2z minus certa.Incertũ eſt eniʒ an aliquis alij. Sed virgis ſanguineis verberatus in Erav
in futuꝝ conſentiat in peccatũ. Haʒz potẽés eculeo:in ſacco coꝛij cocti ſuti imiſſus cum tione
eſt deus eripere a quacunq; fuperueniẽte cane gallo gallinatio ideſt capone ⁊ ſimia nme
tribulatione: ſiue a peccato liberare. QO ⁊ vipera in ꝓfundũ maris iactatur:vel in Sap
aũt Sanſon occidit ſeipſuz excuſatur ſiceut fluuium/ꝓximum iuxta ſitum regionis vt Herenn
Augꝰponit pᷣ de ciui.dei.Et conſirmat᷑.ꝛʒ. oium elementoꝝ vſu carere incipiat: vel ſi liten
q..c.MNon licet.iſ Nicolaus de lira ſimili mare non ſuerit ꝓximũ aut fluuius trada lſſuen
ratione videtur excuſare Kaulẽ allegas opi tur heſtijs. C. eodẽ titulo.l.pꝛima. ſuneno
nionẽ hebꝛeoꝝ quia:ſ. ſe occidit ne in ipſo Qð grauit peccant interficientes reos Aliait
iſlluderetur deus verus hebꝛeoꝝ a philiſte auctoꝛitate pꝛopꝛia: et viri interſicientes 1dnns
is. Sed contrariuz ſentit Augꝰ. 26. q. S. c. vxoses: 1 muliereg pꝛocurantes aboꝛſuz· lipͤn⸗
MNec mirũ.Et cõmuniter a doctoꝛibus te/ . Ezap.aNM. nn,
netur ꝙ ſaul damnatus ſit repꝛobatus. Ecundum myſteriuʒ de homicidio boerhe
¶ Be oʒia inſuper idem refert Micolaꝰ de declarandũ dicitur damnabilitas. Poniene
lira.ſ.ꝙ nõ peccauit ſe occidẽdo.Zho.vo Damnantur in occiſione hominuzʒz Nliße
dicit contrariũ.Et lʒ laudetur in libꝛis ma (tria genera.ꝗ Pꝛimi ſunt occidẽtes roeos len
chabeoꝝ illud fit ꝓpter quandã ſpeciẽ ſo: pꝛopꝛia auctoꝛitate:quod fieri non poteſt nnien
titudinis ſeu apparentiam: ſed non fuit in abſqʒ peccato moꝛtali. ¶ Ratio hᷣm Tho. leetoe
quia
£

nöͤri⸗
docöſii
ne innoon
nocenen
Taliz
Gninqven
meepe
nſem
ugtii ſit
qnaten
adatts
amande
Cins gi
iuſtitpe
ocadert
lbꝛahan
22,c,deg
Abꝛahi
elitatis
ebicla⸗
e
aRNN
anon
ns item
ſtopi ocal
icnent:.
nhoma/
jelias ho
vconleſ/
enigfll
aberamon
mniſscn
ponetſini
Z
gregions 41
ius d

na.
ntes /s
erfentes
aborſu⸗

hommicidi
nabiltng
ehominn
Aetes lo⸗
non .
10 m

quia oecidere malefaetoꝛem licitũ eſt inq̊

tum oꝛdinatur ad ſalutẽ totius cõmunita
tis. Ideo ad illũ ſolũ pertinet cui committi
tur cura cõmunitatis conſeruande. Sicut
ad medicũ pertinet pꝛecidere membꝛũ pu
tridũ qñ ei cõmiſſa fuerit cura totius coꝛ/⸗
poꝛis ⁊ non ad aliũ medicũ.Cura autẽ bo
ni communis cõmiſſa eſt pꝛinapibꝰ ⁊ ali/
is habentibus publicã auctoꝛitatẽ:⁊ ideo
eis ſolis licet occidere malefactoꝛes nõ ali
is.Quãuis eni facere aligd ad cõmunem
vtilitatẽ quod nulli nocet ſit licitũ cuilibet
pꝛiuate perſone.Hon tamẽ illud qdð alicui
nocet licet ſacere ⁊ ſi vtile alijs niſi ſᷣm iudi
ciũ habentis publicã ptãtem.vnde Augꝰ
23. q. finali. c. vltimo ait. Qui ſine aliq̊ pu⸗
blica adminiſtratione maleficũ:furẽ:ſacri⸗
legũ:adulteꝝ piuꝝ ⁊ quẽlibet crimiĩioſũ iter

ſecerit aut membꝛis debilitauerit velut ho

micida iudicabitur. Sed nunquid licet

occidere eũ qui rebellis eſt ciuitau ſue ⁊ no
xiuns repertus ex terminos iuriſditionis il

nus ciuitatis ſi ipſa ciuitas edictũ publicũ
feciſſet.ꝙ ſigs eum vbicũq; occidat pꝛemi
um recipiat pecunie vel alterius rei.Et vi/

deretur ꝙ ſic qꝛ hoc non agit ꝓpꝛia aucto

ritate ſed publica ex quo ciuitas dedit talẽ
licentiã. Sed contrariũ tenetur cõmuni/⸗
ter. Mã ciuitas non habet iuriſditionẽ vel
aliquã poteſtatẽ extra ſuum territoꝛiũ. Et
ad iniuriaʒ ſibi reputaret vna ciuitas ſi al
tera vellet punire ſubditũ ſuum ſeu in ſua
eiuitate exiſtentẽ. Hoc eſt eni mittere falcẽ
in meſſem alienã quod ꝓhtbetur..q.ʒ.c.
Scriptum.vnde ſi occidẽs ex tali licẽtia ca
peretur in cinitate illa aliena vbi illum oc⸗/
cidit ⁊ ipſe vt homicida iuſte puniret᷑. In ⸗
iuſta eſt ergo talis lex ⁊ moꝛtalr peccat eã
ſtatuens:quia allicit hoĩes ad peccandũ.

Abi aũt qui noxius eſt multũ cõmunitati

⁊ dignus moꝛte ꝓpter potentiã ⁊ ſequelaxʒ
ſuã nõ poſſet capi vel oꝛdinario iure condẽ
nan.Si dominus pꝛincipalis vł iudex ha
beret abſolutã poteſtatemn quomodocũqʒ

puniendi ſi pꝛetermiſſo oꝛdine iudiciario

occidi ſaceret nõ videtur peccare nec homi
cida cenſeri ex quo ille meretur moꝛtẽ ⁊ pu
niri non põt aliter. Sed nunquid furem
licet occeidere. Reſpõdetur ꝙ ſi ſur noctur

nius diſcerni non poterat ꝙ ad furanduzʒ 2
non ad occidendũ veniſſet nec alias pote⸗
rat depꝛehendi potuit occidi. Alias non.
Eðx de furtis.c.Si perſodiens.ff.de furtis⸗
l. Furem.JFurem vo diurnũ non licet occi⸗
dere niñ ſe telo tunc defendat:qꝛ tũc plus
eſt fur. Latron etiam inidiantem in iti
neribꝰm leges cuilibet licet occidere.vn/

de Glo.in.c. Inter alia. e de immunitate

eccleſiarum dicit. Publicos latrones licet
vnicuiq; impune occidere ſine peccato.2.
q.S.c.Cum homo.Et capii in furcis ſuſpẽ/
duntur.ff.de penis.l.Capitaliũ S. Zamoſi⸗
¶ Poteſt etiaʒ aliquis occidere nocturnũ
depopulatoꝛẽ agroꝝ.C. eodẽ.l.pᷣꝰ ⁊2³. Nul
lum ergo licet occidere ꝓpꝛia auctoꝛitate:
nec infidelem iudeũ paganũ vel hereticũ.

Secundi qui damnantur de homicidio

ſunt mariti iterſicientes vxo:es pꝛopꝛias
in adulterio depꝛehẽſas quod nullomodo
licet extra iudiciũ. Scom Riccardũ Tho.
⁊ alios in.A.di.37.⁊ peccatuʒ eſt moꝛtale.
Et q;uis lex ciuilis hoc ꝓꝑmittat.ff. de adul
terijs.l.Quod ait lex. Tamen lex hoc facit
non vt licitũ concedens:ſed qꝛ nõ infligit

penã pꝛopter maximũ incitamentum ma

riti vel patris.Illa tamen lex hodie coꝛꝛe⸗
cta eſt per auctentica nouo iure.vbi dicit᷑:
ꝙ adultera debet intrudi in monaſteriuʒ:
Et ſic non eſt rea moꝛtis. Sed in hoc ſtan⸗
dum eſt legi eccleſie 'm quam interfectoꝛi
bus coniuguʒ ſemper coniugium denega
tur. 33. q. 2. c. Interfectoꝛes. ¶ Sed q́;uis
nullomodo liceat vxoꝛẽc occidere auctoꝛita
te pꝛopꝛia.Lamen queritur vtrum laicus
inueniens clericum cũ vxoꝛe matre ſoꝛoꝛe
yel ſilia pꝛopꝛia turpiter agentẽ ſi percuti⸗
at ülum incidat in canonem: C Ad quod
reſpondet ci Si ꝓo. Extra de ſententia ex
cõmunicationis.ꝙ talis non eſt compellẽ
dus ad ſedem apoſtolicã accedere.Et glo.
ibi dicit.Huic enim parcit canon quia taʒ
iuſtum doloꝛem compeſcere non poſſet.C.
ad legem iuliam de adulterijs.l.Gꝛaccus
Siquis tamen inuenit clericum turpiter
agentem non ita pꝛoxima conſanguinita/⸗
tis linea incidit in canonem quia nihil tũc
intereſt eius. Immo culpa eſt immiſcere ſe
rei ad eum non pertinenti.ff. de regulis iu

2 ris.l.Culpa.CTertij qui dnantur de ho
micidio ſunt mulieres adultere ⁊ ſoꝛnica/
rie que timentes ſcandalum filios occidũt
in vtero diuerſis medicinis.Sed he nõ ex
cuſantur a moꝛtali grauiſſimo. Non tamẽ
reputatur homicidiũ cum in vtero eſt niſi
fuerit puerperiũ animatũ anima rationali
32.9. 2. c. Qö vo. Dicitur autem foꝛmani
malculus ſpacio.Ao.dierum:a femina ſpa
cio.So. Nota ꝙ non licet matrẽ ex infi/⸗
Mitate non valentẽ euadere moꝛtẽ:citius
ad moꝛtẽ accelerare vt pꝛoles in vtero nõ
mMoꝛiatur. Hec pꝛolem nondũ natã occide

re vt mater ſaluetur:a omnes qui cooperã

tur ad huiuſmodi opera cõſulendo vel au
xiliando:vt medici:aromatarij ⁊ alij ſunt

hHhomicide. 2.q.pᷣ c Motũ. Sed hoc loco
incidit dubium vnum. Atrũ ſcilicet mulie
ri liceat occidere volentez ſe oppꝛimere nõ
valéti aliter euadere manus eius. ¶ Re

ſpondet Raymũ.in ſumma: ꝙ duplex eſt

circa hoc opinio a neutra pꝛefertur alteri.

Tamen videtur dicendum:ꝙ non licet in

tendere aliquo modo occiſionez volentis

oppꝛimere. Sicut nec etiam inuadẽtis ad

do ne violetur contingat illũ occidi ſibi im
putetur.Et ſi dicatur ꝙ occidendo eſt cau/⸗
un moꝛtis illius coꝛpoꝛis ⁊ aie cum in actu
voluntatis peccandi moꝛiat᷑. Reſpondeo
Hwv iße eſt cauſa ſibi qui alteri iniuriat᷑. Illa
autem vtitur iure ſuo naturali quo licʒ vizʒ
vi repellere:⁊ magis tenetur ſaluti ſue pꝛo
uidere qᷓ; alterius. NHam exponit ſe pericu
lo conſentiendi actui peccati permittendo
ſeæ oppꝛimi,/ꝓpter difficultatẽ renitentie vo
luntatis dum nõ facit quod poteſt ad eua
dendũ.Sed ſi ſe tueat᷑ q;tum poteſt ſaluo

xo vnde moꝛs oppꝛimenti põt ſequi:reni/
tendo mente peccato ipſa nõ peccaret. Si
cut ⁊ ſiquis inuaſus ne ſe defendendo con

tingat occidere ꝑmitteret ſe occidi nõ pec/
caret ſed maioꝛis virtutis eſſet.q Si auteʒ
mulier poſſet aliter euadere vt clamando
fugiendo huiuſmodi non excuſaretur a
moꝛtali occidendo.

CBSe irregularitate que contrahitur pꝛo

pter homicidium 2 duodecim documentis
circa buiuſmodi imegulantatẽ. Capᷣ.3.

homicidio dicitur irregulanitatis.
Eſt autem irregularitas 'm Specu
latoꝛem nota ſeu impedimentum canoni/
cum:qua quis ꝓhibetur ad eccleſiaſticos
oꝛdines ꝓmoueri ⁊ in eiſdẽ miſtrare. Hec
autem contrahitur pꝛopter homicidiũ vel

egnie myſterium declaranduz de

mutilationem membꝛoꝛũ¶ Pꝛo cuius de

claratione plenioꝛe notãda ſunt aliqua do
cumenta. Pꝛimum documentum ꝙ ſi
homicidium ſiat ſolum mente nunq; idu
cit irregularitatem.qꝛ lex pꝛomotonis ſa

ctum requirit.is.q.pᷣꝰ.c.fi. Immo ⁊ ſiquis

vibꝛet gladium animo occidendi ⁊ tamen

non ſequitur effectus moꝛtis vel mutila /

tionis:non incurrit irregularitatem etiam
ſi vulneraret ⁊ certum ſit ꝙ non eſt moꝛs

ſecuta vel amiſſio membꝛi. Neqʒ directe
vel indirecte.Quod pꝛopterea dico:quia ſi

vulnus intuliſſet nõ de ſe moꝛtale. Et vul

neratus yvel pꝛopter imperitiam medici vł
pꝛopter defectum cuſtodie:ſcilicet quia nõ
cauet ſibi a noxijs moꝛtuus eſt vulnerãs

non eſt irregularis m Merrum de ancha

Irano. Sʒ vide melius extra de homicidio
moꝛteʒz pꝛo ſui defenſione.Sed ſi defendẽ

c. Petrus. ¶ Secundum documentuz ꝙ
illi qui interſunt vindicte ſanguis ſeu moꝛ
ti ⁊ non pꝛeſtant conſilium vel auctoꝛitatẽ
non ſunt irregulares ᷣm Innocentium et
Buillin etiam ſi appeterent illius moꝛtẽ.
¶ Tertium documentũ:ꝙ ꝗ videt aliqueʒ
occidi ⁊ delectatur: ⁊ poſſet etiam ſine ſui
periculo liberare ſi vellet q́;uis peſſime ſa
ciat non tamen eſt irregularis. Sicut nec
medicus qui dimittit inſfirmum moꝛi no/
lens mederi:a diues qui dimittit pauperẽ
fame moꝛi.is.q.pꝛima.c. Siquis iratus.
¶Quartum documentum:ꝙ ſiquis mã
dat occidi aliquem vel mutilari ⁊ ſequitur
effectus eſt irregularis.Si tamen reuocaſ
ſet mandatum ⁊ expꝛeſſe ⁊ ſine vlla fictio⸗
ne pꝛohibuit ⁊ anteqᷓ;ᷓ ſequeretur effectus
non eſt irregularis ſin Innocentiuʒz extra
de ſimonia.c.Sicut tuis. ¶ Quintum do
cumentuʒz:ꝙ ſiquis mandat aliquem ver

berari inhibens expꝛeſſe ne occidatur aut

mutiletur. Et verberatoꝛ nihilominus oc/
cidit vel mutilat eſt irregularis mandatoꝛ

ſicut executoꝛ:quis mãdando in culpa ſije

ſt Etra
CSn
gliuspe
pounld⸗
guiandi
llhoͤtet⸗
ilticii⸗
tſpecia
ſeurpe
ſueper
ſone
de
munc
ſetur
ſPo
tialrſt
ſuaci⸗
opro
Cenar
öw
wen
ine⸗
fius
ſenb
ror
lanes
tien
fiäye
mocd

ſupe
gen
mie
Plerh
gnuna
904
Relati
ſinm
Uſi
chind
fe

Cormnane
Vulauntans,
6n Snen
mumconi
lcleſiaſfico⸗
rure her
owiadüüfe
Procais de
ntangd,
nenmmg
enmrizidr
moronisſt
mo ſans
ditunan
d muni/
temcnen
neſt mon
oirece
rguis ſ
,„Erul
ſecicyl
Cad⸗
Vcris
ndeancht
thotmicdt
mentuz
sum
uctoꝛitati
ndunn
s mone⸗
Get alcee
ium fneſl
,Hiautne
,moriN
ioupan
is ats,
ſrisma
ſegvitu
enreuoch
la ſctiol

it. Extra de homicidio.c.Js qui.liꝰ ſẽxto⸗
CSextum documentuz:ꝙ epiſcopus vel
alius pꝛelatus qui habet iuriſditionẽ tem
poꝛalẽ debet conſtituere iudicẽ ſecularem
qui audiat cauſas pꝛecipue ſanguinis. Et
illi põt ⁊ debet pꝛecipere ꝙ faciat vnicuiqʒ
iuſticiã.Si autem talis iudex iterroget eũ
in ſpeciali.Quid agendũ in tali qui.ſ.me/
retur penã ſanguinis:põt reſpondere con
ſule peritos.Et caueat᷑ ne ꝓpter ſuã reſpõ
ſionem directã vel indirectã ille intelligat
ꝙ debeat eum ſanguine punire 'm Ray/
mundũ.Si ex hac reſponſione reus occide

retur vel mutilaretur eſſet ille irregularis

Poteſt etiã pꝛelatus delegare alicui ſpe
ciałr ſuꝑ aliqͥ maleficio ⁊ hiꝰ in iuriſditiõe
ſua cõmiſſo:vt ingſita veritate iuſticiã exe
q̃tur.Et ſi cui cõmitit᷑ ſic exequet᷑⁊ occidat
nõ pꝛopterea ille pꝛelatus eſt irregularis.
Extra ne clerici vłmonachi.c.Epᷣs. ¶ Se
ptimum documentum:ꝙ non ſoluz iudex
in cauſã ſanguinis vbi ſequitur effectꝰ eſt
irregularis. Sed etià aſſeſſoꝛ teſtis. Mota
rius ſcribens vel pꝛoferens ſententiaʒ vel
ſcribens atteſtationes vel legens dum pu
blicantur vel ſcribens vel dictans litteras
pꝛo vindicta ſanguinis omnes hij irregu⸗/
lares ſunt qꝛ cooperãtur in mãdato ſentẽ
tie.ᷣm MRaymũ.di.So.Siquis.Ex ne cle⸗
rici vel monachi.c.Sniazʒ.Sed ſi in huiuſ
modi ſẽtentia nõ eſſet ſecutus effectus.ſʒ
BGuillin q;uis ſint irregulares epᷣs poteſt
ſuper hoc diſpenſare. Pꝛinceps aũᷣt qui le
gem condidit cuius legis auctoꝛitate ho⸗
mines ſunt traditi moꝛti non efficitur pꝛo
pter hoc irregularis qꝛ incertà perſonã nõ

animaduertit: vt notat Archidiaconꝰ.23.
q.5.c. Officia. Octauũ documentũ:Si

pꝛelati vel alij clerici ad defſenſionẽ rerum
ſuarum ponunt querelam de malefactoꝛi
bus ſuis ſiue qui eos damniſicauerunt pe
nes iudicem ſecularem ⁊ emendã ſibi pe⸗
tant fieri ⁊ pꝛouideri ne talia pꝛeſumantur

xontra eos ſi huiuſmodi querelis iudex in

ferat moꝛtem exigente iuſticia non ſunt ir
regulares dicti clerici ſi pꝛoteſtati ſunt ex /
pꝛeſſe ꝙ penam ſanguinis non intendunt

Extra de homicidio.c. Pꝛelatis.libꝛo.d.
CNonum documentum: ꝓ ſiquis inter!

82

rogaret᷑ ab aliquo. An liceat occidere ma
lefactoꝛem: ſi reſpondeat ꝙ licet perpen⸗
dens pꝛobabikłr ipſe reſpondens ꝙ inter⸗
rogans velit facere ſᷣm conſilium eius irre
gularis eſt. Secus autem de reſponſione
generali cognitionis vel opinionis ex qua
non credit aliquem inde iudicandum vel
occidendum:ſᷣm Raymundum.C Beci⸗
mum documentum: ꝙ ſiquis ſuadet ali⸗
cui ꝙ indubitanter exponat ſe moꝛti pꝛo
chꝛiſto ⁊ eccleſia ⁊ ille moꝛitur tali conſilio
non eſt irregularis ſᷣm Innocentiũ et HhHo
ſtienſem. ¶ AUndecimum documentum:
ꝙ ſiquis committit homicidium veneno
ſiue gladio ſiue quomodocunqʒ ſpõtanea
voluntate eſt irregularis ⁊ non poteſt pꝛo
moueri ⁊ pꝛomotus debet in perpetuũ de
poni.Extra de homicidio.c.Sicut dignuz.
Et cum tali nunqᷓ;ᷓ diſpenſatur in oꝛdie vel
officio di.So.c: Miroꝛ.Etiam ſi ſit occultus
miniſtrare in oꝛdine ſuo nõ poteſt de tem
poꝛibus oꝛdi.c.fi. Moterit tamen diſpẽ⸗
ſari cum tali in beneſicio. NMec excuſatur
ſeu euitat irregularitatem ſi hoc facit ex
pꝛecepto iudicis q;uis non peccet obedi/⸗
endo ſi iuſta ſententia eſt.23. q. . capitulo
Cum miles. C Guodecimum documentũ
ꝙ qui aſſociant homicidam vt ſi opoꝛtet
defendant q́;uis nil aliud faciant ſunt irre
gulares ſi ſequitur moꝛs vł mutilatio.Eti
am ſi diſſuaſerunt pꝛius illi homicide: vt
non faceret ⁊ tamen volentem omnino fa
cere aſſociarunt. Similiter omnes qui de
familia rectoꝛis aſſociant malefactoꝛem:
cum ducitur ad moꝛtem ſiue equeſtres ſi ⸗

ue pedeſtres:cuncti funt irregulares.Qui

etiam trahunt ad choꝛdam vel aliam toꝛ/
turam reum vt confiteatur maleficium.et

ille fatetur ⁊ occiditur eſt irregularis. Qui
etiam acuit vel poꝛtat materiam cũ quis

eſt decapitãdus vel mutuat vel poꝛtat ſca
las vel funes pꝛo aliquo ſuſpendendo:eſt

irregularis. Sed pone caſum ꝙ cleri/

cus animo irato vadit ad occidendum ali

quem ⁊ reperiens ipſum moꝛtuum ab ali

is vt ſatiſſaciat animo ſuo amputat cada⸗

ueri caput:vtrum talis ſit irregularis: Et

communiter dicunt doctoꝛes ꝙ non:quia

homo moꝛtuus nõ eſt homo m Archin *

¶ Nota tamen ꝙ hec irregularitas homi/
cidi quomodocũqʒ ⁊ quotienſcũqʒ ſit con
tracta onte baptiſmũ per baptiſmũ delet᷑.
di. Fi. c. Siquis poſt baptiſmũ.ſᷣʒʒ Goffre.
⁊ Guillin. Sed poſt baptiſmmum per ſoluz
papam diſpenſatur quod etiam non facile
Hacit.Gꝛauiſſimũ itaqʒ peccatuʒ eſt homi
cidium quod ex omni parte inuenitur pu/
niri cum ſit contra magnum homis bonũ
deſiderabilius ceteris alijs bonis tempo/
ralibus quod eſt ipſa vita.Hinc Cicero liꝰ
pᷣ de officis ait. Pꝛincipio generi animã/
tium omni eſt a natura tributũ vt ſe vitaz
coꝛpuſq; ſuum tueatur declinetq; ea que
nocitura videantur omnia que ſint ad vi
nendũ neceſſaria iquirat ⁊ paret vt paſtũ
⁊ latibula vt alia eiuſmodi generis.Heeil
le. Abſtinendũ itaqʒ ab illo crudeli pecca
to vt ſic bibamus aquam gratie ieſu xpᷣi:
Aui eſt benedictus in eternũ ⁊ in ſecula ſe⸗
truloꝝ Amen.
WSBSabbato quarte hebdomade.He luxu
ria Hᷣꝛnicatoꝝ ſiue de ſoꝛnicatiõe ſimplici.
* (Sermo vigeſimus octauus.

Scribuntur bec verba Joannis
8. co. a in euang hodierno. Heſcio an te/
merarius cenſeri debeam ſi dixero talẽ eſſe
hoc tempoꝛe hominũ conditionẽ vel pau/
lominus inſerioꝛem qualis fuit dum inun
dauit in diebus noe diluuiũ fſuper terram:
cũ vix reperiatur vnus e mille qui non tur
itudini inquinamẽto luxurie ſuccũbat.
lee ſiquidem peſtis truculentiſnima oẽs
cuiuſcunq; ſtatus fere contaminauit. Et
vbiqʒ peccata carnis miſeros moꝛtales in
ſiciunt.Quãobꝛem appꝛime puto ſoꝛe ne
ceſſarium vt contra luxurià in ſequẽtibus
viſputemus. Et lʒ matenia ſit de ſe turpis
ingrata tamẽ ea honeſtate verboꝛuz ne
Bocium hoc pꝛoſequemur qua nullus niſi
volens erubeſcat. Hec omittẽda eſt obiur
gatio tam fetidi vicij ex eo pauci quidazʒ
ſine ratione ſcandalizantur: cum potius
omnes qui ſe mundos puros ⁊ nitidos ca
ſitate putant letani debeant cum gndiunt

Daducũteimn

lierẽ in adulterio depꝛehenſaz.

vituperationem hominũ carnaliuʒ ⁊ luxu

rie deditoꝛum. Et quoniaz de luxuria in ge
nerali ⁊ de adulterio ſcripſimus in quadra

geſimali de pnia. Hodie de luxuria foꝛmi⸗

catonꝝ dutaxat dicemus: de qua mia myſte
ria ꝓponimus declaranda-
¶¶ Poẽ acceptionis.
2 obiectionis.
¶ u ꝓhbationis.
¶¶AQð ſoꝛnicano aliqñ dĩ idolatria:aliqũᷣ

oẽ peccatũ moꝛtale: aliqñ imundicia luxua

rie 2 ſtricte concubitus ſoluti cum ſoluta.
.

Rimũ myſteri declarandũ de ſoꝛ
nacatione dicitur acceptionis. Acci
ðpitur nãqʒ ſoꝛnicatio in ſeripturis
multipliciter. Pꝛimo dicitur ſoꝛnicatio
idolatria vel iſidelitas ex eo ꝙ aia recedat
per intellectũ a deo adherens falſitati ⁊ er
roꝛi.Et de hac ſepe rephenditur ppls anti⸗/
quus iudeoꝛum quia ſepius idolatrabat.
¶ AUnde dicitur O ſee. 4.cͤ. Foꝛnicati ſũt a
deo ſuo. ſEt pan paralipomenõ.. c. Foꝛ
nicati ſũt poſt deos populoꝝ. Et Judicuzʒ
B.c. Foꝛnicati ſunt cum baalim quod erat
idolũ gentiliũ.ſ Et Sapientie.ia.c.Initiũ
ſpꝛnicationis exquiſitio idoloꝝ.ſEt. 28. q.
pꝰ. c. Idolatria.Augꝰait: Idolatria 2 que
libet noxia ſuperſtitio ſoꝛnicatio eſt. ¶ Se
cundo foꝛnicatio dicit᷑ quecũq; culpa moꝛ
talis qztum per eam qui recedit ⁊ ſi non
ſide tñ affectu a deo legitimo ſpõſo anime
vnde Augꝰdicto.c Jdolatria. Auaritia et
quelibet culpa qua aia aberrat a lege dei:
mꝛnicatio dici põt. Et de hac dñs Hiere
mie.ʒ.c. dicit. Lu foꝛnicata es cum amato
ribus multis tamẽ reuertere ad me ⁊ ego
ſuſcipidã te. Anima cuz tot ſoꝛnicatur ama
ſoꝛibus quot qeaturas ioꝛdinate 2 ſupꝛa
deũu diligit. ¶ Tertio ſoꝛnicatio dicitur ois
getus luxurie: bᷣm illud Iſidoꝛi.32. q. . c.
Mon ſolum omnis immunda pollutio foꝛ
nicatio dicitur q;uis quiſqʒ diuerſa turpi⸗
tudinis voluptate pꝛoſtituatur. Sed pꝛo/
pꝛie dicitur ſoꝛnicatio actus venereus iter

ſolutum ⁊ ſolutam que dicitur foꝛnicatio

ſimplex ad diſtinctionem foꝛnicationis lar
E. ſumpte. Hec vo ſoꝛnicatio ſunplex eſt
becies luxuri ̃m Zho. 22. q. i? 4. vt etiam

ſoſorni
Otum ſin
ſimpti
cuone
deus!
lepece
liturei
ſenhp:
nͦego
nco
Cntran
Cnan
direce
wohN
W.
wae
ine
camm
coꝛui
linge
eſpſe

harn

liztn
Vumunng
Sinbah
ng ßen/
une

1 qaeé
a. CS.
ha m
Araſinen
0 mine
Auanmua
alege e
is ho
m aman
me 100
rNR
/ ſupꝛs
diur ois
q, 7,.
lnnofn
Kwrpil
Hedie!

crensad

Drnicind
nhlut
icin

ponitur. 36.:q. p g Cuůͦ ergo.
CQõ triplici obiectione conant᷑ foꝛnica
toꝛes ꝓbare ſoꝛnicationẽ ſimplicẽ nõ eſſe
peccatũ:⁊ de ſolutione pᷣdictaꝑ obiectionũ
undũ myſteriũ declarandũ de lu
xuria ſoꝛnicatoꝛuʒz dicitur obiectio
nis. Contendunt nãqʒ ſepenume⸗
ro ſoꝛnicatoꝛes deſfendere ⁊ excuſare pecca
tum ſuum tentantq; ꝓbare foꝛnicationez
ſimplicem non eſſe peccatum triplici obie
ctione.C Pꝛima eoꝛum obiectio eſt quia
deus non pꝛecipit aliquid quod ſit moꝛta
le peccatum.Sed deus pꝛecepit oſee vt di
citur eiuſdẽ pᷣ.c.ꝙ ſumeret vxoꝛem mulie
rem ſoꝛnicariam ⁊ faceret filios ſoꝛnicatio

nũ.ergo foꝛnicatio nõ eſt peccatum. ¶ Se

cunda obiectio. Omne peccatuʒ moꝛtale
contrariatur charitati.Sed foꝛnicatio nõ
contrai iatur charitati nec dei cum non ſit
directe contra deũ nec ꝓximi:quia per hoc
nulli homini fit iniuria:ergo non eſt pecca
tum.ſſ Ande ambꝛoſius dicit. Omnis ſũ
ma chꝛiſtiane diſcipline ĩ miſicoꝛdia ⁊ pie
tate conſiſtit quam qui habet ⁊ ſi lubꝛicũ
carnis patiatur vapulabit ſed nõ peribit.
¶Tertia ſoꝛnicatoꝝ obiectio eſt quia Iſi⸗
doꝛus dicit di.3 4. Chꝛiſtiano non dicã plu
rimas ſed nec duas habere ſimul licitum
eſt:ſed vnã tm̃:aut vxoꝛem:aut ſi coniunx
deeſt loco eius concubinã. Sed in cõcubi
natu eſt foꝛnicatio ſimplex:ergo nõ ẽ pec
catum. C Ad pꝛimam obiectionẽ reſpon/
det Tho.vbi.S.ſ Anomodo ſᷣm Hierony
mũ videlicet ꝙ oſeas meretricem ⁊ foꝛni/
cariam quandã accepit in vxoꝛem ⁊ de im
pudica fecit caſtam.Et in hoc nullo modo
poteſt argui.Sicut nec hodie ſiquis mere
tricem duceret in vxoꝛem volentẽ honeſte
viuere:vt patet.ʒꝛ.q.pꝰ.c.Non eſt culpã⸗
dus.vnde extra de ſponſalibus.c.Int᷑ ope
ra.laudantur illi qui mulieres meretrices
extrahentes de lupanari ducũt in vxoꝛes.
MNã vt ibi dicitur. Inter opa charitatis nõ
minimũ eſt erranteʒ ab erroꝛis ſui ſemita
reuocare.Et vt dicit ibi gloſa. Meretrices
dicuntur que multoꝝ libidini patent.3 4.
di.c. Nidua.vel quarũ publice venalis eſt
turpitudo.ʒ2.q.A.c Meretrices. ¶ Nicoꝰ

–

33

Fo de lira dicit ꝙ vxoꝛ quã aecepit oſẽas
dẽ mulier ſoꝛnicaria qꝛ erat gentilis ⁊ hãc
accepit Oſeas vxoꝛẽ ex diſpenſatione dei⸗
¶ Aed põt conuenientiſſime dici ꝙ ſoꝛni⸗
nicatio dicitur eſſe peccatũ inqͥtum eſt cõ
tra rationẽ rectã. Ratio aũt hois recta eſt
ſm ꝙ regulatur voluntate diuina que eſt
pꝛima ⁊ ſumma ratio.Et ideo quod ꝗs ſa
cit ex voluntate dei eius pꝛecepto obẽdiẽs
non eſt contra rationem rectam ⁊ ſi videa
tur contra cõem oꝛdis rationẽ.Sicut nec
eſt contra nãm qð fit per miraculuz q;uis
ſit contra cõem curſuʒ nature.Et ideo oſẽ
as non peccauit foꝛnicando ex dei pᷣcepto
Nec /ppꝛie talis concubitus debet dici foꝛ
nicatio niſi referendo ad curſum cõmunẽ.
CAld ſecũdaʒ obiectionẽ reſpondet Tho.
ꝙ ſoꝛnicatio ſimplex contrariatur charita
tiꝓximi q;tum ad hoc ꝙ repugnat bono
pꝛolis naſciture vt oſtendemus in ſequen
ti myſterio. DHictum vo Ambꝛoſu non eſt
intelligendũ ꝙ ſoꝛnicatoꝛ moꝛiens nõ dã
netur ppter opera miſericoꝛdie exhibita:
ſed quia per illa diſponitur ad gratiã ⁊ ad
penitentiam vnde veniã in pꝛeſenti conſẽ
quetur. Ad tertiam obiectionẽ reſpon/
det Oꝛatianus di.34. Qð ibi concubina
ſumitur ipꝛopꝛie videlicet pꝛo ea que du⸗/
cta eſt vere in vxoꝛem:ſed ſine ſolemnitate
legali:puta ſine inſtrumento dotibus ⁊ te
ſtibus ⁊ huiuſmodi. hanc coniugem fſacit
affectus.Sed concubinam nominat lex.
Et ſic etiaʒ ſumitur concubina di.34· c. Js
qui non habert.
Qð pꝛobari poteſt ſoꝛnicationem eſſe
Saumn Eageke⸗ exemplo.
— 4P.3 *
.

Ertium myſteriuz declarandum de

t fpoꝛnicatiõe dĩ pꝛobatio.Ad ↄfirma

tionẽ vitatis ꝓbabimus ſimplicez
ſo: nicationẽ eſſe peccatũ moꝛtale triplicit⸗
Cp auctoꝛitate.
Cꝛoratione.
Woexemplo. .
¶Vꝛimo pꝛobamus ſoꝛnicationem eſſe
peccatum auctoꝛitate. Inquit enim Apo/
ſtolus ad hebꝛeos.iʒ.c. Foꝛnicatoꝛes et
adulteros iudicabit deus ſcilicet ad moꝛ⸗
tem eternam:Et pꝛime ad theſſ. onlceſes

3

7

4. e. Hee eſt volũtas dei vt abſticatis vos
a ſꝛnicatione.Et pꝛime ad coꝛinthios.io.
c. Heqʒ ſoꝛnicemur. Sicut quidam eoꝛuzʒ
ſpꝛnicati ſunt ⁊ ceciderũt in vna die.xxiij.
milia quãdo ſcilicet filij iſrael ſoꝛnicati ſũt
cum ſfiliabus moab: vt ſcribitur Numerxi
. A. Et ad galathas quinto cᷣ. Manife
ſta funt opera carnis que ſunt ſoꝛnicatio:
adulterium:immundicia:impudicitia:lu/
xuria: idoloꝛum ſeruitus:veneficia:inimi
citie:contentiones:emulationes:ire: rixe:
diſſentiones:ſecte:iuidie:homicidia:ebꝛie
tates:commeſſationes ⁊ hijs ſimilia:que
vobis ſicut pꝛedixi quoniã qui talia agũt
regnum dei non conſequentur.Et Thobi/
as.A.c.Attẽde tibi ideſt caue ab omni ſoꝛ

nicatione ⁊ pꝛeter vxoꝛem tuam nunq̃ʒ pa

tiaris crimen ſcire. Scõöm Alexandruzʒ de
ales in ꝛ ſumme.Crimẽ pꝛopꝛie impoꝛtat
peccatum moꝛtale.Et Augꝰdi.ʒ 4.c. Au⸗
dite. Non licet vobis ſoꝛnicari.Sufficiant
vobis vxoꝛes. Non licet habere concubi/
nas etiaʒz ſi vxoꝛes non habetis.Ct Iſido
rus.32.q.S.c. Non mechaberis. Nec ꝗſq̃ᷓ;
pꝛeter matrimonij federa alijs feminis mi

freeatur ad explendam libidinem. C Secũ

do pꝛobamus ſoꝛnicationem eſſe pecca⸗
tum ratione.Eſt quippe ſoꝛnicatio contra
legem naturalem:vt enim inquit Zho.22.
vbi.S.⁊ in z contra gentiles. Ratio natu
ralis dictat homini ꝙ filij debeant nutriri
a parentibus vſq; ad tempus debitũ.Ad
hoc autem nutrimentum pertinet non ſo /
lum cibus coꝛpoꝛalis ſed etiazʒ intellectua
lis:ſcilicet doctrine moꝛuzʒz ⁊ diſcipline quo
non eſt capax puer ante vſum rationis. Et
cum poſtea fit capax non poteſt vna die cũ
cta adiſcere ſed paulatim. Et ad nutrimen
tum coꝛpoꝛale non ſufficit pater in pueri/

tia.Ad nutrimentum anime per coꝛꝛectio

nem non ſufficit mater. Naturaliter enim
homo eſt pꝛonus ad malum ab adoleſcen
tia ſua ⁊ in tali etate parum timet matreʒ.
Sed opoꝛtet ꝙ baculus timoꝛis patruʒ
ſit ſuper eum.ſ NPꝛopterea dicit Oloſa in
c.Ex litteris.Extra de conuerſione infideli
um. Qõ ſilius minoꝛ triennio apud ma⸗
trem debet ali. Maioꝛ triennio apud pa/
trem. C.de patria poteſtate.l. Hec filium⸗

C.de infantibꝰ expo ſitis.l.ſẽeunda.Opoꝛ

tet ergo ſi pꝛoles debet duci ad perfectio/⸗
nem ſtatus ſui ſᷣm animam et coꝛpus ad
quod natura inſtigat ꝙ parẽtes ſimul ſtet
per magnum tempus.Sed ſoꝛnicarij cuʒz

non ſint aſtricti aliqua lege ad commanen
dum ſed poſſint ad placitum ſeparari im/
mo ⁊ debent ſeparani ⁊ pꝛopter periculum

palee iuxta ignem ⁊ pꝛopter ſcandalũ alio
rum amouendum.?deo ex tali ſeparatio/
ne ſequitur damnum pꝛolis.Contra ratio
nem igitur naturalem eſt ꝙ quis ſoꝛnice/
tur: quia opoꝛtet ꝙ concubitus ſit maris
ad feminam cum qua permaneat non per
modicum tempus ſed diu vel etiam per to
tam vitam: Inde eſt ꝙ maribus in ſpecie
humana magna ſolicitudo de certitudine
pꝛolis ineſt quibus imminet educatio pꝛo
lis.Sed ad hanc certitudinem facit deter/
minatio maris ad feminam per matrimo/.
nium per quod indiſſolubile ad inuicem li
gantur. Hinc eſt qð in.c.pꝛimo extra de cõ
iugio lepꝛoſoꝛum dicit Gloſa. Non debẽt
coniuges diutius eſſe alter ſine altero.ʒʒ.

q/⁊.c. Siquis neceſſitate.ʒ2.q..c.Siquis

vxoꝛem.Et in hoc verbo diutius nõ deter.
minatur quantuz extendatuy.Et ideo in
arbitrio boni viri exiſtit.Extra de officio le
gati.c.De cauſis. Permittũtur tamẽ ma
riti quandoq; ab vxoꝛibus recedere ⁊ ab/
eſſe per multa tempoꝛa in fauoꝛẽ terre ſan
cte.Extra de vo.c.Ad multa.Diutius eti/
am quandoqʒ extenditur vſq; ad bienni⸗
um. ff.locati.l.Cum domini hoꝛꝛeoꝝ.Co

habitatio itaqʒ viri ⁊ vxoꝛis conducit vtili

tati pꝛolis.Nec obſtat ſi aliquis foꝛnican
do ſufficienter pꝛouideat pꝛoli de educatio
ne: quia illud quod cadit ſub determiatio
ne legis iudicatur ſᷣm id quod communi?⸗
ter accidit:⁊ non ſm id quod in aliquo ca/
ſu contingit.ff.de legibus l. Nam ad ea.
¶ Pꝛoles inſuper ex ſoꝛnicatiõe ſuſcepta
leditur quia pꝛiuatur omni dignitate tem
poꝛali ⁊ eccleſiaſtica oꝛdinationum et pꝛe

laturarum niſi legitimetur ac etiam here/

ditate paterna. ¶ Sed in hoc ſatis hoꝛtan
di ſunt illi nobiles: qui per plures annos
foꝛnicarias detinuerunt ⁊ genuerunt fili⸗
os ⁊ ſilias nec illas deſerere volunt vt ma

ſein/
s d
nulſt
maz
nanen
nim/
Nlm
ialo
ano /
ranio
nice /
nanis
nper
perio
pece
de
pꝛo
ter /
no⸗
nli
600
che
533.
gris
ler⸗
oin
ole
mg
/
ſn
ci
mni/
ſlo
ptli
19

nio
it
4/9
ea!
eytu
ſen
10re
ere /
tan
nos
fli⸗

trimonio illis copulentur euz a peceato ſic
ambo liberari poſſint: ⁊ filijs ſubueniant
per legitimationem. Haʒ vt ſcribitur in.c.
Tanta. Extra qui filij ſunt legitimi.Zanta
eſt vis matrimonij vt qui antea ſunt ge/
niti poſt contractum matrimonium legiti
mi habeantur.ſ Idem inſtitu.de nuptijs.
Fvltimo. Et. C.de naturalibus liberis.l.
Cum quis.Et vt dicit Gloſa in pꝛeſato.c.
Tãta.Tales legitimi ſunt quo ad oꝛdines
q honoꝛes.quia matrimoniuzʒ omnia pur
at pꝛecedentia.Ex pꝛedictis Baten quare
ꝛicatio ſit peccatuz. vnde Auguſtinus
32. q. 5. c. Weretrices. ait. Meretrices eſſe
⁊ ad meretrices accedere pꝛohibet domi⸗
nus ſcilicet deuteronomij.25.c.vbi dicitur
Mon erit meretrix de ſiliabus iſrael. C Zer
tio pꝛobamus ſoꝛnicationem eſſe peccatũ
exemplo. Nam vt habetur Actuum.is. c.
Ex determinatione facta per apoſtolos in
conſilio hierlys mandatum fuit conuerſis
ad fidem pꝛecipue gẽtilibus vt abſtinerèet
a foꝛnicatiõe.Et hoc ideo quia pagani pu
tabãt ſibi hoc licere.Sciat ergo vnuſqſq;
vas ſuum poſſidere:vt inquit Apoſtolus
pꝛime ad theſſalonicenſes.A.c.In ſanctiſi
catione ⁊ honoꝛe non in paſſione deſiderij
ſicut ⁊ gẽtes que ignoꝛant deũ. Ipſe quip
pe cõditoꝛ omnium mundos nos ec cupit

vt ſic digni ſua gratia inueniamur. Quaxʒ

nobis ipſe largiatur qui viuit per infinita
ſecula ſeculoꝝ Amen.
CBominica quarta in q̃drageſima: D
luxuria ſodomitarum. Sermo vigeſimus
nonus. valde neceſſarius ſed modeſte re
citandus. .

multitudo magna: Scribun/
tur hec verba Joannis.c.c. et
in euangelio pꝛeſentis dominice. Maxi⸗
ma pꝛofecto ẽ multitudo chꝛiſtianoꝛũ qui
ieſum chꝛiſtuz ducem electoꝛum ſequi no
lunt pꝛopter laſciuiam et carnales delecta
tiones. Ita enim inebꝛiatur venenoſa dul
cedine voluptatis:vt ſalutis ſue immemo
res facti que de chꝛiſto veriſſime pꝛedican
tur ducant pꝛo nihilo. Excecauit quidem

1

Eãbatur euz

84

illos malicia eoꝛum.⁊ ſna hoꝛꝛenda pecca
ta minima eſſe putant.Et lz omnis luxu/⸗
rie actus abominabilis ſit ⁊ deteſtandus:
verumtamen ille eſt qui alios excedit:qui
animam ledit: qui ſummo patri diſplicete
qui ſit cõtra naturam. Denominatur au⸗:
tem cõmuni vocabulo a ſodoma igne ſub
uerſa vicium ſodomiticum. Hoc eſt illud
quod pꝛoh doloꝛ tempoꝛibus iſtis mul/
tos habet cultoꝛes.Hoc eſt illud quo indi
gnatus deus perſepe populos italie peſti
lentijs exterminat.Hoc deniq; eſt illud cõ
tra quod exclamare pꝛedicatoꝛ quilibzʒ de
bet. Inquit enim dominus per Yſaiam il⸗
lud quod etiaponimr. a,l.c. Fit rectoꝛ.
Clama ne ceſſes quaſi tuba exalta vocem
tuam ⁊ annuncia populo meo ſcelera eo⸗
ruz. Et q;uis in tractatu de timoꝛe iudicio
rum dei aliqua de punitione ſcripſerim ſo⸗
domoꝛum. Tamen vt grauitas tanti ſcele
ris cunctis fiat nota ſtatui in pꝛeſenti mo
ne de peccato illo aliqua ꝑneceſſaria enar
rare. He quo ꝓponemus tria myſteria de
caranuga. M
Cpmno? nominationis.
C: cõ ditionis.
Cz npunitionis.
COõ decẽ ſunt nomia vicij ſodomitici ex
quibus depᷣhendi põt grauitas ⁊ enoꝛmi⸗
Rimum myſterium declarandum
de peccato ſodomie dicit᷑ nomiatio.
Ex nominatiõe quippe illiꝰ peccati

ſunt eius nomina.
Ch crimẽ peſſimum.
Cꝛmnefandum crimẽ.
Cʒ mmeſanda libido.
C An ediſſima nequitia:
C micium cõtra naturam.
CZmpaſſio ignominie.
ESmturpituldo.
Cbominatio.
xpeſtialitas inexcuſabilis
¶Pꝛimuʒ nomen vicij ſodomitici eſt eni
men peſſimum. vnde Geneſis.iʒ. co. dici
tur homies ſodomite erant peſſimi pecca⸗
toꝛes coʒam deo, Et Geneſis. ʒ I dcl de

yoſtenditur eius magnitudo. Nam decem

*

Joſeph accuſauit fratres ſuos apud patrẽ

de crimine peſſimo. Scᷣm nomẽ eſt ne
ſandum crimen. Et de hoc.32.q.S.c. In eo
CZertiũ nomẽ neſfanda libido.de quo In
ſtituta de publicis iudicijs & Itẽ lex iulia.
MNQuartũ nomen fediſſima nequitia. Et
de iſto. C. de adult᷑ijs.l.Fediſſimã.C¶ Quin
tum nomẽ vicium contra nãʒ. Et de iſto in
auctentico vt non luxurientur contra natu
rã.¶ Sextum nomen ſtupꝛũ.de quo.ff.de
officio pꝛeſidis.l.finali.ff.de poſtulando.l.
p. Remouet. ff. qdᷣ metus cauſa.l. Iſti ꝗ
dem.ff. de adulterijs.l.Mariti lenociniũ.
Sfinali.ff. de extraoꝛdinarijs criminibus.
l.pᷣᷣ. CSeptimũ nomen eſt paſſio ignomi
nie.Hoc expᷣſſit Apoſtolus ad romanos pᷣ
e.Tradidit inquit illos deus in paſſiones
ignominie.¶ Octauũ nomen turpitudo.

de q̃ ibidez ſic locutus eſt Apoſtolus. Ma

ſeuli relicto naturali vſu femine exarſerũt

in deſiderus ſuis: in iuicem maſculi in ma
ſeulos turpitudinem operantes. CMonũ

nomen eſt abominatio.Be iſto fit mentio

leuitici.isð.c.Cum maſculo ne commiſcea⸗

ris cohitu femineo: quia abominatio eſt.
CBecimum nomen ſcilicet beſtialitas in
excuſabilis ponitur ab Ariſto.in.ꝛ.ethico
rum.Et vere pluſqᷓ;ᷓ beſtialitas dici poſſet:
quia vicium illud excedit beſtialem condi

tioneʒ:quia nulla beſtia reperitur hoc age

re.Ita ꝙ per alia vicia homo efficitur ſimi
lis beſtijs:per iſtud autem iferioꝛ omni be
ſtia cum nulla tantam turpitudineʒ agat.
CEt ſi obiceretur ꝙ non videtur eſſe hoc
beccatum grauius ceteris vicijs carnali/
dus: tum quia non eſt contra deuʒz ſicut ſa
crilegium:nec contra pꝛoximuʒz ſicut adul
terium. ¶ Reſpondet Tho.ꝙ hoc pecca/
tum ideo grauiſſimum eſt quia in ipſo vio
latur oꝛdo nature qui eſt a deo.ꝗdeo ſeribi
tur. 32. q. 7.c. Flagitia. Diuina lex non ſic
ſfecit homines vt ſe vterentur modo cõtra

naturã: violatur quippe illa ſocietas que

cum deo nobis eſſe debet cum eadem na/
tura cuius ipſẽ eſt auctoꝛ libidinis peruer
ſitate polluitur.Hec ibi.Dedit enim natu
ra legem non ſolum hominibus ſed etiam
bꝛutis quam ipſa bꝛuta ſeruant ⁊ ſodomi
v tranſgrediuntur. Hec eſt vt per maſeu⸗

lum ⁊ feminam ſiat generatio ⁊ conſerua⸗
tio indiuiduoꝛum in qualibet ſpecie.vnde
philoſophus in pᷣ politice ait. Neceſſariuz
eſt hominẽ ⁊ feminã commiſceri nõ ex ele:
ctione ſed a natura:quia.ſ.eſt cõmune oĩ⸗
bus animalibus.Et in 2 de aĩia. Oia viuẽ
tia naturaliter appetunt continuationem
ſui in eſſe que non eſt ſine cõmixtione acti
ui ⁊ paſſiui.Idem habetur ſcilʒ q natura
