dith.xiiij. Tu glis hierlm. tu letitia iſrſ.tu hono
rificẽtia ppli nfi. In ipa etiã tãqᷓ; in ſuo tẽplo dñs

bitat ſic aſſerit᷑ Cuce.ij. Dñs tecũᷣ. Ber. Oſis pi te
cum qui genuit quẽ cõcipis. ⁊ dñs filius tecum

guencar

bti ogop
magts
bocabat
ſue Homn
In meoi
ſtutis. b
fieboſete
Cib'grat
lllo btuti
lico dit⸗
litinet
Aicema
nebat cele
ſerere
n meout
(Lartio
lter ſtab
nuſnſtlip
Prüſbirg
Etis j.
Cern ſte
Koluron
mialne
Renaee
merie
liabhan
Cernaltar
Dtina. e
lo.in coꝛ
Iin man
Aterra⸗g
lheſauris
nuspt
Nuſtaten
no cord
Tͤſpt
ſomoſa
bicate
ſöeper
dirtatis.
10 Riter
Altirui
hop. G
lond E
Peratat
his di
ſerisf
ndg 6

miteh
ſinfndis
niſicpſß
chs ah
ll rns
ſisno
lucernei,
ſuohchee
Pllsisi
ais ſcpe
imignis
leſis,gn
n ivcro
dIide
frn
ſipi
ist
nigſe
rdein
epitinn
Unostd
rediis
Ethora
id ib

nni,
Nti

s deſſce
bPuenfe
lis en
.ſhi⸗
4 ſo
obet,
en ſie
n. Po⸗
eiudi⸗
ſcpiet
hhils
goni
lain
lalge⸗
oloe
ſilck
art
ders
irſe
ralel⸗
J⸗
Ahoro

horfe⸗

ſehit
tan

Sermo III

quem carne tua induus. ¶ Germo tertius.
L Erra di maria mitiplici de cauſs. C Pꝛi
1 mo qꝙ;uis tra ſit oĩiuʒ elemẽtoꝝ ĩfima:eſt
tñ pꝛe oĩibꝰ elementis magis adoꝛnata.ſic
btã vᷣgo pꝛe oĩb ſcis fuit magis ifima ꝑ hũilitatẽ
ſz magis oꝛnata ꝓpt᷑ stutũ uarietatẽ. Infimã ſe
uocabat dicens Luẽc.ij. Reſpexit hũilitatẽ ancille
ſue.ſʒ oꝛnatã vᷣtutib ſe oñdebet.dicẽs Ecẽi.xxiiij.
In me ois gfa vite ⁊ vᷣitatis.in me oĩs ſpes vite⁊
vᷣtutis. hHieroꝰ. Ce eris ſcĩs gr̃a ꝑ ꝑtes pᷣſtat᷑.ma⸗
rie o ſe tota iſudit gre plenitudo. Jpᷣa ſiqdẽ fuit
oĩb gratiis a deo viſitata. amore dei ĩebꝛiata.⁊ cũ
ctis vᷣtutibꝰlocupleta.ps. Aiſitaſti frã ⁊c. C Se⸗
cũdo di tra qꝛ lʒ videat᷑ in ſuꝑficie deſpecta.intus
tñ ↄtinet pᷣcioſa.ſ.aurũ.argẽtũ.⁊ lapides pᷣcioſos
Sic ⁊ maria exteri? videbat᷑ deſpecta.tñ iteri ↄti⸗
nebat celeſte theſaurũ.ſ.dei filin.Can.j. Nigra ſũ
ſ.exteriꝰ ꝑ ↄuerſationẽ.ſʒ ſoꝛmoſa ĩteriꝰ ꝑ filij dei
in meo uto hitationẽ. ps;. Ois glia eiꝰ filie regis.
CXertio d terra qꝛ Iʒ ſit multipli atrita eſt tñ fir
miter ſtabilira. Sic ⁊ vgo maria fuit młliiplr atri⸗
ta in filij paſſiõe.iuxta illðꝰ Xu.ij. LZuã ipſiꝰ aiam
ptrãſibit gladius.ſʒ tñ ſuit ſoꝛtis per cõſtãtẽ fidẽ.
Ecẽs·j. Gnãtio pᷣterit.gnãtio aduenit.terra vo ĩ
eternũ ſtat. Mã gnãrio aploꝝ pᷣteriuit a fide.gnã-
tio latronis ⁊ cẽturiõis uenit ad fidẽ.Terra vo.i.
maria in eternũ ſtat qꝛ fidẽ eiꝰ ſemꝑ ᷣuauit. Ca*
Dẽ terra qꝛ lʒ ſit frigida ⁊ ſicca:eſt tũ ſupnoꝝ lũina

rlũ maorxie ifluẽtie ſuſceptiua.ſic ⁊ btã vᷣgo ſuit ſic-

ca ab humore cupiditatis.⁊ frigida ab oĩ ↄcupĩa
carnalitatis.fuit tñ dĩnarũ ĩſluẽtiarũ maxĩe ſuſce
ptiua. Mã ſᷣm Ber. In uẽtre ſuit plens gfa deita
tis.in coꝛde gr̃a charitatis.in ore gr̃a affabilitatis
in manibꝰ?ꝰgrf̃a miſicoꝛdie ⁊ largitatis.¶ Quĩto
dẽ terra.qꝛ terra exteriꝰuenuſtat᷑ plãtis ⁊ intꝰ ditat᷑
theſauris.in ĩtimis eſt plena toꝛmẽtis.qꝛ ibi inſer
nus eẽ phibet᷑. Sic ⁊ ᷣgo btã fuit exterꝰ oꝛnata ue
nuſtate moꝝꝑ.iĩteriꝰ ditata theſauro vᷣtutũ. in inti⸗
mo coꝛdis vulnerata doloribꝰtoꝛmẽtoꝝ.Xuceę.ij.
TZuã ipſiꝰ aĩaʒ ptrãſibit gladiꝰ.Cañ.j. Nigra ſũ ſʒ
foꝛmoſa filie hierłʒ ſiẽ pelles ſalomonis.q crãt ru
bꝛicate. IJpᷣa enĩ fuit nigra ⁊ denigrata in filij paſ
ſiõe pꝛe nehem̃tia doloris.ſʒ erat ſoꝛmoſa decore
oirtutis.⁊ rubicũda ſeruore ↄuerſatiõis. ¶ Sex-⸗
to d terra.qꝛ ſiẽ diẽ Aug in liꝰde tri.bona tra eſt
altitudĩe mõtiũ.tẽperamẽto colliñũ ⁊ planitie cam
poꝝ. Sic vgo btã fuit bona terra ꝑ celeſtiũ ↄtẽpla
tionẽ. Ecci.xxiiij.Ego in altiſſimis hĩto. uit tẽ-⸗
perata ꝑ diſcretionẽ. De cuiꝰtẽperamẽto diſcretio
nis dẽ Zuẽ᷑.ij. Maria aũt cõſeruabat oĩa vᷣba hec
ↄſerẽs in coꝛde ſuo. uit plana ꝑ hũ̃ilẽ ↄuer ſatio-
nẽ:qꝛ cij aplis ⁊ ceteris mulieribſctis ↄuerſabat᷑

IIII lxiiij

Act᷑.ij. Abi enumeratis oĩb aplis.in fine conclu
dit Zucas. hij omnes erant perſeuerantes in ora
tione cum maria matre ieſu. C Ser. iiij.
t Erre aſſimilat᷑ go maria. Que ꝗdẽ fuit
terra bona.terra bono ſemie ſemĩata.ter⸗
ra ſecũdata.⁊ fra ad germinadũ apta.¶ Pꝛio ꝗ⸗
dẽ ſuit terra bona. Bona aũt terra ſᷣm virgiliã co
gnoſcit᷑ ꝑ tria.ſ.ꝑ colorẽ qꝛ nigredo atteſtat᷑ boni⸗
tati terre. Scõo ꝑ ſaporẽ.qꝛ ſi gleba terre aqua
aſpgit᷑ ⁊ ad guſtũ ponit᷑ſi eſt dulcis eſt bona.ſi eſt
ſalſa eſt mala.? Tertio ꝑ ſoſſe repletionẽ. qꝛ ſi ſoſ
ſa repleta poſt aliqð tẽpus deficit mala eſt.ſi fuerit
eq̃ta erit mediocriter.ſi ſupꝑabũdauerit erit opti⸗
ma. Iſtis tribus modis cognoſci᷑ ꝙ; beata virgo
fuit bona terra./ Pꝛimo per nigredinẽ humilita
tis.Cantic.j. Migra ſum ſed foꝛmoſa. homo qui
diutius ſtat ad calorẽ ſolis coloꝛ eius nigreſcit ⁊
decolorat᷑ Xpᷣus enim qui eſt ſol uerus nouẽ mẽ⸗
ſibus in utero virginis habitauit. Et iõ non ſuit
mirũ ſi ipſaʒ nigra ⁊ humilẽè fecit.⁊ ipſaʒ ab omni
colore mũdano decolorauit. Jdeo ipſa dicit. No
lite me conſiderare ꝙ ſuſca ſim eo ꝙ decolorauit
me ſol. Secũdo cognoſc t᷑ ſuiſſe bona terra per
ſaporẽ.q tota fuit dulcis ⁊ ſuauis. Cañ.vj. Pul
chꝛa es amica mea ſuauis ⁊ decora. Berñ. Ouid
ad mariã trepidet accedere humana fragilitas ni
hil in ea auſterũ reperies. nihil terribile tota ſua⸗
uis eſt.⁊ oĩbus oĩa facta eſt.⁊ oibus miicoꝛdie ſi
nũ aperit.ut de eius plenitudine accipiãt vniuerſi
Tertio cognoſcit᷑ ſuiſſe bona terra per foſſe re-
pletionẽ.qꝛ a coꝛde ſuo oẽm amorẽ mũdanũ effo⸗
dit.⁊ ſctis meritis illud adimpleuit.⁊ ſuꝑabũda
uit. In oĩ eni ope ſuo ſuꝑabudauit. Mõ enim tm̃
pᷣcepta.nõ tm̃ ↄſilia.ſʒ ĩ ipſis ↄſilis ſuꝑabũdauit
Nã ↄſilio pauꝑtatis addidit nihil ꝓpꝛiũ poſſidẽ.
nec in ſpãli nec i coĩ.Cõſilio ðgiali addidit ſᷣuare
caſtitatè ᷣgina ẽ. Cõſilio obediẽtie addidit nõ ſo⸗
lũ obedire ſuo ſuꝑiori.i.deo.nõ ſolũ ſuo eq̃li.i.io
ſeph ſpõſo ſuo.ſʒ etiã ſuo ĩſeriori.i.heliſabeth in
cui obſequiũ tribꝰmẽſibꝰmãſit.¶ Sc dðo iſta ter⸗
ra ſuit bono ſemie ſemiata. Nã de in agrũ uteri
ſui ſemiauſt ſemẽ eternũ.ãtiquũ ⁊ noun.i.deitatẽ
ſuã que eſt et᷑na.carnẽ ſuã q̃ eſt ãtiq̃.i.ab adã ꝓdu
cta.⁊ aĩaʒ q̃ de nouo ſuit creata.Oe hijs tribꝰſemiĩ
bus tãq; ex tribꝰſarinis.ſacteſt ille panis celeſtis
qui dicit Jo.vj. E go ſum panis viuus qui de ce
lo deſcẽdi. Iſtud ſiãtũ eſt Geñ.xviij. Abi abꝛahã
i.dens pꝛ dixit ſare.i.virgini marie.Accelera tria
ſata ſimile 2 cõmiſce ⁊ fſac panes ſubcineritios.
Tunc enim ſara:ideſt virgo beata tria ſata ſarine
miſcuit qñ rpᷣm exiſtentẽ in hiis tribꝰſubſttijs de
ſuis viſceribꝰ generauit. ¶ Zertio iſta terra fuit

Germo

fecũda. Bona enim terra generat ſiue ſacit fructů
triceſimũ.melioꝛ ſexageſimũ.optima cẽteſimuʒ.
Iſtũ triplicẽ fructuʒ terra vᷣginalis ꝓtulit. JIpſa
enim ſuit nupta.Et quãtũ ad hoc ꝓtulit fructum
triceſimũ. Ipa ſuit vidua derelicta qñ ioſeph ſpõ
ſus ſuus deſunct ſuit.Et quãtũ ad hoc pꝛotulit
ſructũ ſexageſimũ. Ipa ſuit vᷣgo ꝑpetua.Et quã
tůᷣ ad hoc ꝓtulit fructũ centeſimuũ. Quarto iſta
terra ſuit apta ad germinãdũ.Vſa. xlv. Aꝑlat᷑ ter
ra ⁊ germinet ſaluatorẽ. Ipſa enim aꝑuit animũ
ſuũ ad ↄſentiẽdũ qñ dixit.Ecce ancilla dñi.Abi
dicit Ber. Surge curre api. Surge per fidẽ.Cur
re per deuotionẽ. Aꝑi per ↄſeſſionẽ. Rñde vᷣbum
ſuſcipe sbũ.pſer tuũ.ſuſcipe diuinũ.emitte trãſi
toriũ.amplectẽ ſempiternũ. Scðo aꝑuit uterũ
ad ↄcipiẽdũ.Eius enim uterus ſuit clauſus oĩ vi
ro ſed aꝑtus xpo.iõ ſignat᷑ per poꝛtã de qua dicit᷑
Eʒe.xliiij. Que ſemꝑ clauſa fuit.⁊ nullus per eaʒ
niſi dñs itroiuit. Aug.Quid eſt hec poꝛta clauſa
erit.niſi maria que ſemꝑ intacta ſuit.Et quid eſt
vir nõ trãſibit per eã.niſi qꝛ ioſeph non cognouit
eã.Tertio aꝑuit os ſuũᷣ ad bñdicẽdũ cum dixit.
Magnificat ala mea dñm. ps. Apꝑi os tuũ ⁊ iple-
bo illud. Et bñ dixit adimplebo.qꝛ cũ alias parce
locuta ſuerit.tñ ꝓlixe locuta ſuit.qñ deũ bñdixit.
Ecõtrario o nos ſumus multũ in obis inutilibꝰ
ꝓlixi.ĩ laudãdo vo deũ ſumꝰ mitũ auari.Quar
to aꝑuit os ſuũ ad miſerẽdũ.ach.xi.Api liban e
poꝛtas tuas.Libanus iterpᷣtat᷑ cãdidatio.⁊ ſignat
ginẽ mariã totã pulchꝛã ⁊ cãdidam que hẽt in ſe
tres poꝛtas.ſ.potẽtie.ſapiẽtie.⁊ mibicoꝛdie.Et iõ
dicit poꝛtas in plurali.Quidã enim peccãt per in
firmitatẽ humanã.illis aꝑit poꝛtã ſue potentie.ꝗa
Dat eis virtutẽ reſiſtdi. Alij peccãt per ignorãtiã
illis apꝑit poꝛtã ſue ſapie.qꝛ dat eis cognitionẽ ſci
endi.Alij peccãt per malitiã.illis aꝑit poꝛtam ſue
miſericoꝛdie.qꝛ dat eis gr̃am penitendi. Quinto
aꝑit manũ ſuã ad largiẽdũ. Pꝛouer.ultꝰ.Manũ
ſuã aꝑuit inopi.Aꝑit ꝗdẽ manũ ſuà bonis.largi
endo eis grfam. Malis obtinẽdo miſicoꝛdiã.Tẽ⸗
peratis dãdo reſiſtẽtiã.moꝛtuis introducẽdo in
gliam. Pꝛopter iſta quatuoꝛ dicit᷑. Maria mater
gratie mater miſericoꝛdie ⁊c. ¶ Bermo. v.
Heſauraria dei eſt vᷣgo maria. Habet eniʒ
t deus triplicẽ theſaurũ.ſ.potẽtie.ſapiẽtie.⁊
miſericoꝛdie. heſaurus potẽtie eſt p'is.
ſapiẽtie filij.miſericoꝛdie ſpũs ſcĩi. Iſtũ triplicem
theſaurũ deus cõmiſit diſpẽſanduʒ gini glioſe.
CPꝛimo qdẽ pꝛ ſibi cõmiſit theſaurũ ſue poten
tie intãtũ ꝙ ipſa potẽter deũ traxit.potẽter diabolũ
ↄtriuit.⁊ potẽter nos in gliam itroducit. Potẽ
ter ꝗdẽ deũ traxit qñ tute ſue hu militatis.virgi

V

nitatis. ⁊ charitatis deũ in ſuũ uterũ uenire fecit.
Wagna enim potentia eſt vincere inuincibilem.
vincere oĩpotentẽ.ſuꝑare illum quẽ celi capere nõ
poterãt.⁊ in ſuo utero ↄtinere.Cañ.j.Cũ eſſet rex
in accubitu ſuo.i.in ſinu pꝛis.nardus mea dedit
odorẽ ſuũ.Nardus eſt herba ꝑua ⁊ virtuoſa. In
quãtũ eſt ꝑua ſiẽt humilitatẽ.inquãtũ eſt odoriſe
ra ſiãt virginitatẽ eius.inq;tũ eſt virtuoſa ſignat
eius virtuoſam oꝑationẽ. Hijs tribꝰ virtutibꝰ vir
ginis xpᷣs electus.ſ.vginitate.humilitate.⁊ chari
tate in eius uterũ deſcẽdit. Scðdðo potẽter diabo
lũ ↄtriuit.Magna ꝗdẽ potẽtia eſt illũ ↄterẽ. Job
xli. Mõ eſt poteſtas ſuꝑ terrã que cõparet᷑ ei.qui ſa
ctus eſt ut nullũ timeret. Geñ.iij. Ipſa ↄteret ca⸗
put tuſũ.Mõ enim ſolũ in pꝑẽte ĩfernali ipſa cõtri⸗
uit caudã.i.ↄſumationẽ ⁊ malũ actũ. NMõ ſolum
coꝛpus.i.malũ ↄſenſum.ſed etiã caput.i.malam
ſuggeſtionẽ.⁊ malũ cogitatũ.qꝛ nunq;ᷓ nec mini⸗
mã cogitationẽ in eius coꝛ ĩmittẽ potuit.Tertio
potẽter nos in gliam iĩtroducit. Magna potentia
eſt hoĩiem tã ĩfimù ducẽ ad eelũ. Iſta eni poteſtas
data eſt ogini marie ut in celeſtè hierlm aias itro
ducat. Ecẽi.xxiiij. In hierlm ptas mea. Iſta trſa
qñ ſibi ad memoriã ueniũt magnũ gaudiũi ſibi ſa
ciſjt. Magnũ gaudiũ hẽt de eo ꝙ ſic deũ traxit.de
eo ꝙ diabo li malitiã ſic euaſit.⁊ de eo ꝙ hoĩeʒ ad
celù itroducit. Ande in figura huius dẽ Judith
xiij. NMõ ꝑmiſit me dñs ancillã ſuã coinꝗnari.ſed
ſine pctõ ⁊ pollutione reuocauit me gaudẽtẽ in vi
ctoria ſua.i.de eo ꝙ ipᷣm per meã hu militatẽ deui
ci.que tñ ſua victoria eſt qꝛ gr̃a ſua adiuuãte hoc
feci in euaſione mea.i.de eo ꝙ penitꝰ malitias eua
ſi.in libatione ur̃a.i.de eo ꝙ de ꝑiculis mũdi uos
libᷣaui ⁊ i celũ deduxi.C Scðo filius cõmiſit ſibi
theſaurũ ſue ſapiĩe intãtũᷣ ꝙ ipᷣa pᷣmo dei cognitio
nẽ tribuit.ideo uocat᷑ mr̃ agnitionis.E cci.xxilij.
Ego mr᷑ pulchꝛe dilectionis ⁊c. Scðdo per ma⸗
re huius mũdi ſapiẽter nos dirigit.⁊ ad poꝛtum
nos deducit.iõ uocat᷑ ſtella maris.Tertio actꝰ
nf̃os ſapiẽter dirigit ⁊ diſponit. Pꝛouer.xiiij. Sa
piẽs mulier.i.vᷣgo btã.edificat domũ ſuã.i.gub⸗
nat ſcãm eccliam. Inſipiẽs.i.eua eſtructã quoq;
deſtruet manibꝰ.qñ.ſ.manus ſuas ad pomũ ueti
tů poꝛrexit. ¶ Tertio ſpũs ſcũs cõmiſit ſibi the⸗
ſaurũ ſue miſericoꝛdie.⁊ iſtũ theſaurũ ipſa diſpen
ſat largiter ſine aliq̃ retẽtione. Pꝛouer.ultꝰ.Ma⸗
nũ ſua aꝑuit inopi.⁊ palmas ſuas extẽdit ad pau
peres. Scðo dviſpẽſat coĩter ſine ꝑſonarũ acce⸗
ptione. Añ ipſa oẽs coĩter iuitat ⁊ dicit.Tranſite
ad me oẽs qui ↄcupiſcitis me ⁊c̃. Tertio diſpẽ⸗
ſat uelociter ſine magna pᷣcũ multiplicatiõe.Añ
ipſa põt dicẽ illud Job.xxxj.Si oculus vidue.i.

ſeh
il
sdon
intior
ſipiera
Ri
teſole.
ipe

tätrib
1

Etchti
diclthꝛ
läͤſäm
do.
Ihu
hͤdee
Iſeen
fopſ.
Nia
0t. p
ceq
geuſti
ſteth⸗
i Ae
citer
keiſi
tupich
lheont
ſbica
(larel
Ilan
ſt.
itth
doci
ho pe
ſsos
ludͤſch
kar.n
les,3
limo⸗
/
nope
ſutn
Th
iefis⸗
llia
tng
ſlis⸗
cor
lecl⸗

feſeet,

end

ſea

1dedt
,N
dorſe
ſanet
beſ
lchart

diebo

lelſa

fltea⸗
Cͤri⸗
ſolumn
ndlam
mini⸗
Tatio
Ctentii
Neſes
gito
ts
lde
ad
..⸗
iuyl
deni
thot
otus
luos
ſbl
nitio
ii.
na⸗
unn
l
gb⸗
no
ueti
the⸗
Uicpen
M .

n
eet⸗

anſe⸗
ſe⸗
Gi

Bermo

aie xp̃i uͤtia viduate expectare ſeci ⁊c. Seruat eniʒ
qð dẽ Ecẽci.iiij.Coꝛ ĩiopis ne afflireris.⁊ ne ꝓtra⸗
has donũ ãguſtiãti. Quarto diſpẽſat ſapient᷑.qꝛ
ĩ maiori ſubuenit neceſſitate. Tũc enĩ maioꝛ eiꝰ ſẽ
tit᷑ pietas qũ maioꝛ ſentit᷑ neceſſitas.iõ uocatur lu
na. Mã luna ẽ vicina tre.lucet ĩ nocte.⁊ lucet abſẽ
te ſole. Ipſa eni ẽ vicina pꝓctõrihꝰ.cito eis miicoꝛ
diã ĩpẽèdẽdo. Ipſa lucet i nocte aduerſitatis patiẽ
tiã tribnẽdo. J pſa qñ ſol.i.deus ſe abſcondit ali⸗
cui lucet grẽam impẽdẽdo. ¶ Sermo.vj.

t Pꝛonꝰ duplr᷑ accipit᷑.ſ.ꝓ ſolio regali.⁊ ꝓ
oꝛdie ſupᷣme hierarchie.ꝗ dẽ oꝛdo thꝛonũ

Et q;tũ ad iſtas duas acceptiões vᷣgo maria põt

dici thꝛonꝰ. C Pꝛio qꝛ ipa ſuit thꝛon.i.ſedes ⁊ ſo

li ſũmi regis i ſuo uto.⁊ nũc i mudo.⁊ erit ĩ iu
dicio.Xpᷣs enĩ ſec ipᷣaʒ thꝛonũ ſuũ dũ eẽt ĩ uto ſuo

In huifigurã dꝛ.iij. Re.x.eẽ rex ſalomõ thꝛo

nũ de ebore grãdẽ ⁊ ueſtiuit eñ auro ſuluo nimis.

Iſte eni thꝛon ſuit de ebore ꝑ vᷣgitatẽ.⁊ ſuit de au

ro ꝑ ſeruẽtẽ charitatẽ.⁊ fuit grãdis ꝑ hu militatẽ.
Ma q;to hic fuit hũilioꝛ.tãto corã deo ſuit ſpᷣlimi

oꝛ.Xpᷣs igit᷑ regeuit i ei sgitate.qꝛ diligit mũditi
aʒ.reꝗeuit ĩ eiꝰ charitate qꝛ diligit fr̃nã ↄcoꝛdiã.re

geuit ĩ eisꝰhüilitate. q; diligit mẽtẽ tranꝗllã.2ꝛ ip
ſa ẽ thꝛonꝰ dei pctõrib ꝗ ſũt ĩ mũdo.Jõ dꝛ heb.
liij. Accedam cũ fiducia ad thꝛonũ gre.Aligꝗ pec

cãt exr amore male iflãmãte ſiẽ dauid:ꝗq malo amo

re ĩflãmatꝰi adultiñ cecidit.Et ſiẽ matthe ꝗ trena

cupiditate allectꝰ illicita lucra exercuit.iſti ad iſtuʒ

thꝛonũ accedẽtes ĩueniũt miſicoꝛdiã.iõ ſbᷣdit. At
miicoꝛdiã ↄſeqᷓmur.Alij peccãt ex ignorãtia ⁊ ce
citate ſiẽ apls ꝗ diẽ. Ignorãas ſeci in ĩcredulitate.

Aſti ad in thꝛonũ accedẽtes iueniũt graʒ.Et iõ

ſpᷣdit. At gr̃aʒ iueniam ĩ tꝑe oppoꝛtuno. ʒꝰ ipſa
erit thꝛon xpᷣi in iudicio.⁊ h̊ q;tũ ad illos ꝗ erũᷣt a
dextris. Solus xpᷣs iudicabit.Apoẽ.iiij.De thꝛo
no ꝓcedẽt ſulgura.⁊ uoces.⁊ tonitrua. Ipſe eniʒ
xpᷣs oẽs citabit dicẽs. Surgite moꝛtui uenite ad
ludiciũ.Et talis citatio dĩ tonitruũ ꝗ nõ exꝑgiſci
tur.nõ doꝛmit ſʒ moꝛtutẽ.Citatos examinabit di
cẽs. Eſuriui ⁊ nõ dediſtis mihi mãducare ⁊c. Al
timo õ̊ ſic citatos ⁊ examĩatos ſnĩaʒ fulminabit di

cẽs. Ite maledicti ⁊c. Et iſtð ẽ ſulgur qð de thꝛo

no ꝓcedit. Illi vo ꝗ erũt a dextris ad ðᷣginẽ glio⸗
ſaʒ:tanqᷓ;ᷓ ad thꝛonũ gr̃e ⁊ miſicoꝛdie ↄſugiẽt.põ.
Thꝛonꝰeiꝰ ſiẽ ſol ĩ ↄſpectu meo. Ipa eni ĩ iudicio
exñis erit ſic ſol corã deo.qꝛ pꝛe cetis hẽbit maiorẽ
ſplẽdorẽ.⁊ maiorẽ calorẽ gfe.Et erit ſiẽ luna ꝑſe⸗
cta.qꝛ j tã tenebꝛoſaʒ dei ĩdignationẽ erit deuotis
ſuis ad lucẽ ⁊ ↄſolationẽ. Et erit ſiè teſtis fidelis.
qꝛ corã filio ſuo bonũ teſtioniũ ꝑhibebit. Añ diẽ
eecłia. Recoꝛdaresgo mi dũ ſteteris ĩ ↄſpectu dei

ut loq̃ris pꝛo nob bona.⁊ ut auertas ĩdignationẽ
ſuã a nobᷣ. Siẽ ſol reſulgèdo.ut loq̃ris ꝓ nobᷣ bõa
ſ.ꝓ nobᷣ apð tuũ filiũ teſtioniũ ꝑhibẽdo.⁊ ut auer
tas idignationẽ ſuã a nobᷣ ipʒ recõciliädo. C Se⸗
cũdo di thꝛonex eo ꝙ; hẽt ꝓpꝛietates angeloꝝ ꝗ
thꝛoni dicunt᷑.q̃ ꝗdẽ ſũt ſex ʒ bim̃ Dionvy.⸗ Pꝛi
ma eſt maxĩa celſitudo q̃ btẽ marie ↄuenit.q̃ ut dẽ
EcẽcZi.xxiiij. Ego ĩ altiſſimis hito ⁊ thꝛonꝰ me ⁊c.
Ipſa eni hitat in altis.qꝛ ſuꝑ oẽs ſcõs ẽ exaltata.
Hitat i altioribꝰ.q: ſuꝑ oẽs angelos ẽ ſblimata.
Hitat ĩ altiſſimis.qꝛ a derxtris filii ẽ collocata. Añ
dẽ i figura.ij. Reg.ij. Poſit ẽ thꝛonꝰ mr̃is regis
q̃ ſedet ad dexterã eiꝰ.Scða ꝓpꝛietas thꝛonoꝝ ẽ
regis circũdatio q̃ ſibi ↄuenit.De q̃ dꝛ Hiere.xxxi
Nouũ ſaciet dñs ſuꝑ trã femĩa circũdabit viruʒ.
Abi triplex nouitas notat᷑. Pꝛia ẽ qꝛ circũdat.i.
ſine coꝛru ptiõe gnãt.Ber. Illud eni ẽ circũdatũ
qð ðẽ ex oĩ ꝑte clauſuʒ. Scða ẽ qꝛ circũdat virũ.
Ber. Si dixiſſet iſantè uel ꝑuulũ nec nouũ videre
tur nec mirũ.qꝛ vir erat ieſus necdũ nat ſapia nõ
etate.nõ coꝛꝑe ſʒ aĩ vigore.D eni vir nõ ꝑꝑ etatẽ.
ſʒ ꝑꝑ ſapiĩe plenitudinẽ quã huit ab iſtãti ↄceptio⸗
nis. Tertis ẽ qꝛ vᷣ ſuꝑ trã.Ecclia ꝗdẽ quotidie
gnãt filios iĩ celo ſine coꝛruptiõe.⁊ eũ gf̃e plenitu
dine.ubi obitꝰ ſcõꝝ dẽ natale.qꝛ tũc ſcĩ naſcunt᷑ ĩ
celo.Et iſtud nõ ẽ nouũ.Sʒ ꝙ iſta talis gnãtio fi
at ſuꝑ trã.iſtð ẽ oĩuʒ nouoꝝ nouiſſimũ. Tertia

pꝓpꝛietas thꝛonoꝝ ẽ ſtabilis collocatio.⁊ iſta ꝓpꝛie

tas ↄuenit btẽ marie ſilr.q̃ fuit ſtabilis filio ĩ vita.
i moꝛte.⁊ poſt moꝛtẽ. Nã ĩ vita ſtabilis ſuit ꝑ amo
rẽ.qꝛ nunq;ᷓ ab eiꝰ amore diſceſſit. In moꝛte ſuit
ſtabilis ꝑ aſſociationẽ.qꝛ iuxta crucẽ ſuã ſemꝑ ſte
tit. Et poſt moꝛtẽ fuit ſtabilis ꝑ fidẽ ⁊ per amorẽ.

Nõ eni ſiẽ apli ꝗ diſceſſerũt a fide.ſʒ nõ ab amore

nec a ſcã ſocietate ſiẽ ſcẽ mlieres q̃ ſemꝑ iuxta cru
cẽ ſteterũt. Airgo aũt btà imobilis ſemꝑ ſtetit ⁊ iĩ
fide.⁊ i amore.⁊ in ſocietate. Quarta ꝓpꝛietas
thꝛonoꝝꝑ ẽ regis ſuſceptio.⁊ iſta etiã ↄuenit beate
marie.iq̃ excellẽtiori mõ xpCᷣjʒ ſuſcepit.Oẽs enim tã
boni qᷓ; mali ſu ſcipiũt xpᷣm ꝑ pñtiã ⁊ eẽntiã.Boni
o ſuſcipiũt ꝑ ĩhitãtẽ gr̃am. Virgo aũt btã xpʒʒ ſu
ſcepit ꝑ gr̃e plenitudinẽ iĩ mẽte.⁊ ꝑ pñtiã coꝛꝑalẽ ĩ
uẽtre. Quinta ꝓpꝛietas thꝛonoꝝ ẽ regis dilatio
⁊ iſta ſilr ↄuenit bte marie.que xpᷣm de celo detu⸗
lit. Jõ uocat᷑ ferculũ a ſerẽdo.Cañ.v.Ferculũ ſe
cit ſibi rex ſalomon ⁊c̃. Nocat᷑ ⁊ nubes.ꝗſaie.xix.
Aſcẽdet dñs ſuꝑ nubẽ leuẽ ⁊ igrediet᷑ in egyptũ.

Ipſa enĩ tanq;ᷓ pluuiã ſalutarẽ cõpluit.ſa.xlv.

Nubes pluãt iuſtũ. Aocat᷑ ẽt nauis Pꝛouer.ultꝰ.

Facta ẽ q̃ſi nauis iſtitoris de lõge poꝛtãs panẽ ſu

um.Sexta ꝓpꝛietas thionoꝝꝑ ẽ ſamiliaris apꝑ i

tio.⁊ iſta ſilr ↄuenit btẽ marie. amiliarlus⸗ eniz

Bermo⸗
⁊ aptlus ſibi xpCᷣs myſteriũ ĩcarnationis reuelauit
; ceteris ſanctis uel etiã angelis. Mam ſalomon
dirit ſe illud ignorare Pꝛouerb.xxx. Tria ſunt mi
hi diſſficilia ⁊ quartũ penitus ignoro.qð eſt via vi
ri in adoleſcẽtia. Joanes etiã baptiſta ſie nõ ſuffi-
cere ſoluere coꝛrigia calciamenti eius.i.exponere
ꝓfunditatẽ tati myſteri. Gabꝛiel etiam de mo⸗
do reꝗſitus ipſum non expoſuit ſed ad ſpiritũ ſan
ctum remiſit dicẽs. Spũs ſanctus ſuꝑueniet in
te ⁊c̃. Berſi.ſuꝑ Miſſus eſt. Ac ſi vlcat angelus.
MQuid a me requiris qð in te mox erxperies. Sei⸗
ens ſcies ⁊ ſeliciter ſcies.ſed illo doctore q ⁊ acto
re.Ego ſum miſſus nũciare sginalẽ conceptũ nõ
creare. Mirgo autẽ maria non tm̃ illud myſteriũ
ſciuit per inſuſam ſapiẽtiam.ſed maxime per exꝑ i
entiã. Ber. Qusaliter ille.i.ſplendoꝛ inacceſſibilis

virgineis ſe inſuderit viſceribus ſoli datũ eſt ſci⸗

re cui datũ eſt erRiri. ¶ Germo. vij.
AVYArbata eſt meria in ſer mone ⁊ cogitabat
e qualis eſſet iſta ſalutatio. In hijs obis ex
parte virginis ponunt᷑ duo.ſ.eius turba
tio.⁊? eius pꝛudẽs cogitatio.Ex parte angeli po⸗
nunt᷑ alia duo.ſ.angelica conſoꝛtatio.⁊ naſcituri
filij cõmẽdatio.¶ Pꝛimo igit᷑ ponit᷑ virginis per
turbatio cum dicit᷑. Turbata eſt in ſermone eiꝰ.
Non eſtturbata turbatione impatiẽtie:ſed tun ba
tione pudoris.timoris ⁊ admirationis.Eſt ergo
turbata.i.uerecũdata uel expauefacta uel admira
ta.Pꝛio igit᷑ turbata.i.uerecũdata. Angelus
gꝗdẽ ſibi appuit ĩ foꝛma iuuenis pulcherrimi.Nõ
eni fibi apꝑuit in etate ſenili.qꝛ illa etas dicit defe⸗
ctũ in vtute ⁊ ſenſu.nec appuit in etate puerili.ꝗa
Iz illa etas dicat nouitatẽ.tñ di imꝑſectioneʒ.Et
1õ fuit ↄueniẽs ut in etate ſuuenili ⁊ mediocri ap⸗
pareret.qꝛ illa etas dic nouitatẽ ⁊ ꝑſectioneʒ.⁊ ille
nenerat nùciare illũ ꝗ nouerat q;tũ ad hũanitatẽ
2 pſectq;tũ ad dĩnitatẽ.Btã igit go ilium pul
cerrimũ iuuenẽ vidẽs ⁊ nõ cognoſcẽs eũ angelũ
cẽ.⁊ ſe ſolã cũ eo in thalamo vidẽs ſuit nimis tur

totũq;ʒ et᷑ ſe reputat machinatũ. Scðõ o fuit tur⸗

bata.i.expaueſacta.Angelus ꝗdẽ cũñ luce.cũ cãdi
da ⁊ luminoſa ueſte ſibi apꝑuit.⁊ iõ ex tali ſulgo⸗
re expaueſacta ſuit. NMõ enĩ uenit agelus ĩ ueſte ni

gra ſʒ fulgida ⁊ cãdida.Qð qdẽ ↄueniebat tripli
ci rõne.ſ.rõne annũciãtis.qꝛ cãdoꝛ ueſtimẽti deſi
gnabat ſulgorẽ ⁊ claritatẽ ãgeli. Scðo rõne an
nũ̃ciati.qꝛ annuciabat᷑ ille ꝗ eſt cãdoꝛ lucis et᷑ne ⁊=
ſpeculũ ſine macula.Tertio rõne illiꝰcui fiebat
annũciatio.que fuit tota cãdida.⁊ ab oĩ pctõ peni

tus aliena.Cuiꝰↄceptſuit puriſſimꝰ ⁊ ꝑtꝰ mũdiſ

ſimꝰ. Btã igit vgo vidẽs angelũù cuʒ tãta claritate
ueniẽtẽ.⁊ cũ tã ſulgida ueſte ſuit turbata.i.expaue

facta. Añ cãtat eccłia.Et expaueſcit ᷣgo de lumi

ne.Tertio fuit turbata.i.nimis admirata. Et
merxĩe de duobꝰ.Pꝛio de eo ꝙ angelus clauſo
oſtio ĩtrauit.Ber.ubi.õ.MNõ ẽ ſuſpicãdũ q; ange⸗
lus aꝑtã ĩuenerit ðᷣgis oſtiolũ cui nimirſ̊ erat ĩ ꝓ
poſito ſrequentias hoĩum fugẽ.collogꝗa vitare.ne
uel oraätis ſilẽtiũ turbaret᷑.uel ↄtinẽtis caſtitas ten
taret᷑. Mec ſuit ei difficile ꝑ oſtiolũ ciauſuʒ vᷣginis
abdita penetrare.cui utiq; ex nãe ſue ſbtilitate ꝗ⸗
lʒ coꝛpꝰq;tũcũq; ſolidũ uel ſpiſſuʒ ꝑuiũ ẽ ac pene⸗
trabile. Scðõ o ad mirata ſuit de eo ꝙ tã nouã ⁊ ¶᷑
auditã ſs lutationẽ ſibi ſec.ſ.ꝙ de debebat eẽ ſecuʒ
nõ tm̃ ĩ mete ꝑ gfaʒ.ſʒ etiã ĩ uẽtre ꝑ ſuſceptã nãm
hũanaʒ. Petr?rauẽ. Quãuis motu blãdo.affectu
pio vᷣginẽ ſibi de ĩ mr̃eʒ.ſamulã ſibi ᷣteret in parẽ
lẽ.viſcera tñ ei turbata ſũt.ipſa quoq; ↄditio cuʒ
eiꝰↄditoꝛ de quẽ tota creatura nõ capit.totũ ĩtra

sgis pect ſe recipit. NMã ut angelnvidit eiꝰ mẽs coõ
tremuit.⁊ in eiꝰ igreſſus ſenſit deitatis ingreſſu,zʒ.

C Scðo ponit᷑ ipſi ogis pꝛudẽs cogitatio cuʒ dẽ
Cogitabat qlis ect iſta ſalutatlo.Circa q̃tuoꝛ vᷣſa⸗

bat᷑ ei ↄſideratio. Pꝛio circa ſalutãtis q̃litaten

utru.ſ. eẽt bon? nũci uel nõ. Sciebat enĩ q; diabo
lus ſe ĩ angelũ lucis ſepe traſfigurat.ſʒ tñ dei reue
latione ſtatim cognouit qꝛ erat bon?angelus ⁊ ſpe

cialis dei nũciꝰ.Berñ.ubi.s. Sciebat nẽpe virgo

pata.i.uerecũdata. Hiero ad euſtochiũ. Maris tã pꝛudẽs ꝙ frequẽter angelus ſathane ſepe ſe in ãge
te puritatis extitit ut mr̃ dni eẽ mereret᷑.ad quã cũ lũ lucis trãſſigurat. Sʒ qꝛ ſimplex ⁊ humilis erat
gabꝛiel angelus in viri ſpecie deſcẽdiſſet ↄſternata nil tale de ſcõ angelo peniteſtimabat de ipſo euge
⁊ pꝑterrita reſpõdere non potuit. Nunq; enim a vi lo.Etiõ q̃lis eẽt iſta ſalutatio cogitabat. Scðᷣo

ro aliquo ſuerat ſalutata. Ambꝛoſius ſuꝑ XZucã.
Trepidare quidẽ virginũ eſt.⁊ ad omnes virorũ
ingreſſus pauere. oẽs eorum affatus uereri.Di⸗
ſcat ergo mulieres ꝓpoſitũ pudoris imitari.Di⸗
ſce virgo uerboꝝ vitare laſciuiã.Maria etiã ange
li uerebat᷑ ſalutationẽ. Ber.ſuꝑ Miſſus eſt. So⸗

eius ſalutatio ᷣſabat᷑ circa ſalutatis nouitatem.qꝛ
nunq; auditũ eſt a ſeculo ꝙ aliq̃ femina ab aliquo
angelo ſit uocata bñdicta uel plena gr̃a.Et iõ ta⸗
lis nouitas boꝝ eã quodãmõ turbauit.⁊ eam in
admirationẽ adduxit. Petrus rauẽnas. Ange⸗
lus uenerat in ſpecie blãdus.in ſermone terribilis

lẽt virgines que uere virgines ſunt eſſe pauide ⁊ humana ꝓſerẽs.diuina repꝛomittẽs. VUñ ⁊ ᷣginẽ

ut timẽda caueãt etiã tuta ꝑtimeſcẽ. Pꝛoinde ꝗc

q; leniter ſollicitauit viſus.turbauit auditus.Au

ad nouũ qcqd ſubiiñ ſuerit totũ ſuſpicat᷑ iſidias g'in ſermone dẽ annunciatione. Poſt illius bnñdi

ttion
locl
lno
ne⸗
ſalut
talia
düin
bate
mar
nr.
tiäan
Hiſti⸗
(aet⸗
lode
ſame
dedit

Ven.

reuo
glat
niq;
upꝛ
barg
ban.
ari
atu

dan
ſal

n
mal⸗
doe
punc
mec
nelen
gelu⸗

npi

Honn

ſat.

laſſe
unge
thim
ten
ſhbl
wol
ſpi⸗

bke

Wul
cum
lus.
kan
lnue

ſttnr, E⸗
ſcid
ſſteni
trii
i deed
Ne an
einet
fcbat
öpoi
nüͤte
kitate

ſuz
nam 3
ſecrn
1pee
ſocu;
i irn
nisth
ſi.
alzde
niſ⸗
laten
diabo .
tele
1 ſpe
ſoo
nnigt
ſoeret
ge
Sedo
enn
Niguo
tſom⸗
AIA
lngt⸗
ine
ene.
1.-N E
sbic⸗

Sermo

ctionis pᷣſagiũ terret᷑ ᷣgo nouitate sboꝝ.Ter⸗
tio eius cogitatio uerſabat᷑ circa ſuà idignitatem.
q nõ reputabat ſe dignã angeli viſione ⁊ ſalutatio
ne. Ber. ubi ſupꝛa. Mimirũ indignã ſeſe angelica
ſalutatione ⁊ viſione reputabat.⁊ foꝛſan in mente
talia meditã do uoluebat. Unde hoc ut angelus
dñi ueniat ad me? Quarto eius cogitatio uerſa

bat᷑ circa dei bonitatẽ.que tãta erat ꝙ per ipſaʒ hu

manũ genus ſaluare ⁊ redimere diſponebat. Ber
nar. ubi ſupꝛa. At qꝗd vᷣgo debitã tibi dixeris gra
tiã angeloꝝ.que inueniſti gẽsm apud deũ. Inue
mhiſti que ante te iuenire nemo potuit.gr̃am videli
cet apud deũ. Quã grf̃am? dei ⁊ hoium pacẽ.moꝛ
tis deſtructionẽ.vite reparationẽ. Hieronymus iĩ
ſer mone de aſſumptione. hec eſt que celis gloriã
Dedit.deũ terris.gẽtibus fidẽ. vitijs finẽ.vite oꝛdi

nem.moribus diſciplinã. Iſta quatuoꝛ diligenter

reuoluès in coꝛde ſuo noluit ſtatim rñũdere.ſed co
gitabat q̃lis eẽt iſta ſalutatio. Petrus rauẽ. Cito

nãq; reſpõdere ſatuitatis eſt humane.cogitare vo
põderis eſt maximi ⁊ iudicij ꝑmaturi. Berñ. ubi

upꝛa. Zurbata eſt ſed nõ ꝑturbata. Q5 ergo tur
bata eſt fuit uerecũdie virginalis.ꝙ vᷣo non ꝑtur-

bata. ſfuit foꝛtitudinis.ꝙ vᷣo tacuit ⁊ cogitauit pꝛu

dentie. Lurbatus ſum inꝗt ꝓpheta ⁊ nõ ſum lo-
cutus. 1 cogitaui dies antiquos. Sic maria tur⸗
pata eſt. ſed nõ ſuit locuta. ſed cogitabat q̃lis eſſet

iſta ſalutatio.Ex parte o angeli duo ponuntur.

VPꝛimo eius cõſoꝛtatio cũ dixit. Me timeas.ma

ria ⁊c. In hoc enim cognoſcit᷑ angelus bonus a

malo.qꝛ bonus angelus in pꝛincipio terret.in me

dio cõſoꝛtat.in fine letificat. Jdeo iſte angelus in

pꝛincipio virginẽ terruit.qũ ipſa turbata fuit. In
medio cõſoꝛtauit qñ dirxit.ne timeas maria. In ſi
ne letiſicauit. qñ grauidã de dei filio dereliqt. An
gelus vo malus qũ ſe in angelũ lucis trãſſigurat.
in pꝛincipio multũñ terret. in medio diuerſis tenta

tionibus multũ cõturbat.in fine vo multũ cõtri-
ſtat. Et quoniã deus illa qtuoꝛ videt᷑ angelo reue
laſſe circa que cogitatio btẽ virginis vᷣſabat᷑.ideo

angelus ad illa qtuoꝛ per oꝛdinẽ rũdit. Pꝛimo
enim eius cogitatio uerſabat᷑ circa ſalutãtis q̃lita

tem. utrũ.ſ.et bonus angelus uel nõ. Ideo dixit

ſibi. Me timeas maria.nibil hic doli uel ſallacie.
nullas hic inſidias ſuſpiceris. Nõ ſum homo ſed

ſpũs.nõ ſathane ſed angelus dei. Scðo uerſa⸗
pat eius cogltatio circa ſalutationis nouitatem.qꝛ

multũ mirabat᷑ ꝙq angelus plenaʒ gra uocauerat
cum hoc nunq;ᷓ auditũ foret. J deo dixit ei ange
lus. Inueniſti gr̃am apud deñ. At dicit Petrus
rauẽnas. Metimeas maria. Zimet ſigdẽ non qui
inuenit ſed qui ꝑdit.cauid ergo timet qui ſecuri⸗

I lxvi
tatè cõcipit rerum. parit gaudia ſeculoꝑ.Zimoꝛ
non eſt ubi diuinũ negocium eſt nõ humanum.
Nuid timet maria cui iudex eſt cauſa, aſſertoꝛ in-⸗
tegritas.teſtis innocẽtia? Tertio uerſabat᷑ eius
cogitatio cirea ſuã indignitatẽ. quia nõ reputabat
ſe dignã angeli viſione uel ſalutatione.Ad qð rũ
det ãgelus dicẽs. Ecce ↄcipies ⁊ paries filin.Ac
ſi dicat.Que cõcipies dei filiũ digns es ꝓculdu⸗
bio vidẽ angelũ.Que es mr dei.digna es ſaluta⸗
ri ab ãgelo dei. Berñ.ſuꝑ Miſſus eſt. Ne timeas
maria. O ſi ſcires q;tũ tua hũilita s altiſſimo pla
ceat.quãata de te apud ipſum maneat ſublimitas.
angelico te indignã.nec alloquio.nec obſequio iu
dicares. Non mireris maria ꝙ angeius ad te ue-
nit. nam ⁊ maioꝛ angelo uenit. Non mireris an⸗
gelum dominicũᷣ. nam ⁊ dũs angeli tecũ. Poſtre
mo quidẽ angeluʒ videas. cum iam angelice vi⸗
uas.Quarto uerſabat᷑ eius cogitatio circa dei
bonitatcm.que tãta erat ꝙ per ipſam dñs huma
num genus ſaluare diſponebat.Et iſtam ſuã co⸗
gitationem angelus appꝛobat dicẽs. Nocabis no
men eius ieſum hebꝛaice.ſother grece.latine ſal⸗
uato: dicit᷑. Hoc enim nomẽ eſt quod cecis viſuʒ.
ſurdis auditum. claudis greſſum. mutis ſermo⸗
nem. vitam moꝛtuis dedit. totãq; diaboli poteſta
tem de obſeſſis coꝛporibus virtus huius nomi⸗
nis effugauit. C Secũdo ponit᷑ ex parte angeli fi
lij naſcituri cõmendatio cum dicit᷑. hic erit ma⸗
gnus ⁊ filius altiſſimi uocabit᷑. Dicit᷑ enim chꝛi⸗
Rus fuiſſe magnus ⁊ paruus. Mam dicit᷑ ſuiſſe
maioꝛ angelo ⁊ minoꝛ.Maioꝛiuxta iliud Hebꝛeo.
j. Lanto melioꝛ angelis effectus.quãto differen⸗
tius pꝛe illis nomen hereditauit. Minoꝛ lurxta il⸗
lud ps. Minuiſti euʒ paulominus ab angelis.De
dñio enim ieſu chꝛiſto eſt loqui ſᷣm quatu oꝛ mo⸗
dos.Pꝛimo de ſpſa ꝑſona ratione diuine natu⸗
re.⁊ quantũ ad hoc ipie eſt maioꝛ angelis ⁊ rex ⁊
dñs angelorũ. Secũdo de ꝑſona ratione huma
ne nature.⁊ quantũ ad hoc põt dupliciter cõſide⸗
rari.uel ſᷣm ꝙ ipſa natura humana eſt vnira diui⸗
ne.⁊ iterũ maioꝛ eſt omnibus angelis.uel ᷣm q;
ↄſideratur in ſe circũſcripta diuinitate.⁊ ᷣm hoc
eſt minoꝛ ſingulis. Qnantũ ergo ad pꝛimos tres
modos maioꝛ eſt angelis.⁊ ſic intelligit᷑ uerbum
apoſtoli qui dicit. anto melioꝛ ⁊c̃. Quantuʒ vᷣo
ad quartuʒ modum eſt minoꝛ angelis.⁊ ᷣm hoc
intelligit᷑ uerbum pꝛophete qui dicit. Minuiſti eũ

paulominus abangelis. C Sermo pꝛimus.

As dei ſuit virgo maria. Fuit enim uas
u purum ⁊ nouum. uas ꝓſundum. uas ſo
lidũu. uas admirãdum. uas admirabile. 2
uas aromaticij. C Pꝛimo igii ſuit ua5 purum 2
1i

Sermo
nouũ.lij. Regũ.ij. Afferte mihi uas nounum. 2
mittite in illud ſal. Iſtud at uas nouũñũ ſuit ute/
rus virginis ꝗ fuit nouꝰ.qꝛ ab oĩ uetuſtate culpe
ſuit penit mũdus. In iſtud uas ſal ſapĩe fuit miſ
ſum.qñ xpᷣs ꝗ eſt dei ſapia in eiꝰ uterũ itrauit. Nõ
ſolũ aũt iſtud uas fuit nouũ ⁊ purũ.ſʒ etiã puriſſi
mũ. Pꝛonᷣ.xxv. Auſer rubiginẽ de argẽto.⁊ egre
diet᷑ uas puriſſimũ.riplex enĩ rubigo genꝰ huũa
nũ occupauerat. Pꝛia ẽ rubigo culpe origĩalis
psᷣ.Ecce enĩ ĩ iniqtatibꝰ ↄcept ſuʒ ⁊c̃. Iſta rubigo
ab ipſo uaſe dei ſuit ablata ĩ ſui ſciſicatiõe qñ.ſ.in
uto mfis ſuit ſcificata.ps. Scificauit tabnaculuʒ
ſuñ altiſſimus. Scõða eſt rubigo culpe actualis
Pꝛouer.xx.Quis põt dicẽ mũdũẽ coꝛ meñ:pur⸗
ſuʒ a pctõ: Iſta rubigo ſuit ab ipſo uaſe dei abla⸗
ta ĩ ſpũs ſci ſuꝑuẽtione.⁊ filij dei ↄceptiõe.Auã⸗
uis eni nunq; uenialiter peccauerit.tñ ex tũc pec-
care nõ potuit.ſpũ ſcõ ab ea liberũ arbitriũ nõ au
ferẽte.ſʒ ĩ bono ↄfirmate.Aug ĩ liꝰ de nã ⁊ gfa.
Ercepta dei genitrice maria ſi oẽs ſcĩ ⁊ ſcẽ dei dũ
adhuc viuerẽt iterrogati ſuiſſent utrũ ſine pctõ eſ
ſent. oẽs vna uoce clamaſſent. Si dixerimꝰqꝛ pec
catũ nõ hẽm? ipſi nos ſeducim⁊ itas ĩ nob nõ?
excepta inq; hac ſcã vᷣgine.de q̃ cuʒ de pctis agit᷑
ꝑꝑ honorẽ dei nullã ꝓꝛſus uolo queſtionẽ habẽ.
Eertia ẽ rubigo penalitatis.qꝛ mite penalitates
tã mẽtales q; coꝛpales hoĩem circũdãt.ꝓpt᷑ qð
clamat apłs Ro.vij. Infelix ego hõ.qs me liba⸗
bit de coꝛꝑe moꝛtis huiꝰ? Iſta rubigo ſuit ab ipſo
uaſe ablata ĩ ſui aſſũptiõe.qꝛ tũc coꝛpꝰ ſuñ ĩduit ĩ
moꝛtalitatẽ.⁊ aĩa ĩpaſſibilitatẽ. Põt igit᷑ eẽ bum
pꝛis ad ſpũm ſcm̃ ut ſibi dicat de argẽto.i.de coꝛ
pore ⁊ aie marie fulgido.Auſer rubigineʒ culpe
originalis ⁊ egrediet᷑ uas puriſſimũ. Auſer oẽm
rubiginẽ oĩs culpe actualis.⁊ egrediet᷑ uas puriſ-
ſimũ.auſer oẽm rubiginẽ oĩs penalitatis.⁊ egre⸗
diet᷑ uas puriſſimũ. Scðo ſuit uas ꝓſundũ.qꝛ
ꝑ ꝓſũdã hñilitatẽ.⁊ iõ ꝓſũde meruit dei gr̃a adi⸗
pleri.Coꝛ nr᷑̃ʒ ẽ uas qð tũc ꝓſũde ſodit᷑.qñ hõ ꝓſũ
de hũiliat. Sʒ ſũt ꝗqdã quoꝝ coꝛ tiñi cauat᷑ ⁊ ſodit᷑
i ſuꝑficie.qꝛ hñt ſolũ hũilitatẽ ĩ ore.⁊ ĩ extiori cõ⸗
uerſatiõe.ſuꝑbiã vᷣo ĩ coꝛde.Eccẽi.xxiiij.Eſt ꝗq neq
ter ſe hũiliat.⁊ ĩteriora ei plena ſũt dolo.Alij ſũt
q hñt coꝛ foſſuʒ ⁊ ↄcauũ uſq; ad mediũ.ſiẽ ſũt ſᷣui
dei.ꝗ ſic hᷣiliant᷑ exteriꝰ ĩ ſigno ↄuerſatiõis.ſic ĩte
rius humiliant᷑ ĩ medio coꝛdis.De ꝗbꝰ dꝛ Wichk.
vi.hũiliatio tua ĩ medio tui. Nullus vnq; ſuit ꝗ
ſta coꝛ ↄcauũ hũᷣerit.i.uſq; ad fũdũ ꝗ ſe hũiliaue
rit ſic xpᷣs ⁊ bta vgo. Ille eni ꝓſũde ſe hũᷣiliat ꝗ in
ſeriꝰ deſcẽdẽ nõ põt.ſic ſecit xps qñ deſcèdit ad ſu
ſceptionẽ nr̃e nãe.⁊ uſq; ad tolerationẽ pene. Phi

lip. ij Exinanlſuit ſemetipm ⁊c. Sic etiaʒ btã vgo

I
nõ potuit ſe ꝓſũdiꝰhũiliare cũ eẽt mr̃ dei dixit ſe
ancillã ⁊ pediſſequã dei.Et qꝛ ꝓfũdiꝰ hũſliauit ſe
; aliq̃ creatura.iõ tãtã gr̃am recepit quantã aliq̃
pura creatura reeipe nõ potuit. ¶ Zertio ſuit uas
ſolidũ qꝛ nunq; frangi potuit.Ecci.l. Quaſi uas
auri ſolidũ oꝛnatũ oĩ lapide pᷣcioſo. Cetere mulie⸗
res frãgunt᷑ in ↄceptu ꝑ violẽtiã.frãgunt᷑ in ꝑtu
ꝑ dolorẽ ⁊ afflictionẽ.frãgunt᷑ in vita ꝑ multoruʒ
petõꝝ ꝑpetrationẽ.qꝛ qdᷣlibet pctm̃ frãgit coꝛ hũa
nũ.E cci.xxj· Coꝛ fatui q̃ſi uas ↄſractũ.oẽm ſapiaʒ
nõ tenebit. Frãgunt᷑ in obitu ꝑ ĩcinerationẽ. Nir
go aſt maria fuit uas ſolidũ.qꝛ in ſuo ↄceptu ha
buit itegritatẽ.in ꝑtu iocũditatẽ.in vita pcti imu
nitatẽ.in obitu ĩduit imoꝛtalitatẽ. ¶ Quarto ſuit
uas admirãdũ. Ecci. xli. Aas admirabile opꝰ ex
celſi. Si enĩ eẽt aliqðᷣ uas qð maiꝰ ſeipſo ↄtineret
illud eẽt uas mirabile. Rurſus ſi eẽt aliqð uas qð
vinũ ⁊ aquã ſine aliquo medio ſimul ↄtineret.⁊ tſi
nulla cõmirtio fieret.illud eẽt uas mirabiliſimũ.
Tale uas ſuit pᷣgo btã.q; illud qð in utero ſuo cõ
tinebat mai ſeipſa erat. Añ dicit Aug.⁊ cãtat ec
cleſia. Scã ⁊ imaculata vᷣginitas ꝗbte laudibus
efferã neſcio.qꝛ quẽ celi cape nõ poterãt tuo gre-
mio ↄtuliſti. Ipſa eni exñs clauſa.ↄceptũ filij dei
recepit.Exiſtẽs clauſa ſilr in ptu ipᷣm effudit. Jõ
uocat᷑ Can.iiij. Hoꝛt ↄcluſus ſons ſignatꝰ. Ipſa
etiã in uaſe ſui uteri hit vinũ diuinitatis.⁊ aquã
humanitatis.⁊ tñ nulla ſacta è cõmixtio ſeu cõſu
ſio nãrũ. AUñ cãtat ecclia.Deus hõ ſactꝰ eſt.id qð
ſuit ꝑmãſit.⁊ qð nõ erat aſſũpſit.nõ cõmixtioneʒ

paſſus neq; diuiſionẽ. C Quinto ſuit uas aroma

ticũ. In eiꝰenĩ utero ⁊ aio ſnerũt oẽs ſpẽs aroma
tũ oĩumq; vᷣtutũ.de ꝗb ipſa dicit Ecẽi.xxiiij. In
me oĩs gfa vite ⁊ vitatis.in me oĩs ſpes vite ⁊ vᷣtu
tis. Nã ibi eſt ſpẽs aromatica que viuificat moꝛtu
os.iõ dẽ. In me oĩs gr̃a vite. Ibi eſt alia q̃ illumi
nat cecos.Et iõ dẽ.Et vᷣitatis. Ibi eſt alia q̃ ſanat
ifirmos.i.deſpatos. Jõ dꝛ. In me ois ſpes vite.
Idbi eſt alia que coꝛroborat ⁊ ↄfirmat debiles ⁊ lã
guidos. Jdeo ſubdit᷑.⁊ ᷣtutis. In iſto etiaʒ uaſe
ↄtinent᷑ vnguẽta cõtra oẽs ĩfirmitates. Mã ibi eſt
vnguẽtũ qð depꝛimit tumorẽ ſuꝑbie.ſ.ↄſideratio
ſue humilitatis. Aliud eſt ibi qð extinguit ſitim
auaritie.ſ.ↄſideratio ſue pauꝑtatis.Aliud eſt ibi
qð expurgat immũditiã luxurie.ſ.c õſideratio ſue
