que eſt inacceſſibilis ſuſtinẽ.angelus ſubiũxit.Et
virtus altiſſimi obũbꝛabit tibi. Deus ꝗdẽ ignis in
extinguibilis eſt. Eſt etiã lux inacceſſibilis.j.Thi
mo.vj.ucẽ hĩtat inacceſſibilẽ. Eſt etiã dulceco
ineffabilis.Ecci.xxiiij. Spũs meus ſuꝑ mel dul⸗
cis ⁊c᷑. Habendo igit᷑ virgo btã deũ in utero hũit
ibi diuinũ ignẽ diuinã lucẽ ⁊ diuinã dulcedineʒ.
Si igit᷑ caro tactũ modici carbonis nõ põt ſuſti⸗
nere.ſi oculus nõ põt ſolẽ reſpicẽ.ſi palatum mel
dulciſſimũ non põt ferre.quõ pura creetura poſ
ſet pati tatũ caminũ diuinitatis:poſſet reſpicẽ in
ſolẽ tꝗ infinite claritatis:poſſet ſuſtinẽ ſuauitateʒ
tã inſinite dulcedis. ꝓculdubio nõ potuiſtet:niſi
virtus altiſſimi ſibi obũbꝛaſſet.Et iõ dixit ange⸗
lus.Et virtaltiſſimi obũbꝛabit tibi. Ignis enim
inextinguibilis ⁊ diuinꝰſe ſibi obũbꝛauit.qñ inter
ſe ⁊ aiam vᷣginis coꝛpus aſſũptũ poſuit.⁊ ſic tãtũ
ardorẽ ſuſtinẽ potuit. Sicut al qũ hoĩ ad ignẽ ue
hemẽtiſſimũ exiſtẽti.q; iter ſe ⁊ignẽ aliqð mediuʒ
ponit.⁊ ſic calorẽ ignis ſuſtinẽ põt.Silr lux diui
na ſibi obũbꝛauit.qñ ipſa lux teſte.i.carni terrene
ſe vniuit. Mã teſtã ſiue laternã creauit.qñ coꝛpus
ſuũ in utero virginis ſecit.⁊ tũc laternã ĩtrauit qñ
ipſam carnẽ ſibi vniuit.⁊ ſic ðgo que nõ potuiſſet
vidẽ diuinã lucè in ſui eẽntia vidit poſtea ipſaʒ in
laterna. Ber. Quia de ſpũs eſt.⁊ nos vmbꝛa coꝛ⸗
poris ſui.tẽperauit ſe nobis ut per obiectu: vnite
carnis videamus uerbũ in carne.ſolẽ in nube.lu⸗
mẽ in teſta. cereũ in laterna. Silr dulicedo diuina
obũbꝛauit qñ tãtã dulcedinẽ exteriori carne uela⸗
uit.⁊ ſic eam ſuſtinere potuit.ſicut accidit alicui
hoĩ hñti bol dulciſſimũ in ore qui eius tãtã dul
cedinẽ tẽperat atq; uelat.Gñ igit᷑ virtus altiſſimi
obũbꝛauit ſibi qũ ignis diuinus coꝛpus medium
poſuit.⁊ luxr ineffabilis teſtã itrauit.⁊ dulcedo taʒ
mirabilis ſe uelauit.Et ſic patet ꝙ; tota ſuit inniã
mata in qua habitauit ignis werilgu bili torn
illuminata in qua hitauit lux ĩiacceſſibilis tota ple
na dulcedie melliflua.in qᷓ bitauit dulcedo ineffa
bilis. Lũc maria ↄſenſit hũilit᷑ dicẽs. Ecce ancil
la dñi. Mõ eniʒ filius in ea ueniſſet niſi ipſa pꝛiꝰ

ↄſenſũ pᷣbuiſſet. AUñ dicit Ber. Ex ore tuo virgo

btã pẽdet cõſolatio miſeroꝝ.redẽptio captiuoꝝ.

BGermo

libatõ dãnatoꝑ.ſalus deniq;ʒ miſeroꝝ filioꝝ adã.
Mõ eſt aũt credẽdũ ꝙ ipᷣa uerba iſta ita rude ꝓtu⸗
lerit.ſed ꝙ ipᷣa in terra genua flexit. errã oſcula-
ta fuit oculos ⁊ manus ad celũ leuauit. ⁊ pꝛe ni⸗
mio gaudio lachꝛymas ↄtinẽ nõ potuit.⁊ tũc cũ
magno coꝛdis deſiderio exclamauit. Ecce ancilla
dni. Iſtud aduerbiũ E cce aliqñ ſacit demõſira⸗
tionẽ ad oculũ ſicut ibi Jo.j. Ecce agn dei.Ali⸗
qñ ad intellectũ ſicut ibi V ſa.vij.E cce virgo cõci
piet. Mõ enim fiebat demõſtratio ad oculũ.quia
nõdũ nata erat btã virgo.ſed fiebat demonſtratio
ad itellectũ. Aliqũ vo demõñrat affectũ ſic hẽtur
Joã.ilij.qñ.ſ.iu dei dixerũt de xpᷣo qui ſuꝑ laʒarũ
lach: vmat ſuit.Ecce quõ amabat eũ. Oñ iglt vir
go dixit Ecce ancilla oni. põt eẽ demonſtratio ad
oculu.ut ſit ſenſus.Ecce pᷣſens eſt ꝓmpta ⁊ ꝑata
ancilla dei ad obediẽdũ. Mel põt fieri demõſtra-
tio ad intellectũ. Queſiui a te modũ ↄcipiẽdi ⁊ ex
poſuiſti.Et ecce ancilla dni. Modũ ipm intellexit
q;.ſ.nõ nãlit ſed ſuꝑnaliter ↄciꝑe debeâ. el põt
demõſtrare affectũ ut ſit ſenſus.Ecce ancilla dñi
offer oeo ſuũ deſideriũ ⁊ affectũ.⁊ iõ ipᷣm meum
affec tũ cõpleat per effectũ.C Altimo maria ora⸗
uit ut ſic ueniat ſibi ſicut angelus dixerat cuʒ ait.
iat mihi ſᷣm vᷣbũ tuũ. Iſtud ſigtũ eſt Joſue.xv.
ubi dẽ ꝙ aſa ſedẽs aſino dixit pꝛi. Terra arenteʒ 2
auſtralẽ dediſti mihi iũge mihi ⁊ irrigu.deditq;
ei irriguũ ſuꝑius ⁊ irriguũ inſeriꝰ. Aſa ſedẽs aſi-
no eſt virgo maria que dnabat᷑ coꝛꝑi ſuo qui hũit
terrã arẽtẽ.i.carnẽ ab oĩ amore ↄcupiſcẽtie deſic-
catã.⁊ terrâ auſtralẽ.i.aiam aſflatu ſpũs ſciĩ infla⸗
matã.⁊ tñ penit irriguũ ſupius ⁊ inſeri qñ vixit.
F iat mihi ᷣm uerbũ tuũ. Mihil ſuꝑius deitate.ni
hil inſerius moꝛtali carne. Tuc igit᷑ irriguũ ſupe
rius ⁊? inferius babuit qñ in eius utero uerbum
caro ſactum fuit. C Sermo pꝛimus.
r E gina celi eſt go maria de qua dẽ in ps.
Alſtitit regina a dextris tuis. Cõmendat᷑
ant regina iſta a ꝓpha in pſalmo iſto a ſexr progati
uis ¶ Pꝛimo a progatius ercellétis pulchꝛitudi
nis cũ dẽ. Ois glia eiꝰ fine regis. Mõ enim cura-
uit de pulchntudine ſaciei exterioris. qꝛ ſicut dẽ
Pꝛouer.ultꝰ Falax gr̃a ⁊ uana pulchꝛitudo.ſʒ cu
rauit de pulchꝛitudie faciei iterioris. Ideo dixit.
OQis glia eius filie regis ab intus. Pulchutudo
aũt ſaciei ſicut dicit Mugꝰin li de tri.eſt qñ ipſa fa
cies eſt decẽter colorata.hilariter affecta ⁊ bñ pꝛo
poꝛtionata. Charitas aũt facit aĩaʒ colorata.qꝛ ſi-
gnat᷑ per aurũ.F inalis vᷣo ꝑſeuerãtia ſac aiaʒ bñ
letã. Cũ magna enis letitia aia de mũdo recedit.
qn uſq; ad ſinè in bonis oꝑibꝰ ꝑſeuerauit. Jõ dẽ
Vſa.lv. In letitia egrediemi. Oluerſitas aut vᷣtu⸗

tũ ſac aiam bñ ꝓpoꝛtionatã.qũ.ſ.ad magnitudin

vni vtutis ſequi magnitudo alteriꝰ vtutis. Iſta

tria ĩ btã maria ſuerũt que ſaciẽ ei aĩe pulchꝛa ſlece

rũt. Jõ ſubdit᷑. In fimbꝛijs aureis ⁊c. Ipia hũit
finalẽ ꝑſeuerãtiã que notat᷑ ꝑ fimbꝛi que eſt finis

ueſtimenti. Hũit etia charitatẽ qð notat᷑ per hoc q;

iſta fimbꝛia dẽ ſuiſſe aures Pꝛopoꝛtionalitas aũt

ſignat᷑ ex hoc ꝙ d. Circũdata uarietate.i.virtutũ

diuerſitate. Mà in ea magnitudini fidei reſponde
bat magnitudo ſpei. Magnitudini ſpei reſponde
bat magnitudo charitatis. Iſtas quatuoꝛ vᷣtuteg
ꝓpoꝛtionatas hũit vᷣgo maria. NMã hũit magna
dẽ.Au.j. Btã que credidiſii ⁊c. WMagnã ſpeʒ.E cci

xxiiii. Ego mr pulchꝛe dilectionis ⁊c̃. Magnã cha

ritatẽ intatũ q; pꝛe ni mia charitate lãg uebat.Can
tiẽ. v. Nuciate dilecto meo quia amore langueo.
Magna? ſoꝛtia opa. Pꝛouer. ultꝰ. MWanuz ſuam
miſit ad ſoꝛtia. C Scðo cõmẽdat᷑ iſta regina a ue
ſtiũ pᷣcioſitate cũᷣ dẽ. Aſtitit regina a dextris tuis
in ueſtitu deaurato. Que ueſtimẽta ĩtell gunt᷑ aut
pꝛout es hũit in mũdo.aut ꝓut ea bhabet in celo.
Mam in mũdo exiſtens habuit ueſtimentũ deau⸗
ratuʒ.i.coꝛpus incoꝛruptũ ⁊ illibatum.ammã vo
habuit circũdatã uarietate.i.omniũ virtutuʒ di⸗
uerſitate.Ecci.xxiiij. In me omnis gĩs vite ⁊ ue⸗
ritatis.in me omnis ſpes vite ⁊ virtutis. Nel poſ⸗
ſunt intelligi iſia ueſiimenta ꝓut es habet in celo
nunc. Habec ueſtimentũ deauratũᷣ.i.coꝛpus glo⸗
ria ĩmoꝛtalitstis indutũ. Et eſi circundata uarie⸗

tate.i.omniũ ſanctoꝝ vniuerſitate.qui eam circũ

dant. uenerant᷑ 2 laudat. Jdeo ſignificata eſt per
coꝛtinã tabernaculi. que ſicut dicit glo.ſuꝑ iſtum

pſalmũ.erat conterta de quatuoꝛ coloribus.ſ.de

byſſo retoꝛta.⁊ cocco biſtincto.hiacintho ⁊ pur⸗

pura. Per byſſum intelligit᷑ candoꝛ 2 caſtiras vir

ginuʒ.que fuit retoꝛta.quia habuerũt munditiaʒ
in mente ⁊ coꝛpore.per coccum qui eſt coloris ru

bei intelligit᷑ oꝛdo martyruʒ.qui ſuerunt ſangui-⸗
ne ⁊ cocco biſtincti:quia ſanguine ꝓpꝛio ſuerunt
tincci in coꝛpore ⁊ ſanguine chꝛiſti in mente. Der

hiacinthuʒ qui ſicut dicit Iſidorus. Ano modo
dicit᷑ flos qui eſt ad modũ viole.⁊ habet colorem

celeſtinũ intelligit᷑ oꝛdo cõſeſſoꝝ qui ſuerunt cele

ſtes in cõuerſatione.iuxta illud Phil. iij. Moſtra

cõuerſatio in celis eſt. Per purpura intelligit᷑ o⸗

do apoſtoloꝝ. Sicut enim purpura eſt ueſtis re-
galis.ſic ⁊ apoſtoli ſuerũt ſpũᷣaliter ueſtis chꝛiſii.
quia ſuis pᷣdicationibus ⁊ doctrinis euʒ oꝛnaue-

runt. Ande dicit pater filio Yſa.xlviij. Omnibus

alijs uelut oꝛnamẽto ueſtieris. Iſta ergo coꝛtina
ideſt virgo maria cõtexta fuit hijs quatuoꝛ colori

bus.i,ex hijs quatuo: o:dinibꝰ.qui oès eaʒ circõ

ikuener⸗
EX

yltlſi
(ona ſtel
luin glein
ctuoifor

piniceriaſi
Uegrauida.
ſoterärlne
flücordts
Mudoris,Ai
ſlltſeſſcara
gaſpuſci⸗
ctbkilareg
Chlcceterd
Uereyrego⸗
ſin dilection
Ndore dileit.
giei blime
Einfegnä
Ner nortsſeg
at fiden
lſtusd ce
it gtotſ'e
Munſt.Qim
Attuneiöa
t ricohe
debotionerec
Nrerun de
oetliii
ugej ibam
lar ſomus
Porſclmas,
ifiereregi
ſblg. glack
Aiceeginen
ſaationd r
fnoſaz ch
ſieigs ma
Nlinrernar
ltterne geg

ütquſeam

fegſummni
ionis diab
agd doris
tſalr
1z birore
Kofnntibus
hpral gann

abirahtfe

rdickglo⸗
aapored

ggntdt
ttss d
Ulchriſe
⸗
leckfins
iighor⸗
nulitsoct
einni
ſcherde
reponee
vor ktutcs
emngiüf
ſpo Ecil

hignichs
uc. Cen

ebngveo,
mug ſram
fegnneave
nns tuis
lguntant
aln cllo,
Nidenn⸗
nimni to
toz di⸗
etuc⸗
Ulheſ⸗
a incto
pus g⸗
Atuot
camn clen

Aaeſ ek

Pp Kun
ſbos,.de
hotpef⸗
rusrir
nunditi
oloris o
ſungul⸗
ſocrunt
ene, e⸗

ſvo no⸗

NMtꝛNn
cunt lte
i Neſn
cligtH

Kuuftöſ,
ſis cl
Hunibis
Auallal
ſshl

. lvz

dant uenerant᷑ 2 laudant. Et q;uis deſcribẽs ha

bitũ regine nõ ſaciat mẽtionẽ de corona eius. tũ
Abpoẽ.xii.fit mentio.ubi dẽ ꝙ in capite eius erat
corona ſtellarũ duodecim. que fuerũt eius duo⸗

decim gr̃e ſingulares. quas ponit Berñ.quaruʒ

quatuoĩ flurerũt in ſua carne.qꝛ ſuit virginitatis
pꝛimiceria ſine coꝛruptione ſecũda.ſine grauedi⸗
ne grauida.⁊ ſine dolore puerpera. Alie quatuoꝛ
fluxerũt in eius mẽte.ſ.deuotio credulitatis.mar
tyriũ coꝛdis.reuerentia humilitatis. magnitudo

pudoris.Alie quatuoꝛ flurerunt ſibi de celo.ſ.qꝛ

fuit ſciſicata in utero ſalutata ab angelo.obũbꝛa
ta a ſpũ ſctõ.⁊ a dei filio ipꝛegnata. ¶C Tertio de⸗
ſcribit᷑ iſta regina a ſponſi nobilitate cum di. Con
cupiſcet rer decorẽ tuũ ⁊c̃. Quia ipſe eſt magne re

uerentie:qꝛ oès adorãt euʒ. Quia ipſe eſt erga ſoõ

ſam dilectionis imẽſe. Quia ipſe rer intantũ eius
odorẽ dilexit.ꝙ eam in ſponſaʒ accepit.⁊ in regi-
nã eã ſu blimauit.intantũ ꝙ ſicut rege abſente re⸗
gina regnũ gubernat.ſic vᷣgo btã qñ rex chꝛiſtus
per moꝛtẽ ſe abſentanit.eccleſiaʒ dei in illo triduo

rexit.qꝛ fidẽ iliibatã ſeruauit. Similr quando rex

chꝛiſtus ad celũ aſcẽdit.ipſa tanq;ᷓ regina eccleſiã
rexit.qꝛ totiꝰ eccleſie ⁊ aploꝑ magiſtra extitit ⁊ re-
manſit. Similr quàdo rer ſaciẽ ſuã alicui abſcon
dit.tunc ipᷣa regina marime miſericoꝛdiã ſuã oſtẽ
dit.quado homo ad ipſam cuʒ uero coꝛde ⁊ uera
deuotione recurrit. Unde illud ꝙ uane mulieres
Dixerunt de luna nos exrponamus de iſts regina.
Hiere.xliiij. Sacriſicauimus regine celi ⁊ libaui
mus ei libamina.⁊ ſecimus ei placẽtas . ⁊ tunc ſa
turati ſumus panibus ⁊ bene nobis erat.malũq;
nõ vidimus. Ex eo aſt tẽpore quo ceſſaiimus ſa
crificare regine celi ⁊ libare ei libamina. idigemꝰ
oĩbus.⁊ gladio ⁊ fame ↄſumpti ſumus. Debemꝰ
quidẽ regine noſtre ſacrificare coꝛꝑpa nr̃a per moꝛ
tificationẽ.⁊ libare coꝛda liquida per quãclam la-
chꝛymoſaʒ cõpaſſionẽ.⁊ offerre ſibi placentas.i.
cõſciẽtias mũdas.⁊ tunc ab ipſa ſaturabimur pa
ne.i.interna reſectione.nec videbimus maluʒz pe-
ne eterne.qꝛ acquiremus bonuʒ gr̃e ⁊ glorie. Illi

aũt qui eam nõ honorãt habẽt penuriã gfe ⁊ glo

rie.ↄſumunt᷑ fame ↄſolationis diuine ⁊ gladio tẽ
tationis diabolice. C Quarto deſcribit᷑ iſta regi⸗
na ab odoris ſuauitate cum dꝛ. Myrrha ⁊ gutta
⁊ caſſia. Abi dicit glo. hic laudat ꝓpbeta ſpon⸗
ſuʒ ab urore ⁊ oꝛnatu. Sequit᷑ in gloſa. His autẽ
aromatibus odores virtutũ ſignant᷑.qui odores
nuptiali gaudio adhibent᷑ ut in nuptiis fieri ſolet

Habẽt aũt iſte ſpecies aromatice has ꝓpꝛietates

ut dicit glo. Myrrha eniʒ eſt amara pſeruat car
nes a putredine,.⁊ uermes expellit male concupi⸗

ſcentie. ⁊ ſic eaſtitas cuſtodit᷑. Gutta expellit oẽs
inflaturas 2 tumores. Et ideo ſignat hu militatẽ.
que coꝛdis duritiã curat. Caſſia in aquoſis locis
naſcit᷑ ⁊ creſcit ⁊ ſignat pietatẽ.que nõ naſcitur in
coꝛdibus illorum qui ſunt duri ⁊ aridi. ſed tm in
coꝛdibꝰ illoꝝ qui ſunt cõpaſſ.biles ⁊ deuoti. Iſie
igif̃ tres ſpecies aromatice.i.virtutes.ſ.myrrha
caſtitatis.gutta humilitatis.⁊ caſſia pie atis i ma
ria fuerůt.que magnũ odorẽ ſecerũt. Maʒ elus ca
ſtitas ſiue virginitas ſuit odoriſera angelo. HPumi
litas odoriſera deo. Pietas eius fuit odoriſera to
ti mãdo. Ipſe aũt ſpẽès aromatice ſpirab t odo⸗
rem a ueſtimẽtis eius ⁊ domib eburneis. Meſtis
ſuit eius aĩa qua xpᷣs ueſtit᷑ ⁊ oꝛnat᷑.⁊ fuit odoriſe⸗
ra.qꝛ fuit aromatibꝰ omniũ virtutũ plena.Domꝰ
aũt eburnea ſaſt eius coꝛpus.qꝛ fuit domus xpᷣi
iuxta illud Ecci. xxiiij. Qui creauit me requieuit
in tabernaculo meo. Et ſuit domus eburnea pꝛo
pter caſtitatẽ.qꝛ elephas dẽ eſſe animal caſtũ⁊ ſri
gidũ:⁊ ideo in ebore caſtitas deſignat᷑. Iſte autèẽ
ſpecies aromatice.ſ.eius caſtitas. humilitas.⁊ pie
tas ſpirabàt odorẽ ab ei aia que ſuit ueſtis dei 2
oĩbus aromatibꝰ virtutũ fuit plena.⁊ ab eius car⸗
ne que fuit domus eburnea: qꝛ fuit decorata ᷣgi⸗
nali mũditia. C Quinto deſcribit᷑ iſta regina a do
micellarũ ſiue adoleſcẽtularũ ſirenuitate. Solent
enim regine domicellas ſiue adoleſcẽtulas habe
re.qu e ſibi ſtrenue famulent᷑ ⁊ ſeruiant. Iſta igit
regina noſtra habet tria genera ſamularũ. Pꝛi
me ſunt filie regũ de quibus dẽ Delectauerunt te
filie regũ in honore tuo. Secũde ſunt filie tiri.
de quibus ſubdit᷑. Et filie tiri in muneribꝰ.Ter
tie vo ſunt ogines de quibꝰ ſubdit᷑. Adducent᷑ re⸗
gi virgines. Tres enim ſunt ſtatus mulierũ que
ipſi regine ſeruiũt.ſ.bone vidue. que ſignant᷑ per
filias regum. qꝛ ipſe coꝛpus ſuũ in caſitate 2⁊ mũ
ditia bñ regũt. Alie ſunt ↄiugate que ſignant᷑ per
filias tiri. Zirus eni iterpᷣtat᷑ anguſtia.⁊ ſignat cõ
iugatas que multas in mũdo patiũtur anguſtias
ſiue in ſuſtinẽdo virũ qñ eſt nimis auſterꝰ.ſiue in
pariẽdo filios ⁊ educãdo ⁊ nutriendo eos.ſiue in
alijs neceſſarijs ꝓcurãdis.j.Coꝝ.vij. ribu latio
nẽ carnis hẽbũt huiuſcemodi.Zertie ſunt vᷣgies
que uotũ ꝑpetue ᷣginitatis poſt ipſaʒ emiſerunt.
qꝛ ipᷣa pᷣoꝛ oibꝰemiſit. llie igr regũ.i.bone vidue
reginã ſuã delectat.qñ ſe imũditia ⁊ caſtitate ↄſer
uat. Filie tiri.i.bone cõiugate ſibi munera offe⸗
rũt.qñ oꝑibꝰ miſicoꝛdie ĩtẽdũt ⁊ in ſuo piugio oꝛ
dinate viuũt. Mirgies aũt poſt ipſam adducunfr᷑̃.
qñ ipſam ĩ mũditia ⁊ ᷣginitate imitant᷑. ¶ Sexto
deſcribit᷑ iſta regina a ꝓlis ſecũditate cũ d. Pꝛo
pĩib tuis nati ſunt tibi filij. Et pñt ibi uocari pa-

Sermo II

tres ipſi pꝛierche uel ꝓphe.uel iudei infideles a ꝗ
bus ipſa originẽ duxit.Filij at uocari pnᷣt virgi
nes uel apli uel deuoti xpᷣiani. Eſt ergo ſenſus.
Pꝛo patrib tuis nati ſunt tibi filij.i.vᷣgines ↄiu
gia ↄtenẽtes.uel pꝛo pꝛibꝰ tuis.i.ꝓphis qui xpᷣm
uẽturũ pᷣdixerũt.nati ſunt tibi filij.i.apli qui xpᷣm
iã ueniſſe pᷣdicauerũt.Ael pꝛo pꝛib tuis.i.iudeis
ifidelibꝰ qui xᷣm ꝑſequunt᷑.nati ſunt tibi filij qui
xpᷣm uera fide ↄfitent. Seqtur. Cõſtitues eos pᷣn
cipes ſuꝑ oẽm terrã. Pꝛimi eniʒ filij.i.vgines pᷣn
cipes ſuꝑ oẽm terrã ↄſtituunt᷑ qꝛ vniu erſali ecclie
pncipant᷑ Secũdi filij.ſ.deuoti xpiani ſuꝑ omnè
terrã pᷣncipes ↄſtituunt᷑.qñ pↄculcat terrena ⁊ ſe ſſᷣ
leuãt ad celeſtia appetẽda.Tales enim qui ſic ter
rena ↄculcàt oĩa poſſidẽt ſicut ꝗdã ſapiẽs per talẽ
reductionẽ oſtẽdit dicẽs.Qui oĩa ↄtẽnit oĩia ſbᷣ pe
dibꝰ hẽt oĩbꝰ pᷣeſt. Qui oibus pᷣeſt oibus dñatur.
Qui oĩbꝰ dñat᷑ oĩa poſſidet. Igit᷑ qui oĩa contẽnit
oĩa poſſidet. Ideo dicit apls.ij.Coꝝ.vi.Lanq;
nihil hñtes ⁊ oĩa poſſidẽtes. ¶ Bermo. ij.
Eguiẽ ꝑfecta habuit ᷣgo maria. Requie
F uit enim in ſeipſa.⁊ regeſcit in nobis. In
ſe ꝗqdẽ ipſa reqeuit in hoc mũdo.⁊ mõ re
quieſcit in celo. In hoc mũdo vᷣo regeuit in aĩa ⁊
coꝛꝑe.Coꝛꝑe ꝗdẽ.qꝛ ipſa eius caro cũ aĩa pugnaʒ
nõ hũit quẽadmodũ in pñti hẽt cũ oibꝰ. Gala. v.
Caro ↄcupiſcit aduerſus ſpũm. Aiĩa o cum deo
per amorẽ vnita ſuit ⁊ iõ cũ deo ꝑſecte requieuit.
Jõ dicẽ poterat cũ ꝓpha. In pace in idipᷣm doꝛ
miã ⁊ regeſca. C Scðdo regeſcit mõ in celo cum
coꝛꝑe ⁊ aĩa.E cci.xxiiij. In ciuitate ſcificata ſiliter
reꝗeui. Regeſcit eiꝰ coꝛp cũ deo q;tũ ad oẽs ſen-
ſus. Mã eius oculi reqeſcũt in vidẽdo ſaciem xpᷣi.
Aures eiꝰ in audiẽdo uocẽ xpᷣi. Nares ei in ſentiẽ
do odorẽ xpᷣi.Os eius loquẽdo ore ad os cũ xpᷣo.
Manꝰ eius in tàgẽdoꝑ ſonã xpᷣi. Silr᷑ eius aĩia mõ
pfecte in deo regeſcit. Mã eius ĩtelligẽtia regelcit
in plemtudine ſũme ueritatis. Eius uoluntas in
dulcedine ſũme ſuauitatis.Eius memoria in cõ
tinu atione eternitatis. ꝓpter iſta dẽ de quolibet be
ato ⁊ multo ſoꝛtius de ipſa que eſt btõꝝ btiſſima.
Y ſa.xxxij. Sedebit pplus meus in pulchꝛitudine
pacis in tabernaculis fiducie in rege opulẽta. Ip
ſa enĩ modo ſedet ⁊ geſcit in pulchꝛitudine pacis
quãtũ ad viſionẽ ⁊ pulch:itudinẽ ſumme vᷣitatis.
in tabernaculis fiducie quatũ ad ſecuritatẽ eter⸗
nitatis.in reꝗe opulẽta quãtũ ad dulcedinẽ ſũůme
ſuauitatis. ¶C Lertio reꝗeſcit in nobis.Eccẽi.xxiiii
Er in hijs oibus regem queſiui. P:emiſit enim
ſex genera hoium in gbus regeſcit dicẽs. Girum
celi cireuiui ſola.⁊ ꝓfundũ abyſſi penetraui.⁊ in
ſluctibꝰ maris ambulaui. 2 in oĩ terra ſteti 2 in oĩ

III

pplo ⁊ in oĩ gẽte pᷣmatũ habui.⁊ oĩum erxcellẽtiũᷣ 2
ſublimiũ colla ꝓpꝛia virtute calcaui.Et in hijs oi

bus regem queſiui.Ex ꝗbus vᷣbis habet᷑ ꝙ a cõ
tẽplatiuos ↄtinue facit deſiderare celeſtia. Jõ dẽ.
BGBirũ celi circuiui ſola.Tũc enim girũ celi circu⸗

it qñ ↄtẽplatiuos celeſtia deſiderare ſacit. Ipſa pG/

ſumptuoſos a ſua pᷣſumptione reuocat faciendo
eos timẽ toꝛmẽta eterna. Jõ di. Pꝛoſundũ abyſ

ſi penetraui.Zũc eniʒ ꝓſundũ abyvſſi penetrat qũ

ſacit ut pᷣſũptuoſi penà eternã foꝛmidẽt. Ipſa tri⸗
bulatos ad patiẽtiã aĩat iter aduerſa.iõ ſbᷣdit᷑. In

fiuctibꝰmaris ambulaui.Tũc in fluctibus ambu
lat qũ amaricatos ad patiẽtie ᷣtutẽ reuocat. Ipa

auaros facit deſpicẽ terrena.iõ dẽ. In oĩ terra ſte

ti. Zũc in coꝛdib terrenoꝝ ſtat.qñ eos ad ↄtẽptũů
terrenoꝝ adiuuat. Ipſa pctõres ſacit ſupare vitias

⁊ petã.iõ dꝛ. In omni gẽe ⁊ in oĩ pplo pᷣmatũ ha

bui. Pctõres dicunt᷑ gẽtes gẽtiliter viuẽtes ſiue
genitales. Dicunt᷑ etia ppli.i.depopulsati, quia de
mones eos per diuerſa vitia depopulant᷑ ⁊ deſiru

unt. Zuc enim ipſa in oĩ gẽte pᷣmatũ tenet ⁊ pplo

qñ ſacit ut ipſi pctõres vincãt ⁊ ſuꝑent o pecca⸗
tũ. Ipſa ſuꝑbos reuocat ad humilis:iõ ſubditur
Et oĩum excellẽciũ ⁊ ſublimiũ colla ꝓpꝛia virtute

calcaui.Tũc enim excellentes ⁊ ſublimes calcat.
añ ſuꝑpbos ⁊ arrogãtes ad viaʒ huilitatis reuocat
In oibus aũt ſupꝛadictis ſex generibus hominuʒ

ſic coꝛrectis ſic reuocatis ipſa reꝗeſcit.ideo ſubdit

Et in hijs omnibus regem queſiui. ¶ Ser. lij.
Os ſignat xpᷣi incarnationẽ uel ſecũdita⸗
r tẽ virginis. C Pꝛimo nãq; ſiñt xpi incar⸗
nation᷑. Ros ꝗdẽ generat in aeris inter⸗
ſtitio tẽperate calido ⁊ tẽperate frigido.Zria inter
ſtitia ſunt celů.mũdus ⁊ ĩſernꝰ.Xpᷣi icarnatio nõ
eſt ſacta in ſupᷣmo ĩterſtitio.i.ĩ celo.qꝛ naturã ãge
licã nõ aſſumpſit. Heb.iiij.p Nuſq; angelos appꝛe
hẽdit. Mec eſt ſacta in infimo.i.in inferno.qꝛ de⸗
mones nõ redemit nec eis peꝑcit.ij. Petri.ij. De
us angelis peccãtibus nõ pepꝑcit. Sed ſacta eſt in
medio.i.in mũdo.q; naturã humanãa aſſumpſit.
BGBal.iiij. Miſit deus fili ſuũ ſaciũex muliere fa⸗
ctum ſub lege. Iſta autẽ roratio.i.incarnatio ſa⸗
cta eſt ex ealido ⁊ frigido. Duo enim induxerãt
deũ ut hõ fieret.ſ.abundãatia charitatis ex ꝑte ſui.
que ſuit quaſi caloꝛ. Romi.v. Cõmẽdat deus cha
ritatẽ ſuã in nobis.qm cũ adhuc peccatores eſſe⸗
mus vypᷣs pꝛo nobis moꝛtuus eſt.Et miſeris gene
ralis ex parte nr̃i.que ſuit quaſi ſrigus.põ. Pꝛopt
miſeriã inopũ ⁊ gemitũ pauperũ.Ex tali igit᷑ cali
do.i.ex charitate dei.⁊ ex tali frigido.i.gnãli miſe
ria generis hu mani ſacta eſt iſta roratio.i.filij dei
incarnatio. In hoc tũ deficit ſimilitudo.qꝛ ibi eſt

ſormocal
lncaloris.
.olia pptern
ſeenus no⸗
Siathiem
Mucrütſimal
ſcteginsſer
Ubine
Ceertorecel
ct io Coct
arectot.
Gebeisgo⸗
Eceeencll
ſctgol man
t.Näroran
bfa oſeen
G aſtaapia
ciloltußgin
Cerorecteſt
liFlusrur
a Cui obo
bnrirginis
lſeroremae
loiſirosit
nrpidts d
ilsinomn
tiberote⸗
Ggdüerit
giti) Ten
eroclleis
llochinehe
fennsnterii
sarque l
ſſecchar
uber Rig
Ulg piust
fuud pniner
noſinutſo
Dfunisn⸗
iinſeetine
ſgentone.
fhunlleſt
ſtinseleſci
chſtteren
Duladnis
aſipem
fadeſfite
. munt'
inuua
odeſcie⸗
ſo Zpſen
Mmüte

nacllati
Etinhisel
betg ac
eclcit,
nr ſacſenco
ſuni cb
eneruci
. Par⸗
ö ſdi
tbosanbe

woer

nciten ſe
eid crd

prreſtta

bpmmübe
ftvats iue
h, golg de
nit defnn
gert pph⸗
pecci⸗
ſubaltur
firtute
s alcat,
is fcnota
homimy,

leo ſobatt
(Sr.

ſecüdin⸗
twplinen⸗
ersinter⸗
Luine
NNnſon
ri ige
losopyre
no. g de⸗
an de
ſctaccin
ſunpſt.
ulaeſo⸗

natio⸗

ndorerit

aieſt.
deus ca

tseſe⸗
ſg
han
ligt al
giclnie
l
04. bic⸗

Germo

tẽperatus caloꝛ ⁊ tẽperatũ frigus.hic So eſt nimi⸗
um caloris. Ephᷣ.ij. Deus qui diues eſt in miſeri

coꝛdia ꝓpter nimiã charitatẽ ſuã qua dilexit nos

cũ eẽmus moꝛtui peccato cõuiuificauit nos xpᷣo.
Eſt etiã hic nimiũ frigus lãguoris.ps.Oẽs decli
nauerũt ſimul inutiles facti ſunt. C Secũdo ros
ſiãt õginis ſecũditatẽ qð oſtẽdit᷑ per triplicè ſilitu
dinẽ. Pꝛimo qꝛ ſacta eſt ad inſtar cõche marine
que er rore celeſti generat margaritã. Mã ſicut dl
cit yſið.Cõcha marina certo tꝑe ſe aꝑit ⁊ rorẽ ce
leſtẽ recipit.⁊ ſic margaritã ĩtra ſua viſcera gignit
Sic btã vᷣgo ↄſentiẽdo aĩum ſuũ aꝑuit quãdo di⸗/
xit. Ecce ancilla dnñi.Et tũc ros ſpũs ſci in eã de⸗
ſcẽdit.qui margaritã.i.xpᷣm in eius utero genera
uit. Iſtã rorationẽ ſpũs ſcĩ ⁊ aꝑtionẽ vᷣginis pete

bat Yſa.dicens. Rorate celi deſuꝑ ⁊ nubes plu⸗

ant iuſtũ. apiat᷑ terra 2 germinet ſaluatorẽ. Se
cũdo iſta ginis fecũdatio facta eſt ad inſtar terre
que rore celeſti ꝑſuſa generat viridẽ herbã. Deut.
xxxii. Fluat ut ros eloqum meñ ⁊ q̃ſi ſtille ſuꝑ gra
mina. Cui obo allu dẽs ecclia ait. Deſcẽdet in ute-

rum virginis ſicut ros ſuꝑ gramen. Iſta igit ter

ra ſic rore madeſacta genuit liliũ padiſi Oſee.xiiij
Ego q̃ſi ros iſrł germinaui q̃ſi liliũ. Iſrł interpꝛe
tat᷑ vir vidẽs deũ.⁊ ſignat virginẽ mariã que ſuit
virilis in omni ſua actione.⁊ fuit vidès diuinã eſ
ſentiã per ↄtẽplationẽ.⁊ germinauit liliũ.i.chꝛiſtũ
.andli ſi per innocẽtiã.⁊ odoriſerũ per virtutũ fra
grãtiã. ? Tertio iſta oginis fecũdatio ſacta eſt ad
inſtar uelleris qð rore plenũ irrigauit are ⁊ iple-
uit ↄchã ut habet᷑ Judicũ.v. Iſtud uellus ſignat
ginis uterù in quo ſuit plenitudo totius diu ini⸗
tatis ex qua plenitudine irrigata eſt area.i.vniuer
ſalis ecclłia.⁊ iplera eſt cõcha.i.oĩum fideliũ coꝛ-
da. Ber. Rigaturus dũs areã celeſti rore totum
uelus pꝛius inſudit. redẽpturus eti genus hu⸗
manũ vniuer ſum pᷣciũ ↄtulit in marlã. C Tertio
ros ſignat ſpũs ſci inſuſionẽ.qui ꝗdẽ in maria ſe
diffundẽs multa bona in ea oꝑatus eſt. Pꝛimo
enim fecit in eã cõtra eſtũ carnalis ↄcupiſcẽtie re-
frigerationẽ. E cci.xliij. Ros obuias ardori ueniẽ
ti hu milẽ efficiet euz. Ideo dixit ſibi angelus. Et
virtus altiſimi obumbꝛabit tibi.i.ab eſtu oĩs cõ⸗
cupiſcẽtie refrigerabit. Scðo dedit ſibi ſpuůalis
dulcedinis pᷣguſtationẽ. Numeri.xj.Cũ deſcẽde/
ret ſuꝑ caſtra ros deſcẽdebat pariter ⁊ mãna. Ca
ſtra dei ſuit aius ginis marie qui ſic ſuit uallat
2 munitꝰ ꝙ nunq; ingredi potuit inimicus.Cuʒ
igit᷑ iniſtud caſtrũ deſcẽdebat ros.i.ſpũs ſcĩ rora
tio de ſcẽdebat pariter ⁊ mãna.i.celeſtiũ pꝛeguſta-
tio. JIpſam aũt pᷣguſtationẽ habere ꝓmeruit pꝛo-
pter mũditiã ⁊ puritatẽ quam ſemꝑ ſeruauit. Sj

IIII ie⸗
cut enim dicit glo.ſuꝑ illud uerbũ ps.Qui dat iu
mẽtis eſcã ipſoꝝ.⁊ puilis coꝛnoꝝ inuocãtibus eñ.
ulli enim coꝛuorũ ꝙ; diu hñt pilos albos a pa⸗
rẽtibus deſerunt᷑.⁊ tũc celeſti rore paſcunt᷑.Quia
igit᷑ ogo beata ſem ꝑ ſuit alba.i.puriſſima.iõ ſem
per fuit celeſti rore paſta. Tertio ſecit in ipſa ſpi⸗
ritualẽ exultationẽ. Pꝛouer.xix. Sicut ros ſuper
herbã.ſic hilaritas regis. Rex enim.i.xpᷣs ſibi ar
riſit qñ aĩum ſuũ iuenarrabili exultatione pfudit.
De qua exultatione ipſa dicit.Exultauit ſpũs me
us in deo ſalutari meo. Et iſta exultatio ſuit ſicut
ros ſuꝑ herbã.qꝛ magnã in ea ſecit ſecũdationem
operũ.⁊ reſrigerationẽ oium vitioꝝ. Quarto de
dit ſibi vite eterne meſſionẽ. Dicit᷑ enim Bala.vj.
OQui ſeminat in ſpiritu.de ſpiritu metet vitaʒ eter
nã.Et qm̃ iſta in ſpũᷣ ſeminauit.ideo vitã eternam
meſſuit. Iſtã aũt meſſionẽ nõ habuit a ſe ſed a ro
re celeſti.ĩdeo poterat dicẽ cũ Job.xxix. Ros mo
rabit᷑ in meſſione mea.? Quinto dedit ſibi totius
vite ꝑfectionẽ.que ꝗdẽ oſiſtit in orado ⁊ ↄtẽplãdo
In buius figurã dẽ Geñ. xxvij. In pinguedine
terre ⁊ in rore celi deſuꝑ erit bnñdictio tua. In ipᷣa
etiã fuit ros celeſtis.i.celeſtiů donoꝝ magna aui
ditas. In ipſa etiã ſuit pinguedo terre.i.operum
miſicoꝛdie magna ſecũditas.que dicit᷑ pinguedo
terre q; ipſa oꝑa miſericoꝛdie fiũt tm̃ in terra ⁊ nõj
in celo.Et in iſtis duobus ↄſiſtit vite ꝑ ſectio.ſ.in
faciendo miſericoꝛdie opera.⁊? in deſiderando ce

leſtia. Sermo. iiij.
Oſa dici᷑ ogo maria ꝓut ipſa dicit Ecẽi
r xriiij. Quaſi plãtatio roſe in hierico. Hie

rico interpᷣtat luna.⁊ ſignat eccliam mili
tãtẽ in qua ad modum lune q; diu eſt in pnti vita
multos habet deſectꝰ. In hac igit᷑ hierico.i.in ec
cleſia militãti ipſa eſt plãtata.qꝛ ipſa iter nos ⁊ de
um eſt media ↄſtituta. Roſa autem põt ↄſiderari
quãtũ ad ſui qlitatẽ.amenitatẽ. virtutẽ. Quali⸗
tas añt eius põt eẽ ãdruplex. Ana eſt qꝛ roſa ce⸗
lida eſt 2 frigida. Eſt enim ſrigida in fſolſis.? cali
da in ſemine.ita ꝙ paſſiones calidas ſanat frigidi
tate ſolioꝝ. 2 paſſiones frigidas ſanat caliditate
ſeminũ. Scðda eſt qꝛ roſa eſt aquoſa ⁊ tota rori⸗
da. i. rore plena. Ros aũt intra latẽs excutit᷑ calore
ſolis uel ignis. O Zertia eſt q; roſa quato plus cõ
teri᷑ tanto maioꝛ odoꝛ ſentit᷑. Quarta eſt qꝛ roſa
de ſpinis naſcit᷑.ſed tñ naturã ſpinarũ nõ imitat᷑.
Pꝛopter iſta q̃tuoꝛ virgo bta roſe aſſimilatur.
Quidà enim ſunt frigidi in amore dei. Ipſaz pal
ſionẽ frigidã ipſa ſanat dũ eoꝝ coꝛda ad amorem
Dei inflämat. Jdeo dꝛ Pꝛouer. ult?. Mõ tlmebit
domui ſue a frigoribus niuiũ.oẽs domeſtici eius

ueſtiti duplicibꝰ. Frigus niuis eſt ſigiditer me⸗

Sermo
tis. Sed ↄtra iſtud frigus ipſa domeſiſcos fuos
l.ſibi deuotos ueſtit duplicibꝰ.ſ.charitate dei ⁊ ꝓ
ximi. Quidã etiã ſunt calidi.i.malo igne cõcupi-
ſcẽtie ĩflaãmati. Sʒ iſtã paſſionẽ ipſa ſanat.qꝛ ignẽ
male ↄcupiſcẽtie extinguit.⁊ rorẽ gr̃e reſrigeran-⸗
tis iſundit.iõ dẽ Ecẽi.xliij. Ros obuiàs ardori ue
niẽti humilẽ efficiet eũ. Scðdo ipſa eſt tota rori⸗
da.i.rore ſpᷣs ſcĩ plena ſicut angelus ei dixit. Aue
g'ĩ̃a plena dũs tecũ. Iſtũ aũt rorem diuine gfe ab
ea excut mus.qñ per feruẽtia deſideria eam exora
mus. Iſta aᷣt talis excuſſio aliqñ fit calore ſolis.
aliqñ calore ignis. Sol eſt x̃ᷣs Mal.iiij. Mobis ti
mẽtibꝰ nomẽ meũ oriet᷑ ſol iuſtitie. Ignis eſt ſpᷣs
ſcũs.Auce.xij. Jgnẽ ueni mittẽ in terrã. Qñ igit
ad ipſam afficimur nehemẽter er eo ꝙ ſol iuſtitie
eſt:⁊ in utero ſuo hũ̃it.tũc vᷣtute ſolis ab ea rorem
gre excutimus.Qũ uehementer ad ipſam affici⸗
mur ex eo ꝙ ignis ſpũᷣs ſcĩ ipſam purgauit ⁊ in ip
ſam ſupuenit.tũc vᷣtute ignis ab ipſa rorẽ gfe im
petramus. Iſta aũt deſideria ſeruẽtia in nobᷣ ipſa
generat ĩmo etiã poccupat. Sapᷣ.vj. Pꝛeoccupat
qui ſe ↄcupiſcũt ut ſe illis poꝛ oſtẽdat.? Tertio ip
ſa fuit otrita.i.tribulationibafflicta.⁊ quãto plus
ſuſtinebat malores ↄtritiones tãto maiores red⸗
debat odores. NHã in egvptũ expulſa dedit odoreʒ
patſẽtie. In paſſiõe filij gladio ꝑpſorata.dedit odo
rè fidei ꝑſecte. In tribulationibꝰ alioꝝ dedit odo
rẽ cõpaſſionis. In tribulationib q̃s patiebat᷑ a iu
deis. dedit odorẽ grarũ actionis. In tribulatione
quã poſt xpᷣi aſcẽſionẽ patiebat᷑ ex filij abſentia.da⸗

bat odorẽ ſci deſiderij ⁊ deuotiõis. Poſt iſtos ta

les odores debet qlibet currere⁊ ire per deſideria
⁊ per bona oꝑa.Cañn.j.Traꝑe me poſt te in odorẽ
vnguẽtoꝝ tuoꝝ. Quarto ipſa fuit de iudeis ſpi
noſis nata.ſed tñ eoꝝ mores nõ fuit imitata. Vñ
cãtat ecchia. Sicut ſpſna roſam genuit iudea ma-
riã. Judei enim erãt ſuꝑbi ⁊ ipſa humilima. Ju⸗
dei eniʒ erãt vitijs pleni.⁊ ipſa gr̃a pleniſſima. Ju
dei eni ert ifideles ⁊ ipſa fide pleniſſima. Judei
enim ert terrena appetẽtes.⁊ ipſa celeſtiũ auidiſ-
ſima. iõ dixit ei p? ſuꝰdauid. Audli filia 2 vide ⁊c̃.
Ipſa enim populũ ſuũ ⁊ domũ pꝛis ſui ſuit obli
ta.qꝛ eoꝝ mores nõ ſuit imitata. uit etiã iſta ro
ſa nata de eua ſpinoſa.ſed eius naturã nõ eſt imi-⸗
tata. Ber. in quoda ſermone. O& ogo oga nobilis
ieſſe.per quã in ramo ↄualuit qðᷣ pierat in radice.
Ram amaritudinis ena. Ram eterne dulcedi⸗-
nis maria. Mira ⁊ ꝓfundiſſima diſpenſatio diui
ne ſapictie ꝙ naſcit᷑ talis vᷣga de tali radice.talis fĩ
ſia de tali mre.talis libᷣtas de tali fuitute pſcripta.
talis imꝑatrir de tali captiua. de tã ſicca ſpina taʒ
florẽs roſa.C Scðo roſa põt ↄſiderari quãtuʒ ad

IIII

ſuã amenitatẽ. delectat enim viſum. olfatũ.guſtiᷣ:
? tactũ. Sic btã ᷣgo delectat nos quãtũ ad ſpnñ̃a⸗
lẽ viſuʒ ſua pulchuitudine.qꝛ eius ſacies eſt nimis
gratioſa. Heſter.ij. Erat enim pulch:a ualde.2 in
credibili pulch:itudie oculis oĩuʒ gratioſa 2 ama
bilis videbat. Delectat angelos.qꝛ eius ſacies eſt
nimis delicata.ps. NHultũ tuũ depcabunt᷑ ocẽs di
uites plebis. Diuites plebis ſunt angeli qui pꝛe ce
teris hnt diuitias regni celeſtis. Delectat etiã ipʒ

xpᷣm qꝛ eius ſacies eſt nimis ſpecioſa.ps.Cõcupi

ſcet rex decorẽ tuũ. Cañ.ij. Oſtẽde mihi ſaciẽ tuaʒ

ſonet uox tua jn auribꝰmeis uox enim tusa dulſcis
7 facies tua decora. Pꝛopter iſta tria dẽ Judith
xiiij. u glisa hierłm. tu letitia iſrł.tu honorificen
tia ppli nr. Hieriin interp̃tat᷑ viſio pacis? ſignat
xpᷣm qui eſt pax nr̃a. Iſrl interpᷣtat᷑ vir vidẽs deũ ⁊
ſigt angelũ qui ſemꝑ videt ſaciẽ piis. Pplus ni ſi

gnat genus humanũ. In viſione igit᷑ ſaciei beate
vᷣginis xpᷣs glist᷑.angelus letat᷑.⁊ genus bumanũ

honorat᷑. Scðdo delectat ſpũalem olſatũ pꝛe ſui

odoris imẽſitate.De cuiꝰodore dẽ Cañ.iiiji.Odoꝛ

ueſti mẽtoꝝ tuoꝝꝑ.i.virtutũ tuarũ ſicut odoꝛ thu⸗
ris.q; ⁊ deo ſunt gratũ ſacrificiũ ⁊ recreãt animũ
nr̃m. De odore virtutũ ipſius di in p. Myrrha ⁊
gutta ⁊ caſſia ⁊c. Myrrha que eſt amara ſiãt caſti
tatẽ ſiue carnis moꝛtiſicationẽ. Gutta que tumo⸗
res fragit ſignat humilitatẽ. Caſſia que in aqs na

ſcit᷑ ſiẽt fidẽ que in baptiſmo pcipit᷑. Iſte tres stu

tes ſu erũt in ea ualde odoriſere. Nsʒ caſtitas ſiue

vginitas ſacit odorẽ angelo. Pũᷣilitas ſacit odorẽ

deo. Fides eiꝰ ſecit odorẽ toti mũdo.̊ Tertio de
lectat ſpũalẽ guſtũ ſua ſuauitate.Ecci.xxiiij. Qui
edũt me adhuc eſuriẽt. ⁊ ꝗ bibũt me adhuc ſitiẽt.
Iplſa eni reficit memoriã cogitatiõibꝰ ſcĩs.intelli
gẽtiã itẽtionibꝰ rectis.⁊ uolũtatè affectiõibꝰ mun
dis. E cci.xlv. Cibauit illũ dñs pane vite ⁊ intelle⸗
ctꝰ. Ipſa enĩ cibat memoriã pane vite qñ in talibꝰ
cogitationibꝰeã reficit. Ipſa cibat itelligẽtiã pane
itellectꝰ.qñ rectis ĩtẽtionibꝰ eã paſcit. Ipſa uolũ⸗

tatẽ potat aq̃ ſapĩe qñ ſapidis affectiõibꝰ eã nurrit.

HAQuarto delectat ſpnñalẽ tactũ ſua ſuauitate ⁊ le⸗
nitate. Jõ dicit Ber. Quid ad mariã trepidet ac-
cedẽ hana fragilitas nmihil in ea auſterũ.nihil ter
ribile ĩuenies tota ſuauis eſt.Et q;ꝛ ſic ſuauis eſt ſõ
querẽda eſt ⁊ amplexãda per deuotionẽ. Pꝛou er.
liii. Arripe illã ⁊ exaltabit te.glificabis ab illa cuʒ
amplexratꝰſueris eã. Pꝛopter iſta oĩa cantat ecclia
Specioſa ſacta es ⁊ ſuauis in delitijs tuis ſcã dei
genitrix. Der hoc ꝙ dẽ ſpecioſa notat᷑ ꝙ ipſa dele
ctat ſpũalẽ tactũ.per hoc ꝙ; di in delitijs notat᷑ q;
ipſa delectat ſpᷣalẽ guſtũ. Per hoc ꝙ dẽ ſctã dei
genitrix notat᷑ ꝙ ipſa delectat ſpalẽ olfatũ. In B

Adagen
unnui
potaſi

ſoſselaſi
Uigicolleri
ſoroſts
ſoghirbrut
ſomachüt
losclrifica
rNſotard
Noraetton
l.Cai ri.
Oriſernuse
ſcſiat ppe
Kenn di
Poncret.
Pocula
gtione E
N. ecct
Cpotqueen
lelet deſia
putmdtisd
ſte⸗ Pope
Nictonis?
corolorta
flu ritiop
Eaceeh⸗
ninmtond,
ner ſoe obl
n
or
ſſet̃
Colcribad
1eEtatote
Ltööſſate
Rintdl
lned
ſiſchangte
uegfape
lte
t Bidler
eſtszpn
ipnic
CNleti Ece
nehelſabe
Luce E
1 Mionevire
behere 6
Enema
Algrek gen
Nliſigne

W

iͦti ai,
clcgeſ inis
chaulle n
Gratioſzton
teius ſeſes gt
cabunt di d
ngeliuinee⸗
atcagt etiß
s Cön
nibiſceing
nmtusdules
niadi vah

nhonoſcn
uist ſge
lrficisdeit

.Pphspf
tſeeidben⸗
Nus humani
liti pe ſi⸗
i. ii. Gtor
nodor th⸗
gtitenini
Dfmhe
a ſin ciſi
1 emuno⸗
veinagsu
Tetrtsftu
lafitas i⸗
ſackt ocor!
Zortode
ni Au
dhoc ſie.
ſeis irli
Hob'mun
tericrell⸗
Giintaſ⸗
erüpane
yſa voli⸗
Feinut
auttretle⸗
Nepidaac⸗
rünihlte⸗
ſauiseſti
ſe ouc
ab locn
merrcclli
uis cide
Puͤnte
ſs nottt

*

Bermo

ꝙ dẽ dei genitrix notat᷑ ꝙ in utero ſuo ſuit balſa-

muʒ paradiſi ⁊ iõ tota odorifera extitit. C ertio
roſa põt ↄſiderari quatũ ad ſuã virtutẽ. Siꝗdẽ ex
roſis aliqñ electuariũ.aliqñ oleũ.aliqũ emplaſtꝝ.
aliqñũ colliriũ.ĩſuꝑ ⁊ diuerſe pᷣparationes fiunt ex
ipſis roſis ↄtra diuerſas ifirmitates. Maxiĩe aũt
roſa hẽt vᷣtutẽ ſuꝑ qdruplicẽ ifirmitatẽ. Ipſa eniʒ

ſtomachũ ⁊ coꝛ ↄſoꝛtat.fluxũ uẽtris reſrenat.ocu

los clarificat.dolorẽ capitis ſanat. Sic btã virgo
coꝛ ↄfoꝛtat dãdo.ſ.dei charitatẽ.que intãtum coꝛ
ↄfoꝛtat ⁊ ſoꝛtẽ facit ꝙ ꝓpter xpᷣm moꝛtẽ paruipen
dit. Cañ.vij. FIoꝛtis eſt ut moꝛs dilectio.dura ſi-
cut iſernus emulatio.Mug. Oia ſeua 1 immania
ſacilia 2 ꝓpe nulla facit amoꝛ. Ipſa fluxũ pctõruʒ
reſfrenat dãdo dei timorẽ qui vitare facit peccata.

Pꝛouer. xv. Per timorẽ dñii declinat oĩs a malo.

IJpſa oculũ ĩtellect clarificat dando diuinoꝝ co⸗
gnitiont᷑. Que qdẽ cognitio oculũ mẽtis illumiat
ps. Pꝛeceptũ dñi lucidũ illuminãs oculos. Ipᷣa

caput que eſt ſpes ſanat.qñ ſpem nr̃am tepidaʒ ad
celeſtia deſiderâda ſubleuat. Qð enim ſpes ſit ca⸗

put metis di. j. Theſ.v. Galeã ſpem ſalutis aſſu-
mite. Pꝛopter iſta dẽ Ecci. xxiii. Ego mr̃ pulchꝛe
Dilectionis ⁊ timoris ⁊ agnitionis ⁊ ſcẽ ſpei.Ecce
ꝙ coꝛ ↄſoꝛtat per charitatẽ.Et timoris.Ecce ꝗa

flurũ vitioꝝ reſtringit per timorẽ. Et agnitionis.

Ecce q ſpualẽ viſum clarificat per dininoꝝ illu-
minationẽ. Et ſcẽ ſpei. Ecce qꝛ caput mẽtis ſanat
per ſpei ſubleuationem. CBermo. v.
Alutatio angelica a pie ad quẽ ſpectat au
8 ctoritas ſuit imꝑata. A filio qui eſt dei ſa
piẽtia ſuit dictata.A ſpũ ſcõ ↄſcripta.De
quo ſcriba dicit ꝓphᷣa. Lingua mea calamꝰ ſcri-
