nis.ʒ.c. Non enim miſit deus filium ſuuʒ
in mundum vt iudicet mundum.ſEt.c.c.
Miſit me viuens pater.ſEt.ð.c.Qui mi
ſit me verax eſt. Et Joannis.idb.c.Cũ ve

nerit paraclitus quem ego mittam vobis

I¶ Ex quibus ⁊ ſimilibus patet ꝙ filiꝰmiſ/⸗
ſus eſt etiam ⁊ ſpiritus ſanctus.C Contra
hoc tñ ꝗdã obiciunt.ſ Pꝛimo qꝛ qui mit/
titur ab aliquo diſcedit ab eo ⁊ ad aliqueʒ
locum de nouo vadit.Sed in diuinis non
poteſt eſſe loci mutatio cum deus ſit vbiqʒ
ergo in diuinis nõ poteſt eſſe miſſio. ¶ Se
cundo omne quod mittitur ſeparat᷑ a mit/
tente. Sed in diuinis nõ ẽ ponere ſepara/
tionem vnius pſone ab alia:ergo nec miſ
ſionem.ꝗ Tertio nihil pertinens ad inferio
ritatem ⁊ ſuperioꝛitatẽ dicitur de vna per/
ſna reſpectu alterius.vnde dicit Damaꝰ
ꝙ ſilius ᷣm ꝙ deus non dicitur obediens
vel inobediens patri. ſubiectoꝛum eni eſt
hoc.Cum ergo ille qui mittitur inquantũ
huius ſit inferioꝛ qᷓ; ille qui mittit:a ille ꝗ
mittit ſit ſuperioꝛ non dicuntur huiuſino⸗

di nomina mittere ⁊ mitti de vna perſona

reſpectu alterius.¶ Ad ſoluẽda huiuſmo

di obiecta notandum eſt m Bonauentu
ram in pmo di.is.ꝙ miſſio in hijs inferio/
ribus habet reſpectum ad tria: ſcilicet ad
pꝛincipium:ad terminum: et ad miſſum.
¶ Ad pꝛincipium ſiue ad mittenteʒ miſſio
habet ſub triplici habitudine comparari⸗
videlicet vt ad dantem eſſe: ⁊ ſic mittitur
radius a ſole.ſ At ad dantem virtutez:ſic
mittitur iaculum a pꝛoiectoꝛe. ¶ Et vt ad
dantem iuriſditionem:⁊ ſic mittitur nunci

us a pꝛeceptoꝛe. Secundum omnem hãc

comparationem eſt miſſio in diuinis quia

ſpiritus ſanctus mittitur a patre ⁊ filio tã/

ꝙᷓ; habens eſſe ⁊ virtutem ⁊ auctoꝛitatem
in operando ab eis.Et ideo miſſio ſᷣm hũc

reſpectum cõpletiſſime eſt in diuinis.¶ Si

militer ad terminũ ſub triplici habitudine
comparatur. Mittitur enim aliquid ali/
cubi vbi videlicet quietatur:vt lapis mitti
tur deoꝛſum. Mittitur etiam aliquid ali
cu bi vt a quo habeatur:ſicut aliꝗs mittit
alicui donum.ſ Mittitur inſuper ad ali/
quid quod operetur.Et ſic mittitur ſinꝰ vel

ſpiritus ſanctus:vt alicubi inhabitanduʒ

vt alicubi ad poſſidendum:vt donum: vt
aliquid ſcilicet ad effectum conferendum.
Et ideo miſſio per comparationem ad ter/
minuʒz reperitur completiſſime in diuinis
multomagis qᷓ; in creaturis. Si autem lo
quamur de miſſione in comparatione ad
miſſum.Si in hijs inferioꝛibus ponit tri⸗
plicem conditionem imperfectiõis ſcilicet
ſeparationem:ſubiectionem ⁊ mutationẽ:
que quidem non ſunt in diuinis.Eſt tamẽ
aliquid perſectionis ibi iſtis coꝛꝛeſpondẽs
Et ratio huius patet ſic.In iſtis inferioꝛi⸗
bus ſeparatur miſſus a mittente.Naʒ cũ
mitto aliquem romam quia roma diſtat a
me ille quem mitto ſeparatur a me.In di
uninis vo quia deus mittens eſt vbiqʒ nul
la eſt diſtantia:ideo nulla ſeparatio.Loco
tamen huius eſt miſſi a mittente egreſſio:

ſiue emanatio. ¶ Similiter in hus inferio/⸗

ribus eſt in miſſo ſubiectio pꝛopter differẽ
tiam mittẽtis ad miſſum:quia miſſus dif
fert a mittente in ſubſtantia. Sed in diui /
nis nõ eſt ſubſtantialis differẽtia.Et ideo
omnia ſunt equalis nobilitatis in miſſo 2
mittente. Sic etiam in hijs inferioꝛibꝰ eſt
in miſſo

nauentn
inſeno⸗
Alcet ad
miſſum.
z miſſi⸗
nparari⸗
mmitnicur
lez:ſic
AAN ad
ur nuncd
nen bie
mnisuin
1floti/
oltatem
imbuͤt
nis,ſBi
bitucine
nidal/
b mimn
lid ali
mituit
d d
WN
umnn;
num: vt
rendum.
madter⸗
diinis
Wtondl
Mione40
onumi
dis ſalcn

nNtend

8,One
uchonli
ginfinen
ne Mjal
n niſati

meüi

nio⸗ Loc
cgreſic
g inſeno /
er diffce
niſſus Nj
gin dun/
.Et
inmiſo
ſniſ

in miſſo mutatio /ꝓpter diſtaãtiã miſſi a ter
mino.Quia vo in diuinis miſſus nulli lo
co abeſt. Ideo nõ eſt ibi mutatio ſed alicu/
ius effectꝰde nouo ꝓductio.Hec Bonaꝰ
¶ Scũs vo Tho.pᷣpar.q.A3.eandẽ ſniaʒ
ↄſirmans ita aſſerit.ꝙ in ratione miſſiõis
duo ĩpoꝛtant᷑. Quoꝝ vnũ eſt hitudo miſ⸗/
ſi ad eũ a quo mittitur. ¶ Aliud eſt hitudo
miſſi ad terminũ ad quẽ mittit᷑. Ner hoc
aũt ꝙ aligs mittitur oſtendit ꝓceſſio qdã
miſſi a mittente.. AUel ſᷣʒʒ imꝑiũ ſicut dñs

mittit ſeruũ.ſ Ael ſᷣm ↄſilianũ vt ſi ↄſilia

riꝰdicatur mittere regẽ ad bellandũ.i¶ Vel
Hʒ oꝛiginẽ vt ſi dicatur ꝙ flos metit᷑ ab ar
boꝛe.i QOſtendit᷑ etiã hitudo mini ad quẽ
mittit᷑ vt aliqᷣmõ ibi eſſe icipiat.¶ Al quia
pᷣus ibi oino nõ erat qͥ mittit᷑. ¶ Ael qꝛ ici
r ibi aliq modo eẽ q̃ͥ pᷣus nõ erat. ¶ Miſ
io ergo diuine pſone ↄuenire põt bſʒ ꝙ im
poꝛtat ex vna parte ꝓceſſionẽ oꝛigis a mit
tente.Et ſᷣm ꝙ ĩpoꝛtat ex alia parte nouuʒz
modũ exiſtẽdi in aliqͥ. Sicut filiꝰdẽ eẽ miſ⸗
ſus a pie in mundũ ſᷣm ꝓ iĩcipit eẽ in mun
do viſibile ꝑ carnẽ aſſũptã.Et tñ antea in
mũdo erat:vt dẽ Joãnis pᷣ.c.Hõ ponit᷑ er/
go miſſio in diuinis q̃ ſit vᷣm motũ localẽ.
Quare nec ibi eſt ſeparatio ſʒ ſola diſtictio
oꝛigis:neq; põt ibi eſſe minoꝛatio cũ non
ſit a pᷣncipio mittẽte aut pᷣim imꝑiũ aut ſᷣm
ↄſiliũ:qꝛ iperãs eſt maioꝛ ⁊ ↄſilians ſapiẽ/
tioꝛ.Et vt pᷣdictũ eſt miſſio illa non ĩpoꝛtat
niſi ꝓceſſionẽ oꝛigis q̃ eſt ᷣm equalitateʒ.
¶Scðᷣʒ dubiũ fuit vtrũ miſſio ſit qd creg
tũ vel icreatũ.ſ Ad qð ita rñdet Alex ĩ pᷣ
fũme:ꝙ miſſio ſiue dicat᷑ actie de pꝛe reſpe
ctu filij ſiue de pꝛe ⁊ filio reſpectu ſps ſci:ſi/
ue dicat᷑ paſſiue de filio vłſpᷣu ſeõ eſt ꝗd in
creatũ ⁊ idẽ ꝙ deꝰ. Nã ꝓceſſio ſpũs ſci eſt
ipſe ſpᷣs ſcũs ꝓcedẽs ⁊ ſciſicatio ſpũs ſci eſt
ipᷣe ſpũs ſcũs ſciſicans.Sʒ miſſio ſpũs ſciĩ
eſt eiꝰ ꝓceſſio a pꝛe ⁊ filio ad ſciſicãdũ crea
turã:vtrũq; aũt eſt ꝗd icreatũ qð eſt ſpũs
ſcũs:ergo miſſio q̃ ſpũs ſcũs eſt miſſus eſt

aliꝗd icreatũ.Et eadẽ rõne miſſio qua filiꝰ

mittit᷑ ⁊ qua pꝛ mittit. ¶ Tertiũ dubiũ fuit
vtrũ miſſio dicat᷑ de deo ex tpe vel ab etno
TEt rñdent doctoꝛes theologi ꝙ dĩ ex tꝑe
verũtñ Alex in pᷣ ſũme dicit ꝙ in miſſiõe
vuo ſũt.Eſt eni ibi pᷣncipale ſigniſicatũ qð

68

eſt qd ĩereatũ.Et eſt ibi aliqd ↄnotatũ.ſ.e
fectus in rõnali creatura qð eſt ꝗqd creatũ. .
Mã miſſio eſt pceſſio alicuiꝰpſone maniſe
ſtata in creatura vel maniſeſtatio ꝓceſſis
nis eterne facta rõnali creature. Rõne g;
ↄnotati qð tꝑale eſt dĩ miſſio tpalis.ſSʒ

ſcũs Tho.in pᷣpar.vbi.S.dicit. ꝙ in hijs

q̃ ipoꝛtant oꝛiginẽ diuinaꝑ ꝑſonaꝝ eſt q̃dã
duia attendẽda.ꝗ Queda enl in ſui ſigniſi
catione ĩpoꝛtant ſold hitudinẽ ad pᷣncipiũ
vt /ꝓceſſio ⁊ exitus.ſ Quedã vo cũ hitudi
ne ad pᷣncipiũ determinãt ꝓceſſionis ᷑ᷣmi⸗/
nũ.Quoꝝ q̃dã determinãt terminũ etnuʒ
ſicut gnãtio ⁊ ſpiratio.iſ¶ Nã gnãtio eſt pꝓceſ
ſio diuine pſone in nãm diuinã.Et ſpiratio
paſſiue accepta ipoꝛtat ꝓceſſionẽ amoꝛis
ſubſiſtẽtis.Quedã vo cũ hitudine ad pᷣn
cipiũ ipoꝛtãt terminũ tꝑalẽ ſicut miſſio et
datio. Mittit᷑ eni aliꝗd ad hoc vti aliqͥ ſit:
dat᷑ ad hoc vt habeat᷑. Perſonã aũt diui
nã hĩi ab aliqua creatura vel eẽ nouo mo
do exiſtẽdi in ea eſt qͥddã tpale.vñ miſſio ⁊
datio in diuinis dicunt᷑ tꝑalr tm̃: Snãtio
aũt ⁊ ſpiratio ſolũ ab et᷑no. Pꝛoceſſio aũt
⁊ exitus dicunt᷑ in diuinis et᷑nalr ⁊ tpalit᷑.
Nã filiꝰ ab etno ꝓceſſit vt ſit deus: iꝑpali
aüt vt ſit hõ ſᷣm miſſionẽ viſibilẽ vł vt ſit iĩ
hoie ᷣm miſſionẽ iuiſibilẽ.
„ e tpe die ⁊ hoꝛa miſſionis ſpũs ſci.
Scdᷣa ↄſideratio de miſſione ſpuᷣs ſci dẽ
tpalitatis.In qᷓ qͥ tpe miſſus ſuit apliꝰ põ

derare debemꝰ. Hã. 0. die poſt xpᷣi reſur

rectionẽ myſteriũ iſtud fuit celebꝛatũ.Et h;
ꝗqdẽ ↄgrue factũ eſſe ↄſtat:tũ qꝛ in veti te/
ſtamẽto ſic fnerat figuratũ dũ. oꝰ.die poſt
q́¶; moyſes eduxerat filios iſrael de egypto
deſcẽdit deus in igne in mõte ſinay.Sic et
Soꝰ.die poſtqᷓ;ᷓ xpᷣs traxit pꝛes de iſeris de/
ſcẽdit ſpũs ſanctus in linguis igneis.Zuʒ
etiã vt q̃ ĩ iubileo bñſicia ppłs accipiebat
data fuiſſe mi to copioſioꝛa ĩ xpᷣʒ credẽtib?ꝰ
a ſpu ſcõ noſcant᷑. ¶ At eniʒ colligit᷑ ex.25.
c.Leuitici. Nüo ꝗqnqᷓgenario annox in iu/
bileo debita remittebant᷑.Ita ſpũs ſci gr̃a
in aplos deſcendẽtis penitẽtibꝰ pctã et de
bita remittunt᷑. Similłtr in illo iubileo ſerui
donabankt libertati.Ita nũc ſpũs ſcũs libe
rat a pᷣuitute diaboli in ſpeʒ glie filioꝝ dei.
Adhuc in eo recupabant᷑ hẽditates amiſ⸗
7

aplis redderet᷑.tũ eti vt iſnuet

K. Sie ſpũs ſcũs eſt pignus hẽditatis nr̃e

¶ Aenit etiã ſpũs ſcuᷣs in die dñica vt eſſet
dies renouationis que fuerat ⁊ creatiõis.
BDñica nãqʒ die creatꝰeſt mũdus. ¶ Hoꝛa
adhuc q̃ ſps ſcũs i aplłos deſcedit fuit ttia:
vt pʒ ex auẽte ecclie qͥ cäatat i bymno. Dũ
cũtis hoꝛa t᷑tia repẽte mũdꝰitonat oꝛãtibꝰ
aplis deũ veniſſe nũciat.ſ¶ Idipʒʒ habat᷑ ex
vbo petri Actuũ.ꝛ.c.Fuit aũt iſta hoꝛa cõ
ueniẽs.tũ qꝛ ſpiritus ſcũs eſt ʒ in trinita
te pſona.tu qꝛ pᷣmi parẽtes dicunt᷑i hoꝛa

ttia ꝓdidiſſe gr̃am vt ponit᷑ ĩ cõpẽdio theo

logie liꝰpᷣ. vñoueniẽs fuit ꝙ eadem hoꝛa
. in ktio
tꝑe gra dei copioſe in mũdũ effula eſt. Na
genꝰhumanũ ſub triplici ſtatu decurrere
ponit᷑ a doctoꝛibꝰ.gpmꝰ legis nature ab
adã vſqʒ ad moyſẽ.ſꝛ?ꝰfuit legis ſeripte a
moyſẽ vſq; ad xp[ʒ.ſ ʒꝰlegiꝰ gre a xpᷣo vſqʒ
ad cõpletũ numen electoꝝ.¶Tertia ↄſide
ratio de miſſiõe ſps ſci dẽ q̃litatis.Ouplex
eſt miſſio ſps ſci.vna iuiſibilis qᷓ mittit᷑ in
mentẽ ad ſcifſicãdũ creaturã.Et iſta miſſio
ſit ad ihitationẽ creature rõnalis. Alia eſt
miſſio viſibilis ſicut apparuit ſuꝑ xpʒʒ i co
lũbe ſpecie ⁊ ſuꝑ aplos in linguis igneis.

TQui ſpm̃ ſem̃ inuiſibile hĩe cupit opꝰeſt

vt le ↄſoꝛmet aplis in ꝗbꝰſeptẽ ↄditiones
deſeribunt fuiſſe. ſp aditio fuit quia erat
aio geti.Et hoc eſt qʒ dꝛ Actuũ.ꝛ.c.Dum

coõplerent᷑ dies pẽtecoſtes ideſt dies reꝗe/

tionis.Illud eni feſtũ erat ad regem depu

tatũ. Ideo dixit deus ꝑ Yſaid.c.õo. Super

quẽ regeſcet ſps meꝰniſi ſuꝑ humilẽ ⁊ ge/
tũ.ſꝛerãt apli dilectiõe vniti qdð notat᷑ cũ
dꝛ.Erãt oẽs parit᷑.Erat ꝗqdẽ eis coꝛ vnũ et
aia vna.Sicut eni ſpᷣs homis nõ viuiſicat
mẽbꝛa coꝛpoꝛis niſi vnita:ſic nec ſps ſcũs

mẽbꝛa ſpuᷣalia.ʒꝰerant apñi loco ſecreti.

De hoc ſubdit᷑ in eodẽ loco.ſ.in cenaculo.
¶ 4 erãt oĩone aſſidui.Ideo fubdit᷑. Erant

plſeuerãtes vnanimit in oĩone.de illis can pꝓl
tat ecchia. Oꝛdtibꝰ aplis deũ veniſſe nüci
at. verãt humilitate pᷣditi ex eo ꝙ ſcribit᷑

qꝛ erat ſedẽtes ideſt humiles.ſ õderat pa/

cæ ↄiũcti:qꝛ erãt in hierlin q̃ iterpᷣtat᷑ viſio
pacis.ꝗ ⁊ erãt ↄtẽplatione erecti:ꝑ hoc ꝙ
di qꝛ recepunt ſpm̃ ſcm in ſupioꝛi cenacu

lo.Qualr aũt miſſio illa viſibilis ĩi aplos

H

fuerit cõpleta declarat᷑ Actuũ.2.e.vbi dicit᷑
Factꝰeſt repẽte de celo ſonus tanqᷓ; adue/⸗
niẽtis ſps vehemẽtis ⁊ repleuit totã domũ
vbi erat ſedẽtes. Nicoꝰ oe lira ſedẽtes ideſt
manẽtes eo modo q̃ di i deuteronomio.c.
2. Sediſtis in cades barne multo tꝑe ideſt
mãſiſtis.Nã apſi tũc erãt in oꝛone q̃ nõ ſit
ſedẽdo ſed magis flectẽdo genua vel ſtan
do.ſ Inſuꝑ Zuce vltiꝰxpᷣs dixerat eis:Se
dete i ciuitate ideſt manete quſqʒ iduami/
ni vᷣtute ex alto.Et apparuerũt illis diſpar
tite ligue tanq;ᷓ ignis leditqʒ ſupꝛa ſingu
los eoꝝ ⁊ repleti ſunt oẽs ſpu ſcõ. Sʒ poſ
ſet aliꝗqs q̃rere. An apli añ iſta diẽ accepe
rat ſpmi ſem̃. Et rñdent doctoꝛes: ꝙ ſic ſed
nõ iĩ tata copia.Cũ eni fuerũt vocati ad xpᷣi
ſeq̃lã ⁊ apłatũ receperũt ſpm̃ ſactũ ad pꝛo

pꝛiã iuſtiñcatõez ⁊ ꝑſonalẽ ꝑfectionc. Qnñ
aũt miſit eos ad pᷣdicandũ an ſud paſſionẽ

tũc receperũt ſpz ſcũʒ ad iſirmoꝝ curatio
nẽ ⁊ miraculoꝝ opationt᷑.dedit nãqʒ ptatẽ
illis curãdi lãguoꝛes eiciẽdi demones.Si
cut patet mathei io.c.Sʒ qn iſufflauit et
dixit eis.Accipite ſpũz ſcũzʒ:tũc receperũt
eũ ad pctõꝝ remiſſion᷑ ⁊ ſacr̃oꝝ miſtratio⸗
nem. ſſ Et vt refert Augꝰ.A.liꝰde trinitate
Flatus ille coꝛpoꝛeus ſuba ſpũs ſci nõ fuit
ſed demõſtatio ꝑ ↄgruã ſigniſicationẽ nõ
tm a pie ſed a filio ꝓcedere ſpũz ſcũʒ. ¶ Et
ſpᷣs ſcũs ibi ꝓo accipit᷑ ꝓut eñ ttia in trini/
tate ꝑſona:ſed ꝓ dono ſps ſci:vi ſit ſenſus
accipite ſpũz ſcũz.i:donũ ſps ſci:ut expo
nit Philippus de mõte calerio in euãgeꝰ
Joãnis. Iſta vo die apli receperũt ſpũʒ ſã

ctũ ad hñdãa itelligentiã ſcripturaꝝ vt de⸗

clarabimꝰin ſeq̃nti myſterio ⁊ noticiã oĩiuzʒ
linguax ad audaciã ⁊ ſoꝛtitudinẽ ad oium
meritoꝝ plenitudinẽ᷑: ad pdicationẽ euãge
lij: ad tolerationẽ martyrij:ad ↄuerſionem
pploꝝ ⁊ coꝛuſcationẽ miracloꝝ. Ergo reple
ti ſũt nõ ſolũ plenitudie ſufficiẽtie ſed etiã
plenitudine redũdantie. JèòUM
OQõ apſi faciéte ſpn ſcõ loqbant᷑ varijs
linguis ⁊ acceperũt ſciaʒ diuinaꝑ ren atq;
ſoꝛtes ſacti fuerũt vt nõ timerẽet cruciatus
neq; moꝛtẽ. Cap. 5 .
Ertiũ myſteriũ ↄtẽplãdũ de ſpu ſcõ
dẽ opationis. Int cetera ꝗqppe ſtupe

da qᷓ in aplis eſt opꝑatꝰ: ſũt pcipua ⁊ ſingu/⸗

pbidic

ocle,

tidoni
les deſt
omio.c.
peieſt
nöft
A ſan
es: e
iduam/
opr
inge
Sino
aertoe
pfeſel
iadri
A:o
Qi
ſioni
rauo
ptite
n e
cperit
rano,/
initate
noͤfut
mino
,1
nmm/
ſenſos
t 0
l de⸗
gici,
Moim
cige
ſionen
wenl
ed eni

raris
aiqh
catus

ſule
n
ſe

lariſſima tria.
¶PBm fuit locutio.
C ꝛmilluſtratio.
¶z ſoꝛtificatio.

—

—

¶Pꝛimũ opꝰ mirabile fuit locutio. Naʒ

ſtati fecit illos loꝗ idiomata oĩiuʒ gẽtiũ:q̃
tñ antea nõ didicerãt.Et lʒ qdã dicẽ volue
rint , apli lingua ꝓpꝛia loqntes inteluge
bant᷑ ab audiẽtibꝰac ſi eoꝝ idiomata ꝓfer

rẽt.Tñ vioꝛ eſt ſnia illoꝝ ꝗ tenẽt ꝙ ipᷣi apli

varia linguaꝑ gnã p ſpuz ſcũz didicerunt

Añ ecchia de ipᷣis catat. linguis loquũtur
oiuz turbe pauẽt gẽtiliũ muſto madere de

putãt q̃s ſps repleuerat. Et Actuũ.ꝛ. c.ſcri
bit᷑. Ceperut loꝗ varijs linguis ꝓut ſpᷣs ſã
ctꝰdabat eloq illis.Erãt aut i hierlʒ hitan
tes iudei viri religioſi.i.ĩ cultu diuio deuo /

ti ̃ᷣm Nico'de lira ex oĩ natiõe qᷓ ſub celo
eſt ꝗ ↄuenerãt iĩ hierłʒ rõne ſcſti. Nã iudei
captiuati ꝑ ſalmanaſar regẽ aſſyrioꝝ nõ re

dierũt in indeã.Sil? captiuati ꝑ regẽ chal
deoꝝ nõ redierũt oẽs q;uis haberẽt licẽtiã
redeũdi.ſʒ remãſerũt multi amoꝛe ſilioꝛuʒ
q̃s genuerãat ibi ⁊ poſſeſſionũ q̃ acqꝗſierat
Myulti adhuc captiuati ꝑ anthiocũ regem
ecor diuerſis gẽtibꝰ vẽditi remàſerũt.
erũtñ alig coxꝝ magis deuoti ppꝑ reuerẽ
tiã tẽpli remeabant aliqñ i hierʒ maxime
i ſolẽnitatibꝰmagnis q̃rũ vna erat ſolẽni⸗

tas pẽtecoſtes.Et dĩ pẽtecoſtes a pẽta qðᷣ

eſt ꝗqnq; ⁊ coſte qð eſt decẽ. Soꝰ nãq; die a
paſehate celeberrima erat apud iudeos in
memoꝛiã bñ ficij legis date que fuit data ĩ

möte ſinay. Soꝰ die vt ſupiꝰtactũ eſt poſiqᷓ;
1

filij iſrl egreſſi ſũt de egypto. Fcã igit᷑ hac
voce,ſ.ſps vehemẽtis vl vẽti vel tonitrui:
q̃ ab alis audita fuit vel apłoꝝ ? aliox cũ
eis exiſtẽtiũ deũ voce magna laudãtiuʒ:ꝗ
pᷣus timoꝛe ducti nõ audebãt loꝗ: ↄuenit
multitudo ⁊ mẽte ↄfuſa c.i.ſtupefcã: qniã
audiebatvnuſꝗſq; ligua ſua illos loq̃ntes
dicebãt aũt cũ admiratiõe.Nõne ecce oẽs
iſti ꝗ loquunt᷑ galilei ſũt.Et quõ nos audi
uimus vnuſꝗſq; linguã nr̃azʒ in q̃ nati ſu

mus:parthi:⁊ medi: ⁊ helamite: ? q hitãt

meſo potamiã:iudeã:⁊ capadociã:põthũ:
2 aſiã:frigiã:⁊ pãphiliã:egyptũ ⁊ partes li
bie qᷓ ẽ circa cirenẽ ⁊ aduene romani. Et di
cunt᷑ hic romani aduene potiꝰ qᷓ; alij:tũ qʒ;

186

a remotioꝛibꝰpartibꝰvenerũt:tũ qꝛ mare
trãſierãt. Judei qͥqʒ ⁊ ꝓſeliti.i. ↄuerſi de
gẽtilitate ad iudaiſmũ:cretes ⁊ arabes au
diuimꝰeos loq̃ntes nr̃is liguis magnalia
dei. Alij aũt irridẽtes dicebãt qꝛ muſto ple

ni ſüt: ꝓ qbꝰcãtat ecchia. Muſto madere
deputãt qͥ̊s ſps repleuerat.Zñ petrꝰ vitatẽ

rei ꝑ ſcripturas declarauit.Et illa die appo

ſite ſũt ideſt baptizate ⁊ ad numeꝝ fideliũ
ↄgregate aie circiter tria milia.¶ Secũdũ

opꝰmirabile qð ſpᷣs ſcũs in aplis fuit oꝑa
tus illuſtratio dẽ. Hã itellectũ eoꝝ illumia
uit vt de diuinis q̃ ad ſalutẽ ſũt neceſſaria:
nihil penitꝰigrarẽt.hoc ꝓmiſerat eis xpᷣe.
Cũ dixit Joãnis.iꝗ.c. Paraclitꝰ aũt ſpũs
ſcũs quẽ mittet pĩ i noie meo ille vos doce
bit oĩia ⁊ ſuggeret vobis oĩa q̃cũqʒ dixero
vobis. ¶ Er. iõ. c. Cũvenerit ille ſps vitatis
docebit vos oẽʒ vitatẽ.ꝗEtLucę.⁊i.c.Ego
dabo vobis os ⁊ ſapiaz cui nõ poterũt cõ
tradicere aduerſãrij vii. Res eſt/pfecto ſtu
pẽda ꝙ tã celerit᷑ abſq;ʒ doctoꝛe ſps ſci ſo/

la pñ̃tia noticiã apli pleniſſima acceperũt
de oibꝰq a morſe ⁊I ꝓphis fuerãt ↄſcripta.

ſ Hic Hieroꝰ ad paulinũ ait. N hariſei ſtu
pẽt i doctrina dñi ⁊ mirant᷑ i petro ⁊ ioãne
quõ legẽ ſcidt cũ lr̃as non didicerit. Quic
ꝗqd eni alis exercitatio ⁊ quotidiana ĩ lege
oñi meditatio tribuẽ ſolet ilł ſpᷣs ſcũs ſug
gerebat ⁊ erãt iuẽ qð ſcriptũ eſt docibiles
deoꝛgnimo de ſecretis diuis magis fuerũt
illumiati q; ꝓphete vetis teſtamẽti ⁊ i ma
ioꝛi plenitudie gr̃azʒ ſps ſci receperũt atqʒ
donũ ꝓphetãdi excellẽtiꝰhũerũt.ſ Qð aũt
apli pphie munẽ fuerit pᷣditi pʒ actuũ.⁊.c.
§. c. G. c.xi.c.iʒ.c.⁊⁊.c.Tata ãt fuit ĩilliꝰ vis
doctrine ꝙ in oẽs gẽtes natiõcs mũdi ꝑ
eos lux vitatis efiulſit. C Tertiũ opꝰmira
bile qʒ ſpᷣs ſcũs oꝑatꝰẽ ĩ aplis dꝛ ſoꝛniſica
tio.qꝛ coꝛda eoꝝ adeo foꝛtiſicauit vt nilo ti
moꝛe nullo troꝛe nullaqʒ cõminatiõe a xpᷣi
p̃dicatiõe retardarent᷑. Jõ i ſᷣmone ꝗ legit᷑ i
offõ aploꝝ Gꝛegoꝰait.Scriptũ ẽ. Spᷣs dñi
oꝛnauit celos. Oꝛnamẽta eni celoꝝ ſũt vir
tutes pᷣdicãtiũ.Que videlicet oꝛnamenta
Paulus enumerat dicẽs.Alij dat᷑ per ſpi⸗
ritum ſmo ſapie. Alij ſᷣmo ſcie ſᷣm eũdem
ſpirituʒ. Alij ſides in eodẽ ſpu.Alij gratia
ſanitatum in vno ſpiritu. Et infra: Quot
7 *

ſunt bona pᷣdicantiũ tot ſunt oꝛnamẽta ce
loꝝ.Hinc rurſus ſcriptũ eſt. Nerbo dñi ce
li firmati ſunt ⁊ ſpu oꝛis eiꝰois virtꝰ eoꝛũ.
vᷣbũ eni dñi filiꝰ eſt piis. Sed eoſdẽ celos
videlicʒ ſcõs aplos vt tota ſimul trinitas

oſtẽdat᷑ opata repẽte de ſci ſpũs diuinitate

adiũgit᷑.Et ſpᷣu oꝛis eiꝰoĩs virtꝰ eoꝝ.Celoꝝ
igit᷑ virtus de ſpu ſi Epen eſt: qꝛ mũdi huiꝰ
ptãtibꝰↄtraire nõ pᷣſimerẽt niſi eos ſci ſps
ſoꝛtitudo ſolidaſſet. Quales nãqʒ docto /
res ſcẽ ecclie añ aduentũ huiꝰ ſpũᷣs fuerit
ſcimus ⁊ poſt aduentũ illius cuiꝰfoꝛtitudi

nis facti ſunt ↄſpicimꝰ.Certe ipe paſtoꝛ ec

cleſie petrus q́;te debilitatis q;teq; ſoꝛti⸗
tudis añ adueniũt huiꝰſps fuerit ancilla
hoſtiaria reꝗſita dicat:vna eni mlieris vo

ce pcuſſus dũ moꝛi timuit vitã negauit.Et

tũc petrus negauit ĩ terra cũ latro ↄſitebat
in cruce.Sed vir iſte tãte ſoꝛmidis qualis

poſt aduentũ ſpᷣs exiſtat audiamꝰ.Fit ↄuẽ

tus magr̃atuũ atq; ſenioꝝ.Ceſis denũcia
tur aplſis ne in noie ieſu log debeant. Pe

trus magna auẽte rñdit.Obedire opoꝛtet

deo magis qͥ; hoibus.Et rurſũ.Si in ↄſpe
ctu dũñi iuſtũ eſt vos potius audire qᷓ; deũ
iudicate. Libens btũs andreas pꝑſecutoꝛi
bus ſuis rñdit. Tãto eni ero regi meo acce
ptioꝛ qᷓ;ᷓto pꝛo eius noĩe fuero pmanẽs in
toꝛmẽtis ↄſtantioꝛ. Hõ eni poſſumꝰ q̃ au
diuimus ⁊ vidimꝰnõ loꝗ.Et illi qdẽ ibant
gaudẽtes a ↄſpectu conſilij:qm̃ digni hiti
ſũt pꝛo nomie ieſu ↄtumeliã pati.Hec ille.

Securꝰa gaudẽs ad crucẽ ꝓperauit gee
cus

trus. Ita ⁊ Fr eius andreas: qꝛ ſpũs

erat in eis.Sic ⁊ apli ceteri moꝛtẽ violentã

letãter tulerũt:qꝛ ſpũs ſcũs oẽm ab eis ti⸗
moꝛẽ eiecerat. Hec tm̃ apſis hec ſoꝛtitudo
fupnali tributa eſt. Quinimo ? ſeis vt ſic
dicã inumeris ↄſeſſoꝛibꝰvirgibus ⁊ mar⸗

de

tyribus. Quis na ſfecit tpaliũ bonoꝝ con/
tẽptoꝛes eos qui xpᷣm nuduʒz nudi ſecuti
ſunt niſi ſpũs ſcũs:Quis hitare fecit in ſo
litudine in ſpeluncis amicos dei:vigilan/
tes oꝛantes ⁊ carnẽ duriſſimis ieiunijs di
ſciplinis ⁊ vᷣberibus affligẽtes:niſi ſpiritꝰ

ſcũs:Quis deniq; fecit martyres aio iĩtre

pido tot illata toꝛmẽta exꝗſitiſſima crucia
tuũ gnã ꝑpeti niſi ſpũs ſcũs. Abi admira
ri plurimũ ſimul ⁊ in ſide ↄſolidari debe⸗
mus dũ ſupꝛadicta oĩa in ſexu fragili mu
lieꝝ iueniri ↄſpicimus.O vere ſtupẽda vir
tus ſpũs ſci que tot hoĩies ſupꝛa hoĩes ele
nauit.O gr̃a dei electis copioſiſſime diſpẽ

ſata que terrenos hoiĩes celeſtes effecit.O

ſons ĩdeſiciẽs bonitatis dei ad quẽ cuncti

moꝛtales ↄfugere ſecuri debent:qm̃ vt in

quit Cypꝛianus in eplła ad donatũ. Pꝛo

fluens largiter ſpũs nullis finibus pꝛemi

tur nec vllis cohercẽètibꝰ clauſtris ĩtra cer
ta metaꝝ ſpacia refrenat᷑.idanat iugiter:
exuberat affluenter. Er̃z tm̃ pectus ſitiat
⁊ pateat.Qantũ illuc ſidei capacis afferi/
mus.tantũ inde gr̃e inundãtis haurimꝰ.
Hec ille.Supplici coꝛde igi᷑ poſtulemus:
vt pijſſimꝰdeus ſpu ſancte ſuo repleat coꝛ
da nr̃a.Qui ſit benedictus in ſecula ſecu⸗

lon Amen. 5 R 7S.

CExpplicit quadrageſimale de peccatis ce
ptũ in ciuitate Litijibiq; cõpletuʒ ad lau

déz gliam oipotens dei 2 virginis glioſe
darie ac btiſſimi pais ranciſei a noui ſa

cti Bonauenture Amen. Finitu eſt anne

dñii.i483. die. 9². menſis octobꝛis hoꝛa ve

ſpertina.Et ipꝛeſſũ Aenetijs per Andreã

etoꝛeſinis de Aſula: Anno dñi.i483. dieę
§. kal.octobꝛis.

zieſin
quibnn

mirab
gecia
ſerit
tuim
deſce
gus!
diee⸗
tanch
quiß
lipꝛa
limoꝛ
ſapine
inpn
moch⸗
men
Uud
dica
dict.
dey
equ⸗

Mpl

nibun
habe
culan
teſn
vota
am!
pate
offic
lenio
adre
poca
oß
lnnn
ſdrii⸗
min
laui
lin
bus
lent
N

ſorche/
diſkan
atinſo
iglan/
nis di
ihin⸗⸗
o ie
nanc
Ame
nidede!
Gim
Pdarir
ies 4
ed
ta

ytin

emi
c
ter:
fn
nm.
mos:
1t co
ſi/

isc
Adlar
ghee
niſ
lme
due

1i8

CAd Meuerendiſſimũ dñũm Joannẽ de Aragonia finete Momane
eccleſie.tł.ſancti Adnani pꝛeſbyterum cardinalem.

W¶ Cõſideranti ſepenumero mihi ac memoꝛia renoluenti Reuerendiſſime pĩ ac illume

eñe funeſtas moꝛtaliũ clades ob truculentes belloꝝ calamitates 2 ſeuiſſimas peſtes:
quibus tot illuſtribus viris deſtitute remàſerint plurime ciuitates italie: ⁊ que domꝰ
magnis vndiq; familijs replete erdt: nunc ſine habitatoꝛibus coꝛꝛuere videant᷑.qdqʒ;
mirabilius. ꝓfcto eſt paucis qui ſuꝑuixerunt hoibus: etiã in noſtra que olim magna
grecia dicebat᷑ patria adeo ſertili vt non modo bleriſch vꝛbibus ſed regionibus ſolita
ſuerit ex ſuarum frugum copia ꝓuidere:tanta ſuꝑuenerit terre ſterilitas q́;tam vix po
tuimus vita comite ꝑtranſire. In mẽtem venit hec oĩa ad iuſtũ dei iudiciũ referre: qui
de ſceleribus tota quibus italia coꝛꝛupta eſt fumat vltiontẽ.Ab eo enim tpe quo diui/
nus ille pꝛeco Bermardinus cepit latinis pꝛedicare arguens vicia pploꝝ in hãc vſqʒ
diẽ ex nõnullis quos ad bene beateqʒ viuendũ ↄuertit paucos ꝑſeueraſſe videmꝰ:ac
tandẽ creſcente in humanis coꝛdibus malignitate ad vomitũ oẽs redijſſe. Et non eſt
aui faciat bonũ non eſt vſqʒ ad vnum.Jã in cõmnnem publicũq; vſũ occidentis ſecu
li pꝛauitas ⁊ obſcena xpᷣianoꝝ flagicia deuenerũt.Nã ſine ruboꝛe cognite ipietatis ac
timoꝛe dei aꝑta fronte a multis ĩpudentiſſime conueniũtur ⁊ exigũtur vſure violẽtes
rapine ⁊ extoꝛquendi eris cauſa fraudes doliqʒ damnatiſſima quoq; ſimoniace labis
impuniſqʒ licẽtia quadã ſub coaptatione verboꝝ ac pontiſicij iuris legiſqʒ ciuilis acco
modatione malitioſaue interpꝛetatione etiã publico ſub iudice repetunt᷑: quo ſit vt in
mendacia falſaq; teſtimonia atqʒ piuria labant᷑ neceſſe ſit. Juſticia vᷣo qᷓ;uis oĩuzʒ oꝛe
laudet᷑ oium tñ alget operibus tmqʒ ſibi nihil rei quã multũ nomis ⁊ plus iniurie vẽ
dicauit: Hihil etiã frequẽtius eſt in vſu qᷓ; in ſanctos deũq; ipſum blaſſemie ac male⸗
dicta quibus ⁊ ſuperi ⁊ maioꝛes natu parẽteſq; paſſim ⁊ idifferenter afficiunt᷑. Quid
de vanitatibus referã inutilibuſqʒ oꝛnamentis ac ſumptibus. Nemo eſt qui nõ dicaʒ
equare ſed antecellere velit vicinos honoꝛibus ac magniſicẽtia:vnde frequenter ↄtin
git vt cõmitti viris nequeant paupꝑtate ⁊ coacte nõnunqᷓ;ᷓ pꝛeſepibus ꝓſtant turpe lu⸗
crum ſuꝑba emulatione ſectantes. Oẽs pꝛeterea explendis pꝛo ſua voluntate libidi/
nibus vacare innitiq; videmus. Ois vt ꝓpheta ingt caro coꝛꝛupit viã fuã.Contẽptui
habẽtur ſacra oĩa:dei cultus ⁊ eccleſiaſtice dignitates apud pᷣncipes magiſtratuſqʒ ſe
culares nullo habẽtur pᷣcio. NHec curare deũ credunt moꝛtalia quenqᷓ;. Religiones au
tẽ ſunt oibus vilipẽdio:viduaꝝ nocere:pupilloꝛũq; ac oꝛphanoꝝ eiulatus ac pia oiuʒz
vota qui hoc in mundo eſuriunt ⁊ ſitiunt iuſticià equiſſimi iudicis magni dei iracundi
am furoꝛẽq; aduerſus ipia hec noſtra tpa concitarunt.Que oia cũ ſanctiſſimus in xpᷣo
pater ⁊ dñs noſter clemẽtiſſimus æiſtus diuina/ ꝓuidẽtia papa quartus ex paſtoꝛalis
officij debito vigili cure ꝑcurreret ferax incurſibus quibus romanus grex quẽ pꝛe ce⸗/
teris intrinſeca charitate, pſequitur volens occurrere poſtqʒ reſtitutã illuſtratãqʒ vꝛbẽ
ad reſoꝛmãda ingenia adqʒ illuſtrãädas moꝛibus hoium mentes ſeſe conuertens litio
vocauit me ſuauiſſimis lñis ſuis de peccatoꝝ grauitatibus quibus humana infirmi/
tas pᷣmitur pꝛo viriũ mearum ſacultate dictuꝑ romanũqʒ; ppli ac oẽs qui romanam
ſequuntur curiã ſuis ſceleribus argutuꝝ. ¶ Gloꝛioſo igitur nomini tuo qui apud ſo/
roꝛiũ vngarie regezʒ ſereniſſimũ aplica legatione fungẽs.ꝗ nſtituto huic meo intereſſe
non potes:ipſos ſermones meos ob debitam in te obſeru antiaʒ ſeruitu tẽqʒ iecirco di
taui:vt coꝛꝛecti ⁊ emẽdati vbi opoꝛtuerit ſapiẽtia tua litterarũqʒ munimẽtis cõmẽda
ti nõ romanꝰ modo ſed oibus chꝛiſti ſidelibus ⁊ poſteris quoqʒ eſſent ꝓfuturi in qui /
bus nõ eloq̃ntie fuco veꝝ ſapientie documentis vtẽdũ cenſui quo plane oẽs intellige /
rent que ſeipſa ſatis oꝛnata eſt veritatẽ. Sume igit᷑ pᷣſul optime opuſculũ hoc nr̃m qð
Pꝛo animi recreatione tui quõq; legere ac repetere digneris: qui me pꝛedicantem tua

7 3

pꝛeſens benignitate audire plurimum delectatus es. Et bene vale virtutum omni . 4
decus ſpecuium ccleſie dei. =J um ((

Nun

Zabula ſermonum capitulox. Incipit.

SCEt pꝛimo dñica ſeptuageſime:de nume

ro dãnator ꝓpter eoꝛum peccata. Sermo

pꝛime. cchhhar. 2,
Qð multoplures ex hoibus erunt dam/

nãdi q;ᷓ ſaluandi pꝛopter illoꝛum peccata:
a qualiter numerus electoꝛum erit gran⸗

dis abſolute:ſed exiguus paruus reſpe/ (Feria S pᷣehebde. De friuola ac debili

ctiue. Cap.pꝛimm. 2.
Qõ dãnatio repꝛoboꝝ non repugnat boni
tati nec charitati neq; volũtati ſummi dei
Sicut quidam falſo conati ſunt perſuade
re. Caßp. ſecundum,.d J.
Qðõ ſolus deus cognoſcit numeꝝ electoꝝ:
2 de aſſumendis ad oꝛdines angeloꝛum.
Cap tertiuiuiuii. 4.
SCSñica. xłt. De tribꝰnocumẽtis peccati
moꝛtalis ꝓpter qᷓ merito vnuſaſq; pcta vi
tare debet. Sermo ſecüdus. 4.
Qõ peccatũ facit hois voluntatẽ malignã

que a deo data eſt hoĩ bona lʒ ſit ad bonũ C Feria 6peheb

et maluzʒ Ytibilis. Et qualr oẽ peccatũ eſt
voluntariXj. – Capᷣ.pꝛimum. :5.
NQõ petm̃ puertit hois rõnẽ ⁊ rationalem
creaturã vilificat facitq; ſilem beſtijs:⁊ de
multiplici rõnis ↄſideratiõe. Cap.ꝛm .6.
NQõ petm̃ facit hoiez fuũ:qmva libᷣtas ẽ
viuẽ hᷣm Ytutẽ: ⁊ q́;tũ libertas eſt magni/⸗
fciẽda pcipue libertas ai. Cap.tertiũ. .8.
SCSñica ꝗqnquageſime de penis tpalibꝰ
epiſſime adueniẽtibꝰ ꝓpter peccata. Ser⸗
pene tpales.ſ.peſtilẽtie guerre fames
terremotus ⁊ ſimilia:immittuntur a iuſto

deo pꝛppter iniquitates ⁊ ſcelera populoꝝ

.„H.⸗

Capᷣ.pᷣèèA ½. ———ʒ ———=—=—
deus nõ ſemper punit in hac vita pec· SC Sabbato pꝛimehe

cãtes:⁊ qᷓ;ᷓ iuſte illis tribuit ⁊ rõnabilx ſua
dona bñficia. Cap.eN. 9.
Quare deus dũ ꝓpter peccata tpales pe⸗
nas iĩmittit: ⁊ etiaʒ ijre ꝑſepe ſuos amicos
25ᷣuos affligit:⁊ nõ ſemꝑ bonis largit bo
na in vita

8 ſiti. Cap̃.3 ..0.
S ¶Feria cineꝑ. De tribꝰ noeumẽtis

cati: ꝓpter que vnuſqſq; i peccato riſe⸗
ad penitètiam reuerii debet. Scrmo quar .

us

bonum. Caß

1883

Qõ ꝑ petm̃ aia ſẽparatł᷑ a deo nõ ſolũ ꝓpt᷑
multa:ſʒ etiã ꝓpter vnũ moꝛtale:⁊ qᷓ; gra
ue dãnũ ſit iſta ſeparatio.Capᷣ.pᷣᷣ.. ii.
Qꝗòᷣ peccatũ facit hoicm fatuũ:⁊ ꝙ ſtulti⸗
cia triplex eſt. CapꝛNi. 12.
Qãõ peccatũ ↄtriſtat mentes pctõꝝ dũ ad
ſe redeũt ſicut ecõuerſo vᷣtus letiſicat ani/
mam. 5.5 1. ziz.

Fnnone pcti. Sermo qntus. ciz⸗
8̊ nulla eſt excuſãtio eoꝝ qui dicũt deuʒ
eſſe cauſã peccati.Et quare deꝰpmittit ma
la fieri:⁊ an poſſit pᷣciꝑe mala.Eapᷣ.pᷣ. iʒ.
Qõ irrõnabilis eſt exeuſatio pcti cũ hoiuz
culpa reſert᷑ ad ifluentiã ſideꝝ qͥ libeꝝ arbi
triũ aſtringẽ nõ poſſũt neq; ad bonũ neqʒ
ad malũ. Cap̃ᷣ.ꝛi. ri4.⸗
Qõ nõ valet excuſatio eoꝛum qui dicunt
cauſam peccati ſoꝛe naturam inclinantem
cum ex parte anime ipſa ſemper ĩclinet
onade in.xꝰ. De exen

ſitione peti qua ſe tueri quidã putãt ex ipa
2ſuetudine:⁊ de myſterijs conſuetudinis.

Qõ ↄſuetudo peccandi auget peccatũ nõ
excuſat:⁊ qualr mala ↄſuetudo inducit in
anima facilitatẽ ad peccandum: difficulta
tem ad penitendũ:⁊ obligationẽ ad pati
dum- Caß. bmfm. AI.
Qõ multe ſunt ↄſuetudines repꝛobate de
abus ſit expᷣſſa mentio in iure.Sicut patet
in ſex ↄſuetiudinibus q̃ hoc loco ponuntur
dimiſſis alis. Lap.ꝛun,. 6.
Qò ↄfuetudo rõnabilis q̃ nõ ẽ cotra aliqᷣʒ
legẽ diuinã vel humanà obſᷣuanda eſt taʒ
gnãlis qᷓᷓ ſpecialis.Capᷣ.. 16.
bate domade.De gra⸗/
uitate peccati. Et quõ vnum peccatũ eſt al
tero grauius rõne ꝑſone ⁊ obiecti:vt nocu
menti. Sermo ſeptims. 17.
Qs grauius peccant eodẽ genere peccati
docti q;ᷓ idocti:a ſuꝑioꝛes qᷓ; iſerioꝛes.⁊ il
li etiam qui peccat cum magis ipꝛoba vo
Qõ culpa tãto ẽ grauioꝛ q;to pſona ↄtra
quã peccat᷑ eſt dignioꝛ.Et ſic peccal in deũ
in ꝓximũ ⁊ in ſeipſũ.Capᷣ.ſc un⸗ 1i8.

Q vnũ peccatũ eſt altero grauiꝰ ratione

nocumẽti:⁊ qualr nocumẽtũ ſe põt hie ad
peccatũ tripliciter. ¶ Cap̃.tertiũ’. eis.

SCSñica pin. xłᷣ. De ſupꝑbia dnoꝝ ⁊ po/

tentum. Sermo octauus. 119.
Qualiter ſuꝑbi dñi contemnunt deum nõ

reputando ipſum ſupioꝛem:a tranigrediẽ

do diuina pꝛecepta ac dei iudicia vilipen/
dendo. Cap. mum. 19.
MQ3 pꝛincipes ⁊ dñi ſupbi ↄtẽnunt ecclᷣ
paruipẽdẽtes illiꝰptãte que eſt ſupꝛa oẽm
Ptãtẽ tpalẽ ⁊ itromittẽtes ſe de ſpualibus

—

otffichs a biſic;s: tq; cenſuri eccleſie pbio & & Feria anta ꝛcbebdomade. Se ſuperbis
muliexꝝ ſatis tẽperate ? modeſte recitãdus

mhilo ducentes ¶Cap.com. 220.
Qõ pꝛincipes ⁊ ſuperbi domini contem/⸗
nunt ſuos ꝓximos male ? negligenter gu
bernando ſubditos ⁊ grauando illos inde
bite atqʒ conuerſando cum nimia continẽ

¶Ferig ſcdᷣa ſcdᷣe hebde.xl. De iudicio ge

nerali terreri poſſunt ⁊ debẽt mẽtes ſuꝑ

boꝝ. Sermo nonus.

De mira excellentia xpᷣi qui ſedet ad dexte

Sermo vndecimns.

.

aut a qͥ nõ decet aut id quod ſciri nõ debʒ
aut nõ ad debitũ ſinẽ.Capᷣ.pᷣmũ.
M curioſi ex ſuperbia ſpernunt veritatẽ
dum ſcribitur vł narratur abſq; lenocinio
verboꝑ:⁊ ꝙ poteſt eſſe doctrina ſine eloq̃n

tia lʒ eloquentia cum doctrina ſit commẽ/

dabilis. Caßp.m.

Qð cunioſi ex ſupbia coꝛpoꝛeos ſẽſus ad

vana dirigunt ⁊ illicita ⁊ pcipue in ſpecta⸗
culoꝝ iſpectione. CLaßp. zin 32⸗

ne patiãtur ille q humiles ſunt ? virtuoſe.

—

Sermo vndecimus.
ab illis dirigi ⁊ regulari.Capᷣ.pᷣ̊.· ʒ2.
Qð mulieres ſuꝑbe excedunt modũ et re
gula in oꝛnatu ⁊ cultu coꝛpoꝛis ac pompa
veſtimentoꝛx. Cap. ſecudüũ. z 5.
Qõ mulieres ſuꝑbe ſut in ſua ↄuerſatiõe
graues atq; alijs moleſte. Cab. m. 34.

rã pꝛis ⁊ veniet in iudiciuʒ cum triumpho SCFeria lexta ꝛchebdomade.De ſuperbia

longe pꝛeſtantioꝛ triumpho romanoꝛum:
quẽ viſuri ſunt omnes in maieſtate. Capᷣ.
mmn. 44.
Q3 cõparebũt differẽter in iudicio electi ⁊

repꝛobi:a qualr ↄuincunt᷑ increduli ex pꝛi

mo aduẽtu xpi vt etià credant ſcõᷣm. Et de

tpe iudicj. Cap̃. ſcom. 226
Qõ dura erit ⁊ terribilis ſnia xpᷣi cõtra dã
natos quos expellet a ſe cum maledictiõe
deputando eis habitationẽ ꝑpetuà ĩ igne
Eab. terttu. 27.
SC Feria za ꝛc hebde. De cauſis ex qbꝰ ho

mines inflant ſupbia. Sermo decim. ꝛ7.

Qõ mlii efficiunt ſuꝑbi ꝓpter nobilitatẽ
oꝛiginis vel pꝛie cũ tñ vera nobilitas ĩ vir
tute conſiſtit. Cap. pᷣmum. 7:
Qõ multi efficiutur ſupbi ꝓpter ſoꝛtitudi
nẽ coꝛpoꝛis q̃ cõparat hoiem beſtijs: ⁊ fu
perat᷑ a ſoꝛtitudine i atqʒ in illa ↄſidẽtes

exponit periculis Cap.ſcom. .28.
Qò multi fit ſupbi eſtimãtes plus debi

to ſuũ intellectũ bernendo/ꝓpximos ac dei

obliuiſcendo. Cap. tertüin.

SC Feria 4 chedc,. Ge ſupbia curioſo:
que in tiplici curioſitate pꝛecipue cõſiſtit

deũ 1 hoiem. E

—

cato diaboli. Cap.-J,.

pꝛothoplauſtoꝛũ lapſu humane nature.
Sermo tertius decdimns 34.
Qualr vera ſũt que dicuntur de lapſu hu
mane nature ad quẽ cooperatꝰ fuit diabo
lus quem recte ꝑmiſit deus hominem im
pugnare. LCaß.:bmß. 35.
Q Peccarum ade ſuit grauius pctis alio
rum hominũ ⁊ peccato mulieris.ſ.eue qð
nihilominus ſuperatur in grauitate a pec
Qðdð humanũ genus ↄgrue reparatum eſt
per vià ſatifmrictionis que cũ nõ ſoꝛet poſſi

4

.

tate. Sermo qrtuſdecimus. 338.
Qõ volenti uinaift hĩe neceſſaria eſt
cognitio dei ⁊ ſuiipſiꝰ ac ꝓximi in q̃rũ q̃li/
bet tria ſunt ↄnderanda.Capᷣ.hjjꝗ.. 38.
Qualr inducunt nos ad humilitatẽ exoꝛ⸗

tatiões ſcripturarũ ⁊ gra humilitatis atqʒ

exẽplũ dñi nr̃i ieſu xpᷣi:qui nos vbo ⁊ exè⸗
plo hunuilitatẽ docet.Capᷣ.2m. 739.
Qõ iꝛm ſunt regule obſeruãde ab hijs ꝗ
humiles eſſe volunt q̃ dici etiã poſſũt dus

De curioſitate eoꝝ ꝗ ob ſupbiã q̃rũt ſcire

Qð mulieres ſupbe nolũt ſubeſſe viris et

bilis nec hoi nec angelo ſacta eſt per xpm

„=

li/
3,
N/
/
,
90

S

deci ſigna vᷣe humilitatis. Cap. tertiũ. 40.

Bñnica ſecũda in quadrageſima.De ſu
perbia ſuꝑſtitioſox.Sermo ꝗntuſdecimꝰ
in oꝛdi. AkAll.
Qð ſupſtitioſa eſt diuinatio que ſit vł per

ſomnia vel per auguria vel ꝑ iudicia aſtro

logon ci ipſiſumunt caᷓ bei funt hnun

Al⸗

Qð ſuperſtitioſa eſt obſeruantia carminũ

X poꝛtationis bꝛeuium atq; tempoꝛum.

Cap.ſcom.

R

MQ multi ſunt diabolo ↄfederati reſponſa

ab eis in imaginibus querentes vel illos
reſtrigentes nonnulli expꝛeſſe pꝛoſiten/
tes. Capᷣ.tertiu. B

S¶ Feria ꝛ tertie hebde.De ſupbia inſide/

li idolatraꝝ atbedumethanon a iudeoꝛũ
qui omnes moꝛiuut᷑ eterna moꝛte.Sermo
decimns ſerus. 45.
Q idolatre a deo repꝛobati ſũt ꝓpter il/
loꝛum fuperbiam:⁊ de oꝛigine ac dilatati
ne idolatrie:et de grauitate illius peccati.
Qõ ſaraceni ⁊ quilibet de ſecta Æνn abhume
thi moꝛient᷑ moꝛte gehenne:⁊a de illaꝝ gen
tium ſeductione:a qualr a xpᷣianis debent
euitari. Cap̃.ſecũdũ. .427.

Oõ iudei oẽs xpᷣm negates moꝛient᷑ i pec/
catis ſuis:qui tñ tolerãdi ſũt ⁊ blanditijs

ad fidẽ alliciendi atqʒ cogẽdi vt ſuẽt regu
las ab ecclia oꝛdinatas. Capᷣ.tertiũ..AS.

(¶ Seria tertia tertie hebdᷣe. Se ſuperbia

tranſgreſſox legis canonice. Sermo deci/
mus ſeptimus. o.

Q oẽs xpiani obligantur ad obſeruãdã

legem canonicam in qua dantur q;plura

C Feria ãqrta tertie heb

pꝛecepta. Cap. mum. 5o.

Qð lex humana ex rationabili cauſa hm

