c.Cõſtituit. ¶C Sexta regula ꝙ nulia chꝛi

ſtiana debeat ablactare ſilios iudeoꝛum.
Ex de iudeis.c.Et ſi iudeos.quia vt dicit
ibi: Judei qñq; nobis illã retributionẽ im
pẽdũt quã iuxta vulgare ꝓuerbiũ.&οus

in pera: ſerpens in gremio: ⁊ ignis in ſi⸗

nu ſuis cõſueuerunt hoſpitibus exhibere.
vnde quidaʒz iudei nutrices xpᷣianas que
in die reſurrectionis cõmunicãt faciũt per
triduum lac effundere in latrind. IJdeo ꝓ/⸗
hibentur vpᷣiane ablactare filios iudeoꝛũ.
¶Septima regula ꝙ non debent xpᷣiani
cũ iudeis comedere aut bibere neqʒ adin
uicẽ conuiuari:nec debent in eadẽ domo
ſimul manere:nec in eadẽ ſtuſa vl balneo
lauari:nec in ſuis infirmitatibus iudcos
medicos aduocare. 28. q. pein. c. Hullus. 27
c. ſequenti,. ¶ Sed hic oꝛitur dubiũ an ſi⸗/
cut iudeoꝝ ita oium inſideliuʒ conuiuia
Vitari debeant. Et reſpondet glo.23. q. A.c⸗
Inſideles.ꝙ non eſt idem iudiciũ de iude
is ⁊ ceteris infidelibus.Ideo cii Nullus.
cR ſequens. intelligũtur ſpecialiter de iu
deis.vnde.xi.q.ʒ.cᷣ. Ad menſam dicitur.
Ad menſam paganoꝝ quippe ſi volueris
ire ſine vlla phibitione pmittimus. Idez
2. q. P. c. Multi. ¶Sed gloſa. 28. q. P. c.
Omnes. videtur aſſerere contrarium: ſci
licet ꝙ neqʒ cuz ſaracenis ⁊ gentilibus eſt
communicandum in conuiuijs:quia ⁊ ip
ſi iam cibos diſcernunt:lz hoc non conti/
neatur verbis edicti.ſ Sed quare non eſt
pꝛohibitum loqui cum iudeis ⁊ alijs inſi ⸗/
delibus ſicut comedere cũ eis.ſ Reſpon
detur quia maioꝛ familianitas eſt in cibo
ſumendo qᷓ; in colloquendo:⁊a facilius ꝗqs
decipit᷑ inter epulas.⁊ꝛꝛ.q.A.c. Unuſaſqʒ.
¶ Tho.autem.⁊⁊.q.io:dicit ꝙ elli qui ſunt

O

eſestn
Erqboiu
nchahe
ubos e,
negdenz
1 cregus
u rgrl

eeb

punds
g,
nola chi
ndeoum.
1 dil
Unoniin
i M
nis inſi/
thibent⸗,
1s que
iͤt per
deop!
ae.
Keni
ch dn
de donmd
Vlbalnen
s ivdo
Pullus/

biüan /

Conbini
ee
eüde
n Pulle
alterden
mnaam
ſN

ns ſeS

a
mmnonili
busct
htuth
an
et
lisinſi/
Pehon
in abo
glins gs
uſqſc⸗
qui ſun

firmi in fide de quibus nõ timetur ꝙ ſub
uertantur:ſed potius ꝙ conuertant infide
les poſſunt licite cum illis conuerſari ⁊ cõ
municare lʒ hoc caute facere debeant: ne
ſcandalizentur alij. C Octaua regula ꝙ;
nullus xpianus põt alicui iudeo vel ↄgre
gationi eoꝛum ⁊ alioꝛum inſidelium ali/
quid in teſtamento relinquere.Qõ ſi fece/

rit etiam poſt moꝛtem iudicatur anathe/

ma.Ex᷑ de hereticis.c.Siquis epiſcopus.
24. q. 2. c. Sane. ¶ Hona regula ꝙ chꝛiſtia
ni non debent eſſe ſerui iudeoꝛum. Extra
de iudeis.c. Judei. Quia vt ibi dicitur:
neſas eſt quem chꝛiſtus redemit blaſſe/
mum chꝛiſti in ſeruitutis vinculis detine
re. Ibi glo.ne cum iudeis chꝛiſtiani moꝛẽ
tur. 28. q.pꝰ.c. Sepe maloꝛuz. Sʒ in agro
vbi cũ iudeo non moꝛatur bene poteſt ſer
uire.In.c. vᷣo ad hoc extra de iudeis dici⸗

tur. Hon ſeruiant chꝛiſtiani iudeis.C No

tandum tamẽ de ſeruis iudeoꝝꝑ pᷣm Ray
mundũ:ꝙ ſi ſeruus iudei eſt vernaculus:
ideſt de illius ancilla natus: ſi vult effici
chꝛiſtianus ſtatiʒ eripitur in libertatẽ nul
lo pꝛecio dato.C. de epiſcopis ⁊ clericis.l.
Beo nobis.ſ Ideʒ ſi ſeruus fuit emptus
qui erat chꝛiſtianus vleſſe volebat.di.?4.
c.Mancipia.qꝛ tales nõ licet iudeo eme
re vel in ſeruos retinere.ſ Idem ſi ſeruus
emptus erat paganus a fuit emptus cau
ſa ſeruiendi ⁊ nunc vult fieri xpᷣianus./
di. c. Fraternitatem.ſ Idem etiam ſi emit
eum cauſa mercimonij ⁊ non exponit eum
infra tres menſes venalem:quia pꝛeſumi
tur ꝙ emerit eum cauſa ſeruiendi.¶ Si vo

expoſuit eum venalem infra tres menſes

⁊ per eum non ſtetit quin vendiderit ⁊ ipe
vult effici xpᷣianus infra illud ſpacium vł
poſtea liberabitur dato pꝛecio duodecim
ſolidoꝛum ab aliquo xpᷣiano. Extra de iu⸗
deis.c.vltimo.ſ Et hoc itellige niſi domi/
nus eum volentem circuncideret vel alte/
rius ſecte ſignaculum impꝛimeret. Tunc
enim pꝛopter iniuriam coꝛpoꝛis liberabi/
tur nullo pꝛecio dato.A.di.c. Nulla. ſ Et
ſequitur:Raymun.ꝙ talis ſic redemptus
non erit pꝛopterea ſeruus redimentis: ſed
erit liber: Meſtituet illi pꝛecium ſolutum

50

pꝛ0 eo. Et ſi non habet pꝛecium querat mẽ
dicando: vel ſeruiat ei tantum ꝙ ſeruici/
um compenſetur cum pꝛecio:⁊ poſtea eat
quo vult.argumentum. 26.q.pꝛima.c. de
raptoꝛibus. ſ Et hoc intellige niſi cauſa
pietatis redemptus fuerit. Tunc enim nõ
tenetur ei reddere aliquid vel ſeruire: qꝛ
quod pꝛo pietate datur pꝛohibet ieſus ne
repetatux:⁊ ſic dediſſe pꝛeſumitur niũ con
trarium fuiſſet pꝛoteſtatus.Cõcoꝛdat Do
ſtieñ.⁊ Goff. ꝙ ſi nullus emptoꝛ co mpare
at: m Bernardum nihilo minus erit li⸗/
ber ⁊ pꝛecium oſtiatim querat aut operas
pꝛeſtet.CAddit Hoſtienſ.ꝙ ſi pꝛohibi⸗
tum eſt ꝙ nullum mancipium chꝛiſtianũ
ſeruiat iundeo multo minus liberi chꝛiſtia-
ni non debent eis ſeruire niſi extra domũ:
vt in laboꝛando vineas ⁊ huiuſmodi non
autem intra domum. Hec omnia ſcripta
ſunt ad eruditionem noſtram vt ita iude/
os toleremus ne derideant nos ⸗ fidez no
ſtram ſanctã. Ham ipſi nos crudeliter odi
unt ⁊ ideo non nocent quia vires deficiũt.
Refert quippe Aincentius in ſpeculo hi⸗
ſtoꝛiali libꝛo.ʒo.c.25. Qd̊ anno domini mi
leſimo cẽteſimo octuageſimo tertio Phi⸗
lippus rex francoꝛum iudeos de toto re/
gno expulit: eo ꝙ iudei qui pariſꝰ mane⸗
bant ſingulis annis chꝛiſtianum vnum
in oppꝛobꝛium chꝛiſtiane religionis qua
ſi pꝛo ſacriſicio in criptis ⁊ ſoſſis ſubterra
neis latẽter in die cene vł in illa ſacra heb
domada iugulabãt.Multi pꝛopterea fue
runt combuſti. Tunc ſanctus Riccardus
cuius coꝛpus in eccleſia ſancti Innocentij
pariſius requieſcit a iudeis ſic ſterfectus ⁊
cruci affixus feliciter per martyrium mi/
grauit ad deuʒ: vbi etiam per eius inter.
ceſſionem miracula mulia facta ſunt. Se
iniquitate indeoꝛum copioſe diximus in
tractatu de timoꝛe iudicioꝛum dei.⁊ in ſer
mone de innocentia chꝛiſti in opere de lau
dibus ſanctoꝛum. Ipſi igitur pꝛopter ſu⸗
perbiam indurauerunt ceruices ſuas qui
in ſua obſtinatione condemnabuntur pe/
nis iferni perpetuis:a quibus nos liberet
chꝛiſtus dei filius cuius nomen ſit in eter
num benedictus Amen.

g 2²

Feria tertia tertie hebdomade. De ſup
bia tranſgreſſoꝛũ legis canonice. Sermo
decimus ſeptimus.

Mecuq; dixe

rint ſeruate ⁊ facite. verba ſũt
redẽptoꝛis noſtri Mathei.23.

c.⁊ in euãgelio hodierno. Su/⸗

perboꝝ mentes oẽm maioꝝ obedientiam

nõ ſolũ refugiunt:quinimo coꝛde inflato

ſpernũt bucciſq; inflatis blaſfemãt.AHiũt 25.q.2.c. Siquis.¶ Secundũ quod eſt vi/

dendũ vtrũ omnes xp̃iani obligentur ad

eni non eſſe ↄueniens hoĩem rõnalez quẽ
deus condidit libeꝝ: vinculis alicuius le/
gis aſtringi. Contra quos diximus in alio
quadrageſimali nr̃o in ſermone de obedi
entia dei:oſtẽdimuſq; cõgruũ fuiſſe vt ho
mini darentur obligatoꝛia mandata. Sed
pꝛeter illa que ibi poſita ſunt Tho.pᷣꝰ2.q.
95. addit ꝙ vltra diuinà legem ad pacem
hoium ⁊ virtutẽ acquirendã opus fuit vt
leges inſtituerentur humane.Quarũ ali/
que canonice:alique ciuiles vocãtur. Qꝛ
vᷣo ſupbi has obſeruare recuſat. Ideo ho
dierna die de ſuperbia tranſgreſſoꝝ legis
canonice dicemꝰ. Pꝛoponemꝰaũut de ipa
lege canonica tria myſteria declaranda.

¶ p moicitur obligationis.

ꝛmmutationis.
¶zum diſpenſationis.
¶Qð oẽs xpᷣ aniobligantur ad obpuan

dã lege canonicaʒ in qua dantur q;plura

tria ſunt videnda. ſ Pꝛimũ qꝗd eſt

H xppiani obligent ad
eius obſeruantiã. Iʒ que ſunt pꝛecepta

legis canonice:que obligant ad moꝛtale.
¶Ad pᷣmoico ꝙ lex canonica ẽ lex ecclie.
Etr dicitur canon.Canonvo ſᷣm Iſidoꝝ in
liethicoꝝ grece:latineregula nuncupat᷑.
Wegula aũt dicta eo ꝙ recte ducit nec ali
qñ alioꝛſũ trahit.Alij dixerũt regulã dictã
ꝙ bene regat vel noꝛmã bene viuẽdi pꝛe/
heat:vel ꝙ diſtoꝛtũ pꝛauũq; coꝛꝛigat.di.
3. c. pᷣ. Et dicit ibi glo. ſummaria ꝙ ↄſtitu
tio ecchiaſtica appellatur varijs nomibꝰ.
Aliqñ dieitur canon.ꝗ Aliqñ decretum.

–Bimu minei declarãdũ de lege
p canonica dicitur obkgationis.in q

Et aliqñ decretalis epiſtola. Canon di/
citur qdᷣſtatuitur in generali conſilio.De⸗
cretũ qð ſtatuit papa de conſilio fuoꝛũ car
dinaliũ ad nullius conſultationẽ. Decre⸗
talis vo epiſtola quã ſtatuit papa vł ex ſe
vel cũ conſilio cardinaliũ.Inueniunt etiã
alie canonice cõſtitutionis appellationes
vt dogma:mandatũ:ſanctio. Dogma eſt
in doctrina cõſiſtens fidei xpᷣiane. MCanda
tũ in doctrins de moꝛibꝰ.Sãctio vbi pena
adijcitur: tamẽ vnũ aliqñ ponitur pꝛo alio

obſeruantiã legis canonice. Et ad hoc re
ſpondetur ꝙ ſic: vnde ſeribitur ex̃ de cõſti
tutiõibus.c.Canonũ.Canonũ ſtatuta ab
oĩbus cuſtodiantur. Glo.ſuper vᷣbo ſtatu
ta. Non abꝛogata illa eni ſeruanda nõ ſũt
26. di. c. P. 36. q. vltima. c. vltimo. Et iterũ
glo.ibi.Statuta ſeruanda ſunt continẽtia
pꝛecepta vel ꝓhibitiones. Alias ſi de con
ſilio loquerentur non obligarent.lA.q.pᷣꝰ
c.Qðòð pꝛecipitur. Pꝛecepta igitur eccleſie
obligatoꝛia ft.Sicut etiã ꝓbat᷑ di.2.c.pꝛe
ceptis.⁊.c. Nõ decet.Et di.l9.c. In memo
riã.c. Nulli fas.ſ Vnde ⁊ dei filius ieſus
bñdictus Mο athei. i8. e. dixit. Qui ecchiaz
non audierit ſit tihi ſicut ethnicus ⁊ publi
canus. ¶ Sed ↄtra arguet aliquis:ꝙ viri
iuſti non obligant ad obſerndãtiã legis ca/
nonice. Naʒ vt inquit apoſtolus Pe. ad
thimo pᷣ.c.Lex iuſto poſita nõ eſi:ſʒ im
pijs. ¶ Ad qð rñ det Tho. pᷣ. 2. q. 96. Q
lex de fui ratione habet dno.pᷣm eſt quia ẽ
regula humanoꝝ actuũ.:. ꝛ habet vim
choactiuã. Dupliciter ergo põt aliquis le
gi eſſe ſubiectus.vnomodo ſicut regulatũ
regule.Et hoc modo omnes qui ſubdunt᷑
poteſtati ſubduntur legi quam freit ptãs:
Qõò aũt aliquis non ſubiciatur poteſtati
põt contingere dupłr. vnomodo qꝛ eſt ab
ſolutus ſimpliciter ab eius ſubiecnõe:vn
de illi qui ſunt de vna eiuitate vel regno
nõ ſubduntur legibus pᷣncipis alterius ci
uitatis vel regni ſicut nee dñ s eiꝰ. ¶ Alio
modo ſz ꝙ regitur alia lege ſupioꝛi:puta
ſi aliꝗs ſit ſubiectus ꝓconſuligegulari de
bet eius mãdatis.Sed nõ in hijs qͥ diſpen
ſant᷑ ab iperatoꝛe.Quããtũ enim ad ula non

do⸗

Canond,
nſilio e/

ofüor cr

ni⸗ Der/
1a flnt.
cniunteni

ltons

vonach
ne Ganc

ioſtigea
Irtode

ogeſtn
Nnnni
adhocſe

kde cola

Nta 4b
boſtum
noſüt
titeni
wea
RN
Wr deſe
dinche
gnnenn
fluns itis
Qnicl,
cnstli
menn
tälegea⸗
s ſen
oclſin
tovu
berin
insl.
hiſpint
ſfolgel,
. nfti
Eclib
möͤe: n
Aregno
ins l
Alo⸗
orüpons
Glari de
geihen
Aulunm⸗

aſtringitur mandato inferioꝛis cũ ſuperio

ri mandato dirigatur. Et pᷣm hoc contin/
git ꝙ aliquis ſimpliciter ſubiectus legi ſʒ
aliqua legi non aſtringatur ſᷣm ꝙ regitur
aliqua lege ſuperioꝛi.ſEt ad hoc facit qd

dicit Augꝰdi.S.c. Que contra moꝛes. Si

cut in poteſtatibus humane ſocietatis ad
obediendũ maioꝛ minoꝛi recte pꝛeponit᷑.
Ita deus omnibus. Aliomodo dicit᷑ ali⸗
quis ſubici legi:ſicut coactum cogenti.
Et hoc modo homies virtuoſi non ſubici
untur legi:ſed ſoluʒ mali. Qò enim eſt co

actum ⁊ violentũ eſt contrariũ voluntati.

Joluntas aũt bonoꝛũ conſonat legi a qua
Vvolũtas maloꝝ diſcoꝛdat.Et ſic itelligit᷑ di

ctum apoſtoli ꝙ iuſto nõ eſt poſita lex per

modum coactionis:qꝛ voluntarie obedit.
¶ 0 aliqui obiciunt ꝙ non oẽs obligantur
ad obſeruantiam legis. Nam.i9.q.2. c
Bue ſunt leges.Et extra de regularibus
co Licet.ponitur dictũ apoſtoli: vbi ſpiritꝰ

ibi libertas.ſ.ꝙ qui lege pᷣuata ſpũs ſcti

ducuntur nulla ratio exigit vt aſtringatur
lege publica:ideſt humana. Naʒ lex ſpũs
ſancti eſt ſuper oẽm legem humanitus po
ſitam. Ex quo videtur ꝙ illi qui ducuntur
lege ſpũs ſãncti nõ ſubduntur legi huma
ne. ¶ Ad quod rñdemus ꝙ tales non ſub
duntur legi humane qᷓ;tum ad ea que ſũt
contraria ductioni ſpũs ſancti. Sed tamẽ

hoc ipm eſt de ductu ſpũs ſancti ꝙ viri ſpi

rituales ſubiciantur legibus humanis ſᷣʒʒ

illud petri. Subditi eſtote omni humane

creature ꝓpter deũ.Hinc Ambi.xi.q.pᷣ i
Magnũ ait. Magnũ quidẽ eſt 2 ſpecia
le documentũ ꝙ xpᷣiani viri poteſtatibus

ſublimioꝛibus decenter debẽt eſſe ſubditi
nequis cõſtitutionẽ terreni regis putet eẽ
ſoluendam. Si eni cenſuʒ ſilius dei ſoluit
quis tu tantus es qui non putas eſſe ſol/
uendum: C3⁰ arguitur ꝙ non oẽs obligẽ
tur ad obſeruantiã legis humane. NHã pa
pa ⁊ imperatoꝛ legibus nõ ↄſtringunkt.ff.

de legibus. l. Pꝛinceps.9.q.ꝭ.cꝰo Cuncta.

CAd boc rũñdetur ꝙ hoc ſic debet intelli

gi ꝙ pᷣnceps eſt ſolutus legibus nõ ꝙ nõ

ebeat illas ſeruare cum imperatoꝛ 2 pa/

pa/pſfiteantunſe legibus velle viuere.C. de

legibus. l. Digna vox. C. de teſtamẽtis.l.

Ex imperfecto.ſſEt.2.q.7.cꝰ Nos.Sed eſt
intelligendũ ꝙ pᷣnceps non eſt ſubditus
q; tum ad vim coactiuazs.nullus eni cogi
tur a ſeipſo. Non eni habet lex vim coacti
uã niſi ex pᷣncipis ptãte.Et ſic dicitur pꝛin
ceps ſolutus lege:qꝛ ſi tranſgredit᷑ nullus
poteſt in eum ferre ſniam ↄdemnationis.
vñ Hieroꝰoe pe.di.ʒ.cꝰ Totã.ſup illo ver

bo Dauid:tibi ſoli peccaui ait. Rex enim

erat ⁊ aliũ non timebat.ſ.qui poſſet eũ pu

nire de adultio.Et ideo dixit:Tibi ſoli pec

caui:quaſi dicat.Tu ſolus habes me pu⸗
nire.Sed in q́;tum lex habet vim directi⸗
uam pᷣnceps eſt fubditus legi ſue ꝓpꝛia.ſ.
voluntate ⁊ debet ſeruare.vnde Iſidoꝰdi.

io.ait. Juſtũ eſt pᷣncipẽ obtẽperare legibꝰ

ſuis.Tunc extimet ſua iura ab alis ſeruã
da qñ ipſe pᷣmus reuerẽtiã pꝛebet.Et dñs
ieſus redarguit eos qui iponunt alijs one
ra grauia ⁊ ipoꝛtabilia:⁊ digito ſuo nolũt
ea mouere:vt patet in euangelio hodier/
no.vnde q;tum ad dei iudiciũ pᷣnceps nõ
eſt ſolutus legibus:q;tum ad vim directi

uam. Sed debet voluntarius nõ coactus

ſeruare.Et eni pᷣnceps ſupꝛa legẽ inqtuzʒ
cũ expediens fuerit põt eã mutare:a in ea

pꝛo loco ⁊ tꝑe diſpẽſare. C Tertiũ qð erat

videndũ: Que ſunt pꝛecepta ecclie qᷓ obli
gant ad moꝛtale. Et ad hoc ſciendum ꝙ

lʒ ſint multa tñ ex illis nos aliqua expli/

cabimus. Pꝛimũ pꝛeceptũ eſt de cele/
bꝛatiõe feſtoꝝ: de quibus agitur de cõ.di.
3. “Pꝛonunciandũ.Et e de ferijs per to

tum. pꝛeceptuz eſt de obſeruatione ie

iunioꝝ diebus determiatis per eccleſia de

quibus ieiunijs habet᷑ de ↄ.di..co Qua⸗
drageſima.Et. 76. di.per totũ. Et extra:de
obſeruatione ieiunioꝝ per totũ. z inpꝛece
ptum eſt de abſtinentia ab eſu carnip oi ſe
xta feria anni de 9.di.ʒ.c Be eſu.niſi cuʒ
natiuitas xpᷣi venerit tali die. Ex de obſer

uatione ieiunioꝝ c finali.¶ 4'" pꝛeceptuzʒ

ẽ de auditiõe miſſe diebꝰ dñnicis ⁊ ſeſtiuis
de 2. di. pᷣᷣc Miſſas.E de parrochijs.cꝰ

vt dñicis diebꝰ. Iõ pᷣceptũ eſt de ↄfrſſio

ne. Ex de pe.⁊ re.c Oẽs. p̃ceptũ de
coĩone dicto c Oẽs. ⁊2 pᷣceptũ de ſolu /

tione decimaꝝ. Ex de decimis per toiũ.Et

ib.q.pᷣ cꝰ Reuertimini.ſ ̊m eſt abſtinẽ
6 3

ab omni actu qu ꝓhibetur ſub pena exco
municationis 1 ꝑmaxime late ſnie. Nam
contrariũ faciẽdo eſt peccatũ moꝛtale ſiue
ſit lata a iure vniuerſali ſiue ſynodali ſiue
ab homie:etiã ſi illud de ſe nõ ſit peccatũ.
Puta ingredi monaſteriũ monialiũ non

mala intentione ſed ad videnduz locũ de

ſe nullũ eſt peccatũ.Sed ſi eſt lata ſnia ex
cõmunicationis ↄtra ingredientes:ingre-/
diens extra caſuzʒ neceſſitatis peccat moꝛ
taliter.Et hoc niſi excuſet cũ ignoꝛantia iu
ris illius ⁊ habeat iuſtã cauſà igrantie: et
niſi iniuſte ſnia feratur ab homie. Hã ⁊ ſi
liget talis ſnia non tamẽ conſciẽtia in con
ſpectu dei niſi contemnẽt. xi. q. 3.co. Et ſi

dãnaris. Nota tamẽ hic ſᷣm glo.in Re

latum. ex᷑ de iure patronatus. Qõ ſigd ꝓ/
hibeatur ſub pena excoicationis ſiue ana
thematis lʒ quis faciat contra nõ eſt excõ
municatus:ſed debet excoicari. Secus vi
detur ſi dicatur ſub intermiatione anathe
matis: vel ſi dicatur ſub excoicationis iter
poſitione:qꝛ qui cõtra facit eſt excoĩcatus
63. di. Co Salonitane. Ex de locato ⁊ cõdu
cto.c.pᷣ.qꝛ per illa verba innuitur ꝙ excõ
municationis ſnia lata ſit. Er̃ de ſimoꝰ.c.

Sicut.ſNonũ pꝛeceptũ eſt de vita cõi ex

cõmunicatoꝝ.xi.q.ʒ.c. Cũ excoicato.Et hᷣ
in diuinis officijs. Hã participare cũ excõ
municatis excoicatiõe maioꝛe in diumis

ſcienter eſt moꝛtale ᷣm Tho.a alios: etiã

participando in alijs vt loquela mẽeſa qñ

hoc ſieret in cõtemptũ ecclie vel poſt phi/

bitionẽ pꝛelatoꝝ ſpecialr factã fuper hoc.
MNMota tamẽ hodie ꝙ decretũ conſtãciẽſe B
fuit modificatũ.ſ.ꝙ non tenent᷑ fideles ex
coicatos vitare etiã in diuinis:niñ poſtqᷓ;
fuerint publice denunciati:vel ꝓpter pu⸗
blieã manuũ iniectionẽ in perſonã ecclia/
ſticã. Zamẽ ex de ſnia excoicationis.c.Cũ
non ab hoie. habet in tex.⁊ glo.ꝙ qñ ali
gs ſcit aliquẽ foꝛe excoicatum Iʒ ille nõ ſit
denüciatus debet eũ vitare.Et ſi ſolus no

nit pꝛinatũ tim̃ euitet.c.q.7.c. Tantũ.⁊.c.

Placuit.Hecimũ pꝛeceptũ cõcernit cle
ricos qurtenentur quotidie dicere ſeptem
hoꝛas canonicas. Er de celebꝛatione miſ
up. c. Holentes.¶ Undecimũ pꝛeceptũ ꝙ

religioſi non dicant aliqua retrahentia ho

mines a ſolutione decimax: ꝙ confeſſo⸗

res faciant conſcientiã ↄſitentibus de deci
mis ⁊ ꝙpꝛedicatoꝛes pꝛedicẽt de materia

decimaꝝ cũ fuerint ſuper hoc a pꝛelatis ee

cleſiaꝝ requiſiti in clemẽtina cupientes de

penis. Buodecimũ pꝛeceptũ ꝙ volẽtes

nubere non ↄtrahant ſi habẽt aliquod im
pedimentũ illo ipedimẽto ſtante.Et ꝙ nõ
contrahant matrimonia clãdeſtine. Et ꝙ

non conſumant matrimoniũ: nec faciant

nuptias in tꝑe ꝓhibito ⁊ ſimilia. Sunt et
alia pꝛecepta eccleſie que omittimus cau
ſa bꝛeuitatis.
ONõ lex humana ex ratiõabili cauſa ſm
ea que occurrere poſſunt mutatur rationa

biliter. aß. 2.

Ecundũ myſteriũ declarandũ de le
e canonica dicitur mutatio. Dicit
Augæin l de libero arbitrio.lex tẽ
poꝛalis qᷓ; uis iuſta ſit: mutari tñ per tꝑa

iuſte põt.Et de ſnia excoicationis liꝰ. 6. c.

Alma. Alma mater ecclia plerũqʒ nõnul
la rationabilirer oꝛdinat ⁊ cõſulte que ſua
dente ſubiectoꝝ vtilitate poſtmodũ cõſul
tius ac rationabilius reuocat in meliuſue
cõmutat.ſ Pꝛo cuius declaratione dicit

Tho. p ꝛc. q.⁊. articlo pᷣ. Lex humana eſt

quoddã dictamẽ rõnis quo dirigunt᷑ actꝰ

humani. Et ſʒ hoc dup? poteſt eſſe cau⸗/
ſa ꝙ lex humana iuſte mutetur. vna ꝗqdeʒ
ex parte rõnis:alia vo ex parte homimmnuzʒz
quoꝝ actus humana lege regulãtur. ¶ Ex

parte quidẽ rõnis:qꝛ humane rõni natu/
rale eſſe videtur vt gradati ab iperfecto ad

perfectũ veniat. Ande videmus in ſcien/
tijs ſpeculatiuis ꝙ qui pꝛimo philoſopha

ti ſunt quedaz imꝑfecta tradiderunt: que

poſtmodũ per poſterioꝛes magis ſũt per⸗/
fecta:ita eſt etiã in opabilibus. NHã pꝛimi
qui iuenerunt aliquid vtile coitati hoĩuum
nõ valentes oia ex ſeipſis ↄſiderare inſti/
tuerũt quedã iperfecta in multis deficien
tia que poſterioꝛes mutauerũt iſtiuentes
aliqᷓ que in paucionꝛbꝰdeficere poſſẽt a coi

vtilitate. ſEx parte vo hoium qrũ actus

lege regulant᷑ lex recte mutati põt ꝑ muta
tionẽ ↄditiõis hoium:ꝗbus ſᷣm dinerſas
eoꝝ ↄditiões diuerſa expedmt. Sicut Au
gꝰ ponit exẽplũ in de libo arbitrio.ꝙ ſi

ppki⸗
nisdi
ſibilia
mitre
wvohal
gloſs
i i⸗
onop
na der
noth
muts
parti

ſeuer

tioni⸗
namt
humma
Ailern
huge
Poſtac
les
ad
Uaſi
O
nepe
Pi
mnop/
ſie
nadi

tonid

ſpie
cach
ſobe
hüo
Ny
leon
diſti
nt
Pupe

conſcſ
s de dal
ematan
relans
bientes
Y Wlites
liquodin
. Lg
ine, g
nechaunt
1. Suntet
nmus en

cauin
Irraniond

üdele
Bat
o.lextie
per ipa
5 0l.

Noe

e quefu
nodiͤ dſ
in meliuſte
none dich
nauc
aunt act
i cal/
vnngee
homung;
länmr.
föninan,
patcptl

in iehDH

lolpbe
funt:que
Hſütper/
Häpumt
nihoium
meinſti/
s deſcien
ſtunente
voſatadt
H oenns
otpmmo
diucſis
Zicnt
inio

pplus ſit moderatꝰ ⁊ grauis coiſqʒ vtilita

tis diligẽtiſſimus cuſtos recte lex fert᷑ qua
ſibi licaat magr̃atꝰ creare ꝑ qͥs reſpu? ad
miſtretur. Moꝛꝛo ſi paulai pplłs depꝛaua
tus habeat venale ſuffragiũ ⁊ regimẽ fla

gitioſis ſceleratiſqʒ cõmittat recte adimit᷑

tãs tali pplło dãdi honoꝛes ⁊ ad paucoꝝ
bonon redit arbitriũ.Et qᷓ;uis lex huma
na deriuet᷑ a lege nãli que eſt imutabilis:
nõ tñ ſegtur ꝙ ipſa etiã lex humana ſit im
mutabilis. MRõ eſt qꝛ lex nãlis eſt quedaʒ
participatio legis eterne:ideo ĩmobilis ꝑ
ſeuerat qdᷣ habet ex imobilitate diuine ra
tionis inſtituentis nãm.ſ Sed rõ huma/
na mutabilis eſt ⁊ imperfecta. Et ideo lex
humana ab ea /ꝓcedens eſt mutabilis.Itẽ
qꝛ lex nãlis ↄtinet quedã vniuerſalia pꝛece

pta que ſemper manent:lex aũt ab homie

poſita quedã pꝛecepta particularia ſᷣm di⸗
uerſos caſus qui emergũt.ſ Ex qͥ ſicut iu⸗
ra ciuilia ſiue coĩa ſiue municipalia muta
ta ſüt diuerſis tpibus:ita ⁊ iura canonica.
Nõ oſtẽdit Oꝛanꝰper exẽplũ circa electio
nẽ põtificũ.dicit eni di.ʒ &poſt.c Vota.
Pꝛincipibus ⁊ imperatoꝛibꝰelectiões ſũ
moꝝ pontificũ atqʒ alioꝝ epoꝝ vt Oᷓꝛego
rij ⁊ Ambꝛo ſij referẽdas vſus ⁊ cõſtitutio
tradidit pꝛo ſciſmaticoꝝ ⁊ hereticoꝝ diſcẽ
tionibus ꝗbus eccleſia dei nõnunqᷓ; ↄcuſ

ſ piclitabatur. Repñtabatur ergo electio

catholicoꝝ pᷣncipibus vt eoꝝ auctoꝛilate
roboꝛata nullus hereticoꝝ vel ſciſmatico/
rũ auderet ↄtraire.Et in S. ſequenti ſubdit
veꝝ qꝛ iperatoꝛes aliqñ modũ ſuũ igran
tes nõ in numero conſentientiũ ſed pꝛimi
diſtribuentiũ imo exterminãtiũ eſſe volue
runt.Frequenter etiã in hereticoꝝ pfidiazʒ
ꝓlapſi catholice matris eccleſie vnitatem
ipugnare conati ſũt:ſcõꝝ patrũ iſtituta cõ

tra eos ꝓdierũt vt ſe electioni nõ ingerent

Et ꝗſquis eoꝝ ſuffragio eccliam obii nent
anathematis vinculo innodaret᷑.¶ Sicut
etiã ſcriptura diuia dicit.ꝙ Ezechias poſt

q; diſſipauit excelſa vbi.ſ.idola colebãtur

2fregit etia ſpentẽ eneũ quẽ fecerat Moy

ſes:qꝛ illũ ſerpenteʒ deus fieri iuſſerat ne

ſerpẽtina meꝛte ppls interiret. Ille aũt po
plłs ia venerari ⁊ colere ceperat.Iccirco de
ſtruxit iſte quod deo volente fecerat ille.

52

Ac ꝑ hoc magna auctoꝛitas eſt in eecleſia
hñda:vt ſi nõnulli ex ſᷣdeceſſoꝛibꝰ⁊ maio
ribus fecerunt aliq ſtatuta.ſ.que ꝓ ullo tẽ
poꝛe fuerũt ſine culpa ⁊ poſtea vtunt in er
roꝛc ⁊ ſuꝑſtitionem ſine aliqua tarditate⸗
cũ magna auctoꝛitate deſtruẽda ſũt. Hec
Gianus.Et dicit ibi glo. ꝙ ſucceſſoꝛes de
bent mutare facta inſtituta anteceſſoꝝ eti
am bona ſi viderint eſſe ꝑpnicioſa exẽplo.
12. q. P*. c. Nidentes. 3I. q. . c. . 96. di. c.
HBene in ſine er de decimis.c.Suggeſtũ.
¶ Hotandũ tñ ꝙ mutatio legũ fieri nõ de
bet ſine cauſa multũ vtilivł neceſſaria.vñ
HNicoꝰ papa di.2. Ridiculũ inꝗt ẽ ⁊ ſatis
abomiabile dedecus vt traditiões quas
a piibus accepimꝰiſfringi patiamur. IJdeo
ingt Tho.vbi.S.q; lex humana intãtũ re
cte mutat᷑ inq; tum per eius mutationem
ꝓuidetur hono cõi. Habet autẽ ipſa legis
mutatio q;tum in ſe eſt quoddã detrimen
tum cois ſalutis:qꝛ ad obſeruantiã leguzʒ
plurimũ valet conſuetudo.vnde qñ muta
tur lex vis conſtitutiua legũ minuitur in
q;tum tollitur cõſuetudo. Ct ideo nunq̃;
debet lex mutari niſi ex alia parte tantũ re
compẽſetur cõi bono cõiqʒ ſaluti q;tuzʒ ex
iſta parte derogatur. Qð quidẽ ↄtingit ex
hoc ꝙ aliqua maxima ⁊ euidentiſſima vti
litas ex nouo ſtatuto ꝓuenit vł ex eo ꝙ eſt
maxima neceſſitas eo ꝙ lex cõſnituta aut
grauamen aut iniquitatẽ continet aut eiꝰ

obſeruatio eſt plurimuz nociua. vnde dici

tur a iuriſperito:ꝙ in rebus nouis conſti/
tuendis euidens debet eſſe vtilitas vt re/
cedatur ab eo iure quod diu equum viſuz

eſt. Et cum leges habeant maximam vir⸗

tutẽ ex conſuetudine vt dicit philoſophus

ſecũdo politice. Jdeo nõ ſunt de facili mu

tande.Ex hoc in decretis ponuntur multa
que a conſilijs vel ſummis pontificibus
edita que tamen ſunt immutata ſeu reuo/

cata. Aliqua quippe abꝛogata per contra

riam conſuetudinc. Sicut diximus in ſer/
mone de ↄſuetudine.de ieiunio ichoando
a clericis.de diebus rogationuʒ ⁊ ſilibus.

Item. 22. q. 5. c. Honeſtũ. habetur ꝙ iura-

mẽtũ in iudicio ſiat a iciunis. Et in.c.HDe

creuit. dicitur ꝙ in quadrage dn aduẽtu
in diebꝰoñicis nõ exigant vel exhibeant᷑

inuramenta.ſ. ſolẽnia in iudicio.Et vtrũqʒ

eſt abꝛogatũ per contraridã conſuetudinẽ.
Multa ctiã edita antiquo iure ſunt imuta
ta. Sicut electio ſũmi põtiſicis nõ a cardi
nalibꝰtm̃ ſed etiã ab alijs religioſis ⁊ cle⸗
ricis faciẽda auctoꝛitate Hicolai pape.Si
cut habetur. 23. di. In noĩe dñi. Ita epᷣo⸗
rũ electio nõ a canonicis tm.ſ.maioꝛis ec
cleſie:ſed etiã ab alijs clericis ſacienda ſᷣm
oꝛdinationes Innocentij factam in conſiꝰ
rome:que habetur di.õʒ.cꝰ Obeuntibus.
Sed electio pape hodie fi a cardinalibus
vt in eᷣ Ubi periculũ.de electiõe liꝰ.õ.Ele
ctio ep̃oꝝ ſm iura coia ſiebat a canonici
cathedraliuz ecchiaꝝ: ⁊ confirmabat᷑ a me
tropolitanis. Sed hodie ſũmi pontiſices
reſeruant ſibi ꝓuiſionẽ ⁊ collationẽ omniũ
dignitatũ.ſ.patriarchaꝑ metrapolitanoꝛũ
poꝝ: abbatũ pꝛepoſituraꝑ ⁊ plebanatuũ
ſen pꝛioꝛatuũ ⁊ eccleſiaꝝ collegiatarum.
¶ Itẽ di. 77. 7. 78. per totũ habetur de eta/
te oꝛdinandoꝝ.ſ.ꝙ ad ſubdiaconatũ non

debeat quis oꝛdiari añ annũ.xx. Ad dia

conatũ ante.xx vi. Ad pꝛeſb rteratũ ante
xxxin. Ibi etiã habetur de certis interſtici /

is ſeruandis inter oꝛdinẽ ⁊ oꝛdinẽ. Sedp

elementinã de etate ⁊ qualitate oꝛdinãdo
rũ hec imutata ſunt:⁊ ibi determinatur ꝙ
ſubdiaconus in decimooctauo anno. Dia
conus in. xx. Sacerdos in xx v inchoato
4a ſi non cõpleto valeant oꝛdinari.Et non
ante ſine diſpenſatione pape. Mec interſti/
cia illa opoꝛtet ſeruari.Sʒ ſi legitima etas
exiſtit ad oẽs oꝛdines infra annũ põt qui
libet ꝓmoueri.Jmmo intra vnã qdrageſi
mã vt.ſ.in pꝛima dñica eius recipiat ocs
oꝛdines minoꝛes.In ſequẽti ſabbato ſub
diaconatũ. In ſabbato ante dñicaʒ de paſ
ſione diaconatũ. In ſabbato ſancto ſacer/
dotiũ:dũmodo als ſit idoneus. Itez in
cauſa.ʒ5. que ponunt᷑ in.q.ꝛ. 3. 4. 7. qᷓ ad
gradus conſanguinitatis ꝓhibitos ad cõ
trahendũ matrimoniũ.ſ.ſex gradns coꝛꝛe
eta ſunt ⁊ imutata per decretalezʒ Oꝛegoꝛij
noni: que habetur e de cõſanguinitate ⁊
affinuate c* H decet. vt dicit glo. vbi di⸗
minuũtur duo gradus de illis ſex qꝛ diffi
cile erat ⁊ mti retinere tot gradus: vnde
multi ex ignoꝛantia ↄtrabebãt in gradibꝰ

ſitate.

ꝓbhibitis.ſ Itẽ.2.q.A.c.Sepe cõtingit.ſta
tutũ erat ꝙ cũ furtũ reperitur faciũ in mo
naſterio:⁊ ignoꝛatur auctoꝛ debẽt fieri ta ⸗
lis purgatio:vt abbate vel alio ex mona/
chis celebꝛante miſiã oibus detur cõmu/
nio ſub hac foꝛma.Coꝛpus dñ ſit tibi ad
ꝓbationẽ hodie.Dicit glo.⁊ bene ꝙ iſtud
ſtatutũ eſt abꝛogatũ qꝛ idebite fieret. Sic
⁊2 alia multa ſunt que ſingula recenſere ni
mis ſoꝛet ꝓlixum.

Qð in lege poſitiua rationabilis eſt diſ

penſatio que fit vęl ex vtilitatevel ex neceſ
Ertiũ myſteriũ declarandũ di diſpẽ
ſatio.vbi ſciendũ ꝙ diſpenſare in le
gibus vel eas interpꝛetari ſpectat
pꝛelatos ⁊ rectoꝛes qui.ſ.in hiꝰ habẽt
ptãtem:niſi ſubita neceſſitas occurrat cui
opoꝛteat ſubito obuiare ne ſẽquatur aliqðᷣ
inconueniens. Nã tunc ipſa neceſſitas ha

bet annexã ipſaz diſpenſationẽ legis a ali

bet per ſe põt interpꝛetari legẽ ⁊ diſpẽſare
ſecũ ⁊ pꝛecipue cũ nõ põt ad ſuperioꝛẽ ha
bere recurſũ:vt patet pᷣ.q.pᷣꝰ.c. Si ergo.
Puta cũ quis grauiter inſirmatur tpe ie/⸗
iunij ab ecelia inſtituti per ſeipʒ põt diſpẽ

ſare ſecũ in lege ieiunij ⁊ iterpꝛetari ꝙ non

obligetur ad ulã. In obſeruatione enim le
gũ vel pꝛeceptoꝝ maxime debet attẽdi 2
ſeruari intẽtio ferẽtis legẽ vel pꝛeceptũ:de
qua ſi conſtet ⁊ cõtraria ſit ad ſeripturã le⸗
gis vel vbum pꝛecepti eque obedienduzʒz
eſt omiſſa lr̃a legis vel pꝛecepti.22. q. .c.

Humane. Si aũt dubitat᷑ de intẽtiõe ſtan/

dũ eſt lr̃e m Archi:vel habeatur recur
ſus ad ſuperioꝛẽ ſi põt haberi cuius eſt in
terpꝛetari ⁊ diſpenſare: vl'ſi nõ põt haberi
habeatur conſiliũ peritoꝝ ¶ Poſſũt autẽ
ipſi pꝛelati ⁊ debẽt cũ adeſt cauſa rationa/
bilis diſpẽſare:puta alicuius neceſſitatis
vel vtilitatis.vnde ex de pꝛebendis.c.Ex
poſuiſti.glo.ait:Heceſſitas vłl vtilitas iſta
duo frequenter diſpenſationẽ idncũt pᷣ.q.
7. c. Tali.ſ Hinc HMoſtic.ita diffinit diſpẽ/
ſationẽ.Diſpenſatio eſt iuris alleuiatio ſa
cta cũ cauſe.ſ.rõnabilis cognitione ab eo
qui põr. Si vᷣo pꝛelati abſq; fõnabili can
ſa vel ſaltẽ dubia pꝛo ſola voluntate licen
tiam tribuunt veniendi contra legem ſᷣm

Pen
nenon
Nron
ſito fe
habetp
ſtinis
li Cſi
Nectori
lo..
ſation
mons
lis a
.
phib
manit
wdeg
ſenani
teſſtas
giſet
GBw
fot
WMad
Gnan
ſuetn⸗a
loͤle
nga
ibus.
Cbonͤ
N
n
4
8
lrg
ſor
nnu
Neceſ
Ein
ſeyo⸗
fon
llier
lieg

u

leinen
u
ni

pgirſ
inm
ſeni/
mona;
tömu/
nbi ad
Piſtud
e. Sie
ſereni

is eſtdif
ernecet

didiße
enle
ruat
habet
zatci
falig
aede
s l
dihere

cnoꝛebe

Siago.
rſpe le/
otoipẽ
ignon
emmle
ntedi
ceptüde
pinnile
ediendl;
1,0ℳ
ſoeſon⸗
r telv!.

gte hicn
genin

Bernardũ in li de pꝛecepto ⁊ diſpenſatio

ne non erunt diſpenſatoꝛes ſed diſſipato⸗
res:⁊ peccabunt ipſi diſpẽſantes cũ diſpen
ſatis ſi eis vtũtur. Et qꝛ papa in ecclia dei
habet plenitudinẽ ptãtis i oĩibus pure po
ſitiuis habet plenitudinẽ ptãtis diſpẽſan/
di.Et ſic dicitur habere oĩia iura in ſcrinio
pectoꝛis ſui de ↄſtitutionibus in.c. Licet.

lio. 6. q;tum. ſ.ad interpꝛetationẽ ⁊ diſpen

ſationẽ..¶ Epi aũt diſpẽſare poſſunt ſᷣm cõ
munẽ opinionẽ doctoꝝ in hijs que nõ ſũt
eis a iure/ phibita.Ex de ſnia excoĩcatiõis
c. Nuper. di. 0. c. Miroꝛ. Que autẽ eis
ꝓhibeant᷑ habes in glo.In neceſſitate vᷣo
maniteſta in omni lege poſitiua diſpenſat
vVnde pꝰ.q.pᷣin.c. Remiſſionẽ.⁊ ex de ob
ſeruatione ieiunioꝛum.c.Conſilium. Ne⸗
ceſſitas non habet legem:ſed ipſa ſibi le⸗
gẽ facit.Et de regulis iuris.c.Qð non eſt.

OQDõ nõ eſt licitũ in lege neceſſitas licituʒ

facit.HNã ⁊ ſabbatũ cuſtodiri pꝛeceptũ eſt:
Machabei tamẽ in ſabbato ſine culpa pu
gnant.Et ad idẽ facit c Quanto.Ex de cõ
ſuetudine.E de ↄ.di.ʒ.ci Meruenit.Et de
cõſecratione di..c'" Giſcipulos.Et. S.di.
ci Quiſquis.⁊ c“ Belitie.⁊.Slſ.di.ci Cũ

oĩbus.⁊ extra de furtis c Siquis.Sed

querũt aliqui quare ſiquis furatur ꝓpter
neceſſitatẽ ſfamis debzʒ tres hebdomadas
penitere:vt dicit pꝛetacto.c.Sigs.¶ Re/
ſpondet glo.quia modica fuit neceſſitas:
d ſi magna fuiſſet non iponeretur pnia.
Adhuc queritur quare nõ excuſat᷑ muli
er a ſoꝛnicatione ꝓpter neceſſitatẽ ſamis.
ff. de ritu nuptiax.l. MPalaʒ g. Mõ eſt ſicut
excuſatur a furto.ſ Et reſpondet glo.ꝙ per
neceſſitatẽ res facta eſt cõis.vt.ꝗꝛ.di &pᷣ.
Et. 23. q.3.in.c.Qð aũt.Sed in ſoꝛnicatio

ne nõ ẽ ita. Ideo nulla neceſſitate licet foꝛ

nicari. D88.di.c. Foꝛnicari. Et potius debet
mulier oia mala ſuſtinere q; foꝛnicari.32.
q.S.c.Ita ne. Amplius queritur:cur ex
cuſatur homo ah homicidio ſi ex neceſſita
te ineuitabili ſe deſendẽdo aliquẽ occidit.
Ad hoc dicit glo.ꝙ interſiciẽs nõ ipſe in
terfieit:ſed potius qui interfeetus eſt ſe in

ter fecit quiaggreditur illũ.Ex de homici
dio.c. Sicut latoꝛ. Spiritu ſancto igit inſti
gante multa a ſanctis patribꝰ edita ſũt ſa

9

§5z

luberrima ſtatuta ⁊ ſanctiſſime cõſtitutio
nes quibus poſſent fideles ſpũaliter viue
re.¶ Sed ho die xpᷣiani ppli aures habent
⁊ non audiũt:qm̃ pauci ſunt qui implere
ſtudeant illa pꝛecepta eccleſie que in pᷣma
parte explicauimus.Quinimo laudant il
la verbis ⁊ appꝛobant tanqᷓ;ᷓ digniſſima:
7 digito ſuo nolunt ea mouere. Dies feſti
cõmuniter violantur:nõ ſanctificantur cũ
in illis vacent viri ⁊ mulieres vanitatibꝰ
7 diſſolutionibus execrãdis.ſ Jeiunia gu
loſis młtis ⁊ voluptuoſis exoſa ſũt.q Miſ
ſe ex cõmuni coꝛꝛuptela a puellis nubili⸗
bus non audiuntur:quibus ad choꝛeas ⁊
vana ſpectacula ꝑgere nõ videtur iſamia.
Sed viſitare ſacra dei tẽpla ⁊ audire diuia
dedecus apparet igminia. Confeſſiões
vel omittuntur vel fiũt apparẽter cũ men
te lupina:qm̃ cũ ꝓpoſitio aliena detinẽdi
rapiendi adulterãdi: peccata pꝛeterita
ꝓſequẽdi.ſ Secie aũt in pleriſq; locis nõ
cogſcuntur vel ſoluuntur:in alijs cũ luoꝛe
mẽtis ⁊ anguſtia coꝛdis.Excõmunicatio
nes ⁊ eccleſie cenſure habent in deriſum:⁊
multi ſic excõmunicati eccleſie claues con
temnũt.ſ Be clericis nõ pſallentibus ho
ras taceo:deꝰiudicet illos.ſ Religioſivo
multi ſũt noĩe ⁊ pauciſſimi re:qm̃ etiã ple
riq; ex illis ꝗ vident᷑ auſterã ⁊ ſanctaʒ du
cere vitã nullã habent reuerentiam ad cle
ricos ſeculares:⁊ quaſi pꝛo nihilo ducunt
quicquid ab ecclia conſtitutũ eſt pꝛo ↄſer

uatione graduũ ⁊ officioꝝ.Dũ cõſeſſiões

audiũt detrahũt parrochianis pꝛeſbẽis ⁊
oꝛdiarijs locoꝝ:de decimis ipſi ſciũt quã
conſitentibus conſciam faciant. Ingerũt
ſe q;tum poſſunt pꝛeſumptuoſe ad cura ʒ
aiaꝝ ſub ſpecie charuatis ⁊ zeli.O confu
ſio maxima xpᷣiane religionis nolle obedi
re traditionibꝰſãctiſſime eccleſie dei.ſ De

matrimonijs indebite contractis tum pꝛo

pter ipedimẽta:tũ pꝛopt᷑ deceptiões ⁊ frau
des clandeſtinas longũ eſſet ſingula enar
rare. Non ſic o chꝛiſtiani redempti pꝛecio
ſo ſanguine chꝛiſti:non ſic. Que dixerint
ſcilicet patres ſancti ⁊ eccleſie rectoꝛes:ſa/
cite ⁊ ſeruate:vt ſic mereamus ſieri partici
pes gratie diuine. Quaʒ lar giatur nobis
ieſus chꝛiſtus ſilius dei: qui ſit benediciꝰ

.

cũ patre? ſpiritu ſancto per infinita fecula
leculoꝛum Amen.
¶Feria quarta tertie hebdomade. Se ſu
perbia tranſgreſſoꝛum legis ciuilis.
Sermo decimus octauus.

Ilius homi/

nis non venit miſtrari ſed mi/
niſtrare. v ba ſunt redéptoꝛis
noſtri oꝛiginaliter Mathei.20.c.⁊ in enan
gelio hodierno. He quis hoꝛꝛeret humili
tatis regulazʒ: voluit ſaluatoꝛ noſter ieſus
chꝛiſtus illam ſuo exemplo cunctis oſtẽde
re:quoniã homies vt Lactantiꝰ refert ma
gis volũt exempla qᷓ;ᷓ verba:quia loꝗ fa ⸗
cile eſt:pꝛeſtare difficile.vt igitur ſcribitur
Actuũ pᷣ.c.Cepit ieſus ſacere ⁊ docere.Fe
cit aũt multa.Sed inter illa vnũ illud no/
bis ſe offert conſiderandũ:ꝙ cũ ipſe nõ eſ
ſet ſubditus legi voluit ea que erant legis
implere:vnde ⁊ circũciſus eſt ⁊ in templo
S.die poſt natiuitatem oblatus. Cuʒ vo

ret exemplũ ſatis eſt execrãda ſuperbia il⸗
loꝝ qui ſua volũtate ⁊ non legibus volũt
omnia facere:ↄtra quos ⁊ ſi dixerimus in
ſermone pꝛecedenti adhucremanet aliqd
enarrandũ contra eos qui legez humandã
⁊ ciuilẽ abiciunt. ¶ Iccirco in pꝛeſenti ſer/
mone de ſuperbia tranſgreſſoꝝ legis ciui
lis erimꝰ tractaturi.¶ Pꝛoponemus aut
de ipſa lege tria myſteria cõtẽplanda.
Cp dicitur diffinitionis.
m obligationis.
Wzun abꝛogationis.
