nis vigintiduobus menſibus vndeci die
bus quindeci. Alter per ſciſma creatus ẽ:
qui dicebatur octauianus gurus immo et
tres alij ⁊ ſic erant quatuoꝛ antipape.ſ.vi
ctoꝛ:paſchalis:calixtus ⁊ innocentius.Et
durauit illud ſciſma annos ſexdeci ⁊ diſſẽ
ſio magna fuit inter alexandrũ papã ⁊ fe-
dericũ imꝑatoꝛc. Candem alexander pa⸗
cem fecit cũ imꝑatoꝛe:⁊ quatuoꝛ antipape
defecerunt. Hic alexander duo conſilia ce
lebꝛauit.vnũ turonis in francia. aliud ro
me dictũ lateranẽſe. Lempoꝛe huius mar
tyrio coꝛonatus fuit ſanctus Thomas ar⸗
chiepᷣs cãtuarienſis. CAnno dñi Mvcc?ᷣ
xv. Innocẽtius tertius ſubiquo ceperunt
oꝛdines mendicantiũ celebꝛauit conciliũ
lateranẽſe:in quo cõuenere fere mille du/
centi pꝛelati:⁊ multe ſalutiſere decretales
ibi edite ſũt. C Anno dñi M ccoqᷓ̃qrage
ſimo vel circa.Innocẽtius quartus natio
ne ianuenſis celebꝛauit conſiliũ lugduni 2=
imꝑatoꝛẽ federicũ excommunicauit: poſt
quẽ fuit alexander quartus. & Anno dñi
Mcc.lxij. gregoꝛius decimꝰ celebꝛauit
conſiliũ lugduni:vbi fuerunt quingẽti ſe /
xagita epi:abbates ⁊ alij pꝛelati circa mil
le.Et fuit ibi bonauentura cardinalis qui
multa bona egit in reductione grecoꝛum
⁊ tartaroꝛum.ſ Poſt hunc fuit honoꝛius
quartus ⁊ eſt vltimꝰ in cronica martinia
na.Et ſic vſqʒ ad tẽpoꝛa noſtra eccleſia dei
ſtatum fidei 1 bonoꝛum moꝛũ cum conſi
lijs conſueuit ſtabilire. Quintũ eſt con
ſiliũ pꝛouinciale quod celebꝛatur a metro
politano cum ſuis ſuffraganeis de quo fit
mentio di.is.c. Qm quidem.⁊.c. ſequẽti.
¶Et.2. q.7.c. Si epiſcopus. ¶ Et. 6. q. ʒ. c.
Scitote.de quo diſfuſe habes in ſumma
domini archiepiſcopi parte.3. titulo. 24.

CBextum eſt conſilium epiſcopale qunccd

magis conſueuit dici ſynodus ⁊ cõgrega
tio quam ſacit epiſcopus clericoꝛuʒ de dio

“

ceſñ ſua a poteſt facere etià irrequiſito ſuo
metropolitano.¶ Et de hoc habet di.1. p
totum.¶ Et di. o.c.pᷣ. ¶ Septimũ conſili
um eſt monachale hoc eſt 'm Antonium

de butrio ⁊ Joannẽ de imola ſuper.c. Gꝛa

ue.extra de pꝛebendis religioſoꝝ.de quo

habetur extra de ſtatu monachoꝛuzʒ. c. In

ſingulis.⁊.c.Eaqʒ.Sed hiꝰ cõſilia magis
conſueuerunt dici capitula generalia vel
ꝓuincialia de quibus agitur in cõſtitutio
nibus eoꝛũ. Dicta ſunt hec omnia vt oſtẽ

damus qᷓ; ta ſit vis conſilioꝛum in quoli/

bet ſtatu dum tamen conſilia recte ſiant ⁊

obſeruentur ea de quibus dicturi erimus

in ſequentibus. .
De quibus non eſt conſilium exquiren

um de quo dantur ſeptem regule negati
ue: ⁊ ꝙ conſilium eſt de rebus dubijs ⁊ ar
txcundü myſtenum de cõſilio decla
randum dicitur determinatio. In
quo videndũ eſt de quibus eſt con
iliũ determinate petẽdum.Et ad hoc pꝛe

mittimus pᷣmo ſeptẽ regulas negatiuas:

quas ponit Giraldus odonis fuꝑ 3 ethi/
cox ſm intétionez Ariſtotelis. Pꝛima
regula: Hullũ pꝛeteritum eſt cõſiliabile eo
ꝙ poſtq; eſt pꝛeteritũ eſt ſic neceſſariũ ꝙ
a ſua pꝛeteritione eſt ſimpliciter immuta/
bile. vnde hoc ſolo pꝛiuatur deus ingenita
ſfacere que facta ſunt. Ideo Ariſto.ibi dicit
MNõ eſt ↄſiliari de hijs que fiũt ex neceſſita
te. C Scdᷣa reglła nullus caſuale vl foꝛtui
tum eſt conſiliabile.Quia omne caſuale
2 omne ſoꝛtuitũ euenit pꝛeter intentionẽ.
Sed omne conſiliabile dependet ex inten
tione finis. Ideo Ariſto.ait.Conſiliat᷑ nul
lus de ipoſſibilibus aliter ſe habere neqʒ
de quibuſcũqʒ; nõ finis aliquis eſt. Ter
tia regula: Nullũ determinatũ ab arte eſt

conſiiiabile: quia omne tale eſt 'm artem/

certũ ⁊ determinatuz: aliter non eſſet ars.
MNullũ autem conſiliabile eſt certũ ⁊ deter
minatũ.Tunc eni non eſſet conſiliabile et
dubitabile.Quare nullũ cõſiliabile eſt ar
tificiale. Ars enim nõ dubitat q;uis circa
Artificialia contingat in aliquibus quedã
dubia ⁊ illa non ſunt per artẽ determinata
2 talia poſſũt eſſe conſiliabilia.¶ Quarta

regula: Hullũ operabile a voluntate alie⸗
na eſt conſiliabile:quia omne conſiliabile
eſt in cõſiliatiui poteſtate:Illud vo quod
eſt in aliena volũtate non eſt in poteſtate
conſiliatiui. Quinta regula: Nullũ vo
luntariũ repentinũ eſt cõſiliabile:quia oẽ
conſiliabile eſt pꝛeuiſum ⁊ tarduzʒ. Ande
Ariſto.dicit. Operari quidez opoꝛtet vee·
lociter conſiliata:ↄſiliari aũt tarde.¶ Sex
ta regula:HNullum raro contingens eſt cõ
ſiliabile: quia tunc ſequeretur ꝙ ex diffi/⸗
nitione ⁊ ſentẽtia ↄſili bonũ raro eueniẽs

expectaretur:a per cõſequens qð expecta

tio ↄſulta vt in pluribus fraudaretur. Et
ꝙ malũ raro eueniẽs timeretur ⁊ cauere.
tur: ⁊ per conſequens ꝙ nullus ↄſulte ope
raretur:quia in omnibus humanis operi
bus aliqua mala contingũt qᷓ;uis in aliꝗ
bus raro.Sicut viꝝ doꝛmire cũ vxoꝛe ſua
ↄfidẽter aliqñ q̃;uis raro fuit malũ: quia
vxoꝛ interfecit viꝝ doꝛmientẽ.Et ſi omnes
vellent iſtud cõſulte cauere nullus cũ vxo
re doꝛmiret.¶ Septima regula: Nullum
certũ eſt conſiliabile:quia ait Ariſto.Con/
ſiliamur de hijs que videntur con tingere
vtroqʒ modo ſe habere.Similiter nulluʒ
aſſuetũ ⁊ naturali inſtinctu certuzʒ eſt con
ſiliabile. Nullus quidem conſiliatur an ꝓ
nutrimento cibum debeat ſumere per os:
quia id aſſuetum eſt ⁊ certũ a pueritia.Cõ
ſilium ergo eſt de rebus magnis ⁊ dubijs
indeterminatis:que ad bonù finem bonis
cõſilijs perducuntur. ¶ IJdeo Cicero in liꝰ
de officijs ait. Conſilium eſt ſententia diffi
nitiua de re dubia quid magis eligenduzʒz
ſit. ¶ Et Ariſto.in 3⁰ ethicoꝝ. Conſiliuz eſt

oculus fururoꝝ ⁊ inquiſitio quedã de rebꝰ

dubijs diſponendi.
ac ſalubꝛiter. Cap. 3 .
Ertiũ myſteriũ declarandũ de conſi
t lio dẽ ↄditio.Ad boc eni vt ↄſilia re
ptẽ ↄditiones requitrunt᷑.
pa di pꝛudentia.
¶ beniuolentia.
3 ³ conſtantia.
CA maturitas.
C veritas.

Be ſeptẽ ↄditionibus aſilij vt recte fiat

cte fiãt ⁊ ad bonũ exitũ ꝑducant ſe

moea

(to⸗

penp
lmme
heic
lunp
ſeze⸗
eito
Mler
fee⸗
Hete
5.

ſann

ateele
ſliabie
ogos
Nteſtate
ulüo
gin de
.Bode
e e⸗
(Se
eſt 0
erdſfi
cveniis
opeen
cur.
anere:
ulteope
9 oai
n alig
ꝛe ſus
quis
wes
dW
Hullon
ſto Lon
nunger

Nollcoz

eſt con
wr anp

per ⸗

ntia
adubis
anbons
gonnt⸗
mnudf
lcencn,

Coé“ taciturnitgss 2
2 ſtabilitas.

Pꝛima ↄditio dicitur pꝛudentia. Qui
enim conſulunt ⁊ a quibus conſiliũ eſt re
quirendũ pꝛudentia fulgere debent: qua
pꝛeteritoꝝ recoꝛdantes ac pꝛemeditantes

futura pꝛeſentia recte diſponẽda diffiniãt.

Et quia in antiquis eſt ſapientia ⁊ in mul

to tempoꝛe pꝛudẽtia vt oicitur Job ca xij.
Ideo antiqui ⁊ viri graues ſunt cõſulẽdi
vnde Ariſto.in.(.ethicoꝝ ait. Opoꝛtet in

coõſilio attendere exꝑtoꝝ ⁊ ſenioꝛũ pꝛuden
tiã ꝓpter expientiã.ſEt numeri.xi.c.ã

dauit dñs moyſi vt congregaret ſenioꝛes
ad cõſiliũ.ſ Et di.ꝛo.c.Dhe quibus cauſis
dicit. Senioꝛes ꝓuincie congrega ⁊ eos
interroga: facilius nanqʒ inuenit᷑ quod a
pluribus ſenioꝛibus querit᷑.ſEt idẽ.xi.q.
3.c. Excellẽtiſſimus. Et.iõ.q.pᷣꝰ vel 2 co
Aiſis.ſ Et.p.q.pꝰ.c. Eſtote. Conſilium
nanqʒ iuuenum ſolet eſſe rninoſuz. Pꝛo
pterea ſapiens eccliaſtici.25.c.ait. Quam
ſpecioſa veterani ſapientia ⁊ gloꝛioſus in
tellectus ⁊ conſiliũ. Secũda conditio di
cit᷑ beniuolentia. hij quippe conſulẽdi ſũt
quos veriſimiliter credimꝰnobis foꝛe be⸗
niuolos.ſnñ ernardus in epiſtola ad
ſenonẽſes ait.Omnes iuxta pꝛeceptũ dñi

etiã inimici diligantur:ſed ad conſiliũ ſoli

eligant᷑ amici.ſ Et Oꝛegoꝛius in regiſtro

MNullus tibi ſidelioꝛ eſſe poteſt ad conſiliũ
qᷓᷓʒ qui nõ tua ſed te diligit. C Tertia cõdi

tio dicitur conſtantia:debent conſiliarij cõ
ſtantes eſſe vt non vincant aut ſuperent
paſſionibus odij amoꝛis timoꝛis ⁊ huiuſ

modi.qm̃ vt inqt Sen. Perijt oẽ iudiciũ
cum res tranſit in affectum. ¶ Quarta cõ
ditio dicitur maturitas vt non cõſulatur

pꝛecipitanter ⁊ inconſiderate. ¶ Ande Ca

lixtus papa di. o.c. Ponderet. Nos iquit

tpe idigemus vt aligd maturius agamꝰ.
Mon pꝛecipitemus conſilia ⁊ opa noſtra:
neq; oꝛdinẽ eoꝝ coꝛꝛũpamus. Quinta

ↄditio dẽ veritas.debẽt ↄſiliarij ᷑ᷣm vitatẽ
in ↄſiliũ accidit ſemel ꝙ Papir us parnu

ↄſulere ⁊ nõ ad bñplacitũ maioꝝ vl dñoꝝ
vt facere ſolẽt adulatoꝛes.ſ NPꝛo quibus
ſacit exẽplũ qdð legit᷑ in hiſtoꝛia tripartita.
hꝰ.S.Qõ cũ ecclia pateret᷑ pſecunões Cõ
ſtantinus pater conſtantini magni ↄceſſic

66

xb̃ianis licẽtid i ſua religione pſiſtere. Jo
Pbare volens quoſdã in palatio ſuo xpia

nos ſi fideles ⁊ veridici eſſent ſtatuit ꝙ ſi
qui venirent ad ſacriſicandũ dijs ſuis: hij
eſſẽt cũ eo in palatio.Siqui aũt nollẽt exi
rent de palatio.Et cũ aligꝗ eſſent pᷣponẽtes
religionẽ xpᷣianaʒ ꝓmiſſis regijs. Alij xo
eſſẽt ꝓni ad ſacriſcãdũ dis ſpantes amici

tiã regis delibauit ⁊ eis vti cõſiliarijs qui

xpᷣo ſideles conſtanteſqʒ fuerãt. Alios ꝓo

vyt effeminatos ⁊ fallaces expulit credens

eos nunqᷓ;ᷓ ſoꝛe ſibi deuotos atq; veraces
qui fuerunt ſic dei ſui tam leuiſſimi ꝓdito
res.ſ De xerſe adhuc rege illo potenuſſſi ⸗
mo legit᷑:ꝙ cũ grecis bellũ indicturus cõ
ſuleret ſuos vnus dixit greciã nõ vinci ſʒ
obꝛui mole exercitus. Alius dixit timen⸗
dũ eſſe ne vꝛbes deſertas ⁊ vacuas inueni
rent.Alius dixit vix illi nãm reꝝ ſufficere

anguſta eſſe claſſibus maria militibus ca

ſtra explicandis copijs equeſtribus cãpe
ſtria vix celũ patere ſagittis:dũ ſic adulan
do regẽ nimia exultatione concitarẽt. Qui
dam noie damarus dixit. Multitudo iſta
que tibi placet tibi metuẽda eſt:verum eſt
eni quod dicit᷑:non diu poſſe durare qð re
gi non põt. Nihil tã magnũ qð perire nõ
poſſit.Atq; vt dixit damarnius euenit quia
deuictus fuit. Et in exercitu eius equa pe/
perit lepoꝛẽ qð eſt aial fugaciſſimũ vt reci
tat ANaleriꝰliꝰ ̊. Gꝛande piculũ eſt aures
adulatoꝛibus pᷣbere.ſ Pꝛopterea Sene.
ad lucillũ ait:Hoiem blande loquentẽ a
ſce tuũ laqueũ eſſe:habet enĩ ſuũ venenũ
blanda locutio. Sexta ↄditio dẽ tacitur
nitas. Ea eni que tractant in ↄſilijs nõ ſũt
aliquo pacto reuelãda illa que ſecreta eſſe
debẽt ꝓpter ſcandala multa q̃ poſſẽt eue/
nire.Hic Aaleriꝰliꝰ.2. dicit de romanis ꝙ;
adeo magna charitate piie tenebunt᷑ vt ar
chana ↄſilia patrũ ↄſcriptoꝝ multis ſecu/
lis nemo ſenatoꝝ nũciauerit.ſ Narrat au
tẽ Naleriꝰ ꝙ cũ eſſet de moꝛe romanoꝝvt
pĩes poſſẽt filios ſuos paruulos ducẽ ſecũ

lus vna cum patre ſuo conſilium intrauit
in quo ſtatutũ fuit vt que ibi tunc tracta/⸗
bantur ſecreto tenerentur. Cũqʒ puerulus

domum reduſſet a matre requirebatur:

4 2

vt conſilij ſecreta pãderet.Qui vt declina
ret matris impoꝛtunitatẽ officioſo menda
cio vſus eſt dicẽs ibi fuiſſe tractatũ vt qui
libet vir poſſet duas vxoꝛes habere. Qðᷣ
illa credens alijs matronis retulit. Qua
re diuulgata per vꝛbẽ conueniẽtes mulie
res plurime quadã die ad locũ conſilij ac
ceſſerũt poſtulantes a ſenatu poſſe ⁊ ißas
duos accipere viros:Quod illi admiran
tes vñ hoc ꝓceſſerit inquiſierunt. JInuene
rũtq; hoc pꝛoceſſiſſe ex aſtutia pueri talia
caute referentis. vnde romani ſtatuerunt
nullũ de cetero pꝛeter illũ ad conſiliuʒ ad
mittendũ:qui ita caute ſciuiſſet occultare
ſecretũ. ¶ Septima conditio dicit᷑ ſtabili/
tas.Debent eſſe ſtabilia conſilia vt.ſ.qd
in illis rationabiliter determinatur execu⸗/
tioni demandet᷑.Et quia multi ſeruare cõ
ſilia nolunt ſepe in graues iacturas deue
niunt.vnde pꝛimi machabeoꝝ.ð.c ſcribi
tur:qꝙ ioſephus ⁊ azgzarias quia non ſeru⸗

uerunt quod fnerat determinatũ ſcilicet-

non exireny in pꝛeliũ contra inimicos de

bellati fuerũt:occiſis dnobus milibus de

exercitu ſuo.Sic ⁊ romani apud cãnas ce
ciderunt in pꝛelio ab anibale victi teme⸗
ritate varronis qui contra alioꝛum ſenten
tiazʒ ⁊ pauli emilij college voluit conſerere
manus.Sic ⁊ garus flammineus perijt
aopud lacum duʒ abſtinere noluit a pugna
quod ſibi a ſuis cõſulebatur. Sic ⁊ alij qͥʒ
plurimi ſpernentes amicoꝛum conſilia in
multa pericula inciderunt. Deponamus
ergo ſupbiam ⁊ ſaluberrimis conſilijs ac
quieſcamus vt ſic reddamus nos dignos
gra dei que dat humilibus:quã nobis cõ
cedat ille qui eſt bñdictus ⁊ landabilis in
ſecula ſecnloꝝ Amen.
CBñica ʒ in quadrageſima. De ſupbia
Kiſmaticoꝝ.Sermo vigeſimus ſecũdus.

ODneregnuz

in ſeipᷣm diuiſũ deſolabit. ver
ba ſunt redemptoꝛis noſtri oꝛi
ginaliter Mathei.xi.cꝰ.a in euangelio ho
dierno. ꝙ Maſſa eſt eccleſia dei pſepe gra⸗
niſſimas perſecutiones ab hereticis ⁊ ſciſ
maticis.De hereticis aũt dictũ eſt in pꝛe

OO

cedentibus. Sed contra ſupbiam ſciſma⸗

ticoꝝ loquemur in pꝛeſenti ſermone. Haʒ

hoc genus hominuʒ etiã tempoꝛibus no
ſtris vix immo pꝛo nihilo poteſt domari:
quandoquidẽ in pleriſqʒ chꝛiſtianoꝝ pꝛo

uincijs peſtis iſta truculentiſſima q;mul
tos interimat. Hij ſunt deſolati ⁊ pꝛiunati

munere dinie gratie. Pꝛo quibus de ſciſ⸗
mate tria myſteria pꝛoponemus declaran

4 3⸗‧ „ ℳ „ „ .
CHm dz diffinitionis
Wꝛm offenſionis.
Czn pꝛinationis.

AQuid eſt ſciſma:⁊a in quo differt ab he
reſi:⁊ quomodo eſt vna eccleſia vniuerſa⸗
lis:⁊ eccleſa romana eſt caput omniũ ec⸗
cleſiaruzʒ: cui pꝛeeſt papa vicarins chꝛiſti⸗
2 de multis ſcili matibꝰque fuerunt elapſis

tempoꝛibus. ¶ Cap.5 .
BVimũ myſſterium declaranduz de
ſciſmate dicitur diffinitiõis, ¶ Po
teſt eniʒ ſciſma ſic diffiniri. Sciſma
eſt vicium quo quis ſub ſummo pontiſice
eſſe ⁊ membꝛis eccleſie ei ſubiectis cõmu
nicare recuſat. Pꝛo cuius declaratione di
cit Zho.22. q.ꝭl.artieulo pᷣ.ꝙ nomen ſciſ⸗
matis ſᷣm Iſidoꝝ liꝰethilõꝝ a ſciſſura ani
moꝛum vocatum eſt. Sciſſio autẽ vnitati
opponit᷑: vnde peccatum ſciſmatis dicit᷑
quod directe ⁊ per ſe opponit᷑ vnitati.Cha

ritas autẽ non ſolum vnaʒ perſonã alteri

vnit ſpirituali dilectionis vinculo:ſed etiã
totam eccleſiã in vnitate ſpiritus. Et ideo
ꝓpꝛie ſciſmatici dicuntur qui ꝓpꝛia ſpon
te ⁊ intentione ſe ab vnitate eccleſie ſepa⸗
rant:que eſt vnitas pꝛincipalis. Nam vni
tas particularis aliquoꝝ adinuicẽ oꝛdina
tur ad vnitatẽ eccleſie. Sicut cõpoſitio ſin
guloꝝ membꝛox in coꝛpoꝛe naturali oꝛdi
natur ad totius coꝛpoꝛis vnitatem.Eccle⸗
ſie autẽ vnitas in duobus attenditur.ſ.in
cõnexione mẽbꝛoꝝ adinuicè ſeu cõmunio
ne:⁊ iteꝝ in oꝛdine oium mẽbꝛoꝝ ad vnũ
caput.Hoc aũt caput eſt ipſe xpᷣus:cuiꝰvi
ceʒ in ecclia gerit ſũmus pontifex.Et ideo
ſciſmatiei ſũt ꝗvt dictũ eſt ſubeſſe rennũt
ſũmo põtiſici:⁊ mẽbꝛis ecclie ei ſubiectis
coicare recuſãt. Hic ⁊ pelagiꝰpapa.ꝛ24.q⸗
p.c. Sciſma.Seiſma ſigdẽ ipʒ qð grecũ

lſſe⸗
ec
Ultin
ſoc⸗
lorpe

ü
ton⸗
latu⸗
nuce
inrel
don

nſeitne
de
uibus
doman
nor po
cmnl

1inend

8deſil/
aren

ſtebie
Miat/
mmun ee
ochilt
elapſit

nduzde
Scſe
ponnißte
ns cöma
nntonedi
mcn ſl⸗
ſurz ani
vnitai
iis dicit
taniCha
näͤ alai
loſelani
g, Ljidt
nünßn
cſe ie
Vonm
ciordin
oftofn
mlord
n,Clk⸗
ur.ein
munio
ad wi
.cuV
Ltiden
fenui⸗
,bieats

ͦg

nomẽ eſt ſciſſurã ſonat.Sedà in vnitate ſeil

ſura eſſe non põt. Nõ ergo vnitati cõmu/
nicãt qui ſciſmaticis cõmunicãt. Partes
ipſi ſibi fecerunt:⁊ ab eo quod vnnz eſt vt
apli iude iã verbis loquar ſemeupſos ſe⸗
Fregauter ſpm̃ non habẽt.Et q;uis eiiaʒ

ereſis diuidat hoiem ab vnitate ſidei ca

tholice tamẽ ſciſma eſt ſpeciale viciũ diſti
ctũ ab ipſa. Nam hereſis opponit᷑ directe
⁊T per ſe fidei. Sciſma oppomitur per ſe ec/
cleſiaſtice charitatis vnitati. Et ideo ſicut
fides ⁊ charitas ſũt diuerſe vᷣtutes q;uis
quicunqʒ caret fide caret charitate: nõ tñ
ecõtrario.Ita hereſis ⁊ ſciſma ſunt diuerſa
vicia q;uis hereticus ſi etiã ſciſmaticus.
nõ econuerſo. vnde Hieroꝰ.2 4.q.ʒ.c. In/
ter.ait: Inter ſciſma ⁊ hereſiʒ hoc arbitroꝛ
intereſſe ꝙ hereſis ꝑpꝑuerſũ dogma habet.
ſciſma aũt ab ecclia ſeparat.Et tamẽ ſicut
amiſſio charitatis eſt via amittẽdi fidem:
ita ſeiſma eſt via ad hereſz. ¶ Pꝛo clario
re tamen intelligentia notande ſunt tres
catholice veritates.¶ Pꝛima ꝙ yna eſt ec
cleſia vniuerſalis.vnde in ſymbolo patrũ
dicitur Et vnã ſanctã eccliam ⁊c.Ex de ſũ.
tri.⁊ fi.catho. Ana eſt fideliũ vninerſalis
ecclia.ſ Et Cypꝛianus.24.q.pᷣꝰ.c. Loquit᷑

Eccleſia inquit vna eſt que in multitudine

latius incremento fecunditatis extendit᷑:
quomodo multi radij ſunt ſed vnũ lumen
habent. ¶ Scdᷣa veritas ꝙ ecclia romana
eſt oium ecchiaꝑ caput mater magiſtra.
Sicut patet.ꝛi.di.c. In nouo teſtamento.
¶ Et. 22. di.c. Sacro ſacta. Et.qʒ.q.d.c.Su
dũ.¶ Et vt ſcribit᷑ di.io.c.Nulli fas. Qui

aſſerit contumaciter eccleſiã romanã non

eſſe caput aliaꝝꝑ eccliaꝑ ⁊ non poſſe conde
re canones ⁊ decreta ⁊ etiaʒ ſibi tanqᷓ;ᷓ ca
piti non obediendũ excommunicatus eſt.
Scõm doctoꝛes iſtud cioquitur de con
temptoꝛibus canonũ ⁊ tranſgreſſoꝛibus.
Sʒ dupliciter dicitur quis contẽptoꝛ cano
nũ.vnomodo qꝛ aplicam ſedem cõtuma/
citer negat eſſe caput eccleſiarum ⁊ hĩe po
teſtatẽ condendi canones decreta ⁊ ſtatu
ta eiꝰnon ſoꝛe ſeruanda:⁊ talis eſt ſciſma
ticus ⁊ hereticus ⁊ excõmunicatus. Et ſic
intelligendo dictũ cneſt canõ late ſnie ſᷣm
Joannẽ andree ⁊ Hoſtiẽſẽ. Secũdomodo

67
dicitur quis contẽptoꝛ ⁊ tranſgreſſoꝛ cano
num qui ipſa mandata canonũ non ſᷣuat
; uis credat ⁊ dicat eſſe ſeruanda: hic nõ
eñ ſciſmaticus ꝓpꝛie nec excõmunicatus.

ITena veritas ꝙ papa romanuſqʒ põti

fex eſt caput ecclie ſuperatqʒ in dignitate
poteſtate quoſcũqʒ reges ⁊ pᷣncipes reli
quoſqʒ pꝛelatos. Pꝛopterea in. c. Abi pe
riculũ de electione liꝰ.. Papa vocat᷑ vi⸗
carius ieſu chꝛiſti ſuc eſſoꝛ petri rectoꝛ vni
uerſaus ecelie: ⁊ gregis onici directoꝛ. Et
glo.in ꝓlogo clementine. Papa ideſt ad
mirabilis.Et dicitur a pape quod eſt inter
iecto admirantis.Et vere admirabilis qꝛ
vices dei gerit in terris. Eiymologia vo
nomis eſt pater patrũ. Sed nungd papa
die poren vicarius petri ſicut ſe dicit vica
riũ chꝛiſti.in.c. Pꝛo humani. de homici
dio liꝰ. 6. Et ꝙ ſic videtur per illud 45 ha/⸗
betur. 6õʒ.di.c. Ego ludoycus.i¶ Et pꝰ.q.pᷣ
c. Non quales.⁊.q..c.Quotiẽs. Sʒ glo
ſa in clementina romani pꝛincipes de iure
iurãdo dicit.Qõ locutio iſta.ſ.papa eſt vi
carius petri impꝛopꝛia eſt vel exponitur:
ideſt gerit vicariã quam geſſit petrus: vi/
carius eni non datur vicarij de officio vi/
carij.c.Clericus.Qui igitur nolũt ſubeſſe
pontiſici tanq;ᷓ eccleſie capiti ſciſmatici di

cuntur. Sed quid cũ plures ſint ſe geren

tes pꝛo papa quis eoꝛu ſciſmaticus eſt te
nendus cũ ſius ſequacibus.ſſ Ad hoc di/
ctum eſt in.A.liꝰde pnia in ſermone de dif
coꝛdia.Et lz iueniatur ſepe ſciſmata in dei
eccleſia exoꝛta.ſ Tamen diebus meis an
no.ſ.dñi O£ cccc* quadrageſimo ſub Eu
genio quarto canonice electo ⁊ a tota xpᷣia
nitate acceptato factũ fuit ſciſma. Na con
gregatio facta baſilee que aliqñ conſiliuʒ
ſiit:quia auctoꝛitate martini quinti cõgre
gatum:⁊ poſtea auctoꝛitate eugenij conſir
matũ cũ fuerit diſſoluta tranſlato conſilio
ferrariã ꝓpt᷑ reductionẽ grecoꝛũ. Et ide flo
rentiam,/ppter ſuperuenientẽ ibi peſtẽ effe
cta eſt conciliabolũ ⁊ ſynagoga ſathane.
MNaã auſu temerario illi de illo cõciliabulo
depoſuere eugeniũ ⁊ cearũt amideũ dueẽ
ſabaudie dictũ felicẽ.Et pꝛo iuſtiſicãda ſua
impietate allegabant ꝙ ipſe eugenius nõ
potuit diſſoluere illud conſiliuʒ ſua aucto
1 3

ritate frmatũ et ꝙ conſiliũ eſt fupꝛa papã
ꝗa poteſt iudicare de ipſo.Et tertio quia eu

genius ſcandaliz abat ecchiam. Sed pꝛi/
mum eſſe falſum conſtat ex dictis in pꝛece
denti ſermone. Hã eius eſt deſtituere cuiꝰ

eſt conſtituere cum ſint eiuſdẽ poteſtatis
actus. Ex de reglis iuris c Omnis. Sicut
aũt papa condere poteſt canonẽ generalẽ:
ita tollere poteſt 1 mutare: vt patet.25. q.
p g Dus ita. Et ſicut ſolus poteſt conciliũ
generale inducere ei auctoꝛitatè dare:ita
poteſt illud diſſoluere:ſ Secundũ eti pa
tet eſſe falſum. NMõ enim papa auctoꝛita.
t habet a cõſilijs pꝛincipaliter ſed a xpᷣo.
2i.di.cꝰ Quãuis.Et ipſe papa dat robur ⁊
auctoꝛitatẽ oꝛdinatis in conſilio.Ex de ele
tione.c. Significaſti. Et vt dictũ etiã eſt in
pꝛecedenti mone.Hemo põt iudicare pa
pam: vt patet.9.q.ʒ.c. Nemo.⁊ i quatuoꝛ
caplis ſequẽtibus.Sed ibi glo.ponit tres
exceptiones.ſ Pꝛima in foꝛo penitentie.
Tunc eni iudicabit᷑ a ſuo confeſſoꝛe qui te
net locũ dei.¶ Scdᷣa cum ſubmittit ipſe ſe
ſua ſponte iudicio ecclie conſilij vel alteri
us. Sicut accidit ĩ ſy macho papa ⁊ leone
2. q. :c Auditũ. Et. 2. q. 7. c* Mos, Et. zi.
di. co Nunc aũt. ¶ Tertia in crimine hereſis
vngde di.Ao.c.Si papa.dicit᷑:A nemie iu/
dicandus eſt niſi depꝛehendat᷑ a fide deui
us. vbi dicit glo. hoc veruz ſi ſe non vellet
emendare. Nam ſi vellet ſe emẽdare non
deponeret᷑.Et hoc perquodda decretuzʒ ſa

ctum in conſilio cõſtantienſi.¶ Addita eſt

quarta exceptio.ſ.in caſu ſciſmatis quod
videt᷑ intelligendũ de ſciſmate dubio.ſ.ſũt
duo pontifices creati ⁊ dubitat᷑ quis eoꝛũ
ſit verus. Non aũt hoc habet locũ de ma/
nifeſto cũ.ſ.vnus canonice creatus alius
poſtea intruſus. Als cum quilibet ep̃us
poſſit incedere ab obedientia pape ⁊ ſic ſa
cere ſciſma:⁊ ſic habebit papa quotidie iu
dicari cũ tamẽ iura contrariũ clamẽt. En
de Anacletus papa di. 79. inquit. Eceleſi⸗
am ſummoꝝ pontificũ ſibi dñs reſuauit.
Cũ ergo nullus hoꝝ caſuũ fuerit in Euge/
nio:quia nec a fide deuius:nec ſe ſubmiſit
conſilij iudicio:nec eſſet tunc aliqð ſciſma
qua ratiõe potuerit ↄciliũ imo ↄciliabolũ
ludicare de ipſo nõ apparet.CTertiũ ſilr

friuoluʒ eſt. Nã glo.illa in.c.Si papa.que
dicit ꝙ papa poteſt depom ꝓpter qdᷣcũqʒ
peccatũ quod ſcãdaliz aret ecchiam.opina
tiue loquit᷑ non aſſertiue. Hec repit᷑ aligs
papa depoſitus pꝛeciſe ꝓpter ſcelera ſua:
ſed ꝓpter ſciſma tollendũ. Quales autez
fuerint ⁊ q;te ſanctitatis ⁊ fame qui depo/
ſuerunt Eugeniũ ſciũt plurimi:quia.ſ.fue
runt ifames ⁊ ſcãdala plurima in diuerſis
locis egerunt.Et quales electoꝛes antipa

pe talis ⁊ ipſe ãbitiofus cupidus doloſus

Eugenio ad paupes liberaliſſimo:ad ec/⸗
cleſias ⁊ religiones deuotiſſimo exiſtente.
Qõð aũt aliqui dixerint ſe credere eugeniũ
veꝝ papà ſed ad vitandũ ſcandalũ ⁊ picu
lũ amiſſionis reꝝ ⁊ vite adherebant anti⸗
pape illũ aber̃ noiĩiantes papã ⁊ veneran.
tes non vident᷑ magis excuſari a moꝛtali:

qᷓ;ᷓ marcellinns papa cũ in veneratiõe ido

li poſuit grana incenſi ſuꝑ pꝛunas timoꝛe
moꝛtis compulſus.di.2ꝛi.c.Nunc aũt.Aut
qᷓᷓ; ſalomon cũ ob amoꝛem mulieꝝ idolis
genua flectebat ad complacendũ eis:que
tamen coꝛde non adoꝛabat.Eſt eni ibi mẽ
daciũ in xpᷣiana religione: ſeu in hijs que
ptinent ad fidem quod eſt ꝑnicioſuj men
COð ſciſma eſt graue peccatũ:? de cõpa
ratione eius ad idolatriã. Capᷣ.-N.
cundũ myſteriũ contemplanduz

de ſeiſmate dicit offenſioni s. Eſt eni

ſciſma peccatũ quo ſciſmaticꝰ offen
dit moꝛtaliter. Si eni peccatuʒ quod com
mittit᷑ contra charitatem alicuius perſone
particularis eſt moꝛtale:vt odiũ particula

re contra ꝓximuz: multomagis quod ꝑpe

trat᷑ ↄtra charitatẽ totius eccleſiaſtice con
gregationis vt ſciſma. Bonuz enim q́to
cõmunius tanto diuinius ⁊ per conſeqns
melius malum ei oppoſitum deterius.
Hinc Augꝰ.24.q.pᷣꝰ.c. Abi.ait Neqʒ ſciſ
matici aliquid ſibi ex iuſticie mercede pꝛo
mittant:quia vbi charitas non eſt non po
teſt eſſe iuſticia. Dilectio eniʒ pꝛoximi ma
lum non opat.ſ Et Beda ſup Matheũ.
Qu icũq; ab vnitate fidei vel ſocietate pe
tri apoſtoli quomodolibet ſemetipſos ſe⸗
gregauerint nec tales a vinculis peccato/
rum abſolui nec ianuaz regni celeſtis poſ

uia
Pnt
alye
Pſtes
M
ſope
le

lleſie
lend

neq
me:
lent.
1
ſin
cliſi
dathe
1che
füc
goe⸗

mac
boſui
Ge
caus
ſtio⸗
pee
Atte
tun
d
lſty
nife
mmip
cukn
ſaſte
ne
Peren
lne⸗
Ging
lec
Rer
muo

A

ipapn
lergöcüg

enon

Wit alge
elera ſug:
les autez
gnidepo/
guis
indinenſs
es antt
1s dolofas
mo:adet/

denſtent.

recngenii
alüpian

bant antt;

veneran/
moꝛtali:
noe ido
timoꝛe
t. Aut
r Wis
acseqre

enitbime

nnbisce
ſiz mn

dechhe
n
horiu;
ne.Reni
nieffen
gvod lon
oheſont

fpamial

vo pe
ſuce con
ſim qo
onſeqns
detenus⸗
Neyſef
redepe⸗
1nonpo
nimima

athe ⸗

etatepe
pſos
peetan
tis

funt ingredi.q̃ſtione eàdẽ.ſ Et iteꝝ ibi Cy

pꝛianus in:c.Dicimus.Cuncti ſciſmatici
quia ſoꝛis ſunt ideſt extra eccliam ſpirituzʒz
ſanctum non recipiunt. ¶ Et Augꝰ de ſide
ad petrũ.Firmiſſime tene ⁊ nullatenus du
bites omnẽ hereticũ vel ſciſmaticuʒ cum

diabolo ⁊ angelis eius eterni ignis incen

dio participandũ niſi ante finẽ vite catho
lice fuerit incoꝛpoꝛatus ⁊ reintegratus ec
cleſie. Et extra de hereticis in.c.Ad abo⸗
lendã.Omniũ hominuʒ qui catholice ec
leſie non tenet vnitatem neqʒ baptiſmus
neq; elemoſyna q;tumlibet copioſa:neqʒ
moꝛs pꝛo fide chꝛiſti ſuſcepta pꝛoſicere po

terit ad ſaluiem. Sed querunt aliꝗ VtE

ſciſma ſit grauius peccatum q;ᷓ idolatria.
Et ꝙ ſic videt quia grauius fuit punituzʒ.
MNam adoꝛantes vitulũ aureum gladio oc
ciſi ſunt.Exodi.33. Sciſma vo facientes.ſ.
dathan ⁊ abiron abſoꝛti ſunt. Ipſi equidẽ
⁊ choꝛe fecerunt ſciſma in populo hebꝛeo.
fũ cum in deſerto contra moyſem ⁊ aaron
querentes ſibi vſurpare ducatũ populi.Et
apta eſt terra ⁊ deglutiuit dathan:⁊ opuit
ſuper congregationẽ abiron. Numeri.ié.
co. Et exarſit ignis in ſynagoga eoꝛũ ⁊ flã/

ma combuſſit eos.ſ.choꝛe cum complici
boſnis. Ad hocreſpondet Tho. x. q. 39.

Qũõ cum querit᷑ in cõmuni de duobus pec
catis quod ſit grauius intelligẽda eſt que

ſtio de grauitate que attenditur ſʒ genus

peccati. Genus autem peccati ſeu ſpecies

attenditur ex obiecto. Et ideo illud pecca/

tum quod maioꝛi bono contrariat᷑ eſt gra
uius in genere ſuo.Sicut peccatũ in denz
eſt grauius qᷓ; peccatum in ꝓximũ. Ma/
nifeſtũ eſt aũt ꝙ inſidelitas eſt peccatũ cõ
tra ipſuim deũ ſ̃m ꝙ in ſe eſt veritas ᷣma
cuiiinnitit ſides. Sciſma eſt contra eccle/
ſiaſticam vnitatẽ:que eſt quoddam bonũ
participatum ⁊ munus q;ʒ ſit ipſe deus.
Ideo iñidelitas ex genere ſuo eſt grauius

peccatum ſciſmate.Sed ſi cõſideretur gra

ſi dicatur ꝙ charitas cui opponit᷑ ſciſma
eſt maioꝛ fide cui opponitur iſidelitas. Et
qð opponitur maioꝛi bono maius maluʒ
eſt m philoſophum.S.ethicoꝛũ. Nam vt
dicit Tho. Charitas habet duo obiecta.
vVnum zincipale ſcilicet bonitatem diui/
nam.Aliud ſecundariũ ſcilicet bonuzʒ pꝛo
ximi.Sciſma antẽ ⁊ alia peccata que ſũt
contra pꝛoximum apponuntur charitati:
q́;tum ad ſecundariũ bonũ quod eſt mi⸗/
nus bonum qᷓ; ipſe deus.Et ideo iſta pec/⸗
cata que ſunt contra ꝓximũ ſunt minoꝛa
q́ᷓ; inſidelitas.Sed odiũ contra deũ vtiqʒ
grauius eſt iſidelitate. ¶ Inter peccata ta
men contra pꝛoximũ ſciſma eſt maximũ:
quia contra ſpirituale bonum multitudi⸗
nis.ſ Itẽ nõ obſtat dictũ Hieronymi.24.
q.pᷣꝰ.c. Non afferamus. Qð grauius eſt
punitum ſceleratius eſt commiſſum.Sed
ſciſma eſt grauius punitum qᷓ;ᷓ idolatria.
ergo videtur ꝙ ſit grauius peccatũ.Nam
vt dicit Tho.hoc veꝝ eſt cõmuniter de pe
na in hoc mundo.Aliquando tamẽ ſecus
eſt ex aliqua cauſa.Et ratio eſt quia cuzʒ pe
ne ſint quedam medicine ad arcendũ ho-
mines a peccatis. Ideo aliqñ vbi eſt ma⸗
ioꝛ pꝛonitas ad peccanduʒz ſeuerioꝛ debet
pena adhiberi.Sicut etiazʒ ab eccleſia ma
ioꝛ pena iniungitur vxoꝛicide qᷓ; matrici/
de ex eo ꝙ pꝛonioꝛes ſunt homines ad oc
cidendam vxoꝛem qᷓᷓ matrẽ.Et ſic ad pꝛso
poſitum. Ille populus erat pꝛonus ad ſcii
mata ⁊ rebelliones vt dicit pᷣmi heſ. dre. 4.
c.Et ideo illud magis punitum. Et etiam
non erat ita notũ populo ꝙ ſemper mop/
ſes deberet eſſe pꝛinceps illius populi ſi/
cut ꝙ deberet ſemper adoꝛare vnum deuz
quod habebant per legẽ.Et ideo opoꝛtuit
rebelldãtes illius pᷣncipatui pena iconſue/
ta ⁊ hoꝛꝛibili puniri.
¶NQõ ſciſmatici pꝛiuantur poteſtate oꝛdi
nmis: iuriſdictioms: a adminiſtrationis.

nitas peccati ex circunſtantijs: ſic poſfſet· Ertiũ myſteriũ declardũ de ſciſma
cõtingere ꝙ aliquis ſciſmaticus auineſ. . te dĩ pᷣuatiõis. Oẽs ꝗdẽ ſciſmatici

beccaret qᷓ; aliquis iſidelis.Et hoc vel pꝛo
pter maioꝛem cõtemptum vel pꝛopter ma
ius periculum quod inducit: vel pꝛopter

aliquid huiuſmodi. ¶ Hec obſtat pᷣdictis

4

pꝛiuati ſumt triplici poteſtate.
Cpõᷣ dĩ oꝛdinis ſiue aſecrationis.

ꝛa iuriſdictionis.
3 ³ adminiſtrationis.

ens =

CPꝛimo pꝛiuatur ptãte oꝛdinis ſiue con
ſecrationis.Ad quod intelligendum dicit

Tho. 22. q. 39. articulo. 3. Q duplex eſt po

teſtas ſpiritualis. vna quidem ſacramẽéta
lis que confert᷑ ꝑ aliq; conſecranonc:que
dicit᷑ poteſtas oꝛdinis ſeu conſecratiõis ⁊

hec indelebilis eſt z auferri non poteſt ſi
cut nec caracter ab aia. Omnes enim con
ſecrationes ſunt imobiles manẽtere qua

conſecrat. Sicut patet etiã in rebus inani

matis. Mã altare ſemel conſecratũ non cõ
ſecrat᷑ iteꝝv niſi fnerit diſſipatum.Et ideo ta

lis poteſtas remanet ſᷣm eſſentiã ſnam in
homine qui eã adeptus eſt: ſiue labat᷑ in

hereſim ſine in ſciſma vel aliud malũ: qdᷣ

patet ex hoc quia talis rediens ad eccliaz

non iteꝝ conſecrat᷑. Sed quia poteſtas in/

ferioꝛ non debet mitti in actum mſi ſᷣm ꝙ

mouet᷑ a ſupioꝛi poteſtate: vt etiam patet
in naturalibus. Inde eſt ꝙ tales vſum po
teſtatis amittunt. Ita ꝙ nõ licet hereticis
aut ſciſmaticis ſua poteſtate vti.Si tamẽ
illa vtant habet effectũ in ſacramẽétalibus
quia in hijs homo non opat᷑ niſi vt inſtru
mentũ dei. vnde effectus ſaãcramentales

non excludunt᷑ ꝓpter q́; cunqʒ culpã con

ferentis ſacramentũ. ¶ Secũda poteſtas

eſt iuriſdictionis que ex ſimplici hominis
auctoꝛitate confert. Et tahs poteſtas non

iuiolabilit᷑ adheret. vnde in ſciſmaticis et
hereticis non remanet: ſed eccleſia aufert
ab eis. vnde nec exco municare poſſũt nec
abſoluere:nec indulgentias dare vel hiꝰ.

ITCũ ergo dicit᷑ ꝙ ſciſmatici pꝛiuant᷑ pote

ſtate ſpuali intelligenduz eſt de poteſtate

ſecunda. vel ſi intelligat᷑ de pꝛima.ſ. conſe
crationis referendũ eſt hoc nõ ad eſſentä
poteſtatis: ſed quo ad legitimũ vſuʒ eiꝰ.

¶Et ſic intelligendũ eſt illud qdᷣ ait Eypꝛia
nꝰ de nonatiano ſciſmatico.⁊.q.pᷣꝰ.c. Ho
uatianus qui nec vnitatẽ ſpus nec cõiun
ctionem pacis ohſeruat:⁊ ſe ab ecclhie vin⸗
elo atqʒ a ſacerdotũ collegio ſeparat neq;
epᷣi po teſtateʒ poteſt hie neqʒ honoꝛẽ qui
epᷣatus nec vnitatẽ hie voluit nec pacem.

IEt. 24. q. ². c. Dicimꝰ?. Dicimꝰ omnes

omnino hercticos ⁊ ſciſmaticos nihil hĩe
poteſtatis ac iuris.Quicunq; ergo recipi
unt ſacramenta ab hereticis ⁊ ſciſmaticis

non recipiunt effectũ gre ⁊ ſi caracterẽ quo

ad impꝛimentia ipſuzʒz ſᷣm Tho.qmia ficti

accedunt cum in hoc faciant contra pꝛece/
ptum ecclie hoc phibentis excepto baptiſ

mo in caſu neceſſitatis. ¶ Tertio pꝛiuant᷑ 2·

ſeiſmatici poteſtate adminiſtrationis tem
peoꝛaliũ ⁊ in dignitanbus conſtituti etiam

poſſeſſionibus ſuis.di.S.co Quo iure. Es

24.q. * c* Qui cõtra. Et cꝰ* Be liguribus
C¶NHotandũ hoc loco ꝙ cum oꝛdinatis ſes
enter a ſciſmaticis ſolus papa diſpenſat.
Sed cum oꝛdinatis ignoꝛanter: diſcretus
pꝛelatus poteſt diſpenſare lm Hoſtienſẽ.
Ex̃ de electione cᷣ Quia diligentia.Et cn⸗s
reuertunt᷑ ad cccleſiam recipiendi ſunt hm
Naymundũ cuz manus impoſitione ⁊ ſa
tiſfactione vt ſpũm ſanctũ accipiant quem

extra ecclhiam non habebant. 24. di. cꝰ

Dicimus.Nec credit᷑ eis ſi dicunt ſecum
diſpenſatum niſi oſtendant diſpenſationẽ.
Ex? de ſciſmaticis c.2. ¶ Hodie hoc viciũ
ſciſmaticis in grecis oꝛientalibus adhue
viget:qui⁊ ſi tẽpoꝛe Eugenij ad ecdleſiaſti
cam vnitatẽ viſi ſunt redire tamen reuerſi
ſunt vt canes ad vomitum. Et romanam
eccleſiã omnẽqʒ ritũ ipſius deteſtant. Ob
quod puto indi gnatũ eis deum qui tradi/
dit eos in manus inſideliũ ? ad nihilũ de⸗
duxit omnẽ gloꝛiam coꝛũ.Hholendũ pꝛofe
cto eſt de illoꝛũ interitu: qm̃ ab eis multa
nobis bona ꝓuenerunt. Inquit eni Cicero

in ° de finibus bonoꝝ 1 maloꝝ. A grecis

hiloſophiã ⁊ omnes iĩgenuas diſciplinas
abemꝰ. Sed hodie deſfecit ab eis omnis
ſplendoꝛ eloqnentie:oĩs vis philoſophie⸗
oĩs deniq; coꝛona regni.Et vt pꝛedtxi:irri
tauerunt deũ cũ ſciſmatibus ſuis: ad que
concurrerunt hereſes plurime:qꝛ vno incõ
uenienti dato plura ſequunt᷑.Alie vᷣo na⸗
tiones xpᷣianoꝝ ⁊ ſi in obedientia eccleſie
ꝑpſeuerẽt multa nihilominus ppetrant con
tra ecclie libertatẽ ⁊ ſũmi pontiſicis ⁊ pᷣla⸗
toꝝ obedientiã ⁊ reuerentiã que tacite ſciſ
maticos illos faciunt. Adinua o deꝰ eccle
ſiã tuã:ꝓtege tu illã qm̃ xpiani pꝛincipes
vel nihil vel ſatis paꝝ eius auctoꝛitatẽ ve
nerant᷑.Holo particularia recẽſere. Tm̃ re
fero ꝙ veris cath olicis pꝛomitut᷑ regnuz
celoꝝ.In quo viuit ⁊regnat deus ꝑ omnis

69

eign ) ſeeula ſeculoꝝ Amen. omittit qui iraſci debet vtiqʒ; peccat. vnde
nin ſad C¶ Feria 2 q̃rte hebdomade. Se pctõ ire. in pſal.dicit᷑. Iraſcimiui ⁊ nolite peccare.
namree, ¶ Sermo vigeſimus tertius. ſi dicat.Si hoc nõ facins peccatis.¶No
pio danl tãdũ tamen pᷣm Tho.ꝛ2.q.co Houi. ꝙ ira

mnum .

Epleti ſũt oẽs

dupliciter poteſt inteligi. nomodo ꝓut
eſt ſimplex motus volũtatis quo aliquis

lonts kem
mncnam in ſynagoga ira. Scribunt hec non ex paſſione ſed ex iudicio rationis in⸗
nime. E vba Luce.4.cꝰ.⁊ in euangelio fligit penã.Et ſic defectus ire abſq; dubio
lgundos odierno. Gꝛegoꝛius ille magnus eccle peccatũ eſt.ſEt de hoc ita ſcribit Chꝛiſoꝰ
nensſt ſie dei doctoꝛ celeberrimus. I.liꝰ moꝛali/
dißcnit. — um. Ponit irã vnum ex ſeptẽ vicijs capi peccat. Nã talis vicia ſeminat negligenti
diſcens talibus de qua ſanctus Tho.22. q.iõS. in / am nunit: ⁊ nõ ſolũ malos ſed etia bonos
hoſtient, gquit. Ira ppꝛie lo quendo eſt paſſio appeti innitat ad peccatũ.Jracũdia enim que eſt
na Laz tus ſenſitiui a qua vis iraſcibilis nücupa cum cauſa iracũdia nõ eſt. ſ. ꝓpꝛie: ſed iu⸗
ifüntbn tur. Circa paſſiones autem anime dupli dicium. hec ille.Aliomodo acepit᷑ ira pꝛo
vnet i citer poteſt maluzʒ inueniri. Inomodo ex motu appetitus ſenſitiui qui eſt cũ paſſio
ntquen ipſa ſpecie paſſionis que cõſiderat᷑ ſʒ obie ne ⁊ tranſmutatiõe coꝛpoꝛali.Et hic mo⸗:
orb ctum paſſionis ſicut mnuidia ſm ſpeciẽ ſu/ tus ex neceſſitate ſequit᷑ in homie ad ſim/
ſeam am impoꝛtat quoddã malũ. Obiectũ au plicem motũ voluntatis.Quia naturałr
anioni. tem cius ideſt materia circa quã eſt triſti / appetitus inferioꝛ ſequit᷑ motum volunta
N ii cia de bono alioꝛuz: quod ſm ſe repugnat tis appetitus ſuperioꝛis niſi aliquid repu
