ria fuit cum tanta gloꝛia romanoꝛũ ꝙ di ⸗/
ctatoꝛ ſublatis ad celum manibus pꝛeca⸗
tus eſt:ꝙ ſicui deoꝛuz romana felicitas ni
mia videretur eius iuidia ſub aliquo ſuo

incom modo ſatiaretur:haſqʒ inter pꝛeces

ſubito lapſu decidit. Poſtqᷓ; autẽ ad vꝛ⸗
bem triũphans redijt.Tribuni multiq; ci
ues camilli virtutis emuli diffamabant
gloꝛiam eius contendentes hoſtilem pꝛe
dam non equo iure fuiſſe diuiſam. Et iſta
pendente inuidia faliſcoꝛum ciuitatem ro

mano ſubegit imperio. Poſt quod a LZu

cio apuleyo tribuno plebis accuſatus de
iniqua veyentiũ pꝛede diſtributione inter
currente illis diebus adoleſcentis ſui filij
moꝛte:vt huic publico ⁊ inde pꝛiuato cru
ciaretur incommodo in exiliuz pellitur dã
natus quindecimmilibus eris. Camillus
vo ab vꝛbe diſcedens deos pꝛecatus eſt:
vt ſi hoc iniuſte pateretur q̃;pꝛimum ſe ci

uibus ⁊ ingrate patrie neceſſariũ fieri vel
lent. Q ſecutum eſt: Mam galli ſenones

obſeſſa vꝛbem pꝛeter capitoliũ cepe: duce
eoꝝ bꝛemio. Quare miſſũ eſt ad camilluzʒ

pꝛo auxilio. Erant aũt romani raliter oppᷣſ

ſi vix poterant ſe vlterius continere fa⸗
me interueniente. Sed conſueuerunt gal⸗
los decipe:⁊ conſilio iouis piſtoꝛis in mul
tis locis hoſtiũ panẽc iactari fecerũt.Et euzʒ
non poſſent vlterius diſſimulare ſamem
omnis auxilij ſpe ſublata ſe ſalutẽqʒ ſuam
auro redimere paciſcunt. Tandẽ aduenit
camillus dicitq; pactiont᷑ auri iualidã:qꝛ
ſine iuſſu dictatoꝛis ſummiq; magiſtratꝰ
facta eſſet:denunciat gallis vt ſe ad bellũ
parent. Ciuibus edicit vt ferro nõ auro re/
dimant libertatẽ. Pugnatur ergo itra ſe⸗
miruptã vꝛbem. vbi galli pꝛimo extra vꝛ
bem ad octauũ lapidẽ acri moꝛte pellunt᷑.
In quo pꝛelio nec pꝛeda nec captiuitas ſʒ

tm hoſtiũ ſtrages fuit.Camillus in vꝛbez⸗

redijt appellatus pater pĩie ſecundus ro⸗
mulus: ⁊ alter vꝛbis cõditoꝛ.Quinquies
dictaturã habuit:fuitqʒ remediũ oiuzʒ pe
riculoꝝ pꝛie.Et 25 anno poſtq; piiam li/
berauit moꝛit᷑ peſtilentiali moꝛbo. HNã vt
aſſerit Eutropius per bienniũ hijs tẽpoꝛi
bus romũ peſtis afflixit. C Similit᷑ dam
natur ingratitudo maxima romanoꝛuz er
ga Scipionẽ africanuʒz. De quo Augꝰ liꝰ
3.de ciuita.dei.c.2o.ita ſcripſit. Scipio ille
rome italieq; liberatoꝛ belliqʒ punici ſe/
cundi tam hoꝛꝛendi tam exicioñ tam peri
cyuloſi pꝛeclarus mirabiliſqʒ confectoꝛ vi/
ctoꝛ anibalis domitoꝛqʒ carthaginis. Cu
ius ab adoleſcentia vita deſcribit dijs de⸗
dita templiſqʒ nutrita inimicoꝝ accuſatio
nibus ceſſit carenſqʒ; pꝛia quã fua virtute
ſaluam 2 liberã reddit. In oppido linter/
nenſi egit reliq́;ᷓ cõpleuitqʒ vitam poſt inſi
gnẽ ſuum triumphũ nullo illius vꝛbis ca
ptus deſiderio.ꝗIta vt vixiſſe pꝛohibeat:
ne ſaltez moꝛtuo ingrata piia funus fieret
hec Augꝰ. ¶ Et Auluſgellius liꝰ.A.noctiũ
acticaꝝ ita aſſerit.Cuz marcus neuius tri
bunus plebis accuſaret ſcipionẽ africanũ
ad populuz: diceretqʒ accepiſſe a rege an
tiocho pecuniã vt conditiõibus gratioſis
⁊ mollibus pax cuzʒ eo populi romani no
mine ſieret.Et quedam item alia crimina

daret indigna tali viro.Zum ſcipio pauca
pꝛefatꝰ que dignitas vite ſue atq; gloꝛia
poſtulabat. Memoꝛia inquit quirites re⸗
peto diem eſſe hodiernũ quo anibalem pe
num impio noſtro inimiciſſimum magno
pꝛelio vici in terra africa:pacẽq; ⁊ vicioꝛiã
vobis pepi inſperabilem. Hon igi᷑ ſimus
aduerſus deos ingrati. Sed cenſeo relin/⸗

gquemus nebulonẽ hunc. Eamuſqʒ nunc

pꝛotinus ioui optimo maximo gratulatũ.

Id cum dixiſſet auertit ⁊ ire in capitoliuz
cepit.Zum concio vniuerſa que ad ſenten
tia de ſcipione ferendã conuenerat relicto
tribuno ſcipionem in capitoliuz comitata
atq; inde ad eius edes cum leticia ⁊ gratu

latione ſolemni ꝓſecuta eſt. ¶ Et vt ſcribit

Quintilianus liꝰ.xi.de inſtitutoꝛia oꝛatio

ne. Maluit ſuꝑpioꝛ africanus abvꝛbe cede
re q;ᷓ de innocentia ſua contendere cuʒ hu
millimo tribuno plebis. Quare ſcipio vꝛ
be diſcedẽs ⁊ apud linternum exulas cum
moꝛti tandẽ appꝛopinquaſſet in ſuo mo⸗

numento hoc epigrama inſcribi fecit: In⸗

grata patria nec oſſa quidem mea nũc ha

bet.pꝛout Aalerius ponit in rubꝛica de in
gratis. ¶ Tertinz quod declarat nobis q⸗

ſit repꝛehenſibile ingratitudinis viciuz eſt

exemplũ bꝛutoꝛum ammaliũ. Ct lz quoti

die videamus animalia queqʒ etiazʒ ſilue

ſtria beneficijs mãſueſcere ⁊ ſuos recogno

ſcere bñfactoꝛes.De leone tamẽ amma

lium irrationabiliũ rege mira pꝛedicant᷑.
¶Scribit Plinius liꝰ.7.de naturali hiſto
ria.ꝙ helpis ſamius natione in africaʒ de
latus naue ⁊ iuxta littus conſpecto leone
hiatu minaci:arboꝛem fuga petijt. At leo
pꝛocumbens ad arboꝛem hiatu quo terru
erat miſerationem petebat. Os eniz moꝛ
ſu auidioꝛe inheſerat dentibus eius: cru⸗
ciabatq; inedia. Quare helpis timoꝛe de
poſito deſcendit de arboꝛe ⁊ leonem adiuit
liberauitqʒ; euzʒ ab illo impedimento oſſe
de ipſius oꝛe euulſo.Traduntqʒ q; diu na
uis ea in littoꝛe ſtetit retuliſſe gratiam ve
natus agregãdo.ſ Et Auluſgellius libꝛo
quinto noctium acticarum quod ſequitur

narrat. Appion inquit litteris homo mul

tis pꝛcditus narrat ſe rome vidiſſe grati⸗

ope
glora
lleste/
lenpe
nagno
lcorid
kſimos
Win/
n nune
fanblati.
Ppitolnz
zaſnen

t relica

ommitatt
34gun
t ſchbit
10ꝛatio
becede

z hbu

ſpio v
sum
d wo!
Kangn
canüchi
nudell

hobis;

tanzch
zqvott
iaz ſine
lecogo
Necicnt⸗
*
miid
0 Nt
,Nl

n.

iizna
Norl
nmcene
mallul
moſſe
dliuns
um ve
slibio
uiun
fommi
grali

am leonis exhibitam Androdo cuidam.
Erat ipſe ſeruus viri conſularis qui ad be
ſtias damnatꝰ fuit. Inter quas aderat leo

vnus terribilis valde.Hic vt androdum
vidit pꝛocul repente quaſi admiratus ſte⸗
tit. Ac deinde ſenſim atq; placide tanqͥʒ
noſcitabundus ad hominem accedit. Zũ

caudam moꝛe atq; ritu adulantium ca/

num clemẽter ⁊ blande mouet hominiſqʒ

ſeſe coꝛpoꝛi adiungit. Cruraq; eius ⁊ ma

nus pene iam exanimati metu lingua le⸗
niter demulcet. Androdus inter illa blã
dimemta amiſſum recuperat animũ: pau
latimq; oculos ad contuendum leonem
refert.¶ Zuzʒ quaſi mutua recognitione fa
cta letos ⁊ gratulabundos videns homi/
nem ⁊ leonem. Que res cum omnes in
admirationem traxiſſet eductus Andro/
dus atq; ceſari pꝛeſentatus requiritur cur

ſibi leo tam familiarem ſe pꝛebuiſſet: At
ille. Cum inquit africam pꝛo conſulari im

perio meus dominus obtineret:ego ibi ini
quus quotidianis verberibus ad fugam
ſum coactus.Et vt mihi a domino terre il
lius pꝛeſide tutioꝛes latebꝛe ſoꝛent in cam
poꝛum ⁊ arenarum ſolitudines conceſſi.
Ac defſiciente cibo conſilium fuit moꝛtem
aliquo pacto querere.Zum ſole medio ra

pido ⁊ flagranti ſpecuʒ quandam nactus

remotam latebꝛoſamq; in eam me pene/

tro ⁊ recondo. Meqʒ multo poſt ad ean⸗/
dem ſpecu m aduenit hic leo debili vno
cruẽto pede gemitus edens: 1 murmura

doloꝛem cruciatumq; vulneris commiſe/
rantia:atq; illic pꝛimo aſpectu pauere ce⸗

pi. Sed poſtqᷓ; introgreſſus leo mitis et
manſuetus acceſſit ⁊ ſublatum pedẽ oſten

dere mihi ⁊ poꝛꝛigere quaſi opis petende
gratia viſus eſt. ꝗbi ego ſtirpem ingenteʒz
veſtigio pedis eius herentem euulſi: con

cceptamq;ʒ ſaniem vuulnere intimo expꝛeſ
ſi atqʒ; deterſi cruoꝛem.Ille tunc mea ope/
ra ⁊ medela leuatus pede in manibus me
is poſito recubuit ⁊ quieuit. Atq; ex eo
die triennium totum ego ⁊ leo in eadẽ ſpe
cu eodemq; victu viximus. NHam quas

venabatur feras 1 mẽébꝛa optimioꝛa mi⸗

—

62

hi ad ſpecum ſuggefebat: que ego ignis

copiam non habens ſole meridiano toꝛ/

rens edebam. Sed vbi me vite illius feri
ne iam perteſum eſt leone in venatũ pꝛo/
fecco reliqui ſpecum.Et viaʒ fere tridui per
menſus a militibus viſus appꝛehenſuſqʒ;
ſum.Et ad dominum ex africa romam de
ductus. Is me ſtatim rei capitalis dam⸗
nandum aut dandum ad beſtias curauit.
Intelligo hunc quoqʒ leonem me tunc ſẽ
parato captum gratiam nunc mihi beneſi
cij ⁊ medicine referre.Quibus auditis in
quit Appion androdus a pena ſolutus et
leo libertati donatus fuit. Poſtea videba
mus androdum ⁊ leoneʒ loco tenui reuin
ctum vꝛbe tota circumtabernas ire. Do/
nari ere androdum:floꝛibus ſpargi leonẽ.
Omneſqʒ fere vbiqʒ obuios dicere: Hic
eſt leo hoſpes hominis:hic eſt homo me
dicus leonis. He delſine adhuc ſtupen/
da leguntur q́ grata belua ſit inuenta be
neſactoꝛibus ſuis. Recitat Solinꝰ de mi
rabilibus mundi.ꝙ diuo auguſto impe/
rante puer quidam ad littus perueniens
comedere dabat delſino piſci pꝛope ter·
ram aduenienti.Quare effectum eſt ꝙ pi
ſcis ille puero ita ſe tractandum benigne
pꝛebuit vt ab ayano littoꝛe ipſuʒ equitan
tem ſuper ſe vſqʒ puteolos vehere ſit vi/

ſus. Hoc per annos plurimos tamdiu ge

ſtum eſt donec aſſiduo ſpectaculo deſine⸗

ret eſſe miraculuz. Sed vbi puer obiüjt ſub

oculis publicis deſiderij meroꝛe delfinus
interijt. Si igitur bꝛuta animalia ⁊ pecoꝛa
campi benefactoꝛes agnoſcunt: quanto⸗
magis rationalis anima innumeris bene
ſicijs pꝛedita ſuo grata dehet eſſe benefa⸗

ctoꝛi.Hinc eſt qð Yſaie pꝛimo capitulo cõ

queritur deus dicens de iudaico populo.
Et nunc de omnibus ingratis ſilios enu-
triui ⁊ exaltaui:ipſi auteʒ ſpꝛeuerunt me.

Cognouit bos poſſeſſoꝛem ſuuʒz:⁊ aſinus

pꝛeſepe domini ſui: iſrael autem non co⸗
gnouit me.

CQ pꝛopter ingrantudinez auferuntur

bona 2 oꝛiuntur mala 2 ſubtrabunt᷑ ꝓmiſ

E

beneſcia. Q¶ Caß. zm,

Ertiũ myſteriũ declarandũ de igra
· titudine dicit᷑ dãnificatio. Incurrit

ℳequidẽ igratus multa dna: qm ex
inaratitudine ſequantur tria.
p conceſſa bona auferuntur.
C20 grauiſſima mala oꝛiuntur.
¶3Ö pmiſſa beneſicia ſubtrabuntur.

¶ HPꝛimo ꝛceſſa bñficia auſeruntur.dicit
eni Augꝰ. Qò deus dederat gratis abſtu

lit ingratis. vnde ſaluatoꝛ dixit iudeis in

parabola vinee de qua fit mentio in hodi

erno euangelio iudeis ingratis. Auferet a

—

vobis regnũ dei.Hec aũt parabola myſti

ce ad quẽlibet hoĩez põt referri.vinea eni

deſignat aiam que a deo plantatur in crea

tiõe in qua ponitur toꝛcular remoꝛſus cõ

ſcientie:turris rationis ex qua poſſit vidẽ
do diſtinguere amicos ab inimicis. Sepe
circundatur. ſ.cuſtodia angelica locatur.
Agricolis.ſ.appetitui ſenſitiuo ⁊ itellecti⸗
no. vites in ea ſunt iclinationes ad virtu/

tes vel habitus virtutũ qui infunditur in
baptiſmo.Zẽpus fructuuz appꝛopinquat

cũ incipit habere vſũ liberi arbitrij quo de
bet in honoꝛẽ dei fructus ꝓducere bonox

opex.Tunc mittit deus nũcios ſuos ideſt

bonas inſpirationes ⁊ inſtinctus mẽtales
ad benefaciendũ vel documẽta pꝛedicato

rũ ⁊ ſeripturaꝝ.ſ Sed ingratus homo iſta

moꝛtiſicat ⁊ contẽnit. Demũ ipſe dei filius
in ſacramento altaris venit ad eũ: ſed vel
non recipit vel receptũ eicit extra ſe ⁊ cru/⸗
cifigit malis operibus ſuis:ſm illud Apli
ad hebꝛeos. Rurſus ſibi metipſis cruciſi/
gentes filiũ dei. De hacvinea.ſ.igrata aĩa
conqueritur deus.¶ Vſaie. 5. c dicẽs. Plã
tauit vineã electã ⁊ ediſicauit turriʒ in me
dio eiꝰ ⁊ toꝛcular calcauit in ea:⁊ expecta⸗
uit vt faceret vuas ſecit aũt lambꝛuſcas.
WVue ſunt opa vere virtuoſa:labꝛuſce ſunt
opa que hñt apparentiã boni. Et ſequitur
textꝰ Yſai. Quid vltra debui facere vinee
mee ⁊ nõ feci.Et nũc oſtẽdã ꝗd faciã vinee

mee. Auferã ſepẽ ideſt ſubtrahã cuſtodiã

an geli:diripiaz mãm ideſt patres ⁊ viros
docentes mandata dei. Ponã eã deſertaã
ſubtrahendo gram. Non putabitur nec fo

diet᷑.Aſcendent ſpine ſuper eam ⁊ nubibꝰ

mandabo ne pluaͤt ſuper illã:ideſt verbuz

ſubtraham compunctionis a pꝛedicatoꝛi
bus.Hinc Hieroꝰin liꝰ Judicuzʒ.xi.q.3.c.
Audi inquit.Deus qui videt in abſcondi
to ꝓſpiciens mentẽ ⁊ aios:vicijs ⁊ paſſio/⸗

nibus ſeruientes in coꝛde eiꝰſe non diligi:

ſed ant auaritiã aut libidinẽ aut iactantiiä

diſcedit a mẽte eius.ſ.ſubtrabendo gr̃am
relingt domũ eius vacuã.ſ.virtutibus.
Exine hoc eſt in pᷣmis parẽtibꝰ qui reple
ti donis ſpũalibus ⁊ tpalibus ingrati fue/
runt deo:ob quod tot bonis pꝛiuati ſunt ⁊

a terreſtri paradiſo eiecti.¶ Scðᷣo pꝛopter
ingratitudinẽ incurrit quis multa mala 2

ſpualia ⁊ tpalia. Eʒechias rex hieruſalem
poſt victoꝛiam maximãa ⁊ liberationeʒ de
manibus Sẽnacherib quia nõ egit gras

cantando canticũ dño ſᷣm moꝛẽ illius po⸗

puli ꝓpter ſuam ingratitudinẽ egrotauit
vt narrat etiã Joſephꝰ.Et habet᷑ Yſaie.38.
co.. ¶Timeant homies igrati:qm̃ vt dicit
Hugo de ſancto victoꝛe.Quelibet creatu
ra trina voce alloquitur hoiem. ¶ Accipe.
¶KRedde. Iuge. Accipe ex me bñ ficiuʒ
ad vſum tuũ.Accipit inquit celũ a meil/⸗
luminationẽ ⁊ motũ.Accipe inquit ignis
a me caloꝛc. Accipe ab aere reſpirationẽ.
Acecipe ab aqua refrigeriũ ⁊ lotionẽ. Acci
pe a terra aialia fructus ⁊ alia ad ſuſtenta
tionẽ. Secũda vox eſt redde.ſ.obſequiũ
tuo beneſfactoꝛi ⁊ meo creatoꝛi: ꝗ ideo me
creauit vt tibi ſeruirẽ. ¶ Tertia vox eſt fuge
ſ.ſuppliciũ tibi paratũ ꝓpter ingratitudi/
nẽ. ¶ Tertio ꝓpter ingratitudinez ꝓmiſſa
bñſicia ſuberahunturels hoc non de ſacili
fiat a deo ⁊ imitatoꝛibus eius.vt eni ingt
Tho.22. q. co. 7. Circa ingratũ duo ſunt cõ
ſideranda.ſ MPꝛimũ quid ipſe ingratꝰ di⸗

gnus ſit pati:⁊ ſic certũ eſt ꝙ meretur bnſi

cij ſubtractionẽ. Aliud conſiderandũ ꝗd
opoꝛteat ipᷣm beneficiũ ſacere.Et pᷣ quidẽ
nõ debet eſſe facilis ad igratitudinẽ vindi
candã:ſed debet attẽdere vt beneſiciatuʒ
de ingrato faciat gratum. Quod ſi nõ po
teſt pꝛimo beneſicio facere:ſoꝛte faciet ſe⸗
cundo.ꝙ ſi benefſicijs multiplicatis ingra
titudinez augeat ⁊ peioꝛ fiat:tunc a beneſi
cioꝛuz exhibitione ceſſare debet. Sic facit

miſericoꝛs ⁊ clemens pater omniũ deus⸗

E

Pe
tere
Vl
Gm
iti⸗
Goc
gberi
lae.
dpee
dlem
nold
ſiei
ad
hol
ſna.
l
bene
ctio
mus:
yme
ſin
dem⸗
cati
get
lecu
ſuie
bioe
atis
incd
W
e

R
di

kved
echcanon⸗
11,30
bſcondi
paſſo/
ndiig
uctanii
o gian
mubos.
uiſchie
guiſe/
unſont

oproptn!

a mala!
anſien
vonez dNe
nt gias
no po /
votauit
ie, 39.
KN
aen
Ncchpe⸗
ebüſerz
ia nel/
nit ignis
imnond⸗

ni. Aci

ſuſtenta
odſegbii
gickone
Nreſtf

Gunmd/
Gn

orſel
tcning
Pfunch
wed
membif
mdi
auh
enindi
ſciatuz
ino 7
ciet ſe⸗
s ingt
benef
Siche
i deb⸗

WVeneficia ſna multiplicat. Biutius patiẽ
ter expectat. Peccata tantoꝝ diſſimulat:
vyt ſaltem mãſuetudine ſua dulciſſima coꝛ
da moꝛtaliũ liquefiant: ⁊ ad ipᷣm redeãt pe
nitẽdo. Hinc Hieroꝰ.93.di.c.Diaconi.ait
Mogeratio dei ac pietas ſolũ nr̃m reditũ
querit:ac nos cupit longa ſua bonitate ſal
uare. Ad vos igitur clamito o moꝛtales
o peccatrices aie. Cognoſcite deum pairẽ
clementiſſimũ.Diligite deũ nobis beni/
uolũ:laudate ⁊ bñdicite deum ſuoꝝ bene
ſicioꝝ datoꝛẽ liberaliſſimũ. Reuertimini
ad deũ dñm pijſſimũ:qꝛ ipſe eſt dñs deꝰ
noſter: qui tribuit nobis ineffabilia dona
ſua. ¶ Pꝛo quibus Augꝰ li.7.de ciui.dei
c.ʒ l.inquit. Habemus ab iplo deo multa
beneſicia pꝛo quibus nequaqᷓ; valemus
actioni gr̃aꝝ ſuffieere. Ab eo eni eſt ꝙ ſu/
mus:ꝙ viuimus: ꝙ celũ terrã cõſpicimꝰ:
1 mentẽ atq; rationẽ habemus:quare ip
ſum qui hec oĩa condidit inquiramꝰ. Tan
dem eni ipſe nos oneratos obꝛutoſqʒ pec
catis ⁊ a contẽplatione ſue lucis auerſos:
ac tenebꝛaꝝ ideſt iniquitatis delectatione
cecatos nõ ideo deſeruit. Miſitqʒ verbuʒ/
ſuũ qui eſt vnicus eius filius.Quoꝓp no⸗
bis aſſumpta carne nato atqʒ paſſo a pec
catis oibus mundaremur. Eiuſq; ſpiritu
in coꝛdibus noſtris dilectione ꝑfuſa: oibꝰ
difficultatibus ſuperatis in eterna requie
in contẽplatione eius ineffabilẽ dulcedinẽ
inueniremus.Que coꝛda que lingue ad
agendas ei gr̃as ſatis eſſe contẽdant.hec
ille.Exhibeamus igitur nos gratos deo 2
deinde hoibus nobis benefacientibus:vt
ſic regnũ acqramus grrni. zn quo ieſus
dei ſilius cuzʒ patre ⁊ ſpiritu ſancto viuit in
ſecnunla ſeculoꝝ Amen.
Sabbato tertie hebdomade. De ſuper
bia ſernẽtiũ ↄſilia ⁊ in ſuo ſẽſu ↄſidentiũ.
ESermo vigeſimus pꝛimus

Iſſipauit ſub

ſtantiã ſuã. vᷣba ſunt redẽpto⸗
ris noſtri oꝛiginaliter Luce.ij.
cꝰa in euangelio hodierno. Habet h̊ pꝛo
pꝛiũ mens ſuperboꝝ:vt tanti extimet pꝛo

5

9

pꝛiam pꝛudentiã ꝙ oia conſilia ſapientu,ʒ

6;

detèſtatur. Tamẽ audire debẽt qð ſcribit᷑

in.c.Canonũ.Ex᷑ de conſtitutionibus.⁊ in
c. Ne initaris.Et.S.q.pᷣdin.c. Sciendum.

Ne initaris pꝛudentie tue. pꝛudentie ſue

inititur qui ea que ſibi agenda vel dicẽda
videntur patrũ decretis pꝛeponit.¶ Iccir/
co in hoc ſermone contra ſuperbiã ſpernen
tiũ conſilia dicemus:exqua innumera ſo
lẽt dãna/ ꝓuenire.Sicut patet in filio ado⸗
leſcente qui patris ſaluberrima monita re
fugiens cũ ignominia ⁊ graui dãno conſũ
pſit ſubſtantiã ſuã.quod nõ eueniſſet ſi ae
quieuiſſet conſilio illius qui tenerrime di
ligebat eũ. At igitur coꝛda oium humiliè
tur ad conſilia neceſſaria expetenda ꝓpo⸗
nemus de ipſo conſilio tria myſteria decla
randa.
Hn dicitur exhoꝛtationis.
Emdeternmminaftanis-
zu conditionis.

&

Qð cõmendatur cõſiliũ voce oiuʒz ſcri

pturaꝝ. Et de ſeptẽ genentbus conſilioꝛũ.

Rimũ m yſteriũ de conſilio declarã
duũ dicitur exhoꝛtationis.Ois ꝗp⸗
pe ſcriptura diuina ⁊ humana nos

boꝛtat vt conſiliũ in rebus gerendis expe

tamus:dãnatq; illos ꝗ ſuo ſenſu ducunt᷑.
¶ Ende Sapiens ꝓuerbioꝝ.2. c.ait.Cõſili
um cuſtodiat te:⁊ pꝛudẽtia ſᷣuabit te.¶ Et
8.c.Ego ſãpientia habito in ↄſilio. ¶ Et.xi.
c.Erit ſalus vbi multa conſilia. ¶ Et.lꝛ.c.
Via ſtulti recta in oculis eius.Qui autezʒ
ſapiens eſt audit conſiliuzʒ. ¶Et.Izʒ.c. Qui
agunt oĩa cũ ↄſilio regunt᷑ ſapientia. ¶ Et
I5.c.Diſſipant᷑ cogitationes vbi nõ eſt cõ
ſiliũ: vbi vᷣo plures ſunt conſiliari conſir
mantur. Et.I9. c. Audi ↄſiliũ ⁊ ſuſcipe di
ſciplinã:vt ſis ſapiẽs in nouiſſimis tuis.
¶Et.20.c. Cogitationes ↄſilis roboꝛant.
¶Et.ꝛ4.c.Erit ſalus vbi multa ↄſilia.ſ Et
27. c. Bonis amici ↄaſilijs aia dulcoꝛatur.
Et ecchaſtici.32. c. Fili ſine conſilio nihil
facias ⁊ poſt f:ctũ nõ penitebis.ſ Et.ꝛ2·c.
Añ oẽz actũ pᷣcedat ↄſiliũ ſtabile.. Et Ca ſ

ſiodoꝛꝰ li.pᷣ epłaꝝ. PKHmũ laudis hoies

moꝛibus ſuis applicant:q̃tiẽs de negocio
rũ meritis ambigentes ad peritoꝝ conſi⸗
lia decurrũt. Et Hieronymus ſuper illo

ipſe diriget conſiliũ eius. Quicũq; igit

N

„

verbo Pſaie.ʒ.co Et conſiliarius nõ eſt ti:
bi ait. Gꝛeci pocete laudabilis ſapientie di
xerunt pꝛimũ eſſe beatũ qui per ſe ſapiat:
ſcdᷣm qui ſapientẽ audiat.Qui aũt vtraqʒ
caret:hunc inutilem tam eſſe ſibi q́; alus.
¶ Et Cicero in libꝛo de ſenectute.NHon viri
bus non velocitatibus aut celeritate coꝛ⸗
poꝛũ res magne gerũtur:ſed conſilio anti
quoꝝ ⁊ ſcia. ¶ Et Terentius.QOia pꝛius ex
periri conſilio:qᷓ;ᷓ armis ſapientem decet.

IEt. ff.de repudijs.l.ʒꝰ.Dubiũ nõ eſt oia

que conſilio recte geruntur:iure meritoqʒ

eæffectu ⁊ firmitate niti.ſEt.C. de ſacroſan/⸗

ctis eccleſijs.l. Placet.¶Et. C.de inceſtis
nuptijs.l. Non dubiũ.Oia que pꝛudentũ
conſilio fiunt bono ſine peragũtur. ¶ Et. C.
ne filius pꝛo patre in aucten? habita. Sa
pientũ conſilio mũdus illuminatur. ¶ Sʒ

pꝛo huiꝰpartis delectabili ampiiatiõe:no
tare debemus ꝙ ſunt ſeptẽ conſilia.
Cp' internale.

ꝛmm particulare.
Cz n ciuile ⁊ ſeculare.
An generale.
Cz*pꝛouinciale.

Wé&N epiſcopale.
Czin monachale.
CPꝛimũ eſt conſiliũ internale ꝗð ꝗs fa/

cit in ſemetipſo:cũ videlz aliquid occurrit
sgendũ dubium:iueſtigat ratio ſi illud eſt

bonũ vel malũ. Et ſi bonũ quibus medijs

ſit vtendũ ⁊ ſilia.⁊ in hoc recurrẽdũ eſt ad
deũ. vnde Thobie. A.c dicit. Omni tꝑe
bñdic deum ⁊ pete ab eo vt vias tuas diri
gat ⁊ conſilia tua in ipſo permaneãt. ¶ Et
Eccliaſtici.2.9.c In oꝛone cõſitebitur dño

vel mr̃imonia cõtrahere vel ingredi reli/
gionẽ intendit vel a pꝛia diſcedere pꝛo qua
cũq; honeſta cauſa ꝓponit ad deũ confu⸗/
giat ⁊ ab ipſo conſiliũ expoſtulet. ¶ Legi⸗
mus de beato franciſco ꝙ dũ oꝛabat ante

imaginẽ crucifixi in ecclia ſancti samiani

dicebat hec vᷣba. O alto e gloꝛioſo dio il /
lumina le tenebꝛe del coꝛ mio:donami fe⸗/
de diricta ſperãza certa e charita perfecta:

ſenno e cognoſcimento che io facia la tua

ſancta volunta. CScð m eſt ↄſiliũ particu
lare qð alter exhibet alteri.Eũ eni ꝗs non

eſt ſibi ſufficiẽs ad confiliũ capiendũ cires

agenda ab alio conſilium accipere debet.

Quimimo circa pꝛopꝛiã vitam ⁊ obſcura
Ptinentia ad conſcientia ſibi credere nõ de

bet: ſed conſiliari cuzʒ peritis ⁊ bonis vel li

bꝛis doctoꝝ.vnde Thobie.A.c dicit᷑.Con
ſiliũ a ſapiente ſemper require.Dicit᷑ aut
quis ſapiẽs dupliciter.vno modo ſᷣm gd.
Aliomodo ſimplr. Sapiens ſᷣ̃z ꝗd dicitur
qui bene iudicat de fine alicuius artis vel
miſterij:⁊ de hijs que ducũt ad illũ ſinem.
Et ſic dicitur ſapiẽs medicus qui bene iudi
cat ⁊ de ſanitate ⁊ de medicinis cõferẽtibꝰ
ad eã.Et ſapiens negociatoꝛ qui bñ iudi⸗
cat de lucro acquirendo ⁊ de medijs ad ip
ſũ ⁊ ſic de alijs.Sed ſapiẽs ſimpli dicit ꝗ
bene iudicat de vltimo fine vite humane:

qui eſt deus ⁊ de perducentibns ad eũ.Et

hic eſt verus ſapiẽs ⁊ virtuo ſus.Quia igi
tur Thobias dicit a ſapiente ſine alia addi

tione pꝛimo ⁊ pꝛincipalr conſiliũ queren /
dũ eſt a ſapiente ideſt docto in ſuctis ↄſciẽ

tie. Neq; enim a medico querit quis cõſili

um de negociatione:ſed a docto negocia/
toꝛe.Nec a negociatoꝛe de medicinalibus

ſed a perito medico:⁊ ſic de alis. Multo
magis de ꝑtinentibus ad aiam: vbi ſunt
maioꝛa dubia ⁊ magis piculoſa nõ debet
quis indifferenter conſiliũ querere a ꝗgbuſ
cũqʒ:ſed virtuoſis doctis ⁊ pꝛacticis.vn/⸗
de Eccliaſtici.ʒ7.cꝰ dicit᷑. A conſiliario ma
lo ſerua aiaʒ tuã ideſt caue tibi.Et qui ſint
mali conſiliarij a quibus cauendũ ipſe de
clarat cũ ſequitur.Cũ viro irreligioſo tra⸗
cta de ſdctitate ⁊ cũ iniuſto de iuſticia ⁊ cũ
muliere de hijs que emulatur. Cũ timido

de bello. Cũ negociatoꝛe de traiectiõe. Cũ
emptoꝛe de venditione.Cũ viro inuido de
gratijs agendis.Cũ ipio de pietate.Cũ in

haneſto de honeſtate.Cuz ſeruo pigro de
multa operatione. Non attendas hijs in
omni cõſilio.Et ex hoc vltimo dicto patet
ꝙ pꝛeſfata locutio eſt per ironiã:quaſi dice
ret cũ pꝛedictis nõ habeas cõſiliũ.Et ſub
dit.Coꝛ boni conſilij ſtatue tibi. Scienduʒ

inſuper ꝙ illud quod dicitur pꝛouerbioꝛũ

xi. Ibi ſalus vbi multa conſilia.non ſic in⸗

telligendum eſt quo ad incipientes bene

ſacere ⁊ ſimplices tanq quis multoꝛum

hommi

ſliliun

clens
ſloen

2 (liin
Mci
bus?

ſegicia
guodt
Nſiſ
ſumo
quia
part
men
inpo
legt
ee

gger

anes

fummn
Haret
doſ
ed⸗
pien
ſoſe

co,
eſteo

lepan
depn
Alus
Etil
Pa
4
ne
di.
li⸗
n
ſfe
oph
füel
aen
ter
too
Uhen
hug
chan
Wn
lece
dan

mai an
ge deben,
Lobſn
nenöde
mopelli
il Con
cikauts
dim ga.
Aüdicnne
anns vl
lüfnon⸗
beneind
ſinb
büincdi⸗
digadip
diatg
mane:
geü Lt
Nviaigi
laaddi
verch!
1s ſei⸗
nis cöfli
negocio/
nolbus
Holo
biſfunt
debet
tagbut
cis. n/
ianioma
tabiſin
üpled
doſomm)/
da
mic
e. Cu
ido de
Cũ in
gode
is n
paet
ſi dice
rſub
endu;
ſbiom
ſicin⸗
ben
lown

.
. ——

rS

ho minũ ſeu a multis debeat inquirere cõ

ſilium de directione vite ſue. Nam hoc ſa
ciens audiet diuerſa conſilia ⁊ qñqʒ cõtra

ria:vnde in mẽte ſua conſundetur neſciẽs
quid magis ſequatur. ¶ Tertiũ eſt conſili
um ciuile ⁊ ſeculare quod fit in cõmunita

tibus ⁊ vniuerſitatibꝰ. Nec bñ eni poſſũt

regi ciuitates ⁊ regna abſqʒ conſilio. vnde
quolibet tꝑe pꝛincipes ⁊ rectoꝛes ciuitatũ
vſi ſunt conſilijs.Hã ⁊ Salomon ſapiẽtiſ
ſimus conſiliarios habuit: quoꝝ conſiliũ

quia Roboã filius eius reliquit magnazʒz

partẽ regni amiſit.vt habetur.2. paralipo
menõ.A.coNBe Romanis auũt ſcribitur

in policrato.ꝙ Romulus condita ciuita/

te quã ex ſuo nomie romã vocauit.Centũ
ex ſenioꝛibus elegit:quoꝝ conſilio omnia

ageret quos ſenatoꝛes pꝛopter ſenectuteʒ
patres ob ſimilitudinẽ cure noĩauit.Quo

rum nomia aureis litteris conſcripta erãt
patreſqʒ conſcripti appellabantur.qꝛ ali⸗
os ſapientia etate ⁊ affectu paterno pꝛece
debant.Et heſter pᷣ ceꝰ ſcribitur ꝙ ſeptẽ ſa/

pientes ex moꝛe regio aderant regi aſſue

ro ſemper ſcientes leges ac iura maioꝛũ:

quoꝝ conſilio cuncta faciebat. Quartũ

ſt conſiliũ generale ulud. ſ. quod ſit pꝛeſẽ

te papa vel eius legato ad hoc ſpecialiter
deputato a papa conuenientibus ep̃is et

alijs pꝛelatis plurimis ꝓut ipſe oꝛdinauit

Et iſtud non põt celebꝛari niſi auctoꝛitate
pape:vt patet di.l⁊.per totũ.Als nullum
eſſet ⁊ non conſiliũ ſed conciliabulum ⁊ ſy
nagoga ſathane diceretur ⁊ eſſet. ¶ Ande

di. i7. Pelagius papa ait. Multis apoſto

licis ⁊ canonicis ac eccliaſticis iĩſtruimur
regulis nõ debere abſq; ſnia romani pon

tiſicis concilia celebꝛari.ſ.generalia.na
pꝛopter non conciliũ ſed veſtrũ connẽticu

lũ vel conciliaboluzʒ caſſatur:⁊ quicꝗd in
eo actum eſt irritũ habetur ⁊ vacuũ.i NMic
⁊ rex Theodoꝛicus cũ vocaſſet plurimos

epos de diuerſis pꝛouincijs ad conciliũ ce
lebꝛandũ in vꝛbe pꝛopter crimina que im

pingebantur ab aduerſarijs contra ſyma
chum aduenientes ob reuerentiã regis di
xerunt hoc ſieri non poſſe:ſcilicet celebꝛa /
re conſilium.ſed ſpectare ad ſymachũ pa

pam qui impetebatur.Et perſuadentibus

64

pis Symacho pape vt ipſe conuocaret
leu auctoꝛitate eius congregarentur in cõ
ſilio aſſenſit eis:⁊ eum immunem ⁊ libe⸗
rum ab illis vicijs pꝛolatis contra euʒ de
clarauerunt. Sed ad claram noticiam de
hoc conſilio habendam. S nis notan?
dum eſt ꝙpꝛiſcis tempoꝛibus in conciiijs
aderant imperatoꝛes:vt patet in diſcurſu
hiſtoꝛie tripartite. Et. IS. di.c Canones.
quia eccleſia tunc male poterat vti pote⸗
ſtate ſua pꝛopter aduerſitates quas patie
batur ab hereticis:quibꝰ aliquando faue
bant ⁊ adberebant magni pꝛincipes ⁊ re

ges.Sed cum potuit eccleſia hoc coꝛꝛexit

⁊ non per pꝛincipes ſed per ſe conſilia con

uocauit.Et aliquãdo per imperatoꝛes pꝛe

cipiente eccleſia celebꝛata ſunt concilia.
Aliquando ipſa rogante ⁊ poſtea auctoꝛi
zante.Aliquando Srrarihcanfe: vt pa/
tet di.l⁊?.per totum. ⁊ maxime in g. Binc
etiam. Sicunt autem aliqui ꝙ papa ne
gligente ⁊ nolente congregare conſilium
ad locum idoneum pꝛo aliqua cauſa ho/
neſta ⁊ ardua imminenti poteſtas congre
gandi conſilium ſpectat pꝛimo ad omnes
cardinales qui poſt papam ſunt maioꝛes
clerici omnibus alijs quibuſcunqʒ. arg'n
eius quod legitur de maioꝛitate ⁊ obedi/
entia cè pꝛimo per Innocentium. Et quia
cenſentur vnum coꝛpus cum eo quaſi ſe⸗
de vacante videtur ad eos ſpectare talis
poteſtas. ¶ Secundo ſpectat ad patriar/
chas ⁊ pꝛecipue ad conſtantino politanũ.
Cuius ſedes eſt pꝛima poſt romanam:vt
patet di.22. De conſtantinopolitanæ. et
capitulis ſequentibus.Quod tamẽ intel⸗
ligendum eſt cum catholicus eſt patriar⸗
cha. Tertio ad imperatoꝛem. quarto ad
reges. quinto ad alios pꝛincipes. Nam
poteſtas vnius deuoluitur gradatim ad
alium pꝛopter negligentiam. arg'n pc ele⸗

ctione cꝰ Eum in cunctis. Et de conceſſio

ne pꝛebende c 2⁰. ¶ el dicamus ꝙ due
partes concilij in aliquo loco congregate

poterunt ⁊ alios connocare iuxta notata

per Innocentium in cꝰ ſecũdo de noui ope

ris nunciatione. ¶ Abi autem papa eſiet

hereticus vel de hereſi ſuſpectꝰ:tüc ad eũ
non videtur ſpectare poteſtas ↄgregandi

conſiliũ: arg di.40.c. Si papa.¶ Scõðo

notandũ eſt ꝙ ad hoc cõciliũ generale ſo
luz epia ſuperioꝛes ſunt de neceſſitate vo
candi.vt notat Innocẽ.⁊ Joannes andre.
in. c. Sꝛaue.de pꝛebendis.Et facit ad h di.
i8.cin pᷣs.⁊ ci'¶ Pꝛopter.cũ ſequentibꝰ.
Et tamẽ in poteſtate pape conuocare etiaʒ
abbates ſi vult. 63. di. &Madrianꝰ. vbi fit
mentio de abbatibus.Et de Gꝛegoꝛio de⸗
cimo legitur ꝙ ad conciliũ generale quod
fecit Lugduni vocauerat beatum Thomã
de agno.⁊ hoc ratione ſue eminentis ſcien
tie. Imperatoꝛẽ vo vel alios pꝛincipes nõ
tenetur conuocare perg Hinc etiazʒ. di. 17.
põt tamẽ ſi vult vocare ſi ei videtur expe/⸗
diens ad ſcandala vitanda: vrx di.63 F. Re
rum. ¶Tertio notandũ ꝙ ad generale cõ
ciliũ vocandi ſunt oẽs ep̃i oꝛbis: ex eo qd
habetur di.ié.c.pᷣ.vbi dicitur ꝙ ſancti pa/⸗
tres in conſilio niceno quod fuit ſolẽniſſi/⸗

mum de omni oꝛbe terraꝝ ↄuenerũt. Po

teſt tamen numerus relinqui arbitrio pa/
pe. Nec curandũ de numero diminuto pꝛe
latoꝝ ppter vᷣbum xpi dicentis Math. i.
Abi ſunt duo vel tres congregati in noie
meo ibi ſum in medio eoꝝ.pᷣꝰ.q.pᷣ.c. Cũ
ſcriptura.¶ Et.24.q.pᷣꝰ.c.Alienꝰ.¶ In con
cilijs enim pꝛeteritis in valde differẽti nu
mero conuenerunt epᷣi. Aliqñ in maximo
numero.Aliqñ fnerut ſexcenti. Aliqñ tre/
centi. Aliqñ ducenti.Aliqũ centũ.Aliqũ
quadraginta. Aliqũñ triginta. Aliqñ vigi
ri.Aliqũ quindeci epᷣi ⁊ in oibus ſfacti ſũt
canones. Aliqũ plures vel paucioꝛes. Ali
quãdo papa fuit pñs.Auquado legati ex
parte ipſius. In cõcilio niceno interfuit ſa
ctus Hicolaus. In quodam carthagineñi
interfuit ſanctus Auguſtinus. Sed qñ de
ſide agitur ? hereſibus extirpãdis vel ſciſ
matibꝰquia cauſa eſt cõis oibus catholi⸗
cis ⁊ oẽs tangit ab oibus epᷣis catholicis
tractari 1 terminari debet:⁊ oẽs ep̃ᷣi debẽt
ad conciliũ conuocari ſᷣm illam regulam.
Quod oẽs tangit debet ab oibus appꝛo/⸗
bari. de re gulis iuris liꝰ. o. Et di. ?6.c. p.Et
de hijs que fiunt a maioꝛe parte capſi c. ſi
nali.Quarto notandũ ꝙconſiliũ nõ po
teſt iudicare papà aut vi pꝛeſigere legem.
vnde.9.q.ʒ.dicit᷑. Nemo põt iudicare pꝛi/

maʒ ſedem.ſ.papã:nec Auguſtus:nec po

polus: nec electus.Et ibi eſt ci Alioꝛũ ad

idẽ ⁊ alia.Ex quo dicit Joannes andre.ꝙ
ſnie pape ſtandũ eſt qnñ cõtradicit ſnie to⸗
tius concilij.Et papa põt interpꝛetari ſta⸗
tuta conſilij ⁊ tollere ⁊ limitare:vt habet
ve reſcriptis.c.Satutũ.liꝰ.õ̊. Et glo.in cꝰ
Abi piculũ de electiõe liꝰ..ait.Qð lʒ nõ
ſit licitum ꝙ papa reuocet ſtatuta conſilij
poteſt tamen ſi vult.Et bꝛeuiter in omni/
bus papa eſt ſupꝛa conciliuzʒ excepta cau
ſa hereſis aut ſciſmatis:i quibus iudicat

papa a concilio. de hereſi eſt c' Si papa.

Ao. di. De ſciſmate habetur decretum ſa⸗

ctuz in conſilio conſtantienſi celebꝛato an
no dſii .5. ccccxvij. .Quinto notan/

dum ꝙ multa oꝛdinauit ⁊ diffiniuit eccle
ſia in concilijs celebꝛatis.Et vt ingt Bo
nauentura di.xi.pꝛimi libꝛi. In pꝛimitiua

cccleſia fuerunt quatuoꝛ conſilia pꝛincipa

lia tempoꝛe apoſtoloꝝ:vt etiam dicit que
dã glo.ſuper actus.¶ Pꝛimũ fuit ad ele/
ctionẽ MOα athie: de quo ſit mẽtio actuuzʒ pᷣ

co. ¶ꝛ fiit ad electionẽ ſeptẽ diaconoꝛũ

Actuũ.d.cꝰ. Iʒin ad non imponenda lega
lia gentibus Actuũ.is.c. ANad tolerãda
legalia ad tempus Actuũ.22. c. Poſtmo
dũ vo tẽpoꝛe conſtantini ⁊ ſilueſtri pape:
vt refert Iſidoꝛꝰliꝰ.d.ethiloꝝ:ceperũt con
ſilia generalia. NHam in pꝛecedentibus tẽ/
poꝛibus per ſecutione feruente docendaꝝ

plebiũ minime dabat᷑ facultas.Inde chꝛi/⸗
ſtianitas i diuerſas hereſes ſciſſa eſt:quia
non erat epᷣis licentia conceſſa conuenien

di in vnuz niſi tꝑe ſupꝛadicti imperatoꝛis
Ipſe enim dedit facultatem xpᷣianis libere
congregari. Hec obſtat ci lacuit. 13. q.
2. in quo oſtenditur per melchiadẽ papag
celebꝛatũ conſiliũ:qui tamẽ pꝛeceſſit ſilue
ſtrũ. Nã vt dicit glo.⁊ Archidiaconus con
ciliũ illud non fuit ita gnãle:ſed celebꝛatũ
cũ paucis. Ex conſilis aũt gnãlibꝰ qua/
tuoꝛ dicuntur ceteris pꝛincipalioꝛa:vt pa⸗
tet di.is.c. Canones.ſ.Nicenũ. Conſtanti
nopolitanũ.Epheſinum.⁊ Calcedonenſe.
Hec totã pꝛincipaliter complectunt᷑ ſidem
quaſi quatuoꝛ euãgelia vel totidẽ paradiſi
ſiumia de quibus ait Oꝛegoꝛius di.ij.cꝰ
Sicut. Sicut ſci euangelij quatuoꝛ ubꝛos:

nseher
Alorüel
Ancreg
itſnieto/
aariſta/

ſt habet

Gonc
Ghyns
tn onſli
Wonni
leptn dan

6 de

Si ane
reum
cbꝛato ar
tonotan/
iuit eecl
ngt Bo
mitius
ninclpe
n qoe
a!
lucz,
iaconon
endalege
tolerich
Pohmo
n pape:
rütN
abos ti⸗
hocenc
nd chn
eſtq
onuanin
veruons
olibeh
Ut. 3,0·
papa;
ſit ſlue
us con
lebꝛatu
qua /
Vlpa/
nſtann
onenſ
nt fiden
panul,
Dl.
big
!

ſie quatuoꝛ conſilia ſuſciꝑe ⁊ venerafi me
ſateoꝛ:quia in hijs velut in quadrato lapi
de ſidei ſtructura conſurgit:⁊ cuius lzʒ vite
atq; actionis noꝛma exiſtit.ſ.in conſtitu⸗

tionibus eoꝝHoꝝ conciliũ pꝛimũ trecen

toꝝ decẽ ⁊ octo epoꝝ ſub conſtantino ipe/

ratoꝛe pactũ. In quo arriane perſidie blaſ

femia condẽnata eſt. Et ibi editũ fuit ſym⸗
bolũ patrũ:in quo declaratũ eſt ſiliuʒ eſſe
conſubſtantialẽ patri. Celcbꝛatũ fuit autẽ
hoc ↄſiliũ anno dñi.ccco. Secũdũ con
ſiliũ generale fuit celebꝛatũ ↄſtan tinopoli
ſub iheodoſio iunioꝛe centũ quinquagita
patrũ:in quo cõdemnata eſt hereſis MÆα
cedonij dicentis ſpiritũ ſanctũ minoꝛẽ pa
tre ⁊ fitio. Sed ibi declaratũ eſt ſpiritũ ſan
ctuʒ patri conſubſtantialẽ ac filio. ¶ Terti
um conciliũ epheſinũ ducentoꝝ patrũ ſub
Theodoſio iunioꝛe auguſto.In quo ana⸗
thematizatꝰfuit neſtoꝛius aſſerẽs in chꝛi⸗
ſto duas pſonas diſtinctas hum anaʒ. ſ.
diuinam in vna perſona dñi nr̃i ieſu x¶pᷣi.
Auarrtũ fuit conciliũ calcedonẽſe ſexcẽ
toꝝ triginta epoꝝ ſub martiano pꝛincipe.
In quo condẽnatus fuit euticcs abbas cõ
ſtantinopolitanus verbi dei ⁊ carnis vnã
naturã pnuncians. Et dioſcoꝛus eius de/
fenſoꝛ cum alijs hereticis. Beda etiazʒ in
libꝛo de tpibus poſt pꝛedicta conſilia nu/⸗
merat ⁊ alia vigintiquatuoꝛ celebꝛata ſub
diuerſis tꝑibꝰa in diuerſis locis. ¶ BDe ali
is concilijs celebꝛatis vſq;ʒ ad annũ domi
ni mileſimũ non ita patet. ¶Eirca vo an
nũ dñi mileſimũ victoꝛ genere alemanus
floꝛentie conciliũ celebꝛauit ⁊ multos epi
ſcopos ꝓpter ſimoniã ⁊ foꝛnicationẽ depo
ſuit. Non multo poſt gregoꝛius ſeptimꝰ
conciliũ celebꝛauit: ⁊ henricũ impatoꝛẽ ex
cõmunicauit quia ſe ↄtra eccliam erexit ⁊
ſciſma ꝓcurauit aliũ papã faciẽs. [Poſt
hunc vꝛbanus ſcõᷣs conſilium celebꝛauit
apud claꝑ montẽ. Exide ſub nicolao pa
pa ſcdᷣo:qui fuit pꝛius epᷣs floꝛentinꝰ 2 ſe
nis electus papa congregatũ eſt conſiliuz
cũ centũ tredeci epis rome:in quo berlẽga
rius abiurauit hereſim ſuã de ſacramento
euchariſtie:de qua ſit mentio de cõ.di.2.c.
Ego berlenganus.Anno dñi M cẽte/
ſimo.xxx.ſub innocentio ſecundo celebꝛa

65

tũ fuit cõſiliũ remis ⁊ petrus leonis papa
ſciſmaticus repulſus eſt. Ad quod ſeiſma
tollendũ multũ laboꝛauit beatus bernar
dus. Ille auũt petrus anacletũ ſe fecerat no

minari. CAnno dñi M cẽteſimo.lviiij.

Moꝛtuo adriano papa electus fuit alexã⸗
der tertius ſenenſis:⁊ tenuit cathedrã an⸗
