cur deus homo. Si peccatũ ĩpunitũ dimit
tit᷑ ſiliter ſe habet deꝰ peccãti ⁊ nõ peccãti.

Sevo magis congruu fnit reparationẽ
pꝛedictã ſeri per ſatiſ mctionẽ rõne diuine
ſapie:qꝛ fſic magis ſeruatur oꝛdo diuine ſa

pientie. vt eni inꝗt Rugꝰ. OQꝛdo peccatiũ
in ſupplicijs ſiue peccati in penã manife⸗

ſtat decoꝛẽ diuine ſapie que nõ patitur vni
uerſũ ex aliqua ſui parte deturpari. Sʒ cũ
peccatoꝛ releuat᷑ per ſatiſſactionẽ pena ſeꝗ
tur ad culpã.Cũ vo ſine atiſfactione cul⸗:

pa nõ oꝛdinat᷑ per beng. Jen reparatio hu

mani generis per ſatiſfactionẽ magis con
uenit diuine ſapie. ¶Tertia ratio eſt diuie

honoꝛificẽtie:qꝛ ſic magis ſuat᷑ honoꝛiſicẽ

tia diuie maieſtatis.Na dũ hõ peccat ꝑpᷣ⸗
uaricationẽ deũ ihonoꝛat.Si peccatũ ergo

dimitteret᷑ ſine ſatiſfactione relinq̃re abſqʒ

honoꝛis ablati recõpenſatiõe:cũ aũt ſatiſ/

factio reddit᷑ honoꝛ recõpenſat᷑. Exgo ĩ mo

do reparãdi hoiem ꝑ ſatiſſacjonẽ magis
ſᷣuat᷑ honoꝛificentia diuie maleſtatis qᷓ;ᷓ
aliũ modũ. Sʒ ↄtra iſta arguunt multi.

Plte⸗
liun
capd,
munt N
rbum
rech be
ns pon
l.Cn
gecenol
mmma in

rere/
lampi

Niil⸗
non
Kor!
dani
N
aalu p
inqur
dibineis
Nnichſ/
pnb
ti dim
hauit
rotione
Ldiuine
Duimeſ
petcünil
immni
nturpn
Sz
na ſeg
one cul/
Narofu
Ggis N
ckonie
hoif
enPp

ſrabſß
itſani/
oin
mag
ioch⸗
Stnuln

TEt pᷣ qꝛ dimittẽ peccata adſq; ſãtiſfactio
ne magis oſtẽdit miſicoꝛdiã dei qui eſt be
nignus ⁊ mißicoꝛs ⁊ pᷣtabilis ſup malicia
T2 dinuiſſio pcti abſqʒ ſãtiſfactiõe facit
ad diuinã ſuſficientiã.Ex hoc eni oſtẽderet᷑
emẽdaꝝ nr̃aꝝ ⁊ bonoꝝ nr̃oꝝ deus nõ in
iget. z videretur talis dimiſſio magis
ſacere ad dei potentiã pꝛo eo ꝙ reparatio
hois eſt quedã recreatio. Sed ſicut deꝰſo⸗
lo Yꝓbo fabꝛicauit mundũ:ita ſua potẽtia
ſolo vbo hoiem liberare debuiſſet. [4 °Jex
dimiſſione abſqʒ ſatiſſactione magis aſtri
geret᷑ homo ad laudandũ z amandũ deũ:
qꝛ ab ipᷣo plura recepiſſet.i Sꝰex tali dimiſ

ſione daret᷑ hoi exemplũ pfectionis ĩ dimiſ

ſione iniuriax. ¶ Ad oia pdicta rñdet. OO
nauẽtura.ſ Ad pᷣ ꝙ vniuerſẽe vie dñi ſũt
miſericoꝛdia ⁊ Sitas:cũ ipſe ſit ſũme iuſtꝰ
⁊ miſicoꝛs.Ideo in reparatiõe generis hu
mani que eſt excellen iſſima viaꝝ dei con/
gruũ eſt vt ſimul currat miſᷣicoꝛdia cũ iu/
ſticia.Ex quo decẽs fuit vt deus ab homie
ſatiſfactionẽ exigeret pꝛo iniuria ſibi facta.
Et ſi hõ nõ poſſet tũc mibicoꝛdia diuia ſub
neniret ei dãdo mediatoꝛc qui pꝛo eo ſatiſ
ſaceret. ¶ Ad 2 vo dicit Bona a ꝙ ſicut
deus exigit a nobis ſuoꝝ mandatox obſer
uantiã nõ ꝓpter ſuã indigentiã ſed ꝓpter
oꝛdinationẽ nr̃aʒ:qꝛ debemꝰei tanqᷓ; dño
obedire.Sic ⁊ pꝛo peccato exigit emendã:
nõ ꝓpter hoc ꝙ idigeat ſʒ vt reducat nos
ad oꝛdinationeʒz debitaʒ. ¶Ad ʒmnpicit ꝙ
q;uis in oĩ oꝑe dñi oſtẽdat᷑ diuina potẽtia
In ope tñ reparationis magis manifeſta
iur benignitas ⁊ mibicoꝛdia.Et p ↄſeq̃ns
ipᷣa iuſticia cũ miſicoꝛdia annexa.Lʒ ergo
potuiſſet deus humanuʒz genus ſolo vᷣbo
reparare:maluit tñ reparare cũ difficulta/
te ⁊ penalitate:qꝛ magiꝰ opoꝛtuna erat ibi
miſicoꝛdia ⁊ iuſticia q;ᷓ potẽtia. Ad ꝗi
rñdet᷑ ꝙ nõ poſſet plus aſtringi hõ ad lau

dandũ deũ q; aſtringit᷑ ex eo ꝙ deus ſic di

lexit hoĩiem vt ſilium ſuũ vnigenitũ daret.
Ad vltimũ auteʒ reſpondet. Gona

nõ intereſt nr̃a in oibus imitari deũ.Ideo

ipſe vindictã exigit. Nos aũt iniurias re⸗

mittere debemus ꝓximis abſq; vindicta.

Ipe tñ dei filias ſatiſſaciẽs pꝛo nobis exẽ/
plũ de hoc dedit dũ pꝛo ſuis ꝑſecutoꝛibus

exoꝛauit. ¶ Scom dubiũ fuit vtrum ange

lus potuit ſatiſſacere pꝛo peccato hois la
pſi.Quidaã dixerunt ꝙ ſic arguendo tñ: ſi
cut eni homo cecidit per aliũ impellenteʒ:
ita videtur ꝙ per illũ eundẽ releuari poſſit
Sed homo per angelũ malũ cecidit. Ergo

videtur ꝙ per angelũ bonũ potuit releua

ri.¶ Ad hoc rñdet Alex in.ʒ.ſũme ꝙ nul/
lus angelus nec oẽs ſimul potuerunt pꝛo
peccato hominis ſatiſtacere.Et hoc tnplici
LaRHene.
Cp rone diuine iuſticie.
Worõne ſequele peccati.
Horõne reſntutionis.

Pꝛimo rõne diuine iuſticie que requi/

rit vt qui peccauit ſatiſfaciat. Sʒe peccauit
hõ ergo debet ſatiſſacẽ hõ. ſ Scdo rõne ſe
qle pcti.Naʒ reatꝰpcti oꝛiginalis obligat
totã humanã nãm ⁊ oẽs illius generis ſeu
nature ad dãnationẽ et᷑nã.Sʒ nullus an⸗
gelus põt ſe eq̃re toti humane nature. Et
ſicut dicit Anſelmꝰ.Illnd ꝑ qð dʒ fieri ſa/
tiſfactio debet eſſe maiꝰq̃; cõmiſſũ. Ideo
opoꝛtet ꝙ ille ꝗ hʒ ſatiſſacẽ pꝛo pctõ oꝛigi
nali ſit tantꝰ ꝙ poſſit eq̃ri toti humane na
ture ⁊ ꝙ etiã plus valeat.ſ Tertio rõne re
ſtitutionis. Hã ſi hõ repararet᷑ opoꝛtet ꝙ
reſtituat᷑ ad illã dignitatẽ quã habiturus
erat ſi nõ peccaſſet. Si aũt repararet᷑ p an
gelos nõ poſſet reſtitui ad illã dignitateʒ:
ꝗm ſi nõ peccaſſet eſſet edlis angelis dei.
Et idẽ nobis ꝓmittit᷑ poſt reparationẽ cuzʒ

dicit᷑ Luce.ꝛo. Et Mathei.22. c. Erũt ſicut

angeli dei in celo. Si aũt repararet᷑ per an
gelos eſſet homo ſubiectus angelice natu
re.vnde Anſelmus ait. Qnecũqʒ alia pſo
na hoiĩeʒ a moꝛte redimeret eius uus idẽ
homo recte iudicaref. ¶ Ad arg' vo idu/⸗
ctũ rñdet Alex.Qõ idẽ oꝛdo ſᷣuatus eſt ĩ
lapſu ⁊ reparatione generis humani. Qꝛ
ſicut ibi fuit ↄſenſus mulieris malo ange
lo eidẽ ſuggerẽte.Ita in reparatiõe fuit cõ
ſenſus vᷣgis bono angelo eidẽ annũciãte.
KTertiũ dubiũ fuit vtrũ hõ potuitꝓ pctõ
illo ſlatiſmcere.⁊ poſſet argui ꝙ ſic:quia ſʒ
Augpiuia iuſticia nõ plus exʒit i penã
qᷓ; commiſſuʒ fuit in culpa. Sed in culpa
cõmiſſum fuit a pura creatura: ergo pura
qestura potuit ⁊ debuit ſatiſſacere.¶ RBe

.—

bet attendi penes tria.ſ.
pᷣ q; tum ad peccantem.

pondet Alex ꝙ q́stitas peti ade põt ? de

Cꝛ0q; tum ad inoꝛdinationẽ peceati.
ʒ3q tum ad illũ in quem peccatur.
¶Et ꝙ qtitas talis peccati debeat ſic cõ
ſiderari:patet qm̃ ſiqs offenderet regẽ et
militẽ plus offenderet offendendo regem
qᷓ; militẽ.Ita diuina iuſticia attẽdit q; tita
tẽ peccati ade.Cuius peccatũ lʒ rõne pec/⸗
cantis fuerit ſolius creature tñ peccauit in
bonũ infinitũ.ſ.deũ.Inſuper deoꝛdinauit
æà reã fecit totã humanã nãm.Ergo ſʒʒ iſtos
duos reſpectus peccatũ ade eſt infinitũ et

tranſcẽdẽs oẽz human creaturã. Quare

ſatiſſactio fieri dz a tali pſona in q̃ ſit ifini
tũ bonũ ⁊ a qua ſit oꝛdiatio totiꝰ humane
nature.Et cũ nulla pura creatura ſit talis
nulla pura creatura potuit ſatiſfacere. At
ergo dicit Anſelmus. Diuia ſapia ita ꝓui
dit vt ſatiſfactio fieret per xpm:qm̃ ſic ſatiſ
ſecit deus qui potuit ⁊ homo qui debuit.
Ipſe fuit qui homini lapſo dixit.Surge cu
ius meritis aperta fuit nobis ianua celi ⁊
gra piis in humanũ genus diffuſa.Quaʒ
nobis ipſe largiat᷑ qui viuit ⁊ regnat ꝑ iſi /
nita ſecula ſeculoꝝ Amen:.
CSabbato ꝛ hebdomade. BDe ſciſſima
humilitate. Sermo quartuſdecimꝰ.

Emini dixeri

tis viſionẽ. vba ſũt redẽptoꝛis
nr̃i uathei.iꝛ.c.⁊ in euãgelio

pboꝝ dicere. Hac die de laudibus humili/
tatis ſine qua nec vᷣtus vlla oĩpotenti deo
grata eſſe ꝓbatur.Eſt aũt humilitas bz ꝙ;
ait Mernardus in liꝰde gradibus humili
tatis virtus q̃ hõ veriſſima ſui cognitione
ſibiipi vileſcit. Et ideʒ in eplis.humilitas
ingt eſt ↄtẽptus ꝓpꝛie excellẽtie. Scoʒ vᷣo
Tho.ꝛꝛc.q.ii.Humilitas eſt ſpalis virtꝰ
qm̃ circa appetitũ boni ardui ẽ neceſſaria
duplex virtꝰ. vna q̃ ſirmet aiuzʒ ↄtra deſpa
tionẽ ⁊ ipeſlat ipᷣm ad ꝓſecutionẽ boni ſᷣm
rõneʒ rectã:⁊ H̊ facit magnanimitas.Alia
q tẽperet ⁊ rerenet aium ne imoderate ten
dat in excelſa, ⁊ hoc ꝑtinet ad humilitatẽ.

hodierno. Occurrit nobis ad ↄſuſionẽ ſa.

Ex quo patet ꝙ humilitas eſt virt nec eſt

ↄtraria magnanimitati q;uis repᷣmat ani

mũ ne tẽdat in magna:qꝛ hoc nõ ſacit ſim
pliciter: ſed in illa magna q̃ ſt ſupꝛa ſe:et
per ↄſeq̃ns pᷣter rõnẽ rectã. Magnanimi/
tas aũt ipellit ad magna nõ quecũq; ſed
ꝓpoꝛtionata ⁊ per ↄſeqᷓns ſᷣm rõnẽ rectã.
Qò aũt humilitas nõ cõnumerat᷑ a phᷣo
iter virtutes moꝛales rõ põt eſſe qꝛ ipe in
tendebat agere de virtutibus ſᷣm ꝙ oꝛdi/
nant᷑ ad vitã ciuilẽ. In qua ſubięctio vniꝰ
homis ad alteꝝ ſm legis oꝛdinè deriuat᷑.⁊
ideo ↄtinet᷑ ſub iuſticia legali. Humilitas
aũt ſᷣm ꝙꝙ eſt ſpalis virtꝰ reſpicit ſubiectio
nẽ hois ad deũ ꝓpter quẽ etiã alijs humi/
liando ſe ſubicit.Oꝛigenes tñ dicit ſuꝑ il
lud Luce.pᷣ.c.Qꝛ reſpexit humilitatẽ ⁊c̃.
In ſcripturis vna de virtutibꝰ humilitas
pdicat᷑. Sivis aũt huiꝰnomẽ audire vtutis
quõ etiã a phᷣis appellet᷑ aſculta eandẽ eẽ
humilitatẽ quà reſpicit deꝰ que ab illis dẽ
mẽſuratio ſiue moderatio: que manifeſte
ptinet ad modeſtiã ⁊ tẽperantiã.¶ De hac
iiaqʒ humilitate locuturi tria ꝓp onimus
myſteria declaranda.
C pmdr acquiſitionis.
Cꝛminductionis.
Czmregulationis.
CT15 voleaBummilittat hie neceſſaria eſt
cognitio dei ⁊ ſuiipius ac ꝓximi in qrũ aᷣli
Perimia lut derida Tap be

.

Rimũ myſterium de humilitate de
dũ eſt quõ bumilitas acqnit᷑. Et ad

ocoimue expedit vnicuiq; bumilita

tẽ hĩe volẽti vti triplici cognitione.
Peſt cognitio dii.
Cꝛeeſt cognitio ſui.
CCʒaeſt cognitio ꝓximi.
C Vꝛima eſt cognitio dei in q de ipo excel
ſo dno ↄſiderare debemꝰtria.ſpᷣ ipſiꝰptã.
tẽ.ꝛv ipſiꝰbonitatẽ.i ʒv ipſiꝰ maieſtatem.
¶ Pꝛimo dz g humilis eẽ cupit ↄſiderare
dei ptãtẽ q̃ talis ẽ ac tãta vt ipe ſolus ſit oĩ
potẽs nec aliq̃ creatura ad hãc oĩpotẽtiaʒ
valeat attingere. Audimus de hoc voces
ſeripturarũ oium tã diuinaꝑꝝ q; humanaꝝ
¶ Ende Geneſis.i⁊.dixit deꝰad abꝛahaʒ.
Ego ſu deꝰoipotens ambula coꝛa me. ¶ Et

claradũ di acqſitionis. In qͥ vide

Nhe⸗

ſii⸗
dhn

S

Pne
makari
Kitſn
n ſee
nanimn
igg ſ
nireni⸗
taſb
hiein
Pri
no m
giuel
milis
bieri⸗
bumd
le 1.⸗
Ulias
luns
lie
isdi
che
dehe
Wüns

na

„ .

d

=
d
unl

ael
i
ſtntenn
ſdan
s ſtol
Ntina;
poces
nand;
zahoz⸗
eſ

geñ.5. c. ad iacob. Ego ſum deus oĩpotẽs

creſce ⁊ multiplicare.ſ Et Exodi.ixc. Oi/⸗
potẽs nomẽ eins.ſſ Et Eccliaſtici ̊ caplo.
Anus eſt altiſſimus creatoꝛ oĩpotẽs. ſEt
hoc habetur.ſ.ꝙ deus ſit oĩpotens di.iiꝛ.c.
Nonit.Et di.23. c. Qui eps. ¶ Et di. 32.c.
Pꝛeter hec.¶ Et di.So.c. Accedens.c.Cõ
ſiderãdũ.iEt di.S⁊ꝛ.c. Pꝛeſhꝛ.¶ Et di. c6.
c. Si iperatoꝛ.¶ Et di. 2.c. Uictoð. ¶ Et pᷣꝰ
q.pꝰ.c. Quibuſdam.qEt.ꝛ.q.pꝰ.c.Deus
oĩpotẽs.¶ Et.S.q.pꝰ.c.In ſcripturis.¶ Et

x.q..c. Placuit. ꝗEt. xi.q.3. c. Plerũqʒ

¶ Et.iꝛ.q.pᷣa.c.Cũ deuotiſſimũ. ¶ Et.iA.q.
§. c. Scriptũ eſt. Et. ꝛ23. q.A.c. Obtineri.
A recta.ſEt et᷑ de ſumma tri.⁊ fi.catho.c.

p.ſEt.C.de ep̃is ⁊ clcis.l. NRaptoꝛes.ſEt

C. de tranſactionibꝰ.l.Siquis maioꝛ. Et
Cde officio pᷣfecti pꝛetoꝛio africe.l.pᷣꝰ. ¶ Et
UVirgilius in pᷣ eneidos.At pater oĩpotẽs
ſpeluncis adidit atris.¶ Et in 2. Juppiter
oĩpotens pcibus ſi flecteris vllis.ſ Et i.xꝰ
Tum pater oĩpotens reꝝ cui ſumma pote
ſtas. Tanta eniqz eſt iſta potẽtia dei tamqʒ
immenſa ꝙ in eins opatione ois potentia
hominum ⁊ angeloꝝ nihil poſſit reputari.
Poſito eni ⁊ non ↄceſſo ꝙ oẽs hoies mũ
di oẽs reges ⁊ pꝛincipes qui regnauerunt
ſuper terrà oẽs etiã angeli ⁊ beati ⁊ repꝛo/
bi conuenirent in vnũ vt ꝓducerent de no
uo vnum ſolare coꝛpus quale eſt illud qðᷣ
quotidie cernimus nos illuminare vł vnã
ſtellã ſimilẽ minime que lucet in firmamẽ
to:vel vnũ floꝛẽ ſimilẽ roſe aut viole vtiqʒ
per inſinita annoꝛũ ſpacia id pficere vnq;
poſſent.O infinita.O admiranda. O ſtu
penda potentia ſummi dei qui oĩa que in
celis que in tevis ⁊ in mari ſunt ⁊ monen
tur cũ voluit ꝓduxit e nihilo.Ob quod da
uid in p̊s.dicit. Tui ſunt celi ⁊ tna eſt terra
oꝛbẽ terre ⁊ plenitudinẽ᷑ eius: tu fundaſti
aquilonẽ ⁊ mare tu creaſti. ¶ Secundo in
cognitioneę dei debemus conſiderare eius
bonitatẽ. At enĩ inquit Woecius in lio de
hebdomadibus. Solus deus eſt bonꝰper
ſuã eſſentiꝗ. Oia alia ſunt bona per parti
cipationt᷑. Nec tm̃ bonus dicitur deus:qn
immo vtIſidoꝛꝰ dicit lipᷣ de ſummo bono
Summã bonũ deus eſt. ¶ Et Augꝰliꝰpꝛi⸗

39

mo de trinitate. Trinitas diuinaꝝ perſona

rũ eſt ſummũ bonum quod purgatiſſimis
mẽtibus cernitur. ¶E&t ſi aliquis obiceret

ꝙ ſummũ addit aliquid ſupꝛa bonũ alio/
Ain omni bono cõueniret.Sed omne qðᷣ
habet ex additione:ad aliquid eſt cõpo/

ſitum ergo ſummũ bonum eſt compoſitũ.
Sed deus eſt ſumme ſimplex:ergo deꝰnõ

eſt ſummũ bonuz. Reſpondet Tho. pᷣꝰ

par.q:d.Qð ſummũ addit ſupꝛa bonum
non rẽ aliq; abſolutã:ſed relationem tm.
Relatio aũt qua aliꝗd de deo relatiue di⸗

citur ad creaturas non eſt reali in deo: ſed

in creaturis. In deo vᷣo ſ̃m rationt᷑. Et ſic
non opoꝛtet ꝙ in ſummo bono ſit aliqus

cõpoſitio.Dicit᷑ ergo deus bonus: qꝛ per

ſuã eſſentiã bonus: ⁊ ſummũ bonuz qꝛ oẽ=
bonũ creature ab ipſo eſt qui bonitate ſua

oĩa oꝛdinate ꝓduxit in quo nulla eſt iniq⸗

tas neqʒ defectus ſiue peccatũ. ¶ Tertio’7

cognitione dei conſiderare debemus illiꝰ

maieſtatẽ. Eſt eni ipe vt ait pſal.Deus ma
gnus dñs ⁊ rex magnus ſuper oẽs deos

TEt iteꝑ excelſus ſuper oẽs gentes dñs ⁊
ſuper oẽs celos gloꝛia eius.Ipſñ cũcta obe
diunt elementa:⁊ ad eius imperiũ mouen

tur ſol ⁊ luna ⁊ omnia ſidera celi. Magnꝰn

itaqʒ dñs deus noſter ⁊ magna virtus eiꝰ
⁊ magnitudinis eius nõ eſt ſinis. Quare
merito ſub illo humiliari debet oĩs creatu

ra:illũqʒ; timere:colere:venerari. ¶ Scoo

expedit volẽti humilitatẽ acquirere vti co

gnitiõe ſui. ¶ Et de hac iquit PHernardus

liꝰde ↄſideratione ad eugeniũ.Noueris lz

oĩa myſteria lata terre alta celi ꝓfunda ma

ris.Si te neſcieris ſimilis eris ediſicanti ſi
ne fundamento ruinã nõ ſtructurà facies.
T¶Et idẽ ꝛc.32.ſuper cantica. Scio neminẽ
abſqʒ ſui cognitione ſaluari de qua nimiꝝ

2*

mater ſalutis humilitas oꝛitur a timoꝛ do
mini qui ⁊ ipſe ſicut initiũ ſapientie ita a ſa

lutis eſt.ſ¶ Et idẽ ꝛc. ʒp.ſuper cantica. Ne ?
mo ſine ſui cognitiõe ſaluatur. ¶Et Angꝰ
in ꝓemio quarti libꝛi de trinitate. Landa-

bilioꝛ eſt aius cui nota eſt iſirmitas ꝓpꝛia

q́ᷓ;ᷓ qui ea nõ reſpecta vias ſiderum funda

menta terraruz ⁊ faſtigia celoꝝ ſerutatur.

¶Et Hugo liꝰpꝛimo de anima.Melioꝛ es

ſi teipſum cognoſcas qᷓ; ſi te neglecto co⸗

gnoſceres curſus ſidep: vires herbaꝝ: cõ /

plexiones hoium:naturas aialium:celeſti

um ⁊ terreſtriũ ſciam haberes. Multi eni

multa ſciunt ⁊ ſeipſos neſciũt cuʒz tñ ſũma
phᷣia ſit cognitio ſui.i Et Señ.in tragedi/
is. Mulla moꝛs grauius incũbit q;ᷓ qui ig
tus ſibi oibus notus moꝛit᷑. Et Macro⸗
bius liꝰde ſõno ſcipionis.DBeiſici vox hec

fuit oꝛaculi ↄſulenti ad beatitudinẽ:qͥ iti⸗
nere pꝛouenire poſſet: ſi te iquit noueris.
CIn hac vo cognitione ſuiipſius tria de
bet quilibet conſiderare.

CC 5Pppꝛiã paruitaté.

C2°, Ppꝛiãâ iniquitatem.

C ʒ ꝓpaiã fragilitaté.

C Pꝛumo ppꝛi paruitatẽ.qꝛ homo par/⸗

nulus ⁊ minimus eſt in cõparatione excel

„—

„
—

ſe maieſtatis dei.vñ Abꝛahaz vt ſcribitur
geñ.ið.dicebat.Loquar ad dñm meũ cuʒ

ſim puluis ⁊ cinis. ¶ Et Sapiens homiem
ſuperbientẽ rephendit dicens eccleſiaſtici
io.c.Quid fuperbis terra ⁊ cinis.¶ Secũ
do debet quis conſiderare ꝓpꝛiã iniquita
tẽ cui occurrere no põt niſi ipa bonitas dei
Conceptus quippe in inigtatibus homo
ad diuerſ nunc venialia nunc moꝛtalia la
bitur ſcelera.Et ſi aliqñ ab illis retrahitur
ex dei gratia non pꝛopꝛia virtute ꝓcedit.

Ideo Bernardus ſuper cãtica ſcde.38.

git.Quõ non humiliabitur aia in vera co

gnitione ſui cum ſe ꝓceperit peccatis one/⸗

ratã mole moꝛtalis coꝛpoꝛis agrauatã ter
renis curis circũdatã:carnaliũ deſiderioꝝ
fece infectã.Cecã: curuã:inſirma: iplicita:
multis erroꝛibus mille periculis expoſitã:
mille timoꝛibus trepidã:mille difficultati
bus anxiã:mille ſuſpicionibus obnoxiazʒ:
mille neceſſitatibus erũnoſã: ꝓcliuam ad

vicia ⁊ inualidã ad virtutes.¶ Tertio de⸗
bet quilibet ↄſiderare/ppꝛiã fragilitatẽ q;ᷓ

ſ.fragilis ſit humana ↄditio cum vt vide⸗
mus vndiqʒ tot imineant pericula ⁊ fuper
oĩa cũ neceſſe ſit ⁊ cito moꝛi.i Ob qð Se
neca in tragedijs inꝗt: Parce venturis ti

bi moꝛs pazamur. ſis lʒ ſegnis ꝓperamꝰ
ipfi. Quis eſt enim qui viuet ⁊ nõ videbit

moꝛtẽ: quaſi dicat nullus.HNõ diues:non

purpuratus:nõ ſoꝛtis:nõ plłcher:nõ dñs:
nõ doctus. Oẽs tandẽ moꝛiemur. C Ter

tio qui vult humilitatem acquirere vtatur

cognitionẽ pꝛoximi:de quo conſiderare de
bemus tria.
zʒ inſcrutabilitatem.
CVPꝛimo dignitatẽ qua.ſ.deus ita dota/
uit pauperes ſicut diuites:ita ſubditos ſi⸗/

cut dños:dũ oẽs fecit ad imaginẽ ⁊ ſimili⸗

tudinẽ ſuã.Cũuũ eni vt inquit Tho.pᷣꝰ parte
q.9 5. Homo ſm intellectualẽ nãm ad ima
ginẽ dei eſſe dicatur ſz hoc maxime eſt ad

imaginẽ dei ꝙ intellectualis nã deũ maxi
me imitari põt.IJmitatur aũt itellectualis

natura maxime deũ q; tũ ad hoc ꝙ deꝰ ſe⸗
ipᷣm intelligit ⁊ amat. vñ ſᷣm ꝙ hõ habet
aptitudinẽ naturalẽ ad itelligendũ = amã
dũ deũ dicitur eſſe ad imaginẽ dei. Et hec
aptitudo ↄſiſtit in ipſa natura mentis que
eſt cõis oibus homibus. C Secũdo debe
mus conſiderare in ꝓximo conſoꝛmitatẽ.
ẽs quippe hoies ↄſoꝛmes ſunt in natu
ra ab vno pĩe adà deſcẽdẽtes.vnde Boe
cius liꝰpᷣ de ↄſolatione ait.Oẽ hominũ ge
nus ſimili ſurgit ab oꝛtu vnus reꝝ pat᷑ eſt
vnus qui cũcta miſtrat. C Zertio debemꝰ
ↄſiderare in ꝓximo inſcrutabilitate. Sut
equidẽ ꝓximoꝝ ſecreta coꝛdis inſcrutabi/
lia nobis.Juxta illud Mieremie.i7. Pꝛa⸗
uũ eſt coꝛ homis ⁊ iſcrutabile ⁊ ꝗqs coꝑgſcet
illud. Quuis ergo m Tho.a2. vbi. S. in
donis que a deo quis accepit nõ debeat vi
lioꝛẽ ſe putare hus ꝗ huiuſmodi dona nõ
acceperũt.Zñ põt aliquis reputare aliꝗd
boni eſſe in ꝓximo qð ipł non habet vel
aliꝗd mali eſſe in ipio qd in alio nõ eſt. Et
ſic ↄſideraãdo oia ſupꝛadicta dat᷑ nobis oc
caſio vt deo nos per humilitatẽ ſubiciamꝰ
2, pximos nõ ↄtemnamus.
CQuali inducũt nos ad humilitatẽ exoꝛ
tatiões ſcripturaꝑ 1 gra humilitatis atq;

lo bumilitatẽ docet. CLap.2 .
cundu myſteriuz declarandũ dicit᷑
inductio.Inducuũt ꝗppe nos ad hbu
a Militatẽ pꝛecipue tria.
PB meſt exhoꝛtatio.
¶ꝛ mgratiſicatio.
m
C3 exemplatio.

exẽpliũ dũi mii ieſu xpi:qui nos vᷣbo ⁊ e
exẽplũ dni ni ieſn xpi: qui nos vᷣho 2 exẽ

S. – — -ʒ

—

—
—
— —

lep

2 – = =

ui

= —☛
2 =

vepum
a

tadotu⸗
citosſ/
1ſimil/
bpane
ladim
ecſtad
men
aualis
de l/
habei
amni
thec
e
debe
NW
Voe
minüͤge
zpatc
Neben⸗
, S
utabi/
Pu⸗/
et
Wenn
Rons No
Ardlif
haft
ock
nchoce
hoen

inee
o dl

cüticl
adh

. C Pꝛimũ ꝗð nos iducit ad humilitatè ẽ

Eexhoꝛtatio ſacre ſcripture ⁊ ſcoꝛuʒ. ¶ Inat
eni Sapiens ecchiaſtici. 3. c. Quaãto maioꝛ

es humilia te ĩ oibꝰ⁊ coꝛã deo iuenies gra
tiã:qꝛ magna potẽtia dei ſoliꝰ⁊ ab humili
bus honoꝛat᷑.ſEt.⁊.c.Humilia valde ſpi
ritũ tuũ.ſ Et.iʒ.c. Humiliare deo ⁊ expe⸗
cta manus eius.ſſEt ꝓuerbioꝝ.39. Humi
lẽ ſpu ſuſcipiet gloꝛia. Et.xi.c. Abi humi
litas ibi ⁊ ſapia.. Et Sauid in ᷣs. Pplin
humilẽ ſaluũ facies ⁊ oculos ſuperboꝝ hu
miliabis.ſſEt Job.22.c.Qui eni humilia
tus fuerit erit in glia:qui inclinauerit ocu
los ſuos ipſe ſaluabit᷑.ſ Et Jacobus.ʒ.co.
ſue canonice. Deus ſupꝑbis reſiſtit humi⸗/
libus aũt dat graʒ ſuã.ſ Et Petrus pᷣma
ſua canonica.c.S.Humiliamini ſub poten
ti manu dei vt vos exaltet in tpe tribula/
tionis. ¶ Et dñs ieſus xpᷣus Mathei.25. c.
Qui ſe humiliat exaltabit᷑.¶ Et btã virgo
Zuce.2. Depoſuit potentes ↄe ſede ⁊ exal
tauit humiles. Et PHernardus ĩ liꝰde gra
dibꝰ humilitatis. Bona via humilitatis
qua vitas ingꝗrit᷑ charitas acꝗrit᷑ ⁊ gnãtio
nes ſapie pcipiunt᷑.ſ Et Gꝛegoꝰ.Qui ſine
humilitate vtutes ceteras ↄgregat quaſi
puluerẽ in ventũ poꝛtat.qEt Bernardus
ſup miſſus eſt. Pulchꝛa pmixtio vᷣginita
tis ⁊ humilitatis.nec mediocrit᷑ placet deo
aĩia illa in qua humilitas cõmendat vᷣgi/
nitatẽ:⁊ vᷣgitas exoꝛnat humilitatẽ.Sine
humilitate audeo dicere nec virgitas ma/
rie deo placuiſſet.ſ ¶ Et de pe.di.pᷣ . Taci /
turnitas. Sine humilitate nemini põt eſſe

Z ſlus. C Scom qðò nos inducit ad humili

tatẽ eſt gratiſicatio. Eſt qdẽ humilitas deo
valde grata.hoc patet pᷣiqꝛ humiliter oꝛã
tes exaudit.ſ AUñ Judith.ↄ.c.Humiliũ et
manſuetoꝝ tibi ſemꝑ placuit depꝛecatio.
Et Dauid in pᷣs. Reſpexit in oꝛĩonem hbu
miliũ ⁊ nõ ſpꝛeuit pꝛeces eoꝝ.¶ Et eccliaſti
3 . Oꝛatio humiliãtis ſe nubes penetrat
¶ Scðo deus iratus humilitate placat᷑.Si
cut patet tertij Reguũ.22. c. de achab de q́
dixit deus helie. Nõne vidiſti achab humi
liatũ coꝛã me ⁊c.Et ſcdᷣi paralipomenõ.iꝛ.
c.ſcribitur. Quia humiliati ſunt filij iſrael

auerſa eſt ab eis ira furoꝛis dñi. Niniuite

nſuper humiliati iram dñi placauerunt⸗

4⁰

Jone per totum. Et Bauid humiliatus

audiuit nathan dicentẽ ſibi dominus tran

ſtulit a te peccatum. Dicebat enim ipſe in
cinere ⁊ cilicio. Siſerere mei deus ⁊c.Coꝛ

contritũ ⁊ humiliatũ deus non deſpicies.

¶ Lertio deus humilibus ſua reuelat my/⸗
ſteria. IJdeo Chꝛiſtus M.aathi. xi. c. ait. Ab
ſcondiſti hec a ſapientibus ⁊ pꝛudentibus
et reuelaſti ea paruulis. ¶ AUnde Augꝰ liꝰ
de verbis dñi. Quanto humilius ſedebat
maria tanto amplius capiebat. Confluit
eni aqua ad humilitateʒ vallis de ſuperci
lio montis.Et qͥʒ grata ſit humilitas deo.
Ipſa virgo humillima in ſuo cãtico docuit
dũ ſe humiliter dixit.Quia reſpexit humi/
litatẽ ancille ſue:ecce eni ex hoc beatã me
dicẽt omnes generationęs. ¶Tertiuz qʒ̊
inducit nos ad humilitatẽ eſt exemplum
chꝛiſti:qui Mathi.xi. c. dixit. Diſcite a me
quia mitis ſũ ⁊ humilis coꝛde.vbi Augꝰ
libꝛo de virginitate ait. Hon dixit diſcite a
me mundum ſabꝛicare aut moꝛtuos ſuſci
tare:ſed quia mitis ſum ⁊ humilis coꝛde.
O doctrinam ſalutarem. O magiſtrũ do/
minũqʒ moꝛtalium quibus moꝛs poculo
ſuperbie pꝛopinata atqʒ tranſfuſa eſt. No
luit docere quod ipſe non eſſet:noluit iube
re quod ipſe non faceret.Hec ibi. Et in li
bꝛo.ia.de ciuita.dei inquit.Nunc in ciuita
te dei in hoc ſeculo peregrinãti maxime cõ
mendatur humilitas ⁊ in eius rege qui eſt
chꝛiſtus maxime pꝛedicatur. Contrariũqʒ
huic virtuti elationis viciũ in eius aduer-⸗
ſario qui eſt diabolus maxime domiari ſa⸗
cris litteris cauetur.hec ille.ſ Pꝛopterea
Paulus ad philippenſes.2.c. ait. Humi

liauit ſemetipᷣm pꝛo nobis ſactus obediẽs

vſq; ad moꝛtẽ.Humiliauit ꝓpfecto noſtrazx
aſſumendo naturã.Humiliauit matrẽ hu
milẽ eligendo.Humiliauit in paruo tugu
rio naſcendo.Humiliauit ſacramenta hu/
militatis circũciſionis ſcilz ⁊ baptiſmi ſu
ſcipiẽdo.HNumiliauit virgini mr̃i ⁊ ioſeph

ſe ſubiciẽdo.HNumiliauit humiles piſcato

res ſibi ſociãdo.Humiliauit in pꝛedicatio
ne gloꝛiam patris querendo. GQumiliauit
mundanos honoꝛes ſpernendo cum fugit
quando voluerunt eum facere regem. HGu
miliauit conuerſando ⁊ pedes diſcipuloꝛũ

unando Bumiliauit deniqʒ contumelias
v̈bera ſputa crucẽ ⁊ moꝛtẽ abiectiſſimam
patiendo:que oia vt dicit Cypꝛianus. 93.
di. c. Dñns. ab eo humiliter ? patiẽter facta
ſũt vt nos humilitatis 2 patiẽétie hiemus
exrempluũ. Ideo Hieroꝰad antoniũ mona
chũ ait. Oñs noſter ieſus xpᷣs diſceptanti
bus de dignitate dißlie vnu appꝛehen
dit e paruulis dicẽs. Niſi conuerii fueritis
à efficiamini ſicut paruuli nõ intrabitis in
regnum celoꝝ. Qðò ſe docere tm̃ nec facere
videret᷑ docuit exẽplo dũ diſcipuloꝝ pedes
lauit.dũ loquit᷑ cũ ſamaritana.dũ tradito/⸗
rẽ oſculo excepit. dũ ad pedes ſibi ſedente
maria de celoꝝ diſputat regno. dum reſur/
gẽs pᷣmo mulierculis appareſcit.

—

CQõ duodecim ſùt regule obſeruàde ab

bijs qui humiles eſſe volunt que dici etiã

poſſunt duodeciʒ ſigna vere bhumilitatis.
* Ertiũ myſteriũ contẽplandũ de hbu/-
1 militate dĩ regulatio. Punt eni duo
AWdeci regule qͥ ad humilitatẽ ſpectat
quas diligenter ſuare glibet debet.
¶ P di ꝓpꝛia viliſicatio.

2

Einbena breſumgptid.
.

zalaudabilis verecũdatio:
A coꝛpoꝛalis compoſitio.
Sacauta occultatio.
C pximalis delectatio.
CTZaſapiens auditio.
C8aaffabilis conuerſatio.
¶9* pmpta ſubiectio.
¶ x debita veneratio.
¶xiꝛaltitudinis declinatio.
Ciꝛe vilis exercitatio.

¶Pꝛima regla eſt ꝓpꝛia viliſicatio.Qui
eni vere humilis eſſe vult oẽ bonũ deo de /

bet attribuere:deſfectus tmimodo ſuos ſi⸗

bimet appꝛopꝛiãs. Quare viri ſci ⁊ amici
dei ſe pctöꝛes dicere ſepius iuenti ſũt: Nã

paulus vas electionis poſt viſionẽ xpi ſibi
apparẽtis in via: poſt raptũ vſqʒ in tertiũ
celũ pᷣad thimoteuʒ pᷣ.c.dicebat. Fidelis
Hmo ⁊ omni acceptione dignus qꝛ dñs ni
ieſns xps venit in hunc mundũ ſaluos fa/⸗
cere petòꝛes:quoꝝ pᷣmꝰego ſũ. ¶ Be btõ
mſup pie nr̃o frãciſco ſic ſeribit in ſua legẽ
da Bona . Qium virtutũ cuſtos 2 decoꝛ

humilitatis copioſã viꝝ dei vbertate reple
uerat. In ꝓpꝛia quidezʒ reputatione nihil
erat niñ peccatoꝛ cũ in veritate ſpeculũ eẽt
7 ſplẽdoꝛ oimode ſcitatis.iſ I deo ſcribitur
xi.q.3.c.Iniuſtũ.Melioꝛ eſt in maleſactis
humilis lacta conſeſſio q́; in bonis ſupba
gliatio.Et qꝛ in cõmuni lege nemo ſcit cer
titudinaliter vtꝝ ſit dignus odio vel amo⸗
re.¶ Jdeo vt ſenibitur di. .c.Ad eius.o
naꝝ mentium eſt ibi culpã cognoſcere vbi
culpa non eſt. C Secũda regula humilita

tis eſt bona pꝛeſumptio bene ſentire ⁊ opi

nari de ꝓpximis ſuis. Ma vt ſenbitur in glo

ſa ex᷑ de ſcrutinio in oꝛdie faciẽdo.c. Ex par

te. Qui lʒ pᷣſumitur dignus niſiꝓbetur in
dignus.Et de quolibet pᷣfumendũ eſt ꝙ ſit
bonus niſi/ ꝓbetur contrariũ. Ex de pᷣſcni/⸗
ptionibus.c.Oudũu.ff.de manumiſſis te⸗
ſtamẽto.l. Seruos.ff.de/pbationibꝰ.l.Ab
ea parte.86. di.c. Sigd . ¶ Et. xi.q.ʒ.c. In
cunctis.Et.22. q. A.c. Innocens. Et Glo.
in.c. In noſtra pꝛeſentia. extra de ꝓcurato
ribus ait.de nemine pꝛeſumendum eſt ꝙ
ſit immemoꝛ ſue ſalutis.pᷣ.q.⁊.c.Sanci⸗

mus. ¶Tertia regula dicitur laudabilis

verecundatio. SGebent humiles erubeſce⸗
re de ſuis peccatis cũ ad hoium noticiam

perueniunt. nſuper vltra timoꝛẽ 1 amoꝛc

dei peccata hoꝛꝛere debẽt pꝛopter verecun
diam mundi: a in omni ſua conuerſatione
verecundos ſe exhibere. Hinc Bernar/
dus ſuper catica ait. Meſcio an quicqᷓ; gra
tius verecundia aduerti in moꝛibus homi
num queat que eſt omniũ oꝛnatus etatũ.
Sed in tenerioꝛi etate amplius pluriuſqʒ
eniteſcit. ¶ Et Cicero liꝰ pꝛimo de officijs.
Sine verecundia nihil rectum eſſe poteſt:
nihil honeſtum. Hec verecundia mulieres

a viroꝛuzʒ co nſoꝛtio indebito pꝛohibet.Ju

uenes coꝛam maioꝛibus abſiq; rationabili
cauſa loqui non ſinit.artinices ſideles con
ſocijs facit:reges terre ⁊ pꝛincipes iuſte ſo
bꝛie ⁊ pie viuere cogit. Religioſos ⁊ cleri⸗
cos eccleſieqʒ pꝛelatos mundos ⁊ nitidos
a ſecularibus vicus ⁊ exercitijs eſſe com⸗
pellit. Sed pꝛoh doloꝛ.Sicut/ppter ſuꝑbi
am extinctus eſt generaliter dei timoꝛ:ita
abolita verecundia mũdi. & Quarta re
gula humilitatis di coꝛpoꝛalis copolno⸗

.

—

;=

Kempn
.
ecolüci
Knbinr
aleücns
s ſupha
oſait c
dand⸗
ns. Do
ſchepbi
homäta
ie co
ringo
Etper
ctur in
tgt
in/
9 le⸗
3b
Ge
NNN
wen
Smar
Udabile
anbece⸗/
nonden
tmo
Pv—NR
wunme
Pong!
Uche
nsh
1s kum
onuſ
oficjs⸗
holeſt
polteres
—RR
tonbli
cles con
gilted
1cen/
Ninchos
toon/
fſupbi
nouis
ran
hoſith

debent eſſe humiles compoſiti in inceſſu:

in locutione:in geſtu vultu ⁊ amictu coꝛ/
oꝛis.¶ Nã vt dicit glo.in.c.Cũ in cũctis
Ex de electione.Compoſitio coꝛpoꝛis qua
litatẽ indicat mentis.xli.di.in fine. Et ſa
piens Eccli.9.c.Ex viſu cognoſcitur vir:⁊
ab occurſu faciei cognoſcit ſenſatus. Ami
ctus coꝛpoꝛis ⁊ riſus dentiũ ⁊ inceſſus ho
minis enunciant de illo.ſ Et Hieroꝰin epi
ſtola ad furiam. Speculum mentis eſt fa⸗

cies ⁊ taciti oculi coꝛdis archana fatẽtur.

CQuita regcauta occultatio.Debẽt hu
miles ꝓpꝛias laudes tacere:niſi aliud ex
poſceret aut honoꝛ dei vel vtilitas pꝛoxi
mi ſiue neceſſitas ꝓpꝛia.Sexta reg eſt

ꝓximalis delectatio. Qui ſunt humiles
debent libenter inferre:⁊ ab alijs referen /
tibus delectabiliter audire ꝓximi laudes./
CSeptima regſapiẽs auditio.Ad humi

litatem ſpectat audire doctrinam ⁊ cõſilia
ſapientum. ¶ Octaua regaffabilis con/

uerſatio. Sebent vtiq; humiles conuerſa

ri affabiliter ⁊ benigne. C Mona regula

pꝛompta ſubiectio.Hec facit deo ⁊ ſupio⸗/
ribꝰ pꝛompte ⁊ abſqʒ murmure obedire.

¶Becima reg debita veneratio. Debent
humiles reuerenter cum maioꝛibus ſuis

bhabere:⁊ pꝛecipue in diuino cultu:in quo

requirunt᷑ etiam coꝛpoꝛis motus:vt genu

flexiones ⁊ inclinationes ad oſtendendaʒ

interioꝛeʒ reuerentiã ⁊ deuotionẽ coꝛdis.

CAUngdecima reg'eſt altitudinis declina

tio. Fugiũt humiles dignitates ⁊ magni
ſicentias:niſi id ſuaderet charitas dei ⁊ p/
ximi:vel cogeret obedientia:vt in.c. NHiſi
cum pᷣdem de renunciatione. C Buodeci
ma reg eſt vilis exercitatio.ꝓ dei.ſ.amo/
re officia vilia exercere. HMinc Hieroꝰ ad

palmachium ait:quantũcũqʒ te deieceris
umilioꝛ chꝛiſto non eris. Eſto vt icedas
pedibus:furua tunica veſtiaris: Equerie

pauperibus: pauperum cellulas dignan/

ter introeas:cecoꝝ oculus ſis:pes claudo
rum:manus debiliũ.Ipſe aquã poꝛtes:li
gna concidas:focum extruas: vbi alape:

vbi flagella: vbi patibulum: vbi moꝛs.
¶ Pꝛopterea ſeraphicꝰille fraciſcus humi

litatis ⁊ charitatis ieſu cruciſixi memoꝛ ef
fectus in ſuꝰ conuerſionis ſue: vt recitat

Bonauẽtura:lepꝛoſoꝝ obſequia nõ hot
ruit.Inquit enizʒ de ipſo ſic. Exinde totius
humilitatis amatoꝛ ſe tranſtulit ad lepꝛo
ſos.Eratqʒ cum eis diligentiſſime ſerui/
ens omnibus ꝓpter deum:lauabat ipſoꝝ
pedes:ligabat vlcera. Educebat plagarũ
putredinem:⁊a ſaniem abſtergebat. Oſcu⸗
labatur etiam ex miranda deuotione vlce
roſas plagas ipſoꝝ euangelicus medicus
mox futurus. ¶ Sunt ⁊ alia ſanctoꝝ exem
pla ſimilia:vt ſancte Clare ſaãcte Catherine
de ſenis: ſcẽ Heliſabeth a alioꝝ que bꝛeui
tas cauſa tranſimus. Curemus ergo hu⸗
miles eſſe ⁊ videbimus xpᷣum non ſolum
cũ Petro Jacobo ⁊ Joàne in mõte trãſſi
guratum:ſed cum omnibus ſanctis ⁊ bea
tis angelis in ſua maieſtate ⁊ gloꝛia diui⸗
nitatis ſicuti eſt ſpecioſiſſimũ in regno ce/
vꝛum. In quo viuit c regnat per infſinita
Ecula ſeculoꝝ. Amen.
CBñica ſecũda in quadrageſima: De ſu
perbia ſuperſtitioſoꝝ.Sermo quintuſdeci
mus in oꝛdine. H

% — 4
Ingex eſt do
minus de hijs oibus doctoꝛis
gentiuz vba ſunt iſta Pe. ad
theſalonicẽles. A.c. ⁊ in epiſtola hodierna.
¶ Poſtqᷓ;ᷓ diaboli eiecti fuerũt de celo em
pireo ꝓpter illoꝝ ſuperbiam:ſemper in vo
luntate maligna perdurant:vt homibus
pꝛeeſſe velint etiam in hac vita pꝛeſenti.
Quod vt facilius aſſequant permittẽte ſie
iuſto deo malefſicijs ⁊ artibus magicis ſe
immiſcẽt: in quibus ad aliquos effectus
naturales ꝓducendos cooperantur. Cum
enim ipſi multa ſciãt ⁊ poſſint:que cogni
tionem noſtrã ac facultatem excedũt ſcien
tia ⁊ vi nature ſue hec inferioꝛa iuuant ad
accelerandã ſuam operationẽ. Qua de re
pleriqʒ diabolo familiaritate ac quodda,
commercio ſe coniungũt:⁊ artibus neſari
is impliciti:alios ad hoc inducunt:vt dia
bolos venerentur. In oibus enim humſ/
modi maleficijs adoꝛationẽ ſiam diabo⸗
lus vel implicite vel aperte ꝓcurat.ſ ẽn
de Augꝰ.xx vi.q.v.c.Nec miruʒ. ait:Ad
hoc innectitur diabolnor ſt ade etur q̃ſi

dens.Ad tanta nãqʒ elationẽ deuenit:vt
etiã cum tentauit xpᷣm de hoc illũ requiſie
rit. Qꝛ non multi ſunt etiã hoc tempoꝛe ꝗ
diabolo ſe ſubicere in ſuperſtitionibꝰnoxi
is ex ſua ſuperbia nõ foꝛmidant.¶ Iccirco
in pꝛeſentiſermone de ſuperbia ſupꝑſtitio
ſoꝝ dicemus. Opponitur eniz ſuperſtitio
religioni que cultũ exhibet vero deo.Et lzʒ
multipliciter fiat. LCamẽ nos triplicẽ ſuper

ſtitionẽ diſtinguemus m quã cultus dia

bolo exhibetur.
Cõ oicitur diuinationis.
C obſernationililes.
ʒ3 confederationis.

¶Oõ ſupſtitioſa eſt diuinatio que ſit vel
per ſomnia vel per auguria: vel per indi/
cia aſtrologoꝝ cuni ipſi pꝛefumũt ea que
dei ſunt bꝛenuciare. Kap.bmn.
ARKima ſupſticio dꝛ diuinatiõis.Eſt
p aũt diuinatio pꝛecognitio ⁊ pᷣnũcia
tio futuroꝝ contingentiũ ex falſa 2
Vana opinione conſilio vel auxilio demo
nis tacite vel expꝛeſſe inuocato ſᷣm Tho.
2 24. q. xcv. Et peccatum eſt moꝛtale: qꝛ eſt
contra illud pꝛeceptũ Seuteronomij..is.c.
Mõ ſit qui conſulat diuninos. Secundum
vᷣo Iſidoꝛũ ethicoꝝ. Diuini dicunt᷑ quaſi
deo pleni:qꝛ diuinitate ſe plenos ſimulat.
T Ideo dicit Hieroꝰpᷣ.q.pᷣꝰ.c.Indices.qꝙ
diuinatio ſemper ſumitur in malã partẽ:
qm diuini vſurpãt illud qd eſt ꝓpꝛiũ dei.
¶Ende JIſaye. Al. c. dicit᷑. Annuciate que
ventura ſunt in futurũ:a ſciemus quia dij
eſtis. Et Mieroꝰ ſuper illo vbo Sanielis
2, c. Sermo quez tu rex queris granis eſt
nec reperitur quiſqᷓ;ᷓ qui indicet illũ:exce/⸗
ptis dis:quoꝝ non eſt cũ homibus cõuer
Htio. Inquit: Conſitent᷑ magi:confitentur
grioli: 1 omnis ſcientia ſecularis lr̃ature:
pꝛeſcientiã ſuturoꝝ non eſſe homis:ſʒ dei
hec ille. Pꝛenunciatio vo ꝓphetica nõ
eſt ſuperſtitio:qꝛ ꝓphete non vſurpãt ſibi
qð deo conuenit:ſed dicunt ⁊ pꝛenunciãt
qð illis a deo reuelatur. ¶ Sciendũ tamẽ
— WBonauenturaz in 2 i. Vij. 7
Tho. vbi ſſpꝛa:q canſe ſcdᷣe in ꝓductiõe
ſuoꝝ effectuum ſe hñt tripliciter. ꝗ Nã ali

que ꝓducunt effectus ſemper ⁊ de neceſſi

tate.Et ex cõſideratione huiuſmodi cauſa

6

rũ ſiquis pꝛenũciat tales effectus etiã per
certitudinẽ nõ eſt ſuperſtitioſũ nec illicitũ
Sicut pꝛenunciãt Aſtrologi eclipſiz ſolis
⁊ hiꝰ.¶ Alique vo cauſe ꝓducũt ſuos effe
ctus:⁊ ſi nõ de neceſſitate ⁊ ſemper tamẽ:

vt in pluribus.Et hiꝰeffectus ex conſide-

ratione fuaꝝ cauſaꝝ poſſunt pꝛenunciari
per cõiecturas ⁊ ſi nõ per certitudinẽ᷑.Si⸗
cut medici ex diſpoſitione iſirmi pꝛedicunt
moꝛtẽ vel ſanitatè. Et aſtrologi ſiccitates
vel pluuias ex cõſideratione coꝛpox cele/
ſtiũ.ſ Alie cauſe ſunt: que ad vtrũlibet ſe
hñt.ſ.ad eſſe ? non eſſe in ꝓducendis effe

ctibus.Sicut ſunt potẽtie aie rõnalis que

cauſant actus humanos libere:qꝛ põt hõ
facere ⁊ nõ facere hoc vel illud q; tum eſt

in ſe. Et etiã euentus foꝛtuiti qui non hñt

cauſam nãles: Sicut ꝙ quis ſodiẽdo terrq
iueniet theſauꝝ.Hiꝰeffectꝰ anteq;; ſint ſci⸗
re eſt ꝓpꝛiũ dei: cui oĩa ſunt pꝛeſentia qᷓ;tũ
cunqʒ diſtàtia in futuꝝ. ¶ Ut eni ſcribit᷑ in
glo. pꝰ.pe. vltimo.cꝰ. In agnitione diuine
veritatis ⁊ pꝛeterita ⁊ pñtia ⁊ futura equa
liter pnᷣtia ſunt. Et Augꝰ ſuper Joanneʒ
inquit. In veritate que manet pꝛeteritũ ?
futuꝝ nõ innenio:ſed ſolũ pñs:a hoc icoꝛ
ruptum. Aſſignatur aũtrõ a Bonauenrs

in pᷣ di. 39.qꝛ q; to res eſt pñtioꝛ:tanto co⸗

gnitio eſt nobilioꝛ. Sʒ deus oia cognoſcit
