Quid eſt lex 7 de actibꝰlegis atq;ʒ de il
lius neceſſitate. ¶ Lapᷣ.p.
RRimuqz myſteriũ dicitur diſfinitio
„) nis:In quo videre debemus tria.
IPꝛimo legis quidditatem. 20
legis actualitatem. (3 legis neceſſitatẽ.
¶Pꝛimo videamꝰ quid ſit lex in cõmu/⸗

ni. Et ad h̊ dicit beatꝰ Cho. pᷣ 2..q. o.lex
eſt oꝛdinatio rationis ad bonũ commune
ab eo qii curam habet cõmunitatis pꝛo:
mulgata. vbi ponũtur quatuoꝛ ↄditiões
legis.

B eſt rationis pꝛactice oꝛdinatio.

hoc ex humilitate fecerit vt nobis pꝛebe /

Cꝛ boni communis ꝓcuratio.

¶ 3 * ppli vel pꝛincipis conſtitutio.

A legis ꝓmulgatio.
VPꝛima conditio legis eſt rõnis pꝛacti/
ce oꝛdinatio.Oꝛdinat eni rationẽ pꝛacticã
ad actiones.ſDicit nanq; Iſidoꝛꝰ.ꝙ lex
dicitur a legendo:qꝛ ſcripta eſt:vel dicitur
a ligando qꝛ ligat:ideſt obligat pꝛeceptis
affirmatiuis ad agendũ negatiuis ad ca
uendũ.vel dicitur lex ab eligendo pᷣm Au
guſtinũ quia debet quulibet eligere viue⸗
re ſᷣm legẽ.Iſti aũt actus.ſ.eligere legere
ligare ſunt actus rationis. Hotãdum
tamẽ vt dicit Tho.pᷣ 2c. q.9S. articulo.2.
Qò ois lex humanitus poſita intantũ ha
bet de legis rõne inqᷓᷓ tuzʒ a lege nature de
riuatur ex eo ꝙ rationis pᷣma regula ẽ lex
nature.Et lzʒ iuriſperitꝰ dicat.ff.de legibꝰ.
Nam ad ea ꝙ de oibus que a maioꝛibus

tradita ſunt ratio reddi non põt:hoc dieit᷑

non quia leges oẽs non ꝓcedant a ratiõe
ſi iuſte ſunt:ſed quia minus eſſet difficile
,plixũ.Sed vt dicit phᷣus ethicoꝝ. In
talibus opoꝛtet attendere exptoꝝ vl ſenio
rũ vel pꝛudentiũ in demonſtrabilibꝰenun
ciationibꝰ ⁊ opinionibꝰ nõ minꝰqᷓ; demõ
ſtrationibus. Secũda ↄditio legis eſt bo
ni cõis ꝓcuratio.vnde Iſidoꝛꝰdi.A.c. Erit
aũt lex ait.Lex nullo pᷣuato cõmodo ſʒ ꝓ
cõi vtilitate ciuiũ debet eſſe ↄſcripta. Rõ
qꝛ cũ oĩs pars oꝛdinetur ad totũ ſicut im/
perfectũ ad ꝑfectũ:vnus aũt homo ſit ꝑſo
na cõmunitatis perfecte neceſſe eſt ꝙ lex
reſpiciat ꝓpꝛie oꝛdinẽ ad cõem felicitateʒ.
Quodcũqʒ aũt pꝛeceptũ fiat ad aliquem
de aliquo particulari ope itantũ habet ra⸗
tionẽ legis inq; tum oꝛdinatur ad bonum
cõe. Tertia conditio legis eſt ppl'i vł pᷣn
eiges con ituti⸗ vnde dicit Iſidoꝛꝰ liꝰ *
ethicoꝝ.ꝙ lex eſt conſtitutio populi qᷓ ma
ioꝛes naiu ſimul cũ biepibpus aligd ſanxe
runt.di.2. decretoꝝx. Rõ ſm Tho. eſt qꝛ lex
vt dictũ eſt pꝛopꝛie ⁊ pꝛincipalr oꝛdinatur
ad bonũ cõe.Oꝛdinare aũt aliquis ad bo
nũ cõe eſt pꝛincipis vel totius multitudi/

nis. Ham itentio legiſlatoꝛis eſt vt hoĩes

ad virtutes iducat ⁊ a vicijs rerahat.Sʒ
perſona pꝛiuata põt ꝗdem inducere moni

ione aut ſuaſione bene diſpoſitos. Sʒ effi

d3

pꝛacni/
ractici
ler
1dicitur
ercpns
1g ad a
m Au
revine/
e legere
tächm
ichlo..
ntühe
turede
neler
gib?,
ubus
dit
Arande
dſffiole
cor. d
ylſenio
bMnun
demo
Bakto
44. Cit
Ndoß,
n. Bo
ſicutim
noſt⸗
ickye
lataz.
MMen/
balsl
unge
elis
q
glnre
tqrler
linatur
adbo
titudi/
hoies
l.Sj
ſemon

Siff

ceaciter inducere.ſ.per vim coactiuã metu

enaꝝ ꝓpteruos ? male diſpoſitos non põt
niſi perſona publica ad quã ptinet penas
infligere.ſ Quarta conditio legis eſt pꝛo/⸗
mulgatio. vt eni dicit Gꝛatianꝰ di.4. Le/⸗
ges inſtituuntur cum ꝓmulgãtur. Mõ eſt
quia ad hoc ꝙ lex obliget opoꝛtet ꝙ in no
ticiã deducatur alioꝝ.hoc aũt fit per ꝓmul
gationẽ.Et lex quidẽ naturalis ꝓmulga/

ta eſt a deo m ꝙ deus eam mentibus ho
minũ inſeruit naturaliter cogſcendam. lex
aũt exterioꝛ humana ꝓmulgatur quo ad
pꝛeſens vbo ſed in futuꝝ ſcripto: vnde le/

gis ꝓmulgatio que fit verbo in futuꝝ extẽ
ditur per ſcripture firmitatẽ que quodam
modo legem ſemper ꝓmulgat.Illi aũt co

ram quibus lex non ꝓmulgatur obligant᷑

ad legẽ ſeruandã inq; tum ad eoꝝ noticiã
deuenit vel deuenire potuit per alios pꝛo/

mulgatione facta. Glo. vo in. c.Cognoſcẽ

tes ex de ↄſtitutionibus inꝗt.Ex quo pu⸗
blice pꝓmulgata eſt conſtitutio oẽs tenẽtur
ad ipſius obſeruantiã ⁊ oẽs ligat poſt du⸗
os menſes a publicatioms tempoꝛe ela/
pſos. In Auctentico vt facte noue conſtitu
tiones circa pꝛincipiũ collatione . Nec
eſt neceſſe vt ſinguloꝝ auribus iculcetur.
16. di. c. Quod dicitis. niſi pꝛobaret ꝗs tũc
extra ꝓuinciã fuiſſe vel alhlud impedimẽ/
tum.arg expꝛeſſũ ex̃ qui matrimonium
accuſare poſſunt.c.Cum in tua.ſ2 videa
mus legis actualitatẽ ſᷣm Iſidoꝝ di. 3. de

cretoꝝ. Quatruplex eſt enim actus legis.

Ois eniʒz lex aut permittit aliquis vt vir
ſoꝛtis petat pꝛemiũ.ſ Aut vetat vt ſacraꝝ
vᷣginũ nuptias nulli liceat appetẽ. Aut
punit vt qui cedẽ fecerit capite plectatur.
¶ Aut pꝛecipit vt diliges dũm deũ tuum.
MRatio iſtoꝝ ſᷣm Tho.pᷣꝰ ꝛc.q.o3.qꝛ cũ lex
ſit directiua humanoꝝ actuũ.Tres ſt᷑ dĩie
actuũ humanoꝝ.Quidam eni ſũt actꝰbo
ni ex genere:vt ſunt actus virtutũ:⁊a reſpe
ctu hoꝝ ponitur actus legis pꝛecipere pᷣci/
pit eni lex actus virtutũ:vt dicitur quinto

ethicoꝝ.Quidã alij actus ſunt mali ex ge

nere:ſicut ſunt actus vicio ꝝ:⁊ reſpectu ho
rum ponitur actus legis pꝛohihere. Qui
dam alij ſunt indifferentes ex genere:⁊ re

peciu hoꝛum dicitur lex permittere. Moſ

ſunt etiam differentes dici qui parum hæa
bent boni vel mali: vt peccata venialia⸗
Opoꝛtet autem ꝙ aliquid ſit per quod in
ducat lex ſubditos vt ei obediant. Hoc ai
tem eſt timoꝛ pene.Et reſpectu huius dici
tur actus legis punitio. Non autem poni
tur conſikum actus legis: quia conſulere
etiam ſpectat ad pꝛiuatam perſonam cu⸗
ius non eſt condere legem. Quilibet eniz
poteſt alteri conſulere. Similiter pꝛemia⸗
re non ponitur actus legis ſicut punire:qꝛ
pꝛemiare poteſt quilibet: ſed punire non
poteſt niſi perſona publica ⁊ qii eſt mini⸗
ſter legis:cuius auctoꝛitate pena infertur.
tem. Fuerunt quippe non ſuperflue ſed ne
ceſſarie.vt inquit Tho. 52. q. 95. Leges
humane ad retrahendum homines a vi/
cijs ⁊ inducendum ad virtutes. Nam ho
mini ineſt naturaliter quidam appetitus
ad virtuteʒ. Sed ipſa virtutis perfectio ne

CTertio videre debemus legio neceſſito⸗/

ceſſe eſt ꝙ adueniat homini per aliquam

diſciplinaʒ. Sicut videmus ꝙ per aliquã
induſtriam ſubuenitur homimi in ſuis ne
ceſſitatibus:puta in cibo ⁊ veſtitu quoꝛũ
initia quedaʒ ſunt a natura ſcilicet a ratio
ne ⁊ manu. Non autem eſt a natura come-

plementũ ipm. ſAgd hanc autem diſcipli⸗

naʒ non de facili ſibi homo ſufficiens eſt:
qꝛ perfectio virtutis cõſiſtit pꝛecipue in re
trahendo ſe ab inoꝛdinatis delectationibꝰ
⁊ indebitis:ad quas homies ſunt pꝛoni ?
maxime iuuenes quibꝰ magis eſt efficax
neceſſaria diſciplina. Et ideo opoꝛtet ꝙ
huiuſmodi diſciplinã per quã ad virtuteʒ
peruenitur ab alio ſoꝛtiantur. Et q; tũ qui
dẽ ad illos iuuenes qui ſunt ꝓni ad virtu
tis actus vel ex diſpoſitiõe naturevlłex cõ
ſuetudie vel magis ex diuio munerc:ſuffi
cit diſeiplina pĩna q̃ eſt per admonitiões.
Sʒ qꝛ inueniunt᷑ ꝓterui ⁊ advicia ꝓni qui
de facili verbis moueri non poſſunt neceſ
ſariũ fuit vt per vim ⁊ metũ cohiberẽtur a
malo: vt ſalti ſic a malis deſiſtẽtes ⁊ alijs
quietam vitã redderent: a ipſi tandem per
huiuſmodi aſſuetudinẽ ad virtutẽ pduce
rentur:⁊ voluntarie facerent que meiu pꝛi
us implebãt:⁊ ſic efficerent᷑ virtuoſi. Hu
iuſmodi aũt diſciplina cogẽs ẽ diſciplina

legum: vnde neceſſariũ fuit ad pacẽ hoĩuʒz
2 virtutẽ acgrendam vt leges humane cõ
ſtituerentur. Hinc Iſidoꝛꝰ di. A. Facte
ſunt ait. Facte ſunt aũt leges vt earuz me
tu humana coerceatur audacia:tutaqʒ ſit
inter ipꝛobos innocentia:⁊ in ipᷣis ipꝛobis
ſoꝛmidato ſupplicio refrenetur audacia ⁊
nocendi facultas.Et in ꝓlogo decretaliuzʒ.

Ideo lex ꝓditur vt appetitus noxius ſub

iuris regula limitetur per quã genus hu/
manũ vt honeſte vinat alteꝝ no ledat:ius
ſuũ vnicuiq; tribuat inſoꝛmat᷑. ¶ Et ſi obi
ceretur ꝙ melioꝛ eſt iuſticia lex aiata qͥ;
inaiata. Sed iudex eſt iuſticia aĩata. dicit
eni Ariſt.S ethicoꝝ ꝙ ad iudicẽ ↄfugiũt
hoies ſicut ad iuſticiã aiatam.lex autẽ eſt
quaſi iuſticia inaiata.Ergo videt᷑ ꝙ meliꝰ
fuiſſet vt executio iuſticie cõmitteretur ar
bitrio iudicum qᷓ;ᷓ ꝙ lex aliqua cõderetur.
¶ Rñdet Tho. vbi. S. ꝙ bᷣm Ariſt. in pᷣ re
thoꝛicoꝝ:meliꝰẽ oĩa oꝛdiari lege qᷓ;ᷓ dimit
ti arbitrio iudicũ:⁊ hoc ꝓpꝑter tria.¶ NPꝛi⸗
mo qꝛ facilius eſt reperire paucos ſapien/
tes qui ſufficiant ad rectas leges conden
das: q́;ᷓ multos qui regrerent᷑ ad recte in/
dicandũ de ſingulis.ſ Secũdo qꝛ illi qui
leges ponunt multo tpe ↄſiderãt quid le
ge ferẽdũ ſit. Sed iudicia de ſingularibꝰfa
ctis ſunt ex caſibus ſubito oꝛtis. Facilius
aũt ex multis conſideratis põt homo vi/
dere quid rectum ſit qᷓ; ex vno ſolo facto.
¶ Tertio qꝛ legis latoꝛes iudicãt in vniuer
ſali 2 de futuris:ſed hoies iudicijs pꝛeſidẽ
tes iudicant ad q̃ afficiuntur odio vł amo
re aut cupiditate ⁊ ſic eoꝝ depꝛauatur iudi
ciũ. Quia ergo iuſticia aĩata iudicis nõ in
multis iuenitur ⁊ qꝛ flexibilis eſt:ideo ne
mini ſuit in quibuſcũq; eſt poſſibile lege
determin are quid iudicandũ ſit: ⁊ pauciſ
ſima arbitrio hoium relinquere
M5 ciuiles leges iuſte ſunt ſerudde: 2
ꝙ aliqũñ licet facere pᷣter vᷣba legis: ⁊ qua
liter melioꝛ eſt ciuitati bonꝰ miniſter ſine

lege q; lex ſine miniſtro. Cap.2.
y cundũ myſteriũ conteplanduz de
lege dĩ obligatiõis. In quo tria ſũt
oubia declaranda.
CEpm vtrũ obligentur hoies in ſoꝛo ↄſciẽ
tie ad obſeruantiã leguz ſeculariũ:

Cꝛm vtrũ liceat aliqñ ſubditis legis pᷣter

E

ꝓba legis agere:

z'n vtrũ expedientius ſit ciuitatẽ regi ꝑ

bonã legẽ ⁊ malũ miſtrũ: q; per bonũ mi
niſtrũ ſine bona lege:

CAd pᷣ mnoubiũ rñdet Tho.pᷣꝰꝛt. q. 96. ar

ticulo.A.ꝙ ſi leges ſeculares ſunt iuſte ob

ſernande ſunt. Ita ꝙ nõ obſeruans peccat
vnde Augꝰdi.9.c* Quicũqʒ ait.Qui legi

bus imperatoꝝ que pꝛo dei voluntate fe⸗
runtur obtẽperare non vult acgrit grãde
ſuppliciũ. Qui aũt legibus iperatoꝝ que

contra dei voluntatẽ feruntur obiẽperare

nõ vult acꝗrit grande pꝛemiũ.Igitur lex
humana ſi non eſt iuſta q;uis large dica⸗
tur lex inq;tum ab aliquo habente aucto
ritatẽ ↄſtituitur ſm illud Yſaie.io.cꝰ. AUe
qui condunt leges iniquas nõ tamẽ pꝛo⸗
pꝛie eſt lex: quia nõ ligat ideſt nõ obligat
ad ſui obſeruantiã. Si aũt iuſta a deo iſpi
rante eſt ſʒ illud ꝓuerbioꝝ ð. Per me re
ges regnant ⁊ legũ conditoꝛes iuſta decer

nunt. Pꝛopterea xpᷣs naſcens ſeruari vo/

luit a matre ſua legẽ hois inſidelis:cuzʒ.ſ.
vt ſeribitur Luce.2.c. Exijt editũ a ceſare

auguſto vt deſcriberetur vniuerſus oꝛbis

⁊ ipſa iuit in bethlet᷑. ¶ Sciendũ tamẽ ſʒʒ
Tho.vbi ſupꝛa:ꝙ leges humanitus poſi
te dicuntur. Juſte vel iniuſte ſm quatrupli
cẽ cauſam.ſ.finalẽ:efficientẽ: ſoꝛmalem:a
materialẽé. ¶ Pꝛimo m cauſa finalẽ ex ſi⸗

ne qũ oꝛdinantur ad bonũ cõe.Iſte eni eſt

finis legis: vtilitas cõis boni vt dictũ eſt.
Ecõtra eſt lex iniuſta qñ eſt ↄtraria cõmu
ni bono. vnde qñ aliꝗs pꝛeſidens iĩponit
leges oneroſas ſubditis nõ ꝓpter cõeʒ vti
litatẽ: ſed/ ꝓpter pᷣuatam ſuã vt ꝓpter cupi
ditatem vel gloꝛiam ſaciens ſtatutum ꝙ

qqui facit talẽ defectũ ſoluat tantũ:qð non
pPꝓpter aliud facit niſi vt inde lucretur: vel

cũ iponit tallias ⁊ gabellas vltra debituʒ
vt theſauriʒet ⁊ ſimilia. Secũdo dicũtur
leges iuſte ex cauſa efficienti ſeu auctoꝛe.
Cauſa efficiens legis eſt ſtatuẽs legez. Si
ergo nõ excedit ptãtem ferentis:qꝛ.ſ.eam
facit ſubditis ſuis iuſta eſt. Iniuſta aũt ſi
fert legem ſuper eos in quibus non ha/
bet poteſtatem. Pauta ſi laicus cuiuſcũq;
dignitatis etiam imperialis facit legẽ que

B ð
9

—

—

r

eten
ſond
1hi
n a
Crenſt
Cüenin
goilbe
ludis
ns:wn
infert
ppon
ſte 0
ſaatt
quas⸗
ſuſtob
recugj
günon
Micnie
himise
lewian
Kes.
niſſ
batie
lege
ſteer
taine

ila

Godis
les
n⸗
G
ne
lni
h
he
ſn/
ſghi
&
let
nieg
tleg
momni

(G

ſ
C

Pen
hta

oße

tiegi.

nſteob
peccat
lulegi
mne ſe /
tgide
op goe
ipooe.
nur ler
edica/
acto
,
peo/
ligat
dihi
wee
adede
N
giclz
a cſne
ooꝛbis
mi z
s oſ
amupti
nalem
nleckf⸗
ſecnict
Piciicſ
rucind
ion
cej
ra
1
8 i
itu⸗
gcütur
coꝛe⸗
S
.Cam
auͤtſi
n hal
nſcüch
giue

extendatur etiã ad clcos:vt ꝙ babeaͤt re

ſpondere in ſoꝛo ſuo vel ꝙ ſoluant tallias

hiꝰ.nõ enim hñt ptãtem ſuper clerum.

Tertio leges dicũutur iuſte ex ſoꝛma:qñ
.bm equalitatẽ ꝓpoꝛtionis imponuntur

onera ſubditis in oꝛdie ad bonũ cõmune.

Cũ enim vnus homo ſit pars multitudis
quilibet homo ⁊ qð eſt ⁊ qd habet ẽ mul/
titudis.Sicut quelibet pars eſt qð eſt toti
us:vnde natura aliqñ aliquod detrimẽtũ
infert parti vt Rluet totũ.Et ſᷣm hoc leges
ꝓpoꝛtionabiliter onera iponentes ſunt iu
ſte ⁊ obligant in ſoꝛo conſcie:vnde ex cau
ſa rationabili rectoꝛes ciuitatũ iponũt ali
quas collectas:puta ad defendendũ ſe in
iuſto bello:⁊ ſᷣm ꝓpoꝛtioneʒ debitã:qui h
recuſaret peccaret. Iniuſte aũt ſunt leges
qñ non equalr onera iponuntur ſᷣm rataʒ
vnicuiq; cõtingentẽ ⁊ ᷣm ſubᷣam.Sʒ alij
nimis grauãtur enoꝛmiter. Alij nimis al
leuiant᷑.Ct iſte ſunt violentie magis q;ᷓ le
ges.deo non obligant in ſoꝛo coͤſcientie
niſi foꝛte ꝓpter vitandũ ſcandalũ vel ptur
bationẽ: ꝓpter qᷓ; homo etiã qñqʒ debet

cedere iuri ſuo.¶ Quarto leges ſunt iniu

ſte ex materia qñ ſunt de rebus illicitis cõ
tra ius diuinũ vel naturale:vt ꝙ adoꝛent
idola.Sicut fecit nabuchodonoſoꝛ legem

ꝙ oẽs adoꝛarent ſtatuã Banielis.ʒ.c. Et

tales leges nõ ſunt obſeruande:qꝛ vt ſcri
bitur Actuũ..c.Obedire opoꝛtet deo ma
gis q́; homibus.Ad idem facit cm qJulia/⸗

nus. xi.q.3. CEt nota ꝙ condentes leges

iniquas puta ad iponendũ collectas inde
bitas ⁊ grauamia tenẽtur ad reſtitutionẽ
ipſi ⁊ heredes eoꝝ oium damnoꝝ que oc/
caſione dictaꝝ legũ aliqui paſſi ſunt. Et il
li qui induxerũt conditoꝛẽ ad talẽ legẽ fa/
ciendã quilibet iſolidum. vt ergo iã pꝛedi
ctũ eſt iuſte leges ſeuande ſunt nõ contem
nẽde.ſ Hinc Gelaſiꝰpapa di.io.ait.Quis
aut leges pᷣncipum aut patrũ regulas aut

monitiones pinas dicat debere contẽni:

niſi qui ipunitũ ſibi extimet trãſire cõmiſ

ſũ.Secũdũ dubiũ fuit vtrũ liceat aliqũ

ſubditis legis pꝛeter verba legis agere.
¶Ad hoc ðicit Tho.pᷣꝰ⁊c.q.9c.articꝰ.ũ.
ꝙ cum ois lex oꝛdinetur ad bonũ cõmune
intantũ habet vim ⁊ rationẽ legis inq tũ

§S

aſpieit id cõe bonũ.Secũdũ o ꝙ ab hoc
deficit nõ habet virtutẽ obligãdi:vñ iuris
peritus dicit: ꝙ nulla iuris ratio aut equi
tatis patitur benignitas vt que ſalubꝛiter
pꝛo vtilitate hoium itroducunt᷑ ea nos du
rioꝛi interpꝛetatione cõtra pſoꝝ cõmodũ
pducamus ad ſeueritatẽ. Et Bernardus
liꝰ de pꝛecepto ⁊ diſpenſatione ait.Jniquũ
ꝓculdubio ſoꝛet ſi ea que ſũt pꝛo ſola cha
ritate inſtituta contra charitatẽ tenerẽtur
Contingit aũt ꝙ aliꝗd obſeruari cõi falu⸗
ti eſt vtile vt in plibus quod tamẽ in alig
bus caſibus eſt nocumentũ maximũ.Qꝛ
igitur legis latoꝛ nõ põt oẽs caſus ſingu⸗
lares intueri ꝓponit legẽ ſᷣm ea que vt in
plibus accidũt ferens intẽtionẽ ſuã ad cõ
munẽè? vtilitatẽ:vnde ſi emergat caſus in qͥ
talis obſeruatio legis ſit dãnoſa nõ ſalutt
fera:talis lex nõ eſt ſeruãda.Sicut ſi in ci⸗
uitate obſeſſa ſtatuat᷑ lex ꝙ poꝛte ſtẽt clau
ſe hoc eſt vtile cõmuni ſaluti vt in plibꝰ.

Si aũt contingit caſus ꝙ hoſtes inſequã

tur aliquos ciues per quos ciuitas cõſer⸗
uatur damnoſiſſimũ eſſet ciuitati ſi poꝛte
eis non aperiunt᷑.Et ideo in tali caſu poꝛ/
te eſſent eis aperiende cõtra verba legis
vt ſeruaretur vtilitas cõmunis quã inten
dit legis latoꝛ: MPꝛopterea dicitur i glo.
in ꝓlogo decretaliũ. NHouis moꝛbis noua
cõuenit antidota pꝛeparari. Ex de iuramẽ
to calũnie.c.Ceteꝝ.ſ Et varia experimẽta
moꝛboꝝ varia nos cogũt remedia inueni
re. o.di.c. Ur conſtitueretur. ¶ Et qd me⸗
dicamẽta moꝛbis exhibẽt hoc iura nego⸗
cijs.¶ Et iteꝝ glo.in ꝓlogo. Quę de nouo
emergũt auxilio nouo idigent.ff.de inter
rogatoꝛijs actionibus.l.de etate Ex cau
ſa.ex de officio iudicis delegati.c Inſinuã
te.¶ Sed tamẽ conſiderandũ eſt ꝙ ſi obſer
uatio legis ſᷣm verba non habet fubitũ pe
riculũ cui opoꝛteat ſtati occurrere:nõ per⸗
tinet ad quẽlibet interpꝛetari quid ſit vti:
le:ſed hoc ſolũ pertinet ad pᷣncipes quiꝓ⸗
pter hiꝰcaſus habent auctoꝛitatẽ in legi⸗
bus diſpenſãandi.Si vo ſit ſubitũ periculũ
non patiens tantã moꝛã vt ad ſuperioꝛeʒ
poſſit recurſus haberi ipſa neceſſitas diſ/⸗
penſationẽ habet anneram. Hec obſtat
qðᷣ Augꝰdicit di.A.c. In iſtis.ꝙ non licet

alicui iudieare de lege.Sʒ ſigqs pꝛetermit
tat vᷣba legis dicẽs ſe intentionẽ legis ſer
uare videt᷑ ꝙ iudicet de lege.Ad hoc dicit
Tho. Ille qui in caſu neceſſitatis agit pꝛe/
ter vᷣba legis nõ iudicat de lege ſed de ca
ſu ſingulari:in quo videt vba legis nõ eſ
ſe ſeruanda:vnde dicitur ex de reſcriptis i
c.Cauſãã.vba in reſcriptis vel legibus po
ſita debemus confoꝛmare equitati etiaʒ ſi
Pba non paterent᷑.ſ Itè ſi arguatur quia
eius eſt interpꝛetari legem cuius eſt con.
dere:vt dẽ.xi.q.pᷣ.c.Sicut enim g. Ex hijs
oibus.Sed ſubditoꝝ legis non eſt ↄdere
legem:nec ergo eoꝝ eſt interpꝛetari itentio
nẽ legis latoꝛis:ſed ſᷣm vᷣba agere. ¶ Re
ſpondet Tho.ꝙ ille qui ſequit᷑ intentioneʒ
legis latoꝛis non interpꝛetat᷑ legez ſimplr
ſed in caſu in quo manifeſtũ eſt per euidẽ
tiã nocumenti legis latoꝛẽ aliud intẽdiſſe.
Si eni dubiũ ſit debetvlbʒz Yba legis age
re vel ſuperioꝛes cõſulere.Cõfirmant᷑ oia
ſupꝛadicta ꝑ illud qd ſcribit᷑.22.q.S.c.Hu
mane.Qõ verba debent ſeruire intẽtioni
non intẽtio verbis.vnde Jlariꝰex̃ de vᷣbo

rũ ſignifi.c.Intelligẽtia ait: Intelligẽtia

vboꝝ ex cauſis eſt aſſumẽda:qꝛ nõ pᷣmo/⸗
ni res ſed rei ſermo debet eſſe ſubiectꝰ.Ibi
dicit glo.vᷣba non ſunt intelligẽda ſtati vt
ſonare vident maxime vbi ambigna ſüt.
Sed conſideranda eſt intẽtio loquẽtis.ff.
de vᷣboꝝ ſignifi.l. Nepos ꝓculo.ff.de re/
gulis iuris.l. Sempꝑ i ſtipulatiõibꝰ.qʒ ſ.q.
pin.c. Quõ virgibus. ¶ Et glo.in.c. MPꝛe
terea.Ex de vboꝝ ſignifi.inꝗtr. MPeccatoꝛ
E mens dicẽtis q́; vox.ff.de ſupellectili le

gata.l.Labeo. NHec plus verbũ qᷓ; volun

tas inſpici debet. C que res pigri obligari
poſſunt.l.vlti.Seqtur Tho.ꝙ q uis ſapi
entes nouerint intentionẽ ſuã vᷣbis expli

care ⁊ conditoꝛes legum fuerint ſapientes

tamẽ nullus ita ſapiẽs eſt vt poſſit oẽs ca
ſus excogitare.vnde.ff.de adminiſtratiõe
rexꝝ ad ciuitarẽ pertinentiũ.l.2 g. Si eo tꝑe
dicitur. Foꝛtuitos caſus nullũ hoium con
ſilium pꝛeuidere põt.deo nõ põt ſufficiẽ
ter per vba ſua in lege expꝛimere ea qͥ con
ueniunt ad finẽ intẽtũ.Et ſi poſſet legis la
toꝛ oẽs caſus conſiderare nõ opoꝛteret ꝙ
oẽs expꝛimeret ꝓpter confuſionẽ vitãda:

ſed legem ferre debet ſᷣm ea que eueniunt

vt in pluribus. CTertiũ dubiũ erat vrũ
expedientius ſit ciuitatẽ regi per bonaʒ le

gem ⁊ malũ miniſteriũ:q; per bonũ mini
ſterium ſine lege. Et Geraldus odo. ſu/
persꝰ ethicoꝛũ dicit ꝙ per bonũ miſteriũ.
Quia illud regimẽ eſt ciuitati expedienuꝰ

qdᷣ ẽ ad finẽ ⁊ felicitatẽ ciuitatis efficatiꝰ.

hoc aũt eſt regimen boni viri:quare ipſuʒ
expedientius eſt regimie bone legis.NHa⸗ʒ
finis ⁊ felicitas ciuitatis eſt eſſe ciues iu⸗
ſtos pꝛudẽtes ⁊ bonos:hoc habito cetera
neceſſaria ciuitati faciliter habent᷑. Sʒ ꝙ
ad hoc ſit efficatius regimen boni vin ap
paret ex tribus:in quibus vir bonus exce
dit legem. Nidelz: Potentia: P:ꝛuden/
tia:Juſticia.Qð vir bonus ſit potentioꝛ:
patet quia quatuoꝛ ſunt motiua que cõti/
nent totã potentiã faciendi hoies bonos.

ſ. Metus:Amoꝛ: Exhoꝛtatio: Exem plũ.

¶ Be metu Ariſt. dicit. io. ethicoꝝ. Mπι ulti
obediũt magis neceſſitati qͥʒ ſermoni ia
cture quam timent magis qᷓ; bono. ¶ DBe
amoꝛe etiã ſequitur ibidem.ꝙ paterni ſer

mones ⁊ moꝛes magis habent de ptaãͤte:

q́ᷓᷓ legalia ⁊ ciuiles moꝛes,/ppter cognatio
nẽ ⁊ beneficia.¶ De exhoꝛtatiõe dicit Hie
roꝰad paulinũ:habet neſcio ꝗd latẽtis in
tegre viuevocis actꝰa in aures diſciplhi de
doctoꝛis oꝛe tranſfuſa ſoꝛtius ſonat. ¶ De
exemplo vo Lactantiꝰlłꝰ.A.hoĩes exem
pla magis volũt qᷓ; vᷣba.Bonus igit᷑ vir
⁊ bona lex pares ſunt in metu ⁊ timoꝛe qꝛ
vterq; habet miſteriũ ⁊ gladium.Sed bo
nus vir habet amoꝛẽ:habet exhoꝛtationẽ

viuã ⁊ exemplũ bonoꝝ operũ:lex aũt nõ.

¶ Qðõð etià bonus vir ſit pꝛudentioꝛ ꝓbat᷑.

OQuia vir pꝛudens ⁊ lex bona 'm pꝛudẽti

am datã continẽt noticiã ⁊ artẽ bene viuẽ
di.Tamẽ noticia boni viri excedit trip’.
¶ Pꝛimo extẽſiue:qꝛ lex nõ põt extẽdi ad
oẽs caſus ꝗ poſſunt euenire eo ꝙ ſingula
ria ſũt ifinita.Et deſcendẽtibꝰ ab vniuerſa
libus ad particularia: iubet Plato geſce

re.Tunc aũt vbi lex deficit recurſus eſt ad
arbitriũ boni viri.Et ſic arbitriũ boni viri

excedit legẽ extẽſine.ſ20 excedit bonꝰ vir
legẽ itenſiue:qꝛ ſᷣmones legiðꝰ ſunt vniuer
ſales: ſermones boni viri particulares.Et

Nd
Ger
ingg
er
uuna
ilta
Ho.ois
noq
ſton,
Virbo
1VOli
gair
ges:
eotlea
lia te
ce inn

Eibi,

gicatio

Ullivit
N
ue⸗
tart

uen
teft
gae
ſtedr
Ulee
ben
ho⸗
c
lomn
leren
Pohus

ln⸗ ſu
tgtone
knnrn
höͤtpri
lunnſ
ſegedi
ma
Panin
ſieße
Rech

ebeniun
crat ni
bonaz e
nümmi
odo, ſu⸗/

niſtenfũꝗ.

deckenn?

efhcan .

greipſiz
gie. Hez
anes in/
to caen
t.Sj
nep
nps exct
uuden⸗
ennor
ecoti/
onos.
wplü⸗
RW
Nemai

no. dbe.

Mtenſe

de tüe
ognao.

dict Me

tens in

ſaihlde
. R
ies exem
nsige

nimote :
nSealt
orrattohe :

utnu⸗

pinciti

ne e

ItN. .

tidlad

miuerſi
logele
geſt a

o N
laresh

vt dicit Ariſt. in ethicoꝛũ ⁊ in 3⁰ politi.

Sermones particulares efficatioꝛes ſunt
in agibilibus qᷓ;ᷓ vniuerſales.3° bonus

vir excedit ꝑfectiõałr:qꝛ vir bonus habet
quandã expientiã ſeu experimentalẽ noti
ciã ita ꝑfectã ꝙ nulli põt ineſſe niſi hoi bo
no.ois aũt legalis noticia põt ineſſe tã bo

no qᷓ; malo ¶ Qð adhuc vir bonus ſit iu

ſtioꝛ ꝓbat᷑:qꝛ lex bona eſt tm̃ pꝛeceptiua
vir bonus eſt pᷣceptiuꝰ:oꝑatiuꝰ: electiuꝰ:
⁊ volitiuus.Sed vbi ſüſt iſtiviri boni:vbi
qui recte viuãt:qñ etiam poſt tot ſacras le
ges diuinas humanas canonicas ⁊ ciui
les:legũ miniſtri deterioꝛes alijs experiẽ /
tia teſte videntur. Quos nõ ab re alta vo/
ce inuitare poſſumus dicentes illud quod
ſcribitur Sapie pᷣ̊ co. Diligite iuſticiã ꝗ iu

dicatis terrã. Si hãc iuſticiã maioꝛes mi/

noꝛibus exhiberẽt:vtiq; reliqua oĩa in ci
uili vita bene recteq; fierent.
¶¶ Qð multe ſunt leges ciuiles repꝛobate
Z alie auctenticate

eE —

que non dedignantur ſacros canones imi

tari.

9

aß II
Ertium myſterium contemplandũ
dicitur abꝛogatio. In ſecularibus
quidem legibus multa diuerſitas

muenitur. Nam quedam ſunt repꝛoba /

te.¶ Quedam auctẽticate. Quedã abꝛo
gate. Pꝛime ſunt leges quecunqʒ iniu
ſte de quibus diximnus. Et in ſpeciali oẽs
ille que militant contra eccleſiaſticam li/

bertatem. Ex quo facta eſt illa conſtitutio

Honoꝛij tertij extra de ſententia excõmu
nicatiõis i.c. Nouerit. In qua dicitur.Ex⸗

cõ municamus omnes qui decetero ſerus
ri fecerint ſtatuta edita ⁊ conſuetudines vl

potius abuſiones introductas contra ec/⸗
cleſiaſticam libertatẽ niſi ea de capitulari
bus ſuis infra duos mẽſes poſt hiꝰ publi
cationẽ ſnie fecerint amouere. Excoicamꝰ
ſtatutarios ⁊ ſcriptoꝛes ſtatutoꝝ ipᷣoꝝ nec
nõ ⁊ ptãtes ⁊ ↄſules rectoꝛes ⁊ ↄſiliarios
locoꝝ vbi decetero hiꝰſtatuta ⁊ ↄſuetudi/
nes edite fuerit ⁊ obſuate:necnõ ⁊ illos q
ſm ea pᷣſumpſerint iudicare vel in publicã
ſpꝛmã ſcribere iudicata:h̊ ibi. Inno.⁊ Ho
ſtieñ.dicũt ꝙlibertas cõſiſtit in pᷣuilegis
ↄceſſis ſuꝑ ſpalibꝰvel tꝑalibus generalr

quedam wo abꝛogate

56

vłſingularit᷑ ſiue a deo ſiue a papa:ſiue ab
alijs pᷣncipibus. A deo ↄceſſa ſũt multa:
vt ulòᷣ.Quodcũqʒ ligaueris ⁊c. Et h q; tũ
ad ꝑſonã pape extenditur ad interpᷣtatio
nẽ oium dubioꝝ.Ex qui filij ſunt legitimi
c. Per venerabilẽ.A papa pᷣuilegia cõceſ
ſa ſunt vt qui inicit manũ violentã in cle⸗
ricuʒ ſit excoĩcatus.Itẽ ꝙ in legatis ad pi
as cauſas ſu fficiant duo teſtes: æ multa
alia pᷣuilegia que habentur in iure canoni
co. Iteʒ ab imperatoꝛibus multa cõceſſa
ſunt:vt de imunitate eccliaꝑ ⁊ hiꝰ.ſ Que
dam leges ſeculares ſunt auctenticate: vt
ille que honeſtatẽ ſapiunt ⁊ moꝛibus bo⸗
nis ac religioni concoꝛdant.vnde ex᷑ de cle
rico excõmunicato.c.Super ſpecula dicit.
Sancta eccleſia legum ſeculariũ nõ reſpu
it ſamulatũ que equitatis ⁊ iuſticie veſti ⸗
gia imitantur. Idem ex̃ de noui operis nũ
ciatione.c.pᷣ.Et di.io c.Lege.c.Si in adiu
toꝛiũ. CTertio qued leges ſũt abꝛogate
eo ꝙ lʒ permittantur a iure ciuili: tamen
pꝛohibẽtur a iure canonico.ſ Et in tali ca
ſu leges non dedignantur ſacros canones
imitari.Extra de iudicijs.c. Clerici. Extra
de iuramento calumnie.c. pꝛimo. Extra
de noui operis nunciatione.cꝰ. Intellexi⸗
mus.ſ Et in Auctẽtico vt clerici apud pꝛo
pꝛios epiſcopos ꝗpenultimo. collatione
6. Et lʒ plures ſunt caſus ciuilis legis qui

pꝛohibentur in iure canonico nos tamen

aliquos colligemus ex illig. C ꝛimus

caſus eſt in matrimonijs. NHam ſm leges
ciuiles:filius germani vnius poteſt copu
lare matrimonium cum filia alterius ger
mani. vt inſtituta de raptoꝛibus . Inter
eas.⁊.C. de nuptijs.l. Nemini. Sed ſ̃m ec
cleſiam tales debent ſeparari. Extra de cõ
ſanguinitate ⁊ affinitate.c. Non debet.

¶ Secũdus caſus eſt de puella rapta que

ſm leges non poteſt contrahere matrimo
nium cum raptoꝛe ſuo.C. de raptu virgi?:
num.l. Anica. Et. 36. q. 2. c. De puellis. c.
Sin autem.c. lacuit.Sed ſᷣm legem ca
nonicam poteſt.Eᷣ de raptoꝛibus:c.Cuzʒz
cauſa.vbi etiam dicit glo.Qualitercunqʒ
aliqua ſit rapta poteſt contrahere cum ra
ptoꝛe dummodo pꝛioꝛ diſſenſio tranſeat
poſtmodum in conſenſuzʒ.6.q.ſecũda.cꝰ.

Tua. ¶ Tertius caſus eſt quia ſʒ leges ci
uiles licitũ eſt homini ſoluro tenere mulie
rẽ ſolurã in concubinã. vt in Auct*. Qui
bus modis filij naturales efficiunt legiti/
mig Sigs. Sed m eccliam etiã ſimplex
ſoꝛnicatio eſt peccatũ moꝛtale: ⁊ excludit a
regno dei m apoſtoluʒ Pe. coꝛinthᷣ..c.
¶ Quartus caſus eſt m leges ciuiles li/
citum etit viro occidere adulteꝝ depꝛehen/

ſuz in adulterio cũ vxoꝛe ſi eſt ꝑſona vilis

a cui nõ debet reuerentiã.ff. de adulterijs.
l. Marito.Et.l.Si adulteriũ.Et.C de adul
terijs. l. GOꝛaccus.Inſup licet patri qui ha
bet ſiliã in ptãte occidere adulteruz ſilie in
domo ſua ſoꝛnicantẽ: a occidere ſilid.ff.de
adulterijs.l. Pater. 2. l. Mon in ea. Sʒ bʒz
deũ eccleſiã nihil hoꝝ licet. ¶ Quintus
caſus eſt qꝛ ſm leges ciuiles danat᷑ ꝗ de
pꝛehenſam in aduiterio tenet vxo:c. Cde
adulterijs.l. Crimẽ.⁊.l.Caſtitati.Sed ſᷣm
iura canonica põt retinere ſine vlla pena:
dũmodo ipſa parata ſit ſe emendare.ʒi.q.
Ppᷣ « Obaudit᷑. ¶ Sextus caſus ſm leges
mulier que moꝛtuo marito nubitifra tpᷣs
luctꝰ.ideſt vnius anni infamis fit ⁊ icurrit
multas penas. C. de ſecũdis nuptijs.l.pꝰ.
72. Sed hoc non tenetur ab eccſia. Ex de
ſecũdis nuptijs.c.pᷣ.¶ Septimꝰcaſus eſt
p̃m leges.ꝗllud quod relinquitur in teſta
mento niſi habeat ꝗnqʒ vel ſeptem teſtes
nõ valet. C. de teſtamẽtis.l.Si vnꝰ.l. Hac
cõſultiſſima. Inſtit de teſtamẽtis S.finali.
Sed eccleſia hoc nõ tenet in relictis ad pi
as cauſas vbi ſufficiũt tres aut duo teſtes
Ex de teſtamẽtis.c.Cũ eſſes.⁊.c. Relatũ.
COctauus caſus eſt m leges maleſicia
cogitationis regulariter non puniunt᷑. ff.

de penis.l.Cogitationis.Sed tamẽ oĩs co

gitatio mala a deo punitur: de pe. di. P. c.
Dis. ¶ Honus caſus m leges ciuiles lz
magi? maleſici puniant᷑:tamẽ qui hoc fa
ciunt contra ventos imbꝛes 2⁊ grandines
pꝛeueniatur. C.de maleſicis.l.Eoꝝ. CS3
ſm deũ ⁊ eccliam talia facere graniſſimuʒ
peccatũ eſt. C Becimus caſus ꝙ; ſiliꝰ ſp
rius ex damnato cohitu omni bñ ficio ex/
cluditur. C. de naturalibus liberis.l.Licet
aũt. Sed ſm eccliam intereſt ep̃i facere ꝙ
vterqʒ parentũ talibus liberis neceſſaria

ſubmiſtret ſm ꝙ facultates ſuppetũt. Ex
de eo qui duxit in mri quã polluit ꝑ adul
teriũ g. Cũ haberet.Sũt ⁊ alij caſus quos
repetere nimis ſoꝛet pꝛolixũ:in quibus le
ges ſeculares non ſunt ſeruande. Tamen
in alijs vt ſepe diximus licitis ⁊ honeſtis
colende ſunt:⁊ non ſuperba mente parui/
pendende. Demus igit᷑ operaà oẽm elatio
nẽ expellere a coꝛdibꝰ noſtris:⁊ ſ̃m leges
ſacras viuentes: dignos reddamus nos
gratia xpᷣi. Amen.
¶ Feria Se tertie hebdomade. Se ſuꝑbia
hereticoꝝ.Sermo decimus nonus.

◻verba ſunt redemptoꝛis noſtri
Luce. I6.c. in euangelio hodierno. Audi
entes pleriq; lectionẽ ſancti euãgelij hodi
ernam in qua hiſtoꝛia ⁊ res geſta narrat
de diuite illo qui damnatus iterijt ⁊ deſcẽ
dit in infernũ:nõ ſolũ non expaueſcũt nec
cogitant de vita futura. Quinimmo ſicta
eſſe falſaq; oia illa ⁊ opinant᷑: dicũt.Aſcẽ
dit ꝗppe fumus ſuperbie in coꝛda eoꝑ:ex
cecauitqʒ illos vt non aſpiciant veritatẽ.
Spernũt ſcripturas ⁊ moyſeʒ ac ꝓphetas
abominantur. Mij ſi pertinaciter in talibꝰ
verſant᷑ erroꝛibus velud heretici punient

ues ⁊ ſepultus eſt in inferno⸗

a iuſto iudice deo. Et qm̃ hereſis vicium

periculoſiſſimũ eſt ⁊ abominabile nimis:
decreui in 'mone pñ̃ti dicere de ſuperbia
hereticoꝝ: ob qð tria myſteria pponimus

de hereticis contemplanda.
Bnvicitur conditionis.
Cʒmnpunitionis.

ad hoc vt quis pꝛopaie dicatur bereticus.
abuul u⸗
Rumũ myſteriũ de hereticis contẽ
plandũ dicitur conditionis. vt eniz
ingt Augꝰ. 24. q. 3. c. hereticus.HMe
reticus eſt qui falſas opiniones gignit vel
ſequitur. ¶ Sʒ vt colligere potui ex dictis

doctoꝝ quinq; requirunt᷑ conditiones ad

hoc vt aliquis pꝛopꝛie dicatur hereticus.
CPuma condiuio eſt vt ſit erroꝛ in eius
intellectu

Oꝛtuns eſt di

intel
litan
ſecii⸗
on
ſihiai
ta
heris⸗
opinen
Cblcen
ſeg⸗
foren
nepe
dein
Citur
nen.
agite
hoſſ
lutco
dacon
.lse
N
buse
nece
ehin
fae
lete
conc
emor
ſeſue
deee
tu⸗
wur
me
ſe⸗
jee
ge⸗
von
Hini
en

petuͦt E
uitpacnl
ſus quo
luibuse
Lamen
honeſtis
leparui/
mn elatio
mleges
mmasnos

Heſupdiu

inkmor
io noſti
,Audi
lihodi
warral
aW
cit net
mmofit
nicit N
ieor
yenitati⸗
Pphrin⸗
rin talib⸗
ipunien
ſis Nobn
plepints:
pyoninds

piwmte.
cenicns⸗

dicscoli

nis Nl,

nneh
ick din
ionest
ereie
inuin/

intellectu. Mam hereſis eſt ſpecies inſide

litatis. Sed infidelitas eſt in itellectu ſub

iectiue:ſicut fides ſibi contraria factũ:er⸗
go malum ſine erroꝛe non facit hoiem he/
reticũ:vt ſiquis ſoꝛnicatur aut mecchatlzʒz
agat cõtra veritatẽ que dicit:HNõ meccha
beris.nõ tamẽ eſt hereticus niſi credat vł

opinetur ſoꝛnicari eſſe licitũ.¶ Sigs autẽ
obiceret ꝙ ſimoniacus dicitur hereticus.
P. q. ᷣ. c. Quiſꝗs.⁊ tamẽ non habet er⸗

roꝛẽ in intellectu. Ergo abſq; tali conditio

ne põt quis reputari hereticus.ſ Reſpon

detur ꝙ ſimoniacus nõ/ꝓpꝛie ſed large di

citur hereticus ꝓpter quãdam ſimilimdi/

nem:quia exquo emit vel vendit ſacra:ita
agit ac ſi extimaret donum gratie pecunia
poſſe poſſideri.Sed nõ hoc eſtimando ſi⸗
cut coiter accidit nõ eſt hereticꝰ.¶ Secun
da conditio ad hoc ꝙ fit quis ꝓpꝛie hereti
cus eſt ꝙ erroꝛ ſit circa ea que ſũt fidei vel
contra veritatem determiationis ecclie in

hijs que ꝑtinent ad fidẽ 1 bonos moꝛes ⁊-

neceſſaria ad conſecutionẽ vite eterne.Si
enim erroꝛ eſſet de hijs que nõ ptinent ad

fidez: puta ꝙ ꝗs credat ſolẽ nõ eſſe maio

rẽ terra ⁊ hiꝰ:non eſt hereticus. ¶ Tertia
conditio que requiritur ad hereſim eſt ꝙ
erroꝛ ſit in illo qui catholicã veritatẽ eſt ꝓ
feſſus. Nam iudei ⁊ gentiles ac reliꝗ inſ/

deles non/ꝓpꝛie dicuntur heretici. vnde di

cit Augꝰꝙ vidẽs diabolus genus huma
num a cultura demonũ liberari hereticos
monuit:qui ſub vocabulo xpᷣiano doctrine
reſiſterent xpᷣiane.¶ Quarta cõditio que
requiritur ad hereſim eſt ꝙ ſit in eo qui ſi
dem ſuſcepit taliter erroꝛ circa ſidẽ qaliq̃;
veritatẽ de xpᷣo conſiteatur ꝑtinentẽ ad di
ninitatẽ vel humanitatẽ.Si eni nullã veri
tatem penitus de xpᷣo confiteretur magis
ꝓpꝛie apoſtata qᷓ; hereticus cenſeret᷑. Hã

hereticus aliquà veritatẽ de xpᷣo confitet᷑:

Apoſtata vo a fide non ſicut Julianꝰapo
ſtata.Et ſic poſſunt diſtingui hereticus et

apoſtata:lz aliqñ vnuz ſumatur pꝛo alio.

¶Quinta conditio que requiritur ad he/⸗
reſim eſtvt quis talẽ erroꝛeʒ firmata volũ

tate ⁊ obſtinata eligat ⁊ pertinaciter ſequa
tur erroꝛes vnde Augꝰ.ꝛ24.q.3ʒ.c.Qui in

ecclia git. Qui in ecclia xpᷣi moꝛbidum ali

57

quid pꝛauũqʒ; ſapiunt ſi coꝛꝛectivt reetum
ſanũꝗʒ ſapiant reſiſtant ↄtumaciter ſuaqʒ
peſtifera ? moꝛbida dogmata emendare
noluerint ſed defendere perſiſtunt heretieci
ſunt. Qui ergo erraret in materia ſidei pn
tans eccliam ſic credere paratus conꝛigi 2

emendari cũ audierit veritatẽ:non cenſet

bereticus.ſ Unde abbas Joachi ſᷣm glo.
in c Damnamus.de ſuma trini.⁊ ſide ca
tho“.qꝛ paratus fuit coꝛꝛigi ſe coꝛꝛexit:

non debet dici hereticus lʒz aliqñ erraſſetiĩ

fide in libello illo quẽ fecit contra petrũ lõ
bardũ.ſ Ad hoc facit dictum Aug.24.q.
3.c* Dixit apłs. Motandũ etiã pm Guilel

mum ꝙ cum dicitur ex de hereticis c p̃ᷣ̊.
dubius in ſide infidelis eſt ꝙ hoc intelli/

gitur de eo qui ſponte vult dubitare:ſecus
de illo qui aliqñ vacillat circa fidẽ ex tenta
tione ⁊ cum diſplicẽtia rationis.Cõcoꝛdat

COQõ lʒ multe fuerint hereticoꝛũ ſecte ſi

dei veritateʒ impugnantes:tamen hodie
quinq; ſunt que multos inuoluunt in ita/
lia. Cap. 2m,
Ecundũ myſteriũ de hereticis con
templandum dicit᷑ ſpeciſicationis.
Moulte quippe a pᷣncipio naſcentis
ecclie vſq; in pñtem diem inuẽte ſunt he⸗

reticoꝝ ſecte ſidẽ oꝛthodoxam ſuis erroꝛi.
bus conãtes euertere. Oẽs tñ faciẽte deo

tandẽ delete ſunt paucis illis dũtaxat ex/
ceptis que adhuc diebus nr̃is inuoluunt
aliquoꝝ miſerabiles aias. Iſidoꝛꝰ.S8. ethi
coꝝ liꝰ.Et.24.q.ʒ.cꝰ vltimo.noiat hereſes
quos ꝓfeſſi ſunt infraſcripti:videlicet.Si
moniani: M. nandriani: Baſilidiani: NHi
colaite: Gnoſtici:Napoꝛtiani:Cherintiani
Nazʒ arei: O fite: Nalentiniani: Appelli /
te:Arcotiani:damiani:Caymam: Se⸗
thiani:Melchiſedechiani:Angelici:Apo
ſtolici:erdoniani:Marcianiſte:Archote
rite:Aquarij:Seueriani:Tatiani: Clogij:
Cathafrige:Cathoꝛij: Pauliani: Hermo
geniani:M anichei: Antropomoꝛſite: He
raclite:HNHouatiani:Mõtani:Ebionite:do
tiniani: Eunomiani:Oꝛigeniani: Sabel/
liani:Arriani:Macedoniani:Apollinari/
ſte:Colutiani: Iloꝛiani:Donatiſte: HBono

ami: rcucellionce: Ruſcüllianiſte: Nue

ciferiani: Jouinianiſte:Heluidiani: Pa/

terniani: Arabici:Zertullianiſte: Pelagi

gSni: Meſtoꝛiani:Euticiani:Theodoſiani ⁊
