ãgelus. Spũs ſcũs ſuꝑueniet in te. Dꝛopter hoc
diẽ Anſelmꝰ. Decebat ⁊ oino decebat ut vᷣgo bta

ea puritate niteret q̃ ſ deo maio: negt loqꝗ ul ĩtel

ligi. Quartũ diſpoſitiuũ eſt tranꝗlla mẽtis uaca
tio.vñ dixit diſciplis Luẽ.ultꝰ. Sedete in ciuitate
quoaduſq; iduami ꝛute ex alto. Sedete.i.a ſuꝑ
fuis curis ſcłariũ regeſcite. Iſtã uacatiõeʒ maria
Ebat q̃ ĩ ſuo thalao clauſa mãebat.Ber.ſuꝑ miſ-
us eſt. NMõ eſt ſuſpicãdũ:q; ãgelus ĩuenerit aꝑtũ
marie oſtiolũ.cui nimirũ etiã ꝓpoſito erat frequẽ
tias hoĩuʒ ſugẽ colloꝗa vitare:ne uel orãtis ſilen
tiũ turbaret᷑.ul ↄtinẽtis caſtitas obſuſcaret᷑.Clau
ſerat igit᷑ illa ſun hĩtaculũ: ſed hoĩbꝰ nõ angelis.
CScõðo vidẽdũ eſt.que ſunt illa q̃ ſom̃ ſetm̃ rece
ptũ in ea cuſtodiũt.que ꝗdẽ ſunt qtuoꝛ. Pꝛimũ
eſt ꝙ hẽbat ignẽ ꝑpetuũ ⁊ dinũ ꝗ nunqᷓ; extingui
poterat.ſ.dei filiũ ꝗ nouẽ mẽſib ĩ ea hitauit:⁊ de
ea oꝛtꝰ ſuit Ecci.xxiiij.Ego ſeci in celis ut oriret᷑
lumẽ ĩdeſiciẽs.ꝗ lʒ receſſerit ab eiꝰ uetre:nõ tñ re

ceſſit ab eiꝰ mète. De quo igne di heb.xij.De? nr
ignis ↄſumẽs eſt. Scðᷣm eſt q: bẽbat pabulũ cõ
tinuũ.i.bona oꝑa q̃ ia ſemꝑ faciebat:nunq; ocio
ſa erat Pꝛouer. ult. Panẽ ocioſa nõ comedit. Te
uitici.vj. Ignis ĩ altari meo.i.in btã vᷣgie que ſu
it altare dei ſemꝑ ardebit.quẽ nutriet ſacerdos.i.
ſũmꝰpõtifex.i.xpᷣs ſubijciẽs ligna.i.bona oꝑs per
ſinguios dies. Tertiũ eſt ꝙ hẽbat ſuſilatoriũ aſ
ſiduũ.i.ſpm̃ ſctii:qui in eꝰ coꝛ ſemꝑ iſuſſabat ⁊
amorẽè accẽdebat. Sed miti ſunt in quoꝝꝑ coꝛdipꝰ
illõ ſufflatoriſ deficit. nec gr̃a ſpũs ſcĩ in eis ꝓfi⸗
cit Hiere.v. Deſecit ſuſflatoriũ in igne. Quartũ
eſt ꝙ bẽbat ſeruorẽ deſiderioꝝ que ſe mutuo iflã⸗
mabat. Sicut enĩ er colliſione lapidũ ignis excu
tit᷑.ſic ex agicatiõe ſctõꝝ deſiderioꝝ caloꝛ ſpũs ſci
in ea iflmabat᷑. Hiero in ᷣmõe de aſſaptio.Quã
tis putas vᷣgo doloribꝰ filij afficiebat. quo amore
cruc iabat᷑.quo deſiderio extuabat du in aio reuol
ueret cũeta que audierat ⁊ viderat.puto ꝙ ꝗcꝗd
hũᷣane vᷣtutis eſt cogitare nõ ſufſiciat. ¶ Tertio vi
dẽdũ eſt qlẽ oꝑationẽ ⁊ vtutẽ iſte ignis hũit in ibᷣa
Ad qð ſciẽdũ ꝙ ignis hẽt ĩſlämare.purgare.⁊ il
luminare.⁊ vnire.ſic patet in duobus ſerris q̃ vni
ri nõ pñt niſi ꝑ ignẽ.Btã aũt ðᷣgo nõ tãtũ recepit
ſpm̃ ſcm̃.ſʒ etiã ipᷣm pleniſſime hũit in ſui ſciſica⸗
tiõe.in ſpãs.ſ.ſuꝑuẽtiõe.in filij dei incarnatiõe.
⁊ nihilominꝰipᷣm ſpm̃ ſem̃ cũ aplis in pẽthecoſtẽ
recepit in viſibili oñſiõe.Et iõ ille ignis dinus to
tã eã iſlãmauit.totã purificauit.tota illumiauit.⁊
totã cũ deo vniuit.ita ꝙ ipᷣa inflaãmabat frigidos.
purgabat imũdos illu mĩabat tenebꝛoſos.⁊ vnie⸗
bat cũ deo diuiſos.Et ꝓpter iſta q̃tuoꝛ ipᷣa dicit.
Ecẽci.xxiiij.Ego mr̃ ꝑulchꝛe dilectionis ⁊c̃. Ipſa
eni eſt mr̃ pulchꝛe dilectiõis.inq;tũ ad dei dile⸗
ctionẽ ⁊ amorẽ frigidos iflãmat. Jpᷣa eſt mrtimo
ris inq;tũ a culpa imundos purificat:qꝛ ſicut dẽ
Pꝛouer.xv. Per timorẽ dñi declinat oĩs a malo.
Ipla eſt mater agnitionis inq;tũ ad dei agnitio⸗
neʒ tenebꝛoſos illuminat. Jpſa eſt mater ſctẽ ſpei
inquantum homines elongatos a deo ⁊ diuiſos

ipſa uenit ⁊ copulat. CBermo.iij.
Wpgnatio marie facta fuit mediãte cele
. ſti nucio.oꝑante ſpũ ſctõ.filio carnẽ aſſu
mẽete.⁊ ᷣgine maria miſtrate. ¶ Pꝛimo

igit᷑ ſacta eſt mediate celeſti nũcio:qꝛ miſſus eſt an
gelus gabꝛiel a deo in ciuitatẽ galilee ⁊c. De tali
nũcio dꝛ Pꝛouer.xxv.Aqua frigida aie ſitieti: ⁊
nũciꝰbonꝰ de terra lõginqua Aqus ſrigida ſitim
ſedat.eſtũ tẽperat.⁊ q̃dã iocũditate in bibẽdo dele
ctat. Btã igit᷑ maria ualde ſitiebat aqua dine gfe.
hẽbat magnũ eſtũ.i.magnuʒ deſideriuʒ de huani
generis ſalute. hẽbat magna iocũditatẽ de ꝓmiſ

Sermo
ſa vᷣgitate. Ec ideo gabꝛiel angelus ſuit ſibi ſicut
aqua frigida qꝛ de plenitudie gf̃e ſibi pᷣdixit dicẽs
Aue gra plena. Salutẽ generis hũani per ed fieri
aſſeruit dicès. Et uocabis nomẽè eius ieſum.i.ſal
natort᷑. &gitatẽ illibatà ̃usò dà pᷣdirit qꝛ ↄciꝑet de
ſpũ ſcõ nõ de ſemie hũano dicẽs. Gpᷣs ſctũs ſuꝑ
uenier in te. Scvo er ipꝛegnatio facta fuit ope
ràte ſp ſlancto. Beda ſuper lucam. Spũs ſctũs
in ginẽ ſupuenit.qui ⁊ mẽètè ei ab oĩ ſoꝛde vitioꝝ
emũdauit: ⁊ in elus utero coꝛp redẽproris oꝑati
one ſua fine virili ſemine:de ipſiꝰ ᷣginis carne cre
auit. Aug.in ſᷣmõe de annũcia. Dixit angelus O
maria vᷣgo dei.ſponſa dei.dilecta dei.ſilia dei ſi a
me reꝗris quõ go pariat:⁊ quõ poſt ꝑtũ sðᷣgo ꝑ
maneat. uel quõ fiat in te qui fecit te.audi ⁊ nõ ꝑ
turberis in te. Spũs ſcũs ſuperueniet in te.ita ut
nec eſiũ patiaris libidis: ⁊ iuf ſis creatoris. Ber.
Ecce ↄcipies⁊ ples filiũ.Cõcipies qð caro neſcit
nõ hẽt ↄditio:natura nõ amittit. Quis eni ad ſru
ctũ puenit anteq; ſue plãte iduſtriã ipẽdat: Quis
pᷣter viꝗ ad mãſionẽ ꝑuenit? Quis pᷣter naturã in
cremẽtũ nature ſuſcepit:? Gtã ergo ⁊ uere btã ma
ria que pꝛeter generàâdi curas.pᷣter mf̃na faſtidia
ad tãtã gliam germinis ꝑpuenit. CTertio eius ĩ-
pꝛegnatio ſacta ſuit filio carnẽ aſſumẽte. Quãuis
eni pꝛ ⁊ filius ⁊ ſpũs ſctũs ſint vnus de.⁊ ſit vna
dinitas:filius tñ nõ pꝛ.nec ſpus ſcũs carnẽ ſuſce
pit:ſicut oſtẽdit Augu.trib exẽplis in mone de
natiuitate dñi. De pᷣmo exẽplo ſic dicit. In sia
eit rõ: ⁊ vna eſt aĩa ⁊ rõ.ſed aia agit aliud:⁊ aliud
agit rõ. Aia viuit ⁊ ratio ſapit. Ad aiaʒ ꝑtinet vi-
ta:ad rõnẽ ſapia.⁊ tũ aĩa ſine rõne.nec rõ ſine aĩa
Et cũ vnũ ſint tñ aia ſola ſuſcepit. Rõ vo ſola ſu-
ſcepit ſapiam. ſic ⁊ pꝛ ⁊ filius lʒ vnũ ſint:tũ ad ſo⸗
lũ rpᷣm ꝑtinet caro:ſicut ad ſolã rõnẽ ꝑtinet ſapia.
De ſcdᷣo exẽplo ſic dicit. In ſole ſplẽdoꝛ ⁊ caloꝛ
in vno radio ſunt.ſed caloꝛ exiccat.ſplẽdoꝛ illumi
Rat. Aliud ſuſcipit caloꝛ.aliud ſplẽdoꝛ.ſed caloꝛ 7
ſplẽdoꝛ ab iuicẽ nequeũᷣt ſepari. Suſcipit ſpledoꝛ
illu minationẽ nõ ſeruorẽ. ſuſcipit caloꝛ ſeruorem
nõ illumiationẽ. Aliud ſimul. aliud ſingulariter
aguũt:nõ ti ab iuicẽ ſepant᷑. Sic ⁊ filius ſuſcepit
caenẽ ⁊ nõ deſeruit patrẽ.nec ſe diuiſit a pꝛe in di
atRitate eqlitas. in carne ſola filij ꝓpꝛietas. Mon
aut ab eo per pꝛis aut ſpũs ſci aliqñ receſſit diuini
tas.De tertio exẽplo ſic dicit ut cithara muſicũ.
melos.ſonis dulcib' reddat.tria ꝑpiter adeſſe vi-
dent᷑.ſ.ars. manus ⁊ choꝛda:⁊ tſi vnus.ſ.ſonꝰ au
dit᷑. Ars dictat. manus tãgit. choꝛda reſonat.tria
piter oꝑant᷑.ſed ſola choꝛda ꝑſonat:qð audit᷑.nec
ars nec manus ſonũ reddut. ſed ea c choꝛda pa-
riter oꝑant. Sic nec p? nec ſpᷣs ſcũs ſuſcipiunt

IIII

carnẽ.⁊ tñ cũ filio opant᷑.Et ſicut ſola cho:da er⸗
cutit ſonũ.ſic xpᷣs ſolus carnè ſuſcepit. Opatio in
tribꝰↄſiſtit. Sʒ quõ ꝑtinet ad ſolã cho:da ſoni red

ditio.ſic ꝑtinet ad ſolũ xpᷣm humane carnis ſuſce

ptio. C Qusrto eiꝰ impgnatio ſacta eſt maria ma
terià miniſtrãte.quã tñ materiã ſpus ſcũᷣs ſic ſciſi
cauit.ꝙ nuili uſui niſi viuino poſtmoduʒ accepta
ſu it ſicut oſtẽdit hieroꝰ in ᷣmone de aſſũptione
exẽplo lane dicẽs.An ꝗdẽ aduẽtũ ſpũs ſci in ute-
ro vᷣginis.uterus eiꝰ q;uis ipollutꝰ ⁊ ſcũs adhuc
tñ vilitate humanitatis erat idutꝰ tanc; lana cãdi

diſſima. ad quã cũ acceſſit ſpůs ſcũs.uelut eadeʒ

lana cũ ificit᷑ ſanguine ↄchilij uel mericis stit᷑ in
purpurã.ſic ⁊ ipſa uerſa eſt ſine coitu in mr̃eʒ dei:
ut ià nõ ſit qð ſuerat.ſed purpura ueriſſima ad in
du mẽtũ ſũmi regis diuinitꝰ aptiſſime dedicata.
De hoc eti ſic die Alcuinꝰ in liꝰde tri. Btã maris
lans mundiſſima fuit 2 ginitate clariſſima. que
cũ ſola digna eẽt in ſe filij dei recipe dignitatẽ ſi⸗
cut lana cõchilij ſanguinẽ: ut ex eadẽ fieret purpu
ra imꝑiali maieſtate tmmõ digna. quã nullus eẽt
dign iduè niſi auguſta pᷣditus dignitate. Fꝰ*. ſiij
Ncarnatio filij dei ſacta fuit in utero vᷣgi
nali tꝑis plenitudie adueniẽte angelo nũ
ciãte.ſpũ ſcõ oꝑante:⁊ ↄſenſu sᷣginis ac⸗
cedẽte. ¶ Pꝛimo igit᷑ ſacta fuit tꝑis plenitudie ad
ueniẽte.Gal.v. At ubi uenit plenitudo tꝑis miſit
deus ſiliũ ſuũ factũ ex muliẽ ſactũ ſub lege. Abi
notãdũ eſt ꝙ eſt tᷣs uacuũ.ſemiplenũ.⁊ plenum.
Tpᷣs uacuũ ſuit ſbᷣ lege:ubi hoĩes uacui erat dei
cognitione ⁊ iõ creaturas ⁊ mults alia adorabãt.
Eph.iii. Tenebꝛis hñtes obſcuratũ ĩtellecti:alie
nati a via dei per ignorãtiã que eſt in illis.p pᷣs
So ſemiplenũ ſuit ſub lege:ubi data eſt cognitio
vniꝰ dei.ſed nõ gf̃a per quã poſſent ipleri mãdata
dei. Tps aũt modernũ eſt plenũ.qꝛ mõ eſt uera
cognitio dei.⁊ mõ dat᷑ gfa per quã iplent᷑ mãdata
dei. C Scðo ſacta ſuit angelo nũciãte.Aug.ins
mone de annũciatꝭ. Secreta ↄiu gis celebꝛata ſũt
in marie thalamo.ꝗbꝰ gabꝛiel panymph' iterue⸗
nit ne abnueret deueta ᷣgo. dũů ſpũs ꝑ mittebat᷑ eſ
ſe maritꝰ ut naſceret᷑ filiꝰ ⁊ pudoꝛ manerer illeſus
Petit᷑ ergo meria:celeſtibus regnis.mittit᷑ ange
lus rex ipſe ſtellato micans ſolio mãdata dirigit.
Cõcionãte igit᷑ deo mirãtur ſedes.thꝛoni ſtupẽt:
ec diuin ſilet exercitꝰ. Nade ingt gabꝛiel ⁊ ethere
as ſedes rũpe:⁊ ↄciliũ nr̃Dm deſer marie.hec inco
lit ꝑua naʒareth menia.ſed ſibi patẽt celi palatis.
Puic ergo vnicũ meũ ĩmo alteꝑ me donare uolo
ut ſit illa mr.cuius ſum ego pi. Deinde ſpᷣdit An
gu. Pꝛoſecto igit᷑ cũcto celitus adueniẽte ſenatu:
maàdato gabꝛiel accepro ſulmineos obrut:oraq;

.

olitihen
Uuraſtriſrü
nine nocte:
fniuerſicolo
inusſcret
asigtedit
ſilncarnatiea
ooccott er
Lugintert
66 Cirgas
nuces. Al⸗
leagplͤn
lconoſec
ruri nuces
i ſtiü dei
berini
rio caro.

g.Geel

cls dlcis.
ſtateseius
ckenrinter
laelugrecht
llij ergond
Gnlutsing
Ntnts C
ufrginse
oteebi⸗
lſpi, Einſer
Lttueſldi
ſodecarnen

(lepredica

Puginatone
Ulterſeamn
Neb⸗
noq̃
bisef
(Egtsbise
ſoſchoinn
chteſbeäin
L lemne
Mton
ſetisſei
Nihni
locioſelſe
ſeſteggi⸗
ſcnſegfi
ſuſntit
feſnait
ſtaliguan
Crſtitlaer
inoluͤ

lcholtt,
Eputi
oiſcrite
(unis ite
Atmariane
ſis ſeſe
D
nſinne
isſcinvte⸗
ſüsadhut
6mscid
Ulut ers
fict fi r
nmi det
finuadit
Nins
.Drimene
fſtma ae
grlati⸗
netpunt
pulosct
t ai
utcrofg
Rgelo ni
Gnis a⸗
Gindien
tpͤnt
lege bi
1
aüdel
adoni,
elagtiaie
i N
1 cognitio
rimädats
öucre
limädens
Nuginf

n Nler

Nofi fiſis

Platahetn
haehe⸗
all un
twonutlo
rſoin
Cbrueig
ob/

Sermo 1

tonãtia pauet archano tremeſactimpio.Worx igi
tur aſtriſerũ uolatu rapido ſecauit aerẽ:pcuſſit lu
mine noctẽ:ac flãmeos arcus vibꝛãs uelut pauo
vniuerſicoloꝛ radijs ſolis obtectꝰ:per medios ce⸗
li ſinus ſerebat᷑:donec marie excrema tecta coru⸗
ſcus ĩgredit᷑ dicẽs ei. Aue gr̃a plena. ¶ Tertio ip
ſa incarnatio facta ſuit oꝑante ſpũ ſcõ.Nõ enĩ o⸗
go ↄcepit ex ſemine:ſed myſtico ſpiramine ſiẽ̃ diẽ
Aug. in ſermone de nat.exẽplo virge aaron di⸗/
cẽs. Virga aaron ſubito ꝓduxit flores ⁊ frondes
⁊ nuces. Uirga ꝓtulit qð ante nõ habuit:nõ ra/
dicata plãtatione:non deſoſſa ſarculo:non arata
ſulco:nõ ſecũdata ſeminario. Nirga potuit cõtra
naturã nuces ꝓducere. Nirgo nõ potuit ↄtrana-
turã filiũ dei generare? Et dicit ibi Aug.q; nux
habet trinã ſubſtãtià.ſ.coriũ teſtà ⁊ nucleum. In
corio caro.in teſta oſſa.in nucleo ĩſerioꝛ aĩa intel
ligit᷑. Secũdo hoc oſtẽdit exẽplo ſpeculi ⁊ radij
ſolis dicẽs. Solis radius ſpeculũ penetrat ⁊ ſoli
ditates eius inſenſibili uelocitate ꝑtrãſit.⁊ talis vi
det᷑ extrinſecus.q̃lis exiſtit intrinſecas. Itaq; cuʒ
nee ingredit᷑ violat.nec cũ egredit᷑ diſſipat. Spe-
culũ ergo nõ rũpit radius ſolis.ſic integritatẽ vir
ginitatis ingreſſus ⁊ egreſſus violare non potuit
deitatis. C Quarto ipſa incarnatio facta eſt ↄſen-⸗
ſu virginis accedẽte. Ber. Da virgo reſpõſum.re
ſpõde uerbũ ⁊ ſuſcipe uerbũ ꝓſer tuũ ⁊ ſuſcipe di
uinũ.E mitte trãſitoriũ ⁊ amplectere ſempiternũ.
Et tũc illa dixit. Ecce ancilla dni fiat mihi ſᷣm v⸗
bum tuũ.Ber. Aerbũ qð erat apud deũ.fiat ca⸗
ro de carne mea.nolo ut mihi fiat.aut declama⸗
torie pꝛedicatũ.aut ſingulariter ſigni ficatum.aut
imaginatione ſomniatũ.ſed ſilẽter inſpiratũ.ꝑſo
naliter ĩcarnatũ.coꝛꝑalr ĩuiſceratũ. C Sermo.j.
Ac beate marie dupłr cõſiderat᷑. Pꝛi⸗
1 mo qle in ſe eſt.· Scðdðo q̃liter ipſa lac no
bis effudit.¶ Circa pᷣmũ notàdũ ꝙ lac ẽ
ſanguis bis excoctus. Nà pꝛimo excoꝗtur in ue-
nis. ſcdo in mamillis ⁊ ex tali decoctiõe ſanguis
trahit aibedint᷑.ſaporoſitatẽ.⁊ ubertatẽ. Zac igit᷑
beate marie habuit albedinẽ quã traxit ex duplici
decoctione. Scðo habuit ſaporoſitatẽ quã tra-
xit a ſoũs ſctĩ depuratione. Tertio habuit uber
tatẽ quã traxit a duplici decoctione. Pꝛima de
coctio ſacta ſuit ab igne ſpũs ſancti in utero ma⸗
tris ſue.quãdo ſpũs ſanctus eã ſcĩficauit. Se⸗
cñda ſacta ſuit in filii incarnatione.qñ ſpũs ſan⸗

etus in eà ſuꝑuenit. Scõðo eius lac habuit ſapo

roſitatẽ quã traxit a ſpũs ſcĩ depuratione. Nunqᷓ;
ſuit aliqua mr̃ que habuerit ita ſaporoſum lac:ſi-
cut fuit lac virgineũ.Et rõ eſt q; lac aliarũ mulie-⸗
rũ multũ habet impuritatis.⁊ ideo nõ põt eẽ mul

II xxxiii

tu magni ſaporis.Lac aũt beate virginis ſic ſuit
a ſpiritu ſancto depuratũ ⁊ purificatũ.ꝙ ſactum
eſt dulciſſimũ ⁊ nimiũ ſaporoſum. Et quia fuit
optimi ſaporis.iõ fuit optimi nutrimenti.De iſto
lacte virgineo dicit Augu.in ſermone de annun
ciatione.Zacta maria creatorẽ tuũ.panẽ celi.pꝛe⸗
ciũ mũdi.pꝛebe lãbẽti mamillã.ut ille pꝛo te ꝑcu⸗/
tiẽti pꝛebeet maxillã.acta qui feeit te.qui talẽ ſe⸗
cit te.ut ipſe fieret in te. Tertio habuit ubertates
a celeſti ſubminiſtratione. Mon enim fuit lac ſuũ
a natura ꝓpinatũ.ſed de celo largiter ſubminiſtra
tum. Ande cantat ecclia. Ipſum regẽ angeloruʒ
ſola virgo lactabat ubere de celo pleno. C Circa
ſecũdũ notãdum ꝙ ipſa dat nobis triplex lac ſpiri
tuale. Pꝛimũ eſt celeſtis doctrine. Sicut enim
nutrix groſſa cibaria comedit ⁊ ſibi incoꝛporat.⁊
ſic digeſta in lac cõuerſa puero effundit.ſic beata
maria magnas ⁊ difficiles ſentẽtias memorie re-⸗
cõdebat iuxta illud Xuce.ij.c*. Maria cõſeruabat
oĩa uerba hec cõſerens in coꝛde ſuo.⁊ illa poſtmo
dum ſic digeſta diſcipulis effundebat. Beda ſuꝑ
Nucã. Maria oĩa uerba que de dño uel a dño di⸗
cta uel facta cognouerat diligẽter in coꝛde retine⸗
bat.ſollicite eſ̃cta memorie cõmendabat.ut cum
tẽpus pꝛedicãdi uel ſcribendi incarnationis eius
adueniret. ſingula ꝓut eſſent geſta querẽtibus ex
plicare poſſet. Secũdo dat nobis lac pietatis ⁊
miſericoꝛdie. Sanguis enim in nobis ſepe accen
dit᷑.⁊ ſic coꝛ ad iracũdiã cõcitat᷑. Sed in beata ma
ria totus ſanguis iracũdie cõuerſus ſuerat in lac
pietatis ⁊ miſericoꝛdie.quia nihil in ea ſeueruʒ ni⸗
hil auſterum remãũſit.ſed tota fuit lactea ⁊ mellea
i.dulcis ⁊ piiſſima.Canti.iiij. Mel ⁊ lac ſub lin⸗
gua eius. Ber. Reuolue totã ſcripture ſeriem. ⁊
ſiquid auſterũ in maria inueneris decetero eaʒ ſu
ſpectã hẽas.⁊ ad ipſam accedere uerearis. Ter
tio dat nobis lac ſpnᷣalis gratie.vnde ipſa põt di⸗
cere illud ꝗſaie.lv. Aenite emite abſq; argento ⁊
abſq; ulla cõmutatione vinũ ⁊ lac. Per iſtud vi⸗
num ⁊ lac intelligimus dei gratiã ⁊ miſericoꝛdiã
⁊ animam letificantem ⁊ dulcorantem. ODe quo
ſ.vino⁊ lacte ipſa plena ſuit.ſ.gratia ⁊ miſericoꝛ⸗
dia. Et ideo de ſua plenitudine nobis effundit.
vnde ipſa dicit Canticorũ.v.Bibi vinum meum

cum lacte meo. Sermo. iij.
Audare debemas virginẽ beatã pꝛopter
1 debitũ.meritũ ⁊ exemplũ.C Pꝛimo pꝛo

pter debitũ tenemur laudare ipſam:quia
cum eſſemus ꝑditi ipſa nobis ſuccurrit ⁊ recupe
rãdi aditũ adinuenit. Augꝰ.O beata maria quis
tibi digne ualeat iura gratiarũ ⁊ lauduʒ pꝛeconia
impẽdere,que tuo ſingulari merito recuperandi
„.

Sermo
aditu m inuenit. C Secũdo ꝓpter meritũ qð in⸗
de conſegmur. Mam ex hoc liberamur a cõſuſio-
ne eterna.pᷣſeruamur a culpa.⁊ digni efficimur vi
ta eterna. Ecci. xxiiij. Qui audit me non cõfundet᷑
2 qui opantur in me non peccabũt. qui elucidant
me vita eternã habebũt. Qualiter aũt laudàtes eã
meritũ conſequant᷑ dicit hiero in ſermone de aſ
ſumptꝭ?.Si virgo es lauda:qꝛ meruiſti eſſe quod
laudas. Si cõtinẽs es uenerare ⁊ lauda:quia nõ
aliũde cõſtat ut poſſis eſſe caſta q; ex gr̃a xpᷣi que
pleniſſime ſuit in maria.Qõ ſi coniugata es: aut
certe peccatrix nihilominus confitere 2 lauda ꝗa
miſericoꝛdia oibus ꝓfluit ⁊ gr̃a.Quãuis non ſit
ſpecioſa laus in ore peccatoris tamẽ noli ceſſare:
qꝛ tibi pꝛomittit᷑ uenia vnde merearis ut laudes.
¶ Tertio debemus ipſam laudare ꝓpter exẽplũ.
PHabemus exemplũ ab. angelo qui eam reuerẽter
ſalutauit. A filio qui eam in tata reuerẽtia habu⸗
it:qꝛ ſibi ſubditus eſſeuoluit.CTuce.ii.Erat ſub⸗
ditus illis.A ſpiritu ſcõ qui eam repleuit.Luce
j. Spũs ſanctus ſuꝑueniet in te.A patre eterno
qui eam ſctificauit.põ. Sctificauit tabernaculuʒ
ſuũ altiſſimus.A toto mũdo qui eam beatã ꝓte-⸗
ſtat᷑ ⁊ dicit. Ande ipſa dicit.Ecce enim ex hoc bea
tam me dicẽt oẽs generationes. Non tamẽ eã ſuſ
ficiẽter laudare poſſumus ꝓpter quatuoꝛ cauſas
PPꝛimo ꝓpter noſtrã imbecillitatẽ. Lug. ſe⸗
lix puerperin:letabile angelis:optabile ſanctis:ne
ceſſarin ꝑditis:cõgruù pꝛoſugatis.Quid dicam
pauper igenio:cũ de te quicgꝗd dixero minoꝛ laus
eſt q; tua dignitas mereat᷑. Si celũ te uocem. alti
oꝛ es. Si matrẽ gẽtiũ dicam.pꝛecellis. Si ſoꝛmaʒ
dei appellẽ. digna eriſtis. Si dam angeloruʒ te
uocẽ.per oĩa eſſe ꝓbaris.Quid ergo de te digne
icã:quid reſerã:cum nõ ſufficiat lingua carnis.
tuas enarrare virtutes. De hoc etiã ſic dicit Pe.
damia. Qualiter autẽ eam laudare poterit: moꝛta
lis hoĩs uerbũ:que de ſe ꝓtulit uerbuʒ qð manet
in eternũ. Que lingua in eius laude inueniat᷑ ido-
nea.que illũ genuit cui oĩia benedicũt.⁊ cuʒ tremo
re obediũt elementa? Jmpar igit᷑ eſt illi omne lin-
gue humane pꝛeconiũ:que de te itemerate carnis
ſue viſceribus cibũ nobis ꝓtulit aiarum. Secũ
do ꝓpter noſtrã indignitatẽ. Iſtam ſuã indigni⸗
tatẽ recognoſcebat Hiero in ſermone de aſſum⸗
ptione dicẽs. imeo ſatis ⁊ ualde ꝑtimeſco.duʒ
ueſtris cupio parere ꝓfectibus.ne foꝛte ſicut im⸗
pꝛobus ita ⁊ indignus laudatoꝛ inueniar. Pꝛoſe-
cto cum nec ſanctitas.nec facũdia mihi ſuppetat:
ut beatam ⁊ glioſam virginẽ laudare queam:quo
niam ut ueꝝ ſatear.quicꝗd humanis põt dici uer
bis. minus eſt a laude celi:que diuinis ⁊ angeli⸗

III
cis eſt laudata pꝛeconijs. A ꝓphetis pꝛenũciats.
A patriarchis pꝛefigurata. Ab euãgeliſtis exhibi
ta.Ab angelo uenerabiliter ſalutata. Item ibidẽ.
De tali tãtaq; loqui me indignũ ſateoꝛ.ſed ⁊ puto
ꝙ nemo ſit qui pꝛeſumat:que ⁊ quats ſint que pã⸗
dunt᷑ ignorat.tamẽ non debet ceſſarea laudibus.
ſi nemo etiã ad hoc idoneus inuenit᷑ uotis oibus:
etiaʒ ꝗlibet peccatoꝛ q;uis etiã explere nequeat qð
ſentit.Tertio ꝓpter ſuã dignitatem. Et de hoe
etiam ſic dicit Beda. Si rerù vniuerſitas ſingu⸗
lis diſtincta ſpeciebus in beate marie dei gemitri⸗
cis laudẽ:magnis ſui coꝛdis clamet uocibus.ta⸗
men eius dignitatẽ intelligentibus ſurditas hec
uel ſilentiũ apparebit. Damaſcenus.Lʒ mille ora
mille lingue:uox ut ſerrea ſit.ſed nec ſi oẽs lingue
hoĩum cõuenirent: eam mirificis laudibus effer⸗
re poſſent.Ois enim pꝛecomij excedit magnitudi⸗
nem:⁊ omne eloqum ad eius excellẽtiam inſuffiei
enter inuenit᷑. Quarto ꝓpter uerboꝝ inſufficieti
am ⁊ pauptatẽ quia.ſ.uerba ad hoc idonea nobis
deficiũt. Pe.dam̃.Dum cuiuſlibet matris ſoꝛtia
ſacta extollere cupimus.dũ eius virtutũ inſignia

pᷣdicamus.etiã ſi ad cogitãdũ tardioꝛ ſenſus im⸗

pediat.uel ad loquẽdũ balbutſẽs lingua.non ſuſ⸗
ſiciat uerboꝝ tamẽ copiam rei ipſius materia ſub
miniſtrat. Cum ergo beatiſſime dei genitricis lau
des ſcribere uolumus.nulla inuemmus uerba:q
bus ad hoc expꝛimẽda digne ſufficere ualeamus.
Tollit igit᷑ ſacultatẽ ſermonis materia ſingularis
BGerardus epiſcopus ⁊ martyr. Atinaʒ mihi tot
eſſent lingue quot ſunt celi ſtelle: ut omnes illas
poſſem conuertere in laudem dei genitricis. nec

etiam ſic ſatiarer. ¶ Bermo. iij. L
Ibanus ſignat beatam mariam iuxta il⸗
1 lud Ecẽci.xxiiij. Quaſi libanus non inci⸗

ſus uaporaui habitationẽ meãꝗ. Sed no⸗

tandũ ꝙlibanus in maſculino accipit᷑ pꝛo monte
In feminino pꝛo arbore.In neutro pꝛo thure.⁊
tamẽ hic pꝛo arbore in maſculino ponit᷑. Scriptu
ra enim ſacra aliquãdo traſagredif regulas dona-⸗
ti:ut certi us exp:imat ĩtellectũ ſpũs ſancti.Diclt᷑
ergo de arbore.Quaſi libanus nõ inciſus ⁊c.Ab
illa enim arbore qſiq; fluit thus co:tice non inci⸗
ſo.⁊ illud eſt magis lucidũ.⁊ magis electũ.⁊ tali
libano non inciſo beata virgo aſſimilat᷑. In qua⸗
cũq; autẽ ſignificatione libanus accipiat cando⸗
rem ſonat. In virgine aſit ſuerũt tria cãdida non
inciſa.ſ.ſpñs aia ⁊ coꝛpus.Se ꝗbus habet Theſ.
v. Ipſe añt deus pacis ſcificet uos per oĩa ut inte
ger ſps ueſter.aia ⁊ coꝛpus ſine querela ſeruetur
in die aduẽtus dñi noſtri ieſu chꝛiſti. Sicut aũt di
cit᷑.hic libanus mons.hec libanus arboꝛ.hoc li-

4

henuͤthusit
pecopus⸗
ſaigeius di
husſveli⸗
fegtnenont

t Qunſil
gunchadeof

tiſeperert
(iufſtara
(fohusciust

1llotipms
koſetioneſ
Giriapor
len. Jide.
natißzis An

ogic Iſts⸗

nomiheber
Pionecalpe,
1corruptione
lationis diab
Uprheſagen
Jper
uuee
ſt
Perbonos:ut
losuteos.
Ulgobenra
Cpionogtn
Peterltameri
telondriſſim
Ullſinouo

fmnachafttil

bos debir,e
Pnuſturde⸗

hlubsteh

ghtten
litornden
Pitſieiocg
litenoſfna
ſunapeut,
Mts CNius
um bꝛ
nutenofe

uſrwee

tateni⸗
Pdüſteſien

oſrghe

1tnilgn
treſuiee
lblis Ca⸗

Nnüctt.
ltsoyr
tenſc,
At
ntqnthi⸗
lulhes,
Soirrs:
atnc
Eidehee
1s ſog⸗
1ganni⸗
☛
ins hec
Nileore
Elngoe
bustſer⸗
ghluci⸗
ninſſie
ſicii
aanoh
ſs ſori
ſora
ſsln⸗
nſud⸗
giaſob
osn
utrorg
lcamos.
hgubns
nihite
nes as

fſeſsOℳ

tal⸗
nluci⸗
ed no⸗
omonte
thort/
Saton
1s doſch/⸗
.idit
voninci⸗
hl
tonnc,⸗
McavN
e.,
Gaauſte
elauan
ſerin
uht

Sermo IIII

banũ thus.ita nũc dicit᷑ ab aplo hic ſpũs.hec aĩs.
hoc coꝛpus. Spũs ergo marie dicat᷑ mons liba⸗
ni. aia eius dicat᷑ arboꝛ libani. Coꝛpus eius dicat᷑
thus ſiue libanũ. Iſta tria.ſ.ſpũs aĩa ⁊ coꝛpus.in
virgine non ſuerũt inciſa nec diuiſa.Et ideo bene
dicit. Quaſi libanus non inciſus. Spũs eniʒ eius
nunq; a deo ſuit diuiſus qꝛ nunq;ᷓ ab ipſo per pec
catũ ſeparari potuit. Anima enim eius nunq;ᷓ fu
it diuiſa a ratione.qꝛ ab eius onio nunq; receſſit.
Coꝛpus eius nunq; ſuit diuiſum qꝛ ſemꝑ ĩtegruʒ
⁊ illibatũ ꝑmãſit.Zalis ergo libanus uaporauit
habitationẽ ſuã. Nam illos in ꝗbus habitat per
gratiã uaporat.i.odore replet per odoriſerã cõſciẽ
tiam. Ibidẽ. Sicut cinnamomũ ⁊ balſamũ aro-
matiʒ ãs. Quoſdã enim cõſoꝛtat ut ꝑſeuerẽt in do
no gr̃e. Iſtis eſt odoꝛ cinnamomi.qꝛ odoꝛ cinna-
momi habet cõſoꝛtare.Quoſdã pᷣſeruat a coꝛru⸗
ptione culpe. Iſtis eſt odoꝛ balſami.qꝛ balſamuʒ
a coꝛruptione pᷣſeruat.A ꝗbuſdã ſugat uermes tẽ
tationis diabolice. Iſtis eſt odoꝛ myrrhe.qꝛ odoꝛ

myrrhe ſugat uermes. CSermo. iij.
Jberalitas beate marie multis aſſimilat᷑.
1 qꝛ ſicut ſol orit᷑ ſuꝑ bonos ⁊ malos ut di

cit᷑ Watth. v. Sic ⁊ eius merita lucẽt ſu⸗
per bonos:ut eos in gr̃a cuſtodiat.Lucet ⁊ ſuper
malos ut eos ad bonũ cõuertat. Unde dicit Ber.
Virgo beata uelut alterũ ſolẽ induit.qꝛ ſicut ille
ſuꝑ bonos ⁊ malos ĩdifferẽter orit᷑:ſic ipſa quoq;
pꝛeterita merita non di ſcutit.ſed oibus exorabileʒ
2 clemẽtiſſimã ſe exponit.oiumq; neceſſitates am
pliſſimo quodã miſerat᷑ affectu. IJbidẽ.Copioſiſ-
ſima charitate virgo maria ſapiẽtibus ⁊ inſipien-
tibus debitricè ſe ſecit oĩbus miſericoꝛdie ſinum
aperuit ut de plenitudine eius accipiant vniuerſi.
captiuus redẽptionẽ.eger curatic nẽ:triſtis cõſo⸗
lationẽ:peccatoꝛ ueniã:iuſtus gratiã:angelus le/
titiꝗ:tota deniq; trinitas gloriã: filij in ꝑſona car-
nis ſubſtãtiã:ut nõ ſit qui ſe abſcõdat a calore eiꝰ.
Putaſne ipſa eſt amicta ſole? ¶C Scðo ipᷣa aſſimi
lat᷑ elemoſynarie liberali. Pꝛouerb.ultꝰ. Manum
ſuam aperuit inopi:⁊ palmas ſuas extẽdit ad pau
peres. Cuius liberalitas oſtẽdit᷑ ⁊ qꝛ habet manuʒ
aptam:⁊ qꝛ bꝛachiũ exiẽdit ad pauꝑes.⁊ qꝛ habet
manũ elemoſynis plenã. Nulla enim eẽt laus ele
moſynarie liberali ſi manũ teneret apertã ⁊ bꝛachi
um ertẽſum.ſi ipſa manũ uacuã hẽret. Beata igit᷑
maria tanqᷓ;ᷓ dei elemoſynaria:intãtũ eſt liberalis:
ꝙ dat ſaciliter:⁊ iõ tenet manũ aꝑtã:ꝙ dat oĩibus
coĩter qꝛ hẽt manuʒ elemoſynis plena. ¶ Tertio
aſſimilat mulieri ſoꝛti vñ dꝛ Pꝛouer. ultꝰ. de mu⸗
liere ſoꝛti.De nocte ſurrexit deditq; pᷣdã domeſti-
cis ſuis.Cauarto aſſimilat᷑ pijſſime mr̃i vñ ipᷣe

V xxxiiij

dicit Ecci.xxiiij. Ego mr̃ pulchꝛe dilectionis ⁊c̃.
Joſa pꝛeſumptuoſos ⁊ ſuꝑbos ad ſui recognitio
nem:ti more diuine maieſtatis hu miliat.ideo di⸗
cit.Et timoris. Ipſa tenebꝛoſos ad cognitionem
dei illuminat.ideo ſubdit᷑.Et agnitionis. Jpſa in
p:oſundũ peccatoꝝ deſperatos ad ſpem uenie re⸗
uocat.ideo dicit. Et ſancte ſpei. C Quinto aſſimi
latur hoſpiti mirifico ⁊ curiali. Ande dicit ei de
In iacob inhabita ⁊ in ifrael hereditare.Ex qui⸗

bus uerbis habet᷑ ꝗ; ipſa hoſpitat ⁊ habitat in tri
bus generibus per ſonarũ.Quidã enim ſunt acti⸗

ui. Quidã cõtẽplatiui.Et ꝗdam per ſecti.qui ſcili
cet habẽt actiuã ⁊ contẽplatiuã. Beata igit virgo
habitat cum actiuis dãdo eis grfam:⁊ ad operan⸗
dum firmã ↄſtatiam.ideo dicit᷑. In iacob inhabi
ta.per iacob qui interpᷣtat᷑ luctatoꝛ intelligunt᷑ acti

ui:qui ſunt in multiplici luctu huius mũdi. ha⸗

bitat cum cõtèplatiuis.dãdo.ſ.eis ſinceram viſio

nem.ideo dicit᷑.in iſrael hereditare. Jſrael eniz in

terpᷣtat᷑ vidẽs. Habitat euʒ electis ſiue ꝑſectis ꝗ
hñt utrãq; vità dãdo eis firmã ꝑſeuerãtiã.iõ ſub
dit᷑.Et in electis meis mitte radices. C Ser. v.
Iberũ arbitriũ habuit virgo maria in bo
1 no cõfirmatũ.⁊ ideo nulli uoluit conſen⸗
tire peccato. Potẽtia enim liberi arbitrii
põt cõſiderari q̃tuoꝛ modis.C Pꝛimo ut ſe hẽt ĩ
differẽter ad ̊ ⁊ ad illð.i.ad peccãdũ ⁊ ad bñ agẽ
dũ.Et h̊ mõ ſuit in adã in ſtatu ĩnocẽtie.vnde dẽ
Ecci.xlv.Deꝰ ab initio creauit hoĩeʒ:⁊ reliꝗt eũ in
manib ſuis.¶ Scðᷣo ↄſiderat᷑ cũ diſpoſitiõe ad
peccãdũ.⁊ hoc mõ eſt in regnãtis poſt baptiſmũ.
qꝛ in eis adhuc remanet ſomes qui eſt diſpoſitio
ad peccãdũ iclinas. ¶ Tertio ↄſiderat᷑ cũ neceiſt
tate ad peccãdũ.⁊ B̊ mõ eſt in nõ regnãtis per ba
ptiſmum.qꝛ fomes in illis nõ tm̃ eſt diſpoſitio ad
peccãdũ.ſʒ quedã neceſſitas. C Quarto ↄſiderat᷑
cũ diſpoſitiõe ad nõ peccãdũ.⁊ H̊ mõ eſt in ange⸗
lis ⁊ btĩs.⁊ in btã vᷣgine per gr̃am ſciĩficatiõis ulti
me que ſuꝑeminet oĩb alijs ſcifſicationibꝰ. ita q;

poſt illã ſcificationẽ nõ hũit potẽtiam peccãdi.Et

q;tũ ad h̊ fuit iſtar ⁊ ãgeloꝝ ⁊ btõꝝ qui hñt liberũ
arbitriũ ↄfirmatũ.iõ dicit Aug.in liꝰ de natura ?
gr̃a.Excepta vᷣgine maria ſi oẽs ſciĩ ⁊ ſcẽ cũadhuc
viuerẽt iterrogati fuiſſent utrũ ſine pctõ eẽnt oẽs
vna uoce clamaſſent. Si dixerimus qr̃i pctm̃ nõ
hẽmus ipſi nos ſeducimꝰ ⁊ vitas in nobis nõ eſt.
Excepta inq;ᷓ hac ſcã vᷣgine:de qua ꝓpter honorẽ
dei cum de pctis agit᷑ nullã ꝓꝛſus uolo hẽre que-
ſtionem. Scimus enim ꝙ plus gfe ei collatuʒ fu
it ad peccatũ ab omni parte vincẽdũ.que illum cõ
cipere ⁊ parere meruit:quem conſtat nullum ha⸗
buiſſe peccatum. C¶ Sermo. vj.
e

HGermo

Illum põt dici maria ꝓpter multas cau
4 ſas.pᷣma cauſa qꝛ l liñ eſt extra cãdidum:
intus eſt aureũ:intus ⁊ extra odoriſerũ.
Sic btã virgo extra in carne fuit candida per pᷣgi
nitatẽ.Cant᷑.vij.Cãdoꝛ eſt lucis eterne.⁊ ſpeculuʒ
ſine macula. Scðo inti mẽete fuit aurea per cha
ritatẽ. Dicit enĩ Ariſto.q; aurum nunq;; põt coꝛ
rũpi.ſic nec eius charitas nunq; potuit extingui.

Cant᷑.viij.Aque multe nõ potuerũt extiguẽ cha

ritatẽ.Tertio ĩtus ⁊ extra ſuit odoriſera per hu
militatẽ. Hũit eni hũilitatẽ intus in coꝛde:⁊ exte-
rius in ↄuerſatiõe.Et iſta hũilitas taãtũ odorẽ deo
ſecit:q; ipᷣm ad ſe traxit.Cant᷑.j.Cũ eſſet rex in ac
cubitu ſuo ⁊c̃. Mardus eſt herba ꝑpua:⁊ ſiãt eiꝰhu
militatẽ. Iſta ſunt tria lilia.ſ.vᷣginitas.hũilitas.
charitas.que btãm mariã maxime circudederũt.
De gꝗbus ſic dicit Ber. in ᷣmone de nati.eiu ſdeʒ.
eniq; rpᷣs qui nũc inter lilia paſcit᷑ utiq; copio⸗
ſius apud mariã pꝛo multitudine filioꝑ paſcebat᷑.
An nõ lilia ſnit decus ᷣginitatis inſigne hũilita
ti s. ſupeminẽtia charitatis. ¶ Scdᷣa cau ſa eſt qꝛ
liliũ habet rectũ haſtile ſurſuʒ.ſed ſolia depẽdẽtia
deoꝛſuʒ:qꝛ animus ginis tanq; haſtile ſemꝑ ſuit
rectꝰ ad deũ:ſibi de bnñficus regratiãdo:⁊ in eum
ſemꝑ erxultãdo ſpũalr. Sicut enĩ liliũ quicꝗd hèt
odoris ⁊ candoris:totũ mittit᷑ ad ſũmũ.ſic maria
quicꝗd hũit ſcitatis ⁊ gfe totũ remittebat ad deũ.
Folia aũt.i.elus vᷣba hũit deoꝛſũ de ſe humiliaꝓ
ſerẽdo. VUñ ipſa dixit.Magnificat aia mea dñm.
Ecce haſtile rectũ.ſed audi ſolia deoꝛſũ. Reſpexit

hũilitatẽ ancille ſue. In huiꝰ ſignificationẽ dicit

Exodi.xxv. Facies cãdelabꝛũ ductile de auro mũ
diſſimo.haſtile eiꝰ ⁊ ſolia ex ipſo ꝓcedẽtia.Cãde-
labꝛũ dei eſt maris:que ſuit ductilis per obedien⸗
tiã.⁊ de auro mũdiſſimo per charitatẽ.Cnius ha
ſtile ſuit intẽtio eius recta.a lilia ſuerunt eius vᷣba
huũilia:que oĩa ꝓcedũt de ipſa. Mos aũt ecõuerſo
hẽmus haſtile reſlexũ deoꝛſuʒ per obliquã intẽtio
nẽ iuxta illud Mat.xxiij.Oia oꝑa ſua ſaciũt ut vi
deant᷑ ab hoibꝰ. 5olia aũt.i.vba hẽmus elata ſur
ſuʒ per blaſſemiã de detractionẽ ⁊ elationem.ps.
Inigtatẽ in excelſo locuti ſunt. Itẽ. Poſuerunt
in celũ os ſuũ. viris celeſtibꝰ detrahẽdo:⁊ ſe uſq;
ad celũ magnificãdo.ſed tũ lingua eoꝝ traſiuit in
terra:de terrenis loquẽdo ⁊ ea diligẽdo. C Ter⸗
tia cau ſa eſt qꝛ liliũ integrũ redolet ⁊ ↄfractũ fetet
Coꝛpus igit᷑ ᷣginis fuit tanq;ᷓ liliũ integruʒ:quia
ſemꝑ remãſit illibatũ.⁊ iõ ſemꝑ fuit odoriferuʒ.
Fuit enim tinctũ vnguẽto odorifero:q; ipᷣm ſer-
uauit integrũ: ⁊ ſecit odoriſerũ. Iſtud aũt vnguẽ
tũ fuit ↄfectũ de crib ſpẽpus aromatũ.De ꝗbꝰoꝛ
Ecci.xxiiij. Sicut cinnamomũ ⁊ balſamũ aroma

VI

tizans. Fuſt enĩ ↄfectũ de balſamo deitatis.Tũᷣc
enĩ deus eius uterũ ibalſamauit:qn deitatẽ ſuam
ibi poſult. XFuit conſectuʒ de myrrha caſtitatis.
Myrrha enĩ ↄſerust coꝛpus a putredine ⁊ ſiãt ca
ſtitatẽ:que ſᷣuat coꝛpſa coꝛruptiõe.Ex hijs enĩ tri
bus ſpẽbus aromaticis.ſ.cinamomo hũilitatis:
ex balſamo deitatis:⁊ ex myrrha caſtitatis. confe⸗
ctũ eſt illud vnguentariũ:er quo coꝛpus eius ſuit
inunctũ.⁊ ideo ſemꝑ ſuit odoriferum ⁊ integrũ.
De talibus vnguẽtis di Cant᷑.ij. Odoꝛ vnguẽtoꝝ
tuoꝝ ſuꝑ oĩa aromata. Et qri ut dictũ eſt liliũ ite
grũ redolet ↄſractũ fetet.ſõ eius coꝛpus virgineñ
ſemꝑ redoluit:qꝛ ſemꝑ integrũ ſuit. Moſtra autes
coꝛpora cuʒ ſunt coꝛrupta ſunt ſetida.ſa.xxxiiij.
De cadau erib eoꝝ aſcẽdet ſetoꝛ. Johel.j.Cõpu⸗
truerũt iumẽta in ſtercore ſuo. ¶ Quarta cauſa eſt
qꝛ lilium orit᷑ de ſpinis ⁊ morat᷑ inter ſpinas.⁊ tñ
ꝓpter hoc nõ amittit ſuũ odorẽ nec cãdorẽ:imo
q; to a ſpinis pungit᷑: tãto plus eius odoꝛ ſentit᷑.
Sic bta maria oꝛta ſuit de ſpinis.i.de iudeis ſpi⸗
noſis. ⁊ ſuit ab eis puncta ſpina doloris. Auce.ij.
Zuã ipſius aĩaʒ ꝑtraſibit gladius.⁊ tñ ipa ſemꝑ
ſeruauit cãdorẽ ſue innocẽtie.⁊ odorẽ ſue ſame.⁊
q́;to plus aduerſitates eam pũgebat:tãto maiorẽ
odorẽ ſpirabat.Cant᷑.ij. Sicut liliũ inter ſpinas:
ſic amica mea inter filias. On lilia ponunt᷑ cuʒ li
lijs maiorẽ odorẽ reddunt.Oñ vᷣo ſunt cũ ſpinis
nihilominus ſeruàt odorẽ ſuũ. OQñ vo ſpine ponũ
tur c ſpinis:tũc dant ſibi mutuas pũctiões.OQſ
eni boni ſunt cù bonis ſimul:tũc ſunt lilia cum li

lijs.⁊ tũc tot dant odores quot hũt otutes. Mat.

xviij. Abi duo uel tres ↄgregati ſunt in nomine
meo ⁊c̃.Xpᷣs eni eſt liliũ.Cani.ij.Ego flos cãpi ⁊
liliñ pualliũ.Sciĩ viri ſunt hoꝛtꝰdei in ꝗb creſcũt
lilia vtutũ.Cant᷑.ij.Dilectꝰ meꝰ deſcẽdit in hoꝛũ
ſuũ ut paſcat᷑ i hoꝛtis ⁊ lilia colligat.Oñ enĩ ſerui
dei ſunt iſimul ↄgregati tũc ſunt lilia cũ lilijs po

ſita. ⁊ ipᷣe xpᷣs qui eſt amatoꝛ lilioruʒ eſt in medio

ipᷣoꝝ ⁊ colligit lilia tutũ. Qnñ o boni ſũt cũᷣ ma

lis: tũc ſunt lilia cũ ſpinis:⁊ tũc boni debẽt ſᷣuare

cãdorẽ ſue inocẽtie ⁊ odorẽ ſue ſame. Zalis erat
illud liliũ cũ ſpinis qui dicebat.Cuʒ his qui ode⸗
rũt pacẽ erã pacificus.Oñ vo mali ſunt cũ malis
ſuꝑbi cũ ſuꝑbis:tunc ſunt ſpine cũ ſpinis.⁊ tune
mutuo ſe pũgũt. Pꝛouer.xiij. Int ſùbos ſemꝑ
ſurgia ſunt. ¶ Quita cauſa eſt qꝛ lilluʒ hẽt ſer ſo⸗
lia ⁊ ſex angulos in radice iuxta numerũ ſolicrũ.

Sex ſolia ſunt ſex vᷣba que dirit ᷣgo btã. Ser eni ꝰ
vicibꝰlegimus ipᷣaʒ locutã fuiſſe. bis cũñ angelo.ſ.

qñ dixit. Quõ fiet iſtud.Et qñ dixit.Ecce ancilla
dni. Semel apð heliſabeth qñ eã ſalutauit ⁊ deũ
bñdixit. Bis cuʒ ſilio:qñ dixit. Fili g feciſti nob

letarit
gintigi⸗
tcirtetl
ftuisgtoln
len Etchn
Nleclois mo
letſengulo
Nlott de ſů
ſetaiem ſui
ſeͦguodlnt
Ndo/ Gvar
Cos ſplosme
Ktamicosind

dei S

gitliisado
Aamens
Ptotus ſuitli
d Cai. pi,
tus klis, 7
Periorifaitus
ſenorilliop
Utannepurita
Netrlslliot⸗
flitineduer
ſukis.Apof
fatiari
Nebti uſtiten
Stchiernlöde
lchricgbir⸗
lithopan
ggoliguip
ſblet anind
ſolirontand
ſ ſerinig
laufgign
lllondam

ſiosſne

Möllon
dilinen
iefffetotzf
inikſantd
ſfta⸗Aieg
ffns nani⸗
luinlme 4
ellggaſt
4 ncar
Unareſe⸗
lnge, eode
oalai hom
goſefce

et X
ciakiſoen
aſſtiß
ner ſia
hiscnict
hälts:
Ais conſe⸗
6 esſi
ngodos
cſtllüite
bigtr
ſta eutz
ſugrißi.
Cöhr⸗
taulrck
inngf
Scorbin
dor ſntt.
lesſ⸗
Nuce j.
i leng
ſame.
omiord
ſhmns.
ont ezl
ci hhhi
ſneponi
es A
a anl
s, Mat⸗
honine
ociſ
geſett
n hore
mi eu
ſlispo
nedio⸗
ſrchnm
Ge furt
Liscn
6gicl⸗
tcämis
lodt
osſen
etrb⸗
chend,
Seai
ingh
kudl
ultui
licliws

Sermo

ſic. Et qſi dirit. Ninũ nõ hñt. Semel eũ miſtris
nuptiarſũ qn dixit. Quodcũq; direrit uobis ſacite.

Iſts aũt ſex folis ſiue ᷣ ba ꝓcedebãt ex radice cha

ritatis: qꝛ olĩs fuerunt oba charitatiua.i.charitate
plena. Et q; uis vna ſit radix charitatis. hẽt tũ ſer
dilectiõis modos.ſicut radix lilij q;uis ſit vna tũ

pet ſer angulos. Pꝛimus modus ſuit quo ipſa

dilexit deũ ipᷣm ſuꝑ oĩa reuerẽdo. Scðs quo di
lexit alam ſuà ipſà in oĩ ſcitate cuſtodiẽdo. Ter
ti quo dilerit coꝛpꝰſuũ:ipᷣm in diuinitate cuſtodi
endo.? Quartꝰ quo:dilexit domeſticos ⁊ pꝛopin-⸗
quos ſpſos moribꝰ iſoꝛmãdo. Quintꝰ quo dile⸗
xit amicos in deſ. Sextꝰ quo dilexit inimicos ꝓ
pter deſᷣ. C Serta cauſa eſt qꝛ thalami ⁊ cenacula
regũ lilijs adoꝛnant᷑ ut iocũdius gꝗeſcãt ⁊ ueſcant᷑.
Et qꝛ uterus ðᷣginis fuit thalamus ⁊ cenaculũ xpᷣi
ſõ totus ſuit liliis adoꝛnat ⁊ circũdatus.iuxta il
lud Cañ.vij. Aẽter tuus ſicut aceruus tritici.ual
