vna parte pꝛo qua ſerri deberet ſnia.Zunc
aduocatus eius a parte aduerſa coꝛꝛuptꝰ

clientulum ſuuz inducit aſſerens ſuã rem

vel deſperatam vel difficilem. ideo compo
nendam. In quo ? ſimilibus tenentur ad
uocati ſatiſfacẽ ⁊ reſtituere parti leſe. Sũt
q alia multa in quibus aduocati peccare
conſueuerunt que ipſi ſeiunt ꝓpter que ſi
ſe non coꝛꝛexerint pꝛiuabũtur eterna vita
Ad quam nos perducat ſaluatoꝛ noſter ꝗ
eſt bñdictus in eternum Amen.
Sabbato ante dominicam oliuarum.
De auaritia clericoꝛum ⁊ epiſcopoꝛum.

ℳ*

Vi S 5
ꝛiginaliter Joanis, i2. co. z in
euangelio hodierno. Nil debent clerici de/
dicati deo querere amplius niſi videre ie/
ſum ſicut dicebant illi gentiles philippo:
de quibus ſit mentio in euangelica lectiõe
Pꝛopterea auaritia in ipſis ſonge grauiꝰ
q́ in laicis eſt repꝛehenſibilis. HNinc LZeo
papa di. 47. c. Nirum.ait.Aiꝝ catholicuʒ
⁊ pꝛecipue dñi ſacerdotẽ ſicut nullo erroꝛe
ſic nulla cupiditate implicari opoꝛtet.Qꝛ

vo vt experientia docet furoꝛ auaritie ma

ximaʒz partẽ cleri ducit ad inferna.ideo ho
dierna die contra auaritiam clericoꝝ Yꝓba
faciemus. Siſtinguemus aũt tria in ꝗbꝰ

illoꝝ auaritia conſiſtit.
C pᷣ meſt bonoꝝ eccleſiaſticoꝝ detẽtio.
2ꝛmſimonie cõmiſſio.
z'unegocioꝝ /ꝓhibitoꝛuʒ exercitatio.
Qõ clerici ⁊ epi peipue de hijs q̃ ſuꝑpflu
unt de redditibus eccliarũ debẽt pauꝑibꝰ
ſubuenire. Caßp̃.P.
Rimũ in quo conſiſtit auaritia cle

ſ ricoꝛum eſt bonoꝛuʒ eccleſiaſticoꝝꝛ

detentio. Detinẽt quippe auari cle

¼—7ici bona eccleſiaſtica tanqᷓ ſua ⁊ pꝛopꝛia
7 dum abundant nolunt pauperibus ſub

uenire.ſ¶ Bona enim eccleſiarum vt dixi⸗
mus ſermone.ð.huius operis ſunt bona

—

idere. Scribuntur hec verba

li⸗7
pauperum vt dicitur in glo.in.c.Nihil.ex

ira de pꝛeſcriptionibus. Et.is.q.pᷣᷣ.cꝰ. Si

cupis.Et.23.q.⁊ꝛ.c.Quod aũt. Et.2.q.S.
c.Conuenioꝛ.Et.iꝛ.q.2.c.Auruz. Et lʒ oẽs
clerici ſic auari repꝛehenſibiles ſint tñ epi
in hoc delinquentes ſunt maxime cõdem
nandi. Inquit eni Hieroꝰ.iꝛ.q.2.in.c. Glo
ria. Gloꝛia epᷣi eſt pauperum opibus ꝓui⸗
dere.IJgnominia ſacerdotis/ꝓpꝛijs ſtude⸗
re diuitijs. Ad clarioꝛẽ tamen intelligen
tiam notanda ſunt hoc loco de ep̃is tria:
¶ Pꝛimuʒz notandũ eſt ꝙ res eccleſie da
te ſunt in ptãtem epᷣi non vt illarũ ſit dñs:
ſed diſpenſatoꝛ fidelis.vnde.iꝛ.q.ꝰ.c.Ex
pedit.dicitur.Epi ⁊ eccleſiaꝝ pꝛepoſiti bo⸗
noꝝ ⁊ rerum ipſax diſpenſatoꝛes efficiunt᷑
Et in c. Pꝛecipimus. Pꝛecipimus vt in
ptãte ſua res eccleſie eßus habeat. Si eni
anime hominũ pꝛecioſioꝛes illi ſunt credi
te multomagis opoꝛtet eum curã de pecu
nijs hĩe.ſ Nec talis cura derogat pfectiõi
⁊ euangelice paupertatis ſicut ignari qui
dam temere affirmare pꝛeſumunt. Uñ in
pꝛefato.c.Expedit.dicitur de ſancro pauli
no. Sanctus paulinus ingentia pꝛedia qᷓ
ſuerunt ſua vendita paupibus erogauit.
Sed cũ factus eſſet epᷣs nõ ↄtempſit eccle
ſie facultates ſʒ fideliſſime diſpẽſauit. ¶ Et
iteꝝ ibi ſequitur textus. Sãctus hilarius
oĩa ſua aut parẽtibus reliquit ant vẽdita
paupꝑibꝰerogauit. Is tñ cu merito ſue per
fectionis fieret eceleſie arelatẽſis eps que
illa tunc habebat eccllia nõ ſolũ poſſedit:
ſed etiã acceptis fideliũ numeroſis heredi
tatibus ampliauit.ſEx hoc damnatur in
epᷣis negligentia qua diſſipari ⁊ dilapidari
ſinunt bona tꝑalia eccliaꝝꝑ.vñ vt habetur

di. 39 C. vltimo. Quidam petrus nomie ele

ctus in ep[ʒʒ neapolitanũ repellitur a grego
rio papa pꝛopter ſimplicitatẽ ne eius occa
ſione res ecclie dilapidarent᷑.vbi dicit glo.
ꝙ ſumitur hic ſimplicitas pꝛo negligẽtia

yel ſtulticia. Hec eni negligẽtia qñ eſtno⸗/

tabilis ipedit ꝓmouẽdũ vt hic. Et.di.74.
c.Epoꝝ.Sed nõ deicit ꝓmotũ ſʒ dat᷑ ei co
adiutoꝛ.vt.7.q.pꝰ.c.Qꝛ frater.ſ Sʒ vtrũ
epᷣs pꝛincipalius debeat intẽdere cure
ſtoꝛali q; multiplicationi tpaliuzʒ. Rñdet

Hoſtien.in ſũma.Et Tho.in q̃libetis. Et

*

22. q. i8 . articulo. S. Qd̊ ſolicitudo pꝛelati
ꝓpꝛia ⁊ pꝛecipua debet eẽ circa gregis cu
ſtodiam. 0%O ando pꝛedicando ſacraméta
miniſtrãdo. Multiplicatio autem tẽpoꝛa/
lium poteſt exerceri opoꝛtunitate ſe offerẽ
te ſine ſpũalium notabili damno.Et ſic pi⸗
um eſt multiplicare ea ad eccleſie vtilitatẽ
ſi opoꝛtunitas non ſe offerat nullatenꝰ
licet ei diſtractionibus ſe ingerere ⁊ ſecula
ribus occupare cum impedimento notabi
li. C Secũdum notandũ ꝙ epᷣs conueniẽ
ter pꝛouidet ſibi de bonis eccleſie ſm gra⸗
dus ſui decentiam. vnde ſcribitur.iꝛ.q.pᷣꝰ
c.Ex hijs.Ex hijs quibus epᷣus indiget ſi
tamen indiget fuas neceſſitates ⁊ peregri
noꝛum fratrum vſus ⁊ ipſe percipiat vt ni
hil ei poſſit omnino deeſſe lex enim dei pꝛe
cipit vt qui altario deſeruiunt paſcãtur ex
ipſo. Idem in.c. Epus.Sint nibilominus
epᷣi cauti vt caueant a ſuperfluis obſeruã
o illud quod habetur. Ai.di.ex cõſilio car
thaginenſi. Epiſcopus vilem ſupellectilez
menſam ac victum pauperum habeat et
dignitatis ſue auctoꝛitateʒ ſidei ⁊ vite me
ritis querat, ¶ Tertium notandũ vt poni
tur.i2.q.2. c. Epus.⁊ capitulis ſequentibꝰ.
Qũõ epiſcopi ⁊ alij rectoꝛes eccleſiarum de
bẽt habere ? tenere res eccleſie diſtinctas
a rebus ꝓꝛopꝛijs ne ſub pꝛetextu rerũ pꝛo
pꝛiarum auferãtur bona eccleſie. Et de bo
nis quidem eccleſie mobilibus vel immo
bilibus.ſicut etiam alij clerici non poſſunt
teſtari.Sed de rebus patrimonialibus vł
ſibi donatis aut legatis aut acquiſitis per
induſtriam poſſunt teſtari ⁊ cõſanguineis
licite legare ⁊ donare.Et ab iteſtato in hu
iuſmodi ſuccedunt cõſanguinei. Epiſcopi
aũt ex religionibus aſſumpti non poſſunt
de aliq teſtari niſi de licentia pape ſᷣʒʒ Cho.
22.q.iéS. articulo.S8. Et ſimiliter religioſi aſ
ſumpti ad eccleſias curatas. Sed quicꝗd
acquirunt tales epᷣi vel alias curati ecclie
ſne acquirunt etiam per ſucceſſionẽ adue
nientia. Bona ergo eccleſie per epos ſide/
liter ſunt conſeruanda ⁊ debite diſpenſan/
da.Antiquitus aũt fiebant quatuo: par⸗

tes de redditibus eccleſie.¶ Ana erat epi.

TAlia clericoꝝ deſeruiẽtium eccleſie.Zer

tia ſeruabatur pꝛo fabꝛica ſeu reparatione

eccleſie. Et quarta dabatur pauperibus:
vt habetur. i2. q. 2. ². e redditibus. c*
Quatuoꝛ. ⁊ alijs caplis. Cñ dicunt docto
res ꝙ aut iſta bona diſtincta ſunt:aut nõ.

Si diſtincta ſunt bona que debent in vſuz

ehi cedere ab hijs que debent expẽdi i vſũ
clericoꝝ ⁊ pauperum ac fabꝛice:⁊ epᷣus reti
net ſibi aliquid ex hijs que ſunt deputata
miniſtris eccleſie pauperibus vel fabꝛice:
agit contra ſidem diſpenſationis ⁊ moꝛta/
liter peccat ⁊ tenetur ad reſtitutionem. Si
vo non ſunt pꝛedicta bona diſtincta eoꝛũ

diſtributio fidei ſue committit᷑. Et ſiquidez

in modico deſiciat vel ſuperabũdet poteſt
hoc ſieri abſq; bone fidei detrimẽto: quia
non poteſt in talibus puuctaliter accipere
quid ſieri opoꝛteat.Si vo ſit multus exceſ
ſus non poteſt latere.vnde videtur bone ſi
dei repugnare.Et ideo non eſt abſqʒ moꝛ⸗
tali.Et addit Tho.ꝛ2.q.iðs.articulo.7.qꝙ;

ſiquis clericus vel pꝛelatus neceſſitate nõ

imminẽ᷑te/ ꝓuidendi pauperibus de hijs q̃ᷓ
ſuperfluunt de ꝓuentibus eccleſie poſſeſ/
ſiones emat vel in theſauro reponat in fu/
tuꝝ pꝛo pauperibus pꝛo ſutura laudabilr
facit.Si aũt neceſſitas imineat pauꝑibus
erogandi ſuꝑflua cura eſt ⁊ inoꝛdinata vt
aliquis tunc in futuꝝ conſeruet quod dñs
ꝓhibet dicens. NHolite ſoliciti eſſe in craſti
nũ. Scoᷣm vo Archiepᷣm floꝛentinũ in ſũ
ma ſua ʒ parte titulo.ꝛi. HNotẽt epi ꝙ lega
ta que hnt exequi ſiue pꝛo incertis ſacta ſi
ue pꝛo alijs cauſis qñ per teſtatoꝛẽ nõ eſt
expᷣſſus locus vel modus erogationis nõ
ꝓpterea põt vel debet eps ſibi iburſare: ſʒ
pauꝑibus erogare tenet᷑.Et idẽ de alijs in
certis que pueniunt ad manus eius rõne
vſure vel ludi ⁊ hniuſmodi.
¶OQ clerici auari cõmmittũt ſimoni cir
ca ſpũalia ꝑ eſſentiã:⁊ ſpualia per cauſã:⁊
ſpualia per effectů. ¶ Cap.ꝛm.
Ecundũ in quo cõſiſtit auaritia ele
ricoꝝ eſt ſimonie cõmiſſio.Eſt eniʒ
hoc peccatũ grauiſſimũ: de quo dẽ
ex de ſimonia in cꝰo. Sicut. Simoniaca pe⸗
ſtis ſui magnitudine alios moꝛbos vincit
Et in.c.Zanta.Tanta eſt labes huius cri⸗/
minis ꝙ etiã ſerui apud dños ⁊ ꝗlibet cri
minoſi admittunt᷑ ad acculationẽ etiam et

weret
gecul
lattei
Hoſun
ſnoni⸗a
Hüatiü
mnone
hitenti
C

Nibre
8,
docto
utno.
lyſuz
iyſü
1sren
putana
buice:
nortu/
en. 6
ci
guicd;
poteſt
iaei
apare
creef
ef

*

meretrix que in aljs non admittit᷑ vel ad
accuſationẽ vel ad teſtimoniũ ꝓpter vtili/
tatẽ eius. Niles nanqʒ pſone accuſare nõ
poſſunt:vt patet ex᷑ de accuſationibus.c.
p. Sed bene poſſũt in caſu ſimonie. Et qꝛ
ſimonia conſiſtit in emptione ⁊ vẽditione
Pũaliũ vel ſpũalibus annexoꝝ vt diximꝰi
Fmone de ſimonia in q̃drageſimali de pe/
nitentia. Sciendũ p.
Aliqua ſunt ſpũalia per eſſentiã.
¶Aliqua per cauſaz.
Aliqua per eſſectum. ſᷣm Durandũ in
quarto ſuo.Spũᷣalia per eſſentiã ſunt gra
⁊ virtutes infuſe que nec emi nec vẽdi poſ
ſunt nec de iure nec de facto qᷓ;tuʒ.ſ.ad ef
ficatiam tranſferendi ⁊ acquirẽdi ea:quia
non eſt homis ea tranſſerre vel dare:ſʒ dei

videtur tamẽ ꝙ de facto poſſint vẽdi ⁊ emi

q́;tum ad ſimoniam ↄtrahendam.vt dicit
Petrus de palude in 4. Quia ſimon ma
gus voluit ſimoniace emere gr̃am illã apo
ſtoloꝝ que erat caracter epᷣalis ⁊ gratia mi

raculoꝝ.ſ.ꝙ ſpũs ſanctus vſibiliter deſcen

debat.Similiter ſciẽtia ⁊ virtutes acquiſi
te que dicũtur ſpũalia per eſſentiã p reſpe

ctũ ad ſpm̃ humanũ nec emi nec vẽdi pñt.

CSpinitualia per cauſam ſunt ſacramẽta
que ſunt cauſa gratie.Et iſta quidem ſpiri
tualia de facto vendi poſſunt ⁊ emi.nunqͥ;ᷓ
autem de iure et licite ſine vicio ſimonie.
LIn matrimonio autem quod eſt vnuz de
ſacramẽtis licite datur ⁊ accipitur pecunia
noie dotis abſq; vicio ſimonie:non ex eo
quidem ꝙ ex tali ſacro conferatur gratia
vt notat glo.pᷣꝰ.q.pᷣꝰcꝰ Quicquid.hoc eni
falſum eſt. Sed ppterea qꝛ matrimonium
non ſolũ eſt ſacrm ſed etiã nature officiũ.
Et ſm hoc datur pecunia pꝛo matrimonio
ad ſubleuandũu onera eius ⁊ nõ inqᷓ tũ eſt
eecleſie ſacr̃m:vt dicit Tho.ꝛ⁊ꝛ.vñ ⁊ pꝛo be
nedictione nuptiaꝑ ꝓhibitum eſt aliquid
exigere:lʒ ſponte oblatũ recipi poſſit:vt ex

de ſimonia.c.Cũ in ecclhia.ſ Bicit tñ Guil

lelmus ꝙ ſi ſacerdos aliquis puta ad quẽ
ſpectat bñdictio nuptiaꝑ non vul dare licẽ
tiam alteri ſacerdoti ꝙ benedicat nuptias
niſi pꝛo pecunia. Siquidẽ non intẽdat vẽ
dere licẽtiam benedictionis ſed pꝛouidere
ſibi de poꝛtione oblationum eum contin/

nð

gente non eſt ſimonia. Si tamen er certa
ſcientia maioꝛẽ exigat ſummam q; debet
pꝛeſumi poteſt ꝙ ipſã licentiã vendere vo
luit. C Pꝛo baptiſmo aũt ꝙ non ſit dãda
vel exigenda pecunia expieſſe habes pᷣ
q.pᷣ. c. Baptizãdis.vnde ſi ſacerdos nõ
vellet baptiz are niſi pꝛo pecunia nõ eſt ei
danda. Ham ſi baptizandus eſt adultus
ſufficit ei ad ſalutem baptiſmus flaminis
ſi tunc moꝛiatur.Si eſt parulus in tali ca
ſu ipſe offerens vel quicunqʒ alius poteſt
ipᷣm baptiʒz are ⁊ debet ſi eſſet puer in peri/
culo moꝛtis.Sed ſi non ſciret vel non poſ
ſet alius baptiz are niſi talis ſacerdos de/
bet potius dimittere puerũ ſine baptiſmo
moꝛi qᷓ;ᷓ; pecuniã ſimoniace dare ſacerdoti

per regulã illã. Non ſunt faciẽda mala vt

ide veniãt bona.ad romanos.ʒ.c. Hec eſt
opinio Tho. Petri de tarantaſia ⁊ Metri
de palude in 4⁰. Et Riccardi et Gloſe. pᷣ
q.p. dicto.c.Se baptizãdis. Addit tamẽ
MRiccardus.Aliqui dicunt ꝙ in caſu nihi
lominus poſſet dari pecunia. Ita tamẽ ꝙ
dans non intenderet eã dare pꝛo ſacramẽ
to ſed pꝛo vitanda damnatione pueri ⁊ ad
remouẽdam iſaniã ſacerdotis.Secus aũt
de alijs ſacramẽtis que ſine periculo dam
nationis ex cauſa deferri poſſunt. Poſſet
etiam a ſacerdote emi aqua qua eſſet puer
baptiʒzandus ſi aqua ipſa eſſet purum ele
mentum. Secus autem ſi eſſet iam conſe
crata vt eſt aqua fontis baptiſmalis. Züc
enim ſimonia eſſet.pᷣꝰ.q.p.c. Dictum.
Eodem modo nec per confirmationem:
nec pꝛo criſmate:nec pꝛo extrema vnctio
ne licet exigere.Sed ſponte oblata licite re
cipiuntur.pᷣ.q.⁊ꝛ.c.Sicut epiſcopum.Et ſi
in hijs vel alijs quibuſcũq; ſpiritualibus
aliqua conſuetudine exigatur quaſi pꝛeci/
um rei ſpiritualis cum intentione venden

di vel emendi maniſeſta eſt ſimonia pꝛeci⸗/

pue ſi ab inuito exigantur.Sed ſi accipiã
tur quaſi quedam ſtipendia per conſuetue.
dinem appꝛobatam non eſt ſimonia:ſi ta
men non ſit eius intentio emendi vel ven
dendi.Sed intentio referatur ad ſolam cõ

ſuetudinis obſeruantiaʒ a pꝛecipue quan

do quis voluntane ſoluit. In hijs tamẽ ſo
licite eſt cauendũ ab eo qð habet ſpeciem

ſimonie vł cupiditatis:vt dicitur in.c.Cũᷣ
ab omni ſpecie. Extra de vita ⁊ honeſtate
clericoꝝ.¶ Item pꝛo enchariſtie collatione
non licet exigere vel ex pacto ſeu q̃ſi pꝛeci
um aliqdò dare. p. q. p. c. Oictuz. ¶ Wꝛ
celebꝛatione aũt miſſe tanq; pciuʒ nunq;
licitum eſt accipere vel dare. Sed ſ̃ʒ Ray
mundũ.Si ſacerdos teneatur celebꝛare:
puta qꝛ habens eccleſiam vel bnſicium et
officiare tenetur tunc exigere eſt ſimonia.
p.q.2. c. Nendentes. Si wo non tenetur 2
deficit ei ſumptus poteſt accipere.p.q.p
c. Judices. Ham a operas ſuas locare põt
ſiue ad diem ſiue ad annũ.Qõ ſi ſumptus
habet ? ad hoc non tenetur aut debet face
re gratis aut ceſſare:als videtur facere ex
auaritia. Item nec pꝛo audienda cõfeſſio
ne debet aliꝗd exigi.pᷣ.q.pᷣꝰ.e. Quicqd.
¶ MNotandum tamẽ ſemper ꝙ modica res
bona intentione data ⁊ accepta non indu
cit ſimoniam.ſicut patet extra de ſimonia.
c.Et ſi queſtiones.ſ Sed ↄtra qꝛ in.cꝰ. Ex
cue fraternitatis litteris.extra de ſimonia
ſcribitur. Qð archidiaconꝰ qui noluit pꝛe
ſentare oꝛdinandũ in ſacerdotio niſi ſolu⸗
tis ei ſex ſolidis ſinoniacus iudicat᷑. ¶ Itẽ
arguit᷑ a ſimili:qꝛ pꝛo modica re dat᷑ actio
furti.is.q.vltima.c.finali.Et pꝛo vna galli
na cõmitit᷑ furtũ. Inſtituta de reꝝ diuiſiõe
F Gallinaꝑ. ¶ Rñn det glo.i dicto.c.Ex tue
in talibus affectio intentio cõmittẽtis
ↄſideratur qm̃ q;titas muneris diuerſita
tẽ iuris nõ iducit.ia.q.vltia.c.vltimo. In
ſuper nec pꝛo ſacramẽtalibus licitũ eſt ali
quid recipere vt pꝛo bñdictiõe abbatũ vł
abbatiſſaꝑ ⁊ ginü ⁊ huiuſmodi.Et lʒ ex
pacto nihil ſit accipidũ tñ ſi gratis aliꝗd
offertur ſi accipiat᷑ nõ eſt ſimonia.ſ Be cõ
ſecratione vo eccdleſie ſcribitur in.c. Cũ ſit
romana. Ex de ſimonia. Qõð eps nihil de⸗
bet exigere pꝛo conſecratione eccleſie pᷣter
pꝛocurationẽ. Et iſta ꝓcuratio pꝛeſtari de
bet bʒz facultates eccleſie ſicut ⁊ alie.Extra
de eenſibus.c.Cũ nuper. Iinmo ſi eccleſia
ꝓcurare non poſſet epus ipᷣe ſuis fumpti⸗
bus conſecrabit eam.io.q. ꝭ.c. Cauendũ.
P. q. 2. c. MPlacuit. In auctentico de man

datis pꝛincipum . Sic tibi. Quedaz ſpi

nitualia dicuntur 'm effectum ex eo videli

cet hm Micar. in. 4. quia — ex ſpi⸗
rituali gratia ⁊ ad eam diſponunt vt pꝛedi
care pꝛophetare ingreſſus religionis ⁊ hu
iuſmodi.vel quia ſunt de actibus vel ne⸗
gocijs ſpiritualibus vt docere: iudicare:te
ſtificari ⁊ huiuſmodi. ꝛzο actu pꝛophetã
di ⁊ pꝛo pꝛedicatione non licet accipere pe
cuniam quaſi pꝛecium.lli ꝓo qui pꝛedi/
cant pꝛincipaliter hac intentione vt recipi
ant pecuniam vel laudem ſ᷑moni menta

£

lem committunt.p. q. 3. c. Mon ſolũ. Sed

ſi ſuper hoc paciſcuntur ſimonia eſt. que
etiam per eccleſiam pnniri poteſt. In oibꝰ
hijs pacta vitanda ſunt quibus dei gratia
vendi videtur ⁊ emi:victũ vo querere pꝛ⸗
laboꝛe vnicuiqʒ; licet:⁊ quod gratis offert
abſq; pacto nãm emptionis ⁊ vẽditiõis
non ſapitt.
OQð clerici anari exercent negocia pꝛo/
hibita que exercere nò debent Laß:⸗zu:
Ertium in quo conſiſtit anaritia cle
ricoꝛum dicitur negocioꝛum pꝛohi
bitoꝛum exercitatio.Exercent quip
pe pleriqʒ negocia pꝛohibita. ¶ Et pꝛimo
pꝛohibita eſt clericis negociatio. Extra de
vita z honeſtate clericoꝛum.c.Clerici.Ex⸗
tra ne clerici vel monachi.co. Multa ſunt
negocia. Et. S88. di. c. oꝛnicari.⁊.c. Eiciẽs.
quia vt inquit Apoſtolus ſecũde ad timo
theum.ꝛ.c. Nemo militans deo implicat
ſe negocijs ſecularibus.ſ Hinc Hierony/⸗
mus ad nepotianum ait. Negociatoꝛem
clericum ex inope diuitem ex ignobili glo⸗
rioſum quaſi quaſdam peſtes euita. ſ Et
vt doctoꝛes dicunt: ſi negocientur clerici
pꝛopter lucrum non excuſantur a moꝛtali
Si autem pꝛopter neceſſitatem victus ex
euſantur. Extra ne clerici vel monachi.c?.
Secundum. erx textu et gloſa.vbi dicitur.

lerici et monachi non debent negociari

cauſa lucri ſecus cauſa neceſſitatis. ¶ Se
cundo pꝛopibita eſt clericis adminiſtratio
bonoꝛum laicoꝛuz. Extra ne clerici vel mo
nachi.c. Sacerdotibus.Si vo contrariuzʒ
fecerint in adminiſtratione fraudatoꝛes
inuenti fuerint non ſubuenitur ipſis ab ec
cleſia. Ibi dicit Gloſa. Sarris dei ſacerdo
tes vacare opoꝛtet aſſidue.ʒi.diſti.capitu
lo. Sacerdotibus. ff. de Arbitris.l. Mon

terß
tei
19 4
pel ne/
carerſe
opbeti
haepe
imreci/
1 n
inens
i
ct e
Moih⸗
igrn
epeo
ofſet
linös

eo/
ude
Konin
ipeme
aN

hiat
on/
inoren
düigoe⸗
inſ
Nr den
hnori
ians e
chie.
Niatu⸗
goaan
ſſrand
valme
trarigz
Aatores
ſis abet
iun
c

dintinguemus §3. Ex iſta deeretali ſumuũt
quidam arg ꝙ laicus poſſit clericum oc
caſione male adminiſtrationis capere ceſ

ſante pꝛiuilegio clericali quod eſt falſuʒ ex

eo quia ꝓhibiti ſũt laici remouere clericos

a diuinis officijs.ꝛi.q. 3.c. Cypꝛianus.ð8.

di. c. vltimo. vnde ſi contrafecerint non de
bent ex delicto ꝓpꝛio cõmodum repoꝛta/
re.¶ Dicendum ergo tali clerico nõ ſub
uenit᷑ ab eccleſia poſtqͥʒ legitime monitus

eſt vel melius ⁊ verius eſt tali clerico ab ec

auxilio cũ alias eccleſia teneatur clericos
defendere ab oppꝛeſſionibꝰlaicoꝛũ.

tio pꝛohibitum eſt clericis officium ꝓcura
di aduocandi in queſtionibus ſeculari/
bus ſi ſunt in ſacris vel etiam in minoꝛibꝰ

ſi ſunt beneficiati.Excepto ſi hoc ſacerent

pꝛo ſẽ vel pꝛo miſerabilibus perſonis.Ex

tra de poſtulando.c.pᷣ.vel niũ ſnã aut ſuo
rum iniuriam ꝓſequantur. Quarto pꝛo
hibitum eſt clericis officium hiſtrionatus
vt patet lio.S. de vita ⁊ honeſtate clericoꝛũ
c. Nno.Abi dicitur ꝙ clerici per annuʒ io
culatoꝛes vel per bꝛeuius tempus tertio
admoniti perdunt pꝛiuilegium clericale.
Quinto interdicitur clericis officiũ ma
cellarioꝛum ⁊ tabernarioꝛum vt patet i cle
mentina pᷣde vita ⁊ honeſtate clericoꝛuʒ.
Et hoc dicitur tam de clericis coniugatis

q́;ᷓ alijs.Et vt dicit ibi glo. Taberna dicik
domus in qua panis ⁊ vinum ⁊ carnes co

cte venduntur quas nec tenere nec ingre/⸗
di debent clerici vt habetur.A4.di.c.Cleri

ci. Sexto inhibitum eſt clericis exercitiũ

venationis clamoſe que fit cuʒ canibus et
clamoꝛibꝰ ⁊ tumultu.vt patet extra de cle
rico venatoꝛe.c.Omnibus.Et vt dicit glo
ſ.8D6. di.c. Qui venatoꝛibus.Etiazʒ ꝓpter
paupertatem non eſt licita venatio qꝛ ali/
unde debet querere ſibi victum ⁊ per ali⸗/
ud exercitium vt per agriculturam. 9i.di.
c.Clericus. Nenatio autem que ſfit ſine cla
moꝛe ⁊ canibus vt ponere laqueum ⁊ re⸗

the ⁊ huiuſmodi bene eſt licita clericis: de

con.di. .c.Nunqᷓᷓ.ſ In capitulo vo pᷣmo

Extra ne clerici vel monachi dicitur ꝙ epi

ſopi ⁊ alij derici non debent tenere canes

2 ancipitres ad venandum. Idem dicitur

cleſa non ſubueniri nec pecunia nec alio

iig⸗

34. di. c. Quoꝛũdam. 86. di. c. An putatis
Extra de cenſibus.c.Cum apoſtolus. Ex/⸗
tra Yo de clerico venatoꝛe.c.Omnibus.di
citur. Omnibus ſeruis dei interdicitur ve
natio. Sloſa ideſt clericis qui dicuntur ſer
ui dei quia aſſumpti ſunt ad dei obſequiſᷣ
Extra de pꝛebendis.c.Cuʒ ſerui.Et.ꝛi.di.
c.Cleros. ¶ Septimo nõ debẽt clerici exer
cere officiũ tabellionatus ſiue notariatus
Extra ne clerici vel monachi.c.Sicut.Et

Ĩm RKaymundum dum ſiillud habebant
ſunt compellèdi ad dimittendum per ſub/

tractionem beneficij appellatione poſtpo⸗
ſita. Et dicit Innocentius ꝙ conſtituti in
ſacris ſi inſtrumenta conficerẽt anteqᷓ; eis
interdiceretur valerent quidem. alias nõ
Sed Hoſtienſis intelligit ꝙ non valerent
in negocijs ſecularibus:ſʒ in eccleſiaſticis
valerent. Et ᷣm Hoſtienſem epiſcopus po
teſt conſtituere clericum tabellionem ꝑ to
tam ſuam dioceſim cui cura omniũ vel oui
um eſt commiſſa.io.q.p. c. Regenda.Et
iꝛ.q.pᷣ.c.Epiſcopus.Et ſi ſic fecerit pote ⸗/
rit ilum vocari ad ſcribendum acta ecce-·
ſiaſtici mꝛi. Et ſic intelligo ꝙ clerici poſſũt
eſſe notarij pape.s.q.p.c.Quidam.Sed
notarius conſtitutus a papa poteſt confi⸗
vere inſtrumenta vbiqʒ locoꝛum.Sed con
ſtitus ab epiſcopo non niſi in dioceſi illius
epiſcopi qui eum inſtituit.ꝗItem nota ꝙ ta
bellio eccleſiaſticus non debet conſicere in
ſtrumenta in ſecularibus rebus nec ſecu /
laris in rebus pure eccleſiaſticis: quia ho
rum conuerſatio non debet eſſe permixta.
2.q. 7.c.Laicos.vnde notarij clerici in cu⸗
rijs pꝛincipum pꝛohibẽtur eſſe ſcriptoꝛes
Extra ne clerici vel monachi.c.Sentẽtiaz.
nſuper religioſus non poteſt exercere of
cium tabellionatus niſi contra bereticos
non autem in alijs im Joannem andree
Extra de hereticis.c.vt officium libꝛo.ꝰ.
Seienaum tamen ꝙ exercitiuz honeſtũ
eu artiſicium poteſt clericus exercere etiã
ſi non indiget.oↄi.di.per totum. dum tamẽ
per hoc non omittat diuina officia. Et ſm
Guilłin poteſt recipere poſſeſſiones exco-
lendas ad partem En quartam vel quin
tam ⁊ huiuſmodi.ſeu conducere eas ⁊ hoc
ad ſuſtentationem ſuam ⁊ fuoꝛum.Cõcoꝝ

dat Hoſtieñ. Poteſt etiam locare anima/
lia vt oues ⁊ boues ad certum fructuz per
contractum tamen licitum. Itẽ poteſt eme
re rem vt eam melioꝛatam carius vendat
vtputa pullum vel equum vel etià ſi tabu
lam emat vt faciat imaginẽ quia iſta non
eſt negociatio ſed artificium.iS.q.A.c. Ca
nonum.xtra ne clerici vel monachi.c. pᷣ.
Deponant ergo clerici omnẽ auaritiam ſi

qua regnat deus per inſinita ſecula ſeculo
Dñica oliuap. De auaritia artiſcum 2
mercatox ¶. Sermo quadrageſimꝰ ſcs-

Igens cinita

tem fleuit ſuper illam. Scribũ
tur hec vᷣba Luce.io.c. Nidit
dñs noſter ieſus obdurationem populi iu
daici pꝛopter quam delenda erat iuſto dei
iudicio ciuitas ſacerdotalis ⁊ regia hiero /
ſolymitana.Et dum exultantibus turbis
ciuitatem illam ingredi vellet pietate ſoli/
ta permotus lachꝛymis oꝛa cõpleuit.Sed
diebus iſtis lugenda eſt ruina populi chꝛi
ſtiani quem vt experimur varijs flagellis
peſtilentiarum guerrarum ⁊ ſamis conte/
rit manus omnipotentis dei. Et nihilomi
nus aliquid peius ſoꝛmidandum eſt pꝛo/⸗
pter duriciam coꝛdis ⁊ perſeuerantiam in
tot iniquitatibus.vt autem ceteras pꝛete
reamus ſilentio. Quis non agnoſcit quan
ta eſt malignitas hominum auaroꝛuz. Et
Iz in pꝛecedentibus multa dicta ſint:nihil
ominus obiurgandi ſunt illi qui pꝛopt᷑ cu
piditatis ardoꝛem pꝛoximos circunuenire
decipere fraudare ⁊ ſupplantare non eru⸗
beſcunt. Hij ſunt communiter artiſices
mercatoꝛes. Pꝛo quibus dicere poſſumꝰ
illud Hieremie. 9.c. Anuſquiſq; a pꝛoxi /
mo ſuo ſe cuſtodiat:⁊ ĩ omni fratre ſuo nõ
habeat fiduciã:quia omnis frater ſupplã
tans ſupplantabitur:⁊ omnis amicꝰ frau
dulenter incedit. Iccirco hodierna die con
tra auaritiam artiſicuʒ ⁊ mercatoꝛum dice
mus: pꝛopter quoꝛum perfidiam indigna
tus deus infert populis damna grauioꝛa.
MNotabimus vo tria in quibus mercato⸗

ieſum videre cupiunt in illa beata vita:in

res ⁊ artifices graniter peccare eonſueues
CHhmeſt ſolicitudo inoꝛdinata.
ꝛmeſt voluntas depꝛauata.
zmeſt fraudulẽtia repꝛobata. .
¶Qð mercatoꝛes ⁊ artiſices auari pee/

cant per immoderatam ſolicitudinem.
Rimum in quo peccare ſolent mer
Ncatoꝛes ⁊ artifices eſt ſolicitudo in
oꝛdinata. Ad quod intelligendum
diſtinguemus ᷣm Alex in 30ſũme tripli
cẽ ſolicitudin.
h eſt laudabilis.
Cas tolerabilis.
FPatuperabilia.
¶VPꝛima eſt ſolicitudo laudabilis.⁊ hee . .
eſt multiplex. Pꝛima eſt ſolicitudo regẽédi
que ſpectat ad pꝛelatos.Er de hac Apoſto
lus ad romanos.i2. c.ait. Solicitudine nõ
pigri.Et ꝛtc ad coꝛithios.xi.c. Inſtãtia mea
quotidiana ſolicitudo omnium eccleſiarũ
Scdᷣa eſt ſolicitudo obediendi que conue
nit ſubditis.Et de hac dicitur Joſue xx iij
co. Eſtote ſoliciti vt cuſtodiatis cuncta que
ſcripta ſunt in volumine legis morſi ⁊ nõ
declinetis ab eis nec ad dextrã nec ad ſini
ſtram. Tertia eſt ſolicitudo pacifice vinuẽdi
quantũ ad pares.Et de hac inquit Apłs
ad epheſios.A.c.Soliciti ſernare vnitatẽ
ſpũs in vinculo pacis.Quarta eſt ſolicitu
do recogitandi diunina mandata.Et de hae
ſeribit᷑ deuteronomij.A.c.Cuſtodi temetip
ſum ⁊ aiam tuam ſolicite. Ne obliuiſcaris
verboꝝ que viderũt oculi tui:⁊ ne excidãt
de coꝛde tuo cunctis diebꝰ vite tue.Quin
ta eſt ſolicitudo feruoꝛis faciẽdi bonuz. Et
de hac Apłs ad romanos.iꝛ.c.ait.Solici⸗
tudine non pigri ſpᷣu frruẽtes dño ſeruien⸗
tes. ¶ Secũda eſt ſolicitudo tolerabilis.
Sicut eſt ſolicitudo dilectionis naturalis.
Et de hac ſcribitur Thobie.io.c. Cum mo
ram faceret thobias cauſa nuptiaꝝ ſolicitꝰ
erat pater eius thobias dicẽs. Puta qus
re moꝛatur filius meus.Similłr eſt tolera
bilis ſolicitudo cure rei familiaris. Et de
hac pᷣmi regũ.ↄ.c.dixit ſamuel ad ſanlez.
De aſinis quas ꝑdidiſti nudiuſtertius ne
ſolicitus ſis qꝛ inuẽte ſunt. ¶ ZColerabilis

hin

n pee
Unem.

lenene
laimdoin
locnnn
ine nml

thet

712
,
8

enilt

lpolto
inens
awes
r
tnas
ſne yf
mnaaget
orf nd
eadfni
idi
⸗
vmita
an
Abdehe⸗
Citonenp
hluiiens
necretti
e Qun
honngt
it⸗ So lai
ſemin/
uuralis⸗
Lumm
ſolict
dutaqe
eſt tol⸗
ſis,Es
1 un
erune
R

gabllis,

J7

eſt etiam ſolicitudo infirmitatis humane.
De qua pᷣ ad coꝛinthios.ꝛ.co. Qui cum
vxoꝛe eſt ſolicitus eſt que ſunt mũdi ⁊ quo

2 modo placeat vxoꝛi.¶ Tertia eſt ſolicitu /

do vituꝑabilis.ſ.tempoꝛalium bonoꝛuz.

Sed hec ſi ſit regulata expedit humane vi

te. NHam ⁊ chꝛiſtꝰ loculos habuit:vt patet
Joannis.i2.c.Et.iꝛ.q.ᷣ.cꝰ. HN abebat.Et
elemoſynas pꝛo neceſſitatibus conſerua/
bat.Et Actuum.xi.c.Laudatur ſolicitudo

diſcipuloꝝ qñ agabus ſigniſicabat per ſpi

ritum ſanctum famem magnam futuram
que facta eſt ſub claudio. Et ipſi diſcipuli
ꝓut quiſq; habebat pꝛopoſuerunt ſingu
li in miniſterium mittere habitantibus in
iudea fratribus.Quod ⁊ fecerunt mitten
tes ad ſenioꝛes per manus barnabe ⁊ ſau
li.Et beatus franciſcus pꝛecipuus terreno
rum contẽptoꝛ ⁊ paupertatis amatoꝛ in re
gula dixit. Pꝛo neceſſitatibus inſirmoꝛũ
a fratribus induendis miniſtri tm ⁊ cuſto
des ſolicitam curam gerant. Cum vo tem
poꝛalium ſolicitudo a ratione recta deficit
pꝛohibita eſt ⁊ peccatũ.Et de hac Xpᷣus di
xit Adathei. 6õ.c. Nolite ſoliciti eſſe dicẽtes
quid mãducabimus aut quid bibemꝰaut
quo opiemur. ¶ Põt aũt ioꝛdinata eẽ ſo
licitudo tpalium triplici ratione.
p rone timoꝛoſitalis.
Cꝛorõne cupiditatis.
3orõne contrarietatis.
Pꝛimo eſt inoꝛdinata ſolicitudo rõne

*

timoꝛoſitatis:qñn.ſ.aliqs diffidens de deo

timet ne ſi non apponat omne ſuum ſtudi

um ⁊pluſq́; opoꝛtet operetur neceſſaria
vite ſibi deſiciant.Sed timoꝛẽ talẽ xpᷣs tri
pliciter excludit.ſpᷣ ꝓpter maioꝛa bñſicia
homimi pꝛeſtita diuinitus pꝛeter ſuam ſoli
citudinem ſcilicet coꝛpus ⁊ aiam. deo di/⸗
cit. Nonne aia pluſq; eſca ⁊ coꝛpꝰ pluſqᷓ;
veſtimẽtum.Ideſt ſi deus ꝓuidit dado coꝛ

pus ⁊ aiam ꝓuidebit de cibis ⁊ veſtimẽtis

faciendo qð in nobis eſt.ꝛ·:, ppter ſubuẽ
tioonẽ qua deꝰ alijs creaturis ꝓuidet abſqʒ

opere humano ſᷣm ꝓpoꝛtionẽ nature ſue.

Pꝛopter ea dicit. Reſpicite volatilia celi:
m nõ ſerũt neq; metunt neqʒ ↄgregant

i hoꝛꝛea ⁊ pi veſter celeſis paſcit illa.MNõ

ne vos magis pluris eſtis illis.(3 ppter

120

diuinã ꝓuidentiã ꝓpter cuius igrantiã gẽ
tiles circa tpalia bona qrenda pꝛincipali /
bꝰ ſolicitant᷑ falſo opinàtes tꝑalia iſta bo⸗
na a deo non ꝓuenire. Pꝛopterea ↄcluſit
Xpᷣs. Pꝛimũ querite regnũ dei ⁊ iuſticiaʒ
eius ⁊ hec oia adicientur vobis. Bebet er
go quilibet ita ſolicitus eẽ circa tpalia bo
na vt tamen illa a deo ſperet ⁊ credat poſſe
obtinere.iꝛ:eſt inoꝛdinata ſolicitudo tpa
liũ ratione cupiditatis:vt eni ſcribit᷑ in cõ/
pendio theologie liꝰ.ʒ. c.iꝰ.tripliciter põt
quis laboꝛare pꝛo bonis tpalibus acꝗren
dis ↄſeruandis vel augmetandis. ſp ra⸗/
tione neceſſitatis.dicitur eni in ᷣs. Labo
res manuũ tuaꝝ qꝛ manducabis btũs es
bñ tibi erit.ſ⁊ ratione ꝓximalis vtilita
tis.Cũ.ſ.quis laboꝛat nõ ꝓpter ſuam aut
ſuoꝝ neceſſitatẽ: puta qꝛ tpalibus bonis
abundat:ſed vt ꝓximis indigentibus ſub
ueniat ⁊ vt habeat vnde tribuat neceſſita
tẽ patiẽti.ſ ʒorõne auaritie abſqʒ omni in
tentione/puidendi ſue neceſſitati vel alie /
ne. Et ſic ſepenumero euenire ſolet ꝙ iplet᷑
illud dictũ Oèꝛatij. Jupiter extremos mer
eatoꝛ currit ad idos. Per mare pauperiẽ
fugiens per ſaxa per ignes.Et vt ſcribitur
Eccleſiaſtes.A.c. Anus eſt ⁊ ſecũdũ nõ ha
bet:nõ fratrẽ:nõ filiũ:⁊ tñ laboꝛare nõ ceſ
ſat nec recogitat dicens.Cui laboꝛo ⁊ frau

do aiam meà bonis.¶Tertio eſt ioꝛdina⸗

ta ſolicitudo tꝑaliũ ratiõe ↄtrarietatis qñ
ſ.artiſices ⁊ mercatoꝛes abiq; euidenti ne

ceſſitate contrariant᷑ pꝛecepto dei ⁊ ecche
de celebꝛatione feſtoꝝ:dũ freq̃ntiſſime die
bus feſti ad nũdinas/ꝓperdt ibiq; vẽdũt

⁊ emũt poſtpoſitis diuinis officijs.ſ Arti
fices ĩſuꝑ vt ſũt ſartoꝛes ⁊ cerdones ꝑ to⸗

tas q̃ſi noctes feſtiuas opant᷑ ⁊ ſuos mini

ſtros opani faciunt ⁊ de mane feſtoꝝ acce/
dũt ad domos ad iduẽdũ viros ⁊ mlieres
nec curãt audire miſſã. Barbitõſoꝛes aũt
pleriqʒ diebꝰ feſtiuis ſine aliq̃ neceſſitate

radũt aliquos qui politi ⁊ pulchꝛi ob ſuaʒ
vanitatẽ videri volunt.In q caſu vterqʒ ⁊

barbitõſoꝛ ⁊ ille quẽ radit vident᷑ peccare
moꝛtalr:qꝛ feſtũ violãt. Poſſumꝰ etiã di⸗

cere ꝙ ioꝛdinata ſit ſolicitudo in opibꝰ illi

citis ⁊ ꝓhibitis:vt ſũt oꝑa meretricia vſis

raria taxillatoꝛia ⁊ huiuſmodi.

O

¶ Æο58 mercatoꝛes a artiſices peccàt dũů in
vẽdendo ⁊ emenꝗo excedunt valoꝛ em rei.
egene Cab. amn. 44
Ecundum in quo artiſices ⁊ merca
toꝛes ſolent peccare eſt volũtas de/
pꝛauata dum ſemper res vendere
polunt pluſq; valent quod iniquum eſt 2
iniuſtum.vt enim inquit Tho.22.q . 77. ar
ticulo pꝛimo. Emptio ⁊ venditio videntur
itroducta pꝛo communi vtilitate vtriuſqʒ
dum ſcilicet vnus indiget re alterius ⁊ ecõ
uerſo ſicut patet per philoſophum pꝛimo
politice. Quod autem pꝛo communi vtili
tate introductuz eſt non debet eſſe magis
vnius q́; alterius. Et ideo debet inter eos
ſm equalitatem contractus inſtitui.quan
titas autem rerum que in vſum hominuʒ
veninnt menſuratur ſᷣm pᷣcium datum ad
quod eſt inuentum nummi vt dicit
Ariſt. Et ideo ſi pꝛecium excedit quantita
tẽ valoꝛis rei vel ecõuerſõo res excedat pꝛe
cium tollitur iuſticie equalitas. Hinc ẽ ꝙ
io.q.2. c. Hoc ius.dicitur:ꝙ ſi in venditio
ne rei eccleſiaſtice plus offeratur q́;ᷓ res va
leat eccleſia recipere non debet ſed tm̃ iu⸗
ſtum. Matio eſt m Archidiaconum in di
cto.c.quia eccleſia non debet dolum facere
in contractibus ſuis.Extra de donationi/
bus.c. Per tuas.Sic igitur res non poſ/⸗
ſunt licite vẽdi pluſq̊; valeant nec minus
emi pẽſato earù valoꝛe in reſpectu ad vſũ
noſtrum ⁊ p pꝛobabile iudicium humane
eſtimationis mẽſurantis valoꝛez rei infra
limites latitudinis competẽtis. Sed pꝛo
maioꝛe declaratione tris ſunt hic vidẽda⸗
Cpᷣnvnde accipiendus ſit debitus valo⸗

ꝛm qᷓ ſit latitudo nperen valoꝛis rei.

Cʒ quid iuris quando ſit exceſſus valo
ris reis.
¶ Ad pᷣm tria ſunt conſideranda. ¶ Pꝛi/
mum ſm Scotum in quarto di.i?. Qd du
lex eſt valoꝛ rerũ. Pꝛimus eſt valoꝛ na ⸗
turalis. Secũdus eſt valoꝛ vſualis.valoꝛ
naturalis rei eſt pʒ bonitatẽ nature in re a

deo creata.Et hoc modo mus vel pulex vł

ſmoꝛmica plus valẽt i; panis quia illa ha⸗
bẽt vitam animam ſiue ſenſum non a⸗
nis vł etiam lapis pꝛecioſus. Secunduo

valoꝛ dicitur vſualis ſʒ ꝙ aſmmitur in re
ſpectu ad vſum noſtrü.Et hoc modo quan
to aliqua ſunt vſibus noſtris vtilioꝛa tan
to plus valẽt: ⁊ m hoc plus valet panis
q́ᷓ;ᷓ mus.Quia igitur actus emẽdi ⁊ vẽdẽ
di ad vſus humane vite merito oꝛdinãtur
Ideo rerum que ſunt ad vſum humane vi
te venalium valoꝛ ſumẽdus eſt ſecũdo mo
do non pꝛimo. ¶ Secundum conſideran
dum circa valoꝛem rei ꝙ ipſe valoꝛ reꝝ ſe⸗
cũdo modo acceptꝰideſt ſᷣm ꝙ ſũt ad vſu
noſtrum in re venali tripliciter pẽſatur.ſiᷣ
ex eius virtuoſitate. ? ex eius raritate.
¶ 3³² ex eius cõplacibilitate. Pꝛimo mo
do virtuoſitas rei attenditur ſm ꝙ res ex
ſuis realibus virtutibus eſt noſtris vtilita
tibus virtuoſioꝛ ⁊ efficacioꝛ.Et hoc modo
bonus panis triticeus plus valet ad vſus
noſtruʒ qᷓ;ᷓ oꝛdeaceus.Et ſoꝛtis equus ad
vecturam plus valet q; aſinus.ſ Secũdo
pẽſatur valoꝛ rei venalis ex eius raritate:
ideſt 'm ꝙ res ex ſue inuẽtionis raritate 2
difficultate magis neceſſarie ſunt pꝛo quã
to videlicet ex earum penuria maioꝛẽ ipſa
rum indigẽtiam ⁊ minoꝛẽ ſacultatẽ habẽ/
di ⁊ vtẽdi habemus. vnde Hieronymus
93.di. c. Legimus. Omne rarum carum.
Et ſic bladuzʒ plus valet tẽpoꝛe famis ⁊ ca
riſtie q; tempoꝛe abundantie. Sic quatu
oꝛ elemeta ignis aer aqua ⁊ terra vilioꝛis
bcij apud oẽs eſumantur pꝛopter eoꝛuzʒ co
piam q́; balſamus vel aurum: q; uis illa
de ſe ſint magis neceſſaria ⁊ vtilia vite no
ſtre. Tertio pẽſatur in re venali eius com

placibilitas ideſt 'm ꝙ magis vl minus

bene placet voluntati noſtre habere taleʒ
rẽ ⁊ vti eam.vti enim pꝛout hic ſumitur ẽ
rem in facultate voluntatis aſſumere vel
habere.Et ideo non modica pars valoꝛis
venalium rerum ex bñplacito voluntatis
pẽſatur ſiue plus ſiue minus complacẽtie

in vſu huius rei ᷣm ꝙ vnus equus gran /
oꝛ eſt vni ⁊ alter alteri.Et vnum oꝛnamen

tum vni ⁊ aliud alteri.Et hoc modo vnus
rem alteri vilem multum appꝛeciatur ⁊ ſi
bi reputat pꝛecioſam ⁊ caram ⁊ econuerſo

¶ Tertium conſiderandum circa valoꝛem
reꝝ eſt ꝙ valoꝛ reꝝ venaliũ vix aut nunqᷓ;

poteſt a nobis determinari niſi per conie
cturalem et

Wſ
wrſn
loc
nen
Wr

fimrinn
Ndoguen
lorn t
letpans
pidt
ainät
maeyl
didomo
ſderan
nſaſ⸗
uuſſi,
inr
anae
uimo n
tese
s llis
oc moc
40 pſi;
lo a
tic
intatet
fane
api
mriii⸗
nibabi⸗
vnnmus
U.
nmis 704
cuatn
wus
eoz
ihuell
Lapiene
lcuston
muns
bere ti
ſumimt
mmereſ
pals

lundatis

plcii
sgan
mamen
lo vnNe
aturt
conhen
valenm
utnung
mnn

