Gb216_qt_2
author: Jacobus, de Voragine

S

=

N12511963328 021

IIuIIIAnIIIIIIIIIIII —

9 B Tübingen

=
.

Mariale:ſiue ſermones de beata Maria
virgine: fratris Jꝓacobi de Noragi
ne Archiep̃i Januenſis.

N S ðð
N F
RWAAA YN
* „ 9 7
6 5 /
X .

———

—

tern
dal

cito
gin
lic
1
ni

Pꝛologus
Ogltaui dies antiquos ⁊ annos eternos in mẽte habui. Qrmi ſã ſenili etate ↄſeetus ſum.
c celeſtis patrie deſiderio anxius.ideo dies antiquos vite mee ſepe cogito.⁊ annos eternos
vite ꝑpetue frequẽter in mente recolo uel reuoluo.ut ſic ueraciter poſſm dicere cñ ꝓpha.
CLogltaui dies an:iquos ⁊c. Atraqʒ auteʒ cogitatio tã etatis ſenilis q; vite celeſtis ſalubꝛi
ter me ĩducit ne in tꝑe ꝑuo qð reſtat.aius meus toꝛpeſcat ignauia uel deſidia reſoluæt᷑. ſed potius in
dei laudè ⁊ glioſe mris ei dies antiquos meos finiã. ut ſic annos et᷑nos ſeliciter apphẽdã.Et q;uis
poötificali ifula iſignitꝰ.qᷓ;uis in epali ſpeculo ↄſtitutꝰ.tñ cito in cinerẽ reſoluar.⁊ in nẽtrẽ coĩs mfis
cito ĩgrediar.ut ibi dẽ meſᷣuũ ad regem.donec in btã reſurrectione me ꝑiat ad ſalutẽ. C Quia ig tur
glioſa ðᷣgo maria in ſe oꝑantes a pctõ pᷣſeruat.⁊ ſe laudãtes copioſe remunerat (ipſa dicẽte.Qui elu⸗
cidãt me vitã eternã hẽbũt.⁊ qui oꝑant᷑ in me nõ peccabũt.)ideo uolẽs ſue cõmẽdationi oꝑam dare
⁊ vᷣgineas laudes ipſam depꝛomẽ.pñs opuſculũ ipſa ĩſpirãte ĩcepi ⁊ ad finẽ ꝑduxi debitũ ipſa adiu⸗
uãte. Nolui aũt libꝛũ hũc ſᷣm oꝛdinẽ lr̃arij alph abeti diſtinguẽ ut ꝗlibet poſſit qð uoluerit inuenire.

Tabula alphabetica pꝛincipioꝝ ſermonum indicãs quota charta inueniri debeãt.

De incipientibus ab. A.
Abſtinentia marie. ſᷣmo.j.
Aduocata noſtra eſt maria.5.ij.
Adiutrix noſtra eſt maria.5.iij.
Amigdalus dicitur maria. 5F. iiij.
Amoꝛ beate marie.ſ.v.
Ancilla dei eſt maria. pᷣ. vj.
Annunciatio marie.p.vij.
Apis dicitur maria.5.viij.
Aqueductus eſt maria.5.ix.
Arboꝛ celeſtis eſt maria.5S. x.
Archa dei eſt maria.5.xi.
Archus celeſtis eſt maria..xij.
Aſſumpta eſt maria.ſ.xiij.
Aſſumptio marie.5.xiijj.
Aſſumi debuit maria.5.xv.
Aue maria gratia plena.b.xvj.
Auguſta ⁊ imperatrix eſt maria.5.xvij.
Aurora dicitur maria.ſ.xviij.
De incipientibus a. B.
Balſamum.5.j.
Beata fuit maria..ij.
Benedicta ſuit maria.S.iij.
De incipientibus a.C.
Cancellaria dei eſt maria.5.j.
Candela ſignat mariam..ij.

Caſus nullus potuit eſſe in maria.ſ.iij. .

Cedrus ſignat mariam.5S.iiij.
Cellaria ſpiritus ſancti eſt maria.5.v.
Celum dicitur maria.ᷣ.vj.
Cinnamomum dicitur maria.5.vij.
Cypꝛeſſus ſignat mariam.p.vilj.
Collum dicitur maria..ix.
Columba dicitur maria. 5. x.
Cõmunis perſona eſt maria.5ſ.xj.
Conceptio marie.ſ.xij.
Conceptio marie.5p. xiij.
Contriuit ſerpentem maria,.xliijſ,.

char. lij
lii

lij
iiij
liii
liij

xi
xij
xij
rxii
xiij
xiij
xili

xiiij.

xiiij
xv
xV
xvi
xvj

Conuerſatio marie.ſ.xv.
Coꝛpus marie.5.xvj.
Crater dei eſt maria.ſ.xvij.
De incſpientibus a.D.
Delitie marie.5.j.
Dies dicitur maria..ij.
Dilectio marle. b. iij.
Dolorem habuit maria..iiij.
Domina celi eſt maria.v.v.
Domus dei eſt maria.. vj.
Domus dei eſt maria.p. vij.
De incipientibus ab. E.
Ebur ſignat mariam.p.j.
Elephas ſignat mariam.v.ij.

Electa 2 pꝛeelecta fuit maria. S. iſj.

Elemoſynaria dei eſt maria. . iiij.
De incipientibus a. .

F acies marie..j.

Famoſa ſuit maria.ſ.ij.
Fides marie.ſ.iiſj.
Filius ſuit chꝛiſtus marle.ſ.iiij⸗

Fluuius ſpiritus ſancti ſuit maria.,.v.

Fons del eſt marlia.ſ.vj.
Fons dei eſt marla.ſ.vij.
Foꝛtis mulier eſt maria.v.viij.
Fructus ſuit chꝛiſtus marie.ſ.ix.
Fructus ſuit chꝛiſtus marie./5.x.
De incipientibus a. G.
BGBalbanus ſignat mariam..j.
BGalline aſſimilatur maria.ſ. ij.
Baudia marle.ſ.iij.
Gꝛatiam inuenit maria.S.iiij.
BGꝛatlam habuit maria.5.v.
BGꝛatiam dei habuit maria.5S. vj.
De incipientibus a. h.
Habitatio dei ſuit maria.5ſ.j.
Honorauit chꝛiſtus mariam/ſ.ij.
Pumilitas maorie, H. iij/

ii

6

xvij
xvij/
xviii

xxvlij
xix
xlix
Xr
ixrx
Xxx

ri

rri
xxi
niͦ
Xxxi)

xxlij
xxiiij
xxiij
xriij
xrxiiij
xxiiij

xxxv

rxv
rxxvi

xxvi

xxvli
xxvij

xxvii

nvii
Xxxviij
xxix
xxix
xxx

Humilitas marie.. ilij.
De incipientibus a.J.
Jdria dei ſuit maria.ſ.j.
Ignẽ ſpᷣs ſcĩ cũ aplis recepit maria.ſ.ij.
Impꝛegnatio marie. . lij.
Incarnatio xpᷣi de maria ſacta.ſ.iiij.
De incipientibus a..
ac marice.b. j.
Zaudanda eſt maria.ſ.ij.
Zibanus ſignat mariam..iij.
Liberalis eſt maria..iiij.
Liberum arbitrium marie.ſᷣ.x.
Tilium dicitur maria.5.vj.
Lucida tota eſt maria.5ſᷣ.vij.
Luna dicitur maria. 5. viij.
Luna dicitur maria..ix.
Tuna dicitur maria. . x.
Tux dicitur maria.5. xj.
Tux dicitur maria.5.xij.
De incipientibus a. M.
Wanus dei eſt maria. b. j.
Ware dicitur maria.ſ.ij.
Wargarita dei dicitur maria.b. lij.
Warie nomen. . iiiij.
Martyrium paſſa eſt maria.ſ.v.
Martyrium paſſa eſt maria.5.vj.
Mater chꝛiſti ſuit maria.ſ.vij.
Mater chꝛiſti fuit maria..viij.
Mater noſtra eſt maria.5. ix.
Maternitas q̃druplex fuit in maria.5ſ.x.
Medlatrixnoſtra eſt maria..xj.
WMiniſtra dei eſt maria..xij.
Wyrrha ſignat mariam..xiij.
MWiſericoꝛdia marie.p.xiiij.
De incipientibus a. N.
Mardus ſignat mariam. 5.j.
Matiuitas marie. .ij.
Mauis dicitur maria..iij.
Mobilis ſuit maria. . iiij.
Moua plura ſacta ſunt in maxla.F.ꝰ.
Nubes ſignat mariam..vj.
De incipientibus a..
Odorifera fuit maria..j.
Oliua ſuit maria.b.ij.
Qliua ſignat mariam..iij.
Hptimã ꝑtem elegit ſibi maria.5p.iiij.
Oꝛtus delitiarum eſt maria. F. v.
OQuis dei eſt maria. F. vj.
De incipientibus a. P.
Palma ſignat mariam. b.j.
Paradiſus delitiarum eſt maria.F. ij.
Partus marle. . lij. .

xxx

xxxi
xxxi
xxij
xxxij

xxxiij
xxxii
xxxiii
xxxiiii
xxxiiij
xxxiiii
xxxv
xxxv
xxxv
xxxvi
xxxvj
xxxvii

xxxxvij

Exxxvii

xxxviij

xxxviii

xliiij

xlv
xlv
xlvi
xlvi
xlvij
xlvij

xlviii
xlvlij
xlix

Partus marie.v. iiij.
Plenitudinẽ gr̃arum habuit maria..v.
Poꝛta celi eſt.maria.vᷣ.vj.

Potẽtiam magnam habuit maria.ſ.vij.

Pulchꝛitudo marie.5p.vilj.
Pulchꝛitudo marie.5.ix.
Puritas marie.5.x.
Purificatio marie.5.xj.
Purificatio marie.ſ.xij.
De incipientibus a. .
Queſiuit deum marlia.5.j.

Quietẽ mẽtis ſemꝑ dilexit marlia. F. ij.

Quõ fiet iſtud dixit maria.ſ.iij.
De incipientibus a. R.
Regina celi eſt maria.5..
Regelcit in ſe ⁊ in nobis maria.ſ.ij.
Ros ſignat mariam..iij.
Roſa ſignat mariam..iili.
De incipientibus a. S.
Salutatio marie.5.j.
Salutatio marlit.F. ij.
Salutatio marie.5.iij.
Sanctificata fuit maria.5.iiij.
Sanctificata ſuit maria.5.v.
Sapientiſſima fuit maria.·ſ.vj.
Speculum dicitur maria. F. vij.
Sponſa dei eſt maria. . viij.
Stella maris dieitur maria.ſ.ix.
Stella matutina dicitur maria.F. x.

Stella dicitur maria. 5. xi.

De incipientibus a.T.

Thalamus chꝛiſti fuit maria. 5. j.
ii Zemplum dei ſuit maria. 5. ij.
Terra dicitur maria..iij.

Terra dicitur maria..iiij.

Thyeſauraria dei eſt maria.F.v.
yꝛonus dei eſt maria.5.vj. .
Zurbata fuit in ſermone angeli maria. 5. vij. lxs

De incipientibus a. A.
Aas dei ſuit maria..j.
Abera marie.ſ.ii.
Vellus ſignat mariam..iij.
Aenter beate marle.ſ.ilij.
Verba que locuta eſt maria.ſ.v.
Virga dicitur maria.5.vj.
Airga dicitur maria.5.vij.
Airginitas marie.5.viij.
Airginitas marie.ſ.ix.
Vita ⁊ conuerſatio marlie.ſ.x.
Aitis fignat mariam..xj.
Anitas ſuit inter xpᷣm ⁊ mariam.v.xlj.
Aulnerata ſuit maria.b.xiij.

xlix
1

li

i

lii

liij

lis

liii
liiiz

lxij

lxiii
lriii
lxiili
lxiiii
lxiiti
lxv

lxvi
lrxvxi
lxvii
lxvij

lIxvlij

lxvili
lxviii
lxix
lxix
lxx

nr

ſ

lee
l
i
(u

p

vſi

U
1

Sermo 1

EBermones aurei de btã WMaria ègie: WMariale
nũcupati:editi ab eximio ſacre theologie doctore
ſfe Jacobo de TMoragine oꝛdis pᷣdicatoꝝ: quon
dã archiepᷣo Janusſi:ſeliciter ĩcipiũt. ¶ Serꝰ.j.

Bſtinentia multi

plex fuit in ᷣgine Waria. Eſt eni

. q̃druplex genus ſiue ſpecies abſti

nẽtie. C Pꝛima eſt abſtinẽ ab oĩ⸗
bus nociuis. de qua dẽ. j. Coꝛ᷑. ix.
Ois qui in agone ↄtẽdit ab oĩbꝰ

ſe abſtinet. J ta ſunt nocius vitia ⁊ pctã ꝙ ab ipᷣis
ſemp elt abſtinẽdũ. Ecc.iij. Coꝛ ſapiẽs ⁊ itelligibi
le:abſtinebit ſe a pctĩs. Scðda abſiinẽtia eſt qñq;

a licitis.qꝛ ſicut dẽ.j.Coꝝ.ix.Oia mihi licẽt:ſʒ nõ

oĩa expcdiũt. Tertia abſtinẽtia eſt a ſuꝑfluis.ſi-
cut a ſuꝑfluitate curarũ ⁊ diuitiarũᷣ. Iſtã tñ abſti⸗

netiã nõ hñt pctõres.Ecẽs.ij. Pctõri dedit deus

aſſlietionẽ ⁊ curã ſuꝑfluam: ut addat ⁊ ↄgreget ⁊
tradat ei que placuit deo. Quarta eſt abſtinere a
neceſſariis ſi a cibo ⁊ potu. Ibidẽ. Cogitaui in
coꝛde meo abſtrahẽ a vino carnẽ meã. Iſtã talem

abſtinetià hebat daniel qui dixit Dan.x. Panẽ de
ſiderabilẽ nõ comedi.⁊ caro ⁊ vinũ nõ ĩtroierũt in
os meuũ. ¶ Iſia qdruplex abſtinẽtia inuenit᷑ fuiſſe

in maria. Ipſa nãq; abſtinuit ab oĩib nociuis.qꝛ

Rulli vnq;ᷓ nocuit.nullũ vnqᷓ leſit. Hieroꝰ in epla

ad cromatiũ ⁊ heliodoꝝ. Mariã iraſcentẽ nullus
vnqᷓ; vidit:maledicètẽ nullus vnq; audiuit.Am
bio. in liꝰ de vᷣginibꝰ. Sollicita erat Maria nullũ
ledere.oĩbꝰ bñi uelle.aſſurgẽ maiorib natu.eq̃li/

bus nõ iuidẽ.fugẽ iactãtia.rõnẽ ſeq.amare virtu
tem.Onñ illa vultu leſit parẽtes? Qñ ſaſtidiuit hu
milẽ:qñ irriſit debilẽ:qũ vitauit inopẽ: ¶C Scðo
abſtinuit a licitis. Liciiũ ꝗdẽ erat mrimoniũ Zᷣhẽ
ſed iſta ab iſto licito abſtinuit.⁊ ꝑpetuã vᷣginitatẽ
deo uouit. AUñ dixit:quõ fiet iſtud qm̃ virũ nõ co
gnoſco.i.me nõ cognoſciturã ꝓpono.Cõſenſit ꝗ
dẽe in mũ moniũ quàtũ ad ↄiugalẽ hitationẽ ſim⸗/

plicit᷑. quãtũ vᷣo ad carnalẽ copulã nõ ↄſenſit:niſi

ſub ↄditione.videlicet ſi aliter deo placeret. Ago
de ſcõ vic. Suſcepit ᷣgo ↄiugiũ:ſed nõ mutauit
Sginitatis ꝓpoſitũ. Itẽ ꝗdẽè fides ⁊ ꝓpꝛietas ↄfi
tet᷑ ꝙ eiꝰ pfectionẽ nullatenꝰ imutauit ↄiugalis cõ

ſenſus.ſicut ipſi caſtitatẽ nõ violauit ↄceptꝰ:nec ĩ

tegritatẽ non abſtulit partꝰ. ¶ Tertio abſtinuit a
ſuꝑfluis:qꝛ nec ſuꝑflua hũt ſicut patet in ſui pu⸗

rificatiõe ubi agnũ emẽ nõ potuit.nec ſuꝑflua di

xit qꝛ nõ eſt locuta niſi ðba que ſpeotãt ad dei ho⸗
norẽ ⁊ ꝓximi ediſicationẽ:uel ad ſue humilitatis
oſtẽſion᷑:nec ſuꝑflua ſed utilia ⁊ neceſſaria cogi⸗
ta uit. AUñ dẽ Luce.j.Cogitabat q̃lis eẽt iſta ſaluta

tio. Mec ſuꝑflua ↄcupiuit.ſed vnũ tiñi neceſſariusʒ
ſ.adherẽ deo:⁊ frui deo.Luce.j. Poꝛro vnũ eſt ne
ceſſar iũ Ma.op.ꝑtẽ ⁊c. C Quarto abſtinuit a ne⸗
ceſſarijs ſicut a cibo ⁊ potu ⁊ alijs neceſſitatibus
coꝛꝑis. Amb.ubi ſupꝛa.Di qũ Warie reficiendi
ſucceſſiſſet uolũtas.cibꝰ pleruq; obuiꝰ qui moꝛtẽ
arceret nõ delitias miniſtraret. Doꝛmire nõ pꝛius
cupiditas q; neceſſitas fuit.Et tñ cũ geſceret coꝛ
pus:vigilabat aĩus.qui frequenter in ſomnis aut
lecta repetit.aut ſomno interrupto continuat.aut
diſpoſita gerit.aut gerẽdo ꝓnũciat. ¶ Ber.ij.
Duocata nr̃a eſt Maria:que cauſas nrᷣas
4 corã deo aſſumẽs ł ipſas ſapiẽter incipit.
Ficeptas multis allegationib eas deſen
dit.F ⁊ ad finẽ ꝓſperũ ꝑducit. ¶ Pꝛimo eniʒ ſa-
piẽter ĩcipit.qꝛ pᷣmo captat beniuoletiã. Scõo ĩ
ſinuat nr̃am miſeriã. Altimo petit dei misicoꝛ⸗
diã. Jõ ſignificata eſt per mulierẽ illã ſapientiſſi⸗
mã que dixit ad dauid.ij. Reg.xiiij. Sicut ange⸗
lus dñᷣi ſic ⁊ dñs merex.ut nec maledictione nec
bñdictione moneat᷑. Ecce captatio beniuolentie.
Dey eni eſt tãte bonitatis ꝙ nec nr̃is bñd ctionibꝰ
extollit᷑.nec nr̃is pctis ⁊ maledictionib cõmouet᷑.
Deinde ſbᷣdit.ès morimur ⁊ q̃ſi aqᷓ dilabimur:
que nõ reuertunt᷑.Ecce inſinustio nr̃e miie.hõ
enĩ eſt ſs uadẽs ⁊ nõ redicẽs.Deide ſdit. Reduc
abiectũ tuũ.i.petõrẽ quẽ abieciſti per culpã.reduc
per tuã miſicoꝛdiã.Ecce imploratio miicoꝛdie.
CScõðo cauſas nr̃as multis allegationib deſen
dit. Et pᷣmo ſapiẽti ᷣbo. Jõ ſignificata eſt ꝑ abi-
gail cui dirit dauid.j.Reg.xxv.cꝰ.Bñndictũ eloq

um tuũ:⁊ bñdicta tu que ꝓbibuiſti me:ne ulciſce

rer me in manu mea. Ecce audiui uocẽ tuã.⁊ ho
noraui faciẽ tuã. Berñ.Aduocatã pᷣmiſit ꝑegri⸗
natio nr̃a que tanqᷓ;ᷓ iudicis mr̃ ⁊ mr̃ miſericoꝛdie
ſupplicit᷑ ⁊ efficacit᷑ nrf̃a negocia ꝑtractabit. Se
cũdo aduocat pietatis ſigno. Berñ. Securuʒ ac-
ceſſuʒ hẽs o hõ ad deñ.ubi mr̃ añ filiũ.ubi fulius
añpatrẽ.mr oſtẽdit filio pectꝰ ⁊ ubera.filiꝰ oſtẽdit
pꝛi latꝰ ⁊ vulnera. Mulla ergo poterit eſſe repulſa.
ubi tot ↄcurrũt charitatis ⁊ pietatꝭ iſignia. Ter
tio aduocat ſcĩtatis merito. Si enĩ merita alioruʒ
ſcõꝝ pꝛo noſᷣ ſtercedũt apud deũ.multo ſoꝛtiꝰ illa
que etiam plenitudinẽ obtinet meritoꝝ que dicit
Ecẽc̃i.xxiiij.In me oĩs gfa vite ⁊ vitatis.ĩ me oĩs
ſpes vite ⁊ ðtutis. Quarto aduocat ardẽii deſi-
derio.Deſideria enĩ ſcõꝝ ſunt ĩterceſſiões pꝛo no
bis apud deũ. Uñ dictũ ſuit Danieli.ix.Ego aũt
ueni ut ĩdicarẽ tibi:q: vir deſiderioꝝ es. Et ipᷣa di
cit Cant᷑.ij. Cum eẽt rex in accubitu ſuo: nardus
mea dedit odorẽ ſuuʒ. Nardus eſ herba calida ⁊
ſigt eius deſideria inflãmata que ad deuʒ aſcen⸗
a tij

Sermo
dunt ⁊ gratuʒ odorẽ ſibi ſaciſt. C Tertio cauſas
nfas ad finẽ debitũ ꝑducit. Tũc aduocatus cau⸗
ſam ſuã ad finẽ debitũ ꝑducit.qñ eſt ſollicitus ⁊
ꝑitus.⁊ in curia gratioſus. Debet ꝗdẽ aduoca
tus eẽ diligẽs ⁊ ſollicitus.qꝛ ſepe aduocat ex ſua
negligẽtia ſuccũbit in cauſa. Debet eẽ ſapiẽs ⁊ pe
ritus ut ſapiẽ᷑ter ſciat iuenire viam que faciat pꝛo
cauſa ſua. Debet eẽ gratioſus cora rege ⁊ fami⸗
lia regis.qꝛ ſi odioſus eẽt nihil ꝓficeret.Lalis ad
uocata eſt virgo Maria.ps. Aſtitit regina a dex⸗
eris tuis. Ecce quãte ſollicitudinis ⁊ diligẽtie eſt.
Mõ enim ad horã recedit.ſed a dextris dei ſemꝑ
ſtat ⁊ pꝛo peccatoribus orat. Segtur. In ueſtitu
deaurato.Ecce quãte eſt ſapiẽtie. Der aurũ enim
in ſacra ſcriptura intelligit᷑ ſapientia diuina.Alij.
lgit᷑ ſancti habuerũt aurũ.i.ſapiẽtiam diuinã.ſed
nullus ueſtitus ſuit auro:niſi virgo btã. Tũc eniʒ
diuina ſapiẽtia ipam ueſtiuit.qñ nouẽ mẽſibus in
eius utero habitauit. Segꝗtur.Circũdata uarieta

te. Ecce quàte eſt gre. Nã corã rege ⁊ eius fami/

lia in tãtũ eſt gratioſa:ꝙ oẽs eã circũdãt.aſſociãt
honorãt. In celo enim tot ſunt uarietates.quot
ſunt ſanctoꝝ o:dines.qui tanq; domicelli ⁊ domi
celle:reginã ſuã aſſociat. Iſtã talẽ aduocatã ſan⸗
ctus Bernardus Inuocat dicẽs. Onia nr̃a.media
trix nf̃a. aduocata nr̃a. tuo filio nos recommẽda.
tuo ſilio nos repᷣſenta. Fac o bñdicta per gratiam
quã inueniſti.per progatiuã quã meruiſti.per mi
ſericoꝛdiã qua pepiſti.ut ſicut te nũclãte dignatꝰ
eſt fieri particeps infirmitatis ⁊ miſerie noſtre.ſic
quoqʒ te itercedẽte participes nos ſaciat glorie ⁊
btitudinis ſue ieſus xpᷣs filius tuus qui eſt ſuꝑer
oĩa deus in ſecula bñdictꝰ Amẽ. C Sermo.iij.
L Dintrix nr̃a eſt virgo Maria. Ipſa enim
2 fuit adiutrix nr̃e redẽptionis ⁊ nfr̃e iuſtifi
. cationis quàtũ ad q̃tuoꝛ genera cauſarũ.
CPꝛimo quãtũ ad cauſam efficiẽtẽ.qꝛ iliũ genu
it:qui noſtrã ſalutẽ oꝑatus eſt. Secndo quatuʒ
ad cauſam materialẽ.qꝛ de ſuis viſceribus nr̃e re
dẽptionis mat eria miniſtrauit.Tertio quãtum
ad cauſam ſoꝛmalẽ.qꝛ per ſuã ſanctã cõuer ſationẽ
nobis exẽplũ bene viuẽdi pᷣbuit. Quarto quãtũ
ad cauſaʒ finalẽ. q; ad btitudinẽ ↄſequẽdã nobis
a deo data ſuit.vñ dẽ Apocal.xij.ꝙ in capite eius
erat corona ſtellaruʒ duodecim: qꝛ oẽs ſancti per
ipſam ſunt coronati.C Scðo ipſa eſt adiutrix no
ſire iuſtificationis.Circa culus adiutorium tria
ſunt vidẽda.ſ.qᷓ;ᷓ efficaciter adiuuat.q̃liter ⁊ pꝛo⸗
pter ꝗqd. Multi ſunt qui adiuust.ſed nõ cfficaci⸗
ter aut qꝛ nõ pñt.aut q: neſciũt.aut qꝛ nolũt. IJpᷣa
aũᷣt habet adiuuadi poſſe.qꝛ.ipᷣa eſt mf̃ oipotetie.
Ec.xxiiii. In hierlm poteſtas mea. Habet adiu

2£

uãdi noſſe.qꝛ ſpſa eſt mf ſapientie. Pꝛouerb.xiiij.
Sapiẽs mulier ediſicat domũ ſuã. habet adiuuã
di uelle:qꝛ ipſa eſt mr̃ miſericoꝛdie. Ideo dicitur
Ecẽi.xxiiij.Ego mi pulchꝛe dilectionis.timoris.
agnitionis.⁊ ſancte ſpei. Ipſa eſt tãte potẽtie ꝙ
demonibus eſt ad terrorẽ. Ideo di mr̃ timoris.
Eſt tate ſapiẽtie ꝙ errãtibus eſt ad directionem.
Igeo dicit᷑ mater agnitionis.Et eſt tãte pietatis
ꝙ deſperaãtibus eſt ad ſpem. ⁊ ad reductionem.
Igeo dicit᷑ mater ſancte ſpei. Bernardus. Mõ de
eſt ei poteſtas qꝛ eſt mater oĩpotẽtie.nec uoluntas
qꝛ eſt mater miſericoꝛdie.nec induſtria qꝛ eſt ma⸗
ter ſapiẽtie. Secũdo vidẽdũ eſt qualiter adiuuat
Ipſa quidẽ adiuuat hoĩem in omni ſtatu.ſcilicet
in vita.in moꝛte.⁊ poſt moꝛtẽ. Ande cantat᷑ de ea.
Waria mater gfe. mater miſericoꝛdie.tu nos ab
hoſte ꝓtege.⁊ hora moꝛtis ſuſcipe. Adiuuat qui

dem in vita tam bonos q́; malos. Bonos ſcilicet

in gr̃a cõſeruãdo. Jdeo dicił. Mater gfe.Malos
vo ad miſericoꝛdiã reducẽdo. Ideo dicit᷑. Mater

miſericoꝛdie. Qdiuuat ⁊ in moꝛte ab inſidijs pꝛo

tegẽdo. Jdeo ſubdit᷑. Tu nos ab hoſte pꝛotege.
Adiuuat poſt moꝛtẽ aĩas in ſuis manibus ſuſci⸗
piẽdo.⁊ eas in celũ deducendo. Jdeo ſubdit᷑. In
bhora moꝛtis ſuſcipe. C Zertio vidẽdũ eſt pꝛopter
quid adiuuat.Circa qð notãdũ eſt ꝙ plura ſuntꝓ
pter que tenet᷑ iuuare nos. Pꝛimo enim ꝓpter
debitů. Ipſa enim multũ tenet᷑ peccatoribus ſi⸗
cut dicit Augu.qꝛ per eos habet quicqꝗd habet.
quia peccatores ſi nos non ſuiſſemus.xpᷣus de ea
carnẽ non ſuſcepiſſet.⁊ ſic ipſa mater dei nõ ſuiſ⸗
ſet. Mos igit᷑ ſibi tenemur. qꝛ per ipſam nos ſu⸗
mus recõciliati. Et ipſa tenet᷑ qꝛ ꝑꝛo nobis ipſa eſt
mater. Secũdo ꝓpter officiũ cõmiſſum. Deus
enim de ea cõſidens oẽs gfas ſibi fiendas cõmi⸗
ſit.⁊ ipſa officiſ ſuum dingẽter ſacit. Nam iuuat

tribulatos dãdo eis patictiã. Pꝛouer. ultimo. Cõ
fidit in ea coꝛ viri ſui ⁊ ſpolijs nõ indigebit.Et ſe⸗

quit᷑. De nocte ſurrexit.ut.ſ.t ibulatis ſubuenisat.
Adiuuat tribulatos dãdo victoriam. vnde ſequi
tur. Dedit pꝛedã domeſticis ſuis. Adiuuat in dei
amore ſamelicos.dãdo eis re ſectionẽ intermã.vn
de ſubdit᷑.Et cibaria ancillis ſuis. Tertio pꝛo/
pter animũ ſuum viſceroſum. Mam diuina pie-
tas in eius utero nouẽ mẽſibus habitauit.⁊ ideo
ipam totã pietate repleuit. Bernardus.Quid mi
rum ſi pietatẽ exhibẽt viſcera pietatis?: Nõne qui
pomũ in manu ſua tenuerit dimidia dicei hora.
reliqua diei parte pomi ſeruabit odorem:? Quan
tu m ergo illa viſcera pietatis virtus affectus affe
cit in quibus nouẽ mẽſibus diuina pietas requie
uit. OQuarto ꝓpter diuine bonſtatis beneficiuz.

bet
ſob
l
e
lsp
te
zu

P

n

tri⸗

tiß,
rni
ſeltur
ieg
ofis,
en.
Gals
nen.
ode
Uytas
ima⸗
inua
lica
dec,
08 4
l
llce
los

Nace
spio

lge.
ſſel⸗
Jn
ptek⸗
ntp
pter
ſ⸗
ſbet.
dee
ſelſ⸗
ſ⸗
eus
mi⸗

Bermo IIII

Si enim deus ſibi in tãtum ſuit liberalis.non de
bet ipſa pꝛo nobis eſſe auara.ſed de plenitudine
nobis effundere quã accepit de qua ipſa dicit Ec
cli.xxiiij. In plenitudine ſanctoꝝ detentio mea.
QLegit᷑ii j. Regũ.j.ꝙ berſabee fuio ſuo regnuʒ ſu
is pꝛecibus impetrauit. Ber ſabee interpꝛetat᷑ pu-⸗

t eus ſatietatis. Puteus noſter:ideſt aius noſter.

aut eſt ſiccus.aut eſt ſemiplenus. Duteus autem
virginis ſuit plenus.⁊ ſupplenus. ⁊ ideo de ſua

plenitudine debet nobis effundere. CSer. iiij.

Migdalus ſi gnificat Mariã vᷣginẽ. rõne
8 Farboris.floris.⁊ ſructus.¶ Arboꝛ
eni amigdali ſuit triplr mũdata ⁊ depura
ta. Dicit enĩ Iſið.ꝙ qñ radix amigdali eſt amara
dulcoratur ⁊ depurat᷑ per ſurculuʒ arboris picte.

AIſte ſurculus eſt bũ dei. Jac᷑.j. Suſcipite inſitũ
Sbũu. Iſtũ ſurculũ Maria iſitũ in coꝛde habebat.

Zuce.ij. Maria ↄſeruabat oĩa vᷣba hec cõſerẽs in
coꝛde ſuo.Et iã mũdabat ipſam. Jo.xv. Jã uos
mũdi eſtis ꝓpter ſᷣmonẽ quẽ locutꝰ ſum uob. Pa

ladius quoq; dicit ꝙ amigdalus amaritudine li-
berat᷑ per imiſſionẽ cunei in radicc᷑. Iſte cune eſt
ſpũs ſcũs qui nodũ oĩs pcti ab ea erpulit ⁊ abiecit
Pbhs quoq; dicit ꝙ ſi amigdalus uetuſta:clauis

pſoret᷑ emittet gẽma ⁊ depurab t᷑ humoꝛ in me⸗
dulla ⁊ ampliꝰ fructificabit. Per iſtud foramẽ in
telligit᷑ occulta ĩſpiratio dei de qua dꝛ Cant.v.Di
lectꝰ meꝰmiſit manũ ſuã per foramẽ.Legit᷑ quo⸗
qᷓ; Exo.xv.q; aque marath dulcorate ſunt per im
miſſionẽ lig ni. Per iſtud lignũ ĩtelligit᷑ filiꝰ dei:q
plãtatꝰ fuit ſecus decurſus aq̃rũ. Maria igit᷑ fult
ꝑfecte depurata ⁊ mũdata ⁊ per ſᷣmonẽ diuinum
eiꝰ aium adimplẽtẽ.⁊ per ſpũm ſcm̃ eã ſcificãtẽ.⸗
per diuinã ĩſpir ationẽ eius mẽetẽ penetrãtẽ. ⁊ per fi
liũ dei in eius uterũ iĩmittẽtẽ. ¶ Scðᷣo d amigda
lus rõne flori s. Sicut enĩ amigdalus añ oẽs ar⸗
bores flores ꝓducit.ſic ⁊ ipſa añ oẽs mulieres uo
tũ pᷣginitatis emiſit.⁊ poſt eã multe.ps.Adducẽ⸗
tur regi pᷣgines poſt eã. Ex iſta ðginitatis ꝓmiſſi
ont ſecuta eſt ↄuerſio gẽtiũ ⁊ repꝛobatio iudeoꝝ.

Ecẽs ultꝰ. F lorebit amigdalus: ⁊ diſſipabit᷑ ca-

paris:ĩpinguabit᷑ locuſta. Lũc amigdalus floru-
it.qñ vᷣgo btã uotũ vᷣginitatis emiſit.Et tũc locu
ſta.i.gẽtilitas inſtabilis ⁊ uaga:gr̃ᷣa ſpũs ſci ĩpin-

guata ſuit. Caparus vo.i.pplus iudeoꝝ in diſſi⸗

pationè iuit. Caparus enim eſt frutex ſpinoſus ſu

per terrã expãſus.⁊ ſigniſicat populũ iudaicũ du

rũ ⁊ rebellẽ.⁊ terrenis ſemꝑ adherentẽ. ¶ Tertio

d amigdalus rõne ſructꝰ. NMâ eius fructus ſunt

nuces lõge.Dicit aũt Aug.in ſermone ubi loquit᷑
de virga aaron que ꝓtulit nuces.ꝙ in nuce ſunt
tria.ſ.coriũ.teſta.⁊ nucleij. Per coriũ ſignat᷑ ca⸗

V

roxpᷣi que hñit aſpitatẽ ⁊ amaritudinẽ paſſionis.
Per nucleñ ĩtelligit᷑ eius diuinitas que hũit dul
cedinẽ.⁊ dat illuminationẽ. Per teſtã que eſt ĩter
nueleñ ⁊ coriũ media.ſignificat᷑ eius ala.que ſuit
firma ↄtra oĩs aduerſa.⁊ que eſt media inter natu
ram diuinam ⁊ carnẽ.que mediãte aĩa.diuinitas

ipſa fuit carni vnita. ¶ Germo. v.
Woꝛ beate Marie uerſabat᷑ circa amorẽ
a fliilij uel circa amorẽ dei uel circa amorem

frenoꝝ. Amabat ꝗdẽ filii amore pᷣcoꝛ-
diali ⁊ intimo. Amabat deuʒ amore ſeraphico.
Amabat cetera oĩa amore oꝛdinato. iliũ ꝗdẽ
amabat amore pᷣcoꝛdiali ⁊ itimo.qð taliter oſtẽdi
põt. In xpᷣo enĩ erat triplex ſuba.ſ.caro.aĩa.⁊ dei
tas. In mfe ſiliter erãt tria. caro.aiĩa ⁊ ſpũs.E rat
igit᷑ inter matrẽ ⁊ filium triplex cõiũctio.ſ.carnis
ad carnẽ ſᷣm naturã.aĩe ad aiam ſᷣm amicitiam.⁊
ſpũs ad deitatẽ ſᷣm gr̃am. ¶ Amabat igit᷑ chꝛiſtů
amore nature ut mr̃ filiũ.Amore gfe ut creatu⸗
ra crestorẽ ſuũ.Amore amicitie ut amica dilectũ
Tãa magnus igit᷑ amo: fuit mĩis ad filiuʒ q; ipſa
tota erat in amorè ↄuerſa. Sicut enim ſerrũ miſ-⸗
ſum in igne tot efficit᷑ ignis.ſic ipſa charitate ſuc

cẽſa.tota facta eſt charitas.qꝛ ipſa tota in amoreʒ

cõuerſa ⁊ liqueſacta erat.Cant᷑.v. Aia mea lique
facta eſt ⁊c. Quia ipſa tota erat amore vulnerata.
vnde dicit ſpõſa. Nulnerata charitate ego ſum.
CScðdo ipſa amabat deũ amore ſeraphico. Si⸗
cut aũñt dicit Dionyſi in angelica hierar. Amoꝛ
ſeraphin eſt mobili s.acutꝰ.calidus.⁊ ſuperſerui
dus. Amoꝛ igit᷑ dei fecit eũ mobilẽ ad cito cre-
dẽdũ deo. Scðo ſecit eã acutã.i.humilẽ ad ſbᷣij
clẽdum ſe deo. Sicut enim ſuperbia ſacit hoĩem
groſſum:ſic humilitas ſacit ſubtilẽ ⁊ acutũ.Iſta
duo tãgit cũ dixit.Ecce ancilla dñi.Ecce humili
tas in ſubijciẽdo ſe deo. ꝓiat mihiſᷣm vᷣbũ tuuʒ.

Ecce magnanimitas in credẽdo. De hijs duobꝰ

dicit Berñ. Iſta tãta humilitas:nõ minuit etus
magnanimitatẽ.nec tãta eius magnanimitas ut
in ſui eſtimatione eẽt humilis.⁊ ni hilominus in
ꝓmiſſionis credulitate magnanimis. Agit hoc
nimirũ in ſeruis dei diuine gre progatiua:ut eos
nec humilitas puſillanimes.nec magnanimitas
ſaciat arrogãtes.Tertio facit eã calidã.i.ualde
ſeruẽtẽ.qꝛ morx ad alta virtutũ cõſcẽdit.qð ſigni-
ficatuʒ eſt in hoc ꝙ cõcepto ſaluatore ſtatim abijt
in mõtana.Zimbꝛo ſuꝑ ZLuẽc.Abiit in mentana
nõ quaſi icredula de eraculo.nec quaſi incerta de
nuncio.nec quaſi dubitãs de exẽplo.ſed quaſi leta
p:o uo:o.religioſa pꝛo officio.ſeſtius pꝛo gaudio.
Quo enim iã deo plena:niſi ad ſuꝑiora ↄſcẽderet
Et hoc cũñ feſtinatione.qꝛ neſcit car i moilunim
38 liiij

Sermo
ſpũs.ſ.gr̃a.Geda in omel.Abiit in montana que
guſtata ſuauitate ſuꝑnoꝝ ciuiñ.hũilitatis greſſi-
bus ſe ad alta vᷣtutũ trãſtulit. Lres aũt cauſas po
nit Amðõ.quare iuit cũ ſeſtinatiõe. Vna eſt quia
nolebat diu morari in publico. Scðda eſt qꝛ im⸗
pellebat᷑ ab imẽſo gaudio. Tertia eſt ad inuẽdũ
q- feruẽtes debẽt eſſe illi qui ſunt pleni ſpũ ſãcto.
HAuarto ſecit eã ſuꝑſeruidã.i.in ſolo dei amore
quieſcẽtẽ. Oẽm enĩ amorẽ mũdanũ ĩpatſẽter ſere
bat.⁊ ſolũ dei amorẽ anhelabat. Cant᷑.v. Nũciate
dilecto meo qꝛ amore langueo. ¶ Tertio amabat
cetera oĩa amore oꝛdinato. Nã ſᷣm Aug.quatuoꝛ
ſunt gradus amoris. Pꝛimo enĩ debemus qð ſu
pꝛa nos eſt diligere.ſ.deũ.deinde qð nos ſumus.
deinde qð iuxta nos eſt.ſ.ꝓximũ.deinde qð inſra
nos eſt. Btã igit᷑ ᷣgo oꝛdinatũ amorẽ hnit.q; qð
ſuper ſe erat reuerẽter diligebat.ſ.deuʒ.Et quod
iuxta ſe erat.ſ.filiũ dilexit dulciter. Qð ipſa erat.ſ.
ſeipſaʒ dilexit ſapiẽter. Qð inſra ſe erat.ſ.gen/ hu
manũ dilexit mi icoꝛdit᷑. Pꝛopter iſta qᷓtuoꝛ ipſa
dic Ecc.xxiij.Ego mr pulchꝛe dilectiõis ⁊ timo
ris ⁊ agnitionis ⁊ ſctẽ ſpei. Ipſa eni ſuit mr̃ pul⸗
chꝛe dilectiõis quo ad filiũ:qui pꝛe ſui pulchꝛitu
dine eſt diligẽdus.quẽ dilexit dulciter. ⁊ timoris
quo ad deum: quem timore filiali dilexit reueren
ter. ⁊ agnitionis quo ad ſe.quia ſe dilexit ſapiẽter.
⁊ ſancte ſpei quo ad genus humanum.quod dile
xlt miſericoꝛditer. ¶ Bermo ſextus.
lAtcilla dei eſt go Maria que dixit. Ecce
A Ancilla. Bunt aut q̃tuoꝛ ſigna per que co
gnoſcit᷑. C Pꝛimũ eſt qñ in hu militate ſe
cõſeruat ſemꝑ.Talis ancilla ſuit heſter regia que
dixit heſter. xiiij. Tu ſcis dñe ꝙ abhomier ſiguũ
ſuꝑbie ⁊ glie mee.⁊ nunqᷓ; letata ſuʒ ancilla tua ni

ſi in te dñe deus.Cõmẽdabilis fuit tãta hũilitas.

que cuᷣ eſſet regina:tñ ſic erat humillima. hũili-
tas enĩ honorata multũ eſt deo grata. Iſtã huili⸗
tatẽ hũit go btã que lʒ ſuerit ab angelo reuerẽter
falutata. Iʒ a pꝛe celeſti ab eterno ſuerit electa ⁊ pꝛe
electa.lʒ a filio ſuerit ĩpꝛegnata.lʒ a ſpũ ſcõ fuerit
omni gratis replets.lʒ a tota trinitate in reginam
ſit electa ⁊ aſſumpta.tamẽ recognoſcit ſe minimã
ancillã vſcens. Reſpecit humiiitatem ancille ſue.
Berñ. ſuꝑ miſſus eſt. Que eſt hec tã ſublimis hu
militas.que honori cedere nouit ĩſoleſcẽ glis ne⸗
ſcit. Dei mr̃ eligit᷑ ⁊ ancillã ſe noĩat. Non eſt ma-
gnũ eſſe hãilẽ in abiectiõe.Magna o ꝓ:ſus ⁊ ra
ra vᷣtus hũᷣilitas honorata. C Secũdũ ſignuʒ eſt
qñ iram dñni placat ⁊ recõciliat. Talis ancilla ſuit
Abigail.que dauid iratũ placauit:vñ ipᷣa dixit.j.

Reg. rv. oquat᷑ obſecro ancilla tua in auribus

tuis. 2 audi vda ſamule tue. Zalis ancilla dei ſuit

btã go. que deũ ↄtra genus humanũ iratuʒ ſus
hũilitate placauit. Eua hũit duos dnos.ſ.mari⸗
tũ ⁊ dei filiſ.ſed vnũ fecit eici de paradiſo.aliũ ſe

cit ſu ſpẽdi in ligno.Ecõtrario ſilł Maria habuit

duos pĩes ⁊ dños.ſ.dei filiũ ⁊ genus hũanũ cui
ſpa fuit filia.ſed vnñ.ſ.dei filiũ.de celo ad trã de⸗

duxit.⁊ nouẽ menſib in ſuo utero habitare ſecit.

Aliũ.ſ.genus hũanũ deo recõciliauit. Aug. Ma
ter generis hũani penã itulit mundo.genitrir omi
nt̃i gaudiũ attulit mũdo.Auctrix pcti eua. Au⸗
ctrix meriti Waria. Ena occidẽdo obſuit. Maria
viuiſicãdo ꝓſfuit.ꝑ cuſſit illa.ſanauit iſta. ¶ Ter⸗

tium ſignũ eſt qñ inimicos dñi ſui nõ recipit.ſed

ipſos pↄſfutat ⁊ erpellit.Talis oncilla fuit Judith:
que Holoſernẽ iter ſecit. Et dixit Judith. riij. NMõ
ꝑmiſit me dũs ancillà ſuò coingnari. ſed ſine pol
lutione pctĩ reuocauit me uobis.gaudẽètẽ in victo
ria ſua in euaſione mea ? in liberatiõe ur̃a. Zalis
ancilla ſuit vᷣgo btã.que caput demonũ.i.ipᷣm pᷣn
cipẽ demõioꝝ ↄtriuit. Geñ.iij. Jpᷣa ↄteret caput

tuũ. Que ptãtẽ eius ligauit. Job. xl. Zigabis enz
ancillis tuis. Que in tota curia inſernali magnas

ↄſuſionẽ fecit. Judith.xilij. Ana mulier hebꝛes
fecit ↄſuſionẽ in domo nabuchodonoſoꝛ. Iſtã ta
lẽ ancillã nõ ꝑmiſit de coinꝗnari.qꝛ ᷣuauit eins
virginitatẽ. ⁊ fuit ſine pollutione:quia habuit to⸗
tius pctĩ imunitatẽ. pᷣa de inimico dei ſecit ma
gnã victorià. Jpa euaſit carnis ſpurcitiã. Ipſa ſe
cit libera ionẽ nr̃aʒ. Qualr᷑ aũt ptãtẽ demonis cõ
triuit dicit Herñ. Multis uerſutijs ſerpẽs ĩſidiatꝰ
eſt calcaneo Marie.ſed ſacta cauſa qm̃ oẽm pꝛaui

tatẽ hereticã ipſa ſola cõtriuit. Arius ſiqdẽ nõ de

ſudſtàtia carnis ſue xpᷣm edidiſſe ilis dogmatiʒa⸗
bat. Alius nõ paruulũ peꝑiſſe.ſed reperiſſe ſibil⸗
labat.Sed cõtriti ſunt iſidiatores:cõculcati ſunt
ſupplãtatores.cõſutati ſunt derogatores.⁊ eã di⸗
cũt btãm oẽs gnationes. C Quartũ ſignũ eſt qñ
ad oẽm obediẽtiã ſe parat.iuxta illud põ. Ecce ſiẽ
oculi ſeruoꝝ in manibꝰ dnoꝝ ſuoꝝ ⁊c̃. Per ocu⸗
los intelli gunt᷑ intellectꝰ ⁊ affectꝰ. Per manũ dei
intelligit᷑ eius potẽtia uel ipſe filius dei. Siẽ eniʒ
hõ oꝑat᷑ per manũ.ſic per ipm oĩs facta ſunt.Ał
per manũ intelligit᷑ eius uolũtas. qꝛ ſicut homo
opat᷑ manu.ita de ſola uoluntate opat᷑. AUñ diclt
Aug. ꝙ dei facẽ eſt a ſe fieri uelle. Btã igit᷑ ᷣgo
Maria ancilla dñi.oculos ſuos.ſ.intellectũ ⁊ affe
ctum habult in manibus dei.i.in potẽtia dei.cõſi
deràdo in ſeipᷣa oꝑa ſue potẽtie.vñ ipfa dic. Qula
ſecit mihi magna qui potẽs eſt. Itẽ ſecit potẽtiã
in bꝛachio ſuo. habuit intellectũ ⁊ affectũ in ma
nu dei. i. in filio dei. im ſuꝑ oẽm intellectũ ange
licũ cognoſcẽdo.⁊ eum ſuꝑ oĩa diligẽdo. habuit

eale

llr

lit
eg
fan
Rd
lui

l

fece
nin
gui⸗
lisſ
lſs⸗
Rp
ſge⸗
chee

Gunn
atio
Pog
Gm

lo.

lo
ſi
ine
ge
ſer
ſo

Sermo VII

etlam oculos ſuos.i.totũ affectũ ⁊ intẽtionẽ ſuam
in manu del.i.in uolũtate dei.q; quicꝗd deus uo
luit ipſa uoluit ſemꝑ. Mã ſi deus uoluit ut uotũ
vir ginitatis emitteret: ſtatim emiſit. Si uoluit ut
matri monio ↄſentiret:ſtatim cõſenſit. Si uoluit
ut dei filiũ cõciperet:ſtatim deſiderauit. Si uo⸗
luit ut in egyptù iret: ſtatim iuit. Si uoluit ut de
egvpto rediret:ſtatim rediit. Ecce quomõ ocu⸗
li ſui ſemper ſuerũt in manu dei. C Ser mo.vij.
MNnunciatio filii dei que facta ſuit btẽ pᷣgi
a ni:non debuit fieri per aliquẽ hominẽ: ſz
per angelũ.⁊ nõ per angelũ miſſuʒ ab ali
quo angelo:ſed miſſum a deo:nec per angelũ iſi-
mũ.ſed per ſãmũ.CDehuit igit᷑ fieri per angelũ
multiplici rõne. Ana eſt ut modus redẽptiõis
reſpondeat modo ꝑditionis.ut ſicut eua a malo
angelo edocta.ſuit ocaſio nr̃e ꝑditionis.ſic Ma⸗
ria a bono angelo inſtructa.fieret cau ſa nr̃e ſalu⸗
tis. Geda. Quia moꝛs ĩcrauit per feminã: apte re
diit vita per ſeminà. Jila ſiqdẽ a diabolo ſeducta
per ſerpentẽ.guſtuʒ necis viro obtulit.hec a deo
per angelũ edocta mũdo ſalutis auctorẽ edidit.
Pꝛouerb.xiiij. Moꝛs ⁊ vita in manu lingue.ſer⸗
pẽtis ſuit moꝛs peſtiſere ſuggeſtionis. In manu
limgue ſuit moꝛs dubitationis. In manu lingue
ade ſuit moꝛs ſtulte excuſationis:ſed in manu lin
gue vginis fuit vita noſtre ſalutis. Scða rõ eſt
ut inter hoĩes ⁊ angelos pax refoꝛmaret᷑. Ange⸗
lus quidẽ oderat hoĩem.qꝛ ipᷣm ſua reſtauratiõe
defraudauerat. Hõ odiebat angelũ qꝛ per ipᷣʒ de

ceptꝰ erat.Et qꝛ xrpᷣs carneʒ aſſu mebat ut utroſq;

recõciliaret.ideo uterq; in hoc negocio uoluit ut
miniſteriũ exhiberet. Col.j. Pacificans per ſan-
guinẽ crucis eius:ſiue que in celis.ſiue que in ter
ris ſunt.Tertia rõ eſt qꝛ pꝛo minoribus nego-
ciis deus angelos ſepe mittere ↄſueuit. Mã miſit
Raphael ad curationẽ infirmitatũ. Mliſit gabꝛie
leʒ ad liberationẽ captiuoꝝ.Daniel.ix. Miſit Mi
cehaelẽ ad expugnationẽ inimicoꝝ.ut habet᷑ Apo
cal. xij. Cõgruuz igit᷑ fuit ut angelus mitteret᷑ ad
annunciãdãũ illũ qui ueniebat ad infirmitatũ cu⸗

rationẽ.ad captiuoꝝ liberationẽ.⁊ ad hoſtiuʒ ex-

pugnationẽ. ſa.lxiij.Spũs dũi ſuꝑ me.⁊ inſra.
ut mederer cõtritis coꝛde.Ecce infirmitatũ cura
tio.Et pꝛedicarè captiuis indulgẽtia. Ecce capti
uoꝝ liberatio.Et diem uſtiõis deo nr̃o. Ecce ho
ſtiuʒ expugnatio.? Quarta ratio eſt: qꝛ virgo btã
vir ginſtatẽ ſeruabat:hoĩum cõſoꝛtia ſugiebat:an
gelos ſepe videre cõſuenerat. Quia virginitatem
ſeruabat. debuit ab angelo ſalutari. Quia hoinm
ↄſoꝛtis ſu giebat.debuit ab angelo viſitari.Quia
angelos ſepe videre cõſueuerat.debuit in hoc ne⸗

„
gocio eis familiariter cõiungi. Hieroꝰ. Pꝛoſecto
ad virginem angelus mitti debuit.qm̃ eſt ſemper
cognata virginitas. Pꝛoſecto enim in carne pre⸗-
ter carnem viuere angelica vita eſt non humana.
v nde in carne angelicã gloriã querere.maiꝰ meri
tum eſt q;ᷓ hꝛe.E ſſe quippe angelicù ſelicitatis eſt
eſſe virginèẽ virtutis.dum hec gr̃a obtinere nitit᷑
qð habet angelus eſſentia. C Scðo iſte angelus
nõ debuit mitti ab alio angelo.ſed a deo.⁊ hoc tri
plici cauſa. Pꝛima rõne negocij pꝛo quo mitte
bat᷑ ꝙ tam grãde erat.ꝙ ad iſtud nõ debuit mitti
aliquis ſublegatus.ſicut fuiſſet angelus qui mił½
ſus ſu ſſet ab angelo.nec aliꝗs ſimpir᷑ legatꝰ.ſic
ſuiſſet angelus aliꝗs.ſed legat talis ut archãge
lus gabꝛiel qui deo ſemper aſſiſtit.uc.j.c.Ego
ſum angelus gabꝛiel qui ſto ante deů. Secũda
caula eſt rõne virginis.qꝛ ᷣm Bernardũ nõ fuiſ⸗
ſet ↄueniens ut deus tale ſecretum angelis reue-
laſſet pꝛius q; virgini.excepto.ſ.angelo gabꝛiele.
Et iſta ſucrũt quatuoꝛ ſicut diẽ Berũ.ad Agonz
de ſancto victore.ſ.tẽpus.locus.modus.⁊ perſo
na eligẽda. Cetera enim multis ꝓphetis reuela⸗
te ſunt.Tertia cauſa eſt rõne cuiuſdã congruita
tis. Debuit enim mitti a pꝛe:qꝛ erat opus potẽtie.
A filio qꝛ erat opus ſapientie.A ſpũᷣ.ſ.qꝛ erat oꝑpꝰ
gfe ⁊ miſericoꝛdie.¶ Zertio non debuit mitti an
gelus infimus ſed ſũmus.ſicut ſuit angelus Ga
ꝛiel. Bern. Mon arbitroꝛ hunc angelum ad sgi-
nem miſſum de minorib eſſe.qui qualibet ex cau
ſa ſolent ad terras crebꝛa fungi legatione. Eius
aũt magnitudo apparet ex tribus magnis officijs
que ſibi deus in ſua curia cõmiſit. Pꝛimum eſt

reuelatio ſecretoꝝ.vnde dꝛ Dañ.viij. Gabꝛiel fac

iſtum intelligere viſionem. Secundũ eſt victo⸗
ria pꝛelioꝝ.vnde dicẽ quedã gloſa ſuper Daniel.ꝙ;
BGBabꝛiel pꝛepoſitus eſt a deo pᷣliis gràdis. Ter⸗
tium eſt aſſitentia ante deum. Angde ipſe dicit.
Ego ſum Gabꝛil angelus qui aſio ante deum.
Wagnum eſt igitur ſecreta reuelare. Malus eſt

victoriam pꝛeliorum concedere. Waximum eſt

ante deum ſemper aſſiſtere. ¶C Sermo. vilj.
Pis dicitur virgo Maria.qꝛ fuit bꝛeuis
a per humilitatem:uolatilis per ſupernoꝝ
contẽplationem: mellificans per celeſtis
fructus pꝛoductionẽ᷑.de his tribus Ecẽi.xij. Bꝛe
