nos cum eſſemus gehenne filij vt eum di
ligeremus a moꝛte iam liberati. ¶ Tertio
pꝛobandum eſt ꝙ chꝛiſtus fuit vere moꝛ
tuus ex iudaica pꝛocuratione. Judei nem

pe impij ſoliciniſime pꝛocurarunt vt chꝛi⸗

ſtus moꝛeretur. Nam vt dicitur Joãnis

xi.Cogitauerunt vt interficerent euz. ¶ Et
Mathei.26. Cõgregati ſunt pꝛincipes ſa
cerdotum ⁊ ſenioꝛes populi in atrium pᷣn
cipis ſacerdotum qui dicebatur cayphas:
⁊ conſilium fecerunt vt ieſum dolo tenerẽt
æ occiderent.Et coꝛam pilato clamabant.
Nos legem habemus et ſᷣm legem debet
moꝛi.Et tandem cum vidiſſent euzʒ in cru
ce moꝛtuum ⁊ poſtea ſepultum adierũt pi
latum dicẽtes.homine recoꝛdati ſumus
quia ſeductoꝛ ille dixit adhuc viuens poſt
tres dies reſurgam.Jube ergo cuſtodiri ſe
pulchꝛum vſq; in diem tertiuz ne ſoꝛte ve
niant diſcipuli eius furentur eum ⁊ dicãt
plebi ſurrexit a moꝛtuis ⁊ erit nouiſſimus
erroꝛ peioꝛ pꝛioꝛe. Ait illis pilatus:habe-/
tis cuſtodiam: ite cuſtodite ſicut ſcitis. Il
li autem abeuntes munierunt ſepulchꝛuʒ
ſignantes lapidem cuz cuſtodibus. Qua
re nullus ambigere debet chꝛiſtum paſſũ
⁊ moꝛtuum pꝛo ſalute mundi. ¶ Et vt in ·
at Tho.ʒ par.q. o.ↄueniẽs fuit x-pᷣm mo
ri.pᷣ quidem ad ſatiſfaciendũ pꝛo huma
no genere quod erat moꝛti adiudicatum.
Tꝛvt nos a timoꝛe moꝛtis liberaret. ſ3
vt a moꝛtuis reſurgendo virtutem ſuam
oſtenderet qua moꝛtẽ ſuperauit:et nobis
ſpem reſurgẽdi pꝛeberet. Quis igitur nõ
videt quanta ſit hominum ad chꝛiſtũ obli
Gatio cum ipſe qui via veritas eſt ⁊ vitaꝓ

137

ipſis moꝛi dignatus ſit. NMec ſolum moꝛ/⸗
tem tulit ſed ad illam vt in ſequenti myſte
rio patebit tãtis cruciatibus doloꝛibuſqʒ
CMOQð moꝛs xp̃i fuit penoſa valde ex eo
paſſio eius fuit diuturna ⁊ gnälis ⁊ ismi/⸗
nion. (Cap. 2.
Ecundum myſterium contemplan
dum de moꝛte chꝛiſti dicitur penali
tatis.Fuit quippe moꝛs illa pẽoſa
doloꝛoſa valde maximie pꝛopter tria.
CWp ꝓpter paſſionis diuturnitatem.
1 ꝓpter paſſionis gnãlitatem.
C3°0 ppter paſſionis qualitatem.
CPꝛimo fuit moꝛs chꝛiſti grauis ⁊ dolo
roſa pꝛopter paſſionis diuturnitatem. Nã
lIz omnibus diebus penalem duxerit vi /
tam: peregrinando:oꝛando: ieiunãdo:pꝛe
dicando:⁊ futuram paſſionem pie pꝛeme
ditando:ob quod vt inquit Tentulus iu/
dee pꝛeſes in epiſtola ad tiberium: nunqᷓ;ᷓ
ridere viſus eſt flere autez ſic. TLamẽ quis
explicet quãta chꝛiſtus paſſus fuerit quã/
toq; meroꝛe anima eius confecta quando
colendam illam carãqʒ genitricem relin⸗
quens diſceſſit a bethania pꝛofectuſq; eſt
hieruſalem vt cenaret ibi cuz diſcipulis ſu
is.Que ⁊ quanta in illa cena peracta ſüũt:
vtiq; non ſine laboꝛe ibi chꝛiſtus pꝛodito
rem caute admonuit vt ſe coꝛꝛigeret. Ibi
diſcipuloꝛum pedes ⁊ pꝛoditoꝛis iude hu
militer lauit.Ibi ſacramentum ſui coꝛpo⸗
ris ⁊ ſanguinis in memoꝛiam ſue moꝛtis
inſtituit.IJbi ſermonem ad diſcipulos ha
buit quem Joannes ſcripſit.co. iʒ.iꝗ.is.
⁊.iõ. MPoſt cenam vo non ad quieſcendun
ſed ad oꝛãdum ſe contulit.Et pꝛiuſq;ᷓ oꝛaſ
ſet aſſumptis petro iacobo ⁊ ioanne cum
ſuſpirijs ⁊ vultu meſto animam ſuam tri⸗
ſtem vſqʒ ad moꝛtem dixit. Poſtea vo cũ
ter oꝛaſſet ad patreʒ longo ſpatio in tertia
oꝛatione factus in agonia ſudoꝛem emiſit
ſanguineʒ.Excitatis ex poſt diſcipulis tur
be militum ⁊ miniſtris iudeoꝛum occurrit
a quibus vbera ⁊ percuſſiones paſſus tã
dem ⁊ vinctus ductus eſt ad domuz anne
vbi in faciem alapa percuſſus eſt.Inde ve
nit vt latro detentus ad domum cayphe:
vbi examinatur iudicaturq; reus moꝛtis
6

apoſtea miniſtris viliſſimis traditus deri
ſus eſt ab eis:⁊ colaphis ceſus contume/⸗
lijs affectus vſqʒ mane.Nec doꝛmiuit nec

quieuit nocte illa tantum iquieta atqʒ mo

leſta. Hoꝛa vo pꝛima ductus eſt ad pilatũ
Accuſatur a pꝛincipibus ſacerdotum exa
minatur a pilato:mittitur ad herodeʒz qui
eum ad pilatum redire fecit: flagellat ad
xolumnam ⁊ ſpinea coꝛona coꝛonatus eſt.
Et tandem ſententia in eum data ad mon
tem caluarie cuʒ latronibus pꝛoperare cõ
pellitur:vbi crucifixus eſt ⁊ ſelle ⁊ aceto po
tatus. Poſt que omnia hoꝛa nona tradi⸗
dit ſpiritum. Secundo moꝛs chꝛiſti fuit
doloꝛoſa nimis ꝓpter paſſionis generali/

tatem.veriſicatum quip pe ſiit in eo illud
YRie pᷣ.c.A planta pedis vſq; ad verticẽ

non eſt in eo lanitas.¶ Caput eni eius ſan
ctiſſimum gazophilatium ſapientie dei.et
vt iquit Bernardus:angelicis ſpiritibus
tremebundum denſitate ſpinarum pun/
ctum ⁊ perſoꝛatũ fuit.¶ Oculi pijſſimi fue
runt afflicti inundãtia lachꝛymarum. ¶ Ja
cies eius decoꝛa deturpata eſt ſputis ⁊ ſan
guine ita vt videretur lepꝛoſus: ſm illud
Yiaie.ʒ.c. Nos vidimus euʒ quaſi lepꝛo
ſum. Gene eius candide ac rubicunde ala
pis percuſſe ſunt. ¶ Aures ille ſãctiſſime
replete ſunt blaſſemijs clamoꝛibus odio /
ſis ⁊ contumelijs atqʒ conuicijs. Nares
eius fatigate ſunt fetoꝛibus ſputoꝛuʒ ⁊ ca
dauerum caluarie loci.Capulli eius capi
tis ⁊ barbe violentia tracti et euulſi ſunt.

¶ Os eius quod tam ſanam tam ſapidiſſi

mam tam vtiliſſimam ⁊ veriſſimaʒ doctri
nam pꝛotulerat percuſſum eſt. ¶ Collum
eius ſuauiſſimum colaphis attritum eſt 2
fune tractum ¶ Manus eius que ſuo ta/⸗
ctu viuiñco ſanabant infirmos clauis du/
riſſimis cruci affixe ſunt.¶ Pedes eiꝰquo
rum terra ſcabellum eſt quiq; diſcurren/
tes per ciuitates villas ⁊ caſtra tantum la
boꝛauerunt pꝛo hommum ſalute in cruce
extenſi ſunt.¶ Cotum coꝛpus illud dulciſ
ſimum flagellis multis ⁊ diris ceſum dil
eer atum ⁊ ſanguine cruentatum fuitſlin/

gua eius aceto ⁊ felle amaricata eſt. vnde

2 eo moꝛtuo latus eius lancea apertũ eſt.
Itaqʒ paſſus eſt in omnibus membꝛis et
in omnibus ſenſibus delicati ſui coꝛpoꝛis
¶Tertio fuit paſſio chꝛiſti doloꝛoſa ꝓpter
paſſionis qualitatem. Paſſus quideʒ eſt
ignominioſe.pᷣmo ratione populi.ſ.iudai
ci cui tot mirãda ↄtulerat beneficia.¶ AUn
de eccleſia cantat lamentando iia die ĩ per
ſona chꝛiſti illud Michee.b.c. Pople me

us quid feci tibi aut in quo moleſtus fui:

reſpõde mihi.Quaſi dicat:patres tuos ia

cob cum ſilijs in egypto per ioſeph enutri

ui ſamis tempoꝛe ne perires.Et poſt tem/
poꝛa multiplicatos ſupꝛa numerum de du
ra ſeruitute egyptioꝛum te eduxi.A flagel
lis quibus egyptum totam percuſſi te li:
berum feci.i¶ Mare rubꝛum tibi aperui vt
per eum ſicco veſtigio tranſires. ¶ Pha⸗
raonem autem cum exercitu ſuo ſubmerſi
¶ Per quadraginta annis te paui manna
de celo pꝛeſtito.¶ Aquaʒ tibi de petra edu
xi.¶ Inſurgentes contra te hoſtes pꝛoſtra
ui.¶ Terram fluentem lac ⁊ mel patribus
tuis a me pꝛomiſſaʒ exterminatis inde tri
ginta regibus et plurimfnationibus tibi
largitus ſum. Et pꝛius in montem ſynai
legem ſeruandam tibi tradidi. A captiui
tate ſeptuaginta annoꝛum pꝛopter ſcelera
tua in babrlone te liberãs ad pꝛopꝛia ſub
heſdra neemia ⁊ zorobabel reduxi. Ecce
quid feci tibi. Reſponde ergo mihi ſi tãta
beneficia a me tibi collata hanc tales retri
butionem meruerint vt me cruciſigeres.
Ego ex genere tuo carnem ſumens deſcen
di de celo vt tibi fr̃ eſſẽ. Ego ſemper docui
in ſynagoga ⁊ in templo ea que te ſaluum
facere poſſent.Ego cecos tuos illuminaui
lepꝛoſos mundaui. Claudos erexi:obſeſ/
ſos a demonibus liberaui:ſurdis audituʒ
reſtitui:mutis loquelam: infirmis varijs
ſanitatem: moꝛtuis vitã. Nunquid in hus
moleſtꝰ fui. Pꝛecepta declaraui: erroꝛes
confutaui:vicia repꝛehẽdi.Quid vltra ſa⸗

cere potui ⁊ non feci. 4 Secundo paſſus
oſe

eſt chꝛiſtus ignominioſe ratione tempoꝛis
Erat enim tunc ſolemnitas paſche ſeu aʒi
moꝛuʒz que erat pꝛecipua ſuper omnes ali

nüͤet

bris a

Nporis
ppter
dez eſt
ſiudai
(n
Neiper
pleme
1s i
wos
cnumn
ſtten,

138

as.In qua tenebantur ex lege iudei veni⸗ — ((Laß. zm. D

re de quibuſcunqʒ ciuitatibus et locis in
hieruſalem ad templuʒz ad ſacrificium offe⸗
rendum niſi legitimum haberent impedi/
mentum.Et quia per varias captiuitates
eoꝛum erant ſatis diſperſi per oꝛbem et in
italia ⁊ in aſia ⁊ in africa vt patet actuum
2.c. de omni natione conuenerant in hieru
ſalem ad illud feſtum. Quanto autẽ quio
condemnatur ad moꝛtem pꝛopter malefi-
cium concurrente multitudine populi tan
to maioꝛ ei inſurgit pena cõfuſionis ⁊ eru
beſcentie.Conſiderat enim ꝙ quilibet vi:
dens narrat alis ⁊ ſi peregrinus eſt reuer
ſus in patriam ſuam refert ⁊ diuulgat ciui
tati ſue de illo malefactoꝛe ⁊ ignominioſa
punitiõe ⁊ ſic vbiq; ifamia diuulgat᷑. Pꝛo
pterea inſcriptus fuit titulus ſuper crucẽ.
Jeſus naz arenus rex iudeoꝛum. Litteris
grecis hebꝛaicis latinis.Quaſi dicat hec
eſt cauſ paſſionis huius quia vſurpauit
ſibi regnum iudeoꝛum faciendo ſe regem

⁊ pꝛohibendo tributa dari ceſari. ¶ Tertio

paſſus eſt chꝛiſtus ignominioſẽ ratione lo
ci:quia cruciſixus eſt in loco viliſſimo ſcili
cet in mõte caluarie qui ſic nominatus eſt

quia ibi erant oſſa moꝛtuoꝛum ⁊ caluarie

alia cadauera ⁊ ibi occidebantur viliſſi /
mi homies ⁊ malefactoꝛes.Et vt dicit Ni⸗
colaus de lira. Non eſt nominatus locus
ille caluarie a caluaria Ade ibi ſepulti vt
dicunt quidam: quia adam fuit ſepultus
in hebꝛon:vt habetur Joſue.iʒ.c.pꝛopter
quod hebꝛon dicebatur antiquitus caria
thanbꝛer ideſt ciuitas quatuoꝛ:quia qua⸗/
tuoꝛ magni patriarche fuerunt ibi ſepulti
cum vxoꝛibus. Adam ⁊ eua. Abꝛabham et
ſara/Jſaac ⁊ rebeca. Jacob ⁊ lia. Quar
to chꝛiſtus paſſus eſt ignominioſe ratio⸗
ne conſoꝛeij:quia cum latronibus ⁊ ſcele/
ratis.¶ Quito paſſus eſt ignominioſe ra
tione ſupplicij:quia crux ſuppliciũ erat la
tronum:vt Criſoſtomus dicit:

AQð omnes creature inducunt animos
hoium ad flendũ ꝓ moꝛte xpᷣi necnon ⁊ pie
Mulieres atqʒ ipſe ieſus cruciſixus.

t rtium myiterium c ontemplddum
de moꝛte Chꝛiſti dicitur pietatis.
Multa equidem ſunt hodie que humana
coꝛda ⁊ coꝛpoꝛeos oculos ad pietatem et
ſletum inducunt. Id ſacit ſancta mater
eccleſia in officijs diuinis: in cerimonijs:
in altarium nudatione:tabularum percuſ
ſione:⁊ ſimilibus.Sed pꝛeter hoc tria ſũt
que emollire debent mentes quaſcunq;
198.

durgs.
Cp meſt inſenſibilium creaturarum com⸗
monio.
Cꝛzmmulierum lamentatio.
chꝛiſti ieſn dulcis inuitatio.

Pꝛimum eſt inſenſbilium creatura⸗

rum commotio. Obſcuritas quidem ſo⸗

lis ⁊ deſectio ſupernaturalis quaſi quidaʒ
fletus fuit:quia in cruce obſcuratus eſt ſol
iuſticie: ſic et terremotus ille de quo dicit
Matheus ꝙ terra mota eſt. Idem ⁊ petra
rum ſciſſio que per ſẽ ſciſſe ſunt: de qui⸗
bus omnibus dixi in ſermone de paſſione
in quadrageſimali de penitentia. ¶ Secũ
dum quod emollire poteſt mentes duras
ad fletum pꝛo moꝛte chꝛiſti eſt mulierum
lamentatio.Fleuerunt quippe hodie mu⸗
lieres. Nam vt dicit Lucas. Sequebatur
illum multa turba populi ⁊ mulierum que
plangebant lamentabantur eum. Et vt
ſcribitur Joannis.io.c. Stabat iuxta cru⸗
cem ieſu mater eius et ſoꝛoꝛ matris eius
maria cleophe ⁊ maria magdalene. Ma⸗
theus autem ait. Erant autem mulieres
multe a lõge.ſ.pꝛiuſq;ᷓ virgo mater ⁊ que
pꝛedicte ſunt appꝛopinquaſſent iuxta cru
cem que ſecute erant ieſum a galilea mi /
niſtrantes ei. Inter quas erat maria mag
dalena ⁊ maria iacobi ⁊ ioſeph mater. Et
mater filioꝛum zebedei.O dquis poſſet ſi-⸗
ne lachꝛrmis harum mulierum audire
lamenta. Dum ſoꝛte vna dicebat. O ieſu
ſKanctiſſime ſons omnis bonitatis: tanqᷓ
reus cuz ſceleratis es cruciſixus. Alia ſub

debat.O ſpecioſe ſoꝛma pꝛe ſilis hoiuz 2

vbi eſt pulchꝛitudo iua:vbi elegãtia vultꝰ

tui.Factus iã es defoꝛmis tanq;ᷓ lepꝛoſus

¶Altera clamabat ſuſpirando 2 eiulando
O care mi nepos filij ſoꝛoꝛis mee pꝛedile
xtiſſime qui filios meos iacobum ⁊ ioan/⸗
nem vnice dilexiſti cuius verba in auribꝰ
meis dulcioꝛa ſemper fuerunt ſuper mel ⁊

mauum:heu me cur ad hoc deueni vt te vi⸗

deam vulneribus liuidum moꝛientem in
cruce.ſ At ⁊ diſcipula illa cara magdale/

na quid referebat:quid referendo clama⸗

bat: Mie contemplari poſſumus ꝙ ieſum

inſpiciens manus ↄſtringebat inde pecto
ra contundebat. Heu inquiens perdo ma

giſtrum meum dominum meum qui mihi
peccata remiſit:qui a phariſeo me defẽdit
qui me ad pedes eius ſedentem tam beni
gne docebat.O me miſeram. O me dolen
tem nimium. O magiſter benigne.Zu in
nocens. Zu ſanctus.Tu impollutus⸗ZTu
ſegregatus ab omni ſoꝛde ſine culpa pen/

des in cruce. AVirgo autem mater vultu

ſqualida:ſparſo crine voce qua poterat flẽ

do dicebat.Heu qᷓ; amara 2 flebilis eſt di
es iſta mihi miſere:video filium meuz vni
cum inter latrones pendentẽ. O ſili mi ſa
cte. Ofili mi lumẽ oculoꝝ meoꝝ.O fili mi
ſpes vnica vite mee. Et vbi ſunt gaudia

que tot annis ſuſcepit coꝛ meuz. vbi ange
lus gabꝛiel qui me ſalutauit:vbi paſtoꝛes

qui te natum mox in pꝛeſepio venerunt fe

ſtinantes viſuri: vbi magi cum muneri⸗
bus ducatu ſtelle ad nos ꝑducti: vbi vox
tua illa que trigitatribus annis vſqʒ nũc
auribus meis inſonuit dum matrem reue

renter me nominabas:vbi dulcia colloꝗa

tua:vbi miracła tua:vbi pulchꝛitudo tua:

vbi ſplẽdida ſama tua:vbi familiares tui.

Omnes te reliquerunt. Ego hijs paucis
cõmitata mulieribus ⁊ ioanne non te de/

ſerui fili mi.Oamãtiſſime iuuenis. Ocoꝛ

de coꝛde meo. Quid faciam:quo me ver/
tam:video te moꝛientem quem nouẽ men

ſibus vtero meo ſine laboꝛe poꝛtaui:queʒ
peperi ſine doloꝛe:quem ablactaui vbere

de celo pleno. Plangite mecũ angeli mo/
do veſtro ⁊ omnes beati ſpiritus. Plangi
te celi ⁊ cuncta celeſtia coꝛpoꝛa. Plangi⸗
te elementa ⁊ omnia que fecit deus: plãgi

te petre dure. Plangite iuuenes plangite

Enes. Plangite viri pariter ⁊ mulieres:

.“”äs

plangite o matres mecum et non ſinatis
me ſolam plangere.o fili mi ieſu hodie pꝛo
ſãalute mundi in cruce moꝛi dignatus es.
Hijs aut ſimilibus querelationibus defle
bat virgo filium. ¶ Tertium quod emolli
re poteſt mentes duras ad fletuʒ pꝛo moꝛ
te chꝛiſti dicitur ipſius ieſu dułis initatio.
vt eniʒz deuotus ait Bernardus. Clamat
de cruce chꝛiſtus dicens: Aide homo q̃ ꝓ
te patioꝛ: ad te clamo quia pꝛo te moꝛioꝛ:
vide penas quibus afficioꝛ: vide clauos
quibus conſodioꝛ.MNõ eſt doloꝛ ſicut quo
crucioꝛ.Cum ſit tantus doloꝛ exterioꝛ in /
tus tñ doloꝛ ẽ grauioꝛ tam igratum dum
te experioꝛ. Nide o anima quia non ꝓpter
mea ſed tua peccata patioꝛ: ita vt dicere
poſſim. O quantus eſt doloꝛ capitis mei
puncti ⁊ perſoꝛati ſpinaruʒz aculeis:o quã
tus eſt doloꝛ faciei mei:o quãtus doloꝛ col

li mei:o quantus doloꝛ oculoꝛum meoꝛũ:

o quantus doloꝛ perſoꝛatarum manuum
mearum:o quantus doloꝛ bꝛachioꝝ meo
rum:o quantus doloꝛ totius coꝛpoꝛis mei
i ꝗ nõ eſt ſanitas:o quãtus doloꝛ oꝛis mei
felle ⁊ aceto amaricati:o quãtus doloꝛ coꝛ
dis mei pꝛopter voces ⁊ lamenta matris
mee. O vos omnes qui tranſitis per viã
attendite ⁊ videte ſi eſt doloꝛ ſimilis ſicut
doloꝛ meus:verũtamẽ o dura mens:o fer
reum pectus vꝛgentioꝛe doloꝛe anguſtioꝛ

dum te hominem tam ingratum reperio:

fleui ego pꝛo te vagiens in cuna:fleui ego
pꝛo te ſepius in oꝛatione: fleui ego pꝛo te
totiens a pꝛima hoꝛa noctis vſqʒ nunc in
hoꝛam nonam:fleui dum fui captus:fleui
dum fui alapa percuſſus:fleui dum fui ce
ſus ⁊ deriſus:fleui dum fui flagellatus ad
columnam:fleui dum fui cruciſxus: fleui
pꝛopter doloꝛeʒ:fleui pꝛopter peccata tua.
Et tu non vis flere. Plange anima:plan/
ge o homo me tuum dominum: me tuum
benefactoꝛem:me tuum redemptoꝛez: me
qui te tantum dilexi vt ⁊ moꝛi non recuſa
uerim. Si pie ſic fleueris faciam te partici
pẽ gr̃e mee:⁊ tandem ad vità ſempiternaʒ
te reducã Amen.

¶ Sabbato ſancto. Be conſcientia.

Sermo quadrageſimus nonue⸗

8
Cn
N

vpeln

con

ſmnatie
cie di⸗
ls es:
odeſte
enoli
omo
iano⸗
mat
noqp
morion
clanos

n ne

non /

nDuIm

nppte
dicere
8 mei
i
l
vrii:

Ccepto coꝛ⸗
poꝛe inuoluit illud in ſyndo/

VVerba Mathei. 24. c. Biligit
immopere dominus leſus chꝛiſtus mun

ditiam ⁊ nitoꝛem conſcientie noſtre quod

myſtice deſignat᷑ in ſepultura eius quãdo
ſuum pꝛecioſum coꝛpus munda ſyndone
inuolutum recondi voluit in monumento
nouo.Et lʒ vnuſqſq; conari debeat omni
tempoꝛe ſue vite nitidam ⁊ purã retinere
conſcientiam.Id nibhlominus permaxime
requiritur dum coꝛpus chꝛiſti ſumendum

eſt in ſacramento altaris.Tunc pꝛobet ſe⸗

ipſum homo: ſic de pane illo edat ⁊ de ca
lice bibat. ¶ Quia vero pleriqʒ conſcien⸗
tiam pꝛeſumptuoſam habentes cum pec/
cato moꝛtali communicare non erubeſcũt
Alij vo conſcientia ſcrupuloſa vexati faci
entes quod in ſe eſt. Illic trepidauerunt ti
moꝛe vbi non erat timoꝛ ⁊ ſic communica

re omittũt.Iccirco in pꝛeſenti ſermone de

conſciẽtia dicemus.De qua tria myſteria
pꝛoponimus declaranda.
Cpmnoẽ ligationis.
Cꝛ: mcognitionis.
zuremediationis. L

„ —* ☚

Aualiter coſcientia obligat ad facidũ

vel non ſaciendũ: ⁊ de ſeptẽ cauſis erroꝛis

conſcientie. ap̃. Pm.

MRimum myſterium declarandum
de conſcientia dicitur ligationis.

onſcientia liget vtrum videlicet liget ad
omne quod dictat.Et ad hoc intelligendũ
notanda ſunt tria. ¶ Pꝛimum notanduʒ
ſim Tho.in ſecundo ſententiarum.ꝙ con/
ſcientia habet oꝛtuzʒ ex narurali iudicio ra
tionis quod dicitur lex intellectus ⁊ ab eo
eſt deducta ⁊ deriuata vt quedam conclu⸗
ſio:verbi gratia fit in anima vel in mente

hominis quaſi quidam ſillogiſnus. Cu/

ius maioꝛem pꝛemittit ſindereñis dicens.
O mne malum eſſe vitandum. Minoꝛem
huius ſillogiſmi aſſumit ratio ſuperioꝛ di
cens adulterium eſſe malum quia pꝛohi/
bitum eſt a deo. Ratio vo inferioꝛ dicit

ne munda. Scribuntur hec

139

adulterium eſſe malum:quia vel eſt iniu⸗
ſtum vel quia eſt inhoneſtuʒz. Conſcientia
vo infert concluſionem dicens ⁊ conclu⸗
dens ex ſupꝛadictis. Ergo adulteriũ eſt vi
tandum. Pꝛopterea dicitur conſcientia:
quaſi concludens ſcientia eo ꝙ conſciẽtia
ratione ſupꝛadictoꝛum ſcilicet ſindereſis
rationis ſuperioꝛis ⁊ rationis iſrrioꝛis cõ
cluſionem infert. vnde Hugo libꝛo.2⁰. de
anima ait.Conſcientia eſt coꝛdis ſcientia.
vnde dicitur conſcientia quaſi cum alio ſci
entia.Secundum notandum ꝙ triplex
eſt actus conſcientie.ſ Pꝛimus eſt teſtiſi

cari in pꝛeterito inquantum cõſcientia pꝛo

hibet teſtimoniuʒz ſicut illud in quo eſt ſcri
ptum aliquid illud teſtiſicatur ſiue bonux
ſit vel malum.vnde Apoſtolus ad roma:
nos.ꝛ.c. Teſtimonium reddente illis con/
ſcientia eoꝛuz. Et Auguſtinus.xi.q..c.
Cuſtodi.Quando deus iuderx erit ahus te
ſtis q̃; conſcientia tua non ent inter iuſtũ
iudicem ⁊ conſcientiam tuam noli timere
niſi cauſam tuam. Secundus actus con
ſcientie eſt accuſare ⁊ excuſare:repꝛehende
re ⁊ remoꝛdere de malo commiſſo ⁊ bono
omiſſo.vnde Auguſtinns.xi.q.3. In cun⸗
ctis.Quem conſciẽtia defendit liber eſt in
ter accuſationes.Et liber ſine accuſatione
eſſe non poteſt ſi ſola conſcientia intus ac
cuſet.Iſte actus poteſt eici examinatio in
quantum conſcientia examinat que iaʒ ſa
cta ſunt an ſint recta vel non recta.an be/
nefacta vel malefacta.Et quando per exa/

minationem inuenitur id quod ſactum eſt

diſcoꝛdare a conſcientia a qua examina ⸗
tur dicitur conſcientia remoꝛdere vel accu
ſare. Quando inuenitur id quod ſactum
eſt pꝛoceſſiſſe ᷣm ſuꝛmam conſcientie dici
tur conſcientia defendere ⁊ excuſare.ſ¶ Zer
tius actus conſcientie eſt ligare vel ſolue⸗
re. Nam conſcientia obligat ad peccatum
quia omne quod ſit contra conſcientiam
etiam ſi ſit bonum peccatum eſt. ¶ Unde
Apoſtolus ad romanos.iꝗ.cᷣ. Omne qð̊

non eſt ex ſide peccatuʒ eſt. Super quo ver
bo Ambꝛoſius in Oloſa. Omne quod ſfit

etiam ſi in ſe ⁊ de ſe ſit bonum ⁊ tamẽ non
ſit ex fide ideſt contra conſcientiam vt ſcili
cet credamus eſſe malum: peccatum eſt.

5 3

4

ꝓEt. 23. q. P². c. Omnes Sſequenti dicitur

O mne quod contra conſcientiam eſt edi’ſ
cat ad gehennam. vbi dicit Gloſa contra

conſcientiam ſcilicet pꝛecepti vel pꝛohibi

tionis hoc eſt pꝛopꝛie facere contra conſci
entiam ideſt ſacere contra illud quod con/
fientia dictat eſſe in pꝛecepto vel pꝛohibi

tione.Tertium notandum m Bona/
uenturam di.39. ſecundi. Qd conſcientia
aliquando dictat aliquid quod eſt ſᷣm le⸗

gem dei. Aliquando aliquid quod eſt pꝛe
ter legezʒ dei. Aliquando aliquid quod eſt

contra legem dei. Et loquimur hic de dicta
mine per modũ pᷣceptionis vel pꝛohibitio

nis non per modum conſilij ſiue perſuaſio

nis.In pꝛimis quidem conſcientia fimpli
citer ligat ⁊ vniuerſaliter pꝛo eo ꝙ ad illa
homo ligatus eſt per legem diuinam ⁊ cõ
fſcientia que illi concoꝛdat higatum oſten/
dit.In ſecundis vvo conſciẽtia ligat qᷓ; diu

manet. vn de vel tenetur homo conſcienti/

am deponere: vel tenetur id quod dictat
conſcientia adimplere: vtpote ſi dictat ne
ceſſarium eſt ad ſalutem feſtucam de ter/
ra leuare.In tertijs vo conſcientia non li/
gat ad faciendum vel non faciendum: ſed
ligat ad ſe deponendum pꝛo eo ꝙ cum ta
lis cõſcientia ſit erronea erroꝛe repugnan
te legi diuine neceſſario q;diu manet po⸗
nit hominem extra ſtatum ſalutis: et ideo
neceſſe eſt ipſam deponere:Quia ſiue ho⸗
mo faciat quod dictat ſiue eius oppoſituzʒ
moꝛtaliter peccat. Si enim homo faciat
quod conſcientia dictat ⁊ illud eſt cõtra le
gem dei ⁊ facere contra legem dei ſit moꝛ/
tale peccatum abſq; dubio moꝛtaliter pec
cat.Si vvᷣo faciat oppoſituz eius quod con
ſcientia dictat ip ſa manente adhuc peccat
moꝛtaliter non ratione operis quod facit:
ſed quia malomodo facit.Facit enim in cõ
temptum dei dum credit dictante ſibi con
ſcientia hoc deo diſplicere q;uis deo pla/
ceat. Nam non tm̃ attendit deus quid ho
mo ſaciat:ſed quo animo faciat.Et iſte qui
facit quod deus iubet credens facere con⸗
tra dei voluntatem non ſacit bono animo
ſed malo ⁊ ideo peccat moꝛtaliter.Et ſic pa

tet ꝙ omnis conſcientia aut ligat ad faciẽ
dum quod dictat:aut ligat ad ſe deponen/
dum. Non tamen omnis conſcientia ligat

ad faciendum quod dictat ſicut illa quę di

ctat non eſſe faciendum illud ad quod ho
mo alias tenetur:ſed talis conſcientia di/
citur erronea. ¶ Sciendum tamen ꝙ con
ſcientia errat duobus modis:ſcilicet ex fal
ſa aſſumptione ⁊ ex falſa applicatiõe.¶ Et
pꝛimo ex falſa aſſumptione:puta quando
aliquis aſſumit aliquod malum tanqᷓ; bo
num vel falſum tanqͥ; verum. Sicut hijs
qui occidebant apoſtolos dictabat conſci
entia ꝙ ex hoc placerent deo.vnde Joan⸗

nis.io.c.dixit Chꝛiſtus.venit hoꝛa in qua

omnis qui interficit vos arbitretur obſe⸗
quium ſe pꝛeſtare deo.ſſ Secundẽo errat cõ
ſcientia ex falſa applicatione. Sicut cum
ex aliquibus veris aliqua conſcientia er⸗
ronea foꝛmatur:verbi gratia vt ex hoc ꝙ
deus eſt ſuper omnia diligendus aliquis
ſoꝛmat ſibi hanc conſcientiam: ſcilicet ꝙ;
nihil poteſt ſimul diligi cum eo.Et ſic eſt er
ronea conſcientia.circa obligationez voto
rum. MNam per hoc ꝙ dicitur vouete ⁊ red
dite domino deo veſtro.aliqui erroneam ſi
bi ſoꝛmant conſcientiam tenentes vota ſo
re indiſpenſabilia.Et cum multa vota que
de facto non tenent aut quia ſtulta ⁊ irra⸗
tionabilia. Aut quia ad implẽdum impoſ
ſibilia dicunt ſoꝛe de neceſſitate ſeruanda.
Similiter habent conſcientiam erroneam
illi qui infirmi aut atis debiles volunt ie/
iunare diebus illis quibus eccleſia aut ali
qua regula pꝛecipit ieiunia ⁊ ſimilia. ¶ Et
vt inquit Tho.in queſtionibus de veritate
q.i.Quedam concluſiones ſunt in qui⸗
bus ita relucent pꝛima pꝛincipia operan⸗
doꝛum ꝙ circa ea conſcientia errare nõ po

teſt. Sicut deum non eſſe diligendum:ma

lum ſcienter eſſe faciendum ⁊ huiuſmodi.
Et quedam alia funt circa que errare po⸗
teſt ⁊ errat:vt ex dictis patet. Exemplum
etiam poteſt poni de eo qui facit id quod
habet ſpeciem mali licet non ſit maluzʒ exi
ſtimans ſibi ſufficere intentionem bonam
quam habet non curans de ſcandalo pꝛo

1„.

d ſit
eponen/
mmalge
lgredi
gvod ho
cnnia di/
ngen
cterſll
noe ſt
guanch
unchbo
icuthis
1 conſ
egomn/
in
robe/
nm
t om
9 er/
e
gvis
ag
(Ka
vo
tedred
neamſ
volaſy
Naque
1ina/
zimpol
mnanct⸗
nonemm
oontie⸗
nantai
renin
in gui/
opermn/
reno
nnm
ſmoch⸗
ne po⸗
nplum
qno
loz en
bonan
glo

ximi.Sicut faciebant quidam in eccleſia
pꝛimitiua fideles qui comedebant idolati
ca licet non in venerationem idoli tamen
coꝛam ſimplicibus qui inde ſcandaliza/
bantur illos imitantes:ſed in veneratio/
nem idoli quod eſtimabant alios facere.
Quos repꝛehendit Apoſtolus ad roma/⸗
nos.ia.c.CAd clarioꝛem adhuc intelli/⸗
gentiam nota ſᷣm Tho.in ſecundo ſenten
tiaruz di.39. Qð conſcientia non obligat
in virtute pꝛopꝛia: ſed in virtute pꝛecepti
diuini. Quod patet quia non dictat ali/
quid eſſe faciendum vel non faciendum
hac ratione quia ſibi videtur vel non vide
tur:ſed fub hac ratione quia eſt a deo pꝛe
ceptum vel pꝛohibitum. Nullus autem li
gatur per pꝛeceptum aliquod niſi median
te ſcientia illius pꝛecepti. Et ideo ille qui
non eſt capax noticie pꝛecepti non ligatu
pꝛecepto. Hec aliquis ignoꝛans pꝛeceptũ
dei ligatur ad pꝛeceptum faciendum: niſi

quatenus tenetur ſcire pꝛeceptum. Si au

tem non tenetur ſcire nec ſcit nullomodo
ex pꝛecepto ligatur. ZLenetur autem quili
bet habens v ſum rationis ſcire pꝛecepta
dei. Hec excuſatur non faciendo illud ex
ignoꝛantia. Ad maioꝛem euidentiam
pꝛedictoꝛum:ſciendum ꝙ erroꝛ conſcien⸗
tie cauſatur ex ſeptez cauſis.¶ Pꝛima eſt
ignoꝛantia.ſ Secunda negligentia.ꝗ Ter

n
tia inoꝛdinata affectio. ſMuarta puſilla/

nimitas. Quinta ſuperbia.¶ Sexta per
plexitas. Septima humilitas. Pꝛimo

cauſatur erroꝛ conſcientie ex ignoꝛantia:

ſcilicet cum ratio appꝛehendit malum ſub
ratione boni vt eſt pꝛedictum:et bonũ ſub

ratione mali.Et ſi ignoꝛantia illa ſit iuris
naturalis aut diuini nullum excuſat habẽ

tem vſum rationis. ¶ Secundo erroꝛ con/
ſcientie cauſatur ex negligentia cum quis

eſt negligens adiſcere cum poteſt ea que

pertinent ad refoꝛmationem anime. En/
de Auguſtinus.37. di. cꝰ. finali dicit. Illis
omnino ignoſci non poterit qui habentes

a quo diſcerent operaz non dederũt.ſTer
o cquſatur erroꝛ conſcientie ex inoꝛdina

ca trabem:i

140

ta affectione.ecum enim quis inoꝛdinate⁊
ſatis ardenter afficitur ad huius ſeculi bo
na ⁊ ſatiſfacere cupit paſſionibus ſenſuali
tatis pꝛecipitat conſcientiam ? ſic falſo et
cum erroꝛe iudicat peccata non eſſe pecea
ta:aut non ſatis grauia.Sicut ſaciunt vſu
rarij:ſuperbe ⁊ pompatice mulieres: adul
teri ⁊ reliqui ſimiles. Pꝛo quibus Sene
ca in pꝛouerbijs ait. Perijt omne iudici⸗

um cum res tranſit in affectum. Conſcien
tia quippe nimis diligentium tempoꝛalia

iſta eſt nimis larga. Quarto erroꝛ conſci
entie cauſatur ex coꝛdis puſillanimitate:
qua quis timet non timenda ſ̃ᷣm rectum
iudicium rationis ⁊ talis conſcientia eſt ni
mis ſtricta berieuloc. Nom facit de feſlſu
ideſt de leui peccato graue:ge⸗/
nerat deſperationem:damnat ſalunanduʒz⸗
Quinto cauſatur erroꝛ conſcientie ex ſu
perbia ſcilicet quando quis non humili:⸗
at intellectum ſuum vt velit melioꝛibus:
pꝛudentioꝛibus et ſuperioꝛibus credere.
Mam conſcientiam in indifferentibus te⸗
netur ſᷣm diſcretionem pꝛelati foꝛmare.
Quanuis enim in hijs que ſunt pꝛecepta
vel pꝛohibita a deo conſcientia recta pluus
obliget q; pꝛeceptuzʒ ſuperioꝛis eo ꝙ obli
gat virtute pꝛecepti diuini: quod eſt ma⸗
ius pꝛecepto pꝛelati.vnde in talibus con⸗
ſcientia recta eſt iudex immediate ſub deo
T In indifferentibus tamen pꝛeceptum
pꝛelati plus obligat qᷓ; conſcientia.Et ſic
conſcientia ſubditi in huiuſmodi non ſo⸗
lum deum ſed etiam pꝛelatum habet ſu⸗

pꝛa ſe.Et ideo ſᷣm diſcretionem pꝛelati foꝛ

mari debet. Nam ſubditus non habet iu
dicare de pꝛecepto pꝛelati ſed de impletio⸗
ne pꝛecepti que ad ipſũ ſpectant ᷑m Tho.
in queſtionibus de veritate.vnde ſecula
res ſequi debent ſententiam pꝛelatoꝛum
in hijs que ad cathedram ſpectant. Juxta
illud Mathei.ꝛ3. Quecunqʒ dixerint vo⸗
bis facite ⁊ ſeruate. Religioſi tenẽtur ſeꝗ

ſniam pᷣlatoꝝ vel mãdatoꝝ eoꝝ i hijs q̃ nõ

ſũt ↄtra deũ vłↄtra regulã aut ↄſuimtiões
vel ↄtra oꝛiginatiões capli gnãlis.Cauere

tñ debent pꝛelati ne indiſcrete pꝛecipiant
pꝛopter periculum conſcientiarũ fſubdito⸗
rum. Còcoꝛdat hijs Alexàder in ꝛ ° ſũme.
¶ Sexto cauſatur erroꝛ conſcientie ex per
plexitate ideſt ex quadã dubietate ex qua
quicquid ſiat ſequitur ieuitabilitas vel ne
ceſſitas peccandi. Puta cum videt quis
inter duo operabilia ſe poſitum quoꝛuʒ al
terum opoꝛtet agere ⁊ quodcunq; fecit im
poſſibile eſt non peccare.Super quo dici/
tur ex cõcilio toletano di.iʒ.c.pꝛimo. Duo
mala licet cautiſſime ſint pꝛecauenda ta⸗
men ſi periculi neceſſitas vnuʒ ex hijs per
petrare compulerit id debemus reſoluere

perfectionem tendat.Et ideo in culpam re
utatur non ſolum ſi deſicit a communi iun

icia quod vere eſt culpa ſed euã ſi deſiciat
a berkkrrione iuſticie quod quadoqʒ culp
non eit-.

Qõð circa cognitionem conſcientie pꝛo

Cap̃. 2n.

pꝛie leptez differ.ietto ul inueniunt᷑.

Ecundum myſterium declaranduz
de conſcientia dicitur cognitionis.
In quo queritur.

quod minoꝛi nexu noſcitur obligare. Sed entiam lumine ſcilicet gratie illuſtratam.

hec perplexitas quantum ad rem nihil eſt Ad quod reſpondet Alexander de ales

vt dicit ibi Gloſa ſummaria.dð enim ali

quis poſſit eſſe perplexus inter duo mala

pꝛocedere poteſt ex ſtulta opinione illius
⁊ erronea conſcientia vel ex pꝛeſumptione
alicuius in quo vult manere firmus. Pu
ta iurauit aliquis occidere hominem. Foꝛ
mat ſibi conſcientiam licet erroneam ꝙ ſi
nõ occidit periurat: ſi occidit homicida eſt
Et ſic eſt perplexus ex fatua extimatione.
Nam ⁊ non occidendo periurus non eſt.
Et ᷣm hanc perplexitatem dicitur in illo
c.ꝙ minus malum eligendum eſt. Item
tenetur quilibet communicare in paſcha/
te.Aliquis habens odiuzʒz non vult dimit
tere ⁊ hoc pꝛeſuppoſito eſt perplexus:quia
ſi communicat cum odio peccat moꝛtali/
ter:⁊ ſi non communicat ſimiliter.Sed di /
mittere poteſt ⁊ debet odium ? ſic non eſt
perplexus ſimpliciter. Septimo cauſa/
tur erroꝛ conſcientie ex humilitate et coꝛ/
dis puritate.vnde Gꝛegoꝛius di.S. c. Ad
eius bonarum mentium eſt ibi culpam
cognoſcere vbi culpa non eſt. vbi Gloſa.
Agnoſcere ideſt tunere. Non auteʒ debet
quis ſe culpabilem dicere: vbi non eſt m
ſui eſtimationem quia hoc pertinet ad mẽ
dacium ⁊ ironiam. In pꝛimis ſex modis
erroꝛ conſcientie ſemper eſt repꝛehenſibi/
lis ⁊ voluntas ſequens conſcientiam errã
tem ſemper mala.Septimo autem modo
eſt laudabilis.Cuiꝰ ratio eſt quia ad boni

tatem mentis pertinet vt homo ad iuſticie

in ſecundo ſumme.qꝙ ſeptem ſunt differen
tie hominum circa huiuſmodi attenden.
de.¶ Aliqui enim putant ſe habere bonazʒ
conſcientiam ⁊ gratiam ſeu charitatem et
nentrum habent.¶ Alu ſciunt ꝙ illam nõ
habent. Alij dubitant de hoc.ſ Alij opi⸗
nantur ꝙ habeant gratiam ⁊ bonam con
ſcientiam. Alij experiuntur ſed non ha/
bent de hoc ſcientiam.¶ Alij hoc ſciunt tm̃
per reuelationẽ. ¶ Septimi hoc ſciunt per
cauſam ⁊ certam viſionem ¶ Pꝛimi ergo
ſunt infideles ⁊ heretici immo etiam chꝛi/
ſtiani quidam tepidi: qui non luſtrantes
conſcientiam ſuam ex ignoꝛantia craſſa
moꝛtalia crimina non credunt moꝛtalia eſ
ſe.In tali cecitate fuit aliguando paulus:
vt ipſe teſtatur. Nam vt ſcribitur Actuum
23.c. Captus a romana militia hieroſoly/
mis iudeos ad quoꝛum petitioneʒ captus
fuerat ſic alloquitur.Ego omni conſcientia
bona conuerſatus ſum ante deum vſqʒ in
hodiernuz diem. Et tamen perſecutus fue
rat eccleſiam putans bene ſacere.Secun
di ſunt qui ſciunt ſe non hahere bonam
cõ ſclentiam:vt hij qui ſciunt ſe eſſe in moꝛ
tali peccato actu vel pꝛopoſito non peni⸗
tentes.¶ Tertij ſunt qui dubitant ſe habe
re bonaʒz conſcientiam qui ſcilicet habent
rationes eque ſoꝛtes ad hoc ꝙ ſint in gra
tia putant cum vident ſe eſſe tepidos in
amando deum non habendo affectum ad
oꝛationem ⁊ ad alia ſpiritualia.Et ex oppo

IIn quo queritur. An poſſit quis
cognoſcere ⁊ ſcire ſe habere rectam conſci

latip
lgle.
ſbe
linee
Uloco
lepite
Nlood
n
chſ⸗
Mn
hen

e

nlbpamte
nmuniis
ſideſct

Gahe

Mie o
genunt⸗

unn
ninonss,

ſirels

n conc
matam,
de ale⸗
ifer
ncen/⸗
onaz
m et
nno⸗
3
m
on ba
tunttmm
unt per
i a
mchr/
rantes
caſ
Nualine
Paulis
Aarun
icl
zlhn
nſcienda
zwſn
Utus ſit
Seanh
bonam
in mo⸗
eni ⸗
abe
habent
in
dos in
ums
ero

ſito conſiderant nullam voluntatem ſe ha
bere peccandi moꝛtaliter: ſed pꝛopoſitum
abſtinendi: deteſtari peccata commiſſa.
Quarti opinantur ſe habere bonaʒ con
ſcientiam ⁊ ſe eſſe in gratia etiam pꝛobabi
liter:cum ſoꝛmidine tamen aliqua de op⸗

poſito. Sicut illi qui vident ſe feruentes

— 4
—w

in amoꝛe dei ⁊ pꝛoximi ⁊ amare lugere of⸗
fenſas dei paratos ad ſufferendum aduer
ſa:ſentiunt tamen aliquando rebellioneʒ
carnis ad ſpiritum ⁊ fragilitatem.ſ Quin
ti experiuntur ſẽ habere bonam conſcien⸗
tiam ſicut illi qui ſentiunt dulcedinem di⸗
uine bonitatis i oꝛatione ⁊ guſtant qᷓ; ſua
nis eſt dominus abhoꝛꝛentes omnem de
lectationem mundi. Sexti ſciunt ſe ha⸗
bere bonam conſcientiam per reuelatio/
nem dei.Sicut Abꝛahbam. Cni dixi deus
per angelum Geneſis.22. caplo. Nunc co
gnoui ꝙ timeas deum ſcilicet timoꝛe filia
li: qui ſine gratia ⁊ conſcientia bona eſſe
non poteſt. Septimi funt qui ſciunt per
cauſam rei vel ratione rei:vt hij qui clare
viderunt diuinam eſſentiam in vita pꝛeſẽ

ti ſicut moyſes in veteri teſtamento ⁊ pau

lus in nouo.

CHe ſcrupulo ↄſcientie quid ſit vñ cau

ſat᷑ ⁊ de ſeptẽ regulis quibus põt deponi.
. „ I
— . agp. 3 9

Ertium myſterium declarandum
de conſcientia dicitur remediatio.
Sũt eni pleriq; conſcientiã haben

cati venialis eſtimantes eſſe peccatũ moꝛ
tale. ¶ Pꝛo quibus tria ſunt notanda.

¶ Pꝛimuʒ ꝙ ſcrupulus eſt vacillatio que

dam conſurgens cum ſoꝛmidine ex aliqui

bus coniecturis debilibus ⁊ incertis.vn⸗

de videtur eſſe ſcrupulus id quod apud
alios dicitur puſillanimitas que eſt tedio
ſeu timoꝛe rerum aduerſarum inbers ec in
conſiderata tracti animi deiectio: Et ſic
vtrunq; tam ſcrupulus qᷓ; puſillanimitas
impoꝛtat inoꝛdinatum timoꝛem. AUnde ip
ſe ſcrupulus a quibuſdam vocatur erro/
nea conſcientia.Ab alijs timoꝛ conſcien /

