tis qua inchoatur vita eterna in nobis ſa
ciens intellectum aſſentire non apparenti
bus. C Pꝛo clarioꝛe autem intelligentia
pꝛetacte diffinitiõis apoſtoli.ſ ꝛimo no
tandum eſt ꝙ per pꝛedictam difſinitionez
des diſtinguitur ab omnibus que perti/
nent ad intellectuʒ. Et pꝛimo ab opinione
ſuſpitione ⁊ dubitatione per hoc ꝙ dicitun
argumentum. Hã per hec tria intellectus
non firmiter inheret alicui. Per dubitatio
nem non magis tendit ad vnam partem
q́;ᷓ ad aliam. Per opinionem ⁊ ſi declinet
ſoꝛtiter ad vnam partem tamen cuʒ ſoꝛmi
dine de opponto. Rer ſuſpitionem leuiter
declinat ad vnam partem. Sed per ſidem
ſirmiter inheret credendis ſine heſitatiõe.
¶ Secundo ex hoc ꝙ dicitur non apparen
tiuz ſides diſtinguitur ab itellectu qui eſt

de pꝛincipijs per ſe notis ⁊ ſcientia que eſt

de concluſionibus per demonſtrationem
acquiſitis per que aliquid itellectui appa/
renter fit cuiuſmodi non eſt fides.¶ Tertio
per hoc ꝙ dicitur ſubſtantia rerum ſperan
darum diſtinguitur a ſide communiter ſũ
pta: ſcilicet credulitate que eſt etiam de hu
inanis:ſicut cum quis firmiter credit parẽ
tes ſuos eſſe talem ⁊ talem. ¶ Secũdo no
tandum ꝙ fides dicitur ſubſtantia rerum
ſperandarum potius qᷓᷓ; diligendarum ex
eo ꝙ dilectio poteſt eſſe pꝛeſentium ⁊ abſẽ
tium viſoꝛum ⁊ non viſoꝛuʒ.Sed ſpes eſt
im de abſentibus ? non viſis: de quibus

etiam eſt fides:quia ⁊ ſi videantur ea que

ſunt ſidei aliquo modo ſcilicet vt crededa
non tamen oculo coꝛpoꝛali vel intellectua
li demonſtratiue. ¶Tertio notandum:ꝙ;
arg'picitur multipliciter. pᷣ bꝛeuis enar
ratio ſubſequentium:vel bꝛeuis collectio
materie ſimul ſumpte totius libꝛi.Et ſic ſu
mitur in biblia vbi pꝛologi libꝛoꝛum ali/
quando dicuntur argumenta. ꝛ arg di
citur oſtenno vel manifeſtatio ſᷣm illud ꝗo
annis.ʒ. Omnis qui male agit odit luceʒ
a non venit ad lucem vt non arguant᷑ ope
ra eius.¶ ʒ dicitur argumentum ratio rei
dubie faciens fidem: ⁊ hoc modo ſumitur
in logicis:ſed in theologicis econtra ſides
mcit argumentum ſeu rationem. A dici /
tur arg'icertitudo ex qua animus moue/
tur in aliquid ⁊ ſic fides dicitur argumẽtũ
¶ Tertio videndum eſt vtruz ſides ſit vir
tus.Et ꝙ ſic patet ᷑ᷣm Bonauentura.23.
di.tertij libꝛi.tum quia ipſa eſt pꝛincipium
noſtre ſalutis:tum quia eſt oppoſita vicio
inſidelitatis: tum etiam quia in illa conſi/
ſtit rectitudo vite ſᷣm regulam iuſticie que
eſt vt hõ ſimpliciter credat hijs quę nobis
ſunt a deo reuelata. Nec obſtat ꝙ Ariſt. et
ſui ſequaces ceteriqʒ philoſophi nõ poſne
runt niſi virtutes. Aut moꝛales:vt pꝛudẽ
tiam:iuſticiam:ſoꝛtitudinem ⁊ temperan/
tiaz. vel intellectuales: vt ſunt intellectus
ſcientia:ſapientia: pꝛudentia ⁊ ars.de qui
bus loquitur Ariit.in.õ.ethicoꝛum.quo
niam vᷣm Tho.pꝛt.q.ꝛ.pꝛeter ſupꝛadi/
ctas virtutes neceſſariuʒ fuit eſſe virtutes
theologicas. Nam per virtutem perſicitur
homo ad actus quibus in beatitudinem

oꝛdinatur.Eſt autem duplex hominis bea

titudo. Una ꝓpoꝛtionata nature ad quã
puenire põt per pꝛincipia ſue nature.Alia
excedens hominis naturam ad quam ho
mo ſola virtute diuina attingere poteſt ſz
quandam diuinitatis participationeʒ. Et
quia huiuſmodi beatitudo pꝛopoꝛtionem
humane nature excedit: pꝛincipia natura
lia hominis ex quibus pꝛocedit ad bene
agendum ſ̃ᷣm ſuam pꝛopoꝛtionem nõ ſuf

ficiunt ad oꝛdinandum hominem in bea⸗

titudinem pꝛedictam.vnde opoꝛtet ꝙ ſu/
peraddatur homini diuinitus aliqua pꝛin
cipia per que ita oꝛdinetur ad beatitudinẽ
ſupernaturalem ſicut per pꝛincipia natu/⸗
ralia oꝛdinatur ad finem connaturalẽ non
tamen abſqʒ adiutoꝛio diuino.Et hec pᷣn/
cipia dicuntur virtutes theologice:tuʒ qꝛ
habent deum pꝛo obiecto inquantuʒ per
eas recte oꝛdinamur in deũ:tũ quia a ſolo
deo nobis infunduntur:tuz quia ſola diui
na reuelatione in ſacra ſcriptura nobis tra
dunt᷑. Franciſcus vo de maronis in quo
dam tractatu de virtutibus ait. ꝙ virtus
theologica ſᷣm nominis ſignifſcationeʒ di
citur virtus diuina a theos ꝙ eſt deus.vn
de dionyſius in liꝰde diuinis nominibus
omnia ad deuʒz pertinentia ſiue ad diuini
tatem vocat theologica.Sed aliquid di
citur diuinuʒʒ tripliciter.ſ Aut quia in deo
ſoꝛmaliter reperitur:vt eternitas bonitas
immenſitas ⁊ huiuſmodi que dicũtur per
ſfectiones diuine. ¶ Aut quia deo aſſimi/
latur. Sicut Dionyfſius li
minibus vocat ſanctum hierotheum virũ
diuinum quia deo ſimilis erat per partici
pationem virtutum.ſ Aut quia ad deum
terminatur ſicut ad obiectum. Sicut theo
logia dicitur ſcriptura diuina qꝛ de deo log
tur. Sicuntur ergo virtutes theologice di
uine:non pᷣ nec ſedo ſed tertiomodo:qꝛ :ſ.

ſunt a deo ⁊ ad ipſuz terminantur ſicut ad

ꝓpꝛiũ obiectũ.ſ Sigꝗs vo obiceret ꝙ me⸗
thaphiſica non ponit᷑ virtus theologica et
tamen negociatur circa deum ⁊ ſubſtanti
as ſeparatas.¶ Rñ det fraciſcus ꝙ metha

phiſica eſt de deo ſub rõne cõi que eſt nãali

ter nota.virtus vo theologica ſub ratione
pꝓpꝛia que eſt credita.Multa eſt xpianoꝛu

de diuinis no/

lblg
lce
lin nna

yen
tonib
¶(
leden
ſoſä⸗

ſione
Ci
hlane
CA
ſmb⸗
meee

hinisben
gvi
e A
am bo
oteſt ;
nez. E
nonem.
Unuuur
ad bene
nno ſf
ninbes/
agſ/
apun
nncni
Inamm/
llinon
erpᷣn,
z e
per.
ſoo
diui
6WA
dd
pirnas
nezdi
eus. n
inibus
ldininl
grid d
linder
bonunas
ir e
9 aſin/
inis h/
cunin

–

obligatio ad benigniſſimum deũ qui tata
luce vitatis coꝛda nt̃a reſperſit vt fide me
dia magis ibuta ſit vna vetula de diuinis
q́; gentiles phᷣi qui euanuerunt in cogita
tionibus ſuis.
CMDõ ſides eſt neceſſaria ad ſalutẽ ⁊ etiã
credenda ſunt aliq̃ que ratione nali ꝓbari
poſſut aliqus etiam explicite. Cap.2.
ſide dꝛ neceſſitatis.vbi ſunt tria du
bia decidenn. .
C pᷣmvtrum ſides ſit ad ſalutẽ neceſſaria.

m myſterium declaraãdũ de

CτE—†ν[wſit neceſſariũ credere aliqᷓ que ra

tione nali poſſent de deo inueſtigari.
Czmytrum ſit neceſſariũ credere aligꝗd ex
Pucc.
¶Ad pᷣmoubiũ reſpõdet Athanaſius in

ſymbolo dicẽs. Auicũqʒ vult ſaluus eſſe

ante oia opus eſt vt teneat catholicã fidẽ.

Quũ niſi quiſqʒ integrã inuiolatãqʒ Fᷣua

uerit ſaluus eſſe non poterit.Rõ aũt qua
re fides eſt neceſſaria qꝛ ipſa illuminat in/
tellectũ ad neceſſaria cognitioneʒ dei. In
oĩ enim via ⁊ in oi operatione eſt pᷣ᷑ neceſſa
ria cognitio finis ipſ̃us operatiois vel vie
Quia ſinis eſt cauſa cauſaꝝ ex ° metha??

⁊ finis mouet agentẽ ⁊ eſt pᷣncipiũ omniũ

operationũ nr̃aꝝ ex 2⁰ ethicoꝛũ.Et lʒ finis
ſit vltimus in executionæ:tñ eſt pᷣmus ĩ in
tẽtiõe ⁊ mouet agẽtẽ.Sicut ergo ſe habẽt
pꝛincipia in demonſtrabilia in ſpeculabili
bus ſic ſe habet finis in operabilibus.Cũ
vo in hoc mũdo oẽs ſimus viatoꝛes: nõ
habeamus hic ciuitatẽ manentẽ vt dẽ ad
hebꝛeos vltimo.c.Finis ad quez oꝛdinati
ſumus ⁊ ad quẽ debemus tendere eit deꝰ.
vñ Magj ſniaruʒ di.pᷣſcdi libꝛi ait.Fecit
deus rõnalẽ creaturã vt ſummũ bonũ itel
ligeret:intelligendo amaret: amãdo poſſi

deret:⁊ poſſidẽdo frueretur. Et Augꝰ in p

ↄfeſſi. Feciſti nos dñe ad te ⁊ iquietũ eſt
coꝛ nr̃m donec quieſccat in te. Sicut itaqʒ
deus eſt cauſa efficiens oium per potẽtiazʒ
ſuã ⁊ cauſa exemplaris per ſuam ſãapiam:
ſic eſt ⁊ finalis per ſuã bonitatem. Quare
apocalypſis pᷣ̊.c.dixit.Ego ſum alpha ⁊ o:

pncipiuʒ ⁊ ſini s.Cũ ergo ipſẽ deꝰ ſit finis

nr̃ ſequit᷑ ꝙ nos debemus ipſuz ſcire ⁊ co
gnoſcere. Jmmo vt ꝓbat Tho. in 3⁰ cõtra

4

gentiles. Intelligere deũ eſt finis oĩs ſtelłe
ctualis ſub ſtantie.Et in pᷣ contra genules
inducit Ariſtotelem qui in.io.ethicoꝛũ re⸗
pꝛehendit ſimonidem quendã qui perſua
debat hominibus vt pꝛetermitterẽt diui⸗
nam cognitionem ⁊ humanis rebus inge
nium applicarẽt. Opoꝛtere inquiebat ho
minem humana ſapere et moꝛtalia moꝛta
lem. Contra quem ſimonideʒ dicit Philo
ſophus ꝙ homo ſe debet ad immoꝛtalia ⁊z
diuina trahere quàtũ poteſt. Quare vide
tur ꝙ neceſſaria ſit cognitio de diuinis ad
quam habendam pꝛo ſtatu iſto ↄueniens
medium eſt ſides.Et ad hocclarius intelli
gendũ:nota ſᷣm Tho.in.A.cõtra gentiles
ꝙ homo de diuinis triplicẽ cognitionẽ ha
bere poteſt. ſ pᷣeſt cognitio nature: ⁊ hec
habet᷑ per naturalẽ rationez. eſt cogni
tio gratie:⁊ hec habetur per diuinalẽ reue
lationez. ¶ ʒP eſt cognitio glie:⁊ hec habet᷑
per ſupnaturalẽ illuminationẽ.ſ pᷣᷣ cogni
tio bona.:ſꝛ melioꝛ. ꝗ ʒ optima. VUltima
cognitio hii nõ põt abſqʒ ſcdᷣa qua homo
cogſcit que iueſtigari nõ poſſũt rõne nãli
ex reuelatione dei.Cognitio ergo ſidei illu
minat intellectum ad cognoſcendum de/
um trinum ⁊ vnum creatoꝛem celi ⁊ terre:
⁊ reliqua in articulis fidei ꝓpoſita.¶ Se.
cundum dubiũ fuit vtrũ ſit neceſſariuz cre
dere aliqᷓ que etiã de deo ratione naturali
poſſent inueſtigari: vt ꝙ deus eſt: ⁊1 ꝙ de⸗
eſt vnus ⁊ ſilia.Ad q reſpondet Zho. 22.
.2. 2 in pꝛimo contra gentiles ꝙ ſic mul

tiplici ratione.

¶ B qꝛ cognitio ſidei eſt certioꝛ.
C2qꝛ: velocioꝛ.
Cz qꝛ communioꝛ.
C4,ꝛ amplioꝛ.
qꝛ vtili.
CPꝛimsa ratio eſt quia cognitio fidei eſt
certioꝛ. Hã cõnaturalis eſt multů deſicics
a cognitione diuinoꝝ. Cuius ſignũ eſt:qꝛ
p hi perſcrutãtes diuina naturali ingenio
in multis errauerunt ⁊ ſibiipſis contradi
xerunt:vt apparet in eoꝛum dictis atqʒ ſẽ
tentijs:qnia homo ſalli poteſt: deus au-

tem falli non poteſt. Mam ſi humana ra⸗

tio non poteſt pertingere ad perfectam co
gnitionem rerum creatax ſenſibiliũ: q;to
rr 2

magis in rebꝰdiuinis que nullo ſenſu per

cipi poſſunt quia vt inquit Ariſt.in pꝛolo
go methaphiſice.Geus eſt remotiſſimus
a ſenſu:vt igitur eſſet apud homies idubi
tata ⁊ certa cognitio de deo opoꝛtuit ꝙ di⸗
nins eis per modum fidei traderentur qua

K a deo dicta qui mentiri non põt. ꝗqHinc

Lactantius liꝰ pꝛimo diuinarum iſtitutio
nuʒ inquit.Omiſſis terrenis huiuſce phi
loſophie auctoꝛibus nil certe afferẽtibus
agrediamur viam rectam quos equidem
ſi putareʒ ſatis idoneos ad bene viuendũ
duces eſſe ⁊ ipſe ſequerer ⁊ alios vt ſeque

rentur hoꝛtarer. Sed cum magna inter ſe

concertatione diſſideant ſecumq; ipſi ple/
rũq; diſcoꝛdent apparet eoꝛuʒ iter nequa
q;ᷓ eſſe directum.Siquidem ſibi quiqʒ vt
eſt libituʒ pꝛopꝛias vias impꝛeſſerunt:cõ
fuſionemq; maximam inquirentibus ve/⸗
ritatem reliquerunt. Nobis autem qui ſa
cramentum religionis accepimus cum ſit
vitas reuelata diuinitus omnes vtriuſq;
ſexus ſine vllo diſcrimine ad celeſte pabu
lum cõuocamus. Hec ille.Certioꝛ ergo eſt
cognitio que habetur per ſidem qᷓ;ᷓ que ha
betur per ſcientiazʒ ex parte cauſe certitudi
nis:quia fides inititur veritati diuine que
eſt eius obiectuz. Scientia vᷣo innititur ra
tioni humane vt reſert Tho.ꝛ2.q.A.articu
lo vltimo. Hic Apoſtolus ad epheſios. 4.
c.ait. Non amplius ambuletis ſicut ⁊ gen
tes ambulant in vanitate ſenſus ſni tene/⸗
bꝛis obſcuratum habentes intellectum.
¶ Secundo cognitio ſidei eſt velocioꝛ qͥ;
illa que habetur per rationem naturalem
Scientia nanqʒ ad quam pertinet pꝛoba
re deum eſſe ⁊ eſſe vnuʒ ⁊ eſſe nobiliſſimũ
potentiſſimum ⁊c̃.vltimo hominibus adi
ſcenda pꝛoponitur ſuppoſitis multis alijs
cientijs.Et ſic non niſ poſt magnum tem
pus cognoſcerentur iſta de deo. Nam me
thaphiſica que circa diuina verſatur inter
philoſophie partes vltima remanet adi⸗
ſcenda. C¶Tertio cognitio fidei eſt commu
nioꝛ. Multi enim in ſtudio ſcientie pꝛoſice
re non poſſunt pꝛopter multa impedimen
ta. ¶ Mam aliqui impediuntur a ſtudioſe
inquiſitionis fructu qui eſt inuentio veri⸗
tatis pꝛopter indiſpoſitionem complexio/

nis:ex qua multi naturaliter ſunt indiſpo/
ſiti ad ſcientiam.ſ Aliqui impediuntur ne
ceſſitate rei familiaris. Opoꝛtet enim in/
ter homines eſſe aliquos qui tẽpoꝛalibus
adminiſtrandis inſiſtant qui tantum tem
pus in ocio contẽplatiue cognitionis non
poſſent expendere vt ad ſummum Sd

um humane inquiſitionis pertingerẽt ſci

licet dei cognitionem. Quidam inſuper
retrahuntur voluntaria pigricia. Iſti ergo
tales omnino a dei cognitione fraudaren/⸗
tur ⁊ conſẽquenter a felicitate perfecta.Fu
it ergo neceſſarium vt diuina per modum
ſidei credenda pꝛoponerentur. Cuius co:
gnitio cõmunis eſt omnibus vt ſic omnio
caro ſaluari poſſit. Quia ſicut dicit᷑ ad co/
locenſes.ʒ.c. In chꝛiſto ieſu non eſt maſeu
lus ⁊ femina: non eſt ſeruus neq; liber.
¶ Quarto cognitio fidei eſt amplioꝛ quia
ad plura extenditur q;ᷓ; cognitio que habe
tur per rationem naturalem. Nam per ra
tionem naturalem non poſſumus cogno⸗
ſcere deo niſi ꝙ eſt ⁊ ꝙ eſt vnus ⁊ ſumilia.
Sed nõ ꝓꝙ ſit trinus in perſonis nec ꝙ vir
go poſſit parere ⁊ huiuſmodi.Ideo Apo⸗
ſtolus pꝛime ad coꝛinthios.2.c.ait.Loqui
mur dei lapientiam in miniſterio quam ne
mo pꝛincipum ideſt philoſõphoꝛum huiꝰ
ſeculi nouit.O daurea ſecula noſtra luce ve
ritatis per ieſum chꝛiſtum dominũ noſtrũ
illuſtrata adeo vt in cognitione rerum al⸗
tiſſimarum dei multomagis pꝛoſiciat vna

vetula chꝛiſtiana qᷓ; omnis ſchola gẽtiliũ

philoſophoꝛum.Impletum quippe eſt di
ctum Yſie.xi.c. Repleta eſt terra ſcientia
dñi ſicut aque maris operientis.¶ Quin
to cognitio ſidei eſt vtilioꝛ. Nam aſſentire
hijs que naturaliter cognoſci poſſunt nul
lius eſt meriti ſicut credere ꝙ ſol mouetur
ſimilia. Sed aſſentire hijs que a deo ſũt
reuelata maximi eſt meriti. Pꝛimo ratio
ne reuerentie quam exhibet homo deo qꝛ
credit ei etiam ea que non capit. NHaʒ quã
do aliquis credit ſunplici verbo alicuius
de hijs que alias ignoꝛat exhibet ſibi ho /
noꝛem. vnde Nalerius maximus liꝰ. S. c.
ib.inquit. Pictagoꝛe tanta auctoꝛitas ab
auditoꝛibus fuit tributa vt que ab eo acce
perant in diſputationem ducere neſas eſſi

tindige
unurne
cnim in/

Nalibe

lum ten
onis non
um füſtig
ngerit
ninſper
Nienge
daren,
figa ſ
nocvm
lus o/
vomni⸗
1 /
maſen
lbo⸗
4li⸗
abe
ara
t
eg vi
le
Zogvi
lamne
n bos
lnceye
önoſti
numal/
int
uginli
pect 8
ſcenns
(Lun
enmir
in ul
oemt
o ſüt
fati⸗
deoq:
3 gu⸗
icnibs
tiho/
1o.50
insah
cogel

9ℳ

1

marent.Qui etiaʒ interpellati ad redden
dum cauſam hoc reſpondebant ipſum di/⸗
xiſſe. Quantomagis homo debet credere
deo qui reuelauit nobis myſteria fidei per
dilectum ſuum filium vnigenitum pꝛo no
bis incarnatum ⁊ per pꝛophetas ⁊ apoſto
los ac ſanetos ſuos.ſ2ꝛ credere eſt maxi /
mi meriti quia homo humiliat intellectuʒ
ſuum ad credendum ea que intellectu nõ
poteſt percipere dicendo cum Hilario: qꝛ
plura poteſt deus facere qᷓ;ᷓ intellectus in
telligere. Qð antem ſic credere ſit meritoꝛi
um pꝛobatur a ſancto Tho.22.q.2. Quia
omnis actus qui ſubicitur libero arbitrio

moto a deo per gratiam ⁊ relatus in deuz

eſt meritoꝛius.Sed credere eſt actus intel
lectus aſſentientis veritati diuine ex impe
rio voluntatis mote a deo per gratiam:et
ſic ſubiacet libero arbitrio in oꝛdine ad de
um: ergo actus fidei eſt meritoꝛius. Inſu

per omnis actus virtutis eſt laudabilis et

meritoꝛius.Sʒ credere eſt actus fidei que
eſt vꝓᷣtus:ergo meritoꝛius. Pꝛopterea Au

guſtinus ſuper Joannem ait.Sicut in ra/

dice arboꝛis nulla pꝛoꝛſus apparet pul/
chꝛitudo et tamen quicquid eſt in arboꝛe

pulchꝛitudinis vel fructus ex illa pꝛocedit

Dic ex ſidei humilitate ꝗcquid meriti quic
quid beatitudinis anima ſuſceptura eſt ex

ſidei fundamento pꝛocedit.C¶ Tertium du
bium ſnit vtrum ſit neceſſariuz credere ali

quid explicite.ſ Ad quod reſpondet Tho.
22. q. 2. Qd ſemper fuit neceſſarium crede
re aliquid explicite.Et in veteri teſtamẽto
⁊ apud omnes nationes ſufficiebat crede
re illa duo que ponit Apoſtolus ad hebꝛe
os.xi.c. Accedentiũ ad deum opoꝛtet cre
dere quia eſt:⁊ ꝙ inquirẽtium ſe eſt remu

neratoꝛ.Et in diuino eſſe includunt᷑ omnia

que credimus ĩ deo eternaliter exiſtere:vt
trinitatem ⁊ perfectiones omnes in qui⸗
bus noſtra beatitudo conſiſtit. In fide au
tem pꝛouidentie que ibi notatur cum dici

tur ꝙ inquirentium ſe eſt remuneratoꝛ in

cluduntur omnia que a deo tempoꝛaliter
diſpeſantur ad hominem que ſunt via per
neniendi in beatitudinẽ vt redemptio fa/

cta per chꝛiſtum in qua implicite continen

tur:incarnatio:reſurrectio:paſſio: ⁊ huiuſ

147

modi. Mdinoꝛes ergo credendo illa dno ex

pꝛeſſe eredebat implicite omnes articulos

ſidei ⁊ hoc ſufficiebat eis. Maioꝛes aũt vt
pꝛophete ⁊ alij habuerunt de quibuſdam

articulis fidem explicitam. In nouo autez

teſtamento poſt tèpus gratie reuelate non
ſufficit illa duo credere explicite. Sed opo:ꝛ
tet ꝙ omnes tam maioꝛes qͥʒ minoꝛes ha
beant explicitam fidem de myſterijs chꝛi/
ſti:vt incarnationis:paſſionis:reſurrectio
nis:aſcenſionis ⁊ huin ſmodi pꝛecipue de
hijs que communiter ſolemniʒz at eccleſia.
⁊ que publice pꝛoponuntur. Aut etiam de
myſterio trinitatis q;tum ad numerum et
diſtinctionem perſonarum:quia hoc expꝛi
mitur in myſterio incarnationis.hoc enim
per ſe eſt obiectũ fſidei.Quia illud pꝛopꝛie
⁊ per ſẽ pertinet ad obiectũ fidei per quod
homo conſequitur beatitudinem et quod
eſt via hominibus veniendi ad beatitudi
nem. Hoc eſt myſterium icarnationis:paſ
ſionis ⁊ huiuſmodi.Quia vt dicit᷑ de con.
di. S.c. Firmiſſime. Ab ira dei quam incur
rimus pꝛopter oꝛiginale peccatuʒ nullus
liberatur niſi per ſfidem mediatoꝛis homi
nis ieſu chꝛiſti:ſed vt dictum eſt in veteri
teſtamento implicitam:nunc explicitaʒ in
nouo teſtamento quo ad adultos.per acci
dens autem ⁊ ſecũdario pertinent ad obie

ctum fidei omnia que in ſcriptura ſacra di

uinitus tradita cõtinentur. Sicut ꝙ abꝛa
ham habuit duos filios:ꝙ dauid fnit filiꝰ
yſai ⁊ huiuſmodi.Et q;tum ad iſta que ſe⸗
cundario ptinent nõ tenetur homo expli/

cite credere:ſed ſoluʒ implicite:⁊ in pꝛepa

ratione animi inq; tum paratus eſt crede
re quiꝗd in ſacra ſcriptura continetur. Sʒ
tunc tenetur hoc explicite credere quan-
do hoc ei conſtiterit in doctrina ſidei conti
neri.

¶Os fides debet eſſe integra ſimplex et
operoſa ap. 3 .,

Ertiũ myſteriũ declarãdũ de fide dẽ
qlitatis. In quo ſciendum ꝙ ad ſi/⸗
dei perſectionẽ reqruntur tres con
Cõ oĩ integritatis.
Cꝛuſimplicitatis.
3 operoſitatis.

¶ Pꝛima fidei ↄditio ẽ itegritas. Sebet
enim quilibet credere oĩa que credẽda ſũt
Qui eniʒ ita crederet omnes articulos vt
vnum pertinaeiter negaret ſaluari non po
teſt. JImmo vt dicit Tho.22. q. . In hereti
cis qui errant in vno articulo licet in alus
nõ errent non eſt fides nec ſoꝛmata nec in
ſoꝛmis. Ratio eſt quia fublata ſoꝛmali ra
tione obiecti fidei fides remanere non po
teſt ſicut in alijs habitibus:vt etiaʒ remo
ta luce viſio eſſe non poteſt.Obiectum au
tem fidei ſoꝛmale eſt veritas pꝛima ᷣm ꝙ
maniſeſtatur i ſacris ſcripturis ⁊ doctrina
eccleſie. vnde quicunq; non inheret inſal
libili 2 diuine regule ⁊ doctrine ecclie que
pꝛocedit ex veritate ſᷣma in ſacris ſcriptu
ris maniſeſtata ille non habet habitum ſi
dei.Sed ea que ſunt fidei aliomodo tenet

; pPer fidem. Manifeſtum eſt autem ꝙ& il

le qui inheret doctrine eccleſie ſicut inſalli
bili regule omnibus aſſentit que eccleſia
docet.Alioquin ſi de hijs que eccleſia do/⸗
cet que vult tenet ⁊ que vult non tenet:nõ
iam inheret doctrine eccleſie ſicut infallibi
li regule ſed pꝛopꝛie voluntati.Et ſic mani

feſtum eſt ꝙ hereticus qui pertinaciter diſ
credit vnum articulum ſidei non eſt para⸗/

tus in omnibus ſequi doctrinam eccleſie.

Si enim non pertinaciter diſcrederet vnuʒ

articulum iam non eſt hereticus ſed ſoluzʒ
errans. Hereticus ergo qui de vno articu
lo ſidem non habet de alijs etiazʒ articulis
fidem non habet ſed opinionem quandaʒ
ſim pꝛopꝛiam voluntatem. ¶ Secũda cõ

—-eee

ditio fidei eſt ſimplicitas. Ssebet vnuſaſq;
ſimpliciter conſiteri fidem chꝛiſti ab ſq; ra
tionum auxilio:vt patet de ſumma trinita
te ⁊ fide catholica.c.pᷣ.Et GOꝛegoꝛius dicit
in homelia. Fides non habet meritum cui
humana ratio pꝛebet experimentũ.ſ Sed
contra poteſt quis arguere. Namin gloſa

in. c. Siquando.de reſcriptis.dicitur ꝙ de

omnibus eſt ratio reddenda. Et pꝛelatus

paratus debet eſſe reddere rationeʒ omni

poſcenti:vt dicit etrus pꝛima ſua cano
nica.c. .Et ad idẽ facit quod notatur.3ʒ 6.

di . Ecce. Et.ff. de religioſis ⁊ ſũptibus fu

nerum.l. Siquis &. Sed interdum. Inſuꝑ
teſtes examinan di debent reddere ratio⸗

nem ſui dicti:Alias dictum eoꝛum non va

4

—

let.2.q.p.c. In pꝛimis.Et.A.q.3 S. Ites in
criminali.vſi.Item ſola. Et.24.q. 3.c. Si
hẽs. Et. S.di.c.Coꝛ epiſcopi. Ad hoc re
ſpondet gloſa pꝛedicta in.c. Siquando.q;
de omnibus ratio reddi debet ſi poteſt red
di.Sed quandoqʒ per impotentiam aliter
cõtingit: aut quia non intereſt noſtra qua
liſcunqʒ ſit illa ratio. Pꝛo clarioꝛe ta⸗

men huius partis noticia notãda ſunt ali

qua documenta. ¶ Pꝛimum eſt m Tho⸗

22. Qρ°0 ratio humana ad ea que ſunt fidei

poteſt ſe habere ad voluntatem credentis

dupliciter. ¶ Inomodo antecedẽter: puta

cum quis non vult credere vel non habet
pꝛomptam voluntatem ad credendum ni
ſi ratione humana induceretur.Et tunc ra
tio humana diminuit meritum. SCecũdo

modo ratio humana ſe habet ad volunta
tem credentis conſequenter. puta cum ho
mo habet pꝛomptam voluntatem ad cre/⸗

dendum etiam ſine ratione.Et ex hoc ꝙ di

ligit veritatem creditas ſuper ea cogitat et

amplectitur ſiquas rationes ad hoc inue
nire poteſt. Tunc humana ratio non dimi

nuit meritum ſidei ſed eſt ſignuz maioꝛis
meriti.¶ Sanctus vo Bonauẽtura in pꝛso

logo ſuo pꝛ imo ſententiarum dicit.Qð ra
tiones inducte pꝛo fide valent.Ad conſoꝛ
tandum debiles ⁊ infirmos in ſide. Ad de

lectandum ſoꝛtes:⁊ ad conuincenduamad
uerſarios.vnde Auguſtinus libꝛo pᷣ de tri
nitate inquit. Aduerſus hereticos garula

toꝛes elatioꝛes potius qᷓ capatioꝛes ratio
nibus catholicis eſt vtendum.¶ Secũduzʒz
documentuz ꝙ ea que ſunt ſidei ⁊ ſi ſupꝛa

rationem ſint non tamen contra rationem
vt dicit Hugo de ſcõ victoꝛe.Et ideo que⸗
rere ea que ſunt ſupꝛa rationem non eſt vi

tuperabile ſed laudabile dum tamẽ quis

iſta q̃rat moderate ⁊ cũ humilitate.ſZTex⸗

tiuz documentũ ꝙ ratio naturalis in hijs

que ſunt fidei poteſt induci vel cum fide vł

contra fidem. Et illa quidem ratio que ſᷣm
fidem inducitur poteſt augere meritum in
quantum facit voluntatem magis pꝛom⸗

ptam ad credendum. Ratio autem indu/

cta contra fidem manente eadem volunta
te credendi auget meritum. agis enim
meretur ille qui credit illud ad quod videt
multas rationes in contrariuʒz q; qui eas

—

Ho
a⸗
lipol
ſ
Huin
ſbit
ſin⸗
lis.
fati
tas
ſun
tiunx
lloꝛ
mate
mina
Nperc
neo
re,
arar
6
dam
S
n

lle
ni

ſNezin
13,0
i
ndo,
in
malter
racra
ent/
imnt gl
mn Do⸗
nt ſiel
tdenns
r:puts
habet
umni
nca
cico
Munta
mbo
ge /
ydi
KR
e
1dni
naioris
inpro
Qon
cont̃:
Aa de
hnmad
Pdenn
gunl
otano
erchi
iſiht
onen
hoogpe
onctft
qu
k
in hij⸗

ſceyl

beßn
mmin
om/
ind/
lunta
9 cnim
Arite
lien⸗

non videt.Sicut qui tentatur vebementi
us de luxuria vel alio vicio ſi reſiſtat equa

li voluntate magis meretur. Hec Tho. in
3. Kartum vocumentum 'm Tho. in
pꝛimo contra gentiles. Qõ credere alicui

ſubito ſine deliberatione ſine inſpiratione

⁊ſine motione ſufficienti eſt leuitas men/

tis. Credere vᷣo cum deliberatione vel iſpi

ratione vel motiuo ſufficienti non eſt leui

tas coꝛdis.Sicut ſacit ille qui credit ea q̃
ſunt ſidei.Talis enim habet ſufficiẽs mo
tiuum ad credendum. Inducitur enim au
ctoꝛitate diuine doctrine miraculis conſir
mate ⁊ amplius interioꝛi inſtinctu dei illu
minantis. ¶ Tertia conditio ſidei dicitur
operoſitatis.Qui enim credunt debẽt be

ne operari ⁊ operibus virtutum intende/⸗

re.Ad hoc eni nos excitant voces ſcriptu

rarum ſanctarũ. ¶ Ende in deuteronomij

6. c.ſeribitur.Yac quod bonum eſt ⁊ placi
tum in conſpectu dei dni tui vt bene ſit tibi
¶ Et Thobie. ꝗ.D co. Wulta bona habebi:

mus ſi timuerimus deum ⁊ receſſerimus
ab omni peccato ⁊ fecerimꝰ bene. ¶ Et Ec

cleſiaſtes.3.c.Cognoui ꝙ nõ eſſet melius

niſi letari ⁊ facere bona ĩ vita ſua. ¶Et 8

33. Beclina a malo a« fac bonum. Et pᷣs
36⸗Spera in dño ⁊ fac bonitatem.Et Yſa
ie p̊.c.Quieſcite agere peruerſe diſcite be
neſacere.ꝗ Et.⁊.c. Honas facite vias ve⸗
ſtras ⁊ ſtudia veſtra ⁊ habitabo vobiſcuz.
¶ Et Amos.ꝭ.c. Querite bonum ⁊ nõ ma
lum vt viuatis ⁊ erit dñs deus vobiſcuzʒ.
Et Paulus ad romanos.2.c. ait. GHa
autem ⁊ honoꝛ ⁊ pax omni operãti bonũ.
¶Et.i2.c. Mꝛouidẽtes bona.q¶ Et.iʒ.c. Nis
non timere ſac bonum ⁊ habebis laudem
ex illo. Et ad galathas.d.c.Bonum ſaci
entes non deſiciamus.¶ Et iteruʒ ibi.HPũ
tempus habemus operemur bonuz⸗¶Et
Joannis pᷣma canonica.c.ʒ.Qui benefa⸗
cit ex deo eſt.Et Augꝰ. 38. di.cꝰ. Hullus.
Qui recuſat bona agere masgis diaboli qͥ;
xpi membꝛum eſſe oſtenditur ⁊ potius iſ
delis q́; fidelis eſſe mõſtratur.ꝗ Et Salua

toꝛ noſter Mathei.ꝭ.c.Sic luceat lux ve⸗

ſtra coꝛam hoibus vt videt opera veſira

bona. Sed quantum ad opera videt᷑ qua
ſi vbiq; ſides extincta duz illi qui chꝛiſia

no cẽſentur nomine pꝛo maioꝛi parte oẽs
declinauerunt ⁊ inutiles facti ſunt:nec eſt
qui faciat bonum vix vſq; ad vnũ.Adau/
cta quippe eſt diaboli malitia ⁊ multoplu
res ſequuntur opera tenebꝛaruz q;ᷓ lucis.
Quod verum eſſe per experientiaz cogno
ſci poteſt dũ xpᷣiani diebus iſtis cõtra chꝛi
ſtum eiuſq; doctrinã vitam ſuã ducant in
quolibet genere vicioꝛum. Non ſic nõ ſie
decet chꝛiſtianos viuere:ſed iuſte ſobꝛie ?
bie expectantes beatam ſpem aduentuz
glie magni dei. Ad quã nos pducat ille q
bñdictꝰet laudabilis i ſecłla ſeclox Amẽé.
¶ Feria tertia poſt dñicam reſurrectionis
Sermo quinquageſmus ſecũdus.

Yxlt eis pax
vobis. Scribunt h vba Eu
Ee. 24. C.7 in euãgelio hodier
„ no. Rẽ pgratiſſimà efficiunt
eterno pii pdicatoꝛes vbi dei qui pplis an
nũcidt alta pconia pacis.Ingt eni Yſaias
2.c. Quãpulchꝛi ſup mõtes pedes annũ
ciãtis ⁊ pᷣdicantis pacẽ. Per illã ꝗꝓppe ho
mies filij dei vocari merent.vñ xpᷣus icſus
Mathei..c.dicebat.Bti pacifici qi filij
dei vocabunt᷑. Hãc antiquꝰhoſtis vehemẽ
ter exhoꝛꝛet quã a pᷣncipio ſue ↄditiõis ex
pugnare conatꝰeſt. In celo qppe empireo
angeli tenebꝛaꝝ ad pᷣliũ cũ angelis bonis
atq; exide btis:totis ſuis viribꝰↄtẽderũt.
Et qꝛ recuſauerũt eẽ paciſci a deo repꝛoba
ti ſũt⁊ de celo expulſi atqʒ ſupplicio ſẽpit᷑e
no adiudicati.¶ NMꝛoprea ſiles illis ft ꝗ
iurgia qrũt:lites ſectant᷑:odia fouẽt:rixas
exercẽt:bellaqʒ volũt iniuſta.ZLales vtiqʒ
xpᷣiano noĩe idigni cẽſẽdi ſũt:ꝗ cũ xpᷣo par
tẽ hĩe nõ pñt.Iccirco ĩ pñti ſᷣmoue de lau
dibꝰpacis dicere ſtatui quã xpᷣus poſtq̃ͥʒ a
moꝛtuis ſurrexit diſciplis blado ſmõe an

nũciauit.¶ Beclarabimꝰitaqʒ de ipa pace
¶Pmdr diſtinctionis.
2mcõmendationis. V

Cuchficationis.
Be mliiplici pace.ſ.ſimulata:inqnata:
7 oꝛdiata q̃ adhuc miłtip duſtiguit. Ca.pᷣ

Rimum myſtenium declarandum
de pace dicitur diſtinctionis. Poſ
ſumus enim diſtinguere triplicem

Poi inquinata.
ſimulata-⸗
3 owꝛdinata.
Pꝛima eſt pax inquinata ⁊ vicioſa illo
rum videlicet qui ſunt in malo concoꝛdes
Talis pax etiam inter demones reperitur

pꝛo quibus Chꝛiſtus dicebat Zuce.xi.et

Mathei.iꝛ. Omne regnum in ſeipſum di
uiſum deſolabitur. Si ſathan in ſeipſuz di
uiſus eſt quomodo ſtabit regnum eius.vt
enim inquit Tho. pꝛima parte.q.centeſi⸗
ma decima. Inter demones eſt pꝛ elatio:

quia demonum quidam naturali oꝛdine

ſub alijs conſtituuntur vnde actiones eo
rum ſunt ſub actionibus ſuperioꝛum: et

hoc eſt quod rationem pꝛelationis facit vt

ſcilicet actio fubditi ſubdatur actioni pꝛe/
lati.¶ Quare illi qui naturaliter ſunt ſapi

entioꝛes ⁊ potentioꝛes alis imperant mi

noꝛibus illis ⁊ illi obediunt.Et concoꝛdia
eoꝛum non eſt ex amicitia quà inter ſe ha
beant:ſed ex communi nequitia qua ho⸗
mines odiunt? dei iuſticie repugnant.Eſt
enim etiam hominum impioꝛum vt cis ſe
adiungant ⁊ ſubiciant ad pꝛopꝛiaʒ nequi

tiam exequendam quos potioꝛes viribus

vidẽt. Neqʒ in demonibus accedit ad bo/
num ſuperioꝛum ꝙ eis inferioꝛes ſubdan
tur:ſed magis ad malum eoꝛum quia cuzʒ
mala facere maxime ad miſeriam pertine
at pꝛeeſſe in malis eſt eſſe magis miſeruzʒ

Hec Tho. Sicut ergo pax demonu repꝛo

bata eſt:ita ⁊ pax atqʒ concoꝛdia maloꝛuzʒ
hominum:adulteroꝛum:latronum: luſo⸗
rum:guloſoꝛum ⁊ ſimiliuʒ. Ideo ieſus be
nedictus Mathei.io.c.dixit.MNolite puta⸗/
re ꝙ venerim pacem mittere in terrã. Nõ
enim veni pacem mittere ſed gladiuz. NUe
ni enim ſeparare hominem aduerſus ho/
minem filium aduerſus patrem ſuum ⁊ ſi
liam aduerſus matrem ſunam:⁊ nurum ad
uerſus ſocrum ſuam. Que omnia intelli/⸗
genda ſunt de ſeparatione rationabili cuʒ

ſcilicet quis diſcoꝛdat ⁊ ſeparatur ab ali/

quo quia ipſe vult dei voluntatem imple/

re. Ille vᷣo querit ⁊ ſtudet vacare vicijs qͥ
caſu licet filio timẽti deum diſcoꝛdare a pa
tre ſectãte veſtigia diaboli ⁊ ſimilia.¶ Se
cunda pax eſt ſimulata.Hec eſt illoꝛũ qui
in coꝛde odium abſcondentes lingua ſe di

cant beniuolos ⁊ amicos. De quibus ait

Dauid in ᷣs. Loquuntur pacem cuʒ pꝛo
ximo ſuo:mala autem in coꝛdibus eoꝛũ.
¶ Zalis fuit pax carthaginenſium quam ſi
mulate petebant a romanis. Ut eni nar
rat Tituſliuius. Poſtqᷓ; in africam ſe con
tulit ſcipio africanus exiſtente hanibale iĩ
italia victis iam ſepe carthaginenſibus:
carthago varis terroꝛibus agitata ad ha
nibalem legatos miſit vt celeriter ſuccur/⸗
reret patrie periture.onſequenter trigin
ta pꝛincipes ſenioꝛum quod ſanctiſſimuzʒ
in illa vꝛbe conſilium erat pꝛo petenda pa
ce mittuntur ad ſcipionem qui iam extru
cta caſtra ſua in conſpectu carthaginis lo
cauerat. Fiebãt autem hec non pura fide:

ſed vt per verba pacis tempus efflueret:

quo ciues anxij reſpirarent donec hanibal
remearet legati:vbi in caſtra romana ⁊ in
ꝛetoꝛium venerunt moꝛe adulantiuz an

te pedes ducis pꝛoſtrati ꝓcubuerũt.Quo

rum ſententia hec fuit. MNolle ſe crimen vel
excuſare vel negare ſed illis tribuere quo
rum eſſet:hoc eſt non populo ciuitatis ſed

hanibali ſuiſqʒ complicibus.quibus tu/⸗

multuari furere ex bellis bella ſerere ſẽ
per magnificum viſum eſt. Igitur populo
innocenti vꝛbi veniam petunt concludẽ
tes ſe ſacere quecunqʒ iuſſerit.TLunc ſcipio

leges pacis dixit. ¶ Pꝛima fnit ꝙ omnes

tranſfugas 2 fugitiuos reſtituant. ¶ Secũ
da ꝙ exercitus omnes ab italia deducant
7 hiſpania ſicilia ⁊ ſardinia. Tertia ꝙ oĩ/⸗

bus inter italiam ⁊ africam inſulis perpe
tuo abſtineãt. Qauarta ꝙ naues omnes

longas tradant pꝛeter viginti in vſus pa
ciſicos reſeruatas. Et ꝙ pararent certam
quantitatem frumenti? oꝛdei ⁊ ꝙ ſolue⸗

rent adhuc aliqua talenta auri ⁊ argenti.

Cum hijs conditionibus inquit ſcipio.Si
pax placetinfra triduum reſpondete. NHaʒ
ſirmabimus inducias ? legati romam ad
ſenatum mittentur. Carthaginenſes ifra
terminum pacis conditiones appꝛobant

—

enicſs
arape
iu se
orü gei
aſedi
nbus dit
lcz ⸗
ns ch.
iguumf

cni ur

mnſe con
Imibalel
nſbus:
gad ba
ſicnr/
nigin
inuz
lope
lo
ſae:
aen
anal
na dn
tinz an
1Quo
nenpel
ge gd
zus ſed
bus t/
t
popol⸗
Rerl
neſehi⸗
omncs
cdvcR
nagoi
hae
omncs
us s
ertam
ſolue/
ſgenn,
io
le. M
naml
ſes in
ncbin

Buplex ergo legatio vna ad ſcipionem in
ducias firmatura. Altera ad ſenatum pa/
cem petitura decernitur. Et cuʒ legatis ad

ſcipionem captiui ⁊ tranſmuge aliqui remit

tuntur vt res bona ſide credatur geri. Et
romam legati penoꝛum iuuenes miſſi ſũt
vt etas fraudem tegeret ⁊ ignoꝛantiam ex
cuſaret. endente autem pacis negocio
durantibus treugis captis multis naui
bus romanoꝛum carthaginenſes frege /

runt induciarum fidem. Heq; tamen tot

offenſis conſtantiam ſcipionis inuida car
thago fregit. Quin legatis hoſtium cum
ſuis ab vꝛbe redeuntibus ius gentiuʒ ſal
uum vellet cauens hoſtiles moꝛes quos

oderat emulari.Quibus ad ſe perductis:

Ite iquit ſecuri multoq; benigniꝰapud ro
manos in bello qᷓ; romani apud vos inter
inducias habiti. Ecce ꝙ carthaginenſes

cum pace ſimulata damniſicauerunt ro/
manos. Qui tamen poſtea hanibale a ſci

pione deuicto facti ſunt ⁊ ipſi voluerint no
luerint tributarij romanoꝛuzʒ. Caute ergo
ſemper agendum quia vt Regetius libꝛo
ſecundo de re militari ait. Frequentius cõ

uentionum paciſq; ſimulatio credulis ma
gis nocuere qᷓ; arma. Sed vhe illis qui

conſidentes in malicia ſua pꝛoditionibus
querunt alios ſubicere ſibi:quia deus vl/⸗
toꝛ eſt iniquitatis illoꝛum.Diligit eniʒ ve
ritatem diligit ⁊ fidem. Ob quod Augu/
ſtinus.ꝛ3.q. Pꝰ.c. Noli inquit.Fides quã
do pꝛomittitur etiam hoſti ſeruanda eſt.

Sed hoc loco incidenter queritur: an in

bellis licitum ſit vti inſidijs: cum inſidie
fraudes quedam videantur eſſe ⁊ per con
ſequens ad iniuſticiam pertinere. ] Ad
quod reſpondet Auguſtinus dicens.Cuʒ
iuſtum bellum ſuſcipitur vtrum aperte pu
gnet aliꝗs an ex iſidijs nihil ad iuſticiam
intereſt.Eſt de hoc exempluʒz ioſue cui mã
dauit deus vt inſidias poneret contra ha
bitatoꝛes ciuitatis hay:vt ſcribitur Joſue
B.c. ¶ Sed notandum vt dicit Tho. 22. q.
Ao.ꝙ inſidie oꝛdinantur ad fallendum ho
ſtes. Supliciter autein poteſt quis falli
ex facto vel dicto alterius. AUnomodo ex
eo ꝙ ei dicitur falſum vel non ſeruare pꝛo

miſſum ⁊ iſtud ſemper eſt illicitum.Et hoc

149

modo nullus debet hoſtes fallere. Sunt
enim quedam iura belloꝛum et federa eti
am inter ipſos hoſtes ſeruanda: vt Am⸗
bꝛoſius ponit libꝛo de officijs. ¶ Aliomo/
do poteſt quis falli: quia ei pꝛopoſitum
aut intellectum non aperimus.hoc auteʒ
facere ſemper non tenemur.vnde inter ce
tera documẽta rei militaris hoc pꝛecipue
ponitur de occultandis conſilijs ne ad ho
ſtes perueniant.Et talis occultatio perti/⸗
net ad rationem inſidiarum quibus lici⸗
tum eſt vti in bellis iuſtis. Nec pꝛopꝛie hu
iuſmodi inſidie vocantur fraudes nec iu⸗
ſticie repugnant nec oꝛdinate voluntati.
Eſſet enim inoꝛdinata voluntas ſi aliquis
vellet nihil ſibi ab alijs occultari.Aliud er
go eſt vti inſidijs modo dicto. Aliud ſub
coloꝛe pacis frangere fidem. Tertia pax
dicitur oꝛdinata que multiplex adhuc eſt.
I¶ Pꝛima eſt pax hominis ⁊ dei:de qua in
quit Auguſtinus libꝛo.iꝰ.de ciuitate dei.
ꝙ eſt oꝛdinata obediẽtia in fide ⁊ lege eter
