Vtrũ ſit mẽbꝛum aliquod ampnutãdũ pꝛo

vitatione peccati: Et reſpõdet Hicolaus
de lira ſuper iſto paſſu.Qò non licet. mem
bꝛa eniʒz coꝛpoꝛis ſunt a deo data. Et ideo
non eſt in poteſtate alicuius perſone abſci
dere ſibi mẽbꝛum ſicut nec ſe occidere.Sʒ
ſemper hoc eſt illicitum ſingulari perſone

niſi in caſu quando vnum mẽbꝛum pꝛo⸗

pter ſui coꝛꝛuptionem eſt in periculum to
tius coꝛpoꝛis:quia vnicuiqʒ committitur
cura ſanitatis ſui coꝛpoꝛis. Ideo tunc lici
tum eſt per ſe vel per alium vnum mẽbꝛũ

dbaad
pier,
hui
lumnte
pergli
lonel

ſeſt
ſdiin
ann
Dict
gnoch
adpe
opus
lellis
lalum
Kocui/
Helmu
tbioce
toculä
ſusin
giam
dala
QAus
fllio⸗
cnla

1düniten
Bon nan
mi mann
rünnn
nmontr
uncken

onpſta

ſnde ch

tagviog,
(Mimi
nnans hn
rrapäide
eKilceti⸗
mikorum
tiaqe on
Ctidcoad
inſtmeri
go qni
hyjs qui
aſipe/
☛
ſma N
mi. aed

. Apeſci

hriſtinne,
kſeipſumd
adign in
igeterdu/
Gahuld
sſcidtiz
Benücit
dandüchn⸗
benti nn
mmus ſicn
.. Bonnj
nerarechen
thini in
puticüpi⸗
1Meolous
1 lclmem
1a. Ciiden
ſone abſal
gidere.,
bꝛum pib
niculum 16
ommminmn

tia interioꝛ:in qua viget peccatum:tuzʒ qꝛ

abſcidere ne pereat totũ coꝛpus. Sed pꝛo
pter peccatum euitandũ non eſt licituʒ:tũ

quia per hoc non excluditur concupiſcen

per aliam viã poteſt obuiari peccato ꝑ ra⸗
tionẽ ⁊ libeꝝ arbitrium cohibẽdo mẽbꝛaa

peccatoꝛuʒ exercitio.Et ſic Yba chꝛiſti my

ſtice ſunt intelligẽda vt dicatur manus ab
ſcidi inqᷓ;tum ꝓhibetur ab illicito actu qꝛ
manus abſciſſa non poteſt aliquid agere.
Bicit itaq; chꝛiſtus.Si manꝰtua ideſt ali

quod opus ſcandaliʒ at te:ideſt inducit te

ad peccatum:abſcide: ideſt nõ facias tale
opus.Et ſi pes tuus ſcãdalizʒ at te:ideſt ac
cedis ad talẽ locũ in quo induceris ad pec
catum:non vadas ibi ⁊ pedẽ abſcidiſti.Et
ſi oculus tuus:ideſt aſpectus alicuius rei
vel mulieris vel cuiuſcunq; ſpectaculi dat
tibi occaſionẽ peccandi fuge talẽ aſpectuzʒ
7 oculũ ſic eruiſti. Pꝛohibet itaqʒ dñs ie
ſus in verbis illis occaſiones maloꝛũ. Fu
giamus ergo illas ⁊ curemus vitare ſcan
dala:vt ſic gra dei deſcẽdat in coꝛda nr̃a.
Quã nobis largiat᷑ ipſe pijſſimꝰpĩ:qui cũ

filio ⁊ ſpu ſãcto viuit ⁊ regnat ꝑ inſinita ſe

gaoꝛio.ʒi.

—

cula ſeculoꝝ Amẽ.
¶ Feria quinta quarte hebdomade. De

tribus effectibus ire:ſcilicet murmuratio

ne:clamo:e:⁊ rira.
¶ Sermo vigeſimus ſextus.

Ocrus autez
ſimonis tenebatur magnis fe

bꝛibus. Scribũtur hec verba
Eh. 4. c. ¶Ex fonte irati animi multi de/

riuãtur alioꝝ riuuli peccatoꝝ.Et lʒ a Oꝛe
moꝛaliũ aſſignentur plures effe
ctus ire qui ⁊ filie illius dicuntur. Nos ta
men alijs pꝛetermiſſis in pꝛeſẽti ſermone
de tribus dutaxat dicemꝰ: hij ſunt febꝛes
ille ardentiſſime quibus eſtuat mẽs iracũ
doꝝ. He hijs ergo locuturi eas in tres par
tes pꝛincipales diuidemus.
Cpᷣ di murmuratio.
C22 clamoꝛ.
¶ Be murmuratione que fit ↄtra ſociũ et
ſuꝑioꝛes ⁊ deũ:⁊ de grauitate huiꝰpeccati

77

acpunitione. ¶ Cap. om.

.

Rima pars pᷣncipalis eſt de pᷣmo

p effectu ſeu filia ire.ſ.murmuratiõe.

de qua dicit Robertus olcot ꝙ eſt
Auerela cum ipatientia.Et de hac conſide

remus tria.ſ.

Cð diſtinctionem.

Cꝛ0 grauatiõem.
3° pꝛohibitionem.

CPꝛimo conſideremus murmuratiõis
diſtinctionẽ.poteſt nãq; triplex murmura
ꝛima eſt contra ſocium⸗
¶ Scda coͤtra ſuperioꝛc. ¶ Tertia cõtra de /
um. ¶ Pꝛima eſt cõtra ſociũ.Sic marthbaoa

tio diſtingui. ¶ P

murmurabat de magdalena duʒz dicebat
xpᷣo Luce.io.c. Dñe non eſt tibi cure ꝙ ſo
roꝛ mea reliquit me ſolam miniſtrare. Sie
etiã murmurauit de illa ⁊ de xpᷣo phariſeꝰ
LZuce.⁊.c.dicens.Si hic eſſet pꝛopheta ſci

ret que ⁊ qualis eſſet mulier que taãgit eũ.

udas inſuper murmurauit de illa ꝓpter
ffuſionẽ vnguenti ſuper caput recumben
tis ieſu:vt dici᷑ athei.26.c.Et vt inquit
Nicolaus de lira ſuper.io.c.Luce.In hijs
murmurationibꝰ tripliciter maria erat cõ
demnata ⁊ accuſata.ſpᷣ a phariſeo de pꝛe
ſũptione ſeu temeritate qꝛ xpᷣm tangebat.

2 a iuda de ꝓdigalitate eo ꝙ pꝛecioſum

vnguentum æffudit ſuper caput ieſu.ſ 3
ſoꝛoꝛe de ocioſitate.Et vbiq; maria tacuit
⁊xpᷣs pꝛo ea reſpõdit. Oſtẽditq; phariſeo
ꝙ factũ marie non erat pꝛeſũptionis ſʒ de
uotionis.Et iude ⁊ alijs diſcipulis ꝙ illa
effuſio vnguenti non erat ꝓdigalitatis ſʒ
pietatis. Et ſoꝛoꝛi marthe ꝙ ſeſſio marie
non erat ocioſa ſed melioꝛibus applicata.
¶ Uñ Augꝰin homełinquit.Sanctũ euã
geliũ cũ legeretur audiuimus a femia reli
gioſa ſuſceptũ eſſe dñʒ hoſpitio ea q̃ mar⸗

tha vocabatur.Et cum eſſet ipſa occupata

in cura miniſtrandi:ſoꝛoꝛ eius maria ſede
bat ad pedes dñi ⁊ audiebat verbũ illius:
laboꝛabat illa: vacabat iſta.ꝗlla erogabat
hec implebatur. verũtamen martha labo
rans multum in illa occupatiõe ⁊ negocio
miniſtrandi interpellabat dominum: ⁊ de
ſoꝛoꝛe ſua conqueſta eſt ꝙ eam laboꝛan⸗
tem non adiuuaret. Dominus autem pꝛo

maria reſpondit marthe:⁊ ipᷣe eius ſactus

eſtaduocatus qui iuderx fuerat interpella
tus. hec ille. ¶ Mμurmurauit maria contra
moyſẽ qui erat vir mitiſſimus vt habetur

MNumeri.iꝛ.c. Et iratus deus percuſſit ilä

lepꝛa.ſ In eccleña etiam pꝛimitina vt ſcri
bitur actuuz. 6. c. Exoꝛtus eſt murmur gre
coꝛum ſcilicet conuerſoꝛum ad fidem con
tra hebꝛeos eo ꝙ deſpicerentur in miniſte
rio quotidiano vidue eoꝛum. Dicit hoc lo
co Hicolaus de lira:q omnes erant iudei
ſed aliqui erat nati in iudea ⁊ illi dicuntur
hic hebꝛei.Et aliqui nati in greciã ex iude
is ibidem per anthiocum diſperſis ⁊ illi di
cuntur hic greci.Et ſimiliter illi qui de gen
tilitate conuerſi erant ad iudaiſinum. Et
dicebantun vidue ille grauari.ſ Ael quia
non ita requirebantur vt hebꝛee quod ſi
bi reputabãt ad contemptum.ſ Vel quia
nimis grauabãtur in operibus manuuz.
T Ael quia nõ ita eis pꝛouidebatur de ne
ceſſarijs ſicut alis viduis hebꝛeoꝛũ. Sed
apoſtolis oꝛdinantibus ſeptem diacones
qui ſuper hoc gerereut curam ſedatus eſt
murmur. Iſtud vicium grauiter turbat cõ
gregationẽ religioſoꝛũ.Ideo grauiter pu⸗
niendum. vnde dicitur di.9o.c*. Alienus.
Alienus ſit a fratrum vnitate qui murmu
rauerit.Et opus eius abiciatur qui mur⸗/
murãs extiterit ne penas murmurantiuʒz
incurrat.de quibus ait Apoſtolus. Heqʒ
inurmuraueritis ſicut quidã eoꝛum mur
murauerunt ⁊ perierunt ab exterminato/
re.dicit ibi glo.ſuper verbo opus eius abi
riatur. Opus clerici pꝛecipue dicitur oꝛa/
tio:⁊ opus laici eſt oblatio.Et ſic videt᷑ di⸗/
cere ꝙ clericus ꝓpter murmurationẽ de⸗
bet ſuperari ab alus quaſi excõmunicatꝰ
⁊ laici oꝛatio non debet recipi. ¶ Secũda
murmuratio eſt contra ſuperioꝛc̃.Conque
runtur vt in pluribus murmurantes ſerui
de ſuis dominis ſubditi de pꝛelatis ac qui
buſcũqʒ ſuperioꝛibus. Ideo Hieronfmꝰ
ad mr̃em ⁊ filiã in gallus commoꝛãtẽ ait.
Queruluʒz eſt ſeruoꝝ genus ⁊ q;tumcũqʒ
eis dederis ſemper nunus eſt:doloꝛcqʒ ſun
uunm ſolis qued poſſunt obtrectationibus
conſolantur.¶ Sic murmurauit populus
ille indaicus contra moyſẽ ducem ſuuz in
deſerto ſiti conquerendo de defectu cibuvt

ratio de deo.

habetur Exodi.ié.c.Et in Maſidin cõque
rendo de deſectu aque.Exodi.is.c.¶ Sed
aduertant inferioꝛes cum murmurant de
ſuis maioꝛibus exiſtimantes illos ignoꝛa
re murmurationes ⁊ maledicta eoꝝ: quia
ſapiens eccleſiaſtici.io.c.ait. In cogitatio/

ne tua regi ne detrabas:⸗a in ſecreto cubi/

culi tui ne maledixeris diuiti:qꝛ aues celi
poꝛtabunt vocem tua. ¶ Zertia murmu:⸗
ratio eſt contra deum.Et de hac inqt Da⸗
uid in pſal.centeſimo quinto contra popu
lum illum antiquum. MMοſurmurauerũt in

tabernaculis ſuis ⁊ non exaudierunt vocẽ

domini.de murmurationibus vo illoꝛum

habetur Humeri.iA.c.⁊ in pleriſqʒ alijs.
¶Scdðᷣo cõſideremꝰ murmurationis gra

uationt. Quãuis enim graue ſit ⁊ malum

murmurare de ſocio ⁊ de ſuperioꝛibus qui

buſcũqʒ:graui tñ eſt murmurare de deo.
Sed aduertẽdum ꝙ triplix eſt murmu
¶B per pꝛeſumptionem.ö
Tꝛ Per admirationem.
¶3 per turbationem.

¶Nꝛia murmuratio de deo eſt ꝑ pᷣſũptio

nẽ. Et de hac habet Math. 0. c. in parabo

la vinee:vbi narrat᷑ ꝙ illi q venerunt hoꝛa

pᷣma ad laboꝛãdũ i vinea cũ nõ accepiſſẽt

a pꝛocuratoꝛe niſi vnum denariũ ſicut qui
venerunt vndecima hoꝛa murmurabant
aduerſum pantẽfamilias dicentes:hij no/
uiſſimi vna hoꝛa fecerũt ⁊ pares illos no/

bis feciſti qui poꝛtauimus pondus diei et

eſtus.¶ Abi dicit Gꝛegoꝛius in homelia.
Qãò venientes pꝛima hoꝛa ſigniſicant pa
tres pꝛimos veteris teſtamenti.⁊ venien
tes vndecima ſanctos noui teſtamẽti qui
recipiunt denarium ideſt pꝛemiũ ſicut ſan
cti antiqui teſtamenti ⁊ pꝛius quia imme
diate cũ moꝛiuntur. Illi autem diu in lim
bo ſteterũt.Et illa murmuratio nõ eſt pꝛo/
pꝛie aliqua querela contra deum cuʒ quie
tiſſimi ſint.ſ Sed per pꝛeſumptioneʒ dici

vV

R
*

—

tur. Ideſt dato per impoſſibile ꝙ conque

ri vellent tunc declaratur aperte ꝙ non fit
eis iniuria vel diminutio debite mercedis
ſed iuſte vnicuiqʒ; tribuitur. Nicolaus ta/
men de lira ſuper hoc paſſu refert ꝙ genti
les conuerſi ad fideʒ ſunt venientes vnde

Knn
gue
ciudea
lſoo
ſtumen
ocon
Gcait
gentee

ncdre
(Sed
mnantde
ignor
equia
Gitanio⸗
aubi/
Wes cll
wunnn
ngtn⸗
mapoye
mernit in
untpoct
illorum.
Alig.
us g!
malum
us qui
edel,
unmi

ölni
parebo
unthoꝛa
Ceyiſt
ſicutgol
nuraban
ehino⸗
gillos no⸗
nsdai
honele
iſcnt
4pen
men u
ſicut hn
17 imme
nin lim
eſtpio /
wz quie
nez dia
conque
nenft
nercedis
lanstu
nglin
les

eima hoꝛa qui receperunt tãtam gratiam

que eſt quoddaʒ pꝛincipium gloue quàtã

⁊ iudei in pꝛincipio conuerſi vt apoſtoli cũ

alijs diſcipulis vel etiam ſancti veteris te-/

ſtamenti. Hon enim eſt aliud glia q́; gra⸗

tia conſumata. Ideo Aplus ad romanos

d.c.ait. Gꝛatia dei vita eterna:ſcilicet t᷑.vi
dentes ergo iudei ꝙ gentiles conuerſi ad

fidem recipiebàt gratiaz ſpiritus ſancti in

ſigno viſibili ſcilʒ in ſpecie ignis ſicut apo

ſtoli. Ende Actuum.io.c.dicitur. Qdð lo

quente petro.i.coꝛnelio centurioni ⁊ fami

lie ſue cecidit ſpiritus ſanctus ſuꝑ omnes
qui audiebant verbum. MHon inteiligẽtes
myſterium quaſi murmurabãt reputates

gentiles indignos tanta gratia. vnde dici
tur ibi. Qð obſtupuerunt qui venerant ex

circunciſione dicentes: quia ⁊ gratia ſpiri

tus ſancti in nationes ſcilicet gentiliũ ef/
fuſa eſt. Sed reuertente petro ad iudeos:
ceperunt conqueri de eo: ꝙ ad coꝛnelium

gentilem diuertiſſet. Quibus ſatiſfecit de
clarans quomodo ſibi oſtenſum eſt per vi

ſionem ſcilicet linthei de celo ſubmiſſi ple-

ni animalibus immundis: ⁊ ei dictum ꝙ;
mactaret de illis ⁊¶ manducaret. Quia et
gẽtes etiã vocande erant a deo ad gratiã

ſuſcipiendaʒ. Hec poteſt quis de deo iuſte

—

conqueri quare det gratiam vni magis q̃;ᷓ
alteri:⁊ quare magis vocauerit ad ſidem
gentiles q; iudeos:quia in eo non habe/

tur locum acceptio perſonarum cum nulli

2%

ſit debitoꝛ. ¶ Secũda murmuratio de deo

eſt per admirationem. videntes enim ſan

cti malos ſepe exaltari ⁊ bonos depꝛimi

conculcani aliquãdo conqueruntur de deo
non iraſcendo ſed pie admirando de iudi
cijs dei.Sicut Hieremias.i2.capitulo dice

bat. Quare via inpioꝛuʒz pꝛoſperatur ⁊c̃.

¶ Tertia murmuratio de deo eſt per tur⸗

bationem. Et hec tripliciter fieri poteſt.
¶ Pꝛimo cuʒ murmurant aliꝗ de nimia
ſeueritate. Secundo de nimia benigni /
tate. ¶ Tertio de aeris iequalitate.i¶ Pꝛi

mo aliqui conqueruntur murmurãates de

deo de nimia ſeueritate cum multum affli
guntur vel paupertate vel infamia vł per
ſecutione vel infſirmitate ⁊ ſimilia: dictes
deum eſſe crudelem erga ſe vel alios tribruu

latos: 2 plus aduerſitatis eis dare q; pof
ſint poꝛtare:a ſe ſoꝛe a deo derelictos ? ab
iectos. Sed o q́; magnam ſalſitatem iſti

loquuntur:quoniam omnis doctrina cla⸗
mat deum puſſſimum ⁊ clementiſſimum:
qui tribulationes infert ex pietate:⁊ tribu
latis qui in illum conſfidunt ſemper adeſt:
ſm illud pſal.Juxta eſt dominus hijs qui

tribulato ſunt coꝛde. ¶ Secũdo aliꝗ mur
murant de nimia benignitate dei:quia re

cipit magnos peccatoꝛes ad penitentiam
⁊ tolerat male agentes.Sic ſcribe ⁊ phari
ſei murmurabant contra ieſum dicentes
LZuce.I. c. Quare hic peccatoꝛes recipit

⁊ manducat cum illis: Facit nibilominus
deus omnia iſta vt peccatoꝛes ad peniten

tiam conuertantur.ſ AVUt enim ait Ouidiꝰ
libꝛo de triſtibus. Si quotiens peccat ho/
mines ſua fulmina mittat Jupiter:exiguo
tempoꝛe nullus erit. ¶ Tertio alij murmu
rant de deo de aeris intempenie:vt cuʒz eſt
multa ſiccitas vel nimia inundatio aqua
rum:vel cuʒ eſt intenſus caloꝛ:aut frigus
⁊ huiunſmodi quaſi deus non bene diſpo⸗
nat iſta. Sed iniuſte fit hec murmuratio:

quia vt ſeribitur ſapientie.S.c. Sapientia

dei diſponit omnia ſuauiter. Sed quia nõ

agit ſm velle noſtruʒ:ideo murmuramus

quaſi eſſemus ſapientioꝛes deo: ⁊ velle⸗

mus eum inſtruere quomodo debeat mũ
dum gubernare. Eſt ergo graue peccatum
murmurare de deo etiam in quacunqʒ; ad
uerſitate. Pꝛopterea laudatur Job qui

in tot ſuis aduerſitatibus:vt dicitur eiuſ⸗
dem ſecundo cꝰ.qui in tot ſuis aduerſitati
bus non peccauit labijs ſuis:nec ſtultum
quidcontra deum locutus eſt. ¶Tertio cõ
ſideremus murmurationis punitionem.

Pꝛopter hoc equidem peccatum dixit de

us Humeri.iꝗ.capitulo.Omnes qui nu/
merati eſtis in deſto a viginti annis et ſu
pꝛa ⁊ murmuraſtis contra me:non intra⸗
bitis in terram: ſuper quam leuaui ma/
num meam:vt habitare vos facerem in
ea pꝛeter caleph ⁊ ioſue. Et Numeri.id.
capitulo ſcribitur: ꝙ quando multitudo

murmurabat contra moyſem ⁊ aaron vel
letqʒ eos oppꝛimere lapidibus fugerunt

ad tabernaculũ ⁊ oꝑuit eos nubes ⁊ appa

*

ruit gloꝛia domini. ¶ Dicũt aliqui ꝙ non
fuit ila que pꝛebebat ducatum populo:
ſed quedam parua nubes in qua dũs ſoli
tus erat loqui cum moyſe. Alu dicunt ꝙ
fuit illa que pꝛebebat ducatũ ſed ſtabat in
alto ſuper tabernaculũ.⁊ tũc deſcẽdit ope

riẽs ⁊ ambiẽs circũquaq; vt nullus poſſ,-

adire.Et egreſſus ignis deuoꝛauit pplm.
Fuerũt autẽ percuſſi tredecimilia ⁊ octo/
ginta.Et Numeri.2l.habet᷑ ꝙ quando ve
nerunt in ſalmana quia male loquebãtur
de deo:miſit dñs in pplin ſerpẽtes ignitos
qui ſic dicebantur ſjm Nicolaum de lira ⁊
Magiſtrũ ĩ hiſtoꝛia ſcholaſtica quia mini
mi 1 veloces erant admodũ ſcintillarum.
¶ NHel quia volantes per aera emittebant
citill as ardẽtes.ſ Vel ex eo ꝙ ꝑ moꝛſus
coꝝ caleſiebat caro ac ſi igniretur. Zũc ve
nerunt iudei ad moyſẽ dicẽtes peccauimꝰ
quia locuti ſumus contra deũ:⁊ tu oꝛa vt
tollat nobis ſerpentes. Oꝛauitqʒ morſes
ad deuʒ. Cui deus ait. Fac ſerpẽtem eneũ
⁊ pone in pticam eminẽtẽ in medio popu/
li:⁊ quicũq;ʒ percuſſus fuerit a ſerpẽte re/
ſpiciat eum ⁊ viuet.Et factũ eſt ita. Dicit
MRabi ſalon ꝙ in ſerpẽte nõ erat virtus ſa
nandi. Sed aſpiciẽtes ſerpentẽ cognoſce/
bãt afflictionè illam a deo ſibi iuſte illataʒ
petẽdo miſericoꝛdiam ⁊ ipſe deus ſaluauit
eos. Rõ autẽ myſtica eſt.qꝛ ſerpẽs ille fi ⸗
gurabat xpCj paſſum in cruce per cuius in
tuitum ſide deuotione ſanamur a moꝛſu

ſathane.ſ Quare xpᷣus dixit Joannis.ʒ.c.

Sicut exaltauit morſes ſerpẽtem in here-
mo in ligno:ita exaltari opoꝛtet filium ho

minis. Refert Magiſter in hiſtoꝛia ſcho

laſtica. Qdð illũ ſerpẽtem eneũ habuerunt

ſecum filij iſrael 1 magniſice repoſitus eſt
in hieruſalẽ. Tandẽ ob cultum ſuperſtitio

nis quem ſibi exhibebat populus commi
nuit eũ in puluerẽ rex Eʒechias: ⁊ poſuit
in toꝛꝛentem cedron.vt hab etur.4. Re/⸗
Sum. i g.
¶ Be triplici clamoꝛe ſcilicet oꝛantium et
hoꝛꝛibiliter peccantium atqʒ; iraſcentium
qui turbant domum vxoꝛem et familiam.

Ecuda pars palheipalie eſt de ſcðᷣo

effectu ire qͥ et clamoʒ. Hic ſʒ Oꝛe

goꝛium ⁊ Tho.vbi ſupꝛa cõſiſtit in hoc ꝙ;

pfert quis ex ira voces clamoꝛoſas ꝗbus
miſceri ſolent cõtumelie ↄtẽtiones.Sed
ſciẽdum ꝙ triplex eſt camoꝛ.

pᷣꝰ dẽ intenſe affectionis.
¶2² hoꝛꝛcde offenſonis.
¶ 3 ↄfuſe perturbationis.
Pꝛimus clamoꝛ eſt cum qui

r. .

illud pſalł.Clamaui in toto coꝛde meo ex⸗

audi me dñe.vnde ⁊ moyſes cum ſuꝑ ma

re rubꝛum cum filijs iſrael maneret ⁊ pha
rao eos perſequeret᷑:oꝛanti morſi ſilenter
dixit dñs. Quid clamas ad me. vt ponit᷑
Exodi.iꝗ.c.Clamoꝛ eius erat itenſuzʒ deſi
deriũ quo oꝛabat.Iſte clamoꝛ intrat in au
res dei:itaqʒ meretur exauditionem: ſicut
dominus pꝛomittit dicens in pſal.9o.Cla
mabit ad me ⁊ ego exaudiam eum. ſEt
Hiere.33. Clama ad me ⁊ ego exaudiaʒ te
dicit dominus.ſ AUnde de poplo iſrael cũ
pꝛopter peccata ſua diuerſis tribulationi/
bus ⁊ captiuitatibus vꝛgeretur dicitur in
pſal. Clamauerunt ad dominum cum tri⸗
bularentur:⁊ de neceſſitatibus coꝛuʒz libe
rauit eos. Sicut chananea clamãs poſt
ieſum fuit exaudita ⁊ ſanata filia eiꝰ. Ma
thei.i.caplo.¶ Sic cecus magis ac ma⸗
is clamans: Jeſu fili dauid miſerere mei
it iluminatus.Luce.ið.capitulo. Pꝛe
dicatoꝛ etiam iſto modo debet clamare in
populo:ſcilicet ex intimo affectu? ſic audi
tur virtuoſẽe ⁊ fructuoſe.Sed chꝛiſtus cla⸗
mabat in templo non ſolum voce:ſed in⸗
tenſo deſiderio.Siquis ſitit veniat ad me

2 bibat. Joannis.⁊.capitulo. Et Joannis
baptiſte dicitur. THox clamantis in deſer /
to.Mathei.ʒ.c. C Secundus clamoꝛ eſt

hoꝛꝛende offenſionis:de quo vide ſermo/
nẽ de punitione ſodomoꝛuʒ ꝙ in tractatu
de timoꝛe iudicioꝛum dei vbi pꝛecipue de

ſignantur quatuoꝛ peccata: que pꝛe cete
ris clamant. CTertius clamoꝛ eſt confu?
ſe perturbatiõis. Et de hoc Apoſtolus ad
epheſios. 4. co. ait. Omnis clamoꝛ ira: et

indignatio tollatur a vobis.Solẽt ita cla /

mare viri iracundi ↄtra vxoꝛes:dñi cõtra
famulos:dñe contra ancillas: miſcentes

clamoꝛibꝰipꝛoperig ⁊ ↄtumelias ex gbus

um quis magno
affectu deſiderat vel petit aliqd a deo m

O

inteio⸗
ptenub⸗
ſcutleot
lnos 1op
Adlucili
mneant,
(Benn
dello:

/

4
at
ltapue
liunEt
tnonein
ficeturn
Pratas
Poblca
üpolüra
ſoinhn
N
N
Pellen
hola
tiure
düm
moch
Uale
inco
glias
conſe
ſet
len
cpino⸗
wohn
Cenon
liaeg
ſicie
Mnens
ſexpo
Nllbte
nigen
dbx
Wann
Wn
chone

tinboe
ols gbo⸗
ones. del

*

is nagno.
N

de meder/
umſu na
nerett h
ofſifllnne
e.tponi
tenſuz da
ntratinar
nem:ſat
l.9o.,Cl
um. Et
ucazte
ad
Nlanoni
1dicme n
momtn/
collz lbe
mis oſt
1a?. Ms
s4c na/
ſerereme
mlo. Pu
camaren

ſcand

hrinsci
cciſed i
niatadm
1enns

ocl/

mo:
eſenno /
ractatu
epue de
pꝛe ceit

confu/
Kolus40

oria
lariach
dſi co
miſcente⸗
gerge⸗

inferiop aius frangitur indignat᷑. Pꝛo

pterea Eccliaſtici. A. c.ſapiẽs ait.Noli eſſe
ſicut leo in domo tua euertẽs domeſticos

tuos ⁊ oppꝛimens ſubiectos tibi.Et Señ.

ad lucillũ ait.Colant te potius ſerui tui qᷓ;
timeant. 8
C Be rnixa ?⁊ defenſiõe ſi ac pugnatib in

duello: 7 de ciuili bello.¶ Cap. 3 .

Ertia pars pꝛincipalis eſt de tertio
ffectu ire: qui eſt rixa. SDe hac inqt
Tho. 22. q. 4l. articulo.2. ꝙ rixa im
tat quandã contradictionẽ vſqʒ ad fa

cta puenientẽ dum vnus alteꝝ ledere mo

litur. Et ſicut contentio impoꝛtat contradi
ction in verbis:ita rixa in factis. Quare

videtur rixa quoddã pꝛiuatũ bellũ qð iter
pꝛiuatas perſonas agitur non er aliqua

publica auctoꝛitate:ſed magis ex ioꝛdina
ta volũtate.¶ Sed aduertẽdũ:ꝙ rixa põt

fieri tr. ipliciter . =IððMB
pÿ röne defenſionis.
Cꝛorõne tentationis.
Tʒorõne malignationis.

CTPꝛimo fit nxa ratione defenſionis cuz

ſ.quis ſe defendit ſolo animo iniuriam re
pellendi cũ debita moderatione.ſ Naʒ re
gula eſt iuris nalis ⁊ poſitiui.ff. de iuſticia
⁊ iure.l.At vim vi. Nim vi repellere licet
cũ moderamine inculpate tutele. Et dicit᷑
moderamèẽ inculpate tutele illud qð equi
ualet illate violentie in qualitate armoꝛũ
in concurſu tpis ⁊ in ipſo actu violẽtie:ne
alias excedendo videatur vindicta: ? per
conſequens peccatũ. Hec aũt defenſio lici

ta eſt vniuerialiter oibus non ſolũ laicis:

ſed etiam clericis ⁊ religioſis.t repꝛobat᷑
opinio dicentiũ ꝙ in nulla neceſſitate poſi

tus q́; tumcũqʒ ineuitabili etiã ſi alit᷑ eua

dere non poſſit niſi occidendo debet quis

aliũ occidere: imo potius debet ꝑmittere
ſe occidi aliter peccat moꝛtaliter. Cuiꝰotra
niü manifeſte dicitur in demẽtina Si furio

ſus de homicidio. ANerũ eſt tũ ſᷣm ⁊C ho.q;
nullus tenetur ad hoc.Sed maioꝛis perfe

ctionis eſſet ſi potius pmitteret ſe interfici

qͥʒ ſe defendendo occidere cũ nõ poſſit ali
ter euadere.Et hoc intellige ſi eſt in bona

diſpoſitione aĩe ſue. Nam als fatue faceret
cxponendo ſe moꝛti coꝛpoꝛis ⁊ aie cum ſi

79

bi per moꝛteʒ pꝛecludatur via penitentię.
¶ Itẽ licita eſt pꝛedicta defenſio in omni lo
co etiam in ecclia:æ hoc ꝓpter periculũ.ſ.
qñ ſequeretur moꝛs hoc non faciẽdo. NHec
obſtat ꝙ ecclia pollui põt per ſanguis ef⸗
fuſionẽ:qꝛ magis ponderanda eſt homis
conſeruatio cuʒ ſit irreſtaurabilis q; eccle
ſia que reconciliari põt.Et foꝛte dici poteſt
ꝙ; ad hoc ꝙ ecclia polluatur requirit᷑ effu
ſio ſanguinis iniurioſi:vt notat᷑ in o Ano
de conſecratione ecclie liꝰ.6õ.ꝗ Inſuper lici
ta eſt pꝛefata defẽſio in quocũqʒ officio oc

cunpato. Ita ꝙ etiaʒ celebꝛans ſi iuadatur

⁊ aliter non põt euadere licitũ eſt vt ſe deſẽ
dat ⁊ occidat.HNa ppter impedimentũ coꝛ
poꝛale ſuperueniens ichoatum officiũ di⸗
mittitur iexpletũ.7.q.pꝰ.c.Illud.a.c. Ni
hil. Sed hic euenit impedimentũ celebꝛã⸗
ti imo piculũ moꝛtis:ergo licitũ eſt pꝛeter
mittere officiũ? ſe de periculo ſibi occurrẽ
ti ſi poteſt expedire.Et ſi ſe defendendo oc
ciderit põt etiã reaſſũpto officio celebꝛare
dumodo affuerint illa que ponunt᷑ in dicta
clementina Si furioſus. Naʒ nullũ pecca
tum in hoc fecit nec irregularitatẽ icurrit.
Idem de baptiʒz antibus oꝛdinantibꝰ cõ
firmantibus penitentias iniungentibus
⁊ ſingula ſcramẽta conferentibus ſi inua
derentur:qꝛ.ſ.licitũ eſt collationẽ illoꝛũ ſa
cramentoꝝ omittere inchoatã ꝓpter ſui tu
telã.Dubiũ tamẽ eſt circa ſacramentũ ba
ptiſmi in vno caſu: qñ videlicet ſacerdos
inuaſus ad moꝛtẽ haberet pᷣmanibus par
uulũ baptizandũ qui eſſet in articulo moꝛ
tis ita ꝙ ſi ſcerdos diuertat a baptiſmo il
lius vt ſe defendat iminet puero periculũ
moꝛtis eternalis pᷣſupponendo ꝙ non ſit

alius qui baptiʒet eũ.In hoc caſu pꝛeeli⸗

gẽda eſt moꝛs coꝛpoꝛalis ſacerdotis moꝛ/
ti ſpirituali pueri.Et ratio eit qꝛ tũc vnum
tm malũ ſequitur ⁊ thale.ſ.moꝛs ſacerdo
tis: ſed ſi pꝛeeligat᷑ vita ſacerdotis ſeque⸗
rẽtur duo mala ſpiritualia:ideſt moꝛs eter
na pueri. de con.di..c.Firmiſſime.Et ne
glectus cure animarum quod eſt moꝛtale
ſacerdoti. vt extra de etate ⁊ qualitate.c.

Cum ſit. Pꝛeeligendum eſtauteʒ minus

malum maioꝛi. di. iʒ. c. Herui.vbi autem
ſoꝛet dubium pꝛobabile de moꝛte: vel de

vita pueri vſqʒ ad expeditionem periculi

æconſtaret de moꝛte pꝛeſbyteri niſi diuer/
teret adhuc crederem pꝛeeligendam moꝛ

tem ſacerdotis.Et hec maxime competũt
pꝛopꝛio ſacerdoti ⁊ parrochiano.ſ Mec ſu
pꝛadicta Joãnis de lignaco. Adbuc ſci

endum ꝙ licituz eſt vnicuiq; defendere ſe
modo pꝛedicto contra quoſcũqʒ iniuſte in

uadentes:vnde ⁊ contra ſuperioꝛem ſuuzʒ

quando ↄſtat ꝙ iniuſte inuadit.C. de iure

fiſci.l. Pꝛohibitum. ¶ Item contra iudicẽ
poteſtatẽ iniuſte innadentẽ vt occidat li⸗
citum eſt ſe defendere.ſſ Item cõtra abba⸗/

tem ⁊ alios pꝛelatos licitum eſt monacho
ſe defendere:vtpote ſi abbas monachum
inuaderet vt ſubito occideret.¶ Item lici/⸗

ta eſt pꝛefata defenſio non ſolum pꝛo ſe: ſzʒ

etiam pꝛo filio:quia vna perſona cenſetur

pater ⁊ filius cum ſit pars ſubſtãtie eius.

¶ Item pꝛo vxoꝛe. Nam iniuria vxoꝛis eſt

irrogata marito ⁊ iniuriarũ actio ſibi com
petit:immo ⁊ pꝛo ſponſa. C Secundo po/⸗
teſt fieri rira ratione tentationis cum ſcili
cet pugnant aliqui in duello.Et dicitur du

ellum quia fit inter duos. Duellare auteʒ

eſt deuzʒ tentare vt dicitur.2.q. .c. Mono
machiam.Fit autem hoc duellum aut pꝛo
pter odij exaggerationeʒ. Aut pꝛopter glo
rie tempoꝛalis conſecutionem vt ſcilz oſtẽ
ſis viribus coꝛpoꝛis in publico ex tali bel
lo laudẽ conſequatur de foꝛtitudine. Aut
pꝛopter iniuncti criminis purgationeʒ cũ
ſcilicet imponitur alicui furtum vel pꝛodi

tio ⁊ huiuſmodi:⁊ ipſe duello vult oſtende

re ſuam innocentiam. Sed tale belluz eſt

eccatum moꝛtale ⁊ valde graue: in quo

omo exponit ſe moꝛti coʒpoꝛis ⁊ anime.
Et eſt pꝛohibitũ pꝛimo in lege diuina vbi
dicitur. NHon occides:ſcilicet nec te nec ali
um: talis autem exponit ſe occiſioni ſuiip
ſius. Item eſt contra illud pꝛeceptũ. Non
tentabis dominum deum tuum. Eſt etiaʒ
pꝛohibitum duellum lege canonica extra

de pugnãtibus in duello per totum. Inſu

cte peccant moꝛtaliter offerentes ſcilicet

ber pꝛohibetur lege ciuili.C. de gladiatoꝛi
bus. Quare Raymundus in ſumma ſua
dicit: ꝙ nulla conſuetudo poteſt excuſare
duellum a peccato. Et ꝙ omnes indiſtin/

duellum 2 ſuſcipientes ⁊ iudices qui deſe

runt ⁊ pꝛeſtãt aucioꝛitatem ⁊ aſſeſſoꝛes in

hoc a dantes conſilium auxilium ſauoꝛẽ?

ſacerdotes qui dant hijs benedictiones

Idem dicunt Hoſfredus Hoſtieñ.⁊ Tho.

22. q. 95. Agd idem facit cin Conſuluiſti.2.
q.. Tertio ſit rixa ratione malignatio⸗

nis:puta cum aliqui iniuſte inuadunt ali

um vel alios vel cum ſe defendunt cum iu

ſte inuaduntur:puta cum miniſtri rectoꝛũ

volũt iuſte capere aliquos reos ⁊illi ſe de

fendunt ne capiantur. Similiter eſt rira

maligna ciuiuz qui partiales dicunt᷑:quo

rum ciuilibus bellis ciuitates floꝛentiſſi⸗
me funditus etiam ſunt euerſe. Quid eni

potentiam diuitias ? gloꝛiam romanoꝛũ
redegit ad nihilum niñ bella ciuilia: Hoe
Lucanus.hoc Saluſtius.hoc ceteri reruʒ
romanarum ſcriptoꝛes teſtantur vt plene
poſui in quadrageſimali noſtro de penitẽ

tia in ſermone de diſcoꝛdia. Sed pꝛofecto

vt ſapiens dicit. Ab vna ſeintilla au getur
ignis.pꝛincipium belloꝛum ciuiliũ exoꝛ⸗

tum fuit in vꝛbe dum gracchi contra nobi

les fauere tentabant populo.ſ AUnde inqt
Augꝰliꝰ.ʒ.de ciuita.dei.c.23. Initium ciui
lium belloꝛum fuit ſeditiones gracchoꝛuʒ
agrarijs legibus excitate volebant enim
agros popło diuidere quos nobilitas per
peram poſſidebat. Sed tam vetuſtam ini
quitatem audere conuellere periculoſiſſi/
mum immo vt res ipſa docuit pernitioſiſſt

mum fuit. Et liꝰ. 2. de ciuita.dei.c.ii.dicit

Vnus gracchoꝛum occiſus fnit a quo ſcri
bit ſeditiones graues cepiſſe ſaluſtiꝰ. Qꝛ
vo romani deſolationem vꝛbis factã affe
rebant quoniam xpᷣm ſuſceperunt eiuſqʒ;
cultum in vꝛbe. Auguſtinus pꝛetacto liꝰ
3. c. 28. erroꝛem iſtum confutat. Ait enim
ſic. Crudelia bella ciuilia oibus bellis ho

ſtilibug auctoꝛibus etiam eoꝛ um ſatenti/

bus amarioꝛa quibus illa reſpublica nec
afflicta ſed perdita omnino iudicata eſt lõ
ge ante aduentum chꝛiſti exoꝛta ſunt:ſci li

cet MWarij 1 Scille Sertoꝛu Catilline Le
pidi ? Catulli Põpei ⁊ Ceſaris. [Sed qd

de roma contendimus cum etiam diebus

noſtris tantas viderimus calamitates oc
ciſiones depꝛedationes exilia damna re?

umm.
mal⸗
Vitati
hit
mneclo
tüſſim
Parin
G
aiue
po

rne
no

ndſo
deſe
nicht
wonſe

u
ſe⸗
loee
ebꝛi
ſipi
cog⸗
hꝛeca
ſin⸗
ſaen
ſone

gidek
eſoresn
17 Knon
licnones
.. Tho.
lniſt.,
dignaro/
duntat
mmtanin
nradd
tlſee
ratmm
unt
orcnüſt
Quidani
ommnoni
lin ho
iremz
Ptplene
penitẽ
oſecto
WRR
W
mmanobi
Indeinqt
ninuman
mchon;
ant enim
binas pe⸗
uſ n
cichleſſil
oniiſ
icinl
ngul
uſr,A

Ecula ſeculoꝝ Amen.

yum: altiſſimoꝛum palatioꝛum ruinas et

mala innumera vt ſic dicam in tot italie ci
uitatibus pꝛopter ciuilia bella ⁊ rixas in/
debitas. Ad quas tamen mitigandas nõ

mediocriter pꝛofnerunt pꝛedicatoꝛes do⸗⸗
ctiſſimoꝛum viroꝛuʒ ⁊ pꝛecipue ſancti ber

nardini qui multas extin xit diſcoꝛdias et
populos conduxit ad pacẽ.deſeratur itaq;

huius ignis exurẽtiſſimus ardoꝛ ⁊ ira de
poſita inuigilet vnuſquiſq; paciſice viue /
ure qui in numero filioꝛum dei eſſe deſide⸗

rat eius gratia ſuauiſſima recreari. Quaʒ
nobis ille largiat᷑ qui eſt bñdictus per oia
Feria ſexta quarte hebdomade. Se ho
Sermo vigeſimus ſeptimus nouus.

bere. verba ſunt redempto⸗
ris noſtri oꝛiginaliter Joan
mnis. 40. Co. in euagelio ho
dierno.Quemadmodũ deſiderat ceruus
ud fontes aquarum: ita amoꝛoſus ieſus

deſiderat ſaluos facere peccatoꝛes.Sʒ ple

riq;ʒ tanto ire ſue impetu pꝛecipitantur vt

non ſolum audire recuſent blandam vocẽc

eius ad penitentiã eos dulcit᷑ inuitantis:
uinimo oculis clauſis ad omne malum
eſe faciles reddunt ⁊ expeditos.Et cuʒ ca
loꝛe iracundie contra ſuos pꝛoximos in/
ebꝛientur putant ſe obſequiũ pꝛeſtare deo
ſi vitam illis auferunt violenter. St quâ
doqʒ tales dũ pꝛedicat᷑ euangeliuz chꝛiſti
pꝛeſentes quibus bene eſt: vt oſtendatur
ſui magnitudo peccati.Hij ſunt qui occi/
dere aliquẽ ſibi exoſum diſpoſuerunt: vel
ſi occiderunt in pꝛeterito tentantur vt de:
ſperent de miſericoꝛdia dei.Ab hijs exigit
chꝛiſtus aquã vel emendationis vel peni
tentie. Pꝛopterea vt eis detur occaſio re/
uertendi ad bonam ⁊ quietam vitã in pꝛe
ſenti ſermone de homicidio dicere ſtatui.
Et dimiſſis illis que poſita ſunt in qua/⸗
drageſimali de penitentia. Adhuc de ipſo

tria hodie myſteria pꝛoponemꝰ declaràda

By di enndelitatis.
Cꝛ'damnabilitatis.

A mibi bi/

80

Cz'n irregularitatis.

¶Q53 crudeles ſunt qui ſe interſciüt aut

inocentes aut parentes..Lap.pᷣm,

imum myſteriu de homicidio de

p clarãdum dicitur crudelitatis. Ad
magnam nàqʒ crudelitatẽ ſpectat

—

cum quis abſq; cauſã rationabili ⁊ iuſta
interficit aliqueʒ. Sed maxima eſt crude/

litas cum quis interficit ſeipſum vt ponit
Tho.ꝛ2ꝛ.q.bA.Et cõſirmatur.23.q. .c.Si⸗
non licet S. Hon occides. C Põot aũt iſta
ſtat in tibus.
ꝛo in occiſione inocentis.
Cʒe in occiſione parẽtum. .
¶ Eirca occiſionẽ vo ſui occurrũt quinqʒ
difficultates. ¶ Pꝛia E: an liceat alicui occi

crudelitas adhuc diſtingui ? latius ꝙ ↄſi

dere ſeipſũ cauſa melioꝛis vite ſeu ſelicita

tis citiꝰ cõ ſequẽ de Bicut fec it Theo b 20 t9

phᷣus:de quo mentionẽ facit Augꝰliꝰ pᷣ de

ciui.dei. ¶ Ad hoc reſpõdet Tho.ꝛ2.q:8.
ꝙ hoc nõ licet: quia trãſitus hominis de
hac vita ad alia felicioꝛem nõ libero arbi
trio hominis ſed poteſtate diuine gratie.
¶ Secũda difſicultas eſte An liceat occide

re ſeipſũ cauſa euadendi milerias pꝛeſen/

tis vite paupertatis confuſionis iſirmita/
tis ⁊ huiuſmodi. ¶ Sicut fecit achitophel
laqueo ſe ſuſpẽdens.vt habetur ſcdi regũ
17. c. ¶ Similiter ſaul vt notatur pᷣmi regũ
vltimo.c.victus in bello a philiſteis irruit
ſuper gladium ſuum ⁊ nõ plene moꝛtuus

rogauit amalechitã ſeruum ſuum vt inter

ficeret eum ne illuderetur a philiſteis.qd
⁊ fecit.ſ Et pꝛimi machabeoꝝ.lA.c. Nar/⸗
rat᷑ ꝙ oʒias ne caperetur ⁊ illuderet᷑ a gẽ/
tilibus ſe occidit.qᷓ M. arcus bꝛutꝰ 2 Gayꝰ
caſſius vt refert Hoꝛoſiꝰ liꝰ.ũ.in campis
philippicis victi ad deſperationem pulſi:

bꝛutus latus ſed caſſius caput inuitatis
percuſſoꝛibus pꝛebuerunt.ſ Marcus an

tonius victus ab octauiano in bello ter⸗/

reſtri ⁊ nauali 'm Hoꝛoſium obſeſſa ab
octauiano alexandria in qua ipſe moꝛa/

batur gladio ſe peremit ne veniret ad ma
nus octauiani.¶Ad hoc dicit Tho.ꝙ nõ
licet alicui ſeipſũ occidẽ vt euadat mibias
alias:qꝛ ẽ aſſumere maiꝰ malũ ad vitãdũ

eo vera ſoꝛtitudo:ſfed mollicies nõ valẽs

gbigdet

minus malũ quod eſtↄtra rationẽ. Nam tuncu
vltimũ malon vite huius oium terribili mala penalia ſuſtinere. ¶ Secũdo cõſiſtitt aſtn
uʒ eſt moꝛs:vt dicit phᷣs ʒ ethicoꝑ.¶ Ter crudeutas homicidu in occiſione innocon mmane
tia difficultas. An cauſa puniẽdi peccatũ tis. Sicitur eni Exodi.ꝛ3.c. Innocentem ⁊ aameiia
commſiũ liceat alicui occidere ſeſm. Si? iuſtũ non occides.vt enim dicit Zho. Cuzʒz nigf⸗
cut fecit iundas qui penitẽtia ductus ꝓpter occiſio peccatoꝛis intantũ ſit licita inquan glotn
pꝛoditionẽ᷑ xpᷣi abiens laqueo ſe ſuſpendit tum oꝛdinatur ad bonũ commune:qꝛ per 1 chmm
vt habetur Mathei. 26. c. C Bicẽdum ꝙ ipm coꝛꝛumpitur. Juſtoꝝ aut ſit conſerua “
neqʒ hoc licet qꝛ non põt malefactoꝛ occi nua boni conimunis ⁊ ꝓmotiua qꝛ ipᷣi ſfůt tanis
di niſi per iudiciũ publice ptãtis.¶ Quar pꝛincipalioꝛ pars multitudinis qua ceteri A
ta difficultas. An liceat mulieri ſe occide/ fſuſtentantur. Ideo non licet occidere eos Ei
re cauſa vitande coꝛꝛuptionis. Sicut fecit niſi de ſpeciali mandato dei. NHam cum de Vmuca⸗
quedam coniugata honeſtiſſima pꝛo qua us habeat dñium moꝛtis ⁊ vite. Eius eni 1Nel
cuz miſiſſet diocletianus imperatoꝛ vt ea oꝛdinatione omnes moꝛiuntur iuſti ⁊ pec ale⸗
abuteretur ꝓpter pulchꝛitudinẽ dixit ma/ catoꝛes. Ideo qui mandato dei occideret cühab
rito. Qui cum reſpondiſſet obuiari nõ poſ innocentẽ non peccaret. Sicut Abꝛahbam W
ſeæ illa non acceſſit ſed ſe interfecit.vt habe volebat facere: yt ſcribitur Geñ. ꝛ. c. de q laat
tur in hiſtoꝛia ecclaſtica. CAd boc reſpõ ita ait Augꝰliꝰ p de ciui.dei.c.ꝛo. Abꝛabãa ſguint
detur ꝙ hoc non eit licitũ:qꝛ non eſt com/ non ſolum non eſt culpatus crudelitatis ktattn
mittendũ crimen maximũ quod eſt occide crimine: verũetiã laudatus eſt noie pieta/ natut
re ſe vt euitetur minus crimen alienũ. Nõ tis ꝙ voluit filiũ nequaq; ſcelerate ſʒ obe gacet
enim eſt crimẽ mulieris per violentiaʒ vio dienter occidere. Ad idé. ꝛ. q. .c. Lex eter Nr
late ſi conſenſus non adſt.Sed eſt minus na. Qõ aũt innocens ⁊ iuſtus per moꝛteʒ uaan
petm̃ ſoꝛnicatiõis qᷓ; occiſio ſin. ¶ Quin pertingat ad regnũ celeſte huius vite mi/ kaſe
ta difficultas. An cauſa fugiende libidis ſerias euadens per accidens eſt opi occi ⸗/ umfe
dü. ſ. mulier timet ne cõſentiat in aliquod ſoꝛis.Ex bonitate eni dei hoc ei euenit: et inen
peccatũ:puta ne violentata in actu conſẽè/ ſui bona diſpoſitione non ex actu homici⸗ nlateſ⸗
tiat delectationi poſſit licite occidere ſeip / de per ſe. C Zertio conſiſtit crudelitas ho leenti
ſm. ¶ Et ad hoc dicimus ꝙ non licet: qꝛ micidij in occiſione parentũ.Et ſm Hoſti. lenhi
non ſunt facienda mala vt inde veniãt bo parricida in iudicio conuictus vel confeſ⸗ Niqui
na:vel vt euitentur mala pꝛeſertiz minoꝛa ſus punitur nõ pena decapitationis ſicut ini⸗
