tur. Sicut angeli apparentes abꝛabe viſi
ſũt ab eo ⁊ a tota familia eius:a loth ⁊ a ci
uibus ſodomoꝛum viſi ſũt angeli qui ve⸗
nerũt ſodomam veſpere.Similiter ange⸗
lus qui apparuit thobie ab oibus videba
tur. Ex quo manifeſtum eſt iſta ſic cõtigiſ/⸗
ſẽ ᷣm coꝛpoꝛeam viſionem qua videtur id
quod poſitum eſt extra vidẽtem:vnde ab

omnibus videri poteſt. Tali autem viſiõe

nõ videtur niſi coꝛpus.Cum ergo angeli
neqʒ;ʒ ſint coꝛpoꝛa neq; habeãt coꝛpoꝛa ſi?
bi naturaliter vnita reliquitur ꝙ aſſumãat
aliquando coꝛpoꝛa.Et licet illis non indi/
geãt ꝓpter ſeipſos aſſumũt tamẽ illa pꝛo
pter nos vt familiariter cum hoibus ↄuer
ſãdo demõſtrẽt itelligibilẽ ſocietataz quã
homies expectat cum eis habẽdam in ſi
tura vita. Inſuper ꝙ angeli coꝛpoꝛa aſ⸗
ſumpſerũt in veteri teſtamento fſnit quod
dam fſigurale idicium:ꝙ verbum dei aſſũ
pturum eſſet eoꝛpus humanum.Oẽs eni
apparitiones veteris teſtamẽti ad illaz ap
paritionẽ oꝛdiate fuerũt qua ſilius dei ap
paruit in carne. Notãdũ tñ ꝙ coꝛpus aſ
ſumptũ vnitur angelo nõ quidẽ vt foꝛme
nec ſolũ vtmotoꝛi:ſed ſicut motoꝛi repñta
to per coꝛpus mobile aſſumptũ.Sicut eni
in ſacra ſcriptura pꝛopꝛietates reꝑ itelligi
bilium fub ſilitudinibus reꝝ ſenſibiliũ de
ſeribũtur. Ita coꝛpoꝛa ſoꝛmatur ſic ab an
gelis diuina virtute vtↄgruãt ad repꝛeſẽ
tãdum angeli itelligibiles ꝓpꝛietates. Et
hoc eſt angelũ aſſumere coꝛpus.iEt ſiqs
obſtaret ꝙ angeli nõ aſſumũt coꝛpus de
tra vel aqua qꝛ nõ ſubito diſparerẽt neqʒ
de igne:qꝛ cõburerẽt ea que ↄtingerẽt:nec
ex aere:qꝛ aer iſigurabilis eſt. ergo angeli
coꝛpoꝛa nõ aſſumũt.q Rñdet Tho. ꝙ lʒ
aer in ſua charitate manẽs nõ retineat ſi⸗
gurã neq; coloꝛẽ:tũ qñ ↄdẽſatur ⁊ ſigura/

n ⁊ coloꝛari poteſt ſicut patet in nubibus.
Et ſic angeli aſſumũt coꝛpoꝛa ex aere con
dẽſando ipſum virtute diuina q;tum ne/

ceſſe eſt ad coꝛpoꝛis aſſumẽdi ſoꝛmationẽ
Sed adhucoꝛitur bic difficultas ꝓpter
ea que docẽt ſacri doctoꝛes. Nã coꝛpus aſ
ſumptũ ab angelo videtur quaſi viuum et

opera vite habẽs ⁊ tamẽ nõ eſt viuum nec

m

ſentit. In coꝛpoꝛe ſic aſſumpto angelus vi
detur loqui æ tamẽ nõ eſt ppꝛia locutio il/
la. Similiter comedit ⁊ illa nõ eſt vera co/

meſtio. Igitur in talibus apparitionibus
nõ eſt niſi quedã ſictio ſiue deceptio. ¶ Ad

hec rñdet Tho.vbi.S. ꝙ ſicut nõ eſt cõtra
veritatẽ ꝙ in ſcripturis itelligibilia ſub ſi

guris ſeſibilibus deſcribãtur. Qꝛ hoc njõ⸗
di ad aſtruẽdum ꝓꝙ intelligibilia ſunt ſenſi/

bilia.Sed qꝛ per ſiguras ſenũbiliũ ppꝛie/⸗

tates itelligibiliũ ſm ſimilitudinẽ q;dam
datur itelligi.ita nõ repugnat veritati ſin

ctoꝛum angeloꝝ ꝙ coꝛpoꝛa ab eis aſſi Epra
videã tur homies viuẽtes cũ nõ ſint. Non
enim aſſumũtur niſi vt per ꝓpꝛictates ho

minis ⁊ opeꝑ homis ſpirituales ꝓpꝛieta⸗/
tes angeloꝛuʒ ⁊ eoꝝ ſpualia opera deſignẽ

tur. Qð nõ ita ↄgrue fieret ſi veros homi

nes aſſumerent:quia ppꝛietates eoꝛũ du

cerẽt in ipſos homies nõ in angelos. ¶ Si
militer eſt dicendum ꝙ angeli per oꝛgana
aſſumptoꝝ coꝛpoꝝ nullomodo ſentiũt nec

tamen ſuperflue ſunt ſoꝛmata. Non enim
ad hoc ſunt ſoꝛmata vt per ea ſentiat. Sed

ad hoc vt per huiuſmodi oꝛgana virtutes

ſpuales angeloꝛum denotẽtur. Sicut per

oculũ denotat᷑ virtus cogſcitina angeli et
per alia mẽbꝛa alie eius virtutes: vt docet

Hionyꝰ vltiꝰ.c. celeſtis ierarchie. De locu
tione wo angeli quã facit in coꝛpoꝛe aſſũ⸗
pto vex eſt ꝙ nõ eſt pꝛopꝛie locutio ſẽd ali
quid ſimile locutioni inq; tum angelus in

coꝛpoꝛe fic aſſũpto foꝛmat voces in aere ſi

miles vocibus humanis:q; voces ſoꝛman
tur vt ꝑ illas dei ſecreta ad nf̃as aures per
neniãt. Comeſtio adhuc angeli nõ eſt vera

ſed ſguratiua ſpualis comeſtionis. Mã co

meſtio ĩpoꝛtat ſumptionẽ cibi ↄuertibilis

habés opera vite: apparet oꝛganiʒ atũ ha
bes oculos ⁊ nares ⁊ alia ſenſuũ iſtrumẽ
ta ?7 tame p oꝛgana illa angelus minime

C 20

in Ham comedẽétis. Et q; uis in coꝛpꝰ xpi
poſt reſurrectionẽ cibus nõ ↄuerteretur ſʒ
reſolueretur in pꝛeiacemẽ maãm: tñ xpᷣs ha
bebat coꝛpus talis nature in qð poſſet ci/

bus ↄuerti vnde ſuit vᷣa comeſtio. Sʒ cibꝰ
aſſumptus ab angelo neqʒ ↄuertitur ĩ coꝛ
pus aſſumptũ: neqʒ coꝛpus illud eſt talis

nature vt in illud poſſit alimentũ cõuerti.

MPꝛopterea dixit agelus Thobie.iꝛ.c. Cũ
eſſem vobiſcũ per volũtatẽ dei videbar q/
dem mãducare ⁊ bibere.Sʒ ego cibo ⸗ po

tu iuiſibili vtoꝛ. Fiſt igit᷑ oia ĩ aſfũptis coꝛ
poꝛibus ab angelis nõ ad deceptionẽ ſed

potiꝰad vtilitatẽ nfaʒ: vt ex pdictis patet.

Es deus duxit angelos ex tpe in celo

empireo.

Caßp.21
cudũ myſteriũ de Ang
1

Cc angelis aꝑiẽdũ
d/ ꝓductionis. In qͥ ↄſiderare debe
. mus ꝓductionẽ eoꝝ q; tum ad tria.
qstum ad cauam.
ꝗtum ad tempus.

C 3 tum ad locum.

¶Pꝛimo ↄſiderãda eſt angeloꝝ pductio

q;tum ad cauſam. lbi qritur: an angelus
habeat cauſ ſui eſſe ⁊ ſit creatꝰ a deo. Et
ad hoc rũdet Tho. p par. q. 44. 7. q. Gi. ꝙ
neceſſe eſt dicere ⁊ angelos ⁊ oẽ id qdð pᷣter
deũ eſt a deo eſſe factũ. Si eni aliquid ĩue/

nitur in aliqno per participationẽ neceſſe

eſt ꝙ cauſet in ipſo ab eo cui eſſentialiter
2ↄuenit.Sicut ferꝝ fit ignitũ ab igne. Deꝰ

aut eſt im eſſe per ſe fubſiſtẽs:⁊ eſſe per ſẽ

ſa bſiſtẽs nõ põt eſſe niſi vnũ. Relinqui

ergo ꝙ oia alia a deo nõ ſũt ſuũ eſſe ſʒ par
ticipãt eſſe. Quare cauſàtur ab vno ente

qdᷣ pfeetiſſimũ eſt.Ex hijs dixit Ariſt. in

ꝛomethaphiſice. Id qð eſt maxime ens er
maxime veꝝ eſt caulã ois entis ⁊ ois veri:

ſicut id qdᷣ eſt maxime calidũ eſt cauſa ois

calidi. Algaozʒeles vo ĩ eodẽ loco inꝗt.Ip

ſũ eſſe deo maxime ↄuenit:qm̃ ipſe eſt oꝛ:ꝛ

go ⁊ pꝛincipiũ eſſendi ⁊ qð eſt a quo eſt ge

qd eſt. Qð ↄſirmãs Auicẽna ait. Oẽ eſſe

eſt exuberas ab eius eſſe. Quare ? Plato
in thimeo ſubdidit. Qd nim eſſe in cõpa/⸗
ratione illius eſt non eſſe. Hinc Paulus

ad romanos.xi.c.ſcripſit.Ex ipſo ⁊ per ivʒ3
2⁊ in ipſo ſunt oia. Heceſſe eſt igitur ange⸗
los a deo eſſe creatos. Sed mirãtur qui

—

amnere

nind
anoele:

a
ialqus
herſehpl.
fmque
ſntſor
umſoie
n Ang
hoͤſunt
tonerſe
Jaeoas
bus ken
kopon
berep
ſtätie
dum
eſſe
pertn
galum
lotam
ticoc
gbimmn
geatl.⸗E
oP
Pertenet
hocen
pdnr
Owhüf
46
heepe
maneſt
lefen
ſt heß
funthue
lunumz
ccſeekp⸗
rpuhdon
lüpuin
nuin
ſihindon
Alſtnn
Chnamm.
mmiſti
reönn
Minemn

per
gnemrß
ihobe
oſſerah⸗
SGab
imrica
Haſtnu
cönent.
ic,
lebarg
abote
iptiote
ioni e
poten
encel⸗

Piin
dhe
Imnan

auci⸗
ngelns
deo. t
,0
gter
nidie/
neteſe
Micdlin
ne e
ſſepet
inpet
ſeßhh
nno t
Aiti⸗
ſeens
gis enn
1
tat
eſt ge
Dich
Ps

ncope/

dam ex eo ꝙ de hijs que ſunt a deo creata
agitur geñ. p̃.c.ſed nulla mentio ſit ibi de

angelis:ergo nõ videt᷑ ꝙ ſint creati a deo.
Iterum Ariſto. dicit. 3. methaphiſice: ꝙ

iĩ aliqua ſuba ſit ſema ſine materia ſtatiʒ
per ſeipſã eſt ens ⁊ vnum ⁊ nõ habet cau/⸗

ſam que faciat eã ens ⁊ vnuz. Sed angeli

ſunt ſoꝛme imateriales ergo nõ habẽet cau
ſm fui eſſe. Ad hec reſpodet Tho. pᷣmo
ſᷣm Augiiiꝰ.xi.de ciuitate dei.Qð angeli
nõ ſunt pꝛetermiſſi in illa pꝛima reꝝ crea⸗
tione:ſed ſigniſicantur noie celi vel lucis.
Ideo aũt vel pꝛetermiſſi ſunt vel nomini/
bus rerũ coꝛpoꝛaliũ ſigniſicati: quia moy
ſes populo rudi loquebatur qui nõduʒ ca
pere poterat icoꝛpoꝛeam naturaʒ. De ſub
ſtätijs vo que ſunt ſoꝛme ſubſiſtẽtes dicẽ/

dum ꝓꝙ nõ habẽt cauſam aliã ſꝛmalẽ ſui

eſſe ⁊ ſue vnitatis. Neq; cauſam agẽtem
per trãſmutationem materie de potẽtia in
actum:ſed bene habẽt cauſam ꝓducẽtem

totam ſubſtãtiam que eſt ipſe deus. CSe
cũdo cõſideranda eſt angeloꝛum ꝓductio

quãtum ad tempus. Qñ.i.mnerũt angeli
creati.Et circa hoc tres reperiũtur opinio/
nes.ſſ Pꝛima opinio falla eſt ⁊ heretica.
Hec tenet ꝙ angeli fuerũt ꝓducti ab eter/
no:hoc eni eſſe nõ põt:qm̃ ſic deus creatu
ras/ꝓduxit ꝙ eas ex nihilo fecit:ideſt poſt
qᷓ; nihil fuerãt.Et vt inquit Tho. Pe* parte
q.AS.Cum dicitur aliquid ex nihilo ſieri:
hec pꝛepoſitio ex non deſignat cauſam ma
terialẽ ſẽd oꝛdinem tm:ſicut cuʒ dicitur ex
mane ſit meridies:ideſt poſt mane. Et ſi
obiceretur quia ph̊i dicunt ex nihilo nihil
fit. Reſpõdet Tho.ꝙ ph̊i nõ conſideraue
runt niſi emanationem effectuum particu
larium a cauſis particularibus quas ne/
ceſſe eſt pꝛeſupponere aliquid in ſua actio
ne.Et ſᷣm hoc eſt cõmunis eoꝛum opinio
ex nihilo nihil ſieri.ed hoc locum nõ ha
bet in pꝛima emanatione ab vniuerſali re
rum pꝛincipio.ſ Secũda opinio fuit quo/
rũdam doctoꝛum an:iquoꝛũ ſcilicet ꝙ an
geli fuerunt creati ante omnem mundum
coꝛpoꝛeum. Nam Hieronymus hoc vide
tur aſſerẽ ſuper epiſtola ad titum. Ait eniʒ
ſic.Sex milia nondum noſtri tempoꝛis cõ
plẽtur annoꝛum e quanta tempoꝛa quan

166

taſqʒ ſẽculoꝛum oꝛigines fuifte arbitran/⸗
dum eſt in quibus angeli troni⸗ domina/
nones ceteriq; oꝛdines deo ſeruierũt. Sa
maſcenus etiam dicit in.2. libꝛo. Quidazʒ
dicunt ꝙ ante omnem creationem angeli
geniti ſunt vt theologus dicit Oꝛegoꝛius
ſtilicet nazanzenus.He quo aſſerit Tho.
ꝙ tanta eſt in doctrina eius chꝛiſtiana au
ctoꝛitas vt nullus vnq;; eius dictis calum
niam inferre pꝛeſumpſerit:ſicut nec Atha
naſi documentis: vt Hieronymus dicit.
¶ Zertia opinio alioꝛum que tamen pꝛece

dentem non repꝛobat. Sed quia rationa/

bilioꝛ ſoꝛe videtur:iccirco tenetur cõmuni
ter a doctoꝛibus.ꝙ angeli ſimul cuz crea
tura coꝛpoꝛea ſũt creati. Angeli eniz ſunt
queda pars vniuerſi: quia nõ ↄſtituũt per

ſe vnum vniuerſũ. Sed tam ipſi q́; creatu

ra coꝛpoꝛea in cõſtitutionẽ vnius vniuerſi
cõueniunt qð apparet ex oꝛdine vniꝰ crea
ture ad aliam. Ozdo enim rex ad inuicem
eſt bonuʒ vniuerſi. Nulla aũt pars pfecta
eſt a ſuo toto ſeparata. Nõ ergo eſt pbabi
le vt deus cuius pfecta ſunt opera creatu/

rã angelicã ſeoꝛſum ante alias creaturas

ꝓduxerit.ſ Ex hoc refert dũs PBonauẽtu
ra di.2. fecundi libꝛi. Qdᷣ quatuoꝛ a pꝛinci
pio fuerũt ſimul creata:ſ.angelica natura
celũ empireũ:materia pᷣma:⁊ tps late:illð
accipiẽdo pꝛo qualibet ſucceſſione. NRatio

eſt quia debuerũt in omni genere ren crea

ri taʒ in mẽſuris qᷓ; in ſubſtãtijs. Pꝛimũ
in mẽſuris eſt tempus.Scdm in ſubſtãti⸗

is coꝛpoꝛalibus paſſiuis eſt materia pᷣma

in ſubſtãtis coꝛpoꝛalibus actiuis eſt ce
lum empirenm.ſ Pꝛimũ vo in ſubſtanti

is ſpiritualibus eſt angelica natura. Iccir

co qᷓtuoꝛ hec credũtur ſuiſſe pᷣmo creata.
Tertio ↄſideremus angeloꝝ ꝓduction
atum ad locum vbi.ſ.fuerunt angeli crea
ti. Et ad hoc dicit Strabus ſuper illo ver/
bo. In pꝛincipio creauit deus celuʒ ⁊c.Ce
lum non viſibile ſimamentum hic appel
lat: ſed empireum ideſt igneum quod non
ab ardoꝛe ſed a ſplendoꝛe dicitur: quod
ſtatim factum angelis eſt repletum. Ideo

Thomas vbi ſupꝛa ait. Qdð cum vniuer /

ſum conſtet ex creaturis coꝛpoꝛalibus et

ſpũuũalibus ſic create ſunt ſpuales creature

ꝙ ad creaturam coꝛpoꝛalem aliquè oꝛdi-
nẽ hñt ⁊ toti creature coꝛpoꝛali pꝛeſident:
vnde cõueniens fuit vt angeli in ſupꝛemo

coꝛpoꝛe crearentur tanq; toti nature coꝛ/

poꝛee pꝛeſidentes.ſ Et ſi obiceretur ꝙ an
eli non dependent a coꝛpoꝛe ſm ſuum eſ
e a per conſequens neqʒ ſᷣm ſuum ſieri er
go angeli nõ ſunt creati in loco coꝛpoꝛo.
Meſpondet Tho.ꝙ angeli nõ ſunt creati
in loco coꝛpoꝛeo quaſi dependẽtes a loco
coꝛpoꝛeo ſed vt pꝛedictum eſt in hoc oſten
ditur oꝛdo eoꝛum ad naturam coꝛpoꝛeam
⁊ ꝙ ſua virtute coꝛpoꝛa contingũt.Si hec
omnia que diximus de angeloꝛum pꝛodu
ctione vel ad capiendum difficilia: vel ad
plene intelligendum dura cuiq; viderẽtur
tanto magis excitare nos debent ad extol
lendam totis viribus ſapientiam altiſſimi
dei. Cuius opera tam ſtupenda ſunt ⁊ in⸗
ſcrutabilia vt nullo humano ſenſu percipi
valeant. Pꝛo quibus dicere poſſumus il
lud pſalmiſte. Auam magniſicaſunt ope⸗
ra tua domine:omnia in ſapientia feciſti.
Aniuerſus nãqʒ mũdus iſte ſẽſibilis qua
ſi quidam liber eſt ſcriptus digito dei ⁊ ſin
gule creature quaſi ſigure quedam ſunt:
non humano placito ſed diuinitatis arbi/
trio inſtitute ad manifeſtandam quodam
modo a ſignandam inuiſibilem potentiazʒ
ſlapientiam ⁊ bonitatem diuinam.Inter ce
tera vo ſuoꝛum iſtitutoꝛum mirabilia an
geban condidit.Quoꝛuz aliquos pꝛopter
perbiam in quam eruperunt eternis ad
iudicauit ſupplicijs. Alios vo qui ipſi ſa ⸗
ctoꝛi ſno humilłr adheſerũt plena btitudie
fecit eſſe felices.
¶ Qualjir angeli ad nos mittũtur ꝗ hoĩes
cuſtodiũt neq; dolẽt de malis eoꝛuʒ quos
cuſtodiũt. ¶Cap.ʒN.
Ertium myſterium de angelis ma

E. Aieb dẽ miſſionis. In quo tria
PP

ſũt dubia declarãda.
mytrũ angeli mittatur.

Cmvtrũ hoies ab angelis cuſtodiãtur.
Ez myvtrũ angeli doleât de malis eoꝛũ qͥs
cuſtodiunt.
AVI.Ad pꝛimum dubium ſe offert veritas
ſcripturaruʒ in quibus angelos mitti per
hibetur. Et vt inquit Tho. p parte.q/iiꝛ.

Ille mitti dicitur qui aliquo modo ab alio
pꝛocedit vt incipiat eſſe vbi pꝛius nõ erat
vel vbi pꝛius erat per alium modum Fili

us enizʒ aut ſpiritus ſãctus mitti dẽ vt a pa

tre pꝛocedens per oꝛiginem.Et incipit eſſe
nouo modo ideſt per gratiam vel per na⸗
turam aſſumptam vbi pꝛius erat per diui
nitatis pꝛeſentiam. Dei enim pꝛopꝛiuz eſt
vbiqʒ eſſe quia cum ſit vniuerſale agens
virtus eius attingit omnia entia.Ideo eſt
in omnibus rebus.Nirtus autem angeli
cum ſit particulare agens non attingit to
tum vniuerſum: ſed ſic attingit vnum ꝙ
non attingit aliud.Ideo ita eſt hic ꝙ non
eſt alibi. Cum igitur aliquid eſt fiendum
per aliquem angelum circa aliquam crea
turam coꝛpoꝛeam de nouo applicatur an

gelus illi coꝛpoꝛi ſua virtute ⁊ ſic angelus

de nouo ibi incipit eſſe.Et hoc totuʒ fequi
tur ex imperio diuino.Sed actio quaʒz an
gelus miſſus exercet pꝛocedit a deo: ſicut
a pꝛimo pꝛincipio cuius nutu et auctoꝛita
te angeli operantur ⁊ in deum reducitur ſi

cut in vltimum finem. Et hoc facit rationẽ

miniſtri. Nam miniſter eſt ſicut inſtrumẽ/⸗
tum ⁊ intelligens.Inſtrumentum autem
ab alio mouetur ⁊ eius actio ad aliud oꝛdi
natur. Ideo actiones angeloꝛum miniſte
ria vocantur et ipſum dicunt in miniſteri/
um mitti. Si vo aliquis quereret. Quo
modo angeli mittuntur cum celum empi
reum ſit locus pertinẽs ad dignitatem eo
rum.Si igitur mitterentur ad nos digni⸗
tati eoꝛum aliquid deperiret. ¶ Reſpon /

det Tho.Qõ celum illud pertinet ad di

gnitatem angeli 'm congruentiam quan
dam quia ↄgruum eſt vt ſupꝛemum coꝛ⸗

poꝛum nature que eſt ſupꝛa omnia coꝛpo
ra attribuatur. NHon tamen angelus ali/

Ad dignitatis accipit a celo empireo.IJdeo
quando actu non eſt in illo nihil eius di?⸗
gnitati ſubtrahitur. Sicut nec regi quan⸗
do non actu ſedet in regali ſolio: quod cõ
gruit eius dignitati. Hinc Saluatoꝛ no⸗
ſter loquens de angelis qui mittuntur ad
cuſtodiam hominum dixit. Angeli eoꝛum
ſemper vidẽt faciẽ piis mei qui eſt in celis
vbicũq; itaq; ſint vidẽt eſſẽtiam dei in cu
ius aſpectu cõpletur glia ⁊ btitudo illoꝛũ.

Cbe
nesab⸗
direnmnt
lamend
o Ner
pnaque⸗
ſtodem
plodeg
aumek
ruafuit
adiuto
Tho.
bitriun
ſeanon
aſectn
paſſo
gnitio
literaa
bonuz
candoy
cularias
Pliclter
Cogi
tepꝛor
eſtd
catalal
gligentt
malnnet
tuthomt
unpeo
itecnt
lnlmnq
nesillum
ſtondun
inſcce
Mentrin
Inaiin
mihann

rſe

mendue
un hohu
tmenge
nllorere
1 egen
ionner
Mnyden

coabe
ono en
dun Kl
diptape
nepiteſe
dperna/
Aperdiu
it
le gene
1 Aencs
mangel
ngttn
pnum 9
eg
ſencdum
am ae
Vtur an
ngelus
Kovi
; 4
ſicut
ororſi
ntin
nſoume/
n auten
lindord
1miniſt
niniſten/
re.⸗Ql,
wum enp
innten 4h
os diot
tehn/
et 1dN
iam unn
num N!
mia cone
lus l!
nro en
lius di/
iguan;
uli
toꝛ /
intur
licoun
tincal⸗
deinl
. o

Secundnm dubium fſuit vtrum homi/
nes ab angelis cuſtodiantur. Et lʒ de hoc
dixerim in quadrageſimali noſtro: verun/
tamen aliq̃ erũt hoc loco nouiter diſcurrẽ⸗
da. Iccirco pꝛeſuppoſito 'm veritatem ꝙ;
vnaqueqʒ; anima angelum habeat ſui cu
ſtodem deputatum chꝛiſto duntaxat exce
pto de quo in ſermone de innocentibus di
crum eſt. Pꝛimo ſciendum eſt ꝙ neceſſa
ria ſuit homini cuſtodia angeloꝛum ꝓpter
adiutoꝛiuʒz liberi arbitrij. Nam vt inquit
Tho.pᷣ parte.q.iiʒ.Homo per liberum ar
bitrium poteſt aliqualiter vitare malum:
ſed non ſufficienter: quia infirmatur circa
affectum boni pꝛopter multiplices anime
paſſiones.Similiter etiam vniuerſalis co
gnitio naturalis legis que homini natura
liter adeſt aliqualiter dirigit bominem ad
bonuz ſed non ſufficienter. Quia in appli
cando vniuerſalia pꝛincipia iuris ad parti
cularia opera contingit hominem multi/
pliciter deſicere.vnde dicitur Sapientie.9.
c. Cogitationes moꝛtalium tumide ⁊ incer
te pꝛouidentie noſtre. ¶ Secundo ſciendũ

eſt ꝙ dũ homines pereunt ⁊ in multa pec

cata labuntur non eſt aſcribendum ad ne
gligentiam aliquam angeloꝛum ſed potiꝰ
malitie bominum ünputandum. Mam ſi⸗
cut homines a naturali iſtinctu boni diſce
dunt pꝛopter paſſionem peccati: .ita etiam
diſcedunt ab inſtigatione bonoꝛum ange/
loꝛum que fit inuiſibiliter per hoc ꝙ homi
nes illuminant ad bene agẽdum. ſ Tertio
ſciendum ꝙ ſicut pꝛeſtiti ad damnationeʒ
a infideles ac etiam antichꝛiſtus non pꝛi⸗

nantur interioꝛi auxilio naturalis rõnis.

Ita etiam non pꝛiuantur exterioꝛi auxilio
toti nature humane diuinitus cõceſſo: ſci
licet cuſtodia angeloꝛum per quam⁊ ſi nõ
iuuentur quantum ad hoc ꝙ vitam eter⸗
nam bonis operibus mereantur: iuuãtur
tamen quantum ad hoc: ꝙ ab aliquibus
malis retrahuntur quibus ſibiipſis ⁊ ali
is nocere poſſent. Nam ⁊ ipſi demones ar
centur per bonos angelos ne noceãt quã/
tum volunt. Quarto ſciendum ꝙ offici⸗
um cuſtodie angelice oꝛdinat᷑ quippe ad
illuminationem doctrine ſicut ad vltimuz
2 pꝛincipalem effectum. Mihilominus ſut

167

alij affectꝰ ſcilicet arcere demones ⁊ alia
nocumenta tam coꝛpoꝛalia qᷓ; ſpiritualia
pꝛohibere. ODuinto ſciendum ꝙ circa ho
minum cuſtodiaã inter angelos quandoqʒ
ſolet eſſe pugna ſiue diſcoꝛdia.Naʒ vt ſcri
bitur Hanielis.c.io. Duz ipſẽ oꝛaſſet pꝛo
liberatiõe populi iudaici qui erat in baby
lonia:apparuit ſibi angelus modo mirabi
li vt patet in textu. Dixitqʒ illi inter cetera
MHoli metuere daniel:quia ex die pᷣmo quo
poſuiſti coꝛ tuum ad intelligendum vt te
afligeres in ↄſpectu dei tui exaudita ſuns
verba tua. Et ego veni pꝛopter ſermones
tuos. Pꝛinceps autem regni perſarum re
ſtitit mihi vigiti ⁊ vno diebus. Refert hie
Hieronymus pꝛincipem regni perſaruʒ eſ
ſe angelum qui ſe oppoſuit liberationi po
puli iſraelitici pꝛo quo daniel oꝛabat ga/
bꝛiele pꝛeces eius deo pꝛeſentante. Qui⸗
dam tamen dixerunt ꝙ hec reſiſtentia po
tuit fieri eo ꝙ pꝛinceps aliquis demonum
iudeos in perſidem ductos ad peccatum
induxerat pꝛopter quod pꝛeſtabatur impe
dimentum oꝛationi danielis pꝛo eodeʒ po
pulo depꝛecãtis.q¶ Sed Gꝛegoꝛius in. i7.
moꝛalium libꝛo cõcoꝛdans cum Hierony
mo dicit. ꝙ pꝛinceps regni perſarum bonꝰ
angelus fuit euſtodie illius regni deputa
tus. Ad intelligenduʒ ergo qualit᷑ vnus
angelus alteri reſiſtere dicitur. Notanduzʒ
ſm Tho. vbi.S. ꝙ diuina iudicia circa di /
uerſã regna ⁊ diuerſos homines per ange
los exercentur. In ſuis autem actionibus
ſm diuinam ſententiam regulantur. Con
tingit autem quandoq; ꝙ in diuerſis re⸗
gnis vel in diuerſis hominibus contraria
merita vel demerita inueniuntur vt vnus
alteri ſubdatur aut pꝛeſit. Quid autem ſu
per hoc oꝛdo diuine ſapiẽtie exigat: cogno
ſcere non poſſunt niſi deo reuelante.vnde
neceſſe habent ſuper hijs ſapientiam dei
conſulere. Sic igitur inquantuʒ de contra
rijs meritis 2 ſibi repugnantibus cõſulũt
diuinam voluntatem reſiſtere ſibi inuiceʒ
dicuntur non quia ſint eoꝛuz contrarie vo
luntates cuz in hoc omnes concoꝛdent ꝙ
dei ſentẽtia impleatur. Sed quia ea de qui
bus conſulunt ſunt repugnantia. Cum er
go archangelus cuſtos regni perſarũ pꝛo/

curaret quantum in eo erat ſalutem illo/
rum qui erant in dicto regno videretqʒ ꝙ;
ex cõuerſatione iudeo:um multi de perſis
conuertebantur erat contentus ꝙ; popls
ille in captiuitate perſeueraret. Alter vero
qui pꝛeſidebat populo iudeoꝛum illius po
puli liberationem pꝛocurabat pꝛeceſqʒ da
nielis pꝛeſentabat deo. Omnes tamẽ dei
voluntatem impleri volebant. ¶ Tertiuz
dubium erat vtrum angeli voleant de ma
lis eoꝛum quos cuſtodiunt. Ad quod re/
ſpondet Tho. vbi. S. Qð angeli non dolẽt
nec de peccatis nec de penis hominũ:quo
niam cuʒ ſint perfecte beati doloꝛ in eis eſ
ſe non poteſt. Inſuper vt inquit A uguſti/
nus doloꝛ eſt de hijs que contrariantur vo
luntati.Nihil autem accidit in mundo qð
ſit contrarium voluntati angeloꝛuz ⁊ alio
rum beatoꝛum: quia voluntas eoꝛum to/
taliter inheret oꝛdini diuine iuſticie. Nihil
autem ſit in mundo niſi ꝙ per diuin am iu
ſticiam fit aut permittitur. Et ideo ſimplici
ter loquendo nihil ſit in mundo contra vo
luntatem beatoꝛuz. vt enim philoſophus
dicit in. 3. ethicoꝛum. Illud dicitur ſimplici
ter voluntarium quod aliquis vult in par
ticulari ſᷣm ꝙ agitur: conſideratis ſcilicet
onnibus que circumſtãt q́;uis in vniuer
ſali conſideratum nen eſſet voluntarium.
Sicut nauta non vult abſolute pꝛoiectio/
nem mercium in mani? vniuerſaliter conſi
derando. Sed imminente periculo ſalutis
hoc vult.vnde magis eſt hoc voluntariuz
q; inuoluntarium. Sic ergo angeli pecca
ta ⁊ penas hominum vniuerſaliter 2 abſo
lute loquendo non volunt: volunt tamen
ꝙ circa hoc oꝛdo diuine iuſticie ſeruetur ſʒ
quem quidam penis ſubduntur a peccare
permittuntur. ¶ Sed oꝛitur hic difficultas
ex verbis Phie.c.33. dicentis. Angeli pa/
cis amare flebant. Quam ſoluit Tho. aſſe
rens ꝙ verba illa tripliciter poſſunt intelli
gi. ¶ Enomodo ſ̃m ſenſum litteralem ⁊ ſic
angeli dicuntur nũcij ezechie qui fleuerũt
pꝛopter verba blaſſema rabſacis.¶ Alio
mogo ſm ſenſum allegoꝛicum ſic angeli
pacis ſunt apoſtoli ⁊ alij pꝛedicatoꝛes ui
flent pꝛo peccatis hominum. Tertio bᷣm

ſenſum anagogicu 2 ſic intelliguntur an /

geli beati:locutio tamen ẽ methaphoꝛica

per quam deſignatur ꝙ ipſi volunt in vnri

uerſali hominum ſalutem vtiam eſt pꝛedi
ctum. Ex hijs omnibus depꝛehẽdere poſ
ſumus quanta ſit erga homies dei pietas

gquanta largitas quantare eius clemẽtia

duʒ dignatur per angelos ſuos nos ad pa
triam ſupernam deducere. In qualibʒ eta

te non ceſſant angeli cõmodis noſtris ad

eſſe nunc infeſtiſſimos hoſtes ne nobis no
ceant debellando: nunc ad beneuiuenduzʒ
nos alliciendo:nunc a malis retrahendo:
nunc ab innumeris periculis liberando.

Et tamen nos illis pꝛeſentibus non erube
ſeimus demonum pꝛaua cõſilia turpeſqʒ;
ſuggeſtiones impkere:gerere vitam pecu⸗
dum:ac omni conatu ad regiones tartare

as pꝛopare. O anima ſoꝛdida. & anima

tot ignominioſiſſimis vicus fedata. Aperi
oculos mentis a vide angelum tibi ſemp
aſſiſtentem in quo vis angulo:in quo vis
diuerſoꝛio in quo vis exercitio.Exhibe illi

reuerentiam ⁊ a flagicijs deſine conſnetis

Aſqʒ ad moꝛtem commoꝛabitur tecuz vt
ſic appareat ſi te nolueris coꝛꝛigere ꝙ pa⸗
ter omnium deus iuſtio iudicio impeniten

tes ⁊ obſtinatos a conſoꝛtio ſanctoꝛum et

viſione ſua pꝛiuatos pꝛoicit in ignem eter
num. Curemus igitur demonum abhoꝛꝛe
re conſoꝛtia: atq; angeloꝛum ſocieta tem
omni affectu deſiderare:vt ſic digni efficia
mur gratia chꝛiſti.Qua mediante angelo
rum choꝛis mereamur adiungi in illo ſeli⸗
ci regno:in quo deus viuit per inſinita ſe/⸗
cula ſeculoꝛum Amen. 8ðèJ
Sermo de beatitudine ſanctoꝛũ in quo
conſutatur fatuitas hominum mũdanoꝛũ

ꝗq ui non credunt aliquid de vita futura.

Quinquageſimus ſeptimus.

Erces neſtra
opioſa eſt in celis.verba ſũt
edemptoꝛis noſtri oꝛiginalit᷑
— Mathei. 5. c. Tata eſt quoꝛũ⸗
dam ſtulticia vt arbitrentur nulla eſſe bo⸗/
na pꝛeter ea que in pꝛeſenti vita a piſſſimo
deo vſibus humanis concedũtur. Nil cre
dunt:nil cogitant. NHihil deniqʒ ſperãt de

ſpkurse

uuſt

oinſt

A

S

edeb⸗

hutunt

baand
gentam
ſus dee
Animat
Pꝛopt
Mami
bet iuſtn

(diultia
ſungna
lioheilli
erumab
Sher
fipro

mihio
turdif

ſcenti⸗/

merces
ur Be

1.

pbon
Ninpni
tprei
larper
aietn
cnin
alad
Albzen
ſris ad
hobise
lveni,
end e
cunde⸗
mendbe
pei
npeay/
tanare
nima
Apen
lenp
NS

pnumn

enerce
wrone
ictaem
nicfia
cangeh⸗
jiloſftli/
ntsſe.

ine⸗
ödonorr
Ufurk⸗

dedd
hſens
ce
en

nunad

mhtura eeleſtis regni hereditate. Somnuʒ

putant immo ſictionem et fabulam quic⸗

quid ſᷣm omnem veritatem de ſanctoꝛum

beatitudine pꝛoclamatur.Hij omnem dili
gentiam adhibẽt vt coꝛpoꝛis ſenſibus in
ſuis delectationibus voluptuoſis ſauſſiat
Animam vo virtutibus honeſtiſqʒ moꝛi
bus inſtituere ⁊ negligunt ⁊ contemnunt.
Pꝛopterea equum eſſe cenſui ſi in pꝛeſen
ni ſermone de beatitudine verba fecero.
Mam illam cuncti deſiderare debent: que
merito pꝛeponenda eſt omnibus que ab
homine pꝛecio haberi ſolent.De hac quili
bet iuſtus atqʒ fidelis aſſerit illud Sapiẽ
tie.c.7. Pꝛepoſui illam regnis ⁊ ſedibus
qæ diuitias nihil eſſe dixi in comparatione
illius. Nec comparaui illi lapidem pꝛecio
ſum quoniam omne aurum in compara⸗
tione illius arena eſt exigua ⁊ tanqᷓ;ᷓ lutuʒ
extimabitur argentum in cõſpectu illius.
Super ſalutem ⁊ ſpem dilexi eam ⁊ pꝛopo
ſui pꝛo luce habere illam:quoniam iextin
guibile eſt bonum illius:venerunt autem

mihi omnia bona pariter cum illa. vt igi/

tur diſponamus ea que tractaturi ſumus
oꝛdine debito beatitudiniſqʒ laudes miri
ficentiſſimas complectamur:que copioſa
merces a noſtro ſaluatoꝛe merito nũcupa

tur. Be ipſa tria myſteria pᷣncipalia ꝓponi

mus ↄtemplãda. .
¶ Bmdr beatitudinis deſideriũ.
Cz mnpeatitudis ſubiectum.
s beatitudis obiectum.
E2 beatitudo eſt bonũ qdð cũcti deſide
rare debẽt. ab. pm.
Rumum myſterium contemplan/
dum dicitur beatitudinis deſideri/
Jum. iin quo inducẽda eſt cũctoꝛum
mens vt ad beatitudinem dirigant coꝛdis
affectum illamqʒ viribus totis conentur
adipiſcere. Haʒ ⁊ de hoc ita pulchꝛe loqui
tur Seneca ad lucillum. Ad ſummum in
quit bonum ⁊ pꝛopoſitum totius vite tue
reſpice. Illi enim cõſentire debet quicquid
agimus.Ideo peccamus quia de partibꝰ
vite omnes deliberamus de tota vᷣo nemo
deſiderat. Errant conſilia noſtra quia non
habẽt quo dirigãtur ignoꝛanti quem poꝛ
tum petat:nullus ſuus vẽtus eſt.Hec il⸗

168

ad tria dubia rñdeamus.
pᷣmvtrum homini cõueniat agere pꝛo/
pter finem.
CMmytrũ finis humane vite ſit btitudo.
C vtrum beatitudo ſit bonum deſide/
¶Ad pꝛimum dubium reſpondet ſãctus
Tho.pᷣma ſecũde.q.pᷣꝰ.Qd actiõum que
ab homine aguntur ille ſole pꝛopꝛie dicũ⸗
tur humane que ſunt pꝛopꝛie hominis in
quantum eſt homo. Differt autem homo
ab alijs irrationabilibus ereaturis in hoc
ꝙ eſt dominus ſuoꝛum actuum: quod ſit
per rationem ⁊ volũtatem.Ille itaqʒ actio
nes pꝛopꝛie humane dicuntur que ex vo⸗
luntate deliberata pꝛocedunt.Alie vo nõ
pꝛopꝛie humane ſunt ſicut dum mouet pe
dem wvel fricat barbam alijs intentus ⁊ ſi-
milia:licet ſint hominis iſte actiones ſecũ
de non ſunt pꝛopter ſfinem:ex quibus ho/
mo nec mereri poteſt nec demereri.Sʒ pꝛi
me actiões ad ſinem ſunt dirigende.Inꝗt
nanq; philoſophus in ſecũdo phiſicõꝛuʒ.
Finis eſt pꝛincipium in operabilibus ab
homine.Et in ſecundo ethicoꝛum. Gꝛatia
finis omnes operantur.Et iterum in ſecũ/
do phiſicoꝛum. MHõ ſolum intellectus ſed
natura agit pꝛopter finez. Et in ſecũdo me
thaphiſice.Qui iſinitum ſaciunt auferunt
naturam boni.Cum itaqʒ finis ſit qui mo
uet agẽtem ⁊ licet in executione ſit poſteri
oꝛ tamẽ pꝛioꝛ eſt in intentione agentis et
habet rationem cauſe. Pꝛopterea ad ho
miem ſpectat vt agat pꝛopter fineʒ. C Ad
ſecundum dubium reſpõdet Ricardus in
4.di. 49. Qõ vltimus finis humane vite
eſt beatitudo:vt enim ait Auguſtinus li⸗
bꝛo.S.de ciuita.dei.Finis boni appellatur
quo quiſqʒ cum peruenitur beatus eſt.Et
idem libꝛo.i9.de ciuitate dei. Illud eſt fi⸗
nis boni pꝛopter quod appetenda ſunt co
tera ipſum autem pꝛopter ſeipſum. Et.22⸗
libꝛo de ciuita.dei.Finis inquit noſter eſt
puennire ad illud regnũ cuiꝰnulls finis ẽ.
Et Apoſtols ad romanos.c. Habetis fru
ctũ veſtrũ in ſaãctiſicatiõe:finem vo vitam
eternã. Sed hic oꝛitur difficultas quonid
cum beatitudo ſit iĩ ipſo deo ſi beantudo ẽ

le. Sʒz vt pars iſta lucidioꝛ fiat opus eſt vt

—

ſinis humane vite etiam erit finis omniũ
creaturarum. Mam vt inquit Bionyſius
in libꝛo de diuinis nominibus.Deus con
uertit omnia ad ſeipſum tanq;; ad vltimũ
finem. d quod dicit Tho pᷣᷣꝛc.q.pᷣᷣ. Qdᷣ
ſicut colligitur ex dictis Ariſtotelis ſecun
do ethicoꝝ 2. . methaphiſice ſinis dicitur
dupliciter:ſeilʒ vł eiꝰterminus ⁊ quo ideſt
ſa res in qua ratio boni inuenitur ⁊ vſus
ſiue adeptio illius rei.Sicut ſi dicamus ꝙ
motus coꝛpoꝛis grauis ſinis eſt vel locus
inferioꝛ vt res vel hoc ꝙ eſt eſſe in loco in
ſerioꝛi vt vſus.Et finis auari eſt vel pecu⸗
nia vt res: vel poſſeſſio pecunie vt vſus.
Si ergo loquamur de vltimo ſine homis
quantum ad ipſam rem que eſt finis. Sic
in vltimo fine hominis omnia creata cõue
niunt quia deus eſt vltimus finis homis
omnium aliarum rerum. Si autem lo⸗
gquamur de vltimo fine hominis quantuʒ
daaq cõſecutionem finis:ſic in fine hominis

non communicãs creature irrationabiles
Mam homo ⁊ alie creature rationales con

ſequuntur vltimum finem cognoſcendo 2
amando deum: quod non competit alijs
creaturis que adipiſcuntur vltimum fineʒ

inquantum participant aliquam ſimilitu
dinem dei ſᷣm ꝙ ſunt vel viuunt vel etiam

cognoſcunt ſᷣm inſtinctum nature: lʒ non
per rationem vel intellectum. Ideo Mai
ſter pᷣ di.ſecundi dicit. Fecitdeus creatu⸗
ram rationalem vt ſummum bonum intel
ligeret intelligendo amaret amando poſſi
deret ⁊ poſſidẽdo frueretur. Quare vt Au
guſtinus docet in libꝛo.ð3.q. Non cadit
in aliqua ratione carentia vt beata ſint.

¶ Tertium dubium fuit vtrum beatitudo

ſit bonum deſiderabile.E poſſet quis ar/
guere ꝙ non. Ham nullum bonum inco⸗
gnitum eſt deſiderabile. Hoc patet quia
bonum appꝛehenſum eſt obiectuʒ appeti

tus:vt inquit Ariſtotiles in.3⁰.de anima.

Ideo Auguſtinus libꝛo.io.de tri.c.pꝛimo
ait. Firmiſſime nouimus amari niſi nota
non poſſe. Sed beatitudo eſt bonum inco
gnitum ergo non eſt bonum deſiderabile.
shiloſophi quidem multo ſudoꝛe elabo

rarunt vt de beatitudine ac ſummo bono

cognitionem inuenirent.Et vt Lactanti⸗

us ſcribit in pꝛincipio pꝛimi libꝛi diuinarũ
inſtitutionum. Heqʒ adepti ſunt quod vo
lebant ? operam ſimul atqʒ induſiriaz per
diderũt. Hoc ideo dixit quia vt recitat k
guſtinus libꝛo.i9.de ciuitate dei. Marcus
varro notauit ducentas octoginta octo fal
ſas opiniones de beatitudine quas philo
ſophi ſuo ingenio adinuenerunt.Auguſii
nus etiam in.iʒ.de trinitate aſſerit quoſdã

poſuiſſe beatitudinez i voluptate coꝛpoꝛis

Quoſdam in voluptate animi.Quoſdam
in alijs rebus:puta in diuitis vel honoꝛi⸗
bus ⁊ huiuſmodi. vt etiam ſcribit Ariſto.
in pꝛimo ethicoꝛum.Se hijs adhuc ita lo
quitur Lactantius libꝛo.3.diuinarum in/
ſtitutionum. Epicurus ſummum bonum
in voluptate animi eſſe cenſet.Ariſappus
in voluptate coꝛpoꝛis.Caliphõ ⁊ dinoma
chus cirenayci honeſtateʒ cum voluptate
iunxerunt. Diodoꝛus in pꝛiuatione dolo/⸗
ris ſummum bonuʒ poſuit.Hieronymus
in nõ dolendo. Peripatetici autem in bo
nis animi ⁊ coꝛpoꝛis ⁊ ſoꝛtune. Trilli ſum

mum bonum eſt ſcientia.genonis cuʒ na
tura congruenter viuere.Quoꝛũdam ſtoy

coꝛum virtutem ſequi.Ariſtotiles in ho/
neſtate ac virtute ſummum bonum collo/
cauit. Hec ille.Sed infra de epicuro ita ſe
quitur.Epicuri diſciplina multo celebꝛioꝛ
ſemper fuit qᷓ;ᷓ ceteroꝛum:nõ quia veri ali
quid afferret:ſed quia multos ad popula
re nomen voluptatis inuitat.HNemo enim
non in vicia pꝛonus eſt. Pꝛopterea vt ad
ſe multitudinez contrahat appoſita ſingu
lis quibuſqʒ moꝛibus loquitur. Deſidio/
ſum vetat litteras diſcere. Auarum popu/
lari largitione liberat. Ignauum pꝛohibet
ccedere ad rẽpublicam. NPigrum exerce/
re timidum militare.Conſtat itaqʒ ex hijs
q́; erronea fuerit philoſophoꝛuz mens cir
ca beatitudinem agnoſcendam.Sed pꝛe/

ter illos adhuc ↄfirmare poſſumus ꝙ bea

titudo non eſt cognoſcibilis pervᷣba Pau
li qui pᷣme ad coꝛinthios.c.ꝛ.ait. Oculus
non vidit ⁊ auris nõ audiuit nec in coꝛ ho
minis aſcendit que pꝛeparauit deus hijs
qui diligunt illum. Sed iſta de beatitudi/

ne ſic Paulus locutus eſt.ergo tale bonũ

eſt quod a nobis percipi minime poteſt et
ex conſequenti

con
Parin
lodech
ſntent
ſuntbe
lnizde
tucinen
gus a
lidit.⸗
ſieſcri
bonnn
tertio
vime
diam
tard
tuch
C
C
Got
(
eſege
ienn
lere
Gef
bean
jebe
eyt
Choe
Noli⸗
cömul
diverio
wenbe
Ltſum
Nconis
ancpin
ſatien
nalreſe

e Co
oh
fnpp
heben
wek
Uiis
hane
Neep

ridilingi
ntqvod
frecitat d
Marts
maogof
lnas phio
. Augn
enqvalti
tecorpon
Quoſcan
dlbonori
bit Anſta
hocins
1rumin
nbonom
appuo
dinoma
luptate
edolo/
mus
nindo
Wſom
8cN;
dam ſoo
in bo/
um collo/
nio ua ſ
cclchrin
nrend
opne
enoonn
geanel
Ntaſncn
Decſdo
ngch/
npophe
umcran!
herhi⸗
mensl
Gelyue
199 ben
ba Pan
Oauls
ncor
cus biß
catimi/
ſelebol
potet
ſeguenn

ex conſequenti neqʒ deſiderari.At in con⸗
trarium eſt ſententia Auguſtini qui libꝛo

ro.de ciuitate dei.c.pᷣ.ait.Omnium certa

ſententia eſt ꝗ ratione quoq̃modo vti poſ
ſunt beatos eſſe omnes homies velle. Et
in.iʒ.de trinitatę. Ad appetendum beati/
tudinem natura compellit cui ſumme bo
nus ⁊ immutabile beatus creatoꝛ hoc in/
didit.Et de hoc Ariſtotiles in pᷣ ethicoꝛum

ſic ſcripſit:bene enunciauerunt dicentes:

bonum eſſe quod omnes appetunt. Et in
tertio thopi.Maxime bonum omnes ma
xime appetunt. ¶ Pꝛo amouenda igitur
oĩ ambiguitate: Notandum ex dictis Ri
eardi in.A.di.A9.⁊ Tho.p ⁊c.q..ꝙ beati
tudo põt accipi tripliciter.
Coð in ſno eſſe generali.
Cꝛoin ſuo eſſe ſpeciali.
¶ʒ in ſuo eſſe ſpecialiſſimo.

CPꝛimo poteſt beatitudo accipi in ſuo

eſſe generali iquantũ eſt bonũ qddãà ſufſi
cientiſſimum ⁊ ſic eſt omnibus nota.Qui
libet enim ſcit quid eſt bonum et quid eſt
eſſe ſufficientiſſimũ.Et hoc modo omnes
beatitudinem appetunt. Nam ſic appete⸗
re beatitudinem nihil eſt aliud q;ᷓ appete
re vt volũtas ſatietur quod quilibet vult.

