lierẽ ſine viro concipe q; mariam poſſe peccare.
CQuinte cõuer ſata ſuit cũ ioãne euãgeliſta. Hie
roꝰ ubi ſupꝛa. Quuis oẽs apli btĩiſſimã uenerati

ſunt ioãnes tñ eidẽ amplius uſqʒ ad finẽ vite de?⸗

uiuit q; ſibi a benigno magfo cõmiſſam in ſuã qͥ
ſi filiꝰ ĩ matrẽ accepit qñ xpᷣłs ſibi dixit. Mlier ecce
filius tuus. Ipſa tñ de iſta tali recõmẽdatione cõ
ſolationẽ nõ hũit.ſed de ipſa magnũ ↄcepit dolo-
rẽ. Ber. in mone de aſſuptꝭ. Mõne plus q; gladi
us ſuit pᷣmo ille.Mulier ecce filius tuus.O cõmu
tationẽ ioãnes tibi pꝛo ieſu tradit᷑. Seruꝰpꝛo dño.
Diſcipuleᷣ pꝛo magfo.Filiꝰ ʒebedei pꝛo filio dei.
Purus hõ pꝛo deo uero. ¶ Sermo. xvj.
Oꝛpus btẽ marie nulli coꝛruptioni vnqᷣ;
c d(üuit ſubiectũ. nec in ſua natiuitate.nec in
filij ſui ↄceptione.nec in vita nec in moꝛte
Mec mirũ.qꝛ coꝛp ſuũ fuit in utero ſciſicatũ.In
filij ↄceptione ſuit ſolari radio illuſtratũ. In vita
ſua ſuit triplici cuſtodia pᷣmunituʒ. In moꝛte ſua
ſuit qdruplici progatiua dotatũ. C Pꝛimo igitur
coꝛp eius in natiuitate ſua nulli coꝛruptioni fuit
ſubiectũ.qꝛ fuit in utero ſcificatũ.põ. Sctificauit
tabnaculũ ſuũ altiſſimꝰ*. SGer. Eſt itaq; vᷣgo regia
ueris honoꝝ titulis cumulata.que pꝛoculdubio
ſcã ſuit anteq; nata. Ildefons toletan archieps.
Si btã maria in utero ſcificata nõ fuiſſet.eiꝰ nati
uitas colẽda nõ eẽt. Nullis ergo qñ nata eſt deli-
ctis ſubiacuit.nec originale petm in utero ſcifica
ta Irit. C Scðo coꝛp eius nulli coꝛruptioni fuit
ſubiectũ in filij ↄceptione qꝛ fuit ſolari radio illu-
ſtrata. Iſta eni eſt illa mulier de qua dĩ Apoc.xij.
MWulier amicta ſole. Sicut eni radiũ ſolis vitrũ ⁊
ſpeculũ itrat ⁊ exit ſine vitri coꝛruptiõe.ſic xpᷣs in
matrẽ ſuã itrauit ⁊ exiuit ſine mẽni pudoris viola

tione.Augꝰ de hoc ſic dicit in lmoe de nats. dfite

Solis radius ſpeculũ penetrat ⁊ ſollditatẽ eiꝰ in⸗
ſenſibili agilitate ꝑtrãſit.⁊ talis manet extrinſecns

q̃lis ĩtrinſecus. Itaq; fres nec cuʒ ĩgredit᷑ violat:

nec cũ egredit᷑ dimſipat.qꝛ in ĩgreſſu ⁊ egreſſu ſpe

culũ itegrũ ꝑſeuerat. Deinde ↄcludit. Speculum
ergo nõ rũpit radius ſolis.⁊ itegritatẽ vᷣginis in⸗/
greſſus aut egreſſus vitiare non petuit claritas

deitatis. ¶C Zertio coꝛpus eius in vita nulli coꝛ⸗

ruptioni ſuit ſubiectũ.qꝛ ſuit triplici cuſtodia pꝛe
munitũ.ſ.ꝓpꝛia.angelica.⁊ diuina. Per hac tri⸗/

plicẽ cuſtodiã dꝛ Cant.iiij. Poꝛt ↄcluſus es ſo⸗
roꝛ mea.ſpõſa.hoꝛt ↄcluſus.ſons ſignatus.Bis

uocat eã hoꝛtũ ↄcluſum.uit eniʒ hoꝛt ↄcluſus

quãtũ ad cuſtodia ꝓpꝛiã.qꝛ ſenſus fuos ⁊ coꝛ ſuũ
ſemꝑ cuſtodiuit.⁊ in thalamo ſe ĩcluſit ut geti de
um exoraret.⁊ ſenſus ſuos cuſtodiret. Ber.ſuper
Miſſus eſt. Puto ꝙ angelus ĩgreſſus eſt in ſecre
tariũ pudici cubiculi.ubi foꝛtaſſis illa clauſo ſuꝑ
ſe oſtiolo patrẽ ſuũ orabat in abſcõdito.Clauſit ꝗ

dẽ illa oſtiũ ſuũ nõ angelis ſed hoibꝰ. MNõ eſt ergo

ſuſpicãdũ ꝙ angelus aꝑtũ iuenerit ᷣginis oſtio⸗
lũ cui nimirũ erat in ꝓpoſito frequẽtias hoĩiuʒ ſu
gere.colloꝗa vitare.ne uel orãtis ſilẽtiũ turbaret᷑.
uel ↄtinẽtis caſtitas tẽtaret᷑.nee fuit angelo diffici
le per oſtiolũ clauſum abſcõdita vᷣginis penetrare
cui utiq;ʒ ex nature ſue ſubtilitate ꝗlibet co:pꝰ quã
tũcũqʒ ſolidũ uel ſpiſſum aut purũ penetrabile ſu
it. C Scðdo fuit hoꝛtꝰ ↄclu ſus ꝓpter cuſtodid an⸗
gelicã.qꝛ angelus eã cuſtodiuit. Jdeo poterat di

cere cũ Judith.xiij. Niuit dñs qꝛ cuſtodiuit me

angelus eius.⁊ hinc eũtẽ.⁊ ſbi cõmorãaãtẽ.⁊ inde
huc reuertẽtẽ. Nirgo aũt btã hũit vitã actiuã que
reꝗrit magnã ſollicitudinẽ. Et iõ hinc dicit eũtẽ.
hñit vitã ↄtẽplatiuã que reꝗrit mentis getẽ.Et iõ
ſubdit ⁊ ibi cõmorãtẽ.⁊ nihilominꝰ ſuiipſius nõ
obliuiſcebat᷑ ſed ad ſui cuſtodiã reuertebat᷑.Et iõ

ſubdit.Et ĩde huc reuertẽtẽ. Tertio ſuit fons ſi

gnatꝰ quãtũ ad cuſtodiã diuinã. Deus eni ipſam
ſignauit qñ eã ſibi in ſpõſam elegit.⁊ iõ ipᷣe ſolus
clauẽ poꝛtabat.cuius theſaur itus latebat.Iſið
ſignaculũ monet ſpõſus ut ipſa ſupꝑer ſe accipiat.
Cant.viii. Pone me ſicut ſignaculũ ſuꝑ coꝛ tuũ.
ut ſignaculũ ſuꝑ bꝛachiũ qꝛ ſoꝛtis eſt ut moꝛs di⸗
lectio tua.Ex ꝗbꝰ obis habet᷑ ꝙ; de ſignauit in ea

ſuã itellectiuã ita ut in ea n hil poſſit itrare igno-⸗

rãtie. Jõ dicit. Pone me ſic ſignaculù ſuꝑ coꝛ ta
um. Signauit eius opꝑatiuã ita ut nihil in ea poſ
ſit ĩtrare negligẽtie. Jõ dẽ At ſignaculũ ſuꝑ bꝛa
chiũ tuũ. Signauit eius affectiua:ita ut in ea ni⸗
hil intrare poſſit affectionis mũdane.Jõ ſubdit᷑.

Foꝛtis eſt ut moꝛs dilectio tua. C Quarto eiꝰ coꝛ

Moneet
epott
ſPim
in ir.
uneſte.
fincke
ſido⸗
nent
Katont
Nif
metſtet
tbulss⸗
eitiſor
ſiud
lhrgin
ſcf. ne
Neratü.
ſueerſi

c ſine

ocadit

tchitpen
eꝛde
An⸗

cens

teraſen
Akcorr
ſiktbi-
ichi⸗
Teni
ſnlsſ
Hgints
fpord
lliwa⸗
olſt
ſunpft
⸗
eia
linerib
lbaliama
1ſlde
Pili.
tagenin
Zöͤden
Ber in
ſazllus
ine

Etuoe

BGBermo
pus nec in vita nec in moꝛte ulli coꝛruptioni ſubis
cere potuit.qꝛ fuit qᷓdruplici pꝛerogatiua dotatũ.
VPꝛimo enĩ fuit a patre firmiter compaginatu.
Cañ.ix. Soroꝛ nr̃a ꝑuula eſt ⁊c. Et infra.Si oſti
um eſt cõpingamꝰ ulud tabulis cedrinis. Coꝛpꝰ
ntr̃m eſt cõpaginatũ tabulis luteis. Job.iiij. Qui
bitãt domos luteas qui terrenũ hũt fundamẽtuʒ
ↄſument᷑ uelut a tinea.Etiõ ad quẽlibet ĩpulſum
tetationis uel tribulationis cadit. Qñ ſignatũ eſt
Dañ.ij. Abi di ꝙ lapis ꝑcuſſit pedes fictiles ſta
tue ⁊ ſtatim cõminuta eſt. Coꝛpus aũt vᷣginis ſuit
tabulis cedrinis cõpaginatũ.Lignũ enĩ cedrinũ
eſt tq foꝛte ⁊ ſolidũ ꝙ flecti nõ põt per aliquã vio-
lẽtiã uel põdus. Sic ⁊ coꝛp ginis ſuit tã firmit᷑
cõpagĩatũ ꝙ in vita nec potuit fràgi uel flecti per
petr̃i.nec in moꝛte potuit frãgi per aliquãꝗ coꝛru⸗
ptiont᷑. Scdᷣo elus coꝛpꝰſuit ſapiẽter a filio ↄtẽ-
peratũ.Coꝛp eni ñm multas hẽt diſteperãtias.
ſue ex ſuꝑfluitate humoꝝ.ſiue ex coꝛrup:ione titi
orũ.ſiue ex pugna que eſt iter coꝛpꝰ ⁊ ſpũm.⁊ iõ ci
to cadit ſiue in pctm̃.ſiue in moꝛtẽ.Eʒe.ij.Ediſfi⸗
cabãt parietẽ ⁊ liniebãt eũ luto abſq; tẽperamẽto.
Dic ad eos qui liniũt abſq; tẽperatura ꝙ; caſurus
ſit. Illud aũt diſtẽperamẽtũ nõ fuit in coꝛꝑe vᷣgi-
nis qꝛ nõ ſuit ibi coꝛruptio humoꝝ ſiue vitioꝝ.ꝗa
terra ſua erat in aurũ pↄuerſa. In aurũ aũt nõ ici-
dit coꝛruptio. Job.xxviij. Glebe illius aurũ. Nec

fuit ibi diſtẽperãtia.i.pugna ĩter coꝛpꝰ ⁊ ſpũm ſuũ

qꝛ cũ iã eẽt archa dei oĩa in ipſa ſuerũt pacificata.
VTertio eius coꝛp fuit a ſpũ ſcõ clemẽter depu
ratũ.Coꝛpꝰ aũt nrjm bẽt multas impuritates.ſed
ignis ſpũs ſcĩ om carnalitatẽ extinxit in coꝛpore
ᷣginis ⁊ ↄſũpſit.⁊ ipᷣm ad oẽm puritatẽ adduxit.
vñ põt dici ſibi illud Yſa.j.Excoquã ad purũ ſco
riã tuã. Zũᷣc aũt ignis ſpũs ſcĩ oẽm ſcoriã vᷣginis
excoxit.qũ oẽm carnalitatẽ ⁊ oẽm ſomitẽ in ea cõ
ſumpfit ⁊ ad puritatẽ adduxit. Malach.itj. Ipſe
eniz q̃ſi ignis ↄflãs ⁊ ſedebit ↄflãs ⁊ emũdabit ar
gẽtũ. Quarto eiꝰ coꝛp ſuit a tota trinitate mira
biliter ĩbalſamatũ Zũc enim tota trinitas ipſam
ĩ balſama uit.qñ tota deitas in eius utero hitauit.
⁊ fili dei de ea carnẽ aſſũpſit.⁊ iõ ipſa dicit Ecẽi
xxiiij. Quaſi balſamũ nõ mixtũ odoꝛ meus.Dei⸗
tas enim filii dei fuit carni vnita ſed nõ admirta.
Jõ dicit.Quaſi balſamũ nõ mixtum odoꝛ meus.
Ber.ſuꝑ illð. Syũs ſctũs ſuꝑueniet in te. Pꝛecio
ſuʒ illud balſamũ tàta ibi copia.tãta ĩfluit plenitu
ãäaine. ut pleniſſime eſſluas circũq̃q;. C Ser. xvij.
Rater eſt virgo maria ſiue cratera di iux-
ta illud Cant᷑.vij. Ambilicus tuus ſicut
crater toꝛnatilis nunq; indigẽs poculis.
Et uocat᷑ hic btã vᷣgo crater ⁊ vmbilicus.Dicitur

E

RVII drin
aũt vmbilicus btã vᷣgo qꝛ ſicut vmbilic eſt in me
dio coꝛpis.ſic ⁊ ipſa eſt mediatrix generis huma
ni.ps.De rex nr̃ añ ſcla oꝑat eſt ſalutẽ in medio
terre.Ber.videlicet in utero ᷣginis.ad quã ſicut
ad mediũ.ſicut ad cauſam rerũ.ſicut ad negociũ
ſeculoꝝ reſpiciũt.⁊ qui hitãt in terra.⁊ in iſerno.
2 qui nos pᷣceſſerũt.⁊ nos qui ſumus.⁊ qui nos
ſequent᷑.⁊ nati natoꝝ.⁊ qui ex eis naſcent᷑.qui ĩ ce
lo ſunt ut reſtaurent᷑. Qui ſunt in iſerno ut eripiã
tur. Qui pᷣceſſerũt ꝓphe ut fideles ineniant᷑. Qui
ſequent᷑ ut glificent᷑. Jdcirco beatã te dicent oẽs
generationes. Genitrix dei:regina celi:dña mũdi
que gnacionibꝰcũctis vitã ⁊ gliaʒ genuiſti. In te
reꝑiũt cũcti angeli letitiã.iuſti grẽam.pꝓctõres ue⸗
niã. In te oculi totius creature merito reſpiciũᷣt.
qm̃ de te ⁊ in te benigna manus oĩipotẽtis quicꝗd
creauerat recreauit. C Scdðᷣo dẽ crater inq;tũ fſu⸗
it uas dei.plenũ gr̃a ⁊ ſpũ ſcõ. Notandũ aũt q;

in ueteri teſtamẽto ad tria utebat᷑ cratera ꝓpt᷑ que

btã maria aſſimilat᷑. Pꝛimo ad recipiẽdũ ſàgui
nẽ ĩmolatitiũ.Ero.xxiiij. LZulit moyſes ꝑtem ſan
guinis ⁊ miſit in crateras.ꝑtem aũt reſiduã fudit
ſuꝑ altare. Sãguis xpᷣi ſuit quodãmõ diuiſus in
duos.ſ.in ðᷣginẽ ⁊ in xᷣm. Mã in xpᷣi paſſione ðᷣgo
btã ſuit quodãmõ tota ſanguĩe xpᷣi cruẽtata.⁊ quo
dãmõ cũ filio m artyri paſſa iuxta illud Zuce.ij.
Tuã ipſiꝰ aiam ꝑtraſibit gladiꝰ. Jõ poterat dicẽ
illud Ero.iiij. Spõſus ſanguinũ tu mihi es.Et
tũc ſanguis xpᷣi quodàmõ poſitꝰ ſuit in cratera.i.
in gine btã.Xpᷣs etiã ſuit totꝰ ſanguine cruẽtatꝰ
ꝓpter qð angeli admirãtes dirxer̃t V ſa.lxiij.Qua
re rubꝛũ eſt idumẽtũ tuũ.Et tũc ſanguis xpᷣi ſuit
fuſus ſuꝑ altare.i.ſup ipᷣm xpᷣm qui eſt inter nos
⁊2 deũ.Scõðo utebat᷑ cratera ad ſacriſicia libatiũ
Nota.d aũt in hiſtoria ſcolaſtica ꝙ eoꝝ que deo
offerebant᷑.aut erat de aĩalibus ⁊ dicebat᷑ ſacrifici
um. Aut erat de ſicca materia ſicut de ſimila pa
ne ⁊ thure.⁊ tunc ꝓpꝛie dicebat᷑ oblatio.Aut erat
de liqdis vino ⁊ oleo.Et ꝓpꝛie dicebat᷑ libamẽ ſi⸗
ue libatio. In crateris igit᷑ vinũ ⁊ oleũ recipiebat
quãdo libatio deo offerebat᷑. Beata igit᷑ maria fu
it plena vino diuine gratie ideo uocat᷑ vitis.E cẽi
xxiiij.Quaſi vitis fructificaui. ¶ Zertio utebatur
ad effundẽdum ſitiẽtibus potum.vnde dicitur in
ſupiori auctoritate. Sicut crater toꝛnatilis.nũq;
indigens poculis. Beata igit᷑ maria deſpicienti⸗
bus amorem mũdi:⁊ deſiderãtibus amorem dei
dat poculũ:ſcilicet vinũ ſpiritus ſancti quod ge⸗
nerat internam iocũditatem.ps. Ninum letificat
coꝛ hominis.⁊ generat puritatẽ ⁊ mũditiam. a
cha.ix. inum germinans virgines. Et generat
peccati amarltudinem, Cant,vii,cag. Dabo tibi
E 1

Sermo
poxulũ ex myrrha ↄditũ.? Tertio di crater toꝛ-
natilis.que ꝗqdẽ hẽt ſoꝛmà ſpericã. oꝛma aũt ſꝑi
ca hẽt magnã capacitatẽ ⁊ ſterminabilitatẽ. motũ
ſacilẽ.⁊ curſuʒ uelocẽ. Jõ dẽ btã vᷣgo crater toꝛna
tilis./ Pꝛimo ꝓpter capacitatẽ. Maʒ itra viſeera
ſue pietatis recipit oĩa remedia ⁊ auxilia nf̃e ſalu⸗
tis iuxta illud Ecci.xxiuij. In me oĩs gr̃a vite ⁊ ue
ritatis. Ex ꝗbꝰ obis hẽtur ꝗ; ipᷣa recipit iuſtos dã
do eis gram. Accipit pctõres dãdo eis ueniam.
Recipit ignoràtes ⁊ cecos oſtendẽdo eis uerita⸗
tem purà. Recipit deſpantes dando eis ſpem cer
tã. Recipit debiles ⁊ ifirmos dàdo eis vᷣtutẽ ⁊ cõ
ſtatiã. Scðᷣo dẽ toꝛnatilis ꝓpter ĩterminabilita-
tẽ.qꝛ eius mificoꝛdia nullo mõ claudit᷑ nec finif᷑.
ſed a pᷣncipio uſqʒ in finẽ vite nf̃e:eius mif᷑icoꝛdia
nos comitat᷑.Tertio dẽ toꝛnatilis.qꝛ hẽt motuʒ
ſacilẽ ⁊ curſuʒ uelocẽ. Quãuis alij ſci de ſacili mo
ueant᷑ ad nr̃m auxiliũ.ipᷣa tñ oĩb ſctĩs mouet᷑ ſaci
lius ad nos. Sapᷣ.vij. Oibꝰ mobilibꝰ.i.oĩbꝰ ſctis
ad nr̃m auxiliũ ueniẽtibꝰ.mobilioꝛ eſt ſapia.i.vir⸗
go btã:que dei ſapiam gnãuit.Currit etiã uelocit
ad nos iurta illud Cant᷑.ij. cꝰ. Surge ꝓpera ami
ca mea- Quarto di crater nunq; indigẽs pocu
lis.q; q;ticũq; nobis gr̃am dei effundat.nũqᷓ;ᷓ tñ
deficit.ſed ampliꝰcreſcit.ſi tũ creſcẽ poſſet. Aide
mus enĩ ꝙ q;to aligs amat:tanto plus de amore
effundit in im.⁊ tãto ampliꝰ creſcit amoꝛ in ipſo
amdte.⁊ iõ ſons amoris de ipᷣo fluxu ampli cre-
ſcit. Rẽnuẽdo vo amorẽ ſuũ retinet.deficit.⁊ are
ſcit.Qui enĩ amorẽ ſuũ retinet ne in aliũ fluat.ia
nil amoris hẽt.qꝛ in eo aruit ſons amoris. Quã-
uis igit᷑ iſta cratera dei ſemꝑ eſſuat.nunq;ᷓ tñ in⸗
diget poculis.qꝛ ſemꝑ eſt plena ⁊ ſuꝑplena. Jdeo
dẽ Cant.iiij. Fõs hoꝛtoꝝ puteus aquarũ viuẽetiũ.
ipᷣa eni eſt ſons.qꝛ ſemꝑ emanat.⁊ eſt pute aquaꝝ
viuẽtiũ.q; ala arida viui ficat.Et fluit cũ ipetu de
libano.qꝛ mẽtes letiſicat.psẽ. Fluminis impetus
letiſicat ciuitatem dei. (¶ Germo pꝛimus.
Elitias hẽt ᷣgo maria tã ſpales q; cele
d ſtes.t in hoc mũdo q; in alio iuxta illud
Cant᷑.ultꝰ.Que eſt iſta que aſcẽdit de de⸗
ſerto delitiis aſ fluẽs ĩnixa ſuꝑ dilectũ ſuũ.C Pꝛi
mo igit᷑ huit delitias ſpales in hoc mundo que
ſu erũt ſex de ꝗbꝰ dicit Ber. ſicẽ QQui dei delitias di
xeriʒ. vᷣginitatis dec cũ munẽ ſecũditatis hũuilita
tis iſigne diſtilltẽ charitatis ſauũ.⁊ in miſericoꝛ
die viſcera.plenitudinẽ gfe. progatiuã glie ſingu
laris. Pꝛopter pᷣmas qͥtuoꝛ delitias di Cant.j.
Cũ eẽt rex in accubitu ſuo nardus mea dedit odo
rẽ ſuũ. Iſte rex hũit tres accubitꝰ.ſ.ſinũ pꝛis.ute
rũ vᷣginis.⁊ patibulũ crucis. Mardus aũt eſt her

ba huilis odoriſera ⁊ calida. per hoc ꝙ en huilis

I
notat᷑ eſus hũilitas.per hoc ꝙ eſt odorifera nota?ł
eius ginitas.per hoc ꝙ eſt calida notat᷑ eiꝰ chari
tas. Dũ igit eſſet rex in accubitu pꝛis odorẽ dedit
marie hũilitas que ĩtãtũ xpᷣo placuit.ꝙ ad eã deſcẽ
dit. Dũ eèt ĩ accubitu uteri ᷣgialis odorẽ dedit eiꝰ
vᷣginitas.qꝛ eius puritate paſcebat᷑. Cant᷑.ij.Qui
paſcit ĩter lilia.i.coꝛda mũda.Dũ eſſet in accubi⸗
tu crucis odorẽ dedit ei charitas.qꝛ ſᷣm Ambꝛo.
Ad patiẽdũ cũ ſilio pꝛo hũano genẽ erat parata.
HPꝛopter alias tres delitias dẽ Cant᷑.iij. Que eſt
iſta que aſcendit de deſerto ſiẽ vᷣgula fumi ex aro⸗
matibꝰmyrrhe ⁊ thuris.⁊ vniuerſi pulueris pig⸗
mẽtarij.Fuit enĩ vgula.qꝛ fuit flexribilis ad pieta
tè. Ex aromatib qꝛ plens ſuit odoribꝰoĩu; vᷣtutũ.
Et vniuerſi pulueris pigmẽtarij. Aniuerſi enim
pulueres pigmẽtoꝝ.ſunt diuerſitates oĩuʒ vᷣtutũ
7 grarũ.qꝛ oẽs gr̃as ⁊ glias quas alij ſcti hũerũt
ꝑpticulariter.ipᷣa hũit vniuerſalr. ¶C Scdo hẽt de⸗
litias celeſtes.⁊ iſte ſunt in triplici differẽtia. Sũt
eni delitie gnãles.ſingulares.⁊ ſpales. Delitie ge
nerales ſunt oĩbꝰſcĩs cões.de ꝗbꝰ dicit Augꝰin li
bꝛo de ci.dei.Ciuitas ſuꝑna videt ⁊ amst.in eter
nitate dei viget. in vᷣitate dei lucet.in veritate dei
gaudet. Iſte aũt delitie cões.nobili ſũt in ðgine
; in ceteris ſcĩis.qꝛ iocũdi?ꝰ gaudet.clarius videt.
nobiliꝰ viget. Sap.iiij. O qᷓ; pulchꝛa eſt caſta gnã
tio cũ claritate. In hoc ꝙ dicit caſta gnatio.nota
tur ꝙ iocũdiꝰgaudet.de eo.ſ.q vᷣgo ꝑmaſit.⁊ tñ
gnãuit. In hoc ꝗ; dicit cñ claritate.notat᷑ q clari
us lucet ſiue videt. In hoc eni qð ſeꝗ Jmmoꝛta
lis eſt eni memoria illiꝰ.notat᷑ ꝙ nobiliꝰviget. De
litie aũt ſpũales ſunt q̃s nõ oẽs ſcĩ poſidẽt.ſ ſoli
ogines hñt.ſ.aureolã in capite.qð ſignificatuʒ eſt
Exo.xxv.AVbi dñs pᷣcepit moyſi ꝙ ſuꝑ mẽſaʒ co⸗
ronã aureã ſacerẽt.coronã aureolã ueſtes fulgide
in coꝛꝑe.Apoc̃.iij.cꝰ. Ambulabũt mecũ in albis
Ineffabile cãticũ in ore.ut hẽtur Apoc̃.iiij.Et ſa
miliaritas i aſſociatiõe.Apoc̃.xiiij. hi oẽs ſequũ
tur agnũ quocũq; ierit.he aũt delitie ſpsles glo
rioſius ſuerũt in ᷣgine maria.de qua dꝛ Apoca.
xij. Signũ magnũ appuit in celo mulier amicta
ſole ⁊ luna ſub pedibꝰeiꝰ.⁊ in capite eiꝰ corons ſtel
laꝝ.xij.⁊ in utero hñs.Alie aũt ᷣgies hñt ccronã
aureolã. Hec aũt hẽt coronã ſtellarũ xij.a doꝛna⸗
tã. Alie decorant᷑ ueſte alba. Hec o eſt ſole ami⸗
cta.Alie ſequunt᷑ agnuʒ pedib ſuis. Hec aũt hẽt
lunã.i.militãtẽ ⁊ triũphatẽ eccleſiã ſub iperio ſuo
Alie cãtãt pꝛo ↄſeruata vᷣgitate. Hec aũt pꝛo vᷣgi⸗
nitate ⁊ fecũditate. Jõ di in utero hñs.¶Tertio
hẽt delitias ſingulares.qð notat᷑ ꝑ hoc q di. In
nixa ſuꝑ dilectũ ſuũ.Abi notat᷑ q q̃tuoꝛ ſunt eius
delitie ſingulares.Pꝛia eſt ſecuritas:⁊ iſta hũit

——ʒ —

—

nertne
ierepot
ürind
Novita
iutsren
ſonütiu
ſieſt an
Uisſoit
feuvent
lus atq;
ſbial
ſli⸗
cd ni
ſöpoteit
Ppictas.
bialgs
Nbcidi⸗
Ulenfis.
7
c.Gis
ſitalis
Uidies
aöten
blicope
ſallenp⸗
tunz
r i
lnch dies
mguene
luco dieri
hiltnocti
hecvto
Uk lncienn
ſucke bi,.

enl the

—
=☛n=r
—

lbet Eco⸗
aeitpie
Eſcüm h
Ntdinn
rnglck
nlidies,
fnig
Aliniſoe⸗
Eſenides
afmneen
dor ſobien
goſet
nſtlaen

mnotel
Gpcherl
fi dadt
cideſ
dacre
Aul
Acubi⸗
Dnbo,
n.
Auch
itzero⸗
nbp⸗
Upeut
ain
ztund
licit
ee,
i Bt
liſege
ohl
n er
ede
gtne
.
fagna
o,hots
r,41,
pclri
morta
ede
nchſl
z
ſilo⸗

ulgie J

galbis
.Eiß
ſus
sgo⸗
Lpoce⸗
acnict
fonaftl
tccroni
commo⸗
ean,
caüthe
noſc⸗
(Land
tgu
nſontu⸗
tſtiſi

Sermo

maxime in mdo. Secura ꝗdẽ erat q; nunq;; ca-

dere poterat.q; ſuꝑ deũ inixa erat.põ̊. Qui conſi-
dũt in dño ſicut mons ſyõ ⁊c̃. Scðda eſt magna
dignitas. Innixa enĩ erat ei a quo angelice pote-
ſtates reuelãdo reſiliũt.⁊ in cuiꝰ ↄſpectũ aſpiciẽdo
rẽnuũt iuxta illud Tremũt vidètes angeli. Ter
tia eſt eius ſamiliaritas. Signũ magne ſamiliari
tatis ſuit q ioanes in ſinu xpᷣi recubuit.hec auteʒ
recubuit tãto dulciꝰ quãto ſamiliariꝰ quãto ſecre
tius atq; ſublimiꝰ.Qui eni alicui rei initit᷑ virtutẽ

eiꝰ ſibi aſſumit.⁊ ea ſicut vult utit᷑.ſic ⁊ mr̃ de po⸗

teᷣtia filiij cui eſt inixa q;tũ vult ſibi aſſumit. Jõ dẽ
Ecẽci.xxiiij. In hierlm ptãs mea.Ber.OQñ miseri
nõ poterit mr̃ oĩgotẽtie. Quarta eſt filij ſui tota
ꝓpꝛietas.qð notat᷑ cũ dĩ.ſuꝑ dilectũ ſuũ.qꝛnõ ſu
it ibi aligs p? carnalis.⁊ iõ ſibi merito attribuit᷑ to
tus cũ dꝛ Suꝑ dilectũ ſuũ.Alij enĩ filij nõ ſũt to
talr mr̃is.ſed ſunt etiã ⁊ patris. ¶ Sermo.ij.
Jes dẽ a dyan qð eſt clarũ.⁊ ſiẽt virginẽ
d mariã que ſuit celeſti claritate pfuſa. Si
enĩ alij ſci dicunt᷑ dies iuxta illud Theſſ.
v.cꝰ. Oès uos filij lucis eſtis.⁊ filii dei.in ꝗbꝰ tũ
ſuit aliqñũ aliq̃ tenebꝛa culpe.multo ſoꝛtiꝰ ille debet
dici dies.in quo ſemꝑ lux dina effulſit ⁊ nunqᷓ in

ea aliq̃ tenebꝛa locũ hũit.Si enĩ in iſto mũdo viſi

bili coꝛp/ opacũ.i.terra ſoli ſe nõ ĩterponeret:tunc
ſol ſemꝑ diem ſaceret: ⁊ nunqᷓ;ᷓ nox eẽt. In maria
igit nunq; aliqd ſuit opacũ nihil terrenũ.nihil rõ

ni riũ.⁊ iõ nulla nor ibi potuit hẽre locũ.ſʒ ſemꝑ

tanq;ᷓ dies lucida irradiauit. ac.xiiij.Erit dies
vna que nota eſt dño.nõ dies neq; nox.i.nõ viciſſi
tudo dierũ neq; noctiũ. Iſta talis dies que nũq;;

hũit noctẽ eſt go maria.que ſic dĩ Sapᷣ.vij.hec
eſt ſpecioſioꝛ ſole. Illi enĩ nõ ſuccedit nor. Sapia

aũt vincit malitia. De iſta ſapia di in ps. Dies diei
eructat vᷣbũ.⁊ nox nocti ĩdicat ſciam. Xpᷣs eni; eſt
dies. ⁊ go eſt dies. Oñ igit᷑ iſimul erãt ⁊ mutuo
loqbant᷑.tũc dies erat cũ die.⁊ dies diei vpñ eru⸗
ctabat.E cõtrario adã erat nox ⁊ eua nor ⁊ ambo
uoluerũt hĩe dei ſapiam.⁊ iõ tũc nox nocti indica
uit ſciam. Hẽt aũt dies tres pᷣncipales ꝑtes.ſ.ma
ne. ⁊ d mane a mane qð eſt bonũ.⁊ luce que tũc ĩ
cipit nihil eſt meliꝰ.Scða ꝑs eſt meridies.qua
ſi mera dies. Tertia eſt ueſꝑe que dꝛ a Rella occi
dẽtali que ueſpus appellat᷑.⁊ ſolẽ occidẽtẽ ſeꝗtur.
Quãtũ vo ad iſtas tres ꝑtes diei.btã vᷣgo dẽ dies
Eſt enĩ dies q;tũ ad ipſam ꝑtè diei que eſt mane.
Na mane eſt finis doꝛmitionis ⁊ initiũ oꝑatiõis.
hora ſobꝛictatis ⁊ celebꝛitate digeſtion s. Btã qui

dẽ vᷣgo ſuit finis voꝛmitionis. Pctõres enĩ doꝛ/

miũt in pctis.j.Theſ.v.Qui doꝛmiũt nocte doꝛ
miũt. Marla igit᷑ eſi finis doꝛmitionis.q; ſecit fi⸗

II xir
nẽ vltſis ⁊ pctis. hiero in ſᷣmone de aſſũptꝭ.Ta
libꝰeni decebat ᷣginẽ oppignorari vᷣtutibꝰ ut eſſet
gr̃a plena:que ce is dedit ghã.terris deũ.pacẽq;
reſudit.fidẽ gẽtib.finẽ vitijs.vite oꝛdinẽ.moribꝰ
diſciplinã. Scðo eſt initiũ oꝑationis.Aſñ enim
aduẽtũ xpᷣi hoĩes bñ oꝑari nõ poterãt qꝛ demões
eos ĩpediebãt.ſed ipſa demones ĩpediẽtes expulit
⁊ hoĩes ad bñ oꝑandũ expeditos lecit.ps. Oꝛteſt
ſol.i.btã virgo.⁊ ↄgregati ſunt.ſ.demones.⁊ in
cubilibꝰſuis collocabunt᷑.i.in ĩſerno.⁊ ſic hõ ibit
ſecurꝰad bñ opandñ.vñ ſeꝗtur.E ribit hõ ad opꝰ
ſuũ.Tertio ſuit magne ſobꝛietatis. hHũit enĩ ſo
bꝛietatẽ in vbo.qꝛ raro iuenit᷑ fuiſſe locuta. Glo.
ſuꝑ Zucã. Si maria ĩuenit᷑ añ pᷣceptũ apli tacẽ de
bem poſt pᷣceptũ apli magis doceri q; docẽ. ha⸗
buit ſobꝛietatẽ in cibo.vñ dicit Amb.Si qñ ma⸗
ria eſuriebat cibꝰ plerũq; obuiꝰ ſuit qui moꝛtẽ ar⸗
ceret nõ delitias miſtraret. Hũit ſobꝛietatẽ ĩ actu
licito ſiue ↄiugio a quo uoluit abſtinẽ ⁊ virgini⸗
tatẽ ↄſeruare.vñ dixit angelo Zuce.ij.Quomõ ſſi
et iſtud.qmi viruʒ nõ cognoſco. Abi dicit Amb.
Nõ utiq; de effectu dubitauit.ſed q̃litatẽ effectus
ingſiuit.Et ſubdit Amb.Tegerat eni ꝙ virgo ge
neraret.ſʒ nõ qñ gnãret. Mõ ergo fidẽ rẽnuit.nõ
officiũ recuſauit.ſed accõmodauit affectũ ⁊ ſpon
dit obſegum.AQuarto ſiẽ mane eſt hora celebꝛs
te digeſtionis.ſic maria nõ ꝓſerebat uerba ĩdige
ſta.i.lmpᷣmeditata ⁊ ĩcõſiderata.ſʒ ea pᷣus digere⸗
bat.i.diligẽter examinabat. Añ dꝛ Zuce.ij.Cogi⸗
tabat q̃lis eẽt iſta ſalutatio. Jbidẽ. Maria ↄſerua⸗

bat oĩa vᷣba hec ⁊c.ubi dicit Beda.Cõſerebat que
acta videbat hñs que agẽda legerat.nõ tñ hec ore

ꝓmẽs.ſed iclu ſa in coꝛde ᷣuãs. C Scðᷣa ps diel
eſt meridies.i.media dies.Gtã igit maria dĩ me/
ridies.qꝛ ceteris.ſcis fuit magis calida.i.dei amo
re accẽſa.iĩmo ſuit tota ĩ ignẽ amoris ↄuerſa. hie
roꝰ.Mariã totã repleuerat ſpũs ſcĩ gfa.totã dinꝰ
amoꝛ ĩcalu erat.ita ut in ea nihil eẽt qð mũdanus
violaret affectꝰ.ſed ardoꝛ ↄtinuꝰ ac ꝑfuſi amoris
ebꝛietas. Scõdo ſuit magis ceteris ſicca.i.ab oĩ
humore ↄcupie penit aliena.vñ uocat tfra ſitiẽs.
Pſa.liii.Et ſiẽ radix de ira ſitiẽti. Aug.ſuꝑ illud
Et vᷣt altiſſimi obũbꝛabit tibi.ita ut nec eſiũ patia
ris libidis. ⁊ mr̃ ſis creatoris.⁊ idcirco eã dei vᷣtꝰ
obũbꝛat ne poꝛtãs deũ hũana fragilitate ſuccũbat
PTertio fuit magis clara cetis.i.luce dine ſapie
plena.vñ Apoc xj. Mulier amicta ſole uocat᷑.i.
ſapie dine ſplẽdore. Mã ſiẽ diẽ Beda. Qn maria
ſalutauit heliſabeth ſciam pᷣteritoꝝ pñtiũ ⁊ ſutu⸗
roꝝ ſibi dedit. Pũitiũ ꝗdè.qꝛ ipſam matrẽ deil cẽ
cognouit.⁊ ſructũ uẽtris ſui bñdixit. Pꝛeteritoꝝ
aũt.q; ↄſenſum marie credẽtis inotuit. 5 uturox
Kcc iij

HSBermo

So qꝛ a dño pficiẽda que illi dicta eraàt apꝑuit.Deiĩ
de ſubdit.Quis ergo dicere uel exiſtimare ſufficit
que tũc gr̃a ſpũs ſcĩ genitricẽ repleuerat.cũ tanta
in mf̃e peurſoris lux celeſtis emicuit.Eſt etiam
maria ĩiter nos ⁊ deũ mediatrix effecta.de quo me
dio d in põ. De aſũt rex nr̃ añ ſcla opat eſt ſaluteʒ
in medio tre.i.in maria vᷣgine. Itẽ. Suſcepimus
de miſ icoꝛdiã tuã in medio tẽpli tui.i.ut᷑i vᷣgina

lis. C Zertia ꝑs diei eſt ueſpe. In hora aũt ueſp

tina hõ a labore geſcit.cenã fſac ⁊ mercedẽ accipit.
⁊ in domuʒ ſe recolligit. AUñ etiã dr ſero a clauſis
ſeris.qꝛ qũ ueſpe uenit ſores ſerant᷑.ut diẽ Iſið.
Virgo igit᷑ bta tanq; ſtella que dꝛ ueſpus que ſꝑ

ſolẽ.i.xpᷣj ↄcomitata ſait. Iſta qtuoꝛ poſt moꝛtẽ ſi

delibꝰſuis fac᷑. Pꝛio nãq; a laborib ſuis eos ge-⸗
ſcẽ faẽ iuxta illud Apoc.xiiij. Amodo iã dic ſpũs
ut regeſcaãt a laboribſuis./ Scðdðo eis mercedeʒ
tribuit. Illa aũt merces eſt fruct uẽtris ſui.i.filiꝰ
ſuꝰbñdictꝰ.põᷣ. Cñ dederit dilectis ſuis ſõnũ:ecce
hered tas dñi filij merces fruct uẽtris. Tertio
cũ deuotis ſuis cenà ſac᷑.in q cena apponit panẽ vi
te.illũ.ſ.q diẽ Jo.vi.E go ſuʒ panis viuus.Ecẽi
xv. Cibauit illũ pane vite ⁊ ſtellectꝰ.Apponit etiã
cibũ delectabilẽ.ſ.ſeiſam que dic E cdi.xxiuj.Qui
edũt me adhuc eſuriẽt.⁊ ꝗ bibũt me adhuc ſitiẽt.
Apponit etiã diuerſa cibaria.i.diuerſas reſectio⸗
nes ⁊ gaudia. Pꝛouer. ultꝰ. Dedit p̃dã domeſti-⸗
cis ſuis.⁊ cibaria acillis ſuis. Quarto deuotos
ſuos in domũ celeſtẽ itroducit iõ uocat᷑ poꝛta ꝑa

diſi. ⁊ ſeneſtra celi.vñ cãtat ecclia. Intrẽt ut aſira

glebiles. celi ſeneſtra ſacta es. C Sermo. lij.
Ilectionẽ duplicè hũitðgo maria. C Ana

d eeſt q̃ di erit filiũ ſuũᷣ. ¶ Scõða eſt q̃ dilexit

gen?ꝰhüanũ. Filiũ aũt ſuũ dilexit dulciter
ſoꝛtit᷑ ⁊ ſapiẽter. Za dulciter eũ dilexit.ꝙ tota pꝛe
amore liq̃ſiebat.Can.v.Aia mea liqfacta eſt.qa
tota pꝛe amore lãguebat.Cañ.ij. Amore lãgueo.
qꝛ tota in amore ſui ↄuerſa erat. Sic eni ignis ea ĩ
que agit fibi aſſimilat ⁊ ad ſe ↄuertit.ſic ignis di⸗
ninꝰ q nouẽ mẽſib in e uto hĩtauit.ea totã ignita
ſeẽ. Sc do dilexit filiũ foꝛtit᷑ q:ꝛ ꝑ multã tribula
tionẽ ab cius amore nõ potuit ſeꝑari.ĩmo ceteris
aplis in xpᷣi paſſõe fugiẽtibꝰ.ipiſa iĩmobilis ſtetit.
Sneru enĩ tũc qdã ſoꝛtes q;tũ ad amorẽ ſiẽ apli.
lii q; tũ ad amorẽ ⁊ coꝛꝑalẽ aſſociationẽ ſed nõ
q; tũ ad fidẽ ſi ſcẽ mulieres.Btã aũt vᷣgo fuit ſoꝛ
tis q;tũ ad amorẽ.Cañ.viii. Foꝛtis eſt ut moꝛs di
lectio tua.Et q;ᷓtũ ad ſidẽ Pꝛouer.ultꝰ. Mõ exti
guet᷑ in nocte.i.in xpᷣi paſſione lucerna eiꝰ.i.fides
Sᷣginis. Et q;tũ ad coꝛꝑalẽ aſſociationẽ. Joã.xix.
Stabat iuxca crucẽ ieſn mr̃ eiꝰ. Amb.ſuꝑ Zucã.
Fugiẽtibꝰ aplis maria luxta crucẽ ſiabat.tñ non
pignoris moꝛtẽ:ſʒ mũdi ſalutẽ.Tertio dilexit fi

III

liũ ſuũ ſapiè᷑ter qð in tribꝰappet. Pꝛĩo qꝛ ipʒ pu

erũ ad dei ſeſtiultates ducebat. Scðo ĩ h̊ ꝙ filiũ
lʒ grauiſſimos dolores in eruce paſſurũ nunqʒ tñũ
ſibi diſſuaſit:ne crucẽ aſcẽderet. Tertio in ꝙ
lʒ videret filiũ derideri ⁊ vulnerari,.nunq; tñ ſibi

diſſuadẽ uoluit ut deſcẽderet de cruce.ſʒ poti uo
luit ire uſq; ad moꝛteʒ: ut ibi ꝑſeueraret. Jmmo
ipſa ſtabat luxta crucẽ.ſecũ mori ꝑata ſi opoꝛteret
mbᷣ.ſuꝑ lucã. Foꝛtaſſe qꝛ maria cognouerat ꝑ

filij moꝛtẽ mũdi redẽptionẽ ſuturã.putabat aula
regalis ſe ꝑ ſuã moꝛtẽ publico munẽ aliꝗd adiun
cturã.ſʒ ipſe xpᷣs ꝗ ſacteſt ſi hõ ſine adiutorio in
ter moꝛtuos lib er. ſuſcepit ꝗdẽ mr̃is affectũ non
qᷓſiuit mũdi redẽptionẽ ad hoĩs auxiliũ.Ex hijs ĩ
ſtruunt᷑ parẽtes ꝙ filios ſuos dũ adhuc ſũt pueri
debẽt bonis opibꝰaſſueſacẽ nec a bono ꝓpoſito ⁊
a pnia aſſu mẽda eos retrahẽ.nec ut pniaʒ aſſum
ptã deſerãt eis ꝑſuadẽ.ſʒ potius ſpſi cũ filijs uel
exẽplo filioꝝ debẽt ſe ĩ cruce pnie collocari. ¶ Se
cũda eſt dilectio q̃ nos dilexit.Et iſta dilectio eſt
duplex.ſ.oꝛdinata.Cañn.j.Oꝛdinauit in me chari
tatẽ. Et dilectio pulchꝛa. Ecci.xxiiij. Ego mr̃ pul
chꝛe dilectiõis. Hũit eni ipſam charitatẽ oꝛdiatã.
HPꝛimo ad id qð eſt ſupꝛa ſe.i.ad deũ ꝑſeete obe
diedo. Mã legi dei ſemꝑ obediẽs fuit:ſi c patet in
filij cireũciſione.⁊ in ſui purificatiõe. Scðdo ad
id qð eſt extra ſe.ſ.ad ꝓximũ ei cõpatiẽdo:ſic pa⸗
tet in nuptijs ubi deficiẽte vino ſpoſo cõpaſſa fuit
ut habek Jo. l. Ber. Deficiẽte vino in nuptijs ue
recũdie ↄuiuãtiũ cõpaſſa eſt pijſſima vᷣgo dicens
filio.vinũ nõ hñt.Quid eni ꝓcederet de ſõte pie⸗
tatis niſi pietas. Quild inq; mirum ſi pietatẽ exhi
bẽt viſcera pietatis. Nõne ꝗ dimidia diei ꝑte po⸗
mũ in manu ſua tenuerit reliq̃ diei ꝑte pomi ſ̃ua⸗
bit odorẽ. Quãtũ ergo viſcera illa pietatis aſfec.ĩ

gqbꝰnouẽ mẽſibꝰ pietas regeuit.Na ⁊ añ ei mẽtẽ q;

uẽtrẽ repleuit. ⁊ cũ ex uto ꝓceſſit.ab aio nõ receſſit
Tertio ad id qð ẽ ifra ſe.ſ.ad coꝛpꝰſuũ ipʒ rõni
ſbij ciẽdo ⁊ i gitate ↄſeruãdo.Apoc.xij.Luna ſbᷣ
pedib eiꝰ.Aunãa ſb̊ pedibus eius hũit.qũ coꝛpus

mutabile ſbᷣ rõne ſbiecit. Quarto ad id qð ẽ itra

ſe.ſ.ad aĩam ſua eã ĩ hũilitate ↄſeruãdo.ſᷣuãs illð
Deuĩi.iiij. Cuſtodi temetipſᷣim ⁊ aiam tuã ſollicite.
Ber.ſuꝑ Miſſus ẽ.Hee ꝗdẽ due vᷣtutes.ſ.vgĩtas
⁊ hũilitas mliũ veo ſũt accepte.Ber. Noluit chꝛi
ſtus mr̃em ſuã eẽ pginè de q̃ imaculata ĩmaculatꝰ
ꝓcederet oĩuʒ maculas purgaturꝰ. Noluit ⁊ hũi
lẽ de q̊ hũilis ⁊ mitis ꝓdiret.harũ ĩ ſe viutũ hoiĩ⸗
bus exẽplũ ſaluberrimũ oſtẽſurꝰ.ut enĩ ſctm̃ ſcõꝝ
q̃ erat acceptura ſeꝗ certi coꝛpe mun accepit vgi
nitatis. ut eſſet ? mẽte donũ accepit hu militatis.
Scðdo ei dilectio fuit pulchꝛa.Diſtinguit auteʒ
Aug.qͥdruplicẽ dilectionẽ. Ana ẽ carnalis que

———

iſer tig
nalſean
alſitn
aiſoc
goiſe
rdeit
gobtie
Uliste.
Pi⸗
Peheät
ltamaet
Gnnnl it
Olireſoe
ſi/Se
ii e
neiqpo
ftiami
i. Uiee⸗
oſiſtit
lerſation
fatiocun
4

d
4
Chortait.
fodisne.
lüborefti
gledene
1basſre
olaris
grinahi
ſecutio⸗
deſitin
Icunbe
hoſttsein
ſamicket
mſieen
Pis adt
ſnionesn

Hüneſtn

forgire
igiirſ
Pnſeeeg
neamei
Kspon
ſanſner
608— gep
egſooo
cctel
noſorm

N
iboſti
imncͤt
koſnb
b i ſbi
Poltro
1 Inno
lepotne
oucg
brt d
igdadn
hunctoin
ſeni to
Ehisi
üpei
eot
izaan
ſlistd
1(
lertock
nechen!
nfpul
ſeti.
ſceobe
Pucin
öo 1
ſee po⸗
ſſaſuie
glis ve
ddicens
fuepi⸗
ueahl
nifug⸗
afſehl
natc;
cceſt
i
Pu
ſcos
Gbeit⸗
isil
ſollchte,
ſeciu
luechl
gaculet
Natahe
ntübe⸗
rni

BGermo IIII

? ĩter viꝝ ⁊ urxorẽ.q̃ aliqñ ẽ turpis.qũ.ſ.nimis car
nalr ſe amãt.Alia ẽ nãlis q ẽ iter patrẽ ⁊ filiũ.q̃
aliqñ turpis.qñ.ſ.pꝛ ĩioꝛdiate diligit filiũ. Ter

tia ẽ ſocialis q̃ ẽ iter am cũ ⁊ amicũ q̃ aliqñ ẽ tur-

pis.qñ ſe ĩ malũ diligũt. Quarta ẽ ſpũalis q̃ eſt ĩ
ter deũ ⁊ aĩaʒ. Et iſta ẽ pulchꝛa dilectio cuiꝰ mr̃ x

go btã ẽ q̃ diẽ Ecẽi.xxiiij. Ego mr̃ pulchꝛe dilecti

onis ⁊c̃. Iſta aũt dilectio pulchꝛa in q̃tuoꝛ ↄſiſtit.
VPꝛiĩo ĩ diligẽdo deũ. Iſtã pulchꝛã dilectionẽ re
pꝛehẽdit ſe Augꝰ nõ hũiſſe ĩ liꝰ ↄſeſ.dicẽs. Sero
te amaui pulchꝛitu do tã antiqᷓ. ⁊ taʒ noua.ſero te
amaui. itus eras: ⁊ ego foris.⁊ ĩ iſta ſoꝛmoſa q̃ fe-
ciſti deſoꝛmis irruebã:mecũ eras ⁊ ego tecũ non
erã.Sc do ↄſiſtit ĩ deũ diligẽdo ⁊ hũdo del ſapi
entiã. Pꝛouer. xxij. Appone coꝛ tuũ ad doctrinaʒ
meã q̃ pulchꝛa erit cũ uaueris eã. Tertio cõſi-
ſtit iamãdo ⁊ uãdo pᷣcepta ⁊ ↄſilia dei. Pouer.
iij. Nie eiꝰ vie pulchꝛe ⁊ ſemite ei paciſice. Quar
to ↄſiſtit in puritate mẽtis ⁊ coꝛꝑis ⁊ honeſtate cõ
uerſationis. Sapᷣ.iiij.O qᷓ; pulchꝛa eſi caſta gene
ratio eum claritate. ¶ Bermo. ili.
Olorẽ habuit triplicẽ in pñti ðgo maria.

d C Pꝛim' fuit qũ herodes qᷓrebat pueruʒ

ad ĩterficiẽdũ.⁊ ex H̊ in egyptũ ipſaʒ ſugẽ
opoꝛtuit. iſte doloꝛ cau ſabat᷑ pᷣꝰ ex timore he⸗
rodis ne.ſ.ipᷣm puerũ dũ fugeret inueniret.ꝛꝰex
labore itineris.qꝛ puella tã tenerrima ⁊ delicata.⁊
que de nouo a ꝑtu ſurrexerat.per vias tã lõgas ⁊
aſpas ire debebat.3 ex ↄſoꝛtio hĩtatoris qꝛ.ſ.cũ
idolatris eã hitare opoꝛtebat.ubi ꝑ ſeptẽ ãnos ꝑe
grina hitauit.Ex iſta ↄũt dñi ꝑegrinatiõe ſcõꝝ ꝑ
ſec utio deſignat᷑. Hiero.A cunabulis ecclie non
deſuit iniqtas pᷣmẽs ⁊ iuſtitia patiẽs.Adhuc xpᷣs
ã cunabulis erat ⁊ iã cogebat᷑ fu gẽ.exulare.ſeuitiã
hoſtis timẽ. Chꝛyb.ſuꝑ Mat.Qðõ poſt ſtelle glio
ſum ĩdiciũ.xpᷣs magos in ꝑſidẽ remittit.⁊ ipſe cũ
mf̃e ĩ egyptũ ſugit.ut diſcamus ab ipſis vite pᷣnci
pijs. ad tẽtationes ⁊ iſidias pᷣparari.ſciẽtes tribu
lationes maximas ĩſeꝑabiles comites eè vtutuʒ.
Mã ut ſtatim oꝛtẽ xpᷣs ſtatim ĩ eũ ſeuit tyràn?ꝰ.Mr
inoxia i regiõe barbaroꝝ fugat᷑.magi tãq; rei clã
ſugiũt.ſʒ miſicoꝛs deꝰ meſtis rebq̃dã etiã iocũda
ꝑmiſcet.qð certe ĩ oĩbꝰſcis fac.quos nec tribulati
ones nec iocũditates ↄtinuas hĩůe ꝑmittit. Jõ au
tẽ xpᷣs potius ĩ egyptũ qᷓ; ĩ aliã regionẽ fugit.ut ip
ſam ſanaret. Chꝛyb. Recoꝛdat ẽ dñs q;ta mala fe
cit ſuꝑ egyptũ ⁊ miſit illuc filiũ ſuũ.ut decẽ pla/
gas egyp:i ut vna media ſanaret. Aug. Moyſes ĩ
egypto clauſerat diẽ.xpᷣs aduenũĩẽs clariſſimã red
didit lucẽ. Fugit ut illumĩaret:nõ ut timẽt.ſugit
nõ ſoꝛmidie:ſʒ pietate. NMã occultat᷑ iſãs ĩ egypto
ut regnet ſcã maieſtas ĩ celo. C Scðus doloꝛ ſuit

V
qũñ xpᷣs in tplo remãſit:cui bta pᷣgo dixit. ili qd
ſeciſti nobᷣ ſic ⁊c. Abi dgo ponit titulũ magni bo
noris.⁊ affectũ magni doloris. Magnus bonoꝛ
notat᷑ ĩ B ꝙ uocat eũ filiũ ſuſũ.Ber.ſuꝑ Miſſusẽ.
Fili qd feciſti nob ſic.E cce marie puilegiũ.Quis
enĩ G̊B audeat ãgeloꝝ. Suſffic enĩ ⁊ ꝓ magꝰ hñt ꝙ
cũ ſint ſpũs ex ↄditiõe ſacti ſũt angeli.i.nũcij dei.
Warla vo deũ maieſtatis ⁊ dñʒ ãgeloꝝ ſuũ fi iuz
appellat dicẽᷣs fili ꝗd ſeciſti nob ſic.Delorẽ aũt ſu

uʒ expᷣmit cũ ſdit. Ecce ꝑẽ tuꝰ ⁊ ego dolẽtes qre

bamus te. Iſte aũt doloꝛ cauſabat᷑ ex triplici tiore
Anus erat ſᷣm Origenẽ:qꝛ timebat ne iudeos
tanq́; idignos reliqſſet. ⁊ ad gẽtes pᷣdicãdas lõge
receſſiſſet. Scõus erat ſʒ endẽ qꝛ timebat ne ad
celiũ aſcẽdiſſet.⁊ ad patrẽ ꝗ miᷣat rediuiſſet.⁊ ſic
redẽptionẽ nr̃aʒ nõ ſeciſſet. Tertiꝰ erat qꝛ time⸗
bat ne ĩ manibꝰ filioꝝ herodis deueniſſet.vñ dicit
glo.ibidẽ. Metuebat ne ꝙ herodes ĩ eius ĩſantiã

patrare qſierat.tũc iã ĩ pu eritia poſitũ ĩiuẽta oppoꝛ

tunitate intficeret᷑. Tertiꝰ doloꝛ ſuit tꝑe paſſiõis
de quo dixit ſymeon Luc.ij. Zuã ipſi aĩaʒ ꝑtrãſi
bit gladiꝰ.ubi diẽ Ambᷣ.Quãuis multe tribulati
ones trãſfoderit aĩaʒ marie:tñ hic ſpãlit deſignat᷑
q̃ mr̃na viſcera trãſfixit dño ĩ cruce moricte.tanq;
ſi ſymeõ diceret. Mrnis tuis viſceribꝰ gladio tri⸗
bulatiõis trãſuerbᷣaberis. Nidebis ĩ cruce pẽdẽtẽ
quẽ angelo nũciate ↄcepiſti.quẽ manẽte vᷣgitate fĩ
liũ edidiſti. Et ſdit idẽ ambᷣ. Deniq; illo pẽdẽce ĩ
cruce iudei pũᷣtes ut deſcẽderet iſultabãt.Apli ſu
giẽtes illũ de cruce deſcẽdẽ poſſe nõ credebat quẽ
ut vidit maria mr̃napiaq; viſcera ex eiuſdẽ paſſio
ne:gladio tribulatiõis traſſiguůt᷑. Sʒ ut vidẽ poſſi
mꝰqᷓ; tũ ĩ ea ſuerit doloꝛ videamꝰ q;tꝰ ſuerit amoꝛ.
In xpᷣo nãq; erat triꝑlex ſuba.ſ.caro.aĩa ⁊ deitss.
In mfe erat caro aĩa ⁊ ſpᷣs.Erat igit᷑ iter mr̃eʒ ⁊ꝛ
fuiũ triplex ↄiũctio.ſ.carnis ad carnẽ ſᷣʒ nãʒ.Aĩe
ad aĩaʒ ſᷣm amicitiã. Spũs ad deitatẽ ᷣm gf̃am.
Diſſecabat᷑ igit᷑ caro ðᷣgĩs vidẽs carnẽ xpᷣi tã cru⸗
delit᷑ lacerari. Diſſecabat᷑ eiꝰ aĩa.vidẽs aĩam xpᷣi tã
grauiter ↄtriſtari.Diſſecabat᷑ eius ſpũs vidẽs dei
tatẽ xpᷣi tã ignominioſe tractari. ¶C¶ Sermo.x.
Qmina celi ⁊ mũdi di go maria. ꝓpter
„ dñiũ.ꝓpter multitudinẽ ſbᷣditoꝝꝑ.⁊ ꝓpt
ius dñij acꝗſitũ.C Pꝛimo igit᷑ di dña ꝓ
pter dñiũ.De culꝰ dnio ipſa dic E cci.xxiiij.Girũ
celi circuiui ſola.?⁊ ꝓſũdũ abvſſi penetraui.⁊ ĩ flu
ctibꝰmaris ambulaui.⁊ in omni terra ſteti.in om
ni populo ⁊ in omni gẽte pꝛimatũ tenui.Ex qui⸗
bus uerbis habet᷑ ꝙ iba dñat᷑ in celo. deo dicit.
Birum celi circuiui. Jpſa enim tanq; dña celum
circuit ⁊ ubiq; dominiũ accipit. Nel dicitur gy⸗
rum celi circuire.quia omnes ſanctos ten circuit
c li

Sermo

2 girat.⁊ eos ad ĩtercedẽdũ pꝛo nobis ſollicite ĩdu
cit. Et di cit ſola.qꝛ ipſa orãte oẽs orat.ipᷣa ſilente
oẽs ſilẽt. Anſelmꝰ.Te dña tacète nulls orabit nul
lus iuuabit.te orãte omnes iuuabũt oẽs orabunt.
VScðdo oſtẽdit᷑ ꝙ dñat᷑ in iferno.vñ ſubdit.Et ꝓ
ſundũ abyſſi penetraui. Mõ eni dñat᷑ tei demoni⸗
bus minorib uel mediocrib qui ſunt q̃ſi ĩ medio
ſed etiã maximis qui ſunt q̃ſi in ꝓfſundo.Et iõ nõ
Dicit penetraui ſuꝑficiẽ uel mediũ ſʒ ꝓfundũ abyi
ſi.Tertio dñat᷑ in purgatorio.iõ ſbᷣdit᷑.Et in flu
