cere cũ id efflagitant. Aut qñqʒ ex iuidia
nõ recte docent.Doctos eti vilipendunt
vel illis detrahendo vel docẽtes eos fugiẽ
do:videtur eni eis non indigere aliena do
ctrina. Cõtra quos ſaciunt illa que poſita
ſũt in quadrageſimali de penitẽètia in ᷣmo
ne de vᷣbo dei. vbi ſũt pꝛeter auctoꝛitates
exẽpla Salomonis:Hieronymi: Juliani.
Quibus oibus addẽda eſt ſnia Auguſti.
25. q.A.c.Si habes.qui ait.Senex a pue⸗
ro ⁊ epᷣs tot a moꝝa collega necdũ anniclo

2 paratus ſũ edoceri.¶Tertio ↄſiſtit ſupbia
oĩum eruditoxꝝ in dei obliuione dũ ulla q̊

ſciunt nõ cognoſcunt eſſe a deo nec ad dei
honoꝛẽ referũt:ſed ad ꝓpꝛiã pompã ſamã
7 tpale luerũ.Sũt ⁊ alia in huiuſmodi ho

minibus ſuperbie ſigna/ppter qd multos

ex ipſis deuoꝛabit infernus.IJdeo Augꝰvt
ſcribitur in legenda ſua cuʒz pontianus ex
africa veniens narraſſet vitã ⁊ miracula il
lius magni antonij exclamauit inſpiciẽdo
alippium ſociũ ſuũ.Quid patiiur.Quid
audimus.Surgunt indocti ⁊ celũ raꝑiũt.

no⸗

n
mo
lido
eman
untdo
idia
dont
ſugi⸗
nado
oſd
nbwo⸗
itates
iani⸗
pue/
micho
ubis
ila
Addei
fmd
di ho
hltos
gyyt

ulail
cido
Onid

NMos cum doetrinis nr̃is in infernũ demer

gimur.Abſtineant ergo viri docti ab am/

bitione:a vanaglia:a iactantia:ab arrogã

tia:⁊ alijs vicjs:vt humilitate concurrẽte
mereant ſulgere ſicut ſtelle i ppetuas eter/
nitates in regno beatoꝝ cũ dno ieſu xpᷣo:

cui eſt honoꝛ ⁊ gloꝛia in ſẽecula ſeculoꝛum

Amen.
CYeria ꝗ ꝛchebdomade.De ſupbia cu⸗
rioſoꝝ que in tnplici curioſitate pcapue ↄſi
ſtit. Sermo vndecimus.

Eneratio ma

la a adultera ſignũ qrit. verba
ſut redẽptoꝛis noſtii oꝛiginałr
Mathei.iꝛ.c.⁊ in euang bodierno. Auer
terunt coꝛ ſuũ ſcribe ⁊ phaniſei a luce vᷣita
tis quã xpᷣs v bo docebat pariter ⁊ exẽplo
qm̃ ſupbia iuaſerat ⁊ deuicerat illos Ideo
curioſi effecti petebãt a xpᷣo ſignuʒ videre.
Quia vo curioſitas ex ſuꝑbia ꝓuenit:ho
die de illa erit dicendũ. Pot aũt quis cu⸗
rioſus fieri:aut qꝛ male ac ſuꝑbe vtit᷑ actu
intellectus q;tum ad ſcientia:aut qꝛ veri⸗
tatẽ ſpernit du narratur:⁊ ꝓditur ſine elo/
quẽtia: aut qꝛ oculos coꝛpoꝛis dirigit ad

vana ſpectacula. Pꝛopterea vt ꝗqlibet ſibi

caueat ne cũ iudeis a xpᷣo accuſetur adult᷑
⁊ malus.Diſtiguemꝰin pñti ſᷣmone tnpli
cẽ curioſitatẽ expꝛobꝛandi.
Poĩ cognitionis.
Cꝛalocutionis.
C3 viſionts.

¶Be cunioſitate eoꝝ qui ob ſupꝑbiã q̃rũt

ſcire aut a quo nõ decet aut id qð ſciri nõ

debet aut nõ ad debitũ ſint᷑. Cap.pᷣn.

‚Niuma cunioſitas di cognitionis.
E Pꝛo q̃ ſciendũ ſᷣm Tho.22.q.ib.

ꝙ cognitio veritatis cuiuſcunqʒ de

ſe bona eſt:⁊ ad hanc inclinat natura iux/

ta ulud Ariſt.pᷣ metha?᷑. Oẽs hoies natu
ra ſcire deſiderãt.⁊ de hoc Cicero in p de of
ficijs inqt. Oẽs ducimur ⁊ trabimur ad
cognitionis ⁊ ſcie cupiditatẽ in qua excelle
re pulchꝝ putamus.Et in hoc ↄſiſtit perfe
ctio hois vt intellectus eius de potẽtia re/
ducat᷑ in ætũ qð fit ꝑ cognitionẽ vitatis.
Tñ Dioꝰ..de diuis noibus ait.Bonũ

aĩe humane eſtᷣm rõnẽ᷑ eſſe euius pfectio
in cognitione vitatis ↄſiſtit. Tñ ꝑ accidẽs

cognitio vitatis põt eẽ mala reſpectu appe
tit 5

tit?ioꝛdinati ſtudij idebiti ſiue abuſus ta
lis cognitionis.Q& neri pot tripliciter.
p ex parte uliꝰa qͥ ꝗs qrit vitatẽ cogſcẽ.
ex parte rei quazʒ ꝗs querit cogſcere.
¶ex parte ſinis qre qrit vitatẽ cogſcere
CPꝛimo inoꝛdinat᷑ homo cũ qrit adiſce
re ab illo a quo nõ debet ſicut cũ perquire
ret cognoſcere ſutura que ſunt in dei volũ
tate aut aliq̃ occulta a demonibꝰ vel ab il
lis qui demonuʒ vtunt᷑ familiaritate atqʒ
cõſoꝛtio.Qdð ꝓhibetur.26.q..c.Sigꝗs.c.
Qui diuinatiões.c.Nõ liceat. De ꝗbꝰaꝑ
tius dicemꝰin ſẽntibus.¶ Sʒ h̊ loco ple
riqʒ dubitãt vtrũ demones poſſint docere
hoies.Et arguit᷑ ꝙ nõ.ſpᷣ qꝛ ingt Ambꝛ.
in glo.ſuꝑ illo vᷣbo pᷣ ad coꝛinth.iꝛ.c. Ne
mo põt dicere dñs ieſus niſi in ſpᷣu ſancto.
Oẽ vex a qͥcunqʒ dicat᷑ a ſpu ſcõ eſt. Sʒ de
mones ſüt ſine ſpu ſcõ ergo nõ poſſunt ali
quã vitatẽ docere.ſꝛ obicit᷑ qꝛ docere pꝛo
pꝛiũ eſt dei.vñ Sapie pᷣ.c.di. Ois ſapia a
dno deo eſt. Et. .c. Ipe dedit mihi hoꝝ q
ſũt ſciam verã vt ſciã diſpoſitionẽ oꝛbis tex
raꝝ ⁊ virtutes elemẽtoꝝ.Et pᷣmi Regũ.2.
c.Deus ſcientiaꝝ dñs eſt. Ergo nec demo
nes nec hoies poſſũt aliquẽ docere.CAd
pᷣmrñdet Tho.pᷣꝛc.q.ioꝰ. Qð oẽ veruzʒz a
ſpᷣu ſãcto eſt ſicut ab iſundente naãle lumen
⁊ mouẽte ad intelligendũ ⁊ loquendũ veri
tatẽ.Mõ aũt ſicut inhabitãte per graʒ gra
tũfacientẽ vel ſicut largiẽte aliqd habitua
le donũ nature ſuperadditũ. Et ideo Au
Goretractauit qd dixerat.ſ.ꝙ nullũ rerum
eſſet abſqʒ gra cogſcibile.Jnquit eni ſic in
pᷣ liꝰretractationũ.Hõ appꝛobo qð in oꝛo
ne dixi.Deus qui nõ niſi mundos veꝝ ſci
re voluiſti. Rñderi eni põt multos etiã nõ
mũdos multa ſcire va.ſ Ex qͥ ſegtur Tho.
ꝙ itellectus creatus ad cognitionẽ cuiuſ⸗
cũq; veri idiget auxilio diuino vt itellectꝰ
a deo moueat᷑ ad ſuũ actũ. Nõ aũt indiget
ad cognoſcendã veritatẽ in oibus noua il
luſtratione ſuperaddita nãli eluſtratiõi:ſʒ
in ꝗbuſdã que excedũt nalẽ cognitionem.
Nemones ergo ſũt pᷣuati nãli cognitione
lʒz ſint obtenebꝛati per pꝛiuationẽ luminis

gre.Quare lucidi ſunt lumie ĩtellectualis
nature vt dicit Tho.pᷣ parte.q.dA.artiꝰ pᷣ
in reſponſione ad ꝗntum. . Woſſunt etiä
demones cognoſcere aliq́; veritatẽ ſuper/
excedentẽ illoꝝ naturã per reuelationeʒ a
ſanctis angelis cum quibus ⁊ ſi non cõue
niant ↄ ſoꝛmitate voluntatis:ↄueniunt tñ
ſimilirudine intellectualis nature ſm quã

poſſunt accipere qʒ ab alijs manifeſtatur
Et vt ponit Cho.pᷣparte.q.ioꝰ.articło. A.

Per ſãctos angelos multa de diuinis my
ſterijs reuelantur demonibus cũ diuina iu
ſticia exigit vt per demones aliqua ſiãt vł
ad punitionẽ maloꝝ vel ad exercitationeʒ
bonoꝝ. Sicut in rebus humanis aſſeſſo /
res iudicis renelant toꝛtoꝛibus eius ſentẽ
tiam. Huiuſmodi aut reuelatiões ſi ad an
gelos reuelantes comparentur illumiatio
nes ſunt qui oꝛdinãt eas ad deũ.Ex parte
vo demonũ nõ ſunt illuminationes:quia
eas in den non oꝛdinat:ſed ad executionẽ
ꝓpꝛie iniquitatis.Demones eni ex reue⸗
lationibus hoc modo ſibi factis nõ illumi
nantur. Nec ex hijs que docent homies di
cuntur homies illuminare. Quia illumia
tio/ꝓpꝛie eſt manifeſtatio veritatis vm ꝙ
habet oꝛdinem ad deũ. Peruerſitas autẽ
demonũ hoc habet ꝙ non intendit aliquẽ
oꝛdinare in deũ:ſed magis ab oꝛdine diui
no abducere. C Ad ſcõm wo obiectũ dicẽ
dũ ſᷣm Tho.pᷣ parte.q.iib. Qõð dei eſt pꝛo
ꝛium docere.ſ.pꝛincipaliter qꝛ ipſe dedit
bommt lunien intellectus quo poſſet doce
ri ⁊ ab homine ⁊ ab angelis. Sed ꝗd te
nendũ de arte notoꝛia in qua fiunt quedã
ieiunia oiones cũ quibuſdã obſeruatijs
vanis ad acqꝗrendãà ſciam. ꝗ¶ Rñdet Zho.
22. q.96. eſt illicita: qꝛ vtit qbuſdã ad ſci
entiã acqrendã que nõ hñt m ſe virtuteʒ
cauſandi ſciam ſicut iſpectione quarũdã ſi
guraꝝ a platiõe qrunda isgtoꝝ vboꝝ ⁊ hu
iuſmodi. Scðdᷣo puertit᷑ oꝛdo in adiſccdo
æ in vitate cosgſcenda ex parte rei: quà ꝗs
q̃rit ſcire.Et ſic ſunt curioſi ꝗq magnalia dei
ſubtili iueſtigare querũt ⁊ ſuo igeniolo di
uinoꝝ ſecretbe pfunda penetrare nitũtur.
Quibus Cato ait. Mitte archana dei ce/
lũqʒ ingꝗrere ꝗd ſit. Et ſapiens Eccliaſtici
3.c. Altioꝛa tẽ ne queſieris:⁊ ſoꝛtioꝛa te ne

fueris ꝑſerutatus ⁊ in pluribus opihꝰ eiꝰ
ne fueris curioſus. Et Lactantiꝰlꝰpᷣ diui

nanꝝ iſtitutionũ. Neritas ⁊ archanuz ſũmi

dei qui fecit oia ingenio ac ꝓpꝛijs ſenſibꝰ
non põt cõpꝛehendi.Alioꝗn nihil iter de /⸗
um homiemqʒ diſtaret ſi ↄſlia ⁊ diſpoſitio

nes illius maieſtatis eterne cogitatio aſſe
qret᷑ humana.i Siliter ſunt curioſi qui re
trahũt ſe a ſtudio qð ex neceſſitate ipſis in

cũbit ꝓpter ſtudiũ minus vtile.Sicut ha/
bẽs curã aĩaꝝ neſciẽs q̃ ſpectàt ad ſuũ offi

ciũ ĩſiſtit ſtudio phᷣie vel aſtrologie vł poe/

ſie. Hic Hieroꝰdicebat. .di.c.Sacerdo

tes. Sacerdotes dei omiſſis euãgelijs ⁊ p

phetijs videmus comedias legere amato

ria buccolicoꝝ vſuũ: vᷣba cantare:tenere
virgiliuz in manibus.Et qð in pueris eſt
cauſa neceſſitatis i ſe crunẽ facere volupta

tis.¶ Mꝛoptea ⁊ ipe Hieroꝰab angelo fuit

coꝛꝛeptus ⁊ vberatꝰ eo ꝙ nimis vacabat
ſtudio platonis ⁊ ciceronis ſuauitate dele
ctatus eloquij vt notat᷑. 3.di.c. Legimꝰ.

¶Ex hoc religioſis ⁊ clicis in ſacerdotio vł
dignitate ↄſtitutis ꝓhibet᷑ ſub pena excõ/

municatiois ſtudiũ legũ ⁊ phiſice ideſt me

dicie: vt magis poſſint vacare ſtudio theo
logie ⁊ canonũ.Ex᷑ ne clerici vel monachi.

c. Nõ magnope.c. Supꝑ ſpecula.ſ De ali/

is vo lr̃is ſecularibus an liceat illis vti di
ximus in tractatu de timoꝛe iudicioꝛũ dei.
ↄcludimus aũt nũc cũ Gꝛatiano di.ʒ7.
totũ ꝙ ſi id fiat intẽtione bona licitũ eſt vñ
Tho.22.q.i⁊.in pqõne ad vltiait.Stu

diũ phᷣie ſm ſe licitũ eſt ⁊ laudabile ꝓpter

vitatẽ quã ph̊i pceperunt deo illis reuelã
te.¶ Ad qð facit dictũ Hiero.⁊ Augu.que
poſita ſunt in p illo ſermone de timoꝛe iu/
dicioꝝ dei.Sed qꝛ ph̊i ꝗdã vvitatẽ abutun

tur ad fidei ipugnationẽ: ideo Paulus ad

coloſcẽſes.2.c.ait. Nidete ne ꝗs vos ſedu
cat per phiam ⁊ inaneʒ ſciam ſᷣm traditio

nẽ hoium ⁊ nõ ſm xpᷣm. ¶ Tertio puertit᷑
oꝛdo in adiſcendo ex parte finis. Cũ quis

ſtudet ad vitatẽ ſciendã vt inde ſuperbiat
vel ceteros ſuperet vel per ſas vel neſas pe
cunias acquirat. Dũ tamen aliquis ſuuzʒ
laboꝛẽ in ſtudendo ad deum oꝛdinat.ſ.ad
eius laudem ⁊ pꝛoximi ſalutemolicet pꝛo⸗
pter ſciẽtiam decoꝛani et exaltari ſe credat

oiech
opd
z ſüni
ſenſi⸗
litere
iſpoftd
no aſſe
ſiqoine
bipſisin
icutba/
ſüoff
plpoe/
cerd⸗
164
mato
enere
is
pta
ſit
bat
N
nd.
Wio
ecd/
deſtme
ocheo
nachi.
eali/
Vu d
nüden
digi⸗
ckpn
it
ſwel
g
ſoeng⸗
4don
lnsdd
Pſilr
do
quis
wbiat
s pe⸗
ſunz
tpr
geder

laudandus eſt ⁊ merito attollendus. NHaʒ
noticia artiuzʒ liberaliũ oꝛnamentũ eſt aie
Et vt refert quidã ſapiens. Sicut ſeptẽ pla
nete celũ exoꝛnant ſic ſeptem liberales ar
tes aiam. Sunt autem hee. ¶ Gꝛãmatica.
¶ RNethoꝛica. ſ¶ Gialetica. ꝗ¶ Ariſinetrica.
¶ Heometria. ¶ Muſca.ſſet Aſtrologia.
¶ Septẽ planete ſũt.ꝗ Luna.ſ Mercuriꝰ.
¶ Sol. ¶ Uenꝰ. ¶ Mars. ꝗq Juppit᷑. ¶ 1 Sa
turnus. ο1zãmatica lune comparałt: qm̃
ſicut luna ceteris planetis ẽ terre vicinioꝛ.
Sic grãmatica pꝛima eſt ⁊ vicinioꝛ intelle
ctui rudi ⁊ indocto.¶ Scdõᷣm vo Hugonez
in liꝰ Didaſcalon. Gꝛãmatica eſt ſciẽtia
recte loquendi ⁊ cauendi incõgruitateʒ in
loquẽdo.Et dicitur grãmatica quaſi litte/
ralis ſcientia.¶ Hanc ita cõmendat Quin
tilianus li p̊ de inſtitutione oꝛatoꝛia.Nõ
ſunt ferendi qui artẽ grãmaticã vt tenuezʒ
atqʒ; ieiunã cauillantur que niſi fidelłr fun
damenta iecerit quicꝗd ſtruxeris coꝛꝛuit.
neceſſaria pueris:iocunda ſenibus:dulcis
ſecretoꝝ comes:⁊ q̃ vel ſola omni ſtudioꝛũ
genere plus habet oꝑpis minꝰhabet oſten
tationis. Gꝛãmatice aũt noticiã debent
habere clerici deputati ad diuinũ cultũ ſᷣʒ
Durãdũ in ſumma ſua:vt ſalti ſic litteral
que legunt intelligat. Rꝛopterea extra de
magiſtris.c.Supꝑ ſpecula.⁊.c.Qm̃ ſtatuit
vt in qualibet ecclia cathedrali habeãtur
magiſtri docẽtes grãmaticaz. Sed vt dicit
ibi glo. Nulilus eſt fructus illius ſtatuti et
alioꝝ. ¶ Si vo qd obiciat ꝙ. 32. di. c. Tur
bat. repᷣhenditur epᷣs qui populo grãmati
cã exponebat. Rñdere poſſumus.ꝙ alið

eſt grãmaticã ignoꝛare. Alind illã expone

re pplo. Hã epᷣs non debet igrare gramati
cã.vnde in.c.vltimo de etate ⁊ q̃litate oꝛdi
nandoꝝ.habet᷑ ꝙ epᷣs ignoꝛãs grãmaticã
amonetur ab executiõe pontiſicalis officij
qꝛ vt dicit ibi glo.gnominioſũ eſt epᷣo ab
alijs doceri.vt pᷣ.q.pᷣꝰ.c. Viliſſimus.⁊ in
Auctẽtico de ſanctiſſimis epis g. Bamus.
Et de electione.c.Cũ in cunctis. Sed ille
epᷣs de quo dictũ eſt grãmaticã docebat po
pulũ vł illã exponebat qꝛ ſoꝛte vt dicit glo
ſãa dicebat. Cũ ego dico homo itelligas taʒ

de mare qᷓ de ſemina quia communis ge/

31

neris eſt.ff.de verboꝝ ſigniſicatione.l.Ho
minis appellatiõe.Sed melius dic ꝙ grã
maticã hic appellat ſcientiã auctoꝝ. Reci
tabat eni in eccleſia ſabulas poetarũ ⁊ eas
moraliter exponebat in pꝛedicatione ſua.
hec glo.CSecũda ſcientia eſt rethoꝛica q̃
mercurio comparat᷑:qui deus eloqntie an
tiquitus dicebatur.Hec ſᷣm Jſidoꝛũ liꝰ.2.
ethicoꝝ inuenta eſt a grecis:goꝛgia:ariſto
tile:ermagoꝛa.Et eſt traſlata in latinum a
tullio dicta rethoꝛica grece a copia locutio
nis.¶ Tertia ſcientia eſt dialetica. Et hec
ſoli comparatur:qm̃ ſicut ſol lumie ſuo te
nebꝛas pellit ⁊ nr̃m hemiſperiũ illuminat
ſic dialetica eſt veꝝ a falſo diſcernere faci⸗
ens. Non ꝙ detere ſcientie veꝝ a falſo non
diſcernant. Sed qꝛ hec ſola methodus eſt
atq; via ſcientijs cunctis. Hãc pꝛimitus
parmenides adinuenit quaʒ poſtea plato
pᷣmo grecis dedit ⁊ ariſtotiles ſuis diſcipu
lis ampliauit.¶ Quarta ſciẽtia eſt ariſme
trica.Et hec veneri comparatur: qm̃ ſicut
venus carnalis cõiunctionis influentiam
habet ſic ariſinetrica artẽ de numeris con
iungendis ⁊ ppoꝛtionibus tradit.Ait eni
Iſidoꝰliꝰ.ʒ.ethicoꝑꝝ.Ariſmetrica eſt diſci⸗
plina numeroꝝ. Gꝛeci eni numex richimõ
dicũt. Numeri diſciplinã apud grecos pꝛi
muʒ pictagoꝛas ſcripſit:ac deide diffuſius
a nicomacho diſpoſita:quaz apud latinos
pꝛimus apuleius deinde boecius trãſtule
runt.C Quinta ſcientia eſt geometria. Et
hec ioui comparatur reperta ſᷣm Iſidoꝛuzʒz
ab egyptijs. NHam inundante nilo ⁊ oium
poſſeſſionibus limo obductis initiũ diui⸗
dende terre per lineas 1 menſuras nomen
arti dedit.vnde geometria de terra ⁊ de mẽ
ſura nuncnpata eſt. Terra eni grece ge vo
catur:metra mẽſura. ¶Sexta ſcia eſt muſi
ca que comparat᷑ marti:tum qꝛ a fabꝛo ad

ignẽ ſedente repta eſt:tũ qꝛ inſtrumẽtalis

muſica vt ſũt tube ⁊ alia huiuſmodi hoiĩes
eq̃ſqʒ ad bellũ excitare ſolẽt. Et vt ait Iſi/
doꝛꝰ vbi.S.Muſica eſt peritia modulatio/
nis ſono cantuqʒ ↄſiſtens ⁊ disit᷑ per deri ⸗
uationem a muſis. Muſe aũt appellate a
potumaſo ideſt a querẽdo ꝙ per eas ſicut
antiqui voluerunt vis carminum ⁊ vocis

modulatio quereretur. Mopſes dicit huiꝰ
reptoꝛẽ fuiſſe tubal qui fuit de ſtirpe cain
ante diluuiũ.HGꝛeci pictagoꝛã dicunt huiꝰ
artis inueniſſe pꝛimoꝛdia ex malleoꝝ ſoni
tu ⁊ coꝛdaꝝ extenſione percuſſa. Alij linũ

cthebeum ⁊ zethan ⁊ amphionẽ in muſica

arte pᷣmos claruiſſe ferunt.¶ De hac muſi

ca ita refert Iſidoꝰ concoꝛdas cũ Quinti/v

liano liꝰpᷣ de inſtitutoꝛia oꝛone.ſ Erat apð
antiqͥs tam turpe muſicã neſcire q́;ᷓ lr̃as.
Interponebatur aũt non modo ſacris:ſed
7 oibus ſolẽnibꝰ oibuſq; triſtioꝛibꝰ rebꝰ.
At eni in veneratiõe diuia hymni:ita i nu
ptijs himenei ⁊ in funeribus treni ⁊ lamẽ
ta ad tibias canebantur. In ↄuiuijs wo li⸗
ra vel cithara circũferebatur ⁊ accubanti⸗
bus ſingulis oꝛdinabatur conuiuale genꝰ
canticoꝝ.Itaqʒ ſine muſica nulla diſcipli⸗/
na poteſt eſſe pfecta. Hihil eni ſine ipa.nã
ipſe mundus quadã armonia ſonoꝑꝝ ſer
tur eſſe cõpoſitus:⁊ celũ ipſũ ſub armonie
modulatione reuolui. In pᷣlijs inſup tube
concentus pugnantes accendit:⁊ q;to ve
hementioꝛ fit clãgoꝛ tanto fit ad certamen
aius ſoꝛtioꝛ.Siquidẽ ⁊ remiges cantꝰhoꝛ
tatur ad tolerãdos qſq; laboꝛes. Muſica
aium mulcet ⁊ ſinguloꝝ opeꝝ fatigationeʒ
modulatio vocis ſolatur. Ipſaſq; beſtias
necnõ ⁊ ſerpẽtes volucres atqʒ delphines
ad auditũ ſue modulationis muſica ꝓuo⸗
cat. ¶ Septima ſcientia eſt aſtrologia que
ſaturno comparatur.qm̃ ficut ſaturnus ce
teris planetis eſt altioꝛ ſic ⁊ ſcientia hec de
altioꝛibus q́; cetere ſpeculatur.ſ Scðʒz vᷣo
ſidoꝝ vbi.S. Aſtrologiã ⁊ natinitatis ob
eruantiã chaldei pꝛimũ docuerunt. Gꝛeci
aũt dicũt hanc artẽ ab athlante pꝛius ex⸗
cogitatã. Ideoqʒ dictus eſt ſuſtinuiſſe ce/
lum.ſ Be quo Alugꝰliꝰ.iꝭ.de ciui.dei mul

.

ta refert.c.S.⁊.c.ʒ 9.eiuſdẽ libꝛi dicit. Eo tẽ

poꝛe quo morſes natus eſt fuiſſe reperit
athlas ille magnus aſtrologꝰ pꝛomethei
fr mẽnus auus mercurij maioꝛis.cuiꝰne⸗
pos fuit mercurius termegiſtꝰ. Sũt ⁊ alie
ſciẽtie que hijs adherẽt: vt medicina ⁊ ius
ciuile. Eſt Nciẽtiaꝝ regiã theologia cui ſub
alternat᷑ ius canonicũ quas ad bonũ finẽ
adiſcere laudabile eſt. .
¶Qð curioſi ex ſuꝑbia ſpernunt vitatez

dü ſcribit vel narrat abſqʒ lenocinio boꝝ

.

2 põt eſſe doctrina ſine eloqntia lʒ eloqᷓn

tia cũ doctrina ſit cõmẽdabilis. Cap.2.
H Ccũda cunoſitas dĩ locutionis:que

eſt in illis qui oẽm vᷣitatẽ ⁊ fidei et
bonoꝝ mox ſiue ſcriptã ſiue pꝛedi⸗
catâ contẽénunt du ibi deeſt oꝛnatꝰ ⁊ copia

dicendi. Se quibus dixi in pmone p̃ in tra
ctatu de timoꝛe iudicioꝝ dei.¶ Sʒ hic no⸗
tandũ ꝙ tripliciter qdã de eloqntia dicũt.
CQQäuidã aſſerũt abſqʒ illa nõ vſſe ſtare
doctrinã. CQuidã affirmt eloqᷓntiã eſſe
ſpernẽdã.¶ Quidã vo eloquentiã doctri
ne dicũt aſſociã dã.¶ Pꝛimi ſũut illi de qui
bus Lactãtius ait liꝰ..diuinaꝝ inſtitutio
nũ. Hec in pꝛimis cauſa eſt ⁊c.vt in illo pᷣ
ſermone de timoꝛe iudicioꝝ dei.ſ Sʒ certe
ꝙ tales non bñ ſentiant oſtendimꝰ exẽplo
varronis. Se quo ſic ſcribit Augꝰliꝰ.6. de
ciui.dei.c.ꝛ.Marcus varro tãetſi minꝰſua
uis eſt eloquio doctrina tamen atqʒ ſentẽ
tijs ita refertus eſt vt in oĩ eruditione quã
nos ſecularẽ: illi aũt liberalẽ vocãt ſtudio
ſum reꝝ tantũu iſte doceat q; tum cicero de
lectat.Et ibi ſequitur AugꝰCicero i libꝛis
achademicis varronẽ appellat acutiſſimũ
2 ſine vlla dubitatione doctiſſimum nõ ta

men dicit facundiſſimũ.Et iteꝑ ibidẽ ZRlu⸗

guſtinus. In pꝛimo autem libꝛo cicero cũ

eiuſdẽ varronis litteraria opa pꝛedicaret.

MNos inquit in noſtra vꝛbe pegrinãtes er

ranteſqʒ tanqᷓ; hoſpites tui libꝛi quaſi do

mũ reduxerunt vt poſſemus aliqũ qui et
vbi eſſemus agnoſcere.Zu etatẽ pꝛie.An
deſeriptiones tẽpoꝝ. Zu ſacroꝝ iura.Zu ſa
cerdotum. Zu domeſticã.Z u publicã diſci
plinã. Zu ſedium regionũ locoꝝ.ZTu omni
um diuinaꝝ humanarũqʒ; rerum nomina:
gnã officia cauſas aperuiſti.hec ibi.Quis
igitur varronis doctrinã ſine eloquẽtia de
ſeriptà deſpiciet quã tot laudibus cicero E
ꝓſecutus.Sed Augꝰadhuc in pꝛefato liꝰ
co. 7.ita de varrone ſubdidit. Nir doctiſſi⸗
mus varro tã multa legit vt aliquid ei ſeri
bere vacaſſe miremur tã multa ſcripſit qᷓ;
mlta vix gnena; legere potuiſſe credamꝰ.
Et lʒ ipſe Augꝰſic commendet varronẽ ta
men non appꝛobat omnia ſus ſcripta.vn/
de in.4.c.pꝛetacti libʒi dicit. In hijs que

van
hin
diun
pen
ui

ſe 1
4

iniozbe
Ahcein
2 nin
oms:ave
1 ſda
nepꝛei/
t c
epnm
3bieno
nia dicit⸗
bſſe ſne
nnieſe
i don
lioeqni
ſimno
ilo
N
riplo
16,de
oſa
ſ.
Med
ſudo
cceo de
wilbi⸗

niſtni

um nod
bili/
aco
edtchat.
nites
gn uc
it.,1
, l
li alli
omnni
ſoming:
diQuis
guctude
8 ccent
eßhol
volſſ
nigalſi

varro ſeripſit de rebus humanis ſecutꝰent

hiſtoꝛiã reꝑx geſtaꝝ. Que aũt de hijs quas
diuin as vocant quid niſi opiniones reruʒ
vanaꝑ.ſ Diximus iſta de varrone cuiꝰdo
ctrinã magniſacit cicero que tamẽ ſine elo
quẽtia fuit.Quantomagis nos appꝛoba
re acceptare ac venerari debemus doctri /
nã ſanctoꝝ qui locuti ſunt ſpiritu ſancto in
ſpirati:lʒ non ſemꝑ ſplendeat nitoꝛe eloq̃n

tie. ¶ Secũdi contendunt eloquẽtiã oino
wꝛe dangnandã: contra quos ſunt verba

Quintiliani in illo ſermone pᷣ de timoꝛe iu
dicioꝝ dei.¶Tertij aſſerunt doctrinã elo⸗

quentie qñq; aſſociandã:⁊ cum id faciunt

bono zelo ad honoꝛem dei ⁊ aiax ſalutem
rem vtiqʒ dignã efficiũt.Sicut etiã Augꝰ
docet liꝰ.A.de doctrina xpiana.Iccirco Za

ctantius liꝰpᷣ diuinax inſtitutionũ inquit.

MNunc maioꝛe copia ⁊ facultate dicẽch cau
ſam vitatis poꝛemꝰ:que lʒ poſſit ſine elo
quentia deſendi vt eſt a multis ſepe deſen

ſa. Tamen claritate ac nitoꝛe ſermonis il⸗/

luſtranda ⁊ quodãmodo diſſerenda eſt: vt

potẽtius ⁊ aios ifluat ⁊ vi ſua iſtructa ⁊ lu

ce oꝛonis oꝛnata.

¶Oð curioſi ex ſupbia coꝛpoꝛeos ſenſus

ad vana dirigũt ⁊ illicita beipue in ſpecta

culoꝝ inſpectnone. Laß. zin.

Ertia curioſitas ẽſt viſionis: quam
que conſiſtit in appentu ⁊ ſtudio in
inato cognoſcendi per aliquem ſenſuʒ

exterioꝛem.Et q;uis iſta curioſitas ſenſiti

ua exerceatur per omnes ſenſus tamẽ ex/⸗
pꝛimitur per viſum quia nomine viſus in
telligitur omnis ſenſatio: vnde conſueuit
dici: vide q́; bonum ſonum habet na
a

na ideſt audi: vide q; tum bonũ odoꝛeʒ
bet iſte fſlos ideſt odoꝛa.Et chꝛiſtꝰdixit Lu
ce vltimo. Nidete manus meas ⁊ pedes

meos ideſt palpate.Et pᷣs.ʒ ʒ.ſeribit᷑. Gu/

ſtate ⁊ videte quoniã ſuauis eſt dominus.

Scom itaqʒ Lho.cognitio ſenſitiua oꝛdi⸗

natur ad duo. Anomodo tã in homibus

q; in bꝛutis ad coꝛpoꝛis ſuſtentationeʒ in

quantũ ſcilicet per huiuſmodi cognitionẽ
homines ⁊ iumenta vitãt nociua ⁊ acqui/
runt ſibi næeſſaria ad ſuſtentationem. Si
cut ouis videns lupum ſugit: ⁊ ſic homo

32

4

vigens inimicum. Quod facere nõ poſſet

ſi non videret ⁊ videns cibum ſumit illuʒ.
Aliomodo cognitio ſenſinua ſpecialiter
in homine oꝛdinatur ad cogmtionem pꝛa
cticã vel ſpeculatiuã.videns eni herbà me
dieinalẽ medicus oꝛdinat eam ad medici⸗
nam:videns exercitia alicuiꝰartis quomo
do fiut addiſcit vt 'm ea operetur. Cõſide/
rans per viſum auditum vel per alios ſen
ſus pulchꝛitudinem creaturarũ exurgit in

de in cogninonem creatoꝛis. Quando igi

tur non apponitur ſtudium circa cognoſcẽ

da ſenſibilia pꝛedictis modis ⁊ cauſis: ſci

licet pꝛopter neceſſitatem ſuſtentande na
ture vel pꝛopter ſtudiũ veritatis intelligẽ
de curioſitas eſt. Et q;uis luxuria ⁊ gula
ſint circa tangibilia ⁊ guſtabilia ⁊ ſic etiaʒ
vicium curioſitatis.tamen iita eſt differen
tia:quia luxuria querit delectationem in⸗

oꝛdinatam tactus. Sed curioſitas querit

delectationem inoꝛdinatam cognitionis:
habetur per tactũ de re.Et ſic de alijs
enſatis.Et m Petrum de palude. virgi

nes tentantur de vicio carnis per modum

curioſitatis:ſcilicet vt experiantur qualita
tez illius delectationis veneree. Sic ⁊ qui
experti ſunt delectationem veneream ali/
quando incitantur ad turpia ex curioſita.
te: ſcilicet ad experiendos nouos modos
turpitudinis magis q̃ʒ in luxuria. Dicit
etiam Beda ꝙ vicium curioſitatis eſt in
dignoſcendis carpendiſqʒ vicijs pꝛoximo
rum.Quod fit per particularia ſenſibilia.

Hoc tamen ſ̃m Tho.aliquando bono ani

mo ſit ad vtilitatem ſuam: vt ſcilicet inde
pꝛoficiat pꝛouocatus bono exemplo alteri
us vel etiã ad vtilitatẽ pꝛoxuni: vt ſcilicet
coꝛꝛigatur cum charitate ſeruatis debitis
circunſtãtijs. ſ Sed cum quis conſiderat
videndo vel audiendo facta alioꝛũ ad de⸗

ſpiciendum vel detrahendum vel ſaltiz in
utiliter inquirendum.hoc curioſum eſt et
vicioſum. Ideo Sapiens pꝛouerbioꝝ. 24.
c.ait. Hon inſidieris nec queras impieta⸗

tem in domo iuſti.Et ad hoc faciunt aucto

ritates poſite in ſermone de iialicio teme⸗

rario in quadrageſimali de pnia.¶ Conſi
ſtit tandem curioſitas in ſpectaculoꝛuʒ va

noꝛũ inſpectione.vbi ſciendu ꝙ aliqua ſũt

ſpectacula repfentatiua piax reꝝ vt natiuni

tatis:paſſionis:⁊ reſurrectionis ieſu chꝛi⸗
ſti ⁊ ſimilium:⁊ inſpectio taliũ de ſe opoꝛtu
na eſt:optima eſt.Quedam vo ſpectacula
ſunt repᷣſentatiua turpiũ rerum in quibus
qnqʒ recitantur comedie terentij cũ turpi/
bus obſcenis geſtibus Alia inſuper ſi/
unt cũ habitu monachali vel religioſo qðᷣ
pꝓhibitum eſt ſᷣm glo.in.c.Cũ decoꝛem.ex
de vita ⁊ honeſtate clericoꝝ. Et in Auctẽ
tico de ſanctiſſimis epᷣis Svltimo. Et. C. de
epᷣ ali audientia.l. Minime.Et a talibꝰ bñ
eſt abſtinere ⁊ pꝛecipue iſta vitent clerici ⁊
religioſi ⁊ maxime dũ celebꝛantur diuina.
Nam vt ſcribitur de con.di.pᷣ.c. Qui die
ſolemni pꝛetermiſſo ecclie cõuentu ad ſpᷣe
ctacula vadit excõmunicetur. Et de con.
di. 5. c. Non opoꝛtet miniſtros altaris vel
quoſlibet clericos ſpectaculis aliquibꝰ in
tereſſe. Et vt bꝛeuius concludamus dicit
Tho.22. q.i⁊2. articulo.2. Inſpectio ſpecta
culoꝝ cõmuniter redditur vicioſa inq; tuʒ
per hec fit homo ꝓnus ad vicia vl laſciuie
vel crudelitatis vel vanitatis ⁊ ſimilia ꝓ/
pter ea que in ſpectaculis ſolent fieri. Cau
te itaq; incedendũ eſt ne itellectus per ſu/
perbiã curioſitate leuetur aut coꝛpoꝛis ſen
ſibus concedatur libertas qua feratur ad
obiecta illicita ⁊ idebita. Jtaqʒ cuſtodien/⸗
di ſunt ⁊ rerrenandi vt ſemper humilitas
habitet in aia nr̃a que nos dignos efficiat
gr̃a xpᷣi:⁊ tandẽ perducat ad gaudia para⸗/
diſi Amen.
Veria ꝗnta ꝛ hebdomade.De ſuperbia
mulieꝝ ſatis tẽperate ⁊ modeſte recitãdus
ne patiantur ille qͥ humiles ſũt ⁊ virtuoſe.
Sermo duodecimus.

NRE a demonio vexat᷑. Scribunt᷑
h̃ verba Mathei. i. coα in eud
gelio bodierno. ¶ Superbie viciũ deteſtan
Adjũã ſatio infeſtat muliebꝛe genus. Ipſe ꝗp
pe mulieres conimuniter elate ſũt ⁊ fumo
,ſnperbie wplete. Hec mirum qꝛ vt ſapiẽs
ait Ecchaſtici.ꝛ c. A muliere ſumpſit ini/
tium omnis perditio:duʒz ſcilicet pᷣma ma
ter omniũ appetens ſcire bonum ⁊ maluʒ

fuperbe diuinũ contempſit pꝛeceptũ.Non
igitur ſola filia chananee vexabatur a dia
bolo. Sed tot innumere vt ſic dicã in qua/
rũ coꝛdibus ſuperbia dñatur. Pꝛopterea
hodierna die ſuperbià mulieꝝ potenter ex
pugnabimus. Quap diſtiguere poterim
triplicẽ ſuperbiã.
P56*α matrimonialis ↄſuſionis.
zavane exoꝛnationis.
Trimalis conuerſationis.
.85 mulieres ſuperbe nolunt ſubeſſe
viris ? ab illis dirigi regulari. Tap.pm.
MKimga ſuperbia mulierũ dicit ma/
trimonialis ↄfuſionis. Confundũt

tis viribus pꝛeeſſe vinis a ꝗbus regi ⁊ gu
bernari maxime dedignantur. Qd autem

vxoꝛ ſit regulanda per pꝛudentià viri oſtẽ

ditur triplici rõne.
¶Peſt ꝓpter mulieris ſubiectionem.
u ppter mulieris ↄditionẽ.
¶ 3 Ppter mulieris decoꝛationem.
¶Pꝛima rõ eſt ꝓpter mulieris ſubiectio
nẽ. Mulier eni viro inferioꝛ eſt.vñ inquit
Ariſt.pᷣ politice. M aſculus natura femel
la pꝛincipalioꝛ eſt.q Et Petrus ſua pma
canonica.ʒ.c. Mulieres ſubdite ſint viris.
Et Augꝰin queſtionibꝰnumeri. Et. 33.
q.S.c.Manieſtũ eſt voluiſſe legẽ feminazʒ
fub viro eſſe.Et idẽ. ʒ.q. .c.Eſt oꝛdo na
turalis in hoibus vt ſeruiãt femine viris.
¶ Et Ambꝛoꝰin examerõ. Adã per euã de
ceptus eſt non eua per adã. Quẽ vocauit
ad culpã mulier iuſtum eſt vt eã in guber
nationẽ aſſumat ne iteꝝ feminea facilitate
labat᷑.¶ Idẽ.ʒʒ.q. .Mulierẽ. Mulierẽ cõ
ſtat ſubiectã eſſe dñio viri ⁊ nullã auctoꝛi⸗
tatẽ hĩe.ſ¶ Et.ʒʒ.q.S.c.Cũ caput.Cum ca⸗
put mulieris vir ſit caput aũt viri xpᷣs que
cũq; vxoꝛ nõ ſubicitur viro hoc eſt capiti
ſuo eiuſdẽ crimis rea eſt cuius ⁊ vir ſi non
ſubiciat᷑ xpᷣo.ſ Et Iſidoꝰ.ʒo.q.s.c. Femie.
Femie dũ maritant᷑ ideo velant᷑ vt nouerit
ſe ſemper viris ſuis ſubditas eſſe debere ⁊
humiles. ¶ Sed mulieres egre iſta feren
tes arguũt pᷣ ex ſnia dei qui dixit Geñ.ꝛ.c.
Non eſt bonum hominem eſſę ſoluz: facia
mus ei adiutoꝛiũ ſimile ſibi nõ dixit facia/
. mus ſubditã

eni ille mulieres que ſuꝑbie locum
dederũt oꝛdinẽ matrimonij dũ ſatagũt to/⸗

epti or
Atur ad
cäinquu⸗
doptent
otentera
poten

9.

diakma/
nſundüt
lelocum
güto/
li ſ
ummn
nn

We

h
n nquit
n ſncl
in gmna
inviris⸗
iſening
Roron
nine ns.
Nerai
Gerocgbt
jinghbe⸗
ſaaliute
dlienec
zuncon
Cumd/
nghe
ch
gnirinen
cni
novant
edebenet
ſa ſaren
biin
luzfi
iruße,
gſohot

Mulier quã dediſti mihi ſociã ⁊c̃. vocans

eã ſocià quaſi equalẽ ⁊ nõ inferioꝛc.ſ Ite/

rũ glo.ʒʒ.q..c.Mulierẽ &. Nec illud. ſupꝑ
ꝓbo coſta ait.Mõ de pede pꝛmata eſt mu
lier ne videretur oino famula:nõ de capite
ne oĩno videretur dña:ſed de coſta vt vide
retur collateralis. Et Aplłs pᷣ ad coꝛin⸗
thios.⁊.c.ait.Nir nõ habet ptãteʒ ſui coꝛ
poꝛis:ſed mulier.⁊ mulier nõ habet ptãtẽ
ſui coꝛpoʒjs ſed vir. ¶ Et Hieroꝰ ad ocea/
nũ. 52. q. . c. Apud nos. Qõò nõ licet femi

nis eque:nõ licet viris ⁊ eadẽ ſᷣuitus pari

ↄditione cenſetur.C Ad bec nos rñdemꝰ
ꝙ de viro ⁊ vxoꝛe poſſumus duplr loqui.
¶ Aut q; tum ad ſidẽ matrimonij ⁊ mrimo
niale debitũ.Et ſic vir ⁊ vxoꝛ ſũt equales.
Ita eni vir tenet᷑ diligere vxoꝛc:ſicut vxoꝛ
viꝝ.Et ſic fidẽ ſeruare illi debet ſicut vult ſi
bi ſeruari.ſ Aut loqmur q; tuʒ ad regimẽ
vite.Et tũc diſtinguendũ: qꝛ aut vir vellet
regere vxoꝛẽ ita vt faceret ↄtra pᷣcepta dei
⁊ tunc ei nõ debet obedire. Aut ita ꝙ pꝛeci
piat ea que nõ ſunt cõtra deũ ⁊ expediẽtia
cõi vtilitati domus ⁊ mutue ↄuerſationis.
Et tunc vxoꝛ debet viro ſubici ⁊ obedire.
FTBicit tñ Riccardus ĩ.A.di.A⸗.In qõne
vtrũ ſeruus poſſit ſacere teſtamentũ in re/
ſponſione ad arguvin oppoſitũ.Qò vxoꝛ
ꝓpꝛie loquẽdo non eſt ſerua mariti q;uis
vir ſit caput eius in regẽdo ipſã ⁊ ſit admi
niſtratoꝛ ⁊ diſpenſatoꝛ bonoꝝ.vñ vir dñat᷑
mulieri politice non deſpotice.IJdeo muli/
er partẽ habet in bonis cõmunibus ſibi 2
marito de qua parte põt ſacere teſtamẽtũ

Bonaaaũt ĩ 3½ di.iꝛ.dicit.Qð vir ẽ mulie

re excellentioꝛ ꝓpter tria.ſp̊ꝓpter digni⸗
tatẽ in pꝛincipiando:qꝛ oẽs tã viri q; mu⸗
lieres ex vno viro ſũt.In quo eſt expꝛeſſa
repꝛeſentatio egreſſus reꝑ ab illo vnico et
ſummo pᷣncipio deo vñ Ambꝛoꝰliꝰde pa/
radiſo ait. Anã nãm volens hoium conſti
tuere deus ab vno pꝛincipio creature hoc
cepit. ¶ꝛvꝰvir eſt excellentioꝛ muliere ꝓpter
auctoꝛitatẽ in pſidendo qꝛ vir eſt caput vt
dictů eſt nõ mulier.ſ ʒꝰ ꝓpter virtutẽ i agẽ
do quia viri eſt agere ⁊ mulieris pati: qm̃
plus habet exus virilis de virtute actiua.
vnde Ariſto.liꝰde aialibus dicit ꝙ mulier

33
eſt mas occaſionatus ideſt vir imperfectꝰ.

¶Secũdo vxoꝛ eſt regulanda ſm pꝛuden
tiã ⁊ auctoꝛitatẽ viri ꝓpter mulieris condi

tiontc᷑. Eſt enim in pluribus mulier leuis in

conſtans ⁊ mobilis. Quare Terentius ait
Qð mulieres ſerme vt pueri leui ſentẽtia
ſunt.Et Lactantiꝰ liꝰ.ʒ.dicit: nunqᷓ aliq̃;
mulierem phiam ſciuiſſe niſi Zhemiſtes.
Sunt etiã mulieres ad laſciuia ꝓne vt pa
tet in vxoꝛe putiſaris pꝛincipis eunuchoꝝ
pharaonis que tẽtauit ⁊ inſamauit ioſephj
vt dicitur geneſis.ʒ ↄ.c.Eſt nihilominꝰ ꝓ/
pter ſuperbiã vxoꝛ ſepius viro contraria.
Quare dicitur de quodã cuius vxoꝛ ſub
merſa erat in fluuio ꝙ cum quereret cada
uer eius ad educendũu de aqua ibat per flu
uiũ contra aquã:⁊ interrogatus cur ſic fa⸗
ceret:rñdit.dulier iſta in vita ſemper fuit
ↄtraria dictis ⁊ mandatis meis.Ideo que
ro ↄtrario modo ſi foꝛte etiã moꝛtua aquã
econtrario petat.ſ¶ Recitat inſuper Hiero
nymus cõtra iouinianũ:ꝙ ſocrates habu
it duas vxoꝛes quas ingenti patientia ſu/
ſtinens nõ potuit tamen ab eaꝝꝑ contume
lijs ⁊ clamoꝛibus liberari.Et cũ quadã die
querelantibus ipſis contra eũ domuz ille
ſoꝛet egreſſus vt earuz moleſtias euitaret
⁊ ante domum ſederet pꝛoiecere ille aquã
ſuper euz. Ille vo imperturbatus ait. Scie
bam ꝓꝙ poſt tonitrua pluuie perſequerent᷑
I¶ Narrat etiã Nalerius:ꝙ phoꝛoneus rex
grecoꝝ die qua moꝛtuꝰeſt dixit leoncio fra
tri ſuo. Ad ſummã felicitatẽ nihil mihi de
eſſet ſi vxoꝛ ſemper deſuiſſet.Cui leoncius
Et quomodo vxoꝛ obſtat:At ille. Mariti
hoc omnes ſciunt.Et Cato vticenſis dice/⸗
bat. Si abſqʒ femina poſſet eſſe mundus
ↄuerſatio noſtra nõ eſſet abſqʒ dijs. Au⸗
luſgellius in ſuper liꝰ.pᷣ̊ noctium atticarũ.
vᷣba metelli numiditi recitat dicẽs. Mul⸗
tis ⁊ eruditis viris audiẽtibus legebatur
oꝛatio metelli numiditi grauis ac diſſerti
viri quam in cenſura dixit ad populum de
ducendis vxoꝛibus cum euz ad matrimo
nia capeſcenda hoꝛtaretur. In ea oꝛatione
ita ſcriptum fuit. Si ſine vxoꝛe poſſemus
quirites eſſe: oẽs ea moleſtia careremus.
Sed quoniam ita natura tradidit: vt nec
cum illis ſatis commode nec ſine illis vllo
g

modo viui poſſit ſaluti ppetue potius q̃;
bꝛeui voluptati cõſulendũ.¶Tertio vxoꝛ
regulanda eſt m pꝛudẽtià viri ꝓpter mu⸗
lieris decoꝛationẽ.vxoꝛ eniʒ bene moꝛige
rata eſt decus oꝛnamentuzʒ domus:glia
viri:conſolatio parentele:⁊ coꝛona amico

rũ viri atqʒ domeſticoꝝ.HNinc Sapiẽs pꝛo

uerbioꝝ.iꝛ.c.ait. Miulier diligens coꝛona
eſt viro ſuo. Ideo viro incũbit vxoꝛem ad
oẽm honeſtatẽ dirigere illãqʒ gubernare.
Sed ſuperbiri facit vt vix vna reꝑpiatur e
decẽ vtinã nõ ex centũ vel mille que veruzʒz
mbicere non/ꝓcuret. Ille vo mulieres que
vanitatibus vacant viros ꝑſepe moleſtat
Et vt inquit aureolus Theophꝛaſtus vxoꝛ
pompoſa per totas noctes cõquerit᷑ dicẽs
Illa oꝛnatioꝛ/ꝓcedit in publicũ.Ego in cõ
uentu feminaꝝ miſella deſpicioꝛ. Et vt ait
Sapiẽs ꝓuerbioꝝ.i9.c.Tecta iugiter diſtil
lantia mulier litigioſa in domo.
CMQõ mulieres ſuperbe excedũt modũ 2

regulaã in oznatu ⁊ cultu coꝛpoꝛis acpõpa
2

veſtimentoxy. Q Lap.2.
Ecũda ſuperbia mulieꝝ dicit᷑ vane
exoꝛnatiois.Excedere quippe ſolet
mulieres in oꝛnatu coꝛpoꝛis. Et in
Boc magis peccdt ipſe qᷓ; viri. Rõ eſt quia
ſicut magnanimus oia iſta tẽpoꝛalia par/
Aua exiſtiat. ita puſillanimis parua mag
extimat. Miulier aũt parui animi eſt ⁊ de
bilioꝛis cognitionis qᷓ; vir.vnde gliam tẽ
poꝛalem magnũ quid arbitratur. Et cum
nõ valeat apparẽ vel exaltari imagnis ne

gocijs:qꝛ nec in docendo nec negociando

æ huiuſmodi ſaltũ in apparentia pulchꝛitu
dinis querit gůam. ¶ Refert Auluſgelli
us liꝰ p noctiũ atticax. Qd demoſthenes
pꝛiuſq; eloquium eius innotuiſſet nitoꝛeʒ
cultus dicitur appetiſſe. Sed poſtqᷓ;ᷓ eloq̃n
tie famã aſſecutus eſt contẽtus toga dice /⸗
bat potius velle a ſe qᷓ; a nitoꝛe veſtiũ glo
riã comparare. Mulieres ergo ob vilitatẽ
animi in oꝛnam ſe gloꝛioſas reputant⁊ fe
lices. C Sed notandã ꝙ triplex eſt oꝛnatꝰ
Bolaudabilis.
Peaerayits.
3 vituperabilis.
Pꝛimus oꝛnatus eſt laudabilis ⁊ eſt ille
quo vtuntur miſtri altaris in diuinis offi /

cijs ⁊ pꝛincipes ac alij in dignitatibus cðö⸗
ſtituti qui vtuntur veſtibus pꝛecioſis que
de ſe non oꝛdinantur ad ſui gloꝛiã: ſed ad
ſignificandũ excellentiã ſui ſtatus ⁊ oſten
dendã magniſicentiam diuini cultus. Et
ſic multi ſancti vſi ſunt ratione ſui gradus
veſtibus delicatis. vnde habetur geneſis
37. c. Qdò Jacob patriarcha ſecit io ſeph tu

nicã polimitã ideſt rachamataʒ. Et ſancta
cecilia nobilis romana veſtes deauratas

ferebat. Et hoc modo dicitur.C de poſtu /

lando.l.vltima.Qð aduocatus coꝛã iudi
ce debet habere veſtes decentes. Nã talis

ille pꝛeſumitur pꝛima facie qualẽ eum in/

dicant veſtes.ff.de iure fiſci.l.Diuus.l.Si

acceptoꝛ. Et vt dicitur.20.q.pᷣꝰ.c.vltimo.
Aeſuis debet eſſe conueniens ſtatui oꝛdi/⸗
ni ⁊ officio.¶ Et lz dicatur extra de vita et
honeſtate clericoꝝ.c.clerici.Oð clerici nõ
deferant coꝛꝛigias auri ⁊ argenti nec defẽ
