathei vltimo. c. Dꝗ
ta eſt mihi ois poteſtas in celo ⁊ in terra.
Pꝛopterea actuũ.io.c.dicitur. Ipᷣe eſt con
ſtitutus a deo iudex viuoꝝ ⁊ moꝛtuoꝛum.
Qm̃ ergo poteſtas iudiciaria reſpicit illa
duo iã dicta ⁊ illa ſunt in deo per naturaʒ
in xpᷣo homie per gram:ideo iudiciaria po
teſtas eſt xpᷣi ᷣm diuinitatẽ per naturã.Se
cundũ humanitatẽ vo collata per gratiã.
vnde ſᷣm vtranq; naturã habet auctoꝛita
tem:ſed m diuinitatẽ pꝛincipalẽ ⁊ natura
lẽ ⁊ m humanitatẽ commiſſã. VUnde dici
tur Joannis ꝗnto.c. Poteſtatẽ dedit ei iu
diciũ facere:qꝛ ſilius homis eſt. Cum ergo
Porem p maria ſit in deo ſʒ commiſſa in
omie xpᷣo latio ſnie ferri debet ab homie
xpᷣo.Et ᷣm hoc dicitur Joannis.S.c. Pat᷑
non iudicat quenq̃ʒ ſed omne iudiciuʒ de
dit filio. Sed quia xpᷣs eſt deus ⁊ homo ſẽ/
tentia eius nõ erit tanqᷓ;ᷓ iudicis delegati:
ſed tanqᷓ; pꝛincipalis.Et ideo ab ea ꝓpter
vtrdqʒ ptãtem nullus poterit appellare.
¶Quid ergo facient tunc miſeri pctõꝛes

Quid dicẽt pꝛincipes huius ſeculi: Quidꝰ

cogitabunt elati phi cum videbitur ab oĩ/
bus chꝛiſtus in tali triumpho:O qᷓ; beati
erunt ⁊ qᷓ; iocũdi ſerui ⁊ amici eius. Quid
o infelices moꝛtales non pꝛecogitatis diẽ
illũ oino venturũ. Contremiſcite ⁊ pauete
conſiderantes ꝙ oẽs comparebimus in il
lo tremendo ſpectaculo. ¶Zertia excellen
tia xpᷣi iundicis omniũ dicitur maieſtas viſi
bilis.videbitur quippe ab oĩbꝰ taʒ electis
qᷓᷓ repꝛobis iudex ille in maieſtate. ¶ Sʒ
notandũ ſpᷣm M.iagiſtrũ ſniaꝝ in. A. di. 48.
Aug a Hugoné liꝰde ſacramentis. Qòᷣ
pꝛem nullus de repꝛobis videbit in iudi/
cio.ſed omnes ſfiliũ qꝛ filius hois eſt vt ab
oibus videri poſſit.vnde nõ apparebit vi
ſibilis in ſoꝛma dei.NHerũtamẽ duplex eſt
cognitio diuinitatis.vna per ſigna ⁊ effe/
ctus.Alia in ſua foꝛma ⁊ eſſentia. NRepꝛo
bi cognoſcent diuinitatẽ per ſigna certiſſi /
ma ⁊ effectus manifeſtos:⁊ cognoſcent qꝛ
chꝛiſtus eſt dei filius oipotens.In pꝛopꝛia
vo ſoꝛma videre nõ poſſũt:quia talis foꝛ
ma omnino eſt ipꝛopoꝛtionabilis oculis
eccatoꝝ ⁊ ipꝛopoꝛtionabilis oculis omni
us qui non ſunt fublimati per gloꝛiã vel

per ſuperabundantiã gratie.Et qꝛ repꝛo/
bis nõ dabitur ghia nec ſimpliciter nec ad
tempus ideo non videbunt diuinitatem.
Ratio aũt quare non dabitur eis virtus
que faciat eoꝝ aſpectuʒ idoneũ ad vidẽdã
illam lucẽ qꝛ ſi haberent oculũ aptũ habe/
rent ſummã delectationẽ quã impoſſibile
eſt eſſe ⁊ indecẽs peccatoꝛibus.Jinpoſſibi
le eni eſt ⁊ non intelligibile ꝙ daànati fiant
ꝓpoꝛtionabiles non gaudeant. Hon ſic
aũt eſt de humanitate xpᷣi gloꝛion ad quã
videndã non requiritur lumẽ gloꝛie ⁊ cuiꝰ
viſio damnatis poteſt eſſe cum odio ⁊ diſ⸗
plicentia.
CQõ cõparebũt diſferẽter in iudicio ele/

————

cti ⁊ repꝛobi: aæ qualr auincũtur increduli
oaduetu xpi vt etiꝗ cedant ſcom.
m.

pꝛimo adus
Ecundũ myſteriuʒ ↄtemplandũ de
iudicis dĩ indicandoꝝ diſferẽtia. dir̃
fert nanq; iudiciũ in electis ⁊ repꝛo

is in tribus

●

65 in locatione.

Cꝛcin maniſeſtatione.
Cʒein collocutione.

Be loco iudicij ⁊ manifeſtatione ↄſcien
tiaꝝ ⁊ peccatoꝝ dictum eſt in drageſima
li de penitentia.Be collocutione etiã mul/
ta funt ibi poſita. Nam alloquetur chꝛiſtꝰ
electos fuos blande dulciter affabiliter cũ
omni manſuetudine ⁊ gratioſitate:repꝛo/
bos vo cũ indignatione terroꝛe expꝛobꝛa
tione ⁊ omni aſperitate. ſHic Amos.3.c
dicitur. Leo rugiens quis nõ timebit. leo
ſ.de tribu iuda qui vicit diaholum xpᷣs qui
⁊ ſi tacuit in pꝛimo aduentu ſuſtinendo cõ
uicia ⁊ ipꝛoperia cũ patientia ⁊ humilitate

nõ ſilebit in ſecũdo ſed rugiet ſicut leo oſtẽ
dens fuã potentiã ⁊ maieſtatẽ ? in iudicẽa

do ſeueritatẽ.Sicut eni manifeſtauit ſuaʒ
potentiã in creatione reꝝ ⁊ ſapientiã in gu
bernatione mundi ⁊ dementiã in incarna
tione.Ita in fine ſuã manifeſtabit iuſticiã.
Et ꝓpter hoc electis pᷣbebit ſe in cũctis be
nignũ. Inigꝗs vo rigidũ ⁊ auſteꝝ.¶ Sʒz in
creduli ducunt iſta in deriſũ aſſerentes ꝙ
tot anni pꝛeterierunt quibus dicta ſũt hec
oĩa a gnätione in gnãtione:⁊ tomẽ nondũ
venit iudicij tempus.Et ſlicut nõ venit ita

— „ —

— — – – = = —

Nien
ina
inl/
C⸗
id
hon
in
ege
t,le⸗
vgll

litate
doſ
udic
rſuaz
inge
carn?
ſicii⸗
is be
S3 1n
es g

vonci
eiti

nee veniet.Quos ⁊ ſi conuincere debẽt te
ſtimonia ſcripturaruʒ noui ⁊ veteris teſta
menti:tamẽ facile eſtipſos confundere cũ)

exemplo ⁊ experientia pᷣmi aduẽtus.Haʒ
de illo dictum fui t ſucceſſiue poſt lapſum
Ade de etate in etatẽ veniet:veniet.xt ex/
actis tandẽ quinqʒ milibus annoꝝ venit:
Ex hoc xpᷣs dicebat.Eſtote parati: qꝛ qua

hoꝛa nõ putatis filius hois veniet.C uc
rũt nihilominus ꝗqdã qui tpᷣs determinare

volueruꝶt generalis reſurrectionis ⁊ futu
ri iudicij: vt Augꝰrefert liꝰ.iꝭ.de ciui.dei.
vt diximus in ſermone de mundo in qua/
drageſimali de pnia. Concludit enĩ Augꝰ
ibi oium de hac re calculantium digitos re
ſoluit ⁊ quieſcere iubet ille qui ait. MHõ eſt
veſtruʒ noſce tpa vel momenta que pater
poſuit in ſua ptãte.Et ꝓpter hoc ulli qui ad
talia pꝛenuncidãda determinate ſunt moti
decepti fuerunt.Et de Abbate Joachi dicit
Tho.in quarto ꝙ aliqua vera dixit per cõ
iecturas ⁊ in aliquibus deceptꝰ eſt.Quã/
uis autẽ ſimus in vltima etate mundi.Ta

men Augꝰliꝰ.S 3.queſtionũ dicit. Etas vl⸗

tima humani generis que incipit a dñi ac
uẽtus vſq; in finẽ ſeculi qbus gnãtionibꝰ
cõputet᷑ incertũ eſt. ¶ Inuenti etiã ſunt in
ſumma tiꝰ.ia.c.xi.parte.A.qui aſſerere vo
luerunt tanto tꝑe mundum duraturũ quã
tum fluxit ab initio mundi vſqʒ ad aduen
tum xpᷣi in carnẽ.Quod fuit quinq; miliũ
centum nonagintanouẽ annoꝝ m aliqͥs:
vel ad minus quatuoꝛ miliũ annoꝝ bʒ ali

os. Fundabant autem iſti opinionẽ ſuam

in verbis Abachuc qui eiuſò nſ. qaait.
Dñe opus tuum in medio annoꝝ viuiſica
illud. Opus eni dei pꝛecipuũ fuit genꝰhu
manum quod moꝛtuũ per peccatũ viuin/
catũ fuit in medio annoꝝ.Ad hoc vt ſit in
medio dicunt ꝙ opoꝛtet ꝙ tantum ſequat᷑
tempoꝛis poſt aduentũ pᷣmum qᷓ;tum an
te pꝛeceſſit.Et ſic eſſet tempus quinqʒ mi/
liũ vel quatuoꝛ milium annoꝝ. Sed iſtud
motiuum eſt valde debile:quia mediũ nõ
ſolum dicitur quod equaliter diſtat ab ex/
tremis.Sed etiã quodcũq; exiſtens inter
extrema ſiue paꝑꝝ ſiue multũ diſtet ab eis.
Põot enimoici in medio numeri vndena/⸗
rij non ſoluʒ vnus qui eque diſtat ab vno

minꝰ ſtãt hoies vigilantes cauti.

27

quinqnario ⁊ alio:ſed etiã alio modo oẽs
numeri qui ſunt inter vnariũ ⁊ vndenariũ
Et ſic ſeptenanius eſt in medio ⁊ alij ſequẽ
tes numeri:⁊ binarius cum ſequentibus.
Quare ſumitur ibi mediũ late non ſtricte
nec punctaliter:vel dicitur ibi in medio.ſ.
inſra tempus veteris teſtamenti et noui.
¶Alij adhuc petunt ⁊ interrogant:qua hbo
ra determinata fiet reſurrectio generalis.
Ct reſpondet Magiſter in. A.di. S. Qð H̊
pꝛo certo ſciri non poteſt. Tamen ſatis ꝓ⸗

babile creditur. Qò reſurrectio erit q̃ſi in

crepuſculo ſole exiſtente in oꝛiente et luna
in occidente.quia in tali diſpoſitione ſol et
luna creduntur crcata. Nec obſtat qꝛ dicit᷑
Mathei.25. Media nocte clamoꝛ factꝰ eſt
qꝛ illud ponitur ꝓpter incertitudinẽ tpis:
non ꝓpt᷑ determinationẽ hoꝛe:qꝛ tũc tpis

CMOõð dura erit ? terribilis ſnia xpi cõtra
cũ maledictione:

R

rpellet a ſe cũ maledictione:
itgtionẽ ppetuã in igne in
CLap. 3 .

Ertiũ myſteriu contẽplandum dicit᷑
indicij ſnia.Quis tam ſerreus ⁊ du
rus vt non cõpungatur: Quis taʒz
qudax ⁊ ſoꝛtis vt non timeat: O indurati
petõꝛes.O aie deo magno rebelles.Si ad
pniam non reuertimini vobis:vobis dicet
a xpᷣo. Diſcedite a me maledicti in ignem
eternũ ⁊c. Que ſnia grauiſſima erit dana

tis pcipue ꝓpter tria.

CEH pPpter expulſionem.

: , ppter maledictionẽ.

C3 pter deputationeʒ.

CPꝛimo ꝓpter expulſionẽ: qꝛ expellẽtur
ipſi danati infeliciſſimi ab habitanone ce-

li a ſocietate ſcõꝑꝝ ⁊ a beata viſione dei.Sʒ

quo ibitis o pctõꝛes:vbi erit habitatio ve

ſtra. Nungd ad terrã hanc redibitis hita⸗

bilem. Nuũquid exiliũ illud erit tale quale
fuit pꝛimox parentũ poſt lapſum qui a ter
reſtri paradiio expulſi permiſſi ſunt colere

terrã iſtã z cũ ſudoꝛe vultus ac laboꝛe du⸗

cere vitã.O terribile vxbũ. O ſoꝛmidabi/
lis ſnia.Ite diſcedite ad hitamlũ in iferno
Ibi erit aia vꝛa.bi thoꝛꝰ.lle locꝰ paratꝰ
eſt pꝛo dãnatis:vbi vmbꝛa moꝛtis ⁊ nul⸗
lus oꝛdo:vbi hoꝛꝛoꝛ: vbi fletꝰ:vbi ſtridoꝛ

5 5

dẽétiũ:vbi toꝛtoꝛes infeſti:vbi penuria:vbi
deniq; cũcta meroꝛe plena. ¶ Scdo erit il
la mnia grauis ꝓpter maledictioné. Quid
eni flebilius cuiqᷓ;ᷓ eſſe pot q́; maledici oꝛe
pꝛopꝛio ieſu xpᷣi: aledicti inꝗt qꝛ tot bo

na recepiſtis: tot bñficia vobis coicaui:ext· ⸗
mihi ingrati rebelleſqʒ fuiſtis. aledicti

qꝛ⁊ dedi vobis trã vt hitaretis ⁊ illa nunqᷓ;ᷓ
decetero vos ſuſtinebit. Maledicti qꝛ de/
di vobis fructus terre pꝛo vite ſuſtẽtatiõe
q amodo eſurietis ſemꝑp. Maledicti qꝛ de
di in vſum veſtrũ aqua ⁊ amodo ſemper ſi
tietis: ⁊ gutta negabit᷑ vobis. Maledicti
qꝛ dedi vobis lumẽ ſolis ⁊ lune atq; ſtella
rũ ⁊ decetero abſcõdet᷑ a vobis claritas eo
rũ. Maledicti qꝛ effudi ſanguinẽ meũ pꝛo
redẽptione via ⁊ redẽptiõis fructũ nun q;
Pcipietis. Maledicta ſit aia via. Maledi/
cta memoꝛia via. Maledicta volũtas via
Operationes potẽtiaꝝ viaꝝ vᷣtant᷑ vobis
in meſticiã ⁊ doloꝛc. Maledictũ ſit coꝛpus
vim cuius oẽs ſenſus ad obiecta triſtabi/

lia ſemper ferant᷑. Hec ⁊ ſimilia iplicite ↄſi ¶

derare poſſumꝰ in illa maledictiõe.¶Ten
tio erit illa ſnia grauis ꝓpter deputationẽ
q? deputabit̃ danatis ignis eternus: qui
paratus eſt diabolo ⁊ angelis eius.Sʒ nũ

quid poſt iudiciũ demones pᷣerunt in infer

no ad toꝛq̃ndũ pctõꝛes: Et circa ; MO/
giſter ſniaꝝ in.A.di.A2.ponit duplicẽ opi/
nmionẽ. pᷣ q dicit ꝙ nõ.Alia ꝙ ſic vt quos
ſibi ſubiecerũt in culpa eis aſſentiẽdo eos
hẽant vt dños ad toꝛqndũ i pena.Et lʒ in.
certũ ſit q̃ opinio ſit verioꝛ.tñ Tho.magis
adheret opiniõi ſcdᷣe.Erũt itaq; demones
dãnatoꝝ nõ ſolũ ↄſocij:ſed toꝛtoꝛes neꝗſſi
mi. ¶ Igit᷑ vt ait Bernardus. Quis putas
tũc meroꝛ erit.Quis luctus. Que triſticia
cuz ſeparabunt᷑ ipij a ↄſoꝛtio iuſtoꝝ ⁊ a vi/
ſione dei ⁊ traditi in ptate demonũu ibũt cũ
ipᷣis ĩ ignẽ eternũ nunqᷓ; lucẽ viſuri:nunqᷓ;
refrigeriũ adepturi:ſʒ ꝑ milia miliũ anno
rũ in iferno cruciãdi.ſ Curemus ergo oẽz
ſuperbiã deponere ⁊ deũ timere quẽ offen
dimus: ſiudeamuſqʒ ad eũ per pniaʒ redi
re vt miſersis noſtri liberet nos in die illa
a penis dãnatoꝝ pducatq; ad gaudiz pa⸗
radiſi. Cuiꝰnomẽ ſñt in et᷑nũ bñdictũ Amẽ
¶Feria 3 2 hebdomade, De cauſis ex 9

*

bus

Scribunt᷑ hᷣvba Mathei.ꝛi.cꝰ
in eudgelio hodierno. Poſſi
dariſeoꝝ ? pꝛincipũ iudeoꝝ coꝛda
elata ſupbia:ob quã xpᷣm ⁊ doctrinã eius
at miracula ↄtẽnebant.Exultantibus vꝓo

turbis ꝓpter mirabilia ⁊ ſigna que vide/

bant illi econuerſo contriſtaba ⁊ xpᷣum
arguere pᷣſumebaͤt. Qꝛ vᷣ0 gradis eſt ſuꝑ⸗
boꝝ numerus hodierna die de cauſis ſuꝑ

bie aliqᷓ pcurremus qͥ lʒz ſint multe nos tũ

ligemus ex illis tres ncipales.

col
Poi nobilitas generis.

=

a ſoatitudo coꝛ poꝛis.
Tazaſcientia animi.

2 *

5 multi efſiciunt ſupbi ppter nobili/

—

tatẽ oꝛigis vel piie cũ tñ vera nobilitas in

virtute 2ſiſtit. LCap. Pn.

uant᷑ di nobilitas generis. Intume
ſcũt eni in coꝛde ſuo ⁊ oꝛe ſe iactãt:

t nati ſũt ex nobili parẽtela ⁊ ex ꝓſapia di

gna.¶ Sʒ aduertendũ ꝙ nobilitas põt tri
pliciter diuidi. V

CPpeſt ſanguinis nõ virtutis.
Cꝛeeſt virtutis nõ ſanguinis.
3 eſt ſanguinis ⁊ virtutis.
Vꝛima eſt nobilitas ſanguis nõ virtn
tis:q in illis eſt ꝗ lz parentibꝰclaris exoꝛti
int tñ vicioꝝ turpitudine natiuitatẽ ſuã ⁊
ꝓgeniẽ obſcurat. Pꝛo ꝗbꝰ Claudianꝰ
ait.Begeneràt hoies vicijs fiũtq; mioꝛes
¶ Et Señ.in tragedijs. Qui genus iactat
ſuũ aliena laudat.ſEt apud Saluſtiũ i iu
gurtino. Ponunt᷑ vba gaij marij ↄtra no
biles qui ſic dicit.Iſti ꝗ ſe falſo nobiles pꝛe
dicãt ignaue atqʒ voluptuoſe viuẽtes ſuꝑ
be poſtulãt virtutũ pᷣmia.Et cũ facũda oꝛo
ne extollüt maioꝛes ſuos ipᷣoꝝ clara facino
ra memoꝛãtes ſe extimant clarioꝛes.Sed

ↄtra eſt qꝛ q;to fuit vita maioꝝ clarioꝛ tan

to magis poſterioꝝ ſecoꝛdia ac flagicia in
noteſcũt eo ꝙ maiox glia poſteris lumẽ ẽ.
HNon ſũt cõpoſita vᷣba mea.Id paruifacio
cũ appareât opa vᷣtuoſa.Illiaso artiſicio
opus eſt vt ipoꝝ facta turpia cõpta oĩone

NRima cauſa qre m end Zamme

Niin

ſit
ei0
Poci
coꝛcde
eins
us 50
nice/
wnm
in
ſioſip
noo

eN

ide
nuume
actit
ſuni
hotn

tegant.ſ Et Cicero in ĩiuectiua ↄtra ſaluſti
um ait.Ego maioꝛibꝰmeis vᷣtute mea pᷣlu

ſi vt ſi pꝛius noti nõ fuerãt a me accipiant

iniciũ memoꝛie ſue.Zu vo tuos qᷓ; turpit
offẽdiſti:vt ſi fuerãt egregij ciues in obliui
ont᷑ venerint.h̊ ille. Paꝝ eſt cõmemoꝛare

maioꝝ nobilitatẽ cũ vicia tãtomagis ab il

lis oꝛtũ trahẽtes vitupent.¶ Siliter ple/

riq; gliam nobilitatis cõparare ſtudẽt ꝓ/⸗
pter ſplẽdoꝛẽ ⁊ nobilitatẽ pꝛie: qui ſi crimi

noſi ſint wiqʒ magis viles reddunt᷑. Ob
qð ſcribit᷑ in cronica de nugis phᷣoꝑ.Qdðᷣ
cũ anatharſis ſcita vituparet᷑ ab archito:

qm̃ ſcita foꝛet.Mihi inqt dedecꝰ pꝛia eſt.

tu vo piie.ſCicero ĩſup in liꝰ de ſenectute
refert themiſtoclẽ cuidã ſeriphio in iurgio
rñdiſſe.Cũu ille dicẽt nõ eũ ſua ſed pꝛie glia
ſplẽdoꝛẽ aſſecutũ. Nec hercle ſi ego ſeriphi

us eſſẽ ignobilis:nec tu ſi atheniẽſis eſſes

clarꝰvnqʒ fuiſſes. ¶ Scda nobilitas vir
tutis ⁊ nõ ſanguis.ſ¶ Et de bac inqt e ANe
nerabilis ex de pbẽdis.Nõ generis ſʒ vir
tutũ nobilitas gratũ deo faciũt ⁊ idoneum
ſᷣuitoꝛc.ſ Et textus di. o.c.Nos. Nos q

pᷣſumus nõ ex locoꝝ vel generis dignitate

ſʒ moꝝ nobilitate innoteſcere debemꝰ nec

vꝛbiũ claritate ſed fidei puritate. Et Caſ

ſiodoꝛꝰin eplis. Hec eſt idubitata nobili /
tas qᷓ moꝛibus ꝓbat᷑ oꝛnata. Et Hieroꝰ

ad cellãtiã: Nunqᷓ; te vlli de generis nobi
litate pponas:nec obſcurioꝛes q̃ſlibʒ ⁊ hu
mili loco natas te iferioꝛes putes.neſcit re

ligio nr̃a pſonas nec ↄditiões hoium: ſed
aias inſpicit. Ille apud deũ pᷣeſt potioꝛ nõ
quẽ nobilitas generis nec dignitas ſcl: ſʒ
quẽ deuotio fidei ⁊ ſct vita cõmẽdat.¶ Et
iteꝝ Hieroꝰ ad eãdẽ. Aera nobilitas ẽ cla
rũ eẽ virtutibꝰ.Et Señ.ad lucillũ. Aius
nobilẽ facit cui ex quacũqʒ cauſa lʒ ſupꝛa

ſhꝛtunã ſurgere.i Et idẽ in liꝰde moꝛibus.
Nobilitas eſt generoſus aius.ſ¶ Et Ariſt.ĩ
A.politice. Ingenuitas eſt vᷣtus ⁊ diuitie
antique.Et Elaudianꝰ. Exaltat virtꝰ no

bilitãdo genus.ſEt Juuenał. Nobilitas
ſola eſt atqʒ vnica virtus.iſ Et licus quezʒ
iducit Señ.in tragedijs dicebat. Hõ vet᷑a
pꝛie iura poſſideo domus ignauus heres.
Hobiles nʒ ſunt mihi aui nec altis ĩclytũ
titulis genus:ſed clara virtus.¶ Ex h̊ Ua

23

leriꝰ maximus in rubꝛica.Qui humili lo/
co nati clari euaſerũt.Semoſthenẽ magni
ficat pꝛincipẽ oiuʒz oꝛatoꝝ grecie.qui tamẽ
habuit humillimos genitoꝛes. Socrates
etiã thebanus famoſiſſimus phᷣus matre
obſtetrice patre marmoꝛario genitus eſt.
¶ Igit᷑ vt ſcribitur.cd.di.c. Andecũqʒ. Un
decũq; homies naſcãtur ſi parentũ vicia
nõ imitantur honeſti ⁊ ſalui erunt. ¶ Et in
c. NMunq́;. Hunq; de vicijs erubeſcamus
parentũ.¶Tertia eſt nobilitas ſanguis et
virtutis:⁊ hec nõ ſolũ nõ ſpernenda eſt:ſʒ
etiã magnifaciẽda. Hã dñs ieſus xpᷣs ętiã
ſm carnẽ nobilẽ oꝛtũ voluit hẽe.vñ M%πa,
thei pᷣ.c.dicitur. Liber gnãtionis ieſu xpᷣi
filij dauid.Et de benedicta virgine cantat
geclia. Kegalt ex ꝓgenie maria exoꝛta re/
fulget. C Et ſi obiciatur ꝙ in.c. Nenerabi
lis.ſuperius allegato ponit᷑ dictũ apoſtoli
Nõ multos ſᷣm carnẽ nobiles ⁊ potentes

elegit ſed pauperes ⁊ ignobiles. C Reſpõ

detur ꝙ ibi nõ dãnatur nobilitas ſed aſſi/
gnatur cauſa quare xpᷣs nõ elegit nobiles
vt ſcilicet virtus diuina cognoſceret᷑:quia
ſi apoſtoli fuiſſent de nobili genere vel do
cti vel eloquẽtes m humanã ſapientiam
conuerſio gentiũ potuiſſet aſcribi aut fauo
ri aut humane doctrine vel eloquẽtie.verũ
tamẽ vt dicit glo.in pꝛedicto.c. Ideo dicit᷑
in textu. MNõ multos:qm̃ Paulus ⁊ Bar
tholomeus fuerunt nobiles.. Sũt aũt ve
re nobilitatis quinqʒ ſigna. Peſt libera
litas. Hã a deus qui nobiliſſimus eſt libe
raliſſimus ſe exhibet:⁊ ſolẽ ſuũ oꝛiri facit
ſuper bonos ⁊ malos.i Pꝛopterea ſcribit᷑
er̃ de donationibus.c. Pꝛudentes.Hanc

ſibi quodãmodo nobilitas legeʒ iĩponit vt

debere ſe quod ſpõte tribuit exiſtimet. vbi
glo. Beatius eſt dare q;ᷓ accipere.Idẽ.id.
q.p.c. NPꝛedicatoꝛ. ¶ Et de celebꝛatione
miſſaꝝ.c.Cũ marthe. Et in glo.huiꝰ caph

inducit᷑ dictũ Martialis ad ſceuolaz. Sce
uola tu comedis apud oẽs. NHullus apud
te. Alteriꝰ ſiccas pocula:nemo tua. Aut tu
redde vices:aut deſine velle vocari.Dede
cus eſt ſemp fumere nilqʒ dare.Quidaʒ
milites iterrogaueruntſemel alanũ phᷣm:

audita fama ſcientie eius.Qne eſſet maxi
ma curialitas.i.nobilitas. Rũdit ꝙ dare.

Qãõ cũ placuiſſet eis interrogauit ipᷣe eos.
Que eſſet maxima ruſticitas.Et cuzʒ ↄferẽ
do non ↄcoꝛdarent:rñdit alanus. Ego po
ſui vos in via ſoluende qſtionis neſcitis
ↄſiderare. Hã ſi curialiſſimũ eſt dare ſequi
tur ꝙ ruſticiſſimũ eſt ↄtrariũ eius.ſ.auſer
re¶ Scom ſignuʒ vere nobilitatis eſt mã

ſuetudo ⁊ miſericoꝛdia. vnde Sapiẽs pꝛo

nerbioꝝ.io.c.Mãſuetudo ⁊ veritas cuſto
diunt regẽ ⁊ clementia firmatur thꝛonꝰeiꝰ
¶ Et ꝓuerbioꝝ..c. Manſuetis dabit dñs
gram.ſEt ꝓnerbioꝝ pᷣ̊.c. Heneplacitum
eſt illi.ſ.deo fides ⁊ manſnetudo. ¶ Et ꝗu/⸗
dith..c. Humiliũ ⁊ manſuetoꝝ tibi ſemp
placuit depꝛecatio.¶ Et pᷣs.i 9. Exaltabit
manſuetos in ſalutem.ſ Et Mathei. . cꝰ.
eati mites qm̃ ipſi poſſdebunt terraz.
Huius manſuetudinis officiũ eſt pʒ Ge
ralduʒ odonis ſuper.ꝗA.ethicoꝝ non iraſci

de facili ⁊ abſq; cauſa ⁊ ad defectuzʒ ire ma

gis q;ᷓ ad exceſſũ facit declinare iniurias
libenter remittit.Hinc Cicero in pᷣ de offi/
cijs ait. Hihil laudabilius:nihil magno ⁊
pclaro viro dignius placabilitate atqʒ ele
mentia. Et Quintilianus in declamatio
nibus.Hec eſt celebꝛanda virtus:hec ani

mi ſuſcipienda moderatio:vincere irã ⁊ in
ter ſimultates qqʒ meminiſſe hois.Scri⸗
bunt naturales:ꝙ rex apũ ſolus nõ habʒ

uaculeũ cũ oẽs alie apes habeãt.¶Tertiũ

ſignũ vere nobilitatis eſt magnanimitas:
que ſᷣm Ariſt.in.A.ethicoꝝ tendit oꝛdina
te ad honoꝛes ⁊ ad magna.Ait eni: videt

magnanimus eſſe qui magnis ſeipſuzʒ di
gniſicat magnus exiſtens.Qui eni nõ ſᷣm

dignitatẽ id facit inſipiens. Ideo veri nobi

les vel dant operam militie vel litteris vel
alicui laudabili exercitio quo poſſint cõſe
qui honoꝛẽ ⁊ famã:ſemper tamẽ cũ timo/
re dei.Et cauent ſibi a rebus turpibus ⁊ re

pꝛehenſione dignis. Pꝛopterea Senead
lucillũ inquit.Neminẽ excelſi ingenij virũ
humilia delectant ⁊ ſoꝛdida. ſ Notẽt ergo

qui ſẽ nobiles appellari gaudent ꝙ nõ eſt
de ipſa nobilitate vicioſe viuendo ſuperbi
endũ: ſed potius diligens cura illis debet
ieſſe vt bene ? virtuoſe vinãt in cũctis deo
ſe humiliando.
COQð multi efficiuntur ſuꝑbi ꝓpter ſoꝛti

tudinẽ coꝛpoꝛis q̃ cõparat hoiez beſtijs:
ſupat᷑ a ſoꝛtitudine ai atqʒ in illa ↄſidẽtes

exponit periculis. ¶ Lap.2m.
yEcũda cauſa quare multi erũpunt
in ſuperbiam dicitur ſoꝛtitudo coꝛ/
poꝛis:ob quã nullus fuperbia intu
meſcere debet ꝓpter tria.
.Bꝓpter comparationt.
20,ppter ſuperationt.
3,ppter periculationem.

Pꝛimo/pꝓpter còparationc᷑.qm̃ per coꝛ

poꝛis ſoꝛtitudinẽ cõparatur homo beſtijs

7 aialibus bꝛutis. vnde Adetrarcha in liꝰ*
de remedus fſoꝛtuitoꝝ. Abunde inquit eſt
viriũ taurina laus. Quinimo vt ĩ pluribꝰ
homo a beſtijs in foꝛtitudine ſupat᷑.ſMic
⁊ Cato vt Cicero refert in liꝰde ſenectute di

cebat. Qne eni vox poteſt eſſe cõ temptioꝛ
q́ᷓ3 milonis crothontate:qui cum iaʒ ſenex

eſſet athletaſqʒ exercentes in curriculo vi

deret aſpexiſſe lacertos ſuos dicit᷑ illachꝛy
manſqʒ dixiſſe. At hij quidẽ iã moꝛtui ſũt
Et de iſto milone ſic ſeribit Auluſgellius

liꝰ.iꝗ.noctiũ atticaꝝ. Milo crothonienſis

athleta illuſtris quẽ in eronicis ſeriptũ eſt

olympiade pꝛima coꝛonatum eſſe exitũ ha
buit vtte miſerandũ ⁊ mirandũ.Cum iam

natu grandis artẽ athleticã deſijſſet: ideſt
religſſet. Iterqʒ faceret ſoꝛte ſolus in locis
italie ſilueſtribus quercũ vidit ꝓxime viä

patulis in parte media ramis hiantẽ.Tũc

experiri volẽs an vlle ſibi relique vires ad
eſſent imiſſis in cauernas arboꝛis digitis
deducere ⁊ reſcindere quercũ conatus eſt:
ac mediã quidẽ partem diſcidit dinellitqʒ.

Quercus aũt in duas deducta partes cuz

ille q̃ſi ꝑfecto qð erat cõnixus manꝰ laxaſ

ſet ceſſante vi redut in natutã manibuſqʒ
eius retentis icluſiſqʒ ſtrictaqʒ denuo ⁊ co

heſa dilacerandũ hoieʒ ferijs pbuit. ¶ Se

cũdo nõ debet homo ſuꝑbire de ſoꝛtitudie
coꝛpoꝛis ꝓpter ſupationex:qꝛ illa ſuperat᷑

a foꝛtitudine ai.ſ ñ uidius li de põto

ait. Oiĩia deſiciũt aius tñ oĩa vicit.ſ Et Sa

pics ꝓuerbioꝝ.iõ. Melioꝛ eſt vir patiens
viro ſoꝛti:⁊ qui dñatur aio ſuo expugnato
re vꝛbiũ.ſEt in eplis Quidiꝰ. AUmcæ aios
irãqqʒ tuã q cetera vincis.ſEt de hac Am

bꝛoñiꝰliꝰpᷣ de officjs.Nõ mediocris ai eſt

—,. —

—

— E Tf f——

—

ſdi

rihm

ton/
ame

gios

foꝛtitudo que ſola deſendit oꝛnamẽta vir
tutũ.¶Tertio nõ debet quis ſuperbire de
ſoꝛtitudine coꝛpoꝛis ꝓpter periculationeʒ
Hij eni ſoꝛtes coꝛpoꝛe multis piculis ſut

expoſiti ⁊ ſepiſſime male finiũt ſicut patet

de hercule antheo hectoꝛe achille? ſilibꝰ.
¶ Et pᷣmi regũ.c.i.ſcribit᷑ de golia qdð erat
altitudis ſex cubitoꝝ ⁊ palmo ⁊ tñ dauid il
lũ interfecit: vt patet eodẽ liꝰ.c.iõ.ſ Reci
tat Joannes ſolobꝛiẽſis in policratone:qꝙ
hanibal arthaginẽſis occidi fecit romanũ
qui mãdato eius ſingulari certamine per/⸗
cuſſerat elephantẽ dicẽs eũ indignuʒ vita
qui cogi potuerat cum beſtus dimicare: lʒ
verius ſit eũ ex iuidia noluiſſe captiuũ.In
auditi triũphi gloꝛia illuſtrari ⁊ infamari

beſtias quarum virtute gentibus terroꝛẽ

incuſſerat.

COõ multi fit ſupbi eſtimãtes plus de
bito ſuũ intellectũ ſpernẽdo/ꝓximos ac dei

obliuiſcendo.

Ertia cauſa quarę multi eleuant᷑ in
ſuperbiã dicitur ſcientia ai. Cõſiſtit
aũt ſupbia hoium qui ſe doctos ar

itrant᷑ maxime in tribus.
¶S in ſui intellectus extimatione.
Cꝛoin ꝓximoꝝ deſpectione.
Czoin dei obliuione.

Pꝛimo in itellect? exrtimatisne de q̃ ita
fatue arbitrant᷑ ꝙ oĩa itelligibilia poſſit in
telligere p ſe:⁊ ꝙ illud qð ipi ſuꝑbi nõ itel
ſit itelligibile:⁊ ꝙ ea qͥ ſunt a deo
nobis reuelata vera nõ ſũt:qꝛ ea ipſi cape

ligũt nõ

neq̃unt. Nolũt eni captiuare itellectũ ĩ ob
ſequiũ xp̃ᷣi. Heqʒ debilitatẽ nature adinua

ri expoſtulant lumie diuine gre.. Pꝛo g⸗/
bus confutandis notandũ ꝙ triplex itelle

ctus inuenitur.
¶PBodi diuinns.
2angelicus.
C3 humanus.

Scotus.ꝛ.di.pᷣmi libꝛi ꝙ eit infinitꝰ ⁊ cog

ſcit quodcũqʒ itelligibile pfectiſſime qᷓ; tũ
eſt ĩtelligibile in ſe:⁊ vnico actu itelligendi
itelligit ſemetipᷣm ⁊ oĩa.Et vt ait Cõmẽta⸗
toꝛ.iꝛ.methatèe. Intelligere dei eſt ſna ſᷣa

patet qꝛ ſᷣa ha eſt ſua actio ⁊ eſt actꝰpu/
rxus ⁊ ſimplex.ſEt ibidẽ Cõmęætatoꝛ dieit:

29

ꝙ ltellectꝰ deo itellectũ ⁊ itellectio idẽ ſũt
TEt vt inqt Tho.p par.q.iA. Nihil eſt per
fectio itellectꝰdiuini niſi ipa eſſẽtia dei. In
tellectui itaqʒ diuio cõparari nõ põt itelle
ctꝰangelicus neq; humanꝰ. Ideo nullus
hõ vel angelus vidẽs eſſentiã dei põt illã
iſinite itelligere ſed ſolus ipᷣe deꝰ. Scõs
eſt itellect angelicus:de ꝗ ait Dioꝰ:ꝙ eſt

deiſoꝛmis. Et 'm Bonaim in 2°di. 3. Mõ

di deiſoꝛmis ex eo ꝙ habet deiſoꝛmitatez
quã habet itellectꝰglioſus ꝑ aſſilationẽ qᷓ
eſt in ſtatu pfecto. Sed qꝛ ſine ſuſceptione
ſpecieꝝ ꝑ illud qd habet in ſe actu codaͤſcit.
Ex hoc angelus nãli cognitione diuinaʒ
eſſentiã videre nõ põt:qꝛ H cognitio eſt ⸗
miũ meriti q̊ͥ habito creatura qeſcit. Ange
lus aũt per näm btũs eſſe nõ põt. Quare
itellectꝰangelicus limitatꝰeſt ⁊ nihil qdã⸗
modo dici põt i cõparatiõe itellectꝰ diuini.
TLertius itellectus eſt humanꝰ ſatis iferi
oꝛ itellectu angelico.qꝛ cogſcit res in tpe ⁊
cũ diſcurſu ratiocinãdo. Eſt aũt ipᷣe itelle
ctus potẽtia aĩe ⁊ nõ ipᷣa eſſentia:vt ꝓbat
Tho.pᷣ par.q.79.arti pᷣ.Nã tũc ſolũ ime

diatũ pᷣncipiu opationis eſt ipᷣa eſſẽtia rei

opantis qñ ipᷣa opatio eſt eius eſſe.Sicut
eni potẽtia ſe habet ad oꝑationẽ ⁊ ad ſuuʒ
actũ.Ita ſe habet eſſẽtia ad eẽ.In ſolo aũt
deo idẽ eſt itelligere qᷣ ſuũ eſſe.vñ in ſolo
deo itellectus eſt eiꝰeſſentia. In creaturis
aũt itellectualibꝰintellectus eſt q̃dã poten
tia ĩtelligẽtis. ¶ Sed ſi obiceret᷑ ↄtra. Qꝛ
Augꝰdicit liꝰ.xi.de trinitate.Mens ⁊ ſps
nõ relatiõe dicunt᷑: ſed eſſentiã demõſtrãt
Sʒ ĩtellectus idẽ eſt qʒ mẽs:ergo ĩtellectꝰ
eſt ipa eſſentia aie.C Ad h̊ rũdet Tho.qꝙ

ſicut ſẽſus aliqñ accipit Ge potẽtia aliqñ

vo pꝛo ipᷣa aia ſenſitina. enoiat᷑ eniʒ aia
ſenſitiua noie pᷣncipalioꝛis ſue potentie:q
eſt ſenſus. Siliter aia itellectiua qũqʒ no⸗
minat᷑ noie itellectus q̃ſi a ᷣncipalioꝛi ſua

CPꝛimꝰ eſt intellectus diuinꝰ:de qͥ dicit ¶virtute ſicut dĩ in pᷣn de aia ꝙ intellectus
eſt ſuba q̃daã.Et h̊ͥ etii modo Augꝰoicit ꝙ
mens eſt ſpuũs vel eſſentia.Et vt itellectus

humani pcipiamus paruitateʒ; dicit Iho.

ꝙ itellectus diuinꝰ differt ab iellectu crea

to:qꝛ itellectus diuinus ad ens vniuerſale

ſe habet ſicut actus totiꝰentis eo ꝙ itelle⸗
ctus diuinꝰ eſt dei eſſẽtia in qua oꝛiginal?

virtualr totũ ens pexiſtit ſicut in ᷣ eau

ſa.Et ideo ĩtellectus diuinus nõ eſt in potẽ
tia ſed eſt actus purus. Nullus aũt itelle /
ctus creatus põt ſe hĩie vt actꝰ reſpectu to
tius entis vniuerſalis: qꝛ ſic opoꝛteret ꝙ
eſſet ens ĩſinitũ.vñ ois itellectus creatꝰ p
hoc ipᷣm ꝙ eſt nõ eſt actus oium itelligibi
liũ.ſed cõpar atur ad ipſa ĩtelligibilia ſicut
potẽtia ad actũ.Intellectꝰ vo ãgeli differt
ab itellectu hois qꝛ ſemp eſt in actu ſuoꝝ
itelligibiliũ ꝓpter ꝓpinqtatẽ ad diuinũ in
tellectũ:qui eſt actus purꝰ. Intellectꝰ aũt
humanus qui eſtifunus ĩ oꝛdie itellectuũ
eſt in potentia reſpectu ſuoꝝ itelligibiliuzʒ.
Et in pᷣncipio eſt ſicut tabula raſa ĩ qua ni
hil eſt depictũ:vt dicit Ariſt.iĩ ʒde aia.Qð
manifeſte apparet ex hoc ꝙ in pᷣnꝰſumus
ĩtelligentes in potẽtia ⁊ poſtea efficimur i/
telligẽtes in actu. Notandũ adhuc ꝙ lʒz
in oibus hoibus ſit itellectus tñ vnus alio
meliꝰa clarius itelligit.qꝛ ᷣm Tho pᷣᷣpar.
q.S8S.eſt melioꝛis virtutis in itelligendo.
Sicut melius videt rẽ coꝛpoꝛalẽ aliqs qui
eſt perfectioꝛis virtutis ⁊ in qͥ virtus viſi⸗
ua eſt pfectioꝛ.Hoc aũt circa itellectũ ↄtin
Bit duplicit᷑. Ano ꝗdẽ modo ex parte ipſi
us itellectus:qui eſt foꝛtioꝛ. Manifeſtum
eſt eni ꝙ q;to coꝛpus eſt melius diſpoſitũ
tãto melioꝛẽ ſoꝛtit᷑ aiam:qð manifeſte ap/
paret in hijs q̃ ſunt ſm ſpẽm diuerſã.Cu⸗
ius rõ eſt qꝛ actus ⁊ ſoꝛma recipit᷑ in mate
ria ſᷣm materie capacitatẽ. AUnde cũ etiam
in hoibus quidã habeãt coꝛpus meliꝰdiſ/
poſituʒ ſoꝛtiunt᷑ aiam maioꝛis virtutis in
itelligẽdo.vñ dã i ꝛ2 de aia. Qõ molles car
ne bñ aptos mẽte videmꝰ.ſſ Aliomodo cõ
tingit hoc ex parte virtutũ infrrioꝝ qbꝰ in
tellectus indiget ad ſui opationẽ.Illi eniʒ

in ꝗbus virtus imaginatiuna cogitatiua ⁊

memoꝛatiua eſt melius diſpoſita ſũt meliꝰ
diſpoſiti ad itelligendũ.Ett ſi obiceretur
ꝙ ĩtellectus eſt illud qð eſt ſoꝛmaliſſimuzʒz
in hoie.Sʒ differentia foꝛme cauſat dꝛiam
ſpeciei.Si ergo vnus homo magis alio in
telligit videt᷑ ꝙ nõ ſint eiuſdẽ ſpẽi. C Rñ/
det Tho. OQ& diſferentia ſoꝛme que nõꝓ⸗
nenit niſi ex diſpoſitiõe materie diuerſa nõ

facit dinerſitatẽ ſᷣm Peeis ſed ſolũ ſᷣm nu⸗

merũ.Sũt eni diuerſoꝝ indiuiduox diuer⸗

git

ſe foꝛme bᷣm mazʒ diuerſiſicate. Ex quibus
oibus colligimus q;ᷓ magna eſt fatuitas il
loꝝ qui ſe tenent oĩia ſcire ⁊ oĩa intelligere.
Pꝛo quibꝰ facit illud qd Lactãtiꝰ ſcribit
liꝰde ira dei.Socrates inꝗt cũ eſſet oium
phoꝝ doctiſſimus vt ceteroꝛũ argueret in
tiam qui ſe aliquid tenere arbitrabãtur
e nihil ſcire niſi vnũ ꝙ nihil ſciret. Et
Mercurij termegiſti extat illa famoſa ſen
tẽtia.ſ. Maxima pars eoꝝ que ſcimus eſt
minima pars eoꝝ que ignoꝛamꝰ. Mb qdᷣ
Señ.i liꝰde tranꝗllitate animi ait. Puto
multos ad ſãapiam peruenire potuiſſe niſi
putaſſent ſe perueniſſe.Sequitur ergo ex
tali ſuperba extimatione intellectus ceci⸗
tas ⁊ ignoꝛantia diuinaꝝ humanarũqʒ re
rũ.¶ Quia vt ingt Bernardus ſupꝑ canti⸗
ca. Superbo oculo veritas nõ videtur. Et
Augꝰiiꝰↄſeſſionum. Humiliter ſe accuſat
deo de ſuperbia pꝛecedente ⁊ dicit.TLumo⸗
re meo ſeparabar a te:⁊ nimis inflata faci

es claudebat oculos meos.¶ Scdᷣo conſi

ſtit ſuperbia hoium litteratoꝝ in ꝓximoꝛũ
deſpectione. Beſpiciunt enim tales ta do?
ctos q́; indoctos. Indoctos aũt aſpernan
tur tanqᷓ; viles ⁊ abieetos.Aut nolunt do
