in mente. Aliquando vᷣo cuʒ mittuntur in

ſpecie viſibili loquuntur etiam voce ſenſi⸗/

bili:ſicut patet de angelis apparentibus

abꝛahe nunciantibus conceptum vſaac:⁊

de angelis apparentibus in ſfuma huma
na in reſurrectione chꝛiſti ad monumentũ
clara voce annunciantibus eam mulieri⸗
bus:⁊ in aſcenſione diſcipulis.Ita dicen⸗
dum eſt hic ꝙ ſicut in ſpecie humana vt di
ctum eſt apparuit marie:ita ⁊ voce huma
na locutus eſt:vt patet ex littera euangelij
lʒ eniʒ angelus non haberet dentes natu
rales vt homo nec palatum guttur vł pul
monem ex quibus foꝛmatur vox humana
tamen ⁊ ſine illis potuit ſoꝛmare voceʒ hu
manam ideſt ſimilem ei.Sicut ⁊ cum facta
eſt vox de celo que audita eſt. Hic eſt filius
meus dilectus in aere vbi illa inſtrumẽta

vocis humane non erant. Becuit enim vt

ſicut non ſolũ illuminatione iuiſibili mẽs
eius illuſtrabatur ⁊ inſlammabatur a deo
ita etiam ⁊ viſione clara ⁊ locutione ſenſi⸗
bili oculi eius ⁊ auditus eius et oẽs ſẽſus

reficerentur in nfdo.

Q8 in angelica ſalutatione expꝛimunt

tas incarnationis.Et qᷓtruple
virginis bñdicte. LCap. 3.
Ertium myſterium
doe annunciatione virgis dicitur an
Agelice ſalutationis. Ingreſſus quip

aei maieſtas a ſublimitas vnionis ae vtili

cta tu in mulieribus.In qua ſalutatiõe cõ
tinentur quatuoꝛ. è
Cõ meſt mittentis maieſtas.
Cꝛmynionis ſublimitas.
Cz nincarnationis vtilitas.
Cmmarie ſingulanittas
¶ Pꝛimum quod continetur in angelica
halutatione eſt mittẽtis maieſtas dixit eni
verba ſalutationis angelus ex parte dei.
Hec enim dictio Aue habet tres litteras:
Innuentes perſonas diuine maieſtatis ſci
licet patris ⁊ filij ⁊ ſpiritus ſancti.Naʒ pꝛi
ma littera que eſt.A.ſignificat ſpiritũ ſan⸗
ctum. Ipſe eni ſpiritus ſanctus vt ait Gꝛe
goꝛius amoꝛ eſt.q¶ Secunda littera eſt..
ſignificans perſonam filij qui eſt verbum
patris ⁊ quaſi medius non ſitu ſed nume/⸗
ro inter patrem et ſpiritum ſanctum. In⸗
quit enim Joannes pᷣ canonica.c.quinto
Tres ſunt qui teſtimoniuzʒ dant in celo:pa

ter verbum ⁊ ſpiritus ſanctus.Tertia lit

tera eſt.E. ſigniſicans patrem. Nam vt di⸗
cit Hilarius libꝛo de trinitate. Et᷑nitas eſt
in patre. Non ita tamen quin filius ⁊ ſpiri
tus ſanctus ſit eternus cum eo: ſed quia
ei appꝛopꝛiatur magis.Eternum enim im
poꝛtat quid ſine pꝛincipio.Filius autem ⁊
ipiritus ſanctus q;uis non habeant pꝛin/
cipium huius creationis nec factionis:ha
bent tamen emanationis pꝛincipium.vn/
de Auguſtinus libꝛo. ꝗ. de trinitate ait.
Pater eſt pꝛincipiũ totius deitatis: quia
emanat ſilius a patre: et ſpiritus ſanctus
ab vtroqʒ:⁊ ſi ab eterno. Solus auteʒ pa
ter eſt ſine aliquo pꝛincipio:quia a nullo ip
ſe emanat.Et vt inquit Cho. pᷣma parte.
q.33. licet attribuamus patri aliquid au/⸗
ctoꝛitatis ratione pꝛincipuij nihil tamen ad
ſubiectionem vel minoꝛationem quocũqʒ
modo pertinẽ᷑tis attribuimus filio aut ſpi
titui ſancto. Nam pꝛincipium in dininis ſi

ontemplandũ

angelus ad virginem ſalutauit eam di
cens. Aue gratia plena dñs tecum benedi

gniſicat oꝛiginé᷑. Bixit ergo angelus Aue

quaſi dicat tota trinitas me mittit ad te:
quia ⁊ ipſa tota operabitur iſtam incarna⸗

tionem in te.ſTota nanq;ʒ trinitas ſcilicet

pater ⁊ ſilius ⁊ ſpiritus ſactus operata eſt
myſterium incarnationis ſcilicet foꝛman⸗
do illud coꝛpus ex virgine animam chꝛiſti
ſubito creando ex nihilo:⁊ vnionem illam
humanitatis ſue cum deitate efficiendo:2

gratiam ⁊ ſapientiam ei infundendo.Inſe
parabilia ſunt enim opera trinitatis vt di
cit Auguſtinus.ſ Et idem in gloſa in.c.pᷣ.

de ſũma trinitate ⁊ ſide catholica. ſEt de
con.di.3.c.vltimo.⁊ di.S.c.Saluatoꝛ.ſEt
28.q. P. c. Sic enim. ſcilicet ab extra licet
ſolus filius nõ pater non ſpiritus ſanctus

vnitus ſit noſtre humanitati in vna perſo

na. Angelus itaqʒ cuzʒ dixit Aue a tota tri
nitate dixit ſe miſſum. ¶ Secũdum quod
continetur in angelica ſalutatione eſt vnio
nis ſublimitas.A.enim eſt pꝛima littera
alphabeti in quo omnes ſcientie compꝛe/
henduntur.Et vt inquit Iſidoꝛus pꝛimo li
ꝛ0 ethimo.A.littera in omn ibus genti⸗
bus pꝛioꝛ eſt pꝛo eo ꝙ ipſa pᷣoꝛ naſcentibꝰ
vocem aperiat vnde ⁊ latini dicunt.A.gre
ci alpha.hebꝛei aleph.AV.vo eſt vltima lit
terarum vocaliuz ſᷣm latinos. In ſaluta⸗/
tione vo angeli iſte due littere.A.⁊. U.iũ
guntur cum e in vna dictione ad ſigniſicã
dũ ꝙ diuina natura ⁊ humana vnita ſunt
ad inuicem in vnitate perſone in virgine

maria. Inter naturas enim intellectuales
pꝛima ⁊ ſupꝛema pꝛincipium omnis crea /
ture ⁊ ſapientie eſt natura diuina ſignata

per.A.vnde ipſe deus dicit apocalypſis pᷣ
c. Ego ſum alpha ⁊ o:pꝛincipiũ ⁊ finis ois
creature:vltima autem naturarum que in
telligentiam habẽt eſt natura humana de
ſignata per. VU. Dicit ergo angelus. Aue
quaſi dicat hoc eſt quod tibi nuncio quia

in te vnientur in vna perſona deus ⁊ hõ.

Maturã eni humanã in te ⁊ de te aſn umet.
¶Tertium quod cõtinetur in angelica ſa

lutatione eſt incarnationis vtilitas.Dici/⸗

tur enim in quodam verſu. Oẽs dicũt.E.
vl. A. qtqd naſcũtur ex eua ſilicet in egreſ
ſu ex vtero matris. Naſcuntur eni lugẽdo
qui ploꝛatus eſt quaſi quedam pꝛophetia

5

o

n.

ire

ſuon.
lio ſin
moꝛ
mnina
guaſt
miſe⸗
1eu⸗
fea
quoe
E
umb
Gi⸗
ſio
Aue
Ne⸗
go.
ludan
tanse
ſuos!
ded.⸗
lis v⸗
llie
luter.
mint;
lerfen
pinica
dnbec
neniod
ſtumen
lumao
gecſtmna

inn

((ene
Aurnen

Naute
iebns⸗

9

ſcſennbr

de e
1 dn

nem,
9ſlet
nnc
men/

Nchi

nilam
inden
e
iis ſidi

ne .

ſbde
lor.ſl
m leet
Gnaus
perdh
vtam
Juod
pno
tlers
me/
dW
genu
cenub
. Ae
limali

lea

i
ſcnii
niuon
n nign
locvets
moͤcun
1ſchn
Ante⸗
ins
ngpen
manade
b,A
a
1 ho⸗
ſumet⸗
Dia/
ciͦ
inent
lgt

pben.

S

noſtri incolatus deſignans ex hoc ꝙ in ter

ram ⁊ vallem lachꝛymarum ⁊ miſeriarum
intramus.Et maſculus quideʒ in ploꝛatu
ſuo naſcens pꝛoſfert.A.quaſi dicẽs.Simi⸗/

lis ſum ade maſculus miſerias inumeras

⁊ moꝛtem cui ſum ſubiectus deploꝛãs. Fe
mina antem in oꝛtu ſuo ploꝛãs.E.reſonat
quaſi diceret f᷑mina ſuz eue ſimilis cuius
miſerijs maledictis ſubicioꝛ. Sed adam
7 eua cum filijs ⁊ ſiliabus ſuis ab eis moꝛ

tiſicatis viuiſicantur per virginem matré:
quod ſignificatur per medium. A. iter. A.

2. E. mediatrix 1 genitrix vite per filium ſu

um benedictum. Abi etiam aduertenduzʒ

ꝓ iſtud nomen eua ſi littere ipſe contra/

rio expꝛimantur ſ̃m oꝛdinem ſuum ſonat
Aue.Qu aſi dicat angelus: ideo dico tibi
Aue quaſi tota contraria es eue.Et hoc eſt
quod canit eccleſia in hymno. Sumens il
lud aue gabꝛielis oꝛe: fũda nos i pace mu
tans eue nomen. Illa enim eua fecit filios

ſuos inimicos dei.et virgo nos pacificauit

deo.Illa ſuperbiuit contra dominum ſimi

lis volẽs eſſe deo:iſta ſe pꝛofundiſſime hu

miliauit vocans ſe non matrem domini ſi
cut erat ſed ancilla dñi. Ecce ait ancilla do

mini. Illa mater cunctoꝛum ſpiritualis in
terectrix:hec cunctoꝛum mater ſpiritualis

viuiſicatrix. Illa maledicta multupliciter a

deo:hec benedicta i matris vtero. Et ideo

merito dixit angelus. Aue quod eſt oppo/
ſitum eue verſis litteris econtra. Quar
tum quod continetur in angelica ſalutatio
ne eſt marie ſingularitas: de qua quatuoꝛ

ulares excellentias expᷣſſit angelus.

——

ugratie.
¶ z gloꝛie.
Abenedictionis.

Pꝛima virginis excellentia ſingularis

dicitur nature. Scom eniz Aug'ilibꝛo. i3.

de ciuitate. Qð penaliter pꝛeceſſit in pec /

cãtibus pꝛimis naturaliter ſecutum eſt in
naſcentibus ceteris.Et ſᷣm Anſelmũ per /
ſona ſcilicet adam coꝛꝛupit naturam ⁊ na
tura coꝛꝛũpit perſonã omneʒz.ſ.ab adà per

pꝛopagationem libidinoſã deſcendenteʒ.

Auare ſilij adã multiplici ve affligutur a
guo yirgo extitit immunis.vnde dixit an

i62

gelus. Aue ideſt ſine ve. Et hoc tripliei q
dem modo cui ſubiacet totum femineum
genus.pᷣmo.ſ.pudoꝛis laboꝛis ⁊ doloꝛis.
Heata vo virgo fuit ſine ve pudoꝛis in cõ
ceptione:ſine ve laboꝛis iĩ geſtatione: ſine
ve doloꝛis in parturitione.Ham teſte.Der
nardo ſuper miſſus eſt fuit ſine coꝛꝛuptio
ne fecunda:ſine grauamine grauida: ſine
doloꝛe puerpera. Vt aũt dicitur extra de
deſponſatione impuberum.cᷣ. Puberes.

NPuerpere ſunt que in annis puerilibꝰpa

riũt. Ratio aũt quare fnit ſine coꝛꝛuptiõe
2cepit nõ humano ſemine ſed invpſtico
ſpiramine angelo illi dicẽte ſpiritus ſàctus
ſuperueniet in te:fuit ſine ve laboꝛis quia
leue põdus immo delectabile geſtat. Fuit
ſine ve doloꝛis quia parturiit ſine leſione.
Hac triplici maledictione in nulla muliere
natura imunis fuit niũ in ſola virgie bñdi
cta.vñ eue geñ.ʒ.c.dictũ eſt. Multiplica
bo erumnas tuas ⁊ cõceptus tuos.n do
loꝛe paries filios tuos. Secũdo etiã mo
do in virgine per aue excellẽtia nature de
mõſtrat᷑ quia ab alio triplici vhe imunis
fuit.ſ.a cõcupiſcẽtie culpe ⁊ pence.de q̃ aꝗ⸗
la clamabat apocalypſ.9.c. Ahe vhe vhe
habitdtibns in terra. Fuit eni beata vgo
ſine pᷣ vhe hoc eſt ſine ↄcupiſcẽtia pcti oꝛi⸗/
ginalis:qꝛ ſine illo ↄcepta eſt vel ab illo ſã

ctificata.vñ Canti. ꝗ.c. dẽ. Zota pulchꝛa

es amica mea: Zota pulchꝛa es ⁊ macula
nõ eſt in te. Fuit ſine vhe culpe moꝛtalis ⁊

venialis. vnde Aug? in li de natura ? gra

ait. Cũ de peccatis agit᷑ nullã volo de mr̃e

dñi facere queſtionem. Fuit tertio ſine vbe

pene que eſt in ſeparatiõe aie a coꝛpoꝛe qꝛ
in tali ſeparatiõe nullã ſenſit penã:nec eti
am ſuũ coꝛpus puneſactũ eſt:qꝛ aſſũptuz
vna cũ aia.¶ ZTertio per aue in virgine ex⸗
cellẽtia nature demõſtratur quia fuit ſine

alio triplici vhe.ſ.Carnis mũdi ⁊ diaholi
luxuria excluſit per virginitatem:auariti⸗

am per paupertatem:diabolum vel ſuper

biam per humilitatem: quia has virtutes

perfectiſſime in ſe habuit.¶ Secũda vir:

S

ginis excellétia ſingularis dicitur gratie.
hac expꝛeſſit angelus cũ dixit. Gꝛatia ple
na.de hacvo plenitudie dixi in alio ßmõe
de annũciatiõe i oꝑe de laudibus ſãctoꝝ.

X 2

WTLertia virginis excellẽtia ſingularis di
citur gloꝛie.Et hanc expꝛeſſit angelus cuʒ
dixit. Dominus tecum.vbi ſciendũ ꝙ ſᷣm
doctrinam theologoꝛum:deus dicitur eſſe
in omnibus rebus creatis tripliciter:ſcili /
cet per eſſentiam pꝛeſentiam ⁊ potentiam.
Et in ſanctis ſuis quarto modo:ſcilicet per
inhabitantem gratiam vel ̊ inchoatam
vel in futuro conſumataʒz. Omnibus hijs
modis erat deus in beata maria perfectiꝰ
q; in ceteris omnibus.Dicitur eniʒ deus
eſſe in creaturis per eſſentiam inquantuʒ
per ſuum continuum influxum conſeruat
ereata in eſſe.vnde Oꝛegoꝛius in homelia
ait. Cuncta in nihilum tenderent niſi ea
manus omnipotentis ſuſtentaret.Et ſic ex
ponit Criſoſtomus illud Joannis pᷣ.c. Si
ne ipᷣo ſcilicet gubernante factum eit nihil
ideſt quod factum eſt nihil eſt. Quanto au
tem aliqua creatura vel in ſpecie vel in idi
uiduo habet ꝑfectius eſſe tanto magis ali
uo modo dici poteſt deus ibi magis ineſ
e per eſſentiã. vnde magis in homine q̃;
in bꝛutis.Et quia beate marie dedit nobi/
liſſimum eſſe ⁊ ßm animam ⁊ pm coꝛpus:
quia fuit optime diſpoſita vt ↄciperet chꝛi
ſtum:ideo quantuʒ ad hoc deus per eſſen
tiam in ea fuit excellentius qᷓ; in alijs rebꝰ
creatis. ¶ Sed hoc loco pleriq; ſcire cupi/
unt. An ſicut beata virgo pulcherrimam
habuit animaʒ ita ⁊ pulchꝛum dederit de
us eſſe coꝛpoꝛis.Et ad hoc dicit Albertus
ſup Miſſus eſt.ꝙ ſic ⁊ ꝙ pulcherrima ſnit
virgo ipſã etiaʒ ſm coꝛpus tam quo ad de
bitam coꝛpoꝛis quantitatem ⁊ qualitateʒ
q́; quo ad elegantem membꝛoꝛum diſpoſi
tionem ⁊ pꝛopoꝛtionem q́; etiam quo ad
coloꝛis venuſtatẽ.Et hoc pꝛobat tripliciter
Ipᷣ auctoꝛitate. P* exemplo.iꝗ* ratione.
T Pꝛimo auctoꝛitate Salomonis dicẽtis
in pſona dei. Zota pulchꝛa es amica mea.
Tota pulchꝛa es ⁊ macula nõ eſt i te. Mul
la autem coniunctioꝛ ⁊ amicitioꝛ deo bea /
ta virgie que tota pulchꝛa fuit in anima 2t
coꝛpoꝛe.Qõð autem euangelium nihil di⸗
cat de pulchꝛitudine eius coꝛpoꝛali. Ideo
ſactum eſt quia cum ipſa domina noſtra ſit
poſita nobis in ſpeculum ⁊ exemplum ſa/⸗
lutis non voluit eam in talibus laudari:

quoꝛũ inoꝛdinatus appetitus vel abu ſus

multis eſt cauſa pereundi.ſ Secundo pꝛo
bat Albertus pulchꝛitudinẽ virginis exẽ
plo figurali veteris teſtamenti.ſ Naʒ qua
tuoꝛ inueniuntur ibi mulieres beatam ma
tiam expꝛeſſiſſime ſigurantes: ſcilicet he⸗
ſter coniugata:iudith vidua:rebecca et ra
chel virgines. Naz de rebecca dicitur ge
neſis.24.c. Qõð fuit puella decoꝛa nimis

virgoqʒ pulcherrima ⁊ icognita viro. ¶ Et

de rachele geneſis.c.29.ꝙ erat decoꝛa fa⸗
cie ⁊ venuſto aſpectu.ſEt de iudith eiuſdẽ
8.c.ꝙ erat elegàti aſpectu nimis. ¶ Et. io.
c.ꝙ dominus pulchꝛitudinẽ eius amplia

uit vt incomparabili decoꝛe omnium ocu

lis appareret. ¶ Et de heſter ſcribitur eiuſ/
dem. ꝛ.c. Erat enim foꝛmoſa valde ⁊ incre⸗
dibili pulchꝛitudine omniũq; oculis gra/⸗
tioſa amabilis videbatur. Signum au/

tem ⁊ figuram debet aſſimilari ſigniſicato

⁊ figurato ⁊ potioꝛ eſt veritaꝰ qᷓ; figura.Ex
quo ſequitur ꝙ beata maria figurata per
iſtas taʒ pulchꝛas multopulchꝛioꝛ fuerit.
¶ Tertio Albertus pꝛobat pulchꝛitudinẽ

virginis ratione. Nam m philoſophumn:
natura eſt vis inſita rebus ex ſimili ſimile

pꝛocreans. HNiſi ergo natura impediatur
vel erret filius erit ſimilis patri vel matri.
vnde ſequitur ꝙ filius qui naſcitur de ma
tre ⁊ non de patre ⁊ tali operante qui non
poteſt impediri vł errare ſcilicet deo:ibi ne
ceſſe ẽ filium ſieri ſimilẽ matri ⁊ ecõuerſo.
Sed chꝛiſtus filius virginis fuit pulcherr i

mus iuxta illud pᷣs. Specioſus foꝛma pꝛe

ſiljs hominum.Ita ꝙ in ipſum deſiderãt
angeli pꝛoſpicere:vt dicit Petrus pꝛima
ſua canonica.Ergo et beata maria mater
eius eſt pulcherima. Pulchꝛitudo autẽ
illa nulli potuit eſſe occaſio ſcandali:quia
vt ait Bonauentura in.3⁰. tanta erat ho
neſtas adiuncta illi pulchꝛitudini ꝙ ſicut
inuenitur ſcriptum in quodam libꝛo he/
bꝛaico:nullus erat adeo libidinoſus et in
continens qui aſpiciens virginem cuzʒ tan
ta venuſtate pudicitie nõ incenderet᷑ ad il
lius deuotionem. Ita ꝙ a nullo vnq; po⸗
tuit concupiſci.ſ Secũdo dicitur deus eſſe
per pꝛeſentiaʒ in omnibus quia nouit oĩa
intima creature. Omnia enim ſunt nudas

iche
bo⸗
liloi
nioeſe
inteno
kan
nspe
lutem
ſcos 8
virta
fbetin
ctius
ns en
puim
aei
pulle
le
chun
perpee
laroſi
deo⸗
winn
bene
min
inqn
tcn
hetho
H.c.
Cum
mater
flijde
minus
eius ſi.
ſepona
heog⸗
lucin
hieen⸗
Uhüpirgi

rei

fſepzt
Poentzi

a aperta oculis eius:vt dicitur ad hebꝛe/
os.A.c.Sed in beata virgie fuit per pꝛeſẽ
tiam: non ſolum quia vidit omnia ſecreta
eius affectus ⁊ cogitatus oculo cognitio/⸗
nis:ſed ⁊ oculo appꝛobatiõis omnes actꝰ
interioꝛes ⁊ exterioꝛes vt ſanctiſſimos ap
pꝛobauit. ¶ Tertio deus dicitur eſſe in re/⸗
us per potentiam quia omnibus dat vir
tutem operãdi.vñ Joãnis.is.dixit Chꝛi⸗
ſtus. Sine me nihil poteſtis facere.Et qꝛ
virtutem dedit operandi beate marie per
fectius qᷓ;ᷓ alteri pure creature.Ideo perſe
ctius q̃; in alijs ſuit cum ea. Quarto de⸗

us eſt per gratiam in ſanctis:quia vt dicit᷑

pꝛime Joannis.A.c.Qui manet in chari/
tate in deo manet ⁊ deus in eo. Sed certe
nullus poteſt equari beate marie i charita
te.Sed vltra dictos modos eſſẽdi fuit mo
do inaudito a ſeculis ſtupẽdiſſimo ſcilicet
per pꝛeſentiam coꝛpoꝛalem quãdo verbũ
caro factum eſt ⁊ non niſi de virgine maria
Ideo angelus accõmodiſſime dixit. Do⸗
minus tecum. Sed pleriqʒ arguunt ꝙ nõ
bene dixit angelus vtendo hoc nomie do

minus.Nam vᷣm Philoſophũ:ſermones

inquirẽdi ⁊ faciẽdi ſunt ᷣm materiam que
tractatur. vnde in materia amoꝛis non de

bet poni nomẽ timoꝛis ſz illud M. alachie

pᷣ.c.Si ego dominus vbi eſt timoꝛ meus:
Cum ergo in hac ſalutatione tractaretur
materia ſummi amoꝛis ſcilicet incarnatio

filij dei non videtur ꝙ debuerit dicere do⸗

minus tecum:ſed pax tecum:ſicut ⁊ ſilius
eius ſalutabat quos diligebat. Ad hoc

reſpondet Albertus ꝙ in iſta ſalutatione

in eo ꝙ dicitur Dominus tecum. Duo in
tenduntur. vnum vt perſona mittẽtis pꝛo
pꝛie expꝛimatur.Alteruʒ vt liberum arbi
triũ virginis ad credendũ ⁊ aſſẽtiendũ in

clinet᷑. Iſta aũt duo perfectiſſime ⁊/ ꝓpꝛijſſi

me expꝛimit hoc nomen dominus quod a

potentia imponit ſcilicet a dominando.vn

de beatus Ambꝛoſiꝰ dicit.ꝙ dominus no

men eſt potentie.Et quando abſolute dici

tur ſoli deo appꝛopꝛiatur.Alij vo domini

dicuntur reſpectu ſerui ũlius vel illius ſeu

alicuius loci determinati.Ipſe abſolute di
citur dominus:quia eſt dominus omniũ.

vnde in pᷣs.Domini eſt terra ⁊ plenitudo

ieʒ

eius oꝛbis terrarum ?⁊ vniuerſi qui habi/⸗
tãt in eo.Et Heſter.ʒ.e.Hominus vniuer
ſoꝛuzʒ tu es.Quod ſolius dei trinitatis eſt
pꝛopꝛium qui eſt perſona mittẽs in hac ſa
lutatione.Et ſic perſoõna mittens nomina.
tur. Per idem autem ⁊ liberum arbitriuʒ
beaniſime virgis inclinatur quia ad con⸗
ſentiendum in mirabilia maxime diſponit
ſides de omnipotentia: quia credit deum
omnia facere poſſe acquieſcit ipſum poſſe
naturas mutare et naturis iperare. Ad
credendum ergo congruentiſſime ponitur
hoc nomen dominus quod abſolute poſi
tũ eſt omnipotentie demõſtratiuũ.Qꝛ vᷣo
liberum arbitrium beate virginis etiã per
ſe erat facile ad credendum paratum non
indiguit expꝛimi cum inſinuatione omni/⸗
potentie:vt diceretur Dominus omnipo⸗/
tens.vel cum terroꝛe vt dominus exercitu
um.Sed ſuffecit leuis eius annunciatio ⁊
quaſñ obſcura expꝛeſſio potẽtie qualis per
hoc nomẽ dominus impoꝛtatur. Bicit er⸗
go dominus tecum quaſi dicatur ei aperte
Mihil credas tibi ipoſſibile que ſcis te do/
minum in ſocium habere.Sed dic cõſidẽ
ter:omnia poſſum in eo qui mecum eſt.Si
enim aliqui duo vnum officium debeant
operari quid ipedit ſi vnus eſt debilis cũ
alter ſit adeo ſoꝛtis vt per ſe effectum illuzʒz
poſſit inducere iſto etian non iuuante. Et
ſic patet ꝙ dominus hic ponitur ad notan
dam potentiam ſiendi non timoꝛem vlł ter
roꝛem.¶ Quarta virginis excellẽtia dici/
tur benedictionis. Hixit enim angelus be
nedicta tu in mulieribus. Quod poteſt ex
poni ſᷣm duplicem itellectum. ¶ ꝛimus

intellectus eſt benedicta tu in mulieribus
ideſt ſuper omnes mulieres quia perueni
ſti ad tertium benedictiõis gradum in ge⸗
nere muliebꝛi: ad quem nulla alia mulier

attingit vłattingere poteſt. Mꝛimus gra
dus eſt quia aliqua mulier fecunda eſt ſed
non virgo. Secundus quia aliqua virgo

ſed non fecunda. Tertius vo ſol marie pꝛo

pꝛius eſt ꝙ ſit virgo ⁊ fecũda. Secũdus
intellectus eſt benedicta tu in mulieribus
quia per bñdictionem participat cũ omni
ſtatu ⁊ genere mulierum. Fuit enim cum
virginibus virgo:cum coniugatis fecũda
xX 3

re nõ ceſſant.QAuia tamen ipſi inuiſbiles
ſunt ⁊ immateriales ſubſtantie pleriqʒ il/⸗
los negligũt venerari. Ob quod vt huma

2 cum viduis cõtinens ⁊ caſta.O qͥʒ inſo⸗
lita ⁊ digniſſima fuit hec ſalutatio:o q; blã

de q; q; reuerenter ab angelo pꝛonuncia⸗
ta pꝛopter quod non immerito virgo cogi
tabat qualis eſſet.Et tandem cum ab an⸗

gelo fuiſſet de omnibus ac de incarnatio⸗

nis myſterio plene inſtructa genibus fle/

xis oculis plangentibus ⁊ facie in celũ ere
cta dixit.Ecce ancilla dominuſiat mihi m
verbum tuum. Moxqʒ ſilium in vtero cõ

cepit. Et verbum caro actum eſt vt ſaluus
hceret genus humanum quod perierat.

Amen. S=
¶Sermo quinquageſimus ſextus de an
gelis quoꝝ ſolemnitas in eccleſia celebꝛa

r pꝛopter miraculum quod apparuit in

aonte gargano.

deus mãdauit de te vt cuſto/
diant te in omnibus vijs tu⸗
is. Illuminati pꝛophete ver
ba ſunt iſta oꝛiginaliter pſalmo nonageſi
mo. Gebitoꝛes ſumus fratres chariſſimi
angelis beatis:quoniam volente deo inu
mera vt ſic loquar beneficia nobis pꝛeſta

ne imbecillitati conſuleretur ſingulari mo

do in monte gargano Anno domini.ccco.

nonageſimo locus inuentus eſt in quo ar
changeli michaeli alioꝛũqʒ angeloꝛum iu

gis memoꝛia vſc; ad conſumationeʒz ſecu

li permaneret. Nam dum quidam pꝛedi/

ues nomine garganus qui ex euentu ſuo

monti vocabulum dedit infinita pecoꝛum
multitudine abundaret:contigit vt ſemel
taurum perderet. Quem ſolicite querens
inuenit tandem in vertice montis ſoꝛibus
cuiuſdam aſſiſtere ſpelunce. Quem cuʒz ſa
gitta appetiſſet illa velut flamine venti re
toꝛta euʒ a quo iactata eſt mox reuerſa per

cxuſſit. Turbati ciues ⁊ ſtupeſacti epᷣm ſipõ

tinum quid facto opus eſſet conſuluerũt.
Qui triduanum indixit ieiuniũ oꝛandũqʒ
deũ pꝛecepit. Quo peracto ſanctus archã
gelus michael apparuit per viſionem epᷣo

dicẽs. Ego ſum michael archangelus qui
in cõſpectu dñi ſemper aſſiſto volui autez
locum illius ſpelunce mihi dedicandum il

lo indicio ſagitte cũctis moꝛtalibus decla

rare.Qua viſione letioꝛ factus epus alijs
quod viderat enarrauit.Et ſic ab eo tẽpo/
re eccleſia ibi conſecrata fuit ob reuerentia
beati archangeli que vſqʒ in pꝛeſentẽ diẽ
a cũctis fidelibus deuotione pꝛecipua fre
quentatur. Quapꝛopter ⁊ ſolemnitas an/
geloꝝ a pꝛibꝰfuit iſtituta:quã ex debito et

obligatione pᷣcepti menſe ſeptembꝛis ocs

celebꝛare tenentur. Quia vo in tanta fe⸗
ſtiuitate mens noſtra ad ipſos angelos co
lendos biecandoſaz eß iflammda. Iccir/
co de ipſis in pꝛeſenti ſermone dicemus.
De quibus tria my
CP ndr cognitionis.
Eꝛmi ꝓductionis.
Czumiſſionis.

Auali angelus ab hoie cogſci poteſt:⸗

quõ ſpus eſt icoꝛpoꝛeus qui tñ põt in aſſũ
pto coꝛpoꝛe apparere. ¶ Cap. P.
currẽduũ di cognitionis.In quo tria
dubia ꝓponimus illuſtrãda.

i poſſint cognoſci ab hoibus viatoꝛibꝰ
C 2*
Cʒ“ vtrum aſſumãũt aliqñ coꝛpoꝛa
EProbꝛim dubi illuſtratioe diſtinguẽ
poſſumus notitiã triplicẽ.
CP di ꝓppꝛia ituitiua.
Cacõmunis ⁊? effectiua.
C afidelis ⁊ reuelatiua.

ſteria erunt decurrẽda

Rimum de angelis myſterium de

p mnptrũ ſubſtatie ſeparate q̃ dicũtur an

„

x-„

De

vtꝑ angeli habeàt coꝛpoꝛa ſibi natu

¶⅞SEVꝛima noticia dicitur ꝓpꝛia a ituitiua

qua.ſ.cognoſcit᷑ angelus in ſui ſuba ſicuti

eſt. Et hac angelus cosſci non poteſt a pu

ris viatoꝛibꝰ:vt inquit Tho.pᷣ par.q.ðð.

ex eo ꝙ itellectus noſter ſm ſtatũ pꝛeſẽtis

vite nihil itelligit niſi cõuertẽdo ſe ad fan/
taſmata.Et ſic ſubᷣas imateriales que ſub
ſenſu imaginatione nõ cadũt pᷣmo ⁊ per
ſe m modũ cognitionis nobis expertum
itelligere nõ poſſumus.Immo ⁊ adam in
ſtatu inocẽtie vt etiã dicit Tho.pparte.q.
9 4. itelligere non potuit ſubas ſeparatas
eo ꝙ illi gie cõpetebat modus itelligendi

e/
l
noͤbol
pim
masi
ſocab
ltus?
Gede

ſerial

taſig
fueni
lialit
Ntrar
it S
nes
opn

ap
ſntit
ſetq
lecrin
hoc⸗
ſepe
tur
aſe
yu.
fum
tiodi
ere⸗

1pꝛe
ti
ſtaca
dienr
lege⸗
doreli
boohe
Uinus⸗
honif
holi⸗
unſte
ſehise
gaig
geyen

gel
loſen

o n
luiante
Gndumi
no decli
fnus alis
cotiho /
Icrennil
ſenti
apaft
asan/
debitoc
buis di⸗
nta ſe/

Eine
icemus,

teſtee
WW
n
un de⸗
goma
iuran
oub⸗
binatun

.

tiuitut
nbaſian
leſta h
47 0,

ſperſenls
d bn⸗

gve ſub

no 1en
ertum

Ndunn

gantg⸗
paralt⸗

immi

per ↄuerſionẽ ad fantaſmara ſicut ⁊ nobis

Et lʒ Plato voluerit ꝙ ſube imateriales
nõ ſolum a nobis itelligũtur ſed ſint etiaʒ
pꝛima a nobis itellecta. Moſuit enim foꝛ⸗
mas imateriales ſubſiſtẽtes quas ideas
vocabat eſſe pꝛopꝛia obiecta noſtri itelle/
ctus ⁊ ita pᷣmo ⁊ per ſe a nobis intellecta.
Sed qꝛ aie cognitio applicatur rebus ma⸗
terialibus ſᷣm ꝙ itellectui permicetur fã/
taſia ⁊ ſenſus.Ideo q; tomagis ĩtellectus
fuerit depuratus tãto magis ꝑcipit imate
rialiũ itelligibilẽ veritatẽ.ſ NHihilominus
ↄtrarium videtur ſentire in thimeo vbi di
xit.Inuiſibiliũ diuinaꝝ ptãtum que demo

nes nũcupaãtur pꝛeſtare rationẽ magis eſt

opus qᷓ; ferre valeat hois igenium. ¶ De
Cõmentatoꝛe vᷣo aſſerit Tho.qꝙ in 2 me/
thaphiſice dixit. Si ſubᷣe abſtracte nõ poſ
ſent itelligi a nobis tũc natura ocioſe egiſ
ſet qꝛ feciſſet illud qdð eſt in ſe naturalr itel
lectũ nõ itellectum ab aliquo.¶ Sed dictũ
hoc deficit.ſ pᷣ quia nõ ſequitur ꝙ ſi ſube
ſeparate nõ itelligũtur a nobis nõ itelligã
tur ab aliquo itellectu. Intelligũtur enim

a ſeipſis ⁊ a ſe inuicẽ. Scðdᷣo deſicit ſnia cöO//

mẽtatoꝛis:qꝛ nõ eſt finis ſubaꝝ ſeparata/⸗
rum vt itelligatur a nobis.¶ Scdᷣa cogni
tio dẽ coĩs ⁊ effectiua.Qñ cosſcitur cauſa
er effectũ.Et eſt cognitio quedam nãlis.
ãc cognitionẽ habuerũt phᷣi de angelis
⁊pꝛecipue Ariſto.in.xi.metha? qui volu
it ꝙ itelligẽtie mouerẽt ſperas celox ⁊ cele
ſtia coꝛpoꝛa. ¶Tertia vo cognitio ſidelig⸗
dẽ ⁊ reuelatiua.Qñ.ſ.aliquid cogKcitur ſi
de.qꝛ ſic eſt certitudinali reuelatũ hoc mo
do relictis pᷣoꝝ vanitatibus atqʒ erroꝛi⸗
bus hoium curioſoꝝ. Nos firmiſſime aſſe
rimus:ꝙ angeli ſunt nobiliſſimi ſpũs deo
boni fruẽtes nobis vt ifra docebimus be
niuoli ⁊ affecti:quibus medijs dei ſecreta
⁊ myſteria gr̃e hoibꝰſũt reuelata.Malivo
penis eternis iuſtiſſime deputati. ¶ Si vo
quis queret vñ hec veritas eſt exoꝛta. Re
ſpõdemus ꝙ ex latiſſimo cpo ſcripture ſa

cre veteri videlz nouoq; teſtamẽto vbi de

angelis expꝛeſſa fit mentio. Uñ Geñ.c.
16. ſcribitur de agar dum fugeret eſſetqʒ in
Glitudine qꝛ affligebat eam ſara dña ſua.
Cũq; iueniſſet eã angelus dñi iuxta fſontẽ

164

7

aque in ſolitudine ⁊c. Dixit ad illa. gar

ancilla ſarai vñ venis quo vadis. Que

reſpondit a facie domine mee fugio. Di⸗
xitqʒ ei angelus domini. Reuertere ad oo
minam tuam ⁊ humiliare ſub manibus il
lius.ſ Et Geneſis.io.c. NHenerunt duo an
geli ſodomam veſpere.¶Et.22. c. Angelus
dñi de celo clamauit dicẽs abꝛaham abla
ham. Et. 28. co. vidit iacob in ſomnis ſca
lam ſtantem ſuper terram cacumẽ eius
tangens celum angelos quoq;ʒ dei aſcen⸗
dentes ? deſcẽdentes per illã.ſEx. ʒ2. c. A¶5
cob itinere quo ceperat abijit fueruntqʒ ei
obuiam angeli domini. ¶Et Exodi.iꝗ.c.
Angelus dei pꝛecedebat caſtra in iſrael:-
cum eo pariter columna nubis.jſ Et. 23. c.
Mittam angelum meum qui pꝛecedat te
et cuſtodiat in via et introducat ad locum

quem pꝛeparaui tibi. ¶ Et Numeri.22. c.

Eum vidiſſet aſina ſtantem angelum ceci
dit ſub pedibus ſedentis.ſEt ſecundi re/
gum vltimo.c.Cum extendiſſet manũ an
gelus domini ſuper hieruſalez vt diſperde
ret eam miſertus eſt dominus ſuper affli/
ctionem ⁊ ait angelo percutienti. Sufficit
nuc contine manuʒz tuam. Erat autem an
gelus domini iuxta aream oꝛnaz iebuſei.
ſEt quarti regũ pᷣ̊.c.Angelus domini lo:
cutus eſt ad helia.ſ Et.io.c. Angelus dni
percuſſit in caſtris aſſyrioꝛũ. Et Thobie
S. c. Egreſſus thobias inuenit iuuenẽ ſplẽ
didiſſimum ſtantem pꝛecinctum ad ambu
landum: ⁊ ignoꝛans ꝙ angelus dei eſſet
ſalutauit eum ⁊ dixit. Ende te habemus
bone iuuenis.Et Judith.iʒ.c. Niuit do-
minus: quoniam cuſtodiuit me angelus
eius.i Et eccleſia ſtici..cꝰ. Ne dicas coxa,z
angelo tuo non eſt pꝛouidentia. ¶Et pᷣs.
8.Minuiſti euʒ paulominus ab angelis.
¶ Et. 26. Adoꝛate eum omnes angeli eiꝰ.
¶ Et cẽteſimotertio.Qui facis angelos tu
os ſpiritus.¶ Et cẽteſimo q̃drageꝰ octauo
Laudate eũ omnes angeli eius.ſEt Hꝗa
ruch.⁊.c. Angelus meus erit vohiſcum.
¶ Et Danielis.ʒ.c.Angelus autem dñi de
ſcendit cum azaria ⁊ ſocijs eius in foꝛna⸗
cem et excuſſit flammam ignis de foꝛna-
ce.ſEt eodem.c.Benedicite angeli domi
ni domino laudate ⁊ ſuperexaltate eum in

ſecula. ¶ Et.iA.cᷣ. Hixit angelus domini

ad Abachuc: ſer pꝛandium quod habes
danieli in babylonem qui eſt in lacu leo⸗
num.ſ Et Malachie.ʒ.c. Stati veniet ad
templum ſanctum ſuum dominatoꝛ que⸗
vos queritis ⁊ angelus teſtamenti quem
vos vultis.ſ Et Luce pꝛimo.cꝰ.Apparuit
gacharie angelus domini ſtans a dextris
altaris incenſi.q Et eodem.c. Miſſus eſt
angelus gabꝛiel a deo in ciuitatem galilee
cui nomẽ nazareth ad virginem deſponſa
tam viro.Et.2. c. Angelus domini ſtetit
iuxta illos. Eodem:c.Dixit illis angelus
nolite timere.ſ¶ Eodem.c.Facta eſt cuʒ an
gelo multitudo militie celeſtis exercitus.
¶ Et.22. c. Apparuit ei angelus domini de

celo cõſoꝛtans eum. Et Mathei pᷣmo.c.

Angelus domini apparuit in ſomnis io/
ſeph. ¶ Et.A.c.Acceſſerunt angeli ⁊ mini

ſtrabant ei.ſ Et.22. c.Erũt ſicut angeli dei

in celo.ſ¶ Et.iS.c. Angeli eoꝛum ſemper vi
dent faciem patris mei qui in celis ẽ. ¶ Et
24. c. Mittet angelos ſuos cum tuba.Et
25. c. Cum venerit filius hominis in maie
ſtate ſua ⁊ omnes angeli eius cum eo.ſEt
26. Cι. An putas quia non poſſum rogare
patrẽ meũ ⁊ exhibebit mihi modo pluſqᷓ;
duodecim legiones angeloꝛum.ſEt Joã /
nis.S.c. Angelus autem domini ſᷣm tem⸗
pus deſcendebat in piſcinam.ſEt ad he⸗
bꝛeos pᷣ̊.c.Cui aliquando angeloꝛum di/
xit filius meus es tu.ſEt actuũ.iꝛ.c. An⸗
gelus domini aſtitit ⁊ lumen refſulſit in ha
bitaculo carceris.ſEodem.c. Miſit domi
nus angelum fuum et eripuit me de ma/
nu herodis.ſ Et Apocalypſis pᷣ̊.c.Signi
ficauit deus que opoꝛtet fieri cito loquẽs
per angelum ſuum ſeruo ſuo ioanni. Et
2.c. fit mentio de angelo pergami tiatire et
mirne.¶Et.ʒ.c.de angelo ſardis philadel
phie ⁊ laodicie: ¶ Et.⁊.c.de angelo aſcẽdẽ
te ab oꝛtu ſolis. Et.io.c.de angelo ami/
cto nube.ſſEt.i2ꝛ.c.de angelis pꝛelittibus
TEt.iꝗ.c.de angelo habente euangelium
eternum.ſ Et.i.c.de ſeptem angelis ha/
bentibus ſeptem fialas ire dei. Et.i S.cꝰ.
de angelo deſcendente de celo habente po
teſtatem magnam.¶ Et.20. c.de angelo de
ſendente de celo habente clauem abyſſi ⁊

cathenam magnam.qCt. ꝛ2. c. de angelo
qui non permiſit ſe adoꝛari a ioanne.¶Ex
quibus omnibus cogimur cõfiteri eſſe an
gelos licet illos pꝛo ſtatu iſto in ſui ſubſtã
tia videre non valeamus.De demonibus
autem videre potes que poſui in tractatu
de timoꝛe iudicioꝛum dei. Secũduz pᷣn
cipale dubium pꝛopoſitum fuit vtrum an
geli habeant coꝛpoꝛa ſibi naturaliter vni/
ta. Et quidam contendunt pꝛobare ꝙ ſic.
¶ Pꝛimo quia Oꝛigenes in libꝛo periar/

chon dicit. Solius dei ideſt patris ⁊ ſilij et

ſpiritus ſancti vere id pꝛopꝛium eſt vt ſine
materiali ſubſtantia ⁊ abſq; vlla coꝛpoꝛee
additionis ſocietate intelligatur exiſtere.
¶ EBernardus homel:6. ſuper Cantica
ait. iquet omnem ſpiritũ coꝛpoꝛeo pꝛoꝛ/
ſus idigere ſolatio. Et Anguſtinus in ſẽ
cundo fuper Geneſim ad litteram.Et in
3 de trinitate.Et in. S.de ciuitate dei. ¶ Et
in libꝛo de eccleſiaſticis dogmatibus vide
tur aſſerere ꝙ angeli habeant coꝛpoꝛa ae
rea ⁊ ſubtiliſſima. Secundo Gꝛegoꝛius
in homelia vocat angeluz animal rationa
le. Omne autem animal habet coꝛpus ſi⸗
bi naturaliter vnituzʒ. Tertio arguitur qꝛ
perfectioꝛ eſt vita in angelis q;ᷓ in anima/
bus. Sed anima non ſolum viuit ſed etiã
viuiſicat coꝛpus:ergo angeli habẽt eoꝛpo
ra ſibi naturaliter vnita. ¶ Sed ↄtra iſtos

ita debiliter arguentes eſt doctrina omniũ

theologoꝛum in ſecũdo ſententiarum.di.

8.Qui ſequentes Biony Dama aſſe

runt angelos non habere coꝛpoꝛa ſibi na
turaliter vnita.Et ratio m Tho.pᷣma par

te.q.Si.Quia qdð accidit alicui nature non

inuenitur naturaliter in illa natura.Sicut
habere alas quia nõ eſt de ratione anima
lis non conuenit omni animali.Cum au⸗
tem intelligere non ſit actus coꝛpoꝛis nec
alicuius coꝛpoꝛee virtutis habere coꝛpus
vnitum non eſt de ratione ſubſtantie intel
lectualis inquantum huius. Sed accidit
alicui intellectuali ſubſtantie pꝛopter ali⸗
quid aliud. Sicut anime rationali compe
tit vniri coꝛpoꝛi quia eſt iperſecta ⁊ in po⸗
tentia exiſtens in genere intellectualium
ſubſtantiarum non habens in ſui natura
plenitudinem ſcientie ſed acquirens eam

angel⸗
neer
icſean
fübſti
onibas
nactam

un

lerpn⸗
rg ſi
penr
1lliſa
yt ine
nporee

nſter.

ntic
ror/
tin
wide
R
rus
fations
puoſi/
nrqe
nima!
dai
cho
miſe
gommi
mund
nonaſe
ſbin
gnapr
twrenon
10m
Mind
Cumab
ls Me
pes
ie ine
actit
ſer al/

er ſenſus coꝛpoꝛeos a ſẽſibilibus rebus.
n quocunqʒ autem genere inuenitur ali
quid imperſectuʒ opoꝛtet pꝛeexiſtere ali:

quod perfectum in genere illo. Sunt ergo

alique ſubſtantie ĩtellectuales perfecte in
natura intellectuali non idigentes acqui⸗
rere ſeientiam a rebus ſenſibilibus. Qua
re nõ omnes ſubſtantie intellectuales ſũt
vnite coꝛpoꝛibus ſed alique ſunt a coꝛpo
ribus ſeparate. CAd pꝛimum ergo obie
ctum de ſententia Oꝛigenis dicit Tho. ꝙ
audiendus nõ eſt quia vt ſcribit Hierony
mus inepiſtola ad deſiderium. Oꝛigenes
melioꝛ in bonis peioꝛ in malis fuit.Cuius
hereſes in libꝛis periarchon quos ipſẽ cõ
poſuit maxime inueniri dicuntur. agẽ

in hiſtoꝛia ſeho?ſuper geneſim circa pꝛin

cipium. MPeriarchon iquit eſt liber in quo
Oꝛigenes dixit chꝛiſtũ adhuc in aere pꝛo

demonibus pati debere. ſicut in terra paſ

ſus eſt pꝛo hbominibus.ſ Auguſtinus vᷣo
in pꝛetactis locis non loquitur aſſerendo:
ſed referens opinionem platonicoꝛuʒ qui
ponebant eſſe quedã animalia aerea que
demones nominabãt. Dictů adhuc Ber
nardi intelligendũ eſt ſane ꝙ ſpiritus crea
ti indigent coꝛpoꝛeo inſtrumento non ſibi
naturaliter vnito ſed ad aliquid aſſi wnpt
pꝛopter inſtructionem noſtraz. C Ad ſecũ
dum de verbo Gꝛegoꝛij reſpõdetur ꝙ ipᷣe
vocat angelum rationale animal metha/⸗
hoꝛice pꝛopter ſimilitudinem rationis.
Ad tertiuʒ iquit ſãctus doctoꝛ:ꝙ viuiſi
care effectiue:ſimpliciter perfectionis eſt.
vnde ⁊ deo cõuenit.Sed viuificare ſoꝛma
liter eſt ſubſtãtie que eſt pars alicuius na
ture ⁊ nõ habẽtis in ſe itegram naturam
ſpeciei.vnde ſubſtãtia ĩtellectualis que nö
eſt vnita coꝛpoꝛi eſt ꝑfectioꝛ q;ᷓ ea que eſt
coꝛpoꝛi vnita. Hinc Hamaſcenus ait. An
gelus eſt ſubſtãtia itellectualis ĩcoꝛpoꝛea
Et Sionyſius.Angeli ſunt ſpiritualia lu/

mina immateriales icoꝛpoꝛei.¶ Tertium

dubium pꝛincipale fuit vtrum angeli aſſu
mat aliquãdo coꝛpoꝛa.Et ꝙ ſic patet.QAꝛ

Auguſninus lio.ij.de ciuitate dei dicit: ꝙᷓ
angeli ĩ aſſũptis coꝛpoꝛibꝰ abꝛahe appa/
ruerũt.Tho.vo ait ꝙ nõnulli tenuerũt an
gelos nunqᷓ; coꝛpoꝛa aſſumpſiſſe. Sʒ oia

1i65

que in ſeripturis diuinis legũtur de appa
ritiõibus angeloꝛum cõtigiſſe ſᷣm imagi⸗
nationem. Zamẽ hoc nõ videtur cõſonuʒ
itentiõi ſacre ſcripture.Quoniam id quod
imaginaria viſione videtur eſt in ſola ima
ginatione vidẽtis.vnde nõ videtur idiffe⸗
renter ab omnibus. Scriptura autem di/
uina ſic ĩtroducit iterdum angelos appa⸗
rẽtes vt communiter ab omnibus viderẽ
