re:paria eſſe confirment:ſic ⁊ futuras iſer
ni penas equales peccantibus oibus pꝛe
paratas. Contra quos eſt auctoꝛitas dñi ⁊
ſaluatoꝛis noſtri:qui Joãnis.iꝰ.c.dixit pi
lato.Qui me tradidit tibi maius peccatũ
habet. In quo verbo vnũ ſupponitur.ſ.ꝙ
pilatus peccauit. Et aliud a xpᷣo expᷣmitur
ꝙ.ſ.ille qui tradidit maius peccatũ habu
it. Nã comparatiuum ſemꝑ pꝛeſupponit
poſitiuũ. Peccatũ ergo alioꝝ contra chꝛi/
ſtum grauius fuit peccato pilati. Nam iu
das peccauit ex cupiditate. Pꝛincipes ſa
cerdotũ peccauerunt ex inuidia. Pilatus
vo ex humano timoꝛe quod fuit minꝰpec
catis illoꝝ.Hieroꝰetiã.ꝛA.q.pᷣ.c.Nõ affe
ramus.ait:Quis dubitat ſceleratius eſſe
cõmiſſũ quod grauius eſt punitũ.ſEt.33.
q.2.c.Si quod verius dicitur homicidium
eſt grauiꝰ qᷓ; adulteriuz.¶ Et.i7:q.A.c.Si
cut.dicitur ꝙ ſacrilegiũ eſt grauius qᷓ; foꝛ

nicatio.ſEt. 32.q..c.Adulterij malũ po/

nitur grauitas peccatoꝝ eiuſdẽ generis lu
xurie.Quẽadmodũ ergo vna iſrmitas eſt
grauioꝛ altera ſic ⁊ vnũ peccatũ altero.Cõ
paratur nãqʒ peccatũ inſirmitati.vñ i pᷣs.
liſerere mei dñc qm̃ infirmꝰſũ. Seneca
etiã ⁊ tullius vicia appellant egritudies.
¶ Iccirco vt oĩs falſitas ꝓcul abiciat᷑ a coꝛ
dibus hoium in pñn ſermone de peccatoꝝ

grauitate dicemus.¶Et q;nis giuerſis re⸗
ſfſpbpectibꝰ ynũ peccatũ alio ſit grauiꝰ. Hos

n

tamẽ tres eligemus ex multis.

Bdi perſone.

Cꝛvobiecti.

C grauius pecct eods genere pecca

ti docti q; idocti:⁊ ſuperioꝛes qᷓ; iſerioꝛes.

ilictai quipeccitci magto hsoba vold
E
tate. . vap. E
Rimus reſpectquo vnũ peccatuzʒ
dẽ grauius altero eſt ꝑſone peccan
tig vna eni perſona põt grauiꝰ pec

care qᷓᷓ altera etiã in eodẽ genere mali tri⸗

plici rattone.
Cp rõne claritatis.
Cꝛorõne dignitatis.
GHBP3̈ͦRröne voluntatis. r
MWꝛimo vna perſona peccat grauiꝰ qᷓ;
altera rõne claritatis. Gꝛauiꝰnãq; peccat
do ctꝰqui plura cognoſcit ad ſalutẽ ſpectã/⸗
tia q́;ᷓ indoctus:⁊ lr̃atus qᷓ; idiota. qm̃ vt
inꝗt Tho.pᷣx.q.⁊3.pꝛopter maioꝛẽc facili
tatẽ qͥ; habet in reſiſtendo põt faciliꝰpecca
tũ declinare.Ideo ſaluatoꝛ noſter Luce.iꝛ.
c.ait. Seruꝰ ſciens volũtatẽ dñi fni ⁊ nõ ſa
ciẽs vapulabit plagis multis. ¶ Abit Cri
ſoſtoꝰait.MNõ ſimiliter in oibus oĩa iu dicã
tur. Sed maioꝛ cognitio fit maioꝛis pene
materia.h̊ ille. Motẽt vᷣba Criſoſtomi vi/
ri docti ⁊ pcipue in ſacris litteris exercitati
Scðo vna perſona Begrargram c alia
ròne dignitatis.Et huiuſmodi ſũt dni pᷣla
ti religioſi ⁊ ſacerdotes.ſ Hinc Hieroꝰſup
Ezechiel ingꝗt.Gꝛãdis dignitas ſacerdo⸗
tũ:ſʒ grandis ruina ſi peccant.letamur ad
aſcẽſu:ſʒ timeamꝰad lapſũ.Nõ ẽ tãti gau
dij excelſa tenuiſſe q̃ti meroꝛis de ſſᷣlimio
ribꝰ coꝛꝛuiſſe. Hec eni ꝓ ſolis delictis nr̃is
reddere debemus rõnẽ:ſed pꝛo oium qͥruzʒ
abutimur donis ⁊ nequaqᷓ; ſumꝰde eoꝛuʒ
ſalute ſoliciti. ſEt idẽ ad heliodoꝝ de vita
nepotiani. In te oĩum oculi dirigunt᷑. Do
mus tua ⁊ ↄuerſatio tua q̃ſi in ſpecula ↄſti
tuta magjr̃a diſciplie. Quid feceris id ſibi
oẽs faciendũ putãt. Caue ne cõmittas qð

aut ꝗ repᷣhẽdẽ vo lũt digne laceraſſe videã

tur:aut q imitari cogant᷑ relinq̃re. ¶ Et ex
de iureiurãdo cꝰᷣ Cũ ꝗdã.dĩi:ꝙ epᷣi trãſgre⸗
diẽtes iuram ctũ grauiꝰiudicãdi ſũt quãto
maioꝛi peminẽt dignitate.. Abi glo. Pa

18

tet ꝙ dignitas delinqntis agrauat petm̃.
Sicut etia ꝓbatur.Ao.di.c. Homo xpᷣianꝰ
¶ Et. 0.di.c.Quia tua.i Et.i9.di.c. Nul/⸗
li. ¶ Et. xi.q.ꝭ.c. Pꝛecipue. ſEt. ʒꝛ.q..c.
Qni viderit.Ex̃ de hereticis.c.Excoĩcamꝰ
¶ Et᷑ de homicidio.c.Sicui dignũ.O qᷓ; tũ
eſt execrãdũ peccatũ maioꝝ in qͥ nõ ſolũ il
loꝝ igratitudo rephendit᷑:verüetiã maluzʒ
exemplũ quo ceteri iſerioꝛes coꝛꝛũpuntur
ↄdemnatur. Ingt eni Ariſt. ̊ ethicoꝛũ.
Multi quidẽ oĩno beſtiales vident᷑ eſſe pe
cudũ vitã eligẽtes. Adipiſcunt᷑ aut rõneʒ
qꝛ multi ex hijs qui ſũt in ptãte ↄſtituti pa
tiunt᷑ ſiſia ſardanapallo. Hic ſardanapal
lus vt Juſtinꝰrefert liꝰ pᷣ fuit vltimus rex
aſſirioꝝ oi muliere coꝛꝛuptioꝛ mollicie coꝛ
poꝛis ⁊ laſciuia oculoꝝ oẽs femias antecel
lens. Dicit ergo Ariſt. ꝙ multi potẽtes ip
ſum ſequunt᷑ quoꝛũ exẽplo ſubditi vicioſi
fiũt. Simiſſis aũt antiquoꝝ exẽplis.¶ VUi
demus per experientiã ꝙ quales ſũt ſupe
rioꝛes tales vt in pluribus ſolent eſſe infe
rioꝛes:⁊ pcipue qui eis familiaritate iun⸗
Fanbecren de ipis particularia nõ licet loꝗ
ꝗru peccata ipunita vᷣtus vocant᷑.ſ Juxta
illud Señ.in tragednis. Pꝛoſpeꝝ ac ſelix
ſcelus vᷣtus vocat᷑.¶ Tertio vna perſona
peccat grauiꝰq;ᷓ alia rõne volũtatis. Maʒ
volũtas cõparat᷑ ad actũ pcti ſiẽ arboꝛ ad
fructũ:vt dꝛ ĩ glo.ſaꝑ illo vᷣbo Mathi.⁊.
c. Nõ põt arboꝛ bona fructꝰmalos facere.
Ideo qͥ to volũtas fuerit ardentioꝛ ad pec
cãdũ tãto hõ grauiꝰpeccat.Et ſic grauius
peccat qui ſine vlla aut parua tẽtatiõe pee
cat q; ille ꝗ ĩpoꝛtunis ⁊ diuerſis tẽtationi
bus ſupat᷑. Inſuꝑ q̃to actꝰvoluntatis eſt
magis ioꝛdinatus tãto grauiꝰeſt peccatũ.
Magis eſt aũtactꝰvolũtatis ioꝛdinatꝰcũ

peccatũ oꝑe ꝑpetrat᷑ qᷓ; ſolũ mẽtis ↄſẽſu.
ENloride loco ßz. Bonaam Zho.

in ꝛodi.A2.Qð cũ volũtas ⁊ opꝰ peti ſunt

ſeparata:vtputa ſm aliud ⁊ aliud tpᷣs ſunt

diuerſa peccata qꝛ diuerſe auerſiones ⁊ cõ⸗
uerſiões:vt ſigs hñs volũtatẽ deliberata
ad ſoꝛnicãdũ ⁊ huiuſmodi diuertit ꝓ tunc
ad alia dimittens exequiillã vpluntatez.
Inde ad hoꝛam opoꝛtunitate ſe ingerente
ſoꝛnicatur opereſic ſunt diuerſa peccata.

Sed ſi voluntas ⁊ opus ſint coniuncta:

c 2

vt cauſã ⁊ effectus ſic ſũt vnũ peccatũ foꝛ⸗/
maliter ſʒ plura mãliter: qꝛ eſt vna rõ de⸗
oꝛdinandi lz ſint plura deoꝛdinata. Gꝛaui
us tamẽ eſt peccatum voluntate ⁊ actu ex
terioꝛe cõmiſſum qᷓ ſola voluntate. Nam
ipſe actus exterioꝛ cõmuniter adauget vo
lũtatẽ in malis operibus ſicut ⁊ in bonis.
COQõ culpa tanto eſt grauioꝛ q;to pſona
contra quã peccatur eſt dignioꝛ. Et ſic pec

„ „

in deü: in pximũu in ſeipſũ.Capᷣ..

Ecundus reſpectus quo vnũ peccea
tuz dẽ grauius altero eſt obiecti.Et
ſic q;to pſona que in peccato offen
ditur eſt dignioꝛ tãto culpa grauioꝛ.¶ Si⸗
cut patet extra de ſnia excoicationis.c.Cũ
illoꝝ.in textu ⁊ in glo.Et inſtituta de in/
iurijs S. Atrox.ff.de re militari.l.Oẽ deli
ctum g Qui manus. Et.i2. q.2. c. Gloꝛia
¶Et. 22. q.2. c. Mouet.¶ Et. 27. q. P.c. Nu
ptiaꝑ. Hoc autẽ modo põt homo peccare
tripliciter.
Cð in deum.
Cꝛeoin ximum⸗
¶ zcin ſeipſum.
Hec aũt diſtinctio peccati ponitw᷑ ab Iſi/
doꝛo in liꝰde ſũmo bono.⁊ a Mngiſtroi2⁰
di. 42. Et notadũ ſᷣm T ho.pᷣꝰ2c.ꝙ iſta diui
ho ſumitur ſzD id in quod directe peccatur
⁊ pꝛincipalr:nõ conſequenter. vᷣbi gratia.
CLCuũ quis facit homicidiũ ⁊ furtũ ⁊ ſimilia.
Iſte pꝛincipaliter peccat in pximum eum
ledendo.Ex conſequenti peccat in deũ:qꝛ
mandata eius tràſgreditur:a in ſeipſũ qꝛ
per peccatũ ledit animã ſuã. Similiter ꝗ
peccat in ſeiᷣm vt in gula luxuria ⁊ huiuſ

modi directe ⁊ pᷣncipaliter peccat in ſe. Ex

conſequenti in deũ contra eius mãdata ſa
ciendo.Et ſic qui peccat in deũ ex conſeq̃n
ti peccat in ſeipſũ pꝛiuando ſe lumine gfe
⁊ virtutibus ⁊ in ꝓximũ aliqñ per malum
exemplũ vel alio modo.¶ Pꝛimo igitur
homo peccat in deũ cum de deo male len
tit:vt hereticus:vel que dei ſunt vſurpare
pꝛeſumit vtendo indigne ſaicramẽtis: vel
qñ dei nomẽ piurando vel blaſfemãdo cõ
tẽnit.Et h& peccata que ſunt directe cõtra
deum ſunt ceteris grauioꝛa quibus hodie
plenus eſt mundus.Et qꝛ inueterata ſunt
publica ⁊ in maxima multitudine non

eſtimatur. Pꝛo quibus dicitur in coer
gentis ex de hereticis. Longe grauiꝰ eſt

eternã q;ᷓ tpalẽ ledere maieſtatẽ. ¶ Secũ⸗
do peccat quis in ſeipᷣm cum ſibi ſoli nocet
non alteri:vt in peccato gule vel mollici
ei vel accidie vel inaniſglie ⁊ huiuſmodi.
Et lʒ non ſit ita graue ſicut peccare imedia
te contra deũ.Zamẽ grauius eſt qᷓ;ᷓ pecca
re contra/ꝓximũ.Sicut grauius peccat ꝗ
occidit ſeipſum qᷓ; qui occidit aliũ. Naʒ vt
ſcribitur eccliaſtici.iꝗ.c.Qui ſihi neq;ᷓ cui
bonus erit. ¶Tertio peccat quis in pꝛoxi
mũ.Et ſic aliqñ quis peccat contra perſo
nã coniunctã.ſ.parentes ſfilios vxoꝛes vi⸗
ros fratres duʒ vel illis iniuriatur vel nõ
fubuenit eoꝝ indigentijs: ⁊ hoc graue eſt
peccatũ.Naʒ vt ait Augꝰliꝰpᷣ de doctrina
xpᷣiana. Cum oibus ſubuenire non poſſis
hijs potiſſime conſulendũ eſt qui tibi q̃dã
ſoꝛte iungunt᷑. Aliqñ quis peccat ↄtra il
los a quibus beneſicia recepit.ſAliquan
do ↄtrà ꝑſonas graues.Et vt habetur ex
de teſtibus ⁊ atteſtationibus in glo.in cꝰ
Licet. Perſone graues nõ appellãtur illi
qui ſunt in dignitate conſtituti qꝛ aliud eſt
dignitas qᷓ;ᷓ grauitas.ꝗ.q.3ʒ.c.Itẽ in crimi
cuntur hi qui non ſunt leues ſed bone fa/
me ⁊ opinionis ⁊ antiqtatis.ſ Aliqñ ꝗs
peccat cõtra ꝑſonas dignas clericos ſacer
dotes ⁊ religioſos ac pᷣlatos cũ falſis ac te
merarijs iudicijs ac detractionibus vene
noſis.ſAliqñ quis peccat cõtra ꝓximos
miſerabiles afflictos aſfligẽdo:qð ꝓhibe
tur ex de clerico egrotante.c.Ex parte.vbi
dicit᷑. Afflicto nõ ẽ addẽda afflictio. Ideo
ꝓpheta in pᷣs.ait.Tibi derelictꝰ eſt pauꝑ
7 oꝛphano tu eris adiutoꝛ.
CQõ vnũ peccatũ eſt alto grauius roõne
nocumẽti: qualr nocumétũ ſe põt hie ad
peccarũ tribr. .(LCap. 3 .
Ertiꝰreſpectꝰq̊ vnũ peccatũ eſt gra
t ualtero di nocumęèti.qñ.ſ.ex vno
octõ ſegtur maiꝰnocumentũ qᷓ; ex
o. s hſᷣm Tho. pᷣꝰc. q. 73. vbi.S. Ho/
cumẽtũ tripłr ſe pot hĩe ad pctm̃.ſQñqʒ
eni nocumẽtũ illud eſt puiſũ ⁊ intentũ.Si
cut cũ aliꝗs aligd oꝑat᷑ aio ncẽdi. alij vt
bomicida vel fur. Et tũc directe qᷓ;titas vo

1
ll
ti
0
ſ
lik

=.:
*=E

ince
granide
(Seii
ſlnoe
almollid
eimeci
ͦ pecct
eccatg
Mznt
nechai
in poxi
apenſo⸗
oꝛes ri⸗
ryelno
myeeſt
nna
voſſis
idi
gail
an
M R
.ne
Mämrlli
2aluceſt
linaini
Taucsd
honef⸗
liqngs
o ſalr
lſisaete
s dNe
ppnos
peihe
pmne fbi
o. Ne
ſt paug

nius rone
hatſien
. nn
Nti
. la M
nii g4
tis, Ho/
Cig
CentiS
6di, alin
cheimn⸗

lũtatis adauget qͥ titatẽ peti.ſQũuqʒ vᷣo
cũ aliꝗs tranſiens p agrũ vt cantiꝰ ⁊ bꝛe/⸗
uius vadat ad ſoꝛnicandũ ifert nocumẽtũ

hijs que ſũt ſemiata in agro ſcienter lʒ nõ
aio nocẽdi.Et ſic etiaʒ q;titas nocumenti
gagrauat peccatũ ſed idirecte inq; tuzʒ.ſ.ex

voluntate multũ inclinata ad peccandum
ꝓcedit ꝙ aligs nõ pꝛetermittit facere dã⸗

nũ ſibi vł alijs qð ſimpli nõ vellet.¶ Qua
doqʒ auz nocumentũ nõ eſtintentũ nec eſt

puiſũ. Et tũc ſi ꝑ accidẽs ſe habeat ad pec
catũ nõ agrauat peccatũ directe ſed ꝓpter
negligentiã ↄſiderãdi nocumenta que ↄſe
qui poſſẽt iputant᷑ hoĩ ad penaz mala que

veniunt pᷣter eius intentionẽ ſi dabat ope/
raʒ rei illicite.vñ ſiqs ſolaciaret aliqꝗ ludo
iculoſo ex quo ſeqtur moꝛs vł mutilatio

;uis illud malũ nõ ſit intentũ.Zñ qꝛ vo⸗
luit illi ludũ vnde nocumentũ fecutũ eſt:
ei iputatur ⁊ quo ad peccatũ ⁊ qͥ ad irregu

laritatẽ ad penã iudicialẽ. Similtr ſi ce

cus ſagittã vel lapidẽ iaceret ei iputaretur
qꝛ dat operã rei illicite.vnde ⁊ lamech qñ
ſagitta occidit cayn exiſtimans eũ ferã ſil/

ueſtrẽ nõ hoiem qꝛ cecus erat. Sed a pue

ro quẽ ſecũ ducebat vt fera iudicatus fuit

nõ excuſat᷑ a peccato. Si vo nocumẽtũ per

ſe ſeqtur ex actu peccati lzʒ nõ ſit intentuzʒ
nec pᷣuiſum directe pectm̃ agrauat.Qꝛ que
cũqʒ; p ſe ſequunt᷑ ad peccatũ ptinent quo

daãmodo ad ipſã ſpẽm peccati. MPuta ſi ali

as publice ſoꝛnicetur ſeꝗtur ſcandalũ plu
nimoꝝ qd q;uis ipᷣe nõ itẽdat nec ſoꝛte pᷣui
deat directe per hoc agrauat᷑ peccatũ.No⸗

tandũ ꝙ q́;uis nocumentũ agrauat pctĩ

nõ tñ ſequitur ꝙ ex ſolo nocumento pctm̃
agrauetur. Quinimo peccatũ ꝑ ſe eſt gra⸗
uius/ꝓpter ioꝛdinationẽ:vñ ipim nocumẽ/

tũ agrauat peccatũ inqͥ tuʒ facit actũ eſſe

magis inoꝛdinatũ.Quare nõ ſeqtur ꝙ ſi
nocumentũ maxune habeat locũ in pctis

qᷓ ſüt ↄtra ꝓximũ ꝙ ipſa peccata ſint gra/

uiſſima:qꝛ multomaioꝛ ĩoꝛdinatio iuenit

in peccatis ꝗᷓ ſũt ↄtra deũ ⁊ in gbuſdã eoꝝ

q̃ ſunt ↄtra ſeibᷣm.Et tũñ põt dici ꝙ ⁊ ſi deo
nullus poſſit nocere q; tum ad eius ſubſtã
tiã põt tñ pocumentũ attendi in hijs q̃ dei

ſũt:ſicut extirpãdo ſidẽ violãdo ſacra que

19

ſũt peccata grauiſſima. Sibi etiã aliquis
qñqʒ ſciẽter ⁊ violenter infert nocumentũ.
Sicut patet de hijs qui ſe iterimũt lʒ fina⸗

liter hoc referãt ad aliqd apparẽs bonuz:

puta ad hoc ꝙ liberent᷑ ab aliq̃ anguſtia.
Sũt igit᷑ pctã diſparia ⁊ vnuz alto grauiꝰ.
Nihilominꝰoẽ peccatũ moꝛtale piculoſuʒ
eſt dãnoſũ ac foꝛmidabile.Ideo curãdũ vt
⁊ moꝛtalia maioꝛa atqʒ mioꝛa vitent᷑:ſiue
ſint pctã opis ſiue oꝛis ſiue etiã cogitatio⸗

nis qᷓ ppetrant᷑ intrinſecus in mẽte.Qui

eni peccare deſinit ⁊ bñ operanri ſtudet is ĩ
pñnñti diuinã obtinet gr̃am ⁊ tandẽ gloꝛiazʒ
ſempiternã. In qua vinit ⁊ regnat deus ꝑ
infinita ſecula ſeciloꝝ Amẽ. 1
CSñica pᷣ in.xlł.e ſupbia dñoꝝ ⁊ po⸗
tentum. ermo octauus.

—

regna mũdi 1 gliaʒ eoꝝ ? dixit
ei: hec oia tibi dabo ſi cadens
adoꝛaueris me. Scribunt Hvba MWathi
4.co. a in euang hodierno. Puncipes ter

re ⁊ tpales dñi vt de xpᷣianis loquar in ma

gna parte in tantà ſuperbiã füt elati vt q̃ſi

diabolũ imitantes terrenã ptate z deo reli
cto ſibi viribuſqʒ pꝛijs aſeribãt. Quo ſit
vt vicia ſua ĩcoꝛꝛigibilia eſſe velint que ſui
ſamiliares ⁊ domeſtici nedũ vitupare au/
dent.Quinimo adulãtes laudare cogunt
Hꝛinc Señ.in tragedia dicit. Pꝛoſperuz
ac felix ſcelus.ſ.illoꝝ potentũ ⁊ pꝛincipan/
tiũ virtus vocatur. Sontibꝰparẽt boni:op
pꝛimit leges timoꝛ.Iccirco cuʒ de pctis in
particulari iã dicendũ occurrat:ſtatui ho/⸗

dierna die de ſupbia dñoꝝ ⁊ potẽtũ dicere.

¶ Et vt verbis vtar Hieronymi in epla ad

palmachiũ ⁊ oceanũ.Adulari nõ poſſum

ne ⁊ fr̃em decipiã ⁊ me ſermo pcutiat ſalo/
monis qui ait. Aerba adulatoꝝ mollia ſũt
hec feriunt interioꝛa ventris. Heqʒ de ſe

cretis ⁊ intimis:ſed de illoꝝ patentibus et
manifeſtis defectibus cũ ea qua poſſe umꝰ
honeſtate atqʒ modeſtia loqᷓ mur. Diſun/

guemus autem conſiderandam ac con/
demnandam eoꝛum ſuperbiam triplici re

Cp rõne extimationis.

Trvereſpectu eccleſie.

C3 reſpectu ꝓximi.,

CQualr ſuꝑbi dñi contemnunt deũ non

reputãdo ipm ſuperioꝛc᷑:a trãſgrediẽdo di

ning paccepta ac vei iudicia vilipendedo.

PBimo f kradaes atqʒ 2dẽnada
fupbia dnoꝝ potẽtũ reſpectu vei.
Conténunt ꝗppe deu.⁊ hoc triplici

ꝛcrõne ranſgreſſionis.
Cz rõne vilipenſionis
CPumo ratione extimationis. Nã in ta

tã elationẽ aius eoꝝ inſurgit vt ſeipſos de

os reputent ⁊ ꝗqeꝗd habent non a deo hĩe

ſæ credat.ſimiles nabuchodonoſoꝛ regi ba
bylonis. Ille quippe in ſtatua adoꝛari vo

lebat vt ſcribit᷑ Danielis.ʒ.c.Et cũ ſidrach

miſach ⁊ abdenago iudei timẽtes deũ ſce

luſq; hoꝛꝛentes hoc agere nollẽt cũ accuſa
ti adducti fuiſſent coꝛaz nabuchodonoſoꝛ
dixit eis rex ille ſuperbus poſt multa vba
Quis eſt deꝰ ꝗ vos eripiat de manu mea.
Sic ⁊ domicianus iperatoꝛ ad hãc/ꝓꝛupit
veſaniã vt in pꝛimoꝛdijs lr̃aꝝ ſe deũ ⁊ dñzʒ
iuſſerit appellari vt eclot Pauina hoꝛoſi
us. Incipiebãt eni ſue lr̃e BDeus ⁊ dñs no
ſter domicianus ita mãdat ita iubet.ſ Nõ
ſic faciebat eyrus rex perſaꝑ:qui vt ſcribit᷑
pꝛimi heſdre pᷣ.c.dicebat cum humilitate.

Dia regna terre tradidit mihi dñs deꝰceli

Ab ipſo eni deo rege regũ ⁊ magno ſuper
omnes deos eſt omnis potentia dominan
di ois pᷣncipatus omne pꝛincipiũ ac finis

cuiuſcunqʒ imperij vel regni.Quod ꝓbat᷑
anctoꝛitatibꝰa ſentẽtijs firmiſſimis. Hic

Hieroꝰſuper Danielem ait. Nõ miremur
ſi qñ cernimus reges regibus ⁊ regnis re
gna ſuccedere que dei ⁊ gubernant et mu

tãtur ⁊ finiuntur arbitrio cauſaſqʒ ſingulo
rũ nouit ille qui conditoꝛ oium eſt: ⁊ ſepe

malos reges patitur ſuſcitari vt mali ma/
los puniat. Et Augꝰliꝰ.ꝭ.de ciui.dei.c.2i.
Qui dedit perſis ſegetes ſine cultu dee ſe
getie quiq; oalia dona terrax ſine cultu tot
deoꝝ quos iſti rebus ſingulis ſingulos vł

etiã rebus ſingulis plures ppoſuerunt ipᷣe
ęgliam regnum dedit hominibus. Qui ma

rio ipſe ⁊ gaio ceſari. Qui veſpaſianis vel
patri vel filio ſuauiſſimis imperatoꝛibus:
ipſe ⁊ crudeliſſimo domiciano. Et ne ꝑ ſin
gulos ire neceſſe ſit qui conſtatino chꝛiſtia
no ipᷣe ⁊ apoſtate iuliano.ſEt Maulus ad
romanos.iʒ.c. Mon eſt poteſtas niſi a deo
que vᷣba ponuntur.23.q.h.c. Quid cul/
patur. Pꝛopterea dictuz fnit nabuchodo
noſoꝛ vt habetur Danielis.ꝗ.c. Sciãt ho
mines quia dominat᷑ altiſſimus in regno
hominũ ſcilicet ꝓuidentia ſua:⁊ mncunqʒ
voluerit dabit illð ⁊ humillimũ ideſt viliſ⸗
ſimũ conſtituet ſuper illud:cuʒʒ ſcilicet ſibi

placuerit.debẽt itaqʒ reges ſeculi firmiter

tenere ꝙ omnis pꝛincipatus a deo diſpo /⸗
nitur cui nulla eſt difficultas dũ ſibi placet
mutare ⁊ omnino debere. ¶ Sunt tamẽ
quidã obicientes nobis ꝙ non omnis po
tentia dominãdi ſit a deo.¶ NPꝛimo ex tex
tu ſcripture:diciturenim ſee.ð.c.Ipſi re
gnauerunt ⁊ non ex me:pꝛincipes extite⸗
runt ⁊ non cognoui. ¶C Secũdo nihil iniu
ſtum eſt a deo. Sed multi dominãtur iniu
ſte alijs:ergo nõ omne dominiũ eſt a deo.
CTertio nihil inoꝛdinatum ẽ a deo. Sed
cum ſtultus pꝛeſicitur ſapienti 1 malus bo
nis hoc eſt inoꝛdinatuʒz.ergo non videtur
eſſe a deo. Quarto nõ eſt auferendũ ali
cni illud quod eſt datum a deo:ergo ſi oĩs
ſuperioꝛitas a deo eſt nulli eſt auferenda.
Igitur nullus ſuperioꝛ quãtumcũq; ma/
lus erit puniendus. Reſpondet Bona
uentura in 2⁰ di. vltima. Qõ in potẽtia do
minandi duo conſiderantur ſcilicet virtus
pꝛeſidendi:⁊ hec a deo eſt.Et modus. ¶ Et
tunc quidam pᷣſunt alijs ex iuſticia.ſ Qui
dã ex aſtutia. Quidã ex violentia. Pꝛi
mo modo potentia dominandi eſt a deo re
ſpeetu pꝛeſidentis ⁊ reſpectu ſubiacentis.
Secũdo ⁊ tertio modo:talis poteſtas ha
bet comparari ad voluntatem pꝛeſidẽtis:
⁊ ad meritum ſubiacentis.In comparatio

ne ad meritum ſubiacentis talis pꝛeſiden

tia iuſta eſt:quia aut eſt ad bonoꝛum pꝛo/
bationem aut ad maloꝛum punitionem.
Si autem comparetur ad voluntatem pꝛe
ſidentis iniuſta eſt. Et pꝛimo modo dicitur
eſſe a deo faciente ⁊ oꝛdinante.uxta illud
Job.24.c. Regnare facit hipocritam pꝛo/

mis l
abus:
nep in
chriſtia
lnsad
ladeo
dal/
chodo
litho
fegno⸗
aunc;
kyii/
ltſibi
miter
ipo/
lacet
mi
po
lerx
ſre
Kt
Aiwin⸗
Nw
adeo⸗
0 Sd
Aebe
ſicem
diadi
vſo
ind
/
liin N
tnimns

pter peccata populi. Et Oſee. iz. ce. dicitur.
BDabo eis regem in furoꝛe meo. Secũdo

modo ſcilicet in reſpectu ad voluntatẽ pꝛe
ſidentis eſt a deo permiſſiue non appꝛoba
tiue.Et ſic excellentia poteſtatis eſt a deo:
modus vo non niſi permiſſiue. Quare ſo
luta ſũt tria illa in oppoſitũ iducta. C Ad
quartum vᷣo quando dicebatur ꝙ ſi potẽ/
tia dominandi eſſet a deo nulli eſſet auferẽ
da:. Reſponderi poteſt ꝙ hoc ſequeretur ſi

deus talęm potentiam dediſſet malis ſim

pliciter. Si autem ad tempus data ſit ſicut
deus vult dare. Ita vult per miniſteriũ hu
manum auferre. Ham deus dat vitam la
troni.Et tamen iudex iuſte aufert illam ab
eo. ¶ Sed nunquid tenentur ſubditi obe/
dire tyrannis iniuſte dominantibns ⁊ ſol/
uere eis tributa ⁊ gabellas. Dicunt docto
res ꝙ lIz non teneantur bonum tamen eſt

obedire in hijs que non funt eontra deum

ad vitandum ſcandalum pꝛopꝛium ⁊ alio
rum. Ande.xi:q.ʒ.c. Julianus dicitur. In
lianus q;uis eſſet apoſtata habebat tamẽ

ſub ſe milites chꝛiſtianos quibus cum di

cebat pꝛoducite aciem pꝛo defenſione ret/⸗

publice obediebant ei. Cum autem dice/

ret pꝛoducite arma in chꝛiſtianos cogno⸗
ſcebant imperatoꝛem celi.Habẽtibus vᷣo
iuſtum dominium quantũcunq; malis te
nẽtur ſubditi obedire in licitis ⁊ honeſtis:
⁊2 collectas ⁊ gabellas legitimas ſoluere.
Ideo PMetrus pᷣma ſua canonica ait.Ser
ui ſubditi eſtote in omni timoꝛe dominis:
non tm̃ bonis ⁊ modeſtis:ſed etiam diſceo
lis. Et Paulus ad romanos.izʒ.cᷣ. Qui
poteſtati refiſtit dei oꝛdinationi reſiſtit: et
ipſẽ ſibi damnationem acquirit. Ad idem
faciunt auctoꝛitates.xi.q.2.c.Si bonum.

c. Imperatoꝛes.c.Qui reſiſtit. C Secun/

do contemnunt deum pꝛincipes ? poten⸗
tes ratione tranſgreſſionis: pꝛopter ſuper
biam enim non putant ſe legi dei foꝛe fub

iectos.Quare ad vicia cum quadam licẽ⸗

tia ⁊ libertate ſe pꝛecipitant: pꝛecipune ad

laſciuiam ⁊ carnalitates. Et nihilominus

ſi ſic vicioſe viuendo non ſe coꝛꝛexerint dã

nabuntur cum alijs inimicis dei in ignem

eternum. Mꝛopterea tales aures debent
attentas exhibere Auguſtino dicẽti libꝛo

5

20

quinto de eiuitate dei capitulo.24.¶ Neqʒ

enim nos chꝛiſtianos quoſdam imperat-

res:ideo felices dicimus quia vel diutius
imperarunt: vel imperantes filios moꝛte
placida reliquerunt:vel hoſtes reipublice

domuerunt: vel inimicos ciues aduerſus
ſe inſurgentes ⁊ cauere ⁊ oppꝛimere potue

runt. Hec ⁊ alia vite huius erumnoſe vel
munera vel ſolacia quidam etiam culto/

res demonum accipere meruerunt qui nõ

pertinent ad regnum dei quo pertinẽt iſti.
Et hoc ipſius miſericoꝛdia factũ eſt ne ab
illo iſta qui in euʒ crederent velut ſumma
bona deſiderarent.Sed ſelices eos dicimꝰ
qui iuſte imperant ſi inter linguas ſubli/
miter honoꝛantiuzʒz vt obſequia nimis hu
militer ſalutantiuz non extolluntur ⁊ ſe bo
mines eſſe meminerint.Si ſuam poteſta⸗
tem ad dei cultum maxime dilatandũ ma
ieſtati eius famulam faciunt.Si deum ti⸗
ment:diligunt:colunt.Si plus amant il/
lud regnum vbi non timent habere cõſoꝛ
tes. Si tardius vindicant facile ignoſcũt.
Si eandem vindictam pꝛo neceſſitate re⸗
gende tuendeqʒ reipublice non pꝛo ſaturã
dis odijs inimicitiarum exercent.Si ean/
dem veniam non ad impunitatem inique
tatis ſed ad ſpem coꝛꝛectionis indulgent.
Si luxuria eſt tanto eis caſtigatioꝛ quan⸗
to poſſet eſſe liberioꝛ.Si malunt cupidita
tibus pꝛanis qᷓ; quibuſlibet gentibus im
perare.Et ſi hec omnia ſaciunt nõ pꝛopter
ardoꝛem inanis gloꝛie ſed pꝛopter charita
tem felicitatis eterne.Si pꝛo ſuis peccatis
humilitatis ⁊ miſerationis ⁊ oꝛationis ſa
criſicium deo ſuo vero immolare non ne⸗
gligunt. Tales chꝛiſtianos imperatoꝛes
dicimus eſſe felices: interim ſpe poſtea re
ipſa futuros cum id quod expectamus ad
uenerit.Hec Auguſtinꝰ.que ſuperbi dñi
irrident ⁊ contemnunt. ¶ Tertio contem⸗
nunt deum pꝛincipes et potentes ratione
vilipenſionis.vilipendunt quippe iudicia

dei ⁊ comminationes diuinas non ſolum

non foꝛmidant ſed ſpernũt coꝛde oꝛe ⁊ope
re.Coꝛde in ſeipſis confidentꝙ: oꝛe de deo
ↄtumelioſe loqntes:⁊ ope malis mala pe
ioꝛa iungẽtes. Pꝛopterea deꝰ vt Jacobꝰ

ingt. 3. c. Superbis reſiſtit. Et de hoc Señ.

in tragedijs ait. Sequitur ſupbos victoꝛ
a tergo deus:qꝛ ſupbia deo aduerſatur et
dine maieſtati ſe opponit. Ideo hãc deus
pꝛe ceteris pctis habet exoſa m. vnde ſcri⸗
ptũ eſt Eccliaſtici.io.c.Odibilis eſt coꝛam
deo ⁊ hoibus ſupbia. Et Amos.c.c.dicit.
Diũs exercituũ deteſtoꝛ ego ſuperbiaʒ. Et
Yſaie.ꝛ.c.Dies dñi exercituũ ſup omnem

ſuperbũ ⁊ excelſũ ⁊ ſuper oẽm arrogantez

⁊ humiliabit᷑.Et Yſaie.iʒ.c. Regeſcere fa⸗
ciã ſuperbiam infideliũ ⁊ arrogantiã ſoꝛti
um humiliabo.Et. 23. c. Oñis exercituũ co
gitauit hoc vt detraberet fuperbiã oĩs glo
rie ⁊ ad ignominiã deduceret vniuerſos in
clitos terre.Et.28.c. Ae coꝛone ſuꝑbie. Et
eodẽ.c. Pedibus ↄculcabit᷑ coꝛona ſuper
bie. Et Eʒechielis.⁊.c. Quieſcere ſaciazʒ ſu
perbiã potentum.Et Hieremie.ð o.c. Ecce
ego ad te ſuperbe dicit dũs deus exercitu
um:qꝛ venit dies tuus tẽpus viſitationis
tue ⁊ cadet ſuperbus ⁊ coꝛꝛuet ⁊ nõ eſt qui
ſuſcitet eum. Hec vo oia ipleta ſtimus in
hijs qui ceruicẽ eleuarunt ſuperbiẽtes ad
uerſus deũ.de quibꝰdixit glioſa virgo Lu
ce.2.c.Depoſuit potentes de ſede ⁊ exalta
uit humiles. Et iteꝝ.vFecit potentiã in bꝛa
chio ſuo diſperſit ſupbos mẽte coꝛdis ſui.
Et Eccliaſtici.io.c.ſapiens inqt.Sedes du
cum ſuperboꝝ deſtruxit deus ⁊ ſedere fecit
mites pꝛo eis. Radices gentiũ ſuperbaꝝ
arefecit deus ⁊ plantauit humiles. Sunt
de hoc exempla poſita in mone de oĩpotẽ
tia dei in q̃drageſimali de pnia.Quia non
eſt potentia nõ ſoꝛtitudo nõ cõſiliũ contra
deü cui nõ immerito ſubiciẽda eſt omnis
creatura.
¶Mõ pꝛincipes ⁊ dñi ſupbi ↄtẽnũt eccle
ſiã paruipẽdentes illiꝰ ptatẽ que eſt ſupꝛa
oẽm ptãtẽ tpale ? intromittẽetes ſe de ſpiri

ecclie pꝛo nibilo ducẽtes. Cap. 2m.
Ecuũdo conſiderada eſt atqʒ cõdem
nan da ſn bia dnoꝝ ? potentum re
ſpectn ecclie. Sicut eni ſupbi pꝛinci
pes ↄtemnũt deu ita ⁊ eccliam ſuã ſcãm et
bcipue quesum ad tria.
Cð quaãtum ad ecchiaſticã poteſtatem.

Qqudtu ad eccliaſticã ſpualitatẽ.

Cʒꝰquitum ad ecchiaſticaz penalitatem.

malibus officijs ⁊ bificijs atq; cenſuram

CPꝛimo quãtũ ad ptatez que reſidetin
ſummo pontiſice cui tanq; vicario eni † te

oẽs cuiuſcũqʒ gradus humilr ac fidelr ſi
bici debent ⁊ obedire. ¶ Sed hoc loco tria
nobis adueniũt dubia declaranda.ꝗ Pꝛi
mũ vtrũ poteſtas pape ſit ſuperioꝛ poteſta
te imperatoꝛis.ſ Scom vtruũ poteſtati pa
pe ſubdantur oẽs reges ⁊ pꝛincipes chꝛi⸗
ſtiani.¶ Tertiũ vtrũ poteſtas pape ſe extẽ
dat ad inſideles Rꝛo declaratione pᷣ mi

dubij ſunt plura notãda.C Pꝛimuũ notàa⸗
dum ꝙ monarchia ideſt pꝛincipale dniuzʒ

mundi cepit ab aſſirijs ſub Hino rege ni
niue:de quo mentionẽ facit Augꝰliꝰ.id.de
ciuita.dei.c.iꝛ.Et de aſſirijs traſlatum eſt

ad medos ⁊ perſas ſub ciro ⁊ dario. Et de

medis ⁊ perſis trãſlatuʒ eſt ad grecos ſub
alexãdro magno.Et a grecis traſlatuzʒ eſt
ad romanos ibᷣ octauiano. Et vt ſcribitur
28. q. 5²§. Ex hijs virtutibus romani pꝛo
meruerũt iperiũ.¶ Scoᷣm eni Augide an
chona ĩ liꝰde ptaãte pape.Multa fuerũt in
romanis ꝓpter que amplitudinẽ dñij deꝰ
illis ↄceſſit.¶ Pꝛimũ fuit magna reueren
tia ſacroꝝ etiã ſi errarẽt in cultu falſoꝝ deo
rũ:vt diffuſe ponit NHaleriꝰ in pᷣ liꝰ.ſ Scðʒ
fuit clemẽtia aioꝝ vt eni dicit Nirgilius et

Augꝰliꝰpᷣ de ciui.dei.Amabãat ſibi in lau

dibus dici parcere ſubiectis ⁊ debellare ſu
perbos. ¶ Unde Augꝰ. c. 5. pfati pᷣmi libꝛi
ingt de pietate ⁊ clementia marci marcel/⸗

li. Egregius romani nomis marcꝰ marcel

lus qui ſiracuſã vꝛbẽ oꝛnatiſſimã cepit re
fertur eã pꝛius fleuiſſe ruiturã ⁊ ante eius

ſanguinẽ ſuas illi lachꝛymas effudiſſe.geſ

ſit ⁊ curã pudicitie etiã in hoſte ſuãde.Hã
pꝛiuſqᷓ; oppidũ victoꝛ iuſſiſſet iuadi ↄſtitu
it edicto ne ꝗs coꝛpꝰlibeꝝ violaret.ſ¶ Ter⸗/
tiũ fuit fides ꝓmiſſoꝝ ſicut patet in marco
regulo.q Quartũ ſnit iuſticia diſcuſſionuzʒ
vnde actuũ.25. c. Feſtus reſpondit. Hõ eſt
conſuetudo romanis danare aliquẽ hoĩez
pꝛiuſq́; ille qui eſt accuſatus pñtes habe/
at accuſatoꝛes locũqʒ defendendi accipiat
¶Quintuʒ ſuit amoꝛ communis boni cui
pꝛeponebant omne pꝛinatum cõmoduʒ.
C¶Secundũ notandũ ꝙ imperiũ fuit ſem

per in vꝛbe vſq; ad tempoꝛa oonſtantini:

qui illud ad grecos trãſtulit biʒãciuʒ que

lrſi
No
1M:
voteſtr
nn 3
⸗
lent
en

noti

dinz

ege ni
1cde
meſt
Er de
ſüb
t
tur
lo
d
in
de
ncten
or deb
90;
lins a
in har
lareſa
ilbꝛi
arecl/
red
cit te
eas
ſece
ei
Nitn
(La
marc

nunc eſt conſtantinopolis.ſ A grecis ꝓo
traſlatum eſt ad fracos per hunc modum
vt ſeribitur in cronica martiniana. Nã an
no dñi. Francus rex lombar/
doꝝ rupto pacis federe romanos iquieta/
bat. Sed a zacharia papa repꝛehenſus cũ
vxoꝛe ⁊ filios romã venit:vbi monachus
factus eſt. Huic arſtulphꝰ frater ſucceſſit iĩ
regno tributa poſtulãs a romanis.Qua/⸗

pꝛopter ſtephanus ſcõs romanus ponti/

fex animgduertens ꝙ conſtãtinus ꝗntus
conſtãtinopolitanus imperatoꝛ quaſi cun
cta perdiderat in partibus meridianis et
oꝛientis oppꝛeſſus a ſaracenis quare non
poterat iuuare romanos venit in franciaʒ
ad pipinũ frãcoꝝ regem qui cũ papa veni
ens liberauit romanos ab iniurijs lõbar/⸗
doꝝ.Et pacatis oĩbus in pꝛemium virtuo
ſi laboꝛis factus eſt iperatoꝛ. Et reuerſus
in frãciã imp erauit annis treſdecim cum
pꝛius apud frãcos tenuiſſet regnũ trigin/
tatribus annis. M. adſitq;ʒ imperium apud
frãcos annis trigintaquinqʒ ⁊ menſibus
nouẽ vſq; ad tempoꝛa ludoici tertij. De⸗
inde tempoꝛe octonis pꝛincipis imperiuʒ
trãſlatum eſt ad germanos:eo ꝙ octo iu⸗
uit eccleſiã 1 romanos quos berlẽgarius

rex lombardoꝝ infeſtabat. Quare coꝛona

tus fuit imperatoꝛ cui ſucceſſit filius octo
ſecũdus.Et huic octo tertius filiꝰeius qui
iperauerunt per hereditariã ſucceſſioneʒ.
Seinde inſtituti fuerunt ab ecclia electo
res de quibus dicitur in glo.in.c.Ad apſi
ce.de ſnia ⁊ re iudicata.Hij ſunt archiepᷣs
magũtinus:Colonienſis: Treuerẽſis. Et
qꝗ̃tuoꝛ laici:iReomes reni dux ſaxonie.idar
chio bꝛadeburgenſis.Et rex boemie olim
dux. Et dicunt quidã ꝙ rex boemie de ne⸗
ceſſitate vocãdus nõ eſt niſi cũ alij diſcoꝛ/
dãat nec iſtud ius habuit ab antiquo. Sed
hodie de facto tenet ᷣm Hoſtienſem ex de
electione in.c. Nenerabilẽ.ſEx quo nõ ha

bet locuz hoc tpe ſnia illa que dicit ꝙ exer
citus imperatoꝛẽ facit.93.di c. Legimus.
ff. de oꝛigine iuris.l.2 5. Poſtea g. Deide.
7. Mouiſſime. C. de veteri iure enucleãdo.
I.pᷣ g Hoc etiã.ſ Nꝛopter dicta ſcribit᷑ in

glo. in. c. Nsnerabilem ſuper verbo in ger
manos. Regnuz mundi traſlatum eſtad

2l

theothonicos. Nam ipſi habent regnũ ro
mane eccleſie de cõ.di.S.c.In die.Et ſic pa
tet ꝙ imperium nõ eſt apud grecos lʒ lar
go nomine appelletur quoniã extra eccleſi
am non eſt imperium.24.q.pᷣ S. Sed illð.
Quidaã vo ſcire cupiunt.Quare fuerunt
iſtituti electoꝛes imperatoꝛis de alemania
¶ Ad quod reſpondet Augꝰ de anchona.
Qð triplex poteſt eſſe ratio. pᷣ quia illi
pꝛincipes qui liberauerunt eccleſiã de ty⸗
rãnide lombardoꝛũ fuerunt de alemania.
ꝛaratio fuit deuotio alemanoꝝ ad eccleſi
am que apparet in continua peregrinatio
ne eoꝛum ad viſitãda limina apoſtoloꝛum
petri ⁊ pauli.qʒratio fuit voluntas pape
ſcilicet gregoꝛij qnti:qui fuit theothonicꝰ
⁊ octonis conſanguineus. ¶ Tertium no⸗
tãduz ꝙ imperatoꝛ nunc dicitur rex roma
noꝛum:tum ratione deriuationis:quia in

de deriuatum eſt imperiũ:tum ratione cõ⸗

firmatiõis: quia a romano põtiſice habet
confirmari:tuzʒ ratione coꝛonationis:quia
rome habet coꝛonari.ſ¶ Hã vt dicit glo.in
clementina Romani pᷣncipes de iureiurã
do. Jmperatoꝛ coꝛonatur triplici coꝛona.
pᷣs ferrea in aquiſgrauis quaʒ accipit ab
archiepiſcopo colonienſi:⁊ ſigniſicat foꝛti
tudinem. ſ2 argentea quâ accipit ab ar /
chiepiſcopo mediolanẽſi modoetie:lʒ hen
ricus acceperit illam mediolani in eccleſia
ſancti ambꝛoſij. Et ſigniſicat puritatẽ mũ
diciã ⁊ claritatem.ſTertia eſt coꝛona au⸗

rea quã dat ſibi papa in eccleſia ſancti pe/⸗

tri ad altare ſãcti mauricij. Et ſigniſicat ſu
perioꝛitatem ⁊ excellentiam ſuper omnes
reges ⁊ pꝛincipes ⁊ nationes. Ipſe equi/
dem imperatoꝛ eſt ſuper omnes: vt patet
7. c apibus. Et. xi.q.pᷣꝰ S Hec ſi⸗

quis.Et. ff. ad legem rhodiaʒ. I. Depꝛeca

tus. Et. C. de iudeis.l.Judei.Et.6· di. c⸗
Adrianus.Et di.S.c.Quo iure.Et.23.q.S.

c.Conuenioꝛ.Ex quibus omnibus colligi
tur ꝙ imperatoꝛ eſt pꝛinceps mundi et do
minus omnes nationes ⁊ pꝛouincie ſũt

ſub eo ⁊ omnia ſunt in poteſtate eius.Et ſi

cut ipſe coꝛonatur illa triplicigoꝛona: ſic
olim in tribus metallis dabatuůr tributuzʒ

romanis vt dicitur in gloſa pꝛefata in cle/

mentina Romani pꝛincipes. C Quarti

notandũ ꝙ papa eſt ſup:a imperatoꝛem.
Nã iuſta cauſa ⁊ rationabili exiſtente põt
papa per ſeipᷣm imperatoꝛẽ eligere aut ꝓ/
pter eligentium negligentiaã vel diſcoꝛdiã
aut /ppter electi bonitatẽ ⁊ condecentiam.

Aut /ꝓpter populi xpᷣiani ⁊ pacis ꝓuidenti

am.Aut ꝓpter cohercendi hereticoꝝ paga
noꝝ ⁊ ſciſmaticoꝝ audaciã c potentiã. Et
ſicut ab apoſtolica ſede inſtituti ſũt electo
res impatoꝛis:ita cũ expediret paci ⁊ vtili
tati xpᷣianitatis papa poſſet aliud facere.
Nec hoc eſſet leuitati aſcribendum:qm̃ vt
ſcribitur heſter.io.c. Pꝛouidendũ eſt paci
oium /ꝓuinciaꝝ nec putare debetis ſi diuer
ſa iubemus ex animi noſtri venire leuitate
ſed pꝛo qualitate ⁊ neceſſttate tempoꝝ vt
reipu? poſſit vtilitas ꝓuenire. Que vᷣba

funt regis Archaxerſis in epła ſua.ꝗ Pa

pa itaqʒ põt imperatoꝛẽ etiã electum non
cõfirmare. Hã imperatoꝛ electus debet cõ
ſirmari per papà:vt patet in pᷣfato.c. Aene
rabilẽ ſuperiꝰ allegato.Et conſirmatus de
bet per papã inungi.Ex de Racra vnctione
c.Cum veniſſet.Et inunctus per papã de⸗
bet coꝛonari vt in pᷣtacto.c. Aenerabilem.
¶ Poteſt ifup papa imperatoꝛcẽ ↄſirmatũ
deponere.ſ Ende ſtat exemplũ de ſnia et
re iudicata liꝰ.c.in.c.Ad aplice.De Inno
centio.A.qui depoſuit fredericũ imperato

rẽ romanoꝝ ⁊ regem ſicilie. Hã requiſiuit

eũ vt daret pacẽ eccleſie 1 mundo vniuer⸗:
ſo ⁊ ipſe induratꝰ velut pharao noluit obe
dire. Quare cum fuiſſet ꝑ iurus ſacrilegꝰ
2 ñde hereſi ſuſpectus ⁊ non ſoluiſſet cenſũ
eccleſie pꝛo regno ſicilie papa depoſuit eũ.
vbi dicit glo. Papa ꝓpter crimina depo/
nit imperatoꝛc᷑ vt hic.Idẽ cum eſt inutilis
i;.q/6. c. Alius. Fuerunt ergo crimina fre
derici grauiſſima quibus pꝛinãdus venit
Nã vt dicit glo.in dicto.c:Ad aplice. Per
iurium eſt crimen grauiſſimũ in qlibet pꝛe
ſertim in pꝛelato vel in pꝛincipe cum eoꝛũ
facta trahãtur ab alijs in exemplũ:vt nota
tur ex᷑ de voto ⁊ voti redẽp?.c.Magne. Et
ideo grauiꝰpunit᷑.xi.q.ʒ.c. Pꝛecipue.Tur
batio etiã ꝑ acis grauiſſimũ peccatũ eſt in
pꝛincipe:qꝛ ipſẽ maxime tenetur ad ſᷣuan
dã pacez. 23. q. p. c. Moli. Ẽ᷑ de treuga et
pace per totũ.Et qui ↄtra pacẽ ecclie ſunt

£●
2

nudari debent dignitate ⁊ cingulo.24 q.
p.c. Qui contra pacẽ.ꝗ Hegare etiã cen/
ſum pꝛo regno ſicilie graue crimẽ eſt:qꝛ re
gnũ ſicilie eſt ſpeciale piimoniũ beati petri
94. diſt. c. Nalde. xi.q.pᷣ. c. Peruenit. Et

io.q.ʒ.c. Relatũ.Quare papa iudicat im
peratoꝛc ⁊ oẽs ⁊ nullus ipᷣm.22. di.c. Ocẽs.
9.q.ʒ.c. NHemo.quia papa eſt dñs mundi.

9.q.3.c.Cuncta per mundũ.qIdeo extra de
maioꝛitate ⁊ obedientia.c.Solite.Digni/⸗

tas ⁊ ptãs pape aſſimilat᷑ ſoli ⁊ imꝑpatoꝛis
lune. C Sed ↄtra dicta inſtat

Ipᷣ qꝛ ↄſtantinus imperatoꝛ impoſnit co⸗
ronaã ſilueſtro pape:vt dicitur. 96. di.c.Cõᷣ

ſtantinus.¶ Ad hoc reſpondet᷑ ꝙ hoc fecit

non ſicut dm ⁊ auctoꝛitatẽ pᷣbẽs:ſed ſicut

miniſter obſequẽs.Cuius ſignũ fuit ꝙ te⸗

nens equũ eius dextratoꝛis ſibi officiũ ex

hibuit. 2° iſtatur qꝛ vt dicit Innoꝰ. 23. q.

A.c.Queſitũ.ꝙ imperatoꝛi ſit gladius a
deo datus. ¶ Ad quod reſpondetur qꝛ veꝝ
eſt imperatoꝛem gladiũ recipere a deo:qꝛ
a papa non recipit niſi vt eſt vicarius dei.
