alij etiam de alijs oꝛdinibus mendicanti/
um pꝛo maioꝛi parte conati ſunt imitari
modum ⁊ regulaz atqʒ ſtilum ipſius ſan
cti bernardini.Adhuc ⁊ multi ex hijs ſer
mones illius populis pꝛonunciarunt qui
fructus vberrimos pꝛoduxerunt.Ego eti

tiam qui de bernardino et ſi incompoſite

tamen non ſine deuotione pꝛecipua iſta re
ferro omnem italiam luſtraui pꝛedicauiqʒ;

7

quadraginta annis euangelium ieſu chꝛi

ſti bernardinum habui in ſtilo pꝛonunciã
di necnon ⁊ ſcribendi patrem ⁊ pꝛecepto⸗/
rem.Et licet illum non viderim legi tamen
ſermones ameniſſimos quos compilauit.
Pꝛedicaui ⁊ illos quandoq; licet poſtmo
dum alias ego confecerim. Quod vtiqʒ;
non ex pꝛeſumptione ſed charitate ac ne⸗
ceſſitate tempoꝛum volui tentare. Nam ⸗
pꝛopter ſtudia humanitatis quibus iam

completa eſt omnis italia ⁊ pꝛopter viro /

rum doctiſſimoꝛum in qualibet ſacultate
copiam ac etiam pꝛopter ſubtilitatem po
puloꝛum qui quodammodo pꝛopter mul
tarum pꝛedicationum frequentiam effecti
ſunt curioſi conſulte viſum eſt mibi agere
vt ſermones illos contexerem. Quare vt
partem iſtam expediam concludo ꝙ ſan⸗
ctus Pernardinus fructuoſiſſime pꝛedi/
cauit.
AQualiter deus honoꝛauit ſanctum ber
nardinum in miraculis in canoniz atione:
7 in gloꝛia beata. ¶ apᷣ. 3,
Ertia excellentia pꝛedicationis ſan

voluit enim deus honoꝛare illu tri⸗
ici honoꝛe.
p mꝰdẽ miraculoſe rutilationis.
Cꝛſolẽnis canonizationis.
Czʒꝰſuperne gloꝛiſicationis.
Pꝛimus honoꝛ fuit miraculoꝛum ruti
lantium. M n ͤlta equidem miracula viſa
funt de ſancto iſto. Mam eo moꝛtuo in vi⸗
gilia aſcenſionis ieſu chꝛiſti: dum fratres

eius ſocij in aquilano còuentu coꝛpoꝛe in

rellula cum luminaribus ſolo dimiſſo ince
derent vt capſa celeriter fieret in qua coꝛ⸗
pus illud reconditum ſenas trangpottalrtt
NQuidam adoleſcẽs paſqualis nomie per
multos annos claudus qui nec rectus in
cedere poterat fed manibus reptãdo ibat:
cuius genua carnoſa dura erant ⁊ tumida
a ſpiritu ſancto inſt ratn ſic reptando vt
potuit ad coꝛpus ſancti bernardini perue/
nit ⁊ deuotione inflammatus tetigit faci⸗
em eius:⁊a inde genus ſua cum fide infuſa
mirabili cõmendans ſe ſancto viro.Mox
in pedes ſurrexit ſãnus a liber ⁊ currendo

cum lachꝛymis ⁊ clamoꝛibus exultatiõis

t cti bemardini dicitur honoꝛatiõis.

ad eccleſiam pꝛoperauit. Sentiũt omnes
voces:vident liberum quem viderant vſu
ambulandi pꝛiuatum. avirantfur:grati⸗
as referunt omnipotenti deo ⁊ ſancto ber
nardino.Commouetur ciuitas tota et fit
concurſus viroꝛum ac mulierum. Ciues

vo coꝛpus ad eccleſiaʒ cum hymnis ⁊ lau

dibus ⁊ armatoꝛum cuſtodia deferri faci⸗
unteſocijs atqʒ ſancti referunt ne theſau⸗
rum ipſis a deo datum inde amouere pꝛe⸗
ſumant.Nidi ego illum paſqualem et ſe⸗
cũ locutus ſum qui retulit omnia que nar
rata ſunt. Eodem die iuuencula quedam
nomine partia que menſibus pluribus in
lecto iacuerat nec per ſeipſam poterat am
bulare:patiebatur etiam vulnera quedaz
que fiſtule dicuntur a medicis:audiens ſa
natum paſqualem ſuppliciter expoſtula⸗/
uit ad coꝛ pus ſancti deſferri. Quo cum per
ueniſſet oꝛationeqʒ facta incolumis redijt
domum non ſoluz reſtituta viribus coꝛpo
ris ſed etiam eodem inſtanti a fiſtulis per
fecte ſanata. Hanc ego allocutus ſuʒ ⁊ pa

rentes ac vicinos eius qui omnes affirma

runt ſic eſſe vt expoſituʒz eſt. Sicilia de ſpo
leto vxoꝛ nobilis viri franciſci non valens
ſe monere de lecto cum ſic per plures an/
nos moleſtata fuiſſet: deducta ad coꝛpus
ſancti bernardini reſtituta eſt optime ſani
tati.Et hec omnia retulerunt multi ſpole:
tini etiam ⁊ ipſa que pꝛima erat in eccleſia
maioꝛe dum ibi vna quadrageſima pꝛedi
caui.Alia mulier de populo que annis tri
gintaſeptem omni vſu ambulandi pꝛiua/
ta extiterat ducta ad coꝛpus ſancti bernar
dini mox ſanitatem adepta eſt. Hanc ego
vidi ſanam ⁊ robuſtam ac ſi nullum antea
malum paſſa fuiſſet.Sunt ⁊ alia iſtius ſã
cti miracula multa vſq; in hodiernum di⸗

em. Ad ſacrum cuius tumulum frequen⸗

ter membꝛa languentum modo ſanitati:
quolibet fuerint grauata reſtituunt᷑.¶ Se
cundus honoꝛ quo deus honoꝛauit ſan/
ctum bernardinum dicitur ſolemnis cano
nizationis. Fuit equidem canonizatus
cum multa ſolemnitate ⁊ magniſicẽtia pꝛe
ceteris quos vidimus canonizari. Nam

tempoꝛe meo eugenius quartus canoni ⸗/

zauit ſanctum nicolaum de tolentino. a

zatiot
nque
acmun
hono⸗
auun
patmna
aureola
unus
ſormon
cß
Gge
llüte
d
ghod.
Hiawe
nenon
eren
ment
Gum
conn
lüidi⸗
d.

mnes
ntpſa
grati
llo ber
aetſt
Ciues
is 4lan
miſfaß
ſbebu)
gepte/
me k⸗
guener
edam
iusin
TNt em
edez
ns 6
ſmla/
nper
ccit
po⸗
8N
z4
firne
deß
ralens
s en/
ipos
Ne ſi
iſoe
ceceſs
upreti
nnisn
lpins/

ibenoce.

mnec
nont
us ſi
umndi/
guen/
mnuan
(804
iiſan/
is .
Nizems
inupu
⸗En
non/

ba Eucep

lixtus tertius ſanctum vincentium ⁊ ſan
ctum oſimundum. Pius ſecũdus ſanctà
catherinam de ſenis.Sixtus quartus ſan
ctum bonauenturam. Et nicolaus ꝗntus
ſanctum bernardinum. Sed in canoniza/⸗
tione iſtius multa cõcurrerunt faciẽtia ad
gloꝛiã eius:videlicet annus iubileus quo
ex omnibus chꝛiſtianoꝛum partibus mul
titudo maxima conſiuebat ad vꝛbem. Et
dies pentecoſtes feſtum vtiqʒ ſolemniſſi/
mum.Et generale capitulum fratrum mi
noꝛum in quo conuenerunt vltra quinqʒ
milia fratrum.Et ego de ipſo poſt canoni⸗
sationem ſermonem ad populum habui
in quo concurrerunt multa milia viroꝛum
ac mulierum. ¶Tertius honoꝛ quo deus
honoꝛare voluit ſanctum bernardinuzʒ di
citur ſuperne glincationis. In celeſti nãqʒ;
patria vltra eſſentiale pꝛemiuʒ coꝛonatur
aureola que debetur doctoꝛibus de qua di
ximus in opere de laudibus ſanctoꝛum in
ſermone de ſancto petro martyre. Sicere
itaq; poſſumus illud pſalmiſte. Magna
eſt gloꝛia eius:magna vtiq;ʒ in eccleſia mi
litãte: malg in eccleſia triumphãte.Qua/
re conuenienter de ipſo reſerre poſſumus
quod de paulo pꝛimo heremita in ſua vita
Hieronymus ſcribit. Si mihi inquit lectio

nem optione dominus dignaretur conce/
dere magis eligerem tunicam pauli cum
meritis eius:ita ⁊ ſancti bernardidi qᷓ; re.⸗

gum purpuras cum gemmis ſuis.Depꝛe
cemur ergo deuz celi vt per merita tã ti ſã
eti dignos efficiat nos ſua gra.Et tandem
ad vitam perducat eternam Amen.
ſeſto annũciationis virginis glioſe.
ermo quinquageſimus quintus.

Mgreſſus an

gelus ad eam dixit. Aue gra/
tia plena dominus tecuz bene
mulieribꝰ. Scribuntur hec ver
ꝛimo. c. ⁊ in euangelio preſẽtis

ſolẽnitatis.Cogimur hodierna die ex gra
titudinis debito piſſimam virginem geni
tricem dei quibus poſſumus extollere lau
dibus.Ipſa nanqʒ pacem attulit mundo

quam perdiderat inobediẽtia pꝛothoplau

1538

ſtoꝛum humanumqʒ genus ſuo reconci/
liauit actoꝛi. In vtero etenim ſuo ſacratiſſi
mo virginali deus pꝛo nobis factus ho/⸗
mo noſtram aſſimendo naturam:inucete/
ratam per tot annoꝛum milia iram depo/
ſuit.Et vt inquit Auguſtinus in ſermone
qui legitur in vigilia epiphanie.Sola hec
virgo ſingularem gratiam ſumme diuini
tatis accepit.Soli donatum eſt vt in illa ⁊æ
de illa rerum omnium creatoꝛ miſericoꝛdi
ter crearetur. Inſtitutoꝛ feminarum ſine
ſemine conciperetur ⁊ deus ſine initio na/
tus initialiter naſceretur. Hec ille.Cum er
go tot inaudita miracula in annunciatio⸗
ne eius ſint celebꝛata cuius feſtum colitur
hodie a cunctis fidelibus equum eſſe ar⸗
bitratus ſum in pꝛeſenti ſermone de ipſa
virginis gloꝛioſe annunciatione aliqua di
cere.He qua tria myſteria ꝓponimus con
templanda.
CBy di angelice miſſionis.
Cꝛm angelice apparitionis.
C3 angelice ſalutationis.
Auare a 5 miſſu
7 quo tempoꝛe ⁊ ad quem locũ. Et in quo
actu erat tunc beatiſſima virgo:ſcilz actio
nis vel contemplationis.
Cap. Ppm.
Rumum mrſterium contemplan/
dum de annũciatione virginis bñ
dicte dicitur angelce mſſonis zn
quo de miſſione illa quatuoꝛ ſunt conſide
randa.
CBiueſt congruitas.
Cꝛmtempozalitas.

Czmlocalitas.

Cαactualitas.
Eerimum quoh eſt conſiderandum dici

tur congruitas.vbi queritur. An congrue

fuit angelus ad virginez miſſus. Et dimiſ
ſis rationibus illis quas enarrauimus in
ſermone de annunciatione in opere de lau
dibus ſanctoꝛum: adhuc ſuperaddemus
tres alias quas ponit Albertus magnus
in opere quod compoſuit ſuper miſſus eſt
Birati dicitur regſitionis.
Cnaugmeétationis.
C 3 illuminationis.

VP:ima ranio quare congrue ad vir⸗

d virgineʒ miſſus eſt angelus

KM

ginem miſſus eſt angelus dicitur requiſi/
tionis: vt ſcilicet requireretur eius conſen
fus. Maz in myſterio incarnationis quod
dam matrimoniuʒz ſpirituale factum eſt in
ter deum 7 bumanam naturam. Einde
Hꝛegoꝛius in Homelia exponẽs illud qᷣ
Chꝛiſtus dixit Mathei. 22. c. Simile eſt re

gnum celoꝛuz homini regi qni fecit nupti

as ſilio ſuo ait. Deus pater filio ſuo tũc nu
ptias fecit quando ipſum nature humane
coniunxit. Hec ille.ꝗ Hec autẽ natura erat
a virgine aſſumenda. Ideo in iſto ſummo
matrimonio cõſenſus virginis tanqᷓ;ᷓ ſpõ
ſe fiende requirendus erat.ſ Nam vt ſcri
bitur extra de ſponſalibus in c: Tua nos.
Sine conſenſu cetera nequeunt fedus per
ſicere coniugale.Et ideo decuit mitti ꝗ hoc
annunciaret ac requireret conſenſuʒ virgi

nis. ¶ AUnde in figuram huius ſcribit᷑ DOe⸗

neſis.24. ꝙ pꝛocuratoꝛ abꝛahaʒ heliezer
miſſus ab abꝛabam qui interpꝛetatur pa
ter multarum gentium de terra pꝛomiſſio
nis ad pꝛocurandam vxoꝛem ſeu deſpon/
ſandam fſilio ſuo in aram rebeccaʒ pulcher
rimam virgineʒ ⁊ incognitã viro ad aqua
rum ſontem repertam ſubito eam in ſpon
ſam yſaac diſpoſuit aſſumere. Pꝛius ta⸗
men q; hoc faceret queſitus eſt aſſenſus
eius quem expꝛimens clare facta ſponſa.

Iſte pꝛocuratoꝛ fuit archangelus gabꝛi 2
tos paueret affatus: quod in ea operandũ

erat a ſpiritu ſancto:colloquio diſcit angeli

el miſſus a deo patre de terra pꝛomiſſiõis
ſcilicet celeſti patria.i¶ At enim dicitur in
glo.in.c. Mꝛocuratoꝛ. de pꝛocuratoꝛibus
ho. 6. M.atrimoniũ còtrahi poteſt per pꝛo
curatoꝛem.vt patet.32.q.ꝛ.c.HNonoꝛãtur.
TExtra de conuerſione coniugatoꝛum,cꝰ.
Ex parte.ſ Extra qui clerici vel vouentes
c. Neniens.ff.de ſponſalibus.l.Sufficit.⁊
Lvltima.Et.ff.de ritu nuptiarum.l. Mορ ,
lierem. ¶ Omnes enim contractus qui cõ
ſenſu contrahuntur inter abſentes cõtra/
huntur.ff. de contrabenda emptione.l.pᷣꝰ
GS. Eſt autem.¶ Et ſi obiceretur quia in ma
trimonio contrahbendo debet eſſe ↄſenſus
coꝛdis ⁊ oꝛis:vt/pbat᷑ in.c.pᷣ.extra de ſpon
ſa.duoꝛuz.ſ Reſpondetur ꝙ ſatis dicitur
oꝛe conſentire qui per pꝛocuratoꝛem con⸗
ſentit. De regulis iuris.c. Qui per alium.
. de regulis iuris.l.Quod iuſſu alterius.

Aeniẽs ergo angelus in mũdũ iuenit pꝛe

ceteris virginem pulcherrimam mente et

coꝛpoꝛe ad ſontem aquarum viuentiũ gra

tiarum ⁊ diuinoꝛum eloquioꝛum que etiã

ſua liberalitate ipſi angelo nuncio deſpon

ſationis ſitienti ſalutem humanaʒ ⁊ came

lis eius ideſt hominibꝰ qui ab angelis di ·

rigebantur ⁊ cuſtodiebantur potum dedit
ſatiſſaciens deſiderio angeli cum nunciaſ⸗
ſet aduentus ſui cauſam ⁊ miſſionis:vt ſci
licet eam deſponſaret filio dei cum conſẽſit

dicens. Ecce ancilla domini ⁊c̃.Et tunc cõ

tractum eſt matrimonium.Et verbũ caro
factum eſt. ¶ Secũda ratio quare cõgrue
ad virginem miſſus eſt angelus dicit᷑ aug
mentationis:vt ſcilicet eius meritum aug
mentaretur: 2 hoc in credendo nũcio.Cuzʒ
enim aliquid nunciatur credendum quan
to illud eſt magis arduum ⁊ longe ab hu⸗
mana operatione vel ab vſu nature tanto

magis quis meretur aſſentiendo ad credẽ

dum.Et quia maxime arduum ⁊ inuſitatũ
erat virginem concipere ⁊ deum hominez
fieri. Jdeo aſſentiens huic rei ſibi nũciate

augebatur ⁊ meritum. ¶ Pꝛopterea ingt

Leo papa in ſermone de natiuitate chꝛiſti
Virgo regia dauitice ſtirpis eligitur que
ſacro grauidanda fetu diuinã humanãqʒ
pꝛolem pꝛius conciperet mente qͥ; coꝛpo⸗
re. Et ne ſuperni ignara conſilij ad inuſita

co. Hec ille.ſꝛ ꝛugmentatuʒ eſt virginis
meritum in aſſentiendo nuncio cuʒz ait. Fi

at mihi ſᷣm verbum tuum.Stabat tota ce

leſtis curia expectans reſponſum ſuũ.Cla
mabãdãt omnes patres in lymbo illud Vſa⸗
ie. S. Roꝛate celi deſuper ⁊ nubes pluat
iuſtum. Aperiatur terra ⁊ germinet ſalua⸗
toꝛem.Aperiatur ſcilicet terra virginalis
in coꝛde per conſenſum in coꝛpoꝛe per vo⸗
cale verbum dicens.SFiat mihi ſ̃m verbuz
tuum:a germinabit ſaluatoꝛem chꝛiſtum.
¶3augmentatum eſt meritũ virginis deo
ſe tota humiliãdo cũ dixit. Ecce ancilla dñi
non mater vel ſilia aut ſponſa ſed ancilla.
CTertia ratio quare congrue ad virginez
miſſus eſt angelus di illumiatiõis vt itus

ex illuminaretur. Fuit eniz illuminata in

potenti

ſionen
paſoutt
Oſtendita
mmtmun
ſcumm

pmnitura

eretvte
ſſedli
6. Jl
ſclliccti
quas m
lorumi
6obonn
gitatior
ſeruida
litenob
aotem
lectum:
nooper
rarar
bertas
inuen⸗
intelli,
ſump
toꝛipn
mißte⸗
fitue ſa
modun⸗
hoc ad
adeo.
cunde
lo.A
je
(cre⸗
(oreſ⸗
(pun
fomune
letpen
ntſe
. Mllipe
Nunten
unn
uſcen
N
nſore
honin
lend

ibente
nmente a
gentüge
nque ei
dodeßon
1cane
mngclodi⸗
Mumdedt
nnunoh
oniszptſt
mconſeſt
Ettoncch
abüͤ an
co
Nicl ag
imnang
iao C;
moven
abhu/
elano
lardi
ütaru
wie;
cate
Nea ingt
nechiti
itur goe
maniq;
Pco/
Ainoſin
Nhermtl
ſcitangil
twrons

potentijs ſenſitiuis per allocutionem ⁊ vi
ſionem angeli.Si enim angelus apparẽs
paſtoꝛibus cum magna claritate ſe illis

oſtendit ad annunciandum chꝛiſtum na/

tum: multomagis credendũ eſt apparuiſ

ſe cum magno ſplendoꝛe virgini que eum

paritura erat. RNon luce qua oculos offen

deret vt offenditur aſpiciens in ſperam ſo

lis:ſed luce reſiciente viſum ⁊ omnes ſeẽn/⸗

ſus. Illuminata eſt in potentijs medijs:

ſcilicct imaginatiuis ⁊ cogitatiuis: circa

quas multum operatur miniſteriuzʒ ange
loꝛum in purgando fantaſmata ⁊ ſuggerẽ
do bonas imaginationes.Quas auteʒ co
gitationes ſanctiſſimas q;altiſſimas: q;

ſruidas erga diuina haberet ipſa ſola no
uit:nobis autem incognita ſunt.Quantũ

autem ad vltimas potentias ſcilicet intel
lectum ⁊ voluntatem per inſpiratione, de

us operabatur qui ſolus in voluntate ope
ratur ⁊ anime illabitur. ¶ Unde dicit Al/
bertus. Beus eſt in hac miſſione negocij
inuentoꝛ per ſeipſuz ſalutationis dictatoꝛ
intelligentie inſpiratoꝛ ⁊ mentis ad conſẽ
ſum pꝛouocatoꝛ modi executionis expoſi/
toꝛ:vnde angelus requiſitꝰde modo tranſ
miſit eam ad ſpirituʒ ſanctum dicẽs. Spi
ritus ſanctus ſuperueniet in te qui ſeilicet
modum docebit ⁊ ſeruabit: vnde nihil in
hoc ab angelo illuminationis accepit ſed
a deo. ¶ Secundum quod eſt conſideran
dum de miſſione angeli dicitur tempoꝛali
tas. Quo.ſ. tempoꝛe facta fuit milſſio illa.
Et hoc triplici reſpectu.
ᷣ reſpectu anni.
Cꝛureſpectu menſis.
zoreſpectu diei.

CPꝛimo videndũ eſt quoto anno ab ini

tio mundi miſſus ſnit ad virginem ange⸗
lus ⁊ verbum caro factum eſt.Et m HBe
dam ⁊ ſeptuaginta interpꝛetes. Ab initio
mundi vſqʒ; ad incarnationem chꝛiſti flu /
xerunt anni quinqʒmiliq nonagintanouẽ
Ita ꝙ in ſexto millenario incarnatus eſt

chꝛiſtus:vt ſicut die ſexta in creatione mũ

di ſoꝛmatus fuit homo qui lapſus eſt: ita
in ſexto millenario ſoꝛmaretur homo qui
hominem lapſum releuaret. C Secundo
videndum eit: quo menſe angelus venit

S59

ad virginem.Et ſancta tenet eccleſia ꝙ de
menſe marcij qui erat ſextus menſis a cõ
ceptione ioannis baptiſte:vt dicitur Luce
1.c.Et apte in ſexto menſe a ioannis con/⸗
ceptu dicitur miſſus angelus ad nuncian
dum chꝛiſti incarnationem. Quia lex ⁊ p-⸗
phete ideſt vetus teſtamentum vſq; ad io
annem continent quinq; mundi etates.
¶ Pꝛim ab adam vſqʒ noe.ſ Secundaʒ
a noe vſq; ad abꝛaham. Tertiã ab abꝛa
ham vſqʒ; ad dauid. ¶ Quartam a dauid
vſqʒ ad traſmigrationẽ babylonis.ſQui
taz a tranſmigratione babylonis vſq; ad
chꝛiſtum in quo inchoatur ſexta etas:cu⸗
ius finem deus nouit. Eſt autez ſenarius
numerus perſectus ſigniſicans perfectio/
nem gratie quam chꝛiſtus adduxit.iden
ſis autem marcij eſt tempus veris quo ter
ra ſicca ⁊ indecoꝛa pꝛopter frigus reuiui:
ſcit in herbis floꝛet in arboꝛibus letat᷑ aui
um concentu abundat in humoꝛibus. Et
quia per incarnationem chꝛiſti renouatio
fienda erat in humano genere quod olim
pꝛopter frigus peccati erat aridum gratia
indecoꝛum quia ſine virtutibus: reuiguit
in bonis cogitatiõibus:refloꝛuit in ſãctis
affectionibus:augmentatum eſt in ſãctis
doctrinis:letatũ ex pꝛemijs:ideo apte hoc
menſe angelus miſſus eſt. ¶CTertio vidẽ/
dum eſt de die qua angelus miſſus eſt.Et
communiter tenetur ꝙ fuerit.2. dies mar
cij ⁊ feria ſexta. In qua ſᷣm Franciſcum de
maronis in ſermone de annũciatione mul
ta referuntur ſolemnia facta.ſEt pꝛimum

quia adã fnit de limo terre ſoꝛmatus.ꝛm

quia eua fuit de eius coſta educta. ſ ʒ qꝛ
ꝛimus martyr ⁊ virgo abel fuit coꝛona⸗/
tus ſm Auguſtinuʒ quia tali die fult a fra
tre perẽptus.ꝗ ꝗquia melchiſedech pa/
nem ⁊ vinum obtulit in ſacrinciuzʒ in ſigu
ra domini noſtri ieſu chꝛiſti qui ſactus eſt
ſacerdos in eternum pᷣm oꝛdinem melchi⸗
ſedech.nquia abꝛabam voluit immo/
lare filium ſuum pꝛopter diuinum pꝛece⸗
ptum perficiẽdum.ſꝙquia beatus ioan
nes baptiſta iſta die ſuit natus vt patet qꝛ
ſemper currit eadem die eius natinitas et
virginis annũciatio.ſ ⁊ quia tali die bea
tus petrus fuit a vinculis abſolutus.⁊8*

quia beatus iacobus fuit ab herode inter
fectus. n quia chꝛiſtus fnit paſſus pꝛo
redemptione humani generis. x quia
fuit a magis in pꝛeſepio adoꝛatus. xi
quia latro ad miſericoꝛdiaʒ fuit receptus.
qnm ꝗquia angelus ad virginem miſſus.
¶ Be hoꝛa vo n angelus ad virginem
miſſus eſt licet ſit nobis incerta:tamẽ ſᷣm
Albertum conuenientioꝛ videtur fuiſſe in
oꝛtu ſolis.Dicit enim ꝙ circunſtantie nũ
ciantis debent expꝛimere pꝛopꝛietatẽ nun
ciati pm Dionyſiũ.cũ annunciet angelus

iſte ipſam incarnationem cum pꝛopꝛietati

bus ſuis. Ala autem ſic oꝛtus veri ſolis ſu
per terram illuminantis omnem hominẽ
venientem in hunc mundum:quod tẽpus
ſcilicet manæ eſt initium diei ſine pꝛeiudi/
cio credi poteſt ꝙ hec annunciatio ſit ſacta
in oꝛtu diei. Ad qdð facit quia opus crea
tionis cepit a luce:vt dicitur geneſis pᷣmo
cum dixit deus:fiat lux.quod videtur fuiſ/
ſe in pꝛincipio diei artificialis.Ergo multo
foꝛtius opus recreationis quod eſt nobili
us. In incarnatione enim incipit dies gra
tie. Omnis autem dies artificialis incipit

a luce qui ſcilicet eſt ab oꝛtn ſolis vſqʒ ad

occaſum ſuper noſtrum emiſperium. Bi/⸗/
es etiam naturalis qui eſt vigintiquatuoꝛ
hoꝛarum compꝛebendens noctem in vete
ri teſtamẽto inchoabatur a luce ſcilicet in
mane.Et ideo decens fuit ꝙ recreatio que
eſt per gratiaʒ inchoaret a luce. C QMuod
autem dicitur Sapientie.is.c.DHum medi
um ſilentium tenerent omuia ? nox in fuo

curſu medium iter haberet omnipotẽs fer

mo tuus domine ideſt filius a regalibus
ſedibus venit.ergo videtur ꝙ annuncia⸗
Lio iſta ſacta fuerit media nocte. Reſpon
det Albertus ꝙ non intendit fapiens ibi
notare tempus ſeu hoꝛam incarnationis:
ſed ſtatum eoꝛũ quibus venit qui omnes

vna cathena tenebꝛarum erroꝛum ⁊ vicio

rum erant compediti. Angelus autem ma
gis debuit nunciare ⁊ ex hoꝛa nunciatio⸗
nis deſignare pꝛopꝛietatem ⁊ effectum in
carnationis ſcilicet initium ſeu oꝛtum ve⸗/
ri ſolis potius qᷓ; ſtatuʒ eoꝛum quibus oꝛ
tus eſt. Mec etiam in veſpere ideſt ſero de⸗
buit nunciare ſigniſicãs ſinem ſeculi ideſt

5

ſextam etatem in qua incarnatus eſt quia
tempus non nunciabat incarnationis. JS

enim illud fuerat nunciatum per gabꝛie/
lem danieli ſcilicet ipſam tunc ſfendam in⸗

carnationem. ¶Si autem diceretur coõ
uenientioꝛ videtur hoꝛa in meridie: ex
ꝙ abꝛahe ſtanti in oſtio tabernaculi in fer

noꝛe diei ideſt in meridie apparuerunt an/
geli nunciantes conceptum iſaac qui fuit
figura chꝛiſti.Illa etiam hoꝛa ſcilicet nona
chꝛiſtus expirauit in cruce per cuius mo?
tem redempti ⁊ illuminati fumus. In me
ridie etiam ſole exiſtente in altiſſimo poli
maximum caloꝛem generat fuper terram.
Maximum autem caloꝛem ſue dilectiõis
oſtendit deus mittendo filiuʒ ſuum in mũ
dum. Ergo illa debuit potius nunciari.
¶NReſpondet Albertus ꝙ abꝛabam de
ſignat feruentem affectum patrum anti⸗/
quoꝛum quem babebant ad iſtam incar/
nationem fiendam. Sed angelus non ad
hoc miſſus fuerat nunciare ideſt deſideri
um patrum ſed impletionem ? initium i:
luminationis.Qd autem hoꝛa paſſionis
fuerit meridies ſacit ad pꝛopoſitum videli
cet:quia ſicut ſole mundi materiali ad oc⸗
caſum tendente congruebat verum ſolem
chꝛiſtum mundum relinquere quo ad vſũ
vite humane.Ita congruebat ꝙ ſole ma:
teri ali oꝛiente ſcilicet in pᷣncipio diei ſimul
oꝛiretur ab intra verus ſol inſticie chꝛiſtus
deus noſter per incarnationem. Et licet in
opere redemptionis charitas monſnare⸗
tur in ſummo.Opus tamen incarnatiõis
ſine paſſione non fuit opus redemptiõis.
vnde lʒ incarnatio magis in ſe eſſet q́; paſ
ſio:tamen magis monſtrata eſt charitas
in paſſione.Ergo non fuit ſummum quod
recepit augmentũ. vnde charitati oſtenſẽ
in incarnatione facta eſt additio 'm demõ
ſtrationẽ exterioꝛem in paſſione per quazʒ

charitas vltima eſt in oſtenſionis ꝑfectiõe

Et ideo in meridie paſſio magis q;ᷓ icarna
tio ↄgruit fieri.Hec Albertus. Sʒ Frãci
ſcus de maronis in ſermone de annũciatio

ne virgis opinãdo dicit.ꝙ angelus appa
ruit virgini hoꝛa cõpletoꝛij colloqns cũ es

vſq; ad mediã noctẽ qꝛ in fine vᷣboꝝ eius
virgo pꝛebuit aſſenſum:ob quod illa hos

Hirgoe⸗
ſigno4
ſtmnſſta
medun/
ſtaſde
tilltus.
thorte

(b

Cnq⸗

Cc
ditill

ter ſi
tum?
nem
dñs
reain
annti
eibh.
ilud
lſttera
gentian
monv
kamre
ingal
ctis ii
ſuntan
ingelie
lasgn
nunic
tnseſ.
tium.
temin
fBa
hanſn
batſin
göem
lat ina
taoſal
itſign
Nepota
rüſnig
in
ut
uimei

lgeſtqn
nonis Fi
1 gabree/
mdamin,
urg
li:ereo
gallinſer
uennten⸗
gegni ſii
licaront
Cuins e
ns, Pne
üino wl
rtenan.
edllecnös
uminmi
nuncian.
ban de
n ann/
nincar/
non ad
deſideri
omü
aſtonis
umnici
gladoc/

n ſölen

oad pi
lema
dafimul
cchriſus
Llicatin
nonirue,
ammanos
ſaiiſt
nchaniung
vro
omn

4 uaz

virgo conſueuit pulſntibus eâpanis pꝛo

ſigno a fidelibus ſalutari que hoꝛa cõgru

it myſterio incarnationis ſecretiſſimo quia
media nocte omnia ſilent. Tertium qð̊
eſt ↄſiderandũ de miſſione angeli dicit lo/⸗

calitas.ad quẽ.ſ.locũ angelus miſſus eſt.

4 hoc tripliciter.
q tum ad ꝓuinciam.
2

oqtum ad ciuttatem.

TBumn ad habitaculũ.

Piꝛimo q́;tum ad ꝓuineiam Zucas di
cit illam fuiſſe galileam. In qua conuenic
ter facta eſt annunciatio chꝛiſti pᷣm Alber
tum ⁊ ꝓpter ſactum quod fiebat ⁊ ꝓpter fi
nem per quem fiebat. Incarnatus eni fuit
dñs vt iudeos ⁊ gẽtiles ſaluaret. Mꝛopte

rea in regione que ab vtriſqʒ habitabatur

annunciari ⁊ concipi voluit.Qò aũt in ga
lilea habitarent gentiles ⁊ indei patet per
illud Yſaie.9.c. Pꝛimo tempoꝛe alleuiata
eſt terra ʒabulon ⁊cc.trãſioꝛdanem galilee
gentium.vbi dicit Nicoꝰ de lira ꝙ rex ſalo
mon vt ſcribitur tertij regũ.o.c.dedit havy
ram regi tyri qui erat gentilis.xx. oppida
in galilea. ¶ Albertus vero dicit: ꝙ du/
etis iudeis in captiuitatẽ in niniuem miſſi
ſunt a rege multi gentiles ad habitanduʒ
in galilea ⁊ ſic mixti erant gentiles cum iu
deis qui remanſerant.Et ſic in regione cõ
muni concipi voluit qui pꝛo omnibus na
tus eſt. Non enim iudeoꝝ deus tm̃ ſed gẽ
tilium.¶ Itẽ regio illa ſuo nomine ꝓpꝛieta
tem incarnationis pꝛopꝛijſſime expꝛeſſit.
Galilea enim interpᷣtatur reuelatio ſeu
tranſmigratio. In hac aũt nũciatione ſie⸗
bat ſumma ſecretoꝝ reuelatio qñ verbum
qd erat in pᷣncipio apud deum ⁊ lucẽ habi
tat inacceſſibilẽ caro factũ eſt.Et vidit oĩs

caro ſalutare dei nr̃i:qui libꝛũ aperuit ⁊ ſol

uit ſignacula oĩia ⁊ quecũqʒ; audiuit a pa⸗
tre nota fecit nobis.ſ Similx᷑ ⁊ hic fiebat
trãſmigratio maxima:qꝛ de igrantia in ſci
entiam:de culpa ad gram:de vmbꝛa in ve
ritatẽ:de auſteritate in benignitatẽ: de ſer
uitute in libertatem:de timoꝛe in amoꝛeʒz:
de grauitate in leuitatẽ.Et diuinitas tranſ
migrauit in humanitatem que maxia trãſ
migratio fuit:qꝛ in ea pᷣmũ ad vltimũ trãſ
migrauit in vnã perſonã.Nec obſtat ſi di/

160

catur ꝙ iudeis chꝛiſtus ꝓmiſſus eſt.Ergo
ibi in iudea concipi debuit.ſalſum eni hoc
eſt quia ⁊ gentibus vt patet per ꝓphetas

pꝛecipue Yſaiam. Sed bene ꝓmiſium eſt

ꝙ de eoꝝ ſemine chꝛiſtus naſceretur quod
eis ſolutuʒ eſt.Et ſic ſalus ex iudeis eſt oꝛi
ginaliter: ſed non ꝓpter eos. C Secundo
q; tum ad ciuitatem clan eſt quia nuncia
tus eſt in ciuitate nazareth quod etiã non
vacat a myſterio:quia interpꝛetatur flos.
Sicut aũt diuine generationi ita ⁊ huma/
ne aſſimilat᷑ generatio floꝛis de floꝛe.Flos
enim pullulat de vno ⁊ in decoꝛe eſt cum
ſpe vtilitatis in fructu. Similiter ſᷣm diui/
Ram generationem pꝛocedit filius de vno
ſ.patre qui eſt in celis ſine matre.Et ſᷣʒ ge
nerationem humanam de vna.ſ.matre in
terris ſine patre.vnde ipſe ſpõſus eccleſie
ait in canticis.Ego flos cãpi. Bene ergo
in naz areth conceptus fuit qui ſicut flos
de floꝛe ſine mixtione de vna matre ſaluo
virginitatis decoꝛe ⁊ matris vtilitate pꝛo
ceſſit. ¶Tertio q;tum ad habitaculũ iniſ
ſus fuit angelus ad domũ vbi habitabat
beata maria.dicit eni Lucas. Ingreſſus
angelus ad eã.ſ.in oſtiũ domꝰ ſue.¶ Sed
videtur ꝙ iſta annũciatio potiꝰ debnit fie
ri in tẽplo.Qꝛ dignioꝛ opatio fieri debet in
dignioꝛe loco. vñ oꝛo que eſt opus valde
dignũ qꝛ cũ oꝛamus loquimur cũ deo fſit
coiĩter in tẽplo:vnde ⁊ Chꝛiſtus dixit ada
thei.ꝛi.Scriptũ eſt:domus mea domꝰoꝛo
nis vocabit᷑. Sed iſta annunciatio ⁊ conce
ptio xpᷣi fuit digniſſima operatio. Ergo fie

ri debuit in tẽplo.ſ Conceptio etiã Joãnis

baptiſte fuit nunciata in templo: vt patet
Luce pᷣ̊.c. Ergo multomagis iſta que fuit
ſine comparatione dignioꝛ.C Ad hec re⸗
ſpondet Albertus ꝙ locus non ſanctiſicat
hominẽ ſed homo locũ:vt dicit Criſoꝰ di.
Ao.c. Multi.Dignioꝛ ergo locus eſt ĩ quo
habitat maioꝛis dignitatis et ſanctitatis
perſona ⁊ in quo exercetur perfectioꝛ ope
ratio.Erat ergo digniſſima habitatio i ter

ra illa in qua habitabat digniſſima ⁊ ſan⸗

ctiſſima creaturarum: quam ipſe ſanctus
ſanctoꝛum ſemper inhabitauit nunquam
ſola reliquit: quam multitudo angelo:
rum frequentauit. Exercebatur etiam ibi

in nobiliſſima operatione ſcilicet eontem/
plationis oꝛationis deuotionis vt dicemꝰ
Dignius ergo oꝛatoꝛium iſtud qᷓ; illud iu
daicum in quo fiebat thauroꝛum vitulo/
rũ mactatio thuris icenſatio.Fiebat itaqʒ
iſta annũciatio ⁊ incarnatio in loco digniſ
ſimo in tẽplo ſcilicet ſacratiſſimo vteri vir⸗
ginalis.vnde canit de ea eccleſia.Zemplũ
domini ſacrarium ſpiritus ſancti.ſ Et bea
tus Bernardus ait. Hon fuit locus digni
oꝛ vtero virginali.Et quia dicit ingreſſus
ad eam inquit Albertus. Credimus ange
lũ clauſis ianuis domꝰ ad eã itraſſe et hoc
potuiſſe pꝛopter nature ſue ſubtilitatem ⁊
aſſumpti etherei coꝛpoꝛis qualitateʒ.
confirmat Bernardus ſuper Miſſus eſt
dicens. Non fuit difficile angelo per clau⸗
ſum hoſtium intrare penetrare ad abdita
virginis qui vtiqʒ ex ſubtilitate ſubſtãtie

fue hoc habet in natura ꝙ nec ferreis ſe⸗

ris eius arceatur ingreſſus quocunq; ſu/⸗
us eum ferat impetus. Angelicis eniz ſpi
ritibus parietes non obſiſtunt ſed cuncta
illis viſibilia cedunt ⁊ ſolida ⁊ ſpiſſa pene
trabilia ſunt eis ⁊ peruia.ſ Suſpicandu
igitur non eſt ꝙ apertum hoſtium ange
lus inuenerit virginis cui nimirum in pꝛ

poſito erat frequentias hominum fugere:

vitare colloquia ne vel oꝛanus ſilentium
pꝓturbaret.Clauſerat inqᷓ; ſuper ſe illa ho
ra habitaculum ſuum pꝛudentiſſima vir/
go ſed hominibus non angelis.Et ſic po/⸗
tuit ad eam intrare angelus ſed nulli ho/
minum facilis patebat acceſſus. Hec bea
tus Bernardus. ¶ Quartum conſiderã
dum de miſſione angeli ad virginem dici/⸗
tur actualitas. In quo ſcilʒ actu erat bea/
ta virgo quando ad eam miſſus eſt ange⸗
lus.Et reſpondet Albertus ꝙ erat in actu
contemplanionis. Nam ad contemplatio
nem pertinet quod dicitur in ternis. Sede
bit ſolitarius a tacebit ⁊ leuabit ſe ſupꝑ ſe.
Dicit enim philoſophus ꝙ anima ſeden/
do ⁊ quieſcendo fit pꝛudens ideſt ſapiens.
Sed beatiſſima virgo in concipiendo dele
bat fieri virgo pꝛudentiſſima ⁊ mater ſapi
entie. Ergo congruebat ei ſedere mente et
quieſcere quod fit per contemplationem.
Cum etiam dominus appꝛopinquaret in

illo myſterio beatiſſime virgini deſcenden

do ⁊ ipſa debuit obuiare ei aſcendendo:ſ
licet eleuando ſe ſuper ſe per cõtemplatio
nem ſᷣ̃m illud Amos.A.c. Pꝛeparare in
occurſum deo tuo. Nam nobiliſſima ope/
ratio fuit cõceptio filij dei.Ideo debuit ſie
ri in nobiliſſimo ſtatu qui eſt ſtatus con⸗
templationis. ¶ Erat ergo beatiſſima vir⸗
go in iꝑſa annunciatione ⁊ conceptione in
ſummo contemplationis aſſenſu tota per
dilectionem in deum tranſfoꝛmata. ¶ Et
HBeda ſuper illud Zuce.xi.c. Beati ꝗ au⸗
diunt verbum dei dicit. Hoc in loco beate
dei genitricis excellentia commendatur:
quia in tanta ſpeculationis cuſtodia domi
no famulabatur ꝙ ipſius humilitati ⁊ ſan
ctitati nullus ſanctoꝝ cõparatur.
AQualiter angelus apparuit virgini in
aſſumpto coꝛpoꝛe in ſoꝛma humana ⁊ eta
te iuuenili ⁊ veſte clara et locutus eſt voce
ſenſibili. ¶Lap̃. 2m.
Ecundum myſterium contemplan
dum de annunciatione virginis di
citur angelice apparitionis. Circa
q conſideremus angeli apparétis qtuo⸗
2ditiones.

Cretatis.
ʒeclaritatis.
CAllocutionis.
Pꝛima conditio conſideranda dicitur
ſoꝛme.Apparuit enim angelus virgini in

ſpecie coꝛpoꝛali quazʒ ipſe aſſumpſit ex ae
re condenſato. Et magis apparuit in ſoꝛ⸗
ma humana qᷓ; in alia ſoꝛma coꝛpoꝛea ſʒ
Albertum quia virgo ſenſibiliter ab ange
lo illumin ari debuit. Illuminatio autem
ſenſitiua ad cognitionem fit mediante lo⸗
cutione.Ergo medium illuminationis de
buit eſſe locutiuum.Sed nullum ſenſiti /
uum eſt locutiuum niſi homo.Et ideo de⸗
cuit vt ipſe in ſpecie himana nõ in alia ap
pareret: vt ſicut nobiliſſimum intellectum
erat quod illuminabat eam interius ſcilz
deus ſic nobiliſſimum eſſet inſtrumentuʒ
per quod illuminabatur exterius ſcilicet
ſpecies humana.Et hec ſoꝛma humana
fuit in ſexu virili quod patet ex vbis Am
bꝛoſij dicentis ſuper Lucam. Trepidare

virginum

pitg
lere⸗
diate

erno
ſpe⸗

ſceme

Tant
nub?,
ſlaui
Iunte⸗
ad

.Die
Pon
kiond

ma⸗
pini
gorn/
Adii
lusfe
Goi
Gr
ros!
ſise
pare
lum⸗
ſen
angel
ſenli
ingge
kerpn
heffee
fuitne
dilini
Nilide
n
1
h
nsdes
Cnuen
niz
Prorn
Gdin

luſho⸗
hin
NS
ſeee

detenten
lenphan⸗
Parore in
inacpe/
buit ſe
Ans n,
ſimani/
Plonein
waaper
nn. ſe
aigen
co bene
nendaur
Ddiadont
lianitin

ſpiniin
atet
ſtroce

nplan
Gns N
8,L
nsne

ud
niguin
ppſta
Ut
Otpoet
ſrabt
io MN
dianebl
NtonisN
ſeniil
rickode/
naliaay
dllecun
ius ſel⸗
umenn;
s ſelin
bumm
zbiol
Dehicn

virginum eſt ⁊ ad omnes viri igreſſus pa
uere ⁊ omnes viri affatus vereri.Qõò ideo

dicit quia euangeliſta ait ꝙ turbata eſt in

ſermone angeli quia ſpeciem viri habebat
¶ Patet etiaz hoc ex eo quia de ſimilibus
idem eſt iudicium vt dicitur in gloſa in.c.
Tranſſato ſacerdotio.Extra de conſtitutio
nibꝰ.ſEtin.c.Inter coꝛpoꝛalia.Et de tran
ſlatiõe epiſcopi et electi.ſ Et in gloſa in.c.
Inter ceteras.Extra de reſcriptis. Et ex/
ta de electione in.c.Dudum. Et di. A.c.
Deniqʒ.¶ Et di.ꝭ.c.Ad eius. ¶ Et pᷣʒ.q.3.
c.Siquis obiecerit. ¶ Et.ff.de legibus.cꝰ.
Non poſſunt.In ommbus autem appari
tionibus angeloꝛuʒ figuratiuis huius an
nunciationis angeli apparuerunt in ſoꝛ/⸗
ma viroꝛum:vt quãdo apparuerunt tres
viri ideſt angeli abꝛahe. Geneſis.is.c.er⸗
go ⁊ nunc angelus apparuit in ſpecie viri
Additur ⁊ alia ratio ſm Albertuʒ quia ſe
xus femineus nõ eſt illuminatiuus ſʒ ma
gis illuminabilis ſᷣm Apoſtolum dicentẽ.
Mulieres in eccleſijs taceant:ſed domi vi
ros ſuos interrogent.Caput enim mulie/
ris eſt vir: Ideo augelus potius debnit ap
parere in ſexu virili qᷓ; femieo ſcilicet quã⸗
tum ad aſpectum. ¶ Secunda cõditio cõ/
ſideranda dicitur etatis.ſ Apparuit etiaʒ
angelus in etate iuuenili non puerili aut
ſenili. Ratio eſt ᷑m Albertum quia ſenex
inquantum huius dicit deſectum ⁊ ſimili
ter puer.Sed iuuenis dicit nouitatem cuzʒ
perfectione.Hic autem nunciabat᷑ ille qui
ſuit nouus ſᷣm humanitatẽ:perſectus ſᷣm
diuinitatem. Ergo a nuncio in ſpecie iuue⸗
nili debuit nunciari.Congruebat ergo foꝛ
ma iuuenilis illuminationi ſenſibili nõ au
tem pueri vel ſenis ſfoꝛma:quia pueri non

perfecte vtuntur diſcretione ſenſuum: ⁊ ſe

nes deficiunt ſʒʒ ſenſuʒ. Neutra ergo etas

conueniebat illuminationi ſenſibili vbi ne

ceſſaria eſt ⁊ diſcretio ſenſuum ⁊ vigoꝛ oꝛ /
ganoꝛum. ¶Tertia conditio conſideran/

da dicitur claritatis. Secũdum Albertum

angelus iſte apparuit virgini in veſte cla⸗

ra. Non enim apparuit nudus ſed idutus

quia in ſcripturis ſic legũ tur angeli appa//
ruiſſe. Nam in reſurrectione viderunt mu

lieres in monumento duos angelos in al

161

bis ſedentes.Et poſt aſcenſonẽ chꝛiſti im
mediate apparuerunt duo viri in albis ve
ſtibus ideſt angeli:vt habetur Actuum pᷣ
cꝰ. Sic apparuit angelus virgini in veſte
clara nõ alba nec nigra vłrubea. Et hoc
pꝛopter annunciantem ⁊ pꝛopter recipien
tem ⁊ pꝛopter nunciatum.ſ Pꝛopter nun
ciantem qui eſt angelus qui claritatem co
gnitionis ⁊ puritatem habet. ¶ Pꝛopter

virginẽ recipientẽ que ↄcepit ſine tenebꝛa

peccati.ſ NPꝛopter annũciatũ qui ſine pec
cato ↄceptus peccare non potuit.C Quar
ta conditio conſideranda dicitur locutiõis
vbi queritur qua locutione locutus eſt an
gelus qui apparuit virgini.Habent enim
angeli ſuas locutiones adinuicez ⁊ ad ani
mas btãs ſpirituales nobis ignotas ma⸗
nifeſtantes ſuas cogitationes a affectus:
de quibus diximus in ſermone de lingua.
Habent ⁊ ſuas locutiões ad homines cũ
ad eos mittuntur. Aliquando interioꝛes:
ſcilicet illuminando ⁊ inſtigando ad bonũ
Sicut Zacharias pꝛopheta dicit pᷣ.co. Di/⸗
xit angelus qui loquebatur in me ſcilicet
