tẽ.ſʒ nõ abſtulit ĩtegritatẽ. Jdẽ in libꝰde vᷣgitate.
Beatioꝛ ſuit maria ꝑcipiẽdo fidẽ xpᷣi. Nihil enim
marie mr̃na ꝓpinqtas ſuiſſet.niſi cũ feliciꝰ eoꝛde
q́;ᷓ carne geſtaſſet. Notãdũ aũt ꝙ eſt fides viua ue
ra pſecta ⁊ firma.ides viua eſt que eſt oꝑpibus
adoꝛnata. Si enĩ nõ hĩet oꝑa.nõ eẽt viua. Jac.ij.
Siẽ coꝛpſine ſpũ moꝛtuũ eſt.ſic fides ſine oꝑib⸗
moꝛtua eſt. Iſiã fidẽ viuã nõ hñt mali xp̃iani.de
ꝗbꝰdi. Cõſitent᷑ aũt ſe noſſe deũ.ſactis aũt negãt

S ermo
PFides ꝑſecta eſt que eſi charitati ↄiũcta.qꝛ ipᷣa
charitas eſt ꝑſectio oĩuʒ virtutũ.Col.iij. Chari⸗
tas que eſt vinculũ ꝑfectiõis. Gal.v. F ides que
per charitatẽ oꝑat᷑. St eni charitatẽ nõ hꝛet fides
inutilis eẽt. Coꝝ.xiij. Si habuero oẽm fidẽ ita ut
mõtes trãſſerã.charitatẽ aũt nõ hũero nihil ſuʒ.
Iſta fidẽ hñt demones:credũt ⁊ ↄtremiſcũt.Il⸗
lud aũt credẽ nõ eſt meritoriũ eis.q; deũ nõ dili⸗
gũt ſed odiũt.ps. Suꝑbia eoꝝ qui te oderũt aſcẽ
dit ſemꝑ.Fides uera eſt que ↄtẽnit mũdana ⁊
amat celeſtia.quaʒ nõ hñt auari.Augꝰ.Qui uerã
ſidẽ hũt de deo:nõ cupiũt in iſtis miſerijs diuites
fieri. Iſtam fideʒ uera hũit moyſes Heb.xj. F ide
moyſes grãdis effectꝰ.negauit ſe eẽ filiñ filie pha
raonis. maiores diultias exiſtimãs theſauro egy⸗
ptioꝝ ĩpꝛoperiũ rpᷣi. Ecce qꝛ per fideʒ deſpiciebat
terrena.Aſpiciebat enĩ in remuneratorẽ. Ecce qꝛ
amabat celeſtia. ides firma eſt que nõ frãgit᷑
nec mutat᷑ ꝓpter aliquã aduerſitatẽ.e qua dicit
TZhob.ij. Aitã illã expectabamꝰ quã de/ daturꝰeſt
illis ꝗ vitã ſuã nũq; mutàt ab eo. Iſtà fidẽ nũq;
hñt iſtabiles ⁊ incõſtãtes.de ꝗbꝰ dẽ Luc᷑.viij.Ad
tẽpus credũt.⁊ in tꝑe tẽtationis recedũt.Lalẽ ſi
dem ſᷣm hunc q̃druplicẽ gradũ hũit vᷣgo maria.
CPꝛiĩo hũit fidẽ viuaʒ que erat oꝑibꝰ adoꝛnata.
PHũit qdẽ oꝑa neceſſitatis ⁊ idigẽtie. Pꝛouer.ultꝰ
Queſiuit lanã ⁊ linũ:⁊ opata eſt cõſilio manuum
ſuarũ.Ad lr̃am eniʒ ᷣm hiero. Acu ⁊ colo ſibi ⁊
filio neceſſaria acꝗrebat.⁊ ſue idigẽtie ſᷣueniebat
Pũit oꝑa pietatis ⁊ miſicoꝛdie. Ibidẽ.Manum
ſuã aꝑuit inopi:⁊ palmas ſuas extẽdit ad paupe-
rẽè. Hit oꝑa magnam mitatis ⁊ ↄſtãtie. IJbidem.
Accinxit foꝛtitudie lũbos ſuos:⁊ roborauit bꝛa⸗
chiũ ſuuʒ. C Scðo hũit fidẽ ꝑſectã que charitati
ↄiñcta eſt uel ſuit. Ipᷣa eni pꝛe nimio igne chari⸗
tatis tota erat liquefacta. Cant᷑.v. Aia mea lique
facta eſt. Erat gladio amoris vulnerata. AUñ ipſa
Ddicit. Nulnerata charitate ego ſũ.p:e nimio amo
re ⁊ deſiderio erat lãguida effecta.Cant᷑.ij. Nun-
ciate dilecto meo qꝛ amore lãgueo. ¶ Zertio ha
buit fidẽ uerã per quã deſpexit oĩia terrena. Ipſa
cni deſpexit oĩa delectabilia per uotũ virginitatis
qð emiſit.dluitias per pauꝑtatẽ qu elegit.mũda
nos honores per humilitatẽ cui totalr ſe ſubiecit.
Q¶ Quarto hũit fidẽ firmã qð patet in paſſiõe xpᷣi.
qꝛ ceteris aplis a fide cadẽtib.ipſa in fide pꝑman
ſit. Mõ enĩ cadẽ potuit quã pꝛ ſcĩſicauit psð. Scifſi
cauit tabernaculũ ſuũ aleifſtmus. Qua liꝰinba-
bitauit.E cci.xxiiij.QQui creauit me regꝗeuit in ta-
bernaculo meo. Quã ſps ſcũs ↄfirmauit.Luc.j
Spũs ſcũs ſuꝑueniet in te ⁊c᷑. Quã angelus cu-

III “—
xxilij. Siẽ ſol oris mũdo ĩ altiſſimis deo.ſic mu
lieris bone ſpẽs in oꝛnamẽtis domus ſue lucerna
ſplẽdẽs ſuꝑ cadelabꝛũ ſctm̃ ⁊ ſpẽs ſaciei ſuꝑ etat
ſtabilẽ.Colũne auree ſuꝑ baſes eius.⁊ pedes fir⸗
mi ſuꝑ plãtas ſtabilis mulieris. ÿũdamẽta eter-⸗
na ſuꝑ petrã ſolid.⁊ mãdata dei in coꝛde mulie⸗
ris ſctẽ.Ex ꝗb uerbis hẽtur ꝙ btã vᷣgo aſſimilat᷑
q̃tuoꝛ rebꝰ.ſ.ſoli.colũne aureec.lucerne ſuꝑ cãdela
bꝛñ poſite.⁊ domui ſuꝑ petrã edificate. Nã inquã
tñ ipſa hũit fidẽ viuã:que bonis oꝑib erat oꝛnata
aſſimilat᷑ ſoli. Siẽ enĩ ſol hẽt illumiare.calefacẽ.⁊
fructꝰterre ꝓducẽ.ſic ipa quoſdã illuminabat ad
dei cognitionẽ. Alios iflamabat ad dei amorem.
Alios fruct ꝓducẽ᷑ ſaciebat per bonã oꝑation?.
Inqtũ hũit fidẽ ꝑſectã que erat charitati ↄiun
cta.aſſimilat᷑ colũne auree ſuꝑ baſes argẽteas po
ſite. Per aurũ eniĩ itelligit᷑ charitas.qꝛ fic aurũ eſt
pᷣcioſius iter metalla.ſic charitas eſt pᷣcioſioꝛ ĩter
oĩa dei dona.Et iſta charitas fuit in es admoduʒ
colũne.qꝛ eius amoꝛ nõ flectebat᷑ ad mũdũ.ſed re
cte dirigebat᷑ in deñ. Et iſta charitas erat ſuꝑ ba⸗
ſes argẽteas.q ſecũ hẽbat oẽs virtutes lucidas.
VInqtũ hũit fidẽ uerã que ſacit ↄtẽnẽ terrena ⁊
amare celeſtia aſſimilat᷑ lucerne ſuꝑ cãdelabꝛũ po
ſite. qñ fide terrena deſerunt᷑.⁊ ad celeſtia ſubleuã
tur.Jnq;tũ hũit fideʒ firmã que eſt ſoꝛtis inter
aduerſa aſſimilat᷑ domui ſuꝑ petrà edificate.iux⸗
ta illð qð dĩ Mat.vij. Ois ꝗ audit oba mea ⁊ ſer⸗
uat ea aſſimilat viro qui edificat domũ ſuã ſupꝛa
firmã petrã.⁊ deſcẽdit pluuia.i.allq̃ tribulatio de
celo emiſſa.⁊ uenerũt flumina.i.aliq̃ ꝑſecutio ab
hoĩibterrenis illata.⁊ flauerũt uẽti.i.aliq̃ᷓ tètatio a
diabolo iflicta.⁊ irruerũt in domũ illã ⁊ nõ ceci⸗
dit.ſũdata enĩ erat ſupꝛa firmã petrã. In paſſione
añt rpi qdã nõ hũerũt fidẽ nec cõpaſſionẽ.ſiẽ iu⸗
dei iſideles xpᷣo iſultãtes. Quidã hũerũt cõpaſſio
nẽ ſʒ nõ fidẽ.ſic apli a fide cadẽtes.Quidãa fidẽ ſi
ue cognitionẽ ut ãgeli ꝗ ſũt ipaſſibiles. Sols aũt
pᷣgo btã hũit ↄpaſſionẽ ĩtimã ⁊ fidẽ uerã. ¶ b. iiij
Illus btẽ marle ſuit xrpᷣus qui etia eſt filiꝰ
fSDei. Et iõ btã maria vnũ ⁊ eũdẽ filiũ hũit
cũ deo. Notãdũ aũt q; tripler eſt filiatio.
ſ.nlis.legalis.⁊ ſpũalis. Frliatio nãlis eſt qua
as efficit᷑ fili per carnalẽ gnãtionẽ. F iliatio lega⸗
lis eſt que fit ꝑ iperialẽ adoptionẽ. F iliatio ſpũa⸗
lis eſt que fit ꝑ ſpualẽ baptiſmi regnãtionẽ. Et ſʒ
hãc triplicẽ filiationẽ. vgo btã habuit tres filios.
Pꝛim ſuit xpᷣs quẽ nali gnatiõe hũit qꝛ eñ de

ſuis viſceribꝰ ꝓtulit. Gal.iiij. Miſit deꝰ finũ ſuuz

ſactũ ex muliere. Ro.ij.Qui factꝰ eſt ei ex ſemine
dauid ſʒ carnẽ.ex hoc enĩ hẽtur ꝙ btã vᷣgo ex pge

ſtodiuit. Judith.xiij. Niuit dñũs qꝛ cuſtodiuit me nie dauid ꝓduxit originẽ. Si enĩ xpᷣs ex ſemie da

angelus elꝰ*. Pꝛopter iſtã qͥdrupliceʒ; fidẽ dꝛ Ecci

uid ſᷣm carnẽ nateſt. ⁊ in carne xpᷣs nõ ſuit niſi ſe

fiſgnis.
ſ. N
ſichteſif
eögis n

Utlas er

lid ppb⸗

(ao,Aud

cähocert
eredten
ſiondhe⸗
. Etio
Derdini
nßtplttp

unt

tuisiperii
Nugy.bo
Etaſcsait
ſgiüige
Ceui
ti rſbi
Re.fß
houi nefb
ult0
Lar;

(nus De⸗

cldar ſe
Ultſtegte
Nls
uspipen
Nundle
Hiiſnſili
i git
lſegia.
loſoeine.
Ccbiellad
ſeltgri⸗

usſugi
(bere
ſngs.
(oolbii

ſllſeeter

,

Rschff

ſo

ludilrd

ktintlis

lemnn
led pper

rrfmnapt

kloänesh
ſgnzzion
Unts hn

Noſen
elleen
ſſp aut
eic⸗ ſi
nin ag⸗
demnle⸗
Aik
Lpciden
Hingi

Korls

llſci
interod
nmen,
tionn
D
mnick
Gſo ie
ner;
ſne
ſopbe⸗
Ueſces.
nas:
hniho
ſn
iisirer
te iur⸗
110/
ſupn
aiode
cutoen
a
hoͤec⸗
xeſſon
W
ſhrſio
fiif
D
Cn
tickfle
flähan
Efiito⸗
sKan
kalt,
tio ⸗
R*Rã
76 ſies
gttie
4 ſliſn
ie
gcſe
n
ſiki

Bermo

mẽ sginis. Maniſeſtũ eſt ipſa er ſemie dauid de⸗
ſcẽdiſſe. Mõ ſolũ hoc oñdit᷑ aplica auctoritate.ſʒ
etiã ex teſti ficatiõe eccleſie. Ait enĩ. Natiuitas glo
rioſe ogĩs marie ex ſemie abꝛahe oꝛta de tribu iu⸗
da clara ex ſtirpe dauid. Ondit᷑ hoc ex uoce ipſius
dauid ꝓphᷣe ipſã exorãtis. ut gabꝛieli aſſentiat di
cètis. Mudi filia 2 vide t iclina aurẽ tuã. Oſtẽdit᷑
etiã hoc exr moſayca lege.m ꝙ; oẽs mulieres nu-
bere debebãt hoid trib ſue. Quia igit᷑ btã virgo
ſrẽs nõ hẽbat.iõ alicui de tribu ſua eã nubẽ oꝑte⸗
bat. Et iõ cũ ioſeph de tribu dauid ſuerit ipſa ſiłr
De eadè tribu mãaiſeſtũ eſt. Quia igit᷑ btã vᷣgo ſuit
mi xpᷣi ⁊ x-p6Pvñ ſuit fili eiꝰ.iõ ex tali mrnitate tria ſe⸗

quunt᷑. Pꝛimũ eſt qꝛ hẽt ſuꝑ ipᷣm m̃ne auctori
tatis ĩperiũ. vñ dĩ Ruẽ.iij. ꝙ ipe erat ſubdit illis.
Aug. Hoc ſingulariter illa ſe mia huit.ut ſibi hẽ

at naſcẽdi hũanitate ſbditũ.ꝙ nõ ſolũ huana.ue-
rũ etiã ãgelica natura uenerat᷑ ⁊ adorat altiſſimũ.
PSecũdũ eſt qꝛ hẽt ſuꝑ nos mr̃ne cõpaſſõis afſe
ctũ.vñ ſibi ſepe debem dicẽ. Mõſtra te eẽ matrẽ.
Ber. Om viſcera illa otus pietatis affecit in qous
nou mẽſib pietas reqeuit. Mã ⁊ añ mẽcẽ q;ᷓ uẽtrẽ
repleuit.⁊ cum er utero ꝓceſſit.ab aĩo nõ receſſit.
FTertiuʒ eſt qꝛ decuit ſublimari ad filiũ.Dama
icenus. Decuit matrẽ ad filiũ ſublimari. ut ad ipʒ
aſcẽdat.ſic ad ipſsʒ deſcẽderat.ut que in ꝑtu ſᷣua⸗
uit ĩtegritatẽ.poſt moꝛtẽ nõ viderec coꝛruptionẽ.
¶ Scõus filiꝰfuit ioãnes euãgeliſta qui ſuit filiꝰ
eius ꝑ iperialẽ adoptionẽ. Jmꝑatoꝛ eni celeſtis in
tribunali cru cis exrñs publico edicto: Joãneʒ ſue
mri in filiũ adoptauit dicẽs.Mulier ecce filiꝰ tuꝰ.
Ex iſta aũt tali adoptione ioânes ꝓmeruit hĩe tria
puilegia. Pꝛimũ eſt qꝛ fact/ eſt archãgeli gabꝛie
lis ſocius. Petrus damianꝰ. Joãnes archagelo
gabꝛieli ad cuſtodiã mr̃is dei eſt dat/ ſocius.ut ⁊
ille itegrã ðᷣginitatẽ cuſtodiret iuiſibilr.⁊ iſte ſori-
ſecus ſfragilitatis ſeminee obediẽtie ſue miſteriuʒ
exhiberet.¶ Secũdũ eſt qꝛ ſact eſt vbo dei magis
vicinus. Jdẽ. Quãto ioânes ſamiliarioꝛ cũ mr̃e vᷣ
bi ↄſolabat᷑.tãto ĩtimioꝛ vbo inuenit᷑. Tertium
eſt qꝛ factꝰ eſt quadã pᷣrogatiua ſpũali frat xpᷣi ado
ꝑtiuus. Jdẽ.Qm̃ ab ipſa ueritate ioannes marie
dictus eſt filius.quada ſpãli gfa ſrater eſi ſaluato
ris. Idẽ. Sicut dñs dirit mr̃i. hic eſt filius tuus.

ra dirit diſcipulis. Hoc eſt coꝛpus meũ.⁊ tãtus
nit in illis uerbis effectꝰ. ut ilico panis ille dñicũ

erec coꝛpus.Ex quadã itaq; ſilitudine ſi dicẽ au
deamus btũs ioânes nõ ſoluʒ potit eſt filij noĩe.
ſed ꝓpter illa vpa, onica qodã malus neceſſitatis
ſactjm apð btãʒ vginẽ meruit obtinẽ ¶ 3 fili⸗ ſu
t ioãnes haptiſta ꝗ fuit ei fili ꝑ ſoũalẽ baptiſmi
regnãtionè. Jpa eni baptizauit eum nõ baptiſmo
Aumis ſʒ flamis ſiẽ dicit Chꝛvſo.Cũ eniʒ maris

V xxiiſj
ſalutauit heliſabeth. uox ſalutatiõis ꝑ eius aures
igrediẽs ad puerũ deſcẽdit. vtute cui ſalutatiõis
puer ſpm̃ ſctĩ accepit.vñ dirxit heliſabeth. Ecce
eniĩ ut facta eſt uox ſalutationis tue in aurib meis
exultauit ĩ gaudio iſãs ĩ utero meo. Illa eni talis
exultatio fuit ſpũs ſcĩ repletio ꝓut angelus pᷣdixit
dicẽs. Spũ ſcõ replebit᷑ aqhuc ex utero mir̃is ſue.
Per illã aũt ſpũs ſcĩ repletionẽ meruit a pctõ ori
giali mudationẽ. Si igit᷑ ad ſalutationẽ marie pu
er ſpu ſcõ replet.⁊ ex tali repletiõe a pctõ origia
li mũdat ſuit.ſatis videt᷑ ꝙ btẽ marie ſuerit ſpua⸗
lis fili effectꝰ.qꝛ ꝑ ſpm̃ ſem̃ ſuit baptiʒat?ꝰ.Ex his
patet ꝙ iosnes in utero exrñs vᷣtute ſalutatlõis btẽ
marie q̃tuoꝛ progatiuas accepit. Pꝛio exultatio
nẽ. Scðo a pctõ origiali mũdationẽ.Tertio
ſoũs ꝓphetie repletionẽ.qꝛ ꝑ ſpm̃ ſetm̃ cognouit
onz. J0 dirit agelus. Spñ ſcõ replebit adhuc ex
utero mr̃is ſue. Quarto ꝓphie collatlonẽ᷑:qꝛ pꝛi
2 mr̃i graʒ ðᷣdit.ꝑ quã matrẽ vi cognouer̃t. ¶ F.vx
Zuui celeſiis ẽ abũdãs emanatio ſpũs.ſ.
QAZſte fluuiẽ duplex. Anꝰꝗ manauit i bes
tã vginẽ mariaʒ. Aliꝰ q emanat ab ipᷣa in
nos. C Pꝛimꝰ igit᷑ fluuiꝰ ꝗq emanat ĩ ipaʒ ðᷣſcribit᷑
Eʒech.xlvij.c. Abi dĩ ꝙ vir ghẽbat ſuniculũ mẽ
ſus ẽ ĩ ſiuuio mille cubitos.a tradurit eñ uſq; ad
talos. Et rurſus ẽ mẽſus mille ⁊ traduxit eũ uſq;
ad renes. Et rurſus mèſus eſt mille? tradurit eũñ
uſq; ad toꝛrẽtẽ.ꝗ nõ potuit trãſuadare. In tal aũt
eſt ois ĩichoatio.iĩ genibẽ deãbulatio.ĩ fnib/ẽ gnã
tio. Der millenariñ aũt ꝑſectio deſignat᷑.Fluui⸗
igit᷑.i.abũdãtia ſpũs.ſ.emanauit ĩ mariã ĩ ſuo ini
tio.qñ q̃ſi ĩ ſuo talo fuit traducta.Et rurſus mẽ-⸗
ſus ẽ mille ⁊ tradurxit eũ uſq; ad genua.q; fuit in
utero ſcĩficata.⁊ ibi hũit millenariũ maioris ꝑſe-
ctõis. Emanauit ĩ ipa qᷓſi ĩ renibꝰqñ dei filiũ gnã
uit. qꝛ fuit lumĩe dinitatis illuſtrata. ⁊ tẽ hũᷣit aliũ
millenariũ marie ꝑſectõis.Et emanauit i ipaʒ qñ
ad celeſtẽ glłiaʒ ſuit aſſũpta.⁊ ſcã q̃ſi toꝛrẽs.ꝗ nõ
potuit trãſuadari.q; fuit tũc claritate ĩeffabili illu
ſtrata. 2 tate glie imẽſitate ꝑſuſa ꝙ nulls itellectꝰ
ãgelicꝰul huanus ̊ ↄpꝛehẽdẽ poſſet.mirari qꝗdẽ
poſſet. intelligẽ at mime ualerer. C Scos fluulꝰ
eſt qui ab ipa in nos emanat.de qua dʒ Apoc.xxij
Oñdit mihi ãgelus fluuiũ aque viue tãq; criſtal-
lũ ꝓcedẽtẽa ſede dei ⁊ agni.in medio platee eius.
In ꝗbꝰ obis ꝓponunt᷑ quinque laudabiles cõdi⸗
tiones q̃s hẽt iſte fluuiꝰ.i.iſta emanatio ſpũs ſan⸗
cti que a btã maria fluit ⁊ ꝓcedit. Pꝛimo babu
it abũdãtiã adimplẽtẽ.ideo dẽ fluuius.q; ſemper
fluit ⁊ abũdãter fluit.⁊ nunq;ᷓ deſinit.ex qua ema
natione oriunt᷑ in coꝛdibus fideliũ germina virtu
tuʒ ⁊ bonoꝝ operñ que ſunt cibus aiarũ.ps. lu⸗
mẽ dei repletũ eſt aquis./ Scðo hẽt emanatlonẽ

Sll R

Germo

indeficiẽtẽ.iõ dẽ aque viue.“ſa.lvj.Eris q̃ſi hoꝛ⸗
tus irriguus.⁊ ſicut ſons ꝑpetuus.⁊ tanq; fluuiꝰ
ſemꝑ emanauit.? in ppetuum emanabit. Ecci.
xxiiij. Ab initio ⁊ añ ſcla ⁊c̃. E manauit ꝗqdẽ añ ſe⸗
cula. qꝛ: ipſa trinitas que ipſam naſciturã pᷣuidit 2
poꝛdinauit de ipſa ꝓducẽda gaudiũ hũit. Ange
li etià ꝗbus myſteriũ xpᷣi reuelatũ erat de ipſa pꝛo⸗
ducẽda gaudiũ hũerũt. Ipſa etiã emanauit a pᷣn-
cipio ſue creationis.q; mox ut nata fuit.eius me
rita nõ deſuerũt. Et iõ bñ dicit. Ab initio ⁊ añ ſe
cula creata ſum. Ipſa etiã in iu dicio ſuturo non
ceſſabit emanare qꝛ nõ ceſſabit filiũ ſuũ orare.ut
ſuã ſeueritatẽ dignet᷑ tẽperare.Et ideo bene dicit.
uſq; ad futurũ ſeculũ nõ deſinã. Modo etiã in ha
bitatione ſancta cõſiſtẽs non ceſſat emanare.quia
nõ ceſſat corã deo pꝛo nobis ſua ſuffragia mini/
ſtra re.Et ideo bñ dẽ. In habitatione ſancta corã
ipſo miniſtraui. ¶ Zertio hẽt claritatẽ reſulgẽteʒ
qð notat᷑ cum dicit᷑. Splẽdidam tanq criſtallũ.
Ipſa eni aq̃ gr̃e quãsgo nõ ceſſat in nos ſundẽ ſi
ue fluere dᷣ ſplẽdida q̃ſi criſtallus.qꝛ ad iſtar cri-
ſtlalli ſacit aiam ſolidà per vtutẽ tẽperãtie.frigidaʒ
refrigerãdo ab eſiu ↄcupiſcẽtie.⁊ lucidã per puri⸗
tatẽ mũditie. In aqᷓ aũt ſolẽdida ſacies nras ſpe-
culamur.ſic in ↄſcia munda ⁊ fulgida debet tria
ſpeculari ꝗlibet.ſ.dei gliam ut ipſaʒ deſideret.ſui
imaginẽ ut ipſam reſoꝛmet.cognitionẽ claritatis
diulne.ad hoc ut trãſeat ad claritatẽ cognitionis
dei que eſt per ſpẽz. Iſta triplex ſpeculatio tãgit᷑.j.
Coꝑ.iiji. Mos aũt reuelata facie gliam dñi ſpecu
lãtes.in eãdẽ imaginẽ trãſſoꝛmamur de claritate
in claritatẽ ⁊c. ¶ Notãdũ aũt ꝙ; ĩ aq̃ clara ⁊ ſul gi
da nõ tm ea vident᷑ que ſunt in ſuꝑficie uel in me
dio ſed etiã ea que ſunt in fundo. In coꝛde ſũt co
gitat ones que ſunt q̃ſi in ſuꝑſicie coꝛdis.ſunt affe
ctiones.que ſunt q̃ſi in medio coꝛdis.ſunt intẽtio
nes.que ſunt q̃ſi in ſundo coꝛdis qꝛ ĩtẽtio debet eẽ
occulta. Oñ igit᷑ ↄſcia eſt mũda ⁊ clara tũc videt
cogitationes qliter ſunt ſcẽ.videt affectiones q̃lit᷑
ſunt mũde.videt ĩtẽtiones q̃lit᷑ ſũt recte.C Quar
to hẽt emanationẽ eminẽtẽ qð notat᷑ cũ dꝛ. Pꝛoce
dẽtẽ de ſede dei ⁊ agni. Ipſa eni vᷣgo btã ab altitu
di ne ſeè trinitatis aquã accepit gr̃e quã nob iſun-
dit. Mã ab altitudine diuine potẽtie facit in nos eſ
finere gẽ̃am abũdãtẽ qua ſolidamur ↄtra aduerſa
Ab altitudine diuine ſapĩe.ſacit in nos eſfluẽ gra
tiã reſulgẽtẽ qua illuminamur ↄtra dubia. Ab al
titudine dinine mif̃icoꝛdie ſacit in nos eſfluẽ gra-
tiã purificãtẽ qua mũdamur ⁊ abluimur contra
pctã. C Quinto hẽt diſcuſſionẽ cõem ⁊ patẽtẽ qðᷣ
notat᷑ in medio cũ dẽ. Platee eiꝰ.hẽt ꝗdẽ duas ci
aitates.ſ.triũphãtẽ ⁊ militãtẽ. In medio iſtaruʒ

VI
ciuitatũ eſt ipſa ᷣgo medliatrix ⁊ media.mittẽs de
iſto fluuio ſpũs ſcĩ ad utrãqʒ ciuitatẽ. Mã ciuitatẽ
militãtẽ potat.Ariũphatẽ ĩebꝛiat. pã. Inebꝛiabũ
tur ab ubertate dom tue quo ad militãtẽ. Cant᷑.
v. Bibite amici mei.⁊ inebꝛiamini chariſſimi quo
ad triũphatẽ. Militaãtẽ mũdat.⁊ triũpꝑhatẽ letifi⸗

cat.ps. F luminis ipet letificat ciuitatẽ dei. Ecce

leti ficatio. Scificauit tabnaculũ ſuũ altiſſimus.
Ecce mũdatio.Militãtẽ rigat ⁊ fecũdat.triũphã
tẽ ĩebꝛiat. Ecci.xxiiij. Rigabo hoꝛtũ plãtationum
mearũ.⁊ iebꝛiabo ꝑtus mei fructꝰ. Hoꝛtꝰ ſuꝑ coꝛ⸗
da iuſtoꝝ:que ipſa rigat ⁊ fecũdat.Fructꝰ ꝑtꝰ ſui
ſunt ↄgregatio beatoꝝ quos ipſa ĩebꝛiat.ꝑtus au
tẽ vᷣginis fuit xpᷣs. Fructꝰ iſtius ꝑtus ſunt oẽs ſciĩ
⁊ oẽs btĩ quos ipſa ſecit fructificare per bona oꝑa
⁊ modo fruciũ ſuorum operum receperũt in cele-
ſti curia. Sermo. vji.
Ons dei eſt maria iuxta illud Cant.iiij.
ſ F ons hoꝛtoꝝ puteus aqrũ viuẽtiuʒ que
fluũt ipetu de libano. In ꝗb obis notari
põt.qꝙ ipſa hẽt hoꝛtũ.cãpũ ⁊ viridariũ. Ita q hoꝛ
tis ipſa eſt ſons. Capis eſt puteus aq̃rũ. In viri⸗
dario ſiue pomerio ipſa eſt fluui qui uadit cũ ipe
tu. Aideam igit᷑ qui ſignificant᷑ per hoꝛtũ.qui ꝑ
cãpũ.⁊ qui per viridariũ.¶ Per hoꝛtũ ſigniſica⸗
tur boni ⁊ btẽ marie deuoti.qui ſenſus ſuos clau
ſerũt.iõ dẽ de q̃libet ſpõſa dei Cant᷑.iiij. Hoꝛtcõ
cluſus es ſoroꝛ mea.hoꝛt ↄcluſus fons ſignatus.
Ipſa enĩ debet eẽ hoꝛt? ↄcluſus.qꝛ debet claudere
os a uanis vbis.Debet etiã eẽ hoꝛ?ꝰ ↄcluſus.qꝛ de
bet claudẽ manꝰ ſuas ab oꝑibꝰ.⁊ debet cẽ fſons ſi
gnatꝰ.qꝛ debet coꝛ ſuũᷣ ſigulare a cogitatlõibꝰ im
mũdis. In iſto hoꝛto ſunt herbe virẽtes ⁊ redolẽ
tes.i.vtutes ⁊ ſcẽ meditatiões.Sũt etiã flores.i.
mũde affectiones. Ibi etià creſcũt arbores.ſolia
virètia.⁊ ſuaues fructꝰ hñtes.i.fideles qui habẽt
ſolia ſcõꝝ vᷣboꝝ.⁊ fruct bonoꝝ operũ.Sʒ tñ nec
iſte herbe redolẽtes.nec iſti flores virẽtes.nec iſte
arbores ſructificãtes.pñt creſcẽ nec fruct ſacẽ ni
ſi iſte fons mittat aquã eis ſue gr̃e. Adueniẽte aüt
aqᷓ iſtiꝰ fontis herbe vᷣtutũ ⁊ deſiderioꝝ creſcũt.q;
bñdictionẽ ab iſto ſonte recipiunt. Heb.vj.Terra
ſepe ueniẽte ſuꝑ ſe bibẽs imbꝛẽ ⁊ generãs herbaʒ
opoꝛtunã illis a ꝗbꝰcolit᷑ accipit bñdictionẽ a dño
Flores etiã creſcũt.qꝛ mũde affectiones redolent
corã deo Cant.ij. Flores apꝑuerũt.vinee floren⸗
tes odorè dederũt. Arbores etiã ꝓducũt ſolis vᷣ⸗
boꝝ ſcõꝝ ⁊ fructꝰ bonoꝝ operũ.hHiere.xvij.Erit
ſoliũ eius viride.⁊ in tꝑe ſiccitatis nõ erit ſollicitũ
nec aliqñ deſinet ſacẽ fructũᷣ.Et iõ bñ dẽ ꝙ ipſa
eſt ſons hoꝛtoꝝꝑ.CPer capos intelligunt᷑ mali ⁊
pctõres qui nõ hñt aliquã clauſurã in ore ſuo.ſed

ſeälerant
luscttt
o rte
ſusdicſt
giiuleper
aterialap
ulaurinee
dutloco
Porbiles⸗d
Febas n

(sit

nadeſtn
1nornn ]
Nranm
deods n
lsaflectio
Neslta⸗
tate ideo
leagueni
ogoeſer
ſvitode
pofnerisit
tiuerſige
ſi toleco
etſearbor
ſcorii
i Antd
pördic
1ſclacie
ſoſue po⸗
ftgind.mn
Nlop n
lurutopi
iegoi tot
lhp guit
giſe re
es.ſdeme
ſleſfriä
Egterte

Alrin fegr

ſiitten
feſnsce
orliſ
gümari

llieni

Unpeude
lnpensl

1

r. CC

s Eſt

luntier
Micuts
Inchiei

lid Cnt.

iſinigoo
lde, ae⸗
liſtinns.
Nrüppi
itonun
ſpcen
c peͦſn
,prusal
ntois ſtl
bomopt
inccl⸗

Cmnili.
ſiz e
Gonoin
nghor
1n i⸗
cͤſpe
igie
Gichci⸗
dos lin
horic
Garus:
laudge
s gde
ſons
löbyin
rldolt
for 66.
ſolis
habet
tünee
tc te
ſaceni
nſctetdt
feſeht
Tars
ndadſo
olen
Aforen⸗
ſoled⸗
iEn
ſolin
ig
i⸗ A

Sermo

allud laxant ad detractiont᷑.nec in manibus ſuis.
qꝛ illas extẽdũt ad illicitas oꝑpationes.nec in coꝛ⸗
de ſuo.qꝛ recipiũt ibi imũdas cogitationes.De ta
libus dici᷑ P:ouerv.xxxvj. Per agrũ hois pigri
trãſiui ⁊ per vineã viri ſtulti. Et poſtea ſubditur.
MWateria lapidũ deſtructa eſt. qꝛ nõ hñt aliquam
clauſurã nec materiã. ideo male veſtie.i.demones
nadũt in coꝛ eius. Job. xx. Nadẽt ⁊ ueniẽt ſuꝑ eũ
hoꝛribiles. Et qm̃ male beſtie uadũt ⁊ ueniũt.iõ
herbas ↄculcàt. Nores diſſipat. ſructus deuorãt.
qꝛ oẽs virtutes.affectiones ⁊ deſideria ⁊ oĩa opera
bona deſtruũt ⁊ ↄſumũt.ita ꝙ oĩa efficiunt᷑ arida
moꝛtua.Btã vᷣgo eſt ſepe putens aqrũ viuẽtiuʒ.
Aque enim ſue ſunt virẽtes.qꝛ reuiuiſcẽ ſaciũt in
coꝛde oès moꝛtuas uolũtates.faciũt viuẽ oẽs ari
das aſſectiones. ſaciũt germinare bonas oꝑatio⸗
nes ita ꝙ põt dici illud ꝑs. Capi tui replebunt᷑ bo
nitate.ideo bñũ dẽ puteus aqrũ viuẽtiũ. Iſte ſunt
Ale aque viuẽtes de ꝗbus dꝛ Eze.xlvij. Ois aia vi
uẽs que ſerpit quocũq; uenerit toꝛrẽs viuet.⁊ oĩa
viuẽt ad que uenerit toꝛrẽs. ¶C Per viridariñũ ſiue
pomeriſ itelligit᷑ padiſus ubi ſunt diuerſi flores
⁊ diuerſi generis arbores. Mà ibi ſunt roſe marty
rũ.viole cõſeſſoꝝ.lilia virginum. Ibi etiã ſunt di
nerſe arbores.q: ibi ſunt ꝗda qui ſuerũt palma ꝑ
victoriã. Nuidã qui fuerũt cedrus per eminẽtem
vitã. Quidã ꝗ fuerũt cypᷣſſus per odoriſerã famꝗ
vñ põt dici illud Ecẽs.ij. Feci hoꝛtos ⁊ pomeria
2 ſepi ea cũctis generis arboribus. In iſio virida
rio ſiue pomerio btã virgo ſpatiat᷑.modo ĩter lilia
virginſ.mõ inter roſas martyrũ. mõ inter violas
ↄſeſſoꝑ. modo ixer oliuas pꝛiarcharũ.qui dediti
ſuerũt oꝑibus miſericoꝛdie.mõ ĩter palmas aplo
rũ.qui totũ mũdũ ſuꝑauerũt.mõ inter cedros pᷣ
latoꝝ.qui fuerũt eminẽtes in dignitate.mõ inter
cypᷣſſos religioſoꝝ.qui odore ſue puritatis ſerpẽ
tes.i.demoncs a ſe ſugauerũt. In iſtud pomeriũ
ſiue viridariũ iſte ſons mittit aq̃s ſuas cũ ĩpetu.i.
largiter ⁊ abũdãter.Ad hoc aũt ut fluãt cũ impe-
tu tria regrunt᷑.ſ.ꝙ de alto ueniãt.q/ in abũdantia
Huãt.⁊ ꝙ nullã reſiſtẽtiã inueniãt. Iſtas igit᷑ aq̃s
iſte fons celeſtis efnluẽ facit in viridariũ paradiſi a

möte altimſimo trinitatis. 2 facit eas eſſluẽ in abũ

dãtiã marime plenitudinis.⁊ nullius pcti obſta-
culũ iueniũt in htis.Et iõ bñ dẽ. Que fluũt cum
impetu de libano.De iſtis ags dẽ in ps. Flumis
impetus letificat ciuitatẽ dei. ¶ Sermo. vij.
OGns dꝛ virgo maria de quo ſunt tria vi-
1 dẽda. Pꝛi mo qͥlis eſt iſte ſons. Scðo qua
les aq̊s hẽt. Tertio qliter iſte fons diuidi
tur. CCirca pᷣmũ notãdũ eſt ꝙ iſte ſons eſt ſigna
tus.Eſt fons apud deũ poſitꝰ. Eſt ſons in flumẽ

VII n

ↄuerſus.Eſt ſons ꝑpetuus.Et eſt ſons dulcis ⁊
amenus. Pꝛimo igit᷑ eſt ſons ſignatꝰ.Caſ.ilij.
Poꝛtus cõcluſus fons ſignatꝰ ſoro: mea ſponia.
Poꝛtꝰ ↄcluſus ſons ſignatus.bis dicit. Hoꝛtꝰ cõ
cluſus.⁊ ſemel ſons ſignat?. Inteilecius ꝗdẽ vir
ginis ſuit hoꝛtus dei: qꝛ plenus erat fide ⁊ dei co
gnitione. Affectus eius ſuit hoꝛtus dei: q; plenus
rat dei amore. Aterus elus ſuit hoꝛt dei.qꝛ ple⸗
nus eſt aqᷓ celeſtis gre. Deus igit᷑ clauſit eius ĩteile
ctũ ut nipil in ipᷣm itrare poſſit ignorãtie uel erro
ris. Clauſit eius affectũ ut nihil in ipᷣm itrare poſ
ſit mũdani amoris. Signauit eius uteruʒ ſigillo
virginalis pudoris. Scðdo ſuit ſons apud deuʒ
poſitꝰ.pð.Qm̃ apud te eſt ſons vite.Eſt igit ſons
qꝛ reſrigerat ab eſtu ↄcupiſcẽtie. Et eſt ſons vite.
qꝛ viuiſficat a moꝛte letalis culpe.Et eſt lumino⸗
ſus.qꝛ: ifundit nobis lumẽ cognitiõis diuine.Et
eſt apud deũ poſitus.iõ põt copioſe eſfluẽ. Ter
tio eſt ſons in flu mẽ ↄuerſus. Peſter.xj. Paruus
ſons creuit in fiu mẽ marimũ ⁊ in ads plurimas
redũdauit. Ipſa eni fuit ſons ꝑuus in ſus humili
ↄuerſatione.ſed creuit in flumẽ marimu m in filij
dei ↄceptiõe.⁊ redũdauit in aq̃̊s plurimas in ſuas
aſſuptione.ubi intatũ redũdat ꝙ de cius plenitu⸗
dine nõ ceſſat eſfluẽ.⁊ illis qui ſunt foris.i.illis ꝗ
adhuc ſunt in exilio.⁊ illis qui ſunt in plateis cele
ſtis hierlm iuxta illud Pꝛouer.v. Deriuent᷑ fſõtes
tui foris: a4 in plateis aqs tuas diuide.? Quarto
eſt ſons ꝑpetuus.ſa.lvi.Quaſi hoꝛt irriguus.
⁊ ſicut ſons aqrũ cuius non deficiũt aque.Amoꝛ
mũdi nõ eſt ꝓpetuus.ſed cito labit᷑.qꝛ eſt ſicut aqᷓ
ciſterne. hiere.ij. Me dereliquerũt ſontè aque vi-
ue.⁊ ſoderũt ſibi ciſternas dilſſipatas que ↄtinere
nõ ualẽt aqᷓs. Mũdus eſt ſicut ciſterna diſſipata.
qꝛ nõ hẽt ↄſolationẽ uerã ſed fictà. nec ꝑmanentẽ
ſed cito eſfluẽtẽ.nec plenã ſed uacuã.j. Jo.ij. Mũ
dus trãſit ⁊ cõcupiſcẽtia eius. Quinto eſt fons
dulcis ⁊ amenꝰ. Sʒ notãdũ ꝙ fons de mari orit᷑.
ſed per meat ſubterraneos dulcorat᷑.⁊ ſic ipſa aqᷓ
dulcorãti ſonti imittit᷑.⁊ potabilis reddit᷑.ſi pa⸗
tet ꝙ ſons in pᷣncipio hẽt amaritudinẽ.in medio
dulcorationẽ.tàdẽ hẽt dulcẽ ⁊ emanabilẽ potatio⸗
nẽ. Sic btã vᷣgo de amaro pplo iudeoꝝ ſuit cum
pctĩ originalis amaritudine generata.ſ tñ a ſpũ
ſcõ ſuit ſcĩficata.⁊ totalr dulcorata.ita q; poſtmo
dũ ſemꝑ emiſit aq̃s dulciſſimas grarũ iuxta illud
Judith.v.q õtes amari dulcorati ſunt ad biben
duũ. C Scõðo vidẽdũ eſt q̃les aquas hẽt iſte ſons.
Aque enim iſtius fontis ſunt ualde ᷣtuoſe. Nam
multiplicẽ hñt virtutẽ. Pꝛimo nãq; hñt virtutẽ
refrigeratiuã.⁊ iõ ualde ſũt grate aĩe ſiticti. Sʒ
notadũ aqᷓ fontis eſt in eſtate frigida in hyeme
3

SSõñß

Sermo

eglida.q; btâ ego in eſtate ꝓſpitatis dat aquã fri-

gidã. i.gfaʒs refrigerãtẽ. ne mẽs nimis trenoꝝ affe
ctib iar deſcat.in hyeme vo aduerſitatis dat aqua
calida. i. gfam ifla matẽ. ne mẽs aduerſitatib pᷣſſa
a dei amore tepeſcat. Sic etiã in aduerſitate ipſa
fuit ſeruentioꝛ:qꝛ luxta crucè ſtabat. In ꝓſpꝑitate
huũilioꝛ fuit q; ancillã ſe noĩabat. Scðdo hẽt vtutẽ
eleuatiuã. Jos.iiij. Aq̃ quã ego dabo ei fiet in eo
fons aque ſaliẽtis in vitã et᷑nã. Sʒ notãdũ ꝙ aqᷓ
tãtũ aſcẽdit c;tũ deſcẽdit. Sic ⁊ aq̃ gfe tatũ eleuat
hoĩe; ad celeſtis q; tũ ipſe deſcẽdit deſpiciẽdo infi⸗
ma ? frena. Sut ꝗda qu iretint᷑t neceſſaria ⁊ ſuꝑ
ſflus ⁊ nihil paupibꝰlargiunt᷑.Lalis erat ille diues
ꝗ induebat᷑ purpura ⁊ byſſo. Iſti tales nihil deſcẽ
duũt.⁊ iõ nihil aſcẽdũt.? Alij ſunt qui retinẽt ne⸗
ceſſaria ſibi ⁊ ꝑtẽ ſuꝑfluoꝝ dat pauꝑibꝰ.de ꝗbꝰoẽ
Aut.xj.Qð ſuꝑ fluũ eſt date elemoſynã.a ecce oĩa
mũda ſunt uob. Iſti parũ deſcẽdũt.⁊ iõ paꝝ aſcẽ
Aẽt.Alij ſt qui dãt oĩa ſuꝑflua ⁊ retinẽt ſibi tiñ
neceſſaria. de ꝗqbꝰ d Zuc.iij. Qui hẽt duas tuni⸗
cas det vnã nõ hñti. AUna tunica eſt neceſſitatis.
Lia ſuꝑfiuitatis. Tunica ergo neceſſitatis eſt reti
nẽda.ſupfluitatis vo eſt erogãda. Iſti multñũ de-
ſcẽdũt.⁊ iõ multũ aſcẽdũt. MNMã aſcẽdẽt uſq; ad xpᷣi
ſocietatẽ. ⁊ uſq; ad ſudiciariã ptãtẽ. Matth.xiiij.
Amẽ dico uebᷣ ꝙ uos qui ſecuti eſtis me in rege
neratiõe ⁊c. uſq; iudicãtes duodecim tribus iirł.
VTertio hẽt vtutẽ viuiſicatiuã. Mũe.xiij. Exaudi
clamorẽ ppli huiꝰ.⁊ aꝑi eis theſauꝝ ſontẽ aque vi
ue. Et dic᷑ aꝑi. qꝛ deſuꝑ ⁊ a deo eſt hur aque effu⸗
ſio ⁊ emanatio. Sec eſt de fonte mali ⁊ celeſti. Nã
in fõte mãli aqᷓ ſcaturit ⁊ fluit ab ĩferiori ⁊ coĩcat
ſe ſuꝑioribꝰ. Iſto mõ aqᷓ gfe fluit in hũc fõtẽ cele
Rtẽ.i. in btãz ginẽ. In fõte aũt celeſti aqᷓ fluit a ſu⸗
piori ⁊ coĩcat ſe iſlerioribꝰ. Naʒ fluxit a ſuꝑiori.vñ
Dirit ei angelus. Spũs ſcũs ſupꝑueniet in te.Coĩ
cat añt ſe nobᷣ iſerioribꝰ:ſpſã aquã gfr̃e nobᷣ de celo
iſũdẽdo.PQuarto hẽt vᷣtutẽ irrigatiuã ⁊ germia
tiuã. De irrigatõe dẽ Gñ.ij. Fõs aſcdebat de tra
irrigãs vniuerſaʒ ſupficiẽ fre.De germinatiõe tre
Dr Yſa. lv. Quõ deſcẽdit iber ⁊ nix de celo.⁊ illuc
ultra nõ reuertit᷑ ſʒ iebꝛiat frã ⁊ ifũdit eã ⁊ germĩa
re eã ſac̃ ⁊c. Dẽ aũt ꝙ tra pꝰ germinat herbã:dein
de ſpicã: deide plenũ fructũ in ſpica. Iſte eni ſons
celeſtis frã aĩe nr̃e pᷣmo ſac germinare herbã.i.dei
timorẽ qui eſt pncipiũ noue vite.deĩde ſpicaã.i.pe
nitẽtiã aſpazs.deĩde plenũ fructũ in ſpica.i.charita
xẽ.qꝛ ſiẽ dẽ Ro.xiij. Plenitudo legis eſt dilectio.
PAQuinto hẽt ᷣtutẽ mũdatiuã. Mã in iſto ſonte la
uant᷑ ⁊ mũdant᷑ actiui ⁊ ↄtẽplatiui ⁊ etiã ipſi pctõ⸗
res ĩmũdi.ↄach.riij. Erat ſons patẽs domui da⸗
nid ⁊ hitatib hierlm in ablutionẽ pctõris ⁊ men

ſtruate. Per dauid ꝗ ĩterpᷣtat᷑ manuſoꝛtis iĩtelligũ
tur actiui.ꝑ hierlin que ĩterpᷣtat᷑ viſio pacis intelli

gunkt᷑ pↄtẽplatiui. Moĩe petõris itelligunt᷑ illi ꝗ cõ⸗

mittũt pctã ſpũalia. Noie mẽſiruate ĩtelligunt illi
ꝗ cõmittũt pctã carnalia.Oẽs iſti in iſto fõte cele
ſti debẽt lauari, Nã actiui aliqñ cõmittũt aliquazʒ
negligẽtiã.Cõtẽplatiui vᷣo aliqñ hñt aliquã inanẽ
gliaʒ ſeu ĩeptã letitiã. Et pctõres t illi ꝗ hũt pctã
carnalia q; illi ꝗ hñt ſpũalia.hnt in aia multiplicẽ
maculã. 2 i0 i iſto fõte celeſti oẽs lauãdi ſt. ¶ Ter
tio vidẽdũ eſt q̃lit᷑ iſte ſõs diuidit᷑. Mã ſi dꝛ Geñ.
lj.diuidit᷑ in q̃tuoꝛ capita.qꝛ de vᷣgie btã effuſus ẽ
xps ꝗ in nos qtuoꝛ bñ ficia maxia ĩfluxit.ſ.bñſiciũ
creatiõis.recreatiõis.iuſtificatiõis.⁊ gliſicatiõis
Et iſia dicunt᷑ flumia qꝛ flumẽ ciuitati in qu flu
it. qtuoꝛ bñ ficia maxima inſerre cõſueuit. Nã ne⸗
ceſſaria appoꝛtat.ſuꝑflua aſpoꝛtat.ſoꝛdes abluit.
⁊ ſitim extinguit.Bñ ficiũ igit᷑ creatiõis oĩa neceſ
ſaria hñano generi depoꝛtauit.bñficiũ recreatiõis
oĩa ſuꝑflua expoꝛtauit.oĩa.ſ.pctã ⁊ oꝑa diaboli.be
neſiciu iuſtificatiõis oĩa imũda abluit.bñſiciũ glĩi
ficationis ſitim extinguit.pẽ. Jnebꝛiabuntur ab
ubertate domus tue. CBermo. vilſij.
Oꝛtis mulier fuit go maria. Cuiſoꝛtitu
ſ dinẽ ponit ſalon dicẽs ꝓuer.ultꝰ.Mlierẽ
ſoꝛtẽ ꝗs iueniet. Abi dic Beda. Ne ſalon
hoc q̃ſiſſe ꝑutet᷑ deſpando.ſbdit ꝓphetãdo.ꝓcul
⁊ de ultis finibꝰ pᷣeciũ el.hoc eſt nõ vile.nõ medio
cre.nõ deniq; de tra.nec ſaltẽ de celo tris ꝓximã:
pᷣciũ mlieris hui ſoꝛtis.ſed a ſũmo celo egreſſio
ełꝰ. Foꝛtitudo aut eiꝰ ĩ tribꝰ appet.Cpꝰ igit᷑ ↄſiſtit
ĩiaggredièdo ardua qᷓ qdeʒ ſuerũt qtuoꝛ maxime.
HPꝛimũ arduũ fuit:qꝛ vᷣgitatẽ nouit.tũc enĩ nã ʒ
ſua vicit ⁊ nature ãgelice ſe ſociauit. Jõ dẽ ꝓuer.
ult.Accixit foꝛtitudie lũbos ſuos.Tũc enĩ ſoꝛti⸗
tudie lũbos ſuos accixit:qũ ppetuã vᷣgitatẽ ſᷣua⸗
uit. Jbiõ. Foꝛtitudo ⁊ decoꝛ idum̃tũ eiꝰ. vgitas
enĩ ẽ ueſtis foꝛtis ⁊ decora. oꝛtis qꝛ nãm hnanã
deuĩcit.Decora qꝛ aĩaʒ ſac pulchꝛã. Jbið.Manũ
ſuã miſit ad ſoꝛtia. Lũc eni manũ ad ſoꝛtia miſit.
qñ ad ſᷣuãdũ vᷣgitatẽ ſoꝛtit᷑ ſe accixit. Scðʒ ardu
uʒ fuic.q; ꝑ ſuã vᷣgĩtatẽ ⁊ hũᷣilitatẽ deuʒ de celo ad
terrã traxit.Cat.j.Cũ eẽt rex in accubitu ſuo nar⸗
dus mea dedit odorẽ ſuũ. Nardus eſt herba odo
riſera ⁊ hũilis ⁊ ſigt eiꝰstutẽ:que tã magnũ odo⸗
rẽ deo ſec᷑:ꝙ cũ eẽt in accuditu.i.in ſinu pꝛis:dele
ctatꝰ ⁊ recreatꝰ magnitudie tati odoris.deſcẽditĩ
thalamũ uteri vgialis. Ecẽc̃i.xxvij. Mlier ſoꝛtis ob
lectat virũ ſuũ. Jntãtũ iſta mulier oblectauit deũ
ſua hũilitate: vgitate:⁊ mã berudͤe. gißm iclu ſit
in ſuc uẽtre. Jõ ſibi põt ↄuenire illð Gñ.xxxii.Si

3 deũ ſoꝛtis ſuiſti.q;to magis õ hoiĩes pualebis.

Glenzinti
ſſcinen
VZarit
t. Cesen
hirürpria
ſatü diut
Aueſeznos
ſltmane

ii Jr

titionnen

füdathtolo
his hr
ſſneeſob

gniA

(llicuen
Egslnuer

lßcͤcr.
nis fnſb'
Ulimfine
Afineſor
Paſtonisen
Finanſprm
ſegtur. Et

(ſddinun

earti
Uorſlromn
N lm
eracrue
decrace⸗
Nullacön⸗
Pbinpt
Eenkperin
Nablorgp

nii
(omnlnue

—

nogſtre⸗
fnidoſon
Naſfoni⸗
crie
lingis
ſinr n
ſiglenn
hütole.
nn
600
ien
ſagles

(grneue

Hicre

vtgiloi
prcisſpet
kiligcs⸗
lntii
ty rcde
til diges
lgniſnm’
ighirperi
muliplci
ſiTe
ſtribeſ
ieſul:
koiſeii
fans
crifte
Nine⸗
6s ablei.
cie neet
ccurĩs
ſibolite
feugt
Nur eb

ſottu
Agt
ge on⸗
lo. peul
nid⸗
prind:
greſio
ionk
narfmme⸗
ini;
ipuck⸗
nl⸗
ſos⸗
Ngius
hüani
Menms
ſumiit.
SA
ccoad
ſonk⸗
6n
guoe⸗
ſode
ecetii
ſoets h
nutten
nree

ni

iti⸗

Sermo

Si eniʒ intãtũ fuit ſoꝛtis: q; deñ trabẽ potuit ĩ ute

rũ ſuſj.maniſeſtũ eſt q; ipa trahẽ nos poterit in ce
lũ.Zertiũ arduũ fuit.qꝛ oĩuʒ ſcõꝑ merita acqſi
uit. Oẽs enĩ tutes ⁊ gr̃as ⁊ oĩa merita que alij ſcĩ
hůerũt ꝑticulariter:ipa hũit ⁊ acqꝗſiuit ulr.ꝓuer.
iiij. Egeſtate oꝑata eſt manꝰ remiſſa.manus aũt
ſoꝛtiũ diuitias pat. Manꝰ remiſſa ſuit manꝰ eue:
que ſe ⁊ nos meritis ſpoliauit. Sed manus ſoꝛtis
ſuit manꝰ gis:que oẽs ſpjales diuitias ↄgrega-
uit. J ipᷣa dicit Ecci.xxiiij. In plenitudie ſctõꝝ
detẽtio mea. Abi diẽ Ber. Aere in plenitudie ſcõ
riũ detẽtio ſua:cui nõ deſuit fides pꝛiarcharũ.nec
ſpũs ꝓpharũ.nec zelus aplłoꝝ.nec ↄſtãtia marty
rũ.nec ſobꝛietas ↄſfeſſoꝝ.nec mũditia ⁊ puritas v
ginũ.Quartũ arduũ ſuit:qꝛ pᷣciũ toti mũdi ipᷣa
ſola inuenit. Añ poſtq; ſalon dixit.Mulier eſt ſoꝛ
tẽ gs inueniet.ſtatim ſpiñxit. Et de ultimis fini-
be pᷣciũ eiꝰ.i.de extrema pauꝑtate vᷣgĩs.uel de ulti
mis finibꝰ.i.de ↄiũctiõe dei ⁊ hoĩs:qui ſunt duo
ultimi fines. Sap. viij. Attingit ergo a fine uſq;
ad finẽ ſoꝛtiter. Iſtud pᷣciñ a iudeis ſuit per igneʒ
paſſionis exaiatũ.ps. Igne me examinaſti.i.exa-
minari pmiſiſti. ⁊ tũ ibi nullã ſcoriã ĩuenerũt. AUñ
ſeꝗtur. Et nõ eſt inuẽta in me iniꝗtas. Deide iſtᷣ
pᷣciũ dinumerauerũt.psõ.Dinumerauerfr̃t oĩa oſſa
mea.⁊ tñ ibi nullà diminutionẽ iuenerũt. Sʒ vni
uerſalr omnia oſſa eiꝰ fuerũt igne paſſiõis aduſta.
ps. Oſſa mea ſicut cremiũ aruerũt. Poſtremo in
ſtatera crucis ipᷣm pᷣciũ põderauerũt. Añ cantat᷑
de cruce.Statera facta coꝛꝑis.ſed inuenerunt q;
nulla cõmiſit pctã.⁊ tũ grauiſſima ſuit pena. Añ
Job in pſona xpᷣi cõquerit᷑ dicẽs. Atinã appẽde-

rent᷑ pctã mea.Et ſeqtur. Quaſi arena maris hec

grauioꝛ apꝑet.Et q;uis iſtud pᷣciũ fuerit ſic exa-
minatũ.ſic numeratũ.ſic põderatũ.tñ a iudeis ni

hilominus fuit repꝛobatũ.põ. Pꝛeciũ meũ cogi⸗

tauerũt repellẽ. C Scðdo eius ſoꝛtitudo fuit in ſu⸗
ſtinsdo ſoꝛtiter aduerſa. Iſtud patuit maxime tꝑe
paſſionis xpᷣi. Añ apłi xpᷣm reliquerũt.⁊ fidẽ ꝑdi
derũt. IJpſa aũt ĩmobllis ſtetit:⁊ fidẽ incõcuſſam
ſᷣuauit. Añ Job in ꝑſona rpᷣi dixit. Pelli mee cõ
ſumptis carnibus ⁊c̃.uſq; dentes meos. PDer os
ſigtur vpᷣs qui intantũ ſuit ſoꝛtis ꝙ potius potuit
ſrãgi per moꝛtẽ q; per timorẽ inclinari. Iſtud os
hũit pellẽ.dẽtes ⁊ carnẽ. Detes eiꝰſuerũt apli.qui
doctrinã xpᷣi ruminabãt.Cañ.vij.Dignũ dilecto
meo ad potãdũ.labiiſq; ⁊ dẽtibꝰ illi ꝰad ruminan
dũ.Carnes ſuerũt ſcẽ mulieres:que erãt molles ⁊
fragiles. Pellis eiꝰ ſuit ðgo maria:que ſpſum os
carne ueſtiuit: que multis tribulationibꝰ expoſita
ſuit. Dicit ergo xᷣs. Pelli mee ↄſũptis carnibus
Nã circa dẽtes.i.aplos nõ remãſerũt niſi labia:i.

I2 xx vj

amoris ba. Quia eniʒz ip̃ʒʒz moꝛtuũ adhuc dilige
bãt:iõ loquebant᷑ libẽter de ipſo ſicut patet Luce
xxiiij.de duob diſcipulis eius eũtibꝰ in emaus ꝗ
de ipſo ibãt loquẽdo.Quia ſic dicit Gꝛeg. Ama⸗
bãt ⁊ dubitabãt.Carnes vo.i.ipſe ſcẽ muliẽs ſue⸗
rũt ↄſũpte.i.a fide exticte.Os vo ſolũmõ adheſit
pelli ⁊ pellis oſſi:qꝛ xpᷣs adheſit mr̃i:ipᷣaʒ de cruce
cognoſcẽdo:⁊ eã diſcipulo cõmẽdãdo.Mĩr̃ vo ad
heſit filio ipʒ amãdo:ipʒʒ in cruce aſſociãdo.eiꝰ ſi
dẽ illibatã puãdo:⁊ ꝓ eiꝰamore mori deſiderãdo.
Tertio fuit eiꝰſoꝛtitudo in ꝑſeuerãter ſoꝛtia agẽ
do. De cuiꝰꝑſeuerãtia dꝛ Act᷑.j. Aſcẽder̃t ubi ma
nebãt petrꝰ ⁊ ioãnes ⁊c̃.uſqʒ maria mr̃e ielu.Ex ꝗ
b' bis hẽtur ꝙ ad ꝑſeuerãtiã hnñdà qtuoꝛ ſũt ne
ceſſaria. Pꝛimũ eſt ſcõꝑ viroꝝ ſocietas. Uñ dẽ
qerãt ĩbi petrꝰ ⁊ andreas ⁊ ceti apll. Pꝛou.xxvii.
Ferrũ ſerro acuit᷑.⁊ hõ exacuit ſaciem amici ſui.
Tũc ſerrũ ſerro acuit᷑:qñ vnꝰ ab alio ad bonũ ſa⸗
ciẽdũ acutioꝛ reddit᷑. Tẽ hõ faciẽ amici ſui exacu
it: qñ ipᷣʒ in dei amore feruẽtè ſac. Ecci.iiij. Meliꝰ
eſt duo eẽ fil q; vnũ.hñt eniʒ emolimẽtñ ſocieta⸗
