coꝛdiã.ſ¶ Et textus.iꝛ.q⁊.c.Cum deuotiſſi
mam.Summuz in rebus bonum eſt iuſti
ciam colere atqʒ ſua cuiqʒ iura ſeruare.Et
Augeler4de ciuitate dei. Amota iuſticia
quid aliud ſunt regna niſi latrocinia. ¶ Et
Macrobius liꝰpᷣ de ſomno ſcipionis.Si⸗
nec iuſticia non ſolum reſpublica: ſed nec
exiguus hominum cetus nec quidẽ parua
domus conſtabit.ſ Et Cicero liꝰ p̊ de offi⸗
cijs. Juſticie virtutis ſplendoꝛ eſt maximꝰ
ex quo boni viri nominantur.Et Saluſti
us ĩ catilinario. Laboꝛe ac iuſticia reſpu⸗
blica excreſcit.Et Ariſto..ethicoꝝ. ꝛe⸗/

clariſſima virtutum videtur eſſe iuſticia ?

neq; heſperꝰneqʒ lucifer ita admirabilis.
Et in politice. Sicut perfectum oiuʒ ani
maliũ eſt homo:ita a lege ⁊ iuſticia ſepara
tum peſſimum omniũ.Et Señ.in libꝛo de
quatuoꝛ virtutibus. Juſticia diuina lex eſt
vinculum ſocietatis humane.¶ Et Cypᷣa
nus in liꝰde duodecim abuſionibus.Juſti
cia eſt pax populoꝝ:tutamen patrie:imu/⸗
nitas plebis:munimentũ gentis:cura lan
guoꝛum:gaudium hominũ:temperies ae
ris ⁊c.¶ Et vt concludamus laudes iuſti
cie adeſt ſaluatoꝛ noſter qui Mathei.J.c.
dixit. HBeati qui eſuriunt ⁊ ſitiunt iuſticiã:

quoniã ipſi ſaturabuntur.Sed quidã pꝛe

conia iuſticie audientes arguere conatur
ꝓbantes ꝙ inſticia nõ poſſit eſſe in homi
nibus ſed in ſolo deo. Ham vt dictũ eſt in
pꝛincipio huius capłli. Juſticia eſt conſtãs

7 perpetua voluntas. Sed in ſolo deo eſt

volũtas perpetua:ergo in ſolo deo erit iu⸗
ſticia. C Ad hod reſpondet Tho. ꝛ2. q. 58.
Q volũtas põt dici perpetua dupliciter.
vnomodo ex parte ipſius actus qui perpe
tuo durat.Et ſic ſolius dei voluntas ẽ per
petua. Aliomodo ex parte obiecti:quia ſci
licet aliquis vult perpetuo facere aliaui

1d
Caſ⸗
jmen
deus
lbues
vorie
icpli
onla:
wiri
votiſi
ſtiuſt
re
luſtict
1 ſtt
6,Si
edne⸗
na
,
nn?
luſti
Hu/
H
uca
Whls
j n
ſepann
hꝛode
lereſt
Cba
i
erimnu
aaben
ciies
es
hah
iuſts

gip

Nnit
homi
eſt in
nſtas
eoc
ritin/
liciten
ipape
6,
gruſ
lpi
SN

Ecũudũ myſtenũ declarãduz de iuſti
cia dicit᷑ partitionis.Et lʒ a Macro

Et hoc regritur ad rationẽ iuſticie.ſ.ꝙ ho/
mo habeat voluntatẽ ppetuo ⁊ in oibꝰiu/
ſticiam conſeruãdi.virtus ergo iuſncie ex
colenda eſt:quia in auctẽtico vt oẽs obedi

ant iudici ꝓuincie in pᷣncipio collone. .vo

catur virtus perfectiſſima i ſuꝑplatiuo gra/
du qui oẽs excedit ⁊ nullus eum.ff.de ver
boꝝ obligationibus.l.Abi aũt circa pꝛin
cipium. Ratio eſt qꝛ cetere virtutes ꝓſũt
hñnti.Juſticia vo oibus.
Be innocentia: ſidelitate: ⁊ ſeueritate:
que ſunt tres partes inſticie. Cap.2n

bio ⁊ a Tullio diuerſe aſſignent᷑ par

tes iuſticie ac plures. Nos tamen de tribꝰ

tm̃ dicemus.
Bor innocentia.
Cꝛfidelitas.
ſeueritas.

¶ Pꝛima pars iuſticie dicitur innocentia
de hac Lactantius lio.3. ait. Inter ſũmas

homis virtutes innocentia numeratur.Et
vt inquit Tullius in qõnibus tuſculanis.
Innocentia eſt affectio talis animi q̃ nemi
ni noceat. ſEt Ambꝛoſiꝰ.22. q.A.c. JInno
cens ait. Hoc eſt innocentẽ eſſe igrare ꝗd
noceat.Oe hac adhuc dicit Señ.in liꝰ.de
clementia. Peſtifera vis eſt valere ad no
cendũ.ſ¶ Ad hanc innocentiã ſpectat odio
habere peccata.vnde.86:. di. c. Culpã dicit᷑

Pꝛimus gradus innocentie eſt odiſſe ne

fãda.Ideo Dauid qui dixerat. Judica me
ſm innocentiã meam ipſe dicit. Iniquita/
tem odio habui ⁊ abominatus ſũ. Ad ino
centiam adhuc pertinet deſendere loco et

ore bonos ⁊ cohibere malos. ¶ Ande
m

bꝛoꝰliꝰ.2. de officijs ait. Juſtus vt ſis
nõ ſolum non nocebis: ſed innocentẽ pꝛo

hibebig. Pꝛopterea non fuit innocens pi
latus q;uis dixerit innocens ego ſum a ſã

guine iuſti huius.Mathei.2.c.quia po/
tuit iudeos cohibere a malicia eoꝝ 2 nõ fe
cit. P lacet aũt deo iſta innocenna qui di⸗

cit in pᷣs. Innocentes ⁊ recti adheſerũt mi

hi. C Secunda pars iuſticie dicitur fideli /
tas. Se hac Tullius in pᷣ de officijs ait. Fu
damentum iuſticie eſt ſides ideſt conuẽto
rum conſtantia ⁊ veritas. Ideo Sapiens

97

ꝓuerbioꝝ.28. c. ait. NHir fidelis multũ lau

dabitur. Et Tullius liꝰ. 2. de officijs. Nul /

la res vehementius rẽpublicã continet 65

fides. Hec vtiq; neceſſaria eſt inter virum

⁊ vxoꝛc.Inter mercatoꝛes: inter artiſices.
inter ciues ⁊ inter omnes.Be ſidelitate cõ
mendatur a Valerio li.d.in rubꝛica de iu
ſticia. Craſſus romanus ciuis qui carbo/
nis nomen infeſto animo vtpote inimiciſſi
mum ſibi detulerat. Sed tamẽ ſeriniũ eiꝰ a
ſeruo carbonis allatum ad ſe a plura con/
tinẽs quibus facile oppꝛimi poſſet vt erat
ſignatum cum ſeruo cathenato ad eum re

miſit. ¶ Tertia pars iuſticie dicitur ſeueri

tas. Hec eſt virtus debito ſupplicio coher
cens iniuriam.Et dicitur a ſeuitia ⁊ verita
te.vnde ſeuerus quaſi ſeuus ⁊ verus: ſjm
Jſidoꝝ. Notandũ tamen ꝓꝙ ſeueritas ali⸗

qñ accipitur in malam partez.ſ. pꝛo crude
litate.Et ſic accipit᷑ cũ dicitur ꝙ pius clau/

dius i ſenatu de pirri captiuis ſeueniſſimã
dixit ſententiam ideſt crudeliſſimã:vt ſeri
bitur.ff.de poſtulando.l.pᷣꝰ g Caſuz. ſ Ali
qñ ſeueritas accipitur in bonam parteʒ.ſ.

pꝛo debita punitione delictox.i Et ſic acci

pitur. C.de veteri iure enucleãdo.l.2 g. Se
ptinariꝰ.ſEt.C.de ſepulchꝛo violato.l.Se
pulchꝛa. Hec ſeueritas requiritur in hijs
ad quos ſpectat ex debito officij ⁊ ſuperio
ritatis punire peccata:qm̃ ꝓpter quatuoꝛ
rationes peccata ſunt punida. ¶ ꝛima
ratio eſt ꝓpter bonoꝝ auxiliationt᷑:vt per
punitionem maloꝝx pꝛebeatur auxiliuʒ be
ne viuentibus.Ideo ad publicam vtilita⸗

tem ſpectat ne crimina remaneãt impuni/

ta:vt ponitur.ff.ad legẽ aquiliã.l.Ita vul
neratus.Et. C. de penis.l.Si operis.Et.ff.
de penis.l.Capitaliũ g. Famoſos.vnde in

ꝓlogo decretaliũ dicitur. Ideo lex ꝓditur

vt appetitus noxius ſub iuris regula limi

tetur per quam genus humanũ vt hone⸗

ſte viuat alterum non ledat. Jus ſuuz vni
cuiq; tribuat reſoꝛmatur.Et di.A.c.Facte.

Facte ſunt aũt leges v t earuʒ metu huma
na coherceatur audacia:tutaqʒ ſit iter im
pꝛobos innocẽtia:⁊ in ipſis impꝛobis ſoꝛ

midato ſupplicio refrenetur audacia no
cendi ſacultas.ſ Secũda ratio quare pec/
ata ſunt punienda ꝓpter maloꝝ refrena⸗

tionẽ ne ipſi deterioꝛes ſiãt.Ideo ſeribitur
23. q. P. c. Maratus. Mihil eſt infellciꝰfeli
citate peccantiũ qua penalis nutritur ipu
nitas 1 mala voluntas velut interioꝛ ho/
ſtis roboꝛatur.¶ Tertia ratio quare pecca
ta ſunt punienda ꝓpter alioꝝ exemplatio
nem qꝛ pena vnius eſt metus alterius vt
dicitur. Cad legem iuliam repetundap.l.
pP. ff. de penis.l. Bona fides. ¶ Quarta
ratio eſt pꝛopter maioꝝ obligationẽ᷑: quia
tantoꝝ maloꝝ rei ſunt quot peccata ꝓpter
illoꝝ negligentiam cõmittuntur.Sicut pa
tet. 83. di. c. Erroꝛ. c. Cõſentire.c. Quid eni
ꝓdeſt.S4.di.c. Peruenit. D86.di. c. Facien
tis.2. q. 7. c. Megligere. .i7.q.2. c. Siqs.23.
q.3. c. Qui poteſt. extra de homicidio.c.Si
cut dignum. Puniendi ergo ſunt delinqn
tes vt iuſticia locũ habeat.naz vt dicit glo
ſa in.c.pᷣ de officio oꝛdinarij. Pꝛeſes pꝛo/
uincie debet purgare ꝓuinciam malis ho
minibus. Idẽ.ff.de officio pꝛeſidis.l. Pꝛe
ſes pꝛouincie. Et. 6. q. 3. c. Placuit Cõmẽ
dantur antiqui illi romani:qui nec/ꝓpꝛijs
ſilijs ꝑꝛo iuſticia conſeruanda noluerũt in
dulgẽ. Sicut de bꝛuto recitat Augꝰliꝰ. 5.
de ciuita.dei.c.is.qui filios occidit qꝛ con
ſpirabant contra piiam. vñ 2 poeta lauda
toꝛ ait. Natoſqʒ pater noua bella mouen/
tes ad penam pulchꝛa pꝛo libertate voca
bat. Sed verſu ſequenti conſalatus eſt in
felicezs. Nincet amoꝛ patrie laudũqʒ; inen
ſa cupido.ſ Similiter narrat Auguſtinus
de manlio toꝛquato ꝗ filiũ occidi fecit non
quia exierat contra patrià ſed quia contra
id quod impauerat pater.ſ.vt nullus ini⸗
ret bellum cuzʒ hoſtibus ſub pena capitis
abſq; licentia eius. Ille aũt ab vno ex ho
ſtibus pꝛouocatus iuuenili ardoꝛe oret
ſus ſingulare certamẽ illũ interfecit ſpo/
liauit.At pater ne plus mali eſſet in exem
plo imperij contẽpti qᷓ; boni in gloꝛia ho/
ſtis occiſi filiũ victoꝛem ꝓpter inobedienti
am interimi iuſſit. Sed ſciendũ pᷣm Ale
xandrũ de ales in tertio ſumme qui indu
cit Auguſtinũ contra fauſtum. Qð ſeueri
tas aliquando remittitur ppter multitudi
nem peccantium quando puniri non po/
teſt ſine ſcandalo. Ideo dicit Auguſtinus
Qð aliquando delinquẽtium multitudo

diu per patientiaʒ eſt expectanda.Aliquã
do in paucis eſt punienda vt eoꝛum exem
plo ceteri terreatur. ꝛopterea dicitur.9.
q.ʒ.c.Oꝛdinationes.vbi multoꝛum ſtra⸗
ges iacet ſubtrabendum eſt aliquid ſeueri
tati.Idem confirmatur. o.di.c. At conſti
tueretur. Et.xi.q.ʒ.c. Plerunqʒ. Et extra
de tranſactionibus.c.hnali.Et.ff.de penis
l. Aut facta.in gloſa oꝛdinaria.Et.23.q.pꝰ
c. Moli in fine.
Cõ amicitia ⁊ auaritiꝗ ac ꝓp:ꝛiꝰ amoꝛ
trariantur iuſtici. ¶Cap.3 .
rErtium myſterniü de iaſticia declarã
dum dicitur contrariatio. Sũt enizʒ
iuſticie multa contraria: ſed pꝛeci⸗
äs
Chmamicitia.
Cꝛmauaritia.
Cʒmamo ꝓpꝛius.

¶ Pꝛimum quod eſt contrarium iuſticie

amicitia e
reos defendunt excuſant: immo quantuzʒ
poſſunt exaltant.Sed hij audire debent 2
obſeruare ſentẽtiã Ciceronis qui libꝛo.ʒ.
de officijs ait. Neq; cõtra rẽpublicã:neq;
contra iuſiurandũ ac ſidem amici ſui cau/
ſa vir bonu s faciet. Nam ſi omnia faciẽda
ſunt que amici velint non amicitie tales:
ſʒ cõiuratiões puta de ſunt.Hec ille.Et de
Pac materia videre potes ſermonẽ de ami
citia in opere noſtro de laudibus ſanctoꝝ.

4

nan

ia: 7 de hoc diffuſe habemus in ſer⸗/
mone de auaritia iudicum. ¶Tertium eſt
amoꝛ ꝓpꝛius.dumi.ſ.qui reipnblice pᷣſunt
ſeipſos diligunt ? ſua querũt cõmoda pꝛo
pꝛia.¶ Jdeo hijs intimanda eſt ſententia il
la grauiſſima Ciceronis in pᷣ officioꝛum li
bꝛo. Omnino inquit qui reipublice pᷣſunt
duo pꝛecepta platonis teneant. ANnum vt
vtilitatem ciuium ſic tueantur vt quicꝗd
agant ad eam referant obliti cõmodoꝛum
ſuoꝛum. Alterum vt totum choꝛus reipu
blice curent nedum partem aliquam tueã
tur reliquas deſerant. At enim tutela ſic
pꝛocuratio reipublice ad eoꝛum vtilitateʒ
qui commiſſi ſunt non ad eoꝛum quibus
commiſſa eſt gerenda eſt. Hec ille.Ad iu⸗

ſticiam itaq; ſuendam ac manutenendã

¶Secũdum quod cõtrariatur iuſticie eſt

ſt. Multi equidẽ ꝓpter amicitid

ℳ

Aet
nexen
imng.
nſtra/
ſeueni
conſti
texna
enis

bane

üͤteni,
lprca/

ſuo.

omnes inuigilare debẽt. Pꝛ0 qua vt pꝛe⸗
diximus in pꝛecedenti caplo gentiles nec
ſilijs nec ſibipſis pepercerunt. Sicut etiaʒ
Aalerius ponit libꝛo.o.exemplum ʒzalẽti.
Zalentus inquit vꝛbe locrentium a ſe ſalu
berrimis ⁊ vtiliſſimis legibus munita cũ
filius eius adulterij crimine damnatus ſʒ
ius ab ipſo conſtitutum vtroq; oculo care
re deberet ⁊ tota ciuitas in honoꝛem pa⸗
tris neceſſitateʒ pene adoleſcentulo remit
teret aliquãdiu repugnauit.Ad vltimum
populi pꝛecibus euictus ſuo pꝛius deinde
fili oculo eruto vſum videndi vtriq; reli⸗
quit.Ita debitũ ſupplicij modum legi red

dit equitas admirabili temperamento ſe

inter miſericoꝛdem patrem ⁊ iuſtum legis
latoꝛẽ partitus.Hec ille. Atiq; ſi ſic vbiqʒ
ſeruaretur iuſticia bene eſſet omnibus po
pulis in quolibet ſtatu. Sed quia hec vir⸗
tus pene extincta eſt excreuerunt iniquita
tes pꝛopter quas indignatus deus ſepiſ⸗
ſime Hercatit populos duriſſimo flagello
æl quo nos miſericoꝛditer liberet:do⸗
netqʒ gratiam et inde gloꝛiaʒ beatã Amẽ
Dſiica de paſſione.De peceato lingue.
Senno trigeſimus ſextus.

5
7
.

gelio hodierno. Magna vis in lingua ho
minis ſita eſt:que lz membꝛum ſit exigu/
um multa tamẽ loqui poteſt ⁊ bona ⁊ ma
la. Pꝛopterea Jacobus tertio.c.ait. Ecce
naues cuz magne ſint ⁊ a ventis validis
minentur:circunferuntur autem a modi/⸗
co gubernaculo vbi impetus dirigẽtis vo
luerit.Ita ⁊ lingua modicum quidem mẽ
bꝛum eſt ⁊ magna exaltat:Ecce quãtulus
ignis q; magnam ſiluam incendit.Et lin
gua ignis eſt vniuerſitas iniquitatis lin/
gua conſtruitur in mẽbꝛis veſtris que ma

culat totum coꝛpus.Hec ille. Que verba
veriſicari videntur in iudeis: qui linguis

ſuis moꝛdacibus chꝛiſto innocenti macu
lazʒ dabant nunc dicendo eum vini potato
rem:nunc ſeductoꝛem populoꝛum: nunc

angeli loquuntur.

Emoniũ hẽs

udeoꝛuz blaſfemantiũ chꝛi
um verba ſunt iſta oꝛigina/

98

demoniacum a ſamaritanum. Et tandem

linguis ſuis illum cruciſigi pꝛocurarunt.
Cum vo multos conſpiciamus iudeoꝛuʒ
imitatoꝛes qui lingue omnem licentiaʒ de

derunt ad indebite inoꝛdinateqʒ loquẽdũ

Iccireo in pꝛeſenti ſermone de peccato lin
gue verba ſfaciemus. Pꝛoponemus autẽ
ſolito moꝛe tria myſteria de ipſa lingua de
clarangda.
Cp mdicitur naturalis conditionis.
C: mpvirtuoſe regulationis.
z nmultiplicis offenſionis.
CMQõ̊ ſoli hoi ↄceſſa eſt ligua ad loq̃ndũ:
de ↄditionibꝰhumane lingue:⁊ qualiter
¶ KXap̃. m.

. —

du dicitur naturalis conditionis.

mini datas.
Por locutionis.
Cꝛafoꝛmationis.
C collocationis.

Pꝛima cõditio humane lingue dicitur
locutionis.Sola eni humana lingua na⸗
turaliter loqui poteſt. Ad quod meliꝰintel
ligenduzʒ triplicem adhuc linguam diſtin
guemus.ſpᷣeſt angeloꝛum.ſꝛ bꝛutoꝛũ.
¶ 3 vo hoium. C P
iʒ.c.Si linguis hominũ loquar ⁊ angelo/⸗
rũ.Hee lingue angeloꝛum methaphoꝛice
accipiuntur ad expꝛimendam eoꝛum itel⸗
ligibilem ⁊ ſpiritualem locutionez: quia ſi
cut homo loquitur lingua coꝛpoꝛis:ita an
geli lingua mentis. Nam vt inquit Tho.
pꝛima parte.q.centeſima ſeptima.In an/⸗
gelis eſt aliqua locutio:⁊ vnus alij loqui/
tur. Quod ſic poteſt intelligi: voluntas
enim mouet intellectum ad ſuam opera/
tionem. Intelligibile autem eſt in intelle/

ctu tripliciter. Rzimo quidem habituali

ter vel m memoꝛiaz:vt Augꝰ dicit. Secũ

Rimũ myſteriũ de lingua declaraã

Habzʒz equidẽ humana lingua tres
naturales conditiones quas ↄſiderare de
bet vnuſqſqʒ a ſũmo opiſice non ab re ho

Pꝛima eſt lingua ange
loꝛuʒ:de qua Apoſtolus pᷣ ad coꝛinthios

P EE
“

S

do autem vt actu conſideratum vel conce

ptum. Terxtio vt ad aliud relatum. Mani⸗
feſtuz eſt antem ꝙ de pᷣ gradu in ſcdᷣo traãſ
fertur intelligibile per imperiuʒ volũtatis

vnde in diffinitione habitus dĩ quo quis

„

vtitur dů voluerit.ſ Similr auᷣt 2 de ſecun
do gradu peruenitur in tertiũ per volunta
tem. Ham per voluntatẽ conceptus men/
nis oꝛdinatur ad alteꝝ:puta vel ad agẽdũ
galiquid vel manifeſtandũ alteri. Qñ autẽ
mens conuertit ſe ad actũ conſideranduʒ
quod habet in habitu loquitur aliꝗs ſibi
ipſi. Nam ipſe conceptus mentis interioꝛ
verbum vocatur.Ex hoc vo ꝙ conceptus
mentis angelice oꝛdinatur ad manifeſtan
dum alteri voluntatẽ ipſius angeli:conce
ptus mentis vnius angeli innoteſcit alij:
L ſic vnus loquitur ali. Nihil eni aliud eſt
loqui ad alteꝑ q́; conceptum mentis alte
ri manifeſtare.vnde q; cito angelus vult
manifeſtare ſuum conceptum alij ſtati ali
us cognoſcit. Hobis aũt locutio exterioꝛ
que ſit per voceʒ eſt neceſſaria/ ꝓpter obſta
xulum coꝛpoꝛis.C Aduertendum tamen
rirca locutionẽ angeloꝝ.ſpᷣ ꝙ angeli infe
rioꝛes loquuntur ſuperioꝛibus ſᷣʒ Diony
ſiũ in.⁊.c.celeſtis ierarchie:⁊ tamẽ in hac
locutione inferioꝛes nõ illuminant ſupio/⸗
res:qꝛ omnis illuminatio eſt locutio in an
gelis:ſed non omnis locutio eſt illumina⸗
tio.Illuminatio enim eſt manifeſtauo eo
vuz que dependẽt a voluntate diuina que
fit per fuperioꝛes ipſis infrrioꝛibꝰ ⁊ hec il
luminatio eſt ⁊ locutio.locutio vo ⁊ non il
luminatio eſt manifeſtatio eoꝝ que pꝛoue
niunt a voluntate ꝓpꝛia ⁊ ſic ioquũtur an
geli inferioꝛes ſuperioꝛibus.2⁰ ſcienduʒ
3 angeli loquuntur deo ſʒ illud Zacharie

p. c. Reſpondui angelus dñi ⁊ dixit: domi

ne exercituũ vſq; quo non miſereberis hie
ruſalem. Iſta tamẽ locutio nõ fit ad aliqd
manifeſtandum deo qui eſt omnis verita
tis ⁊ omnis voluntatis pꝛincipium ⁊ con
ditoꝛ. Sed fit vel ad conſultandã diuinam
voluntatem de agendis. NHam locutio nõ
ſemper eſt ad manifeſtandum alteri. Sed
qñqʒ; ad hoc oꝛdinatur finaliter vt loquẽti
aliquid manifeſtetur. Sicut cum diſcipls
querit aliquid a magiſtro vel fit locutio an
geloꝝ ad deum ad ipſum cum admiratio/
ne laudandum:vt dicit Gꝛegoꝛius in 2 liꝰ
moꝛalium. Locutione vᷣo qua angeli lo/
gquuntur de deo laudantes ipſum ⁊ admi/
rantes ſemper angeli de deo loquuntur.

Sed locutione qua eius ſãpientiam conſu

lunt ſuper agendis tunc ei loquuntur quã

do aliquod nouum per eos agendum oc/

currit ſuper quo illumiari deſiderant. ¶3
notandum ꝙ ſicut diſtantiam localis non

impedit quin vnus angelus aliuʒ videre

poſſit ita etiã non ipedit quin vnꝰ alti loꝗ
poſſit ⁊ ſuum manieſtare conceptum. In
tellectualis enim operatio angeli omnino

abſtracta eſt a ioco ⁊ tempoꝛe. In eo autezʒ

quod eſt abſtractum a loco ⁊ tempoꝛe ni⸗
hil operatur neqʒ tẽpoꝛis diuerſitas neq;
loci diſtantia. ¶ Et ſi obiceretur ꝙ clamoꝛ

loquentis fit ꝓpter diſtantiam audientis

Sed Yſaie.cd.c.dicitur de ſeraphin ꝙ cla⸗
mabat alter ad alterum:ergo videtur ꝙ lo
calis diſtantia impediat locutionem ange
loꝛum. ¶ Reſpondet Tho. vbi. S. ꝙ cla/
moꝛ ille non eſt vocis coꝛpoꝛee qui fit pꝛo
pter diſtantiam loci:ſed ſigniſcat magni/
tudinem rei que dicebatur vel magnitudi
nem affectus ᷣm ꝙ dicit Gꝛegoꝛius ſecũ
do li moꝛalium. Zanto quiſq; minus cla
mat q;to minus deſiderat. Quarto ſciẽ
dum ꝙ dum angelus vult loqui vni ſoli:
non omnes cognoſcunt locutionem eius:
quia poteſt angelus oꝛdinare aliquod ad

vnuʒ ⁊ non ad alios.t ideo poteſt cogno

ſci conceptus vmius ab vno ⁊ non ab ali/
is.Concoꝛdat Honauẽtura in ſcdᷣo di.io.

Secunda lingua eſt bꝛutoꝛum. nima

lia enim bꝛuta linguam habent ſed nõ lo
quuntur.ſ¶ Et ſi dicatur ꝙ locuta eſt aſina
balaam:vt dicitur Numeri.22. c.Dum ad
viſionem angeli cecidiſſet ⁊ balaam percu
tiebat eam.æt aſina dicebat:quid frci tibi
Cur percutis me.CAd hoc reſpondetur:
ꝙ illud fuit per ſpeciale miraculum: non
per naturam. Ideo dicit textus. Aperuit
dominus os aſine ⁊ locuta eſt.ſ.Quedam
tamen gloſa ſuper hoc paſſu dicit. Sicut
diabolus locutus eſt per ſerpentem ⁊ non
ſerpens locutus eſt. Sic angelus per aſi /
nam locutus eſt non aſ̃na.Non enim po
tentiam loquendi habuit aſina.vnde nul
lum miracnlum fuit ibi ſicut nec in ſerpen
te ſeducente euam. Tamen dicunt quidaʒ
ꝙ aſina ad tempus habuit potentiam lo⸗
quendi:⁊ locuta eſt pꝛopꝛie ⁊ miraculoſe.

no

do d
oſi
hl:
us:
d ad
ogno
d
diio⸗

Apima

drob
an
unal
npah
n dbi
,o
eruit

dam

ict
non
r aſ/
m po
e nul
ſnpen
vict,
mlo/

—
5§

Hec illa gloſa. ¶ Tertia lingua eſt hoium
Ipii per naturaʒ loqui poſſunt. Ideo Zul

lius in p rethoꝛice ait.Cum hoies multis

in rebus humilioꝛes ⁊ infirmioꝛes ſint be

ſtijs in hac re maxime beſtas pꝛeſtare vi/

dentur ꝙ loqui poſſunt.vt enim ingt Mπ

giſter in ſcdo di. ibõ. Homo q;tum ad coꝛpꝰ
ſuperatur a lince in viſu. A cane ⁊ vulture

in odoꝛe.A poꝛco in auditu.A ſimia ĩ gu⸗
ſtu. ⁊ ab aranea in tactu. Hec Mα agr. Sed

in lingua ſuꝑat homo volucres celi ⁊ oia
pecoꝛa campi.Ex quo igitur ſibi lingua lo
quax conceſſa eſt rationabilr ea vti deb et

non beitialiter. Secũda conditio huma

ne lingue dicitur foꝛmationis. in qua cõſi

deranda ſunt tria. ſp̊ quis foꝛmauit. ſ2*

ad qutd amauit. i zoqualiterillaʒ foꝛma

uit. ¶ Pꝛimo conſiderandum eſt quis ſoꝛ
mauit linguam.&t reipondemus: ꝙ deus
qui condidit omnia. vnde Auicẽna in pᷣꝰ

fen p̃ᷣmi libꝛi canonis doctrina tertia. c.2.

de complexionibus membꝛoꝛum ait. De
us cuiqʒ animali ⁊ cuiq; mẽbꝛo donauit
ex complexione quod magis meretur. Si
cut itaqʒ linguam deus bonus ſoꝛmauit:
ita debet eſſe bona vt bona loquatur iux/⸗

ta illud Mιathei. i2. c. Bonus homo de bo

no theſauro coꝛdis ſui ꝓfert bona.ſ Secũ

do conſiderandũ eſt ad quod deus ſoꝛma

uit linguam.Et dicimus ꝙ ad expꝛimen/

dum conceptum mentis. vnde Ariſt. in pᷣ

pierminoꝛum.Aoces ſunt earum que ſũt
in anima paſſionuʒ note ideſt ſigna. Ideo

id loquẽduʒz eſt quod eſt in coꝛde:⁊ omnis

4*

ter deus ſoꝛmauit lingua

duplicitas fugienda omnẽq; mendacium
deteſtaãdũ. ¶ Tertio derane eſt quali
eam cuũ triplici conditione.C Pꝛima con/

ditio Jnid fecit vnam in quolibet non plu
Tes.

cit duas aures:duos oculos:duos
pedes:duas manus:a linguam tm̃ vnaʒ.
In quo innuitur ꝙ homo debet loqui par

ce ⁊ temperate.ſ Ende vt ſcribit Laerciꝰ

xenocrates philoſophus diſcipulus plato
nis fertur dixiſſe cuidã loquaci. Audi mul
tum loquere pauca.Os enim vnum ⁊ au
res duas a natura accepimus. ¶ Idem cũ
æſſet cum quibuſdam detractoꝛibus ⁊ ta⸗
ceret:querente vno cur ſolus taceret. Qꝛ

—

dixiſſe me inquit aliquando penituit:ta⸗
cuiſſe nunqᷓ;.ſ Recitat etiam Laerciꝰ de

ſolone philoſopho:qꝙ cum in loco quodaʒ
multis loquentibus non loqueretur. In⸗
terrogatus a periandro vtruʒ pꝛopter ver
boꝛum inopiam:an quia ſtultus eſſet tace
ret. Reſpondit:nemo ſtultus tacere poteſt
Ideo Sapiens pꝛouerbioꝛum.io.c.ait.In

multiloquio peccatuʒ non deerit.Qui au

tem moderatur labia ſua pꝛudentiſſimus
eſt.q¶ Et.iʒ.c.Qui cuſtodit os ſuum cuſto⸗
dit animam ſuam. Et.ix.c.Qui modera
tur ſermones ſuos doctus ⁊ pꝛudens eſt.
¶ Et eodem.c.Stultus quoqʒ ſi tacuerit ſa
piens reputabitur:⁊ ſi compꝛeſſerit labia

ſua intelligens.i Et.29.c.CLotum ſpiritum

ſuum pꝛofert ſtultus.ſ Et Eccleſiaſtici.i⸗.
capitulo. Qui odit loquacitateʒ extinguit
maliciam.ſſEt.20.c.Odibilis eſt qui pꝛo/

cax eſt ad loquendum.Et.ꝛi.co. Lacitus

ſenſatus honoꝛabitur.¶ Et Iſidoꝛus liꝰ
ſecundo ſoliloquioꝛum. Multiloquiũ nõ
effugiet culpam.iſ Et Caſſiodoꝛus in epi/
ſtolis.Hec eſt regalis pꝛoculdubio virtus
celerius neceſſaria ſentire ⁊ tardius in ver
ba pꝛoꝛumpere.ſEt Jacobus pꝛima cano
nica.c.pꝛimo.Sit autem omnis homo ve
lox ad audiendũ:tardus autem ad loquẽ
dum.ſEt Seneca ad lucillum. Tardilo⸗
quiũ te eſſe iubeo.ſEt ideʒ in libꝛo de mo
ribus.In hoc incumbe vt libentius audi⸗

as qᷓ; loquaris.ſ Et Quintilianꝰ in libꝛo

declamationũ. Pꝛomptiſſimo pᷣmone de⸗

linquimus facile. ¶ Secunda conditio lin

gue quia deus fecit eam rubicundam ad
inſinuandum ꝙ loqui debeat cum chari?

tate.¶Tertia conditio quia fecit eaam mol

lem ductilem ⁊ volubilem ad oſtendendũ

„

te,
SGeren

ꝙ homo non debet eſſe pertinax in ſenten

tijs male pꝛolatis.vnde Augꝰ.22. q. A. c?
Magne. Magne ſapientie eſt hominez re
uocare quod male locutus eſt. Inſuper ſi⸗
cut lingua eſt mollis:ita ⁊ locutio debet eſ
ſe blanda ⁊ affabilis.vnde Cicero in pᷣmo
de officus ait.Difficile dictu eſt quãtope⸗
re conciliet animos comitas affabilitaſqʒ
ſermonis. ¶ Tertia conditio pꝛincipalis
humane lingue dicitur collocationis.col⸗
locata quippe eſt in oꝛe vhi ſunt labia den
53

–

tes ⁊ ſaliua: vt per labia 1 dentes quibus
clauditur velut duplici muro refrenet᷑ ne
xreuelet ſecreta 1 omnia dicat que non ſunt
dicenda.Ex hoc refert Laercius ꝙ inter
rogatus plato M eſt inter bomines ſoꝛ
tio: reſpondit. Qui poteſt pꝛopꝛiam iracũ
diam vincere. Interrogatus quis eſt inter
homines debilioꝛ ait:qui fuuʒ non poteſt

celare ſecretum. Eſt etiam in oꝛe vbi ligua

collocata eſt ſaliua ad ſigniſicanduzʒ ꝙ ſer
mo debet eſie ſale cõditus:et vnuſquiſqʒ
ſfuos ſermones ponderare debet vt dĩ. 0.
di. c. Ponderet. S=
A rirmale regmtand eſt lingua duz

Ecundum myſtenum de lingua de
clarandum dicitur virtuoſe regula/
tionis. Ocbet nanqʒ vnuſquiq; re
Bulare linguã dũ loquitur m quinqʒ cir/
cunſtantias.
Cꝛybi.
Cʒz tempuo.
A nid.
Rmogdi.
¶ Pꝛima circunſtantia dicitur cui:vt vi⸗
deat loquens cui loquitur: videlicet ſi eſt
pꝛelatus ſocius vel ſubditus. Nam pꝛela
tis ⁊ maioꝛibus loquendum eſt cum reue
rentia.Socijs cuʒ benignitate. Subditis
vo ſᷣm ꝙ exigit conditio eoꝛum ⁊ interdũ
qualitas criminum que committunt.Fa/
tuis autem ⁊ inſipientibus niſi ex cauſa lo
quendum non eſt. Nam dieit ſapiens pꝛo
nerbioꝛum. 23. c. In auribus inſipientiuzʒ
ne loquerios:quia deſpicient doctrinaʒ elo
quij tui.ſ Et Eccleſiaſtici.22.c.Cum doꝛmi
ente loquitur qui narrat ſtulto ſapientiaʒ.
IEt qui publice loquitur populo vtatur
popularibus verbis.i Inquit enim Cice
ro in pumo de officis. Popularibus ver
bis agendum eſt ⁊ vſitatis cuʒ loquimur
de opimione populari. ¶ Secũda circũſtã
tia in locutione ſeruanda dicitur vbi. Naʒ
in eccleſia que eſt locus oꝛationis non liv
cet loqui de rebus mundanis: vt notatur
extra de immunitate eccleſie libꝛo..in.c.

Becct. ¶ Tertia circunſtantia eſt tempus

nit enim dicit ſapiẽs Ccecleſiaſtes. 3. c. Lem

agdoleſcente.
¶BDe viginti peccatis pꝛouenientibus a
ln⸗ quot ſunt ir̃e alppabeti vſqʒ ad.x·
eluſiue . s e

pus tacendi tempus loquendi. C Quqr

ta circunſtantia eſt finis vt conſideret lo⸗
quens fint᷑ quare loquitur. Quinta cir
cunſtantia dicitur modus:vt ſcilicet ſerue
tur modus in bꝛeuitate et pꝛolixitate i ge
ſtu ⁊ ſimilibus. Sunt eni aliqui ꝗ volunt
dicere da mihi pane.Et narrant hiſtoꝛias
2 filateria longa-Aliqui adhuc confidunt
in oꝛnatu verboꝛũ ⁊ multa verba pingen
tes tedio auditoꝛes afficiunt. Pꝛo ꝗbus
dicit Cicero in libꝛo de oꝛatoꝛe. Quid eſt
tam furioſum qᷓ;ᷓ verboꝛum vel optimoꝛũ
vel oꝛnatiſſimoꝛum ſonitus inamis nulla
ſubiecta ſententia.Que verba etiam reci/
tat Auluſgellius in pꝛimo liꝰnoctium atti
carum.ſ Honnulli infuper dum latine lo
qui volunt exquirunt vocabula incogni⸗
ta ⁊ inuſitata vt ſic videantur ſingulares.
Pꝛo quibus dicit Auluſgellius libꝛo.io.
noctium atticarum. Nerbis vti nouis ⁊ in
cognitis durius eſt q; verbis ſoꝛdentibꝰ.
Rome quidam celebꝛatus homo in cau⸗

ſis cum apud pꝛefectum vꝛbis verba face

ret et dicere vellet inopem quendam miſe
ro victu viuere ⁊ furfureum edere panem:
vinumqʒ fetidum potare.Hic iquit eques
romanus apludã edit ⁊ floces bibit. Que
verba cunctoꝛum aſtantium animos pꝛo
uocarũt ad riſum. Ille enim legerat aplu⸗
dam veteres ruſticos frumenti furfurem
dixiſſe. Item floces audierat pꝛiſca voce ſi

gnifſicare vini fecem e vinaceis expꝛeſſam

Pꝛimum verbum legerat in plato.ſecun
dum apud cicilium in polimenis que ſibi
ad oꝛnamẽta oꝛationũ ſeruauerat.ſ Qui⸗
dam inſuper dum loquuntur videntur fu
gere dum trahentes ⁊ emittentes flatum
rotant velociſſime verba ſua nulla graui⸗/

tate ſeruata. Sed audiant iſti Ciceronem:

qui in pꝛimo de officijs ait. Magna eſt ad
miratio copioſe ſapienterq; dicentis queʒ
qui audiũt intelligere etiã ⁊ ſapere pluſq;
ceteros arbitrantur. Si vo ineſt in oꝛatio
ne mixta modeſtie grauitas nihil admira

bilius fieri poteſt eoqʒ magis ſi ea ſunt in

3

ns⸗

Qg
tlo⸗/
1 ar
ſane
elge
unt
Nins
un
ngen
gbos
idc

nulls

e ⸗

atni
neb⸗
ogni
gres⸗
io⸗
is t
moc
inckl
haſe
nmi
men
gue
u
nio
hla⸗
ron
oeſi
Aſam
ſean
ne ſbi
ur ſ
un
ul/

dem:

tad
ez
nſc;
ꝛanio
mus
ntin

ne4
3rfH

lingua dicitur multiplicis offenſio
nis. Miulta enim ſunt peccata que

— . . H
. 1 Ertium myſteriuz declarandum de
lingua committuũtur. Ideo vt refert Laer

cius. Interrogatꝰ anaxarcus philoſophꝰ
quid eſſet in homine bonum vel malum.
reſpondit lingua.Ex ipſa nanqʒ tot pꝛoue

niunt peccata quot ſunt littere alphabeti

vſqʒ ad. H. ¶ Pꝛima enim littera alpha/
beti eſt.A.⁊ hec eſt pꝛima in omnibus lin
guis:vt patet.ʒ S.di.c.Ab exoꝛdio.Et pꝛi/
mum peccatum lingue eſt adulatio.quaʒ
ſic difñnit Alexander in ſecũdo.Adulatio
eſt peccatum ex ſermone vane laudis pꝛo
neniens alicui facte intentione placendi.

Et de hac dixi in quadrageſimali de peni⸗

tentia. Hoc vicio permaxime laboꝛt exi/
ſtentes in curijs regum ⁊ pꝛincipuʒ in qui

bus rariſſimi ſunt qui loqui velint verita ⸗

tem. C Secunda littera alphabeti eſt. B.
Et ſecundũ peccatuz lingue eſt blaſfemia
dei ⁊ ſanctoꝛum ⁊ creaturarum. ¶ Tertia
littera eſt.C.Et tertium peccatum lingue
eſt contentio:que m Ambꝛoſiũ eſt contẽ
tio veritatis eum conſidentia clamoꝛis de
qua etiam ſcripſi in quadrageſimali de pe
nitentia. MQuarta littera eſt. D.Et quar
tum peccatum lingue eſt detractio:que eſt
aliene ſame per occulta verba denigratio.
Quinta littera eſt:E. Et quintum pecca
tum lingue eſt excuſatio peccati.de qua cõ
queritur deus dicens per Hieremiaʒz.S8.c.
Nemo eſt qui agat penitentiam ſuper pec
cato ſuo dicens:quid frci.Omnes conuer
ſi ſunt ad curſum ſuum quaſi equus in im
petu vadens ad pꝛeliuʒ Moc autem ma⸗

xime periculoſum eſt dum excuſt peccatũ

ſuum ille qui confitetur ſacerdoti. Sex⸗
ta littera eſt. S. Et ſextum peccatuz lingue
ſallax locutio.⁊ de hac dicemus in ſermo/

ne de mẽdacio. ¶ Septima littera eſt. G.

Et ſeptimum peccatũ lingue eſt gloꝛiatio:
cum.ſ.quis gloꝛiam indebite appetẽs de
ſe iactater loquitur. ¶ Octaua littera.Sh.

Et octauũ peccatum lingue homicidij per

petratio.ſ.pꝛecepto:conhlio:ſuaſione ⁊ hu

iuſmodi. Ideo inꝗt de talibꝰ pſal. Lingua
op gladius acutus. Solon vo atbeniẽſis

vt còmemoꝛat Aalerius interrogatus ꝗd

100

aeutius gladio reſpondit. Pꝛaui hois lin
gua. ¶ Hona littera alphabeti c. J. Et no
num peccatum lingue eſt irriſio:cum.ſ.ali
auis irridet aliuʒ ad imiuriam:ſicut facere
olent illi qui vulgo dicuntur mutegiatoꝛi
pꝛoferentes alia verba coloꝛata ⁊ fucata:
quibus pꝛoximus illuſus ſcandalizetur:
⁊ ſi conqueratur dicunt nõ nominaſſe illũ
⁊ ſimilia qui tamen grauiter peccant:qm̃
vt ait Sapiẽs ꝓuerbioꝝ.ʒ.c.Abominatio
eſt deo ois illuſoꝛ. Et quarti Regum.2. c.
ſcribitur ꝙ. Aꝛ2.pueri qui irridebant heliſe
um vocantes caluum occiſi ſunt ab vꝛſts.
Becima littera eſt.K. Et decimũ pecca
tum lingue eſt cantus vanus in quo ama
toꝛia ꝓferuntur ⁊ dei nomen in vanũ aſſu
mitur. C AUndecima lr̃a eſt. L. Et vndeci⸗
mũ peccatũ lingue laſeiua ꝓnunciatio.iſ.ꝑ
lenociniũ vel ſcurilitatẽ que eſt de verbis
turpibus:loqui eni laſciua etiã ludẽdo nõ
licet:qꝛ coꝛꝛũpunt bonos moꝛes colloꝗa
mala:vt inꝗt Apls pᷣ ad coꝛinthios.is.c.
Et Ariſto.in:2⁊.rethoꝛicoꝝ ait.Ex dicere de
ſacili quodcũq; turpinʒz ſit ⁊ ipſum facere.
TCSuogecima lr̃a eſt.d.duodecimũ pec
catum lingue eſt maledictio creaturaꝝ:qdᷣ
nõ licet:qꝛ vt ingt Paulus pᷣad coꝛinth.
6.c. Maledici regnũ dei non poſſidebunt.
XTertiadecima lr̃a. H. tertiüdecimũ pec
catũ nugatio incantationis cũ dicũtur car
mina pꝛo ſanitate ⁊ hiꝰ.Dicit enim Augꝰ
26.. 3. c. Igit. O ẽs huiuſmodi artes nu⸗
gatoꝛie ⁊ noxie ſuꝑſtitionis fugiẽde ſunt a
xp̃iano. ¶ Quartadecima lr̃a eſt.O.Et q̃r
tũdecimũ pctm̃ lingue oĩo ĩdebita videlzʒ
ſine attẽtione iterruptione acceleratione⸗
¶ Quintadecia lr̃a ẽ. P.Et qntũdecimũ

peccatũ lingue eſt ꝑiuriũ.⁊ hoc iã plena ẽ

tra. ¶ Sextadecima lr̃a eſt.Q.Et iõ pec

catũ lingue eſt qͥrelatio cũ.ſ. murmuratur

de deo de parẽtibus ⁊ de alijs. ¶ Becima
ſeptima lr̃a eſt. R.Et decimũſeptimũ pec
catũ eſt reuelatio ſecretoꝝ vel ↄſeſſionis vł
alioꝝ in ſecreto cõmiſſoꝝ qdð ſieri nõ debʒ.
¶ Becimaoctaua lr̃a eſt.S. Ct.is . pecca
tum eſt fuſurratio que ponit diſcoꝛdiã in/
ter amicos. C Becimanona lfa eſt. T. Et
decimumnonuz E lingue eſt teme
raria affumatio.Afſfirmare temere maluʒ
n 4

de ſuis pꝛoximis ex leuibus ſuſpitionibꝰ.
¶¶Uigeſima littera eſt. A.⁊ vigeſimũ pec
catum eſt verbum ocioſum.de quo Chꝛi⸗
ſtus M0aathi.iꝛ. c. ait. De omni verbo ocio
ſo quod locuti fuerint homies reddent ra/⸗/
tionem in die iudicij.Et dicitur verbũ ocio
ſum ſᷣm Gꝛegoꝛium quod caret neceſſita/
Le vel debita vtilitate. Cum igitur tot ſint
peccata lingue beatus vir vt ait Jacobus
pꝛimo,c.qui nõ eſt lapſus in verbo.ꝗdeo
cum pſalmiſta oꝛandus deus. Pone ingt
domine cuſtodiam oꝛi meo ⁊ oſtium circũ
ſtantie labijs meis. At ſic linguam cuſto/
diendo digni efficiamur gr̃a chꝛiſti.quam
nobis ipſẽ largiat᷑.qui viuit ⁊ regnat in ſe
cula ſeculoꝝ Amen. S
C Feria ſecunda poſt dominicam de paſ/
hone. He peccato gule.
7 Sermo trigeſimus ſeptimus.

Igs ſitit ne /
rniat ad me ⁊ bibat.verba ſũt
redemptoꝛis noſtri Joannis
2.co. 1 in euãgelio hodierno.
Solicite pꝛouidendum eſt vt mens noſtra
reſocilletur cibo fpirituali diuine gratie:
quo conſoꝛtati perueniamus ad illud re⸗
gnum in quo plena eſt ⁊ vera bonoꝝ omni
um plenitudo. Non enim conditi ſumus
vt oblectemur coꝛpoꝛalibus delitus: ſed
vt perfruamur gaudijs paradiſi. Herũta⸗
men carnales homines ad nil iuigilant ni
ſi ad explendas coꝛpoꝛis voluptates. Hij
terrena dumtaxat ſitiunt:⁊ deus eoꝛuʒ vẽ
ter eſt. Oant omnem operam ad ſatiſſaciẽ
dum gutturi ſuo: ⁊ vicium gule colunt ac
venerãtur. Iccirco in pꝛeſenti ſermone cõ/

tra guloſos loqui decreui.pꝛo qmibus de

ipſa gula tria pꝛoponemus miyſteria de/
vlaranda.
CPB di materie.
Cꝛmmodi. SðèMMU
¶M3 materia gule eſt eſca 1⁊ potus non
w ſint de ſe mala ſed pꝛopter inoꝛdinatuzʒ
WMeiltumuct de PWeinane ciboꝛum.
Rimum myſtenium declarandum

de gula dicitur materie. vbi pꝛimo viden⸗

duʒzʒ eſt: quid eſt gula.Et ad hoc dicit Tho.
22. q. i48. Bula eſt inoꝛdinatus appetitus
cibi ⁊ potus.Dicitur autem appetitus in
oꝛdinatus in eo ꝙ recedit ab oꝛdine ratio

nis in quo conſiſtit bonum virtutis moꝛa

lis.Et quia ex hoc aliquid dicitur eſſe pec
catum:quia virtuti contrariatur. Ideo gu
la eſt peccatum. Sed ſciendum ꝙ duplex
eſt appetitus.vnus quideʒ naturalis qui
pertinet ad vires potentie vegetabilis.in

quibus non poteſt eſſe virius aut vicium

eo ꝙ non poſſunt ſubici rationi. AUnde et
vis appetitiua diuiditur in nutritiuam:di
geſtiuam:⁊ expulſiuam:que pertinent ad
vegetatiuam vt partes eius.Et ad talem
appetitum ſcilicet naturalem huius vege
tatiue pertinet eſuries ⁊ ſitis: vbi non eſt
peccatum.vnde Gꝛegoꝛius di. .c. Ad eiꝰ
Sepe ſine culps agitur quod venit ex cul/
pa:vnde ⁊ ſine culpa cum eſurimus come
dimus quod tamen ex culpa pꝛimi paren
tis eſt ſactum vt eſuriamus. Alius eſt ap
petitus ſenſitiuus in cuius còcupiſcentia
vicium gule conſiſtit.vnde ⁊ pꝛtimus mo⸗
tus gule impoꝛtat inoꝛdinationem in ap⸗
petitu ſenſitiuo:que non eſt ſine peccato:

quod videtur eſſe cum quis appetit cihũ

vel potum non pꝛopter ſuſtentationeʒ ſed
pꝛopter delectationem. vnde excedens in
quantitate cibi vel potus non pꝛopter con
cupiſcentiam cibi et potus: ſed per erro⸗
rem eſtimans eo indigere non pertinet ad
gulam. Igitur vt declaremus hanc parteʒ
