ſrecide
lides d⸗
ſtra rel
lum
poꝛeac⸗
Rlianus
his bone

lutanin
umus
GAor
perent
ltaſeni
Merpee
incen
debeont
eandbor
tlter:pg
fum na
ſſtomel
cumit
mnoi
anm
lbent: ſe
amaml
biopeeg
lnd
umimm
lbeoder
lnume
agn
min
uiopen

tonchti
oꝛiunter.
dtomni
etauten

ls mni
nq; cn
veletdo
crrellen
voe loo
ethaphi
foꝛtez e
ur pꝛi
ſehatn
npar
nueni
n
wlige
in bro
odeſtin⸗
nmmioch/
ſrtani
pore⸗
ſatum
ciünm
lüatesnn
un
ounſ⸗
bber
bittblan
Ntimm
lviciſt
Thaneſi
nnſch
muzſ

nen

oſeng
0,7,dl
entegd
is denn.
ſmnaſ
6 Cli

mnanun

4

pumanam ſolutionem velociſſimas poſt
ſolutum coꝛpus inuenitur: omnis e terra
fertur nunq; ſeneſcens ⁊ manet in eternũ
Zucretius vt ibidem Lactantius refert

dixit. Cedit idem retro de terra quod fuit

ante in terram. Sed quod miſſum eſt ex
etheris oꝛis.Id rurſum celi fulgentia tem
pla receptant.ſ Iterum Lactantius ibi de
ferecide ait:immoꝛtales eſſe animas fere.
cides diſputauit:hec vᷣo pꝛopꝛia eſt in no/
ſtra religione doctrina. Ergo Dicearcus
cum Bemocrito errauit qui perire cuʒ coꝛ
poꝛe ac diſſolui argumẽtatus eſt. Quin/
tilianus ita retulit.Siquis ſciat quis ſit ſi
nis bonoꝛum que vera felicitas nunq; ſi⸗
bi videbitur pꝛematura moꝛte perire.i¶ Et

DHuidius libꝛo tertio methamoꝛphoſeos
Altima ſemper expectanda dies homini:

diciqʒ beatus ante obitum nemo ſupꝛe/
maqʒ funera debet.¶ Saluſtiꝰ in libꝛo de
republica. Ingenia ⁊ egregia facinoꝛa ſi⸗
cut anima immoꝛtalia ſunt. Aaleriꝰ ma
ximus libꝛo.2.c.pꝛimo. Aſſerit moꝛẽ fuiſſe
galloꝛum mutuare pecunias vt eas reci/
perent apud inſeros.ſſ Seneca ad lucilluʒ
ita ſcribit Si tranquille volumus viuere:
in expedito habenda eſt anima vt ſiue illã
inſidie ſiue egritudines petant quid aliud
debeo niſi vt exeat exhoꝛtari ⁊ cum oibus
eam bonis emittere. Nade inqᷓ;ᷓ vade ſoꝛ:
titer: vade feliciter nihil dubitans. En re⸗/
rum natura que generanit expectat ⁊ locꝰ
iſto melioꝛ ⁊ tutioꝛ. SDidimus ad alexan
drum ita loquitur. Hos nõ ſumus huius
mundi incole ſed aduene. Mec ita in oꝛbẽ
terrarum venimus tanqᷓ;ᷓ in eo conſiſtere
libeat: ſed tranſire pꝛoperamus enim ad
patriam larem nullis delictoꝛum ponderi
bus pꝛegrauati. ¶ Tullius in queſtiõibus
tuſculanis clamat. Hon eſt lugenda moꝛs
quam immoꝛtalitas conſequitur.ꝗ Jdem
in libꝛo de ſenectute iducit Catonem ↄferẽ
tem cũ publio ſcipione ⁊ gaio lelio.Ego in
quit patres veſtros viuere arbitroꝛ ⁊ ea ꝗ
deʒ vita que eſt ſola vita nominanda. Nã
dum ſumus incluſi in his pꝛopaginibus
coꝛpoꝛis munere quodam neceſſitatis et
graui opere perfrugimur.Eſt enizʒ celeſtis
animus ex altiſſimo domicilio depꝛeſſus:

quaſi demerſus in tetrum locum diuine
nature eternitatiqʒ contrarium. Sed cre⸗
do deos immoꝛtales ſpiraſſe animos i hu
mana coꝛpoꝛa vt eſſent qui terram vteren
tur quiq; celeſtium oꝛdinem contemplan
tes imitarent᷑ eum vite modo atq; conſtã
tia. NHec ſolum me ratio impulit vt ita cre/
derem: ſed nobilitas etiam ſummoꝛũ phi
loſophoꝛum ⁊ auctoꝛitas. Demonſtrabũ

tur mihi pꝛeterea que Socrates ſupꝛemo

die vite de immoꝛtalitate animoꝛum diſſe
ruiſſet:is qui eſſet omnium ſapientiſſimꝰ
oꝛaculo apollinis iudicatus.Quid multa
ſic mihi perſuaſi ſic ſentio cum tanta ſit ce
leritas animoꝛum memoꝛia pꝛeteritoꝝ fu
turoꝛum pꝛudentia tot artes tot ſcientie:
tot inuenta non poſſe eam naturã que res
ipſas contineat eſſe moꝛtalem.
I¶ Secundo apparet ꝙ anima ſit immoꝛ/
talis ex euidenti ratione que multiplex aſ
ſignari potell.
CBadi ceſſationis.

4*

ſpparationis.

Cʒuoperationis.
CAinclinatioms.
Seperfectionis.
Céoꝛdinationis.
Cziuſtiſicationis.
C8eremunerationis.
CPaſſi milationis.
CXreſurrectionis.
xi oꝛationis.
Cinacomparationis.
CPꝛima ratio ex qua colligitur ꝙ ſit im
moꝛtalis dicitur ceſſationis.Ceſſat quidẽ
in ea materia cum ſit ſubſtantia ſimplex ⁊
non ſit cõpoſita ex materia ⁊ ſoꝛma. Ein
de Auguſtinus in.7.ſuper geneſim ad lit
teram ait.ꝙ anima non eſt facta ex mate⸗
ria coꝛpoꝛali neq; ex materia ſpuᷣali. Et
hoc maniſeſtum eſt m Tho.p parte.q.
75.pꝛecipue ex ratione humane anime in/
quantum eſt intellectiua.Nam omne qðᷣ
recipitur in aliquo recipitur per moduz re
cipientis.Sic autem cognoſcitur vnum/
quodqʒ ſᷣm ꝙ ſoꝛma eſt in cognoſcente.
Anima autem intellectiua cognoſcit rem
aliquam in ſua natura abſoluta: puta la/
pideʒ inquantum eſt lapis abſolute. ꝗEſt
E

„

ergo ſoꝛma lapidis abſolute ſᷣm rationem
pꝛopꝛiam foꝛmalem in anima intellectiua
Nuare a ipſa anima intellectiua eſt foꝛma
abſoluta ⁊ non compoſita ex materia ⁊ ſoꝛ

ma. MNam ſi ſic eſſet compoſita ſoꝛme rerũ

reciperentur in ea vt indiuiduales: et ſic

non cognoſcẽt niſi ſingulare vt accidit in

potentijs ſenſitiuis que recipiunt foꝛmas
reruzʒ in oꝛgano coꝛpoꝛali.Materia enim
eſt pꝛincipium indiuiduationis ſoꝛmarũ.
Relinquitur ergo ꝙ anima intellectiua ⁊
vmnis intellectualis fubſtantia cogſcens

bbꝛmas abſolute caret compoſitione mate

terie æ ſoꝛme. mnis autẽ coꝛꝛuptio pꝛo
cedit a conditione materie:lz enim ſit icoꝛ
ruptibilis ⁊ ingenita ſm ſe vt dicitur pᷣmo
phiſicoꝛum:tamen eſt cauſa coꝛꝛuptionis
eo ꝙ eſt in potẽtia ad multas ſfoꝛmas nec
ſtiñnt appetitui ſuo per aliquam foꝛmam

coꝛpoꝛum inferioꝛum. Vnde licet mate⸗

ria pꝛopꝛie non coꝛꝛumpatur per ſe nec ſoꝛ
ma per ſe ſed ſolum cõpoſitum:tamen coꝛ
ruptionis huius cauſa eſt materia.Cũ igi
tur vt dictum eſt anima non ſit compoſita
ex materia ⁊ ſuuma quia tunc non dicere/
tur anima ſed animatuz: ergo patet ꝙ ani
ma eſt incoꝛuptibilis.ſ Et vt inquit Cho.
vbi ſupꝛa.Dato ꝙ anima eſſet compoſita
ex materia ⁊ ſoꝛma tamẽ adhuc opoꝛteret
eam ponere incoꝛ:uptibilem. NHon enim
inuenitur coꝛꝛuptio niſi vbi inuenitur con

rrarietas. Generationes nãqʒ ⁊ coꝛꝛuptio

nes ex contrarijs in contraria ſunt.vñ coꝛ
poꝛa celeſtia quia non habent materiã cõ
trarietati ſfubie ctam incoꝛꝛuptibilia ſunt.
In anima autem intellectiua nõ poteſt eſ⸗
ſe aliqua contrarietas. Recipit enim m
modum ſui eſſe.Ea vo que in ipſa recipiũ
tur ſunt abſq; contrarietate. Ham intelli⸗
git ignem 1 aquam abſq; contrarietate.

WMationes quidem contrarioꝛuʒ in intelle

ctu non ſunt contrarie ſed eſt vna ſcientia
contrarioꝛum.Impoſſibile eſt ergo: ꝙ ani
ma intellectiua ſit ooꝛꝛuptibilis. Secun
da ratio qua oſtẽditur ꝙ anima ſi
tals dicitur ſuperatiõis. Superat anima
intellectiua ⁊ excedit nobilitatem ⁊ digni/
tatem quoꝛũcunq; coꝛpoꝛum tam elemẽ/
tarium qᷓ;ᷓ celeſtium. Qued pꝛobatur ex di

timmoꝛ

etis omnium ſapientum. ſInquit Augu
ſtinus in libꝛo de libero arbitrio. Omnis
anima omni coꝛpoꝛi eſt nobilioꝛ ſeu meli⸗
oꝛ.Et idem liꝰ.Sʒ. queſtionum. Omnis
anima melioꝛ eſt omni coꝛpoꝛc.ſEt idem
in libꝛo de duabus animabus.Anima lu⸗
ce iſta quam homines venerantur melioꝛ
eſt quoniam quidem illa intelligitur men
te hec fenſu coꝛpoꝛis innoteſcit. ¶ Et idem
8:de ciuitate dei.cꝰ.is.p.Omni coꝛpoꝛi pꝛe⸗/
feruntur anime.Et in libꝛo ſoliloquioꝛuz.

Quicquid celi ambitu cõtinetur inferius

ab anima humana eſt.Et Criſoꝰ in libꝛo
de lapſu mundi.Quanto ait celum terra
pulchꝛius tanto anime pulchꝛitudo omnẽ
ſoꝛmam q;uis pulcherrimi coꝛpoꝛis ſupe
rat. Ad idem eſt gloſa.c. Cum ſit de etate
qualitate oꝛdi.i¶ Et.iꝛ.q.pꝰ.ci. ð ꝛecipi
mus.Et cõfirmatur.24.q.ʒ.c. Si habes
¶ Et de pe.⁊ re.c.Cuzʒ infirmitas.i¶ Et.C de
ſacroſanctis eccleſijs.l. Sancimꝰ. ¶ EtAri
ſto.in pꝛincipio libꝛi de anima.docet quali
ter ſcientia de anima quantum ad bonita
tem ⁊ honoꝛabilitatem eſt pꝛeponẽda ali/
is ſcientijs naturalibus que ſunt de nume
ro bonoꝛum honoꝛabilium pꝛopter nobili
tatem fubiecti quod eſt anima intellectiua
¶ Iterum in pᷣ de aia ait. Aia autẽ aliquid
melius eſſe ⁊ antiquius ideſt nobilius im
poſſibile eſt. Impoſſibilius autem adhuc
intellectu ſcilicet eſſe aliquid nobilius ra⸗/
tionabiliſſimum enim eſſe habet? nobiliſ
ſimum ſᷣm naturam.Ex hijs arguitur ſic.

Dmne quod nõ ſubicitur motui celi eſt in

coꝛꝛuptibile. Nam motus celi eſt cauſa ge
nerationis ⁊ coꝛꝛuptionis.Sed anima nõ
ſubicitur motui celi. Hã nullũ minus no
bile poteſt agere in magis nobile nec illud
deſtruere.Sic itaq; cum anima rationalis
que eſt ſpiritus nobilioꝛ ſit celo quod ẽ coꝛ
pus non ſubicietur celo. Inſuꝑ hoc demõ
ſtrari poteſt:quia tanto creatura eſt nobili
oꝛ qᷓ;to magis appꝛopinquat deo.vñ crea
ture que ſunt tm ⁊ ſolum habent eſſe: ſũt
in iſimo gradu nobilitatis. Creature q̃ hñt
eſſe ⁊ viuere ſunt illis nobilioꝛes. Multo
dignioꝛes vvo ſunt creature que habent eẽ
viuere ⁊ ſentire.Quibus omnibus pꝛepo
nuntur creature que habẽt viſcernere ? in

elige
guinur⸗
numnz
cpors
huimere
Coſewr
corup
gmefl
Cuiuſtib
ſoſna d
Adplaim
oꝛs.
lecnt a
antic
pudent
lglis a
pbatur.
Uutonis
lerincin
amat
hkch
pbiſce
lenone
Go.
IJgitn
Ther
70,.
perlect
ſiregui
(nd
pitalee
oi ca⸗
lſtium.
Alii⸗
moritur.
ammnete
hominur

cac
Agimme

ſgroonio:
Shienni
humtop
dasomn
pomr
noaür
pdns
ſihna
hnng

it Aen
Qnmmd
eu meli/
Omnis
Et iden
nmalo⸗
melioꝛ
wr men
Eicen
wihec⸗
giornz.
intenus
nlbo
m lenn
bonni
is ſye
ectate
capi
abes
1(.
1Ari
Gan
on
Aadli⸗

NeRme.

rhobli
lernva
iquid
ius im
ahoc
linsr7
1ſobil
gimnr ſi⸗
cclickin
aaulg.
nimano
finos Ne
erilui
nonalis
odéc:
deno
nobili
vſigen
ſe: ſi
reqhi
Mllo
gbant
ch
e1N

telligere. Cum ergo celi habeat tm̃ eſſe ſe⸗
quitur ꝙ incõparabilxr illis ſit excellentioꝛ
amma. Poteſt adhuc anima inclinatiões
coꝛpoꝛis ex influentüs coꝛpox celeſtiuzʒ re
pꝛimere ⁊ refrenare.Quare cum nec a celo
cauſetur nec illi ſubiciat᷑: erit per cõſẽeq̃ns
incoꝛꝛuptibilis. ¶ Tertia ratio oſtendens
giam eſſe immoꝛtalem dicitur opationis.
Cuiuſlibet nãqʒ ſube coꝛꝛuptibilis opera

tio ſua duratione debilitatur ⁊ deſicit vſqʒ
ad vltimũ defectum:qui eſt coꝛꝛuptio vel

moꝛs. Sed operatio aie ſua duratione iua
leſcit ⁊ ꝓficit. Ouia vt ſcribitur Job.iꝛ.cꝰ.
In antiquis eſt ſapiẽtia ⁊ in multo tẽpoꝛe
pꝛudentia. Ideo apparet ꝙ aia ſit immoꝛ
talis ⁊ incoꝛꝛuptibilis.¶ Quarta rõ qua
ꝓbatur ꝙ anima ſit imoꝛtalis dicitur icli/
nationis. Oẽs quidem homines naturali
ter inclinantur ad deſiderandã vitã perpe
tuam ⁊ beatitudinem. Sed impoſſibile eſt
appetitum nãlem eſſe fruſtra ex ? metha/
phiſice vbi dicit Ariſt.Deſideriuz natura
le non eſt fruſtra.Et in libꝛo de celo ⁊ mun
do. Matura non facit aliquod factũ vanũ.
Igitur neceſſe eſt ponere aiam immoꝛtalẽ

Hec eſt ratio Tho.in ꝛ contra gẽtiles. c.
78. Et in P“ par. q. 75. Quinta ratio di
perfectionis.Ad gfectionem nãqʒ vniuer

ſi requiritur diuerfus gradus creaturarũ.
¶ AUnde Gꝛegoꝰin.4.dialogoꝝ dicit.Tres
vitales ſpũs creauit oipotens deꝰ. Nnũ
qui carne tegitur ⁊ cum carne moꝛitur:hic
eſt iumentoꝝ ⁊ animalium irrationabiliũ.
¶ Aliũ qui carne non tegitur nec cå carne
moꝛitur:hic eſt angeloꝝ. Et tertium qui
carne tegitur ⁊ non cũ carne moꝛitur:hic ẽ
hominum ratione pꝛedictoꝝ. Apparet er⸗

go ꝙ ad perfectionem vniuerſi ponẽda eſt
aia immoꝛtalis. ¶ Sexta rõ dicitur oꝛdi⸗

nationis:a hec refertur ad diuinam ſapiaz
Sapientis nanqʒ eſt oꝛdinare bona ad bo
num ⁊ optima ad optimuʒz finem. Si ergo
deus omnia oꝛdinauit ad hoiem videt᷑ ꝙ
homo poſt deum ſit oium creaturaꝝ finis:
finis aũt nobilioꝛ eſt pꝛincipio.Cum ergo
mundus ſit perpetuus q́;tum ad ſubam:
vt patet de elementis ⁊ coꝛpoꝛibus celeſti

bus:ergo ⁊ aia erit ꝑpetua.ſHanc ratio⸗

1778

nem Lactantius tangit liꝰ.⁊.diuinaꝝ ĩſii
tutionum vbi ait.Si hoĩium cauſa factꝰeſt
mundus ⁊ ita factus eſt vt eſſet eternꝰſcilſi
cet q;tum ad ſubam:cur ipſi quoꝛũ cauſa
factus eſt non ſunt ſempiterni.ſ At nõnul
li deo noſtro ingratiſſimi negare non ↄfun
duntur ad h ominum vtilitatẽ cuncta que
in celo ⁊ qᷓ in terra ſunt eſſe oꝛdinata.Qui
audire debent illud quod ſcribitur Oeute
ronomij.A.c. Solem ⁊ lunã ⁊ omnia aſa
ccli creauit dñs deus in miniſteriuzʒz cũctis
gentibus.Et Dauid loquens ad deum cũ
admiratione dicebat. Quid eſt hõ ꝙ me⸗
moꝛ es eius aut filius homis qm̃ viſitas

eum. Minuiſti eum paulominus ab ange

lis gloꝛia ⁊ bonoꝛe coꝛonaſti eũ ⁊ conſtitui
ſti eum ſuper opera nanuũ tuarum. Oia
ſubieciſti ſub pedibus eius oues et bones
vniuerſãas inſuper ⁊ pecoꝛa cãpi:volucres
celi ⁊ piſces maris. Et de hoc Auguſtinꝰ
adhuc ita loquitur.Omnia dñe ſub pedi⸗
bus hominis ſubieciſti vt ſolus homo ſu⸗
per omnia tua tuus eſſet totus. Exterioꝛa
nanqʒ pꝛo coꝛpoꝛe cuncta creaſti. Ipſum
vo pꝛo anima. Animã pꝛo te: vt tibi ſoli
vacaret:te ſolum amaret ⁊ poſſideret ad ſo
latium. Lactantius aũt libꝛo.⁊.diuinaꝝ
inſtitutionũ pꝛius eleganter ſuadet mun⸗
dum ſine cauſa factum non eſſe demumet
ꝓpter hominẽ a deo ↄditum cõfitetur. JIn
quit ergo ſic.Cum mundum oẽſq; partes
eius vt videmꝰ mirabilis ratio gubernet:
cum celi temperatio:⁊ equalis in ipſa va⸗
rietate curſus aſtroꝛum:luminunqʒ celeſti
um:tempo:um conſtans ac mira deſcri/
ptio:terrarum varia fecunditas:plana cã
poꝛum munimenta ⁊ aggeres montium:
viriditas vbertaſq; ſiluarum:fontium ſa-
luberrima eruptio: fluminum opoꝛtuna
inundatio:maris opulenta ⁊ copioſa inter
fuſio:ventoꝛum diuerſa ⁊ vtilis aſpiratio:
ceteraq; oia ratiõe ſũma ↄſtent. Quis tã
cecus eſt vt exiſtimet ſine cauſa eſſe factaĩ
quibꝰmira diſpoſitio ꝓuidentiſſime rõnis
elucet.Deide ſeꝗtur Lactãtiꝰiſinuans ꝙ
nõ niſi ꝓpter homiem cũcta ſint facta aite
Quis eſt eni taã ineptus vel tã ocioſus vt
agrediat᷑ aligd facere fruſtra:ex quo nullã

vtilitatem nullum commodũ ſperet. Qui
domum edificat nõ ideo edificat vt tmi mo
do domus ſit:ſed vt in ea poſſit habitari.
Qui naueʒ fabꝛicat non ideo inſumit ope
ram vt tm nauis appareat:ſed vt ea naui
getur.Item qui vas aliquod iſtituit ac foꝛ
mat non pꝛopterea id facit vt tm feciſſe vi
deatur: ſed vt vas illud effectuzʒ capiat ali
quid neceſſarium. Similiter cetera que ⸗
cunqʒ fiunt non vtiqʒ in ſuperuacuum: ſʒ
ad vſus aliquos vtiles laboꝛantur. M.un
dus ergo a deo factus eſt: non vtiq; pꝛo⸗
pter ipſfum mundum. Heqʒ; enim aut calo
re ſolis aut lune aut aſpiratione ventoꝛuʒ
aut humoꝛe imbꝛium aut alimonia frugũ
cuzʒ ſenſu careat indiget. Sed ne illud qui
dem dici poteſt ꝙ deus pꝛopter ſeipſum fe
cit mundum:quoniam poteſt eſſe ſine mũ
do ſicut fnit antea. Et his omnibus que
in eo ſunt queqʒ generantur deus non vti

tur. Apparet ergo animantium cauſa mũ

dum eſſe cõſtructuz: quoniam rebus bijs

quibus conſtat animantes fruunt᷑. Rur⸗

ſus ceteras animantes hominis cauſa eſ-⸗
ſe factas ex eo clarum eſt ꝙ homini ſerui/
unt ⁊ tutele atq; vſibus eius date ſũt quo
niam ſiue terrene ſint ſiue aquatiles non
ſentiunt mundi rationeʒ ſicut homo. Hec
Lactantius.ſ At autem bꝛeuius partem
hanc decurramus: Hugo in libꝛo de arra
ſponſe ſic ad hominem dicit. Reſpice vni
uerſum mundum iſtum ⁊ conſidera ſi ali⸗
quid in eo ſit qdð tibi non ſeruiat. Omnis

natura ad hunc finem dirigit curſum ſuuz

vt obſequijs tuis famuletur tuiſq; neceſſi
tatibus ſ̃m affluentiam indeficientem oc

currat. Hoc celuzë:hoc terra:hoc mare boc

ger cum hijs que ſunt in eis vniuerſis ex/
plere nõ ceſſant.Hec Hugo. Res eſt ꝓ⸗
fecto ab omnibus ponderanda: ꝙ puſſi⸗
mus omnium pater deus tot innumeris
beneſicijs:tot ampliſſimis muneribus:tot
abundantiſſimis gratis voluerit animaʒ
rationalem donare. Ipſi coꝛpus oꝛganicũ
mirabili opificio eſtructum cum ſennbus
copulauit. ¶ Ipſi celos ⁊ ſydera firmamẽti
elemẽtaq; omnia ⁊ ex illis compoſita ſer⸗
nire iuſſit.Ipſi angelos ad cuſtodiam de/
putauit. Ipſi leges ⁊ pꝛecepta beneuiuen

tur.

di inſtituit.Et eum nec ſic ſuum creatoꝛem

agnoſceret miſit v nigenitum filium ſnum

qui viam veritatis illam doceret:qui errã

tem ad ſemitam vite perduceret: qui de/

niqʒ tllaz ſanguine ſuo pꝛecioſo redimeret
Quis igitur tam egregiam tam inſignem

tam pꝛeclaram tanq;ᷓ deo chariſſimã crea

turam ad imaginem ⁊ ſuam ſimilitudineʒ
ſoꝛmatam moꝛituram audeat affirmare.
Aperi oculos tuos.O anima tanto deco⸗
re redimita.O anima tanta diligentia a
tuo creatoꝛe cuſtodita.O anima tanto la⸗
boꝛe a ieſu filio dei ⁊ virginis queſita tan/
to doloꝛe recuperata: tanto deniqʒ pꝛecio
redempta ⁊ conſidera in teipſa ſapientiam
dei: qui non ab re circa te tanta dignatus
eſt operari.¶ Septima ratio qua oſtendi/
mus ꝙ anima ſit immoꝛtalis dicitur inſti
ficationis.Clamant omnes ſancti iuſtiſſi⸗
mum eſſe deum ſicut patet in ſermone de
iuſticia dei in quadrageſimali noſtro. Et
vbi eſſet iuſticia dei ſi anima cum coꝛpoꝛe
moꝛeretur quandoquideʒ tot mala in pꝛe
ſenti remanẽt impunita. Sed pꝛofecto nõ
fine pena tranſibunt impu qui in ſuis ma
lis ⁊ iniquitatibus pꝛoſperantur: quia in
futura vua equiſſimꝰ ille deus reddet vni
cuiq; ſᷣm opera ſua vt latius diximus in
pꝛetacto ſermone. Non gloꝛientur pecca⸗
toꝛes im malitig ſua:quoniam de illis in/⸗
quit in s.77.Dauid.Cõſumetur nequi⸗/
tia peccatoꝛum.Et pᷣs.ʒi. Multa flagella
peccatoꝛis.Et Sapiens pꝛouerbioꝛum..
c. Iniquitates ſue capient impium. Nam
⁊ ſeneca in tragedus hoc ipſum confitetur
E nchni autem ſic.Quod quiſq;ʒ fecit pati
Auctoꝛem ſcelus reperit.Et Plato in
fedrone dixit.Eſt in reuera defunctoꝛũ ani
mas extare ⁊ bonis meliꝰeſſe:malis autẽᷣ

deterius. Octaua ratio qua deducitur

immoꝛtalitas anime dicitur remuneratio
nis:hec ſpectat ad clementiam 2 benigni⸗/
tatem dei qui ſicut nullum malum impu⸗/
nitum ita nec vllum bonum irremunera⸗
tum relinquit.Hoc auteʒ eſſet ſi anima pe
riret cum coꝛpoꝛe quoniam amici ſui qui
coꝛpoꝛa eoꝛum ⁊ voluntarijs caſtigationi
bus ⁊ illatis paſſionibus obtulerunt nul

lam inde repoꝛtaſſent mercedem. Intuea

mmurg
pigine
morea
brerilo
ſeta mun
ſlicndi
nſciſtun
ſeocarm
hus ybe
tyincul
Ali ca⸗
ſigitnis
hooden
bus nec⸗
hendere

Nligenti
nen
vopt
ln
lieſts
1ponſe
Wne
Band
ſtmco
turaſt
nuoin!
lig eſtal
diſcrep⸗
ſeimi
minoch
leſumee
Gitmoꝛ
cageſin
Nerali
berpnion
Dorapurn
tamorn
berelen
Cnſten
fanr
ſunn dei
dntei
npgri
demi
n ine

orem
nſüum
iemi
ni de/
imeret
ſgnen
ligen
ndine;
mare,
fodeco
enna
mtola
intn/
reci⸗
ennam
Matns
kenci/
iſci
ſini,
ede
.K
Me
enpu
taono
is nd
gviain
a mi
ns in
ecca
lisin
rnegui/
ſugel⸗
nun
1. Dun
nſtent
tclpen
broin
orüan
io aut
neiui
eano
nigni/
impo/
mnera?
imape
ſui gu
Gnton
mtul
Numis

4*

mur quid apoſtoli quid confeſſoꝛes quid
virgines quid ⁊ martyres egerint pꝛo dei
amoꝛe et inde concludamus ꝙ ſi moꝛtua
ſoꝛet illoꝛum anima dei manus vacua eſ⸗
ſet a munere liberalitatis. Errauerunt in
ſolitudinibus illi in ſpeluncis in cauernis
in ſciſſuris petrarum ⁊ montium affligen
tes carnam vigilijs ieiunis genuflexioni/
bus vᷣberibus ⁊ diſciplinis.Alij ludibꝛia
⁊T: vincula experti ſunt. Alu lapidati ſunt.
Alij capite ceſi.Alij flammis aduſti.Alij
ſagittis vulnerati.Ali in mare ⁊ flumini
bus demerſi. Alij exquiſitiſſimis cruciati⸗
bus necati:vt deo gloꝛiam ⁊ honoꝛem im
penderent. Nũquid ſiue retributiõe labo
rauerunt in caſſum. Opietas dei benedi/
cti. O charitas patris eterni. Ipſe vtiq;
diligentibus ſe bona inuiſibilia pꝛepara⸗
uit que oculus nõ vidit nec auris audiuit
Et propreres Saluatoꝛ noſter Mathei.c.
§. ſuos diſcipulos ↄſoꝛtabat dicens. Bea
ti eſtis cum maledixerint vobis homines
⁊ perſecuti vos fuerit ⁊ dixerint omne ma⸗
lum aduerſum vos mentientes pꝛopt᷑ me

Gaudete ⁊ exultate quoniam merces ve/

ſtra copioſa eſt in celis. Nona ratio dici
tur aſſimilationis.de qua ſic dicit Auguſti
nus in libꝛo de ſpiritu ⁊ anima. Jmnmoꝛta
lis eſt anima ne a ſui creatoꝛis ſimilitudie
diſcrepare videatur. Non enim poterat eſ
ſe imago ⁊ ſimilitudo dei ſi vllo moꝛtis ter

mino clauderetur. C Secima ratio dicitur

reſurrectionis.Eſt articulus fidei ꝙ reſur
gẽt moꝛtui.Et de hoc diffuſe ſcripſi in qua
drageſimali in ſermone de reſurrectiõe ge
nerali.Quia itaqʒ erit reſurrectio que fiet
per vnionem animarũ ad ſua pꝛopꝛia coꝛ
poꝛa virtute diuina.Et quia chiſtus ſurre/
xit a moꝛtuis.Et alij poſt moꝛtem miracu
loſe redierunt ad vitam, neceſſe habemus

conſiteri ꝙ anima ſit immoꝛtalis.¶ n⸗

decima ratio dicitur oꝛationis. Oꝛat eccle
ſia pꝛo defunctis ⁊ ſuffragia ſacit pꝛo ani/
mabus in purgatoꝛio penale debitũ exol⸗

uentibus. Igitur anima eſt immoꝛtalis.

¶ DSuodecima ratio dicitur comparationis:
comparãdo quippe anima que eſt vltima
ꝛma ad pꝛimam materiam ponenda eſt

anima incoꝛꝛuptibilis.Nam ſicut eſſe itel

172

ligibile eſt permanentius q; ene ſenſibile
ſic ⁊ recipiens eſie intelligibile eſt perma/
nentius q; recipiens eſie ſenſibile. Sed re
cipiens eſſe ſenſibile ent incoꝛꝛuptibile ſᷣm
ſuam ſubſtantiam ſcilicet materia pꝛima:
ergo multoſoꝛtius intellectus paſſibilis:
qui eſt receptiuus ſoꝛmarum intelligibili/
um. ¶TCTertio apparet ꝙ ſit imoꝛtalis ani
ma ex clara exemplatiòe. Sunt tria exem
pla lucidiſſima que oſtendunt animam efſ
ſe immo:talem in quibus tanqᷓ; in ſplen/⸗

.

didiſſimo ſpeculo quilibet tante rei verita
tem inſpicere poteſtt.
Cbnexemplum ox tolerationis.
Ci abpparitionie. ðU
C3 exauditionis.
Pꝛimum exemplum dicitur toleratio⸗/
nis· vt eniʒ ſcribit Cicero in queſtionibus
tuſculanis.Nemo vnqᷓ; ſine magna ſpeĩ⸗
moꝛtalitatis ſe pꝛo patria offerret ad moꝛ
tem. De martrribus claꝝꝑ eſt ꝙ moꝛtẽ noõ
timuerunt quam vitare potuiſſent ſi chꝛi⸗
ſtum relinquere voluiſſent. Sed ad philo
ſophos veniamus. Recitat Auguſtinus
libꝛo pᷣ de ciuitate dei.c.22. ꝙ quidam phi
loſophus theobꝛotus nomine lecto plato
nis libꝛo de immoꝛtalitate animarum de
muro ſe pꝛecipitem dedit.Itaq;ʒ intertecit
ſemetipſum.iſEt Lactantius libꝛo.̊. diui
narum inſtitutionũ ait. Multi ex hijs qui
eternas eſſe animas ſuſpicati ſunt tanqᷓ;
in celum migraturi ſibiipſis manus intu⸗
lerunt.vt cleantes:vt criſppus:vt empe /
docles:⁊ zeno.t ex romanis cato qui fuit
in omni vita ſua ſocratice vanitatis imita
toꝛ.Et quia de catone ſit mentio: ſcienduzʒ
ꝙ muti fuerunt ſic nomiati. Nam fuit qui
dam cato cenſoꝛinus de quo ſit mentio in
libꝛo de amicitia ? in queſtionibus tuſen⸗
lanis a cicerone:⁊ a plinio in libꝛo de viris
illuſtribus:⁊ a Nalerio ĩ rubꝛica de ſtudio
⁊ induſtria.HNic fuit eloquentiſſimus litte
ris grecis ⁊ latinis eruditus multaqʒ fecit
magniſica pꝛo republica ⁊ conſulendo et
pꝛeliando.Qui vt ſcribitur in ſpeculo ge/⸗
ſtoꝛum mundi tedio duplicis quartane af
fectus vt beatioꝛe vita frueretur ſemetip⸗
ſum iterfecit. Fuit ⁊ alius cato filius ſupꝛa
dicti vir bellicoſus qui vt ſeribit Frontinꝰ
5 3

cum in bello contra macedonie regem pu

gnaret equo pꝛolapſus cũ ſe rellecogiſſet:
animaduertit gladium cecidiſſe e vagina
quem ſoꝛtiter recuperanit ⁊ vulneratis ho
ſtibus ad fuos redijt. Qò exempluʒz adeo
romanos animauit ad pꝛelium ? macedo
nes terruit vt ipſi macedones vincerẽétur.
Fuit alius marcus cato ſilius ſupꝛadicti
2 nepos cenſoꝛini qui conſul in africa diez
clauſit extremuʒz. Cato autem vticenſis ꝗ
⁊poꝛtiꝰſuit filiꝰ pcedẽtis darci catonis ꝗ
vticenſis dicitur es ꝙ in vtica libie ciuita/
te fe occidit.Cauſa vᷣo fuit vt non ſubicere
aur ceſari quoniam ipſe pompeianas par/
tes ſecutus fuerat. Nam vt ait Tullius in
pꝛimo de officijs. Moꝛs turpitudini ac ſer
uituti anteponenda eſt.¶ Ex hoc arguunt
quidam pꝛobantes ꝙ anima ſit imoꝛtalis
ex auctoꝛitate Ariſto.in tertio ethicoꝛum:
qui ait.Qð ſoꝛtis debet ſe exponere moꝛti
pꝛo ſalute patrie.Et hoc pʒʒ iudicium natu
ralis rationis. Sed niſi anima eſſet incoꝛ⸗
ruptibilis non deberet hoc Eratere quia
non eſſe ſimpliciter non cadit ſub appetitu
¶ Sed contra hoc nonnulli obiciunt dicen
tes ꝙ etiam ſi anima moꝛeretur cum coꝛ⸗
poꝛe adhuc velle ſuſtinere moꝛtem pꝛo li/
beratione patrie ⁊ pꝛo republica eſſet ſᷣm
iudicium rectum rationis. Naʒ melioꝛ eſt
modicus actus virtutis intẽſus q; vita vi
cioſa vel cum actu remiſſo per magnum tẽ
pus.ergo ſoꝛtis debet ſe exponere pꝛo bo
no virtutis.Et quia ipſe eſt pars commu/⸗
nitatis cuius bonum commune naturali⸗
ter eſt magis diligendum q́; bonum pꝛi/
uatum. Et iſta videtur fuiſſe opinio Sco/
ti. Quam impꝛobat Landulphus in ſuo
4.di. 43. Quia ſicut lex ⁊ ratio nalis pꝛe/⸗
ualet omni legi et rationi maxime create.
Ita bonum entitatis naturalis pꝛeualet
omni bono cuiuſcunq; virtutis.vnde lon
ge videtur ꝙ ſit eligibilis habere eſſe per
petualiter ? non virtuoſum eſſe moꝛaliter
non dico vicioſum eſſe ſed non virtuoſum
q; habere eſſe moꝛale ad modicum tẽpus
⁊ poſtea habere perpetuum non eſſe.Si⸗
militer puto eligibilius habere perpetuaʒ
entitatem incoꝛꝛuptibilem ſine gloꝛia pa/
trie qᷓ; habere gloꝛioſum eſſe per vnum di

em ⁊ poſtea perpetuo annihilari.Et tamẽ?

maius eſt bonum patrie q; bonum virtu
tis.Hec Landulphus. Ricardus etiam

de media villa in 3 bi. 33. ita ſeribit. Si ani

ma moꝛeretur cum coꝛpoꝛe vt falſo quidã
funt opinati:homo vo deberet velle ſuſti⸗

nere moꝛtem pꝛo liberatione patrie. Pꝛi⸗
mo quia pᷣm Auguſtinum in pꝛimo de li/

bero arbitrio.Quiſquis recte aliquid eli/
git appetendum neceſſe eſt vt melioꝛ fiat:

cum ad id peruenerit quod elegit. Melioꝛ

autem eſſe non poſſet qui non eſſet. Sed

ſi anima moꝛeretur cuʒz coꝛpoꝛe homo per

moꝛtem totaliter deſineret eſſe excepta ma
teria pꝛima.Ergo moꝛiendo volũtarie pꝛo
liberatione patrie melioꝛ nõ eſſet ⁊ ſic non
eſſet electio recta. Secũdo non debet ho
mo voluntarie intermittere actuzʒ virtutis
alicuius niſi vt liius vacet exercitio ma⸗
ioꝛis virtutis.Sed multo magis eſſet con
tra rationem rectam eligere illud ad quod

ſequererur perpetua impoſſibilitas operã

di ᷣm quàcunqʒ virtutem quã ad tempus
intermittere actus vnius virtutis non pꝛo
pter exercitiũ alterius virtutis.Sed ſi ani/
ma moꝛeretur cum coꝛpoꝛe homo eligẽdo
moꝛi eligeret illud ad quod ſequeretur ꝙ
amplius in perpetuum ſ̃m virtutem ope⸗
rari nõ poſſit. Iſta cauſa exercitij dicta ſũt
⁊ vt ſilentium imponatur hijs qui dicunt
non eſſe ſuffſiciens immoꝛtalitatis arg ꝙ
illi de quibus mentionem ſecimus ſuperi
us ⁊ reliqui qui patriam dilexerunt:immo
2 martyres qui chꝛiſtum conſeſſi ſunt moꝛ

tem non hoꝛꝛuerunt. Secundum exem

plum in quo lucet anime immoꝛtalitas:
dicitur apparitionis. Se apparitione ani⸗
marum diximus in ſermone de tranſfigu:
ratione ieſu chꝛiſti benedicti:ideo tantum

id nunc aſſerimus.ꝙ volente deo ad con⸗

ſolationẽ viuoꝛum ſepius anime ſeparate
diuerſimode apparuerunt. In legenda ſ/⸗
cte lucie ſeribitur ꝙ oꝛante ipſa cuʒ matre
iuxta ſepulchꝛum ſancte agathe lucid ſom
nus arripuit viditqʒ agathaʒ in medio an
geloꝛum gemmis oꝛnatam ſtantem et di⸗
centeʒ ſibi. Soꝛoꝛ mea lucia quid a me pe
tis quod ipſa poteris pꝛeſtare cõtinuo ma
tri tue. Nam ecce perſidem tuã ſanata eſt.

Cuigln

ftaius

glinis⸗
eremitea
hoſtus.
cus deſe
cpus .
lo erecni
Ged cun
Ounet
nortem
ſetvnde⸗
leones?
coredien
ſt de b
tfrio an

fumulun

ginumr
hterqu⸗
lyeſtef
icioer
eteve
(nga
cumh
Pꝛon
feſtum
virgof
borane
lomei
ſetob
ſibidi
lontin
gllans
baptin

agneni
ſepem

ſonge
lam ma⸗
ſwores
Mocle

Euigilans lucia ita iuenit. Nam paſſa fue

rat eius mater annis multis fluxum ſan/

guinis.ſ Hieronymus in vita pauli pᷣme
heremite narrat qualiter antonius longe

poſitus a cella pauli vidit angelos animã

eius deſerentes. Qui mox currens iuenit
coꝛpus pauli flexis genibus in modũ oꝛã
tis erectum ita vt ipſum viuere extimaret
Sed cum ipſum moꝛtuum didiciſſet dixit.
O ſaneta anima quod gerebas in vita in
moꝛte monſtraſti. Cum autem non habe⸗

ret vnde ſepulturam faceret venerunt duo

leones ? ſoueam parauerunt. Sepultoqʒ;
eo redierunt ad ſiluam. ¶ Ambꝛoſius re/
ſert de beata agnete ꝙ eius peracto mar⸗
tyrio cum parentes eius octaua die iuxta

tumulum vigilarent viderunt choꝛuʒ vir

ginum veſtibus fulgentibus radiantem
inter quas viderunt beatam agnetez ſimi
li veſte fulgentẽ ⁊ a dextris eius agnũ can
didioꝛem niue ſtantem. Quibus illa ait vi
dete ne me quaſi moꝛtuam lugeatis.Sed
congaudete mecum ⁊ congratulamini qꝛ
cum hijs omnibus lucidas ſedes accepi.
Pꝛopter quam viſioneʒz eccleſia celebꝛat
feſtum agnetis ſecundo. Conſtantia autẽ
virgo filia conſtantini lepꝛa grauiſſima la
boꝛans cum hanc viſionez audiſſet tumu
lum eius adijt.Et ibi dum oꝛationi inſiſte
ret obdoꝛmiuit viditqʒ beatam agnetem
ſibi dicentem. Si in chꝛiſtum credideris
continno liberaberis,. Ad quam voceʒ eui
gilans perfecte ſe ſinatam inuenit. Que
baptiſmum recipiens ſuper coꝛpus beate
agnetis baſilicam fecit. Et ibi in virginita

te permanſit. In vita ſanctarum ruffine et
ſecunde ponitur qualiter apparuerunt cui
dam matrone nomine plautille. Hee due
ſoꝛoꝛes fuerunt virgines romane parenti/

bus clariſſimis genite:aſterio ſcilicet et au
relia que nupſẽrunt armentario et verino.

Qui accuſauerunt eas ꝙ chꝛiſtiane eſſent

tempoꝛe valeriani imperatoꝛis. Et capte
ac tradite donato pꝛefecto poſt multa ver⸗
ba iuſſit ruffinam pꝛius cedi.Qõ videns
ſoꝛoꝛ clamare cepii ad iudicem. Quid eſt
2 ſoꝛoꝛc meã gloꝛiſicas ⁊ me inbonoꝛas.
andem poſt multa vtriuſe illata toꝛme

—

ta ducte fuerunt in ſiluam in via coꝛnelia:
ab vꝛbe roma muliario decimo: in fundo
qui vocatur buxeto.Ibiqʒ ruffina capite
truncatur. Secunda percutitur : et earum
coꝛpoꝛa ſoꝛis voꝛdda liquuntur. Deniqʒ
plautilla matrona in cuius pꝛedio hoc fa⸗
ctum eſt: vidit eas in viſu ſedentes gem/
matas in thalamo ⁊ dicentes ſibi. Plau/

tilla deſine a flagitis idoloꝛum ⁊ crede in

chꝛiſtum ⁊ veni in pꝛedium tuum ⁊ coꝛpo
ra noſtra ſepeli:quod illa fecit. ¶ Gꝛegoꝛi⸗
us in ſecundo dialogoꝝ liꝰ affirmat de ſã

cto benedicto ꝙ dũ moꝛaretur apud mon

tem caſſinum nocte quadam dum per ſe⸗
neſtram cellule conſpiceret et oꝛaret vidit

fuſam lucem deſuper cunctas noctis tene
bꝛas effugaſſe. Subito autem totus mun

dus velut ſub vno ſolis radio collectus:
ante oculos eius adductus eſt:ibiqʒ ani⸗

mam germani epiſcopi capuani ad celum

deferri videns. Comperit autem poſtea ꝙᷓ
illa hoꝛa migraſſet a coꝛpoꝛe. ¶ De ſan⸗
ctis geruaſio ⁊ pꝛothaſio geminis fratri⸗
bus qui martyrio coꝛonati fuerunt in ciui
tate mediolani ſcribit Ambꝛoſius in ſer⸗
mone qui legitur in officio matutinali fe ⸗
ſtiuitatis eoꝛuù. Qualiter cum eoꝛum coꝛ⸗

poꝛa trecentis annis ⁊ vltra latuiſſent ab
eo reperta ſunt modo qui ſequitur. Quo⸗

dam nãqʒ quadrageſimali tpe ipſi in oꝛa
tione poſito:nec aperte vigilanti nec inte⸗
gre doꝛmienti:Apparuerũt duo pulcheri

mi iuuenes veſtibus cãdidiſſimis ideſt co

lobio ⁊ pallio induti caligulis calciati ſecũ
manibus extenſis oꝛantes. Qua viſione
elapſa rogauit dominum vt euz ludiſican
non ſineret.Si vvᷣo aliquid viſio illa expe:

teret boni iteruʒ appareret. Similimoda
canente gallo oꝛantes ſecum iuuenes ap⸗

paruerunt. Zertia &ο nocte non doꝛmien

ti ſed ſtupenti cum tertia ſibi apparuerũt

perſona que ſimilis paulo aplło videbatut
ſm ꝙ in pictura ꝓſpexerat.qlliſꝙ tacenti
bus apls ſibi dixit.Iſti ſunt qui nihil terre
nũ deñderantes monita mea ſunt ſecuti.
Quoꝝ coꝛpoꝛa in eo repies loco in qͥ ſtase

duodeci pedũ altitudine terre coopertà ar
chã reperies.Et ad caput eoꝛũ libellũ in qͥ

oꝛtus eoꝛum continetur ⁊ ſinis.Ita enim
ſepelierat illa coꝛpoꝛa philippus quidam

chꝛiſtianus.Conuocatis ergo vicinis co/

epiſcopis:ipſe am bꝛoſius pꝛioꝛ terre ſoſ⸗
ſoꝛ acceſſit.Et omnia ꝓut dixerat ſibi pau
lus in illa viſione inuenit.Coꝛpoꝛa vo ita
ſunt reperta ac ſi ipſa hoꝛa ibidem fuiſſẽt
poſita.Inſuper ⁊ odoꝛ mirabilis inde fla/⸗
grabat:multaqʒ; ibi miracula illoꝛum me
ritis coꝛuſcarũt.Et vt inquit Auguſtinus
libꝛo.22. de ciuitate dei in illis diebus ipſo
pꝛeſente ⁊ imperatoꝛe ac multitudine gen
tium cecus quidam ad coꝛpoꝛa martyruzʒ
geruaſij pꝛothaſij lumen recepit. In hac
inuentiõe pax inter longobardos ⁊ roma.
num imperium reſoꝛmata ſuit. Ideo Gꝛe
goꝛius papa in introitu miſſe cantari inſti
tuit. Loquetur dominus pacem in plebeʒ
ſuã. De patre noſtro beato franciſco nar
rat Bonauẽtura:ꝙ hoꝛa tranſitus eiꝰ mi
niſter fratrum tunc tempoꝛis in terra labo
ris auguſtinus nomine in extremis labo/

rans cum iam diu perdidiſſet loquelaʒ au

dientibus qui aſtabant ſubito clamauit ⁊
dixit. Expecta me pater expecta. Ecce iam
venio tecum. Querentibus autem fratri/
bus ⁊ mirantibus cui ſic loqueretur bea/
tum franciſcum euntem in celum ſe vide/
re aſſeruit.Statimq; hoc dicto ⁊ ipſe ſelici
ter requieuit.Eadem hoꝛa epiſcopo aſſiſi/

nati qui ad oꝛatoꝛium michaelis archan/
geli pꝛe deuotione acceſſerat in monte gar

gano beatus franciſcus iocundus appa⸗/
rens mundum ſe dixit relinquere ⁊ ad celũ

cum exultatione tranſire. ane ſurgens

epiſcopus ſocijo narrauit que vidit.Et aſſi

ſium rediens cum perquiſiſſet ſolicite certi

tudinaliter comperit ꝙ ea hoꝛa qua ſibi ꝑ
viſionem innotuit beatus pater ex hac vi/
ta migrauit. Inueniunt᷑ ⁊ alie huiuſmodi
apparitiones quas longum eſſet enarrare
Ex quibus cogimur indubitanter tenere:

ꝙ anima ſit immoꝛtalis. ¶ Tertiuz exem

plum dicitur exauditionis. Quis nã non
videat ⁊ per experientiam compꝛehendat
quot ⁊ viri ⁊ mulieres qui in ſuis neceſſita
tibus ſanctoꝛum ⁊ ſanctaruz pꝛecipue vir
ginis immaculate matrios dei imploꝛãt pa
trocinium exaudiantur:Zaceamus mira⸗

cta

moꝛtem reſolui vſqʒ ad coꝛpoꝛa beſtiaruʒ

eula que ſuper hoc indies in eceleſia clare

ſcunt. Oculos tm̃ coꝛdis coꝛpoꝛis cõuer

tamus ad ſacra templa que in dei ⁊ celoꝛũ
regine alioꝛũqʒ honoꝛe per oꝛbem conſtru

cta ſunt. Cur non miremur in tantarũ ima
ginuʒz aliarũqʒ rerum aſpectu.In quibus
indicatur ꝙ homines in tribulationibus
poſiti interueniẽtibus ſanctis liberati fue/
runt.Sũt in italia eccleſie deuotiſſime vir

ginis nomini dedicate. Sancta Maria de

martrribꝰ apud melſictũ in apulia. Sãcta

MWMaria de caſali apud bꝛunduſium. San/
cta Maria de angelis apud aſſiſium. Sã

cta Maria de loꝛeto apud rachanetũ. Sã
MMaria annunciata floꝛctie. Et alie ſie

vulgo nominate. In quibus cernuntur in

imaginibus cereis ⁊ argẽteis alijſqʒ rebꝰ

oblatis bñſicia ſuſcepta ab illis qui ſe vir
gini commẽdarunt. Quid rationes queri
