ſic ⁊ a rpᷣo per ᷣginẽ in nos ueniũt oĩa dei dona.ip
ſa anᷣt nõ eſt auara. ſed ſemꝑ manũ ſuã apit ĩopi.
nobis gf̃as ſpales tribuit. Pꝛouerb.ult?ꝰ. Ma
nũ ſuã apꝑuit inopi. Tertio ꝓpter reſpirationẽ ⁊
inſpirationẽ. Sicut enĩ a collo aer ĩterioꝛ emittit᷑.
fic per ipſaʒ deo nr̃a deuotio pᷣſentat᷑.Et ſicut exte
rioꝛ aer per collũ ad coꝛpꝰ trahit᷑.ſic per ipſam no
bis oĩs glia inſpirat᷑. Ecẽi.iiij. Sapiẽtia filijs ſu⸗
is vitâ inſpirat. C Scdo vidẽdůù eſi qre dicat᷑ mo-
nilia.? Circa qð ſciẽdũ ꝙ monile eſt oꝛnamẽtũ pe
ctorale. qð cõficit᷑ ex auro.argẽto.⁊ lapide pᷣcioſo
Ex hijs trib Pfectñ eſt illud monile dei. Iſta ſũt
illa tria de ꝗbꝰ dꝛ. j. Tim̃.v. Integer ſpũs ueſter.
aĩa ⁊ coꝛpꝰ.caro ſine querela ſeruet. Ipſa eniʒ ha
buit coꝛpus aureſ.i.icoꝛruptũ.aĩam argẽteã.i.lu

cidã a purã. 2 ſpũm corã deo pᷣcioſum. Dicit᷑ autẽ

monile a munẽ.qꝛ ſpõſi talia oꝛnamẽta ſpõſis ſu⸗
is dare cõſueuerũut ut ſe oꝛnẽt. Vel dẽ a muniẽ⸗
do qꝛ pectus munit ſpõſe ſue ne aliꝗgs impudicus
manũ apponat. Ael dẽa mona.qꝛ duo ora ca-
pitij iũgit. ⁊ de ipſis quodãmõ vnuʒ ſacit. Ael
d a monẽdo qꝛ amonebat abſtinere ab illa viden

tes tanq; a ↄiugata. Olim enim ſolũmodo nupta
monilia deſerebat.Et ſic patet ꝙ monile hẽt qua
tuoꝛ facere.ſ.pectus oꝛnare.pectꝰ munire.diuiſa

ↄlũgere.⁊ oẽs admonere. Iſta qᷓtuoꝛ ſacit nobis
iſtud monile dei. Mã nos oꝛnat ſuis exẽplis.Ecẽi
xxiiij. Sicut ſol oriẽs mundo in altiſſimis deo.ſic
mulieris bone ſpecies oꝛnamẽtũ domus eiꝰ. Pe⸗
etus nr̃m munit ſuis pᷣſidijs.ne demones illuc in

trare poſſint.Et iõ dꝛ Cant᷑.vi. Lerribilis ut ca/
ſtroꝝ acies oꝛdinata. Diuiſos ⁊ ſepatos a deo ↄiũ

git ⁊ vnit. Pctã enim a deo diuidũt.ſa.lix. Ini
quitates ueſtre oiuiſerũt iter nos ⁊ deñ uf̃m. Sʒ
inos ſic diuiſos a deoↄiũgit.cũ eis ueniã acgꝗrit.
A'as nf̃as ſignat.per qdð demones admonent᷑ ne

eas ↄtingãt cuʒ fint ſpõſe dei ſiuxta illud Oſee. ij.
S poͤſabo te mihi in fidẽ. Ad iſud ſignaculũ re⸗

eipièdũ admonet dicẽs Cant᷑.viij. Pone me ut ſi
gnaculũ ſuꝑ coꝛ tuum. Sermo. x.
DHBHPluba ſigt ginem mariã ꝓpter plura in
c Abus ſpſa colũba cõmẽdabilis eſt. C Pꝛi
mo quãtũ ad nidũ qꝛ nõ nidificat nec in
terra nec in arbore.ſed in ſoramine petre. Sic btã
ogo nõ nidificauit.nec coꝛ ſuum poſuit in terrena
cupiditate.nec in ſublimi elatione.ſed in filij ſui
vulneribꝰ ⁊ paſſione.Cant᷑.ij.urge ꝓpera ami⸗
ca mea. columba mea ⁊ ueni in ſoraminib petre.
Iſta igit᷑ colũba habitabat in fſoraminib petre.qꝛ
per recoꝛdationẽ cõtinuã ſemꝑ erat in vulneribus
xpᷣi. Thꝛeñ.iij. Recoꝛdare pauꝑtatis ⁊ trãſgreſſio
nis.i.trãſgrediẽtis paſſiõis abſinthii ⁊ fellis. Et
ipſa rñdet.Memoria memoꝛ ero ⁊ tabeſcet in me
aia mea.? Ael põt dici ꝙ rpᷣs habuit in pũti plu⸗
res nidos.ſ.pᷣſepe.patibulũ.⁊ ſepulchꝛũ.In iſtis
nidis xpᷣi ipſa co ũba frequẽtiſſime hitabat.qꝛ lo⸗
ca rpᷣi cũ maxia deuotione vliſitabat.vñ dicit ſctůs
Odilo. Si ſcire uolumqd dei genitrix ᷣgo poſt fi
lij reſurrectionẽ agebat ſine dubio loca dñice nati
uitatis.paſſiõis.ſepulture. reſurrectiõis.⁊ aſcẽ⸗
ſiõis ſrequẽter viſitabat.ĩ eis lachꝛ?mas ſũdebat
⁊ oris ſui ſciſſimi oſcula ĩpꝛimebat. Hieroꝰin ſer⸗
mone de aſſuptiõe. Foꝛtaſſis pꝛe nimio amore in
loco in quo filiꝰeſt ſepultꝰ dẽ ea hitaſſe.Credimus
q;tũ pijs paſceret᷑ itern amoꝛ obtutibꝰ nõ ꝙ iã vi
uẽs cũ moꝛtuis q̃reret᷑. Hoc enĩ hẽt ipatiẽs amoꝛ
ut qð deſiderat ſemꝑ ĩuenire credat. Ignorat ꝗp
pe iudiciũ.rõne multotiẽs caret.modũ neſcit.nec
aliud cogitare põt q́; qð diligit. amoꝛ enĩ nõ acci
pit de impoſſibilitate ſolatiũ.nec de difficultate re
mediũ. C Scõðo eſt cõmẽdabilis q;tũ ad cibũ ꝗa
nõ comedit cadauera.ſʒ grana electa.ſic biã ᷣgo
nõ afficiebat᷑ circa terrena uel mudana.ſʒ circa ce
leſtia ⁊ ekna. Paſcebat᷑ eni in illo grano frumenti
de quo dẽ Jo.xij. Niſi granũ frumẽti cadens in
kra ⁊c. Gꝛanũ frumẽti hẽt reſicẽ ⁊ ſatiare.⁊ q;d tum
ad hoc ſignificat xpᷣi diuinitatẽ.pð.Eyr adipe ſru⸗
mẽti ſatiat te.hèt exteriꝰruborẽ.⁊ quãtũ ad hoc ſi⸗
gniſicat carnẽ xpᷣi ſanguine rubꝛicatam.yſa.lxiij.
Quare rubꝛũ eſt indumẽtũ tuũ ⁊c̃. hẽt ĩteri cãdo
rẽ.⁊ q;tuʒ ad hoc ſignat eiꝰ aiam.cãdore muditie
ſulgidã. Sapᷣ̊.vij.Cãdoꝛ eſt eniʒ lucis.ꝓpter iſta
tria dic vᷣgo btã Cant᷑.v.SDilect me cãdidus q;tũ
ad aiam fulgidã.⁊ rubicũdus q;tũ ad carnẽ cruẽ
tatã.electꝰ ex milibꝰ q;tũ ad dinitatẽ ſupᷣmã. Iſta
igit᷑ colũba iſto tali grano ueſcebat᷑.qꝛ circa xpᷣi di
uĩtatẽ ⁊ hũanitatẽ pleniſſime delectabat᷑. ¶ Ter⸗

tio cõmẽdabilis eſt q;tũ ad gemituů.qꝛ nõ hẽt can

tũ uanitatis.ſed gemitũ cõpaſſiõis. Ipᷣa eni vᷣgo
⁊ alie mliẽs ĩ xpᷣi paſſſõe gemitꝰemittebãt Yſa.lx.

ſinter

unte
colüba.
Dnſen
les dica
tgere
gar
Uſſcer
lerntüe
Mipri
Prriſte
ſisgcn
gucſi
firer .
Stied
ſociat
da di
deſerth
lringe
be. No
lendd
Odlo.
colortii
femnegb⸗
dilcegt
cepſſe
ſonerp
cicpl
lenore
nofone
nd ſait
Gubnel
aplis.
foinßn
laſceſt
ſnctam
Angelus
iuin ie
feginds
ſelinit.

ltſensſa
tionec
ſinpl
limplet

Nemereg
on.
dlre in
Cpi
r nee in
. ebe
tinterene
infliit
a
nib'hene
leheneg
unets
niheſe⸗
s. E
ſcinne
pii ⸗
Nlts
ah⸗
ickſcis
wotf
pfieenni
tai⸗
ſidchet
oin ſer⸗
moren
ftdimus
gl
9 omo:
Nret g
Cait ee
nd atl
colaert
jchig
hri tgo
elrcac
fumnenti
dens in
1chtum
Ahef⸗
ihoeſe⸗
ſarchdo
niu
e i
Ziscn
omort
zni
ca
4C
wöheh
1. gigy⸗
6

Sermo
Quaſi colůbe meditãtes gememus.Maxime iſta
colũba.ſ.vgo btã tũc lachꝛymas eſfluẽter emiſit.
Anſelmus.O dñia mea miſicoꝛdiſſima quos ſõ
tes dicã.erupiſſe de pudiciſſimis oculis tuis cuʒ
attẽderes vnicũ filiũ iuũ innocẽtẽ corã te flagella
ri. ligari.mactari. ⁊ carnẽ de carne tua crudeliter
diſſecari.ꝗbus ſingultibus extimabo pectus tuũ
uexatũ eſſe cũ audires. Mulier ecce filius tuus.
diſcipulo. Ecce mater tua. Berñ.Tuã ipſi aiam
ptrãſibit gladius di marie.i.doloꝛ dñnice paſſio⸗
nis acutiſſimus. Non enim potuit videre filium
crucifigi ſine effectu materni doloris.q;uis ſpe-
raret reſurrecturum. C Quarto cõmẽedabilis eſt
qᷓ;tũ ad uolatũ.qꝛ nõ uolat ſolitaria.ſed gregatiʒ
aſſociata. Btã maria eſt mulier illa ſole amicta de
qua dẽ Apoc.xij.ꝙ date ſũt ale due ut uolaret in
deſertũ. Iſte due ale ſunt amoꝛ ⁊ ſpes cũ ꝗbuo⸗
lat in celũ.pã.Quis davit mihi pẽnas ſicut colũ/
be. Nõ aũt ſola uolabat.ſed etiã alios ad ſecũ uo⸗
landũ attrahebat.iſ.ſanctos aplos.vñ dicit ſctũs
Odilo.Deinde ſibi ad notũ reſugiũ.ſ.apoſtolicũ
cõſoꝛtiũ intuitu dñicoꝝ locoꝝ ꝑacto cuʒ gaudio
remeabat. Credi mus ipſam interſuiſſe gaudijs
dñice aſcẽſionis.⁊ in die pẽthecoſtẽ ſom̃ ſctm̃ re⸗
cepiſſe. hiero in ᷣmone de aſſumꝑtio. Poſt aſcẽ
ſionẽ rpᷣi marie puerſatio ad exẽplũ humane vite
cũ aplis uſq; ad diſperſionẽ ſuit.ſicut Lucas cõ⸗
memorat in actibꝰ dicẽs. hi oẽs erãt ꝑſeuerantes
in of̃one cũ maria mfe ieſu. Eius aũt cõuerſatio
nõ ſuit cũ leuibus ꝑſonis.ſed aut erat cũ angelo
gabꝛiele.aut cũ ione euãgeliſta.aut cum ceteris
aplis.⁊ iõ ſolitaria nõ erat.ſed bñ aſſociata. Hie-
ro? in ſmone de aſſumptio. Si querat᷑ ꝗd poſt fi-
lii aſcẽſionẽ vᷣgo egerit vnũ pꝛo certo eſt qꝛ virgo
ſaneta mente ac coꝛpore ꝑmãſit.quã ſane gabꝛiel

angelus tanqꝙᷓ; celeſtis panymphus intactã cuſto

diuit.⁊ ioãnes apls cui xpCs eam de cruce cõmiſit
virginẽ vᷣgo ᷣuauit.ſuiſq; ſpeciali obſequiis de⸗
ſeruiuit. Nõ q: eximius aploꝝ chorus eã deſue⸗

rit. inter quos nimirũ poſt reſurrectionẽ intrãs ⁊

exiens ſamili arius de xpᷣi incarnatione ac reſurre
ctione cõtulit. C Quinto cõmẽdabilis eſt quantũ
ad ſimplicẽ cõtuitũ. Habet enim colũba magnã
ſimplicitatẽ.iurta illud Matth.x. Eſtote pꝛuden-
tes ſicut ſerpẽtes.⁊ ſimplices ſicut colũbe.Jdeo
dẽ Cant᷑.j.Oculi tui colũbarũ.i.ſimpliciter aſpi⸗
ci ẽtes. hieroꝰ in ᷣmone de aſſumptiõe.Aeni in-
quit colũba mea:ueni de libano ueni. Mõ imeri-
to de libano uenire iubet᷑.qꝛ libanus cãdidatio in
terpᷣtat᷑. Erat enim cãdida multis meritoꝝ virtu
tibus.ac dealbata niue.càdidioꝛ ſpũs ſcĩ muneri
bus.⁊ in oĩbus ſimplicitatẽ colſjbe repꝛeſentauit.

qꝛ quicꝗd in ea geſtũᷣ eſt. totũ puritas ac ſimplici
tas.totũ ueritas ⁊ gr̃a ſuit.totũ iuſtitia ⁊ miticoꝛ
dia que de celo ꝓſperit. habuit ergo btã vᷣgo ſim
plicitatẽ in intẽtione qꝛ ſemꝑ gloriaʒ dei queſiuit.
In affectione qꝛ deum ſine admixtione mundani
amoris ſempꝑ dilexit. In oꝑatione:qꝛ oĩa que ſa⸗
ciebat ad honorẽ dei ⁊ ꝓximi ſaciebat.Lalis ſim
plicitas eſt multũ deo grata.j. Paral.ult. Scio
dñe ꝙ ſimplicitatẽ diligis. Sapᷣ.j. In ſimplicita
te coꝛdis querite ilũ. ¶C Sexto cõmendabilis eſt
q́;tũ ad reſidentiã iuxta fluẽta aquarum. Cant.v.
Oculi tui ſicut colũbe ſuꝑ riunos aquaruʒ que la-
cte ſunt lote ⁊ reſidẽt iuxta fluẽta pleniſſima. hie
roꝰ ubi ſupꝛa.De hac ſcĩſſima vᷣgine qual in celũ
aſcẽdit ſecretoꝝ celeſtiũ ↄtẽplatoꝛ in cant.ait.Ai
di ſpecioſam ſicut colũbã alcẽdentẽ deſuꝑ riuos
aquarũ.Quaſi ſpecioſa colũba ſuit qm̃ illius co⸗
lumbe ſpẽm ac ſimplicitatẽ demõſtrauit.que ſuꝑ
xpᷣm uenit.que deſuꝑ riuos aquarũ uenit.que de
ſuꝑ aquas educauerat eaʒ dñs.ex qua multi riui
deducti totã terrã irrigant. Dẽ aũt ꝙ colũba ideo
ſuꝑ riuos aquarũ morat᷑ ut inde vmbꝛam accipi
tris aſpiciat.uel ut ↄtra eſtũ ſe reſrigeret. Sic btã
virgo ĩuxta plenitudinẽ ſps ſcĩ ut inſidias diabo
licas a ſuis fidelibus pᷣcaueri ſaciat. Jdeo ſigtur
per reginã heſter que malitiã aman hcognouit.⁊
pplm ſuũᷣ ſaluanit. Scðo ſitim mũdani amo-
ris per diuinũ amorẽ in ſe penitus extinxvit.qꝛ ſiẽ
dicit Aug.Qui biberit de fluuio paradiſi cuius
gutta maio: eſt oceano.reſtat ut in eo ſitis mũdi
penitus extinguat᷑. Tertio cõtra eſtũ oĩum tri⸗
bulationũ ſe refrigerauit.iuxta illð Zuce.vj. Jn
uenietis requiẽ animab uf̃is. ¶ Sermo.xj.
QOmmunis ꝑſona nõ ſingularis ſuit vir
c gao maria.ut cũ oib ↄuemiret.⁊ ad oẽs ſe
ptinere oñderet. C Pꝛimo ꝗdẽ ipſa ſuit
ↄtẽplatiua ⁊ actiua. Sepe aũt actiui deſpiciũt cõ
tẽplatiuos tãq; ocioſos.⁊ ↄtẽplatiui actiuos tãq;
terrenis actibus nimiũ deditos. Ideo ipa uoluit
eſſe ĩ hoc duplici ſtatu.ut utrũq; appꝛobaret. Jõ
dr ſol Cant.vj.Electa ut ſol.Sicut eni ſol eſt in
medio planetarũ.ſic ⁊ ipſa eſt medis actiuornʒ ⁊
cõtẽplatiuoꝝ. Planete vᷣo ſuꝑiores ſunt ↄtẽplati
ui.qꝛ magis deo appꝛopinquãt. Planete vo inſe⸗
riores ſunt actiui. qui magis iplicant᷑ terrenis.
Ips igit᷑ tanqᷓ; ſol eſt in medio iflãmãs ↄteplati⸗
uos in diligẽdis.⁊ actiuos illuminans in agen/
dis. C Scðo fuit go ⁊ ↄiugata.vᷣgines aũt de/
ſpiciebãt ↄiugatas tanq; coꝛruptas.⁊ ↄiugate de
ſpiciebãt gines tanq; infecãũdas. Jõ ipſa in hoc
duplici ſtatu eſſe uoluit.ut utrũq; appꝛobaret.iõ

aſſignat᷑ per firmamẽtũ qð eſt in medio aquarũ.

Bermo

Mã aque ſuꝑiores in criſtallũ ↄuerſe ſignificant
virginitatẽ. Aque vo inſeriores fluxibiles ſignãt
matrimoni ũ. Btã aũt go tanq; firmamentũ eſt
in medio aquarũ multarũ.vgines cõfirmans in

ꝓpoſitũ caſtitatis.⁊ ↄpiugatas ĩ ſtudio bone oꝑa

tionis. ¶C Tertio ipſa ſuit religioſa ⁊ laica. Sepe

eni religioſi laicos ↄdẽnant.⁊ laici religioſos iu⸗/

dicãt. IJdeo btã ᷣgo fuit clauſtralis.qꝛ in thala⸗
mo ſuo hĩtabat ⁊ ſoris nõ exibat. uit laica qꝛ ce
teris feminis ſe ↄſoꝛmabat ⁊ cũ eis ad tẽplũ ⁊ ad
dies ſeſtiuos ſeſtinabat. Jõ ſignificat᷑ per tẽplũ.
pã. Su ſcepimus miicoꝛdiã tuã in medio templi
tui. Sicut enĩ tẽplũ eſt cõe clericis ⁊ laicis.ſic ad
ipſaʒ coĩter accedẽ poſſunt laici ut ſapienter dili⸗
gant. ⁊ religioſi ut mũdana ↄtẽnant. C Quarto
ſuit pᷣlata ⁊ ſubdita.Sepe eni pᷣlati deſpiciũt ſbdi
tos:⁊ ſubditi iudicant pᷣlatos. Jõipſa ſuit pᷣlata.
qñ in matrẽ dñi ſuit aſſumpta.Et tũc fecit ſe ſbᷣ⸗
ditã qn ſe uocauit ancillã. Jõ ſignificat᷑ per lignũ
vite de quo dẽ Geñ.ij.cꝰ*. Zignũ vite in medio pa
radiſi. Paradiſus eſt in qua ſunt oẽs eccleſie pᷣla
ti ⁊ ſubditi in quoꝝ medio eſt btãsgo tanq; lignũ
vite reficis pᷣlatos cibo ſapie.Ecci.xv. Cibauit il
lũ pan e vite ⁊ intellectꝰ.Et ſubditos cibo ſaluta⸗
ris obediẽtie.de quo dꝛ Jo.v. Meus cibus eſtut
ſaciã uolũtatẽ eius qui miſit me. ¶ Quito ſuit iu
ſta ⁊ tñ nõ vitauit pctõris remedia.qũ.ſ.purifica
ri uoluit.Sepe aũt pctõres iuſti deſpiciũt.⁊ pctõ
res i uſtos vilipẽdũt.Et iõ uoluit eſſe iuſta ut iu⸗/
ſti gr̃am inueniãt.⁊ uoluit hĩe pctõꝝ remedia ut
petõres in ea remedia inueniant. Jdeo ſignificatr̃
per aurorã Cant.vj. Que eſt iſta que ꝓgredit᷑ q̃ſi
aurora ↄſurgẽs ⁊c. Et ꝑ ſtellã matutinã. Ecẽi.l.
Quaſi ſtella matutina in medio nebule. Aurora
enĩ ⁊ ſtelle ſunt medie inter diẽ ⁊ noctẽ.qꝛ ipſa eſt
med ia inter iuſtos ⁊ pctõres.Abipſa eni iuſti re
cipiũt gr̃am ⁊ pctõres ueniã. ¶ Sexto ſuit oſola⸗
ta ⁊ tribu lata. Sepe eni tribulati iudicãt cõſola⸗
tos:⁊ ↄſolati tribulatos cõdẽnant. Jõ ipᷣa ſui tin
maxima ↄſolatione qñ angelus aduẽtũ filij pᷣnun
ciauit ſibi.vñ ipſa dixit.E xultauit ſpũs meus in
deo ſalutari meo.Et ſuit in maxima tribulatiõe
qñ filiũ ſuũ cruci fixũ vidit.uẽ.ij.Zuã ipſiꝰ aĩaʒ
ptrãſibit gladius. Jõ ſignificat᷑ per lunã Cant᷑.
vj. Pulchꝛa ut luna. Luna eni lucet in nocte quà
doq; etiã in die.ſed tñ eius luxr magis apparet in

nocte.qꝛ ðᷣgo lucet hijs qui in die ↄſolatiõis ſunt

ne euaneſcat per inanem letitiã.⁊ hüs qui ſunt in
nocte tribulationis ne frãgant᷑ per ipatiẽtiã. Ma
gis aſt lucet hijs qui ſũt in tribulatiõe q; hijs ꝗ
ſunt in ↄſolatiõe. ¶ Septimo ſuit diues ⁊ pauꝑ.
Sepe auũt diuites pauꝑes vilipẽdũt.⁊ pauperes

AII
ipſos diuites eſſe pᷣſcitos credũt. Jõ diuitias ha
bere uoluit qñ magi obtulerũt ſibi aurũ.⁊ tñ ha⸗
buit pauꝑtatẽ.qũ illud pauꝑibus erogauit.ut ex
hoc dar et᷑ itelligi ꝙ diuites ⁊ pauꝑes poſſunt ue
nire in regnũ.ſed tutioꝛ eſt via pauꝑtatis q; uber
tatis. Jõ ſigni ficat᷑ per oliuaʒ que eſt in cpis ad
quꝗ oẽs tã dites q; pauꝑes accedẽ pñt.Eccẽ.xiiij.
Quaſi oliua ſpecioſa ĩ cãpis.Ad ipᷣaʒ enĩ accedũt
paupꝑes ut diuitijs ditent᷑ ſpnalibꝰ.Accedũt dini

tes ut in ſuis diuitijs dirigãtur. C Sermo.xij.

Onceptio marie qua.ſ.xpᷣm ↄcepit.pᷣdi⸗

c cta fuit per V ſaiã ꝓpheta dicẽteʒ Vſa.vij.
Ecce vgo concipiet. Scõðo in ꝓle uerag

diuinitas cũᷣ di. Et uocabit᷑ nomẽ eius emanuel.
i.nobiſcũ deus.Tertio in eadẽ ꝓle uera huma
nitas.cuʒ dẽ. Butyrũ ⁊ mel comedet. Quarto
utroq; ſigno miraculoſa ſublimitas. Jõ pᷣmittit
Pꝛopter hoc dabit dñs ſpſe uobis ſignũ.¶ Cir
ca pꝛimũ notãdũ ꝙ ſicut dicit Chꝛyſo.ſuꝑ Mat.

Judei nõ dicũt.E cce vᷣgo cõcipiet.ſed ecce puel

la. Sed ſi puella idẽ eſt ꝙ pᷣgo hẽmus pꝓpoſituʒ.
Si vo puella cõi lege ↄiugij eſſet in utero hitura.
iam nõ eſſet ſignũ.qꝛ ſignũ debet excedẽ oẽm oꝛ
dinẽ reruᷣ. Fuit ergo vᷣgo in ↄceptu ⁊ in partu.⁊
hoc ſuit ſignũ mirabile.Aug.in pᷣmone Caſtiſſi⸗
mũ.Que ſunt dei mirabilia niſi que ſunt hoĩ im

poſſibilia: Qui ergo lapideas iſcripſit tabulas ſi

ne ſtillo ferreo.ipſe grauidauit mariã ſpũ ſcõ.Et

qui ꝓdurit panẽ in heremo ſine aratore.ipſe igra

uidauit mariã ſine aratione. Et qui ſecit virgam
aaron ſine pluuia germinare. ipſe ſecit filiã dauid

ſine ſemine generare. C Scdo notat᷑ in ꝓle uera

vluinitas.cũ dẽ. Et uocabit᷑ emanuel.i.nobiſcuʒ
deus.QNõ vᷣbũ ꝑtractãs Vgo de ſctõ victo.dlcit.

Deus nobiſcũ eſt quatuoꝛ modis.ſ.per pᷣſentiam

maieſtatis.per ꝑticipationẽ hũanitatis per vincu
lũ charitatis.per patrociniũ ueritatis.¶ In pꝛi⸗

mo mala nĩ̃a cognoſcit. In ſcdᷣo exꝑtus eſt. In

tertio cõpatit᷑. In quarto aufert.Ber.quoq; idẽ
uerbũ ꝑtractans dicit. Triplex ꝗdẽ erat humani

generis indigẽtia.ſ.auxilij.ↄſilii.⁊ pᷣſidij. Nã ſa⸗

ciles ſumus ad ſeducẽdũ.debiles ad opandum.
ſragiles ad reſiſtẽdũ. Si diſcernẽ uolumus inter

bonũ ⁊ malũ decipimur.Si tẽtamus ſacẽ bonuz

deficimus. Si conamur reſiſtere malo deuinci⸗
mur. Pꝛoide neceſſaria eſt ſaluatoris pᷣſentia:ut
ſit nobis deus qui per fidẽ in nobis habitãs.ceci
tatem noſtrã illuminet.⁊ nobiſcũᷣ manẽs.ifirmi⸗

tatem noſtrã adiuuet.⁊ pꝛo nobis ſtans fragilita
tem noſtrã ꝓtegat ⁊ ꝓpugnet. C Tertio notatur

in pꝛole uera humanitas.cum dicit.Butyrum ⁊

mel comedet. Ber. Ac ſi diceret. Erit paruulus

Lllnen
Nobaren
lens Be
fadc
1drus
ochzuer
Kuntſe
tati den
olasſe
heecttie
1clei
die toe
loſcin
Uanfensa
lle aun⸗
ſe oc
Nsen
eus ni
ſien
ait gbe
leſtein
his te
(Auart
linltas,⸗
bisſigo
Pietieaſt
Diriel d
letpin
lercclcc
leſtedei
iaiſtin
Honſton

Pöperun
domole
(orgloe
oeſte⸗
evobis
, Poſt
Ceaſtue
ſhinga
Ceſclten
Mertale
munami
lus ſined
hl
rode
Uliadiee
ka ſicd
lurlnm
hens

Ritosbt
mi tühr⸗
gnlitutc
ſund
1s he
Utips al

Eaik.

ginecdit
cedi dl
ccll⸗
1 ri⸗
n Nbo⸗
Ganmue.
Uorhuna
1Eumo
Nßnii
mi Ct
Apr.
lautpod
Npoſnr
ohiun,
enon
putn
Cinici⸗
Uthoiim
lbulas
ſcöEt
pbigra
g
nädancd
Pglevcs
Nobſcez
ſo dicl.
ſentiam
incu

ce bonn
devlnt/
lntiunt
tig l
siſen⸗
onotun
Hutſunt

Sermo

ae alimentis ueſcet᷑ infantilibus. ut ſciat inat re/
pꝛobare malũ ⁊ eligere bonum. Que uerba expo/
nens Berñ.dicit. Duo ſunt in lacte ouis.ſ.butv⸗
rñ qꝗð eſt humidũ ⁊ pĩgue.⁊ caſeus qui eſt aridus
2 durus. Ounis eni cẽteſima eſt genus humanũ.
quaʒ uerus paſtoꝛ queſiuit ⁊ inuenit.in qua duo
erant.ſ.natura dulcis ⁊ bona tanq;ᷓ butyrũ.⁊ pec
catũ durum ⁊ aridũ qð eſt caſeus. Iſie igit᷑ par-
uulus ſapiẽter elegit.q; naturã noſtram accepit ⁊
peccati coꝛruptionẽ vitauit. Silr ⁊ apis hẽt mel
2 aculeũ.⁊ ſignificat deũ qui habet mel mificoꝛ⸗
die.⁊ aculeñ iuſtitie.iuxta illud pẽ. Miſericoꝛdiaʒ
iudiciuʒ cantabo tibi dne.Sed iſta apis ad nos
ueniens attulit mel miſericoꝛdie.⁊ aculeum reli-

quit. qꝛ nõ uenit ut iudicaret mũdũ.ſed ut ſalua-

ret. Poſtea ſubdit Ber. Molite tfñ peccare in ſpe.
Apis enim ña aliqñ reaſſumet aculeũ acriter ĩſi
ens medullis pctõꝑ.qꝛ pꝛ omne iudiciuzʒ dedit
lio. Mũc aũt paruulus nr̃ butyrũ ⁊ mel come-
dit.qꝛ bonũ humane nature ⁊ diuine miſericoꝛ-
die ſic in ſeipio vniuit.ut eſſet hõ uerus pctm̃ nõ
hñs.⁊ eſſet deus miſericoꝛs iudiciũ nõ exhibẽs.
CQuarto notat᷑ in utroqʒ ſigno miraculoſa ſub
limitas.cũ ſubdit᷑. Pꝛopt hoc dñs dabit ipe uo/⸗
bis ſignũ. Iſte rer im Ber. Erat hõ humane ſa⸗
piẽtie aſtutus ⁊ ſaſtigio ſolij regalis elatus. Et lõ
dixit ei deus ut peteret aliqð ſignũ in quo oñde-
ret᷑ ꝓſunda dei ſapia.pete inquit a dno ſignũ ſiue
in excelſuʒ ſupꝛa.ubi oñdit᷑ ercellens det potẽtia:
ut ſic dei ſapiẽtia eius aſtutiã ↄſunderet.⁊ eius po
tẽtia iſtius ſuꝑbiã irritaret. Ipe tũ uoluit dare re
ſponſionẽ ſoꝛmã pietatis habentẽ.ſed nõ vᷣtuteʒ.
Mõ petam inquit ⁊ nõ tẽtabo dñm. Iſtud aũt eſt
deo moleſtũ qũ.ſ.quis nõ vult uel per dei ſapiam

coꝛrigi. uel per eius potentiã deterreri. Jõ addit᷑

Moleſti eſtis ? deo meo.Et ꝓpter hoc dabit dñs
ſpſe uobis ſignũ.Ecce vᷣgo ↄcipiet ⁊c.Ac ſi di-
cat. Poſtq; nõ vultis ſignum ꝓſunde ſapientle:
que aſtutiã confundat.nec potentiã que ſuperbia
cõſtringat.dabo uobis ſignũ gratie ⁊ charitatis
que ſaltem uos alliciat.qꝛ ecce virgo cõcipiet.pꝛo
pter tale ſignum dicit᷑ Ecci.xxvj. Innoua ſigna

imuta mirabilia. Cõceptus ſuit ſine pudore.par/
tus ſine dolore. Puer qui naſcit᷑ de eſt. Mat᷑ de
qua naſcit᷑ ogo ẽ. Et ꝑtꝰ ipᷣe ſine dolore eſt. Aug⸗

in libꝛo de ſymbolo ponit iſia tria ſigna ⁊ mira-
bilia dicens. Pariter mater ⁊ virgo intacta eſt fa

cta.ſactoꝛ omniũ fit intus.omnia poꝛtans.poꝛta

tur in manibus.rectoꝛ totius oꝛbis.lambit ubera
regens ſydera.tacet.⁊ uerbum eſt. ¶ Ser. xiij.
Onceptio chꝛiſti in utero virginali ſacta
c ſuuit octauo lꝛalendas apꝛilis,2 eodeʒ die

Sõ

KII

triginta tribus annis paſſus ſuit. ſicut dleunt.

Auguſtinus. Chꝛyſoſtomus.⁊ Bernardus. Ip
ſa conceptio chꝛiſti multuʒ diſſimilis eſt a noſtra
CPꝛimo enim ↄceptio noſira eſt imunda.Con
ceptio autem chꝛiſti fuit pura ⁊ ſancta.vnde dixit
angelus marie.Qð enim er te naſcetur ſanctũ ⁊c̃:
Nos enim cum peccato cõcipimur ⁊ naſcimur.
Beata autem virgo ſuit cum peccato cõcepta ſed
ſine peccato nata.Chꝛiſtus aũt ſine peccato cõce
ptus ⁊ natus.Et qꝛ cõceptio xpᷣi ſuit ſie munda.
ideo mundauit noſtrã ĩimundaʒ. Job.xiij. Quis
põt ſacere mundũ de imũdo ↄceptñ ſemine?nõ/
ne tu qui ſolus es? Berñ.in pᷣmone de nati.dſii.

Placebit ne tibi dñe ieſu ut dones mihi vitã tuã.

ſicut donaſti cõceptionẽ tuã. Nõ ſolũ aũt ait xvUͤs
cõceptionẽ meã.⁊ vitã meã tibi donabo.ſʒ ⁊ moꝛ
tem. reſurrectionẽ. aſcẽſionẽ.⁊ ſpũs ſci miſſionẽ
tibi adijciã.ut cõceptio mea mũdet tuã.vita mea
inſiruat tuã.moꝛs ⁊ reſurrectio mea pᷣcedet tuã.
aſcèſio mea pparet tuaʒ. C Scdᷣo cõceptio nĩ̃a fit
er cõmirxtione ſeminis utriuſq; parentis.Cõce⸗

ptio aũt xpᷣi ſacta ſuit ex puriſſimis ſanguinibus

ſginis.nõ ex virili ſemine:ſed ſpũs ſcti oꝑatiõe
Stute.Jõ dixit ãgelus marie.Spũs ſctũs ſuꝑue
niet in te. Spũs enim ſcũᷣs ſᷣm Dam̃.in maria ſu
peruenit ut daret ſemine potẽtiã receptiuã diuini
tatis. ut daret gini potẽtiã gnatiuã.Tria eni,-
erant ĩpoſſibilia.ſiue ꝙ; mater aliqua ſine aliquo
peccato pareret. Siue ꝙ ſemina deñ pciꝑet. Si-⸗
ue ꝙ vᷣgo gnãret. Spũs igit᷑ ſcũs in eã ſuꝑueni-⸗
ens dedit matri ſcĩficationis gr̃am. ut ſine pecca
to pareret.pã. Scificauit tabernaculũ ſuñ altiſſi
mus.Dedit ſemine potẽtiã diuinitatis receptiuã
ut deum cõcipet. Apoẽ.xij. Wulier amicta ſole.
Tunc ſole amicta ſuit:qñ deũ in utero ſuo cõce⸗
pit. Dedit vᷣgini potẽtiã gnãtiuã.ut manẽs virgo
gnãre poſſet.yſa.vij.Ecce vᷣgo ↄcipiet ⁊c. go
de ſcõ victo. Nõ ꝙ de ſpũs ſcĩ ſubſtatia ſemẽ par
tus accepit.ſed q; per amorẽ ⁊ oꝑationẽ ſpũs ſcti
ex carne ᷣginis diuino partu nr̃am ſabſtatiã mi⸗
niſtrauit. Quia eni in coꝛde ipſius ſpũs ſcũs ſin⸗
gulariter ardebat. Ideo ſpiritus ſanctus in eius
carne mirabilia ſaciebat. cuius dilectio in eius
coꝛde non ſuſcepit ſocium.eius operatio in illiug
carne nõ hẽbat exẽplũ. ¶ Tertio cõceꝑtio nr̃a nõ
ſtatim pficit᷑. ſed paulatiz ad ꝑſectionẽ dueſt. ꝗ
ſicut dicũt phi.Coꝛpus pueri in. xlvj.dieb pficit
Coꝛpus aſt puelle in.lxxxvj. In xpᷣi aut ↄceptioõe
nõ ſic fuit. ſed ſtatim poſt cõſenſum vᷣginis plen-·
hõ in aĩa ⁊ coꝛꝑe ſuit.ita tñ ꝙ liniamẽta mẽbꝛoruů

viſibꝰ diſcerni nõ poſſent.⁊ lð paulatim ad perſe-

ctionẽ deducebant᷑.vñ ſegtur Jo.ij.Quadragin-

SSðñů

Sermo
taſer annis edificatũ eſt tẽplũ hoc. Augꝰ. Hic nũ
mus dñiici coꝛpis ꝑſectioni cõgruit.qꝛ ut dicunt
phᷣici tot diebꝰ foꝛma coꝛꝑis humani ꝑficit᷑. Nõ
igit᷑ ſuit dñs in inſtti ſue ↄceptionis ꝑfectus coꝛ⸗
porali magnitudine.ſed gr̃a ⁊ virtute. Pꝛimo
enim ade.qñ factꝰ eſt ↄgruebat ꝑfectio coꝛpalis.
BScõðo vo ade celeſti ↄgruebat ꝑſectio ſpualis.
Fuit añt xpᷣs in utero vᷣginis.cclxxvi.diebꝰ.qui ſa
ciũt.xxxvij.hebdomadas ⁊ duos dies. Iſte enim
numcrus ſᷣ̃m oꝛdinẽ nature nõ errãtis nec deſici
entis ↄgruit cuilibet poſt aie iſuſionẽ in utero exi
ſtẽti. ¶ Quarto nr̃a ↄceptio eſt naturalis.Conce⸗
ptio aũt xpᷣl ſuit mirabilis ⁊ iõ iueſtigabilis.Illð
enim icarnationis myſteriũ ſuit miraculoſum qa
ſuit ſubitũ gabꝛiele angelo annũciãte.⁊ ſpũ ſancto
aduenſẽte.mox vbũ in utero.mox itra uterũ vbuʒ
caro ſuit in ſolitũ.qꝛ oiĩum nouoꝝ uouiſſimũ.hie
re.xxxj. Nouũ ſaciet dũs ſuꝑ terrà femina circun
dabit virũ. Fuit ſupꝛa ſpem expectãtiũ.qꝛ genus
humanũ nunq; tãtã gram ſe recepturũ ſperabat.
Fuit ſupꝛa ſacultatẽ nfe rõnis ⁊ mẽtis. hHiero.in
ſᷣmone de aſſumptionc.Qõ natura nõ hũit:uſus
neſciuit:ignorauit rõ:mẽs nõ capit humana:pa⸗
uet celũ:ſtupet terra:creatura ois etiã celeſtis mi
rat᷑. Hoc totũ per gabꝛielẽ marie diuinitꝰ nũciat᷑.
Qualtr autem ipſa ↄceptio ſuit mirabilis oſtẽdit
Berñ.in ſermone de vigilia natlultatis xpᷣi dicẽs.
In illa aſſumptione ſecit carni nr̃e deus tres mix
turas mirabilr ſingulares 2 ſingulariter mirabi-
les.Cõiũcta ſunt adinuicẽ deus ⁊ hõ.mr̃ ⁊ vᷣgo.
ſides ⁊ coꝛ hũanũ. In pᷣma cõmixtiõe trinitas eſt
in ſubſtãtijs ⁊ vnitas in ꝑſonas.ſicut in ſua diui⸗
nitate trinitas eſt in ꝑſonis ⁊ vnitas in ſubſtãtia.2
ſicut iſte ꝑſone nõ ſcindũt vnitatẽ.nec vnitas mi⸗
nuit trinitatẽ.ita etiã ꝑſona hec nõ ↄfundit ſbᷣſtã-
tias.nec ipſe ſubſtãtie diſipãt vnitatẽ. Secũda
eſt mr̃ ⁊ go.A ſeculo ꝗppe nõ eſt auditũ ꝙ virgo
peꝑerit:⁊ ꝙ vᷣgo mr ꝑmãſerit. Tertia eſt fides ⁊
coꝛ humanuũ.irũ eſt enim quomõ coꝛ humanũ
bijs duobꝰ fidẽ accomodauit ꝙ deus hõ ect:⁊ ꝙ
ogo pepiſſet. Sicut enim ſerrũ ⁊ teſte nõ pñt con
iũgi ſic nec hec duo queunt miſceri ſi non miſceat
giutinũ ſpũs ſci.Quia igit᷑ ↄceptio ſic mirabilis
ſuit.iõ ſuit inueſtigabllis ꝓpter qð dixit Joã. ut
habet᷑ Jo.j.Cuius nõ ſuʒ dignus coꝛrigiã calcia
mẽti ſoluẽ. Per pedẽ ſigtur diuinitas.per calcia
mẽtũ ſignat᷑ caro.per coꝛrigiã ſignat᷑ ais. Sicut
enim pes medſate coꝛrigia iũgit᷑ calciamẽto.ſic di
uinitas mediãate aia carni vnit᷑. Qui aũᷣt neſcit me
diũ: ignorat exrtrema. Et qꝛ ioãânes dirit ſe nõ eſſe
ſufficiẽtẽ itelligere uel allis exponẽ xpᷣi coꝛrigiã.i.
eius aiam.per ↄſequẽs relingtur ꝙ nõ ſit ſufficiẽs

cognoſcẽ eius pedẽ.i.eius dluinitatẽ.nec caleſs⸗
mentũ.i.eius coꝛpus de ſpñ ſcõ geſtũ.De hoc ſic
Petrus Ra.dicit.Hoc ieffabile ſacfᷣm dnice cõ⸗

ceptionis magis ↄuenit credẽ q; reſerre. Nam qð

natura non hẽt:uſus neſcit:ignorat rõ:mens non
ſapit:celũ pauet:terra ſtupet:creatura mirat᷑.q̃li⸗
ter humanus ſermo narrabit. Quis enim attin⸗
geret archanũ diuinitatis.partũ.cauſam rerũ.ſe-

culoꝝ negociũ.diuinitatis ⁊ humanitatis cõmer

ciũ.hoĩeʒ deũ: hiero in gmone de aſſumptione.
Fuit igit᷑ mirabilis qꝛ fuit ſupꝛa naturã:⁊ ex co ꝙ
ſine dolore peperit.ſupꝛa cõſuetudinẽ.ex eoq ſine
pctõ ⁊ de ſpũ ſcõ ↄcepit. ¶ Sermo. xliij.
Ontriuit vᷣgo maria caput ſerpẽtis inſer
c nmnalis iuxta illud Geñ.iij. Ipſa cõteret ca
put tuũ. Per caput põt ĩtelligi eius ſug⸗
geſtio.uel poteſtas uel aſtutia. Pꝛimum caput.ſ.
ſuggeſtionis ipſa cõtriuit ⁊ ↄfregit:ita ꝙ nulla ad
ipſam appꝛopinqre uel accedẽ auſa fuit.F ulber

tus carnocẽſis epᷣs.Quid eſt caput ſerpẽtis pↄterẽ

niſi pᷣncipalẽ diaboli ſuggeſtionem reſiſtẽdo ſuꝑa
re: Et ſubdit.Btã igit᷑ maris eius caput cõtriuit
in hoc ꝙ vᷣginitatẽ ⁊ humilitatẽ ſeruauit. Nirgi⸗
nitate naq; extinxit ↄcupiſcẽtiã carnis.humilita⸗
te ſuꝑbiã mẽtis. Scðm caput.ſ.eius poteſtatẽ
ipſa ↄtriuit per filiũ quẽ genuit.qui diaboluʒ ſuo
dſiio ſpoliauit. Tertiũ caput.ſ.eius aſtutia diui
dit᷑ in tria capita.ſ.in ſapiaʒ terrenã.aialẽ ⁊ diabo⸗
licã.ſicut dꝛ Jac.iij. Sed ipſa ↄtriuit ſapiam ter⸗

renã per pauꝑtatẽ. aĩalẽ.i.carnalẽ per ᷣginitateʒ.
Et diabolica.i.ſuꝑbiã per humilitatẽ.¶ Ael po

teſt dici ꝙ diabolus eſt malitioſus.ĩmũdus.ſuꝑ⸗
bus ⁊ aſtutas. Ipſa enim ↄtriuit malitioſuʒ per
charitatẽ ſuam. Judith.ix. Percuties euʒ labijs
charitatis mee. Sicut enim uenenũ ſerpens poꝛ⸗
tat in ore ſic diabolus ſemꝑ poꝛtat in ſuggeſtiõe.
Et ſicut ſerpẽs qñ lapidibꝰ obruit᷑ ſundit necat᷑.
ſic diabolus or̃onibꝰ btẽ marie ꝑcutit᷑.⁊ ab oi ſua
malitia eneruat᷑. Ideo bene dẽ. Percuties labijs
charitatis mee.Labia charitatis ſunt btẽ vᷣginis
ofones quas pꝛo nobis effundit ex intimo affectu
coꝛdis. Scðo ↄtriuit imũdũ per vᷣginitatẽ ſuã.
Demones enim dicunt᷑ imũdi qꝛ diligũt ĩmũdi⸗
tiã. Jm mũditias ꝓcurãt ⁊ ſuadẽt.⁊ in coꝛdibus
imundoꝝ morant᷑ libẽter. Sed iſtos imũdos ipᷣa
ↄtriuit merito ſue virgĩtatis ⁊ puritatis. Judith
ix. Erit eni memoriale nois tui cũ manus femi⸗
ne deiecerit euʒ. Iſta eſt ills manus de qua dicit
Pꝛouer.ultꝰ.Manũ ſuã miſit ad foꝛtia.Que aũt
ſint illa foꝛtia dicit᷑ ibidẽ.Accinrit ſoꝛtitudine lũ⸗
bos ſuos.⁊ roborauit bꝛachiũ ſuũ. Tertio ↄtri
uit ſuꝑbũ per humilitatẽ ſuã. Judith.xiiij. Ana

ulten
lonot
ſiwm
ſit m.
bꝛee
lllis t
aria
i
ni J
Dchol
o⸗
ſtoria
no
let dol
ſatrach
litaeſt
Glrath
ſap⸗
ſerlap
ldoem
ſumca
Nized
duſter
us i
pat
lee

ne lt⸗
Dehefe
dilteti⸗
Mng
nmson
nimann⸗
mini
ietine
mptrne.
ingog
Nichi
iis er
ta
uſig⸗
hul.
Pnchid
fobe
id
tcönirt
Ug⸗
Umilla⸗
Mcei
giyſi
tidol
diobo⸗
amtck⸗
niecre⸗
VApe
lns ſp⸗
ſi;e
lbls
nopo⸗
geſĩe.
erak,
hoiſue
lrßs
ins
ſonſtcnr
Ciſti
Ginſch
dbi
nicef
. uch
nlsſin,
gunde
1 Alttn
ucnci
Lme
vrn

Sermo

mulier hebꝛea ſecit ↄſuſionẽ in domo nabucho⸗

donoſoꝛ. Sicut enĩ eſt magna ↄſuſio alicui gigã

ti ſi vna puella ipᷣm ligaret.ſic ſuꝑbis demonibꝰ
ſuit magna ↄfuſio qñ vna puella per eius humili-
tatẽ:eoꝝ ſuꝑbiã ſuꝑauit. Job.xl.Ligabis eũ an-
cillis tuis. Ana de maiorib ancillis dei fuit ðᷣgo
maria que per ſuã humilitatẽ diaboli ptaàtẽ alliga
uit.Quarto ↄtriuit diabolũ aſtutũ per ſuã ſapiẽ
tiã. Judicũ.iiij. In manu femine tradet᷑ ſyſara.i.
dliabolus. Ipſe eni diabolus eſt ualde aſtutus.ii.
Copꝑ.xij. Aimeo aũt ne ſicut ſerpẽs euam ſeduxit
aſtutia ita coꝛrũpant᷑ ſenſus urf̃i. Nirgo aũt ſapi⸗
ens eſt ualde. Pꝛouer. xiiij. Sapiẽs mulier edifi⸗
cat domũ ſuã.i.militãtẽ eccliam. Ipſe igit᷑ ſyſa-
ra traditꝰeſt in manus ſemiĩe.qꝛ aſtutia diaboli tra
dita eſt ſapie marie.q: illud qð diabolus aſtute co
gitat.hoc ipſa ſapiẽter oꝛdinat. Iſta eſt illa muli⸗
er ſapiẽs de qua dẽ.ij. Re.xx.cꝰ.Exclamauit mu
lier ſapiẽs de ciuitate.Et infra. Ingreſſa eſt ergo
ad oẽm pplm ⁊ locuta eſt eis ſapiẽter.Qui abſciſ-
ſum caput ſibe ꝓiecerũt ad ioab. Iſta mulier ſa⸗
piẽs ad deũ clamat.qñ ſuis or̃onib pꝛo nob apð
deũ ĩterpellat. Iſta ſapiẽter ad populũ loꝗtur.qñ
eius iſpirationibꝰ illuminamur. Iſta caput ſibe
amputauit.qñ diabolicas ſuggeſtiones frãgit pe
nitꝰ ⁊ eneruat. C Ael põt dici ꝙ per hoc qð dicit
Jpſa ↄteret caput tuñ.oſtẽdit᷑ vicroria vᷣginis ſu
per diabolũ q̃druplici rõne. Pꝛimo rõne ↄteren
tis cũ di.ipſa.qꝛ nõ ſuit vir ſed ſemina. Scðᷣo
rõne modi ↄterẽdi.qꝛ nõꝑcuſſit nec vulnerauit ſʒ
ↄtriuit.Qð eniʒ ꝑcutit᷑ vulnerat᷑ĩterdũ ſanat᷑.qð
vo ↄterit᷑ nunq; ulłteriꝰ apat ſe ertlo rõne ꝑtis
quã ↄtriuit.qꝛ nõ caudã ſed caput.i.ſuggeſtioneʒ
ſuã.⁊ iõ dicit.caput tuũ. Serpẽs eniʒ ꝑcuſſus in
cauda euadit.in capite cõtritus nunq; reſurgit.
F Quarto rõne ꝑſone quã ↄtriuit qꝛ nõ aliquẽ de
puis demonibꝰ.ſed ipᷣm pᷣncipẽ demonioꝝ cõtri
uit.qð notat᷑ ſiliter per hoc qð dẽ caput tuũ. Ille
enim ſerpẽs qui euã decepit figurabat ꝑſonã lu-
ciſeri qui eſt caput demonñn. ¶ Bermo. xv.
Onuerſatio marie ſuit ualde ſãcta.ualde
Cc fructuoſa.⁊ ualde honeſta. ¶ Aalde ſcã
ggdẽ fuit.qꝛ nõ hicabat in terris ſed in ce-
lis.Ecc̃i.xxiiij.Ego in altiſſimis hito. Gyruʒz celi
circuiui ſola. Jõ poterat dicẽ cũ apło Philip.iij.
Nra ↄuerſatlo in celis eſt. Cõuerſatio aũt dicit to
ta vitã hoĩs.ſ.cogitationes coꝛdis.locutiões oris
⁊ eſſectꝰ opis. Iſtis tribꝰmodis ↄuerſabat᷑ in ce⸗
lis. Jõ dꝛ de muliere foꝛti Pꝛonerb.ultꝰ. Guſta⸗
uit ⁊ vidit qm̃ bona eſt negociatio eius. Ecce ꝗa
in coꝛde hũit deſideria ſaporoſa. Os ſuũ aꝑuit ſa
pietie ⁊ lex clemẽtie in lingua eius.Ecce q in ore

V grti
hüit vᷣba gratioſa.Accinrit ſoꝛtitudine lũbos ſu⸗
os ⁊ roborauit bꝛachiũ ſuũ.Ecce qꝛ hũit oꝑa vir⸗
tuoſa. ¶ Scdo eiꝰ ↄuerſatio fſuit ſamoſa.ſ.deo
le

bhumliilitatẽ. angelo ꝓpꝑter sginitatẽ. hoĩb ꝓpt

cũditatẽ. Judith. xv. Lu glia hierlʒ.i.dei in quo
eſt viſio pacis.⁊ hoc ꝓpter tuà humilitatẽ. Lu le
titia iſrl.i.angeloꝝ qui vidẽt deᷣ ſacie ad faciem.
Et hoc ꝓpter tu ᷣginitatẽ. Zu honorificẽtia po
puli nr̃i.Et hoc ꝓpter tuã ſecũditatẽ.De hiis tri⸗
bus dicit Ber. ſuꝑ Miſſus eſt. Singularis ma⸗
rie vᷣginicas ꝙ nõ temerauit ſed honorauit ſecũdi
tas.ſed nihilominus ſpualis humilitas quã non
abſtulit. ſed extulit icõparabilis ꝓꝛſus fecũditas.
quã vᷣginitas ſimul ↄvomitat᷑ ⁊ hũilitas. ¶C Ter⸗
tio eius ↄuerſatio fuitualde honeſta.qꝛ ſemꝑ cuʒ
honeſtis ꝑſonis ſuit ↄuerſata.ſ.aut cũ filio.aut
cũ angelo.aut cũ cetu aplico.aut cũ ioſeph ſpõſo
ſuo.aut cũ ioãne ſibi in cuſtodem deputato.Fuit
igit᷑ ↄuerſata cũñ filio.qꝛ iſm nunq; deſeruit.ſed
ſemꝑ eũ aſſocista fuit. Mã ſecuta eſt euʒ naſcẽtem
Luce.ij. JInuenerũt mariã ⁊ ioſeph.⁊ infantẽ po
ſitũ in pᷣſepio. In egyptũ fugiẽtẽ.Mat.ij. Surge
⁊ accipe puerũ ⁊ matrè eius ⁊ uade in terrã iuda.
In tẽplo cñ doctoribꝰ diſputãtẽ.Luce.ij. Jnue⸗
nerũt eũ in tẽplo.ſedẽtẽ in medio doctoꝝꝑ. In nu
ptijs ↄuiuãtẽ. Jo.ij. Nuptie facte ſunt in chana
galilee ⁊ erat mr̃ ieſu ibi. In pplo pᷣdicãtẽ. Matt.
xij. Adhuc eo loquẽte ad turbas ecce mr̃ eiꝰ ⁊ fra
tres ⁊c̃. In patibulo moriẽtẽ. Jo.xix. Stabat iux
ta crucẽ ieſu mr̃ eius ⁊c.De tumulo reſurgẽtẽ.ꝗs
ſibi pᷣmo credit᷑ apꝑuiſſe. In celũ aſcẽdẽtẽ.vñ di⸗
cit ſcũs dilo.Credim ipſaʒ iterſuiſſe gaudijs
aſcẽſionis dñice.⁊ in die pẽthecoſtes ſpũs ſcĩ gr̃azʒ
cũ aplis recepiſſe.quã cõſtat a ↄceptione xpᷣi ple⸗
niſſime hũiſſe. C Scdðo ↄuerſata ſuit cũ angelo.
vñ dicit hHiero in mone de aſſũptione.Si que⸗
rat᷑ quid egerit btiſſima vᷣgo poſt aſcenſionẽ filij.
vnũ pꝑꝛo certo eſt qꝛ vᷣgo ſcã mẽte ac coꝛꝑe ꝑmaſit
qua ſane gabꝛiel angelus celeſtis paranymphus
itact cuſtodiuit. Angelus enim cuſtodiuit ipam
naſcẽtẽ.ipſam in mũdo cõuerſantẽ.ipſam ad cele
ſtẽ patriã reuertẽtẽ. Jõ poterat dicẽ eum Judith
xiij. Niuit dñs qꝛ cuſtodiuit me angelus eius.⁊
hic eñtem.⁊ ibi cõmorãtẽ.⁊ inde huc reuertcẽtem.
Tertio ↄuerſata ſuit cũ cetu aplico. Hieroꝰ in
bmõe de aſſũptꝭ. Poſt aſcẽſionẽ xpᷣi marie ↄuerſa
tio generalr cuʒ aplis uſq; ad eoꝝ diſꝑſionẽ ſuit.
Ipla enim aplos letificat pñtia ſua. AUñ quilibet
aplus potuit dicẽ illud Sapᷣ.viij. Intrãs in do⸗
mũ meò cõquieſcã cũ illa.nõ enĩ hẽt amaritudi-
nẽ ↄuerſatio illius.nec tediũ puiciꝰ illius.ſʒ leti⸗
tiã ⁊ gaudiũ. Scðo ĩſtruebat eos doctrina ſua.
. .

Sermo
Hliero.ubi ſupꝛa.Ecce dño leſu aſcẽdẽte in celum
sgo cũᷣ aplis uacat in ſcola vᷣtutũ.ac meditat᷑ in le
ge mãdatoꝝ deli.ut ipſa ſit ſoꝛma diſcipline xpi.⁊
Sginib ceteris exẽplũ ꝑfectionis. C Quarto con
uer ſata fuit cũ ſpõſo ſuo.uerũ eſt tũ ꝙ ioſeph pꝛo⸗
pter pᷣginis ſcitatẽ nolebat cũ vᷣgine ↄuer ſari.ſed
uolebat ſpſam occulte dimittẽ.vñ dicit Origenes
Joſeph vᷣtutẽ myſterij in ea cognoſcebat.⁊ indi⸗
gnũ iõ ſibi appꝛopinqre eſtimabat.humilias er-
go ſe añ tatã ⁊ ĩeffabilẽ rẽ.ſe lõge ſacẽ querebat.ſi
cut ⁊ btũs petrus ſe humilias dno dicebat. Rece
de a me dſie qꝛ hõ pctõꝛ ſum. Joõ noluit eã occul/
te dimittẽ dicẽs.Maioꝛ eſ enim ei dignitas.ſuꝑ
excellit eiꝰ ſcitas.nec mee ↄgruit dignitati.Chꝛy.
ſuꝑ Mat.O ieffabilis laus merie.magis crede-
bat ioſeph caſtitati eius q; utero eiꝰ.⁊ plus gre qᷓ;
nature.ↄceptionẽ manifeſte videbat.⁊ ſoꝛnicatio⸗
nẽ ſuſpicari nõ poterat. Poſſibilius credebat mu
