ritur de inuoluntario ibi maius peccatuz.
Sed maioꝛ ratio inuoluntarij inuenitur in
rapina qᷓ;ᷓ in furto.quia violentia que ſit i
rapina directius opponitur voluntati q;
ignoꝛãtia que reperitur in furto.ergo grs

lont
Cooe

otandi
Cienter
mtmul
dumet
nia fur
gando
cico
egm

gnote⸗

nban

incöno

n Bull
nasſ
nanons
Spenit
umrd

innn
btuliſu
cn/
lore/
onpo
den
e de
cnirnon⸗
garech,/
robſtun
ſewpꝛel
(Biat
og ta
gsen;
alamen
nefinen
bꝛo eil
niſichn
ibonufl

vpiunt⸗
no 0

pmnaz
olütart
ur res:
ſcrwur i
ns ſeſi
eccang
eniturnn
gbeſ
mtati,
N.

uius peccatum eſt rapina q̊ furtum. 1*½

ratio eſt quia rapinam non ſolum ifer
tur damnum ſe
ſone cum hoc vergat in quandamignomi
niam ipſius perſone.Et hec iniuria perſo/⸗
nalis pꝛepõderat fraudi vel dolo que per/
tinent ad furtum.iʒꝰ ratio ſumitur ex pe/

na a legibꝰvtriq; peccato impoſita ſᷣm qᷓ s

grauius punitur rapina qᷓ; furtum. Et vt
ait Hieronymus.24.q.pꝰ.c.HNõ afferamꝰ
Quis dubitat ſceleratius eſſe commiſſuʒ
quod grauius eſt punitum. ſ Secundum
enim leges ciuiles cum quis rapit res alie
nas ſi agatur infra annum ciuiliter:puni/⸗
tur in quatruplum computata ſcilicet ipſã
re.Si autem poſt annum punitur in ſim/
plum. ff.de vi bonoꝛum raptoꝛum.l.pᷣ et
ſecunda.Si vo agatur criminaliter puni/
tur pꝛopter vim ſine armis in tertia parte
bonoꝛum ⁊ eſt infamis.ff.de vi ⁊ vi arma
ta.l.pᷣ.Si autem cum armis punitur de/⸗
poꝛtatione:quia ſcilicet depoꝛtatur in inſu
lam ⁊ perdit omnia ſua bona.ff.de publi/
cis iudicijs.l.3. G. Itẽ lex iulia. Secundũ
vo canones multipliciter raptoꝛ punitur.
Et pꝛima pena quia excommunicatur ra⸗
ptoꝛ ab illo epiſcopo in cuiꝰ epiſcopatu fe

cit rapinam. Extra de raptoꝛibus.c.pꝛimo

Et. b.q.ʒ.c. Placuit.Iteʒ denegatur ei pe
nitentia niſi reſtituat ablata:vel ſecuritatẽ
plenaz fſaciat de reddendo ſi hbabeat vnde
poſſit. Si Yo non haberet vnde poſſit ⁊ di
ſtulit accipere penitentiam vſq; ad moꝛtẽ
a ſic non poteſt ſatiſmſacere ſi petat peniten
tiam dabitur ei ⁊ etiam viaticum.Si autẽ
decedat impenitens tunc ⁊ viaticum ⁊ ſe
pultura negabitur. Extra de raptoꝛibꝰ. co.

Super eo.c. In litteris. Qð ſi non habet

vnde reddat nec hẽdes nec pꝛopinqui vo
lunt ſatiſracere.Ipſẽ tamẽ contritus facit

quod poteſtlʒz tarde non pꝛiuabitur peni⸗
tentia ⁊ viatico:ſed tamen ſepultura ei ne

gabitur. Quod ſtatutum eſt ad terroꝛem
alioꝛum. Pꝛeſbyteri ᷣo qui contra pꝛedi
cta fecerint ſepeliendo ipſum ⁊ huiuſmo/⸗

di debent deponi ab officio ⁊ beneficio:vt
in dicto. c. Super eo. Sʒ de raptoꝛibus oc
cultis non debet iſte rigoꝛ ſeruari ᷣm JIn⸗
nocentium.extra eodem in.c.In litterio.

d etiaz infertur iniuria per

109

EtIz rapina ſit grauius peccatum furto:
tamen ſᷣm Tho. ꝛ2ꝛ.q.cb.furtum ex ſuo ge
nere peccatum eſt moꝛtale:tuz quia eſt cõ

tra charitatem pꝛoximi:tum quia eſt con/

tra iuſticiam que reddit vnicuiqʒ quod ſu
um eſt ⁊ furtum accipit quod alterius eſt
tum quia eſt contra pᷣceptum domini:qui
ait Exodi.ꝛo.c Non furtum facies.Ob q̊
ſim leges furta etiam grauiter puniuntur
Et ſᷣm legem diuinam puniebantur furta
pena damni. Nam vt ſcribitur Exodi.ꝛ2. c⸗
Qui furabatur vnam ouẽ reddebat qua⸗/
tuoꝛi ⁊ qui vnum bouẽ reddebat quinq;.
vt enim inquit Tho.pᷣꝰ æc.q.ioꝰ. In pena
furti conſiderabatur ſᷣm legeʒ id quod fre
quenter axcidere poterat.Et ideo pꝛo fur⸗
to aliarum reruz que de facli cuſtodiri poſ

ſunt a furibus non reddebat fur niſi du⸗

plum: Oues autem non de facili cuſtodi/
ri poſſunt a furto quia paſcuntur in agris
Ideo frequẽtius contingebat ꝙ oues fur
to ſubtraherentur. Ideo lex maioꝛem pe/
nam appoſuit vt ſcilicet quatuoꝛ oues pꝛo
vna oue redderentur. Adhuc autem bo⸗
ues difficilius cuſtodiuntur qui habentur
in agris ⁊ non ita paſcuntur gregatim ſi/
cut oues.Et ideo adhuc hic maioꝛ pena ẽ
appoſita vt ſcilicet quinq; boues pꝛo vno
boue redderentur. Et hoc dico niſi ſoꝛte
idem animal iumentuʒ fuerit viuẽs apud
eum qui tunc ſolum duplum reſtituebat:
ſicut in ceteris furtis: poterit enim hii pꝛe
ſumptio ꝓꝙ cogitaret reſtituere ex qͥ vnum
ſeruaſſet. ”
aA½=5 qnq; rönibus poſſũt alig excuſari
Ecundum myſteriuz de furto decla
randum dicitur excuſatio. Excuſan
tur ſiquidem a furto aliqui quintu⸗
blici ratione.
EBaoicitur diuine pꝛeceptionis⸗
Caurecuperationis.
C3 auxiliationis.
A paucitatis.
Sneceſſitatis.
Pꝛima ratio dẽ diuine pꝛeceptionis.t
ſic vt ſcribit᷑ Exodi.xi.c.vFilij iſrael accipien
tes ab egyptijs mutuo vaſa aurea ⁊ argen
tea aſpoꝛtauerunt ea ſecum ſibi illa retin?

tes. Neqʒ furtum ſibi imputatur: quia vt
inquit Augꝰ.iA.q. .c. Dixit dũs.Nõ hic
quiſq; exemplum ſumendũ putare debet
ad expoliandum iſto modo ꝓximum ſnũ.
Hoc eni deus iuſſit qui nouerat quid quẽ
qᷓᷓ pati opoꝛteat. MNec iſraelite arlumſes .
runt:ſed deo iubenti miniſterium pꝛebue/
runt.Cum eni dñi ſint omnia nobis quo⸗/
dammodo accõmodata: ſicut dñs alicuiꝰ
rei cõmodate alian in accipiendo ab ipſo:
⁊ cõmodando alteri non illi facit iniuriam
nec iſte ſecundus diceretur furari accipient
do illud de voluntate dñi.Ita in pꝛopoſito
Rechlentes illa vaſãa ex pꝛecepto dei nõ cõ⸗
milerunt furtum. Hoc autem deus iuſtiſſi
me diſpoſuit pꝛopter oppꝛeſſiones ⁊ iniuri
as quas hebꝛeis fecerat egyptij ⁊ vſurpa-
tiones mercedis laboꝛis eoꝛuzʒ quaſi in re
compenſationem illoꝛum damnoꝝ. C Se
eundo excuſantur aliqui a furto ratione re
cuperationis:duʒ ſcilicet aliquid accipiũt
ab illo qui ſua bona iniuſte detinet ⁊ non
vult reſtituere. Secũduʒ vo Tho.ꝛ⁊.q.cce
et Henricum de gandauo diſtinguendum
eſt quis aut tales poſſũt recuperare bona
ſua per viam iudicij.Et ſic nõ licet ipſis ac
cipere:quia nemo debet eſſe iudex in pꝛo⸗
pꝛia cauſa C. nequis in pꝛopꝛia cauſa.l.pᷣꝰ
Aut tales non poſſunt res ſuas recupera⸗
re.vel quia non habent pꝛobationes ſuffi/
cientes vel quia omnino illis deneget᷑ iuſti
cia. Lunc accipiendo eomodo quo poſſũt
nec peccant nec ad reſtitutionem tenẽtur.
Hoc tamen in duobus caſibus eſt intelli:
gendum ſᷣm aliquos. Pꝛimus qñ quis
inueniret res perditas illius qui detinet ſu
as.¶ Secũdus qñ adminiſtraret bona illi
us.lliter furari non licet.qp/ ꝓpter pericu
lum alioꝛum quibus poſſet furrum impu
tari. Nemo enim cum alterius iactura de⸗
bet locupletari.de regulis iuris in.o. ¶2
ꝓpter periculum ꝓpꝛie fame:puta quia ſi

ſciret᷑ vt fur diffamabitur cũ nõ poſſet pio

bare illum eſſe dehitoꝛem cni abſtulit.iꝛ.
ꝗ.pᷣ.c. Nolo.Qui ſidens cõſcientie ſama
negligit crudelis eſt. ꝗ3 ,ppter periculum
pꝛopꝛie perſone.quia ſi conuinceretur accæ
piſſe rẽ alterius puniretur tanq; fur. 4*
pꝛopter periculum conſcientie: puta quia

non credit ſibi licere ſed furtum reputat vł
quia exponit ſe periculo periurij: paratus
periurare cum peteretur potius q;ᷓ dicere
veritatem. Quare peccat ſic ſibi ſatiſfaci:
ens. Reſtituere vᷣo non tenetur niſi plus
debito accepiſſet.vel niſi non ſatiſſaciendo
⁊2 reſtituendo vnum de pꝛedictis periculio
eueniret cui tamen obuiaret reſtituendo.
argextra de noui operis nunciatione.c.
Cum ex iniuncto g Super eo.Et ratio eſti
quia ſic retinens contra ſe vel contra pꝛo⸗
ximum peruerteret iuſticiam naturalem.
Tertio excuſantur aliqui a furto ratiõe
auxiliationis cuz quis auferret aliquid a
te pꝛo auxilio eius:puta quia re aliqᷓ̊ male
vteretur.Sicut non peccaret aliquis auſe
rendo occulte fucum mulieri:gladium fu/
rioſo: pecuniam vel pannos luſoꝛi ⁊ hu-¶Jù
iuſmodi.Sic rachel furata eſt idola pattis
ſui laban ⁊ ex hoc non repꝛehẽditur:quia
fecit vt auferret occaſionem idolatrãdi.Et
hoc itelligitur niſi ex ipſo facto ſequeretur
graue ſcandalum alicuius.Siquis auteʒ
auferret a diuite auaro vel vſurario vt ide
daret pauperibus nõ per hoc excuſaretur
a furto vt expꝛeſſe oſtendit Auguſtinus ĩ
quadaʒ homelia.Et ponitur.iA.q. .c.?YO
te. Foꝛte aliquis cogitat ⁊ dicit. Multi ſũt
chꝛiſtiani auari ⁊ cupidi:non habeo pecca
tum ſi illis abſtulero ⁊ pauperibus dede/
ro.vnde illi nil boni agunt mercedem ha⸗/
bere potero.Sed huiuſmodi cogitatio dia

boli caliditate ſuggeritur. ¶ Quarto excu
lſnłt aliqui a furto ratione paucitatis quà

do qnis acciperet quid minimum vt fru/⸗
ctus hoꝛtoꝛũ ⁊ herbas in paruo valoꝛe ꝓ
huiuſmodi:niſi illud modicum abſtuliſſet
intentione notabiliter accipiendi vel dam
niſicandi ſi potuiſſet:quia tunc eſt moꝛta?
le ſᷣm Tho.vnde Hieronymus.iꝗ.q.c.c.
finali. ur non ſolum in maioꝛibus ſed eti
am in minoꝛibus iudicatur. Non eniʒ qd
furatum eſt ſed mens furantis attẽdiur.
Quin to excuſantur aliqui a furto ratio

E

ne neceſſitatis. Sicut enim diximus in ſer
mone.i7.huius operis.Qui furatur extre
ma neceſſitate compulſus non peccat:ſed
vtitw᷑ iure ſuo.deę con.q..c. Niſcipulos.vn

de poteſt occulte ſubtrahere vt dicit Tho⸗

committere ſolent.

non tantuz pꝛd ſe ſed etiam pꝛ alio. In ta

li eni caſu omnia ſunt cömunia. Sed hoc
intelligendum eſt cum aliter ſibi pꝛouide/
re non poteſt. Nam ſi ab amicis vel etiam
elemoſynaliter petendo inueniret ex ve/

recundia non peteret nõ excuſaretur a fur

to accipiendo ab alijs.Qõ ſi no fuit extre

ma neceſſitatis peccat quidem ſed alleuia

tur peccatuz. Et in tali caſu intelligitur pe
nitentia que imponitur.Extra de furtis.c.

Siquis per neceſſitatem.ꝙ ſcilicet penite
at hebdomadas tres.qꝛ vt dicit glo⸗ modi

ca fnit neceſſitas. .
¶AOQõ ganqʒ ſunt R ian aut furtũ
Ertium myſterium de furto decla/
randum dicitur commiſſio. Solent
enim committere furtũ quinq; ge/
nera hominum. ¶ Pꝛimi qui committũt
furtum ſunt filifamilias. Qui ſi auferunt

de bonis parentum contra voluntatem il

loꝛum furtum committunt. Et ſi eſt quid
notabile moꝛtaliter peccãt.Et ſi filiuſfami
lias ſic furàs coheredes haberet poſt moꝛ
tem parentum videtur obligari illis ꝓ par
te que tangebat illos de ſic ablatis ſi ſunt
in notabili q;titate niſi obtinuiſſet remiſ⸗

ſionẽ ſuꝑ ie ab ipſis parẽtibus pʒ Ray

ecũdi qui committunt furtũ

mundũ.¶ Seci
ſunt vxoꝛes.Si vxoꝛ occulte ⁊ contra vo/
luntatẽ viri dedit de eius pecunijs vel ali /
is rebus in notabili qᷓ;titate. Notabili di⸗
co ſᷣm ſe vel etiam ᷣm ꝓpoꝛtionẽ ſubſtan/⸗
tie viri furtum commiſit ſiue dederit cõſan
guineis ſiue expẽderit in ſuis vanitatibꝰ:
ſiue etiam inde fecerit elemoſynã cõtra vo
luntatem viri. Nota tamẽ ꝙ vxoꝛ poteſt
in extrema neceſſitate ſubnenire indigẽti
ætiam contra voluntatẽ viri dum tamẽ ex
hoc ipſẽe non incurrat notabile detrimẽtuʒ
ſui ſtatus.D86.di.c. Non ſatis. Si etiã mu
lier vltra gubernationeʒ domus exerceret
artẽ aliq;ᷓ lucroſam tunc de ſuo lucro poſ/
ſet notabiliter dare pꝛo pijs cauſis haben
te eius familia vnde conuenienter aliũde
ſuſtẽtetur. De pane aũt ⁊ de vino ⁊ huiuſ
modi que cõmunit᷑ conſueuerunt viri da⸗
re poteſtatẽ familie erogandi eoipſo ꝙ nõ
pꝛohibuerunt conceſſiſſe vident᷑ dummo

0

do moderate fiat. Quinimmo ſi aliquãdò
pꝛohibuiſſet pie poſſunt interpꝛetari ſcili/
cet ꝙ intendant pꝛohibere a nimio non a
toto:ſᷣm Guillim.Si tamẽ conſcientia ſua
eis dictaret ꝙ nullo modo contentarẽtur
non debent dare contra conſcientiã. ¶ De
parafrenalibus autem poſſunt vxoꝛes di
ſponere ſicut volunt niſi obſtet cõſuetudo
vel aliquod ius municipale. Parafrena⸗
lia dicant᷑ que habet vxoꝛ pꝛeter dotes vt
ſucceſſiones hereditarie legata ei facta vel
donata ⁊ huiuſmodi.ſſ Altra pᷣdictos tres
caſus ſcilicet extreme neceſſitatis in pau⸗
pere vel cum mulier eſt lucroſa vel habet
parafrenalia.ſ Petrus de palude in qrto
ponit etiã alios caſus in quibus vxoꝛ põt
dare elemoſynã ⁊ alienare ſine licentia vie
ri.¶ Pꝛimus eſt ad vitandũ damnũ. Si/
cut ſecit abigail pꝛimi Regum.25.c.quia
mulier habet ꝓpꝛietatem in bonis cõmu/
nibus ſicut ⁊ vir.vnde ſi per negligentiaz
vel maliciam viri videat ſibi imminere pe
riculum poteſt ipſa obuiare. Secundus
caſus eſt ſi vir ſit fatuus.TZunc enim diſpẽ
ſatio domus ptinet ad vxoꝛem niſi per ſu
perioꝛem aliter oꝛdinatum fuerit. ¶ Terti
us eſt ſi vir abſens non poſuit alium diſ/⸗
penſatoꝛem domus ſue loco ſui. Quar/
tus eſt ſi vir peregrinans taxatas expen/
ſas dedit vxoꝛi ſi ipſa vult ſibi ſubtrahere
poteſt pauꝑibus erogare.¶ Sed quid de
muliere ſupponente alienum partum que
alienum filium nutrit ad expenſas viri vł
filium de adulterio conceptum perſuadet

xiro ſoꝛe ſuum. Dicẽdum ꝙ quicquid ex/

pendet pꝛo nutritione ⁊ gubernatione illi
us filij. Et ad illud in quo ſuccedet pattri

putatiuo tenetur totum ad reſtituendum:

quia furtum commiſit quantum poſſibile
eſt. ¶ Bicit tamen Raymundus ꝙ talis
mulier debet laboꝛare quibuſcũqʒ modis
boten vt legitimi heredes nõ fraudentur
ereditate paterna caute tamen. Reue
lare enim ſimpliciter marito vel ſpurio vel

ſuppoſito non expedit abſolute ⁊ ſine di⸗

ſtinctione:tum quia foꝛte inde pꝛoueni/
rent homicidia ⁊ adulteria:tum quia ſoꝛte
maritus dimitteret eam. Et non valentes
ſoꝛſitan continere vterq; adulterareturs

tnm ſoꝛte quia non crederent ſibi. Ideo
ſm Guillin vel Raymundum ⁊ Hoſtieñ.
Si hoc ſecretũ reuelari põt ſine piculo ſpu
rio vel marito ſiue ipſis ſiue medlante ali/
quo bono viro tunc reuelandũ eſt vt vl ita
ſi maritus contentus ſit mulier abſoluat᷑
ab obligatione ſatiſfactionis vel filius il/
le ingrediatur religionem aut pergat in re
gionem longinqͥʒ ita vt non percipiat bo⸗
na heredũ ad ſe non ſpectantia.Et ſi dicta
reuelatio fieri non poteſt aut mulieri non
credat᷑ faciat mulier id quod poteſt ad ſatiſ
ſaciendum dolens de peccato ſuo. Et ſi nõ
poteſt plene ſatiſſacere ꝓponat ſirmiter in
animo ꝙ ſatiſmaciet q; cito potit.Et ſic erit
in bono ſtatu.22. q.S.c. Hoc videtur.Et de
pe.⁊ re.c.O fficij. Abi ponitur talis caſus
Filius aũt ſpurius vel ſuppoſitus non te·
netur de leui matri credere cum ſint multe
fallacie mulieruʒz niſi eſſet tanta honeſtas
femine 1 pꝛobabiles circunſtantie ꝙ cre/⸗
dere deberet. ¶ Tertij qui furtum commit
tunt ſunt deceptoꝛes ⁊ fraudantes. Et ſic
diſcipulus cuiuſcunq; artiſicis ſi abſtulit
vel de pecunijs vel de ipſis tebus venali/⸗
bus ſui magiſtri vel ſi emẽs aliquid ꝓ ſuo
magiſtro dixit plus expendiſſe q; fecerit
accipiens ſibi reſiduum pecunie furtuz cõ
miſit. Item quilibet gerens negocia alteri
us vt tutoꝛ curatoꝛ/ꝓcuratoꝛ ⁊ huiuſmodi
lingentes ſe plus expendiſſe in emẽdo vł
minus recepiſſe q́; receperint in vendẽdo
vel alias doloſe damniſicans fur eſt. Item
qui habet ſocietatem cum altero de lucro
alicuius negocu ſi fufficiẽter ſm pacta ini
ta ⁊ iuſticiam ſibi non reſpondit de parte il
li contingente: ſed ulla ſibi reninendo fur/⸗
tum committit. Sic eti am agricola partio
nalis fur eſt ſi non fideliter ⁊ integre reſpõ
det ſuo patrono.Stipẽdiarius inſuper eti
am in bello iuſto ſi pullos vel alia comeſti
bilia abſtulit ab bominibus pꝛo quibus
pugnat vel blada collegit pꝛo equis paſcẽ
dis vel aliter damniſicauit tenetur ad reſti

utionem nec excuſatur ſi hoc faciat ex pꝛe

cepto domini ſui.Serui ⁊ ancille accipien/
tes de bonis dominoꝛũ ſuoꝛũ ſine ſcitu eo
rum furtuʒ committunt.Sartoꝛes adhuc
pannũ occulte capientes fures ſunt ⁊ moꝛ

2
=èð

taliter peceant ? tenentur ad reſtitutioneʒ
¶Quarti qui furtum cõmittunt ſunt vtẽ
tes re cõmodata ad aliquem certum vſuʒ
ad alinm vſum contra voluntatẽ domini.
Puta quia equus cõmodatus eſt vt iret
in villam ⁊ ipſe duxit in bellum. Talis fur
tum committit niſi foꝛte ratione amicitie
poneret ſpem in ratihabitione.Et tenetur
talis ad ſatiſfactionem ſi res perijt vł dete
rioꝛatur.ff. cõmodati.l.Si vt certo.¶ Se·:
cundum vo Hoſtienſem cõmodatum eſt

alicuius rei ad aliquem ſpecialem vſũ gra

tuita facta cõceſſio. Similiter commititur

furtum in depoſito. Cum enim quis depo

ſito ſibi facto vſus eſt vel retinuit ſibi vel
conceſſit ad vſum furtum cõnmuſit niſi hoc

egerit cuʒ voluntate deponentis. Siquis

etiaʒ vſus eſt pignoꝛe accepto vnde habu
it emolumentuz tempoꝛale ſi hoc eget cõ

tra voluntatem pignoꝛdtis commiſit fur/

tum.Si ex voluntate eius commiſit vſu⸗
ram niſi ſoꝛte eſſet talis res cuius vſus ſi/
ne pꝛecio concedi ſolet inter amicos ſicut
commodatio libꝛi.Et in vtroqʒ caſu tene⸗
tur ad reſtitutionem vel reſtituendum pꝛe
cium illius vſus ſᷣm ho.ꝛ2.q.73. ¶ Qui

ti qui furtum committunt ſunt qui res in⸗

uentas ſibi retinent quas retinere nõ poſ
ſunt.vnde Hieronymus.iꝗ.q. .c. Multi.
Sciant hoc vicium ſimile eſſe rapine: ſi⸗
quis inuenta non reddiderit.Et luguſti/⸗
nus eadem cauſa ⁊ queſtione.cꝰ. Siquid.
Siquid inueniſti ⁊ non reddidiſti rapuiſti
Ad ideʒ ſacit.ff.de furtis lex falſus.¶ Ad
uertendum tamen ſᷣm Riccardũ in quar
to ⁊ Zho.QDõ res inuente aut de pꝛopin⸗
quo fuerunt in bonis alicuius nec haben
tur pꝛo derelictis. Aut nunqᷓ; vel non de
pꝛopinquo:ſed ab antiquo vt theſauri.Si
pꝛimo modo qui res inuentas accepit ⁊ ſi
biipſi retinet moꝛtaliter peccat ſi eſt quid
notabilis valoꝛis ⁊ tenetur ad reſtitutio⸗
nem ei cuius efl:ꝙ ſi neſcit cuius ſit faciat
publice denũciari in eccleſia.Et ſi nec iſto.
modo reperiretur cuius eſſent debent pau
peribus erogari niſi ipſe inuentoꝛ eẽt mul
tum pauper quia tunc poſſet cum licentia
epᷣi vel ↄſeſſoꝛis ſui ſibi retinc qñ nõ iueni
ret᷑ pꝛonꝰ.Sʒ ſi res iuẽta nõ fuiſſet i bonis

*

ione
mptl
1pſa;
mni.
tlret
is fur
niatie
merur
aldee
ſsen
wun ch
pſüget
miäwt
b deyo
ſbi al
ii hoe
gvis
habu
t
fur/
ſu
goſi
ſon
Uicnen
unpre
(Au
es in⸗
ͤpof
ne: ſit
guſt/
Sigbi,
apuili
inqoak
zopin!
n
nonde
zuni
nitel
quic
tutio⸗
faciat
ec iſto⸗
nt Pon
itnul
licenti
höͦan
tibons

alicuius aliquando ſicut lapilli ?⁊ gemme

que inueniuntur in littoꝛe maris ⁊ non do
meſtice aues ⁊ piſces talia occupanti cõce
duntur. Inſtituta de rerum diuiſione . e
reS. Et quidem.Et eadem ratio eſt de the/
ſauris antiquo tempoꝛe ſub terra occulta
tis quoꝛum nõ eſt aliquis poſſeſſoꝛ niſi ꝙ
m leges ciuiles tenetur qui inuenit dare
medietatem domino agri ſi in alieno agro
inuenerit. In agro vo ſuo eſt inuentoꝛis.
Sed de conſuetudine vbicunqʒ inuentus

eſt pꝛincipis ſm Petrum de palude in 4*

Hoſtienſis autem in ſumma dicit:ꝙ ſi the
ſaurus inuenitur in alieno agro data ope
ra eſt inuentoꝛis.Sed ſi non data opera:
medietas debetur domino fundi.Inſtitn/⸗
ta de rerum diuiſiõe. S. Item ea. F. Theſau
rus.⁊ F. Item lapilli.⁊?. C. de theſauris.l.pᷣꝰ
NRes autem que iaciuntur in mari ad alle

uiandum nauim ꝓpter periculum vite nõ

habẽtur pꝛo derelictis vnde reſtitui debẽt
ſi ſcitur patronus vel pauperibus erogari
ſi neſcitur. Quibuſcuꝝqʒ modis igitur fur
tum com mittitur graue eſt peccatum ipe/
diens iter ſuperne vite.Ad quã nos pdu/
cat ieſus dei ſilius:qui viuit ⁊ regnat in ſe
cula ſeculoꝝ Amen.
CSFeria quinta poſt dominicam de paſſio
ne e auaritia iudicum. .
Sermo quadrageſimus.

Ecte indicaſti

verba ſunt redemptoꝛis noſtri
ꝛiginaliter Luce. 7. co. zi euã
gelio hodierno. Sitientes au/
m iudiees auari iuſticiam ſuppeditant
falſiſqʒ iudicijs inferũt ſuis pꝛoximis cru
deliſſima damna. Poſſumus iam dicere

illud Hieremie.. c. Circuite vias hierłʒ et

aſpicite ⁊ ↄſiderate ⁊ querite in plateis eiꝰ
an inueniatis virum ſacientem iudicium
⁊ querentem fidem. Rariſſimi quippe ſũt
qui in iudicando pꝛopter pecuniam nõ de
ficiãt.Et quis apud vulgares iudices di
cantur doctoꝛes iuris:tñ pꝛopꝛie loquẽdo
tales dici debent iuris periti.Sed indices
ſunt quicunqʒ habẽt in aliqua materia iu
dicare ciuili vel criminali ſiue ſint oꝛdiariʒ

—

22*

ſiue ſubdelegati ſiue arbitri ſiue dicantur
domini ſiue poteſtates ⁊ capitanei ſiue pᷣo
res ſiue officiales ſiue confules alicuiꝰar/

tis:ſiue rectoꝛes vniuerſitatis ⁊ huiuſmo

di. Unde.23.q.2.c. Juſtum. Iſidoꝛꝰait.Ju

dex dicit᷑ quia ius dictat poplo ſiue ꝙ iure
diſceptet. Jure aũt diſceptare eſt iuſte iudi

care. Unde dominus deuteronomij.i. c.
dixit. Judices ⁊ magiſtros conſtitues in oĩ
bus poꝛtis tuis vt iudicent populuʒz iuſto
iudicio. Non ſit autem ſic:quia vt Iſido⸗
rus ait.xi.q.3ʒ.c. Pauper. Nauper dũ nõ
habet quid offerat non ſolum audiri con⸗

emnitur:ſed repꝛobatur. Cito violatur au
ro inſticia: nullaq; reus pertimeſcit culpa
gquam nũmis redimere exiſnimat. Pꝛo⸗

pterea in pꝛeſenti ſermone de auanitia iudi
cum dicemus. In q̃ de ipſis iudicibus tria
myſteria ꝓponimus declaranda.
Cpmor congruitatis.

zuculpabilitatis.

Dð congrue homo iudicat hominẽ eti/
am ſuperioꝛ malus: ⁊ ꝙ iudex non poteſt

ſimul eẽ iudex accuſatoꝛ ⁊ teſtis. Capᷣ.pᷣm.
NRimũ myſteriũ dicit᷑ cõgruitatis.
In quo tria dubia erunt ſoluenda.
pmytrũ ſit conueniens ꝙ homo
it iuder hominis. Cꝛznptrum ſit conueni

ens ꝙ ſuperioꝛ malus iudicet.znytruz

ſit conueniens ꝙ iudex ſit ſimul accuſatoꝛ
⁊ teſtis.¶ Ad pꝛimũ dubium dicũt quidã
ꝙ; non eſt cõueniens ꝙ homo ſit iudex ho
minis. Nam pᷣead coꝛinthios.ꝗ.c. Apłs
ait. Nolite ante tempus iudicare quoad/
uſq; veniat dñs.Et ad romanos.ia.c. Tu
quis es qui iudicas alienũ ſeruũ.Et a

thei.7.c.Nolite iudicare ⁊ non iudicabi ⸗

mini. ¶ Sed tamen contrarium inuenitur
in ſcriptura ſacra. Haʒ deuteronomij pᷣ̊.c.
dixit filijs iſrael moyſes ex volũtate dei de
hijs quos pᷣfecerat iudices. Audite illos:
⁊ quod iuſtum eſt iudicate.¶ Et Yſaie pƷᷣ.c.

ſcribitur.Querite iudiciũ ſubnenite oppij
ſo:iudicate pupillo defendite viduazʒ. ¶ Et

ad romanos.iʒ.c.dicit᷑ de iudice.Non ſine
cauſãa gladium poꝛtat:miniſter eni dei eſt.
VBeſponget ergo Alexander in ʒ ſũme

allegando Auguſtinum in li de penitẽtia

Et Gloſam in epła pꝛima ad coꝛinthios.
ꝙ duplex eſt iudicium. Pꝛimum particu
lare inoꝛdinatum ⁊ vſurpatum ac temera
rium de quo diximus in quadrageſimali
de penitentia.Et de hoc loquuntur aucto
ritates pꝛimo allegate.Secũdum eſt iudi
cium oꝛdinatum ? publicuʒ inſtitutuʒ ab
ipſo deo ad punitionem iniquoꝛum et ad
declarationem dubioꝛum pꝛo paciſfico con
uictu hominum. Et de hoc deuteronomij

p.c.uldoyſes dixit. Conſtitui ex tribubus

veſtris pꝛincipes ⁊ tribunos ⁊ centuriões
qui populũ iudicarent.Eſt tamẽ ſepe hoc

iudicium publicum iniquum. Sum laici
prꝛeſumunt clericum iudicare ? pꝛelatꝰ nõ
fubditum ſuum. vnde in figurã dñs pꝛece
pit ꝙ trãſiens per alienum agrum nõ mit
teret falcem in meſſem alienam ſcilicet fal
cem iudicij in nõ ſubditos vt exponit Gꝛe

gaoꝛius.é.q.ʒ.c. Scriptum. C Secũdum

dubium fuit vtrum ſit conueniens ꝙ ſupe
rioꝛ malus iudicet.Et poſſet argui ꝙ non.
Maʒz Apoſtolus ad romanos: 2.c. In quo
alium iudicas teipſum condemnas:i deſt
condem nabilem oſtendis.Et Ambꝛ0?².3.
q.⁊7.c. Judicet.Judicet ille de alterius erro
re qui non habet quod in ſeipſo condẽnet
Judicet ille qui nõ agit eadem que in alio
nouerit punienda ne cuʒ de alio iudicat in
ſe ferat ſententiam. Et Oꝛegoꝛiꝰ.ʒ.q.⁊ꝛ.c.
Qui ſine peccato.dicit de iudicibus. Re/
uocentur ad conſcientiam vt pꝛius ꝓpꝛia

coꝛꝛigant ⁊ tunc aliena repꝛehendant.Ad
idem facit c' Poſtulatus. cnIn graui/
bus.ſupꝛadicta cauſa ⁊ queſtione.¶ Sed

in contrariũ ſunt exempla maniſeſta. Hazg
ſaul cum eſſet a domino rep:obatus popu
lum iudicabat ⁊ eius iudicium vniuerſus
populus expetebat. Hec dauid voluit euzʒ
occidere in ſpelunca dicens:pꝛopitiꝰ ſit mi
hi dominus vt non extendam manuz me
am in chꝛiſtum domini.pꝛimi Regũuũ.24.
c. Sauid vo cum eſſet adulter 1 homicida
interrogatus a ꝓpheta ſententiam in diui
tem dedit qui ouez pauperis rapuit dicẽs
Judicium moꝛtis eſt viro huic.Ouez red
det in quatruplum. Inſuper ſalomon cuʒ
idola coleret amoꝛe mulierum infatuatuo
tamen vniuerſus iſrael ad eius iudicium

confluebat. Pꝛobaͤtur iſta. S. q. P. e. Au

dacter.Et.2.q. 7.c. Sic de hijs.¶ Reſpon

det itaqʒ Alexander vbi. S. Q ò eſt iudica

re de officio ptãtis ⁊ hoc modo mali poſ⸗

ſunt iudicare ſubditos. Et eſt iudicare de

merito poteſtatis.Et hoc modo iudicãt bo
ni.Duʒ ergo mali ab eccleſia toleratur eo
rum iudicium ſubterſugere non eſt licituʒ
obtemperare ſt pꝛoſicuũ. Judex autem
qui malus eſt pꝛecipue notoꝛius alios ſcã
daliz at. Non tamen debet crimina dimit/

tere impunita:ſᷣm Tho.22.q.33. ſed pꝛopo

nere emendationem in ſe ⁊ cum humilita
te condemnare ⁊ nõ peccabit. ¶ Tertium

dubium fuit vtrum ſit conueniẽs ꝙ iudex

2„7

ſimul ſit accuſa toꝛ ⁊ teſtis.Et videretur ꝓ

ſic. Nam Danielis.iʒ.c.habetur:ꝙ dani⸗

el fuit accuſatoꝛ iniquitatis ſenioꝛum et iu

dex eoꝛũdem.Et Hieremie.29. c. ODñũs ait⸗

Ego ſum iudex ⁊ teſtis.¶ Sed in contrari
um eſt textus.aA.q.A.c. Nullus. vbi dicit᷑:
Nullus vnqᷓ;ᷓ pꝛeſumat accuſatoꝛ ſimul eſ
ſe iudex ⁊ taſtio: duekiam in omni iudicio
quatuoꝛ ſemper peronas eſſe neceſſe eſt.
Ideſt iudices electos:accuſatoꝛes idone⸗
os:ac defenſoꝛes congruos:⁊ teſtes legiti
mos.Judices autem debent vti equitate:
teſtes veritate:accuſatoꝛes intentione ad
amplificandum cauſãam:defenſoꝛes ad mi
nuendam cauſm. Reſpondet Alexan
der.ꝙ iudex eſt perſona media inter accu
ſlatoꝛem vel reum ⁊ deſenſoꝛem:⁊ in nullã
partem debet declinare.Similiter nec per
nam teſtis poteſt aſſumere ne habeatur
ſuſpectus de impoſitione culpe:cum ad ip

illud quod obiciebatur de daniele: dicẽdũ

ꝙ in illo facto gerebat perſonam diuinam

ſum pertineat ſnia inferende pene. CAd

humanam. Pꝛimam in accuſãdo.vnde

ibi dicitur: 1, ſuſcitauit deus ſpiritum pue
ri iunioꝛis. Humanam vo perſonam gere
bat in iudicando quia conuicit eos daniel
ex oꝛe ipſoꝛũ ſalſum dixiſſe teſtimonium.

Ideo que iſpiratione dei facta ſunt nõ ſũt

irabenda in conſequentiã. C Ad aliudvo
quod inducebatur de deo.Dicit alexãder
ꝙ deus indicans non poteſt a iuſticia de⸗

clinare:homo autem ſic.Ideo alia ratio ẽ

de iudicio dei et alia de iudicio hominis:

A
ptiud
clore
M⸗
nſie⸗
tAnd
Ccsne
weni
Hui
ous
crcad
maen
tra ali
lionis:
lioorch
Qualin
letheli⸗
ſoguip
lnpon
lunune.
lonpor
ſuon
cuam
er
moca
o ali
Uitpen
deben
taliten
Cnd
ſean
,5.
inbe
☚
deqt
lhroe
lagt
lereog

ecunri

ſahlunn
ſtane
Kn
n

N
eßen
Uh
ipol/
nede
itbo
r eo
tamz
zutem
oſe
nit/
huche
milts
mum
lder

dani⸗
jetin
aiti
wani
ict
N
Ndic
cſeck
iconel
slyii
gine:
ne Nd
Ami
leng
na
noli
nece⸗
beauk
mat
ninam
oynde
npe
ngere
anicl
Hinn⸗

iudi
cride
cade
fanoe
inis

¶ AQuia ergo oꝛdinatum iudiciuz ad hoe

vt iudex recte iudicet requirit vltra ipſum
actoꝛem ſiue accuſatoꝛem reum et teſtes.

Ideo de hijs aliqua ſunt videnda. Et pꝛi
mo ſciendum eſt de accuſatoꝛe:quia vt di/

eit Ambꝛoſiꝰ.ꝛ.q.p.c. De maniteſta.Ju/⸗
dicis non eſt ſine accuſatoꝛe damnare. Et

hoc niſi crimen ſit notoꝛium. Cuidẽtia eni
patrati ſceleris clamoꝛe non indiget accu

atoꝛis:vt dicitur i pdicto cꝰ Manitfeſta.Et
extra de accuſãtionibus in cꝰuidentia.ſa

ma enim publica frequens camoſa con
tra aliquem ſubditum obtinet vim accuſa

tionis:vt dicitur in glo.in.c.pꝛimo de offi
cio oꝛdinarij. Extra de accuſationibus.c.
Qualiter ⁊ quãdo.Extra de ſimonia.c. LZi

cet heli.Et.xi.q.ʒ.c. Pꝛecipue.ſ Sʒ quia

is qui vocat aliquem ad iudicium quere⸗
lam ponit aliquãdo de cauſa criminali ſeu
crimine.Aliquando de ciuili ſeu de rebus
tempoꝛalibus.In criminali dicitur accu/⸗
ſatoꝛ.In ciuili cõſueuit dici actoꝛ quãuis
ctiam in criminali dicatur actoꝛ.¶ Triplici

ter autem contingit talem peccare. ¶ Pꝛi

mo calumnioſe agendo ſcilicet imponèdo
alicui falſum crimen ex malicia vel peten

do aliqua bona tanq; ſibi debita que no/

uit per ſe vel ex conſilio peritoꝛum ſibi nõ

deberi. Et talis in vtroqʒ caſu peccat moꝛ

taliter agens contra charitatem ꝓximi et
contra iuſticiam. Et de omni damno inde
ſecuto tenetur leſo modo ſibi poſſibili.iꝗ.
q.S.c. Non ſane in fine. Quia ſi danificat
in bonis tempoꝛalibus debet illa reſtitue
re.Si in fama vel perſona quia accuſãtus
de crimine iniuſte ⁊ conuictus falſo ifama
tur de facto ⁊ occiditur vel mutilatur: vel
alias leditur in perſona debet ſibi ſatiſfa/
cere ad arbitriuʒ boni viri. Hon tamen te
netur ſe manifeſtare poſt factum ſi ide pe
riculum vite immineret.Sed ſi eſt in ꝓceſ

ſi cauſe debet dimittere et non pꝛoſequi.
¶ Secundo peccat actoꝛ inoꝛdinate deſiſtẽ

do a pꝛoſecutione cauſe inchoate ſcilʒ pꝛe
uaricando ideſt aliam partem videlicet ac
cuſatum adiuuando colludendo cum eo:
vel non inducendo legitimas pꝛobatiões
quas habet contra eum ⁊ acceptando fal

has excuſationes rei.Quod habet locum

i2

in eriminibus.Aut etiam ex toto deſiſtit a
debita pꝛoſecutione cauſe ſine debito oꝛdi
ne iuris:quod dicitur tergiuerſari. Et hoc
facit coꝛꝛuptus pecunia a reo ⁊ amicis eiꝰ
Aut pꝛecibus eoꝛum inductus.Et tũc pec
cat moꝛtaliter quia facit contra rempubli
cam cuius bonum pꝛocuratur per punitio.
nem criminũ quod ille ipedit ſm Zho.21.
q.6S. In cauſa autem ciuili ſeu vbi agitur
de tempoꝛalibus quia ibi non intendit᷑ ni
ſi indemnitas acioꝛis. Et quilibet renun
ciare poteſt iuri ſuo.⁊.q.pᷣꝰ.c. Quamperi
culoſũ.Ideo abſqʒ peccato poteſt deſiſtere
a pꝛoſecutione cauſe ſue ſiue cõcoꝛdando

cum reo ſiue ad vitandum expenſas gra

uamina litigioꝛũ. ¶ Tertio actoꝛ offendit
reum etiam ſi habeat iuſtam cauſam ciui/
lem vel criminalem cum per indebita me
dia cauſam pꝛoſequitur vtẽdo mendacijs
in iudicio vel falũs inſtrumentis et teſui/
bus ⁊ pꝛobationibus aluis ne amittat iu/
ſtam cauſam quod etiam moꝛtale eſt m

Tho, 22. q. 7 8. vnde nullo modo licz. 22. q.

2.c. Faciat. NHerum ſi inde obtinet victoꝛi/
am cauſe ex quo certus eſt de ſua iuſticia
non tenetur ad ſatiſfactionem alteni par/⸗
ti nec etiam in expenſis placiti cum ille in
iuſte vexauerit euz. Si autem actoꝛ in cau
ſa ciuili extimat ſe ius habere: quia et ſic
ſibi dicitur ab aduocatis ⁊ peritis vel eti⸗
am dubitat de iure ſuo nec in pꝛoceſſu cau
ſe cognoſcit contrarium etiam ſi cauſam
habet iniuſtã nõ peccat placetando q;uis
melius faceret concoꝛdando vel dimitten
do.Et ſi obtinet victoꝛiam cauſe non tene
tur ſatiſtacere dum hoc ignoꝛat:quia pꝛo/
babilis ignoꝛantia excuſat eum. di.37 g. ſi
nali.Sʒz ſi poſtea certiſicatur de erroꝛe ſuo
tunc tenetur ad reſtitutione m bonoꝛum il
loꝛum ⁊ hoc niſi iaʒ bona ſfide pꝛeſcripſerit
Extra de pꝛeſcriptionibus per totum. In
cauſa autem criminali niſ ſit pene certus
de crimine ⁊ poſſet legitime pꝛobare non
excuſaretur a peccato moꝛtali accuſando
quia exponit ſe periculo magno ſui vl pꝛo
ximi ſine cauſa ſufſficienti.ſ Item nota m
Antomium de butrio ſuper capitulũ. Qd
pleriqʒ. De immunitate eccleſie. Quod
cum quis: ſiue actoꝛ: ſiue reus: aliqua

.

tenet ex iuſta fententia data pꝛo eo a indi⸗/
ce q;uis lex poſitiua ei aſſiſtat. Lamen qꝛ
lex naturalis reſiſtit quia non debet ꝗs lo
cupletari cum alterius iactura vel damno
vt in.c. Locupletari de regulis iuris in.õ.
Ideo tenetur talis reſtituere ſic habita:eti
am ſi non ꝓcuratione illius obtinentis:ſʒ
ſola iudicis ignoꝛantia obtinuiſſet ⁊ ille ꝗ

ſuccubuit non appellaſſet quaſi videatur

ille acquieuiſſe ex quo a ſententia non 35
pellauit leſus.quia talis non eſt verus ſʒ
pꝛeſumptus conſenſus:vt notatur de ſen/
tentia ⁊ re iudicata:quod non ſufficit in fo
ro conſcientic.Quod intelligendum vide
tur quando talis ſufficienter nouit ſenten
tiam iniuſtam fuiſſe datam pꝛo ſe ſiue tũc
ſiue poſtea.¶ Secundo ſciendũ de reo qui
ſcilicet accuſatur ſeu impetitur ſuper aliqᷓ
re ſiue iuſte ſiue iniuſte ꝙ põt peccare moꝛ
taliter:⁊ hoc tripliciter.ſ pᷣ dicendo falſita

tem vel tacendo veritatem:vt cũ iudex ex

quirit ab eo veritatem ſᷣm oꝛdinem iuris:
ſiue in cauſa ciuili vt cum iterrogatur ſi pe
cuniam mutuo accepit ab actoꝛe vel ſi nõ
reſtituit mutuatam ſciens ſe recepiſſe hoc
negat vel reſtitutam aſſerit.Siue in cauſa
criminali cum accuſatur ⁊ ſunt ſemipꝛoba
tiones vel cum infamia exoꝛta erga aliqᷓ;
fit inqſitio ſuper hoc etiam in caſu moꝛtis
negat ſe commiſiſſe maleficiũ perpetratũ

peccat moꝛtalr talis. Ratio ?ʒ Tho.22. q.

69.quia facit cõtra debitũ iuſticie ad quã

pertinet vt gꝗs obediat ſuo ſuꝑioꝛi in hijs

ad que ius ſue ſuperioꝛitatis ſe extendit.
Superioꝛ autem eſt iudex reſpectu eiꝰqui
iudicatur.Et ideo ex debito tenetur accuſa
tus iudici exponere veritateʒ quam ab eo
ſim ſoꝛmam iuris exigit.Si autem non eſ
ſet legitimus iudex:puta quia habʒ domi
nium vſurpatum cum non ſit ſuperioꝛ eiꝰ
non videtur facere contra iuſticiam ſi non
obediat ei in dicendo veritatem: peccat tñ
dicendo mendacium ⁊ moꝛtaliter ſi periu/
rat vel inde nocumentum notabile pꝛoxi/
mo infert.Similiter etiam ſi eſſet legitimꝰ
iudex ⁊ non inquireret ſᷣm ſoꝛmam iuris:
Puta ipetitus de debito pecunie ſine ali⸗
qua infamia exoꝛta vel accuſatione inqui
ritur de homicidio vel furto.Tunc non te

1.

netur reſpondere:ſed poteſt per appellatio
nem vel aliter ſubterfugere iudicium eius
non tamen debet mendacium dicere. Ac⸗
cuſatus autem vel inquinitus iuridice de
vno maleficio 1 conuictus poteſt inquiri ⸗=

de alijs ⁊ tenetur veritatem dicere ᷑m Pe

trum de palude in.A.¶z reus poteſt pecca

re moꝛtaliter calũnioſe ſe der᷑ ndendo. NHã

iſto modo etiam ſi haberet iuſtam cauſam
peccaret.Sed vt inquit ho.22.q.d. Ali
ud eſt veritatem tacere.Aluud falſitatẽ pꝛo
ponere. Pꝛimum in aliquo caſu licet.Hõ
eænim quis tenetur omnem veritatem dice
re:ſed illam quam ab eo poteſt ⁊ debet iu/
dex exigere ſm iuris oꝛdinem:puta cũ pꝛe
ceſſit infamia fuper aliquo cnimine vel ali
qua indicia appornerunt vel cum pꝛeceſ/
ſit pꝛobatio ſemiplena:Scdðm aũt ſcilz fal
ſitatem ꝓponere nullo modo licet. Ad id
autem quod licitum eſt poteſt quis ꝓcede
re vel per vias licitas ⁊ ꝓpoſito fini cõgru
as quod pertinet ad pꝛudentiam: vel per
vias illicita s:⁊/ppoſito fini congruas:qd
pertinet ad aſtutiam que fit per fraudeʒ et
dolum. Et pumũ quidem laudabile: ſcõᷣm
vo vicioſuz. Neo igitur licet ſe deſendere

occultando veritatem quam confiteri non
tenetur per aliquos conueniẽtes modos:

puta ꝙ non reſpondeat ad que reſponde/
re non tenetur:⁊ hoc non eſt calumnioſe ſe
defendere ſed pꝛudẽter euadere. Non aũt
licet vel falſitatem dicere vl veritatẽ tacere
