ea que occurrere poſſunt mutatur rationa
Qõ in lege poſitiua rationabilis eſt diſpẽ
ſatio que ſtt vel ex vtilitate vel ex neceſſita
te. Caßp.tertium. K.
bia tranſgreſſoꝝ legis ciuilis.Sermo deci
mus octaus. 353
Quid eſt lex ⁊ de actibꝰ legis atq; de illiꝰ
Qõð ciuiles leges iu

beneſicia. Caßp. tertiũ.

domade. Be ſuper

e ſunt ſeruande: ⁊

189

aliqñ licet facere p̃ter vᷣba legis: ⁊ qualiter

melioꝛ eſt ciuitati bonus miſter ſine lege:
Qõð multe ſunt leges ciuiles repꝛobate et
alie auctenticate: quedam vo abꝛogate:
que non dedignantur ſacros canones imi
tari. Caßp.tertiũ.

S Feria gnta 3 hebde. De ſupbia berico
2 6⁶

—

AQð quinqʒ; conditiones requiruntur ad
hoc vt quis ꝓpꝛie dicatur hereticus.Caſᷣi.
Qõð lʒ multe fuerint hereticoꝛum ſecte ſi
dei veritatez impugnantes:tamen hodie
quinqʒ ſunt que multos inuoluunt in ita-
Qõ heretici puniuntur quincuplici pena.
Caõ. tertin. 468.
Feria ſexta tertie hebdomade. Se ſup⸗/
bia ingratonꝝ ta erga deu qᷓ erga homies⸗
Sermo vigeſinuns. S§9.
Qnid eſt ingratitudo:a de gradibus eiꝰe
quomodo nullus igratus poteſt ſe excu
ſare. Cap. pmum. 550.
MQ ĩgratitudo repꝛehendit᷑ ab auctoꝛita⸗
te leguũ eiuiliũ ⁊ hiſtoꝛia gentiliũ: ⁊ exẽplo
bꝛutoꝝ aialiũn. Caßp̃.ſecũdũ. céi.
Qò pꝛopter ingratitudinẽ auferuntur bo
na ⁊ oꝛiuntur mala ⁊ ſubtrahũtur ꝓmiſſa
16
Sabbato ttie hebdomade. Se ſupbia

ſpernentiũ ↄſilia in ſuo ſenſu ↄfidennuz.
Sermo vigeſimus pᷣmus. vz.
dð commendatur ↄſilium voce omnium
ſeripturarum.Et de ſeptem generibus cõ
ſilioꝛum. Cappꝛimmm. 65
De quibus non eſi conſilium exquirendũ
de quo dãtur ſeptem regule negatiue:⁊ ꝙ
conſilium eſt de rebus dubijs et arduis.
Cap. Ecüdunun.. 5.
SBe ſeptem ↄditionibus ↄſilij vt recte ſiat
ac ſalubꝛiter. Caõpᷣ.tertüiũ. ..6.

SCBñůica zei drageſima. De ſupbia ſciſ

maticoꝝ. Sermo vigeſimꝰſedũdus. 66.
Quid eſt ſciſma:⁊a in quo differt ab hereſi
2 quomodo eſt vna eccleſia vniuerſalis:et
eccleſia romana eſt caput omniuʒ eccleſia
rum:cui pꝛeeſt papa vicarius chꝛiſti et de
multis ſciſmatibus que fuerunt elapſis tẽ

)¾

.
—

Qůõ ſciſma eſt graue peccatũ⸗7 de còpara
tione eius ad idolatridã.Cap.?· .62.
Qõ ſciſmatici pꝛiuant᷑ ptate oꝛdinis:iuriſ

ditionis:⁊ admiſtrationis.Capᷣ.tertiũ.68. S

EFeria 2qrte hebdomade. BGe pctõ ire.
Sermo vigeſimus terti. S9.
Qõ perxcat ille ꝗ omittit iraſci vbi ⁊ qñ de
beret iraſcei. Cap̃.pꝛimum. 69.
MQõ ira que eſt ſᷣm rationeʒ que dicitur ira

per zelum eſt commendabilis et virtuoſa.

Qò ira inoꝛdinata peccatum eſt: 2 de ſpe /
ciebus et gradibus et nocumentis eius.
Cap. terltſinn. J0.
CFeria ʒ ꝗchebdomade.De coꝛꝛeptione
fr̃na.Sermo vigeſimus ärtus.
Qual coꝛꝛipere ꝓximũ peccatoꝛẽ eſt pꝛe⸗
ceptũ affirmatiuũ qnod oẽs obligat etiã ⁊
peccatoꝛes:⁊ quõ inftrioꝛes coꝛꝛigere poſ
ſunt ſuperioꝛes.Capᷣ.pꝛimuz. ꝛ.
De triplici conditiõe que ſeruãda ẽ in coꝛ
reptiõe fraterna:vt ſiat debito modo.Capᷣ.
ſecunduKm. 1217.
NQ3 eſt diferentia inter denunciationem 2
nccuſationẽ:⁊ de modo fraterne coꝛꝛeptio/
nis. Capᷣ.tertum. 74.
¶Feria q̃rta quarte bebdomade.Se ſca/
dalo phariſeoꝝ ⁊ alioꝑꝝ. Sermo vigeſimus
quintus.

turbant domum vxoꝛem ⁊ familiam.Capᷣ.

õä

78

Be rixa r deſenſione ſui ac pugnantibꝰin
duello: ⁊ de ciuili bello.Capᷣ.tertium. ꝛ? 9
¶ Feria ſexta quarte hebdomade. De ho

micidio. Sermo vigeſimus ſeptimus ⁊ no
unus.

centes aut parentes.Capᷣ.pꝛimum. .qCS80.
Qõ grauiter peccant interficiẽtes reos au
ctoꝛitate pꝛopꝛia:⁊ viri interſicientes vxo
res: et mulieres querentes aboꝛſũ. Capᷣ.
ſEecundum. 80.
De irregularitate que contrahitur ꝓpter
homicidiũ ⁊ duodeciz documẽtis circa hu
iuſmodi irregularitatẽ.Capᷣ tertium.Si.

22. Sabbato quarte hebdomade. Se luxu

ria ſoꝛnicatoꝝ ſiue de ſoꝛnicatioe ſimplici.
Sermo vigeſmus octauus. 81.

Qõ ſoꝛnicatio aliquando dicit᷑ idolatria:

aliqñ oẽ peccatũ moꝛtale: aliqñ imũdicia

luxurie ⁊ ſtricte concubitus ſoluti cuʒ ſolu
ta. Cap, pꝛimm.,. 87:1.

Qðõ triplici obiectione conantur ſoꝛnicato

res pꝛobare ſoꝛnicationem ſimplicem non

eſſe peccatum:a de ſolutione pꝛedictarum
obiectionum. Capᷣ.ſecundum. 83⸗

MQõ pꝛobari poteſt ſoꝛnicationem eſſe pec

catum auctoꝛitate: ratione: et exemplo.

— .

Quid eſt ſcandalum:⁊ de tripliei ſeandalo S Sominicea quarta in q̃drageſima. De

ſcilicet actiuo paſſiuo ⁊ occaſionato. Capᷣ.
Quõ ſpũalia bona que non ſunt de neceſ
ſitate ſalutis aliquando omittenda ſũt pꝛo
yter ſcandalum. Capᷣ. ſecunqdum. 25.
MQ tpalia bona et ſi non ſemper tamen

quandoq; dimittenda ſunt ppter ſcanda/

lum. Capᷣ.tertiuz.

. 3

CFeria quinta quarte hebdomade. De

tribus effectibus ire:ſcilicet murmuratio
ne: clamoꝛe ⁊ rixa. Sermo vigeſimus ſexx· ertum. 85.
77. Feria ſecunda quinte bebdomade. De
runs inceſtuoſop. Sermo trigeſimꝰ. S85e
Quomodo committitur inceſtus in conſ

De murmuratione que fit ↄtra ſociũ et ſu
perioꝛes ⁊ deũ.⁊ de grauitate huius pecca
ti ac punitione.Capᷣ.pꝛimum. 1P7:
02

„

De triplici clamoꝛe ſcilicet oꝛantiuzʒ 2

„“

et et oꝛantiuz 71 bo- E engi, .
ribiliter peccantium atq; iraſcentium qui &α

luxuria ſodomitarum. Sermo vigeſimus

nonus. valde neceſſarius ſed modeſtere

etandas. 3342
Q decẽ ſunt noia vicij ſodomitici ex qui
bus depꝛehendi põt grauitas et enoꝛmi⸗
tas tanti ſceleris.Capᷣ.pꝛimum. 84.
De ſeptem conditionibus ſodomitarum:
quibus coꝛꝛeſpondent ſepteʒ q̃̊ fnerunt in
punitione illoꝝ.Capᷣ.ſecundum. 84⸗
Qõð omnes leges puniunt peſſimos ſodo
mitas.Capᷣ.tertium. 5

guinitate:in affinitate:et compatermitare,
inceſtus pꝛohibetur tum vt ſemetur

Qõ crudeles ſunt qui ſe iterſiciũt aut ino⸗

A A

n Ce
781

ntbn

n. 70
debe
sſ
Wtino
1
NNan
i ij.
0
rppte
mbe
. 80
elon
plic,
581

——

honoꝛ parentibus:tum vt extinguatur oe
caſio peccati:tũ etiã vt ↄtrahat᷑ mr̃imoniũ
⁊ amicitia cum extraneis.Capᷣ.ſecũdũ.S⁊.
Qualiter punitus eſt inceſtus: vt patet in
multis exemplis.Capᷣ.tertium.
SC JFeria ttia qnte bebdomade.De pecca
to accidie. SPermo vigeſimꝰpᷣmus. 88.

190.

bunt in effrenata vicia. Cap. ſecundũ. 94.
OQõ deſperatio peccatũ eſt graue:tamen ſi
de illa homo peniteat remittit᷑ a deo. Capᷣ.

87. SEGabbaro ante dominicam de paſſione.

de iuſticia atra negligẽna miniſtrox eius.
Sermo trigeſimus quintus.

——

Qõ accidia eſt trinicia ⁊ tedium bene ope Quid ſit iuſticia. Et quomodo commẽèda

randi.Et de triplici tedio.Capᷣ.pꝛimuz.SS.
Qõ accidia aliquando oꝛitur ex cõplexio

tur in omnibus ſcripturis diuinis ⁊ huma
nis.Et de triplici eius acceptione. Capᷣ.
6

1/

ne coꝛpoꝛis ⁊ inoꝛdinatione cibi ⁊ inſtiga pꝛimum.

tione diaboli. Caß. ſecundum. 88.

DSe innocentia:fidelitate:⁊ ſeueritate:que

OQõ homo poteſt fugere accidiam per oꝛa ſunt tres partes iuſticie.Capᷣ.ſecũduz. ?.

nionem ⁊ meditationeʒ ac frequentationẽ
ſKacramenti. Caßp.tertium. 89.

SC Feriaa quarta quinte bebdomade. De SCDominica de paſſione:de peccato ligue

negligentia pꝛelatoꝛum ⁊ epiſcopoꝝ. Ser
mo tngeſimus ſecundus. 89.
Qualr epiſcopi negligentes nõ miniſtrãt
vt debent ſubditis ſacra ⁊ doctrinam ac tẽ
poꝛalia bona.Capᷣ.pꝛimum. 89.
Quali ep̃i ⁊ pꝛelati negligentes non iqui
runt defectus ſubditoꝛũ. Et de viſitatione
ſienda per ipſos.Capᷣ.ſecundumum. ꝰi.
Qual pꝛelati ⁊ epiſcopi negligentes non

Qõ amicitia ⁊ auaritia ac pꝛopꝛius amoꝛ
2tranantur iuſticie. Cap.tertium.

.

9T.

Sermo migeſimus ſerunus. 438.
AQð ioli homini ↄceſſa eſt lingua ad loq̃n
dũ:⁊ de ↄditionibus humane lingue:⁊ q̃li
ter angeli loquuntur. Capᷣ.pꝛimum. 93.
Qõð virtuoſe regulanda eſt lingua dũ loꝗ
De viginti peccatis pꝛouenientibus a lin
gua quot ſunt littere alphabeti vſqʒ ad.u
incluſiue. Cap̃.tertium.

S

coꝛꝛigunt exceſſus delinquentiuʒ qui coꝛ SFeria ſecunda poſt dominicam de paſ⸗

rigi debent aliquando blande aliquando
ſeuere. Capᷣ.tertium. — A2

SC Seria quinta quite hebdomade.SDe ne
gligentia clericoꝛum. Sermo tiigeſimus
fertiis. di,—
Q3 clerici negligentes non laudant deuz
in ſeptem hoꝛis canonicis qui laudàdus ẽ
oꝛe ⁊ vocaliter:⁊ de cantu officij ac de omiſ
ſione.Capᷣ.pꝛimum. gi.

QAualiter aliqui clerici ex negligẽtia circa

li geſtu. Cap. ſecundum. 92.

QAualiter clerici negligentes tractant irre

uerenter ſacra templa ⁊ ſacras res ⁊ ſacra

— tiſſimum coꝛpus xpᷣi. Capᷣ.tertium.,. 93.

D¶Seria ſexta ꝗnte hebdomade.de deſpa
tione. Sermo irigeſimus qrtus. 93.

De triplici deſperatione.ſ.paſſionatoꝛuzʒ:
dãnatoꝝ:⁊ peccatoꝛum.in quibus etiã tri
plex alia deſperatio ponitur. Capᷣ. p“. 93.
Qõ deſpatio grauiſſimũ eſt pctm̃ ex eo ꝙ
ꝑ üllã hoĩes rerrahunt᷑ ab oꝑibꝰbonis ⁊ la

ſione. de peccato gule. Sermo trigeſimus

1EÆà materia gule eſt eſca 1 potus non ꝙ

ſint de ſe mala: ſed pꝛopter inoꝛdinatum
appetitum:a de ꝓhibitione ciboꝛuʒ. Capᷣ.

*7

Qð quinqʒ ſũt modi ſiue ſpecies:quibus

peccant hoĩes vicio gule. Capᷣ.ſecũdũ.ioi.
AQã guloſi puniuntur pena coꝛpoꝛali ſpũa
li ⁊ gehennali. CLCaßp. tertium. ioz.

diuina ſunt indeuoti coꝛde oꝛe ⁊ coꝛpoꝛa C Feria tertia poſt dominicam de paſlio⸗

ne. de peccato execrando vſure et auaritia
vſurarnioꝛum. Sermo trigeſimus octa⸗
nuis. 03.
Auid eſt vſura que graue eſt peccatum:
Et ꝙ qui ex neceſſitate accipit ad vſuram
ab eo qui eſt paratus non peccat:⁊ q̃t mo
dis vſura committitur. Capᷣ.pꝛimũ. ioʒ.
ODõ omnis ſcriptura diuina et humana
et etiam lex canonica repꝛobat vſuram⸗

Emulti 2pcipue ſeptẽ gnã ꝑſonaꝝꝑ por/⸗

CSeria quarta poſt dnicã de paſſione. de
auaritia ſuꝝ: 1 de ipſo furto. Sermo trige-

QOQůõ quinq; rõnibu
afurto. Labp. 2 .

mittere ſolent. Cap:zm.

ticipant in crimine vſuraꝝ łʒ ipſi vſurà nõ
ſaciant. Lap. tertiñ

ſimus nonus. 1107.

Mnid eſt furtũ: a q̃ dĩia iter furtũ ⁊ rapina

2 de ꝓpꝛietate rex:⁊ de periculis rapine:⸗
cõparatione rapine furti: atqʒ q; graue
a poſſũt alig excuſari
Qõ ꝗqnqʒ ſũt genera hoium qui furtũ cõ/

—

S ¶ Jeria gꝗnta poſt dñicaz de paſſione.De

NDũõ aduocati peccãt dum
Es imiuſtas vel illas ꝓſequuntur vel pꝛo atqʒ t
pter ſuperfluas dilationes ⁊ cauſaꝝ com/ peſſimis fructibus ab odio ꝓcedentibus.

TSabbato ante

aritia iudicum. Sermo quadrageſ/

au

M ↄgrue homo indicat hoĩem etiã ſupe

rioꝛ malus: ⁊ ꝙ iudex nõ põt ſimul eſſe iu
dex accuſatoꝛ ⁊ teſtis. Capᷣ.pᷣmN. iii.

53 che dehet eſſe idoneus ⁊ granis in
ferendis
Eb periculoſ ſũt iudicibus munera:qui

ententijs: ac veritatis deſenſoꝛ.
U3.

genentur reſtituere que iniuſte recipiunt:

quis grauius peccat.An co nupes iudicẽ

aut iudex coꝛꝛuptus. Capᷣ.“. il4.

S¶ TFeria ſexta poſt dñicaʒ de paſſione.De

anaritia aduocatoꝑ. Sermo ädrageſim-

Qõð ꝓhiben᷑ aduocare manifeſte mali ac

infames et religioſet ſacerdotes et iudices
vpel aſſeſſoꝛes.

Cap. B’7. liliz.
OQõ in aduocatis debet eſſe ſcia:diligẽtia:
uſcipiunt cau⸗

poſitiones. Cap.z.

nicam oliuaꝑ. Be aua

nitia clenicoꝛũ ⁊ epoꝝ. Sermo qdrageſimꝰ
ſecundus.

MQ5 clerici ⁊ epi pcipue de hijs q̃ ſuꝑfluũt
de redditibus eccleſiaꝝ debẽt pauperibus
ſubuenire. Cap. pf. iiz.
Qꝗ clerici auari cõmittũt ſimoniaʒ circa
ſpũalia per eſſẽtiã:⁊ ſpũalia 1 cauſa:⁊ ſpi⸗
nitualia per effectũ. Cap.?R. ii7.
Mõ derici auari exercẽt negocia ꝓhibita

.10 7

auiio. S

SS;

q̃ exercere nò debent. Cap̃. 3eQeꝝ⁊ I8.

iob. S ominica oliuarum. De auaritia arti
ſicum mercatoꝛũ. Sermo qdrageſimus

ſEcaundou. 12.
Qð mercatoꝛes ⁊ artiſices auari peccãt ꝑ
imoderatà ſolicitudinẽ. Capᷣ.pᷣm. ii9.
MQò mercatoꝛes ⁊ artiſices peccant dum
in vendendo emendo excedunt valoꝛem
Qã artifices ⁊ mercatoꝛes auari peccant
in fraudulẽtia pꝛoximoꝛum multipliciter.
Cap̃.tertium. i22.

Se anantia luſoꝝ. Sermo quadrageſimꝰ
tertis 6ßeA,quz—
Se multiplici ludo.ſ.qui ſit ex deuotione
vel ex recreatione: vel cupiditate et mala
intentione. Cap. müũ. u.
Qõ quatuoꝛdeciz ſunt malignitates que
inueniunt in ludo:ex ꝗbus huiꝰ vicij gra/
uitas apparere põt. Capᷣ.ſcöm. .124.
De varijs opinionibus an ſint reſtituen⸗
da acquiſita per ludos pꝛohibitos. Capᷣ.
tertium.
90on im olmgrum.
e peccato odij. Sermo quadrageſimus
.125.

nartus.

— — .
.

Se odio dei qualiter.ſ.⁊ ex qua cauſa pot

haberi odio:⁊ ꝙ odiũ dei eſt grauiſſimum
erop. CLaßp. mum. 55.
Be odio ſuiip̃ius ⁊1 quomodo vnuſquiſq;
tenetur ex charitate diligere ſe et coꝛpus

pꝛopꝛium:et ꝙ peccatoꝛes non ſe diligũt.

Qð odium pꝛeximi eſt graue peccatum:
7 de oꝛiginalibus eius cauſis atq; tribus

—
2

miranda conuerſione latronis pendẽ
tis in cruce. Sermo quadrageſunus quin
tuuuuuV[V[[nns 1383.
Be ſeptem virtutibus latronis a ſpᷣu ſcõ
ſibi infuſis in quiqus apparet amplitudo
meriti eius. Cap. ömum. u8.
Be ſepteʒz dulcoꝛibus ſen conditionibus
pꝛomiſſionis chꝛiſti facte latroni cõuerſo.

6

CFeria Ecunda poſt dominicà olinaruz.

rena tertia poſt dominicam oliu

uarus

△

Qualr apls
irreuerenter ſe habebant ad ſacramentus

Be quinqʒ ſingulariſſimis pꝛiuilegijs la
latronis ad xpᷣm conuerſi. Capᷣ. 3 n. .iz0.
EC Feria quinta in cena domini. De myſte
rijs ſaãcri euchariſtie ↄtẽtis ĩ epla huiꝰdiei

quia

drageſimus ſextus.
repꝛehẽdit coꝛinthios:

£

Qõ ſacramentum euchariſtie eſt excellen
tiſſimum quod declarat eius nomen:⁊ qꝛ
ſupat alia:⁊ qin

AQAualyr monet Apoſtolus ſideles vt cũ de
uotione ſuſcipiant ſacramentum euchani⸗
ſtie oſtendens punitionem illoꝝ qui ↄtrari
S¶Eadem die ſcilicet in cena domini. De
ſacramento ↄfirmationis. Sermo qdrage
8 ſimus ſeptimus. . .132.
Qðò ſãcramentum confirmationis fuit im
mediate a chꝛiſto inſtitutuz. In quo datur
robur ad confitendum publice chꝛiſtũ qðᷣ
eccleſia perſicit ex determinata materia et
ſfoꝛma. Cap⸗pñfß.. 1
Qã omnes fideles obligant᷑ ſuſcipere cõ/
firmationez ab ep̃is ex pꝛecepto eccleſiep
loco ⁊2 to. —CLap. N. 13;:
Se regulis q̃ obſeruari debent circa ſacrʒ
2fſirmationis. Cap. z. .i34.
ES . 3 .
SCferia ſexta magna.de flebili moꝛte ſal⸗
natoꝛis nri ieſu xpi.Sermo drageſimus
oetauoes. 1411434
Hõ modus liberandi genus humanum
per paſſionem chꝛiſti fuit conueniens. Et
ꝙ chꝛiſtꝰ occiſus ſuit a iudeis ac vere moꝛ

Oõ moꝛ chꝛiſti ſnit penoſã valde ex eo ꝗ
Smi/

paſſio eius fuit diuturna ⁊ gnalis ⁊ ig
nioſa. — Laß. . 37.
NQõ omnes creature inducunt animos ho
minum ad flendum pꝛo moꝛte chꝛiſti nec/
138.

non ⁊ pie mulieres atq; ipſe ieſus cruciſi/

S(Sabbato ſancto. De oſcientia. Sermo

ragelimns nonus. — 65.
nalr conſcientia obligat ad faciendum

vel non faciendũ: ⁊ de ſeptẽ cauſis erroꝛis

Q5 circa cognitionez conſcientie pꝛopꝛie

ſuit a xpo ſolenniter inſti

132.

ſẽptem differentie hominum inueniun
tur. LCap.V 440.
De ſerupulo conſcientie quid ſit ⁊ vñ cau
ſatur ⁊ de ſeptez regulis quibus poteſt de
poni. CLap. zöm. iidie
SCDominica reſurrectionis.Sermo deip

a mirabili reſurrectione ieſu xpi:quinge
mus iᷣ 1114²8
De tpe reſurrectionis chꝛiſti.ſ.de die men
ſe 2z anno. Caßp. pm. i141.
Qõ ex teſtimonio angeloꝛum ⁊ apoſtolo⸗
rum ⁊ alioꝛum qui viderunt chꝛiſtuzʒ poſt
reſurrectionem pꝛobatur ꝙ vere furrexite
Eaß-inn 44 ½₰
MQualr xp̃s reſurrexit cuz quatruplici actu
fſoꝛtitudinis: Cap . 44 ½
CFeria ſecunda poſi dñican
nis de ſciſſima ſide. Sermo qnquageſimꝰ
öms. 41444
De multiplici acceptione fidei.Et quomo
do diffinitur. Et qualiter eſt virtus theolo
gica ex eo ꝙ eſt a deo ⁊ terminat᷑ ad ipſum
ſicut ad obiectůũ. Cap̃.p.· i44⸗
MQõ ſides eſt neceſſaria ad ſalutẽ ⁊ etiã cc
dẽda ſunt aliq̃ que rõne nãli ꝓbari poſſũt
à aliq̃ etiã explicite.Capᷣ.“2. i460
Qõ ſides debet eſſe integra ſimplex ⁊ ope
roſ. Cap.; 2“ 147.
ESCFeria tertia poſt dñicaz reſurrectionis.
Se iocũda pace. Sermo ꝗnquageſimus
ſecundas. 145⸗
De mltiplici pace.ſ.ſimulata: inquinata:
oꝛdinata:que adhuc multiplex diſtingui
tur. LCap. bñ6. 145.
Qðõ pax commendatur ex eo ꝙ grata eſt
deo ⁊ xpᷣs filius eius illã dilexit:que etiã a
ſanctis pꝛedica. Cap.rmJ,., 149.
Qõ ex pace ꝓueniunt oĩa bona tꝑalia:coꝛ
poꝛalia ſpualia. Cap̃⸗3 . io⸗
SESermo de ſacto bonauentura. ist
Qõ memoꝛia ſci bonauenture erit eterna
ꝓpter ſanctitatẽ vite illius.Capᷣ.pᷣn.iſi⸗
Mz memoꝛia ſcĩ bonauenture erit eterna
ꝓpter eius doctrinã deuotiſſimã ⁊ copio⸗
ſã atq; aiabus vtilẽꝗ. Cap.ꝛ u. i 2.
Qõð memoꝛia ſci bonauenture erit eterna
ꝓpter ſplendoꝛẽ miraculoꝝ ⁊ canoniʒzatio
nis 2 glie beate. Cap̃ᷣ. 5½ o 152⸗
SCBe ſancto bernardino predicatoꝛũ ñi

ſimus in oꝛdine.

vpoſt dnicam reſurrectie

tis pꝛincipe. Sermo quinquageſimus

quarus. 154.
MQõ cõmendatur pꝛedicatio ſancti bernar
dini ꝓpter humilitatem charitatẽè et patiẽ
De ſufficientia ⁊ pꝛudentia atqʒ ſtupenda
efficatia pꝛedicationis ſancti bernardini.
Cap. zin. .i56.
Quali deus honoꝛauit ſanctum bernardi
num in miraculis in canoniʒ atione ⁊ ĩ glo

ria beata. Cap.zJ . 157.
¶ In feſto annũciatiõis vᷣgis glioſe. Ser
mo gꝗnquageſimus ꝗntus. .1i58.

Quare ad virginẽ miſius eſt angelus ⁊ q
tpe et ad quẽ locũ.Et in quo actu erat tũc
beatiſſima virgo:ſcilicet actionis vel cõtẽ
Qualiter angelus apparuit virgini in aſ/
ſumpto coꝛpoꝛe in ſoꝛma humana ⁊ etate
inuenili ⁊ veſte clara ⁊ locutus eſt voce ſen
QDõᷓ in angelica ſalutatione expꝛimuntur
dei maieſtas ⁊ ſublimitas vnionis ac vtili
fas icarnationis. Et quatruplex excellẽtia

virgis bñ dicte. Cap.ʒN. iéi.

Sermo quinquageſimus ſextus de an
gelis quoꝝ ſolemnitas in eccleſia celebꝛa
„ tur ꝓpter miraculũ qd apparuit in monte

Sargano. „ i5.
Qualr angelus ab hoie cogſci pot:⁊ quõ
ſpuũs eſt icoꝛpoꝛeus: qui tñ põt in aſſũpto

coꝛpoꝛe apparere. Cap. p. 163.
Qũõ deus pꝛoduxit angelos ex tꝑe in celo
empireo. Cap. 2. 1165.

Qualt angeli ad nos mittũtur qui hoĩes
cuſtodiũt neqʒ dolẽt de malis eoꝛuʒ quos
cuſtodiũt. Cap̃.zn. 1i66.

¶ Sermo de beatitudine ſcõꝝ in quo ↄfu

tatur fatuitas hoium mundanoꝝ qui non
geduũt aliquid de vita futura: Quinqgeñ

mus ſeptimus.

Qð beatitudo eſt bonũ qdð cũcti deſtäera⸗

Qõ btitudo ↄſiſtit in aia in itellectu videli
cet ⁊ in voluntate. Cap. ꝛm. 169.
Qõ btitudo nõ poteſt eſſe in bonis pñtis

Sermo quinquageſimus octauus: de
aie rationalis admirandis pꝛerogatiuis ⸗

Ecellenti quas vnuſquiſq;. eognoſcere
debet. J .i⁊i.
Quid ſit anima que non eſt coꝛpus nec ex
ſemine cauſata: et que vna ſola eſt in ho⸗
mine. Laß. mum. 11.
De,/ꝓductione aie rationalis que non ab
angelis ſed a deo ꝓducta eſt de nihilo con
ueniẽter vnita coꝛpoꝛi oꝛganico ⁊ de nouo
creata ⁊ infun[. Caßp̃.ſcöm. .1i74.
De aia ſeparata que imoꝛtalis eſt a perpe
tua:⁊ de locis ad que aie trãſſerunt᷑ poſtqᷓ;ᷓ
exeũt de coꝛpoꝛibus. Capᷣ.tertiũ. i?6.

SSermo quinquageſimus nonꝰ de ſpᷣn

ſancto qui miſſus eſt aplis in ſigno viſibi
li igneax lingugrum. i82.
Qð vi nature ſps ſcũs nõ ẽ cognoſcibilis
ſed tm per reuelationem: ⁊ quali ſpiritus
ſanctus eſt deꝰ ꝓcedẽs a pꝛe ⁊ ſilio ipis co⸗
cqualis. Ca. B 2 .12.
Quid ſit miſſio ĩ dininis:⁊ qualr ſpiritus

ſanctus mittit᷑ inuiſibilr ⁊ viſibilr:⁊ de con

gruitate tpis quo ſpũs datus fuit aplis ĩ
ſigno viſibili. Cap̃.ꝛm. 18 4.
Qõ apſi faciente ſpᷣu ſcõ loquebant᷑ varijs
linguis:⁊ acceperũt ſeiaʒ diuinaꝝ rex atqʒ
foꝛtes facti fuerũt vt nõ timerẽt cruciatus
neqʒ moꝛt. Caß. tertiũ. 185.
Regiſtrum.
abedefghiklmnopqr.
8 tvXVZ 27. Omnes quaterniones.

——DND—f

—2ð

e

3. ad,
Pcdcideſce,
4 66.
nitcleenn nicel
—
kendonis iins
izo⸗
n Manns: de
16 ehglnis
iſch oſeee
.
eſtcoptsnre
mbucktinb/
. 1
lis que non d
ſtoenihilo en
mmico tde nono
n 174.
alst:
imt zalß
emiü⸗. einb⸗
8 non de ſn
inſigno üͤbi
ir
1gpulr hhinn⸗
ie iloſisco/
i1.
1qualt inims
niñbantdecon
zus fuit gpls
ogehant M
ginimn ſeralch
marit dats
müi. 6).

.
n10
gunin⸗

go miſe
eribunt
lio iuſto
ſhine
ecomen
Lcircüne
iſiſcs4
Puollum
boidolo
goi cupit
ſead e
nus dobi
lici ba/
arſededs
.. Regn
cles ſeil
qiminoſi
iridu: g
ffes mi/
fli ſunt
is:ſed /
atino
dh
Nuolie
crde
orpia/
wctlo:
lyau⸗
Ang.
ncnd
dittn
ichꝛiſtü
tudaut
ſpuͦa/
ad hoc
claſtice
na effü
pudce/
domo
iuatur.
pudan
löe pet
iſſ n
de
inn/
rin g
omum

*

diſcipli velut e perẽni ſonte ſũpto vocabu
lo appellati ſũt xpiani.¶ Idẽ ponit᷑ in acti
bus aploꝝ.c.xi.¶ Si igitur xpiani nuncug
pari gliamur.Cur non erubeſcimus oi dei

timoꝛe poſtpoſito ĩ tot ſacinoꝛa ruere:Lur

non cõcoꝛdãt facta cum nomie:debet enizʒ
nomẽ eſſe ↄſequens rei vt ſeribit᷑.2i.di.cꝰ
Cleros.⁊ de pꝛebendis ⁊ dignitatibus.c.
Cũ ſerui.ſEt inſtituta de donationibus &.
Eſt. ¶ Heu heu ipletũ ↄſpicimus dictũ pau
li ad titũ.2.c.Conſitent᷑.ſ.xpᷣiani ſe noſce de

um facus aũt negant. Audite auribꝰcoꝛ/

dis vocẽ dñi nr̃i ieſu xpᷣi dicẽtis M ai. 7.
co. Nõ oĩs qui mihi dicit dñe dñe intrabit
in regnũ celoꝝ.Sed qui fecerit volũtateʒ
patris mei qui in cels eſt ipᷣe intrabit in re
Gnũ celoꝝ.Quis eſt hic ⁊ laudabimus eũ
ſ vt videmus pauciſſimi reperiuntur in
libet ſtatu in ibet gradu in quis exerci
cio in q̃libet etate vel ſexu qui recte vinãt:
qui virtutes amplectant᷑ deteſtenturqʒ vi
cia.ſ¶ Rara inquit Hieroꝰ aduerſus vigi
lantiũ vᷣtus eſt nec a plĩibus appetit. ¶ Et

OQOuidiꝰliꝰ.2.de põto. Nec facile młtis iue

nies milibꝰvnũ virtutẽ pꝛecij qui putet eſ
ſe ſui.ſ Quotqt igit abſqʒ pnia poſt com/
miſſa peccata moꝛiunt᷑ danatoꝝ conſoꝛtio

deputari certiſſimum eſt. ¶Kertio cõſtare
parq piures hoies dänabimtur g lalna

untur rõne vanitatis. Suũt inter xpianos
qᷓᷓ plurimi qui vità pudicã retã ſanctãqʒ
bptendentes deſiciũt a debito fine.ſ.ipo deo
ad quem ſunt oĩa oꝑpa bona dirigẽda.l ij
ſũt qui vẽto vaneglie tumeſacti oia opera
ſua faciũt vt videant᷑ ab hoibus:de ꝗbus
iã diximus in ſᷣmone de vanaglia in q̃dra
eſimali de penitentnia.
EF Qõ danatio repꝛoboꝝ nõ repugnat bo
nitati nec chanitati neqʒ volũtati ſũmi dei
Sicut quidã falſo Sai ſunt perſuadere.
R aß. 2m.
Ccũdũ myſteriu declarãdum de nu
mero dãnatoꝝ dĩ ↄtrarietatis.Sũt

eni nõnulli qui ↄtariũ vitatis iam

dicte ipꝛobe tenẽt. Aſſerũtqʒ cũ oꝛigene ꝙ

nõ ſolũ nõ dãnabunt᷑ multi imo ꝙ nullus
erit ꝑpetuo danandus.Et ad hoc inducũt
Cpᷣ di beuitatis.

Cꝛn charitatis.
3³ voluntatis⸗

C Pꝛima rõ iſtoꝝ dicit᷑ bonitatis. Argu·
unt ꝗppe ſic. Mihil eſt aut tenẽdũ vel aſſe

rendu qd repugnet diuie bonitati ex eo ꝙ
deus bonus eſt. Et vt ait Dionpſiꝰin liꝰ de
diuinis noibus.A ſũmo bono nõ egredit᷑

niſi bonũ ſ Et Hieroꝰad pauliᷣ. Gonus

eſt deus ⁊ oĩia qcunqʒ facit bona ſint neceſ
ſe eſt. Sed dãnatio tot milia miliũ hoium

repugnat diuine bonitati:qm̃ pena dãna

tionis mala eſt ⁊ peſſima.Ergo deꝰnulluʒ
dãnabit ſed oibus tribuet eternã ſaluteʒ.
THoc eſt qð ſeribit Lactantiꝰ liꝰde ira dei
in pᷣnciꝰ.Aiaduerti inꝗt ſepe donate id exi
ſuimare plurimos qdð nõnulli philoſopho
rũ putauerũt nõ iraſci deũ qꝛ bñfica ſit tm̃
modo natura diuina nec nocere cuiq́;ᷓ pꝛe
ſtantiſſime atqʒ; optime ↄgruat poteſtati.
TInſup arguunt pᷣdicti. Qꝛ iniquũ videt᷑

vt iequalia equalibꝰdent᷑. Oẽs aũt hoies

eqles ſũt ⁊ m nãm ⁊ ſᷣim peccatũ oꝛigina
le.Igit᷑ honitas dei nõ debuit alios pꝛede
ſtinare alios repꝛobare. ¶ Ad hec r’det
Tho.pᷣꝰpar.q.23.artiꝰ.S.in rñſione Ad ʒ
Nõð ex ipſa bonitate diuina rõ ſumi poteſt
pᷣdeſtinatiõis aliquoꝝ ⁊ repꝛobatiõis alio

rũ. Sic eni deꝰdr oia ꝓpter ſuã bonitatẽ fe
ciſſe vt in rebꝰdiuina bonitas repñtet᷑. Ne

ceſſe eſt at ꝙ diuina bonitas que in ſe eſt
vna ⁊ ſimplex multiſoꝛmiter repñtet᷑ in re

bus ꝓpter h̊ ꝙ res creata ad ſimplicitatẽ

diuinã attingere nõ põt.Et ide eſt ꝙ ad cõ
pletionẽ vniuerſi requirit᷑ diuerſitas rerũ.
Quaꝝ qͥdã altũ. Quedã iſimũ locũ tenẽt
in vniuerſo.Et vt multiſpꝛmitas graduuz

coõſeruet᷑ in rebus deus ꝑmittit aliq̃ mala

fieri ne multa bona ipediant᷑. Si ergo cõſi
deremus totũ hoium genus ſicut totã reꝝ

vniuerſitatẽ:voluit ergo deꝰ in hoĩbꝰ q;tũ

ad aliqͥs qͥs pdeſtinat ſuã bonitatẽ repſen
tare ꝑ modũ miſ̃icoꝛdie parcẽdo.Et q;tuʒ
ad aliqs qs repꝛobat ꝑ modũ iuſticie
niendo.dãnare itaqʒ; repꝛobos facit ad bo
nitatẽ dei q̃ danatio cũ ſit malũ pene ẽ ma

lũ ſᷣm qd ⁊ bonũ ſimplłr.vt idẽ TCho ait pᷣᷣ

2c. q. 79. ſ¶ Et. ꝛꝛ.q.iꝰ.Deꝰ emſi iuſte danat
⁊ punit repꝛobos ꝗ ſua volũtate deliquũt
qꝛ vt dicit Augꝰ.ꝛʒ.q.A.c.Nabuchodono

a 3

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

Copyright 4/71999 VxXyVMaster GmbH WwW.yXVMaster. com