dius in libꝛo de remedio amoꝛis. At coꝛ⸗/
pus redimas ferrũ patieris ⁊ ignes. Atqʒ

animo valeas quicq;ᷓ tolerare negabis.
Et ne ſinguloꝛum repetamus dicta cõclu

dimus:qꝙ omnes ſdcti oẽs eruditi viri oẽs

deniqʒ ph̊i ⁊ ſtoici ⁊ peripatetici ac alij qui

cunq; animam eſſe ⁊ docent et conſitẽtur.
BDe operationibus quibus cognoſcitur
anima.

¶ Secundum lIumen quo oſtendimus ꝙ

ſit anima dicitur operationis.¶ At eni ſeri
bit Alexander de ales in ſecũdo volumine
ſumme.ANidemus quedã coꝛpoꝛa que nõ
nutriuntur neqʒ augentur nec generãtur:

nec mouentur motu volũtario vt lapides
QDQuedam que nutriuntur augentur ge/
nerantur vt plãte. Quedam que vltra hec
mouentur ⁊ ſentiunt vt ammalia. Quedã

autem que agunt ratione. Si ergo pꝛinci

pium harum operationum eſſet coꝛpoꝛei /

tas inueniretur tunc in omnibus coꝛpoꝛi

bus. xergo illud a quo iſte operationes pꝛo
ueniunt erit anima. Et ſic in plaãtis eſt ani

ma vegetatiua:in animalibus bꝛutis ani
ma ſenſitiua:in hominibus vᷣo anima in/
tellectiua.q Quis nam nõ miretur quãta
ſit humani ingenij perſpicacitas:qᷓ;ᷓ ſtupẽ

2—

da intellectus ſublimitas:q́;ue admirabi

lis vigoꝛ ratiõis. Et vnde pꝛouenit niſi ex

175

animi ſãpientia:vt volantes aues per ae/
ramhabitantes in aquarum pꝛomindis pi/
ſces:et diſcurrentes per nemoꝛa ferociſſi⸗
mas beſtias:homo ad ſuum vſum perdu
cat. Non pꝛodeſt aquilis altus volatus.
Non leonibꝰ ſoꝛtitudo. Hon elephantibꝰ
magnitudo. Mon venenoſitas dꝛaconibꝰ
⁊ ſerpentibus. MNon ceruis agilitas. Non
deniqʒ marinis beluis latitudo vaſtitaſqʒ
aquarum cum ab hominibus artificijs pe

ne innumeris capiuntur. Quid de artiũ

inuentione exercitationeqʒ dicemus: In⸗
ſpiciamus agriculturam laniſicium archi

tecturam ſabꝛeſfacturam reliquas in qua

rum effectibus depꝛehenditur aliquid in
homine eſſe vltra coꝛpus.Que antig vul
gares cum pꝛins talia non fuiſſent exper.

ti ilios qui ea pᷣmo in aliqua pꝛouincia fa⸗

cere docuerũt:crediderũt eſſe deos. ¶ Iſis
inachi filia regis argiuoꝛũ ⁊ ſoꝛoꝛ phoꝛo/
nei nauigans in egyptuʒ quia litteras q̊s

dam egyptijs dedit ⁊ de agricultura mul/

ta eos docuit poſt moꝛtem in numero dea
rũ recepta eſt. Saturnꝰ vt recitat Pau/⸗
lus in hiſtoꝛia romanoꝛum iouem filium
e grecia fugiens in ciuitate que ex eius no

nune ſaturina dicta eſt:haud pꝛocul ab vꝛ

be rudes populos domos edificare terras

incolere plantare vineas docuit atqʒ hu/

manis moꝛibus vinere cum antea ſemiſe

ri glandium tim modo alimentis vitam ſu
ſtentarent. Et aut in ſpeluncis aut in fron

dibus virgultiſq; contextis caſulis habi⸗
tarent ab indocili ⁊ ruſtica multitudine de
us eſt appellatus. Romulus quia vꝛbẽ
fundauit vallauitqʒ muro cuzʒ apud palu
dem capꝛe nuſq;ᷓ comperuiſſet anno regni
trigeſimo nono ad deos tranſiſſe creditus
eſt ⁊ quirini nomine conſecratus.ſ Se li⸗
beralibus autem diſciplinis grammatica
logica:.rhetoꝛica:arithmetrica:geometria:
muſica:aſtrologia:illarũqʒ repertoꝛibus
ꝛolixioꝛ eſſet ſermo habendus. Sed vt
complectamur omnia ſuccincie:tantus in

illis eſt decoꝛ humane vite:tanta intelle/

ctus perfectio: tanta loquendi et viuendi
moderatio:tanta deniqʒ cognitio rerum:
vt qui illis inueniuntur imbuti ſũma ve⸗
neratione celebꝛentur a cunctis. O dete⸗

ſtabilem erroꝛem. O damnabilem cecita⸗
tem. O deniq; fatuitatem peſtiſrram eo/
rum qui tanta vt ſic dicam animarum ſa/

cta mirabilia contuentur 1 animas non eſ

ſe tenent. ¶ Pꝛo quibus Auguſtinus liꝰ
io.conſeſſionum ait.Eunt homines mira/
ri alta montium ingentes fluctus maris:
altiſſimos lapſus fluminum:oceani ambi
tum ⁊ giros ſyderum ?⁊ relinquunt ſeipᷣos:
nec mirantur. ¶ Et in pꝛincipio libꝛi de ſpi⸗
ritu ⁊ anima inquit. Quoniam dictum eſt
mihi vt meipſum cognoſcam ſuſtinere nõ
poſſum vt me habeam incognitum. Ma⸗
Ina nanqʒ negligentia eſt neſcire quid il/
lud ſit quo celeſtia tam pꝛofunde cogita/
mus naturalia tam fubtili indagatione in
ueſtigamus et de ipſo quoqʒ creatoꝛe no/
ſtro ta 3ʒ pꝛofunda deſideramus ſcire. Nec
eſt res peregrina nec longe querenda ani/
mus quo iſta ſapimus ſed eſt ſemper no⸗
biſcum. Adeſt tractat loquitur ⁊ intus ve
ſcitur. Datum eſt illi tam ingentem reruzʒ
ſcire ſecreta ⁊ ſeipſum cognoſcere non dor
en

teſt. Hec ille. ¶ Tertium lumen quo oſten

dimus ꝙ ſit anima dicitur ſiguratiõis.Ip
ſ quippe coꝛpoꝛis humani ſigura ad ce:
los erecta deſeruit aliquid eſſe in homine
quod ad celos tẽdere debeat.ſ Hinc Oui
dius in pꝛimo methamoꝛphoſeos dicit.
Pꝛonaqʒ cum ſpectẽt animalia cetera ter
ram. Hs homini ſublime dedit celũqʒ vi⸗
dere. Juſſit ⁊ erectos ad ſyde ra tollere vul
tus.ſEt Bernardus ſuper cantica ait.
Coꝛpoꝛis ſtaturam ideo deus dedit homi
ni rectam vt coꝛpoꝛea rectitudo exterioꝛis
vilioꝛiſq; figmenti hominem interioꝛeʒ re
ctitudinis ſue ſfoꝛmande moueret ⁊ decoꝛ
limi deſpꝛmitatẽ argueret ai.Hec Bernar
dus.ſ Ex quibus cõcludimus ꝙ in nume
ro creaturarum reperitur anima rationa.
lis ad imaginem ⁊ ſimilitudinem dei crea
ta:cuius pꝛeſtantiam ex hijs que amodo
diſſeremus vnuſgſqʒ percipere põt.
3 aia non eſt coꝛpus.

CSecundum dubium abſoluendum eſt

vtrum anima ſit coꝛpus.Ad quod reſpon
demus ſequentes in hac parte doctrinam
ſidei a ſacre theologie ꝙ anima eſt ſpiritua
lis ſubſtantia. Ariſtoniles vo in ſecundo

phiſieoꝝ dicit.ꝙ vltima ſoꝛmarum natura
lium ad quã terminatur conſideratio phi/
loſophie naturalis:ſcilicet anima humana

eſt quidem ſeparata ſed tamen in materia

Quod ex hoc pꝛobat:quia homo ex mate

ria generat hominem? ſol. Separata qui⸗
dem eſt m virtutem intellectiuam: quia

virtus intellectiua non eſt virtus alicuius
oꝛgani coꝛpoꝛalis: ſicut virtus viſiua eſt

actus oculi. Intelligere eniʒ eſt actus qui
non poteſt exerceri per oꝛganum coꝛpoꝛa/

le ſicut exercetur vino.Sed in materia eſt
inquantum ipſa anima cuius eſt hecvtus
eſt coꝛpoꝛis foꝛma ⁊ terminus generatio/
nis humane.Sic ergo philoſophus dicit iĩ
3 e anima, ꝙ intellectus eſt ſeparatus:

quia non eſt virtus alicuius oꝛgani coꝛpo

ralis.i Ex quo apparet ineptia illoꝛuz qui
vt dicit Tho. pᷣparte.q.7S. imaginationẽ

tranſcendere non valentes ſola coꝛpoꝛa di

cebant eſſe ⁊ quod non eſt coꝛpus nihil eſ
ſe. ¶ Contra iſtos eſt auctoꝛitas ſcripture

Eccleſiaſtes vltimo.c.vbi ſic habetur.Re

uertatur puluis in terram ſnuam ⁊ ſpiritus
redeat ad deuʒ qui dedit illum. ¶ Auguſti
nus inſuper libꝛo.io.de ciuitate dei.com/
mendat Harronem qui hominem nec ani
mam ſolam nec ſolum coꝛpus: ſed animã
ſimul ⁊ coꝛpus eſſe arbitrabat᷑.Et ſi obi

ceretur ꝙ mouentis ad motum opoꝛtet eſ

ſe aliquem contactum: contactus autem
non eſt niſi coꝛpoꝛum ergo cuʒ anima mo

ueat coꝛpus videtur ꝙ ſit coꝛpus. ¶ Re⸗
ſpondet Tho.vbi ſupꝛa: ꝙ duplex eſt con/

tactus ſcilicet quantitatis ⁊ virtutis.ſpᷣ
modo coꝛpus non tangitur niſi a coꝛpoꝛe.

ſecundo modo coꝛpus habet tangi a re

incoꝛpoꝛea que mouet coꝛpus.¶ Sed ad/
huc pleriqʒ inſtant ꝙ animam nullus vi/
det quomodo ergo eſt.duʒzʒ a coꝛpoꝛe ſepa

ratur a nemine conſpicitur:quid ergo eſt ſi

non videtur non ſentitur nõ auditur neqʒ

quo ſẽe conferat ſcimus.ſ Ad hoc reſpon⸗

det Gꝛegoꝛius in quarto dialogoꝛum liꝰ.

MQõð anima eſtilla ſpiritualis ſuba: cuius
virtute q́; diu eſt in coꝛpoꝛe coꝛpus viuit:

coꝛpus ſentit:oculi vident:aures audiũt:
⁊ tamen ipſa coꝛpoꝛeis oculis nõ videtur.
Idem dicimus de angelis de demonibus

tdeine
gnenef
Ammibr
leoſybe⸗
ſhi
tonum
gonpla⸗
hlleſe
guitdeus
guiscun
Ginnor
lerceten
ſatetan
ſantem
fentuorp
Pbetan
deſtate
pus⸗ he
lenſtup
wusin
mam
obd
Wod
dip⸗
tonſp
ſubli⸗

Mnime

rgue
bitur.
chnia
moreil
jehom
neengo
nnine,
lenSe
Minäre
Uerant
Nocho
ſetönal
ienpe
hhen
ni
W
lhrin
lor
ſig
Mina

nann
lophi/
umang
nateng
X nate
ngi/
negu
n
o gti
ore,
ain d
ccins
nd/
8dictt
fams
coꝛpo
gi
none
i
A
wure
reße
irims
goti
com /
ccani
mimi
ſiobi
let
en
ne
(ten
Kon
i,ſ
orpo⸗
gik
ui
ns pi

ſa⸗

eſſi
neq;
on
mI,
cuius
pivii
ndiün
deu
nibos

de ipſo altiſſimo deo.Qðò illoꝑꝝ effectꝰ ne
gare non poſſumus quos oculis iſpicimꝰ
æ manibus ↄtrectamus.Et cum ſint ſpũa
les ſubᷣe coꝛpoꝛeis ſenſibus non ſubiciun
tur.¶ MHinc Lactantius liꝰ.⁊.diuinarũ iſti
tutionum de deo loquens aliqua deducit
exempla quibus conuinci poſſint hij qui
nihil eſſe volunt niſi qd videtur. Quia in
quit deus ab homine videri non poteſt ne
quis eum putaret ex eoipſo deum nõ eſſe
quia moꝛtalibus oculis non videtur.n⸗
ter cetera ſuoꝛum inſtitutoꝛum mirabilia
fecit etiam multa quoꝛum vis apparet:ip
ſa autem non videntur ſicut eſt vox: odoꝛ:
ventus:vt harum rerum argumẽto ⁊ exẽ/⸗
plo etiam deum lʒ ſub oculis non veniret
de ſua tamen vi ⁊ effectu ⁊ opibus cerne⸗
mus.Hec ille. Pari modo ⁊ anime virtu/
tem ſtupendiſſimaſq; operationes vt dixi
mus in pꝛecedenti dubio:contuentes ani/
mam eſſe depꝛehendimus ſubam ſpũaleʒ
nobiliſſimam.Et vt Auguſtinus refert in
libꝛo de imoꝛtalitate anime.Nil abſurdiꝰ
dici poteſt q; tm̃modo ea eſſe que oculis
conſpicimus ⁊ ea non eſſe que intelligẽtia
ſubſiſtere iudicamus. .
¶Q6 aia non eſt ex ſemine.

„.

((¶ Tertium dubium abſoluendum eſt vty

anime cauſentur ex ſeminc. ¶Et poſſet gs
arguere ꝙ ſic. ſpᷣ quia geneſis.4c.c.ſcri⸗
bitur. Cuncteqʒ anime que ingreſſe ſunt
cum iacob in egyptum ⁊ egreſſe ſunt de fe
moꝛe illius.Sed nihil egreditur de femo/
re hominis niſi inq; tum cauſatur ex ſemi
ne ergo anima intellectiua cauſatur ex ſe/
mine.ſ 2 homo generat ſibi ſimile ſᷣm ſpe
ciem. Sed ſpecies humana conſtituitur ꝑ
animã rõnalem ergo anima rõnalis eſt a
generante.ſſʒꝰinconueniens eſt dicere: ꝙ
deus cooperetur peccantibus.Sed ſi ani⸗

me rõnales cauſarentur a deo deus inter⸗!

dũ cooperaretur adulteris ex quoꝛuʒ illici
to cohitu ꝓles interduz generatur. C Ad
habendã huius vitatis noticiaʒ: ſanctus
Tho.pᷣ par.q.iis.ita dicit.Qð umpoſſibi/
le eſt virtutem actiuã que eſt in matia ex/⸗
tendere ſuã actionem ad ꝓducendũ imate
rialeʒ effectum. Manifeſtũ eſt aũt ꝙ pᷣnci
piũ intellectiuũ in hoie eſt pᷣncipiũ tranſcẽ

174

dens maàm: habet enim opationez in qua

non coicat coꝛpus.Et ideo impoſſibile eſt:
ꝙv virtus que eſt in Emine ſit ꝓductiua in

tellectiui pᷣncipij. Simul etià quia virtus
que eſt in ſemine agit in virtute anime ge
nerantis. ſᷣm ꝙ aia generantis eſt actus
coꝛpoꝛis vtens ipſo coꝛpoꝛe in ſua opatio

ne. In opatione aũt intellectus nõ coicat
coꝛpus.vnde virtus intellectiui pncipij ꝓ
ut intellectiuũ eſt non poteſt ad ſemè pue/

nire.ſ Et ideo ph̊s dicit in liꝰde generatio
ne aialium. Relinquitur itellectus ſolus

de foꝛis aduenire.Similr etiam ala intelle

ctiua cum habeat operationẽ ſine coꝛpoꝛe
eſt ſubſiſtens ⁊ ita ſibi debet eſſe ⁊ ſieri. Et
cũ ſit imaterialis ſuba non põt cauſari per

generationẽ. Sed ſolum per creationem a

deo. Ponere ergo aiam intellectiuazʒ a ge
nerãte cauſari nihil aliud eſt qᷓ; ponere eã

non ſubſiſtentẽ ⁊ per ↄſequẽs coꝛꝛũpi eaʒ

cũ coꝛpoꝛe.¶ Et ideo hereticũ eſt dicere ꝙ

anima intellectiua traducatur cũ ſemine.

TAd pᷣ vo quod adducebatur in oppoſi
tũ dicendũ ꝙ in auctoꝛitate illa ponit᷑ per
ſinodochen pars pꝛo toto:ideſt aia ꝓ toto
hoĩe. Ad ꝛ vo rñdemus ꝙ hõ generat
ſibi ſimile inqᷓ; tum per virtutẽ ſemis eius
diſponit᷑ illa materia ad talẽ ſoꝛmã ſiue ad
ſuſceptionem talis foꝛme.ſ Ad ʒ'naũt re/⸗
ſpondetur ꝙ in actione adulteroꝝ id qð ẽ
nature bonũ eſt ⁊ hnic coopat᷑ deus. Qdð
vo eſt ioꝛdinate voluntatis malũ eſt ⁊ hu
ic deus nõ coopatur.Hec Tho.
Oð in hoie eſt vna ſola aia.

Quartũ dubiũ declarandũ vtꝑ in hoie

ſit vna ſola aia intellectiua vel plures per

eſſetiã differẽtes.i Et ad hoc rñdet Augꝰ
in liꝰde eccleſiaſticis dogmatibꝰ. Neq; in
quit duas aias eſſe dicimus in hoĩe: ſieut
Jacobus⁊ alij ſiroꝝ ſcribunt. AUnã aialẽ

qua animatur coꝛpus ⁊ immixta ſit ſãgui
ni.Alterã ſpũalem que rationi miniſtret.
Sʒz dicimus vnã ⁊ eandẽ eſſe aiaʒ in hoie
que ⁊ coꝛpꝰſua ſocietate viuiſicat ⁊ ſemet/
ipſam ſua rõne diſponit.Et lz quidaʒz dice
re voluerint ꝙ in embꝛione pꝛimo pꝛeexi/
ſtat aia vegetatiua.qꝛ Ariſto.dicit in liꝰde

gialibus.ꝙ embꝛio pᷣus eſt aial q; hõö. ꝑEt·

deide ſupꝛa aiaʒ vegetatiuã ſuꝑuenit alia

„*

„
“

anima que eſt ſenſitiua ? ſupꝛa illam iteꝝ
alia que eſt intellectiua ⁊ ſic eſſent tres ani
me in homine:tamen hoc impꝛobat Tho.
p ma parte.q.⁊ G.⁊.q.iið.affirmans:ꝙ cũ
generatio vnius ſemper ſit coꝛꝛuptio alte
rius neceſſe eſt dicere ꝙ tam in homine qᷓ;
in alis animalibus quãdo perfectioꝛ ſoꝛ⸗

ma aduenit fu coꝛꝛuptio pꝛioꝛis:ita tamẽ
ꝙ ſequens ſoꝛma habet quicquid habe/

bat pꝛima ⁊ adhuc amplius.Quare cum
nima intellectiua creatur ⁊ iſundit᷑ a deo
mul eſt ſenſitiua ⁊ vegetatiua coꝛꝛuptis
ſoꝛmis pꝛeexiſtẽtibꝰ. Multa eſſent hoc lo
co dicenda q̃ ne tedio auditoꝛes afficiamꝰ
ſilentio pꝛeterimus.Oſtenſum iam ex di
ctis eſt.ꝙ quilibet anima creaturam excel
lentiſſimam cognoſcere debet: eamqʒ ſem
per mundam immaculataʒ ſeruare. Ha
ſi tanta diligentia coꝛꝛuptibile coꝛpus gu
bernamus quantomagis rationalem ani
mam omni ſtudio a quibuſcũqʒ vicijs tue
ri tenemur. Heu heu inquit Bernardus.
Abſtergitur caliga 1 contemnitur anima
Pauciſſimi quippe reperiuntur qui non
magis pꝛo coꝛpoꝛe q; pꝛo anima ſubeant
quoſcũq; laboꝛes.
¶CBe pꝛoductione anime rationalis que
non ab angelis ſed a deo pꝛoducta eſt de
nihilo conuenienter vnita coꝛpoui oꝛgani
co:⁊ de nouo creata et infuſa ¶¶ Cap..
yeEcundum myſtenium de anima cõ
templanduz dicitur pꝛoductionis.
In quo adhuc quatuoꝛ dubia ſunt
enicleanda.
CPSmytruʒz anima ſit ꝓducta ab angelis.
Q mptrum anima ſit pꝛoducta de ſubſtã
tia dei.

C3 vtrum omnes anime ſuerunt ſimul

create.

CAyvtrũ deus debnit animã rationaleʒ

tali coꝛpoꝛi vnire.

Pꝛo pꝛimi dubij planioꝛe intelligẽtia

Quidam argnuunt pꝛobantes lʒ cõtra ve
ritatem.ꝙ anuma rationalis pꝛoducta eſt
ab angelis. Pꝛimo quia maioꝛ eſt oꝛdo
in ſpiritualibus qᷓ; in coꝛpoꝛalibus. Sed
coꝛpoꝛa inſerioꝛa pꝛoducuntur per coꝛpo/
ra ſuperioꝛa:vt Hionyſius ditcit.a.cꝰ.de
diuinis nominibus.Ergo inſtrioꝛes ſpiri

tus qui funt anime rationales pꝛoducun
tur per ſpiritus ſuperioꝛes qui ſunt ange
li. ¶ Secundo perfectum eſt quod poteſt ſi
bi ſimile facere.Sed ſpirituales ſubſtantie
ſunt multomagis perſecte q; coꝛpoꝛales.
Cum ergo coꝛpoꝛa faciant ſibi ſimilia ſᷣm
ſpeciem multomagis angeli poterunt ſace
re aliquid infra ſe ᷣm ſpeciem nature ſcili
cet animam rationalem. Sed ↄtra iſtos
ita loquentes eſt aucioꝛitas gloſe ſuper il
lo verbo pᷣs. Qui finxit ſigillatim coꝛda

eoꝛum.que ait.Creat deus animas ſingu

loꝛum per ſe de nihilo.Et ideo iquit ZTho.
pꝛima parte.q.vi.q cum anima rationa.
lis pꝛoducatur in eſſe per creationem non
poteſt pꝛoduci niñ a deo.Quia ſᷣm Augu
ſtinum in tertio de trinitate. Hec boni nec
mali angeli poſſunt eſſe creatoꝛes alieu⸗
ius rei. Et ratio ſumi poteſt ſʒ Cho.vbi ſu
pꝛa.Quia ſolius pꝛimi agentis eſt agere:
nullo pꝛeſuppoſito cum ſemper agens ſẽ
cundum pꝛeſupponat aliquid a pᷣmo agẽ
te. Quod auteʒ agit aliquid ex aliquo pꝛe
ſuppoſito agit tranſmutando.æt ideo nul
lum aliud agens agit niñ tranſmutando.
Sed ſolus deus agit creando.Et quia ani
ma rationalis non poteſt pꝛoduci per trãſ
mutationem alicuius materie:ideo nõ po
teſt pꝛoduci niſi a deo imediate. ſ Ad pꝛi/⸗
mũ arg reſpondet Tho. ꝙ coꝛpoꝛa ideo
pꝛoducunt coꝛpoꝛa quia agunt per tranſ⸗
mutationem materie. Ad ſecundum vo
arg reſpondet latius pᷣᷣ parte.q.ꝗ2. vbi
ait articulo..in reſponſione ad pꝛimuʒ ar
gumentum.Qõ aliquod perfectum parti
cipans aliquam naturam ſãcit ſibi ſimile
non quidem pꝛoducendo illam naturam
abſolute:ſed applicando eam ad aliquid.
Non enim hic homo poteſt eſſe cauſa na⸗
ture humane abſolute quia ſic eſſet cauſa
ſuiipfius.Sʒ eſt cauſa ꝙ natura humana
ſit in hoc homie generato.Et ſic pꝛeſuppo
nit in ſua actione determinatà materiam:
per quã eſt hic homo.Sed ſicut hic homo
participat humanã naturã:ita quodcũqʒ
ens creatum participat naturam eſſendi:
quia ſolus deus eſt ſuum eſſe.Nullum er
go ens creatũ poteſt pꝛoducere aliqð ens
abſolute niſi iquantum eſſe cauſãt in hoc.

—

—

ſcoye
Aliguute
lenſob
poleſtpre
Cliaeſt
hobeteſt
ſonpotet
immaten
eins eſſe
ſecionen
upen.
Tdin

uunens

neſuppo⸗

ireatio
cpoluun fi

deodeſub
us in.7
lbus con
busanim
1noſcn
deſobſta
ſoppus
lonis die
hucul
imus
loalioni
Deneca
(Mhüe
niſprrin
pꝛofeſſi
ſaipioni

uus in li

keraute
deumeſt.
loneci
leſubſtan
Clencon
zettin
ſoammn
Moſes .
ſdafann
ſonchi
danbeg
ſondelt
fun

ren
nt ange
voteſt i
bſtanne
oꝛales,
lla im
ntſace
re ſcli
is
ſoperil
n cri
o ſngr
Do⸗
mona
emno
Ags
minec
licu⸗/
biſin
rre:
6 G
dag
aope
ul
anco.
Uia ani
r i
nöpo
Adpu/
a de
nimn/
dund
4Vi
mze
m pan
iſmi
acuran
lqucs⸗
nlana’
1Cauſ
mans
ſuppe
riam
homo
ci
ſſenht
lum
go ans
nbo

Et ſic opoꝛtet ꝙ pꝛeintelligatur id per qð
aliquid eſt hoc actioni qua facit ſibi ſimi/
le. In ſubſtantia autem immateriali non
poreſt pꝛeintelligi aliquid per quod ſit hoc
Quia eſt boc per ſuam ſoꝛmam per quaʒ
habet eſſe. Subſtãtia ergo immaterialis
non poteſt pꝛoducere aliam ſubſtantiam
immaterialem ſibi ſimilem: quantum ad
eius eſſe.Sed quantum ad aliquam per⸗
fectionem ſuperaddiram. Sicut ſi dicamꝰ
ꝙ ſuperioꝛ angelus illuminat inferioꝛem:
vt Bionyſius dicit.Ex quo apparet ꝙ nul
lum ens creatum poteſt creare aliquid niſi

pꝛeſuppoſito aliquo quod repugnat ra tio
ni creationis. Secundum dubium pꝛo⸗
poſitum ſuit vtrum anima ſit pꝛoducta 2

deo de ſubſtantia dei. Et vt refert Auguſti
nus in. 7. ſuper geneſim ad litteram. Et in
libꝛis contra fauſtum. Et in libꝛo de dua/
bus animabus. Pꝛiſcillianiſte:manichei
7 gnoſtici heretici tenuerunt animam ſoꝛe
de ſubſtantia dei, ſEuripides etiam philo
ſophus teſte tullio in queſtionibus tuſcu /
lanis dicebat animam deum eſſe. ¶ Ie ad
huc Tullius ĩ pꝛeſato libꝛo dixit:humanꝰ
animus ex diuina mente deceptus cũ nul
lo alio niſi cum ipſo deo comparari poteſt
Seneca adhuc ſcribens ad lucillum ingt.
¶ Mihil eſt aliud noſtra ratio q́ᷓ; pars diui
ni ſpiritus in coꝛpus noſtrũ imerſa.ſ Ideʒ
pꝛofeſſus eſt Macrobius ſuper ſomnium
ſcipionis.ſ Contra quos omnes Auguſti
nus in libꝛo de oꝛigine anime ait. Non ali
ter audiendi funt q; heretici qui animam
deum eſſe dicunt. Hã ſi ſic eſſet nec in me
lius nec in peius labi poſſet. Et vt ſeribit
Tho.pᷣma parte.q.9i.dicere animam eſſe
de ſubſtantia dei maniſeſtam impꝛobabili
tatem continet. Naz anima humana quã
doqʒ eſt intelligens in potentia et ſcientiã
quodammodo a rebus acquirit et habet
diuerſas potentias que omnia aliena ſunt
a dei natura qui eſt actus purꝰ a nibil ab
alio accipiens ⁊ nullam diuerſitatem ha⸗
bet in ſe. Eed piene dubitant quia Ge
neſis. c.ꝛ.ſeribitur. YFoꝛmauit deus homi/
nem de limo terre ⁊ inſpirauit in faciẽ eius
ppiraculum vitę: a factus eſt homo in ani⸗/
mam viuẽtem. Sed ille qui ſpirat aliquid

175

a ſe emittit: ergo anima qua homo viuit
eſt aliquid de ſubſtantia dei.ſ Ad hoc re⸗
ſpondet Tho.qꝙ inſpirare non eſt accipien
dum coꝛpoꝛaliter. Sed tidem eſt deum in
ſpirare quod ſpiritum facere non de ſubſta
tia ſua fed de nibilo. Nam ⁊ homo coꝛpo⸗
raliter ſpirans non emittit aliquid de ſub/
ſtantia ſua ſed de natura extranea. ſ¶ JIccir

co firmiter confitemur: vt in ſupenioꝛibus

diximus:ꝙ anima/ꝓducta eſt in eſſe a des
de nihilo. Qua veritate immobile perſi⸗
ſtente repꝛobatur opinio illoꝛum qui dixe
runt animam ſoꝛe ignem.hanc tenuit De
mocritus vt ait Ariſto.in pᷣmo de anima.
In libꝛo autẽ de vita et moꝛte Ariſtotelis
iegitur Heracliuz ſẽmper affirmaſſe deos
omnes er igne eſſe ⁊ ex igne vniuerſa con
ſtare 2 animam fauillam efſe ſtillantis eſ/⸗
ſentie.¶ Zeno inſuper ⁊ Leunappus ideʒ
pꝛoſitebantur ſᷣm tullium in queſtiõibus
tuſculanis.ſ Idem affirmabat Jparcus:
pꝛout ſeribit M. arobius in pᷣmo libꝛo ſu
per ſomnium ſcipionis: fuerunt huius opi
nionis ſemina: ꝙ anima pꝛeſeẽnte coꝛpus
caleat:⁊ recedẽte frigeſcit.ſ¶ Et ſoꝛte ſic opi
nantes ignei erant ⁊ humoꝛibus colericis
affluentes. Sed quid referemus de alis
qui dixerunt ꝙ anima fſit aer ſeu ventus:
Hoc docuit Biogenes vᷣm Ariſtotilem in
pᷣmo de anima. Anaximanes inſuper non
tm̃ animas ſed deos ⁊ quecunq; alia dice
bat ab aere genita.vt commemoꝛat Au/⸗
guſtinus libꝛo.8.de ciui.dei.HNic ᷣm Pli
nium inuenit hoꝛologium. At et hij aerei
ſangumeiſq; humoꝛibus abũdantes cre
di ration abiliter poſſunt.ſ Errauit adhuc
Thales mileſiꝰ qui vt ſcripſit Tullius ĩ liꝰ
de natura deoꝛum:dixit deum ex aqua cũ
cta foꝛmaſſe.IJdeoqʒ ⁊ animam aquam eſ
ſe.Contra quem ⁊ reliquos pꝛenomina:
tos philoſophos extat ſententia Auguſti
ni:qui in libꝛo de q;ᷓ ſitate anime ait.Non
ex hijs notis vſitatiſq; naturis anima ſa⸗
cta eſt quas iſtis coꝛpoꝛeis ſenſibus tãgi
mus. Nam neqʒ ex terra neqʒ ex a neq;
ex igne neqʒ ex aere neqʒ ex hijs omnib
neq; ex aliquibus coniunctis hoꝛum con
ſtare animam pute. ¶ Quare abiectis phi
loſophoꝝ erronbꝰſequamur dicta catho⸗

W
*

licoꝛuz tenentes vt ſcribitur in compẽdio

theologie. Qd anima eſt ſpnalis ſuba ⁊? ra
tionalis ad viuificandum coꝛpus huma/
num de nihilo creata. Creata eſt inqᷓ; aia
perfectibilis ⁊ imperfecta q; tum ad ſeien
tiam ⁊ virtutes:perfectiſſima tamen quã/
tum ad naturales potentias.Quantitatẽ
habet non diffuſiuã ſed poteſtaniuazʒ 2 vir

tualem.Eſt quia eſt ſimplex nec augmenti

nec detrimenti eſt ſuſceptiua.Et nec in coꝛ
poꝛe maioꝛi maioꝛ nec minoꝛi minoꝛ repe
ritur. Et ad imaginem dei facta capax vir/
tutis vel vicij ſuſceptibilis pene vel pmij.
arbitrio libera potentijs 1 habitibus a af⸗
ſectionibus decoꝛata.Caret pondere ſigu⸗
ra ⁊ coloꝛe:paſſibilis eſt ⁊ mutabilis. Eo
magna eſt quo capax eſt eternitatis:eo re
cta quo appetens eſt bonitatis: eo beata
quo particeps eſt diuinitatis.¶Tertiũ du
bium fuit vtrum omnes anime fuerunt ſi
mul create. Et philoſophi quidam cũ pla
tone aſſerentes:ꝙ anime intellectiue acci
dat vniri coꝛpoꝛi ponentes eaʒz eſſe eiuſdẽ
conditionis cum ſubijs ſpũalibus que coꝛ
poꝛi non vniuntur tenuerunt omnes aias
hominum ſimul a pꝛincipio cum angelis
fuiſſe creatas.Qui opinioneʒ ſeqns Oꝛi
genes dixit ꝙ omnes anime fuerunt cum
angelis create ⁊ ad ſuggeſtionem dei tene
bꝛarum rebellauerunt deo:quare datũ eſt
illis coꝛpus loco carceris vt ibi punidtur.
poſt ſeparationẽ vo ab illo ſic purgate ad
celos redeunt. ꝗSed ꝓfecto ex omni parte
impia eſt atq; falſiſſima opinio iſta. Nam
vt inquit Tho.pᷣ parte.q.iis.Si accidẽta
liter conueniret anime vniri coꝛpoꝛi ſeque
retur ꝙ homo qui cõſtituitur ex iſta vnio/
ne eſſet ens per accidẽs.ꝙ etiã anima hu
mana non ſit eiuſdem nature cuz angelis
ipſe diuerſus modus intelligendi oſtẽdit.
hõ enim intelligit accipiendo a ſenſibilibꝰ
⁊ conuertẽdo E ad ſantalmata. Angelus
vo non ſic.ꝗ Naʒ vt ſcribitur in cõpendio
theologie. Intellectꝰ diuinus cognoſcit
ſeip .ſ Intellectus angeli cognoſcit res
per ſpecies concreatas. Intellectus vo
humanꝰ cognoſcit per ſpecies abſtractas
a rebus particularibus per ſenſuʒ pᷣus co
gnitis. ¶Ct ꝑꝛecipue in quatuoxz differunt

pmaxime angelus ⁊ anima. ſp differunt
penes eſſe naturale. quia aia eſt vnibilis
orpori etiã actu ſeparata ãgelus nõ. (2⁰°
differunt penes eſſe logicum iden diffini/
tionẽ. Quia aia rationalis eſt ſed angelus
intellectualis. Aia enim appꝛehendit inꝗ
rendo ⁊ conferẽdo. Angelus aũt ituendo.
¶ 3 differũt penes eſſe methaphiſicũ ideſt
ſeparatũ a materia ⁊ motu:qꝛ angelus nõ
habet paſſibilitatẽ niſi reſpectu fupioꝛu ʒ.
Aia vo reſpectu inferioꝝ qꝛ imutat᷑ a ſen
bilibus. ¶ A differunt penes eſſe theolog:
cũ.Quia aia vertibilis eſt a bono in malũ
7 ecõuerſo. Angelus vo nõ:quia mancet ĩ
eo ad quod ſe ↄuertit ſiue bonũ ſiue malũ.
¶ Inſuper contra ſidẽ eſt ⁊ totam ſcripturã
ſlacram ponere nullam aiam debere dãna
ri. Quare in hoc acceptãda eſt ſnia Augu
ſtini.qui in liꝰ de eccleſiaſticis dogmatibꝰ
ait.Credendũ eſt ⁊ firmiter tenendũ:q aie
non ſunt ab initio create vt Oꝛigenes fin
xit:neq; cum coꝛpoꝛibus ſeminàtur vt lu
ciferiani ⁊ Eyrillus ⁊ quidã latinoꝝ affir/
mant:ſed a deo animã creari ſimul ⁊ inſun
di in coꝛpoꝛe cõpoſito ⁊ ſoꝛmato. ſ Si vꝓo
obiceret ꝙ deus ceſſanit a creatione reruzʒ
quia vt ſcribitur geneſis.cꝰ.2. Ceſſauit ab
omni oꝑe quod patrarat. ¶ Rñdet Z ho.
vbi.S.ꝙ deus dicitur ceſſaſſe die.. non
quidem ab omni ope cum dicatur Joãnis
So. Pater meus oꝑatur vſqʒ modo ⁊ ego
operoꝛ.Sed ceſſauit a nouis reruʒ gene
ribus ⁊ ſpeciebus condendis. Nam vt idẽ
Tho.ponit pᷣparte.q.73. Poſt opera ſex
dierum a deo multa faeta funt ⁊ fit a deo
quotidie.Sicut noua indiuidua in quali⸗
bet ſpecie ⁊ noue ſpecies que frequẽter ap
parent in animalibus ex putreſactione ge
neratis ⁊ noua miracula ac noue aĩe. Ta 4
men nihil ex hijs ſactũ eſt nouũ quin ali
liter in operibus ſex dierum pꝛeceſſit aut
pꝛeextiterit.¶ Sine materialiter ſicut de co
ſta ade ſoꝛmauit mulierem. Siue cauſa/
liter ſieut indiuidua que nunc generantur
pꝛeceſſerunt in pᷣmis indiuiduis ſuax ſpe
cieꝝ.¶ Species etiam noue ſi que apparẽt
pꝛeextiterunt in quibuſdam actiuis virtu
tibus.¶ Sicut aialia ex putrefactiõe gens

rata ꝓducantur ex virtutibus ſtellaꝝ ? elæ⸗

entopt
ſinopeß
ſAron
hemſiut
hilnouun
mabos de
teo
nier geat
furfingil
huitur di
n. ſeſer
lecoꝛpue
fum vide
puscum
lo.Etin

Pre⸗
dhee

Crpo

nunenan
Npus e⸗
Uuitinpfs
luiuſcane

cääfüpar

Wralem

Ppyite,p
vecpo
ſoßm

aporlyn,
pushum
gedeble
totporibin
Pendore

fpultren

mhiainge
bubinn
llmaeſt

ho illan

ſniu
ſieſqne
G leſe⸗
eſten

ſilenore
(en
Men.
fe

ſennt
nbils
6. ſ
diffini/
gelus
lting
lenco,
iͦ iccſt
dus nd
iornz,
taſeni
hoob
nmad
nuneti
emui,
npe
dina
u
mb⸗
die
n
N
Mrr/
tinſun
Sid
z
itab
4 Do.
,nos
Pinis
ote
o
nſtic
nonſe
ila
nghal
Narth
nonege
ie⸗
n al
ſit aut
t dece
cauh/
rantur
unſe
ppit
is win
e nt
Nic⸗

mentoꝝ quas a pꝛincipio acceperunt etiâ

ſi noue ſpecies talium aialium ꝓducãtur.
TAut quedam pꝛeceſſerunt ſᷣm ſimilitudi

nem ſicut anime que nũe creatur. Ideo ni

hil nouum ſub ſole. Eccle. ̊.co. Qò de ani
mabus de nouo creanis intelligi etiam o
teſt: eo ꝙ anima ade in operibus illis ſex
diex creata ſuit cui omnes alie que ꝓducũ
tur ſingillatim fimiles funt.ꝗ Sed adhuc
oꝛitur difficultas de anima pᷣmi hominis
an.ſ.fuerit creata ſimul cum coꝛpoꝛe vłan
te coꝛpus.Et Augꝰſuper geneſim ad litte
ram videtur ſentire ge⸗ ta fuit ante coꝛ
pus cum angelis:ſed hoc non dicit aſſerẽ
do.Et in libꝛo de eccleſiaſticis dogmatibꝰ
ꝛeſſe contrariũ aſſerit.¶ Sanctus vero

Tho. hparte.ꝗ.⸗i.dicit ꝙ cũ anima vnia

tur coꝛpoꝛi vt ſfoꝛma? ſit naliter pars hu/
mane nature eſſe non poteſt ꝙ fuerit ante
coꝛpus creata. Nam deus pᷣmas res inſti
tuit in pfecto ſtatn ſue nature ſm ꝙ vniuſ
cuiuſcunqʒ rei ſpecies exigebat.Aia autẽ
cũ ſit pars humane nature non habet na

tTuralem perſectionẽ niſi ̃m ꝙ eſt coꝛpoꝛi

vnita. vnde non fuiſſet ↄueniens aiam ſi/
ne coꝛpo:e crean. ¶ Quartum dubiũ pꝛo
poſitum fuit vrrum deus debuit aiam tali
coꝛpoꝛi vnire.Eſt quidem vt apparet coꝛ⸗
pus humanũ paſſibile coꝛꝛuptibile moꝛ/
tale debile ſatis ⁊ imbecille. Superatur a
coꝛpoꝛibus celeſtibus in impaſſibilitate ĩ
ſplendoꝛe in decoꝛe:a lince in viſn. a cane

⁊ vulture in odoꝛe:a poꝛco in auditu:a ſi /

mia in guſtu:⁊ aranea in tactu:a volucri⸗
bus in agilitate ⁊ huiuſmodi.Si aia nobi
liſſima eſt creatura cur tã coꝛpoꝛi ta iſimo
deus illam copulauit. α dqò ruũdet o
nauẽtura in 2 di.i7. ꝙ boc ↄuenienter ſa
ctũ eſt quatuoꝛ ranonibWus.
CSqꝛ ſic regrebat oꝛdo hominis in ſe.
ꝛqꝛ ſic reqrebat oꝛdo homis ad creatu
rã inferioꝛꝛem.
¶ ʒqꝛ ſic reqrebat oꝛdo hois ad creaturã
Aqꝛ ſic reqrebat oꝛdo homis ad finez:
Pꝛimo requirebat oꝛdo hoiĩs ad ſe vt
aia tali coꝛpoꝛi vniref᷑. Nãa homo cõditus
ſuit vt natus multa cognoſcere non ſolum
cognitione intellectiua ſed etiam ſenſitiua
7

176

Ideo debuit ei dari eoꝛpus multiſoꝛme vt
diuerſa oꝛgana diuerſitati ſenfuũ deſerui⸗
rent ad diuerſa obiecta cognoſcẽda.Quia
eti ↄditus fuit in vertibilitate arbitrij vt
potens viuere in iuſucia ⁊ moꝛi per culpã
dari debuit etiã ei coꝛpus qð non tm eſſet
habile ad viuendũ:ſed etiã poſſet fieri ha/⸗
bile ad coꝛiumpendũ ſiue moꝛiẽdũ. Ideo
coꝛpus illud nõ debuit eſſe celeſte ſed ele⸗

mentare. Bcdo reꝗrebat oꝛdo hois ad
creatura iferioꝛẽ vt tale coꝛp us ſibi darek⸗
Quia eni coꝛpoꝛales nature iterioꝛes ſa⸗

cte ſunt vt deſeruirẽt creature rõnali.hinc
eſt ꝙ debuit fieri rõnalis creatura talr cõ⸗
poſita ꝙ obſequiũ creaturaꝝ iferioꝝ eſſet
ei vtile:quare nõ debuit coꝛpus hois tam
ex nã ſupioꝝ coꝛpoꝝ q; ex natura elemen
toꝝ ↄſtitui. Terno ſic regrebat oꝛdo ho

minis ad creaturã parẽ. Sicut eni facta eſt

vna creatura rõnalis ꝓpe deũ in loco ſu/
pꝛemo.ſ.celo empireo: ſic debuit ſieri alia
rationalis creatura in loco infimo.ſ.terra.
Et ideo coꝛpus eius debuit inſtitui ei na⸗
tura:tali habitationi conueniẽti.Quar
to oꝛdo homis ad finẽ requirebat: vt tale
coꝛpus hiet. Debebat quidẽ homo ſubici
deo per abiectionẽ humilitatis vt ſic aſcẽ/
deret vnde angelus ceciderat per elationẽ
Ideo ei dari debuit coꝛpus in quo pulue/

rẽ ſe reputãs deo per oia ſubiaceret.ſEt ſi

obiceret e pfectioꝛis ſoꝛme debet eſſe pfe
ctiꝰſuſceptibile. Sed aia itellectiua eſt ꝑfe
ctiſſima aiaꝝ.Cũ oium alioꝝ aialiũ coꝛpo
ra habeãt naliter iſita tegumẽta:puta pilo
rũ loco veſtiũ:⁊ vnguiũ loco calciamẽtoꝝ:
habeãt eniã arma naturalxr ſibi data ſicut
vngues dẽtes aut coꝛnua.ergo videtur ꝙ
aia itellectiua non debuerit vniri coꝛpoꝛi
lperfecto tanq; talibus auxilijs pꝛiuato.
¶ Ad hoc rãdet Eho. Pepar. q. 76. artiꝰ. F.
in rñſione ad ꝗtarg.ꝙ aia itellectiua qꝛ
eſt vniuerſaliu cõpꝛehenſiua habet virtu⸗
tẽ ad iſinita.Et ideo non potuerunt ſibi de
terminari a nã determiate extimatiões nã
les vel etiã determiata auxilia vel defẽſio
num vel tegumentoꝝ:ſicut alijs aialibus
quoꝛum aie habẽt appꝛehẽſionem ⁊ virtu
tẽ ad aliqua particularia determiata. Sʒ
loco hoꝝ oium homo nãliter habet ronem

Sð

”

2⁊ manus que funt oꝛgana oꝛganoꝛum:qꝛ

per eas homo poteſt libi pꝛeparare inſiru
menta infinitoꝛum modoꝛum ⁊ ad inſini⸗
tos effectus.Cuncta igitur que ſunt in ho
mine tam ex parte anime q; coꝛpoꝛis: q;
etiam ex parte vtriuſq; bene optimeqʒ di
ſpofuit ſapientiſſimꝰ artifex ille deꝰ. ¶ Ob
uod Cicero in libꝛo de legibus dicebat.
Animal hoc pꝛouidum ſagax: multiplex:
acautum memoꝛia:plenum rationis ⁊ con
ſiiij quem vocamus homin᷑ pꝛeclara qua
dam conditione generatum a deo conſtat.
¶ Et Bernardus in ſermonibus inquit.
Parum ne tibi videtur hoc.Cogita qua/
lem te fecit. Nempe ſᷣ̃m coꝛpus egregiam
creaturam:ſᷣm animam magis: imagine
creatoꝛis inſignez: rationis participẽ:bea
titudinis eterne capacem. Poꝛꝛo ambo
ſibi coherere fecit artiſicio incompꝛehenſi/
bili 2 fapientia inueſtigabili.Nec hoc ante
pꝛomeruit qui ante non fuit nec ſpes retri
butionis fuit. Hec ideo fecit quia bonoꝛũᷣ
noſtroꝝ eget.
Be anima ſeparata que immoꝛtalis eſt
7 perpetua:⁊ de locis ad que anime tranſ
feruntur poſtqᷓ; Fenn⸗ de coꝛpoꝛibus.

*

4plaãdum dicitur ſeparationis. Pꝛo

I· Ertium myſterium de anima conté

pter tranſgreſſionem quidem pꝛi/⸗
moꝛum parentum moꝛs in omnes fſilios
adam decreto dei iuſte deſeuit. Quare et
animam a coꝛpoꝛe ſuo ſeparari neceſſe eſt
De qua in hac parte quatuoꝛ dubia dexla
Cpᷣmutrum anima a coꝛpoꝛe ſeparata ſit
immorꝛtalis.

aliqua loca.
Cʒz nvtrũ loca faciant ad delectationẽ vel
penam animabus ſeparatis. .
CA'nvtrũ aie excant de locis ad que trãſ

Exruntur.
Pꝛimum dubium eſt vtrum anima a

eoꝛpoꝛe ſeparata ſit immoꝛtalis. Naʒ ple
riq; temere affirmare non erubeſcunt: ꝙ
anime ſimul cum coꝛpoꝛibus moꝛiantur.
In quoꝛum perſona inquit ſapiens Eccle
ſiaſtes.3. co. Anus interitus eſt hominuz

Cꝛmvtru anime ſeparate traſterantur ad

iumentoꝛum et equa vtriuſq; conditio.

Sicut moꝛitur homo ſic ⁊ illa moꝛiuntur.
Contra quos eſt anctoꝛitas ſidei ⁊ omni
um ſapientum doctrina. Apparet autem

imoꝛtalem eſſe animã atq; incoꝛꝛuptibilłẽ

ex tribus:
Cp̃ ex gnali confeſſione.
Cꝛoex euidenti ratione.
vex clara exemplatione.
Pꝛimo apparet ꝙ ſit immoꝛtalis ani⸗/
ma er generali confeſſione. ꝗd nanqʒ con

fitentur ⁊ pꝛedicant philoſophi poete ⁊ do
ctoꝛes:immo ⁊ quilibet magno ⁊ excellen

ti ingenio viri.Quoꝛum dicta in hoc loco
inſeramus.ſ¶ Auerois ſuper.xi.methaphi
ſice ita dixit. Anima manet poſt moꝛteʒz et
finis pꝛoſperitatis eius erit ſi iſügatur pꝛi
mo motoꝛi.Et Auicẽna ꝗnta parte natu
ralium. Cum anima liberabitur a coꝛpose
⁊ ab accidẽtibus coꝛpoꝛis tunc poterit cõ
iungi intelligentie agenti.Et tunc inueni
et in ea pulchꝛitudinem intelligibilem: et

delectationem perẽnem.Et vocat intelligẽ
tiam agentem deum. ſſGalienus in libꝛo

de ſpermate. Sicut lumẽ ſolis quod eſt in/
coꝛꝛuptibile ſeparat᷑ ab aere ab omni ocu/

loꝛum intuitu ſine ſui coꝛꝛuptione ſic ⁊ ani

ma ſine ſuicoꝛꝛuptione ſeparat᷑ a coꝛpoꝛe.
¶ Plato ſᷣm Macrobiuʒz in libꝛo ſaturna
lium.ſEt Aulũgelliũ in libꝛo noctiũ atti/
carum libꝛuz ſcripſit de immoꝛtalitate ani

me quem Tullius tranſtulit in latinum de

nominauitq; illum a fedone quodam ſo⸗
crati ⁊ platoni dilecto.ſ Ibi ſic ait. Perfe⸗
ctus ⁊ purgatus hinc exiens habitabit cũ

deo. Idem in thimeo. Anima eſt immoꝛ

talis ⁊ ſm ꝙ vicerit paſſiões vel victa fue
rit pꝛemiabitur vel punietur poſt hanc vi/

tam. Macrobius ſuper ſomnum ſcipio⸗

nis. Sic habeto omnibus qui patriaʒ ſer
uauerint iuuerint auxerint certum eſſe in
celo deſinitum locum:vbi beati euo ſempi
terno fruantur. Zactantius libꝛo..diui

narum inſtitutionum aduerſus gentes di

cit:ꝙ quidam conſuluit apollinem mileſi

um vtrũ anima maneat poſt moꝛtẽ. Qui
reſpondit. Anima q;diu vinculis detine

tur in coꝛpoꝛe coꝛꝛꝛupſbilis paſſiones ſẽ./
tiens moꝛtalibus cedit doloꝛibus.Cũ vo
bumanam

pumma
Plotun
ſerurn
ae
dirit Ce
mteint
etheris
glarecen
