ps. Calicè ſalutaris accipiã. de tertio ſilr ĩ ps.Ca
lix me iebꝛiãs q; pᷣclarꝰ eſt. Dermaximũ ẽ hie ſõtẽ
gre quẽ hũ̃t bti.Et iſte ſons eos viuificat. JO di
ſons vite. Eos ſatiat.vñ ꝓpha ſitiẽs hec. petebat
ibi ſatiari dicẽs. Sitiuit aia mea ad deñ ſotẽ viuñ
Eos ĩebꝛiat.Cãt.v. Bibite amici ⁊ iebꝛiami cha⸗
riſſimi. Suꝑpmarimum eſt hre nõ tmñ potẽtià gre
receptiuã. Mõ tmi hůe guſtũ gratie.nõ tĩ caliceʒ
gre.nõ tm̃ ſontẽ gfe:ſed etia flumè oim gr̃aꝑ.Et
iſtã plenitudinẽ hẽt vgo maria. de q̃ dĩ Cant.iiij.
Fõs hoꝛtoꝝ pute aqrũ viuẽtiũ. Ipſa eni ẽ puteꝰ
aq̃ viuẽtiũ iq;tũ pctõres moꝛtuos viuificat a pctõ
Ißa eſt ſõs hoꝛtoꝝ ĩiq; tũ bonos ſecũdat ĩ oꝑe bo
no. Jpa ẽ fluuiꝰ uadẽs cũ iĩpetu inq;tũ btõs letifi
cat in celo.psẽ. Flumis ipet leti ficat ciuitatè dei.
CTertio habet gr̃am ſu ꝑplenã cũ plena ⁊ larga
diffaſiõe. Ber. Btã vᷣgo uelut alterũ ſolẽ iduit:qꝛ
ſiẽ ille ſĩ bonos ⁊ malos ĩdifferẽt᷑ orit᷑.ſic pᷣa quo
q; pᷣita merita nõ diſcutit ſʒ oĩb exorabilẽ ⁊ clem̃
tiſſimã ſe erpõit.oĩm q; necitates ãpliſſimo miſat
affectu. Ta copioſa aũt ẽ ⁊ tã plena q; eiꝰ plẽitudi
nẽ ſenſit ĩfern.qꝛ ꝑ eã ſpoliatꝰ fuit.Sẽſit terra:qꝛ

moꝛtuos reddidit. Sẽlſit celũ.q; ſe apuit. Senſe⸗

rũt ãgeli qꝛ ſuerũt repati. Sẽſerũt pꝛes ꝗ erãt ĩ li-
bo.qꝛ ſu erut erecti. Sẽſerũt pctõres q; ſuerũt iu⸗
ſtificati. Sẽſerũt ſuſti:qꝛ fuerũt btiſicati.Ber. Be
ata vᷣgo pᷣcioſũ illð balſamũ tata tibi copia tãtaq;
ifu dit plẽitudie:ut copioſiſſime eſfluat circunãqʒ;
Deide ſbᷣdit. Quto ergo deuotiõis affectu a nopᷣ
maria honorsri uoluit.ꝗ toti boni plèttudinc in
ea poſuit:ut ſi ꝗd in nobᷣ ſpei:ſigd grĩ̃e ucl ſalutis
ab ea nouim redũdare q̃ aſcẽdit aſſluẽs deluijs.
Totis ergo medullis coꝛdis ueneremur mariaʒ
qꝛ ſic eſt uolũtas eins qui totũ nos per illam ha⸗

bere uoluit. Bermo pꝛrimus.
Abitatio dei ſuit vᷣgo maria ĩ qua ipᷣe no
h uẽ mẽſibꝰ hitauit.yſa.lxij. Hitauit iuue-

nis cũ gie. De iſta hĩtatiõe dꝛ Ecc.xxiiij.
In hitatione ſca corã ipo miſtraui. Iſta aũt hita
tio ſctã ul põt itelligi de ſeipſa.uel de hitatiõe cele
ſti. ipa enĩ inq;tũ ſuit hitatio dei ſuit ſcã ſᷣm qdru
plicẽ ſignificationẽ huiꝰ noĩs ſcmi. Mà ſem̃ idẽ eſt
q; mũdũ ꝙ firmũ ꝙ ſanguie tictũ ⁊ ꝙ ſacro uſui
deputatũñ. Ipa igit᷑ fuit ſcã. i pura 1 mũda. An-

ſelmꝰ. decebat ꝗppe ut vᷣgo btã ea puritate nitẽt qᷓ

ſub deo maioꝛ negt itelligi./ Scðo ſuit ſctã.i.fir
ma: qꝛ ſuꝑ altitudinẽ diuinitatis ſuit fundata. pxs
Fuũdaméta ei in mõtib/ ſcis. Zertio ſuit ſcà. .
ſanguie ticta:qꝛ memoria ſanguis ⁊ paſſiõis ieſu

Sermo
rpi filii ſui ſemꝑ fuit iugit᷑ ĩ eiꝰ mẽte aſfixa:ut poſ
ſet dicẽ illð Eroð.iiij. Spõſus ſäguinuʒ tu mihi
es. Quarto ſult ſca.i.ſcõ uſui deputata.E ſ eni
uter ſuit deputat ad ſu ſcipièdũ ⁊ recipiẽdũ dei fi
lin.vñ ipᷣa dic Ecci.xxiinj. Qui creauit me reqeuit
in tabᷣnaclo meo. In ipᷣa igit᷑ hitatiõe ſic ſcã.i.ĩ ſe
ipᷣa qͥ fuit hitatio dei.ipᷣa corã deo miſtrauit. Naʒ
miſtra uit ſibi in utero exñti.E greſſo ex utero ⁊ vi
uẽti ĩ mũdo. In utero qdẽ ſibi miſtrauit ſbaʒ ſue
carnis. C ant᷑.iij. Egredimi filie ſyõ.i.ſideles aie:
2 videte regẽ ſalomonẽ.i.xp paciſicũ.iĩ diadema
te.i.in carne hũana.·q̃ coronauit eñ mr̃ ſua.Et dẽ
caro rpᷣi diadema. qꝛ cetẽ ſigure diuerſis lineis ꝑ
ficiunt᷑. Sola autẽ figura ſpica vna tmi linea clau
dit᷑. Mãꝗ coꝛpa cetera alioꝝ hoĩus ſcã ſũt ſaltẽ dua
belineis.i.cõmirtiõe utriuſq; pẽtis.Coꝛpꝰaũt xpᷣ.
cõpoſitũ fuit tm̃ vna linea.i.carne vgiea. Scdo
miſtrauit ſibi egreſſo ex utero. nutrimitũ vginei la
c tis.vñ catat ecclia. Ipᷣʒʒ regẽ ãgeloꝝ ſola vᷣgo la
ctabat ube de celo plẽo.ubi tria notant᷑. Pꝛio ꝙ;
lactabat ⁊ paſcebar illũ ꝗ paſcit oĩa. vñ oit. Iphm
regẽ ãgeloꝝ. Scdðo q nõ dedit eũ ad nutriẽdũ
ſed ipᷣa ſola nutriuit. Jõ dic. Sola vᷣgo lactabat.
FTertio ꝙ illð lac nõ ſuit a nã ꝓductũ.ſi de ce
lo miſtratũ:qꝛ ogies nãlr᷑ nõ hũt lac. Jõ dꝛ. Abe
de celo pleno.Tertio mĩſirauit ſibi viuẽti i mu
do neceſſaria vite coꝛpalis:qꝛ cñ rpᷣs pauꝑ eẽt:mr
eius acu ⁊ colo ſicut diẽ btůs hiero acꝗrebat ſi-
bi. vn ſibi ⁊ filo neceſſaria ꝓcurabat. Añ dẽ ĩ lau
deʒ mulieris ſoꝛtis [ꝰꝛouer. ultꝰ. Queſiuit lanã 2
linũ ⁊ opata ẽ ↄſilio manuũ ſuaꝑ. Et iſra Manũ
ſuã miſit ad foꝛtia.⁊ digiti ſui appᷣhẽderũt fuſuʒ.
CScõòo iſta hitatio ſcã põt de hitatõe celeſti ĩtelli
gi.i q̃ pgo maris deo ſilrt admiſirat. Dẽ aũt illa hi
tatio ſcã iur̃ q̃druplicẽ ſupꝛadictã bui acceptionẽ
noĩs ſctm̃.Et ̊ ad differẽtiã hiĩtatiõis trene q̊ nõ
eſt ſca.Pꝛio igit᷑ hitatio celeſtis ẽᷣ ſcã.i.mũda ⁊
q;tũ ad ſe. Apoc.xxj. Ipᷣa ciuitas auꝝ mudũ ſile
vitro mũdo. Et q;tũ ad hitatorẽ. Ibidẽ. Nõ ĩtra
bit ꝑ ill aliqd coinqnatũ 2 faciẽs abhoĩationẽ. Hi
tatio vo terrena eſt imũda ⁊ q;tũ ad ſe. Hiere.iij.
Poluiſti trã cũ ſoꝛnicatiõibꝰ tuis ⁊ in malſtijs tu
is. Ex q;tñ ad hitatorẽ Hiere.ii. Mõ ſuʒ poluta vi
de vias tuas ſcito ꝗd ſeceris. Scðo hitatio cele
ſtis ſcã.i.firma.⁊ q;tũ ad ſe:qꝛ de ipaʒ fixit. hHe
bꝛe.ix. Tabᷣnacli nelũ qð fixit ðs ⁊ nõ hõ.Et qᷓ;tũ
ad hitatorẽ.q; inde apliꝰ nõ exibit. Apoc.ilj.Qui
vicerit facià illũ colũnã ĩ rẽplo dei mei:⁊ foras nõ
egrediet᷑ amꝑlius. Habitatio aũt terrena non eſt
irma nec quatũ ad ſe.j. Joã.ij. Mũdus tranſit ⁊
cõcupiſcentia eius.nec quantuʒ ad habitatorem
eiꝰ. Job. xiij. hõ nat de muliere bꝛeui viuẽs tꝑe.

Zertio hĩtatio celeſtis ſc̊.i.ſacro uſui deputs
ta.⁊ G q; tũ ad ſe qꝛ ẽad ꝓducèdũ roſas martyꝑ.⁊
libanũ odoriſeꝑ ↄfeſſoꝝꝑ. lilia vginũ.E cci.xxxix.
Quaſi roſa platata ſuꝑ riuũ aqrũ fructificate.q̃ſi
libanꝰ odorẽ ſuauitatis hẽte.florete flores q̃ſi liliũ
Et q;tũ ad hitatorẽ:qꝛ deputatꝰ ẽ ibi ad laudãdũ
deu.ps. Bti ꝗ hitat i domo tua dñe ⁊c. Pitatio au
tẽ trena:deputata eſt malo uſui.⁊ q;tũ ad ſe q: ꝓ⸗
ducit ſpias. ⁊ tribulos.⁊ urticas.i.hoĩes auaros
luxurioſos. Et q;tũ ad hitatorẽ:qꝛ deputauit ſe
ad mẽ ſẽdũ occidẽdũ ſuràdũ ⁊ adulteri dᷣ. Oſee
itij. Mõ ẽ vᷣitas dei ĩ terra. maledictũ ⁊ mẽdaciũ ⁊
ſurtũ ⁊ adulteriũ nũdauer᷑̃t. C Quarto hĩtatio ce

leſtis eſt ſctã. i. ſanguie ticta.⁊ q;tũ ad ſe qꝛ fſuit xpᷣſ

ſanguie reſꝑſa. Hebᷣ.ix. Per ꝓpꝛiũ ſanguinẽ ĩtroi
uit ſemel ĩ ſcã. Hiero Sãguiĩs ypᷣi clauis ẽ padiſi.
Et qᷓ;tñ ad hĩtatorẽ:ql xpᷣi ſanguine fuit redẽptꝰ.
Apoc.i. Lauit nos a pctĩis nr̃is in ſaguie ſuo.hi
tatio vᷣo terrena tincta eſt malo ſaguie. ⁊ q;tũ ad
ſe.ſ.ſãguĩe homicidij ps. Interſecta ẽ terra in ſã
guibꝰ. Et q;tũ ad hitatorẽ.ſ.ſãguie pcti.yſa.lix.
MWanus ufe ſãguie plene ſut. In ſc igit᷑ bĩtatiõe
celeſti maria corã veo miſirauin:qꝛ de ſibi criplex
offmi cõmiſit. Pꝛimũ eſi offi aduocãdi. Berũ.
Aduocatũ pᷣmiſit pꝑegrinatio nrĩa:q̃ taq; im ⁊ iu⸗
dicis mĩ fidel ⁊ efficaciter nr̃a negocia ꝑtracta⸗
bit. Scðm ẽ ofſim̃ adiuuãdi. Mà ſic dicit Ber.
Ißa poteſt nos adiuuare:qꝛ ẽ mr̃ oĩpotẽtie. Ipſa
ſcit nos adiuuare.qꝛ ipᷣa ẽ mr̃ ſapie. Jpᷣa vult nos
adiuuare.qꝛ ipᷣa eſt mr̃ mie. Tertiũ offm̃ ẽ miſe⸗
radi.Cõmiſit ſibi de ut celeſtes elemoſynas ⁊ dei
mias nob tribuat. J dẽ de mliere ſoꝛti Pꝛouer.
ultꝰ. Manũ ſuã apuit iopi:⁊ palmas ſuas extẽdit
ad paupes. Ex quo eiꝰ magna lipᷣalitas deſignat.
Et qꝛ nõ hẽt manũ clauſã ſʒ aꝑtã.⁊ qꝛ nõ hẽt ma
nũ uacuã: ſed plenã.⁊ q; non habet bꝛachiũ ↄtra⸗
ctum ſed ad paupes extẽſuʒ. CSermo. ij.
Onorauit rpᷣs mf̃eʒ ſuã in vita.in moꝛte.
h 2 poſt moꝛtẽ. Mã in vita ipſi ſue mf̃is q̃-
twuoꝛ honores ſibi ſecit./ Pꝛimus honoꝛ
fuit:qꝛ magis ſamã matris ſue q; pꝛopꝛi ʒelauit.
⁊ hoc quãdo ipſam ſpõſum habere uoluit.Malu
it enim q; ad tẽpus crederet ꝙ ipᷣe natus fuerit de
mfimonio q;ᷓ ꝗ; m̃ ifamaret᷑ de adulterio. Ande
dicit Amb. Jdcirco xpCᷣs mr̃em deſpõſari uoluit
ne tte ginis inſamia ureret. Qui grauis aluus
iſigne coꝛruptele pᷣſerre videret. Maluit igit ali⸗
quos de ſuo oꝛtu q; de matris pudore dubitare.
Sciebat enĩ tenerã eẽ oginis uerecũdiã ⁊ lubꝛicã
ſamã pudoris.nec putauit oꝛtꝰ ſui fidẽ mf̃is inin
riis aſtruèdã.Scðs honoꝛ ſuit qñ p ceteris mu
lieribq̃ ſuerũt añ ea cũ ea ⁊ poſt eà in mr̃eʒ elegit.

fidldun
Llgtaiti
Coreſed
Coinfnd,
ſiſsg
ſoſrein
ſnqi⸗
Oer ſpmn
Uzauchete
ſooſc,Ee
ſeor: De
heſar⸗
liſanch
lſeflefil
Geclieſſin
Npetſen
Nopnepel
ltakiter
us daſfee
thröhin
Gfecka⸗
denmia
lertnepdur
ftienne
nre
tera
ttofs
Higieb
nonenet
onorunid
NAcätor⸗
abſt dicd
älngee
ovel o
lapcidte

ſſepeß

werioi
ſageti
ſusſulta
lt i⸗
Elide
fumarte
Mu
Kennß⸗

oſelr

nſldent
mang
Ktänmt.
fcerq
coqſilli
dlandici
Dinoen
1 ſap⸗
1s :uinds
Ponote⸗
ici le
micugß:
hinoc
abrß
Miinei
bigaeſt.
ncch.
ſohi
nchties
mul
halr.
imhe
pler
Peri.
frin⸗
rata,
He
ſultdos
jinic⸗
Nstri
Pou.
etidlt
ſgnit⸗
hums
ſorra⸗
h.
gmort⸗
nissi⸗
16 heme
1Nn
ſoande
ioM
voe
1s Ais
igtih⸗
Nobient,
tlohic
un

6,

Sermo

vñ diè ſeduliꝰ. Mec pᷣmã ſileʒ viſa nee hꝛe ſeqntẽ?
Elegit aũt ipaʒ merito gitatis ⁊ hutlitatis. Añ

Ago de ſeõ vic. OO vᷣgitas hũᷣilis:⁊ hũilitas vᷣgis
quo in vnũ ↄueniſiis.ſc ⁊ ſbᷣlimaſt s hũilẽ.ſi fe⸗
cũdaſtis ginẽ. ut vᷣgo piat dei filiũ. æ huũilis héat
ſpõſũ deũ.nec aliq̃ tal iueniri poterat. Terti ho
noꝛ ſuit qſi dignat eſt fili ei noiĩari.⁊ ſibi ſubiici.
Ber. ſup miſſus eſt. Maria deũ ⁊ dñm ãgeloꝝ ſu
uʒ audacter appellauit filiuʒ dicẽs. ili qd feciſti
noð ſic. Ecce marie pᷣuilegiũ. Quis enĩ q̊ audeat
sgeloꝝ: Deniq; deſcẽdit cũ illis:⁊ uenit in naʒa-
reth ⁊ ſᷣdit erat illis. Quis? qbꝰ:de hoĩbꝰ.Dein
de ſoᷣdit. Mirare ergo utrũq;. ul elige ꝗd apli mi
reris fiue filij benigniſſimãà dilectidnes.ſiue mr̃is
excellẽtiſſim dignitatẽ. Atruq; miraclm.⁊ ꝙ ðs
obtẽpet ſemie.⁊ hũilitas abſq; exẽplo.⁊ ꝙ femina
deo pᷣncipet᷑ ſblimitas ſine ſocio. Quart honoꝛ
ſuit qn in cruce exñs:eã diſciplo cõmẽdauit. Pe-
trus dami. Cõmiſit de petro claues ecche. uoluit
2 btõ io ĩni marie cuſtodiã delegare. Mr maria.
mf eccła. ſz maria m xpᷣi. ecclia vo mr xpᷣianoꝝ.
De maria rpᷣs carnẽ᷑ ſuſcepi t. eccliã vᷣo de latis ſui
carne pdurit. Ex iſta pdiſt ſʒ carnẽ natꝰ. Illã ꝓptu
lit imj carne moꝛtuus. Ex iſta uoluit naſci. pꝛo illa
dignat mori. Ex vna nar eſt ſemel in ꝑſona ſua.
er altera quotidie naſcunt᷑ mẽbꝛa ſua. Deide ſpdit
Dirit oſis petro. Zibi dabo claues regni celoꝝ.
Nũqd ⁊ btã maria celũ nõ ſuit ĩ cui utero giali
nouẽ mẽſib dinitatis plêtudo ꝑpmãſit: C Scdᷣo
honorauit eã in moꝛte ſua:qꝛ ad ei obitũ ipſe fili⸗
dei cũ tota celeſti curia aduenit.⁊ eã de mũdo uo
cauit dicès ſiẽ oſtdit hiero ĩ mone de aſſũptio.
Nẽi inꝗt colũba mea imaculata mea. ueni de liba
no vẽi. Mõ ĩmerito inqt de libano uẽire iubet.qꝛ li
banꝰ cadidatio ĩterpᷣtat᷑. Erat eni cãdida oĩuʒ me
ritoꝝ: ac vᷣtutũ dealbata. niue cãdidioꝛ ſps ſcĩ mũe
ribꝰ. ⁊ i oĩbꝰ colũbe ſimplicitatẽ pnñtauit:qꝛ qcqd
in ea geſtũ ẽ totũ puritas ⁊ ſimplicitas.totũ gr̃a ⁊
Sitas fuſt. totũ mia ⁊ iuſticia q̃ de celo ꝓſpexit. Se
quik. Ja eniz hyems trãſijt imber abijt 2 receſſit.
Abi diẽ Ago de ſctõ victore.q; hyems ⁊ iber eſt
vita moꝛtalis.q̃ tanꝙ; hyems ad aggrediẽdũ bo-
nũ ẽ pigra. ad ꝑſeuerãdũ ẽ nubila.⁊ tanq; iber eſt
laſciua. Mã hyems ↄſtringit ĩteriꝰ ſupnã charita
tẽ.exteriꝰ diſſoluic ad mũdi uàlitatẽ. Idẽ. Hyems
qdẽ trãſijt q̃ibet aĩa ſcã.age qð vis qꝛ mũdus trã
ſit ⁊ ↄcupia eiꝰ.Cur diligit᷑ qð traſit.cũ diligẽdũ
nõ eẽt etiã ſi manẽt:? Mã cũ ſtaret nocuit.cũ ꝑtrãſi
ret decepit. hHieroꝰ ubi.ꝭ. Regia mũdi de pñjti ſe
culo neq eripit᷑ ſecuraq; de ſus imarceſſibili glia
celi palatiũ ĩigredit᷑.ubi vna ciuitas ſupnoꝝ ciuiũ.
ubi dulcis ãgeloꝝ ſolẽnitas. Abi p' labores ⁊ erũ
nas ſelix ⁊ ſuauis reſectio aiaꝝꝑ.C Zertio honora

II e

uit eã poſt moꝛtẽ:qꝛ poſt tertiũ diẽ ſue trãſmigra
tiõis:cũ tota celeſti curia ad eà uenit. ⁊ i coꝛpe 2 1
aĩa eã glificauit.⁊ ĩ thꝛono glie ad ſuã dexterã col
locauit. Hiero ubi.s.Credit᷑ q; ipa ſaluatoꝛ oĩuʒ
ꝑ ſe totꝰ feſtiuus occurrerit ⁊ eã cũ gaudio ſecu in
thꝛono collocauit.Alogn quõ crederet᷑ ipleuiſſe
qð ipᷣe pcepit.honora pieʒ ⁊ mreʒ ⁊c.Credẽdũ ẽ
igit᷑ celoꝝ militiã ſeſtiue ſibi obuiã adueniſſe.eãq;
ingẽti lumine circũſulſiſſe.⁊ uſq; ad thꝛonũ cum
cãticis ⁊ laudibus ſpũalibus ꝑduriſſe.poſtea ſub
dit. Mulli dubiũ eſt totã illà celeſtẽ curiã: tũc ineſ
ſabili letitia exultaſſe.tũc iocũdata ſuiſſe runc cũᷣ
gratulatione iubilaſſe. C Bermo. lij.
bH Amilitatẽ hũit maria. in vbo.in aio.in ſi
gno in ſacto. In aio qdẽ qꝛ eua hũit ela
tion. iſta huilitatẽ. Jiſia gra fuit plena.illa ſuit
gra euacuata. Der. Eua ꝑ ſuꝑbiã creaturã vei ſe
exiſtimãs deo parificare ſe uoluit.maria vo hũili
ſe ſᷣdẽs:ſactori ſuo ancillã ſe noiauit. Jõq; illa ẽ
abiecta iſta vo electa. Seruauit ergo illð ꝙ dᷣ Ju
dith.viij. Hũiliem illi aias nr̃as.Alr eni gfa iple
ri no potuiſſet nin hilitatẽ coꝛdis hũ ſſet.j. Pe
tri. v. Suꝑbis ꝗdẽ vs reſiſtit huilib aũt dat graʒ
Suꝑbꝰꝗdẽ accedit ad ſontẽ gfe cũ ore eleuato.⁊
iõ ĩpleri nõ põt. Pꝛouer.xvij.Qui exaltat os ſuuʒ
q̃rit ruin.hũilis aũt accedit ad ſõtè gre cũ ore ĩ⸗
clinato.⁊ iõ ipleri meret᷑ Joſue.xxiii. Inclinate
coꝛda ur̃a ad dñʒ deũ iſrael. Et qꝛ btã ðgonõ ha⸗
buit coꝛ eleuatũ per ſuꝑbiã.ſʒ iclinatũ ꝑ hñilitatẽ
uerã.iõ dei gfa ĩpleri ꝓmeruit ps. Zudi filia 2 vi
de ⁊ iclina aurẽ tuã. Suꝑb aũ̃t accedit ad ſontes
cum coꝛde clauſo.qð ſignatũu eſt ach.ilij. Miſit
maſſam plũbeã in os ãphore.humilis vo accedit
cũ ore aꝑto.i.cũ ſeruẽti deſiderio.⁊ iõ implet ſibi
os. Pꝛouer. ult. Os ſuũ aꝑuit ſapie. Suꝑb etiã
accedit cũ uaſe pleno.qꝛ hẽt plenũ coꝛ amore mũ
dano. Hnilis ant accedit cũ uaſe uacuo.⁊ iõ iple
ri meret᷑. Aug.Aas es ſi plenus es ſunde qð hẽs
ut recipias qð nõ habes.ſũde amorẽ ſeculi ut im
plearis amore dei. Bta at virgo acceſſit cũ uaſe
uacuo.qꝛ oĩis mundana deſpexit.⁊ ideo ipleri me
ruit. vnde ipſa dicit. E ſurientes ipleuit bonis ⁊c.
C Secũdo habuit hũilitatẽ in vᷣbo qñ dixit. Re⸗
ſpexit humilitatẽ ancille ſue. Magna humilitas
qꝛ dicit ſe reſpectã.ac ſi diceret. Mõ erà digna ut
me aſpiceret.⁊ tñ non aſpexit ſed reſpexit.Aſperxit
gr̃am inſundẽdo.aſperxit in me uterũ deſcẽden⸗
do. Maioꝛ humilitas qꝛ dicit ſe ancillã.non eniz
uocat ſe matrẽ dei.nec dominã mũdi.nec regina
celi ſʒ ancillã chꝛiſti. Detrus rauẽnas ſuꝑ miſſus
eſt. Ecce quã uocauit ãgelus vñaʒ ipᷣa ſe recogno
ſcit ⁊2 uocat ancillã. qꝛ deuo:ꝰ aius iſuſis bñficijs
ad obſequiũ creſcit. auget᷑ ad graʒ nõ ad ſuꝑbiaʒ

Germo

ꝓtimeſcit. nõ ad arrogãtiã ꝓſilijt. Waxia humili
tas qꝛ dic ſe bu milima. Mõ eniʒ dirit nobilitatem
uel ſcitatẽ ſʒ hũilitatẽ ancille ſue. Illa eſt acilla hu
milima que nõ reputat ſe dignã ut etiã ſit ancilla.
ac ſi dicat. Mõ tm̃ me reſpeciã.nõ tm̃ me ancillã.
ſz etiã dico me eẽ idignà ut ſim ancilla. ¶ Tertio
hũᷣit hũilitatẽ in ſigno. Signũ magne hunilitatis
fuit in ea:qꝛ nunq; ſe alteri pᷣſerebat.ſed aut ſe ade
qu abat.aut ſibi ceteros pponebat.Nã cetis ſemi
nis ſe eq̃lẽ ⁊ cõem exhibebat.qꝛ ⁊ fili uoluit cir-
cũcidi.⁊ ipſa uoluit purificari ⁊ legẽ ꝑturiẽtiũ ob
huabat.⁊ ſeſta viſitabat.Aliqñ ſibi minores pᷣpo⸗
nebat ſicut ioſeph qn dixit Luce.ij.Ecce pꝛ tuus ⁊
ego delẽtes ⁊c. Aplos etiã ſibi pponebat ut habe
tur Act᷑.j. Ceteris aplis noĩatis ipſa in fine oium
poni uoluit. Munq; eni uoluit ſtare in mõte elati
onis.ſed in ualle huilitatis. Et ideo in ualle fluxit
ſons ſpũs ſci.creuit liliũ ꝑadiſi.⁊ accẽſus eſt ca⸗
loꝛ amoris igniti.ꝓpt᷑ pᷣmũ dᷣ in ps. Qui emittis
ſontes in ↄuallibꝰ. Anã uallẽ circũſtabãt duo mõ
tes.qꝛ humilitati circũſtat due ſpẽès ſuꝑbie. Ana
que naſcit᷑ ex ꝑte tꝑali.Btã aũt dgo hũit occaſio-
nẽ ſupbièdi ex re tꝑali:qꝛ fuit de ſtirpe regeal ꝓge
nita. Et ex gra ſpãli.qꝛ fuit in mfeʒ dei aſſumpta.
Scðam qñ ancillã ſe noiauit dei.Et quia in ualle
ſemꝑ ſtetit iõ in eã aq̃ diuine gfe ꝑtrãſiit. Scðo
in hac ualle ſue hũilitatis natũ eſt liliũ padiſi.Ca⸗
ti ij. Ego flos capi:⁊ lilium ↄualliũ.Xpᷣs nõ fuit
ſlos hoꝛti ſʒ cãpi:qꝛ a fra.i.vᷣgo btã ſi ide naſceret᷑
nõ ſuiſſet ſciſſa ſʒ ꝑ mũſit itegra.lliũ ↄualliũ ſil
eſt ipſe xpCs natꝰ ex hũili mr̃e que fuit cõuallis.Dꝛ
aũt ↄualliũ in plurali.qꝛ oẽs ſpẽs hũilitatis in ea
ſuer̃t. Tertio in hac ualle ſue hũilitatis accẽſus
fuit caloꝛ igniti amoris. In ualle qꝗdè ſolet eẽ lux
celi ſeruẽtioꝛ q; in mõtibꝰ tribꝰ de cauſis. Pꝛiĩa
eſt qꝛ ignis nõ accẽdit᷑ niſi in ſpiſſo ⁊ hũido aere.
In mòte aũt nõò eſt aer ſptilis.in nalle vo ſpiſſus
hñidus. Scõa eſt qꝛ ĩ mõtib aer ſbᷣtilis ex ſua
euitate huc atq; illuc ipellit:? ſic frigus inuenit᷑.
Tertia eſt qꝛ radij ſolis ad latera mõtiũ deſcẽdẽ
tes ſeſe reſilido ꝑcutiũt ⁊ calorẽ multiplicãt. In
hac igit᷑ ualle huũilitatis ᷣginee fuit intẽſus ardoꝛ
amoris qui cauſabat᷑ ex hido ſue pietatis.ex tran
uillitate 2⁊ imobilitate mẽtis.⁊ ex agitatiõe diuer
e stutis. C Quarto hũit hũilitatẽ in ſctõ.ſ.qn he
uſabeth grãdeue ⁊ grauide in ꝑtu humilr depui⸗
nit. Ber. Jn mõtana maria cù ſeſtinatiõe abiit.⁊
heliſabeth ſalutata in eiꝰ miſterio q̃ſi tribꝰ mẽſibꝰ
hũilr ſtetit.Et ſbᷣdit idẽ.Terti hic aſcẽſus vᷣgis
ſuit ut difficilr rũperet᷑ tripler ſuniculus. Ferue⸗
bat ſiqdẽ in qrẽda grᷣa charitas.ſplẽdebat in car-
nevgitas.⁊ in obſego emiĩebat hũilitas. Amb.ſuꝑ
Zucã. Abijt maria in mõtana.nõ q̃ſi icredula de

eraclo.nec q̃ſi ĩcerta de nũcio.nec q̊̃ſi dubitãs de

exẽplo.ſʒ q̃ſi leta ꝓ uoto.religioſa ꝓ offõ.ſeſtiua ꝓ

gaudio.⁊ hec cũ ſeſtiatiõe,qꝛ neſcit tarda molimi
na ſps ſci gra.ſʒ nec gaudebat vᷣgo diu videri ĩ pu
blico. Diſcite uos mliẽs nõꝑ domos aliẽas cura
ſitare.nõ ĩ plateis morari.nõ aliquos i publico mi
ſcẽ ſᷣmões.Maria i domo ſera in publico ſeſtina.
Itẽ ibidẽ. Maſit maria cũ heliſabeth q̃ſi mẽſibus
tribꝰ. Que eni uenerat ꝑꝑ offm̃: offo iberebat.nec
ſola ſamiliaritatis cauſa remãſit ibi diutiꝰ.ſʒ ut tã
to tꝑe creſcẽt ꝓſectheliſabeth.Si enĩ in pmo in
greſſu marie tãtꝰilli ꝓſect extitit.ut ad ei ſalutatio
nẽ iſans in uto illiꝰexultauerit ipſa mĩ̃ ſpũ ſcõ re⸗
pleta fuerit.q;tũ ꝑutamus q; ipſiꝰ mane pñjtia tà
hb· Amilitas btẽ marie ſuit ꝓfada. honora⸗
ta ⁊ vtuoſa. Zà ꝓſũde ꝗas ſe huᷣil auit ꝙ
Dirit ſe eẽ acillã.ꝙ ſec ſe fuã.⁊ q; ſcc ſe iſima.Dixit
q ſe eẽ ãcillã qñ dixit. Reſperxit hũilitatẽ acille ſue
Suꝑ h̊ ðbo diẽ ber. hũilitas ſui ↄtẽptũ.ãcilla vo
ſuũ cõmẽdat deuotiõe ſamlatſ. Reſpicièdo me ĩ
at p graʒ ſuã ⁊ hñ̃ilitatẽ ſec me ãcill ſuã.q; de me
op ſuũ ſpũjale ſeẽ.· Scðo ſet᷑ ſe ſfuã.qn.ſ.tribꝰmẽ
ſibꝰ heliſabeth guide ⁊ grãdeue ſᷣuluit. Beda ſuꝑ
Lucã.Diſcite mulieres ſcẽ ſedulitatẽ quã debetis
cognatis pᷣgnãtib exhibẽ. Maria nẽpe que pᷣus ſo
la i penetralibvſabat᷑.nõ publico vᷣgitatis pudo⸗
re.nõ ſtudio mõtiũ guitate.nõ ab officio nineris
Ruitate ul aſꝑitate retardabat. Tertio ſe ſec oius
iſimã ſic patet. Act.j. Abirecitatis aplis ipᷣa i fine
oĩuʒ tanq; ifima ex huilitate poni uoluit. Na uo⸗
lebat ᷣuare qð dixerat filiꝰ ſuꝰ Zuẽc.xiij. Recũbe ĩ
nouiſſimo loco. Et qꝛ in nouiſſimo loco recubuit
iõ ſuꝑ oẽs cxaltari ꝓmeruit.Ber. Ita ſe exhibebat

ultimã ẽt iĩter muls ut oiuʒ nouiſſima poncreti

ſra.ſ.viduas ⁊ penitẽtes.iſra ct de q̃ dñũs eiecerat
ſeptẽ demões. Merito igit᷑ è ſcã oĩuʒ dna q̃ ſe oĩiuʒ
exhibebat acillã. At aũt meli vidẽ poſſimꝰ qᷓ; ꝓ
fũde ſe hũiliauerit:videam q;ᷓ Vlimmit ena ſe er exit
Mã ſ᷑ʒ; Jo.dam̃.Eua ſe erexit ſup:a den.ſ.qũ uo⸗
lutatẽ ſuã uolũtati dine ppoſuit. VUſq; ad deũ qñ
ei dĩinitatẽ appetẽ auſa ſuit.Cõtra denj.ſ.qñ ʒ eiꝰ
pᷣceptũ uenire pᷣſũpſit.Btã aũt maria hũiliauit ſe
ifra cetas muliẽs.⁊ uſq; ad muliẽs.⁊ ꝑꝑ mulie⸗
res. Mã eua erexit ſe ſupꝛa deũ.Iſta ſe humiliauit
etiã inſra ↄſoꝛtia mulierũ.Quelibet enim mulier
vult hĩe ſpõſuʒ diuitẽ.⁊ in ꝑtu pulchꝛũ thalamuʒ
mollẽ lectũ. obſequʒ ancillarũ.abũdãtiã pãnorũ.
⁊ cunas ad reponẽdũ puerũ.poſt ꝑtũ vult hĩe ge
tẽ ⁊ ociũ. Sʒ btã vᷣgo hũit paupem ſpõſum.pꝑꝛo
thalamo habuit ſtabulũ.pꝛo lecto habuit ſenum.
pꝛo ancillis habuit bouẽ ⁊ aſinũ.pꝛo panis habu

it vilitatẽ pãnorum.pꝛo cunis habuit pꝛeſepium.

chaliaut

In tpis.i. triũ mẽſiũ uſa addiderit. Cb. iij.

poguiees
eglonſt

dei ſſta

— — —

i Nonc
ſari ſen
Fofaipor
goläob'

7

fſcgriöe⸗

eEſto⸗
fusinmen
ſermulen
ſlanlene
l Hont
ſaouuge
ſreuolui
latisg.
ſginrareß⸗
ceet fl
thonorae
honorata,
füharti
totuait
Aoenal⸗
opuas
votal T
Nrurdic
Slcrti
ſhfltes
ſimmut.
hüſcö
Ntorom
deſehült
ülltas
lelieden
giehaä
norare
lehnvofe
Bipih
aſahpoͤ⸗
Wrkti⸗
Gnei
gucſeie
ſoome
nltone

öflte

ormat

us ſeci

Ginttnes
nll nar
ſe der

dnſti
föſefi
ſdn nelni
lfiagtipn
Alinsdaurt

Pudlcone

ſcoſfin,
iniſtus
Nth

Sreti.

inhnon
elltt⸗

püͤ ſle⸗

Loitut
hoate⸗

ilane

ini
ialele⸗
iclato

donei

deme
b'n
r
dcheis
ehusto
6 wdo⸗
Ierss
oiuz
lifne
Mo,
geciel
rtcubut
ter
oncrtti
ceccrat
jſoin,
ch
ſeueß
ſcho⸗
Adei g
ii
ileuitt
p nohe⸗
Ulti
in nue
ang
l bieg
ſung⸗
Uiſoun.
ine hn
tgn⸗

SDeoeermo .
pꝛo quiete ⁊ ocio opoꝛtuit eã fugẽ in egyptũᷣ. Ec-
ce quõ infra mulieres uoluit ſe hiliare. Scdo
ſe hũiliauit uſq; ad mulieres. Eua ſe ererit uſq;

ad deũ.iſta ſe hiliauit uſq; ad mulierũ cõe pↄſoꝛ-

tiũ. Nunq; eniĩ alicui ſe pᷣtulit ſʒ cõeʒ ⁊ tanqᷓ vna
illarũ ſemꝑ ſe exhibuit.ſiẽ patet ĩ filij circũciſiõe.
2 in ſui purificatiõe.⁊ in ſeſtiuitatũ viſitatiõe.⁊ in
legaliũ obſuatiõe.Ber. Gtã vgo nõ ĩdige bat pu
rificatiõe.ſʒ nungꝗd filius eius indigebat circũci-
ſione. Eſto ĩter illas ſiẽ vna illarũ.Mã ſic eſt filius
tuus in medio ꝑuuloꝝ.Tertio hũiliauit ſe pꝛo
pter mulieres. Eua ſe erererat ↄtra deuʒ. Iſta ſe
hũiliauit nõ ↄtra ſʒ ꝓpter mulierũ utilitatẽ ⁊ fru
ctũ. Non tm̃ uoluit eſſe ᷣgo.ſʒ etiã hũiliauit ſe ut
eſſet ↄiugata ⁊ vidua derelicta. Jõ aũt ſic ſe hũi⸗
liare uoluit.ut oĩbꝰ mulieribꝰ daret ſpeʒ ⁊ fiduciã
ſalutis.q.ſ.q̃libet ſaluari poſſit.nõ ſolũ que eſt in
ogintate pᷣdita.ſed etiaʒ que eſt ↄiugio copulata.
2 que eſt vidua derelicta. C Scðo eiꝰ hũᷣilitas ſu
it honorata. Eſt enĩ hũilitas coacta.ſpontanea. 2
honorata. Hũilitas coacta ⁊ ſi de ſe nõ ſit merito
ria.hẽt tñ intra ſe cãm vñ generet᷑. Mich.vj. Hũi
liatio tua in medio tui. Hũilitas vo honorata eſt
que nullã hẽt coactionẽ nec hũiliãdi occaſionẽ.ſʒ
;to plus talis extollit᷑.tãto magis ad humiliora
uvocat᷑.Talis ſuit dauid qui in ſublimitate regia
ↄſtitut dicebat.ij. Reg.vi.Ludã ⁊ vilioꝛ fiã pluſ-
q; ſactꝰſim ⁊ ero hũᷣilis in oculis meis.Talis fu-
it hũilitas marie.que honorata ab ãgelo qui eam
ſalutauit. A pꝛe celeſti qui eaʒ ab eterno elegit.A
ſpũ ſcõ qui in eã ſu ꝑuenit.A filio ꝗ eã ĩpꝛegnauit
A toto mũdo qui eã btaàm ꝓteſtat᷑ ⁊ dicit. Iba tñ
de ſe hũilis ſentiès ait. Reſperxit hũilitateʒ ancille

ſue. Ber. ſuꝑ miſſus eſt. Que eſt iſta tã ſublimis
hũʒũilitas que honori cedẽ nõ nouit.inſoleſcẽ glia

neſcit: dei mir̃ eligit᷑.⁊ ſe ancillã noĩat. Mõ eſt ma⸗
gnũ eẽ hũilẽ in abiectõe. Mag vo ⁊ rara pꝛſus eſt
honorata hũilitas. CZertio eiꝰ hũilitas fuit ual
de tuoſa.qꝛ ipᷣa hilitas fecit eã ſpõſaʒ dei.thala
mũ xpᷣi.hitaculũ.ſ.ſci.Oeus enĩ ipſaʒ ↄcupiuit:⁊
eã in ſpõſam elegit.ps.Audi filia ⁊ vide ⁊ inclina
aurẽ tuã ⁊ ↄcupiſcet rex decorẽ tuũ.Triplicẽ de⸗
corẽ in eã deus aſpexit.ſ.hũilitatis.vgitatis.⁊ ma
gne credulitatis. De hoc triplici decore dic Ber.
ſuꝑ miſſus eſt. Pulchꝛa ᷣgitatis ⁊ hũilitatis per
mirtio.nec illa mediocriter alia placet deo.inqua
2½ huilitas ginitatẽ cõmẽdat ⁊ ginitas hũilitatẽ
exoꝛnat. Sed q;ta putas ueneratiõe digna eſt in
qua ſecũditas exaltat hũilitatẽ.⁊ ꝑtus ↄſecrat vir
ginitatẽ. Ber.in ſᷣmo.de aſſũptio. Lãta hũilitas
btẽ marie ⁊ tanta fidei magnanimitas accefſit ut
iſte due virtutes in ea fierẽt ex mutuo reſpectu cla

I. xxxi

riores.q; videlicet nec tata hũilitas minuit ma⸗
gnaminitatẽ.nec ecõuerſo. ut in ſua extimatione
eẽt hũilis.⁊ nihilominus in ꝓmiſſiones creduli-
tate magnanimis. Scdðo fuit ſacta thalamxp̃i.
ps.Lanq;ᷓ ſpõſus ꝓcedẽs ve thalamo ſuo.Cant᷑.
j. Cũ eſſet rex in accubitu ſuo.Cuʒ eni filiꝰ dei eẽt
in accubitu pꝛis.i.in ſinu pꝛis.hũilitas marie tan
ta fuit.ꝙ odore hũilitatis ſue sallectꝰ:in thalamuʒ
ſui ut eri deſcendit.Dẽ aũt ei hũᷣilitas nardus:qꝛ
nardus eſt herba ꝑua ⁊ odoriſera ⁊ pectoris pur
gatina.ſic eius huilitas fecit eã ꝑuã reſpectu ſul:
qꝛ ſe ancillã recognouit.F uit odoriſera reſpectu
dei:qꝛ in ea ſuit im̃ delectat ꝙ in thalamum eius
uteri deſcẽdat. uit pectoris purgatius reſpectu

næri. qꝛ eius hũilitas nr̃am ſuꝑbiaʒ de nr̃o pectore

ſanauit.⁊ oĩa alia vitia reſecauit. Augꝰin quodaʒ
bſᷣmone.& uere btẽ marie hũilitas que deũ hoibꝰ
peꝑit.vit moꝛtalidꝰedidit.celos ĩnouauit.mũdũ
purificauit. paradiſuʒ aꝑuit.⁊ hoĩuʒ aĩas ab inſe
ris liberauit. O uere inq;ᷓ glioſe marie humilitas
que poꝛta celi efficit᷑.ſcala celi ↄſtituit᷑.facta eſt cer
te maria ſcala celeſtis per qua xpᷣs deſcẽdit ad ter
ras.Facta eſt hĩtaculu.ſ.ſ.Berſi.ſuꝑ miſſus eſt.
Si maria hũilis nõ fuiſſet.ſpũs ſcũs ſuꝑ eã non
regeuiſſet:qꝛ ſcriptũ eſt.ſuꝑ quẽ regeſcit ſpns me
niſi ſuꝑ bũilẽ ⁊ quietuʒ. Poꝛro ſi ſuꝑ eã nõ reꝗe⸗
uiſſet:utiq; eã nõ ipꝛegnaſſet.Quõ eni de ipſo cõ
ciꝑet ſine ipo: patet igit᷑ ꝙ ut de ſpũ ſcõ cõciperet
huilitas fecit. Mã ſi ex vᷣgitate placuit:tñ ex hũili⸗
tate ↄcepit.vñ cõſtat etià ꝙ ut placeret vᷣginitas.
ꝓculdubio ſecit hũilitas. Deinde ſubdit.Zauda
bilis virtus ᷣginitatis.ſed neceſſaria magis hu-
militas. Jlla ſuadet᷑.iſta pᷣcipit᷑. Deniq; placẽ põt
hũilitas eius qui vᷣginitatẽ deſlet. Sine hũilitate
auũt audeo dicere.nec vᷣginitas marie placuiſſet.
Ergo ſi non potes virginitatem habere: imitare
humilitatem virginis. CBermo..j.
* Oꝛia qᷓ;uis dicat᷑ ab ydoꝛ ꝙ eſt aqua:⁊ di
cat᷑ eẽ uas aquaticuʒ. Jnuenim tñ ydriã
ad tria officia deputatã: ꝓpter que nõ imerito btã
virgo ydrie comparat᷑. ¶ Pꝛimo deputata eſt ad
aquã hauriẽdã.de qua Beñ.xxiiij. Mã cũ nũcius
abꝛahe dixiffet ad rebeccã. Da mihi pauluiũ bibe
re.illa ſeſtinãs ydriã de hu mero depoſuit ⁊ dixit.
Et tu bibe ⁊ camelis tuis tribue. Scðm expoſi-
tionẽ Ber. Nucius iſte quẽ miſit abꝛahã ut acci⸗
peret uxorẽ pꝛo filio ſuo.ſigt angelũ gabꝛielẽ quẽ
deus pꝛ miſit ad mariã: ut ipſaʒ pꝛo filio ſuo ſpõ-
ſaʒ acciꝑet. Per rebecaʒ igit᷑ ſignat maria.cius
ydria plena eſt aqua.i.eiꝰala eſt plena dei gra. In
hac igit᷑ ydria bibit ille nũciꝰ abꝛahe.biberũt ⁊ cs
meli. In ſua etiã ydria bibit architriclinꝰ ut hẽ-

Sermo
tur Jo.ilj. Per nũciũ abꝛahe ut demi eſt ĩtelligik
angelus.per camelos itelligunt᷑ ueri penitentes.
Cameli eni dũ grauia onera ſuſcipiũt ſe hũiliãdo
genua flectũt. Sic ⁊ ueri penitẽtes grauẽ peniten
tiã hũilr poꝛtãt ⁊ patiẽter. Per architriclinũ ſiãt
deus trinus. In hac igit᷑ ydria marie bibit ange
lus:delectat in eius sgĩtate. Hieroꝰ in ᷣmone de
aſſũp. Semꝑ eſt angelis cognata vᷣgitas.ꝓſfecto
in carne pᷣter carnẽ viuẽ nõ eſt vita terrena ſʒ cele
ſtis. Bibũt etla penit tes delectati in eiꝰ miſicoꝛ⸗
dia ⁊ pietate. Ber. Nos ꝗa tui ſuuli tibi cõgau⸗
demus in vᷣtutib?ceteris. Nã laudamus ginita
tẽ ⁊ miramur hũilitatẽ.ſʒ miſicoꝛdia mibis ſapit
dulciꝰ.hãc aplectimur ſepiꝰrecoꝛdamur ⁊ crebꝛiꝰ
iuocamus. Bibit iſuꝑ architriclinus. i. de trin⸗
Delectat in eius hüũilitate.Her. Suꝑbiã eue deus
deſpexit ſʒ hũilitatẽ marie reſpexit:hũilẽ remune
rãs: hũiliatã exaltans. In utroq; ergo a deo ſe eẽ
reſpectã teſtat᷑:qmi apud deũ eiꝰ hũilitas acceptat᷑

2 elꝰhũᷣiliatio eſt in gliaz cõmutata. Sʒ dẽ de illa

yęria in q̃ biberat architriclinꝰ ꝙ; capiebat ſingu⸗
le metretas binas ul ternas. In iſta enĩ ydria ma
rie fuerũt metrete bine.i.gemina dilectio dei.ſ.⁊
ꝓximi.uł ouo teſtamẽta:quoꝝꝑ cognitionẽ ⁊ ſciaʒ

ipſa hũit. F uerãũt etiã metrete tres:qꝛ in eiꝰ utero

fuit xpᷣs in quo ſuerũt tres metrete.i.tres ſubſtã⸗
tie.ſ.ei aĩa.caro.⁊ deitas. ¶ Scdo vdria deputa
ta eſt ad ↄſeruãdũ farinã: de qua legit᷑.iij. Reg.iij
Aiuit dſis dixit vidua qꝛ nõ hẽo panẽ niſi q;tum
pugillus põt caꝑe ſarine in vydria: ⁊ psruʒ olei in
lechito.Cui helyas. Fac mihi de ipᷣa ſarinula pa
nẽ puulũ ⁊ affer ad me. hec dicit dñs.vdria fari
ne nõ deſiciet.nec lechit olei minuet᷑. Iſta ydria
plena farĩa ſuit maria:oĩ mũditia ⁊ oĩ pꝓuritate ple
na. Aliqñ tñ in iſia farina ſuit ſermẽtu.i.origina⸗
le pctm̃.ſed tñ ſps ſcũs in utero mr̃is aduenit:⁊
Ipᷣaʒ ab oĩ originali pctõ purgauit.Ber. Eſt itaq;
v go regia ueris honoꝝ titulis cumulatsa:q̃ ꝓcul⸗
dubio ſcã fuit añ q; nata. Poſiea purgata ſuit in
ſpũᷣs ſci ſupuẽtiõe.Adhuc magis in filij dei pꝛe⸗
gnatiõe. vñ dixit ei ãgelus. Spũs.ſ.ſupueniet in
te. Nerũtũ qꝛ adhuc in ea remàſert aliq̃ penalita
tes.iõ in ſui aſſũptiõe fuit ab oĩ penalitate purga

ta. Hieroꝰ in pmo.de aſſũp. Regina mũdi de ter⸗

ris ac de pñti ſeclo nequaʒ eripit᷑:ſecuraq; de ſus
imarceſſibili glia:celi palatiũ ĩgredit᷑.ubi vna ſuꝑ
noꝝ ciuiũ ſocietas.ubi dulcis ſolẽnitas angeloꝝ.
ubi poſt labores ⁊ erũnas ſelix ac ſuauis reſectio
animarũ. Ecce qᷓ; uere ſuit in hac ydria ſarina cã
dida: que ſic ſuſt purificata ⁊ mũdata. De iſta aũt
ſaria iuſſit ſibi fieri ſpᷣcineritiũ panẽ ꝑuulũ.qꝛ de
eiꝰpuriſſima carne ðs pᷣcepit gnri filiũ ſuũ gꝗ ſuit

panis ſubeineritiꝰ? puulus. Panis fuit q;tuʒ ad

deitatẽ in qua eſt ſuauitas ⁊ reſectio btõꝝ. Jo.vj.
Ego ſuʒ panis vluus ꝗ de celo deſcẽdi.ſbᷣcineri⸗
tiꝰſuit q;tũ ad carnẽ quã de nr̃a moꝛtalitate acce⸗
pit.iiij. Reg.xix.Ecce ad caput eius ſbᷣcineritius
hanis.Caput xpᷣi eſt deitas. Lũc aũt ad caput eiꝰ
ſpᷣcineritiũ panẽ hũit:qñ nãʒ nr̃aʒ ſue dinitati vni
uit. F uit etiã iſte panis puulus:nõ ſolũ in iſantili
etate.ſʒ maxie in excellẽti hũilitate.ſa.iiij. Par⸗
uulus nateſt nobᷣ.Et bñ piũrit helyas oleũ cũ ſa
rina dicẽs.ydria ſarine nõ deficiet nec lechit olei
minuet.qꝛ ſiẽ maria hẽt ꝑpetuaʒ vᷣgitatẽ:ſic ⁊ hẽt
ꝓpetuaʒ pietatẽ que nũq́; deficiet.E cci.xxiiij. Ab
initio ⁊ añ ſcla creata ſuʒ:⁊ uſq; ad futurũ ſeculũ
nõ deſinã. ¶ Tertio ydria deputata eſt ad ↄſeruã
dũi lumia.vñ dẽ Judicũ.vij.Cũq; ꝑ girũ caſtro
rũ in tribꝰꝑſarũ locis.⁊ ydrias ↄfregiſſet.tenue⸗
rũt in ſiniſiris manib lãpades.⁊ dertris ſonãtes
tubas. Iſta vdria ↄſeruas lumia fuit ᷣgo maria:
in qua tria lumia ↄſeruata ſuerũt. P:imũ lumẽ
ſuit eiꝰcoꝛpus vᷣgineũ.de chiꝰclaritate dꝛ Sap.iiij
Q qᷓ;ᷓ pulchꝛa eſt caſta gnãtio cũ claritate. Se⸗
cũdũ ſuit eiꝰaĩa lumĩoſa que tota ſuit diuine gfe
ſplẽdore illuſtrata.ſa.lviij. Implebit dñs ſplen
doribꝰaĩaʒ tuã. Tertiũ ſuit eꝰ merita ⁊ oꝑa glo
rioſa. Sapᷣ.iij.c. Bonoꝝ laboꝝ glioſus eſt fructꝰ
Iſta tñ tria lumina erãt in iſta ydria occultata ut
poſſit dici de ea Eʒe.xxij. Solẽ nube tegã. Mã eiꝰ
coꝛpus vᷣgineũ ſuit occultatũ nube imoꝛtalitatis.
Eius ala lumiĩoſa ſuit occultata nube ĩpaſſibilita
tis. Ei merita glioſa ipᷣa occultabat nube hũilita
tis. Sʒ qñ iſta ydria fuit fracta.i.eiꝰaĩa fuit a coꝛ⸗
pore ſeꝑata.tũc apꝑuerũt iſta lumia.Et põt dici
de ea ꝙ dꝛ. ij. Wach. j. Ths affuit quo ſol refulſit
qui pᷣus erat in nubilo. Ma refulſit coꝛpus eius:qꝛ
fuit ueſtituʒ dote ĩmoꝛtalitatis. Refulſit eiꝰ aĩa.qꝛ
fuit ueſtita glia ĩpaſſibilitatis.Reſulſerũt ei meri
ta:qꝛ mõ patẽt oĩbꝰ ꝑ oꝑe pletatis. Iſta ẽ eni ills

mlier de qua dẽ Apoc̃.xij.ꝙ erat amicta ſole.⁊ lu

na ſbᷣ pedib eiꝰ.⁊ in capite eiꝰ corona ſtellaꝑ.xij.
Tũñc eius aĩa ſuit ueſtita ſole:qñ ueſtita fuic ĩpaſſi
bilitate ⁊ oĩmoda claritate. Zux eniʒ ſolis eſt ĩpaſſ
bilis ⁊ clara.Zuũc enĩ hũit lunã ſub pedib qñ oẽm
mutabilitatẽ ⁊ coꝛruptibilitatẽ coꝛꝑis ſubiugauit
Pẽt etiã ftellas in capite:qꝛ eiꝰ stutes ⁊ merita diſ
fũdunt᷑ ⁊ coruſct in vniuerſo oꝛbe. ¶ Ser. ij.
Gnis.ſ.ſ.btãm mariã pꝛe ceteris iſtſãma
uit. Mã ſiẽ diẽ ſcũs Odilo.Credim ipſaʒ
iterſuiſſe gaudijs dnice aſcẽſiõis.⁊ in die
ſcõ pẽthecoſtẽ ſci. ſ.gr̃aʒ recepiſſe quã ↄſtat e a cõ
ceptiõe xpᷣi pleniſſime hũiſſe. Ipᷣa enĩ ad receptio
nẽ.l.ſ.ceteris ãpliꝰſe diſpoſuit:⁊ ceteris ſollicitius

Atocſot

ſcide
carcuſt⸗
Uite ut

dlhon

Pfuoäͤſ
Popli.
obedſ cit
t,I
(hoisa
nuramte
Ugels
Pciaubi
Coraba
Cladſten
Pofonepr
luict pl
ouallbe
Nupo⸗
u. ud
Pthälltar
ſigeſt E
Coſett⸗
ſscteſt
hüͤhtuͤc
poſtuͤe
lehioſei
lania
lihegor
Aktabne
lnpiisil
llctaſo
Glos
Ninde
Cporltate
aar⸗
ſopſidire
longute
scuris
maiſ
V
mreoſt⸗
tushoi
fütarden

rtget

(Gdo

Mälna⸗

ſſohe⸗

Ptergt

Korrdſ⸗
lunet⸗

ilti
hid f,
tllarac⸗
Peineteus
At;
Rintni mnf
äininelk
olei ciſt
elechroi
tbſetha
nib
iſuli
tadoevi
gri aͤfto
ſeun⸗
fssſnins
gonent
naluni
Gip.
nine g⸗
ſsſpten
zohage
eſfrur
oleatant
i hic
gltatis.
iblia
behilis
har
poͦr oſt
ſrati
gtinsigt
Ctian
nett
teni di⸗
eale
clape.
irſpifl
6 Ciel
cioen
ſbugunt
nertanl
(El
Ns inm
in oe
etrin
Nlri
41lac⸗

,

Sermo
euſtodiuit.Et iõ.ſ.ſ.in ea maiorẽ oꝑationẽ ⁊ Stu
tẽ hũit.Circa receptionẽ iſtius ignis.ſ.ſ.tria ſunt
vidẽda. Pꝛimo qualt ipᷣa ſe diſpoſuit. Scðo

qualr cuſtodiuit. Tertio qlẽ in ea.ſ.ſ.oꝑationẽ

huit ⁊ tutẽ. C Circa pmuʒ notãdũ Fn oꝛ ſunt
que diſponũt ad recipiẽdũ ſpm ſcm̃. Pꝛimũ diſ

poſitiuũ eſt deuota ofo. Ad qð inuẽdũ rpᷣus dirxit

Jo. xiiij. Rogabo pꝛem meũ ⁊ aliũ ꝑaclytũ dabit
noð.vñ cãtat ecclia. Orãtibꝰ aplis deũ ueniſſe nũ
ciat. Iſtð diſpoſitiuũ maris hũᷣit.de qᷓ dꝛ Actuũ
j. Pij oẽs eràt pſeuerãtes vnanimiter in ofone cũ

maria mfe ieſu. Berñ.ſuꝑ miſſus eſt. Ingreſſus

angelus ad eã. Quo igreſſus:puto ꝙ in ſacrariũ
pudici cubiculi. ubi ſoꝛtaſſis illa clauſo ſuꝑ ſe oſti
olo orabat pĩem in abſcõdito. Solẽt nimirũ an⸗
geli adſtare orãtib. 2 in eis delectari.quos vidẽt
in ofone puras manus leuare. Secũdũ diſpoſi
tiuũ eſt pfũda hũiliatio.ps.Qui emittis ſõtes in
ↄuallibꝰ.i.gr̃aʒ ſuã pᷣſtat hũilibꝰ.vñ dẽ Yſa.

Sup quẽ regeſcet ſpũs me.niſi ſuꝑ hũilẽ ⁊ quie

tũ: Iſtud diſpoſitiuũ ſilr ipᷣa hit qũ dixit. Reſpe
rit hũilitatẽ ancille ſue. Detrus rauẽnas ſuꝑ miſ-
ſus eſt. Ecce quã uocauit ãgelus dñaʒ ipᷣa ſe reco
gnoſcit ⁊ ↄfitet᷑ ancillã.qꝛ deuotꝰ aĩus ĩſuſis bñfi
cijs creſcit ad obſequiũ.auget᷑ ad graʒ:nõ ad ſuꝑ
biã ꝑtueſcit:nõ ad arrogãtiã ꝓſilit. Tertiũ diſ
poſitiuũ eſt coꝛdis purificatio.vñ ꝓpha uolẽs pe
tẽ ſpũs ſci iſuſionẽ.pᷣmo petit mũdationẽ dicens.
Co:ꝛ mũduʒ crea in me deꝰ ⁊c. Iſtã purificationẽ
hũit ðgo maria quã de pꝛ ſcĩſicauit.ps. Scifica⸗
uit tabnaclm ſun altiſſimꝰ. Quã filiꝰ dei ꝗ eſt ſplẽ
doꝛ pꝛis illuſtrauit. Jõ Apoc.xij. Aocat᷑ mulier

anmicta ſole. Quã ſpns ſcũs puriſicauit. J0 dirit

