Dicat ergo maria. Qui nat eſt ex uetre meo.ipſe
exiuit curſu gigteo. Magnific'ẽ uẽter me’? nõẽ
pudore euacuat. Mõ potꝝ it laguẽ cñ qᷓ erat dei
tus que ipſa ↄſoꝛtabat. Phil. iin. Nia poſſuʒ ĩ eo
ꝗ me ↄſoꝛtat. Que iplſaʒ firmit᷑ roborabat. Vſa. xl.
Qui dat laſſo vtutẽ ⁊ hüs ꝗ nõ ſunt ſoꝛitudine ro
bur multiplicat. Que ſibi refrigeriũ pſtabat. ⁊ nul
lã pati moleſtis pmittebat. Ande dirxit ei angelus
Yuce.ij. Et virt altiſſimi obũbꝛabit tibi. Q autẽ
ipſa nullũ lãguorẽ icurrerit. patet qꝛ ipſa filiũ pã-
nis iuoluit ⁊ in pᷣſepio reclinauit. Hiero ↄtra clau
diũ. Aeniũt magi ⁊ inueniũt mari non doloribꝰ
ucratã. ſed puero obſequentẽ. Mãà in ꝑtu virginis
nulia obſtetrir ſuit. nulla muliercula interceſſit ſe
dulitas ipſa pànis inſantẽ inuoluit.ipſa m ⁊ ob
ſtetrix fuit. 2 eu in pᷣſepio reclinanit. ¶ Ser. iiij.
AIrtus sginis marie fuit multe puritatis
p pauptatis 2 nouitatis. Duritas auté iſta
vttẽdit᷑ ex ꝑte mr̃is ⁊ exꝑte pꝓlis. In mfe
añt tãta fuit puritas.ꝙ nec in ↄceptu.nec in partu
ſua potuit violari vginitas.ſʒ ßuata puritete virgi
nea lpſa pepit ⁊ ↄcepit. nec mirũ qꝛ ipſa eſt ſydus
dei. cãpꝰ dei. Quiaipſa eſt ſydus dej.iõ pepit filiũ
tanq; diuini ſplédoris radiũ. Sicut eni; ſydus ra
diũ ſuũ emittit ſine ſui coꝛruptiõe.ſic vᷣgo pepit fi
liũ ſine ſui violatione. Añ càtat ecclia. Siẽ ſydus
radiũ ꝓſert vᷣgo ſfiliũ pari ſoꝛma. Neq ſydus ra
dio neq; m' filio fit coꝛrupta. Hic eſt etlã ꝙ ꝓpha
oꝛtum rpᷣi aſſimilat luci dicẽs.Lux oꝛta eſt iuſto.
Item. Exoꝛtũ eſt in tenebꝛis lumen rectis coꝛde.
Quia eſt cãp? vei iõ filiũ ſuũ gnãuit tanq; florem
amenũu. Sicut eniʒz flos orit de cãpo ſine capi ſoſſi
one. ſic xᷣs de vᷣgine naſcit᷑ ſine ei coꝛruptiõe. Uñ
ipſe filiꝰ dicit. Ego flos cpi. NMõ eni dicit ſe eẽ flo
rẽ hoꝛti ſed cãpi. qꝛ flos hoꝛti ſerit᷑ ⁊ terra ſcindit᷑.
flos vo cãpi orit ſine ſeminatione ⁊ ſine tre ſoſſõe
AOnñ alii pueri naſcunt᷑.m que eſt qſi terra ſcindit᷑
æ ſemẽ viri fundit᷑. Mat eſt aũt xpᷣs ſine hũano ſe
mine er itegra mfe. Quis vo eſt liban dei.lõ pepe

HIII

liciſo eſt ualde odoriſerũ ⁊ pᷣcioſuʒ. Airgo aũt btã
tanq; thus odoriſerũ.⁊ hoc coꝛtice nõ iciſo.i.non
violato vᷣginali pudore.E cci.xxiiij. Quaſi libanꝰ
nõ ĩciſus uaporaui hitationẽ meam. Sc do iſta
puritas attẽdit᷑ exr pte ꝓlis. In xpᷣo qdẽ ſut ais dei
tas ⁊ caro. Eiꝰ aſt deitas eſt pura.q eſt lux ſplẽdi
da. Sapͥ. vj. Speculũ ſine macula candoꝛ lucis

eterne. Ei aĩa eſt pura.q: puriſſima a deo creata.

⁊ puriſſimo coꝛꝑi iſuſa. Sapᷣ.viij.cꝰ.Soꝛtit ſum
aĩam bonã.⁊ cũ eẽm magis bon ueni ad coꝛpꝰco
inqnatũ.Ei caro ſuit pura.qꝛ de puriſſimis ſan⸗
guinib sginis aſſupta. Dama.Cõſtruxit ſibi xꝰs
ivi ex caſtis ⁊ puriſſimis ſanguinib vginis carnẽ
aĩatã aĩa rõnali 2 itellectuali pꝛimitias nf̃e maſſe.
Quãuis aũt deitas ſit puriſſima.tñ erx ↄiũctiõe cũ
carne in nullo ſuit polluta.ſicut oſtẽdit Augꝰ au⸗
ctoritate ⁊ exẽplis. Mã in liꝰ de natura boni h̊ oſtẽ
dit au ctoritate.ꝙ.ſ.de ab aliqb imũdis nõ coinꝗ
nat᷑ dicẽs. Cũ iõ ſint oĩa que ↄdidit nõ tũ inqnant
eñ qui peccãt.de cui ſapia ſcriptũ eſt.attingit a ſi
ne uſq; ad finè ſoꝛtiter ⁊ diſponit oĩa ſuauit.Et at
tingit oĩa ꝓpt᷑ ſuã mũditiã.⁊ nihil inqnatñ in illaʒ
icurrit. In quodã vo ſᷣmone hec oſtẽdit duob ex
emplis.ſ.exẽplo ſolis ⁊ aie rõnalis. De pᷣmo exẽ⸗

plo ſic dicit. NMõ deſunt heretici.qui cũ ipſ ſint ĩi-

mũdi dicũt.nõ potuiſſe fieri ut ꝛps de maria ẽgi
ne naſceret᷑. eo ꝙ illa ꝑg coꝛ pis turpis ſuiſſe putet᷑
ſed ſi etiã ibi aliqò ĩmi ditie ſuiſſet.ſua pñtis dñs
purificaſſet. Nttdite ſolẽ ubiq; radios ſuos emit
tetẽ.in ſoꝛdibꝰ. in cloacis.⁊ in locis ſalidiſſimis.
Ecce clgace ſiccant᷑.⁊ radiꝰ ſolis nõ inꝗqnat᷑. De
ſcðo exẽplo ſic dicit. Audi aliud imũde heretice.
Abi eſt aĩa tua ipia ⁊ iſidelis que iſia ↄfingit: Mũ
quid tm̃ eſi in capite. in manib'.⁊ in oculis.⁊ nõ ?
etiã in iteſtinis tuis ubi ſũt ſtercora tua? Ergo ſtul
te aĩa tua nõ inꝗnat᷑ a ſtercore tuo.⁊ de inqnari po
tuit ab oꝑe ſuo?: C Scðo ei ꝑtus ſuit miie pauꝑ
tatis.qꝛ caruit oib illis que cete mulleres in ꝑtu
ſuo hẽre deſiderat./ Puimo caruit guictiñ pitis.
qꝛ nullã ᷣuitricẽ hũit.ſʒ ipſa puerũ panis iuoluit.
⁊ in pᷣſepio reclinauit. Nulla enim aſſiſtẽ uoluiſſet
paupcule ꝑegrine in diuer ſorio poſite.⁊ in medta
nocte. Yoco sũt domicellarũ huit bou 2 aſinuʒ.
Xps aũt nat?ſuit ꝓ pctõribꝰſaluãdis.⁊ B ondit in
ſua pꝛogenie.natiuitate.vita.moꝛte.⁊ poſt moꝛtẽ.
Nã ĩ ſua ꝓgenie a peccatricibꝰ ſuit oꝛtꝰ.ſ.thamar.
raab.⁊ berſabee. In natiuitate aſᷣt iter bouẽ ⁊ aſi-
nũ ſuit poſitꝰ. In vita fuit eũ pctõrib ↄuerſatus.
In moꝛte iter duos latrones ſuit crucifixꝰ. Poſt
moꝛtẽ peccatrici pᷣmo ſuit oſtẽſus. Scdo caruit

pãnoꝑ copꝑia ꝗb ſe poſſet tegẽ cũ puero Uñ di ꝙ

rit thus odoriſerũ. ſed illud qð emanat coꝛticenõ paànis eñ ĩuoluit. Pãn aijt uetuſtate ⁊ vilitatè idi

Vipan
loeum pin
ſendioo fer
Gioarioueft
ſcarurign
ninhten
ffnatone
lone.Aus
enndar
Naba.F pp⸗
Tönnregkan
Peno.Aui⸗
hocamneraht
Pfebolätum
1ſen wolipr
Pslaerin
retspapt
ſuolulſerue
oteriemitt
goͤtciböfait
Gqvecarere
ſcthieni n
Utls ſoltmin
Cntpler. Ni
utnitiuue
ie Ai diclr
Erriagröm
Wiheeklerar
Erkertia der
lgotta..
lbenntcict
olltio pnio⸗
nſarſanen.
Geatncrode
Gninunren
Donn med
ſfofrtbigon
De,nenane
nnng nirab
nemels⸗
fnlclindͤo.
hehmu
wola
wiiſn
ruptide
fechctans
* nnltikne
ftnnftnſe
goſg pone
lreges ſd⸗
öfravar

Urtgocithi
icſotden
Qbaſi lban
Gedolſ
deſärgide
ctlur ſlei
Candorlucs
1deoctent.
Harin
nladcop
iſͤmmssten⸗
funtſtitßs
giniscune
s nit nnſe,
rlicſeci

IAug' .

Abont Boſtd
snöceing
Gtäingumt
dringtif
Ceut⸗Eta
Gnüindn
ſijt duehe
dehnoct⸗
gifnti⸗
maria de
ſuiſepenet
pitis die
sſuosene
tiiſi.
ncni/
ide hcale .
,fctei
Alstd
Eoful
Ongnaripo
nliepun,
leresinp
nietii pen
inisiuol⸗
tevoſſe
tinmneeh
it Ann,
1Bcidhſ
4 ſfte
Nlang,
boll:/
Phlgſell,
ncft e
SdoN
ca Uitig
trlenid

Berino
cat. Uñ pauꝑes vilibꝰ ueſtibꝰ ⁊ abſectis indutos
uocamꝰ pãnoſos. Ber. Cũ tãta eẽt neceſſitas nul
lã au dio fieri pelliũ mẽtionẽ. Beda.Qui totũ mũᷣ
dũ uario ueſtit oꝛnatu. vilibꝰ pànis iuoluit᷑. Zer

Xenitudinẽ oĩuʒ graꝝ hũit maria. Sʒ no
P tqdũ ꝙ; q̃druplex è plenitudo. Pꝛia ẽ ple
nitudo ſuffic ẽtie quã hñnt oẽs electi.ꝗ ꝗdẽ
hñt oia que ſibi ſufficiũt ad ſalutẽ de q̃ͥ dꝛ Act᷑.vj.

tio caruit ignis pntia. qui ſi bi multũ fuiſſet neceſ Stephanꝰ plenꝰ gfra ⁊ ſoꝛtitudie. Scða ẽ abũdã

ſariꝰ in hyeme ⁊ maxime in nocte.⁊ hoc ꝓpt illu⸗

minationè 2 caleſactionẽ. ⁊ mẽb:oꝝ pueri ↄſonda

tionẽ. Quarto caruit ciboꝝ abũdãtia qꝛ cu ipſa

eẽ᷑t panꝑcula ꝑce viuebat.⁊ puerũ nõ nutricibus
Dabat. ſzʒ ppꝛijs u berib nutriebat. vñ cãtat eccłia.

Ibm regẽ angeloꝝ ſola vᷣgo lactabat ube de celo

pleno. Quito caruit camera ? lecti molitie. Ma
pꝛo camersa hũit ſtabulũ.qð nõ eſt hitaculũ hoĩuʒ
ſʒ ſtabulũ iumẽtoꝝꝑ. Pꝛo lecti molitie hũit pᷣſepe
2 fenũ ubi ipᷣm reclinauit. Iſtã aũt tãtà pauꝑtatẽ
xpᷣs in ſe ⁊ in mfr̃e uoluit eligẽ.ut nr̃aʒ ſuꝑbia ↄfũ
deret 2 pauꝑibꝰ ↄſolationẽ daret. Gꝛeg. Mmirũ

ſi uoluiſſet uenire potuiſſer mouèdo celũ pↄcutien
do terrã emittédo fulgura. Mõ aũt ſic ꝓceſſit. ꝗa

nõ tm hõ fuit ſʒ pauꝑ. Inſuꝑ ⁊ paupeʒ mfeʒ ele-
git que careret cunis. ꝗbꝰ infantẽ reciinaret. 2 hec
ſecit hũanã uolẽs ↄculcare ſuꝑbiã. C Zertio eiꝰ
ptus ſuit multe nouitatis. Iſta aũt nouitas põt
eẽ triplex. N pᷣmo ibi fuit nouitas gnaãtiõis. Mo
ua enĩ ⁊ iaudita gnãtio ſuit qũ de muliẽ naſci uo⸗
luit. AUñn dicit Aug. in mone de nat?. eiꝰ. Pꝛeceſ
ſerat inꝗt pᷣms gnatio ſine viro ⁊ ſemina ſicut in
ada.pceſſerat ſcõᷣa de viro ſine ſemina.ſic in eua.
erat tertis de viro ⁊ ſemina ſicut in nobis.reſtabat
ergo ⁊ qrta.ſ.de ſemia ſine viro.que pᷣdictas tres
liberauit cũctis gẽtibꝰdeſiderata./ Scdo ibi fuit
nouitas vnionis.qꝛ ᷣm Ber.in vna pſonã ↄlũcta
⁊ vnita ſunt nouũ antiquũ ⁊ eternũ.i.aia de nouo
creata. caro de carne ade ꝓducta. 2 deitas eterna.
Anita ſunt etiã adinuicẽ in vna ꝑ ſona. natura ſu
piema media ? iſima. i. deitas. aia. 2 caro. Ter
tio fuit ibi nouitas ſignoꝝ. De tali nouitate dicit
Ber.in ᷣmone de nat?. dñi. Jnnoua dñe ſigna ⁊
imuta mirabilia. qm ipſa ↄſuetudine vilu erũt.pᷣo
ra plane ſolis ot ⁊ occaſus.terre ſecũditas.tẽpo
rij viciſſitudo.mira magna ſũt.ſʒ totiẽs viſa vilue
růt. Innoua ergo ſigna 2 imuta mirabilia. Ecce
ingt noua ſacio oia. O uere noua miracula. Cõce
pt ſuit ſine virili ſemĩe.ꝑtꝰ ſine dolore.⁊ mr ſine
coꝛruptiõe.vgo peꝑit ⁊ poſt ꝑtũ iuiolata ꝑmãſit.
F ecũditatẽ ꝓlis cn carnis itegritate.⁊ gaudium
mfis hñs cũ virginitatis honore. De iſta mirabi
li nouitate dicit Augu.in libꝛo de ſymbolo. Pa
rit mr ⁊ virgo.⁊ feta intacta eſt.ſactoꝛ oium fit in
ter oĩa. poꝛtat᷑ in manib rectoꝛ oꝛbis. Zabit ube⸗
ra regẽès ſydera. tacet ⁊ vb eſt. necdũ ꝗs eſſet de⸗
mõſtrabat.⁊ vniuer ſa creatorẽ ſuũ idicat. f.v.

tie qua hũerũt apli ꝗ pꝛe cetis ſcis ſpʒ ſem̃ i maio

ri abũdãtia recepunt. Act᷑.ij. Repleti ſũt oẽs ſpũᷣ
ſcõ.Tertia ẽ excellẽtie quã hũᷣit btã vgo.Luc.j.
Aue gfa plena. Ipſa enĩ p cetis ſcis ⁊ oibꝰ aplis
excellẽtiꝰſpns ſcĩ dona ꝑcepit. Pꝛon.ult. Mlie ſi
lie ↄgregauerũt ditias.tu ſupgreſſa es vniuerſas
Aere ſuꝑgreſſa.q; cete huerũt mẽſura gr̃e.iſta vo
ſuit fons graꝝ.cete hñt vᷣtutes ⁊ grf̃as ꝑticulares
iſta hũit vniuerſalr. cete herũt meſura det᷑miatã
iſta hũit vniuer ſaʒ.Quarta ẽ plenitudo effluẽtie
quã hũit xrpᷣs. Jo.j. De plenitudine ei oẽs accepi
mus. C Pꝛia aut plemtudo que eſt in ſcis aſſimi
lat᷑ plentudini uaſis. Aas eni hẽt plenitudinè mè
ſuratà ⁊ uaſi ꝓpoꝛtiõatâ. Sic ⁊ de vᷣʒ ꝙ hõ diſpo
nit uas aie dado ſibi mẽſura gre.E ph.iiij. Ani⸗
cuiq; data eſt gr̃a ſʒ mẽſurã donatiõis rpᷣi. ¶ Se
cuda plenitudo que eſt i aplis aſſimilat᷑ plenitudi
ni riuuli decurrétis. Ibi eni riuos doctrinaꝝ ſus
rũ ꝑ totũ mũdqn ſꝑſeruũt.⁊ ipʒ mũdũ iſecũdũ ger
miare ſecærũt.põ. Riuos eiꝰiebꝛias. De iſtis riuis
dẽ Vſa. xxxiij. Yocꝰfluuioꝑ riui latiſſimi 2 patẽtes.
Sii eni apli ⁊ fuerũt locꝰflumoꝝ ꝑ plenà a deo re
ceptà ſapiam. 2 fuerũt riui ꝑ emanatẽ doctrinã. 2
ſuerũt latiſimi p charitatè amplã. ⁊ fuert patetes
p ↄuerſationẽ aptã. ¶C Tertia plenitudo ꝗᷓ fuit is
gie aſſilat plenitudini ſotis. de qᷓ dꝛ Can.vij. Fos
hoꝛtoꝝ pute aqrũ viuẽtij ⁊c. Het eni ſructuoſam
germiationẽ. vñ d?. ſons hoꝛtoꝝꝑ hẽt ppetuã effu
ſionẽ.iõ ſbᷣdit᷑.puteꝰaqꝝ vſuẽtiũ.hẽt ueiocẽ ⁊ abũ
dãtẽ emanstionẽ. i0 ſegt.qͥ fluũt ipetu de libano.
CQuarta plenitudo qᷓ ẽ in xpᷣo aſſilat᷑ plenitud ni
Humiĩs.qꝛ a nullo accipit ſʒ ſꝑ fluit.ps. ÿdlumis i
pet leti ficat ciuitatẽ dei. Itẽ.F lumẽè dei replet ẽ
agꝗs. Iſtud fiu mẽ ſic ipletũ mr̃es ſuã ſic ipleuit.q;
ſeipʒʒ ꝗqẽ cibꝰangeloꝝ i ea pparauit.ps. Paraſti ei
bũ illoꝝ ⁊c̃. Deide emiſit in riuos.i.ĩ apblos quos
ſic ĩiebꝛiauit.i.ĩ tata abũdatia repleuit ꝙ ꝑ eos ger
mina fidei ꝑ totũ mũdũ multiplicare ſec.iõ ſbdit

riuos ei* iebꝛiꝗs. Deide iſtud flumè emiſit ſiillici⸗

dia.i.ĩ coꝛdibꝰ alioꝝ ſcõꝝ miſit ve ſpũᷣs ſci dona

ꝑ qᷓ gaudẽerer eos germiare ſec ꝑ bona oꝑa.io ſub

dit᷑.ĩ ſtillicidijs ei letabit germinãs. Iſtà plenitu

dinẽ ſuꝑeffluẽtie xpᷣs coĩcauit mr̃i ſue.qꝛ de eiꝰ ple
nitu die accipiũt vniuerſi. Mõ tñ oibꝰeqlit᷑ ſe diffũ
dit.ſʒ ſʒ diſpõnẽ recipiẽtiũ dat mẽſurã grf̃aꝝꝑ. hHẽ
enĩ qdruplicẽ mẽeſurã de q̃ᷓ dꝛ Lu. vj. Mẽſurã bo⸗

nã ⁊ ↄſertã ⁊ coagitatã ⁊ ſuꝑeſſluẽtẽ dabũt ĩ ſinũ

7 1

SBermo
ueſtrũ. Jpᷣa nãq; quoſdã ſacit bñ inciꝑe per gfaʒ
incipiẽtẽ.⁊ iſtis dat mẽſurâ bonã. Quoſdã ſacit in
meliꝰ ꝓficẽ per graʒ ꝓgrediẽtẽ.⁊ iſtis dar mẽſurã
ↄſertã.qꝛ eis maiorẽ graʒ ↄfert.Quoſdã fſac ſemꝑ
ꝓſeuerare. ? iſtis dat mẽſurà coagitataʒ. qꝛ gr̃am
Dei ĩ eis ſic coagitat ⁊ ↄfirmat ꝙ ab ipᷣa nunq; ca
dũt.Quoſdã ſacit ſupeſfluẽ per graʒ ↄfirmantẽ.
per quã ipſi eſſluũt.mõ per vba edificatoria. mõ
per expla.mõ per mifico:die oꝑpa. C Notanduʒ
aſit ꝙ qtuoꝛ ſunt ſigna plenitudis. Pꝛlmuz eſt
nò reſonare ſiẽ patet in uaſe pleno vino ꝙ; ꝑcuſſũ
nõ reſonat. Jo dẽ Job. vij. Nungd mugiet bos
cũ añ pᷣſepe plenũ ſuerit. Scdðm eſt nõ plus ap-
petẽ ſic patet in ſtomacho pleno qui plus nõ appe
tit. eo ꝙ ſaturitateʒ hẽt.iõ dꝛ Pꝛouerb.xxvii.Aia
ſaturata calcabit fauũ.Tertiũ ẽ ſuꝑeſſluẽ ſicut
patet in uaſe fluuio inũdãte.Ecci.xxiiii.Qui ĩiplet
q̃ſi phiſon ſapiaʒ. Phiſon eſt fluuiꝰ padiſi.qui de
adiſo egrediens terraʒ eiulat circuit 2 inundat.
Quartũ ſignũ eſt eẽ põderoſuʒ ſiẽ patet in uaſe
qð qñ eſt uacuũ eſt leue.ſʒ qñ eſt plenũ põderoſuzʒ
eſt. Iſta qᷓtuoꝛ ſigna ſuerũt in btã maria. per que
oñndit᷑ ꝙ ſuit gra plena. Pꝛimũ ſignũ eſt qꝛ mul

tas tribulatioes ppeſſa eſt uel fuit.ſʒ tñ per nullaʒ

ipatiẽtiã uel murmurationẽ aliqu reſonauit. ſed
ſemꝑ de oĩbdeo gfas egit. Secũdũ ſignũ eſtq;
mũdana nõ appetijt. Intãtũ eni coꝛ ſuũ plenũ ſu

it amore celeſtiũ.ꝙ deſpexit oẽm amorẽ terrenũ.

Qulia eni celeſiẽ dulcedinẽ deguſtauit.iõ oĩs dul
cedo mũdana ſibi amara ſuit. Pꝛouer.ultꝰ. Gu⸗
ſtauit ⁊ vidit qm̃ bona eſt negociatio eiꝰ ⁊c̃. Mã ſic
dicit Chꝛyſo. Nere nõ hẽt ſuꝑ terrã ꝙ amet ꝗ do
nũ celeſie in ueritate guſtauerit. Zertiũ ſignuʒ
eſt qꝛ per ↄtinua bñficia nũqᷓ;ᷓ fluẽ ceſſauit.iõ diẽ
Ber. De ei plenitu dine accipit vniuerſi.ſ.cecus
illũinationẽ. eger curationẽ.triſtis ↄſolationẽ.pec
catoꝛ ueniã. iuſtus graʒ.ãgelus letitiã. filius hoĩs

hũane carnis ſbᷣaʒ.⁊ tota trinitas gliaʒ. ita ut non

ſitqui ſe abſcõdat a calore eiꝰ. Quartũ ſignũ eſt
qꝛ intãtũ ſuit pꝛe nimia gfe plenitu dine põderoſa
q ſi ipᷣa ſols in vna ſtatera poneref.⁊ ceteri angeli
etiã oẽs ſcĩ tà noui q;ᷓ ueteris teſtamẽti in alia po⸗

nerent᷑.ipᷣa pꝛe nimia gfe abũdãtia ãpliꝰpondera⸗/

ret.qꝛ oẽs gras q̃s alij ſci hũerũt ꝑticulariter ipᷣa
hũit ulr. Uñ dicit Ber. Nere in plenitudine ſcõꝝ
ſuit detẽtio eiꝰcui nõ deſuit fides pꝛiarcharũ nec
ſpũs ꝓpharũ.nec ʒelus aploꝝ.nec ↄſtãtia martx

rujuũ.nec ſobꝛietas ↄſeſſoꝝ.nec caſtitas ginuʒ.nec

ſecũditas ↄiug atoꝝ.nec puritas ãgeloꝝ. ſ.vj.
Oꝛta ⁊ poꝛtẽaria.ſeneſtra ⁊ ſeneſtraria eſt
vᷣgo marla.Añ ꝗdẽ aduẽtů dſi non erat
aliqᷓ poꝛta in celo per quã poſſemintrare.

VI
nec aliq̃ ſeneſtra per quã de oculo ſue mificoꝛdle
poſſet ad nos reſpicẽ.iõ ut dictũ eſt vᷣgo maria in
celi palatio ſacta eſt poꝛta celi.poꝛtenaria dei.ſene
ſira xpᷣi.⁊ feneſtraria ꝑadiſi. C Pꝛio ꝗdẽ ſacta eſt
poꝛta celi. Siẽ eniĩ per poꝛtã int iſerimꝰ⁊ extra effe
rimus.ſic ⁊ ipᷣa per merita ſua nos poꝛtat ad celũ
⁊ ad nos repoꝛtat dona grarũ. Aocat᷑ apᷣt ab eccle
ſia poꝛta regia.poꝛta lucida.felix ⁊ btã. Pꝛimo
nãq; uocat᷑ poꝛta regia reſpectu xpᷣi.cũ di. Zu re
gis alti ianua. Sic eniʒ hõ per poꝛtã intrat ⁊ exit.
ſic xpᷣs per ipᷣaʒ itrauit? exluit.⁊ tñ ipa poꝛta ſem

per clauſa pmaſit.Ezech.xliiij. Poꝛta hec clauſa

erit ⁊ nõ apiet᷑ ⁊ vir nõ trãſibit per eè qm̃ dñs de⸗

iſrł igreſſus eſt per eã. Scðo uocat᷑ pona ſulgi-

da reſpectu ſui.vñ dẽ., Et poꝛta lucis fulgida.Deꝰ

ſemꝑ ad oſtluʒ coꝛdis nr̃i ſtat. Apocẽ.iij. Ego ſto
ad oſtiũ ⁊ pulſo.uolẽs lucè ſue gfe ifdẽ?. Sʒ ma

li tenẽt oſtiũ clauſuʒ.⁊ nolũt reciꝑe lumẽ diuinũ.

Job. xxiiii. Ipi fu ert rebelles lu mini. Maria aũt

xpᷣo ad oſtiũ pulſanti aꝑuit.Cañ.v.Aꝑi mihi:ſo⸗
roꝛ mea. Jpᷣa vo aꝑit dicẽs ibidem . Peſulũ oſtij

mei apui dilecto meo. iõ lucẽ ſuã ĩſudit.⁊ eã to

tã lucidã ſecit.Apoc.xxj. Ciuitas.i.vᷣgo maria in

qua fuit oĩuʒ rutũ vnitas.nõ idiget ſole.i.ange⸗

lica illinatiõe.neq; luna.i.inſtructiõe hũana.iõ
ſpᷣdit᷑.ſed claritas dei illũinabit eã.⁊ lucerna eius
eſt agnus.Tertio uocat᷑ poꝛts felix. qꝛ per ipſaʒ

ad ſelicitatẽ eternà itramus. VUñ di Beñ. viij. Pec

eſt domus dei ⁊ poita celi. Nidẽs eni iacob celuʒ
aptũ ⁊ ſcalã ſuꝑ terrã cuicacumẽ tãgebat celu.⁊

angelos aſcẽdẽtes ⁊ deſcẽdẽtes.⁊ dñm inixũ ſca⸗

le admirãdo dixit. Pec eſt domꝰ dei ⁊ poꝛta celi.

Per que dat᷑ intelligi ꝙ ipᷣa eſt poꝛta celeſtis.quia

ipa nobis celũ aꝑit.qꝛ ipſa eſt ſcala celeſtis ꝑ quã
de ad nos deſcẽdit.que lʒ eẽt in terra coꝛꝑe.tñ ca

cumẽ mẽtis eius celũ tagebat coꝛde ⁊ amore que

angelos pꝛo nobis ad veũ mittit.⁊ ad nos uenire
ſacit cui dñs inixus ſuit ⁊ incoꝛpatqñ in eiꝰ ute-
ro ſuit incoꝛporatꝰ. Iſtã poꝛtã celeſtẽ eua nobᷣ clau

ſit.ſs maria aꝑuit.vũñ ctat ecclia. Paradiſi poꝛta
per euà cũctis clauſa eſt. ⁊ per mariã vᷣginẽ ſteruʒ

pateſacta eſt. Poꝛta enim padiſi terreſiris triplx
clauſa erat.ſ.ãgelica cuſtodia.flãma appoſita.rũ
phea bis acuta.ut hẽtur Geñ.iij. Per que ſigniſi
cat᷑ clauſura paradiſi celeſtis.per angelicã ſigni
cabat᷑ inimicitia quę erat inter hominẽ ⁊ angeluzʒ
per peccatũ. Per flãmã appoſitã ſignificat᷑ obliga
tio ad penã eternã.per rumpheã bis acutã ſigniſi
cabat᷑ dei ſeuera iuſtitia.que coꝛpus ⁊ animã inci
debat.Btã igit᷑ maria inter bominẽ ⁊ angelũ pa⸗
cem ſecit.⁊ ideo pᷣmã clhauſurà aperuit. Aſi ange
li cãtauerũt.Blorie in altiſſimis deo ⁊c. Ipᷣa etiã

enoritpend
oremoult
Egratoſtin
Ucideliuſti

ſieſereme

heker.C.
ſulſe ſen
nuſtgillig
Cnutault.
oinerodue
glipiioecu,
Nrtpnios
Maptt nos
glechen⸗
ncſe Quid
lsopik the
poritäͤreit
bittpeluurd
Albecci
füoluinemi
Nicher.
licicſchtio
picſtii Ic
iscokpon
fscprpori
Potidiole
incceſtepa⸗
uct kegi.
Ciohormi
Cfiaiafuite
Nbolstn
ſtcpenclla
li rode
lincefep⸗
ctatölper
Inrkratak
iporiſine
le lug fe
veräſn
klleſis

lictti
nlſcorchen
üoſteng
Pirpott⸗
Fdiſe
hüirtftan
anii.
ſne öſ

ſuemlige
ktgoneirn
Periſ da in
ſogceſenct
in'tanncſ
Spettaradcl
igaͤtcbtete
bli. Pino
icc di Tute
immatait
a ponſen
Ntibetal
andiede
Ltponnſllgi⸗
8ſlgn de
e i Egoſt⸗
ſide Gm

ume dicird:

P. Methit
Lyi mbib⸗
da
ſatzcit⸗
Goo marunn
be anbe⸗
hüend
Ucernd es
,Cperigeg
i tii⸗be⸗
iacob d
Gcht ali
n intiſe⸗
1poti cel
lekis guis
blefis ana
corge iñct
amore ge
nos vonite
fin Gu⸗⸗
cuanohchn
radld pons
tgni beni
ihts i
apoſtifi
ruefgi
geleit
it ngii
ifatohig⸗
nti ſſ
1unin 6
tnnglihͤ⸗
t Aine⸗
0 1, e

Sermo

remouit penã eternã ⁊ adduxit dei gẽam ⁊ gliam.
ideo remouit ſcdᷣam clauſurã. Pꝛouer.xj. Muli⸗
er gratioſa inueniet gliam. Ipſa etiã remouit e-
uerã dei iuſtitiã.⁊ ↄuertit ipſam in magnã clemè-
tiã. ⁊ ſic remouit tertiã clauſurã.iõ ſignificata eſt
per heſter. Cũ eniʒ rer aſſuerus ↄtra ludeos gra-
uẽ tuliſſet ſentẽtiã. heſter regina ſuis pᷣcibꝰimpe⸗
trauit ꝙ illã grauẽ ſniam reuocauit ⁊ in clemẽtiaʒ
cõmutauſt. C Scõos eſt poꝛtenaria dei qꝛ ad xvpᷣm
nos introducit. Ago de ſcõ vic. Maria Poer xps
oſtiũ pꝛi occultũ. er marià igit᷑ puenit᷑ adxpᷣm.
per xpᷣm vo ad deũᷣ. Iſta poꝛtenaria nobᷣ theſaurù
dei apit.⁊ nos in celeſte palatiuʒ introducit. Aꝑit
noð qdẽ theſaurũ diuine potẽtie ſapiẽtie ⁊ miſeri⸗
coꝛdie.Quidã eniʒ peccãt per iſirmitatẽ humanã
illis apit theſaurũ diuine potẽtie qꝛ dat eis vᷣtutẽ
2 potẽtiã reſiſtẽdi.Alij peccàt per ignorantiã.illis
apit theſaurũ diuine ſapie.qꝛ dat eis ſciẽtiã cauẽ⸗
di. Alij peccãt per certã malitiã. illis aꝑit theſau⸗
rũ diuine miſicoꝛdie.qꝛ dat eis gram penitẽdi.iõ
dr Jach.xj. Aꝑi libane poꝛtas tuas.Libanꝰ ĩterpᷣ
tat᷑ cãdidatio.⁊ ſignat mariã que fuit cadida per
mũditiã. Iſta aꝑit poꝛtas ſuas.qꝛ debilibꝰa infir
mis aꝑit poꝛtã diuine potẽtie.ignorãtibꝰ ⁊ obſcu
ris aꝑit poꝛtã diuine ſapie.maligntibꝰ⁊ puerſis
poꝛta diuine miſicoꝛdie./ Scðo iſta poꝛtenaria
in celeſte palatiũ nos itroducit a quo eua nos ex-
cluſit.Tegit᷑.ij. Reg.iiij.ꝙ oſtiaria purgãs triti⸗
cũᷣ obdoꝛmiuit.⁊ iõ miphiboſet ĩiterſect? ſuit. Iſta
oſtiaria fuit eua.que nõ ſollicite vigilauit.⁊ ideo
diabolus introiuit ⁊ eiꝰ ſpãm int᷑fecit. Sʒ dẽ Jo.
xix.ꝙ ancilla oſtiaria petrũ in atriũ pᷣncipis ſacer⸗
dotũ introducit.qꝛ vᷣgo maria que ſe noĩat ancil-
lã in celeſte palatiũ nos itroducit. ¶ Tertio dẽ ſe
neſtra xpᷣi per quã celũ ſilr itram. vñ cãtat eccłia.
Intrẽt ut aſtra flebiles celi ſeneſtra facta es. Per
iſtà poꝛtã ſine ſeneſtrà deꝰ lumẽ ſue gre nob effun
dit. Aug. acta eſt maria feneſtra celi.qꝛ de per
ipſaʒ uerũ lumẽ ſeculis cfludit.ſacta eſt maria ſca
la celeſtis.qꝛ de per ipſam deſcẽdit ad terrã. Der
iſta igit᷑ feneſtrã deꝰ ad nos oculo ſue miicoꝛdie
reſpicit. Cañ.ii. En ſplſe ſtat poſt ꝑietẽ nr̃m reſpi⸗
cies per ſeneſtras ꝓſpiciès per cacellos. Abi no⸗
tãdũ q; tria ſunt que ĩducũt xpᷣʒʒ ut nos oculo ſue

VII j

cellos.Deꝰ igit᷑ ad nos miſicoꝛdit᷑ mouet᷑ qñ in ſe
ipſo videt nfam nãm. mfeʒ nr̃am.⁊ vulnera ſua.
¶ Quarto ipſa eſt feneſtraria ꝑpadiſi.iõ ſepe eſt ro
gãda ſibi ſepe dicẽdũ Caũ.v.Api mihi ſoroꝛ mea
amica mea. colũba mea.⁊ imaclata mea.qꝛ caput
meũ plenũ eſt rore.⁊ cyncini mei pleni ſũt guttis
noctiũ. Abi ponunt᷑ ꝗnque cauſe qꝛ ipſa eſt fene-
ſtraria.debet ſuis deuotis ſeneſtrà aꝑire./ Pꝛia
eſt magna nfr̃a ꝓpinqtas qꝛ ſoroꝛ nr̃a eſt. Scõa
eſt eiꝰ viſceroſa charitas.q: ipſa amica noſtra eſt.
KTertia eſt magna ei pietas.qꝛ eſt ſicut colũba.
Quarta eſt ei generoſitas.qꝛ ẽ imaclata./ Quĩ
ta eſt magna nr̃a neceſſitas.q; ſum iter hoĩes ſri.
gidos qui nos tota die ifrigidãt ſuis malitijs.iõ
dic. Caput meũ plenũ ẽ rore ⁊c. Lanqᷓ; ſi diceret.
Tot ſum plenꝰſrigore.qꝛ pctõres ſrigidi ifrigi⸗
dauer̃t me guttis noctiũ malitie ſue ⁊ iõ die. Apt
mihi ut me caleſacias igne charitatꝭ tue. Cſ.vij.
Otẽtlã magnã hẽt in ciuitate ſuꝑna vᷣgo
P maria. Cõſueuit aũt ꝗs penes aliquẽ regẽ
hẽre magnũ poſſe.aut rõne parẽtele.aut
rõne gr̃e inuẽte.aut rõne bñficiẽtie. Iſta triplici
de cauſa btã vᷣgo penes regẽ celeſtẽ obtĩiet magnũ
poſſe.¶ Pꝛimo rõne parentele.qꝛ ſ.eſt mr̃ regis.
Ber. NHõ deeſt ei ptãs.q; eſt mr̃ oĩpotẽtie.nec uo⸗
lũtas qꝛ eſt mr̃ misicoꝛdie.nec ĩduſtria qꝛ eſt mr̃ ſa
piẽtie. Hoc ſigtũ eſt.iij. Re.ij. Abi dixit ſalomon
berſabee mĩ̃i ſue. Pete mr̃ mi. Meqʒ ſas ẽ ut auer
tã faciẽ tuã. Berſabee ĩterpᷣtat᷑ pute ſatletatis. Nr
pute.i.alus aliqũ eſt uacuꝰ.aliqñ ſemiplenꝰ. Pu
teus aũt pᷣginis ſemꝑ eſt plenꝰ⁊ ſuꝑplenꝰ. Hiero.
in b.de aſſap. Gñ plena.qꝛ ceteris qdẽ ꝑ ꝑtẽ pᷣſtat᷑.
marie o ſe totà iſudit gr̃e plenitudo. Ber. Negi⸗
mꝰ ſteghanũ plenũ gr̃a.⁊ aplos ſpũ ſcõ repletos.
ſz lõge diſſilr a maria.Aliogꝗn nec ĩ illo coꝛꝑaliter
hitauit diuinitatis plenitudo. nec illi ↄceperũt ve
ſpũ ſcõ. C Scðo hẽt poſſe rõne gfe iuẽte.qꝛ ſic di
xit ei angelus Tuce.j. Inueniſti gr̃aʒ ⁊c.⁊ nõ tſi
apud deũ ſʒ etiã apð totũ mũdũ.Ber. Bũ di ma
ria gra plena.q: deo. angelis.⁊ hoĩb grata. Deo
per humilitatẽ.angelis per vᷣginitatẽ.toti müdo
ꝑ fecũditatẽ. Lãtà apud deũ gr̃am iuenit ꝙ ipᷣaʒ
ab et᷑no amauit. A pᷣncipio mũdi ꝑ oẽs etates q̃ſi
uit ⁊ tãdẽ deſpõſauit.De hijs tribꝰ dẽ Gapie. vij.

miſicoꝛdie reſpiciat. Pꝛimũᷣ eſt qꝛ ipſe hẽt nobiſ hãc amauſ ⁊ exꝗſiui a iuuẽtute mea ⁊ qſiui eã mi

cũ ↄſilem nãm.⁊ iõ eſt ꝓpin quꝰ nt᷑ᷣ.G̊ notat᷑ cũ dẽ‚
nar poſt pietè nr̃ʒ. Paries enĩ nr̃ eſt nra natura.
Sz dꝛ ſtare poſt pietẽ qꝛ lʒ hũerit vitatẽ nãe:nõ tñ
huũit vitia nae. Scõʒ eſt qꝛ hẽt nobiſcũ eàdẽ nãʒ.
iõ eſt fr̃ nrt̃.iõ dẽ.reſpiciẽs per ſeneſtra.i.per vᷣginẽ
mariã.Tertiũ eſt qꝛ ipſe pꝛo nobᷣ accepit vulne⸗
ra ſua.iõ fact eſt redẽptoꝛ n᷑ᷣ.iõ dᷣ.ꝓſpiciẽs ꝑ can

hi ſpõſam aſſumẽ.Tãtã gr̃am inuenit ꝙ ipᷣa p:o
eua regnare ſecit. Peſter.ij. Adamauit ed rex ſuꝑ
oës mulieres. hHabuitq; gr̃am ⁊ miſicoꝛdiã corã
rege ſuꝑ oẽs mulieres.⁊ ipoſuit diadema regni ĩ
capite eius ſecitq; eã regnare pꝛo uaſthi.i.ꝓ eua.
Zãatã gr̃am inuenit ꝙ oẽs petitiones ſuas exau/⸗
dit. Ibidẽ.vij. Si iueni gr̃am in oculis tuis o rex
1

Sermo .
mibi aiam meã pꝛo qua rogo.⁊ populũ meuʒ
io ni obſecro. Et rex ſibi oĩa ↄceſſit. C Tertio
hẽt magnũ poſſe rõne bñficietie. rone obſegoruz
que ſibi erhibuit.qꝛ pᷣm aluit 7 nutriuit. Uñ di⸗
cit ſcũs Odilo. Ipſa vei genitrix oẽ tẽpus dnice ĩ
fantie.pueri ie.adoleſcẽtie cũ illo ꝑegit.⁊ obſeguz
mfne dulcedinis ut uera m̃ uero filio miniſtra-
uit. Aug. in mone de annũcia. Xacta maria crea
torẽ tuũ.panẽ celi.pᷣciũ mũdi.pbe lavẽti mamillã
ut ille pꝛo te ꝑcutiẽti hᷣbeat marilla. Zu illi tpalez
miniſira ſuam ut ipſe tibi ⁊ nobis vitã pᷣbest ſem
piternã. Lacta qui ſecit te ut ipſe ſieret in te. Et qꝛ
btã vᷣgo talia obſega xpᷣo p̃ſtitit.iõ ſibixpᷣs in iudi
cio dicẽ poterit illud Matt. xxv. E ſuriui 2 Dediſt¹
mihi mãducare. ul me iſantẽ nutriẽdo. uel tua pu
ritate me paſcẽdo. Sitiui ⁊ dediſti mibi bibẽ: tuo
lacte gineo me potando. Poſpes er collegiſti
me.in tuo utero nouẽ mẽſib poſpicãdo. Nu dus
cooꝑniſti me. uel me iſantẽ pãnis iuoluẽdo. uel
mẽbꝛa coꝛpis mei de tuis caſtis viſcerib mihi foꝛ
mãdo. Infirm erã ⁊ viſitaſti me. inſantilib debi
litatibꝰ ſubueniẽdo. In carcẽ erã ⁊ ueniſti ad me.
in patibulo ĩcarceratũaſſociãdo. C¶ Sermo. viiüi.
Alchꝛitudinẽ maximã hũit virgo maria.
NQAQAue qdẽ pulchꝛitudo in ſex in nobis ſuſt
In ſe ipſa qdẽſuit pulchꝛa.qꝛ in ea ſuerũt
cauſe.ſpẽs.⁊ ſigna oĩs pulchꝛitudinis. Cauſe vo
pulchꝛitudinis qᷓs ponit phs in li pſpectiuox ſüt
q̃tuoꝛ.ſ.magnitudo. numerus. coloꝛ. lux. Et iſte
q̃tuoꝛ cauſe pulchꝛitudis fuerũt in maria.? Wa⸗
gnitu do igit᷑ facit pulchꝛitudinẽ.⁊ pomit exẽpluʒ.
qꝛ luna apꝑet pulchꝛioꝛ ſtellis.⁊ ſtelle magne ſunt
plchꝛiores q;ᷓ parue. Sic maria fuit magna ⁊ ma
xima. AUñ ipſa dicit. F ecit mihi magna q botes
eſt. Ipſa etiã dicit Ecẽi. xxiiij. Ego mi pulchꝛe di
lectiõis. De eiꝰ magnitudine Aug. rudeẽs illi que
ſtioni Cañ ultꝰ. Que eſt iſta que aſcẽdit per deſer
tũ ⁊c.ait. Iſta eſt mr̃ dei.regina celi.dñia mũdi.⁊
poꝛta paradiſi. Numerus etiã ſacit pulchꝛitudi
nẽ. vñ ponit exẽplũ q; loca celi ſtellarũ plurimaruʒ
ſunt pulchriora loca ſtellarũ paucarũ. Silr in ma
ria. ſuit numeroſitas oium tutũ. E cci.xxiiij. In
me oĩs ſpes vite ⁊ vᷣtutis.ps.Aſtitit regina a dex-
tris tuis. Dami in liꝰ. ilij. Waria in domo dei plã
tata ? ipinguata ſpũ ut oliua fructiſera.oĩs vᷣtutis
hitaculũ facta eſt. Coloꝛ etiã facit pulchꝛitudinẽ
cuiꝰ exẽplũ ponit.qꝙ pãni tincti ⁊ colorati ſunt pul
chꝛiores q;ᷓ alij. Sic maria tĩcta ſuit colore nigro
hũ̃ilitatis. albo puritatis ⁊ rubeo charitatis. De
quo triplici colore dꝛ Can.j. Nigra ſum ſ̊ ſoꝛmo
ſa filie hierlm ſicut pelles ſalomonis.? Zurx etiaʒ
eſt cauſa pulchꝛitudinis.q;ꝛ oĩia que in def̃to erant

VIII

efficiunt̃ pulchꝛa.ſ.marlia que tota eſt ſplẽdẽs ⁊ lu
cida.Cañ.vj. Que eſt iſta que pꝛogredit᷑ ſi auro⸗
ra. Scðdðo in es ſuerũt ſpẽès pulchꝛitudis que ſue
rũt qnque. Pꝛia eſt pulchꝛitudo celeſiis que oſi
ſtit in glia ſcõꝝ.ſa.xxxiij. Sedebit pplus meꝰ in
pulchꝛuudine pacis in tabnaculis fiducie in regꝗe
opulẽta. Scõða eſt pulchꝛitu do ĩtellectualis ſiue
angelics que ↄſiſtit in obuãtia mũdit e vginalis.
Saßp̃ iiij. OQ q́; pulchꝛs eſt caſta gnãtio cũ clarita
te.ſ.moꝝ honenate. Gꝛeg. ſuꝑ illõ Can.iiij. Quã
pulchꝛa es amica mea q;ᷓ pulchꝛa es. Pulchꝛã in
quit noĩat ⁊ pulchꝛã replicat.qꝛ alia eſt pulchꝛitu
do moꝝ in qua nũc cernit᷑ atq; alia pulchꝛitudo
pᷣmioꝝ in qua tũc per ↄditoris ſui ſpẽm ſubleuat᷑
PAuarta eſt pulchꝛitudo ſuꝑſubᷣalis que eſt pul
chꝛitudo diuina de qua dꝛ Hiere.xxxj. Gñdicat ti
bi dũs pulchꝛitudo iuſtitie mons ſcũs ꝗ Quinta
eſt pulch:itudo ſpũalis que ↄſiſtit in decore vtutñ

de qua dꝛ Lhꝛe.inj. Caãdidiores naʒareiei? niue.

nitidiores lacte.rubicdiores ebore antiquo ſa-
phiro pulchꝛiores. Sci eni viri aſſimilant᷑ niui ꝓ
pter refrigeriũ caſtitatis.lacti ꝓpt᷑ mũditiã purita
tis ebori antiquo ⁊ rubicũdo ꝓpter ſeruorẽchari
tatis.⁊ ſaphiro ꝓpter pulch:itudinẽ celeſtis cõtẽ⸗
plationis. Iſta qntuplex ſpẽs pulchꝛitudinis fuit
in maria. AUñ dꝛ Apoc.xij. Signũ magnũ apꝑu
it in celo mulier amicta ſole ⁊ luna ſ̊ pedibꝰei ⁊ ĩ
capite eiꝰ corona ſtellarũ duodecim ⁊ in uto hũs.

De q̃ etiã dẽ ꝙ date ſũt ſibi due ale.Ex ꝗbꝰvbis hẽ?

tur ꝙ ipſa ſuit pulchꝛa a ſuꝑiori ꝑ puichꝛſtudinẽ
celeſtẽ qꝛ in capite eiꝰ corona ſtellarũ duodecim.qꝛ
nou oꝛdines angeloꝝ ⁊ tres hoĩum.ſ.martyres.
ↄſeſſores.⁊ vᷣgines:ipᷣam uenerant᷑ ⁊ adorẽt. PHie
roꝰin ſ.de aſſũ.Circũdat eã fliores roſarũ ⁊ lilia cõ
ualliũ: ut tutes vᷣtutib fulciant᷑.⁊ de rore foꝛmo

ſitas augeat᷑. Scõꝝ ꝗppe claritas ſubmittit᷑ ut eꝰ

ampliori glia cõmẽdet᷑. Scðdo eſt pulchꝛa ab iſe
riori ꝑ pulchꝛitudinẽ ſpũalẽ ſiue angelicã.iõ dĩ ꝗ;
luna erat ſõᷣ pedibꝰ eiꝰ. Der lunã ſignificat᷑ coꝛpꝰ
sgineũ qð ſpbᷣ pedibꝰ hũit.qꝛ ſub dñio rõnis ipſuʒ
ſempꝑ tenuit ⁊ in ᷣginitate ſuauit.que maioꝛ fuit
qꝙᷓ; angelica. Hiero.ubi.ã. St q̃libet sginitas ĩtii
erigit᷑ ubi angelis cõparet᷑ que tm̃ vñno nuptiarũ
ſedẽ copulant᷑.q;to magis eſt glłioſa vᷣgo que ſin
gulari cõmẽdat᷑ puilegio.⁊ imẽſo dictat᷑ mrimo⸗
nio.Tertio fuit pulchꝛa ab exteriori pꝑ pulchꝛi⸗
tudinẽ moralẽ.iõ dẽ ꝙ fuit amicta ſole.i.ſplẽdenti
ↄuerſatione.Eiꝰ aũt ↄuerſatio ad iſtar ſolis oibus
relucebat. Quarto fuit pulchꝛa ab ĩteriori ꝑ pul
chꝛitudinẽ ſuꝑ ſubalẽ.iõ dẽ ꝙ erat in uto hũs. MNã
in utero pulchꝛitudinẽ diuinã hẽbat.Quinto ſu
it pulchꝛa a dextris ⁊ a ſiniſtris ꝑ puichꝛitudinem

(licne⸗
fidneale.
Vyhgnotsfuit
itl ſuta den
Ascdonnat
eincöpar
mis dei
icöpobe
Gludinis
(imiditp
Lenlietno
ibcrepenfi.
NCif. i.
woekinte.
ſohötporg
CNulühott
tfübänamor
üpractis
füpbrr näi
Ntopulchrit
ſtts Nosa
ſlom ſedar
ſetb'circüd
Uulisſom't
Uriodionct
puchninnot
Euckikage
Neiöſesatene
ſſſinlaken
lueſceſcpie
ltigneſue
foesterret
eſcalrope
Aetöslnch
ſbinchtüden
ſeſnchtüern⸗
norestecppt
deſclspe
nofiode
fteniplten⸗
. fttllgune
leogiſtond
nſteligont
nüngi⸗
Kumnie
ſefr
cene
Neckoe
nofgeſtme
flefugiüreg
4 ſalen
Pügelatti

ſletis ti
Näſamo,
cis dbeſie
s ge
ls non
eie ufege
awals fue
esginls.
ocüͤchri
i iiAri
Polchrinn
Ppulchin
lchitndo
reckpol
Biäatt
3 Auini
toftzterc
feic'nre,
Mmiano ſ⸗
niuolp
Utiiporta
rolichert
tiscot⸗
dns ſut
gni g

Nüi

yibe
iintudin
odecimn
nartfres,
ritllico
foreſomo
nittturcl
ſche⸗ bi⸗
ciödi
ſcii co
rinisſpis
ai ſlt
Gras in
ſgo Aotſil
n⸗
v polch/
hiu
ſelsohu⸗
ciofp

Krm

cgiwdn

Hermo
ſpnᷣalẽ que ↄſiſtit in decore stutũ.iõ dẽ ꝙ date ſůt
ſibi due ale. Iſte due ale ſuerũt vᷣtutes politice ꝗ⸗
b oꝛnata fuit a ſiniſtris.⁊ vtutes theologice ꝗbꝰ oꝛ
nata ſuit a dextris. Nullus vnq; intatũ fuit vtuti⸗
bus adoꝛnatꝰꝙ ſibi poſſet cõparari.hiero.ubi.Sõ.
Siẽ in cõparatione dei nemo bon.ſic in cõparati
one mfis dei nulla ꝑſects ĩuenit᷑ etiã ſi Stutibexi-⸗
mia cõpꝛobet᷑. Tertio in ipſa fuerũt ſigna pul⸗
chꝛitudinis que ſunt tuo:. Pꝛimũ eſt bẽre afle⸗
ctũ mij dñ ⁊ purũ. Scõm eſt hẽre amorẽ dininũ.
Tertiũ eſt nõ hère aliquẽ deſectũ.Quartũ eſt nul
lũ hẽre pctiſi. Iſta q̃tuoꝛ ſigna ſuerũt in maria.iõ
di Cañn.iiij. Lota pulchꝛa es amica mea ⁊ macu-
la nõ eſt in te. IJpſa enĩ ſuit pulchꝛa qꝛ ab oĩbꝰ tre⸗

nis hũit purgatũ affectũ. Ipſa fuit tota pulchꝛa.

qꝛ nullũ hũit deſectũ. Ipſa fuit dei amica.qꝛ pſe-
ctũ hũᷣit amorẽ diuinũͥ. õ Ago de ſcõ vic.iſtud
Sbũ ꝑtractãs ait. Quã pulchꝛa es quã ſcrutatoꝛ re
rũ ꝓbat.quã ĩſpectoꝛ coꝛdiũ laudat.quam diligit
actoꝛ pulchꝛitudis.cui teftimoniuʒ phibet magf
Sitatis. Mos aũt nec ſumꝰ pulchꝛi qꝛ aſfectibꝰtre-
nis ſum ſedati.nec toti pulchꝛi.qꝛ ſum multis de
ſectibꝰ circũdati.nec ſumus ſine macula.qꝛ pctis
multis ſum reſpſinec ſumꝰ dei amici.qꝛ neſcimꝰ
utrũ odio uel amore ſimꝰ digni. C Scðo ſuit? eſt
pulchꝛa in nobᷣ. Que pulchꝛitudo ĩſinuat᷑ Cañ.vj.
Que eſt iſta que ꝓgredit᷑ q̃ſi aurora ⁊c̃. Ipſa eniʒ
pctõres a teneb:is pctõꝝ purgat lumine ſue gf̃e.
iõ aſſimilafßñ aurore. Ipſa errãtes viatores dirigit
luce ſue ſapie.iõ aſſimilat᷑ lune. Ipſa frigidos ac
cẽdit igne ſue charitatis.iõ aſſimilat᷑ ſoli. Jpᷣa de

mones terret ſulgore maieſtatis ſue.iõ aſſimilat᷑

aciei caſtroꝝ armate. Pꝛopter iſta dicit ipſa Ecẽi
xxiiii.Ego mr̃ pulchꝛe dilectiõis ⁊c̃. Eſt enim mr
dilectiõis lnq;tũ ſrigidos accẽdit.Eſt mr̃ timo⸗
ris inq;tũ demones tret ⁊ expellit.Eſt mr̃ agnitio
nis inq;tũ errãtes dirigit.Eſt mr̃ ſpei inq; tũ pec
catores recipit. Nel põt diei q; nihil eſt pulchꝛius
in die ſolis pñtia. In nocte nihil pulchꝛius luna.
In ↄfinio diei ⁊ noctis nihil pulchꝛiꝰ aurora.ho
ſtibꝰ nihil terribiliꝰ acie oꝛdinata. DPer diẽ igit᷑ iu⸗
ſti itelligunt. Iſtis electa eſt ut ſol qꝛ eos illumiĩiat
ad cognitionẽ.⁊ iſtſãmatad amor᷑. Per noctẽ igi
tur itelligunt᷑ pctõres. Iſiis enĩ eſt pulchꝛa ut lu⸗
na.Xuna eni eſt rorida ⁊ frigida.qꝛ eis iſudit rorẽ
ſue gre.⁊ reſrigerat ↄtra eſtũ ↄcupiſcẽtie. Per cõ
finiũ diei ⁊ noctis intelligunt᷑ de nouo conuerſi.
Iſtis eſt pulchꝛa ut cõſurgẽs aurora.Sicut eniʒ
aurora eſt media inter diẽ ⁊ noctẽ ⁊ tũc male be-
ſtie ſugiũt ⁊ aues cõcinũt.ſic iſta tanq;ᷓ mediatrix
iſtos tales deo recõciliat. tẽtatiões ab eis ſugat.⁊
ſpũalẽ letitiã in eis generat. Demonib aũt eſt ter

ribilis ut caſtroꝝ acies oꝛdinata.qꝛ ad eius ĩuoca

tionẽ territi fugiũt.⁊ in iſernũ recedũt. Ser.ix.
Alchꝛitudo btẽ meorie ↄſiſtit in uenuſto ⁊
p decẽti decore ſiue colore.F uit enim colo
rata triplici colore.ſ.nigro albo ⁊ rubeo.
Cañ.j. Nigra ſum.Ecce coloꝛ niger. Sed foꝛmo
ſa. Ecce coloꝛ albꝰ. Sicut pelles ſalomonis.Ecce
coloꝛ rubeus. Aũñj dicit glo.ibi.De peillibꝰ rubꝛi⸗
catis ſecit ſibi ſalomon tabnaculũ.C Pꝛimꝰ igit᷑
coloꝛ.ſ.alb ſignat ſuam puritatẽ ⁊ ginitatẽ.Eſt
aũt albꝰ coloꝛ lucis maxime ſuſceptiuus.eſt viſus

diſgregatiuus. ⁊ eſt ceteroꝝ coloꝝ ſuſtẽtamẽtuʒ.

AQuia igit᷑ in btã vᷣgine maxime ſuit coloꝛ albꝰ pnu
ritatis ⁊ mmũditie.iõ in ea maxime radiauit lux di⸗
uine gre. Quãto ꝗdẽ maioꝛ eſt albedo.tãto magis
ſe iſundit lumis plenitudo. Albedo aũt puritatis
btẽ sginis excellebat angelicã ⁊ hũanã. Anſelmꝰ.
Decebat ꝗppe ut sgo bta ea puritate niteret q̃ ſub
deo maioꝛ negt itelligi.Quia igit᷑ poſt deũ ĩ ea ma
ioꝛ puritas fuit.iõ poſt deuʒ maioꝛ in ea lux ⁊ gr̃a
fuit.iõ claritas eiꝰ aſſimilat᷑ claritati ſolis ⁊ lune.
Cañ.vj. Pulchꝛa ut luna electa ut ſol. Siẽ enĩ cla
ritas ſolis ⁊ lune excedit claritatẽ oium luminarin
ſic claritas vᷣginis ercedit claritatẽ oĩuz ſcõꝝ ⁊ an
geloꝑ.Scðdðo albꝰcoloꝛ puritatis ⁊ ſue vᷣgitatis
tãtꝰ fuit ꝙ quodãmõ diſgregat viſuʒ.i.ĩtuitũ nr̃e
mẽtis. Diſgregat etiã ĩtellectũ nr̃m.qꝛ ipſam non
ſufficimus intueri.ſed tamẽ ipſam poſſumus ad
mirari.E cci.xliij. Pulchꝛitudinẽ candoris eius
admirabit᷑ oculus.E iuſdẽ.xliij. Reſulgẽs radijs
ſuis excecat oculos. Jmmo etiã diſgregat intel-⸗
