Niõ enim papa poteſt ſupꝛa imperatoꝛem
vt eſt ſingularis perſona:ſed vt eſt fucceſ⸗
ſoꝛ petri ⁊ vicarius xpᷣi.ꝗʒ?ꝰ iſtatur qꝛ ex ele
ctione iperatoꝛ habet ius in iperio ⁊ poteſt
admiſtrare ante cõfirmationẽ pape:vt no
tat Hoſtieñ.in hdicto ſepe allegato.c. Ne⸗
nerabilc. a confrmatur. ʒ. di.c. Legimꝰ.
¶ Reſpondetur ꝙ ius q habet impatoꝛ
eſt quia eligitur ab illis quos ecclia inſti⸗/
tuit electoꝛes.lli eni qui eligũt imperato
rẽ a papa habẽt hoc ius eligendi: vt in cle
mentina Romani p̃ᷣncipes. ⁊.S. in. c. NHe
nerabilẽ. ꝗAinſtatur qꝛ xpᷣs ſoluit tribu/⸗
tũ ſicut patet Mathi. 7. c. Et. 23. q. S.c. Tri
butũ.Et.xi.q.pᷣꝰ.c.Si tributum.ſ Rñdet
ꝙ illud fecit nõ ex debito ſʒ ne ſcandaliʒa
ret. ¶ Sinſtat᷑ qꝛ xpᷣs dixit ꝗoãnis.i. Re⸗
gnũ meũ nõ eſt de hoc mũdo. ¶ Rñdet᷑ ꝙ
xpᷣs dixit illa vᷣba añ paſſionẽ. Sʒ poſt re
ſurrectionẽ dixit diſcipulis. Data eſt mibi
oĩs ptãs in celo a in terra.vñ ↄcludimꝰ fir
miter ꝙ ptãs pape eſt ſupꝛa ptãtẽ iperato

ris. Scdm dubiũ fuit vtrum ptati pape

ſubdantur oès reges 2 pꝛincipes xpᷣiani.

Ad quod ita dicit Aug? d
ſicut ſummo ſacerdoti leuitici generis

Aug? dehnchona

Er

lon
enicen⸗
iſtan
canpen
wemt
icatin
cOis,
mund.
exdade
Dig /
patoꝛis
lupliat.
ſutco/
dic C
oc fat
laſcut
1l/
tauer
34
us 3
arch
Nd
Vsd⸗
matden
ſt ſoeeeſ
raicrce
wtpor
apefl 10
ebe/
Uan
tinhe
—
timpad
inn i⸗
.
tict
tandsliz⸗
i6,66
Kültg

iudei obedire tenebantur eniuſcũqʒ ſtatꝰ

fuiſſent.Sic omnes xpᷣiani maioꝛes ⁊ mi⸗
noꝛes pape tenenti locum xpᷣi obedire te/⸗
nentur.vnde deuteronomij.ix.ſcriptũ eſt.
Qui ſuperbierit nolẽs obedire ſacerdotis
eno moꝛietur.ſ HNarrat agiſter in hi
ꝛia ſcholaſtica. Qd cum alexander ma/

gnus veniſſet in iudeã cum ꝓpoſito exter

minandi eà ex viſione quã habuit obuiãs
Joiade ſummo ſacerdoti ad eũ venienti in
duto ponaſicalibus de equo deſcendit di/
gniſſimeq; veneratus eſt ⁊ adoꝛauit dicẽs

pꝛincipibus ſecum commoꝛantibus ſe nõ
im adoꝛaſſe:ſed deum cuius pꝛincipatuzʒ

⁊ viceʒ gerebat in terris.Ideo ex de maio
ritate ⁊ obedientia.c. Siquis dicitur. Qui
non obedierit pꝛincipi moꝛte moꝛiat᷑. Glo.
ideſt pape de con.di.p.c.Coꝛpoꝛa. Sicut
econuerſo imperatoꝛ vocatur pontifex.di.
io.c.De capitulis. Dñs etiam ieſus xpᷣus
LZuce.io.c.ait. Qui vos ſpernit me ſpnit.
¶ E Gꝛegoꝰ.Si.di.cꝰ Siqui funt. Peccatũ
paganitatis incurrit quiſquis dũ xpᷣianuzʒ
e aſſerit ſedi apoſtolice obedire contẽnit.
Qui autem dicunt papã in toto oꝛbe terra
rum habere dominiũ ſolum ſuper ſpiritua
lia nõ autem ſuper tempoꝛalia ſimiles ſũt
conſiliarijs regis ſirie:qui dixerunt vt ha
betur tertij Regum.ꝛ0.c. Dij montiũ ſüt
dij eoꝛum:⁊ ideo ſuperauerunt nos. Sed
pugnemus contra eos in campeſtribus
in vallibus in quibus dij eoꝝꝑ dominiũ nõ
habent ⁊ obtinebimus cõtra eos. Ad lit
teram ſic hodie mali conſiliarij adulatiõe
peſtifera ſeducunt reges ⁊ pꝛincipes terre
dicentes. Dij montium:puta ſpiritualiuz
bonoꝛum ſunt ſummi pontiſices: ſed non
ſunt dij vallium:quia tempoꝛaliũ bonoꝝ
nullum dominiuz habent. Ideo in campe
ſtribus ideſt in potentia bonoꝛum tempo
ralium pugnemus contra eos ⁊ obtinebi
mus. Sed quid dicat eis diuina ſenten/
tia audiamus. Quia dixerunt ſirij. Deus
montiumt deus eoꝛum ⁊ non deus valli/
um dabo omnem hanc multitudinem in
manu veſtra ⁊ ſcietis quia ego dominus.
Et hoc patet quia multi eccleſiam perſeq̃n
tes etiam cheſtiani exterminati ſunt.Si/

eut ſuerunt iulianus apoſtata: mauricius

22

imperatoꝛ perſequens gregoꝛium.Theo/
doꝛicus rex italie qui incarcerauit Joannẽ
papã. Fredericus imperatoꝛ ⁊ alij qui nii
ſerabiliter ſuos dies finierunt.Auctoꝛitas
ergo pape extendit ſe ad quoſcunqʒ dnos
chꝛiſtianos.ſ Et ideo de ucgblenca negli
gentia pꝛelatoꝛum in .c.Gꝛandi.poni⸗
tur qualiter papa dedit coadiutoꝛem regi
poꝛtugallie qui erat negligens in regimie
regni ⁊ omnia diſſipabat. ſ Inſuper a ſen
tentijs regum ⁊ pꝛincipum omnium adpa
pam poteſt appellari per illud quod ſeribi
tur.2.q.õ. Ad romanam eccleſiã ab ommi
bus ⁊ maxime ab oppꝛeſſis eſt appelladũ
⁊ concurrendũ quaſi ad mr̃eʒ vt eiꝰ vberi
bus nutriatur: auctoꝛitate defendãtur: op
pꝛeſſionibus releuentur:qꝛ non poteſt nec
debet mater filiũ obliuiſci.ſ Idẽ habert.xi.
q.pᷣ.c.Quicunq;.Nec obſtat cii Si duo
bus.extra de appellationibus.vbi dicit ꝙ
non eſt appellandũ a iudice ſeculari ad pa
pã niſi in terris ecche:qꝛ hoc itelligitur ꝙ;
nõ eſt ſiendũ idifſerenter ⁊ in gbuſcunq;:
ſed in negocijs arduis a⁊ neceſſitate vꝛgen
te. Spectat enim ad papa coꝛꝛigere oẽs cũ
delinquunt ſᷣʒ illud Hieremie bᷣ. c. Ecce cõ
ſtitui te ſuper gentes ⁊ regna vt euellas et
deſtruas:diſſipes ⁊ diſperdas ſcilicet ſcele
ra repᷣhendendo:a edifices ⁊ plãtes.¶ Sic
⁊ in veteri teſtamento pꝛophete qui erant
patres ſpirituales in populo iudeoꝛum au
ctoꝛitate domini repᷣhendebãt reges delin
uẽtes. Quod patet pᷣmi Regũ.is.cᷣ. vbi
amuel regẽ ſaulem repꝛehendit de iobedi
entia.ſEt ſcdi Regũ.iꝛ.c. Nathan dauid
de adulterio.ſ Et tertij Regum.iS.c.Heli
as achab regem iſrael de idolatria. Et ſe
cundi paralipomenõ. Summus ſacerdos
oʒias regem iuda de pꝛeſumptione. ¶Et
2. q. P. c. Scelus. Hicolaus papa regeʒ lo
tharium de adulterio. Ideo ad cõſirmatio
nem huius veritatis dicit glo.in.c. Nouit
Extra de iudicijs. Jura celeſtis imperij et
terreni petro commiſſa ſunt a deo. Jdem

di. ꝛ22. c. pꝛimo.ꝗpſe enim vtrunqʒ gladiuzʒ

habet:vt dicit Lucas.Ecce glad duo hic.

¶ Bemonſtrauit autem hoc deus aliquan

do ĩ facto ⁊ pꝛecipue tpe leonis pape. Nã
vt recitat Paulus in hiſtoꝛia lombardon

et Siccardus: Athila rex hunnoꝛũ occiſo
germano ſuo dolo deuaſtataqʒ macedo/
nia achaia? tracia gentibus oĩbus aqui⸗
lonaribꝰiperauit.Et ambitioſus ⁊ auidus
regni tentauit italiazx ſubicere ſibi. Et poſt
multa per eũ inita bella cuʒ exercitu copio
ſiſſimo aquileiã tribꝰannis obſedit.Qua
victa ⁊ in pꝛedam data occiſiſqʒ ciuibus ⁊
oĩbus flãma ⁊ ruina conſumptis mox vici

nas vꝛbes diſſoluit. Et deinde cepit vincæ

tiã veronã bꝛiſſiã mediolanũ. Zãdem fir
matis caſtris in eo loco vbi minerius flu/⸗
uius in padũ influit cogitabat ad vꝛbem
pꝛoſiciſci. Lunc ſanctiſſimus leo papa per
ſonaliter acceſſit ad eũ. Qui nõ ſolumro
me ſalutẽ: ſed totiꝰ italie repoꝛtauit. Athi
le nãqʒ pꝛecepit vt dicit Ruffinꝰ in annali
bus romanoꝝ:a Siccardus in liꝰtempoꝝ
vt erga danubiũ pꝛomiſſa pace diſcederet
Cui athila ſtati aſſenſit nihilq; niſi qdᷣ leo
papa voluit loqui potuit. Poſt cuius di/
ſceſſum interrogatus cur pꝛeter conſuetu
dinẽ romano pontifici tanta obedientiã ex
hibuiſſet. Reſpõdit athila ſe vidiſſe viruʒ
aſtãtez ei ſub ſacerdotali habitu anguſtio
re foꝛma canicie venerandũ ſibiqʒ minan
tem gladio niſi cuncta que ille poſtulabat
ſceret. Sic igitur relicta italia in panoniã
athila redut: vbi ducta in vxoꝛe ſoꝛoꝛe va⸗
lentini iperatoꝛis faciens luxurioſa conui
uia cũ longe plus ſolito vina bibiſſet ſepiꝰ
doꝛmiens eruptione ſanguinis qui de na
ribus effluxit ſuffocatus ẽ. Si aũt quis
iterrogaret cũ ſit tata ptãs pape quare ta
crebꝛo omittit punire dños publice delin /
quẽtes.ſAld qð dicimus ꝙ hoc facit vel
qꝛ facultatẽ nõ habet cohercẽdi:vel ꝓpter
pericula ? ſcãdala que poſſent euenire: vl
qꝛ multitudini parcit.Eſt tamen in eo po⸗

teſtas faciendi.¶ Tertium dubiü fuit vty

2 poteſtas pape erxtẽdat ſe ad iſideles.fAd
hoc rñdet

Augode anchona ſequẽdo Joã
nem andree in nouella in. c. Qõ ſuꝑ hbijs.
de voto. Innocentiũ ⁊ Hoſtienſẽ ꝙ ſic ⁊
ꝙ oẽs pagani ſubſunt pape. MRõ eſt qꝛ in
aduentu Hi oiĩis honoꝛ ⁊ ois pꝛincipatus
⁊ oẽ dñium ⁊ iuriſditio de iure ⁊ ex cauſa
iuſta ⁊ per illũ qui ſupꝛemã manuʒ ha bet
nec errare põt omni inſideli ſubtracta ſue

rit 24 ad fideles traſlata. Qòᷣ hec iuſta cau

ſa fuerit ꝓbatur eccliaſtici.io.c.vbi dicitur
Regnũ a gente in gentẽ traſſeretur ꝓpter
iniuſticias ⁊ iniurie ↄtumelias ⁊ diuerſos
dolos. Qõd aũt hoc factũ fuerit ꝓbatur ex
de conſtitutionibus. c. Zrãſlato ſacerdotio
neceſſe eſt vt legis traſlatio fiat. Trãſlatuzʒz
quippe fnit ſacerdotiũ in perſonã xpᷣi qui
fuit ſcerdos ⁊ rex:vt dicitur Luce pᷣ.c. Et
regni eius nõ erit finis.ꝗpe aũt dixit MWa
thei. 2i. Auferetur a vobis regnũ dei? da
bitur genti facienti fructus eius. uiꝰ aũt
regni ⁊ ſacerdotij pꝛincipatuzʒ perpetuum
commiſit dei filius petro ⁊ ſucceſſe oꝛibꝰ? eiꝰ
vt patet. Ex de homicidio.c. Pꝛo huma
ni. ¶ Ex qui filij ſunt legitimi.c. Per vene
rabilẽ g. Rationibus. Einde conſtãter aſ
ſerimus ꝙ de iure infideles debẽt ſubici ſi
delibus nõ ecõuerſo:vt dicitur ex de iude
is.c.ᷣ.c.idultoꝝ.c.Et ſi iudeos S. Inhibe
mus. Si igitur papa peſt mundo vice xpᷣi
7 xpᷣs habet plen iuriſditioneʒ ſuper oẽm
creaturã:ſequitur ꝙ nullus poteſt ſe ſub⸗
trahere ab obedientia pape de iure: ſicut
nullus ſe poteſt ſubtrahere ab obedientia
dei. Et q; uis infideles per excõmunicatio
nem vel abſolutionẽ in cõſeſſione ſolui vł
ligari non poſſint. ZLamen poteſtate claui
um ligati ſũt per eccleſiã iudicati dãͤnati.
Et ſic ñ vellent ad ſidem reuerti poteſtate
clauium abſolui poſſent. Similiter q;uis
de eccleſia dici non poſſunt merito ſidei et
bone operationis: tamen de eccleſia dici
poſſunt iudiciaria poteſtate 2 occaſionali
vtilitate. Quare 'm Auguſtinũ de ancho
na papa poteſt punire paganos ? barba /
ras nationes cum agunt contra legem na
turalem in manifeſtis: quia vnuſquiſqʒ
poteſt puniri pꝛo tranſgreſſione legis quã
recipit ? pꝛoſitetur. Sed lex naturalis eſt
ita coꝛdi inſerta ꝙ deponi non poteſt: vt ſi
furarẽtur vel committerent vicium ſimo /
nie ⁊ huiuſmodi.Sed pꝛo eo quod faciũt
contra legem diuinam ſcilicet veteris vel
noui teſtamenti. Aut contra legem poſiti
uam cũ neutrã recipiunt puniri nõ poſſũt

Si tñ pagani ſũt ſubiecti alidbus regibꝰ

⁊ pꝛincipibus xpianis dignũaſt vt viuere
debeant legibus ꝗbus viuunt alij ſubditi

Uſta en
i daa
urppte
uerſos
atur ei
rdono
fllan;
rpi qul
Te 4
uit
dei1d4
Nuidaut
etmum
uibee
huma
rpene
ſera
hiafi
lude
hibe
ſ!
re:ſicut
eclenn
nicanio
liyl
e cani
dinati⸗
vcn.
lachs
ſdac
en da
Aſwal
ancho
barba/
Agenba
nſuſc
cgis
8 4
un ſmno
fuit
cns hd
n poſt
6 poſin
legl
t piuet
, ſhn

illoꝝ pꝛincipũ ne videantur melioꝛis di/
tionis ꝓpter fuã iſidelitatẽ q xpᷣiani.Et co
gi ad hoc ⁊ puniri poſſũt. Puta ꝙ cũ ſta /
tutũ generale eſt in aliqua ciuitate vbi ta/

les habitãt ꝙ qui poꝛtat arma icidat in pe

nã decẽ floꝛenoꝝ:poterit in tali delicto pu
niri paganus ſicut ⁊ xpianus.Et q;uis pa
gani puniri non poſſint pena ſpũali excõ /
municationis ⁊ huiuſmodi:poſſunt tñ pu
niri ab ecclha pena pecuniaria ⁊ a pꝛincipi

bus etiã ꝓena coꝛpoꝛali.C Scðᷣo dm tꝑa

les multotiens per ſuperbid contemnunt

ecchiam qᷓ; tũ ad ſpũalitateʒ dũ.ſ.de ſpũali
bus temere ſe ipediunt. MHõ eni licet laicis
ipedire ſe de eccleſijs ⁊ eccliaſticis ꝑſonis.
Sicut habetur ex⁊᷑ de ↄſtitutionibꝰ.c.Eccle
ſia ſancte marie.in tex.⁊ in glo.ſ Et.9c.di.
c.Bñ.ſ Et ex de rebus ecclie nõ alienan⸗
dis.c.Cũ laicis.Hoc aũt fit.ſpᷣ cum ipᷣi in
gerunt ſe ad conſerenda ecchaſtica benefi
cia ⁊ ecchaſticas dignitates. Contra quos
ex̃ de iure patronatꝰ in. c. Cura.glo.inqt.
Laici conferre eccſas nõ poſſunt.Idẽ ex᷑
de pꝛiuilegijs.c.Cũ ⁊ plãtare.ſ Et.ib.q.vl
tima.c. Sigꝗs deinceps.c.Sigꝗs epᷣs.c. Si
quis clericus.ſſ In.c.vo Ex tua ex᷑ de fili /
is pᷣſbioꝝ non oꝛdinãdis.dicitur ꝙ ſuſpen
di debent clerici ⁊ cõomunione pꝛiuari qui
recipiunt ecclhias de manibus laicoꝝ ⁊ lai
ci ſunt excõmunicãdi:qꝛ tale ius poſſidere
nõ poſſunt. ex⁊᷑ de electione.c.Sacroſãcta.
c.Maſſana.niſi i capella vbi patronus ha
bet tm̃ ius pñtandi.Et vt ſcribitur ex de iu
re patronatus.c.Cũ laici.Laici qui habẽt

ius patronatus nõ poſſũt ↄcedere clericis

ecchas ſine ſcientia ⁊ ↄſenfn epᷣi. Nec poſ/⸗/
ſunt ⁊ debẽt ipſi patroni pñtare indignũ.
¶ Ex quo vt ponitur in glo.in.c.Cũ vos de
officio oꝛdinarij. Patronus laicus pꝛeſen
tans indignũ lʒ nõ ſit pꝛiuatus nec pꝛiuã
dus ptãte pꝛeſentandi tamen dantur ſibi
quatuoꝛ mẽſes ad pᷣſentandũ, Sed in col/
legio ⁊ ecchaſtica ꝓſona aliud eſt qꝛ ſi col⸗
legiũ eligat vel pñtet indignũ pꝛiuatur ip
ſo iure.Ex de electione.c.Cũ in cũctis.Idẽ
creditur de clerico patrono ꝙ pꝛinatus eſt
ſi pꝛeſentet indignũ vel ſaltim pꝛiuãdus.
¶ Et hec poæſt eſſe ratio quare laico patro

no datur quatuoꝛ menſes a tꝑe vacatiõis

*

23

Ex᷑ de iure patronatus.c.Cum ꝓpter. Col
legio vo ſiue clerico dantur ſex mẽſes. Ex
tra de ↄceſſione pꝛebende.c. Nulla.quia
laicus nõ pꝛiuatur ptãte pꝛeſentãdi:lʒ pꝛe
ſentet indignũ.Clericus vo ſic. AUnde hic
fit quedã compenſatio hincinde.Quia lai
ci grauantur in tpe ⁊ releuãtur in alio: qꝛ
nõ pꝛiuãtur.Et qꝛ clerici pꝛiuãtur pꝛeſen /
tãdo indignũ releuãtur in maioꝛi tẽpoꝛe.
Et qꝛ clerici magis debẽt eſſe diſcreti ⁊ ſci ⸗
re iura: ideo puniuntur ſi peccãt in electio
nibus ⁊ pꝛeſentationibꝰ.¶ Quidã tamen
dicunt ꝙ ad ſuperioꝛem deuoluitur ꝓuiſio
ecchie cum laicus patronus pꝛeſentat indi
gnuʒz.vt in aucten?de ſanctiſſimis ep̃is S.
Sigs oꝛatoꝛij domũ.Tamen iure nf̃o non
cauetur hoc expꝛeſſe.Ideo ſtadum eſt ca⸗
noni ⁊ nõ legi. Secundo aliqui dñi tꝑa
les patiuntur per ſuos villicos ⁊ ꝓcurato
res auferri occupari ⁊ alienari poſſeſſiões
⁊ terras eccliaꝑ quaſi ipſi ſint dñi. Quod
tñ falſuʒ eſt qꝛ bona tꝑalia eccleſijs ⁊ pijs
locis a bonis dñis ⁊ xpianis ↄceſſa nõò ſũt
ipſoꝝ maloꝝ ⁊ raptoꝝ.Si aũt ipſi interro⸗/
gent. Et ꝗs eſt dñs reꝑ eccliaſticaꝝ. Rñde
tur ſᷣm glo.iꝛ.q.p.c.Expedit.¶ Qð pᷣmo
ſũt dñi pauꝑes qꝛ inde fuſtentãtur.iõ.qʒ.
p.c.QAm quicꝗd.aꝛveſt dña ecclia.id.q.
3.c. Inter memoꝛatos.ſ3⁰ eſt deꝰ.iꝛ2.q.2
c.Qui xpᷣi.c.Qui abſtulerit.ſſ ꝗ põt dici:
ꝙ dñiuz eſt apud clericos. Sicut dñiuz re
rũ vniuerſitatis eſt apud ciues. Inſtituta
de reꝝ diuiſione S. Uniuerſitatis.C¶Tertio
aliꝗ dñi volunt ſe nimis itromittere de of
cijs ⁊ plationibꝰreligioſoꝝ ad tantã qñĩ qGR¶·
deuenientes pᷣſũptionẽ vt dicant ꝙ ipſi in
ſuo dñio ſunt generales abbates ep̃i ⁊ pa
pa. Quarto trahũt aliqñ clericos ad ſu
um ſoꝛũ cõtra illud q habetur.xi.q.2. c.
ullus.Nõnunqᷓ; etiã clericos delinquẽ
tes ad ſua iudicia deducũt:examinãt:⁊ in
carcerãt.Et aliqñ poſt oia ipie facta contra
eos cũ ſeripturis ⁊ ꝓceſſibus ad epᷣos re⸗
mittunt puniẽdos.Epiſcopi tamen aduer
tant quia extra de iudicijs.c.Et ſi clerici di
citur.Si clerici coꝛam ſeculari indice con/
uicti fuerint vel ↄfeſſi de crimine non ſunt
pꝛopter hoc a ſuo epiſcopo condemnandi
aliquatenus.Sicut enim ſententia a non

ſuo iudice lata nõ tenet:ita ⁊ ſacta conſeſ⸗
ſio coꝛã ipſo.Qð autezʒ ſententia a nõ ſuo
iudice lata non tenet patet ex de ſententia
re iudicata.c.Sententia.in textu ⁊ gloſa.
¶Et. C. Si a nõ competenti iudice.l.:.⁊.l.
P. Et. 2. q. P. c. In pꝛimis. ſEt. iõ.q. pꝰ
c. Frater. In hijs ⁊ ſimilibus ſuperbi dñi
modum excedunt. Quos non danamus:
dum de rebus ſpiritualibus cum humili/
tate ⁊ reuerentia ſe impediunt ſeruata vni
cuiqʒ in ſuo gradu iuriſditiõe ſua. ¶Ter⸗
tio ſuperbi dñi cõtemnunt eccleſiã q;tum
ad ſuã penalitatem. In penã quippe icoꝛ/
rigibilium ⁊ nimis rebellium ac indurato
rũ in peccatis ⁊ pertinaciter in obedientiũ
vtitur eccleſia cenſuris. Et vt ſcribitur ex
de verboꝝ ſignif.c. Querenti: Homie cen
ſure intelligitur interdictum. Et ſententia
ſuſpenſionis ⁊ excommunicationis:vt fre
quentius tamẽ excommunicatione punit
pertinaces.Cũ autem de ipſis cenſuris et
excõmunicatione aliquid ſentiunt ipi dñi
ſuperbi cachinando cũcta habẽt in deriſũ
Qui audire debent verba Criſoſtomi ſu⸗
per epłam ad hebꝛeos.⁊.Ai.q.3ʒ.c.Nemo.
emo inquit contẽnat vincula eccleſiaſti
ca. Hon eſt homo qui ligat:ſed xpᷣus qui
hac poteſtatẽ dedit ⁊ homies dños fecit t
ti honoꝛis.Et in.c. Nihil.xi.q.ʒ. dicitur.
Mihil ſic debet foꝛmidare xpᷣianus q; ſepa

rari a coꝛpoꝛe chꝛiſti. Ratio eſt quia vt ait

Augæꝰin liꝰde verbis apoſtoli.ſ Et.xi.q.ʒ.
c.Omnis.O mnis chꝛiſtianꝰ dilectiſſimi
qui a ſacerdotibus excõmunicatur ſatha/
ne traditur.vt eni habetur.⁊4.q.3.c. A po
ſtolice.Apoſtolice auctoꝛitatis exemplo di
dicimus errãtium ⁊ in erroꝛẽ mittentium
ſpũs tradẽdos eſſe ſathane vt blaſſemare
dediſcant. Paulus eni coꝛinthũ quendã
tradidit ſathane. Mali vo chꝛiſtiani ⁊ in⸗
creduli pꝛincipes cum iſta narrant᷑ dicere
plerũqʒ ſolent. Quid obeſt excõmunica⸗

tio quando excommunicati comedere poſ

ſũt ⁊ bibere.Et alij ſi bdunt Cuſtodiat me
deus a ſono tube contra me ſonantis pꝛo
tempoꝛali isſticia:quia ſonuʒ campane ſi
gniſicantis cenſurã eccleſie paruifacio. O
peruerſitas malignaꝝ mentium:io infideli
tas pꝛauoꝛum hominu:o deniq; ſuperbia

ab ipſo deo ſummo conterenda.Quid re:
pꝛehẽſibilius:Quid abominabiliꝰ:Quid
deniq; in chꝛiſtiano homie damnabilius:
O domini chꝛiſtiani.Et vbi ſides:vbi de⸗
uotio:vbi religio:vbi iuſiurãdum.Cur nõ
chꝛiſtum quem ꝓfitemini honoꝛatis coli/:
tis ⁊ magniſicatis:Cur ſuã eccleſiam ſan⸗
ctã ſpernitis:Quid iuuat dicere Credo ſã
ctã eccleſiam:cum ia illã ſub veſtris pedi⸗
bus conculcetis:Heu heu.Conuenire ho
die poteſt multis ex pꝛincipibua chꝛiſtia⸗
nis illa ſententia titiliuij quà de hanibale
dixit poſtqᷓ;ᷓ aliquas eius laudabiles con
ditiones explicauit.Has inquit viri virtu
tes ingentia vicia equabat inhumana cru
delitas:perfidia pluſqᷓ punica.nihil veri
nihil ſancti:nulliuſq; dei metus: nullum
iuſiurãdum:nulla religio.hec ille. ,
vt dicit marcellus papa.96.di. Bo
ni pꝛincipis eſt ac religioſi eccleſias contri
tas atqʒ; conſciſſas reſtaurare nouas edi⸗
ficare ⁊ dei ſacerdotes honoꝛare atq; tueri
CO pꝛincipes ⁊ ſuperbi domini cõtem
Punt mnos hꝛorimos maleamplugeteen
bernãdo ſubditos ⁊ granãdo illos idebite
atqʒ conuerſando cum nimia continentia

Ertio conſid Ei eſt 21 condemnã/⸗
da ſuperbia dominoꝝ 2 pꝛincipum
reſpectu ꝓximi.Cõtemnut ꝗppe ipᷣi

C ʒ in conn
CPꝛimo in gubernatione.Circa regimẽ
nãqʒ ſubditoꝝ vtuntur multa negligentia
nec curat ſi bene gubernentur vel male.
Angde conſtituunt officiales iniquos tyra
nos a iniuſtos. Ad quod perducuntur ne
in bonis ⁊ pꝛobis officialibus multum ex
pendãt. Itaq; omnia diſponũt ad pꝛopꝛi⸗
um còmodum ⁊ de cõmuni bono aut nul
la aut ſatis parua eſtillis cura.Contra qͥs
eſt ſententia Plutarci Platonis atq; oĩ
um doctiſſimoꝛum viroꝛũ qui dicunt pꝛin
cipem teneri ſuper omnia ad amoꝛem ſub
ditoꝛum ac boni publici tutelam ⁊ pꝛote/
ctionem. Hinc eſt ꝙ miris lausibus effe⸗
runt codrum athenienſiuʒ regem:qui pꝛo

nide
Aud
biluns
dbiden
urno
coli⸗
nſan⸗
lo ſi
pedi⸗
re ho
iſtia/
nbale
co
pirtu
4
yen
vm
ur

ei
Kl
wen
Den
tergn
Gebite
nenna

pun
penn

victoꝛia ppli ſui moꝛi non recuſauit.ſ Re
citat enim de ipſo Aalerius liꝰ quinto: ꝙ
cum haberet difficillimum bellum cuz do
renſibus miſit ad apollinẽ deificuzʒ pꝛo cõ
ſilio. Cui reſponſum fuit ꝙ ciuitas athena
rum eſſet victrix:ſi ipſe codrus moꝛeretur
ꝓ patria.At ille mutato regio habitu ſar/
menta colligens caſtra hoſtium ingreſſus

aà muliere quam ſalce in iurgio percuſſerat

interfectus eſt. ¶ Secundo domini ſuper/
bi contemnunt ſubditos in grauatione.
Qñq; enim faciunt artiſices ⁊ agricolas
laboꝛare ſine mercede. Quandoqʒ bona
ſubditoꝛum ipſis inuitis extoꝛquent etiaʒ
per venditionem. Sicut fecit rex achab er
ga naboth quem quia noluit vendere ſibi
vineam vt de illa faceret viridarium vxoꝛ
ſua peſſima ieʒ abel fecit eum falſo accuſa
ri de blaſtemia ⁊ lapidari:⁊ ſic ipſam vine
am obtinuit.Sed vterqʒ mala moꝛte pe/
rijt ſcilicet achab ⁊ ieʒ abel:vt habetur ter
tij regum. 25. c. Quandoq;ʒ inſuper tallijs
exactionibus populos ſuos grauant vl
tra debitum vel pꝛopter bella iniuſta que
ſuſcipiunt:vel pꝛopter exceſſum in põpis
⁊ venationibus.Sed pleriqʒ adhuc teſta⸗
mẽtis ⁊ vltimis volũtatibus ſe imiſcent.
Subditos etiam cogunt ſuo modo matri
monia contrahere:que tamen vt ſcribitur
extra de ſponſalibus cꝰ Requiñuit.debẽt
eſſe libera quoniam coactiones difficiles
exitus ſolent frequenter habere. ¶ Ter/

tio ſuperbi domini contemnunt ſubditos

in conuerſatione. NHolunt multotiens au/
dire illos in neceſſitanbꝰſiuis. Et in omni⸗
bus oſtendunt ſe duros aſperos abſq; af/
fabilitate cum tamen benignitas ⁊ affabi
litas dominis ad maximum decoꝛem acce
dat. Ideo Caſſiodoꝛus in epiſtolis ait.
ꝛnamentum omnium bonoꝛum eſt ſin

cera benignitas.ſſEt Seneca ad lucilluzʒ.

Sic cum inferioꝛe viuas quemadmoduʒ

tecum ſuperioꝛem viuere velles. ¶ Iccirco

Aalerius libꝛo quinto cõmendat alexan/
drum magnũ eo ꝙ cum ſemel vidiſſet mi⸗/
litem quendam ſenem nimio frigoꝛe ſtu/
peſetum cũ ipſe ſoꝛet in ſede ſublimi pꝛo
pinqua igni cirrexit ⁊ ſuis manibus illuʒ
in ſua ſede repoſuit. Et Joannes ſolobꝛi⸗

.

24

enſis ĩ policratone libꝛo quinto: ¶ Marrat
ꝙ gratianus optimus imperatoꝛ arguen
tibus eum amicis ꝙ in omnes familiaris
eſſet nimis ⁊ communis. Reſpondit ſe ta
lem velle imperatoꝛẽ eſſe pꝛiuatis quales
imperatoꝛes ſibi eſſe pꝛiuatum optaſſet.
Nec valet friuola excuſatio illoꝝ domino/
rum qui dicunt ꝙ timoꝛe ſubditi retinent
⁊ regulãtur:quoniã multoſoꝛtius vincun
tur beniuolentia ⁊ amoꝛe. P ꝛopterea pe.
riander coꝛinthus dicebat vt dñi tuti fiant
fulciant ſe beniuolentia ſubditoꝛũ non ar-
mis gentium exteraꝝ. Et Cicero liꝰ.ꝛ.de
officijs ait.Omniũ rerum nec aptiꝰ ꝗcq̃;
ad opes tuendas ac tenẽdas qᷓ;ᷓ diligi nec
alicuius q; timeri.Ergo vt ſermonẽ hunc
concludamus dicamus cuʒz Seneca in tra
gedijs. Nos quibus rectoꝛ maris atq; ter
re. Jus dedit magnũ necis atqʒ vite. Po
nite inflatos tumtoſ. q; vultus. Quicꝗd
a vobis minoꝛ extimeſcit: Maioꝛ hoc vo
bis dominus minatur. Quare deponant
ſuperbiam domini ⁊ pꝛincipes ſeculi:vt di
gnũ pᷣparent habitaculũ diuine gr̃e Amẽ.
¶Eeria ſcdᷣa ſcdᷣe hebdomade.xlẽ.De iu⸗
dicio gnali quo terreri poſſut ? debẽt men
tes ſuperbox. ¶Sermo nonus.

tur añ eũ oẽs gẽtes.vᷣba ſunt
. Vedẽptoꝛis nf̃i oꝛiginalr ma⸗-
thei.ꝛS.co.⁊ in euans hodierno.Futuri iu
dicij gnalis memoꝛia ſatis ſupqʒ ↄfert ad
humiliãdas elatas mẽtes ſupboꝛuũ.Sigs
eni ↄſiderare velit que de illo ꝑpſepe dei lili

us locutꝰeſt merito expaueſcẽ debet.Celũ
eni ⁊ terra traſibũt:vba aũt ſua nunqᷓ; trã
ſiẽt. Ipᷣe itaqʒ in pnᷣti lectiõe euãgelica aꝑ
tiſſime pᷣnuciauit illiꝰdiei terribilitatẽ quẽ
per multa ſecula ante pᷣdicta fuerat.ſ So⸗
phonias eni ꝓpha cꝰ p ſic dixit.Dies illa
dies ire dies tribulatiõis ⁊ ãguſtie:dies ca

lamitatis ⁊ miſie:dies tenebꝛaꝝ ⁊ caligis:

dies nebule ⁊ turbis:dies tube ⁊ clãgoꝛis.
¶ Et Vſias.c.iʒ.ita pꝛophetauit?ꝰ Ecce di⸗
es domini veniet crudelis⁊ indignationis
plenus ⁊ ire furoꝛiſqʒ ad ponendam ter⸗/
ram in ſolitudinem ⁊ conterẽdos pctõꝛes

de ea. Iccirco vt peccatoꝛibus ⁊ ſupbis
ipue detur occaſio timendi in pñti mo/⸗
ne de iudicio gnãli dicturi erimus. De qlz
diffuſe ſeripſeri in tribus pmonibus i qua
drageſimali de pnia: tñ pꝛeter ea que ibi
poſita ſunt occurrũt de ipſo aliqua alia cõ
memoꝛanda. Hec vicioſũ erit aut ſupfluüũ
commiſcere pꝛo clarioꝛe noticia vetera no
uis: vt ſic peccatrices aie renouentur.Con
templabimur ergo de ipo tremẽdo iudicio
pᷣmpi indicantis excellentia.
Cꝛmiudicandoꝝ differentia.
Czuindicij ſententnii.
¶ De mira excellenia qui ſedet ad dex⸗
terã piis ⁊ veniet in iudiciũ cũ ſingulari tri
umpho lõge pꝛeſtatioꝛ tnũpho romano?
quẽ viſuri ſunt oẽs in maieſtate. Capᷣ.p“.
Vimũ myſteriũ teplandi di ludi
cantis excellentia.Qui enim iudi⸗
J. caturus eſt ommes triplici excellen
a decoꝛabitur.

Tdr dignitas incommunicabilis.
ꝛatriumphus mirabilis.
3 maieſtas viſibilis.
Pꝛima excellentia dĩ dignitas incom
municabilis.Eſt qdẽ ieſus xpᷣs iudex oiuz
dei filius per nãm.Et hoc in ſymbolo 2fite
mur cuʒz dicimꝰ. Sedet ad dexterã patris.
Inde venturus eſt iudicare viuos ⁊ moꝛ⸗
tuos. ¶ Sed curioſi quidãa ſcire cupiũt vtꝝ
ſit conueniens dicere ꝙ xpᷣs ſedeat ad dex
terã pꝛis.Et lz hoc poñitũ ſit in ope de lau
dibus ſcõꝝ in ſermone de aſcẽſione: tamẽ
qꝛ ſoꝛte nõ oẽs illius oꝑis habent copiaʒ
volui ⁊ in hoc loco dubiũ iſtud abſoluere.
Ad quod pꝛo vitatis conſfirmatione idu/
cimus ea que nobis in ſcripturis ſanctis

tradunt᷑.¶ Inqt ergo Paulus ad epheſi/

os pᷣ.c. Conſtituẽs illũ ad dexterd in cele⸗
ſtibus.¶ Et ad coloſcenſes.ʒ.c.Xpᷣus eſt in
dextera dei ſedẽs.¶ Et ad hebꝛeos p. c. Se

det ad dexterã maieſtatis in excelſis. ¶ Et

—e

io. c. Sedet in dexterã dei pꝛis.ſEt ad ro⸗

manos.8. c. Eps ieſus eſt ad dexterã dei:ꝗ
etiã iterpẽllat pꝛo nobis. ¶ Et Mathi.26.
Luce.ꝛ2. Marci.iA. Dixit ipſe ieſus bñdi
ctus. Erit filius hois ſedens a dextris vir
tutis dei.i Hoc etiã pᷣdixit DHauid in pſał.

cmo. 9. Sixit důs dño meo:ſede a dextris

meis. Qõ aũt hec vᷣba ad lr̃am intelligũ
tur de xpo patet ex ſnia pauli qui ad hebꝛe

os pᷣ.c. ait. Ad quẽ auteʒ angeloꝝ dixit ali
qñ deus.Sede a dextris meis. [Et Ma⸗/
thei. 22. c. Tus retulit phariſeis. Quõ da
uid vocat eũ.ſ.xpᷣm in ſpᷣu dñm dicẽs.Di /
xit dñs dño meo ſede a dextris meis. ¶ Et
ſi iudei negarẽt teſtimoniũ xpᷣi ⁊ pauli con
uinci poſſunt per doctoꝛes illoꝝ. Nã rabbi

Jonathan apud iudeos ꝓbatiſem⸗ in ſua
trãſla tione caldaica ait. Dixit dñs verbo

ſuo. ¶ Et rabbi Joden ſuper illo verbo pᷣs.
i7. Dediſti mihi ꝓtectionem ſalutis tue ⁊
dextera tua ſuſcepit me inquit: In futurũ
deus ſanctus ⁊ bñdictus conuertere faciet
regẽ meſſiã ad dexterã ſuã ſicut ſeriptũ eſt
Dixit dñs dño meo: ſede a dextris meis.

Iſud etiã confirmat rabbi moyſes.¶. Sz3

ↄtra arguit᷑ ꝙ non ſit bñ dictũ ꝙ xpᷣs ſedet
ad dexterã dei patris. pᷣ nullũ coꝛpoꝛale
competit deo qꝛ ſpũs eſt deus Joannis.A⸗
c. Sed dextra a ſiniſtra ſunt differẽtie poſi
tionũ coꝛpoꝛaliũ ergo non conueniũt deo.
¶ ꝛ ſi filius dei ſedet ad dexterã: ergo pat
ad ſinitrã. Sed dextra nobilioꝛ eſt ſiniſtra

ergo pater ſedet in parte ignobilioꝛe. 13⁰

ſtare ⁊ ſedere ſunt oppoſita. Sed Actuum
.Secne vidit ieſũ ſtantẽ:ergo nõ
edet. CAd intelligendà hãc ꝓpoſitionezʒ

catholicã qu qͥtidie confitemur.ſ.ꝙ ieſus
xps ſedet ad dexterã pĩis tria ſũt documè/
ta notada.C pᷣ documentũ ꝙ hoc nomẽ
dextera inuenit᷑ in ſcripturis de deo dictũ.
¶ Añ ſcribitur Exodi.ij.c.Dextera tua do
mine magnifſicata eſt in virtute: dexta tua
dñe percuſſit inimicũ.ſ Et pᷣs.is. Delecta
tiones in dextera tua vſq; in finc.ſ Et pᷣs.
20. Dextera tua iueniat oẽs qui te oderũt.
¶ Et s. 47. Juſticia plena eſt dextera tua.
Et p.I7. Dextera dñi fecit virtutẽ: dexte
ra dñi exàltauit me.ſEt pᷣs.i36. Saluum
me fecit dextera tua.ſ Et Vſaie.Að. Dexte
ra mea mẽſa eſt celos.ſ Et Abachuc.2.Cir
cũdabit te calix dextere dñi. ¶ Secũdũ do
cumentũ ꝙ cum dicimus chꝛiſtum ſedere
ad dextera patris non intelligimus ꝑ dex
teram aliquid coꝛpoꝛale: ſæd locutio eſt

methaphoꝛica. Sicut etiam cum dicimus
oculos

oculos dei bꝛachiũ dei ⁊ ſimilia p que deſ

gnant᷑ ſpales, ppꝛietates ⁊ opationes di
uine. Hinc damaſcenꝰiĩ ʒꝰſniaꝑ ait.Non
localẽ dexterã patris dicimus qualłr enim
qui incircũſcriptibilis eſt localẽ adipiſcere
dexterã.¶ Tertiũ documentũ ꝙ noie dex
tere intelligunt᷑ tria.ſ.glia diuinitatis: bti
tudo:⁊ iudiciaria ptãs.ſ Ex quo ſ̃ʒ Augi
lide ſymbolo ⁊ Damaſcenum. Sedere ad
dexterà patris nil aliud eſt niſi cũ patre ha
bere gliam dininitatis ⁊ beatitudinẽ ⁊ iu/
diciariã p?ãtem ⁊ hoc incõmutabilr et re⸗
galiter.ſ¶ AUnde Damaſcenꝰiquit.Dexte/⸗
rã patris dicimus gliam ⁊ honoꝛeʒ diuini
tatis in qua dei filius extitit ante ſecula vt
deus ⁊ patri ↄ ſubſtantialis. ¶ Scoõm vdo
Tho.ʒ parte.q.ꝰ⁊. Hec pᷣpoſitio ad vel in:
ad dexterã vel in dextris ſolã diſtinctionẽ
perſonalẽ impoꝛtat ⁊ oꝛiginis oꝛdinẽ non
aũt gradũ nature vel dignitatis qui nul/
lus eſt in diuinis pſonis:qꝛ oẽs tres perſo
ne coeterne ſibi ſunt ⁊ coequales.¶ Hotã
dũ adhuc ſᷣm Alex de ales in 3 ſume. ꝙ;
per hanc ppoſitionẽ ad ſignificatur cõueni
entia cũ quadã diſtinctione quod põt eſſe
tripliciter.ſpᷣ vt ſit ↄueniẽtia in nã:⁊ diſti/
ctio in ꝓꝑſona. Et ſic xpᷣs ſm ꝙ filius dei ſe
det ad dexterã patris:qꝛ habet eandẽ na/
turà cũ patre. AUnde glia diuinitatis bea/
titudo ⁊ iudiciaria poteſtas ↄueniũt eſſen
tialiter filio ſicut ⁊ patri:a hoc eſt eſſe in eq̃
litate patris. ꝛ põt ĩtelligi ſ̃ᷣm gr̃aʒ vnio
nis que impoꝛtat ecõuerſo diſtinctionẽ na

ture ⁊ vnitateʒ ſuppoſiti ſiue pſone.Et m
hoc xpᷣs ſm ꝙ homo eſt filius dei ⁊ per cõ

ſequens ſedet ad dexterã patris ſm equa
litatẽ honoꝛis:inq;tum eodẽ honoꝛe vene
ramur ipᷣm filiũ dei cũ eadẽ natura aſſum
pta.Humanitas quidẽ xpᷣi ĩm conditionẽ

ſue nature nõ habet gliam vel honoꝛẽ di⸗

uinitatis quà tñ habet rõne pſone cui vni

tur.vñ damaſcenꝰ ait. In gloꝛia diuinita /-

tis dei ſiliꝰ exiſtens ante ſecula vt deꝰa pii
ↄſubſtantialis ſedet cũ gloꝛiſicata ei carne
eius. Adoꝛat᷑ eni vna hipoſtaſis vna ado/
ratione eius cũ carne eius ab oi creatura.
Tz ꝓpõt intelligi ᷣm ↄditionẽ nature iquã
tũ ſm graii habitualẽ que abundantioꝛ

eſt in xpo pꝛe oibus alijs creaturis ipᷣa na

2 5

tura humana in xpᷣo beatioꝛ eſt ⁊ ſup oẽs
alias creaturas habens regiam ⁊ idicia
ria ptãtem. Et ſic ſedere ad dexterã patris
ſcilicet eſſe in eius equalitate nõ pertinet
ad ipſam naturã humanã chꝛiſti ſed ſoluz
ad perſonã aſſumentẽ.· MNihilominꝰ ſic bᷣm
ꝙ homo poteſt dici ꝙ xpᷣs ſedet ad dextaʒ
patris ideſt m Augin bonis pinis po/
tioꝛibꝰ pꝛe ceteris creaturis:qꝛ oẽs alias
creaturas pꝛecellit in beatitudie ⁊ iudicia
ria ptãte. Sciendũ tamè ſᷣm Tho.vbi.ð.
ꝙ pleriqʒ ſcire cupiunt. An alijs a xpo con
ueniat ſedere ad dexterã pꝛis ex eo ꝙ Au/
guſtinꝰi liꝰde ſymbolo ait. Sedere ad dex
terã eſt habitare in eius btitudine.Et Oın
thei.25. c.dicit᷑. Statuet oues quidẽ a dex⸗
tris.Et nihilominꝰad hebꝛeos pᷣc. Apls
inquit. Cui aliqñ angeloꝝ dixit deus:fſede
a dextris meis:q̃ſi dicat nulli. ¶ Nꝛoptea
inquit Tho.ꝙ vt pꝛedictum eſt: xpᷣs ſedet
ad dexterã patris inqᷓ; tum.ſ.ſᷣm diuinam
naturã eſt in equalitate pꝛis. Scõᷣʒ huma
nã vo eſt in excellenti poſſeſſione bonoꝛũ
diuinoꝝ pꝛe ceteris creaturis qð nulli vel
homini vel angelo ↄuenire poteſt. Sedere
ergo in dextera non ſigniſicat eſſein beati
tudine ſimpliciter. Sed habere beatitudi/
nẽ cum quadã dñatiua poteſtate ⁊ q̃ſi pꝛo
pꝛiã ⁊ naturalẽ qdð ſoli xpᷣo conuenit. Po.
teſt itaqʒ dici ꝙ oĩs beatus ſit in dertera:
ſed non ſedeat ad dexterã dei. Ad pᷣmũ
ergo argi pᷣncipio huiꝰdubij pʒ ex dictis
ſolutio: qꝛ p dexterã nil coꝛpoꝛale expᷣmit᷑
hic.¶ Ad ꝛm vo dicit Augꝰliꝰde ſymbolo
In illa beatitudine oĩa dextra ſũt:qꝛ nul/
la eſt ibi miſeria.Non poteſt tamen dici ꝙ;
pater ſedeat ad dexterã filij vel ſpũs ſancti
qꝛ ſfilius ⁊ ſpũs ſanctus trahunt oꝛiginẽ a
patre non ecõuerſo.Et lʒ ſpũs ſanctus ꝓ⸗
pꝛie poſſit dici ſedere ad dexterã patris vl
ſilij ſm ſenſum pꝛedictum. Tamen ſᷣʒʒ quã
dam appꝛopꝛiationẽ attribuitur filio eq̃li/
tas. Pꝛopter quod Augꝰait. In patre eſt
vnitas:in filio equalitas:in ſpũ ſancto vni

tatis equalitatiſqʒ connexio. Ad tertin

wvo dicit TCho.ꝙ ſtephanus vislit chꝛiſtum
eo modo quo iam erat auxiliuzʒ ſibi pꝛeſta
re paratus. Unde Gꝛegoꝛius in home/⸗
lia inquit. Sedere iudicantis eſt: ſtare vo
„

pugnantis vel adiuuantis. Stephanꝰ er)
go in laboꝛe certaminis poſitus ſtantẽ vi
dit quẽ adiutoꝛem habuit. Sed hunc poſt
aſcenſionẽ marcus ſedere deſcribit:qꝛ poſt
aſcenſionis ſue gliam iudex in fine videbi
tur. hec ille. Ipſe itaqʒ dñs ieſus xpᷣs dei ſi
lius patri conſubſtãtialis ⁊ equalis iudex
erit noſter:de quo Paulus ita concludit
ad epheſios pꝛimo capitulo.Conſtituit il/
lum ſuper omnem pꝛincipatum? poteſta
tem ⁊ ſupꝛa omne nomen: omne nomen
quod nominatur ſiue in hoc ſeculo ſiue in
futuro. Secunda excellentia chꝛiſti iudi
cantis dicitur triumphus mirabilis. Ad
quod intelligendum diſtinguemus tripli⸗
¶ppdi mundialis.
Tioceleſlialis.
HAPꝛimus triumphus eſt mundialis:
romani duces ⁊ imperatoꝛes exercitus re
deuntes de bellis cũ victoꝛia honoꝛari cõ
ſueuerunt. Et dicebatur triumphus a tris
quod eſt tres ⁊ phanꝰ ſonus quaſi triplex
ſonus leticie pꝛo bñ merito ciue:fiebat eni
triplex conſultatio pꝛo triumpho. Hã pꝛi/
nmno conſulebatur exercitus.ſcdᷣo ſenatus.
⁊ tertio populus.Quibus concoꝛdantibꝰ
triumphabat victoꝛioſus dux. Erat eni tri
plex notabilis leticia triumphatis: ſ pq
cum ad vꝛbem triumphalis ciuis rediret
ei cum effuſa leticia occurrebat popls vni
uerſus.i ꝛ leticia erat ꝙ triumphatis cur
rum pꝛecedebãt manibus poſt terga liga
tis captiui omnes.¶Tertia leticia erat ma
xima. Hã triumphans indutus veſte au/
rrea qua erat idutus iperatoꝛ vt ſcribit Lu
cius floꝛꝰ libꝛo pᷣ. Currũ aureum triũpha/
lem aſcendebat tractũ a quatuoꝛ equis al
bis. Sicq; dux pompaticus pꝛeeũte ſena/
tu in capitolio albos mactabat thauros.

Nec licebat niſi in tiumpho ſʒ romanas
cerimonias ioui ſacrificare de thauro. Id

temperamentum vo huius effuſe leticie:
licebat impune oibus iocoſe aduerſũ triũ/
phantem decere quecũq; conuicia. Ha cũ
ceſar pꝛimo triuphauit de gallia niulta ſi⸗
bi dicebantur que honeſtatis cauſa dimit
nimus.Et de conditionibus multis trium

phi ſeribit Nalerius in rubꝛica de iure tri/
umphandi.Juerũt aũt multi qui ſic glo

rioſe triumpharunt.Ceſar eni poſt victoꝛi
as ⁊ finẽ belloꝝ ciuiliuʒ moꝛtẽqʒ pompeij
dum redijt ad vꝛbẽ ſᷣm Suetoniũ vno mẽ
ſe ſed interiectis diebus quinquies tnium

phauit.ſ Mꝛio de gallia et bꝛictania. ſ2

de egypto. z de farnace ⁊ põto. ſ de iu
ba ⁊ africa. Quito ⁊ vltimo de hiſpamia.
¶ Pompeius magnus vt ſcribit Pliniꝰ
libꝛo..de naturali hiſtoꝛia cum ocaʒ ma
ritimam pꝛedonibus liberaſſet ⁊ imperiũ
maris poplo romano reſſtituiſſet.Ex Aſia:
Ponto. Armenia. Paflagonia. Capado
cia. Cilicia. Syria. Scitis. Judeis. zilba/
nis. Iberia.Inſula.Creta. Baſternis. Et

ſuper hoc de regibus mitridate atqʒ tigra
ne triumphauit. ¶ Quintus cecilius me/

tellus dictus macedonicus a deuicta ma/

cedonia ſᷣm Plinum de viris illuſtribus

Et eutropiũ philippum macedonie regem
duxit ad vꝛbem. Et triumphans ante cur
