be. Et a tota trinitate fſuit angelo gabꝛieli cõmiſſa
Et iõ iſta talis ⁊ tãta ſalutatio cũ deuotione mari

maa eſt dicẽda. C Nideam igit᷑ a ꝗb debest dici.

q̃liter.⁊ ꝓpter ꝗqd. Debet aũt maxime dici a viris
celeſtibꝰ⁊ deuotis.Qõ ſigniſicat̃ per hoc ꝙ tres
illã ſalutationẽ cõpoſuerunt.ſ.angelus qui dixit.
Aue gra plena dũs tecũ bñdicta tu in mulierib.
Ecclia que addidit maria. Et heliſabeth que di⸗
rit. Gñdictꝰ fructus uẽtris tui.Angelus autẽ eſt
celeſtis 1 purus. Dionyſius. Angelus eſt ſpecu-
lũ purũ.clarũ.incõtaminatũ.incoinqnatũ.⁊ ĩma
culatũ. Ecclia eſt ſine macula ⁊ rugs ut dĩ Eph.

v. Heliſabeth pura ⁊ iuſta ⁊ ſine querela ut havet

Luce.j.Ex hijs igit᷑ dat ĩtelligi ꝙ qcũq; iſtà ſalu
tationẽ virgineà digne ⁊ meritorie vult dicere de
bet here coꝛ purũ ⁊ angelicũ quãtũ ad deũ.debet
eẽ ſine macula pctĩ quatũ ad ſeipm.⁊ debet eẽ ſine

querela quãt ad ꝓximũ. Ael põt dici ꝙ per an
gelũ ſignanf̃ vgines.Ber, Quid decorius gini

V ii)

tate que de hoĩe angelũ ſecit. Per eccliam ſigniſi
cant᷑ vidue. Ecclia enim quodãmõ vidua reman
ſit qũ ſpõſus ſuꝰ ad celos aſcẽdit. Per heliſabeth
que erat copulata piugio itelligunt᷑ ↄiugati. Illi
igit᷑ qui ſᷣuàt vᷣginitatẽ. ⁊ que digne cuſtodiũt ſuã
viduitatẽ.⁊ ꝗ licite utunt᷑ copula mr̃imoniali.hãc
ſalutationẽ digne dicẽ pnñᷣt.Et tñ pctõres non de
bẽt ceſſare ab eius laude. hiero.in ſ.de aſſump.
Si Sgo es lauda.qꝛ meruiſti eẽ qð laudas. Si cõ
tinẽs es etiã debes laudare qꝛ nõ aliũde conſtat ut
poſſis eẽ caſta q; ex gfa rpᷣi que pleniſſime fuit in
maria quã laudas.Qõ ſi ↄlugata aut certe pecca
trix nihilomin ↄfitẽ ⁊ lauda q; mißicoꝛdia in oĩb
ꝓfluxit ⁊ gra ut laudes.Et q;uis non ſit ſpecioſa
laus in ore pctõris.noli tñ ceſſare qꝛ ide tibi pꝛo⸗
mittit᷑ uenia vñ laudes. ¶ Scðo vidẽdũ eſt qliter
iſta ſalutatio ſit dicẽda.Eſt aũt vicẽda ſrequenter
humilr ⁊ deuote. Frequẽter ꝗdẽ eã ſalutare debe
mus q ab ipſa frequẽter bñficia recipimꝰ mita.
Vſa.xxiij. Sume cytharã.i.ſalutationẽ agelicã.ſ.
Aue.q̃ qñ dẽ fac ogini quãdã melodiã. Et circui
ciuitatẽ.i.õginẽ glioſaʒ ĩ q̃ oẽs ciues.i.oẽs cogita
tiões fuerũt vnite ĩ vnũ finẽ᷑.Et dꝛ circui.qꝛ teta ⁊
in circuitu ẽ laudãda qꝛ in ea nihil ſuit qð nõ ſue⸗
rit laade dignũ. Deide ſbᷣdit ꝓpha. Bñ cane. Fre
quẽta cãticũ ut memoria tui ſit. Ille bñ canit q eã
ore coꝛde ⁊ oꝑe laudat. Ille bñ frequẽtat ꝗ ab ei⸗
laude nõ ceſſat. Et taliũ vgo btã hẽt memoriã.ꝗa
eos copioſe remũerat dũ vitã et᷑nà eis donat.Ecci
xxiiij.Qui elucidãt me vitã eternã hẽbůt. Scðo
iſta ſalutatio dicẽda hũilr. q̃ qdẽ hũilitas nõ tiñ
debet eẽ ĩ coꝛde ſʒ ᷑t ĩ coꝛꝑe ĩ genuflexiõe Mõ eni ẽ
magnũ ſi ad iſtã ſaluratõeʒ moꝛtalis hõ genus po
nit ĩ tra. ad cuiꝰ ꝓlationẽ rex celoꝝ deiſcẽdit in trã.
Nõ eſt mirũ ſi ad iſtà ſalutationẽ hũiliat ſe vxmi⸗
culus ad cuiꝰ ꝓlationẽ rex glie fact eſt puꝰ. Mõ ẽ
magnuũ ſi ſᷣu ſe humiliat ⁊ genua flectit qũ reginã
celi⁊ tre ſalutat. Tertio dicẽda ẽ deuote. uc
aſ̃t deuote dẽ qñ di cũ coꝛdis attẽtiõe cũ recta ĩtẽ
tiõe ⁊ cũ fide ⁊ cũ ſpei certitudie.NDevet eni dici cũ
coꝛdis attẽtiõe ne ↄq̃rat᷑ ?⁊ dicat Yſa.xxix. Ppls h
labijs me ho.coꝛ aũt eoꝑlõ.ẽ a me.Dʒ dici cũ re⸗
cta ĩtẽtiõe. Multi eni ſalutãt pſonas nobiles ut vi⸗
deant᷑ eis eẽ ſamiliares.ſic ẽt multi reuerent᷑ ⁊ ſalu
tãt btãʒ vᷣginẽ ut ſibi eẽ deuoti credant᷑. De talibꝰ⸗
pᷣt dici Wat. vj. Receꝑpunt mercedẽ ſuã. Debet ẽt
dici cũ fide ⁊ ſpei certitudine.ut.ſ.q petim ab ipᷣa
nos hĩie ſpemꝰ. Supꝑba eni eẽt illa vna qᷓ nõ reſalu
taret ſalutãtes ſe. Et qꝛ regina nr̃a eſt huilima.iõ
eos ꝗ ſalutũt eã digne ipos reſalutat ad ſe iuitãdo
Ecẽi.xxiiij. Zranſite ad me oẽs ꝗ ↄcupiſcitis me
728 gnationib' meis adiplemi, E Tertio Fiataͤs
1

Sermo

eſt ꝓpter qd iſta ſalutatio ſit dicẽda. Eſt aũt dicen
da ꝓꝑ ter exẽplũ debitũᷣ ⁊ fructũ. Pꝛopter debitũ
qdeʒ qꝛ ſalutatio debet᷑ amicis bñſicis ⁊ dñis.Et
ipſa eſt amica nfr̃a.Ecci.xxiiij. Ego ingꝗt ipᷣa mater
pulchꝛe dilectiõis.timoris.⁊ agnitiõis.i.que pul
chꝛe diligo.⁊ que amari uolo pulchꝛe. Cantic.ij.
Burge ppera amica mea. Eſt eti bñfica noſtra.
Saßp.vij. Pꝛopoſui pꝛo luce hie illã. Nenerũt añt
mihi oĩa bona pariter cũ illa.E iuſdẽ.viij. Pꝛopo
ſui hãc adducẽ mihi ad ↄuiuãdũ.ſclẽs qim̃ mecuʒ
coĩcabit de bonis ſuis. De bñficiis aũt que ab ipᷣa
recipimꝰ dicit Augꝰ in orone. Per te vᷣgo btã he
reditam miicoꝛdiã miſeri.⁊ igrati gr̃aʒ.pctõres
ueniã. ſublimia infimi. celeſtia terreni. dñi hoĩes.
moꝛtales vitã.patriã pegrini. Jõ ſibi põt ↄuenire
illð Ro. ultꝰ. Salutate mariã que multù labora
uit in nobis.Laborauit qdẽ in egyptũ ſugiẽdo.in
filiũ nutriẽdo.diſcipulos edocẽdo.pauꝑtatẽ ſuſti
nẽdo.⁊ pꝛo nobᷣ orãdo.Eſt etiã dña nr̃a que ubiq;
dDñiat᷑.Ecci.xxiiij. In oĩ pplo ⁊ in oĩ gẽte pᷣmatum
tenui ⁊ oĩuʒ excellẽtiũ ⁊ ſublimiũ colla ꝓpꝛia vtute
calcauſ. Jpᷣa hẽt dñium in celo.iõ dicit in oĩ ppło
ſ.angeloꝑ. In mũdo.iõ ſubdit. Et oiuʒ excellen-⸗
tiũ ⁊c̃./ Scðo debem ſalutare eã ꝓpter exẽpluʒ.
hẽm eni ex hoc exẽplũ ab angelo qui eꝗ ſalutauit
i thalamo. Uñ dẽ Xu. j. Ingreſſus ãgelus ad eꝗ
Dixit. Aue gfa plena. A ioâne ꝗ eã ſalutauit ĩ ute-
ro. Uñ dů. Exultauit in gaudio iſans in uto meo
Avpo qui eã ſalutauit in celo.iij. Re.j.cꝰ. Surre
rxit rex in occurſuʒ mr̃is adorauitq; eã.i.ſalutauit.
qñ ipᷣaʒ in celů deduxit.Debemꝰ igit᷑ erubeſcere eã
nõ ſalutare poſtq; eã tales ſalutãt.E cci.xlj. Eru⸗
beſcite a ſalutãtibꝰde ſilẽtio. Ger. Inuitat nos ad
marie ſalutationẽ gabꝛielis exemplũ ioãnis tripu
diũ.⁊ reſalutatiõis lucꝑ.Tertio debem eã ſalu
tare ꝓpter fructũ. Si enĩ ſalutam eã cũ deuotiõe
ipᷣa reſultat nos cũ grarũ exhibitiõe. Spãaliter aũt
tres gr̃as dat reſalutãtibꝰ. De ꝗbꝰdꝛ Ecci.xxiiij.
Obulauit illi qſi mr honorificata. Obuiam nos
illi ſcis deſiderijs.⁊ deuotis laudibꝰ.Obuiat ipſa
nob̃ auxilijs oppoꝛtunis. Dat aũt nobᷣ panẽ gfe.
AVñ ſequit᷑.Cibauit illũ dñs pane vite ⁊ itellectus.
Dat vᷣtutẽ ꝑſeuerãtie. Añ ſequit᷑. Et firmabit᷑ in
illo ⁊ nõ flectet᷑. Dat exaltationẽ glie. Uñ ſequit᷑.
Et exaltabit illũ apð ꝓximos ſuos. ¶ Sermo.ij.
Alutatio vᷣginea qua fuit ab ãgelo ſaluta
8 ta eſt diabolo ualde odioſa.⁊ eſtogini ual
de gratioſa. ⁊ eſt nobis ualde ſructuoſa.
Eſt enĩ dico diabolo ualde odioſa nec miruʒ qꝛ
per illã fuit territ?. Cañ.vj.erribilis ut caſtroꝝ
acies oꝛdiata. Per illꝗ fuit cõſuſus. Judith.xiiij
Ana mulier hebꝛea ſecit ↄfuſionẽ in domo nabu

II
chodonoſoꝛ. Per ill fuit ↄtritꝰ* Geñ. lij. Ipa cõ
teret caput tuũ. Per illã fuit moꝛtuus. AUñ di Ju
dicũ. vj.i.in figura. Inter pedes iael ruit 2 deſe⸗
cit ⁊ moꝛtuus eſt.ſ.ſyſara.i.disbolus. Interpᷣtak᷑
eni ſy ſara excluſio gaudij.⁊ ſignat diabolũ qui eſt
excluſus a celeſti gaudio.OQñ igit᷑ diabolus illã ſa
lutationẽ audit ita eſt ac ſi audiret tonitruum quo
terreret᷑.ps. Nox tonitrui tui in rota.Cũ enĩ illa ſa
lutatio ꝓſert᷑ ita territ᷑ tanq; ſi ebꝛiꝰ rotaret᷑.ita eſt
ac ſi videret bacculũ ſiue clauã qua pcutiat᷑. Mũe.
xxiiij. Cõſurgetvga de iſr ł.⁊ ꝑcutiet duces moab
i.demones.ita eſt ſibi ac ſi videret gladiũ quo iu⸗
gularet᷑. Judith.xv. Amputauit iudith pugione
caput holoſernis. Judith iĩterpᷣtat᷑ gloriſicãs ⁊ ſi
gnat ginẽ que deũ ſemꝑ glificauit. HBoloſernes
interpᷣtat᷑ ifirmitas deſcẽſionis ⁊ ſigꝗt diabolũ qui
multos eneruat robuſtos.⁊ multos paciſicos ad
diſcẽſionẽ ꝓuocat.Zũc enĩ iudith caput holofer
nis amputauit.qũ btã vgo dniuʒ ſuũ ab eo abſtu⸗
lit. Ita cetiã ſibi ac ſi videret clauũ ⁊ malleuʒ quo
excereb:et᷑. Judicũ.vj.in figura.Siniſtrã manuʒ
miſit iael ad clauũ ⁊ derterã ad ſabꝛoꝝ malleos tẽ
pus ſyſare ualide pſorans ¶( Scðdo iſta ſalutatio
eſt vgini ualde gratioſa. Cũ eni illã audit gratioſe
eã ualde recipit.qꝛ ibi recitant᷑ ſex puilegia que ipa
huit.Pꝛimũ eſt qꝛ fſuit ſpeculũ toti mũditie.qð
notat᷑ cũ dꝛ Aue.i.ſine ue alicuiꝰ culpe.Sap.vij.
Cãdoꝛ eni eſt lucis eterne ⁊ ſpeculuʒ ſine macula.
Secũdũ eſt qꝛ ipᷣa eſt lucerna totiꝰciuitatis ſuper
ne.qð notat in hoc ꝙ dẽ Waria que iterpᷣtat᷑ illu⸗
minatrix. Uñ illud ꝙ dꝛ de dño põt dici de dña.
Apoc.xxij.Lucerna illiꝰ.ſ.ciuitatis ſuꝑne eſt agnꝰ
Silr lucerna illiꝰ eſt agna.i.vᷣgo btã. Ber. Marie
pñitia totus illuminat᷑ oꝛbis.adeo ut etiã ſpſa ſu⸗
perna ciuitas clariꝰrutilet ᷣginee lãpadis illuſtra
ta fulgoribꝰ.Tertiũ ẽ qꝛ ipᷣa eſt aqductꝰexiẽs de
ꝑadiſo. Ber. Pꝛopterea huano generi tanto tpe
fluẽta gre deſuerũt:qꝛ nõdũ iterceſſerat aq̃ductꝰ.
HAQuartũ eſt qꝛ ipᷣa fuitthalamus regis glie qui
ſ.nouẽ mẽſibꝰ in eiꝰ utero hitauit.qð notat᷑ ꝑ hoc
ꝙ dẽ Oñs teců.põ. Tanqᷓ; ſpõſus dñs ꝓcedẽs de
thalamo ſuo. Ecci.xxiiij.QAui creauit me regeuit
in tabernaculo meo. Quintũ eſt qꝛ ipa facta eſt
receptaculũ bñdictiõis.qð notat᷑ ꝑ hoc ꝙ dẽ. Bñ
dicta tu in mulieribꝰ.Eua qdẽ ĩcurrit maledictio
nẽ.⁊ iſta attulit bñdictionẽ. Augꝰ. Impleta ẽ ma
ria gr̃a.Eua euacuata eſt culpa.maledictio eue in
bñdictionẽ marie mutat᷑. Auctrix pcĩ eua.auctrix
meriti maria. Eua occidẽdo obſuit.iſta viuifican
do ꝓfuit.Obediẽtia pꝛo ĩobediẽtia ꝑmutat᷑.fſides
pꝛo ꝑfidia cõpẽſat᷑. Sertũ eſt qꝛ ipa eſt mẽſa ſu⸗
perne reſectiõis.qð notat᷑ per hoc ꝙ dꝛ. Bũdictꝰ

frvetns wen
Gis ldatt
ſonedſtea
n ſeßamt
ditnead
l.CLert
Nſecelbber⸗
dignos ho⸗
Atimne lm
Etauiopa
6tlibona
ullucick
ſeginckt
Ugnelandh
Gllse pia
benigniat
Perffint
i notide
Bidcites
emaioren
garequi ſ⸗
giaplens.
Elgkreii
or⸗Lu
nlſtſous
i QAui
ils. Luce
ge
6 2
te

eſeoſatr

110 di.1
Deria. S
Nenn, Oa
Bülrie
nulielv'.
Pidlabf⸗
Gſatit
d uci.
niſinem
leii
Pllchit
ſllſtr
hiiſtcpl
claan
lrostſe
ſumirit
1 (hllos
fücrei⸗
mi. Ex
adin
Ullskan

ſi puc
Gidig
Ultrdeſ⸗
Maeßet
olugbles
blusſli
fnumgro
Uchillgts
neiſach
lei Mie.
cesſneed
i oiu⸗
pogeee

ffeis 4

Goberns
Koſi erl
feos al
t hoſe
coabfo⸗
leuzeo
ianu;
Allost
ſlutetio
gentole
celße
iniec
naculs,
lis ſoe
tat ilu⸗
ckagn
Merie
Aoſu⸗
luſtra
iis de
notpe
duc.
gie gul
ip hoe
cisde
tgeuit
cta e
. di.S
Aecicio
lesem
vaenn
guctrir
uifcn
f 0e
nlal⸗
Hidee

Bermo
fructus uẽtris tui. Iſtũ enim fructũ bũdictũů uen
tris ſui dat nobis ad comedẽdũ ⁊ bibẽdũ.Cañ.v.
Comedite amici ⁊ inebꝛiamini chariſſimi.Dat eti
am ſeipam nobis ad mãducãdũ.E cci.xxiiij. Qui
edũt me adhuc eſuriẽt ⁊ qui bibũt me adhuc ſiti
ent. CTertio iſta ſalutatio eſt nobis ualde ſructu
oſa qꝛ liberat a ↄfuſione eterna.pᷣſeruat a culpa.⁊
dignos nos ſacit vita eterna.E cci.xxiiij. Qui au
dit me.i.mãdata mea de me ſalutãdo nõ ↄſundet᷑
Et qui oꝑant᷑ in me.i.qui nõ tiñi ſalutat me ligua
ſʒ etiã bona vita nõ peccabũt.Et qui elucidãt me
i.qui lucide ſalutãt me vitã et᷑nã hẽbũt. Iſta autẽ
regina eſt tã ſublimis ⁊ tã alta ꝙ nõ poſſet a nob

digne laudari ꝓpter ſuã ſublimitatẽ.Eſt tñ tã hu

milis? pia ꝙ; laudes nr̃as libẽter recipit ꝓpt ſuaʒ
benignitatẽ. Quãuis igit᷑ oĩno iſuſficiẽtes ſimꝰ p
pter ĩfirmitatẽ nr̃aʒ ⁊ ipſa excedat oẽz laudẽ huma
nã.nõ tũ debem ceſſare ab eius laude.E cci.xliij.
Bñdicẽtes dñʒ ⁊ ẽt dñaʒ exaltate eã q;tũ poteſtis
q; maioꝛ eſt oĩ laude. Nullus eã ſufficiẽter põt lau
dare quã ſic ſalutat humilr angelus dicẽs. Aue
gfa plena.Quã ſic ſingularit᷑ elegit pꝛ et᷑nus.ps.
Elegit eã in hĩtationẽ ſibi.Quã reuerẽter filiꝰ ho
norat- Lu.ij. Erat ſbᷣditillis.Cui ſic totalr ſe cõ
miſit ſpũs ſcũs.Luce.j.Spũs ſcũs ſuꝑueniet in
te ⁊c. Quã vniuer ſalr laudat ⁊ adorat totꝰ mun⸗
dus.Auceę.i.Ecce eniʒ ex hoc beatã me dicẽt oẽs
generationes. ¶ Sermo.iij.
6 Alutatio btẽ marie qua angelus eã ſalu
tauit oẽs cauſas cõpꝛehẽdit ꝓpt᷑ q̃s ipᷣa ẽ
merito ſalutãda. Siqdẽ ſalutãda eſt dna tã foꝛmo
ſa.lõ dẽ. Aue. Salutãda eſt dna tã generoſa.iõ dᷣ
MWaria. Salut ãda eſt dña tã gratioſa. iõ dẽ. Gia
plena. Salutãda eſt dña tã glioſa. iõ dꝛ. Dũs tecũ
Salutãada eſt dña tã ſamoſa.iõ di. Bñdicta tu in
mulieribꝰ. Salutanda eſt dña tã fructuoſa.iõ dẽ.
Bñdictꝰ fructꝰ uẽtris tui.C Pꝛimo igit᷑ ſalutãda
eſt dña tã pulchꝛa ⁊ tã ſoꝛmoſa.qð norat᷑ per ̊ qð
di. Aue.i.ſine ue alicuiꝰ macule ſiue culpe.uit
eni ſine macula in coꝛꝑe.ſuit ſine culpa in mẽte.
Ipſa enĩ hũit pulchꝛitudinẽ mẽtis ⁊ coꝛꝑis.De
pulchꝛitudine coꝛꝑis dicit ſcſs Epiphani ꝙ ipᷣa
ſuit ſtature medie.⁊ ꝙ ſuit coloris frumẽtitij.⁊ ꝙ
hũit capillos flauos.⁊ bonos oculos.⁊ nigra ſuꝑ
cilia. 2⁊ naſuʒ oblõgũ.⁊ oblõgas manꝰ.digitos ꝓ
lixos ⁊ ſaciẽ lõgã. De filio aũt dic̃.ꝙ fuit coloris
ſrumẽtitij.⁊ ꝙ ſuit ſex peduʒ lõgitudine.⁊ ꝙ hũit
capillos lõgos ⁊ flauos ⁊ ſuꝑcilia nigra aliq; tu⸗
lũ circũflexa.⁊ ꝙ hũit faciẽ lõgã aliquãtulũ incli-
natã.Ex ꝗb apꝑet ꝙ füiꝰ ſuit mr̃i multũ cõſilis.
Quidã tñ expoſitoꝛ dicit ꝙ vᷣgo btã in oculis ⁊ ca
pillis fuit tẽperate ni gra. In colore vo ſuit mix⸗

III ur
tim alba ⁊ rubea. De pulchꝛitudĩe mẽtis dꝛ Cañ.
liij. ota pulchꝛa es amica mea. ?⁊ macula nõ eſt
in te. Sũt q̃dà aie que nõ hnñt maculã alicuiꝰ pctĩ
moꝛtalis ⁊ tñ nõ ſunt pulchꝛe qꝛ multos deſectꝰ
hñnt.⁊ dato ꝙ ſint tote pulchꝛe ⁊ ꝙ hẽant oẽs vᷣtu
tes in ſui ꝑſectione ſicut fuerũt apli.nõ tñ ſuerunt
ſine macula ueniali. Nirgo aũt glioſa ⁊ fuit pul-
chꝛa qꝛ nunqꝙᷓ;ᷓ aliqð peti cõmiſit.⁊ ſuit tota pul
chꝛa qꝛ oẽs vᷣtutes in ſua ꝑſectione hũit.⁊ nullus
deſectꝰ in ea vnq; fuit.⁊ ſuit ſine macula qꝛ nunq;
aliqð pctm̃ ueniale cõmiſit.Et iõ merito ſponſus
ſibi dſẽ. Zota pulchꝛa es amica mea ⁊c̃. Ago de
ſcõ vic.Quã pulchꝛa es ⁊ ſuauis quã ſcrutatoꝛ re
rũ ꝓbat.quã ĩſpectoꝛ coꝛdiũ laudat.quam diligit
actoꝛ pulchꝛitudĩs.cui teſtimoniuʒ ꝑhibet magr
Sitatis. C Scõðo ſalutãda eſt dña tã nobilis ⁊ tam
generoſa qð notat᷑ per h̊ ꝙ dꝛ Maria que iterpᷣtat
dña ſiue illumiatrix ſiue ſtella maris.Que triplex
iterpᷣtatio triplicẽ ei nobilitatẽ iſinuat.Quarũ pᷣ⸗
ma ↄſurgit ex dñii vniuerſitate.Scða ex generis
claritate. Lertia ex aĩ tute. Pꝛims igit᷑ cauſat᷑
ex dñii vniuerſitate que notat᷑ ex pᷣma ĩterpᷣtatione
q̃ dꝛ dña.Ad ꝑſectũ aũt dñiũ ſicut dicit Diony.ĩ.
liꝰ de diui.noiĩ.tria reqrunt᷑.ſ.pᷣemin ẽtia.ↄtinẽtia
2 pmanẽtia. Si enĩ aligs debet eẽ dñs opoꝛtet ꝙ
aliꝗbꝰpᷣemineat.? ꝙ aliq; poſſideat ⁊ ↄtineat.⁊ qꝙ
ab ipſo dñio nõ cadat. Iſia tria hẽt dnña nrᷣa. Añ
ipſa dicit Ecci.xxiiij. Ab initio ⁊ añ ſcla creata ſũ.
E cce pᷣeminẽtia. Ipſa enĩ oĩa ſcla pᷣceſſit.⁊ ſi non
ꝑe tũ dignitate.Et uſq; ad ſuturũ ſeculũ nõ deſi
nã. Ecce ꝑ manẽtia. Et in hierlm ptãs mes. Ecce
ↄtinẽtia Scðdða nobilitas cauſat᷑ er generis cla⸗
ritate.⁊ iſta accipit᷑ ex ſcdᷣa ĩterpᷣtatione qᷓ dꝛ illũi⸗
natrix. Olim ꝗdẽ in ueteri teſtamẽto eràt qtuoꝛ ꝑ
ſone clariſſime.ſ.pꝛiarcha.ꝓpha rer ⁊ ſacerdos.
Erx iſta q̃druplici ſtirpe ðᷣgo btã deſcẽdit. Pꝛimo
er ſtirpe pꝛiarchali qꝛ deſcẽdit ab abꝛahã pꝛiarcha
Scðdo ex ſtirpe pphali.i.ex nathã ꝓpha filio da⸗
uid ſicut dicit Dam̃. Añ ⁊ lucas texit ſuã genea⸗
logiã ꝑ nathã.Tertio ex ſtirpe regali qꝛ ex dauid
rege. Iſta duo.ſ.pᷣmã ⁊ tertiã tãgit ecclia dicens.
Matiuitas glioſe vᷣginis marie ex ſemĩe abꝛahe oꝛ
ta de tribu iuda clara ex ſtirpe dauid. Quarto de-
ſcẽdit ex ſtirpe ſacerdotali. Ipſa eniʒ fuit cognata
beliſabeth uroris zacharie. acharias eni fuit de
tribu leui. Heliſabeth vo de filiab aaron ſic dicit
Zucas.Et ſic patet ꝙ vᷣgo btã cũ tribu ſacerdota
li cognationẽ hũit. Tertia nobilitas cauſat ex ai
S. ute. Et iſta ĩtelligit᷑ ex trina ĩterpᷣtatione qꝗᷓ dꝛ ſtel
la maris. Ex ̊ eni habet᷑ ꝙ in es ſuit vt huilitatis
Sginitatis ? pietatis. Siẽ eni ſtella et magna ſz vi
det᷑ ꝑua.ſic ⁊ vgo btã erat magna d onſter ſʒ fe⸗
. ij

BGermo IIII
cerat ſe ꝑuã ꝑ hu militatẽ. Notat᷑ aũt ſus gitas. Geñ.iij. In dolore pies. Scðdazʒ hebaͤt ſteriles qᷓ
qꝛ ſi ſtella ſine ſui co:ruptiõe radiũ emittit.ſic ipᷣa erãt maledicte a lege. Ouas alias hẽbãt coiter.
ſine ſui violatiõe filiũ gnauit. Motat etiã eiꝰpietas Ana ẽ maledictio ſpᷣiectiõis. Gen.iij. Ob viri ptã
qꝛ ſic ſtella illa maris nautas in piculis dirigit. ſic te eris ⁊ ipſe onabit᷑ tui.Alia.ẽ maledictio ĩcinera
7 ipſa tribulatis in ꝑiculis ſᷣuenit mificoꝛdiuter. tionis. Uñ dictũ ſuit ade ĩ ꝑſona ſui 1 oiuʒ Geñ.
Hũit igit᷑ nobilitatẽ vtutis.vñ ipᷣa diẽ Ecci.xxilij. ilj. MWaledicta tra ĩ opetuo donec reuertaris ĩ trã
In me oiĩs gra vite ⁊ ᷣltatis.in me oĩs ſpes vite ⁊ de q̃ͥ aſſũpt es.q; puluis'es ⁊ ĩ puluerẽ reuerteris.
Stutis.OQñ igit᷑ iſte due nobilitates ſ.carnis ⁊ vir Ab iſta q druplici maledictiõe vgo btà libata fuit
tutis iuicẽ ↄigunt᷑ merito collaudant᷑. Si vo ſe- ⁊ qdruplicẽ bnjdictionẽ hũit. Ipſa eni ſuit ſine do
parant᷑ tc nobilitas carnis nõ ẽ laudabilis ſʒ vi- lore puerꝑa. Ipſa ſuit ſine ſterilitate ſecñda. Ipᷣa

tuꝑabilis. Mobilitas auteʒ tutis ſine nobilitate
carnis tãto ampliꝰ laudat᷑ q;to ꝑ ꝓpꝛiã vicẽs nãʒ
laudabilr oꝑpat᷑. ¶ Tertio ſalutada ẽ dña ta grati
oſa.qð notat᷑ ꝑ ̊ qð di. Gia plena. Ipſa eni ſicut
viẽ Ber. ſuit gratioſa deo ꝑ hũilitatẽ. Angelo ꝑ v
ginitatẽ.hoĩ ꝑ ſecũditatẽ.Quali añt ẽ gratioſa to
ti mũdo cãtat᷑ ꝑ eccłliã. Maria mi gre mĩ mibicoꝛ
die tu nos ab hoſte ꝓtege ⁊ hora moꝛtis ſuſcipe.
Ipſa eni gratioſa pctoribꝰ eiꝰ miicoꝛdiã ĩplorã
tibꝰ.vñ dẽ. Mr mificoꝛdie. Ipſa ẽ gratioſa oĩibus
moriẽtibus.qꝛ eos ab inſidijs diaboli ꝓtegit. Jõ
Dic. Zu nos ab hoſte ꝓtege. Ipa ẽ gratio ſa oib
aiab de coꝛꝑe egrediẽtibꝰ.qꝛ eas ĩ manu ſuſcipit
2 i celũ deducit.vñ ſbᷣdit᷑. Et hora moꝛtis ſuſcipe
F uit aũt plena gfa ĩ uẽtre ⁊ i mẽte ⁊ utraq; gr̃am
huit pꝛe cetis cresturis. Nà in mẽète itatũ ſuit dei
gr̃a plena ꝙ ĩ ea nihil uacuũᷣ remaſit. Quadiu eni
uas põt aliqd reciꝑe tãdiu hẽt aliꝗd de uacuitate.
Añ ois alia creatura aliꝗd uacuitatis hũit qꝛ ma
iorẽ grati reciꝑe potuit. Nirgo aũt bta ĩttũ fuit
plena gfa ꝙ maiorẽ reciꝑe nõ potuit. Scðdo ſu
it plena gra ĩ uẽtre.q; ibi hũit ſontẽ oĩuʒ graꝝ.Et
iſta ſuit maioꝛ gr̃a q; hẽre potuit.niſi dinitati vni
ret᷑ maioꝛ gfa itelligi nõ potuit q; ꝙ eẽtmr dei.vñ
diẽ Ber. Zegim?ſtephanũ plenũ gra ⁊ ſoꝛtitudie.
7 aplos repletos ſuiſſe ſpᷣ ſcõ.ſʒ lõge diffilr a ma
ria. Mã nec ĩ illo hitauit plenitudo dinitatis coꝛꝑa
lit᷑ quẽadmodũ i maria.vñ dic Ber. Mec illi cõce
perũt de ſpũ ſcõ quõ maria.¶ Quarto ſalutãda ẽ
dna tã glioſa.qð notat᷑ c̊ di. Oñns tecũᷣ. tuit eni
ſecũ dñs pi:ꝗ eã feẽ nalde potẽtẽ. Oñs filiꝰ ꝗ eã fe
cit ualde ſapietẽ.Oñs ſpũᷣs ſcũs ꝗ eã ſec ualde cle
mẽtẽ. Pꝛou er.ultꝰ. Manũ ſuã miſit ad ſoꝛtia.Ec
ce q; potès. Os ſuũ aꝑpuit:ſapie.E cce q́;ᷓ ſapiens.
Et lex clemẽtie ĩ lingus eiꝰ.Ecce q; clemẽs. Ber.
iquod ſᷣmone.Tecũ dñs ut te ſciſicet.tecũ ut te
ↄᷣuet.tecũ ut faciat mr̃eʒ de filia. reginã deacilla.
celũ de tra. Idẽ ibidẽ. Dñs tecũ.ſ.pꝛ cñ filio.filiꝰ
cũ paclito.tota trinitas opeĩdiuiſo.C Quito ſalu
taãda ẽ dñs tã ſamoſa.qð notat᷑ cũ dꝛ. Bncicta tu
i mulieribꝰ. Olim ꝗdẽ mulſee hebãt q̃tuoꝛ male-
dictiões. Anã hẽbãt ſecũde qꝛ cũ dolore ꝑiebat

fuit oĩbꝰcreaturis pᷣlata. Jpᷣa ẽ ueſte imoꝛtalitatis
iduta.Qualxr aũut fuit bñdicta i mulieribꝰ oſtendit
Ber.ĩ quodã ſᷣmone dicẽs.Bñdicta tu ĩ mulieri⸗
b'.q; ſingularis meriti es. Ondicta qꝛ mlieꝝ ſalu

t atrix es. Hndicta qꝛ sgo ⁊ ĩ es. O uere ſemina

ſuꝑ ſemias.bñdicta ſuꝑ oẽs bñdictas pᷣelecta. O
uere gẽma ĩeſtim abilis de theſauro celeſis ſapie
ꝓducta. toti trinitatis artificio icõparabilr ad
oꝛnata. Deinde ſpᷣ dit. Zu es uere bñdicta i mulie
ribꝰ.q: tu es martyrũ glia.virginũ decꝰ.inocẽtie
ſpeculũ. caſtitatis exemplar. integritatis ſoꝛma.
¶ Serto ſalutâda ẽ dnᷣa tã fructuoſa.qð notst᷑ cũ
dr. Et bñdict fructꝰ uẽtris tui. Iſte fruct fuit ſie
ſus xpᷣs fili dei qui nobᷣ attulit triplicẽ bñdictionẽ.
Nos eniʒ eram? multis pctis ĩiuoluti. multis vul
nerib tẽtationũ pↄſoſſi.⁊ a celeſti regno excluſi.Et
iõ uenit ieſus cũ ſalute.ut nos a pctis ſaluaret.qꝛ
ieſus iterpᷣtat᷑ ſaluatoꝛ.vũj dixit ãgelus Mat.j. No
cabis nomè ei ieſuzʒ.ipſe eniʒ ſaluũ ſaciet pplm a
pctis eoꝝ.Aenit eniʒ xpᷣs cũ vnguẽtis ut vulne⸗
ra nr̃a ſanaret.qꝛ xpᷣs iterpᷣtat vnctꝰ. Ecci.xxxviij.
Vnguẽtari ſaciet pigmẽta ſuauitatis ⁊ vnctiões
ↄficiet ſanitatis. Nenit fili dei poꝛtaàs ſecũ gliaʒ
ut eà nobᷣ daret.⁊ ad celeſte regnuʒ ꝑduceret. Un
cãtat ecclia.Ecce aduenit dñatoꝛ dñs ⁊ regnũ in
manu ei ⁊ ptãs ⁊ imꝑiũ. Pẽt igit᷑ xpᷣs tria in ma
nu ſua.ſ.regnũ.qꝛ vult ipʒ neb dare. Pẽt ĩi manu
ptãtẽ.qꝛ põt ipam dare. Habet in manu impium.
qꝛ vult nos impatores ſacẽ. ¶C Ber. iiij.
8 Anctiſicats fuit go maris q́;tũ ad qdru
plicẽ ſtatũ ſuũñ.ſ.dũ erat i ut᷑o mr̃is poſita
dũ a ſpñᷣ ſcõ ſuit puẽta.dũ a filio dei ſuit impᷣgna
ta.⁊ O ad celos fuit afſũpta. C Pꝛio naq; fuit ſcĩ

ficata dũ eet uto mr̃is ſue ponta.Et h̊ͥ onñdit᷑ au-

ctoritatibꝰ.rõnib ⁊ exẽplis. Ma oſtẽdit᷑ pᷣmo au⸗
ctoritate ꝓphe ꝗ dic. Scificauit tabnaculũ ſuũ al
tiſſimꝰ. Scdo auctoritate ecclie q̃ e natiuitateʒ
celebꝛat. Ber. Meqʒ eni ſeſtiuis laudib naſcẽs ho
noraret᷑ ſi nõ ſcã naſceret᷑. Eſt itaq; vᷣgo regia ue-/
ris honoꝝ titulis cumulata qᷓ ꝓculdubio ſuit añ
ſcã q́; nata. Uñ etià dic Ildeſonſus tolletanus ar
chiepᷣs. Si nõ in uto mĩ̃is ſciſicata ſuiſſet.natiui

nseclebri⸗
ur auctorl
gnalſuill
ſarie Ber
lyngooſ⸗
Clänimirt
Uereniie

(ſoͤrepleti

pcioſezthe
niſtſcüs
luidecetſa
Kcüg enie
oomnalort
necpenf
las vomn
lomäde
Etſſnep⸗
Tortob
ſiftcat ſe
houlteta
tſoinesb⸗
litadhoc⸗
fitoif
ligogke
de. Gios
Pndigtt
ſeari de
ſetbgnd
ſlepoir
Tie eni⸗
Meerl c
ſenöreg
Uidide
Annio at.
alicauſa
Enanipot
moneba,
Vcuſod
libeßtt
loinuter
netſomee
ſoſeiſien
koſomit
Negürae
Natioſtn
Putoge

Giͤ crec
luihui

ſarlesi
dir ceig
Böfnigi
tioleinen
inz hef,
mis iti
Kcucnteri,
bar ſit
itſinedo
cite n

oltellaks

Uoſtndt
imulen⸗
le ſol
Gtſominn
Pken.
efis ſabie
Ttbllrad
aimule
orate
8ſom.
Motgtci
el ſantſe
dictiene,
nrbrsl
eluſEt
luorct
dar..Go
ppln
Ur pulne,
änmſi
tmmaies
ei ge
er,Ai
egrüͤn
ig in mne
imane
mpon.
Goii
jadidn
folofix
npgnn
E
ieltas,
moal/
li uui
tllatc,
gaſcishe
ſeeis ue,
o t
ſanustl
ſa miun

Sermo
tas celebꝛãda nõ eèt. Mũc aũt qꝛ in ueneratiõe hẽ
tur auctoritate totiꝰecclie ↄſtat eà ab ipſo pctõ ori
ginali ſuiſſe imuneʒ. Tertio auctoritate ſcõꝑ ⁊
marie Ber. ꝗ diè. Hãc enĩ ↄſtat oĩmode ab origĩa
li ↄtagio ſola dei gra puſq; naſceret᷑ eſſe mũdatã.
quã nimirũ pietas rpᷣiana phibet.uel nõ minus a
hieremia ĩ uto ſcĩficatã.uel nõ magis a ſioàne ſpũ
ſcõ repletã./ Scðᷣo h̊ oſtẽdit᷑ rõnibꝰ. Ana ẽ qꝛ taʒ
pᷣcioſuʒ theſaurũ.ſ.dei filiũ in ei uto nõ potuiſſet
niſi ſcũs ⁊ mũdus ſuiſſet.qꝛ ſiẽ diẽ ꝓpha.Domũ
tuã decet ſcitudo in lõgitudie dieꝝ. Et Dam̃. dic.
Scũs eni ens ĩ ſcĩis hĩtat.Alia rõ ẽ qꝛ ſi diẽ An⸗
ſel. Decebat ꝗppe ut btã vgo ea puritate nitẽt q ſſ
deo maioꝛ negt itelligi. Sʒ puritas hoĩs dei.i.xpᷣi.
nec petm̃ originale hẽe nec vnq; cõmiſiſſe. Du
ritas vo maioꝛ pꝛe iſta è origiale hũiſſe ⁊ oĩno ab
ipſo mũdatũ eẽ q;tũ ad reatũ.lʒ nunq; ad actuʒ.
Et iſta puritas illoꝝ ꝗ in baptiſmo regeneranf.
Tertio ̊ oñ dit᷑ exèplis. Nã hieremias fuit i uta
ſciſicatꝰſiẽ patet Hiere.j. Pꝛiuſq;ᷓ te ſoꝛmarẽ ĩ utᷣo
noui te ⁊ anteqᷓ; erires de vulua ſcificaui te. Sili
2 ioãnes baptiſta iuxta illud Zuc.j. Spũ ſcõ reple
bit᷑ adhuc ex uto mr̃is ſue.Si igit᷑ hieremias ſu⸗
ſt ĩ uto ſ. ĩficatꝰ ut eẽt ꝓpha dei dignioꝛ.mlto ſoꝛ
ti vgo glioſa ſcĩficari debuit ut eẽt digmſſima mir
dei. Si ioãnes baptiſta ſuit ſcĩficat ut eẽt dignus
xpᷣm digito oñdẽ.⁊ ipᷣʒ baptiʒare.multo foꝛti ſcĩ
ficari debuit pgo btã. ut eẽt digna xpᷣm de ſuis vi
ſceribꝰgnãre. ¶ Scõðo ſuit ſciĩficata a ſpũ ſcõ qñ.ſ.
ſuit pᷣuẽta iuxta illð. Spũs ſcũs ſuꝑueniet ite ⁊c.
Tũãc eni ſpũs ſcũs ſic eã mũdauit ⁊ ↄfirmauit ꝙ
ulteriꝰĩi pctm̃ cadẽ nõ potuit.qð tñ in aliis ſciĩfica
tis nõ reꝑit᷑.qꝛ ſaltim uenialia cõmittere potuerũt
VAñ dẽ de ioâne baptiſta.Antra deſti teneris ſub
annis ⁊c̃. Iſta aũt ĩmunitas a pctõ ueniali ⁊ moꝛ
tali cauſabat ĩ ea ex ligatiõe ſomitis q ad malũ in
clinari potat.ex ĩclinatiõe gre q̃ ißaʒ ad bona oĩa ꝓ
mouebat.⁊ ex ↄpuatiõe dĩne ꝓuidẽtie q̃ ip̃aʒ ab oĩ
bꝰcuſtodiebat. uit igit᷑ ei ſcificatio excellẽtioꝛ il
la que fit in baptiſmo.uel que ſacta eſt alijs ſcifica
tis in utero. Mà in baptiſmo tollit᷑ culpa ſed rema
net ſomes iclinãs ad moꝛtalia ⁊. uenialia. In alijs
vo ſcĩficatis in utero tollit᷑ culpa ⁊ remanet iclina
tio ſomitis ad ueniale ſed nõ ad moꝛtale. In vgi⸗
ne aũt ablata fuit oĩs culpaoriginalis ⁊ oĩs incli
natio ſiue ad ueniale ſiue ad moꝛtale. Berñ. Ego
puto ꝙ copioſioꝛ ſciĩſicationis bnñdictio q;ᷓ in alis
ſcis in utero ſcificatis in eã deſcẽderit que nõ ſo-
l ipſi oꝛtũ ſcĩficauit.ſed ⁊ vitã eiꝰ deinceps ab oĩ
pctõ ↄſeruaret.qð alteri nemini ꝗdẽ in natis muli
erů credit᷑ eẽ donatũ. Decuit nãq; vginẽ ut ſingu
lari pᷣullegio vitã abſq;ʒ omni pctõ duceret que dũ

Vyy
pctĩ moꝛtiſq; pemptorẽ ꝑeret.vite iuſtitieq; mu⸗
nus oib obtineret. Qd aute ſuerit ſine pctõ teſtat
Aug.i liꝰ de nã ⁊ gra dicẽs.Excepta ſcã vᷣgine ſi
oes ſcĩ ⁊ ſcẽ cñ hic viuerẽt iterrogati fuiſſent utrũ
ſine pctõ eẽnt oès vna uoce clamaſſent. Si vixeri
mus qꝛ pctm̃ nõ hẽmus ipſi nos ſeducimꝰ. Exce
pia inq; hac ſcã vgine deiqua ꝓpter honoreʒ dñni
cũ de pctis agit᷑ nullã ꝓꝛſus uolo here queſtionẽ.
Tertio ſuit fcificata qñ fuit a filio dei impᷣgna
ta. Tũc enim oĩmode ad diuinos uſus tã mente
q;ᷓ coꝛpore dedicata ſuit.⁊ tota luce diuinitatis re
ſplẽduit. Ande dicit Alcuinus in liꝰ de tri. Uir⸗
go ꝗdẽ maria lana mundiſſima fuit que ſola in ſe
digna eet filij dei reciꝑe diuinitatẽ ſicut lana con-
chilij ſanguinẽ. ut ex eadẽ fieret purpura imꝑiali
maieſtate timimõ digna quãq; nullus eẽt dignus
induẽ niſi auguſta eẽt pᷣditꝰ dignitate.¶ Quarto
ſuit ſcificata qñ ad celos ſuit aſſumpta. Zũc eniʒ
oẽs penalitates depoſuit.⁊ tã in coꝛꝑe q in aia gl
ficata fuit.Cañ.vj.Que eſt iſta que ꝓgredit᷑ quaſi
aurora ↄſurgẽs ⁊c̃. Ipſa enim aſcẽdit qſi aurora
ↄſurgẽs.ipſa eniʒ aſcẽdit qſi aurora per dotẽ agi
litatis. Aurora eniz qñ appet in oriète ſtatim ſu
bito eſt in occidẽte. Ipſa aſcendit pulchꝛa utluna
per dotẽ claritatis. JIpſa aſcendit electa ut ſol per
dotẽ ſubtilitatis 2⁊ impaſſibilitatis. Hũit etiaʒ do⸗
tes aĩe.iõ ſubdit᷑. Terribilis ut caſtroꝝ acies oꝛdi
nata. Caſtra hic uocant᷑ ſc agmina De gbus de
Beñ.xxxii. Caſtra dei ſunt hec. Ipſa igit᷑ iſtis ca-
ſtris eſt terribilis.i.admirabilis. 2 maxime illis
de celeſti hierarchia ſuꝑiori. Ma ſeraphin in ea ad
mirant᷑ ta immèſum amorẽ Cherubin admirant
in ea tã ꝓfundã cognitionẽ. hioni tam trangllã
2 ſuauiſſimã fruition?. CSermo. v.
8 Anctificata ſuit ðgo maria ĩ utero mris
ſue. Spũs enim ſcũs ipſam mũdauit ab
originali q; tũ ad macula ⁊ reat.q;uis ibifomes
rem ſerit q;tũ ad eẽnti. ſʒ tñ ſuit ligat qꝛ nec ad
malũ icli nabat.nec a bono retrahebat. Poſtmo⸗
dũ aũt qñ:ſpũs ſcũs in ea ſuꝑuenit ipʒ ſomitẽ quã
tũ ad eẽntiã extinxit penit? purgauit.pꝑ qõ ꝑs
ab ea ſeꝑata in coꝛp rpᷣi de ſomite nihil huit. Ceti
qdẽ cũ originali ↄcipiunt᷑.xpᷣs aũt fuit ſine origia
li ↄcept?ꝰx ſine originali nat. Airgo aũt maria me
diũ tenet locũ. uit enĩ cũ origiali ↄcepta.ſʒ ſine
origiali nata. Iſtã differẽtia videt tãgẽ Job. iij.
ubi dẽ de die origĩialis clpe q icepit qñ aꝑti ſi ocli
ade ⁊ eue. Obtenebꝛent ſtelle caligie ei expectet lu
cẽ ⁊ nõ ueniat nec oꝛtũ ſurgẽtis aurore. Stelle eni
i. ceti ſci ĩ illo die cłpe origialis ſueĩ̃t obtenetꝛati.
qꝛ ſuer̃t c originali ↄcepti.Et iõ dʒ Obtenebꝛent᷑
ſtelle caligine eiꝰ. Sʒ iſta dies culpe origmalis nõ
h lui

Sermo

vidit lucẽ.i.xpm.nec in ſuo ↄceptu.nec in ſuo oꝛ⸗
tu. Et iõ dicit. Expectet lucẽ ⁊ nõ videat.Aurorã
vo.i.vᷣginẽ mariã nõ vidit q;tũ ad oꝛtuʒ.ſed vidit
q;tũ ad ↄcept.Et iõ dicit. Nec oꝛtũ ſurgẽtis au
rore.Spũs eni ſcũs ſic ipᷣaʒ in mris utero mũda
uit ⁊ ↄfirmauit.q; ulteri nec moꝛtalr nec uenialr
peccare potuit.nõ ꝗdẽ ipo tollete liberũ arbitriuʒ
ſʒ delectũ. Et ipᷣa ſola gliari põt ſe nũq;ᷓ aliqð cõ
miſiſſe petm̃. Dẽ eni Pꝛouer.xx.Quis põt dicere
mũdũ eſt coꝛ meũ purus ſuʒ a pctõ. Nullus niſi
xpᷣs põt dicẽ.mũdũ eſt coꝛ men a pctõ originalli.
Mulla o creatura niſi ðgo btã põt dicẽ mũdũ eſt
coꝛ meũ a pctõ.ſ.moꝛtali ⁊ ueniali.Mũdũ eſt a pe
riculo cadẽdi in moꝛtale ⁊ ueniale. Mũdũ eſt coꝛ
meñ ab oĩ ĩclinatiõe uel vifficultate ad bonũ. Nul
li etiã ſci niſi in utero ſcificati ⁊ apli per ſpm̃ ſctm̃
ↄfirmati dicẽ pñt.Mũdũ eſt coꝛ meñ a pctõ moꝛ
tali. Mũdũ eſt a potẽtia cadẽdi in moꝛtale.mũdu
eſt ab oĩ iclinatiõe ad malũ.tñ nõ ſuerũt mundati

ab oĩ difficultate ad malũ pᷣmuʒ.ſ. a ueniali.nec a

potẽtia cadẽdi in moꝛtale.nec ab iclinatiõe ad ma
lũ. nec a difficultate ad bonũ. Et iõ dẽ. j. Joan.j.
Si dixerimqꝛ pctm̃ nõ hẽm ipſi nos ſeducimꝰ.
Quãuis aũt btã vᷣgo ex tali ſctiſicatione ſic ſuerit
ↄfirmata ꝙ nõ potuerit peccare.tñ potuit merita
cumulare. Iſta eni eſt differẽtia ĩter cõpꝛehẽſores
⁊viatores.qꝛ cõpꝛehẽſores nõ pñt peccare nec me
reri. Niatores aũt ⁊ pñt peccare ⁊ pñt mereri.Et
qr btã vᷣgo ſimplr fuit viatrix.⁊ ſᷣm ꝗd ſuit com
pꝛehẽdẽs.ideo ipᷣa ſuit quodãmõ in ſtatu medio.
Ifyßa enĩ nõ potuit peccare.Et q́; tũ ad hoc cõue
niebat cum compꝛehẽſoribus.⁊ potuit mereri.
⁊ q;tũ ad hoc ↄueniebat cũ viatoribꝰ. Ser. vj.
Apiẽtiſſima fuit go maria.vñ dic Ber.
8 MANuid de deo nõ ſapiebat in qua dei ſapĩia
latebat.Xpᷣs ut ait apls eſt dei vᷣtus ⁊ dei
ſapia.⁊ in ipᷣo ſunt oẽs theſauri ſapie ⁊ ſcie dei ab-
ſcõditi.Xpᷣs aũt ſuit in maria.ergo dei vtus⁊ dei
ſapia ⁊ oẽs theſauri ſapĩe ⁊ ſcie dei ſuerũt ĩ maria.
vñ ꝓſunda ⁊ occulta dei myſteria ipᷣa cognouit ſu
per oẽʒz ĩtellectũ hũanũ.ãgelicũ ⁊ aplicũ.C Pꝛio
ꝗqdẽ cognouit ſuꝑ itellectů hũanũ.ãgelicũ ⁊ apli-
cũᷣ.qꝛ pꝛe oibꝰ ꝓph̊is multo meliora ⁊ maiora re⸗
uelata ſuerũt ſibi. Jpᷣa ꝗdẽ cognouit ea nõ tm̃ au
diẽdo per iſpirationẽ.de quo mõ dẽ in ps.Audiã
qd loquat᷑ in me dñs deꝰ. NMõ tm̃i vidẽdo per ſpe
culationẽ.de quo dꝛ.j.Coꝝ.xiij. Nidemus nunc
per ſpeculũ in enigmate.ſʒ etiã guſtãdo per exꝑiẽ
tiã ⁊ fruitionẽ. Pꝛouer.ultꝰ. Guſtauit ⁊ vidit qiñi
bona eſt negociatio ei odorãdo per deuotionem.
Cairi.iiij. Odoꝛ vnguẽtoꝝ tuoꝝ ſuꝑ oĩa aromata
Iſti duo modi talĩ diſtinguunt᷑.qm̃ deuotio que

VI

eſt circa hũanitatẽ rpᷣi cõparat᷑ guſtui. Jo.vj. Qui
mãducat meã carnẽ ⁊ bibit meũ ſanguinẽ ⁊c̃. De⸗
uotio aũt que eſt circa diuinitatẽ ſpũalẽ cõparat
odoratui. Na ſaucib ſapores coꝛpoꝝ.naribus vᷣo
odores ſpñuʒ diſcernunt᷑. C Scðo cognouit di
uina myſteria ⁊ maxime myſteriũ ĩcarnatiõis dñi
ce ſupꝛa ĩtellectũ ãgelicũ.Nã illð myſteriũ cogno

uerũt ſuꝑiores ãgeli a deo ĩmediate per ĩſuſã iĩſpi-
rationẽ. Medij vo cognouerũt a ſuꝑiorib per tra

ditã illũinationẽ. Inſeriores o aliq cognouerũt
ab aplis per pᷣdicationẽ. VUñn ſuꝑ illud Ephe.iij.
At noteſcat ptãtibꝰmultiſoꝛmis ſapia dei. dicit
glo.ꝙ ãagelicis ſpiritibꝰper pᷣdicationẽ aploꝝ ali⸗
qd accreuit.Et Hiero dicit ꝙ ãgelice dignitates
myſteriũ icarnatiõis ad plenũ nõ cognouerũt.do
nec ſuit pᷣi paſſio cõſumata.⁊ per aplos per mũ⸗
dũ pᷣdicata. Nirgo aũt maria illð celeſte myſter iũ
triplr cognouit. Pꝛio per ãgelicã nũciationeʒ.
Angelus eni neſciuit ſibi reuelare modũ incarna
tiõis.ſʒ tm̃ illð myſteriũ nũciauit. Vñ dicit Ber.
Sßps ſcũs ſupꝑuẽiet in te.i.ſuꝑ oẽs ãgelos ⁊ crea⸗
turas in te ueniet.⁊ iõ nõ me ĩterroges.qꝛ ſuꝑ me
⁊ nõ potero ad illð.Aſcẽde ergo ⁊ ne ſtes ĩter an
gelos.qꝛ paululũ cñ ꝑtrãſieris iuenies quẽ diligit
aĩa tua./ Scdðo cognouit per diuina iſpirationẽ.
Ber.ſuꝑ miſſus eſt. Modũ quo cũ de ſp ſctõ ↄci
pies dei vᷣtus.dei ſapia eſt. Xpᷣs ĩ ſuo ſecretiſſimo
ↄſilio ſic obũbꝛãdo ↄteget ⁊ occultabit.ut ſibi tiñ
notꝰhẽat᷑ ⁊ tibi. Scies utiq; ſʒ illo doctore quo ⁊
actore. Mõ eni doceri põt niſi a donãte.nec poteſt
adiſci niſi a ſuſcipiẽte. Tertio cognouit per bea
tã expientiã.Ber.ubi ſupꝛa.Quis eni excepta niſi
ſoꝛtaſſis illa que hec ſola expiri meruit intellectu
cape poſſit.qualr ille ſplẽdoꝛ iacceſſibilis ᷣgineis
ſe iſuderit.Et ſoꝛte dictũ eſt obũbꝛabit tibi.qꝛ ſola
trinitas per ſe ⁊ cũ ſola ðᷣgine uoluit opari. Soli
datũ eſt noſſe cui datũ eſt exꝑiri.Ac ſi dicat ange

lus. Quid a me reqris ꝙ in te mox exꝑies? Jdeʒ.

Nemo vnq; ſicẽ btã vᷣgo guſtauit qᷓ;ᷓ ſuauis eſtoñs
inebꝛiabunt᷑ ab ubertate domus dei.qm̃i apud eaʒ
imo ĩtra eã erat ſons vite. ¶ Tertio cognouit cele
ſte myſteriũ ſuꝑ ĩtellectũ aplicũ.qꝛ docuit totã cõ
gregationẽ aplicã. Hieroꝰin ſᷣmo.de aſſũp.Aſcẽ
dẽte dño ieſu in celũ ogo uacat cum aplis in ſcola
tutũ.ac meditat᷑ in lege mãdatoꝝ dei.ↄuer ſat᷑ cũ
ſenatoribꝰceli itra curiã ꝑadiſi ſub diſciplina ſpũs
ſcĩ totiuſq; maieſtatis dine. IJInuenitw᷑ pᷣma iter pꝛi
mos cohoꝛtes ſũmi regis quoꝝ iaʒ vita non erat
e terris ſed de celis. Jdẽ ibidẽ. Inter aplłos nimi
rum.virgo beata poſt chꝛiſti reſurrectionẽ intrãs
⁊ exiens ſamiliarius de chꝛiſti incarnatione ac re⸗
ſurrectione contulit. ¶ Sermo. vij.

9
de

culi
fäcͤelon
cori deo. S
Per pfüon
ſglleushi
Oidocunt.
utaſlod
ſinpvlols:
ho ſact ſpec
gitas ine
Niicacekhi
Gtlpecaläd
adeiſet
lo de ſcop
ſs.gabinv
fohaleie
thaͤllishea
iztüciig ſi
Ppctacer
lole bi reee
ſfon⸗qmag
guid ſfond
Ultei aliſi
Clp neſchl
zösſeinme
ſe. Jpor⸗
loctenne.
Cli ppterr
usſolaris
Ntoe ſcer⸗
litinocept
dehocſter
ncehecul
lteteptr
ſens I
Nſſpergt
Muent.
ſegtieger
Potaſeraät
perferäre
ſeucirſiei
Woisſan
Eareaten⸗
cllgfeſz,
ilooc ſi
ſuiffegfn,
rgineme

Jop. A
mnin ⸗
ialecöpanrt
.,nariogt.
cognouitd
netſös dil
tonicogro
iſſiiſ⸗
ſorb'per
cogneutit

ei

inde. Niet
Eclorel⸗
edigntates
ouaid
ospermü⸗,
ſtenſtci
hnütfetones,
vdi incum
idierbe.
hostl⸗
p ne
eſtesigen
gpedligt
iſoratont,
ſpſcdve
ſecreiſine
ſtnt ſbit
vctoreqlo
te necpoe
hollperber
iancpunf
Uitirrelean
blistgnes
ibtſo
hn. G
icat onge
es/ ,
nis koi
f d ;
Cronte.
cuit tolato
ſſio d⸗
gſsinſhi
hbaſte
ſchlniſi⸗

mi

anoners
thios in
ciontipris
atonece
honi⸗

GSermo vVII

Peculũ d vᷣgo maria q̃druplici de cauſa
8 C( Pꝛio ꝓpter ſpeculi cõpoſitionẽ. Spe⸗
culũ eniĩ cõponit᷑ ex vitro ⁊ plũbo. Per vi
trũ qð eſt lucidũ ſignat᷑ eiꝰ vgitas que ſuit lucida
cora deo. Sapᷣ.iiij. O q; pulchꝛa eſt caſta gnqtio.
Per plũbũ qð eſt ductile ⁊ hẽt colorẽ cinereũ itel

ligit᷑ eius hũilitas.qꝛ ueri hũiles ad oẽ bonũ de ſa

cili ducunt᷑.⁊. inſuꝑ reputant ſe cineres corã deo
