natna/
1 lici
emmit.

cünide

.

ncund

1s cnem
e lch
panpb⸗
Grcnurn
midimmndl

non de alije. Serui etiam eum quicꝗd ha
bent ſit dominoꝛũ.Et quicquid ſeruus vti
lis acꝗrit dño ſuo acquirit.C.per quas per

ſonas nobis acquiritur.l.pꝰ.ff.de tempo

ribus publicis.l. Pecuniazʒ.quare ipᷣi ſer
ui alienare nõ poſſũt. Sed religioſi ſiqua
haberent ad vſum ſuum vel per admini/
ſtrationem illa tamẽ donare vel alienare
nõ poſſũt illicite vt in ludis:vnde qui eis
vincerent etiam pꝛelatis ad reſtitutionem
tenentur vel monaſterijs vel pꝛelatis. Cle
rici q;tum ad res eccleſie alienare nõ poſ-
ſunt in ludis:fſilijfamilias qui emancipati
non ſunt a patre alienare non poſſunt per
ludum vel alios modos.Similiter vxoꝛes
ſi non habent parafrenalia.Qui itaqʒ ac⸗
quirit ab hijs per ludum tenetur reſtitue/
re tutoꝛibus vel curatoꝛibus vel pꝛelatis
aut dominis eox:niſi foꝛte ſit quid modi/
cum de quo pꝛeſumi poſſet ꝙ curatoꝛes ⁊
alij pꝛenominati non curarẽt. ¶ Secũdus
caſus eſt cum acquirit quis per fraudes:
puta vtẽdo falſis taxillis vel aliomodo de
cipiendo. Nam hoc reſtituenduʒ eſt ei qui
amiſit vel hñti curã eius. Reputatur eni
hoc vt furtum. Tertius caſus eſt cũ quis

attraxit aliquem ad ludum per vim vel ni

miam impoꝛtunitateʒ ſiue in pꝛincipio lu
di ſiue in medio cuz alius vellet dimittere
ludum ⁊ alius non ſinit.Cum auteʒ quis
lucrat᷑ in ludo cũ volũtario valente aliena
re ⁊ ſine fraude:an reſtituere teneatur. Ali

qui dicunt ꝙ debet illud pauperibus ero/

gare ⁊ de neceſſitate ⁊ non poſſe ſibi retine
re.Alij vo dicunt hoc de honeſtate conſilij

non de neceſſitate pꝛecepti fiendũ.Et quã

uis pꝛima opinio ſit ſecurioꝛ ⁊ ideo potius
conſulenda non tamen de neceſſitate ipo/
nenda. Mam Tho. ⁊? Riccardus in quar/
to nil dicunt de erogatione pauperibus ſiẽ
da quo ad eos qui nõ ſunt aſtricti legibus

imperialibus. Joannes andree ⁊ Joânes

calderini ſuper c Clerici de vita ⁊ honeſta
te clericoꝛum.dicunt tutum eſſe talia pau/
peribus erogare nõ tamen dicunt ſoꝛe ne
ceſſarium. Franciſcus de z abarellis dicit:
poſſe deſendi talem opinionem ſcilicet ꝙ

non debeãt omnino talia pauperibus ero
gari: quia conſuetudo potuit vominiũ per

uS

dentis in vincentem tranſferre Joãnes de
imola iſta allegat ⁊ nõ repꝛobat. Raymũ
dus etiam in ſumma ſua dicit ꝙ lz multi
ſapiẽtes dixerint acquiſita per ludos alee
non reſtituenda ſed pauperibus erogãda.
Tamen modo ſic ſeruatur ꝙ nec ad erogã
dum pauperibus ſint cogendi. Sed ſieri

põt de huiuſmodi elemoſyna ſicutde me⸗

retricio quod vtiqʒ conſulitur non impera
tur. Pætrus de palude dicit in quarto ali
quos tenere ꝙ qui non eſt locupletioꝛ am
plius non tenetur qui ſcilicet perdidit qðᷣ
ben ludũ fuerat lucratus lege humana ꝓ⸗
ibitum.quia talis nonerat obligatꝰpau
peribus ratione alicuius recepti ab eis vł
commiſſi in eos.Igitur ne detur via ludis
⁊ turpibus lucris conſulendum eſt ⁊ pſua
dendum ad eroganduz pauperibus ? pꝛe
cipue q;tum ad illud quod remanet in lu
cro vltra perdita in eo ⁊ alia ſaltim paula⸗
tim a per interualla tempoꝛuzʒ. Non tamẽ
vt eſt dictum quis eſt ad hoc cogẽdus.Sʒ

diſcrete ſi fieri poteſt inducẽdus. Coꝛꝛigãt

ſe itaqʒ luſoꝛes ⁊ reuertãtur ad dñm quia
ipſe dabit illis gratiã ⁊ tandẽ gloꝛiaʒ ſem
piternam Amen.
¶ Feria tertia poſt dominicam oliuarum⸗
Se peccato odil.
Sermo ädrageſimus quartus.

Derũt megra

tis. Scribunt᷑ hec verba pᷣs.ʒ4.
MBuffocauit mentes phariſeoꝛũ
ardens odium quod ad chꝛiſtum pꝛopter
ſuam iniquitatem habebant.Illo eniʒ ex
cecati omnem iuſticiaz peruerterunt oĩſq;

h'umanitatis obliti moꝛtem crudeliſſimaã

innocentis ieſu pꝛocurare conati ſunt. Si
miles autem illis efficiuntur pleriqʒ chꝛi/
ſtiani qui odio pꝛoximoꝛum detenti nec cõ
fiteri neq; communicare volũt. Inuetera
ta quippe odia ⁊ inimicitias retinentes:
diabolo potius placere ſtudent q; chꝛiſto.
Mon mouentur ſtimulo conſcientieę: non
pꝛeceptis eccleſie:non amicoꝛuzʒ ſuaſione:
non doctrina pꝛedicatoꝛum: non deniqʒ
memoꝛia chꝛiſti ieſn pꝛo nobis cruciſixi-
Iccirco in pꝛeſenti ſᷣmone decreui de odio

in generali loqui de quo redemptoꝛ noſter
dicit verba pꝛopoſita: affirmans ꝙ iudei

oderunt eũ gratis ideſt ſine cauſa.iſtin⸗
guemns autẽ triplex odium.
Ib meſt odium dei.
Tꝛi eſt odium ſui.

¶Qzeſt odiuz ꝓximi.
WBe odio dei qualiter.ſ.⁊ ex qua cauſã
põt haberi odio:⁊ ꝙ odiũ dei eſt grauiſſi⸗/
mum peccatox.

Rimum eſtodium dei ſumme fugi

deremus tnia. ſ.
Poſſibilitatem.
HCaulſalit atem.

C¶Bꝛauitatem.

¶Pꝛimo conſideremns de odio dei poſſi
bilitatem. Quomodo videlicet poſſit de/
us haberi odio. Quod ſic declarat Tho.
22.4.34. Odium inquit eſt quidam mo/
t us appetitiue potentie que non mouetur
niſi ab aliquo appꝛehenſo. Deus autem
dupliciter appꝛehendi ſiue cognoſci po ⸗
teſt ab homine. Anomodo ſ̃ᷣm ſeipſum:
puta cum per eſſentiam videtur.Aliomo/

do per effectus ſuos cum ſcilicet inuiſibi /

lia dei per ea que facta ſunt intellecta con/⸗

ſpiciuntur. Deus autem per eſſentiam fu

am eſt ipſa bonitas quam nullus odio ha
bere poteſt quia de ratione boni eſt quod
ametur. Et tdeo impoſſibile eſt ꝙ aliquis
videns deum per eſſentiam illum odio ha
beat. AUnde Bionyſius libꝛo de diui.nomi
nibus.c.A.ait.Omnibus amabile? dili /⸗
gibile eſt pꝛimum bonum ⁊ pulchꝛuʒ. Eſt
autem ipſẽ deus ipſa bonitas ⁊ pulchꝛitu
do. Inquantum autem deus cognoſeitur
per effectus ſuos ſciendum ꝙ aliqui effe ⸗
ctus dei ſunt qui non poſſunt vllo modo
contrariari voluntati humane vt eſſe viue
re ⁊ intelligere.Quodlibet autem hoꝛum
eſt appetibile ⁊ amabile omnibus. vnde
ſᷣm ꝙ deus appꝛehenditur vt actoꝛ hoꝛũ
effectuum videlicet inquantuʒz eſt creatoꝛ
benefactoꝛ veritas ⁊ huiuſmodi non po/
taſt odio haberi.Jdeo Dion yſius ait ꝙ de
us omnia conuertit ad ſeipſum inquantũ
ſcilicet eſt omnibus pꝛincipium eſſendi qꝛ
omnia inquantum ſunt tendunt in dei ſi⸗

endũ ad deteſtandum de quo conſi

militudinem qui eſt ipſum eſſe. ¶ Secun

do conſideremus de odio dei cauſalitatez.
NHNam ſunt quidam efectus dei qui ex ma

licia hominum ſunt ipſis cauſa vt deũ odi
ant:quia repugnant inoꝛdinate humane
voluntati.Hij ſunt pꝛohibitio peccatoꝛũ.

Inflictio aduerſoꝛuzʒ. Et denegatio deſide
ratoꝛum.Ex hoc enim ꝙ deus pꝛohibet

aliqua mala que aliqui vellent facere. Sʒ
conſcientia remoꝛdet ⁊a non ſinit ita libere

agere ſine ſtimulo remoꝛdente: vel etiam
quia alij nõ aſſentiunt male voluntati eo

rum ex pꝛohibitione dei.IJdeo odiunt deũ
qui talia pꝛohibuit.Aliqui vᷣo odiunt de/
um pꝛopter aduerſa que ſuſtinent a deo:ꝛ:-
numero iſtoꝛuz ſũt damnati de quibus in
PS.dicitur. Superbia eoꝛuz qui te oderũt
aſcendit ſemper. Non tamen omnis qui

odit penas odit deum. NHam multi tolerãt

patiẽter penas ex reuerentia diuina.Sed

pꝛoꝛumpere in odium ipſius dei puniẽtis

tanq; iniuſte puniat quod faciunt damna

ti:hoc eſt odire diuinam iuſticiam. Alij o

odiunt deum cum non implet illoꝛum de /

ſideria quod ſepe facit pꝛo ipſoꝛum beneſi

cio quibus dicere poteſt. Heſcitis quid pe
tatis. ¶ Tertio conſideremus de odio dei
grauitatem.Eſt quippe peccatũ iſtud gra/

uiſſimum:⁊ vt inquit Z ho.Omnium pec
catoꝛum peſſimum quia opponitur dile/
ctioni dei que eſt optimũ hominis. Et ſᷣm
philoſophũ.S.ethicoꝛum. optimo opponi

tur peſſimuz. Inſuper deſectus peccati cõ
ſiſtit in auerſione a deo que auerſio ratio/

nem peccati non haberet niſi voluntaria
eſſet. vnde peccatum conſiſlit in volunta/

ria auerſione a deo. Sed hec voluntaria
auerſio per ſe impoꝛtat᷑ in odio dei.In ali⸗

is vo peccatis participatiue ⁊ quañ ꝑ ali

ud. Si cut enim voluntas per ſe inheret ei
quod amat ita ⁊ ꝑ ſe refugit id quod odit:
vnde quando aliquis odit deuʒ auertitur
ab eo m ſe voluntas eius.Sʒ in alijs pec

catis pnta cuzʒ foꝛnicatur non auertitur a
deo m ſe ſed ſᷣm aliud inq; tum.ſ.appetit

inoꝛdinatã delectanonez que habet anne

xam auerſionem a deo. Semp antẽ id qðᷣ
eſt per ſẽ eſt potius eo quod eſt per aliud.

CBDeodio ſuipſius: et quomodo vnuſ⸗

W
G

(Sean

lrn,
Mierm
Nüodd
humane
antori.
deſe
nobiet
e;
ia lbar
Ndlanm
Untanes
nt des
tuntde⸗
tadeo
ubooin
odenit
logui
lerit
Sed
lins
mna
vnde!
jbeneh
ilpe
to da
Agra⸗
n pee
ur de/
Luim
opponi
ecnnic
orano/
luntund
olunt/
Gntana
Sdli
oa
erete
lodit:
mive
s pee⸗
itura
ppenit
anne
d
alic⸗

gſqʒ tenetur ex charitate diligere ſe coꝛ
pus ꝓpꝛiũ 1c peccato:es non ſe diligüt.
ab. 2..
Ecundũ eſt odins miipſiins cũ quis
odit ſemetipſum. Sed vt clariꝰ hoc
intelligatur tria hoc loco dubia ſũt
Cpmytrũ homo teneatur diligere ſemet/
ipſum ex charitate.
Camnvtrũ coꝛpoꝛa noſtra ſint ex charitate
diligenda.
vytrũ peccatoꝛes diligt ſeipſos.
¶Ad pᷣm dubiü reſpondet Tho. 22. q. 25.
cum charitas ſit amicitia quedã dupli/
citer poſſumꝰ loqui de charitate. Anomo
do ſub communi ratione amicitie. Et ᷣm
hoc dicendum eſt ꝙ amicitia pꝛopꝛie non
habetur ad ſeipſum ſed aliqd maius ami
citia quia amicitia vnionem quandaz im
poꝛtat. Dicit enim Dionyſius ꝙ amoꝛ eſt
virtus vnitiua vnicuiqʒ autẽ ad ſeipſum
eſt vnitas que eſt potioꝛ vnione. vnde ſi/⸗
cut vnitas eſt pꝛincipiũ vnionis ita amoꝛ
quo quis diligit ſeipſum eſt foꝛma ⁊ radix
amicitie.In hoc enim amicitiam habemꝰ
ad alios ꝙ ad eos nos habemus ſicut ad
noſipſos. Oicitur enim.ↄ.ethicoꝝ.q; ami
cabilia que ſunt ad alterum venerunt ex
hijs que ſunt ad ſeipſum. Sicut autem de
pꝛincipijs non habetur ſcientia ſed aliꝗd
maius ſcilicet intellectus. Aliomodo poſ
ſumus loqui de charitate ſᷣm pꝛopꝛiam ra
tionem ipſius ꝓut.ſ.eſt amicitia hominis
ad deum pꝛincipaliter ⁊ ex conſequenti ad

ea que ſunt dei inter que eſt etiam ipſẽ ho

mo qui charitatem habet ſicut ⁊ inter cete
ra que er charitate diligit. Quare homo
diligit ſeipſum ex charitate ſm pꝛopꝛiam
rationem charitatis non ſm cõmunt᷑:ſᷣm
quam dicit Gꝛegoꝛiꝰin homelia.inus
ꝙ̃; inter duos charitas haberi non poteſt.
Secundũ dubium fuit vtrũ coꝛpoꝛa no
ſtra ſint ex charitate diligenda. Et quidaʒ
dicunt ꝙ non. pᷣ quia Joannis.iꝛ2. c. ſeribi
tur. Qui amat animam ſuam perdet eam
conſtat ꝙ anima non ſtat ibi niſi pꝛo vita
carnali ergo coꝛpoꝛa non ſunt diligenda.
Secundo nihil eſt ex charitate diligenduzʒ
gquod impedit hominem ad aſſecutionem

7

12⁶

beatitudinis.Sed caro coꝛpoꝛis noſtri eſt
huiuſmodi.Ergo ⁊c.Ait enim Aplus ad
alathas. S. c. Caro concupiſcit aduerſus

ſpiritum ⁊ ſpiritus aduerſus carneʒ. Et ad

romanos..c.Inuenio aliam legẽ in mẽ/
bꝛis meis repugnantem legi mentis mee

ZLertio ratio imaginis ſiue expꝛeſſa aſſimi

latio ad deum eſt illud quod facit creatu⸗
ram diligi ex charitate.Sed in coꝛpoꝛe cõ

municamus cum bꝛutis nec perfectio ima

ginis repitur in nobis ex parte coꝛpoꝛis
quare ⁊c. Sed contrariũ oſtenditur ꝑ ſcri⸗

pturas. Nam Alugꝰliꝰp de trinitate ponit
quatuoꝛ ex charitate diligenda inter que
enumerat coꝛpus. Et Aplus ad epheſios

5.c.ait.viri diligere debent vxoꝛes ſuas ſi
cut coꝛpoꝛa pꝛopꝛia. Reſpõdetur ergo ſʒ
Bonauenturã in 3 i.28. ꝙ cuz charitas
ſit pondus inclinans ad ſummũ bonuʒz et
perſectam beatitudinem omne illud facit
diligere quod eſt beatũ vel btincabile. Cõö⸗
tingit autem aliquid eſſe beatũ triplicit᷑.ſ.

per eſſentiã: ⁊ per pꝛimã influentia: 2 per

quandã redundantiã. Hinc eſt ꝙ oĩa iſta
ſũt ex charitate diligenda ſᷣm pꝛius ⁊ po⸗
ſterius:ſm magis ⁊ minus.beatũ aũt per
eſſentiam eſt ſolus deus.beatũ per pꝛimã
influentiam eſt ſpũs rationalis. heatũ de
niqʒ per quandà redundantiã eſt coꝛpus
humanuz in quod gaudiũ gloꝛie reduùdat
per coniunctionẽ ſui ad animã beatã. Hic
eſt ꝙ charitas facit nos diligere deũ 2 ra⸗
tionalẽ ſpm̃ ⁊ ctidtcoꝛpus noſtꝑ.ſ Zd pᷣm

in contrariũ adductũ eſt dicendũ:ꝙ in coꝛ

poꝛe noſtro eſt vicioſitas concupiſcentie 2
bonitas nature.Et quia vicioſitas cõcupi
ſcentie inclinat ad malum ideo eſt odien/
da ⁊ ſiquis eam diligit odit animã ſuam.
Quia vo bonitas nature oꝛdinata eſt ad
ſummũ bonum quodàmodo cõparticipã
dum: ideo eſt diligẽda.Cũ ergo deus hoꝛ
tatur ad odiendà aiam nr̃am ſiuc carnalẽ
vitã ex hoc non ↄcludit᷑ ꝙ coꝛpoꝛa nr̃a nõ
ſint ex charitate diligẽda ſimplicit᷑ ſʒ ꝙ nõ
ſũt diligenda qᷓ tũ ad vicioſitatẽ concupi⸗
ſcentie.& hox patet reſponſio ad ſecundũ
obiectum ꝙ caro non repugnat ſpiritui:

nec impedit ad aſſequendam beatitudinẽ
pꝓppter bonitatẽ nature ſʒ ꝓpter vicioſitatẽ

M

.· pimre⸗
ie .

–—

concupiſcentie contracte. ꝗ Ad tertiuz vo
dicit Bonauẽtura ꝙ Ilzʒz coꝛpꝰ humanum
non ſit ad imaginem dei per ſe tamen vni

tum eſt anime que eſt ad dei imagineʒ vni
tum inq; in vnitate nature.Et ratione illiꝰ
eſt btitudinis cõparticipabile. Ideo eſt ex
charitate diligendum. Tertium dubiuz
fuit vtrum peccatoꝛes diligant ſeipſos.Et
ꝙ non videtur ex verbis DHauid in pᷣs di/
centis.Qui diligit iniquitatẽ odit animã

ſuam. Sed contra arguit᷑.ꝗpᷣ qꝛ illud qðᷣ

eſt pꝛincipiuz peccati maxime in petõꝛibꝰ
reperitur.Sed amoꝛ ſui eſt pꝛincipiũ pec/⸗
cati:ergo maxime in pctõꝛibus reperitur.
MNã vt dicit Augꝰlio.iA.de ciuitate.¶moꝛ
ſui facit ciuitatẽ bebylonis.ſ2° arguit᷑:qꝛ
peccatũ non tollit nãm. Sed hoc vnicuiqʒ

conuenit ex ſui natura ꝙ diligat ſeipßm. vn
de etiã creature irrationales appetunt pꝛo

pꝛium bonum:puta ↄ ſeruationẽ fui eſſe⁊
alia huiuſmodi. Ergo peccatoꝛes diligunt

ſeipſos.ſʒ arguitur:quia ſm Bionyli⸗

de diuinis nominibus. Oibus eſt diligibi
le bonum:ſed multi peccatoꝛes reputant
ſe bonos. Ergo multi peccatoꝛes diligunt
ſeipſos. Reſpondet hijs Tho. 22. q. 25.
Qõ amare ſeipſum vnomodo commune

eſt oibus.Aliomodo pꝛopꝛium eſt bonoꝝ

Tertiomodo pꝛopꝛium eſt maloꝝ.Qð eni

aliquis amet id qð ſeipſuʒ eſſe exiſtimat:

poc commune eſt oibus. Homo aũut dicit
eſſe aliquad duplicit᷑.¶ Anomodo ſᷣm ſub
ſtantiam ſuam ⁊ naturã ⁊ m hoc omnes
eſtimant m bonum commune ſe eſſe id
quod ſunt ſcilicet ex anima ⁊ coꝛpoꝛe com
poſitos ⁊ ſic omnes homines boni⁊ mali

„

diligunt ſeipſos inq; tum diligunt ſui ipſo

rum conſeruationẽ quod naturale eſt vn/
de nec vicium.ſ Ideo Cicero in p de offici

is ait. Mꝛincipio generi animantiũ omni

eſt a natura tributum vt ſe vitã coꝛpuſqʒ

ſnum tueatur declinetqʒ ea que nocitura

quid eſſe ſʒ pꝛincipalitatẽ. Sicut pᷣnceps
ciuitatis dicitur eſſe ciuitas.vnde qð pꝛin

videantur.ſ Aliomodo dicitur homo ali⸗

cipes faciunt dicitur facere ciuitas. Sic au

tẽ non oẽs eſtimant ſe eſſe qd ſunt. Pꝛin/
cipale eni in hoie eſt mens rationalis. Se

cudariũ eſt natura ſenſitiua ⁊ coꝛpoꝛalis.

Quoꝝ pꝛimum apoſtolus nominat iterio

rem hominẽ:ꝛm vo hominem exterioꝛem
ad coꝛinthios:A.c.dicens.Lʒ is qui no

ſter eſt homo exterioꝛ coꝛꝛumpatur.ſ.coꝛ⸗
pus:tamẽ is qui noſter eſt homo interioꝛ

renouatur de die in diẽ:ideſt mẽs rationa.

lis. Mali igitur eſtimãt pꝛincipale eſſe in

eis naturam ſenſitiuam vt coꝛpus. vnde
non recte cognoſcẽtes non vere diligüt ſe
ipſos:quia nõ ſᷣm id quod vere eſt pꝛinci/
pale in eis. Honi vo cognoſcẽtes vere ſe

ipſos:vere ſeipſos diligunt:quia ſm id qð

vere eſt pꝛincipale in eis ideſt hm mentem

rationalem.Et hoc ꝓbat philoſophus.9.
ethicoꝝ per quinq; que ſunt amicitie pꝛo
pꝛia.vnuſquiſq; eniĩ amicꝰi qpᷣ quidẽ vult
ſuum amicum eſſe ⁊ viuere.ſ⁊vult ei bo

na.ſꝭ operatur bona ad ipſum. ſ 4* con
uiuit ei delectabiliter. ꝰconcoꝛdat cũ ip

ſo in eiſdem contriſtatus ? delectatus. Et
ſm hoc boni diligunt ſeipſos qͥ;tum ad in

terioꝛem hominem quia volunt ipſuʒ ſer

uari in ſua integritate ⁊ optant ei bona q̃
ſunt bona ſpiritualia.Et operantur diligẽ

ter ſpiritualia bona.Et delectabile ad coꝛ

pꝛopꝛium redeunt quia ibi inueniunt bo

nas cogitationes in pꝛeſenti ⁊ memoꝛiazʒ
bonoꝛum pꝛeteritoꝛum ⁊ ſpem future bea
titudinis ex quibus delectatio cauſatur.

Similiter etiam non patiunt᷑ in ſeipſis vo
luntatis diſcenſionem quia tota anima eo

rum tendit in vnum. Econtrario autẽ ma/

li non volunt conſeruari integritatem inte
rioꝛis hominis neqʒ appetunt ſpiritualia

eius bona neq;ʒ ad hec operantur neqʒ de
lectabile eſt eis ſecum conuiuere redeun⸗
do ad coꝛ quia inueniunt ibi mala ⁊ pꝛeſẽ
tia ⁊ futura que ⁊ pꝛeterita que abhoꝛꝛent

neq;ʒ etiam ſibupſis concoꝛdant pꝛopter

conſcientiam remoꝛdentem.Et ſic conclu⸗

dendo reſpondet Tho.ad pꝛimuʒ arg ꝙ

mali amant ſemetipſos amoꝛe illo pꝛopᷣo
qui eſt ipſoꝛum maloꝛuʒ perueniens vſqʒ
ad contemptum dei:quia ſic inclinãtur ad
exterioꝛa bona ꝙ ſpiritualia contemnunt.
¶Ad ſecundũ autẽ arg“ dicit Cho.ꝙ na
turalis amoꝛ nõ tollit᷑ a malis ſed puertit᷑
mõ iã dicto.¶Ad ʒm vᷣo arg“ dicendũ ꝙ

mali ꝗ ſe reputant bonos decipiũt ſeipos

it4

niame
anine
auns
oan
munco
Inue

ſcala

ſektli
kodoot
ſcngn

eſt.⸗
che
lo
di⸗
lun
ins

bio

penit
ten
wem
lig
w
aor

Mn

lex
tin giita amoꝛ eoꝛum ad ſẽ eſt apparens quo⸗/ Iniquòs odio habui legem tuam dilexi

a niam qui faciunt iniquitatem hoſtes ſunt nſuper peccatoꝛidus exoptabat mala in
RMh anime ſue. Rꝛopterea Chꝛiſtus dixit Jo quiena. Conuertantur peccatoꝛes in iſer —
ntne annis.iꝛ. c. Qui amat animam ſuam per/ num. Tertio pꝛobatur ꝙ odiuzʒ pꝛoxim
ming det eam. Et qui odit animam ſuam in hoc non ſemper ſit peccatum. Omne eniz pee
Lacre mundo in vitam eternam cuſtodit eaam. catum repugnat nature ſed odire inimicũ
kcſen Amare animam in hoc mũdo eſt hec tem eſt naturale:ergo ⁊ꝛc. Reſpondet Tho.
. nr poꝛalia bona cum peccato velle 1 acquire 22. q. 25.2.q.24· ꝙ duo poſſunt in homine
gite. re. Et licet hoc videatur ex amoꝛe pꝛocede conſiderari. Natura ſcilicet ⁊ culpa.ſᷣm na
nrin re odio tamen magis eſtimputandum:qiꝛ turam quꝗ a deo habẽt capaces ſunt bea/
Enctt ſic acqritur eterna perditio. titudinis ſuper cuius communicatiõe fun
fmitch CO odium pꝛoximi eſt graue peccatnʒ daturchanias: ⁊ m hoc omnes homies
ennen 7 de oꝛiginalibus eius cauſis atq; tribus diligendi ſunt boni ? mali⁊ nullus odien
Nhng peſſimis fructibus ab odio ꝓcedentibus. dus. Scom culpam vo qua aduerſantur
aneh⸗ —a LCap̃. 3 N. deo peccatoꝛes ſunt odiendi etiam pater
dipul t Srtium eſt odiũ pꝛoximi.de quo cõ mater2 pꝛopꝛinqui.DHebemus eni in pec
bo uüſiceremus tria videlz. catoꝛibus odire ꝙ peccatoꝛes ſunt: ſed di
c pᷣ eius offenſionem. ligere ꝙ homies ſunt.vnde Leo papa di.
ai · C“ eius oꝛiginationem. 86. c. Oè dio. Odio inquit habeantur pec
,Et P veius fructiſicationem. cata ⁊ non homines.Et ſic ſoluuntur obie
adin eim eongdcren de odio pꝛoximi cta. Nam parentes q;tum ad naturam ⁊
offenſionem. Eſt enim peccatum odiũ pꝛo affinitatem qua nobis coniungunturſᷣm
Nnai ximi ab alijs diſtinctum ⁊ moꝛtale quudo pꝛeceptum dei ⁊ nature diligendi ſũt ⁊ ho
n diigi eſt ſm deliberationem rationis. Qð pꝛo / noꝛandi.Odiendi autem ſunt q́;tum ad
cad batur. Ham Joannes pᷣ ſua canonica.c. hoc ꝙ impedimentum pꝛeſtant nobis ten
int bo 2. ait. Qui odit fratrem ſuum in tenebꝛis dendi ad perſectionem diuine iuſticie. Sic
mie; eſt. Et. 3. c. Qui odit fratrem ſuum homici dauid odio habebat peccatoꝛes quia odie
eben da eſt ſcilicet anime ſue. Et de pe.di.pꝰ.c. bat illoꝛum iniquitatem. Similiter inimi
morr. lloomicidioꝝ. Nam qui occidit et qui odit ci habendi ſunt odio non q́;tum ad natu⸗
ihſisre 2 qui detrabit pariter homicida eſt. SGSz ram ⁊ bona que habent a deo:ſed quantũ
mimne⸗ poſſet quis obicere ꝙ non omne odiũ pꝛo ad eoꝛum culpam: ſm quã ſunt nobis ini
ina/ imi ſit peccatuz. Et p̊ pꝛobatur: quia nul mici. C Secundo conſiderem de odio pꝛo
Nomint um peccatum inuenitur in pꝛeceptis vel ximi oꝛiginationem.S coᷣm eni Durandũ
ninnl in conſiljs diuine legis ſim illud pꝛouer/ ordinis minox in ſũma ſua ex triplici can
rnechd bioꝛum. 8. c. Recti ſunt omnes ſermones ſa oꝛitur oduum.
edent mei vnde non eſtin eis pꝛauuʒ quid neq; pᷣ eſt di plicentia veritatis.
e ⸗ peruerſum. Sed Luceæ.ið.dicitur. Siquis C ꝛ2aeſt diſplicentia bonitatis-
oncn venit ad me ⁊ non odit patrem ſuum ⁊ ma Cʒediſplicentia recepte penalitatis.
nrcpla⸗ trem vxoꝛem ⁊ ſilios adhuc autem aniNi C Pꝛima eſt diſplicentia venitatis. Alig
cle⸗ mam ſuam:non poteſt meus eſſe diſcipu, enim ſunt ita peruerſi ꝙ odio habent dili⸗
ren lus.Secundo /ꝓbatur ꝙ odium pꝛoximi gentes ſe ⁊ amant odientes ſe ideſt qui ve
pioße non ſemper ſit peccatum. Nam odire pec/ re nocent ſibi inducentes ad mala ⁊ econ/
novſ⸗ catoꝛes non eſt peccatuzʒ. Sed peccato:es rra retrahentes a malis per admonitionẽ
iiurnt ſunt pꝛoximi noſtri:quia vt dicit Augꝰ in odiunt: ⁊ hoc pꝛopter di licentiam verita
mmnnt pꝛimo de doctrina chꝛiſtiana.Cum dicitur tis.vnde Terentius ait. Aeritas odiuʒ da
og diliges pꝛoximum tuum omnẽ hominem rit.De numero hoꝛum fuit achab rex iſra
gun noueris pꝛoximum eſſe putandnm. ergo el qui dicebat de Michea pꝛopheta. Ego
hci ac᷑. Qð autem peccatoꝛes odio ſint haben odi eum quia non pꝛophetat mihi bonum
ſed tm malum:vt ſcribitur tertij Regum

iſſe

di patet ex verbo Oauid ſancti: qui dixit.

22. . Quia enim dicebat ſibi veritatem re/
pꝛehendens eum⁊ pꝛenuncians que icur
reret cum populo ꝓpter peccata ſua ⁊ nõ
adulabatur regi:vt pſeudo pꝛophete qui

pꝛenunciabant ſibi ꝓſpera: ideo ipſũ mi⸗/

cheam odiebat. ¶ Secunda cauſa ex qua
naſcitur odium eſt diſplicentia bonitatis.
uſd ali enim eoipſo ꝙ mali ſunt bonos vi
dere vel bona de eis audire non poſſunt.
Quod ꝓcedit ex iuidia vel quia virtus bo
noꝛum confundit ⁊ obſcurat malitiam ini
uoꝛum.Sicut geneſis.ʒ7.c.dicitur de io
eph.ꝙ oderant eum fratres ſui nec pote/
rant ei quicqᷓ;ᷓ pacifice loqui.quod erat p⸗
pter ſingularez bonitatem eius.vnuſqſqʒ
eni ait Hieroꝰ moꝛibus ſuis fauet. Sicut
enim onis delectabilr conuerſatur cuʒ oue
2 lupus cum lupo:ita malus delectatur
æ amat malos ſimiles ſibi:⁊ bonos contra
rios moꝛibus ſuis odit. ¶ Tertia cauſa ex
qua oꝛitur odiuz eſt diſplicentia concepta
ex aliq̃ iniuria recepta.Sicut abſalõ odie/
bat amon fratrem ſuuzʒ pꝛopter oppꝛeſſio
nez ſoꝛoꝛis ſue thamar ſimulanitqʒ diſpli
centiam quouſqʒ vindicaret iniuriam fra
tre occiſo.vi ſeribitur ſecundi Megum.iʒ.
c. Sic eſau oderat fratrẽ ſuum iacob ⁊ mi
nabatur occidere quia abſtulerat ius pꝛi⸗

mogeniture ⁊ paternam benedictionẽ: vt

patet geneſis.27.c.quod tamen iacob iu/
ſte fecerat.Eſt autem peccatum iſtud mul
tum generale? ſatis multiplicatum. Naʒ
vix ho mines odium ſemel conceptum no
lunt dimittere quaſi licitum eis videatur.
Nec aduertunt ꝙ dum in odio manẽt nõ
tm̃ vnum peccatum moꝛtale committunt
ſed totiens quotiens iniuriam receptã ad
memoꝛiam reuocantes actualiter illis op
tant mala quos odiunt. Qõð autem dictũ
eſt antiquis.Odio habebis inimicum tu
um. Mathei..c. Non erat illa ſententia
in lege dei:ſẽd ſalſa gloſa quam faciebant
legis doctoꝛes ſuper illud Leuitici.ié.cꝰ.
Diliges amicum tuum ſicut teipſum. Ex
hoc arguebant a contrario ſenſu dicentes
Ex quo amicus diligi pꝛecipitur:ergo per
contrariũ inimicus odiri mandatur. Sed
tale argumẽtum eſt validum quando con
Karium non habetur in lege.Sed expꝛeſ/

—

ſe mandabat deus contrarium in ipſa le⸗
ge ſtatuens ꝙ ſiquis tranſiens per viam
videret iumentum inimici ſub ſarcina in
terram lapſum non pertranſiret ſed iuua
ret ad leuandum ipſum. Ideo chꝛiſtus ta
lem falſam expoſitionẽ repꝛobãs ait. Ego
aüt dico vobis diligite inimicos veſtros.
¶ Tertio ↄſideremus de odio ꝓximi fm⸗

ctiſicationez. Pꝛoducit eni tres peſſimos

fructus.
Cpꝰeſt coꝛdis obduratio.
Q¶ꝛ crudelitatis actio.
Cʒꝰdaniſicationis malignatio.

Odiuz enim inter cerera peccata indurat
coꝛ terribiliter vt merito poſſit de odiente

veriſicari illud qðᷣ dicitur Job. Ai. Co: eiꝰ⸗

indurabitur quaſi lapis.Conditiones au
tem duri coꝛdis ponit Bernardus in liꝰ
de conſolatione ad eugenium dicens. Coꝛ
durum eſt quod nec compunctione ſcindi
tur:pietate non molitur:pꝛecibus non fle
ctitur:minis non cedit:flagellis obdurat᷑
Coꝛ durum ait ſapiẽs male habebit in no
uiſſimo. Hec oĩa impleri videntur in odiẽ
te. Ham coꝛ eius non poteſt habere contri
tionem.vnde nec in conſeſſione abſolutio
nem nec veniaz nec communionẽ᷑. Expꝛeſ
ſe enim dicitur de pe. di..c.Falſas.ꝙ ta/

lis qui odium tenet in coꝛde admitti nõ de

bet ad penitẽtiam:ſcilicet ꝙ abſoluatur a
confeſſoꝛe:⁊ q́;tomagis permanet in odio
tantomagis induratur. Pietate non mo⸗
litur talis quia ⁊ ſi videat inimicum in ad
uerſitate nõ compatitur ſed appetit ei ma
ioꝛa mala vſqʒ ad cõſumptionẽ.Sic iudei
odientes chꝛiſtum non fuerunt moti pieta
te ad ip̃m cum viderẽt eum t erribiliter fla
gellatum quod fecerat pilatus ad flecten/
dum eos ad pietatem erga eum ſed volue
runt eũ oĩno crucifigi vt ſatiarent᷑ de penis
acerbiſſimis eiꝰ ⁊ obpꝛobꝛijs. NHNec flectit᷑

pᷣcibus odiẽs. Nã ſi amici vicini ⁊ religio-

ſi ⁊ plati depᷣcentur tales vt odia dimittÄt
inimicitias non acquieſcunt. Hon cedit
minis odics:qꝛ ⁊ ſi fiant ei cõminationes
a pꝛedicatoꝛibus multoꝝ maloꝛũ que deꝰ
pꝛo odio ſuo inſerret ⁊ pᷣcipue damnatiois
eterne non videtur curare.Flagellis obdu

CVPꝛimus fructus eſt coꝛdis obduratio

fa
les!
nm
Ghan
heſi
croc
fag

lgnt
Coe

n bal⸗
per pinn
meina i
ſediunn
iſtnsn
al Eg
peſhos⸗

eſnen

Obdureth
Aimdun
L ocene
,Cr
nes 4
1s in

no Coꝛ

ſcndi
Ne

reat .

chitin ⸗
ur n odi
ronm

hol

bnie⸗
ſg

gittino
at

natinoc
lenonn
jamnnt
gameini
Stiti
nonien
ilicr i⸗
Sſcuen-
rolue
e penis
feci
religeo⸗
dimmitti
goncelt
nanone
cnue
mnande

ratur. Nam incurrit in damna ? infirmita
tes moꝛtẽ familie ſentit ⁊ tamẽ odium te/⸗
net.vnde ⁊ in nouiſſimo male habebit qꝛ
in moꝛte cum odio tranſiẽs a demonibus
cruciandus ad inſerna deſcendet. C Scdᷣs
peſſimus fructus odu eſt cudelita s.Cayn
ex odio ita crudelis factus eſt vt nõ parce
ret germano abel innocẽti. Geneſis.A.cꝰ.
Egyptij qui oderant hebꝛeos: vt habetur
Cxodi pᷣ.c.affligebant eos multis modis
vſq; ad fubuerſionem paruuloꝝ naſcẽtiuʒ
in flumine.¶ Tertius fructus odij eſt dã⸗
nificatio. Ham odiens querit in exoſo ſe⸗
ptem genera damnox vel ſimul vl ſepara
tim ⁊ in quolibet committit᷑ moꝛtale.ſ pᷣ
damnum in ſubſtantia appetẽs ꝙ ipſam
amittat vel diminuat ⁊ ad hoc operatur ſi
poteſt per ſe vel per alios.zmnum in
ſama quia detrahit ſibi 1 bona audita de
exoſo peruertit.ſʒ damnum in patria qꝛ

querit quomodo expellatur de ciuitate v

ſaltem hoc deſiderat.ſꝗdamnũ in fami/
lia quia appetit inſirmitatem vel moꝛtẽ fi
lioꝛũ vel damnationẽ ⁊ iniurias eius. in

damnum in libertate quia appetit ꝙ icar

ceretur ꝓpter debita ⁊ ſimilia.ſmdamnũ
in coꝛpoꝛe quia cupit illum iſirmari vłmo
ri vnde ⁊ ſi ipſe non occidat deſiderat ꝙ de
us vel alius id ſaciat. 2 damnum eſt in
anima quia vellet animam eius ad iferna⸗
deſcẽdere.Sed econuerſo deponẽtibꝰodia
ꝓpter chꝛiſtum ⁊ inimicis veniam petẽti⸗
bus ob eius amoꝛem indulgẽtibus abu
dantiſſime gratia eius infunditur. Gꝛa
dis ẽ vtiqʒ hec elemoſyna coꝛdis ⁊ deo be
nedicto acceptiſſima miꝑ in modum. Hi/
xit eni dñs ieſus xpᷣs Mathei.o.c. Si enĩ
dimibitis hoibus peccata eoꝝ dimittet vo B
bis pater veſter celeſtis peccata via. Et vt
nos moneret exẽplo: exiſtẽs in cruce:poſt

vincula:poſt flagella:poſt ſputa:poſt liuo

res:poſt coꝛonà ſpineã:pẽdẽs in medio la

tonũ pꝛo ſuis ꝑſecutoꝛibus oꝛauit dicẽs.

Piꝛ igſce illis qꝛ neſciũt ꝗd ſaciũt. O piũ
verbü. O ardẽs depᷣcatio.O deniq; inau
dita maſuetudo. Non ↄquerit᷑ benignꝰ ie
ſus.Nõ impcat᷑ malũ iudeis crudeliſſmiꝰ
ſed veniã quã tñ non meruerũt.J ccirco gꝗ
ſuo amoʒꝛe odia deſerunt ſibi admodũ cõ⸗

¶ Feria
ma

2³

placèt ipſiſq; lEſe quodãmodo reddit obłᷣ
gatũ.ꝗ¶ Uñ extat exemplũ de ſancto Joan

ne gualberto. Bic cũ miles ſoꝛet ⁊ inimici

tias hẽet moꝛtales cum quodam qui eius
auunculũ interſecerat:vna dieꝝ cũ eſſet ar
mis accinctus ⁊ iueniſſet ininicũ ſuuz ſo
lum ⁊ iermẽ aggreſſus eſt eũ vt iterficeret.
At ille ꝓſtratꝰ in terrã rogauit eũ ob amo
rẽ illius qui tali die pꝛo nobis oĩbꝰpaſſus
ſuerat vt ſibi ignoſceret.Erat eni ſexta ſe⸗
ria. Ad cuius pꝛeces ſubito emollitum eſt
coꝛ eius.Et odio depoſito dixit.Ob amo⸗
rẽ cruciſixi non poſſum tibi nõ indulgere:
cũ ipſe pꝛo nobis inimicis ſuis moꝛtẽ gu⸗
ſtauerit iſta die: vade igitur ſecurus ⁊ bñ
ſac quia ego tibi omnẽ iniuriam remitto.
Poſt quod cũ acceſſiſſet ad eccleſiã ſancti
miniatis pꝛope floꝛentiam in monticulo
vbi nunc moꝛantur monachi montis oli⸗
uagrum oꝛanti ipſi ante imaginem cruciſixi
ip ſa imago inclinauit ſibi caput quaſi gra
tias agens de iniuria remiſſa inimico pꝛo
pter eum.Et adhuc oſtẽditur ibi talis ima
go. Et ita conuerſus eſt ille Joannes gual
bertus ad deũ ꝙ dimiſſo ſeculo oꝛdinẽ iſti
tuit ſpecialẽ.ſ.vallis vmbꝛoſe ⁊ miraculis
multis claruit canoniʒatus ab ecclia. De
ponantur ergo odia ⁊ ceſſent diſcoꝛdie: vt
ic digne ſuſcipiẽtes viuiſicũ ſacr̃ʒ dignos
os faciamus gr̃a xpᷣi qui eſt benedictus
in ſecula ſeculoꝛum Amen.
A poſt dñicam oliuarum. De mi
uerſione latronis pẽdẽtis in cruce
Sermo quadrageſimus quintus.

hede meenz in baracliſh.
Piſſſimi ieſu ad latronẽ loq̃n
is vBa ſt iſta oꝛiginalt Zuce.23. co. in
euangelio hodierno. Sũ pẽdebat in cruce
ieſus xpᷣs filius dei pꝛo ſalute hoibus affe
rẽda exhibuit miſericoꝛdiã ſuã latroni qui
cruciſixꝰ erat a dextris eius. In illo ꝗppe
fiducia dat᷑ oibus peccatoꝛibꝰꝗ ad pniam
redire diſponũt vt ſecuri currãt ad pedes
ſaluatoꝛis mũdi ꝗ neminẽ abicit ad ſe ↄfu
giẽtẽ. Et vt inꝗt deuotꝰ. Hernardus hoieʒ
alloq̃ns pctõ:c.Caput habet xpᷣs iclinatia

—

ad te falutandinn. Os claufum acte oſcu
landum:pedes cruciſixos ad tecuz perma
nendum:bꝛachia aperta ad te amplexan
dum:latus apertuʒz ad te diligendum:⁊ to
tum coꝛpus in cruce extenſum ad ſe totuʒ
tibi largienduz. Pꝛopterea vt ardẽs cha
ritas filij dei ad laronem conuerſũ ⁊ quoſ
libet humiliatos pctõꝛes noſcat᷑:in pꝛeſẽti
lermone de illo latrone tria myſteria decla
rare ſtudebimus:
p merit de ipſius merito.
Tꝛ npe ipfius pꝛemio.
C z'nde ipſius pꝛiuilegio.
¶. Be ſeptẽ virtutibus latronis a ſpᷣu ſcõ
ſibi ifuſis in gbus apparet amplitudo me
riti eius. Ea vm.
Rinmum myſterium declarandum
» Rent de illins latronis merito. Nazʒ
Pleriq; mirã tur: quomodo ille qui
Po ſuis ſceleribus publico ſupplicio con/
Ademnatus ſuit in extremo vite ſue que ſi⸗
vpi auferebatur violentia paſſionis mereri
potuit vitam eternam. Quibus reſponde
mus ꝙ peccata pꝛeterita etiam grauia et
enoꝛmiſſima adhuc in extremo deleri poſ.
funt per penitentiam vnde ⁊ ſic penitẽs fit
dignus eterna requie.HNinc Hieronymus
ad damaſum papam. ¶ Et de pe. di. P. co.
Impoꝛtuna.ait.Chꝛiſtus de cruce in para
diſum latronem tulit:⁊ ne quis aliquãdo
ſeram ronuerſionem putaret fecit homici

dij penam martrriũ. Et. 26. q. 6. c. Si pre ei 10 vi
bat omni ſalute pꝛiuatum. ¶ Tertia virt?

ib yter.ſcribitur. Nera confeſſio in vltimo
tempoꝛe poteſt eſſe quia dominus non ſo
lum tempoꝛis:ſed etiam coꝛdis inſpectoꝛ
eſt ſicut latro vnius momenti tempoꝛe me
ruit eſſe in paradiſum in hoꝛa vltime con
feſſionis.ſ Et eadem cauſa ⁊ queſtione.c.
Agnonimus. Celeſtinus dixit. Perdidiſ
ſet latro in cruce pꝛemium ad chꝛiſti dexte
ram pendens ſi illum boꝛe vnius peniten
tia non muuiſſet. Cum eſſet in pena penitu
it ⁊ pꝛo vnius confeſſione ſermonis habi/
taculum paradiſi eo penitẽte ꝓmeruit ve
ra ad deum conuerſio in vltimis poſitoꝛũ
mente ponꝰeſt extimanda q; ſme pꝛophe
ga hoc taliter aſſerente:cum conuerſus in
mueris tunc ſaluus eris. Et eadem ad
huc canſã a queſtione.c.Hijs qui.eo po

pa ſic a ſſerit. Miſericoꝛdie domini nee mẽ
ſuras poſſumus ponere nec tempoꝛa diffi
nire:apud quẽ nullas patitur venire mo⸗
ras conuerſio dicẽte ſpiritu dei per pꝛophe
tam. Cum conuerſus ingemueris ſaluus
eris.¶ Penituit ergo latronem illum pꝛe
terite ſue vite male acte ⁊ penitẽtiam ſuaʒ
ſeptem virtutibus decoꝛauit: tribus ſcilzʒ
deologicis: fide: ſpe: ⁊ charitate. Et quatu
oꝛ cardinalibus videlicet: pꝛudentia: iuſti
cia:ſoꝛtitudine:⁊ temperantia.que virtu⸗

tes infuſe ſibi ſnerũt a diuina gra.C Pꝛi

ma latronis virtus fuit fides vtiqʒ admi/⸗
rabilis. Cum chꝛiſto eniʒ nunq; fuerat cõ
uerſatus nec ſoꝛte ante nouerat eum. Hõ
fuerat ſecutus doctrinam eius nec etiam
vitam ſed in operibus impietatis ſe exer⸗
cens iuſte patiebatur exitiuʒ moꝛtis:vide
bat autem chꝛiſtum deriſum ab omnibus
derelictum: publice cõdemnatum:afflictũ
inſirmum: obpꝛobꝛijs 1 contumelijs ſatu
ratum:⁊a iaʒ moꝛti vicinum ⁊ ipſe vicinus
moꝛti a nemine doctus:a nullo pꝛemoni /⸗
tus dei filiũs credidit.Et illi qui eiꝰ doctri⸗/
naʒ audierant miracula viderant ⁊ paulo
ante de manibus ſuis ſanctiſſimis in cibũ
coꝛpus illius ſumpſerant fugiendo nega⸗
bant. Iſte ſolus cum tacẽte virgine ipſum
vere dei filiũ indubitata fide in animo ſuo

credebat. ¶ Secunda latronis virtus fuit

ſpes:que tanta in illo fuit ꝙ ab illoſpera⸗
bat ſalutem queʒ in coꝛpoꝛe pꝛopꝛio vide

fuit charitas. Nam totum quod habuit ip
ſi ieſu in amoꝛis perfecti ſignum iĩmolauit

Manibus enim ? pedibus cruciſixvus nõ

valuit ſeruire ſibi niſi tmñ cum duobus mẽ
bꝛis.qpᷣ coꝛde.ꝗꝛvꝰlingua.¶ NPꝛimo eniʒ
coꝛde ſibi timiama perfecti odoꝛis ardẽti
charitate ſacrauit.ſ Secundo vo lingua ſi
bi obtulit veriſcatũ illud quod dicit᷑ Ca⸗
thei.iꝛ.co, Bonꝰ homo de bono theſauro
coꝛdis ſui pꝛofert bona. Pꝛoinde quatu
oꝛ amoꝛes ardẽtiſſimos lingua ſus de coꝛ

pꝰfuit amoꝛ confeſſionis.
Ccompaſſionis.
coꝛꝛectionss.
APperſectionis.

CIn quibus

õ

129

hiſeen CIn quibus quidem amoꝛibus aperte ab illo qui ab omni mundo eicitur ſperat
udi monſtranit quia in quatuoꝛ dimenſioni / celeſte regnum. Tertio pondera in quan
Mem bus crucis chꝛiſto per amoꝛem cruciſiryuus ta exceſſiua charitate locatur qui ſola dile
fhophe erat in cruce.C Pꝛimus ergo ſuit amoꝛ cti ieſu memoꝛia eſt contentus. ¶ Quar/
blnne confeſſionis qui fuit ſue crucis pꝛofundũ: ta virtus huius latronis fuit pꝛudentia:
lun pe dum ſua pꝛopꝛia ac totius bumani gene/ quia nulla poſtulauit caduca. C Quinta
