cet.ſic in eccleſia militãti iſti ſancti pꝛe ceteri s ma
gis refulgere debẽt. C¶ Bermo lij.
Auis dr maria multiplici rõne. C Pꝛĩo
n · röne cauſe efficiẽtis qꝛ de trin eâ ſeè. Maʒ
pꝛr ibi poſuit ſuà potẽtiã. inq; tũů potẽtiã di
uinitatis receptiuã ſibi ↄtulit. Filiꝰibi poſuit ſua ʒ
ſapiaʒ.inq;tũ ſibi ſigillũ itegritatis itegrũ ſᷣusauit.
Gßs ſcũs ibi poſuit graʒ.inq;ᷓ tũ plenitudinẽ gfe
ſibi dedit. C Scðo di nauis rõe cauſe malis.De
mã aũt huiꝰnauis ipᷣa dic̃ Ecci.xxiilj.Quaſi cedrꝰ
exa tata ſu ĩ libano ⁊ q̃ſi cypᷣſſus i mõte ſyõ q̃ſi oli
ua ſpecioſa ĩ caãpis.⁊ q̃ſi platan eraltata ſũ iur aqᷣs
ĩ plateis.E ſt ergo iſta nauis facta de cedro sᷣgita-⸗
tis qꝛ cedr ẽ odoriſera ⁊ iputribilis.⁊ ſiẽt eiꝰ ogita
tẽ q̃ ſeẽ ipſaʒ deo gratã eẽ ⁊ odoriſerã.⁊ carnẽ eius
ſᷣuauit icoꝛruꝑta.Oe cypᷣſſo chari:etis.qꝛ cypᷣſſus
tte ſoꝛtitudis ⁊ ſoliditatis qꝙ; nili oneri cedit. ſic
charitas btẽ marie nulli vnq; tribulatiõi cedẽ po
tuit.Can.viij. Foꝛtis ẽ ut moꝛs dilectio.dura ſicẽ
ifernꝰemulatio.aq̃ multe nõ potuerũt extiguẽ cha
ritatẽ. Facta ẽ ẽt de oliua pietatis q̃ͥ ſemꝑ viret ga
nunq; ei pietas alicui deeſt.nec in uere iuuẽtutis.
nec ĩ autũno ſenectutis.nec ĩ hyeme tribulatiõis.
nec ĩ eſtate alicuiꝰmali ſeruoris. acta ẽ ẽt de pla
tano huũilitatis. E ſt eniʒ platan arboꝛ ampliſſima
ſic hũilitas vᷣginẽ marià ampliſſim ſcc.qꝛ uluʒ in
utero ſuo ſuſcepit.quẽ celi cape nõ poterat. Mã ſiẽ
diẽ Berñ. Maria ex vᷣgitate placuit. ſʒ er hũilitate
ↄcepit. CTertio dẽ nauis rõe cauſe foꝛmal. ꝓFoꝛ
ma aũt nauis ẽ talis.qꝛ ſuꝑiꝰẽ aꝑta.iſeri ẽ clauſa.
ĩ pᷣncipio ſtricta.i ſine anguſta.i medio lata.ſic ⁊
go maria ſuit ſuꝑiꝰapta ad amor celeſtiũ.iſerius
clauſa ad amorẽ trenoꝝ.ſuit ĩ pᷣncipio ſue aceptio
nis ſtricta qꝛ cũ pctõ origiali ↄcepta fuit.i fine paſ
ſionis anguſta.ꝛ ĩ moꝛte filij voloris gladio vul-⸗
nerata.fuit in medio lata:qꝛ totiꝰ trinitatis nobile
trie liniũ è effecta. C Quarto dẽ nauis rõne cauſe
finalis. Eſt eni ſacta ut deũ de celo ad trã poꝛtaret
luxta illð Pꝛouer.ultꝰ. ꝓ acta ẽ qſi nauis iſiltoris

Nllogebon

nedeloge
ſriloeop.
Dſtitamari
Ntettrnäid
Dadſediſti
ſerhtutde⸗
niſigt ätuo
ſospoſtpet
ſglo,ösa⸗
Unhüͤanenze
Momintd
fideyno⸗
e detog
eicia
nedkci nos
nemeiꝛb
hſcpenie
onſcieg
. Jere
ſſtraut P
Hiplläimn
ſeſcopgi
hectöfmnirti
uſstönen
hore di;

(Krtioimal

Urisſuircre

ßölhntete

inialih
alet

snie Mi

ſounarſvc
liͤti ſlie ſ
chenſnch
Ualgͤſb dol
ulis iſten
onient
NE
ſllgechle
elt ſetͤet
ſltteälncl
agiii
Pnneriube
ſit'h, din
enngti
Kuttsmeri

ls hie

4 glriens

lalhofnan,

gcrtt⸗

a de e⸗
mäco,de
bütKri

uſtle Lur
Pichrut
ſchnnii⸗
liigtwet
ent. ſepot
nagis ſo
mplin⸗
Agisms
(Dio
ͤſe N;
polttiͤri
doſitſuz
rüct.
ucſni gie
nälse
Utſcec
ſoſol
ſnits
Hoigin⸗
ebogin
rnicus
efoſs
cit ſie
Cihe
dunt ſi
niguecha
mat
rburis.
hletiös,
u deylt
Fpriina
Nzn
rl iſt
ghällge
mil F
tCauſt.
luaſtt)

i ſnne.

ſoece
tiſep⸗

gblot/

tmionnhi
grore ne
1potera
lkipnin
ißſlals

JZJo. vj
panẽ de lõge nob poꝛtauit. Iſtud aũt lõge dic di⸗
ſtãtiã locoꝑ.q de celo ĩ trã ipᷣʒ nobᷣ poꝛtauit.ubi ẽ

Sermo

de lõge Eorae panẽ ſuũ. Iſte eſt ille panis ꝗ dicit
.Ego ſuʒ panis viuꝰꝗ de celo deſcẽdi. Iſtũ

diſtatia maxia. Uel diẽ diſtatiã naãrũ.qꝛ iſte panis
ↄſtat ex nã dina ⁊ humana.ĩ ꝗbꝰ ẽ diſtãtia ĩfinita.
Ael diẽ oiſtatiã meritoꝝ.q nulla nr̃a merita me-
ruerũt ut de hõ fieret. Nel dic diſtatiã ſtatuũ.Cũ
enĩ ſint q̃tuoꝛ ſtat?hoĩs.vn añ pctii ſo innocẽtia.
ſcðs poſt pctm̃ ſpᷣ culpa ⁊ pena ·ttiꝰ ſbᷣ gra.qͥrterit
i glia.Xpᷣs accepit carnẽ ſua de lõge.i.de pᷣmo ſta
tu hũane nãe.quo.ſ.ſuit ſine pctõ ⁊ ſpᷣ inocẽ᷑tia.ni
hilominꝰtñ de ſingulis ſtatibꝰxpᷣus aliqd accepit.

Mã de pᷣmo accepit pcti ĩmunitatẽ.de ſcõᷣo penali

tatẽ. de ttio gr̃e plenitudinẽ. de rto głioſaʒ fruui
onẽ.qꝛ eiꝰ aĩa btã ↄtinue fruebat᷑. Ad ipʒ panẽ co/
medẽdũ nos ĩuitat dicẽs Pꝛouerbᷣ.ix.Comedite
panẽ meũ ⁊ bibite vinũ qð miſcui nop. Idẽ aũt uo
cat᷑ hic panis ⁊ vinũ.ſ.xpᷣs. Nà ipCʒ vinn de trim-
tas miſcuit qñ aquã hũanitatis vino dinitatis vni
uit. Ipſa ẽt vgo miſcuit.qũ de ſuis ſanguibꝰmãʒ
miſtrauit. Panẽ quocq; iſtũ ipſa feẽé. An ſignifica
ta ẽ ꝑ illã mulierẽ de qᷓ dꝛ Mat.xilj.q̃ tria ſata ſari
ne.i.coꝛpꝰ.aĩaʒ ⁊ dĩnitatẽ ſil ↄiũxit.ſermẽtũ aũt in
bac cõmixtiõe.ſuit fides ðgis marie.¶ Quito dĩ
nauis rõne arboris q̃ in iſta naui erecta ſuit.De q̃
arbore dẽ Eʒe.xxvij. Cedrũ de libano tulef̃t ut ſa
cerẽt tibi malũ. Iſta arboꝛ fuit xpᷣs qĩ iſta naue v
ginis fuit erectꝰ.Qui aſſimilat᷑ cedro.nõ tm̃ ꝓpt
ſui ſolimitatẽ.ſʒ ct ꝑꝑ fruct q̃litatẽ. Doma eni ce
drina ĩ aliq ꝑte ſũt dulcia.i aliqᷓ ꝑte acerba.i aliq̃ĩ
ter culce ⁊ amarũ ſũt media ꝑ q̊ ſignificant᷑ ĩ xpᷣo
tres nãe. Mã ĩ r̃o fuit dinitas dulciſſima.fuit ca
ro amaritudie plena.ſuit ⁊ aĩa q̃ fuit dolore plena
inq;tũ ſuit ſue nãe relicta patiebat᷑.⁊ ſuit dulcedĩe
repleta.inq; tum fruebat᷑. ¶ Serto dẽ nauis rõne

nueli qð ibi poſitũ fuit. Qõ aũt ſignat᷑ ꝑ arborẽ imiꝰ
nauls. ipſe etià ſiñtur ꝑ uelũ.ſ.ipſe xpᷣs.De iſto ue

lo dĩ Eʒe.xxvij. Hyſſus uaria de egypto ↄtexia eſt
tibi in uelñ.Dẽ aũt iſtud uelũ uariñ ſuiſſe.qꝛ pictũ
ſuit de colore albo.rubeo.⁊ aureo. In rpᷣo eniʒ ſu
it ut dictũ eſt aia. deitas.⁊ caro.Er carne igit᷑ re-
fulſit coloꝛ albꝰ ꝓpt᷑ ſuã puritatẽ.ex aĩa coloꝛ ru be
us ꝓpt᷑ ſu charitatẽ.ex veitate coloꝛ aure ꝓpt᷑ ſuã
pᷣecloſitatẽ.Cañ.v.Dilectꝰ me cãdidus ꝓpter ſuã
puritatẽ.rubicũdus ꝓpter aĩe charitateʒ elect?ꝰ ex
milibꝰ ꝑꝑ diuinã maieſtatẽ. ¶ Septimo dẽ nauis
rõne merciũ ꝗb onuſta ſuit.Que ꝗdẽ fuerũt eius
vᷣtutes maxime humilitatis.Sginitatis.⁊ ſecũdi-
tatis. Mã ꝑ mercẽ hũi itatis ſuit deo grata.ꝑ mer
cẽ vᷣginitatis angelo.ꝑ mercẽ fſccũditatis toti ge⸗
neri humano Judith.xv. Zu glla hierlm. i. del g

IIII xlini
eſt viſio pacis nfe.⁊ hoc ꝓpter ſuã humilitatẽ. tu
letitia iſrl.i.angeloꝝ qui ſemꝑ deñ vidẽt.⁊ hoc ꝓ
pter ſuò ginitatẽ.tu honorificẽtia ppli nr̃i.. hoc
ꝓpter ſua ſecũditatem. CBermo. ilij.
MVbilis ſuit go maria q̃druplici nobilita
n te. ſ.generis. moris. virtutis. 2 imaginis.
Nobilitas generis cauſat᷑ ex carnis ꝓpa
gatione. Iſtã btã ᷣgo hũit qꝛ de regali ſtirpe de-
ſcẽdit. Añ cãtat ecclia. Regali ex ꝓgenie ⁊c. Oliʒ
qdẽ in ueteri teſttamẽto tres ſtirpes erat nobiliſ⸗
me.ſ.pꝛiarchalis.pphalis.⁊ regalis. Ipſa igitur
deſcẽdit de ſtirpe pꝛiarchali.i.de abꝛahã.de ſtirpe
pꝓphali.i.de nathan ꝓpha. de ſtirpe regali.i.de da
uid. C Scda eſt nobilitas moris que cauſat᷑ ex ho

neſta moꝝ cõpoſitione. Hãc etiã ipſa habuit. de ᷓ

ſic dicit Amb. in liꝰ de ᷣginibꝰ. Hinc ſumatis exè
pla viuẽdi. ubi tanq in exèplari magiſteris expᷣſſa
ꝓbitatis qd coꝛrigẽ.qꝗd effugẽ.qd tenẽ debeatis
oſtẽdit. C Tertia nobilitas eſt virtutis que cauſat᷑
ex vtutũ poſſeſſone. hãc etiã ipſa hũit. AUñ ipſa di
cit Ecci.xriiij. In me oiĩs gr̃s vite ⁊ vᷣiatis.in ſme
oĩs ſpes vite ⁊ vtutis. Pꝛecipua tñ virt oĩum vit
tutũ ſuit vginitas cũ fecũditate.ſfecũditas.cñ vᷣgl
nitate. Bern. in mone de aſſuptꝭ. Si laudauero
in maria ginitatẽ: multe vident᷑ mihi vᷣgines af⸗
ferri poſt eã̊. Si pᷣdicauero bumilẽ. inenient ſoꝛte
nõ pauci qui mites 2 hiles coꝛde ſacti ſunt. St
multitudinẽ ei miicoꝛdie uoluero magnificare.
ſunt mulieres ⁊ viri mificoꝛdes. Anũ autẽ ceſᷣ in
quo nec pꝛima ſimilẽ viſa eſt nec hẽre ſequẽtẽ gau
diũ videlicet mr̃is habẽs cũ virginitatis honore.
Pꝛima igit᷑ nobilitas.ſ.carnis qñ cõiñigit᷑ cum
hac duplici nobilitate.ſ.moris ⁊ vtutis.ſine nobi
litate carnis.tãto ampli laudoar᷑ quãto ꝓpꝛia vin-
cẽs naturà laudabilr opat᷑. ¶ Quaorta eſt nobili⸗
tas imaginis que cauſat᷑ ex diuine imaginis impᷣt
ſiõe.qua nãuter oẽs ſunt nobiles.qꝛ ad dei imagi
nẽ ſunt creati. Añ dã Act.xvij. Ipſius eniʒ genꝰ
ſumus. Iſtã tñ imaginis nobilitatẽ coꝛr ũpũt pec
catores.qui imaginẽ elienas ſuꝑinducũt.De ꝗb⸗
oꝛ Rom.j. Mutauerũt gliam.i.imaginẽ glioſam
coꝛruptibilis hoĩs in volucrũ ⁊ q̃drupedũ ⁊ ſer⸗
pentũ. J mago coꝛruptibilis hois eſt uanaglor ia
que cito euaneſcit ⁊ coꝛrũpitf᷑.imago uolucruʒ eſt
ſuꝑbia.imago quadrupedũ eſt luxuria que in coꝛ
pore exercet᷑.qð q̃tuoꝛ elemẽtis componit᷑.imago
ſerpẽtũ eſt auaritia:qꝛ auari ſemꝑ terrã comedũt.
ldeſt terrena cõcupiſcũt. Beata autè virgo imagi
nem dei illibatã in ſe ſernauit. nec alienam imagi
nem ſuꝑinduxit.nec luxurie quia fuit caſtiſſima.
nec uaneglorie. qꝛ mitiſſima fuit.nec ſuperbie:
quia ſuit humilima.nec auaritle g ſult pauper⸗

ij

Sermo V
rima. Pꝛopter iſtã q̃drupliceʒ nobilitatẽ dẽ in ꝑs.
Aſtitit regia a dextris tuis ⁊c̃. Ecce nobilitas ge⸗
neris. In ueſtitu deaurato.i.in coꝛꝑe moꝝ hone⸗
ſtate.Ecce nobilitas moris. Circũdata uariecate.
i. vtutũ multiplicitate. Ecce nobilitas vtutis. De
inde ſpᷣdit᷑.Et ↄcupiſcet rex decorẽ tuũ.in hoc no
tatur nobilitag imaginis cuius decorem pluri⸗
mum concupiſcit. ¶ Bermo. v.
n Oua plura ſuerũt ſacta in gine maria.
CPꝛio eni pꝛ ſecit in ea q̃tuoꝛ noua ⁊ ĩiſo
lita.E rãt enĩ qtuoꝛ ĩpoſſibilia. Anũ q; vᷣgo ↄcipe
ret. Secũdũ ꝙ ſemia deũ reciꝑet.Tertiñ q; mi ſi
ne pctõ gnãret.Quartũ ꝙ puerꝑa ſine dolore pe
ret. Pꝛ igit᷑ gini dedit vtutẽ gnatiuã utvᷣgo de
ſpũ ſcõ ↄciꝑet. hiere.xxxi. NMouũ ſaciet dũs ſuper
terrã ſemina circũdabit virũ. Et uere nouũ. a
eni caro de carne ul ſpãs de ſpũ naſcat᷑ nõ eſt no-
uuʒz.ſʒ ↄſuetũ. Jo.iij.Qð enĩ natũ eſt ex carne ca⸗
ro eſt.⁊ qð natũ eſt ex ſpũ ſpus eſt. Secũdũ ꝙ ſa
ctũ eſt in maria nouũ ⁊ iauditũ eſt ut deũ ĩtra ute
rum reciꝑe poſſet.Apoc.xij.Mulier amicta ſole.
Tũc eni amicta fuit ſole.qũñ illuſtrata ſuit dinita
te.Tertio dedit mr̃i gram ut ſine pctõ gnãret.
Jõ dꝛ Lu.j.Qõ eniĩ er te naſcet᷑ ſctm̃ uocabit᷑ filiꝰ
del. Quarto puerꝑe dedit pᷣrogatiuã ut ſine do
lore peret. Job.v.De hu mo non egrediet᷑ doloꝛ.
Iſta hum eſt illa terra de qua dẽ Yſa. xlv. Aꝑiat᷑
terra ⁊ germiĩet ſaluatorẽ. C Scðdo fili ſecit in ea
tria noua.? Anuʒ eſt qꝛ de ſuo utero carnẽ aſſũ⸗
pſit. Secũdũ eſt qꝛ aĩz ſuã creauit. Tertiũ eſt
qꝛ utrũq; ſue dinitati vniuit.Caro ꝗdeʒ fuit noua
ſine ſemie gnãta.Aia ſuit noua qꝛ de nouo crea⸗
ta ⁊ inocẽti coꝛꝑi iſuſa.Cõtũctio ſuit noua qꝛ crea
tura creatori ſuit vnita. De duob pᷣmis dẽ ſa.lxv
Ecce ego creo celos nouos ⁊ terrà nouã. Per ce
lũ nouũ itelligit᷑ aia xpᷣi que ſuit tota celeſtis. Per
terrã nouã ſigt eiꝰ caro que fuit de nr̃a terrena ſbſᷣa
de qua dẽ Job.ix. Terra data eſt in manu ĩpij.i.pi
lati ſiue iude. De tertio damaſcenꝰ loquẽs de hac
ↄiũctiõe deitatis.ſ.cũ hũanitate dic qꝙ; hec eſt oĩuʒ
nouoꝝ nouiſſimũ.⁊ ꝙ reſpectu ei nihil nouũ ſub
ſole.¶ Tertio ſpũs ſcũs tria noua ſecit. Pꝛimo
nouũ modũ ſciĩficãdi.qꝛ ↄſueuerat ſciſicare adul
tas.ſʒ hac ſciſicauit clauſã in utero.q; eñ ipᷣa vᷣgo
eſſet clauſa in utero mr̃is.fuit a ſpũ ſctõ ſctificata.
Scðdðo hũit nouũ modũ ĩſundẽdi.q olim infun
debat ſe ad iuſificãdũ. Mũc aũt ĩſundit ſe ad ipu
gnãdũ.Xu.j. Spᷣs ſcũs ſuꝑueniet in te.ꝗ.ſ.te im
pᷣgnabit:⁊ ↄceptũ tuñũ ſoꝛmabit.Tertio hũit in
ea nouũ modu tribuẽdi.q; ↄſu euit dare dona gfᷣa
rũ ſuarũ ꝑticularit᷑.vᷣgini aũt dedit ulr. J0 ipᷣa di
cit Ecẽi.xxiiij. In plenitudie ſctõꝝ detẽtio mea.

VI

Hieroꝰin ſᷣmo.de aſſũp.Bũñ plena.qꝛ ceteris gdẽ

per ꝑtẽ pᷣſtat᷑.marie vo ſe tota ſil iſudit gfe plenitu

do. C Quarto ipᷣa vᷣgo hũ̃it tuoꝛ nona.qꝛ ᷑ᷣʒ Ber

nar.ipᷣa fuit pᷣmiceris:ſine coꝛruptiõe ſecũda.ſine

grauedie grauida.⁊ ſine dolore puerꝑs. C Quin
to ãgelus ſibi tria noua ãnũciauit.ſ.dei ĩcarnatio
nt.hũani generis redẽptionẽ.⁊ ſue vᷣgĩtatis ↄſer⸗
uationẽ. uc.j.Ecce ↄcipies ⁊ ꝑies filiũ.ecce filij
dei ĩcarnatio.Et uocabis nomẽ ei ieſuʒ.i.ſaluato
rẽ.ecce hũani generis redẽptio.Et iſra. Spũs.ſ.

ſuꝑuẽiet in te.q̃ſi dicat Cõcipies nõ hůano ſemie
ſʒ myſtico ſpiramĩe.ecce ᷣgitatis ↄfᷣuatio. b.vj.

Abes ſigt btãʒ mariã. Nubes eniĩ põt tri

n plr cõꝑari ułↄſiderari.ſ.q;tũ ad eiꝰ gnã
tionẽ.q̃litatẽ ⁊ vtutẽ.Fit aũt gnãtio nu⸗

bis.allqñ ex uaporibꝰmarinis.sliqñ ex uaporibus
terrenis.aliqñ ex uaporib coꝛruptis.Et ſᷣm G̊ nu
bes dẽ ᷣgo maria.⁊ hoĩes terreni.⁊ hoĩes mũda
ni. Maria enĩ dẽ nubes inq; tũ ex uaporibꝰmariti⸗
mis gnãt᷑. Nubes hẽt gnãri ex uaporib marinis.
qñ ꝑtes uaporabiles maris vᷣtute calotis ſelaris
attrahunt᷑ ĩ nubes.⁊ ſic ᷣtute illi caloris oĩis ama
ritudo marina in dulcedinẽ cõmutat᷑. Per iſtum
modũ maria nubes dᷣ. Nã in ipᷣa fuerũt młii ua
pores marini.i.multe tribulationes. Uñ ⁊ maria
amarũ mare ĩterpᷣtat᷑. que tñ tribulationes stute

dini amoris ſibi in dulcedinẽ tebant᷑. vnus ua⸗

poꝛ marinꝰ fuit tribulatio quã ab herode paſſa ſu
it.ꝗ ipᷣaʒ uſq; in egyptũ ſugauit.ſʒ tũ iſtð exiliũ le
tãter ⁊ patiẽter ſuſtinuit.Aliꝰuapoꝛ ſuit doloꝛ quẽ
hũit in filij paſſione.⁊ iſte doloꝛ tẽperabat᷑ ex eo ꝙ
ꝑ filij moꝛtẽ expectabat᷑ hůani generis ſalus. Do⸗
loꝛ etiã ꝑtus ⁊ doloꝛ moꝛtis ſũt ꝗqdã uapores ma

rini.ꝗ tñ in ipᷣa dulcedinẽ ſunt ↄuerſi.qꝛ ſine dol

re peꝑit.⁊ ſine dolore de hoc mudo traſiuit. Se

cũdo nu bes ſiãt hoĩes terrenos.ſ.qũ ex uaporibꝰ

terrenis gnãnt᷑. Aapores terreſtres ſũt affectiões
hoĩuʒ terrenoꝝꝑ.q per ſe ad celeſtia aſcẽdẽ nõpñit.
Et iõ go maria vᷣtute ſui amoris ab amore ter⸗
renoꝝ eleuat coꝛda eorũ intra viſcera ſue pietatis
quodãmõ ea in nubes ↄdẽſat dũ ipa ab amore ter

renoꝝ eleuat.⁊ ad amorẽ celeſtium ſurſum leuat.

Tertio nubes gnãnt᷑ ex naporibus coꝛruptis ⁊
tůc magna peſtilẽtia ⁊ coꝛruptio gnãtur. Iſte nu
bes ex uaporibꝰcoꝛruptis gnati ſũt hoĩes ĩmũdi ⁊
pctõres ꝗ in ſeſit putridi. Joheł.ij.Cõputruerũt
iumẽta ĩ ſtercore ſuo.Et iõ alios ificiũt.j.Coꝛ.xv
Coꝛrũpũt bonos mores colloꝗa mala.j.Coꝝ.v.
Modicũ ſermẽti tot maſſã coꝛrũpit.¶ Secũdo
nubes ↄſiderat᷑ q;tũ ad q̃litatẽ.Eſt eni ↄcaua eſt a
fra eleuata. eſt ↄtinuo motu agitata. Pꝛio ꝗdẽ

eſt ↄcaua ⁊ ad modu ſpõgie cauernoſa.⁊ iõ impjſ

—

ſpuzclc

ſitocaap
Nidi cteln
deaualon⸗
nioctlren
Cnöſclüa
Uicni mote
fecpergiurn
Neuerecpi
Aeuatas ter
norekſzſur
laktftcco⸗
Uitterreeſtn
biſgonata
KKoplosed
nudeſeſent
giniccl d
licts Reſpe
danlchtom
litodeſena
lonubeg eſt
notohitſie
letanaop
Uigrlꝛ deſih
lcope ghe
cone deh
Uiaggrauan
nolacogte
giröbarden
ſeſſonu.
Nenhöſü
Cpandͤfait
ſleicorupt
Wrpanſſin
totiſeled
lotg nubes
lhelens, A⸗
Pudtctizue
Ubeſtiam
iis er ue
leulse
hnanite
aiſteci⸗
cfümiign,
Grani ſari
Mopa
ilai
erapicuk
cku
c⸗
ſngan

acrisgel

tgieptenu.

dngfbe

ſerüch ſne

de. CErin
Aicumntio
giaigon,
lüiteſſi
1..ſt
dano enie
atio. iſf.
cnipoͤt
ide gn
Giionn⸗
rzportus
Ltinbru
bies nid
ſbynarli⸗
barins.
iis ſcns
sCisan
Pe ſun
iemtiſe
Jäamad
vones hute
Fyus ua⸗
lepuſſſu
3 ailͤle
tdoloret
et ecog
ſaus do⸗
pores
. ſnedolo
ſin
vaporl
fectiocs
lno.
moretet⸗
ie ans
hamofelck

fonmleun.,

hunlhii
n Nenn
teſnidi
cunneit
i dan
biCr,
(Gin
ud
Vi 4
asfi

Sermo

ſionuʒ celeſtiũ eſt de ſacili receptiua. Sic bta vᷣgo
ſuit ↄcaua ꝑ hũilitatẽ. ⁊ iõ ualde idones ad reci-
piẽdũ celeſtiũ grarũ ĩfaſionẽ. Jpᷣa enĩ uocat᷑ luna
De qua luna dr Ecẽi.xliij. Aas caſtroꝝ in firma
mẽto celi reſplẽdẽs głioſe. Auna di uas caſtroꝝ.
qꝛ nõ ſolũ a ſole.ſʒ etiã a ſtellis ⁊ planetis dẽ reciꝑe
aliquà mutabilitatẽ. Sic btã maria a ſole.i.a deo
recipit grarũ oĩuʒ iſuſionẽ᷑.⁊ a ſtellis.i.ab angelis
ↄtinue recipit laudẽ ⁊ honorẽ. Scðo nubes eſt
eleuata a terra. De terra ꝗdẽ gnãt᷑.ſʒ tñ in fra nõ
morat᷑ ſʒ ſurſuʒ eleuat᷑.Quto enĩ nubes a t᷑ra ele
uat᷑⁊ fit celo magis vicina.tãto videt᷑ eẽ mioꝛ q;to
aũt terre eſt magis viciĩs tãto videt᷑ eẽ maioꝛ. Sic
btã vᷣgo nata ſuit in mũdo.ſʒ ↄuerſabat᷑ ĩ celo.Et
qᷓ;to plus ad celũ ſe eleuabat.tãto magis humili-
ma de ſe ſentiebat. AUñ eleuata uſq; ad mr̃eʒ dei re
ginã celi.⁊ dñaʒ mũdi.tñ de ſe humilia ſentiebat
dicẽs. Reſpexit hũilitatẽ ãcille ſue. hHoĩes aũt mũ
dani qᷓ;to magis terre vicinant᷑ ⁊ elongant᷑ a celo.
tãto de ſe maiora ſentiũt ⁊ ãpliꝰ ĩtu meſcũt. Ter
tio nubes eſt ↄtinuo motu aglitata.q̃ agitatio ſiue
motio hẽt fieri a ſue ſbᷣe leuitate.⁊ ab aeris ſpᷣtilita
te.⁊ a uẽtoꝝ ĩpulſiõe.Nos nõ ſumꝰagiles ſʒ ſumꝰ
pigri ⁊ deſides ad bñ oꝑandũ.qꝛ ĩpedimẽtũ hẽmꝰ
a coꝛꝑe ꝗ hẽt coꝛruptionẽ.⁊ ab aĩa q̃ hẽt frenã affe
ctionẽ. De hijs duob dẽ Sap̃. ix. Coꝛpꝰ qð coꝛrũ
pit᷑ aggrauat aiaʒ ⁊ depmit terrena ĩhitatio ſenſũ
multa cogitãtẽ. Hm etiã ĩpedimẽta a ſpũ nr̃o.ꝗ
qñ nõ hẽt deũ eſt ſibi pðdus graniſſimũ. Augꝰin
lioↄſeſſionũ. Nũc aũt ea q̃ iples ſbleuas.⁊ qm̃ tui
plenꝰnõ ſũ.iõ mihi onusſũ.Gtã aũt maria ad bñᷣ
opandũ ſuit uelociſſima.qꝛ hũit coꝛpꝰleue ex eo ꝙ
fuit ĩicoꝛruptiſſima. Hũit aiaʒ ſubtilẽ ex eo q fuit
tota puriſſima. Hũit ſpm̃ deo plenũ.q ipᷣaʒ ad oẽ
bonũ ipellebat ex eo ꝙ fuit ſpũ ſcõ plenſſima.Jõ
uocat᷑ nubes leuis YVſa.xix.Aſcẽdet dñs nr̃᷑ ſuper
nubẽ leuẽ. Amb.ſuꝑ illð bti imaculati exponẽs ſu
p:adictã auctoritatẽ dic. Aſcẽdet dñs ſuꝑ nubẽ le
uẽ.̊ eſt in mariã vᷣginẽ q̃ nubes erat pᷣm heredita
tẽ eue.Leuis erat ſᷣm vginitatis integritatẽ.Ze/
uis erat que nõ querebat hominibus placere ſed
Deo. Leuis erat que nõ ↄceꝑat ĩ iniqtate.ſʒ ſpã ſcõ
ſuꝑueniẽte. ¶ Tertio nubes ↄſiderat᷑ q;tũ ad effe
ctũ ſiue cõꝑationẽ ⁊ vᷣtutẽ. Nubes eniĩ frã ſecũdat
eſtũ mitigat.arcũ celeſtẽ gnãt. Sic btã maria ĩbꝛe
gr̃arũ ſuarũ totã eccliaʒ irrigat ⁊ ſecũdat.E ſt eni
ſons ꝑadiſi ꝗ totã frã irrigat.⁊ in q̃tuoꝛ capita di
uidit᷑. Quialqbuſdã dat vtutẽ ꝓuidẽtie.ut ſibi ꝓui
deat a ꝑiculis ſuturis.qbuſdãa vᷣtutẽ iuſtitie.ut ſa
tiſſaciãt de ofſenſis pᷣteritis.ꝗbuſdã dat vᷣtutẽ foꝛ
titudis.ut ſint ↄſtãtes in aduerſis.ꝗbuſdã vᷣtuteʒ
tẽperãtie.ut ſint abſtinẽtes in ꝓſꝑis. Scðo nu⸗

I xlIv
bes eſtů mitigat. Mã iterponẽdo ſe iter nos ⁊ ſolłẽ
vmbꝛã gnãt.⁊ reſrigeriuʒ pᷣſtat. Sic btã maris ſe
iterponit iter ſolẽ ⁊ nos.dũ dei iuſtitiã ad miſicoꝛ
diã flectit.⁊ ſic nobᷣ refrigeriũ magnũ ſac̃. Sũt eni
mli ꝗ patiunt᷑ eſtũ tribulationũ ⁊ carnaliũ ↄcupia
rũ.ſʒj iſtos eſtus rore ſue gr̃e reſrigerat oũ patiẽtiã
tribuit.⁊ carnalẽ ↄcupiaʒ erxtiguit.E cẽl.xviij. Mõ
ne ardorẽ refrigerat ros. Tertio nubes archũ ce
leſtẽĩ ſe ꝑit.ꝗ qdẽ archꝰ hẽt colorẽ igneũ.viridẽ ⁊
indigũ.Quia igit᷑ btã vᷣgo erat ↄcaua ꝑ hũᷣ:litateʒ
i. hilima.⁊ rorida.i.gr̃a plena.iõ genuit in ſe ro⸗
rẽ.archũ.i.xpʒ.ꝗẽ ſignũ ſederis ĩter nos ⁊ deũ.p
quẽ ꝓmiſit deꝰ dare gr̃aʒ ⁊ gliaʒ.Qui qdẽ hec colo
rẽ igneũ quo ad deitatẽ. Heb.rxij.De?ni ignis ↄſu
mens eſt. Hẽt colorẽ viridẽ quo ad carnẽ.q̃ virore
puritatis ſemꝑ refloruit.⁊ etiã moꝛtua ſetẽ nõ po
tuit.ſʒ ſempvirore puritatis enituit.ps. Refloruit
caro mea. Pẽt colorẽ indiguʒ ſiue celeſtẽ quo ad
aiaz q̃ ſꝑ i celeſtibꝰhiĩtabat. Jo.iij. Memo aſcẽdit ĩ
celũ niſi ꝗ öſcẽdit de celo.filiꝰhoĩs ꝗ ẽ ĩ celo. C.i
Doriſcera ſuit ⁊ ẽ tota go maria. Nec mi
o rã qꝛ ipᷣa fuit plena balſamo diuine ſapie.
Ecci. rriiij. Quaſi balſamum non mirxtuʒ
odoꝛ meꝰ. Jpᷣa ſuit hoꝛt plen lilijs mũditie. Can
tic.ij. Sic liliũ iter ſpinas ⁊c. Ipa ſuit alabaſtrum
plenũ vnguẽto deuotiõis ⁊ gre.Cañ.iiij.Odoꝛvn
guẽtoꝝ tuoꝝ ſuꝑ oĩia aromata. Ipᷣa fuit apotheca
plena aromatib otutũ.Cañ.v. Gene tue ſiẽ areole
aromatũ. Ber. Si uaſa pigmẽtaria diu fuãt aro⸗
matũ fragrãtiã.q; to magis apotheca oĩnʒ grfaꝝ.
in qua celeſtis pigmẽtariꝰcuʒ oĩibꝰ ſuis vnguẽtis:
cũ oĩb delitijs accubuit. Jpᷣa fuit celariũ plenũ vi
no celeſtiũ doctrinaꝝꝑ.Cañ.ij. Introdurit me rex
in cellã vinariꝗ. ⁊ oꝛdiauit ĩ me charitatẽ. Ité. vij.
Buttur tuũ ſiẽ vinũ optimũ.Motãdũ ãt ꝙ odo:
mltiplr cauſat᷑. Pꝛio ex ↄcrematiõe ſſẽ thus cõ
crematũ in igne reddit odorẽ.E cci.l.Quaſi thus
redolẽs in diebꝰ eſtatis.⁊ q̃ſi thus ardẽs in igne.
Aliqũ cauſat᷑ ex ↄtritiõe ſic aromata itegra paruʒ
redolẽt.ſʒ in puluerẽ redacta magnũ odorẽ ſaciũt
Aliqñ ex reuelatiõe ſiue ex maniſeſtatiõe. ſiẽ balſa
mũ in uaſe icluſuʒ odorẽ nõ reddit.ſʒ uaſe fracto
uł aꝑto odoꝛ diffũdit᷑. Añ di de magdalena Jo.
xiij.ꝙ poſtq; alabaſtrũ fractũ eſt.dom ipleta eſt ex
odore vnguẽti. Aliqũ er aggregatiõe mitarũ her
barũ redoletiũ ĩ agris. Geñ.xxvij.E cce odoꝛ filii.
mei ſic odoꝛ agri pleni.Marie aũt tũc flores ⁊ her
be ↄſueuerũt redolẽ.qñ a uẽto auſtrali fuerit ꝑpfla
te.Cañ.iiiij. Surge aglo ⁊ ueni auſter.⁊ pfla hoꝛ⸗
tũ meũ.⁊ fluent aromata illiꝰ. Iſtis qtuoꝛ modis
odoꝛ i btà gĩe cauſabat᷑. ¶ Pꝛio er ↄcrematiõe.
Triplici eni igne ſuit totalr ↄcremata.ſ.igne do⸗

Sermo
loris. duʒ filij ſuſ acerbã paſſionẽ cogitabat. igne
deſiderij.dũ ad filiũ ſuũ ꝑgẽ eſtuabat.⁊ es q̃ dixe
rat ⁊ ſecerat in mente reuoluebat.igne amoris ꝗa
tota erat ignita. ⁊ in ignẽ amoris cõuerſa. De iſto
triplici igne dic hieroin pᷣmo.de aſſũp.Quantis
putas filii dolorib afficiebat᷑.quo amore crucia⸗
bat.quo deſiderio eſtuabat. dũ mente reuolueret
cũcta qᷓ audierat ⁊ viderat. Puto ꝗcꝗd hũane vir
tutis eſt cogitare nõ ſufficiat. Mã ⁊ ſi diligebat ex
toto coꝛde xpᷣʒʒ.nouis tñ iflãmabat᷑ quotidie pũtis
abſẽs affectib deſiderioꝝ quã nimiꝝ totà ſps ſctĩ
grᷣa repleuerat.totã dinus amoꝛ incãduerat.ita ut
ĩ ea nihil ect ꝙ mũdanꝰ violaret aflectꝰ.ſʒ ardoꝛ cõ
tinuꝰ.ac ꝑfuſi amoris ebꝛietas.Ex tãta igf ignis
cõcrematione.magnũ de coꝛde ſuo facilebat holo
cauſtũ dno. Odoratuſq; eſt dñs odorẽ ſuauitatis
D aũt holocauſtũ ſacriſiciũ ꝙ; totũ eſt ĩceſuʒ.Coꝛ
igit vgis ſuit deo odoriferũ holocauſtũ.qꝛ totum
incẽſuʒ ſuit igne doloris.igne deſiderii celeſtis.⁊
igne dini amoris. ¶C Scdðo cauſabat᷑ in ea odoꝛ ex

ↄtritiõe ſiue ex pulueriʒatiõe. AUñ dicit ſpõſus qſi

admirãdo Can.iij. Que eſt iſta qͥ aſcẽdit ꝑ deſtuʒ
ſicut vgula ſo mi ex aromatibꝰ myrrhe ⁊ thuris.
Aromata itelligunt᷑ pei bñficia.q̃ ipo piſtillo de-
uotiõis i coꝛde ſuo terebat.dũ ea frequẽter in mẽ
te reuoluebat. Per myrrhaʒ ſignant᷑ amaritudi⸗
nes paſſiõis filn ſui:q̃s ipa piſtillo doloris in coꝛ⸗
de ſuo terebat.dũ ea ſedula mẽte ſrequẽter cogita
bat ⁊ amara ſu ſpiria emittebat. Per thus ſignan
tur ei iflämata ⁊ odorifera deſideris. ꝗqᷓ illa piſtilio
amoris terebat dũ ea ĩ coꝛde ſuo nouis deſiderijs
renousbat. Per vniuerſos pulueres pigmẽtarij.
itelligunf ei vtutes.q̃s ibᷣa piſtillo laboris terebat
Dñ vᷣtutes ſuas ꝑ oꝑpa ↄtinua exercitabat. Illi eni
hũt vᷣtutes integras.ꝗ eas hũt ocic ſas.nec ꝑ aliq̃
opa exercitatas. Dicẽ ergo. Que eſt iſta ⁊c.virgula
fu mi ꝓcedẽs ex diuerſis pulueribꝰ pig mẽtarii.eſt
vtutũ ſuarũ aſſidua erercitatio. Magnũ igit᷑ odo
rẽ deo ſaciebat q̃ ſic terebat dei bũficia ꝑ icitatio⸗
nẽ.ſic terebat deſideria prenouatiõeʒ.⁊ ſic terebat
vtutes per exercitationẽ. ¶ Tertio cauſabat᷑ in ea
odoꝛ ex reuelatiõe ſiue exr maniſeſtatiõe. Odoꝛ eni
ſuus nõ fuit clauſus ſʒ aꝑt ⁊ mãifeſtus intatũ q
aſcẽdit in celũ.q; penetrauit iſernũ.⁊ q; ꝑ totũ mũ
dũ diſſuſus eſt. Mã odoꝛ ſue hnᷣilitatis 2 gitatis
in celũ aſcẽdit ⁊ deũ ⁊ ãgelos letiſicauit.ideo aſſi
milar᷑fnardo Cañ.i.Cũ e᷑t rex i accubitu ſuo noar
dus mea vedit odorẽ ſuũ. Nardus eſt herba ꝑus
2 odoriſera. Inctñ eſt pua ſiãc eiꝰ hũiiitatẽ.ĩquã
tũ eſt odoriſera nignat eiꝰgitatẽ. Odoꝛ ſue ſctita⸗
tis iſernũ penetrauit: ⁊ ſcõs pĩes recreauit.⁊ ᷣmo
ꝑes ↄturbauit. Jõ aſſimilat odori vinee Cañ.ij.

II

Alnee flortes odorè dederũt. Odoꝛ enim vinee
hoĩes recreat.ſed ↄturbat ſerpẽtes. Sic odoꝛ ſue
ſciĩtatis pꝛes ꝗ erãt in limbo recreauit ⁊ ↄſoꝛtauit
demones aut expulit ⁊ ↄturbauit. Odoꝛ ſue ſecun
ditatis totũ mũdũ repleuit.⁊ oẽs mirabilr ſt aile
cti. Jõ aſſimilat odori vnguẽtoꝝ. Intãtũ eni oẽs
hoĩes odore ſue ſecũditatis ſũt repleti ⁊ affecti qꝙ;
oẽs trahi vſiderãt.⁊ ad ipᷣaʒ currẽ affectãt.Cañ.i
Trahe me poſt te in odorẽ vnguẽtoꝝ tuoꝝ. Caꝰ
cau ſabat᷑ odoꝛ in ea ex diuerſoꝝ floꝝ ⁊ herbarũ.ſ.
vᷣtutũ aggregatiõe. Mã in ea fuit liliũ mũditie.ro
ſa patiẽtie.viola hũilitatis ꝓfũde.vtus tẽperãtie.⁊
ceteni flores vᷣtutũ ⁊ gre. Iſle aũt vtutes fuerũt in
ca ualde odoriſere.qꝛ auſtro ſpũs ſci ſuerũt ꝑflate

Auſter enĩ eſt uẽt calidus hũidus ⁊ ſecũdus uel

fecũdatiuus.Auſter igit᷑ ſpũs ſcĩ eã ĩflãmauit per
amorẽ.humectauit per deuotionẽ.⁊ fecũdauit ꝑ
bonoꝝ operũ mulitiplications. ¶ Sermo.ij.
lua ſigt btaʒ mariã.Oliua eni ↄſiderari
o psõt q;tũ ad arborẽ. ſructuʒ. ⁊ liquorem.
Quãtũ vo ad arborẽ ipᷣa eſt oliua viridita
tis ↄtinue.eſt ſignũ recõciliatiõis ſacte. eſt ſignũ
victorie aſſecute.eſt fecũda in ſobole.Et q;tuʒ ad
iſta oĩa hec oñdunt᷑ de btã maria.ſ.q̃lis fuit q;tuʒ
ad ſeipaʒ.q;tũ ad deũ.⁊ q̃lis ad demones. Pꝛi
mo ligit᷑ oliua ẽ viriditatis ↄtinue qꝛ viret ĩ eſtate.iĩ
byeme.in uere.⁊ i autũno.Et q;tũ ad hec oĩa oñ
dit᷑ de btã maria q̃lis ſuerit q;tũ ad ſeipaʒ. Ipſa
eni virorẽ ſue ſcĩtatis nũq; amiſit nec in eſtate ↄſo
latiõis.nec in hyeme tribulatiõis. Añ poterat di
cẽ illð Job.xxxij. Donec deficiã nõ rccedã ab ino
cẽtia mea.iuſtificationẽ meã quà cepi tenẽ nõ de/
ſerã. Tenuit etiã virorẽ ſue ſcitatis in uere iuuẽtu
tis ⁊ in autũno ſenectutis.qꝛ eũdẽ ſeruorẽ quẽ ha
buit in iuuentute tenuit in ſenectute. VUñ ſibi põt
ↄuenire illõꝰ Deuto.xxij. Siẽ dies iuuentutis tue.
ſic ⁊ ſenectꝰ tua. Scðᷣo oliua eſt ſignũ recõcilia⸗
tiõis ſacte.vñ di in hiſtorijs romanoꝝꝑ.ꝙ qñ lega
ti romanoꝝ mittebant᷑ ꝓ pace offerè da. ramos oli
uaꝝ poꝛtabaãt.Et q;tũ ad ̊ ondit᷑ qͥlis fuerit q;tũ
ad deũ.qꝛ ipʒʒ nob recõciliauit. Añ in ſignũ huiꝰ
recõciliatiõis ſacte ãgeli cãtauerũt. Glia in excel
ſis dee. hec eſ illa mlier ſapiẽtiſſima q recõcilia-
uit dauid viro ſuo ut hẽtur.j. Reg.xxv.qꝛ deñ re/
cõciliauit generi hũano. hec eſt illa colũba ĩnocẽ
tiſſima que po:tauit ad archã ramũ virẽtis oliueĩ
ore ſuo.q̃ͥ idicabat hoĩeʒ deo recõciliatũ. Tertio
oliua eſt ſignũ victorie aſſecute. Mã ſiẽ viẽ Pliniꝰ
liʒ apð athenas victores ↄſueuert coronari ra
mis oliuaꝝ. Et q; tũ ad ̊ ſiãt᷑ q̃lit ipᷣa ſe hũerit ad
demones.qꝛ eos ſuꝑauit ⁊ vicit. Ipᷣa qdẽ ↄtriuit
caput ſerpẽtis.i.ſuggeſtiõis ſue.Geũñ.ij. Jpbᷣa cõ

Yucipot

ſo Judlt
lendomne
Nſopenrs
Ulchmen
ſticinſ.
ſont Etch
Gitich mi
Lgonuͤtſid
jtuiſſeno
Potezlam
ſetſtete,
ſſecädes
yſdrat
Colveßen
eGebe
Pigierit
Lctenigre⸗
Stns Gi
ſun Ar⸗
ltnitcdis
tdlligno
Pbaſſde..
lleſtiſftat
ttnore A
cin C
Redie
lchiifrnmn
ſolltint
ſelnspte
poisſpen
camie⸗
uuröeneb
nelcose
Gibbgin⸗
Uhoceſnri
n
in
cip
ueliann
lireſdzi
ſeipenn
unmngaſp
ſenoos
ſihehen
iemuie
giftiner
beiln S.
ſßs C
wapbe

tgln ine
ſc odorſte
19ortte
bſueſeenn
Piff tiie
kincniots
1 affegig
ctit, Caf
uop.C:
herbati,
mückiefo
tiperite
sſigirn

aitiere

cics tel
imuoler
cüdun
Semnoi
aant
cvoren.
nfidin
tſſignn
1chnczed
ſurchin⸗
46.bi
tieſati
otni
6. .
cſutco/o
Mcnu di
dichino⸗
menode⸗
cre ſuetu
Nicehe
iſpot
lutis tue⸗
ſetöclla⸗
Clege
nndl
ſenchi
laln aut
irctöcſi⸗
eduf,
Nubrivo
D
Lnti

4
ehn

Sermo
teret caput tuũ. Ipᷣa ↄfudit aſtutiã ſue ſuggeſtio/
nis. Judith.xilij. Ana mlier hebꝛea ſecit cõſuſio
nẽ in domo nabuchodonoſoꝛ. Ipᷣa enim deiecit a
dñio ptãtis. Jõ ſbᷣdit᷑. Erit eniz memoriale nois
tui cu manfemie deiecerit eũ. Quarto oliua eſt
fecuda in ſobole.qꝛ młtas nouellas platatiões ge
nerat.Et q; tũ ad ̊ ondit᷑ q̃lis ſit q;tũ ad nos.ipᷣa
enĩ taãc; mr̃ ſecũda multos gnãt in fide 2 gfa.ps.
Ego aũt ſiẽ oliua fructiſera in domo dñi. Itẽ.i
lij tui ſiẽ nouelle oliuaꝝ. Ipᷣa eni filios quos gnãt
poſtea in mẽſa cibat.Ecẽci.xv.Cibauit illũ dñs pa
ne vite ⁊c̃. Ipᷣa ꝗdẽ eibat itellectũ dei cognitione.
affectů dei amore.ꝗ amoꝛ eſt vita aie.C Scðdo oli
ua ↄſiderat᷑ q;tũ ad fructũ. Scðm aũt Iſido.ſru
ctꝰoliue pᷣmo vireſcit.ſcðo rubeſcit.deĩde nigre/
ſcit. Sic btã vᷣgo rubea ſuit ꝑ charitatẽ.⁊ viridis
ꝑ gitatẽ.⁊ nigra ꝑ htiliationẽ᷑. Cañ.j. Nigra ſũ.
ecce nigredo hũilitatis.ſʒ ſoꝛmoſa.ecce viredo vᷣ⸗
gitatis. Sic pelles ſalomonis.ecce rubedo cha-
ritatis. Alł põt dici ꝙ fructꝰiſti oliue fuit xpᷣs qui
fuit viridis in tota ↄuerſatiõe ſua.Luc.xxiij. Siĩ
viridi ligno h̊ facit in arido ꝗd fiet. uit rubeus
in paſſe.yſa.lxiij.Quare rubꝛũ eſt ĩidum̃tũ tuũ.
⁊ ueſtimita tua ſic calcãtiũ in toꝛculari. uit niger
in moꝛte.Apoc᷑.vj.Sol fact eſt niger tãqᷓ;ᷓ ſaccus
cilicinꝰ. C Tertio oliua ↄſiderat᷑ q;tũ ad liquorẽ.
Siẽ dic Iſidorꝰ. Surgit oleũ ex amaritudiĩe radi
cis.⁊ pabulũ lũinis:in refectionẽ eſuriẽtis:in me
dicinã iſfirmãtis. Sic ⁊ ipᷣa ad iſtar olei:tenebꝛo⸗
ſos illdinat lũine ſue gre.Ecẽ̃i.xxiiij. Denetrabo
iſeriores ꝑtes tre ⁊ ĩſpiciã oẽs doꝛmiẽtes ⁊ illũina
bo oẽs ſpantes in dño. Ipᷣa vulneratos ſanat me
dicia miſicoꝛdie ſue.Ecẽi.xliij. Medicĩa oĩuʒ ĩ ſe
ſtinatiõe nebule.i.in ſeſtina miſatiõe marie. Ipᷣa
ſamelicos ſatiat dulcedie ſue ↄſolatõis. Pꝛouer.
ultꝰ. De nocte ſurrexit deditq; pᷣdã domeſticis ſu
is ⁊ cibaria ancillis ſuis.E cci.xxiiij.Qui edũt me
adhuc eſuriẽt:⁊ ꝗ bibũt me adhuc ſitiẽt. Cb.iij.
Xiua ſigt marie miſicoꝛ:diã.de qua oliua
ippᷣa dic Ecẽi.xxiiij.Quaſi oliua ſpecioſa
càpis.Ex ꝗbꝰsbis hẽtur ꝙ ibᷣa hẽt mifi⸗
coꝛdiã excellẽtẽ.ↄgruẽtẽ.⁊ patẽcẽ.hèt ꝗdẽ miicoꝛ
diã excellẽtẽ.qð notat᷑ ꝑ ̊ ꝙ uocat᷑ oliusa. Sic eniʒ
oleü ſuꝑenatat oĩbꝰ liquoribꝰ.ſic eius miſicoꝛdia
eminet oibꝰalioꝑ ſcõꝝ miatiõibꝰ.Ecẽci.xviij. Mi
ſeratio hoĩs circa ꝓximũ ſuũ.miicoꝛdia aũt dei
ſuꝑ oẽʒ carn. ¶ Scðᷣo hẽt mificoꝛdiã ↄgruẽteʒ.
qꝛ tũc maxĩe mpicoꝛdia exhibet qn maio: neceſſi
tas ĩminet.qð notat᷑ ꝑ ̊ ꝙ dẽ ſpecioſa.qꝛ ſiẽ dicit
Ecci.xv. SGpecioſa mĩicoꝛdia dei in tꝑe tribula⸗
tlõis. ¶ ertio hẽt mipicoꝛdiã cõeʒ ⁊ patẽteʒ.qð
notat᷑ ꝑ ̊ ꝙ dĩ In cãpis.Ad olluas enĩ hoꝛtorũᷣ

S

nõ patet ĩgreſſus oĩibꝰ. Ad oliuas vo cäpoꝝ oib⸗
acceſſus.Quidã ſcĩ ſũt ſic oliue ho:toꝝ.qꝛ tenẽt
mi icoꝛdias ſuas clanſas.ex eo ꝙ nõ ſum digni
eas recipe. Iſta aũt tenet miſicoꝛdias ſuas oĩbꝰ
cões ⁊ aꝑtas. Jõ ipᷣa ĩiuitat os ad ſuas miſicoꝛdi
as dicẽs. Trãſite ad me os ꝗ ↄcupiſcitis me ⁊c̃.
Vel pᷣt dici ꝙ ꝑ h̊ ꝙ di. Quaſi ollua ſpecioſa ĩ cã
pis.notat᷑ ꝙ ipa hẽt miſicoꝛdiã totalẽ ⁊ uleʒ.hẽt
ꝗdem miicoꝛdia nãlẽ.qð notat᷑ ꝑ ̊ ꝙ dẽ. Quaſi
oliua. Solus deẽ ipᷣa oliua.qꝛ ipᷣe ẽ ipᷣa ſus mii

coꝛdia q; ſibi ꝓpꝛiũ ẽ ⁊ nãle ſp miſeri ⁊ ꝑcẽ. Aixr

go aũt maria eſt q̃ſi oliua.q; ĩtãtũ eſt miperi affue
ta ⁊ ad mipicoꝛdias ita ꝓmpta q; quodamõ ẽ deo
ſimilima. C Scðdðᷣo hẽt miicoꝛdia totalẽ.qð no⸗
tat᷑ ꝑ ̊ ꝙ dẽ ſpecioſa. Illa emʒ oliua eſt ſpecioſa qᷓ
in tota pee ſui eſt pulchꝛa in ramis.in folijs.⁊ in
ſructibꝰ. Sũt ꝗ hũt miſicoꝛdiã in ramis.i.in coꝛ⸗
de ꝑ affectũ cõpaſſionis. Sũt ꝗ hñt in folijs.i.in
vᷣbis ꝑ effectũ exhibitiõis. Nirgo aũt maria eſt oli
ua ſpecioſa qꝛ hẽt miſicoꝛdiã in coꝛde.exhibende
mfne cõpaſſiõis affectũ.Et in ore in aduocãdoꝓ
nobᷣ apð deñ.Et in opꝑe exhibẽdo ſue miᷣationis
auxiliũ. C Tertio hẽt miticoꝛdiã ules.qð notat᷑ ꝑ
hoc ꝙ dẽ. In cãpis. Sunt qda ſcĩ qui vident᷑ hĩe
miſicoꝛdiã ſpãlł.qui aliqbꝰſubueniũt.qbuſdã nõ
OQuidã ꝑticularẽ.qui ſuꝑ aliqdꝰ iſirmitatibus vi
dent᷑ accepiſſe a deo ptätẽ curãdi.Sic antoniꝰſuꝑ
aduſtiõe cuiuſdã ignis.Et leonardus ſuꝑ inclu⸗
ſos in cuſtodia carceris. Quidã localẽ.qꝛ inaiora
bñſficia pᷣſtãt in aliqb locis.puta ſepulture ⁊ ubi
eoꝝ reliqe ↄſeruant᷑. Quid tpalẽ.q: aliqbꝰ cꝑib⸗
magis ſpᷣueniũt.ſic patet ĩ martyribus ⁊ in alijs

ſciĩs. qui tꝑe ſue paſſiõis ⁊ canoniʒatiõis.ſ.qn ef-

ficiunt᷑ xpᷣi milites ſũt ſe ĩiuocãtibꝰ magis libales.
MWiſicoꝛdia aũt vᷣgĩs eſt ſiẽ oliua in capis.qꝛ oĩb⸗
eſt vniuerſalis atq; co s.ſ.oĩbus ꝑſonis ſaꝑ oĩibꝰ
moꝛbis in oĩbus locis ⁊ cũctis tꝑibꝰ. ¶ Ser. iiij.
Pitim ꝑtẽ elegit maria que nen auferet᷑
o a ea. Iſtud bũ nõ cõuenit alicui ſctõ.
nec etiã alicui angelo.nec etiã ipſi deo.ſiʒ
tiñ̃ ogini btẽ. Cuʒ enim optimũ dicat᷑ cui ipoſſi-
bilis eſt addi:io.cũ nõ ſit aligs ſcũs.nec angelus
ad cuius ꝑſection?᷑ nõ poſſit aliqd addi ideo nul
li ſcõ nec alicui angelo iſtud uerbũů põt ↄuenire.
pᷣterea cñ deꝰ nõ hẽat partẽ ſʒ totũ.iõ nec ↄueniet
ipũ deo. Sola aũt ᷣgo btã op:imaʒ ptẽ hẽt qꝛ ad
eiꝰpſectionẽ addi nõ põt. Et ſõ ipᷣa eſt media iter
creatorẽ qui totũ tenet.⁊ oẽ; creaturã.q; ptẽ bo⸗
nã ulł meliorẽ pomſidet. Et diẽ Elegit.Cũ eniz ſit
tripler electio.ſ.boni malo repꝛobato qᷓ eſt ĩcipien
ti. ſecunda melieris iter bona. que eſt ꝓficiẽtiũñ.
tertis optimi inter meliora que eſt perſectorum.

H

Germo

maniſeſtũ ẽ ꝙ; cũ ipᷣa ſit ꝑſeciiſſ ma.nõ tiſi ſimpli

bona.nec im̃ de bonis melicra.ſʒ ẽt de melioribꝰ
optima eligebat. Iſtã aſᷣt optim ꝑtẽ elegit ĩ celo

2 in mũdo. Pars aũt optia quã elegit ĩ mũdo tri

plex fuit. ¶ Pꝛimo elegit optim ꝑtẽè de caſtitate.
Csſtitas añt hẽt tres ptes. Ana eſt caſtitas ↄiu
golis Heb.xiij. HPonorabile ↄiugiũ thor? imacula
tꝰ. Et iſta vona q; hèt fructũ triceſimũ. Scða
E caſtitas vidualis.Et hec ẽ melioꝛ.qꝛ hẽt fructuʒ
ſexrageſimũ. Tertia è caſtitas ᷣginalis. Et hec ẽ
optia.qꝛ hẽt fructiñ cẽteſimũ.Et iſtã ꝑtẽ optimaʒ

elegit ſibi maria. Sʒ qm̃ mite ſuerũt ðᷣgies qͥ poſt

cã optim ptẽ elegerũt.iõ ipſa clegit ꝑtẽ ſuꝑopti⸗
mã.ſ.ðgitatẽ cũ fecũditate.ſiue ſecũditatẽ cñ vᷣgi
nitate. Ber. in ſ. de aſſũp. Optimã pꝑtẽ elegit ſibi
maria.q: bona qdẽ ẽ ſecũditas ↄiugalis.melioꝛ ẽ
caſtites vidualis. optia o fecũditas vᷣginalis. Et
iſud pᷣuilegiũ ſolũ morle ſuit ↄceſſuʒ.qꝛ alteri nõ
foit datũ. At vᷣo oſtẽdẽt ꝙ ſit ꝑſona coĩs uoluit eẽ
ↄiugata cũ piugatis.vidua cn viduis.vᷣgo cũ vir
ginibꝰ. ¶ Scdo elegit ꝑtẽ op:imã de humilitate.
hũilitas eniʒ hẽt tres ꝑtes. Pꝛima eſt ſbici ſuo
ſuꝑiori. Heb.xij. Obedite pᷣpoſitis ufis ⁊ ſbiacete
eis. Et iſta ẽ ꝑs bona. Sca eſt deferre ſuo eqli.
Ro. xij. Honore ĩuicẽ pᷣueniẽtes. Et iſta ẽ ps meli
oꝛ.Tertia è ſbici ſuo iſeriori.Luc.xxij. Qui ma.
loꝛ ẽ ueſtrũ ſit ſiẽ iunioꝛ.Et iſta ẽ ꝑs optĩa. Pars
optima quã elegit maria ẽ qꝛ nõ tm̃ erat obediẽs
ſuo ſuꝑiori.i.deo dicẽs Luce.j.Ecce ancilla dñi.
Nõ ſolũ ſuo eq̃li.i.ioſeph ſpõſo ſuo quẽ ſibi pᷣpo⸗
nebat dicẽs Lu.ij.E cce pꝛ tu ⁊ ego ⁊c̃.ſʒ t ſuo ĩ
ſeriori.i.heliſabeth apud quã tribꝰ mẽèſibꝰ mũſit.a
ſibi deuote ſᷣuiuit. Ipſa eni ſetiebat de deo digna

IIII
pẽdebat.qꝛ aut legebat.aut orabat.aut locs ſcã vi
ſitabat.ſ.paſſiõis ⁊ ceta loca ſilij in qbꝰfuerat aliq̃
miracula opatꝰ. C Scðdo elegit ꝑtẽ optimã in ce⸗
lo. Et ina ẽ triplex. C Pꝛio ↄſiderat᷑ q;tñ ad ſbię⸗
ctũ qð glificatũ ẽ.qꝛ.ſ.tota in co:pe ⁊ in sia glifi⸗
cata t᷑. Glia aũᷣt ſcõꝝ tres hẽt ꝑtes./ Ana ẽ q̃ deꝰ
glificat ipſoꝝ coꝛꝑa ĩ terra.Ecci.xliiij. Coꝛpa ſcõ
