manẽs:idẽ natũ eſt ſacẽ idẽ.vt dicit Ariſt.
in.2de gnãtione. Bonũ dicit pfectionez.
Malũ dicit impfectiont.Sʒ de eſt agens
pfectiſſimꝰ nõ diuerſiñcatus in ſe: ergo cũ
bona ſint ab ipſo:mala culpe nõ erunt ab
ipo. ¶ Scoᷣʒz dubiũ fnit vtrů de? debeat p⸗

mittere mala fieri. Et ꝙ ſic patet ex anẽte
PBꝛegoꝛij:q ſup illo ᷣbo Job.i2. c. Abun

dãt tabernacula pᷣdonũ ait.Oipotẽs deꝰ
8 fieri ꝓhibet iuſtuz eſt vt ſieri ſinat.i Et
Angꝰliꝰ.2ꝛ0.de ciui.dei. RNulls hoiuz agit

recte niſi diunio adiuuet᷑ auxilio. Nullus de

monũ aut hoiuz agit iniqʒ miſi dinino eo⸗
dẽqʒ iuſtiſſimo iudicio pꝑmittat᷑. Scõʒ aũt
Bonauẽtur in pᷣ di. 47. Deꝰ pmittit ma

ceſſe eſt vlł fuit ſieri creaturã arbitrio libaʒ

₰ AX⸗ at mala prmittere 5

⸗
.

.

oꝛdo rex.·

—— m—

— — —ʒ—U—W

. — — — —ß —

———, —

ma

i
niner
sne⸗

ſhez

peceare potẽtẽ. Sʒ admiſtratio vniner ſi

tatis regrit vt deus res q̃s ↄdidit ſic adqmi

niſtret vt vnãquàqʒ agẽ ꝓpꝛios motus ſi

nat:vt dicit Augꝰ 7liꝰde ciui.dei.Jdeo cũt

debuit dare potẽtiã peccãdi ⁊ debuit regẽ:
ſaluo oꝛdie ſue ↄditõis ſi voluit peccare de
buit ꝑmittẽ:⁊ ſi noluit peccare debuit ↄſer
uare.Et ita debet pꝑmittẽ mala. Oꝛdo ad
finẽ h exigit. Qꝛ duplicẽ finẽ ↄtigit reꝑire
in vniuerſo.vnꝰeſt ſalus electoꝝ.Aliꝰdiui
na laus.

curat vtꝝ ꝑ cauſã vel ꝑ occaſionẽ glia ele/
ctoꝝ augeat᷑.Ideo deꝰ pmittit recte mala
fieri. Ha /ꝓſũt mali bonis eos exercitãdo.
T¶ Et ideo dicit Augꝰliꝰde lapſu mũdi.Qdð

Eniat de plures eſſe malos:qꝛ ſi pauci eſ
Et nõ auderẽt exercere bonos. Diuia etiã
laus exigit vt ꝑmittat deꝰ mala fieri:qꝛ oc
caſione mali ſùme manifeſtat᷑ mibicoꝛdia ĩ
electis ĩ filij vnigeniti donatiõe ꝓ inimicis
ſm tpᷣs.Sũme etiã manifeſtat᷑ dei iuſticia
in et᷑na punitiõe repꝛoboꝝ.¶ Sʒ ↄtra pᷣdi
cta aligꝗs poſſet inſtare.ſſ pᷣ qꝛ glo.ſup illo
vᷣbo ad romanos pᷣ. Hõ ſolũ qui faciũt di
gni ſũ moꝛte:ſʒ ꝗ ↄſẽtiũt.Cõſentire ingꝗt ẽ
macẽ cũ poſſit arguẽ. Sʒ deꝰpoſſet arguẽ ĩ
pediẽdo malũ ̊ nõ dʒ malũ pmittẽ.ſꝛ qꝛ
Augꝰ.io.liꝰde ci.dei.c.io.ait.Ad inocẽtis

offm ꝑptiet nõ ſolũ nemi malũ ĩſerre ſʒ etiã

a pctõò cohibẽ. Ergo ſi deꝰnõ cohibʒ cũ poſ
ſit nõ eſt inoccẽs. 1. oẽs vᷣtutes nr̃e debẽt
hĩe exẽplar ĩ deo.Sʒ in nob eſt vᷣtꝰ zeli er
go ⁊ i deo.Sʒ zelus qᷓ;tũ põt obuiat pctõ
Ergo ſi deꝰhʒ zelũ qᷓ;tũ põt debet obuiare
pctõ.¶ Ad pᷣrũdet/Gona.Qõð pmittẽ
malũ põt eẽ dupſ.¶ Aut nõ cohibẽdo ma
nũ vel aiuzʒ nec in facto nec ĩ retributiõe et

ſic ↄſẽtire eſt.¶ Aut nõ cohibẽdo manũ:ſʒ

tñ puniẽdo trãſgreſſoꝛẽ ⁊ arguẽdo ↄtinue
Et ſic nõ ↄſẽtit.Et h modo deꝰpmittit ⁊ nõ

ↄſẽtit.¶Ad ⁊ nde inocẽte ꝗ debʒ inbibere

dẽ ꝓꝙ illud itelligit᷑ de cohibitiõe q̃;tũ ad
arguitionẽ ⁊ punitionẽ:nõ aũt q; tũ ad vo
lũtatis coactioneʒ. ¶ Ad ʒ'ne zelo dẽ. qꝙ
Zelus debz obuiare pctõ ſaluo iure iuſticie
⁊ iuſticia ꝓut ẽ oꝛdo vniuerſi h̊ exigit vt de
us pmittat ꝓoieʒ ire ſᷣm iperiũ ſue volũta
no. ¶ Ternũ dubiũ fuit vtrũ de poſſit pei

D Par vle whe⸗

,„„

Am̃ ergo ꝑmiſſio maloꝝ reddit
ęlectos glioſioꝛes p occaſionẽ. Et deus nõ

14

pere mala culpe. Rñdet Bonara vbi. 3.

OQõð h põt dup itelligi.Alut ꝙ deꝰ pcipiat
malũ manẽs malũ.Aut itaq; pᷣcipiẽdo fa
ciat bonũ.ſ Pꝛimũ ſimplxr eſt ipoſſibile.

¶ Scʒ vo aliqͥ mõ eſt poſſibile lʒ nõ oino
Eſt eni aliqð malũ in ſe:⁊ aliqd malũ ſʒ ſe

modo põt ſieri bñ. ꝓmmo h̊ itelligẽ ꝙ fiat

bñ eſt itelligẽ ꝙ idẽ ſit malu ⁊ bonũ. Põt

ergo dici ꝙ deꝰ põt pᷣcipe malũ in ſe: ⁊ nõ

malũ ſm ſe:qꝛ nihil pot pcipe cum bonũ
ſit poſtq; pᷣceptũ eſt:⁊ illud eſt malũ in ſe:

Malũ in ſe põt fieri bñ. Malũ ſʒʒ ſe nullo

nõ aũt ᷣʒ ſe. Ideo põt illð pᷣciꝑpe ⁊ nõ aliðö.

¶ Hinc hẽt oꝛtũ illud dicit Bernardus
in liꝰde pᷣcepto ⁊ diſpẽſatione. Qð deꝰ põt
diſpẽlare in pceptis ſcdᷣe tabule ⁊ nõ pᷣme.
qꝛ in pᷣceptis ſcõᷣe tabule q̃tuʒ eſt de rõne
pᷣcepti pcipit᷑ oꝛdinatio ad ꝓximũ ⁊ ꝓhibet᷑
deoꝛdinatio ad eundẽ. Deoꝛdiatio aũt re⸗
ſpectu ꝓximi: niſi ſit deoꝛdinatio reſpectu
dei malũ eſt in ſe. In pceptis ergo ſcdᷣe ta⸗
bule diſpẽſat deꝰ ⁊ ↄtra illa põt pcipe.Nec
ex h̊ ſeqtur ꝙ pcipiat ↄtraria:qꝛ mãdatuʒ

ſpale abſoluit a cõi.vñ et᷑ de reſcriptis.c.

dẽ. Spale màdatũ derogat gnãli.In pꝛece
ptis aũt pᷣmæ tabule nõ pot deꝰ diſpẽſare:

9 eoꝝ oppoſita ſũt mala ſʒ ſe. Ipſa enim
pcepta dicunt oꝛdinationẽ ad deuù ſicut i ſi

nẽ de ſua rõne ⁊ eoꝝ oppoſita deoꝛdinatio

nẽc.Et ideo ſi ↄtrariũ pcipet:pᷣcipet ↄtra ſe.
Cõtra ſe aũt nõ põt lcke. E iſta pciꝑet
cũ ſint mala ſʒ ſe ita ꝙ nullo modo poſſũt
bñ fieri. Aut deus vellet malũ qð eſt incõ

ueniẽs.Aut ipune fieret malũ.Aut idẽ eſ-·

ſet bonũ ⁊ malũ:quoꝝ vtrũqʒ eſt incoueni

ens ſimpliciter.¶ Et ex dictis ↄcludimꝰ

pctõꝛes nõ poſſũt excuſare maliciã ſuã ra

tione dei iuſte ac ſapiẽter pctã pmittentis.

COQð irrõnabilis eſt excuſatio pcti cũ ho
minũ culpa reſert ad ifluentiã ſideꝝ q libe

ru arbimiũ aſtringere nõ poſſunt neqʒ ad
bonũ neq; ad malu. ¶ Cap. ů7A.
Ecunda excuſatio peccati eſt ſide⸗
ns influentis. Ad tantã quippe in

———

ſaniã aliqui aſtronomi deuenerunt

S

vt fateri nõ erubeſcãt vicia hominũ ab in
ſluentia planetarũ ⁊ ſiderum diſpoſitione
cauſari. C Ad quoꝝ confuſionẽ notãdum

ſᷣm Bonauentur in.2. di.iꝗ. Qð moꝛes

rainabet

W
.

2 elertH

1
CN

X0-⸗

regis ⁊ filiꝰ ruſtici. Naſcit᷑ homo ⁊ aſinus:

—

hominũ cauſari a ſideribus poteſt intelli/

Zupleer in neceſſario ⁊ ſuſſicienter.
Aut diſpoſtiue ? contingenter. Sipꝛimo
modo dicatur ſic non tmeſt falſu immo eſt

.—

hereticũ a diabolicũ ſigmẽtũ tniplici rõne.
ßp qꝛ repugnat rpianereligioni.

W2 qꝛ repugnat ſenſui.

3 qꝛ repugnat rationi. ð
¶Pꝛima ratio eitqꝛ repugnat chꝛiſtia⸗
ne religioni dũ eſt cõtra veritatẽ fidei ⁊ ho
neſtatẽ moꝝ:veritas eni ſidei in hoc erro⸗
re ſaluari nõ poteſt.Dũ eniz ponit omnia
neceſſario a ſideribus euenire tollit meri
tum ⁊ per conſequens pꝛemiũ tollit grati
am 2 per conſequens gloꝛiã. Honeſtas eti
am moꝛũ per hunc erroꝛẽ pꝛeiudiciũ pati⸗
tur:dũ culpa peccãtis in ſidera reſunditur
licentia malefaciendi ſine repꝛehenſione
conceditur:a hõ ad oꝛãdũ ⁊ colendũ ſide/
ra incuruatur. Et iſte eſt finis huius erro/

ris peſſimi:qꝛ ad idolatriã perducit.¶ Se

—

cũda ratio eſt qꝛ tenẽ moꝛes hoium neceſ/⸗

ſario euenire ab influentia planetaꝝ repu
nat ſenſui. Seſibili eni experientia in ea
dẽ conſtellatione conceptos natos vide
mus diuerſiſicari in moꝛibus ⁊ exercitijs:
g euentibus naturalibus ꝓpꝛietatibus.
Et iſtud manifeſte apparet in iacob ⁊ eſau
qui ſimul fuerunt cõcepti ⁊ nati:⁊ tamen
in oĩbus hijs ſũt diuerſiſicati. Apparet eti
am qꝛ in eadẽ cõſtellatione naſc itur filius

Naſcitw᷑ femina ⁊ maſculus tñ hñt diſpa⸗
res moꝛes.iſ Ideo Gꝛegoꝰin homel. epi/
phanie ait. Sic fateri mathematici ſolẽt ꝙ
aſꝗs ſub ſigno aq̃ru naſcit᷑ in hac vita pi⸗
ſcatoꝛis miſteriũ ſoꝛciat᷑.piſcatoꝛes vt fert᷑
ethulia nõ hẽt. Quis igit᷑ dicat ꝙ nemo
ic ſub ſtella aqrij naſcitur vbi piſcatoꝛ oĩ
mode nõ habet.dicũt etiã ꝙ qui ſub ſig li
bꝛe naſcunt᷑ trapeʒite futuri ſũt.In młtis
aũt locis ſub libꝛa multi naſcũtur vbi tra/
peʒite penitꝰ igràtur.¶ Augꝰetiã li..de ci
ui. dei. c. é. dicit ſe nouiſſe geminos diuerſi
ſexꝰ:qꝛ trapezitas maſculus:alia femina
ꝗbꝰ diuerſærãt moꝛes ⁊ ↄ ditiões.Et ſi di
ceretur ꝙ vnꝰpoſt aliũ ↄceptꝰfuit:dicit ibi
Augꝰ. Tata nature vis eſt vt cũ ↄ cepit fe

mina deide alteꝝ ↄciꝑe oino nõ poſſit:vñ

dñatur ſuo coꝛpoꝛi maxime

neceſſe eſt eadè eſſe in gemis momẽta cò
ceptꝰ.¶ Sʒ aſtronomi ĩ Hͥ ↄtradicũt Augꝰ
dicẽtes õ fieri põt poſt ĩpꝛegna
tiont᷑. NHã Ariſ..de aĩalibꝰdicit.q/ mulier
eodẽ die cum viro ⁊ adultero iacuit ⁊ ꝙ ex
vtroqʒ ↄcepit:qðᷣ ꝗdẽ per ſigna dicit fuiſſe
cõpꝛehenſũ cũ alt᷑ ſiſis viro fuerit. Alłt᷑ rep
ſentaret adulteꝝ. Nerũtñ has ↄtẽtiones
relinq̃ntes negare nõ poſſumꝰꝗn ⁊ ſepiſſi

me tã gemini q; alij eodẽ pucto ↄcipiãtur.

¶Tertia rõ oſtẽdẽs falſã opinionẽ q dicit
neceſſario moꝛes hoium a vi ſiceꝑ euemi/
re ẽ qꝛ repugnat roni dũ ſuꝑioꝛibꝰ pponit
iferioꝛa ⁊ in ſe iplicat ↄtraria.Eſt eni homo
aſtris ⁊ qbuſcuũqʒ celeſtibꝰ coꝛpoꝛibꝰpᷣſtan
tioꝛ ⁊ dignioꝛ.ſ¶ Añ ſcriptũ eſt deutonomij
4.c.Solẽ ⁊ lunã ⁊ oĩa aſtra celi creanit dñꝰ
deꝰ in miſteriũ cũctis gẽtibꝰq̃ ſub celo ſũt.
¶ Iccirco Gꝛegoꝰ i homeł.ait.Nitã ꝗqppe
hoium ſolus qui creauit ↄditoꝛ admiſtrat.
Nõ eni ꝓpter ſtellas hõ:ſʒ ꝓpter hominẽ
ſtelle ſacte ſt. Hec etiã opinio ponit duo cõ
traria.ponit enĩ aſtra venerãda ⁊ obſuan
das ↄſtellationes.Tũc aut neceſſe eſt hoĩ
euenire ſᷣm ↄſtellatiões aut nõ.Si nõ:tũc
aſtra nõ ſũt timẽda. Si ſic:ergo aſtra non
ſũt venerãda. Itẽ aut euenit hoĩ ſᷣm ꝙ cõ

ſtellatio in ſuo oꝛtu exigit. Aut nõ. Si ſic:

ergo fruſtra ſũt ↄſtellationes obbuande in
actibꝰcũ pᷣ ſᷣm pᷣmã ↄſtellationẽ neceſſari
um ſit ei bona vel mala euenire. Si nõ in
pᷣma ↄſtellatiõe.Ergo pari rõne necĩ ſeq̃ͥn
tibꝰ.Ergo nulle ſũt obſᷣuãde.ſ Iccirco Au
gꝰ.liꝰ. de ciui.c.⁊.ait.O ſingularẽ ſtulti
ciã eligit᷑ dies vt ducat᷑ vxoꝛ.Credo ꝓpt᷑ea
qꝛ põt in diẽ nõ bonũ niſi eligat᷑ icurri ⁊ in
felicit᷑ duci:vbi eſt ergo qð naſcẽti iaʒ ſide.
ra decreuerũt.¶ Si aũt dicat᷑ moꝛes hoiuzʒ
a diſpoſitione ſideꝝ variari diſpoſitiue ⁊ cõ
tingent᷑ ſic põt hie vᷣitatẽ: qꝛ nec rõni nec
fidei repugnat. Planũ eſt eni ꝙ diſpoſitio
coꝛpoꝛis varia młtũ facit ad variationẽ ef
fectuũ ⁊ moꝝ aie:vt plimũ eni aia cõplexio
nẽ coꝛpoꝛis imitat᷑.vñ colerici ſũt diſpoſiti

ad iracũdiã:ſãgninei ad benignitateʒ: me

lãcolici ad liuoꝛc᷑:flegmatici ad pigriciaʒ.
Hec aũt non ſunt neceſſaria. Anima eniʒ
1 B q eſt adiuta
ꝑ gram. Multos eniʒ videmũs colericos

euch
Ang⸗
negne
mulier
iger
tfiuſſe
leney
nones
ſepiſſ
Nätur.
eben/
onit
homo
Pſtan
onjj
ton;
ſüts
pe
ra.

Qiſacd & Recnt a Prt
SEH ohlet o Pte .

ſ ſrmp inelmmet bonj.

mãſuetos melacolicos benis. Am̃ igi

tur virtus coꝛpoꝝ celeſtiũ opat᷑ ad mixtio
nẽ ⁊ qualitatẽ cõplexionũ hinc eſt ꝙ ꝑ cõ
ſequẽs opatur quodãmodo ad qualitatẽ
moꝛũ valde tñ de lõgiquo. Plus eni facit
ad q̃litatẽ cõplexionis virtus nature infe

rioꝛis qᷓ;ᷓ virtus ſideris. Uñ Augꝰ in ſolu

tione cuiuſdã qõnis liꝰ.ꝭ.de ciuita.dei de

duobus geminis qui ſimul infirmabãtur

⁊ curabantur:vñ hoc ꝓueniebat. Magis
cõmendas rñſionem Ipocratis phiſici qᷓ;

aſtronomi. Ipocras eni reſpõdit ꝙ erat ꝓ

pter idẽtitatẽ ⁊ ſiſitudinẽ cõplexiõis.aſtro
nomi ꝙ erat ꝓpter idẽtitatẽ ↄſtellationis

MWelius enĩ rñdit ipocras: qꝛ cauſã dedit

magis ꝓpuã ⁊ magis ꝓpinqᷓ;. Quare nõ
valẽt ſe excuſare pctõꝛes ex influẽtia celi.
IEt vt inqt Tho.in 2°ↄtra gẽtiles.Si ali
que ſtelle eſſent cauſa malor ſequeretur ꝙ
eſſẽt maleſactrices: qd falſũ eſt. Nã aut eſ
ſent tales a nã. Et ſic dñs qui dedit eis ta/
lẽ nãm eſſet malus:qð ipijſſimũ eſt dicere.
Aut eſſent male a voluntate:qꝛ haberent
malã volũtatẽ:qð ſimilr eſt falſũ cũ nulla
agia ſint aiate. V H
CQõ nõ valet excuſatio eoꝛũ qni dicunt
cauſam peccati foꝛe naãm inclinantẽ cuzʒ ex
parte aie ipſa ſemper inclinet ad bonum.
Ertia excuſatio peccati eſt nature in
AAlinãatis. Dicũt eni nõnulli ꝙ hõ i
clinat᷑ ab ipſa natura ⁊ nãliter ab ipſo ap/
petitu ſenſitiuo ad peccãdũ.vñ.iꝛ.q.pꝰ.c.
DOis etas ab adoleſcẽtia ꝓna eſt ad malũ
¶ Sed hec excuſatio minima eſt:quoniam
beatus Tho.pᷣꝰ ꝛc.q.io.artiꝰ.ʒ.refert.Qð
paſſio appetitus ſenſitiui nõ neceſſitat ad
peccandum.Cum enim in homie ſint due
nature ſcilicet itellectualis ⁊ ſenſitiua quã
doqʒ pars ſenſitiua totaliter fubicitur ra⸗
tioni.Sicut contingit in virtuoſis.Quã /⸗/
doq; ecõuerſo ratio totaliter abſoꝛbetur a
paſſione. Tamen remanet aliquid ratiõis
libeꝝ.Et ſᷣm hoc põt vel totaliter volũtas
rationẽ repellere vel ſalti ſe tenere ne paſ/
ſionẽ ſequat᷑.vñ geñ.ʒ.c.dẽ. Subter te erit
petitꝰ tuꝰ ⁊ tu dñaberis illius.vbi glo.
ub te eritappetitus ſenſitiuꝰtuus:qꝛ li/
beri arbitrij es.Ideo moneo vt peccatum

—

15

non dñet᷑ tibi:ſed tu peccato.vñ ſubditur.
Et tu dñ aberis illius ideſt dñari debes illi
ne ꝓcedas in actũ.ſ Pꝛopterea inqt Se
neca ad Incillũ.Erras eniz ſi exiſtimes no
biſcũ vicia naſci. Superuenerunt:ingeſta
ſunt. Nulli nos vicio natura cõciliat: Nos
illa integros ac liberos genuii Qualr x0o
vnnſqſqʒ liber eſt ad bene vel male agen⸗
dum ⁊ nullus cogit᷑ ad peccandũ aliq̃ ne
mutatione moꝝ ⁊ foꝛtume multis exẽplis
Et p̊ ipſe ait. Multũ ais hoium ⁊ ſiducie
adijcere ⁊ ſollicitudinis detrahere põt mo
rũ ac ſoꝛtune in claris viris recognita mu
tatio. Nã cum alioꝝ foꝛtunas ſpectãdo et
ex conditione abiecta atqʒ contepta emer
iſſe claritatẽ videamus. Quid oberit ꝗqn
⁊ ipſi melioꝛa de nobis ſemper cogitemꝰ.
Deinde exẽpla ad hoc ꝓpoſitũ notabiliſſi
ma refert:ex quibus aliqua nos explicabi

mus. Pꝛimũ eſt de Manlio toꝛquato:

qui in iuuẽtute fuit hebetis igenij atqʒ ob
tuſi coꝛdis:vt domeſticis ⁊ reipuꝰ vſibus
inutilis oiĩno videretur. In ꝓceſſu vo eta⸗
tisad tantaʒ virtutẽ deuenit:vt pꝛĩem ſuũ
reuz a ſnia ferenda ⁊ periculo ſubeundo li
berauerit. In q̊ credo ſoꝛtune nubilo ado/
leſcentie contẽptu ꝑfſuſum quo ſenectutis
decus lucidius eniteſceret. Nã patriam a
bello latino pᷣſſam ſpecioſiſſimo triumpho
recreauit. 1Scöm exemplũ eſt de ſcipione
africano: qui diſſolutiſſime vite fuit in pꝛi
mis adoleſcentie annis laſciuie ⁊ furoꝛi de
ditus. Sed moꝛibꝰ in melius mutatis de-
uicit carthaginẽ ⁊ ↄtinẽtiſſime vixit:queʒ
dij imoꝛtales naſci voluerunt vt eſſet in q̊
virtus per oẽs numeros hoibus efficacit᷑
oſtenderetur.¶ Tertiũ exẽplũ eſt de quin ⸗
to ſabio:qui in adoloſcentia fuit ita vicio⸗/
ſus ⁊ ifamis:vt oẽs vitarẽt eius conſoꝛtiũ
Sed poſtea in tãtã gram ⁊ vᷣtutẽ deuenit:
vt nihil eodẽ ſene oꝛnatiꝰ aut ſpecioſiꝰ illo
tpe ciuitas romana habuerit. ¶ Quartuz
exemplũ ẽ de valerio flacco ꝗ tꝑe ſcdᷣi belli
punici hũit adoleſcẽtiã pditiſſimã in lurvu
ria ⁊ alijs vicjs. Paulus aũt lceniꝰvt eũ
vicijs dimoueret fecit eũ flaminẽ ideſt ſa⸗/
cerdotẽ vt ſᷣuiret i tẽplo deoꝛũ.Qui floꝛuit

tãta religiõe vt q;tũ pᷣus ſuerat exeplũ vi

cioꝝ tãtũ poſtea fnuerit modeſtie ⁊ ſanctita
tis ſpeculũ.¶ S' exẽplũ eſt de qnto catullo
qui in adoleſcẽtia ſua fuit effeminatꝰ ener
uis deditus oibus delitijs ⁊ ludis ⁊ oĩ ge ⸗
neri voluptatũ. Sed ꝓcedẽte etate in ma⸗
ximo clariſſimoꝝ viroꝛum ꝓuectu excelſũ
gradũ obtinuit:factus ſenatoꝛ ⁊ dux belli
maximas victoꝛias habuit.ſ Sunt ⁊ alia
ibidẽ exẽpla vt palemonis ⁊ themiſtoclis
q̃ nos poſuimus in pᷣ̊ ſᷣmone qdrageſima
lis de pnia. Iccirco ſolon pᷣs pꝛudẽtiſſi
me dixit neminẽ dũ adhuc viueret dici de⸗
bere miſerũ aut beatũ:qꝛ ad vltimũ vſqʒ
fati diẽ ancipiti ſoꝛtune ſubiecti eſſemꝰ: ⸗2
moꝝ aſſidue mutationi. Nulla igit᷑ ẽ ſuffici
ens excuſatio pcti qð i p tãtis nr̃e arbitrio
eſt ⁊ cõmittere ⁊ de cõmiſſo facere pniam.
¶ Et vt cicero i philippicis dixit. Cuinſuis
Hois eſt errare.Sʒ nõ niſi iſipiẽtis in erra
to pſeuerare. Inponamꝰ ergo petis ſinẽ:
vt ſic vitã mutantes in melius:effugiamꝰ
eternas penas. A¶ ꝗbus nos liberet ieſus
xfps:qui cũ pie ⁊ ſpu ſincto viuit ⁊ regnat
in ſecula ſeculoꝝ lmẽ.
Tkeria 5hebdomade in. xł?. De excu
Utiõe pcti qua ſe tueri ꝗdã putat ex ip̃a co
ſuetudine de myſteris conſuetudinis.
Sermo ſextus. H

Ictuz eſt anti

qs diliges ꝓximum tuũ ⁊ odio
hobis inimicũ mũ. vᷣba ſut re⸗
dẽptoꝛis nĩi oꝛiginalr Miathi. . co. ⁊ i eua
gelio hodierno/ſ Inueteratã antiqruz do
ctrinã de inimicis odiẽdis velut impiazʒ ⁊
charitati ↄtrariã dñs ieſus xpᷣs in lectione
ecuãgelica repꝛobauit. Hulluz eqdẽ petm̃
excuſare põt diuturna ↄſuetudo. Quiavo
fuᷣt nõnulli qui in ſua malicia obſtinati dũ
redarguunt᷑ vt coꝛꝛigant᷑ rñdere ſolẽt eoꝝ
peccata nõ grauiter ponderãda:q̃ ⁊ peccã
tiũ multitudine ⁊ longa peccãdi ↄſuetudi
ne excuſabilia videri poſſũt.Adeo in pᷣfenti
Hmone de ↄ ſuetudine ipſa peccãdi dicemꝰ
oſtẽdemuſ⸗ F ganiter errat hij qui pec-
catis veteribꝰaddẽtes noua putat ſe ſcuto
2ſuetudis poſſe defẽdi. Pꝛo qrũ declara/⸗
tione tria myſteria pponimus ↄtẽplanda.

H

Cpᷣmoĩ agrauationis.
Cꝛnrepꝛobationis.
Pz mobſeruationis.

–☛½/

ouetudo peccidi auget petm nõ

excuſat: æ qualr mala ↄſuetudo inducit in
aia facilitatẽ ad peccanduz: difficultatẽ ad
penitẽdum: ⁊ obligationem ad patiẽdum⸗
Rimũ myſteriũ ↄtẽplandũ de con
Mnetudine dicitur agrauatiois. In
qͥ ſciẽdum eſt:q ↄſuetudę q̃ eſt con
tra legẽ diuinã vel nalẽ nõ minuit peccatũ

nec excuſat ſed auget. Sicut haobal. 24:
tudi

p.c.Sciſma. ¶ Ideo ſcribit᷑ ex de ↄſue
ne. c. Cũ tãto. Tãto ſũt grauioꝛa pctã q; to
diuti ifelicẽ aiam detinẽt alligatã. ¶ Et ex
de 2ſuetudine.c.pᷣ in textu ⁊ glo.ponit᷑:q;

ↄſuetudo grauis eccle ⁊ oneroſa eſt extir

panda. ¶Et di. S. c. Mala dicit᷑. Mala con
ſuetudo nõ minus qᷓ; ꝑnitioſa coꝛꝛuptela

vitada c.¶ Et eadẽ di.c Cõſuetudo. Cypa

nus ait.Coſuetudo ſine veritate vetuſtas
erroꝛis eſt. ¶ Et eadẽ di. 8.c. ſequẽti ſcribit⸗
Neqʒ hois ↄſuetudinẽ ſeq opoꝛtet ſed dei
vitatẽ.¶ Et in Auctẽtico vt nulli iudicũ li/
ceat hĩe ᷓpᷣ.collatiõe. .dicit᷑. Male cõſue
tudies adinuẽte nullo tpe ↄfirmant᷑.ſCõ
firmãtur h̊ oia.ff.de penis.l. Capitaliuʒ g.

Solẽt. C.de epali audictia.l.Nemo.iExX

de hijs q̃ fiunt a maioꝛi parte capli.c. Euzg
ĩcũctis.ſ Ex᷑ de vſu pallij.c.Ex tuax. ¶ Ex
de officio archidiaconi.c.Cũ ſatis.Ex de iun
ramẽto calũnie. C. Cetep. ¶ Er de vita ⁊ ho

neſtate clicoꝝ. c. Cũ decoꝛc᷑. Ex de ſtatu mo

—

nachox. c. Ea (

.¶ Ex De ↄſecrati ecclie.c.

Aqua. ¶Ex de ſimo.c. Intm. Hec tm ree⸗

pꝛobata eſt tanqᷓ; iniq̃ ↄſuetudo q̃ eſt con
tra legẽ naturalẽ ⁊ diuinã: ſʒ etià qͥ eſt ↄtra
q̃ᷓ; cũqʒ legẽ humanã rõnabilẽ. Ideo ex
de ↄſuetudie.c. Ad nr̃am di. Cõſuetudo qͥ

canonicis obuiat iſtiutis nulliꝰdebet eſſe
momẽti. C Sʒ ↄtra B arguit ex dicto Gꝛe
goꝛij di. 4.c. Deniq;.ꝗ loquẽs de crapula

quã ↄſueuerũt facere laici in carniſpuiuio:

q̃ peccatũ eſt dicit. Hec a tali cõſuetudine

amoueri poſſunt.Et ideo cũ venia ſuo ige

nio relinqndi ſunt ne ſoꝛte peioꝛes exiſtt
ſi a tali ↄſnetudine ꝓhiberẽtuꝑg [Ad B re-

ſpondet glo.ibidẽ.Qð relinqnt᷑ cuʒ venia

—

= — — =

+ = S.

—

—
S=
—

4„.

catin
llratead
nidum

ide eon
ig n
jeſten
peccati
1t.: 06
ncr
Eef
ig
erur
1con
res
s
ſrbi⸗
aſeadel
Necoſie
nt, ſCo
taluzſ.
. E
at
Kſtammmo
meae⸗
etie/
vickeon
ichens
ſtenho
atſe
nenb
niſptinio:
nſo ie
1scuiſtn
Mabn⸗
z de⸗

niſione g. Wauonũ.

W Aαι

ſ.pene tpalis.Ita ꝙ no vult dieere Bꝛego
riꝰ ꝙ ↄſuetudo excuſet illos a peccato:ſed
ꝓꝙ no debet tolli talis cõſuetudo ꝑ penas
tpales qũ timet᷑ maius inde ſcandalũ ꝓ/
uenire. Notaduʒ tñ ꝙ aliqñ ꝗs peccat
ex igrantia vel fragilitate faciens id qð cõ
ſueuerunt alij facere circa aliqd ⁊ tũc non

excuſat᷑ a moꝛtali ſi id qdᷣ agit ſᷣm cõſuetu

dinẽ alioꝝ eſt ↄtra legẽ diuinã vel nalem.
Sʒ minuitur grauitas eius:puta ꝗs facit
aliquẽ ↄtactũ vſurariũ credẽs eſſe licituʒ
qꝛ illud coiter fit pᷣm piie ↄſuetudinẽ.Cer/⸗
tũ eſt ꝙ cõſuetudo illius loci nõ excuſat a
moꝛtali:qꝛ contra legẽ dei q; ſicut lex hu⸗

mana tollere nõ põt. Ita nec cõòſuetudo q̃

potiꝰdicẽda eſt abu ſiõ.O qͥ t ſũt hodie in ⸗
ter xpᷣianos ↄſuetudines hiꝰ vicioſe atqʒ
coꝛꝛupte.Ex ↄſuetudine naq;ʒ publice blaſ
ſemat᷑ deus:ſiũt piuria: iuocat᷑ diabolus:
exercent᷑ vſure:vanitates multũ augent᷑ ⁊
põpe: cõmittunt᷑ fraudes in q̃libet arte:⁊
tida vicia luxurie ppetrãtur ſine ruboꝛe.
55 aduertat peccates ex ↄſuetudine ꝙ
Htyrannis iniqua tria mala in aia facit.
¶ Gm eſt facilitas ad peccandu.,.
Cꝛm vifficultas ad pemtendu.
Cz obligatio ad patiendũ.

PPaima malũ eit ſacilitas ad peccandũ
Per

à ad qð peccatũ a pꝛincipio inducit᷑ aia
cũ difficultate ad illud ppter ↄſuetudineʒ

nõ ſolũ trahit᷑ cũ facilitate ſed etiã cũ dele
ctatione:vt poſuimus in q̃drageſimali de

pnia in ſmone de pctõ. Rõ eſt qꝛ vſus vᷣti
tur in nãm.Et ↄſuetudo nature aſſimilat᷑
eſt altera natura:vt ingt Ariſt.in liꝰde me

moꝛia ⁊ reminiſcẽtia.¶ Et i pᷣ ethicox.ſ Et
in. 2.ethicoxꝑ.ſ Et idẽ ↄfirmat.ſf.ad mace/⸗

donianũ.l.p. ¶ Et. fl. de libens 2 poſthu/

mis.l.Siꝗs poſthumos in pᷣnꝰ. Et. ff. de
eſtias. ¶Et. ff. de acqrẽ

Bolnlidor. 52 &. Deſhias. ſ
orex dñio.l.Hãlẽ.i¶ Et inſtituta de reꝝ di
Hinc Hiero in epla

ad cellanti ait. Inſnauẽ ⁊ aſperã fecit no 7
bis tuã vtutũ:longa ↄſuetudo peccãdi: q̃
ſi in partẽ alterã traſſerat᷑ iuenitur ſemita

iuſticie leuis. ¶ Scõᷣʒ malũ qð inducit cõ

ſuetudo mala eſt difficultas ad penitẽdũ.
Nam facit ęccata Ciclin eſtimare parua
aut minim.¶ VUñ Augꝰ i encheridiõ ait,

Peccata q́;uis magna ⁊ hoꝛꝛida cũ in cõ
ſuetudinẽ ꝑpuenerint aut parua aut nuila
eſſe credunt᷑ vſqʒ adeo vt nõ ſolũ nõ occul
tanda verũetiã pdicâda ⁊ diffamàda vide
antur:qm ſicut ſcriptũ eſt laudat᷑ peceatoꝛ
in deſiderijs aie ſue.Talis iniꝗtas in ſcri -
pturis clamoꝛ vocat᷑ de q dicit᷑. Clamoꝛ ſo
domoꝝ ⁊ gomoꝛꝛeoꝝ multiplicatus eſt ni
mis:qꝛ nõ ſolũ i apud eos nõ putabãtur
eſſe flagitia verũetiam publice velut lege
frequẽtabant᷑.ſ Et idẽ limuſice.Tata eſt
vis ↄſuetudis vt ea inueterata ſi falſa opi
nione eſt genita nihil ſit inimicitiꝰ vitati:
hinc peccatoꝛes ceci facti ⁊ pondere graui
oppꝛeſſi penitentiã negligũt. ſEx hoe Ju
uenalis liꝰ.ʒ. ſatira a ait. Cõſuetudo mali
tenet iſanabilę vulnus.¶ Et Martialis co
qus. Mens aſſueta malo: firmius heret
ei.ꝗ Iſta ↄſuetudo mala ſigurat᷑ in laʒ aro
fetido ⁊ quatniduano ſʒ Aluguſtinũ de pe.
di. 2. c. Sicut. Quatuoꝛ eni moꝛtuos xpus
ſuſcitauit q;uis pꝛimꝰ nõ eſſet plene moꝛ
tuus.ſ.ſilius reguli de quo dicitur Joãnis
A.c. Incipiebat enĩ moꝛi.per iſtũ ſigniſica
tur diabolica ſuggeſtio ⁊ peccati cogitatio
cui niſi ↄſentiatur:aĩa nõ per hoc totaliter
moꝛitur ſed incipit.ſ Scdᷣa fuit filia archi⸗
ſynagogi:de qua Mathᷣi.9.c.habet᷑ ꝙ in
camera ſecrete fuerat moꝛtua:per quã de/⸗
lectatio cũ conſenſu denotatur. Eo eni quo
agia peccato cõſentit moꝛtua eſt. Tertius
fuit ſilius vidue.Luce.⁊.c.extra poꝛtã na⸗
im:qui ſigniſicat peccatũ iã per opus con
ſumatuzʒ.ſ Quartus fuit lazarus quatri

duanus in monumẽto. Joannis. xi.c.per

quẽ deſignat peccatuʒ conſuetudis.Ideo
dicitur ꝙ fetidus erat clamoꝛe magno a
chꝛiſto vocatus.Dicit eniz ibi Augꝰ. Dit

ſicile ſurgit quem mola male conſuetudi⸗

nis pꝛemit. Ideo ꝗſidoꝛꝰ li.z.de ſummo
bono ait. Peccatum admittere eſt in pu⸗
teum cadere.Conſuetudineʒ vo ſacere eſt
os putei coãguſtare ne is qui ceciderit va
leat exire. ¶ Tertium malum quod facit
mala conſuetudo eſt obligatio ad patien⸗
lum. Quanto enim diutius regnẽtur pec
catũ ⁊ quãtomagis multiplicantur tanto
grauioꝛe pena puniuntur peccatoꝛes. vn/
de nõ immerito Augꝰliꝰ.S.ↄſeſſionũ dice

E

bat. Ex voluͦtate quidem peruerſa facta eſt
kbido. Et dũ ſeruitur libidini facta eſt con/

ſuetudo.Et dũ ↄſuetudini nõ reſiſtit᷑ ſactꝰ

eſt interitus.
CQõ multe ſunt ↄſuetudines repꝛobate
de abus ſit expſſa mẽtio in iure.Sicut pa⸗

tet in ſex oſuetudinibꝰ que hoc loco ponũ
tur dinuſſis alus. Eap. a'mJ.
. Ecũdũ myſteni de ↄſuetudie ↄtem
Hiandi di repꝛobatio.lʒ eni oĩs cõ
netudo mala ſit repꝛobata tñ in iu
re ſpeciſicantur multe ↄſuetudines reicien
de. Ex quibꝰ aliquas explicemus.¶Pꝛi⸗
ma eſt ↄſuetudo de qua habet᷑ in.c. Cũ ve

nerabilis.vbi ponit᷑ ꝙ cõſuetudo cuiuſdã

loci erat ꝙ abbas qui immediate erat ſub

apoſtolica ſede trauſferebat᷑ ad aliã abbati
am ſine licentia pape qd fieri non põt.2²½
ↄſuetudo de qua habetur ex de ↄſuetudie
c.Qñ.Qõð aliqui ſimplices ſacerdotes ad
defectũ epoꝝ criſmabãat in frõte.Tales eni
nihil ↄferebãt.ſz3 eſt ↄſuetudo ↄtra obe⸗
dientiã ſupꝛ adicto cCuũ venerabilis.¶4*
eſt ↄſuetudo ↄtra libertatẽ ecclie.Er de ele

ctione cè Cũ terra.⁊ co Sacroſãcta. ¶ eſt
conſuetudo exigẽdi pedagia a gabellas a
clericis ⁊ religioſis hec repꝛobat᷑.c. Quan
de cenſibus liꝰ.6. Abi eni ſic dicit᷑. Qð
ſi vniuerſitas vel ſingularis pſona eccleſi
as vl ecchaſticas pſonas cõpelleret ſolue
re pedagia vel guidagia vel exactiones ꝓ
rebus ſuis quas cauſa negociationis non
defrrunt vel pꝛo pſonis ſingulares excom
municati ſũt ⁊ vniuerſitas interdicta. Hec
ꝓdeſt ↄtraria ↄſuetudo. Et dioceſani qbꝰ
ↄoſtat aliqͥs has ſnias incidiſſe illos publi
care debent ⁊ illas ſnias facere obſeruari.

¶ Et nota hic pꝛimo ꝙ res clicoꝝ eodẽ pui

legio gaudent quo res ecclhiarũ q́;tum ad
iſtud.ſ2⁰ ꝙ ille dicitur negociatoꝛ qui reʒ
emit vt integrà ⁊ imutatã lucretur vẽden/
do.Sed qui rẽ emit vt materia ſibi ſit ſibi
aliqd ide oꝑãdi puta ex ferro clauos ⁊ alia
artificiata ille nò ẽ negociatoꝛ..¶ 3°nota
ſi clerici deferãt vel deferri faciãt res caula
mercimonię hac imunitate non gaudent.
Et ſic eſt aꝭtumentũ ↄtra emptoꝛes reddi
tuũ clericoꝝ qui volũt in hjs gaudere im
munitate illa qua ⁊ clerici vt.ſ.non ſoluat

2⸗

guidagia ⁊ pedagia de emptis a clericis.
T Aonota ꝙ illud quod hic dicitur de peda
gijs bʒʒz frãciſcũ de zabarellis locũ habet iĩ
gabellis ? datijs que leuãtur in ciuitatibꝰ

lõbardie:quia ideʒ iuris de iis argn. i4.
X

q. 3.c. Putant. c. Pleriqʒ. Ex de penis cꝰ
Quãto.Et ex hoc videtur ꝙ tota italia eſt

interdicta maxime ciuitas floꝛctina.(*
eſt conſuetudo exigendi vel paciſcẽdi ali/

quid tpale pꝛo ſpiritualibus:vt pꝛo igreſ⸗/
ſu monaſterij vel ſacramentis. Ex de ſuno
nia.c. Quoniã ſimoniaca. C Sed hic oꝛit᷑
vnũ dubiũ vtrũ ſit licitum ſacerdoti recipe
re pecuniã pꝛo exequus.Et videtur ꝙ non
er ea que notantur extra de ſepulturis.c.
bolende. Et extra de ſimonia.c.Non ſa

—

tis.c. Cum in ecclſie coꝛpoꝛe.i.¶ Et. 13. q. 2.c.

In eccliaſtico.¶ Sed glo.in.c.⁊ uò nobis.
erxtra de ſimonia dicit. Qð ſi ſcerdos pau
per eſt poteſt recipere:vt pᷣꝰ.q.p.c.Judi⸗

ces. ¶ Et tamẽ gratis dicitur celebꝛare.Si
cut teſtis qui recipit ſumptꝰ. Et tamẽè gra
tis dicitur teſtiſicari.A.q.ʒ.c. Nenturis.Et
epᷣus recipit pꝛocurationẽ pꝛo conſecratio
ne.Et iudex Farls iudicat tamẽ recipit ſũ
ptus.ff.de officio pꝛeſidis.l. Plebiſcita.

omni. Hec eſt inconueniens ꝙ clericus lo
cet operas ſuas cũ nõ habeat vnde viuat

ol. di. c. pᷣ̊ 2. 3. Sed ſacerdos qui ex officio

ſuo ad hoc tenetur ⁊ qui habet victũ ſuuʒ

ſuis ſumptibus tenetur ſpiritualia miſtra

re de con.di. p.c.Sufficiat.Et tamẽ ſi con

ſuetudo eſt ꝙ aliquid detur in exeqis moꝛ

tuoꝝ ⁊ conſimilibus:lzʒ ſacerdoti nõ detur

actio ad h̊ petẽdũ. Tamẽ cogipoteſt popua

lus ad obſeruandà honeſtam conſuetudi
nẽ. Extra de ſimonia. c. Ald apoſtolicã. Cõ

ſuetudo enim attẽditur in recipiẽdis mu⸗

neribus circa ſpiritualia. arg. p. q. 3. c⸗
Queſitũ.6ʒ. di. co Agathoſa. 9. q. 3. O Cõ

queſtus. ¶ Et in Auctẽtico de ſanctiſſimis

epiſcopis ͤ Paꝛ conſuetudinibus. Con /

coꝛdat hijs glo.in caplo Abolende.Extra

de ſepulturis.

CM cõſuetudorationabilis que nõ eſt
contra aliquam legem diuinaz vel huma

. —

1Eruũ

am obſeruanda eſt tam generalis q; ſpe

— —— =

—
—

—

=

cancs⸗
rdepec
habeti
iuitand

ſtalactt
ina 40
ici ali/
oigeſ⸗
de ſino⸗
bicorl
nreae
enon
ong
pau
ndi!
KSi
wi
ns
nſeaano
nahtt ſi
lhlcta⸗

Cunb

cncnslo
de vina
r ofſco
biciüſiz
laminrn
nmiſic
gis
ino cem’
ctpopu
Nſienci
lci.
dsm/

, 40
d
ls C!
ulmm

ners
dbonm

scf

7

un

mErtiũ myſteriũ ↄtemplandũ de con

t ſfnetudine dĩ obſeruatio.Conſnetu
èdno eni que nõ eſt contra aliqᷓ;ᷓ legẽ

dininã vel humanã ⁊ habet in ſe aliqᷓ;ᷓ rò /⸗

nẽ boni obpuada eſt. Si gnãlis eſt gnãalit᷑.
Si particularis ĩ aliqͥ loco particularit᷑.vñ
Augꝰad caſulanũ.xi.di.c. In hijs ait. In
a maioꝝ pꝛo lege tenẽda ſũt. Et ſicut

puaricatoꝛes legũ diuinaꝑ:ita cõtẽptoꝛes

ↄſuetudinũ ecchaſticaꝝ cohercẽdi ſũt.q Et

z

ddã ius moꝛibꝰinſtitutũ qð pꝛo lege fſu/
ſcipit᷑ cũ deficit lex.vñ virgo beata voluit

ſeruare laudabilẽ ↄſuetudinẽ iudeoꝝ:que

erat ꝙ in feſtis eoꝝ irẽt ad tẽplũ in hierlimn
etiã mulieres.lex ꝗppe hoc mandabat ma
ſculis dicẽs in Exodo.Ter in anno appare
bit oẽ maſculinũ in ↄſpectu meo.Sʒ tamẽ
etiã mulieres ibàt nõ ex lege ſed de moꝛe.
deo Luce.u0. c. dĩ. Cuzʒ factus eſſet ieſus
annoꝝ duodeci aſcẽdentibꝰillis hierłymã
ſ̃m ↄſuetudinẽ diei feſti.ſ NPꝛoptea Augꝰ
di. 8.c. Fruſtra ait. DNoc plane veꝝ eſt quia
ratio ⁊ veritas ſemp ↄſuetudini pᷣponẽda
eſt.Qõð ſi ↄſuetudini ratio ſuffragat᷑ nihil
opoꝛtet ſirmiꝰretinere.Eſt de hoc exẽplum
iꝛ.di.c.Illa.de matre ſancti Aug.ↄmlente

Ambꝛoſiũ de ieiunio ſabbati. Et ad ideʒ

facit c ccñ aſticaꝑ.xi.di. Agere igit᷑ ↄtra
ↄſuetudinẽ ecclie gnalẽ peccatũ cẽ.ſ AUñ di
cit Guilłs. Qò dicẽdo miſſã ante matuti/
nas eſt peccatũ moꝛtale:qꝛ hoc eſt contra
ↄſuetudinẽ ecclie gnãleʒ. Nã als per legẽ
ſcriptã nõ iuenitur oꝛdinatũ.Ita etiã facẽ
ↄtra ↄſuetudinẽ particularẽ alicuiꝰ ecclie
eſt peccatũ moꝛantibus in illo loco:vñ qui
cõſficeret in aʒimis in ecclia grecoꝝ pecca/
ret moꝛtaliter faciendo cõtra cõſuetudinẽ
ecclie oꝛiẽtalis.Et ſimilłr qui in ecclia lati /
na conſiceret in fermentato grauiter pecca
ret q;uis vterq; conſiceret 'm Tho. in. 4.
Sic in italia in ſabbato abſtinetur ab eſu
carnium.Et qui tali die ſine cauſa rationa
bili comederet carnes peccaret moꝛtaliter
In cathalonia vo vbi non eſt talis conſue
tudo non peccant in ſabbato comedentes
carnes.ſſ Idẽ dicendũ de abſtinentia a la/⸗
cticinijs ⁊ oʒis ⁊ caſeo gali⸗ ieiunijs a q̃ /
drageñma ꝙ vnuſquiſq; ſeruare tenet᷑ pa

17
trie conſuetudinẽ᷑. Sic etiã ieiunia que ſũt
ex generali ↄſuetudine ecclie obligãt ſicut
ea que funt in pcepto ex ſtatuto eccleſie:vt

vigilia ſancti Joanis baptiſteę oium ſancto
rũ ⁊ beati laurentij 'm Innom. Sic etiam

vbi in aliqua ciuitate eſt conſuetudo ſerua

re aliquod feſtũ lʒ non ſit ab ecclia ſtatutũ

debet ſeruari vt feſtũ. Notãdũ tñ ꝙ ſᷣm

Archidiaconũ ſuꝑ ce Conſuetudis. di.xi.

OQnñ conſuetudo obuiat omni iuri tunc in

diſtincte ſuccumbit conſuetudo. Sed vbi

concoꝛdat conſuetudo ſeu toleratur ab ali

quo iure lʒ alijs iuribus videatur contra⸗
ria tunc conſuetudo vincit ⁊ tollit legẽ ſcri
ptã.Quia multa fieri non debent:facta ta
men remanent. Exr de regularibus ce Ad
apoſtolicã.¶ Et.ꝛ.q.b.c. Biduum. ¶ Et ᷣʒ
hoc cum dicitur ꝙ conſuetudo nõ eſt ratio
nabilis ſeu non valet que obuiat canoni/
cis inſtitutis videtur miengenan quãdo
obuiat omnibus ſtatutis. Hã fi obuiat ali
cui ⁊ per aliud toleratur nõ erit irrationa/
bilis per hoc ſolum.vᷣbi gratia. Statutuzʒ
eſt ex de vita ⁊ honeſtate clericoꝝ.c. Qm.
ꝙ bona clericoꝝ debeant venire in cõmu/
ni ⁊ in vna domo debeãt veſci ⁊ doꝛmire ſb
hec.i¶ Et de con.di.ꝭ.c. In omnibus. ſ¶¶ Et
iꝛ.q.p.c. Neceſſaria. Glo.tamen in dicto
cᷣ Qm̃. dicit: ꝙ; derogatur huic iuri ꝑ con
trariã conſuetudinẽ q;tum ad clericos ſe /
culares q;ᷓ papa ſcit ⁊ tolerat. ſ Itẽ de cõ.
di.3.c. Rogationes.a.c. Pꝛonunciãdum
mãdatur ſeruari dies rogationũ quo ad ie
iuniũ ⁊ quo ad ceſſationẽ ab opibus.Et ta
men vbiq; ſit contrariũ. NHec aliquis dicit
ꝙ peccent ſideles dies illos nõ ſeruando.
Et qꝛ abꝛogatur per contrariã conſuetudi
nẽ que pꝛeſcripta eſt.Et etiã videt᷑ rõnabi
lis ꝓpter ieiunia multiplicata ab ecclia et
ꝓpter feſta ⁊ fideles paꝝ deuotioni ſe dãt
i feſto ⁊ vix laboꝛãdo viuẽ poſſũt pauꝑes.
Idẽ dicendũ de tota hebdomada paſche
que ponit᷑ celebꝛanda in.c. Pꝛonunciãdũ
T¶ Idẽ de ieiunio quadrageſime qð fuit ſta
tutũ ab ecclia ichoari a clericis pᷣꝰ de Poſ
quinquageſimã.di.A.c.Statuimꝰ.ſ Et tñ
non obſeruatur a clericis ⁊ hoc quia abꝛo
gatum eſt per contrariam conſuetudineʒ.
c

Quãuis ergo iſta ⁊ ſimilia obuiẽt ſtatutis
canonicis aligbus:tamẽ qꝛ nõ oibus ob
niant:ſed ab aliqͥ tolerantur vt a decretali
exr de 2ſuetudine cvltimo.que vult ꝙ vl/
cat etiã legẽ canonicã cũ eſt rationabilis 2
pſerip da: deo valent ⁊ ſine pꝛeiudicio ſer/
uari poſſunt. Hic tamẽ magna diligentia
eſt adhibenda in iudicando vt nõ apiatur
de facili via trãſgreſſionis oꝛdinationũ ec
cleſiaſticaꝝ. Nec etiã ↄdemnetur ꝗs leui/
ter de moꝛtali in huiuſmodi ↄſfuetudinum
obſeruatione.Sicut eſt de feſio innocẽtuzʒ
ſancti ſilueſtri ⁊ huiuſmodi:que abierũt in
diſſuetudintc᷑:vbi tamẽ ſeruãtur oĩno cuſto
dienda ſunt qꝛ ab ecclia inſtituta.ſSimi/
liter de ↄſuetudine que eſt in multis locis
ꝙ in Kabbatis ⁊ in vigilijs magnaꝝx ſolem
nitatũ homies laboꝛẽt vel vendÄàt vſq; in
tertiã hoꝛã noctis:vt barbitonſoꝛes plus
faciẽtes exerciti die illa qᷓ; tota hebdoma
da.Et videtur poſſe tolerari cũ quaſi in re/⸗
cõpenſationẽ huiꝰnõ laboꝛent in ſero feſti
vſq; ad mediã noctẽ.Qõ tamẽ de iure poſ
ſent qꝛ de veſpera ad veſperà ideſt ſero mã
dat᷑ celebꝛari in co Pꝛonuciandũ. ¶ Sed
nullomodo tolerari debent nec excuſantur
a pctõ puelle que annos pubertatis atti/
gerunt ſi nõ cõmunicant aut nõ audiunt
miſſa ꝓpter malã conſuetudinẽ. Similiter
clerici facientes ↄtra decentiã ſtatus cle
ricalis.Et religioñ trãſgreſſoꝛes regule et
ſtatutoꝝ oꝛdis.Et oẽs alij quoꝝ graàdis eſt
numerus qui cõſnetudine putãt poſſe ſua
peccata tueri. O ſi mibi facultas detur vt

vox mea per oẽm italiã audiri valeret ela

marẽ vtiqʒ vhe vhe nobᷣ miſeris· Nos ſu
mus in quos fines ſeculoꝝ deueniunt:ita

vt oĩa coꝛꝛuptionibus impleta eſſe videa⸗/

mus. MHõ ꝓfuerunt pꝛedicãtiuz tube. Mõ
ſanctoꝝ viroꝝ miracula. Non terroꝛes de
celo ⁊ flagella dei.Hõ ſeue vbiqʒ peſtilẽtie
ad extirpãda peccata blaſſemie: vſurarũ:
vanitatũ:partialitatũ:iniuſticie:ſacrilegio
rũ:adultenoꝝ:ſodomie:ainbitionis:⁊ pꝛo
ſtrationis diuini cultus/ ꝓpter conſuetudi
né. Sed adgertant populi ea que dicta ſũt
7 timeant ne perſeuerantes in malicia ſua
irritent piem oium deũ. Qui eſt bñdictꝰet
landabilis in ſecula Amé.·

Sabbato pꝛime hebdomade. Be gra⸗

nitate peccati.Et quomodo vnũ peccatuʒ
eſt altero anine ſanon pſone ⁊ obiecti:

et nocumẽti. ¶ Sermo ſeptimus.

Rat enim vẽ

tus contrarius eis. Scribũtur
hec vᷣba Marci.c.c. ⁊ in euan
gelio hodierno. Sicut vehemẽtia venti im
pediebãtur diſcipuli dñi ieſu xpᷣi ge ꝓſpera
nauigatione ad poꝛtũ tutũ poſſent attin ⸗
gere.Ita moꝛtales miſeri peccatoꝝ turbie
retardàtur ne valeât ad regnũ ꝓperare ce
loꝝ.Et Iz pleriq; ꝓpter ea que dicta ſũt in
pꝛecedentibus iã acceptent moꝛtalia pec/
cata danoſa ſoꝛe:verũtamen in hoc erroꝛe
deuenire ſolent vt oĩia peccata ſtoicoꝛũ mo
