alij.Quoꝝ erroꝛes aperte commemoꝛare

nõ eſt neceſſariũ.In exuaganti Joan /
nis. 22. que incipit. Dudum ad audientiã
repꝛobãtur erroꝛes Petri de coꝛbaria oꝛ⸗/

dinis minoꝝ:qui pertinaciter aſſerebat ꝙ

petrus apoſtolus non fuit magis caput ec

cleſie qᷓ;ᷓ quilibet aploꝝ.Et ꝙ vpᷣs nullum

vicarium in eccleſia dereliquit. Et ꝙ papa
nõ habet coꝛꝛigere ⁊ punire:iſtituere ⁊ de
ſtituere imꝑatoꝛẽ.Contra conſtitutionem

clemẽtis in clemẽtina paſtoꝛalis de ſnia ⸗

re iudicata. Iſte petrus de coꝛbaria fuit ſa

ctus antipapa tꝑe Joannis.⁊ꝛꝛ. ad oꝛdina
tionẽ ludouici imperatoꝛis ſciſmatici ⁊ de
poſiti ab impio ⁊ ab eo antipapa coꝛona⸗
tus eſt. Sed poſtea captus dictus petrus

⁊ ductus ad Joannẽ ꝛ: nauinioni confeſ/
ſus erroꝛẽ ſuũ in carcere vitã finiuit. ¶ Cir

ca annos dñi milie ducentos quinq̃ginta
in lombardia ⁊ floꝛentia repullulauit here
ſis Manicheoꝝ. Contra quos ſanctꝰ Pe
trus martyr factus inquiſitoꝛ ab Innocen
tio.A.a tali hereſi floꝛentiã purgauit ⁊ ali
as partes lõbardie. Circa äãnos dñi..
cccc.xx.exoꝛta eſt hereſis vſcitarũ in boe/
mia.cuius inuentoꝛ fuit quidã anglicus
Joannes vs noiatus.ſ In clementina ad
nr̃m de hereticis ſit mẽtio de hereſi begur
doꝝ. Sed hijs oibus alijs pꝛetermiſſis:
in italia adhuc inueniunt᷑ quinqʒ; ſpecies
hereſũ ſiue hereticoꝝ ſeccte.
P eſt valliſtarmm.
Cm amodeitarum.
3 neoſitoꝛum.
A fraticelloꝛum.
Spliniſtoꝛum.
¶ Pꝛima ſpecies hereſis ſeu hereticoꝛuzʒ
ſecta eſt valliſtaꝝ. hec lz nõ multos coꝛꝛu
perit tñ periculoſiſſima eſt.Hamnat enizʒ
vota ⁊ iuramẽta:aſſeritqʒ religioſos voto
ſe ad continentiã obligantes vilẽ geſtare
mentẽ coꝛqʒ ſatis debile cũ maioꝛis virtu
tis ſm euʒ ſit viuere caſie ſine vinculo vo
ti q; cum eius obligatione. Nidi ſuꝑ hoc
2 alijs quibuſdã erroꝛibus neapolilibellũ
quendã quem vnus pꝛeſatam hereſim ſa

piẽs ſemel tm̃ mihi oſtdere voluit. Aſeri
bebatur aũt libellus ille laurentio valle:
qui noſtro tꝑe vir clarus eſt habitus. Ne/
ſcio an foꝛte aliqui ſic voluerint eiꝰ nomẽ
ingloꝛioſum facere.vt ipſi confſigẽtes opꝰ

hereticis opinionibus deturpatũ viro illi
imputauerint.Si ipſe libellũ talẽ nec con

fecit nec docuit in eo contẽto: infamia iſta
accedit ſibi ad gliam ⁊ honoꝛez. Si vo vt
hõ in hoc errauit nec ſe coꝛꝛexit:curemus

nos erroꝛes pernicioſos deteſtari. Zegi

ego inuectiuã quandã pogij floꝛentini: ꝗ
de laarẽtio valla ſic ait. Oẽs illos pꝛiſcos
doctiſſimos viros quoꝝ memoꝛia oibus
ſeculis ſumme laudis veneratiõe celebꝛa
ta eſt fera quadã immaniq; ꝓteruitate cõ
temnit cõpꝛehendit culpat aſpernatur: et
tanq́;ᷓ ſoꝛtune rotam in manu tenens ſur
ſũ deoꝛſũ voluit ⁊ verſãt oĩa:⁊ ad fuũ ar/⸗
bitriũ trahit.vt vo a gramaticis incipiaz
Pꝛiſcianũ in pꝛimis:onatũ: Seruiuzʒz:
Pompeiũ feſtũ: Moniũ Marcellũ: Jpᷣm
deniqʒ Marcũ varronẽ in grammaticis
arguit. In dialecticis ac philoſophia Ari

ſtotelẽ ⁊ Boeciũ multis in locis affirmat

erraſſe.Ciceronẽ̃ vt eloquẽtie pꝛincipem ⁊
pꝛeceptoꝛẽ artis dicendi inſciuʒ pꝛedicat.
Titumliuiũ:Saluſtiũ:ELactãtiũ ceteroſq;
egregios latine lingue auctoꝛes neq; ele⸗
gantes fuiſſe ⁊ plurimis in locis ſenſa ver
boꝝ nõ recte poſuiſſe teſtatur. Pꝛiſcos iu
riſconſultos plurimũ verboꝝ ſigniſicatio
nẽ ignoꝛaſſe affirmat.Oẽs damnat pᷣter
vnũ quintilianũ quem doctiſſimũ oium
qui vnqᷓ; fuerunt ⁊ ipſi Ciceroni eloquen
tia ⁊ docendi arte pꝛefert homo fanaticus
aſſeuerat. Hon legit non quintilianũ: fed
ciceronẽ a beato Hieronymo aureũ flumẽ
eloquentie appellari: ꝙ qᷓ; ⁊ Mieronyap
pꝛobat aſſcrẽs multa ab eo perperã in ſa
cra ſcriptura eſſe ĩ latinũ traducta.Et bea
tũ Aug de fato de trinitate ⁊ de diuia ꝓui
dentia non recte ſenſiſſe fatetur. Huiuſq;
Pogius queʒz puto verba dixiſſe qm̃ ego
audiui eũ laurentiuz ſemel in bibliotheca
Minerue rome ꝓferentẽ cũ quodam viro
docto. Et dũ ille in quodazʒ ſuo ꝓpoſito al
legaſſet Auguſtinũ indignanter reſpõdit:
⁊ temerarie Aug non ſuiſſe nec docte nec

ſet
voſt
giol
ta
honu
ſhey
oi⸗
Nede
tesh
guoe
obe
gui
dee
ven
gia
me
Sol
lon
el
ſein
s!

con
de
n
al,
foa
liſ
loe

luit Rn
ntio al.
bitus, he
ted nonti
gites o
ü Wro il
Wenec con
nfamiite
Giio
tanmns
ſleg
oranmmig
vopriſec
raoibs
öecelebu
mitatecs
natyr:4
eno ſur
fuüͦ or/
neipiaz
uiuz:
n
amans
Pbin A
goffmat
apen!
predicht
eroſq;
ſchzele/
ſnader
ſosiu
gifaio
muat i
mü oiun
dogven
fnanias
nü:li
ifom
np p
junſ!
bes
iapo
giuſq;
mege
othech
m v
oſtocl
oͤt
clere

Keete locutũ. Sed cõtra erroꝛes pꝛetactos

noſtra ferre debet intẽtio:pꝛecipue vbi reli
gioſa ⁊ pia vota damnare pꝛeſumit. Res
eſt apud oẽs theologos pꝛobatiſſima: ꝙ

bonũ opus cũ voto factũ perfectius eſt q

ſine voto ⁊ deo bñdicto gratius:vt patet i

8.di. 38. Et de hoc plene diximus in ſermo

ne de voto in. ꝗ5.de pnia. ¶ Secunda ſpe
cies hereticoꝝ ſen ſecta eſt amodeitarũ a
quodã amodeo grammatico in partibus
lõbardie exoꝛta. Hic docebat errare eos

qui dicũt ſancte petre vel ſancte paule ⁊ ſic

de alijs:quia deus eſt ſolus ſanctus.Sed
vere ignaue inepteqʒ motus eſt ⁊ theolo/⸗
giam ignoꝛans etiã ⁊ philoſophiam cum

hſ̃m omnes tã philoſophos qᷓ; theologos

Solus eſt deus eſt bonus per eſſentiã ſo⸗
lus iĩmoꝛtalis per eſſentiã. Solus beatus

per eſſentiam ⁊ hiꝰ:tamẽ creature ſunt bo

ne ĩmoꝛtales per participationẽ. Sic eſt ſo

lus ſanctus per ſuã eſſentiam: ſed alij per
participationẽ. Et non ſolum nomiamus

congrue hoies ⁊ angelos ſanctos:ſed etiã
per participationẽ vocamus hoĩes deos.
vnde in pᷣs.Ego dixi dij eſtis ⁊c. MPꝛefatꝰ

adhuc amodeus ignarus ⁊ iniquus ſuper

fluã dicebat confeſſionẽ ſãcramentalẽ ſien

dã ſacerdoti:qm̃ de illa apoſtoli nihil reli/

querunt in ſcriptis.Quẽ erroꝛem pleriqʒ

ſuſceperunt. Sed aduertantqꝛ in coCum

marthe. Ex de celebꝛatione miſſaꝝ ita ſeri

bitur. Multa tã de verbis qᷓ;ᷓ de factis do

minicis inuenimus in euangeliſtis omiſ⸗/
ſ que apoſtoli vel ſuppleuiſſe vᷣbo vel fa
cto expᷣſſiſſe legũtur. Paulus eni in acti⸗

bus aploꝝ cꝰ.2. ait. Memiſſe vos opoꝛtet
dũñi ieſu qui dixit. Beatiꝰeſt magis aligd

dare qᷓ; accipe.Hoc nullus quatuoꝛ enan

geliſtaxꝝ deſcripſit.Nullus etiã eoꝝ expᷣſſit

qd paulus de xpᷣo ad coꝛinthios ſcribens
dixit: viſus eſt plus qᷓ; quingentis fr̃ibus
ſimul:viſus eſt ⁊ Jacobo. Nouiſſime autẽ
oium tanq;ᷓ aboꝛtiuo viſus eſt ⁊ mihi. Et
ifra.Multa eni ſeruat ecclia que ab aphs
non ſunt tradita que tamẽ cũ ſint lõga cõ
ſuetudine appꝛobata nõ ſunt minoꝛis au
ctoꝛitatis.Quia ergo confeſſio fuit a chꝛi
ſto inſtituta ⁊ ab ecclia exercitata: lz aph

de ipſa non ſcripſerint hereticũ eſt tenere il

Wꝛ2 depoſitionis.

58

la non ſoꝛe de neceſſitate falutis. Tertis
eſt hereſis neofitoꝝ ꝗ in pleriſqʒ regni nea
politani ciuitatibus cõmoꝛãtur. Hij poſt
ſuſceptũ baptiſma iudeoꝝ ſectantur veſti
gia. Sabbatũ cuſtodiũt:azima comedũt
feſta xpᷣianoꝝ violãt ⁊ alia impie faciunt:
ꝓpter que non eſt dubitandũ ꝙ coꝛde oꝛe

opere male ſentiunt de fide. Et lʒ contra

eos ſoꝛet ꝓcedendũ tanq; cõtra hereticos
vt ſcripitur de hereticis.c.Contra in.G. tñ
pecunia ſua ſuperant oẽm iuſticiä. CA E
hereſis fraticelloꝛuzʒ de opinione qui dice⸗:

bant vpᷣm nil habuiſſe cu aplis pꝛopꝛium

nec in particulari nec in cõmuni etiaz reꝝ
mobiliũ:ſed ſolum nugũ vſum facti eoꝛũ

quibus vtebatur ſibi conceſſis per elemo

ſynã vel per aliũ modũ.Cõtra iſtã opinio
nẽ Joannes.229. locutus eſt in vna extra⸗

uagãti que incipit. Ita quoꝛũdã.⁊ in alia

que incipit.Quia inter nõ nullos illi nibi
lominus fraticelli q;uis diſcurrant per oꝛ
bem tñ non audent in publicũ pꝛodire: ſʒ
latenter ⁊ mutato habitu incedentes cum

ſuis complicibus laicis conueniũt in anꝗ⸗

tris ⁊ cauernis młta ꝓphana ſub deuotio
nis ſpecie exercentes. Anno vo dñi οα*
ccecꝰ quadrageſimo nono:tempoꝛe HNico
lai quinti. Apud Fabꝛianũ treſdecim ex il
lis cõbuſti ſunt ⁊ in puluereʒ redacti.SA
eſt hereſis pliniſtax. Quidã eniʒ lectione
plinij ⁊ alioꝝ gentiliũ illecti mũdũ ab eter
no fuiſſe fatentur aias moꝛtales affirmãt
futuram gloꝛiã ⁊ damnatoꝝ penas negãt
Sanctoꝝ vita s laude dignas ⁊ miracula
irrident:ſeripturas diuinas vilipendunt:
atqʒ pꝛedicatoꝛes euãgelij audire recuſãt.
Et q;uis publice hec? ſilia docere timedt:
vel erubeſcant tamẽ dum illis ſacultas ſe
offert inter ſuos conſocios de ſidei myſte/
rijs ⁊ xpᷣiane religionis doctrina ipudẽter
⁊ infideliter fabulantur.

COQõ heretici puniũtur gneuplici pena.
2AAIEap. 3 ..

Ertiũ myikenu de hereticis cõtem/
plãduũ dꝛ punitionis. m eni Ray
mundũ in ſũma ſua heretici puniuũ
tur ꝗ̃truplici pena. Sʒ nos addemꝰa qntã
Cp pena eſt excoicationnis.

b 2

3³ reꝝ ablationis.
¶A occiſionis.
¶ Sa diuine vltionis.

„ . „

CPꝛima pena dicitur excoicatiõis. Ois
hereticus ſiue occultus ſiue mamifeſtꝰ eſt
excoicatus: vt patet ex̃ de ſnia excoicatio⸗
nis.c. Houerint.Siliter omnes credentes
receptatoꝛes ⁊ defenſoꝛes hereticoꝝ: ſunt
ipſo facto excoicati. Petrus de palude in
ſuo quarto dicit: ꝙ credentes hereticoꝛuzʒ
ſunt qui lz nulli hereſi expꝛeſſe adhereant
credũt tamẽ herecticos eſſe bonos homies

habere bonã fidem. Deſenſoꝛes aũt ſũt

qui ꝑſonam defendunt:vt aduocati pᷣſtan
do patrociniũ vel tabelliones faciendo in
ſtrumẽta vel iuuantes in cauſa. Qui autẽ
non pſonã ſed hereſim defendit: hereſiar/
cha eſt. 24.q.3.c. Qui alioꝝ. Receptato/
res ſunt qui in domo vel terra ſua eos re⸗
cipiũt ſemel vel pluries publice vel pꝛiua
te. Jura tamẽ ciuilia intelligunt eſſe rece/

ptatoꝛẽ qui latenter recipit ⁊ celat ⁊ conſer

uat vt manꝰindicis euadat.ff. de recepta⸗
tionibus.l.pꝰ. Fautoꝛes ſunt qui aliqñ ſa
cto fauent mittendo alimoniam ⁊ hiꝰ.Ali

qñ vbo vt oſtendendo:iſti ſunt boni viri

iniuſtũ eſt agere contra eos ⁊ inquiſitoꝛes
imponunt eis malig?conficta.Itẽ cõmiſ/⸗
ſione qñ qui poteſtate funguntur in capiẽ
do ⁊ ſimilibus:non fauẽt inqſitoꝛibꝰ ſicut
debent. Oẽs iſti ſunt excoicati ipſo facto

ſicut heretici.Qõ intelligendũ eſt dum ta
tmẽ; viciũ ſuũ aliquo actu ꝓdeat exterioꝛi

publice vł occulte.tẽ qui in ptãte exiſtẽs
omittit facere quod debet:lʒ nihil exteriꝰ
agat incurrit:qꝛ ad idem iudiciũ pertinet
habitꝰ⁊ pꝛiuatio de hereticis.c. Quicũqʒ
ho. 6. Et. 23. q. 3. . Qui põt. Pꝛiuate vo
pſone in hoc caſu ſi non capiunt vel ſi pꝛe
tereuntes non detinẽt ſautoꝛes dici nõ poſ
ſunt.Et de hereticis.e. Vt inquiſitionis.liꝰ
6. habetur ꝙ oẽs poteſtates dñ̃i tpales et
rectoꝛes quibuſcũqʒ dignitatibus vel of/
ficijs ⁊ noibus cenſeant ⁊ eoꝝ officiales ⁊
balluij qui a dioceſanis vel ep̃is vel ingſi
toꝛibus heretice pꝛauitatis nõ obediũt in
hereticoꝝ vel ipoꝝ credentiũ vei defenſoꝝ
receptatoꝝ fanutoꝝ inueſtigatione captiõe
⁊ cuſtodia diligenti cũ ab eis fuerint reqſi

ti ſůt excoicati.ſ It oẽs pꝛedieti rectoꝛes
ſi pꝛedictas ꝑſonas peſtiferas nõ duxerit
vel duci fecerint ſine moꝛa poſtqᷓʒ fuerint
requiſiti in ptãtem ſeu carcerẽ epoꝝ ſeu in
quiſitoꝝ vel ad locũ aliũ aliquẽ de quo ip
ſi vel aliqui ex ipſis mandauerint ifra eo⸗
rũ dñoꝝ vel rectoꝝ diſtrictũ: vbi ꝑ viros
catholicos a pꝛefatis ep̃is vel inquiſitoꝛi⸗
bus aliquos deputatos ſub arta ⁊ diligen
ti cuſtodia teneant᷑ donec eoꝝ negociũ per
iudiciũ ecclie ᷑minet᷑:ſint excoicati. Itezʒ

ſi pꝛedictos hereticos pꝛo crimine hereſis

captos:abſqʒ licentia ep̃oꝝ vel inqſitoꝛũ
liberauerint ſunt excoĩcati. Itẽ ſunt excõ

municati ſi iudicare pꝛeſumpſerint de he/

reſi cũ iudiciũ ſit mere ecclhiaſticũ. Itez ſi
impedierint officiũ inꝗſitoꝛis conſilio vel
fauoꝛe ſunt excoicati.¶ Item oẽs ſupꝛadi
cti qui incurriſſent ſniam excoicationis et
per annũ ſuſtinuerint extunc velud hereti
ci condẽénantur.¶Et nota ꝙ ex coꝛpoꝛe iu
ris non videtur haberi ꝙ abſolutionẽ ab
excoĩcatione ꝓpter h ereſim cõtracta papa
ſibi reſeruat.Ex quo argui poſſet ꝙ ab epi
ſcopis poſſent abſolui perci Nuper de ſẽ
tentia excoicationis.Sed per ꝓceſſũ pape
qui fit annuati in curia ſibi reſeruat eoꝛuʒ
abſolutionẽ. ¶ Itẽ ſciendũ ꝙ epᷣs non põt
ferre ſniam in cauſa hereſis ſine inꝗſitoꝛe
heretice pꝛauitatis:vt habetur in clemẽti
na pᷣ de hereticis Adhuc aduertenduz
ꝙ ſi inquiſitoꝛ ⁊ oꝛdinarius diſcoꝛdant in
mandato cõtra hereticos:qꝛ vnus madat
puniri per ſe condẽnatũ:alter mandat re⸗
laxari per ſe abſolutũ.videtur ſuperſeden
dũ donec conſulatur papa ſᷣm Joannẽ an
dree. Excoĩcati ſunt etiã inqſitõ:es excom
municatione vape reſeruata ſi odij gre vel
amoꝛis lucri ⁊ cõmodi tpalis obtẽtu ↄtra
iuſticiã ⁊ ↄſciam ſuã omiſerint ↄtra q̃nq̃ʒ
ꝓcedere vt fuerit ꝓcedendu:ſicut habet᷑ in
clemẽtina upultoꝝ de hereticis. Bicit tñ
Joannes andr.ꝙ ſi timoꝛe,ppter vitandũ
ſcandalũ hoc omitterẽt non eſt locꝰ pene.
CQuicũqʒ adhuc hẽticos credẽtes rece/
ptatoꝛes vel fantoꝛes eoꝝ ſciẽter pꝛeſum/
pſerit ecchaſtice tradẽ ſepulturevſqʒ ad ſa
tiſfactionẽ idoneã excoicatiõis ſnie ſe no

nerit ſubiacere:nec abſolutionio bñſiciuz

ti kecens

nö dorent

tißfann
Gorſuin
loegvoip
ntißa o,
bipviwo
gbiſtori/
idllgen
Ngocüͤper
and
nehentſe
lingſioni
iſunters
nintdehe/
Nezſ
nilo rel
ſipꝛadi
nonis et
Abereti
R
owoni d⸗
mncapeye
agobei
Aper deſi
ceſſüpape
mteoinz
nonpot
ingſice
in demen
nettencn;
ſondontin
nusmid
min
Hperſidn
u, 1
vetcom
jge yel
liutn
qnq;
babekin
Hicit in
Vitandi
pene⸗
les ete/

preſun

er
büſß,

mereantur̃ niſi ꝓpꝛijs manibus extumn
lent publice ⁊ ꝓiciantur hiꝰ coꝛpoꝛa dãna
toꝝ ⁊ locus ille perpetuo careat ſepultura
Dẽe hereticis c Quicũqʒ liꝰ.d.Et extra de
hẽticis in co& Excoĩcamus.dicit᷑.ꝙ oẽs cle

rici qui exhibent talibus eccliaſtica ſacra⸗

menta aut elemoſynas vł oblationes reci
perent debent pꝛiuari ſuo officio ad quod
nunq́; reſtituuntur ſine indulto ſedis apo
ſtolice ſpeciali.C Secũda pena qua puni/
untur heretici dicitur depoſitionis. Indi,
ſtincte eni ſiue clericus ſiue laicus etiam ſi
papa vel imperatoꝛ et quilibet aliꝰ debet
deponi ab oi dignitate.di.o.cꝰ Si papa.
Et.24.q.p co Qui contra.Et oĩbus offici
is ⁊ beneficijs ſpoliari debet:⁊ ſi clericꝰ ſit

debet degradari.Sed vaſalli dñoꝝ ſoluti

ſunt a debito fidelitatis homagij ⁊ tonus
obſequij ⁊ quocũ q; pacto quacũ q; firmi/
tate vallato ſi ipſi dñi incurrunt in hereſiʒ

Ex᷑ de hereticis c finali.ſ¶ Itẽ heretici cuʒ

fautoꝛibus a defenſoꝛibus ſuis ⁊ recepta/
toꝛibus ⁊ ipſoꝝ filij vſqʒ ad ſecundã gene
rationẽ per lineã paternã:per lineã vo ma

ternã vſq; ad pꝛimũ gradũ:ad nullũ bene

ficium vel officiũ eccliaſticũ admittuntur.
Als eſt irritum:de hereticis liꝰ. 6ᷣ. c. Qui
cũ qʒ. Et.c.Statutũ.Inſuper oẽs viri eccle
ſiaſtici qui ad pꝛeces talium receperint di

gnitates ⁊ beneficia eccliaſtica ſunt pꝛiua

ti.Et ſi receperint ſcienter non debẽt in po
ſteꝝ admitti.dicio.c. Quicunq;.¶ Tertia
pena qua puniuntur heretici dicitur rerum
ablationis. Oia quippe bona hereticoꝛuzʒ

ipſõ iure ſunt conſiſeata.di.S.c. Quo iure.
23. q. 7. c. ̊ ⁊ ſequenti. Sed executio ipius

conſiſcationis vel bonoꝝ occupatio nõ de
bet fieri per pꝛincipes ſeculares anteqᷓ;ᷓ p
iudicẽ ecclhiaſticũ ſnia ſuper eodẽ crimine
fuerit pꝛo mulgata:vt patet de hereticis.c.
Cuz ſcðᷣ ʒ. liꝰ.õ.Et q;uis ipſi heretici habe
rent filios catholicos pꝛiuãtur paterna he
reditate in deteſtationẽ crimis.Inſuꝑ ſñi in
moꝛte quis declararet᷑ hereticus qui in vi
ta non fuit declaratus poſſunt bona eiꝰoc
cupari:vt patet in.c. Accuſatus.de hereti
cis liꝰ.õ̊. ¶ MNota tamen ꝙ pꝛopter here /
ſim maritoꝛum non confiſcãtur dotes vxo
rũ niſi participent in hereſi. Si autẽ reuer

59

terentur ad fidẽ non tamè eis reſtituuntur
vel filiis bona ipſoꝛũ:ſed omnia ipſo iure
ſunt ↄſiſcata. Ex de hereticis.c. Vergẽtis.
Qõ ſi aliter fieri nõ põt manu armata ſũt
oĩa bona ab eis auferenda.25.q.⁊.c.pᷣ. Et
dicit Raymũ.⁊ Goff.ꝙ lʒ eceleſia videa
tur dare generalem auctoꝛitatẽ vt omnes
expolient hereticos:tamen ſatis videt᷑ tu
tum ꝙ nõ fiat niſi ſpeciali edicto vel pꝛin⸗
cipis vel ecclie:ne aliter videatur potiꝰex

cupiditate vel vltione qͥz ex iuſticia vl obe

dientia pugnare.ꝛ3.q.pᷣ.c.Quid culpat᷑.
Auarta pena qua puniũtur heretici eſt
occiſionis.Continuo eni poſt depꝛehenſio
nẽ erroꝛis niſi hereticus ad ſidẽ reuerti ve
lit ⁊ hereſim ſuã abiurare ⁊ ſatiſſactionem
exhibere:ſi laicus eſt ſubito debet combu
ri.Clericus aũt poſt ſolẽneʒ degradationẽ
relinquitur curie ſeculari occidendus.Si
aũt reuertatur ad fidẽ detrudi debet in per
petuum carcerẽ.et᷑ de hereũcis.c.Excoica

mus. Sed hoc eſt de rigoꝛe iuris. Mitius

tamẽ agitur cũ eis. Heretici aũt reuerten/
tes ad ſidem debent abiurare ad arbitriũ
epᷣi ſui hereſim ſuã:⁊ ꝓmittere per ſcriptu
ram ꝙ firmiter tenebunt fidem catholicã:
Vt 5², q.7.c. Quotiens. Et de cõ.di. 2². Cs
Ego berlengarius. Ex᷑ de hereticis.c.Ad
abolendã.¶Motandũ tamen ꝓꝙ heretici
puniuntur a ſancta eccleſia cum miſericoꝛ
dia ⁊ iuſticia.Et quãtum ad ſpiritualia ſuf
fragia ideſt collationẽ ſacramentoꝝ penitẽ
tie ⁊ euchariſtie q; tuzʒ eſt ex parte ſua ſem
per vtitur miſericoꝛdia:quia quãtũcunqʒ
ſint relapſi admittit eos ad penitentiam ⁊
euchariſtiã ſi conuertantur ad fideʒ: vt pa

tet in.c. Super eo.de hereticis liꝰ.õ. Qnuã

tum aũt ad tpalia vt vitã dignitates offi/
cia ⁊ ſubazʒ eccleſia vtitur miſericoꝛdia an
te relapſum in hereſim. Cũ eni meruerunt
per ipſũ lapſũ per moꝛtem coꝛpoꝛalem ex
cludi de mundo:quia grauius eſt coꝛꝛum
pere fidem per quã eſt aie vita: q́; falſare

pecuniã per quã vite tempoꝛali ſubuenit.

vnde ſi falſarij pecunie per ſeculares pote/
ſtates iuſte moꝛti traduntur: Mο. ulto ma/
gis heretici ſtatim ꝙ de hereſi conuincun
tur poſſent iuſte occidi.x magna miſeri/
coꝛdia ſi reuertuntur ad ſinceritatem fidei
3

abiurantes hereſim pꝛimo a lapſu parcit
eis.Et aliqñ etiam ſi clerici ſunt diſpenſat᷑
rum eis in officijs plus minus. Aliquã
do etiã in pꝛioꝛibus dignitatibus pᷣcipue
ad tollendu ſcandalũ.23. q. 4. c* Ipſa pie/
tas. ¶ Sed ſi heretici relabãtur quo ad vi
tam ⁊ bona tpalia exercet cõtra eos eccle
ſia ſeueram iuſticiaʒ:⁊ hoc m Tho.qꝛ ſic
pꝛouidetur bono cõi.Nam ſi heretici rela
pſi ſepe reciperentur vel conſeruarentur in
vita ⁊ alijs tẽpoꝛalibus bonis poſſet eſſe
hoc in pꝛeiudiciũ ſalutis alioꝝ: tum quia
ſi relaberentur alios inficerent: tum etiam
quia ſi ſine pena euaderent aliʒ ſecurius in
hereſim laberentur. Ex relapſu etiã ipſoꝝ
pꝛeſumitur de inconſtantia eoꝛum circa ſi
dem. Ideo iuſte ſic puniuntur. vnde Hie/
ronymus. 24. q.3. ait. Reſecande ſunt car
nes putride. Scabioſa ouis a caulis repel
lenda ne tota domus ⁊a maſſa ⁊ coꝛpus et
pecoꝛa ardeat coꝛꝛupatur putreſcat intere
at.Arrius in alexãdria vna ſcintilla ſuit:
Sed quia nõ ſtatim oppꝛeſſus eſt totũ oꝛ
bem eius flamma populata eſt. Quim
ta pena qua puniuntur heretici dicit᷑ diui
ne vltionis. Ham qnqʒ deus ad deteſtan
dam hereticoꝝ pꝛauitatẽ etiam in hac vi⸗
ta mucrone ſue iuſticie ſerire voluit. ¶ Et
ad hoc ppoſituzʒ duo recitemus exempla.
¶IEͤ Mꝛimum eſt de quo meminit %ο aulus
qui ſuppleuit eutropiũ de anaſtaſio ↄſtan
tinopolitano auguſto. Hic euticianà here
ſim ꝓfitens negabat in chꝛiſto duas natu
ras.ſ.diuinitatis ⁊ humanitatis. Ob qðᷣ
. bab miſit ad eum Euodiũ epᷣm cum qui
buſdã alijs tradens fidem catholicam ſeri
ptã monenſqʒ vt rediret ad verà fidem. At
iple ſpꝛetis illis ⁊ contumelioſe expulſis
poſuit eos in naui fragili mandãs atroci/

ter ne vſpiam per totã greciam ſe verterẽt

ad aliquaʒ ciuitatem. Sed vltione dei.25.
imperij anno ictu fulminis percuſſus inte
rijt. Secundũ exemplũ eſt de Arrio de
quo ſcribit Caſſiodoꝛꝰin hiſtoꝛia triparti
ta.Et Euſebiꝰin hiſtoꝛia eccleſiaſtica. Hic
fuit pꝛeſeꝛ alexandrinus in litteris ſacris
eruditiſſimus cupidus gloꝛie 2 hipocrita
magnus. Qui videns alexandrũ oꝛdina/

tum epᷣm alexandrinũ quod ipſe cupiebat

eidẽ inuidit. Et cum alexander pꝛedicaret
filiũ equalem patri ille vt ipſum oppugna
ret contrariũ cepit aſſerere:dicebatqʒ filiũ

creaturaʒ a ſubſtantia patris ſeparatum.
Hoc tẽpoꝛe Silueſter rome erat ⁊ conſtan
tinus magnus in cõſtantinopolitana vꝛ⸗
be.Qui conſiliũ oꝛdinari fecit in nicea vꝛ

be vbi arrius condẽénatus eſt: ſicut patet
iS, di. °Qanones. omnia dicta eius dam

nata ⁊ ſequaces eius diſperſi. Moꝛtuo cõ

ſtantino conſtantinus filius eius imperiũ
oꝛientis tenuit.Qui arnium in gratiã rece

pit.Quare ipᷣm cũ ſuis complicibus con/⸗
ſtantinopolim redire fecit.Et cũ iureiuran

do arrius fraudulenter imperatoꝛi ſuaſiſ/
ſet ſe catholicũ ⁊ cõſilij decreta ſeruare:cre

dens imperatoꝛ eum emendatũ pꝛecepit
epᷣo conſtantinopolitane vꝛbis vt arrium
in cõmunione recipet.Erat enim tunc ſab
batũ ante paſcha dominice reſurrectiõis.
Itaqʒ dum arrius egreſſus eſſet impato⸗
ris aulam ⁊ honoꝛaretur obſequijs ſuoꝛũ

complicũ ſicq; magniſicus per vꝛbẽ ince

derer. Tandem ad locũ venit cui nomẽ eſt
foꝛum conſtantini:vbi totus tremefactus

eſt. Et ventris ſui ſolutio facta coegit eum

ſeceſſum querere.Et non tm ſeces ſed flu
xuz ſanguinis cũ inteſtinis emiſit. Splen
etiam fluxit ⁊ iecur ⁊ in tam fetido actu vi
tam finiuit.i¶ Sed illud a nobis eſt diligen
ter commemoꝛandum ꝙ lʒ tot heretici vt
eſt pꝛedictum inſurrexerint contra fidem
nunq;ᷓ tamen extinguere valuerunt lumẽ
eius.Sic etiam nec poterunt in futurum

gquoniam deus benedictus veritatem ſue

ſancte fidei pꝛotegit ⁊ defendit: ⁊ ſuꝑbos

hereticos pꝛoſternit ⁊ humiliat. A quoꝛũ

ocietate curet vnuſquiſqʒ abeſſe qui cu/
it regnare cũ chꝛiſto:qui eſt bñdictus in
Ecula ſeculoꝛum Amen.
Feria tertie hebdomade. Se ſuꝑbia

ingratoꝝ tam erga deũ qᷓ;ᷓ erga homines.

Sermo vigeſimus.

regnũ dei. verba ſunt

redemptoꝛis noſtri Mathei
21.co, in euãgelio hodierno

oh
Par
futur
litt
Nvoſa
ſenci
Uthor
genti
lnet
lony
tituc
ime

brecdicht
voppogn
alq li
varatun.
1 conſtan
liana vr⸗
mnicea
ſutpatet
eus dam
Honno
nsinpeni
grotiänce
aboscon!
Uiureinnen
loꝛiſuaſt/

ewarede

eeni
tamium
lunc ſib
fecnois.
impadt
us ſudti⸗
Wi ince
ninomec
ncfacns
vegiteum
oſed fu
ſ.Splen
doacuy
cſtdüligen
baenant
nmn fan
auntlone
1ftrim
zyrem ſu
ſiphee
quoru
qicu/
cs in

ſupbia
mines⸗

r. 4

ſba ſunt

Gathe
hodieng

Cõſpicimus diebus noſtris impleri quod
Panlus pꝛedixit ꝛct ad thimoteuz. 3. c de
futura hoium ingratitudine. NHam ingra
ti facti ſunt multi ad deum ad parentes ⁊
quoſcũq; beneſfactoꝛes.hoc aũt damnabi
le viciũ a ſuperbie radice oꝛitur:que non ſi
nit hominẽ cognoſcere ſuam ꝑſepe indi/
gGentidà releuatã obſequio benefactoꝝ. Ic
circo in pꝛeſenti ſermone de ſuꝑbia ingra/⸗
toꝝ verba faciemus. In quo de ipſa ingra
titudine tria myſteria pꝛoponimus decla

CPB dicit᷑ diffinitionis:
Wꝛm repꝛehenſionis.
Czm damniſñicationis.
CAQuid eſt ingratitudo:a de gradibꝰeiꝰ:
quomodo nullus ingratus pot ſe excu/

Rimũ myſteriũ declarandũ de in
gratitudine dicit᷑ diffinitionis. Dit
ufinitur enim ſic pᷣm Tho.2.2.q.cẽte
ſima.vi. Ingratitudo eſt viciũ quo beneſi

ciatus nõ retribuit bñfactoꝛi quod debet.

Pꝛo cuius amplioꝛe intelligẽtia nota⸗/⸗
da ſunt tria.¶ ꝛimũ notandũ eſt ꝙ igra
titudo opponit᷑ gre. Et ſumitur hic gratia
Out eſt virtus ſpecialis ⁊ pars iuſticie ſᷣm

Tho. vbi.S. De hac ita ait Tulliꝰ liꝰ.⁊.re⸗/

thoꝛicoꝝ artis veteris. Hãĩa eſt virtus in q̃
amicitiaꝝ ⁊ officioꝝ alterius memoꝛia et
remunerãdi voluntas continet᷑.Eſt autez
duplex debitũ. ¶ AUnuz. ſ.legale ad qd ꝗs
lege aſtringitur. Et ad hoc reddẽdũ iducit
iuſticia virtus cardinalis.ſ Aliud eſt debi
tũ moꝛale ad quod ꝗs inducitur ex hone
ſtate virtutis.Et hoc reddit gra ſen grati
tudo reſpectu beneſicij accepti ab alio:q̃ vt

dictũ eſt: eſt virtus ſpecialis 1 pars anne/

xa iuſticie. Cauſa vᷣo debiti pꝛimo ⁊ pꝛinci

paliter inuenit᷑ in deo eo ꝙ ipſe pꝛimũ pᷣn

cipiũ eſt oium nroꝝ bonoꝝ.Ab ipſo nãqʒ
rõnales ↄditi ſumus.Ab ipſo ſuſtentatio

nẽ vite recipimus cũ oium creaturaꝑ ob/⸗

ſego. Ab ipſo toleramur in nr̃is malis eq̃
nimiter. Ab ipſo poſt grandia peccata cõ/
miſſa grauiter vocamurvt reuertamur ad
ilũ. Ab ipſo venia nobis ꝓmittit᷑: ⁊ ſatis
benigne dat dũ ad pniam reuertimur. Ab

1po gre auxiliũ impendit vt pſficiamus in

60

bonũ.Ab ipio deniqʒ regnũ celoꝝ diſponi
tur nobis oibus ſi illud nõ recuſauerimꝰ.
TIdeo Apls pᷣẽ ad theſſalonicenſes.. cꝰ
ait. In oibus gr̃as agite.¶ Et ad coloſcen
ſes.3.co. Omne quodcũqʒ ſacitis in vᷣbo
aut in oꝑe:in nomine dñi noſtri ieſu chꝛi/⸗
ſti facite:gratias agentes deo ⁊ patri.¶
cauſa debiti inuenit in parentibus inq;tũ
ab eis tot beneſicia recepimus.C ʒ cauſa
debiti inuenitur in perſona que dignitate
pꝛecellit:ex qua cõmunia bñnſicia ꝓcedũt.
CAcauſa debiti reperit in quocnqʒ bñũfa
ctoꝛe a quo aliqua particularia ⁊ pꝛiuata
beneficia pcepimus: pꝛo quibus particu⸗
lariter ei obligamur. . Scðm notdũ ꝙ
;uis in qlibet peccato ſit malis igratitu/
do ad deũ ſᷣm Tho.vbi.S.inq;tum.ſ.facit
homo aliquid qð põt ad ingratitudinem
ptinere:qui ſummus bñ factoꝛ eſt nobis:
⁊ tũc eſt circũſtantia aggrauãs peccatum.
tamẽ ſoꝛmaltr igratitudo eſt qn actualiter
beneſiciũ contemnit᷑.Sicut ergo gratitu⸗

do eſt ſpecialis vᷣtus habens diuerſos gra

dus. Quoꝝ pꝛimus eſt ꝙ beneſicium re
cognoſcat.2 ꝙ gratias ? laudes agat.
¶ 3 ꝙ retribuat pꝛo loco ⁊ tꝑpe ſᷣm ſuaʒ ſa

cultatem. Ita ingratitudo que ei opponit

yt patet ex ipſo nomine. Haʒ ingratitudo
dicitur quaſi nõ gratitudo eſt ſpeciale pec
catũ habens diuerſos gradus.Et qꝛ quod

eſt vltimũ in generatione eſt pꝛimũ in re⸗
ſolutione ¶ Ideo pꝛimus gradus ingrati

tudinis eſt vt homo beneſiciũ nõ retribu/
at pᷣʒ ꝙ recepit. ſ Secũdus eſt ꝙ diſſimu
let ideſt nõ laudet nec gratias agat.¶ Ter

tiꝰ eſt ꝙ nõ recognoſcat ſiue ꝑ oblinionez

ſiue per quẽcunq; aliũ moduz. Et quia in
negatione intelligit᷑ affirmatio oppoſita.
Ideo ad pꝛimũ gradũ ingratitudis ꝑtineęt
ꝙ aligs retribuat mala pꝛo bonis. advn

ꝙ bñficiũ vituꝑet.ad ʒin ꝙ q̃ſi maleficiũ

reputet in mẽte ſua ipᷣiꝰ bññiciũ.Uñ Señ.
in 3 be bñſicijs ait. Ingratus eſt qui acce
pit bñ ficiũ ⁊ nõ reddit: ingratioꝛ qui diſſi:⸗

mulat:ingratiſſimus oiuz qui oblitus.Ex

quibus inferiꝙ tmiplicit᷑ ꝗs põt eſſe ingta
tns ¶¶ Pꝛimo pter interioꝛẽ ↄtẽptũ.ſicut
qũ ꝗs piem ſuũ vel mr̃em ↄtẽneret recog

ſcere ꝓpter vilitatẽ ↄditionis N deb litate

ſenſus vel tenuitatẽ fubſtantie.ſ2° ppter
ſubtractionẽ: qñ quis ſubtraheret benefa
ctoꝛi qdᷣ ex neceſſitate debetur:vt cũ quis
non ſubuenit parentibus in neceſſitate cũ
poteſt:vel nõ laudat eos in quibus laudã
di ſũt ⁊ ſic de alijs. Tertio aliquis poteſt
eſſe ingratus ꝓpter contrariationẽ:qꝛ nõ
ſolum pꝛetermittit implere gratitudis de
bitũ:ſed etiã contrariũ agit. Puta ſiquis
deũ ſummũ oiuz benefactoꝛẽ quaſi odiat
ſeu pꝛo nihilo habeat vel contẽnat ꝙ euz
fecerit in hunec mundũ venire.Quod ſolet
accidere cũ quis eſt in tribulationibꝰ pꝛeſ
ſus:vel nõ habet bona que in alijs cernit:
Viliſicans beneficia dei ſibi conceſſa:vel il
lius vituperans beneficia nomẽ eius bla
ſtemet:vel parentes contumelijs afficeret
aut verberaret. ¶ Tertiũ notandũ ꝙ nul/
lus põt ſuam ĩgratitudinẽ excuſare ex ipo
tentia:qꝛ.ſ.non poteſt recõpenſare benefa
ctoꝛi:qm̃ ad debituzʒ gratitudinis redden
dum magis attenditur voluntas qᷓ;ᷓ opꝰ.
¶ AUnde Señ.liꝰ de beneſicijs dicit.ꝙ bñſi
cium nõ in eo quod ſit aut datur conſiſtit:
ſed magis in dantis aut facientis aio. Et
ideo ſufficit voluntas recõpenſandi euz de
eſt facultas. Hec etiã ſuã ingratitudinem
põt quis excuſare allegando obliuionẽ ni
ſi illa obliuio ꝓcederet ex naturali defectu
qui nõ ſubiacet voluntati. Hã ſiquis igret
beneficiũ nõ eſt ingratus ſi beneficiũ non
recõpenſet dũmodo ſit paratus recõpenſã
re ſi noſceret. vnde ſeribit᷑.C.de inofficioſo
teſtamento.l.Siquis.Satis iniquũ eſtvł
videtur eũ qui non ſentit ingratũ exiſtima
ri. Si vo oblinio ꝓuenit ex negligenna tũc
ingratitudo inexenſabilis eſt. Quia vt di
eit Seneca in.ʒ.de beneſicijs. Apparet il/
lũ nõ ſepe de reddendo cogitaſſe cui obꝛe
pſit obliuio.Hoc modo ingrati fuerunt iu
dei.¶ BDe quibus dicitur in pſal.co quin
to. Obliti ſunt deũ qui ſaluanit eos qui fe
cit magnalia in egypto: mirabilia in terra
cham:terribilia in mari rubꝛo. Et dixit yt
diſperderet eos. Abi pſalmiſta ponit illoꝝ
ingratitudinẽ:quia obliti ſunt deũ. Nõ ſo
lum in hoc quia non dilexerunt nec lauda
nerunt deũ benefactoꝛẽ ſuum nec aliquid
in obſequiũ eius fecerunt.Sed grauiter of

ſenderunt adoꝛantes vitulũ aureũ ꝓ deoꝛ
conquerenten de deo. a deſcribit bene
ſicioꝝ multitudinẽ: quia ſaluauit eos libe
rando ab egyptiacha ſeruitute:aperiendo
mare per quod trãſierunt debellâdo ama

lechitas:paſcendo eos cibo celeſti q̃dra

ginta annis in deſerto tot mirabilia facien
do.ſ Tertio,.ppheta ſubdidit ingrautudis
punitionem cum ſubdidit vt diſperderet

eos:voluit quidem delere eos pꝛo illa in/
gratitudine qua adoꝛauerunt vitulũ aure

um Exodi.3ʒ2.co. Sed mo yſe oꝛante placa
tus dñs ſuſpendit ſniam cum pluries ido
latraſſent ⁊ multis modis deũ offendiſſẽt

⁊ poſt aduentũ ieſu xpᷣi obſtinati eum cru

ciſigipcuraſſẽt:diſperſit eos deus per vni
nerſuz oꝛbẽ deſolata hieruſalẽ a romanis.
Et nunc vicijs iſidelitatis ⁊ alijs deditos

ad eternã damnationeʒz deducit.ſ¶ Iccirco
vt Hieroꝰ refert in ꝓlogo in epiſtolã ad ro

manos. Romani iudeos de ingratitudie
arguebant.romani ingt ſunt qui ex iude
is ⁊ gentibus crediderunt. Hij ſuperba cõ
tentione volebãt ſe alterutrũ exaltare. Mã
iudei dicebant. Nos ſumus ppls domini
quos ab initio ſouit ⁊ dilexit. Nos cirunci
ſi ex genere abꝛahã ex ſtirpe ſancta deſcen
dimus. Hos de egypto ſignis? virtutibꝰ
liberati mare ſicco pertranſiuimus pede:
HNos per quadraginta annos expti ſumꝰ
in deſerto mirabilia magna dei. Hos ſoli
fuimus digni accipere legem dei ⁊ vocem
loq̃ntis audire. Hobis pꝛomiſſus eſt chꝛi
ſtus ad quos ipſẽ veniſſe teſtatꝰeſt. DLicit
enim non ſum miſſus niſi ad oues que pe
rierũt domus iſrael cum vos canes qᷓ;ᷓ; ho
mines potius appellauerit. Hon eſt ergo
equum vt vos hodie idola deſerentes cõ⸗
paremini nobis.Ecõtra gentiles dicebãt

Quanto maioꝛa certa vos dei beneficia

narraueritis:tanto maioꝛis criminis vos
reos eſſe monſtrabitis.Semper eniz hijs
omnibus ingrati fuiſtis. Mam ipſis pedi.
bus quibus pertranſiſtis aridũ mare po.
ſtea ante idola ludebatis. MCanna vobis
faſtidiũ fuit:⁊ ſemper in deſerto contra do
minum murmuraſtis. Sepe deum adira⸗
cundiã concitaſtis:⁊ ad vltimum chꝛiſtuʒ
in lege ⁊ pꝛophetis pꝛomiſſuz occidiſtis.

tüpden
nbirbene
eos lbe
pencndo
ido ama
itäcks
liaßen
TMunds
iſperdent
pꝛollain⸗
nmmäanre
Antephacs
lenes id
ffendiſte
ſeum an
oerpwi
omanis
deditos
Nccnco
i adro
wrndie
crinde
eibach
lear. Bi
domin!
ociunci
ndelen
einuni⸗
ns pece:
Pti ſun⸗
osdli
1 Ween
1sſtchi
NDd

ee

6ho
ſt ego
les cõ⸗
icebat
neficis
is vos
iz bis
8 pek/
reypo
vobis
zadin
chriſtß
Cidine⸗

Nos itaqʒ vobis dignioꝛes ſumus quivt
de xpᷣo audiuimus mox in euʒ credidimꝰ.
Ideo per pꝛophetà de nobis dommnꝰ aif.
Populus quẽ non cognoui ſeruinit mihi
in auditu auris obediuit mihi. ꝭ Hieroꝰ.
Sed caueant xpᷣiani ne ⁊ ipſi ꝓpter ingra⸗
titudinẽ grauioꝛa patiantur damna quos
ex omni parte videmus hoc tempoꝛe dei
flagello percuſſos.Saluauit enim eos de
us per paſſionẽ vnigeniti filij ſui.Fecit ma
gnalia in egypto tenebꝛoſa mundi:qꝛ ma
gna documenta doctoꝝ:magna dedit exẽ
pla perfecte vite ſanctoꝝ: fecit mirabilia in
terra cham: i terra eccleſie mirabilia mira
culoꝝ:mirabilia ſacramentoꝝ:terribilia in
mari rubꝛo:pꝛoſtrationes diaboli ⁊ tyran⸗
noꝛuz:⁊ in mari rubꝛo ſanguinis effuſi tot
martyruz gloꝛioſoꝝ. Ideo timere habent
ne diſperdantur etiã tempoꝛaliter ſicut vi/
demus quotidie fieri duzʒ a turcis captiui
xpᷣiani ducuntur: ⁊ ſpiritualiter dũ a demo
nibus rapientur: qm vt Joannes chꝛiſo?ꝰ
ſuper Matheũ inquit.Quãto maioꝛa be

neficia ſunt hoibus conſtituta:tãto grauio

ra peccantibus indicia.
Mð ingratitudo repꝛehendit᷑ ob aucto
ritate legũ ciuiliũ ⁊ hiſtoꝛia gẽtiliũ ⁊ exem
p lo bꝛutoꝝ aialum. ¶ Cap. ꝛm.
7R. Scundũ myſteriũ declarandũ de in
gratitudine dicitur repꝛehẽſio. Eſt
vtiqʒ hoc viciũ repꝛehenſibile val/
de non ſolum dũ cõmittitur erga deuz: ſed
etiã erga homines ⁊ creaturas ſuas.Qðᷣ
nobis declarant maxime tria.
pm eſt auctoꝛitas legũ ciuilium:
Cꝛz mnpiſtoꝛia gentiliũ.
Cz'n exẽpla bꝛutoꝝ aialiũ⸗
W¶ Pꝛimũ eſt auctoꝛitas legum cliuiliuzʒ.
MNã ſm ciuilia iura ſeruus liberatus a ſer
nuitute pꝛopter ingratitudinẽ commiſſã er
ga dominum ſuũ redigitur in ſernitutem.
¶ At patet. C. de obſẽequijs patrono pꝛeſtã
dis.l.Si manumiſſoꝛi tuo.¶ Et in aucten/

tico: vt liberti de cetero S Quia etiã.col/

latione.d.ſ¶ Et.i3.q.pᷣꝰ.c Item pꝛecepit.
¶ Et. C. de libertis ⁊ eoꝝ liberis.l.Si manu
miſſus.ſEt in auctentico de nuptijs S.in /
gratitudinẽ.collatione.ʒ.ſ Et. C. de inoffi⸗
cioſo teſtamẽto.l. Papinianus J. Memi

61

niſſe. Extra de donationibus.c. Pꝛopter.

habetur etiam ꝙ donatio reuocatur pꝛo?

pter ingratitudint᷑. C Secunduz quod de

clarat viciũ ingratitudinis foꝛe repꝛehen
ſibile eſt hiſtoꝛia gentiliuz. Ex qua aliqua
referamus exempla. Nituꝑpatur ergo pꝛi⸗/
mo ⁊ repꝛehenditur ingratitudo romano/
rum qua vſi ſunt erga Furiũ camillũ.De
quo dicit Augꝰ liꝰ.ꝭ.de ciuita.dei.c.ls.q;
ingratam patriam ab hoſtibus liberauit⸗
CMecitat de iſto Tituſliuius ꝙ creſcenti
bus rome domeſticis ⁊ externis malis p/
pter cõflictus receptos a confederatis ve/
his capanetibus ⁊ faliſcis terroꝛ publicꝰ
Marcũ furiũ camillũ tanq;ᷓ medelam ma
loꝛum oium creare compulit dictatoꝛẽ᷑. Et
cum romanus exercitus per decem conti/
nuos annos male pugnando: vt ſcribit
Hoꝛoſius crebꝛas ⁊ magnas clades acce
piſſet i caſtris ſtaret pꝛo tempoꝛe animos
firm auit. Mox camillus romaʒz rediẽs ex
conſcripto nouo exercitu cũ capanetibus
⁊ ſaliſcis maxima cum pꝛoſperitate confli
xit.Et victis duobus populis pꝛedam in⸗
ter milites partitus eſt.Deinde vehentiũ
ciuitatem obſedit ⁊ cepit. Etvt ponit la
lerius in rubꝛica de ominibus. Iſta victo
