rãt anulos niſi quibus competit ex digni
tate.¶ Et.ꝛi.q.A.c.Ois.Omnis iactantia
oꝛnatura coꝛpoꝛalis aliena eſt a ſacrato
oꝛdine.Zamen Glo.in dicto caplło Clerici
dicit. Elerici in veſtibus debent ſe conſoꝛ⸗
mare conſuetudini regionis ne videantur
hipocrite.vt.30.di.c. Siquis viroꝛuʒ. ¶ Et
ne vileſcat dignitas clericalis.dᷣo.di.c.Epi
ſcopi.Et.2i.q:ꝗ.c.In ſumma.¶ De epiſco
pis etiam querit Glo.iõ.q..cꝰ In noua.
vtrũ epiſcopi religioſi debeant deferre ha

bitum pꝛofeſſionis ſue.ſ Et reſpondet:

monachus factus epiſcopus non abiciet
habitum. Sed retento habitu deſuper fe⸗
rat habitum in quo magis conueniat eis
inter quos verſatur. Extra de vita 1 hone/
ſtate clericoꝝ.c.HDeus qui. Repꝛehenſibi
les itaq; foꝛent qui debitũ oꝛnatũ omitte
rent in habitu ⁊ veſtitu vel ex negligentia.
¶ Unde Ariſto.in.ꝛ.ethicoꝛum dicit ꝙ ad

molliciem que viciuʒ eſt pertinet ꝙ homo
trahat veſtem per terrã ne laboꝛet in reti/

nendo eam vel ſi homo faceret ad oſtenta
tionem pꝛopter inanem gloꝛiam ſicut ple

riqʒ faciunt deferentes veſtes immundas

ſoꝛdidas.ſ Ande Wernardus dicebat.

ꝙ in veſtibus paupertas placebat:ſoꝛdes
autem nunqͥʒ:quia ſignum euat vel negli
gentis animi vel gloꝛam affectantis. Et

tbrech⸗
ioſss ae
i:ſedal
97 0ſten
igrochs
geneſis
oſephin
Etnca
uratas
cpoſtn/
oi udi
Ni talis
umin/
1s.lSi
lumo.
oꝛch/
ae
nno
deſ
i
W
aatd
Clnd
cne/
leantwr.
ſEt
c
eco
ſohe⸗
ene ha
Ndati
diac
ſyaſe
nat as
hone/
henſibi
ommite
igenna⸗
ge
nnen/
oſtenta
ſat e
nundos
icebat⸗
ſoꝛdes
Anegt
tioſ⸗

di. Ai F. Pꝛerea.MNec aſfectate ſoꝛde s: nec
exquiſite delicie laudem pariunt.veruʒ ꝙ

dum aliqui verbo ⁊ exemplo habent alios

ꝛouocare ad penitentiam decet eos vili/
us indui.Sicut fecerunt quidam ex pꝛo
phetis de quibus ad hebꝛeos.xi.c.ſcriptũ
eſt. Circuierunt in melotis ideſt ſclauinis:
⁊ in pellibus capꝛinis vt helias. Et gloſa
ſuper illo MÆ.1⁰ath. 3. Joannes habebat ve⸗

ſtitum de pilis cameloꝛum. Qui peniten/

tiam pꝛedicat habitũ penitentie oſtendat.

¶ã Secundus oꝛnatus eſt tolerabilis cum

ſcilicet mulierem ᷣm moꝛem patrie ⁊ non
coꝛꝛupta intentione oꝛnant ſe modeſte et
temperate vt ſic placeant viris vel ne peio
res ac deterioꝛes alis videãtur.vnde Au
guſtinus de doctrina chꝛiſtiana.iſ Et.xi.di.
c.Quiſquis. Quid loco ⁊ tempoꝛi ⁊ perſo
nis conueniat diligenter attendenduʒ eſt
ne temere flagitia repꝛehẽdamus. In hijs
enim omnibus non vſus rerum ſed libido

in culpa eſt. ¶ Tertius eſt oꝛnatus vitupe

rabilis cum ſcilicet pꝛimo fit pꝛopter vana

gloꝛiam. vnde Gꝛegoꝛius in homelia in

quit.Si cultus pꝛecioſãrum veſtiuzʒ culpa
non eſſet:nequaqᷓ;ᷓ ſermo dei tam vigilan
ter expꝛimeret. Qð diues qui toꝛqueba/
tur apud iferos purpura ⁊ byſſo indueba
tur. Secundo vituperabilis oꝛnatus mu
lierum cum ſit cum nimis exceſſiua ſolici
tudine.vnde Chꝛiſtus Moaathei. 6. c. dixit.
De veſnmento quid ſoliciti eſtis: ſcilicet
ſuperflue. ¶ Tertio eſt repꝛehenſibilis oꝛ⸗
natus cum fit exponendo ſupꝛa vires ⁊ cõ
decentiam ſtatus:ſicut fit tempoꝛibꝰiſtis.
¶ Quarto dum mulieres oꝛnant ſe vt tra⸗
hant alios ad ſui concupiſcentiam. Ob id
Sapiens pꝛouerbioꝛum..de muliere ſic
ſe oꝛnante ait.Ecce mulier occurrit illi oꝛ⸗
natu meretricio pꝛeparata ad capiendas
animas.ſ Et Hieronymus ad furiam in⸗
quit.Oꝛnatus iſte non domini eſt velamẽ
eſt antichꝛiſti. Aut veſtiendum vt loqui/
mur.Aut loquendum vt veſtiti fumus lin
gua perſonat caſtitatem: ⁊ totum coꝛpus
pꝛerert impudicitiam.i Et idem ad ſacras
virgines de cõtinentia virginali. Pꝛophe
ticus ille ſermo non pꝛoferatur de vobis ſi

lie eoꝛum compoſite ⁊ circũoꝛnate vt ſmi⸗

34

litudo templi ſimiles ſepulchꝛis dealba/
tis que extra auro relucent:intus wvo ple/
na ſunt oſſibus moꝛtuoꝛum. Hee non fi ·
lie regis chꝛiſti:ſed regis tiri. Hee ſemper
in muneribus vultus impudicitia diuites
plebis ⁊ capiuntur ⁊ capiunt. Impudiciſ/
ſimus mulierum affectus ſemper in gem
mis:ſemper in lapidibus:ſemper in oꝛna
mentis extrinſecis gloꝛiam ponunt. Non
ſufficit eis libido innata nature:ſed occa⸗
ſionem querunt explende libidinis. Affe⸗
ctant pꝛoculdubio vt oculi viroꝛum auruʒ
contemplantes ⁊ gemmas tandem figan
tur in faciem vt facilius incitent ad libidi/
noſum incendium.Quid meretrix gloꝛia
ris:Auid exaltaris in pulchꝛitudine pan
ni:Quid ad te attinet argentum ⁊ auruzʒ:
Nonne omnis caro fenum ⁊ omnis glo/
ria eius quaſi flos feni: Hec ille. Neſcio
quid referre debeam de exceſſu oꝛnatus:
qui iam infecit totam italiam. ?l tempoꝛe
nãq;ʒ illo quo pꝛedicare cepit ſanctus ber
nardinus vas electionis ⁊ ab ipſo ⁊ ab ali
is pꝛedicatoꝛibus feruentiſſimis dictum
eſt ſatis contra vanitates et pompas:æ ni
hil actum eſt:cum indies mulieres in hoc
deterioꝛes fint facte.Et licet ſint alia pecca
ta multa in viris ⁊ mulieribus que deum
iam pꝛouocauerunt ad iracundiam.Iſtud
tamen vnum eſt ⁊ audeo dicere pꝛincipa⸗
le:tum quia generale eſt:tum quia publi/
cum:tum quia multoꝛum maloꝛum cauſa
tiuum:tum quia cum maioꝛe obſtinatio⸗
ne retinetur. Heſcio quid eueniet: quia in
ſcrutabilia ſunt iudicia dei. Nidemus ta⸗
men patrias ⁊ pꝛouincias a multis annis
dure flagellari. Nunc peſte:nunc penuria
rerum:nunc ſtrepitu ⁊terroꝛe guerrarum.
O mulieres vane. O mulieres elate.O
mulieres dure:pꝛopter vos iratus eſt de/
us:pꝛopter caudas:pꝛopter detecta pecto
ra:pꝛopter fucatas facies: pꝛopter ſacro⸗
rum locoꝛum ⁊ tempoꝛum miuriam:pꝛo/⸗
pter obſcenos geſtus. ¶ Hinc eſt qd ꝓYſaie

tertio capitulo ſcribitur. ¶ Pꝛ eo ꝙ ele⸗/

uate ſunt filie ſyon ⁊ ambulauerunt exten
to collo: et nutibus oculoꝛum ibant: et
plaudebant pedibus ſins: et compoſito
gradu incedebant. decaluabit dominus
£ 2

verticẽ filiaꝝ ſyon? dñs crines earum nu
dabit.Hec ibi vtiqʒ tot milia crines diſco⸗
operuerunt plangentes et lamentantes:
pꝛopter ea que diebus noſtris euenerunt
¶ Qõ mulieres ſuperbe ſunt in ſua cõuer
ſatiõe graues atqʒ alijs moleſte. Capᷣ. ʒm.
Ertia muliex ſuꝑbia dicit᷑ ↄuerſatio
nis. In ↄuerſatione nanq; ſuperbe
mulieres ꝓximis ⁊ vicinis imo ⁊ ſa
Ppter tria.
pꝓpter ipſar inuidiꝗ.
C 2 Ppter ipſaꝝ iracũdiã.
C 3 ppter lingnamm.
¶uimo ꝓpter ipſap inuidi.In eis vti
pluribus inuidia regnare ſolet. Qð patet
etiã in mulieribus ſanctis. ¶ Nides enim
q;ta fuit inuidia ſare ad agar poſtqᷓ;ᷓ cõce
pit:vt patet Geñ.2i.c.¶ Et q; ta fuit iuidia
rachel ad liam qꝛ filios nõ hẽbat:vt ponit᷑
Geſi.ʒo.c. Quanta anne ad fenennã fe⸗
cunda ipſa ſterili exiſtente:vt habet᷑ pꝛimi
regũ pᷣ̊.c. Qudta maria ad moyſẽ ꝓpter
ethiopiſſam:vnde murmuranit ⁊ detraxit
moyſi.vt ſcribit᷑ NHumeri.iꝛ.c. ¶ Martha
adhuc magdalene iuidebat:qꝛ ſẽdens ad
pedes dñi audiebat ꝓbuʒz illius.Luce.io.
c. C Scdo eſt moleſta ↄuerſatio ſuperba
rũ mulieꝝ ꝓpter ipſax iracũdiam.Eſt quip
pe mulier ipatiens coiter iracũda: æ hoc
ꝓpter vilitatẽ animi.Quia vt inqt Oui⸗
dius liꝰde triſtibus. Quo quiſq; eſt maioꝛ
magis ẽ placabilis ire.Et de muliere dicit᷑

Eccliaſtici.⁊ .c.Hõ eſt ira ſuper irã mulie/⸗

ris. Pꝛopterea Criſoꝰin qdaʒ ſ̃mone ait

Ego eni exiſtimo nullà eſſe in hoc mundo

beſtiã comparabilẽ male mulieri.Quid in
ter quatrupedia aĩalia leone foꝛtius aut ĩ
ſerpentibus dꝛacone atrocius. Sed leo et
dꝛaco in malo iferioꝛes ſũt.Danielẽ in la/
xu leones veriti ſunt. DHanielis vltimo.c.
Juſtũ naboth crudeliſſima ieʒz abel interſe
cit.tertij regum.2ꝛi.Cete ionã in ventre cu⸗
ſtodiuit. Jone.ꝝnc.Dalida ſanſonẽ circũue
nit illecebꝛis ⁊ raſo capite deſoꝛmatũ alie/
nigenis tradidit. Judicuz. i4.ij.⁊.ib.capᷣ.
Joannẽ baptiſtã in deſerto viuentẽ dꝛaco
nes ⁊ aſpides coꝛnute ſubdita feritate ti⸗

aribus domus ſũt ꝑſepe moleſte.Et HB

muerũt.Herodias vᷣo eidè caput abſcidit
⁊ tãti viri moꝛtẽ in pꝛeiudiciũ ſaltãtis acce
pit. Marci.6.c. ¶ Tertio muliep conuerſa
tio grauis eſt ppter ipſaꝝ linguã. Habent
quidẽ lingua mptà ad mẽtiendũ. Sicut
patet i Bener muliere eua que mentita fu
it ſm Hicolaũ de lira qñ dixit geñ.ʒ.c.Ndðᷣ
deus pᷣceperat ne comederẽt ⁊ addidit ? ne
tangerẽt pomũ vetitũ.Nõ eni pceperat de
us ne tangerẽt ſed vt nõ comederẽt. ¶Sa
ra mendaciũ dixit angelo.ſ.ſe non riſiſſe.

BGeñ.id.c. Obſtetrices hebꝛeoꝝ ſephoꝛa

⁊ fue mẽtite ſunt pharaoni.Exodi pᷣmo.c.
¶ Raab mẽtita eſt ierecõtinis. Joſue.2.c.
¶ Michol mentita eſt ſauli pꝛi ſuo querẽti
dauid occidere.pᷣmi Regũ.i9.c. ¶ Saphi

ra mentita eſt petro.actuũ.s.c. Secundo
habent linguã expeditã ad infamandũ:vt
patet in muliere q ifamauit Joſeph.¶ Zer
tio habẽt linguã paratã ad litigandũ ⁊ cõ

tendendũ.Sicut experientia docet. Pꝛo⸗
pterea dicit Ariſt.ʒ.politice.Qð ſi mulier
ſit eloquens non eſt virtuti aſcribendũ ſed
loquacitati: quaſi dicat ꝙ de ſui nã muli⸗
er garula eſt ⁊ loquax. Sʒ lʒ que dicta ſũt
ad mulieres ſuperbas ptineãt nõ ꝓpterea
ↄtẽénendus eſt ſexus femineus. Hec etiaʒ
aſſerendũ ꝙ nõ inuẽte ſint ⁊ inueniantur

mulieres plurime virtutibus redimite:et

moꝛibꝰcõpoſitis oꝛnatiſſime:ſicut ſcripſi ĩ
ſmone de mulieribus in tractatu de tino

re iudicioꝝ dei. Repꝛehendat᷑ itaqʒ ſuper

bia malaꝝ vt tamẽ non fiat iniuria bonis.
Erũt ꝗdem in die iudicij tot virgies:tot vi
due:tot nupte:tot martyrio coꝛonate:que
cũ xpᷣo ꝓficiſcentur ad gliam ſempiternaz.
In qua ipe dei filiꝰcũ pꝛe ⁊ ſpu ſcõ viuit et
regnat in ſecula ſeculoꝝ Amen.
pꝛothoplauſtoꝛũ lapſu humane nature.
BSermo tertius decimus.

at autẽ ibi

ARifirmitate. Scribunt bhec vba
Joãnis..cꝰ.
dñs ni ieſus xpᷣs dignatus eſt humanũ ge
nus redimere nullus q; tũcũqʒ iuſtus ⁊ re

C Feria ſexta ꝛchebdomade. De ſuperbia

hõ triginta octo annos hũs ĩ

7 in euans hodierno. Miſif g

— –— — — — —

—

— — — — —ð

—

abld
ins ace
Connand
Habent
i,Sit
entinn i
13,cCS
dicitene
antde
1,ſ36
uniſ.
ſepbers
pmoc.
ſue:e⸗
gucrini
Schi
c
lürt
Tæ
4

nämuli-
icta ſit
ppteres
Cclizz
miammr
Amirtt
uinhii
1Ne N
chſohe
uͤbond⸗
o:lotrl
elt
lemaz,
fiuit et

nature⸗
ug⸗

bi

hüsi

etus videre potuiſſet deſiderabilẽ faciẽ dei
Omnes ꝗppe eramꝰ filij ire ꝓpter ſuꝑpbiã

pꝛimoꝝ parentuʒ qui in terreſtri paradiſo

diuinũ contẽpſerunt iperiũ.Sũt tamẽ ple
riq;ʒ exiſtimantes puerilia eſſe inania ſiue
vulgaria q̃ de lapſu humane nature a ſcri

ptura diuina ⁊ doctoꝛibus ſanctis tradunt

Iccirco in pñti ſmone de ſuperbia ꝓtho⸗

deſignari põt per iſirmũ illũ de quo loquit᷑

euãgelij textus:qui tã lõgo tpis ſpacio ſa

nari nõ potuit donec xps ei dixit vt furgẽe
tolleret ſuũ lectum ⸗ ambularet. Declara
bimus aũut tria myſteria pꝛincipali.
CPndicitur veritatis.
Cꝛmgrauitatis.
Tz umpoſſibilitatis.
DAQualr vera ſut que dicunt᷑ de lapſu hu
mane nature ad que cooperatꝰfuit diabo/
lus quẽ recte ꝑmiſit deus hoieʒ ipugnare
cabbn

Aimü myſteni declarandũ de la/

6 u humane nature dicitur vitatis

n q̃ tria dubia abſoluemꝰ. Cpᷣm

vtrũ ſit vex ꝙ humana natura ſit lapſa a

ſtatu quo ↄdita fuit. ¶a ytrũ ſit veruz
diabolus cooperatus fuerit ad homis la⸗

pſum. z ptrum deus debuit pmittere

diabolü impugnare hoiem quẽ ſciebat in
llla pugna debere deficere. C Ad pᷣndubi

um rñdemus ꝙ ven eſt ꝙ humana natu/
ra ſit lapſa.⁊ hoc ꝓbatur tripliciter. ſſ ex
parte dei nãm inſtituentis.ſꝛv ex parte dei
nãm aſſumẽtis.ſʒ dex parte dei nãm imu/
tãtis.Et pᷣ pᷣmittẽde ſũt tres vitates.ſſpᷣ;

ois creatura ↄſtituta ẽ ⁊ 2ſeruat᷑ in eſſe ab
optimo deo.hoc nos confitemur in vtroqʒ

ſymbolo cũ dicimus deũ creatoꝛẽ vel facto
rẽ celi ⁊ terre viſibiliũ oium ⁊ inuiſibiliuʒ.

Et lʒ phi nõ potuerint vi nature ſue ꝓdu/

ctionẽ reꝑ in eſſe intelligere per creationeʒ
que eſt ꝓductio omniuz de nihilo vt docet
agr̃ in ſcdᷣo:tamẽ cognonerũt deuʒ pꝛi
mum motoꝛẽ ⁊ pꝛimã cauſã oium que ſũt

in vniuerſo.ſ Einde Lactantiꝰliꝰpᷣ diuina

rũ inſtitutionũ inꝗt de oꝛpheo. Oꝛpheus
vetuſtiſſinus poetaꝝ deü veꝝ ⁊ magnum
bꝛimogenitu appellat eo ꝙ ante ipᷣm nihil

plauſtosuz humane nature lapſn merito
diſſeremus:qm̃ humanuz genus myſtice

D

35

ſit genitũ ⁊ ab ipſõ euneta ſint gnata. qEt
Macroobiꝰliꝰpᷣ de ſõno ſcipionis ait. DLe
us qui pꝛima cauſa eſt ⁊ vocatur oiuʒ eoꝝ
que ſũt:queqʒ vident᷑ eſſe ſons eſt? oꝛigo
T Et Plato dixit fabꝛicatoꝛẽ mundi deuzʒ

vt refert Joannes ſuꝑ danielẽ. Et Ariſt.

2 methatc. Illud quod eſt maxime ens et
⁊ maxime veꝝ cauſa eſt oĩis entis ⁊ ois ve/
ri.¶ Ex hijs Tho pᷣ parte.q.AA.inducit ta
lẽ rõnem.Añcunqʒ; aliqd inuenit᷑ in ali
per participationẽ neceſſe eſt ꝙ cauſeturi
ipſo ab eo cui eſſentialiter cõuenit. Sicut
rꝝ fit ignitũ ab igne. Beus aũt eſt ipſuʒ
eſſe per ſe ſubſiſtens:⁊ eſſe ſubſiſtens non
poͤt eſſe niſ vnum. Relingtur ergo ꝙ oia
alia a deo nõ ſũt ſuũ eſſe ſed participãt eẽ.
Quare cauſatur ab vno ente qð ꝑfectiſſi⸗
mũ eſt. Qð aũt deus ſit ſuũ eſſe per ſe ſub

ſiſtens ⁊ a nullo dependens nec alio indi⸗

gens:pꝛobatur ex dictis ſcõꝝ ⁊ phoꝛum.
TNiã · Hoeciꝰliꝰde tri.ait.Deus eſt eẽ pul
cherrimũ ſoꝛtiſſimũq; veꝝ vnũ in qͥ nul/
lus numerus nullũ i eo alið pᷣter q̃ᷓ; id qd
eſt.¶ Et Augꝰliꝰ.j.de trinita.c.ʒ.Deus eſt
ſuba vel vt melius dicatur eſſentia:cui i
ſũ eſſe maxime ac veriſſime competit.ſ Et
Algazeles metha?c. Deus eſt oꝛigo ⁊ pᷣn
cipiũ eſſendi ⁊ qð eſt a quo eſt quicꝗd eſt.
Et Auicena.2.metha?. Omne eſſe eſt ex⸗
uberans ab eiꝰeſſe. Et Plato in thimeo
ait. Noſtrũ eſſe in cõparatione diuini eſſe:
nõ eſt eſſe. C Secũda veritas eſt ꝙ in oꝛ⸗
dine creaturaꝝ eſſe hois eſt eſſe nobiliſſi /
mũ.ſicut patet per ſcõs ⁊ phᷣos.Ingt eniz
Ariſto.in ꝛ phy. Sumus quodamodo ſi/
nis oium eoꝝ que ſũt. Bona adi.2. ſecũdi
libꝛi declarat hoc ꝙ ſumus ſinis ſub ſine:
qꝛ ſinis pᷣncipalis ⁊ vltimus eſt ipe deus⸗
Pꝛopterea Dauid loq̃ns ad deũ dicebat
pᷣs. S. Quid eſt homo ꝙ memoꝛ es eiꝰ aut
ſilius hois qm̃ viſitas eũ. Minuiſti eum
paulominus ab angelis glia 1 honoꝛe co
ronaſti eũ:⁊ ↄſtituiſti eũ ſup opa manuuz
tuaꝝ.Oia ſubieciſti ſub pedibus eiꝰoues
⁊ boues vniuerſas inſuꝑ ⁊ pecoꝛa campi.

¶ Tertia ꝓpoſitio ꝙ homo multis miſeri

is videt᷑ eſſẽ ſubiectus:ꝓpter qð Job.iʒ.c.
ſceribitur. Homo natus de muliere bꝛeui
viuens tempoꝛe repletur multis miſerijs:
* 3

Et lʒ ſint multe funt tñ tres pꝛincipalès.
Ip dicitur ꝓnitatis.ſ ꝛ paſſibilitatis.ſ 3
moꝛtalitatis. NPꝛima eſt miſeria ꝓnita⸗

tis.qꝛ de cõi lege homies ſunt ad malum

4

ꝓni:vt ſcribitur geneſis.S.c.Et.iꝛ.q.pᷣꝰ.c.
DOis etas. Ex hoc arguit ſic Bona in
2⁰°di. 30. A ſumma bonitate nihil debet p
cedere qð ſit magis ꝓnũ ad malum q; ad
bonũ.qꝛ ſʒ Dionyſiũ.A ſummo bono nõ
egredit᷑ niſi bonũ.Sed /ꝓnitas illa ad ma/⸗
lũ nõ eſt bonũ.ergo nõ eſt a deo optimo in

ſtituente nãm ſed a peccato pumi homis

nãm coꝛꝛumpentis.ſ Secũda miſeria bu
mane nature eſt paſſibilitas.videmus eni
genus humanũ paſſionibus ⁊ penalitati

bus inumeris ſubiectũ.Tũc ex hoc arguit᷑

ſic. Nulli iuſte ifligitur pena niſi pꝛecedat
culpa.vnde extra de ↄſtitutionibꝰ in.c.Co
gnoſcentes dicitur. Res q̃ͥ culpa caret in

daͤnum vocari nõ ↄuenit.¶ Et glo.ibi.Qð

legitime factũ eſt penã non meretur.¶ Ad
idẽ facit lex.C.de adulterijs.l. Gꝛaccꝰ.¶ Et
nemo pꝛiuatur iure ſuo ſine culpa vt patet
S6.di. c. Satis puerſuz. Et.id.q.vltima.c.
Inuentũ.Sed tot diuerſe ⁊ multiplices pe
ne inflicte ſunt homini:ergo ꝓpter culpã.
T Tertia mißia humane nature ẽ ipa moꝛs
vtiqʒ ipſa eſt oium terribiliũ vltimũ.Et cũ
oẽs moꝛiamur nõ videtur conueniens aſ
ſerere ꝙ moꝛs ſit a ſapiẽtiſſimo deo abſqʒ
aliqua culpa. ¶ AUnde ingt Anſelmus lꝰ
pᷣ cur deꝰhomo.Heq uadq; exiſ imabis cõ
nenire deo vt creaturã qua fecit iuſtà:ſine
peccato miſeram eſſe cogat.ſ Ideo Pau/
lus ad romanos..c.ait.Sicut per vnum
hoiem peccatũ intrauit in mundũ ⁊ ꝑ pec
catũ moꝛs ita in omnes hoiĩes moꝛs intra
uit:in quo omnes peccauerũt. Et ſapiẽs
2⁰. c. Sapientie. Deus moꝛtẽ nõ frcit: ſed
impij manibus ⁊ verbis accerſierunt illã.
¶ Sed cõtra has theologoꝝ rationes nõ
nulli ſic arguunt.¶ ꝛimo ᷣm ph̊os ſcdᷣo
ethicoꝝ. Hirtus eiſt difficillimoꝝ opatiua.
MNec eſt aliqua virtutis laus vbi nulla dir
ficultas.Si igitur homo fuit conditus diſ
poſitus ad viatutẽ videtur ꝙ a pᷣ ſui cõdi/
tione habuit difficultatẽ faciẽdi bonũ ⁊ vi
tãdi malũ.⁊ ita fuiſſet diſpoſitus ꝙ omnis
virtus in eo habere potuiſſet ſuũ vſũ ergo

4

videtur ereatus cũ hac ꝓnitate ad maluz.
¶ Secũdo arguunt.Qꝛ dicit ſpũs ſaãnctus
per ſcripturã.ꝙ via pueniendi ad beatitu

dinẽ᷑ eſt per ignominiã ⁊ humilitatẽ et tri⸗/

bulationes. Ande Actuũ.iꝗ. Naulus di
cebat.Opoꝛtet nos per multas tribulatio
nes intrare in regnũ celoꝝ.ſEt ponuntur
hec vᷣba pᷣ.q.3.c. Saluatoꝛ. Et Jacobus

pᷣ.c.ait. Beatus vir qui ſuffert tentationẽ

quoni cuʒ pbatus fuerit accipiet coꝛonã
vite. Et iterum ibi.Omne gaudi exiſti/

mate fratres cũ in tentationes varias inci
deritis. Et Luce.ii.ſaluatoꝛ noſter dixit.

In patientia veſtra poſſidebitis aias ve/
ſtras. Si igitur debuit ſic fieri homo ꝙ eſ⸗/
ſet diſpoſitus peruenire ad gliam videtur
. humana natura in penalitatibus ⁊ mi/
erijs in quibus nunc eſt fuerit conſtituta.
¶ Tertio arguunt:nõ eſt maioꝛis innocen
tie homo qᷓ;ᷓ ſit ouis vel agnus. Sed ouis
moꝛtalis ⁊ paſſibilis fuit ꝓducta ⁊ in nul/

lo derogatur ex hoc diuine iuſticie.ergo pa

ri ratione videtur ꝙ ſi talẽ ꝓduxiſſet homi
nem qualis nunc eſt nõ videretur in aliq
derogari eidem. ¶Reſpõdetur ad iſta ſz
Bonauenturã 1 Riccardum in 2° di. 36.

C Ad pꝛimũ ꝙ quedã eſt difficultas q̃ ve

nit ex genere opis. Quedã vo que venit
ex defectu operantis.pꝛima eſt de eſſentia
virtutis.virtus eniʒ inq; tum virtus circa
magna conſiſtit ⁊ ardua.hec aũt difficul⸗
tas in p homie fuit:homo eni ita perfecte
deo obediuiſſet ⁊ deo adheſiſſet ſicut perfe
ctio virtutis ⁊ obedientie ⁊ amicitie regrit

4 ſic de alijs virtutibus. ſ Secũda difficul

tas nõ eſt de eſſentia virtutis: imo accidit
virtuti ſᷣm ꝙ virtus eſt. Et ideo ad hoc ꝙ
homo eſſet virtuoſus nõ opoꝛtuit hãc dif

ficultatẽ reperiri in hoie in pꝛimoꝛdio.Q

patet ex hoc qꝛ q́; to aliqs magis ꝓficit in

virtute tanto magis opatur cũ minoꝛe dif

ficultate ex parte ſui.Si igitur hec difficul

tas eſſet de eſſentia virtutis 'm ꝙ homo

ꝓſiceret minueretur in eo virtutis excellẽ⸗

tia qdᷣ falſũ eſſe nemo dubitat.¶ Ad ſcðm

reſponder ꝙ ſacra ſcriptura tradita eſt ho
mini lapſo m ꝙ ſtatui pñti conuenit. Si
eni homo nõ peccaſſet nõ cũ aſpsritate ſed
cu leuitate perueniſiet ad ſuã glia j.¶ Ad

— — —

.
ems
Atin
tm/
1sdi
lano
ntur
dus
lone
wi
nin/
inci
ui.
pe/
eſ/
r

tertiũ o dicendu:qꝙ nõò eſt ſimile de homi
ne ⁊ oue vel agno.homo eni qui rationis
particeps eſt capax eſt beatitudis et iuſti /
cie.Mã eſt animal ciuile ⁊ politicũ:vt dicit᷑
pᷣ politice ab Ariſt. Et ideo interrogatꝰ de
mocritus ſicut ſcribit Poecius libꝛo de ar
te muſica. Quid inter homines pecoꝛaqʒ

diſtaret. Reſpondit ſapienter ſentire etiaʒ

per oppoſitũ homo eſt capax culpe ? miſe/
rie. Unge ſicut in homine obliquari culpa
eſt:ſic ⁊ pati pena eſt. In oue aũt neutrum
contingit reperire. Ideo paſſibilitas ouis
nihil facit ad deoꝛdinationẽ diuine iuſticie
cuius eſt conſiderare meritoꝝ exigentiam
Nõ ſic aũt eſt de paſſione in natura huma
na. ſCõcludimus itaqʒ ꝙ ꝓbatur huma⸗/

ne nature lapſus ex parte dei nãm ꝓducẽ
tis. ¶Scdᷣo ꝓbat᷑ humane nature lapſus

er parte dei nãm humanã aſſumentis.Aſ

ſumpſit quippe deus naturã humanaʒz fa

ctus homo vt homini lapſo per peccatum
ſubueniret.vnde Chꝛiſtus ieſus Mathei
i8.c.dixit. ANenit filius hoĩs querere ⁊ ſal/
uum facere quod perierat. ¶ Et Augꝰ ſup
illo verbo pᷣs.Inſixus ſũ in limo.ait:Vti⸗

nam maneret homo in eo quod deus fecit

Si eni maneret in eo quod fecit deus non

in limo inſixus eſſet quẽ deus genuit.ſEt

leo papa in ſermone.Si homo ad imagi⸗
nẽ ⁊ ſimilitudinẽ dei factus in ſuo honoꝛe
mãſiſſet creatoꝛ mundi creatura nõ ſieret

neq;ʒ ſempiternus tẽpoꝛalitatẽ ſubiret aut
egqualis deo patri dei filius foꝛmã ſerui aſ/
ſumeret. ¶ Tertio ꝓbat᷑ lapſus humane
nature ex parte dei nim immutantis. Im
mutauit quippe deus quãdoq; in hoĩibus
conditionẽ hãc coꝛꝛupte nature. Sicut pa

tet in multis. De moyſe quippe habetur

Exodi.2.c.ꝙ in monte ſinai quadraginta

diebus ⁊ quadraginta noctibus ieiunanit

nihil comedẽs aut bibens. ]¶ De helia ſeri
bitur tertij Regũ.io.c.Qð poſtq; come/
dit panẽ ſubcinericiũ ambulanit in ſoꝛtitu

dine cibi illius quadraginta diebus ⁊ qua
draginta noctibꝰ vſq; ad montẽ dei oꝛeb.

De tribus pueris miſſis in foꝛnacẽ chal
deoꝑꝝ Hamel.5. c. narrat᷑ ꝙ non leſerit eos
ſflama ignis.ſ De Jona habet᷑ Jone. 3. ꝙ

fuit tribus diebus ⁊ tribꝰnoctibus in ven

36

tre eeti.ſ Be Joanne euãgeliſta narratur
in ſua legenda quałrin vꝛbe ex pᷣcepto do
miciani poſitus fuit in doliũ feruentis olei
⁊ cum diutius ibidem coactus perſtiterit:
poſt longum ſpacium illeſus inde exiuit.
Maria magdalena multis annis hitanꝰ
in deſerto nil penitus comedit aut bibit⸗
Simile fuit de maria egyptiaca.Et vt reli⸗

quos pꝛetermittamus:ecce ipſe beatꝰpa/

ter franciſcus in quo virtus diuina digna
ta eſt q̃ſi ſtatũ innocẽtie reuocare:dũ crea⸗
ture eũ mul tiplicit᷑ ↄſolabant᷑ ⁊ q̃ de ſui nã
alijs noxie inueniunt᷑ ſibi qñqʒ moleſtiaʒ

nõ itulerunt. vñ de ipo ita ſeripſit Bona
NQuodam nãq;ʒ tpe cũ ↄſilium daret᷑ a me

dicis ⁊ inſtãter ſuaderet᷑ a fratribus vt cõ
tra ĩfirmitatẽ oculoꝝ pateret᷑ ſibi per coctu
re ſubueniri remediũ humiliter vir dei aſ/⸗
ſenſit pꝛo eo ꝙ id nõ ſolũ medicina cõtra
egritudinem coꝛpoꝛis verũetiam materia

ſpꝛet exercende virtutis. Senſu vo carnis
ipſius ad ↄſpectũ inſtrumẽti ferrei iã igne

candentis nãli qͥdã hoꝛꝛoꝛe ↄcuſſo vir ſan
ctus ignẽ alloqui cepit vt fratrẽ in creato.
ris noie ac virtute pᷣcipiẽs vt ſuũ ei tẽpera
ret ardoꝛc qᷓ ſuauiter vꝛentẽ ſuſtinere vale
ret. Pꝛofundato aũt crepiãte ferro in te⸗
nera carne ⁊ ab aure vſqʒ ad ſupercilium
coctura pꝛotracta vir deo plenus exultãs
in ſpiritu laudate inquit fratres altiſſimũ
quia vt veruzʒ fatear nec ignis ardoꝛ mole
ſtiam intulit nec carnis me doloꝛ afflixit.
Confitemur ergo ⁊ firmiter aſſerimꝰ oẽs

humane nature miſerias a peccato pꝛimo

rum parentum exoꝛtas.¶ Secundum du
bium fuit vtrum diabolus cooperatus ſit
ad hominis lapſum. ¶ Ad quod reſpon⸗
det Bonauentura di.ꝛi. ꝙ ſic ſicut expꝛeſ
ſe ſcriptura tradidit Geneſis tertio caplo.

vbi expꝛeſſe ponitur illa tentatio qua dia ⸗
bolus induxit hominem ad tranſgreſſio⸗

nem diuini pꝛecepti. Motus vo fuit ille
ſerpẽs doloſus ad tentandũ homineʒ pꝛo
pter tria.
p ꝓppter eius maliciiꝗð. o

.◻ Ppter eius inuidiam.

30pter eius ſuperbiam.
en ꝑ maliciã.Cũ eni ipe diabolꝰſit
obſtiatꝰi malo oẽs vellet i malicia ſua ſibi
e 4

aſſimilare:videns ergo hoĩeʒ in ſtatu in q̊
poterat eſſe vel bonus deo obediendo vel
malus eius ↄtẽnendo pᷣceptũ conatus fuit

aſtutia ſua hoiem ad malũ inducere: ſicut
⁊ fecit. Secũdo motus ſnit diabolus ad

tẽtandũ hoiem ꝓpter inuidià.Et de hac ſa
pientie.2.c.dicitur. Inuidia diaboli moꝛs
introiuit in oꝛbẽ terraꝝ.Et ſi ↄtra hoc obi⸗/
ceretur qꝛ Oꝛegoꝰdicit in moꝛalibus ſu
illo vᷣbo Job paruulũ occidit inuidia. 23
ois inuidia eſt reſpectu paris vel ſuperio
ris ſalti ſm reputationẽ.ergo videt᷑ ꝙ cum
diabolus nõ reputaret hoiem ſuperioꝛem
nõ tẽtauerit eũ ex iuidia. Inſuper innidia
eſt reſpectu boni qð aliqͥ modo põt acgri.
Sed diabolus nõ poterat puenire ad eter
nã beatitudinẽ:qꝛ lapſus erat irreparabi/
liter ⁊ hoc ipſe certitudinali ſcit.ergo vide
tur ꝙ ꝓpter illius acqſitionẽ nõ iuidebat
homini. Reſpondet Bona ꝙ inidia nõ
ſolũ eſt reſpectu ſuꝑioꝛis eius.ſ.qui eſt ſu⸗
perioꝛ ſed eius qui põt eẽ ſuꝑioꝛ.Quãuis
aũt diabolus in ſtatu illo nõ reputaret ho
minẽ ſupioꝛẽ ſe inuidebat tamen ne meri⸗
to obedientie ſublimaret᷑ ad ſtatũ glie ĩ qͥ
ſtatu ipᷣm ſuperioꝛẽ ſe nõ dubitaret.Et non
ſolũ inuidet aliꝗs reſpectu boni qð põt ob
tinere ſed etiã reſpectu eius qð natus eſt
hie q;uis nõ poſſit.Sicut truncatus ⁊ ce⸗
cus iuidet alijs viſũ ⁊ pgreſſũ: lʒ aũt dia
bolus nõ poſſit ad btitudineʒ puenire:tñ
habet ad hoc naturalẽ aptitudinc. C Ter⸗

tio fuit motus diabolus ad tẽtandũ hoiezʒ

ꝓpter eius ſuperbiã.vidẽs eni hoiem ĩ ſta
au in quo poterat cadere ſub diabolica po

teſtate.Ex ſuperbia motus eſt vt ipʒ ſibꝛ ſu

biceret ſicut ex inuidia vt ipᷣm ab eterna ſe
licitate retraheret.Et ſuꝑbia fuit ſicut mo
uens pꝛimũ:inuidia ſicut monẽs ꝓximũ
imediatũ.Eſto eni ꝙ nõ poſſet dñiũ ſupe
hoĩem acꝗrere adhuc ſtuduiſſet ißm a pa.
radiſi gaudijs retrabere.¶Tertiũ dubiuz
fuit vtrũ deus debuit pmittere diabolum
ipugnare hoiem quẽ ſciebat in illa pugna

deſicere. ld qð rñdet Bona di. 23. ci

„ 4*

TPashe electionis.
Pꝛimo rõne admini

Cuimo rõne adminiſtrationis. Sic eni
decet deũ adminiſtrare res ⁊ eis ꝓuidere

vt ſalua ſit lex quã in didit eis a pꝛimaria

eaꝝ ↄditione. Sed deus fecit hoiem in ver
tibilitate arbitrij ⁊ ſimilr diabolũ. Ergo ſi
diabolus voluit hoiem tẽtare ⁊ homo vo?
luit ei ↄ ſentire deus nullũ illoꝝ debuit ipe
dire. ¶ Scdᷣa rõ dicitur oꝛdinationis. Pu
gna equidẽ illa magis de ſe erat gꝛdinata
ad victoꝛiã hois q́; diaboli. Facilius erat
homini vincere aduerſariũ qᷓ; diabolo vin
cere hoiem:qꝛ homo nõ poterat vinci niſi
volẽs.Si ergo deus pmittere debet qð di
recte ad bonũ hois oꝛdinatur videt᷑ ꝙ a tẽ
tatione pᷣmi hois nõ erat arcendus aduer
ſarius. ¶ Tertia ratio eſt ꝓp ter electionẽ⸗
Nã ex caſu hois volũtano ⁊ malo eligere
debebat deus hoc magnũ bonũ ꝙ ꝑ eius
incarnationẽ paſſionẽ ⁊ moꝛtẽ homi lapſo
ſubuenire debebat vt ſic voluntariũ pecca
tũ hois nõ careret remedio. Ideo ecclia cã
tat illud verbũ Oꝛegoꝛij. O felix culpa q̃̊
talẽ ac tantũ meruit hĩe redemptoꝛc.ſ Ac
cedit etiã hec ꝑꝓmiſſio ad peccati alleuiatio
nẽ.leuius eni fuit peccare alio ſuggerẽte et
ipellente qᷓ; voluntate ꝓpꝛia incurudãte:qꝛ
foꝛtaſſis homo cecidiſſet etià ſi nunqᷓ; ad /
uerſariꝰ peſtifera ſuggeſſiſſet. Si ergo pec
cauit homo iputandũ eſt ſibi volũtarie ad
peccatũ conſentienti.
CAQð peccatũ ade fuit grauius pctis alio
rũ hoium ⁊ pctõ mulieris.ſ.eue qð nihilo
minus ſupat in grauitate a pctõ diaboli⸗

Ecũdũ mſteriũ declarãdũ de lapſu
bumance nature dĩ grauitatis. jn q;
de grauitate illiꝰ culpe pᷣme tria ſũt
dubia decidenda.
Cõ nvtrũ peccatũ ade fuerit grauius cete
C: nyvtruũ peccatũ diaboli fuit grauius qᷓ
peceatum hominis.

Czmou biũ vtruz grauius peccauit vir q;ᷓᷣ
m

.

Acere. 12odet B. .l lier.
libꝛi. ꝙ iuſtiſſime id permiſit deus triplici CAd pᷣmoubiũ reſpondemus ꝙ lz multa

ratione.
Cpᷣ rone adminiſtrationis.
Crõne oꝛdinationio.·

ſin bereataReuenſi que fils adà æ com
miſſerunt ⁊ indies nõ ceſſant cõmittere ta
men peccatũ ade grauius reputatur tripli
* .
„

8
lopin
ciniſ
di
alt
u
ni⸗
le
ius
N
Necen
dac
Ulpr
aini
int
ie
nijd
mel
cisi
nbig
iuln
cbp
c
aſ

o

sch

pirch

mutei
10

ei ratione.

7 —

¶Cp rone ↄtemptibilitatis.

Worõne coꝛꝛuptibilitatis⸗ .
Re ꝛimo ratione contẽptibilitatis.quia
ada magis contẽpſit in peccando diuinuzʒ
pꝛeceptũ qᷓ; ceteri peccãtes eo ꝙ maioꝝ lu
mine ſapientie extitit decoꝛatus copioſioꝛi
buſq; dotatus bñſicijs.Jpe eniʒ a deo fuit
imedliate ꝑlaſmatus.Jpᷣe in paradiſũ deli

tiaꝝ collocatus.Ipſe Kientia ⁊ cognitione
multiplici illuſtratus. Ipᷣe ſuꝑ oĩa alalia 2

volucres celi ⁊ piſces maris pꝛepoſitus 2

pᷣlatus. Ipſẽ oꝛiginali iuſticia pꝛeditꝰ.vbi

ergo tãtoꝝ beneſicioꝝ aderat cumulus ibi
in tranſgrediendo diuinũ pꝛeceptũ maioꝛ
fuit ingratitudo 1 2temptꝰ. C Scdo illud
peccatũ fuit grauiſſimũ ratione facilitatis

Facilius ꝗppe erat illi oĩ tẽtationi reſiſtere

qᷓ; alijs quibuſcũqʒ peccantibus. Ideo
ꝓpter hanc rationẽ ⁊ pꝛecedenteʒ ſtat illa
Auguſtini ſnia.iꝗA.liꝰde ciuita.dei.c.iꝛ.vbi
ait. Mõ debʒ exiſtimare quiſqᷓ; leue ac par
uũ illud fuiſſe cõmiſſũ:qꝛ in eſca factũ eſt:

„

nõ quidẽ mala nec noxia: niſi qꝛ ꝓhibita.

neq; eni quicq; mali in illa tate felicitatis
paradiſo deus crearet atqʒ plantaret. Sʒ
obedientia cõmendata eit in pcepto.Que
virtus in creatura rõnali mater eſt quodã
modo oiuʒ cuſtoſq; virtutũ.Hoc itaqʒ de
vno cibi genere nõ edẽdo vbi alioꝑ tanta

copia ſubiacebat. Mꝛeſerti cũ nõdũ volũ

tati cupiditas reſiſtebat qdᷣ de pena tranſ/
greſſionis poſtea ſubſecutũ eſt ta leue pcc.
ptũ ad obſeruandũ tã bꝛeue ad memoꝛiã

retinendũu tanto maioꝛe iniuſticia violatũ

eſt q̃; to facilioꝛe poſſet obſeruantia cuſto/
diri. Et infra cõcludit Augꝰ. Magna fuit
in peccando iniꝗtas vbi tanta fuit in non
peccando facilitas.¶ Tertio illud peccatũ
fuit grauius ceteris peccatis hoium rõne

coꝛꝛuptibilitatis. ꝛopt illud nãqʒ coꝛꝛu
pta eſt humana natura nõ ſolũ penaliter:
ſed etiã culpabiliter m Alex in ꝛ0o ſüme.
Potuit eni adã totã nãm humanã coꝛꝛũ⸗
pere ⁊ culpabilem facere ſuo peccato tripli
ci conditiose concurrente. ſpquia nõ tiñ
erat nature humane indiniduũ ſed totius

nature humane pꝛincipiũ.ſ⁊ conditio qʒ

37

non fuit ſibi datũ mandatũ ſicut ſingulari
perſone ſed tanq́; ſtipiti totius nature hu
mane. 3² qꝛ adã inocentiã 2 imoꝛtalitatẽ
ſuſcepat ꝓ ſe ⁊ pꝛo ſua tota poſteritate.vn
de ipſe innocens ⁊ imoꝛtalis genuiſſet in⸗
nocentẽ ⁊ immoꝛtalt᷑.Quia igitur ipᷣe erat
oĩum pꝛincipium ⁊ amiſit ill iuſticiã ⁊ in

nocentiã quã debuerat oibus conſeruare
ſuis poſteris. Hinc eſt ꝙ oꝛiginali iuſticia
ſumus per ipᷣm pꝛiuati ⁊ in eius infectione
ceteri ſunt infecti. CEt ſi obiceretur ꝙ nul

lũ naturale eſt culpabile:ſed coꝛꝛuptio oꝛi
ginalis eſt naturalis: ergo nõ eſt culpabi⸗

lis. Reſpondetur. Qz quoddã eſt nale

quod conſequitur nãm m inſtitutionẽ:et
hoc nullo modo eſt culpabile.Quoddã eſt

naturale quod ↄſeꝗtur nãm ſᷣm coꝛꝛuptio

nẽ ⁊ tale eſt culpabile ⁊ oꝛiginale. Hec aũt
coꝛꝛuptio ad illos tm̃ ſe extendit ꝗ ab adã
deſcendũt per legẽ ꝓpagationis: qm̃ ſi ali

quis homo firet de carne ade pꝛeter legẽ

ꝓpagationis nõ ↄtraheret oꝛiginale pec⸗/

catũ m Anſelmũ liꝰde conceptu virgina
li.? Augiucontra pelagianos. 2 Bonauẽ
turã in ꝛdi.ʒi.in declaratione lr̃e. Scðʒ

dubiũ fuit vtrũ peccatũ diaboli fuit graui

us q; peccatũ homis. C. Adducd teſbon

det Alexãder in ʒ ſumme ꝙ

Nairane
Cpro

Cp rõne liberi arbitrij.
Tꝛorõne generis peccati.

Czorone circuͦſtantie.

Pꝛmo rõne liberi arbitrij. qꝛ lz vterqʒ

diabolus ſcilicet ⁊ homo peccauerit ſuo li
bero arbitrio:tamẽ ob differentiã liberi ar
bitrij magis grauatur in angelo peccatuzʒz
q́ᷓᷓ in hoie.Nã cũ libex arbitriũ vm Aug
⁊ Magẽ m.ꝛ4. di. ſcdᷣi libꝛi ſit ſacultas vo:
luntatis ⁊ rationis diſfert libex arbitrium
angeli a libero arbitrio hois.Ipᷣ qztuzʒ ad
voluntatẽ:quia liberũ arbitriũ homis an

te electionẽ ⁊ poſt ſẽ habet mutabiliter.li ?

berũ arbitriũ angeli ſe habet mutabiliter
ante electionẽ:ſed poſt electionẽ immuta/
biliter. ꝛ tum ad rationẽ qffert liberũ
arbitriũ angeli ⁊ bominis: quna angelus

iudicando errare nõ poteſt homo ſic. Ideo
diabolus peccanit cum magis deliberata
voluntate ⁊ abiqʒ erroꝛe.¶ Secundaraè

tio eſt generis peccati.vterqʒ eni homo et

angelus peccauit per ſuperbiã:ſed differẽ
ter.homo eni appetijt ſcientiã dei:ſed dia/
bolus oĩpotentiam. Oipotentia vo dei nõ
eſt cõmunicabilis creature.Qꝛ ergo ſum/

ma inoꝛdinatio eſt appetere illud ad quod
nullo modo creatura eſt oꝛdinata. Homo
aũt erat oꝛdinatꝰ ad ſciam quã appetebat

Ideo peccat demonis grauiꝰfuit qᷓ; pec⸗

catũ homis. ¶Tertia ratio dicitur circũſtã

tie. In adam eni fuit aliqua ignoꝛantia qꝛ

peccatũ quod erat moꝛtale credidit venia

le ᷣm Aug. AUnde nõ tantũ credidit pec
care qᷓ;tum peccauit. Angelus aũt nõ ha
buit ignoꝛantiã in peccando. Item homo
habuit ppoſitum penitendi ? petendi ve/

niã de peccato qd credebat veniale. Ange
lus aũt nõ:a ppter hoc peccauit in ſm fã

ctũ homo vo nõ.¶Tertiũ dubiũ fuit vtrũ

grauius peccauit vir qᷓ; mulier. Ad quod

ita dicit Gonauẽtura ꝙ grauitas iſta põt
tripliciter conſiderari.
¶bᷣ reſpectu ingratitudinis.
ꝛoreſpectu libidinis.
¶ʒreſbectu coꝛꝛuptionis.
Pꝛimo reſpectu ingratitudis grauius
peccauit vir:qꝛ copioſioꝛa dona ſuſcepit.
Scdᷣo reſpectu libidinis grauius pecca
uit mulier:qꝛ cũ magis ipꝛoba voluntate.

¶ Tertio reſpectu coꝛꝛuptionis.a tũc diſti

guendũ qꝛ aliquid dicitur coꝛꝛumpere du
pliciter. Aut per modũ cauſe. Ant per mo
dũ occaſionis. Si pꝛimomodo ſic:qꝛ pec/⸗

catũ viri fuit cauſa tranſfuſionis in poſte/⸗

ros:⁊ ita coꝛꝛupit ſe ⁊ alios maioꝛ ſecuta ẽ

ex peccato viri coꝛꝛuptio ⁊ ideo eius culpa

fuit grauioꝛ. Si per modũ occaſiõis ſic:qꝛ

peccatũ mulieris fuit occaſio peccati viri:⁊
ita per conſequens oiuz alioꝝ. Hoc modo

mulier põt dici ceteros coꝛꝛupiſſe non ſolũ
poſteros ſed etiam virum ſuũ: vnde nõ ſo
lũ peccauit in ſe ſed etia in ꝓximum.Ideo

—

qᷓ;tum ad hoc peccatũ eius fuit grauiꝰ q̃ᷓ;

peccatũ viri. .
CAQ huganu genus ↄgrue reparatũ é

per vià ſati actionis que cũ nõ ſoꝛet poſſi

bilis nec hoi nec angelo facta eſt per xpᷣm
deu 2 hoiem. Caß.3.

) m myſtenatemplandd be la

3 di. 20. ꝙ humanum genus ongrue re⸗/

pfu humane nature dicitur ipoſſibilitatis.

Impoſſibile quidẽ erat hoi lapſo ſaluari:

niſi interueniente ſatiſfactione facta ꝑ dñʒ
ieſũ xpᷣm. Sed circa hoc tria occurrunt du
bia.¶p uptrũ magis congruũ fuit huma
nũ genus reparan per ſatiſſactionẽ q;ᷓ per
alin modũ. ꝛzmoubiũ vtrũ angelus potu

it ſatiſſacere pꝛo peccato hois lapſi. C 3

ptrũ homo potuit ſatiſſacere pꝛo peccato il
dubiũ dicit Gonauentura in

Ci ratione.
Cð rõne diuine iuſticie.

paratum eſt per viam ſatiſſactionis tripli⸗

ꝛcorõne dinine ſapientie⸗

ʒ3orõne diuine honoꝛificentie.

CPꝛimo ratione diuine iuſticie. Nã illa
via magis cõueniens fuit ad repmatlone
humani generis in qua magis ſeruat᷑ oꝛ⸗

do inſticie:qui magis ſeruat᷑ cũ malũ puni

tur qͥ; cũ relinquitur ipunitũ.Sed cũ pec⸗
catoꝛ reparatur per ſatiſfactionẽ malũ pu
nitur:cũ ſine ſatiſſactione malũ relinꝗtur
ipunitũ.Igit᷑ magis ſeruat᷑ oꝛdo diuine iu
ſticie in reparatione per ſatiſſactionẽ q; ſi⸗
ne ſatiſfactione. Quare ait Anſelmꝰ in liꝰ

