materia gule eſt eſca ⁊ potus.vbi ſciẽdum
ꝙ eſca in ſe quecunqʒ non eſt mala ſed bo
na: quia creatura dei.vnde Apoſtolus pᷣ*
ad timotheum. 4. c. ait. Omnis creatura
dei bona ⁊ nihil reiciendum quod cuʒz gra
tiarum actione percipitur. Et ſaluatoꝛ no⸗
ſter Mathei.is.cꝰ. Non quod intrat in os
coinquinat hominem:ideſt cibus ⁊ potus
ſim ſuam ſubſtantiam ⁊ naturam nõ ma⸗/
culat hominem ſpiritualiter. In quo redar
gutus eſt erroꝛ quoꝛũdam iudeoꝝ eſtima
tium quoſdam cibos vt qui ſunt veteri le
ge ꝓhibiti ex ſui natura malos ⁊ macula/
re aiam eoꝝ eſum. Sed beatus Tho. in 3⁰
contra gentiles hoc repꝛobat triplici rõne

N
genof
fnetns
cpanc
nedom
ſithe
lus
Na
13
oꝛ no⸗/
tinos
polus
ma/
orece

cſtuni

eteni
naal,
hom;
lciſ

I5ᷣ ſ:quod fit ſᷣm rationem non eſt pecea

tum:fit aũt vnũquodqʒ ſᷣm rationẽ quan
do oꝛdinatur ſm ꝙ congruit debito fini.ſi
nis aũt debitus ſumptionis ciboꝝ eſt con
ſeruatio coꝛpoꝛis per nutrimentum. Qui
cũq; aũt cibus hoc facere põt.Ergo abſqʒ
peccato poteſt ſumi.Nullius ergo cibi ſũ⸗
ptio m ſẽ eſt peccatum.ſa ſic vti rebꝰ ad
quod ſunt oꝛdinate non eſt ſᷣm ſe malum.
Sunt aũt plante ꝓpter animalia.Anima
lium vo quedã ꝓpter alia ⁊ oia ꝓpter ho⸗
minem. vti ergo plantis vel aialium car⸗
nibus ad eſum vel ad quicquid aliud ho-
mini ſunt vtilia non eſt m ſe peccatũ.ſ30
ſic:defectus peccati ab anima deriuat᷑ ad
coꝛpus ⁊ non ecõuerſo.Cibi aũt immedia

te ad coꝛpus pertinent non ad aiam. Non
ergo ciboꝛuz ſumptio m ſe poteſt eſſe pec
catum niſi quatenus repugnat rectitudi⸗
ni voluntatis.Quod cõtingit fieri aut pꝛo

pter repugnantiam ad ꝓpꝛium finez cibo
rum. Sicut cum aliquis ꝓpter delectatio/
nem que eſt in cibis vtitur cibis contrariã
tibus ſaluti coꝛpoꝛis:vel ſm ſpeciem:vt ſi
iſirmus comedat herbas fructus ⁊ huiuſ⸗
modi que nocent communiter illi: vel vᷣm
qᷓ;titatem:vt cum quis nimis comedit vt

dicetur in ſe’quentibus. Aut ſumptio cibo

rum repugnat rectitudini voluntatis vᷣm

ꝙꝙ cibi ſunt aliqua lege pꝛohibiti. In lege
eccleſie phibetur eſus camium ſexta frria
per totum annum ⁊ in ieiunijs ⁊c. In aliꝗ
bus religionibus ꝓhibetur efus carnium
per regulam vel cõſtitutiones ad refrenã

dam concupiſcentiaʒ. vt dicitur de con.di.

5. c. Carnem. In lege vo veteri fuerüt pꝛo

hibiti aliqui cibi: ſicut patet leuitici.xi.c.

Et hoc ſm Tho.pᷣ ⁊c, q.ioꝛ.factum fuit tri

plici ratione.ſ.
¶ Pꝛopter ſolicitudinis excluſionẽ.
¶Pꝛopter naturalem ↄditionẽ.
¶ Pꝛopter ſpuᷣalem ſigniſicationem.
¶Pꝛimo ꝓpter ſolicitudinis excluſion?
ad tollendam. ſ. nimiam ſolicitudinẽ circa
cibos. vnde illa conceduntur que de facili

in ꝓmptu poſſunt haberi. Et iſta etiam ra

tione nõ ita ꝓhibita ſunt aliqua terre na/
ſcentia. Nã talia magis pertinent ad quà
dam ſimplicitatem victus ⁊ de ſacili habẽ

tur cum modico cultu terre. Animalia au
tẽ cũ multo ſtudio nutrire vel capere opoꝛ

tet. Et vſus olerum ante diluuium ſolus
erat non animalium. C Secũda ratio qus
re ꝓphibebantur aliqui cibi ppter naturalẽ

conditionem. Nam quedà animalia quã⸗
dam immunditiam coꝛpoꝛalem coꝛꝛuptio
nis habent. vel quia ex rebus immundis
nutriuntur vt poꝛcus:vel quia immunde
conuerſantur vt ſub terra ſicut mus ⁊ tal⸗
pa ⁊ hniuſmodi:velquia eoꝛum carmes ſu

pfluos ⁊ malos humoꝛes generant in coꝛ

poꝛibus comedentium ꝓpter nimiam ſic
citatem vel bumiditatẽ. vnde pꝛopter. hoc
animalia non habentia vngulam ſciſſam

vel habentia multas ſoleas in pedibꝰ vel
figuras ſunt/ꝓphibita pꝛopter eoꝛum terre

ſtreitatẽ ⁊ quia ſunt nimis colerica ⁊ adu
ſta. Et aues rapaces pꝛopter nimiam ſicci

tatem. Et aues aquatice 7 piſces non ha/
bẽtes ſquamas vt anguille pꝛopter nimi
am humiditatem. Animalia Yo habentia
vngulam ſciſſam ⁊ ruminantia ſunt con⸗
ceſſa quia habẽt humoꝛes bene digeſtos
⁊ bene cõplexionata ſunt.Et piſces haben
tes ſquamas ⁊ pennulas vt ſiccioꝛes per.⸗
miſſi funt. In auibus etiam conceſſa ſunt
que ſunt magis temperata:vt gallina per
dix aæ huiuſmodi.Eſus ſãguinis vniuerſa
le erat pꝛohibitus ad vitandum crudelita
tem vt hoꝛꝛerent humanum ſanguineʒ fũ
dere ⁊ eadem ratione animalium ſtrangu
latoꝛum ⁊ ſuffocatoꝛuz. Adipis eſus erat
pꝛohibitus ad tollendam occaſionem gu
loſitatis. Erat etiam ſanguinis ⁊ adipis
eſus pꝛohibitus quia non generant bonũ
nutrimentum pꝛout dicit Rabi moyſes.
Tertia ratio quare in veteri lege pꝛohi/
bebantur aliqui cibi eſt pꝛopter ſpiritua⸗/
lem ſigniſicationem. N populus ille erat
figuratiuus populi chꝛiſtiani. Et vita eo⸗
rum ſ̃m cerimonias legis erat quedã pꝛo
phetia deſignatiua per figuram vite ⁊ con

uerſationis quã ſeruare deberet populus

chꝛiſtianus. Illa igitur animalia pꝛohibi⸗
ta ne comederentur vt immunda figurãt
diuerſa vicia que immundam animam fa
ciunt.Eſus ergo illoꝛum ſigniſicat opera⸗
tionem illoꝛum que comeita incoꝛpoꝛant᷑

ð,

⁊æ conuertuntur in naturam a ex operibus
malis genecrantur habitus mali vicioꝛum
qui conuertuntur quaſi in naturam pꝛo⸗
pter aſſuemmctionem. Debent ergo ſideles
abſtinere a vicijs que deſignantur per illa
Et animalia quidem que non habent vn.
gulam ſciſſam vel non ruminant deſignãt
homines non habentes diſcretionem ne⸗
ſcientes diſtinguere ⁊ conſiderare circun/⸗
ſtantias rerum:vel non ruminantes ideſt
meditantes ſcripturas ſacras:hij ergo im
mũdi ſunt peccato indiſcretionis vł igno
rantie:⁊ tales moꝛes debẽt euitari. Al di
niſio vngule deſignat ſidem duarum na⸗
turarum in chꝛiſto.Et ruminatio ſanus in
tellectus ſcripturarum: et vnrunqʒ iudei
tanſgrediuntur. Et vicium ſuperbie pꝛo/
hibetur in eſu aquile que alte volat fuper

tum non eſſet. Ad erroꝛem igitur pertinet
manicheoꝛum eſtimare eſcam aliquam eſ
ſe de ſe malam.ſ Unde Apoſtolus pꝛime
ad remotbeuz:4.: c.nit⸗Nn nouiſſimis tem
poꝛibus recedent quidam a fide attenden
tes ſpiritibus erroꝛis ⁊ doctrinis demonio
rum pꝛobibentium nubere ⁊ a cibis abſti

nere ſcilicet quibuſdam tanqᷓ; de ſe malis

Eſca igitur non eſt victum gule:ſed mate⸗
a circa quam exercetur ex concupiſcẽtia

£

quibns peccant homines vicio gule.
—,2 Lap ...
Ecundum miyſterium de gula decla
randum dicitur modi Quinq; cni
Hlẽt aſſignari modi ſeu ſpecies gu

le.¶ Pꝛimus modus eſt comedere nimis

omnes aues. VHicium hipocriſis pꝛobibe ſeu bibere. Sicut dicitur de iudeis in deſer

tur in eſu ſtructionis. Nam ſtructio babet
alas ſed pꝛe grauedine non poteſt volare
circa terram ambulat. Sic hipocrita per
opera exterioꝛa de genere bonoꝛum vola/
re videtur. Sed circa terrena eſt ſemper ecũ
mente. In griffone deſignatur crudelitas
potentum. Quia griffo eſt refeſtus homi
nibus equeſtribus armatis. Niciuʒ ina
niſgloꝛie deſignatur in Sn que auis eſt
coloꝛis candidiſſimi.Sed cibum trabit ex
pꝛofundo terre vel aque.Sic vanagloꝛio /
ſi omnia opera ſua que candida videntur
faciunt vt videantur ab hominibus. Ni⸗
cium rapine pꝛohibetur in eſn omniũ aui
um rapacium. Aultur qui ſequitur exerci
tum expectans comedere cadauera moꝛ⸗
tuoꝛum ſignificat eos qui moꝛtes et ſedi⸗
tiones ⁊ guerras pꝛocurant vt inde lucrẽ
tur. Upupa que nidificat in ſtercoꝛibus et
paſcitur fimo ⁊ gemitum in cantu ſimilat:
ſignificat accidiam. O mnes aues coꝛuini
generis que crocitando quaſi cras ſonant
ſigniſicant pꝛocraſtinationem ⁊ tarditateʒ
beneoperandi. Poꝛcus ſigniſicat luxurio
Hs.Et ſic de alijs. Pꝛohibitum etiaʒ fuit
gentilibus ad fidem conuerſis per apoſto
los veſci idoloticis pꝛopter ſpeciem mali
vitandam:ne ſcilicet aliqui crederent hoc
illos ſacere in veneratione idoli: quod ad
idolatriam peruineret. Allias de ſe pecca⸗

to peregrinantibus. Manducauerunt et
ſaturati ſunt nimis. Et perpetrari poteſt
iſtud vicium ita circa viliſſimos cibos ſi⸗
cut circa delicatos. ¶Oe quantitate autẽ
cibi ⁊ potus non poteſt darivna certa regu
la omnibus ᷣm eandem menſuram. Sed
plus ⁊ minus exigitur ſᷣm varietatem cõ⸗
plexionum ⁊ fatigationum:vnus etiam et
idem plus indiget vno tempoꝛe qᷓ; alio ſᷣʒ
diſpoñtionẽ ſui coꝛpoꝛis.vnde narrat phi
loſophus in libꝛis ethicoꝛum de milone vi
ro foꝛtiſſimo ꝙ comedebat aliquando ſo /
lus vnum bouem nec erat grauatus ſto⸗
machus eius.Et alius quia debilis etiam
de paucis bucellis panis grauabatur.Taã
tum ergo poteſt ⁊ debet quis comedere et
bibere quantum credit ſe indigere ad ſu⸗
ſtentationem ⁊ executioneʒ eoꝛum que ſi⸗
bi incumbunt agenda.Ita vt nõ vſqʒ ad
nauſeam ſumat:ſed cũ aliquali adbuc ap
etitu finem faciat.ſ Vnde Auguſtinus li
bꝛo confeſſionũ ait.Juſſiſti domine vt ad
alimenta ſicut ad medicamenta acceda⸗
mus.Sicut eniʒ ſumitur medicina nõ ad
delectationem ſed pꝛopter neceſſitateʒ ſci
licet ad pꝛeſeruandum coꝛpus a moꝛte:et
cum timoꝛe ſumitur ne ledat.Ita cibus de
bet ſumi ad ſuſtentandum coꝛpus ne deſ
ciat ⁊ cum timoꝛe ne offendatur ex nimia
complacentia.¶ Secũdus modus ſeu ſpe

uod quinqʒ ſunt modi ſiue ſpecies:

. —— s

eo⸗

nos

eies gule eſt comedere cibos nimis delica

tos pꝛopter delectationem:vt capones:fa
Enos:pernices: lampꝛedas:ſturiones:vi

na electa ⁊ huiuſmodi. Huic erat deditus

llle diues qui poſtea ſepultus eſt in infer/⸗
no.Luce.idõ.c.Hoc peccato peccauerũt iu
dei dum non contenti manna appetierunt
carnes et dommus dedit eis coturnices.
MNumeri.xi.c.Siquis tamen vtatur cibari
is delicatis pꝛopter infirmitatem hos exi
gentem aut pꝛopter generis nobilitatem:
vt pꝛincipes:aut pꝛopter tempoꝛis ↄgrui
tatẽ:vt in nuptijs ⁊ conuiuijs diſcretis po
teſt hoc eſſe abſqʒ peccato.vñ Auguſtinꝰ
Ai.di.c.Quiſquis ait.Fieri enim poteſt vt
ſine aliquo vicio cupiditatis vel voꝛacita
tis pꝛecioſiſſimo cibo ſapiens vtatur.Inſi
piens autem frtidiſſima gule flamma in
viliſſimum inardeſcat.Et ſanius maluerit
quis moꝛe domini piſce veſci qᷓ;ᷓ lenticula
moꝛe eſau nepotis abꝛahe:aut oꝛdeo mo/
re iumentoꝛum. Et eadem di.c.Non co/
gantur. Non cogantur diuites cibis pau

perum veſci vtantur conſuetudine innir/

mitatis ſue:ſed doleant ſe aliter abſtinere
non poſſe.Si enim conſuetudinem ſuam
mutant egrotant:vtantur ſuperfluis dẽt
pauperibus neceſſaria:vtantur pꝛecioſis
⁊ dent pauperibus vilia.Hec ille. Quare
laudabile eſſet a pueritia etiã filios nobili
um aſſueſcere cibis groſſioꝛibus. Quod
fecit mater beati bernardini erga ſuos fſili
os nobiles ⁊ diuites.vnde ligurgus ethni
cus in ſuis legibus oꝛdinauit adoleſcentu
los ruri nutriendos cibis vilibus. Sum/
me autem repꝛehenſibile eſt iuuẽculos ad
tabernas accedere:pignolatas: conſectio

nes ⁊ alia guloſa comedere. maluatica et
greca bibere. Communia auteʒ facere vbi

communiter lauta pꝛeparantur cũ ex ami

citia vel alia cauſa honeſta ſiunt de ſe non
ſunt repꝛehenſibilia. Nam ⁊ iob permitte

bat filus ſuis conuiuia ſacere inuiceʒ Job
pꝛimo.c.Et ioſeph pꝛeparauit fratribus
ſuis conuiuium.Et abꝛaham angelis ho

ſpitibus ſuis. Geneſis.is.c. Et pꝛecipue cũ

in conuiuus adſunt circũſtantie quas po

nit BGꝛegoꝛius.ꝗA.di.c. Conuiuia.Scien

vum inquit ꝓꝙ conuiuia tunc ex cdantate

veraciter pꝛodeunt᷑ eum in eis abſentium
nullus vitam moꝛdet. Nullus cx irnnione
rep:ehenditur. Hec inanes ſecularium ne
gocioꝝ fabule:ſed verba ſacre lectionis le

guntur ⁊ audiuntur:cum non pluſq́; ne⸗

ceſſe eſt coꝛpoꝛi deſeruitur.Et quia raro eſt
quin in conuiuijs multa vana et irriſoꝛia
miſceantur et vltra debitum comedatur.
Ideo refert Auguſtinus documentum ſi:
bi ab ambꝛoſio Faditum vt vitaret conui
uia quibus terminus temperantie excedi
tur. Tertius modus ⁊ tertia ſpecies gule
eſt ponere nimis de tempoꝛe ad pꝛeparan
dum cibos vt magis delectent. Puta yt
ſint variati:aſſani:uxi: cum aromatibus:

cum ſapoꝛibus ⁊ huiuſmodi. Hoc vicio vt

ſcribitur pꝛimi Regum.2.c.laboꝛauerunt
fulij heli ſacerdotis.Nam cum populus ac
cederet ad offerendum ſacriſicia animali/
um ad altare ſᷣm mandatum legis venie.
bat puer qui ſcilicet erat miniſter ſacer⸗
dotis et dicebat offerenti:da mihi carnes
ideſt partem animalis occiſi vt coquam
ſacerdoti.Non enim accipiam coctam ſed
crudaʒ. Quod ſaciebat vt accuratius poſ
ſet ſuo ſacerdoti pꝛeparare.Et offerens re
ſpondebat. Incẽdatur pꝛius ſm moꝛem
adeps ⁊ poſtea accipies.Et ille ſcilicet mi
niſter:nequaq;. Si non dabis accipiã vi.
In ollis quoqʒ vbi coquebantur carnes
mittebat tridentem ⁊? trahebat cruduʒ de
lebete.Sic faciunt hodie multi pꝛelati ec/
cleſie. Quare dicit Alanus in lidde cõplan
ctu nature.Hodie gule vicium ꝓfundius
ſe poꝛꝛigit ĩ dños pꝛelatos qui ſulmones:
lucios:ceteroſq; piſces equipollenti gene
roſitate inſignes varijs decoctionnz cruci
ant martyrijs balneàtes officio ſacri pipe
ris ſonte baptizant:vt multiſpꝛmẽ ſapo⸗
ris gratiaʒ conſequantur. Alius miniſtro
rum contundit:colat alius ⁊ conficit ſub
ſtantiam vertit in accidens:naturam mu
tat in artem:vt ſaturitas tranſeat in eſu/⸗
riem. Hec ille.¶ Sciendum etiam ꝙ ſu:
mere cibos immunde et ſine congruenti
pꝛeparatione vbi commode pꝛouideri po
teſt vicioſum eſt pertinens ad vicium ne/
gligẽtie vel iſenſibilitatis.vñ Hicroꝰ HNec
affectate ſoꝛdes nec exꝗſite delitie laudeʒ

—

pariunt:quod inducit Sꝛ atianne. Ai. di.
capitulo ericus S. Ideſt de cibis ſicut de
veſtibus. Qõd autem aliquos ſanctos ci⸗

bdies cineres legimus miſcuiſſe: vt beatus

Bermanus iſopue altiſiodoꝛenſis: et
beatꝰ franciſcus. Dicit Al.hoc fuiſſe lau⸗
dabile ⁊ virtuoſum ex opere operante non
er opere operato ideſt ex intentione operã
tium vt ſtilicet ſubtrahentes ſe ab omni
delectatiõe coꝛpoꝛali redderẽtur magis ca
paces c apti delectatiõibus ſpiritualibus:
⁊ affectu ad diuina a deo ad hoc inſpirati.
Sed illud opus in ſe non erat laudabile:
vnge nec imitabile niſi quis ſimilit a deo
inſpiratus eſſet. C Quartus modus gule
ſiue quarta ſpecies eſt nimis ardenter ſen
nimia auiditate cibum vel potum ſumere
Ald quod pertinere videtur comedere ni/
mis rapaciter 2 feſtinanter. Et lʒ quidam
habeant a naturali conditione vel aſſuefa
ctioni.Zamen ⁊ coꝛpoꝛi nocet quia nõ ita
bene poteſt cibus digeri quaſ integer de/
glutitus et minus bene ediſficat. Et cum
pꝛocedit ex inoꝛdinato appetitu delecta//
tionis gule peccatum eſt. Hoc vicio fupe/
ratus pꝛopter vnam eſcam ſcilicet lentis
eqdulium vendidit eſau pꝛimogenita ſua:
vyt dicit Apoſtolus ad hebꝛeos.iʒ.c.Nam
vt narratur Geneſis.⁊.c. Cum reuertere
tur eſau de agro feſſus ad domum inueni/
ens ꝙ germanus eius iacob coctum lenti
unm ferculum comederet penuit ab eo vt ſi
bpi de illo ferculo daret. Cui iacob dixit ven
de mibi pꝛimogenita tua. Quod fecit ex
nimia auiditate illius edulu paruipendẽs
ea pꝛo tam vili pꝛecio vendere.vnde gra⸗
uiter peccauit ſimoniaʒ committens quia
ius pꝛimogeniture tunc ſcilicet in lege na
ture erat ſpirituale. Naʒ pꝛimogenitus te

nebat locum ⁊ officium ſacerdotis.Jacob

autem emendo dicitur non peccaſſe: quia
potius redemit qᷓ; emit vexationem ſuazʒ.
Et ĩ hac ſpecie gule ita peccatur viliſſimis
cibis ſicut pꝛecioſis:immo in hoc frequen
ter offendunt homines non facientes ſibi
conſcientiam pꝛopter vilitateʒ cibi.nõ ad
uertentes ꝙ pꝛimi parentes peccauerunt
in eſu pomi.Ideo dicit Alugꝰ. In onmib⸗

ð

hijs rebus non vſus rerum: ſed libido in

culpa eſt. Et idem. Ai.di.c.Delitie.viles ci

bi appetenter accepti impediunt pꝛouen⸗

tum abſtinentie. Dauid autem aquam cõ
cupitam effudit. Hiſtoꝛia habetur ſecũdi

KRegum.c.ꝛʒ̊.vbi dicitur:ꝙ cum quadaʒ

die dauid appeteret bibere de aqua ciſter
ne bethleez dicens: O quis mihi daret de
aqua ciſterne que eſt in bethleem. ſubito
tres ſocij eius ſoꝛtiſſimi a ſeipſis iuerunt

⁊ per medium caſtroꝛum inimicoꝛum phi

liſtiim qui tunc habebant ſtationẽ in bethł

leem tranſeuntes hauſerunt aquam et ſi
bi appoꝛtauerunt. Sed dauid noluit bi/

bere dicens. Abſit vt Leneulumn animarũ

boꝛum ego bibam:ſed libauit eam domi/

no. Infirmi itaqʒ vel ſani qui ſciunt vel ex

perti ſunt aliquid eibi vel potus nocere ip

ſis 1 tamen ſumunt pꝛopter auiditatem:
vtiqʒ; peccant plus minus ſm exceſſum

queʒ faciunt. Narrat Gꝛegoꝛius in tertio
dialogoꝛũ de quadam ſanctimoniali:que

quãdam lactucaʒ in hoꝛto viſam colligẽs

cum nimia auiditate comedit. Pꝛopter

quod a diabolo arrepta eſt. Sed a quodã

ſancto viro equitio liberata eſt. C Quin/

tus modus ſeu quinta ſpecies gule eſt an

ticipare hoꝛam ſeu exire hoꝛam ſtatutam

3
E

vel conſuetam ſine cauſa vꝛgente vel ra⸗
tionabili. Naz ſi exigit inſirmitas vel alia

cauſa rationabilis omnis hoꝛa eſt idonea

Cum non eſt ieiuniũ cõis modus xpᷣiano/
rum eſt bina commeſtio ſcilicet pꝛandium
⁊ cena:⁊ per hoc ſanius viuitur.Qui eniʒ
comedunt pluries in die vt animalia bꝛu

ta ſunt:nec ſane viuere poſſunt: cum po⸗

nant indigeſtum ſuper indigeſtum. vnde
mali humoꝛes generantur ⁊ caput etiam
fumoſitatibus grauatur.Et hoc repꝛehen
ſibile eſt niſi laboꝛ excuſet aut aliqua cau⸗:
ſa iuſta.Et ſic excuſantur agricole: viato/
res ⁊ huiuſmodi: a pueri dum ſunt in aug
mento. Qui autem de mane ſurgentes de

lecto ſubito volunt comedere ⁊ bibere: et

pꝛecipue in diebus feſtiuis anteqͥ; vadãt
ad eccleſiam nimis indeuoti ſunt: contra
quos dicitur Eccleſiaſtes decimo capi/

tulo. Ne tibi terra: cuius rex puer eſt:et

lbicbi
kpiles
proven
gamc⸗
r Kaici
eʒ
naſter
ede
ſbi⸗
Uaun
mmpbi
enben⸗
maſ
itbi
niman
dom⸗
pela
reip
lem:
ſum

ꝛincipes mane comedunt. Terra eſt ho/
mo:puer eſt ſenſualitas que appetit ſenſi
bilia vt puer:pꝛincipes eius ſunt ſenſus:
ve auteʒ illi qui regitur a ſenſualitate ⁊ cu
ius ſenſus vacãt commeſſationibus tem/

peſtiue: qnia guloſus eſt. Ideo Yſaias ꝗn

to.c.ait. Ae qui ſurgitis mane ad ebꝛieta
tem ſectandam. SDe hoꝛa comedendi die/
bus ieiunioꝝ dictũ eſt ĩ prmone de ieiunio

in q̃drageſimali de pnia.

.

CAQ guloſ puniũtur pena coꝛpoꝛ ali ſpi
rituali CKap.3WN.

1

Ertium myſteriũ declarandũ de gu

02

Bebennail. SJ
¶Pꝛmo punitur gula pena coꝛpoꝛali.

vnge ſcriptum eſt Eccleſiaſtici.37. c. Pꝛ0

pter crapulam multi perierunt. Et Criſo/
ſtomus de con. di.. c. Nihil.Exceſſus ci⸗
boꝛum conſumit ⁊ computreſcere facit coꝛ
pus humanum ⁊ macerat egritudine diu
turna:⁊ tunc eum moꝛte crudeli conſumit
Et Hieronymus.Ipocras inquit docet in
amſoꝛiſmis craſſa et obeſa coꝛpoꝛa opi⸗
mis que creſcẽdi menſuram impleuerunt
niſi cito ablatione ſanguinis minuantur

in paralipſim ⁊ peſſima moꝛboꝛum gene⸗

ra erumpere ſcilicet eſt neceſſe.Et Galienꝰ
doctiſſimus hipocratis interpᷣs.Athletas
quoꝛum vita ⁊ ars ſagina eiſt dicit in exoꝛ

ta tione medicine nec viuere poſſe diu nec

ſanos eſſe que verba ponũtur de con.di..
c. HNe tales. Et Eccleſiaſtici.ʒ7. ſapiẽs ait.
In multis eſcis erit inſirmitas.t Seneca
ad lucilluz. Multos moꝛbos multa fercu

la fecerunt. Secũda pena qua punitur

gula eſt ſpiritualis. Quia videlicet amittũ
tur per eam et deſtruuntur omnes virtu/
tes que ſperant omnia tempoꝛalia bona.
In huius figuraʒ legitur:i nabuzardan
pꝛinceps coquoꝛum deſtruxit muros hie/
ruſalem ad deſignandum quia venter cui
multitudo coquoꝛum deſeruit ppter viciũ
ſcilicet gule:ediſicia virtutum ad ſolum re
digit.vt ait Gꝛatianꝰ.4.di . pꝛimo.Qð
ſides ruinam patiatur patet in illo populo

la dĩ pene. Punit᷑ equideʒ peccatũ

hebꝛeoꝛuʒz de quo Apoſtolus ait pᷣt ad eo
rin thios.io.c.Sedit populus manducare
⁊ bibere ⁊ ſurrexerunt ludere ideſt feſtina
re in venerationem vituli aurei declinan⸗
tes ad idolatriam. Quã ſpem habere poſ

ſunt de deo vel de beatitudine quoꝑ deus
venter eſt: vt dicit Apoſtolus ad philippẽ

ſes.ʒ.c.Et gloꝛia in confuſione eoꝛum qui
terrena ſapiunt:verus enim dei cultoꝛ cuʒ
ſurgit mance cogitat pꝛimo de deo ſe ei recõ
mendãs.Sed guloſus cogitat quid debe

gt comedere:quod magis delectet. De co

quina templũ facit.De menſa altare. Ibi
ponit victimas varia cibaria. Miſtri funt
ſerui menſe:oꝛationes ⁊ lectiones ſunt lo/
cutiones de vino ⁊ cibarijs.Charitatẽ etid
guloſi non habent:quia pauperibus ſuꝑ
flua tribuere nolunt.vt autẽ ait Joannes
pᷣſua canonica c.ʒ. Qui habuerit ſubſtã
tiam huius mundi ⁊ viderit fratrem ſuuʒz
egere ⁊ nõ dederit quomodo charitas dei

eſt in illo. Pꝛudentiam ꝓſternit gula: qꝛ

vt ait Hieroꝰ. A.di S. ſinali. NPinguis vẽ
ter ideſt gule deditus craſſum ſenſũ gene
rat. Hoc patet in herode qui in cõuiuio ne
ſeiuit diſcernere ſe non obligari ad ꝓmiſſa
iniuſte:ſed impꝛudenter ⁊ crudeliterad pe
titionem puelie iuſſit amputari caput Jo/
annis baptiſte. Juſticia etiam a gula ſub
mergitur. vnde Ambꝛ0?. 47. di. Co. Sicut
hu.Quis tã iniuſtus tam auarus qᷓ; qui
multoꝛum alimenta non ſuum vſum Red
abundantiam ⁊ delitias facit. Quod facit
guloſus ita comedens pcioſa ꝙ multi pau
peres poſſẽt ex illo ſumptu viuere. Quot

irriſiones:detractiones: ꝓditiones: homi

cidia fiunt in conuiuis.Mõne abſalon fra
trem ſuum occidit in ↄuiuio:vt habet᷑ ſcdᷣi
Regũ.iʒ.c.Foꝛtitudo adhuc per gulã iſir
matur.vnde ⁊a qui certat in agone ab oibꝰ
ſe abſtinet:vt dicitur pᷣ ad coꝛithios.9.c.

ſ.grauamine ciboꝝ ⁊ potuum vt ſit ſoꝛtis

ad bellãdũ. oꝛtiſſimus holofernes come
dendo ⁊ bibendo nimis ita fuit debilitatꝰ
ꝙ vna mlier decapitauit eũ. Judich.is. co.

Tẽperãtiã aũt gula fugat ex toto ſicut vnũ

ↄtrariũ expellit aliud. ¶ Sed ⁊ ſeptẽ dona

ſps ſci ex gula rnũt.Qõð ſiguratũ fuit Job

bᷣ.c.Añ ſeptẽ ſiijs eius ↄuiuatibꝰi domo

„

pꝛimogeniti domus peuſſa a vento ruens

oppꝛeſſit omnes.Septẽ filij iob hm Gꝛe/⸗
goꝛiuʒ figurant ſeptem dona ſpũs ſancti.
¶ Tertio punit᷑ gula pena gehẽenali.Ideo
ſaluatoꝛ noſter Luce.ꝛi.c.ait. Attẽdite ne
grauentur coꝛda veſtra crapula ⁊ ebꝛieta/
te ⁊ ſuperueniat in vos repentina dies illa
ſ.iudicij vos condemnans.Apoſtolus vᷣo
ad romanos.iʒ.co. ponit ommeſſationes
⁊ ebꝛietates inter opera tenebꝛaruzʒz:quia

ducüt ad tenebꝛas eternas. A quibꝰ nos

liberet ieſus filius dei:qui cum patre ⁊ ſpi

ritu ſancto viuit per omnia ſecula ſeculoꝝ
Amen.

Feria tertia poſt dñicã de paſſione. Se

petõ execrãdo vſure ⁊ auaritia vſurarioꝝ.
Sermo trigeſimus octauus.

Eſtimoniun

ꝑhibeo de mundo:qꝛ oꝑa ei⸗
mala ſunt. vba ſunt redẽpto
ris noſtri oꝛiginalr Joannis
7. Co. in euangelio hodierno. Inter mala
xpᷣianoꝝ opera illud eſt ſatis abominabile
quo pene totum genus humanũ piclitaf.
Illud equideʒ auaritia eſt oium ſcelerum
mater ⁊ cauſa.dicitur eni in Glo.in ꝓlogo

decretalium. Et. 47.di.c. Bonoꝝ.Et in au

ctentico vt iudices ſine quoqʒ ſuffragio ꝗ.
Cogitatio.collatiõe ſcdᷣa.Cupiditas eſtra
dix oium maloꝝ. Pꝛopterea deus omni?
potens comminatur miſeris moꝛtalibus
dicens Hieremie.õ.c.Extendã manũ meã
ſuper habitantes terram. A maioꝛe ꝗppe
vſq; ad minoꝛc omnes ſtudent auaritie:⁊
a ꝓpheta vſq; ad ſacerdotẽ cuncti faciunt

dolum. Cu vo in hoc peccato multipliciter

homies errent tamẽ hodierna die ad aua
ritiam vſurarioꝑ expugnandam elaboꝛa
bimus.Ad hunc enim pleriq; deuenerut
erroꝛem vt vſurariam pꝛauitatem exerce⸗
re libere ⁊ inuerecunde ac publice non re
tardentur. vbiq; iam talis peſtis erudeliſ
ſima viget que tanto periculoſioꝛ eſt q;to
vſurarij turpitudinem ſuam agnoſcere no

lunt.Quinimo obduratũ coꝛ habẽtes pu

tant ſe offerre ſacriſiciuz deo acceptabile ſi

ſuis pꝛoximis mutuantes lucrum quod/

cunqʒ ex mutuo ipſo percipiant. Nam be
nefacere ſe aiunt cum pximoꝛum ⁊ ſuiip

ſius ex vſura conſulat᷑ neceſſitati. Ob qðᷣ

vt eis vᷣitas clarius eluceſcat qua poſſint
ſuũ grande malũ agnoſcere in pñti ſermo
ne de ipſa vſura tria ꝓponemus miſſteria
declaranda.
PBnoꝛ diffinitionis.
Ca mrepꝛobationis.
zunparticipationis.

QAuid eſt vſura que graue eſt peccatũ:

Et ꝙ qui ex neceſſitate accipit ad vſaram
ab eo qui eſt paratus non peccat: z àt mo

dis vſura cõmittitur. ¶ Cap. pm.
vſura dicitur diffinitionis.ᷣm eniz
Boffreduʒ in ſumma ſua vſura ſic
diffinitur. Aſura eſt quicquid ſoꝛti accedit

pꝛecedente intentione vel pacto vt ſi mu⸗

tuo tibi centũ floꝛenos hac intentione pᷣn
cipaliter vt aliquid plus vltra centum reci

piam vel Ri mutuo tibi certas mẽſuras fru

menti vini olei ⁊ huiuſmodi que vſn con/
ſumuntur.Et plus ex hoc exquiro q;ᷓ ipᷣm
capitale in valoꝛe vſuram committo:vt dẽ

iA.q.3.c.vſura.¶ Pꝛo intelligẽtia tamẽ

plenioꝛe huius partis tria ſunt dubia de/⸗
cidenaa. fdud
2zmvtx liceat accipe ad vſur-

z qt modis committitur vſura:
CPꝛo pꝛimo dubio arguunt vſurarij cõ⸗
tra veritatem dicentes vſurã non eſſe pec
catum.Omne eni peccatum eſt contra ali

quã legẽ:ſed vſura non eſt ↄtra aliq; legẽ
nec diuinalẽ nec nãlẽ nec humanalẽ.ergo

vſura nõ ẽ peccatũ.Hã in lege diuinali di

xit deus deuteronomij.23. c. Hõ fenerabis
ffi tuo pecuniã ad vſuram nec fruges nec
q;libet aliam rem:ſʒ alieno.Ex qua aucto
ritate videtur ꝙ ⁊ ſi nõ fratribus ſalti alie
nigenis ⁊ extraneis poſſit fenerari ⁊ inſide
libus.Quantũ vo ad legem naturalẽ de
iure nature eſt vt homo aliquid recõpẽſet
ei qui ſibi bñſicium contulit. Ille aut qui
mutuat:aliquod bñſficium ↄfert ſubuenit
eni neceſſitati idigẽtis.Ergo ſi pꝛo hoc be
neficio aliq certo pacto obliget euz cui mu

mat ad hoc ꝙ aliquid ſibi retribuat nõ vi

Rimũ myſteriuz declarandum de

getun
niles
ſis
llouun
ſio E.
geapit

ebt

Piec
ut
(Eir
au

inſu

Nnd
mtſuh
1b
4 Mnt
inleno⸗

Ujtan

ecl
S
ncn
öͤmn
ertd
ume
iade/

detur eſſe pactum illicitum. Leges vo ci/

uiles vſuras permittũt:vt patet.C.de vſu

ris.l.Eos. In contrariuz eſt auctoꝛitas ſã

ctoꝛum.vnde Ambꝛoꝰin lide bono moꝛ
tis.Et.iꝗ.q.A.c.Siquis. Siquis vſuram

accipit rapinam facit:vita nõ viuit.ſ.gra⸗

tie.Et Dauid in pᷣs loquens ad deum ait.

PBñe quis habitabit in tabernaculo tuo:

aut quis requieſcet in monte ſancto tuo.

¶ Et reſpondet.Qui ingreditur ſine macu

la ⁊ operatur iuſticiaʒꝝ ⁊c.Et infra.Qui pe

cuniã ſuam non dedit ad vſuram. Eccleſia

inſuper ſtatuit.ꝙ ſiquis ꝑtinaciter aſſe/⸗
reret vſuram nõ eſſe peccatum ⁊ graue he
reticus hĩetur:⁊ contra ipᷣm ſicut ↄtra ali/

os hereticos ꝓcedatur:vt patet in clemen
tina ex graui de vſuris. Scm autẽ Tho.

22.q. 78. vſura eſt contra equalitateʒ iuſti
cie ex eo videlʒ quia vſurarius vẽdit quod

non eſt. ¶ Nam reꝝ que in vſum noſtrũ ve
niunt. Quedã ſunt quaꝝ vſus ipſaꝝ con/

ſumptio eſt vt frumentum vinũ oleũ ⁊ hu
iuſmodi quibus homo vtitur comedendo
bibẽdo ⁊ ſic ex toto conſumẽdo.Quedã

res ſunt quaꝝ vſus ⁊ ſi non ſit ipſaꝝ conſũ
ptio in ſe eſt tamen eaꝑ diſtractio:vt pecu
nia numerata que pꝛincipaliter inuẽta eſt

ad cõmutationes ciẽdas: vt dicit Ariſt.
in p politice.Et ſic vtendo diſtrahitur cuzʒ

,in cõmutationes expẽditur. Quedã res

ſunt quaꝝ vſus non eſt ipſaꝝ conſumptio
vel diſtractio. Sicut domus:ager iumẽtũ:

vaſa argentea ⁊ aurea ⁊ huiuſmodi:vſus

enim domus eſt inhabitatio non conſum

ptio.Sic cultus agri eſt cultiuatio ad fru /

etiſicandum non ad diſſipanduʒz. Et ſic de
alijs.Ct ex iſto tertio genere reruzʒ vſus ip

ſius rei poteſt computari ſeoꝛſum ab ipſa

re ⁊ vnum concedi ſine altero. Poteſt eni
alicui tradi dominium domus vel agri vl
ſerui:vel iumenti retẽto ſibi vſu vel fructu
ipſius ad vitaʒ vel ad aliquod tempus vt
fit aliquando in donationibus.Et ecõuer
ſo poteſt concedi vſus talium rerum reten

to ſibi dominio vt fit in locatione afficto:

pẽſione domus ⁊ huiuſmodi. Et ideo ĩ hu

iuſmodi licite recipitur ſi certum pꝛecium
ſeu lucrum pꝛo vſu dato ipſius rei reten /

to ſibi dominio.Et inde ad certuʒ tempus

io 4
reh abita ipſã re ex integro. Sed in rebus
pꝛimi ⁊ ſecundi generis: quarum ſcilicet
vſus eſt ipſaruʒz conſumptio vel diſtractio
non poteſt computari ſeoꝛſum vſus tali/
um rerum ab ipſis rebus:quia inſepara/⸗
bilis eſt.Et cuicunqʒ conceditur vſus tali
um rerum ex hoc ipſo concæeditur ⁊ res.Et
ꝓpter hoc in talibus per mutuum trãſter
tur dominium. Sicut ergo ſiquis ſeoꝛſum
vellet vendere vinum ⁊ ſeoꝛſum vſum vi⸗
ni venderet eandem rem bis vnde ⁊ ven⸗

deret quod non eſt:pꝛopter quod manife

ſte eſt contra equalitatem iuſticie. Simili
ratione qui mutuat vinum: frumentum:
oleum:pecuniam numeratam:⁊ huiuſmo
di:⁊ vltra ſuum capitale mutuatũ aliquid

exigit vel pꝛincipaliter intendit habere qðᷣ

pꝛecio poteſt extimari contra equalitatem
iuſticie agit:quia petit ſibi duas recompẽ
ſationes fieri.vnam ſcilicet reſtitutionem
equalem rei mutuate. Aliam vvo vt pꝛeci
um vſus quod dicitur vſura. Ad illud ve
ro quod obiciebatur de iudeis reſpondet

Tho.⁊ Nicolaus de lira:ꝙ illud dictũ deu

teronomij.23. c. allegatum ſane eſt intelli/
gendũ. Per alienũ enim aut intelligũtur
illi qui erant finitimi eoꝝ quoꝝ terras eis
dominus cõceſſerat vt chananei.Et ab il /
lis licite recipiebant vſuras nõ vt vſuras
ſed vt recuperationem iuris ſui. Sicut eti
am licitum eſt chꝛiſtianis mutuare hoſti/
bus ad vſuram ita tamen ꝙ illud quod re
cipitur vltra ſoꝛtem non recipiatur ratio/
ne mutui.Sed iure dominij quod habet
in illos ⁊ vt recuperet rem ſuam quam nõ
poteſt ab iniuſto poſſeſſoꝛe niſi mediante
mutuo recuperare.Et ſic intelligitur illud
capitulũ Ab illo.iꝗ.q.ꝗA. Ad hec faciunt
notata per Archidiaconum.23. q.2. c. Do
minus. Si enim permittitur a iure ſpolia/
re inimicum immo occidere in bello iuſto:
multomagis per hanc viam ſuũ accipere.
Et ſic vt pꝛedictũ eſt licitũ fuit iudeis acci
pere vel mutuare ad vſurã ab illis tm̃ fini
timis nationibus qui occupauerãt terrã
ſuam datam eis a domino tanq́ᷓʒ ab hoſti
bus. Nunc aũt ipſi iudei non poſſunt ſine
moꝛtali facẽ vſuras xpᷣianis nec ecõuerſo.
NMNã nõ ſũt inimici nr̃i in ciuili ↄuerſatiõe.

1

¶Quo autem ad alios infideles ſi verum
eſt ꝙ ſunt inimici noſiri etiam illis arma
inſerre poſſumus tanqͥ; occupatoꝛibus re
rum noſtraruzs. De quo.23. q.7. c. Si de re
bus. ⁊. c. Diſpar. Et per Innocentiũ ⁊ Ho
ſtienſẽ extra de voto.c.Adð ſuper hijs. Re
ſtat lõgeſoꝛtius xpᷣianum ab eis licite poſ
ſe vltra ſoꝛtem accipere:quia ſuum eſt qð
recipit.Qð autem contra ſaracenos et ali
os infideles dominia ⁊ terras poſſidentes
licitum ſit bellum vltra alias rationes fa⸗
cit quia ad defenſam ? recuperationẽ fit de
tractoꝝ. Ergo licitum. Nam vt dicit Inno
centiꝰdicto.c.Qð ſuper hijs vbi terra fuit
aliquo tempoꝛe chꝛiſtianoꝝ bellum eſt lici
tum. Inſideles autem pꝛedicti abſtulerũt
a chꝛiſtianis quicquid tenent. Naʒ vbiq;
terrarum fuit laudatum nomen chꝛiſti.vn
de in ps dicitur. In omnem terrã æc. Sed
hijs dimiſſis dicimus ꝙ vſura nullo ex il/
lis verbis iudeis fuit permiſſa minus con
ceſſa. NHam lʒ quidam dixerint vſuram fo
re conceſſam in quibuſdam caſibus. Ta/
men ꝓpꝛie loquendo in nullo caſu conce/
ditur. Sed quia in illis caſibꝰ quos illi po
nunt aliquid recipitur vltra ſoꝛtem. Ideo
pꝓpter aliquam ſimilitudinem large ⁊ im/
pꝛopꝛie ſumendo dicitur vſura ibi pmiſſa
ſed non eſt ibi vſura.Et ſic in ꝓpoſito vel
per alienum in verbis deuteronomij intel
ligitur quilibet qui non erat de genere iu/
deoꝛum. Et tunc dicetur ꝙ illa fuit compa
ratiua permiſſio qua permittitur minꝰma
ium ne maius malum fiat. Sicut etiã per
miſſum fuit eis dare libellum repudij ⁊ re
udiare vxoꝛem ad repudianduʒ homici
ium ſiue vxoꝛicidiuzʒ. Sic? vſura fuit eis
ermiſſa erga alienigenas ne ſi fuiſſet pꝛo
ibita maioꝛi crudelitate craſſarentur in
ſuos vt ſue cupiditati ſatiſiacerent.Excuſa
buntur ergo a pena tempoꝛali legis:ſʒ nõ
a pena gehennali ſicut nec a culpa moꝛta
li.vnde dicit Criſoſtoꝰ.ʒi.q.pᷣꝰ.Hac ratio⸗
ne in ſine. Quod enim permittimus nolẽ
tes pꝛecipimus ideſt permittimus ſᷣm glo
Rm:quia malas hominuʒ voluntates ad
plenuz ꝓhibere non poſſumus. Et tamen
deus declarauit per ꝓphetas vſuram ſibi
diſplicere: vt patet de dauid.¶ Sed ſigs ra

tione dicte permiſſionis vellet eos excuſa
re pꝛo illo tempoꝛe que tamen excuſatio a
doctoꝛibus non admittitur pꝛo nunc tem
poꝛe gratie reuelate non excuſarentur. zi.
q.pᷣ S. Sed obicitur. Adillud vo quod
vſurarij dicebant ꝙ vſura nõ eſt contra le
gem nature.dicendũ ꝙ ratio dictat vt qs
mutuet/pvimo indigenti ſi poteſt: ſed gra
tis ſine ſpe lucri.Et ſic ꝙ gratus ſit recipi⸗
ens mutuum erga mutuanteʒs: puta in re
cognoſcendo beneficium ⁊ cum poteſt eũ
adiuuare quando indiget vel viceuerſa re
munerando ſibi vel per alia obſequia ſed
gratis nõ ex pactione. Haʒ ⁊ ſi ei teneatur

ad antidota naturaliter ideſt recompenſã

dum benefſficium:hoc eſt ex debito honeſta
tis non autem neceſſitatis ſcilicet quo poſ
ſet cogi in iudicio.Et ideo ſʒ Tho.⁊ alios
ſiquis mutuaret alicui cum hoc pacto ꝙ
ei teneretur remutuare vſuram committe
ret quia vltra capitale ſuum aliquid exigit
quo poteſt pꝛecio extimari illa ſcilicet obli
gatio qua poteſt eum conuenire in iudicio
Et ſi vſurariꝰ diceret ꝙ ille qui accepit pe
cuniam mutuo lucratur cum illa ⁊ locuple
tatur cum damno mutuantis.. Reſpoõde

tur ꝙ ille locupletatur ſeu lucratur pꝛinci

paliter per induſtriaʒ ſuam:quia pecunia
ex ſe nihil lucratur:vt patet tenendo in ca
pſa. Pecunia etiam illa non eſt mutuan⸗
tis ſed eius qui accepit mutuum: quia in
eum tranſlatum eſt dñium.Et ſi perijt vel
perdidit in negociando vel aliud agendo
perit periculo ſuo non mutuantis. Dam/
num autem non ſuſtinet mutuans niſi qꝛ
ceſſat ex hoc ſibi lucrum. Sed idem dam/
num habuiſſet ſi pecunia in archa ſeruaſ/
ſet:qꝛ ibi non fructificat.Et ſic cum ea ne⸗
gociatus fuiſſet potuiſſet ꝑdere ſicut ⁊ lu⸗

crari. Subſtabat enim tũc periculo vbi in

mutuo non ſubſtat. Aerum ſi ex carentia
pecunie mutuate paſſus fuiſſet damnum
puta quia opoꝛtuiſſet eum recipere ad vſu

ram vel vendere res ſuas minus iuſto pꝛe

cio vel aliquod ſimile.Tũc qui accepit mu
tuum deberet ei ſatiſſacere de damno ſecu

to ꝓpter mutuum ſᷣm conſcientiam etiam

ſi de hoc non feciſſet pactum. Kon autem
de induſtria ſua lucrum factum tenetur cõ
municare

ſir
h

cra⸗
nbdog
ne ton
tur., .
quoc
nra le
vigs
ſege
ecii/
mnte
oteſt ah
wern
gniat
cneann
npenſi
oneſ
opol
alios
og
mitte
nigtt
dd
hue
locupte
choͤce
puini
pecunun
o inc
gutuan!
goia n
pantr
