8 Re rationi. Et ideo inuidia mox nominata im gnet. Et ideo non poteſt totaliter deficere
rdeſu poꝛtat aliquid mali vt dicit Ariſtote in 2²° in apperitu ſenſitiuo motus ire niſi ꝑ ſub
zentenan ethicoꝑꝝ.hoc autem non conuenit ire que tractionẽ vel debilitationẽ motus volũta
omanan eſt appetitus vindicte ideſt punitiõis. vin rij.Et ideo ex aſequenti defectus paſſiõis
unl. Ob dicta enizʒ poteſt bene ⁊ male appeti. Alio ire vicioſus eſt ſicut ⁊ defectus voluntarij
vinac / modo inuenit᷑ malum in aliqua paſſione motus ad puniendũ mala ſm iundiciuzʒ ra
blioe / ſm quantitatè ipſius: ideſt ſm abundan/ tionis.Eſt aũt paſſio ire vtilis ſicut ⁊ oẽe
lüpofe tiã ⁊ defectum.Et ſic poteſt malũ inueniri alij motus appetitus ſenſitiui ad ꝓ mptiꝰ
snuin in ira quando quis iraſcit᷑ plus vel minus exequendũ id q ratio dictat. Alioꝗn iru
miCce debito pꝛeter rationem rectã.Et lʒ omnes ſtra in homie eſſet appetitus ſenſitiuus cũ
Ags ſint inclinati ad iram magis tamèẽ colenici tñ natura nihil fruſtra oꝑet᷑.Si aũt ꝗs nõ
inim ratione ignee com plexionis. Et mulieres iraſcit᷑ cõtra vicia ſua ⁊ alioꝝ.vt cũ fami/
e ratione debilitatis ratio nis.¶ VUnde eccle liã pater vel mater vel ſubditos rectoꝛ ſe /
b pi ſiaſtici.25.c.dicit᷑. Hon eſt irã ſup iram mu cularis aut eccliaſticus vidẽt vel ſciunt de
ten lieris. Hac ira moti ſunt illi qui erãt in ſy/ linquere ⁊ ex remiſſione nõ coꝛigunt nec
auc⸗ nagoga ⁊ querebant xpum pꝛecipitare vt puniunt ne ſeipſos ira ꝑturbent vel delin
noinc ecitatur in euãgelio.Qui multos habẽt quentes ⁊ amicos eoꝝ coniriſtent tũc de⸗
. a/ imitatoꝛes ad incõuenientia plurima pꝛe fectus ire eſt pctm̃.deo di.o.c. Sigꝗs dia
arteie ira ſepe ruẽtes. Ob quod in pꝛeſenti ſmo conns ſeribit᷑.Que ẽ iſta bonitas iuſticie:
“ ne de ira dicemus: de qua ꝓponimus iris inimica palpare criminoſmos ⁊ crimia eoꝛũ
n⸗ „ myſteria declarãda. dimittere vſqʒ ad diez iudicij ipunita.¶ Et
ilſe p di omiſſionis. Ambi. 23. q.4. cEſt iniuſta.au.HDũ vni in
eit ⸗ CC: ncq mendatioms. dulget idigno ad ꝓlapſionis ↄtagiũ ꝓpuo
eal zm off enſionts. cat vniuerſos:facilitas enĩ venie ĩcentiuũ
ninchhe⸗ CAQð peccat ille ꝗ omittit iraſcivbi ;Dsqſ ßpbet delinqndi. Hic ẽ qdᷣ ex de ſimonia
nitaliſt deberet iraſci. Cap̃. pm. in cꝰo Licet di.ꝙ Heli ſũmus ſacerdos i ſe
e⸗Yfin Rimũ myſteriũ de ira declarandũ bonus tñ qꝛ nõ iratſiut ↄtra vicia ſilioꝛũ
n i omiſſionis. Dũ eniʒ quis iraſci in ſe a i ipſis punu ſuit a dño dũ filijs eiꝰ
8,

ſuper MOα atheũ. Qui cũ cauſa non iraſcit

in bello contra philiſteos pemptis ipᷣe de
ſella coꝛꝛuens fractis ceruicibꝰexpirauit.
32. di. c. Legant..ideo Ariſto..ethicoꝝ ait
vigdetur inſipientis eſſe nõ iraſci vbi ⁊ qñ
opoꝛtet. Gi aũt obiceretur contra dicta:
qm̃ deo debemꝰ aſſimilart iuxta poſſe ſᷣm
illud Mathei ꝗnto. Eſtote pfecti ſicut ⁊ pa
ter veſter celeſtis ꝑfectus eſt. Sed deus cũ
tranquillitate iudicat ⁊ punit ſine ira aliqᷓ
Mã irs eius de qua dicit᷑.qratus eſt furoꝛe
deus ⁊cc.non eſt concitati animi: ſed iuſta
fupplicij conſtitutio. de pe.di.pᷣ.c. Sed
cõtinuo.Et de hoc Augꝰ.i .de ciui.dei.c.

2). Jra inquit dei non ꝑturbatio animi eiꝰ

eſt:ſed iudiciũ quo irrogat pena peccato.
Ergo ⁊ nos ſine ira punire debemꝰ. Re
ſppondet Tho.ꝙ deo aſſimilari debemus
in appetitu boni:ſed in appetẽdo ⁊ modo

appetendi aſſimilari non poſſumus:qꝛ in

deo nõ eſt appetitus ſenſitiuus ſicut in no
bis.¶ Si adhuc obiceretur ꝙ non ſit licitũ
iraſci:qm̃ ira eſt appetitus vindicte. vt di
cit glo.ſuper illo verbo leniti.iꝰↄ.Ne ode/⸗
ris fratrẽ tuum in coꝛde tuo.Sed appete/
re vindictam non videtur eſſe licitum:qꝛ

deo eſt reſeruãda pᷣm illud deuteronomij

32. c. Mea vltio. Et iteꝑx. Mihi vindictã.

ergo iraſci nunqʒ eſt licitũ. ¶ Reſpondet

Tho.ꝙ appetere vidictã ꝓpter malũ eius
qui puniendus eſt illicitum eſt. Sed appe
tere vindictam ꝓpter vicioꝝ coꝛꝛectione⸗
2 bonũ iuſticie cõ ſeruandũ:laudabile eſt.
Et in hoc poteſt attendere appetitus ſenñ
tiuus inq; tum mouetur a raſione.Et duz
vindicta äᷣm oꝛdineʒ iudicij fit a deo fit:cu
ius miniſter eſt poteſtas puniens:vt dici/
tur ad romanos.izʒ.c. Mò eſt ergo acceptã
da ſtoicoꝛuzʒ opinio:qui ponebant iram ⸗
omnes alias paſſiones eſſe malas nomi⸗/
nantes eas affectus quoſdam pꝛcter oꝛdi
nem rationis exiſtẽtes. Sed Augꝰ liꝰ.io.
de ciuita.dei magis appꝛobat opinioneʒ
pipateticoꝝ qui tenent ꝙ ira ⁊ alie paſſio
nes anime dicuntur motus appenius ſen
ſitiui ſiue ſint moderate ſᷣm rationem:ſine
non.⁊ ſm hoc ira nõ ſemp eſt mala.Quin

immo a ratione imperata laudabilis eſt ·

virtuoſa. Et ſic econuerſo omiſſa vitupe/
randa eſt.

Qðᷓ̃ ira que eſt ᷣm rationeʒ que dicitur

ira per zelũ eſt cõmendabilis 2 virtuoſa.

Ecundũ myſteriũ de ira declarãdũ

äicitur commendationis. Sicut eni

defectus ire loco ⁊ tempoꝛe vitupe

rabilis eſt:ita ira per zeluzʒ a ratione impe
rata eſt commẽdabilis. elnde Augꝰ. 6⸗

q.pᷣꝰ G.fi.ait. Iraſcitur iuſtus peccatis pa⸗
leaꝝ ideſt maloꝝ:ſẽd non odit.Et Chꝛiſoꝰ
Qui iraſcitur cum cauſa nõ eſt reus. Naʒ
ſi ira non fuerit.ſ.per ʒelũ:nec doctrina ꝓſi
cit nec iudicia ſtant nec crimina compeſcũ
tur.ſ Pꝛopterea pꝛimi machabeoꝛũ.2. c.
Inquit Mathathias inſtruens filios ad
zelum legis exhoꝛtãs per exempla helias
zelando zelum legis receptus eſt in celũ.
Quod habetur.A. Regũ.⁊ꝛ.c.gdelũ autem
pꝛecipue legis helias oſtendit dũ iratꝰ con
tra falſos pꝛophetas qui idolatrare facie⸗
bant populũ quadringentos occidit in toꝛ
rente ciſon: vt habetur tertij regum. is. c⸗=
Ad hunc aũt zelũ inuitant exempla ſan
ctoꝝ.vñ.23.q.A.c.Legi.Hieroꝰad ripari⸗
um ait.Legi Sinoniaſtrẽ ideſt vindictã ſi
nees. Auſterfitatẽ helie:⁊ zdelum ſimonis
chananei. Petri ſeueritatẽ:⁊ ananiã ⁊ ſa⸗

phirã trucidãtẽ. Pauli conſtann:qui hel
miã magũ vijs dñi reſiſtentẽ eterna ſeue-

ritate dãnauit. Mõ eſt crudelitas crimina

pꝛo deo punire:ſed pietas.vnde in lege di

citur. Si frater mus ⁊ amicus tuus ⁊ vxoꝛ
tua que in ſinu tuo doꝛmit depꝛauare vo⸗
luerit veritatẽ ſit manus tua ſuper eos et
effundes ſanguinè ipſoꝝ. De ſinees ha
bet numeri.ꝛꝰ.Qui motus ira per ʒelum

vnũ de pᷣncipalioꝛibus tribus iuda qui cõ

tra legẽ dñi miſcebat cũ madianita in ipᷣo
actu peccati occidit. ¶ Be helia habet᷑. A.
Regũ pᷣ̊.e.Qð ſuper duos quinqᷓgenari
os fecit ignẽ de celo deſcendere cõburentẽ
eos.ſſ BDe zelo ſimonis:pꝛo eodẽ videt᷑ hic
ſumi ſimon ⁊ petrus qui binomius erat.
Et hiſtoꝛiaʒ de anania ⁊ ſaphira hẽs actu
um quinto cꝰ*. Glo. tñ ibi exponit de ſimo
ne germano thadei apoſtoli tangendo hi
ſtoꝛiam que habetur in legenda eoꝝ.ſ.de
ſpentibus per magos pꝛocufatis qͥs apo
ſtoli miſerũt ſuper eos ad aſfligendũ eos

——

e;
ſhe
ſa
re
hello
catio
lerde
ceche
nibr
nica
bon
Pit
offia
ſiaſt/
betal
lleſa.
mora!
wen
ſion
ſiac
ſtici
hhe
ſece

ine⸗
lec
(que
Mio⸗
ſutp⸗
ſnnt
maic.
mnd
ltonm
Ppeti
N
ng
An
W
Cun
Ve
Ul
tſ⸗

edicin
Mirmoc.

charidi
ſcuten
iupe
neimpe
doge
Alis
Chei
ns. N
mnpi
mpeſ
ori,1,6
lios d
Zhelias
n cli.
tem
con
fige⸗
mtoꝛ
W
gaſn

Uipan

ndaifi
mmonns
ii1/
ghibel
aſe!
nimina
llegedi
61 o
mew/
cos.
Nes hi
fann
gich
nuß
bel⸗,
enmn
nunt
cthic
eral⸗
ac
ſimo
Go hi
s69.
ſü ℳ

ex zelo dei.ſHac ita per zelũ motus ma⸗
cthathias occidit nunciũ regis anthiochi:
ui eum innitabat ex parte regis ad ſacri
candum idolis: iudeum qui coꝛam eo
ſacriſicabat:vt habetur pꝛimi machabeo
rũ.ꝛ.c. Hac ira motus chꝛiſtus expulit fla
gello vendentes ⁊ ementes.Joannise.ꝛ.c.

¶ Pꝛopterea extra de ſententia excõmuni

cationis.c. Neniens.ponitur caſus de ſa⸗
cerdote celebꝛante officiuzʒ qui extraxit de

eccleſia monialẽ que ipſum turbabat ma
nibus in eam appoſitis? non eſt excõmn

nicatus. Glo.ibi dicit quia pꝛeſumitur ꝙ
bono ʒzelo ⁊ non animo iniuriandi ſic fece

rit.ſ Ex quo patet ꝙ ſcerdos turbantem

officium dininum poteſt expellere de eccle
ſia ſine pena excommunicationis: ⁊ quili

bet alius ratione offic quod obtinet in ec

cleſia.ſ Pꝛopter dicta iquit BGꝛegoꝛiꝰ. S.
moꝛalium.Si ſic pꝛoximos vt nos amare

pꝛecipimur reſtat vt ſic eoꝛum erroꝛibus

ſicut noſtris iraſcamur.Et ſapiens eccle
ſiaſtes.7.c. Melioꝛ eſt ira riſu:quia per tri
ſticiam vultus coꝛigitur animus delin/
quentis.

W25 ira ineꝛdinata peccatum eſt: et de

ſpeciebus ⁊ gradibus 7 nocumẽtis eius.

EErtium myſterium declaradum de
t ira dicitur offenſionis. Eſt enim vi
Vcium ira qua offenditur deus cum
in ea conturbatur oculus z anima ⁊ intel/
lectus ⁊ voluntas. Nam in ira per zelum

que virtus eſt ⁊ ſi turbatur oculus ratio/

nis non tamen anima ideſt volũtas.Sed

in ira per vicium turbatur frequenter ideſt
ſimul turbatur oculus rationis cum ani /

ma ideſt voluntate.Eſt ergo ira peccatum
ſm Tho.cum motus eius eſt ioꝛdinatus:

contra rationem: vtputa quando quis

appetit iniuſtam vindictam ſeu punitio/
nem pꝛoximi notabilr damnoſam: pnta

quia appetit eum puniri qui non meruit:

vel qui non fecit ſibi iniuriam qᷓ; eſtimat:
vel ſi fecit ſibi iniuriam vel alteri: appetit
eum plus puniri q̃ᷓ; meruit:vt ſi dixent ei
verbuz iniurioſum deſiderat pꝛopter hoc
illum occidi:vel vulnerari ⁊ ſimilia.ſ Naã
vt ſcribitur extra de ſententia ⁊ re iudica/

ta. e. Cu te in gloſa. Non omnia verba ſſt

pꝛo iniuria habẽda:vt ſi ex repentino ani
mo aliquid dicatur. 2. q. 3. coSiquis ira/
tus. de pe. di. ̊* g. Hiuoꝛtium. quoniã nec
lubꝛicum lingne ad penam facile traben/
dum eſt.ff.ad legem iuliam maieſtatis.l.
Famoſi g Sed nec lubꝛicnzʒ. Et inconſul
tus caloꝛ calumnie vicio caret.2.q.3 §. Ho
tandum. ¶ Similiter eſt inoꝛdinatus ire
motus cum quis caloꝛe iracũdie male co
gitat vel loquitur de deo.ſ Item cuzʒ quis
in coꝛꝛectione fnuoꝛum inferioꝛum excedit

menſuram ſiue in verbis ſiue in factis.Ex

tra de homicidio.c. MPꝛeſb vterũ.dicit᷑. ꝙ
pꝛeſbyter qui puerum percutiens idiſere/
te cauſa diſcipline ex qua percuſſione puer
moꝛtuus eſt inde ad paucos dies: ppetuo
deponitur ⁊ pꝛiuatur vbi glo.quia exceſſit
fines diſcipline.ff.ad legẽ aquiliã.l. PMꝛe
ceptoꝛis.Leuis eniʒz caſtigatio magiſtris
permittitur. 23. q. S. c. ö̊. Et de ſnia excõmu
nicationis. c. Cum voluntate. Sed pꝛo
huius partis plenioꝛe noticia tria ſunt vi
enda.
Cõm quot ſunt ire ſpecies.
C quot ſunt ire gradus.
zquot ſunt ire nocumenta. D
Ad pꝛimũ dicit Ariſt. Rethicoꝝ. ꝙ ira/
cundoꝝ:quidam ſunt acuti:quidam ama
ri:quidaʒ graues. Et ſic poteſt dici triplex
ſpecies ire:ſcilicet acuta:amara:⸗ granis.
Cui concoꝛdat in ſnia Gꝛegoꝰ. Et Hama
ſcenus liꝰ.2. dicentes:ꝙ tres ſunt iraſeibi
litatis ſpecies.iſ.fellea:quã philoſophꝰ vo
cat acutã que leue.ſ.habet pꝛincipiũ a ſu⸗
bitũ motum.Scdða dĩ mania ſeu iſania:
quã ph̊s vocat amarã que.ſ.permanet ⁊
in vetuſtatẽ deuenit. ¶ Tertia dicit᷑ furoꝛ:
quã ph̊s appellat grauez que.ſ.obſeruat
tempus ad ſuppliciũ inferendũ. Hec autẽ
differẽtia ſpecieꝝ ire nõ attenditur pᷣncipa
liter im circunſtantiã tempoꝛis:ſed ſm ſa
cultatẽ homis ad irã: vel ſᷣm diuerſitatem
in ira:⁊ ex cauſa diuerſa firmitatis in ipſa.
EAnñ Tho.ꝛꝛ.vbi.S.dicit.ꝙ ioꝛdinatio ire
poteſt accẽdi ex dnobus.pꝛimo gꝗdẽ ex ipᷣa
oꝛigine ire:que ſcilicet habet leuem cau⸗
ſaʒ. Et hec ira ptinet ad acutos qui nimis

cito iraſcuntur a ex leui cauſa.contra illud

Jacobi p̊. Sit aũt omnis homo velox ad

audiendũ: tardus aũt ad loquendũ ⁊? tar⸗
dus ad iram. ¶ Aliomodo põt attendi in

oꝛdinatio ire ex ipſa duratione ire que.ſ.ꝑ/⸗

manet ⁊ nimis ꝑſeuerat. ¶ Et hoc põt eſſe
dupliciter. ¶ Anomodo quia caula ire ſci⸗
licet iniuria illata ab altero diu manet in
memoꝛia. vnde ex hoc diuturndà triſticiaʒ
concipit.Et ideo ſibupſi amarus eſt cõtra⸗
illò ad epheſios. 4. c. Omnis amaritudo
ira toliatur a vobis.Er leuiti.i9.c. Non
eris memoꝛ iniurie ciniũ tuoꝝ. Aliomo
do contingit pmanẽtia ire ex parte vindi/
cie quaʒ quis obſtinato aio querit.Et hoc

ptinet ad difficiles ſeu graues qui non di

mittunt ira niſi puniant. C Secunduz q
eſt videndũ quot ſunt ire gradus.Et ieſus

bñdictus ponit tres gradus cũ dicit ονιαQa

mnis qui iraſcitur fratri ſuo re
us erit iudicio. Qui autẽ dixenit fratri ſuo
racha reus erit conſilio. Qui aũt dixerit ſa
tue reus erit gehenne ignis.Qui gradus
ſm Tho. 22. Vbi. S.nõ ꝑtinent ad diuerſas
ſecies:ſed accipiuntur 'm pꝛoceſſum hu
mani actus.ſ In quo pꝛimo quideʒ coꝛde
aliquid concipitur. Et q;tum ad hoc dicit
Qui iraſcitur fratri ſuo.ſ Secũdũ eſt cum
er aliqua ſigna exterioꝛa ira manifeſtat
exterius anteq́; ꝓꝛumpat in effectũ. Et qͥ;
tuz ad hoc dicit. Qui aũt dixerit fratri ſuo
racha:que dictio m Hieronymũ eſt inter
iectio iraſcentis m ydioma hebꝛeũ: ſicut
apud nos heu eſt interiectio dolentis ⁊ nil

aliud ſigniſica niſi doloꝛẽ in cmuni: ⁊ pa

e inteniectio admirantis. Sed quia apud
atinos nõ eſt aliq̃ iteriectio iraſcẽtis:ideo
dimiſſum fuit iliud racha in ſuo ydiomate
hebꝛeo ſigniſicans irã in voce abſq; expᷣſ
ſione verbi impoꝛtantis calũniam maledi

ctionis 1 hiꝰ. ¶ Tertius gradus eſt ire qñ

pducitur ad effectum. Eſi autẽ effectus ire
nocumentũ alterius ſub rauonæ vindicte
Minimũ aũt nocumentum eſt quod ſit ſo
lo verbo.Et ideo q; tuzʒ ad hoc dixit. Qui
dixerit fratri ſno ſatue ſub quo verbo com
ꝛehenditur ois iniuria que ſit pꝛoximo in
cutiõe vel opere ex ira.Et ex modo loq̃n
di oſtendit ↄeus grauius peccatũ in 2 gra
du qᷓ; in pꝛimo: ⁊ in 3 q; in p̃ 122⁰. Et boc

inninitur lz obſcure ex modo loquendi per
ſimilitudinẽ pꝛoceſſus iudiciarij. Nam cũ
adducitur reus ad iudiciũ pꝛimo de crimi
ne iudicatur ideſt examinat᷑ vtrum fecitvł
non:⁊ q́;tum ⁊ quomodo fecit. Repꝑto ꝙ
maleficiũ perpetrauerit:ſcedo fit conſiliuzʒ
ſeu collocutio iudicis cuz ſuis conſiliarijs
ſi debeat ſibi ignoſci vel qua pena plecti.
Et hoc deliberato:tertio dat᷑ ſentẽtiã cõtra
eum vt tali pena puniatur. Sicut ergo in
hoc ꝓceſſu minus piculuz eſt reo iudicari
ideſt examinari q́; poſt examinauonẽ de
pena ſibi debita ꝓpter delictum tractari.
Quia dũ examinat᷑ adhuc eſt ei locus de⸗
fenſionis. Et poteſt cõuinci de crimie ⁊ nõ
conuinci ⁊ abſolui.Et iteꝑ minus ꝑiculũ
ſibi imminet cũ de pena ſibi danda iractat᷑

in conſilio q́; poſtqʒ; eſt lata ſentẽtia:quia

cum agitur de pena eius poteſt ſibi igno/
ſci vel alleuiari pena ſibi debita. Sed poſt
ſententiã datã non habet expectare aliqðᷣ
remediuz: ſed ꝙ executioni mandet᷑. Ita
xpᷣs ex ipſo modo loquendi vult oſtẽdere
ꝙ minus graue peccatum eſt ⁊ ſi moꝛtale
cum quis ſoluz habet irã in coꝛde puta cũ

ogio quũ ipſe irã moꝛtaleʒ oſtendit exteri

us in facie turbulenta vel clamoꝛe: q;uis
nulli faciat iniuridã. Similiter minus gra
ue eſt ⁊ ſi moꝛtale irã manifeſtare ab extra
ſed in confuſo:q; irã oſtendere ſuam cum
nocumento ꝓximi.ſ.ↄtumeliando vel per
cutiendo a hiꝰ. ¶ Tertiũ qõ eſt videnduz
Quot ſunt ire nocumẽta.Et poſſunt nota
ri pꝛecipue tria. ꝗ Pꝛimũ eſt potentiarunz
anime ⁊ virtutũ alteratio. ¶ Scom coꝛpo⸗
ris deſoꝛmatio.¶ Tertiũ fraternalis ſepa⸗
ratio. ¶ Pꝛimum eſt potentiarũ anime et ··
virtutũ alteratio: pꝑꝛopter iram omnes vi
res ſeu potentie anime alterant Ham pꝛi
mo oculus intellectus obtenebꝛat. Quia
vt ait Cato.Jra impedit animuʒ ne poſſit
cernere verum. AUnde dicit Gꝛegoꝛius.xi.
q.3ʒ.c. Illa vel ira.Quod cum rectoꝛ eſt in
ira non debet tunc iudicare ſententialiter:
quia iudicium rationis eſt obfuſcatum.
Reſtringenda eſt inquit ſub ratione pote
ſtas. NHec quid agendum: pꝛiuſq́; con/
citata mens ad tranquillitatem redeat.
Nã commotionis tempoꝛe iuſtum putat

„

4

gtor
Eme
Mh
Pm
fese
bꝛol
kccle
Ets
ſloni
hiſton
lonci
Gni⸗
ſitoe
pred
nam
ſius
lemn
gern⸗
Cent⸗
geſt,
Perrate
ſatcan

khäe
Hund
Necun
nſatyt
eptog
bnſluz
Bflianio
4 lti⸗
nicöre
tagou
diudri
voni de
Nactan
ocsde/
nie t1
s giall
uimnat
la:quis
ligno/
dpoſt
aliq
J
dlidrt
wonttt
epon
dit eumn
e:che
nus s
ab exina
am cu
velper

ſiener
ſuntnete

entianm,
n copo

ls ſn
nineel

ines n
ampu
Auia
epoſſt
lus.xl.
reſt in
ialiten
atumn⸗
heen
iz
Pi
o

omne quod fecerit.ſEt.ff.de regls iuris.
l.Quicꝗd.Quicꝗd caloꝛe iracundie vel
fit vel dicit᷑ non pꝛius ratũ eſt qᷓ;ᷓ ſi pſeue
rantia apparuerit iudicium aĩe fuiſſe.¶ Et
Caſſiodoꝛus liꝰ de amicitia iquit.Ira pꝛo
cul abſit cum qua nihil cõſiderare nihil re
cte fieri poteſt. Hinc Nalerius narrat liꝰ
4.de Archita tarẽtino ꝙ duz ſe pictagoꝛe
pꝛeceptis metapõti ciuitatis appulie peni
tus immergit longo tẽpoꝛe magnoqʒ la⸗
boꝛe ſolidũ opus doctrine cõplexus: poſt
q́ᷓᷓ in patriã reuertitur ac rura fua reuiſere
ceperit aiaduertit negligentia villici coꝛꝛu
pta ⁊ perdita. Intuenſq; malemeritũ.Sũ
pſiſſem inquit a te ſuppliciũ niſi iratus eſ
ſem. Maluit eni impunitum dimittere q;

ꝓpter ira iuſto grauius punire.MHarrat
etiã hiſtoꝛia eccleſiaſtica. ꝙ theodoſiꝰipe

ratoꝛ xpᷣianus ⁊ deuotus cũ audiſſet quen
dam ex militibus ſuis ſibi caꝝ a tumultu
populari occiſum apud theſſalonicà quia
ꝑmiſit ſe ira fuccendi fecit indifferẽter plu
res occidi ꝓpter quod poſtea a beato am
bꝛoſio mediolani nõ fuit pmiſſus intrare
eccleſiã niſi pꝛius facta publica penitẽtia.

¶ Et de hoc habet᷑.xi.q.3ʒ.c.Cuz apud theſ

ſalonicã.Sed diffuſe de hoc ita ſcribitur in

hiſtoꝛia tripartita liꝰ. . Cum apud theſſa

lonicã ciuitatẽ quidã iudices fuiſſent lapi
dati idignatus theodoſius oẽs pariter iuſ
ſit occidi: vbi ſeptẽmilia ſunt occiſi nullo
pꝛecedente iudicio.Huius aũt cladeʒ pꝑle
nam gemitibus audiens beatus ambꝛo/
ſius cum pᷣnceps veniſſet mediolanũ ⁊ ſo
lemniter in ſacrũ voluiſſet intrare templũ
occurrit ſanctus epᷣs ſoꝛis ad ianuã ⁊ igre
dientẽ hijs ſermonibus a ſacri liminis in
greſſu/ phibuit. Neſcis miſer iperatoꝛ per/
petrate a te necis 6 ta ſit magnitudo neqʒ
poſt cauſam tanti furoꝛis mens tua moleʒ
pꝛeſumptionis agnoſcit. Sed ſoꝛte reco/
gnitionẽ peccati pꝛohibet poteſtas imꝑij:
decet tamen vt vincat ratio poteſtatẽ.Sci
enda quippe natura eſt eiuſq; moꝛtalitas
atq; diſſolutio ⁊ puluis pꝛogenitoꝛum ex
quo facti ⁊ ad quẽ redigendi ſumus ⁊ non
floꝛe purpureo confidentẽ infirmitatẽ oper
ti coꝛpoꝛis ignoꝛare.Coequaliũ hominuʒ
pꝛinceps es o imperatoꝛ ⁊ conſeruus vnꝰ

71

eſt enim omniũ dominus rex inqᷓ; ⁊ crea⸗
toꝛ.Quibus igitur oculis aſpicies cõmu
nis dñi templum:⸗Quibus calcabis pedi
bus ſanctũ illius pauimentũ: Quomodo
manus extẽdes de quibus adhuc ſaguis
ſtilat iniuſtus:Quomodo hijs manibus
ſuſcipies ſanctũ domini coꝛpus:Qua pꝛe
ſumptione oꝛe tuo poculuz ſanguinis pꝛe
cioſi percipies: dum furoꝛe tuo tantus in
iuſte ſit ſaguis effuſus: Recede recede igi
tur ne ſecũdo peccato pꝛioꝛem nequitiam
augere contendas. Suſcipe vinculũ quo
nunc dominus omniũ te ligauit.Eſt enim
medicina maxima ſanitatis.Hijs ſermo⸗
nibus imperatoꝛ obediens.Erat enim di⸗
uinis eruditionibns enutritus:⁊ apꝑte ſci⸗
ens que ſunt pꝛopꝛia ſacerdotis que reguʒ
gemens 2 deflens ad regalia remeauit.
Cũq; octo menſium tranſiſſent tempoꝛa
pꝛopiquauit natiuitatis ſaluatoꝛis noſtri
feſtiuitas. Imperatoꝛ autem lamentatio⸗
nibus aſſiduis in palatio reſidens cõtinu
as lachꝛymas inceſſabiliter expandebat.
Ingreſſus autem ruffinus tunc magiſter
militum ⁊ ſingularem apud pꝛincipem fi/
duciam habens ⁊ videns pꝛincipem in la
mentationibus pꝛoſtratum acceſſit vt la⸗/
chꝛymoarum cauſas inquireret.At ille.Tu
ruffine ludis ⁊ mea mala non ſentis.Ego
gemo calamitatẽ meam:quia dei templũ
ingredi nequeo.At ruffinus:curro inquit
ſi iubes ⁊ põtiſfici pꝛecibus ſnuadebo vt ſol
uat vinculum quo ligauit. Acquieuit im
peratoꝛ dictis ruffini. Qui ad ambꝛoſium
acceſſit.Mox vt euʒ vidit ambꝛoſius ait.
Impudentiam canum imitatus es o ruffi
ne tante videlicet necis auctoꝛ exiſtens.
Cũqʒ ruffinus pꝛo impatoꝛe ſupplicaret:
Ambꝛoſius ei ſeimper dure reſpòdit: affir
mans ſe imperatoꝛem in ingreſſu eccleſie
pꝛohibiturum. Rediens ruffinus impera
toꝛem inuenit qui iam media platea erat
vt pergeret ad eccleſiã:retulitqʒ ruffinus
illi que ambꝛoꝰdixerat. At imperatoꝛ per
go inquit ⁊ iuſtas in facie contumelias ex
cipio.Cũq; ad ſacra limina perueniſſet in
ſacram quidem baſilicam non pꝛeſumpſit
intrare. Sed veniens ad antiſtitem fuppli
cabat vt eius vincula reſolueret.Cui am⸗

bꝛoſius. Quam penitentià oſtendiſti poſt
tantas iniquitates: Cui theodoſius:tuuzʒ
eſt docere meum vo ſuſcipere.Cui ambꝛo
ſius iniunxit vt legẽ conderet ne ſentẽtia
ferri poſſet aio irato:ſed tranſacto.ʒo.dieꝝ
numero.Quod ⁊ fecit.⁊ cũ multa humili
tate ex conſenſu ambꝛoſij templũ itrauit.
¶ Secũdo ira turbat voluntatẽ adeo vt ſi
totus mundus filo teneretur iratus frãge
ret nõ curando de totius mundi deſtruciio
ne vt ſatiſfaceret ire ſue.ſ Ideo ꝓuerbioꝝ
27. c. dicitur. Jra non habet mipicoꝛdiam:
neqʒ erumpẽs furoꝛ.C Hinc de alexãdro
magno ſcribit Juſtinꝰ.Cũ felicitatũ cumu
lus ad vota crẽſceret Alexandro in tantã
elationem ꝓuectus eſt: ꝙ vellet meritis
cũctoꝝ pꝛincipum anteferri.Et cum clitus
pꝛedilectiſſimus alexandro: qui pᷣus ſub
pie philippo.ſ.militauerat:deĩde ſub ipſo
alexandro cuius duo filij alexandro ſᷣuien
tes ceciderant in bellis:qui etiã ſemel ale
xandrũ liberauit a moꝛte:duʒ in quodam
bello denudaſſet caput ⁊ quidã ex hoſtibꝰ
euaginato enſe illud percutere tentaſſet:
quod feciſſet niſi clitus repercuſſiſſet ictũ
interfeciſſetq; ſic volentem ferire. Ale/
xãdro patris ſui philippi geſta pᷣferret ab

ipſo alexandro venabulo tranſſoxus eſt.

Sesd cogitans alexander qualẽ amicum =
cur eũ occiderit moꝛi voluit.pꝛimo clitum
occiſum amplectitur: a tanq́; andienti ſuã
dementiã confitetur. Raptũqʒ telũ in pꝛe
coꝛdia ſi a vᷣnt pfeciſſetq; facinus niſi eũ
pꝓpximi tenuiſſent.ſ Ideo Caſſiodoꝛꝰin epi

ſtolis ait. Niri furentes iuſta nõ ſtatuunt.
Tertio ira turbat vẽtrẽ memoꝛie. Ideo

vVenter ſigniſicat memoꝛia:quia ſicut in vẽ
tre reponuntur cibi comeſti:ita in memo/
ria retinentur lecta vel audita. Sed cũ ira
mentẽ ſupat omne exemplũ manſuetudi/⸗
nis ⁊ panẽtie a memoꝛia expellit:a oĩs be
neſicij imemoꝛ fit eins contra quẽ turbat᷑.
Sicut patet in ſaul qui ita iratus fuit ↄtra
danigd cum audiuit puellas cãtantes ſaul
Pcuſſit mille ⁊ dauid deceʒ milia:ꝙ q̃ſiuit
pluries eũ occcidere:oblitus multoꝛum 2
magnoꝝ benefſicioꝛum que ſibi ⁊ populo
fecerat. Sic habet᷑ pꝛimi regũ.lS.c.ſ Jdeo
Seũñ.in ʒꝰ de ira ait.Cetera vicia impellũt

animos:ira pꝛecipitat. Secundũ irene

cumentũ eſt coꝛpoꝛis defoꝛmatio. Debet
eni vnuſquiſq; eſſe compoſitus in geſti⸗
bus coꝛpoꝛis quod ꝑtinet ad modeſtiazʒ.
de q̃ dicit Apoſtolus ad philippenſes.4t
co. Modeſtia veſtra nota ſit omnibus ho
minibus.Sed vt refert Gꝛegoꝰliꝰquinto
moꝛaliũ.Ira deuictus faciem accendit:ex
aſperat oculos:quid loquat ignoꝛat:ſimi⸗
lis fit arrepticijs. vnde merito figurat per
illůũ demoniacum qui veſtimentis ſuis di
laceratis nudus incedebat:homines ve/
xabat:in monumentis manebat Matbei
9.c. ¶ Talis inſuper vehemens ira acce le
rat moꝛtẽ.ꝓpterea dicitur pꝛouerbioꝝ.ʒo.

c. elus iracundia minuunt dies. vnde

animalia iracunda vt canis: qui de facili

moꝛdet ⁊ latrat ſũt bꝛeuis vite.Et Scilla

conſule romanoꝝ fertur ꝙ pꝛe ira cum tur
bulentiſſimus eſſet fracta eſt ſibi vena ſan

guinis in coꝛpoꝛe vñ moꝛtuus eſt.¶ Ter ·
tiũ nocumentum ire dicitur fraternalis ſe·

paratio.Quilibet enizʒ cauet ſibi habere ſa
miliaritatẽ cuʒ iracundis abhoꝛꝛetqʒ cõ/
uerſationẽ eoꝛum. ſ Ande Gꝛegoꝛius liꝰ

quinto moꝛalium ait. Per iram gratia vi

te ſocialis amittitur:ſicut ſcriptuʒ eſt. No
li eſſe aſſiduus cum homine iracundo ne
diſcas ſemitas eius: ⁊ ſumas ſcandalum
anime tue.Quig qui ſe ex humana ratio/
ne nõ temperat:neceſſe eſtvt beſtialiter ſo
lus viuat vt fere ſilueſtres. Immo nec ſe⸗
cum quiete habitare poteſt ſolus:ſed con⸗
tra ſeipſuzʒ iratus frangit aliquando vaſa
vel chartas vel ſeipᷣm ꝑcutit.ſ EUnde legi
gitur in vitis patrum de quodã iracundo
ꝙ cum non poſſet cum alijs conuerſari ob
ſuam iram demũ acceſſit ad locũ ſolitariũ
vt poſſet ſine ira viuere. Sed cum quadã
die pꝛo aqua iuiſſet ad fontem: impleto
vaſe ex aqua caſu verſato vaſe aqua effu
ſa eſt. Sed iſte iterum impleuit alia aqua
ira permotus:⁊ iterum cum poſuiſſetvas
plenũ in terra aqua effuſa eſt. At ille vas
illud confregit:ſicq; perpendit ꝙ non alij
ſed ipſemet cauſa erat ire ſue. C Conuer⸗
ſantur autem cum ralibus iracundis libẽ
ter demones. Ideo Apoſtolus ad epheſi /
os.A.c.gait.Sol non occidat ſuper iracun/⸗

Aam
Oua
büͤett
tumbi
pel
ſitaut
loled
ſiNd
adſup
Lauer
dume
alloq
ten
fuſta
bita.
fecorcd.
latus.
Gari
r ir
nei⸗
ducs
C
ſept

Müien
1. Dhe
in geti
oceſiz
pens 4
inbos ho
guinto
dner
vurſimi⸗
nte
ns fusd
nines e
tGthel
iraactete
fbiop.
ies, vnd
idefacli
1Sals
cum tur
ena ſin
Ns
Neoreßt
meqzt/
gotingl
GaN
rthn
wndo ne
andalum
matano
Külnenh
monetc
no:ſedlcen
undo
Ondeleg
Srocvunc/
uanoh
ſoltoni
n u
:implet
uefi
la agu
iſſetyes
tille vue
non?¹
Conic,
ndis ih⸗
Achhef/
indt

diam veſtram:nolite locuz dare diabolo.
Quaſi dicat per iracundiam diabolus ha
bitat in vobis.Et hoc cum ſol rationis ſuc
cumbit in ira.Quinimmo iracundi viden
tur peioꝛes diabolo. Nam diabolus non
fuit auſus pꝛecipitare chꝛiſtuʒ de pinnacu
lo:ſed dixit mitte te deoꝛſum. Sed phari⸗
ſei vt dicitur in euangelio duxerunt vſqʒ
ad ſupercilium montis vt pꝛecipitarẽt eũ.
Cauenda igitur ira eſt: ⁊ hoc fieri poteſt ſi
dum quis non vult iraſci anteqᷓ; iraſcatur
alloquat᷑ ſeipſuʒz: dicatqʒ ſic. Eſto cautus
tempoꝛe ire cogita quia que tunc recta 2
iuſta videri poterunt:inique erunt ⁊ inde⸗/
bita.Et ſic dum iracundie caloꝛ aduenerit
recoꝛdare quid pꝛecogitaſti duʒ non eras
iratus. Inquit enim Seneca liꝰ.2, de ira.
Maximum remedium ire moꝛa eſt. Igi/
tur vincat ratio irã ⁊ manſuetudo regnet

in oibꝰqui digni effici cupiũt gr̃a ieſu xpᷣi:

cui ſit honoꝛ ⁊ glia in ſecula ſeculoꝝ Amẽ.
Feria t᷑tia quarte hebdomade.De coꝛ⸗
reptioe fraterna. Sermo vigeſimꝰ qrtus.

Ypeccaueriti

inter te ⁊ ipſum ſolũ.verba ſũt
rẽdem̃ptoꝛis noſtri oꝛiginaliter Æοa6i. 18.

cCc. in euangelio hodierno. Si ſuarẽt ho
mines documenta ſaluberrima dñi noſtri

ieſu chꝛiſti neq; ira ĩ pximos furerẽt: neqʒ
inuidie liuoꝛe tabeſcerent:nec alijs paſſio
nibus vicioſis obꝛuerentur. Docuit nãqʒ
nos ipſe dei filius pꝛecepta charitatis qui
bus humanus animus contra queqʒ re/
pꝛehenſibilia poſſet regulari.Inter hec au
tem extat mandatuʒz de fraterna coꝛꝛeptio
ne: de quo fit mentio in lectione ſancti euã
gelij hodierna. Iccirco ad eruditionez no
ſtram de ipſa in pꝛeſenti mone dicemus.
De qua pꝛoponimus tria myſteria decla/
randa.
pmnp obligationis.
Cꝛm modifſicationis.
Czi denunciationis.
Aualiter coꝛꝛipere pꝛoximum peccato
rem eſt pꝛeceptũ affirmatiuum quod oẽs
obligat etiam ⁊ peccatoꝛes: ⁊2 quomodo

te frater tuus vade ⁊ coꝛꝛipe eũ

inferioꝛes coꝛꝛigere poſſunt ſuperioꝛes.
Cap. pm.

citur obligationis. In quo qualit᷑

dubia abſoluenda.
CHpnt vtꝝ fraterna coꝛꝛeptio ſit in pᷣcepto
C ꝛvtꝑ peccatoꝛ debeat coꝛꝛigẽ pctõꝛc.
C z n vtꝝ ſubditus vlł inferioꝛ poſſit coꝛꝛi
gere pꝛelatũ vel ſuperioꝛẽc.
CAd pꝛimũ dubiũ dixerũt aliqui ꝙ hoc
pꝛeceptũ obligat tm̃ pꝛelatos ⁊ ſuꝑioꝛes.
¶ Mã di.Að.c.Sed illud Hieroꝰait.Sacer
dotes ſtudeant adimplere illud eudãgelij ſi

peccauerit in te frater tuus ⁊c. Sed nomie

ſacerdotũ conſueuerunt ſigniſicari pꝛelati
qui curã habẽt alioꝝ:ergo ipſi pꝛelati tm̃

ad hoc obligant᷑.ſ Sed Tho.22.q.33. dicit
ꝙꝰ Hieroꝰnon intendit dicere ꝙ ſoli ſacer

dotes ſeu pᷣlati teneant᷑ ad illud:ſʒ qꝛ ma.

is illi q;ᷓ ceteri.ſ Et ꝓpterea ipſe Tho. al

erit ꝙ coꝛꝛeptio fraterna oibus eſt in pꝛe
cepto.Hã.24.q.3.dicit᷑ in eꝰ Tã ſacerdos.
Tã ſacerdos qᷓᷓ reliqui fideles ſummã de
bent habere curã de hijs qui pereunt:qua
tenus eoꝝ redargutione aut coꝛꝛigant᷑ aut
ſi ncon blls appareãt ab ecclia ſeparẽ
tur.ſ Et Augꝰliꝰde vᷣbis dñi. Si neglexe
ris coꝛꝛigere:peioꝛ factus es eo qui pecca
uit. Ratio eſt qꝛ vnuſquiſqʒ tenetur dum
põt:⁊ neceſſitas adeſt,/pximi ſui periculis
⁊2 tꝑalibus ⁊ ſpũalibus ac coꝛpoꝛalibꝰ ob
uiare.ſ Ideo Sapiens eccliaſtici.i.c.ait.
Anicuiqʒ mandauit deus de ꝓximo ſuo.
TEt.S.q.pꝰ.c.In ſcripturis dicit᷑.Qui po
teſt iuuare ꝓximũ ⁊ nõ iuuat:ↄuincit᷑ ſum
mũ nõ amare paſtoꝛc.ſ Ad hoc ꝓpoſituʒ
facere videt᷑ qð ait Cicero liꝰ de amicitia.
Et monẽdi ingt ſepe amici ſunt ⁊ obiurgã
di ſic:tñ vt admonitio acerbitate ⁊ obiur⸗
gatio ↄtumelia careat.ſEt iteꝑ ibidẽ:mo
nere ⁊ moneriꝓpꝛiũ eſt vᷣe amicitie ⁊ alteꝝ
libere facere:nõ aſpe alteꝝ patiẽter recipe.
ſEt Cato.Cũq; mones aliquẽ nec ſe vult
ipſe moneri.Si tibi ſit carus noli deſiſtere
ceptis. Qõ noſti factũ nõ recte noli tacẽ.
Ne videare malos imitarivelle tacendo.
Alnera dũ ſanas doloꝛ ẽ medicia doloꝛis

RRKimum myſtenium delarandũ di/

obligentur omnes ad fraternà coꝛ
reptionẽ aperiẽduʒz eſt.Ob quod tria erũt

†
.

4*

Sub iſtius pꝛecepti obligationem itel
lkigamus notanda ſunt tria.b“ z Tho.

.

ꝙ coꝛꝛeptio delinquentis eſt quoddam re
mediũ quod debet adhiberi contra pecca
tum alicuius.Illud vo peccatũ poteſt dun
pliciter cõſiderari. Ano quidẽ modo inqᷓ;
tum eſt nociuuz ei qui peccat. Aliomodo
inqᷓ;tuʒ vergit in detrimentũ alioꝝ qui ex
eius peccato leduntur vel ſcandaliz antur
Et ſic duplex eſt coꝛꝛeptio delinqntis: vna
que adhibet remediũ peccato inq;tuʒ eſt
quoddã maluʒz ipſius peccãtis.Et iſta eſt
ꝓpꝛie fraterna coꝛꝛeptio que oꝛdinatur ad
emendationem delinquentis. Remouere
aũt malũ alicuius eiuſdẽ rationis eſt ⁊ bo
num ꝓcurare. Pꝛocurare aũt fratris bo⸗
num pertinet ad charitatẽ per quam volu
mus ⁊ operamur bonũ amico.vnde frater
na coꝛꝛeptio eſt actus charitatis:quia per
eam repellimus malũ fratris.ſ.peccatuzʒ.
Cuius remotio magis pertinet ad charita
tem qᷓ; remotio exterioꝛis damni vel coꝛ/
poꝛalis nocumẽti:qᷓ;to contrariũ bonum
virtutis eſt magis ꝓpinquũ charitati: q;
bonũ coꝛpoꝛis vel exterioꝝ rerũ.vnde coꝛ
reptio fraterna magis eſt actus charitatis
qᷓᷓ curatio infirmitatis coꝛpoꝛalis vel ſub
ẽtio qua excludit᷑ ext᷑ioꝛ egeſtas. ¶ Alia
vo coꝛꝛeptio que adhibet remediũ pecca
to delinquentis:ſᷣm ꝙ eſt in malum alio/
rũ ⁊ pꝛecipue in nocumentũ cõmunis bo
ni eſt actus iuſticie.ſ Et de hac dicit᷑ in glo
ſa Mathei.lS.c.ſuper illo verbo.Si pec
cauerit ⁊c.frater arguendus eſt ex zelo iu⸗
ſticie. C Secũdũ notandũ ꝙpꝛeceptuʒ de
coꝛꝛeptione fraterna eſt affirmatiuuz. Eſt
auũt differentia inter pꝛecepta affirmatiua
z negatiua. Nam negatiua obligant ſem
per ⁊ ad ſemper:quia/ꝓhibent actus vicio
rũ qui ſemper ſunt ſm ſe mali nec vllo mo
do vel tẽpoꝛe vel loco bene ſieri poſſüt: vt
non mecchaberis:non piurabis. Sʒ affir
matiua obligant ſemper ſed nõ ad ſemper
quia dantur de actibus virtutũ.Actus vᷣo
virtutũ non quomodolibet fieri debẽt: ſed
ſeruatis debitis circũſtantijs.ſ.qñ debet.
vbi debet:quomodo debet:a hiꝰ.Et quia
in hijs que ſunt ad finez diſpoſitio eoꝝ at
tenditur ſm rationẽ ninis in ipᷣis circuſtan

tijs actus virtuoſi pꝛecipue eſt attendẽda
ratio finis qui eſt bonũ virtutis. Si ergo

fit omiſſio talis circũſtantie circa actũ vir

tuoſum que tollat totaliter bonũ virtutis
hic contrariatur pꝛecepto.Si aũt ſit defe /
ctus alicuius circunſtantie que nõ totali/
ter tollat virtutez lzʒ non perfecte attingat
ad bonũ virtutis non eſt contra pꝛeceptũ.
¶ Unde philoſophus ethicoꝛuʒ dicit.ꝙ
ſi parum diſcedatur a medio nõ eſt contra
virtutẽ.Sed ſi multũ diſcedatur coꝛꝛumpi
tur virtus in ſuo actu. Coꝛꝛeptio autẽ fra⸗
terna oꝛdinatur ad fratris emendanioneʒz.
Et ideo hoc modo cadit ſub precepto ſᷣm
ꝙ eſt neceſſaria ad iſtũ fineʒ: non autẽ ita
ꝙ frater delinquens quolibet loco ⁊ tẽpo⸗/
re coꝛꝛipiatur. ¶C Teruũ notandũ ꝙ ꝗqnq;
circũſtantie ↄcurrũt ad hoc vt qſobligetur
ad coꝛꝛeptionẽ fraternã. ¶ Pꝛima eſt cul/
pa moꝛtalis in ꝓximo. ꝓpterea dixit xpᷣs:
ſi peccauerit.ſ.moꝛtaliter. Hã q;uis etiazʒ
fraternaliter coꝛꝛigere delinquẽtẽ in venia
libus ſit cbaruagai inde ſperat᷑ vtilitas
non tamen omittere illud ex negligentia
eſt moꝛtale. ¶ Scda circũſtàtia eſt noticia
certa.ſ VUnñ Augꝰliꝰ de verbis dñi ait.Ad
monet nos dñs noſter non negligere inui
cẽ peccata noſtra non querẽdo quid repꝛe
hendas:ſed videndo quid coꝛꝛigas.Ideſt
non opoꝛtet ꝙ inquiramus curioſe vitazʒ
⁊ ſacta alioꝝ vt iueniamus quid poſſimꝰ
repꝛehendere.hoc eni eſſet exploꝛare vitã
alterius qð ꝑtinet ad pꝛelatos qui debent
diligenter inquircre vita ſubditoꝝ.Ter⸗
tia conditio eſt ſpes veriſimilis emẽdatio-
nis ꝙ ſit ſpes de emen ſatione fratris.Ali-
ter ſi non pꝛeſumitur einendatio:ſed potiꝰ
deterioꝛatio vel odiũ vel ſcandalũ ceſſan
dum eſt a coꝛꝛeptione.ſ Inquit eni ſapiẽs
ꝓuerbioꝝ.9.cꝰ. Noli arguere deriſoꝛc ne

foꝛte oderit te.Et Mieroꝰ ꝓlogo in heſdrä

fruſtra niti 2 nihil aliud q; odiũ arguẽdo
querere exireme demẽtie eſt. ¶ Quarta cir
cũſtantia eſt aptitudo ꝙ.ſ.quis aptius ce
teris poſſit coꝛꝛtipiendo fratrẽ emendare.
Quinta circũſtantia eſt opoꝛtunitas lo⸗/
ci ⁊ tempoꝛis. Si hec circũſtantie deſunt
pꝛeceptũ illud non obligat neqʒ peccat ꝗ
coꝛꝛeptionẽ omittit. VUnde Augꝰliꝰ pᷣ de
ciuits.⸗

ciuit
jurg
pant
gent⸗
pelad
ſnpecd

4 laſool

dubiü
Peccn
Ooe
vei
raue
nuz/
deiue
ſbi ca
lune
gooce
guide⸗a
m
loni
rc
d
tali⸗
cata
inch⸗
ture
ſitn
gitt
lat

vrelatos er ſliog ſupior

de Vred por Nbent Grοα

Atendi
, Sigg
radctün
nünmuts
zütſtoefe⸗
Cnotali/
teminga
1cchd⸗
lzdict
nöckcnn
uconummi
noanlift
ndanoneg
ereptofn
ſonatiit
cotehe⸗
ligan
obligenn
geſtcnl/
iritris:
sez
mdon-⸗
at Wlns
negigent
1 cſtnoncn.
oniat1
giigereinn⸗
guid repn⸗
gns. Z
anoſe vn
nicpoſin⸗
ounenti
9 goi Neben
cor⸗ 1
oninn
fmns,A
belgpon⸗
hliceſan⸗
cni lapies
nſoꝛe he
nheſri
1argnic

Auartact

aptinst
wmnilas
grie deſon
Blec
di

ciuita. dei. c.x.ait. Mã ſi ꝓpterea quiſq; ob
iurgandis vel coꝛꝛipiendis male agẽtibꝰ
parcit:qꝛ opoꝛtunius tpᷣs inquirit vel eiſ⸗
dem ipſis metuit ne deterioꝛes efficiantur
vel ad bonã ⁊ piam vitã erudiẽdos alios
impediant nõ videtur eſſe cupiditatis oc/

