quã dicere tenetur nec aliquam fraudẽ ad
hibere quia fraus ⁊ dolus vim habẽt men
dacij quod eſt calumnioſe ſe defendẽ
peccat reus per appellationẽ iniuſtaʒ vide
licet cum quis appellat a ſentẽti a cauſa af
ferende moꝛe ne contra eum iuſta ſentẽtia
feratur. Talis enim peccat quia agit con.
tra iuſticiaʒ quia offcium iudicis impedit
aduerſarium ſuum ledit:vt enim dicitur
in gloſa in.c.Ad noſtram.Ex᷑ de appella⸗
tionibus.Appellatio non eſt inuẽta vt ſit
iniquitatis vinculum ſed oppꝛeſſoꝛum le/
namẽ. Idem extra eodẽ.c.Cum ſpecialig.
Poꝛꝛ0. Quare iniuſte appellans tenetur
ad ſatiſfaciẽdum de damnis ⁊ expenſis:ſe
cus ſi credit ſe habere iuſtam cauſam.Itẽ
ſm Tho.cõdemnato ad moꝛtẽ ſi iuſte ho c

——RM

—

Pcllni⸗
mmane
re N
chcede
guin:
inſe
tpecca
Ghi
cdnan

iN.
OH

endie
cberi/
cüne
pel al
receſ
lißſi
id
cee
le
e
ee
nſcn
inden
ninon
Ndos:
nde/
ioſeſ⸗
n di
inot
Udiad

ſte ho⸗
ſe

hic tripliciter põt peccare.ſpᷣ dicendo ſal

fit non licet ſe deſendere per violentia non
tamen tenetur facere vnde ſequat᷑ ei moꝛs
puta manere in loco carceris ſi innenit aꝑp
tum vel non comedere condẽnato ad moꝛ
tem per famẽ ſi cibus ei occulte offeratur.
Sed condemnato iniuſte ad moꝛtem licet

reſiſtere condemnanti iudici ſicut ⁊ latro.

nibus ⁊ ſe defendere niſi ſoꝛte ꝓpter ſcãda
lum vitandum cum ex hoc aliqua grauis

turbatio timeretur. Hec Tho. ¶ Tertio ſci

endum de teſte qui concurrit in iudicio:

ſitatem ſcienter ⁊ talis peccat moꝛtalr pᷣm
Tho.ꝛ2.q.ꝛo.tum quia facit contra pꝛoxi
mum.vnde Exodi.io.c.dicitur. Nõ loque
ris contra ꝓximum falſum teſtimonium:
tum quia periurat.NHam nõ creditur teſti
niſi iuret.Extra de iureiurando.c. Nuper.
Et iurare debet m RKaymundũ ⁊ Hoſtiẽ
ſem ꝙ dicet totam veritatem quam nonit
de re illa.ʒ.q.9.c.Hoꝛtamur.Et ꝙ non ad
miſceat aliquod falſum nec aliquid de ſuo
adiciet.ʒ.q. ↄ.c. Pura.Quare teſtificãdo
falſum tenetur ad reſtitutionem dãni que
ex inde ꝓximus incurrit ꝓpter eius teſti⸗/
monium. q2 peccat teſtis cuzʒ id quod eſt
ſibi dubium aſſerit ſibi certum:quia expo
nit ſe periculo peccati ⁊ damnificationis ꝓ
ximi cum poſſit eſſe cõtrarium eius quod
ipſe dicit ⁊ etiam periurat cum iuret ſe ſci/
re illud quod neſcit. Nam non admitteret
eius teſtimonium niſi diceret ſe ſcire. Qui
immo ſolent teſtes interrogari quomodo
⁊2 vnde ſciant.Et ſi interrogati non dicant
de cauſa ſcientie non valet teſtimoniuʒ. 4.
q.AS. Sola.Et in auẽ.de teſtibus. Et licet
debet ergo teſtis certum pꝛo certo aſſerere
⁊ dubium pꝛo dubio referre.i3peccat te/
ſtis cum pecuniam accipit pꝛo teſtimonio
veritatis. Non enim licet teſti vendere ve
rum teſtimoniũ.ia.q..c. Non ſane. Oul
tomagis peccat teſtis cum accepit pecuni
am ad falũtatem dicendam:vel occultan/
dam veritatem. Poteſt tñ teſtis accipere
expenſas tm̃ ab eo qui enz ꝓducit:puta ſi

ex teſtimonio ferẽdo dietã facit vłetiã ope

ram ſuam ⁊ lucrum dimittit.4.q.s.cꝰ. Nẽ
turis. Accipiendo autem pecuniam pꝛo te
ſtimonio reſtituat ei a quo accepit niñ ille

iiz

dediſſet ad coꝛꝛumpendum teſtem. Mam
tunc debet ei dari in cuius iniuriam acce/⸗
pit vel paupibus erogari. M
MQ index debet eſſe idonens 2 grauis
in ferendis ſententijs ac vitatis deſenſoꝛ.
Eab. e
S Ecundum myſierium declaranduz
de iudicibus dicitur qualitatis.Se
cundũ enim Alexandrũ vbi.S. tres
pꝛecipue conditiones requiruntur in iudi
¶ Poã idoneitas.
Cagrauitas.
Pꝛima cõdlitio dicitur idoneitas:vt ſoai
licet iudex ſit ad indicandũ idoneus. NHaz
quedam perſone nõ ſunt idonee ad habẽ
dam auctoꝛitatẽ iudiciariam. Aut ratione
ſexus vt mulier. Aut ratione conditionis
ſoꝛtune vt ſeruus.Aut pꝛopter impedimẽ
tum permanens vt ſurdus ⁊ mutus.Aut
pꝛopter impedimentum permanens ⁊ cõ
tingẽs vt perpetuo furioſus. Aut pꝛopter
impedimentum tranſiens vt minoꝛ etate.
Aut pꝛopter crimen erroꝛis vt hereticus
Aut ꝓpter ſcandalum cõuerſationis vt in
ſames.Aut pꝛopter contagium cõmunio
nis vt excommunicati.¶ Sed aliqui obi
ciunt.ſſhᷣ̊ ꝙ minoꝛ etate poſſit eſſe iudex.
am Hieremias adhuc puer conſtitutus
ẽ iudex.vnde dicitur Hieremie pᷣ.c. Poſt
qʒ dixit. Puer ego ſum.vt in.c.Niſi cum
cum pꝛidem.Extra de renun.ꝙ deus dixit
ei. Conſtitui te ſup gentes ⁊ regna vt euel
las ⁊ deſtruas. Inſuper in aliquibus pue
ris malicia ſupplet etatem. Eadem ratiõe
in aliquibus ſcientia pꝛeuenit etatem. Si
ergo non eſt cauſa quare minoꝛ etate non
debeat eſſe iudex niñ defectus ſciẽtie in iu
dicando: ergo huiuſmodi minoꝛes etate
poſſunt eſſe iudices.i ⁊ꝛ arguitur mulie
res poſſunt eſſe iudices. Nam iudicum..
c.legitur ꝙ delboꝛa iudicauit populũ eti⸗
am poſt legem dataʒ a deo.ergo mulieres
poſſunt iudicare.nſuper multe mulieres
leguntur pꝛedite ſpiritu ꝓphetico:vt &α
ria ſoꝛoꝛ aaron ⁊ mo pſi.Exodi.iꝰ.c.⸗ ſibil
le. Si ergo mulieres per ſpiritum pꝛophe
tie aſſumpte ſunt ad annunciandum iudi

cia diuina multomagis poſſũt aſſumi ad
enunciandum iudicia humana. C Reſpõ
det Alexander ad pꝛimum ꝙ illud Hiere
mie fuit ex pꝛiuilegio ſpeciali. Ideo nõ eſt
trabendum in conſequentiazʒ. Et ꝙ in pue
ris qñqʒ malitia vel ſcientia ſupplet etatẽ
illud eſt particulare non generale neqʒ vt
eapiun ae. r rtere⸗ pueri non poſſũt
eſſe iudices.vnde dixit dñs moyſi Nume/
ri.xi.c. Cõgrega ſenes populi quos tu no
ſti ꝙ ſenes ſint vt ſuſtentent tecum onus
q nõ tu ſolus graueris. HNine Chꝛiſtus iu
dex omnium ad actus pꝛelationis nõ pꝛo
ceſſit niſi in etate perfecta triginta annoꝛũ
vt habetur Lnce.A.c.¶ Ad illud quod in
ducitur de delboꝛa dicendum cum Ariſt. pᷣ
ethicoꝝ.qꝙ vna hirũdo nõ facit ver. Ad ali
ud vo de ſpiritu pꝛophetandi dicenduz ꝙ;
gratia pꝛophetandi non dat auctoꝛitatem
mulieri ſuper virum nec mutat legẽ ſubie
ctionis qua iure diuino tenetur mlier eſſe
ſub viro. Sed auctoꝛitas iudicij daret dñi
um mulieri ſuper viruz quod repugnat di
nine inſtitutioni.Et vt dicitur in gloſa Ju/
dicum.A.c. ꝙ mulieres aſſumpte ſint ad
ꝓphetandum pꝛeſtatur in hoc conſolatio

mulieri ne per inſirmitatez deſperet. ¶ Se

cunda conditio que requinitur in iudicibꝰ
dicitur grauitas. Debet quideʒ iudex gra
uis ⁊ maturus eſſe vt non ita repente ma
xime in rebus arduis pꝛoferat ſententias
NQõ nos docuit ipe deus qui facta ſodomi
tarum noſcebat ⁊ tamen dixit deſcendam
ꝗ videbo ⁊c. Geneſis.ið.c.Et.2.q.pᷣꝰ.c.De
us omnipotẽs.Et de hoc Gꝛegoꝰ.xi.q.ʒ.
c. Summopere.ait. Summopere cauẽduz
eſt vt rectoꝛes eccleſie ⁊ qui publica iudi/⸗
cia exercent in dictandis ſententijs nulla
leuitate vel furoꝛe ducti ſint pꝛecipites.Et
ita moyſes querelas populi tabernacu⸗
lum ingreſſus ad dominũu referebat vt ̃ᷣm
eius imperium iudicaret. Que verba etiã
onuntur. c. pᷣ de ſententia ⁊ re iudicata li
bꝛo. o. Sed contra iſta videtur eſſe textus
extra de ſententia ⁊ re iudicata.c. Jurgan
tium. vbi dicitur. Jurgantium controuerſi
as celeri ſententia terminare ⁊ equitati cõ
uenit ⁊ rigoꝛi.Conſirmatur hoc.2.q.p.c.
Sicut.Extra de dolo ⁊ contumatia.c. Ne/⸗

—

nerabilis. Sed gloſa in dicto.c.Jurganti⸗
um.hoc ſoluit.ꝙ lʒ non ſit ferenda ſenten
tia anteqͥ; iudex poſſit eſſe inſtructus cum
nimia feſtinatione quia ipſum opoꝛtet cũ

cta rimari.ʒo.q.vltima.c.vltimo. Tamen

poſt cauſe liquidam cognitionem non eſt
ſententia pꝛotrahen da in ciuilibus.In cri
minalibus vo ſecus potiſſimum vbi agit᷑

de morꝛte alicuius rei.xi.q.ʒ.c.Cum apud.

¶ Tertia conditio que requiritur in iudici

bus dicitur veritas. Semper enim iudex
veritati fauere debet.ꝗ Sed circa hoc que

ritur vtrum iudex poſſit ⁊ debeat iudicare
contra veritatem ſibi notaʒ ſequendo pʒo
poſita ⁊ allegata.¶ Et quidam dicũt ꝙ ſic
vt Alexander in 3⁰.7 Tho. 22. q. 67. articu
lo.ꝛ. Roboꝛatur autem iſta opinio.ſ Pꝛi
mo quia iudex debet iudicare ſᷣm illaʒ no
ticiam quam habet vt iudex:non ſᷣm eam
quam habet vt perſona pꝛiuata: nec ſᷣm
eam quam habet in alio ſoꝛo.Extra de of
ficio iudicis oꝛdinarij.c.Si ſacerdos. Sed
iudex habet vt iudex noticiam ſibi factam
per pꝛopoſita ⁊ pꝛobata non illam quã ha
bet vt perſona pᷣuata quare licet ei immo
tenetur iudicare ſm pꝛopoſita ⁊ pꝛobata.
vñ Ambꝛoſius.3.q.⁊.c. Judicet.Ponus
iudex ſicut audit ita iudicat.¶ Secundo fir
matur illa opinio quia iudex nõ debet mu
tare iudicium pꝛopter illam noticiam pꝛo
pter quam non debet vitare in communio
ne facramentali excommunicatum. Sed
pꝛopter noticiam quam habet vt pꝛiuata
perſona non debet vitare exoommunicatũ
6. q. 2. co. Si tm̃.c. Placuit. Et. 2. q. p. cꝰ⸗
Multi igitur ⁊c̃.ſ Zertio hoc licitum eſt iu

dici quod eſt lege cautum. Sed in lege de

terminatum eſt condemnari ad moꝛteʒ vi
rum innocentem ſi conuictus fuerit teſti /
monio duoꝛum vel trium teſtium:vt patet
deuteronomij.i7. co. Quare iudex qui eſt

lex animata poterit taliter conuictum ad

moꝛtem condemnare.ſ Quarto ſicut bo⸗
num commune pfertur particulari tanqᷓ;
melius ⁊ diuinius:vt patet pꝛimo ethico⸗
rum.Sic pꝛobatio communis que ſit in
ſoꝛma iudicij: pꝛeferenda erit pꝛobationi
particulari quam habet iudex vt perſona
pꝛiuata. CAlij vo contraniam opinione

ℳ9.

5

deni
knen
nsan
nlet c
Lamen
von eſt
gnai
agit
poc.

nndid
niodee⸗

we re

Nchce

con
igſe
arna
(Pi
3 no
lam
ſm
S

tenent. Nam vt ſcribitur de regulis iuris
in ſexto. Ntilius ſcandalum naſcei permit/
titur qᷓ; veritas relinquatur. Magis ergo
inherendum eſt veritati q;ᷓ legali iuſticie.
Ideo Exodi.is.ec.dixit MCopſi ietro cogna
tus ſuus. Pꝛouide de omni plebe viros
potentes timentes deum.In quibus ſit

veritas.Et Exodi.28.c.dixit deus moyſi.
Pones autem in rationali iudicij doctri/

nam ⁊ veritatem.vide Nicolaum de lira.
Et tertij Heſdre..caplo.dixit zoꝛobabel.
Omnis terra veritatem inuocat celuʒ eti
am ipᷣa benedicit. At Giraldus odonis
ſuper vethicoꝛũ dicit.ꝙ eſt noticia multi⸗/
plex:ſcilicet pꝛobabilis opinionis:pꝛeſum
ptionis vel ſuſpicionis.Et eſt noticia certi
tudinalis:puta cum vidit factum ⁊ audi/⸗
uit dictum de quo queritur.ſm hoc dicen/
da ſunt duo. Pꝛimum ꝓꝙ iudex poteſt
debet iudicare contra illud quod ipſe ſuſpi
catur pꝛeſumit ⁊ oꝛdinatur ſᷣm pꝛopoſita
⁊ allegata.ſ Secundum eſt ꝙ iudici non
licet in aliquo caſu iudicare contra verita
tem certitudinaliter ſibi notam quantum
cunq; oppoſitum ſit pꝛobatum.ſ Pꝛimũ
pꝛobatur quia nemo in actionibus ⁊ iudi
cijs vti debet ſuo ſenſu:vt eẽ᷑ de cõſtitutio
nibus.c.pꝛimo. In ſuſpicionibus auteʒ ⁊
pꝛeſumptionibus quilibet vtitur ſuo ſen/
ſu. Secundum pꝛobaturſcilicet ꝙ iudex
non debeat iudicare contra veritatezʒ certi
tudinaliter ſibi notam. pꝛimo auctoꝛitate
omnipotentis dei:qui expꝛeſſe hanc que/
ſtionem determinare videtur Exodi. 23. c.
dicens. Non ſequaris turbam ad facien/
dum malum:nec plurimoꝛum acquieſces

ſcientie in iudicio:vt a veritate deuies. Cõ
ſtat enim ꝙ iudex acquieſceret plurimo /

rum ſententie ſi ad multoꝛum falſoꝛum te
ſtium ſententiã contra veritatem ſibi no/
tam iudicaret.Et cum hoc a veritate quazʒz
nouit contra diuinum imperium deuiaret
quare ſimpliciter eſt illicitum. ¶ Secundo
pꝛobatur:quia illa que confeſtim nomina
ta conuoluta ſunt cum malicia:⁊ que ſᷣm
ſe ſunt mala: nullomodo contingit bene
ſieri vel recte dirigi.Sed in illis neceſſe eſt
ſemp peccare a nunq;ᷓ recte agere ſᷣm phi
loſophum ſecundo ethicoꝛum. c. 6,7 Au⸗

ii4

guſtinum libꝛo de mendacio.Sed innocè
tem ⁊ iuſtum ſcienter condemnare eſt ſᷣm
ſe malum ⁊ cum malicia conuolutum qua
re nullomodo poteſt beneſieri qualiſcũqʒ

pꝛobatio intercedat.Qõd autẽ iſtud ſit pᷣm

ſe malum pꝛobatur:tum quia eſt opus im

pium dicente domino Exodi. 23. c. Innocẽ

tem ⁊ iuſtum non occides: quia aduerſoꝛ
impium.Quaſi dicat ꝙ qui facit iſtud eſt

impius.⁊ ideo aduerſoꝛ ipſum qui talia ſa
cit:tuzʒ quia eſt opus veritati ⁊ equitati na

turali contrarium. Zertio ſi licet iudici cõ
demnare innocentem conuictum per ſfal/

ſos teſtes vel hoc licet amoꝛe dei vel amo

re fui vel amoꝛe pꝛoximi. Non amoꝛe dei
quia vt ait Beda.xi.q.ʒ.c. Abijt. Qui
veritatis ⁊ charitatis iuſſa ſpernunt deuz
vtiq; qui veritas ⁊ charitas eſt pꝛodunt:
maxime cum non infirmitate vel ignoꝛan
tia peccant. Hoc autem modo eſt in caſu
pꝛopoſito. Jtem non amoꝛe ſui:quia vt di
citur.xi.q.ʒ.c. Nemo.Melius eſt pꝛo veri

tate pati fupplicium q;ᷓ pꝛo adulatione ha

bere beneſcium.Item nec amoꝛe pꝛoximi
quia vnus damnifſcatur tempoꝛaliter al
ter ſpiritualiter ſcilicet teſtis falſus.Qua⸗
re iudici ex nullo bono amoꝛe ſcienter licet
condemnare iuſtum ⁊ innocẽtem.ſQnuar
io confirmatur hec pꝛopoſitio: quia nul⸗
lũ ante iuſtam veramq; pꝛobationez iudi
care aut damnare debemus.86. di. co. Si
quis.xi.q.ʒ.c.Eoꝛum.Sed iudex cõtra ve
ritatem ſibi notam nullam pꝛobationem
veram habere potuit vt conſtat ſibi:quia
nullum verum eſt contra verum cum oia

yera vero conſonẽt:ergo contra veritatẽ ſi

bi notam iudex iudicare aut damnare nõ
debet. ¶ Bicit ergo Giraldus odonis:q;

dandum eſt conſilium ſuppoſito ꝙ iudex

iudicare non debeat cõtra veritatẽ ſibi no
taz in pꝛimis ꝙ cauſã tali inſtitutã nec cõ

mittat nec deleget alti.Cuius ratio eſt: qꝛ

oẽ opus malum ſicut eſt illicitum homini
facere per ſe: ita eſſet facere per alterum.
quia vt ſcribitur de regulis iuris in ſexto.
Qui per aliuʒ facit ꝑ ſeipſum facere vide

tur. Debet ergo iudex ſi habet ſuperioꝛeʒ

remittere cauſam ſuperioꝛi cum relatione
pꝛopꝛie ſciẽtie ⁊ pꝛobationis oppoſite.Et
à2

ſi nõ admittatur remiſſio ſed ipſẽ cogatur
ſerre ſententiam ſentẽtiet pꝛo veritate.Si
vo non habet ſuperioꝛem ſimpliciter pꝛo
veritate pꝛonunciet ⁊ grauiter puniat fal
ſos teſtes. Nam ſi pꝛo veritate ſententiet
facit contra oꝛdinem iuſticie.Si contra ve
ritatem facit contra rẽ iuſticie quod eſt ma
ius inconueniens.Sicut maius eſt pecca⸗
tum ex genere qᷓ;ᷓ peccatum ex circunſtan
tia. Ad confirmationem dictoꝛum facit
lex que dicit.ff de penis.l. Abſentem. Sa
tius eſt impunitum relinquere facinus no
centis qᷓ; innocentem condemnare. Pꝛin
ceps etiam qui non habet ſuperioꝛem de
bet ſimpliciter iudicare pꝛo veritate certi⸗
tudinaliter ſibi nota:quoniam ille qui eſt
quaſi deus in terris debet q;tum poteſt ſi
cut deus iudicare in terris. Deus aũt ſem
per iudicat in veritate ⁊/ veritate.C Ad
argumenta ⁊ rationes pꝛime opinionis di
cendum ad pꝛimum. Qõ iudex debetiudi
care ſᷣm allegata ⁊ pꝛobata ſi verum con.
cludant.Ad illud quod obicitur de exc ò

municato dicit Giraldus odonis.ꝙ aliud

eſt cxcommunicatũ non vitare ⁊ aliud ino
centem condemnare:quia illud eſt contra
ius poſitiuum:iſtud autem contra ius na
turale.Et ideo per ius poſitiuum ſancituʒ
eſt in illo caſu excommunicatos non vita
ri. Sed per nullum ius ſancitum eſt in ali
quo caſu innocentem damnare.Et ſimili⸗
ter reſponderi poteſt ad alia obiecta.Et cũ

dicebatur ꝙ damnatio innocẽtis pꝛopter

allegata ⁊ pꝛobata per falſos teſtes eſt bo
num commune negandum eſt expᷣſſe. Im
mo eſt malum commune conſiſtens in im
pijſſima falſitate quod nõ eſt pferendũ bo
no ↄſiſtenti in veriſſima pietate.
CQ. periculoſa ſunt iudicibus mune/
ra qui tenentur reſtituere que iniuſte reci⸗/
piunt: ⁊ quis grauius peccat. An coꝛꝛum
pẽs iudicẽ: aut iudex coꝛꝛuptus. Cap. 3u.
Ertium myſterium declaranduz de
iudicibns dicitur culpabilitas. So
Wlent quippe iudices auaritie culpa

t

à iniuſtas ſnias pꝛoferunt. Ad quod ple/

temus.

perſepe ſuffocari: qm coꝛꝛupti auro iniq̃s

nius intelligendu tria adhuc dubia diſpu

iniuſte recipiunt.

——

Czʒivtrũ iudex ferẽs iniuſtam ſniam coꝛ
ruptus pecunia grauius peccat qᷓ; pſona

coꝛꝛupens.

CAd pꝛimum dubium reſpondet ſcriptu
ra 1 damnat munerum ſuſceptionem. vn⸗/
de deuteronomij.iõ.c.dicitur. Munera ex

cecant oculos ſapientum ⁊ mutant verba

iuſtoꝛum. Et Eccleſiaſtici.ꝛo.c.Enxenia ⁊

dona excecant oculos iudicum.ſEt biimi
MNegum.S.c. Acceperunt munera ſcilicet
filij ſamuelis:a peruerterunt iudiciuz.ſ Et
Iſidoꝛus pᷣ li ſoliloquioꝛum ait. Pꝛemia
7 dona legibus vires tulerunt vbiqʒ pecu

nia vincit vbiq; venale eſt iudicium. ¶ Et

Clandianus. Merent captiue polluto iu/

dice leges.ſ Et Ouidiꝰtertio de arte amã

di. Munera crede mihi capiunt homieſqʒ
deoſqʒ. Placatur donis iupiter ipᷣe datis.

Idem libꝛo de faſtis. Sepe iouem vidi
cum iam ſua mittere vellet Fulmina:thu.

Cð mvtrum iudex poſſit accipe munera.
Tꝛmyvtꝝ teneantur iudices reſtituere que

a

re dato ſuſtinuiſſe manum. Ex quibꝰ ap
paret ꝙ munera ſunt periculoſa. Ratio
quia vt dicit gloſa in.c.Et ſi queſtiões. Exx

tra de fimonia. Qui donat alium ſibi na/
turaliter obligat.ff.de petitione heredita/⸗
tis.l. SLonſuluit.Et ille cui
donatur reuerẽtiam exhibere compellitur
donatoꝛi.8S.q.ꝛ.c.IAllud.ſſ Oicit ergo Ho

ſtienſis 1 Raymun.ꝙ nullus iudex debz
accipere pecuniam pꝛo iudicando.CLamen

alij ſunt iudices oꝛdinarij:⁊ alij delegati.

Pꝛimi cum habeant ſufficientes redditꝰ

ſibi aſſignatos nihil debent recipere.Qui
bus dicitur Luce.ʒ.c.Eſtote contenti ſtipẽ
dijs veſtris. Judices vo delegati poſſunt
petere expenſas moderatas ⁊ nihil vltra a
partibus.Dicunt tamẽ aliqui ꝙ enxenia
moderata ſpõte oblata poſſunt iudices re
cipere:vt patet di.is.c.de eulogijs.vbi di/
cit gloſa.Eulogie dicuntur munera que de
ferunt ſubditi ſuis pꝛelatis ⁊ ſuperioꝛibꝰ.

CSecundum dubium fuit vtruʒ iudices
teneantur reſtituere que iniuſte recipiunt

Ad quod reſpondet Allexander ꝙ ſic. Sʒ
diſtinguendum eſt quia aut accepit vt iu

dicaret iniqʒ. Aut vt iudicaret iuſte.Si pi

1
4

mo modo non tenetur reddere ei qui dedit

cum turpiter dederit:ſed ei in cuius iniuri
am recepit. Sicut etiam tenetur reſtituere
et plene ſatiſſacere ei qui leſus eſt per ini/
quã ſententiam.Si vo accepit vt iudica⸗/
ret iuſte diſtinguendum:quia aut dans de
dit bona intentione ſcilicet vt ſibi ſeruaret
ius. Aut vt animũ iudicis ſibi inclinaret.
⁊ ita indirecte ipſum coꝛꝛumpere intende
bat.pmo modo tenetur reſtituere ei qui de
dit.ſcdᷣo modo non ſed pauperibus iuxta
arbitrium eccleſie. ¶ Tertium dubiuz ſnit
vtrum iudex ferens iniuſtam ſentẽtia coꝛ/
ruptus pecunia grauius peccet q́; ꝑſona
coꝛꝛumpens. Reſpondet Giraldus odo/
nis ſuper. ꝰ.ethicoꝛum.Qõ circa hoc pꝛe
mittenda ſunt duo.pᷣ tiꝙ humanũ iudiciũ
peruertitur quatuoꝛ modis:vt dicit Gꝛe⸗/
goꝛiꝰ.xi.q.ʒ.c. Quatuoꝛ.ſcilicet:timoꝛe:
cupiditate:odio:⁊ amoꝛe.In pᷣmis duobꝰ
modis dicitur iudex coꝛꝛumpi a parte vel
que comminatur aliquid terribile vel dat
ſeu ꝓmittit aliquod concupiſcibile. In ali
is duobus modis iudex non dicitur coꝛꝛũ
pi ab alio ſed a ſeipſo.Et ideo queſtio iſta
recipit᷑ in pꝛimis duobus modis.ſꝛtpꝛe/
mittendum eſt ꝙ iudex cupiditate coꝛꝛu⸗
ptus grauius peccat qᷓ; coꝛuptus metu.
Et hoc ꝓbatur. Pꝛimo quia duoꝛum pec
catoꝛum eiuſdẽ generis illud quod eſt ma
gis voluntarium eſt deterius.Sed pecca⸗
tum cupiditatis eſt magis voluntariũ qᷓ;
beccatum ⁊ opus timoꝛis:ergo deterius.
¶ Scdᷣo /ꝓbatur quia peccatum ex iduſtria

grauius eſt qᷓ;ᷓ peccatum ex infirmitate vt

ait Iſidoꝛus liꝰ.2.de ſummo bono.Sʒ pec
catum ex metu fit ex inſirmitate:peccatum
vo cupiditatis fit ex induſtria:quare gra⸗
uius ⁊ deterius.ſ Nũc ergo dicendũ pᷣmo
ꝙ iuder timoꝛe coꝛꝛuptus minus peccat
qᷓ; perſona ex timoꝛis incuſſione coꝛꝛum/
pẽs. Scðdᷣo ꝙ iudex cupiditate coꝛꝛuptꝰ
plus peccat q; perſona dono vel pꝛomiſ/⸗
ſione coꝛꝛumpens.ſpᷣ pꝛobatur qꝛ duo
rum ad idem opus malum concurrentiuzʒ
idem plus peccat cuius volũtas pꝛeualet
⁊ cuius voluntatem alter ſequitur.Sed in
iſto caſu voluntas partis timoꝛem inferen
tis pꝛeualet.Et iudex territus voluntateʒ

partis ſeqnitur non ſuam:qm̃ operatio in
dicis mixta eſt ex voluntario inuolunta
rio. Quare iudex minꝰpeccat q;ᷓ pars coꝛ
rumpens.ſ Scòdo pꝛobatur:quia qui pec
cando tenet modum per quem peccatum
moꝛtale interdum fit veniale minus pec/⸗
cat qᷓ; ille qui tenet modum per queʒ ſem
per agrauatur peccatum. Sed iudex timo
re coꝛꝛꝛuptus tenet modum.ſ.timoꝛis ca
dentis in conſtantem viruzʒ per quẽ pecca
tum moꝛtale interdũ ſit veniale. Modus
autem partis timoꝛem incutientis ſemper
peccatum agrauat.quia talis modus eſt
quidam modus violentie.Et ideo quaſi ſẽ
per pꝛebet alteri violentum ſcandalum in
via iuſticie. Quare pars illa grauius pec
cat qᷓ iudex.Et hec eſt ſententia Auguſti-
ni reddentis rationeʒ quare maius pecca
tuʒz habuit qui xpᷣm pilato tradidit q;ᷓ qui
ſibi traditum cruciſixit:vt dicitur Joanis
i9. c. ¶ Secundum.ſ.ꝙ plus peccat iudex
cupiditate coꝛꝛuptus q́; pars coꝛiumpẽs
pꝛobatur.Quia duoꝛum ad idem pecca/⸗
tum concurrentiuz ille qui ſua voluntate
res humanas moꝛes et leges poteſt ſub/
uertere plus peccat qᷓ; ille qui nõ põt quã
tũcunq; velit. Sed iudex ſua mala volun
tate poteſt hec oĩa euertere cum ibe huma
naꝝ reꝝ moꝝ ? legum ⁊ vniuerſalr ois iu/
ris ⁊ iuſti ſit cuſtos.Quare iudex ↄtra tot
bona tot iura tot iuſta ſibi credita veniẽs
pꝛo pecunia plus peccat qᷓᷓ pars ipᷣm coꝛ⸗
rumpẽs.qꝛ ſibi ſunt oia ad cuſtodienduzʒz
tradita nõ parti. Aduertant ergo iudices
⁊ conentur agerc recte audientes ſcriptu/⸗
raruʒz monita ſaluberrima. Seribit᷑ nãqʒ
Leuitici.i9.c. Non facies quod iniquũ eſt
nec iniuſte iudicabis.ſ Et deutonomij.27.
c. Maledictus qui peruertit iudiciũ adue
ne pupilli ⁊ vidue:⁊ dicet oĩs ppł's Amẽ.
Et Yſaie.ʒ.e. Vhe qui iuſtiſicatis ipium
pꝛo muneribus.Sed tꝑa mala ſũt in ꝗbꝰ
iudices vt in pluribus peſſimi. Clamant
nãqʒ ⁊ dolent oꝛphani pꝛopter inigtatem
iudicũ puerſoꝝ.Merent vidue deſſent pu
pilli ⁊ ↄqueruntur innocẽtes oppᷣſſi.O iu/⸗
dices auari. O iudices crudeles: Nidete
mala que facitis ⁊ timete terribile iudiciũ
dei. Gauius equidem ipſe vos puniet q̃;
p 3

cambiſes iudicem illum neq;ᷓ de quòo Na

lerius reſfert ho. 6. Rubꝛica de ſeueritate.

Cambiſes mali cuiuſdam iudicis e coꝛpo
re pellem detractam ſelle intendi.In eaqʒ
ſiliũ eius iudicaturim cõſidere iuſſit. Ce/
terum ⁊rex ⁊ barbarus atroci ac noua pe
na iudicis ne quis poſtea coꝛꝛumpi iudex
poſſet ꝓuidit.At benedictus deus malos
iudices damnabit eternis cruciatibus ge
henne. Al quibus nos liberet ieſus chꝛiſtꝰ
ſilius dei viui:qui viuit ⁊ regnat per inſini
ta ſecula ſeculoꝛum Amen.
¶ Feria ſexta poſt dominicam de paſſio/

ne. DOe auaritia aduocatoꝛum.
Sermo quadrageſimꝰpᷣmus.

Enient roma

Scribuntur becvba Joannis
xi.c.⁊ in euangelio hodierno.Tato ardo/
re auaritie eſtuauit mens pontiſicũ ⁊ pha
riſeoꝝ vt pꝛeter hoc ꝙ xpᷣo inuidebãt odie
bantq; illum quia arguebat mala opera
illoꝝ adhuc timentes perdere lucra que ip
ſis obueniebant in templo dei conſilio con
gregato diffinierunt eũ moꝛti tradere.Oẽ
quippe maluʒ facile videtur auaris vt ſue
poſſint auaritie ſatiſfacere.vnde ſtat illa ſẽ
tentia Nirgilij.Quid non moꝛtalia pecto
ra cogis auri ſacra fames.Et lzʒ in pꝛecedẽ
ti ſermone multa dicta ſint de auaritia iu/⸗
dicum:tñ opus eſt vt expꝛobꝛemus auari
tiam aduocatoꝛum. Multi equidem exip
ſis in ſua malitia conſidentes vt ſue cupi⸗/
ditati imo inſatiabili voꝛacitati occurrant
multa in iudicijs ↄtra deũ ⁊ iuſticià turpia
⁊2 indebita exercere non foꝛmidant. Iccir/
co in pñti ſermone contra aduocatos aua
ros locuturi erimꝰ: de ꝗbus tria myſteria
ꝓponemus declaranda.
Cpᷣmpi exceptionis.
Cmconditionis.
z3 moffenſionis.
¶Q53 ꝓhibent᷑ aduocare manifeſte ma
li ac inſames ⁊ religio ⁊ ſacerdotes ⁊ iudi⸗
ces vel aſſeſſoꝛes. a

2
2
— –

ni 1 tollent locũ nr̃m 1 gentezZ.

Rimü myſterin declarandũ de ad

Alexn in dᷣſũme excipiunt᷑ aliq ab aduo
cationis officio maxime ꝓpter
¶Pꝓpter deſectum bonitatis.
20 Ppter perfectioné ſtatus.
3 °Ppter gradum.
C4 ꝓppter diſtinctionen.
¶Mꝛimo excipiũtur aliqui ab officio ad
uocandiꝓpter deſectum bonitatis. Et ſic
ſim Raymũu.aduocati eſſe non poſſunt he
retici:pagani ⁊ excommunicati.A.q.pᷣꝰ.c.

ſ● *

bᷣ. Et de pe. di. P.c. Nemo.vbi habetur ꝙ

peccat iudex ⁊ puniri debet: qui admittit

tales ſciẽter. Similiter.ʒ.q.⁊.c. Infamis.
dicitur infamis perſona nec ꝓcuratoꝛ eſſe
poteſt nec cognitoꝛ.¶ Secũdo excipiũtur
aliqui ꝓpter perfectionez ſtatus.Et ſic nõ
poſſunt aduocare monachi. vnde ſcriptuz

eſt.ib.q.pᷣ.c. Placuit. Placuit noſtro cõ

muni conſilio vt nullus monachoꝝ pꝛo lu
cro terreno neſandiſſimo auſu de monaſte
rio exire pꝛeſumat:neqʒ ſe nogocijs qui/
bu ſcunq; implicare.Sit clauſtro ſuo con/
tẽtus:quia ſicut piſcis ſine aqua caret vi
ta:ita monachus ſine monaſterio. Sedeat
itaq; ſolitarius ⁊ taceat:quia mundo moꝛ
tuus eſt deo aũt viuit.Cognoſcat nomẽ ſu
um. Monos eni grece latine vnꝰ. Achos
grece latine triſtis dicitur. vnde dicit᷑ mo⸗
nachus ideſt vnus triſtis. Sedeat ergo tri
ſtis ⁊ officio ſuo vacet.Dicunt tamẽ docto
res: ꝙ monachi poſſunt eſſe aduocati in
cauſa ſui mon aſterij.Et hoc abbate iperan
te:vt patet.i.q.pᷣ.c.Mon achi. Et extra
de poſtulando.c.pᷣ. ¶ Tertio excipiunt᷑ ali
qui ab aduocando pꝛopter gradum.Et ſic
ſacerdotes ⁊ clerici in ſacris oꝛdinibus cõ
ſtituti.Et etiam in minoꝛibus beneſiciati
aduocati eſſe non poſſunt.Et hoc coꝛaʒ iu
dice ſeculari:vt dicit conſilium lateranẽſe
niſi ꝓpꝛiam cauſam vel ſue eccleſie fuerit
pꝛoſecuti aut pꝛo miſerabilibus perſonis
Ex de poſtulando.c.lerici.⁊a.e. Cũ ſacer/⸗
dotes.Et. 8SS8. di.cꝰ. Decreuit. Et.iS.q.S.c.
Deniq;.¶ Quarto excipiunt᷑ aliq ab ad/
uocatione ꝓpter diſtinctionẽ officij.Et ſic ĩ
eadẽ cauſa non poſſunt aduocare iudices
⁊ aſſeſſoꝛes.A.q.A.c.pᷣ.⁊.⁊ꝛ.Sunt ⁊ alie ꝑ⸗
ſone que aduocare nõ poſſunt.vt ſurdus:
mutus:cecus:furioſus:impubes vſqʒ ad

quatuoꝛ.

g
Ratbr.
Gagn
ſt
zmenti
Cnſali
hocatt
ſaden⸗
mone
obes
dun
ciniu
ſec⸗
güae
pelſil
vtloen
betha
ree
(a
run
am
gerj
nent
ſnor
Din
heit⸗
bu
tene
hln

de eo quod poteſt.

is annum. vir paſſus muliebꝛia.ſ. cõtra
naturam ⁊ ali:de quibus.7.q.3ʒ.co. Tua.
Nota hic tamẽ ꝙ index tenet᷑ dare quã
doqʒ aduocatum vt illis qui habere non
poſſunt vel ꝓpter paupertatem vel ꝓpter
potentiam aduerſe partis.ſff.de officio pꝛo
conſulis.l.Ne quicunqʒ.Si autem iudex
hoc alicui aduocato pcipiat ⁊ ille ſine cau
ſa deneget poteſt per iudicem perpetuo re
moueri ab officio aduocationis C. eodem
l. Mouidendum. Debet ergo aduocatus
obedire ſi competens ſalarium conſtituat᷑
ei. ¶ Be ſalarijs autẽ aduocatoꝛum ſciẽ
dum ꝙ licet aduocato vendere ſuũ patro
cinium ⁊ iuriſcõ ſulto iuſtũ conſiliuz.i4ꝗ.q.
ʒ.c. Non ſane.Quod videtur intelligendũ
qñ credit iuſtam eſſe cauſam quã defẽdit.
vel ſaltim dubitat non eſſe iniuſtam. Et ſi
vt lucretur clientulo dicit iuſtaʒ eſſe nil de
bet habere. Mꝛo iuſto patrocinio:ergo li⸗
cet recipere ſalarium.Et q́;3uis quidam di
cant ꝙ cum hoc facit aduocatus ſeu iuriſ/
conſultus abſqʒ laboꝛe ⁊ reuolutiõe libꝛo
rum:puta quia habet in pꝛomptu materi
am vel de ꝓpinquo vidit:ꝙ non põt tunc
accipere. Tamen Guills ⁊ Hoſtienſis te⸗
nent contrarium.ſ.ꝙ poteſt accipere:quia
ſi non laboꝛauit tũc laboꝛauit in pꝛeteritũ
Alias deterioꝛis conditionis eſſet magis

peritus q́; minus peritus.ſ Scienduz ad

huc ſᷣm Tho. 22. q.⁊i.ꝙ in cauſla pauperũ
tenetur aduocatus gratis pꝛeſtare patroci
nium eo modo quo tenent᷑ omnes ad ope
ra pietatis. Nullus eniʒ ſufficit ommibus
indigentibus opera miſericoꝛdie impẽde/
re.Hõ ergo tenetur quis per mundũ que
rere indigentes vel etiam futuris hominũ
indigentijs pꝛouidere.Sed ſufficit ꝙ ſub
ueniat hijs qui ſibi occurrũt ⁊ in pꝛeſenti
tpe ⁊ in caſu quo non apparet in pꝛomptu
quõ poſſet ei aliter ſubueniri.Et tũc tenet᷑

¶Qð in aduocatis debet eſſe ſcia:diligẽ⸗
tia: maturitas: 2 fidelitas. Cap. 2.,
ECccundũ myſteriũ declarandũ de ad
uocatis dẽ ↄditio.Debẽt eni aduo/
cati quatuoꝛ ↄditiones hĩe.
P dicitur ſcientia.
Ci diligentia.

Czamaturitas.
CAſidelitas.
EPꝛima conditio aduocatoꝝ dicitur ſciẽ
tia.Debet ſcire defendere cauſam quã ſu/

ſcipit defendendam. NMam ſpᷣm BGuillin ſi

amittit iuſtam cauſam quã fouet pꝛopter
ſuam ignoꝛantiam cum:ſ. iactabat ſe ſciẽ
tem ⁊ non erat ad ſufficientiam:vltra pec
catum tenetur ad ſatiſſactionẽ leſis. ¶ Se
cunda conditio dicitur diligẽtia. debet ad
uocatus eſſe diligens ⁊ ſolicitus. Nam ſᷣʒ
NRaymundũ ſi ꝓpter negligentiaz amiſit
iuſtam cauſam tenetur ad reſtitutionẽ ⁊ ſa
tiſfactionẽ. Scdᷣm enim Guillin debet ad
nocatus diligenter examinare cauſã quaz
ſuſcipit.Et cũ dubitat debet ſcripturas et
alios peritos ↄſulere:qꝛ quod a pluribus
queritur facilius inuenit᷑.di.2ꝛ.c.HDe libel/
lis.Et qꝛ ſepe reuelatur minoꝛi qd maioꝛ
ignoꝛat.di.ꝭð.c.Eſto.Et veritas exagitata
ſepius magis ſplẽdeſcit.35. q.9.c. Gꝛ anc.
¶ Tertia conditio dicit᷑ maturitas. Debet
aduocatus eſſe maturus in vultu:geſtu:⁊
voce. In vultu vt habeat vultum affabi⸗
lẽ ⁊ iocundũ abſqʒ riſu tamẽ indiſcreto.In

geſtu vt aſſiſtat iudici cum reuerẽtia ⁊ non
moueat indebite caput pedes vel manus

ita vt ſua pꝛonunciatio ſit ᷣm Ciceronis

doctrinã vocis vultus geſtus moderatio

cũ venuſtate.Quidam eni reperiũtur qui
dum loqui volunt geſtibus quibuſdã vtũ
tur ridendis.Aut abſtergũt faciẽ.Aut cri⸗
nes poſt aures reſoꝛmãt.Alij oculos trãſ
celũ leuàt:nũc caput remittũt a ſika. Qui
dã inſup ↄtumelijs certant cũ aduerſario:
non legibus nec audire volũt eũ:ſʒ ſemꝑ
loqui ⁊ huiuſmodi.Quarta ↄditio aduoe-

catoꝛum dicitur fidelitas. Debet aduoca-

tus eſſe fidelis vt nõ inducat falſos teſtes
vel alleget falſas leges aut quaſcũqʒ pꝛo
bationes.Heq; decipiat clientulũ ſicut ſa
cere pleriq; ſolent dum occulte adinuant
aduerſariuʒz:qui dicuntur pꝛeuaricatoꝛes
pditoꝛes ⁊ ſunt inſames.2.q.ʒ3 G. Motan
dum.Et tales tenentur vltra peccatum in
iuſticie ⁊ ꝓditionis ad omne damnum et
intereſſe leſo.Dicit antẽ Z ho.ꝛ2.q.⁊ꝛi.arti
culo tertio. Qðdð aduocato defendenti iuſtã

cauſam licitum eſt pꝑ ꝛudenter occultare ea

b 4

quibus poſſet impediri ꝓceſſus eius.Mõ
autem licet ei vti aliqua falſitate. Sed ad
uertãt ſimplices ne ab his domeſticis lu
pis deuoꝛẽtur:de quibus Eſopus ait.Hij
regnant qualibet vꝛbe lupi.Qui pꝛopꝛia
cõmoda ſectantes in iudicio fingunt mul
ta pꝛo deſenſione clientuloꝝ cum tamẽ ſe/
crete mutuam habeant intelligẽtiã pꝛocu
rantes cauſarum dilationem vt ſic magis
lucrari poſſint.Et de lucro inter ſe multo/
tiens confabulantes gloꝛiantur. ¶ Sicut
de demoſthene ⁊ ariſtodemo narrat:vt eni
recitat Auluſgellius in liꝰnoctium attica/
rum. Cũ legati mileti veniſſent athenas
auxiliũ petituri locutus eſt contra eos de
moſthenes. Et pꝛo illa vice inexpedita cau
ſa acceſſerũt legati ad demoſtheneʒ rogan
tes ne contra vota eoꝛuʒz diceret. Pecuni
amq;ʒ dederunt.Zertio die poſt cuʒ res ite
rum ageretur venit demoſthenes cuʒ mul
ta lana poſita collum ⁊ tanqᷓ; moꝛbo ipedi
tus dixit ſe ſinachem pati.ꝗ deoqʒ contra
mileſios loqui non poſſe.Sed ipſe demo/
ſthenes poſtea veritate aperuit ratus ad
gloꝛiazx eius accedere.Interrogauitq; ari
ſtodemum auctoꝛem fabulaꝑ q;tum mer
cedis vt taceret accepiſſet.Cui talentuʒ ac
cepiſſe reſpõdit.At ego demoſthenes ait:
plus accepi.Laudo igitur vt cum fieri po

teſt euitentur litigia ⁊ partes viris bonis

interuenientibus ſecuʒ concoꝛdẽt:qm̃ nõ
eſt vitas in filiss hoium ⁊ aduocati coiter

que ſua ſunt q̃runt.

¶ Qõ aduocati peccãt dũ ſuſcipiunt cau

ſas iniuſtas vel illas ꝓſequunt᷑ vel ꝓpter
mupfluas dilationes cauſ copoſinões
82 LCab.AuJl
Ertium Anerins de aduocatis de
clarandu dicitur offeſionis. Pꝛopt
auaritiã naãq; ↄſueuerũt aduocati
offédere ꝓximos quatrupliciter.
Cp iniuſtas cauſas ſuſcipiendo.
Cꝛviniuſtas cauſas ꝓſequẽdo.
C ʒ cauſas dilatando⸗ .
Acauſas componẽdo.
¶ Pꝛimo offendunt aduocati auari cau⸗
As iniuſtas ſuſcipiendo.Scoᷣm eni Tho.
2. q. i. articulo. 3. Si aduocatus aſſumit
ſeu defendit cauſam iniuſtam peccat gra⸗

uiter tenetur ad reſtitutionem damni qð
contra iuſticiam altera pars per eius auxi
lium incurrit.Similiter ſi ſuceumbat ſuſci
piendo cauſam iniuſtam decipiendo clien
tulum tenetur ei fatiſſacere.ſ Pꝛopterea
dicit Guills in ſpeculo ꝙ aduocatus quã
do ad ipſum pꝛimo venit clientulus debet
eum ſic alloqui.Chariſſime tres ſũt perſo
ne quibus omnimoda veritas eſt aperien
da ⁊ nil eis celandũ.Confeſſoꝛ quo ad pec
cata commiſſa. M. edicus quo ad iſirmita
tes.Et aduocatus quo ad ea que ptinent
ad cauſam qua petit conſilium ⁊ auxiliuz

defenſionis.Dicas ergo mihi omnimodã

veritatem negocij.Exempluʒz da mihi ſcri
ptum vt congruum dare tibi poſſim conſi
liũ atqʒ reſponſum.Expedit eni aduocato
hie ſcripturam ſuper narratione facti quã
clientulus ꝓponit,/ppter periculum piurij

cum hodie habeat iurare vt ſine ruboꝛe ⸗

verecundia poſſit cum aliter inuenitur eã
deſerere. Inquirat etiaz quas ꝓbationes
habeat clientulus.Et ſi videat habere ſuf
ficientes dicat.Secure te defendas.Si au
tem videat euʒ deficere in pꝛobationibus
dicat ei. Amice noli inanibus ſũptibus te
vexare. HNon debet ergo aduocatus cauſã
iniuſtã ſouere vel ſuis allegationibus co⸗
loꝛare. C Scdðo offẽdũt aduocati iniuſtas
cauſas ꝓſequẽdo. Si eni aduocatus ſuſce
pit cauſaz quã ctedebat eſſe iuſtã ⁊ in pꝛo
ceſſu apparet iniuſta debet cauſam deſere
re vel lum cuius cauſã agit ad cedenduʒz
inducere.Hec TCho. Qudãdiu aũt cauſa re
manet dubia bene põt aduocatus patroci
nari ᷣm Buillm.¶Tertio peccãt aduoca
ti cauſas dilatando.Cũ.ſ.poſſent illas cel⸗
rius expedire ⁊ tñ vt magis lucrentꝓtra⸗
hunt in longũ appellationes indebitas in
terponendo.3.q.⁊.c.Tria.Sed in hoc de⸗
bent iudices aduertere qm̃ vt dicit glo.in
c.Supꝑ eo.ex᷑ de appellationibus ⁊ textus
ibidem in.c. At debitus. Appellatio cau⸗
ſa ꝓbabili non expᷣſſa non admittitur. Et ĩ
c.Cõſuluit. Glo.ait.Appellatio que fit cõ
tra leges vel canones nõ eſt aliquatenus
admittenda. ¶ Quarto peccant aduocati
cauſas iuſtas cõponendo dũ.ſ.cognita ve

ritate facti doloſe parti veritatẽ occultado

enſ
Gore
Puug
rnupea
Moce
llentn
del
henda
gocati
1a
tonſ
ſeno

eauſas componũt:vtputs ſi due partes liti
garent ſuper hereditate vel poſſeſſione et
huiuſmodi.Et iam veritas lucida eſſet pꝛo
