elinetie
bochei
Thein,
heras
margrt
ble
lmienen.
ſuostt
thustne
cclone
tind
öſonhe
it bene
ſunſcut
ndc
n
tntenich
Wvalot
nlnor
aüimn
hushit
mu;
Kän
eiriiti
cöctatt
focitob
giellez
. 5
niama⸗
leno
ſooium
rigato
Uie.,
iz ſi
G
enhzſe
biſiut⸗
1mant
ſl
okomm
diharen⸗
niz ge
eplif,
6 ſ
uctarn
hleng
iott
g09N
Ufan

Sermo

gfam. Iſta eſt aqua que egredit a tẽplo.i.a maris

que eſt tẽplũ dei. que viuiſicat oĩa ad que nadit. ut

detur Ecẽi. xlvij. Per aquã ſontalẽ itelligif aq
pꝓſiciẽs de qua dẽ ſons hoꝛtoꝝ.qui hoꝛt dei ſunt

ipſi pficiètes in ꝗb ſunt herbe e plãte diuerſaruʒ

vtutũ. Sʒ nec ipſe herbe ⁊ plãte poſſent germina

re.nec creſcẽ nec ꝓficẽ niſi ſint ab ipᷣa aqua gr̃e ir

rigate. Señ.ij. Fons aſcèdebat de terra.i.de vᷣgĩe
maria irrigãs vn uerſa ſuꝑfiĩcit᷑ terre.? Per aquã
fluuialẽ que fluuit cũ ipetu itelligit᷑ gr̃a ꝑſecta de
qua ſpᷣdit᷑. Que fluũt cũ ĩpetu.qꝛ illos quos replet
ſacit eẽ ſollicitos ⁊ ſeruẽtes.ꝓpter qð dꝛ Eʒech.j.
Abi erat iĩper ſpũs illuc gradiebant᷑. Impet eniʒ

accipit᷑ ibi in bonã ſignificationẽ.ſ.pꝛo deſiderio ⁊
ſeruore. Talis ĩipec aquarũ.i. talis ſeruoꝛ ⁊ deſide

riũ grarũ facit magnã letitiã aĩarũ.põ ÿluminis
ipetꝰletiſicat ciuitatẽ dei. Sũt eni qdã aque ſtanti
ue que putreſcunt:⁊ ſigniſicãt pctõres qui ſtant ⁊
regelſcũt in ke ers iere. xlviij. Reꝗeuit in
fecib ſuis. Aque que łte fluũt ſigniſicãt tepidos
qui lente ⁊ tepide oꝑant᷑. De ꝗbꝰ dꝛ Apoc᷑.ilj. Ati
nã frigidus eſſes aut calidus.ſʒ qꝛ tepidus es.ĩci

pi⸗ te euomẽ ex ore meo.Aque ĩpetuoſe que cum

petu fluũt ſignificant viros ꝓſectos qui ſunt ſpũ
ſeruẽtes.⁊ ſollicite opantes. Ro.xij. Spũ ſeruen⸗
tes. Qlb iſto etiã mari.i.virgine maria ↄtinue in

nos fluũñt q̃tuoꝛ flumina de ꝗv ipᷣa dic Ecc̃i.xxiiii

Ego mr᷑ pulchꝛe dilectiõis ⁊c̃. Olim totꝰ mũdus

erat uacuus. amore dei. timore dei.fidei dei.⁊ ſpe

dei.ſʒ uenit maria per quã iſãmemur ut deũñ dili
gamus. Jaflurit ⁊ timorẽ filialẽ.per quẽ incite-
mur ut ipm füiariter timeamus. Inſluxit cogni
tionẽ dei per quã ipʒ ueracſter credamus. Influ
xit ſpeʒ dei.per quã in ipʒ fiducialt᷑ ſpemꝰ. ¶ Se
cundo in mari eſt magna plenitudo aquarũ.ſic in
brã m ria ſuit plenitudo maxima grarũ. Bernar.

tractãs illud Aue gfa plena ſic dicit. Jpᷣa quideʒ

plena ſuit in ore gratia aflabilitatis.in uẽtre gratia
deitatis.ĩ coꝛde gratia charitatis.in manu ſiue in
ope gra miſericoꝛdie ⁊ largitatis.
q̃tuoꝛ plenitudines gr̃arũ ipᷣa diẽ Ecci.xxiilj. In
me ois gfa vite ⁊ ueritatis ⁊c᷑. In ipa qdẽ fuit gr̃a
vite incq; tũ.ſ.illũ qui eſt uera vita geſtauit in uen-
tre. In ipſa ſuit gra ueritatis.inq;tũ ueritatem ⁊
aſſabilitatẽ hũit in ore. In iſa ſuit grfa ſpei inquã

tũ m bicoꝛdiã ⁊ largitatẽ hẽt in oꝑe.q̃pꝛopter oẽs

in eà ⁊ de ea ſperabãt. In ipᷣa fuit gr̃a virtutis in
q;tũ hũit charitatẽ in coꝛde. Ipᷣa eni charitas an
tonomatice dr virtꝰ.ex eo ꝙ eſt ſoꝛma ⁊ perſectio
oĩuʒtutũ.CTertio in mari eſt amaritudo aque.
ſic in btã maria fuit qdruplex amaritudo. Pꝛi-
mia cauſata·ſuit ex filij ſui amiſſõe.Añũ amaritu-⸗

ꝛopter iſtas

dinẽ ſui doloris ipa expᷣſſi dicẽs Luce.ij. Fili qd
ſeciſti nobᷣ ſic.ecce ego ⁊ pꝛ tuus dolẽtes quereba⸗
mus te. Dolebat eni qꝛ timebat q; in manus fſilio
rũ herodis deueniſſet.uel ꝙ ad gẽtes longinquas

pᷣdicãdas ꝓſectꝰ fuiſſet.uel ꝙ dimiſſa redẽptiõe
generis hani rediuiſſet ad patrẽ.! Scdᷣa amari

tudo ſuit cauſata in ea ex intima cõpaſſõe. Ipſa
eni cõpaſſa fuit uerecũdie ſponſi.cui vinũ in nu⸗
ptijs deſecerat. Fuit cõpaſſa pplo ſuo qui a deo
repꝛobatus erat.Quia enĩ nemo vnq;ᷓ carnẽ ſuam
odio hũit.ſed nutrit ⁊ ſouet eã ut dĩ Ephe.v. Jõ
gentẽ ſuã de qua deſcenderat:⁊ que caro ſua erat
odire nõ poterat.ſed ex ſua excecatiõe magnã cõ⸗

paſſionẽ hẽbat. IJpᷣa cõpaſſa fuit aplis qui in paſ

ſiõe xpᷣi fuerãt diſꝑſi.erat tribu lati.erãt etiã a fide
xpᷣi ſeꝑati. Tertia amaritudo ſuit cauſata in ea
ex doloroſa filii paſſiõe. Ille enim doloꝛ in ea ma
gnus ſuit triplr.ſ.intẽſiue:qꝛ nſq; ad aiam pene⸗
trauit. Zuce.ij. Tuã ipſius aĩaʒ ꝑptraàſibie gladiꝰ.
Fuit magnus erxtẽſiue.qꝛ per dies quatuoꝛ ſe ex⸗
tẽdit ↄtinuos. Mã incepit eius doloꝛ ſeria quarta
qꝛ tunc moꝛs xpᷣi fuit firmata ⁊ tractata.Cõtinua
tus ſuit in feria quinta.qꝛ tũc in ſero ſuit captus.
colaphiʒatus ⁊ deluſus.Continuatꝰ etià ſuit uſq;
in feria ſexta.quia tũc filius ſuus in ſepulchꝛo ſuit
clauſus. uit magnus oſtenſiue.quia doloreʒ
ſuum oſtendebat ſingultu coꝛdium. abun dantia
lachꝛymarum uocis clamoſe: conqueſtione: pe⸗
ctoris tonſione:⁊ manuum alliſione. Unde pote
rat dicere illud Ruth.j. capꝰ. Nolite me uocari
noemi:ideſt pulchꝛa.ſed uocate me amara. quia
amaritudine repleuit me dominꝰ. Quarta ama
ritudo cauſabatur ex ſua in hoc mundo peregri⸗
natione. Et iſtam peregrinatlonè moleſte ſerebat
quatuoꝛ de cauſis. Pꝛimo qꝛ nimis longe erat.
Secũdo quia inter malos habitabat. Pꝛopter
iſta duo dicere poterat cum pꝛopheta. heu mihi
quia incolat meus ꝓlongat eſt habitaui cũ habi
tantibꝰcedar. multũ incola ſuit aĩia mea. Cedar in
terpᷣtat᷑ tenebꝛa.⁊ ſiãẽt iudeos tenebꝛoſos iter quos
hitabat.Tertio ex eo ꝙ tota curia celeſtis ipſam
cũ deſiderio expectabat.vñ poterat dicẽ cũ ꝓpha.
Educ de carcẽ aĩiam meaʒ ut ↄfiteat᷑ noĩ tuo.me
expectãt iuſti.i.oẽs ãgeli ⁊ ſci donec retribnas mi
hi.OQuarto ex eo ꝙ filij pñtia carebat ꝗ erat fru⸗
ctꝰuẽtris ſui.vñ põt dici de ea multo magis q; de
alijs ſcis illud qð dicit ꝓphᷣa.Cũ dederit dilectis
ſuis ſomnũ.ecce hereditas vſu fili merces fructꝰ
uẽtris. In xpᷣo ꝗdẽ ſuit uera dinitas quã vidẽ eſt
tota merces.⁊ tota glia btõꝝ. Eſt etiaʒ in eo uera
hũᷣanitas iq; tũ fuit fruct uentris btẽ vᷣgis.cq; eti
hũanitatẽ vidẽ eſt glia ⁊ btitudo ſcõꝝ. ¶ Ser.iij.

Sermo III

Argarita ↄſiderari põt q;tũ ad ſui gnãti
m onẽ.q̃litatẽ.⁊ ᷣtutẽ. SGenerant᷑ aũt marga
rite m Jſið.in ↄculinis marinis.vñ ⁊ a
mari margorite uocant᷑.Certo tpe maxime tpe sᷣ
nali ⁊ in autũno ipſe coclee ad littꝰ maris accedũt
⁊ ita ſe aꝑiũt ⁊ rorè celeſtẽ intra viſcera ſua rapiũt.
ex cuiꝰ coagulatiõe margarite gnãnt᷑. Iſta coclea
ſiue ↄcula eſt ᷣgo maria que ſe aꝑuit ut rorẽ cele-
ſtẽ reciꝑet.⁊ margaritã.i.xᷣm itra viſcera ↄciꝑet.
Nã aꝑuit angelo ↄſenſum ſuũ.ut deo in oĩb obe
diret.qñ dixit.Ecce ancilla dni. Mã aꝑuit chꝛiſio
uterũ ſuũ ut ibi eſ reciꝑet.Aꝑuit ſpũi ſcõ aĩuʒ ſu
um ut in eã ſuꝑueniret.Et poſt apꝑtionẽ cõſenſus
uteri ⁊ aĩ ſui ros celeſtis ſpũs ſcĩ in eam deſcẽdit ⁊
iſtã margaritãà in ei uto gnauit. De iſta tali ſpᷣs ſciĩ
roratione ⁊ btẽ vᷣgĩs aꝑtiõe dẽ Yſa.xlv. Rorate ce
li deſuꝑ ⁊ nubes pluãt iuſtũ.aꝑiat᷑ tra ⁊ germinet
ſaluatorẽ. Iſta eſt illa margearita de qua dĩ Mat.
xiij. Jnuẽta aũt vna pᷣcioſa margarita abiit ⁊ uen
didit oĩa que hũit ⁊ emit eã. Debem eniʒ oĩa que
hbẽmꝰ deo uẽdẽ:ut poſſimꝰ ipſam margaritã nobᷣ
emẽ.ſ.coꝛpꝰ nrjm ꝑ macerationẽ.aĩaʒ nrᷣaʒ ⁊ coꝛpꝰ
nfʒ ꝑ purificationẽ.⁊ re s nr̃as per clarã largitio⸗
nẽ. ¶ Scdᷣo pᷣt ↄſiderari q;tũ ad ſuã qͥlitatẽ. Sũt
eni ipſe margarite pulchꝛe cãdide ⁊ clare. Ille eni
que ſũt tales ſt meliores q; ille que flaueſcũt. Nã
illas qᷓ ſũt pulchꝛe cãdide ⁊ clare gnãuit ros ma-
tutinꝰ. Alias ant gnãuit ros ueſptinꝰ. Iſta talis
margarita ſic pulchꝛa ſic cãdida ⁊ ſic clara ſigẽt v
ginẽ mariã.que ſuit pulch:a iĩmẽète ꝑ puritatẽ.cã
dida in carne ꝑ caſtitatẽ ⁊ gitatẽ.⁊ clara in ope ꝑ
ſcitatẽ. Sapᷣ.iiij. O q; pulchꝛa eſt.Ecce pulchꝛi⸗
tudo mẽtis. Caſta gnãtio. Ecce cãdoꝛ ⁊ ginitas
carnis.Cũ claritate. Ecce claritas ⁊ ſcitas oꝑis.
¶ LDertio margarita põt ↄſiderari qᷓ;tũ ad vᷣtutẽ.

Pẽt eni pᷣmo tutẽ abſterſiuã.qꝛ mẽbꝛa a ſuꝑfluis

bũorib abſtergit. Scðo hẽt vᷣtutẽ reſtrictinã.qꝛ
flux ſãguĩs ⁊ uẽtris reſtrigit. Tertio hẽt vᷣtutẽ

ↄfoꝛtatiuã.qꝛ coꝛ debile hèt ↄſoꝛtare.Eodẽ modo

btã oᷣgo ꝑ grłam qu nob iſundit hẽt vᷣtutẽ abſterſi
nã inq; tũ.ſ.in nov abſtergit ola pctã pᷣterita. Hẽt
otutẽ reſtrictiuã incq tũ aĩiuʒ reſtriugit ne fluat ad
pctã ſutura. hẽt vᷣtutẽ ↄſoꝛtatiuã inq;tũ coꝛ ↄſoꝛ
tat ⁊ ſoꝛtificat circa mala pntia. Iſta eni tria a deo
⁊ ab ipſa petẽ debemꝰ.vñ ſuꝑ illud Matt.xxiij.cꝰ.
Orauit t᷑tio eũdẽ ſᷣmonẽ dicẽs.diẽ glo.Tribꝰ vici
bꝰ orauit ut nos ⁊ a pᷣteritis pctis ueniã.⁊ a pñti/⸗
bꝰ malis tutelã.⁊ a ſuturis ꝑiculis cautelã oremꝰ
Iſta igit᷑ a btã vᷣgine obtinemꝰ. Añ ipſa die Ecẽèi
xxiiij. In me oĩs gfa vite ⁊ vᷣltatis. In me omnis
ſpes vite ⁊ vtutis. Ipſa ꝗdẽ dat nob gr̃aʒ vite qñ

de pctis pᷣteritis dat ueniã.ꝑ quã pctõrẽ a moꝛte

illo eſt ieffabile. H

IIII

pctĩ reſuſcitat.Dat gfaʒ itatſs qñ circa ſutura pi
cula dat cautelã ꝑ quã hõ ſpſa ꝑicula vitare ſciat.
Dat gfam ᷣrutis qñi ptrs mala pnitia dat tutelp
quã hominẽ foꝛtificat: ut a malis pꝛeſentibus k.
tueri usleet. ¶ Germo. ilij.
Arie nomẽ dulce ⁊ ſuaue. Añ diẽ Ber.in
m fßmone de annũcia. Sic nomè ieſus è mel
in ore. melos in aure. 2 in coꝛde iubilus:
ſic ⁊ nom̃ marie.Deĩde ſbᷣdit.Et ſi dicẽ audeamꝰ
ieſus qſi ſuꝑnũ ⁊ nimiũ potẽs eſt nomẽ.Vſ ſi in
ieſu aut deltatis aut ſexus virilis auſteritatẽ aliꝗs
uereat.ad mariã recurrat in qua nihil hoꝝ ſuſpe⸗
ctũ eſt. Maria ent muliebꝛe nomẽ maͤſhetndind n
ſerẽs ⁊ cõmẽdãs. ſtud aũt nomẽ.ſ.maria ᷑terpᷣ⸗
tat᷑ illu minata uel illuminatrix uel amaruz mare.
uel ſtella maris uel vnña. Poꝑ aut rõnẽ videamꝰ.
CPꝛimo nãq; di illuminata. Q.ualr aũt illumia
ta ſit oſtẽdit᷑ Apoc̃.xij.ubi dꝛ.Muller amicta ſole
⁊ luna ſbᷣ pedibꝰeiꝰ ⁊ in capite eiꝰcorona ſtellarum
duodeciʒ.⁊ in uto hnñs. ANbi oſtẽdit᷑ ꝗ ſpſa ſit illu
minata e pte ſupiori.q; hẽt in capite coronã duo⸗
decim ſtellarũ. Stelle ſũt duodecim oꝛdies ange
loꝝ ⁊ tres oꝛdies btõꝝ.ſ.martyrũ.ↄſeſſoꝑ.⁊ vᷣgi⸗/

nũ.qꝗ oẽs eã coronãt.qꝛ ipam uenerant᷑ ⁊ laudat.

Scõðo ðẽ illumiata a pte ĩſeriori.qð notat᷑ cſũᷣ dẽ.
Zña ſbᷣ pedibꝰciꝰ. Per lunã itellr militãs ecclia ꝗĩ

adhuc mutabilitsti ſoſjcit᷑ quã sgo ſbᷣ ped ibꝰ hẽt

q: ipᷣaʒ ſb vna ꝓtectiõe ⁊ defenſiõe tenet donec ad
pacẽ etnã lpaʒ reducat.⁊ tũc oẽz mutabilitatẽ auſe
ret.põ.Oriet᷑ ĩ diebꝰci iuſtitia ⁊ abũdatia pacis do
nec auferat᷑ luna.glo.i.mutabilitas q ꝑ lunã deſi
gnat. Tertio ſuit illũinata a ꝑte iteriori.qð no⸗
tat᷑ cũ dꝛ. In uto haa. Be d qd hĩet:ut ondat᷑ ꝙ

Qui cũ ſit ſplẽdoꝛ glie eiꝰ.Hẽbat cãdorè niueuʒz.

hẽbat ſpeculũ ĩmacu latũ. Sapᷣ.vij.Cãdoꝛ ẽ eniʒ
lucis eine ⁊ ſpeculũ ſine macula. Quarto ẽ illũi
nata a ꝑte extiori.qð notat᷑ cũ di. Amicta ſole.i.ĩ⸗

moꝛtali coꝛpe. Radiꝰ eni ſolaris clarꝰ agilis ita

ut ab oriẽte i occidẽetẽ trãſeat ſpito.Eſt ſvᷣnlis ita

ut vitrũ ſine leſiõe ſhintret.Eſt ĩpaſſibilis ſta ut nł
la violẽtia ledi poſſit. Fuit ergo oᷣgo btã vᷣgo ami
cta ſole:qꝛ eiꝰ coꝛpꝰ ĩduit claritatẽ.ſpᷣtilitatẽ.⁊ ĩpaſ
ſibilitatẽ. ¶ Scðo dẽ illũinatrix ex eo ꝙ nos mul
tiplr illũinat iuxta illud E cci.xxiiij. Penetrabo ĩfe
riores ꝑtes t᷑re.⁊ iſpiciã oẽs doꝛmiẽtes.⁊ illũina⸗
bo oẽs ſꝑantes in dño. Nbi nota ꝙ ipſa illumiat
obſcuros ⁊ calefacit frigidos. Jõ dicit Penetra⸗
bo iĩſeriores partes terre. Pars enim terre inſeri
oꝛ eſt frigida ⁊ obſcura. ⁊ ſignat illos qui ſunt ſi
ne calore amoris dei.⁊ qui ſunt in tenebꝛoſitate

pctiĩ.nã ſrigidos iflamat ad amor ⁊ deiobſcuros

bat qdè ſplẽdorẽ dinũ. Heb.ij.

.

ſonnleapelt
ſtneglgetes
is dormictee
lost neglge⸗
ſreqdi pl
otuis t il̃
Preiällum
Nridocosl
ninuboodsſp⸗
nre Jranit
ſbticrſelpol
anlis deho
of kTrikt
di meo opt⸗
doſſihromei
leoſortbei
ttoſcitaim
ludocnnſbt⸗
lod Mue i.Ta⸗
Ne Ber Oer
nisottendin
fniricoper

MAſoeis.T.

gtfliſieneet
iidifitiſeo
ſun Aits
bni tomore
Nntocica
ſiſrdlige
fiſeinſtimade
ſong Dope
ſitciſphr
Pplimelcrra
ſiimne dolora
Medoloretotg;
pnpoet mne⸗
rleklune
(Aunodſci

Brſopniſſas

uneſehios
Bioctar
Nrteiösſien
füinhgienfs
Cagtammifn
ſibareri

eg Merſari
ipe i

ünng
relc,
uuti⸗
W

ebes
ſui ne
labius:
MMdaan
Giſe
uul is
g ahe
taeß
Unar.
ſtan,
lunis
rſcle
dlirun
ſiftile
nio⸗
unge
ig⸗⸗
luGst,
. 4 die
caz
wy
onteed
eiuſe
eis do
gnädes
cöͤro⸗
oſcnig
hoͤſ⸗
lveoz.
i s
vellät
ſleli⸗
Glst
alis ſ
labn
hant
Gail
605 ol
4lünn⸗
Mni
nche
h en
ſutſ⸗
toſe
ſchlanp

Germo

illumlat expellẽdo tenebꝛas pcti. Ipᷣa etià illumi⸗
nat negligẽtes ⁊ tepidos. Jõ ſubdit.Et inſpiciaʒ
oẽs doꝛmiẽtes. Zuc enĩ doꝛmiẽtes ĩſpicit añ tepi
dos ⁊ negligẽtes ſeruẽtes ſacit. Añ ſibi põt cõue
nire qð diĩ Eph̊.v. Surge qui doꝛmis ⁊ exurge a
moꝛtuis ⁊ illũinabit te xpᷣs.per merita.ſ.mr̃is ſue
Ibßa etiã illumiat in dno ſpantes.⁊ ſibi deuotos.
ↄſeruãdo eos in lucẽ gr̃e dei. Jõ ſubdit. Et illu⸗
minabo oẽs ſperãtes in dño. C Tertio dẽ amarũ
mare. Ipᷣa eni hũittres amaritudies. Pꝛĩa cau
ſabat᷑ ex ſui pplĩ excecatiõe ⁊ repꝛobatione.Si enĩ
Paulus de hoc triſtitiKä magnã hẽbat iuxta illud
Rom̃.ix.Triſtſtia mihi eſt magna ⁊ ↄtinuꝰ doloꝛ

coꝛdi meo. optabã eniʒ egoipᷣe anathema eẽ a xpᷣo

pꝛo ffibus meis.qui ſunt cognati mei ſᷣm carnẽ.
multo foꝛtiꝰ btã vᷣgo que erat plena maiorichari
tate afficiebat᷑ maiori cõpaſſione. Scðᷣa amari-⸗
tudo cauſabat᷑ ex doloroſa filij cõpaſſione iuxta il
lud Zuc.ij. Luã ipſi aiam ꝑtrãſibit gladiꝰ. Abi
diẽ Ber. O uere btã mr tuã ꝑtrãſiuit aĩaʒ vis do
loris ut te nõ imerito pluſq; martyrẽ pᷣdicẽ.ĩ qua
nimirũ coꝛpꝑee ſenſuʒ paſſionis:aſſectꝰ exceſſit cõ

paſſionis. Tertia amaritudo cauſabat᷑ ex tã lõ

ga filij ſubtractione. Multũ eniʒ anxiebat᷑ de eo ꝙ
tã diu filij viſione carebat. Hiero in ᷣmone de aſ
ſump.Qudtis putas vᷣgo btã filij doloris afficie⸗
bat᷑.quo amore cruciabat᷑.quo deſiderio eſtuabat
deũ aĩo cũcta que viderat ⁊ audierat reuoluebat.
Nã ſi ⁊ diligebat xpᷣm ex toto coꝛde nouis tñ quo
tidie intãmabat᷑ pñtia abſens affectionibꝰ deſide

rioꝝ. Pꝛopter iſtã triplicẽ amaritudinẽ dicẽ po

terat cũ ꝓpha.Coꝛ meũñ ↄturbatũ eſt in me.ꝓpter
ſ.ppli mei excecationeʒ. Dereliꝗt me vtꝰmea.ꝓpt᷑
filij mei doloroſaʒ paſſionẽ qꝛ tũc eiꝰ aĩa a ſcipſa

pꝛe dolore tota deſecerat.Et lumẽ oculoꝝ meoꝝ

⁊ ipᷣm nõ eſt mecũ ꝓpter filij mri ſubtractã viſio

nẽ qui eſt lumẽ oculoꝝ meoꝝ qð tñ nõ hẽo mecũ

C¶ Quarto dicit᷑ ſtella maris. De iſta ſtella ſic dicit
Ber.ſuꝑ miſſus eſt. Si ĩſurgũt uẽti tẽtationũ.ſiĩ
curris ſcopulos tribulationũ ⁊ reſpice ſtellã.uoca
mariã. Si iactaris ſuꝑpbie vndis.ſi ambitionis.ſi
detractiõis.ſi emulationis reſpice ſtellã. uoca ma

riã. in periculis. in anguſtijs. in reb? dubijs mariã

cogita.marlã inuoca.nõ recedat a coꝛde.nõ rece
dat ab ore.⁊ ut ipetres oratiõis auxiliũ.eius non
deſeras puerſatiõis exẽplũ. Ipſaʒ ſequẽs non de-
uias.ipſaʒ rogans nõ deſperas ipſaʒ cogitans nõ
erras.ipſa tenẽte nõ coꝛruis. ipſa ptegẽte nõ me/
tuis.ipſa duce nõ fatigaris.ipſa ꝓpinqua ꝑuenis
⁊ ſic in temetipſo exꝑiris ꝙ merito dictuʒ ſit ⁊ no-
mẽ vᷣgis maria. Iſta aũt ſtella maris multas hẽt
ꝓpꝛietates. Mã celũ circa eã ſe uertit. Nautas in

V xxix
periculis dirigit. Ipᷣa nunq; occidit.ipſa ſerrum
trahit.ſic tota curia celeſtis ad btãm vᷣginẽ atten⸗
dit. Jpſa ꝑiclitates in mari huiꝰ mũdi ad poꝛtuʒ
ſalutis ꝑducit.ipſa ceteris ſcĩs ſua auxilia ⁊ meri
ta ſbtrahẽtibꝰ nunq; occidit.ſed ipſa ad auxiliũ ue
nit. ipſa mẽtes ferreas ⁊ duras ad hũilitatẽ redu-
cit. Pꝛopter iſta dꝛ Eccẽci.xxiiij. Girũ celi circuiui
ſola. uc girũ celi circuit qñ totà celeſtẽ curiã ad
ſe attẽdẽ ſacit.Sequit᷑.Et in fluctibꝰ maris am-
bulaui.qꝛ ꝑiclitãtes ad poꝛtũ ſalutis reducit. Se
quit᷑. Et in oĩ pplo.⁊ in oĩ gẽte pᷣmatũ tenui.qꝛ pꝛe
ceteris gẽtibꝰ ⁊ pplis ſcõꝝ ipſa in noſtrũ auxiliuʒ
pᷣuenit. Sequit᷑.Et oĩuʒ excellẽtiũ ⁊ ſublimiũ col⸗
la ꝓpꝛia vᷣtute calcaui.qꝛ duros ⁊ ſuꝑbos ad hũi
litatẽ reducit. C Quinto d dnña.Eius aũt dmiuʒ
tantũ eſt ꝙ illud qð dꝛ de filio põt dici de matre.
Phil.ij. In noie ieſu oẽ genu flectat᷑ celeſtiũ ter
reſtriũ ⁊ ĩſfernoꝝ. Mã flectunt ſibi genua ipſi ange
li qui ip̃aʒ uenerant᷑ ⁊ adorãt. IJpe etis filiꝰ uene⸗
rat᷑ eã ⁊ laudat. Pꝛouerb.ultꝰ. Surrexerũt filij.i.
oẽs angeli ⁊ oẽs bti ⁊ btãm pᷣdicauerũt eam.⁊ vir
eiꝰ.i.xpᷣs laudauit eã. C Scðdðo flectũt ſibi genua
oĩa terreſtria.i.oẽs gnãtiones:⁊ que pᷣceſſerũt.i⁊.
que ſunt.⁊ que uenture ſunt.Luẽc.j.Ecce enim ex
hoc btaãm me dicent oẽs gnãtiones. Tertio fle⸗
ctũt ſibi genua iĩſernalia.i.demones qui uelint no
lint eã adorãt ⁊ ad eius noĩationẽ pauẽt ⁊ tremũt.
Nã ſicut dꝛ Cant᷑.vj.ipᷣa eſt terribilis eis ut caſtro
rũ acies oꝛdinata. Uñ dicit ſcũs Gerardus epᷣus
2 moartyr. Inuite quoq; iſernus btẽ marie ululat
2 ꝓcaciſſimi demones clamãt. ¶ Ger. v.
m Artyriũ gladij mãlis maria paſſa nõ ſu
it.qꝛ ſicut dicit Amb.nec hiſtoria nec lr̃e
docẽt btãm mariã gladio vità finiſſe.Eſt ant paſ
ſa ꝗntuplr aliud martyriũ. Pumũ martyriũ ſuit
doloris. Secũdũ martyriũ cõpaſſionis. Tertiũ
martyriũ diuini pßᷣmonis.Quartũ martyriũ uolũ
tatis. Quintũ macerationis. C Pꝛimo igit᷑ paſſa
eſt martyriũ qð ſecẽ gladiꝰdoloris.de quo di Lu/
ce.ij.Et tuã ipᷣiꝰaiaʒ ꝑtrãſibit gladiꝰ. Filio enĩ in
cruce exiſtẽte.⁊ dolores maximos patiẽte.ipᷣa gla
dio doloris tota lacerabat. Jo.damaſcenꝰ. Apſa
btã maria dolores quos effugit piens bos in rpᷣi
paſſiõe ſuſtinuit a mr̃nali cõpaſſiõe viſceꝑ lachꝛy
matiõe tolerãs.⁊ quẽ deũ cognouit per natiuita⸗
tẽ.hũc ut maleficũ iterſectũ vidẽs:gladio cogita
tiõis lacerabat᷑. Anſels. Oña nr̃a quos fontes di⸗
cã erupiſſe de pudicis oculis eiꝰ.cũ attẽderes vni
cũ filiũ tuũñ inocẽtè coram te flagellari.ligari.ma
ctari.⁊ carnẽ de carne tua. ab ipijs crudelr deſe-
cari. ¶ Scdᷣo paſſa eſt martyriũ qð ſec gladi cõ⸗
paſſiõis.⁊ hoc qũ vnus militũ lces in lat iã moꝛ

Bermo

tui ifixit. Magna cõpaſſio.qꝛ nec viuo peꝑcerũt.
nec moꝛtuo parcẽ uoluerũt.Cõſtat aũt ꝙ illa lan

ceatio nullũ dolorẽ xpᷣo ĩtulit.q; ei aĩa de coꝛꝑe iã

receſſerat.ſʒ aia mris in coꝛpꝑe filij erat.Aia eniʒ
marie magis erat in coꝛꝑe filij ꝙ; in coꝛꝑe ꝓpꝛio.
Et iõ lãcea aĩaʒ ꝑtrãſiuit duʒ filio cõpaſſa ſuit.ex
eo ꝙ nec in moꝛtuo parcẽ uolebat. Ber.in ᷣmone
de annun. Aere tuã o b tà m aiaʒ gladi ꝑtrãſiuit
qn crudelis lãcea filio iã moꝛtuo latꝰ aꝑuit. Ipᷣiꝰ
nimirũ aĩa iã ibi nõ erat.ſed tus plane auelli neꝗ
bat.ut pluſq;ᷓ martyrẽ non imerito pᷣdicemus.in
qua nimirũ ſenſuʒ coꝛꝑe paſſõis exceſſit affectuʒ
cõpaſſiõis. ¶ Tertio paſſa eſt martyriũ qð in eã
ſecit gladidinus ſᷣmonis illiꝰ qũ dixit xrpᷣs in cru
ce. Mulier ecce fil tuus. De hoc ſic vic Ber. ubi
ſupꝛa. An nõ plu ſq;ᷓ gladi fuit ſᷣmo ille mulier ec
ce filiꝰtuus? Re uera fuit ꝑtrãſiẽs aĩaʒ ⁊ ꝑtingẽs
uſq; ad diuiſionẽ aĩe ⁊ ſpũs. Poſtea ſbᷣdit. O cõ⸗
mutatio.ioãnes pꝛo ieſu tradit᷑.ᷣuus pꝛo dño.di⸗
ſcipulus pꝛo mg̃o.ſiliꝰʒebedei pꝛo filio dei.purꝰ

hõ pꝛo uero veo.Quõ o tnã affectuoſiſſimà aiaʒ

nõpertranſiuit hec auditio.qñ cum nr̃a lʒ ſaxea lʒ
ferrea pectora ſola ſcindit recoꝛdatio. Anſeclmus
Oña mea ꝗbꝰſingultibꝰextimabo pectꝰtuũ uerxatũ
cẽ cũ audires mulier ecce filiꝰ tuus.⁊ diſcipulo ec
ce mr̃ tua. C Quarto paſſa ẽ martyriũ uolũtatis.
Iba eniĩ uolũtarie iut̃ crucẽ ſtabat:pata pꝛo hũa⸗/
no genẽ moriturã.ſiue martyriuʒ ſuſtinẽ.Amb.
ſuꝑ lucã. Nirgo maria ſugiẽtibꝰ aplis añ cruceʒ
ſtabat.⁊ pijs oculis vulnera filij ſpectabat tñᷣ nõ
pignoris moꝛtẽ ſʒ mũdi ſalutẽ. aut ſoꝛtaſſe qꝛ co-
gnouerat per filij moꝛtẽ mũdi redẽꝑtionẽ ſuturã.
putabat aula regalis ſe per ſuã moꝛtẽ publico mu
nẽ aliꝗd aditurà.ſz ipſe rpᷣs ꝗ ſactꝰ ẽ ſic hõ ſine ad
lutorio iter moꝛtuos liber.ſuſcepit ꝗdẽ mr̃is affe
ctũ.nõ q̃ſiuit hoĩs auxiliũ.¶ Quĩto paſſa eſt ma⸗
ceratiõis martyriũ. Intatũ eni in paſſiõe filii coꝛ
pus ſuũ ⁊ oĩa mẽbꝛa macerauit ꝙ quodãmõ mar
tyriũ ſibi itulit. Aug. Illa ꝗppe pia mr̃ imani do
tlore eiulãs.pectora delicata ↄtũdẽs ipᷣa viſcera.ce
eraq; fatigauerat mẽbꝛa ut iã deficiẽs ad xpᷣi fu-⸗
nus vix potuerit puenire. C hũit aũt martyriuʒ
btẽ marie q̃tuo: graues ↄditiões. Pꝛia eſt qꝛ nõ
fuit in carne ſʒ in mẽte.Añ dicit Hieroꝰ in ᷣmone
de aſſũp.lij ſci paſſi ſunt pꝛoxpᷣo in carne.beata
mar ia in ea ꝑte ſui paſſa eſt que ĩpaſſibilis ⁊ imoꝛ
talis hẽtur. Hoc eſt in aĩa ul in mẽte. Idcirco ut
uerũ fatear pluſq; martyr ſuit:qꝛ atrociꝰ paſſa eſt.
dũ paſſiõis xpᷣi gladiũ ĩ aĩa ſua ſuſtinuit. Scða
eſt qꝛ ei doloꝛ nõ ſuit ꝑticularis ſʒ ulis qui totaʒ
aĩaʒ repleuit ⁊ circũdedit: ita ꝙ in coꝛde ei'nlla re
mũſit ꝑticula que dolore nõ ſuerit plena. Añ po
terat dicere caʒ ꝓpha.Circũdederũt me dolores

VI

moꝛtis ⁊ ꝑicula ĩferni ĩuenerüt me. Hiero? ubi ſu

pꝛa. Cõſtat nẽpe q: maria itãtũ doluit: ut totã ani

mã ei ptrãſiret ac poſſideret vis doloris ad teſti⸗

moniñ eximie dilectiõis.Tertia eſt qꝛ eiꝰ doloiꝛ

nõ ſuit ſupꝑ ficialis ſʒ pcoꝛdialis.qꝛ uſq; ad coꝛds
itima ꝑtraſiuit.⁊ eiꝰoſſa penetrauit.vñ pot erat di

cẽ illud Job. xx. OQs meũu ꝑforat᷑ dolorib.nec mi

rů qꝛ moꝛtẽ filij ſecerat ſuã. Pieroꝰ ubi.s.E ius ni
mirũ dilectio moꝛte foꝛtioꝛ extitit.qꝛ moꝛtẽ xpᷣi ſuã
ſecit.Quarta eſt qꝛ eius doloꝛ nõ ſuit momẽta⸗
neus ſʒ diuturnus.qꝛ etiã poſt filij reſurrectiones
⁊ aſcenſionẽ xpᷣi paſſões in memoria retinebat.⁊
ſic doloris gladio inde nõ recoꝛdari nõ poterat.
Jõ di Cañ.j.Faſc iculus myvrrhe dilecimeP mi
hi int ubera mea cõmorabit᷑. aſciculũ myrrhe
uocat collectionẽ amaritudinũ ⁊ paſſionũ q̊s rpᷣs
ſuſtinuit.q̃s etiã ipᷣa ĩter uba aie.i.memoria deſe⸗
rebat.⁊ ex hijs vulnerabat᷑ pᷣ dolore:cruciabat᷑ pꝛe
amore:eſtuabat pᷣ deſiderio ⁊ cõpaſſõe. ¶F.vj.
Art vriũ doloroſum paſſa eſt ᷣgo maria
in filij ſui paſſiõe.qui ꝗdẽ doloꝛ cau ſabat᷑

m
in ea ex tribꝰ.ſ.Ex rõne ſui.Ex rõne filij.

Ex rõne ſuꝑplicij. Tẽperabat᷑ tñᷣ cx ſalute hũani

generis. C Pumo qdẽ cauſabatr᷑ ex rõne ſui.q.ſ.
ipᷣa erat pñs ad vidẽdũ.erat ipotẽs ad adiuuaãdũ.

erat deſtituta ad auxiliũ.ul ↄſiliũ poſtulâdũ. Ipᷣa

qdẽ pᷣſens erat.⁊ ſub ei oculis videbat filiũ ſuuʒ
cruciſigi. lãceari.⁊ vulnerari. Multũ dolet mater
qũ audit filiũ moꝛte hoꝛribili iterſectum.maxime
aũt dolet qñ añ oculos ſuos videt filiũ vulnerari
⁊ occidi. Quãtũ ergo vᷣgo btã crucſabat᷑ q vide
bat filiũ ſuũ moꝛtuũ ⁊ ipᷣm hoꝛribili moꝛte neca-
tũ.⁊ hec oĩa fieri añ ↄſpectũ ſuũ? Scðo erat im
potẽs ad adiuuãdũ. Magna cõſolatio eſt mĩi qũ
aſſiſtit filio moriẽti.⁊ qñ põt mo:tuuʒ oſculari ⁊
amplexari. PHec aũt filiũ moriẽtẽ in nullo poterat
adiuuare. Au diebat ipᷣm ſitire.⁊ nõ poterat ei po
tũ poꝛrigẽ. Nidebat eius coꝛpus vulnerib/ plenu

2 nõ poterat eius vulnera alligare. Videbat coꝛ⸗

pus eiꝰ cruẽtatũ.⁊ nõ poterat lintheo extergẽ. Al

debat ipᷣm male tenẽtẽ caput.⁊ nõ poterat ſuſtẽta

re. VNidebat ipᷣm in cruce flentẽ.⁊ non poterat la⸗
chꝛymas abſtergẽ. Nidebat erꝰ ſanguinẽ in terrã
effluẽ.⁊ nõ poterat recolligẽ. Nidebat ipᷣm erpi⸗
raſſe.⁊ nõ poterat ipᷣm oſculari nec amplerari.iõ
poterat dicẽ qð di.j. Reg.j.Mulier ĩſelix ego ſuʒ.
Tertio erat deſtituta ad auxiliũ uel ↄſiliũ poſtu
lãdũ.Oẽs enĩ diſcipuli auſugerant.ita qnullus
erat a quo poſſet auxiliũ petẽ.uł ↄſiliũ poſtulare.
Mã in tãta tribulatiõe ipᷣa ⁊ fili ſuꝰ nuilũ hũit au
xiliũ uł auxiliãtẽ. Ecci.lj. Reſpiciẽs erâſad adiu⸗
toriũ hoĩuʒz.⁊ nõ erat. Nullũ hẽbat cõpatittẽ.ps.
Suſtinui qui ſil ↄtriſtaret᷑ 1 nõ ſuit. Null ↄſolẽ

itis. Elo
ſtoba ſfis.
i1q neno
ſtgie dolor
ſlibonürſ
tbamitde
Ecomipeleh
ſſt e. Aid
llli dllger,
ſe Fflüner
ſoris Flliin
Pdie Agut
ſſi Joͤnſe
acauſa
Hignonino
Upiſimadi
Pbosotsgtr
lorſedolor!
anokioqnace
Uhaubintap
iſriuſfi,anſi
Nrfmeteſtdo
ſomeleslccbat
Ugriudicitt
enont ppi ſin
ſpeſtöe pvi⸗
nugnapagnee
Mores dno⸗
fitanorgen
Mhomorge
liſtos duos
ſocrit duod⸗
mottßfliſö
Nyaſtegene
Felcr ſosdu
ſanplgtaef
ann
ert
1 ſit
rtuerer
imrlcag.
ſſckodiiet

„ äts don

gitſterei
iut oſ
Cmhfleſnib

ſcodh
kottoti

s adtel,

na don
GAcos
ipoterudl

b⸗

Neemi

18 Eſpsrt
onifhiſti
imonin⸗

ute

ctong

tinckt,
hö net
NN
linnrhe
giͤisſs
norurc⸗
venbipe
(n⸗

ſrſa

aalſehi
e hinl
ſil.
unici.
zdi. J
liüſr;
lermacr
narine
Puegt
ſai ſte

te

ſs⸗

ocfnin

ſm

ſial

ſcular:
opolerat

a

apo

poni
chaco⸗

nag

uſdn
Merule,

ſtie ſũt mihi vndiq;.⁊ qd eliga ignoro.

Bermo

tẽ. vñ ſequit᷑. Qui ↄſolaret᷑ ⁊ nõ iueni. Nullũ aſſo.

ciãtẽ.pã.Elõgaſti a me amicũ ⁊ ꝓximũ.⁊ notos

meos a miſia. Job. xrxir. Dereliquerũt me ꝓpingꝗ

mei. ⁊ ꝗ me nouerũt obliti ſũt mei. C Scðo cau⸗
ſabat᷑ ei doloꝛ ex rõne filij. Mulcũ enĩ dolet mr qñ

filiñ bonũ ? ſapiẽtẽ amittit. Iba vo ꝑ moꝛtẽ coꝛ-

poris amittebat illũ de quo ipa dicit Ecci.xxiiij.
Ego mfr pulchꝛe dilectiõis.timoris ⁊ agnitiõis.

2 ſctẽ ſpei. Aidebat qdẽ filiũ a ſe recedẽ matrè tũ
dulcit᷑ viligẽtẽ. Jõ dic. Ego mĩ pulchꝛe dilectio⸗
nis. Filiũ matrẽ tã filialr reuerẽtẽ. Jõ dic. Et ti⸗

moris. Filiũ matrẽ in cruce tã felicit᷑ agnoſcẽtẽ.

3J5 diẽ. Agnitiõis. iliũ erga matrẽ tã piũ ⁊ cle

mẽtẽ. Jõ dic.Et ſctẽ ſpei. ¶ Tertio cauſabat᷑ do

loꝛ in ea cauſa ſupplicij. Nidebat enĩ ipʒ pati pe-

nã ignominioſaʒ.i.penã latronũ. Sap.ij. Woꝛte
turpiſſima ↄdẽnem eũ. Penã doloroſã. Thꝛc. j.
Ouos oẽs ꝗ trãſitis ꝑ viã attẽdite ⁊ videte ſi eſt

doloꝛ ſi doloꝛ meꝰ. Penã diuturnã.qꝛ ab illa ho
ra noctis qua capteſt.uſq; ad horã nonaʒ in qua

expirauit in ſuppiicijs ⁊ doloribꝰ ſemꝑ fuit. Pe⸗
nà iniuſtã.q; ſic dẽ.j. Petri.ij. Peccatuʒ nõ ſecit
nec inuẽteſt dolus in ore eiꝰ.Qui cũ malediceret᷑
nõ maledicebat.cũ pateret᷑ nõ cõminabat᷑.trade⸗
bat aũt iudicãti ſe iniuſte. C Quarto ille doloꝛ tẽ⸗
perabat᷑ ꝓpt᷑ ſaluationẽ generis hũani.quã ex fi
lij paſſiõe ꝓuẽturã eẽ ſciebat. Jõ in coꝛde vᷣginis
magna pugna erat. Pugnabat eni adinuicẽ duo
amores.⁊ duo dolores. Duo amores erant amoꝛ
filij ⁊ amoꝛ generis hũani.A moꝛ filij nolebat ipʒ

pati. ſ amoꝛ generis hani uolebat ipʒʒ pati.⁊ ſic

int᷑ iſſos duos magna erat pugna.Silr in coꝛde

ſuo erât duo dolores.ſ.doloꝛ quẽ hitura erat de
motꝛte filij.⁊ iõ nolebat eũ pati.⁊ doloꝛ quẽ hẽbat
de ꝑditiõe generis hũani.⁊ iõ uolebat eñ mori.⁊
ſic iter iſtos duos amores.⁊ duos dolores magᷓ

ſuerat pugna.vñ potat dicẽ illõ Dañ.xxiij. Angu
¶ ðv.vij.
Ater xpᷣi ſuſt maria ⁊ fuit filio ualde vni-
m ta. ſuit filio ualde chariſſima. ſuit filio in
reuerẽtia maxĩa. Fuit qdẽ filio ualde vni
ta iuẽ illõ Can.ij.Dilectꝰmeꝰ mihi ⁊ ego illi. Idẽ
vij. Ego dilecto meo ⁊ ad me ↄuerſio eiꝰ. Intan
tũ ꝗdẽ ſuit mr̃ filio vnita ꝙ ſine mfe fili nõ ↄcipit
QLuẽc᷑.j.Ecce ↄcipies in utero ⁊ ꝑies filiũ. Nec mi
rũ 4 uterꝰ ei erat flos puritatis.Cañ.j.Lectulus
meRoridus. Sine mfe filiꝰ nõ iuenit᷑. Matth.ij.
Intrãtes domũ iuenerũt puerũ c maris mr̃e e
Nec miꝝ qꝛ eſt via vitatis.E cci.xxiiij. In me oĩs

gfa vite ⁊ vitatis. Sine mre fili ad nuptias nõ in

nitat᷑. Jo. ij. Nuptie ſacte ſunt in ehana galilee 2
erat mr ieſu ibi,. Nec mirũ qꝛ ipa ẽ thalamꝰ pudo

vis.põ. Ipe tãq; ſpõſus ꝓcedẽs de thalamo ſuo.
Sine mfe fili nõ crucifigit. Joã.xix. Stabat iut
crucẽ ieſu m̃ eiꝰ. Nec mirũ.qꝛ ipᷣa erat mf̃ pieta⸗
tis. ⁊ ex plietate mina ibi ſiabat.⁊ cñ filio cruciſigi
pata erat. Quc.ij. Zuã ipſiꝰ aĩaʒ ptraſibit gladiꝰ.
Sine mfe ſpũs ſcũs a filio nõ deſtinat᷑. Actuũ.j.
Erãt oẽs ꝑſeuerãtes in ofone c mulieribꝰ ⁊ ma

ria infe ieſu. Et poſtea ſeꝗt. Quali ipᷣis orãtib re

ceperũt ſpm̃ ſcmm. NMec mirũ.qꝛ ia eſt aqduct gr̃e
ſpnᷣalis.E cci.xxiiii.E go q̃ſi aq̃duct exiui de ꝑa⸗
diſo. Et ſic patet qualr mir̃ ſuit filio ſemꝑ vnita.
Scðo m fuit filio ualde chariſſima.qð ꝗdẽ ip
ſe oñdit qñ ĩ cruce exũs tãtã curã de ea hũit:ꝙ; eaʒ⸗
ſoãni recõmẽdauit.Xpᷣs nãq; in hac vita ꝗqnque
hũit ⁊ poſſedit.hũit ꝗqdẽ quãdã lʒ ꝑuã pꝛo ex⸗
pẽſis ſibi datã pecuniã hũit coꝛpꝰ⁊ aiaʒ.hnit infeʒ
2 eccliã. Ea aũt q̃ ſuerunt vilia cuſtodi viliſſimo.
Eg que ſuerũt chara ⁊ chariſſima.cuſtodib cha⸗
riſſimis cõmẽdauit. Nã pecuniã quã ↄtẽptibilẽ ⁊
viliſſimã rputauit.cuſtodi viliſſimo iude ſcarioth
recõmẽdauit. Coꝛp? ſuũ qð hẽbat charũ.charis
cuſtodib dimiſit.ſ.ioſeph ⁊ nichodemo.Eccliaʒ
quã hẽbat charioreʒz. cuſtodi chariori tradidit.ſ-
petro aplo. Mieʒ quã hẽbat chariſſimaʒ. cuſtodi
chariſſimo dereliqt.i.ioãni diſcipulo.Aiaʒ quaʒ
hẽbat ſuꝑchariſſimã.cuſtodi ſuꝑchariſſimo cõ⸗
mẽdauit.ſ.pꝛi eterno dicẽs Lu.xxiij.Mi pꝛ in ma
nus tuas comẽdo ſpm̃ meũ. Ex hoc ant ꝙ ioan⸗
nes mariã in cuſtodiã accepit.hẽt ĩ ptãtẽ fontẽ mi
ſicoꝛdie.theſaurũ gr̃e ⁊ ianuã celeſtis pꝛie. Secu⸗
re igit᷑ ad ioàãnẽ accedẽ pñt pctõres ex quo hẽt in
ptãte theſaurũ gre ſiue miſericoꝛdie.Secure iuſti
poſte hẽt theſaurñ gĩe in ptate. Secure exules ⁊
peregrini poſtq; hẽt in ptãte ianuã celeſtis patrie.
CKertio mi fuit filio ĩ reuerẽtia maxia qð patet
ex ꝗnquc. Pꝛio qꝛ ſibi ſubditꝰ eẽ uoluit Luẽc.ij.
Erat ſubditus illis. Scðo qꝛ eiꝰ uoci ꝓtin obe
diuit.ſic patet Joãnis.ij.Cᷣ vinũ in nuptijs deſe
ciſſet.⁊ vᷣgo dixiſſet miſtris.qðᷣcũq; dixerit uob fa
cite.ſtatĩ ubi filiꝰ cognouit ꝙ; mr̃ hoc dixerat.mi⸗
raculũ ſecit.⁊ aquã ĩ vinũ ↄuertit. Tertio ex eo
ꝙ filiꝰ ſivi in occurſum pꝑrexit.qũ de hac vita ipſa
trãſiuit. Quarto ex hoc ꝙ ipam ad ſuã dexteraʒ
collocauit. Quĩto ex hoc ꝙ ipᷣaʒ nraʒ patronã ſe
cit. De hijs trib ultimis dꝛ. ij. Keg. ij. Bub figu
ra berſabee matris ſalomonis. Surrexit ingt rex
in occurſuʒ mr̃is ⁊ adorauit.Ecce qꝛ reuerẽter ſi-
bi obuiauit. Poſit quoq; eſt thꝛon/ mfis regis qᷓ
ſedit ad dexterã ei. Ecce qꝛ ad vextaʒ ſuã colloca
uit. Deĩde ſegt. Dixitq; mr̃ᷣ. Petition vnã ꝑuula
ego depᷣcoꝛa te.ne ↄſundas ſaciẽ meã. Diritqʒ ei
rex. Pete mr̃ mea.neq; eniʒ fas eſt ut auerta ſaciẽ

Bermo VIII

tuã. Ecce qꝛ eã nfr̃aʒ petitionariã ſeẽ. ¶ Serꝰ.viij.
Ater xpᷣi ſuit maria vᷣgo btã.que ꝗdẽ fuit
m uera m·̃: ⁊ tota mr̃:⁊ pia mr̃ ⁊ ſtudioſa mr
Pꝛio nãq; ſuit uera mr̃ ꝙ patet ex eo ꝙ
chari?ꝰſibi ſam miſtrauit.q; ↄueniẽtẽ locũ.⁊ ↄue
niẽs nutrimẽtũ ſibi exhibuit.ꝙ nouẽ mẽſibꝰipᷣʒʒ in
utero poꝛtauit ⁊ ſouit. Sap̃ᷣ.vij. In uentre mr̃is
ↄfiguratꝰ.Ecce locꝰↄueniẽs decẽ mẽſiũ tpe coa⸗
gulat ſuʒ ĩ ſanguie. Ecce qꝛ ĩ e? uto nouẽ mẽſibꝰ
ſtetit.ita ꝙ ſicut dicit Augꝰ aliqd de decimo atti-
git. Poſtea ſeqtur. Ex ſemie hoĩs. Eece materia
miniſtrata. Et dicit hois ⁊ non hoĩium. Ceteri au
tẽ nati ſunt ex ſemine hoĩium.xpᷣs aũt er ſemine ho
minis.i.virginis. Ande tpᷣs nõ uocat ſe filiuʒ ho
minũ.ſed filium hoĩs.Et uocat᷑ ibi ſemẽ ſanguis

virgineus.a ſpũ ſancto totaliter depuratus.Dein

de ſubait᷑. Et delectamẽto ſomnij ↄueniẽtis.Ec-
ce ↄueniès nutrimẽtũ. Damaſcenus. Nouẽ mẽſi
bus cõplẽs ⁊ decimũ ſuꝑaſcẽdẽs naſcit᷑ lege ↄce
ptionis. Ipſa eſt uera mr̃.qꝛ ipſum peꝑit.pannis
inuoluit.⁊ ſuo lacte nutriuir. Ande can tat ecclia.
Mẽbꝛa pànis inuoluta virgo mr alligat ⁊c̃. Item
Jpſum regem angeloꝝ ſola virgo lactabat ubere
de celo pleno. Jdeo qñ ipſa vult nobis filiũ ſuum
placare põt dicere.ij. Machᷣ.vij. Miſerere mei fi⸗
li quẽ in utero nouẽ mẽſibus poꝛtaui.⁊ lac trien-
nio dedi. ⁊ alui ⁊ in etatẽ iſta ꝑduri.¶ Scðdðo ipſa
ſuit tota mr̃.qꝛ totã ſhſtatiã miniſtrauit.ita ꝙ; nul
lus pater aliqd ibi dedit. Ideo dicit᷑ hiere.xxxi.

Nouũ ſaciet dñs ſuꝑ terrà ſemina circũdabit vi⸗/

rum. Solet hõ circudare qð ſuũ eſt ꝓpꝛium non

qð alienũ. Nulla alia mulier puerũ circũdedit.ꝗqa

caro pueri ſua tota nõ fuit.ſed pẽ ibi partẽ habuit.
VAirgo aũt filiũ ſuũ in utero circũdedit.qꝛ ibi de
alieno nibil fuit. In circũdatione eſt etiam figura
que ſᷣm Aug.erx tribus lineis ꝑficit᷑. Figura aũt
circularis vna linea claudit᷑. Coꝛpus alioꝝ puero
ru m foꝛmatũ eſt duabus lineis.i.ſemine utriuſq;
parẽtis.Coꝛpus aũt xpᷣi eſt foꝛmatũ tm̃ vna linea.
i.ſola carne virginea. Illud etiã qð eſt cir cũdatũ
ex omni parte eſt clauſum. Mam ſi aliq̃ aptura ibi
ſuerit circũdatũ non erit. Nulla igit᷑ mulier in ute
ro puerũ circũdedit.qꝛ nulla clauſa ſed aꝑta ſuit.
Sola aũt virgo circũdedit.qꝛ ex omni parte clau
ſa fuit.⁊ ante partũ.⁊ in partu.⁊ poſt partuʒ.⁊ iõ
boꝛtus ↄcluſus ⁊ fons ſignatus di. ¶ Tertio ſu-
it pia mr. Mã pietatẽ habuit in aĩo.oſtẽdit in ðbo.
2 exhibuit in facto. Fuit enim pia mater in aio ex
eo ꝙ nouem mẽſibus in eius utero diuina pietas
habitauit. Ber.in ſermone de annũ. Quid miruʒ
ſi pietatẽ exhibẽt viſcera pietatis. NMõne qui pomũ

IR
pomi ſeruabit odorẽ.Quãtũ ergo illa viſcera:vit

tus pietatis affecit in gbus nouẽ mẽſibus pietas
regeuit.Mã ⁊ ante repleuit mẽtẽ q; uẽtrẽ.⁊ cuʒ ꝓ

ceſſit er utero nõ receſſit ab aio. Scðo iſta pieta

tẽ oſtẽdit in uerbo qñ dix:it Joã.ij. Ninũ non hñt.

Abi inſinuauit indigẽtiã.petiuit miſericoꝛdiã.⁊

ↄſuluit obediẽtiã.que oĩa ſuã indicãt pictatẽ. In⸗
digẽtiã ꝗdẽ inſinuauit cũ dixit. Ninũ nõ hñt.⁊ in
ſinuãdo indigẽtiã petijt gratiã. Nã amicoꝝ ſim⸗
plices inſinuationes ſunt affectuoſe petitiões.vñ
dẽ Jo. rj. ꝙ ſorores laʒari miſerũt ad ieſum dicen

tes. Oñe ecce quẽ amas infirmat᷑. Illa eniʒ talis
inſinuatio erat quedã deuota poſtulatio.tanq; ſi
dicerẽt. Neni ⁊ ſalua eũ.Eodẽ modo qñ maria ĩ⸗

ſinuauit indigẽtiã: deuote poſtulauit gr̃am dicẽs

VAinũ nõ hñt.tanq; ſi diceret. Rogo te fili ut ſa⸗
cias ꝙ ipſi habeãt. Oſtẽdit etiã pietatẽ in vᷣpo qn

miniſtris dirit. Quodcunq; direrit uobis ſacite.
Tertio pietatẽ exhibuit in facto.⁊ hoc qñ heliſa

beth grãdeue ⁊ uetule ⁊ grauide ipſa iuuẽcula mi

niſtrauit. Beda ſuꝑ lucã. eſtinãter maria in mõ
tana abijt ⁊ ʒzacharie domũ itrauit ut pᷣgnaãti grã
deue iunẽcula miniſtraret. C Quarto ſuit ſtudio
ſa mr.qꝛ ipſum ſtu dioſe ⁊ ſollicite educauit.⁊ oĩa
opa miſericoꝛdie in eũ ſollicite exercuit.ſicut oſtẽ⸗
dit Berñ.in ſermone de aſſumptione dicẽs. At
bꝛeuiter illa ſex oꝑa miſericoꝛdie beata virgo non
quãlibet er minimis.ſed filiũ dei in utero ſuſce⸗

pit.nudã in carne uel etiã panis oꝑuit.⁊ eſuriẽtẽᷣ

pauit.ſitiẽtè lacte potauit.infirmũ per ĩſantiã nõ
ſolũ viſitauit.ſed etiã ſouẽdo.leniẽdo.geſtdo ſre
quẽter ⁊ oĩia humana exhibuit. Ipſum ętiã in car
cere poſitũ.in crucis patibulo alligatum viſitauit
dũ iuxta crucẽ eius ſtetit.Eius quoq; ſepulture i
terfuit.Et iõ bñ ſtudioſa mi ſuit que oĩa oꝑa mi⸗
ſericoꝛdie erga filiũ erpibẽ uoluit. ¶ Sermo.ix.
Ater nf̃a eſt maria virgo que dicit Ecã
m xriij. Ego mr pulchꝛe dilectionis.timo⸗
ris ⁊ agnitionis ⁊ ſancte ſpei.Que ꝗdem
uerba pñt exponi uel de ipſa reſpectu filii.uel de ip
ſa reſpectu ſui.uel de ipſa reſpectu nri. Inquãtuʒ
