latus liliis. Lota enim ſuit lilus uallata. Mã a ſu
periori fuit uallata lilio eminẽtis charitatis. Ab
iferiori lilio ꝓfunde humilitatis. Ab ãteriori lilio
interne puritatis. Ab exteriori lilio ginitatis. A
derxtris lilio tperãtie in ꝓſpis.A ſiniſtris lilio pa
tiẽtie in aduerſis.Ab anterſori lilio ꝓuidentie in
ſuturis.A poſteriori lilio iuſtitie in pᷣteritis.q: ꝓ
pteritis bñſiciis ſemꝑ deo gf̃as referebat.Et hoc
debitů iuſtitie reqrebat.Et qꝛ fuit lilijs uailata ⁊
circũdata:lõ de ea cãtat ecclłia.Et ſicut dies uer⸗
ni circũdabãàt eà flores roſarũ. Inter iſta lilia di⸗
lectꝰ.i.xps paſcebat᷑.Cañi.ij.Dilectus meus mihi
⁊ ego illi qui paſcit᷑ iter lilia. NHã mõ paſcevat lilio
ſuꝑiori quia delectabat in eius charitate. Mõ li.⸗
lio iſeriori qꝛ delectabat᷑ in eius humilitare. Mõ
lilio ĩteriori:qꝛ delectabat᷑ in eius puritate.Mõ li
lio exteriori:qꝛ delectabat᷑ in eius vᷣginitate.Mo⸗
do lilio a dertris:q;ꝛ delectabat᷑ in eius tẽperãtia.
Mõ lilio a ſiniſtris:qꝛ deleccabat᷑ in eius patientia
Mõ lilio anteriori:qꝛ delectabat᷑ in eius pꝛudętia.
Mõ lilio poſteriori:qꝛ delectabat᷑ in eius iuſtitia.
Et qm̃ ſic tota ſuit florida:iõ oĩa que per ipſaʒ oſ
ſerimus ſunt deo accepta. Ber.in ſᷣmone de nati.
vginis.Quicꝗd illõ eſt qð deo offerre paras.gra
tiſſimis manib marie trade. Rimir cadidiſſima
lilia ſunt:nec cau ſabit᷑ ille lilioꝝ amatoꝛ:ĩter lilia i
ueniã ꝗcꝗd ſit qð iter marie manus interuenerit.
Septima cauſa eſt qꝛ liliũ hẽt multiplicẽ vtutẽ
Nã tumorẽ ſedat:ſaniẽ purgat:moꝛſum ſerpẽtis
purgat. Eodẽ mõ ᷣgo maria ſanat tuorẽ ſuꝑbie
exẽplo ſue humilitatis.purgat ſanieʒ luxurie:exẽ
plo ſue vᷣgitatis.curat moꝛſu m ſerpẽtine auaritie:
exèplo ſue pauꝑtatis.Auarus enim eſi moꝛſus ſi
ue cib ſerpẽtis:q; auarus terrà diligẽdo terra ef-

VII m

ficit.⁊ terra ſit eibus ſerptis ſuxta illud Geñ.iij.
Terrã comedes cũctis diebus vite iue. Jõ aua⸗
rus dat eſt ſerpẽti iſernali in cibu. ¶ Bermo. vij.
Acida ⁊ luminola to:a eſt maria. De cuiꝰ
1 luce ⁊ iu mioſicate di Caſ.vj. Quc eſt iſta
que ꝓgredũ q̃ſi aurora ↄſurgẽs.pulehꝛa
ut luna. electa ut ſol. terrivilis ut caſtroꝝ acies oꝛ
dinata. Iſta aũt luminoſitas põt attẽdi ex pte ſui
⁊ ex ꝑte nr̃i. Mã inquatũ attẽ dit᷑ ex ꝑte nfi:lipſa ꝗ⸗
buſdã lucet ad iſtar aurore.ſ.qũ tenebꝛas culpe ſu
gat: ⁊ lucẽ gre donat.Quibuſdà: ad iſtar lune:qũ
eos ab eſtu vitioꝝ reſrigerat.Quibuſdà ad inſtar
ſolis.qũ eos ad amor dei iſlàaàᷣmat ⁊ accẽdit.Qui
buſdã ad iſtar aciei armate.qũñ ex reſu gẽtia ſuorũ
meritoꝝ demones terret ⁊ fugat.C Scðdo iſta lu
minoſitas põt attẽdi ex ꝑte ſui:⁊ tũc dicẽdũ ꝙ; in
ea fulſit lux aurore in ſui ſciſicatione.Lũc enĩ ſpᷣs
ſcũs oẽʒ nubẽ pcti originalis abſtulit.⁊ iõ tota cla
ra fuit ⁊ reſulſit.ij. Reg.xxiij.Lux aurore oriente
ſole in mane abſq; nubibꝰ rutilst.Aurora autem
morx ut icipit ſemꝑ creſcit:donec diẽ ꝑſectũ facit.
Sic btã ðᷣgo poſt ſui ſciſicationẽ in utero ſemper
creuit.donec ꝑſectionis cumulũ appᷣhẽdit. Pꝛo⸗
uer.iiij. Semita iuſtoꝝ q̃ſi lux ſplẽdẽs pcedit ⁊ cre
ſcit uſq; ad ꝑſectũ diẽ. Jpᷣa eniĩ ſuit lux ſplẽdẽs in
ſciſicatione:⁊ ꝓceſſit in ſpũs ſcĩ ſuꝑuẽtione.⁊ ſa
cta eſt ꝑſecta dies in ſui aſſũptione. Scðo in ea
ſuit lux lune:⁊ hoc in filij dei ↄceptiõe.E cei.xliij.
A luna oſtẽſio tꝑis:⁊ in ſignũ eui.A luna ſignuuzʒ
diei leſti. Ipſa eniʒ ſapia diuina icarnata tũc oſtẽ

dit ſuã tꝑalitatẽ.⁊ ſeſtiuitatẽ ⁊ et᷑nitatẽ. Suã tꝑali

tatẽ q; tuʒ ad naturã humanã quã in tꝑe aſſũpſit.
lõ dẽ. Qſtẽſio luna tꝑis. Suã eternitatẽ quãtũ ad
naturã diuinã.iõ ſubdit᷑.Et ſignũ eui.Suã ſeſti⸗
uitatẽ qñ nature humane naturã diuinaʒ vnluit.
Vñ ſubdit᷑. A luna ſignũ diei ſeſti.Tũc enizʒ ma
gnũ ſeſtũ ſecerũt pꝛ qui ipᷣm filiũ ĩcarnatũ ↄſtitu⸗
it. . ilius qui ipſam naturã humanaʒ ſibi vniuit.
Spũs ſcũs qui in vᷣgine ſuꝑuenit virgoq; ſue car
nis materiã miniſtrauit. Et ipſe angelus qui hec
oĩa nũciauit.Oẽs iſti ĩ ↄpiũcuiõe nature hùane cũ
diuina magnũ feſtũ ſecerũt in utero gis. Ter⸗
tio ſulſit in ea lux ſolis.⁊ hoc in ſui affũptiõe.De
ſole dicit Aug. Nidemus ſolẽ ſulgẽtẽ. calétem. 2⸗
urentẽ. Ipſa ꝗdẽ eſt modo tota ſulgida pꝛe ineſ⸗
ſabili claritate.tota ignita pꝛe indicibilicharitate.
tota uelox ⁊ pꝛõpta pꝛe viſceroſa pietate. Quar⸗
to fulſit in ea lux caſtroꝝ ut acics oꝛdinata:?⁊ hoc
in oium ſcõꝝ ⁊ angeloꝝ ueneratione. Acies ca⸗
ſtroꝝ vno modo appellat᷑ diſpoſitiones ſtellarum
l.geloꝝ ⁊ ſcõꝝ qui eà circũdãt uenerant᷑ ⁊ oꝛnst.
Iſta eſt illa mulier de qua dꝛ Apoc.xij 2. ſn capi

Sermo VIII

te elus erat corona ſtellarũ duodecim. Onodena
rius numer ex duplici ſenario ꝑficit᷑. Senariꝰ au
tẽ eſt pſect numerus. Per pᷣmũ igit᷑ ſenariũ ĩtelli
gunt᷑ oẽs de ecclia militati qui hũt ꝑfectionẽ gfr̃e.
Per ſecũdũ ſenariũ itelligunt os ſcĩ de ecclia tri
umphãti:qui hñt ꝑfectionẽ glie.ẽs iſti ſunt btẽ
marie fulgẽs corona.qꝛ ipᷣa ẽ oiuʒ regia. ¶ v. viij.
Ana di maria ꝓpꝑt᷑ q̃tuoꝛ cauſas. ¶CPꝛi
i mo ꝓpter hũilitatẽ ſuã. Sic enĩ luna oĩbꝰ
planetis eſt iſerioꝛ.ſic ⁊ maria fult oĩbus
ſcis humilioꝛ. Uñ ⁊ cũ lucas oẽs aplos cõnume
raſſet ipſa in fine oĩum cõnumerari uoluit.tanq;
que iferiorẽ ſe reputauit.ut habet᷑ Act.j. Hoc aũt
hẽt luna ꝓpꝛiũ qꝛ creſcit uſq; ad q̃rtũdecimuʒ uel
Antũdecimũ diẽ.quouſq;.ſ.ipſa imago cuiuſdaʒ
hoiĩs itegre videat᷑: ⁊ ultra creſcẽ nõ põt.⁊ poſtes
decreſcit.Eodẽ mõ maria uſqʒ ad etatis ſue qrtũ
decimũ annũ ⁊ ultra ampliꝰ nõ potuit creſcẽ.qa
tãc in illa etate credit᷑ñ rᷣm ↄcepiſſe.⁊ tũc ipſe qui
eſt imago iuiſibilis dei:in eiꝰ uto vir ꝑfectꝰerxtitit:
nòõ qꝙ;tũ ad etatẽ ſed q;tũ ad ſapiam ⁊ oĩuʒ gfaruʒ
plenitudinẽ. Hiere.xxxj. Nouu ſaciet de ſuꝑ trã.
mulier circũdabit virũ. Poſtq; intãtũ creuit ſta⸗
tim in ſua regputatione decreſcẽ cepit:qꝛ nõ matrẽ
Dei nõ reginã celi:ſed ancillã dei ſe reputauit di-
cẽs. Reſpecit humilitatẽ ancille ſue. Jõ dẽ Ecẽi
xliij. Cuna qð eſt luminare qð minuit᷑ in ↄſumati
one.qꝛ btã oᷣgo ſe hũtliauit multũ in filij dei cõce
ptione:ſed poſtmodũ decreuit pꝛe triſtitia ⁊ dolo
re in ſui paſſone.Luna aũt creſcẽs hẽt coꝛnua vᷣ⸗
ſus ſolis oꝛtũ.decreſcens vᷣo vᷣſus ſolis occaſum.
que hũ̃it maria que ipſam diſpoſuerũt ad rpᷣi oꝛtũ
lſ.hu militatẽ ⁊ ginitatt᷑.cũ ꝗqbꝰ q̃ſi cũ dnobꝰ coꝛ-
nib? circũreſpiciebàt eiꝰ oꝛtũ. Eiꝰ aũt occaſum.i.
paſſionẽ reſpexit cũ alijs duob coꝛnibꝰ:cũ dolore
quẽ hũit in filij moꝛte ⁊ cũ gaudio quẽ hũit de hu
mani generis redẽptiõe. ¶ Scðo dẽ luna ꝓpt᷑ pie
tatẽ. Ipſa aũt pietatẽ oſtẽdit maxime ſuꝑ tria ge-
nera hoĩum. Pꝛimo ſuꝑ illos qui ſunt in deuo
tlone aridi. Sic eni luna eſt magis ꝓpinq̃ ᷑re cete
ris planetis.ſic ⁊ ipſa vicina eſt illis qui ſe reputat
aridos ſiè tra:qui ſuã ariditatẽ cognoſcẽtes dicũt
cũ ps. Aia mea ſiẽ tra ſine aq̃ tibi.Et ſic creſcente
luna:creſcũt medulle.ſic ⁊ adueniẽte auxilio vᷣgi⸗
nis creſcit medulla deuotionis. Deuotio enim eſt
medulla ⁊ irrigatio oſſiũ. Pꝛouerbᷣ.iij. Sanitas
gope erit in vmbilicotuo.⁊ irrigatio oſſiũ tuorũ.
edo oſtẽdit ſuꝑ illos qui ſunt amaricati. Si⸗
cut enim luna mari dñat᷑:ſic ⁊ ipſa tribulatis auxi
liat᷑.vñ ipſa uocat᷑ ſtella maris. Tertio oñdit ſu
per illos qui ſunt in tenebꝛis pctõꝝ iuoluti. Sicut
enĩ luna lucet in nocte.ſic maria lucet pctõribus:

4 30—

qui ſunt in obſcuritate culpe. Nã ſicut dẽ Bene.j.
F ecit deus duo magna luminaria ⁊ poſuit in fir
mamẽto celi. lu minsre mai.i. xpᷣs ut pᷣeſlet diei.
2 luminare min.i.maria ut peſſet nocti.i.petõri
bus qui ſunt in obſcuritate culꝑe.Et ſic luna pꝛe
ceteris planetis ꝑficit curſum ſuuʒ.ſc maria pꝛe
ceteris ſcis pctõrib citiꝰ pᷣbet auxiliũ ſuũ.¶ Ter
tio dẽ luna ꝓpter ſuã vicinitatẽ.vñ dẽ de luna ſᷣm
vnã litterã Ecẽi.xliij. Mas caſtoꝝ ĩ excelſis. Aas
in firmamẽto celi reſplẽdẽs glioſe.Luna enim di
uas caſtoꝝ qꝛ ad litterã olim mulieres caſte:⁊ ca⸗
ſti viri ivoſam uocabãt lunã lucinã:ſed mõ per ſyn
copã dᷣ luna. Uñ dicit de ea Nirgilius.Caſta fa-
me lucina tuis. Hẽbãt enĩ ðgines duas deas.ſ.ip
ſam lunã.⁊ vnã aliã quà uocabãt ueſtẽ. Unñ ⁊ dee
uene ſecerũt tẽplũ ⁊ ibi ĩ ðᷣginitate ſuis obſequiis
inſiſtebãt. Iſtud uas caſtoꝝ ſuit bta vᷣgo que itra
ſua viſcera pietatis:reciꝑit oẽs qui hñt mũditiam
caſtitatis.⁊ reſplẽdet in firmamento celi glioſe:qꝛ
in ecclia militàti omnibus dat exẽplũ virginitatis

perpetue. ¶ Bermo.ix.
UUina eſt btã maria. Jpſa eniʒ eſt luna pul
1 cchiꝛa. Caſi.vj. Pulchꝛa ut luna. Ecẽi. liij.

Nauaſi luna plena in dieb ſuis. Et luna p
ſecta.ps.hꝛonꝰ elꝰ ſicut ſol in ↄſpectu meo:⁊ ſiẽ
luna ꝑſecta in et᷑nũ ⁊c̃.Eſt igit᷑ luna imo pulchꝛi⸗
oꝛ q;ᷓ luna.Xuna eni hẽt lucẽ mutuatã.eclypſatã.
uariatã ⁊ maculis reſꝑſam. hẽt ꝗdẽ lucẽ mutua-
tà:qꝛ nõ lucet luce ꝓpꝛia. ſed a ſole mutuata.Za⸗
les ſunt hypocrite qui hũt lucẽ mutuatã:nõ a ue⸗
ro ſole iuſtitie.ſʒ ab humano ſauore. Jo.v.Quõ
poteſtis uos credẽ qui ab iuicẽ gliam queritis.et
gliam que a ſolo deo eſt nõ q̃ritis? AUirgo ꝗdẽ be
ata hẽt lucẽ mutuatã ſed a ſole iuſtitie:nõ ab hũa
no ſauore.ps. Ois glia ei filie regis ⁊c. Scðo
luna hẽt lucẽ eclypſatã.ſic ⁊ btã vᷣgo viſa eſt ecly⸗
pſari ꝓpter doloris uehemẽtiã.ſed eclypſari non
potuit quo ad fidei ↄſtatiam. Ecci.xxiiij. Aſq; ad
ſuturũ ſeculũ nõ deſinã.ides qdẽ aplłoꝝ in paſ-
ſione defijt.ſʒ fides marie deſinẽ nõ potuit.Ter
tio luna hẽt lucẽ uariatã: qꝛ ſepe in luce uariat᷑ ⁊
mutat᷑. AUn dẽ Ecẽi.xxij. Stultꝰ ut luna mutatur.
Eſt aũt q̃druplex mutabilitas. Pꝛima eſt in mè
te que per diuerſas affectiones ſepe mouet᷑. Se
cũda eſt in coꝛꝑe que mulciplici mutabilitati ⁊ coꝛ
ruptioni ſubijcit᷑. Tertia eſt foꝛtune.qꝛ ſpſa tꝑa⸗
lia ↄtinue uariant᷑. Quarta eſt culpe que eſt ĩ pec
catoribꝰ qui de vitio ſemꝑ fluũt in vitiũ. Sʒ iſtaʒ
q̃druplicè mutabilitatẽ ipſa ſub pedibꝰeiꝰhũit.iux
ta illud Apoc.xij.Et luna ſub pedibꝰeiꝰ. Ipſa enĩ
oẽm ai mutabilitatè ſemꝑ mutauit. Ipſam glisʒ

imoꝛtalitatis in coꝛꝑe iduit. Ipſa oĩa frena ⁊ tꝑa

(yulleit

t.Aunrtea
autnulla
(ſenp ſoer
ſeritrecke⸗t
maculand

(ib' pulch

—

Ktonio' C
tplena añh
ra Itimi
Picoeni
ene Oupr
ockeniloc
Pbontotist
lpröls id
ſartis öͤſube
talcſnemnac⸗
Anleſnagin
ſieit ſude
ctobäfple
Elsgkipen
Nhoeglon⸗
Dlestifirn
Clunemelio
leſobcnke
göſchryerk
dlle,ede
nun⸗ Terti
bincorde,
ſuanie
lanſedi afſ
chnicii C
Coſera gih
irgsie
Thhricinii
n Mieen
ſuſenpiien
ſt dumct
ſocisn ned
pioſentt
1 ſtes Ali
iſtlrint
WN
negin urß
feginaderni
Mſeen neo,⸗
Aitiſnipend
ndeſtſisl
lcut lanafn 8
lhe an
ſioſieſs
ſlliszhet

dien⸗
oſultigft
eſerd.
loctär,
ilvnape
nrar
fi (
elumn
lis Un
Haindi
errc⸗
eſn
Ns 9
gi tdee
Oſecois
ce ins
nücktun
ſgloleg
Pnies

mapol
ilih.
lunep
orſe
Nuchi⸗
lſpli

Snulns

N.14,
nöau⸗
A
bertie
o gebe
thi⸗
Gado
Nelſ⸗
Herinon
Pnha
N Te
eurt!
ckunnd
t
nun
ahpat⸗
utir
G1s
cä
Pinc
jttoith

Sermo

lia ↄculcauit. Ipſa ab oĩ culpa ſemꝑ ĩmunis erti
tit.Quarto luna hẽt lucẽ maculis reſpſaʒ. Ma
ria aũt nullas maculas hũit.nec in eogitationibꝰ:
qꝛ ſemꝑ ſuerũt munde.nec in tẽtationibꝰ:qꝛ ſemꝑ
ſuerũt recte.Caũ.iiij. Tota pulchꝛa es am:ica mea
2 macula nõ eſt in te. Fuit eni pulchꝛa in cogita-

tionibꝰ.pulchꝛa in affectionibꝰ.ſine macula in in-

tẽtionibꝰ. C Scðᷣo ſuit luna plena.Lũc aũᷣt luna
eſt plena qñ hẽt plenitudinẽ in luce.in vᷣtute.⁊ in ſi
gura. Iſtã triplicẽ plenitudinẽ hũit virgo maria.

PPꝛimo eni hñit plenitudinẽ lucis.i.puritatis ĩ

carne. Sapᷣ.vij. Nihil inqnatũ in illà ĩcurrit.Can
doꝛ eſt eni lucis et᷑ne:⁊ ſpeculũ ſine macula.⁊ ima
go bonitatis illiꝰ. In carne eni ſua nihil ſuit coꝛ-
ruptiõis.iõ dẽ.nihil ĩqnatũ ĩ illã ĩcurrit:nihil ĩpu
ritatis.iõ ſubdit᷑.Cãdoꝛ eſt enĩ lucis eterne.⁊ ſpe-/
culũ ſine macula. Nihil ĩpugnationis:qꝛ ad ſilitu
dinẽ ⁊ ſmaginẽ filli ſui oĩa in carne ſua pacificata
ſuerũt.iõ ſubdit᷑. Et ĩmago bonitatis illiꝰ. Se/⸗

cũdo hũit plenitudinẽ vtutis.i.pietatis in opere./
Eius ꝗdẽ puritas oſtẽdit ſuꝑ amaricatos qð ſiãt᷑

per hoc ꝙ luna hẽt ſuꝑ mare vtutẽ. Oſtdit᷑ ſuper
debiles ⁊ ĩfirmos qð ſiãẽtur per hoc ꝙ creſcẽte lu
ce lune meliorant᷑ o'a humida.qꝛ oꝑante eiꝰ pieta
te ſoꝛtificant᷑ oĩa ĩfirma.Oſtẽdit᷑ ſuꝑ tenebꝛoſos
qð ſigtur per hoc ꝙ creſcẽte luce lune creſcũt me⸗/
dulle.qꝛ adueniẽte eiꝰ luce gr̃e creſcit hõ in deuo

tione. Tertio hũit plenitudinè figure.i.charita

tis in coꝛde. Figura enĩ ſperica eſt mobilis.capax
⁊ fine carẽs.qꝛ eiꝰ charitaa eſt ꝓmptiſſima ad ſub
ueniẽdũ latiſſima ad capiẽduʒ. ĩdeficiẽtiſſima ad
ꝓdurãdũ. Tertio di luna ꝑſecta.Lũc aũt luna
eſt pſecta qñ hẽt lucẽ ꝑſectà ⁊ illuminat noctẽ to⸗
tã. Sũt qdã qui hñt lucẽ plenã.qꝛ hnñt actiuam ⁊
ↄtèplatiuã vitã. Alij ſemiplenã.qꝛ hſit tm̃ alter il
larũ.Alij uacuã qꝛ carẽt utraq;. Nirgo autẽ ma-
ria ſemꝑ ſuit luna pfecta.qꝛ ſemꝑ utraq; vita re-
fu lſit.Yuna etiã tũc eſt ꝑfecta.qñ lucet in pᷣncipio
noctis.in medio.⁊ in fine. Sũt ꝗqdã qui ſulgẽt in
pᷣncipio ſicut bñ ĩcipiẽtes.Alij in medio ſicut bñ
ꝓſiciẽtes.Alij in fine ſicut bñ finiẽtes. Nirgo au
tẽ btã fulſit in pᷣncipio ſuo.qꝛ in utero fuit ſcĩſica-
ta. In medio qꝛ fuit a filio dei impᷣgnata. In fi⸗
ne qꝛ fuit ad xpᷣi dexterã głioſe afſũpta.pã. Aſtitit
reginsa a dertris tuis. Itẽ. Thꝛonꝰ eius ſicut ſol in
ↄſpectu meo.Nel põt dici ꝙ ipſa eſt thꝛon dei in-
quàtũ in ipſa de ſedit ⁊ reꝗeuit.Et ſicut ſol inquã
tũ dat iuſtis lucẽ ſapĩe.⁊ calorẽ diuine iuſtitie.Et
ſicut luna inq;tũ lucet pctõribꝰ qui ſunt in nocte
culpe.Ael inq;tũ lucct in tribulatiõe.Et eſt ſicut
teſtis ſidelis inq; tũ dicit ðitatẽ corã deo ꝓ utriſq;
ſ. iuſtis ⁊ peccatoribus.q; ſicut dꝛ Pꝛouerb.xiiij.

Teſtis fidelis non mentiek. C Sermo r.
Vna aliqñ ex toto eſt tota obſcura.Aliqñ
1 ertoto eſt lucida.Aliqũ ex parte obſcura.
Aliqñ ex ꝑte lucida.Et ſignat ginẽ ma
riã que aliqũ ſuit obſcura.aliqñ lucida.Aliqñ ex
pte obſcura.aliqñ ex ꝑte lucida.Luna aũt triplici
ter obſcurat᷑ ſicut dicit Aug. Aut qñ nubibꝰobũ⸗
bꝛat᷑. Aut qñ eclypſat᷑.Aut qñ renouat᷑ ſicut patet
in nouilunio. Sic btã ᷣgo in hoc mũdo ſuit tri⸗
pliciter obſcurata. Pꝛimo ꝓpter nimiã hu mili
tatẽ.que ſuit q̃ſi q̃dã nubes obſcura que ſua clari⸗
tatẽ obũbꝛauit.Cañ.j. Nigra ſuʒ ſed foꝛmoſa.Ac
fi dicat. Nigra ſum exteri per hũilitatẽ.ſʒ foꝛmo⸗
ſa ĩteri per maieſtatẽ. Scðo ꝓpter doloris acer
bitatẽ ⁊ hoc in filii pamſone ubi paſſa eſt eclypſim
per uehemẽtia doloris. Johel.ij. Sol.ſ.xpᷣs con
uertet᷑ in tenebꝛas per moꝛtẽ.⁊ luna.i.vᷣgo btã in
ſanguinẽ.i.dolorẽ. Tertio ꝓpt᷑ moꝛtẽ coꝛꝑaleʒ.
Zũc eniĩ ſacta eſt obſcura.qñ ab eiꝰ coꝛꝑe receſſit
aĩa.⁊ obſcurata inmoꝛte ſuit ut fieret nouilunium
in reſurrectione.⁊ tuuc ſuit luna in eternũ ꝑfecta.
¶Sc do iſia luna ex toto ſuit lucida in ſui aſſũpti
one.qꝛ in aĩa ⁊ in pe eſt glificata.⁊ lu cet etiã no
bis per ſua bñficia. Lunc aũt luna eſt tota lucida
qñ lucet in pᷣncipio noctis in medio ⁊ in fine. Per
noctẽ tribulatio ſignificat᷑. Sũt igit᷑ qdã ſctĩ qui
adiuuãt in pncſpio tribulatos.Alij ſunt ꝗ dimit⸗
tũt hoĩes tribulari ⁊ tetari in pᷣncipio ⁊ in medio.
ſed poſtea adiuuãt ⁊ ſuccurrũt in fine. Gtã aũt s
go ſemꝑ lucet hoĩ tribulato.⁊ in pᷣncipio dãdo cõ
ſtãtiã. ⁊ in medio dãdo pſeuerãtiã.⁊ in fine dando
coronã. Hec eſt illa ſtella maris que alijs cadẽtibꝰ
nunq;ᷓ cadit que alijs ſcis er mer:ito culpe mõ no
bis ſua ſuffragia ſubtrahẽtib ipſa ſemꝑ ſubuenit.
Tertio iſta luna ex parte ſuit lucida:⁊ ex ꝑte ob
ſcura.⁊ hoc in filij paſſione ubi erat obſcura⁊ ln
cehat.Fuit enim obſcura ꝓpter doloris uehemẽ
tiã. Sicut enim qñ ſol eclypiar᷑ luna iter nos ⁊ ſo⸗
lẽ oppoſita tota apparet nigra. Sic qũ ſol iuſtitie
paſſus eſt eclypſim in moꝛte.btã vᷣgo facta eſt to⸗
ta nigra.i.dolore plena. Yuce.ij. uã ipſi aiam ꝑ
tràſibit gladiꝰ.Tũc aũt nõ eſt paſſa tm̃ vnũ gladi
um uel duos ſed tres iuxta illud Eʒech.ij. Dupli
cet᷑ gladiꝰ ac triplicet᷑. Anꝰ glsdius ſuit qñ ipſa
mr ſeꝑabat᷑ a filio.⁊ iſte ſuit amarꝰ. Scðdus fuit
ſeꝑatio aĩe chꝛiſti acoꝛꝑe ꝓpꝛio.⁊ iſte in matre fuit
amarioꝛ. Tertius fuit ſeparatio ſpiritus marie
a ſpiritu chꝛiſti.⁊ iſte fuit amariſſimus. Ipſa eniʒ
adherens chꝛiſto vnus ſpiritus cum ceo erat.Ani
ma quidem coꝛpus viuificabat.ſed ſpiritus ſuus
cum ſpiritu xpᷣivnitus erat.Oñ igitur xpᷣs emiſit

ſpiritũ ſuum, maria ꝑdidit ſuũ. Spũs eniʒ marie

e ili

Bermo

magis erat in filio q; in coꝛꝑe ꝓpꝛio. Ber. Tuaʒ
vgo biã ptrãſiuit alĩaʒ vis doloris.ut te pluſq; ma
trẽ nõ ĩmerito pᷣdicemꝰ.in qua nimiruʒ coꝛporee
ſenſuʒ paſſiõis. exceſſit affect cõpaſſiõis. Nihilo
min tũ etiã tũc lucebat qꝛ lumẽ ſidei inextĩguibil
ↄſeruabat. Sap.vij. Inextinguibile eſt lumẽ illiꝰ
Pꝛonu er. ultꝰ. Mõ extiguet᷑ in nocte lucerna eius.
Ecci.xxiiij.E go fcci in celis ut oriret᷑ lumè indefi
ciẽs.Duo ꝗdẽ ſunt celi qui nunq; lumẽ ſuũ ami-
ſerũt.ſ.xpᷣs qui etiꝗ in moꝛte nõ ꝑdidit lumen ſue
Deitatis.ſed etià eiꝰ deitas fuit cũ cope in tumu-
lo.⁊ cũ aĩa in libo.Aliud celũ fuit mr̃ ſua que lu⸗
mẽ fidei ⁊ gr̃e nunq;ᷓ amiſit.ñ luna eſt ſuꝑ traʒ
2 ſol recto diametro in oppoſito ſubtꝰterrã.tũc lu
na obſcurat᷑ uel obſuſcat᷑ ſiue eclipſat᷑.ſʒ nõ ſic eſt
de luna nr̃a:qꝛ qñ ſol xpᷣs fuit ſubtꝰ terrã in iſerno
luna nr̃a ſuꝑ terrã remaſit.⁊ tñ lumẽ fidei amittẽ
nõ potuit.qꝛ vmbꝛa tre.i.ĩfidelitas ᷑renoꝝ ad eã
aſcẽdẽ neꝗuit.⁊ tenebꝛa iſidelitatis eã nõ cõpꝛehẽ
dit. VUñ qð dẽ de filio pᷣt dici de ipᷣa lur ĩ tenebꝛis

lucet:⁊ tenebꝛe eã nõ cõpꝛchẽderũt. cetẽ aũt ſtelle

i.apli obſcurati fuerñt.q; lucẽ ſidei ꝑdider̃t. Jeb
lij. Obtenebꝛent᷑ ſtelle caligie eiꝰA. ¶ Sermo. xj.
Ar dẽ btã maria ꝑꝑ multas ipſi lucis ꝓ
1BPetates. Lur eni pꝛio hẽt ĩ ſitu ſpᷣlimitatẽ
qꝛ oꝛit᷑ de celo ⁊ in celo. E cci.xxiiij. Ego
ſeci in celis ut eriret᷑ lumẽ ideficiẽs. Iſtã ſublimi
tatè hẽt ðᷣgo maria que ẽ ſbᷣlimioꝛ vniuerſis Ecẽc.
xxiii. Quare dies diẽ ſuꝑat qꝛ dies eſtiualis ſuꝑat
diẽ hye malẽ.⁊ lux ſolis lucẽ lune.⁊ ãnus annu: 2
ſol ſolẽ.ad lr̃aʒ enĩ dies ſuꝑat diẽ.qꝛ dies eſtiualis

ſuꝑat diẽ hyemalẽ.⁊ lux ſolis lucẽ lune.⁊ ãnus ſo

laris annũ lunarẽ:qꝛ ſolaris hẽt.ccclxv.lũaris vᷣo
cccliiij. Sol etiã ſuꝑat ſolẽ nõ aliũ ſʒ ſeipʒ in calo
re ⁊ in mora. Nũc enĩ calidioꝛ nũc min calidus
ſentit᷑. Nũc plus morat᷑: nũc mõ emiſpioꝛ:nunc
So minꝰ. Pnj tñ iſta vba exponi de bta vᷣgine. Sã
cti eni ſune dies.j.Theſſal.v. Oẽs uos filii lucſs
2 fuij dei. Angeli vo ſunt lux. Geñn.j.Flat lux ⁊ fa
cta eſt lux. Btrã aũt maria ĩ pñti vita etiq fuit dies
ꝓpter c aritatẽ ⁊ ſctitatẽ ſue vite.⁊ ſuit lux ꝓpt᷑ pu
ritatẽ vᷣgislis mũditie.Dies ergo ſuꝑat diẽ.qꝛ eiꝰ
ſcitas ſupabat oẽʒ ſeitatẽ hũana.⁊ lux ſuꝑabat lu-
cẽ.qꝛ eiꝰ puritas ſuꝑat oẽm purlitatẽ ãgelicã.Nõ
tĩi ſuꝑabat ſctõs ⁊ ãgelos vſ eſſet in hac vita.ſʒ
etlã ſuꝑabat oẽs qui ſunt in glia.Et iõ ſubdit᷑ Et
annꝰ annũ ⁊ ſol ſolẽ.Eſt enĩ ꝗqdà ànus qui eſt eter
nitatis qui eſt i glia.⁊ eſt ãnus tpalis qui eſt in pñ
ti vita. Sci igit᷑ qui ſunt in glia:ſũt in ano eternita
tis quãtũ ad aĩaʒ.ſj in ãno tꝑalitatis q;tũ ad coꝛ⸗
pus.qꝛ eoꝝ coꝛꝑa adhuc co:ruptioni ſubijciunt᷑.
Btã aũt vᷣgo eſt in ãno eternitatis ⁊ quãtũ ad aiaʒ

AKAI
⁊ q;tũ ad coꝛp.⁊ ſõ eiꝰãnusalios ãnos ſupꝑat.ſil
2 ſol ſolẽ ſuꝑat.Aie eni btõꝝ ad iſtar ſolis ſplẽdẽt
dei claritate ⁊ calẽt dei amore.Sʒ tñ saia btẽ vᷣgis
omnibus aliis plena eſt maiori dei cognitione.
⁊2 fulget magis dei amore.Et iõ ſol ſuꝑpat ſolem.
C Scðo lurx hẽt in ſubſtãtia puritatẽ. Sic ⁊ sgo
btã oĩmoda hũit puritatẽ. Mòõ eni eſt aliꝗs ita ſan
ctꝰin cuiꝰcoꝛ aliqñ nõ iĩtret aliq̃ uana cogitatio.uł
ſiniſtra ĩtẽtio.uł aliq̃ carnalis affeciio De iſta aũt
dz Sap. vij. Napoꝛ ei stutis dei ⁊ emanatio q̃dã

cleritatis dei ſincera. ⁊ ſõ nihil inqnatũ in ill in⸗

currit. Jpᷣa eni huit cogitationes odoriſeras. Jõ
dẽ ꝙ ſit uapoꝛ dei. hũit ĩtẽtiões ſinceras. Jõ dẽ
ꝙ; ſit ſincera emanatio dei. Habuit affectiões mũ
das. Jõ dẽ ꝙ nihil ĩquinatũ ĩ illa icurrit. C Ter
tio lux hẽt in aſpectu delectabilitatẽ.E cci.xij. Dul
ce lumẽ ⁊ delectabile eſt oculis vidẽ ſoleʒ. Tria

ſunt in btã vᷣgine que faciut deo magnã delecta⸗

bilitatẽ.ſ.decora ſacies eiꝰ.Dulcedo uocis eiꝰ.Et
pꝓulchꝛitudo eius.De duob pᷣmis di Caſi.ij.Oñ
de mihi ſaciẽ tuã ſonet uox tua in auribus meis.
Vorx eni tua dulcis ⁊ ſacies tua decora. Pulchꝛi
tudo vo eiꝰtãta eſt ꝙ vincit oẽm aliã pulchꝛitudi⸗
nẽ. Sap.vij. Specioſioꝛ eſt ſole. Vicit pulchꝛitu

dinẽ itellectualẽ: ⁊ ſuꝑ oẽm diſpoſitionẽ ſtellaꝝ lu

ci cõparata iuenit᷑ poꝛ. Nincit pulchꝛitudinẽ rõna
lẽ. Illi eni ſuccedit nox. Sapia aũt vicit malitiaʒ.
Erx ꝗbꝰbis hẽtur ꝙ eiꝰ pulchꝛitudo vĩcit pulchꝛi

tudinẽ coꝛpalẽ.ſ.ſolis. Jõ di. Specioſioꝛ eſt ſole.
Aicit pulchꝛitu dinè itellectualẽ. Jõ ſpᷣdit. Suꝑ

oẽm diſpoſitionẽ ſtellaꝝꝑ.i.ãgeloꝝ luci cõꝑata iue
nit᷑ poꝛ. Nincit pulchꝛitudinẽ rõnalẽ qꝛ nõ eſt ali
gꝗs in hac vita in cuiꝰ ĩtellectu nõ ſit aliq̃ nox igno
rãtie.⁊ in affectu aliq̃ᷓ macula affectionis terrene.
Sʒ btã vᷣgo hũit ĩtellectũ clariſſimũ ſine nocte ali
cuiꝰignoraãtie. Jõ ſbdit᷑. Illi enĩ.ſ.luci rõnali ſue
cedit nox. Hũit enĩ affectũ ſine macula alicuiꝰ afſe
ctiõis terrene. Jõ ſbᷣdit᷑. Sapia aũt vicit malitiã.
Pꝛopt iſta tria tã deo delectabilia.ſ.ſaciẽ ei.uocẽ
eiꝰ.⁊ pulchꝛitudinẽ᷑ ei.dꝛ Judith.xij.Nõ eſt talis
muller ſuꝑ trã ĩ aſpectu.ĩ płchꝛitudie i ſèſu sboꝝ
CAQuarto lux hẽt in motu uelocitatẽ.qꝛ ſine tꝑis
ſpatio replet oĩa ĩ momto. Sic btã vᷣgo eſt uelociſ
ſima ad nobᷣ ſbᷣueniẽdũ. Sapᷣ.vij. Oĩbꝰ mobilibꝰ
mobilioꝛ eſt ſapia. Jpa enĩ deſiderãtes poccupat
Sap.vj. Pꝛeoccupat ꝗ ſe ↄcup:ſcũt:ut ſe illis pꝛi
oꝛ ondat. Ipᷣa circuit ut iueniat ſeipᷣs dignos exñ
tes. Dignos ſeipᷣa circuit q̃rẽs.⁊ ĩ vijs ſuis oñdet
ſe illis hilarit᷑.ipᷣa obuiat q̃rtibꝰ.Ecc.xvi. Obuia
bit illi qſi mr̃ honorificata. Jha afſiſtit iuenictibꝰ
Saßp̃.vj. Quſ de luce vigilauerit ad illã nõ labo-
rabit.Aſſinetẽ eni illã ſoribſuis iueniet.C Qui

9

ſolrhetin
Geitat dorni
inios G
Neiespri
leinteucbe
ſonser.4
oh Hun

ilomnab

Juſigtaoe
nuseſtdeloc
lceſuegieſe

usnſisaece

Urlur,dic
osredalt.
elunt ſecurt
löbeurniſt
lus meigvet
ecalrain b
dict Scclerri
aiſeigi
Duerpulch
is urge ſa
Poner r.
eerrires
Ktagmniont
luer Non⸗
Ert
ah

Ng
üchnſi⸗
hoſtvscl
chathact
leclboni
Emorueſo.
madtlor,
iati Ocut

AAltolacrer

hozd
lulcittn
Glndignitas
ahlolute
ocnnklome
eiicnn a
ſepbeienie
NS
nſtninep
(dor
hulchimde
lerne ſoec
lcuert bii

ich ſeen

ſuper ſe
dlo ſie
aͤhtifci⸗
ognitene,
Parſolen.
Ner g
lgstenſen
hgtatopl
Deitgai⸗
nro id
inllä⸗
ſins )5
n Jol
tics n
,(Tæ
ndel
6 Te
i Ac⸗
sEt
i⸗
s nes
Polcht
hitudi⸗
lchtu
clulu
Anironn
nalltisz:
rpulehi,
cſtſote.
1.Lup
dhetrio
nöck a
vor iono
hoctell
Gnalſue

ſe

nulti,
iey ct
ockuls
ſuſo;
fnepe⸗
horiht
elont
gosc⸗
1e
n n
. itß
iſe
lls

Sermo AlI
to lur hẽt in affectu utilitatẽ qꝛ dirigit itinerãtes.
excitat doꝛmientes.calefacit frigidos.⁊ aſſecurat
timidos. Sic lux gr̃e dei que hètur per mariã.iti
nerãtes pꝑ viã huiꝰ mũdi dirigit. Jo.xij. Qui ãbu
lat in teneb:is neſcit quo uadat:qꝛ lucẽ hui mũdi
nõ videt.? Scdᷣo doꝛmtes in pctis ſurgẽ ſacit.
Eph̊. v. Surge qui doꝛmis ⁊ exurge a moꝛtuis
2 ſlluminabit te xpᷣs.ſ. gra xpᷣi que hẽtur ꝑ mariã
Ipa frigidos in dvei amore calefacit. Abi enĩ mi
nus eſt de luce.ibi minus de calore. Sʒ btã go
lucẽ ſue gre ſpargit.⁊ ſic eſtũ dĩni amoris in coꝛdi
bus nĩ̃is accẽdit. Job.xxxvij. Per quã viã ſpargi
tur lux.diuidit᷑ eſtus ſuꝑ terrã. Ipᷣa timidos ſecu
ros reddit. Multi eni timẽt in tenebꝛis.qui in lu⸗
ce ſunt ſecuri. Et iſta ſecuritas de eterna btĩtudĩe
nõ hẽtur niſi ꝑ ſpem.psã.Dñs illumiatio mea ⁊ ſa
lus mea quẽ timebo.Et ĩfra. Si ↄſiſtãt aduerſuʒ
me caſtra in hoc ego ſpabo. Pꝛopt iſta q̃tuoꝛ ipᷣa
dicit Ecci.xxiiij.Ego m pulchꝛe dilectionis ⁊c.
Ipßa eni frigidos in dei amore caleſacit. Jõ dẽ.
Mater pulchꝛe dilectiõis. Ipᷣa doꝛmiẽtes in pec
catis ſurgẽ ſacit. Jõ dẽ: LZimoris.qꝛ ſicut diclt
Pꝛoner.xv. Per timorẽ dñi declinat oĩs a malo.
Ißa errãtes in via ſalutis ſapiẽter dirigit. Jõ dẽ.
Et agnitionis. Jpſa timidos ad ſpem ſalutis re
ducit. Ideo dẽ. Et ſancte ſpeii. ¶ Sermo.xij.
Arx beata maria merito dici põt.Aux eni
1 oĩa coꝛꝑa erxcellit ſua dignitate.vñ dicit
Aug.ꝙ inter coꝛꝑa lux pᷣmũ locũ tenet.
Oiĩa clarificat ſua pulchꝛitudie. Ande dicit Am
bꝛoſius ꝙ lux facit ut cetera mũdi mẽbꝛa ſint pul
chꝛa ⁊ laudib digna.oĩbꝰ ſe coĩcat ex ſua bonita/
te.qꝛ bonũ ẽ ſui coĩcatiuũ.Jõ lux eſt tate bõitatis
qꝛ mor ut ipſa orit᷑ ꝑ totũ oꝛbẽ diffundit᷑. Gtã igit

maria dẽ lux ꝓpt᷑ ſuã dignitatẽ płchꝛitudinẽ ⁊ bo/

nitatẽ. Sicut enĩ lux excedit oĩa coꝛpa.ſic vᷣgo ex⸗
cedit oĩa creata tã ãgelos q;ᷓ alios ſcõs. Sapᷣ.vij.

Suꝑ oẽʒ diſpoſitionẽ ſtellarũ.i.angeloꝝ ⁊ ſctõrũ

luci cõpata poꝛ iuenit᷑. In hoc etiã oſtẽdit᷑ eiꝰ ma
gna dignitas.qꝛ ſicut de luce pᷣmaria lucida nube
cula ſol fuit factꝰ.ſic de vᷣgie lucida ſol iuſtitie ſuit
natꝰ. In hoc etiaʒ apꝑet eiꝰdignitas.qꝛ ceteri ſcti
unocant᷑ luminaria ut hẽtur Phil. ij. Iba vo dr ſo
le amicta.ut hẽtur Apoc.xij. Ber. Jure maria ſo
le ꝑibet᷑ amicta.q;ꝛ dine ſapie ꝓſundiſſimã pene-⸗
trauit abyſſuʒ.ut q;tũ creature ↄditio ſicut ꝑſo⸗
nali vnione patit᷑ illi luci ĩacceſſibili videat᷑ ĩmẽſa.

CScðo di lux ꝓpter ſuã pulchꝛitudinẽ de cuius

pulchꝛitudie dꝛ Sapᷣ.vij.cꝰ.Cãdoꝛ eſt enim lucis
eterne ⁊ ſpeculũ ſine macula ⁊ nihil inꝗnatũ in ea
ĩcurrit. Hũit enĩ coꝛpꝰcãdidũ ⁊ vᷣgineũ.hũit:ſpm̃
tanq; ſpeculũ.qꝛ clare ſpeculabat deũᷣj. hũit aiam

1 vxxvii

ſneoinqnatã:qꝛ nullũ hũit pctmñ̃. ¶ Tertio dẽ lux
ꝓpter ſuã bonitatẽ qua oib bñſficia ſua coĩcat.viũ
põt dici de ea illud Yſa.xlix. Dedi te in lucẽ gẽtiũ
ut ſis ſalus mea uſq; ad extre mũ terre. Mà ſᷣm ca
pacitatẽ rec ipicẽtiũ ĩſundit lucẽ ſuã graruʒ. Pꝛo⸗
uer.iiij. Juſtoꝝ ſemita q̃ſ lux ſplẽdens ꝓcedit ⁊
creſcit uſqʒ ad ꝑſectũ diẽ. Quibuſdã ſe iſundit in
modũ aurore ſiue lucis ſplẽdẽtis ſicut ĩcipiẽtib⸗
qbꝰdat gr̃am pᷣeminẽtẽ. Alis in modũ lucis cre-⸗
ſcẽtis ſicut ꝓſiciẽtibꝰꝗbꝰdat gr̃am ꝓficiẽtẽ.Aliis
in modũ diei ꝑſecte ſicut ipſis ꝑfectis ꝗbꝰdat gra
tiã ꝑficiẽtẽ. Ael põt dici ꝙ lux hẽt multiplicem
otutẽ ꝓpter q̃s vgo btã luci afſſimilat᷑. Pꝛio enĩ

hẽt vᷣtutẽ letiſicatiuã. Pꝛouer.xv. Lux oculoꝝ le⸗

tificat oculos. Sic btã vᷣgo letificauit deuʒ ꝓpter
ſuã hũůilitatẽ. Heſter.viij. Judeis noua lux orixi
viſa eſt.gaudiñ honoꝛ ⁊ tripudiũ. Ipſa eniʒ ſecit
gaudiũ deo.honorẽ generi hũano.⁊ tripudiũ an
gelo. Scðdo lux hẽt tutẽ ↄuerſiuã. Ma in viſce
ribus terre argẽtũ viuũ cõuertit in aurũ.Sic etiã
go btã hoĩes iſtabiles ⁊ fluxibiles ſepe facit ꝑſe
ctos ⁊ ꝑſeuerãtes dũ eoꝝ viſcera penetrat.⁊ ea il
luſtrat.E cci.xxiiij. Penetrabo iĩſeriores ꝑtes ter
re. Job.rxxii. Dabit pꝛo terra ſcilicem.⁊ pꝛo ſcilice
toꝛrẽtes aureos. Sũt ꝗdã terreni.i.fragiles ⁊ in⸗

fir mi. Alij ſunt ſicut ſilex.i.ↄſtates ⁊ ſoꝛtes.ſicut

boni actiui.Alii ſunt aurei.i.charitate pleni ſicut
cõtẽplatiui. Btã igit᷑ ðᷣgo dat pꝛo terra ſcilicẽ qñ
actiuos debiles ſacit etiã cõtemplatiuos 2⁊ in dei
amore deuotos.Tertio lux hẽt vᷣtutẽ maturati
uã. ꝓ†ructꝰenĩ acerbos ſouet ⁊ nutrit.⁊ ad matu⸗

ritatẽ atq; ad dulcedinem ꝑducit. Nã ᷣm phᷣm.

Sol eſt pi planetarũ ⁊ luna mater. Sic etiâ ma-⸗
ria affectiões ĩmaturas.i.ĩdeuotas ꝑducit ad ma
turitatẽ.hoc eſt ad iterne deuotiõis ſuauitatẽ.Et
ſiẽ xpᷣs oĩum affectionũ ſctãrũ eſt pꝛ.ita maria eſt
mr.vñ dẽ Deute.xxxiij.De pomis fructuũſolis ⁊
lune.i.gnãtis ⁊ maturatis bñficio ſolis.i.xpᷣi ⁊ lu
ne.i.gis marie. ructetiã acerbos.i.tribulatio
nes amaras ↄuertit in dulcedinẽ.qð ſignificatuʒ
eſt Jo.ij. Abi xpᷣs ad pᷣces matris aquã cõuertit
in vinũ.qꝛ deus ad pᷣces oginis aqs tribulatiõis
ↄuertit in vinũ ĩterne ↄſolatiöois. ¶ Sermo.j.
Anus dei eſt go maria.de qua dẽ Cañn.
m v. MWanus ei toꝛnatilis auree plene hia-⸗
cinthinis. Abi q̃tuoꝛ dicunt᷑ ſm ꝙ ipſa
eſt manus:⁊ manus toꝛnatilis:⁊ aurea:⁊ hiacin⸗
thina.Dicit᷑ aůt manus.qꝛ ſic in manu ſunt quin
que diſtinctiones digitoꝝ.ſic in ipſa ſunt qnque
effectꝰgrarũ. Pꝛimus nãq; digit polex dᷣ a po
lendo:co ꝙ pꝛe ceteris poleat vtute ⁊ ptãte.
cũdus di index:qꝛ per illũ oĩa indicam. Tertiꝰ

Sermo
dꝛ medius ſiue medianus,. qꝛ mediꝰeſt hinc ⁊ ide.
PQuartꝰ dẽ medicĩalis.qꝛ eo a medicis tota colli
lia colligunt᷑.AQuitꝰ d auricu laris:qꝛ per eũ au
res ſculpimus.ut dicit Iſido. Ita igit᷑ br maria
eſt noõᷣ tanq;ᷓ polex qñ potẽter nos in ciuitatẽ cele
ſtem itroducit. Ecci.xxiili. In hierlin ptas mea.
Tũe eſt ſic idex:qꝛ ſapiẽter viã que ducit ad ciuita
tẽ celeſtẽ nob onñdit. Jpᷣa enĩ ambulatibꝰ obuiat.⁊
per viã deducit.Ecci.xv. Obuiabit illi qſi mr̃ ho⸗
noriſicata. Pꝛouer.iiij.cꝰ*. Ducã te per ſemitas eꝗ
tatis ⁊c. Tũc eſt uobᷣ ſic digitꝰ mediꝰ.qñ tãq;ᷓ me
diatrix deo nos recõciliat.Zũc eſt nobᷣ ſic digitus
medicinalis.qũ vulnera pctõꝝ nroꝝ ſanat. Ecẽi
xxliij. Medicina oĩuʒ iſeſtinatiõe nebule.i.iſeſtiua
ſabuẽtione marie que dẽ nebula.qꝛ ſuit a terrenis
eleuata.Tũc eſt ſic digit? auricularis.qñ aurẽ coꝛ
Qis nr̃i aꝑit.ut dei ᷣba audiamꝰ dicẽs Ecci.xxxix.
Obaudite me diuini fructꝰ. Ecẽ. xxiiij. Qui audit
me nõ ↄfundet᷑. ¶C Scðo iſta manus ſuit toꝛnati⸗
lis.uas toꝛnatile qð a toꝛno efficit᷑. Accipit aũt ab
ipᷣo toꝛno rotũditatẽ.A rotũditate mobilitatẽ. A
mobilitate uelocitatẽ. Manus igit biẽ marie ſacte
ſunt a toꝛno.i.ab opifice deo.⁊ ex hoc hũt rotũdi⸗
tatẽ. Nas aũt rotũdũ nullũ hẽt angulũ.qꝛ ubi an
gulus ibi ipuritas.ibi obſcuritas.ibi obliꝗtas.ſʒ
ipᷣa ad toꝛnuʒ ſacta eſt.qꝛ in ipᷣa nulla fuit ipuritas
culpe.nulla obſcuritas ignordtie.nulla obliꝗtas
ltẽtiõis oblique. Scðo hẽt mobilitatẽ.uas qua
drũ ad mouẽdũ eſt tardu.ſʒ res rotũda ad mouẽ
dũ eſt apta.ſic ⁊ ipᷣa leui motu nr̃i ðᷣſiderii cito mo
uet᷑. Sap.vij.cꝰ. Oib mobilibꝰ mobilioꝛ eſt ſapia.
P.Tertio hẽt uelocitatẽ.qꝛ uelocit᷑ ad auxiliũ nrjm
uenit. Sap.vij. Pꝛeoccupat qui ſe ↄcupiſcunt.ut
eis ſe poꝛ onñ̃dat. Vñ ipa dicẽ põt illud qð dẽ Yſa.
lxv. Anq; clamẽt ego exaudiâ.⁊ adhuc illis loquẽ
tibꝰego audiã. C Tertio iſta manus ſuit ſicẽ aurũ.
Aurũ eſt pulchꝛũ.icoꝛrupꝑtibile.⁊ lucidũ.ſiue cla
rũñ.ſic ⁊ ipa fuit pulchꝛa in mẽte per puritatẽ.fuit
clara in ↄuerſatiõe per honeſtatẽ.fuit ĩcoꝛrupta in
coꝛꝑe ⁊ in mẽte per caſtitatẽ ⁊ vᷣgitatẽ. De his tri⸗
bẽdi Sap̃.iiij. O q́; pulchꝛa eſt caſta gnãtio cum
claritate. C Quarto iſta manus ſuit hiacinthina.
Aſſimilat᷑ aſt ᷣgo hiacintho.rõne nois.coloris.
7 tutis. Rõne noĩs q: hiacinthꝰ d eſſe ꝗqdaʒ flos
coloreʒ hũs purpureu.Dĩ ẽt eẽ lapis pcioſus.Di
etiã eẽé nomẽ cuiuſdà pueri ſamoſi.qui inter illos
flores moꝛtuus eſt inuẽt?.⁊ ab eius noie flores illi
uocsti ſunt hiacinthi. vſus. F los eſt hiacinchus
lapis eſt hiacinthꝰ hõq;. Cũ ſit uterq; bonꝰ me⸗
lioꝛ eſt tũ vir utroq;.per qð dat᷑ ĩtelligi ꝙ ipᷣa fuit
tanq; fſlos. i. orida per vtutũ amenitatẽé. Uñ can
tat ecclia.Siẽ dies uerni circũdabãt eã flores ro⸗

II

ſarũ. Ipa ſuit ſicut lapis pᷣcioſus ꝓpter dei ⁊ pꝛie
ximi charitatẽ.y ſa.xxviij. Ponã in ſyõ.i.in ecclia
militãti lapiẽ pᷣcioſuʒ. De iſto lapide pᷣcioſo charxi
tatis dicit Augin liꝰde doctria xpᷣigna.heſau⸗
rus eſt magn dĩnarũ ſeripturarũ. Si piger eras
ad ꝑſcrutãdũ theſaurũ.nõ ſis piger vnã margari
tã ferre ſub lingua.⁊ quouis ſecurꝰ ambula. Ipᷣa
etiã ſuit virilis ꝓpter ↄſtãtiã ⁊ magnanimitatem.
Pꝛouer.ultꝰ. Accinxit ſoꝛtitudie lũbos ſuos ⁊ ro
borauit bꝛachiũ ſuũ. Scðo d hiacinthus rõne
coloris. Nã ſicut dicit Jſidorus.Eius coloꝛ nec
nimis eſt clarus nec nimis obſcurus.ſʒ ex utroq;
tẽperatus. Deus hẽt ĩfinitã claritatẽ. Põ vo reſpe
ctu dei hẽt quãdã obſcuritatẽ. Claritas aũt beate
marie vgis nec eſt clara ſic dina.nec obſcura ſicut
huana.ſʒ eſt in medio cõſtituta.Eſt ꝗqdẽ minoꝛ qᷓ;
dina.ſed maioꝛ q; angelica uel hũana. Jõ aſſimi
lat᷑ lune Cañ.vj. Pulchꝛa ut luna. Sicut eni cla
ritas lune minoꝛ eſt q; claritas ſolis ſed maioꝛ q;
claritas ſtellarũ.ſic claritas btẽ vᷣgis eſt minoꝛ qᷓ;
claritas dei.ſed maioꝛ qᷓ; claritas ſcõꝝ uel etiã an
geloꝑ. Tertio dẽ hiacinthus rõne vᷣtutis. Si⸗
cut eni dẽ de ꝓpꝛittatibus lapidũ.hiacinthus hẽt
coꝛ pfoꝛtare.triſtitiã expellẽ.inter inimicos tutuʒ
ſuare.Sic ipa ↄſoꝛtat coꝛ dans cibũ gfe.Ecci.xv
Cibauit illũ pane vite ⁊ intellectꝰ.Expellit triſtitiã
dãs letitiã iocũditatis iterne. Ibidè. Jocũditatẽ
2 exultationẽ theſauriʒauit ſuꝑ eũ.Et cuſtodit ab
iſidijs fraudis diaboli. Sap.ſiij. Cuſtodiuit illuzʒ
dñs ab inimicis ⁊ a ſeductorib? tutauit illũ. 5S. ij.
Are dẽ btã maria.vñ etiã interpᷣtat᷑ ama⸗
m rũ mare.Sicut eni in mari eſt ↄgregatio
oĩiuʒ aquarũ.ſic in ipᷣa eſt ↄgregatio oĩum
gr̃arum ucecat᷑ moria. ut dẽ Beñ.j.ſic ↄgregatio
omniuʒ aquarũ.i.oium gr̃aruʒ nocat᷑ maria. Jn
mari aũt tria ↄſiderant᷑.Eſt eni origo ſontiuʒ.ibi
eſt plenitudo aquarũ.ibi eſt amaritudo ſapoꝝ. Si
cut igit᷑ marie eſt origo oĩuʒ fontiũ ⁊ fluuioruʒ.ſie
btã vᷣgo eſt origo ⁊ pᷣncipiũ oĩuʒ grerũ.Et ſicut a
mari fluũt diuerſe aque.ſic a maria fluũt ⁊ manãt
diuerſe gr̃e. A mari ꝗdẽ fluüt aque puteales.ſon
tales 2 fliuminales. Iſte aque ſilr fluut ab ipᷣa.Ca
ticoꝝ.iiij. Fõs hoꝛtoꝝ.puteus aquarũ viuẽtium
que fluũt ipetu de libano. Per iſtas tres diſſeren⸗
tias aquarũ intelligunt᷑ tres gradus gr̃aruʒ que
oẽs a maria in nos fluũt que ſunt gra incipiẽs ſi-
ue pᷣueniẽs.ꝓficiès ⁊ ꝑſecta. Gia incipiẽs ſignifi
cat᷑ per aquã putealẽ de qua dẽ. Puteus aquaruʒ
viuẽtiũ. Puteus hẽt aquà occultã.q; gr̃a pueniẽs

pciõꝝ ex meritis ſuis nõ dat᷑: ſed quadã dei occul

ta in ſpiratiõe ĩſundit᷑. Et dẽ aqua viua ex eo ꝙ pec

catorẽ qui erat moꝛtuus per culpam viuiſicat per

lectthpi⸗

Uurcili
Pſcls deu
Pl pfeies
ſtnnGyne
ſeneecſeſce
ſon Bef.
nurinirigis

(rixlaet

i bof Ea
ſcteiſol̃
Ubieaiper
epttiind
vore Tall
fügieräſtei
Peleifienre
lepeputre
ſegecirin fe
ſechſuis.
glletetten
ſiſtigidus
te uone⸗
eu fvürſig
ſcudts. ſol
16. Doike
nosfiuüritn
Egonine
TEtclns,,
Mhuentme
Cumus Inſin
mitſöm fi
ſcldeſpera
besdeihe
ncoſnmar,
hinraſuit⸗
fitisſlud
Pheſieinor
Nlitsicord
egi⸗ niſeri⸗
ſuerplentos
ſlaiogfi nie
eſchü il
Zſpſa ſ.
alniti
üintndi
lejtdeerſo
Püͤbitchere
Ctonttſced
ſluſtuti,C1
ſliine
e⸗
ultefk

Ndetne
