catis interceſſoꝛibus largiatur quod pe/⸗
titur.

Cꝛmeſt cõmiſſio.ſ.examinationis fiende.

Zm eſt cõmiſſionis inꝗſitio.ſ.per teſtes
iuratos ⁊ fideles.
Ca mneſt inqſitionis facte relatio.
Smeſt relationis diligẽs examinatio.
Cſt examinationis facte per conciſto
rium diſcuſſio. “
⁊ neſt ſecreta diffinitio ⁊ terminatio.
v

Q öm eſt manifeſta publicatio.

omeſt diei canonizationis aſſignatio.
Cr'meſt ipſius pape a aſſiſtẽtium genuſle
xio a oꝛonis deuotio ne deꝰ ꝑmittat eccle⸗

ſiã ſuam decipi ⁊ errare.
T ri neſt ſermocinatio et miraculoꝛum ac
operum miſericoꝛdie recitatio necnon ip/
ſius ſancti in cathalago ſanctoꝛuz conſcri

Htio.
Tinnen miſſe in honoꝛem ſancti celebꝛa
to. In pmitiua aut eccleſia nõ ſeruabant
iſta pꝛopter duo.pᷣ qꝛ ibi ſacti vt in pluri
bus erant martyres in qvusnõ reꝗrebat᷑
talis examinanio ſicut in cõfeſſoꝛibꝰ.2
gquia ex feruoꝛe fidei ⁊ ex meritis chꝛiſti et
apoſtoloꝛuʒ miracula ⁊ alia opera ſic erãt
euidentia ꝙ nõ poterãt tergiueriatione ce
lari.¶ Si aut queratur vtrum in canoniʒza
tione requiramir conſenſus cardinaliuz et
conſilium eoꝛum. Meſpondet Auguſti/
nꝰde anchona vbi.S.ꝙ de neceſſitate non
requiritur quia poteſtate pape non limita
tur in aliquo nec dependet a collegio: fed
potius econuerſo.NHon enim collegiuʒ al
ſiſtit pape per modum limitationis ſeu de

terminationis poteſtatis eius ſed magis

per modum miniſterij ⁊ conſilij: vt debito
modo huiuſiodi poteſtatem exequatur.
¶ Ande extra de ſententia ⁊ re iudicata.c.

Ad apoſtolice. Gloſa ait. Papa dicit pꝛe/

ſente ſacro conſilio ad memouaʒ ſempiter
nam hoc potius eſt ad honeſtatem qᷓ;ᷓ ad
neceſſitatem. Nam fſine ſententia conſilij
ſententia pape ſufficeret contra imperato
rem ⁊ quẽcunqʒ alium.is.q.d. Alius ipſẽ
enim habet plenitudinem poteſtatis vt.2.
q.c.c. Decetero. Papa enim non ſubici⸗

cur canonibus nec ab eis auctoꝛitatez ha

bet ſed econtra.extra de electione.c.Signi
ſicaſti.Hec ibi. Sic etiam in canoniz andis
ſanctis plenitudinẽ habet poteſtatis.ꝗ Ta
men de congruo requtrit collegium in tali
cauſa magis qᷓ; in aliqua alia etiam et vo
ta omnium pꝛelatoꝛuʒ curie vt cautiꝰ aga

tur ⁊ auferatur omnis ſuſpicio falſitatis.

Mꝛemiſſis itaq; huiuſcemodi ſolemni⸗
tatibus requiſitis factaqʒ diligentiſſima
examinatione ſuper vita ⁊ miraculis bo⸗
nauenture. Inſtantibuſqʒ pꝛo canoniʒza/

tione eius frèderico ĩperatoꝛe ludoico fran
coꝛum rege:ferdinando rege ſicilie citraſa
rum: mathia rege vngarie:duce venetia⸗
rum:duce calabꝛie:duce ſabaudie: duciſſa
calabꝛie:floꝛentinis:peruſinis:balneore⸗

gianis: ac reuerendiſſimo cardinali ioan/

ne de aragonia:ſanctiſſimus papa ſixtus
bonauenturam ſolemniter canonizauit ro
me.Anno domini MMρν cccclxxxi*. menſe
apꝛilis.¶ Gaudeo quia eram tunc in vꝛbe
pꝛedicans regnum dei: fuiqʒ cum ceteris
pꝛelatis dum vota omnium exquiſita fue

re.ſui dum ſolénis oꝛatio habita eſt de lau

dibus huius ſancti in publico conciſtoꝛio:
fui etiam dum pontifex in eccleſia ſacti pe
tri miſſam cantauit ⁊ ſua diuina voce dice

re cepit. Sancte bonauentura oꝛa pꝛo no
bis. ¶ Gaudeat igitur mater eccleſia in hu

ius fancti canoniz atione:letentur ⁊ cuncti
ſideles qnibus nouus ad ieſum chꝛiſtum
datus eſt interceſſoꝛ.ſ Exultet ſãcra mino
rum religio in huius ſancti nomine nõ me

diocriter ſublimata.Sed ⁊ tu reuerendiſſi
me generalis minoꝛuz gratias referas im

moꝛtali deo ⁊ ſuo vicario põtiſici maximo

atqʒ reuerendiſſimis dominis cardinali /

bus cõmiſſarijs in cauſa tam letabũde ca
noniʒzationis videlicet Juliano tt᷑.ſãcti pe

tri ad vincula:Stephano mediolanẽſi nũ
cupato:⁊ Franciſco de gonzaga mantua⸗
no:quia compleuerunt ardentiſſimum de

ſiderium tuum. Zu franciſcus ſanſon dice
ris duplici virtutis vocabulo nücupatus.
Zu hac etate noſtra vir eruditiſſimus hu/⸗

manarum diuinarumq; rerum omnem a
te pompam elationem effugaſti imitatꝰ

franciſci patris veſtigia.Zu in laboꝛibus
regiminis oꝛdinis robuſtus ⁊ validus vt

alter ſanſon es viſus. Sed pꝛo canoniza/
tione ſancti bonauenture ſanſonis ſoꝛtitu

dinem ſuperaſti.ſ Quiſnam explicet quã
to laboꝛe qua ſolicitudine quibus vigilus
quantiſue ad deuz oꝛationibus canoniza

tionem hãc pꝛocuraſti. Nidi te ego diſcur/
rentem per vꝛbem nunc ad pedes pontifi

cis nunc ad reuerendiſſimos dominos eõ
miſſarios ⁊ alios cardinales:nunc ad ali⸗

os pꝛ elatos ⁊ curiales ſemper ⁊ indefeſſe

hanc canonizationem expoſtulando: vidi

—

loel
lum⸗
tomn
puta
gere
as!
pec
mire
lus
nem /
nulo

deniq;
ſotſi⸗
Cen
nene

Wd
un

dichfn
e aas
venenia!
duaiſa
lneore,
Aioan/
Arms
Pauitro
. nenſe
cinpbe
ncecens
niſin ſre
deha
aſtorio:
ſicni he
ce dice
10 no
lainbo
t
ulunm
1no
nome
acſ
a
narine
clnaiif
ice aa
ſanpe
niänu
anns
mumde
ſonde
mus
nnon!
iinit
lboures
idlsſ
mnong
unun
gu
lis
noniz
diſceut,
onnf
nos e
leſſſ
ni

te madefactum q ſẽpe ſudoꝛe:vidi te men
te anxium ⁊ quandoqʒ pꝛo rei tarditati lu

gentem:nihilominus nunqᷓ; ceſſaſti labo

rare quouſq; ſanctum hoc negocium de⸗
ductum eſt ad perfectum. benedicamus/

ergo omnes patrem ⁊ filium ⁊ ſpirituʒ ſan

ctum:⁊ bonauenturam pꝛecipuo iam ve/

neremur affectu. ¶ Tertius ſplendoꝛ bo/
nauenture dicitur ſuperne gloꝛificationis
Sicut in eccleſia militanti deus magnum
fecit illum:ita incomparabiliter exaltauit
eum in ecceleſia triumphãte. Depꝛecemur
itaqʒ ieſum chꝛiſtuzʒ caput electoꝝ vt ꝑ hu

ius ſancti merita nos ꝑducat ad celeſtem
patriam Amen.

Be ſancto bernardino pꝛedicatoꝛũ no

„»

Sermo quinquageſimus quartus.

Ilectus deo

2 bominibus: cuius memo/
ria in benedictione eſt.Sapi/

ſtri tempoꝛis pꝛincipe.

liter Eccleſiaſtici.A.c.⁊ in epiſtola hodi⸗
erne feſtiuitatis. ANellem hoc tempoꝛe tan
to eloquentie ſplendoꝛe fulgere vt non ſo

lum alterum demoſthenem pꝛincipezʒ oꝛa

toꝛum grecie:aut Ciceronem latinum me
putarent omnes aſtanſtes:ſed angelũ cre
derent de celo miſſuz vt fari poſſem eximi
as laudes illius ſancti bernardini qui ſua
pꝛedicatione nomen gloꝛioſum ieſu chꝛiſti
mirabiliter exaltauit. Ipſe ꝗqppe alter pau
lus ⁊ vas electionis chꝛiſtianam religio⸗/

nem ſua doctrina reſoꝛmauit. Ipe italie po

pulos per abꝛupta vicioꝛuzʒ deutantes ad
ſemitam virtutum x iuſticie reduxit. Ipſe
deniq; religionem ſacram minoꝛuz nume
ro ⁊ ſactitate adauxit.Merito itaqʒ in eiꝰ
ſolemnitate pꝛeconia pꝛedicationis eius
enarrare debemus. Ob illam nanq; deo
hominibus dilectus eſt memoꝛia eius
benedicta in ſempiternum manebit. Be
qua in pñ̃ti ſermone tres excellentias pꝛo
ponimus declarandas-
Cp di commendationio.
Ca conditionis.
¶ 3 honoꝛationis⸗

entis verba ſunt iſta oꝛigina

184

CQõ cõmendatur pꝛedicatio ſci bernar/
ritaté 27 patiẽtiã.

dini ppter humilitatẽ cha
¶ Cap̃. pm.

¶p ppter humilitatem.
C2 Pppter charitatem.
30 p pter patientiam.

Pꝛimo cõmendatur pᷣdicatio ſãcti ber
nardini ꝓpter humiltatẽ. Ho enim p̃dica

uit pᷣſumptuoſe aut ſuꝑbe ſe ingerẽs: ſed
miſſus.i
eſt angeloꝝ:qꝛ ſicut angeli annũciant diui
:ita ⁊ pdicatoꝛes de ꝗqbus Dauid in pᷣs
ait. Annunciauerunt opa dei. Angeli aũt
non ex ſe veniunt:ſed vt dicit Apłs ad he

bꝛeos.2.c. In miniſteriũ miſſi ſunt. Sic et

pꝛedicatoꝛes.Quõ pꝛedicabunt ait Apłs
ad romanos decimo niſi mittant᷑. Qð aũt
Yſaias non vocatus ſẽ obtulit ad pꝛedicã
dũ cũ dixit.Ecce ego mitte me. “Vſaie.ꝛ.c.
Et cõtra cuʒ Bieremias mitteret᷑ a deo ſe
excuſauit dicens.A a a dñe deus.Ecce ne
ſcio loqui.Hieremie pᷣ.c.Et ſi diuerſa vox
extra pꝛodijt: non tamen a diuerſo fonte
dilectionis emanauit. Duo quippe ſunt
pꝛecepta charitatis vt ait Gꝛegoꝰ. Amoꝛ
ſcilicet dei ⁊ pꝛoximi. Per actiunam vitam
pꝛodeſſe pꝛoximis cupiens yſaiam offici⸗
um pꝛedicationis appetijt. Per contem/⸗
plationem vꝓo Bieremias ſedule amoꝛi cõ
ditoꝛis inherẽ deſiderans ne mitti ad pꝛe
dicandum debeat contradicit. Quod lau
dabiliter vnus appetijt: hoc laudabiliter
alter expauit.Iſte ne tacitecontemplatioe⸗
nis lucruz loquendo perderet.Ille ne dã
na ſtudioſi operis tacẽdo ſentiret. Sʒ hoc
in vtriſq; eſt ſubtiliter ituendũ qꝛ ⁊ is qui
recuſauit plene non reſiſtit: ⁊ is qui mitti
voluit ante ſe per altaris calculũ purgatũ
vidit.Et paulo ſupꝛa ᷓꝛegoꝰdicit. Sicut
toto deſiderio occupationẽ fugere debemꝰ
ita ſi deſit qui pᷣdicet occupationis onusli
benti neceſſe eſt aio ſubire. Hec omnia. :
q.pꝰ.capitulo In ſcripturis. Et quia diffi
cile eſt ⁊ earum videre ſe purgatuʒz. Quia
nemo ſcit vtrum odio vel amoꝛe dignus
vy 2

NRima excellẽtia pꝛedicationis ſan
Sua ꝗppe pꝛedicatio ſatis eſt conꝰ
mendaãda. Et maxime ꝓpter tia.

fficiũ nãqʒ pꝛedicatoꝝ officium

ſit vt dicitur Eccleſiaſtes.9.c.Ideo nullus
debet pꝛeſumere ex ſe ire ad pꝛedicanduzʒz.
Sed expectare debet vt mittatur vel a deo
vel ab eccleſia.vnde de Joane baptiſta di
cxitur Joannis pꝛimo.c.Fuit homo miſſus
a deo. Hõ tamen creditur alicui dicenti ſe
miſſum a deo qui ab eccleſia non eſt miſ/⸗

ſus niſi pꝛobet per miraculum ſicut αια 0ρ

ſes extra de hereticis.c.Cum ex iniuncto.
Et argi de cõ.di.2.c. Revera.Sic fuit miſ
ſus Equicius cui apparuit in ſomnis an
gelus ⁊ eum ad pꝛedicandum miſit.ib.q.
pP S. Hoc idem.ſ Ab eccleſia autem mitti

tur quis vel oꝛdinarie vt quilibet curatus
ſaltim quo ad ſubditos.Ad rectoꝛes eniz

eccleſie maxime pertinet pꝛedicare per ſe
vel per alium ſubditis ſuis.vnde pꝛimis
rectoꝛibus dixit Chꝛiſtus CMarci vltimo
c.Euntes in mundum vniuerſum pꝛedica
te euangelium omni creature.ſ Et Gꝛego
rius dicit in paſtoꝛali.A3. di.co. Sit rectoꝛ.
Officium pꝛedicationis ſuſcipit quiſquis

ad ſãcerdotium accedit vt ante aduentum

iudicis qui terribiliter ſeqnitur ipſe ſcilicet
clamando gradiatur ideſt pꝛedicando. Et
loquitur Gꝛegoꝛius de curatis.Qui etiã
figuram inducit Exodi.28.c.vbi dicitur.ꝙ
ſacerdos ingrediens tabernaculum tintin

nabulis ambiatur vt audiatur ſonitꝰ quã
do ingreditur ⁊ non moꝛiatur.Quia vt ex

ponit Oꝛegoꝛius dicto.c.Sic rectoꝛ. Jraʒ
contra ſe occulti iudicis exigit ſi ſine pꝛedi
cationis ſonitu incedit.Et ſic moꝛitur ſpiri
tualiter.vnde dominus Eʒzechieli pꝛophe
ce.i S.c. Fili hominis ſpeculatoꝛem dedi te
domui iſrael.Si dicente me ad impiũ moꝛ
ie moꝛieris tu non annunciaueris ipſe in
iniquitate ſua moꝛietur. Sanguinem vᷣo
eius de manu tua requiram. ¶ Confirmat
idem MHicolaus papa. 43. di. Diſpenſatio
inquit celeſtis ſeminis nobis iniuncta eſt
ve ſi nõ ſparſerimus:veſi tacuerimꝰ.q Alł
ab eccleſia mittitur quis ad pꝛedicandum
ex pꝛiuilegio vt pꝛedicatoꝛes et minoꝛes:
Au guſtinenſes carmelite:⁊ ſeruite ſaltim
in eccleſijs ſuis. In alijs eccleſus non niſi
vocati.Et hij etiam debent mitti a pꝛela⸗
tis ſuis.De quibus ſit mentio in clementi
na dudum de ſepulturis. Qui autem voca

tus ſeu miſſus ad hoe pertinaciter recuſat

ab eccleſia ⁊ deo contemnitur. Quod ſigu
ratum fuit in eo qui nolebat ducere vxoꝛ᷑

fratris moꝛtui ⁊ pꝛopterea diſcalciabatur

vno pede vt exponit Auguſtinus.S.q.pᷣꝰ
c.Olim. Nunc inquit euãgelij quiſqʒ pꝛe
dicatoꝛ ita debet in eccleſia pꝛedicare ſiue
laboꝛare vt defuncto fratri ideſt chꝛiſto ſu
ſcitet ſanctum qui pꝛo nobis moꝛtuus eſt.
Et quod ſuſcitatum fuerit eius nomen ac
cipiat.ſ At igitur ad ſanctum bernardinũ
conuertamus ſermonem.pſẽ ſicut experi
entia facti manifeſtauit a deo electus et a
pꝛelatis oꝛdinis per obedientiam aſtrictꝰ
officium pꝛedicandi ſuſcepit. Natus enim
in ciuitate maſſa pꝛouincie thuſcie ex ho/

neſtiſſimis parentibus patre videlicet tol

lo ⁊ matre niera nobilibus ſenenſibus an
te completum ſeptennium vtroq; parente
oꝛbatus remanſit ſub cura ⁊ regimine cu

inuſdam venerabilis domine ſoꝛoꝛis ma⸗

tris eius cui nomen erat diana:que pueru
lum induxit ad virginis gloꝛioſe pꝛecipuã
deuotioneʒ. Et operam dedit vt litteris va

caret ac moꝛibus bonis.Creuit autem de

virtute in virtutem honeſtus affabilis ct
pauperibus liberaliſſimus. Zantaqʒ fuit

in eo aptitudo ingenij ⁊ ſubtilitas intelle⸗

ctus ꝙ ante completum annum quintum
decimum in grammatica logica ⁊ moꝛali
philoſophia ſatis mediocriter fuit inſtru/

ctus. Indeqʒ cepit lectionem iuris canoni

ci frequentare.Eratqʒ vita eius ita mun/⸗
da vt omnibus alijs cederet in exempluz.
¶ Nam vt retulit mihi quidam vir fidedi⸗/
gnus cancellarius dominij ſenenſis nomi
ne leonardus qui conſocius eius fuerat in

ſcholis in etate illa adoleſcentie ad maluʒ

pꝛona. NHullus audebat coꝛam bernardi⸗

no verbum turpe aut laſciuum pꝛoferre.

Quinimmo ſi quandoqʒ alij adoleſcentu
li ⁊ ſcholares abſente bernardino aliqua
inter ſe verba ocioſa reſerrent ſi vidiſſent

ex poſt bernardinum aduenientem mox

alter alteri loquebatur. Taceamus inquit
quia bernardinus venit. Quid plura.An
no etatis ſue decimo octauo.Oum vpeſtis
truculentiſſima ſeuiret quaſi in tota italia
In hoſpitali magno ſenenſi iacebat multi

tnde
lion
nai
wn
nipe
lue
us
nibu
xlliu
llan

ſeen
tas
ſis
diun
tur.
ſlic

kauct

proꝛt
danr
4*
De
eſie
ſtofu
nseſt
n
Ndni
get3
ſnicc⸗
cnim
rho⸗
1 to
340
nte
lu
4/
Hi
1
n de
lis a
fuit
cle /
nmum
nordli
nſtn/
coi
mnun/
idech/
oni
erutin
mal,
ari,
ſene,
en
iqua
ſſent
mor
nqnit
eſtis
ui
muli

tudo egrotantium ex peſte ⁊ vix erat quiil
lis miniſtraret. Nam ⁊ ſamuli omnes pꝛo

maioꝛi parte et aromatarij ⁊ illo hoſpitali

commoꝛantes ⁊ capellani atqʒ alij pluri/
mi peſte percuſſi obieràãt.Erat illis tempo
ribus rectoꝛ hoſpitalis quidam vir deuo/
tus ⁊ pꝛobus dominus ioãnes de gẽnaro
nibus qui vidẽs ſibi humanum deeſſe au
xilium ad virginem pijſſimam ſe cõuertit
illam depꝛecans vt tam extreme infirmo⸗
rum neceſſitati ſuccurreret. O felix adole

ſcentia bernardini. à ardentiſſima chari

tas coꝛdis eius.O pietas omnibus poſte
ris pꝛedicanda.Mox vt bernardinus au
diuit que de inſirmis patientibus dicebã/
tur monuit qᷓ;plures iuuenes ⁊ vna cum
tllis ad hoſpitale ſe ↄtulit. Nec timuit mo
ri.Hec hoꝛꝛuit peſtem. Neqʒ laboꝛes re⸗
fugit.Manſit ibi quatuoꝛ mẽſibus die no
ctuqʒ miniſtrans egrotis pꝛopter deuᷣ. Ex
inde cum peſus ceſſaſſet repetijt domum
quatuoꝛ menſibus egrotans quaſi ſem
per in lectulo iacuit.Adepta vo bona vali
tudine ſenſit ꝙ quedaʒ domina bartholo
mea ſoꝛoꝛ patris eius ceca ⁊ ſurda ⁊ in le⸗
ctulo valitudinaria neminẽ habebat qui
illam iuuaret.Mox ad illam ſe ↄtulit eiqʒ
per plures menſes vſqʒ ad moꝛtem obſe:
quioſiſſime miniſtrauit:nulla fractus nau
ſea nulloqʒ laboꝛe turbatus.Moꝛtua illa
a deo inſpiratus relicto ſeculo ⁊ omnibus
ſuis bonis pauperibus erogatis habituzʒ
religionis minoꝛuz deuotus accepit in die
natinitatis virginis gloꝛioſe qua etiaʒ die
natꝰ fuerat ex vtero matris. Anno etatis
ſue.xx.ante altare maius ſancti fraciſci de
ſenis.Quem habitum ſibi dedit frater io
annes riſtoꝛij vir ſanctus et in dei ſeruitio
pꝛobatus.Inde ad locum de columbaria
de voluntate pꝛelatoꝛum ſe contulit vbi in
omni deuotione ⁊ perfectione ac obſeruan
tia regule ſuum nouiciatum expleuit.Fa⸗
cta vo pꝛoſeſſione in die ſcilicet natiuita/⸗
tis virginis oꝛationi ⁊ ſtudio litterarum ſe
dedit.Et cum ſactus eſſet ſacerdos pꝛimã
miſſam in die natiuitatis virginis celebꝛa
uit.Qua etiam die mandato accepto a ge
nerali miniſtro de penitentia pꝛedicanda
pꝛimum ſermonem ad populum habuit.

i55

CSecundo commendatur pꝛedicatio ſã/
cti bernardini pꝛopter charitatem. Mꝛedi
cauit enim ad honoꝛem dei ⁊ ſalutem ani
marum.Iſte enim debet eſſe finis pꝛedica
toꝛum verbi dei.HNam qui pꝛopter cupidi
tatem pꝛedicant vel vanitatem gloꝛam
mundi ſigurdtur per balaam. De quibus
dicit Petrus in 2 epiſtola.Secuti ſunt vi
am balaaʒz ex boſoꝛ qui mercedem iniqui
tatis amauit:coꝛꝛectionem vo habuit ſue
veſanie ſubiugale mutum. Super qui⸗
bus verbis dicit DOeda. 2.q.. co. Secuti.
ꝙ multi catholicoꝛum intãtum amãt mer
cedem iniquitatis vt etiam docti ab indo
ctis clici a laicis meritoredarguant᷑. Qui
iure comparantur pꝛophete qui verbis aſi
ne contra naturam loquentis coꝛꝛipitur:
nec tamen a pꝛopoſito pꝛim operis retar⸗
datur.Hec ille.¶ Quãuis tamen pꝛedica
toꝛes non debeant pꝛedicare pꝛincipaliter
pꝛopter tempoꝛalia habẽda.Alias tanqᷓ;
venditoꝛes boum de templo eiciuntur.
Bebet tamen populus ſubminiſtrare eis
neceſſaria iuxta illud pꝛime ad coꝛinthios
9.c. NMon alligabis os bouis triturantis.
¶Ande Hieronymus.id.q.pᷣꝰ.c penulti/
mo ait. Apoſtolicis viris ⁊ euangeliʒ anti⸗
bus in neceſſarijs vſibus nolle tribuere ſẽ
ipſum condemnare eſt. ¶ Et Auguſtinus
in libꝛo de baptiſmo paruuloꝛum. Mõ eſt
venale euangelium vt hao tempoꝛalbus
pꝛedicetur.Qui enim ſic vendũt magnaʒ
rem vili vendunt.Accipiant ergo pꝛedica
toꝛes ſuſtentationem neceſſitatis a popu
lo mercedem diſpenſationis a deo. MNHon
enĩ a pplo reddi quaſi merces illis qui ſi
bi in charitate euangelij ſeruiũt:ſed tanqʒ
ſtipendium datur quo vt poſſint laboꝛare
paſcantur.Hec ille.¶ Et aulus pꝛime
ad coꝛinthios.ↄ.c.Quis militat ſuis ſtipẽ
dijs vnqᷓ;. ¶Et iterum. Si nos vobis ſpiri
tualia ſeminamus nõ magnum eſt ſi nos
carnalia veſtra metamus.ſEt iteruz. Do
minus oꝛdinauit hijs qui euangelium an
nunciant de euangelio viuere. Bixi hec
omnia pꝛopter indiſcretionem quoꝛüdam
populoꝛum qui vellent pꝛedicatoꝛes viue
re de aere vel vento. Nolo tamen excuſare
pꝛedicatoꝛes cupidos ⁊ auaros ambitio⸗

ſos honoꝛum ⁊ dignitatum. Qui imitari
debent ſanctum bernardinum rerum tem
poꝛalium contemptoꝛem. Nam ⁊ ter voca
tus ad epiſcopalez dignitatem minime ac
quieuit.Diuitias non congregauit dicẽs
cum Paulo actuum. 20. c. Argentuz aut
aurum aut veſtem nullius veſtrum concu
piui.Et licet in omni vita ſua verus fuerit
paupertatis amatoꝛ diſcipuluſqʒ et filius
beati franciſci. Zamen illud eſt de ipſo no
tabile inter cetera quod mediolani oſten/
dit exemplum charitatis necnon ⁊ contem
beus pecunie.Dum enim ibi populo die/
us pluribus pꝛedicaſſet:illuſtriſſimꝰ dux
eiuſdem vꝛbis philippus eidem per fide/
lem nuncium multam auri copiam in ele⸗
moſynam miſit. Nuncius itaqʒ auri põde
re reuerenter aſſumpto ad conuentum fra
truzʒ feſtinanter acceſſit.Et pergens ad cel
lam ſancti bernardini aurum ſibi ex parte
domini ducis benigne ⁊ reuerẽtiſſime pꝛe
ſentauit. Ipſe vo vir dei hilari vultu gra⸗
tulantiq; animo pꝛedictum aureum mu⸗
nus ⁊ ſi in pꝛopꝛios vſus accipere recuſa/⸗
ret:charitatis tamen zelo in redemptioneʒ
captiuoꝛum ⁊ pauperum vſus miſericoꝛdi
ter exhibere deereuit. Accerſito igitur quo
dam pꝛobo venerandoqʒ ciue ſocioq; vo/
cato ſumptaqʒ ab ipᷣo ciue pecunia ad car
ceres clam a incunctanter acceſſit ⁊ q;plu
rimos inde captiuos redemit reliquanqʒ
artem pauperibus cuʒ magna animi hi
famrate diſtribuit. Sciens autem illuſtriſſi
mus ille dux que facta fuerant ſanctũ ber

nardinuz mirabiliter cõmendauit. C Zer
tio commendatur pꝛedicatio ſancti bernar

dini pꝛopter patientiam.fuit enim patien/
eiſſimus in laboꝛibus in inſirmitatibus et
in per ſecutionibus.Et vt de perſecutioni/
bus loquar:accuſatus ſnit tanqͥ; hereticꝰ
ab emulis quibuſdam martino quinto.
Qui eum ad ſe venire pꝛecepit. Ante vo
i; ſe ↄtuliſſet ad vꝛbem ſonabant vndiq;
ſalſi rumoꝛes de ſancto bernardino. Dice
bant enim populi:veniet veniet ille hereti
cus.Alij comburetur ille hereticus ⁊ ſimi
lia.DHum vo vꝛbem intrauit oſtendebatur
digito ⁊ vnus alteri cachinando dicebat:
bic hic eſt ille. Ipſe Ho hec omnia pꝛo dei

amoꝛe equanimiter tolerabat.Et tandem
veritate inſpecta ⁊ comperto clariſſime ꝙ
non ſolum catholicus ſoꝛet ſed etiam fidei
catholice digniſſimus pꝛeco a põtiſice gra
tioſe viſus eſt ⁊ auditus ⁊ cum eius bene
dictione pꝛedicare cepit in vꝛbe. Zantam
vo gratiam deus oꝛi eius ⁊ verbis infudit

vt omnis populus conflueret ad eum au/

dienduz ac ſi fuiſſet angelus dei ⁊ quanto
pꝛius nomen eius videbatur omnibꝰodio
ſum: tanto poſtea cunctis vtriuſqʒ ſexus
factum eſt venerabile. Pꝛedicauii ſic mul
to tempo:e cum incredibili animarum fru
ctu: qui etiam perdurat vſq; ad tempoꝛa
noſtra. Paſſus eſt ⁊ alias perſẽcutiones:
eo ꝙ ſemper virtutes perſequitur inuidia.
A nonnullis emulis dicebatur litterarum
ignarus cum tamen in ſcripturis diuinis
foꝛet eruditiſſimus.Alij vo quadraginta
ſermones duntuxat eum ſcire aſſeuerabãt
Pleriq; vo curioſi ⁊ vana eloquentia tu
midi ignauum ineptum ⁊ impolitum ſate
bantur. Qui tamen in hoc dicendi genere
⁊ in hijs que pꝛedicari debent pꝛo ſalute
populoꝛum irrepꝛehenſibilis erat. Sʒ hoc
non videri debet mirum ꝙ ſibi homines
flagitioñ detraherent: cum ſemper fuerit
hominum maloꝛum conſuetudo ſanaʒ do
ctrinam ſpernere ⁊ deteſtari. ¶ Inde La/⸗
ctantius libꝛo.S.diuinarum inſtitutionuʒ
de cypꝛiano ſic refert. Anus pꝛecipuus et
clarus eſtitit cypꝛianus:qui magnam ſibi
gloꝛiam ex artis oꝛatoꝛie pꝛoſeſſione que
ſierat ⁊ admoduzʒ multa conſcripſit in ſuo
genere miranda.Erat enim ingenio facili
copioſo ſuaui ⁊ que ſermonis maxima eſt
virtus aperto:vt diſcernere nequeas vtrũ
ve oꝛnatioꝛ in loquendo an facilioꝛ in ex/

plicando an potentioꝛ in perſuadẽdo quiſ

qᷓ; fuerit.Hic tamẽ placere vltra verba ſa⸗
cramentum ignoꝛantibus non poteſt quo
niam myſtica ſunt que locutus eſt ⁊ ad id
pꝛeparata vt a ſolis fidelibus audiantur.
Deniqʒ a doctis huius ſeculi quibus ſoꝛ
te ſcripta eius innotuerunt derideri ſolet.
Audiui ego quendam hominem diſſertuʒ
ſane qui eum immutata vna littera copꝛia
num vocaret quaſi qui elegans ingeni/
um ⁊ melio:ibus rebus aptum ad aniles

Pbela
fonrn
Nai
nls
hotann
ſmmam
troli
diem!
tlem.
gwid
quan
ciem
und
dun
ſis
lſe

C
C
6
enimm
lomi
bm?
ſtian
Bn
ſocit
dei⸗
bile⸗
ßinn
lispti
lutfhit.
men.
Urgeat
8
Uinis
be⸗

tanden
ſimeg
umfie
ſicege
E bene
Cantam
infic
uma/
qano
ibeodh⸗
Ens
lſcnnul
umf
enpon
nones:
nmidia.
arum
iuinis
Gnta
nbit
1
fne
de
e
Szbo
omines
rfuent
inazd.
eU
gtione
uu
nan ſo
Ne e
in ſi⸗
ofo
umd
s
in e/
1o l
baß
Ntquo
ad id
us n
ſole⸗
ſſern
copn
ingen
ani

Habulas cõtuliſſet. Hec ille.Be beato hie
ronymo quid referemus qui lumen ſylen
didiſſimum eccleſie fuit: et tamen dentes
malignoꝛum non euaſit.Et vt ipſe ad ne⸗
potianum ſcribit. Per infamiam ⁊ bonaʒz
famam chꝛiſti miles graditur. Nec laude
extollitur:nec vituꝑatiõe frangitur. Per
diem ſol non vꝛit eum neq; luna per no⸗
ctem. Impleuit iſta ſanctus bernardinus
qui dum falſo ſibi multa obicerentur: et

quandoq; contumelioſe dicerentur in fa⸗

ciem nunq;ᷓ vultus hilaritatem mutauit:
nunqᷓ;ᷓ verbum pꝛotulit iracundie.Sed in
omnibus benedicebat deum. Sicut acce/
pti ab hijs qui ſecum familiariter cõuerſã
ti ſunt.

e uſſcientia ⁊2 pꝛudẽtia atq; ſtupẽda

ef Erafis iechcdt ins aſedi bernardini.
Ecunda excellentia pꝛedicationis
ſancti bernardini dicitur conditiõis
Habuit quidem ſua pᷣdicatio tres
ulares 2ditiones.
CBdi ſufſicientia.
pꝛudentia.
3 eſficatia.
CPꝛima conditio fuit ſufficientia. Tria
enim requiruntur in pꝛedicante:vt popu/
lum inducat ad bene beateqʒ viuendum:
Hᷣm Auguſtinũ qrto libꝛo de doctrina chꝛi
ſtiana.¶ pͥm eſt vt doceat.ſꝛ vt delectet.
3 yt flectat ⁊ moueat.Et cum quis iſta
ſacit induſtria artis rhetoꝛice ad honoꝛem
dei ⁊ ſalutem animarum bene eſt ⁊ lauda
bile m eundem Auguſtinum. Sed cum
ſpiritus ſanctus vtitur lingua pꝛedicato/
ris vt inſtrumento ad iſta efficiendum ſi⸗/
cut fuit in apoſtolis qui imperiti erãt. Tũc
opus illud eſt gratia gratiſdata que dici⸗
tur gratia ſermonis ⁊ lingua angeloꝛum.
Et ſermo ſapientie dicitur in locutione de
diuinis.Sermo ſcientie de humanis:vt de
moꝛibus ⁊ vicijs ⁊ virtutibus ⁊ huiuſmo
di.ſᷣim Tho.22.q.i7 3. Perfectius autem
iſta operatur gratia q́ᷓ; natura vel ars. Sʒ
aliquando aptitudine naturali in pꝛedica
toꝛe exiſtente ⁊ arte rhetoꝛice adiuncta.ali
quando etiam ſpiritus ſanctus operatur

.

4
4

146

plenius iſtud ſcilicet inductionem audito
rum ad faciendum que pꝛedicat. Homi⸗
nis ergo eſt ſe pꝛeparare ſcilicet vt benedi
cat. Heum autem dirigere linguam. Er
vt dicit Auguſtinus in pꝛefato libꝛo de do
ctrina chꝛiſtiana. Sapientia ſine eloquen
tia parum pꝛoſuit quo ad populos . Elo/
quentia ſine ſapientia multum nocuit.Eſt
enim vt gladius in manu furioſi. Sapien
tia cum eloquentia multum iuuat et ope⸗/

ratur. Sanctus bernardinus pꝛedicando

docebat quia ipſe vere doctus erat:vt eti.
am patet in ſermonibus quos compila⸗
uit.Delectabat etiam auditoꝛes: adeo vt

vniuerſaliter omnes verbis ſuis reſocilla

rentur tanqʒ ſi ſumerent ſapidiſſimum ci
bum. Flectebat inſuper 1 mouebat homi/
num affectus:vt oſtendemus in tertia con

ditione. Quare ipſe fufficientiſſime docus

it ⁊ pꝛedicauit.¶ Secunda conditio pꝛedi
cationis ſancti bernardini dicitur pꝛuden
tia. Tuit enim pꝛudentiſſimus ad euitan⸗
dum omnia illa: a quibus pꝛedicatoꝛes
verbi diuini debent abſtinere.que ſunt.
CZldtas.
CAdulatio.
BScandalum⸗
LContentio.
EFZuperflnitae.
EZeuitas.
CIndiſcretio.
o abſtinere debent pꝛedicatoꝛes

Mri
a falſitate. Hon enim ſunt aſſumenda ali
qua falſa pꝛo quacunq; vnlitate que poſ⸗
ſet inde ſequi:quia ſic veritas fidei redde.
retur ſuſpecta. argumentum.di.9.c.Si ad
ſcripturas. Ideo Auguſtinus ait.22. q..
c. Pꝛimum. Ad ſalutem non debet quis
peruenire opitulante mendacio. Et idem
pertractans illud Apoſtoli pꝛime ad coꝛin
thios.is.c*. Inuenimur falſi teſtes. Per⸗
hoꝛꝛendum inquit eſt aliquid falſe de deo
dicere: etiam ſi ad laudem eius pertinere
videatur. Non enim minoꝛe ſed maioꝛe
foꝛtaſſis ſcelere in deo laudatur falſitas:
q; vituperetur veritas. Et idem in li/
bꝛo de mendacio.endacium maxime

v 4

pernicioſum eſt quod fit in hijs que ad reli
gionem chꝛiſtianaz pertinent. Ideo docto
res tenent ꝙ ſiquis nõ ex lapſu lingue ſʒ
ex induſtria diceret mendaciũ in pꝛedican
do moꝛtalr peccaret nec excuſaretur ſi hoc
faceret caula conuertendi animas ad deũ:
quia vt ait Apoſtolus.Deus non eget no
ſtro mendatio. ZLempoꝛe meo inuenti ſunt
aliqui fingentes ⁊ pꝛedicantes miracula
falſa: viſiones excogitatas. Pꝛophetias
determinatas ᷣm fuum ſenſum? alia hu
iuſmodi qui tamen euanuerunt in cogita
tionibus ſuis. Nonnulli vo vt ignoꝛanti /
bus ſapientes apparerent falſas allegatio
nes ad ſuum pꝛopoſitum induxerunt.vn/⸗
de dum quidam amicus meus pꝛedicaret
neapoli:inducere voluit ad robur ⁊ conſir
mationem cuiuſdam ſui dicti ſententiã cõ
mentatoꝛis qui tamen foꝛte nec in aliquo
cõmento dictum illud tangebat ⁊ dum fal
ſo allegaſſet cõmentatoꝛeʒz p̊ de anima 3
de anima.aꝛdphiſicoꝛum.qʒmethaphiſice ⁊
huiuſmodi.Tandez multiplicando verba
dixit. Et hoc idez confirmat cõmentatoꝛ p
ethicoꝛum.qʒꝰethicoꝛum.⁊.ethicoꝛuʒ.qui
tamen de ethicis non ſe intromiſit.Ille idẽ
fecerat ſibi quandam cathenam doctoꝛuʒ
a ſalſo illos inducebat dicẽs. Et hoc refert
Auguſtinus liꝰ.⁊.de ciuitate dei.⁊.3̊.de tri
nitate.⁊ in Encheridion ⁊ huinſmodi. Ita
ꝙ apud imperitos videbatur homo mira
bilis:ſed apud doctos ignarus ⁊ mendaci
is plenus.¶ Secundo pꝛedicatoꝛes abſti
nere debent ab adulatioe ne ſcilicet laudet
populuz in quibus repꝛehenſibilis eſt qðᷣ
eſt peſſimum. Ael etiam de tempoꝛalibus
magniñicentijs niſi ſoꝛte hoc ſeòzſiat tẽpe
rate vt melius ferant coꝛꝛectionem duram
immediate ſequendam. Adulari eniz pec
catoꝛibus eſt graue peccatũ:vt patet.Ac
di. c. Sunt nonnulli.Et clericus adulatiõi
ſeruiens degradari debet eadem di.c. Cle
ricus.Et nihil eſt miſerius eo qui adulatio
nibus delectatur:vt dicitur.ðʒ.di.c. Nihil
illo paſtoꝛ.Et vtilius eſt peccantem ſeuere
coꝛ:igere q; adulando palpare.S.q..cꝰ.
MNõ omnis.Et vtilius eſt ⁊ melius pꝛo ve/
niate pati ſupplicium: qᷓ; pꝛo adulatione
beneficiũ.xi.q.ʒ.c. Nemo.Et adulatio ꝓbi

betur.C. Siquis aliquem teſtari pꝛohibue

rit.Et eſt adulatio ſermo pꝛolatus vt place
at. ¶C Tertio debẽt pꝛedicatoꝛes cauere a
iactantia. Sunt enim quidam qui ſemper
de ſe bene dicunt ⁊ alios contẽnunt:de qui
bus Gꝛegoꝛius ait.46. di.c.pᷣ.habet hoc
pꝛopꝛium doctrina arrogantium vt neſci /⸗
ant humiliter docere quod ſciũt. C Quar
to debent pꝛedicatoꝛes cauere a ſcandalis
pꝛelatoꝛum ⁊ alioꝛum maioꝛum vt non di
cantur irrationabiliter eoꝛum vicia. vnde
ſequitur ꝙ nec illi emendantur nec populi
pꝛopter edificantur aut melioꝛes fiunt. Et
pꝛecipue caute agendum cum loquuntur
ꝛedicatoꝛes de clericis:quia vt ſcribit᷑ ex
tra de imunitate eccleſiaꝝ.c.Clericis.Cle/⸗
ricis laicos infeſtos oppido ideſt valde.ſᷣʒ
gloſam tradit antiquitas.Idem.2. q. 7. cꝰ⸗
Laicos.a.c. Laici.¶ Quinto debent pꝛe
dicatoꝛes pꝛudentes cauere a contentioni
bus cum alijs pꝛedicatoꝛibus. vnde Apo
ſtolus pᷣme ad timotheuz. 3.c. ait. Moli cõ
tendere verbis ad nil enim vtile eſt niſi ad
ſubuerſionem audientium. Hec ex hoc †
alius habeat maioꝛem concurſum qui ſit
etiam minus ſciens pꝛedicatoꝛ idignatio
nem oſtendat. Maz ⁊ chꝛiſtus indignatus
non fuit ꝙ aliquãdo ioannes baptiſta ſue
rit in maioꝛi opinione poplſi q; ipſe. Si au
tem audit alium pꝛedicatoꝛem diceę aliqᷓ
que non funt repꝛobata nec contra ſidem
vel bonos moꝛes ſed dubia qᷓᷓuis ipſe nõ
ſit illius opiniõis ſufficit ſibi dicere opinio
nem ſuam cum ſuis rationibus ⁊ non ipu
gnet alium odioſẽe quia hoc eſt intrare con

tentiones ⁊ ſcandalizare populos.Si eti /

am audit pꝛedicatoꝛem alium dixiſſe con
tra fidem ⁊ bonos moꝛes vel determinata
per eccleſiam non credat faciliter niſi audi
at a ſidedignis.Et tunc coꝛꝛigat euzʒ frater
naliter vt retractet. Quod ſi ille noluerit ſa
cere tunc publice pꝛedicandum contra ip
ſum. Si auteʒ pꝛedicatoꝛ ipſe admonitus
errauit debet patienter audire ⁊ ſe coꝛꝛige
re dictaqʒ ſua erronea emẽdare. Sexto
pꝛedicatoꝛes pꝛudentes debent abſtinere
a ſuperfluitate ⁊ nimia pꝛolixitate:quia vi

pꝛouerbio.dicitur. Gaudent bꝛeuitate mo
derni.ff.qðᷣ metus cauſal.pꝰ. Et. C. de ap

—

peli⸗
ſoiis⸗
is
itAir
ſumunk
gicator
ſeſb

hheoo⸗
busy
dhuis
odl

J N⸗

We

koſd
ina

Gopie
heuit
fude
ſro
o.
eſt
leſine
W⸗
ar
Pani
nen

drobibre
optple
canee
niſemper
mnedegi
habet har
nytntdi,
,(Aur

e

Lytnond
En
D
bfung
ogvonen
ſabita
as,le/
aldabz
rc⸗
l pee
ntoni
Ao
Kniiad
ahoe
nabiſt
ignan
ignans
iz
ſe. ziun
iccxeali
ga iinn

ͤhtni
gechind
noniyt
narech
.Sichl
iriſen
minun
—
zffater
eniß
ntra ih
vonitns
conig
SoN
bſünce
un
itatenmn
ℳ0

pellationibus.l.Amplioꝛem . In reſuta⸗
toꝛijs. Et. C. de pꝛecibus imperatoꝛi offerẽ
dis.l.Simili.vnde Gꝛegoꝛius in homelia
ait. Alimẽta que minus ſufficiunt auidiꝰ
ſumunt᷑. Septimo abſtinere debent pꝛe
dicatoꝛes a leuitate ne dicant verba ocio⸗
ſa 1 fabulas ad pꝛouocandum riſum.Et ſi
aliquando opus eſt facere populuz atten

tum cum aliqua modeſta facecia tempera

te fiat ⁊ raro. Non ſit etiam leuis pꝛedica/
toꝛ ad ferendaz ſententiã de quoubet actu
ꝙ ſit peccatũ moꝛtale.Et in omnibus vta
tur grauitate ſicut bos lapſus qui ſoꝛtiter
figit pedem. & Octauo abſtinere debent
pꝛedicatoꝛes ab indiſcretione.MNam qui/
dam inter mulierculas de ſubtilitatibus
theologie pꝛedicant.Alij doctis ⁊ ſapienti
bus viris fabulas narrãt. Hõnulli in pꝛe
cipuis ⁊ maximis ieſu chꝛiſti ⁊ virgis ma/
tris alioꝛumqʒ ſanctoꝛum ſolemnitatibus
de ludo alee de blaſfemia de vſura ⁊ ſimi⸗
libus pꝛedicant. Nihil de copioſa materia
feſtiuitatum occurrente tangentes. Heu
non poſſum non accuſare quendaʒ qui in
die natiuitatis ieſu chꝛiſti in ciuitate neri/
tonenſi de ſodomia totum ſermonem con
texuit: cum tamen miranda occurrant de
natiuitate chꝛiſti iocunda. Pleriqʒ etiam
dum contra vicia inuehunt omni honeſta
te demiſſa talia loquuntur ⁊ dicunt qualia
etiam in oꝛe lenonum turpiſſima videren
tur. Hij nolunt audire verba ſancti franci
ſci qui ſic in regula fratrum minoꝛum ſan
ctiſſime retulit. neo quoqʒ ⁊ exhoꝛtoꝛ
eoſdem fratres meos in domino ieſu chꝛi
ſto vt in pꝛedicatione quam faciũt ſint exa
minata ⁊ caſta eoꝛum eloquia ad vtilita⸗
tem ⁊ ediſicationem populi. Annuncian⸗
do vicia ⁊ virtutes:penam ⁊ gloꝛiam cum
bꝛeuitate bmonis.In omnibus pꝛedictis
pꝛudentiſſimus fuit pꝛe ceteris pꝛedicato
ribus hoꝛum tempoꝛum dux ille verbi ſã
ctus Bernardinus. Nam ſemper recte in
ceſſit pꝛedicauitq; veritatem ſine falſita⸗
te ſine fictionibus ſine adulatione:cuʒ ho
noꝛe ⁊ reuerentia pꝛelatoꝛum ⁊ totius cle⸗
i: cum humilitate in verbis ⁊ factis: cum
patientia ad contentiones vitandas:cum
menſura ⁊ modo:cum grauitate ⁊ diſcre⸗

157

tione multa adeo ꝙ exceptis emulis eius
ſermo gratus dulcis ⁊ delectabilis fuit oi⸗
bus doctis pariter indoctis viris ⁊ mu⸗
lieribus cunctiſq; generibus hominum:
pꝛout omnis italia clare firmiterqʒ teſta⸗
tur. C Tertia conditio pꝛedicationis ſan4
cti bernardini dicitur efficatia. ꝛedica⸗
uit enim cum admirabili animarum fru/⸗
ctu adeo ꝙ omnes italie ciuitates et maio
res ⁊ mediocres ⁊ minoꝛes ꝓ maioꝛe par
te ſua doctrina reduxit ad chꝛiſtum. Ipſe
peccatoꝛes conuertit.Ipſe vſuras extinxit
Joc multos habitum religionis induit.
pſe fratrum de obſeruantia loca ⁊ mona
ſteria conſtrui feci Jpſ diſcoꝛdantes ad
pacem reduxit. Ipſe ad feſta colẽda popu
los traxit.Ipſe deniq; cunctos mares ae
mulieres vt deum timerent amarent alle⸗
xit.Teſtantur hec omnia pꝛeclariſſime in⸗
cliteqʒ italie vꝛbes. Roma:ſena:peruſia:
floꝛẽtia:bononia:ferraria:venetia:padua
verona:vincentia:bꝛixia:mediolanum:ia
nua:a alie q;plures.In quibus ita effica⸗
citer ſeminauit verba vite vt vſqʒ in pꝛeſẽ
tem diem adhuc guſtentur fructus pꝛedi /
cationum ſuaruz. Quinimmo ⁊ ſiqui poſt
ipſum in officio pꝛedicandi clari ſunt habi
ti vt fratres Joannes de capiſtrano:Jaco
bus de marchia: Matheus de ſicilia: An/
tonius de botonto: Andreas de ſancto ge
minio:Jodãnes de pꝛato:Jacobus de don⸗
zellis de bononia:Hereulanus de peruſio
Franciſeus de treuio: Silueſter de ſenise
Antonius de arimino: Michael de medio
lano: Bartholomeus de arano: Antoniꝰ
de vercellis: Seraphinꝰ de gaieta:Cheru
binꝰde ſpoleto: Frãciſcꝰ de ſpoleto:Hiero
nymꝰde floꝛẽtia.Oñicꝰde goneſſa: aco⸗
bus de gallio:ꝛomnes fratres minoꝛes in
hoc genere dicendi famoſiſſimi ⁊ quicũq;
