ipſa ſit veꝝꝑ bonũ:vel apparẽs cũ ad id co/

gnoſcendũ interneniat lumẽ diuine gratie

voꝝ ſcnipturaꝝ ſanctaꝝ ⁊ ipſa ratio nãlis ĩ
multis.ſ Uñ glo in.c.pᷣ de ſumma minita
alt. s excuſatur adã qꝛ conſilio diabo
peccauit: qꝛ debuit exploꝛare apo ſemet
ipᷣm an expediret ei tale ↄſiliũ.ff. mandati

vel otr. .l. 2. ¶ Tertio pbatur ꝙ volütas
oium hoium ſit naturaliter bona ratiõe vi

cij ↄtrarfannis. Oẽ eni viciũ ⁊ peccatũ con
trariat᷑ nature Sed viciũ maluũ eſt ergo na
tura bona.ſ Añ Augꝰliꝰ.xi. de ciui.co. is.
Nãle nullũ eſtoino peccatũ.Et in. c. i2. NHi

cuũ ita contra nãm eſt vt nõ poſſit niñ no/⸗

cere nature.Et eodẽ eꝰvbi eſt viciũ malicie
natura nõ viciata pceſſit. Quare cũ volun
tas ſit potẽtia aie rationalis que a deo ad
bonũ eſt oꝛdinata ⁊ ab ipſo ſemp ad bonũ
mouetur ↄfiteri cogimur volũtatẽ omniũ
naturalr ſoꝛe bonàâ. C Sed rurſus pleriqʒ
nos iterrogant ſi mouet᷑ voluntas a deo ſi
cut a motoꝛe pᷣmo cũ ipe ſit oipotens quõ
voluntas ferri põt in malum:Ad qðᷣ re
ſpondet ſãctus Tho. pᷣ ꝛc. q. io: arxtio. . ſe
quedo DPionyſium. Qð ad puidentiã diui
nã nõ ptinet coꝛꝛumpe nãz rex:ſed ſuare
vnde mouet oia ſʒ eoꝝ ↄditionẽ. Ita ꝙ ex
cauſis neceſſarijs per motionem diuinã ſẽ
quuntur effectus neceſſaru ex heceſſitate.
Ex cauſis aũt ↄtingẽtibus ſequit᷑ effectus
2tingẽs. Quia igit᷑ voluntas eſt actiuum
pᷣncipiũ nõ determinatũ ad vnũ ſed idiffe
renter ſe hñs ad multa:ſic deꝰ ipſã mouet
ꝙ nõ ex neceſſitate determinat ad vnũ:ſʒ
remanet motus eiꝰↄtingens ⁊ nõ neceſſa
rius niſi in his ad que nãliter mouetur vt
ad volendũ bonũ in cõi⸗ vltimuz finẽ ſeu
btitudinẽ ⁊ que ↄueniunt alijs potẽtijs vt

cognitionẽ vie veri qͥ ſemper ↄuenit ĩtelle

ctui ⁊ eſſe ⁊ viuere ⁊ alia hiꝰque reſpiciunt
2ſiſtentiã naturalẽ.Ad alia vᷣo mouet᷑ vo
luntas ↄtingẽter ⁊ nõ nãlitr.Cũ ergo deꝰ
mouet hois voluntatẽ ad bonũ ita mouet
vt ipſa voluntarie eligat bonuʒ ⁊ tẽdat in
illud que ſi nolit nõ eſt ab ipſo motoꝛe co
genda.¶ Rurſũ quidã ſcire cupiunt. Si
volũtas eſt Niliter bona que eſt cauſa vt ſi

ſent n bone verrhhl⸗ .

at mala:Audiãt iſti Aug npicenteʒ lio iꝛ/
de aui. dei. c. 2. Nemo querat efficientem
canſã male voluntatis.Mõ eni eſt efficiẽs
ſed deſiciẽs.Et ita cauſas defectionũ cuz
efficiẽtes nõ ſint ſʒ deficientes velle ineni
re tale eſt ac ſi qſq; vellet videre tenebꝛas

vel audire ſilentiuů. VBcʒ dubiũ fuit vtx

*

de debuit hoi dare voluntatẽ ad malũ ſi/

cut ad bonũ vnbileeAd qð ita reſpõdet
nge dr rz Ks ð lʒ diuina operatio
nõ indigeat appꝛobatione qꝛ vt ierony
mus ad anlin ait. Bonus eſt deꝰ 1 ola
quecuũqʒ facit bona ſint neceſſe eſt. Tamèẽ
ad excitandã deuotionẽ in mẽte ſideliuzʒ 2
cõpeſcendãà rabiẽ iniquoꝝ 2 blaſtemantiũ
deu in operibſiis triplex ↄueniens ratio
poteſt aſſignari.
BPe di diuine potentie.
ꝛdiuine ſapientie.

zedinine clementie.

¶ Puma ratio eſt diuine bateti maniſe 4
cut ſine eo factus nõ fuerat. Ita nec ſine ip

ſtande.voluit enĩ deus oſtendere hoi

ſo pfiſtere Toreraayt ergo cognoſceret ꝙ
diu inũ poſſe nõ ſolũ eſt omnis potẽtie cau
ſatiuũ:ſed etiã omnis potentie conſeruati
uñ: a ꝙ ille ſolus eſt indefectibilis 2 inuer
tibilis. ꝗdeo voluit ⁊ ſibi placuit creaturã
rationabilẽ acere vertibilẽ nec ipſã confir-
mare in bono quouſq;ʒ illi conſtaret ÿ ipße
ſolus deus eſt in quo nõ cadit non poſle.
T¶ AUñ Augꝰde pe. di.2. vltait. Solus ille
oipotens vocatur qui hoc nõ põt. ſ.pecca⸗
re:qꝛ oia põt que poſſe eſt aliquid poſſe.
vtrũ autẽ deus poſſit facere volũtatẽ crea
tam ipeccabilẽ per naturã diximus in tra
ctatu de timoꝛe iudicioꝝ dei in ſermone de

4

iudicio dei cõtra hoiem lapſum. ¶ Secun —

da ratio quare deus dedit hoi voluntatez
vertibileʒ eſt diuine ſapiennie. Scire enim
bona cum malis oꝛdinare ac ex eis malis
bona eligere maioꝛis eſt ſapientie q; oꝛ⸗
inare bona cum bonis.æt ideo cumnon
iceret nec poſſibile eſſet deum facere ma,
la debuit talem facere creaturam que poſ⸗-
ſet in operãdo deſicere ⁊ maluncommitte
re vt deus mala illa oꝛdinando in bonum/
ſuam ſapientiam declaret. Manifeſtatur

in hoc etiam ſapientia ſummi dei: dum

tufte retribuit vnicuiqʒ ſᷣm opa ſua.Que
retributio nõ fuiſſet niũ deus hoiem in ſta
tu vtibilitatis ↄdidiſſet.Qꝛ nõ meret᷑ ali /
gquis nec demerel: ⁊ ꝑp ↄſequens nõ bpmiat᷑
nec punitur niſi ꝑ hoc ꝙ eſt dñs ſuoꝝr actu
um per liberã voluntatez. deo HMieroꝰde
pe. di. 2. c. Si eni ait. Abi neceſſitas.ſ.bene
Raiendt ibi nec coꝛona.ſ.debet᷑. Accedit et
boc ad maioꝛẽ hoĩs gliam ⁊ laudẽ abſtine
re a malo quod ſacẽ poſſet ⁊ ſic ex meritis
gliam obtinere:qꝛ vt Zactatius ait lio. G

- ——

Mulla laus eſt nõ facere q ſacere nõ poſ-

triadẽ vginẽs. Hinc vtiqʒ iã ꝓuidẽdũ eſt
cc. vt in ᷣmone pᷣ in alio quadrageſimali.
CLertia rõ quare deus ↄueniẽter ↄdidit

hoiem cũ volũtate vtibili diĩ diuine clemẽ
tie. Hãc deꝰ apte monſtrauit cũ filiũ ſuum
vnigenituz miſit vt hoi lapſo ſuccurreret.
¶ Uñ Gꝛegoꝛiꝰ.iꝛ.q.ꝛc. Cũ redẽptoꝛ ait.
Kedẽptoꝛ nr̃ totius ↄditoꝛ creature ad l
ꝓpiciatus humanã carnẽ voluit aſſume /

. . 4

Rrupto/ re vt diuinitatis ſue gra quo tenebamur

ne nos reſtitueret libertati. Quotidie ad
huc diffunditur erga bumanuũ genus lar/
gitas bonitatis dei cum merito vnigeniti

filij fui tot peccatoꝛibus veniam pꝛebet.

9 2n h Tertiu vubiü fuit vtruͦoe peccatuͦ ſit vo

lũtariũ.¶ Et ad h rũdet Mona di. Ai. ſcdi
libꝛi.Qð voluntariũ põt dici aligd tripłr.
Cp volütate aliena.
C20 parti voltate ꝓpꝛia parti aliena.
3 voluntate ꝓpꝛia.
Pꝛimo dr aliq peccatũ voluntanium
volũtate aliena. llud eſt peccatũ oꝛigina
le qʒ ſine ↄſeſu ↄtrahit.vt di in. c. Maio?
res. e de baptiſmo. Illud nãqʒ volũtariũ
eſt iy nõ voluntate ei in qͥ eſt: ſʒ volũtate
eiꝰa q̊

eſt. ſ.ade. Adã enim volũtaria trãſ⸗
greſſione coꝛꝛupit ſe ⁊ totam poſteritatez⸗
Scdo dĩ peccatũ volũtariu parti volun
tate ppꝛia parti aliena. ꝗllud eſt peccatuzʒ
veniale ⁊ potiſſime illud qð ↄſurgit ex re⸗/
pugnatia carnis ad ſ iritů voluũtariũ autẽ
dẽ per cõparationẽ a volutatẽ ade: quia
adã deliberatiue.voluit peccare:vñ ⁊ coꝛ/
ru ptio ſubſecuta ẽ ex qua oꝛiunt᷑ in nobis

—

motus inoꝛdinati:qui dicũtur eſſe peccata

ſis. Et de hoc eſt dictũ Hieronv addeme ꝓ

captiui vinculo ſᷣuitutis ideſt peccati pᷣſti

venialia. voluntariũ aũt volũtate ꝓpꝛia ſi
ue peccatis nõ eſt oeł eccat veniale ſim⸗
pliciter: ſed m ꝗd. Illud eni eſt volũtariũ
ſimplr qò eſt a volutate pambula⁊ mouẽ
te. AIllud aũt qð oꝛitur volũtate ↄcomitte
2nõ ꝓhibẽte vl pcauẽte dũ poſſit ꝓhibere
velpeauere dicit voluntariũ quodaãmodo
vłl interpᷣtatiue pꝛo eo ꝙ talis deoꝛdinatio
volũtati ĩputatur.Et hoc modo ſalti oẽ pec
catũ veniale dꝛ volũtariũ:qꝛ nemo peccat
venialr niſi cũ habetvolũtatis vſu. Nemo
etiã veniali peccat ĩ eo qð nullomodo põt
hibere nec etiã potuit pcauere. Nenialia
eni pctã⁊ ſi oia nõ poſſint peaueri nec pio
hiberi nullũ tñ eſt ſingularit᷑ peccatuʒ qö
nõ poſſit ꝓhiberi vel qð nõ potuerit ſalti
pcaueri. Eʒ eni aliꝗs ſit ſtat? in q neceſſe ẽ
aliquẽ cadere in aliqdᷣ peccatũ detnunatũ
illũd tñ ſtatũ potuit ꝗs ſcauere. Et ideo ſi
tũc peccauit volũtati eiꝰ iputat᷑ qᷓ;uis tũc
illð phibẽ nõ poſſit. ¶Tertio aliqð pecca
tũ eſt volũtarniũ volũtate ꝓpꝛia⁊ illud eſt
oẽ peccatũ actuale moꝛtale.Sicut patet in
auctoꝛitatibus allegatis in p ßmone qua
drageſimalis de pnia ĩ pᷣ parte. Quid igit᷑
ↄquerũtur pctõꝛes de iuſto deo illis et᷑naz
penã cõminãte:Cur potiꝰ cũ ĩ ptãte eoꝝ ſit
deo vocdti coꝛ exhibẽ ad pniaʒ nõ reuertũ
tur:Quid agis ifelix aia peccatrix. Excita
re ⁊ euigila a ſõno moꝛtis. Non deerit tibi
pĩ mißico: diaꝝ ſi tu volueris pcta deponẽ .
q̃ ſũt in tua volũtate pꝛaua fundata.Si tu
volueris deo adiutoꝛe ſaluabis. Si tu no/
lueris iputabitur tibi: ⁊ pꝛo tuis ſceleribꝰ
perpetuo ↄdemnaberis.
COQõò peccatũ puertit hoĩs rõnẽ ⁊ rõnalẽ
creatura vilificat facitq; ſileʒ beſtus: de
multiplici ronis 2ſideratione. Cap.2.
— uerſio. Per petm̃ ꝗdeʒ oꝛ do rõnis
puertit᷑ ĩ hoie qm̃ cũ hõ rõnalis ſit
Frõnis regulã viuẽ dʒ q iſuꝑ diuie regle
merito dz bdi. Cũ vo hõ labit᷑ in petm̃ re
gulaͤ rõis p̃ termittit. ¶ Sʒ/p itelligẽtia ple
nioꝛe tria ſũt i hac parte de rõe ↄſiderãda.
CHm dvẽ diffinitio.
¶ ꝛn diſtinctio⸗
T zy ligatio⸗
CQuid eſtrõ:⁊ quõ in ſolis voib?repik

Qudd võ qo Yoles horb⸗ epit.

.
. „ . . . —

t
n!
mnöä
oue⸗
tuͤe
dere
oco
anio
ipee
en
emo
po
ls
ero⸗

ſ

in
d

Pꝛimũ qʒ eſt derõne oſiderdũ di diſ
Ta .¶ Diffinit nãqʒ ab Alex. in. 3o ſũ⸗
me ſic: Rõ eſt virtꝰ collatiua vniꝰ ab alio.

Abi notãde ſũt alique theologice ꝓpoſi

tiones. Pꝛima eſt ꝙ rõ nõ eſt alia potẽ

tia ab itellectu ſᷣʒ Tho.pᷣ par.q.lxxix.Nã
vt Augꝰ. dicit. Keſin aälracn

lud quo hõ irrõnabilibꝰ aialibꝰ añcellit:ẽ

rõ vel mẽs vel itelligẽtia vel ſiqͥ alio vo⸗

cabulo cõmodiꝰappellat᷑.Sed itelligere ẽ

vitatẽ italligibilẽ appꝛehẽdẽ ſimpłr. Ra

tiocinari aũt eſt ꝓcedere de vno intellecto

ad aliud:ad vitatẽ itelligibilẽ cogſcẽdã.
¶ 2² ppoſitio ꝙ rõ nõ repit᷑ ꝓpꝛie in ange⸗
lis ex eo ꝙ ipñi pfecte poſſdẽt ᷣm modũ
ſue nature cognitiõeʒ itelligibilis vitatis
⁊ nõ hñt neceſſe ꝓcedere de vno in aliud.
Sʒ ſimpli ⁊ abſq; diſcurſu vitatẽ rei appᷣ
hendũt.Et iõ dicunt itelligẽtie ſeu intelle/⸗
ctuales ſſᷣe.Hoiĩies vo ad itelligibilẽ vita
tẽ cogſcẽdã ꝑueniũtꝓcedẽdo de vno i ali⸗
ud.Ideo dicuntur rõnales:ex quo ratioci
nari cõparat᷑ ad ĩtelligere.ſicut moueri ad
geſcere:ſicut acꝗrere ad hie.quoꝛũ vnũ ẽ
ꝑfecti aliud iperfecti. Maniſeſtũ eſt autẽ
ꝙ geſcere ⁊ moueri nõ reducunt᷑ ad diuer
ſas potẽtias:ſʒ ad vnã ⁊ eãdẽ etiã in rebꝰ
mãlibus:qꝛ p eandẽ mãm aligd mouetur

ad locũ ⁊ geſcit in loco. Multomagis g̊

eandẽ potẽtiã itelligimꝰ ⁊ rõcisamur.ſ3ʒ
ꝓpoſitio. Qõ itelligẽtia nõ eſi alia poten
tia ab itellectu. HNã hoc nomẽ itelligẽtia p
pꝛie ſigniſicat ipſũ actũ itellectus ꝗ eſt in
telligere. Uñ in ꝗbuſdã libꝛis de arabico
trãſilatis ſpᷣe ſeparate itelligẽtie vocant ꝓ
pter h̊ qꝛ hiꝰ ſſᷣe ſemꝑ actu itelligũt.Apud
grecos tũ dicunt᷑ ipſi angeli itellectus ſeu
mẽtes. Sic g itelligẽtia ab itellectu nõ di⸗/
ſtinguit᷑ ſicut potẽtia a potẽtia:ſʒ ſicut actꝰ
a potentia.ſ 4 /ppoſitio ꝙ rõ nõ reꝑitur i
gialibꝰbꝛutis:qm nõ agũt iudicio liᷣo ex
pfecta cognitiõe finis cũ deliberatione:vt
eni inꝗt ho.pᷣma ſecũde.ꝗ.vi.Cognitio
finis actiõis in bꝛutis eſt iperfecta:qꝛ finẽ
appꝛehẽdũt ſine h̊ ꝙ cogſcãt rõneʒ finis ⸗
ꝓpoꝛtionẽ actus ad finẽ̃. Et h̊ cognitio in
bꝛutis iuenit᷑ ꝑ ſenſũ ⁊ extimationẽ nãlem
vñ aial bꝛue appꝛehẽdẽs ſinẽ nõ deliat

ſʒ ſubito mouet in ipſũ. NPerfecta aũt co⸗

gnitio finis eſt nõ ſolũ qñ appꝛehẽdit᷑res

que eſt finis:ſʒ etiã cũ cosgſcit᷑rõ finis ⁊/ p/

poꝛtio eius qd oꝛdiatur ad ipſũ finẽ.Et ta

lis cognitio ꝑfecta cõpetit ſoli rõali natu.
re.Ex qᷓ rõnalis hõ ab ipſis bꝛutis ꝑ rõeʒ
diſtinguit᷑.qð ad eiꝰmaximã dignitatẽ ac
cedit.ſ QOb hãc rẽ Cicero in li.de nã deoꝛũ
ait.Quid eẽ põt in reꝝ nã hoie meliꝰ: ĩ eo

eni ſolo eſt rõ:qua nihil põt eẽ pᷣſtantiꝰ. Et

idẽ in liꝰ de legibus.Aial h ꝓuiduzʒ ſagax

acutũ:plenũ rõnis ⁊ ↄſilij:quẽ hoiem dici

mus pꝛeclara quadà cõditiõe a ſũmo deo
aſſerimꝰgnãtũ.ſ Et in eodẽ li. Quidẽ nõ
dicã in hoie:ſʒ neq; in celo atqʒ ĩ tra rõne
diuiniꝰ. ¶ Et ĩ p̊ de officijs. Inter hoĩem ⁊
beluã ⁊c. Scðʒ rões g iudiciũ rectũ cõpo
nẽdi ſũt hoiuʒ moꝛes actuſq; iterioꝛes ac
exterioꝛes dirigẽdi.ſ Hinc Cicero in qõni
bꝰ tuſculanis ait.unꝰai eſt rõe bñ vti.
¶ Et iteꝝ ibi.Bñ adhibita rõ cernit ꝗd op

timũ ſit:neglecta o multis iplicat᷑ erroꝛi

bꝰ. Nihil ſine rõne recte fieri põt.ſ Et Se
neca ad lucillũ.Si vis omnia ſubicẽ tibi
ſubice te rõnii.
¶ Se ſecũda rõne ſuꝑioꝛi.ſ.⁊ iſerioꝛi.
CScõʒ qð eſt ↄſiderãdũ de rõe dẽ diſtin
ctio.Diſtinguit᷑ ꝗppe in rõnẽ ſuꝑioꝛẽ ⁊ in
ferioꝛẽ.Rõ ſuꝑioꝛ vt collłi ex dictis Tho.
in pᷣma part ⁊ in qõnibꝰdiſputatis de veę
ritate:eſt actꝰitellectus/put cõplectitur ſu
ꝑioꝛa ⁊ e᷑na. Mõ iferioꝛ eſt actꝰ itellectus

Put iſta iſerioꝛa ↄſiderat.Et hee rõnes nõ
ſũt diuerſe potẽſie:ſʒ vna que ſᷣm diuerſã

officia ⁊ diuerſos actus q̊s hʒ gemiatur 2
diſtiguitur. Sicut eadẽ potẽtia ſeſitina.ſ.
viſus:ſuꝑioꝛa vt coꝛpoꝛa celeſtia ſolẽ lu⸗
nã ⁊ hiꝰ:⁊ coꝛpoꝛa terreſtria:metalla aia⸗
lia ⁊ alia ĩfefioꝛa cernimꝰ⁊ videmꝰ. Ergo

multomagis eadẽ potẽtia itellectiua que

rõ dẽ ſuꝑioꝛ vel iſerioꝛ et᷑na ⁊ tꝑalia itueri
valet. AUñ Augꝰli.i2.de i.ait. Rõ ſupe

rioꝛ eſt que itendit rebꝰeternis aſpiciẽdis

vel cõſulẽdis.Et ipſis eternis inſpiciẽdis
intẽdit ſicut obiecto ᷣm ꝙ et᷑na in ſeipñſis
rõ ſuꝑioꝛ contẽplatur.Sed rebus eternis
conſequendis intẽdit tanq; melio bm ꝙ
ex eternis ratio ſuꝑioꝛ accipit regulas agẽ
doꝝ:vel pſᷣm ꝙ eterna applicat ad dirigen
dam volũtatẽ ⁊ actione: vᷣbi gratia.Cum

+ —
Dſagnc

Ez ſupi et ie

vioren) .

ð zmem EEE E

aliquis per iudiciuz rationis deliberat de

agendis ex hoc ꝙ aliquid eſt deo acceptũ

vel diuina lege pꝛeceptum: vel pꝛohibi/
tũ.tũc tale indiciũ rõnis attribuit᷑ rõni ſu
pioꝛi.Sed cũ aligs ꝑ iudiciũ rõnis ↄſide
rat de agẽdis pꝑ cauſas inferioꝛes: vtpote
furtũ adulteriũ: vel aliud petm̃ nõ eſt faci
endũ ↄſiderãdo actus turpitu dinẽ: rõnis
dignitatẽ:offenſa hoium: ⁊ q; tũ petm ſit
dãnoſũ ⁊ inhoneſtũ.Zũc tale indiciũ attri
Buit᷑ rõni iferioꝛi.Et pᷣncipiũ vlł hitꝰcui rõ
ſupioꝛ attribuit᷑ ſapia. MPꝛincipiũ vᷣo vł
Habitus cui ratio iferioꝛ attribiut eſt ſcia.
Hijs vo duobꝰſapiẽtie ⁊ ſciẽtie direcie op
ponunt ſtulticia ⁊ igratia. Stulticia ſapiẽ
tie: Israntia vo ſciẽtie. Scõᷣm vo vtraqʒ
rõnẽ ſupioꝛem ⁊ inferioꝛcẽ hõ peccare põt.
Mã pcetm̃ cuiuſlibet potẽtie ↄſiſtit in aciu
ei. Rõ aũt habet duplicẽ actũ:cognitiuũ
ſ. ⁊ directiuũ. MRõ eni pᷣ eſt cognitiua veri:
a nunqᷓ; rõ in cõmuni errat reſpectu veri.
Et ſilr volũtas nunqͥʒ errat reſpectu appe
titus boni in cõi.Et ſic nunqᷓ; in eis ẽ pec⸗
catũ:ſʒ in particulari ſic. Defectus aut rõ
nis in cosſcendo veꝝ cauſatur ex tribus.
¶ Ex omiſſiõe.¶ Ex electiõe. ¶ Ex paſſiõe.
¶ Ex omiſſiõe:pᷣ qñ videlzʒ ꝗs hʒ circa ve
ritatẽ igrantid vel erroꝛẽ: ex eo ꝙ omittit
ſcire vel cogſcere aliqd qð põt ⁊ debet ſci
re: a tũc eſt petm̃ deſectus talis rõnis. Inñ
Imunis eſt a culpa. Sʒz ille igrans põt ex
cuſari a pena et᷑na:qii que diſceret nõ in/⸗
uenit. Illig ant h igſci nõ poterit:qui hba/

Augꝰ. xxx vij.di. c. Vlti. ait. Nõ oiĩs igrãs

bentes a ò diſcerẽt opam nõ dedere h ille.

¶ Scdo cauſat᷑ defectus rõnis in cooͤſcen
do vitatẽ ex electione.qũ ꝗs affectat ⁊ eli

git neſcire qdᷣ debet: ⁊ põt ſcire vt liberius

peccet:a talis defectꝰ rõnis:aggrgquat pec
catũ. vñ in pſal.dã de ſic eligẽte. Holuit in
telligere vt bñ agẽt. ſ Tertio defectꝰrõnis
circa cognitionem veri cauſat ex paſſiõe.
Sʒ aduertẽdũ ꝙ paſſio nõ abſoꝛbet rõnẽ
in vniuerſali ſʒ in particulari.vñ qꝛ volũ
tas ſeqtur iudiciũ rõnis. Sicut rõ peccat
ex aliq̃ pasione iudicãdo h̊ eſſe bonũ qð
nõ eſt bonũ. Ita volũtas peccat in eligẽdo
qñn.ſ.volũtas ex defectu rõnis bo aliqðᷣ
eligit qð nõ debet: vᷣbi gr̃a: Accipiant᷑ ⁊

Rrzm Er, PSee .

tnl pt& gr

Pponant tria:duò vniuerſalia:⁊ vnũ par
ticlare. Et pᷣ̊neſt iſtud: Nulla foꝛnicatio ẽ

cõmittẽda: iudiciũ rõnis in vniuerſali eſt

pfectũ eo ꝙ i vmuerſali nunqᷓʒ errat.ſcdᷣo
ꝓponatur alia vniuerſalis h.ſ.ois foꝛnica
tio eſt delectabilis.In h̊ etiã eſt ꝑfectũ iu
diciũ rõnis.Tertio ex hijs duabꝰ ꝓpoſi⸗
tionibus accipiatnen vna particularis.ſ.hᷣ.
Accedere ad hãc mulierem eſt ſoꝛnicatio.
Tũc eni ſi rõ fuerit adeo foꝛtis:vt nec eti/⸗
am in particulari vincat paſſiõeærit recta

electio ↄcluſiõis.tũc eni ↄtinẽs eliget iſtã
ↄcluſionẽ negatiuã particularẽ verã.ſ.ſoꝛ

nicationẽ nõ cõmittere.Sed ſi rõ fuerit de
bilis:adeo vt a paſſione vincatur:erit per

gerſa concluſionis electio:puta dicet incõ

tinẽs foꝛnicationẽ̃ delectabilẽ.Et ideo ad
hanc mulierẽ accedere:⁊ ſic erit petm̃ in ra
tiõe. ¶CTertiũ ↄſiderandũ de rõne dilige
tio. Repiutur qdem in multis rõ liganqð
ↄtingere põt ex ꝗqnq;·¶ Pꝛimo ex natiui
tate ſicut ligat᷑ in illis qui naſcũtur amen/
tes:⁊ p totã vitã nunqᷓ; habent lucida in

terualla.Et hijs nihil imputatur ad meri/

tũ vel demeritũ:qcquid illud ſit qd opan
tur:ſiue de genẽ bonoꝝ:ſiue de genẽ malo
rũ.Et hijs põt vtiliter dari baptiſmꝰ ⁊ criſ
ma:ſednon alia ſacr̃a. Scðdðo ligatur ra⸗/
tio ex infirmitate ſuꝑueniẽti:vt mania:fu
ria:freneſia hiꝰ.Et ſi talis infirmitas im/⸗
pediat iudiciũ rõnis ſ'ᷣm oẽ tempus:ita ꝙ
nunq; habeat lucida intualla.Si ipſa in⸗/
firmitas accidit ſine vlla ſua culpa pꝛece/
denti:tunc excuſatur oino in hijs que facit
de genere maloꝝ etiã ⁊ a pena thali.arg
ad H.xv.q.pᷣ ma.c.Aliqͥs.Sed ſi nõ impe
dit infirmitas iudiciũ rõnis ſᷣm oẽ tẽpus:
gn ha beat lucida intualla non excuſatur:
immo grauiꝰ inculpatur in malis: ſi in il/
la infirmitate incidit culpa ſua: ſed ſi ſine
culpa ſua:tũc excuſatur.¶ Zertio cauſatur
ligatio rõnis ex doꝛmitione.Et ideo quic/
ꝗd accidat in Imno:ſiue pollutio ſiue ali
qd aliud de ſe:nõ eſt peccatũ:qꝛ ibi eſt li ⸗
gatũ iudiciũ rõnis: ⁊ arbitriũ volũtatis.
¶ Et ſi obiceretur de ſalomone:qui doꝛmi⸗/
ens impetrauit a deo donũ ſapientie: vt dẽ
3. reguũ. ʒ.c. doꝛmiẽs põt meri⁊ deme/
reri.¶ Rñdendũ eſt:ꝙ ſalomõ nõ meruit

ℳ

e

n

in

tde

XN f5 —— — ——,,, — EN — —„

— —

—

in doꝛmiẽdo ſapiam. Sed ꝙ ſibi doꝛmiẽti

dedęerit ſapientiã deus fuit ſignũ pꝛeceden
tis deſiderij vt dicit Augꝰ.iꝛ.ſuꝑ geneſim
ad litterã. Et Tho.22c.q.cliiij. articulo.:.

I¶ Quarto cauſatur ligatio rationis ex tur/

batione ſeu ſtupoꝛe.Sicut fuit in loth: qñ
turbatus de ſcelere ſodomitaꝝ qð ppetra
re volebant in hoſpites ſuos: voluit flagi
tiũ flagitio commutare offerẽdo filias:vt

batet geneſis.I9.c. vbi notandũ ꝙ in loth

fuit duple volũtas: vna rõnis vel delibe
ratiõis:qua voluit hoſpites ab iniuria li/
berare:⁊ h̊ eſt cõmẽdãda ⁊ imitãda. Alia
fuit pturbatiõis:qꝛ filias crimini voluit ex
ponere.Et hec ẽ aliqualit᷑ excuſanda:ſʒ nõ
imitanda.vtrũ aũt moꝛtalr peccauit: vide
in tractatu de timoꝛe iudicioꝝ dei.in ſcdᷣe
de iudicio dei cõtra ſodomam..”’ Quinto
cauſat᷑ ligatio rõnis ex ebꝛietate:de q̃ᷓ ſuo
loco dicemus.Sed quã excuſationẽ habẽ
poſſũt illi in ꝗbus rõ nõ eſt ligata ⁊ ad tã
ta facinoꝛa ſeſe immergũt.An nõ eſt dure

expꝛobꝛanda eoꝝ neꝗtia. Aut ingratitu/
do non acriter ↄdemnanda. Bedit illis be

nignus deꝰrõnis donũ excellẽtiſſmũ: vt
rõnis lumine ꝑ viã incederent virtuoſã.

Ipfſi vo rõnem puertentes: bꝛutoꝝ moꝛe

ꝛauas paſſiones 1 malas ↄcupiſcentias

ſectantur. O ↄfuſio:o vilitas:o deniqʒ be
ſtialitas ho minũ pctõꝝ.ſ Se ꝗbus Ariſ.

inꝗt in p ethicoꝝ. Multi qdẽ oino beſtia/

les vna eſſe pecu dũ vitã eligentes. Ad

ncretiꝰ vt refert Lactantius
lio. ꝛ.diui.iſt. O curue in tras aie ⁊ cele
ſtiũ inanes:celũ potiꝰintuemini ad cuius
ſpectaculũ vos excitauit ille artifex veſter

hos loꝗtur

deus. Ille vobis vultum ſublimẽ dedit:
vos ad terrã curuamini vos altas mẽtes

⁊ cũ coꝛpoꝛibus ſuis ad ſuum parentẽ ere

ctas:ad inferioꝛa depᷣmitis:tanq; vos pe
niteat nõ q̃trupedes eſſe natos. h̊ ille.O

igit᷑ aĩa peccatrix cur non inſpicis quanta

eſt dignitas tua:quã tibi degnatus eſt lar/

giri ſũmus ille artifex deus.Hõ te ꝓduxit
lignũ:aut lapidẽ.nõ piſcẽ vel auẽ:aut ani
mal bꝛntũ:ſed rõnalem ⁊ mẽte pꝛeditam.
Sed dũ in peccato iaces:peioꝛ efficeris:⸗
deterioꝛ omi beſtia. Vñ in pſal.ſcriptum
eſt. Hõ cum in honoꝛe eſſet nõ intellexit:

eòparatus eſt iumẽtis iſipiẽtibus:a ſimi⸗
lis factus eſt illis. Que verba ſic exponit
Criſoꝰin homelia aſcenſionis. Peius eſt
cõparari qᷓ; naſci. Mãlit᷑ nõ hĩe rõnẽ tolle
rabile eſt:hominẽ vᷣo ratione decoꝛatũ ir/
rõnabili nature cõparari:volũtatis crimẽ
eſt. ¶ Et Ariſ.de h̊ ſic loꝗtur in.ꝛ.ethi.Ho
mines dicũtur ſicut dij ꝓpter vᷣtutis excel
lentiã:hõ aũt pꝛauus dveterioꝛ eſt beſtia.
Et in poli?. Sicut optimũ oiuʒ aialiũ

hõ:ita a lege ⁊ iuſticia eparatũ: peſſimũ

oium.Ex hijs Boeciꝰliꝰ.A.de ↄſolatiõe.
aſſimilat Auaros lupo:bilingues ⁊ litigi
oſos cani:doloſos duplices ⁊ aſtutos vul
pi: iracũdos frementes leoni:timidos in
via dñi ceruo:incõſtantes ⁊ leues auibꝰ:
pigros aſino:luxurioſos poꝛco:⁊ iracun⸗
dos furoꝛe deuictos imaniſſimis beluis.
¶ Qð petm̃ facit hoieʒ ſuũ:qm̃va libtas

eſt viuẽ ᷣm vtutẽ:⁊ q; tũ libᷣtas eſt magni

ſacida pᷣcipue libertas ai.Cap. ʒi.
Ertiũ nocumẽétũ pcti dĩ libtatis ſub
iugatio. Facit.n.hoieʒ ſuũ:pᷣuatqʒ
lipᷣtate. Ad qð clariꝰ hñdũ noõꝛe debe⸗

mꝰſʒzʒ Magjz i.2⁰. di.xx v. Qð ze libᷣtas.
Cꝛa neceſſitate. libertas
Cia peccato. ssä
CSPꝛima lbertas a mipia: ⁊2 ẽ libtas

plena atqʒ pfecta.ſ.libᷣtas glie q̃ erit in pa
tria.de hac ſic loquit apłs ad Mo. 8.c. Jpᷣa
creatura libabit᷑ a ßuitute coꝛꝛuptiõis in li
bertatẽ glie filioꝝ dei.Et h̊ erit qꝛ nihil erit
ibi inclinãs ad malũ:nihil oppᷣmẽs:quia
ibi erit libᷣtas a culpa ⁊ a pena.ꝗEt de hac
apłs ad galath..c.ait.Illa q̃ ſurſũ ẽ hie/
ruſalẽ q̃ eſt mr nr̃a liba c.libtas itaqʒ ple/
na atqʒ pꝑfecta erit qñ nulle erũt inimicitie
qñ inimica nouiſſima moꝛs deſtruet᷑. Jõ
qdã deuotꝰ ait. Quid hac vita beatiꝰvbi
nõ eſt pauꝑtatis metꝰ:nõ egritudis ibeeil
litas. Nemo ibi ledit:nemo iraſcit᷑: iuidet
nemo:cupiditas nulla exardeſcit. Nulluz
cibi deſideriũ:nullus ibi diaboli metꝰ:iui

die nulle. Terroꝛ gehẽne ꝓcul: moꝛs neqʒ

coꝛpoꝛis neqʒ aĩe:ſʒ imoꝛtalititis mune
re vita iocũda.
Scða libertas ẽ a neceſſitate qñ aliqd
a nullo ſimplłr cog põt:⁊ ̊ modo liberuzʒ

nmiſeua
Ha mete

pRG

arbitriũ dẽ liberů ta ante peccatũ qͥ poſt.
ita in bonis ſicut in malis.

¶ Tertia eſt libertas a pctõ:de qua ſcribit᷑

ſedᷣe ad coꝛinth.3.c. Et ex de regularibus
c. licet.¶ Et.xix.q.2.c.Due ſũt vbi ſpiritꝰ
dñi ibi libertas. Et de hac Hieroꝰad cel
laãtiã ait. Sola apud deũ libertas ẽ nõ ſᷣui
re pctis.ſ Et in epła ad paulinuʒ de plato
ne ita retulit. Cum lr̃as toto q̃ſ oꝛbe fugi
entes ꝑſeꝗtur captꝰa piratis: ⁊ venũdat⸗
tyrãno crudeliſſimo paruit captiuus vin
ctus 1 puus:tñ qꝛ ph̊s maioꝛ emẽte ſe fu
it h̊ ibi dĩ plato maioꝛ dionyſio: quia ipſẽ
phᷣs excolebat vᷣtutes:tyranus vvᷣo diony

ſius vicijs ſubdebatur. Ambi. in epła ad

ſimplicianũ ait. Nõ natura ſᷣuũ facit:ſʒ in
ſipiẽtia. Nõ manumiſſio libeꝑ: ſʒ diſcipli
na. Et Hoeciꝰli.pᷣ de ↄſolatione. O btẽ/⸗
pare iuſticie ſũma libᷣtas eſt. ¶ Et Aug. li.
4.de ci. dei. c. 3. Bonꝰ ſi Puiat liber ẽ. Ma
lus aũt etiã ſi regnet ſuus eſt: nec vniꝰho
minis:ſʒz qð eſt grauius tot dñoꝝ qt vi /
cioꝝ.(¶ Et Señ.ad lucillũ. Phie ſuias:vt

tibi ↄtingat vᷣa libertas.¶ Et Cice. i rhefo.

Is liber eſt exiſtimãdus:qui nulli turpitu
aini ſeruit.ſ Et idẽ ĩ paradoxis:dictũ ẽ ab
eruditiſſimis neminẽ niſi ſapiẽtẽ libeꝝ eẽ.
¶ Et iteꝝ ibi. Ois ſapiẽs liber: dñs ſtultꝰ
p̃uus.Eui libᷣe impabit qui nõ põt ſuis cu
piditatibꝰimpare. Et poſt multa ↄcludit.
Quis neget oẽs leues:oẽs deniq; impꝛo
bos eẽ ſᷣuos.ſ Ex hoc ſcribitur in hiſtoꝛia
trãſmarina:ꝙ bꝛagmani ſcribẽtes alexan
dro mao:dixerũt int᷑ ceta. Zu hoſtes extio
res expolias: vt intioꝛes nutrias. Tu ho⸗/⸗
mines tue ſᷣuituti ſubicis:a intꝰtuis inte
rioꝛibꝰſᷣuis. Quãtũ vo h̊ libᷣtas q in aio
mũdo reſidet magnifacida ſit ↄſidẽmus
tũ libtatẽ a coꝛpoꝛali ſᷣuitute iuriſcõ ſul
ti cõmendãt a extollũt:Fᷣuitutẽqʒ ipſã aſp
nant᷑. ¶ Scribitur eni. ff. de reg. iur. l. libe
cas. ¶ Et iſtituta qui ⁊ ex ꝗabus cauſis m
numitti nõ pñt Sed cuz libertas.libᷣtas
inextimabilis res eſt:⁊ oĩbꝰrebꝰfauoꝛabi

lioꝛ.¶ Et. ff, de fideicõmiſſarijs libtatibꝰ. l.
Eſtatur aliqd gratiꝰ libertate. „

pau. Möõ
¶ Et. ff. de vboꝝ obligatiõibꝰ. l. liber hõ.
Et. ff. de his qui deiecerũt vel effuderũt
l. finali.lib hõ eſtimationẽ nõ recipit. Et

ff. de reg.iur.l.ſuitutẽ.Seruitus moꝛti eg

perat᷑. ¶ Idẽ in auctentico de nuptis Si

vo. ¶ Pꝛo iſta libertate tuẽda fugiẽdaqʒ
ſuitute romani tãta pegerũt digna laude
de gbᷣita refert Augꝰ li. 5.de ciuita.dei.c.

8. Hec ſũt duo illa liᷣtas ⁊ cupiditas lau

dis humane:que ad facta cõpulere miran

da romanos.Ipſi etiã gẽtiles ſepiſſime vt

iugũ ſᷣuitutis declinarẽt ſibiipſis moꝛtẽ in

tulerũt.ſ Narrat paulus hoꝛoſius li.s.

anno ab vꝛbe ↄdita ſexcenteſinmv. xxvuij.
Quintus marciꝰↄſul gallov gentẽ ſub ra
dice alpiũ ſitã:ideſt in pedemõtium bello
agreſſus eſt. Qui cũ ſe romanis copijs cir
cũſeptos viderẽt belloq; ipares foꝛe itel /
ligerẽt:occiſis ↄiugibꝰac libis: in flãäãmas
ſeſe piecerũt. Mõnulli inſuꝑ ferro: ali ſu⸗
ſpẽdio:alij abnegato cibo ſeſe cõſũpſerũt.
Nulluſq; oino vel paruulus ſupfuit: qui
ſuitutis ↄditionem: vite amoꝛe tolerarit.

¶ Sic ⁊ haſdrubalis vxoꝛ vt Naleriꝰſcri⸗

bit in Rubꝛi. de foꝛtitudine:capta cartha/⸗
gine ⁊ iã flamma ſuccẽſa:in culmẽ palatij
aioſe cõſcẽdit. vbi poſtq; ſua ⁊ ſuoꝛũ fata
deploꝛauit:iã vndiq; dñante flãma in icẽ
diũ ꝓſiliuit.Eſculapij eętiã ſacruʒ fugitiui ⁊
trãſfuge occupabãt: qͥrũ oꝑe vltro ſe flã /
mis iniecit.Cũ ; oium ſapiẽtũ iudicio li/
bertas animi bñ recteq; viuẽtis lõge ſit
pꝛeſtãtioꝛ bertate coꝛpoꝛis:ita ⁊ ſuitus
peti grauiſſima ẽ cẽſenda ipſaqʒ fugiẽda.
Quare vt etiã Ouidiꝰrefert li.pᷣ de reme/⸗
dio amoꝛis. Atile ppoſitũ ſeuas extinguẽ
flãmas. Nec ſᷣuũ vicijs pectus hĩe ſuum.
Expgiſcẽ itaqʒ aia peccatrix:a cõſidera 65
vilis facta es nimis: qᷓ; ingrata deo: qui
te rõnis munẽ donauit: volũtatẽqʒ dedit
liberã:ſʒ ad bonũ iclinatã:qta ve ſit miſẽ

ria ſᷣuitutis tuc.Que ſivolueris per pniaʒ

reſurgẽ: mox a nocumẽtis p̃tactis libabe
ris:obtinebiſq; paratã ⁊ oblatã tibi grati

am: a tandẽ gliam ſempiternãâ. Amẽ.
¶ Dñica ꝗqnquageſime de penis tꝑalibꝰ

ſepiſſime adueniẽtibꝰ ꝓpter peccata.
¶ Sermo tertiss.
vᷣba ſüt redẽpto

ſrire ris nfi oꝛiginali
ſpice lucoiðd.c.⁊ ĩ euã
el. hodierno. Si vllo vnq; tpe
ceci

it.
i⸗
a
ani
ifa
nict
iui
fli/
li/
ſi
imms
da.
mme,
nave
ny
1
hi
i

iſe

ſaz
be
ran

lid

pio
nalr
ena
te
Ha

6
—

ð

Dene des . lene „
P Kemotz t ſhe in
a ſto No F̈ icgftes riele. 9

eeci cti ſt petõꝛes.boe maxime diebus
iſtis eueniſſe ↄſpicimus. Naʒz vidimꝰ xpia
nos pplos iã a diu in hac italia nfa ↄcuſ⸗

ſos terroꝛibus guerraꝝ peſtilẽtiaꝝ iuaſio/

niſqʒ iſideliũ turchoꝑ: ⁊ tñ pauciſſimi repe
riũtur qui hec oĩa aſcribãt rectiſſime iuſti /

cie dei vindicãtis peccata maloꝝ.Quini⸗
mo poſt vniuerſalẽ peſtẽ que ciuitates plu
rimas pene euacuauit qui remãſerunt ne
ſeimus quo dei iudicio ⁊ non ſunt extincti
enoꝛma bicia ardẽtius q́; pꝛius ſe immer
gunt. MNulla eſt vniuerſalis facta refoꝛma
tio. Nulla emẽdatio pctõꝝ. MPꝛopterea in
hoc ſermone ſtatui dicere de nocumẽto pe
ne tpallis quã deus oipotens irrogat ſepe
numero pplis obſtinatis. Poſſumus eni

dicẽ vnicuiq; ppło:vnicuiqʒ ciuitati Re/
ſpice: q: ꝓpter iniquitatẽ hoium multipli/
cate ſũt tribulationes vie quas deus etiã

in pñ̃ti ſeculo multotiens punire diſpoſuit
Dicemꝰ ergo de iſta tꝑali pena ⁊ punitio
ne de qua tria myſteria erunt ↄtemplàda.
Co d verificationis.
m dilationis.
Czmn inflictionis⸗
CQõð pene tꝑales.ſ.peſtilẽtie:guerre: fa

mes:terremotus ⁊ ſimilia immittuntur a

iuſto deo ꝓpteri Atates 5 ſcelera pplox.
ie pPbJ
Riimũ myſteriũ declarandũ de tpa
» )

li punitione pctõꝝ dicit᷑ verificatio/
mis.In quo ↄfutãda eſt iſidelis opi
nio illoꝝ qui dicunt mala tpalia nõ ꝓpter
peccata ſed ꝓpter aſtroꝝ influentiã aut ali

am aliq́; latẽtẽ cauſã nãliter euenire.Aui
bus oſtendendũ eſt ꝙ perſepe anguſtie ſa
mes guerre ⁊ peſtilentie ⁊ hiꝰ ꝓueniunt a

deo iuſto iudice ꝓpter ſcelera ⁊ peccata ho
minũ punienda.oc ꝓbatur auctoꝛitati/
bus ⁊ exẽplis ſcripture ſancte. ¶ Sicut pa
tet Leuitici.26. c.ſ Et Amos.ð.c.i Et. 46.

di.decretoꝝ.c.Sed illud.ſ Et.io.di.c. Ana

ſtaſius. ¶ Et. 6. di. c. Si gens angloꝝ.ſ Et
23. q. A.c. Si ea.ſ Et.2 4.q.2.c. Nõ turbaf.
I¶ Et 5.q.A.c.Ecclia g. Dys ita. [Et. 7. q.
.c. Sciſcitaris.ſ Et. IS. q.pᷣ.c. Nec dijs
⁊ co Illa.ſ Et.ib.q.pᷣ.c. Reuertimini.cꝰ

Et tꝑis qualtas.i Et. 23. q. 4. c. Guilliſa/

Amcin e nmnen cemus. Pꝛimüuͤ exe
cũ allorgetenioꝛeg effecti ſunt:⁊ ad qlibet

rius.Et de pe.di.pᷣꝰ.c. Menſurq. 7Et. 2 .
NQuid ergo. ꝗEt. 2.q. 7. c. Flagitia.Et in
Auctẽtico vt nõ luxurient᷑ ↄtra nãm. [Et
Bona in 2 di. 36. ait. q, oĩs pena aliq⸗
modo reſpicit culpã:vt poſuimus plene in
quadrageſimali de pnia in ſermone de ira
deie Ged hecoia ↄfirmant exẽpla inumera
vt ſic dicã ex quibus hoc loco aliqua indu
C emplũ eſt in pꝛimis
barentibns quo peccato inducte ſunt i
umanu genus: tot penalitates:tot cala
mitates:tot erumne: tot labo:es: tot ge⸗
mitꝰ: a terribiliſſima oiuʒ inimica moꝛs a
quibus oes filij adã eſſent exẽpti ſi ipe nõᷣ
peccaſſet. Pꝛopt peccatũ itaqʒ dictũ fuit
ſibi geneſis.ʒ.cꝰ M aledicta terra in opere
tuo.In ſudoꝛe vultꝰ tui veſceris pane tuo
Et eue multiplicabo erumnas tuas ⁊ cõca
ptus tuos.In doloꝛe paries filios tuos.
ꝛm exemplũ fuit in illis qui perierũt in
diluuio tꝑe noe:de quibus diximꝰ ĩ tracta
tu de timoꝛe iudicioꝝ dei.SDixit eniĩ deꝰ ad
noe vt ſcribit᷑ geneſis.d.c. Finis vniuerſe
carnis venit coꝛã me. Repleta ẽ terra ini
quitate a facie eoꝝ:⁊ ego diſperdã eos cuz3
terra. ¶ zn exemplü eſt de egyptijs dece,z

plagis pcuſſis ꝓpter crudelitatẽ quã exer

cebãt ĩ pplin dei: vt patet Exodi.9.io.xi.
i2. caplis.Et pᷣꝰ.q.A. tẽ petõ. ¶ A ex/
lũ ẽ de ſodomitis qui pierunt igne de ce
o miſſo in eos ꝓpter nefandũ illud viciuz
vt patet geneſis.i9.c.¶Smexemplũ eſt de
egyptijs ꝑſequentibus ſilios iſrael in ma
rni rubꝛo qui ſubmerſi ſũt iubente deo daus
ſi plumbũ in aquis vehemẽtibus:vt poni
tur Exodi.iꝗ.⁊.iꝭ.c.Cn exempluʒ eſt de
amalechitis ipedientibus filios iſrael: de
quibus dixit deus ad moyſẽ. Delebo me⸗-
moꝛià amalechitaꝝ de ſub celo. Exodi.i⁊.
c. Tenu eſt de filus iſrael quos per/
cuſſit dñs pꝛo reatu vitulivt ſeribit᷑ Exodi
32. c. Et ceciderũt vna die vigititria milia.
TSm exemplũ eſt de ipſis adhuc filijs iſra
el qñ ꝓpter peccata accenſus ignis deuo⸗
rauit extrem partẽ caſtroꝑ:viabet᷑ Nu
meri.xi.c.¶ exeplũ de eiſdẽ qñ adiuc
carnes erãt in dentibꝰeoꝑꝝ ⁊ ecce furoꝛ dñi
ↄcitatus in pplin ꝑcuſſit eũ plaga magna

S Naabit, ikl iu n et ane

cupiſctẽtie. bi eni ſepeliẽ pplin ꝗ deſidera

uerat carnes. Cx'exc de murmuratibꝰ

ↄtra morſẽ ⁊ aarõ qñ egreſſus ignis deuo
rauit ppłm:fuerũtqʒ pcuſſi tredecimulia ⁊

octoginta. Numcri.ib.c. ¶xi ex de mur

murantibus de deo qñ miſit dñs in ppłm
ſpẽtes ignitos. Numeri.ꝛi. i mex iu
dicũ.ʒ.c.Qñ ſilij iſrael ꝓpt peccatũ fuerũt
traditi in manu regis meſopotamie octo
annis..¶iʒ ex ibidẽ q ꝓpter petm ſue
runt traditi regi moab deceʒ ⁊ octo annis
Cia Judicu.A.c.Qñn ꝓter petm̃ traditi
ſunt in manu regis chanaa vigiti annis.
Cis dexeplu Zudicũi..c. Qn ppier petm̃
dati fuerunt in manu regis madià ſeptem
annis. Cio Judicũ.io.c. Qñ petis vete
ribus iungẽtes noua tradidit eos deus in
manꝰ philiſtinoꝑ annis decẽ ⁊ octo.Ci
exemplũ eſt de Reccat. elationis dauid qñ
numerauit ppl um vt habetur. 2. regũ vlti
mo. c.¶ Et pᷣmi paralipomenõ.21.c.¶ Et pꝰ
gq.S 5 Mijs ita. Et de pe. di. 2. “Fugerat.
Pꝛopterillud nã q; pctm̃ pierũt ex peſte
deo imiſſa ſeptuagita milia viroꝝ. ¶Ci

ex neſt de ſẽnacherib. 4.reguz.i9.c. ꝓpter

ruius petm angelus dñi pcuſſit in caſtris

aſſyrioꝝ ⁊ iterfecit cẽtuʒ octoginta quinqʒ
milia viroꝝ. ¶iꝰ' ex eſt de pplo iudaico
quẽ ꝓpter peccata dedit deus in manu na
buchodonoſoꝛ capta ciuitate ſacta ⁊ cõbu
ſta tẽploqʒ deſtructo. 4. regũ vltiꝰ.c. Et. .
paralipomenon. 56,.c. Cxx ex eſt de an-/
tiocho diuina virtute flagellato ꝓpter ſup
biã ⁊ qudelitatẽ eiꝰ.ꝛi machabeoꝛũ.9.cꝰ.
Cxxi exnde q̃dragita duobꝰpueris lace

ratis ab vꝛſis ꝓpt᷑ peccatũ qͥ illuſerat heli/

ſeo dicẽtes aſcẽde calue.A.regũ.ꝛ.c.Cꝛꝛi

exeſt de dauid cui dictũ fuit a nathã.Qꝛ
blaſfemare feciſti nomẽ dñi:iccirco moꝛiet
filiꝰtuꝰꝗ.ſ.natꝰfuerat ex berſabee.Et ſic fa
ctũ ẽ.ꝛ.regũ.iꝛ.c.ꝛʒexẽ de ezechia re
ge iuda ꝗ egrotauit vſq; ad moꝛtẽ vt nota
tur Yſaie.ʒ8.c.Et hoc ꝓpter peccatũ igrati
tudis vel ſupbie de victoꝛia habita ſeu li/

beratione ꝗp exercitu ſennacherib. ¶ꝛ24u.

ex eſt de maria ſoꝛoꝛe aaron q̃ punita fuit
lepꝛa pt᷑ murmurationeʒ factã ↄtra moy
ſẽ. Numeri.ii.c.Sũt ⁊ alia exẽpla i ſcriptu

8 9

ris diuis q eanſi bꝛeuitatis mina facimꝰ.
Ex qbꝰoibꝰapparet luculẽter ꝙ ꝓpter Pee
cata ſepiſſime flagellant᷑ hoies a deo. Si⸗
cut etia de coꝛpoꝛali infirmitate dicit᷑ ex de
pe.? remiſſionibus.c.Cũ iſirmitas.ꝙ nõ/
nunq;; ꝓu enit ex peccato. OB

¶ Qs deus nõ ſeinp punit i hac vita pec

cãtes: ⁊ q;ᷓ iuſte illis inbuit ⁊ rõnabilr ſua

dona 71 bnficia. Cap.ꝛimim.
xcũdũ myſteriũ declarãdũ de tpali

puninione pctõr di dilatiqnis. In
qrere pleriqʒ ſolẽt. Cur de bñdictꝰ

ſempꝑ punit peccatoꝛes in pñti vita qn

imo ⁊ ſua illis largit᷑ bñficia.Et lz inſcruta

bilia ſũt opera dei:tñ nõ deſũt ꝗ dicãt cum
Hieremia.iꝛ.c.Quare dñe via ipioꝝ ꝓſpe
rat᷑ ⁊ bñ eſt hjs qui oꝑant᷑ malũ.ſEt cum
abacuch pᷣ.c. Quare nõ reſpicis ſuꝑp iniqʒ
agẽtes ⁊ taces deuoꝛante ipio iuſtioꝛeʒ ſe.
Hã vt Moeciꝰ inꝗt in pᷣ᷑ de conſolatione.

Quãtas rerũ lubuca vᷣſat ſoꝛtuna vices.

Pꝛemit iſontes debita ſceleri noxia pena
At puerſi reſident celſa moꝛes ſolio ſcãqʒ
calcat latet obſcuris ↄdita ꝓtꝰclara tene⸗
bꝛis. ¶ Et in. J.de ↄſolatione.Impante et
floꝛẽte neqtia vᷣtꝰnõ ſolũ pᷣmus caret verũ
etiã ſceleratoꝝ pedibꝰ cõculcat᷑.¶ Pꝛo hu
ius dubietatis amonitiõe dicẽ poſſumꝰ ꝙ
pijſſimꝰpĩ deꝰnõ ſemper in hac vita punit
peccantes eos lõganimiter tolerat pci⸗
pue ꝓpter tria. “
CQB. ꝓpter remunerationẽ.
C20 ppter oſtenſione.
¶3 pppter reſeruationẽ.

CPꝛio de nõ punit ſemp in hac vita pec
cdtes: ſʒ ſua illis ipartit bona ꝓpt᷑ remune
rationt᷑. Hà mali faciũt qdã opa de genere
bonoꝝ qͥ deꝰ irremunerata nõ vult relinq̃
re.Et potiſſimũ cũ cosſcat ipe multos pec
catoꝛes ꝓpter ſuã ipniam ⁊ obſtinationẽ
ſoꝛe dãnãdos.ſ Hinc Gꝛegoꝰde pe.di.ʒ g.
Quanqᷓ; ait.Cauẽdũ nobᷣ ẽ vt ſi ſoꝛte ali⸗
qd boni agimꝰin pniti ſeculo remuneratio
nẽ accipiamꝰ: ie ſoꝛte dicat᷑ nob Recepe/
runt mercedẽ ſuã. Miñ eni diues epulo ali
qð bonũ egiſſet vñ in pñti ſeclo remunera
