mus:quid philoſophoꝛum ſententias ex/
quirimus cum ipſi effugere non valeamꝰ

taz varia tdqʒ lucidiſſima immoꝛtalitatis
aiarum exempla. Secundum dubium

uincipale fuit vtrum anime ſeparate traſ

ferãtur ad aliqua loca. Et circa hoc treplex

—“ð

—

inuenitur opinio falſa quoꝛũdaz. Ieon

qui dixerũt animas tranſire de coꝛpoꝛe in
coꝛpus ita ꝙ cuz ſeparat᷑ ab vno vnit᷑ alte

ri ⁊ poſtea alteri vſqʒ ad coꝛpoꝛa beſtiarũ:

Et hec opinio aſcribitur ipi platoni de quo

ita ſeripſit Anguninus libꝛo.x. de ciui. dei
latonem animas hominum poſt

dixiſſe certiſſimum eſt. Sed mirandum eſt
ꝓfecto platoneʒ talia ſuiſſe locutum: de qͥ

Aalerius in rubꝛica de ſtudio a induſtria

inquit. Plato cunctoꝛum moꝛtalium ſa ⸗

pientiſſimus habebatur: adeo ꝙ ſi a celo
iupiter deſcendiſſet nec elegãtioꝛe nec bea
tioꝛe facundia eſſet vſurus. Refert adhuc

de ipo Apuleius in libꝛo de vita platonis
ꝙ cum ariſton pater eius ad ipſum inſtru

endum deſerret ad ſocratẽ nocte pꝛeceden
te viderat i gete doctoꝛ ſocrates ꝙ pullus

odoꝛis et candoꝛis eximij vociſqʒ ſonoꝛe

ipſiꝰ volabat in ſinũ poſtmodũ de ſinn exi ⸗
ens cantando volabat in celum. Cum ma
ne vidiſſet puerum ſibi adductum dixit ſõ

num completum eſſe.Quid plura:vt ſupe

msco

teanine
igturoc
gendus
zpoſt
homoen
le Lame
inpiſſin
cnim R
launnon
phioſop
Mmiman
lentes q̃
hoſeing
pns.
lingttant
Iviavnn
ſeniinpt
nit Tho.
rataſua
Redig
antane
dbedin
geliſin
tutes ni
aeſun
te.Ctih
ſuntad
tie ir
lenmine
guoco
nefecoꝛ
nima 5
mnogenct
ldcor
lere. Qne
fllczod
ſqbornne
ſimula
Waunter
Nhos mer
ciconn
Uehp
iid⸗
uſeelſe⸗
moini
hutme
iahmn

fachn
loconer
Lcclori

conſu⸗

müima
gudas
vonibus
ranſie
imeſi
danade
1Sin
n,San,
m, 64
u S
alieſie
turin
ſeb⸗
nij
hen
er/
am

is

n
en
e in
nik alte
cſiari⸗
ideco
cuidei
un
eſtumz
cunch
mdeil
duſna
inn ſ
ſiacelo
necbes

ſln

dbce

Nonis
inſtru
ceden
ullas
vnor⸗
nuer/

VmNO

„

itſ⸗
tſupe

rius commemoꝛauimus de immoꝛtalita⸗
te animarum copioſe diſſeruit. Quomodo
igitur ad tantam inſaniam deueniſſe cre/
dendus eſt vt circulationem illam anima
ruz poſuerit. Niſi ſoꝛte dixerimus quia vt
homo errare potuit ac ſibimet contradice
re. Tamen quicquid ſit de eo opinionẽ iſtã
impijſſimam expugnare debemus. Ingt
enim MRicardus in.A.di. 43. Qõ contra il
lam non tm̃ᷣ eſt ſcriptura ſacra immo ois

philoſophia. vnde Ariſtoteles in pꝛimo de

anima redarguit pictagoꝛicas fabulas di
centes qᷓ;libet animam quodlibet coꝛpus
poſſe ingredi ex eo ꝙ videtur vnũquodqʒ;
coꝛpus habere ſpeciem in ſoꝛmam pꝛopꝛi
am.Et ſecundo de anima dicit ꝙ non con/
tingit animam accipere quodlibet coꝛpus
quia vniuſcuiuſq; actus aptus natus eſt
fieri in pꝛopꝛia materia.Et inde eſt vt po⸗
nit Tho.pꝛima parte.q.ii7.ꝙ anima ſepa
rata ſua naturali virtute non poteſt moue
re aliquod coꝛpus.Et licet coꝛpoꝛa obedi⸗/
ant angelis ad motum localem non tamẽ
obediunt anime ſeparate. Ratio quia an
geli ſunt ſubſtantie ſpirituales quarũ vir
tutes non determinantur ad aliqua coꝛpo
ra ⁊ ſunt naturaliter a coꝛpoꝛibus abſolu
te.Et ideo diuerſa coꝛpoꝛa eis obedire poſ
ſunt ad motum. Sed cum alicuius ſubſtã
tie ſpirituales ſeparate virtus motiua de/
terminetur naturaliter ad mouendum ali
quod coꝛpus non poterit illa ſubſtãtia mo
uere coꝛpus maius ſed minus.vnde cum
anima ſ̃ᷣm ſuam naturaʒ determinetur ad
mouendum coꝛpus cuius eſt foꝛma nullũ
aliud coꝛpus ſua naturali virtute põt mo
uere.Quare merito condemnãtur hij qui
fallacijs demonum ſacile credunt:dum ip
ſi quoꝛundam viuoꝛum coꝛpoꝛa obſiden
tes ſimulant ſe eſſe animas defunctoꝛum
Fuerunt eiuſmodi deluñones qᷓ;plurime
diebus meis ſicut ſcripſi in libꝛo de timoꝛe
iudicioꝛum dei de illa que neapoli obſeſſa

fuit ⁊ q;plurimos in erroꝛem ducebat duz

diabolus qui loquebatur per eam ſateba/
tur ſe eſſe animam comitis iacobi picinini
Anno inſuper domini.M ccccxl. In parti
bus terre idrõti ⁊ terre bari multi ſic obeſ⸗
ſi aiebant ſe eſſe animas quoꝛundam qui

2 (

ii

diebus illis ex hac vita migrauerant. In

vꝛbe pꝛedicante me ibi anno domini. dꝰ
cccclxxiiij.Decapitatus fuit quidam iude
us eo ꝙ alium de ſuo genere interſecerat.
poſt haucos vo dies puella quedam be/
bꝛea loqui cepit nunc in perſona vnius il⸗

loꝛum nunc in perſona alterius.Et dũ am

boꝛum parentes concurrerent ad noaum
ſpectaculum aperiebant multa ſecreta do
mus illoꝛum reſpondebantq; ad interro⸗
gata ſicut faciebant dum viuerent hoꝛta⸗
bantq; ſuos vt ſe inuicem pacificarẽt mul
taqʒ cõfinxerunt mendacia policentes iu/
deis eternam ſalutem. Tandem demones
illi reliquerũt puellam ⁊ ſic ceſſauit rumoꝛ
exoꝛtus in plebe. Peclida mlia opinio
fuit alioꝛum qui crediderunt animas ſepa⸗
ratas latitare i ſepulchꝛis ſuoꝛum coꝛpoꝝ
ſeu in locis vbi oſſa vel cinere ſuoꝛum coꝛ
poꝛum ſeruarentur. Ideo de chꝛiſto vt ſeri
pſimus in ſermone de reſurrectione lazari
inquit Theophilus.Altius clamauit vt re
frenaret oꝛa gentilium fabulantium in tu
mulis latitare animas defunctoꝛuz. Qua
re alta voce dixit:laʒ are veni ſoꝛas quaſi
aduocaret de longinquo.Nõ eſt igitur opi
nio illa vera neq; vllo pacto admittenda.
Tertia falſa opinio ẽ qrũdã qui dixerũt
ꝙ aia nõ eſt in locis coꝛpoꝛalibus ſed coꝛ
poꝛalium ſimilibus ſiue in requie ſiue in
doloꝛibus. Quia anima ſeparata non de
pẽdet a loco coꝛpoꝛali.Sed huic opinioni
obſtat tota theologoꝛuzʒ turba qui omnes
in hanc ſententiam conueniunt: videlicet
ꝙ anime poſt moꝛteʒ ſunt in aliquibus re
ceptaculis. Nam vt inquit Ricardus in
4.di. 45. Sicut angeli qui ſunt ſpiritus ſũt

in aliquibus coꝛpoꝛalibus locis non circũ

ſcriptiue ſed difſinitine ſic ⁊ anima ſepara
ta non obſtãte ꝙ ſit ſpiritus.Et q;3uis ani
ma ſeparata non magis cõueniat cũ vno
loco qᷓ; cum alio ratione ſue eſſentie: cum
ex loco natura eius non dependeat tamẽ
pꝛopteroperationes quas in loco exerce⸗
re debet vel circa eam debent exerceri ma
gis ſibi conuenit vnus locus q̃; aliusEx
quo duplex illi loeus debetur. ¶ Pꝛimus
penalis ſcilicet inſernus:de quo ait Sene
ca in tragedijs. Ingens voꝛatio faucibus

vaſtis patet latũqʒ padit omnibus popu/
lis iter. Sunt YYo in inferno quatuoꝛ man
ſiones. pꝛima inferioꝛ in qua ſunt anime

damnate pꝛo ſolo peccato moꝛtali actuali:

que puniuntur ꝑpena ſenſus.De hoc dici⸗
tur in tragedijs Senece. Ipſaqʒ moꝛte pe⸗
ioꝛ eſt moꝛtis locus.¶ Secunda manſio in

qua ſunt anime pꝛo ſolo peccato oꝛiginali

damnate que puniuntur tm pena damni.
Tertia manſio eſt in qua de lege cõmuni
purgantur anime que deceſſerunt in chari
tate deferentes ſecum aliquod purgabile:
¶ Quarta vo manſio ẽ in q̊ͥ requieſcebãt
anime que decebant cum charitate que ni
hil purgabile ſecum poꝛtabant:vel q̃ poꝛ
tauerunt ⁊ purgate erant.Hec ante chꝛiſti
agduentum dicebatur ſinus abꝛabe. Quia
enim abꝛaham pꝛimus ab inſidelibus ſe⸗
parauit ſẽe ⁊ fidei ſignaculum diſtinctiuum
accepit. Ideo locus requiei qui debebatur
anime pꝛopter fidem charitate fſoꝛmatam
ſinus abꝛahe dictus eſt. Poſt chꝛiſti vᷣo
aduentum quarta iſta manſio vacua eſt:
quoniam aperta eſt ianua celi merito paſ/
ſionis chꝛuſi.Et anime decedentes in cha
ritate nihil purgabile fecum ferentes ſtati
euolant.vnde patet G non eundem locuʒz
intelligumus modo ſin
gamus animas in illum veferri cum eo ꝗ
ante chꝛiſti aduentum ſinus abꝛabe dice⸗
batur.Secũdus locus qui vebetur ani
mabus ſeparatis eſt locus delectabilis ce

lum videlicet empireum: de quo ſuo loco

abunde dicemus: pꝛopter que omnia vt
ponit Tactantius libꝛo tertio diuinarũ in
ſtitutionum.Eſſe inferos Zeno ſtoicus do
cuit ⁊ ſedes quideʒ pioꝛum ab ipijs eſſe di
ſeretas. Et illas ꝗdẽ getas ac delectabiles
incolere regiones. Hos vo penas luere in
tenebꝛoſis locis ⁊ ceni voꝛ aginibus hoꝛ⸗

rendis.Et Seneca in tragedus inducit the

ſeum dicentem. Quiſquis placide potens
Bominuſqʒ vite ſeruat inocuas manus.
Et incruentum mitis imperium regit.Ani
meqʒ parcit longa permenſus diu.elicis

eui ſpacia vel celum petit. Ael leta felix ne
moꝛis heliſij loca. Secundum omnes poe

tas heliſij campi pioꝛum apud inferos ſũt

in quibus vt ipſi dicunt bonoꝛum ſedent

um abꝛabe cum ro

anime. ¶ Lertium dubium pꝛincipale ſuit

vtrum loca facit ad delectationem vel p- cc/
nam animabus ſeparatis. Et ad hoc ita re

ſpondet MRicardus vbi ſupꝛa. ꝙ recepta⸗
cula coꝛpoꝛalia animarum in aliquo au⸗
gẽt delectationem earum vel afflictionem
Celum enim empireum q; uis in nullo au
geat animarum beatarum delectationem
eſſentialem in aliquo tamen auget delects
tionem actualem: inquantum ille anime
locum illum pluſq; alia diligunt. Mꝛeſen
tia autez rei dilecte aliquam caulat delecta
tionem. Ratio autem quare illum locum
pꝛeceteris diligunt triplex eſt.ſ Ana quia

ſciunt locum illum ſibi eſſe deputatũ a deo
quem ſumme diligunt. ¶ Alia quia in illo

pꝛopter exceſſum nobilitatis ſue nature ſu
per alia coꝛpoꝛa expꝛeſſius qᷓ; in alijs lo:

cis refulgere tanq; in effectu diuinam bo⸗

nitatem cõſpiciunt. Tertia quia illius lo
ci ſublimitas luminoſitas ⁊ immobilitas
ſuam ſpiritualem ſublimitatem et lumioſi
tatem ⁊ quietis perpetuitatem expꝛeſſius
q;ᷓ qualitates alioꝛum locoꝛum repꝛeſen⸗
tant: vnuſquiſqʒ autem ceteris paribus
plus dni illud quod eſt magis repꝛeſen
tatiuuzʒ ſue nobilitatis.ſ Receptacula eti

am damnatoꝛum in aliquo augent eoꝛum

afflictionem.Quia locum illuzʒ odiunt tri

plici de cauſa. Pꝛima quia ſciunt ipſum ſi

i ſoꝛe deputatum a diuina iuſticia quam

odiũt.Alia quia illius loci vilitas eſt obli
gationis ſue ad penam perpetuam reme/
moꝛatiua ſeu repꝛeſentatiua.TZertia qꝛ eſt

contentiuus ignis illius quo affligun⸗
tur. Ex hoc Tho.pꝛima parte.q.zʒ.dicit:
ꝙ locus nõ eſt penalis angelo aut anime

quaſi afficiens alterando naturam ſʒ qua

ſi afficiens voluntateʒ contriſtando dũ an

gelus vel anima appꝛchendit ſe eſſe in lo⸗

co non conuenienti. Receptaculum aute⸗ʒz
in quo purgantur anime in aliquo auget
earum afflictionem non quia ipſum odiãt
voluntate deliberatiua cum ſint in charita

te ⁊ ſciant illum ſibi eſſe aſſignatum ad tẽ
pus a diuina iuſticia quam diligunt ad ea

rum purgationem. Sed quia ipſum natu
rali motu voluntatis refugiunt ſub ratio⸗

ne qua ſuam obligationem ad penaʒ quã

bigtpe
ienc
mmoub
Neber ſ
Non aſten
ſortuis
lm inter
pater nl
nunigz ſ
Geuren
Alqkiint
Nnum
hheli7.c
fmimofß
Cemorkun
lendarel
mimase
lerpoteſt
Pnatur⸗
(ex
adte
Aliqne
noali
leepee
tionemt
ludicoa
uinferne
fuſtaeae
buofeuen
innon
trireaſci
ocſnot
Madens,
ſtannun
Rru
copar
ſſydeſt
rdl
mhongin
ſihtmnife
Aherien
Mpopſ
Kralqne
haogo⸗

2

uis tpaneam repſentat et ſub ratione qua
ignem continet quo affliguntur. Quar

Nleſit
tum dubium pꝛincipale fuit vtrũ aie ſepa

iſdtee W rate exeant aliquando de locis ad que traſ

keptst Pn feruntur. Et quidam dicunt ꝙ nõ ex eo ꝙ
o a/ Job.7. ſcribitur. Qui deſcendit ad iferos
ionem non aſcendit. Inſuper Augꝰliꝰ de cura ꝓ
lo an moꝛtuis agenda ait. Si in rebus viuenti:
tonem um intereſſent anime moꝛtuoꝛum me pia
dalat mater nila nocte deſereret: que me terra
mime mariqʒ ſecuta eſt vt mecum viueret.Si er
Pechn go exirent aliquando de receptaculis ſuis
delen aliqñ intereſſent rebus viuentium. Alij cõ
loum trarium pꝛobant ex eo ꝙ vt ſcribitur Mα
qou thei.i7.c.in tra ſſiguratione ſaluatoꝛis no/
iade ſtri moyſes apparuit cuz helia.Ob quod
inillo⸗ Augꝰliꝰpꝛetacto ait ad viuos aliqͥs mitti
vreſt ex moꝛtuis.¶ Pꝛo hac ambiguitate remo
9o, uenda reſpondet Kieardue⸗ g nüiquando
bo / animas exire de receptaculis ſuis duplici/

9 lo ter poteſt itelligi vel per diuinã potẽtiã vel

itas p naturaz ꝓpꝛiã.p modo de inferno ⁊ de
nid celo exeunt alique anime non perpemum
os ſʒ ad tempus:nec de lege communi ſed ex
eſen⸗ aliqua ſpeciali cauſa. Sic etiaʒ de purgato
anbu rio alique exeunt ad modicum tempus an
gnen te expletionem pene ſue: poſt cuius exple/⸗
cla ei tionem illuc amplius non reuertuntur. In
R—Kãh iudicio aũt oẽs aie tã exiſtentes in celo q;
unr n in inferno exibunt ᷣm cõem legem diuine
frni iuſticie ad eadẽ iteꝝ loca cum ſuis coꝛpoꝛi
m bus reuerſure⁊ in eis in ꝑpetuum perma
ccbi ſure. Per nãm vo ꝓpꝛiam dixerunt qui⸗
er dam non poſſe aias de ſuis receptaculis
nin exire affirmãtes ꝙ aia humana nullomo
na do eſt mobilis ſᷣm locum nec per ſe nec per
ſi accidens.Et ſi ponatur alicubi per ſuam
u ſuam nunq̃ᷓ; mouebitur de vbi ad vbi.Sʒ
1 ka articulus iſte excoicatus eſt a dño ſtepha/
ngan no epo pariſienſi. Ideo ſᷣm Micar.dicendũ
aud, eſt: ꝙ de ſuis receptaculis exire poſſẽt aie
ſenn ue vellent niſi/ꝓhibẽnt᷑ a ſupioꝛi virtute
– Szʒ de lege cõi exire ꝓhibentur ille q̃ ſunt
auge in purgatoꝛio ante expletã pniam ⁊ ille q̃ͥ
nodi ſunt in iferno añ iudiciũ.Ille vo q̃ ſunt in
chinn celo exire nolunt vſqʒ ad tpᷣs reſurrectiõis
mal coꝛpoꝝ ſuoꝝ niſi aliqñ videãt placere deo
ntati⸗ ex aliqua ſpeciali cauſa.vnde videtur aliꝗ
bus ꝙ oẽs deſcenderunt de celo in obitu
btae,

beate virginis marie pter eius reuerẽtiã
Et cũ ea iteꝝ aſcenderunt in celũ.Ab Au⸗/
guſtino ergo dicuntur aie non poſſe inter·
eſſe rebus viuoꝝ per ꝓpꝛiam nãm qꝛ eaꝝ
virtus non poteſt ↄtraire ſupioꝛi virtuti qᷓ
ꝓhibentur. deo per hec dicta ſoluuntur
oës pꝓplexitates. Si igit᷑ nõ habemus hic
ciuitatem manentẽ.Si tam felix iocũdaqʒ
benefacientibus habitatio diſpoſita ẽ. Si
regnum celoꝝ pacifice poſſidẽdum nobis
ꝓmittitur ↄtemnamꝰ iſima hec atqʒ terre
na ⁊ queramus que ſurſuz ſunt vt ſic pue
nire poſſimꝰad regionẽ illã opulẽtiſſimaʒ
btõꝝ. In qua deus bñdictꝰ viuit ⁊ regnat
per oia ſecula ſeculoꝝ Amen.
TSermo quinquageſimus nonꝰ de ſp̃ᷣa

li igueaꝑ linguarum.

iritus ſan
ctus quẽ mittet pater in noie
meoille vos docebit oia. ver
ba ſut redẽptoꝛis nf̃i oꝛigina
lite Joãnis. i4. co. a in euans pſtis ſolẽ⸗
nitatis. Ampliſſimũ donuz hodierna die
collatũ fuit humano generi cũ ſpᷣs ſcus vi
ſibilr miſſus eſt i aplos füdatoꝛes militã
tis ecclie. NPer illos eni in xpᷣm credidit
mũdus.ſſ Peripſos deleta ſut penitus ⁊
exticta pnicies idolatrie qᷓ oẽs q̃ſi pplłos

Uncto qui miſſus eſt aplis in ſigno viſibi

iuoluebat.ſ Per ipᷣos deniqʒ via regni ce

loꝝ moꝛtalibꝰfacta fuit nota. Tãta ꝗqppe
virtute ex alto pᷣditi ſpᷣu ſctõ coopante fue
re vt ſicut pſał.refert.In oẽm terraʒ exiuit
ſonus eoꝝꝑ cũ fructu ⁊ vtilitate oium genti
um atq; in fines oꝛbis terre ꝓba eoꝛum.
1Proptere⸗ vt tãti miraculi memoꝛes eſ
e poſſimus in pñti ſermone de ſpᷣu ſctõ in
aplos miſſo erimus vba facturi. Se que
tria myſteria ꝓponimus ↄtemplanda.
Cp'noi cogninonis.
Cꝛmmiſſionis.
8.

3 moperationis. s
EO vi namre ſps ſcũs nõ ẽ cosſcibilis
ſʒ tm̃ ꝑ renelationẽ᷑:⁊ qualłr ſpiriiꝰſcũs c᷑
deꝰ ꝓcedẽs a pie ⁊ filio ipis coeq̃l.Ca.pᷣm.
Rimum myſter ium contem/

plandũ de ſpiritu ſancto dictur

cognitionis. In quo notande ſunt tres
theologoꝛum veritates. C Pꝛima ꝙ nal
lus viatoꝛ poteſt cognoſcere pꝛopꝛia vi na
ture tertiam perſonam in diuinis quam di
cimus ſpirituz ſanctum.ſ Ande Hilarius
in libꝛo de trinitate ait. Non putet homo
ſua intelligentia ſacramentum generatio/
nis ⁊ pꝛoceſſionis ſe poſſe conſequi. ¶ Et
Dionpſius in libꝛo de diuinis nominibꝰ.
Non eſt audendum dicere aliquid nec co/
gitare de ſuꝑſubſtdtiali occulta diuinitate
pꝛeter ea que diuinitꝰ nobis ex ſacris elo⸗
quijs ſunt expꝛeſſa. ¶ Et de hoc Paulus
pꝛime ad coꝛinthios.c.2ꝛ.dixit. Loquimur
dei ſapientiam quam nemo pꝛincipum hu
ius ſeculi nouit ſcilicet philoſophoꝛuzʒ bᷣm
gloſaz. Secunda veritas ꝙ nobis reue
latum eſt in diuinis eſſe tertiam perſonam
pꝛocedentem per modum amoꝛis que dici
tur ſpiritus ſanctus.ꝗ Haʒ in veteri ac no
uo teſtamento ſit mentio de ſpᷣu dei. AUn
de geneſis pᷣ.c.dicitur. Spiritus domini fe
rebatur ſuper aquas.Et.õ.c.Non ꝑma/
nebit ſpiritus meus in homine. ¶ Et. Ai. c.
Nunquid inuenire poterimus talem virũ
qui ſpiritu dei plenus ſit.Et Judicum.ʒ.
c. Fuit in eo ſpiritꝰ domini ⁊ iudicauit iſra
el.¶ Et. io.c.Yacius eſt ſuper iepte ſpiritus
domini. ¶ Et pꝛimi Regum.io.c. Inſiluit
ſuper ſaulem ſpiritus domini ⁊ pꝛopheta/
uit. Et pᷣs.3ʒ2. Nerbo domini celi firmati
ſunt ⁊ ſpiritu oꝛis eius omnis virtus eoꝝ.
¶ Et pᷣs.So. Spiritum ſanctuz tuum ne au
feras a me.ſ Et ̊s centeſimo tertio. Emit
te ſpiritum tuum ⁊ creabuntur. ſ Et pᷣs cẽ
teſimo.ꝗ2. Spiritus tuus bonus deducet
me in terram rectam.ſ Et Sapientie pᷣmo
c. Spiritus domini repleuit oꝛbem terra/⸗
rum. ¶ Et.i2.c. O qᷓ;ᷓ bonus et ſuauis eſt
ſpiritus tuus in nobis.i ¶ Et ꝗſaie.xi.c. Re
quieſcet ſuꝑ eum ſpiritus domini.ſ Et. ai.
c.Dedi ſpiritum meum ſuper eũ.ſEt.48.
c.Dominus miſit me ⁊ ſpiritus eius. ¶ Et
ci.c.Spiritus domini ſuper me.ſEt Joel
2.c. Effundam ſpiritum meum ⁊ dabo pꝛo
digia in celo ⁊ in terra.i Eodem.c.Effun⸗
dam ſpiritum meum ſuper omnem carneʒ
pꝛophetabũt filij veſtri ⁊ filie veſtre. ¶ Et
Mathei pꝛimo.c.Inuenta eſt in vtero ha

bens de ſpiritu ſancto.ſEt. 3.c. Baptiza⸗
bit vos ſpiritu ſãcto.ſEt.iꝛ.c.Qui dixerit
verbum contra ſpiritum ſanctum non re/
inittetur ei.Et vltimo.c. Euntes docete
gentes baptizantes in nomine patris 2 ſi
lij ⁊ ſpiritus ſancti.¶ Et Luce pꝛimo.c.Spi
ritu ſancto replebitur ex vtero matris ſue.
ſEodeʒ.cꝰ. Spiritus ſanctus ſuperueniet
in te. Eodem.c. Repleta eſt ſpiritu ſan⸗
cto heliſabeth. ¶ Et. 2. co. Spiritus ſanctus
erat in eo.¶ Et.ʒ.c.Deſcendit ſpiritus ſan.

ctus coꝛpoꝛali ſpecie ſicut columba in il/

ſum. Et ꝗoannis.20.c. Accipite ſpiritum
ſanctum.i Et Actuum p̊.c. Accipietis vir
tutẽ ſuperuenientis ſpiritus ſancti in vos.
TEt.2. c. Repleti ſũt omnes ſpiritu ſancto.
IEt.io.c. In nationes gratia ſpiritus ſan⸗
cti effuſa eſt.¶ Et.õ.c.Elegere ſtephanũ ple

num ſide ⁊ ſpiritu ſancto.ſ Et.S.c.Jmpone

bant manus ſuper illos ⁊ accipiebant ſpi

ritum ſanctum. Et ad romanos.ʒ.c.Cha

ritas dei diffuſa eſt in coꝛdibus veſtris per
ſpiritum ſanctuz. ¶ Et ſecunda Petri pƷᷣ.c.
Spiritu ſancto inſpirati locuti ſunt ſancti

dei hoies. Et Joannes pᷣme ſue canoni⸗

ce.S.c.Tres ſunt qui teſtimoniũ dant in ce
lo:pater verbum ⁊ ſpiritus ſanctꝰ. ¶ Ter
tia veritas ꝙ ſpiritus accipitur multiplici
ter. ¶p pꝛo ſubſtantia anime. AUnde æctu
um.⁊.c. Domine ieſu accipe ſpiritũ meũ.
¶Et Joannis.io.In manus tuas domine
commendo ſpiritum meum.ſ2° accipitur
pꝛo vento vt ibi Joannis.ʒ.c. Spiritꝰ vbi
vult ſpirat. ¶ zꝰ pꝛo aere vt in ᷣs.Os meũ
aperui ⁊ attraxi ſpirituz.ſ ꝗ pꝛo angelo in
pᷣs. Qui facis angelos tuos ſpiritus. ¶59
pꝛo deo Joãnis.A.c.Spiritus eſt deꝰ.qꝰ
pꝛo tertia ꝑſona in trinitate. ¶ Sed aduer
tendum ſᷣm Honauenturam in b di.io.ꝙ
ſpiritus in ſubᷣa ſpirituali dicitur duplicit᷑:
ſcilʒ a ſpũalitate ↄtra coꝛpulentiam.Et ſic
ſuba rõnalis vel intellectualis aut eiꝰpo/
tentia interioꝛ dicitur ſpũs:vel a ſpiratiõe
2 ſic amoꝛ vel affectus dicitur ſpiritus.ſpᷣ
modo conuenit toti trinitati. Et ſic eſt no⸗

men abſolutum. Secundo modo conue

nit illi perſone que pꝛocedit vt amoꝛ. Spi

rari eni in ſpualibus eſt ſolus amoꝛis. Et

qm amoꝛ põt ſpirari recte ⁊ oꝛdiate ⁊ ſic ẽ

pnus,
hidinoſn
hontm
Pon ie
ſoeſtmo
fenclturt
Citurcire
ne auten
ſpiritn
ſi
yhiret
ſoms:ſe
nem.
copaſti
pꝛiumel
mnodum
tur ſpin
tmo iden
ſetera.
guoadſe
Hampe
iswan
ws ſop⸗
vocate⸗
pꝛoute
diatur.
ſium ab
quia ſit
awrig
Urchar
nsefl
citur ſp
latones
lorßm.
Peries.
ſotomn
ſrunturi
Inreoſpn
arach
enubus
Mhimusra
Miſtüh,
Mlnlbeo⸗
Umnita
umpolen
ſnhery
Wa

püzal
udiren
non re/
doccte
ms ſ
cShi
ns ſue.
mweniet
in in/
ſnans
mohn⸗
in i/
inmm
elis ir
inros,
ſnao⸗
o n/
niͦle
poye
1 ßi
Cha
e
de.
ſanci
Mnoni/
ntince⸗
Ce
lplia
leden
fümen,
domine
cayhi
ini bi
Oomed
ngeon
ns.5
deG
dad
0110
plact:
.Etſi
copo/
ralie
us,ſp
eſtno/
n
on S
iE
tet ſei

purus. vel indirecte ⁊ immunde? ſic eſt li
bidinoſus.Ideo illa perſona que eſt amoꝛ

non tm̃ dicitur ſpiritus ſed ſpiritus ſanctꝰ
NMNon ſic filius dicitur ſanctus.quia genera
tio eſt motus naturalis circa quem non at
tenditur ſanctitas vel puritas ſicut atten/⸗
ditur circa amoꝛem voluntatis. C Alber⸗
tus autem in compendio theologie dicit.
ꝙ ſpiritus ſanctus multa habet nomma.
Sicit᷑ enim ſpiritꝰ a ſpirando actiue: eo
ꝙ ſpiret vbi vult.Et ſic cõuenit tribus per
ſonis:ſed ſpiritui ſancto per appꝛopꝛiatio
nem. Aliomodo dicitur ſpiritus a ſpiran
do paſſiue eo ꝙ ſpiratur.Et hoc modo pꝛo
pꝛium eſt ſpiritui ſancto: qui pꝛocedit per
modum ſpirationis. Non ſolum autem di
citur ſpiritus ſed additur ſanctus:quia ſã
ctus idem eſt ꝙ mundus vel firmus vel ſi
ne terra. Que conueniunt non ſolum cei

quo ad ſe ſed in cõparatione quo ad nos.

Mam per gratiam ſpiritus ſancti a pecca/⸗
tis mundamur in bono firmamur:a terre

nis ſeparamur.ſ Inſuper ſpiritus ſanctus

vocatur nexus vnitas ⁊ amplexus:et hoc
pꝛout comparatur ad patrem ? fil. ¶ Itẽ
dicitur donum dei altiſſimi quia omne do
num ab ipſo fluit. ¶ Bicitur ſons vinus:
quia ſitientibus gratiam largitur.¶ Bici⸗

citur ignis quia affectum accendit.ſ Bici

tur charitas non ſolum quia eſt amoꝛ pa⸗
tris ⁊ fili:ſed quia nos amÄtes facit. Di

citur ſpiritualis vnctio:quia omnes tribu

lationes mundanas ſuaues facit ⁊ iocun/
das:ſm illud. In laboꝛe requies in eſtu tẽ
peries. DNicitur dextere dei digitus:quia
ſicut omnes tempoꝛales res digito demõ
ſtrantur ita per ſpiritum ſanctum oſtendũ
tur res ſpirituales oculo ſpirituali.¶ Dici⸗
tur paraclitus:quia cõſolationes celeſtes
mentibus inſtillat. Sicitur magiſtroꝛuʒ
optimus:quia intellectum ad cognitionẽ
dei ⁊ ſuiipſius illuminat.¶Eſt itaqʒ ſpiri⸗
tus ſanctus vt colligitur ex dictis Auguſti
ni in libꝛo de trinitate deus tertia perſona
in trinitate pꝛoducta a patre ⁊ filio pꝑ mo/⸗
dum voluntatis.Heus nanq; eſt ſumme
ſimplex vt patet.iꝛ.methaphiſice.vbi phi
loſophus dicit.ꝙ deus eſt actus puriſſimꝰ
abſq; aliqua compoſitione:ergo omne qðᷣ

18

eſt in deo eſt deus.Et per conſequens ſciẽ⸗
tia ſapientia intellectus cognitio volũtas
⁊ amoꝛ dei eſt deus.Conſtat autem ꝙ ſpiri
tus ſanctus eſt amoꝛ patris ad filium. Oe
us enim pater per intellectum ſuũ cogno/
ſcit eſſentiam ſuam eſſe inſinite bonitatis
ergo eque amat amoꝛe inſinito. Sicut er⸗
go qua ſeipſum cognoſcit cognitio eſt fili:⸗
us ita amoꝛ quo ſeipfuʒ amat eſt ſpiritus
ſanctus. Sed contra pꝛedicta tres inue
niuntur hereticoꝛum opimiones damnate
¶ Pꝛima ſuit opinio Arrij. Qui vt dicit ſã
ctus Tho.in quarto ſumme contra genti⸗
les.c.io.docuit filium et ſpiritum ſanctum
eſſe creaturas:filium tamen maioꝛem ſpi/
ritu ſancto ⁊ filium minoꝛem patre: quem
erroꝛem quantum ad ſpiritum ſanctum fe
cutus eſt Macedonius qui de patre filio
recte ſenſit ꝙ vnius eiuſdẽ ſubſtantie ſint⸗
Sed hoc de ſpiritu ſancto credere voluit:
creaturam eſſe conteſtans. Unde quidam
macedonianos ſemiarrianos vocant: eo

ꝙ cum arrianis in parte conueniunt et in

parte differunt ab eiſdem. Quos tamen
omnes conuincimus teſtimonio ſcriptura
rum ſanctarum ex quibus veriſſime colli⸗
gimus ꝙ ſpiritus ſanctus eſt deus. Nam
nulli templum conſtruitur ⁊ cõſecratur ni
ſi deo.vnde in ps dicitur. Dominus in tẽ⸗
plo ſancto ſuo.Sʒ templum deputatur ſpi
ritui ſancto. Dicit enim Apoſtolus pꝛime
ad coꝛinthios.d.c. An neſcitis quoniam
membꝛa veſtra templum ſunt ſpiritus ſã/
cti:ergo ſpiritus ſanctus eſt deus. ¶ Inſu⸗
per compꝛehendere omnia pꝛofunda dei
non eſt alicuius creature.Sed ſpiritus ſan
ctus compꝛehendit omnia pꝛofunda dei.
igitur non eſt creatura. Dicitur enim pᷣme
ad coꝛinthios.i.c. Que dei ſunt nemo co⸗
gnoſcit niſi ſpiritus dei.¶ Item deus locu
tus eſt per pꝛophetas.vnde Humeri.i?ꝰ.
coſeribitur. Siquis fuerit inter vos ꝓphe/⸗
ta domini in viſione apparebo ei: vel per
ſomnum loquar ad illum. Sed ſpiritus ſã
ctus locutus eſt per pꝛophetas:ergo eſt de
us. NMam Actuum pꝛimo ſcribitur. Opoꝛ

tet impleri ſcripturam quam pꝛedixit ſpiri

tus ſanctus per os dauid.ſEt 2½ Pe. pꝛi/
mo.c.Spiritu ſancto iſpirati locuti ſunt ſã

HWM

eti dei homines.ſ Item interius docere p

pꝛium opus dei eſt. AUnde in pᷣs.Qui do/⸗

cet hominem ſcientiam. Sed hoc eſt opus

ſpiritus ſancti:ergo eſt deus. NHam Joan⸗
nis.iꝗ.c.dicitur. Paraclitus autem ſpiri⸗
tus ſanctus quem mittet pater in nomine
meo ille vos docebit oia.ſ Adhuc. Quoꝝ
eſt eadem operatio opoꝛtet eandeʒ eſſe na
turam eſt autem eadem operatio filij ⁊ ſpi
ritus ſancti. Nam chꝛiſtus loquitur in ſan
ctis.Jdeo Paulus ſecunde ad coꝛinthi⸗
os vltimo.c.dicebat. An experimentum
queritis eius qui in me loquitur chꝛiſtus.
Spiritus ſanctus etiam loquitur iuxta il/⸗
lud Mathei.io.co. NMon eni vos eſtis qui
loquimini:ſed ſpiritus patris veſtri qui lo
quitur in vobis.Ergo eadem eſt natura ſi
lij ⁊ ſpiritus ſancti ⁊ per conſequẽs patris.
¶ Amplius eſſe vbiq; eſt pꝛopꝛium dei: ꝗ
dicit Hieremie.23.c. Celum ⁊ terrã ego im
pleo. Hoc ſpiritui ſancto conuenit ᷣm illud
Sapiẽtie pꝛimo.c. Spiritus domini reple
uit oꝛbem terrarum:ergo eſt deus.¶ Pꝛe
terea Actuum.S.c. Petrus dixit. Anania
cur tentauit ſathanas coꝛ tuum mentiri te
ſpiritui ſancto. Et poſtea ſubdit. Non es
mẽtitus hominibus ſed deo:ergo ſpiritus

ſanctus eſt deus.ſ Paulus etiam in pꝛi/

ma ad coꝛithios.c.iꝛ.ita ſcribit. Nemo po
teſt dicere dominus ieſus niſi in ſpiritu ſa
cto:diuiſiones vvo gratiarum ſunt idez au
tem ſpiritus.Et diuiſiones miniſtrationũ
ſunt idem autem dominus.Et diuiſiones
operationum ſunt idem vo deus qui ope
ratur omnia in omnibus. Anicuiqʒ auteʒ
datur maniſrſtatio ppiritus ad vtilitatem.
Alij quidem per łpiritum datur Ermo la⸗
pientie.Alij autem ſermo ſtienne ſᷣm eun
dem ſpiritum. Alteri fides in eodem Piri⸗
tu.Alij gratia ſa nitatũ in vno ſpiritu. Alij
operatio virtutum. Alij pꝛophetia.Alij di
ſeretio ſpirituum. Alij genera linguarum.
Alij interpꝛetatio ſermonum. Hec autem
omnia operatur vnus atq; idem ſpiritus:
diuidens ſingulis pꝛout vult.In quibus

verbis maniſeſte expꝛimit ſpiritum ſanctũ
eſſe deum. C Secũda opinio damnata de

ſpiritu ſancto:ꝙ non pꝛocedit a filio: ſed a
ſolo patre.Que ſᷣm Zho.pᷣ parte.q.3c.in

*

uenta fuit a neſtoꝛianis: vt patet in quo/

dam ſymbolo neſtoꝛianoꝛuz damnato ab

epheſina ſynodo. Pꝛopterea in ſymbolo

patrum dicitur.Et in ſpiritum ſem dñm et
viuiſicantem qui ex patre filioqʒ pꝛocedit.
Athanaſius etiam hoc retulit cum dixit.
Spiritus ſanctus a patre ⁊ ſilio nõ ſactus
nec creatus nec genitus:ſed pꝛocedẽs id/
ipſum pꝛoſitetur. Cyrillus in epiſtola ſua

quam ſynodus calcedonẽſis recepit. Ide,ʒ

fatetur Didimus in libꝛo de ſpiritu ſancto
Auguſtinus etiam ſic aſſerit ſuper Joan/⸗
nẽ ⁊ in libꝛis de trinitate. C Sed greci con
tra hoc inſtat.¶ NPꝛimo ꝙ chꝛiſtus de ſpi
ritu ſancto loquens eum a patre pꝛocede:
re dixit nulla mentione facta de filio.ſ An
de Joannis.is.ait. Cum venerit paracli⸗

tus quem ego mittam vobis a patre ſpiri⸗/

tum veritatis qui a patre pꝛocedit.ſ Secũ
do quia goannes damaſcenus dicit. Spiri
tum ſanctum ex patre dicimus et ſpiritum
patris nominamus.Ex ſilio autem ſpiritũ

non dicimus.ſpiritum vo ſili nominamꝰ.

¶Tertio Piritus ſanctus perſecte pꝛocedit
a patre:ergo ſuperſtuum ẽ ꝙ pꝛocedat a ſi
lio.¶Sed ad pꝛimuʒ reſpõdet ſanct? Tho.
H parte.q.36. ¶Et in quarto ſumme cõtra
gentiles.c.2 5 Qò pꝛopter vnitatem eſſen

tie quod in ſcripturis de vna perſona dici⸗

tur ⁊ de alia opoꝛtet intelligi niſi repyugnet
pꝛopꝛietati perſonali ipſius etiam ſi dictio
excluſiua adderetur:licet enim dicat᷑ MÆ
thei.xi.c. Nemo nouit filium niſi pater:nõ
tamen a cognitione filij vel ipſe ſilius vel
ſpiritus ſinctus excluditur. nde etiaʒ ſi

diceretur in euangelio ꝙ ſpiritus ſanctus

non pꝛocedit niſi a patre nõ per hoc remo

ueretur quin pꝛocederet a filio:cum hocꝓ

pꝛietati filij non repugnet. Hec eſt mirum
ſi dominus ſpiritum ſanctum a patre pꝛo/⸗

cedere dixit de ſe mentione non ſacta:quia

omnia ad patrem reſerre ſolet a quo habz
quicquid habet.Sicut cum dicit Joannis
7.c. MMdea doctrina non eſt mea ſed eiꝰ qui
miſit me patris.Et multa huiuſmodi ĩ ver
bis domini inueniuntur ad commendan
dam in patre auctoꝛitatem pꝛincipij. Hec
tamẽ in verbis allegatis omnino decreuit
eſſe ſe ſpiritus ſancii pꝛincipium.Cum di⸗

.

Ptenn
fatyen
flion
penent
bis.Se⸗
guamt
ſlus ha
cuhhint
naiouite
isti⸗
ubnen
usdiri
ſisdo⸗
henbus
Gflvs⸗
fanad
ſonaſtn
palttdie
Actoꝛit
lurergo
l
beat.c
ſtendd
gudie
ſicut
a flio
llory⸗
ſigap
Syſpiri
tenon
noced
Quia
guicen
prieta
us eſte
1fline
tlipꝛo
bꝛoche
ſcuten
Hiuman
ſuaunt
hamnata
binmo
heſuiden
AUtem 1.
ltenſ
nerare
ſe ſinn

inqvo,
nato ab
ſmbob⸗
dümet
nocedit.
m dirit⸗
ſns
disic
wn ſu
n i⸗
mndo
gon/
Teaicon
de ſi
oeeee
n
gracli⸗
eſuin⸗
Geai
Ghini
firam
erii⸗
wan.
noctc
Actai

necbtra

chognet
nſdich⸗
iai
ipatcnno
lus rd
keatzi
9 maus
hot fene
umbocp
miumn
tepee
utgul
vobob
Noanti⸗
de gu

nodiic.

mendn
onegtui
Cuna

xit eum ſpiritum veritatis ? ſe pꝛius dixe/
rat veritatez. Pꝛeterea ſpiritus ſanctus
a filio mittitur m ũllud Joannis.i⸗.c.Cuʒ
venerit paraclitus quem ego mittam vo⸗
bis. Sed mittens auctoꝛitatem habet ali/
quam in miſſum. Opoꝛtet ergo dicere ꝙ
filius habeat aliquam auctoꝛitatem reſpe
ctu ſpiritus ſancti non autem domini vel
maioꝛitatis ſed ᷣm ſolam oꝛiginem. Si/⸗
quis aũt obiceret ꝙ filius mittitur a ſpiri⸗
tu ſancto quia dicitur Luce.4.c.Qðdð domi
nus dixit in ſe impletum illud VPſaie. Spi/
ritus domini ſuper me euangeliz are pau/⸗
peribus miſit me. Reſpondere poſſumus
ꝙ Rlius a ſpiritu ſancto mittitur ſᷣm natu/
ram aſſumptam. Spiritus autem ſanctus

non aſſumpſit naturam creatam vt ſᷣm eã
poſſit dici miſſus a filio vel filius habere

auctoꝛitatem reſpectu ipſius. Relinqui⸗/
tur ergo ꝙ reſpectu perſone eterne ſilius
ſuper ſpiritum ſanctum auctoꝛitatem ha⸗
beat.¶ Ad ſecundum obiectum de Sama
ſceno dicit ſanctus Tho. ꝙ in hoc non eſt
audiendus q;uis a quibuſdam dicatur ꝙ
ſicut non conſitetur ſpiritum ſanctum eſſe
a filio ita etiam non negat ex vi verboꝛuz
illoꝛum. ¶ Ad tertium de pꝛoductione per
ſecta patris dicit ſanctus Cho. ꝙ per hoc
ꝙ ſpiritus ſanctus perſecte pꝛocedit a pa/
tre non ſolum non eſt ſuperſluuz dicere ꝙ
pꝛocedat a filio ſed omnino neceſſarium.
Quia vna virtus eſt patris ⁊ filij.Et quic⸗
quid eſt appatre neceſſe eſt eſſe a filio niſip
pꝛietati filiationis repugnet.non enim fili
us eſt a Eipſo licet ſit a patre.Igitur pater
⁊2 filius ſunt vnum pꝛincipium ſpiritus ſa

cti pꝛopter vnitatem diuine virtutis ⁊ vna

pꝛoductione pꝛoducunt ſpiritum ſanctum
ſicut etiam tres perſone ſunt vnum pꝛinci
pium creature ⁊ vna actione creaturã pꝛo
ducunt. ¶Tertia opimo de ſpiritu ſancto
damnata fuit aliquoꝛum qui dixerunt: ꝙ
ſpiritus ſanctus non ſit equalis patri aut
ſilio. Arguebant vo ſic. Dare ſe totum ſi⸗
ne ſui diminutiõe eſt ſumme potẽtie.Hoc
autem poteſt pater:hoc poteſt filius: non
autem ſpiritus ſanctus. MHon enim poteſt

generare ſilium ſicut pater:nec poteſt ſpira

go non eſt illis equalis.ſ Ad hoc reſpon⸗
det Alexander in pꝛimo volumie ſumme.
ꝙ ſicut eadem eſt potentia filij qua potuit
generari que eſt in patre qua potuit gene/
rare.Sic eadem eſt potentia ſpiritus ſan⸗
cti qua poteſt dari ideſt ſpirari qua patris
⁊ filij qua poſſunt dare ideſt ſpirare. ¶ An
e Auguſtinus libꝛo contra maximum in
quit.Abſit vt ideo ſit potentioꝛ pater filio:
quia creatoꝛem genuit pater filius non ge
nuit creatoꝛem. HNeq; enim non potuit:ſʒ
non opoꝛtuit:ideſt non ex impotentia fecit
ſed quia ſibi non conueniebat. Similiter
poteſt dici in pꝛopoſito. Si ꝓꝓo queratur
vtrum artata ſiue ligata ſit potẽtia pꝛodu
cendi in perſona ſpiritus ſancti pꝛopt᷑ hoc
6 non poteſt exire in actũ pꝛoducendi per
onam ſicut poteſt in patre et filio.Dicen⸗

dum ꝙ non. immo in ſumma perfectione
ipſius potentie eſt quia non poteſt exire in

actum huiuſmodi quia non congrueret.

T Eñ Anſelmus in monologion ait. Qui

poteſt quod ſibi non pꝛodeſt ⁊ non debet
tanto magis aduerſitas ⁊ peruerſitas poſ
ſunt in illum. ¶ Sanctus vo Tho.pꝛima

parte.q.Aꝛ.dicit. Qð ſicut eadem eſſentia
que in patre eſt paternitas in filio eſt filia/

tio:ita cadem eſt potentia qua pater gene
rat ⁊ qua filius generatur. vnde verum eſt
ꝙ quicquid poteſt pater poteſt filius. Hõ
tamen ſequitur ꝙ poſſit generare. Nam
generatio ſigniſicat relationem in diuinis
Habet ergo eandem potentiam quam pa

ter. Sed cum alia relatione:quia pater ha

bet eam vt dans. Et hoc ſigniſicatur ceum
dicitur pater poteſt generare.Filius auteʒ
habet eam vt accipiens.Et hoc ſignifica/
tur cum dicitur poteſt generari.Idem dicẽ
duʒ eſt de ſpiritu ſancto reſpectu patris et

Quig ſit miſſio ĩ diuinis:⁊ qualiter ſpi
ritus ſanctus mittitur inuiſibiliter ⁊ viſibi

liter: 2 de congruitate tempoꝛis quo ſpiri

tus datus ſuit apoſtolis in ſigno viſibili⸗

dum de ſpiritu ſancto dicitur miſſio

A Ecundum myſtenium contemplan

nis. In quo tres cõſiderationes ſa⸗

re ſpiritum ſanctum ſicut pater ⁊ ſilius:er ciemus.

Cpadĩ quidditatis.
ꝛgqualitatis.
atempoꝛalitatis.
Mꝛima conſideratio dicitur quiddita/
tnis.vbi quid ſit miſſio in diuinis eſt aperi
endum. Ad quod ita ait Ricardus in pᷣ
diſt. ið. Miſſio eſt perſone emanantis vel
emanationis perſone per aliquid ſibi ap⸗
ꝓpꝛiatũ actu vel habitu manifeſtatio. Hã
miſſio reſpectu miſſi duo habet ex ſuo itel
lectu emanationem ⁊ manifeſtationeʒ per
effectum. Ande Auguſtinus.A.libꝛo de
trinitate inquit.Mitti eſt cognoſci elſe ab
alio.Et quia pater a nullo ideo nunqᷓ; dici
tur miſſus. ¶ Sed vt iſta clarius habean
tur tria in hac parte dubia ſunt aperienda

Apmvtrum ſit ponere miſſionẽ in diuinis.

Tꝛ mytꝝ miſſio ſit ꝗd increatũ vel creatũ.
ſʒmvtruʒ miſſio dicatur de deo ab eterno
vel ex tempoꝛe vł vtroqʒ modo. C Ad pꝛi
mum dubium reſpondet ſcriptura ſancta.
Dicitur enim ad galathas.A.c. Miſit de⸗
us ſfilium ſuum. Et ibidem ·. Miſit deus
ſpiritum filuij ſui in coꝛda veſtra.ſ Et Joan
