Et hoc eſt quod Boecius dixit in tertio de

2ſolatione.Omnis nãq; moꝛtallum cura
q; multiplicium ſtudioꝛum laboꝛ exercet:
diuerſo quidem calle pꝛocedit ad vnuʒ ta

men beatitudinis ſinem nititur peruenire

Et ſumitur hic vnus ſinis ᷣm Geraldum
odonis ſuper pꝛimum ethi.non ſᷣm ſpeci⸗
em opinionis:ſʒ ſᷣm pꝛopoꝛtionem.MNam
ſicut leuia habent vnum ſinem ſᷣm ſpecieʒ

2

nature ſcilicet locum ſurſum.Et grauia ha

beant alium finem ſm ſpeciem nature ſci⸗
licet locum deoꝛſum tamen grauia ⁊ leuia
habent vnum finem ſᷣm pꝛopoꝛtionez na
ture.Eo ꝙ ita ſe habet locus deoꝛſum ad
grauia ſicut locus ſurſum ad leuia. Ita et
omnes homines tendunt ad vnum ſinem
ſ̃m pꝛopoꝛtionem opinionis: eo ꝙ ita ſẽ
habet pecunia ad auarum in qua opina⸗
tur ſe fieri poſſe beatum:ſicut delectatio li
bidinis ad luxurioſum qui in ſua luxuria

putat conſtare beatitudinẽ.Omnes quip

be appetunt quicquid etiam indebite ap⸗

169

petunt tanq̃ᷓ conſumatum bonum. C Se

cũdo poteſt beatitudo accipi in ſuo eſie ſpe

ciali inquantum ſcilicet conſiſtit non in bo

perſecta eius dilectione gaudio quod ba
betur de dei bonitate pꝛeſenti per claram

eius viſionem ⁊ perfectam dilectionem:et

hoc modo beatitudo non fuit nora philo⸗

ſophis: quam tamen poſtqᷓ;ᷓ chꝛiſtus dei ſi
lius venit in mundum omnes qui volunt
agnoſcere deſderare ⁊ acquirere valent.
Joſe quidem qui lux fuit ⁊ ſplẽdoꝛ omnis
veritatis viam nobis ſummi boni oſtẽdit.

Ipſe clamauit Mathei.A.c.dicens. Pe⸗

nitentiam agite appꝛopinquabit regnum
celoꝛum. Et. .c.Merces veſtra copioſa eſt
in celis.Et.dõ.c.MNolite theſauriz are vobis
theſauros in terra theſaurizate vobis the

ſauros in celo.Et Joannis.i⸗.c. Hec eſt vi

ta eterna vt cognoſcant ſcilicet facie ad fa

ciem te verum deum ⁊ quem miſiſti ieſum

chꝛiſtum filium tuuʒ. Et completis huma

ne redemptionis myſterijs quadrageſima
die poſtq; furrexit a moꝛtuis videntibus

diſcipulis eleuatus eſt ⁊ aſcendit ad celos
Iccirco Lactancius libꝛo.⁊.diuinarum in

ſtitutionum ait. Pater enim noſter ac do

minus qui condidit firmauitqʒ celuʒ qui
libꝛatã magnitudine ſua terram vallauit
montibus mari circũdedit amnibuſqʒ; di/

ſtinxit ⁊ quicquid eſt in hoc mundo mira⸗
bile conflauit ac perfecit ex nihilo perſpe /

ctis erroꝛibus hominum ducem miſit qui
nobis viam iuſticie panderet. Hũc ſequa

mur omnes:hunc audiamus:huic deuo⸗

tiſſime pareamus:quoniã ſolus vt ait Lu
cretius.AHeridicis hominum purgauit pe
ctoꝛa dictis.Et ſineʒ ſtatuit toꝛpedis atqʒ
timoꝛis.Oſtenditqʒ bonum fummũ quo
tendimus omnes. Quid ſoꝛet atqʒ viam

monſtrauit limite paruo.Quo poſſemus
ad id recto contendere curſu. Nec tm̃ᷣ oſtẽ

dit ſed etiam pꝛeceſſit nequis difficultatis

gra iter virtutis hoꝛꝛeret.Hec ille. Ter
tio poteſt accipi beatitudo in ſuo eſſe ſpe/⸗
cialiſſimo pꝛout ſcilicet eſt actualiteri bea
tis cuius magnitudinem explicare nequa
qᷓ; poſſumus quia nulla ſenſibilis experi
entia quarücunq; delectationum pꝛeſẽtis
rY

nis EecKnnis vite ſed in clara dei viſione ?·⁊

vite minimam partè illius dulcedinis po
teit deſignare.Et oculus non vidit nec au
ris audiuit neqʒ humanũ coꝛ excogitauit
vnqᷓ q; ingens ſit illa ſuperna felicitas.
Hinc Gꝛegoꝛiꝰ in homelia inquit.Si con
ſideremus fratres chariſſimi que ⁊ quan/
ta ſunt que nobis pꝛomittũtur in celis vi
leſcunt animo omnia que habentur in ter
ris.Terrena nanqʒ ſubſtantia ſuperne fe/
licitati comparata pondus eſt non ſubſidi
um.TZempoꝛalis vita eterne vite compa⸗
rata moꝛs eſt potius dicenda qͥʒ vita. Hic
in traãſitu beati Hieronymi ſtribit hec ver
ba Auguſtinꝰad cirillũ.Eo die ⁊ hoꝛa qua
hieronymus ſanctiſſimus ex hac luce mi/
grauit.Dũ iponie in cellula mea quieſcẽs
de gloꝛia beatoꝛum cogitarem:vellẽqʒ de
ſla tractatum bꝛeuem componere cõpul/

ſus pꝛecibus noſtri feueri quondà venera

bilis martini epiſcopi turonenſis diſcipu/⸗
li.Charta calamo pugillariqʒ ſuſceptis vo
lui epiſtolam ſcribere ſanctiſſimo hierony
mo deſtinandaʒ vt quid ipſe in re tam dif
ſicili ſentiret reſponderet.Cunq; iam ſcri/⸗
bens ſalutationis exoꝛdium hieronymo
pꝛeſentarem ineffabile ſabito lumen cum
inaudita odoꝛum fragrantia cellulam in
qua ſtabam intrauit hoꝛa iam completo/
rij. Ad quam viſionem pꝛopter rei tam ad
mirabilis nonitatem perterritus eſſe cepi.
Cunqʒ quidnam id eſſe attentius cogita/
rẽ de luce vox inſonuit dicens. Auguſtine
auguſune quid queris? Putas ne bꝛeui
immittere vaſculo mare totum. Modico
includere pugillo terrarum oꝛbem. Ce⸗
lum firmare ne ſuos exerceat motus.In/
ſinite rei quis inerit finis. Inmenſãa qua
menſura metieris. Potius totum mare ĩ
artiſſimo clauderetur vaſtulo. Potius oꝛ
bem terrarum paraus teneret pugillus.
Potius a motu continuo celum deſiſte/⸗
ret qᷓ; gaudioꝛum ⁊ gloꝛie quibus beato/⸗
rum anime ſine ſine potiuntur minimam
particulam intelligeres niſi vt ego experi
entia docearis.Diſcurre adhuc bꝛeue tem
poꝛis ſpacium ⁊ talia ſatage opera exerce

re vt poſtmoduʒ ibi que hic aliqualiter in

telligere cupis in cternum habeas. Inter

roganti vo mihi quiſnam eſſet qui talia

ð

tam grauiſſime loqueretur. MReſpodit be/
nigne:hieronvmi illius pꝛeſb rteri cui epi
ſtolam ſenibere cepiſti ſum anima que in
hac hoꝛa in bethleem carnis onere depoſi
to iocunda ⁊ gloꝛioſã pergo ad regna celo
rum:poſt que ⁊ alia multa que mecum cõ
tulit a nr̃is oculis lux diſparuit. Quanto
igit᷑ minus btitudinis ſuꝑne ſublimitas
põt cõpꝛehendi taãto ardẽtius eſt a nobis
exoptanda. S
¶MQð btitudo ↄſiſtit in aia in itellectu vi
delicet a in voluntate.¶¶ Cap.ꝛ2m.
EEEcũdum myſteriu ↄtemplandũ dici

tur btitudis ſubiectuʒ. In quo tria
dubia ſunt abſoluenda.
Binptrũ btitudo ſit actus aie tm̃.
Cmptrũ ſit actꝰ itellectua ⁊ volũtatis.

q; intellectus.

tudo eſt nobiliſſimum quod in hoie poſſit
eſſe nec creaturis infra homines ↄuenire
õt. Opoꝛtet ergo ꝙ ↄſiſtat in actu pꝛopᷣo
omini nõ quocũq; ſed nobiliſſimo.Actꝰ
autem homis ꝓpꝛius non eſt niſi ille qui
eſt hominis per illam foꝛmã qua homo c:
hec eſt aũt aia intellectiua. Nobiliſſimus
ergo actus homis eſt ille qui ſibi conuenit
ſm aiam intellectiuà ſiue ſit cognitio ſiue
dilectio.Ex quo damnatur opinio illoꝛum
qui dixerunt animã ſine coꝛpoꝛe beatã eſX⸗
ſe non poſſe. Nam vt inquit Tho.pᷣꝰc.q.
4A.loquendo de beatitudine perfecta que ĩ
dei viſione conſiſtit ſine coꝛpoꝛe aia poteſt
eſſe beata:qm̃ intellectus ad ſui operatio
nem nõ indiget coꝛpoꝛe niſi ꝓpter fantaſ⸗
mata in quibus intelligibilem veritatem
contuetur.Diuina autẽ eſſentia per fantaſ
mata videri nõ poteſt. vnde cum in viſiõe
diuine eſſentie perfecta homis beatitudo

ↄſiſtat nõ depẽdet beatitudo homis a coꝛ

poꝛe:quare ⁊ ipfſuʒ coꝛpus ad perfectionẽ
beatitudinis nõ requiritur. ¶ Sciendũ tũ
ꝙ ad perfectionẽ alicuius rei dupliciter ali
quid pertinet. Anomodo ad cõſtituendaʒ
eſſentiaz rei ſicut anima requiritur ad per

fectionem hominis. Aliomodo requiritur
ad perſectionem rei id quod ꝑtinet ad bßę

zmytrũ ſit pᷣncipalius in actu volũtatis

CAd pᷣoubiũ reſpõdet Ricar.in. 4.di.
49. ꝙ btitudo eſt actus aie tm. NHã beati

Remn
Mein
nn
Ki⸗
D

hoitbe
na gi
1 gbe n
vedepof
gna celo
caumc⸗
Quanto
bMlimitas
4hobis

Leen zi

ndidii
gom
itans

40,

ean/
NNKR
norie
pobo
Ac
le gui
onoe
ſmmus
nbenit
i ſwe
lozmm
enid
. i
auni
upocc
peran
bnui⸗
itcten
rann
nifoe
litudo
3400:
ction⸗
ndüti
iterali
endi
d per
ninin

d bi

eſſe eius.Sicut pulchꝛitudo coꝛpoꝛis ⁊ ve
locitas ingenij pertinet ad perfectionẽ ho
minis.Qudãuis ergo coꝛpus pꝛimomodo
ad perfectionem beatitudinis humane nõ

pertineat pertinet tamẽ ſecũdo modo.&ρ:
quanto anima perfectioꝛ erit in ſua natu/
ra perfectius habebit ſnam ꝓpꝛiam opa/
tionem in qua conſiſtit felicitas. Hoc vo
erit cum ſuo coꝛpoꝛi ipſa beata reunietur.
Pꝛopter illam autem vnionem non erũt
homini neceſſaria exterioꝛa iſta bona: qꝛ
coꝛpus ex coniunctione ſui ad animã bea
tum erit gloꝛioſum ac impaſſibile. Hã vt
ſcribit dominus Bonauentura in ſuo ter

tio di.28. Contingit aliquid eſſe beatuʒz tri
pliciter.ſ.per eſſentiã. Et per pꝛimam ifluẽ
tiam ⁊ per quandam redundantiam. bea
tum per eſſentiaʒ eſt ſolus deus.beatũ per
pꝛimam inſfluentiam eſt ſolus rationalis

ſpiritus.beatum deniq; per quandã redũ

dantiaʒz eſt coꝛpus humanũ in quod gau
dium gloꝛie redundat ex coniunctione ſui
ad animam beataz. Et licet coꝛpus huma
num non ſit ad imaginem dei per ſe tamẽ
vnitum eſt anime que eſt ad dei imaginez
⁊ ratione illius eſt beatitudinis comparti
cipabile.ſ Si vo aliquis inſtaret contra di
cta de exterioꝛibus bonis quia videtur cõ
trarium. Haʒ cibus potus diuitie ⁊ regnũ
exterioꝛa bona ſunt ⁊ hec pꝛomittunt᷑ bea
tis.vnde Luce.ꝛ2. Chꝛiſtus dixit. Edatis
2 bibatis ſuper menſam meam in regno
meo.Et Mathei.õ. Theſaurizate vobis

theſauros in celo.Et Mathei.22. Poſſide

te paratum vobis regnum. ergo et iſta ad

beatitudinem exiguntur. Reſpõdet Z ho.

ꝓꝙ omnia iſta methaphoꝛice ſunt intelligẽ

da ſʒ ꝙ in ſcripturis ſolent ſpiritualia per
coꝛpoꝛalia deſignari.Sieut per cibum et

potum intelligitur delectatio beatitudinis
per diuitias fufſicientia que fufficit homi
ni deus per regnum exaltatio homis vſaʒ

ad coniunctionem cũ deo. ¶ Secũduzʒ du

bium fuit vtrum beatitudo ſit actus intel

lectus ⁊ voluntatis ſimul.Et lʒ quidam te
neant ꝙ eſſentia beatitudinis vite huma

ne in ſolius intellectus actu conſiſtat: ita
ꝓꝙ nullo modo in actu voluntatis. Tamen

———

Ricardus in quarto vbi.S. dicit ꝙ beati /

.

170

tudo conſiſtit in aetu voluntatis ⁊ intelle
ctus ſimul.Cuius ratio eſt qꝛ eſſentia bea
titudinis vite humane conſiſtit in perfecta
vnione anime rationalis cuʒ deo. HMec au
tem vnio includit vnionem aĩe cũ deo bᷣm
omnem ſui potentiam per quam vnibilis
eſt cum eo immediate. Potẽtia auteʒ aĩie

rationalis non tm̃ eſt intellectus ſed volù

tas.Et per qualibet illaruzʒ vnibilis eſt cũ

deo immediate. Sicut eniʒ deus ſub ratio
ne qua ſummum verum eſt immediatum

obiectum intellectus beatoꝛum ita ſub ra
tione qua ſummum bonum eſt immedia⸗
tum obiectum volũtatis eoꝛum. Quduis
enim ipſo immediate nõ fruerentur niſi ip
ſum immediate viderẽt tamẽ immediatũ
obiectum voluntatis eoꝛum non eſt ipᷣa vi

ſio ſummi boni:ſed ipſum ſummũ bonũ.

Nõ enim volunt ſummũ bonum ꝓpter il
lam viſionem ſicut ꝓpter finẽ.Sʒ volũt ip
ſam viſionẽ ꝓpter iſm ſummum bonuʒ ſi
cut ꝓpter vltimum finc. Ipᷣm ergo ſummũ
bonũ pᷣmo ⁊ imediate eſt ab ipſis volituʒ:
ergo eſt voluntatis eoꝝ immediatuʒz obie.
ctum.Ergo perfecta vnio anime cũ deo in

qua beatitudo confſiſtit eſt per intellectum

7 volũtatem.taqʒ in actu vtriuſqʒ ſimul
ↄſiſtit. Et ſi obicerenfauctoꝛitates que cõ
trariũ voltibus eas itelligere ſonare vidẽ
tur:puta qꝛ in viſione dicũt btitudinẽ cõſi
ſtere. Rhdet Ricar.ꝙ ſemper icludũt cõ
comitanteʒ dilectionẽ. NHã ↄſumata dei di
lectio inſeparabiłr cõcomittat᷑ clarã eiꝰ vi
ſionẽ. Pꝛopterea Augꝰliꝰpᷣ de trini.c.pe/
nultimo dicit ꝙ viſio eſt ſummũ pꝛemiũ ⁊

ipſa eſt actus intellectus.Et in pᷣ liꝰde do ⸗

ctrina xpᷣiana.idẽ dicit. Hec eſt ſũma mer⸗
ces vt pfruamur deo.ſũma merces eſt bea
titu do ⁊ fruitio eſt actus volũtatis que vi

erat vtnũ btitudo pꝛincipaliꝰↄſiſtat in acua⸗

voluntatis q́; intellectus. Et reſpõdet Mi

cardus ꝙ ſic.pᷣ quia ſicut iter habitus vie
charitatis eſt donũ pꝛincipaliꝰſᷣʒ Anguſti
nuz. is. de trinitate.c.is.ta inter habitus
patrie charitas patrie eſt donum pꝛincipa
lius. Sed in patria nobilioꝛ hobitus ba⸗
bet nobilioꝛem actum.Ergo deum perfe⸗
cte diligere qui eſt actus charitatis patrie
vY 2

e

2

ſionem concomitatur. ¶ Tertium dubiunuz

eſt actus nobiliſſimus anime. Cũ ergo in
nobiliſſimo actu pꝛincipaliſſime conſſtat
beatiudo a diligere ſit actus voluntatis:
pꝛincipalius conſiſtit in actu voluntatis
qᷓ; intellectus. Secũdo pꝛobatur ꝙ bea
titudo pꝛincipalius conſiſtit in actu volun
tatis q; intellectus ex eo ꝙ voluntas eſt
nobilioꝛ potentia q; ſit intellectus. Nam
HB ernardus in libꝛo de libero arbitrio di.
cit rationem eſſe quodammodo pediſſe/
quam voluntatis. Et Anſelmus in libꝛo
de conceptu virginali.ominium totius
regni anime attribuit voluntati.Tho.pꝛi/
ma parte.ꝗ.Sð3. vtrum voluntas ſit altioꝛ
potentia qᷓ; intellectꝰ.Et Ariſt.in.⁊. politi.
c.S.potentia qua eligimus pꝛincipans eſt
Agdhuc id pꝛobatur quia voluntas in ſuo
actu cogi non poteſt nec circa ea que ſunt
ad finem neceſſitari. Inteillectus autem co
gGi poteſt ⁊ circa ea que ſunt ad ſineʒ neceſ
ſitari. Inſuper magis poteſt ranſtmꝛmare
animam voluntas q; intellectus æ ſuum
obiectum reſpicit ſub ratione nobilioꝛi.
Bonum enim eſt obiectum voluntatis.
Ens obiectum intellectus. Ratio autem
boni eſt perſectioꝛ qᷓ;ᷓ fit ratio entis. ¶ Ter
tio pꝛobatur quia deus eſt vltimus ſinis
maxime ſub ratione qua bonum quod pa
tet quia eſt hoc ꝙ creature oꝛdinantur in
ipſum vt in finem maxime eſt in eis ratio
bonitatis ſicut per hoc ꝙ ipſum reſpiciũt
vt exemplar maxime eſt in eis ratio veri⸗
tatis. Sed deus ſub ratione qua ſummuʒ
bonum eſt voluntatis obiectum ſub ra⸗
tione qua ſfummum ens vel verum eſt in
tellectus obiectum.ergo voluntas magis
reſpicit deum fub ratione finis q; intelle/
ctus. Sed deus ſub ratione qua vltimus
finis eſt eſt btinñcans.ergo ſub ratiõe qua
eſt beatitudinis obiectum pꝛincipalius tẽ
dit voluntas in ipſũ qᷓ;ᷓ; intellectus. Et ſic
ↄſiſtit beatitudo pꝛincipalius in actu volũ
tatis q; intellectus.
CAQð btitudo n põt eſſe in bonis pñtis
vite. LCap. 3.

Ertium miyſtenium contemplanqũ
t di beatitudis obiectu: In q; tris ſut
DdDdubia abſoluẽda.

Bnytrũ btitudo ſit quid creatuz.

Cꝛmytrũ btitudo poſſit amitit.

zin vtrum beatitudo poſſit in hac vita

Ad pꝛimum dubium reſpondet Ricar
dus vbi. 5. 2 Tho. P“ 2:. q. 3. Q beatitu/

EE EEEõ

do vite humane dupliciter poteſt accipi.
vnomodo pꝛo illo bono in quo perfecte et

plenarie requieſcit humana vita. Aliomo

do pꝛo perfecta quiete humane vite in il/
lo bono qua conſiſtit imperſecta hominis

coniunctione cum illo bono. Pꝛimo mo⸗/

do beatitudo aecipitur pꝛo beatitudinis

obiecto:⁊ ſie beatitudo eſt quid increatuzʒ:

ſcilicet ipſe deus. Beatitudo autem ſecun
do modo accepta eſt aliquid exiſtẽs in bea
to tanc eius vltimata ⁊ plenaria perfe⸗
ctio:⁊ ſic eſt aliquid creatum. Cum enim

beatitudo conſiſtat in viſiõe dei videre de
um eſt actus creature videntis. Secun

—

dum dubium fuitvtrum beatitudo poſſit

amitti.Et ad hoc dicimus ex ſententia ſan
cti Tho.pᷣma x.q.S. Qõdð beatitudo poteſt
tripliciter ↄſiderari.
h in ſna imperfectione.
¶ꝛoin ſua gnali ratione.
Ezoin ſua ſpeciali reſtrictine.
¶ Peimo poteſt beatitudo conſiderari in
ſua imperfectione pꝛout ſcilicet beatitudo
eſt illa imperfecta qualis in hac vita habe
ri poteſt ſine ſit felicitas contemplatiua:ſi
ue ſit actiua.RNec quidem amitti poteſt lʒz
non de facili.Sicut patet in felicitate con
templatiua que amittetur vel per obliuio
nem:puta cum coꝛꝛumpitur ſciẽtia ex ali/
qua egritudine vel etiam per aliquas oc/
cupationes quibus totaliter abſtrahit ali
quis a contemplatione. Patet etiam idẽ
in felicitate actiua. Noluntas enim homi

nis tranſmutari poteſt vt in vicium dege:

neret a virtute. Ideo ° hiloſophus dicit
in pᷣ ethicoꝛũ aliquos eſſe in hac vita bea
tos nõ ſimpliciter ſed ſicut homines quo/

rum natura mutationi ſubiecra eſt. Se

cundo poteſt beatitudo conſiderari in ſua
generali ratione ⁊ ſic beatitudo nõ poteſt
amitti. Cum enim ſit perſecte bonuʒ ⁊ ſuf
ſiciens opoꝛtet ꝙ deſiderium homis quie
tet ⁊ omne malum excludat. Naturaliter

autem homo deſiderat retiuerebonnz q

nci⸗

hobe
Mext
mndi
Affig⸗
Utudin
beatbe
fum.c
uens
Si au
malun
falſun
eſt hon
ggoi
ſ C
lnſua
pefecu
ſeeſſt
lineq;
ſeqze⸗
lio. N
lecſe
vene
dmn
vult
ſuft
lom
cum
pleta
gliqu
pprl
tudin
beati
lumſ
nano⸗
lial
geno
ſectiwg
beninn
Nenis
opnig
Unrnon
enude
ſunn
benog
nhe
W
Geni

hboe i

rer
beanin/5

it ah
afttte e
1 Aone
pütein i/
bominis
imomo/
Müindinis
naranz
anſan
isinba
erf/
n enim
loe de

Secng 2

aſn.
NNdicſ

lamin
caunmdo
fabebe
guuuuf
nport
alan
robiud
muctti
iggasee
rtretl
chan 4
nim hont
nnottl
Hus cial
nia bes
es quo /
(S.
fiinſu

ſole

ztl
nmio o⸗
wr Alr
n

habet ⁊ ꝙ eius retinendi ſecuritatem obti
neat.Alioꝗn neceſſe eſt ꝙ vł timoꝛe amit

tendi vel doloꝛe de certitudine amiſſionis
affligatur. Requiritur ergo ad veraʒ bea
titudinem ꝙ homo certam opinionem ha
beat bonum quod habet nunqᷓ; ſẽ amiſſu
rum. que quidem opinio ſi vera ſit conſe⸗
quens eſt ꝙ beatitudinem vnqᷓ; amittet.
Si autem ſnlſa ſit hoc ipſum eſt quoddaʒ
malum.i.ſfalſam opinionem habere. Naʒ
falſum eſt malum intellectus ſicut verum
eſt bonum ipſius:vt dicitur in.oõ.ethi. Nõ
ergo iam erit vere beatus ſi ad malũ ei in

eſt. ¶ Tertio poteſt beatitudo conſiderari

in ſua ſpeciali reſtrictione inq́;tum ſcilicet
perfecta beatitudo conſiſtit in viſione diui
ne eſſẽtie.Et ſic beatitudo nullo põt amit/⸗
ti neq; ex parte videntis neqʒ; ex parte dei
neqʒ etiam ex parte alicuius alterius agẽ
tis. Non ex parte vidẽtis: quia impoſſibi
le eſt ꝙ aliquis vidẽs diuinam eſſentiam
velit eam non videre. Ratio eſt quoniam

omne bonum habitum quo quis carere

vult aut eſt inſufficiẽs ⁊ queritur aliquid
ſuſſiciens loco eius:aut habet aliquod in
commodum annerxũ pꝛopter quod in faſti

dium venit.viſio autem diuine eſſentie re

plet animam omnibus bonis ⁊ nõ habet
aliquod icommodum adiunctum. Quare
ꝓpꝛia voluntate non poteſt beatus beati
tudinem deſerere. Similiter btũs non põt
beatitudinẽ perdere deo ſubtrahẽte:quia
cum ſubtractio beatitudinis ſit quedã pe
na non poteſt talis pena a deo iuſto iudice
— niſi pꝛo aliqua culpa in quam ca
ere non poteſt qui dei eſſentam videt cũ
ad hanc viſionem de neceſſitate ſequatur
rectitudo voluntatis. Non poteſt etiam
beatitudo amitti ex parte alicuius alteriꝰ
agentis. Quia mens deo coniuncta ſuper
omnia alia eleuatur ⁊ ſic ab huiuſmodi cõ
iunctione nullum aliud agens poteſt ipſã
excludere.Eſt ergo beatitudo perfectio cõ

eam habenti ſaciente hoc virtute diuina:
que hominem ſubleuat in participationeʒ
eternitatis tranſcendentis omnem muta/
tionẽ. Jccirco male dixit Oꝛigenes ſeqns

quoꝛũdam platonicoꝛum erroꝛem:ꝙ poſt
vliimdã beatitudinẽ homo põt fieri miſer.
KCertium dubium fſuit vtrum beatitudo
poſſit haberi in hac vita.Et ad hoc reſpon
demus ꝙ non loquendo de lege cõmuni:
⁊ hoc,/ppterea quia dominus noſter ieſus
chꝛiſtus fuit viatoꝛ 1 compꝛehẽſoꝛ. Qua

re vo in hac vita ꝗs btũs eſſe nõ pot aſſi⸗

gnari poſſunt tres rõnes pcipue.
¶b dr in ſatiabilitatis.
Cꝛpenalitatis.

Czamoꝛtalitas.
CPuima ratio dicitur inſatiabilitatis:vt
enim inquit dñs Bonauentura di. o. q̃r

ti libꝛi. Peatitudo eſt ſinis ſatians appeti
tum.Sed bona pꝛeſentis vite non ſatiant
appetituʒ:non diuitie: non delicie:non ho
noꝛes:non ſama:non gloꝛia:non quecũqʒ
deſñiderabilia ⁊ delectabilia excogitari poſ
ſunt:vt docet experientia.Ergo nec in hu/
iuſmodi bonis btũs quis reputari debet.
Tho. vo pᷣ par.q.2.dicit. Inmpoſſibile eſt
beatitudinem hominis eſſe in aliquo bo⸗
no creato:quia beatitudo eſt bonus perfe
ctuʒ quod totaliter quietat appetitũ. Alio
quin nõ eſſet vltimus finis ſi adhuc reſta
ret aliquid appetenduʒz. Obietum autem
voluntatis eſt vniuerſale bonũ:ſicut obie
ctum intellectus eſt vniuerſale verum. Ex
quo patet ꝙ nihil poteſt quietare volũta/
tem hominis niſi bonuʒ vniuerſale quod
non inuenitur in aliquo creato ſed ſolum
in deo:quia omnis creatura habet bonita
tem participatam. vnde ſolus deus volun
tatem hominis implere poteſt. Jdeo Da⸗
uid in pſalmo dixit. Satnaboꝛ cum appa⸗/
ruerit gloꝛia tua.Et Auguſtinus libꝛo pꝛi
mo conſeſſionuʒz. Feciſti nos domine ad te
⁊ inquietũ eſt coꝛ noſtrum donec quieſcat
in te.Et in.ꝗ.libꝛo. Redite inquit pꝛeuari

catoꝛes ad coꝛ ⁊ inherete ei qui fecit vos:
ſtate in eo ⁊ ſtabitis:quieſcite in eo ⁊ quie
ti eritis. Quo itis in aſpera quo itis bonũ
ſumata que omnem defectum excludit a
beato.Et ideo abſqʒ mutabilitate aduenit

quod queritis ab illo eſt. Quia igitur ani
ma eo imago dei eſt quo eius capax eſt et
particeps eſſe poteſt:vt Cribit Auguſtinꝰ
14.de trinitate.ccirco nulla creatura ani
me capacitatem implere valet.¶ Secun/⸗
da ratio cur in hac vita nõ poſſit quis eſſe
3

VA V
„

beatus dicitur penalitatis.vt eni ait Tho.
p eꝛtq. S. Meatitudo excludit omne malũ:
vita autem pꝛeſens multis malis ⁊ pena⸗/

litatibus ſubiacet que vitari non poſſunt

Et ignoꝛantie ex parte intellectus.Et inoꝛ
dinate affectionis ex parte appetitꝰ⁊ mul
tiplicibus laboꝛibus calamitatibus ⁊ erũ
nis ex parte coꝛpoꝛis:quomodo igitur in
cot fluctuationibus beatũ ſẽ credere quiſ
pia ʒ habetur. Inquit Job.c.iʒ. Homo na
tus de muliere bꝛeui viuens tempoꝛe re⸗
letus multis miſers. Et Hieronymꝰ ad
eliodoꝛum. Ubiq; luctus vbiqʒ gemitꝰ
2 plurima moꝛtis imago.Et Boecius liꝰ
ſecũdo de conſolatione.Quã multis ama
ritudinibꝰ humane ſeiicitatis dulcedo re⸗
ſperſa eſt:que ⁊ ſi fruenti iocũda eẽ videa
tur:tamen quominus cum velis abire re/⸗
tineri non poteſt. Et Seneca in tragedijs.
Mulla ſoꝛs longa eſt doloꝛ atqʒ voluptas
inuicem cedunt. Nemo vtiq; reperit᷑ qui
diutius in quocunqʒ ſit ſtatu delectari poſ
ſit ⁊ abſq; turbatione vel animi vel coꝛpo
ris pertranſire. Nemo inquit Seneca vbi
ſupꝛa conſidat nimium ſecundis. Nemo
deiperet melioꝛa lapſis.Et ad lucilluʒ.No
li huic tranquillitati confidere: momento
mare euertitur: ⁊ eodem die vbi luſerunt
nauigia ſoꝛbentur. Quis nam felicioꝛ iu⸗
dicari potuiſſet policrate tyranno ſamio/
rum. Be ipſo quippe reſert Tullius in li/
bꝛo de finibus bonoꝛum ⁊ maloꝛum. Et
idem conſfirmat Haleriꝰde mutatione mo
rum ⁊ ſoꝛtune:qꝙ adeo ſibi ſoꝛtunam obſe
quioſãm habuit ꝙ omnia deſiderata perſi

ciebat. Ad moderandam igitur ſoꝛtune in

uidiam ſumpto e manu anulo quem pꝛe⸗
cioſum poſſidebat in mare iecit. Sed iopi
nate illum repente recuperauit. Haʒ poſt
dies paucos a piſcatoꝛibus piſcis captus
qui anulum ſoꝛbuerat tyranno donatus
eſt. Accidit tandẽ ꝙ aduerſus pariuz per
ſarum regem duxit exercitum: ⁊ ꝙ oꝛon⸗
thes pꝛefectus darij illum acie fuderit ce⸗
pitqʒ.Et in ſummo megalẽſis montis ver
tice ſuſpendi iuſſerit.Et relictus auibus la
cerandus:qui vbiqʒ feliciſſime in terra vi

xerat in aere miſerrime expirauit. Mutan

tur omnia que ſunt in hoc mundo: ⁊ nihil

eſt ſtabile nihil ſirmum nihil deniqʒ; tutus
Ideo ſapiẽs Eccleſiaſtes.⁊.c.dicebat. Vidi
in omnibus vanitatem ⁊ afflictionem ſpi/
ritus ⁊ animi: et nihil permanẽ ſub ſole⸗
Zertia ratio quare iĩ pñti vita nullus po
teſt eſſe beatus dicitur moꝛtalitatis. Ocs
quippe ad moꝛtem tendimus cuius ma/

nus potentiſſimas nullo ingenio nulla vi

nulla arte nullo pꝛecio euitare valemus:

inſtat ceruicibus noſtris.Siquis igitur di

xerit aliquem beatum eo ꝙ diuitijs afflu⸗
it: ſtatiz reſpondebo.NHon ſic non ſic:quia

diuites moꝛiuntur. Siquis affirmauerit

alium eſſe beatum eo ꝙ omnibus delitijs
huius ſeculi perfruatur:adhuc reſponde/

bo. Hequaqʒ ſic eſt:quia poſt bꝛeuem haͤc
vitam omnes homines moꝛientur. Siꝗs

beatum reputauerit eum qui oꝛbi vniuer/
ſo dominaret᷑. Qlamabo et ego ꝙ nec re⸗
gna ſiue imperia beatum hominem red/
dunt:quoniam ⁊ pꝛincipes ⁊ reges ⁊ pur/
purati ⁊ iperatoꝛes omneſq; domini moꝛi
entur. Et ideo cum Lactãtio cõcludimus
dicente tertio libꝛo. Summum bonum qðᷣ
beatos facit non poteſt eſſe niſi in ea reli⸗
gione atq; doctrina cui ſpes immoꝛtalita/
tis adiuncta eſt. Igitur demus operam ne
decipiamur tempoꝛalium bonoꝛum ſuaui
tate:atqʒ mundum audacter ſub pedibus
habeamus eaq; tantuzʒ vtamur vt ſic tan
dem peruemamus ad fruitionem illam
beatam:ad quam nos perducat ieſus ſili
us dei:qui cum patre ⁊ ſpiritu ſancto viuit
⁊ regnat in ſecula ſeculoꝝ Amen.

Sermo quinquageſimus octauus: de
anime rationalis admirandis pꝛerogati/
uis ⁊ excellentis quas vnuſꝗſqʒ cogſcere

debet.

Cce oes ani/
me mee ſunt dei viuẽ᷑tis. vᷣba
ſunt iſta oꝛiginaliter Eʒechieł
is.&. (Bolendum pꝛofecto eſt de multitu
dine hominum pereuntium:qui concupi/
ſcentias pꝛauas inſequentes: virtutibus
ieiuni:omni vicioꝛum turpitudini ſeſe de⸗/

lun

Pm
4. Bidl
nfp
ub ſole⸗
llso
1 Oes
Us m/
nulla ni
Nonns:
ſgirdi
Saſto/
ſcqeu
maucrit
delins
honce/
en bie
Sigs
nber/
cre/
ſed/
Por,
wd
ns
mnc
ea fel/
lalits/
umne
nſuaui
edbs
tſietun
n m
icſi in
coru
.

nneid
ognn
alie

. 9
gtchic
muoluin
oncup'/
runbus
iſeſe

derunt. ¶ Hij equidem obliti excellentie

ac dignitatis animarum ſuarum defluunt

luxuria ⁊ delicate atq; molliter viuunt ab

hoꝛꝛentq; parcitatem:continẽtiam:ſobꝛie
tatem: et quicquid eſt quod viros bonos

doceat. Fidei vo documenta irrident: do⸗
ctrinam euangelicam ſpernunt: de regno

celoꝛum deſperant:negant atqʒ penas in⸗/

ferni.ſ Talibus autem erroꝛibus inuoluuũ
tur quoniaʒ de anima rationali minus be
ne ſentiunt: quandoq; affirmantes ani⸗

mas non reperiri.Aliquando illas non
multe nobilitatis foꝛe ſnadentes. Inter/⸗

dum Yo ⁊ eas cuz ſuis coꝛpoꝛibus impꝛo
be ſatis contendentes coꝛꝛumpi. Quos

quid aliud dixerim niſi pecoꝛa immundiſ/⸗
ſima atq; indomitas feras:immo quibuſ

cũq; beluis immaniſſimis deterioꝛes. In
quit enim Sauid in pſalmo. Homo cum

in honoꝛe eſſet non intellexit comparatus
eſt iumentis iſipientibus ⁊ ſimilis factus
eſt illis. Nam ſummus ille pater qui ſapiẽ
tia ſua condidit omnia.Minuit hominez
paulominus ab angelis coꝛonans gloꝛia

honoꝛe: dum intellectiuam animam illi

dedit.ſQua de re vt aperiantur mentes
cunctoꝛum ad anime veriſſimam cognitio
nem illanqʒ; vnuſquiſq; ſtudeat bonis et
ſanctis moꝛibus exoꝛnare:decreui in pꝛe
ſenti ſermone de ipſa anima verba fſacere.
e qua tria myſteria pꝛoponimus cõtem
planda.

Cpnpꝛ diffinitionis.

1 pductionis.
zmn ſeparationis.

¶ Auid ſit anima que nõ eſt coꝛpus:nec
ex ſemine cauſata:a que vna ſola eſt in ho
mMmine. n

Rimum myſterium contemplan⸗/
duʒz de anima dicitur diffinitionis.
In quo quid ſit anima declaremꝰ.
icit enim Albertus in compẽdio theo
logie.Qõð a quibuſdaz anima diffinitur
vt ſpiritus.ſ A quibuſdam vt anima.ꝗA
quibuſdam vo vt ſpiritus ⁊ anima. In/
quantum conſideratur vt ſpiritus diffini/

tur ſic ab Auguſtino in libꝛo de motu coꝛ

dis.Anima eſt ſubſtantia incoꝛpoꝛea:itel
lectualis uluminationis a pꝛimo vltima:

172

reuelatiõe perceptiua.vltima dicitur quia
mediantibus angelis percipit. ¶ Ex qua
diffinitione cognoſcimus:ꝙ ſpiritus hu/
manus qui eſt anima inter omnes creatu
ras imme diate poſt angelos illuminatio

nis diuine ſit perceptiuus. ¶ Inquantum
anima diffinitur ſic a Remigio. Anima ẽ
ſubſtantia incoꝛpoꝛea regens coꝛpus. Et
ab Ariſtotile in ſecundo de anima dicitur.
Anima eſt endelichia actus ſiue foꝛma
coꝛpoꝛis oꝛganici phiſici potentia vitam

habentis.ſEx quibus verbis datur intel
ligi:ꝙ anima vnibilis ẽ coꝛpoꝛi nec omni
ſed ſoli oꝛganico vel phiſico ideſt nali ad
ſuſceptionem anime rationalis diſpoſito.

Inquantum autem ſpiritus ⁊ anima dif

finitur ab Auguſtino ſic. Anima eſt omni

um ſimilitudo.Que diffinitio data eſt per

comparationem ad creaturas. Anima eni

ex ſui natura ad ſuſcipiendas omnium re

rum ſimilitudines tam coꝛpoꝛaliuʒ q;ᷓ ſpi
ritualium apta eſt. ¶ Et hm Auguſtinuʒz li

bꝛo de ſpiritu ⁊ anima multiplicit᷑ nomina

tur ſcilicet. Rnima:mens:ratio:ſpiritus:ſẽ

ſus:memoꝛia:volũtas.Anima dicitur in.
quantum animat coꝛpus ſiue viuiſficat.

ens inquantum recolit. Ratio cũ rẽ iu
dicat. Spiritus dũ ſpirat:vel quia ſpiritua

lem naturam habet. Senſus dum ſentit.

Memoꝛia dum recoꝛdatur. NHoluntas dũ

conſentit. Hec nomina diuerſa ſunt anime

non ꝓpter eſſentie plitatem:ſed ꝓpter effe
ctuũ miltiplicitatẽ 1 opationẽ.Sed pꝛo hu

ius partis intelligentia plenioꝛe quatuo

dubia eſſe abſoluenda.

CQBmytrũ ſit aia.

C mytrũ aia ſit coꝛpunus.
¶ 3 uytrũ aia cauſeſur ex ſemine.
Auptrũ in hoie ſit vna ſola anima.

„ —

¶ e In pꝛimo dubio expugnãda eſt ? omm

no repꝛobanda pꝛauiſſima opinio iiloꝛuʒ

qui tenent animaʒz non eſſe aſſerentes nõ

niſi coꝛpoꝛa aut coꝛpoꝛales ſubſtantias re
periri.Quos nos couincere poſſumus tri
plici lumine.
B ndi teſtificationis.

¶ zmoperationis.

Czuungurntionis,

sl

T Pꝛimum lumen quo oſtenditur ꝙ ani

ma ſit dicitur teſtificationis. Teſtãtur qui⸗/
dem omnes taʒ diuine q́;ᷓ humane ſcriptu
re animam eſſe atqʒ de illa ſublimiter ſem
per loquantur. Pe hac ita ſcribit ſapiẽs
Eccleſiaſtici.c.2. SFili in manſuetudine ſer/
una animam tuam. Ct. 4. c. Humilia coꝛd
deo animam tuam. qEt eodem.c. Non cõ
fundaris pꝛo anima tua dicere veruz. ¶Et
io.c. Qui multis vtitur verbis ledit aiam
ſuam.¶ Et.⁊c.c. Qui cum fure participat
ledit animam ſuam. ſEt. 34. c. Timentis
deuz beata eſt anima illius.Et. i.c. Lau
dabit vſq; ad moꝛtem anima mea domi/
num. Et Sapientie p̊.c. In maliuolã ani
mam non intrabit ſapientia. ¶ Et eodeʒ. c.
Os quod mentitur occidit animam. Et
CEccleſiaſtici. 30.c. Miſerere anime tue pla
cens deo.ſEiuſdem.37. c.A cõſiliario ma
lo ſerua animam tuam.Et canticoꝛum pᷣ
co. Num quem diligit anima mea vidiſtis
Eiuſdem.ʒ.c.Queſiui quem diligit ani/
ma mea. Et.6. c. Anima mea liqueſacta
eſt vt dilectus eſt locutus. Et Judith.8.
c. Humiliemus illi animas noſtras. Et
Job.io.c.Tedet animam meam vite inee.
¶ Et Thobie.iꝛ2.c.Qui faciunt peccatuʒ ho
ſtes ſunt anime ſue. Et deuteronomij.4.

co. Cuſtodite ſolicite animas veſtras. ¶¶ Et

Joſue.2. co. Eruatis animas vias de moꝛ
te.ſ Et Abachuc.2. c. Qui incredulus eſt

non erit recta eius anima. Et pꝛimi Re

gum. c.26. ſcribitur. M agniſicetur anima
mea in oculis domini.Et ſecundi Regũ
i4.c. Mon vult deus perire anima. ¶Et ter

tij Regum.i9. Tolle animam meam. Et

quarti Regum pᷣ.c. MNoli deſpicere animã

meam. Et ps. 6. Anima mea turbata eſt

valde.ſſ Et.⁊. Ne quãdo rapiat vt leo ani-
mam meazʒ. ſEt.i. Non derelinquas ani
mam meam in inferno. Et.ꝛ0. Erue a ſra
mea deus animam meam. Et. 23. Ad te
domine leuaui animam meà. Et. 32. Ani
ma mea miſtinet dominum. Et.Ai. Quẽ
admodum deſiderat ceruus ad ſontes aqᷓ
rum ita deſiderat anima mea ad te deus.
Et. 62. Sitiuit in te animaa mea. ¶Et pᷣs.

2⁰. Animas pauperum ſaluas faciet. ¶Et

Saluato: noſter dixit Mathei.c.co. Ani⸗

ma plus eſt qᷓ eſca.ſEt.io.e. Nolite time

re eos qui occidunt coꝛpus animam autẽ
non poſſunt occidere.ſ Et.io.c.Quid pꝛo
deſt homini ſi rniuerſum mundum lucre⸗
tur anime vo ſue detrimentum patiatur:
aut quaʒ dabit homo commutationẽ pꝛo
aia ſua.¶ Et. 26. c. Triſtis eſt aia mea vſqʒ
ad moꝛtẽ.ſEt.Luce.2.c.btàã virgo in ſuo

cãtico ita canit. Magnificat aia mea dñzʒ.
¶ Et Symeon virgineʒ eodem.c.ſic allocu

tus eſt. Zuam ipſius animaʒ pertranſibit
gladius.ſ Et Jacobus.ꝭ.c.ait.Qui cõuer
ti fecerit peccatoꝛem ab erroꝛe vie ſue ſal⸗

uabit animam eius a moꝛte. Et p̊.c. In
manſuetudine ſuſcipite inſitum verbum:
quod poteſt ſaluare animas veſtras. I¶Et

Petrus pꝛima epiſtola.c.iꝛ.inqnit. Obſeẽ
cro vos tanq;ᷓ aduenas pegrinos abſti

nere vos a carnalibus deſiderijs que mili
tant aduerſus animam. C¶ An cris vo ca

nonibns ſepiſſime fit mẽtio de anima. Si/
cut patet.22. di.c. Qui epiſcopo. Et. xi.
.c. Placuit.c. Abſit.c. Molite timere.c.
Audi.¶ Et.iꝭ.q.ꝛ.c. Tempus.c. Hunc.c.
Fatẽdum.c. Anime deſunctoꝛum.¶ Et.i.
q.pᷣꝰ.c. In canonibus.¶ Et.ꝛi.q. ꝰ.in cꝰ.
NRelatio.¶ Et.⁊ .q.A.c. Ipa pietas.c.Qdð
chꝛiſtus.c. Diſplicet. Et.24.q.ʒ.c.Si ha
bes. ¶Et. 26. q. Oc. Agnouimus. ꝗEt. 30.
q.vꝰ.c. Ad limina.¶ Et.32.q.ꝛ.cꝰ. Qð vᷣo.
c.Si illud.c. Moyſes.ſEt.ʒ3.q.⁊ꝛ.c. Amo
nere.¶ Et de pe.di.pᷣ.c. Reſuſcitatus.cꝰ.
Voluiſſent.i¶ Et di.ꝛ.c.Charitas.c. Ergo.

Et di. 3. c. Poteſt. c. Siquis.c. Quid er⸗/

go.i¶ Et di.S.cꝰ.Conſideret.i¶ Et de con.di.
2.c. Reuera.ſſEt di. ꝗ.c. Si baptizata. Et

de maioꝛitate obedientia.c. Solite. Et

de ſum.trini.⁊ ſide.c.Firmiter.Et de pe.et

re.c. Cum infimitas. Et de renunciatio⸗
ne.c. Miſi cum pꝛidem. ¶Et de celebꝛatiõe
miſſarum.c. In quadam.Et de decimis.c.
Cum non ſit in homine.ſ In Clementina

vo de ſumma trinitate ⁊ fide catho.dam⸗
nantur illi qui dicunt animam nõ eſſe foꝛ
maʒz coꝛpoꝛis. Nam Ariſtotiles.Sð. metha
phiſice dicit ꝙ dĩia ſumit᷑ a foꝛma rei. Sʒ
differentia conſtitutiua hominis eſt ratio/
nale quod dicitur de homine ratione ani/
me intellectiue ſeu intellectiui pꝛincipij:vt

honin
nuo
liti
Onnlar
Ulpoie
Ciden
ſepon
no. In
elſepi
ptmun
copus
Plauo
nipeer
Ponoßh
Galuſt
humco⸗
ſarest
Alan
ius in
pusre
gwüme
Eine
dimnn
deni
cunq;
(dee

cdnima.

(Ser
ſtani
bitAe
ſumne
hotnun
ſeeno⸗
Cuela
Uerantun
enen
Menge
hunbhe
lihuen
hnage
iinee
nede
min
Uri
thene
kuin

ltetine
manti
tid pro
nloae/
Miatun.
ni
apſ;
vinſoo
adiz
ranibit
nicone
ſuenil/
c.
erbom:
6, ſE
EGbe
abſii
emili
vocs
Sn
Lri.
aed⸗
me..
Ctis.
ninci,
.
Gihs
E.
,
.. In
nasc⸗
2 ig
Nile
dconn
lul
le,ltt
e ves
cistio/
natiöe
mis.6
entina
dam/
ſſe mt
mneth⸗
inano/
e/
iyßn

inquit Tho. h̊ parte. q. 76. ergo anima eſt
hominis ꝛma. ◻Ad gentiles iaz venia

mus qui naturalis ranois lumine illuſtra
ti miriſicentiſſime de aĩa ſunt locuti.ſ In⸗

quit Cicero in paradoxis. Beus ⁊ mater

omnium natura dedit tibi animuʒ quo ni

hil poteſt eſſe pꝛeſtantius:nihil diuinius.
Et idem in libꝛo de natura deoꝛum. Quid
eſſe poteſt in rerum natura homine meli/⸗
. Y eo enim ſolo eſt ratio qua nihil põt
eſſæ pꝛeſtãtius.ſſ Et idẽ in libꝛo de repu?.
vt mundum deus eteraus regit ſic fragile
coꝛpus animus ſempiternus mouet. ¶ Et

Plato in thimeo. Deus virtutibus ani⸗

mã pꝛeire iuſſit:ipſãq; dominaʒ noſtri coꝛ
poꝛis ſoꝛe voluit.Quod ipſa tuetur. ¶ Et
Saluſtius in iugurtino.Ati genus huma
num compoſitum ex coꝛpoꝛe ⁊ anima eſt:
ita res ſtudiaqʒ omnia nr̃a alia coꝛpoꝛis.
Alia animi naturaʒ ſequuntur. ¶ Et Oui
