exponit᷑ de ipſa reſpectu filij.dicèdũ q; ipſa eſt mr
pulchꝛe dilectionis ⁊ timoris.⁊ agnitionis.⁊ ſctẽ
ſpei.i.xpᷣi.qui pulchꝛe eſt diligẽdus ꝓpter ſuã bo

nitatẽ.qꝛ ſicut legi᷑ Luce.xviij. Nemo bonus niſi

ſolus deus. Nau.j.Bonus dũs ⁊ ↄſoꝛtãs in die
tribulationis.⁊ ſciẽs ſperãtes in ſe.Qui eſt timen

dus ꝓpter ſuã poteſtatẽ. Mat.x. Zimete eum qu
hẽt poteſtatẽ aiaʒ ⁊ coꝛpꝰ ꝑdere in gehẽnà. Hiere.

x. Quis nõ timebit te o rer getiũ. Jnquantum eſt
credẽdus ꝓpter icõmutabilẽ ueritatẽ. Jo.xij. Dũ

tenuerit in manu ſua dimidia die.reliqᷓ diei parte lucẽ hẽtis credite ĩ lucè ut filij lucis ſitis. Joan.

s ae
Citick ſone
nrfotſuebo
lſisels. I
nucillop
ithldie
ſdietauerba
ai ghſetl
fteſcinun
alitgfctu⸗
fnmns Erco⸗
Pbobtautter
gicfenhudl
utlecſep
llpa
Niinlamofisg
Aulelit nead
ſter Erlape
Nhoeedcſpon
gampukt.
fronedeaſſü
Nlnnſpiniae
Mͤtdaſſcpize
ſera apſcott
wotſturtthe
ktopethets
ſendevoot⸗
eanoiungfe
ſ ſisrngus
Eitenbuie An
uoiun pulne
gilsoinnete
Musuenitadh
ſtpnira eni
6CTartio ſl
rntfi wol
ſfon ſpble
lntnins
enldeſanor
eing Sopb
huntltns ſevoe
ſose ſe
Abicäger
ſci heif
cnehi
gliipſin im
ſftaltſitf
vptlegt. Eriͤ
fſ.Eſi ſlitn
niſpſeci

D
s en
ich
izpſet
hie
keocii
tl ⸗
hitin
bſin⸗
tocs
Imdlctn
ni gls
nlug
nrol⸗
ndſcis
uſ⸗
io
s ſcte⸗
gihce
clen
ln
iigei
ſucio
110n
noſt⸗
ggopen
ſolee⸗
uniti
gtino⸗
zaofe
Inas
ſisutt
llutel
an⸗
no. le⸗

Ed

timo⸗
en
dei
in
6ſcn
ſoid
Nvoni
isnd
MN
unti,
ehene
gunch
onidt

Sermo

xvilj. Ois qui eſt ex ueritate audit uerba mea. In
quãtũ eſt ſyandus ꝓpter ſuã liberalitatẽ. Ipᷣe enĩ
ſpantes i ſe ditat diuitijs celeſtiũ bonoꝝ.põ. Sꝑa

in dſio ? fac bonitatẽ ⁊ inhita terrã ⁊ paſceris in di

uitüs eius. Itè. Oculi oĩium in te ſpant dñe ⁊ tu
das eſcã illoꝝ in tꝑe oppoꝛtuno. Aꝑis tu manuʒ

tuã ⁊ iples oẽ aĩal bñdictione. C Scðo pñt expo⸗

ni dicta uerba de ipſa reſpectu ſui.Ex ꝗb uerbis
habet᷑ ꝙ ipſa eſt mẽſa celeſtis glie.in qua dei amo
re reficimur.iõ dẽ. Ego mr̃ pulchꝛe dilectionis.
Quia ipſa eſt uas maieſtatis diuine.iõ ſubdit᷑. Et
timoris. Ex eo enim ꝙ diuina maieſtas in eiꝰ ute

ro habitauit terribilis demonib' facta ſuit. Quia

ipſa eſt archa diuine ſapie:iõ ſubdit᷑. Et agnitiõis
Quia ipſa eſt apotheca diuine miſicoꝛdie iõ ſbᷣdit᷑
Et ſcẽ ſpei.Ex illa aũt mẽſa ſcĩ viri accipiũt cibuʒ
diuini amoris quo ſatiant᷑.que tñ ſatietas nunqᷓ;
hẽt faſtidiũ.ſed ſemꝑ auget veſideriũ.E cci.xxiiij.

Qui edt me adhuc eſuriẽt ⁊ qui bibũt me adhuc

ſitiẽt. Ex illa ꝓceſſit diuina maieſtas. Anñ demo⸗
nes tancq; vᷣga pcuſſi ſuglunt ⁊ terrent᷑.ſaie.xxx.

Al uoce dñi pauebit aſſur oga ꝑcuſſus.Ex illa ar

cha extrahunt᷑ ſapie.vñ doctores dictant᷑. Ber.in

Fmone de aſffuptꝭ. Quid de deo non ſapiat in qua

Diuina ſapia iacebat.Xps eniʒ ut ait aplus dei vir

tus ⁊ dei ſapia eſt. ⁊ in eo ſunt oẽs theſauri ſapie ⁊

ſcie dei aoſcõditi.Xpᷣs aũt in maria ergo dei vir⸗
tus ⁊ ſapia ⁊ theſauri ſapie ⁊ ſcie dei in maria.Er
illa ðo apotheca recipiũt pctòres electuariũ miſe

ricoꝛdie quo ↄſoꝛtant᷑. Ber. Facta eſt maria apo-

theca oĩum gr̃arũ.in qua celeſtis pigmẽtarius cũ
oĩbꝰ ſuis vnguẽ᷑tis ſe collocauit.⁊ cũ oĩbus deliti
is accubuit.Aug.Zu dñna cella es aromatica.ex

qua oium vulnerũ nr̃oꝝ medicina defluxit.p quã

gnãlis oium eſt celepꝛata curatio. Zu via es qua
deus uenit ad hoĩes.qua hõ redit ad deũ.qua ue
nit pctõꝛ ad ueniã.ſeu qua uenit uenia ad peccato
res. ¶C Tertio ſupꝛadicta vᷣba exponi pñᷣt de ipᷣa re
ſpectu nr̃i. Multi qdeʒ in dei amore ſunt ſrigidi.

alij ſunt ſuꝑbi ⁊ pꝛeſumptuoſi.alij ſunt tenebꝛoſi.

alij ſunt nimis foꝛmidoloſi. Sed iſta mĩ nr̃a frigi
dos ad dei amorẽ inflãmat.iõ dꝛ. Mfr pulchꝛe di

lectionis. Suꝑbos ⁊ pᷣſumptuoſos ſuo amore ad

humilitatẽ reuocat.iõ dꝛ. Mfr̃ agnitionis. Foꝛmi
doloſos ad ſpeʒ diuine miſicoꝛdie ⁊ uenie aĩat.iõ
dẽ. Wj ſcẽ ſpei. Ael põt dici ꝙ cũ btã maria ſuit
deus pꝛ:qui ipſam ſuo filio deſpõſauit.ſuit de fĩli

us:qui ipſam impᷣgnauit.ſuit deꝰ ſpũs ſcũs:q eaʒ
ſcificauit.ſuit ĩſimul tota trinitas:que ipſaʒ ab ef᷑
no elegit.Et liõ uocat᷑ totiꝰ trinitatis nobile tricli⸗/
niũ.Et ſic ſuit magne potẽtie cũ qua ſuit p.ma⸗
gne ſapie:cũ qua ſuit filiꝰ.magne mificoꝛdie:cuʒ

4 xli
qua ſuit ſpnᷣs ſcũs.magne charitatis diuine:cum
qua ſuit tota trinitas. Deꝰ enĩ trinus charitas nũ
cupꝑat᷑.iuxta illud.j. Jo.ix.De charitas eſt.Quia
igit eſt tãte potẽtie:iõ potẽter nos ab hoſte deſẽdit
1õ dẽ. Mr timoris. Quia eſt tãte ſapie:iõ per viam
que ducit ad patriã:nos ſapiẽter deducit.iõ dicit᷑.
MWf agnitionis.Quia eſt tãte miſicoꝛdie:iõ pctõ
res ad ſpeʒ uenie reducit.iõ dꝛ. Mr ſcẽ ſpei.Quia
eſt charitatis ĩmẽſe.iõ ad amorẽè dei nos accendit
ideo dẽ. Mater pulchꝛe dilectionis. ¶ Sermo. x.
Aternitas qᷓdruplex iuenit᷑. AVna cauſa
m tur ex carnis generatione:ſᷣm quã aliqua
di mr illiꝰ quẽ de ſuis viſcerib generauit.
Scða cau ſat᷑ ex ſpali regnãtione ſᷣm quã dicit᷑
mf· illiꝰ quẽ de ſacro fonte leuauit. Tertia cau⸗
ſat᷑ ex legali adoptione: ſᷣm quaʒ aliq̃ di mĩ illius
quẽ imꝑatoꝛ ex ſuo reſcripto ⁊ edicto ſibi in filiuʒ
adoptauit.Quarta cauſat᷑ ex ſpeciali educatiõe
ſᷣm quã aliq̊ di m̃ illius quẽ educauit ⁊? nutriuit.
Scõʒ has qͥtuoꝛ mr̃nitates btã ogo q̃tuoꝛ filios
hẽèt.ſ.xpᷣm.ioãnẽ baptiſtã.loãnẽ euãgeliſtaʒ.⁊ oẽs
xpᷣianos. ¶ Xpᷣs naq; fuit ſuus filiꝰ naturalis:qa
ipCʒ de ſuis viſceribꝰcaſtis gnãuit. Aũ dicit Ber.
Quãuis de cũ oĩb ſcis ſit ſpecialr tñ cũ maria cũ

qua utiq; tãta ↄuẽtio ei fuit.ut illi?ꝰ nõ ſolũ uolũta

tẽ:ſed etiã xpᷣi carnẽ ↄiũgeret:⁊ de ſua ðᷣginea ſub
ſtãtia vnũ xpᷣm efficeret.uel potiꝰ vnus xpᷣs fieret.
qui tñ nec totũ de deo.nec totũ de vᷣgine.totus tũ
dei.⁊ totꝰ vginis eẽ᷑t.nec duo filij ſed vn utriuſq;
fuiꝰ. C Joànes beptiſta fuit ſuus fili ſpũalis.ꝗa
ipᷣm baptiſmo ſpñs ſcĩ du eẽt iſans in mr̃is utero
baptiʒ auit.Dicit enĩ Joã.chꝛy.q qñ btã ðgo ſa⸗
lutauit heliſabeth uox eiꝰ ad puerũ deſcẽdit.⁊ ſta⸗
tim ſpᷣ ſcõ replet ſuit:⁊ in mr̃is utero exuleauit.
Ex illa aũt repletione ſpũs ſci ioãnes ſuit in utero
ſcificatꝰ ⁊ a pctõ originali mũdatꝰ.¶ Joãnes vᷣo
euageliſta ſuit eius filiꝰlegalis.qꝛ imꝑatoꝛ celeſtis
exiſtẽs in cathedra crucis reſcriptũ ⁊ edictũ dedit
per qð ipᷣm mrji ſue in filiũ adoptauit dicẽs matri
Wulier. Ecce filius tuus. Deinde dixit diſcipulo.
Ecce mr̃ tua.Et ſicut dicit Petrus damia. Si⸗
cut vᷣbũ dei eſt tante vᷣtutis ꝙ panẽ in uerũ coꝛpus
xpᷣi trãſmutat.ſic ⁊ illud vbũ qð dixit xpᷣs.Mulier
Ecce filiꝰ tuus.ſuit tãte tutis.ꝙ ioãnẽ uerũ filiũ
mr̃i ſue ſecit. Nerũ ꝗqdẽ nõ per naturꝗ.ſed per vᷣtu
tẽ diuinã. ¶ Xpᷣiani aũt oẽs ſunt eiꝰ filij.qꝛ ab ipᷣa
educant᷑ ⁊ nutriunt᷑. Quatuoꝛ enim ſunt ꝓpꝛieta
tes in mf̃e reſpectu filij.ſ.genitura.cura.poritas.
dignitas. Eodẽ mõ in btã vᷣgine eſt genitura.qꝛ
n fide ⁊ bonis oꝑib nos gnat. Uñ dẽ Matt.j.
ſpſa peꝑit filiũ ſuũ pᷣmogenitũ.ergo hũit filios ſe
ſcũdo genitos.Cõſtat aſt ꝙ nõ hũ̃it tamales 215

Sermo

intelligit᷑ de ſpualibꝰ. In ipſa etià eſt magna cura
de ſuis filijs educãdis.vñ ipſa dicit Ecẽi.xxiiij.
Trãſite ad me oẽs qui ↄcupiſcitis me.⁊ a gnãtio
nib? meis adiplemĩ. Ipſa etiã reſpectu filioꝝ hẽt
magnã dignitatẽ. Jbidẽ. Pꝛiogenita mea an oẽʒ
creaturã. Pẽt etiã poritatẽ. Jbidẽ. Ab initio ⁊ añ
ſcla creata ſũ. Jõ ſepe eſt dicẽdũ ſibi. Mõſtra te eẽ
matrẽ. Et ipſa rñdẽ põt. Et tu mõſira te eẽ filiuzʒ
meũ.ne obliuiſcaris mei.ſic ⁊ ego non obliuiſcar
tui.yſa.xlix. Nungd obliuiſci põt mulier ĩifãtẽ ſu⸗
um ut nõ mibeat filio uti ſui? Et ſi illa oblita fue⸗
rit ego tñ nõ obliuiſcar tui. ¶ Ger. xj.
m Ediatrix nr̃a eſt go maria.vñ dicẽ Ber.
MNMeldiatrix eſt maria ĩter ſolẽ ⁊ lunã.i.xpᷣʒ
2 eccłiã. uel iter rorè ⁊ nubẽ. Mulier amicta ſole.
Nã u eſtit ſolẽ nube.i.ſba carnis ⁊ ueſtit᷑ ab eo ſplẽ
dore.i.glia maieſtatis. Dẽ aũᷣt mediatrix q;tuʒ ad
ſex modos. ¶C Pꝛio eni eſt mediatrix nr̃e ſalutis.
⁊ q;tũ ad h̊ͥ uocatł mediũ tre.ps. Deꝰ aũt rer nr̃ añ
ſcla opateſt ſalutẽ in medio tre.i.in uto mr̃is ma
rie. Dẽ aũt caro nõ tra ſʒ mediũ tre. Caro eniʒ xpᷣi
ſuit ſine pctõ ↄcepta ⁊ ſine pctõ nata.Caro vo nſa
cũ pctõ ↄcipit᷑ ⁊ cũ pctõ naſcit᷑.Caroso btẽ marie
mediũ tenet.qꝛ ſuit cũ pctõ ↄcepta.⁊ q;tũ ad h̊ cõ
uenit cũ carne nr̃a.ſʒ ſuit ſine pctõ nata.⁊ q;tũ ad
B ↄuenit cuʒ earne xpᷣi.De iſto medio fre ſic dicit
Ber.Ad ipſ ſiẽ ad mediñ ſic ad cauſaʒ reꝝ oĩuʒ
ſiẽ ad negociũ ſinguloꝝ reſpiciũt.⁊ ꝗ hitãt ĩ celo.
2 q in iſerno.⁊ ꝗ nos pᷣceſſerũt.⁊ nos ꝗ ſumꝰ⁊ ꝗ
nos ſequũt.⁊ nati natoꝝ.⁊ ꝗ ab illis naſcent᷑. Qui
in celo ſũt ut reſtaurent᷑.ꝗ ĩ iſerno ut eripiant᷑ ꝗ pᷣ
ceſſerũt ꝓphᷣe ut fideles iueniant᷑.⁊ ꝗ ſequunt᷑ ut
glificent᷑. ¶ Scðdo eſt mediatrix nre ↄiũctionis ⁊
vnionis.qꝛ nos diſiũctos ⁊ diuiſos a deo.tãq; me
diatrix ↄiũgit ⁊ vnit. Ber.i ſ.de aſſũptꝭ. Pꝛecioſũ
muntra nr̃a duxit ĩ celũ.ut dãdo ⁊ accipiẽdo ami
citiaꝝ ſelici fedẽ copulent᷑ hũana diĩnis.trena cele
ſtibꝰ.ima ſũmis. Et q;tũ ad ̊ di ſol Cañ.vj. Pul
chꝛa ut luna electa ut ſol. Giẽ eniʒ ſol hẽt ſupꝛa ſe
tres planetas ſu ꝑiores ⁊ iſra ſe tres alias iſeriores
⁊ ipe ẽ ĩ medio ↄſtitutꝰ.ſic ⁊ bta maria hẽt ſupꝛa ſe
tres ĩ trinitate.iſra ſe vᷣo hẽt tres ſtatꝰ ſaluã doꝝ.ſ.
gĩes.ↄtinẽtes.⁊ ↄiu gatos.⁊ ipᷣa ẽ i medio ↄſtitu
ta ↄiũgẽs ⁊ vniẽs illos tres ſtat btiſſime trinitati.
Iſtã ant ↄiũctionẽ nõ põt aliꝗs ſacẽ niſi de uel ip
ſa. Añ dictũ ſuit ſctõ Job.xxxviii. Nungꝗd ↄiũgẽ
ualebis micates ſtellas pliades. Ille ſtelle dicunt᷑
pliades a pluralitate.qꝛ ſũt ſeptẽ ſʒ Gꝛeg.qꝛ ſeptĩa
latet.⁊ ſex tirñi apꝑent.Tres ſũt igit᷑ ſtelle ſupiores
ſ.tres ĩ tritate ꝓꝑſone.⁊ tres ſũt iſeriores.ſ.tres ſta
tꝰ ſaluãdoꝝ.⁊ ſic iſtas tres ſtellas nemo pᷣt ↄpiñũgẽ.
qꝛ tres ſtat ſaluãdoꝝ btẽ tritati nemo põt vnire ni

ſi de ⁊ õgo btã. Septia aũſt ſtella qͥ latet ſigt ↄgre
gationẽ oĩium maloꝝ q̃ qdè latet ⁊ ignorat᷑.qꝛ ma

loꝑ ↄgregatio ĩ nuero electoꝝ nõ cõputat᷑ ⁊ a deoo
penitꝰignorat᷑ iut᷑ illð Mat.xxv.Am̃ dico uod ne
ſcio uos. C Zertio mediatrix nf̃e iuſtificatiõis.
Demões igit nr̃aʒ iuſti ficationẽ ipediũt.uł ſuis tẽ

tatiõibꝰ nos ſepe nimis ĩſeſtãdo uel ĩ bonis oꝑib⸗
nos ipediẽdo.uła finali ꝑſeuerãtia nos retrahẽdo
Szʒ v̈go btã oĩa iſta ĩpedimẽta expellit.⁊ iõ nr̃aʒ in

ſtructionẽ ꝑficit.⁊ q;tũ ad H̊ uocaf aurora.ps.Oꝛ

tꝰẽ ſol ⁊ ↄgregati ſũt.⁊ i cubilibꝰſuis collocabunt

ſ.catuli leonũ ⁊ beſtie ſilue.De ꝗbꝰps.dirit. Poſui

ſti tenebꝛas ⁊ ſcã ẽ nox.i ipᷣa ꝑtrãſibũt oẽs beſtie ſil
ue.Catuli leonũ rugiẽtes ut rapiat ⁊c. Deide ſbdit
Oꝛt ẽ ſol ⁊ ↄgregati ſũt. Oꝛtꝰẽ igit᷑ ſol.i.lux ſolis
ſ.aurora.i.vgo maria.Et ei oꝛt tria bõa fec.pᷣꝰ

expulit oẽʒ demonũ tẽtationẽ.Et iõ dic.Et cõgre
gati ſũt.ſ.leones.i.demões ad ſugiẽdũ.⁊ ĩ cubili⸗

bꝰſuis collocabunt᷑.i.i ĩferno abſcõdent᷑. Scðo
hoĩeʒ reddit expeditũ ad bonã oꝑationẽ.iõ ſbdit.

Exxibit hõ ad op ſuuʒ.i.libe ⁊ expedite ſaciet oꝑa

meritoria. Tertio ↄᷣuat hoĩiem bñ oꝑantẽ uſq;

ad finalẽ ↄſumationẽ.iõ ſbdit.Et ad oꝑpationẽ ſu

aʒ uſq; ad ueſpaʒ. Sũt ꝗdã ꝗq opant in mane ꝗ.ſ.
bñ icipiũt.alij opant᷑ uſq; ad meridiẽ.ſ.ꝗ bñ icepe
rũt ⁊ bñ ꝓſecuti ſũt uel ſuerũt.ſʒ tũ poſtmodũ de
fecerũt.Alii oꝑant᷑ uſq; ad ueſpaʒ ꝗ.ſ.bñ icipiũt.
meliꝰ ꝓſequunt᷑ ⁊ optie finiũt. ¶ Quarto ẽ media
trix nr̃e recõciliatiõis. Pctõꝛ eni inimic dei ẽ.pꝑ
pctii carnalis ↄcupie:ul ſuꝑbie:uł auaritie. Iſia
aũt mediatrix iſtos dei inimicos ſepe reconciliat

dũ eos ad pnisʒ reuocat.iõ uocat᷑ luna Cant᷑. .
Plchꝛa ut luna electa ut ſol.Zuna qdẽ iĩmptat ac

rẽ:ẽ vicina tre ⁊ dñat᷑ ſuꝑ mare.ſic ⁊ vᷣgo btã aerẽ
mutat qñ ſuꝑbos ⁊ elatos ad humilitatè reuocat
Eſt vicina tfre qꝛ ꝑata eſi in auaris extiguẽ auariti
am cupiditatis terrene. Onat᷑ ſupꝛa mare qꝛ extin
guit ⁊ exiccat aqs carnalis ↄcupie.Aq̃ maris eſt
lucida ſʒ amara.ſic ⁊ carnalis côcupia videt᷑ hẽre
dulcedinẽ ſy gnãt amaritudinẽ. Pꝛouer.v. Fa⸗
uus diſtillãs labia meretricis.⁊ nitidiꝰ oleo gut⸗
tur eiꝰ. Ecce aq̃ clara. Nouiſſima aũt illi? amara

q̃ſi abſinthiũ.Ecce aq̃ amara. Pꝛop illa tria de
ipſa vᷣgine maria tria dicunt᷑ Ecci.xxiiij. Qð ſupꝑp

mare ambulabat. In fluctibꝰinꝗt maris ambula
ui.ꝙ colla ſuꝑboꝝ calcat.iõ ſbᷣdit.Et oĩum excel
lẽtiũ ⁊ ſublimiũ colla ꝓpꝛia ᷣtute calcaui.Qõð ip
ſa iſerlores ptes t᷑re penetret. Uñ dᷣ ibidẽ. Pene⸗
trabo iſeriores ꝑtes terre.Zũc igit᷑ ſuꝑ mare am
bulat qn carnalẽ ↄcupiſcẽtiã ĩ nob ſuppeditat.tũc
ſuꝑpboꝝ colla calcat ⁊ domat qñ ſuꝑbos ad hũili
tatẽ reuocat. Itẽ iſeriores ꝑtes tre penetrat:qn ꝓ

4

ſbucktosin
olterenge
enfeoduoc
gnobedͤuocea
A deüpetren
hie tibiſiez
mebereris d
nusplttarr iß
aſtmedian
iſt Erotenig
cci ai dei
hes uoloit pbe
Wodctautgi
forte noriem
fipoblicime
Aanitniarſih
giblnegach
ſchlicns
Ginliſsannis
t ßrip
ormmurabat
Teodinii
ſeppigatisi
ſoretttcheod
ſciſſen. G
fliſgtciyen
hrſß Eſui
Eßecpiinaie
ſerätmala mi
nceſapili
ſpoſultipſa
ſoinſigif
lnelmar
gfiſs gadhe
alſisgirir
Mppelliff
cclos 2ll
frmnnitiimn
ſtidin oen
ſiciſpport
ſetmni iiſe
lioni ii
nont
Aptorſos ep
Gplſton,
Julſ
n in
kau,
lurh
Topigery
icignnn
bieige s
to geſt

ſite
titn
tttade⸗
Konobne
fſeatös.
bulſotstd
miscpi
ſenahed⸗
Pnigin
Ngs
occbunt
ti Poi.
isbeſtefl
Niceſtlt
U olis
dliſ
Etaagtt
oͦſ.
c e
ntivſq⸗
None ſ
naneg
biicce
Noci de
fiihpiͦt.
enedir
cldt
ſie, Ite
conclin
Cmi n.
otoe
leioert
revoct
uariti
Genin
unisch
ahrt
Di
looge,
anara
uis de
A ſo⸗
amhrui
Kß
i Pa⸗
Gattin
dbnr

.

nuci,

cõpaſſionẽ.

Sermo
ſundatos in amorẽ terrenoꝝ.gfr̃a ſue viſitationis
ab oĩ terrena cupiditate ĩmutat. ¶ Quito ẽ media
trix nr̃e aduocatiõis. Ipᷣa enĩ tanq;ᷓ nr̃a mediatrix
ꝓ nobſᷣ aduocat añ den.Ber.in v.de annũcia. Si
ad deũ patrẽ uerebaris accedẽ ad filiũ ſuge ieſuzʒ.
Hũc tibi fr̃eʒ maria dedit. Sʒ ſi ſoꝛte in ipo maie
ſtatẽ uereris dinã ad mariã recurre:ĩ q̃ᷓ eſt hũani
tas picta:⁊ ipᷣa exaudiet ꝓ ſui reuerẽtia.Qualr aũt
ipſa ſit mediatrix nr̃e aduocatiõis:ĩ q̃dã viſiõe oñ
dit᷑. Erat enĩ qdã ãuis pctõꝛ q ĩ viſiõe ductꝰeſt ad
iudiciũ añ deũ.Tũc diabolus ꝑ q̃tuoꝛ allegatio/
nes uoluit ꝓbare illũ eè ſuuʒ. Pꝛio iure ĩſtri qð
de dictauit qñ dixit.Quacũq; hora comederitis
moꝛte moriemi. Cũ ergo iſte ſit de ei ꝓgenie iure
iſtri pu blicimoꝛte ppetua debet mori.Ad qð me
diatrix nr̃a rñdit. JIllud inſtm demon falſificaſti
qñ ibi nequaq;ᷓ appoſuiſti. Et iõ tanq;ᷓ ſalſariꝰ es
repelldus. Scõo dixit eẽ ſaũ iure pᷣſcriptiõis.
qꝛ mitis annis eũ ĩ puũ poſſederat.Ad qð illa rũ
dit. Illa pᷣſcriptio ſepe fuit iterrupta.q; rõ eius ſꝑ
murmurabat ⁊ qdicebat q; tã crudeli dño ſᷣuiebat
Tertio dirit ipʒ eẽ ſuũ ⁊ ĩ ifernũ demergẽdãũ rõ
ne ꝓpꝛietatis ipiꝰpcti. Nã ꝓp:iũ pctĩẽ eẽ põdero
ſuʒ:⁊ trahẽ ad locũ ĩfimũ.⁊ iõ debet demergi ĩ ꝓ
ſũdũ ĩſerni. Sʒ go ad hec rñdet ꝙ paſſio ⁊ pena
filij ſui oĩibꝰpctis ampliꝰ põderauit.Quarto di
cebat ip[ʒ eè ſuũ.qꝛ plura ſũt eiꝰ mala q; bõa.Lũc
ad pᷣceptũ iudicis allata ẽ ſtatera ⁊ dũ ꝑs ſtatere ĩ
q̃ erãt mala miltiñ põderaret:⁊ alia parũ:mr mii-
coꝛdie ſuꝑ illã ꝑtẽ ſtatere in q̃ eràt ei bona manũ
appoſuit ⁊ ipſam ad trà traxit Tũc diabolus ↄſu
ſus auſu git.vir aũt ille euigilãs vitã ſuã coꝛrexit:
⁊2 i meliꝰ mutauit. ¶C Sextoẽ mediatrix rõne coĩ-
catiõis.qꝛ adhuc cũ eẽt in mũdo.adhuc coĩcabat
cũ ſcĩs ꝗ ſũt i via:⁊ cũ illis ꝗ ſũt ĩ pꝛia.⁊ qᷓ;tũ ad G

põt appellari firmamẽtũ qð ẽ ĩ medio aq̃rũ q̃ ſũt

ſuꝑ celos.⁊ illarũ q̃ ſũt ĩfra celos. Geñ.j. ecẽ de
firmamẽtũ ĩ medio aq̃rũ.i.ſcõꝝ ⁊ ꝗ ſũt in via ⁊ q
ſũt ĩ pꝛia. IJpſa enĩ tanq; media coĩcat cũ utriſq;.
Nã cũ ſuꝑioribꝰꝗ ſũt in pꝛia hũit oĩmodã vᷣtutũ ꝑ
ſectionẽ.Cũ ĩſerioribꝰ ꝗ ſũt in mũdo hũit merẽdi
ↄditionẽ. Cũ ſuꝑioribꝰ habuit ſecuritatẽ cõtra ca
ſum. Cum inſerioribꝰ poſſibilitatẽ ad meritũ.Cũ
ſuꝑioribus exultationẽ. Cuʒ inſerioribus coꝛdis
¶ Sermo. xij.
Iniſtra dei fuit virgo maria ſiẽ ipſa dicit
Ecẽci.xxiiij. In hĩtatiõe ſcã corã ipᷣo mini
ſtraui. FAuit aũt miſtra reſpectu filij.qꝛ ſi
bi fedule miſtrabat. Aug.ĩ ſ.de aſſũptꝭ. Mariã ſi
qdẽ ⁊ opis exhibitiõe ⁊ fidei vitate miſtrã xpᷣi ſuiſ-
ſe itelligit oĩs ꝗ ſane ſapit.Oꝑe certe miſtrabat.qꝛ
hüuc i uto geſſic.ꝑtuq; ꝑſuſuʒ aluit ⁊ fouit.in pᷣſe

m

ꝑuenitur ad deum.

pio reclinault.i egyptũ ſugiẽs abſcõdit:⁊ oẽʒ eiꝰi
fantiã ꝓſecuta eſt pio mr̃is affectu.ita ut uſq; ad
crucẽ q iã virũ ꝑſectũ vidit eũ pẽdẽtẽ ⁊ ab ci non
receſſit ↄſectatu. uit etià xpᷣi miſtra qꝛ ſᷣm Ber.
Dia oꝑpa miicoꝛdie erga eũ miſtrauit. Mã ipᷣʒ vᷣ⸗
ginea carne ueſtiuit.eũ lacte de celo miſtrato pota
uit ⁊ pauit.ipʒ ĩ ei? uto nouẽ mẽſibꝰhoſpitata fuit
ipᷣm ꝑ ifantiã ifirmũ.nõ ſolũ viſitauit.ſʒ ẽt oĩa ob
ſeꝗqa hñanitatis exhibuit.ab ipſo in carcẽ crucis li
gato nõ receſſit.eiꝰſepulture ĩtereſſe uoluit. ¶ Se
cũdo d miſtra rõne nf̃i. De enĩ iſti miſtre qnque
miſteria ⁊ officia cõmiſit. Pꝛimũ offrfi ẽ qꝛ ipſa
eſt elemoſynaris celi.q; oẽs elemoſynas de celo fi
endas ſibi cõmiſit. Ipſa aũt nõ ẽ auara ſʒ libalis
2 larga. De q̃̊ dẽ Pꝛouer. ultꝰ. Manũ ſuã extendit
ad ꝑauꝑes. Ibidẽ.Dedit pᷣdã domeſticis ſuis ⁊
cibaris ancillis ſuis. Scðʒofſſiſ ẽ qꝛ ipſa ẽ celle
raria ſpũs ſci.Cañ.ij. Jntroduxit me rex in cellã
vinariã. Iſtud aũt vinũ copioſe effũdit.⁊ tñ ſemꝑ
plena extitit.vñ ipſa dicẽ Can.v.Bibite amicĩ ⁊ in⸗
ebꝛiamini chariſſimi. Ibidẽ. Nmbilicꝰ tuꝰ crater
toꝛnatilis nunq; idigẽs poculis. Tertiũ ofm̃ ẽ
qꝛ ipſa ẽ theſauraria dei.De triplicẽ theſaurũ ſibi
diſpẽſandũ cõmiſit.ſ.cheſauꝝ potẽtie.E cci.xxiiiij.
In hierlʒ ptãs mea.theſauꝝ ſapie. Pꝛouer.rxiiii.
Sapiẽs mulier edificat domũ ſuã.i.gubnat ſcãʒ
ecclłiam.theſaurũ miſicoꝛdie. Uñ ad ſuas miſeri
coꝛdias recipiẽdas oẽs inuitat dicès Ecci.xxiiij.

XTrãſite ad me oẽs ꝗq ↄcupiſcitis me? a gnãtioni

bꝰ meis adiĩple mini. Qu artũ off̃ è qꝛ ipſa ẽ ad
uocata generis hũůani. Anñclamamus ad eã. Eya
ergo aduocata nr̃a illos tuos miſicoꝛdes oculos
ad nos ↄuerte.Et ieſuʒ ⁊c. Mos enĩ ſum ĩ pegri
natiõe.ſumꝰ in lachꝛymatiõe.ſumꝰ ĩ tenebꝛoſitate
ignorãtie. Jõ clamam ut ipſa nr̃a aduocata ocu
los miſicoꝛdie ad nos dirigẽs.de ꝑegrinatiõe ſi⸗
ue exilio ducat ad celeſtẽ patriã.De lach:vmatio⸗
ne ducat nos ad eternã letitiã. Jdeo clamamus
7 dicimus. Ad te clamamus exules filij eue. Ad
te ſuſpiramus gemẽtes ⁊ flẽtes in hac lachꝛyma⸗
rũ ualle.Clamamus etiã ut de tenebꝛoſitate igno
rãtie ducat nos ad claritatẽ viſionis diuine dicen
tes: Et ieſum bñdictũ ſructũ uẽtris tui nobis poſt
hoc exiliũ oſtède. Quintum officiũ eſt qꝛ ipſa eſt
oſtiaria paradiſi. Jpſa enim eſt oſtiũ per qð intra
mus. Añ dicit ecclia. Tu regis alti ianua ⁊ poꝛ⸗
ta lucis fulgida. Eſt etiã oſtiaria que nos intro⸗
ducit. Ande ad ipſam eſt pulſandũ ⁊ dicẽdũ Cã⸗
tic.v. Aeni aꝑi mihi ſoroꝛ mea amica mea.Ago
de ſancto victore.Maria poꝛts chꝛiſtus oſtiuʒ pa
tri occultã. Per mariam igit᷑ ad xpᷣm. ⁊ per xᷣm
ſ üi

HBermo AIII
Vrrha triplex iuenit᷑.ſ.myrrha pma.ele⸗
cta ⁊ ꝓbatiſſima. Myrrha pᷣma eſt penitẽ
tia ⁊ amseritudo incipiẽtiſ ſeu penitẽtiuʒ.
De qua di Cañ.v. Manus mee diſtillauerũt myr
rhã pᷣmã.Myrrha electa eſt penitẽtia clauſtraliuzʒ
qui dicũt cũ̊ ꝓpha.Elegi abiectꝰ eſſe in domo dei
mei ⁊c̃.De qua dẽ Ecẽi.xxiiij.Quaſi myrrha ele⸗
cta dedi ſuauitatẽ odoris. Myrrha ꝓbatiſſima eſt
penitẽtia ꝑſectoꝝ.qui ab oĩ amore mũdi abſtracti
ſolo celeſtiũ deſiderio paſcunt᷑ ⁊ pꝛo deſiderio cele
ſtis pꝛie afſligunt᷑. De ꝗbus di Cañ.v. Digiti mei
pleni myrrha ꝓbatiſſima. Btã autẽ maria uoluit
hĩe myrrhã pᷣmã cũ penitẽtibꝰ.cũ iñ ipᷣa eſſet ĩno
cèᷣtiſſima.myrrhãa electã cũ clauſtralibꝰ.cũ tñ oĩuʒ
clauſtraliũ ſit magiſtra.myrrhã ꝓbatiſſimã cum
ꝑfectis.cũ tũ ipſa ſit ꝑfectiſima. ¶ Sermo.xiiij.
Iſericoꝛdia marie eſt oibus miſicoꝛdijs
oĩuʒ alioꝝ ſcõꝝ excellẽtioꝛ.gnãlioꝛ.coĩoꝛ.
2 maloꝛ. Eſt ꝗdẽ excellẽtioꝛ. qꝛ eius miſeri
coꝛdia oẽs alias excellit. Sic eni ole eminet cete
ris liquoribꝰ.ſic ⁊ eius mificoꝛdia eminet ceteris
ſcõꝝ mibationibꝰ. Iſta aũt excellẽtiſſima excellen

m

tia ꝗntupir ondit᷑.⁊ iõ ꝗnque reb aſſimilat᷑.ſ.au⸗

rore.ſoli.lune.armate aciei.⁊ ſtelle maris.Cañ.vj

Que eſt iſta que ꝓgredit᷑ qſi aurora ↄſurgens ⁊c.

PAſſimilat᷑ ꝗqdẽ aurore.qꝛ eius miſicoꝛdia pꝛe oĩ
bus alijs eſt u ilioꝛ. Sicut eni aurora erpellit no⸗
ctẽ ⁊ introducit diẽ.ſic ipᷣa a nobis erpellit nocteʒ
culpe.⁊ introducit lumẽ dine gre. Aſſmilat᷑ lu
ne:qꝛ pꝛe oĩbꝰ alijs eſt vicinioꝛ.ſic luna oĩb alijs
planetis eſt terre magis vicina. Aſſimilat᷑ ſoli.
qꝛ eius miſicoꝛdia pꝛe oĩbꝰ alijs eſt coĩoꝛ.qꝛ nõ eſt
qui ſe abſcõdat a calore eius. nec a luce eius.ſʒ oĩ
bus dat mibſicoꝛdiã inflã mtẽ affectũ ⁊ illuminan
tẽ intellectũ. Aſſimilat᷑ armate aciei.q; eius mi⸗
ſericoꝛdia pꝛe ceteris eſt potẽtioꝛ.qꝛ hoſtes ↄterit 2
in ſugã ↄuertit.Aſſimilat᷑ ſtelle maris.qꝛ eiꝰ mi
ſericoꝛdia pꝛe ceteris eſt diuturnioꝛ. Sicut enĩ ce⸗
teris ſtellis occidẽtibꝰ ipᷣa nõ occidit.ſic ceteris ſa
ctis nõ eraudiẽtibꝰ maria nõ deſerit. ¶ Scðdo eiꝰ
miicoꝛdia eſt oibꝰgnãlioꝛ.qꝛ ubiq; gnãlr iuenit
ſ.in mũdo.in iudicio.⁊ in celo. Jn mũdo.qꝛ tota

terra ſua plena eſt miſicoꝛdia. Nec mirũ qꝛ ipa ha

bet miſerẽdi potẽtiã. ſapiam. ⁊ uolũtatẽ ꝓmptaʒ.
Pꝛouer. xxj. Theſaurus deſiderabilis.⁊ oleuʒ in
hitaculo iuſti. Põt ꝗdẽ miſereri ⁊ ſubuenire quia
hẽt theſauruʒ miſicoꝛdie. Ault libẽtiꝰ ſubuenire.
qꝛ hẽt oleñ.i.pietatis affectuʒ.ſcit ſbᷣuenire qꝛ ſuit
luſti.i.xpi qui eſt dei ſapia ſpale hĩtaculũ. Scðo

ſpᷣuenit in iudicio. Pꝛouer.ultꝰ.E audẽt ed.ſ.oẽs
electi.in poꝛtis.i.in iudicio.qꝛ olim iudicia in poꝛ

tis tenebant᷑.oꝑa elus.ſ.que tũc ſaciebat. Ipᷣa eni

AIIII

Sgo btã cũ filio ad iudiciũ ueniet.⁊ ibi erit in ma

gno honore:quo ad ſe.⁊ in magna utilitate gauo
ad nos. De honore quẽ in iudicio hẽbit dẽ in ps.
Aſtitit regina a dextris. Honorabit᷑ quo ad hitij.

qꝛ glioſa cũ coꝛꝑe induta erxit. Jõ ſbdit᷑. In ueſti

tu deaurato.i.cũ coꝛpe glificato. Honorabit᷑ q;tũ

ad ↄſoꝛtiũ.qꝛ oẽs angeli ⁊ ſcĩ circa eã tanq; ſua re
ginà aſſiſtẽt. Jõ ſbdit᷑ Circũdata uarietate.i.oĩuʒ
ſcõꝝ diuerſitate. Scðdo erit ibi ad magnã utili⸗
tatẽ quo ad nos.vñ dẽ de ea Pꝛouer.ultꝰ.De no⸗

cte ſurrexit dedit; pᷣdã domeſticis ſuis ⁊ cibaria

ancillis ſuis oẽs domeſtici eiꝰ ueſtiti duplicibus.

Ancille ei ſũᷣt aĩe que ſibi libẽter ßuint. Domeſtici
ei ſunt illi qui ex itima deuotiõe cũ ipᷣa quadã ſa⸗

miliaritatẽ Zxerũt. Jpᷣa igit᷑ de nocte ſurget.quia

ad lr̃am ut credit᷑ iudicin fiet ⁊ tunc ancillis ? do
meſticis ſuis dabit pᷣdã.i.demonũ ⁊ repꝛoboꝝ vi
ctoriã: quos oẽs eis in pᷣdã dabit.qꝛ ꝗlibet ſanctꝰ
eos ſb pedibtenebit.Malach.iilj. Calcabitis im
pios cu ſu erit q̃ſi cinis ſub plãta pedũ ur̃oꝑ.Da⸗

bit etiã eis cibaria:qꝛ cñ filiꝰſuus ſit uerus deus ⁊
uerus hõ eos cibabit ⁊ reficiet in viſione hũanita
tis ⁊ in ↄtẽplatiõe deitatis.ipᷣes etiã ueſtiet dupli⸗
cibꝰ.ſ.duplici ſtola glie ⁊ buitudis aie ⁊ coꝛporis.
Tertio eiꝰ miicoꝛdia apparet in regno.qꝛ eiꝰcla
ritas in btis eſt cau ſa glie.letitie.⁊ honorificentie.

BGlie ꝗdẽ q; eius claritas btõs illuſtrat. Ber. Ma

rie pñtia totꝰ illũinat᷑ oꝛbis:adeo ut ipᷣa ſuꝑna ciui
tas clarſus rutilet ᷣginee lâpadis illuſtrata ſulgo

ribꝰ. Eſt etiã cauſa letitie qꝛ ſcti ſine magna letitia

nõ pñnñt vidẽ ſororẽ ſuã ſuꝑ oẽs angelos exaltataʒ.

eſt etiã cauſa honorificẽtie. qꝛ magnus honoꝛ eſt
ſcis hĩe ſrẽm xpᷣm ⁊ ſororẽ btãm vᷣginẽ.quoꝝ vnꝰ

eſt rex ⁊ altera regina totiꝰregni celeſtis De his tri
bus di Judith.xv. Tu glia hierlm. tu letitia iſrł.

tu honorificẽtia ppli nr̃i. ¶C Tertio eiꝰ miſicoꝛdia
eſt ceteris miſicoꝛdijs ceioꝛ ⁊ copioſioꝛ. AUñ eius

miicoꝛdia aſſimilat᷑ oliue capi.E cci.xxiiij. Quaſi
oliua ſpecioſa in càpis.Mibicoꝛdie alioꝝ ſctõruʒ
ſunt ſepe oliue hoꝛtoꝑ.qꝛ clauſas eas ſepe tenent.
eo ꝙ digni nõ ſumus. Miſicoꝛdia aũt ginis eſt
oliua caàpi.qꝛ oĩb eſt coĩis. Ber. Nirgo btã copio⸗

ſiſſimacharitate.ſapiẽtibꝰ ⁊ ĩiſipiẽtibꝰ debitricẽ ſe
fecit.oĩbꝰmificoꝛdie ſinũ aꝑit.ut de eiꝰ plenitudie
accipiãt vniuerſi.captiuus redẽptionẽ. eger cura
tionẽ.trintis ↄſolationẽ.pctõ: ueniã.iuſtus grfam.

angelus letitiã. tota deniq; trinitas gliaʒ. filii pꝑſo
na carnis ſbam nec eſt qui ſe abſcõdat a calore eiꝰ
Jdẽ.Quid ad mariã trepidet accedẽ hũana fra⸗
gilitas nihil in es terribiſle. nihil auſterũ. tota ſua⸗
uis eſt. oib offerẽs mel ⁊ lac ⁊ oleũ. Reuolue totã
ſcripture ſeriẽ.⁊ ſigd durũ in ca occurrerit.de ce-

j4

peiſohe
(Cumnoel
nto ͤro
ſöknlerre.
Aulsobuͤch
limit
coenie?
ſti vociti
glocz miſite
Cutitis upt
intenchr
lie Gicerge
lenikigiam!
bres venii⸗
ſicis ſol
Albe
Md
lich
Atodortſui.
ſurdag gs it
r. CCire
Uunodoriere
Puiſgnlfica
ſtzdeaſſi⸗
iccba. R.
Kodoriecrag
hoh'ſeokod
Nlätocäckhr
Gepuddein
Unonicßfa
Alsadiit
ffis hes det
uolanort
Mlcaribee
ſfüngrien
le Geee
Moynſecorab⸗
W
04. en
iijgicn⸗
ſgiencgn
ſei Inalcn,
ſeadliani
lurteete
ſſegtct E
ie Cunſd⸗
Cbid.ſern
Nerch ne⸗
noectudttn

akin n
linte g
tdings,
oad hii,
beſi
Nabfichti
ni ine
etel cie;
gni uli⸗
1de Ho⸗
1cbari
uplctvs,
Doneſie
iliſt⸗
rget i
un 4
Pohor
. c
bſeis n
1 r ⸗R⸗
1s degt
hianit
adohl⸗
Ohporis.
ificemte.
Ber e
nul
fanſog⸗
n ii
Caltntz⸗
honor
copt
Dehlett
ſenaift.
ſficosla
Vücs
i u
0 ncn
Gve tenen⸗
inies
beicch⸗
Nlin

1

genmdi,

eer n
fsgf⸗.

iofiipe
12ce
hön ſt⸗
iton i,
gavcle
ntne

Sermo 1

tero eàâ ſuſpectã hẽas. 2 ad eaʒ accedere uerearis.

C Quaorto eiꝰ miſicoꝛdia oĩbꝰ alijs miſicoꝛdijs ẽ
maioꝛ q̃druplici dimẽſiõe.ſ.lõgitudine.latitudie.
ſᷣlimitate.⁊ ꝓfũdo. De hac miſicoꝛdia diẽ Ber.

AQulis o bñũdicta miſicoꝛdie tue lõgitudinẽ.latitu

din.ſbᷣlimitatò ⁊ ꝓſundũ iueſtigare poſſit.Cõgi
tudo enĩ eiꝰ uſq; in diẽ nouiſſimũ ſbᷣuenit vniuer⸗
ſis eã ĩuocãtibꝰ.latitu do ei replet oꝛbẽ traꝝꝑ.ut eiꝰ
quoq; miſicoꝛdia ſit plena oĩs tra.ſublimitas eiꝰ
ciuitatis ſuꝑne ruinas iſtaurauit. ⁊ ꝓfũditas ſedẽ
tibꝰ in tenebꝛis ⁊ vmbꝛa moꝛtis redẽptionẽ obti⸗
nuit. Sic ergo tue pietatis ipſaʒ quã apud deũ in
ueniſti gẽam notã ſacẽ mũdo pᷣcibꝰ tuis.⁊ obtinẽ
do reis ueniã.egris medelã.puſillis coꝛde robur.
afflictis ↄſolationem periclitãtibus adiutorium
2 liberationem. ¶ Sermo p:imus.
n Ardus ſigt ogines mariã de q̊ dẽ Cañ.j.
Cũ eẽt rex ĩ accubitu ſuo nardus mea de
dit odorẽ ſuũᷣ. Abi tria ſunt videnda.ſ.que ſit iſta
nardus.qs ſit iſte regis accubitꝰ.ꝗs ſit iſte odoꝛ tã
gratꝰ. ¶ Circa pᷣmũ notàdũ ꝙ nardus eſt herba

ua. odorifera. cãdida. ⁊ vtuoſa. Inq;tũ enim eſt

ꝑua ſignificat marie hũilitas.qꝛ cñ cẽt maxia ⁊ in
mfeʒ dei aſſũpta tñ reputabat ſe puã ⁊ humilimã
qu dicebat. Reſperit hũilitatẽ ancille ſue. Inqtũ
eſt odoriſera ſigtur ei sgitas.cuimemorla deo ⁊
hoĩb? ſacit odorẽ᷑. Sapᷣ.iiij.O qᷓ; pulchꝛa eſt caſta
gnãtio cũ claritate ĩmoꝛtalis eſt enĩ memoria illiꝰ
q; apud deñ nota eſt ⁊ apud hoĩes. Inq;tũ ẽ cali
da notat᷑ eiꝰferuẽs charitas que tata ſuit ꝙ deũ de
celis ad trã trarit. Augꝰ. O charitas q; magnas
vires hẽs. deũ de celo ad terrà depoſuiſti. Inqtũ

tuoſa notat᷑ eiꝰ pietas. Nirtꝰ aut nardi ſic dĩ de

ꝓpꝛietatibꝰperbarũ eſt ꝙ hẽt coꝛ ⁊ cerebꝛũ ↄfoꝛta
re.iflãmationẽ ſtomachi depᷣmẽ.⁊ fluxũ uẽtris re
ſtrigẽ. Sic pietas marie ↄſoꝛtat coꝛ in tribulatiõe.

dep mit coꝛ ab elatiõe.⁊ reſtrigit a carnali delecta

tiõe. C Circa ſcdᷣm ſciẽdũ eſt ꝙ iſte rex.i.xpus hẽt
q̃druplicẽ accubituʒ. Pꝛim eſt ſinꝰ pꝛis.de quo
Jo.j. Nnigenitꝰ fili ꝗ eſt in ſinu pꝛis ipſe enarra⸗
uit. Scõs ẽ uterꝰ mr̃is.de quo Ecẽi.xxiiij.Qui
creauit me regeuit in tabnaculo meo. Tertiꝰ eſt
lignũ crucis ubi xpᷣs accubuit ⁊ obdoꝛmiuit.Cã
tic.j. JIndica mihi ubi paſcas ubi cubes in meri⸗
die.ad litterã enĩ rpᷣs accubuit in cruce ĩ meridie.
PQAuartꝰ eſt coꝛ hoĩs in quo xpᷣs fidẽ uerã hitat
2 regeſcit.Ephᷣ.iij. hitare xpᷣʒ ꝑ ſidè in coꝛdibus
ufis. ¶ Uiſo q̃ ſit iſta nardus ⁊ qs ſit iſte regis ac
cubit.videamꝰꝗs ſit iſte odoꝛ tã grat?ꝰ ꝓ eo qð di
Nardus mea dedit odorẽ ſuũ. Nã dũ iſte rer in pᷣ
mo accubitu eẽt.i.in ſinu pꝛis.odorẽ dedit marie
bũilitas.q̃ͥ intãtũ xpʒ delectanit ꝙ ad eiꝰ nterũ de

ſcdit.Cũ enĩ ſe hiliauit dicẽs.ecce ancilla dũi.
ſtatim xpᷣs de ſinu piis ad eiꝰ uterũ uenit.Dũ eẽt
in ſcdᷣo accubitu.i.in utero gis odorẽ dedit ma
rie vᷣgitas.qꝛ xpᷣs in utero mĩ̃is ðgitate ipſiꝰ ⁊ pu
ritate paſcebat᷑.Caſi.ij. Qui paſcit iter lilia.De q
dẽ paſcit᷑ ĩter lilia.i.ĩter coꝛda mũda.Dũ eẽ᷑t in ter
tio accubitu.i.in ligno crucis odorẽ dedit marie
charitas que tãta ſuit ꝙ iurta crucẽ filij ſtabat.pa
ta ſi opoꝛtuiſſet ꝓ hũano genẽ martyriũ ſuſtinẽ.
Amb.ſuꝑ Tucã.Foꝛtaſſe qꝛ cognouerat per filij
monꝛẽ mudi redẽption ſuturã putabat aula rega
lis ſe ſua moꝛte publico muneri aliꝗd addituraʒ.
Inq;tũ rex iſte eſt in qrto accubitu.i.ĩ coꝛde hoĩs
odoreʒ dat marie pietas que nunq; deſinit. ſed ſp
deũ ad miſieoꝛdiã ⁊ pietatẽ ĩducit. Mgo de ſcõ vi
cto.Xpᷣs ſol.marisa ſtella.iõ pctõres uelut iĩ nocte
a maria ↄſolant᷑.iuſti vo tanqᷓ; in die a xpᷣo illumi
nant᷑. Itaq; ſi ꝑtimeſcis ſupplicaturꝰ ad xpᷣm ac
cedẽ ad mariã reſpice ad genus tuũ ↄſpicis:nihil
illic qð timeas inuenis. ¶ Bermo.ij.
n Atiuitas marie ᷣgis pᷣmo ſuit a deo pᷣnũ
ciata.ſcdᷣo a pꝛiarchis pᷣfigurata. tertio a
ꝓphis pᷣdicta.q̃rto a deo gratioſe erhibita.ꝗqnto
ab ecclia ſolẽniter iſtituta. C Pꝛimo eni pᷣnũciata
ſuit a deo qñ dixit ſᷣpẽti de muliẽ Beñ.iij. JIha cõ
teret caput tuũ.F ulbertꝰcarnoceñ.epᷣs.Dirxit deꝰ
ad ᷣpẽtẽ. Jnimicitias ponà ĩter te ⁊ mullerẽ.ipſa
ↄteret caput tuũ. Quid eſt caput ſꝑẽtis ↄterẽ niſi
pncipalẽ diaboli ſug geſtionẽ reſiſtdo ſupare:? Si
ergo q̃rat᷑ que nã hec mulier opata ſit huiuſcemo
di victoriã. ꝓfecto nõ iuenit᷑ in linea gnãtiõis hũa
ne donec ꝑueniat᷑ ad mariã.que ni mirũ ſᷣꝑẽtis ca
put vᷣtutis pede ↄtriuit.in eo ꝙ hũilitatẽ.⁊ ðgĩtatẽ
deo ↄſecrauit. Deĩde ſbᷣdit. Airginitate nãqʒ exti
xit ↄcupiſcẽtiã carnis.hũilitate vᷣo que ipſam fecit
paupeʒ ſpũ ↄcupiſcẽtiã mẽtis. C Scðo a patriar
chis ſuit pᷣfigurata ſiẽ patet in õga aaron que ſio
ruit.ſrõduit.⁊ fructificauit. Añ ſuꝑ illud nũeroꝝ
xvij. Inuenit moyſes vᷣgã aaron germiaſſe.dici t
glo.i.mariã qͥ ſine viri ſemĩe genuit oᷣbũ dei.Ber.
ſuꝑ Wiſſus . NMõ eni icõueniẽs diuerſis reb ex
cauſis mariàã figurari ſicut ĩ pga aaron. Mã ĩ oga
itellige eiꝰpotẽtiã.i flore ei ſragrãtiã.i fructu ſapo
ris dulcedinẽ.⁊ ĩ frõdibꝰpuuloꝝ ad ſe ↄſugiẽ᷑tiu⸗
ſedulã ꝓtectionẽ. Jdẽ ibidẽ. Quid ⁊ illud gedeo⸗
nis uellus ꝙ utiq; de carne.ſed ſine carnis vulnẽ
cẽſuʒ i area ponit᷑.⁊ nũc ꝗdẽ lana ⁊ nũc area areo
le ꝑfdit᷑.niſi carnẽ aſſũptã de carne vᷣginis ⁊ ſine
detrimẽto ᷣgitatis.cui utiq; diſtillãcibꝰ celis tota
ifũdit᷑ plenitudo dimtatis:adeo ut de eiꝰ plenitu⸗
dine os acciꝑemꝰ.ꝗ uere ſine lpſa nihil aliud qᷓ;
arida terra ſum*? ¶ Tertio ſuit a Ppbis alcta

Sermo

Ber. Audiamꝰhierem ã dicẽcẽ. Nouũ faciet oñs
ſuꝑ trà ſemina circũdbit virũ. Si dixiſſet iſanteʒ
uel ꝑpuulũ.nec nouũ videret᷑ nec miꝝ.ſʒ vir erat ie
ſus etiã nec dũ natꝰ. Sapia ꝗdẽ nõ etate coꝛpis ſʒj
cũ vigore.Et ]Vſa.dit᷑.Ecce dabit oſis ipſe uob ſi
gnũ.Ecce go ↄcipiet⁊ ꝑiet uoð filiũ.De iſta m
ſtica pᷣnũciatiõe pᷣfiguratiõe ⁊ pᷣdictiõe diẽ Hiero.
iſ.de aſſũptꝭ. hec ẽ ingꝗt q dinis angeliciſq; pᷣconi
is laudata è ac pdicata.a piiarchis ꝗdẽ enigmati
bꝰ ⁊ figuris pᷣſignata.a ꝓphis pnũciata.ab euan
geliſtis erhibita ⁊ mõſtrata. ab angelo uenerabil
atq; officioſiſſime ſalutata. Ber. ubi. ̊. QA moy
ſi mõſtratũ ẽ i rubo ⁊ ĩ igne.aarõ ĩ flore.gedeoniĩ
uellẽ ⁊ ĩ rore.h̊ aꝑte ſalomon pᷣuidit i ſoꝛti mullẽ.
Apti hieremias ĩ femina virũ circũdate.Apiiſſ
me ᷣo yſaias declarauit de ogie ↄcipié e. Gabꝛiel
tãdẽ exhibuit ipſaʒ ðᷣginẽ ſalutãdo. C uarto ſuit
a deo gratioſe exhibita. Nr̃a enĩ natiultas nõ ẽ gra
tioſa.ſjͥ ignominioſa. Pꝛio qꝛ ẽ cũ reatu.põ. Ec
ce eni i iniqtatib ↄceptꝰſuʒ ⁊ ĩ pctis ↄcepit me mr̃
mea. Scõðo qꝛ ẽ cũᷣ fletu. Sapᷣ.vij. Pꝛimã oium
uocẽ emiſi ploràs.Tertio qꝛ ẽ cũ pena ⁊ deſectu
Job.j.Nudas egreſſus ſũ de uio mr̃is mee.hõ
eni naſci᷑nudas nõ ſolũ nuditate ueſtiũ.ſʒ ẽt nu-
ditate vtutũ. Matiuitas aũt brẽ marie ſuit gratio-
ſa. qꝛ nõ fuit cũ reatu ſʒ cũ oĩ mũditia.nõ ſuit cuʒ
deſectu.ſʒ cũ oĩuʒ vtutũ ⁊ grarũ abũ datia.nõ fuit
cũ fletu ſʒ cũ letitia. Quuis eni ipᷣa in ſuo oꝛtu fie
nerit ſiẽ ceti pueri.tñ ĩ eiꝰ natiuitate magnũ gaudi
um huůerũt. ⁊ nos etiã hère debemꝰ. Pꝛopter iſta
tria d? Deſter. viij. Judeis noua lux oriri viſa eſt.
gaudiã honoꝛ ⁊ tripudiũ. In ̊ ꝙ eius oꝛt uocat᷑
lux.oſdit᷑ ꝙ natiuitas ſua fuit pura ⁊ mũda. In B
qðᷣ dẽ ꝙ ſuit gaudiũ ⁊ trivudin:oſtẽdit᷑ ꝙ fuit an-
gelis gaudioſa. æ nob multũ iocũda. In h qõ di
ꝙ fuit honoꝛ:oſtẽdit᷑ ꝙ ſuit oiuʒ grarũ ⁊ vtutũ de
core adoꝛnata. C Quinto einatitas ſuit ab ecclia
ſolẽnit᷑ iſtituta. Zriũ enĩ natiuitates ecclia tmimõ
celebꝛat.ſ.xpᷣi.btẽ marie.⁊ ſoànis baptiſte.Et hoc
ꝗqnque de cauſis. Pꝛio q; ocs iſti tres ſci ſũt na
ti. De pᷣmo Xuẽ.j. QAõð eni ex te naſcet᷑ ſcem̃ uocabit
filiꝰ dei. De ſcdᷣo. Scificauit tapᷣnaculũ ſuũ altiſſi
mꝰ. Ber. Meqʒ eni natiuitas btẽ marie ſeſtiuis lau
dibꝰ honoraret᷑:ſi nõ ſca naſceret᷑. De t᷑tio Hiere.i
Anteq; exires de vulua ſeificaui te. Scðo quia
oẽs tres nati ſůt gr̃ᷣa pleni.De pᷣmo Jo. j. Plenuz
gfe 2 Sitatis. De ſcdo Ruce i. Aue gra plena dñs
tecũ. De ttilo Jo. j. Spũ ſcõ replebit᷑ adhuc ex ute
ro mfis ſue. Lertio q: oẽs tres miraculoſe na-

ti ſũt. Nà xpᷣs nat ẽ de mre vᷣgine. Marla o de ſte

rili utroq; parẽte. Joanes de ſene pꝛe 2 mfe. 4
a: dies oꝛtus ipſoꝝ ſuerũt gaudio deputati. De pᷣ

II

Zuc.ij. Annũcio uob gaudiũ magnus qð erit o

pplo. De ſcðᷣo cãtat ecclia. Matiuitas tua dei ge⸗
nitrix ðgo gaudiũ annũciauit vniuerſo mũdo.De
ftio Luc.i.Multi ĩ natiuitate eiꝰgaudebũt. Qui
to q: ſuerũt oès tres pꝛe cetis ſcis maiori luce ꝑſu
ſi. Mãà lux xpᷣi aſſimilat᷑ luci ſolis. Mal.iiij. Aobᷣ ti
mẽtibus deñ ſiue nomẽ meñ oriet᷑ ſol iuſtitie. Lux
btẽ marie aſſimilat᷑ luci lune.Cañ.vj. Plchꝛa ut
luna.Xux ioãnis aſſilat luci luciferi. Job.xxxviij.
Nunꝗd ꝓduces luciferũ ĩ tpe ſuo. Siẽ igit᷑ poſt
ſolẽ luna.⁊ poſt lunà lucifer magis lucent.ſic poſt
xpᷣʒ marla.poſt marlà ioànes baptiſta magis ſplẽ
dent.Et ideo ſicut celo ſol. luna luciſer ampliꝰiu⸗
