inſtituit maſculum ⁊ feminã ad generatio
nẽ ⁊ ꝓcreationẽ filioꝝ.ff. de iuſticia ⁊ iure.l.
pꝰ S. Jus naturale. ſEt in auctẽtico. Qui
bus modis naturales efficiütur legitimi:

F. Liceat. Collone.d.ſ Et.C.de idicta vidui

tate tollẽda.l.finali.ſ Et.C. de legitimis he
redibus.l.Lege.ſEt inſtitu.de exhereda/
tione liberoꝝ ¶ Et hoc.i Et in auctẽtico de
triente ⁊ ſemiſſe pᷣ.Collone.ʒ. ¶ Laboꝛã
tes ergo vicio ſodomitico homicide ſũt:et
ſi nõ gladio tamẽ facto.Et crudelioꝛes ſũt
omni beſtia. Ham leones ⁊ leopardi ſᷣpen
tes ⁊ dꝛacones ⁊ alie fere laboꝛant ad ge⸗
nerationem ⁊ conſeruationem ſue ſpeciei.
Sodomite autem laboꝛant ad deſtructio /
nem generis humani. Pꝛoinde tantũ hu
mana ratio hoc ſcelus abhoꝛꝛet.quia quã
tum in ſe eſt genus humanuz penmere ni
titur. Maz ſi omnes eſſent hoc neſando vi
cio maculati quis homo generari poſſet:
pꝛofecto nõ maſculus neqʒ femina. Ideo
ſcelerati ſodomite peioꝛes ſunt pharaone
⁊ egyptijs:qm̃ illi ſicut ſcriptũ eſt Exodi pᷣ
c.interſiciebant tm̃ maſculos hebꝛeoꝛum
feminas autem reſeruabant. Hij vo omni

bus ſceleratioꝛes maſculos ⁊ feminas oc/

cidunt. C Pꝛopterea omnes doctoꝛes af
firmant peccatũ ſodomie excedere ⁊ ſupe/⸗
rare quãcunqʒ ſpeciem peccati luxurie.Si
cut patet.ʒ2.q.⁊.c.Offerebat.c. Aſus.c.
Adulterij.E de pe.di.pᷣꝰ.c.Qui puero. Et
de exceſſionibus pᷣlatoꝝ.c.Clerici.

Be ſeptem conditionibus ſodomitarũ

quibus coꝛꝛeſpondeẽt ſepte que fuerunt in

punitione illoꝝ. ap. 20.,
Ecundum myſterium declaranduz
de peccato ſodomie dicitur conditio
vt enim dicit Nincentius in ſpecu⸗
hiſtoꝛiali liꝰ.2. In punitione ſodomoꝛũ

Anue notatur geneſis.i9,/cſeptem continẽ:

—— —

—
R——— = Sr E

ſie

din

—

cohſenn
Ncie pnde
creſſmni;
noͤercle/
moneoi/
Oiavinẽ
nationen
tioneen
Mut
lgenano
wutnel
a
legum
ictanevi
lümsbe
thercch/
ncode
aboꝛi
ſütet
es ſit
ſen
ſedei
ſrucio/
ntübe
nunui
mereni
ndovi
hoſſen
1, i
harvore
ewa;
breoum
toomni
ſinas
Rõ
lie /
mie. Si
ſus.c⸗
ro. Et

nitani
rontn
m

rand
oncini
ſhean/
lonan
enn

tur in quibus ſignificantur ſeptem condi/
tiones ſodomitarum. C Pꝛima conditio

eſt coꝛꝛuptio nature: ⁊ hec oſtẽditur in cla/

moꝛe.dixit enim deus:clamoꝛ ſodomoꝛuʒ
2à gomoꝛꝛeoꝛum multiplicatus eſt nimis.
Bene.is.c. Sicut enim mulier que deflo/⸗
ratur clamat vt liberetur a coꝛꝛuptiõe.ꝗta
natura clamat ⁊ cõqueritur de ſodomitis.
Et ideo in penam huius peccati ⁊ deteſta⸗
tionem iuſto dei iudicio locus ille ſodomi/

tarum factus eſt innaturalis. Haʒ verſus

eſt in mare ſalſum quod dicitur mare moꝛ
tuum:quia contra naturam alioꝛũ ibi nec
piſces viununt ⁊ aues deſuper volantes ſu
bito moꝛtue cadunt.¶ Secunda conditio
ſodomitarum erat impudẽtia peccati. Ita

enim libere impudenter abſqʒ verecun⸗/

dia hoc faciebant maluʒ ac ſi eſſet opus li
citum. vnde a maioꝛe vſqʒ; ad minoꝛem ir
ruerunt in domum loth vt abuterẽtur pu

blice illis duobꝰ angelis hoſpitio receptis

a loth quos homines putabant.Et in pe/
naz percuſſi ſunt cecitate. Sicut hodie ſũt
aliqui ita ceci ꝙ non ſolũ non erubeſcunt:
ſed gloꝛiãtur de huiuſmodi vicio vel ſe ex
cuſant de aſſuefactione. ¶ Tertia conditio
fuit ſterilitas commixtionis. Hã ex illa cõ
mixtiõe vili nihil poterat generari. Sic in
penã locus ille nihil gignit vtilitatis. Sic
1 iſto vicio perditi vt eſt pꝛedictum pꝛiuan
tur generatione filioꝛũ.vnde putiphar qui
emit ioſeph dicitur fuiſſe eunuchꝰ ideſt in/⸗
eptus ad generandum. Et hoc quia vt di/
cit Nicoꝰde lira ⁊ Glo.pᷣꝰ.q.pᷣꝰ.c.Sicut eu

nuchus. Dñs exiccauerat genitalia eius
eo ꝙ ad turpem vſum eius emerat ioſeph

Ideo deus impediuit eum. Pꝛopter t
vicium poteſt vxoꝛ negare debitum.32.
2. c. Omnes.in gloſa.¶ Quarta conditio
ſodomitarum erat ardoꝛ deſiderij. Plus
enim deſiderabant illi in viros qᷓ;ᷓ in mulie
res.Cui coꝛꝛeſpondet in penam ignis ar /
doꝛ qui combuſſit eos ⁊ poma nata in ar/⸗
boꝛibus circumpoſitis illi lacui que vſq;
ad maturitatem ſunt coloꝛis viridis. Mda
tura vo ſi incidant᷑ fauille exeunt in ſignũ
ignis eterni qui ſemper vꝛit peſſimos ſodo
mitas. Non eſt pꝛedicandum populis qdᷣ
narro.Quidã frater carceratus ſuit eo ꝙ

85

aſſociauerat alium ⁊ ambo doꝛmierat cuzʒ
quibuſdam monialibus in monaſterio et
cum ſepe hoc facinus commiſiſſent res cũ
ſcandalo populi patefacta eſt⁊ detecta.dũ
wo ego perquiſiuiſſeʒ a fratre pꝛefato qua
re ſic graue ſacrilegium commiſiſſet. Re⸗
ſpondit ſe nunqͥ; monialem aliquam teti⸗/
giſſe: quoniam in maſculos tm ardebat
concupiſcentiam eius.O vicium execran
dum. O peccatum abhoꝛꝛendum. Oà de⸗
niq; irrationabile ⁊ pluſq; beſtiale maluz
quo extinguitur amoꝛ ad mulieres ⁊ icen
ditur ardoꝛ contra omne debitum ad vi/
ros ⁊ maſculos.¶ Quinta conditio ſodo
mitarum fuit inſenſibilitas.Iſtud vicium
fecit ſodomitas inſenſibiles vt nihil ſenti ⸗
rent de deo. In cuius figuram vxoꝛ loth
que reſpexit retro verſa eſt in ſtatuam ſãa⸗
lis.¶ Sexta conditio fuit tenacitas volu⸗
ptatis: que illos inueteratos in hoc vicio
ad penitentiam non ſinebat redire. Huic
tenacitati coꝛꝛeſpondet gleba bituminis
quam locus ille multifarie vomit:bitumẽ
autem eſt quedam terra ſicut colla adbe/
rens. C Septima conditio fuit contagio:
quia hoc vicio infecta erat tota ſocietas ta
lium.Cui coꝛꝛeſpondet in penam quia to.
ta regio cum vꝛbe infecta ſimul ſubuerſa
eſt. Et pꝛopter hoc etiam combuſſit domi/
nus paruulos ⁊ innocentes:quia ſi vixiſ⸗
ſent pꝛopter contagiũ imitati fuiſſent ope
ra turpia alioꝛuzʒz. vnde in hoc miſertus eſt
eis deus:vt habetur pᷣꝰ.q.A.caplo Par⸗
uulos.

gomitas.

¶ D3 omnes ge uneagannme⸗

Ertium myſterium declarandug de

4

A vicio ſodomie dicitur punitio. Pu⸗
—

nitur enim hoc peccatum multipli
citer in omni lege.ſ Pꝛimo in lege diuina
Scribitur enim leuiti.ꝛo.c.Qui doꝛmierit
cuʒ maſculo cohitu femineo vterqʒ opera
tus eſt nefas moꝛte moꝛiatur. ¶ Secundo
punitur in lege eccleſiaſtica. Nam vbi pꝛo
alijs peccatis moꝛtalibus imponitur com
muniter penitentia ſeptennis pꝛo hoc in⸗
dicitur penitentia maioꝛ.ʒ3.q.2.c.Hoc ip/
ſum S.ſequenti.Clerici autem conuicti de
hoc vicio debent officio ⁊ beneſicio pꝛiuari

Extra de exceſſibus pꝛelatoꝛum..ec.Clerici.⸗
¶ LZertio punitur hoc viciuzʒ in lege impe
riali m quam ſodomita debet decapitari
qui cõmodat domum ⁊ qui mediatoꝛ eſt
C.de extraoꝛdinarijs criminibus.l. Qui
puero.ſ Secũdum vo legem municipaleʒ
in aliquibus locis tales debent comburi.

¶ Sunt etiam ſᷣm leges omnes ſodomite

inſames.Et aduocare ⁊ pꝛocurare non poſ
ſunt ſcilicet ſi eſſent conuicti.ff. de poſtulã
do S Infames. Sed ſuper oiĩa illa eſt quo/
tidiana ⁊ frequens dei punitio quam vide
mus quoniaʒz a triginta ante actis annis
vſq; in pꝛeſentem diem tot peſtilentijs et

frequentibus italia vexata eſt vt iam ciui -

tates vacue ſint populis:⁊ ob nullam cau
ſam puto hec euenire niſi pꝛopter abomi⸗
nationem ſodomitarum.Sint ergo ſoliciti
ciuitatum rectoꝛes ad talia facinoꝛa exti
guenda: ſint ⁊ parentes erga filios dili/
gẽtes vt coꝛꝛecti ⁊ bene inſtructi atq; diſci
plinati tantam turpitudinem vitent. Sic
ſaciendo mitigabitur ira dei.A qua nos li
beret ieſus xpᷣs filius eius cuiꝰ nomẽ ſit in
eternũ benedictũ Amen.
Feria ſecunda quinte hebdomade. De
luxuria inceſtuoſoꝛ òM

verba Joaãnis.2. co. ⁊ in euã
gelio hodierno.Coꝛꝛupti ſunt ⁊ abomina
biles facti pleriqʒ ĩ ſtudijs ſuisqm̃ nõ ple
ne credũt que docuit chꝛiſtus de regno ce/⸗
loꝛuz. Quapꝛopter carnales effecti omnẽ?
libidinem pꝛo ſolatio coꝛpoꝛis ſtudent ex
plere.Et lz ĩ vicio carnis atq; luxurie mul
tipliciter errent tamen hodie dicere nobis
occurrit de peccato inceſtus.Eſt quippe pe
riculoſum ⁊ graue in quod multi ex igno⸗

rantia: quidam vo ex malicia labuntur.

Eſt autem inceſtus altera luxurie ſpecies
que conſiſtit in commixtione carnali cum

coniuncta conſanguinitate vel affinitate

vel ſpirituali parentela. vnde Iſidoꝛ .25.

ſeripture ⁊ ſermoni quem di
xit ieſus. Scribuntur hec

q.ʒ:c.Hon eam. Inceſtus inquit eſt cõſan
guiearum vel affinium abuſus. Idez. 36
q.pꝰ.c.Lex illa. Et vt dẽ.32. q.⁊.c. Adul⸗
terij malum. Inceſtus grauius peccatum
eſt q; adulterium.vt igitur huius peccati
noticia ab omnibus poſſit haberi in pꝛe/⸗
ctuni tria ꝓponemus myſteria declaranda
de inceſtu.
Cpᷣ moẽ commiſſionis.
Cꝛmm pꝓhibitionis.
Czmnpunitionis. —
Quomodo committitur inceſtus in cõ⸗
ſanguinitate:in anrs, cõpaternitate.
Cap P'n⸗

Rimüũ myſtenuz declarandum de
nceſtu dicitur commiſſionis. Com
mittitur nanqʒ hoc peccatum in
tribus.
¶ p in conſanguinitate.
Cꝛoin affinitate.
ʒvin ſpuali paternitate. .
CPꝛimo cõ mittitur in conſanguinitate..
Eſt autem conſanguinitas vinculum per /
ſonarum ab eodem ſtipite deſcendentium
carnali pꝛopagatione contractum:ſʒ Pe
trum de palude in quarto di.ꝗo.Et nõ qꝛ

dicit ab eodem ſupite intelligendũ eſt pꝛo

pinquo.Alias omnes homines eſſent cõ
ſanguinei:quia ex vno ſcilicet Adam fecit
deus genus hominum:vt dicitur Actuuzʒ
i7.co. Et dicitur ↄſanguinitas a communi
tate ſanguinis vel a cõueniendo in ſangui
ne magis qᷓ; in carne: quia ſanguis ma⸗
gis eſt materia ſeminis. Nam ſperma ſᷣim

medicos eſt ſanguis puriſſimus.Et quod

dictum eſt carnali pꝛopagatione excludit
euam a conſanguinitate ade:quia pꝛodu/
cta fuit ſpirituali pꝛopagatione. Sed non
excludit xpᷣʒ a cognatione conſanguineoꝝ
beate vginis ꝗa fuit naturalis pꝛopaga⸗/
tio ex parte matris lʒz nõ ex parte patris.
¶ In hac vo conſanguinitate ſunt tres li⸗
nee pſᷣm triplicem habitudinem quam ha/⸗
bent conſanguinei ad inuicem. ¶ Ana eſt
pꝛincipiati ad pꝛincipium vt filij ad patrẽ
auum pꝛoauum ⁊ ſupꝛa.Et ſᷣm hanc acci
pitur linea aſcendentiũ. ¶ Secunda eſt ha

— . —

bitudo

tribac
LCtimh
gbenon
Alterace
tompute
nlſenoꝛi
Neptic
tbabi
lhio ſi
marre.
Wus
banc⸗
luidi
enin
npat
end
ſepos:
leligan
hopun
re⸗
Wy
s
tren
lebt⸗
yrꝛ
lum.
halite
teſſt
1
pnc
hon
ſoꝛoꝛ
loreſa
lmmite
nin
lgom
hnuge
ans.
den
ſſcen
lin

ſtchi⸗
Acul
caum
petcati
npe/
Dumdi

Unc

ginch

7

tate⸗

n
14

bitudo pꝛincipij ad pꝛincipiatum: vt pa⸗
tris ad filiũ.nepotem pꝛonepotem ⁊ infra.
Et ſᷣm hanc accipitur linea deſcendentiuzʒ
que non eſt alia a linea aſcendentium ſed
aliter accepta ᷣm alium ⁊ alium modum
tomputandi quia pm vnaʒ ſit acceptio ab
inferioꝛi aſcendendo. Secũdum aliam fit
acceptio a ſuperioꝛi deſcendendo.¶ Tertia
eſt habitudo eoꝛum qui ſunt ab vno pꝛin-
cipio ſicut fratruʒ qui ſunt ex vno patre ⁊
matre.Et nepotuʒz qui ſunt ex duobus fra
tribus vel ſoꝛoꝛibus ⁊ ſic deinceps.Et ſᷣm
hanc accipitur linea tranſuerſalis que ſub
diuiditur in eam que eſt collateralis aſcen

dentium.in qua ſunt auunculus:materte

ra ⁊ patruus. Et eam que eſt collateralis
deſcendentium:in qua ſunt frater: ſoꝛoꝛ:
nepos:⁊ neptis ex ſilio vel ex filia. At in
telligatur igitur qualis inceſtus commit
titur. Sciendum ꝙ poſtq;ᷓ gloꝛioſus de/
us pꝛimos parentes creauit voluit exclu /
dere a coniugio vnum gradum conſangui
nitatis dicendo per adam Geneſis.2. capi
tulo. Relinquet homo patrez ſuum ⁊ ma
trem ⁊ adherebit vxoꝛi ſue.Ideſt nunqᷓᷓ li
cebit vllo tempoꝛe patri ſumere filiam in
vxoꝛem vel matri ſumere filium in mari/⸗
tum.Et multominus extra coniugium car
naliter cognoſcere: quia maximum eſſet
ſcelus inceſtus.In pꝛimo etiam gradu cõ
ſanguinitatis in linea collaterali fuit con/
ceſſum cõtrahere matrimonium filis ade
pꝛopter neceſſitatem:quia alij non erant.
vnde opoꝛtuit ad multiplicandum genus

humanum ꝙ filij ade ſumerent in vxoꝛes

ſoꝛoꝛes carnales.Sed ſublata hac neceſſi
tate ſemper fuit pꝛohibitum matrimoni /
um iter fratres ⁊ ſoꝛoꝛes germanos:quia
maximus iceſtus ⁊ multomagis extra cõ
iugium talis commixtio.ſſ In lege autem
antiqua fuerunt aliqui gradus conſangui
nitatis expꝛeſſi in quibus non poterat cõ/
trahi matrimonium.In noua autem lege
per determinationem eccleſie ſunt declara
ti eſſe quatuoꝛ gradus conſanguinitatis
⁊ affinitatis in quibus non poteſt contra/
hi matrimonium:vt patet extra de conſan

86

Suinitate ? affinitate.e.Siqui a ſtipite.et
c.Non debet.ſ Eſt autem pꝛimus gradus
in linea collateraliuʒ germani ſeu ſoꝛoꝛes
carnales ſeu frater ⁊ ſoꝛoꝛ germani.q Se/
cundus gradus filij duoꝛum germanoꝛuʒ
qui dicuntur conſobꝛini. ¶ CTertius gra⸗
dus filij conſobꝛinoꝛum. ſ Quartus filij

pꝛedictoꝛum.In nullo ergo hoꝛum gradu

um poteſt contrabi matrimonium. Quod
ſiquis faceret ſine diſpenſatione pape ma/
trimonium nullum eſſet:ſed continuus in

ceſtus ⁊ excommunicati eſſent ſciẽter hoc

agendo:⁊ filij illegitimi eſſent.Similiter ſi

quis cognoſcat aliquam conſanguineam

carnaliter in quocunqʒ pꝛedictoꝛum gra/⸗
duum inceſtuʒ committeret vterqʒ ⁊ enoꝛ
me peccatuʒz. ¶ Secundo committitur in
ceſtus in affinitate. Eſt autem affinitas ſᷣʒ
MRaymundum pꝛoximitas perſonarum:
ex carnali copula pꝛoueniens omni carẽs
parentela.ſ Abi pꝛimo notandum ꝙ con
trahitur affinitas non ſolum per copulam
coniugalem ſed etiam per ſoꝛnicariam:vt
pꝛobatur.ʒ.q.ʒ.capitulo.Nec eam.Et ex
tra de eo qui cognouit conſanguineaʒ vxo
ris ſue.c.Diſcretionem. Ita tamen ꝙ vir
intret clauſtra pudoꝛis ⁊ perueniat ad con
ſumationem operis. Alias non contrabhe
retur affinitas: vt patet.3.q.ʒ.capitulo
Extraoꝛdinaria.Et extra de eo qui cogno⸗
uit conſanguineam vxoꝛis ſue.c. Fraterni
tatis. Secundo notandum: ꝙ affinitas
hoc operatur ꝙ omnes conſanguinei vxo
ris petri ſunt ſibi affines in eodem gradu
in quo ſunt conſanguinei vxoꝛis.Simili⸗
ter omnes conſanguinei petri ſunt affines
vxoꝛis ſue in eodem gradu in quo ſunt ſi⸗
bi conſanguinei.Et quod dicitur de vxoꝛe
idem intellige de quacunq; muliere carna
liten cognita modo pꝛedicto.Sed conſan⸗
guinei petri nullo modo ſunt affines con

ſanguineis vxoꝛis ſue:nec inter eos pꝛo⸗

hibetur matrimonium. Extra de conſan⸗/
guinitate ⁊ affinitate.capitulo Suꝑ hijs.
vnde germani poſſunt contrahere cũ dua
bus ſoꝛoꝛibꝰgermanis.Et pꝛ ⁊ filiꝰ poſſũt
ↄtrahẽ cũ mr̃e et filia.Et relicta viri ꝗ fuit

germanus vxoꝛis mee vxoꝛe mea moꝛtua
poteſt eſſe mihi vxoꝛ. Extra de conſangni/
nitate ⁊ affinitate.c.Qð ſuper hijs.¶ Ter
tio notandum ꝙ moꝛtua perſona qua me
diante fuit contracta affinitas vtputa ma
rito vel vxoꝛe:concubitoꝛe vel concubina
remanet affinitas nibhilominus que erat
ad conſanguineos eius.vnde affinitas ha
bet quatuoꝛ gradus infra quos nõ poteſt
contrabi matrimonium:⁊ hij fundatur in
gradibus cõſanguinitatis. Quare qui eti
am fſoꝛnicatus eſt cum aliqua nõ poteſt cõ
trahere cum conſanguineis ſoꝛnicarie: et
ecõuerſo vſq; ad quartum gradũ. Et qui
ſic contraherent eſſent excõmunicati vt in
clementina Eos.¶ Nota etiã m Petruz
de palude ꝙ qui cognouit conſanguineaʒ
vxoꝛis ſue adhuc ſponſe ſoluta ſunt ſpõſa
lia nec poteſt illam ſponſã habere vxoꝛem
obſtante ſibi affinitate cõtracta.Hec econ
uerſo illã quã foꝛnicarie cognouit obſtãte
ſibi publice honeſtatis iuſticia.Et hoc niſi
papa diſpenſante. Qui autem cognouit cõ
ſanguineam vxoꝛis ſue cum qua cõtraxit
per verba de pꝛeſenti ſed nondũ conſuma
uit matrimoniũ cum non poſſet debitum
negare niſi intrando religionem: videtur
ꝙ ad hoc teneatur ne inceſtum committat
cognoſcendo affinem:a cum hoc valeat ſa
cere quia nonduz conſumauit.Qõ ſi vult
remanere in ſeculo neceſſaria eſt ſibi diſpẽ
ſatio ad reddẽdũ debitum ſi hoc vult ſine
peccato facere:⁊ poteſt epiſcopus diſi penſa
re. Qui autem cognouit conſanguineam
vxoꝛis ⁊ conſumauit matrimonium tene/
tur quidem debitũ reddere ſed petere non
poteſt abſqʒ diſpenſatione epiſcopi. Sigs
igitur in his quatuoꝛ gradibus affinita?
tis contraberet:matrimonium nullũ eſſet
ſed continuus inceſtus:vt in dicta clemen
tina Eos. Qui etiam per copulam ſoꝛnica
riam hanc affinitatem contraxiſſet nõ poſ
ſet contrahere cum cõſanguineis illius cũ
qua foꝛnicatus eſt ſed bene cumilla. ¶Mo
ta etiam diligenter:ꝙ ſiquis cognonit car
naliter mulierem cuius matrem vel filiam
vel ſoꝛoꝛem germanam vel conſobꝛinam
habet vxoꝛem ſi cognouit carnaliter illaz
anteq́; contraxiſſet per verba de pꝛeſenti

eum ea quam duxit in vxoꝛem matrimoni

um nullum eſt ⁊ dirimi debet pꝛopter im/
pedimentum affinitatis pꝛecedens. Sed
ſi carnaliter cognouit illam poſtqᷓ; contra
xit per verba de pꝛeſenti cum pꝛedicta ſcili

cet muliere vel filia vel ſoꝛoꝛe vel alia con-

ſanguinea vel affine matrimoniũ quidem
tenet. Sed perdit ius petendi debitum ab
vxoꝛe reddere tamẽ tenetur ſed exigere nõ
poteſt abſq; peccato moꝛtali.Ex de eo qui

cognouit conſanguineaʒ vxoꝛis ſue.c. Di

ſeretionem. Et.27.q.2.c. Qui doꝛmierit.Et
32. q.7.c. Qui doꝛmierit.cum pluribus ca
pitulis. ¶Tertio committitur inceſtus in

ſpirituali paternitate ⁊ cõpaternitate que

dicitur cognatio ſpiritualis que contrahi
tur in collatione quoꝛum ſacramẽtoꝝx ſcilz
baptiſmi confirmationis. Et habet tres
gradus. C Mꝛimus dicitur cõpaternitas
contrahitur inter patrem ⁊ matrem eius
qui tenetur ad baptiſmum vel cõſirmatio
nem ⁊ eum qui tenet ad baptiſmũ vel con
firmationẽ ac etiã vxoꝛem eius vel etiam
qui baptizat vel cõfirmat.¶ Secũdus di
citur paternitas ⁊ cõ trahitur inter eũ qui
tenet ad baptiſmũ vel conſirmationẽ aut
etiã qui illa ſacramenta cõfert qui dicitur
pater ſpũalis ⁊ eũ vel eã qui tenetur qui di
citur filius eius ſpũalis vł filia ſpiritualis.
Tertius dicitur fr̃nitatis:⁊ ↄtrahitur in
ter illũ qui tenetur vel eã ad baptiſmũ vel
conſirmationez filios eius qui tenet.Si
ergo in hoꝝ graduũ qui ad vltra non extẽ
duntur aliquis ↄtraxerit: matrimoniũ nul
lũ eſt ſed dirimendũ.Et ſimiliter ſiꝗqs com
miſit opus carnale cũ aliquo vel aliqua in
aliquo gradu huius cognationis ſpũalis
inceſtũ committi.ʒo.q.ʒ.c.pᷣ. Ex̃ de cogna
tione ſpũali.c. Martinus.Et vt dicitur. 35.
q.S.c. Inceſtuoſi duz in ipſo deteſtando
atqʒ nefando ſcelere manent nõ inter fide
les chꝛiſtianos ſed inter gentiles ? cathe/
cuminos habeantur. . Nota tamẽ hoc lo
co aliq̃ documenta.C Pꝛimũ ꝙ excepto
ſacramento baptiſmi ? cò firmationis per

collationẽ alioꝝ ſacramentoꝝ non ↄtrabit

cognatio ſpũalis:vt patet de cognatiõe ſpi
rituali liꝰ.o. Scoᷣm documẽtũ ꝙ põt ali
quis ↄtrahere cum ſoꝛoꝛe filij ſui ſpualis⸗

nmN
terim,
6,Sel
conma
uſali
acon⸗
iden
mumcb
igarns
xcei
et di
nint
bos
ſno n
nte le
nvi
ſal;
tres
a0
einus
aſio
us di
dü gri
no aut
Natur
guidi
gals.
urin
mürel
nels
von e
Müütol
gs
lclun
hün⸗
ta
,
ndo
ſide
be /
hoclo
e
is he
trcht
nbeßi
otal
inſe

38. q. 3. e. Alud. CTertiũ documentuz q⸗
pater poteſt contrahere cum illa quam ſili
us eius tenuit ad baptiſmũ dicto.c.Illud.
qᷓ;uis filius non poſſit contrahere cumil⸗
la quã tenuit pater ad baptiſmũ.¶ Quar
tum documentũ ꝙ ex eo ꝙ cognatio ſpiri⸗
tualis non habet gradus q;uis filius na
turalis petri non poſſit contrahere cum ſi
lia ſpirituali ipſius petri quaʒ ſcilicet tenu
it ad baptiſmũ vel confirmationem: poſſet

tamẽ contrahere cum filia filie ſpiritualis

ipſius petri. ʒo.q.3.c.pᷣ.¶ Quintuzʒ docu
mentum ꝙ filij duoꝝ compatrum ſiue ſint
geniti ante compaternitatẽ ſiue poſtea poſ
funt contrabere ad inuicem excepta illa ſo
la perſona per quã compaternitas eſt con
tracta que nun ;ᷓ poterit copulari alicui ſi
lioꝝ fui patris ſpãalis.ʒ0.q.ʒ.c. Suꝑ qui
bus. ¶ Bextuz documentũ ꝙ ſiquis puta
petrus contra voluntatẽ vxoꝛis: puta ma
rie tenet vel leuat de ſacro ſonte filium alte
rius: puta ioannẽ filium martini cõtra vo
luntatẽ ipſius martini:Fᷣm Joannẽ neapo
litanum in ſuis quolibetis vtiq; cõtrabhit᷑
inter eos vera cognatio ſpũalis non obſtã
te contradictione voluntatis illoꝛũ. Ita ꝙ
petrus eſt vere compater martini ⁊ maria
eſt vere cõmater ioannis velit nolit. Quia

quod eſt ex ſtatuto eccleſie non depẽdet ex

volũtate ſubiectoꝝ ſtatuto ⁊ ſtatuẽtis.Sʒ
ex ſtatuto eccleſie eſt ꝙ cognatio ſpiritua/
lis tranſeat ab vno coniugũ in alterũ con
ſumato matrimonio.Et ꝙ compaternitas
acquiratur patri carnali per hoc: ꝙ aliꝗs
filiũ eius leuat de ſacro ſonte. ¶ Septimũ
documentum ꝙ per ꝓcuratoꝛẽ non poteſt
contrabi compaternitas q;tum ad cogna
tionẽ ſpiritualẽ:vt ponit Archidiaconꝰ per
legẽ poſt moꝛtẽé.ff.de adoptiõibꝰ.¶ Octa
unum documentum ꝙ ſi plures ſint tenen/
des ad baptiſmũ poſſunt nihilominus illi
inuicem contrahere:vt notat Innocẽtius.
Nonum documentum ꝙ laicus qui ba
ptiʒ auit aliquã ſiue ĩ caſu neceſſitatis ſiue
extra non poteſt contrahere cuʒz illa.Extra
de cognatione ſpũali.c. Ne dü. l. 6. Be
cimum documẽtum ſᷣm Tho.in.A.di. 42.
ꝙ ſi mulier vł vir baptizet vel tenet ad ba
ptiſmũ ſiliũ pꝛopꝛiũ ſi hoc facit in articulo

res.Sed ſi petrus c

87

neceſſitatis ſiue per erroꝛem non impedi᷑
exigere vel reddere debitum.Ex eodem.c⸗
Si vo.Si autẽ facit per fraudem impedit᷑
exigere ſed tenetur reddere. Qõð ſi vterqʒ;
fecit in fraudẽ neuter põt exigere ⁊ vterqʒ
tenetur exactus reddere pᷣm Hoſtienſem.
Et addit ꝙ melius eſſetſi continerẽt.Eodẽ
etiam modo ſi vir tenet aliquẽ filiũ vxoꝛis
ſue:vel vxoꝛ mariti fui ex malicia nõ igno
rantia non poteſt exigere debitum.Credit᷑
tamen ꝙ ſuper hoc poſſit epᷣus diſpenſare
ſcilicet quo ad exactionem debiti m Pe
trum de palude. C Andecimum documẽ
tum ꝙ ſi vxoꝛ petri puta ioanna tenuit ad
baptiſmũ ſilium berte anteq;ᷓ commiſcerẽ
tur vel ↄtrahberet matrimonium cũ ipᷣo pe/
tro. Ipſa moꝛtua poterit petrus habere in
vxoꝛem ipſã bertã.Et fic ſucceſſiue iſto mo
do poteſt quis hie duas cõmatres in vxo
ouit ioãnã anteq;ʒ
teneret ad baptiſmũ ſilium berte non pote
rit vnq;ᷓ poſtea habere bertam in vxoꝛeʒ⸗
CBuodecimũ documẽtũ ꝙ ſᷣm opinionẽ
aliquoꝑ.Cõpaternitas trſit a viro in mu
lierẽ quãcunq; carnaliter cognitaz:q;uis
non ſit vxoꝛ. Hanc opintonẽ ponit Tho.in
4·:di. 42. Jdem ſentit Olo.ſuper c Sigs
ex coniugio.vbi additur ratio quia vna ca
ro efficiuntur ſoꝛnicarius cum ſoꝛnicaria.
Idẽ tenet Joanes andre. Riccardus aũt
in. 4.di.ꝗdicit.ꝙ ſi aliqui efficiãtur vna
caro per ſꝛnicationẽ non ꝓpter hoc trãſit
compaternitas ab vno in aliũ qꝛ per rem
pure carnalẽ con contrahitur cognatio ſpi
ritualis.Idem tenet Metrus de palude in
4. dicens ꝙ cognatio ſpũalis dicitur quia
a ſpiritualibus cauſatur.vnde verius vide
tur ꝙ non ſic ſoꝛnicarij communicent ſibi
actiones ſicut coniuges.Quia in mᷣꝛnica⸗
carijs nõ eſt niſi vinculũ carnale ad tẽpus
In coniugatis vo ſpirituale ⁊ carnale: vn
de ſunt magis vnũ in carne vna. vnde in
computatione graduũ pater mater vna
perſona computantur. Quduis auteʒ eſie
duos in carne vna equaliter ſit in ſoꝛnica⸗
tione ⁊ coniugio.Tamẽ hic vbi querit᷑ de
cognatione ſpuali aliquid debet facere vin
culum ſpuale. ¶ Antonius de butrio ſuper
c arunus s de cognatione ſpirituali⸗

5₰

refert vtrãqʒ opinionẽ. Sed hane vltimã

dicit tenere Hugonẽ ⁊ Archidiaconum 2
Joãnẽ andree in nouella. HNec vt ipᷣi dicũt
obſtat ꝙ copula ſoꝛnicaria ĩducit affinita
te:qꝛ ulha in affinitate coꝛpoꝛali que etiã
per illicitã copulã ⁊ vinculũ coꝛpoꝛale acꝗ
ri poteſt. Secus in ſpirituali vt eſt compa⸗
ternitas que eſt vinculum ſpũale.vnde ab
ſonum eſt dicere ꝙ per copulam ſoꝛnicari
am contrahatur. Innoꝰ vtranqʒ opinionè
ponit ⁊ neutraʒ alteri pꝛefert.vnde ſiquis
inueniret tale matrimonium iam contra/⸗
ctum de pꝛeſenti vel conſumatum ex quo
aliqui dicunt illud tenere tuta via eſſet vt
peteretur diſpenſatio vel declaratio a dño
apa.Qõ ſi haberi non poſſit ᷣm regulas
Hoſtienſis qui dicit.ꝙ vbi reperiuntur cõ
contrarie opiniones de matrimonio vtruzʒ
tene at vel non adherendum eſt illi que in
dicat matrimoniũ tenere niſi cõtraria opi
nio fulciretur canonica auctoꝛitate expꝛeſ
ſa. Scom igitur eum potius debent dimit

ti in ſuo coniugio qᷓ;ᷓ ſeparari.vbi autez ta

les nondum contraxiſſent conſulendum
ſer eis ꝙ abſtinerent a contractu huiuſ⸗
COQð inceſtus ꝓhibetur tum vt ſeruetur
honoꝛ parentibus: tum vt extinguat᷑ occa
ſio peccati:tũ etiã vt ↄtrahat᷑ mrimoniũ ⁊
amicitia cũ extraneis. Eabp.2m.
cEEcuũdũ myſteriũ declarddũu de iceſtu
dicitur ꝓhibitionis. Pꝛohibetur ſi
gquidem cõmixtio conſanguineoꝛũ
vel affiniũ m Tho.22, q.i? 4. multiplici ra
tione..¶ ꝛima ratio eſt quia naturaliter
homo debet quandam honoꝛiſicentiazʒ pa
rentibus per conſequens alijs conſangui
neis qui ex eiſdem parẽtibus de ꝓpinquo
trahunt oꝛigint. Intentũ ꝙ apud antiqͥs
vt ANaleriꝰrefert nõ erat fas fiiũ ſimul cũ
patre balneari ne ſeipſos inuicẽ nudos cõ

ſpicerent. Maniſeſtũ eſt aũt ꝙ in actibus

venereis maxime conſiſtit quedã turpitu/
do honoꝛificentie contraria. vnde de hijs
homines verecundantur.Et ideo incõgru
um eſt ꝙ coniunctio venerea fiat taliũ per
ſonarum ad inuicem. ¶ Secunda ratio eſt
Ead perſonas coniunctas ſangnine neceſ
eſt ad inuicem ſimul conuerſani.vnde ſi

Eere S.
⸗

homines tales ſcilicet qui ſunt conſangui
nei vel affines non arcerentur a cõmixtio
ne venerea nimia opoꝛtunitas daretur ho
minibus veneree cõmixtionist⁊ ſic animi
eoꝝ nimis molleſcerent per luxuriã. ¶ Ter
tia ratio eſt quia per hoc impediretur mul

tiplicatio amicoꝝ. Dum enim quis vxoꝛc

extraneã accipit iunguntur ſibi quadã ſpe
ciali amicitia omnes cõſanguinei v xoꝛis
ac ſi eſſent conſanguinei ſui.ſQuarta ra⸗
tio quia cum naturaliter homo conſangui
neas diligat ſi adderetur amoꝛ qui eſt ex
commixtione venerea ſieret nimius ardoꝛ
amoꝛis ⁊ libidinis incentiuum quod caſti
tati repugnat.Et q;uis inceſtus dicat᷑ qua
ſi nõ caſtus ⁊ quelibet ſpecies luxurie coꝛ
rumpat caſtitatem tamẽ Anthonomaſice
dicitur de iceſtu quaſi coꝛꝛuptio caſtitatis
quia abuſus maxime coniunctaꝝ perſona
rum inducit coꝛꝛuptelã caſtitatis ex freq̃n
ti conuerſatione ⁊ cohabitatione domeſti/
ca. Pꝛopterea periculoſum eſt vt fratres
cuzʒ ſoꝛoꝛibus doꝛmiant ⁊ ſimilibus.Aut
compatres cũ cõmatribus nimis familia
riter conuerſentur.
CQualr punitus eſt inceſtus vt patet in
muliis exeéplis. ¶Cap. 3J.
Ertiũ myſteriu declarandũ de ince/

ceſtũ quidẽ paulus excoicauit quẽ
dã coꝛinthũ qui abutebatur nouerca ſua.
Et traditus fuit ꝓpter hoc in ptãteʒ ſatha
ne vt habetur pᷣ ad coꝛinthios.ꝭ.c.vt in
coꝛpoꝛe vexaretur a diabolo ſicut vexabat᷑
in aia. Ruben quia cognouit carnalr vxo
rem patris ſui iacob diminutus fuit in pꝛi
mogenitura.vñ dixit ei pi. Ruben pꝛimo
genitus meus maioꝛ in donis.ſ.eſſe debui
ſti.ſ. ꝓpter pꝛimogeniturã.Minoꝛ in ipe/
rio.ſ.es effectꝰ.ſ.pter inceſtũ tuũ qꝛ aſcẽ
diſti cubile patris tui ? maculaſti thoꝝ eiꝰ
Deñ.penultio.c.Sed in liꝰ de bñdictione
piiarchax legit᷑.ꝙ ruben infirmatꝰ ad moꝛ
tez ꝓpter hoc inſirmitatẽ iliachã incurrit.
Amon qui violauit ſoꝛoꝛc᷑ ſuã iterfectꝰ fuit
ab abſalõ:vt ſcribit᷑ ſcdᷣi Regũ.iʒ.c.Et glo
rioſus baptiſta ita exhoꝛꝛuit hoc facinus:
ꝙ cũ ꝑcepit herodẽ regẽ illud icurriſſe cuʒ
herodiade cognata ſusa egreſſus eſt deſtũ

t A ſu dicimir punitionis. Pꝛopter in

öͤne
Uepon
imoi
ca
pwien

Mehen

Mollar

mem

gaor
fnu
N
füen⸗
or

mnn

hone

öͤmiri
eeturhe
canin
,ſTa
uremol
aiße
ywrs
anun/
nengul
uicha
6ade
odca
ntqa
nece
maſic
ians
ſona
eqn
eſti/
WN
aA
famä

ð neqʒ ꝓpter penitentià deſeruerat vt in
xreparet tantũ nefas.Et cum ſceleribꝰ plu
rimis ille eſſet deditus ſolum de hoc publi
ce arguit eum dicẽs. NHon licet tibi habere
vxoꝛem fratris tui. Marci.6õ.c. Ob quam
repꝛehenſionẽ ioannes incarceratus fuit ⁊
decollatus. Quis igitur enumeret qͥt ſunt
viri ⁊ mulieres in iceſtu deperditi:quot cõ
iugatoxꝝ ꝓpter inceſtum peccata: Nolo ad
articularia deſcendere tĩ cõfeſſoꝛes ex⸗
oꝛtoꝛ vt caute interrogent penitẽtes qͥs
ſi iuenerint laq̃is inceſtus irretitos nõ ab/
EPoluant ita de facili. Sed dent operã vt ani
maꝝ ſaluti ꝓut expedit conſulatur ⁊ deus
honoꝛetur Amen.
¶ Yeria ttia ꝗnte hebdᷣe. De petõ accidie.
Sermo vigeſimus pꝛimus.

Scendit ieſus
in templũ ⁊ docebat.Scribunt᷑
hberc verba Joannis. 7. co. et in
uansg hodierno. Qui ſe arbitrãtur abſqʒ
laboꝛe aſſequi poſſe pꝛemium eterne vite
vtiqʒ decipiuntur.quia vt Gꝛegoꝰ inquit
in homeł.Ad magna pꝛemia pueniri non
poteſt niſi per magnos laboꝛes.Et de hoc
Hieroꝰad paulinũ ait. Nihil ſine magno
laboꝛe dedit hec vita moꝛtalibꝰ. Pꝛopte
rea dux electoꝝ dñs ieſus xpᷣus vt nobis
exemplũ daret in omni ſua vita qua fuit ĩ
hoc mundo ſtuduit laboꝛare vigilãdo: pe

regrinando:oꝛando:pꝛedicãdo ⁊ patiẽdo.

Sunt tamen pleriq; accidie vicio detenti:
qui ad quecunqʒ opera bona nedũ ex ſuo
genere difficilia ſed etiam minima duros
aà tardos ſe reddunt.Contra quos hodiere
na die dicemus locutun de ißo vili 2 picu/⸗
loſo tñ accidie pctõ.De qͥ miaponemus
myſteria declaranda.
Cꝛz moꝛiginationis.
C 3 remediationis.
¶ LQ5 accidia eſt triſticia ? tedium bene
operãdi. Et de triplici tedio. Capᷣ.pn.
Vimũ myſteriũ declarandũ de acci
dia dr diffinitionis. In quo quid ſit

it Damaſcenꝰ. Accidia eſt tnſicca agra⸗

accidia videamus.Et ad hoc ita di

38

uans ideſt que ita depᷣmit aium homis vt
nil boni ei agere libeat. Et geehbteren dicit
Riccardus de ſcõ victoꝛe.Accidia eſt toꝛ⸗
poꝛ mẽtis negligẽtis bona ichoare.vbi ꝓ
ĩtelligẽtia plenioꝛe tria ſũt notàda.C Pꝛi
mũ notandũ ſᷣm Tho.22.q.35. articulo p̊.
NQõ triſticia de ſe non nomiat aliquid lau
dabile vel vituperabile:quia paſſio eſt:et
paſſionibus nõ laudamur neqʒ vitupera
mur. Sed ſᷣm ꝙ hõ applicat paſſiões ſu
as ad malũ vel ad bonũ põt bene vł male
facere.Sicut ẽ triſticia de vero malo vt de
peccatis ſi ſt moderata eſt bona ptinens
ad pniam. Ita ⁊ triſticia ſi ſit de vero bono
vt de bonis ſiendis opibus vel de malo ſʒ
imoderata eſt peccat ꝑtinens ad accidiã.
Eſt igitur triſticia accidie ſemꝑ mala.Et q̊
dupliciter.¶ Anomodo ſᷣm ſeipſã qn.ſ.eſt
de eo qð eſt apparens malũ ⁊ vere bonuʒz⸗
qꝛ ſpuᷣale bonũ eſt vere bonũ lʒ appareat
malũ ſenſitiue ꝓpter laboꝛẽ qui eſt in eo.
Ideo qñ quis triſtatur de aliqᷓ ope ad qð
tenetur ſemꝑ eſt peccatũ. Sicut ecõtra de
lectatio eſt mala ⁊ peccatum qñ eſt de vere
malo ſʒ apparẽti bono:vt delectatio foꝛni
cationis ⁊ huiuſmodi. Scdo mo do triſti
cia accidie eſt mala ⁊ peccatũ ſᷣm effectum
ſuũ qñ.ſ.eſt de vere malo vt de peccato vł
moꝛte alicuius ſi ſic agrauat mentẽ vt eaz
totaliter a bono retrahat. C Scdᷣm notan
dũ ꝙ accidia vt refet Tho.vbi.S. et Alexi
in ꝛ eefumme ex eo ꝙ ipoꝛtat tediũ bñ ope⸗
rãdi dicitur quaſi acida ab accedie.Acida
aũt ſeu acetoſa funt frigida:frigus vo idu
cit difficultatẽ ⁊ tarditatem in motu.vide⸗
mus enim ꝙ aqua cũ ꝓpter frigus eſt cõ

gelata immobilis manet que ex ſe flueret.

Et ſenes quia frigidi ſunt ⁊ graues ſunt et
tardi ad ambulandum. Sicut econtra ado
leſcentes in quibus viget caloꝛ naturalis
ſunt feſtini ad ambulandũ ⁊ diſcurrenduʒ
Accidia ergo ẽ q̃dã frigiditas ſpũalis ſeu
defectus amoꝛis ſpuᷣalis ⁊ ſeruoꝛis diuini
ex quo aia nõ mouetr᷑ vł cũ difficultate mo
uetur ad bñ opandũ. Ideo Bernardus iĩ
quadã epla ait.Accidia eſt animi ꝗdã lan
guoꝛ:cũ legere nõ libet:oꝛare nõ delectat:
meditatiões ſolicite nõ ſetiunt᷑. ¶ Tertiuʒ
notandũ ꝙ triplex eſt tediũ.ſ.

Coͤmpfitis vſte.

4

Crmeribulationis 4 anguſtie.

¶Uꝛmactionis virtuoſe.

CPrimu eſt tediuz pñtis vite.Et de hoe

dicebat Job.io.c.Zedet animaʒ meã vite

mee.hoc tediũ eſt quedam triſticia de vita
pꝛeſenti in qua quis nollet eſſe.Et ſi hocp
cedit ex deſiderio celeſtis patrie ⁊ dei amo
re ↄſiderando q; dulce ſit:q̃ᷓ; ſuaue:qͥʒ vti
le videre deuz: eo frui:ſcõꝝ angeloꝝ agmi
nibus intereſſe.ad quod obtinendũ factꝰ
eſt homo.Et q;ta hic ſit obſcuritas mẽtis
ex ignoꝛantia de deo:quãta pericula:quã
ta impuritas:quanta inſtabilitas coꝛdis:
bona eſt talis triſticia. Sed habere tediuzʒ

de vita pꝛeſenti quia non habet quis illa,ʒ
pꝛoſperitatẽ quã vellet illos honoꝛes diui

tias ⁊ voluptates quas cupit cum videt ?
audit alios ꝓſperari honoꝛari ditari:et ex
hoc ita contriſtatur ꝙ vellet non viuere vi
lipendens conditionẽ ſuam.Et cũ ita deici
tur mente vt ratione deliberata nõ eſſe in

mundo appeteret:vel non fuiſſe natũ:vel

vt animal bꝛutum affectãs moꝛi quacũqʒ
moꝛte etiazʒ in malo ſtatu aie eſſet:iſtud te
dium accidia moꝛtalis. ¶ Secũdũ eſt tedi
um tribulatiõis ⁊ anguſtie ex triſticia qua

quis anguſtiatur ex magnitudie vel mul/

tiplicitate aduerſitatis ſue vel alioꝝ.Et ſi⸗
quidem ſi triſticia ⁊ anxietas ſit ſolum ᷣm
pꝛimum motum ſeu ſenſualitatẽ:humana
tentatio eſt ⁊ veniale peccatũ vel nullum.
Et perfecti vini aliqũ hoc tedium patiũtur
vnde Apoſtolus ꝛc ad coꝛinthios pᷣ̊.c. Su
pꝛa modũ grauati ſumus.ſ.ex tribulatio
nibus ita vt nobis tederet viuere.Sʒ ſi tri
ſticia ſit tanta vt abſoꝛbeatur ratio: ita ꝙ
ꝓpterea dimittantur neceſſaria bona cuʒ
ꝓpoſito nunc bñfaciendi accidia eſt moꝛ
talis:de qua Apłs pᷣ ad coꝛinthios.?.c.
Triſticia huius ſeculi moꝛtem operat᷑:ſcili

cet anime. ¶Ternum eſt tediũ actiõis vir
moſe:cum quis triſtatur ſeu anxiatur pꝛo

aliquo bono opere quod opoꝛteat eũ ſace
re:quia ibi habet laboꝛare:puta in dicẽdo
officium: oꝛando:ieiunando:in faciẽdo ali
quã obedientiã ⁊ huiuſmodi. Hoc icurrit
Pabnlus hebꝛeoꝝ in deſerto:vt enim dicit᷑
Numeri. ꝛi. Cepit pplłs tedere,ppter labo⸗

„

pem itineris. DHum ergo ituł per deſertum
penitentie ſeu religionis ſeu vite pꝛeſẽtis
ſtatum ex laboꝛibus operum bonoꝛuʒ fre
quenter incurritur tedium ⁊ anxietas. Et
pꝛecipue hoc euenit in oĩone. Sed vt Hie
ronymus dicit de con.di..c. Non medio/
criter. Melioꝛ eſt trium pſalmoꝝ decanta⸗
tio cum coꝛdis puritate ⁊ iocũditate q; to
tius pſalterij modulatio cũ anxietate atqʒ
¶Qõ accidia aliqũ oꝛit᷑ ex cõplexiõe coꝛ
bor“ lordlnaelone cibi ⁊ iſtiganone dia

Ecundũ myſteriũ declarandũ de ac
cidia dicit᷑ñ oꝛiginationis.habet eni
aoꝛigint᷑ hoc viciũ in mibus.
Cp er coꝛpoꝛis complexione·
Cꝛvex cibi inoꝛdinatione.
Cʒvex diaboli inſtigatione.

CPꝛimo ex coꝛpoꝛis complexione. NHaʒ :
melancolici inclinantur ad triſticiaʒ ex bu
moꝛe melancolico qui ſuperabundat ĩi eis

Et partim flegmatici.vnde aliquando ſtu
dioſe opoꝛtet eos querere aliqua ſubleua/
