rũ in pace ſepulta ſũt.⁊ viuẽt noĩa eoꝝ in einſ.Et
iſta ẽ ꝑs bona.Alia ẽ q̃ gliſicat eoꝝ aĩas in celo
De q̃̊ dẽ Apoc.vj. Date ſut eis ſingle ſtole.i.dotes

gie. Et iſta ẽ ꝑs melioꝛ. VTertia ẽ q̃ glificat ĩ celo

utrũq;.ſ.coꝛpꝰ ⁊ aiaʒ qð erit ĩ btã reſurrectiõe.Et
iſtã ꝑtẽ optimã maria elegit.qꝛ ĩ coꝛꝑe ⁊ ĩ aia gliſi
cationẽ accepit. Petrꝰ ⁊ paulus hũerũt bonã ꝑtes
q;ꝛ eoꝝ coꝛꝑa honorant᷑ in tris. Pñt meliorẽ ꝑteʒ.
qꝛ eoꝝ aie gliſicant᷑ in celis.ſʒ nõ hũt ꝑtẽ optimã.

q eoꝝ coꝛꝑa adhuc lacẽt ĩ ſepulchꝛis.Alii ſcĩ uo

lãt in celũ cũ vna ala.i.cũ glia aĩe. Iſta aũt eſt illa
mulier amicta ſole q̊ uolauit ĩ deſtů.i.ĩ celũ.a ma
lignis ſpiritibꝰ derelictũ.cñ duabalis.i.cũ glifi⸗
catiõe aĩe ⁊ coꝛꝑis.ut dꝛ Apoc.xij.Alij aũt ſcĩ ue
ſtiunt᷑ tm̃ vna ſtola.ſ.aie.hec ẽ illa mulier de q̃ dẽ
Pꝛouer.ultꝰ.Byſſus ⁊ purpura ĩdum̃tũ eiꝰ. Per
bvſſũ ꝗ ẽ ueſtis cãdida ĩtelligit᷑ glificatio aĩie. Per
purpurã q ẽ ueſtis regalis intelligit᷑ gliſicatio coꝛ
poris qð de regali ſtirpe deſcẽdit. Scðo ↄſide⸗
rat᷑ q;tũ ad modũ quo aſſũpta . Quedã eni ale aſ
ſumunkt᷑ in celũ ꝑ vnũ angelũ.Exo.xxiij.Ecce mit
to ãgelũ meũ.q cuſtodiat te ĩ vis.⁊ iducat in terrã
quã ꝓmiſi pꝛib tuis.Et iſta ẽ ꝑs bona.Alie ſũt q̃ᷓ
aſſumunt᷑ a pluribꝰangelis.uc.xxj. F actũ eſt ut
moreret᷑ mẽdicꝰ⁊ poꝛtaret᷑ ab ãgelis ĩ ſinu abꝛahe.
Et iſta ẽ ꝑs melioꝛ.Sʒ ſi oẽs ageli ⁊ ſcĩ⁊ ipſe xpᷣs

de ꝓxio magna.de ſe ꝑua. Sʒ miti oriũ ſacint ↄ alicui aĩe obuiarẽt ⁊ ipᷣaʒ in celũ deducerẽt.ipᷣa eẽt
quos câι Leui. xrj. Mõ accedet ad miſteriũ ſi fue- ꝑs optima. Et ſſtã ꝑtẽ optimã btã sgo huit ele

rit grãdi.uel ꝑuo.uel toꝛuo naſo.Illi enĩ hũt grã
dẽ naſuʒ ꝗ de ſe magna ſentiũt ſicẽ uanaglieſi.iili

git. Ber. in .de aſſup.Quis illud cogitare ſuffi-⸗
ciat qᷓ; glioſe hodie regina mũdi ꝓceſſit. cũ qᷓ;to

ꝑuũ ꝗ de alis ꝑua ſentiũt ſic pᷣſũptuoſi.illi habẽt deuotiõis affectu tota in eiꝰ occurſum celeſtiuʒ ꝓ
toꝛuũ ꝗ de deo ſẽtii t id gna ſiè ſunt hẽtici ꝗ in ſa dierit mititudo. Quis explicare queat quꝰ cãticis
cris ſcripturis toꝛuas expõnes faciũt. ⁊ ſõ de deo ad thꝛonũ glłie ſit deducta.qᷓ; placido vultu. q́; ſe
erronea ſẽtiũt ⁊ dicũt.¶ Zertio elegit ꝑtẽ optimã rena ſacie.q;ᷓ letis amplexibꝰa dei fuio ſit ſuſcepta
de vite ꝑſectiõe.Eſt eni vita actiua.Et iſia ẽ ꝑs bo ⁊ ſuꝑ oẽm creaturã exaltata. Tertio qᷓ;tũ ad lo
na. Alia ↄteplatiua. Et iſta ẽ ꝑs melioꝛ. Tertia ẽ cũ in quo eſt ſuſcepta. Qucdã eni aĩe aſſumunt᷑ ad
ex utraq; cõpoſita.Et iſta ẽ ꝑs optima.Et iſtã ele oꝛdinẽ iſime hierarchie.Et iſta ẽ ps bõa.Alie ad
git maria.Et iõ ſigta ſuſt ꝑ marthã qᷓ ſuit actiua. oꝛdinẽ medie. Et iſta ẽ ꝑs melioꝛ. Alie ad oꝛdinè
⁊ ꝑ mari qͥ ſuit ↄtẽplatia. ut legit᷑ Cuce.x.Quali ſupᷣme hierarchie.Et iſta ẽ ꝑs optima. Maria au
aũt ipſa ſuer t actius ⁊ ↄtplatiua oſtẽdit Piero.iĩ tè ſuꝑ oẽs oꝛdines angeloꝝ eſt exaltata ſicut can⸗
epla ad cromatiũ ⁊ heliodoꝑ. Oic emʒ q; btã ma- tat ecclia. Exaltata es ſancta dei genitrix ſuꝑ cho
ria a mane uſq; ad tertiã oroni uacabat.A tertia ros angeloꝝ ad celeſtia regna. Eſt etiã ſuꝑ omnẽ
uſꝙ; ad nonaʒ circa aliqᷓ opa honeſta dedita erat. altitudinè ſanctoꝝ eleuata. Gene.viij. Requieuit
Poſt nonã vo agelo ſibi deſerẽte bꝛeuẽ reſectionẽ archa ideſt virgo maria ſuper montes armenie.
ſilebat. Reliquũ vo tp̃s qð reſtabat circa qtuoꝛ ex ſideſt ſuꝑ omnes ſanctos celeſtis curie.Et ſterum

Adentri ſi
Pnotsr
Utthonusn
voſicerakch
Neſolcönit
todefci
ſequn
bönaſchhpe
Naſvi mifco
Ne gibasec
ys ſuppct
Podi Mar⸗
Koßffta deo
Clociatlo
leſuppctd
Mttatlödi.
ſor Nehtt⸗
vol pegere
NeErſinet
teopeins ſu
I Ihora
ns
9hoꝛtn
ſigun
Nlitüppara
lofſs
Glilldens
igkarirni
Muerril
ſeeſtorbi.
ſgtfcanöe:
ilenciti
Ulrnlnden
ſtre thorti
Nri dſoer⸗
ſehtſeuleE
fſlapainebr
igarͤtor
Ullainenltn
leſthort'r⸗
1odensſtid
lnegisſe
lemnnſüde
mtensinhort
Ehotgrll
uſigſri
dinon
uu⸗ Mtaſas 4
glak. Jhen
tlitalide
Nlſag. n
ecntio

hoe ſi
Pforii
Mininen
ntingkif⸗
Un iqre
Coptſ
nehri.Et
disin eo
oel dort
liferſeco
mectie
eriiüglit
tbeniptes
Nlorie,
ttcgeni.
Mſvo
tütea
ſcclia n
1c lf⸗
ſaitlclue
lor veadi
ic. Pe
vnſe, Per
ſatiocen
dooſde⸗
ſcniaicel
Eccentt

Nlnttri

Meſͤré
ctüek u
nlahuhe.

dekioz p
aäncs
ſln it
ſit ſap
chtd Ab
ſumentnd
6a. e 1
1g 1
1ſcut an/
r och⸗
iiom
geauan
45 rncri⸗
eEtpoun

Sermo
ad derterã filij collocata.iij. Reg.lj. Surrexit ſa⸗
lomõ.i.xpᷣs rex pacificꝰ ĩ occurſũ mfr̃is.poſituſq;
eſt thꝛonus mĩ̃is que ſedet a dextris ei .¶ Quar

to ↄſiderat᷑ q;tũ ad offm̃ qð ſibi cõmiſſum ſuit.qꝛ

de ſibi cõmiſit offiñ miſerẽdi. In ĩpẽſione aũt mi
ſericoꝛdie ſcĩ ſequunt᷑ ſuã ↄſciaʒ.Et iſta eſt ꝑs bo⸗
na. De ſequit᷑ ſuã iuſtitiã. Et iſta eſt ꝑs melioꝛ qꝛ
hõ in ↄſcia poſſet errare.virgo aũt maria ſe tenet

ad ſuã miſicoꝛdiã.Et iſta eſt ꝑs optĩa. AVel põt

dici ꝙ ipᷣa accepit a deo quadruplex offm̃.ſ.ſuꝑ iu
ſtos.ſuꝑ pctõres.ſuꝑ moriẽtes.⁊ ſuꝑ moꝛtuos.
Jõ di. Waria mĩ gre mr̃ miſicoꝛdie.Accepit ꝗ⸗
dẽ ofſm̃ a deo ſuꝑ iuſtos ⁊ bonos ut eos in gratia
cuſtodiat.iõ dꝛ Mater gr̃e.Et iſta ẽ ꝑs bona.Ac
cepit ſuꝑ pctõres ut eos ad mĩicoꝛdiã recipiat ⁊

ↄuertat.iõ dĩ Mater miicoꝛdie.Et iſta eſt ꝑs me

lioꝛ. Accepit ſuꝑ moriẽtes ut eos ab inſidijs dia⸗

boli ptegat 2 deſendat.iõ dꝛ Tu nos ab hoſte ꝓte

ge. Et iſta eſt ps optima. Accepit ſuꝑ moꝛtuos.
ut eoꝝ aĩias ſuſcipiat ⁊ in celum veducat.⁊ iõ dici
tur. In hora moꝛtis ſuſcipbe. (¶ Sermo. v.
AKultus delitiarũ eſt go maria. quẽ quidẽ
o hoꝛtũ deus plãtauit manu ſua. Uñ dĩ in
figura heſter.j. Juſſit aſſuerus.i.deꝰ pꝛ
ↄuiuiũ pᷣparari in ueſtibulo hoꝛti ⁊ nemoris.i.in

uto vᷣgis.qð regio cultu ⁊ manu ↄſituʒ erat. Zũc

enĩ ibi deus ↄuiuiũ pᷣparauit qñ nãm hũanaʒ ſue
diuinitati vniuit.De iſta plantatione dẽ Ecll rvij .
Plãtauerat illũ deus. Scðdo plãtauit illũ diuer
ſis arboribꝰ.i.diuerſis tutibꝰↄſeruit. Añ in huiꝰ
ſignificatõe dꝛ Ecẽs.ij. Feci hoꝛtos ⁊ pomeria ⁊
ↄſeui ea cũcti generis arboribus.Et di hoꝛtos in
plurali:qꝛ deus ↄſeruit.⁊ hoꝛtũ ſui coꝛꝑis in vᷣgi
nitate.⁊ hoꝛtũ ſue mẽtis in hũilitate.Tertio ipʒʒ
ↄſertũ diuerſis riuis gr̃arũ irrigauit.⁊ quodãmõ
inebꝛiauit.E cci.xxiiij. Rigabo hoꝛtũ platationuʒ
meaꝝꝑ.⁊ inebꝛiabo ꝑtus mei ſructꝰ.Quarto ipᷣʒ
irrigatũ totũ ameniſſimũ ſecit Eʒech.xxxvj.Ter
ra illa inculta.i.maria que ſuit ĩtegra ⁊ illibata.fa
cta eſt hoꝛtꝰ uoluptatis.Et in iſtũ hoꝛtũ ſic delitio
ſuʒ deus ibideſcẽdit ⁊ comedit.qꝛ ibi carne ⁊ ſan
guine ogĩs ſe pauit.⁊ lilia collegit.qꝛ in eius puri
tate multũ delectatꝰfuit.Cañ.vj.Deſcẽdit dilectꝰ
meus in hoꝛũ ſuũ ad aureolã aromatũ ut paſcat᷑
in hoꝛtis.⁊ lilia colligat. Iſte aũt hoꝛtꝰ fſuit hoꝛtꝰ
clauſus.⁊ irriguus.⁊ amenus.⁊ hoꝛt fructiſerus

CPꝛimo nãq; ſuit hoꝛt clauſus.Cañ.iiij. Poꝛ⸗
tus ↄcluſus es ſoroꝛ mea.hoꝛtꝰ cõcluſus ſons ſi-

gnat. Ipᷣa eni hũit coꝛ clauſuʒ:qꝛ nunq; illuc in
trauit aliq demonis ſuggeſtio. Scðo fuit hoꝛtꝰ

ↄcluſus.qꝛ nuuq; in ei coꝛ ſubitrauit aliqua pꝛa⸗

ua delectatio. Tertioſuit ſons ſignatꝰ.qꝛ nũq;ᷓ

V xlvij

iel coꝛ ſubitrauit aliqs pꝛau'pſenſus. De eni ipſa

ſignauit ⁊ clauſit.⁊ ipe ſolus clauẽ poꝛtauit.cuiꝰ

theſaurus int latebat. C Scdo fuit hoꝛt irriguꝰ

iuxta illud Can.iilij. Fons hoꝛtoꝝ puteus aquarũ
viuẽtiũ que fluũt ipetu de libano.Aque eni graꝝꝑ
iſtius hoꝛti bonos fecũdãat.⁊ iõ dĩ Fons hoꝛtoꝝ.
Boni enĩ ſunt hoꝛt dei qui ſenſus ſuos claudunt
circa delectabilia mũdi. Iſte etia aque pctõres in
pctis moꝛtuos viuificãt.iõ dĩ puteus aquarũ vi⸗
uẽtiũ.Mali eni qui ſunt in pctis ꝓſundati.ſũt pu
teus diaboli.ſed aque gr̃arũ btẽ marie ſunt viuen
tes.q; in pctis moꝛtuos viuiſicãt. Iſte etiaʒ aque
btõs in celo letificãt.iõ dĩ que fluũt ipetu de liba
no.ps. Flumis ĩpet letificat ciuitatẽ dei. C Ter
tio iſte hoꝛt? fuit amenus.vñ poſtq; ſpõſus ſpõſã
cõmẽdauerat dicẽs. Hoꝛt ↄcluſus es ſoroꝛ mea.
ſtati amenitatè iſtius hoꝛti deſcribẽs ſpᷣdit.Emiſ
ſiones tue ꝑadiſus maloꝝ punicoꝝ cũ pomoruʒ
ſructibꝰ.Cypꝛus cum nardo.⁊ nardus ⁊ crocus.
Fiſtula ⁊ cinnamomũ cu vnjuerſis lignis libani
myrrha ⁊ aloes c̊ oĩbꝰpᷣmis vnguentis.Ecce qᷓᷓ

amenꝰ ⁊ delitioſus eſt iſte hoꝛt.q; emiſſiones ſue

i. ↄtutes qᷓs emittebat ſunt q̃ſi ꝑadiſus.i.delitioſe
amene.Deide oñdit ſuã amenitatẽ.qꝛ ibi fuerũt
mala punica cũ pomoꝝ fructibꝰ.i.vtutũ oꝛdina⸗

bilitas ? deuotiõis mira ſuauitas. Mà mala puni

ca habẽt grana oꝛdinata ⁊ ſunt poma dulcia.Ad
iſta poma ſpõſa inuitat ſpõſuʒ dicẽs. ANeniat dile
ctꝰmeus in hoꝛtũ ſuũ ut comedat fructũ pomoꝝꝑ
ſuoꝝꝑ. Ibi ſuit cypꝛus cũ nardo.i.fſfama odoriſera
7 hũilitas ꝓſũda.qꝛ cypꝛus eſt herba odoriſera ⁊
nardus eſt herba humillima. Jbi ſuer̃t nardus ⁊2
crocus.i.feruẽs charitas ⁊ celeſtis ↄtẽplationis
hũilitas.qꝛ nardus eſt herba calida ⁊ crocus hẽt
colorẽ aureũ. Ibi fuerũt fiſtula ⁊ cinnamomũ cũ
vniuerſis lignis libani.qꝛ ĩ ea ſuerũt puritas ↄſcie
odoꝛ bone ſame ⁊ ĩcoꝛruptibilitas in carne.Fiſtu
lajenĩ hẽt ſuã vᷣtutẽ in medulla. Cinnamomũ hẽt
odorẽ ſuũ in coꝛtice.Lignuʒ libani eſt iputribile.
Ibi fuerũt myrrha ⁊ aloes cũ oĩib pᷣmis vnguen
tis.qꝛ in ea ſuit amaritudo tribulationis pꝛo filij
paſſõe.⁊ ſuit amaritudo cõpaſſiõis pꝛo miſeroꝝ
aſflictiõe.⁊ ſuauitas deuotiõis ſult in mẽte. Nam
myrrha eſt amara ſilr ⁊ aloes eſt amara. Angu?
ta vo ſunt dulcia ⁊ ſuauia. C Quarto iſte hoꝛus
fuit fructiſerus. Zũc aũt hoꝛtꝰ bñ fructiſicat.qũ
bñ irrigat᷑ qñ uẽtꝰfrigidus ⁊ ſiccus ab eo remo⸗
uet᷑.⁊ qñ uẽto calido ⁊ hũido ꝑflat᷑. Sic iſte hoꝛt
ſuit fructiſerus. Pꝛĩo qꝛ fuit bñ irrigatꝰ.mõ la
chꝛymis doloris pꝛo filij paſſõe.mõ lachꝛymis
cõpaſſiõis pꝛo miſoꝝ aſfiictione.mõ lachꝛymis.
deuotiõis pꝛo deſiderio celeſtis pꝛje.mõ lachꝛł⸗

Sermo VI
mis lamètatiõis pꝛo icolatu pũᷣtis miſerie.iõ ſibi paſtũ. Ouis enim nõ comedit herbã putridà.nee
põt ↄuenire illð qð dẽ Yſa.lviij. Eris q̃ſi hoꝛt irri herbã ſiccã ſʒ viridẽ. herba putrida eſt amoꝛ pet’
guus.⁊ ſic fons cui nõ deficiẽt aque. Scðo uẽ qui facit aĩaʒ putreſcẽ ⁊ ſetẽ. Johel.j.Cõputrue
tus agꝗlonaris ab iſto hoꝛto ſuit excluſus.⁊ tertio rũt iu mẽta in ſtercore ſuo. herba ſicca ⁊ arida eſt
ſuit auſtro ſpũs ſcĩ ꝑflat?.Cañ.iili.Ourge aꝗlo. amoꝛ mũdi.ꝗ cito ſiccat᷑ ⁊ areſcit. Jacobi.j.Exoꝛ
Alia lr̃a hẽt ſuge aquilo, ueni auſter.⁊ ꝑfla hoꝛtũ t eſt ſol c ardore ⁊ areſcit ſenũ.⁊ flos ei decidit.
mei.⁊ fluẽt aromata illiꝰ. Per aquilonẽ intelligit᷑ ⁊ decoꝛ vultꝰei depijt. Herba virẽs eſt amoꝛ deiiꝗ
ſu ggeſtio diaboli.Aglo enĩ eſt uẽt frigidus ⁊ ſic ſacit aĩaʒ virẽtẽ.deo gratã ⁊ placẽtẽ. Pꝛimã ergo
cus ⁊ pluuie diſpoſitiuus. Diabolus eni ifrigidat herbã maria abhoꝛruit.ſecũdã ↄtẽpſit tertiã ger
a dei amore.Ecc̃i.xliij.rigidus uẽt aglo flauit minauit. Geñ.j. Germinet tra herbã virẽtẽ. Iſta
⁊ deſiccat ⁊ euacuat ab omni deuotiõe. Job.xxvi terra eſt vᷣgo maris que herbã virẽtẽ germinauit:
Qui expadit aqlonẽ ſuꝑ uacun ⁊ diſſipat pluuiaʒ q; dei amore ſuꝑplena ſuit. Iſtuʒ paſtũ iſia ouis
celeſtis gr̃e. Pꝛouer.xxv. Aent aqlo di ſſipat plu dei hũit in hac vita.mõ in alia hẽt paſcua glioſa.
uiã.Sʒ iſte uẽt ab hoꝛto vᷣgis ſuit penit effuga de ꝗqbꝰ di Eʒec.xxxiiij. In paſcuis ubrimis paſcã
tus. Mõ eni potuſt aliqð frig imittẽ.qꝛ ia ſemꝑ oues meas.⁊ in mõtib excelſis regeſcẽt.⁊ in her⸗
ſuit feruẽtiſſima.nec aliquã pluuiã celeſtis gr̃e ab bis virẽtibꝰ⁊ paſcuis piguibꝰ paſcent᷑ ſupꝑ mõtes
ea expellẽ. qꝛ ipa ſemꝑ ſuit oĩuʒ grarũ pleniſſima. iſrł. Abi notat᷑ q; ei paſcua ſũt piguia. uberrima.
Per auſtrũ ĩtelligit᷑ afnlatio ſps ſci.Auſter eni eſt ⁊ virẽtia. Sũt qdẽ uberrima'qꝛ paſcit᷑ ĩ cognitiõe
uẽtꝰ calidus hũidus ⁊ ſecũdatiuꝰ.Qui ꝗdẽ hoꝛtũ ſũme ueritatis.qꝛ ſiue ĩgrediat᷑ ad ↄtẽplãdũ dimi⸗
vgĩalẽ ꝑflauitqꝛ fec ipſã calidã ꝑ charitatẽ.hũidã nitatẽ.ſiue egrediat᷑ ad cõtemplandũ humanita⸗
p pietatẽ.⁊ ſecũdã ꝑ bonoꝝ opeꝝ ubᷣtatẽ.⁊ ſic flu/ tẽ ubiq; iuenit uberrimã ſatietatẽ . ⁊ ideo ĩgrediet᷑

xerut aromata odorifera.ꝗ odoꝛ ad inſtar balſami ⁊ egrediet᷑ ⁊ paſcua iueniet. Scõðo paſcit᷑ in dele

quodãmõ recreauit deũ.Ad iſtar cinamom ito- ctatiõe ſũme ſuauitatis.⁊ iſta ſũt paſcua piguia.
tũ mũdũ ↄſoꝛtauit.qꝛ cinamomũ ſtomachũ ↄſoꝛ ps. Sic adipe ⁊ piguedie repleat᷑ aia mea. Itẽ Ex
tat.⁊ ad iſtar myrrhe demones eſfſugauit.qꝛ odoꝛ adipe fru młti ſatiat te.illius.ſ.frumẽti de quo dẽ
myrrhe vmes erpellit. Pꝛopter iſta tria dꝛ Ecci. Jo. xxj. Miſi granũ frumẽti cadẽslin fra moꝛtuũ
xrxiiij. Sic cinamomũ ⁊balſamũ.⁊c.De iſto hoꝛto ſuerit.Tertio paſcit᷑ in virore ſũme eternitatis.
ſic ꝑflato auſtro dicit Ber.in.ᷣmo.de nati.eiuſdẽ. Et iſta ſũt paſcua virẽtia que nũq; ſ ccari poterũt
Hoꝛt plane delitiarũ eſt maria quẽ nõ ſolũ affla- ſz ſemꝑ ꝑpetua erũt. ¶ ZTertio di ouis ꝓpt ſim⸗
ult ueniẽs:ſʒ afflauit ſupueniẽs auſter ille dinus plicitatẽ uerã. Hũit eniĩ ſimplicitatẽ ouinã.aglina
ut vndiq; fluãt aromata illius. In iſto hoꝛto fnuit ⁊ colũbinaʒ. Simplicitas aglina eſt quia fimplici
viola hũilitatis.liliũ ᷣgitatis. roſa charitatis ⁊ vi ituitu agla reſpicit celũ ⁊ ſolẽ ⁊ pullos quos vide
nea florida ſecũditatis. Iſto igit᷑ auſtro ſpũs ſctĩ rit cũ vno oculo reſpicẽ ad celũ ⁊ cũ alio ad terrã
ꝑ flata magnũ odorẽ ſecerũt. NMã hũilitas ſeẽ odo tãq; degeneres abiicit. Waria aũt intuitu coꝛdis
rẽ deo.vᷣgitas fecit odorẽ ãgelo.charitas ſe odo ſui ſemp reſperit ad deũ nec vnq;ᷓ oclos ſuos ad
rẽ diabolo.qui qdè odoꝛ ipᷣm pꝑcuſſit Judith.ix. terrã deflerxit.⁊ iõ ſemꝑ lucida oꝑa hũit. Mat. vj.
Percuties eũ labijs charitatis mee.ꝓTecunditas Si oculus tu ſuerit ſimplex totũ coꝛptuũ lucidũ
iſtiꝰvinee ſecit odorẽ mũdo. iurta illõ Ecẽi.xxiiij. erit. Scðo hũit ſimplicitatẽ colũbinã. Colnba
Ego q̃ſi vitis fructificaui ſuauitatẽ odoris. ſ.vj. enĩ caret ſelle ⁊ diligit cõparẽ ſimplici coꝛde. õ
Ais dei eſt vͥgo maria.que dẽ ouis ꝓpt ſe di. Mat.x. Eſtote ergo pꝛudẽtes ſic ſerpẽtes.⁊ ſim
0 tũ.ꝓpt paſtã.ꝓpt ſimplicitatẽ uera.ꝓpt᷑ plices ſiẽ colũbe. Iſtã ſimplicitatẽ colũbinã ma⸗
obediẽ᷑tiã ſpõtaneã. ⁊ ppt᷑ cognitionẽ mu ria hũit:q; caruit ſelle amaritudis. ⁊ tota fuit ple
tuã. ¶C Pꝛio igit᷑ dꝛ ouis ꝓpt᷑ fetũ.Oues eni mul na melle dulcedinis ⁊ ſuauitatis. Ecci. rrilij. Spi
tũ ſunt fecũde.ſic ⁊ ipᷣa fuit ſecũda:qꝛ vnũ fructũ ritꝰmeꝰſuꝑ mel dulcis.Tertio hult ſimplicita-
ꝓtulit ꝗ totũ mũdũ ſatiauit.de quo ipᷣa diẽ Ecci. tẽ ouinã.Ouis enĩ nullũ ledit:ſʒ oĩbꝰ ſᷣuit.q de la
xxiiij. Ego q̃ſi vitis fructificaui ſuauitatẽ odoris. cte ſuo nutrit de carne paſcit 2 de lana ueſtit. Iſtà
Abi notat᷑ ꝙ iſte fructieſt ſuauiſſimꝰ in ſapore.iõ ſimplicitatẽ hũit maria.qꝛ nullũ vnq leſit.ſiʒ nos
dicit †Fructificaui ſuauitatẽ. Eſt ameniſſimus in nutrit ſuis doctrinis.paſcit ſuis meritis. ⁊ ueſtit
odore.iõ dicit Odoris.Eſt honorificꝰ ⁊ honeſtiſ ſuis exẽplis.C Quarto dᷣ ouis ꝓpt᷑ obediẽtiã ſpõ
ſimꝰĩ ſpecie ſiue decore.⁊ iõ ſbᷣdit. lores mei fru taneã.Oues enĩ multũ ſunt obediẽtes uoci paſto
ctꝰhonoris ⁊ honeſtatis.Et d flos ꝓpt᷑ amenita ris. Jo.x. Oues mee uocẽ meã audiunt.Magna
tẽ. fructꝰ ꝓpt ſatietatẽ. ¶ Scðo di onis q;tuʒ ad obediẽtia eſt audire uocẽ dei pcipiẽtis. Maioꝛ eſt

Uudttoe
fits⸗
bedluit.
nnnide
iinſeotevi.
iaſcenopt
ſallerartt
e. Qn ei⸗
E dvodecl
oobe
ſoerut Bpce
deegib'nin
oautoil
Nonit d
Conoſcohn
foodediuted
loauͤß fin
ſcegopiat
ſenigtſbide
ſisoiinuoo
(Luinrodi
cicognoſci
Cognoſcom
Pscognonit
ſitizd eins
llocinco.
ſiuercogno
Nordedih
Gcki tii
nfaßfdicbe⸗
ſſczidiei
ücni
nnchhaci
ſeſonico⸗
Uüdoegnon
Nenſto Aid
Ehfrecnli
Fuiipeces.
iſi ler
Netonen
Alne
myr
mepnbo
ſendeſizſe
tninign
garco; in
ſtpinss
kpelngen
Grngad eſe
ſeſue

putriditet

ſtano e

4Köpome
Atgrich

cobiEn

8a deect.
kamardeig
Pumi nge
ittrti ge
irii I
germiunit

ſfiüſſa onls

ſen gol.
mnis eſci
ltahhe⸗
ſup nös
Lubarim.
icogtttit
Picidiu,
humnanſet⸗
wigredi
ſckndce
mn piguis.
.a. Jbt
lee gion

inn notti

kennltui,
ariporant
piſmn,
lniagns
lafinplei
Cvos ſil
oad terd
iu cordis
uos0
t. Ma .
müluecli
ni.Colite
cod
ſͤbininu⸗
a ſut N
iGi
tingſñnl
fit,gde
gctt
litb
rio 40,
ecſiß
1suolhi
unr Mr

6
14
,Ninl

Sermo

audire uocè dei ↄſulẽtis. Maxia audire uoceʒ dei

i
bobediuit.ſ.deo pᷣcipiẽti.ↄſulẽti.⁊ ĩſpirãti. Pꝛe⸗
ceꝑat eni deꝰ Exo.xxv.ꝙ ter ĩ ãno.ſ.in apli ⁊ iunio
⁊ in ſeptẽbꝛi.tria ſeſta celebꝛarẽt.ſ.paſcha.pẽtheco
ſtẽ.⁊ ſcenophegia.Et in ſtis tribꝰ ſeſtis hieru ſalẽ
aſcẽderẽt ⁊ tẽplũ viſitarẽt. Iſtð pᷣceptũ maria ſᷣua
uit. AUñ etiã ad feſtũ paſche aſcẽdẽs puerũ ieſuʒ ꝗ
erat duodecim ãnoꝝ ſecũ durxit ut hẽtur Zuce.ij.
VScõðo obediuit deo ↄſulẽti. Seruare enisgitatẽ
nõ erat ſbᷣ pᷣcepto ſʒ ſub ↄſilio. Añ dꝛ.j.Coꝝꝑ.vij.
De vᷣgib aũt pᷣceptũ dñi nõ habeo:ↄſiliũ aunt do.
Iſtð aũt ↄſiliũ maria ſᷣuauit que vᷣgitat ſuã deo
deuouit.iõ dixit ãgelo.Quõ fiet iſtð qm virũ nõ
cognoſco.i.me nõ cognoſciturã ꝓpono. Ter⸗
tio obediuit deo iſpirati.Cũ enĩ ãgelus gabꝛiel ſi⸗

bi aduẽtũ filij dei nũciaſſet. illa tà grãdia ⁊ ĩſolita

ſplratis. Waria aũt tãq; bona ouis oĩbꝰiſtis uoci

I. xlviiz

ignẽ reſrigerat. Nã ↄſideratio ſue pauꝑtatis reſri
gerat eſtũ auaritie.ↄſideratio ſue caſtitatis reſri⸗
gerat eſtũ carnalis ↄcupiſcẽtie.ↄſideratio ſue hũi
litatis eſtũ abitiõis mũdane. Añ glibet ſic reſrige
rat põt dicẽ illõ Can.ij. Sub vmbꝛa illiꝰquẽ deſi
derauera ſedi.Scðdðo palma eſt bonorabil ad tri
umphũ.AUñ antiꝗt in ſignũ victorie dabat pal-⸗
ma in manib triũphatis. In bui ſignificationez
dꝛ de martyrib ꝰꝗ mũdũ vicerũt.Apoc̃.vij.ꝙ pal
me erãt in manibꝰeoꝝ.Quidã enĩ ſũt qui paimas
in manib nõ hñnt ſʒ he ꝓponũt.qꝛ mõ noõ vincũt
ſʒ vicunt᷑.tñ in ſuturo vicẽ ĩtẽdũt.⁊ iſtð ĩcertũ eſt.
Alij ſũt ꝗ nõ hũt in manibꝰſz in ore.q: alios ſciũt
docẽ multũ bñ artẽ viuẽdi.ſʒ ſeios nõ docent.⁊
iſtð uanũ eſt. Alij ſũt ꝗ hũt palmas in manibꝰ.i.
in oꝑibꝰ.qꝛ pugnãt ⁊ vicũt.⁊ iſtð eſt pſectũ.Duo
pᷣma apls a ſe remouebat ⁊ tertiuʒ ſe hůe dicebat.

ſ. ꝙ vᷣgo ꝑiat.ꝙ vᷣgo deũ ↄc ipiat.credẽ nõ potuiſ Nolebat eni currẽ ſiue pugnare in ſuturũ.qꝛ hoe

ſet niſi ſibi de iſpiraſſet.Et iõ dĩne ĩſpiratiõi acꝗe
ſcẽs ↄtinuo obediuit dicens. Ecce ancilla dñi ⁊c.
CAQuinto di ouis ꝓpt᷑ cognitionẽ mutuã. Oues
eni cognoſcũt paſtorẽ ſuũ ⁊ ecõu erſo.iõ dẽ Jo.x.
Cognoſco meas ⁊ cognoſcũt me mee. Sic etiam
xpᷣs cognouit mr̃eʒ ſuã ĩ vita ſibi tanqᷓ fili obediẽ
do.uc᷑.ij. Erat ſpᷣditꝰillis.Cognouit poſt moꝛtẽ
ſuã eã ad et᷑nã pacẽ deducẽdo.⁊ eã ad ſuã dexterã
collocando. Et qm̃ rpCs eſt uere agnus qui matrẽ
ſuã ter cognouit.iõ in miſſa agnus dei ter cãtat᷑.
Agn dei dẽ latie ab agnoſcẽdo.ulł grece ab agon
qð eſt piũ.tãq;ᷓ ſi dicat ecclia.Agne qui agnouiſti
mfeʒ ſibi obediẽdo miſerẽ nob.Agne ꝗ agnouiſti
mreʒ eã diſciplo cõmẽdãdo miſerẽ nob. Agne ꝗ
agnouiſti mr̃eʒ tuã ⁊ ad eternã pacẽ ꝑduxiſti.do⸗
na noð pacẽ. Silr mr̃᷑ cognouit filiũ eũ nouẽ mẽ⸗
ſibꝰↄfouẽdo.agnouit er̃ uterũ ip[ʒ lacie vᷣgĩeo nu
triè do.agnouit in mũdo ſibi tãq; mr̃ fiducialłr im
perãdo. AUñ dixit Jo.vij. Ninũ nõ hñt.Ac ſi di⸗
cat Miraculũ ſacias.aquã in vinuʒ ↄuertas.⁊ ſic
vinũ ipẽdas.agnouit in patibulo ipᷣm aſſociãdo.
Cañn.ij. Dilect ĩtẽdit mihi ⁊ ego illi. Itẽ.vij.Ego
dilecto meo ⁊ ad me ↄuerſio eius. ¶C Sermo.j.
Allims ſignat oginẽ mariã. Põt aũᷣt pal⸗
p ma ↄſiderari qᷓ;tũ ad arborẽ.folia.⁊ fru⸗
ctꝰ. De arbore ſic diẽ Ambᷣ.Eſt plane pal
ma vmbꝛoſa ad requiẽ.honorabilis ad triũphũ.
ſemꝑ virès ſemꝑ ueſtita folijs. atq; iõ nõ marceſ
ſit palma.qꝛ martyrũ victoria nõ marceſſit. Gꝛe⸗
goriquoq; in moralibꝰ dic.ꝙ palma eſt iferi ãgu
ſta.ſuꝑius vo expãſione ramoꝝ eſt lata. Pꝛimo
ligit᷑ palma eſt vmbꝛoſa ad requiẽ᷑:q: ei vmbꝛa eſt

grata ad geſcẽdũ. Nmbꝛa igit᷑ marie eſt ↄſidera/

tio vite ſue.que ꝗdẽ refrigeriũ nobᷣ pᷣſtat.⁊ maluʒ

erat ĩcertũ.iõ dẽ.j.Coꝝ ix.Ego igit᷑ ſic curro nõ
q̃ſi in icertũ. Nec uolebat pugnare vᷣbo alios iſtru
endo ⁊ ipᷣe ſuccũbẽdo.q; B̊ fuiſſet uanũ.iõ ſubdit.
Nõ ãſi aerẽ vᷣberãs.Nox eni nihil alið eſt q;ᷓ aeris
tenuiſſim? ictꝰ.ſʒ pugnabat ſacto.⁊ iõ palmas in
manib'tenebat. Pꝛouer.ultꝰ. Manũ ſuã miſit ad
foꝛtia.Lũc manũ ſuã ad ſoꝛtia miſit. qñ mũdᷣ cũ
ſuis uanitatib ſuꝑauit. Tertio palma ſempꝑ eſt
virẽs. Sic maria ſemꝑ hũit virides cogitationes
qꝛ fuerũt ſctẽ. Nirides intẽtiones qi mude ſuerũt
2 virides affectiões qꝛ ſuer̃t ualde ſollicite. Iſta ta
lia viridia ſuꝑ oẽs alias gras deo ſũt grata.Ecẽi
xl. Giam ⁊ ſpẽm deſiderauit oculus meus.⁊ ſuꝑ
bec virides ſanctiones. Quarto palma nõ mar
ceſcit. In vᷣgine ꝗdẽ ſemꝑ ſuerũt integra.⁊ nulli
coꝛruptioni ſubiecta.ſ.coꝛpus.aia.⁊ ſpũs.de ꝗbꝰ
dẽ Theſſa. v. Integer ſpũs ueſter. aĩa.⁊ coꝛpus ſi
ne querela ſeruet᷑ in aduẽtu dñi nr̃i ieſu xrpᷣi. Coꝛ⸗
pus enĩ coꝛrũpi nõ potuit.qꝛ ſuit deitate ibalſama
tũ. E cci.xxiiij. Sicut cinnamomũ ⁊ balſamũ aro
matiʒas odorẽ dedi. Aia ſilr coꝛrũpi non potuit:
qꝛ cũ aĩia filij fuit vnita.vna quodãmõ de duabus
effecta.qð inuit᷑ Zuc.ij. Zuã ipſius aĩaʒ ꝑtrãſibit
gladi.i.aĩaʒ tuã q̃ eſt ipi ul aĩaʒ ipi q̃ ẽ tua. Opᷣs
etiã ipi coꝛrũpi nõ potuit.qꝛ tot ſuit in dei amore
ↄuerſus. hHieroꝰ in ſᷣmo.de aſſũ.Lotã eã repleue

rat ſps ſcĩ gra.totã eã icãduerat dinꝰ amoꝛ.H⸗ꝰ

palma ãguſta iſeriꝰ.ſuꝑiꝰ lata ꝑ tria de ſcis vi
ris notant᷑ ut diẽ Gꝛegꝰ. Pꝛio qꝛ iſeri ſũt arti ⁊
ãguſti ad appetẽdũ trena.ſuꝑiꝰvo ſũt lati ad amã
dũ ſpalia ⁊ e na.j.ZLimi.viij. hñtes victũ ⁊ ꝗbꝰ
tegamur hijs ↄtẽti ſimꝰ.ecce q; ãguſtꝰad amàduů
krẽa.j.Coꝛ.v. Charitas dei diffuſa ẽ ĩ coꝛdibꝰnr̃is
ecce q;ᷓ lat ad ſpnalia ⁊ etna. 2? notat᷑ ꝙ ſerui dei

Germo

ſunt ĩferiꝰ ĩfirmi in coꝛꝑe.ſuꝑius vᷣo ſunt ſoꝛtes ſn
mẽte.ij. Coꝑ.xij. Cũ enim ifirmoꝛ tũc fſoꝛtioꝛ ⁊ po
tẽs ſum. Zertio notat᷑ ꝙ ſᷣui dei a ꝑpuis ĩcipiunt
ſed ad magna ꝑueniũt. Pꝛouer. iiij. Juſtoꝝ ſemi
ta q̃ſi lux ſpldẽs ꝓcedit ⁊ creſcit uſq; in ꝑſectum

diẽ. Maria vo ſuit anguſta in infimis.i.in amore

terrenoꝝ. ſed lata in ſũmis.i.in amore celeſtiuʒ.q;
ibi ſemꝑ hitabat.Ecẽi.xxiiij.Ego in altiſſimis hiĩ
to. F uit debilis in coꝛꝑe ſed ſoꝛtis in mẽte.Que ꝗ
dẽ ſoꝛtitudo ſpõſum ſuũ.i.filiũ ſuũ multũ delecta
bat. Pꝛouer. xxvj. Foꝛtis mulier oblectat virũ ſu
um. Incepit enĩ ab ĩfimo loco hũilitatis ⁊ ꝑuenit
ad ſũmũ btitudis locũ.Luce.j. Reſperit hũilita⸗
ts ancille ſue. ecce q; iĩfima. Ecce eni ex ̊ btm me
Dicẽt oẽs gnãtiões. ecce q́; ſma. ¶ Gcdo ↄſide⸗/
rat᷑ palma q;tũ ad folia. Euiꝰꝗdẽ ſolia ſũt ſurſum
eleuata. in ifimo ſunt pctiõe acuta in latib ſunt
incidẽtia. in medio ſunt plana. in lõgũ ſunt ꝓtẽſa

iſemꝑ virẽtia. Iſta igit᷑ ſolia ſignificat marie ð⸗

ba que ſpᷣa dixit in catico ſuo. Mã ibi dixit vᷣba ſur

ſuʒ eleuata qñ deũ magniſicauit.qñ in deo exulta

ult dicẽs. Magniſicat aia mea dñm. Et exultauit
ſpũs me ⁊c̃. Scdo dirit oba acuta ꝗb demonẽ
pꝓſorauit qñ dixit.Quia reſpexit hnilitateʒ anciile
ſue. Nihil enĩ eſt qð ĩ tatũ hoſtẽ ſuũ ꝓſternat ſicut
humilitas. ? Tertio hũit ba plana ? ſuauis ꝗbꝰ
dei bñficia in ſe recognoſcebat dicẽs.qꝛ ſe mihi
magna qꝛ potès eſt. Quarto hũᷣſt ðba in lõgũ ꝓ

tẽſa:qbꝰ uſq; in finẽ mũdi a gnãtione in gnãtiõe
Dei misicoꝛdiã oĩb affuturã eẽ pᷣdixit cũ ait.⁊ miſi

coꝛdia eiꝰ a ꝓgenie in ꝓgenies timẽtibeũ. Quĩ
to huit oba ĩciſiua ꝗbꝰ vitia icidebat. Na a potẽti⸗

bus icidebat ſuꝑbiã dicẽs.ſecit potẽtiã in bꝛachio

ſuo ⁊c᷑.uſq; humiles.A diuitib icidebat auaritiã
Ddicẽs.eſuriẽtes ipleuit bonis ⁊ diuites dimiſit in
anes.Serto huit ba virẽtia qbus admonuit ꝗ;
bñficiũ ĩcarnationis diuine in coꝛdibꝰ nr̃is ſemꝑ
Debet virere dicẽs.ſuſcepit iſr puerũ ſuũ ⁊c̃.uſq;
in finẽ cãtici. ¶ Lertio ↄſiderat᷑ q;tuʒ ad fructus
quos ꝓdurit. Sʒ notaãdũ ꝙ palma tũc multũ fru

ctificat qñ plãtata eſt in terra arida. uel qñ radijs

ſolis eſt expoſita.ul qũ palme maſculine eſt vicina
gꝗ: aſnlata ex uẽto maſculine palme dr fructificare.
marime ſi de fructu maſculine palme ponat᷑ ad

radicẽ palme ſeminine. Fructiſicat etiã qñ eſt an
tiq ta. Dicit᷑ enĩ ꝙ palma nõ eſt generoſa añ ſex an

nos:⁊ tũc ſacit fruct dulciſſimos.Btã igit᷑ ma-
ris ſructů ꝓtulit de quo di Cañ.vij. Aſcẽdam in
plmã ⁊ apphẽd fruct eius iõ añt fructificauit.
2 Pꝛimo qꝛ eius aĩa plãtata fuit in terra arida.i.

in aia ab oĩ humore carnalis ↄcupiſcẽtie deſicca/
ta. Geñ.j. Cõgregent᷑ aque que ſub celo ſunt in lo

cũ vnũᷣ.i.in totũ aliũ mũdũ ⁊ apꝑeat arida.i.sgo
maria ab oib aꝗs ↄcupiſcentiarũ penitus aliena.
Scðdo radijs expoſita. Sicut aũt ſol magis lu⸗
cẽ ſuã diffundit in lunã ⁊ poſtea in ſtellas.poſtea
nubes.deinde vo in mõtes.ultimo in ualles. Sie
xpᷣs magis in matrẽ gram ſuã diffundit poſtea in

ſtellas.i.in angelos.poſtea in nubes.i.aplos.dein

de in mõtes.i.iĩ doctores.ultio in ualles.i.i ſubd i
tos humiles. Tertio ſuit ſpõſo ſuo.i.xpᷣo nõ tiſi
ex vicino plũcta ſed totalr inixa.Can.viij. Que eſt
iſta que aſcẽdit de deſto delitiis aſſiuẽs inixa ſuꝑ
dilectũ ſuũ.OQuarto fuit antiq̃ta.Eſt aũt triplex
antigꝗtss. Ana quã ſacit ſenſus maturitas. Sa
piẽ.iiij. Cani ſunt ſenſus hoĩs. Iſtà maturitatem
hũit maria de qua di Luce.ij. Maria aũt ↄſcrua⸗
bat ⁊c̃. Scõðs eſt quã facit vite ſcitas. Jbidem.

Etas ſenectutis vita imaculata. Iſtã etiã hũit ꝗa

ſuit ſine macula.Cant᷑.iiij. Lota pulchꝛa es ami
ca mea ⁊ macula nõ eſt in te. Tertia eſt quã ſaẽ
moꝝ grauitas ⁊ honeſtas.põ. Pꝛeueni in matu⸗
ritate ⁊ clamaui. Iſtã etiã maria hũit.de qua dẽ ĩ
ps.Aſtitit regina a dextris tuis in ueſtitu deaura⸗
to.i.in coꝛꝑe moꝝ honeſtate pᷣclaro. ¶ Ser. ij.
Arragdiſus delitiarũ eſt go maria. Mã ſiẽ
dẽ Ben. ij. Plãtauerat dñs de ꝑpadiſum
uoluptatis.i.mariã a pᷣncipio.i.in ꝑtibꝰ
oritis.in quo poſuit hoĩem quẽ ſoꝛmauerat.quia

de in eius utero poſuit xpᷣm.quẽ oꝑatione ſpiritꝰ

ſci ſoꝛmauit.Ille aũt locus eſt ualde amenus ꝗa
ibi ea ſunt que in viridario faciunt amenitatẽ.que
etiã in brã maria fuerũt. Que qde: ſunt quinque.
CPꝛimũ eſt diuerſitas arboꝑ. Geñ.ij. Pꝛodu⸗
xit dñs deus oẽ lignũ pulchꝛ:ũ viſu ⁊ ad ueſcẽduʒ
ſuaue. Iſta diuerſitas arboꝝ ſuit in maria que di
cit Ecẽi.xxiiij. Ouaſi cedrus exaltata ſum in liba
no.Abi ponunt ſex differẽtie arboꝝ que ſuerũt in
ea.ſ.cedrus ↄtẽplationis excelſe.cypᷣſſus odoriſe
re fame.palma glioſe victorie.roſa patiẽtie oliua
miſicoꝛdie.⁊ platanus fidei ꝑſecte. Platan enim
dẽ hẽre ſolia ad moduʒ ſcuti.⁊ ſignat fidẽ.ſiue ꝗqa
ad modũ ſcuti habet tres angulos.ſ.tres pᷣncipa
les articulos.ꝗb credlt ſcãm trinitatẽ. Siue ꝗa
ad modũ ſcuti deſert᷑:⁊ habet᷑ in leua.i.in pñiti vi
ta.nõ in dextera.i.in btitudine eterna.qꝛ hic eſt ſi
des ⁊ ſpes. Siue q; fides eſt nobis ſcutũ ↄtra dia
boli tẽtamẽta.Eph̊.vij. In oĩb ſu mẽtes ſcutũ ſi⸗
dei. Mon timi in ꝑadiſo erat diuerſitas arboꝝ.ſed
maxi me ſuit ibi lignuʒ vite.i.in medio padiſi.De

quo ſic dicit Aug. Uirgo maria ꝑadiſus dẽ in cu

ius medio lignũ vite.cui ſoliis ſanant᷑ ĩfirmi.cu
ius odoꝛ viuiſicat moꝛtuos.cuius ſapoꝛ dulcorat
amaros.culꝰ vmbꝛa reſrigerat miſeros.cul aſpe

colorfiest

Cdlaorivn
graſouolan
Goiiafkin
Nplunuos
nirtad acti,
ſto ſocltos
linpadlo
beſi.Ci⸗
adauri
funulecnthi
ſsſupuene
cb oiefuoe
nlliisadaun
Mkmneriäis.
lck ai maie
Naid Jnn
loulahuc
Uheintalb
tulerſui
ſflsckloris.
Pyrvpiſchie
Ginlandtt ſa
nt'auld. d⸗
ſiciſemp
Mthaudaretaf
enes len
ben i A
Naoengeios
lhnsscuſto
ſnglleleſe⸗
ſvaln heſee
ſlinnerͤt
ſhnis deo.
ſdedoctbit
liblorr ine
ſfinenege
ſogalſite
Qunerr
ſttblancau
nlleeloffue
Unnffucui
Negnod dee
1 de oo d.
inteſtecrarſn
Sd me
ſ Plereg
noliseffec
neſisf

SSõ

Sermo III rir
icr te⸗

Añ di Beñ.ij. Pꝛoduxit aũt dñs deus de
nalin a ſſenne Ben CSmoin aa won de nsorie maten ruceaũt pꝑmiſſus
Amagsl⸗ euqnas mulon. Den-U.3 iunius⸗ Qui ꝗq- ſ.lignũ vite nõ dabat vitã beatã. ſed in vita coꝛpa
tis ad irrigãdũ ꝑadiſum. Qui ꝗ- ſ. gnu vit r Lirg den fru⸗
ales Sie diuidit᷑ in le caPita q: vnu rmuz mitik tũ attulit bñ̃dictũ. Zuce.ij. Gñdictꝰ fructus uẽ/
m ⁊ deuotionẽ orãdi.aliũᷣ ctũ atti 1 nect
dbse tris tui. Iſte aut fruct eſt ilie qui die Jo. v. Ego
t ad actiuos. dãs eis gr̃am pᷣſidẽdi.aliũ m Zue lo deſcedi. Pꝛimus
gdin n ſpditos.das eis graʒ obediẽdi. ¶ Tertio ſu ſum panis viaus qui de celo deſcèdi, elmug
1sliſabal tit ad ſbditos. gra; refrigeriũ. AUñ dẽ dẽe ſruct ſuit moꝛtis cauſatiuus. Iſte aũt fruct
i diſo auretenuis gratum reſrigeriũᷣ. AUñ dẽ ꝗ nornis cauſatiuus. ſunipa
lnßonötm it in pa⸗ . bulatis in pa beate marie eſt viuiſicatinus.iõ Dieit. ego ſum p
1 iij. Cũ audiſſet uocẽ dñi deambulatis in pa be 97 ductꝰ fuit:
ii Queck en d aurã poſt meridiẽ ⁊c᷑. Iſtud refrigeriũ in nis viuus. Scõs fruct⸗ de humo ꝓ t :
Eitnl diſo ad aurà poſt mert lud Luce.j. Spũs iſte aũt de celo delat/ iõ ſubdit. qui de celo deſcen
. ia ſecit ſoũs ſcĩ gra iuxta illud Luce.j. PpI 4 9 nſeruabat vitã tpalẽ. iſte aũt
keünhn le a 2 virt altiſſimi obũb:abit tibi di. Tertius ſructꝰ aſeruabat vit tꝑalẽ. iſt
cus ſupueniet in te ⁊ virt altiſſim . celeſtẽ iõ ſubdit.ſigs maducauerit ex hoc
mmins G ab oĩ eſtu ſrigerabit. Et dicẽ deam dat vitã celeſtẽ iõ ubdit. ligs maducat
uun iſ. ab oĩ eſiu ocupiſcẽétie reſrigerabit. lueri Aſtũ aũt bñdictũ panẽ ⁊ ſru
eon ulätis ad aurä nö an meridié nec in meridie ſed pane viuer in eternũ. lit iuxta illud Pꝛo
ne⸗ oſt meridiẽ. Mã in die ſunt tres ꝑtes.ſ.mane qð ctũ celeſtẽ btã virgo nobis attu tinr eone veig
Nn Res anñ meridie 2 meridies. ? ueſpe qð eſt eẽ poſt uer. ultimo. Facta eſt quaſi nauis inſti nantſ
al ite meridiẽ. In mane aũt adhuc eſt pua lur ſigt il⸗ ge bounhie uaum⸗ ihäsant m aru
an los qui ainede es paeeraee 9 is wi⸗ p mulierů. Cetere enim mulieres hñt timo
Ece uine. in talib flat aura celeſtis gfe. i ꝑtũ qꝛ in partu ꝑiclitant᷑.in ptu do⸗
an anttcemagton engirab enener eune⸗ vre rponvik caerarikate Bed ale Hue de
eſtus caloris. æ ſignat illos . ĩ partũ timorẽ hũit. nec in ptu dolorè ſenſit. nec
n lis ↄcupiſcẽtie. Et in talib Veus Uadiradaura. - poltntkläge Ei rit CPꝛimo igit᷑ añ partuʒ
(j. eis infundit ſuaʒ gram. C Quarto in padiſo ſuit poſ pea ſaguort leut im poterat timẽ quaz p?
na hiſt cant auiũ.nõ auiũ coꝛꝑaliũ ſed ſpũaliũ.i.angelo nullu timorẽ hũit. Nõ en m pote Dedia mt
paci f ſe Ir5 ltij legerat.ps. Elegit dñs ſyon.i.beatam
lacſun ru.qui ſemꝑ ad dei laudẽ cãtt. Job. xxxiiij. Tuʒ ab eterno e ſam vei ſemp ſperutatn fuir. Elegie
in eb⸗ me laudarẽt aſtra matutiĩa ⁊ iubilaret oẽs filij dei mariã que gliam dei ſemꝑ Pecuiiatg uit.
. . j ationẽ᷑ ſibi.quã filius in utero inhitabat 2
nt en Iſie aues.i.angeli fuerũt in ꝑadiſo terreſtri. Añ eã in hitat Ecẽi. xriiij. Qui creauit me requleuit
neſſet di Geñ. iij. Uidete ne ſumat de ligno ⁊c. Et ẽ uox ibi geſcebar⸗ cci. xxiiij. Qui creauit in en Uinte
dz ibidé meo.que ſpũm ſcm̃ pntẽ ⁊ ſcifican
nenus e dei ad angelos.vñ di ibidẽ ꝙ deus collocauit che ineebernsc o⸗ Spus ſens ſupnemerin te. Qad
nitud lue rubin ad cuſtodiẽdaã viã ligni vite. Iſte igit᷑ aues tẽ hẽbat. Zuce.j. Sp 8 1n im ioſ⸗
L j angelus cuſtodiebat. Angelus enim ipſaʒ cu
gunre. l.angeli celeſtes ad honorẽ vᷣginis decãtauerũt in dei ung z in mũdo ueniẽtẽ. ⁊ in mũdo exiſtctem.2
ſhain a tn Helter⸗lu. Judeis noua luar deicf riſa no ñdo recedete Judith.riij. Niuit dñs qm cu
becid; eſt. Cãtauerũt etiã in ſuo oꝛtu dicetes. Glia in al- de mnudor A Hlien . sibi comorã-
3 todiuit me angelus eiꝰ ⁊ hinc eũtẽ.⁊i cõmo
gicedl tiſſimis deo. Càtauert in ſua aſſuptione.ij. Re. ſt⸗ indebucnenertets. Bevoin ptano hadu⸗
un ulb vj. Deducebãt archã dñl.i.vᷣginẽ mariã.ſ.angeli tẽ.⁊ inde h Ertete, iplici rõne. † Pꝛi⸗
R * var 5e „ri⸗ i it dolorẽ.⁊ hoc cõueniẽs fuit tripi ci rõne.
eſucritin in iubilo:⁊ in clagoretube.Cantãt etiã mõ in ſu le part' in fus paiſionetcſer
Sear 12 ſciĩ eã ⁊ ip ma rõ eſt q rpᷣs volorẽ part in ſua p e reie
s odrſe glificatione qꝛ angeli ⁊ ſci eã btiſſima pᷣdicãt.⁊ 5 Damaſceni qui alt. Sed 2 ia
e S b. uaulit. Et iſta eſt rõ Damaſceni qui ait. ed ip̃ᷣ
ſeeolius ſe xpᷣs qui fuit eiꝰ ſpõſus ſilr landat eã. Pꝛouerb. virgo bta dolores part? quos eſtugitparies hos
gan anin ultꝰ. Surrexerũt filij eiꝰa btiſſimã pᷣdicauerũt.⁊ virg ſione ſuſtinuit. Scða rõ eſt qꝛ ſine dele
dſtege vir eiꝰ laudauit eã. C Quinto Raadiſo neln n l Pecaran cocepi .. Rirõnè afſignat Ago
rtstfehn ſt dulcedo fructuũ ⁊ pomoꝝ. It a ctꝰ ↄceſſus de ſcõ vic. dicẽs. Eua poſtc; maia delectatiöe :
Se genera fructuñ ut habet HBeñ. ij. ſ. gucs 2 hi⸗ ceperar. filios in volore paricurs er audlult ie
in fi de quo di. Deoi ligno balccned la mil ne aꝑte demõſtraret᷑.ꝙ nõ idcirco ꝑiat cũ dolore eo
aei bit' de quo di. De igno adͤe ſei libiae⸗ Lignũ eti ꝙ a viro ↄcepit.ſed ꝙ cũ libidine.Btã o oᷣgo nõ
dini ondelr Pn ns naggo concelſo uſus ſolũ ſine libidine cõcepit.ſed nea⸗ e rir ſemnie⸗ ac
esſen / am vite era . . ſecepit.⁊ ob hoc filiũ ſine dolore edidit.Ber.in ſer.
bſtinuiſſet.ad ꝓmiſſum ueniſ cepit. ob hoc fili volor .
nr ſuiſſet. ⁊ ꝓhibito ito.iõ pᷣuat eſt cõ/ de annũcia. Hãc iĩuenit gfa ſã plena gra ut chari⸗
le uſus eſt ꝓhibito.iõ pᷣuat eſt cõ⸗ . 3 llitate deuota
ndiA ſet. Sed qꝛ ma iſſo. Quilibet aũt iſtoꝝꝑ ſructuuʒ tate feruida.vir ginitate itegra.humilitate deuo
ſustlintl ceſſo piter a ꝓmiſſo. ſ. ibit?fuit fieret nibilomin? ſine virili ſemine grauida.ſine
rnlon ſit aliquã imꝑſectionẽ. Nã ructus ꝓh uerpa.? Tertiaro eſt ae imeſu
n pältd eſfectiuus ſaltẽ occaſional. Fructus vᷣo muliebꝛi dolore puerꝑa.

5 „ iũ qð tũc hũit oẽm dolorẽ mitigauit. Iſtaʒ
o cl. i ↄceſſus nõ ſuit de celo delat.ſed de humo ꝓdu/ gaudiũ qð tũc h ſt⸗

Sermo

rõnè tãgit idẽ AUgo dicès. Abſit ut ibi triſtitia ge
mit? lreruenerl ubi gaudiũ oĩmode pdicat᷑. Gau
debat eni in imẽſuʒ de tata ꝓlis majeſtate.de Oua
ta ſibi oginitate. de huani generis ſaluatiõe. de an
gelica iubilatione qr ibi angeli aderãt. ꝗ epythala
mũ decãtabãt. Jbidẽe. Abſit ut ivi triſtitia iterue
nerit ubi mititudo ãgeloꝝ cecinit. C Tertio poſt
ptũ nullũ ſenſit liguorẽ. Nõ enim potuit läguẽ qᷣ
medicinã ꝓtulit celeſtẽ.i.filiũ dei.qui ſic di MWat.
liij. Sanat oẽs lãguores ⁊ oẽs infirmitates. Mõ
potuit lãguẽ cũ q̃ erat gigas foꝛtiſſimꝰ.q oẽm ibe
cillitatè ſuſtẽtat. ps. Exultauit ut gigas ⁊c. Aug.
