genh
.Dun
ſonig
ndan
ui
mn cael
utel
rbiin
rentia
imnum
advir
uſtoput
epitmn
mno ſun
mmeinn
nali,
Cenne
unicht

D

municare ceffante damno. Ad illud au

tem quod vſurarij opponebant dicentes
per legem ciuilem vſuras concedi. ſ Dicèẽ
dum ꝙ leges ciuiles dantur populis qui
ſunt pꝛo maioꝛi parte mali vel imperſecn:
æ intendunt vt pacifice ciues conuiuãt ad
inuicem: vnde ſolum ꝓhibent expꝛeſſe vi
cia que ſunt magis perturbatiua ciuilita
tis ⁊ quietis tempoꝛalis puniẽdo traſgreſ
ſoꝛes ⁊ penis ab illis cobercendo:vt adul
teria furta ⁊ huiuſmodi.Alia vo ꝑmittunt
non vt licita concedentes: ſed non vt alia
vicia pꝛedicta punientes.Et hoc ne peio⸗
ra contingant. Sed lex diuina ꝓbhibet oẽ
peccatum oſtendens puniri in diuino iudi
cio.Cum ergo lex diuina ⁊ naturalis ſit ſu
pꝛa omnem legem bhumanazʒ:vt patet di.
8.per totum.Et canonica ſit etiam pꝛeiu/
dicans ciuili in hijs que ſpectãt ad conciẽ
tiam.Ideo in hoc leges ciuiles cedunt le/
gi canonice.quia ſi leges ille ſũt iuſte quo
ad ciuilitatem vite pꝛeſentis non tamẽ iu
ſte ſunt quo ad ciuilitatem ſupernaʒ adipi
ſcendam ad quod opoꝛtet ab omni pecca/
to eſſe immunẽ.Quare non dedignantur

leges ſacros canones imitari. ¶ Secũdũ

dubium pꝛincipale fuit vtrum ſit licitum
recipere mutuo ſub vfura.ſ Rũdet Tho.
22.4.78. Q non licet inducere aliquem
mutuare ſub vſura lz tamen ab eo qui pa
ratꝰ eſt facere ⁊ qui exercet vſuras mutuo
accipere ꝓpter aliquod bonũ vt eſt ſubuẽ
tio fue neceſſitatis vel alterius. Nam in⸗
ducere homineʒ ad peccandum nullo mo
do lieet:vti tamen peccato alterius ad bo
num ꝓpꝛium licitum eſt quia deus vtitur
omnibus peccatis ad aliquod bonum.Ex
quolibet enim malo elicit aliquod bonum
vt dicit Auguſtinus in encheridion. n
de idem Augꝰ Publicole querenti vtruʒ
liceret vti iuramẽto eius qui per falſos de
os iurat in quo manifeſte peccat eis reue/
rentiam diuinam exhibẽs. Reſpondet ꝙ;
qui vtitur fide illius qui per falſos deos iu
rat non ad malum ſed ad bonum non pec
cato illius ſe ſociat quo per demonia iura

uit ſed pacto bono cius quo ſideʒ ſeruauit

ſi tamen induceret eum ad iurandum per
ſalſos deos peccaret, Ita eſt in pꝛopoſito.

10 S

Sie etiã licet ei ꝗ incidit in latrones mani
feſtare bona q̃ habet q̃ͥ latrones diripiẽdo
peccant ad hoc ꝙ nõ occidat᷑. Sed ceſſãte
neceſſitate cum petitur ſub vſuris ad ludẽ
dum vel ſcoꝛtandũ ⁊ huiuſmodi tunc moꝛ

tale eſſet peccatum. ¶ Tertium dubiũ fuit

quot modis committitur vſura.Ct ad hoc
reſpondeo ꝙ cum vſura committat᷑ ex eo

ꝙ aliquid recapitur vltra ſoꝛteʒ hoc poteſt
ſieri tripliciter.

p̃ recipiendo munus a mann.
ZPerecbied munus ab obſequio.
sorecipiendo munus a lingua.
Pꝛimo committitur vſura recipbiendo
munꝰ a manu: ſiue ſint denarij ſiue qgeqd
aliud pꝛecio extimari Pareſht dicitur. i4.
q.3. c. Putãt.⁊.c. Pleriq;.vnde Ambꝛ.
ait.Eſca vſura eſt ⁊ veſtis vſura eſt.Et ꝗc/
quid ſoꝛti accedit vſura eſt.Et quod velis

nomen ei imponas vſura eſt. Hoc modo

multi reperiuntur vſurarum voꝛagini im
merſi. ſEt pᷣmi ſunt multi nobiles qui no
lũt laboꝛare:et ne pecunia eis deſiciat pau
latim conſumendo tradunt eam mercato/
ribus vel alijs intendẽtes aliquid annua
tim recipere ad diſcretionẽ eoꝛum ſaluo ta

men capitali.Et q; uis ipſi vocent hoc de /

poſitum tamen vſura eſt: vt patet.iꝗ.q.3ʒ.
c.Si feneraueris.Hec vere depoſitum eſt
nec ſapit naturam eius. Sunt alij mutu
antes pecunias diuerſis perſonis accipiẽ/
tes in pignus domum vel agrnʒ vel vine
am ſub nomine ſecuritatis.Sed fructũ in
terim dicti pignoꝛis volunt habere quo⸗/
uſq; reſtituatur eis pecunia non computã
do in ſoꝛtẽ ⁊ vſura eſt vt patet extra de vſu
ris.c.pᷣ.Excuſatur tamẽ in hoc caſu gener
qui cum ſuſtineat onera matrimonij ⁊ nõ
dum habuit dotes recipit a ſocero vłalis
dotantibus mulierem poſſeſſionem aliqᷓ;
in pignus quouſq; recipiat dotem:hic lici
te ⁊ ſine vſura macit fructus illius pignoꝛis
ſuos:nec tenetur computare in ſoꝛteʒ. Ex
tra de vſuris.c.Salubꝛiter.¶ Secũdo cõ

mittunt vſuram venditoꝛes rerum qui vẽ

dunt aliquid ad aliquem terminum tem⸗
poꝛis et ratione termini petunt plus iuſto
pꝛecio niſi intenderent illud non vendere
tunc ſed ſeruare vſqʒ ad tempus quo de⸗
0%

rfiſimiliter credit᷑ res illas valituras quan
aum tunc vendit:⁊ ſi nunc non tantũ valẽt
Puta cum quis tempoꝛe eſtiuo vẽdit bla
dum ad pꝛeces ſeu inſtantiaʒ alicuius qðᷣ

intẽdebat ſeruare vſqʒ ad tempus hiema

le quando cõmuniter plus valet. Pꝛopt᷑

quod venditur pluri pꝛecio qᷓ;ᷓ nunc vale⸗
at. Extra de vſuris.c.In ciuitate. Simili/
ter ſiquis emit merces vłl victualia minꝰ
iuſto pꝛecio eo ꝙ anticipat tempus in ſol
uendo pꝛeciũ anteq; recipiat merces vł vi

ctualia per aliquos menſes:puta dat pꝛe

cium tempoꝛe veris ⁊ recipit bladum tem
poꝛe eſtatis.Et hoc niſi ſubſtaret periculũ
vt quia bladum vel aliud poteſt ꝓbabili⸗
ter plus vel minus valere dicto pꝛecio qðᷣ
ſoluit.Extra de vſuris.c.in ciuitate.¶ Ter
tio faciunt vſurazʒ qui emunt poſſeſſiones
vel domos multo minoꝛe pꝛecio q; valeãt

cum pacto ꝙ infra certum tempus ille v·
ditoꝛ poſſit reemere quod vſura reputatur

ſeu fraus vſure palliate ſub titulo emptio
nis. C Quarto faciunt vſu raʒ qui faciunt

ſpocietatem circa pecoꝛa vel aialia volẽtes

Kluum eſſe capitale quo ad pecuniã vel ca
pita animaliũ. Quod vſur a eſt ⁊ non vera
ſocietas:vt patet.iꝗ.q.ʒ.c. Pleriqʒ. cum
gloſa. ¶ Quinto faciunt vſuraz mulieres
alique vidue que ne cõſumentur dotes ea
rum vel deponunt eas mercatoꝛibus ad
diſcretionẽ ⁊ vſura eſt vel recipiunt ab he/
redibus con iugis ſui defuncti poſeſſionẽ
vſuſructuandã quouſqʒ reddantur ei do⸗
tes ⁊ vſura eſſet ſm Hoſtien. Innocentiũ
alio s. Sexto cõmittũt vſurã cãpſoꝛes

ꝗ faciũt cãbia qͥ vocant᷑ càbia ſicca.¶ Se

timo cõmittunt vſuram qui mutuat gra
Bun vel bladum antiquũ ad renouanduzʒ
vt nouuz accipia nt.Et ſi hoc faciunt ne ſu
um ſibi pereat ⁊ recipienti gratiam faciant
non eſt vſura. Secus ſi faciunt vt meliꝰ re

cipiant ⁊ vtile intendant ex mutuo. Extra

“

de vſuris.c.Cõſuluit.Et ſic tenẽt Raymũ
dus Goff.⁊ Hoſtieñ.in ſummis. ¶ Secũ
do commuititur vſura recipiendo munus
ab obſequio.Et ſic illi qui mutuant paupe
ribus hac intentione vel pacto vt ſeruiant
eis in operibus agri vinee? ſimilibus vł

in operibus boum ⁊ equoꝛum vel alio ſer

uicio eoꝛpoꝛali vfuraʒ committunt. Ex᷑ de
vſuris.c.Conſului.C Tertio committitur
vſura recipiendo munus a lingna: vt cu,ʒ
quis mutuat alicui vt poꝛꝛigat pꝛo ſe pꝛe.
ces pꝛo aliquo officio vel beneſicio tempo
rali obtinendo.Et ſiquis ſic obtineat offici
um aliquod ſ̃m quoſdà non impꝛobabili
ter debet pauperibus erogare quod inde
emolumenti perceperit deductis tamẽ ex⸗
penſis ſui laboꝛis ad arbitrium boni viri.
Pꝛopter iam dicta notandum ſz Tho.
ꝙ ſiquis mutuat pꝛincipaliter ꝓpter deuzs
vel amicitiam nõ intendens tempoꝛale cõ
modum.xt is qui mutuum accepit ex libe
ralitate ſua vt gratus non pꝛincipaliter ꝓ
pter mutuum donat ei aliquid hoc ei decla
rans ꝙ ei libere donat vſura non eſt:quia
illud lucrum mutuans non intendit.argi
P. q. 2. c. Sicut. Hon enim debet eſſe factꝰ
deterioꝛis cõditionis ſed melioꝛis pꝛop ter
obſequium pꝛo ipſo factum in mutuando
vt ſeilicet donum ei gratis ſacium recipe/
re non poſſit qui puus ſᷣm oẽs potuiſſet.
CDõ omnis ſcriptura diuina et huma/
na r etiam lex canonica repꝛobat vſuraz.
Ecundum myſtenum de vſura de/
ciarandum dicitur repꝛ obatio. Eſt
enim vſura vicium repꝛobatuz. Si
patere poteſt in ſcriptura diuina ⁊ iure
canonico ac dictis gentilium. vnde Cxodi
22.c. ſeribitur. Si pecuniam mutuo dede/
ris populo meo pauperi qui habitat tecũ
non vꝛgebis eum quaſi exactoꝛ nec vſu⸗/
ris oppꝛimes.ſ Et Leuitici.2ꝭ.c. Si atte⸗
nuatus fuerit frater tuus ⁊ infirmus ma⸗
nu ⁊ ſuſceperis eum quaſi aduenam ⁊ pe
regrinum ⁊ vixerit tecum ne accipias vſu
ras ab eo nec amplius qͥʒ dediſti.TZime do
minum deum tuum vt viuere poſſit apud
te frater tuus. Pecuniaz non dabis ei ad
vſuram ⁊ frugum ſuperabundantiaʒ non
exiges.ſEt ſecundi heſdre quinto.c.Cuzʒ
maioꝛes iudeoꝛum oppꝛimerent minoꝛes
vſuris grauiſſimis heſdras audito clamo
re populi increpauit oꝑtimates et magi/
ſtratus dicens vſuras a fratribus veſtris
non exigatis. Non eſt bona res quaʒ vos
ſacitis. Quare non in timoꝛe domini dei

,Eid
mittiar3
pt a;

oſetan

ſempo
Ntoffiei
obabili
da me
meer/
ninnn⸗
ſ; Do
terdaz
alech
terlbbe
alitenp
eidech
ſteghia
aſgn
ſic
opfer
nco
ahe!
wcha.

ia de/
o, Eſt
aaiure
erodi
o dele,
inat leen
nee l
Siane
nusna!
an 4.
ias
Zimedo
mud
9 ei4
3 non
,c.Cu;
linoꝛes
camd
mag/

nt᷑i ambulatis? Meddite eis hodie agros
ſuos ⁊ vineas ſuas:oliueta ſua:et domos

ſuas. Quin potius pecuniam quam exi/

gere ſoletis ab eis et date illis.Et dixerunt
Reddemus ⁊ ab eis nihil q̃rimus.Sicqʒ
ſfaciemus vt loqueris.Et excuſſit ſinum ſu
um Heſdras dicens. Sic excutiat deus
omnem virum qui compleuerit verbum

poc. Se domo ſua et de laboꝛibus ſuis fic
excutiatur ⁊ vacuus fiat. Et dixit vniuer/
uñ multitudo Am en. (¶Et in decretis.4c.

di.c. Seditionarios. Pꝛohibentur vſura

rij ad ſacros oꝛdines pꝛomoueri. ꝗ Et ex/⸗
tra de vſuris.c.Quoniam.dicitur. Non ſo

lum viris eccleſiaſticis ſed etiam quibuſſi

bet alijs periculoſum eſt vſurarum lucris
intendere. Et extra eodem in. c. Quia.et

in.c.Super eo ſcribitur.vſura condemna
cur vtriuſq; teſtamenti pagina. ¶ Et Leo

papa. 46. di. c. Sicut. inquit. Sicut nõ ſuo
nomine: ita nec alieno licet ſenus exerce
re.Et Auguſtinus.iꝗA.q.A.c.

Quid di⸗/
cam. An crudelioꝛ eſt qui ſubtrahit aligd
vel eripit diuiti:qͥ; qui trucidat inopem ſe
noꝛe.¶ Et Ambꝛoſius.iA.q.A.c.ib illo.
Sine ſerro dimicat: qui vſuras flagitat.

I¶ Et extra de vſuris in pꝛeallegato.c“. ꝛ:
ſtatutuz eſt pꝛimo vt vſurari maniſeſti nõ

admittantur ad communionem altaris.
Hoſtienſis dicit ꝙ canon eſt ferende ſentẽ
tie non late. Idem dicit Joannes andree
in nouella. Becungo ſtatutum eſt vt nõ
recipiantur eoꝛum oblationes.Et ſi ſacer⸗

dos recipit reddere tenetur compellitur.
hm Hoſtienſem debet dari epiſcopo et ſm
pꝛouidentiaʒ eius vel reſtituatur ei a quo
extoꝛta eſt vſura vel detur pauperibus.Et

qui recipit oblationem a talibus debet ab
executione ſui officij manere ſuſpenſus do

nec ad arbitrium ſui epiſcopi ſatiſſaciat.

¶Tertio ſtatutum eſt ꝙ vſurarij non reci

Paantin ad eccleſiaſticam ſepulturam ſi in
oc peccato deceſſerint.Et vt inquit Me/

trus de palude in quarto.Si tales vſura-

rij poſſunt reſtituere per ſẽ ⁊ non reſtituũt
lʒz mandent reſtitui non ſunt abſoluendi:
nec valẽt eoꝛuz teſtamenta in quibus nul

ioo

MQuanq;ʒ. de vſuris libꝛo.é. tum quia ad
ſtatim tenentur:tum quia non vident᷑ ha
bere perſecte bonam voluntatẽ:quia do/⸗
natio ⁊ legata cauſa moꝛtis facta poſſunt
reuocari.vnde ſi vſurarius nõ cauet ꝑ ta-
lem cautionẽ qua non poſſit penitere non
eſt vere penitens.Et ſᷣm Hoſtieñ. dicũtur
vſurarij manifeſti vel per euidentiam facti
puta quia menſam tenent parataʒ ad vſu
ras:vel ſi de hoc ſunt in iure cõſeſſi aut cõ
uicti. Joãnes vᷣo andree ⁊ Archidiaconꝰ

dicunt ꝙ ſatis poteſt dici vſurarius mani

feſtus qui coꝛaʒ ſacerdote ⁊ teſtibus publi
ce fatetur ſe vſurariũ ⁊ vſuras reſtitui mã/
dat foꝛte libꝛos rationuʒ tradens. ſ Et ex
tra de vſuris.c.Super eo.ponitur ꝙ ꝑ pa
paʒ diſpenſari non poteſt vt vſura exercea
tur ſine peccato. Poſſet autem diſpenſare
in exactis quo ad incertoꝛũ reſtitutionem
que tamen ſi fiat ſine ratiõe quo ad conſci
entiam non puto ꝙ valeat.ſ¶ Apud genti
les etiam damnatur vſura. Nam vt in /
quit Cicero libꝛo tertio de officijs.Detra⸗
here aliquid alteri ⁊ homineʒ hominis in
cõmodo ſuum agere cõmodum magis eſt
contra naturam q;ᷓ; moꝛs.Et idem in ſecũ
do de officijs. Interrogatus Cato. Quid
fenerari. Tum cato: quid homines occi⸗
dere.MNarrat Halerius libꝛo quarto Ru/
bꝛica de libertate.ꝙ cum ciuitas romana
furoꝛe catiline oppꝛimeretur ⁊ cogerentur
ciues vendere poſſeſſiones ⁊ domos ſuas
pꝛopter tumultum creditoꝛum longe mi⸗
noꝛe pꝛecio qᷓ; valebant. Tunc Quintus

conſcidius conceſſit trecentas ſeptuagin⸗/

taquinq; libꝛas auri vt illi ſatiſſacerẽt cre
ditoꝛibus ſuis qui neqʒ; de ſoꝛte neqʒ de
vſura quenqᷓ;ᷓ debitoꝛum ſuoꝛum graua
uit.Sed quantum in ipſo fuit amaritudi/⸗
nem publice confuſionis pꝛiuata tranquil

litate mitigauit ſcilicet debitoꝛes ſuos ex/

pectando ne ciuilis ſanguinis feneratoꝛ vi
deretur. Sed dimiſſis multis grauiſſimo/
rum viroꝛum ſententijs quibus vſura cõ
demnatur:Chꝛiſtum deum et dominum
noſtrum audiamus. Ipſe vtiq; ait Tu/

un U ce. 6*,. capitulo. Mutuum date nihil inde
lus debet eſſe teſtis:vt habetur in caplo

ſperantes.In quibus verbis continenturx
002

due particule:pꝛima eſt mutuũ date. Qð
quantum ad eos qui cõmode poſſunt mu
tuare ſine notabili detrimento ſui ſtatꝰer⸗
ga eos qui ſunt in magnis neceſſitatibus
conſtituti ⁊ quaſi extremum videt᷑ eſſe pᷣce
ptum.Quia ſi hoc dicimus de elemoſyna:
aſoꝛtioꝛe etiaʒ in mutuo.arg di. c.c. In
ſingulis. In alijs vo eſt conſilium.ſ Secũ
da particula eſt nihil inde ſperãtes.Et hoc
eſt in pꝛecepto:ita tamen ꝙ intelligat᷑ de
ſpe bonoꝛu tempoꝛaliũ que pꝛecio eſtima
ri poſſunt. Nam bene poteſt ⁊ debet ſpera
ri pᷣmiũ eternũ exinde ſi ſiat mutuũ ex cha
ritate vel beniuolentia.
OQð multi et pꝛecipue ſeptem genera
perſonarum participant in crimine vſura
m licet ipſi vſur non faciant. Capj..
Ertium myſteriuʒ declarandum de
vſura dicitur participatio. Sũut eni
multi participantes in crimine vſu
rarum qui quandoq; ſe peccare nõ putat
eo ꝙ non ſunt ipſi pꝛincipaliter exercẽtes
vſuras.¶ Mꝛimi ſunt notaruij qui ſcienter
fuper vſuras conficiunt inſtrumenta. Hij
ſm Hoſtienſem periuri ſunt quia cõmuni
ter ſolent iurare ꝙ talia non faciant. Et ſic
per conſequens ſunt inſames nec decetero
poſſunt teſtiſcari nec inſtrumenta conſice
re. Extra de teſtibus.c.Licet. Si tamen ob
hoc recipiunt pecuniam non tenentur re⸗/
ſtituere quia receperunt eam pꝛo oꝑe ſuo
qᷓ; uis illicito videtur tñ ꝙ debeant paupe
ribus erogare. Sed vtruʒ tales notarij te
neantur ad reſtitutionem vſurarũ de qui⸗
bus confecerunt inſtrumenta. Super hoc
doctoꝛes diſtinguunt quia ſi ſcienter faci⸗
unt inſtrumẽta vel chartas de debito vſu
rarum ac ſi eſſet legitimum debitum. Pu
ta quia facit inſtrumentũ ꝙ martinus mu
tuauerit petro centum hinc ad annum re
ſtituendos cum ſciat mutuaſſe octoginta
vel nonaginta:quia ſoꝛte⁊ ſi pꝛimo centu
dedit poſtea in occulto viginti vel deceʒ re
habuit a petro vt mutuum ſit de illis octo

ginta vel nonaginta.tm̃ tenetur inſoliduzʒ

ſi ipſi vſurarij non reſtituant.Et hoc niſi ſa
cerent in fauoꝛem recipientis mutuuzʒ:pu
ta quia ille nolebat aliter mutuare ⁊ peirꝰ
multũ indigebat nec poterat aliter ſibi ꝓ⸗

—

uidere. Tunc enim nõ teneretur notarius
Peccaret tamen moꝛtaliter ſciẽter hoc ſa
ciens:quia periurium incurreret faciẽs in
ſtrumentum falſum ⁊ in fraudem vſurax.
MRatio pꝛimi eſt quia efficaciter cooperat᷑
vſure accipiende. Ratio ſecundi eſt quia
itendit pꝛincipalr pꝛoximo idigẽti ſubueni
re.Si autẽ in iſtrumento eſt facta expꝛeſſa
mentio de vſura tunc non tenetur ad vſu/
ram renſtitnendam. Et ratio quia non effi⸗
caciter cooperatur ad illud. Na poteſt qui
mutuum accepit ad vſuraʒ in iudicio ſe iu

uare vt non ſoluat vſuram. ¶ Rotandum

autem hoc loco qꝛ vt dicit Hoſtienſis ⁊ Jo
annes andree in nouella ſup.c. Sicut.E
ne clerici vł monachi. Q tabellio ſiue no
tarius conſueuit iurare ſex. Ipᷣ ꝙ de hijs
que videbit ⁊ audiet ac requiſitus fuernit ſi
ne diminutione veritatis ⁊ cõmixtione fal
ſitatis conſiciet inſtrumentum.vnde ſolet
requiri tabellio ſub pena officij ſui ꝙ con
ficiet inſtrumentum requirenti quod ſi nõ
fecerit periurus videbitur a ſic ſuis inſtru
mentis poſtea non credetur. Extra de te⸗
ſtibus.c.Teſtimonium.Et hanc requiſitio
nem quiſq; de populo facere poteſt. Extra
de teſtamentis.c. Relatum.⸗ pꝛo tanto di
citur ſeruus publicus publica perſona.
Iꝛciurat ꝙ ſecreta ſibi iniũcta celabit.ſ3
ꝙ de omnibus inſtrumentis que conficiet

pꝛotocolla tenebit.¶4* ꝙ fidelis erit illi a

quo conſtituitur ⁊ ſi ſeiret damnum ſuum
tractani per ſe vel per nuncium reuelabit.
¶ Sꝙ illud officium ſic ſibi iniunctum cu
piditate:timoꝛe:odio:⁊ amoꝛe remotis:et
omnia ſm bonam conſcientiam exequat᷑.
¶ & ſuper contractu vſurario vel in frau
dem vſurarum inito non cõſiciet inſtrumẽ
tum ſcienter. ¶ Secũdi participantes vſu
ras ſunt viri ⁊ vxoꝛes qui recipiunt dotes

de vſuris. Mam viri non poſſunt recipere.

tales dotes ⁊ ſi receperint tenentur ad re⸗
ſtitutionem illis quibus ſocer erat obliga
tus ex quo omnia illius erant obnoxia re
ſtitutiõi.Et ipa mulier ſoluto matrimonio
tenetur ad reſtitutionem ſi vir non reſtitu
it m Raymundũ ⁊ alios. ¶ Tertij parti
cipantes vſuras ſunt pupilli.Cum eni tu/
oꝛes vel pꝛocuratoꝛes eoꝝ pecunias po⸗/

Otanis
hoeſ
cis in
funar.
operat
qnis
übueni
tneſ
adpſa⸗
noneffi
oteſtent
lcofn
nndhn
ſiot
icntEi
fneno
dehis
ientli
nne fil
ſolet
n
Knd
Wwrn
dele/
niſti⸗
Ern
ntodi
gona.
iſ
onſcciet
mitili
mſoon
mm a
nisr
—M
Aluftn
nſtum.
es i
tone⸗
peret
lre⸗
blige
hria t
monid
fatn
tüpan
enit⸗/
iusſer

nicati vt patet liꝰ.6. de vſuris.c. Aſuraruʒ

ferunt ad diſeretionem vbi vfura eſt: ᷣm

pꝛedicta tenentur ad reſtitutionem q; uis
non fecerint ipſi tales contractus: tamen
quia lucrum tale ipſi perceperunt.Et ſi nõ
diſponunt ſe ad remitutionem cum habẽt
adminiſtrationem ſuoꝛum bonoꝛum iam
ſunt in ſtatu damnationis. Sed ipſi tuto⸗

res ⁊ curatoꝛes moꝛtaliter peccant facien-

do tales contractꝰ ⁊ tenentur ad reſututio
nem q uis vtilitatem non ſint inde aſſecu
ti in caſu quo ipſi pupilli non vellent vel
non poſſent ſatiſtacere vt notat Archidi/

aconus.46.di.c.Sicut non ſuo.Idem di/

cendũ de quolibet factoꝛe vel pꝛocuratoꝛe
qui exerceret negocia alioꝛum faciente hu

iuſiodi contractus. Quarti participäà/

tes in cnimine vſurarum ſunt aduocati pa

trocinantes eis in huiuſmnodi ↄtractibus.

mnęæs enim tales digni ſunt moꝛte eter
na:quia conſentiunt vſure coopcrando ei.
2. q. . c. Hotum. ¶Quinti participãtes
in crimine vſurarum ſunt fadentes ſtatu⸗
ta ſuper vſuris ⁊ iudicantes hm ea vt capi
tanei rectoꝛes ⁊ huiuſmodi.Et pꝛebentes
conſilia ad huiuſmodi ſtatuta peccat moꝛ
taliter ⁊ ſunt excõmunicati:vt patet in cle
mentina Ex graui de vſuris.Domini etiã
tempoꝛales qui permittunt vſuras ꝓpter
vnam certam quotam quam recipiunt in
de in eadẽ ſunt damnatione. ¶ Sexti par
ticipates ſunt pꝛoſonere ſeu cenʒales qui
ſi pꝛocurant pꝛo illis qui mutuo indigent
⁊ ab illis qui parati ſunt dare non peccãt.

Si autem hoc faciunt pꝛincipaliter pꝛo lu

cro vſurarij ⁊ pꝛo parte ſua iſti non ſolum
peccant moꝛtaliter pꝛopter cooperationeʒ
ad vſuram:ſed etiam reſtituere obligãtur
inſoliduʒ ſi ita cooperati ſunt ꝙ abſqʒ ope
re illo pꝛeſtatio illa vſuraria minime facta
fuiſſet. Cuius ratio eſt quia ſᷣm philoſo/

phbum ſecũdo ethicoꝝ mediuʒ comparatũ
extremis ſapit naturam extremoꝛũ. . Se

ptimi participantes vſurarum crimẽ ſunt
clerici locates domos ſciæter vſuraris ma
nifeſus ad fenerandum: hij ſunt excõmu/

voꝛaginem. Confeſſoꝛes auteʒ vſura
abſqʒ emendatione abſoluentes inci

₰△

yvfſurarijs decipiuntur qui aut veritatẽ ſui

peccatii negant expꝛeſſe aut caliditate mul

ta occultant:quoniam peccatum illud vſu

re ita excecat mentes vſurarioꝛum vt ſe ſe
a iuſticia deſicere nolint credere. Quos de
us bencdictus deiciet in ignem eternum.
A quo nos liberet ieſus ſilius dei ꝗ eſt bñ
dictus cũ pꝛe ⁊ ſpu ſancto per oia ſecula ſe
culoꝝ Amen.
¶Feria quarta poſt dominicam de paſſis
ne.Hę auaritia furum:a de ipſo furto.
Bermo trigeimus nonus.

Aes mee no

2.

euãgelio hodierno. SBeſcendent auari icoꝛ

ptoꝛis noſtri oꝛiginaliter Joãnis. .io. co. 2

rigibiles in obſcura inferni loca qm nolũt

audire vocẽ dñi noſtri ieſu xpᷣi. Ipſe vtiqʒ
dixit M ρ athei..i9.c. Faciliꝰ eſt camelũ intra

re per ſoꝛamen acus qᷓ; diuitẽ intrare in re
gnum celox. Et Luce.6.c, Ae vobis diui⸗

tibus qui habetis hic conſolationẽ vꝛaz.
Et Mathei.d.c.docuit non eſſe theſauriʒã
dum in terra ſed querendos theſauros in
celo.Que oia auribus auaroꝝ ſurda ſunt
cum ipſi ad hoc elaboꝛent vt per fas ⁊ ne⸗
ſas rapiant aliena.Et licet dictum ſit in ſer
mone pꝛecedenti de vſura peſſima:tamen
podierna die occurrit tractare de auanitia
furatoꝛum vt ſic loquar ideſt per furta ac⸗
quirẽtium hec tpalia bona. M20 quibus

obiurgandis tna de furto myſteria eſſe de

claranda.
dẽ diffinitio.
Czmcommiſſio.
Auid eſt furtu: 2 qᷓ differẽtia ĩter furtũ e
rapina: de ppꝛietate reꝑ: ⁊ de piculis ra⸗
pine:⁊ comparatione rapine ⁊ ſurti: atqʒ

qᷓ; graue peccatũ eſt furtũ.¶ Cap. pᷣm.

Kimum myſteriũ de furto declarã

ctis Alexadri in ʒᷣſũme.Et ex.l.pᷣꝰ
de furtis. JFurtũ eſt ↄtrectatio rei aliene

iti nt mobilis ⁊ coꝛpoꝛalis frauduloſa iuito dño
In laqueum diaboli.Sed ſepenumero ab

lucrifaciẽdi gratia:ſiue ipᷣius rei ſiue vſus
0° 3

vitã eternã. verba ſunt redem

duʒ dr diffinitio.Et vt colligit᷑ ex di

5

5

poſſeſſionis vere.Contrectatio ponit᷑ in
pꝛedicta diffimtione qꝛ ſine ea non eſt fur/
tum etiam ſi interueniat voluntas vel ver
bum. Tñ per ſolam voluntatem erit quis
tranſgreſſoꝛ illius pꝛecepti. Mõ ↄcupiſces
rem pꝛoximi tui. Rei aliene ponitur qꝛ in
re ꝓpꝛia non committitur furtum intelli/
ge niſi alius haberet in re illa aliquod ius
puta quia res erat cõmodata vel pignoꝛa
ta quam dñs frauduloſe capiendo furtuz
committeret.ff. de furtis.l. Si res g Si is.
Idem dicit Tho.22.q.bʒ.ſ Mobilis ⁊ coꝛ
poꝛalis dicitur quia in rebus imobilibus
vt ĩ agro vł i incoꝛpoꝛabilibꝰvt ſunt actio
nes ⁊ ſeruitutes non committit᷑ furtum eo
g talia non poſſũt contrectari. Fraudulo
à dicitur quia cuz aliquis credebat rẽ eſſe
ſuam que non erat vel ſi non erat ſua cre/⸗
debat ꝙ etiam ab eo qui habebat ibi ius
poſſet accipere non commiſit furtuʒz lʒz als
ad reſtitutionẽ teneat᷑. Inſtituta vi bonoꝝ

raptoꝛum. g. Quia tamen.ſ Inuito dño di

citur quia ſi credit dñũm permiſſuꝝ ? ſubeſt
iuſta canſa credendi non tenetur.Secus ſi
non ſubeſt. Si autẽ putat facere inuito do
mino ⁊ tamen dñs vult furtum quidẽ fa⸗

cit q;tum ad intentionem:ſed non tenetur

ad reſtitutionẽ. NHec dñs poteſt petere ob⸗
ſtante ſibi ſua voluntate.ff.de furtis.l.In
ter oẽs S. penultimo.¶ Lucrifaciẽdi gratia
dicitur quia ſiquis alienã ancillam rapue
rit non cauſa lucri ſed libidinis nõ cõmit/
tit furtum.ff. eodem.l. ANeꝝ. Siue ipſiꝰ rei
ſiue vſus poſſeſſionis vere dicitur qꝛ non
ſolum committit furtum qui rei dominiũ
vult luc ari:ſed etiam qui vult in re ipſa lu
crari vſũ ⁊ poſſeſſiont᷑.di.is.c. Qui ſacruʒ
ff.de furtis.l.Qui inuenta. Pꝛo plenioꝛe
tamẽ intelligentia ſunt quinqʒ notanda.

CNumo notandũ eſtm ZTho.22. q. 66.
æ Joãnẽ de ripa oꝛdis minoꝝ.ꝙ cõis vſus

oiuz que ſunt in hoc mũdo oibus hoibus
eſſe debuit:vt dicitur.iꝛ.q.pꝰ.c.DNilectiſſi⸗/
mis.Sic eni deus inſtituit natura buma /
nà dans ei dñium oium cũ dixit geñ.pᷣ.c.
Dñamini volatilibus celi piſcibꝰmaris 2
beſtijs terre. Quod dñium oẽs habuiſſẽt
ꝛ ita erat ratio bene regulata ⁊ oꝛdinata
ꝓ nulla re vſi fuiſſent niſi ad neceſſitatem

vel rationabilem vtilitatem 2 ſic nulla iter
eos fuiſſet diſcoꝛdia.Et ſic ponitur eſſe de
iure nature.ſ.pꝛimitus inſtitute cõis oiuʒ
poſſeſſio vt patet di.pᷣ.c.Jus nãle. Sed ĩ
natura viciata etiam de iure nature eſt in

caſu neceſſitatis oia eſſe communia.Et ſic

intelligitur illud Ambꝛoſij.ai.di.c. Sicut
hij. Nemo pꝛopꝛium dicat quod cõmune
eſt. Poſt naturam vo lapſam iuſte pꝛoui
ſum eſt iure humano vt extra caſus extre
me neceſſitatis poſſideantur iſta tempoꝛa
lia diuerſã a diuerſis vt pꝛopia.AUnde Au
guſtinꝰ di.S.c.Quo iure.Quo iure vnuſ⸗
quiſqʒ poſſidet quod poſſidet. Nõne iure
humano: Ham iure diuino dñi eſt terra et
plenitudo eius:pauperes ⁊ diuites dñs de

vno limo fecit. Paupꝑes ⁊ diuites vna ter
ra ſuppoꝛtat.Jure aut humano dĩ hec vil
la mea:hec domus mea:hic ſeruus meus.

¶ Et aüt iſta poſſeſſio pꝛopꝛia conueniens

pꝛopter tria. p̃ quia magis ſolicitus eſt

vnuſquiſqʒ ad ꝓcurandum aliquid gu?
bernandum quod ſibi ſoli competit qᷓ; id
quod eſt cõmune oium vel multoꝛũ quia
vnuſquiſqʒ laboꝛem fugiens relinquit al
teri quicꝗd pertinet ad bonuz commune.
duia ſi omnia eſſent ſic communia via
audibus aperiretur ⁊ illi qui magis ſũt
malicioſi defraud arent ſimplices ⁊ puros
⁊ acciperent ſibi melioꝛem partẽ. 3 poſ⸗
ſeſſio illa pꝛopꝛia facit ad pacificum conui
ctum hoium:qm ſi omnia eſſent cõmunia

cum multi perſepe eadem re indigerẽt ad
rixas venirent contentiones dum vnuſ⸗

quiſqʒ vellet rem illa hie.Ex quibus oibꝰ
ſequeretur qꝙ terre in ſolitudinem verterẽ
tur. Agri remanerent inculti bonis eſſʒ pe
ius ꝗ nollent recipere niſi neceſſaria. M.a
lis eſſet melius quia agregarent multa ſu
perflua ⁊ litigia multa ac ſcandala eueni/

rent.Hinc Ariſt.in 2⁰ politice rep ꝛobat po

liciciam platonis qꝛ ponebat oia commu
nia. Cõcoꝛdat hijs Henricus de gandauo
in ſuis quolibetis.Cum igitur iſta tpalia
vt/ppꝛia licite poſſideantur nullus debʒ ſi
ne beneplacito ⁊ voluntate dñi ipſarum re
rũ aliquid auferre.Alioquin furtum facit.
CScðᷣo notãdũ ꝙ furtũ vt dicit Alex in
20 ſume pot ſumi triplicitttter

2

. —

—
–
=

— 72W =– E

lullite
reſſe d
is di;
. Zedl
rͤeſt in
1Etſie
tSicnt

cömane

ſe ori
ſus ant
tonpon
ahe
ernu’
öne un
kienae
oofo dt
pna ſe
hec ri⸗
meys,
nlens
us eſt
en
nchi
u que
geit
mone⸗
nis pid
gis ſüt
puros
N
ncohui
comoni
eisl
umpnd
vo
ond
geze
ria
nuluſ
ueni /
batpo
omm
ndauo
lpali⸗
debzſt
n
mßn
N

Cp communiſſime.⸗
Teocommuniter.
3 pꝛopꝛie.
CT Wimo ſumitur cõmuniſſime pꝛo oi il

licita vſurpatione ⁊ ſic vſurpatio pꝛeſiden
tie furtũ dicitur. Ideo Joannis.io.c.pᷣus
dixit.Qui aſcendit aliunde q̃;.ſ.per oſtiuʒ
fur ⁊ latro eſt. Oſtiũ per quod aſcẽdit᷑ per
dignitatem vel regimèẽ ad ouile eccleſie eſt
xpᷣs ieſus ſeu modus taditus per oꝛdina
tionem eccleſie.vnde p̃us ait.Ego ſũ oſti
um:per me ſiquis introierit ſaluabitur.In
trat ergo per oſtiũ qui ſuſcipit regimen ani
maꝝꝑ ꝓpter xpᷣm non ꝓpter mundi ſauſtũ:
⁊ auaritiã:imitans ipᷣm vt paratus ſit ani
mam ponere pꝛo ouibus ſuis.non lanam
tm querens ⁊ lac tempoꝛaliũ recipiens cu
ram pᷣm canonicas ſanctiones.Qui nõ ſie
ꝓmouetur ille fur eſt ⁊ latro. Occulte eni
ſubtrahit animas ſubditoꝝ deo non habẽ
do curam de eis debitam. ¶ Secũdo ſumi
tur furtum communiter pꝛo quacũq; illici
ta poſſeſſione vel vſurpanie rei aliene.vn
de.iꝗ.q. .c. Penale.dicit Augꝰ.Furti no
mine intelligitur omnis illicita vſurpatio
rei aliene ſiue per fraudes ſiue per vſuras
ſiue per violentiaʒ ⁊ huiuſmodi.¶Tertio
ſumitur furtum ꝓpꝛie cum occulte aufert᷑
aliena ſubſtantia. Zicut de iuda dicit᷑ Joã

nis.iꝛ.Qõ fur erat ⁊ loculos habens ⁊ ea

que mittebãtur in loculis ideſt in ſcarpſel
la poꝛtabat ideſt aſpoꝛtabat.Et de hoc eſt
textus.iꝛ.q.p.c.Exemplũ.⁊.c.Habebat.
CTertio notandum ſᷣm Ariſtotelẽ..ethi
coꝛum.ꝙ diſferentia eſt inter furtum ⁊ ra⸗
pinam. Ham in furto auferũtur aliena bo
na occulte ⁊ fraudulenter. In rapina auſe
runtur aliena bona publice ⁊ violenter et
ſic ſunt diuerſe ſpecies auaritie.Scienduʒ
tamen ꝙ rapina adhbuc ſumitur tripliciter

1Anomodo largiſſime v impꝛopꝛiepao 1

vſurpatione indebita ſiue rei tempoꝛalis:

ſiue rei ſpiritualis.Et ſic ſumitur ad philip

penſes.2. c. Mon rapinam arbitratus eſi:

ſcilicet chꝛiſtus ieſus eſſe ſe equalem deo.

Sed hoc fecerunt pꝛimi parentes: qui vt
dicit Auguſtinus: voluerunt rapere diui/
nitatem ⁊ perdiderunt felicitateʒ. Sed hin
iuſmodi rapine chꝛiſtus ſoluit penam. Si

ios

cut in pſona eius dicit pſalmiſta.Que nõ
rapui tunc exoluebam.Secũdo ſumitur
rapina minus large pꝛo vſurpatione ⁊ ac⸗
quiſitione vel retentione illicita rei tempo
ralis quecunqʒ ſiue manifeſta ſiue occulta
Et ſic conuenire poteſt etiã cum furto pꝛoeꝛ
pꝛie ſumpto.Et ſic dicit Ambꝛoſiꝰ.iꝗ.q.A.
Qui vſuram accipit rapinam facit.Et ibi⸗
dem Augꝰ. Siquid inueniſti 1 non reddi
diſti rapuiſti. Et Hieroꝰ di.ꝗ2 . ᷣ. Aliena
rapere conuincitur qui vltra neceſſaria ſi⸗
bi retinere ꝓbatur. ¶ Tertio ſumitur rapi
na ꝓpꝛie ⁊ ſtricte.ſ.pꝛo vſurpatione rerusʒ
violenta.Et de hac M.0athei. 23. c. dixit Ze⸗
ſus phariſeis. Pleni eſtis rapina. C Ad
uertendũ tamẽ ꝙ eſt differentia iter raptũ
⁊rapinam. Nam ſiquis rapiat mulierem
ad concubitum non ad lucrũ raptum com
mittit vt diximꝰ ĩ diffinitiõe furti ⁊ eſt ſp?
luxurie nõ autẽ rapinã q̃ eſt ſpẽs anaritie.
Auarto notandũ ꝙ rapina cõmittitur
tribus modis. ſp in vſurpatis domins
ꝛoin iniuſtis bellis.ſ3°in manitfeſtis la⸗
trocinijs. ¶ Pꝛimo in vſurpatis domini⸗
is cũ ſcilicet aliquis dñs vel communitas
accipit vel detinet ciuitatẽ vel caſtrũ eccle/
ſie vel unperij vel alicuius dñi non iuſto ti
tulo.Et in hoc caſu omne lucruʒ ⁊ cenſum
quod inde percepit ⁊ ſalarium quod perci
piunt officiales eius ⁊ rectoꝛes rapina eſt
Sic fuit raptoꝛ alexãder magnus dictus
macedo.De quo dicitur pꝛimi machabeo
rum pᷣ.c.Qð poſtqᷓ;ᷓ percuſſit darium re⸗
gem perſarum ⁊ medoꝛuʒz conſtituit pꝛelia
multa ⁊ omnium obtinuit munitiones ſci
licet per rapinã ⁊ iterfecit reges terre ⁊ per
tranſijt vſqʒ ad fines terre:⁊ accepit ſpolia
multitudinis gentium ⁊ obtinuit regiões
gentium ⁊ trrannos ⁊ facti ſunt ei in tribu
tuz. Committitur ſecundo rapina in bel
lis iniuſſis. Qui enim iniuſtum bellum
agunt in omnibus que auferunt ab eis cõö
tra quos pꝛeliantur rapinam faciunt: m
Tho. 22. q. ?6. Qui autem iuſte bellantur
ſi ab hoſtibus laicis accipiant non com2ꝰ
mittunt rapinam. Sed capientes ab alus
non ſunt immunes a rapina. Puta ſi a
perſonis eccleſiaſticis moꝛantibus in ciui

iatibus a locis alijs hoſtiũ niſi illis bonis

vt victualibus hoſtes fouerentur vel loca
illoꝛum eſſent incaſtellata etiam eccleſie:
Hm BGuillin ſeu ſi a viatoꝛibus ſeu a ſuis
victualia ⁊ alia rapiant vt communiter ſii
pendiarij faciunt.vnde Zuce.3.c. Jodanes
baptiſta dixit militibus.Eſtote cõtenti ſti
pendijs veſtris.docens inquit Ambꝛoſi⸗/

us ſuper Lucam:iccirco ſtipendia conſtitu

ta eſſe militibus ne dum ſumptus queri⸗
tur pꝛedo craſſetur.di. D6.cꝰ. In ſingulis.
Et vt dicit Auguſtinus.23.q.pꝰ.c. Milita
re. Militare non eſt peccatum ſed pꝛopter
pꝛedaʒ militare peccatum eſt. C CLommit
titur tertio rapina in latrocinijs apertis.
Tales erant qui deſcendentem a hieruſa⸗
lem in hierico expoliauerunt ⁊ plagis im/
poſitis abierunt ſemiuiuo relicto:vt habe
tur Luce.io.c.Et latrones quidem mariti
mi qui dicuntur pirate per mare pꝛedãtes
quoſcunq; excommunicati ſunt ⁊ abſolui
non poſſunt niſi a ſede apoſtolica. Simili⸗
ter latrocinantes per terram qui expoliãt
romipetas eccleſias ⁊ loca ſancta viſitanti
bus: aut etiam eos qui pꝛo ſuis negocijs

vadunt ad curiam romanam vbicunqʒ ſit

vel inde redeuntes ad pꝛopꝛia.Aut poꝛtã
tes ad curiam victualia ſimili modo excõ
municati ſunt.Alij vo latrones qui alios
pꝛedantur ac etiam nauigantes expoliant
in naufragijs debent excommunicari: vt
extra de raptoꝛibus.c. Excommunicatio:
ni.Et cum alios ſceleratos vt homicidas:
adulteros pꝛoditoꝛes ⁊ huiuſmodi confu⸗
gientes ad eccleſiaʒ ratione immunitatis
eccleſiaſtice debeat eccleſia deſendere ⁊ nõ
ꝑmittere ibi capivt patet extra de immu/
nitate eccleſiarum.c.Cum eccleſia. Et.i⁊.
q.A.c.Diffiniunt.c.Metuentes.C de hijs
qui ad eccleſiam confugiunt.l. MPꝛeſenti.
Iſtos tamen publicos latrones tueri non
debet:vt extra de imunitate eccleſie.c. In
ter alia. Et hij quidem etiam in vita pꝛeſẽ
ti cõomuniter male finiunt. Sicut duo pꝛin
cipes latronum rechab ⁊ baana qui poꝛ/
tantes caput iſboſeth occiñ ab eis fecit da
uid eos occidi.Et pꝛeciſis eoꝛuʒ manibus
pedes fecit ſuſpendi:vt habetur ſecundi
Regum. A.c. Similiter committitur rapi
na in pedagijs 1 gabellis indebitis ⁊ iniu

ſtis talljs ⁊ damnis. ¶Quinto notandũ
ꝙ ſiquis emit de rapina vel ſurto ſcienter
aut hoc pꝛobabiliter credens incurrit mul
ta mala ⁊ incomoda m Raymundum et
Tho.¶ Pꝛimo peccat moꝛtaliter quia fuxr
tum commiſit rem alienam contrectando
inuito domino.ff.de furtis.l.pᷣ. ¶ Secũdo
tenetur ad reſtitutionem rei ſi habet eam
vel valoꝛis eius ſi non habet. Tertio te⸗
netur reſtituere omnem vtilitatem quam
habuit vel habere potuit ⁊ etiam incõmo
da que ſuſtinet ille cuius eſt res m Guil
lelmum deductis tamen expenſis quas fe
ciſſet vtiliter circa rem ipſaz.¶ Quarto nõ
liberatur alienando alteri vel ſi res periret
moꝛte vel quocũq; caſu vel ſi auferatur ei
ignoꝛanter vel violenter.Et hoc niſi rezʒ i⸗
ſam emptam de rapina vel furto obtuliſ/
ſet domino ipſius rei tempoꝛe ⁊ loco con/
gruo ⁊ ille recipere noluiſſet..¶ Quinto re⸗
ſtituendo rem quam emit patrono non po
teſt ab eo exigere pꝛeciũ:vt patet.C.de fur
tis.l.In ciuilem.¶ Sexto ſi reſtituit reʒ de
terioꝛem quã cum ad ipſum peruenit non
liberatur. ¶ Septimo non poteſt agere cõ/
tra venditoꝛem de pꝛecio ſibi dato:obſtat
enim ſibi turpitudo ſua.Et hoc niſi expꝛeſ
ſe cauerit.io.q.2.c.Hoc ius in fine.ſ¶ Dicit
tamen Alexander de ales in quarto.ꝙ ta
lis poteſt rem emptaʒ reſtituere vendenti
vt recipiat quod de illa dedit. Magis eniz
poteſt ſibi pꝛouidere q;ᷓ alij.Debet tamen
inducere furem vel raptoꝛem ad reſtituen
dum rem illam domino ſuo.In ſoꝛo etiaʒ
conſcientie tenetur vẽditoꝛ rei qui ſciebat
rem furatam eſſe reddere ementi bona ſi⸗
de.¶ Sed hoc loco ſcire pleriqʒ cupiunt-
An rapina ſit grauius peccatuũ furto. ¶ Et
reſpondet Zho.ꝛ2.q.6dcë. ꝙ rapina eſt gra⸗
uius.pꝰ ratio eſt quia furtum ? rapinazʒz
habent rationẽ peccati pꝛopter inuolũtari
um quod eſt ex parte eiꝰ cui aufertur res:
quia.ſ.contra voluntatez eius aufertur il
lud cuius eſt dñs:vbi ergo magnus repe
