gratiam haberent⁊ eſſent baptiʒ ati:vt di

cit Augꝰtamen ſtabãt clauſi in domo pꝛo

pter metum iudeoꝛum.Sed poſtqᷓ;ᷓ fuerũt
conſirmati in die pentecoſtes ita fuerũt ro
boꝛati ꝙ exeuntes domuʒ ceperunt publi
ce pꝛedicare magnalia dei ⁊ ſine aliquo ti
moꝛe ſidem chꝛiſti.Et quãtũcunq; fierent
eis mine ⁊ flagellarentur non dimittebãt:
quin publice pꝛedicarent. Unde chꝛiſtus

dirxerat eis Luce vltimo.c. Sedete in ciui/

tate qͥuſqʒ induamini virtute ex alto ideſt
armis foꝛtitudinis. Armantur ergo illi
qui chꝛiſmãtur ſigno crucis per epiſcopũ
in fronte ⁊ inunguntur ſicut ⁊ pugiles an
tiquitus inũgebantur ad hoc vt tanqᷓ ſoꝛ
tes milites chꝛiſti facti non timeãt nec eru

beſcant publice chꝛiſtum fateri.¶ In huiꝰ

ſiguram dauid vnctus a ſamuele pꝛeliãs

cum golia terribili gigante pꝛeualuit con
tra eum ⁊ in funda ⁊ lapide occidit.pꝛimi
rregum. io. c, ¶ Hinc Melchiades papa de

con.di.s.c.Spiritus ſanctus.ait.Quia in
mundo tota etate victuris inter viſibiles
boſtes ⁊ pericula nobis gradiendum eſt⸗

133

In baptiſmo regeneramur ad vita. Poſt
baptiſmum confirmamur ad pugnazʒ. In
baptiſmo abluimur:poſt baptiſmuʒ robo
ramur. Et qᷓ;uis continuo tranſituris ſuffi
ciat regenerationis baptiſma:victuris ta
men ſunt neceſſaria confirmationis inſi/
gnia. Regeneratio ſaluat mox i pace bea
ti ſecul. ræcipiendos.ſ Conſirmatio armat
⁊ inſtruit ad agones mundi. ¶ Tertio con
firmatur quis ⁊ roboꝛatur per membꝛoꝛũ
foꝛtiſicationem. Cum puer naſcitur viuit
vtiqʒ ſed multum eſt debilis nec ad opera
aptus adultoꝛum.Ex ſenſibilibus autem
coꝛpoꝛalibus deuenire poſſumus in no
ticiam ſpiritualium per ſimilitudines eo⸗
rum. Naſcitur enim homo in eſſe ſpiritua
li per baptiſmum ⁊ vinit vtiq; vita gratie
ſed adhuc eſt quaſi debilis in vita ſpiritua
li. Unde apoſtolus Petrus in pꝛima ſua
canonica.c.2. baptiz atis ait.Quaſi modo

geniti infantes lac concupiſcite vt in ſalu/

tem creſcatis.Sed per conſirmationem vł
chꝛiſmationem confirmatur homo quaſi
perueniens per hoc ad etatem robuſtam:
vt poſſit bellare ⁊ ſoꝛtia agere. ¶ Tertiuzʒ
quod eſt declarandum qualiter hoc ſacra:
mentuʒ conſumatur:ideſt que ſit materia
eius ⁊ que ſoꝛma Et quantum ad materi
am dicit Ricardus ꝙ materia huius ſa⸗
cramenti determinata eſt chꝛiſma conſe⸗
cratum ab epiſcopo:quod componitur ex
oleo oliuarum quod deſignat nitoꝛem con
ſcientie ⁊ balſãamo quod deſignat odoꝛem
bone fame:vt patet extra de ſacra vnctio⸗
ne.c. VUno.Nec obſtat quia chꝛiſtus non
fuit vſus iſta materia:quia credenduʒ eſt
ꝙ ipſe hanc materiam determinauit inſpi
ratione vel pꝛecepto. vnde Hamaſcenus
libꝛo. A.c.A.ait. Multos ritus ſeruat nũe
eccleſia qui lʒ in ſcriptura non inueniatur
expꝛeſſe inſtituti:tamen per ſanctos ſpiritꝰ
ſanctus inſtituit ⁊ reuelauit. Sicit tamẽ
Landulphus ꝙ chꝛiſma conſecratum ab
epiſcopo eſt materia remota. S. confirma

tionis: ſed vnctio eſt materia pꝛopinqua
Foꝛma vo huius ſacramenti eſt Cõſigne

te ſigno ſigno crucis ⁊ cõſirmo te chꝛiſma
te ſalutis. In nomine patris: ⁊ filij: ⁊ ſpũs
ſancti Amen. Hanc ſoꝛmam vt inꝗt Me:

trus de palude non habemus ab euange
liſtis ſed a traditione romane eccleſie que
æam accepit ab apoſtolis qui eam a chꝛi/
ſto acceperunt.Et ſi apoſtoli non fuerunt
vſi hac ſoꝛma diſpen ſatiue factum eſt ſicut
tunc ſoꝛma baptiſmi. Magis tamèẽ vſi cre
duntur lz non legatur quia occultabt foꝛ
mas ſacramentoꝛũ pꝛopter irriſiones gen
tilium ⁊ quia in ſigno crucis omnia ſacra⸗

menta perſiciuntur de con.di..cꝰ. Nun/⸗

quid.
¶Qõ omnes ſic
ofirmationẽ ab e
loco ⁊ tpe.

2

6

.

is ex pcepto eccleſie pꝛo
a. 20

9 obligatio.vbi queritur. An ſideles
obligẽtur ad iſtud.S. de neceſſitate. Et ad
hoc reſpondet Micar.in. 4. Petrus de
palude.Qõ hoc ſacramentum non eſt ſim
pliciter neceſſariuzʒ nec ex inſtitutione pꝛo
pter effectum eius qui eſt robur ſpirituale
quia de facto ⁊ meritoꝛie poteſt homo con
fiteri ſidem tempoꝛe perſecutionis per ſoꝛ
titudinem charitatem que datur in ba/
ptiſmo cum minima charitas ſufficiat ad
reſiſtendum cuiqʒ tentationi.ſ Item non
eſt neceſſarium ex inſtitutione chꝛiſti quia
chꝛiſtus nõ pꝛomulgauit hoc ſub commi/
natione damnationis:vt baptiſmuz ⁊ pe
nitentiam. MNec pꝛecepit illud ſicut eucha
riſtiam: pꝛopter quod iſta tria dicuntur ne
ceſſitatis.Sed videtur boc eſſe neceſſariũ
ex oꝛdinatione eccleſie: que ſtatuit vt oĩs
fidelis ſemel in vita confirmetur ſi poteſt:
vt patet de cõ.di.ꝭ.c. Omnes fideles.vbi
dicitur ꝙ omnes per impoſitionẽ manus
epiſcopoꝛum recipere debẽt ſpiritũ ſanctũ
poſt baptiſmuʒ vt pleni chꝛiſtiani inueniã
tur. ¶ Et de con.di.S.c. Spiritus ſanctus.
dicitur. Nicturis neceſſana ſunt confirma
tionis auxilia.¶ Et in. c. At ieiuni.dicitur.
MNunq;ᷓᷓ erit chꝛiſtianus ſcilicet plenarie ꝗ
non fuerit epiſcopali confirmatione chꝛiſ⸗

matus.Et Rabanꝰ de con.di.ʒ.ait. No

niſſime a ſummo ſacerdote ideſt epiſcopo
per manus impoſitionem paraclitus da⸗
tur baptizato vt roboꝛetur per ſpiritũ ſaãn
Rum.ſEt Hugo libꝛo.2. de ſacramentis.

leles obligantur ſuſcipe

„ d
Ecundum myſterium videnduz de
ſcramento conſirmationis dicitur

Timendum eſt hijs qui per negligentiam
omittunt epiſcopi pꝛeſentiam ⁊ non ſuſci/
piunt manus impoſitionem ne ſoꝛte ꝓpte
rea damnentur.¶ Quãuis ergo paruulus
poſt baptiſmum moꝛiens vadat ad gloꝛiã
etiam non chꝛiſmatus: tamen non habet
illam plenitudinem ſen augmentum gra
tie.vnde nec gloꝛie ſicut confumatus. Et
adultus qui contemneret hoc ſacramentũ
ſuſcipere ſaluari non poſſet. ¶ Sed hoc lo
co queritur vtrum ſoli epiſcopi poſſint con
firmari.Et ꝙ ſic ꝓbatur. Nam ſcribitur ex
tra de ſacra vnctione.c. Anico.Cum cete⸗
ras vnctiones ſimplex ſacerdos vel pᷣſby
ter valeat exhibere hanc non niſi ſummꝰ
ſacerdos ideſt epiſcopus debet conferre.
¶ Item de cõ.di.a.pꝛeſb yteri baptiʒatos
infantes ſignare in frontibus ſacro chꝛiſe
mate non pꝛeſumant.Et idem hẽtur de cõ
ſecratiõe di..c.anus.a.c.De hijs. Et
68. di. c. Quduis. C Sed contra arguunt
aliqui:quia vt recitat agiſter ſententia
rum in.A.⁊ habetur.9).di.c. NPeruenit.
Gꝛegoꝛiꝰ ſcripſit ianuario epiſcopo in gre
cia ꝙ ſacerdotes poſſent inungere in fron
te chꝛiſmate ſicut antea faciebant. Pꝛohi
buerat enim eos cõſirmare. Sed quia po
pulus fuit de hoc ſcandaliz atus conceſſit
4 poſſent confirmare ſicut ante. ¶ Reſpõ
et Tandulphus in ſuo.A.qꝙ circa hoc va
rie diuerſi dicunt.¶ Alij enim tenẽt ꝙ Gꝛe
goꝛius cõceſſit vngere in fronte oleo ⁊ nõ

chꝛiſmate ad ſedandum ſcandalum popu

li.Sed contra hoc obicit glo.quia tunc il⸗
lum pplin decepiſſet ⁊ ita vno ſacramèto
defraudaſſet quod non eſt pꝛeſumendum
de ſancto gregoꝛio.ſQuidã vvo tenent ꝙ
Tagorius fecit illos ſacerdotes qui erant
b ianuario epiſcopo quo ad actum cõfir
mandi cos ia ꝙ quilibet eoꝝ in oꝛdine
epatus ſibi in hac pt te collata ↄfirmabat
¶ Kicar. vo dic ꝙ lz ſoli ei ↄſirmare poſ
ſint ex oꝛdiaria ptate tñ ſimplex ſacerdos
ↄfirmare poſſet ex cõmiſſiõe pape.vñ glo.
i.c. Qñ. extra de còſuetudine ait. Papa
poteſt delegare auctoꝛitatem chꝛiſmandi

ſimplici ſacerdoti ⁊ non laico. Epᷣi Yo licet
ipſi poſſint chꝛiſmare non poſſunt tamen

alijs inferioꝛibus demandare qui ex offi·

——— —

igentim
on ſuſci
nleppte
amunlus
dgoori
nbabet
mn g
nanms, E
gamennt
Sedhoch
oſinm
Cnbbimra
Cum cert
ral ſe
i fumm
conſen.
pnzanos
vo chal
trdech
his. Et
gaunt
mtenda

one .

dhonge
ein fon
Prohi
ſgau ho⸗
Conceſſt
(beh
abocpe
eckeoti
lumponn
un wſel
ſanmin
ſuncncun
olenont
ui Gugt
lift
Morcne
ſmmabat
narepol
cerdos
vi go⸗
. Pan
ꝛiſnan
ol
t unh
iarff

tio hoe facere non poſſunt. Sed alij epi vł
archiepiſcopi poſſunt hoc facere in dioceſi
alterius ep̃i de licentia ipſius epiſcopi.Epᷣi
enim ea que ſunt iuriſditionis vt iudicare
excõmunicare ⁊ ſimilia committere poſſũt

etiam alijs non habentibus iuriſditioneʒ.

Ea vo que ſunt oꝛdis ⁊ epiſcopalis aucto/
ritatis nõ poſſunt demandare aut delega
re alijs qui ſunt inferioꝛis gradus. Et de
conſecratione eccleſie vel altaris.c. Aqua.
dicit textꝰ.Licet epᷣs cõmittere valeat que
iuriſditionis exiſtunt que oꝛdinis tamen
epiſcopalis ſunt non poſſunt iferioꝛis gra
dus clericis demandare.i Abi glo.iuriſdi
tionis:puta iudicare cognoſcere de cauſis
beneficia conferre ⁊ omnia alia que aſſecu
tus eſt epiſcopus in conſecratione:hec oia
committere poteſt ⁊ delegare vnicuiqʒ ma
ioꝛi vel minoꝛi. Sed ea que ſunt oꝛdinis
ſcilicet clericos oꝛdinare:virgines cõ ſecra
re:chꝛiſma conſicere ⁊ ſimilia non poteſt.
Ergo vt redeamus ad noſtra obligãtur fi/
deles ad ſacramentum cõfirmationis qdᷣ
epᷣi conferunt.Et vt fideles eccleſña alliciat
ad deuotionem tanti ſacramẽti ſtatuit iter
cetera ꝙ lzʒ quandoq;ʒ ciuitas ſit ſfuppoſi⸗
ta excommunicationi et interdicto: poteſt
epᷣs conuocare populum cũ ſibi videbitur
expedire apud aliqᷓ; eccleſſam ⁊ pꝛedicare
inſuper ⁊ chꝛiſmare:vt patet ex᷑ de ſnia ex
cõmunicationis.c. Reſponſo.
ce regulis que obſeruari debent circa

12firmationis. G Cap. zm.
Ertium myſterium videndum de ſa
cramento conſirmationis dicitur re
gulationis. In quo notade ſunt ali
que regule circa vſum eius. ¶ Pꝛima re
gula ſᷣm doctoꝛes in ꝗ.ꝙ hoc ſacramen
tum debet dari omnibus ſidelibus bapti
zatis non autem non baptiʒzatis ⁊ mulie/
ribus ſicut ⁊ viris:quia etiam mulieres ꝓ
chꝛiſto dimicauerũt.vnde Cniſoꝰ in home
lia ſuꝑ MC aheũ ait. In mundanis agoni
bus etatis ⁊ ſoꝛme generiſqʒ dignitas re/
quirit᷑:⁊ ideo ſeruis ac mulieribꝰ:ſenibus
ac pueris ad eos aditus denegatur. In ce
leſtibus aũt oĩ perſone ⁊ etati ⁊ ſexui indiſ
creta facultate ſtadiũ patet.Et in homelia
de militia ſpuali dicit. Apud deũ femieus

etiam militat ſexus. Multe nanqʒ femĩe
animo virili ſpiritualem militiã geſſerunt
quedã enim interioꝛis hois virtute viros
equauerunt in agonibus martyri:quedã
etiam ſoꝛtioꝛes viris extiterunt. Secun
da regula ꝙ paruuli etiam poſſunt confir

inari quia ſi non tunc tamen poſtea habe

bunt foꝛte cõfiteri chꝛiſtũ æ1 minus habẽt

de fictione.Tñ quia hoc ſacramentũ itera
ri non debet ⁊ non ſic pꝛeſumitur de cõuer
ſato inter chꝛiſtianos ꝙ ſit chꝛiſmatus ſi⸗
cut ꝙ ſit baptizatus.Ideo non expedit ꝙ
paruuli confirmentur ante ſeptennium vt
poſſint melius recoꝛdari poſtea ↄfirmati:.
ꝗbꝰetiã ꝓpter hoc ſolet dari alapa.Saluã
tur tamen paruuli baptizʒati etiã ſine ↄfir/
matione.¶Tertia regula ꝙ ille ꝗq chꝛiſma
tur debet teneri ab aliqͥ 'm Tho.ʒ par.q
72. Nec tñ iſta tẽtio eſt de neceſſitate ſacra
mẽti quia ⁊ ſine ipſa daretur:ſed eſt ex pie
cepto eccleſie ſi adſit facultas.Cõgruit au
tem tentio huic ſacramento quia ↄfirman
dus vt debilis confirmari petit ⁊ ideo ab
alio vt a baculo ſuſtentatur quaſi infirmꝰ
⁊ mulier etiã tenere põt.¶ Quarta regla
ꝙ non confimatus non debet tenere ↄfir
mandũ.arg'de conſe.di.a.c. In baptizã
te.Item nec vir vxoꝛem nec vxoꝛ rirum.

Alioquin iure petendi debitum carebunt

ſi ſcienter ſacerent:ſecus ſi ignoꝛanter. 30.
c Be hujs.Item conſanguinei vł af
n

es non debent ſe mutuo tenere quia ſuf

ficit vinculũ carnale vel naturale. Qui
ta regula ꝙ in confirmatione contrahitur
cognatio ſpiritualis non ſolum impediẽs
matrimonium contrahendũu ſed etiam di
rimens contractum.Et hec cognatio con/
trahitur inter ↄſirmatum ⁊ eum vel eos ꝗ
tenent ad confirmationem. Inter ipᷣm con
ſirmatum ⁊ filios naturales ⁊ inter alios
de quibus diximus in ſermone de luxuria
inceſtuoſoꝝ.¶Sexta regula ꝙ adulti mo
nendi ſunt pꝛemittere confeſſionem ante
conſirmationem.vt de con.di..c. At ieiu
ni.Et hoc in omni ſuſceptione ſacramenti
poſt baptiſmum obſeruandũ eſt ab eo qui

poſt baptiſmũ peccauit moꝛtaliter. Sex

ta regula ꝙ ſacramentũ cõſirmationis ie
iunis ⁊ a ieiunis dari debet vt patet de cõ.

Di. S. e. At ieiuni.Et.c.ſẽquenti:.quod ⁊ de

omni ſacramento intelligendum eſt. vnde

debet:puta ſi epᷣs non poteſt mane cõmo⸗

ſine cauſa poſt pꝛandium miniſtrari non

de chꝛiſmare. C Septima regula ꝙ in oĩ

loco dum tamen decenti honeſto poteſt

epiſcopus confirmare ſine peccato non ſo
lum in eccleſia ſed extra:lz chꝛiſma ſolum

im eccleſia conſici debeat:⁊a hoc intellige in

dioceſi ſua ſubditos ſuos niſi ex commiſ/⸗
qone vel licentia conſirmaret alios. Et no
ta ꝙ ſi epiſcopus confirmaret non ſubdi/
tos abſqʒ ſui fuperioꝛis epiſcopi licentia:
vere pꝛeſtaret ſacramentuʒ lz peccaret. Et
non efficeretur irregularis neq;ʒ ſuſpẽſus.
¶¶Octaua regula ꝙ vnctio chꝛiſmatis ſa
cienda eſt in fronte.Extra de ſacra vnctiõ
x. Uno.quia vt magis audacter ⁊ ſine ru /
boꝛe homo conſiteatur chꝛiſtum datur
ſirmatio:⁊ ideo potius in fronte fieri debet
vbi magis apparẽt huiuſmodi paſſiones.
Cõfirmat iſta Tho.in tertia parte aſſerẽs
ꝙ iſta cõſignatio fit in fronte pꝛopter duo
¶ Pꝛimo quidem quia chꝛiſmatus iſigni
tur ſigno crucis ſicut miles ſigno ducis:
quod quidem debet eſſe euidens ⁊ maniſe
ſtum. Inter omnia autẽ loca coꝛpoꝛis hu
mani maxime maniſeſtꝰeſt frons qui qua
ſi nunq; obtegitur.Et ideo linit᷑ chꝛiſma/
tus chꝛiſmate in fronte vt in maniſeſto de
monſtret ſe eſſe chꝛiſtianum ſicut ⁊ apoſto
li poſt receptum ſpiritum ſanctuzʒ ſe mani
feſtauerunt qui pꝛius in cenaculo latebãt.
¶ Secundo quia aliquis impeditur a libe

ra confeſſione chꝛiſti pꝛopter duo. ſcil icet

ſed ꝙ

pꝛopter timoꝛem ⁊ pꝛopter verecundiam:
vtriuſq; autem hoꝛum ſignũ maxime ma
nifeſtatur in fronte pꝛopter pꝛopinquitatẽ
imaginationis.Et pꝛopter hoc ſpiritus a
coꝛde directe ad frontem aſcendunt.vnde
verecundati erubeſcũt timentes autẽ pal
leſeunt:vr dicitur in ꝗethicoꝛum. Et ideo
in fronte ſignaturchꝛiſmate vt neqʒ/ꝓpter
timoꝛem neqʒ pꝛopter erubeſcentiam no/⸗
men chꝛiſti cõſiteri pꝛetermittat.Nona
regula ꝙ debet frons ligari quouſq; chꝛiſ
ma deſiccetur. Non opoꝛtet autem ꝙ pan
nus lbtem diebus ligato capite poꝛtetur
eptem diebus caput a lotione ſerue

tur: ⁊ hoc pꝛopter reuerentiam chꝛiſmatis
⁊ pꝛopter ſeptem dona ſpiritus ſancti.Sit

ergo chꝛiſtiani diligentes vt confirmatio/

nis ſacramentum cum deuotione ac reue

rentia ſuſcipiant:vt ſic foꝛtificati ieſũ xpᷣm

dominũ ⁊ ſaluatoꝛem ſeculi confiteantur.
cui ſit laus ⁊ gloꝛia per infinita ſecula ſecu
loꝝ Amen.
¶ Feria ſexta magna de flebili moꝛte ſal⸗
uatoꝛis noſtri ieſu chꝛiſti.
Sermo quadrageſimus octauus.

Miclinato ca

pite tradidit ſpirituʒ. Scribũ
tur hͥ verba Joannis.i9. co. 4
V in euangelio hodierno. (Si
m noſtrum oculi fierent fõtes aque
viue vt lachꝛyme pꝛofluentes ex illis ſupꝑ/
excederent abundantiam fluminũ ſtagno⸗
rum lacuum a maris oceani non ſufficerẽt
ad ſatiſfaciendũ pietati quam debemꝰpij ⸗
ſimo redemptoꝛi noſtro dño ieſu chꝛiſto.
NMihil enim excogitari poteſt aut enarrari
flebilius ⁊ commiſeratione dignius qᷓ; eiꝰ
acerba paſſio ⁊ moꝛs crudelis ab eo ꝓ no
bis vermiculis tolerata.ſ Sed pleriqʒ aſ⸗/
ſerunt non conuenire grautati viroꝛuz ſa
pientum vt ſe ad lamenta inclinent et la/⸗
chꝛymas.Quos nos facile conuincimus
exẽplo eoꝝ qui pꝛopter planctum ſuoꝑ ca
roꝛum de benignitate laudantur. ¶ Sicut
ioſeph qui fleuit ⁊ deoſculatus eſt fſaciẽ pa
tris ſui defuncti vt dicitur Geneſis.o.cꝰ.

IEt Dauid qui planxit ſuper ſaul ⁊ iona

tha interfectos in pꝛelio:vt ſcribitur ſecun
di regũ pᷣ.c. Et ſuper tumulum abner in
terſectꝰa ioab ⁊ abiſai:vt habetur ſecundi
regũ.3ʒ.c.ac pꝛo amon filio qnem interfecit
abſalon:vt patet ſecundi regũ.iʒ.c.et de⸗
niq; nunciata moꝛte abſalon flebat dicẽs
Abſalon fili mi:ſili mi abſalon.⁊ verſa fuit
victoꝛia illius viri in luctum omni populo
vt patet ſecũdi regũ.is.c. De alexandro
inſup qui magnus cogminatus eſt refert
Quitus curtiꝰ ꝙ audita moꝛte vxoꝛis da
rij fudit lachꝛ vmas.Sic? alij plurimi q̃s
omitttere libet.ſ Cur igit᷑ nõ debeat vnuſ⸗
qſq; faciẽ lachꝛymis madeſacẽ cũ narrat:᷑

hriimnate
menS
ſmato
e ac ehe
reſi jn

eantur.

la ſen
norteſl,

(aus⸗

0l
Sarbi
gigee
no. ſo
ſes age
lis ſip⸗
ſtagno⸗
ſficenit
croped⸗
d.
tananmn
insh
beo p
ligzaſ⸗/
iwnzſ⸗
tal/
nincmes
n ſor
u,Sat
ſul tie
biurln
nabn
urſunl
ninigft
N
hatdict
vefſafui
ipoplh
leumn
eſt ifn
nrorion

rimickdd
denn

ciM.

Currite igitur gentes vndiq; ⁊ venite ho

moꝛs illius qui fuit a patribus deſidera/⸗
tus:a pꝛophetis pꝛenunciatus:a deceʒ ſi
billis vaticinatus:ab angelo annunciatꝰ:
a virgine matre conceptus:ab heliſabeth
benedictus:a multitudine angeloꝛuʒ lau
datus:a paſtoꝛibus inuẽtus:a ſtella mon
ſtratus:a magis adoꝛatus: a ſymeone iu
ſto ⁊ ſene in bꝛachijs ſuſceptus.Ipᷣe vtiq;
dei eſt ⁊ virginis filius. Ipſe de ſpiritu ſan

cto conceptus.Ipſe omni gratia ⁊ veritate
repletus.Ipſẽ qui peccatum non fecit nec

dolus inuentus eſt in oꝛe eius.Ipſe ſpecio

ſus foꝛma pꝛe filus hominum:in queʒ de

ſiderãt angeli pꝛoſpicere. Ipſe deniqʒ qui
dilexit ⁊ lauit nos a peccatis ſanguie ſuo.

die ad locum caluarie ⁊ dum in cruce poſt
dira toꝛmenta moꝛtuum inſpicitis aucto/
rem vite flebilibus vocibus aera comple

te. Plangite ⁊ vlulate ſuper ieſu in cruce

pꝛo nobis extincto. Plangite o virgines

virginem de virgine natum. Plangite

o nupte ⁊ coniugati matrimonij pꝛecipu⸗
um cultoꝛem: qui vt illud extolleret aquã
in vinum conuertit in nuptijs. Plangi/
te o vidue ieſum qui viduas honoꝛauit:
a adoleſcentem filiuʒ qui moꝛtuus erat ſu
ſcitatum reſtituit vidue matri. Plangite
viri docti ſummum doctoꝛem lumẽ mun⸗/
di qui ſemper docuit veritatem. Plangi/⸗
te turbe ⁊ populi omnes chꝛiſtum qui tur
bas bis miracło panũ reſocillauit. Plan
gite o matres filium virginis innocentem
decoꝛum affabilez trigintatres annos ha
bentem etatis quem iudei peſſimi hodie
crucifixerunt:hodie vulnerauerunt:hodie
illuſerunt:hodie deniq; occiderunt.Sʒ cũ
ad hoc non ſufficiat ibecillitas noſtra men
te ad deum eſt recurrendum oꝛandunqʒ:
vt gratiam largiatur qua mediante recoꝛ
dari tante rei cum coꝛdis teneritudine va
leamus.Quare ⁊ vos aſtantes genuflexi
in ſilencio dicite pater noſter. Ego vᷣo voce
publica referam oꝛationem quam ſacit ec
cleſia. Reſpice queſumus domine ſuper
hanc mamiliam tuazʒ pꝛo qua dominus no
ſter ieſus chꝛiſtus nõ dubitauit manibus
tradi nocentium ⁊ crucis ſubire toꝛmentũ
Amẽ.Imploꝛato iam ex ſuperis pꝛeſidio:

omnes ingenij vires excitabimus ad con
templandam moꝛtem vnigeniti filij dei:
quã tulit vt nos viuiſicaret ac recõciliaret
eterno pꝛi.¶ Se ipſa itaq; moꝛte ieſu chꝛi
ſti locuturi tria myſteria pꝛoponimus con
templandgda.
Pmdĩ veritatis.
pietatis.

4. —

C3 modus liberandi genus bumanũ
per paſſionem chꝛiſti fuit conueniens. Et
ꝙ xpᷣs occiſus fuit a iudeis ac vere moꝛtu
us. Cap̃. “.
Rimum myſterium contemplan⸗
dum de moꝛte chꝛiſti dicitur verita
tis. In quo tria dubia pijſſima de/
Cp mytrum fuit conueniens modus libe
rationis hbumane per paſſionem ⁊ moꝛteʒ
Cꝛmytrũ xpᷣs fuit ab alio occiſus.

Czmvtrũ xpe fuit vere moꝛtuus.
Pꝛo pꝛimi dubij declaratione audien
da eſt ſentẽtia Auguſtini qui liꝰ.iꝗ.de tr i
nitate ait. Sanande noſtre miſerie nullus
alius modus cõuenientioꝛ fuit q;ᷓ per paſ
ſionẽ chꝛiſti. Ratio eſt ᷑ᷣm Tho.tertia par
te.q.Ab.quia tanto aliquis modus conue
nientioꝛ eſt ad aſſequendum ſinem quãto
per ipſum plura concurrunt expedientia
ſini. Per hoc autẽ ꝙ homo per chꝛiſti paſ
ſionem eſt liberatus multa occurrunt ad
ſalutẽ hoĩs ꝑtinẽtia pᷣter liberationẽ a pec
cato que ſũt pꝛecipue tria.
Cp meſt cognitio diuine charitatis.
Camerempluz virtuoſitatis.
Te ſeruatio puritatis.
Pꝛimuʒz eſt cognitio diuine charitatis
Per hoc enim homo cognoſcit quantum
a deo diligatur. Ideo Joannis.3.co. Chꝛi
ſtus dixit. Sic deus dilexit mundum vt fi
lium ſuum vnigenitum daret.Et Eccleſia
dicit illud verbum Gᷓ egoꝛi O inextima
bilis dilectio charitatis vt ſeruum redime
res filiũ tradidiſti.Et Hieronymus i epi
ſtola ad damaſum papã inquit. Que ma
ioꝛ poteſt eſſe clementia q; vt dei filius fili
us hominis putaretur decem menſium ſfa

ſtidia ſuſtineret partus: erpectaret aduen

tus:per ſingulas adoleſceret etates: poſt
contumelias vocum alapas ⁊ flagella cru
ciſqʒ pꝛo nobis ſieret maledictum vt nos
a maledicto legis abſolueret. ¶ Et Wau⸗
lus ad romanos.S. c.ait. Pꝛopᷣo filio ſuo
non pepercit deus ſed pꝛo nobis omnibꝰ
tradidit illum. C Si autem aliquis obice
ret quia magna iniquitas eſt innocentem
paſſioni ⁊ moꝛti tradere.Sed ſicut dicitur
deut eronomij.32. Deus ſidelis eſt ⁊ abſqʒ
vlla iniquitate.Ergo filium innocentẽ nõ
debuit tradere paſſioni ⁊ moꝛti. C Reſpõ
det Tho.tertia parte.q.A⁊7.qꝙ deus pater
tradidit chꝛiſtum paſſioni. Ino quidem
modo ſ̃m ꝙ ſua eterna voluntate pꝛeoꝛdi
nauit paſſionẽ chꝛiſti ad humani generis
liberationem ſᷣm illud quod dicitur Yſaie
S3. co. Dominus pofuit in eo iniquitatem
omnium noſtrum.ſ Secũdo inqᷓ; tum in⸗
ſPpirauit ei voluntatem patiendi pꝛo nobis
infundendo ei charitatẽ.¶ Zertio non pꝛo
tegendo eum a paſſione ſed exponẽdo per
ſequentibus.vnde vt dicitur Mathei.27.
clamauit in cruce.Deus meus cur me de
reliquiſti.quia ſcilicet ßᷣm Auguſtinũ po/
teſtati perſequentium eum expoſuit ⁊ ſub
traxit pꝛotectionem non tamẽ ſoluit vnio
nem.ſQuod pꝛedixerat Bauid in ps il/
lo.20.loquẽs in perſona chꝛiſti.Deus de⸗
us meꝰ quare me dereliquiſti ⁊c. cuius ex
poſitionem ſcripſimus in ſermone de paſ
ſione in alio quadrageſimali. Et ꝙ de chꝛi
ſto Hauid loquebatur oſtendit Lactantiꝰ
libꝛo.a.ex hoc quia in illo pᷣs dicitur.?vFo/
derunt manus meas ⁊ pedes meos. Abi
ſic ipſe ſequitur.Que vtiqʒ pꝛopheta non
de ſeẽ locutus eſt fuit enim rex ⁊ nunqʒ illa
berbeſn⸗ eſt. Spiritus dei per illũ loque/
atur qui fuerat illa paſſurus poſt annos
mille ⁊ quinquaginta.Zot enim colligun
tur anni a dauid vſqʒ ad crucẽ chꝛiſti.h ec
ille. Dicimus ergo ꝙ iniquum eſt ⁊ cru⸗
dele hominem innocentem moꝛti tradere
contra eius voluntatem. Sed deus pater
non ſic tradidit filium qui obediẽs in ſua
oꝛatione paterne ſe fubdidit voluntati ter
tio replicans: Pater mi ſi poſſibile eſt traſ
ſer a me calicem: verũtamen non ſicut ego
volo ſed ſicut tu fiat volũtas tua.iEt nota

–

„

de hoe poſſibili m Tho.3 parte. q. 46, ar

ticulo.2.Qõðõ aliꝗd poteit dici poſſibile vel
impoſſibile dupliciter.ſ nomodo ſimpli
citer ⁊ abſolute.¶ Aliomodo ex ſuppoſitio
ne. Simpliciter ? abſolute loquendo poſſi
bile fuit deo aliomodo hominẽ liberare q́;
per paſſionem filij. Quia non eſt impoſſi⸗/
bile apud deũ omne verbum.Sed ex aliqͥ
ſuppoſitione facta fit impoſſibile:quia eni
impoſnbile eſt dei pꝛeſcientiaz falli ⁊ eius
voluntatem ſiue diſpoſitionem caſſari ſup

poſita pꝛeſcientia ⁊ oꝛdinatione dei de paſ
ſione chꝛiſti non erat ſimul poſſibile chꝛi⸗
ſtum non pati ⁊ hominẽ aliomodo qᷓ;ᷓ per

eius paſſionem liberari. Et ſi rurſus ali⸗
quis quereret:an ſi deus liberaſſet hoĩem
abſq; omni ſatiſſactione feciſſet contra in

ſticiam. ¶ Reſpondet Tho.ꝙ non. Quia

ille iudex non poteſt ſalua iuſticia culpa ſi
ne pena dimittere qui habet punire culpã
in alium commiſſam.puta vel in aliuʒ ho
minem vel in totam rempublicam ſiue in
ſuperioꝛem pꝛincipem. Sed dens non ha
bet aliquem ſuperioꝛc̃.Sed ipſe eſt ſupꝛe⸗
mum ⁊ commune bonum totius vniuerſi
Et ideo ſi dimittat peccatum quod habet
rationẽ culpe ex eo ꝙ contra ipſum cõmit
titur nulli facit iniuriam. Sicut quicunqʒ
homo remittit offenſaãm in ſe commiſſam
abſqʒ; ſatiſſactione miſericoꝛditer ⁊ non in
iuſte agit. Tamen hoc non obſtante no⸗
luit peccatum ſine pena dimittere.Et cum
hoc ſufficienter ſatiſſacere non poſſet per
aliquam penam quaʒ pateretur ei ſatiſſa
ctoꝛem dedit charitatẽqʒ ſuam generi hu
mano exhibuit. CSecũdum quod occur/
rit pertinens ad ſalutẽ hominis eſt exem:
plum virtuoſitatis. In hoc enim ꝙ xpus
moꝛiendo redemit humanum genus exẽ/
plum dedit hominibus obedientie:humi/
litatis:conſtantie:iuſticie ac ceteraꝝ vixrtu
tum in paſſione chꝛiſti oſtenſirum que ſũt
neceſſarie ad humana ſalutez. Ideo d pᷣꝰ
Petri.2. c.Chꝛiſtus paſſus eſt ſne. nobis
vobis relinquens exemhin vt leqmini ve
ſtigia eius. ¶ Tertiũ qð facit ad ſalutẽ bo
minis eſt conſeruatio puritans. Ex eo aũt
ꝙ xpᷣs paſſus eſt pꝛo nobis idicitur nobis
neceſſ.tas ſeruandi nos a peccato imunes

Hine
npn
liſcat
Pueerg
mnorco⸗
lgente
ſelcitt
bibiſti
ſochr
auer
ſis
gbſti
ptpe
iſe

ͤde
he
ltöt
niiſ

go
gel

(.
hoe⸗
gola
abal
lign
lata
ſeti
dit
itin
fuite

auu⸗

eg 4e
oſſbiie
nocoſimi
kſappofti
anto o
lbenrech
Kimpoſſi/
Seickalij
lecgucn
ſlt cus
caſtniſ

kdei enen

lbile chi
oie
mus al/
ſethoien
vnne i
1, Quis
culoif
rclo⸗
iN
ſwe in
non i
aſtſant
9 pniuat
d hobel
n cömit
guicunh
nmiſian
naon
ſunteno,
e Kan
poſe
abe
genenn
vodo/
ctnn
ingni
envoi⸗

ni Hetu

naeſi
deodiß

10 nobéS

äminin
ſeluni
Cruon
urnos
ſ1o ona⸗

Hinc Paulus pᷣ ad coꝛinthios.é. cꝰ. ait.
Empti enim eſtis pꝛecio magno valde:glo
riſicate ⁊ poꝛtate deũ in coꝛpoꝛe vꝛo.Et ſic
patet ꝙ paſſio chꝛiſti pᷣ attrahbit ⁊ inflam
mat coꝛ humanũ ad dilectionẽ dei nos di
ligentis.vnde Bernardus ait. Super oĩa
reddit te mihi amabilẽ bone ieſu calix quẽ
bibiſti opus redemptionis noſtre.ſꝛ paſ
ſio chꝛiſti dat exempluz virtutũ potiſſimũ
atientie ⁊ humilitatis:vt dicitur.93.di.c.
ns.ſ ʒinducit homines vt a peccatis
abſtineant cum tãte ſit anima nobilitatis
vt pꝛo ea redimenda ſanguinẽ xpᷣs effude
rit.¶ Ende HMugo in liꝰde arra ſponſe ait.
Amplius mihi vilis eſſe non debeo que tã
tũ deo placui vt moꝛi dignaretur pꝛo me:
ne perderet me.ſEt Bernardus in medi
tatiõibus.Sublime eſt aĩe pꝛeciũ que nõ
niſi ſanguine chꝛiſti redimi potuit.Quam

ergo cõmutationeʒ pꝛo aia tua dabis qui
pꝛo nihilo das illã.¶Scðᷣʒ dubiũ declaraã

2

dũ vtꝑ xpᷣs fuit ab alio occiſus.Et ꝙ ſic pʒ
quia ipſe pꝛedixerat Luce.isð. Poſtq; fla
gellauerint occident eum.ſ Sed cõtra ar/⸗
guunt pleriq;.p quia xpᷣs dixit Joãnis.io.

c. Nemo a me tollit aiam meaʒ ſed ego po

no eam.Ille aũt dicitur aliquem occidere
qui aiaʒ eius tollit. Non eſt ergo chꝛiſtus

ab alus occiſus ſʒ a ſeipſo.ꝛ arguũt qꝛ il

li qui ab alijs occiduntur paulatim debili
tata natura deſiciunt ⁊ maxime hoc appa
ret in cruciſixis. In xpᷣo autẽ hoc non acci⸗
dit. Nam clamans voce magna emiſit ſpi
ritum:vt dicitur Mathei.27/c.Non ergo
fuit chꝛiſtus ab alijs occiſus ſed a ſeipſo.
¶ Ad ſolutionem hoꝛum obiectoꝛum dicit
Tho. 3² barte. .42. ꝙ aliquid poteſt eſſe
cauſa alicuius effectus dupliciter. Nno

modo directe ad illud agendũ. E&t hoc mo

directe ſcilicet quia non impedit cum ipe
dire poſſit. Et hoc modo ipſe chꝛiſtus fuit

do perſecutoꝛes chꝛiſti eum occiderunt:qꝛ

ſufficientem ei cauſam intulerunt cum in/⸗
tentione occidendi eum ⁊ effectu ſubſeq̃n
te quia ſcilicet ex illa cauſa eſt moꝛs ſubſe
cuta.ſ¶ Aliomodo di aligꝗd cauſa alicuiꝰin
ipe /

cauſa paſſionis ⁊ moꝛtis ſue. Poterat eni
ſuam paſſionem ⁊ moꝛtem impedire. ſIpᷣ

quidem aduerſarios repꝛimendo vt eum

136

aut non vellent aut non poſſent ĩterficere.
T2 quia ſpiritus eius habebat poteſtatez
conſeruandi naturam carnis ſue ne a quo
cũqʒ; leſiuo inflicto oppꝛimeretur qd qui/
dem habuit anima chꝛiſti.quia erat vnita
verbo dei in vnitate perſone:vt docet Au
guſtinus in.A.de trinitate.Quia ergo ani
ma chꝛiſti nõ repulit a pꝛopꝛio coꝛpoꝛe no
cumentum illatũ:ſed voluit ꝙ natura coꝛ
poꝛis illi nocumento ſuccumberet dicitur
ſuam aiam poſuiſſe vel voluntarie moꝛtu
us fuiſſe.Et ſic intelligitur illud qdð induce
batur pᷣ. Nemo tollet a me aiam meaz ſci
licet me iuito.ſ Ad 21 vo arg'ndicit Tho.
ꝙ vox illa magna a chꝛiſto emiſſa nõ fuit
naturalis ſed miraculoſa:æ iter alia mira
cula moꝛtis xpᷣi computatur. Quãdiu eni
xpᷣs voluit natura coꝛpoꝛalis eius conſer

uata eſt in ſuo vigoꝛe etiam in extremis.

Sic ⁊ qñ voluit fubito ceſſit illato nocumẽ

to. CTertiũ dubiũ declarãdũ vtꝝ xps fuit·

dulos triplici via:
Pdꝛ ꝓphetice pꝛenunciationis.
Cꝛauctentice teſtiſcationis.
Weindaice ꝓcurationis. —R
ꝛima via dicitur ꝓphetice pꝛenũcia/⸗
tionis. Pꝛenunciata quippe fuit expꝛeſſe
moꝛs xpᷣi per multa ſecula anteacta.ſ An
de Jacob patriarcha geneſis.49. cᷣ. dixit.
Symeõ ⁊ leui fratres vaſa inigꝗtatis bellã
tia.In conſilio eoꝝ non veniat aia mea:et
in cetu illoꝛum non ſit gloꝛia mea:quia in
furoꝛe ſuo occiderunt virũ ⁊ in voluntate
ſua ſuffoderunt murũ. Maledictus furoꝛ
eoꝛum quia pertinax ⁊ indignatio eoꝛum
quia dura.Hicolaus de lira ſuper.iꝛ.c.Jo
annis aſſerit ꝙ pontifices indeoꝛuʒz de tri
bu leui ⁊ phariſei pꝛo magna parte fuerũt

vere moꝛtuus. Et ꝙ ſic pbdũ eſt ↄtra icre

de tribu ſymeon: Adco ppherico ſpiritu il/

luſtratus iacob dixit verba pꝛedicta.ſ Sʒ
iudei hoc negant referẽtes ꝙ iacobita lo/

cutus eſt de ſymeone ⁊ leui pꝛopter belluzʒ

quod fecerunt contra ſichimitas pꝛopter
raptum dine ſoꝛoꝛis eoꝛum de quo fit mẽ
tio Geneſis.34.c. Quos nos conuincimꝰ
pꝛimo quia bellum illud iam pꝛeteritum

erat. Et Jacob filis annunciabat futura.
Ideo vt patet Geneſis.A9.caplo. dixit.

Congregamini vt annunciem que futura
ſunt vobis in diebus nouiſſimis cõgrega
mini ⁊ audite.¶ Secundo bellum illud cõ
tra ſichimitas fuit bellum iuſtum: quare
non debebat dici Maledictus furoꝛ eoꝝ.
Ergo Jacob pꝛophetice annunciauit moꝛ
tem chꝛiſti pꝛocurandam per pontiſices ⁊
phariſeos. Et Sibilla de qua mentioneʒ
facit Lactantiꝰlibꝛo quarto ita locuta eſt.
Inierunt conſilium deteſtandum vt pꝛiua
rent eum vita qui vt iuſtificaret eos vene
rat.i Et Salomon pꝛeuidens paſſionem

chꝛiſti Sapientie.2.c.ait. Sixerunt impi

cogitantes apud ſe non recte. Circũuenia
mus iuſtum quoniam inutilis eſt nobis ⁊
contrarius eſt operibus noſtris ⁊ impꝛo/
pat nobis peccata legis ⁊ diffamat ĩ nos
peccata diſcipline noſire. Pꝛomittit ſe ſci
entiam dei habere ⁊ filium dei ſe nomiat.
Factus eſt nobis in traductionem cogita/
tionum noſtrarum. Oꝛauis eſt nobis etiã
ad videndum quoniam diſſimilis eſt alijs
vita illius ⁊ imutate ſunt vie eius. Zanq̃ᷓ
nugaces ideſt nullius veritatis homines
eſtimati ſumus ab illo ⁊ abſtinet ſe a vijs
noſtris tanqᷓ; ab immunditijs:et pꝛefert
nouiſſima iuſtoꝛum:ideſt bona a iuſtis ex
pectata pꝛefert omnibus bonis vite pꝛeſẽ
tis. Et gloꝛiatur patrem ſe habere deum.
MHideamus ergo ſi ſᷣmones illius veri ſũt
2 tentemus que ventura ſunt illi ⁊ ſciemꝰ
que erunt nouiſſima illius.Si enim eſt ve
rus filius dei ſuſcipiet illum ⁊ liberabit il
lum de manibus contrarioꝛum. Cõtume
lia ⁊ toꝛmento interrogemus eum vt ſcia⸗
mus reuerentiam eius ⁊ pꝛobemus patiẽ
tiam illius. Moꝛte turpiſſima condemne
mus eum. Hec ille.¶ Et Yſaias. 3ʒ.c. Tra
didit in moꝛtem animam ſuam ⁊ cum ſce
leratis reputatus eſt:⁊ ipſẽ peccata multo
rum tulit ⁊ pꝛo tranſgreſſoꝛibus rogauit.
¶ Et Haniel.9.c. Poſt hebdomadas ſexa
gintaduas occidetur chꝛiſtus: et non erit
eius populus qui eum negaturus eſt:ſcili
cet iudei coꝛam pilato ipſum negabunt di
centes. Non habemus regem niſi ceſarẽ.
Et ciuitatem ⁊ ſanctuarium ideſt templuzʒ
diſſipabit populus ſcilicet exercitus roma
nus cum duce venturo ideſt tito.Et ſinis

*

eius ſcilicet hieruſalem vaſtitas quia ſcili

cet fuit vaſtata ꝑ romanos. ¶ Et cayphas

cum eſſet pontifex anni illius ita pꝛophe/

tauit de chꝛiſto vt ſcribitur Ioannis.xi.c.
Expedit vobis vt vnus moꝛiatur homo/p

populo ⁊ non tota gens pereat.Et ipe dũõs
ieſus ſepe diſcipulis pꝛedixit moꝛiturum.

¶ Ange ſcribit᷑ Mathei.id.c. Cepit ieſus
oſtendere diſcipulis ſuis quia opoꝛtet euʒ

ire hieroſoõlymã ⁊ multa pati a ſenioꝛibus

2 ſcribis ⁊ pꝛincipibus ſacerdotum ⁊ occi
di ⁊ tertia die reſurgere.¶ Et Mathei.iꝛ.
c.poſt tranſfſigurationem dixit illis tribus
quos admiſerat ad tam ſtupendum ſpe/
ctaculum. Nemini dixeritis viſionem do⸗

nec filius hominis a moꝛtuis reſurgat.Et
Mathei.io.c.Dum iret hieroſolymam di

xit ſecreto duodecim diſcipulis.Ecce aſcen
dimus hieroſolymaz ⁊ filius hominis tra
detur pꝛincipibus ſacerdotum ⁊ ſcribis et
condemnabunt eum moꝛte. C Secundo
pꝛobandum eſt ꝙ chꝛiſtus vere fuit moꝛ⸗
tuus per auctenticam teſtiſicationẽ/¶ Cã
tat quippe ſic de chꝛiſto mater eccleſia.Ip
ſe enim verus eſt agnus qui abſtulit pec /
cata mundi qui moꝛtem noſtram moꝛien
do deſtruxit ⁊ vitaz reſurgendo reparauit.
¶ Et in vtroqʒ ſymbolo apoſtoloꝛum ſcili

cet MPatrem chꝛiſtum paſſum ⁊ moꝛtuuz

ↄfitetur. Idem habetur in ſymbolo Atha
naſij.¶ Et de ſumma trinitate ⁊ fide catho
lica.c.pᷣ¶ Et Joannes in euangelio.c.io⸗
ait. Ad ieſum autem cum veniſſent vt vi
derunt iam moꝛtuũ non fregerũt eius cru
ra.¶ Et Paulus ad romanos.S. c. Pꝛo
impijs moꝛtuus eſt iuſtꝰpꝛo iniuſtis.¶ Et
iterum ibi. Cum adhuc peccatoꝛes eſſemꝰ
chꝛiſtus pꝛo nobis moꝛtuus eſt. ¶ Et eodẽ
co. MReconciliati ſumus deo per moꝛtem ſi
lij eius ¶ Et.S.c. Chꝛiſtus moꝛtuus eſtet
reſurrexit qui eſt ad dexteram dei.¶ Et.iꝗ.
c.Chꝛiſtus moꝛtuꝰeſt ⁊ reſurrexit vt ⁊ vi⸗
uoꝛum ⁊ moꝛtuoꝛum dominetur.¶ Et pꝛi
me ad choꝛinthios.iꝰ.c.Chꝛiſtus moꝛtuꝰ
eſt pꝛo peccatis noſtris ſʒ ſcripturas.Et
ſecũde ad coꝛinthios..c. MPꝛo omnibus
moꝛtuus eſt chꝛiſtus¶ Et pᷣad theſialoni
cenſes.A.c.Credimus ꝙ ieſus moꝛtuus
eſt ⁊ reſurrexit. ¶ Et Petrus pᷣma cano*

3.c. Chꝛiſtus

gei
Ltaapphn
propte⸗
oanni, i
urono⸗
Cedi
mriuum.
Cottieſis
kin a;
ſeniorus
Num tocd
llis mbus
cun he⸗
nen do
ſungat
lmamdi
ralen
inis n
nibiset
nd
EN
GR
ad
ſoltper/
m onn
Dnenmule⸗
unkli
wr,
Pbeor
1Gane
iſin un
zitalec
„
nuscſn
Licn
normi
us a
yt 4r/
morth
hnnch
eſale

3.c. Chꝛiſtus ſẽmel pꝛo peccatis nẽ̃is moꝛ
tuus eſt iuſtꝰpꝛo iniuſtis. Et Ambꝛoſius
ſuper epiſtolam ad romanos.Tantum fu/
it peccatum noſtrum vt ſaluari non poſſe
mus niſi vnigenitus dei ſilius moꝛeretur
pꝛo nobis debitoꝛibus moꝛtis. Et Au/⸗
guſtinus liꝰ.A.de trinitate.Ana moꝛs no
ſtri ſaluatoꝛis duabꝰ moꝛtibꝰnoſtris ⁊ ani
me ⁊ coꝛpoꝛis ſaluti fuit. ¶ Et de con.di.2.
c. tevatuiv⸗ Semper chꝛiſti moꝛs per ſe

culi vitazg poſteris eſt nuncianda vt diſcãt

qua charitate dilexit ſuos qui pꝛo eis mo
ri dignatus eſt: quia ad hoc pꝛioꝛ dilexit
