lunſin; ris ſcelera confeſſus eſt aſſerẽs nos pena/ virtus fuit ſoꝛtitudo que fecit euzʒ ſuperſer
bnaſtl libus anguſtijs digne plecti cũ ait.Et nos ri ſuper omnia ſcelera ſua. ¶ Sexta vᷣtus
Eun quidem iuſte ſcilicet patimur. Naʒ digna fuit temperantia que in ſola volùtate dei
anruſt factis recipimus.In magnis quidem co ⁊a ſaluatoꝛis ieſu chꝛiſti pꝛemij menſuram
geſmn gnitiõibus ferebatur qui ſe iuſte digneqʒ reliquit.Septima virtus fuit iuſticia ſʒ
nln pati pꝛofitebatur. Magna pars eſt venie quam reddidit ſibi confeſſionem pꝛecedẽ⸗
can apud deum hec cognoſcere ſimiliter ⁊ fate tis culpe pꝛoximo coꝛꝛectionem et chꝛiſto
ſnd ri. CSecundus fuit amoꝛ compaſſionis: honoꝛem laundem compaſſionem ⁊ totalẽ
ann. E qui extitit latitudo crucis ſue dum angu⸗ ſue voluntatis immolationem. Quare nõ
er eim ſtias ieſu chꝛiſti pie excuſabat aſſerens il / ſine cauſa chꝛiſtum ita ſibi pꝛopꝛitium in/
sſeem las ſine culpa pꝛopꝛia ſuſtinere. Et lʒ chꝛi uenit.
rns:pice ſtus a pilato iudice oꝛdinario accdamante Be ſeptem dulcoꝛibus ſeu cõditionibꝰ
mybus HSõ fuiſſet condemnatus ad moꝛtem. pꝛomiſſionis chʒiſti facte latroni cõuerſo.
affliam Dic taméẽ latro ſubdidit. Hic vo ma⸗ J Cap. 2m.
is ſitu li fecit. Cognouit equidez innocentiã chꝛi Ecundum yſterium declaranduʒ
wönes ſti qui peccatum non fecit nec dolus inuen de latrone ſancto dicitur pꝛemij. Fu
nonni tus eſt in oꝛe illius:⁊ hoc ipſo illuminante it enim a chꝛiſto ſibi largiflua chari
o doe quem latro publice fatebatur innocenteʒ. tate pꝛomiſſum pꝛemium dum ſibi dixit.
nttpach Tertius fuit amoꝛ coꝛꝛectionis:qui exti Amen dico tibi quia hodie mecum eris in
nonnabi tit longitudo ſue crucis dum blaſſemantẽ paradiſo.Lʒ vtiq; huius pꝛomiſſionis tã
onena latronem impium charitatiua reſponſiõöe admirande de quolibet verbo perquirere
neipſun compeſcuit dicens.Heq; tu times deum: ſenſum ⁊ tam ample gratie ⁊ amoꝛis inue
numd ſoo vide feruoꝛẽ huius latronis qui ligno coꝛ ſtigare dulcoꝛes ſeu dulcedines Septem
öirmsfil poꝛe pendens coꝛpoꝛalium penarum obli nẽépe dulcedies huic latroni xpᷣs ampla mi
ßen tus ſodalem arguere ⁊ inſtruere non vere ſericoꝛdia diſpenſauit.
chroſt tur. Neq; inquit tu times deum qui in ea CB dicitur iuramenti veritas.
Zeniunit deʒ dãnatione es ſcilicet moꝛtis. C Quar Cꝛaannũciata pietas.
Ertbwn⸗ tus fuit amoꝛ perfectionis qui extitit a· Celectiua charitas.
ninor, titudo ſue crucis dum toto mentis affectu CA;tpis bꝛeuitas.
R atq; benigno lingue affatu cum inexpliea Cdiuina ſocietas.
—K bili coꝛdis humilitate ⁊ contritione nenõöõ Ceterna ſtabilitas.
im cum tota mentis deuotione ⁊ q;tum per / C⁊'glioſa iocunditas. .— —
is mi miſit acerbitas ipſa ſupplitij cum conuer/⸗ CPꝛima dulcedo ſeu cõditio pꝛomiſſio
glignul ſione faciei benigna ad dominũ iefum ſtu nis facte latroni de pꝛemio dicitur iuramẽę
iat pende admirationis bꝛeuem oꝛationez ef ti veritas que notatur in hoc verbo. Amẽ
beuun fudit dicens. Domine memento mei dum que dictio ſigniſicat ꝙ verum eſt:vt patet
guan veneris in regnum tuum. In qua omnis de con. di. 2.c. Renera. in fine textus et i
iadech conſumata perſectio mirabiłr continetur: o f Et. 38. Di. c. Sedulo. E e i. co. He d6
Mae ſi deuota mens nouerit explicare.Sed vt ijs.Et extra de filijs pꝛeſbyteroꝛum non

id aliqualiter patefiat.¶ Pꝛimo cõſidera

in quÄta ſide ille latro fundatur qui in mo
nente credit vitam eternam.¶ Secũdo vi
de quãta ſpe firma ad eterna erigitur qui

oꝛdinandis.c. Pꝛopoſuit.Et in rationali
diuinoꝛum officioꝛum liꝰ quarto: Quod
enim chꝛiſtus pꝛomiſit in veritate pꝛomi⸗
ſit. Et yt ipſẽ dixit Luce.ꝛi.c.Celum ⁊ terra
r

tranſibunt verba autem ſua non pꝛeteri/

bunt. Quaſi dicat m Micolauz de lira ſu

per Maatheũ.2u. ce ꝙ Izʒ tranſire debeat ce⸗
lum ⁊ terra non quia coꝛꝛumpentur quan
tum ad ſubſtantiã:ſed quia ceſſabit motꝰ
celi ⁊ ſiet tranſmnutatio in elementis tamẽ
non pꝛeteribit verbum chꝛiſti quod eſt ip

ſo mundo ſtabilius.C Secunda dulcedo

Een cõditio pꝛomiſſionis pꝛemij facte

ni dicitur annunciata pietas. Ille eniz qui

ex pietate venerat ſaluos facere pctõꝛes la
troni dicebat. Dico ſcilicet ego ieſus dei ſi
lius qui veni ſaluum facere quod perierat
qui veni vocare peccatoꝛes ad penitentiã
qui veni perquirere oueʒ perditam vt illã
imponens humeros meos reducaʒ ad pa
ſcua vbertatis in regno celoꝛum. Ego in⸗
qᷓᷓ qui ſanguie pꝛopꝛio redimere volui ge
nus humanum. CTertia dulcedo ſiue cõ
ditio pꝛomiſſionis facte latroni dicitur ele
ctiua charitas que expꝛimitur cum chꝛiſt⸗
ſubdit.Tibi quaſi dicat ꝙ non obſtantibꝰ
ſceleribus pꝛecedentibus a te commiſſis:
tamen pꝛopter penitentiam ⁊ conuerſionẽ
tuam ego te elegi vt ſis in numero electo/
rum meoꝛum. Habet nãqʒ penitentia tan
tam efficatiam vt ex impio homine faciat
iuſtum. Ego dico tibi iam iuſtificato ⁊ recõ

ciliato patri meo ac numero electoꝛũ aſcri

pto.Quarta dulcedo ſiue conditio illiꝰ

pꝛomiſſionis dicitur tempoꝛis hꝛeuitas:
quia ſubiunxit chꝛiſtus hodie.O felix ver

bum retroactis tempoꝛibꝰ amicis dei pꝛo

phetis ⁊ patriarchis clauſum qui per tot

annoꝛum curricula a paradiſi gaudijs exu
lare compulſi funt.vᷣleuit adaʒ pꝛopter in
obedientiam commiſſam:deſiderauit chꝛi

ſtum illũq; coluit ac dilexit venturuʒ: ⁊ ta
men cum vixiſſet annis nongentis trigin

ta vt dicitur Heneſis. hn extremo vite

chꝛiſtuz inuocans nõ audiuit. Hodie eris

in paradiſo:ſed poſt exactos annos ꝗnq;
milia. MNoe iuſtus inuentus eſt in conſpe/
ctu domini qui diluuij tẽpoꝛe in archa ſal/⸗
uatus eſt nibilominus in vltimo vite cõſti
tutus non audiuit: Nodie eris in paradi
ſo. Quinimo ad limbum deſcendens ibi
ſedit in tenebꝛis vſq; ad completam paſ/
Ronem chꝛiſti.Sic abꝛaham:ſic rſaac: ſic

iacob:ſic pꝛophete:ſic deniq; iuſti omnes.

latroni vo dictum eſt: hodie ideſt ſtati poſt
animea coꝛpoꝛe tuo ſeparationem eris in

paradiſo. Hic autem latro exemplũ eſt ma

nifeſtum ꝙ illi qui nihil habent purgabile
decedẽtes in charitate ſtati euolant. ¶ Si

aũt aliquis qreret quis poteſt eẽ adeo mũ

dus vt moꝛiens nihil purgabile retineat.
Ad quod reſpondemus hoc ſoꝛe poſſibile

quinq; rationibus.
EP martyrij tolerationis.
baptiſmalis purificationis.
intenſe compunctionis.
A virtualis perfectionis.
* lenarie remiſſionis.

zima ratio quare poteſt quis abſq;

aliqͥ purgabili ex hac vita diſcedere 2 ſtati

euolare dicitur martyrij tolerationis. Qui
enim martyriũ patitur purgatur ab omni

labe ⁊ mox regnum celoꝛũ ingreditur. vn
de Cypꝛianus in quodam ſermone ait.O
delicata paſſio ⁊ gloꝛioſa confeſſio.Abſol⸗
uitur per martyrium anima a vinculo car
nis ⁊ in celo cum triumpho eleuat᷑ ab an⸗
gelis.Et extra de celebꝛatione miſſaruz. c.
Cum marthe.dicitur ꝙ iniuriaʒ facit mar

tyri qui oꝛat pꝛo martyre.quia videlicet in

dubitãter creditur ad celũ euolaſſe. ¶ Se

cunda ratio dicitur baptiſmalis puriſica⸗

tionis.In baptiſmo debite ſuſcepto mũda
tur anima.Et mox baptizatꝰ moꝛiens euo
lat:vt patet extra de baptiſmo.c. Dhebitũ.
Et ad hoc oſtendendum baptiz ato chꝛiſto
aperti ſunt celi. Mathei.3.c. ¶Tertia ra⸗
tio dicitur intenſe compunctionis . Dum

enim contritio feruida eſt ⁊ intẽſa ſatis au

fert omnem culpam ⁊ debitam penam. Et
de huiuſmodi intenſa compunctione intel
ligitur dictum Auguſtini.ꝙ vera peniten

tia ad puritatez baptiſmi conatur adduce

re penitentem. ¶ Quarta ratio eſt virtuo
ſe perfectionis.Sum enim aliqui perfecte
viuunt floꝛentes virtutibus heroicis ſicut
fecerunt benedictus dominicus frãciſeus
⁊alij moꝛientes ſtatim euolant.vnde Gꝛe
goꝛius liꝰ..dialogoꝛum ait.Juſtoꝛũ ani
me mox vt huius carnis clauſtra exeunt:

in celeſtibus ſedibus recipiuntur. ¶ Qui

ta ratio eſt plenarie remiſſionis.Scom do

—

tomnes,
ſatidoſt
nenis in
feſtma
goble
reuncat.

22

hoſtbae

abſ
4 ſtall
OQui
omni
n pn
1,
W
Wwan
lmz.0
t mar
alcetin
Unſca/
omud
iens eid
Debiti⸗
rochit
Lanan
9, eN
Kusa
nunt
ine int

min

Alc
umo
arſecte
loſcot
iciſens
ſdebu
ori and
cunt
le
Sand

ctoꝛes Raymundũ Hoſtienſem et alios.

HBoni chꝛiſtiani qui lucrantur indulgenti

as plenarias ab omnibus peccatis purgã
tur ⁊ moꝛientes ſtati euolant.Que omnia
ſtis credibilia facit exemplum latronis.

¶OQuinta dulcedo ſiue cõditio pꝛomiſſio

nis facte latroni dicit diuina ſocietas.Hec
notiſicatur in illo verbo mecum. S exta
conditio eterna ſtabilitas. Ideo ſubditur
Eris.ſcilicet in eternũ permanebis. Quic
quid enim eſt in illa ſanctoꝛum beatitudie
eternum erit ⁊ ſemper permanebit.Eterna
pax:eterna requies:eterne diuitie:eterna
deniqʒ vita. Hoc ieſus benedictus ſepiſſi
me reſerauit. Nam Joannis.3.c. ait. Si c
deus dilexit mundum vt filium ſuum vni
genitum daret vt omnis qui credit in illuʒ

non pereat ſed habeat vitam eternam. Et

io.c.Oues mee vocem meam audiunt et
ego do eis vitam eternam.Et Mathei. 25.
c. Ibunt hij in ignem eternum. Juſti auteʒz

in vitam eternam. ¶ Beptima conditio il

lius pꝛomiſſionis dicit᷑ gloꝛioſa iocũditas
que expꝛimitur cum dixit chꝛiſtus. In pa
radiſo. Scᷣm MNicolauzʒ de lira non accipi
tur hic paradiſus pꝛo oꝛto voluptatis nec
pꝛo celo empireo:ſed pꝛo fruitione beata:
quã habuerũt ſancti patres in moꝛte chꝛi
ſti qui erant in limbo detenti. Statim cuzʒz
eius aĩa deſcendit ad eos ⁊ eadeʒ die illuc
deſcendit aĩa illiꝰlatronis facta particeps
beate fruitionis.
¶De quiqʒ ſingulariſſimis
tronis ad xpᷣm conuerſi. ¶ Cap̃.3.
Ertium myſteriuzʒ declarandum de
ſancto latrone eſt de ipſiꝰ pꝛiuilegio
Fuerunt quippe in eo quinqʒ pꝛiui

legia ſingulariſſima.
¶¶Pmnoẽ aſſimilationis.
Mꝛmaſſociationis.
z'npꝛedicationis.
¶Armpetitionis.
CSmmngurationis.
¶Pumũ ſuit pꝛinilegium aſſimilatiõis.
olus enim ipſe inter membꝛa chꝛiſti aſſi
milabatur chꝛiſto in crucifixione ⁊ crucifi⸗
xus crucifixo aſſimilatus eſt. Hec obſtat
ꝙ crucifixus fuit pꝛo ſceleribus ſuis:quia

poſt conuerſionem fuit legitimum mem⸗

*

zuilegijs la⸗

izo

bꝛum chꝛiſti ⁊ ex tunc pena ſua conſigura
ta fnit ſimilitudini moꝛtis eius. C Secun
dum pꝛiuilegiuz fuit aſſociationis. Solus
ipſe virginem matrem aſſociauit in lamẽ⸗
tatione doloꝛoſa moꝛiẽtis ſilij dei. Factus
eſt enim ſocius ei in fide atqʒ doloꝛe.Nule
la autem alia creatura pꝛeſentis vite ma ⸗
trem aſſociauit in iſtis:lz enim Joannes ·
magdalena amare deflerent moꝛientem

ieſum non tamen vt deum pꝛo redemptio

ne humani generis moꝛientem.vnde eo⸗
rum lamenta multum fuerunt infoꝛmita
te inſipida. Solius iſtius latronis ſimuł
cum maternis fuerunt accepta lamenta:
quia deum credidit deſuper ifulã fide quẽ

cum incredibili doloꝛe hominem ante ſu⸗

os oculos moꝛientẽ vidit.¶ Tertium fuit
pꝛiuilegium pꝛedicationis. Nam ieſu con
demnato a iudeis impijs tanq;ᷓ reo latro

iſte publice pꝛedicauit ſaluatoꝛem ſuum a

armis quibus potuit tanq;ᷓ ſuus collate⸗
ralis miles ſtrenue defenſauit. Non fuit
iſte tanq́; ſuus fugitiunus qui dimittit do
minum ſuum in bello moꝛi ⁊ fugit ⁊ debet
capite puniri.ff.de re militari.l. Deſtoꝛcẽ.

—

Sed fuit tanq; ſeruus fidelis obſequens

domino ſuo vt potuit vſq; ad moꝛtem. Et

pꝛobabiliter credi poteſt ꝙ latro iſte inere
pauerit pꝛoteruos iudeos ac phariſeos et
ſcribas qui ſic impie exultabant pꝛo moꝛ
ente ieſu. ¶ Quartum pꝛiuilegiuʒ ſuit pe
titionis.Iſte latro ſolus poſtulauit ſalutez
quando ſaluatoꝛ mundi eam pꝛo omnibꝰ
faciebat.vnde ⁊ abundanter eam recipere
debuit ſicut fecit. Tuintum fuit pꝛini
legium figurationis. Ham ipſe figuram teo
nuit et quaſi vicem omnium electoꝛum.
At eni inquit Leo papa in ſᷣmone de ꝑpaſ/
ſione.HDOuo latrones vnus ad dexteram =
alius ad ſiniſtram cum chꝛiſto crucifiun

tur:vt in ipſa patibuli ſpecie demonſtrare⸗

tur illa que in iudicio illius omniuz homi
num eſt facienda diſeretio. Ipſa enim crux
tribunal fuit in medio cuius iudice conſti/
tuto vnus qui credidit liberatꝰ. Alter qui

inſultauit damnatus eſt. Per illum ergo

latronez figurantur oẽs electi qui in die iu

dicij ſtabunt a dextris xpi quibus dicetur.

Aenite bñdicti pꝛis mei poſſidete paratũ
r 2

* 5 2

vobis regnum. Ad quod nos ipſẽ perdu/ latio agni paſchalis.Et ideo poſt illꝰ agni
cat:qui viuit ⁊ regnat in ſecula ſeculoum eſum chꝛiſtus inſtituit hoc ſacramentum.
—–Amen. Poſtea rationabiliter ſtatuit eccleſia in re „
) CCSFeria quinta in cena domini.De myſte uerentiam tanti ſacramenti ꝙ non ſuma⸗/ dn
rijs ſacri euchariſtie ↄtẽtis ĩ epła huiꝰdiei. tur niſi a ieiunis.Jeiunio nature quod ſol in
Sermo quadrageſimus ſextus. uitur per omne illud qð ſumitur per modi x
„ = 1 cum cibi ⁊ potus. Dies auteʒ incipit a me 4
KRobet gutez dia nocte.Et ideo qui poſt mediam nocteʒ
eEr Eenn—) aliquid ſumpſerit dicto modo redditur in
ſeipſuzs homo ⁊ ſic de pane illo habilis ad ſumendum hoc ſacramentum
edat ⁊ de calice bibat. Socto / excuſantur tamen infirmi. Idem dicit Ri 1
is Fenium verba ſunt iſta pꝛime ad co / cardus in quarto. di. S. Dicit ergo Apoſto
rinthios. xi. co. ⁊ in epiſtola hodierna.Cun lus.Conuenientibus vobis in vnum ſcili 4
ctoꝛum fidelium deuotio iflammari debet cet ad participandum euchariſtie ſacramẽ
hoc tempoꝛe maxime ad ſacratiſſimuz coꝛ tum iam non eſt ideſt non licet vobis do de
pus domini nf̃i ieſu chꝛiſti. Statuit nãqʒ minicam cenam mãducare.Et ſubdit cau
ſancta mater eccleſia vt in ſancto paſcha / ſam cus dicit vnuſquiſq; enim ſuam ceniä in⸗
te ad minꝰ omnes vtriuſq; ſexus qui per pꝛeſumit ad manducandum. Ante enim 1
uenerunt iam ad annos diſcretionis reue ſumptionem ſacramenti pꝛeparabant ſibi 1
renter ſuſcipiant euchariſtie ſacramẽtum. ſua cibaria ⁊ poꝛtabant ad eccleſiaʒ come bs
Veruntamen quia multi ſunt imitatoꝛes dentes anteq; ſumerent ſacramentum et llo
roꝛinthioꝛum qui irreuerenter ⁊ impudice ſicdiuites laute comedebant ⁊ bibebant: ie
frequentare pꝛeſumunt dominicam men / pauperes autem eſuriebant. Ideo ſequi /
ſam. Ideo in pꝛeſenti ſermone ſ̃ᷣm ea que tur Apoſtolus.Et alius quidem eſurit:ali h
in epiſtola recitantur de ipſo altiſſimo ſa / nus autem ebꝛius eſt. ¶ NHotãdum vo hoc f
cramẽto verba faciemus.In quo tria mp loco ſᷣm Petrum de tarantaſia ſuper epi
ſteria ab Apoſtolo tradita declarabimus. ſtolas pauli.ꝙ duplex eſtcena ſcilicet bo
¶pmeſt de ſacrfi euchariſtie irreuerẽétis. na et mala. Cena bona quatruplex eſt. 66
2 noe illius excellentia. ¶Quedaʒ coꝛpoꝛalis in qua pauperes re un
Cz de eius frequentia. Y ficiunt᷑.de qua Luce.iꝗ.c.Cuʒ facis pꝛan n
¶ DQualiter Apoſtolus repꝛehendit co r dium aut cenazʒ voca pauperes.Alia eſt “”””M
rinthios: quia irreuerenter ſe habebant cena ſpiritualis in qua donis dei anime ſa 4
ad ſicramentum cuchariſtie Cap B tiantur. Et de hac dicitur apocalypſis.3.c. n
ß Rimum myſterium declarandum in perſona dei. Ego ſto ad oſtium et pulſo: 1
bP eſt de ſacramenti euchariſtie irreue ſiquis mihi aperuerit itrabo ⁊ cenabo cuz
NVrentia. Wepꝛehẽſibiles quippe ſũt illo ⁊ ille mecum. ¶ Tertia cena bona eſt ſa
nxrnon parum illi qui irreuerenter ſe habẽt cramentalis qua fideles in altari paſcun/ n
ad iſtud ineffabile ſacramentũ:quod Apo tur. Et de hac dicitur Luce Jeiliſ⸗Monno ns
ſtolus oſtendit in pꝛima parte epiſtole: vt quidam fecit cenam magnam. uarta dir
enim inquit Hicolaus de lira Apoſtolus cena bona eſt celeſtis qua beati fruuntur. urt
arguit coꝛinthios de hoc ꝙ male ſe habe· CEt de iſta dicitur apocalypſis.i9.c. Heati nn
bant circa ſacramentum euchariſtie quã,/ qui ad cenam nuptiarum agni vocati ſüt. ſie
tum ad cibum:quia aliqui eoꝛum ſumpto Cena vo mala quatruplex eſt. Pꝛima ſi
cibo recipiebant coꝛpus chꝛiſti ſumentes eſt voluptatis in qua hoies inebꝛiãtur.Et don
argumentum ex hoc ꝙ chꝛiſtus poſt cenã de iſta Judith.iꝛ.cꝰ.ſcribit᷑. Holophernes
hoc ſacramentum inſtituit ⁊ diſcipulis de fecit cenam ſeruis ſuis et inebꝛiatus eſt. .
dit.Quod tüc fuit rationabile quia ibi de Secunda cena eſt crudelitatis in qua iu
puit inchoari veritas vbi ceſſauit ſigura. ſti oppꝛimuntur. Sicut fuit cena herodis.
Huius autem ſacramenti figura ſnit ima SDe quo dẽ Marci.d.c.Cũ dies opoꝛtunꝰ

Abeagi
jentun.
ſainn
iſuma⸗
noc ſol
amocdi
hitame

nno

diunn
menuun
dicl hi
Apoſr
nunſali
ſami
obis d.
Ndit an
mn cni
e enim
nt ſibi
conne
um R
Gand
dſcri⸗
nali
n ſobee
ſpen gi
liabo/
nlret
asn
(ucl
aminel
lpisg
napuha
mabo
honuctl
iaiun
Mono
DZuma
ontur
„Bean
Pum
inun
pbeme,
ius ⸗
n qbuin
hende
yotn

accidiſſet herodes natalis ſui cenam fecit
⁊ in ea ioannem occidit. ¶ Tertia eſt cena
ambitionis in qua ſuperbi extolluntur.Et

de hace dicit᷑ Mathei.23. c. Amat pꝛimos

accubitus in cenis.. Quarta eſt cena ſuꝑ
ſtitionis ⁊ erroꝛis ſicut eſt cena idolatrarũ
de qua pᷣᷣad coꝛinthios.io.c. Siquis inſi
delium vocat vos ad cenam et vultis ire:
omne quod vobis apponitur manducate
nihil interrogantes pꝛopter conſcientiaʒ.
In quibus verbis concedit Apoſtolus li
centiam comedendi cum inſidelibus hijs
qui inſidelibus pꝛodeſſe poſſunt. Segꝗtur
Apoſtolus loquens coꝛinthijs. Nunquid
domos non habetis ap manducandum 2
bibendum ideſt domos non conſecratas:
in quibus debent exerceri talia conuiuia.
Aut eccleſiam dei contemnitis ⁊ confundi
tis eos qui non habent. Quid dicam vo⸗
bis:laudo vos:In hoc nõ laudo immo ſci
licet vitupero.Et minus dicẽdo plus ſigni
ſicat.Sʒ hodie xpᷣiani multograuius errãt

qᷓᷓ coꝛinthi circa ſacrʒ iſtud venerabile.Et

hoc triplici rõne.
p̃ rõne incredulitatis.
ꝛorone culpabilitatis.
¶orõne tepiditatis.
CPꝛimo aliqui errant ratione increduli
tatis quia nolunt credere realem exiſtenti
am coꝛpoꝛis chꝛiſti in ſcramenco altaris
vellent enim altitudinem tanti ſacramẽti
attingere vi nature ⁊ ingenij pꝛopꝛij. Sʒ
in hoc nihil eſt inueſtigandum ſᷣm nature
regulas cum omnia que veraciſſime pꝛe/⸗
dicantur de hoc ſacr̃o referẽda ſint ad oipo
tentiam dei.De quo Cicero in libꝰ de na/
tura deoꝛum refert. HNulli eſt nature ſubie

ctus aut obediens deus. Omnem ergo re

git ipſe naturam.Credere itaq;ʒ debemus
pure ⁊ ſimpliciter audientes doctrinaz ſan
ctoꝛuzʒ ⁊ eccleſie conſeſſionẽ ac verba chꝛi
ſti. Quoꝛum ſententias diſtincte poſitas
videre poteris in quadrageſimali de peni
tentia in ſermone de veritate ſacramenti.
¶Secundo errant cum irreuerentia circa
ſacramẽtũ alij ⁊ quidem multi ratione cul
pabilitatis qui pꝛeſumunt in moꝛtali cul/
pa ſuſcipere coꝛpus chꝛiſti. ¶ Tertio errãt
pleriq; ratione tepiditatis:quia abſq; fer

uoꝛe deuotionis compunctionis medita
tionis ad altare ſanctum accedunt qui no
tare debent ea que ſcripſimus in quadra/⸗
geſimali de penitentia in ſermone de com
munione.
CQð ſacramentũ euchariſtie eſt excellen
tiſſimũ qd declarat eiuns nomé᷑:⁊ qꝛ ſupat
alia:⁊ qm̃ ſuit a xpo ſolẽniter inſtitutum.
Lcundu miyſterium declaranduz eſt
de ſacramenti euchariſtie excellẽtia
Hanc explicat Apoſtolus cum ait
Ego enim accepi a dno quod ⁊ tradidi vo
bis ⁊c̃.qꝛ videlicet que ſcripſerunt de hoc
euangeliſte ipſe accepit a dño reuelate:qꝛ
dñs ieſus hoc memoꝛiale ſact᷑ʒ iſtituit ſub
duplici ſpecie in memoꝛiam ſue paſſionis
2 moꝛtis. Quanta vo ſit huius ſacr̃i excel
lentia colligere poſſumus pꝛincipaliter ex
tribus H
Cp ex nominatione.
Cꝛuvex ſuperatione.
Cztex inſtitutione. G
VPꝛimo colligitur huius ſacr̃i excellen/
tia ex nominatione. Ham ſm franciſcũ de
ma yronis in ſuo.a.di.SD.Quatuoꝛ ſũt hu/
ius ſacr̃i nomia.ſpᷣ nomẽ eſt euchariſtia
vt pᷣ.q.p.c. Multi ſeculariũ.Et de con.
di. 2. c. Quotidie.Ex de pe.⁊ re.c.Ois.ſim
vo Dionyſiuz liꝰ de angelica ierarchia eu
chariſtia dicitur ab eu qð eſt bonum ⁊ cha
ris gratia quaſi bona gratia:qꝛ ibi eſt bo⸗
na gratia non inherens ſed ſubſiſtens:vt
dicit Landulphꝰin ꝗdi. 8. ſꝛ mnomen eſt
viaticum:vt.2.q.2.c.Siqui s in ĩfirmitatẽ
qꝛ eſt viatoꝝ cibus ⁊ ſolidatio. ʒ nomẽ
eſt hoſtia:vt de con.di.A.c.Sact̃m.⁊.c.Se
mel.Et dicitur hoſtia qꝛ paſſionẽ xpᷣi ſigni
ſicat quã patri obtulit.q ꝗ nomẽ eſt ſina
ſis grece ᷣm Diony noe angeꝰ ierarchia:
⁊ latine idem eſt ꝙ cõmunio:qꝛ eſt oium ſfi
deliũ cois vnio.dẽ etiã ſacr̃ʒ altaris:de cõ.
di. pꝰ.c. Sacr̃a. Scðo colligitur excellen
tia ſacr̃i euchariſtie ex ſuperatione.Suꝑat
eni nobilitatẽ oium alioꝝ ſacr̃oꝝ.vñ Hie⸗
ronymꝰpᷣ.q.pᷣa.c. Multi.ait.Quid enim
melius coꝛpoꝛe ⁊ ſanguine dei nf̃fi.Quaſi
dicat nihil.Et de con.di.2.cꝰo. Nihil. Nihil
in ſacriſcijs maius eſſe poteſt q; coꝛpus
r 3

⁊ Einguis chꝛiſti nec vlla oblatio hac poti ſact᷑ʒ feria.s.que quatruplici myſterio fuit
oꝛ ſed hec omnes pꝛecellit. NHotandum ta conſecrata. pᷣ piſcium creatione in mari et

men ſᷣm Landulphũ in. A.di.pᷣ.ꝙ vnuzʒ auiuʒz in aere:vt patet Geneſis pᷣ̊.c.Ad de
P P

ſRicramentũ poteſt dici nobilius alio multi ſignandũ ꝙ duo genera hominum ad ſũ⸗
pliciter.ſpᷣ effectu.Et ſic baptiſmus eſt ce ptionẽ huius ſacramenti ſunt apta ſcilicet
teris nobilius.di.24.c. Nerum.2° miſtri actiui qui in amaritudine penitentie com⸗
dignitate vt cõfirmatio.de con.di..c. He moꝛantur ſicut piſces in mari:⁊ cont ẽpla
hijs.ſ z vt re cõtenta ſicut euchariſtia.di. tiui qui deſignantur per aues. 2⁰ dies iſta
25.c. Ecce. ꝗAſigniſicatione vt matrimoni fuit conſecrata myſterio dominice oblatio
um. 27. q. 2. C. Societas. gradus digni nis. Ham beata virgo feria..obtulit filiũ
tate vt oꝛdo: ſtatus neceſſitate: vt pnia ⁊ ſuum in templũ:vbi datur intelligi ꝙ ſu/
extrema vnctio.ꝗ Nobilitas etiã in ſaccis ſcipientes.S.euchariſtie pleni debent eſſe

poteſt aechipencs ſtatus eccleſie:baptiſ/ hyumilitate ſicut fuit beata vᷣgo.ʒꝰdies iſta
mus eni eſt ſaccẽ̃m intrantiũ.di.22. c. Pꝛe fuit conſecrata myſterio dominice aſcẽſio/

ter.ſ Cõſfirmatio pugnàtiũ. ¶ Euchariſtia nis.Ex quo datur intelligi ꝙ volentes cõ
ꝓgredientiũ:vnde ⁊ viaticum dicitur.26. municare debent habere menteʒ eleuatã
q.d.c.Qui recedunt.⁊.c.De hijs. Peni ad celos.¶Tertia circunſtantia conſide/⸗
tentia eſt errantium ⁊ deſicientium.ſ Ma rada dicitur modi. Expꝛimitur eniʒ pᷣmus
trimoniũ incontinentiũ.ſ Extrema vnctio modus in canone beati Petri:vbi dicitur
exeuntium. 26.q.7. c. Ab infirmis. Sacra Eleuatis in celum oculis.vnde ſumit᷑ do⸗
mentũ ergo euchariſtie ſuperexcellit reliid cumentum ꝓꝙ illi qui ſumunt hoc ſacramẽ
q;tum ad rem contentam que eſt coꝛpus tum debent habere oculos mentis eleua/
chꝛiſti veꝝ.de con.di.2ꝛ.c. Reuera.c.Oia. tos ad deũ ⁊ nõ ad inferioꝛa depꝛeſſos: te
¶Xertio colligitur excellentia ſacri eucha ſte ꝓpheta ꝗ ait.Oculi mei ſemꝑ ad dñm.
riſtie ex inſtitutione quia inſtitutuz fnuit ab Secũdus modus fuit gratiaruʒ actio. Et
ipo redemptoꝛe noſtro dño ieſu chꝛiſto. In de hoc dicit Aplus.Accepit panem et gra
qua inſtitutione cõſiderande ſunt tres cir tias agens. AUnde trabitur argumentum

cunſtantie. ꝙ illud ſacramentũ ſumentes debent eſſe
¶Bloci. deo grati.⁊ pꝛecipue de tam mirabili bene
2diei. ficio. Tertius modus fuit benedictio quia
C3 modi. benedixit ⁊ nos etiam debemus deum be

Pꝛima circunſtantia eſt loci. Inſtituit nedicere.Quartus modus fuit diuiſio qꝛ
nanqʒ chꝛiſtus hoc ſacr̃m in hieruſalẽ vpbpi fregit: inſinuans ꝙ ſumẽtes chꝛiſti coꝛpꝰ
ſuerunt inſtituta q̃tuoꝛ ſacramenta.ſpᷣ debent pꝛoximis qũ poſſunt elemoſynas
penitentie quando xpᷣs poſt reſurrectionẽ dare. iuxta illud Yſaie.Frange eſuriẽti pa
apparens diſcipulis inſufflauit ⁊ dixit eis nem tuum.

ccipite ſpiritum ſanctum. Quoꝑ remiſe C,Qualir monet Apoſtolus fid eles vt cũ

ritis peccata remittuntur eis. Jodnis.20. deuotione ſuſcipiãt ſacramẽtũ euchariſtie

( fuit ſicramentum bapuſmi.quado oſtendens punition illor qui atranũ fece

Marci vltimo.c.dixit.Euntes in munduz runt. Lap. 3 .
vniuerſum: pꝛedicate euangelium omni ⸗ Ertium myſteniuʒ declarandum eſt
creature baptiʒz antes in nomine patris:ett de ſacramẽéti euchariſtie frequẽtia.
ſili:⁊ ſpiritus ſancii.q ʒ mfuit ſacramentuʒ Frequentandũ quippe eſt hoc ſacra
oꝛdinis qñ dixit apoſtolis Luce.ꝛ⁊.c.Hoc tum in memoꝛiã paſſionis chꝛiſti. vn

ſacite in meam commemoꝛationẽ.Tũc eni de apoſtolus refert verba chꝛiſti qui dixit.
vt dicit Ricardus in. q.oꝛdinauit xps apo Mic calix nouum teſtamentũ eſt in meo ſa
ſtolos ſacerdotes. ꝗſifuit ſacramentũ eu guine.Que vba ſic exponit Hicolaus de
chariſtie. Secũda circuſtantia conſide / lira.Hic calix ideſt contentum in hoc cali⸗
randa dicitur dien NHam inſtitutũ fuit boc ce nouum teſtamentum eſt:vetus enim tis

— —

— — —

=— - –
= = — — — B —

on

um

N

enoktit
man e
.Adde
ad ſü/
ſalicet
ecom⸗
mipla
des iſe
oblano
wi
Sh/
enteſe
dies iſti
aſciſ/
ntes e
dleuati
nſicke/
mus
Natur
kdo /
rimé
ua/
de
döm.
cio.
n agt
nenc
enteſe
libene
io gas
Numbe
unſo.
iſi c
moſfnus
mnin

hnti
mnüſid

net
uella⸗
eſs
iſti. vn
idirit,
meo!⸗
aus de
occal/
Gint

ſtamentum ꝓmittebat bona tempoꝛalia.
Nouum autem ꝓmittit bona ſpiritualia:
vt dicitur in.c.Cum marthe.xtra de cele
bꝛatione miſſarum.Et glo.in.c.Tranſlato
ſacerdotio.Extra de conſt tutionibꝰ. Et vt
dicitur in dicto.c.Cum marthe. Non ſolũ
ſcriptura ſed etiam pꝛomiſſio dicitur teſta
mentum.Aetus autem teſtamentum fuit
confirmatum per aſperſionẽ ſanguinis vi
ctime bꝛutalis:vt habetur Exodi.ꝛA. No
uum vo teſtamentuz ſanguinis chꝛiſti ef
fuſione:vt dicitur ad hebꝛeos.a.c.Subdi
dit chꝛiſtus:hoc facite quotienſcũq; bibi/
tis in meam commemoꝛationem. Quoti/
enſcunqʒ enim manducabitis panẽ hunc
⁊ calicem bibetis moꝛtem domini annun
ciabitis donec veniat:ſcilicet ad iudicium.
Per quod datur itelligi ꝙ celebꝛatio hu/
ius ſacramenti nõ deſiciet in eccleſia vſqʒ
ad finem mundi. Sed Apoſtolus oſtendit
periculum indigne ſumentiũ cum ſequit᷑.
Itaq; quicunqʒ manducauerit panẽ ideſt
coꝛpus chꝛiſti ſub ſpecie panis vel biberit
calicem dñi indigne reus erit coꝛpoꝛis ⁊ ſã
guinis dni.¶ Abi glo.punietur ac ſi chꝛi:
ſtum occiderit.Quod non eſt intelligendũ
ſm equalitatem:ſed ᷣm quandam ſimili/
tudineʒ.Et ideo ſequitur textus. Pꝛobet
autem ſeipſum homo:ſcilicet pꝛopꝛiaz cõ
ſcientiam diligenter examinando ⁊ emun
dãdo.Et ſic de pane illo edat ⁊ de calice bi
bat.Et fu mẽtio hic de duplici ſpecie:quia
in pꝛimitiua eccleſia ſic dabatur fidelibus
Sed pꝛopter periculum effuſionis ſangui
nis modo datur tm ſub ſpecie panis.Sa⸗/
cerdos tamen celebꝛans debet accipe ſub
vtraqʒ ſpecie.Qui enim mãducat ⁊ bibit
indigne iudicium ſibi manducat ⁊ bibit:
ideſt ad ſuam damnationem ſumit Non
diiudicans coꝛpus domini:ideſt nõ diſcer
nens ab alijs cibis ſumens eodem modo

ſicut alios cibos. C Sed contra boc argui

tur quia chꝛiſtus dixit Jo. ODQui
manducat me ipſe viuit pꝛopter me.Re
ſpondenduz V hoc intelligitur de mandu
cante digne.Sequitur Apoſtolus loquẽs
coꝛinthijs.Ideo inter vos multi infirmi
imbecilles ⁊ doꝛmiunt multi. NPꝛo quo
rum verboꝛum declaratione dicit Nicolaꝰ

de lira:ꝙ lz deus multa reſeruet puniẽda
vltimo iudicio tamen in pꝛeſenti aliq̃ pu⸗/
nit maxime circa pꝛincipiuzʒ legiſlationis:
vt ex terroꝛe alij inducantur ad obſeruan⸗
tiam legis.Sicut Exodi.ʒ2.c.dicitur. Nðᷣ
Ppoſt legiſlationeʒ immediate multa milis
ominum occiſa fuerunt in vituli confla⸗
tilis adoꝛatione.Et ſimiliter in pꝛimitius
eccleſia. Poſt lationẽ legis noue per chꝛĩ
ſtum ananias ⁊ ſaphira puniti fuerunt ſu
bitanea moꝛte pꝛo peccato furti ⁊ menda
cij:vt ex terroꝛe alij a ſimilibus cauerent.
lctuum quinto. c. Similiter in pꝛimitiua
eccleſia multi puniti fuerunt pꝛopter indi
gnã ſuſceptionem ſacr̃i. vñ Aplus dicit.
Ideo ideſt ꝓpter indignã euchariſtie ſum
ptionem.Inter vos multi infirmi ideſt pu
niti diuinitus inſirmitate coꝛpoꝛali.Et im
becilles longa valitudine laboꝛantes. Et
doꝛmiunt multi ſomno moꝛtis coꝛpoꝛa/
lis a deo ſubito interfecti. Qð ſi noſmetip
ſos diiudicaremus cõſcientias.ſ. noſtras
bene purgãdo nõ vtiq; iudicaremur ideſt
puniremur a dño per talẽ modum. Notan
dũ ꝙ Apls in hoc iungit ſe alis nõ quia
eſſet culpabilis ſed oſtendens ſẽe iunctum
eſſe cum eis charitate.HDuz iudicamur au
tem a dño ideſt punimur dicto modo coꝛꝛi
pimur quia talis pena ad coꝛꝛeptioneʒ in
ducitur:vt non cum hoc mundo ideſt cum
hoibꝰ mũdane viuentibꝰdãnemur.Dicta
ſũt oia hec vt pparent ſe fideles ad ſacram
cõmunionẽ: ob quà digni efficiant᷑ gr̃a xpi
qui eſt bñdictus in ſecula ſeculoꝝ Amen.

¶ CEagdem die ſcilicet in cena domini. De

ſacramento confirmationis.
Sermo quadrageſimus ſeptimus.

Ui lotus eſt

non indiget niſi vt pedes la⸗
uet eſt mundus totus. ba
ſũt redeptoꝛis nr̃i Joanis.iʒ.
co. a in enãgelio hodierno. Poiſt ſuſceptũ
ſacr̃ʒ baptuũmi opus eſt ꝓficere de viriute
in virtutẽ.ſ Vñ Hieroꝰin pᷣ ad palmachi

um ⁊ oceanũ ait.Ibũt devtute in vᷣtutẽ de

bonis ſcriptũ ẽ xpianis. Heſcio qualr pla
ceãt parenbꝰiſantes illi ꝗ ſũt annox.S.vł
1 4

peceʒz ſi in ea qua nati ſunt modicitate per
durent. Pꝛopterea dñs ieſus chꝛiſtus in
ſtituit alia ſacramenta quibus humane in
digẽtie poſſet ſubeniri. Inter que eſt ſacra
mentuʒz conſirmationis: quod dĩ chꝛiſma
ratione materie: conſfirmatio ratione effe
ctus:⁊ manus impoſitio ex modo dandi.
Quia ꝓo a plaic- hoc ſacramentũ contẽ
nitur ideo in pñti ſermone de ipſo dicturi
erimus:qmillud reuerẽter ſuſcipiẽtes con
ſirmantur ⁊ roboꝛantur vt xpᷣ̊ publicæcõ
ſiteri non erubeſcant. Nideamꝰ itaq; de il
lo tria mxſteria pᷣncipalia.
mor inſtitutionis.
ꝛmobligationis.
Cz regulationis.
¶Qõ ſacrm conſirmatiomis fuit imedia
te a chꝛiſto inſtitutuʒ. In quo datur robur
ad confitendum publice chꝛiſtum quod ec
cleſia pſicit ex determinata materia 2 foꝛ/
Rimuz myſterin videndũ de ſct̃o
ↄfirmationis di inſtitutionis.Et in
poc declaranda ſunt trii.
Vpma quo iſtud ſacrm fuit inſtitutũ.
Cꝛ nquare fuit inſtitutũ.
Cznqualiter conſumatur. .
Pꝛimũ quod eſt declarandũ a ꝗᷓ ſacra
mentũ confirmationis fuit inſtitutũ.Et
ad hoc intelligendũ dicit Ricardus in 4
i.2. Qò aliqui dixerunt quedà ſacramẽta
ſniſſe a chꝛiſto immediate inſtituta. Que/
daz mediantibus aplis ſicut confirmatio
ꝗ extrema vnctio.ſAlij dicũt omnia a xpᷣo
immediate omnia inſtituta fuiſſe: qꝛ cum
ex ſua inſtitutione habeant virtutem cõne
niens fuit ea inſtitui ab illo ſolo immedia
te a quo habent ſanctiſicandi virtutẽ que
cis dare non potuit ab aliquo homine pn
ro.ſ Thomas vo dicit: ꝙ chꝛiſtus omnia

Scramenta iſtituit ſed quedam magis ne

ceſſaria ⁊ explicite:quedam alia figurati⸗
ne ⁊ implicite ꝓmulgationem ⁊ expᷣſſionẽ
maioꝛeʒz relinquens apoſtolis. ¶ Petrus
etiam de palude ideʒ dicit:aſſerens ꝙ oia
Ecramenta a xpᷣo immediate fuerunt inſti
tuta lʒ non/ ꝓmulgata niſi que erant neceſ
ſitatis vt baptiſmus.de quo dixit Joãnis
Miſi quis renatus ſuerit ex aqua et ſpu

ſãaneto non poteſt introire in regnum dei.
Et penitentia cum dixit iſdathei.ʒ. Peni
tentiam agite.vel cum dixit lepꝛoſis. Ite
oſtẽdite vos ſacerdotibus.Et euchariſtia
cum dixit Joannis.d.c. Niſi manducaue
ritis carnẽ filij hominis ⁊᷑.¶ Inſtituit chꝛi
ſtus extremam vnctionem cum miſit apo

ſtolos pꝛedicare 2 oleo vngere infirmos.
Conſirmationem quãdo benedicebat pue

ros eis manus imponens.Oꝛdines in ce
na vltima.Matrimoniũ quãdo nuptias
miraculo vini conſecrauit.Sed conſeſſio⸗
nem a extremam vnctionez pꝛomulgauit
expꝛeſſe per Jacobum..c.Cetera per do/
ctrinam apoſtoloꝛum. ¶ Sacramentum er
go confirmationis a chꝛiſto fuit inſtitutuʒ
bᷣm Petrum de palude lʒ non ſit ſcriptũ:
quoniam vt etiam in pꝛecedentibus dixi⸗
mus videlicet in 'mone de ſuperbia here
ticoꝛum. Multa tã de verbis q́; de factis
dominicis inuenimus in euãgeliſtis omiſ
ſa que apoſtoli vel ſuppleuiſe verbo vłfa
cto expꝛeſſiſſe leguntur:vt dicitur extra de
celebꝛatione miſſaꝝ.c.Cum marthe.Apo

ſtoli autem chꝛiſmati fuerunt die penteco

ſtes ſine chꝛiſmate. vt eni dicit Magiſter
ſententiaꝝ in 4⁰. Deus non alligauit po⸗

tentiam ſuam ſacramẽtis:quin ⁊ per mo⸗

dos alios ſibi placitos poſſet conferre gra
tiam. Quod ergo alus confert gratia m
legem communem per ſacramentũ conſir
mationis hoc apoſtolis cõtulit ſine eo ple
nitudo ſpiritus ſci fecit tamen apparẽ ſuꝑ
eos aliqd coꝛꝛeſpondens materie chꝛiſina
tis ſcilicet linguas igneas. ¶ Apoſtoli etiã

chꝛiſmabant per impoſitionẽ manuumet

deſcendebat viſibiliter ſpũs ſäctus: vt ſeri
bitur actuum. S8. c. Scᷣz quod eſt decla
randum quare ſacramentũ conſirmatiõis
fuit inſtitutum Et dicũt doctoꝛes in ꝗ di.
7. ꝙ fuit inſtitutũ ad hoc vt ꝑ gratid ope⸗
rantẽ roboꝛetur ⁊ foꝛtiſicetur aia ad co
tendum cum fiducia fidẽ chꝛiſti. Hotan

dum tñ ꝙ poteſt quis tnpliciter robo: ani

p per iuriũ fimationé.
Cꝛper armoꝝ additione.
zʒoper membꝛoꝑꝝ vigoꝛationẽt.

¶Pꝛimo roboꝛatur 2 conſirmatur quis

ii ape
ümos.
chatpoe
nesinc
nuptus
nſtſſo
nulgam
perde⸗
nun
ſuun;
nyti⸗
s in /
here
ſicns
onit
N
nde
he e
penteco
agle
utpo /
o
nege
m
tücnft
enn
t n
touin
oſolic
muonel
no:plſen
ſkoeclt
nuns
1,
üope,
cnk

Don
oboꝛan

cur

per iurium firmationem. Cum enim quis
eligitur ad aliq́; dignitatem acquiritur ei
ius ad rem illam:ſed cum a fuperioꝛe con
ſirmatur firmatur ſibi magis illud ius vt

non ita de facili poſſit ſibi auferri. Sicut di

citur de ſalomone rege ꝙ eo conſirmato in
regno regnum ei adheſit ſoꝛtius. Sic ad
pꝛopoſitum per baptiſmũ aſſumitur quis
ſpiritualiter ad dignitatem regiam ⁊ acꝗ/

ritur ei ius ad omnia ſãcramẽta vt admit

tatur ad ea:ſed per cõfirmationis ſacramẽ
tum magis firmatur ſibi illud ius. Se⸗
cundo confirmatur quis per armoꝛum ap
poſitionem. Quduis enim quis ſit ſoꝛtis
coꝛpoꝛe ſi cum hoc addantur ſibi arma ſi⸗
cut ſit militi cum accedit ad bellum: inde
confirmatur ⁊ magis roboꝛatur. Per ba/
ptiſmum autem recipit quis gratiazʒ vigo
rantem eum ad bene agendum. Sed per
chꝛiſmationem recipit maius robur ſpiri /
tuale ad pugnandum pꝛo ſide vt non ter/⸗
retur nec erubeſcat publice fidem chꝛiſti
confiteri.vnde Petrus apoſtolus qui ad
vocem vnius ancille ita timuit ꝙ chꝛiſtuʒ
negauit.Et ipſe cum alijs apoſtolis q;uis
