caàcellarius eſt ad quẽ ſpectat dare lf̃as pure gfe 2
miſicoꝛdie.Et iſta eſt virgo btã iõ dꝛ. Mf gre mr
miſicoꝛdie. AUñ reſert Maurilius rotomacẽſis ar
chiepᷣs ꝙ cũ ꝗdã vtẽ marie deuotꝰ in tribulatione
multa eẽt. btã maria ſibi apꝑuit.⁊ an ſe recogno⸗
ſceret reqſiuit. Quo rñdẽte nõ.illa rũdit.Ego ſuʒ
miſericoꝛdie mr. Deinde mr̃ ſcã mr̃ miſicoꝛdie pie
tatis ⁊ idulgẽtie.aꝑi ſinũ pietatis.⁊ ſuſcipe moꝛ⸗
tuos in pctis. Iſtas aut litteras miſericoꝛdie dat
tim in pñti. Mà aiabus recedẽtibꝰ ꝗbuſdã dat litte
ras pure gre.Quibuſdã dat litteras ſimplicis iu⸗
ſtitie. per quas mãdat ut fiat de eis ↄdigna vindi
cta. Et ꝗbuſda dat mixtas.ſ.iuſtitie ⁊ gre. Quidã
ſuerunt ſibi ualde deuoti. Illis dat lrf̃as pure gfe
per quas mãdat ut det᷑ eis glia ſine aliq̃ purgato-
rij pena. Alii fuerũt miſeri ⁊ ideuoti ſicut ſuerũt
pctõres. Iſtis dat litteras ſimplicis iuſtitie.per
q̃s mãdat ut fiat de eis ↄdigna vindicta.Alij ſue
rũt in deuotiõe tepidi ⁊ remiſſi. Iſtis dat litteras
mixtas.ſ.iuſtitie ⁊ gre per q̃s mãdat ut ⁊ eis fiat
gfa ꝓpter deuotionẽ.ſed tñ inſerat᷑ purgatorij pe
na ꝓpter negligẽtiã ⁊ toꝛporẽ. Iſia figurant᷑ Pe-
ſter. viij. ubi dꝛ ꝙ heſter regĩia ſcripſit litteras.ubi
2 iudei ſaluarent᷑.⁊ hoſtes iter ficerent᷑.⁊ ut pauꝑi
bus munuſcula darent᷑. Judei ſunt btẽ marie de
uoti.qui ipſam laudauerũt ⁊ glificauerũt.qꝛ iude
us iterpᷣtat᷑ ↄfitẽs. Iſii poꝛtãt ſecũ lr̃as ſue ſalua⸗
tionis.hoſtes ſunt pctõres miſeri qui poꝛtãt ſecuʒ
litteras ſue dãnationis. Pauꝑes ſunt in deuotio

ne tepidi ⁊ egeni.⁊ iſti poꝛtãt ſecũ litteras ſue pur.

gationis.per quas mãdat᷑ ut dent᷑ eis munuſcula
i.parua pᷣmia. iet gꝗdẽ eis gfa ſed ꝑua,⁊ cũ pur⸗

II
gatorlj pena. ꝓpt᷑ negligẽtiã ⁊ toꝛporẽ. ¶ Ser. ſj.
Andelas in purificatione deſerimꝰ rõn e
c Sgglinis. xpi. 1⁊ nfi. In vᷣgine enĩ ſuerũt q̃tu
oꝛ progatiue que per cadelã itelliguntur.
FHPꝛima eſt vgitas in carne que ſigniſicat᷑ per ce

rã que generat᷑ ab apib ſine coꝛruptiõe.ſa.vi j.

Ecce vᷣgo ↄcipiet ⁊c̃. Scða eſt puritas in mẽte.
que ſignificat᷑ per licinũñ cãdidũ itra cerã occulta
tũ.psõ. Ois glia eiꝰ filie regis ⁊c.F Tertia eſt ſciſ
catio in utroq; que ſigtur ꝑ hoc ꝙ candele ille ſci
ſicant᷑ ⁊ bñdicunt᷑.ps.Sciĩſicauit tabnaculũ ſuuʒ
altiſſimꝰ. Quarta eſt claritas in ↄuerſatiõe.que
ſigturꝑ lumẽ. Sapᷣ.iiij.O q; pulchꝛa eſt caſta ge
neratio cũ claritate. ¶ Scðo deſerimꝰ?cãdelas rõ
ne xpᷣi. Cãdela eni xpʒ ſignificat rõne cõpoſitiõis
⁊ ↄſumatiõis Cãaãdela enĩ cõponit᷑ ex cers.licino ⁊
lumine. In xpᷣo ꝗdẽ eſt triplex ſuba.ſ.cera.i.caro
ſine ſemie gnãta.ps. aciñ eſt coꝛ meũ tanq; cera
ſ.p gnãtionẽ.liqueſcẽs.ſ.per paſſionẽ. Scðo eſt
ibi licinꝰ.i.aĩa cadore inocẽtie decorata. Sap.vij.
Cãdoꝛ eſt eni lucis eine. Tertio eſt ibi lux.i.dini
tas lu minoſa. Joan.j. Erat lux uera.Et ſic ignis
vnit᷑ cere mediãte licino.ſic dinitas eſt vnita carni
mediãte aia. De hijs tribꝰ dẽ Cant᷑.j. Dilect? meꝰ
cãdidus ꝓpt᷑ cãdorẽ mẽtis. Rubicũdus ꝓpt᷑ ſul
gorẽ deitatis.E lect ex milibꝰ ꝓpter ico:ruptio⸗
nẽ carnis. Scðdðo xpᷣs ſigſtur per cadelã rõne ↄſũ

ptionis. Sicut eni cãdela ſe ↄſumit tota in noſtrũ

pᷣuitiũ.ſic xpᷣs ſe ↄſumpſit totũ in njm obſequiuʒ.
Nãa ↄſũpſit carnẽ gꝑer vulnerationẽ ⁊ attritionem.
VYſa.xliij. Nulneratꝰeſt ꝓpt᷑ iniꝗtates nf̃as.attxitꝰ
eſt ꝓpt᷑ ſcelers nr̃a.Cõſumpſit ſanguinẽ per totalẽ
effuſionẽ.vñ angeli admirates dixerunt ?Y ſa.xliij.
Quare rub:ũ eſt indumẽtũ tuũ ⁊c.Cõſũpſit aiam
per triſtitiã ⁊ dolorẽ. Mat.xxvi.Triſtis eſt anima
mea uſq; ad moꝛẽ᷑.Cõſũpſit vitã per abbꝛeuiatio
nẽ. ſa.xxxiiij. Pꝛeciſa eſt uelut a texẽte vlta mea.
Cõſũpſit ſubam tꝑalẽ uſq; ad denudationem.pꝑõ.
Diuilerũt ſibi ueſtimẽta mea. C Tertio delerimꝰ

cãdelas rõne ur̃i. Per cadelas eni ſiatur ꝙ debe⸗

mus bẽre vitã ſanctã ⁊ fam pᷣclarã.? Uitã auteʒ
ſcãm ſaciũt oꝑatio bona.fides recta.⁊ ĩtẽtio ſince
ra. Oꝑatio bona ſignat᷑ per cerã.qꝛ ſicut cera ce
leni rore gignit᷑.ſic bona oꝑpatio tm̃ a deo habet᷑.
Phil. ij. Deus eſt qui oꝑat eſt in nobis uelle? ꝑ
ficere pꝛo bona uolũtate. Æides intelligit᷑ per lu

mẽ. Sicut enim caâdela ſine lumine non lucet.ſic

opatio nr̃a ſine fide deo non placet. heb.xij. Sine
fide ĩpoſſibile eſt placere deo. Intẽtio recta ſigtur
per licinũ qui ꝗqdẽ eſt occultꝰ.⁊ cãdidus.⁊ lumi⸗
nis baiulus. Sic irẽtio debet eẽ occulta. Gꝛego.
Sic ſit op in publico.ut tn intẽtio maneat in oc

eulto.D
ſueritſit
lelumin
Cpenis
ſſcef
detibi.
Cidela
ttaſeet
ſunt ſie
tratlue
tiharet
ſuntſcn
ſemos
Diijſun
loga.“
etnd
aanerid
Cadanen
lacanen

ttatehen
tetin
caarrep⸗
ſapatet
ſpus ſen
ſſon no
ſymttus
Ul n
potitie.)
Ignori
lus ſupe
Aſtectati
litetis,
igfeſirn
ye.
ſegfet
Reguit
laſnedin
ignoriti.
ELatggfn
1potae⸗

ſugitn
ligumn.
ſaiſer ee
Pi.ri,.
Binnte,
rioecike⸗
niacktch
deelleſe
cbliſu;
ſoe ⸗
K afag
idast

ofie

rslichot
Celo
Unchc⸗
Gdolt
Oiß gi
vrloini
ſiſgnis
aami
at'ne
pyt ſul
muptio⸗
one
1nofri
guluz.
onem.
annt,
clorud
ſa tli
ſtainm
Aim
abietio

RKl
lclle)

Pternn.

locet ſt

Sn

giſci
UN
Bue
ha

Sermo II

eulto. Debet eẽ cãdida. Mat.vj. Si oculus tuus

ſuerit ſimplex totũ coꝛpus tuũ lucidũ erit.Debet

eẽ luminis baiula.qꝛ ipſa intẽtio debet coram deo
opa nr̃a repᷣſentare.⁊ remunerationẽ petere.Mat.
vj.cꝰ. Pater tuus qui videt te in abſcõdito red-
det tibi. Scðo per cãdelã ſignat᷑ fama pꝛeclara.
Cãdela eni accẽſa lucet.abſcõdita nõ lucet.extin⸗
cta ſetet. Sũt qdã feruẽtes in vita ⁊ doctrina. Iſti
ſunt ſicut cãdela accẽſa de ꝗbus dꝛ Joã.vj. Jpſe
erat lucerna ardẽs ⁊ lucès. Alij ſunt qui ſunt ↄtẽ
ti hẽre bonã vitã tmñi ⁊ abſcõdũt ſuã ſciẽtiam. Iſti
ſunt ſicut cãdela abſcondita de ꝗqbus dꝛ Zuce.xj.
Memo accẽdit lucernam ⁊ in abſcõdito ponit ⁊c̃.
Alii ſunt qui nec ardẽt nec lucẽt.ſed fetẽt per ma⸗
la oꝑa. Iſti ſunt ſicut cãdela extincta.que qdẽ fe⸗
tet ⁊ nõ lucet.De quoꝝ fetore dẽ Yſa.xxiiii. De ca
daneribus eoꝝ aſcendet fſetoꝛ. Nie peccatoꝝ ſunt
cadauera. qꝛ ſunt moꝛtue per peccatuʒ ⁊ de talibꝰ
cadauerib aſcẽdet ſetoꝛ ꝑ malũ exẽplũ.¶ Ser.iij
Aſus aliꝗs in peccatũ in virginẽ incide⸗
ec re nõ potuit. Ois aũt caſus aut fit per in
firmitatẽ humanã. aut per ignorãtiã. ⁊ ce
citatẽ humana multã.aut per uolũtatẽ ſpontaneã
⁊ certã malitiã. Mullo aũt iſtoꝝ modoꝝ btã virgo
cadere potuit.qꝛ fundata erat ſupꝛa firmã petrã.⁊
ſuꝑ altitudinẽ potẽtie patris.ſapiẽtie filij.⁊ gratie
ſpſũᷣs ſancti. Inter aplos autẽ fuerunt qui aliquo
iſtoꝝ modoꝝ ceciderũt. Petrus ꝗdẽ cecidit per ĩ
firmitatẽ humanã.q.ſ.timore moꝛtis xp̃ᷣm nega
uit.qꝛ nondũ erat ſundatus ſuꝑ altitudinẽ diuine
potẽtie. Paulus cecidit per ignorãtiã.j.Timo.j.
Ignorãs ſeci in incredulitate.qꝛ nõdũ erat fũda⸗
tus ſuꝑ altitu dinẽ diuine ſapie. Judas cecidit ꝑ
affectatã malitiã.ps. Dilexit maledictionẽ ⁊ ueni-
et ei.qꝛ nõ erat ſundatus ſuꝑ altitudinẽ dinine bo
nitatis. Nirgo aũt beata nullo iſtoꝝ modoꝝ cade
re potuit.qꝛ ſuꝑ altitudinẽ diuine potẽtie.ſapiẽtie
2 gfe firmiter ſtabilita erat. Ecci.xxiiii. In me oĩs
gra vite. Ecce qꝛ ſtabilita fuit ſuꝑ altitudinẽ diui⸗
ne gre.⁊ ideo cadere nõ potuit per aliqua malitiã
Sequit᷑.⁊ ueritatis.Ecce qꝛ ſtabilita ſuit ſuꝑ alti
tudinẽ diuine ſapiẽtie.⁊ ideo cadere nõ potuit per
ignorãtiã. Segꝗtur. In me oĩs ſpes vite ⁊ vitatis.
Ecce qꝛ ſundata ſuit ſuꝑ altitudinẽ diuine vᷣtutis
2 potẽtie.⁊ ideo cadẽ nõ potuit per ĩſirmitatẽ hin
manã.Marie aũᷣt tꝑe paſſionis xpᷣi apli ceciderũt
a fide. Luc᷑. ultꝰ, NMos ſpabam ꝙ ipſe eẽt redẽptu
rus iſrlł.Ceciderũt a gfa rvi.qꝛ oès moꝛtalr᷑ pecca
uerũt.⁊ iõ xpᷣi grẽ̃am ꝑdiderũſt.Ceciderũt etiã a ſo
cietate xpᷣi. Jo.xvi. Aenit hora ut vnuſqſq; diſp⸗/
gamini in ſua.⁊ me ſolũ relinq̃tis. Nirgo aũc btã

a fide chꝛiſti cadere nõ potuit.quia oĩa que de ipſo

IIII
erãt fuerat exꝑta.⁊ a ſcõ ſpũ edocta. Nec a gfa xpᷣi
qꝛ in utero mr̃is ſuerat ſcificata.⁊ in gr̃a ↄfirma⸗/
ta. Nec a ſocietate xpᷣi.qꝛ ſemper ſuit cruci affixa.
Jo.xix. Stabat iuxta crucẽ ieſu mr̃ eiꝰ. ¶ Ser.ilij
1 Edrus ſigt mariã iuxta illud Ecci.xxilij.
c Quaſi cedrus exaltata ſuʒ in libano. Sũt
aũt duo genera cedroꝑ. vns que naſcit᷑ in
libano.Alia que naſcit᷑ in locis marinis. C Pꝛia
eſt que ↄſiderat᷑quãtũ ad arborẽ.⁊ ſructũ.⁊ ſucũ.
Arboꝛ aũt iſtius cedri eſt alta ⁊ iputribilis.odori
ſera.⁊ ſemꝑ virẽs.Sic btã vᷣgo ſuit alta per celeſti
um ↄtẽplationẽ. Ecẽi.xxiiij.Ego in altiſſimis ha⸗
bito. Fuit ĩputribilis per oĩmodã i ncoꝛruptionẽ.
Eſt eniʒ archa dei que facta fuit de lignis ſethim
que ſunt ligna ĩ coꝛruptibilia. uit odorifera per
repletionẽ oĩium virtutũ⁊ cariſmatũ.Cant᷑.iili.cꝰ
Odoꝛ vnguẽtoꝝ tuoꝝ ſuꝑ oĩa aromata. Ago de
ſancto victore. Mullus in gfa tibi ſimilis eẽ potu
it.per quã gr̃a ſuꝑ oẽs filios hoiĩium uenit.Spũs
ſcũs ſingulariter in tua humilitate requieuit.⁊ in
tua virginitate miracu lũ nulli cõparabile ſeẽ. Id
circo odoꝛ vnguẽtoꝝ tuoꝝ ſuꝑ oĩia aromata.ſiliꝰ
tuus vnctus.tu quoq; vncta es. Ipſe ꝗdẽ ſuꝑ te.
⁊2 pꝛe cũctis ꝑticipibus tuis.accepit vnguẽti ple⸗
nitudinẽ.tu vᷣo poſt ipſum pꝛe cũctis ſuauitatem.
F uit etià ſemꝑ virẽs qꝛ plàtata fuit ſuꝑ aquas oĩ
um gf̃arñ iuxta illud Hiere.xiiii. Erit quaſi lignũ
qð trãſplatat᷑ iuxta aquas qð ad humorem mittit
radices ſuas.⁊ nõ timebit cũ uenerit eſtus.⁊ erit
ſoliũ eius viride.⁊ in tꝑe ſiccitatis nõ erit ſollicitũ
Hiero in ſermone de aſſumptione. De hac ſacra
tiſſima virgine ſecretoꝝ ↄtẽplatoꝛ celeſtiũ in canti
cis ait. Aidi ſpõſam ſicut colũbã aſcẽdẽtẽ deſuꝑ
riuos aquarũ.qꝛ ſuꝑ aquã refectionis educauit eã
dñs.ex qua multi riui deducti ſunt.⁊ totà terrã ir
rigãt delitiarũ. C Scðo cedrus quãtũ ad fructũ
ↄſiderat᷑. Nã poma illius cedri in aliq̃ ꝑte ſũt dul
cia. In aliqᷓ ſunt acetoſa. In aliqᷓ pte inter dulce
⁊ amarũ ⁊ acetoſum ſunt media. Silr btã vᷣgo ali
qñ fuit plena dulcedine.Aliqũ amaritudine.Ali
qñ in utroq; ſimul. Mã tota plena ſuit dulcedine
inrpᷣi ↄceptione.Cant᷑.iiij. Fauus diſtillas labia
tua.Que vᷣba exponẽs Ugo de ſco victore ſic dl⸗
cit. Mel erat diuinitas in ea. Lerra vo humani⸗
tas tua. in meipᷣm ſauũ mellis qð eſt impᷣſſum in
te aſſumptũ eſt de te.Deinde ſbᷣdit.O qᷓ; dulcis ⁊
ſuauis es.que ſola digna eras.ut ſuꝑne dulcedis
oſculũ in tuo ↄceptu ſuſciꝑes.⁊ totius mũdi ſua
uitatẽ in ꝑtu.iõ mel ⁊ lac ſpᷣ lingua tua.hoc eſt vᷣ⸗
bũ pꝛis ſub carne tua. Sub lingua tua.qꝛ abſcon
ditoꝝ.mel ⁊ lac de?q; hõ uel diuinitas ⁊ lac hũa
nitas.qꝛ mel de rore celi expꝛi mik lac carne.
1

Germo

Scðdðo ſuit plena amaritudie in filij paſſiõe. Jð
dixit ei Symeon.Zuã ipſiꝰ aĩaʒ ꝑtraſibit gladiꝰ
Berñ.Aiam xpᷣi nõ attigit crudelis lancea:qꝛ ia⸗
xpᷣs ſpm̃ ſuũ emiſerat.ſed tua aĩia.ibi erat.⁊ iõ gla
dius doloris tuã aĩiam ꝑptrãſiuit.ut te pluſq; mar
tvrẽ.nõ imerito pᷣdicemus in qua nimirũ ſenſuʒ
in coꝛꝑe paſſiõis exceſſit affect? cõpaſſiõis.⸗ Ter
tio ſuit dulcis ⁊ amara poſt xpᷣi aſcẽſionẽ. Ama⸗
ra ꝗdẽ ꝓpter filij ſubtractionẽ. Hiero in ᷣmone
de aſſuptiõe.Quãtis putas vᷣgo filij dolorib affi
clebat.quo deſiderio eſtuabat.dũ aĩo cũcta reuol
ueret cũcta que audierat ⁊ viderat.puto ꝙ ꝗcꝗd
huũane vtutis eſt cogitare nõ ſufficiat. Mã ⁊ ſi dili
gebat ex toto coꝛde xpᷣm. nouis tñ ifãmabat᷑ quo
tidie pᷣſentia abſens aſſectib deſiderioꝝ.Tato ſi-
qdẽ ualidius q; to diuinit illuſtrabat᷑ viſitationi⸗
bus interius. uit aũt plena ↄſolatiõe ꝓpter ſi⸗
liũ quẽ ad piis dexterã ſublimari videbat. Et ſide
liũ inſtructionẽ.qꝛ eoꝝ magiſtra remãſerat.⁊ apo
ſtolos ⁊ diſcipulos docebat. Hieroꝰ ubi ſupꝛa.Ec
ce dño ieſu aſcendente in celuʒ ᷣgo uacat in ſco-
la vtutũ.ac meditat᷑ in lege mãdatoꝝ dei.ut ipſa
ſit ſoꝛma diſcipulis xpᷣi ⁊ exẽplũ ꝑſectiõis.Cõuer
ſabat᷑ cũ ſenatoribceli in curia paradiſi.ſub diſci
plina ſpũᷣs ſci. Inuenit᷑ pᷣma ĩter pᷣmas cohoꝛtes
ſumi regis.quoꝝꝑ vita iã nõ erat in terris ſed in ce
lis. ¶ Zertio cedrus cõſiderat᷑ q;tũ ad ſucũ qui
multiplicẽ hẽt vᷣtutẽ. Naʒ caliginẽ oculoꝝ deter⸗
git.tumorẽ depᷣmit.carnes a putrefactlõe cuſto-
dit.⁊ morſibꝰ ſerpẽtũ ſubuenit. Iſte ſuc?eſt amoꝛ
Diuinus.quo bta vᷣgo nos in amorẽ diuinnʒ nu⸗
trit.per quẽ in nobis multa bñjficia facit. Nà de⸗
tergit caliginẽ ignorãtie lumine ſue vᷣtatis.lõ uo
cat Ecdi.xxiiij. Mater agnitiõis.qꝛ ignoratiã de
pellit. ⁊ uerã de deo cognitionẽ iſundit. Pꝛouer.
xiiij. Sapiẽs mulier edificat domũ ſuã. Scdðo
depmit tu morẽ ſuꝑbie exẽplo ſue hũilitatis. Non
enĩ eſt aligs ita ſuꝑvus.nec ita ſublimis qui non
Debeat hũiliari.ad cõſiderationẽ tãte hũtiitatis.
Ecẽi.xxiili.Oium erxcellẽtiũ ⁊ ſublimiũ colla pꝛo
pꝛia vtute calcaui. Pꝛopꝛia vᷣtus vᷣginis ſuit hũi-
lKtas.quũ ipſos ad hũilitatẽ reuocat. C Tertio cu
ſtodit a putredine luxurie virtute ſue ginitatis ⁊
puritatis.iõ aſſimilat᷑ myrrhe.Eccẽi.xxilij.Qus⸗

ſi myrrha electa dedi ſuauitatẽ odoris. Sicut eni

myrrha ↄſeruat carnẽ a putredine.ſic eius puri/
tas ⁊ ginitas.nos ↄſeruat a ſetore carnalis ↄcu
piſcẽtie. Quarto ſuccurrit mo:ſibꝰ ſerpẽtũ.i.de
monũ.iĩperio ſue ptatis. Geñn.iij. JIpſa cõteret ca
put tuũ.Lũc enĩ maria caput ſerpẽtis cõterit qñ
a nobis pꝛauas cogitatiões expellit. C Scðdo eſt
qued cedrus maritima. que eſt ꝑua ſed ſructuo

ſa.⁊ odoriſera.⁊ ſiꝗt btãm vᷣginẽ mariã que ſuit
parua per hũilitatẽ.fructuoſa per ſecũditatem.⁊
odoriſera per ſanctitatem. Poma aũſt huiꝰ cedri

triplicẽ hñt ſubſtantiã. Pꝛima eſt calida.Media

eſt tẽperata. Altima frigida. Et ſignat xᷣm qui
ſuit fructꝰhuius cedri.in quo ſuerũt tres ſubſian
tie.ſ.deitas.aĩa.⁊ caro.pᷣma.ſ.deitas eſt ualde ca
lida:qꝛ oĩium vitioꝝ ↄſumptiua.⁊ oium coꝛdiuʒ
inflãmatiua. Heb.xij. Deus ni ignis ↄſumẽs eſt.
Media.ſ.aĩa fuit ualde tẽperata.q; oẽs vᷣtutes in
ipſa ſuũ tenuẽ mediũ.⁊ nulla vnq; ad aliqð de⸗/
clinauit extremũ. Altima vo ⁊ extrema ſubſtãtia.
ſ.caro fuit frigida.quia ab omni inoꝛdinato calo
¶ Sermo. v.
Ellaria ſpũs ſciĩ eſt virgo maria. hẽt eni
c deus cellã vinariã.i.ſpũs ſcĩ abũdantiã.
in qusa deus btãm virginẽ itrodurit. 2 eẽ⸗
cellariã ſuã fecit iuxta illud Canticoꝝ.ij. Intro⸗
duxit me rex in cellà vinariã. De iſta aũ̃t cella pio

re ſuit penitus aliena.

pinat vinũ illis qui ſunt in via.ad aliqualẽ ſatie⸗

tatẽ. ⁊ illis qui ſunt in patria ad ebꝛietatẽ iuxta il⸗
lud Canticoꝝ.v. Bibite amici ⁊ inebꝛiamini cha
riſſimi. Sancti qui ſunt in via ſunt amici ſui.ſed

illi qui ſunt in pꝛia ſunt chariſſimi. Amici ergo
bibũt.ſed chariſſimi inebꝛiant᷑.qꝛ ſcĩs qui ſunt in

mundo dat gr̃am ad iuſtificationẽ. Illis vo qui
ſunt in celo ad ꝑfectã fruitionẽ. ¶ Ael põt dici
amici dei ſunt angeli qui ſunt ſibi in itimo amo

re.⁊ ſunt cariores.qꝛ nature ↄſoꝛmitate ꝓpinqui.
⁊ ſunt chariſſimi.qꝛ chariſſimo pᷣcio redempti.
Angeli igit᷑ qui ſunt amici bibũt q; ex viſione di⸗
uinitatis.ſuas delectationes hauriunt. Hoĩes vᷣo

beati qui ſunt chariſſimi ebꝛij ſunt. Nã bibũt qũ
ſuas delectationes hauriũt ex viſione diuinitatis

⁊ rebibũt.qũ delectationes ſuas hauriũt ex viſio

ne humanitatis. E bꝛietas enim nõ cauſat᷑ exr vno

hauſtu.ſed ex ſrequẽti actu bibẽdi. Quis igit᷑ ſcti

bibũt iõ ebꝛij ſunt. Iſtud aũt vinuʒ ſpũs ſcti:iſta

cellaria nobis abũdãter ꝓpinat.⁊ ſõ aſſimilatur

crateri ⁊ aqueductui.Crateri luxta illud Canti.x.

Ambilicus tuus crater toꝛnatilis nunq; idigès

poculis. Ipſa eni eſt crater inquãtũ ſemꝑ inſun
dit.⁊ eſt toꝛnatilis in quãtũ circũcirca ſemꝑ inua

dit., ut inueniat cui iſundat.⁊ eſt nunq; indigens

poculis.qꝛ nunq; euacuat᷑.ſed ſemꝑ plena inne/

nit᷑ E cẽi.xxiiij. Sicut aqueduct exiui de paradi-
ſo. Ber. MHehemẽtia deſideriij.ſeruore deuotiõis.

purſtate ofonis ſontẽ attigit pietatis. ut hauriret
ſuꝑ angelos ꝙ reſunderet hoibꝰaqua vinaʒ.pꝛo⸗
pterea enim tàto tꝑe fluẽta gre deſfuerũt.qꝛ mun

dũ inter ceſſerat aqueductus. Sicut enĩ videmus
ꝙ in diuinis eſt emanatio per modum nature per

güſlns
hralitute
asbiſa
Unü per
Kumarp
neſioth
beralitat
obeincim
tioti
eins ſal
lelluise
ſosefe
lot pot
libipindi
lomedt.
leerach
lacte vid
letts ge
altie,Ee
(itnos t
tünſnell
ltae gos
nuntel
1
narip
Pludcel
Uerſtate
tcleſis
deomme
cpſtee
eitdup
1ſignat
ſagkin r
Dianhe
Moti.
lce ſeci
lüͤſee
gbo din
ſglktli
lename
Cocie
enaban
lis. Wo⸗
dange
Dodoe
tico
li. J
lioreſt
mecde
lactie

i gueſiit
ditnen.
thultecht
dn Ned
ungul
ras ſbfan
eſtualdec
im coci;
ſumiseſ,
8 ktuttsin⸗
1elgdd
aſubſtite
linuo ab
Genot.
nhün-
üinmi.
vdnnti
i. Imn⸗
cclepe
ale iul⸗
iurai⸗
miniche
ic ego
fſantin
foi
dieſg⸗
ſo omo
hinqui.
denpe,
ſonedi⸗
pvies io
bbürg
Natis
efiſo
no
l ſei
ciiſts
flatwur
iiges
nig inas
ndgens
Nainbe⸗
nl-
Hurtt
cni⸗
nin
nem
Guneh

Germo

quã filius ꝓcedit a pꝛe.⁊ per modu amoris 2 li⸗
beralitatis.per quẽ ſpũs ſcũs ꝓcedit a pꝛe ⁊ filio.

ita ab iſta ceilaria duo nobis bñficia pꝛoueniunt.

Anũ per modũ nature.ſ.filius de quo deo regra
tiamur.põ. Suſcepimus deus miſicoꝛdiã tua in
medio tẽpli tui.Aliũ per modũ amoris ⁊ ſue li-
beralitatis.ſ.dona ſpũs ſctĩ que per ipſam a filio
obtinemu s.vñ nõ tm̃ eius or̃o ſed etiã eius ſalu⸗
tatio tãte fuit efficacie ꝙ ioannes ⁊ heliſabeth ad
eius ſalutationẽ ſpũs ſcĩ gra ſũt repleti. Iſta aũt
cellaria eodẽ cibo nos paſcit.quo ſe.⁊ eodẽ potu
nos reſicit quo ⁊ ſeipſam. VUñ ipſa dicit de ſuo ci
bo ⁊ potu Canti.v.Comedli ſauũ cũ melle meo.
bibi vinũ meũ cũ lacte meo.LZunc ſauũ cũ melle
comedit.qũ xpᷣm in ſuo utero geſtauit.in quo ſu⸗
it cera charitatis.mel dinitatis.Zũc eni vinũ cũ
lacte bibit.qñ ſpũs ſcũs eius aĩaʒ ipleuit vino ce

leſtis gfe.⁊ eius carnẽ ꝑſudit lacte virginalis mũ

ditie. Eodẽ mõ ipſa nos paſcit fauo mellis.qũ ſa
cit nos delectari in xpo in cera ſue humanitatis.
2 in melle ſue diuinitatis. Silr potat nos vino ⁊
lacte.quãdo dat nobis ſpiritualẽ letitiã in mẽte ⁊
munditiam in carne. ¶ Sermo. vj.
Elum di virgo maria. Eſt aũt triplex ce-

c lIunm. ſ.ſydereũ. criſtallinuʒ 2 empireum.
DPꝛimo celo.ſ.ſydereo aſſimilat virgo

maria ppter oꝛnatũ motũ ⁊ effectũ. Sicut enim
illud celũ eſt oꝛnatũ uarietate ſtellarũ.ſic maria di
uerſitate virtutuʒ. Ecci.xliij. Spẽs celi.i.marie.
celeſtis gloria ſtellarũ.i.glorioſa uarietas vᷣtutũ.
De oꝛnatu iſtius celi dꝛ Apoc̃.xij.ꝙ ipſa hẽbat in
capite coronã ſtellarũ duodeciʒ. In duodenario
aũt dupler eſt ſenarius qui eſt numerus ꝑfectiõis
ſignat ſcõs qui ſũt in pꝛia.⁊ ꝑſectos qui adhuc

ſunt in via.qui oẽs btàm virginẽ tanq; reginaʒ ⁊

dñam honorãt coronãt ⁊ oꝛnãt. Seðo pꝛopter
motũ. Sicut enim celũ ſua vᷣtute oĩa ſydera quo
tidie ſecũ circũducit.ſic maria oẽs ſcõs ad ĩterce

dẽdũ ſecũ adducit. Motoꝛ aũt iſti celi eſt ille de
quo dã in pẽ. Aerbo dñi celi firmati ſunt. Ipſa

igit᷑ tali motione agitata mouet᷑ ad deũ ꝑer feruẽ
tem amorẽ. Eſt eniʒ tota dei de qua dꝛ Eʒzech. j.
Quocũq; ibat ſpãs.illuc eunte ſpũ ⁊ rote pariter
eleuabant᷑ ſequẽtes eũ. Spũs eniʒ vite erat in ro
tis. Modo ad filiũ ipᷣm pꝛo nobis orãdo. Modo
ad angelos.ipſos in nrjm miniſteriũ dirigendo.
Modo ad ipſos beetos.ut pꝛo nobis orẽt exhoꝛ⸗
tãdo.Ecce quãti motus ⁊ mobilitatis eſt illud ce
lũ. IJdeo dꝛ Sap.vij.cꝰ'. Oiĩbus mobilib? mobi⸗
lioꝛ eſt ſapia. Tertio ꝓpter effectũ. Sicut enim
mediante celo ⁊ ſuis luminaribꝰhẽmus oĩa terre
n alcẽtia.ſic ab ipſa ꝑcipimus ola dei dona. Nam

VI pxili
ſieut celñ terrã viſitat ⁊ ſuis luminarib ipſam ſe
cũdat.⁊ quodãmõ ſuis imbꝛibꝰ inebꝛiat.⁊ nubi⸗
bus ipſam multiplicat in fructibꝰ.⁊ locupletat in
auro ⁊ argẽto ⁊ lapidibꝰ pᷣcloſis.ita maria totam
eccleſiã illuſtrat ⁊ viſitat ſuis exemplis. Inebꝛiat
ſpũs ſcĩ donis.multiplicat in oꝑibus bonis.⁊ lo⸗
cupletat in virtutib pᷣcioſis.De his quatuoꝛ dẽ in
pã. Aiſitaſti terrã ⁊c. C Secũdũ celũ eſt criſtalli
num ꝙ ſactũ eſt de ags que ſuꝑ celos ſunt.Que
quidẽ in modũ criſtaili ſunt ſolidate. Iſti celo cri
ſtallino btã vᷣgo aſſimilat᷑ rõne materie.efficacie.
2 foꝛme. Materia quidẽ ut dictuʒ eſt ſunt aque in
modũ criſtalli ſolidate. Aque ſunt ce gitationes
2 affectiões fluxibiles que in nobis ſepe fluunt de
vitio in vitiũ. Sed iſte aque in btã maria ſuerunt
ſolide.i.in bono ↄfirmate.fuerũt lucide.i.puriſſi
me ⁊ trãſparẽtes.⁊ ꝑuie:qꝛ per illas dei glia ↄtẽ⸗
plabat᷑ ⁊ ituebat–᷑ iuxta illud.ij.Coꝝ.iijp. Nos autẽ
reuelata ſacie gloriã dei ſpeculantes ⁊c. Scðo
rõne efficacie.Dicũt enim ꝙ influẽtia celi ſyderei
lucis diſponit ad ſuſceptionem vite uegetabilis.
Influẽtia ᷣo lucis celi criſialiini ad ſuſceptioneʒ
vite ſenſibilis. Influẽtia aũt lucis celi empirei ad
ſuſceptionẽ vite rõnalis. Sunt qdaʒ qui dant im̃i
flores.i.humanas cogitationes.i.bonas uolũta
tes. Iſtis btã virgo ad modũ celi ſyderei dat vitã
uegetabilẽ: qꝛ eos bonis oꝑibus ſacit ſructifica⸗
re.Ecẽi.iij.cꝰ. baudite me diuini fructus.flo⸗
rete flores ⁊ fructificate ⁊c. Alij ſũt ſine ſenſu de⸗
uotionis.⁊ ſine motu ꝓgreſſionis.qꝛ nec in bono
ꝓficiunt nec ſpũalia ſibi ſapiũt. Iſtis admodum
celi criſtallini inſundit vitã ſenſibilẽ.dando eis.ſ.
ſenſuʒ ⁊ motũ ut hẽant ſenſum interne deuotio⸗
nis. ⁊ motũ ſeruentis oꝑationis.Alii ſunt qui in
ſuis oꝑationibꝰnõ obſeruãt nec motuʒ.nec locũᷣ.
nec tẽpus.Iſtis admodũ celi emꝑirei iſundit vi/
tã rõnalẽ.ut ſeruet᷑ illud Rom̃.xij. Rõnale obſe⸗
quiũ ueſtrũ. Tertio aſſimilat᷑ celo criſtallino rõ
ne ſoꝛme.Eſt enim ſoꝛme ſperice que ꝗdẽ eſt capa
ciſſima.pſectiffima.⁊ pulcherrima. Sic ⁊ ſipᷣa ſu
it capaciſſima:qꝛ dei habitatio effecta. Añ càtart
eccleſia.Quia quẽ celi cape nõ poterãt tuo gre⸗
mio cõtuliſti. uit ꝑſectiſſima.qꝛ oĩbꝰ vᷣtutibus
accumulata.E cẽi.xxiiij. In me oĩs gfa vie ⁊ ueri
tatis. F uit pulcherrima.q: nulla macula etiã ue
niali ſuit vnqꝙ; reſꝑſa. Cant.iiij. Zota pulchꝛa es
amica mea ⁊ macula nõ eſt in te. C Tertium ce⸗
lũ eſt empireũ qð eſt hitatio oĩuʒ ſctõꝝ.⁊ iſtud ce
luʒ eſt luciſoꝛme.capacitatis ſũme.⁊ ſublimitatis
imẽſe. Aſſi milat᷑ ergo iſti celo btà go. Pꝛimo
ꝓpter ineffabilẽ claritatẽ᷑.qꝛ tota lucet ⁊ reſplẽdet.
Apoc.xij Mullier amicta ſole. ⁊ luna ſub pedibꝰ

Sermo VII
eius:⁊ in capite eius corona ſtellarũ duodecim.
ecce qꝛ eſt lucida a parte ĩſeriori.iõ dẽ luna ſub pe

dibeius. A parte ſuꝑiori.iõ dẽ q; in capite ei? erat

corona ſtellarũ duodecim. Et a parte medij.iõ d‚

amitcta ſole. Scðo ꝓpter capacitatẽ. Sic enim
non põt excogitari aliꝗs loc/ maioris capscitatis
;ᷓ celũ empireñ.ſic nec aliq̃ creatura põ: inueniri

maioris charitatis qᷓ; maria. Hũit eni amplũ ute
rũi n quo recepit deũ. hũit ampli ĩtellectũ.quia
hũit cognitionẽ oĩiuʒ dininoꝝ. Hũit amplũ aſffe-

ctũ.qꝛ per cõpaſſionẽ recipit miſerias oĩuʒ aſfli/
ctoꝑ. Tertio aſſimilat᷑ celo empireo ꝓpter ſub⸗
limitatẽ. Sicut eni illud celũ eſt ſlimius oibus

coꝛꝑibꝰ.ſic ⁊ ipſa ſublimioꝛ eſt oĩbꝰ creaturis ſpi

ritualibus tã angelicis q; rõnabilibꝰ.ps. E leuata

eſt magnificẽtia tus.i.vᷣgo maria. cui de magna
fecit.⁊ hoc ſuꝑ oẽs celos tã mãles q;ᷓ rõnales.q;
oiuʒ ſctõꝝ regina ↄſtituta. J ipſa dicit.Quia ſe

cit mihi magna qui potẽs eſt. Per. Magnů eſt ꝙ

mater ſuʒ.⁊ magnũ eſt ꝙ ucrũq; ſimul. ⁊ mater
⁊ ᷣgo ſum. Sed cuiꝰmater.vnigeniti dei plaſma
toris ⁊ ſaluatoris oĩiuʒ. Ugo de ſctõ victore.Ma
gnũ utiq; ſuit.ut maria plaſmatoris ſui mat fie

ret.Magnũ ut vᷣgo ſine virili ſemine filiũ ociꝑet.

MWMagnũ ut sgo dei pꝛiis ðbũ carne ſua indutũ in
utero geſtaret. Hec oiĩia magna ſũt:ſ̊ ei ꝗ potẽs ẽ
cui nulla ſũt ipoſſibilia.nõ ẽ magnũ.CSer. vij.
Innamomũñũ di virgo maria iuxta illud
c Eccil.xxitij. Sicut cinamomũ ⁊ balſamũ

aromatizãs odorẽ dedi. Eſt aſt cinamo

muʒ ſpẽs calida ſicca ⁊ aromatica.ſic ⁊ ipſa ſicca
fui in carne per temperãtiã ⁊ ſiccitatẽ.Calida in
gĩa per feruorẽ ⁊ charitatẽ.aromatica in utroq; ꝑ

mũditià ⁊ puritstẽ. Motãdũ aũt ꝙ; cinamomum

per quinque ſigna cognoſcit᷑.qn.ſ.eſt laudabile ⁊
bonũ.ꝓpter que btãm mariam merito repũtant.
Pꝛimo ex colore.qꝛ nõ debet eſſe ſubalbiduʒ.
nec nigrũ.ſed ſubruffnzʒ.ſic nec ipſa ſuit ſubalbi⸗
da per uanã gloriã.nec nigra per alicui pcti ma-
culã.ſed ſubruſſa per charitatẽ ſuccẽſam. Hiero⸗
in ſᷣmone de aſſũptio.Lotà ipſa repleuerat ſpũs
ſcĩ gra.totã diuinus amoꝛ incaluerat.ita ꝙ in ea
nihil eẽt qð mũdanus violaret affect?.ſed ardoꝛ
cõtinuus.ac ꝑſuſi amoris ebꝛietas. C Scðo co⸗
gnoſcit᷑ ex odore.qꝛ ex ſua aromaticitate cerebꝛũ
multũ ↄſoꝛtat.⁊ fluxuʒ reſtringit. A cerebꝛo autẽ
fluũt ſenſus ⁊ motꝰ.QOdoꝛ igit᷑ ſcitatis btẽ marie
cõſoꝛtat vtutẽ motiuã. duʒ eam allicit ad bñ ope
rãdũ.Cõſoꝛtat vᷣtutẽ affectiuã.duʒ eã iſlãmat ad
Diligẽdũ.Cõſoꝛtat vᷣtutẽ intellectiuã.dũ eà illumi
nat ad cognoſcẽdũ. Iſte etia odoꝛ ſue ſcitatis re⸗
ſtringit fluxũᷣ carnalitatis.iõ aſſimilat᷑ odori thu

VIII

ris qui hẽt reſtringere fluxrũ reumatis.Cant᷑.iiij.
Odoꝛ ueſtimitoꝝ tuoꝝ ſicut odoꝛ thuris.C Ter
tio cognoſcit᷑ ex ſapore.qꝛ appetitũ acuſt.iõ in ſal
ſamẽtis apponi ↄſueuit.Btã aũt virgo inflämat

nr̃m deſideriũ ⁊ acuit appetituʒ.Ecci.xxiiij.Qui

edunt me adhuc eſuriẽt. ⁊ qui bibũt me adhuc ſi
tiẽt. C Quarto cognoſcit᷑ ex ſubtilitate. Gꝛoſſum
eni cinnamomũ nõ eſt bonũ.ſed gracile ⁊ ſubtile.

Ipſa aũt nõ ſuit groſſa.ſed ualde ſubtilis per hu

militatẽ. Eʒech. xvj. Induite me ſubtilibꝰ. Tue
eni deus btàm vᷣginẽ ueſtiuit qũ deàit ſibi hũᷣilits

tẽ in coꝛde.⁊ maſuetudinẽ in ↄuerſatione. Qui

to cognoſcit ex tute.Cinnamomũ eni qñ eſt bo
nuʒ ⁊ laudabile multiplicẽ hẽt virtutẽ. ?⁊ maxime

ualet cõtra vulnera labiorũ. Oue aũt ſunt vulne⸗

ra labioꝝ niſi pctãa cogitationũ ⁊ locutionũ. Iſta
vulnera locutionũ ſanat btà vᷣgo ex ſua locutione
modeſta. Oia enim vba ſua fuerũt vulnerũ nfoꝝ
medicina 1 nr̃arũ locutionũ exẽpla. Ipᷣa eni ſuit
Olſcreta in inꝗrẽdo qñ dixit.Quõ fiet iſtud. uit
hunailis in obediẽdo.qñ dixit. Ecce ancilla dni.
F uit curialis in ſalutãado.qn ſalutauit heliſabeth
Fuit grata in regratiando.qũ.ſ.bñficia dei in ſe

cognoſcẽ᷑s.regratiata eſt deo diccs.Magnificat
aĩa mea dñm. uit modeſta in rep̃hẽdẽdo.qũ.ſ.
dixit. ili qd feciſti nobis ſic. Mõ eni eũ maledi⸗
xit.uel eñ iĩcrepata ſuit.ſed ceũ modeſtia repᷣhẽdit.

Fuit pia in cõpatiẽdo.qñ cõpaſſa eſt ſpõſo cui vi

nũ deſecerat.⁊ iõ dixit filio. Ninuʒ nõ hñũt.ꝙ uit
ſapſens in ↄſulendo.quãdo dirxit miniſtris. Qð⸗
cunq; dixerit uobis facite. ¶ Sermo. viij.
Ypꝛeſſus repᷣſentat virginẽ bräm mariaʒ
c iuxta illud Ecc̃i. xxiiij. Quaſi cypꝛeſſus in

mõte ſyon.Eſt aũt cypꝛeſſus arboꝛ odo/

rifera.ſolida. ⁊ virtuoſa. De odore aſᷣt eypꝛeſ le⸗
git᷑ ꝙ eius lignũ pᷣciſuʒ ⁊ aridũ magis redolet qᷓ;

riride.⁊ ꝙ lignũ cyp:eſſi igni appoſitũ.multum
redolet.⁊ ꝙ eius odo: ſugat ſerpentes ⁊ uermes.
Dꝛĩ igit᷑ bta vᷣgo cypꝛeſſus rõne odoris. uit aüůt

odorifera. Pꝛimoq fuic ab oĩ humore muda

ni amoris penitus exiccata. Scðo q fuit igni

ſpñᷣs ſci appoſita.ĩmo ſuit tota in ignẽ amoris cõ
uerſa. Tertio q; ſuit ſoli dĩino expoſita.ĩmo fuit

tota ipſo ſole ueſtita. Apo.xij. Wulier amicta ſo

le.Et qꝛ ſic ſuit tota odorifera.iò odoꝛ ſue ſcitatis
expellit ſerpẽtes.i.diabolicas tẽtatiões.⁊ uermes
i. malas cogitatiões ↄſcĩiam comedẽtes. C Scðo
cypᷣ ſius eſt arboꝛ ſolida ex qua ſoliditate accidit ꝗ;
nõ põt putrefieri.nec aliq põdẽ flecti.⁊ q eſt apta

ↄſeruationi. Eodẽ mõ vᷣgo btã ſic ſuit in dei amo

re ſolidata:⁊ gr̃a ꝙ eius coꝛpus nõ potult putre⸗
fieri.nec in vita per aliquã coeruptionẽ. quia fuit

Altas⸗
ſe aſu

ſe ſia

nopot

mane

aſolie
nunchf
üma
1dlice
hne
güpe
flaſi
ſigka
lenpte
iräſ
lſepd
Pictie
Eſtet
ſndeca
ſchuen
les int
lgltpi
tissimn
ſconeu⸗
daſflli
Uauit.
ſ.On
1firtea
biacve
ſſolia.

liscd
1ſita
deuz ho
catad
ſa
Kins
liotge
ngelo
tli⸗
Minae
mngeon
nonifce
iE
ſuerunt
urnſa
notent
hieru
tituze
nus de

Cmniſf,

6(
tio bnſl

Pfin
mli. Art

tachueſ

Boſun
dtſbeſe⸗
lsperbe
be, Tie
bihälie
Ne A
ito
rine
ſulne⸗
i
oudce
rüininr
giſit
d Fi
Pon.
bay
Gn
ie
l. 4
di⸗
hidt.
galfi
Fle
Ab⸗
o.
neris;
ſsnn
zodo⸗
ſtle⸗
llech
lum
mes⸗
adͤt
mie
dtiont
afis
noſot
nica⸗
eſchan⸗
lrm’s
(Sd
cciair
ſvaen⸗
up
Auin

Sermo

Hdita ginitate.nec in moꝛte per aliquã reſolutio
nẽ᷑.qꝛ fuit ueſtita imoꝛtalitate.? Eſt etiã cypꝛeſſus

iſc ſolida.ꝙ in turribꝰ uel in domibꝰ poſita nullo
mõ põt flecti. uel incuruari.ſed ſemꝑ in ſuarecti-
tudine ꝑſeuerat. Sic btã pgo intantũ ſuit in gf̃a

dei ſolidata.q; nullo pondẽ alicuius tribulatiõis

nunc fuit a ſua rectitudine incuruata. Paſſa eſt

enĩ magnũ pondus tribulatiõis.qũñ puella tenera
2 delicata.e nouo ſurgẽs a ꝑtu ſugit in egyptuʒ.⁊
per ſeptẽ annos ibi ꝑegrina ꝑmãſit. Paſſa eſt ma
gnũ põdus tribulatiõis qũ añ oculos ſuos vidit

ſiliũ ſuũ cruciſigi ⁊ vulnerari.Et qꝛ ſolidata erat

in gra.iõ nõ potuit flecti per aliquã ĩpatientiã.ſed
ſemꝑ tenuit rectitudineʒ iuſtitie.fidei ⁊ gr̃e. Nec
mirũ ſi ſic fuit ſolidata ⁊ firmata.qꝛ ſeptẽ colũnis
i.ſeptẽ ſpũs ſciĩ donis uallata ſuit. Pꝛouer.ix. Sa
piẽtia edificauit ſibi domũ excidit colũnas ſeptè.
Eſt etiã lignũ cypꝛeſſi aptũ ↄſeruationi. Flũt enĩ

inde capſelle ⁊ alia uaſa in ꝗous ſctõꝝ relige con-

ſeruant᷑.quia ꝓpter ſuã ſtabilitatẽ non patitur.ut
res interpoſite aliquã patiant᷑ coꝛruptionẽ. Quia

igit᷑ virgo beata ualde ſolidata in ꝓpoſito virgini
tatis imo hu militatis fuit. ideo eius uterus ſuit

idoneus ad recipiendũ cõſeruandũ.⁊ retinendũ
dei filiũ quem nouẽ mẽſibus in ſuo utero conſer-
uauit. ¶ Tertio cypꝛeſſus eſt arboꝛ ualde fructuo

ſa. OQmnia enim que in cypꝛeſſo ſunt medicinalia
2 virtuoſa ſunt.ſ.coꝛtex.lignũ.⁊ fructus.Sic etiã
oia que fuerunt in beata virgine ſructuoſa fuerũt

ſ.ſolia.i.eius uerba.Coꝛtex.i.eius cõuerſatilo exte

rioꝛ. ⁊ ſructus.i.eius opera. Sed pꝛimo videa-
mus de virtute eius ſolioꝝ.i.uerboꝝ. Nam vnnʒ

uerbũ dixit.ſ.Ecce ancilla dũi qðᷣ fuit tante virtu

tis ꝙ deum incarnaeri fecit. Aliud uerbuʒ dixit

ſ.ſalutationis heliſabeth.qð ſuit tante virtutis.ꝙ
deuz hoibus ſubditũ eſſe ſecit.vnde ſequitur. Et

erat ſubditus illis. Aliud fuit.ſ.vinuʒ non hñnt.
5 ſuit tante virtutis.q; aquã in vinuʒ conuertit.

Eius etiam coꝛtex.ſ.cõuerſatio tante ſuit vireu
tis ⁊ gratioſitatis.ꝙ ſaciebat deo magnã gloriã.

angelo magnã letitiam. hoĩbus magnà honoriſi
centià. Judith. xv. capꝰ. u gloria hieruſalem.i.
dei in quo eſt viſio pacis noſtre.tu letitia i frael.i.

angeloꝝ qui vident deum ſacie ad faciem.tu ho⸗

noriſicentia populi noſtri.i.totius generis huma

ni. Eſt etiam fructus.i.eius opera.que intantũ

ſuerunt virtuoſa.ꝙ ſicut dꝛ Pꝛouer.ultimo. Ma
num ſuaʒ miſit ad ſoꝛtia. Iſta aũt fſoꝛtia que ſecit
notant᷑ Judith. xv. Poſtq́; enim dixit. Tu gloria
hieruſalẽ.Et ſubdit᷑. Quis ſeciſti viriliter.⁊ cõſoꝛ

tatuzʒ eſt coꝛ tuum.eo ꝙ caſtitatẽ amaueris.⁊ ma
nus dſii conſoꝛtauit te,⁊ eris bñdicta in eternuʒ,

I2 xiiij
Ex quibus uerbis habet᷑ ꝙ quatuoꝛ ſoꝛtia oꝑa ĩe-
cit. Anuʒ eſt quia diabolicã virtutẽ conſregit.qð
notat᷑ cum dicit᷑.uia ſeciſti viriliter ⁊ conſoꝛta⸗

tum eſt coꝛ tuuʒ. Zunc enim viriliter egit quãdo

caput holoſernis.i.virtuteʒ demonis conſregit.
Secundũ eſt quia carnalem cõcupiſcentiam in

ſe penitus reſecauit. qð notat᷑ cum dẽ. Eo q caſti

tatem amaueris. Tertiũ quia manũ diuini au⸗
xilij ad ſe inclinauit.qð notat᷑ cum dꝛ. Jdeo ma⸗
nus dſii conſoꝛtauit te. Quartũ eſt quia benedi
ctionẽ eterne glorie ſibi acqſiuit.qð notat᷑ cuʒ dẽ.
Et eris bñdicta in eternñn. ¶ Ger.ix.
e Ollũ dr sgo maria lux illõ Cant᷑ j.Collũ
tuũ ſic monilia.vbi duo ſũt vidẽda. Pꝛio
q̃re dicat᷑ collũů. Scðo q̃re dicat᷑ monilia. ¶ Cir⸗
ca pᷣmũ notãdũ q; ipſa aſſimilat᷑ collo ꝓpter reſpe
ctũ ad deũ.ad ſeipſam.⁊ ad nos,per reſpectuʒ ad
deũ dẽ colluʒ triplici rõne. Pꝛimo rõne ↄiũctio
nis. Sicut enim collũ cõiungit caput coꝛpori.ſic
⁊ ipſa ↄiungit chꝛiſtũ qui eſt caput eccleſie que eſt
coꝛpus ſuũ. hec aũt cõiunctio ⁊ vnio in eius ute
ro facta ſuit.qn.ſ.de ea carnem aſſumpſit.⁊ ſibi
vniuit.quãdo.ſ.uerbuʒ caro factuʒ eſt. Secun⸗
do rõne mediationis. Sicut enim collũ eſt me⸗
diuʒ inter caput ⁊ coꝛpus.ſic ⁊ ipſa eſt mediatrixx
inter deũ ⁊ nos.vnde dẽ. Mediũ tẽplũ.ps. Suſce
pimus deus miſericoꝛdiã tuã in medio tẽpli tui.
In tẽplo quidẽ ſunt tres dluiſiones. Pꝛima eſt ſa
crariuʒ. Altima eſt coꝛpus ipᷣm. Wedia eſt cho⸗
rus. Sicut enĩ chorus eſt mediũ inter ſacrariũ 2
coꝛpus ſic ⁊ ipᷣa eſt mediatrix iter deũ ⁊ genus hu
manũ. Tertio rõne rectitudĩs. Slicut eniĩ collũ
eſt rectũ.ſic ⁊ ipᷣa in oibꝰque agebat.rectã intẽtio⸗
nẽ hẽbat.Cant᷑.vij.Collũ tuũ ſicẽ turris eburnea.
Dꝛ eniĩ turris eburnea ꝓpt᷑ rectitudinẽ.⁊ eburnea
ꝓpt puritatẽ. C Scðo dẽ collũ ꝓpt᷑ cõparationẽ

ad ſelpſã.⁊ B ꝑꝑ tria. Pꝛio eni ꝑꝑ eminẽtiã ⁊ di

gnitateʒ. Sic eni caput poſt collũ pᷣeminet oĩbali

is mẽbꝛis.ſic ipᷣa poſt xpᷣm pᷣeminet oĩb ſctis.iõ

aſſimilat᷑ cedro.Ecc̃i.xij.Quaſi cedrꝰ exa lcata ſuʒ

in libano. Siẽ eni excedit oẽs arbores i latitudie.
ſic ipᷣa excedit oẽs ſctõs in vignitate. Scdo ꝓpt᷑

eloquẽtie gratioſitatẽ. Siẽ eni ĩ collo ſoꝛmãt᷑ vba.

ſic ⁊ ipa ĩ ↄſpectu dei ꝓ noð logt᷑ bona vba.que vᷣ

ba de audit libent᷑.ut dicat ei Cant᷑.ij. Gonet uox
tua ĩ auribꝰ meis.vox eni tua dulcis ⁊ ſacies tua
decora.Jꝰ ꝓpt᷑ cõpaſſionẽ ⁊ pietatẽ.Sic eni col

l de ſacili flectit᷑.ſic ⁊ ipᷣa de facili ad cõpaſſonẽ

mouek. F lectit᷑ aut collũ mõa dextris mõa ſini⸗
ſtris mõ an ⁊ mõ retro.ſic ⁊ illa mõ ad illos ꝗ ſũt
a dextris ꝓſpitatis dado tẽperâtiã. mõ ad illos ꝗ
ſũt a ſiniſiris,i.iĩ aduerſitate dãdo patiẽtiã.mõ ad

Sermo

ſlos ꝗ ſunt a tergo.boni qaẽ hſt ſaciẽ ſuã añ deũᷣ.
mali vo hñt poſt tergũ. Hiere.ij. Nerterũt ad me
tergũ ⁊ nõ faciẽ.Flectit᷑ ergo ad illos qui ſunt añ
deu.ↄſeruãdo eos in gra.⁊ ad illos aui ſibi tergũ
uertt. reducẽdo eos ad pniam. C Tertio dẽ col
lũ per reſpectũ ad nos.Et hoc ꝓpter tria nob ne
ceſſaria.? Pꝛimo ꝓpter ſunẽtationẽ. Sicut eniʒ
caput collũ ſuſtẽtat.ſic ⁊ illa nos oẽs ſuſtẽtat. Jõ
dẽ colluʒ.i.colũna.De qua colũna dꝛ Ecẽi.xxiiij.
Thꝛonus me in colũna nubis.hꝛonus dei fu
k ogo btã.que etlã eſt colãna ĩqutuʒ ſuſtẽtat nos
⁊ eſt nubes inquãtũ nos a terrenis ſubleuat. Se
cũdo ꝓpter ſubminiſtrationẽ. Sicut enim a capi
te.mediãte collo:in coꝛp deſcẽdũt oĩa nutrimẽta
