eturalèm et pꝛobabilẽ opinionem. Et hoe
non punctaliter ſub indiuiſibiliratiõe aut
menſura in plus ⁊ minus:ſed ſub aliqua
latitudine competenti reſpectu tempoꝛuʒ
locoꝛum ⁊ perſonarum:circa quam latitu
dinem diuer ĩ homines eſtimando differre
pꝛobantur. Et hoc etiam dicit Tho. in 4⁰.
ꝙ ſcilicet valoꝛ rerum non conſiſtit in pun
cto indiuiſibili vnde aliquantulum plus:
aliquantulum minus emere vel vendere
non tollit equalitatem vel iuſticiaʒ. Se

cundum quod erat videndum. Que ſit la
nunttudo competens valoꝛis rei infra cuius

limites pꝛecium poſſit extendi. Et ad hoc
dicendum ꝙ hoc tipliciter innoteſcere po
teſt.p̊ ex iure.ſꝛdex conſuetudine.ſ ʒ ex
diſcretione. ¶ Et pꝛimo ex iure quia ſi pꝛe
cium quo venditur res excedat medietatẽ
iuſti pꝛecij ſeu pꝛecium quo emitur defſici /
at a medietate iuſti pꝛecij. Puta valet res
decem floꝛenis pꝛout communiter eſtima
tur ⁊ tamen venditoꝛ petit vel recepit ſex/
decim: vel cuzʒz valet decẽ emptoꝛ emit pꝛo
quatuoꝛ cum dimidio tunc ſᷣm iura cõtra

ctus eſt nullus. Extra de emptione ⁊ vẽdi
tione.c.Cum dilecti.per iudicem irritãdus

vel facere ſupplere defẽctum commiſſum.
Aerũetiam ſi eſſet minoꝛ exceſſus q̃; me
dietas iuſti pꝛecij ſi ſit notabilis vtiqʒ pᷣm
Tho. ꝛ2.q.77.⁊ Scotũ in quarto di.is.eſt
ibi iniuſticia ⁊ per cõſequens peccatũ moꝛ
tale ⁊ reſtitutio facienda ab eo per queʒ fit
deceptio aduertenter in pꝛecio multum ex
ceſſiuo vel defectiuo. Sed ſi fiat deceptio
ignoꝛanter:quia ſcilicet emptoꝛ vel vendi
toꝛ eſtimat rem tantum valere tunc nõ eſt
ibi moꝛtale.Ex quo ipſe decipitur per erro
rem. Sed tñ cum dechencdit vel ſibi oſten
ditur tenetur ad ſatiſfactionem. Alias tũc
peccaret moꝛtaliter ſi non vellet ſatiſſacere
uod totum intellige quando defrauda
tur iuſto pꝛecio emptoꝛ vel venditoꝛ ex er
roꝛe ſeu ignoꝛantia. MNazʒ ſi ſciens ⁊ aduer
tes q;titatem exceſſus vel defectus libere
conſenſit in tale pꝛecium ⁊ contractum in
nullo tenetur alter cum eo contrabens cũ
ſciat illum aduertere de exceſſu vel defectu
peaci. Mantio eſt quia ſcienti ⁊ conſentiẽti
non ſit iniuria neq; dolus:vt patet oe re/

aꝛi

gulis iuris liꝰ.. Sicut enim poteſt rem fu
am abſq; omni pꝛecio dare et donare: ita
etiam poteſt pꝛo centeſima parte iuſti pꝛe

cij rem ſuam vendere ad ſuum beneplaci/

tum ⁊ alteri pꝛo quinta arte ⁊ alteri ꝓ iu
ſto pᷣcio tm̃. Nec in hoc fit iniuſticia ex par
te alterius niñ cogeretur venditoꝛ ad ven
dendum aliqua magna neceſſitate ad hoc
inducente cum non poſſet aliter ſibi pꝛoui

dere vellet tamen iuſtum pꝛecium ſed iue

nire non poteſt vel etiam magna leuitate
ad hoc mouẽte vt ꝓdigus ⁊ leuis tũc ſecꝰ
eſſet dicendum. ¶ Secundo ipſã latitudo
hzeci poteſt innoteſcere ex conſuetudine.
Ham vt dicit Scotus. Experiẽtia ſatis pa
tet ꝙ conſuetudinarie relinquitur ipᷣis per
mutantibus vt penſãta mutua neceſſitate
reputent ſẽ mutuo dare equiualens ⁊ hine
inde accipere.Durum quippe videtur in/
ter homines cõtractus eſſe in quibus cõ⸗
trahentes non intendant aliquid de rigo/
re iudiciali qui eſt vt tantum res emat᷑ vel
vendatur quantum valet ſibi mutuo rela
xare vt ſic communem contractum cõmit
tetur aliqua datio vera.Et hic modus cõ⸗
mutantium fundatur quaſi ſuper lege na
ture dicente:ſac alteri quod tibi vis fieri.
Satis ergo eſt pꝛobabile ꝙ quãdo contra
hentes mutuo ſunt contenti mutuo ſibi re
mittunt aliquomodo dum tamen nõ enoꝛ
miter deficiant a perfrcta iuſticia. ¶Ter/
tio inoteſcit latitudo pꝛecij rerum ex diſcre
tione.Bictat eni diſcretio ꝙ cum res in ſe
valet decem tamen habenti eſt cara ⁊ vti⸗
lis vt duodecim. Si volo eaʒ habere dem
ſibi non tm̃ decem ſed quãtum ſibi valet
ex quo ipſẽ retinere volebat:quia vtilis vt
duodecim.vnde beatus Tho.vbi.S.dicit.
ꝙ vendere rem pluſq́; valeat eſt iniuſtum
niſi in detrimentum cederet venditoꝛis ſci
licet vendere quantum valet. Puta quia
multum ſibi eſt vtilis illa res vel neceſſa!?
ria. Lunc enim vendere poterit pluſq;ᷓ res
in ſe valeat quantum ſcilicet valet ipſi vẽ/
ditoꝛi. Sed q;uis emptoꝛ multuʒ iuuetur
ex re quã vult emere ſi vẽditoꝛ inde nõ dã
niſicatur ex carentia ipſius rei non pꝛopte
rea plus poteſt vendere rem q;ʒ valet in ſe
quia vtilitas q̃ ſuꝑuenit emptoꝛi nõ eſt ex
9

còditione vendentis nec ex conditione rei

in ſe ſed ex conditione ementis. vnde non
debet vendere illi quod non eſt ſuum. Si

tamen ſua liberalitate emptoꝛ vult aligd
plus dare q; valeat res quia inde multuʒ
iuuatur poteſt recipi. CTertiuz quod erat

vigdendum quãdo ſit exceſſus in pꝛecio ꝗd

iuris.Ad hoc dicẽdum ꝙ tripliciter poteſt

ſieri exceſſus in pꝛecio rerum venaliuz vel

defeclus. ¶ Pꝛimo quidem vltra dimidiũ
iuſti pꝛecij.Et ſic contractum poteſt reſcin
dere deceptus vel reſtaurationem dãni ſui
petere. Nec obſtat ſi dicatur vnuſquiſq; in
re ſua eſt moderatoꝛ ⁊ iudex ſz iura. Ergo
rei mee poſſum imponere pꝛecium quod
volo. Nec aliquis poteſt me cogere ad pꝛe
taxatum pꝛecium ſicut nec etiam ad vẽdẽ

dum ſicut etià emptoꝛ non cogitur ad emẽ

dum niſi pꝛecio ſibi beneplacito. Sicut er
Go contractus emptionis ⁊ vẽditionis eſt
mere voluntatis. Sic etiam taxatio pꝛe⸗
cij rerum venalium debet eſſe voluntaria
Gm voluntatem vendentis ⁊ ementis iux
ta illud vulgare. Res tantum valet quan
tum vendi poteſt. Ad hoc reſpõdetur ꝙ;
qᷓ;uis quis non cogatur ad vendendũ reʒ
ſuam tamen in actu ex contractu vendẽdi
ſi vendere vult ſomam iuris ⁊ regulaʒ iu
ſticie ⁊ equitatis ſeruare debet.Et ideo in
acta vendendi non licet ſibi rei ſue ſtatue/
re iniuſtum pꝛecium ⁊ accipere quia tunc
non imponit rei vt ſimpliciter ſue pꝛeciũ:
ſed vt in alterum commutande. huiuſmo
di impoſitio cõmutatiue includit acceptio
nem pꝛecij pꝛeualentis. Accipere autẽ pꝛe
ualens pꝛecij eſt iniuſtum ⁊ contra equita

tem.ſ Inſuper m Hoſtienſem q;uis non

poſſit quis cogi ab initio vendere rem ſu/⸗
am vel alienare:vt patet. C.de contraben/⸗
da emptione ⁊ venditione.l.Dudum. Si
tamen expoſnerit venalem ⁊ pꝛecium offe
ratur ſi pꝛo iuſto pꝛecio vendere non vult
cogi poteſt per iudicem ꝙ iuſto pꝛecio ven
dat.ff.de officio pꝛeſidis.l.pᷣᷣ. ¶ Secundo
fit exceſſus in pꝛecio notabilis non tamen
pertingens ad medietatem iuſti pꝛecij. Et
tunc aliqui dicunt licitum eſſe nec ad reſti

tutionem teneri quia iura hoc permittunt

vt.co.pꝛeallegato Cum dilecti de empti.et

venditi. Sed hanc opinionem impꝛobat
Tho.⁊ Scotus vbi ſupꝛa.dicentes ꝙ talis
ſcienter decipiens iniuſticiã facit ⁊ per con
ſequens moꝛtaliter peccat ⁊ tenetur ad re
ſtitutioneʒ eius in quo decepit.ſ Ad ratio
nem iüllam que dicit ꝙ iura hoc permittũt
dicit Tho.ꝙ lex datur populo in quo ſunt
multi deſicientes a virtute.vnde ſoluʒ pꝛo
hibet ea mala que habẽt deſtruere huma
num conuictum paciſicum ea puniendo:
vt furta:adulteria:notabiles deceptiones
in contractibus vt deceptio vltra dimidiũ
iuſti pꝛecij:⁊ hoc cum punire poteſt abſqʒ
maioꝛe ſcand alo.Allias etiam illa tolerat:
c.Ipſã pietas.Et di.So.c.At conſtituere/⸗
tur. Alia autem permittit non quia licita
ſed inquantum non punit ea ⁊ hoc ne pu⸗
niendo ſequantur maioꝛa mala. Sed lex
diuina que datur omnibus nil dimittit im
punitum in hac vita. vel aliquid quod fit

virtuti contrarium.vnde ſ̃ᷣm diuinam le/

gem illicitum reputatur ſi in contractibus
equalitas non ſeruatur. Quod fit plus rẽ
vendendo qᷓ; valuerit vel minus emendo
cum fit pꝛecipue notabilis exceſſus.Con/
coꝛdat hijs Joannes de lignaco ⁊ Joaànes

calderini ⁊ plures canoniſte dicentes illas

decretalem habere locum:iure ſoꝛi non iu

re poli.Et hoc ad vitãda multa litigia que
de leui poſſent quotidie fieri. Tertio fit ex

ceſſus in pꝛecio quando fit parum damni:
vt quia paulo plus venditur res vel paulo
minus emit᷑ iuſto pꝛecio.Et tũc q;uis qui⸗
dam dicant indiſtincte non committi pec⸗

catum nec teneri ad reſtitutioneʒ eo ꝙ pꝛe

cia rerum von conſiſtant in puncto indiui/
ſibili:ſed habeant quandam latitudinem
in plus vel minus.verius tamen videtur
dicendum: ꝙ quia latitudo illa deb et eſſe
competens ⁊ ſic habet limites ſuos qui ta
mẽ difficulter ſciri poſſunt.Ideo ſiquis in
emendo vel vendendo excedat aliquantu
lum limites non agens contra conſcienti/
am quia ſcilicet credit illud eſſe ſatis iuſtũ
pꝛecium ⁊ ſi rigidum non peccat nec tene⸗
tur ad reſtitutionem q̃;uis aliquantulum
excedat limites iuſti pꝛecij.Et tunc habet
locum illud quod illi dicunt ſcilicet omneʒ

int

i⸗
ſo
ſe
N

— —. — —

niendo:
Pnones
dumiti
ſtabſe⸗
tolerar.
timere/
lat
nepu/
A lex
litim
ocſit
naV
das
Pusri
cmendo
1,Con/
goines
les ili;
unoni
igue
mofta
ndam.
chut⸗

nise

itipee
cogye
indi
Vdinen
pidemt
barcfe

tontractum concoͤmitari aliquaʒ donatio
nem ⁊ ſibi inuicem partes remittere modi
cuz plus vel minus iuſto pꝛecio. Sed ſigꝗs
rontra conſcientiam vendat plus vłemat
minus iuſto pꝛecio:ideſt credens excedere
ſummum graduz latitudinis pꝛecij:⁊ ſi in

modico non poteſt excuſari a peccato ſal/
tem veniali: cum omnis deceptio ⁊ fraus
ſit peccatum ⁊ etiazʒ teneatur ad ſatiſfactio

nem.Sed ex quo minutie tales ſint innu.

mere ⁊ paꝝ ide etiam leditur ꝓximus dent

illud ſic iniuſte acquiſitũ pauꝑibus.ia.q.
S.c. Qui habetis. 5

Oð artifices æ mercatoꝛes auari pec/
cant in fraudulẽtia ꝓximoꝝ multipliciter.

Kres

CLaßp̃. 3

Ertium in quo artiſices ⁊ mercato/
t res peccare ſolent eſt fraudulentia
repꝛobata. Pꝛo declaratione tamẽ
huius partis notanda ſunt tria. Cpᷣno/

„D

tandum ſm Tho.22. q.?4. ꝙ licet aſtutia
fraus et dolus poſſint in actibus alioꝛum
peccatoꝛum reperiri communius tamẽ in

vicio auaritie circa acquiſitionem tempo/
ralium conſueuerunt exerceri.Aſtutia au
tem ꝓpꝛie eſt cum quis ad conſequenduʒ

aliquem finem bonum vel malum vtitur
non veris vijs ſeu medijs:ſed ſimulatis ⁊

apparentibus. Hoc autem eſt peccatum:
quia contra rationem rectaz vnde ⁊ cõtra
pꝛudẽtiam. Neq; etiam ad bonum finem
opoꝛtet falſis vijs ⁊ ſimulatis puenire ſed
veris ⁊ realibus quod facit pꝛudentia. Et

quia ſimilitudinem habet cum ea in eo ſci

licet ꝙ vtitur ad perueniendum ad finem

intentum illis medijs que conducunt ad
ipſum. Sed pꝛudentia iuſtis ⁊ debitis me
dijs vtitur ad bonum finem. Aſtutia debi
tis medijs ad malum finez. Ideo ipᷣa aſtu
tia aliquando dicitur pꝛudentia pꝛopter

dictam ſimilitudinem:ſed impꝛopꝛie. Sic

ergo aſtutia cõſiſtit in excogitatione dicta
rum viarum ſimulatarum ad aliquem ſi⸗
nẽ conſequẽdum. Puta in ꝓpoſito ad de
cipiendum pꝛoximum in tempoꝛalibus:
¶ ꝛnotãduz ꝙ dolus eſt executio aſtutie

b m Zho.vnde conſiſtit in executione dicta

rum viarũ ſalſarum que excogitantur per

i22

aſtutiam ⁊ pꝛincipaliter ſit per verba ad de
cipiendum q́;uis etiam ad malitias coꝛ/
dis excogitatas ad decipiendum extenda
tur etiaʒ dolus.Juxta illud Eccleſiaſtici pᷣ
c.Coꝛ tuuzʒ plenum eſt dolo. ⁊ ad opera de
ceptoꝛia ſᷣm illud Hieremie.õ.Cũcti faci⸗
unt doluz.fit ergo dolus per verba ⁊ facta
deceptoꝛia. Fraus auteʒ pꝛopꝛie per facta
Et ſic habes differentiam inter fraudem ⸗
dolum. Et ſic dicitur fraus ⁊ dolus nemini
debent patrocinari. Extra de reſcriptis.c.
Ex tenoꝛe.vt fraus inferatur ad facta de⸗
ceptoꝛia dolus ad verba.C ʒnotandum
ꝓ fraudulentia ad pꝛoximum decipiendũ

fieri poteſt multipliciter.

Cß in rei quidditate.
Moin ſui qtitate.
Czoin eins qualitate⸗

¶ Ain ſoluẽdi tarditate.

CSSoin Pacri mutabilitate.
CPꝛimo fit fraudulentia in rei quiddita

te ſiue fubſtantia: vt ſi vendatur aurical/
cum pꝛo auro: vnus lapis pꝛecioſus pꝛo

altero:vinum limphatũ pꝛo vino puro:et

huiuſmodi. Secundũ enim Tho.22.q.⁊7.
articulo.2.Illicitum eſt vendere aurum ⸗

argentum alchimiatuz: quia non eſt adeo

puruʒz ſicut verum nec babet illas pꝛopꝛie
tates ⁊ virtutes. Puta quia non letificat
coꝛ nec valet contra aliquas infirmitates
⁊ huiuſinodi.Zamen ſi per alchimiam ſie
ret verum aurum non eſſet illicitum ven

dere pꝛo vero:quia nihil pꝛohibet artem

vti aliquibus naturalibus cauſis ad pꝛo⸗
ducendos veros effectus a naturales: ſi?⸗

cut Auguſtinus docet in libꝛo de trinita/
te de hijs que fiunt opere demonum.Ad

uertendum tamen: ꝙ in hijs qui vacant
huiuſmodi exercitio alchimie communi:
ter veriſicatur illud Apoſtoli in ſecunda
ad timotheum.3⁰. capitulo. Semper adi⸗
ſcentes et nunqᷓ; ad ſcientiam veritatis
peruenientes.Experientias multas foci/
unt ⁊ quaſi nunqᷓ;ᷓ ad perfectum effectum
deueniunt. Munlta conſumunt in huiuſ/
modi ⁊ tempus ⁊ pecunias ⁊ laboꝛemet
famam:a ſemper in pauper:ate viuũt.A u
rifices quoqʒ fraudem committunt qñ in
vaſis argenteis que vendunt non repitur
a 2

argentum in tot ligis in quot eſſe deberet
Aromataru etiam in hoc deſiciunt permi
ſcẽtes in cera in ſiruppis ⁊ medicinis mul
ta ſophiſuca.ſ Nõnulli adhuc vel ſalſant
monetas vel radunt in circuitu. Pꝛo qui
us dicit Gloſa in.c.Quanto.Extra de iu
yeiurando. Qui fallat monetam pꝛincipis
exuritur.C. de falſa moneta.l.2. Qui falſat
monetam ciuitatis capite punitur.C. eodẽ
l.pᷣ. Sed ille qui nummos radit vlłl cingit
ſi liber eſt datur ad beſtias ſi ßᷣuus vltimo
ſupplicio punitur.ff. ad legem coꝛneliam
de falſis.l.quicunqʒ .Item punitur ille in
cuius domo ſalſa moneta cuditur:lzʒ illud
ignoꝛet.C de falſa moneta.l.pᷣꝰ.C Secun/
do ſit fraudulentia ad decipiendum pꝛoxi
mum in rei quantitate in pondere nume/⸗
ro ⁊ menſura. Quod ꝓhibetur deuterono
mij.25. c. vbi dicitur. Hon habebis in ſac/
culo tuo diuerſa pondera maius 1 minus.
Et leuitici.io.c. Holite facere iniquum ali
quid ĩ iudicio in regula in põdere ⁊ in mẽ⸗:
ſura. In pondere quidem fraus eſt cũ dat
quis vndecim vncias pꝛo duodecim velp
vna libꝛa carnium aromatum piſciũ lane
lini ⁊ aliarum rerum ponderabilium. In
menſura fit fraus cum datur de panno li⸗
neo vel laneo minus debito: ⁊ ſic de alijs
que menſurantur.In numero vt cuʒ quis
debet aliquas res i certo numero dare nu
merum diminutuz tribuit. Omnes tales
ſic fraudantes peccant ? tenentur ad reſti
tutionem vel damniſicatis vel pauperibꝰ
ſi parum eſt vel incertum damnum. Jura
etiam ciuilia puniunt huiuſmodi falſarios
Mam.ff.de extraoꝛdinarijs criminibus.l.
Annonam. Adrianus imperatoꝛ enz qui

Elſas habuit menſuras in inſulam relega

nit. Idem. ff. ad legem coꝛneliam de falſis
l.penultima. ¶Tertio ſit fraudulentia in
rerum qualitate cum ſcilicet vendũtur car
nes infecte pꝛo ſanis. Aromata antiqua/
ta pꝛo recentibus.Coꝛium fragile pꝛo du/⸗
rabili. Animal inſirmum pꝛo ſano. ſ Sed

queritur an vẽditoꝛ teneatur ſemper dice

re deſectum rei quam exponit venalem.
Reſpondet Zho. 22. q. 77. ꝙ aut eſt oceul
aus aut maniſeſtus. Si occultus tunc aut
lis defectus reddit vſum iüllius rei vena

lis impeditum vel noxium aut nõ. Si ſie

puta cum quis vendit equum claudican⸗
tem pꝛo veloci: vel domum minoſam pꝛo
firma:vel cibum coꝛꝛuptum pꝛo ſano pee

cat grauiter iniuſticiã committẽdo in frau
dulenta venditione 1 ꝓximum ex hoc dã⸗

nificando. Tenetur ergo maniſeſtare viciũ
rei.ff.de actionibus empti ⁊ venditi.l.pᷣꝰ.
Uẽditoꝛum.vbi dicitur ꝙ ſi vẽditoꝛ ſcit
eruitutẽ deberi a pꝛedio vendito emptoꝛe
hoc ignoꝛante tenetur emptoꝛi ad itereſſe
Et. ff.de edilitio edicto.lłl.pᷣ g. Nunc.⁊ 5 Si
itelligit᷑. di. Qui mancipium vendit debet
certioꝛare emptoꝛem de moꝛibus et vicijs
eius.Et.ff.de actionibus empti ⁊ venditi.

l. Julianus. habetur ꝙ deceptus a ſalſo vẽ

ditoꝛe ſciente defectum habet actionez cõ

tra eum quoniam in tradẽdo deliquit. TZa

men poteſt perdere ius petendi remediuz
nimis diun expectando:ſi videlicet tranſit
annus vtilis a tẽpoꝛe vẽditionis ⁊ moꝛbi
cogniti.ff.de edilitio edicto.l. Sciendum.
2. l. Cum ſex. Si autem defectus rei nõ im
pedit totaliter vſum eius nec reddit noxi
am ſed minus reddit rem vtilem ſi dimi⸗
nuat de pꝛecio quanum impoꝛtat ille de /
fectus celando defectum non peccat dum

tamen non dicat mendaciuzʒ. Hec tenetur
maniteſtare vicium rei ſi tũc nec iuſtũ pꝛe/

cium inneniret vel etiam emptoꝛem. Po

teſt enim adhuc talis res eſie vtilis ad plu

ra ⁊ ſi nõ ad omnia ad que valeret exiſtẽs
ſine defectu. Multo magis ſi defectus ſit
manifeſtus. Puta quia equus eit mono
culus nõ tenetur manifeſtare:ſed tenetur
pꝛecium diminuere pꝛo illo defectu quem
emptoꝛ: ignoꝛat niſi vſus eius eſſet pericu
loſus vel noxius.Tunc enim tenetur em/⸗
ptoꝛi dicere illud ignoꝛanti. Inmo non
deberet exponere venditioni pꝛecipue ſi ex
timet emptoꝛem ex leuitate ⁊ pꝛeſumptio
ne non curare ſe periculo perſone expone⸗

re vel alium in vendendo rem defectuoſã

decepturum. HNec ex hoc ꝙ aliquis fuit de
ceptus in emendo rem deſectuoſãʒ credẽs
bonam poteſt ipſe ſimiliter alium decipe⸗
re vendendo pꝛecio iniuſto ac ſi nullum de

fectum haberet poſtqᷓ;ᷓ defectum nouit.Si

cut non licet furari alteri vył ledere:puta ꝑe

Ro
ſof
ſeet
ly
Cunn
uar
lim
poꝛe
mmar

vſa
lſſe
t.

(cd

um
ua
vis
bus

n
Nr

den
indeo
ſo pee
nffan
ceda⸗
eviah
ilß,
lſi
mptoe
ſiareſe
441
tdebet
Ancs
ndin.
lon
e;
1,24
lliz
anſtt

Ne.

on.
mndin
dunon
ſiami
lede /
t dum

tro eo ꝙ martinꝰfuratus eſt ſibi. C Quar

to fit fraudulentia in ſolutionis diminutio

ne ⁊ tarditate quando nõ ſoluitur laboꝛa/
ti pꝛo opere ſuo termino debito. Quod ſfa
ciunt multi non tam ex impotentia qᷓ; ex
auaritia:quia cum illa pecunia debita ſol
ui mercẽnarijs vel alijs volũt aliquo tem
poꝛe negociari ⁊ lucrari.Sed hoc eſt cõtra
mandatum dñi Leuitici.io.dicentis. Hõ
moꝛabitur opus mercennarij tui apud te
vſq; mane.vnde dominus vinee cuʒz ſero
eſſet factum vt ſcribitur Mathei.20.c.di⸗

xit ꝓcuratoꝛi: voca oparios ⁊ da illis mer
cedem ſ̃ᷣm conuentionẽ factam. Aliqũñ eti
am pleriq; dant eis ſalſam monetam. Ali
quando ſubtrahũüt de debito ſub diuerſis

vijs. Sed quid de depoſitarijs ⁊ officiali /
bus communitatum habentibus dare pe

cunias nomine communitatis qui retinẽt
ſoluẽdo hijs qui debent recipere aliquo
denarios. Reſpõdetur quia aut tales ſi
ſalariati a communitate ſufficienter ml
boꝛem officij ⁊ qualitatem:aut nõ. In p
mo caſu non poſſunt exigere nec reciper

£△

non obſtante cõſuetudine:que potius coꝛ

ruptela eſt. In ſecundo caſu videt᷑ eos poſ
ſe exigere ⁊ conſuetudinem eos excuſare:
que rationabilis eſt cum ſeruiat illis pſo/
nis.Et nemo cogatur de ſuo nacere benefſi
cium.iʒ.q.pᷣ . bᷣ. CQuinto ſit fraudulen
tia in pecunia ad res mutabilitate ex quo
diminuitur debitum pꝛecium pꝛomiſſum:
quia non indigentes aliquãdo talibus re
bus conducti in aliquo opere cũ vendunt

minus pꝛecium accipiunt qᷓ;ᷓ conſtitit eis.

Cötra tales loquitur Jacobus.s.c.dicẽs.

Ecce merces operarioꝛum qui meſſuerũt

regiones veſtras que fraudata ẽ a vobis
clamat contra vos. Hec immerito qꝛ gra

ue peccatum eſt hoc modo pauperes labo

rantes defraudare. Ham cum pacta hone
ſta debeant ſeruari.ex̃ de pactis.c. pᷣmo.
Et. 20. q. p. co. Puelle. Et. ff. de pactis.l.
Jure gentium. Ideo cum quis conducitur

ad aliquod opus ſi ꝓmittit ſibi dare pecu/
miam non debet illi dare victualia vel pa
num vel alias res niſi inquãtum velit ipſe

conductus ſua ſpõte vel niſi alio modo nõ

poſſet ſibi ſoluere ex defectu pecunie. Sũt

1)

13

2 alie decipiendi artes fictiones ⁊ diaboli

ce inuẽtiones quas melius noſcũt illi qui
talia agunt q; nos qui ea merito repꝛoba
mus. Hon eſt hodie veritas nõ rectitudo:
non charitas:non pietas:nõ deniq; dei ti
moꝛ in filijs hominum cũ omnes currant
poſt denarium ⁊ vt theſaurizẽt diabolo po
tius q̃ʒ deo ſeruire conantur. Hij auaritie
veneno dulci inebꝛiati regnuz celoꝛum vi
ribus totis effugiunt. Ad quod nos pdu/
cat ieſus chꝛiſtus filius dei benedicti.Cui
ſit laus ⁊ gloꝛia per infinita ſecula ſeculo/⸗
rum Amen. l
C Feria ſecunda poſt dominicam oliua⸗
rum Se auaritia luſoꝛum. “
Sermo qdrageſimus tertius.

. Scribũ

— E E ba Joan
nis. iz. co. 2 in euätgelio hodier
no. Perijt iudas pꝛopter aua
itiam que ad reliqua per illum commiſſa

icinoꝛa impulit. Ob illaz quippe furaba
tur elemoſynas oblatas chꝛiſto ⁊ ſibi com

miſſas. Ob illaz de magdalena vngente

caput ieſu murmurabat.Ob illaz deniqʒ
pijſſimum ieſum vendidit triginta denari
is. Sed non ipſe ſolus hoc vicio perditus
fuit cum quaſi innumeros habeat conſoꝛ
tes vel imitatoꝛes ſicut patet in pꝛecedẽti
bus:vbi diximus de auaritia multoꝛum.
Pꝛeter illos vo inueniuntur ⁊ alij qui cu
piditate pecunie ludendo rapere ſatagunt

aliena. Iccirco in pꝛeſenti ſermone de aua
ritia luſoꝛum verba faciemus. In quo de
inſo ludo ma myſteria pꝛoponimus de/
claranda. HM SZ

Chp noĩ diſtinctionis.
Cnmalignationis.
uireſtitutionis. H

¶Be multiplici ludo.ſ.qui ſit ex deuotio

ne vel ex recreatione: vł cupiditate mala

intentione. Cap. pm.

Rimũ myſteriũ de ludo declarãdũ

di diſtinctionis. In quo notanduʒ
ꝙ eſt triplex luluus.

¶Precreationis.
C?oflenſionis.

a 3

Pꝛimus eſt ludus deuotiõis. Ad hũc
inuitat pſa ł.dicens. Oẽs gentes plaudite
manibus iubilate deo in voce exultatiõis
Hüic luduʒ Dauid exemplo ſuo facere do
cebat cum luderet ipſe ⁊ omnis iſrael co⸗
ram archa domini vt habetur pꝛimi pa/
ralipomenon.iʒ. c. Saltans nudus 2 pfal
lens ob deuotionem ⁊ affectum eximium
ad xpᷣm quem intellexit figurari in archa
illa in qua erant virga manna ? tabule le
gis moſaice:que dengnabant tria.ſ.deita
tem xpᷣi potentiſſimam:carnem puriſſimã
et animam xpᷣi ſapientiſſinam. ¶ De hac
archa ſic ſcribit Nugꝰ.io.li.de ci. dei.c.iꝛ.
Lex dei quam moyſes accepit i archa erat
poſita:que archa teſtimonij nũcupata eſt.
Erat ipſa lex in tabulis cõſcripta lapideis
⁊ in archa poſita.Hanc tempoꝛe peregri/⸗
nationis in heremo cum tabernaculo qðð

ſimilr appellatum eſt tabernaculum teſti -

monij cum debita ſacerdotes veneratione
oꝛtabant. Signũqʒ erat ꝙ per diem nu/
es apparebat que ſicut ignis nocte fulge
bat que nubes cum moueretur caſtra mo
uebantur ⁊ vbi ſtaret caſtra ponebantur.
Neddita ſunt aũt illi legi magni miraculi
teſtimonia. Et infra ſequitur Augꝰ. In in
troitu terre ꝓmiſſionis ioꝛdane archa trã
ſeunte fluuius conuerſus eſt retroꝛſũ ⁊ po
pulus be⸗ ſiccũ tranſut.HDeinde ciuitas q̃ᷓ
pꝛima hoſtilis occurrit moꝛe gentium de⸗

os plurimos colens ſepties eadem archa

circũacta muri repẽte ceciderũt nulla ma/
nu oppugnati nullo ariete percuſſi. Poſt
hoc cum in terra pꝛomiſſionis eſſent ⁊ ea/
dẽ archa/ꝓpter eoꝛuzʒ peccata fuiſſet ab ho
ſtibus capta:hij qui eam ceperant in tem
plo dei ſui quem pꝛe ceteris colebant ho/
noꝛiſice collocauerunt abeunteſqʒ clauſe
runt. Apertoq; poſtera die:ſimulacruz cui
ſupplicabant inuenerunt collapſuʒ deſoꝛ
miterq; confractum. Quã archam ipſi po
pulo iudeoꝛũ reddiderunt.ꝗ mpoſuerũtq;
eam plauſtro:eiqʒ iuuencas a quibus vi⸗
tulos ſuggẽtes abſtraxerant ſubiunxerũt
2 eas quo vellent ire dimiſerunt. At ille ſi

ne homine ðuce atqʒ rectoꝛe ad hebꝛeos

gradientes nec reuocate mugitibus eſuri
entium ſiliozum repoꝛtauerunt.Hec Au/

guſtinus. Hum ꝓvo dauid luderet coꝛam

iſta archa michol vxoꝛ eius eum deſpexit:
que ſigniſficat ſynagogam olim dei ſponſã

deſpicientem chꝛiſti humilitatem ⁊ venta

tem myſterioꝛuz eius.Bixit aũt dauid ad
michol:ludam ⁊ vilioꝛ fſiam pluſq; factus
ſuʒ ⁊ humilis ero in oculis meis:vt habe
tur ſecundi Regũ.o.c.vnde ⁊ ipſa michol
multuʒz dilecta a dauid punita eſt a deo fa
cta ſterilis bonis operibus.ſ.ipſa ſynago⸗

ga vſqʒ ad finem mundi.¶ Similes ſut lu

do dauid ludi repꝛeſẽtationis natiuitatis
reſurrectionis ieſu chꝛiſti ⁊ huiuſmodi:

dum tamen deuote fiant vt ponitur a do/

ctoꝛibus extra de vita ⁊ honeſtate clericoꝝ
c.Cum decoꝛem. ¶ Secundus ludus eſt
ludus recreationis cũ quis vtitur aliqui⸗:

bus verbis vel factis ſolatioſis ob recrea/

tionem ſui ⁊ alioꝝ.Ita tamen ꝙ nil turpe
ibi miſceatur vel deo aut pꝛoximo iniurio

ſum nec grauitas animi totaliter reſoluat᷑

Et talis ludus ſᷣm Tho.ꝛ2.q.ið. pertinet
ad virtutẽ eutrapelie:vt dicit Ariſto.in.A.

ethicoꝝ.Et dicit᷑ aliquis eutrapelius a bo

na conuerſione:quia ſcilicet bene conuer⸗

tit aliqua dicta vel facta in ſolatium. Et in
q̃; tum per hanc virtutẽ homo refrenatur

ab imoderantia ludoꝝ ſub modeſtia conti

netur. Sicut eni homo idiget coꝛpoꝛali ge

te ad coꝛpoꝛis reſocillationẽ quia non pot
continue laboꝛare ex eo ꝙ habet finitã vir

tutem que determinatis laboꝛibus/ppoꝛ/⸗
cionatur. Ita etiam ex parte aie cuius vir
tus eſt finita ad determinatas operatiões

ꝓpoꝛtionata eſt. Ideo qñ vltra modũ ſuũ
in aliquas operationes ſe extẽdit laboꝛat

ex hoc fatigat᷑ pᷣſertim quia in opationi⸗

bus ale ſimul laboꝛat coꝛpus inq;; tum.ſ.
aia intellectiua vtitur viribus per oꝛgana
coꝛpoꝛea opantibus.Sũt aũt bona ſenſi

bilia ↄnaturalia hoi. Et ideo qñ aia ſupꝛa
ſenſibiuia eleuatur operibus rationis intẽ

ta naſcit᷑ exinde quedã ſatigatio animalis
ſiue homo intẽdat operibus rõnis pꝛacti
ce ſiue ſpeculatiue.Et magis ſi opibus cõ

templationis intẽdat:qꝛ per hoc magis a

ſenſibꝰ eleuat᷑ q;uis foꝛte in aligbus ope

ribus exterioꝛibꝰrõnis pꝛactice maioꝛ la⸗
boꝛ coꝛpoꝛis ↄſiſtat. Sicut ergo ſatigatio

Ac
deſpeni
eiſponſi
epent
unidat
bowe
bebe
Mamice
cſaden
afmnupe,
iesſäch
muriun
huunfnodr
Niunt N
uecn
8 dnec
inraloni!
b/
Me
onuno
abet
.pome
ntonn
ins a
ecver/
um EN
fan.
taconai

ndli

znonpe
fwitirt
uepe⸗/
Cins e
pannic
nodüſi
itaborn
panon/
Gumt.
Ra
ſni

1 ſupa

is inle
hnimals
6 pꝛach
ibus ⸗
magoͦ
bos ope
maiorh
Ggeni

coꝛpoꝛalis ſoluitur ꝑ coꝛpoꝛis quietẽ:ita
etiaʒ opoꝛtet ꝙ fatigatio aialis ſoluatur ꝑ
anime quietẽ.Quies autem anime eſt de

lectatio. vnde opoꝛtet remediuz contra fa

tigationẽ animalẽ adhibere per aliquã de

lectationem intermiſſa intentione ad inſi

ſtendum ſtudio rationis. Hinc Auguſtinꝰ
in ſecũdo muſice ait. Nolo tandeʒ tibi par
cas. Nam ſapientem decet interduz remit
tere aciem rebus agẽdis intentã.Et Ariſt.
in quarto ethicoꝝ.In huius vite conuerſa
tione quedam requies cum ludo attendẽ
da eſt.Ex hoc legit᷑ de beato Joanne euan
geliſta ꝙ cum quidam ſcndalizaret᷑ eo ꝙ
cũ auicula luderet mãdauit ei vt arcũ quẽ
gerebat traheret nec ſagittam emitteret ſʒ
tractum ſic retineret. Quod cum ille feciſ⸗
ſet ⁊ aliquando pꝛe laboꝛe remiſiſſet:queſi
uit vtrum ſic tractum arcum detinere con
tinue poſſet.Qui reſpondit quia ſi ſic ſace
ret ⁊ ipſe laboꝛe deficeret ⁊ arcus confrige
retur. Unde beatus Joannes ſubintulit.
Similiter animus hominis frangeretur:
ſi nunqᷓʒ a ſua intẽtione relaxaretur. Sʒ
in huiuſmodi ludis tria ſunt attendenda.
IB'n ꝙ non queratur delectatio in aliqui
bus operationibus vel verbis turpibus:
vt ſuperius dictum eſt.vnde Zullius in pᷣ
de officijs ait.Eſt vnum genus iocandi illi
berale petulans flagitioſum obſcenum.
¶2° attendendum eſtne totalis grauitas
anime reſoluatur.vnde Cicero libꝛo pꝛefa
to ait. Neq; enim a natura ita generati ſu

mus vt ad ludũ ⁊ iocum fcti eſſe videa,

mur:ſed ad ſeueritatem potius ⁊ ad que⸗
dam ſtudia grauioꝛa ait maioꝛa ludo aũt

124

clericis eſt pꝛohibitus. Tamen ad tollen⸗

dum ſcandalum laicoꝛum non debent cle
rici coꝛam laicis ludere vbi ſcandalũ eſſet.
Hiſtrionatus honeſtus inuentus eſt pꝛo
dominis pꝛecipue tempoꝛalibus: ⁊ ſic de
alijs. ¶C Tertius eſt ludus offenſionis:hic
eſt cum in eo offenditur deus.Sicut fit in
turpibus repꝛeſentationibus ⁊ periculo ⸗
ſis ac nociuis exercitijs:in in toꝛneamen⸗
tis paleſira ⁊ pꝛecipue i ludo alee ⁊ bniuſ/⸗
modi.Et qa hec plena ſunt peccatis.Ideo
Auguſtinus de pe.di.d.dicit de penitente
cohibeat ſe a ludis.Et ſancti viri tales lu⸗
dos euitauerunt.vnde Thobie.3. dixit ſa-
ra.Cum ludentibus non me miſcui: nec
cum hijs qui ambulant in leuitate. De lu
do auteʒ alee nullus dubitare debet ꝙ ſit
peceatum cum pꝛohibeatur per legem ca/
nonicam ⁊ eiuilem vt patet.ff.de aleatoꝛi
bus per totum.Et in auctentico de ſanctiſ
ſimis epiſcopis S. Interdicimus.Et extra
de vita ⁊ honeſtate clericoꝛum.c. Clerici.
Et di. 35. c. .Et ſm Guillim ludus alee in
telligitur omnis ludus qui innititur ſfoꝛtu
ne:vt ludus taxilloꝛũ chartarum naiboꝝ
q;uis in ludo chartarum ⁊ naiboꝛũ ſit ali
quid induſtrie huiuſmodi ludus poteſt eẽ
moꝛtale peccatuz ſi fiat ex cupiditate non
recreatione.
OQò quatuoꝛdecim ſunt malignitates
que inueniuntur in ludo ex quibus huius
vicij grauitas apparere poteet.
Ecundũ myſtenum declaranduz de
ludo dicitur malignationis/In lu⸗
do quippe alee multe malignitates

⁊ ioco vti quidem licet ſed ſicut ſomno et ẽ? feperiuntur oſtendentes huius vicij gra⸗

quietibus ceteris tum cum grauibus ſeri
iſq; rebus ſatiſſecerimus.Et ITmbꝛoſius
liꝰ de officijs.Caueamus caueamus dum
relaxare animum volumus ne ſoluamus
omnem armoniam quaſi cõcentum quen
dam bonoꝛum operum.ʒꝰ attendenduʒ
eſt vt ludus conueniat perſone tempoꝛi lo

co ⁊ ſ̃m circunſtantias debite oꝛdinetur:

dum ſic fit ludus conueniens eſt. vnde ali
qui ludi inuenti ſunt:vt pꝛo pueris ludus
pile:pꝛo iuuenibus iactus pali:curſitatio.

pꝛo viris ludus ſcaccoꝛum qui nec etiam

uitatem. ¶ Pꝛima malignitas eſt ifamia

hoc enim vicio laboꝛantes inſames red.
duntur:ita vt quilibet viri graues abhoꝛ/
rant eoꝛum ſocietatem effugiantqʒ paren
telas. C Secunda malignitas eſt amiſſio
tpis.Nam ipſi luſoꝛes ips male ↄſumunt
⁊ ad idem inducũt alios aſpiciẽtes.¶ Ier
tia malignitas ẽ blaſſe mia.In hoc vitupe
rabili exercitio pluſq; i ceteris blaſſrmat᷑
deus 1 tota celeſtis curia. ¶ Quarta ma/
lignitas eſt ↄtumelia.Luſoꝛes eni ſepe ſii-
bi iuicẽ ↄtumelias ⁊ vba iniurioſa dicũt.·

Quinta malignitas eſt diſſipatio ſube
tempoꝛalis. Frequenter ſiquidẽ videmus
hoc euenire ꝙ ampliſſime facultates cõſu
muntur per ludum. ¶ Sexta malignitas
eſt furtum. Nam qui ſunt dediti ludo cum
non habent ad ludendum furantur vel a
parentibus occulte accipiẽdo ⁊ furtum eſt
vel ab vxoꝛibus vel a vicinis vel a magi/⸗
ſtris ſi ſunt in exercitio artium mechanica
rum.¶Septima malignitas eſt gula:qui

enim vincunt in ludo ſicut male acquiſie/
runt pecuniã ita male expẽdunt:quia va

dunt ad tabernas vel faciunt conuiuia et
in vicio gule ac crapule multa exponunt.
COctaua malignitas eſt homicidiũ. Jpᷣi
ęquidẽ luſoꝛes aliqñ de verbis veniũt ad
verbera ⁊ de verberibus ad vulnera ⁊ ho/
micidia. ¶MHona malignitas eſt negligen
tia. Sunt luſoꝛes negligẽtes ad res diui/
nas nõ curant audire miſſas diebus ſeſti /
nies nec pꝛedicationes ⁊ ſpiritualia cuncta
poſtponũt. ¶ Becima malignitas eſt odi
um. Ham odium eos qui vincunt aliqũ ſe
ipſos ⁊ quod peius eſt deum qui non facit
cos vincere.Et in tantũ odium inſurgunt
qñq; vt quod non poſſunt ipſi ſceleſti ho/
mines facere in pſona dei ? ſanctoꝝ faciãt
in picturis ⁊ imaginibus de quibus mira
culoſe aliquando exiuit ſanguis. Et aliqñ
tales a demonio arrepti ſut ⁊ vexati. Odi
unt etiam homines repꝛehẽdentes eos de

tanto ſcelere. ¶ Undecima malignitas eſt

iracundia. Redeunt qñq; luſoꝛes domuʒ
poſtq;ᷓ perdiderunt pecuniã iracũdi impa
tiẽtes turbantqʒ vxoꝛẽ ⁊ familiam totam.
CBuogecima malignitas etſt triſticia et
accidia. NHam ille qui perdit multa vexat᷑
anguſtia ⁊ qñqʒ aliqui ad tantam deſpera
tionẽ venerũt vt ſeipſos occiderint. ¶ Ter
tiadecima malignitas eſt participatio ſce
leris.Ham qui dant pecuniam luſoꝛibus
ad ludendũ pꝛo parte lucri moꝛtaliter pec

cat. Qui mutudt taxillos vel domos ad lu

dẽdũ participes ſũt tãti ſceeleris. ¶Quar
tadecima malignitas eſt peſſima ſodomia
Adoleſcentuli eni miſeri vt habeant ad lu
dendũu aſſentiunt omni turpitudini danti/
b as eis pecunias pꝛo ludo. Pꝛoprea hec

oia cõminatur deus luloꝛibus dicẽs YVſaie

sS. e. Qui ponitis foꝛtune menſam ⁊ liba

tis ſuꝑ eã numerabo vos in gladio. Po/⸗

nunt mẽſam foꝛtune qui ludunt exponen

tes ſe ſoꝛtune.Et iſti feriuntur gladio diui
ne vltionis ſiue in pñti per tpalia flagella

ſiue in futuro per eternas penas.¶ Sʒ cir

ca hoc q̃ritur quid iuris cũ altercantibus
duobus:puta petro ⁊ martino ſuꝑ aliquo
rei euentu pꝛeterito vel futuro. Puta moꝛ

te alicuius dñi vel aduentu alicuius pꝛin/

cipis vnus vt petrus aſſerit moꝛtuũ taleʒ

dñm vel vẽturum talẽ pꝛincipẽ ad talẽ ci /
nitatẽ infra certũ tempus. Quod ſi ſecus
fuerit obligat ſe martino daturum centuz
vel ſimile. Ita tamẽ ꝙ ſi ita non eſt vt aſſe
ruit martinus qui tenebat contrariũ verſa

vice teneatur dare petro centum vel ſimile
ſim conuentionẽ adinuicem factam:vtruzʒz

tale lucrum ſit licitũ: Reſpõdent dectoꝛes

ꝙ non:ſed eſt turpe lucrum ꝓcedẽs ex aua
ritia ⁊ nulli deſeruiens vtilitati: ſed vanita
ti. Mon tñ reſtituere opoꝛtet de neceſſitate

ſed pauperibus eſt erogandum: hoc ma

gis ex conſilio qᷓ; ex pcepto.Et videtur ha

— —

bere ſimilitudinẽ aliq̃ᷓ; ad ludũ q;tum ad

futuꝝ euentum. Mulla eni lex mãdat reſti
tutionẽ in huiuſmodi:et ſi lex diuina ⁊ na⸗
turalis ꝓhibeat oẽm actũ auaritie ⁊ illici
te acquiſitiõis vt meretricij ⁊ toꝛneamẽti.

Be varijs opinionibꝰan ſint reſtitnéda

ſita per ludos ꝓhibitos 1Cap. 3.
Ertium myſteriuz declarandum de

ludo dicitur reſtitutionis.Scðʒ eni

ſiis reſtituere quod acquiſiuit per luduzʒ
de iure diuino:ita ꝙ non debet pauꝑibus

erogari ſed reſtitui niſi cum neſcirentur vł

non inuenirentur pſone:ſicut accidit in ali
is reſtitutionibus.¶ Pꝛimus caſus eſt cũ
acquirit quis ab hijs qui alienare nõ poſ⸗
ſunt ſm Maymundu vt ſunt furioſi ꝓdigi
minoꝛes.xx.annis ⁊ maxime pnpilli ⁊ mẽ
tecapti ſurdi muti ceci ⁊ qui perpetuo mo⸗

bo laboꝛant. Qꝛ eni tales rei ſue pꝛonidẽ
non poſſunt dandi ſunt eis tutoꝛes vel cu

ratoꝛ es. Inſtituta de curatoꝛibus g. Furio

—

ſi. Et quod dictum eſt de pꝛodigis videtur

intelligendum de hijs quibus ratione pꝛo
digalitatis dati ſunt curatoꝛes a iudice et

Tho. 22. In tribus caſibus tenetur

ul
Po,
wonen
io ui
ſagels
Szar
nubos
Alao
mmer
npn
nün
Aillian
liſas
1cnz;
ytaſe
ürenß
elſimie
nytmʒ
cloꝛes
graa
ganids
Gme
woca
leuur ha
um
Gut ſi
