ſidere.Et in tꝑe paſchali officiũ dñice paſ deo ſacriſicium reddat etiã ſi nulli hominũ
ſionis: quod videtur abſurduz. Et ideo nõ teneatur. Quare videt᷑ ꝙ ſalti teneat᷑ quili
videtur eſſe iniungendũ ꝙ eaſdẽ hoꝛas re bet ſãcerdos celebꝛare in pcipuis feſtiuita

u
petat ſed aliquid ad laudẽ diuinam perti tibꝰ: ¶ Albertꝰdicit ꝙ mediũ tenere beatũ eg
nens.hoc ẽ eni cõmune in oiĩ officio diuio eſt.ſ.aliqñ celebꝛare aliqñ dimittere niſi of dor⸗
laus dei ⁊ ſuffragiũ ſidelium.puta ꝙ dicat ficium exigat vt oi die dñico celebꝛet.Sed ayl
pſalmos penitentiales vel vnuʒ pſalteriñ beatiꝰeſt qͥtidie deuote celebꝛare cũ ꝑ bhoc lii⸗
plus ⁊ minus m delicti qualitateʒ q; uis ſibi ⁊ multis valde ꝓſit.vñ Ambi.de cõ. ſe⸗
enim eſſet debitoꝛ officij qꝛ tpe debito offi di. 2. c. Si qtiẽs.Ego ꝗ ui qtidie becco qᷣti / M.
cij pꝛetereunte iam eſt impotens ad ſoluẽ die debeo acciꝑe medicinã.ſ Et idẽ accipe ſüi
dum tpꝑe debito.ꝗdeo eſt ei alia penitentia quotidie qð tibi ꝓſit. Sed ſic viue vt quo/
iniungenda. Quare ſiquis per annũ dimi tidie poſſis accipe.Hec ille.que iĩtellige de
ſerit officiuũ non obligatur ꝙ totum dupli ↄſilio nõ de pꝛecepto. . . .
cet. Sed in aliud põt commutari quia ma CQualj aliꝗ clerici ex negligẽtia circa di mn
gis placebit deo ⁊ minus tediũ eſſet peni/ uina ſut indeuoti coꝛde oꝛe ⁊ coꝛpoꝛali ge ſ
tenti.Archidiaconꝰetiam in roſario di.9i.⸗ ſtu. Caß... de
pniam huiuſmodi dicit eſſe arbitrariam. Ecũda negligentia clicoꝝ dĩ deuo *

Pſd
uthon
lut dij/
dicido
tatein
ſ ſub

imel?

inuere.
Rofi
lica de

cnni
lantali 0

1

Lonmt
orun
cglot
pinio
Nj
Na/
pel
Cn
4
m
ninni
zimand
eh/
ret e
ipenn/
reſole
ſenem
4b is
cur
vonnind
iui
Mutta
beutu
lſiof
Sed

hoc

4 6b.
qn/
ccipe
quo/
igede

nandl
ali ge

—

₰

unt ⁊ indeuotionẽt.¶ Secũda deuotio que

tionis. Hec eſt dũ idenote celebꝛãt dinina

officia. In ꝗbus triplex deuotio requiritur
BPaeſt verbalis.
Pa coꝛpoꝛalis.
Cz mentalis.

. C Pꝛima deuotio que requiritur dũ diui

na officia celebꝛant᷑ dẽ vᷣbalis. Debet eni
officium dici diſtincte ⁊ aperte cũ timoꝛe ⁊
reuerentia dei. Contra quod aliqui offen/
dunt dũ dicunt verba nimis feſtinanter et
confuſe:ita ꝙ ſi ſint duo vel plures vnꝰnõ
expectat alium. Nõnulli vo dicunt ſinco⸗/
piz ando dimittẽdo verba vel vᷣſus vel ſyl
labas:vt audiui aliquos: qui dum vellẽt
dicere:deus in adiutoꝛiũ meũ intẽde. dice
bant:deus immidintende.Et in iuitatoꝛio

officij beate virginis. Aue maria ſtecũ.Et

in miſſa. Scũs ſcũs ſeũs ſabaoth: Pleni
minicelſis. Et inofficio moꝛtuoꝝ exiſtente
funere in eccleſia cantoꝛ icipiebat. Pater
noſter. Et ſtati.Et ne nos inducas in tenta
tionẽ. Nota tamẽ ᷣm Henricuzʒ de gauda
no in qudlibetis ꝙ dum vnus choꝛus di/

cit vnuʒz verſũ alius aliũ:eſtimandũ eſt ſin Mum coꝛpus xpi.
gulos totũ dixiſſe: quia eccleſia ſic oꝛdina ⸗ us EP
uit. Ex quo dicto ſerupuloſe ⁊ irratiõabilif t

mouentun illi qꝛ faciunt ſibi cõſcientiã nõ
dicendi quod inchoatur ab officiatoꝛe vel
cantoꝛe vel ab alijs quibus cõmittit᷑ ver/⸗
ſus inuitatoꝛiunz ⁊ huiuſmodi.¶ Pleriq;ʒ
iſuꝑ ĩ officio vana ⁊ exnea itermiſcẽt. Alij
vo ſunt qui dum cantatur officiũ vlulant
vt canes trahunt caudas cũ longo flatu ⁊
alia ſimilia faciunt que irreuerentiaʒ ſapi

reꝗritur dũ celebꝛantur diuina dicitur coꝛ
poꝛalis. NHaz vt Hamaꝰ inquit. Quia ex
duplici natura cõpoſiti ſumꝰ coꝛpoꝛali vi
delicʒ ⁊ icoꝛpoꝛali.Ouplicẽ deo honoꝛẽ re

ferre debemus ſpũalẽ.ſ.⁊ coꝛpoꝛalẽ.vnde

Tho.ꝛ2. q. S88.dicit.Qð deũ ⁊ ſi nõ ratiõe
ſui ratione noſtri etiã coꝛpoꝛaliter reuere⸗/
ri debemus:tũ vt honoꝛemꝰeũ ſᷣm vtrãqʒ
noſtrã naturã:tum vt per coꝛpoꝛales mo/
tus mentẽ noſtrã excitemus ⁊ inflamme/
mus. Et ppterea ſtatutũ eſt vt dũ nomiat᷑
ieſus vnuſꝗq; caput iclinet:vt in.c.Dhecet
de iĩmunitate eccle liꝰ. 6ö. Similiᷣ cõſueuit
ↄſeruari vt dũ dicitur Glia pii ⁊c. Incurue

tur choꝛꝰ in ſignũ hun

tatis ⁊ ſubiectio
nis. Et dum eleuat᷑ coꝛpus dñi ni ieſu xpᷣi
oẽs flectant genua.Sed multi clerici ?⁊ re⸗

ligioſi in hijs deſiciunt:qm aliqñ ſtant cũ

vno pede in terra altero ad choꝝ eleuato

dũ dicitur Glia patri vel oꝛationes ipᷣi im

mobiles fiunt. Quida etiã dũ eleuatur coꝛ
pus dñicũ vix vno genu ad terrã poſito il

lud adoꝛant.¶ Tertia deuotio que requi⸗
ritur dũ celebꝛant᷑ diuina dicitur mẽtalis.
debet mens q; tuz fieri poteſt vniri deo vl

attendendo ad ipſum vel ad verba vel ad

ſenſum verboꝑ. Sed multi mentẽ ⁊ cogi⸗

tationes ſuas ad vanitates dirigunt ⁊ iſa

nias falſas. Sicut euenit tꝑe meo cuidã ſa

cerdoti quẽ noui:dum ille celebꝛaret cum
ad eũ locuz attigit quo ſe ad pplin voluit
vt diceret oꝛate fratres:taz vehemẽter ani
mũ ad quandã mulierẽ conuerterat:vt qſi

ex cogitatione illius ebꝛius factus dixit in

aduertenter ⁊ ſoꝛtiter. O dio q́; to ſi bella.

us xbi. Cap. 3.
Ertia negligẽtia clericoꝝ dĩ ↄtracta
tionis. Oebẽt quidẽ ↄtractare cũ re
ℳ uerentia maxime tria.
Sacra templa.
SBSacras res. ”Mcs
Sacratiſſimuz coꝛpus dñi nr̃i ieſu xp̃i⸗
¶ Pꝛimo debent cõtrectare clerici cũ re/
uerentia ſacra tẽpla:qm̃ decet domuz dni

ſanctitudo.Sed ex negligentia vident᷑ iaz
in multis locis eccleſie imũde ⁊ in ipis re

ponuntur vegetes frumenta blada ⁊ ſilia

Aliqui vo die noctuqʒ apertas eccclias

retinẽt quas itrant canes illas deturpan/
tes ⁊ hoĩes de rebus ſecularibus ↄfabul
tes cũ tñ talia in eccleſijs fieri nõ liceat:qꝛ
vt Augꝰait.Aꝛ2.di.c.In oꝛatoꝛio.In oꝛato
rio pꝛeter oꝛandi pſallẽdiqʒ cultum nihil
penitus agatur.vt noi huic opa ingit im

¶ AQualx clerici negligẽtes tractt irreu
renter ſacra templa ⁊ ſacras res a ſacrauiſſi

SHeHs 6
₰

penſã ↄcoꝛdent.Et textus in.c.Cũ ecclemſia

Ex de ĩmunitate ecchaꝑꝝ.Ecclia dei ʒ euã

gelicã vitatẽ domus oĩonis eſſe debet nõ
ſpelũca latronũ. He reparatiõe vᷣo gd di

cã cũ iſpiciamus ⁊ ſepe ↄfractas eccliaruzʒ

poꝛtas: ſtillãtia tecta:ruẽtes muros ⁊ hu/

iuſmodi:tñ ꝗ illas reparare tenent ad nil

“

aliud vigilant niſi v pꝛ0 ſe pcipiant eccle

ſiaꝝ fructus. Aduertant tamen oès clerici

beneficiati ⁊ minoꝛes ⁊ maioꝛes:⁊ ſubdi⸗

ti ⁊ pꝛelati.qꝛ ſcribitur in.c.pᷣ de eccleſijs

edificandis.Quicũq; eccleſiaſticũ beneſ/
cium habent oino adiuuent ad tecta eccle

ſie vel reparationem.vbi glo. Naz vbi eſt
eevmolumentum ibi debet eſſe onus. C Se
cundo debent clerici ↄtractare cum reuerẽ
tia ſacras res:que ſunt tobalee altariũ ca⸗

lices: coꝛpoꝛalia: Indumenta quibus ipſi

vtuntur ad diuinũ cultũ ⁊ ſimilia.Sed cõ

ſiderentur altaria in multis eccleſijs ⁊ ine
nient᷑ ibi tobalee ſoꝛdidiſſime pulueribus

⁊ ſtercoꝛibus vel auium vel muriũ plene.
Coꝛpoꝛalia vo nigra ⁊ fetulenta: indumẽ

taqʒ ſacerdotalia lacerata ⁊ cũcta vt ſic di

cam deturpata:que oia ex nequiſſima ne

gligentia ꝓdeunt.Maioꝛ eni cura eſt aliq

bus clericis de coma ſua ⁊ ſotularibus qᷓ;
de rebus ſacris. Menſam in qua deuoꝛÜat
albis tobaleis oꝛnatã eſſe volunt:⁊ de ve
ſtimentis eccleſiaſtico vſui ⁊ diuino depu
tatis nec minimã faciũt eſtimationẽ. Zu⸗
dite o clerici:qꝛ ex᷑ de cuſtodia euchariſtie
in.c. Relinqui.in tex.⁊ glo. Et de con.di.
p.c. Neſtimenta.ſeribitur. Neſtimenta ec

debent clerici tractare cum reuerẽtia ſacra

tiſſimũ coꝛpus dñi nr̃i ieſu xpi: vt.ſ.repoſi

tum in eccleſuis cuſtodiatur caute a ſub cla
uibus in loco decẽti:vt ponit᷑ in.c.Statui/
mus.Extra de cuſtodia euchariſtie.Quan
ta vo ſit in hoc clericoꝝ multoꝝ negligẽtia
experientia manifeſtat.Ideo dent operaʒ
oss vt diuinũ cultũ exerceant diligenter 2

ſeculoꝝ Amen.

Feria &gnte hebdᷣe. Be deſperatione.
Sermo trigeſimus quarus.

☛ r. 5 .
Omine iam fe
tet quatriduanus eſt. ꝓba ſũt
Awarthe de reſurrectione laza
ri deſperantis oꝛiginalr Joanis. xi. co. ⁊ in
euaãgelio hodierno. Diffidebat martha de

reſurrectione fratris ſui laz ari:qꝛ conſide/
rabat ſetoꝛem exanimati cadaueris ⁊ xpᷣi

cleſie honeſta ⁊ mũda eſſe debẽt. ¶ Tertio

magnificent deũ:qui eſt bñdictus in ſecla

dei incarnati potentia non penſabat. Jdeo
xpᷣs incredulitatẽ eius modeſte redarguit ’U’
dixitq; illi.Si credideris videbis gloꝛiam zu

dei.Sic ⁊ nõnulli peccatoꝛes cum iſpiciũt

fetidam aiam ſuã obꝛutãq; mole magno/ *
rum criminum deſperant ad ſalutẽ ⁊ vitazʒ ſte
amplius poſſe redire.Et ad hoc iuigilat il i
le pᷣpẽs antiquus hoſtis humani generis ug
vt poſt peccata grauiſſima ipſo cooperãte rvi
cõmiſſa infelices pctõꝛes deſperẽt. ¶ Jcci
co in pñti ſermone de peccato deſperatiõis i
dicemus.Eſt eni deſperatio filia accidie y
Bꝛeg Tho. 22. q. 20. De q̃ tria myſteria
nobis occurrunt declarana.
¶ Pmor varietatis. Ve
Cimgrauitatis. D
z uremiſcibilitatis. m
De triplici deſperatione.ſ.paſſionatox: 3
dãnatoxꝝ:⁊ pctõꝝ.in ꝗbus etiã triplex alia
deſperatio ponitur. ¶ Cap. půB. C
RKimũ myſteriuʒ declarandũ de de C
ſperatiõe dĩ varietatis. Inuenitur
eni triplex varia deſperatio.
Cp eſt paſſionatox.
Cꝛdamnatoꝛũ.
zupeccatoꝝ.
¶ Pꝛima eſt deſperatio paſſionatox:hec.
eſt quedã paſſio cõtraria ſpei. Sicut enim 4
ſpes impoꝛtat quendaʒ acceſſũ. Tẽdit eni
ſperans in obiectũ ideſt rem ſperatã que ẽ D
bonũ arduum qðdð habet rationẽ᷑ attractiui
cum poſſibilitate adipiſcendi.Sic deſpera
tio impoꝛtat quendã receſſũ. Nam deſpe/⸗
rans diſccdit a bono arduo:non qꝛ nõ de
ſideret:ſed qꝛ conſiderat illud cum ipoſſi /
bilitate obtinendi.Et ideo habet rationeʒ
retractiui ſm Tho.pᷣꝰꝛc. Sigs ergo deſpe⸗ ”
raret de eo quod nõ eſt natus adipiſci vel 22
de eo qð non eſt debitũ adipiſci:deſperatio 1
talis de ſe non eſſet peccatũ.vnde ſi medi⸗ d
cus deſperaret de curatione alicuius infir t
mi: vel ſiquis agricola deſparet ſe fieri poſ di
ſe iperatoꝛẽ aut ſimplex clericus papã nõ 6
peccant ꝓpter ipoſſibilitatẽ conſequẽdi ta
lia.Et ſic de alijs.¶ Secũda eſt deſperatio

daͤngatoꝝ. Mẽs eni dãnati tà demones q
hoies deſperati ſunt ſcientes certitudinalr
ꝙ nunq́; euadent penas inferni. vt dicit
beatus Tho. 23.q.ið.vbi oſtendit ꝙ in di

—
—.i,,—p—

bar n
Frdangut
gonan
ihiai⸗
nagro/
ltpiaz
iglail
Noherite
gn
eranös
cacdkeß
nin

mor:
ralia

dede
Nun

wrbe
autenin
Lidhtei
niqpet
Ummacni
cdeßa
ndehe/
no d
nipoſit
luoni
eße/
li rel
eratio⸗
mei⸗
infi⸗
gipof
i nd
hii 9
eral
nes ⸗
hdinal
ytdien
. int

hnatis non eſt ſpes. Hec obſtat ꝙ in demo

nibus ſit fides lz coacta:quia inter fideʒ ⁊
ſpem eſt differẽtia:quia fides eſt de rebus
bonis ⁊ malis ⁊ ppteritis pꝛeſentibus ⁊ fu⸗
turis:⁊ ſuis ⁊ alienis.Sed ſpes nõ eſt niſi
de rebus bonis futuris ad ſe pertinentibꝰ
Ideo magis poteſt eſſe fides infoꝛmis in
dãnatis q;ᷓ ſpes:quia bona diuina nõ ſũt
eis futura poſſibilia:ſed ſunt eis abſentia

deſperati.ſunt igitur dãnati de venia pec/

catoꝝ ſuoꝝ ⁊ de ſalute conſequenda. Iſta
tamẽ deſperatio ſᷣm Tho.⁊⁊.q.⁊ꝛo.non im/

putatur eis ad culpam:qꝛ ſunt in ſtatu de

ſperãdi ꝓpter impoſſibilitatẽ redditus ad

beatitudinez. Ideo eſt eis pars damnatio

nis. ¶ Tertia eſt deſperatio peccatoꝛũ que
triplex eſſe potefft..
CBemiſerie euadende.
ꝛvenie ↄſequende.
felicitatis conſequende.

¶ Pꝛima deſperatio eſt miſerie euadẽde.

Cũ eni vident peccatoꝛes miſerias ⁊ cala
mitates maloꝝ que incurrunt ꝓpter pecca
ta eoꝝ deſperant de deo ꝙ velit ipſos libe /
rare cũ tamẽ legamus niniuitas ad peni
tentiam conuerſos ſubuerſionis interituʒ
euaſiſſe.Et vꝛbeʒ tꝑpe gregoꝛij a peſtis cru
delitate liberatã ꝓpter deuotionẽ popli et

oꝛĩones humiles in ꝓceſſionibus replica /

tas.Et ſi non ſemꝑ deus clamãdãtes liberet
ab aduerſitatibus vite pꝛeſentis: tamẽ ſa
ciat homo quod in ſe eſt oꝛando:ieiunãdo
pia vota emittendo ⁊ ſimilia:⁊ conſidat in
deo ac ſe illi committat.Innumeri vt ſic di
cam peccatoꝛes a grauiſſimis ꝑiculis ifir
mitatibus ? tribulationibus liberati ſũt:
qꝛ dei ⁊ beate virginis alioꝛũqʒ ſanctoꝛuʒ

iploꝛauerunt pidium. ¶ Secũda eſt deſpe

ratio venie conſequẽde.In hanc incidunt
multi dicẽtes cum cayn geñ.iꝗ.c. M. aioꝛ
eſt iniquitas mea q̃ᷓᷓ vt veniã merear.Cõ/
ſiderant eni tales peccatoꝝ ſuoꝝꝑ magnitu

dinẽ multitudinẽ ⁊ viciſſitudinẽ.ſ.qᷓ;ᷓ grã⸗

dia ſint illoꝛũ peccata qᷓ; multa q; tiſue vi
cibus reiterata ⁊ ſtati aio deficiunt ⁊ de pi
iſſimo deo male ſentiunt.ſ.qꝙ vel nolit vel
non poſſit peccata remittere. ſContra q̊s
clamat omnis ſcriptura que deum miſeri
coꝛdem ⁊ benignum fatetur quibuſcunq;

2

peccàtoꝛibus ? qũcunqʒ ad
deuntibus. Et lʒ multas auctoꝛitates po
ſuerim in ſᷣmone de miſ̃icoꝛdia dei in qua
drageſimali de pnia:tamen hoc loco illas
repetere ⁊ alias ſuperaddere pneceſſariuzʒ
cẽſeo vt ſic terreatur diabolus ⁊ abſcedat
a coꝛdibus peccatoꝝ quos in deſperatio⸗

nẽ innititur retinere. Audite igitur ⁊ auri⸗/

bus percipite feliciſſimum ſaluberrimum
iocundiſſimũqʒ nouum.O peccatoꝛes de

patre noſtro quẽ offendimus: quẽ deſerui

mus:queʒ per tempoꝛa longiſſima ſpꝛeui
mus. Miſericoꝛs eſt:miſericoꝛdiam offert
conuertentibus ad ſe.De quo ſic ſeribitur
Exodi.ʒ 4.c.Dominatoꝛ dne deus miſeri⸗
coꝛs ⁊ clemens patiens ⁊ multe miſatio⸗

nis.ſEt deutonomij.A.c. Reuerteris ad
dnm deum tuum ⁊ audies vocem eius:qꝛ

deus miſericoꝛs deus deus tuus eſt. ¶Et
Eccleſiaſtici:ꝛ.c. Pius eſt dominus ⁊ mi⸗
ſericoꝛs ⁊ remittet in die tribulationis pec
cata.i¶ Et.i7.c.Quã magna eſt miſericoꝛ⸗
dia dei:⁊ pꝛopiciatio illius conuertentibꝰ
ad ſe.ſ Et.ið.c. Quis adiciet enarrare mi
ſericoꝛdiam domini. Et.i.c.Letetur ani
ma veſtra in miſericoꝛdia eius. Et Sapi
entie.i.c. TLZu aũt domine ſuauis ⁊ verus
es ⁊ in miſericoꝛdia diſponẽs omnia.Et
Dauid in pᷣs Soo. qdiſerere mei deus ſʒz
magnam miſericoꝛdiam tuã.¶ Et pᷣs.83.
Miſericoꝛdiam ⁊ veritatem diligit deus.
(¶ Et pᷣs.8S.Zu auteʒ domine ſuauis ⁊ mi
tis ⁊ multe miſericoꝛdie omnibus inuocã
tibus te.ſ Et pᷣs. S.Miſericoꝛdias domi
ni in eternum cantabo.ſſEt pᷣs.99. Lau⸗
date nomẽ eius quoniam ſuauis eſt domi
nus in eternuzʒ miſericoꝛdia eius. ¶Et pᷣs
Io7. Magna eſt ſuper celos miſericoꝛdia
tua.ſ¶ Et pᷣs.lID8.Miſericoꝛdia dñi plena ẽ
terra.Et pᷣs.iꝛ9.Apud dñʒ miſericoꝛdia
eſt ⁊ copioſa apud euz redemptio.ſ Et Yſa
ias.ʒo.c.ait.Expectat deus vt miſereatur
¶ Et.S.c.Derelinquet impius viã ſuam ⁊
vir iniquus cogitationes ſuas ⁊ reuertat᷑
ad dñm ⁊ miſerebitur eius.ſſEt Joel.ꝛo.c.
Conuertimini ad dñm deum veſtruz quia
benignus ⁊ miſericoꝛs eſt ⁊ pꝛeſtabilis ſu
per maliciaʒ.ſ Et Haniel..capitlo. Pꝛo

ſternimus pꝛeces in miſerationibus tuis

nInnltis. Et M

thei. 9. t. Chꝛiſtus dixit.

zMiſericoꝛdiã volo.ſEt Paulus ad ephe

ſios.2. c. Deus diues eſt in miſericoꝛdia.
¶ Et de hac ſunt textus ⁊ ſnie dulciſſime in

decretis.So.di.c.Quia tua.c. Siquis.Et

P.q.⁊.c.Siquis. ¶ Et.2.q.p.cꝰ. Multi.

¶ Et. 7.q.pᷣ.c.Qui negant.i¶ Et.22. q.A.c.

Anuſquiſqʒ.c.Jncõmutabilis.c.HNõ ſem

per.c.Omne.¶ Et.23.q.A.c.Hec aũt vita.

c Ipſa pietas.c Si illic.cꝰ Duo iſta. Et

23. q. 5.c. Si non licet.c. Ad fidem. c. Rele

gentes.ſ¶ Et. 26. q. 6. c. JIs qui.c. Agnoui/

*½

mus.Et.ʒ2.q.p.c.Apud. ¶ Et.ʒʒ.q.2. c.

Admonere.ſ Et de pe.di.pᷣᷣ.c. Libenter.
¶ Et.c. Multiplex.c.Jmpoꝛtuna.c.Nouit
c. Quãobꝛeʒz.c. Quia diuinitatis natura.
c. Pꝛedixerat.c.Medicina.c. Queʒz peni

tet.¶ Et de pe.di.ʒ.c. NHiniuite.c.Ille rex.c.

Talis.c.Adhuc inſtat᷑. Sũt in ꝓmptu exẽ

pla tot peccatoꝝ qui ad dñzʒ redeuntes be

nigne recepti ſunt ⁊ veniã acceperunt: vt
patet in ſermone illo noſtro de miſicoꝛdia

dei. ¶ Tertia deſperatio ẽ felicitatis adipi

ſcende.Oeſperant peccatoꝛes q; ſepe adi/
piſci regnum celoꝑ:qm̃ illud non datur ſi
ne meritis.⁊ vt inquit Heda.ſine meritis

aliquid ſperare nõ ſpes ſed pꝛeſumptio di

ci debet.Quibus reſpondet. GOona in 3
di. 26. in declaratione littere. Qð aligꝗ ſunt

qui non habent meritũ nec in ꝓpoſito nec

in effectuihij ſunt qui maleſaciendo nullũ
bonum agunt: ꝓponentes firmiter in ſua
diſſoluta vita pſeuerare aſſerẽteſq;.Si de

derit mihi deus paradiſuz faciat qð vult.

Si dimiſerit me in infernũ quid mihi.Ego
vitam mutare nolo.Tales vtiqʒ pꝛeſum/
ptuoſi eſſent ſi ſperarẽt illo modo poſſe ſal
uari.¶ Alij vo ſunt qui habent merituʒ in
ꝓpoſito ⁊ in effectu.Hui ſunt viri perfecti

quales fuerũt ſancti ⁊ amici dei virtutibꝰ

heroicis fulgentes qui peccata oĩa euitan
tes bonis opibus vacauerũt die noctuqʒ

ſeruientes dñio in humilitate ⁊ deuotione.

QAänidã aũt hñt meritũ in ꝓpoſito ⁊ ſi nõ

in effectu. Iſti ſunt hoies imperfecti qui 2

ſi humana fragilitate ſepius in peccata la
bantur tamẽ deo ſe cõmendant vt illis ſpa
cium tribuat penitentie:frequentat eccleſi
as:largiütur pauperibus elemoſynas:cu

ſtodiunt ſanetos dies feſtoꝛũ ⁊ exercèt alia

opera bona clamãtes ſemper in coꝛde ſuo
cum publicano. Deus ꝓpitius eſto mihi
peccatoꝛi:hij ſperare poſſunt non pꝛeſum
ꝓtuoſe:quia ad numex deueniẽt electoꝛũ.
Et ſiꝗs obiceret ꝙ nullus põt mereri vitã

eternã qꝛ illa eſt bonũ infinitũ ⁊ meritum

nr̃m ẽ meritũ finitũ ⁊ finiti ad iſinitũ nulla
eſt ppoꝛtio. Reſponderi põt per ea q̃ dicta

ſunt in ſermone pᷣ q̃drageſimalis de peni ⸗

tẽtia.c.3ʒ.
Qð deſperatio grauiſſimuʒ eſt pctm̃ ex
eo ꝙ pꝑ illa hoĩes retrahuntur ab operibꝰ
bonis ⁊ labunt᷑ in effrenata vicia.Capᷣ.2
Ecũdũ myſteriũ declarãdũ de deſpe

4 ratione dicitur grauitatis.Eſt ꝗppe

deſperatio graue peccatuz. ¶ nde
Nieroꝰad ruſticuʒz monachũ ait. Hihil ſic

offendit deũ ſicut coꝛ impenitens. Solum

deſperationis crimen eſt quod veniã conſe
qui non poteſt. ¶ Et Leo papa de pe.di.ʒ.
c.Sceleratioꝛ.ſic iudã alloquitur.Scelera
tioꝛ oibus o iuda ⁊ infelicioꝛ extitiſti queʒ
penitentia non reuocauit ad dñm:ſed deſ⸗

peratio traxit ad laqueum. Quaſi dicat ꝙ

grauius fuit peccatum deſperationis in iu
da q́; peccata iudeoꝛuz ⁊ alia peccata per
illum commiſſa.ſ Et gloſa ſuper illud Nu
meri.24.c. Si deſperaueris lapſus in die
anguſtie minuetur foꝛtitudo tua dicit. Ni
hil eſt execrabilius deſperatione quaʒ qui
habet ⁊ in generabilibus huiꝰvite laboꝛi
bus ⁊ quod peius eſt in fidei certamine cõ
ſtantiam perdit.ſEt Iſidoꝛus libꝛo de ſũ
mo bono. Perpetrare flagitiuʒ moꝛs ani

me eſt:ſed deſperare eſt deſcendere in infer

num. C Sed pꝛopter iſta querunt ſcire nõ
nulli vtrum deſperatio ſit maximum pec/
catoꝛuz. Et ex auctoꝛitatibus pꝛedictis vi
detur ꝙ ſic. Pꝛeterea peccatum inſanabi
le videtur eſſe grauiſſimum ſᷣm illud Hie

remie.ʒo. c. Inſanabilis fractura peſſima

plaga tua. Sed peccatum deſperationis
eſt inſanabile.vnde Hieremie.is.capitulo
Plaga noſtra deſperabilis renuit curari.
¶ Sed contrarium oſtendi poteſt.ſ Pꝛi⸗
mo qꝛ illud peccatuzʒ videtur eẽ altero gra
uius quo peccanti maius nocumentuʒz in
fertur. Sed ex infidelitate que opponitur

— — —

nenal
ncordeſi⸗
seſtomn
N preſun
lcccoꝛi.
en piti
menum
iünulla
naidic
depeni/
ſtpane

cbend
C

idedeſte

Lighe
ſEnce
Nibilſe
volum
conſe
1l,⸗
Gers
acd
Kaden⸗
jdicntg
nis ini
la per
lud Ru
gin die
ian bi
azcui
telaboni
mmineih
boo Nſ
moronl
tſerend
umnpee/
lcns
inabi
d Hie

eſſima

tionis
piio
curan.
Nuy
terog
cni; 6
ponin

ſidei inſertur maius nocumentũ quia per

inſidelitatem deſtruitur fundamentum ſpi
ritualis ediſicij qͥ; ex deſperatione que op
ponitur ſpei:ergo inſidelitatis peccatũ gra
nius eſt peccato deſperationis. ¶ Secũdo

arguitur ex ſentẽtia Ariſto.qui ait.S.ethi/
coꝑ. Maioꝛi bono maius malum opponi
tur. Sʒ charitas eſt maioꝛ ſpe: quia vt ait

Apoſtolus pᷣẽ ad coꝛinthios.iʒ.c. Nũc au
tem manent ſides ſpes charitas tria hec.
d aioꝛ autem hoꝛum eſt charitas. Ergo
odium dei oppoſitum charitati eſt grauiꝰ
deſperatione oppoſita ſpei. ¶ Reſpondet
Tho.ꝛ2.q.20. ꝙ peccata que opponuntur
virtutibus theologicis ſunt ſᷣm ſuum ge⸗

nus alijs peccatis grauioꝛa. Cum eni vir

tutes theologice habeant deũ pꝛo obiecto
peccata eis oppoſita impoꝛtant directe et
pꝛincipalr auerſionem a deo. Si enim eſſe

poſſet conuerſio ad bonum commutabile

ſine auerſione a deo q;uis eſſet ĩoꝛdinata
non eſſet peccatum moꝛtale.Et ideo illud

quod pꝛimo ⁊ per ſe habetauerſionẽ a deo

eſt grauiſſimũ inter peccata moꝛtalia. AUir
tutibus autem theologicis opponunkt᷑ in fi
delitas deſperatio ⁊ odium dei. Inter que
odium ⁊ inſidelitas ſi deſperationi compa

rentur inuenientur ſᷣm ſe quidem ideſt ſʒ

rationẽ ꝓpꝛie ſpeciei grauioꝛa.Inſidelitas
enim pꝛouenit ex hoc ꝙ voluntas homi/
nis ipſi diuine bonitati contrariatur.De/⸗
ſperatio autez ex hoc ꝙ homo non ſperat
ſe bonitatem dei participare.Ex quo patet

ꝙ infidelitas ⁊ odium dei ſunt contra de⸗

um bᷣm in ſe eſt. Deſperatio autem ſᷣm
ꝙ eius bonuʒz participatur a nobis. vnde
maius peccatum eſt pᷣm ſe loquendo nõ ce
dere dei veritatem vel odire deum q́ᷓ; non

ſperare conſequi gloꝛiam ⁊ gratiã ab ipᷣo.

Sed ſi comparetur deſperatio ad iſta duo
peccata ex parte noſtra ſic deſperatio eſt pe

riculoſioꝛ quia per ſpem reuocamur a ma/
lis ⁊ introducimur in bona pꝛoſequenda.
Et ideo ſublata ſpe in effrenata homies la
buntur vicia ⁊ a bonis opibus retrabunt᷑

⁊ ſic ſoluuntur obiecta.

Quod deſperatio peccatum eſt grane:

tamen ſi de illa bomo peniteat remittitur
deo. ¶ Cab. z.

95

Ertium myſterium declaranduz de
deſperatione dicitur remiſcibilitas.
In quo exquirere libet.An peccatũ
deſperatiõis ſit remiſcibile.Et ꝗbuſdazʒ vi
detur ꝙ non eo ꝙ eſt peccatum in ſpirituzʒz
ſanctum:vt docet Magiſter in.2.di.43. Et
peccatum in ſpiritum ſanctuz eſt irremiſſi
bile.Sz quia de hac materia diffuſe tracta
uimꝰ in ſᷣmone de miſericoꝛdia dei in qua
drageſimali de pnia.Ideo pꝛo nunc tãtuzʒ
notabimus illð quod ponit Tho.22. q.iꝗ·.
Qõ de peccato in ſpiritum ſanctuʒ triplici
ter doctoꝛes loquuntur. Pꝛimi doctoꝛes
antiqui vt Athanaſius Hilariꝰ Ambꝛoſiꝰ
Hieroꝰ ⁊ Criſoꝰ:dicunt peccatum in ſpiri⸗
tum ſanctum eſſe quãdo ad lr̃am aliquid
blaſfemũ dicitur contra ſpm̃ ſanctum ſiue
ſpũs ſanctus accipiatur ᷣm ꝙ eſt nomen
eſſentiale conueniens toti trinitati.Cuius
q̃libet perſona ⁊ ſpũs eſt ⁊ ſaãctus ſiue ꝓut
eſt nomen perſonale vnius in trinitate per
ſone. Et ſᷣm hoc diſtinguitur Mοathei.i2. c.
blaſfemia contra ſpiritum ſanctuʒ ⁊ blaſfe
mia contra filium hois. Nã chꝛiſtus ope/
rabatur quedam humanitus comedendo

bibendo ⁊ ſimilia.Quedã diuinitus mi/

racula faciendo ⁊ per operationeʒ ſpiritus
ſancti quo m humanitatem erat repletꝰ.
Judei autem pꝛimo quidẽ dixerãt blaſfe/
miã in filium hominis cum dicebãt eũ vo
racem potatoꝛem vini ⁊ publicanoꝝ ama
toꝛem. Poſtmodũ autem blaſfemauerũt
in ſpiritum ſanctum:dum opera que ipſe
opabatur vᷣtute ꝓpꝛie diuinitatis ⁊ ꝑ ope
rationẽ ſpiritus ſancti attribuebant pꝛinci
pi demonioꝝ ⁊ ꝓpter hoc dicuntur in ſpiri
tum ſanctum blaſremaſſe. Augꝰ autem liꝰ
de verbis dñi blaſſemiã vel peccatũ in ſpi
ritum ſanctum dicit eſſe finalem impenitẽ
tiam quando ſcilicet auquis perſeuerat in
peccato moꝛtali vſqʒ ad moꝛtẽ.Quod qui

dem non ſolum verbo oꝛis ſit ſed etiã ver/

bo coꝛdis ⁊ operis. Hoc aũt verbum ſic ac
ceptum dicitur eſſe contra ſpiritum ſanctũ

quia eſt contra remiſſionẽ peccatoꝛuʒ que
fit per ſpiritum ſanctũ qui eſt charitas pa-

tris ⁊ filij. Nec hoc deus dixit iudeis quaſi
ipſi peccarent in ſpiritum ſ. anctuz. Nondũ
eni erãt ſinaliter impenitẽtes.Sed admo⸗

nnit eos ne taliter loquentes ad hoc per⸗
uenirent ꝙ in ſpiritum ſanctuʒz peccarent.
Alij vo dicunt peccatum in ſpiritum ſan⸗
ctum eſt quando aliquis peccat contra ap
pꝛopꝛiatum bonum iritui ſancto:cui ap
pꝛopꝛiatur bonitas ſicut patri appꝛopꝛia
tur potentia ⁊ filio lpientia. vnde pecca⸗
tum in patre dicunt eſſe peccatum ex inſir
mitate:⁊ peccatum in filium quando pec/
catur ex ignoꝛantia.Et peccatum quando
peccatur ex certa malicia.Et nota quia nõ
dicit ex malicia ſed ex certa malicia. Mam
vt refert Bonauẽtura in ſcdo di.ꝗ3. ꝙ ⁊ ſi

malicia cõcurrere poſſit ad omne peccatũ

nõ tñ ſemper facit peccatũ in ſpũm ſanctũ.
vnde ſi aliquis ſenex qui nõ habet appeti
tum foꝛnicãdi excitaret carnẽ ſuã vt ſoꝛni
caretur nõ diceretur in illa ſoꝛnicatiõe pec
care in ſpũm ſanctũ q;uis illud peccatũ cõ
mitteret ex iduſtria ⁊ quadã malicia. Pec
care ergo ex certa malicia eſt cum ↄtẽnunt᷑
⁊ abiciuntur illa que electionẽ peccati poſ
ſunt ipedireſicut ſpeo per deſperationẽ:et
mnoꝛ⸗ per pᷣſumptionẽ:que.ſ.timoꝛ et ſpes
ſunt eſfectus ſpũs ſancti in nobis. Deſpe

ratio ergo eſt peccatũ in ſpũm ſãanctũ quia

repugnat ſpei ⁊ ↄtemnit miſicoꝛdiã et bo
nitatẽ dei.Ad ꝓpoſitũ pᷣncipale redeũtes
dicimus vt etiã poſni in illo ptacto ᷣmone
de miſericoꝛdia dei:q põt homo q; diu in
hac vita de deſperatione penitere ⁊ penitẽ
ti nunqᷓ;ᷓ venia denegatur. Ibi oia expꝛeſ⸗
ſa ſunt que nolo ſcribendo iterũ replicare.
Sed pꝛo ↄſoꝛtatione deſperatoꝝ vt nunqᷓ;
ſi ſe coꝛꝛigere volut ⁊ ad pniam reuerti dif
fidant de bonitate dei. Inducã exemplum
notabile qdð recitatur in legẽda ſKncti baſi
lij:vir quidã venerabilis noie heraclius ſi
liã vnicã habebat quã dño ↄſecrare decre

uerat. Sed diabolus humani generis ini

micus hoc aduertens vnũ de ſeruis pꝛedi
cti heracli in amoꝛẽ puelle plurimũ inflã/⸗
mauit.verũ cũ impoſſibile cerneret vt ipſe
qui pᷣuus erat in amplexꝰ tq nobilis puel
lẽ accedere poſſet.Ad quendã maleſicũ ac
ceſſit pecuniã ꝓmittens vt ſibi ferret opẽ.
Cui maleſicus dixit.Si uis mittã te ad dia

bolum meũ dñm. Et ſi feceris q̃ ipſe iniun

ge t tũ deſideriũ obtinebis. Rñdit inue⸗

*

nis faciam vt dicis. Ille igitur epinolam

ad diabolum miſit: ⁊ eam per pꝛedictum

iuuenem in hec verba deſtinauit.Quoni⸗
am quidem mi domine opoꝛtet me feſtinã
ter ⁊ ſolicite quoſqʒ a chꝛiſtianoꝛum reli/
gione abſtrahere ⁊ tue adducere volunta⸗
ti vt pars tua quotidie multiplicetur miſi
hunc iuuenem amoꝛe captũ ardentiſſimo

talis puelle:poſtulo vt fuũ deſideriũ aſſeq̃ᷓ

tur vt i iſto gloꝛier ⁊ alios tibi decetero va
leã agregare.Et dãs ei epiſtolã dixit:vade
⁊ tali hoꝛa noctis ſta ſuper monumentum
gentilis.Et ibidẽ demones aduoca ⁊ hãc
chartã in aera exalta ⁊ ſtati aderunt tibi.
Qui vadens demones inuocabat ⁊ chare
tã per aera eiciebat.Et ecce adeſt pꝛinceps
tenebꝛaꝝ multitudine demonioꝝ vallatus
Qui cũ eplłam plegiſſet ait ad iuuenẽ:cre
dis ne ꝙ tibi poſſiz ꝓdeſſe vt tuã cõpleas
voluntatẽ:QAui ait.Credo dñe.Cui diabo
lus. Abnegas xpᷣm tuum:Qui ait:abne/
go. Dicit ei diabolus. Perſidi eſtis vos
chꝛiſtiani qꝛ qm̃ me opus habetis ad me
venitis:qñ aũt deſideriũ veſtrũ conſecuti
eſtis ſtati me negatis ⁊ ad xpᷣum veſtrũ ac
ceditis.Ille aũt qꝛ clemẽs eſt ſuſcipit vos
Sed ſi vis vttuã cõpleã voluntatẽ ſfac mi
hi manu tua ſcriptũ in quo ↄfitearis te ab
renunciaſſe chꝛiſto ⁊ baptiſmo ⁊ chꝛiſtia⸗
ne/ꝓfeſſioni ⁊ meus ſis ſeruus ⁊ mecũ i in
dicio condemnandus.Qui ſtatim manu
pꝛopꝛia ſcriptum fecit.Continuo ergo dia
bolus accerſiuit ſpũs qui erant ſuper ſoꝛ⸗
nicationẽ iubẽs eis vt ad pꝛedictaà puellaʒ
accederent ⁊ coꝛ eius in amoꝛẽ iuuenis in

flammarét. Qui accedẽtes coꝛ eius adeo

fſuccenderunt vt puella ſẽ in terraz ꝓiceret
ad piem lamentabiliter exclamaret. Mi

ſerere mihi pater qꝛ dire toꝛqueoꝛ pꝛopter

amoꝛ talis pueri aut illi vxoꝛc me trade:
aut poſt modicũ moꝛtuã me videbis ⁊ pꝛo
me in die iudicij rationẽ reddes. Qð dolẽ
ter audiens pater tandẽ eã vxoꝛẽ illi dedit
Ac vniuerſà ſubſtantiã tribuit dicens:va
de filia vere miſa.Cũ ergo illa cũ viro ma
neret percepit ⁊ alioꝛuʒ relatu cognonit ꝙ
iuuenis ille eccleſiã nõ introibat nec ſe cru
ce ſign abat.Cuz vo hec viro fuo ſuſpirꝗs
7 dolens narraſſet illeq; negare nõ poſſet

gitnln
uechaon

Qun

ekſni
uun ſeli/
polonta⸗
ur müi
nntſino
Mütſ
Aad
ininfate
mmcnun
t bi
unt tbi.
tiche⸗
uineepe
Allans
nuge
pleas
iaho
wet
8
8RN
onkani
peſtrüa
pit pos
nis leab
chriſta
meciiin
in mann

ah
S
enis
ns d
gicnt
a Ci
nopter
nce
ig1e
o dl
llidedi
enoift
Viro m
Ouilg
t
ſohin
hoacl

nos ad te.Et dixit ſanctus. Holi timere ſie

aperuit ſibi per oꝛdinè cuneta que fecerat.
nod illa audiens vehementer ingemu/
it ⁊ ad beatum baſilium pꝛoperauit: eiqʒ
oĩa que viro ⁊ ſibi acciderant retulit.Baſi
lius autem iuuenem vocans dixit:vis fili
reuerti ad dominũ:Cui ait:Atiqʒ domine
ſed non valeo quia diabolo ſum ꝓfeſſus ⸗
cbꝛiſtum abnegaui ⁊ de hoc ſcriptũ manu
ꝓpꝛia feci ⁊ diabolo ipſum dedi.Cui baſili
us.Non ſit tibi cure. Benignus eſt deus
reuertentibus ad ſe. Et continuo appꝛehẽ
dens puerũ ſignum crucis in eius frõte ſe
cit ⁊ ipſum per tres dies recluſit. Poſtea
eum viſitauit ⁊ dixit. Quomodo habes ſi
li:Qui aiti In magna ſum vexatione. Nã
clamantes diaboli ⁊ terrentes me ſcriptuʒ
oſtendũt ⁊ dicunt.ZTu veniſti ad nos:no

li tantůmodo crede.Et dans ei modicam
eſcam ⁊ ſignans ⁊ claudens oſtiuʒ abijt et
pꝛo eo oꝛauit. Poſt aliquos dies iterum
viſitauit ⁊ ait. Quomo do habes fili: Qui
ait:a longe clamoꝛes eoꝛum ⁊ minas au⸗
dio:ſed eos non video.Et dans ei iterum
eſcam facienſq; ſignum crucis iteruʒ eum
recluſit ⁊ pꝛo eo oꝛauit.Et quadrageſimo
die rediẽs dixit.Quomodo habes ſili: Re
ſpondit bene habeo ſancte dei:vidi te ho⸗
die in viſu pugnantem pꝛo me⁊ diaboluzʒ
vincentẽ. Poſt hec eum educens omnem
clerum ⁊ religioſos ⁊ populũ conuocauit:
⁊ omnes pꝛo eo oꝛare admonuit tenenſqʒ
manum iuuenis ducebat eum ad eccleſia.
Et ecce diabolus cum multitudine demo/
num ad eum venit ⁊ viſibiliter appꝛehen
dens iuuenem conabatur eum trahere de
manu baſilij.Et cepit clamare ille. Sacte
dei adiuua me.Et tanta eum impꝛobus in
ſtantia agreſſus eſt vt etiam ſanctum im/
pelleret. Qui ait ad eum impꝛobiſſime.
Mon ſufficit tibi pꝛoditio tua niſ ⁊ dei mei
tentes plaſma.Diabolus dixit ad eũ mul
tis audientibus. Pꝛeiudicas mihi o baſi
li.Tunc omnes exclamauerũt: Eyrieleiſõ

Dixitq; ad eum baſilius.Increpet te do ⸗/

minus diabole.Qui ait.Non abij ego ad
ipſum ſed ipſe venit ad me.Ecce ſeriptui
eius in manu mea habeo.Et oꝛante baſi/
lo ⁊ tendente in celum manus. Ecce char

96

ta per aerem delata 2 ab omnibus viſã ve
nit ⁊ impoſita eſt in manibꝰbaſilij.Quam
ille ſuſcipiẽs dixit iuueni. Cognoſcis has
litteras frater:Et ille.Etiaʒ domine.Et frã
gens baſilius ſeriptum? bene inſtruẽs il
lum ⁊ regulam ſibi dans reddidit euʒ vxo
ri ſue. ¶ Ecce quanta eſt bonitas ſummi
dei qui neminem vult perire. Speremus
ergo in illum ⁊ non confundemur ſed ha/
bebimus eius gratiam quã nobis largia
rur Amen.
CSabbato ante dominicam de paſſione.
De iuſticia contra negligentiam miniſtro

V lier Joannis. 8. capitulo. 7
menangelio hodierno. Quia doꝛ mit iuſti
cia in terra multiplicantur vbiqʒ iniquita
tes maloꝛum. Perpetrant quidem ipſi
abſq; timoꝛe peccata. Sed fieri non po/
teſt abſq; culpa rectoꝛũ reipublice ac quo
rumcunqʒ maioꝛum iuſticie intermiſſio.
Nam deum imitari debent cuius miniſtri
ſunt vt contra publice delinquentes dum
opus eſt potentie bꝛachiuʒz extendant.Et
cum ſepe in hoc deficiant ex animi remiſ/
ſione ⁊ puſillanimitate. Iccirco in pꝛeſen⸗
ti ſermone de negligentia miniſtroꝛum iu
ſticie dicemus. Pꝛo qua confutanda de
iuſticia tria pꝛoponemus myſtenia decla/
randa. ”M
Cbdi commendationis.
¶2. partitionis.
z mncontrariationis.

Anid ſit iuſticia. Et quomodo cõmen

datur in omnibe ſeripturis diuinis et hu
manis. Et de tri ng, Actepnone.

S

NVimum fyſterium declarandum

In quo pꝛius videamus.Quid ſit
iuſticia. deinde quomodo ab omnibus

commendatur ſcripturis. Cicero igitur in

epiſtola de caſu Reipublice: ſic diffinit

um verum eſt verba ſunt
redemptoꝛis noſtri oꝛigina

de inſticia dicitur commẽdationis
S 144810 14

. * “
Sõ
7 1
5 7

iuſticiã. Juſticia eſt cõſtans ⁊ perpetua vo
luntas ius ſuum vnicuiq; tribuens.Que
verba ponuntur inſtituta de iuſticia ⁊ iure
Et. ff.de iuſticia ⁊ iure.l.Juſticia. Pꝛo qua
diffinitione plenius intelligenda. NHotan/
dum bᷣm Riccardum in 3dbi. 33. Et Tho.
22.. 58. Et P2. q. iiz. Q&ò iuſticia ſumitur
tripliciter. Mꝛimo cõmuniſſime ꝓ qua
libet rectitudine animi.Et hoc modo queli
bet virtus eſt iuſticia.quedam quia queli
bet virtꝰ eſt aliqua animi rectitudo. Et de
hac dicit Anſelmus in liꝰde veritate.Juſti
cia eſt rectitudo voluntatis. Et ſic iuſticia
eſt facere bonũ ⁊ declinare a malo 'm Au
guſtinum.Et de hac chꝛiſtus dixit Mathi
6. c. Pꝛimũ querite regnum dei? iuſticiã
eius. Hoc etiaʒ modo iuſticia impoꝛtat re
ctitudinem oꝛdinantem actum homis in
comparatione ad bonum pꝛopꝛium cũ ſci
licet homo oꝛdinatur per virtutem que bo
num facit habentem. Et hac Ariſt. . ethi /
coꝛum appellat iuſticiam methaphoꝛicã.
C¶Secũdo ſumitur iuſticia cõmuniter/put
impoꝛtat rectitudinem oꝛdinãtem actum
hominis in comparatione ad honũ cõmu
ne multitudinis.Et ſic dicitur iuſticia lega
lis.C Tertio mõ ſumit᷑ iuſtia ꝓpꝛie pꝛout
poꝛtat rectitudinẽ oꝛdinantem actum ho/
minis in comparatione ad aliũ ſingulareʒ
hominem. Et ſic eſt iuſticia particularis et
eſt virtus cardinalis.¶ Quomodocunqʒ
itaq; ſimatur iuſticia multa laude extolli
tur in ſeripturis diuinis ⁊ humanis. vnde
Dauid ita ait pᷣs.q 3ʒ.Oculi dñi ſuꝑ iuſtos
I¶ Et pᷣs. 56. Juſti autem hereditabunt ter/
ram. Et pᷣs.oi.Juſtus vt palma floꝛebit
Et pᷣs.III. In memoꝛia eterna erit iuſtus.
¶ Et Sapiens ꝓuerbioꝝ.io.c. Benedictio
dñi ſuper caput iuſti. ¶ Et. c.iꝛ: In ſemita
iuſticie vita. Et. c.iA. Juſticia eleuat gentẽ
miſeros facit populos peccatuzë. ſ Et. c. i.
Qui ſequitur iuſticiã diligetur a deo.ſ Et
ib. c. Initiũ vie bone facere iuſticiam. Et
Ecdeſiaſtici.A.c. Pꝛo iuſticia agoniz are
pꝛo aia tua ⁊ vſq; ad moꝛtem certa pꝛo iu
ſticia 1 deus expugnabit ꝓ te inimicos tu
os.¶ Et.ꝛo.c.Qui operatur iuſticiã ipe ex
altabitur. ¶ Et Paulus ad epheſios.õ.c.
Induti loꝛica iuſticie,. ¶ Et ad philippẽſes

pᷣ.c. Mepleti fruetu iuſticie. ¶ Et pᷣ fad Ti/
motheuz. 6. c. Sectare iuſticiã.¶ Et Caſſio
doꝛus in eplis.Acquieſcite iuſticie q̃ mun
dus letatur. Et Anſelmus in liꝰcur deus
homo.Juſticia eſt animi libertas tribuẽs

vnicuiqʒ ſᷣm pꝛopꝛiã dignitateʒ maioꝛi re

uerẽtiam:pari cõcoꝛdiam: minoꝛi diſcipli
nam:deo obedientiam: ſibi ſanctimoniã:

inimico patientiam:egeno operoſã miſeri

