tiua triſticie ne nimietate abſoꝛbeantur et
inducantur ad deſperationẽ vel tranſſeran
tur ad delectabilia mundi. Naʒ vt dicitur
ꝓuerbioꝛum.i7.c.Spiritus triſtis exiccat
oſſa.vnde Joꝰcaſſianus aſſimilat accidiã
vermi qui dicitur tarlus:qui.ſ.generat᷑ in
ligno intimo ⁊ rodit paulatim medullazʒ a
vigoꝛem ligni:quo coꝛꝛoſo ⁊ euacuato oẽ
pondus vel ventus vel percuſſio frangit li
gnum immo ex ſe frangitur ⁊ ruit ediſiciũ
deſuper. Sic accidia naſcitur ex itimis ani
me et paulatim conſumit vigoꝛem ſpũs et
feruoꝛem quo ſubtracto etiam abſq; vẽto
tentationis per ſe ruit in aliquod magnuzʒ

malum. Secũdo accidia habet oꝛtũ ex ·

cibi inoꝛdinatione cum ſcilicet quis plus
debito comedit aut nimis excedit in abſti
nentia. pᷣm enim Tho.ꝛ2. q..articulo pᷣ.
Paſſiones appetitus ſenſitiui vt triſticie
⁊ alie in ſe poſſunt eſſe peccata venialia et
inclinant animam ad moꝛtale.Et quia ap
petitus ſenſitiuus habet oꝛganum coꝛpo
rale ſequitur ꝙ per aliquam coꝛpoꝛ alẽ in
digentiam homo ſit habilioꝛ ad aliquod
peccatum. Et ideo poteſt contingere ꝙ ſs
gliquas

Nign
hond
mage
looef

ie

cpiun
ſsn
Caſſe
degu

dehitn
preſens
oꝛuz ſt
etas. E
lythie
hmcdio/
Nann/
eq n
meng

bet ex diaboli inſtigatione. Inſtigat diabo

noned

dide
bet an

aliquas mutationes coꝛpoꝛales certis tẽ/
poꝛibus pꝛouenientes aliqua vicia nos
magis impugnent.Omnis autẽ coꝛpoꝛa
lis defectus de ſe ad triſticiam diſponit. Et
ideo ieiunantes circa meridiẽ quando in⸗
cipiunt ſentire defectũ cibi ⁊ vꝛgeri ab eſtu
ſolis magis ab accidia impugnãtur.vnde
Caſſiaꝰdicit. Ecce demonium meridianuzʒz
de quo loquitur ꝓpheta.MHõ timebis a de
monio meridiano:quia.ſ.in meridie ieiu/
nantes tentat. ¶ Tertio accidia oꝛtum ha

lus ⁊ tentat de hoc vicio ⁊ pꝛecipue dũ ni/
mie quieti videt homines deditos:vt eniʒ
inquit Cato. Nam diuturna quies vicijs

alimenta miniſtrat. vnde in tertio liꝰ Re/⸗

gum legitur:ꝙ ſalomon dum ſtructure tẽ⸗

pli ⁊ ediſicioꝝ iactauit in ſtatu gratie fuit.
Sed cum ſe dedit quieti ſeductus a mulie
ribus luxurie vacans templum idolis fa/
bꝛicauit.ſ Similiter Dauid vt habetur ſe
cundi Regum. xi.⁊.i2.c. cum remanſit in
hierłin in gete cõmiſit adulteriũ cũ berſa-
bee.Ideo Hieroꝰad ruſticũ monachũ ait.
In deſiderijs eſt omnis ocioſus.Egyptio/⸗
rũ monaſteria hunc moꝛẽ tenent vt nullũ
abſq; laboꝛe ⁊ opere ſuſcipiant: non tam

pꝛopter vite neceſſaria q́; ꝓpter anime ſa

lutem:ne vagetur mens pernicioſis cogi⸗

tationibus:⁊ inſtar foꝛnicantis hieruſaleʒ

omni tranſeunti diuaricet pedes ſuos. Et
beatus franciſcus in regula fratruʒ mino
rum dicit.Fratres illi quibus gratiã dedit
dñs laboꝛandi laboꝛent fideliter ⁊ deuote

ita ꝙ excluſo ocio anime inimico ſãcte oꝛa

tionis ⁊ deuotionis ſpirituz nõ extinguãt.

Et Hieroꝰde con.di.ꝰ.c.Nunqʒ.facito ali

quid operis vt ſemper diabolus te inueni
at occupatum.Et extra de renunciatiõe.c.
Niſi cum pꝛidem g. Aerũ.Ocioſitas ⁊ vo
luptas ſunt arma hoſtis antiqui ad miſe ⸗
ras capiendas animas. Et Joannes caſ
ſianꝰin collatiöibus patrü.Apud egyptũ
ab antiquis patribꝰfacta eſt ſentẽtia ope/⸗
rantem monachum vno demone pullari:
ocioſum vo innumeris ſpiritibus deuaſta

ri.¶ Et lʒ ocioſitas ſilia ſit accidie tamẽ dia
bolus ocioſum in accidia confirmat ⁊ inſti

Sat vt eius tedium ad omne opus bonuʒ

39

augeat᷑.Legitur in vitis patruzʒ ꝙ cũ bea
tus antonius tẽtatione accidie vexaretur
cepit clamare ad dñm dicens:dñe volo ſal
uus fieri ſed non permittunt me cogitatio
nes mee.Et ſubito vidit iuuenem pulcher
rimum qui angelus erat ponentem ſe ad
ſedendum ⁊ ad laboꝛandum ſpoꝛtas ⁊ ide
ad modicum ſurgere ad oꝛandum.Et iteꝝ

poſt parum reponentem ſe ad operanduzʒ

7 poſtea ſurgentem ad oꝛandum. Cunqʒ
pluries alternatis vicibus ad vtrũqʒ ſe po
ſuiſſet demũ dixit angelus:ſic ſac ⁊ ſaluus
eris.
CODõ homo poteſt fugere accidiam per
oꝛationem ⁊ meditationem ac frequẽtatio

nem ſacfi. P. 3.

Ertium myſtenum declaranduz de

t accidia dicit᷑ remediatio. Et lʒ mul

hꝛo nunc ſufficit ponere tria.
Cp meſt deuota oꝛatio.
Cmdiligens meditatio.
Czu ſacramentoꝝ frequentatio.
Pꝛimum remedium eſt deuota oꝛatio.
hoc docuit xpᷣs diſcipulos doꝛmientes pꝛo
triſticia.vt dicit᷑ athei.26.c. Vigilate et
oꝛate ne intretis in tentationt.quaſi dicẽt
oꝛatio vos iuuabit ne ſuccumbatis tenta
tioni accidie que ſubintrat mentes vias.
Idem etia ̊ ait loquens de tribulationibꝰ
in fine mundi. Oꝛate ne fiat fuga veſtra

hieme vel ſabbato. Mathei.2 4.c. Hiems

eſt frigida ? in ſabbato eſt ociũ ⁊ requies.
vult ergo dicẽ:oꝛate ne fugiatis ideſt opꝰ

bonum deſeratis ex accidia que ꝓuenit ex

frigiditate diuini amoꝛis ⁊ ocio ſeu quiete
coꝛpoꝛali.Multum enim valet non ſoluʒ
contra accidiam ſed contra quecũq; pecca
ta ⁊ q̃ſlibet tentationes ſidelis humiliſqʒ
oꝛatio.Ideo Hieroꝰad euſtochiũ ait.Nec
cibus ante ſumatur niſi oꝛatiõe pꝛemiſſa:
nec recedatur a menſa niſi gratie referant᷑

creatoꝛi. Hoctibus bis terqʒ ſurgendum

reuoluenduʒ de ſeripturis quod memoꝛia
teneamus.Egredientes hoſpitium armet
oꝛatio. Redeuntibus de platea occurrat
oꝛatio anteòqʒ ſeſſio nec pꝛius coꝛpuſculuzʒ
requieſcat qᷓ; aia paſcatur.Hec ille. ¶ Se

m

ta ſint contra accidiam remedia tñ

*

—

cundum remedium contra accidiam eſt di

ligẽs meditatio pꝛecipue vite ⁊ paſſionis
chaiſti.vnde ad hebꝛeos.iꝛ.c. Paulus ait
MRecogitate eũ qui talem ſuſtinuit aduer
ſus ſemetipᷣm contradictionẽ.ſ.xpᷣm vt nõ
ſatigemini ais veſiris deſicientes.ſ.pꝛe te
dio. Hoc faciebat deuotus Bernardus
qui dixit.Quaãdin vixero memoꝛ ero labo
rum quos chꝛiſtus fuſtinuit in pꝛedicãdo
fatigationũ:in diſcurrendo tentationũ: in
ieiunando vigiliaꝑ:in oꝛando lachꝛymaꝝ
ĩ cõpatiẽdo. Recoꝛdaboꝛ etia doloꝝ cõui
cioꝝ ſputoꝝ colaphoꝝ ſubſannationũ ⁊ cla
uoꝝ hoꝛũq; ſimilium. Alioquin require/
tur a me ſanguis iuſtus qui effuſus eſt ſu
per terram. Meditatio etiã ſupplicij futu/
ri et pꝛemij fuperni multum reuocat aiam
ab accidia ⁊ tedio.Quis eſt enim tà ihers
vel delicatus qui non libenter laboꝛet qũ
inde ſciret acquirere maximum lucrum et
permanſurum a euadere ſupplicium eter
num. Legitur in vitis patrum. Cum qui
dam interrogaſſet beatum achillem dicẽs
Cur ſedens in cella mea accidiam patioꝛ.
Reſpondit ei ſenex:quia nõdum vidifti re
quiem quam ſperamus:nec toꝛmentũ qð

timemus.Si eniz ea inſpiceres diligenter

ſilicet per meditationem ⁊ vermibus ple
na eſſet cella tua vſq; ad collum etiam in
ipſis pmanẽs ſine accidia iaceres. ¶ Ter
tium remedium contra accidiam eſt ſacra/
mentoꝛum frequentatio ⁊ pꝛecipue ſacra/
menti euchariſtie. bm Samaſcenum. Sa
cramentum iſtud eſt carbo ignitus qui ex
cutit omnẽ toꝛpoꝛem mentis ⁊ gaudere et
delectari facit in dño.vnde in figuram dici
tur tertij Regum.io.c. Qð cum eſſet heli
as feſſus ex tedio ꝓꝑſecutionis ieʒabel vxo
ris achab regis iſrael obdoꝛmiuit ſubter
vnaz iuniperum:cui apparuit angelus do
mini excitans eum a ſomno qui cõſurgẽs
vidit ad caput ſuum panem ſubcinericiuʒ
adeo ſibi miraculoſe paratum ⁊ vas aque
comedit ⁊ bibit.Et cum iterum obdoꝛmil⸗
ſet angelus ſecundo excitauit eum dicens
Surge comede grandis eni reſtat tibi via
Qui ſurgens iteruʒz comedit ambulauit
in ſoꝛtitudine cibi illius vſq; ad mõteʒ dei

Helias deſignat dei ſeruum qui ex tribula /

tionibus ⁊ vexationibus carnis attedia

tus aliquando laboꝛibus ⁊ tẽtationibus
obdoꝛmit vt nihil ei libeat facere. Sed iſti
gatione angeli boni mens excitatur vt ſu
mat ſacramentuz euchariſtie figuratũ per
panem ſubcinericium. Hoc ergo ſumpto
foꝛtificatur ⁊ confirmatur contra accidiaʒ
vt incedat viriliter per deſertum hinꝰmun
di vſqʒ ad vitam eternam. Ad quam nos
perducat iefns filius dei qui eſt bñdictus
in eternum Amen.
¶ Fena quarta qninte hebdomade. De
negligentia pꝛelatoꝛum ⁊ epiſcopoꝛum.
(Sernde trigeſimus ſecundus.

rari opa eius qui miſit ine.ver
ba ſunt redemptoꝛis nf̃i oꝛigi
aliter Joannis. 9. c. ⁊ in euagelio hodier
no.¶ Conſtituti funt in eccleſia dei pꝛelati:
quibus cura animaruʒz commiſſa eſt vt la
boꝛent ⁊ vigilent ſuper gregem. Sicut do
cuit eos xpᷣs exemplo qui tam feruentiſſi⸗
me laboꝛauit pꝛo lalute hominum vt etiã
moꝛi non recuſauerit. Ipſe fuit ille paſtoꝛ
bonus qui poſuit pꝛo ouibus animam ſu
am. Pꝛopterea damnabilis eſt ⁊ piculoſa
valde in pꝛelatis negligentia.Quibus di
citur illud pꝛimi paralipomenon.29.c. No
lite negligere:vos enim clegi deus vt ſte
tis coꝛam eo.ſ.pꝛo ſalute pploꝝ.Hinc Au

guſtinꝰad valeriuʒ di.Ao.c. Ante oĩa.ait

N hil in hac vita ſacilius leuius ⁊ accepta
bilius hoibus epᷣi pꝛeſbyteri aut diaconi
officio.Sed ſi perfunctoꝛie ideſt negligen
ter atq; adulatoꝛie res agat᷑ nihil apud de
uʒ miſerius triſtiꝰ atq; danabilius. Quia
vo hec negligentia oꝛit᷑ ex accidia de qua
diximus in pcedẽti pᷣmone.Iccirco hodier
na die de illa rractabimꝰ que in nõnullis

vtinã nõ multis platis reperi᷑. Be quibꝰ

diſtinguemus triplicẽ negligentid.
CP oicitur pꝛouiſionis.
C inquiſitionis.
E ʒ coꝝectionis.
Mualir epi negligẽtes nõ miſtrãt vt de
bẽt ſubditis ſacta ⁊ doctrinã ac tpalia bo⸗
Rima negligẽtia platoꝛũ vel epoꝝ

Eopoꝛtetope

tini
. Seli
tamryptſt
Cuntüe
onpn
nnaude,

lenuon.

unnd
bicins

Clg,

e

Me.pe
org
hocher
ꝛelan:
yth⸗
NN
M
Neni
leaſo
mman ſi
gichloß
nibusdi
9c
s
Hirdn
ſe cn
1A
In diren
nſin
lepll
1s, Qu
ae
lule.
ls
egeih

4

*

it ntoe
liabo/

dicitur ꝓuiſionis. Hec eſt cũ non ꝓuident
ſubditis ſi cut debent. Hã tenentur epſi mi
niſtrare ſubditis pcipue tria.ſ.
CSacramenta.
ECBocumenta.
¶ Teinpoꝛalia bona.
CPꝛimo tenent miſtrare ſacramenta.Et
quia pꝛeter ſacrm oꝛdinis ⁊ ↄfirmationis
alia ſacr̃a miniſtrari poſſũt per alios ſacer
dotes inſerioꝛes:vigilare debet epᷣs vt ta
les idonei ſint ⁊ ſufficientes.i Circa ſacr̃ʒ
vo oꝛdinis.pᷣ debet eᷣus ꝓuidere vt dili/
genter examinent᷑ oꝛdinandi.Et ſi de moꝛe

illius dioceſis eſt vt per archipᷣſᷣim vel ar

chidiaconũ vel pᷣpoſitum examinent᷑: hoc
non obſtante debet ip fe alios cum pᷣdictis
aſſumere examinatoꝛes ſacerdotes timo⸗/
ratos ⁊ pꝛudentes viros gnaros diuine le
gis ⁊ exercitatos in eccleſiaſticis ſanctioni
bus qui pꝛomouendos examinẽt:vt dicit᷑
24. di. c. Qñ. Et pcipue debent examiari de

etate legitima.Sufficienti l̃atura ⁊ moꝛũ

honeſtate.Hec reqruntur in pᷣſiciẽdis qui
bus.ſ.iniungit᷑ cura aĩaꝝ.Ex᷑ de electione.
c.Cũ in cunctis.Et vt notat glo.in dicto.c.
Eñ examiatio fienda eſt ante diẽ oꝛdiatio
nis. De etate aũt credere debet pñtanti oꝛ
dinandũ niſi ipe manifeſte ſciat contrariũ
vel per ſẽ vel per aliũ:vel hẽat aſpectũ ni/⸗
mis puerilẽ ꝓpter qdᷣ merito poſſet dubita
ri.Et tunc reqratur aliqð teſtimoniũ vici /
noꝝ vel ↄfinguineoꝝ.Be diſpẽſatione au
tẽ habita fuꝑ hoc a papa nõ habet crede/
re niſi hoc oſtẽdat. NPõt tñ credere ſi perſo
na eſt multũ fide digna. Quãtũ aũt ad oꝛ/
dines minoꝛes nõ regꝗrit᷑ determiata etas
dũmodo exoꝛdat iſantiã.Hã vt dĩ de tpi/
bus oꝛdinationũ liꝰ.Gc. Nullus.in gloſa.
Septẽnij põt ↄferri tõfura.28.di.c.De hi
is.70.di.c. In ſingulis. Minoꝛi vo nõ po
teſt niſi vellet intrare religionẽ.q De lr̃atu
ra aũt q;ta eſſe debeat nõ eſt bñ clarũ.Et
qᷓ;tum ad ſubdiaconatũ ⁊ diaconatũ opoꝛ
tet ꝙ ſltẽ ſciat bene ⁊ expedite leęgere: ne
faciat cõfuſionẽ coꝛam populo. Et ꝙ ſciat
bene inuenire ⁊ dicere officium cuzʒ ad hoc
teneatur. Alias ſi nõ habet modum adi/
ſcendi ipſum vel quia non habet cõmodi/

iatẽ bꝛeuiarij vel quia neſcit per ſe vel cum

90

alio nullomodo debet oꝛdinari. Alias talẽ
ſcientem admittens vel oꝛdinans videtur
peccare moꝛtaliter cum det illi occaſioneʒ
quotidie delinquendi ꝓpter omiſſionem
officij.Et vt dicit glo.in.c.Cuʒ ſit.extra de
etate ⁊ qualitate ⁊ oꝛdine pꝛeſiciendoꝛuʒ.
Eoipſo ꝙ oꝛdinatus apparet indignus et
oꝛdinans ſimiliter.Si.di.c. Tantis.in fine:
Quantũ ad ſacerdotium videtur neceſſari
um ꝙ ſalti feiat grãmaticã ⁊ pꝛecipue ſi eſt
ſacerdos fecularis quia tales exponuntur
cõmuniter ad curã animaꝝ que male põt
exerceri abſq; lectione libꝛoꝝ.i¶ Quantuzʒ
autem ad bonitatẽ vite niñ ſit manifeſtus
peccatoꝛ dignus eſtreputãdus:vt.c.ni⸗/
co. Ex de ſcrutinio in oꝛdine faciẽdo.debet
tamen epᷣs admonere oẽs oꝛdinandos vt
confiteantur ante oꝛdinis ſuſceptionem.
gItem debet interrogare ſi legitimꝰ:quia
ſi illegitimꝰnõ poteſt ꝓmoueri ad aliqueʒ
oꝛdinẽ ſine diſpẽ Rtione vel ep̃i quo ad mi
noꝛes vel bane quo ad ſuperioꝛes. Miſi eſ
ſet religioms qui rõne religionis in huiuſ
modi nõ indiget diſpenſatione. Alias oꝛdi
nans talẽ illegitimũ ſcientem peccat moꝛ
taliter ⁊ oꝛdinatus eſt fuſpenfus. ¶ Itẽ ad
ſubdiaconatũ ⁊ ſupꝛa non debet aliquem
clericum ſecularem oꝛdinare ſine titulo ali
cuius vel b jj vel altaris vel faltiz pa
trimonij alias ipſe oꝛdinatoꝛ haberet fibi
ꝓuidere.Extra de pꝛebẽdis.c.MNon liceat.
c.Epᷣs.Et lʒ exẽpti habeant cõmuniter pꝛi
uilegia ꝙ nõ debeãt examinari ꝓpter qdᷣ

ſuperſicialiter poteſt traſiri in examinatio

ne ipſoꝛum. Zamen quia frequenter ab/
utũtur pꝛeſentantes ineptos puta haben
tes defectum etatis vel nimis ignoꝛantes
ideo non incongruum eſt ſi in huiuſmodi
examinentur.argꝰ.xuq.3.c. Pꝛiuilegiũ.
Becu dlo debet pꝛouidere epiſcopus vt
icnt ipſe abſtinet ab omni vicio ſimonie:
vel quod habet ſpeciem vel ſerupulũ eius
ita ⁊K faciant examinatoꝛes ⁊ notarios ab
huiuſmo di abſtinere. Et pꝛecipue ab illa
coꝛꝛuptela qua ſolent notarij anteq ſeri⸗
bant oꝛdinandum ſeu pꝛeſentandum epi
ſcopo petere certam pecuniam. Quod ex/
pꝛeſſe pꝛohibetur p.q.ꝛ. capło Sicut epi
ſcopum.Extra de ſimonia capło pꝛimo.t

qᷓ;ᷓ uis poſt oꝛdinationẽè factam pꝛo littera
teſtimoniali oꝛdinis recepti poſſet notariꝰ
moderatum quid a coꝛpoꝛe ab oꝛdinato
pꝛo ſuo laboꝛe quando non eſt ſalariatus
ab epiſcopo m glo. dicti capli. Sicut ep[ʒ.
Tamẽ tutius eſſet abſtinere vt ceſſaret oẽ
ſcrupulum ⁊ pꝛecipue cum multum accipi
unt ⁊ oꝛdinatoꝛ vel examinatoꝛes partici
pant de lucro. Toꝛcia vo vel cerei ſponte
oblati recipi poſſunt.Et qui nolũt dare nõ
ſunt cogẽdi. ¶ Tertio epiſcopus faciẽs oꝛ
dinationes in pꝛincipio ante omnia faci
at generalem admonitionem exhoꝛtatio
nem ad oꝛdinandos:vt deuote ſuſcipiant
oꝛdines cum per huiuſmodi applicent᷑ ad
diuina myſteria ſicut angeli.Et ideo conen
tur vitam tenere angelicã pꝛecipue vt ca:
ſte viuant ⁊ frequentent confeſſionẽ ⁊ pꝛe
cipue cum habent exercere actus oꝛdinuzʒ
fuoꝝ.Et ꝙ non omittant officium diuinuz
huiuſmodi.Deinde ad cautelam abſol/
nat a vinculo excommunicationis ſuſpen
ſionis ⁊ interdicti a quibus poteſt oꝛdinã
dos. Quarto epiſcopus oꝛdinans cõſe
rat oꝛdines illis qui ſunt de ſua dioceſi vel
glijs de licentia ſui ep̃i. NHaz vt ſeribitur in
c. Eos, de tempoꝛibus oꝛdinationũ liꝰ.6.
Epiſcopi qui ſcienter oꝛdinant clericũ alie
num per annum a collatione oꝛdinũ ſunt
ſuſpenſi.Et poſtqᷓ; ſuſpenſio fuerit manife
ſta poterunt ſubditi ſine ipſoꝝ licentia a vi
cinis epiſcopis oꝛdinari. ¶ Attendat etiã
diligenter epiſcopus vt nõ faciat defectuzʒ
in expꝛeſſione foꝛmaꝝ vel collatione iſtru
mentoꝝ ipſoꝛum oꝛdinum.Et pꝛecipue ſit
cautus in oꝛdine ſacerdotij: ꝙ in calice ſit
vinum cum aqua ⁊ ſuper patenam hoſtia
Et ꝙ oꝛdinandi lacerdotes tangant calicẽ
⁊ patenam.Et ꝙ imponat manũ ſuper ca
pita eoꝛum. Et vt dicit gloſa in.c. ꝛzeſbꝛ.
Ex de ſacramentia non iterandis. Sacer/
dotibus ⁊a diaconibus manus imponitur
23. di. c. Quoꝛũdam.Et eoꝛũ conſecratio ſi

milis eſt. io.q.pᷣ g. Ecce enidẽter. Sed dif

ſerentia eſt quia epiſcopus ⁊ omnes pᷣſbꝛi
qui ibi ſunt ſuper caput ipſius pꝛeſbꝛi oꝛ⸗
dinandi manus iponunt. 23. di. c. Pꝛeſby
ter. Biaconus vo ſolus epᷣs:eadeʒ diſtin
ctione.c.Diaconus.Iſta aũt oꝛdinatione

facta dicat ſecretas moꝛoſe ⁊ ſoꝛtit᷑ vt oꝛdi
nati ad ſacerdotium poſſint cum eo dicere
cum habeant concelebꝛare cum eo non ta
men ꝙ iſtud ſit de ſubſtantia oꝛdinatiõis
vel ꝙ opoꝛteat ſupplere illud ſi nõ dicerẽt
cum eo.ſ hBemũ in fine miſſe ad bene eſſe
ſolent epiſcopi ſẽ recomendare oꝛdinatis
⁊iniungere quaſdam miſſas ſacerdotibꝰ.
lijs alias oꝛationes pꝛo eccleſia dei pꝛo
ſummo pontiſice:pꝛo ipſo ⁊ pꝛo bono ſta:
tu ciuitatis.Hec dicta ſunt quoniã pleriq;
omittunt ex negligentia ſeruare que a pa
tribus tradita ſunt in admiſtratione ſacra

menti oꝛdinis. C Secũdo tenentur epiſo

pi miniſtrare ſuis populis documẽta. NHo

tent ipſi quid ſcriptuʒz eſt in.c. Inter cetera

de officio oꝛdinarij. ⁊ audiant apoſtolos.
quoꝝ vices gerunt dicentes Actuum.õ.c.
on eſt equum nos relinquere verbũ dei
⁊ miniſtrare menſis.Et dñs ieſus apoſto/
lis dixit Marci vltimo. Pꝛedicate euãge
lium omni creature.Sed dimittamus iſta
conſcientijs pꝛelatoꝝ videant ipſi quomo
do clamãdũ ſit ab eis cõtra lupos. C Ter
tio tenentur epiſcopi miniſtrare ſuis ſubdi
tis tempoꝛalia cũ poſſunt ⁊ abundãt. Se

quibus dicetur in ſermone de auaritia cle

ricoꝑ.ſ Sed aduertant ne vtantur negli/

gentia obſeruandi eccleſie ſtatuta.ſ Et pꝛi
mo ne conferant beneficia indignis quod
ꝓhibetur.i.di.c.In ſacerdotibꝰ. ¶ Secũ
do nõ plura vni ſʒ ſingula ſingulis di.7o.
c. Sãctoꝝ.Extra de pꝛebendis.c.Quia in

tantum.Et q;uis ſolus papa diſpenſet vt

gs habere poſſit plures eccleſias curatas
vel plures dignitates vt i.c. De multa.ex

de pꝛebendis.Et in beneſicijs ſimplicibus
pluribus habendis e⸗ valeat diſpenſare

vt dicit glo.in dicto.c.Lamen ſine cauſa ra
tionabili diſpenſando non eſt ſinæ peccato

dum vnus clericus exuriat alius autẽ ebꝛi

us ſit. Poteſt autẽ epiſcopus eccleſias cu
ratas duas vnire ex cauſa ratiõabili puta
pꝛopter exiguitatẽ:quia vna nõ ſufficeret
ad ſuſtentationẽ vel ꝓpter raritatẽ clerico
rum ⁊ huiuſmodi accedente tamen cõſen
ſu patronoꝝ ſi habẽt patronos.Et hoc vel
ſimpliciter vel ad vitam ſacerdotis eas ha
bẽtis. Et ſic poterit abſq; aliqua pape diſ

Hent
Ftyn
tonfn
onat
ont
166
ltgeo.
lgtene
uride
bendi
Plici

deßt

tpta
eo dicae

connn

crit
beneeſe
Ainatis
nhonb'
1de i
onoſg
igleig
glezn
Gnelin

rehid

n R
ercend
ſolos,
eel,
bij dei
oto/
Nie
NeW
Gomo

.CLa

is ſihdi
dit De
ntac
urnegh/
1 fLpi
nis got
. Gcl
Cauun
Hmnan
8rans
nulua.
plabus
enlire
zuſ 13
eccatd
ncebꝛl
ſias
lipott
fficget
clen⸗
α
hoert
s

en

penſãatione quis habere duas chratas:qꝛ
vt vna reputatur. ¶ Tertio attẽdat vt nõ
conſeratregimẽ parrochialis eccleſie ei q
non attigit annuzʒz. xxviij.quod ſi fiat col
latio non valet.:vt patet extra de electione
liꝰ.6õ. In.c.Licet.⁊ in.c. Nemo. Nam vt di
cit glo.in.c.Ex ratione.Ev᷑ de etate ⁊ quali
tate ⁊ oꝛdie pſiciendoꝝ. Pueri nõ reputã
tur idonei ad bñſicia curata.Extra de pꝛe/
bendis.c. Super. Sed ad beneficia ſim⸗
plicia ſic.77. di.c. In ſingulis.
CQAuali ep̃i ⁊ plati negligẽtes nõ ingrũt
defectus ſubditoꝝ.Et de viſitatione ſiẽda
per ipſos. £ ab.2t. —
Ecunda negligentia epoꝝ ? alioꝛuʒ
pꝛelatoꝝ dicitur iquiſitionis. Mul
ti enim negligentes ſunt ad inqui /
rendã vitã ſubditoꝝ. Nam vt dicit glo.in
c.Quotiens.exẽ᷑ de ſimonia. Pꝛelatoꝝ eſt
inquirere de exceſſibus ſubditox.extra de
officio oꝛdinarij.c.pᷣ.xi.q.ʒ.c. Mꝛecipue.
vnde dixit dñs Ezechieli in perſona pꝛela
toꝛum. Eʒzechielis.3ʒ.c. Fili hominis ſpe⸗
culatoꝛem dedi te domui iſrael ideſt plebi
tibi commiſſe ad intuendum facta eoꝛum.
vnde ſi dicente me ad impium ait dominꝰ
Moꝛte moꝛieris tu non annüciaueris vt
reuertatur ab iniquitate ſua ipſe in iniqui
tate ſua moꝛietur:ſanguinẽ vo ſuum ideſt
moꝛtẽ de manu tua requiram. Qñ.ſ.ex ne
gligentia tue inquiſitionis ⁊ admonitiõis
non eſtreuerſus ad pniam. Sicit autẽ de
us ad impium moꝛte moꝛieris qñ peccat
moꝛtaliter. Hoc enim ipſe dicit per ſcriptu
ras.Et ideo debet pꝛelatus iquirere de vi/
ta ſubditoꝝ:vt qñ poteſt percipe aliquod
criminale in eis admoneat. vnde dicitur:
diligenter cognoſcas vultum pecoꝛis tui:
ideſt conuerſationẽ ſubditi interioꝛem ⁊ ex
terioꝛem. Hã vt dicit regula iuris.Nõ po/
teſt eſſe iuſta excuſatio paſtoꝛis ſi lupus co
medit oues extra de regulis iuris.c. Quã
uis.ſ Et ꝓpterea oꝛdinatum eſt vt epᷣs vi
ſitet plebeʒ ſibi commiſſã ad minus ſemel
in anno vel pluries ſi opus fuerit.io.q. pᷣ
c. Decernimus.⁊.c. Epʒ. ⁊.c. Placuit.⁊ cꝰ
NRegenda. Et. is.q.2. c. Non ſemel. Ex de
hereticis. c. Ad abolendam. Iſta tamen vi
ſitatio fienda eſt cum charitate non tyran

—

Y1

nide:vt dicitur.io.q.3.e. Cauendum.neqʒ;
cum onere multarum expenſaꝝꝑ:vt dicitur
in.c.Cum apoſtolus extra de cenſibus.Et
quia nonnulli viſitant cauſa lucri ideo in
c. Romana. extra de cenſibus liꝰ.o. pꝛeci
pitur ſub detminatione maledictiõis eter
ne vt epiſcopi viſitantes nihil recipiãt pꝛe
ter pꝛocurationem victus cum familia ſua
ab eccleſijs quas viſitant:⁊ non viſitãtes
nihil percipiant.ſ¶ Niſitat nanqʒ medicus
egrum ad curandum. Amicus ſocium tri⸗

bulatum ad conſolandũ. Sicut tres amici

iob. Viſitat paſtoꝛ gregem ad congregan
dum ⁊ defenſanduʒz. Sic pꝛelati debẽt ſub
ditos viſitare ad curdas inſirmitates vi/-
cioꝛum:ad ſubleuandas neceſſitates miſẽ
roꝛum:ad vniendum ⁊ regulandum actio
nes ſubditox:⁊ ſic vtiliter viſitẽt.vnde pᷣs
q.pᷣꝰ.c. Placuit dicitur. Placuit per ſin/
gulas ecclias epiſcopi per dioceſes ambu
lantes pꝛimũ diſcutiant clericos quõ oꝛdi
nem baptiſmi teneant vel miſſaꝑ ⁊ qual
quecunq; officia in eccleſia peragant.Et ſi
recte quidem inueniant deo gr̃as referãt.
Sin aũt minime:docere debent ignaros ⁊
hoc modis oibus pᷣcipere:ſicut antiqui ca
nones iubent.

¶ Auali pꝛelati ⁊ epi negligentes nõ coꝛ

rigunt exceſſus deliquentium qui coꝛꝛigi
debent aliquado blande: aliquado ſeuere.

Ertia negligentia pꝛelatoꝝ ⁊ epoꝛũ
dẽ coꝛꝛectionis.dũ nõnulli nõ coꝛꝛi
gunt defectus qͥs reperiunt in viſi/
tatione.Sciendũ tũ ꝙ in huiuſmodi coꝛ/
rectione debet pꝛelatus aliqñ miſereri de/
linquentibus:ſed nõ oibus. Nã recosſcẽ

tibus defectũ ſuũ ſine accuſatione ⁊ ſe hu

miliantibus miſerendũ. vñ Hieroꝰde pe.
di.pꝰ.c. Impoꝛtuna.ait.Abi peccatoꝛ itel
ligens vulnus ſuũ tradit medico ſe curan
dũ illi non eſt virga neceſſaria ſed ſpũs le/⸗
nitatis.Et ſiliter illa q̃ͥ cõmittunt᷑ ex fragi⸗/
litate nõ ex hituata malicia nec ſũt ſcãda
loſa poſſũt ⁊ debent miſericoꝛdit᷑ puniri vt
habet᷑ di.So:c.Tua.Contumacibꝰ vo ⁊ ex
ſuꝑbia peccãtibꝰ nõ eſt miſerẽdũ.vñ Gꝛe
goꝛiꝰ.2. q; ꝗ.c.Quãto.ait.In ↄtumacia ꝑ.

ſiſtentibꝰ ſeueros eſſe nos ↄuenit ſm illud

m 3

Virgilij. Paxcere ſubiectis ⁊ debellare ſu
perbos. Similiter non eſt miſerendũ hijs
qui operant᷑ inigtatem poſt plures admo
nitiones.vñ Siriciꝰpapa ait.D2. c. Pluri
mos. Ferro neceſſe eſt vt abſcindatur vul
nera que fomentoꝝ non ſumpſerint medi
cinã.ꝗdẽ.iõ.q.p.c. In canõibus.⁊ de ele
ctione.c. Cum in cunctis.Et ꝓpterea in.c.
Sicut.ex de cohabitatione clericoꝝ ⁊ mu
lierum dicitur. Subdiaconi diaconi
ſb yteri ↄcubinas retinentes poſt monitio
nẽ ſuſpendi debent ab eccleſiaſticis bñſici
is ⁊ ſi ſuſpẽſi nõ ſe coꝛꝛexerint ppetuo ſũt
pꝛiuandi. Ibi glo.aſſignat rationẽ: qꝛ cre
Cente contumacia creſcere debet pena.Ex

vt lite non ↄteſtata.c.Qm.Et.ff.de penis

l. Relegati.Et iteꝝ ex̃ de cohabitatiõe cle
ricoꝛum ⁊c̃.in.c.Si aũt ſeribitur.Si clerici
foꝛnicarias detinent ſiue in minoꝛibꝰ ſiue
in maioꝛibꝰ oꝛdinibus poſt trinã monitio
nem ſpoliẽtnur beneſicijs ⁊ fructibus eccle
ſiaſticis. Et in.c. Si quiſq;ᷓ adhuc ita dicit᷑
Siquis ſacerdotum ſuſpectus de ſoꝛnica/
tione cũ aliqua poſt trinã monitionẽ inue

nitur fabulari cum ea ⁊ ali̊ modo conuer

ſri excõmunicetur ⁊ mulier canonice iudi
cetur. Glo. Nomine ſacerdotum intelligũ
tfur etiã inferioꝛes:qꝛ inferioꝛa intelligunt᷑
in ſuꝑpioꝛibus.93. di. c. Legimus.iA.q.pᷣꝰ
c. Penale.Et ſuper vbo iudicetur ait glo.
ideſt in monaſterio ponatur.33. di.c. Fr̃ ni

tatis.vel excõmunicetur ſi hoc publicũ eſt

vt ex de ſnia excoicationis.c. Si ↄcubine
Similiter non eſt miſerendũ hijs qui ope
rantur iniquitatẽ infectiuã alioꝝ vt ſũt he

retici de quibus diximus in ſermone de ſu

erbia hereticoꝝ. t igit᷑ dicit textus i.c.
rrefragabili.ex de officio oꝛdiarij. Pꝛe
lati debent intendere coꝛꝛectioni ⁊ emẽda
tioni ſubditoꝝ:alias requiritur ſãguis eo
ruin de manibus ſuis.vbi glo. Durũ ver /
bum eſt iſtud pꝛo pꝛelatis negligentibus.
Sed vt dicit glo.in.d.c.Irrefragabili.Cũ
epᷣs eſt negligens in coꝛꝛectione ſubditoꝝ
vis coꝛꝛigendi vel puniendi deuoluitur ad
archiepᷣm. 9.q.ʒ.c.Cum ſimus. Operent᷑
itaqʒ pꝛelati opera chꝛiſti: qui eos poſuit

vt eſſent lux mundi per debitam diſpenſa⸗/

tionem oium ſupꝛadictoꝝ.Qð ſi fecerinta

gfam

—

n xpi conſequentur. Qua nobis oĩb⸗
largiatur Amen.
¶ Feria quinta quinte hebdomade. De

negligentia clericoꝛum.
Sermo trigeſimus tertius.

deü. Scribũtur hec verba Lu⸗
ce. 7. co. in euâgelio hodierno
Spectat pcipue ad clericos deputatos cul
tui diuino magniſicare deũ.Ipſi equidẽ ſu
ſceperunt officiũ in terris qð angeli⁊ bea
ti exercent in celis.Et ꝓpter coꝛonã clerica

l ad grãdẽ dignitatẽ ſunt ſublimati. Qui

bus dicitur illud Petri pᷣt᷑ ſue canonice.c.
2. Nos eſtis genus electũ regale ſacerdoti
um gens ſancta pplłs acqſitionis. Nerũta
men q; plures ingrati deo q̃ ad ipſoꝝ offi/
ciũ ꝑtinet pluſq; negligenter ſi dici poteſt
exoluũt.Quapꝛopter in pñti ſᷣmone de ne
gligẽtia clicoꝝ tractandu cẽſui qui nõ ma

gniſicant deũ ſicut decet. Diſtinguemꝰ aũt

triplicẽ illoꝝ negligentiam.
CPadicitur laudationis.
Cꝛdeuotionis.
ʒ contractationis.

–

¶ Vð clerici negligẽtes nõ laudãt deũ in

7. hoꝛis canonicis qui laudadus eſt oꝛe et
vocalłr: ⁊ de cantu officij ac de omiſſione.
anm Aie

GBima negligetia clericop di lauda
tionis.hec eſt dũ recuſant dicere ca
nonicas hoꝛas ad q̃̊s tenẽtur. De

gbus dẽ illud pᷣs.Septies ĩ die laudẽ dixi

tibi.Has hoꝛas iſtituit eccleſia vt dicant᷑ a
clicis ad laudandũ deũ pꝛo bñficijs ſuis.
Int q̃ maxima ſũt bñficiũ creationis ſeptẽ
dieb?expletũ: vt pzʒ Geñ.pᷣ.c.Et bñficiu re
dẽptiõis ſeptẽ qdãmõ hoꝛis pactũ.Ma/
tutinali videlz pᷣma ⁊c̃. Sicut in officio cru

cis cõmemoꝛat᷑. Glo.wo in.c. Pꝛeſbꝛ.Ex—

de celebꝛatione miſſaꝝ dicit ꝙ ſeptẽ ſũt bo
re canonice:ſicut ſeptẽ ſũt dona ſpũs ſci:⁊
ſeptẽ dies ſeculi:a ſeptẽ etates mũdi.Et.ꝛ.
petitiões i oĩone dñica. Pꝛima hoꝛa ẽ ma
tutinũ:25ma: 3 ftia: 4ſexta: *nona: 6*
veſpe:7cõpleioꝛiũ.De his ita tradũt do

.

ctotes ꝙ oẽs oꝛdiati in Rcris.ſ.in ſubdia

£☛⸗

ui

tonat
houus
Balt
umin
dicita
perale

Coned
nes 3
miſſa
dune
ſi
nore

pibu

bon

fent.
gis
ſigne
ſn
ſerp

obisc

nce, d

Nt

L

odiene
nsal
egideſa
ütbe⸗
näͤcena
OQ
lonncet⸗
icertoti,
Aeni
xofſi⸗
potent
dene
NNNA
ren

ditteii
miſien

zdihri
ice ad

ur, de.

Ndt
Nicunis
s ſuis⸗
ſisſehi⸗
hſfcuüͤre
i. a
fficoc
eſb:.
leſüͤtbe
ci)⸗
uinn
nona:A
nadir
n ſ

——

tonatu ? ſupꝛa tenent ex pcepto dicere oke
hoꝛas:vt pʒ ex᷑ de celebꝛatione miſſaꝑ i.c.
Dolẽtes. Quilibet etiã clici bñficiati etiã

in minoꝛibus ad id tenent᷑. Et q;uis aliq

dicãt ꝙ tales poſſint ꝑ alios officiare ſeu
per alios dicere hoꝛas ⁊ pꝛecipue ſi cauſa

ſtudij vel alia iuſta cauſa ſint abſentes ⁊ p

idoneũ ſubſtitutũ officiẽt ecclaam. Zñ Jod
nes andree ſup.c. Pꝛeſbᷣꝛ.de celebꝛatiõöe

miſſaꝝ.dicit theologos tenẽ ꝙ cũ iſtud ſit

onus pſonale videt᷑ ꝙ p alios ſolui nõ poſ

ſit.Et idẽ in nouella ait libẽter viderẽ ꝙ fa
uoꝛe ſtudij ſtatuerit ecclia:ꝙ clici in mino

ribus beneficiati ſaltẽ nõ curati occupati

bono ʒzelo ad ſtudiũ tenẽtes vicariũ excuſa

rent᷑ ab hoꝛis dicẽdis dicẽdo officiũ beate

*.

vgis.Tenent᷑ etiã ad hoꝛas religioſi ꝓfeſ

ſi quoꝝ religio ad actus vite ↄtẽeplatiue E
iſtituta ⁊ per ecchiaz ↄfirmata.Et hoc rõne

ſue ꝓfeſſionis.Qꝛ non ſolũ ſũt iſtitute hiꝰ

religiones ad oꝛãdũ particularit pꝛo ſe: ſxʒ
etiã ad oꝛãdũ pꝛo ſalute vniuerſali fideliũ.

Ad hiꝰaũt oꝛont᷑.ſ.ſiendã in pſona totius
pphᷣ xpᷣani pꝛo vtilitate oĩuʒ ſũt iſtitute ſpe
cialr hoꝛe canonice. Ex q; dicit Petrus de
palude quẽlibet religioſũ ꝓfeſſũ teneri ad
hoꝛas. Idẽ dicit Tugꝰde anchona i liꝰ de
eccliaſtica ptãte.Addẽs ꝙ etiã ↄuerſi tenẽ
tur ad hoꝛas:qꝛ eoipᷣo qͥ applicati ſũt tota

lit᷑ ad dei cultũ hñt bñficiũ iterpᷣtatiue.ſ.vi

uẽdi ex elynis vel de redditibꝰ monaſterij
vel de q̃ſtibus qui eis ↄcedunt᷑ ab eccleſia

rõne applicationis ad cultũ diuinũ. Sʒ ꝓ

ſpũali exercitio bonaꝝ mẽtiũ tria ſũt ĩ hac
parte dubia declaranda.
¶ Bm ytrũ deus ſit oꝛe laudandus.

Cꝛmytꝝ catus ĩ offõ diuio ſit mẽdãdus

znyty g omiſit offm̃ debeat illð ſupplẽ
Pumũ dubiũ eſt. An deus ſit oꝛe lau/
dãdus. Et argui poſſet ꝙ nõ.ꝗpᷣ qꝛ Ariſt.
dicit in p ethicoꝝ.Optimoꝝ nõ eſt laus:ſʒ
maiꝰaliqd ⁊ melius.Sed deus eſt ſuꝑ oiĩa

optima.Ergo deo nõ debet᷑ laus ſẽd aligäů

maius laude.q? qꝛ deꝰ mẽte colit᷑ magis
q́;ᷓ oꝛe.vñ Maathei.i. Epᷣs allegauit dictũ
PYſaie. P plus hic labijs me honoꝛat:coꝛ
aũt eoꝝ lõge ẽ a me.Ergo laus dei magis
ↄſiſtit in coꝛde qᷓ in oꝛe.. 30 ad hoc hoĩes
oꝛe laudant᷑ vt ad melioꝛa ꝓuocent.ſᷣm il

—

92

lud OQuidij in liꝰ de triſtibus. Deniqʒ nõ
paruas aio dat glia vires Et fecunda facit
ectoꝛa laudis amoꝛ. Sed deus per Yba
oium nõ/ꝓuocat᷑ ad melioꝛa:tũ qꝛ imuta
bilis:tũ qꝛ optimus eſt. Ergo deus nõö eſt
laudãdus oꝛe. Mñdet Tho.22.q.9i.

vyerbis alia röe vtimur ad deũ ⁊ alia rõne

vtimur ad hoĩez. ¶C Ad hoiĩem vtimur ver
bis vt ↄceptũ nr̃i coꝛdis expꝛimamus. Et
ideo laude oꝛis ad hoiem vtimur:vt vel ei
vel alis inoteſcat ꝙ bonã opinionẽ de lau
dato habemus:vt per hoc etiã ipʒ qui lau
datur ad melioꝛa ꝓuocemus ⁊ alios apud
q̃s laudat᷑ in bonã opinionẽ ⁊ reuerentiaz
⁊ imitation?᷑ ipius iducamus.Sʒ ad deuʒ

vtimur vbis nõ quidẽ vt ei qui iſpectoꝛ eſt
coꝛdiũ nr̃os ↄceptus manifeſtemus: ſʒ vt

noſipos ⁊ alios audientes ad eius reuer

tiã inducamus.Et ideo neceſſaria eſtlaus

oꝛis nõ quidẽ ꝓpter deũ ſed ꝓpter ipᷣʒ lau

d antẽ cuius affectus excitatur ad deuʒ ex
laude ipſius ⁊ inqᷓ;tum homo per diuinaz

laudẽ affectu aſcendit in deũ. Zntersenam
per hoc retrabit᷑ ab hijs que ſunt cõtra de
um. MPꝛoſicit etiã laus oꝛis ad hoc ꝙ alio
rũ affectus ꝓuocatur in deũ.vnde dicit᷑ in
pᷣs. Benedicam dñm in omni tꝑe ſemper
laus eius in oꝛe meo. In dño laudabitur
aia mea.⁊ poſtea ſubdidit:audiãt manſue
ti ⁊ letent᷑. Ad pᷣm ergo argn dicit Tho.

ꝙ de deo poſſumus duplicit loqui.ſ Ano

modo qᷓ;ᷓ tum ad eius eſſentiã.Et ſic eſt in ⸗
cõpꝛehenſibilis ⁊ ieffabilis ⁊¶ maioꝛ omni
laude.Debentur aũt ei ᷣm hanc operatio
nẽ reuerentia ⁊ latrie honoꝛ. ¶ Aliomodo
poſſumus loqui de deo ſ̃m effectus ipᷣius
qui in nr̃am vtilitatẽ oꝛdinantur:⁊ ſʒ hoc
debet᷑ deo laus. CAd ꝛm argin dicit Tho.

ꝙ lz deus ſit coꝛde laudãdus: tamẽ valet
exterioꝛ laus oꝛis ad excitandũ interioꝛeʒ
affectum laudantis ad ꝓuocandũ alios

ad dei laudem vt eſt dictum.ſEt ſic etiam
ſoluitur tertiũ quia deũ nõ laudamus ꝓ⸗
pter vtilitatẽ ſuã ſed ꝓpter noſtrã.¶ Se⸗⸗

cundũ dubiũ fuit vtrũ cantus in officio di

uino ſit cmendandus.Et quidã dicũt
non. Ham hieronymus di. 9:.c. Cantan-
tis dicit.Deo non voce ſed coꝛde cantaãdũ
nec in tragedoꝛum modũ guttur ⁊ fauces
m 4

medicamine liniẽde ſunt:vt in eccha thaa C Notandũ inſuper ſm Guillim. ꝙ ſi di ½ don

trales moduli audiantur ⁊ cãtica. Et Gꝛe cens officiũ aliqua verba pꝛetermittit non ffa
goꝛiꝰpꝛefata.92. di.c. In ſancta plerumqʒ opoꝛtet ꝙ ꝓpter hoc a capite reſumat di / O”ͦ́ͦJ́”G
vt dum blanda vox queritur ↄgrua vi ⸗ ſturbando totum officiũ. JImmo ſi dicẽdo
ta negligatur ⁊ cantoꝛ miniſter dñi moꝛi ⸗/ in choꝛo cum alijs ex aliqua neceſſitate in Cn
bus ſtumulat cum pplin vocibus delectat termiñt pſalmũ vel lectionẽ ⁊ huiuſmodi: ((S
TAlu dicunt ꝙ cantus aſſumendus ſit in ⁊ nõ aliter poteſt omiſſũ ſupplere niñ ſub Pof
diuina laude. Nam Ambꝛoſiꝰcantũ inſti trahendo vocem ab adiutoꝛio choꝛi meliꝰs (ſfan
tuit in ecclia mediolanenſi vt refert Augꝰ eſt pertranſire qᷓ; officium choꝛi minuere. er
9.2feſſionũ.Dicit ergo Tho.ꝙ cantus il · Poteſt tamẽ aliquid ꝓpter hoc poſt offici Ant
le qui ſit ad fineʒ vanitatis ⁊ vano modo um ſupplere.Et q;uis omnia pꝛedicta de conſ
ad officiũ diuinũ non eſt aſſumendus.Szʒ negligentia diuine laudis ad eptẽ canoni expe
cum cantus oꝛdinatur ad dei laudẽ licitus cas hoꝛas ſint relata. Tamen dubitant ali ⸗ piza
eſt:qm̃ ſᷣm diuerſas melodias ſonoꝝ ani / qui. An peccet ſacerdos ꝗ ſine cauſa omit laba⸗
mi hominũ diuerſimode diſponunt᷑:vt pa tit quotidie celebꝛare.ſEt opinio quoꝛun dicer
tet per Philoſophũ.S.politice. ⁊ Poeciũ dam fuit ꝙ moꝛtalr peccat qui ex negligẽ bant
in ꝓlogo muſice.Et ſic per cantũ aius pꝛo tia dimittit quotidie celebꝛare. S ͤ opinio ffj
nocatur ad deuotionẽ.vnde Augꝰ dicit in iſta nimis eit dura:ideo non tenet᷑. [Alij1 inmil
io.ↄfeſſionum.Adducoꝛ cantandi conſue dicunt ꝙ non peccat qui dimittit celebꝛa/ wini⸗
tudinẽ appꝛobare ĩ eccleſia vt per oblecta tionẽ niñ pplin habeat ſibi commiſſũ: vel ſunen
menta aurium:inſirmoꝝ aĩus in affectus ex obedientia teneatur celebꝛare. Sed con w
pietatis aſſurgat.Et de ſeipᷣo dicit.9.libꝛo tra iſtà opinionẽ dicit Tho.in.A.di.iꝛe⁊ in W
ↄfeſſionum.Fleui in hymnis ⁊ canticis tu tertia parte.qꝗ.So.ꝙ cum ſacerdoti data ſit N
is:ſuaue ſonantis eccleſie tue vocibus cõ ptãs nobiliſſima reus negligentie erit niſi tt
motus. ¶ Tertiu dubiũ fuit vtrũ qui omi/ illa vtatur ad honoꝛẽ dei ⁊ ſalutẽ animarũ g
„ ſit officium teneatur illud ſupplere. ¶ Fid xiuoꝝ ⁊ defunctoꝝ niſi ſoꝛte gliquis ex fa / lit
hoc rñdet Tho.in qͥlibetis.ꝙ ſicut in offi / miliari cõſoꝛtio ſpũs ſancti dimitteret. Se nno
cijs diuinis exoluendis obſeruanda eſt cõ cus eſt de alijs actibus oꝛdinis qui perti⸗ die
gruitas loci:ita etiã congruitas tpis:que nent ad coꝛpus xpi myſticũ vt ligare ſolue can
obſeruari non poſſet ſi opoꝛteret iniũůgere re baptizare ⁊ docere. Nã qui nõ tenetur i (
omittẽti ꝙ hoꝛas diceret quas omiſit. Foꝛ alijs platione vel ſubiectione põt ab illis in⸗
te eni in completoꝛio diceret. J lucis oꝛto actibus ceſſare.Celebꝛare aũt tenetur vt

