tes ſerupuloſam omnem leuem actum pec

tie. Et ab alijs puſillanimitas. Sciendum
autem ſᷣm Albertum in libꝛo de quatuoꝛ
coeuis.ꝙ differentia eſt inter ſcientiam:ſi
dem: opinionem:dubitationem ⁊ ſcrupu
lum ſeu ſuſpitionem. Nam ſcientia pꝛopᷣe
eſt eoꝛum que cognoſcuntur per cauſam:
⁊ quia impoſſibile eſt aliter ſe habere.Fi /
des autem eſt perfecta ꝑſuaſio vnius par
tis ſeu concluſionis per multa pꝛobabilia
vel auctoꝛitatem dicentem. Et hoc etiam
appellatur credulitas ⁊ conſcientia. Opi
nio autem eſt acceptio vnius partis cum
ſoꝛmidine alterius. Ita tamen ꝙ adillam
que ſoꝛmidatur non habetur ratio expꝛeſ
ſa.fſoꝛmidatur tamen pꝛopter debilitatem
rationis alterius partis. Dubitatio vero
eſt indeterminatus motus rationis ſuper
vtranqʒ partem contraditionis per equa
lia media. ita ꝙ nõ magis pẽdet ad vnaʒ
partem qᷓ;ᷓ ad aliam:a hec etiaʒ dicitur am
biguitas. Demum ſcrupulus ex leuibus
coniecturis ſeu inedijs æ multum debili/
bus mouetur ad vnam partium.Et hic eti
am dicitur ſuſpitio ⁊ puſillanimitas ſpiri⸗
tus que repellenda eſt:vt dicitur. .q.pᷣꝰ.
c.QOues.Hazʒ talis ſcrupulus inducit ani
mam ad quoddam tedium ? triſticiã agra
uantem vt nil boni ei agere libeat:⁊ ſic ve
lud tempeſtas que deſcendit in egyptum
conſumpſit omne quod reperit viride: ſic
triſticia pꝛocedens ex ſcrupulo conſumit
vigoꝛem ⁊ robur animi. ¶ Inducit etiam
deſperationem: a qua liberari ſe petebat
pfalmiſta dicens. Non me demergat tem/
eſtas ſcilicet deſperationis.Quantuʒ vo
ec ſcrupuloſa conſciẽtia noceat Patel gii
mi machabeoꝛum.2.c.vbi narratur. Qdðᷣ
quidam ſcrupuloſi ex pcietate machabeo
rum quia noluerunt ſe defendere contra
hoſtes bellantes aduerſus eos in die ſab /
bati timentes ne pꝛopter hoc violarẽt ſab
batum occiſi ſunt ab eis. C Zecunduz no
tandum ꝙ ſcrupuloſitas conſcientie cau⸗/
ſatur quandoqʒ ex complexione ad timo⸗/
rem idonea vt eſt complexio frigida: puta

in feminis vetulis ⁊ melancolicis. Limoꝛ

enim naturaliter m Hamaſcenum coꝛ
conſtringit ſicut: ⁊ frigida conſtriungunt ?

congelationem faciunt. Ad quem motum
cõtractionis imaginatio mouetur a timo⸗
ris diſpoſitione ita vt concipiat quis aliqðᷣ
eſſe futurum malum ⁊ per conſequens ſu
giendum. Quandoq;ʒ ca uſatur puſilla/
nimitas ⁊ ſcrupulus ex egritudine mani.
ca vel melancolica que eſt infirmitas capi
tis per quam leditur imaginatio et quan/
doqʒ ratio.vnde Galienus ⁊ Auicẽna di
cunt ꝙ mania eſt infectio anterioꝛis cellu
le ca pitis cum diminutione imaginatio⸗
nis. Melancolia vo eſt infectio medie cel
lule capitis cum diminutione rationis.
¶ Quandoq; infuper cauſatur ſcrupulus

ex tentatione diabolica. Poteſt enim dia⸗

bolus deo permittente mouere bumoꝛes
melancolicos in homine per quos imagi/
natio vel errare poteſt aut turbari ad timo

rem inoꝛdinatum.Aliquando adhuc pꝛo

cedit ſcrupulus conſcientie ⁊ puſillanimi/

tas ex regiminis coꝛpoꝛalis negligentia:

ſcilicet per nimiam abſtinentiam ⁊ vigili⸗
298. vnde Hieronymus ad nepotianum di
cit ꝙ tales immoderatis ieiunijs vertun/
tur in melancoliam: et magis hipocratis
ſomentis: qᷓ; noſtris indigent monitis.
Et de con.di.S.c. Non mediocriter. Idem
Hieronymus aſſerit ꝙ tales indiſcrete ie
iunantes ⁊ oꝛantes incurrunt notam me/
lancolie.ſ Multotiens vo cauſantur ſcru
puli ex ſocietate timidoꝛum: vnus enim
ſcrupuloſus facit aliũ ſtrupuloſum.¶ Ter
tium notandũ ꝙ ſeptem ſunt regule quaꝝ

adminiculo cõſcientia ſcrupuloſa ſeu erro

nea poteſt depein.
Cpregula debita ad gratiam dei pꝛepa/
ratio. =
¶Secunda ſolicita ſcripture ſancte inda⸗

¶ Tertia oꝛationis deuota continuatio.

Sexta Scrupuloꝛum animoſi obie⸗/
¶ Septima pꝛeceptoꝛũ diſcreta epicheza

* *

r

mandata dei:de peccatis perpetratis do⸗

Quarta opinionis alicuius tuta ele/

Auinta Obedientie humilis imita/⸗

tio:ideſt interpꝛetatio.

Pꝛimsa regula eſt vt quis ſe pꝛeparet

ad gratiam dei quantum poteſt ſeruando

lendo ⁊ confitendo. Nam quicunqʒ facit

quod in ſe eſt deus ĩfſallibiliter ifundit gra-⸗
tiam ⁊ lumen doni ſapientie ⁊ conſilij et in
tellectuʒ tribuit: quibus iuuari poteſt ad

depoſitionem erronee conſcientie.vnde ip

ſe dicit per hieremiam.c.3. Conuertimini

filij reuertentes ſcilicet quantum in vobis
eſt ⁊ ego ſaluabo auerſiòes veſtras.¶ Se

cunda regula eſt ſacre ſcripture indagatio

vt enim mquit pſalmiſta. Declaratio ſer⸗
monum tuoꝛum illuminat: ⁊ intellectum

dat paruulis ideſt humilibus. ¶ Tertia re
gula oꝛationis continuatio. vnde Jacobi

pꝛimo.c.dicitur.Siquis veſtrum indiget

ſapientia poſtulet a deo ⁊ dabitur ſibi af⸗
fiuenter. ¶ Et Sapientie.⁊.c. Jnuocaui et

venit in me ſpiritus ſapientie. C Quar/⸗

ta regula eſt opinionis alicuius tuta ele/

ctio. Sunt enim aliquando de aliquibus
materijs moꝛalibus doctoꝛes opinionuʒz
contrariarum.Et tunc ſcrupuloſi dubitant
quam partem poſſunt cum bona conſcien
tia eligere. Quibus dicimus ꝙ cum bona
conſcientia poteſt quis tenere vnam opi⸗
nionem ⁊ ſᷣm eam operari: excluſo ſaltim

ſcandalo que ſcilicet pars vel opinio habe

at pꝛo ſe nobiles doctoꝛes dummodo ta⸗
lis opinio non ſit contra auctoꝛitatem ex/
pꝛeſſam ſacre ſcripture.Nec contra deter⸗
minationem eccleſie catholice.Et ꝙ etiam
ex contrarietate talium opinionum non in
ducatur ad dubitandum: ſed bonam ſibi
conſcientiam ⁊ credulitatem foꝛmet de eo
quod credit tanq; de pꝛobabilioꝛe parte:
pꝛecipue quando quis adhibet diligenti
am inquirendo an liceat. Hec inuenit ali⸗

quid quod eum ſufficiẽter moueat ad hoc

ꝙ ſit illictum. Qõð ſint doctoꝛes varij in
multis opinionibus patet de reſurrectio⸗
ne moꝛtuoꝛum: de quibus dicit Mathe /
us.27. c. Multa coꝛpoꝛa ⁊cc. Ham aliqui
tenent ꝙ ſurrexerũt ante chꝛiſtum iterum
mo:ituri.Alij ꝙ poſt chꝛiſtum non iterum

—

ð

hann
wand
mans do⸗
ung hat
ctgn⸗
niletin
Pteſt d
endei
Genummni
iin vobis
ncagan
nio ſr/
cleeum
Larnane
cobi
nchget
bif/
ui et
nar/
n
Wdos
miona;
ubitan
Conſcen
m bons
m opi/
Klin
niobabe
noco u
tatene
adee
igin
umnong
mamtſbi
etde
e nn
tallgen
utali
d hoe
varhin
recio /
Hathe/
liqu
itenn
gitond

moꝛituri. Similiter de diſpenſatione in

voto eõtinentie aliqui tenẽt ꝙ in illo diſpẽ
ſari non poteſt.Aliqui ꝙ poteſt. Inmo ſã
ctus Tho.in. 4. tenet vnam opinionem.

Et in ſumma dicit contrarium. ſQð au ⸗
tem dicit beatus Tho. in quolibeto.ʒ.q.
A. articulo ſecundo. Qò quando due ſunt

opiniones contrarie de eodem opoꝛtet al/
teram eſſe veram ⁊ alteram falſam: intelli
endum eſt de hijs vbi manifeſte patet ex
criptura vel eccleſie determinatione ꝙ ſit

contra legem dei. Hoſtienſis vero dicit ſu

per.c.Si vir.Extra de cognatione ſpiritua
li.Qð vbi ſunt diuerſe opiniones ⁊ diuer
ſa iura ſemper humanio: eſt pꝛeferenda 2
equioꝛ.Et ad idem facit quod ait Auguſti
nus di.o.c. Sana.ſ Solæt autem mouere
ſcrupuloſos ⁊ detinere illud dictum Au/
guſtini de pe.di.7.co. Nullus.c. Siquis.

Tene certum ⁊ dimitte incertum. Sed vbi
in eadem materia moꝛali ſunt contrarie

opiniones doctoꝛũ illa videtur tutioꝛ que

eſt rigidioꝛ:⁊ ſic potius amplectenda.Sʒ
ad hoc reſpondetur ꝙ Auguſtinus loqui

tur in dicto caſu pꝛopꝛie de eo qui differt
penitentiam vſqʒ ad extremum vite: cu/

ius ſaluatio dubia eſt ? incerta: non quia

vera penitentia nõ poſſit eſſe in extremis:
Sed quia incertum eſt vtrum talis peni⸗/
tens vere peniteat. ¶ Quinta regula con
tra conſcientiam ſcrupuloſam eſt obedien
nie humilis imitatio:vt ſcilicet ſcrupulo/⸗
ſus captiuet intellectum ſuum dictis ſapi
entum ⁊ obedientie ſuperioꝛuʒ quantum

cunqʒ ſcrupuloſus dictet ſibi aliud. vnde
pꝛouerbioꝛum. 3. Sapiens ait. He inita⸗/

ris pꝛudentie tue.¶ Sexta regula eſt ani
moſaã pugnatio ſcrupuloꝛum. vnde Ylſaie

35. c. dicitur. Confoꝛtamini puſillanimes:

conſoꝛtamini et nolite timere. Ecce enim
deus veſter ſcilicet adiuuans et illuſtrans
Et cancellarius pariſienſis in quodam tra
ctatu de regulis moꝛalibus ait.Conſiliuzʒz

ſalubꝛe eſt frequenter agere contra ſcrupu

los leues ⁊ trepidos vitando eos ad alio/⸗
rum iudicium quatenus ex conſuetudine
hſat:homo robuſtus: ſolidus: et tranquil

142

lus in exercitio ſpirituali. Sicut etiam ſi⸗
quis vellet ligamentum diſtoꝛtumad re⸗
ctitudinem ducere opoꝛteret ꝙ retoꝛque/
ret ipſum ex parte oppoſita curuando: et
ſic reduci poſſet ad rectitudinem. ¶ No-⸗
tandum etiam pᷣm eundem Cancellarium
in quodam ſuo tractatu: ꝙ aliqui docto⸗
res tenent quibus aſſentit: aliquando
non tam meritoꝛium eſſe credere ſicut vel
le credere. Nec dolere ſenſualiter de pecca
tis ſicut velle dolere ⁊ non poſſe. Sunt au
tem alique auctoꝛitates non bene intelle
cte ex quibus ſcrupuli oꝛiũtur.Sicut illa
que habetur extra de ſponſalibus. In du
bijs tutioꝛ via eſt eligenda pꝛopter quod
ſcrupuloſus eligit viam rigidioꝛem. Sed
ad hoc reſpondetur ꝙ eligere viam tutio/
rem conſilij eſt non pꝛecepti.Alias opoꝛte
ret multos ingredi religionem in qua tu⸗

tius viuitur q;ᷓ in ſeculo. Non ergo de ne

ceſſitate opoꝛtet viam tutioꝛem eligere:

quando etiam alia via poteſt eligi tuta.

BSeptima regula pꝛo ſcrupuloꝛum de⸗
poſitione eſt pꝛeceptoꝛum diſcreta epiche
ʒatio ideſt intenpᷣtatio vel declaratio.Equi

tas enim quaʒ philoſophus nominat epi

cheyam pꝛeponderat iuris rigoꝛi ſᷣm iuriſ

peritos. Eſt autem equitas iuſticia penſa

tis omnibus circunſtantijs particulari⸗

bus dulcoꝛe miſericoꝛdie temperata. Et

Sapiens ait.Noli eſſe nimis iuſtus.Naʒ
nimis iuſtus eſt qui perit in iuſticia ſua.
Pertinet autem ad virtutem epichere cõ
ſiderare non nudum pꝛeceptum de ſe:ſed
circunſtãtias omnes particulariter ipſum
concernentes.vnde Philoſophus quin/
to ethicoꝛum dicit.Epicheyra interpꝛetati⸗

ua legum eſt melioꝛ q́; iuſticia legalis.Et

ſm hanc virtuteʒ epicheve poſſumus pꝛe
cepta dei et eccleſie pꝛelatoꝛum ſeu iudi/
cum benigne interpꝛetari. ¶ Et ᷣm Joan/
nem de amberto triplex regula per virtu/⸗
tem Pibere dari poteſt conſcientie ſcru /
puloſe. ¶ Pꝛima ꝙ nec deus nec eccleſia
per ſua pꝛecepta intendit obligare ad vix
poſſibile alicui.Cum enim ſᷣm regulam iu
ris ad impoſſibile nemo poſſit obligari:

2

de regulis iuris in. 6². Non ſolum dicitur

impoſſibile quod abſolute non eſt poſſibi
le:ſed etiam videtur interpꝛetandum ſᷣm
virtutem epichye in lege noua eſſe impoſſi

dile quod vix eſt poſſibile ideſt habens ni

miam difficultatem. ¶ Secunda regula eſt
ꝙ nec deus nec eccleſia intendit ſnis pꝛe⸗
ceptis aliquem obligare ad hoc ꝙ ſit fatu
us.Ideſt talia pꝛecepta loco ⁊ tempoꝛe nõ
obligant quibus eoꝛuʒ obſeruantia fieret
ridiculoſa. Sicut patet de obſeruantia vo/⸗
toꝛum ſtultoꝛum que nullus obligatur im
plere lʒ dicatur vouete ⁊c. Tertia regula
eſt ꝙ in hijs que ſolum ſunt mala qꝛ pꝛo⸗
hibita: vt communiter poſitiua pꝛecept
multum excuſat vel in toto vel in tanto cõ

ſuetudo ſi ſit pꝛeſcripta vt dictum eſt in ſer

mone de conſuetudine. Etiam neceſſitas
abſoluit ab obligatione pꝛeceptoꝛum poſi
tiuoꝛum vt tactum eſt in pꝛecedentibus.

¶ Pꝛoponat igitur vnuſquiſqʒ velle ſal⸗/

uari ⁊ deo ſuam voluntatem commendet

faciatqʒ bonum quod ferre poteſt huma⸗/

na fragilitas cui auxilium exhibet deus:
doleatq; ſe peccatoꝛem ⁊ defectuoſum iue
nire ⁊ ſic in domino confidens confeſſione
pꝛemiſſa ſumat cibum ſuauiſſimuʒ eucha
riſtie:per cuius aſſumptionem deuotaʒ ac
quiritur ſalus eterna:ad quã nos pducat
ieſus dei filius bñdictus per oĩa ſe cula ſe/
culoꝝ Amen.
¶ Dominica reſurrectionis.Sermo de ip
ſ mirabili reſurrectione iefu chꝛiſti:quin/
quageſimus in oꝛdine.

Arrexit. i

nitatis. Summa cum gratu/
latone audienda ſunt a nobis 1 comme /
moꝛanda ea que de reſurrectione ieſu chꝛi
ſſti donuni noſhi ab euangeliſtis —–—
tur. Quid en m dulcius: quid ſuauius:
quid deniq; delectabilius excogitari po/
teſt q; chꝛiſtꝰ a moꝛtuis ſuſcitatus tertia
die. In hoc equideʒ ſpes noſtra erigitur vt
de futura vita ⁊ reſurrectione generali ven
tura nullatenus dubitemus.Ecce iaʒ dux

5
5
S
.

1†

Warci vltimo. c“. 2 in euäge
lio huius iocundiſſime ſolem

electoꝛum qui moꝛte deſtrueta gloꝛiofus

reſurgens exemplum pꝛefulgidum nobis

pꝛebet reſurrectionis noſtre ſiende. QOua

de re in pᷣſenti ſermone de ipſa reſurrectio/
ne chꝛiſti miranda dicere ſtatui. In quo
tria myſria pꝛoponimus contemplãda.
Bmdi tempoꝛalitatis.
Cꝛinperitatis.
Czqualitalis.
Be tempoꝛe reſurrectionis chꝛiſti:ſcſli
cet de die menſe ⁊ anno.

–

palitatis. In quo ↄſideremus tpᷣs
reſurrectionis xpᷣi tripliciter.
pᷣ reſpectu menſis.
1ꝛ oreſpectu diei.
creſpectu anni.
Pꝛimo conſideremus tempus reſurre
ctionis chꝛiſti reſpectu menſis quo ſcilicet
mẽſe chꝛiſtus reſurrexerit.Et dicitur ꝙ de
menſe marcij.vt enim inquit Auguſtinus
liꝰ.i8.de ciuita.dei.c.. Moꝛtuus eſt chꝛi
ſtus octauo calendas apꝛilis duobus ge⸗
minis conſulibus.⁊ vt patet in calendario
in. S. cals apꝛilis eſt dies.25.marcij.Et ſᷣm
Auguſtinum eadeʒ die chꝛiſtus fuit annũ
ciatus ⁊ paſſus.Ex quo die.27. marcij ſur
rexit.HNic autem menſis ſatis conuenit re/

ſurrectiõi chꝛiſti. NPꝛimo quia iſte eſt pꝛi

mus mẽſis anni de quo dixit dominus ad
movſen Exodi.iꝛ.c. Menſis iſte vobis pᷣn

cipium menſium pꝛimus erit in menſibus

anni. Ande iudei incipiunt annum ſuum
in marcio aſſerentes mundum fuiſſe factũ
in marcio:quod tenet Rabbi ioſue: licet
Rabbi heliſeoꝛ et ſui ſequaces dicãt ꝙ in
menſe ſeptembꝛis: quando fructus ſunt
maturi quod etiam affirmant arabes et
egyptij qui incipiunt annum in calendis
ſeptembꝛis.Sed pꝛima opinio cõmunioꝛ
eſt. ¶ Sicut ergo in menſe marcij fuit mun
dus pꝛimo creatus.Sic hoc mẽſẽ chꝛiſtus
reſurrexit vt oſtenderet ſe eſſe pꝛimogeni
tum moꝛtuoꝛum quia nullus ante eum re
ſurrexit ſemper victurus. In iſto etià mẽ
ſe marcij fuit egyptus expoliata ab he⸗/
bꝛeis qui aſpoꝛtauerunt vaſa pꝛecioſa eis

KRimum myſterium contemplan
dum de reſurrectione chꝛiſti dicitur

tonno
ſite
1
mente
hunce⸗
oco
thriſti
nicad
berar

epte

Nlonoſge

um nobes
de, Qu
ſinenn
hnar

lidt.

tenple.

ſtidain

Nrci ſur
nenitte⸗
ſecſpn
ninus!
pobisn
menibrs
un ſuon
iſehei
huerla
bicitg
us ſunt
rabes e
alendis
munmo:
nit mun
chuſtus
mogen

eeum

etäß⸗
ab be/
nolc⸗

geneſis. Sicut ergo illa fuit pꝛima dies ve
teris teſtamenti:ita fuit pꝛima in nouo te

cõmodata m dei pꝛeceptuʒ. Sic ⁊ in chꝛi

ſti reſurrectione fuit infernus expoliatus
zparadiſus reſtauratus. Inſuper in iſto

men ſe fuit celebꝛatum paſcha agni: ſicut

nunc celebꝛatur paſcha chꝛiſti.¶ Secun/⸗
do conſideremus tempus reſurrectionis
chꝛiſti reſpectu diei. Nam reſurrexit domi
nica die vt ait Joannes damaꝰ. ⁊ idem ha
betur de con. di. 3.c. Sabbato. 7. 75. di. eꝰ.

Qð die dominico. Ita autem dies habet
ſeptem pꝛinilegia quibus coꝛeſpondent
ſeptem mijſteria reſurrectiõis chꝛiſti. pn

quia dominica dies eſt pꝛima dieꝝ ommiũ
ſicut eccleſia cantat ⁊ colligitur ex pꝛimo

ſtamento. ¶ iuilegium diei dominic

quia in ipſa fuit creata lux coꝛpoꝛalis.Sic·

in die reſurrectionis chꝛiſti pꝛoducta fuit

lux ſpiritualis que eſt fides illuminans in

tellectum in mentibus apoſtoloꝛum.ꝗ⸗
pꝛiuilegium diei dominice quia in ipſa fu
it creata angelica natura. Sic in die reſur/
rectionis plurimum letificata ex victoꝛia
chꝛiſti reſurgentis.ꝗpꝛiuilegium quia
in ipſa die fuit creata materia pᷣma bz Be
dam. Sic in die reſurrectionis materia coꝛ
poꝛis chꝛiſti fuit ſingulariter ſublimata ꝑ

reunionem anime a gloꝛioſãm conditionẽ

coꝛpoꝛis.ſ¶ Iͥn pꝛiuilegium illius diei do/
minice quia in illa fuit creatuʒ tempus na

ture ſic in die reſurrectiõis chꝛiſti fuit crea

tum tempus gratie.ſUpꝛiuilegiuʒ quia
tunc fuit celum empireum de nouo pꝛodu
ttum.Ita in die reſurrectionis fuit nouiter
dedicatuʒz in diſpoſitione pꝛopinqua quia
ipſum eſt locus ſpirituum ⁊ coꝛpoꝛuzʒ glo
riſicatoꝛum. Nunc autem chꝛiſti coꝛpus

prꝛimo fuit gloꝛificatum. (¶ 1 pꝛiuilegiuzʒ

quia in illa die deus oſtendit magnitudi/
nem ſue potentie in creando:ita nuncĩ re
ſurgendo: quia ſicut in moꝛte patientiaʒ:
ita in reſurrectione potentiam declarauit.
¶ Tertio cõſideremus reſurrectionẽ chꝛi/
ſti reſpectu anni quo videlicet anno etatis
ſue reſurrexerit. Ad quod ſcienduzʒ ꝙ chꝛi
ſtus quãdo fuit baptizatus erat quaſi an
noꝛum triginta:vt dicitur Luce.ʒ.c.Et po
ſtea triennio docuit. Ita ꝙ fuit moꝛtuus ⁊

4;
reſuſcitatus in etate trigintatrium anno⸗

rum ⁊ pauloplus:quam etatem dicit Au

guſtinus liꝰ.22. de ciuitate dei perfectiſſi/
mam eſſe quia vſq; ad iſtam etatem natu
ra humana pꝛoficit ⁊ exinde incipit deſice

re. In hac autem etate ⁊ nos reſurgemus

ſm illud apoſtoli ad epheſios.A.c.Sonee
occurramus omnes in virum perfectum:

in menſuram etatis plenitudinis chꝛiſti.

¶ Qõð ex teſtimonio angeloꝛum ⁊ apoſto

loꝛuzʒ ⁊ alioꝛum qui viderunt xpᷣum poſt
reſurrectionem pꝛobatur ꝙ vere ſurrexit.
ECap. 20.

Ecundum myſtenium contemplan
dum de reſurrectione chꝛiſti dicitux

veritatis. Surrexit nãqʒ dominus
vere. Que vitas pꝛobatur triplici teſtim

nid ſcilicet.

CAngeloꝛum.
Apoſtoloꝛum.
Ciſionum.
Pꝛimo pꝛobat᷑ veritas reſur ectionis
chꝛiſti teſtimonio angeloꝛum: Quatuoꝛ
enim angeli in die reſurrectionis chꝛiſtum
ſurrexiſſe teſtificati ſunt.ſ NMꝛimus fuit ꝗ
apparuit extra ſepulchꝛum de quo ſic dicit
Matheus vltimo.c.Ecce terremotus fa⸗
ctus eſt magnus angelus autem domini
deſcendit de celo ⁊ accedens reuoluit lapi
dem ⁊ ſedebat ſuper euʒ. Erat autem aſpe
ctus eius ſicut fulgur:veſtimenta autẽ eiꝰ
ſicut nix. Pꝛe timoꝛe autem eius exterriti
ſunt cuſtodes ⁊ facti ſũt velut moꝛtui. Re
ſpondens autem angelus dixit mulieribꝰ
Nolite timere ſcio enim ꝙ ieſum qui cru⸗
cifixus eſt queritis.Nõ eſt hic:ſurrexit eni
ſicut dixit:venite ⁊ videte locum vbi poſi
tus erat dominus. Et cito euntes dicite di
ſcipulis eius quia ſurrexit. Ecce pꝛecedet
vos in galileaz.i In quibus verbis deſerni
buntur quatuoꝛ iſtius angeli conditiones
inſignes.¶ Mꝛima eſt ꝙ ipſe fuit virtuo/
ſus in deſcẽſu quia terremotus ſactus eſt
magnus dum deſcendit. ¶ Secũda quia
fuit gloꝛioſus ĩ ſuo aſpectu eo ꝙ erat aſpe
ctus eius ſicut fulgur ⁊c. Tertia quia fu
it terribilis in ſno effectu. Naʒ pꝛe timoꝛe

eius exterriti ſunt cuſtodes. Quarta qꝛ?

fuit delectabilis in ſuo affatu.Naʒ ſermo

ne blando dixit mulieribus. Nolite time⸗/
re ⁊c. ¶ Secundus angelus apparuit ea-
dem hoꝛa intra ſepulchꝛum. de quo dicit
Marcus vltimo.c. Qð mulieres introeũ

tes in monumentum viderunt iuueneʒ ſe

dentem in dextris coopertum ſtola candi/
da ⁊ obſtupuerunt. Qui dixit illis.Nolite
expaueſcere.Jeſum queritis nazarenum
crucifſixum.Surrexit:nõ eſt hic. ¶ Tertius
2 quartus angelus fuerunt illi duo quos

vidit maria magdalena intra monumen⸗/

tum ſola:quoꝛum vnus erat ad caput :ali
us ad pedes ſepulchꝛi:vt dicitur Joannis
⁊o.c.Qui dixerunt. ꝰulier quid ploꝛas:⸗
Cum ergo iſti angeli ſoꝛent in gratia cõſñir
mati non potuerunt peccare venialr neqʒ
moꝛtaliter ⁊ per conſequens nec potuerũt
mentiri. ¶Secũdo ꝓbatur veritas reſur⸗
rectionis chꝛiſti teſtimonio apoſtoloꝛum:
de quibus dicitur actuum iiiſ/ co. Nirtu
te magna reddebant apoſtoli teſtimoniuzʒ
reſurrectionis ieſu chꝛiſti.¶ Nam ipſ die
reſurrectionis apparuit diſcipulis congre
gatis in vnũ abſente Thoma:vt dicit᷑ Jo⸗
annis.ꝛo.c.ſ Eadem die apparuit diſcipu
lis euntibus in emaus:vt ſcribitur Luce
24.c. ¶ Apparuit etiam ſimoni. ¶ Octaua
vo die apparuit diſciplis pꝛeſente thoma.

¶ Poſtea apparuit diſcipulis piſcantibus

vt dicitur Joannis vltimo.c.Item appa⸗

ruit eis in monte thaboꝛ Mathei vltimo

c.¶ Tandẽ in die aſcenſionis apparuit eis
in cenaculo ⁊ expꝛobꝛauit incredulitatem
illoꝛũ ⁊ duritiam coꝛdio Marci vltimo,c.
¶ Deinde apparuit eis in monte oliueti et
tunc videntibus illis aſcendit in celuz:vt
patet Luce vltimo.c.⁊ actuum pᷣ̊.c.CCer
tio pꝛobatur venitas reſurrectionis chꝛiſti
teſtimonio viſionum. viſus nãqʒ fuit chꝛi
ſtus multipliciter a multis quibꝰſfides ad
hibenda eſt. Elidit eum ſtephanus ſtan/
tem a dextris dei:vt ſcribitur actuum.õ.c⸗
qua viſione confoꝛtatus pꝛo lapidãtibus
exoꝛauit:⁊ lapides toꝛꝛctis illi dulces fue
runt atqʒ vt chꝛiſtus fuum ſpiritum acci⸗/
peret poſtulauit.¶ Nidit illũ ν9arcus euã

geliſta poſtq; vulneratus repoſitus fuit in

carceribus.Ibi enim dominus ieſus viſi⸗/
tauit eum dicena. Pax tibi marce euãge
liſta meus.Moli timere quia ego tecuʒ ſũ.
¶Eidit illum paulus qui euʒ in ſuis diſci

pulis atrociter gſequebatur quare vt ſcri⸗

bitur actuum.26. c.dum loquebatur cum
agrippa dixit: ego quidem exiſtimaueraʒ
me aduerſus nomen ieſu naz areni debere
multa contraria agere.Quod ⁊ feci hiero
ſolymis ⁊ multos lanctoꝛum ego in carce
ribus incluſi a pꝛincipibus ſacerdotuzʒ po
teſtate accepta.Et cum occiderentur detuli
ſententiam. Et per omnes ſynagogas fre
quenter puniens eos compellebam blaſſe
mare nomen eius.Et amplius inſaãniens
in eos perſequebar vſq; in exteras ciuita
tes.Et dum irem damaſcum cum poteſta⸗
te ⁊ permiſſu pꝛincipum ſacerdotũ die me⸗
dia vidi rex de celo ſupꝛa ſplendoꝛem ſolis
circunfulſiſſe me lumen ⁊ eos qui mecum
erant.Omneſq; nos cuʒ cecidiſſemus in
terram audiui vocem dicentẽ mihbi hebꝛai
ca lingua.Saule ſaule quid me perſeque
ris.Durum eſt tibi contra ſtimulum calci
trare.Ego autem dixi: Quis es domine.
Dominus autem dixit. Ego ſum ieſus na
zsarenus quem tn perſequeris. Sed exur⸗
ge ⁊ ſta ſuper pedes tuos.Ad hoc enizʒz ap
parui tibi vt conſntuam te miniſtrum ⁊ te
ſtem eoꝛum que vidiſti.Et in epiſtola pꝛi⸗
ma ad coꝛinthios.c.is.ait. Tradidi enim

vobis in pꝛimis quod ⁊ accepi: quoniam

chꝛiſtus moꝛtuus eſt ꝑꝛo peccatis noſtris
ſm ſenipturas et quia ſepultus eſt et quia
reſurrexit tertia die 'ᷣm ſcripturas: ⁊ quia
viſus eſt cephe ? poſt hoc vndecim. Dein
de viſus eſt pluſq; quingentis fratribus
ſimul ex quibus multi manẽt vſq; adhuc

Quidam autem doꝛmierunt.Deinde vxi⸗

ſus eſt iacob:deinde apoſtolis ommibus.
Nouiſſime autem omnium tanqᷓ;ᷓ aboꝛti/
uo viſus eſt ⁊ mihi.Gloſa in.c*. Cum mar
the.extra de celebꝛatione miſſarum dicit.
Paulus appellat ſeipſum aboꝛtinum qꝛ
ſicut fetus aboꝛtiuus cum laboꝛe ⁊ angu⸗
ſtia ad lucem trahitur:ita paulus cum at⸗
tractione venit ad ſidem.⁊3. q.A.c. diſpli ⸗

2

eteS
ute
0ſti;
nniche
Hominis
ſhierut
ſipone
riſto
ſuit.
ilmo
dieba⸗
ſaſan
ſibilia
goibui
Gibus
deett⸗
ſignea
fäſene
ſoncen
Perhee
Inbus
fimis
AW
dar

ieſiopii
nee nige
Plecnz i
lſuis dit

Weptien⸗

vanur am
imauen,
mideher
zKabien
o in an
rnze
Ntrdeni
Pgas e
mblaſt
nliniens
1s duits
poleſts/
deme/
nls
cum
no in
R
hone
amn cdd
dornine⸗
jeſns 1
dur/
ceniz ap
numak
wapel

Lidienin

ponunn
is noſre
au
snlclit
in. Den
man
h
afi
nnbb⸗
Fobth/
ummer
m dicit
inum
ange
e

get.c. Quis voos.ſ Oꝛande eſt teſtimoni⸗
um pauli⁊ in nullo ſuſpectum quippe qui
poſtq;ᷓ vidit chꝛiſtum factus eſt defenſoꝛ
validiſſimus ⁊ pꝛedicatoꝛ ardentiſſimus
nominis eius: immo qui clamabat. Ego
in hieruſalem paratus ſum alligari ⁊ mo/
ri pꝛo nomine eius ⁊ tandem in vꝛbe pꝛo
chꝛiſto moꝛi truncatione capitis non recu
ſauit.i Sed reuera ſingulare ⁊ pꝛecellen/
tiſſimum teſtimonium chꝛiſti ſuſcitati fuit

diebus nouiſſimis conſignatio miraculo/

ſa ſancti franciſci.biennio quippe ſigna vi
ſibilia ⁊ miraculoſa tulit in ſuo coꝛpoꝛe:de

gquibus plene diximus in opere de lau⸗

dibus ſanctoꝛum. Quis nam dubitare
poteſt de chꝛiſto: cum videat franciſcum
ſtigmatibus illis ſacris ita decoꝛatũ. Ob
id ſanctus Gonauentura in legenda ſic
ſanctum franciſcum alloquitur. Jam vo
per hec ſigna certiſſima non duobus aut
tribus teſtibus ad ſufficientia ʒ:ſed q;plu
rimis ad ſuperabundantiam compꝛoba/
ta teſtimonia dei in te ⁊ per te credibilia fa
cta nimis omne inſidelibus auferunt ex/
cuſationis velamen.i Et vt ide, Bonauẽ
tura refert. Deſcendit angelicus vir fran⸗
ciſcus de monte ſecum ferens cruciſixi effi
giem nõ in tabulis lapideis ⁊ ligneis ma
nu figurataʒ artiſicis:ſed in carneis mem
bꝛis deſcriptam digito dei viui. Reſonat
ergo ex omini parte veritas reſurrectionis
chꝛiſti quam pꝛedicauerunt apoſtoli: defẽ
derunt pꝛopꝛio ſanguine martyres: expu
gnare ⁊ extinguere tentauerunt imperato
res ⁊ reges ⁊ non valuerunt: eo ꝙ ipſẽ eſt
rex regum ⁊ dominus dominantiũ.

CQAualiter chꝛiſtus reſurrexit cum qua/

tmuplici actu bendius

Ertium myſterium contemplan⸗
dum de reſurrectione chꝛiſti dicitur
qualitatis. In quo videndum erit
qualiter chꝛ iſtus reſurrexit. Ad quod dici

mus ꝙ ſicut fuit ad modum agni immola

tus: ita fuit ad modum leonis reſuſcita/

144

tus.Et hoe pꝛopter quatrupliem ſoꝛtitudi
nis actũ. Pꝛimus fuit quia fregit clau⸗
ſtra inferni. Ad quem acceſſit non vt ad
locum penalem ſed ad conſolationem pa
trum ibidem exiſtentiũ. Secũdus actus
fuit quia ſubuertit potentiam diaboli: et
amputauit manum eius attrahbenteʒz que
attrahebat etiam iuſtos ad limbum: vt di
cit dominus Bonauentura in tertio.di.
22. ¶ Tertius actus fuit quia inde ideſt de
inferno iuſtos omnes eripuit et eduxit.
¶ QAnartus actus quia ſemetipſum pꝛo/

pꝛia virtute ſuſcitauit. Intelligendaʒ ta

men ꝙ chꝛiſti reſurrectio fuit qualificata
quatruplici diſpoſitione diuina. ¶ Pꝛi/
ina fuit quia caro eius ſanctiſſima non vi
dit coꝛꝛuptionem per triduum diuina vir
tute pꝛeſeruata.¶ Secun da fuit quia caro
illa fuit reparata. Cum enim ibi fuerint li/
uoꝛes ⁊ vulnera ac plage tumentes ex fla
gellis: omnia iſta fuerunt virtute diuina
ſanata abſqʒ medicamine remanentibus
cicatricibus ad decoꝛem. ¶ Tertia diſpoſi
tio quia chꝛiſti caro fuit gloꝛiſicata. Nam
habuit pꝛimo dotem impaſſibilitatis. qꝛ
dicit Apoſtolus ad romanos.o. co. Chꝛi/
ſtus reſurgens ex moꝛtuis iam non moꝛi
tur moꝛs illi vltra non dominabitur.ſ Se
cundo habuit dotem ſubtilitatis per qua
exiuit de ſepulchꝛo clauſo. Zertio habu/
it dotem agilitatis per quam euanuit ab
oculis eoꝛum.Luce.⁊A.c.ſ Quarto habu
it dotem claritatis quam tamen occulta/
uit diſcipulis manifeſtandam electis et in
die iudicij etiam repꝛobis. Reſurrexit igi
tur triumphatoꝛ moꝛtis:expoliatoꝛ infer/
ni: et mundi redemptoꝛ:qui numero ele/
ctoꝛum completo reſurgere faciet amico⸗
rum ſuoꝛum coꝛpoꝛa ſuis pꝛopꝛijs anima
bus vnita:vt ſic percipiãt eternaliter gau
dia eterne vite.Ad quã nos perducat ipſe
dei filius qui eſt benedictus per omnia ſe
cula ſeculoꝛum Amen.

CFeria ſecunda poſt dominicam reſurre
ctionis.De ſanctiſſima fide.
¶ Sermo quinquageſimus pꝛimuo.

WRã

.

Stulti tardi

coꝛde ad credenduz. verba ſũt

er recdemptoꝛis noſtri oꝛiginali/
eter Luce.24. co. a in euangelio hodierno.

„

Conatur hoſtis animarum noſtraruz mil/
le ſuis nocendi modis moꝛtalium coꝛda a

ſide ieſu chꝛiſti retrabere:quoniam cum il

loꝛũ excecauerit intellectum ſacile ad que

cunq; ſcelera eos pꝛecipitare poteſt. Sub

lata nanq; ſide relique virtutes fundamẽ

tum non habent. vnde Gꝛegoꝛius pᷣ. q.
P.c. Cum paulus.ait. Cum paulus dicat
fundamentum aliud nemo poteſt ponere
pꝛeter id quod poſitum eſt quod eſt chꝛi⸗

ſtus ieſus ideſt fides chꝛiſti:conſequenter

pꝛobatur quia vbi chꝛiſtus non eſt funda
mentum nullum boni operis eſt ſuper ed
ſicium. Fides nanq; eſt que mundum vi
cit. vnde Joãnes pꝛima canonica.c.S. ait.
Hec eſt victoꝛia que vincit munduʒ fſides
noſtra ideſt que vincere facit q̃ ſunt in mũ
do videlicet ſuperbiam:auaritiam ⁊ luxu/
riam.i¶ Apſa diaboli tentationes extermi⸗
nat.¶ Ende Apoſtolus ad epheſios.õ.c.
inquit. In omnibus ſumentes ſcutum fi.
dei in q̃ͥ poſſitis omnia tela inimici ignea
extinguere.ſ Ipſa hominem iuſtificat.vn
de Geneſis.iꝭ.c.ſeribitur. Credidit Abꝛa
ham deo ⁊ reputatum eſt ei ad iuſticiam.
¶ Ipſa credentes filios dei efficit:ideo ꝗo/
annis pꝛimo.c.dicitur.Dedit eis poteſta⸗

tem filios dei fieri hijs qui credunt in no⸗

mine eius.i¶ Ipſa a periculis liberat. Naʒ
per fidem abꝛaham exiuit de vꝛ: ideſt de

igne caldeoꝛum illeſus.Cum enim nõ vel

let ignem adoꝛare quem caldei deum dice

bant vt experiretur virtutem dei ſui miſe /

runt ipſum in ignem:ſed non recepit leſio
nem. Aram vo germanus eius pater ſa
re ⁊ loth illuc miſſus quia in fide deſrcit cõ
buſtus eſt. Ananias ⁊ ſocij in ſfoꝛnacẽ miſ
ſi laudabãt ⁊ bñdicebant deum nec ignis
nocebat eis.Quare Paulus ad hebꝛe
os.xi.cꝰ.dicit. Sancti per fidem vicerunt
regna berari ſunt iuſticiaʒ adepti ſunt re
pꝛomiſſiones:obturauerunt oꝛa leonum:

extinxerunt impetum ignis.Et ne ſingula

repetamus ſides coꝛpoꝛis ⁊ anime ſilutez

operatur. Ob quod ieſus dei filius Luce
7.c.dixit magdalene. Et Luce.iS.c.ceco.

Fide⸗ tua te ſaluuzʒ fecit. Qua de re in pꝛe
enti ſermone de ſide dicere ſtatui: quam
perdiderant diſcipuli euntes in emaus:

quos Chꝛiſtus dure redarguit. Se ipſa

¶ Bmoꝛ virtuoſitatis.
Cmneceſſitatis.
E nqualitatis.

Be multipli
modo diffinitur. Et qualiter eſt vᷣtus theo
logica ex eo ꝙ eſt a deo terminat᷑ ad ijm
N Rimum myſterium de ſide decla⸗
randum dicitur virtuoſitatis. pꝛo
cuiꝰintelligentia tria erunt vidẽda
Tpmquot modis capitur ſides.
Cꝛmquid eſt ſides.
ʒ3 vtrũ ſides ſit virtus.
CPꝛimo videndum eſt quot modis ca/⸗

pitur fides. Et ex dictis Alexãdri in tertio

ſumme. Et Bonauenture in 30⁰. di. 23. 7 ex
gloſa in.cip̊ de ſumma trini.⁊ ſi.catho. ha
betur ꝙ fides ſumitur duodecim modis.
CPꝛimo ſumitur pꝛo ſpõſione.vnde pᷣ
ad timotheum.S.c.dicitur. Pꝛimam fidẽ
irritam ſecerunt. Gloſa ideſt ſponſionem.
Sic ſumitur ab Auguſtino.23.q.pꝰ.c.No
li. Moli inquit ſidem fallere quoniam gra
ue eſt. Et iterum ibi.Yides quandoꝓmit⸗

tit᷑ etiam hoſti ſeruanda eſt. Hoc modo eti

am dicit Iſidoꝛus.ꝛ.q.4. In malis pꝛo⸗
miſſis reſcinde fidem. ¶ Secũdo ſumitur

fides pꝛo ſidelitate vt cum quis retinet fia

deliter ⁊ reſtituit ſibi commiſſa ⁊ ſimilia.
Et de hac Hieremie.õ.c.dicitur. Merit ſi
des.Et pꝛouerbioꝛum.ꝛo.c. Nirum fide/

leʒ quis inueniet.¶ Tertio ſumitur fides

pꝛo conſcientia. Juxta illud ad romanos

i4.c.Omne quod non eſt ex fide peccatuz
eſt. Gloſa. 28.q.p.c. Omnes.ideſt omne
quod eſt contra conſcientiam. ¶ Quarto
ſumitur fides pꝛo innocentia:vt.ꝛ⁊ꝛ.q.A.cè

Innocens. ¶ Quinto ſumitur ſides ꝓ ca
ſtitate thoꝛi.vt.?.q.2.c.Coniuges.Et.cꝰ.
Coniunx. ¶ Sexto ſumitur ſides pꝛo cre/
dulitate ideſt

8*

itaq; ſide tria myſteria pꝛoponemus de⸗

acceptione fidei. Et quo/

meiletg
ins Uie
lcdceen
efeingt
egpan
enans:
deipl

s /

1Ete

ißn

dech/
19, Hr⸗
vigeca

!
in teni⸗
dina
tho hu
nols
mnie⸗
ſan fide
nſonen
mung
Nopni⸗
ench
ngle
Pima
enngfil

dulitate ideſt pꝛo quodam habitu quo ꝗs
firmiter aſſentit ſine ſoꝛmidine de oppoſi⸗/
to hus que clare non videt quecunqʒ ſint
illa. Puta cum quis credit talem eſſe ſuũ
patrem vel matrem. Et de hac Gꝛegoꝛius
in. 4.dialogoꝛum inquit. Audenter dico:
quia ſine ſide nec infidelis viuit.Nã ſi eun
dem inſidelem percunctari voluero quem
patrem vel quam matrem habuit:reſpon

Qebit pꝛotinus illum atq; illam. Septi

mo ſumitur fides pꝛo ſacramento baptiſ⸗
mi.vnde Auguſtinꝰ ad bonifaciuʒ. Quid

eſt aliud paruuluz habere fidem niſi fidei

ſacramentum.Et.45.di.c. Be iudeis.dici⸗
tur.Opoꝛtet vt fidem quam vi vel neceſſi
tate ſuſceperunt neceſſario tenere cogant᷑

COctauo ſumitur ſides pꝛo acceptione

concluſionis ex ratione pꝛobabili ſᷣm ꝙ lo
gici dicunt.Argumentum eſt ratio rei du/
bie faciens ſidez. Nono dicitur fides co
gnitio que eſt in patria.Et de hac ad roma

ncos pᷣ.Juſticia dei reuelatur ex ſide in fidẽ

Gloſa ex nde ſpei in fidem rei. ¶ Decimo
capitur fides pꝛo articulis ſidei pꝛopoſitis
ad credendũ.Et ſic ſumit Athanaſius cuzʒz
dicit. Hec eſt ſides catholica quã niſi qſq;
ſidełr firmiterqʒ; crediderit ſaluus eſſe non
poterit. ¶ Endecimo ſumit᷑ fides pꝛo ha/
bitu inſoꝛmi:de qua pꝛime ad coꝛinthios
iʒ.c.dicitur. Si habuero omnem ſideʒ ⁊c.
Buogecimo accipitur ſides pꝛo habitu
ſoꝛmato.Et de hac ad Romanos p. c. Ju
ſtus ex fide viuit.Hec eſt virtus theologi⸗
ca ſiue ſit inmꝛmis ſiue foꝛmata. De qua
Apoſtolus ait pꝛime ad coꝛinthios.iʒ.cꝰ.
Nunc autem manent ſides ſpes charitas
tria zec Secnndo videndum eſt: mid

eſt ſides. Et ſm Bonauenturã quia:
multipliciter conſideratur ita etiam notiſi
catur. Quandoqʒ enim conſideratur quã
tum ad bioprinm genus.Et tunc deſcnibi
tur ſic ab Auguſtino ſuper Joannem. Fi /
des eſt virtus qua creduntur que non vi/
dentur.Et non eſt de omnibus que non vi
dentur:vt dicit M agiſter in littera:ſed de
hijs que neceſſaria ſunt ad ſalutem. ¶ Se
cundo cõſideratur ſides quantum ad obie
ctum ſiue ad pꝛincipium motiuum. Et ſic

dicit Auguſtinus ad creſcẽtium. Fides eſt

145

pꝛima illuminatio mentis ad pꝛimam ve
ritatem. ſ Tertio conſideratur ſides quan
tum ad actum pꝛopꝛium.Et ſic dicit Ha⸗
maſcen?ꝰliꝰ. 4. Fides eſt non inquiſitus cõ
ſenſus circa pꝛimaʒ veritatem. ¶ Quarto
conſideratur fides quantum ad habitum
diſperatum.Et hoc modo inquit Hugo liꝰ
de ſacramentis.Fides eſt certitudo quedã
animi de rebus abſentibus ſupꝛa opinio⸗
nem ⁊ infra ſcientiam conſtituta. Opinio
enim fides a ſciennia ſunt habitus diſperas
ii.¶ Quinto conſideratur fides quantum
ad ſuum ſinem. Et ſic deſcribitur ab Apo/
ſtolo ad hebꝛeos.xi.c. Fides eſt ſubſtantia
rerum ſperandarum ar non apparentiũ.
Nam fides habet tria.ip̃ aſpicit.ꝗ ꝛveffi⸗
cit.ſ ʒDꝰreſicit.¶ Aſpicit pꝛimam veritatem

non habitam ſed ſperandaʒ. Jdeo dicitur

ſperandarum rerum.¶ Secndo efficit ideſt
caula eſt faciens res ſperandas eſſe in no/
bis.vnde dicitur ſubſtantia quia ſicut ſub
ſtantia eſt cauſa ſuoꝛum accidentium: ita
ſides eſt cauſa conſequendi bona ſperata.
Tertio ſides reſicit ſeu allicit. vnde dicit᷑
armideſt certitudo aſſentiẽdo hijs que nõ
apparent:⁊ hoc eſt meritum ⁊ laus Rdei ſi
certe ⁊ indubitanter creditur quod non vi
detur. Beatus vo Tho. 22. q. 8. volẽs ver

ba Apoſtoli reducere ad ſoꝛmaʒ diffinitio

nis claram ſic dicit. Fides eſt habitus mẽ
