gloꝛiã incoꝛꝛuptibilis dei in ſimilitudinẽ
imaginis coꝛꝛuptibilis homis? ſerpẽtis
quia ad tantà cecitatẽ deuenerunt:ꝙ ba⸗
bylonij adoꝛauerũt dꝛaconẽ pꝛo deo:⁊ egy
ptij bouẽ ⁊ hircũ:vt dicit Hicoꝰ de lira ſu
per iſto cᷣ. Secũ da idolatrie oꝛigo fuit
hoium extimatio. Hã extim qtes hoies il/
li pꝛeſtantià a excellentiã alioꝝ:illos puta
uerunt deos quibus moꝛtuis diumos de
derunt honoꝛes.¶ De hoc ita ſcripſit Cice
ro in lide nã deoꝝ.Suſcepit aũt vita ho⸗
minũ ↄſuetudoq; cõis:vt bñficijs excellẽ
tes viros in celũ fama ac voluntate tolle
rent.Hinc Caſtoꝛ:hinc NPollux:hinc Eſ⸗
culapius: hinc hercules:hinc lib hᷣ re: que
vᷣba ponunt a lactantio liꝰ pᷣ dim.iſtitu'n.
Qui ſequit cõmemoꝛãs qualr doluerunt
egyptij iſidẽ. Mauri iubam. ¶ Macedo

Pet
liu
bule

lli⸗
4
d
m
ceh
eni
ſus

we⸗

uni N
Inquit
inione
deorz
00 19/
6tine
6 c.
unp
Es
d e
a hi
Uredar/
dicehat⸗

timdne

ansſ
nso:
ante
i ler
comma
4N
aamd
Cru
nunqi
Cuümiil
llifni⸗
1sdieni
ießnn

taH

1

liwone
ins
2 i
ec
lun ſr
Goftit
lal
6su
nib t
U
nbo⸗
celle
lolle
CR
que⸗
un,
Gunt
Neech

nes cabiriʒz. ſ Peni vꝛanũ.¶ Latini fau⸗
nũ. ¶ Sabini vxanctũ.ſ Romani quirinũ.
¶ Athenienſes mineruã.ſ Samij iunonẽ
¶ Paſij venerẽ. Lemnij vulcanus. Haxii
libeꝝ.ſ Belphici apollinem.Et ſequitur
poſt lactãtiꝰillos quos iperiti ⁊ inſipiẽtes
tanq́;ᷓ deos 1 nuůcupãt ⁊ adoꝛãt:nemo eſt

.

tã iconſideratꝰ:qui nõ itelligat fuiſſe moꝛ

tales. Quõ ergo aliꝗs inꝗt dij crediti ſũt.
MNimiꝝ qꝛ reges maximi ac poentiſſimi
merũt ob merita ſuaꝝ virtutũ aut muneꝝ
aut a tiuz reptaꝝ cũ cari fuiſſent hijs qui
bus iperitauert in memoꝛiã ſunt ↄſecra
ti. Qõ ſiqs dubitet res eoꝝ geſtat ⁊ facta
ↄſideret:que vniuerſa tã poete qᷓ; hiſtoꝛici
veteres ꝓdiderũt:h̊ ille. Augꝰ vo lid.ʒ. de
ciui.dei.c.ls.narrat de Romulo quałr ſa
huloſa adu latio phibet ullũ in celo receptũ
Scriptoꝛes eni quidã rey humanaꝝ aiũt
illũ pꝑ ferocitatẽ a ſenatu diſcerptũ ſuboꝛ
natũq; neſcio quẽ inliũ pculũ qui euʒz ſibi
apparuiſſe diceret eũqʒ per ſe ppło man.
daſſe romano vt inter numia coleret eoqʒ
modo ppłiim qui cõtra ſenarũ itumeſcere
ceperat repꝛeſſũ atqʒ ſedatũ. ¶ Acciderat
enĩ ⁊ ſolis defectio quã certa ròne ſui cur/
ſus effectã iperita neſciens muliitudo me
ritis romuli tribuebat. Quaſi vo ſi luctꝰ
ille ſolis fniſſet: magis ideo credi deberet
occiſus ipſũꝗʒ ſcelus auerſione etiã diur/
ni lumis indicatũ. Sicut re vera factũ eſt
cũ dñs cruciſixus eſt crudelitate ac ĩpieta
te indeox. Qud ſolis obſcurationt᷑ nõ ex
canonico ſydeꝝ curſu ſatis oſtendit tüc
paſcha erat iudeoꝛum. Mã plena lunna pa
ſche ſolẽmtas agit᷑. Regularis aũt ſolis
defrctio nõ niſi lune fine contingit. Satis
⁊ Cicero libꝛis de repuꝰ? illã inter deos ro
muli receptionem putatam magis ſigniſi
cat eſſe qᷓᷓ ſactã.ſ Idẽ dicit Cicero in inue
ctiuis. Et in dialogo ad hoꝛtenſiũ romu

lum aſſerit interẽptũ. Tertia oꝛigo ido
latrie fuit affecius inoꝛdinatio: vt eni dici

tur Sapie.IA.c. Acerbo luctu dolẽs pater

cito rapti filij fecit imaginẽ ⁊ llũ qui tanq̃;

homo moꝛtuus fuerat tanq; deũ colere ce

pit. Et lz in quadã cronica legeri ꝓ nem

bꝛoth qui ediſicauit turrim babel poſt cõ
ſuſionẽ linguaruz tranſiens ad perſas do

46

cuit illos colere ignẽ. Tamè quo ad ſtatua

rũ cultũ quidã dicunt Hinus fuerit pꝛt

mus inuentoꝛ. Hic ſᷣm iuſtinũ fuit ſiliꝰ be
li aſſirioꝝ regis:qui belus dũ rex erat ba⸗
biloms intrauit aſſiridã ſed paꝝ obtinuit in
ea.Quo moꝛtuo ninus ulam totd occupa
uit regnauitqʒ annis quinquaginta duo⸗
bus.Et vt reſert Augꝰliꝰ.ic.de ciui.dei.c.
17. belus regnauerat annis ſexagita ꝗnq;
Et qñ ninus habebat in regno quadra⸗
gintatres annos natus eſt abꝛahã.ſ. poſt
diluuiuzʒ exactis annis mille ſeptuaginta

duobꝰ: vt ponit Augꝰliꝰ p̃fato.c.io. ¶ An

no vo ante conditã romã Mρπ△ dnucenteſi⸗
mo.ſſ Moꝛtuo itaqʒ belo ninus in ſolatiũ
doloꝛis fieri fecit imaginẽ᷑ patris cui tanta
exhibebat reuerentiã vt ꝓpinde homies re
gionis illi diuinos darent honoꝛes. Cuiꝰ
exemplo alij ceperunt caris ſuis moꝛtu⸗
is imagines dedicare:qdᷣ cernentes demo
nes ceperunt in imaginibus illis dare re/
ſponſa. Inde poſtea quidà per artẽ quãdã

nefariã fabꝛicabãt imagines: que virtute

demonũ habebant aliquos effecius.ſ.da

re reſponſa ⁊ remedia ſanitatũ:pꝛopterqd

putabant homies aliquid deitatis eſſe in
ipſis:⁊ hec fuit opinio hermetis termegi⸗
ſti vt ponit Augꝰ.S.de ciui.dei.De ima⸗
ginibus vo xpᷣi ⁊ beate virginis ac ſancto
ruzʒ ſuo loco dicemus. C conſideremus
de idolatria dilatationẽ vſqʒ ad pꝛedica/⸗
tionẽ aploꝝ adeo hec pernicies iualuit ꝙ
pene oẽs nationes iuoluit excepta vna gẽ
te populi hebꝛeoꝛũ vt ſcribit Augꝰliꝰ. I.
de ciui.dei.c.i2.Et omiſſis aliss romanos
inſpiciamus:qui tot ſumptuoſa tẽpla dijs
ſuis ſabꝛicauerunt:vt ctiam eoꝛũ reliquie
in ruinis cõtinue videri poſſint. Quid plu
ra vt Ceo papa ſcribit in quodam ſermo/
ne. Cum roma omnibus pene gentibus
dominaretur oium ſeruiebat erroꝛibꝰ. Et
ad tantam inſaniã deuenerunt: vt ſingu⸗
lis quibuſqʒ rebus ſingulos pꝛeponerẽt
deos vt Augꝰrefſert liquinto de ciuitate
dei. c. 21. ¶ Et vt idẽ ait liꝰ.ꝗ.c. Colebant
deam volupiam a voluptate appellatazʒ:
deam libentinam cui nomẽ eſt a libidine:
denm vagitanũ qui infantium vagitibus
pꝛeſidet:d eam cuninam:que cunas eoꝛũ᷑

—

adminiſtrat deã Muſinã que pꝛeeſt ruri.
Ded collatinã que eſt dña coluũ . Deam
valloniã que dicebatur dea valliũ.Et in
c. I2. nomiat dianã deà ſiluarum. Cererezʒ
deã frumentoꝝ. Mineruã deã ingenioꝛũ.
Lucinã deã parturientiuʒ. Numeriã que
doceat numerare. ſ Pꝛopterea liꝰ.2., de ci
uitate dei.c.29. ſic exclamat. idoles ro⸗

mana laudabilis. O ꝓpgenies reguloꝝ ſce

uolaꝝ ſcipionũ fabꝛicioꝝ.i Et infra. NHo⸗
li deos falſos fallaceſq; requirere. Abice
potins atqʒ contẽne in verã emicãs liber
taté. Mõ ſunt du: maligni ſunt ſpus: qui/
bus eterna tua felicitas pena eſt. Mõ tam
iuno troianis a quibus carnalẽ oꝛiginem
ducis arces videtur iuidiſſe romanas: q́;
iſti demones quos adhuc deos putas: oĩ

3
.

generi hoium ſedes inuidẽt ſempiternas:
Hille.poſt pꝛedicationẽ apoſtoloꝝ gentes
per ülos edocte ritus idolatrie reliquerũt:
ita vt hec labes tam per illos q;ᷓ alios mi
niſtros xpᷣi ſequentes penitꝰ ſit deleta. Et
in vꝛbe maxima euãgeliũ xpᷣi reſplenduit
vbi vſq; in pñs chꝛiſtus deus colitur dei
virginis fuius. C Tertio conſideremus
idolatrie grauationẽé.Eſt quidẽ peccatum
grauiſſimũ: vt inꝗt Tho.vbi ſupꝛa. Maz
glo. ſup.IS.c.leuitici.vbi tractatur de im /
inundicia muli eris patiẽtis fluxũ ſangui
nis dicit. Omne peccatũ eſt immandicia
aie:ſed idolatria maximũ.Aſſerit autem
Tho.ꝙ grauitas alicuius peccati põt at/⸗
tendi dupliciter. Vnomõ ex parte ipſius
peti retulit petm idolatrie eſt grauiſi ſimũ.

Sicunt eni in terrena republica grauiſſimũ

videt᷑ ꝙ ꝗs honoꝛẽ regiũ alteri qᷓ; vero re⸗
gi tribuat: qꝛ q; tu ʒ in ipſo eſt totũ oꝛdinẽ
reipu?e peruertit ⁊ confundit.Ita grauiſſi
mũ eſt peccatum cũ quis honoꝛẽ deo de⸗
bitum exhibet creature. (2° poteſt attẽdi
grauitas peccati ex parte peccãtis. Sicut
grauiuo peccat ille qui peccat ſciẽter q̃ʒ ꝗ
peccat ignoꝛanter:ita aliqua peccata poſ/⸗

ſm philoſophum. 8. ethieoꝝ Sed cultus

interioꝛ qui conſiſtit in fide ſpe ⁊ charitate
eſt melioꝛ qᷓ; cultus exterioꝛ:ergo inſideli
tas deſperatio ⁊ odiũ dei que opponuntur
cultui interioꝛi ſunt grauioꝛa peccata qʒ
idolatria que opponit᷑ cultui exterioꝛi.¶2
tanto aliquod peccatum eſt grauius quã
tomagis eſt contra deum. Sed magis eſt
contra deum blaſfemia vel impugnatio ſi
dei q́; idolatria que cultum dei alij exhi /
bet. Ergo grauius peccat blaſfemãs deuzʒ
⁊ fidem eius ipugnãs:q; idolatra.C Ad
pꝛimum reſpondet Tho.ꝙ idolatria pꝛe/

ſupponit interioꝛem inſidelitatem: ad/

dit exterius indebitũ cultũ. Si vo ſit exte
rioꝛ tm̃ idolatria abſqʒ interioꝛi mmfidelita
te additur culpa falſitatis. Ande repꝛo⸗
batur opinio Senece:de quo aſſ. erit Augꝰ
lio. .de ciuita.dei eum tenuiſſe latrie cul /
tum exterioꝛem idolis exhibendum non
tanq; debitum ⁊ per ſe bonum: ſed tanqᷓ;
vulgari conſuetudini conſonum. Et hunc
erroꝛem ſecuti ſunt quidã heretici putan/
tes ꝙ tempoꝛe perſecutionis licent idola
exterius colere fidem in mente ſeruando.
Sed hoc eſt falſum:quia ſicut mendaciuzʒ
pernitioſum eſt ⁊ moꝛtale cuʒ quis verbo
retulit aliꝗd ↄtra veritatẽ fidei. Ita perni
tioſa falſitas eſt cum quis cultũ exterioꝛẽ

deo debitũ exhibet creature.ſ Ideo Augꝰ?

li de vera religione dicit non eſſe religio /
nem a philoſophis querẽdam qui eadem
ſacra recipiebant cum populis ⁊ de ſuoꝛũ
deoꝛum natura ac ſummo bono diuerſas
cõtrariaſqʒ ſententias in ſcholis perſona
bant. ¶ Ob id Lactãtius liꝰ.2. acriter Ci/
ceronem redarguit: qui veritate cognita il
lam nequaq; auſus eſt ſua oꝛatione defẽ/⸗
dere. Cum intellexiſſet inquit Cicero falſa

eſſe qne homines adoꝛarẽt multaqʒ dixiſ
ſet que ad euerſionẽ religionum valerent

ſubdidit illa non eſſe vulgo diſputanda.

Et paulo poſt ita Ciceronem aggreditur.

ſunt eſſe grauioꝛa ꝓpter maioꝛeʒ contem Siquid tibi cicero virtutis eſt experire po 8
ptũ peccâss. Et ſm hoc nihil ꝓhibet gra pulum facere ſapientem. Digna res eſt dun
uius peccare hereticos qui ſcienter coꝛꝛũ vbi omnes eloquentie tue vires execas⸗
punt fidem quã acceperunt: q; idolatri is Mon enim verendum eſt ne in tam bona
rater peccantes. C Sed obiciet aligs con cauſã deſiciat oꝛatio: qui ſepè etiam ma/ i
tra docã. pᷣ quia peſſimũ optimo opponi las copioſe ac ſoꝛtiter defendiſti ·. Sed 8

cdculne
chante
mnii
onumen
ercnnq
nonſ
nins qui
nagiseſt

gnutof.

an hi

misdal;

aCNM

lamapee/
m: 14d
voſitexr
nfidelu
le repto/
nieAg
meall /

vinnon
Ae.

Lwon
ipolan
ent idol
ſuunco⸗

cndaanz

is wbo
unn

crterik

oNag
ſercigo⸗/
Nnicncen

1de ſnol

ocineſis
nier /
Nginil
medeſe/
ceno fll
luchdir
Valerent

Utandn

Yedlitun⸗

erireo

les e
execas⸗
bons
i⸗

nimiruʒ ſocratis carcerem times. Ideoqʒ
patrocinium veritatis ſuſcipere nõ audes
At moꝛtem vt ſapiẽs contemnere debui/
ſti.Et erat multo pulchꝛiꝰ vt ob benedicta
qᷓ; ob maledicta moꝛereris. HNec tibi lau⸗
dis plus philippice afferre potuerunt: q;

diſcuſſus erroꝛ generis humani:⁊ mẽtes

hoĩum ad ſanitatem tua diſputatione re/⸗
uocare:hec ille. Quare inexcuſabiles ſunt
ui dicũt ſe etiã ficte idola coluiſſe.CAd
an vo obiectum dicit Tho.ꝙ idolatria in
cludit magnam blaſfemiam inq;tum deo
fubtrahitur honoꝛ debitus:⁊ fides ab ido
latra opere impugnatur. Qua de re idola
tre cuncti ſuperbia ſua moꝛientur ⁊ nõ vi
uent:dũ oẽs tales de numero dãnatoꝝ fo
re certiſſime conſtat.

CAQð ſaraceni ⁊ quilibet de ſecta Mabu

methi moꝛient moꝛte gehenne: ⁊ de illax
gentium ſeductione: qualiter a xpᷣianis

cũda eſt iſidelitas mahumethano
rum que oꝛtuz habuit in ſaracenis:
de gbus conſideremus tria.
CTp eoꝛum ſeductionem.
C2° ecoꝛum actionem.
C3 eoꝛum euitationem.

CPꝛimo conſideremus ſaracenoꝝ ſedu

ctionẽ. Fuerunt nanq; ipſi ſeducti a mahu
meth ſuſcipiẽtes legem quà vocant alcho
ranum.Circa annos ab incarnatione do

mini ſexcentos quindecim: tenente impe

rium heraclio:qui crucem dñi tranſlatam
de hierlin per Coſdroe gentilem regẽ per
ſaꝝ eo deuicto ⁊ occiſo in hierlim dedaxit:
a in loco pᷣſtino cum magna gloꝛia repoſu
it.Hic heraclius ex deuotiſſimo pᷣncipe la
pfus eſt in hereſim monoſtelllraruzeſ⸗

idumei deſcẽdẽtes ab iſmahele filio abꝛa
he potiꝰ deberẽt dici Agareni qꝛ ab Agar
ancilla Sare deſcenderunt nõ a Sara:vñ
Saracenos ſe dicũt. Ex hijs ergo Jdume

is natus eſt iſte peſſimꝰmahumeth. Qui

pᷣmo pauper fuit ignobilis ⁊ idolatra co/

lens venerẽ pꝛo dea ſicut ⁊ Arabes a alij
illius regionts.ſ AUnde in Alchoꝛano ſuo
ponit deũ ſibi hec verba dixiſſe.Oꝛphanꝰ

du⸗
ctus doctrina piiarche conſtantinopolita
ni qui illum ſentiebat. Hij ſaraceni qui ⸗

47
fuiſti ⁊ ſuſcepi te: In erroꝛe idolatrie diu
mãſiſti⁊ ide eduxi te: Pauper eras ⁊ locu
pletaui te.Et qꝛ illa patria colebat venerẽ:
ſtatuit in lege diem veneris in magnã ſo
lemnitatẽ haberi.Hic cum eſſet callidus:
aſinarius tamen ⁊ ductoꝛ cameloꝝ:cuidã
nobili vidue que pꝛeerat cuidam ꝓuincie
arabie poſt occultam ſoꝛnicationẽ cum ea
adheſit:⁊ tandẽ duxit vxoꝛem.Qui cũ po
tens eſſet ſactus ⁊ diues attentaretqʒ re⸗
gnum Arabie ſubiugare:cũ per violentiã
id nõ valeret perſicere per ſimulatã ſancti
tatem hoc ꝓcurauit ⁊ obtinuit dicẽs ſe ꝓ
phetam a deo miſſum ad coꝛꝛigendas le
ges que nimis dure erant:ſcilicet moyſi ⁊
chꝛiſti. Ande habito ↄſilio ⁊ adiutoꝛio cu
iuſdã iudei peritiſſimi in lege ⁊ cuiuſdaʒ
clerici qui ex eo ꝙ in curia Romana obti
nere non potuit dignitatẽ quaʒ ambiebat
indignatus acceſſit ad partes illas arabie
vt introduceret aliquem erroꝛem ⁊ ſcanda
lum in eccleſia:vel vt alij aſſerũt fuit cum
hijs quidam monachus nomie Sergius
qui expulſus fuerat de monaſterio ſuo:qꝛ
hereticus erat:infectus hereſi neſtoꝛiana.
Qui condiderunt Alchoꝛanũ commiſcen
tes quedam de lege moſaica ⁊ quedaʒ de
lege euangelica:addẽtes multa falſa. Nã
in alchoꝛano ponitur ꝙ moyſes fuit pꝛo/
pheta magnus dñs. Sed xpCGs maximꝰ
ꝓphetaꝝ:cõceptus non virili ſemine:ſed
virtute dei natus de virgine maria:ꝗg mul
ta miracula fecit.ſed non fuit paſſus:⁊ ille
qui fuit paſſus erat quidam ſimilis ſibi.
Ande Mπhumethani negant moꝛtẽ 2 ſe
pulturam xpᷣi.Circunciſionẽ moꝛe iudeon
faciũt:⁊ cum ad oꝛationẽ accedũt frequẽ?:
ter ſe lauant. vnum deũ omnipotentẽ ado
rant:aſſerentes anteq; celum ⁊ terrã crean
ret nomẽ mahumeth in cõſpectu dei aſta
re:⁊ niſ mahumeth futurus eſſet nec celũ
nec terra facta fuiſſe: nec paradiſum eſſe.
ANinum lex pꝛohibet eis bibere:⁊ carnes
poꝛcinas edere: ⁊ ieiunium per menſem
mandat ſeruare:nil per totam diem come
dendo:⁊ per totam noctem com?dendo bi
bendo ⁊ luxuriando. Quatuos: vxoꝛes vt

legitimas cuilibet permittit accipe: ⁊ ess

ad ꝓlacitum repudiare: ⁊ loco repudiate

alia ſumere. Empticias vo eminas ca
ptiuas quot volunt accipidt ad carnaliter
cognoſcendum. Adulter ſm eà legem la/
pidatur. Sibi tamen mahumeth aſſecrit a
deo permiſſum:vt ad alioꝛũ vxoꝛes acce⸗
deret vt generaret ex eis ꝓphetas 1 homi
nes virtutis.Et tot ſunt in ea lege abuſio
nes tot beſtialitates tot imundicie:vt ois
mens bene diſpoſita habeat illas deteſta/
ri. Mꝛomittit autem obſeruantibus eam
paradiſum delitiax:in quo non habebũt
caloꝛem vel frigus vel alias penalitates:
veſtes pulcherrimas:fluuios lacuis mel⸗/
lis:⁊ vini aro matici:inuenculas ſpecioſiſ
ſimas in coniugiũ:⁊ angelos eis ſeruien
tes in vaſis aureis argẽteis. Hon credẽ
tibus vo hijs ⁊ non ſeruãtibus legeʒ:pꝛo
mittit penã infernalem ſine fine. Hec miꝝ
ſi ſecta illa ita dilatata fuit:qꝛ vt dicit Z ho.
mn pncipio libꝛi contra gentiles lex mahu
mecth tota eſt ſᷣm delectationes carnis: ad

uas homines pꝛoni ſunt: vt etiam ponit

Auicena qui metha?᷑cait.Lex nr̃a quazʒ

dedit M.0⁰humeth?:oſtendit diſpoſitionẽ
felicitatis ⁊ miſerie: que ſunt ſᷣm coꝛpus.
¶ Sicut ergo Epicurusoplis gratus fuit:
ſic ⁊ mahumeth.¶ Dicit eni Lactantiꝰliꝰ
3 diuinaꝝ iſtitu. Epicuri diſciplina mul/
to celebꝛioꝛ ſemper ſuit qᷓ; ceteroꝝ:non qꝛ

Veri aliq uid affert:ſed quia multos ad po
pulare nomen voluptatis mnuitat. Nemo
eni non in vicia pꝛonus eſt. Pꝛeterea vt
ad ſe multitudinẽ contrahat: oppoſita ſin
gulis quibuſqʒ moꝛibus loquitur. Deſi⸗
choſum vetat litteras diſcere. Auarũ po⸗
ulari largitione iberat. ꝓgnauum pꝛohi

bet accedere ad rẽpublicâ: pigrum exerce:
re:timidũ militare.H̊ ile. Lex etiam ma/

humeth violẽtia ⁊ armis quo ad multos

introducta eſt ⁊ cõſeruata:atq; nullus au
det contra illã pꝛedicare vel diſputare. Ex
quo lex illa cõtraria omni legi diuine ⁊ hu
mane ac philoſophie nali a diabolo inuen

ta:peccatis hoium exigẽtibus dilatata eſt
totum quaſi per oꝛbem. Se qua ſic vati

cinata eſt Sibilla herietrea. Erit autem be
ſtia hoꝛꝛibilis: ſcilz mahumeth ab oꝛiẽte
veniens:cinꝰrugitus vſqʒ ad gẽtes puni
ccs audietur, Hidemus hàc pꝛopheiiam

cuius effectus etid diebus iſtis ſitis aper

te mõſtratur. NHã immaniſſimi Teucri ma
humethani multas pꝛouincias occupaue
runt.Sicut patet de conſtantinopoli:caſa:
trapeſunda:ſeruia:boſna:grecia:iheſſalia
peloponeſo ⁊ reliqs. Anno vo pꝛeceden
ti ſcilzʒ. M. ccccxxx*. venerunt cum po
tentiſſima claſſi ad regnũ neapolitanuʒ ⁊
ceperunt ciuitatẽ idrontinã. Quã tamen
poſtea recuꝑpauit Alphonſus illuſtriſſimꝰ
dux calabꝛie pᷣmogenitus regis ferdinan
di:qui incredibilia facta peregit vtiqʒ ad/
mirãda in obſidione 1 expugnanone eiꝰ.
BSed pleriqʒ ex tũc aſſerere certitudina
liter voluerunt turcos ituros romã aK eam

debellaturos cum grauiſſimo dãno chꝛi ?

ſtianoꝝ.¶ Et ad hoc moti ſũt mplici rõne.
¶ Pꝛima eſt multiplicatio inigtatũ ⁊ pec
catoꝝ:que deum ad iracundiã concitauit.
Sed hec ratio non cõcludit:cuz ⁊ alijs fla
gellis percuſſerit deus:⁊ in dies percutere
non ceſſat duritiã chꝛiſtianoꝝ.Quare ⁊ ſi
timendũ ſit ne infideles turci nos pſequã
tur nõ tamen ita firmiter aſſerendu.ſ2ra
tio iſtoꝝ eſt influentia ⁊ diſpoſitio planeta
rum:⁊ h̊ ſatis confutata eſt a nobis in pꝛe
cedentibus.ſʒ ratio eſt pꝛenũciatio pꝛo
phetarum. Hã ſᷣm iſtos reperiuntur mul
te pphetie iſta pꝛedicẽtes.Aliquas eſſe re
ferunt ſancte Bꝛigide. Alias abbatis Jꝗo
achi:nõnullas Sibille tiburtine vel hen⸗

ctree. Iſtis nos reſpondemꝰ. ¶ Pꝛimo qꝛ?

multa conſficta ſunt ⁊ falſo ſanctis viris at
tributa: vt ſic ſidem faciant audientibus.
Tꝛ quia multi inuẽti ſunt qui humoꝛibꝰ
melacolicis abundãtes a diabolo poſtea
ſeducti crediderũt ſe ſpiritũ habere ꝓpheti
cum:⁊ multa mendacia ꝓtnulerũt: cõſinxe
rũtq; fatuitates inumeras. Sicut fuit qui
dam frater valentinus de treuiſio. Et aliꝰ
frater bartholomeꝰde ſauona.Et vnꝰfra⸗
ter marianus qui moꝛabatur in ſãcta ma
ria delle gratie neapoli tempoꝛe regis Al
phonſi:quos ego omnes noui ⁊ per ipſos
ꝓphetice pᷣnunciata nõ eueniſſe conſpexi
Sed iſtis dimiſſis narrabo quid actuʒ ſit
annis elapſis.ſ Dũ in ciuitate neapolita
na pꝛedicabaã enãgeliuzʒ xpᷣi: Guperuenit
ibi quidã ſicerdos nouo modo indutuss.

is ine
Leucnin
oceupane
voli:cat
lbeſſalin

precedan

am o
uannz:
nä tamen
uſtnſſim?
ferdinan.
Vniqg,
none e,
ruitndins
ni 1eam
nochii⸗
arone,
epec
ntauit.
lus fig
ee

Wared

aien
noplanen
bis in pte
ulio pꝛo
Ntur mul
ascſſere
Mdans 0

Nbern

Prno
tis ns
dicnubvs,
ſpunoud
ly poſtu
auphbei
in cofnne
fonce.
Ereͦſn
, lun
gis

con

enii
nagas

lacnzſi
eapoli

longa habens barba:⁊a nudis pedibus in
cedens:ſingenſq; ſimulatã auſteritatẽ vi/

te:qui in ſuis pꝛedicationibus affirmabat

tanqᷓ; ꝓpheta ꝙ anno illo certiſſime ſeptẽ
italie ciuitates erant fubmergende:aliaqʒ
de ſtatu eccleſie pꝛediceb at. IJta ꝓꝙniſi ego
me ſibi oppoſiuſſem generaſſet ſcandala
plurima.Quid plura nihil euenit ex hijs
que pꝛedixit:qui pgẽs ſiciliã neſcio q;ob

rem fuærit grauiter vulneratus: a eius ocu

li totaliter ex vulneribus ⁊ percuſſionibꝰ
excecati. ſDe talibus ꝓphetis loquitur
Eʒ echiel.c.iʒ.dicẽs:ve /pphetis inſipienti
bus:qui ſequunt ſpiritũ ſuũ:⁊a nihil vidẽt
loquũtur vana ⁊ docent mendaciũ: dicen

tes ait dñs:cũ dominus nõ miſerit eos.

CXertio aduertendũ eſt ſᷣm ꝙ etiã in ſũ/
ma ſua ponit frater Antoninus archiepᷣs
floꝛentinus vir bonus ⁊ vere ſanctus ac i
ſripturis diuinis eruditiſſimus parte 4
tiꝰ vltimo. Qðò etiã veri ⁊ ſancti pꝛophete
aliqñ aliqua dicunt putantes ſe ꝓphetice

loqui:que poſtea cognouerunt nõ ꝓꝓppheti
co ſʒ ꝓpꝛio ſpiritu dixiſſe:vt ponit Gregꝰ

in moꝛalibus de Nathan /ꝓpheta qui iter

rogatus a Bauid rege ſi deberet templuzʒ

dño conſtruere reſpondit ei vt ꝓphetas:ꝙ
ſaceret vt deo gratũ ⁊ acceptuz. Sed qᷓ;ᷓ ci

tius fuit ſibi a dño renelatũ vt diceret Ha

nid contrariũ. Hõ edificabis inquit tu mi
hi deus domũ:qꝛ multum ſanguinẽ fudi/
ſti. ſ. in bellis:ſed filius tuus vt ſcribit pᷣmi

paralipomenõ. I6. c. Sanctas a deuotiſſi⸗

mas religioſas Pꝛigidã ⁊ Catherinaʒ de
ſenis contẽpoꝛaneas ſatis creditur ſpiritu

Pꝓphetico claruiſſe:multaſq; reuelationes

habniſſe.Et tamẽ vna refert ſibi reuelatũ
beatiſſimã virginẽ in oꝛiginali conceptazʒ
vt Catherina de ſenis. Alia ſine oꝛiginali

Vt Dꝛigida. Et cũ contradictoꝛia ſimul ve
ra eſſe nõ poſſint:opoꝛtet dicere ex ſpiritu

ꝓpꝛio nõ ꝓphetico vnã eaꝝ fuiſſe locutã.
Sed que illa:Minoꝛes aſſerent Catheri/

nam. Pꝛedicatoꝛes Bꝛigidã. Tamẽ nos
deo hecrelinquemus:h̊ archiep̃ᷣs.Si ad
huc iſti pphete inſtarent ꝙ ꝓphetie oĩino
Vvere ſunt αdimplende:poſſumus dicere
ꝙiã ſunt adimplete:qꝛ elapſis tempoꝛi/

bus ſraceni intrauerũt italiã: ⁊ ceperunt

4

Romã ⁊ loca ſacra pphananerũt. Sicut

patet in cronica Mι ‚artiniana. .Sco cõ

ſideremus ſaracenoꝝ 1 mahumethanoꝛũ

omniũqʒ infideliũ actionem. Subitatur
enim de ipſis: vtrum in actionibus ⁊ ope
ribꝰque ſũt de genere bonoꝝ peccẽt. Naʒ
ad romanos.IA.c.ſcribit᷑. Oẽ qð nõ eſt ex
fide petm̃ eſt.Et ibi glo. ois vita inſideliũ
peccatũ eſt.ſ Ex parte vo alia videt᷑ cõtra
riũ.Nã Actuũ.ſo.c.Coꝛnelio exiſtẽti in ĩſi

delitate dietũ fuit:Elyne tue ⁊ oꝛones tue

aſcẽderũt ĩi memoꝛiã in ↄſpectu dñi. ꝗqd
h ita rũdet Tho.22.q.x.ꝙ q; uis opa inſi⸗/
deliũ que ſũt de genere bonoꝝ:vt ieiunia
elyne ⁊ hiꝰnõ ſint eis meritoꝛia:pꝑ inſide
litatẽ que eſt grauiſſimũ pctõꝝ.an qꝛ pec
catũ nõ coꝛꝛũpit totũ bonũ nature ex qͥ in
infidelibꝰremanet lumẽ nãle.Ideo nõ oĩis
actꝰ eoꝝ eſt moꝛtale peccatũ:ſʒ actus ꝓce

dẽs ex ipᷣa iſidelitate: vł etiã relatꝰ ad ipſã

etiã ſi ſit de genere bonoꝝ:puta ſaracenus

ieiunat vt uet legem mahumeth de ieiu
nio mãdantẽ. Judeꝰcelebꝛat ſuas feſtiui⸗/

tates ⁊ hiꝰ. In hujs eſt moꝛtale: ⁊ de hijs
itelligit᷑ glo.allegata ſupiꝰ.q Et eſt Ang.
28. q. 5* S. 2. Sʒz ieiunãdo ob caſtitatẽ buã

da: talia faciẽdo ex dictamine rõnis nãlis
nõ peccat.ſQualr vo h̊ opa virtutes di⸗

cant᷑:adhuc in dubiũ vtit᷑. NMã cũ iſideles

ſint e charitatẽ nõ videt᷑ ꝙ opa que ſunt

de genẽ bonoꝝ ꝑ eos ſcta hie poſſintrõ/
nẽ vtutis.Ingꝗt eniʒ clugꝰ.28. q. p g Ex
hHijs vbi deeſt agnitio et᷑ne ⁊ incõmutabi
lis vitatis falſa virtꝰẽ etiã in optimis mo
ribꝰ.q In ↄtrariũ vo eſt auẽtas ꝓſpi qĩliꝰ
ſniaꝝ ait:Ois virtꝰpᷣter charitatẽ põt eſſe
cõis bonis ⁊ malis.ſ Et Hieroꝰ.28a.q.pᷣꝰ
F. Ex hijs virtutibꝰ romani ꝓmeruerunt
ĩperiũ. ¶ Beclarat hãc pplexitatẽ Tho.pᷣꝰ
E.q q.lx viij.Et. 229. q. xxiiij. ꝙ virtutes mo
rales put ſũt opatiue boni ĩ oꝛdie q;tũ ad
finẽ ꝗ nõ excedit facultatẽ nã ẽ hois pñt

opa humana acꝗri:⁊ ſic acqſite ſine chari
tate eẽ pñt.Sicut fſuerũt in młtis gẽtilibꝰ

⁊ cipue in romanis:vt pʒ i le.maxio.

Tituſliuiꝰeti ĩ ꝓemio ita vixit i laudes
romanoꝝ. Ceteꝝ aut me amoꝛ negocij ſu⸗
ſcepti fallit:aut nulla vnqᷓ; reſpu᷑ nec ma

ioꝛ nec ſcioꝛ:nec bonis exẽplis ditioꝛ fuit:

„

—

nec vnq́ citaté tã fero auaritia luxuriaqʒ
imigrauerũt: nec vbi tatꝰac tãdiu pauꝑta
ti ac parſimonie honos fuerit. Scoõm aüt
ꝙ virtutes ſunt opatiue boni in oꝛdie ad
Vltimum ſinem ſupernaturalem: ſic perſe
cte ⁊ vere habent rationẽ virtutis ⁊ nõ poſ
ſunt humanis actibus acquiri: ſed a deo
infunduntur. Et huiuſmodivirtutes moꝛa
les ſine charitate eſſe non poſſũt. Quare
Gle virtutes infuſe ſunt perfecte: ⁊ ſimpli
citer dicende virtutes:quia bene oꝛdinãt
boiĩiem ad finem vltimũ ſimpliciter. Alie
vo virtutes acquiſite ſunt m quid virtu
tes non aũt ſimpliciter:qꝛ oꝛdinant homi
nem ad aliquem finẽ bonũ particularem:
nõ oꝛdinatũ ad bonuz vniuerſale. C Sciẽ
dũ tamẽ de coꝛnelio ꝙ inſidelis non erat.

Alioquin eius operatio deo nõ fuiſſet a
EkErtia iſidelitas eſt iudeoꝛũ.Dicunt

cgepta:habebat aũt fidem iplicitam nõ dũ
manifeſtata euãgelij veritate: vnde vt ple
ne in fide iſtrueretur miſſus fuit ad eũ pe
trus. ¶Tertio conſideremus ſaracenoꝝ 2

mahumethanoꝝ euitationẽ᷑. Debent chꝛi

ſtiani euitare periculoſa illoꝝ cõſoꝛtia: eti
am aduertant diligenter ne arma aut alia
mercimonia eis deferant: vt enim ſcribit᷑
extra de iudeis ⁊ ſaracenis in.c. Ita qrun
dam. 2 in. c. Ad liberandã terram ſanctã.
Et in extrauaganti Hicolai quarti que ici
pit. Oliz tam in generali. Oẽs qui ſarace
nis arma ferrum ⁊? lignamia deferũt gale
arum. Illi etiam qui galeas eis vendunt
vel naues. Et qui in piraticis ſaracenoꝛũ

nauibus curã vel gubernationẽ exercent:

Aut machinis:aut quibuſdam alijs ipen
dunt eis aliquod conſiliũ auxiliũ in diſpẽ
dium terre ſancte:ſi capiuntur efficiuntur
ſerui: ⁊ oẽs ſunt ipſo facto excõmunicati.
Simili pena pumiuntur deferentes victua
lia ⁊ alia quecũqʒ mercimonia: Et non ſo

lum deferentes:ſed etiam mittẽtes:vel ðe

poꝛtibꝰ extrahẽtes vl ex?̃hi ꝑmittẽtes ⁊ au
rxiliũ vł fauoꝛc pᷣſtantes.Et taliũ abſolutio
reſeruat᷑ pape:pꝛeterq́ᷓ in moꝛtis articlo:
vt patet uextrauagãti clemẽtis qnti que
incipit: Multa.Et colligitur ex ipſo ꝓceſſu
pape annuali qui fit in curia romana. Ae
neti aũt ſuper hoc habẽt licentiã a Mdarti
no quinto qͥztuʒ ad mercimonia 1 victua

lia:n aũt qno ad arma ? lignamina: jn
de non incurrunt pꝛedictam penã.Et ideʒ

de alijs qui haberent ſimilem licentiam.
¶ Nota etiam ꝙ accedens ad ſepulchꝛuzʒ

dñi cauſa deuotionis ſine licentia pape eſt
excõmunicatus:⁊ eius abſolutio pape re.

ſeruatur: vel ſummo penitẽtiario:vt poni
tur in l penitentiarie ſũmi penitentiarij.
Conſiderẽt mercatoꝛes qui hanc ſanctam
conſtitutionẽ tranſgrediuntur qᷓᷓ grauiter
peccant contra deũ contra fidem ciarn
contra eccleſiã ⁊ contra conſciam fuã. Ta
les ergo iſideles mahumethani oẽs peri⸗

bunt pꝛopter ſuperbiam infidelitatis ſue.

CM iudei oẽs xpᷣm negantes moꝛient

in peccatis ſuis:qui tamẽ tolerandi ſunt ⁊

blanditijs ad fidem alliciendi atqʒ cogen

di vt ſuent regulas ab eccleſia oꝛdinatas
a

4

t Naüt iudei pʒ Naymundũ ⁊ hoſtiẽſè

auilegem moſaicã ad lr̃am tenent

ſic dicti a nomie pꝛincipalis tribus.ſ.iude
qui ⁊ pus dicebantur hebꝛei ab heber cu⸗
ius familia cultum dei tenuit ceteris idola

tria ſedatis.ſ Secunduz vo Joſephum ⁊

Augilio.I6.de ciui.dei.c.xi. In diuiſione

linguaꝑ lingua adam qua fuerat oium re

manſit in domo heber:q̃ ante non hebꝛea
ſed humana ſimpliciter dicebatur: vtpote

qua oẽs hoĩes còmuniter vtebant.Judei

etſi itaqʒ ante aduentum xpi erant in vero
dei cultu: a qui ſine peccato moꝛiebant de
ducebantur ad limbum expectantes libe/
rari per xpᷣm: quod ⁊ factũ fuit. ZLamẽ poſt
aduentum eius qꝛ eum recipere noluerũt
oẽs in iudaiſmo decedentes ſũt de nume
ro damnatoꝝ. Simiſſis aũt peccatis eoꝛũ
que fecerunt ante xpᷣi aduentũ ⁊⸗ quotidie

non ceſſant cõmittere: circa fidẽ multipłr

errant.¶ Mꝛimo non credũt ieſum xpᷣum

fuiſſe meſſiam illis ꝓmiſſũ:ſed expectant

venturũ ⁊ pꝛo eo recipient antichꝛiſtum.

deo Joannis quinto ſaluatoꝛ noſter dice

at eis.Ego veni in nomie patris mei: ⁊
non accepiſtis me. Alius veniet in nomie

ſuo ⁊ illum accipietis.ſ ꝛ dicũt ieſum xp̃s
purum hominẽ natum ex mdria a ioſeph

riüuũ trini
●

minden
niiig
licennan.
ſprlchn,
upchec,
oppee
enpont
uimnnin;⸗
lnctam
ögnuin
na
mfi. 11
bisen
tans ſue
noꝛien

untt

g apen
Vinotas

Hicunt
RN

wWen,

Gs. ſaue
hebera
ſcnsidol
ſepbum
diunifone
toium te
nbebꝛes
P
miin .
Nichmtn
nnolbej
mninct
. len t

1denune

Ciscn

ri trinitatis expᷣſſe negãt. ꝗdicũt meſ
ſiã quem expectant reddituꝝ eis libertatẽ
2 terrã ꝓmiſſionis.ſ ꝰ negant purgatoꝛi
um.ſ in thalmud dicũt deum quotidie
flere pꝛo ſeruitutc eoꝝ quia diſperſi ſunt ꝑ
ꝛbem ⁊ in illo multas ponunt matuitates
¶ Be uülo thalmud ſit mẽtio in ſpeculo hi⸗
ſtoꝛiali liꝰ. 26. c. L28. quem libꝛũ Innocen
tius 8 mandauit cõburii Sed qm̃ inter
chꝛiſtianos iudei ↄuiuũt ⁊ hitant tria ſũt

de ipſis dubia declaranda.

pj'n vtrũ iudei ſint tolerandi.
ꝛim vtrũ ſint ad fidẽ muneribꝰ iducẽdi.
Cʒn vrrũ ſint regulis ecchie humiliandi.
WAd pmoubiũn reſpondet Alexan 2 v
lumine ſumme ꝓꝙ indei a xpᷣiamis tolera⸗
ri debent:tum qꝛ ex eoꝝ ſemine natus eſt

xps factus ex ſemine dauid pᷣm carneʒ:

apoſtoli etiã fuerunt iudei:tũ quia in ſcri⸗
pturis veteris teſtamenti qð ipſi ꝓfitẽtur
ꝓhibetur teſtimoniũ de xpᷣo:tum qꝛ in fi ⸗

ne mundi reliquie iſrael ſalue fient:tuzʒ eti

am vt in hoc eluceſcat pietas xpᷣiana que
fidei inimicos non ꝑſequitur: ſed ſuſtinet
patienter. Ideo ex de iudeis.c.Sicut iu/

dei.dicitur ꝙ non ſunt ꝑcutiendi nec vul/

nerandi aut interſiciendi nec eoꝝ bona ſũt

diripienda neq; ſepulchꝛa eoꝝ violanda:

qꝛ nec in hoc reputant᷑ hoſtes vt dicit glo.
in hoc.c. Pꝛopterea quia.ff.de ſepulchꝛo
violato habet.l. Sepulchꝛa.ꝙ ſepulchꝛa
hoſtiũ religioſa non ſunt:a illa infringens

non incidit in edictũ. In feſtiuitatibꝰ vo

ſuis ⁊ cerimonijs atq; ritibus nõ ſunt tur
bãdi.vnde Gꝛegoꝰ.4ꝭ⸗.di.c.Qui ſincera.
ait.Omnes ſeſtiuitates ſuas ſicut hacte⸗
nus ipſi ⁊ patres eoꝝ per longa tpa colen
tes tenuerunt liberã habeant obſeruandi

celebꝛandiqʒ licentiã. Ratio eſt m Zho.
22.q.io. Quia humanũ regimẽ deriuatur

a diuino regimie ⁊ ipᷣm debet imitari.De

us aũt q;uis ſit oipotens ⁊ ſumme bonꝰ:
ꝓmittit tamẽ aliq̃ mala fieri in vniuerſo q̃

bdolaibere poſſet ne ſublatis illis maioꝛa
ona ipedirentur: vel etiam peioꝛa ſeque
rentur mala.Si ergo in regimie humano
illi qui pꝛefunt recte aliqua mala tolerãt
ne aliqua bona ipediantur: vel deterioꝛa
malaꝓueniant.vnde Augꝰ ait. Aufer me

bus occulte baptiz are paruu

49

retfices de rebus humanis turbabis oia
libidinibꝰ. Sic ergo qͥuis inſideles in ſu
is rnitibus peccẽèt tolerari poſſũt:vel ꝓpter
aliquod bonũ quod ex eis ꝓuenit:vel ꝓ/⸗
pter aliquod malum quod vitaf.ſ Ex hoc
aut ꝙ iudei ritus ſuos ſeruant in quibus
olim Pdenisuravatur veritas fidei qᷓ; tene
mus hoc bonũ ꝓuenit ꝙ teſtimoniũ ſidei
noſtre ab hoſtibus habemus:⁊ quaſi in ſi
gura nobis repñtatur quod credimꝰ:ideo
in ſuis ritibus tolerant.ſ Alioꝝ vo inſi⸗
deliũ ritus qui nihil vtilitatis aut vitatis
afferunt non ſunt aliqualiter tolerãdi ni⸗
ſi ſoꝛte ad aliquod malũ vitandũ.ſ.ſcãda
lum vel diſſidiũ:quod poſſet ꝓuenire:vel
impedimentũ ſalutis eoꝝ qui paulatizz ſic
tolerati conuertuntur ad fidem. Pꝛopter
hoc etia hereticoꝝ ⁊ paganoꝝ ritus aliqñ
tolerauit eccleſia:qñ erat magna infideliũ
multitudo.Hec Tho.In ſabbatio etiã ſu

is non debent ad indicia trahi nec ipſi ali⸗

os trahant.¶ Similr in alijs eoꝝ feſtis nõ
debent turbari.C. de iudeis.l.die ſabbato.
CSecundũ dubiũ fuit vtrũ iudei ſint ad
ſidẽ muneribus ? pmiſſionibus iducẽdi⸗
¶ Reſpõdet Maymundus:ꝙ munera nõ
ſunt /ꝓpter fidẽ pollicenda infidelibꝰquaſi
ex pacto:ſed bene poſſunt induci muneri
bus ⁊ blandicijs ad captandã beniuolen
tiã ⁊ excludendũ ab eis timoꝛẽ inopie. Et
ſi iudei ⁊ alij infideles conuertantur ad fi-
dẽ poſſeſſiones ⁊ alia bona mobilia ⁊ im
mobilia eoꝝ non debẽt auferri eis niſi ſint
vſuraria vel de vſuris empta obnoxia re/
ſtitutioni.vſuraria aũt debẽt reſtitui eis a
quibus extoꝛte ſunt vſure vel eoꝝ heredi⸗
bus Qð ſi non inueniũtur poterunt ip̃is
ad fidẽ conuerſis per epᷣm tanqᷓ; pauperi/
bus diſpenſari. Et hoc in totũ vel in parteʒ
ſim qᷓ;titatẽ ipſoꝝx bonoꝝ ⁊ qualitatẽ ↄuer
ſoꝝ plus vel minus indigentiũ.E᷑ de vſu
ris.c.Cũ tu.ſ¶ Si aũt inuitis parentibꝰta/⸗
les baptiʒ ati eſſent videtur ꝙ ſint cogẽdi
ad ſeruandã fidem receptam in baptiſmo
Uilielmus etiã dicit ꝙ non licet nutrici
os iudeoꝝ.
Sed ſi in articulo moꝛtis hoc facerẽt cre⸗
dit ꝙ non peccarẽt. Hotãdũ adhuc ꝙ
ad fidem recipiendam nullus iudeus vel
S

gentilis debet cogi. ¶ Ratio eſt vʒ Tho.
quia credere eſt volũtatis: vnde dicit᷑ di.

A.c.de iudeis. Pꝛecipit ſancta ſynodus

nemini vim inferri ad credendũ:cui enim
vult deus miſeretur: ⁊ quem vult idurat.
Mon ergo inuiti ſunt ſaluãdi:ſed volẽtes.
Sicut homo pꝛopꝛij arbitrij voluntate ſer
penti obediens perijt:ita vocãte ſe gratia
dei ꝗſqʒ credens ꝓpꝛia mentis conuerſio
ne ſaluatur. Siqui tamen iudei baptizati

eſſent infantes vel adulti choacti non cho

actione ſimplici ⁊ abſoluta: ſed conditio/
nali ⁊ ad iudaiſmũ redirent ꝓcedendum
eſt contra eos ſicut contra hereticos vt pa
tet.c. Contra de hereticis liꝰ. 6. CTertiuz
dubiũ fuit vtruzʒ iudei ſint regulis eccleſie
humiliandi.ſ Ad quod rñdeo ꝙ fieri non
põt ſine peccato grauiſſimo: quod hodie
in tota quaſi italia cernimꝰ de iudeis. Hã
ꝓpter pecunias quibus excecant dñoꝝ ⁊
curialiũ oculos tanta libertate fungũtur:
vt ecclie ſtatuta penitus videantur extin/⸗

cta. Pꝛouidit ecclia ſancta dei vt ita tole

rentur iudei ne tamẽ ex hiꝰ tolerantia erũ
pant in ſuperbiã ⁊ in ſua obſtinatiõe gloꝛi
entur. Pꝛopterea pꝛedicande ſunt ⁊ publi
ce diuulgãde regule ſancte quas edidit ec
cleſia de iudeis. ¶ Pꝛima igit᷑ regula eſt
ꝙ iudei nõ poſſunt nouas ſynagogas eri
gere:antiquas vo ꝑmittunt᷑ habere.Et ſi
coꝛꝛuerint de nouo poſſũt illas reedificare
in pᷣſtinum ſtatũ:non tamẽ vt amplioꝛes
ſaciant.Ex᷑ de iudeis.c.Judei.c.Cõſuluit.
¶Secũda regula ꝙ iudei debent habiiu
diſtingui a xp̃ᷣianis.vnde i.c.In nõnullis.
ex de iudeis dicitur. In omni xpᷣianoꝝ pꝛo
uincia iudeoꝛũ ⁊ ſaracenoꝛum habitus in
vtroqʒ ſexu publice a populis diſtinguã/
tur. Ratio eſt quia contingit interdũ ꝙ ꝑ
erro ꝛem xpᷣiani iudeoꝝ ⁊ ſaracenoꝛũ ⁊ iu⸗/
dei ſeu ſaraceni xpᷣianoꝝ mulieribus com
miſcentur. ¶ Tertia regula ꝙ in diebus la
mentationũu ⁊ dñnice paſſionis non debẽt
exire in publicuz nec feneſtras apertas te
nere aut oſtia domus.Ex de iudeis.dicto
r. In nõnulis. 7.c. Qꝛ ſuꝑ hijs. C Quar
ta regula ꝙ nullus indeꝰpoſſit ↄtra chꝛi⸗
ſtianos ferre teſtimoniũ:ſed bene ipſi cogẽ

—

di ſunt accipere chꝛiſtianos in teſtes con/
tra ſe.Ex de teſtibus.c. Judei.Ex quo iu⸗
dei conueniri poſſunt coꝛam iudicibꝰ no
ſtris:ſed non xpᷣiani coꝛam ſenioꝛibus eo
rum.Arbitrũ poſſunt etiã eligere iudeuzʒz:
cuius ſententiã oꝛdinarius iudex exequa
tur.C.de iudeis.l.Judei. Quita regula
ꝙ non debent inter xpᷣianos habere publi

ca officia ne occaſionẽ habedt in xpᷣianos
ſeuiẽdi. A.di.c.Hulla officia.Eti2.q.A⸗
