me cognoſcit. ANerũtamẽ hoc pot intelligi
dup.i Ant ita ꝙnotetur pñtialitas a par
te cognoſcentis ⁊ ſic eſt veꝝ:qꝛ deus oĩuz

igdeas habet pnñtes ⁊ ſimul per qnas cog/
ſcit res futuras ita certitudinaliter ſicut ſi

eſſent pñtes.ſ Aut ꝙ notet᷑ pnjñẽtg..alitas a
parte cognitoꝝ:⁊ ſic non oĩa coaͤſcit pñter
2 ſimul:qꝛ nõ ois ſimul ſũt in ꝓ pꝛio gene⸗
re ⁊ in ſuo eſſe: velle igit᷑ pꝛecognoſcere q̃
deus ſolus certitudinałr cognoſcit abſqʒ
ipſiꝰreuelatione pertinet ad dininationeʒ:
vhi iteruenit opatio demonũ.Et q;nis id
mliis modis fiat:nos tñ hoc loco triplic?
diuinationẽ confutãdà diuidemus.
Cbeſt que ſt per ſomnia.
Cꝛaque ſit per iuenta mendacia.
C 3 que fit per aſtrologoꝝ ingicaa.
CPꝛima eſt diuinatio q fit Per ſõnia: de

qua dẽ Deut ero.i.c. Et. 26. q. 7. c. Non

ob
Pe

☛ =

necillii
lpſiz ls
lſioo eſt
de ume:
reonſice⸗
Nuncian
ine Si⸗
nedicunt
ſceintes
Hopcele/
müberſe
ndiscffe
glis gwe
poͤtho
umcſt
onbñt
bten5
nt ſci⸗
chd
Wi
Kdine⸗
uraea
Foannez
eteritü!
hoc ioꝛ
nanen“
ntoco⸗
groſeit
cſennſſi
irichii
msser
deus oinz
wanc
ſutt
inlis4
Süthinn
go gan,
glng
er ab
nunonc⸗
znis i
Pic

C3 a 920

ebſeruetis. Mõ inueniatur in te qui obſer

tmipuiciter euenire.
Pea natura.
Cꝛa diabolo.

uet ſõnia. Notandũu iñ ꝙ ſommia poſſunt

¶Pumo a nãa. Et hoc modo aliqñ ſõnia
hñt cauſã nãlẽ e᷑ hoiem ſõnmiãtẽ:ſicut eſt
iſluentia celi.Cuiꝰ influx?᷑ agit in bomine
doꝛmiente ꝑpꝑ quietẽ oiuzʒ ſenſuũ exterioꝝ
qua ſit vt qnq; ex influentia planetaꝝ fri⸗
gubrũ ⁊ humubꝝ videatf alicui ꝙ ſit i iti⸗
nere:⁊ aquaꝝ inundatio ſupueniat: vlꝙ
ſit in mari aut in flumie ⁊ hiꝰ.Et qñq; ta⸗
lia ſgna Palſi ut ſigniſcare pluuiã ſuturã:
que eſt effectus planetax frigidoꝝ ⁊ humi
doꝝu.Aliqñ ſõnia hñt cauſã nãleʒ in hoie
ſomniãte:vt eſt abundantia diuerſoꝝ hu⸗
moꝝ: ꝓpter qð medici dicũt eſſe intenden
dũ ſõnijs infimoꝝ ad cognoſcendũ diſpo
ſitionẽ interioꝛẽ infirmi.Nã qñqʒ ex abũ
dãtia colere ſõniãt ignẽ rixas ⁊ lites ⁊ hiꝰ
Ex abũdantia humoꝛis melancolici ſõni⸗
ant caſũ ex alto:pſecutionẽ inimicoꝛũ:fu/
gã ⁊ ſimilia.Ex abũdãtia flegme ſomniãt
aq̃s nauigationes ⁊ hiꝰ.Ex abundãtia ſã
guis ſomniãt volatũ in altũ ⁊ ſiſia q̃ ſunt
quedã ſigna ad cognoſcẽdas inſirmitates
pñtes:⁊ futuras pꝛecauendas. ¶ Recitat
BGalienꝰ:ꝙ quidã ſõniauit ſibi in ventrez
fundi picẽ ardentẽ ⁊ eſtuari in igne picis:
eo ꝙ colerã aduſtã nigrã ⁊ incenſã habu⸗/
it in ventrẽ:⁊ hãc cũ ſurrexit a ſomno emi
ſit:⁊ liberatus fuit. ꝗAliud exemplũ po⸗
nit:ꝙ quidã dolens ſplenẽ cogitans quid
deberet facere:ſõniauii ꝙ minueret ſe ſu⸗
per manũ inter duos digitos.ſ.auricularẽ
⁊ anularẽ.Ct cũ vigilaret ſic fecit ⁊ cõualu
it.¶ Aliqñ ſomnia hñt cauſà volũtariã in
hoie ſomniãte:vt cũ aligs cogitatvigilã/
do ſuper aliqua re:poſtea de illa ſomniat.
CBSecũdo ſõnia euemiũt a diabolo illudẽ
te. HNã põt in ſomnis hoibus apparere:
illos illudere multiplłr ſi nõ fuerint cauti.

Vm legit᷑ in ſcdᷣa collatione abbatis Moy

ſi de quodaʒ qui frequenter illuſus a dia
bolo ſub ſpᷣe boni angeli ſibi apparẽte in
ſomnis. Tandẽ ex eius mandato ꝓiecit ſe
in puteum.Et de quodã alio qui ſimili il /

luſione ſeipſum cireuncidit. Et de alio qui

ꝓpꝛiũ filiũ moꝛe abꝛahe circũcidere volu
it. Ideo caute incedendũ.Qꝛ vt ſeribit æc
cleſiaſtes..c.vbi multa ſõnia: ibi multe
vanitates. ſ Et Eccliaſtici.ꝭ4.c. Multos
errare fecerũt ſoõnia. ¶ Tertio ſõma eueni⸗
unt a veo: qui vult aliq̃ in ſõnis hoibus
reuelare.vñ geñ.28.c.vidit Jacob in ſom
nis ſcalã.ſ Et geñ.ʒ.c.vidit Joſeph ſom

niũ: ¶ Et geñ.ꝗi.c.vidit pharao i ſomnis

ſpicas ⁊ vaccas.ſ Et Ganielis 2⁰. c. vidit
MNabuchodonoſoꝛ ſtatuã. In quibꝰ viſio
nibus reuelata ſũt myſteria dei. ¶ Et
thei 2⁰.c. Angelus dñi apparuit in ſõmis
Joſeph monens vt fugeret in egyptum.
¶Et eodẽ.c.magi admoniti fuerũt in ſom
nis ne redirẽt ad herodẽ.ſ Et Bona in
legẽda bti frauciſci: narrat qualiter poſtiᷣʒ
ſcũs frãciſcus veſtiuit illũ militẽ nobilem
⁊ pauperẽ: Nocte ſequenti cũ ſe ſopoꝛi de
diſſet:palatiũ ſpecioſum ⁊ magnũ cũ mili
taribus armis crucis ſignaculo inſigni⸗
tis:is pꝛo cuius amoꝛe militi egeno ſub⸗
uenerat:dignatiua ſibi reuelatione mon:
ſtrauit. NMecnon viſa omnia ſua foꝛe mili
tumq; ſuo:um:ſi crucis chꝛiſti vexillum
ↄſtanter aſſumeret ſub aſſeuerationis cer
titudine repꝛomiſit.q De ſancta lucia ſcri⸗
bitur in ſua legenda:ꝙ dum oꝛaret ante ſe
pulchꝛum beate Agathe obdoꝛmiuit. Et
vidit in ſomnis beatam Agatham in me
dio angeloꝛum gemmis oꝛnatam:ſtãtem
⁊ dicẽtem ſibi:Soꝛoꝛ mea lucia virgo deo
deuota. Quid a me petis quod ipſa pote/
ris pꝛeſtare continuo mr̃i tue.Nã ⁊ matri
tue fides tua ſubuenit:a ecce ſanata eſt.Et
ſicut per me ciuitas cathanienſium ſubli:
matur a chꝛiſto:ita per te ciuitas ſiracuſa
na decoꝛabitur:quia iocunduʒzʒ deo in tua
virginitate habitaculuz pꝛeparaſti.ſ Sic
conſtantia filia conſtantini vidit in ſom/
nis beatam Agnetem. Et mater ſancti

dominici in ſomnis viſionẽ habuit de bea

to dominico. Et beatus ſilueſter ſocius
beati franciſci anteq; eius ſequeretur ve
ſtigia viſionem in ſomnis haduit de dꝛa/
cone ingenti ⁊ immani:quem franciſcus
fugabat. . Apud gentiles etiam mul/
ta recitantur reuelata in ſomnis Znde .
2

–

Aalerius liꝰ pᷣ. Rubᷣca de Zomnijs con /

coꝛdãs cum Suetonio: Harrat ꝙ vxoꝛ ce
ſans vidit in ſomnis faſtigium domus la
bi:⁊ ceſarẽ in ſinu fuo iacentẽ multis vul /
neribus perſoꝛatũ: que ſomnij atrocitate
vehemẽter exterrita eum rogare nõ deſti
titvt die ꝓxima ſe a curia abſtineret. Qua
die poſtea vigintitribus vulneribus con/
ſoſſus occubuit.Anno etatis ſue ſm Sue
to'nſexto ⁊ quinquageſimo.ſ Narrat in.
ſuper Halerius:q; Simonides poeta per
egre vadẽs cum nauis in qua erat appli/
cuiſſet ad littus:⁊ coꝛpus ihumatũ iacẽs

vidiſſet ſepulture mandauit. Cuius bene

ficio is qui ſepultus fuerat motus nocte ſi
bi in ſomnis apparuit:eũqʒ ne ꝓxima die
nauigaret monuit. Qui ſomno parẽs in
terra remanſit.Illi vo qui inde deceſſerũt
nauigantes in eius cõſpectu ꝓcellis ⁊ flu
ctibus abſoꝛti ſunt ⁊ ſuffocati:a ipſe letatꝰ
eſt qui vitam ſuam ſomno qᷓ; naui crede/
re maliuſſet. C Secũda eſt diuinatio que
fit per inuenta mendacia: Finxerũt eni qui
dam poſſc cognoſci futura per auguria:

duz ex conſideratione motuũ vel vocum
auium:vł quoꝛũcunqʒ animaliũ futuros

euentus ſoꝛtunij vel inſoꝛtunij pꝛecogno
ſci poſſe dixerũt. Pꝛo quibus dicit Tho.

2 2. q. xc v. Qò inſtinctus naturalis vnde

mouentur bꝛuta ad ſnas operatiõcs cau

ſari põt dupſ.vno modo ex ea cauſa coꝛpo

rali:cum enim bꝛuta nõ habeant niñ ani
mam ſenſitiu:cuius omnes potentie ſũt
actus coꝛpoꝛaliũ oꝛganoꝛũ ſubiacet eoꝛũ
anima diſpoſitioni continentiũ coꝛpoꝛũ ⁊
pᷣ moꝛdialiter celeſtiũ.Et ideo nihil pꝛohi
bet aliquas eoꝝ operationes eſſe futuroꝝ
euentuum ſigna inq; tum confoꝛmantur
diſpolitionibꝰ coꝛpoꝝ celeſtiuʒ aeris cõ
tinentis:ex quibusꝓueniunt tales futuri
euentns.Sed in hoc ſunt duo conſideran
da. Pꝛimũ ꝙ huiuſmodi operatiões nõ

extendantur nin ad pꝛecognoſcẽda illa fu

tura que cauſantur per motus coꝛpoꝛum
celeitiũ. Secundũ eſt vt non extendantur
niſi ad ea que aliqualiter poſſũt ad huiuſ
modli aialia ꝑtinere.Conſequunt eniʒ per

ſunt neceſſaria ſicut ſunt imutationes que
fiunt per ventos ⁊ pluuias ⁊ huiuſmodi.
Alios euentus velle ex motu vel garritu
animaliũ pꝛecognoſcere:vt caſus ſoꝛtui⸗

tos ⁊ actus hoium pertinet ad ſuperſtitio

nem. Alio modo inſtinctus bꝛutoꝝ cau/⸗
ſatur a cauſa ſpirituali:⁊ hoc vel ex deo vt

ſuit in coꝛuo heli paſcente: ⁊ cete ionã de/

glutiente.vel ex demone qui vtitur opera
tionibus bꝛutoꝝ ad implicandũ homies
vVanis opinionibus. IJdeo deuteronomij
18. c. dicitur. Mõ inueniatur in te qui obſer
net auguria.Qò autẽ Joſeph dixit geñ.3ʒ.
c.per diſpẽſatoꝛẽ ſuum ꝓꝙ non eſſet ſmilis
ei in auguriandi ſcientia m Aug'n ſocn⸗
tus eſt ioco non ſerio.xxvi.q.2.c. Qðdð ait
Et ſoꝛte hoc referens ad opinionem vul/
gi qui ſic credebat de eo. Talia itaqʒ au⸗/
guria ſuperſtitioſa repudiãda ſunt. Sicut
etiam gentilis ceſar ciebat. Harrat ꝗp
pe de illo Joannes ſolobꝛienſis in policra
tone liꝰ.2. Qòᷣ nullo augurio nullaue ſup
ſtitione a quocũqʒ incepto potuit reuoca/
ri.Contigit autem vt qñqʒ africam ꝓſici⸗
ſcens in egreſſu nauis pꝛolaberetur:verſo
itaq; in melius omine.Teneo iquiti te afri
ca eamqʒ obtinuit. Idem refert Sueto/
nius ⁊ Frontinus liꝰpᷣ de re militari.ue/⸗
rũt ⁊ alij artiſicioſo ingenio ſoꝛtes compo

nentes quoꝛũ vſu ea que vẽtura ſunt pꝛe

cognoſci poſſe aſſeuerent ⁊ cognoſci quid

agendum ſit.Et dicunt᷑ tales ſoꝛtes diui⸗

natoꝛie vel ex capitulis quibuſda ſeriptis
in vna longa charta cuz filis pendentibꝰ

ad illa capitula adligatis vel ex quibuſdã

cedulis ſcriptis in occulto repoſitis conſi
derando quã ꝗs accipiat:vel ex piectione
taxilloꝝ ſᷣm ceria puncta capitula deſignã
tia ⁊ huiuſmodi:de quibus.xx vi.q.v.c.
Soꝛtes.ait Leo papa. Soꝛtes quas ptes
damnauerũt nil aliud qͥ́; diuinationes 2
maleficia decernimus.ſEt lʒ quidam di/
cant illas ſoꝛtes quibus vtuntur fuiſſe ab
apoſtolis inuentas: falſum tamẽ dicunt:
vt patet.xx vi.q:pᷣ.c.p.vbi materia iſta
diffuſe tractatur. Ideo nõ curo ſermonem
in hoc extendere cum tm̃ intendam diuia

celeſtia coꝛpoꝛa cognitionẽ quandã natu toꝛias ſoꝛtes ſupꝑſtitioſas execrari. Ter

ralem ⁊ inſtinctum ad ea quecoꝛum vite tia eſt diuinatio que ſit per aſtrologoꝛum

iudicia.Ipſi eni qñqʒ ingerũt ſe ad iudicã
dũ de effectibus ꝓuenientibus a volũtate
dei ⁊ humani liberi arbitrij diſpoſitioneʒ.
Et ad hoc deuenerunt quidã moderni dñi
vt nec comedere audeant:nec pannos no/
uos iduere:nec cquitare ant queqʒ dome

ſtica negocia agere:vel icipere abſqʒ vati
cinio aſtronomoꝛũ:qui ſi dixerint ꝓſpera

euẽtura que incipe volunt ula incipiunt:ſi

vo contrariũ:ab illis deſiſtũt. O ſingula/

rẽ ſtulticiã ducere vitã cum confidẽtia pla

ſqʒ conqueri poſſet de ipſo optimo deo:
ↄditaq; ab illo tã egregie reꝝ oium natu/
ra. Clamat Ariſtotiles:deus ⁊a nã nõ deſi /
ciunt in neceſſarijs. Aſtroꝝ noticia reperi⸗
tur in valde paucis:⁊ qui cauſa ꝓfitent᷑ nõ
ſunt vt in pluribus in illa pfecti Sed ſint
ſicut ptho lomeus vł Habi ambꝛagel aut
albumaſar. Dicãt mihi ſi humana vita re
gulanda eſt ſ̃ᷣm curſum aſtroꝛum. Quid
ſacient populi:Quid artiſices:Quid agri
cole:Quid mercatoꝛes:Quid clici:Quid
religioſi:Quid in liberalibꝰ artibꝰ ⁊ theo
logia ac iure canonico ⁊ ciuili tot eruditiſ-/
ſimi hoies:qui cõiunctionẽ planetaꝝ ig⸗
rant:qui ſigna adhuc zodiaci neſciũt.Nũ
quid in tenebꝛis erũt oia illoꝝ opa:Hun/⸗
quid aſtrologoꝝ ſtudia ſectari debẽt:O pꝑ
nitio ſũ erroꝛẽ:ↄtra quẽ Paulus ad colo⸗
ſcenſes/ iij· cait.Omne quodcũqʒ faci
tis in vbo aut in opere:in nomie dñi nr̃i ie
ſu xp̃ᷣi facite. Ad xpᷣm itaqʒ aſpiciendũ eſt
nõ ad aſtra:ad ipᷣm recurrendũ:vt dies ⁊
actus noſtros in ſua pace diſponat:nõ ad
aſtrologos.Ipſiꝰdeniqʒ imploꝛãdũ auxi/
lium:vt liberemur a piculis iminentibꝰ.
Deus ipſe vitã noſtrã gubernat:qui occi
dere põt ⁊ viuiſicare. Ipſe vtiq; non fecit
ſperas celoꝝ ⁊ ſtellas vt homini dñarent᷑:

ita vt hoies in oibus ſuis motibus ⁊ ope

ribus illaꝝ conſiderarent influrus: ſed vt
hoiĩum vſibus deſeruirẽt.ſ At enim ingt

Tho. p par.q.70. Myſteriũ luminarnium
celi explicat᷑ geneſis p̊.c.per tria que con
cernunt hois vtilitatẽ. Pꝛimo eni ꝓue/

nit vtilitas ex ipſis q; tum ad viſũ:qui eſt
directiuuain oꝑpibus:qꝛ nihil videtur niſi
in lumie. yt di in 2 de aia. Et ſic per yiſuz

43

diſcernit᷑ vna res ab alia.Et q;tuz ad hoc
dixit deus ſiant lumiaria celi vt luceant in
firmamẽto ⁊ illuminẽt terrã.ſ Et ſi argue/
retur ꝙ nihil fit ꝑp vilius ſe:qꝛ finis eſt no
bilioꝛ hijs que ſunt ad finẽ.Sed lumiaria
celi ſunt nobilioꝛa qᷓ; terra:ergo non ſunt
facta vt illuminent terrã.qRñdet Tho.
ꝙ in illumiatione terre intelligit᷑ vtilitas
hois terrã ipſam inhabitãtis:qui ſᷣm aĩia⸗
pꝛefertur coꝛpoꝛbus luminariũ. Hihil tñ

d pPꝓpphibet dici ꝙ dignioꝛ creatura facta eſt p
netarum. Si hoc neceſſarium eſſet vnuſ/

pter inferioꝛẽ nõ pᷣm ꝙ in ſe conſideratur:
ſed ſᷣm ꝙ oꝛdinat᷑ ad itegritatem vniuer/
ſi. Secũdoꝓnenit vtilitas hoi ex ipſis lu
minaribus q; tum ad viciſſitudines tẽpo
rũ quibus ⁊ faſtidiũ tollit᷑ ⁊ valitudo con/
ſeruat᷑ ⁊ neceſſaria victui oꝛiunt᷑:que non
eſſent ſi ſemp eſſet aut eſtas aut hyeme.
Et qᷓ;tum ad hoc dixit deus:⁊a ſint in tꝑa ⁊
⁊ dies ⁊ annos. Tertio pꝛouenit vtilitas
q́ᷓ;tum ad opoꝛtunitatẽ negocioꝝ ⁊ operũ

inq́; tum ex luminaribus celi accipit᷑ ſigni
ficatio pluuioſi tempoꝛis vel ſereni:q;̃ ſunt

apta diuerſis negocijs. Et ſm hoc dicit: ⁊
ſint in ſigna.ſ.coꝛpoꝛaliũ trãſmutationuzʒ
nõ aũt eoꝝ que depẽdent ex libo arbitrio.
Et lʒz ſint cauſa hiꝰ trã ſmutationũ tñ dicũ
tur hic ſigna:vt occaſio idolatrie tollat ab

eis qui indifferẽter oĩa vt pꝛedictũ ẽ aſtro

rum virtuti ⁊ diſpoſitioni aſcribunt. Ergo
iudicent aſtrologi de nãlibus effectibus a
cauſa nãli ꝓuenientibus:de eclipſi ſolis ⁊
lune:de ibꝛibus ſiccitatibus vẽtis ⁊ ſimili
bus. Illa vo futura que vel a dei vel ab
homis voluntate dependent reliquaãt ipſi
deo qui cũcta gubernat.Et cuius iudicio
iuſto etiã in pꝛeſenti ſeculo bona vel ma⸗

la:ꝓſpera ⁊ aduerſa hominibus accidũt.

Dicit enim ſapiens Eccleſiaſtici.xi.c. Ho
na ⁊ mala:vita ⁊ moꝛs:paupertas ⁊ hone
ſtas:a domino deo ſunt.vidi ego diebus

meis iudicia multa aſtrologoꝛum:in qui
bus ipſi moꝛtem magnoꝛum viroꝛum de
terminabant:⁊ tamen aliter enenit: vt in

pluribus:Iʒ quandoqʒ aliquis moꝛtuus
fuerit qꝛ moꝛtalis erat ſicut omnes moꝛi
emur.ſſ De xiſto quarto põtiſice maximo
multa pꝛenunciata ſunt ab aſtrologis fale
ſa etiam a pꝛimo anno ſue ſanctiſſ me co/
3

ronationis. Quidaã vo in aſtroꝝ peritia
nõ mediocriter eruditus quintus iam ela
pſus eſt annus quo mihi ſecum familiari
ter confabulanti affirmatiue referebat an
no illo ponuſficẽ ißm moꝛituꝝ.Quid ſecu
tum eſt exꝑpientia docet.Stent igitur aſtro
logi in terminis nature ⁊ pᷣncipibus ſua /
deant vt ad deũ conditoꝛẽ ſtellaꝝ ſempꝑ re
currãt. Quia vt dicit ſapiẽs eccliaſtici.2. c.
Meſpicite ſilij nationes hoium:quia nul/
lus ſperauit in deo ⁊ cõfuſus eſt. Sigꝗs
vo obiceret ꝙ aſtrologi multa vera pꝛedi
cunt que alioꝝ cõmunẽ cognitionem exce
dunt.ſ Rñdet Augꝰli.S.de ciuita.dei.c.
7.dicens. Nõ immertito creditur cũ aſtro
logi mirabilr multa va reſpondẽt occulto
inſtinctu fieri ſpirituũ malignoꝝ quoꝝ cu/
ra eſt falſas ⁊ noxias opiniones de aſtrali/⸗
bus factis inſerere humanis mẽtibꝰ atqʒ
ſirmare non hoꝛoſtopi inſpecti ⁊ notati ali
qua arte que nulla eſt. Hec mirari quiſpiã
debet:ꝙ demones futura cõtingentia ali
qñ pꝛedicere faciant vel aſtrologis vlma
leficis ⁊ diuinis:qm̃ vt ait Bonaaiĩ 2 i.
7. q;uis demones nõ poſſint per ſeipſos
futura contingentia ſcire certitudinalr:ta/
men frequẽter vera pꝛedicũt:quia euẽtuzʒz
futuroꝛũ aliquomodo pᷣſciunt. Et hoc eſt
quatrupliciter ßm Augſupꝛa geneſiʒ ad
lIram. Aut enim ſenfus vel ingenij acri/
monia.ſ Aut multa experiẽtia. Aut do
loſa cautela. Aut aliena doctrina. ¶ Sen
ſus vel ingenij acrimonia:vt qñ vidẽt di/
ligenter ⁊ conſiderãt ad quid inclinet᷑ affe
ctio noſtra: vel que ſint inducẽtia vłretra
hentia. Experientia tempoꝝ:qꝛ ex talibꝰ
viderunt accidere talia.ſ Soloſa cautela:
qñ ꝓponunt aliquid facere ⁊ pꝛedicũt qua
ſi aliqui ſint facturi.ſ Aliena doctrina:qñ
iuſto dei iudicio pmittunt᷑ adicere ab an/
gelis.Quare ipſi demones futura contin
gentia poſſunt pꝛeſumere ꝓbabiliter non
tamè certitudinaliter ſcire. Sic vt puto re/
pꝛeſentare poſſũt abſentia ⁊ diſtantia que
ipſi ab alijs ſpiritibus velociſſime diſcur⸗
rentibus ſceunt:ita vt quis diabolico mi
niſterio que in remotis fiunt mẽte cogno
ſcat.ſ¶ Sicut factũ fuiſſe recitat Auluſgel
lius.lA.liꝰnoctium acticaꝝ.Inquit enim.

Quo Cayus ceſar ⁊ Gneus pompeius die
cinile bellũ ſignis collatis in cheſſalia cõ⸗
fl xerunt res accidit patauij in trãſpadana
italia memoꝛia digna. Coꝛnelius quidaʒ
ſacerdos ⁊ loco nobilis ⁊ ſacerdotuj religio
nibus venerandus:⸗ caſtitate vite ſanctꝰ
repente mota mente conſpicere ſe ꝓcul di⸗

xit pugnã acerrimaʒ pugnari. At deinde

alios cedere:alios vꝛgere:cedeʒ fugã tela
volantia:inſtaurationẽ pugne impꝛeſſio⸗
nem gemitus per vulnera:perindevt ſe ip
ſe in pꝛelio verſaretur coꝛaʒ videre ſeſe vo
ciferatus eſt. At poſtea ſubito exclamauit
ceſarẽ viciſſe. At coꝛnelii ſacerdotis ariola
tio leuis tum quidem viſa eſt ⁊ vecoꝛs ma
gne mox admirationi fuit:q nõ modo pu
gne que in theſſalia pugnata eſt neqʒ; pꝛe⸗
lij exitus qui erat pꝛedictus idem fuit. Sʒ
oẽs quoqʒ pugnandi recipꝛoce vices ⁊ ip
ſa exercituũ duoꝝ conflictatio vaticinãtis
motu atqʒ vᷣbis repꝛeſentata eſt. Hec Zlu
luſgellius.ſ Mon igitur demonũ ſũt que
renda conſilia ſiue vt pꝛecognoſcantur fu
tura ſiuevt ſciantur diſtantia. Beo iſta ſũt
relinquenda:⁊ ab ipſo ſemper vt pꝛedictũ
eſt in cunctis exercitijs ⁊ actibus auxiliuʒ
expetendum.
CO58 ſuperſtitioſa eſt obſeruantia carmi
num ⁊ poꝛtationis bꝛemum atq; tempo/
rum.

Caß. 2 u.
cundetrr Kipercti dicit

eruanonie nmran de alique
ſuperſtitioſe obſe
ende ſunt amouende ne in illis fiat inin/
ria ⁊ irreuerẽtia altiſſimo deo.poſſũt aũt
he diuidi in. 3. pᷣncipales.
Bi dicitur incantationis.
Cꝛ2 bꝛeuium poꝛtationis.
Cʒe tempoꝛis determinationis.
T. ¶ Mꝛima obſeruantia dicitur incantatio
nis.fiunt enim a pleriſq; incantationes 2
carmina ad ſanandas infirmitates 7 vul⸗
nera.ſ Pꝛo quibus dicit ſanctins Z ho.ꝛ2.
q.96. Qõð in hijs que fiunt ad aliquos ef/
fectus inducendos conſiderandum eſt ſi il
la habent vel putantur habere virtutem
naturalem ad pꝛoducenduz tales effectꝰ.
Et tunc nõ erit ſuperſtitioſũ nec illicuũ vii
talibus cauſis. Puta ſiquis teneat ſupce

rnantie:que abici

npeinede
eſſaliach
ſacen
Ibien,
dturehgi⸗
Mebne⸗
ſpalzi/
Adande
ſgitc
nntſo/
enſeip
neſeſer
clumantt
1s nools
cosma
o pa
ie/
l. Sʒ
8 419
mäns
D
ſi go⸗
mnur in
colſaſit
thedi
Aulu;

4ami
lenpo/

io dict
Ne ancbe
gbeghid
rin.
ütait

2
noand
alionts
ul/
ob ./
l
irtotem
effech,
ſtüpn

Aſpe

Mo
ſ iaſpidem pꝛo reſtrietione ſanguinis ⁊ ſi
milia. Si aũt non videatur ꝙ ula poſſint
naturaliter illos effectus cauſare: ſed per
adiunctionẽ auiquoꝝ caracteruʒ vel nomi
nũ ignotoꝝ: vel alicuius vane obſeruãtie
expectatur:ille effectus erit ſuperſtitioſum
⁊ ulicitũ. Ande Augꝰ.26.q:2ꝛ.c.Illõ ait.
Ad genus ſuperſtitionis pertinẽt omnia
remedia que medicoꝝ diſciplina condem
nat:ſiue in incãtationibus ſiue in quibuſ
cũq; ſcripturis quas caracteres vocant.
¶ Et lz experiantur homines multos effe/
ctus in hiꝰ obſeruantijs tñ non licet hijs
vti:quia opere demonũ ſiunt: vt dicit Au
guſtinus.⁊c.q.⸗.c.NHec miꝑ.Colligere ta
men herbã cum ſymbolo vel oꝛatione oñi
ca ex deuotione ſine alia ſuperſtitione ⁊ ea
vti non repꝛobatur ᷣm Raymundũ. Di

cit etiaʒ Hilielmus de incarminatertibꝰ:

2 ſi nil ſuperſtitioſum dicunt vel faciunt:
ſed tm̃ vtuntur licitis pꝛecibus ⁊ adiura/

tionibus ſicut per paſſionem ⁊ crucẽ xpi⸗
hiꝰ: non credit ꝙ peccent moꝛtaliter: niſi
fecerint hoc poſt pꝛohibition᷑ eccleſie illis

factam.t nihilominus ꝓhibendi ſunt vi
ri mulieres a talibus:quia multa inuti/⸗
lia ſolent miſceri ⁊ ſuꝑſtitioſa.ſ Sicut ego

iſta qñqʒ perquirẽs ⁊ incantatrices aduo

cans charitatiue multas fatuitates inue/
ni. ¶ Quedaʒ vetula fulginei ſuccurrebat
hoc modo mulieribus quibus lac pꝛo fili
is ablactandis deficiebat. In oꝛiu ſolis il
las verſus ſolẽ iubebat hec verba dicere.
Dio te ſalue ſcto arboꝛe q̃le dalalto mõ/
te venite:al mio pecto lacte adducite quã
to baſta nõ quãto poteti.Quedã alia tu
derti incipiebat ſuum carmẽ:⁊ll nome ſia
de chꝛiſto e de ſancto damiano e de ſan be
nedicto che ſo medico de chꝛiſto ⁊c.Alij in
cantant percuſſos ferro ⁊ dicunt. Tre bo⸗
ni frati andauan per la via trouaro chꝛi/
ſto con ſancta maria:⁊ ſequitur poſtea ne/
ſcio que verba falſa ⁊ ridiculoſa.Sunt ↄſi
milia carmina plena ſtulticijs iĩmo falſita
tibus:quibus maioꝛ adhibetur ſides: q̃;
oꝛatiom dñice. NHam incantatoꝛes ⁊ incã
tatrices lʒ pꝛemittant Pi noſter cũ Aue
maria: quia denena non dantur niſi melle
circũlita:tamen tenent ⁊ opinantur ꝙ vir

44

tus ſanitatẽ inducens ſit in illis carmini/⸗
bus ſtultis. Quedã vetula incantatrix:
occurrebat infirmitatibus aialium bꝛuto
rũ equoꝝ.ſ.aſinoꝝ ⁊ ſimiliũ:que poſt Pẽ
noſter ⁊ aue mdicebat in aure aialis ſecre
te. Si ſani ſani ſi nõ te mangiano li cani.
¶Queda alie incantationes fiũt ad nocu
mẽtũ hoiuʒ ⁊ ꝙ aliꝗs paulatiʒ ↄſumatur
2 ꝙ ꝗs nõ poſſit cognoſcere vxoꝛẽ a ſimi
lia q̃ dicũtur maleſicia. Et dicit Augꝰ.26.
q.ð.c. Nec mirũ ꝙ turbãt mètes hominũ
minꝰcõſidẽtiũ in deo. Scda obſeruãtiaꝭ
dẽ bꝛeuiũ poꝛtatõis. De ꝗbꝰ dicit Tho.
vbi ſupꝛa.Qð circa hiꝰbꝛeuia cauẽdũ eſt
ne reꝑpiat᷑ in eis aliꝗd ſuꝑſtitioſũ. Pꝛio
vt nõ ſit ibi aliꝗd pertinẽs ad iuocatiõeʒ

demonũ.ſ 2⁰ t nõ contineant noia igno

ta. ¶ 3 nõ cõtineât aliqðᷣ falſũ:qꝛ ſic eiꝰ
effectꝰ nõ poſſet expectari a deo ꝗ nõ ẽ te
ſtis falſitatis.ſ ꝗ cauẽdũ ne cũ vᷣbis ſa
cris contineantur aliqua vana: puta cara
cteres ſcripti ⁊ hiꝰſigna pꝛeter ſignũ cru/
cis.ſſꝰ vt ſpes non ponatur in modo ſcri
bẽdi vel ligandi:puta ꝙ ſcribatur in car⸗
ta virginea:vel in oꝛtu ſolis:vl dũ legitur
euangeliũ:vel ꝙ ligetur cũ tot filis: vlłap
pendat᷑ per v irginẽ: vel ꝙ nullis debeat
videre q oia ſuperſtitioſa ſũt.26.q..cꝰᷣ.
Nõ licet.ſ Dicit etiam Vilielmus ꝙ illa
bꝛeuia in quibus dicit᷑ ꝙ ſiquis ea poꝛta
uerit non moꝛietur in igne aut in aqua cc.
nõ ſũt poꝛtãda. Nã vt dicit Gꝛegoꝛiꝰ.26.
q.S.cꝰ. Siquis ariolos aut incantatoꝛes
obbſuauerit aut filaterijs vſus fuerit ana/
thema:ſic filaterie dicuntur cedule ⁊ bꝛe⸗
uia. Be reliquis autem ſanctoꝛum di
cit Thomas. ꝙ ſi ex deuotione poꝛten⸗
tur ⁊ cum reuerentia ſine aliqua ſuperſti/
tione licitum c.In huiuſmodi itaqʒ bꝛeui
bus ſuperſtitio omnis vitãda eſt:⁊ potiſſi
mum quiz in illis vt in pluribus multa
mendacia continentur ⁊ vana. Audi.
ui ego quoſdam fratres oꝛdinis mei nar
rantes ꝙ quidam frater Aincentius ſo/
cius ſancti. Bernardini dum audiſſet cõ/
feſſionem cuiuſdam qui bꝛeue vnum ſu
per ſe deſerebat petiuit ab eo quidin il⸗
lo continebatur. Cunq; ille dixiſſet ſe ne
ſcire ſed pꝛecio emiſſe illud a guodam 4
4

quo inſtructionem habuit ne bꝛeue illud
aut ipſe legeret aut a quocũqʒ alio inſpici
ſincret. Ipſe frater vincentius vix obtinu
it vt ipᷣm videret.Alpertaqʒ cedula iuenit
ibi ſeripta hecverba. Dogliate el capo chi
doler ti ſole:dogliate ad ti e achi bẽ ti vole
do gliãte li ochi e dogiiati li dẽti:dogliate
el coꝛpo inſieme con lo ventre. vanne al
mare e fate incantare che centomilia dia/
uoli te poſſano poꝛtare. ¶Tertia obſeruã
tia dicitur tempoꝛis determinatiõis:qua
obſeruant᷑ deterininati dies ⁊ determina/
ta tempoꝛa. Quod ſi fiat ex cauſa naturali
ſicat faciunt medici in dando medicinas:
inciſoꝛes arboꝝ nauigantes ac huiuſ⸗
modi vtiqʒ bene eſt.¶ Inquit enim Oui
dius li ̊ de remedio amoꝛis: Tempoꝛi/
bus medicina valet data tempoꝛe ꝓſunt
Et data non apto tẽpoꝛe vina nocent. Si
vo tempus obſeruetur nõ ex aliqua cau⸗
ſa coꝛpoꝛali naturali ſed falſa opimione: vt
cum quis putat aliquos dies ſoꝛtunatos
2 aliquos infoꝛtunatos ſuperſtitioſũ eſt 2
friuolũ. Ut ſiquis vtitur herbis collectis
in mane aſcenſionis: vel balneat ſe in no⸗
cte ſancti Joãnis baptiſte: vel in kalendis
nõ vult aliquid dare ⁊ ſimilia: que omnia
vana ſunt. vnde Augꝰ.26.q.⁊.c. Non ob
ſeruetis. Hõ obſeruetis dies qui dicuntur
egyptiaci aut kalendas ianuarij: in quibꝰ
cantilene quedã z commeſſationes ⁊ ad
inuicem dona donantur.ſEt Apls ad ga
lathas. 4. c. Dies obſeruatis menſes ⁊
annos:tumeo ne ſoꝛte ſine cauſa laboꝛaue
rim in vobis.Magjr i hiſtoꝛia ſcholaſtica
dicit: ꝙ dies egyptiaci dicuntur: qꝛ in hijs
paſſa eſt egyptus: ob quod voluit mater
eccleſia illos in alẽdario poni:vt diuina
miracula nobis exemplo ſint. MWathema
tici vo dicũt ꝙ peritiſſimi egyptioꝝx aſtro
logi quaſdã ↄſtellatiões noctuas huma
nis actibus in ſingulis menſibus depᷣhẽ
derũt: quaꝝ conſtellationũ puncta vulgꝰ
ꝓpter imperitiã vitare non poterat: qua
pꝛopter cag tũ eſt vt tota dies e hſeruet᷑ ꝓ
pter hoꝛã iilius abominabilis lucis ideſt
diei. Et hoc obſeruari ꝓhibitũ eſt.

¶Mð multi ſũt diabolo cõſederati reſpõ
ſa ab eis in imaginibus querentes vel il

los reſtringentes ⁊ nõnulli exp ſſe pfiten /

Sunt etiã hodierne die ⁊ viri ?⁊ mu

2federati. Qõð ꝗdem ſieri põt tnpliciter.
pᷣ per imaginum ſoꝛmationt.

¶ ꝛper dia boli incluſionem.

3⁰per expꝛeſſã ꝓfeſſionẽ.

Pꝛimo per im aginũ ſoꝛmatio nez. vñ

eni inquit Joannes ſolobꝛiẽſis in policra
tone liꝰ.2. Ad tantã quidã peruenerũt in/
ſaniã vt ex diuerſis ſtellaꝝ poſiiio nibꝰdi⸗
cant imaginẽ ab hoie poſſe ſoꝛmari que ſi
per interualla tempoꝝ ⁊ quadãà ratione ꝓ⸗
poſitionũ in conſtellatione ſeruata ſoꝛme
tur ſtellaꝝ nutu recipiet ſpiritũ vite. Et cõ
ſulentibus occulte veritatis manifeſtabit
archana. Sz Tho. vbi ſupꝛa.dicit ꝙtales
imagines habent effectum non a coꝛpoꝛi

bus celeſtibus:ſed a diabolo ¶ aliq dia

bolo confederãtur per illius incluſionẽ dũ
illum incluſũ ⁊ reſtrictum detinent in am

pullis 7 quibuſdà artibꝰ ab eo reſpõſa ſu

ſcipiunt.¶ Sed mirãtur qunidã quõ diabo
lus vel detineri vel includi poſſit cũ ſit ſpi
ritꝰadmirabilis virtutis m nãm:cui ma

teria coꝛpoꝛalis obedit ad motũ localem

ſicut ⁊ angelis ſãctis: vt Augꝰdocet liꝰ.3ʒ.
de trinitate.Ad quod rñdemꝰ: ꝙ demo
nes conſtringi ſic poſſunt ⁊ detineri impio
⁊2 ptãte pᷣncipum tenebꝛau. Nã vt etiam
ſcripſi in tractatu de timoꝛe iudicioꝝ dei.
Inter demones eſt pꝛelatio: qʒᷣ ꝓbat᷑ per
gloſaʒ ſuper.iS.c.pe.ad coꝛinth̊. que dicit
Qudãdin mundus durat angeli angelis:
hoies hoibus:demones demonibus pꝛe
ſunt.Et vt inꝗt Tho.pᷣpar.q.iſo. Demo
num quidã naturali oꝛdine ſub alijs cõſti
tuunt᷑:vnde ⁊ actiones eoꝝ ſunt ſub actio
nibus ſuperioꝝ.Et hoc eſt qdð rationẽ pꝛe
lationis facit:vt.ſ.actio ſubditi ſubdatur
actioni pꝛelati. Pꝛelatio vo demonũ nõ
fundat᷑ ſuper eoꝝ iuſticia:ſed ſuper iuiticia
dei cũcta oꝛdinantis.Et cõcoꝛdia qua qui

da impert quidã obediũt:nõ ex amicitia

quaʒ inter ſe habeant:ſed ex cõi nequitia

qua hoies odiunt2 dei inſticie repugnãt
Sicut etiã ꝓpꝛium eſt hoium impioꝛũ vt

lieres diabolo quadã familiaritate

ſepſn

mtieni.
ntm

llintate

ne; i
npols
nerütin⸗
onib'di/
mqveſ
lionep/
ſꝛme
Ac
ſtabit
nales
der

nedo⸗
win m

tholnſa t.
ö aben
ciſti

vcim
ſocalem
Ncttlg,
demn
ncrlimge⸗
i Mannn
dicor ⸗
piins
nul
ngals:
ibus i⸗
dend
githi
ſobucno

ne re

bdatun
onu no

Filliticaͤad

gnauu
amicit
neqviin
epugi
oouß

eis ſe ſubiciant ad ꝓpꝛiã nequiti exeq̃n/
dam:quos potioꝛes viribus ⁊ malitia vi
dent. Et ꝙ ſuperioꝛibus inferioꝛes ſubdã
tur nõ eſt ad bonũ ſuperioꝝ ſed magis ad
malũ eoꝝ:qꝛ cuʒ mala facere maxime ad
miſeriã ꝑtineat pꝛeeſſe in malis eſt eẽ ma
gis miſerum. Hec Tho. Incluſio ergo de
monis vel detentio vel qualiſcũqʒ; cõſtri/

ctio fit diabolica fraude:vt ſic homies cuʒ

diabolis conuerſãando ſeparentur a deo: 2
ad malũ aliquod ꝑpetrãdum inducãtur.
Tertio aliqui diabolo confederant᷑ per
expꝛeſſã ꝓfeſſionẽ:ſicut fecit ille iuuenis:

de quo fit mẽtio in legenda ſancti Balilij

Et vt noua recitem que ego vidi ⁊ audiui
dicã. In ciuitate albenge vltra ianuã ver
ſus maſſiliã me pñte vetula vna toꝛqueri
fuit iuſſa:que lõgo tꝑis ſpatio nullo vide
batur doloꝛe terreri.Suſpẽſa qppe in ecu/
leo bꝛachijs poſt terga vel manibus colli
gatis intrepida quaſi deridebat toꝛmẽta.
Facta aũt aſperſione aque bñdicte ſuꝑ eã:
⁊ ſtola bñdicta impoſita collo eius vix ad
duos digitos eleuata ſuper terrã clamare
cepit:heu heu.Suſtinete deponite me in

terrã ⁊ dicã veritatẽ de quibus iterrogabi

tis.Zũc vicarius epᷣi interrogauit eaà:hẽs
ne tu cuʒz diabolo maledicto cõmercium:
Que rñdit:vtiq; habeo ⁊ ipſe mecũ erat
pauloante:cuius auxilio toꝛmẽta via non
me ledebãt. Atvbi res iſte ſacre delate ſũt
mox męrelicta diſceſſit. Interrogauit rur

ſus eã q̊ modo ſibi diabolũ familarẽ feciſ

ſet.At illa:ũ ego in iuuentute mea nu⸗
pſiſſem inueni in domo viri mei fratrem
eius ſacerdotẽ mihi moleſtũ ſatis ⁊ in oi⸗
bus ſemper contrariũ.Quadaã vo die dũ

verbis ⁊ clamoꝛibus eius remanſiſſẽ affli
cta in domo ⁊ ſola conſiſterẽ ducta deſpa⸗
tione clamare cepi. O diabole veni ad me
⁊ fer auxiliũ tuũ:o diabole vbi es. Inter h

verba aſtitit ibi in ſpecie iuuenis cũ coꝛnu

lã vnÄa:ſi quod illa ſuaſerit facies bene tibi

erit. Et hus dictis enanuit. Inde ad modi

cũ ſuperuẽnit vetula illa que cruce in ter⸗
rã ſignata ſuaſitvt ſuper illã ponerẽ dextꝝ

e.
tamẽ in frõte.Dixitqʒ mihi quid vis aut
quid queris.Ego vovt mihi ſuccurras re N
ſpondi. Ille vo ſubdidit:mittã ad te vetu i

4 ⁵

pedẽ. QAuo ſacto:dicas inquit.Ego ex hae
hoꝛa abꝛenũcio ieſu xpᷣo ⁊ ſanctis eius: re
nũcioqʒ parti paradiſi quã mihi in baptiſ
mo pollicitus fuerat:coꝛpuſqʒ ⁊ aiaʒ meã
ſub diaboli ptãte repono.Hec cũ dixiſſeʒ:
diabolus ille qui mihi pꝛimo apparuerat
affuit.Cõſoꝛtauit me ⁊ mecũ cõcubuit ex
parte poſterioꝛe in vaſe tamẽ debito. Re
ꝗqſiuitqʒ ꝓmiſſioneʒ meã vt hebdomada
qualibet aliquẽ viꝝ aut mulierẽ offẽderẽ:
fecitq; mihi dare pulueres cõtritos ex coꝛ
dibus ⁊ teſticulis ifantum cum quibꝰha⸗
berẽ tangẽ quoſcunqʒ poſſẽ.Tetigi mul/
tos ⁊ perierunt.Sepe ad luduz nocturno
tempoꝛe acceſſi:in quo conſueuit multitu
do maxima demonum ⁊ hoium pꝛecipue
⁊ pꝛo maioꝛe parte mulierum conuenire.
Tentaui nocere illi ſacerdoti nec potui:qꝛ
diuinũ exoluebat officiuʒ. Multis annis
cũ diabolo conuerſata ſuz ⁊ peccatũ iſtud
nunqʒ volui confiteri.Hec dũ audiſſẽ ego
qui aderã exhoꝛꝛui facinus:altera ex par/
te letatus ſum audire tã ſtupenda ſecreta:
fidem noſtrã certificantia. ¶ Po ſt illa ad
ducta fuit quedã puella que coͤfeſſa eſt ibi
publice ꝗq a ꝓpꝛia matre ſeducta eandem
quã vetula fecerat ꝓfeſſionẽ. Atrũ auteʒ
ad ludũ nocturno tempoꝛe realiter acceſſii
ſent aut a diabolo deludebãtur:neſcio qd
dicã. Hã fatebãtur ille vere⁊ realiter illis
ſpectaculis affuiſſe. Sed Augꝰ videt oia
iſta iputare dia bolice illuſioni. Multa ſũt
igit que diabolus facit vt ſeducat aias ⁊ ſe
in ſuperſtitionibus faciat venerari. Fugia
mꝰ eũ adoꝛemuſq; ſemꝑ nomen ſanctiſſi
mũ dũñ̃i noſtri ieſu xp̃i:quod laudabile eſt
⁊ gloꝛioſum per infinita ſecula ſeculoꝛum
Amen.
¶Feria ꝛ tertie hebdomade. De ſuꝑbia

infideliũ idolatrarũ Æοι ahumethanoꝛum

⁊ iudeoꝝ:qui omnes moꝛiunt᷑ eterna moꝛ
¶ Sermo. i6.

AM peccato ne

ſiro moꝛiemini: Sba ſũt redẽ⸗
ptoꝛis noſtri Joãnis.S.c.⁊ in
gelio hodierno. Indurauerũt coꝛ ſu

um iudei ꝓpter ſuperbiã eoꝝꝑ: a noluerũt

prkale

in chꝛiſtũ credere. Qun imo perſecuti ſũt
illum in ipetu furoꝛis ſui ⁊ nunqͥʒ quieue
runt quouſq; crucis patibulo affixũ occi
derũt. Iccirco venit ira dei cõtra poplin
illũ ⁊ tẽpoꝛe AUeſpaſiami ⁊ Titi paſſus eſt
ſamẽ cedes vulnera ⁊ ciuitatis deſtructio
nẽ.Sed pꝛeter illa tẽpoꝛalia mala oẽs iu⸗
dei ⁊ quilibet alij iſideles moꝛiũtur moꝛte
gehẽne.Hoc ieſus xpᷣs cõminatus c ipſis
cuius verba reſplendent luce vᷣitatis.c⸗
circo in pñti ſermone cõtra ſuperbiam in
fidelinz dicemus quos diuina iuſticia pu
niet eterna moꝛte.Giſtinguemus autem
triplicem inſidelitatẽ.
aPꝛma eſt idolatrarum.-
1 Mahumeihanoꝛum.
¶z iundeoꝛum.
CDõ idolatre a deo repꝛobati ſũt ꝓprf il
loꝛum ſuperbiã:⁊ de oꝛigine ac dilatatiõe
igolatrie: 2 de grauitate illius peccati.
Capitulum pꝛimum.
–NRKima & infidelitas idolatrarũ. bij
1 p ꝓpter eoꝛũ ſuperbiaʒ a deo repꝛo

bbati ſunt qui diuinũ honoꝛẽ creatu
fis exhibere nõ erubuerunt. At eni ingt
B Tho. 22.q. 94. Idolatria eſt cum cultus di
uinus exhibetur creature repꝛeſentate ꝑ
aliquã ſenſibilẽ foꝛmã ſeu ſiguram que di
cit᷑ idolũ.Ad quod plenius intelligẽdum
cõſideremus de idolatria tna.
Pꝛimo oꝛiginationẽ.
C 2° grauationem.
C3 dilatationem.
Pꝛimo conſideremꝰ de idolatria oꝛi
ginationem: vnde.ſ.oꝛtũ habuit hecvene
noſa peſtis. Et vt refert TChomas vbi ſu/⸗
pꝛa triplex illius ꝑniciei inuenitur oꝛigo.
Prima fuit dei incõſideratto.

hominũ extimatio.

¶Oaffectus inoꝛdinatio. =
X. ¶ Pꝛima idolatrie oꝛigo fuit dei inconſi
deratio. Ham hoies illoꝛũ tẽpoꝛũ conſide
rantes magnitudinẽ creaturarũ non aſcẽ
debant ad conſiderationẽ creationis illa/⸗
rum ſced ipſis creaturis diuinũ honoꝛem
ded erũt.¶ Ende Euſebiuspamphili li .
5ÿ̃ de euan?apꝛeparatione ait: Egyptios fe
runt pꝛimos ommũ cuz in celũ oculos ſu
ſtuliſſent motũ oꝛdinẽ ⁊ quãtitatẽ celeſti

um coꝛpoꝛum admiratos ſolẽ ac lunã ðe
os putaſſe.Et Lactantius liꝰ.2⁰, inquit
Phi ſtoice diſcipline in ea ſunt opinione
vᷣſati vt omnia celeſtia coꝛpoꝛa in deoꝛuʒz
num ero habẽda eſſe cenſeant. Quos ta⸗
mẽ ipſe nõ ab re cecos vocat deliros ⁊ ine
tos:qm̃ vt ſcribitur ad NRomanos pᷣ ce.
nuiſibilia dei a creatura mundi per ea qᷓ
facta ſunt intellecta conſpiciũtur ſempiter

na quoqʒ virtus eiꝰ ⁊ diuinitas. ꝗ¶Et Sa
piẽtie.A.cꝰ. A magnitudie ſpeciei ⁊ erea

ture poterit creatoꝛ hoꝛum cognoſci.Hic
vir go illa ſanctiſſima Catherina redar/⸗
guens Maxẽétiũ imperatoꝛem dicebat.
Quare cõ gregaſti icaſſũ hac multitudinẽ
ad colendã ſtulticiã idoloꝛũ. Miraris tẽ

plũ hoc manu artiſicũ opatũ: miraris oꝛ

namenta pꝛecioſa que velut puluis ante
faciẽ̃ venti erũt. Mirare potius celũ ⁊ ter
rã ⁊ mare ⁊ oia q̃ in eis ſũt. Mirare oꝛna
menta celoꝛum ſolẽ videlicet lunã 2 ſtel
las. Mirare famulatũ eoꝛũ quabter a mũ
di initio vſqʒ ad finẽ die ⁊ nocte currunt
ad occidentẽ ⁊ redeũt ad oꝛiẽtẽ ⁊ nunq̃ᷓʒ fa
tigantur.Et cũ h̊ animaduerteris interro
gare diſce quis ſit eoꝝ patratoꝛ. Cũ aũt il
lũ ipſo donante intellexeris nec illi ſimilẽ
inuenire valueris:ipᷣm adoꝛa:ipᷣm gloꝛiſi

ca. Ipſe enim eſt deus deoꝝ ⁊ dñs dñanti

um. Non ſic fecerũt idolatre illi: ſʒ vt di
cit Paulus ad romanos pᷣ cᷣ. mutauerũt
