lectũ angelicũ.qꝛ eius gliam mirari ⁊ ſtupere poſ
ſunt.ſed cõſiderare nõ ſufficiůt Ande dicũt Can
tic.vj.Que eſt iſta que ꝓgredit᷑ quaſi aurora con
ſurgẽs. Itẽ.viij. Que eſt iſta que aſcẽdit de deſer

to delitijs affluẽs. Ande ſuꝑ illud Mat.j. Hõ co

gnoſcebat eã ioſeph donec ⁊c. Dicit Origenes ꝙ
q; diu virgo beata in utero ſuo habuit ſolem iuſti
tie tãtus ſulgoꝛ exibat de eius ſacie ꝙ ioſeph ipſaʒ
cognoſcere ⁊ diſcernere nõ ualebat qꝛ in eius ſaci
em intẽdere nõ ualebat. donec eius uterus nõ fu⸗
it euacuatus. Tertio albꝰ coloꝛ ſue puritatis ſu
it ſuſtẽtamẽtũ cuiuſſ bet virtutis. Sicut auteʒ la

na pꝛius eſt alba ⁊ poſtea diuerſis coloribus tin-

git᷑.ſie maria pꝛimo ſuit alba ⁊ poſtea diuerſis vir
tutibus ado:nata. Alcuinus in liꝰ de trini. Beata
maria lana mũdiſſims ſuit in virgimitate clariſſi-
ma.que ſola digna eẽt filij deireciꝑe dignitatẽ ſi-⸗
cut lana cochilij ſanguinẽ. ut ex ea fieret purpura
imꝑiali maieſtate trnmodo digna q; que nullus
dignus induere niſi auguſta pꝛeditus dignitate.
CScõðo ſuit colorata colore nigro bumllnatis
8 1

Sermo

Quãto eni erat abioꝛ ⁊ purioꝛ in ↄſpectu dei.tan
to magis ſe reputabat nigrã in ↄſpectu ſui. Sepe
nãq; res lucida nigrũ hẽt effectũ.ſiẽ oñ̃dit Augꝰ
in liꝰ de ci.dei per tria exẽpla. Ignis enim ſplẽdi⸗
dus carbones nigros facit.⁊ oĩa que labit teterri⸗
ma reddit. Argentuʒ lucidũ lineas nigras ſacit.
Oleũ ſulgidũ maculas nigras effundit. Btã igit
vgo lʒ habuerit ignẽ ſplẽdidũ.i.animũ diuina ſa⸗
piẽtia illuſtratũ:lʒ habuerit argẽtuʒ lucidũ.i.coꝛ-
pus pᷣgineũ.lʒ hũerit oleũ ſulgidũ.i.abũdantiam
meritoꝝ.tñ ſemꝑ de ſe nigra ⁊ humilia ſentiebat
dicẽs. Nigra ſuʒ ſed ſoꝛmoſa. Notãdũ ꝙ coloꝛ
niger viſuʒ ↄgregat.albũ iuxta ſe poſituz magis
cõmẽdat.⁊ aliqñ de ſe illuminat ſicut patet in pu-⸗
pilla que qñ nigra eſt magis lucida eſt q; ſi eẽt al
bai. Coloꝛ igit᷑ niger hũilitatis hẽt vᷣtutes ⁊ gr̃as
intus in aĩia ↄgregatas.ps. Qui emittit ſontes in
ↄuallibus.per ↄualles incelligunt᷑ mẽtes hũiles.
per fontes intelligunt᷑ mẽtes celeſtes ſiue celeſtiuʒ
grarũ. Deus igit᷑ in mẽtes hũiles fluit ⁊ ↄgregat
gr̃as ⁊ vtutes. Non tm hu militas hẽt ↄgregare
ſed etiã ↄſeruare.qꝛ ſicut dicit Gꝛeg.Qui ceteras
virtutes ſine hñilitate ↄgregat.qſi qui puluerem
ante ſaciẽ uẽti poꝛtat. Iſte igit᷑ coloꝛ hũilitatis in
btã vᷣgine ↄgregauit tutes oĩum gr̃arũ ⁊ vᷣtutũ.
Ecẽ̃i.xxiiij. In me oĩs gfr̃a vite ⁊ ueritatis.in me
oĩs ſpes vite ⁊ vᷣtutis. Jtem. In plenitudine ſan
ctoꝝ detẽtio mea.MNõ aũt tiñ humilitas ↄgrega
uit in ea otutes ſʒ etiã ↄᷣuauit. Berñ. Btã igit᷑ vir
go nunq; a filio ſuo dño nr̃o didicit celos fabꝛica
re.nec angelos creare.nõ miracula ppetrare. ſed
tiñ hiliari ceteraq; doc umẽta vᷣtutum inter hu
militatis cuſtodiã aggregare. Uñ ⁊ in ſe ſolã hu
militatẽ reſpexiſſe ſatet᷑ dñm qui eſt cuſtos vᷣtutũ.
VScðo nigredo ſue hũilitatis cõmẽdabat in ea
albedinẽ vᷣginitatis.qꝛ ſine hũilitate ſua vᷣginitas
deo nõ placuiſſet. Berñ. Suꝑ quẽ regeſcet ſpiritꝰ
meus niſi ſuꝑ huilẽ.nõ dixit niſi ſuꝑ vᷣginem. Siſ
igit᷑ ᷣgo hũᷣilis nõ ſulſſet ſpũs ſcũs ſuꝑ eã nõ re-
quieuiſſet nec eã ipꝛegnaſſet. Quõ nãq; de ipᷣo cõ
ciꝑet ſine ipſo. Patet igit᷑ ꝙ maria etſi ex vᷣginita
te placuit.tũ ex hũilitate cõcepit. Añ ↄſtat etiam
ut placeret vᷣginitas ꝓculdubio fecit hũilitas.
Ter tio nigredo hſfᷣilitatis magis eã ſplendidã
ſecit in ↄſpectu mũdi.Nã totus mundus pᷣdicat
eã btãm.vñ poſtq; dixit. Reſpexit hũilitatẽ ancil⸗
le ſue ſubdit.Ecce enĩ ex hoc btam me dicent oẽs
generatiões.Deus quoq; fecit eã ſublimẽ ⁊ altazʒ
vñ ſubdit.Quia fecit mihi magna ga potẽs eſt.
¶Tertio fuit colorata colore rubeo charitatis.
Iſte igit᷑ coloꝛ ſuit in ea multipl gnãtus. Pꝛi
mo igit᷑ ſuit rubea.qꝛ ſuit igne ſpus ſci inflãmats

itrñi ꝙ ad iſtar lãpadis ſulgores igneos emittebat
Cañ.viij.Lapades ignis atq; flàãmaꝝꝑ.ſa.xxxiij.
Dirit dñs cuius ignis in ſyvon ? caminus in hie⸗
ruſalẽ. Per ſyon intelligit᷑ virgo btã que ſemper
deñ ſuit ſpeculata. DPer hierlm intelligit xpᷣs qui
eſt par nr̃a ⁊ viſio glioſa. In rpᷣo igit᷑ ſuit caminꝰ
ignis ſpũs ſci ꝓꝑmaximus. Insgine fuit ignis im
menſus. In nobis aũᷣt vix eſt igniculus.i.amoꝛ ꝑ
modicus.Via. xxx. Mõ inueniet᷑ de fragmẽetis eiꝰ
ſ.ade qui cũ tota ſua ꝑoſteritate ſract fuit teſta.i.
alicuius ↄſcia in qua poꝛtet᷑ igniculus de incẽdio
Scðdo ſuit rubea qꝛ fuit luce ſolari ꝑſuſa.⁊ non
tiñ ꝑſuſa ſed etiaʒ amicta. Apoc.xij. Muller ami
cta ſole.⁊ non tm̃ amicta ſed etiam ſole immeria.
Pieroꝰ. Jure ſole phibet᷑ amicta.qꝛ luci ĩmarceſ
ſibili videt imerſa.nec ſumatim tãgi ſed oꝑiri ma
gis ⁊ circũſundi ⁊ tanq; ipſo igne ↄcludi. Ter⸗
tio ſuit rubea qꝛ ſuit in cellã vinariam introducta.

Caſi.j. Introduxit me rex in cellã vinarià. Iſtud

tñ vinũ ta abũ darer hauſiit ꝙ etia nobis copioſe
effudit.Cañ.j.Bibite amici ⁊ inebꝛiamini chariſ
ſimi. Amicos potat.ſed chariſſimos inebꝛiat. qꝛ

fibi deuotis vinũ gr̃e infundit.ſed deuotioribus ⁊

pſectis maiorẽ gram tribuit. Quarto fuit rubea
i.in xpᷣi ſanguine rubꝛicata. Hũit eni xpᷣi ſanguine
tincta memoriã per recoꝛdationt᷑. Lincta itelligẽ
tiã per deuotionẽ. Tinctã uolũtatè ꝑ affectionẽ.
2. ſoꝛte luxta crucẽ tinctã faciẽ per ſanguis xpᷣi effu
ſionẽ ut poſſit dicẽ illud Exo.iiij. Spõſus ſãgui
nũ tu mihi es. Apo.vj.Luna.i.vᷣgo btã tota facta
eſt ſanguis. Quito fuit rubea.qꝛ fuit ueſtis pur
purea effecta. Uñn cãtat᷑ de xᷣo. Indutꝰ ueſte pur
purea. Coloꝛ aᷣt purpureus nõ ſtatim ipꝛimit.ſʒ
ſiẽ Ambꝛo in liꝰde apologia dicit. Pꝛimo uellus
ignobiii ſuco inficit᷑ deĩde ei ſpẽs diuerſo ſepe co
lore mutat᷑ cuʒ pleno lauacro depurat᷑. ⁊ ſic coloꝛ
porpure apponit᷑. Gtã aſit ðᷣgo pᷣmo fuit ignobili
ſuco ĩſecta qũ ſuit cũ pctõ originali ↄcepta. Poſt
modũ vᷣo ſuit diuerſo colore depicta. qũ fuit us⸗
rietate tutũ adoꝛnata. po. Ois glia eAue regis.
Deide fuit lauacro ſps ſci depurata.qn ſpũs ĩ eã
ſuꝑuenit.ꝗ totalr eã puriſicauit.⁊ ſie fuit colore
purpureo ſublimata.iea ꝙ nulli alteri niſi imꝑato
ri celeſti fuit idonea. CBermo. x.
Aritas btẽ marie hit magnã pꝑfection?
qꝛ ſuit ðgo mẽte ⁊ coꝛpe.vñ diẽ Ambꝛoꝰ
in liꝰde vᷣgibꝰ. Virgo erat nõ ſolũ coꝛꝑe ſʒ etiãmẽ
te.que nullo doli ambitu fincerũ adulteraret affe
ctũ. Intãtũ eni eiꝰpuritas imenſa ? ꝑfecta ſuit.ꝙ
cũ fit triplex puritas.ſ.dina agelica ⁊ hũana.ipᷣaʒ
dinã puritatẽ nouẽ mẽłſibꝰ in ſuo utero hũit. IJpᷣa
puritatẽ ãgelicã trãſcẽdit.⁊ oẽm puritatẽ huansʒ

Grſupeutt
Ahorſtate
¶Reooei
tücüq n
Guß. i.
Aleſibalſ
lultfbiimi

ſcdta neca

horotaehece
lltrars.
lſtofs geee
blconorit
Hiſui cuſto⸗
gnolſperio
ateiape
ariireuen
Cocireſeci
Nginalo⸗
therimaar
lsrockq
e penegab
br Itipn
unecalies
ſlekrätabalt
lingelop
lseningue
Joodor ſue
Clrſuthen
cpelltuern
Clorſuepar
16CAur
litiond. M
lbea.ic
beiterpolat
lun inotot
Iemaris
ſtülniceii
Gstcircuſi
Er
(n

„ leie
ds C
ſigpen
ſupneniern
Aüſen
Miniſe⸗
füſaüef
Nlaſtion
S ſoga
Uerg,caro⸗
aemne chti

osenitte
p.Pann,
nus irhie⸗
ne ſende

gkt se

ſutcanin
urignisin
us,iannetg
ngnitst
fut telt⸗
deſneido
Pſult,dnon
Dolan
eimmgt.
lac inucel
dophine
Ta⸗
urodoer
Nrii Yod
bs core⸗
nin chnl
ſekriat, at
Ctorbug
vfurfubes
ibnguine
gctitolge
aſecton,
nie hicfi
s ſigel
iorn ſien
eſtis pot
uckepor
pint,
movdlos
rhlceto
1fclola
tigvobl
Gn Pot
iſhu⸗
flerggs,
ſüsie
Prcober.
imno
Samok⸗
lſcton
eYobo⸗
pehaine
ſernatft
ſectn lil
ina
irf

ut hiiunn

Bermo

ulr ſuꝑauit. Anſelmꝰ. Decebat ꝗppe ut virgo btã

ea pur itate nit et.qua ſub deo maioꝛ negt itelligi.
CScðo eius puritas hũit ipermixtionẽ:qꝛ nulla
q;tũcũq; minima ipuritas eiꝰ puritati ſe ĩmiſcuit.
Saßp.vij. Nihil inqnatũ i illã ĩcurrit.Ecci.xxiiij.
Quaſi valſamũ nõ mixtũ odoꝛ meꝰ. Nõ enĩ ſe po
tuit ſibi ĩmiſcẽ pꝑctm̃ originale.qꝛ ſuit a ſpũ ſcõ ſci
ficata. nec aliqðᷣ moꝛtale.qꝛ fuit a pꝛis potẽtia ro⸗
borata.nec aliqð ueniale.qꝛ fuit a ſplẽdore filii il-
luſtrata. Jõ poterat dicẽ illud Judith. xiiij. Ai⸗
uit dñs qꝛ cuſtodiuit me ãgelus ełe.⁊ hĩic euntẽ.⁊⸗
ibi cõmorãtẽ.⁊ ĩde huc reuertẽtẽ.Deꝰ eni per ãge
lũ ſuũ cuſtodiuit eà in mũdũ eũtẽ.qꝛ ipᷣaʒ ab ori⸗
ginali per ſom̃ ſctm̃ purgauit.⁊ cõmorãtẽ in mũ
do.qꝛ eã a pctõ moꝛtali ↄſeruauit.⁊ de mũdo ad
patriã reuertẽtẽ.qꝛ ſine macula uenialia eã de mũ

do exire fecit. C Zertio eiꝰpuritas hũit traſſuſio-

nẽ.qꝛ in alios trãſfũdebat᷑. Quãuis enim eẽt pul-⸗
cherrima a nullo tñ vnqᷓ; potult ↄcupiſci.Et hu⸗
lius rõ eſt qꝛ eiꝰ pulchutudo alioꝝ coꝛda meduli-
ter penetrabat.⁊ in eis oẽs motꝰillicitos extĩgue⸗
bat. Iſtã puritatẽ nõ hũit nec agnes nec catheri-⸗
na.nec alie ᷣgines.qꝛ q;uis ille nõ cõcupierũt.tñ
ſuerũt ab alijs ↄcupite.qꝛ ipſarũ puritas non erat
tãta ꝙ; alioꝝ coꝛda penetraret:⁊ in eis motꝰ illici⸗
tos extingueret ſic extinguebat puritas btẽ ᷣginis
Jõ odoꝛ ſue puritatis aſſimilat᷑ odori myrrhe ⁊
cedri.ut hẽtur Eccẽi.xxiilj. Sic eniz odoꝛ myrrhe

expellit uermes.⁊ odoꝛ cedri fugat ſerpẽtes. ſic ⁊

odoꝛ ſue puritatis in alijs expellebat mot bꝛuta-
les. C Quarto eiꝰ puritas hũit ꝑpetuitatẽ ⁊ ↄſer⸗
uationẽ᷑. Nunq; eius puritas ſuit in aliquo inter-
rupta.uũqᷓ;ᷓ uel in modico diminuta, nũq; aliquo
tꝑe iterpolata.ſʒ ſemꝑ ſuit augmẽtata ſemꝑ reno
uata.imo totalr ultimata. Hieroꝰ? in ſᷣmo.de aſſi.
Jure maria ſole phibet᷑ amicta q̃ luci illi imarceſ

fibili videt᷑ im erſa.neq; ſumatiʒ tãgi ſʒ oꝑiri ma⸗

gis ⁊ circũſũdi ⁊ tãq; ipo igne ↄcludi. Cb.xj.
Vrificatione ᷣgo maria nõ idigebat nec
p roõne ſui ꝑturietis.nec rõne ꝓlis.necrõ⸗
ne legis. nec rõne myſterij ſiue ſignifica⸗
tiõis. C Pꝛĩo nõ idigebat rõe ſui.q; erat tota pu
riſſima. tota ſciſſima. tota mũdiſſima. Sigꝗdẽ ſpi
ritꝰſcũs purificauit ei mẽteʒ. Luẽc.j. Spũs ſctũs
ſupueniet in te.xpᷣs purificauit ⁊ ſcificauit eiꝰ uen

trẽ. Añ ſequit᷑. Et virtus altiſſimi obũbꝛabit tibi.

Pꝛ pariſicauit eiꝰmẽtẽ.ps. Sciĩſicauit tabernacu
lũ ſuũ altiſſimꝰ.C Scðo nõ ĩdigebat rõne ꝓlis.
qꝛ in filio nulla ſuit impuritas.ſj oĩmoda ſctitas.
In ipᷣo ꝗdẽ fuit triplex natura.ſ.aĩa lucida.deltas
uera.caro immaculata. Sap.vij.Cadoꝛ eſt lucis
eterne.q;thᷣ ad ᷣmũ.ſ.quo ad aiaʒ lucidã.Et ſpe/

AI lui
culũ ſine macula q́; tũ ad carnẽ imaculatã.imago
bonitatis dei.ũtũ ad deitatẽ uera ſᷣm quã fili dei
eſt imago dei. Col.j. Qui eſt imago dei luiſibilis
Qõ ant nõ ĩdigeret puriſficatiõe rone ꝓlis patet.
qrñi uas plenũ ameno:flore repletũ.⁊ balſamo per
ſuſum ſolari radio.nullã ex his imũditiã ↄhit ſed
efficit᷑ magis purũ.magis odoriſerũ.⁊ magis lu
cidũ. Xpᷣs eni eſt flos amenus quo ad carnẽ.Can
tic᷑.ij. Ego flos cpi.Eſt balſamũ odoriferuʒ quo
ad aĩaʒ.E cci.xxiin.cꝰ. Quaſi balſamũ nõ mixtuʒ
odoꝛ meus.Et eſt ſplẽédoꝛ pinus quo ad deitateʒ
uerã. Hebᷣ.j.Qui cũñ ſit ſplẽdoꝛ glie ⁊ figura ſub⸗
ſtatie eiꝰ ⁊c. Nirgo igit᷑ btã ex quo poꝛtauit floreʒ

tã amenũ hit maiorẽ puritatẽ mũditie.Ex eo ꝙ

hũũit balſamũ tà odoriſerũ hũit maiorẽ redolẽtiaʒ
gre.Ex eo ꝙ ſplẽdorẽ diuinũ hũit maiorẽ lucẽ ſa
piẽtie. ¶ Tertio nõ idigebat puriſicatiõe rõne le
gis. Lex enĩ purificationis tria ſupponebat.ſ.ſra
ctionẽ. Jõ dixit.Mulier que ſonat ſexus fractio⸗
nẽ. Supponit etiã ſeminuʒ cõmixtionẽ. Jdeo dẽ.
Que ſuſcepto ſemine.Tertio ſupponit aſſimila⸗
tionẽ.ut.ſ.filius ſit ſimilis ꝑentibꝰ in natura.Et
iõ dicit. Peꝑerit maſculũ.Iſta aũt tria in vgine
penitꝰnõ ſuerũt. Mã in ea nulla fuit fractio ſʒ ꝑpe
tua illibatio.qꝛ ſuit ᷣgo ante partũ in partu ⁊ poſt
partũ. Dicũt tñ heretici ꝙ vᷣgo btã non fuit virgo
poſt partũ.ſʒ filios hũit de ioſeph qui ſrẽs xpi uo
cant᷑. Ad qð rũdet Pieroꝰcõtra claudiũ dicẽs.ꝙ;
in ſcriptura frẽs quatuoꝛ modis dicunt᷑.ſ.natura
ut eſau ⁊ iacob.gẽte ut oẽs iudei.Cognatione ut

abꝛahã ⁊ loth. Affectu qui in duos ſcindit᷑ in ſpã

lẽ.⁊ ſic oẽs xpᷣiani dicunt᷑ frẽs.⁊ cõem.⁊ ſic oẽs di
cunt᷑ frẽs.qꝛ ſunt ex vno pꝛe. Ibi nõ ſuit ſeminuʒ
cõmixtio.qꝛ nõ ↄcepit ex ſeminũ cõmixtiõe ſʒ my
ſtico ſpiramine.Ber.in ſᷣmone de purificatione.
Putas eni ꝙ dicturus moyſes mulierẽ que pe⸗
periſſet filiũ imudã eſſe nõ timuerit ſuꝑ matrem
dei bla ſphemiã irrogare.Et idcirco pᷣmiſit ſuſce
pto ſemine.Alion ſi nõ ꝑiturã pᷣuidiſſet ſine ſe⸗
mine sginẽ. que neceſſitas erat de ſuſcepto facere
mẽtionẽ. Patet itaq; ꝙ lex matrẽ dñi nõ ĩcludit
que nõ ſu ſcepto ſemĩe peꝑit filiũ.tertio nõ fuit in
filio tm̃ aſſimilatio nature humane.ſz etiã ibi ſuit
ſubli mitas dine nature. Mirgo enĩ peꝑit filiũ ⁊ ſi
bi ſimilẽ q; tũ ad nãʒ hũanã.⁊ ſibi diſſimilẽ q;tũ
ad nãʒz dinã. C Quarto nõ ĩdigebat puriſicatione
rõne myſterii ſiue ſignificatiõis.ex enim pᷣcepit
ut puer die.xl. ⁊ puella. lxxr. ut ſepiꝰ igrediuntur
coꝛpus ſuũ in utero ſoꝛmatũ qð eſt tẽplũ ipſi sie.
Duplicauit aũt de dies ſemie ex eo ꝙ hõ vnũ tmñ
pctm̃ cõmiſit.ſemina duo.q; ſuperbiuit ⁊ fructũ
uetitũ comedit. Quia ſuꝑ biuit huᷣiliata eſt ſpõᷣ viri

Berino
dñio. Quia fructum uetitũ comeÄit.punita eſi in
ſructu ſuo.ut.ſ. in dolore ꝑiat filios. Air aůt pec

cauit in vno.qꝙ.ſ.fructũ comedit.⁊ iõ in acꝗrẽdo

ſibi cibũ punitꝰſuit qñ ſibi de dixit. In ſudorevul
tus tui ueſceris pane tuo. Siẽ igit᷑ mulier duplici
pena ⁊ hõ vna punit eſt extra uterũ. Sic in utero
hõ vna pena punit᷑.ut.ſ.xl.dieb ſit ſine aia.Mu⸗
lier autè duplici pena. ut duplo coꝛpus ei ſit ſine
aĩa. Iſtud aũt myſteriũ in xvᷣi coꝛꝑe nõ hũit locũ.
qꝛ aia in coꝛpus rpᷣi nõ eſt igreſſa.xl.die.ſʒ qñ vᷣgo
ↄſenſit ſtatim in iſtãti opatiõe ſpũs ſctĩ coꝛpus oꝛ
ganiʒatũ ſuit.⁊ deꝰ aĩiaʒ de nouo creat illi coꝛpo-
ri iſudit. ⁊ utrũq; ſue dinitati vniuit.⁊ lõ mor ꝑſe
ctus deus ⁊ ꝑfectus hõ extitit. Gꝛegꝰ. Annũcian
te angelo ⁊ ſpũ ſctõ adueniẽte mor vᷣbù in utero.
mor intrat uerbũ carnẽ. ¶ Sermo. xij.
p Arificari uoluit bta maria ꝓpi exẽpluʒ.
documẽtũ. 2 ſacramẽétũ. C Pꝛio ꝓpt exẽ
plũ qꝛ dedit nobis exèplã hũil tatis. pauꝑtatis.2
coĩtatis. DHũilitas aũt aliqn appet in ſmone. ali-
qñ in coꝛde.aliqñ in hũili ↄueriatiõe.aliqñ in hu⸗
mili ope. Iſtà quadruplicè hũilitatẽ hũit maria.
Mã ante ↄceptu onñdit hũilitatẽ oris.cũ dixit.Ec
ce ancilla dni. Poſt ↄceptũ man iſeſtauit hũilitatẽ
coꝛdis ad quã de ſpãliter reſpicit Añ ipſa dixit.
Reſpexit hũilitatẽ ancille ſue. In ꝑtu oñdit hinli
tatẽ ↄuerſationis. qꝛ fuit ibi huiliter ↄuerſata. Nõ
eni pꝛo ſe uel pꝛo filio hũit thalamũ pictũ.nec le-
ctũ eburnen. nec culcitris molitiẽ. nec pcioſitatẽ
pãnoꝝ.pꝛo ſeruittib hũit bouẽ ⁊ aſinũ. Hũñilitatẽ
vo oꝑis oñdit poſt partũ.qũ.ſ.par turturum aut
duos pullos colũbarũ deo obtulit. Iſta ant erat
oblatio pauperũ atq; hũiliũ./ Scðᷣo ondit exem
plũ pauꝑtatis. Abiq; eni regina celi ſuauit pauꝑ
tatẽ.ſ.in ſuo ↄiugio.qꝛ nõ ſuit deſpõſata imꝑato
ri ſ ſabꝛo pauꝑi. In ſuo puerperio.qꝛ nõ hũit co
piã ciboꝝ.ſed penuriã extrema. In ſuo offertorio
qꝛ obtulit oblationẽ pauperũ. In filij nutrimẽto.
qꝛ ſiẽ dicit hieroꝰ.Colo ⁊ acu acqrebat vnde ſe ⁊
ſaluatorẽ mũdi nutriebat. Zertio ondit exẽpluʒ
coĩtatis. Moluit enĩ eſe ſingularis. ſed cũ cetexis
ſeminis uoluit eẽ coĩis. Aũ dicit Ber. in ſermone
de purificatiõe. Putas nõ poterat cõmoueri ani
mus egis ac dicẽ. Quid opus eſt puriſicatione:
Cur abſtineã ab igreſſu tẽpli.cuius uterus neſci-
ens virũ facteſt tẽplũ ſpũs ſci.Cur nõ ĩgrediar tẽ
plũ.que tẽpli dvum peꝑi.nihil in hoc ↄceptu ipu⸗
rũ ſu it.nihil illicitũ.nihil purgadun. Mimiruʒ cuʒ
ꝓles iſta uenerit purgationt᷑ pctõꝝ facẽ. VNere btã
vᷣgo nõ habes càm nec tibi opus eſt purificatiõe.
Sed nungd filio tuo opus erat circuũciſiõe.E ſto
igit᷑ iter mulieres tanq vna illarũ. Mã ⁊ fili tuus

AII

ſic eſt in medio pueroꝝ.C Scðo uoluit purſſica⸗

ri ꝓpt᷑ documẽtũ.ut.i.nos purificãdos eè doce⸗
ret.Debemꝰetiã purificari int : extra. Intus qdẽ
debet purificari uolũtas ab oĩ mala affectiõe.ps.
Exercitabar ⁊ ſcopebã ſpm̃ meũ. Intẽtiont ab ci.
duplicitate. Jo. iuij. Purificate coꝛda uf̃a ⁊c. Rõ
nẽ ab oĩ ꝑturbatiõe.Siẽ eni in aq̃ turbida imago

nõ lucet.ſic ⁊ rõ turbata nõ videt uerũ. Pꝛouer.

xv. Auſfer rubiginẽ de argẽto.i.ꝑturbationem sb
aĩo.⁊ egrediet᷑ uas puriſſmũñ.i.rõ erit clara ⁊ pu⸗
ra.E ʒech.xx pouriſſimas reddam aquas eius.
TZũc de puriſſimã aquã reddit.qũ rõnẽ turbataʒ
clarã ⁊ pacificã facit.Debem etiã purificari exira
q;tũ ad oẽs ſenſus exteriores coꝛꝑis. Naʒ debent
purgari oculi ab oĩ illicita viſiõe.põ.Auerte ocu⸗
los meos ne videat uanitatẽ. Aures a detractiõe.
Ecci.xxviij. Sepi aures tuas ſpinis.⁊ noli audire
liguã nequã. Os a pꝛaua locutiõe.Eph.iili.Ois
ſᷣmo malus ex ore ufo nõ ꝓcedat.Man ab illicita
oꝑatiõe.psõ.Lauabo iter inocẽtes manus meas.
Odoratũ a laſciua odoratiõe. Amos.vj. Opti⸗
mo vnguẽto delibuti.⁊ nihil cõpatiebant᷑ ſuꝑ cõ⸗

tritione ioſeph. Iſta aũt oĩs ſunt purgãda a negii

gẽtia ⁊ toꝛpore.Ecci.vij.De negligẽtia purga te
cũ paucis. ¶ Zertio uoluit purificari ꝓpt᷑ ſacra⸗
mẽtũ. Illa enĩ oblatio qua faciebat puerꝑa tẽpiñ
dei igreſſura erat ſacramẽtalis ⁊ figuratiua. Poꝛ
tabat eni ſecũ agnũ.uei ſi erar pauꝑ par turturuʒ
aut vuos pullos colũbarũ.Btã aũᷣt vᷣgo nõ obtu
lit agnũ ſiue qꝛ pauꝑ erat.ſiue qꝛ ueꝝ agnũ offere
bat. Qui igit᷑ vult itrere in tẽplũ celeſte opoꝛtet ꝙ
intret aut per vitã actiuã:aut per ↄtẽplatiuã. Jlli
igit᷑ agnũ offerũt ⁊ celeſte tẽplũ ĩgrediunt᷑ qui ſer-
uãt inocẽtiã baptiſmalẽ.psõ.E go aũt in inocentia
mea igreſſus ſuʒ. Jili offerũt turturẽ que eſt auis
ſolitaria 2K uaga:qui ſequunt᷑ vitã ↄtẽplatiu.Illi
offerũt colũbã que gregatim uolat qui ſectant᷑ vi
tã actiuã. Atraq; aũt auis bina ponit᷑⁊ uterq; ge
mitũ pꝛo cãtu hůe dignoſcit᷑.qꝛ vita ↄtẽplatiua de
bet hꝛe duplicè oculũ. Anũ quo ↄtemplet᷑ celeſis
ad deſiderãdũ.aliſj quo videat irena ad deſpiciẽ-
dũ. Silr ⁊ actiua debet hẽe duplicẽ actů. Anum
erga ſe ad ſui coꝛrectionẽ.aliũ erga ꝓrimũ ad ipᷣi
edificationẽ. Utraq; aũt vita debet hĩe duplicem
gemitũ. Mã ↄtẽplatiua debet hr̃e gemitũ amoris
qui fit pꝛo deſiderio celeſtis pꝛie.⁊ gemitũ deuo⸗
tiõis ꝗ fit pꝛo cõſideratiõe paſſionis dñice. Silt
actiua debet hie duplicẽ gemituʒ. Anꝰ eſt gemitꝰ
cõpũctiõis pꝛo peccatis ꝓpꝛijs.alius cõpaſſiõls
pꝛo pctĩs ⁊ miſerijs alienis. ¶C Sermo.j.
q Aeſiuit deũ maria ⁊ iuenire meruit.eo ꝙ
ipᷣm qſiuit ſuo loco.⁊ tꝑe.⁊ mõ. ¶ Pꝛio

ninqveſut
ueniremern
eumn. Ieos
Udotum.
Neturypoß
Plmnus di
calnueniri.
ſco diie mit
ſtchus ſuble
Ucchit ynns
llos? deſchd
luliadieſtqr
Oerite duim

ſooloco. S

noſinhſepi
uſopulchro
giſitperig
Hoopoſttipin
Uinzhällter
lupaupeae i
Crnisaſpirar⸗
Uibhoetsmar
ſciſeneili
Nchſt. Etine
ſgiat denonn
Cgeuolütn
Mivenſt Jot
fitii ſtcern
Mümcupidt
Nurusnöi
Emneri i ſert
faſenptume
ſeionirtni
tſpuensͤ⸗
ihoapard⸗
godolitegq
fogeninen
tos tnoto⸗
ſtitonneti
wintchort
ſema. ſ
nnuſonn
Pndiaueneie
ma ſtoicko
i,l,
gccnon an
liif
Laglono
tkin 4
er gnöoh
Mglineer

lporfia⸗
osce det⸗
Jnmsgal
fecnoepe,
ftonetocl
ufiti
naimngo
i. Pouc,
hatonemed
tchntpo,
guss eus,
i urdas;
fficienna
Ncttet
Duantau⸗

.„

darneide.

nol auafre
phi
n ebllca
nus mess.
ni ſopco⸗

onegi

porgate
Piſaenz⸗
ſpa dp
nna. Pon
turworv;
onooben
Moffee
cela
ius. Jil
1 lo ſc⸗
votent
eeſteus
ſecunttt
llcrchge
hibade
accht
Adeſpeck⸗
.Vnun
nigdß
edupeen
tüemeb
niei dene,
ctgent.
Ganon
Helteng

Bermo

enim queſiuit ſuo tẽpore.ſ.tempore gratie.⁊ ideo
inuenire meruit gratiaʒ dei.⁊ per cõſequens ipᷣm
deum. Jdeo dixit ſibi angelus. Inueniſti gratiaʒ
apud deum. Hoc ſignificatum eſt Zuce.ij. Abi
dicitur ꝙ; poſt triduũ iuenerũt in templo filium.

Pꝛlmus dies ſuit tẽpus ante legẽ.⁊ tũc nõ po⸗

terat inueniri. AUñ dirit vnus ex eis Exo.iiij. Ob⸗
ſecro dñe mitte quẽ miſſurus es. Scðda dies ſiu
it tẽpus ſub lege.⁊ tũc etiã nõ poterat iueniri. Añ
dicebat vnus ex eis Vſa.xiiij. Atinã diſrũpe res
celos ⁊ deſcẽderes.Tertia dies eſt tẽpus gfe.⁊
in iſta die ſi q̃rit᷑ de ſacili inenit᷑. Jõ dirit Yſa.lv.
AQuerite dũm dũñ iueniri põt. C Scdðᷣo q̃ſiuit euʒ
in ſuo loco. Sʒ notãdã ꝙ rpᷣs ĩ tribꝰ locis ſuit q̃ſi
tus.ſ.in pᷣſepio a paſtoribꝰ. In tẽplo a parentibꝰ.
In ſepulchꝛo a ſcĩis mulieribꝰ. Paſtoribꝰꝗdẽ di⸗
ctũ ſuit per ãgelũ Lu.ij. Inuenietis ifantè in pᷣſe
pio poſitũ pãnis iuolutũ.Abi notãdũ ꝙ vxpᷣs iue-
nit᷑ in hũilitate.iõ dꝛ. Inuenietis ĩſantẽ. Jnuenit

in pauptate. iõ ſdit᷑. Pãnis iuolutũ. Inuenit᷑ in

carnis aſpitate.iõ ſpᷣdit᷑. Poſitũ ĩ pᷣſepio. In hiis
tribꝰlocis maria deũ q̃ſiuit ⁊ iuenit.ſ.in hũilitate
ſ.qñ ſe ancill noĩauit. In paupꝑtate qñ oĩa frena
ↄtẽpſit.Et in carnis maceratiõe ſeu aſperitate qñ
gitatẽ deuouit. Hoies aũt mũdani ecõtra deuʒ
querẽ uolũt in delitijs.diuitijs.⁊ honoribꝰ.ſʒ ibi
nõ iuenit᷑. Job.xxviij. NMõ ĩuenit᷑ in terra ſuauiter

viuẽtiñ.i.carnaliũ. Abyſſus dic. Mõ eſt mecũ.i.

huũana cupiditas qꝛ nõ hẽt fũdũ.qꝛ ſiẽ dĩ Ecẽs.v
Auarus nõ iplebit᷑ pecunia. Et mare loquit᷑. Mõ
eſt mecũ.i.ſeruẽs ſuꝑbia. Suꝑbꝰ eni ad iſtar ma
ris ſemꝑ tumet.ſemꝑ ſeruet.ſemꝑꝝ eſt in motu tri

bulationũ ⁊ turbationũ.Vſa.lvij. JImpij q̃ſi ma-

re ſeruens qð ꝗeſcẽ nõ põt. Scðo vpᷣs ſuit q̃ſitꝰ
in tẽplo a parẽtibꝰ. Añ dixit ei mt. Ecce pꝛ tuus ⁊
ego dolẽtes q̃rebamꝰte. Pꝛĩo enĩ q̃ſierũt apud ſe
ipᷣos ⁊ nõ iuenerũt. Poſtmodũ queſierũt iter co
gnatos ⁊ notos.nec ibi ſir iuenerũt.deĩde queſie
rũt ĩ comitatu.nec tãdẽ ibi iuenerũt. Altimo qſie
rñt in tplo ⁊ tãdẽ ibi iuenerũt.Eñſt enĩ quadru
plex amoꝛ.ſ.pᷣuatus.mũdanus.domeſticus.⁊ di⸗

uinus. Mõ potuerũt igit᷑ apõ ſeipſos iuenire eñ.

qꝛ nõ inuenit᷑ in amore ꝓpꝛio ſiue pᷣuato.cum ille
amoꝛ ſit ꝑicłoſus.ii. Zim̃.iij. Erũt hoĩes ſeipᷣos
amãtes. Scðo nõ inuenit᷑ in comitata hoĩium
mũudanoꝝ.q nõ inuenit᷑ in amore mũdano. Jo.
xiiij. Spm̃ ueritatis quẽ mũdus nõ põt recipere.
FTertio nõ inuenit᷑ inter cognatos ⁊ notos.quia
nõ eſt in amore domeſtico.i.in amore parentũ.
Ber.Quõ o bone ieſu iter cognatos meos te iue

niã. qui inter tuos cognatos minime es inuẽtus.

Inuenerůũt aũt ipᷣm in tẽplo dei.i.in amore ſpũa

1I liiij

li ⁊ dliuino. Joã.xiiij. Siquis diligit me ſermon?z
meuʒ ſeruabit. De hus quatuoꝛ amoribus dicit᷑
Luce.xuii. Siquis uenit ad me ⁊ nõ odit patrem
ſuuʒ aut matrẽ. hoc reſertur ad amorez domeſti⸗
cuʒ. Adhuc autẽ ⁊ animaʒ ſuam. hoc reſertur ad

amor pꝛiuatuʒ. Et qui nõ bam lat crucem ſuaʒ.

boc refertur ad amorẽ mundanũ. Ille enim cru⸗
cem baiulat qui crucifirus eſt mundo ?⁊ mundus
ſibi.Et uenit poſt me.hoc reſertur ad amorẽ ſpi⸗
ritualeʒ ⁊ dininuz. V Tertio queſitus eſt in mo⸗
numento a ſanctis mulieribus.ſed in monumẽ-
to iacentẽ ibi minime repererunt.pꝛopter hoc vir
go beata cuʒ eis ire noluit ſiue pꝛopter dolorẽ quẽ
habuiſſet in videndo ſepulchiũ.ſiue pꝛopter do⸗
lorẽ quem incurrerat totiens percutiendo pectus
ſuu.quia pꝛo certo ſciebat reſurreriſſe filinʒ glo⸗
rioſum ⁊ immoꝛtalitate indutum. Credendũ eniz
eſt ꝙ xpᷣus poſt reſurrectioneʒ pꝛimo matri appa⸗
ruerit. Et hoc oſtendi poteſt pꝛimo per auctorita
tem ſedulij qui dicit. Semper virgo manens hu
ius ſe viſibus aſtans luce palã oñs pꝛius obtulit.
ecũdo per romane eccleſie antiquã conſuetudi
nem.quia romanus pontiſex in die paſche ad ſan
ctam mariã maiorẽ pꝛimaʒ ſtationẽ facit.per hoc
innuens beate marie factã fuiſſe pꝛimà apparitio
neʒ. Tertio per quandã moralẽ rationẽ. TXpᷣs eniz
pꝛecepit ut patrẽ ⁊ matrè honoraremus. Sed qli
ter ipſe matrẽ honoraſſet ſi pꝛiꝰ extraneos de ſua
reſurrectione letificaſſet ⁊ matri deſolate ultimo
appuiſſec. ¶C Lertio qſiuit eũ debito mõ.MWodus
aſit querendi ᷣm dionyſiũ triplerx eſt. Piim? eſt
per ſenſibiliũ manuductionẽ. Et iſte eſt puulorũ
incipiẽtiñ.de quo dicit᷑ Rom̃.i. Inuiſibilia dei a
creatura mũdi per ea que ſacta ſunt itellecta con-
ſpiciuntur. Sap.riij. A magnitudine enim ſpei ⁊
creature cognoſcibiliter poterit hoꝝ creatoꝛ vide-
ri.Secũdus modus eſt per intellectualiũ ope⸗
rationes. Et iſte modus eſt magis pꝛouectorum
⁊ pꝛoficientiũ.qui reliquerũt ſenſibilia ⁊ viſibilia
2 conuertunt ſe ad intellectualia ⁊ tales deum in
ueniunt. Pꝛouer.viij. Qui vigilauerint ad me in
uenient me. Tertius modus eſt per immedia⸗
tam vnionem. Et iſte modus eſt perſectorum qui
relinquunt ſenſibilia ⁊ intellectualia ⁊ limmediate
ad diuina aſcendunt.⁊ deiſoꝛmes effecti immedi
ate deo ſe vniunt.Et iſtum modum querendi de
um habuſt beata virgo. Deus eni eſt ignis ſol 2
amoꝛ. Beata aũt vᷣgo intm̃ fuit igne diuino infflã
mata ꝙ quodãmõ fuit in ignẽ cõuerſa. Dicit eniʒ
Chꝛy. de paulo. At eniʒ ferrũ miſſum in ignè to
tus eſt ignis.ſic paulus igne charitatis ſuccẽſus
totꝰ effectꝰ eſt charitas. Si ergo hoc di de paulo

Sermo

multo foꝛtius hoc dici põt de maria. Intãatũ etiã
ſuit ſole dino pluſtrata q; ſole ſuit amicta. Apoc.
xij. Mulier amicta ſole. Intãtũ ſuit amore diui⸗
no repleta ꝙ tota fuit amore liq̃ſacta.Cañ.v. Aia
mea liqſacta eſt ut dilect locut eft. ¶ Ser. ij.
Mietẽ interioris hoĩs ⁊ uacationẽ mẽetis
ſemꝑ maria virgo dilerxit. ⁊ iõ in thalamo
ſuo clauſo oſtio morabat᷑. Et ſicut dicit
Ber.nõ eſt credẽdũ ꝙ angelus aꝑtũ oſtiũ iuene-
rit.ſed ſubtilitate ſue nature clauſo oſtio itroierit.
Aoluit aũt go btã tumultꝰ ſugere ⁊ ſibi uacare
multis de cauſis. C Pꝛimo ut ofones ſuas ſecu
rius deo effunderet. ¶C Scðo ut caſtitatẽ ſuã cau
tius cuſtodiret. Iſtas duas rõnes aſſignat Ber.
ſup Miſſus eſt dicẽs. Ingreſſus eſt angelus ſe-
cretariũ pudici cubiculi ubi illa clauſo oſtio ora-
bat in abſcõdito.qꝛ nimirũ ſibi in ꝓpoſito erat fre
quẽtias hoĩum ſugẽ.collogꝗa vitare.ne uel orãtis
ſilẽtiũ turbaret᷑.uel ↄtinẽtis caſtitas turbaretur.
¶ Lertio deſiderauit getẽ mẽtis hẽre ad ſuſcipiẽ
dã gf̃aʒ ſpũs ſci ſe humiliãdo.qꝛ ſicut dꝛ Yſa.lłvj
Supꝑ quẽè regeſcet ſpũs meus niſi ſup humilẽ ⁊

getů. Hinc eſt q; apli receperũt ſpũm ſem̃ ſeden⸗/

tes.i.a curis ſecularibꝰgeſcẽtes. Hinc eſt ꝙ etiam
filii irł mana reciꝑe nõ potuerũt q; diu ſuerũt in
egy pto.uel q; diu hũef̃t ſarinã egypti? donec trã
ſiert mare egvypti. Alle eſt in egypto qui adhuc ẽ
cũ pctõ. Ille hẽt farina egvpti.qui adhuc hẽt oc-
caſiones peti. Ille nõdũ itrauit mare egvpti.qui

ad huc pᷣmit᷑ curis mũdi.Quia igit᷑ brà go perſe

ctã getẽ hũit iõ ſpũs ſeũs in ea pſecte geuit. In ꝗ
buſdã enĩ nulio mõ regeſcit. In ꝗbu ſaã eni rege⸗
ſcit ſed nõ ꝑſecte. In ꝗbuſdãa vo reꝗeſcit.ſed ꝑſe⸗
cte. Mã in pctõribꝰ nõ regꝗeſcit.qꝛ ibi eſt pugna cõ
tinua. In ſcis pegrinàtib regeſcit ſemiplenc.ꝗa
in eis eſt reges ſemiplena. In ſcis vo triuphatibꝰ
eſt reges plena.⁊ iõ in eis ꝑfecte regeſcit.Et qꝛ in
btã maria fuit reꝗes ꝑſecta.qꝛ caro ſpũi nõ reſiſte
bat.ſed ipſa ſenſualicas totalt rõni obediebat.ideo
ſpũs ſcũs in ea ꝑfecte regeſcebat.Tegit᷑ Geñ.viij.
ꝙ noe trib vicibꝰ emiſit colũbã. In pᷣma vice nõ
regeuit.qꝛ loca paludoſa iuenit. In ſcõᷣa vice rege
uit ſed nõ ꝑfecte. q; ad archà redijr. In tertia vi-
ce ꝑſecte regeuit.⁊ ideo ad archꝗ ulera nõ redijit.
per qð dat᷑ itelligi ꝙ loca paludoſa.i.ĩmũda ſpũs
ſcũs ſugit. In coꝛdib So ſcõꝝ pegrinãtibꝰ nõ ꝑ.
ſecte geſcit. In coꝛdioꝰ So ſcõꝝ triũꝑhãtiũ geſcit.
2 ꝑpfecte geſcit.qꝛ in eis nullã carnis repugnãũtiaʒ
iuenit.Caro eni ſpui nõ repugnabat.nec aliquos

inoꝛdinatos motꝰ emittebart ſed penitus obediẽs

erat. C Quarto uacationẽ ⁊ getẽ dilexit.ut ſenſus
ſaos mũdos cuſtodiret.qui ꝗgdem ex ↄuerſatione

mũdanoꝝ ſepe coꝛrũpunt᷑. Seneca.Quotiẽs cuʒ

boib hitaui.totiẽs minus hoĩe redij.egit᷑ in vi

tis patrũ.ꝙ arſenius deũ orauit q̃liter poſſet ſal⸗
uari. Aenit ad eũ uox dicẽs.Ar ſeni vis ſaluari.ſu
ge hoĩes. cace.⁊ ꝗeſce.Btà ꝗdẽ vᷣgo in ſeruitio dei
ſenſus ſuos mãcipatura erat.⁊ iõ eos mũdos fᷣua
re uolebat. Nã oculos uoluit uare mũdos.cũ ꝗ

bus deñ vidẽ debebat.aures cũ ꝗbus deũ loquè

tẽ audire debebat. Nares cũ ꝗbꝰ debebat odorem
xpᷣi ſentire.Os cũ quo deo ore loꝗ debebat.Ma⸗
nus cũ ꝗbus debebat geſtare deũ.Et ideo turbas
hoĩum ſugiebat.⁊ in thalamo ſuo clauſa mane⸗

bat ut ſenſus ſuos mũdos cuſtodiret. ¶ Ouinto

uacationẽ ⁊ quietẽ dilexit ut diuinas cõſolationes
reciꝑet.que non recipiunt᷑ in tumultu multitudi⸗
nis.ſed in ſolitudine mẽtis.Oſee.ij. Ducã eam in

ſolitudinẽ.⁊ ibi loquar ad coꝛ eius. Cõſolationes
enim diuine nõ infundunt᷑ in curis humanis.ſed

in ſolitudine.i.in gete metis.Legit᷑.iij. Re.xxvij.
ꝙ q;diu helyas ſuit in ſolitudine laute a dño pa⸗

ſcebat᷑.qꝛ mittebat ſibi ſingulis diebꝰ panes ⁊ car

nes ⁊ bibebat de toꝛrẽte. Poſtq;ᷓ aũt ſolitudinẽ de
feruit ⁊ ad ciuitatẽ ſe traſtulit vixr bucellam panis
habere potuit.qꝛ quãdo homo eſt in mẽtis quiete
paſcit᷑ diuina cõſolatione.Cum vo tu multũ patit
vix modicã ↄſolationẽ Pabere meret. Nerutamẽ
in iſto facto helye oſtẽdi

FHabẽt quidẽ imꝑſectionẽ.qð notat᷑ per hoc ꝙ
non paſcebat᷑ in meridie.ſed tm̃ mane ⁊ ueſpere.
In mane quidẽ ⁊ ueſꝑe eſt lux ⁊ caloꝛ.ſed in qua
dà imꝑfectione.per qð notat᷑ ꝙ ſci viri hñt in pꝛe⸗
ſenti dei cognitionẽ ⁊ amorẽ ſed imꝑfecte. In fu
turo aũt habebũt dei ꝑſectã cognitionẽ ⁊ perfectũ
amorẽ. Jdeo ſpõſa petit Can.j. Indica mihi ubi
paſcas ubi cubes in meridie. Secũdo habẽt ad
mirtionẽ.qꝛ ſepe ſaltim aligbus uenialibus admi
ſcent᷑.qð notat᷑ per hoc ꝙ łlʒ helyas haberet delica
tum cibũᷣ.tamẽ habebat inſipidui potũ.q; bibebat
de toꝛrẽte aquã.yſa.i.Ninũ tuũ mixtuʒ eſt aqua.
Tertio habẽt interruptionẽ.qꝛ deus ab eis ſepe
ſubtrahit᷑.⁊ hoc ut feruẽtius querat᷑.⁊ cautius cu
ſtodiat᷑.⁊ hoc ſignat᷑ per hoc ꝙ illa talis reſectio
ab helva fuit ſublata. In virgine ꝗdeʒ moria iſta
talia locum nõ habẽt qꝛ diuine cõſolationes in ea
ſemꝑ ꝑſecte fuerũt.ſemꝑ imꝑmirxte.⁊ ſemꝑ ꝑpe-
tue. Jdeo enim aliq̃s cõſolationes perdũt.aut qꝛ
ſpũm ſanctum ertinguũt. Ande aplus monet.ij.
Thelſal.v. Gpũm nolite extinguẽ.aut q; ipſum
cõtriſtàt. Eph.iiij. Molite cõtriſtare ſpũm ſanctũ
dei in quo ſignati eſtis.aut qꝛ ſpᷣi ſancto reſiſte/
rũt.Actuũ.vij. Dura ceruice ⁊ icircũciſi coꝛdibꝰ

ꝙ cõſolationes ſanctorũ
hbabẽt impſectionẽ. admixtionẽ. ⁊ interruptioneʒz.

gaurby'vos
i ſpis ſch

.

picrioni
ſaltnisap
glls nnul
Nalig pperr.
aligs mo
ſenf ſeu ſo
7
4
neg
fgoinreno
Gponit Vir
pert CPP
lrle. Ine
rdun
Nallgnatp
gntotnoob
ſgdſanctit
nnliscauſa
t llepo
Uele
U. Ieipen
ſtte
l. bicdit
Eyirgond.
ni Ber ſ
lobmnocu

Nvo Amb,

ltheſect⸗
ſofffireer
Mtobſeg
l nodis
ſeeſeftin
ſior.
logenul.⸗
il⸗ ſopant
igobint
oshi
aittats
ttl,gnde
ſooocſ
Neſoepoſ
Aldetine
Bißtita
gangchog
ſnirn Be
nleſcggene
Erlran
oporte
de ſlo⸗ a
lüns eigs

Arolſisz a
Aegen
erpoſſe ⸗
ſis ſloeriſt
nſarito de
6Mödosfi
noͦtos ig
s daü love
cbodoren
cbedet Ma⸗
kideonubes
uſa nane⸗
1.(Kin⸗
cololntones
umultudt⸗
Docitunin
onones
manisd
i Benri⸗
tendſo ⸗
tztitr
Clrndde
llun hans
nitssciae
molüpett
Qtrium
es ſoncton⸗
rrupeiono⸗

Per hot g

1 beſpere
ſcd in coe
hütlape⸗
ne I
lipertei
amhivbi
ohabcte
bus oOnl
gadelics
Abbbenn
zeſtagos.
abes ſye
AAtius ci
ſs eſectio
Garia ie
ſonesindl
ſenpre

ditA

ſtoytt)).
dipon
imn ocnd
cto feſfe⸗/

cſcod

Germo

⁊ auribꝰuos ſemꝑ ſpũi ſcõ reſtitiſtis. Extinguitur
aũt ſpũs ſcũs per moꝛtale pctm̃. Cõtriſtat᷑ ꝑ mul
tiplicationẽ uenialiũ.reſiſtit᷑ ſibi per inoꝛdiatũ ſen

ſualitatis appetitũ. Sʒ in btã vᷣgine nihil ſuit exti

guẽs.qꝛ nullũ vnq; cõmiſit pctm̃.nunq; aliq̃ ue-
nialia ꝑpetrauit nihil reſiſtẽs qꝛ de carne ſua nũ⸗
ᷓ;ᷓ aligs motꝰ illicit pullulauit. Et iõ nũqᷓ ſpům
ſctm̃ ſeu ſpuales ↄſolatiões amittẽ potuit. P.iij.
Aomõ fiet iſtud dixit maria ad angeluʒ
4 qm̃ virũ nõ cognoſco. Inter agelu ⁊ ègi
nẽ glioſã q̃ſi qda dialogus ſactꝰ ſuit. Mã
Hpᷣgo interrogauit ⁊ modũ reꝗrit. Angelus modnũ
exponit. Airgo ↄſentit.⁊ ↄſentiẽs ut ſic fiat rogat
⁊ petit. C Pꝛimo ergo vᷣgo interrogat ⁊ modũ re
quirit. Interrogauit zacharias angelũ 2 punitus
ſuit. Interrogauit maria ⁊ laudata ſuit. Pmirõ⸗
nè aſſignat petrus rauẽnas dicẽs. Ille pectoꝝ co
gnitoꝛ nõ vba ſed coꝛda pᷣuidit.nõ ꝗd ꝗſq; direrit
ſʒ qd ſenſerit ĩdicauſt.Erat eni interrogàtiũ diſſi
milis cauſa ſpẽs per diuerſa. Hec ↄtra nãm credi
dit.ille pꝛo natura dubitauit. Hec integre oꝛdinẽ

rei reqrit. ille ꝙ; de fieri iubet fieri nõ poſſe p̃ſcri-
bit. Ille ipeilẽtib exèplis ad fidẽ nõ accedit. Hec

ad fidẽ ſine exẽplo pcurrit. Hec mirat᷑ de ꝑtu vᷣgi

nali. Hic diſputat de ↄceptu ↄiugali. Et ſic patet

ꝙ virgo nõ dubitauit de ſacto.ſed tm̃ reꝗſiuit de
mõ. Ber. ſup miſſus eſt. NMõ dubitat vᷣgo de ſa-⸗
cto.ſʒ modũ q̃rit ⁊ oꝛdinẽ. Nõ eni qrit an fiat:ſed
quõ.Amb.ſuꝑ lucã. Mõ de effectu vᷣgo dubita⸗
uit:ſʒ effectꝰqlitatẽ inqſiuit. Non ergo fidẽ renuit
nõ offm̃ recuſauit:ſʒ accõmodauit affectũ ⁊ ſpo-
põdit obſequiũ vicẽs. Quõ fiet iſtud ⁊c. Tribꝰ
eni modis põt aliqᷓ mulier filiũ gnãre. Aut ſpũa
liter ſic fit in baptiſmo uel in ↄuerſiõe ad fidẽ iux
ilið.j.Coꝝ.iiij. Mãa in xpᷣo ieſu per euangeliũ ego
uos genui.aut nãlr᷑ ſic de muliere ⁊ viro.aut ſuꝑ
nãlx.ſ.oꝑante ſpũ ſcõ.Ouõ ergo fiet iſtud angele
Dei.i.quõ intelligis tu ꝙ iſtud filiũ debeã gnure.

Si dicis ſpualr. ſ. ꝙ exrit fili?ꝰ me ſpũalis magnũ

gdẽ erit talẽ filiñ ſpualẽ hie.ſʒ tñ ad me nihil ꝑti-
neblt. qꝛ de mea ſba nihil hẽbit. Si vo nalr intel
ligis.ſ.q; ipᷣm nãlr gnãbo.⁊ ꝙ uolũtas dei ſit ꝙ;

de loſeph ſpõſo meo debeã gnãre eum., gaudebo

V de taà nobili ꝓle.ſʒ tůᷣ dolebo de ꝑdita vᷣgitate.
i aũt intelligis ꝙ ſuꝑnãlr ⁊ dĩna vᷣtute gnãbo.
gaudebo ꝗdẽ de ꝓle ta magnifica.⁊ de vᷣgitate cõ
ſeruata. Berñ.ſuꝑ miſſus eſt.Cũ dñs teſtis ↄſcĩe
mee ſciat uotũ eè ancille ſue virũ nõ cognoſcere.
qua lege quo oꝛdine placebit ſibi ut illud faciam.
Si opoꝛtebit me fràgẽ uotũ ut talẽ filiuʒ pariã.
de filio gaudebo.⁊ dolebo de ꝓpoſito:fiat tũ uo⸗
lũtas eius. Si aũt ↄcipiaʒ virgo. pariã virgo ꝙ

III .

utiq; ſi ſibi placuerit ei ipoſſibile nõ erit.tũc uere
ſciã ꝙ dũs reſpexit hũilitatẽ ancille ſue.Et iõ an⸗
gelus ſibi modũ expoſuit.ſ.q; nõ ſpſᷣalr᷑ nec nãſr
ſʒ ſuꝑnãlr⁊ ⁊ mirabilr filiũ gnãbis dicens. Spũs
ſcũs ſuꝑueniet in te hoc eſt ↄcipies nõ hũano ſe⸗
mine ſʒ myſtico ſpiramine.qꝛ ſpũs ſctũs in te de
ſcẽdet.⁊ de tua carne virginea accipiet.⁊ coꝛpus
ſuũ ſua virtute ꝑficiet.Et qii virgo poſſet dicere
quõ ipſa cũ ura creatura poſſet lucẽ diuinam
