nis in uolatilibus apis. ? initiuʒ dulcoris habet
fructus illius.De iſia ape dicit Ambꝛoſius in li⸗
bꝛo de virginibus.Apis rore paſcitur ⁊ concubi-
tus neſcit.mella componit. Sic beata virgo ro⸗
re celeſti.i.gratia ſpiritus ſancti paſta ſuit. virgo
permanſit.paradiſi dulced. nem generauit.C NRo

tandum ꝙ apes quatuoꝛ diligunt. Pꝛimo aerẽ

S ermo
ſerenum:quia tunc plus de rore inuenitur.⁊ in tẽ
pore pluuioſo a uolatu impediunt᷑. Secundo
abũdantiã florũ.Tertio ſuauẽ ſonum. Mã dicit
Ariſto.per cãtilenas ⁊ ſuaues ſonos attrahũutur.
POQuarto dulce vinũ.q; deficiente melle dulci vi
no paſcunt᷑. Iſta q̃tuoꝛ virgo btã dilexit.⁊ in ſe ha
buit. Pꝛimo ſerenitatẽ interne ↄſciẽtie.pðᷣ. Oĩis
gloria eius filie regis ab itus. Scõðo flores vir
tutũ ⁊ oĩs gre.i.virtutũ diuerſitate. Tertio ſo⸗
nũ allocutionis diuine.De quo ſono dicit᷑ ibidẽ.
Audi filia ⁊ vide ⁊c̃.Cant᷑.v.Nox dilecti mei pul
ſantis.aperi mihi ſoroꝛ mea.? Quarto vinuʒ io-
cũditatis interne. Cant᷑.vij. Guttur tuuʒ ſicut vi
nũ optimũ:dignũ dilecto meo ad bibẽdum. labi
iſq; ⁊ dentibus eius ad ruminãduʒ. De his qua-
tuoꝛ dẽ Cant᷑.ij. En dilectus meus loquit᷑ mihſ.
Excce interna allocutio. Surge ꝓpera amica mea

2? ueni.Mã hvyems trãſijt imber abijt ⁊ receſſit.ec

ce ſerenitas ↄſciẽtie. Flores apparuerũt in terra
nr̃a.Ecce diuerſitas virtutũ ⁊ gre.Ainee florẽtes
dederũt odorẽ ſuũ.Ecce vinũ iocũditatis inter⸗
ne. Lũc enim dant odorem anime tanq; floren-
tes vinee quando coram deo redolent interna io
cunditate. CSer mo nonus.
NANueductus ſuit virgo Weria que dicit
FRaA Ecci. xxiiij. Ego quaſi aqueductus eri-
nii de paradiſo.i.de delitijs miſericoꝛdia-
rum deſ. Per iſtũ aqueductũ fluunt aque gratia-
rũ de celo in mũdũ.Añũ ſequi. Rigabo hoꝛtum
plãtationũ.Et qꝛ iſte aqueductus in tãtũ neceſſa
rius eſt ꝙ diabolus ipᷣm frãgere conat᷑.Poc ſigni
ficatũ eſt Judich.vij.vbi dꝛ ꝙ holoſernes pᷣcepit
incidi aqueductũ.q; per illũ influebat ſons in ciui
tate. Lũc aũt diabolus icidit.quãdo nos ab eius

deuotione retrahit. Iſie aũt aqueductus cõmen

dabilis eſt.? ex parte ſui.er parte nr̃i.⁊ ex parte
modi.a ex ꝑte aque.CEx parte ꝗdẽ ſui cõmẽ⸗
dabilis eſt:qꝛ habet effluere ⁊ refluere. Maʒ aque
gf̃ᷣarũ per ipᷣm aqueductũ nobis de celo eſfluunt.
Baßp. v. c*. Menerũt mihi oĩa bona pariter cũᷣ il-
la:⁊i nnumerabilis honeſtas per manus illius.
Jopſe etiã aque gr̃arũ ad celũ refluũt.dũ ipᷣa ad re
ſerẽdñ deo gr̃as nos inducit iuxta illud Ecẽs.j.
Ad lociũ vnde exeũt flu mina redeũt ut iteꝝ fluãt.
Efſt etiã iſte aqueductus cõmendabilis ex ꝑte ſui
qꝛ habet magnã longitudinẽ ⁊ ſublimitatẽ. Eius
oit longitudo tanta eſt ꝙ attingit a celo uſq; ad
terrã. Bern. Aqueductus eſt Maria cuius nimi
rum ſumitas inſiar ſcale Jacob celos tãgit.ĩmo
etiã trãſcendit ut illũ aquarũ ſontẽ que ſuꝑ celos
ſunt attingẽ poſſet. Latitudo afit iſtius aquedu-

Berñ. Nat eſt ſons nſq;ʒ ad nos.qꝛ delcẽdit ills
celeſtis uena per aqueductũ:non tñ nobis fontis

copiã exhivẽs.ſed ſtillicidia gr̃e.coꝛdibus noſtris

arentibus infundẽs.Alij quidẽ plus.alij quides
minus accipiũt. Plus eꝗdeʒ aqueduct.ut ceteri

de plenitudine.ſed nõ plenitudinẽ ipſaʒ accipiãt.

Berñn.Aqueductꝰ eſt maria que plenitudinẽ ſon⸗
tis de coꝛde pĩis accepit.⁊ nobis illũ nõ ꝓut eſt:
ſed ꝓut cape poteramus edidit.Altitudo vo iſtiꝰ
aqueduciꝰ tàta ſuit ꝙ uſq; ad ſontẽ totius diul⸗
nitatis ſe erexit ⁊ illũ attigit. Herñ. Quõ hic no⸗
ſter aqueduciꝰſontẽ illũ attigit tã ſublimẽ quo pu
tas niſi uehemẽtia deſiderij.ſeruore deuotionis.
puritate oronis.Quõ igit᷑ maieſtatẽ attigit inac⸗
ceſſam.niſi pulſando.petẽdo.querẽ̃do.¶ Scðo
iſte aqueduci cõmendabilis eſt ex parte nr̃i. Nos

eni aquas gr̃ar de celo hĩe nõ poteramus ꝓpter

nimiã celi altitudinẽ. ⁊ nimiam nr̃i depᷣſſionẽ.Et
ideo opoꝛtuit ut in medio eſſet aqueductꝰ.Berũñ.
Pꝛopterea hu mano generi tanto tꝑe fluenta gfe
deſuerũt qꝛ nondũ interceſſerat aqueductꝰ. Idẽ
Queramus gram:ſed per imtionẽ gr̃e Wariã.

Ceterũ ilud quicꝗd eſt q offerre deo pas WMarie

cõmẽdare memẽto:ut eodẽ alueo ad gr̃e largito⸗

rẽ.gra redeat quo influxit. Meq; eni ipotens erat

deus ſine hoc aqueductu gr̃am ꝓut uellet inſun
dere.ſed tibi uoluit nihilominus uehiculũ ꝓuide
re.qꝛ ſoꝛte manus tue plene ſunt ſanguine.Jtaq;

modicũ qð deo offerre deſideras.gratiſſimuʒ illi

omni acceptione digniſſimũ. MWarie manibus
offerẽda trade ſi nõ vis repulſam ſuſtinẽ. ¶ Ter
tio iſte aqueductus cõmendabilis eſt ex parte mo

di. Iſte autez modus duplex eſt. Pꝛimus eſt qꝛ

dluerſimode ſe diſſundit. Mam quibu ſdã ſe diſ⸗

ſundit in modũ aque putei.quibuſd in modum

aque ſontis.quibuſda in modum aque fluminis.
Putens habet aquas occultas ⁊ cuʒ labore edu⸗
ctas.⁊ quantũ ad hoc ipſa ſe diffũdit peccatoribꝰ
qꝛ aqua gratie eſt in eis occulta ſed tamẽ per labo

rẽ penitẽtie põt hauriri. Aqua o ſontis ſine labo

re hauritur ⁊ cõtinue emanat.Et quantũ ad hoc

diffundit ſe bonis ⁊ ſibi deuotis qꝛ eis ↄtinue gra

tiam ſuã tribuit.⁊ ſine multo labore ſe eis diffun
dit. Aqua do fluminis in magna abũdãtia ema⸗

nat.⁊ quũtũ ad hoc diffunditſ e beatis qbuus lar-

giter ⁊ abũdãter aquã ſpũs ſancti tribuit. Iſta tri
plex differẽtia tagit᷑ cuʒ dicit᷑ Cant᷑.iiij. Fons hoꝛ
toꝝ.E cce qꝛ cõmunicat ſe bonis ⁊ deuotis in mo
dum ſontis. Puteus aquarũ viuẽtiũ. Ecce quia
cõmunicat ſe peccatoribus in modũ putei viuiſi
cãtis.Que fluũt impetu de libano.Ecce quia cõ⸗

etus tãta fuit ꝙ etiam ſontẽ diijinũ caꝑe potuit. municat ſe beatis in modũ fluminis in abundan

it
gui
or
teel
ti⸗
Pee
d
ten
n.
ſel
el
e⸗
pelt
ſue
fnie
mie

ebi
geu
lore
us
S

eme
it)

li de
ſeinn
gri⸗
litſor
lione
nie
hobis
ldel
cueit.
lanten
obli
ms.?
lunp⸗
ſgige
lart,
ſomen
badͤ
Reehe

coned

Kelnt

amor

haber

l
tis

ſt,

l⸗

ff,

li

. Sermo X
tia ⁊ cuʒ impetu decurrẽtis. Secũdus modus
eſt quia abundãter ⁊ largiter ſe diſfundit. Aqua
quidẽ lar giter ſe diſfundert ⁊ fluere ↄſueuit mul⸗
tis de cauſis. Pꝛimo ex nimia repletiõe ſicut pa
tet in flumiĩe repleto ꝙ in loca vicina ſe diffundit.
Et gꝗa beata virgo nimiũ eſt repleta.ideo de ſua
plenitudine in coꝛda per deuotionẽ᷑ ſibi vicina ſe
Olffundit. Ecẽi.xxiiij. In plenitudine ſanctoꝝ de
tentio mea. IJdeo uocauit eam angelus gra ple-
na. Scðo ex violẽtia uẽtoꝝ impᷣſſione ſicut pa-
tet in mari.ꝙ quãdo violẽtia uẽtoꝝ impellit᷑ intu⸗
meſcit atq; diffundit᷑. Auſter enim ſpũs ſancti ſic
eius mentẽè afrlauit q; ad diffundẽdùů ſpũaliter im
pellit.Cant᷑.iiij. Surge aquilo ⁊ ueni auſter ⁊ per
fla oꝛtũ meñ ⁊ fluẽt aromata illius. TZertio ex ni
mia ⁊ uehemẽti ebulitione.Quãdo enim uas ni⸗

mis ebulit tũc aquã extra pꝛoijcit. Jgnis quideʒ

ſpiritus ſancti ſic eius mẽtẽ inflãmauit.⁊ ſic eam
ebulire ſacit q ad ſpargendum nobis aquam ſue

gratie ipſa impellit᷑.ut nõ ſit qui ſe abſcõdat a ca

lore eius. Quarto ex uaſis cõcuſſone.Si enim

nas plenuʒ aqua concuti᷑ moxaqua effunditur.
ZIboſa aũt dei ſitula gratia dei repleta. ⁊ ideo ſigs
eam cũ deuotione tetigerit. mor gr̃am ſuã effun-

dit. Nu meri.xxiiij.cꝰ. Fluet aqua.i.gre abũdan⸗

tia. de ſitula eius.i.de virgine Maria matre eius.

VAOuinto er uallinʒ depſione. Sicut enim aqua
ſe in ualles diffundit ⁊ in loca depꝛeſſa.ſic ⁊ ipſa
aquã ſue gr̃e ĩmittit in coꝛda hũiliũ.ps.Qui emit
tit ſontes in ↄuallibꝰ. Sexto ex lune vᷣtuoſa oꝑa
tione.ex qua fiunt fluxus ⁊ reflurus in mari.Lu⸗
na eſt go Weoria a qua ꝓcedit flurus gr̃arũ.duʒ

nobis gram effundit. ꝓcedũt ⁊ reſfuxus duʒ oĩas

ad deũ per recognitionẽ gr̃arũ reſundere nos in-
ducit. Ecẽcs.j.Ad loca vnde ereũt flumina reuer
tunt᷑ ut iterũ fluãt.F Quarto iſte aqueduct cõmẽ
dabilis eſt ex parte aque que habet aquas puriſſi-
mas. Tunc aũt ſᷣm Ariſto. aqua eſt pura qñ nul
lum het colorẽ.nullũ odorẽ.nullũ ſaporẽ.Aqua
igit᷑ gr̃e btẽ Marie eſt pura:qꝛ aufert a nobis co⸗

lorẽ.i.mũdanã ↄuerſationẽ. Rom̃.xij. Nolite cõ

foꝛmari huic ſeculo ⁊c. Auſert odorè.i.pᷣteritoꝝ
pctõꝝ uanaʒ recoꝛdationẽ.quẽ odorẽ hẽbant qui
dicebant Nume.xi.cꝰ*. Recoꝛdamur piſciũ quos

comedebamus in egypto gratis ⁊c̃. Auſert ſapo

rẽ.i.mũdi amorẽ.ut.ſ.amoꝛ mundli ſibi deſpiciat

amoꝛ dei ſibi ſapiat.q; ſicut dicit Chꝛvyb. Nere nõ

habet ſuper terram ꝙ amat qui vonum celeſte in
heritate guſtauerit. ¶ Bermo. x.
2 Rboꝛ celeſtis eſt vͥgo maria que pꝛotułlit

folia flores ſructus. olia ſuerũt eius

4

sba de quibus dicitur Apoca.xxij.Et ſolia ligni
ad ſanitatẽ gentiũ.Anũ enim ſoliñ ſuit ad ſana
tionẽ carnalis cõcupiſcẽtie cũ dixit.Quõ fiet iſtðᷣ
qr̃i virũ nõ cognoſco? Aliud ualet ad ſanatio⸗
nẽ ſuꝑbie.cũ ait. Reſpexit hu militatẽ ancille ſue.
HZertiũ ualet ad ſanationem auaritie cuʒ dixit.
Eſuriẽtes ĩpleuit bonis. lores ſuerũt virtu⸗
tes.quos flores hũit in triplici excellẽtia. C Pꝛi⸗
mo Aul⸗ ſios ᷣ ginitatis in ipſa pꝛimo apparuit.
Cant.ij. F lores apparuerũt in terra nra.i.in vᷣgi
ne maria que d terra. iurta illud Yſa. xlv. Aꝑiat᷑
terra ⁊ germinet ſaluatorẽ. C Scðo q; in floribꝰ
virtutuʒ fuit tota circũdata ⁊ uallata.ita ut nec in
modico ĩpuritas in eius coꝛ mittẽ potuerit.vnde
cantat᷑ de ea. Sicut dies uerni circùͥdabãt eã flo⸗
res roſarũ ⁊ lilia ↄualliũ. Iſtà talẽ circundationẽ
⁊ uallationẽ nõ hũerũt alie ᷣgines nec alij ſcti.qꝛ
nullus vnq;ᷓ ſuit ita uallatus vᷣtutibꝰ quin hauſe⸗
rit cũ aliquo ſenſu coꝛꝑis aliquã impuritatẽ ſaltẽ
uenialẽ. ¶ Tertio qꝛ floribus vᷣtutũ ſic ſuit ualla⸗
ta ſulcita ⁊ ↄfirmata.ut nunq; potuerit per petm̃
inqnari.Cant᷑.i. Fulcite me floribus. Iſtud tale
ſulcimẽtũ nõ habuerũt alij ſcti.quin a vᷣtutib per
pctm̃ cadere potuerint. Fructꝰaũt huius arboris
ſuerũt eius opera.Cant.vij. Nideamus ſi flores
pturiũt fructꝰ.Maxime aũt fructꝰ huius arboris
fuit ille de quo dꝛ. Bñdictꝰ fructꝰ uẽtris tui. Iſte
enim fructꝰ uere ſuit bnñdictꝰ.ſ.in odore.colore.⁊
ſapore.Eſt enim ſuauis ad odorãdũ.Ecc̃i.xxiiij.
Ego ãſi vitis fructificaui ſuauitateʒ odoris.Eſt
uenuſtus ⁊ honorabilis ad ituẽdũ.vñ ſeꝗt᷑.Et flo
res mei fruct honoris.Eſt dulcis ad guſtädum.
Cãt᷑.ij. Fructꝰeiꝰ dulcis gutturi meo. ¶ Ser.rj.
Rcha dei quã fecit moyſes ſuit go MWa
2 ria que cõmẽdabilis eſt ex cauſa efficiẽ⸗
ti. materiali.O⁊ finali. Cauſa aũt effici
ens eſt ipſe deus qui ipſam fecit ⁊ ĩihitauit.pã. Hõ
natꝰ eſt in ea ⁊ ipſe ſundauit eã altiſſimus.De in
btã vᷣgine ſuit altꝰ.qñ eã in utero ſcĩficauit. uit
altioꝛ qũ de ea itegra vᷣginitate naſci uoluit. uit
altiſſimus.qñ ipſam ſuꝑ oẽs angelos exaltaulit.
Materia autẽ huius arche ſuit de lignis ſethim.
que ligna ſᷣm hiero.hñt leuitatẽ.pulchꝛitudinẽ.

ſoꝛtitudinẽ.⁊ iputribilitatẽ.per que itelligunt᷑ qtu

oꝛ dotes coꝛꝑis eius. Coꝛp/ enim mòeſt leue per
ſubtilitatẽ.pulchꝛũ per claritatẽ.ſoꝛte per aglilita⸗

tẽ. ⁊ ĩputribile per ĩmoꝛtalitatẽ. ¶ Foꝛma aũt hu

ius arche ſuit qꝛ hũit in longitudine.ij.cubitos ⁊

ſemiſſeʒ.i.qnque palmos. Joſeph' uocat hic cn

bituʒ duos palmos.ꝗuit ergo iſta archa ſpñalis
ꝗqnque palmox in lõgitudine.q; btã vᷣgo quinque

Sermo aa
tenſus ſuos uſq; in finẽ puros ſuauit. C Fuit eti
am archa triũ palmoꝝ in altitudine.qꝛ reſtaurati
onẽ angeloꝝꝑ.ſaluationẽ hoium.⁊ renouationẽ oiĩ
um creaturarũ ꝓcurauit. hũit at archa cubitũ
2 ſemiſſem in altitudine. qꝛ eius celſitudo angeli
cã ⁊ humanã naturã excellebat.ſed uſq; ad filii ex
cellẽtiã nõ attingebat. ¶C Finis aũt hui arche ſu-
it ut ↄtineret oga aaron. tabulas teſtamẽti.⁊ urna
aureã in qua erat mãna. Iſtsa aũt archa ſpalis vᷣ
go btã intra ſe ↄtinuit xpᷣm in quo ſuerũt tres ſub
ſtãtie.ſ.deitas dulciſſima que ſiãtur per tabulas ĩ
abꝰ ſcripta erat ſapientia dei.caro mũdiſſima que
reſurrexit que ſignat᷑ per vᷣgà aaron que frondue-
rat. 2 aia puriſſima que ſignat᷑ per mana. Al põt
dici ꝙ ĩ hac archa ſult màna dulcis ↄtẽplatiõis.⁊
Sga.i.rectitudo ꝑſecte oꝑatiõis. Airgo enĩ ſron
duit ⁊ fructũ ꝓdurxit.qꝛ vita actiua eſt magis fru-
ctuoſa ; ↄtẽplatia.tuer̃t ẽt tabnle tapie 2 diſcre
tiõis. Quelibet enĩ vita tã actiua q; ↄteplatiua ĩdi
get diſcretione matura. Ab ina archa hẽmmul⸗
ta bñficia. Pꝛimo in ꝑiculis magnũ auxiliũ qð
figuratũ eſt Nume.x. ubi dicebat moyſes in eleua
none arehe. Surge dñe ⁊ diſſipẽtur inimici tui.
Scðdo in dubijs magnũ ↄſiliũ.qð ſigtuʒ eſt.j.
Reg.xiiij. Abi cũ uellet ſaul ↄſulẽ onʒ dixit. Ap
piica archã dni. Zertio in aduerſitatibꝰ magnũᷣ
ſolatiũ.qð ſigtur.iij. Reg.ij.ubi dixit Salomon

abiathar ſacer doti. Air ꝗdẽ moꝛtis es.ſed hodie

nolo te ĩterfici qꝛ poꝛtaſti archã dni. Quarto in⸗
ter amorẽ dei ⁊ mũdi ſacit diuiſionẽ. Hoc ſigniſi
catũ eſt Joſue.iij. Abi dẽ ꝙ cñ ſacerdotes ꝗ poꝛ-
tabãt archã ſuiſſent in fiumine: aque ꝓtin ſunt
diuiſe.ita ꝙ ſuꝑiores itumuerũt ad modũ fõtis:
inferiores aũt deſcẽderũt uſq; in mare moꝛtuuʒ.
Ziq̊ ſuꝑioꝛ eſt amoꝛ dei.qui eleuat uſq; ad celum.
Aq ĩerioꝛ eſt amoꝛ mũdi.qui facit eſſiluẽ uſq; in
iſernũ.ᷓQuinto dat gfe ſciſicationẽ. ps. Surge
djlie in regem tuã ⁊c. Sexto dat glie bñdictionẽ
q ſignifica ũ eſt.ij. Reg.vij. Abi d ꝗ ad itroitũ
arche dñi in domũ ebededon dñs ei bũdixit. De
iſta archa ſic dicit Amb.Arch ĩtrinſecus poꝛta
bat teſtamẽti tabulas.Maria aũt teſtamẽti poꝛta-
vat beredẽ. Jlls itra ſe legẽ: hec euâgelum retine
bat. Illa uocè hẽbat:hec vbũ uerñ.Illa itus ſo⸗
riſq; auri nitore radiabat.ſed btã vᷣgo itus fſoriſq;
oginita:is ſplẽdore fulgebat. Jlla terreno oꝛnaba
tur auro. iſta celeſtt. CBermo. xii.
Rchus celeſtis ſignat Mariã ᷣginẽ P p-
6 pter generationẽ᷑.viſpoſitionẽ.⁊ colo
rationẽ. Generat᷑ aũt archus celeſtis er re
flexiõe radij ſolaris in nu bẽ lucidà. ↄcauã.⁊ aquo
ſam. Btã sgo ſuit nubes inquãtuʒ ſuit a terrenis

eleuata per celeſtiũ ↄtẽplationẽ.⁊ ↄcaua per humi
litatẽ.⁊ aquoſa per cõpaſſionẽ ⁊ pietatè.qꝛ eiꝰ coꝛ
erat molle:ductile ad cõpatiẽdũ. Radius igit᷑ ſo⸗
laris.i.gr̃a dei in Mariã que ſuit nubes lucida cõ
caua ⁊ aquoſa refluxit ⁊ ſic eã archuʒ celeſtẽ fecit.
Scðo di archus celeſtis ꝓpter diſpoſitionem:
Archus eni ille ita eſt diſpoſit ꝙ eſt ſine choꝛda ⁊
ſag itta.⁊ ᷣſus nos tenet coꝛnua.Quidaʒ ſunt ſiẽ
archus cũ choꝛda ⁊ ſagitta qui extẽdunt᷑ a nimia
ſeueritate ⁊ iaciũt ſagittas.i.cõminationes cũ ni
mia crudelitate.⁊ tenẽt coꝛnua vᷣſus ſe.ſ.iĩdulgẽti
am ⁊ bñficẽtiã.qꝛ nec inimicis ſuis uolũt parcere
nec bñficia exhibẽ.Sed btã vᷣgo eſt ſine choꝛda ſe
neritatis.qꝛ tota eſt iuſtiſſima.⁊ ſine ſagitta cõmi
natiõis ⁊ timorlis.qꝛ eſt tota dulciſſima. Bernar.
Quid hu mana fragilitas ire trepidat ad Waris:
nihil in ea auſterũ eſt nihil terribile.tota ſuauis eſt
hẽt aũt duo coꝛnua.ſ.gr̃am ⁊ miſᷣcoꝛdiã.⁊ iſta te⸗
net aduerſus nos.q; iuſtis dat gram ⁊ pctõribus
miſicoꝛdiã.⁊ ideo uocat᷑ mater gẽe ⁊ miicoꝛdie.
CXTertio d archus celeſtis ꝓpter colorationem.
Archus eni ille ex q̃tuoꝛ elemẽtis ↄbit colores ut
dicit Beda. Mã ex igne oöhit colorẽ rubeum. ex aq̃ᷓ
ceru leũ.ex aere hiacinthinũ.ex t᷑ra viridẽ. Iſti qtu
oꝛ colores ſuerũt ſpalr in ſpſa. Hũit enim colo
rẽ rubeũ.qꝛ tota fuit igne amoris ĩflãmata.⁊ iſtũ
colorẽ igneũ traxit ab illo igne de quo dꝛ Hebꝛeo.
xij. Deus nr̃ ignis ↄſumẽs eſt. Scðo hũᷣjt colo

rẽ ceruleũ.qꝛ tota ſuit pꝛe cõpaſſone liqda effecta

iuxta illud põ. F actũ eſt coꝛ meũ tanq;; cers lique
ſcẽs.Et iſtũ colorẽ traxit ab aq̃.i.a mẽtis ſue puri
tate. qꝛ in mẽte ſua ſemꝑ ſuit ſerenſtas puritatis.
Tertio hũit colorẽ hiacinthinũ.Et iſinʒ colorẽ
traxit ab aere.i.a mẽtis ſue puritate.q: in mẽte ſna
ſemꝑ ſuit ſerenitas mẽtis. Quarto habuit colo
rẽ viridẽ.q; tota ſuit in ↄuerſatione viridis ⁊ ame
na.Et iſtũ colorem traxit a terra.i.a ſeipſa.ex qua

virtutes gencrabant᷑ per q̃̊s deo ⁊ hoibꝰ gratloſa

reddebat. Eius enim viroꝛ virtutũ cium alioruʒ
ſõꝝ virtutes? gr̃as ſuꝑabat.E cci.xl. Gꝛatiam ⁊
ſpeciẽ deſiderabit oculus tuus.⁊ ſuꝑ boc virides
ſactiones.i.virtutes virẽtes ex terra virginea ꝓce
dẽtes.Qualiter aũt ſuerit deo gratioſa dicit Ful
bertus carnocẽſis epᷣs.Nirtutes marie dep:ome
bãt in cogitatione ⁊ afſectione coꝛdis.i.ineffabilẽ
armoniã quã ipſa creatrix ⁊ inhabitatrixr eius dei
ſapia delectabat᷑ audire.Coruſcabat quoq; ſoris
⁊ in ſupſicie ſᷣmonis.⁊ ſtus vñ poſſent hoies gliſi
care deñ ⁊ ſalutẽ recite. ¶ Germo. xilj.
BGBlſumpta eſt maria in celũ cũ coꝛꝑpe aĩa
gð ꝗdeʒ ↄueniẽs fiit multiplici ratione.
F Pꝛima ſumit᷑ ex ꝑte ſui. Scða ex ꝑte

dei

Du
ßi⸗
reh
Dol
kietr
foen
mäͤ⸗
trad
tote
n
genun
Cie
hurd
ſnieg
lame
tten
farer
otre
um:
töde
licer
uter
Pſepio
lnſanti
lhns
lipo
gofige
eiusde
fultip
gulde⸗
deſcil
nnaſeo
guideri
lincor
m4
Nbolti
lim uol
ſeſleg.
ſealen⸗
liceode
ſerſege
loicho
guolise
ncgene
1gnn
honſ
bernae
bcloſan
26
na lbe

toye⸗

tpe⸗

eius deuota ſeruitrix.

Sermo

dei. Tertia ex ꝑte nr̃i. C Ex ꝑte ſui ſuit eius ma
gna dignitas. Et iſta fuit qncuplex ꝓut oſtendit
Augu.in quodà ſᷣmone. Pꝛima qꝛ: ipſa ſuit mr
xpᷣi deifica.⁊ iõ debuit honorari.⁊ ideo dicit. Pu
tredo ⁊ uermis eſt obpꝛob:iũ humane ↄditionis.
Ab hoc obp:ohꝛio cũ ſeſus ſit alienus:natura ma
rie excipit᷑ quã leſus de ipſa aſſumpſiſſe ꝓbat᷑.Ca
ro enim ieſu caro marie eſt. Iſtud ergo ſacratiſſi
mũ coꝛpꝰ de quo xpᷣs carnẽ aſſũpſit uermib eſcã
traditũ eẽ.qꝛ ſentire nõ ualeo.dicẽ ꝑti meſco.e⸗
tat᷑ ergo maria letitia inenarrabili:aia ⁊ coꝛꝑe in
ꝓpꝛio filio.per ꝓpꝛiũ filiũ quẽ in utero geſſit quẽ
genuit.quẽ ſouit.quẽ aluit dei genitrix dei ſᷣuitrix
Videmus etiã ꝙ vxpᷣs tot uoluit eẽ mr̃is ſue.quia
patrẽ carnalẽ hẽre uoluit. Noluit ⁊ matrẽ totã eẽ
ſuj.qꝛ alios filios nõ generauit.Qui igit᷑ noluit
eam coĩcare homini:quõ coĩcabit uermi? Et qui
ex ea noluit generare filios.quõ ex ea uoluit gene
rare uermes putridos: Debuit ergo honorando
matrẽ ſeruare pᷣceptũ quo dixit. honora patrẽ tu-⸗
um ⁊ matrẽ. Scða eſt qꝛ ſuit fidelis xpᷣi miſtra
⁊ iõ debuit exaltari. Jo.xij. Abi ego ſum illic ⁊ mi
niſter meus erit.Miniſtra xpᷣi ſuit maria que ipᷣm
in utero geſſit.partũq; ꝓſu ſum aluit ⁊ ſouit ⁊ in
pᷣſepio recliauit.in egyptũ ſugiẽs abſcõdit.⁊ oẽʒ
inſantiã eius ꝓſecuta eſt pio mẽtis affectu.ita ut
uſq; ad crucẽ ab eius nõ receſſit cõſectatu.nec ſo
lũ pio greſſu.uerũetiã affectu imitatiõis. uit er
go fide ⁊ oꝑe xpᷣi minſſtratrix:⁊ uſq; ad moꝛtem
igitur ubi miniſtros eſſe
vult ipſa nõ fuerit.ubi ergo erit. Si aũᷣt ibi.nun-
quid eq̃li gra potiet᷑: Et ſi equali gra.ubi eſt equa
dei cẽſura.que reddit vnicuiq; ſᷣm meritum? Si
merito pꝛe oibus marie viuẽti danata eſt gr̃a.nun
quid erit moꝛtue ĩminuta? Abſit. Nam ſi omniũ
ſanctoꝝ moꝛs eſt pᷣcioſa.ſane marie eſt pᷣcioſiſſi-
ma.Tertia eſt qꝛ fuit xpᷣi ueſtis deaurata.⁊ ideo
debuit integra reſeruari. Idẽ ugꝰ. Si elegit di
uina uolũtas triũ pueroꝝ ueſtimẽta in igne ſerua
re illeſa.cur abnuat in mr̃e ꝓpꝛia qð elegit in ue⸗
ſte aliena? V Quarta eſt qꝛ fuit archa dei ſcificata:
⁊ ideo debuit in tẽplo celeſti collocari.Dama. Ho

die virgo tẽplo celeſti uehit᷑ ſacra ⁊ animata archa

in tẽplo non manu ſacto reponit᷑. Colũba innocẽs
auolãs ex archa.i.coꝛpore.qð dñi ſuſcepit pedibꝰ
reꝗem adinuenit.? Quinta eſt q: fuit theſaurus
2 gẽma p̃cioſa.⁊ ideo debuit in theſauro celeſti re
poni.Aug.Thꝛonũ dei thalamũ dñi celi atq; ta
bernaculù xpᷣi.Dignũ eſtenim eẽ ubi ipſe eſt tam
pᷣcioſum theſaurũ dignius eſt ſeruare celũ q;ᷓ ter
ra. ¶C Scðda ratio ſumit᷑ ex parte dei.ſ.eius ma-
gna hberalitas. Deus enim intãtũ eſt liberalis ſan

IIII 1n
ctis ꝙ non ſolũ aĩas glorificat.ſeà etiam coꝛpora
multiplici honore illuſtrat. Quedã enim corũ coꝛ
pora integra ⁊ illeſa ſeruanf᷑. Quedã mirsculorũ
gloria iliuſtranf. Quedã viſitatione fidelium fre-
quẽtanf᷑ᷣ. Quorũdã ſepulchꝛa gẽmis ⁊ auro adoꝛ
nant᷑. Quibuſdã angelicis manibus monumẽta
pꝛeparant᷑. Si ergo coꝛpus eius eſſet in terra.cuʒ
ſib in ibil tale impẽdat᷑.videt᷑ xr̃ᷣs honorẽ materni
coꝛporis cõtẽpſiſſe. Hieronymus in ſermone de
aſſumptione.egimus qᷓ; ſepe ad funera ſanctoꝝ
angelos adueniſſe ⁊ aias eorũ uſq; ad celos cum
laudibus ⁊ hymnis detuliſſe.⁊ eoſdem multo lu
mine reſplẽduiſſe. Inſuꝑ adhuc viuẽtes in carne
ibi dẽ miri odoris fragratiã ꝑſenſiſſe. Si igit᷑ ta⸗
lia ⁊ tãta circa deſunctos deus dignatus eſt exhi
bere.:quãto magis eius genitrici in die obitus ſui
credẽdũ eſt celoꝝ militia obuiã adueniſſe.eãq; in
gẽti lumine circũſulſiſſe.⁊ uſq; ad thꝛonuʒ glorie
perduxiſſe. C Tertia ſumit᷑ ex parte nf̃i.Et iſta eſt
dupler. Ana eſt magna nf̃a utilitas.quia ex hec
maxri me ſeminis magna ſpes reſurrectiõis ⁊ aſcè
ſionis dat᷑. Sicut enim xpᷣs dedit viris ſpem re⸗
ſurrectionis ⁊ aſcẽſionis ex ſua reſurrectiõe ⁊ aſcẽ
ſione.ſic dedit magnã ſpem ſeminis ex mr̃is ſue
reſurrectione ⁊ aſſumptione. Secũda eſt huma
ne nature magna ſublimitas.qꝛ humana natura
in xpᷣo ⁊ in mfe eius eſt ſuꝑ oẽs angelos ſublima⸗
ta. Ipſi enim angeli minorationẽ hu mane natu⸗/
re ſciebãt ex hoc in pꝛima creatione.iuxta illud ps.
Minuiſti eũ paulominus ab angelis.Adequatio
nẽ etiã didicerãt.⁊ hoc in tꝑe gre.ubi angeli hoĩ⸗
bus.hoĩes angelis adequare poſſunt. Sublima⸗
tionẽ aũt credere nõ ualebãt.⁊ ideo vidẽtes natu⸗
ram noſtrã in xpᷣo ⁊ in mfe ſuꝑ ipſos erxaltari ad-
mirãtes dixerũt YVſa.xl. Quis eſt iſte qui uenit de
edom ⁊c̃.Et de mr̃e.Que eſt iſta que ꝓgredit᷑ äſi

a urora conſurgens. ¶ Sermo. xiiij.
Sſumptio beate marie in celuʒ:facta eſt
4 multipliciter. C Pꝛimo enim aſſumpta

eſt cũ honorabili ſocietate. Iſtud ſignifi
catũ eſt.ij. Reg.vj. Abi dicit᷑ ꝙ dauid ⁊ oĩs iſrſ
deducebãt archã dñi cũ gaudio.Et erãt cum da
uid ſeptẽ chori. Per dauid ypᷣs intelligit. Per ſe
ptem choros vniuerſitas angeloꝝ ⁊ ſanctoꝝ ſigu
rat᷑.qꝛ ſeptenarius eſt numerus vniuerſitatis.uel
per ſeptẽ choros intelligunt᷑ angeli patriarche.ꝓ
phete. apoſtoli.martyres.cõſeſſores.⁊ virgines.
qui oẽs ipſam honorabiliter deduxerũt.Et meri⸗
to qꝛ iſti oẽs honorare tenebant᷑.ſ.angeli:quia ipᷣa
vitam ↄurit angelicã. Patriarche.qꝛ de eoꝝ ſtir⸗
pe deſcẽdit. Pꝛophete.q; ipſa ſpiritu ꝓphetie ple
na ſuit.Apoſtoli.qꝛ ipſa eorum magiſtra excitit.

Sermo

Noartyres qꝛ ipſa gladio paſſionis ꝑſorata fuit.
Cõſeſiſores qꝛ ipſa ſola fidè in paſſione xpᷣi ↄfeſſa
ſuit. Nirgines qꝛ ipſa pᷣmiceria vᷣginũ extitit. Bis
igit᷑ euacuatũ ſuit celů./ Pꝛimo qñ vpᷣs aſcendit.
qꝛ nullus in celo angelus tũc remaſit ſed oẽs xpᷣo
obuiaʒ uenerunt. Scõdðo qñ go aſſũpta ſuit.
qꝛ oès angeli ⁊ aſe ſcõꝝ ⁊ ſpſe xpᷣs ſibi obuiã uene
rũt.Zertiʒ euacuabit᷑ in iudicio.qꝛ oẽs in ualle
ioſaphat ꝓfic ſcent᷑. C Scdðo aſſũpta eſt cũᷣ ieffa⸗
bili iocũditate.qð ſigniſicatũ eſt.ij. Reg.vi. Abi
1. Dauid auũt : oĩs iſrł deducebãt archã teſtamẽ
ti oñi in lubilo ⁊ clãgore buccine.Et ibidem. Da
uid aũt ⁊ oĩs domus iſrł ludebãt corã dño in oĩ-
bus lignis fabꝛeſactis cytharis ⁊ liris. Abi notã⸗
dũ eſt ꝙ ſicut dicit Aug.ſuꝑ ps.Tripler eſt ſonꝰ
muſicus. Anus qui fit uoce ſicut in cantu. Ali
us qui fit flatu ſicut in buccina.Tertius ꝗ fit cuʒ
pulſu ſicut in cychara.? Pꝛimus qui fit cũ uoce
tãgit᷑ cũ dꝛ in iubilo.Eſt enʒ iubilatio cantꝰ mo⸗
dulatio. Secũdus qui fit cũ flatu tãgit᷑ cuʒ dẽ.
In clãgore buccine. Tertiꝰ qui fit ca pulſu ta
git᷑ cũᷣ dꝛ. In oĩbꝰ lignis fabꝛeſactis ⁊ cytharis 2

liris. Per ; ergo qð dẽ ꝙ iſta archa dei deducta

ſit cũ iubilo ⁊c̃. Dat᷑ itelligi ꝙ ibi ſuerũt oĩa genera
muſicoꝝ. Hieroꝰ in ᷣmone de aſſũptione.Nulli
dubiñ eſt totã illã celeſtẽ curiã ſuꝑne hierlim inef-⸗
ſadili leiitia tũc exultaſſe.⁊ tũc iocũdatã ſuiſſe in-

effabili charitate.tũcq; cõgratulatione iubilaſſe.

Nec imerito. Credit᷑ enim ꝙ ipſe ſaluatoꝛ tot ſe⸗
ſnuus occurrerit.⁊ eà cũ gaudio ſecuʒ in thꝛono
collocauerit.alioꝗn quõ crederet᷑ impleuiſſe qð ip
ſe pᷣcepit ĩ lege. hHonora patrẽ tuũ ⁊ matrẽ. ¶ Ter
tio aſiupta eſt cũ mirabili claritate.de cuius clari
tate dꝛ Cañn.vj.Que eſt iſta que ꝓgredit᷑ q̃ſi auro
ra.pulchꝛa ut luna.electa ut ſol. Fuit aũt tũc lu⸗
ce multiplici ꝑſuſa. Luce ſuꝑſuſᷣali.qꝛ xpᷣus qui
eſt uera lux obuià ſibi uenit ⁊ eã aſſociauit. Se-/
cũdo luce ſpnali.i.aia ſus oi luce ⁊ glłia illuſtrata.
Yſa.lviij. Jmplebit oñs ſplẽdoribꝰ aiam tuam.
Tertio luce coꝛꝑali qꝛ eius coꝛpꝰ ĩmoꝛtalitate ⁊
claritate re ſplẽduit. Si enim ſulgebũt iuſti ſic ſol

ut habet᷑ MWatth.ᷣxii.quãto magis coꝛpus illiꝰqui

den poꝛtauit. Quarto luce rõnali qꝛ oẽs ſctĩ qui
eràt in celo eꝗ aſociauerũt. VUñ cantat ecclłla. Si
cut dies uerni circũdabt eà flores roſaruʒ 2 lilia
ↄualliũ.Flores roſarũ ſunt martyres.Lilia con
ualliũ ſunt ↄſeſſores ⁊ gines. Quinto luce itel
lectuali.i.luce angelica.qꝛ oẽs angeli eã aſſociaue
rũt.quoꝝꝑ qdã pᷣcedebãt tanq; domicelli. Quidaʒ
ↄcomitabant᷑ tanq; baiuli uidã ſequebant᷑ tan
qꝙ; fideles miniſtri. Oes aũt iubilabàt tanq; iocu
latores deuoti.Ecce q; lu minoſa aſcẽdit.qꝛ a ſu-

RV

perlori illuminata fuit lace ſuꝑſubali.ab inſerio

ri luce intellectuali ⁊ rõnali. ab interiori luce ſgiri

tuali.ab exteriori luce coꝛꝑali. C Quarto aſſum-
pta eſt cuʒ terribili poteſtate iuxta illud Cant.vj.

Terribilis ut caſtroꝝ acies oꝛdinata. Zã terribi⸗

lis qdẽ ſuit eius aſſumptio demonibꝰ.ꝙ ipſi.ſ.de
mones qui morant in iſto aere caliginoſo penitus
auſugerũt. Nec mirũ.ſugerũt eniʒ a tà honorabi

li ſocietate. Caſni.vij. Quid vides in ſumitate niſi

choros caſtroꝝꝑ.i.choros angeloꝝ ⁊ ſcõrũ oĩium.

Fugerũt vulnerati a tã ineffabili iocũditate.De⸗

mones enim ſemꝑ ſunt in luctu.Ecẽi.xxij.Muſi
ca in luctu ĩpoꝛtuna narratio. Fugerũt excecati a
tà mirabili claritate. Jpſi enim tanq; noctua cla⸗

ritatẽ diuinã ferre nõ pñt.Malitia enim eorũ pe⸗

nitus eos excecauit. Sapᷣ.ij. Excecauit eos mali

tia eoꝑ.Fugerũt tremefacti a ta terribili poteſtate
Sicut enim canis cũ videt virgã qua ꝑcuſſus eſt
territ ſugit. Sic ⁊ demones cũ viderũt virgã ieſ-

ſe in celã deduci territi auſugerũt.Yſa.xxx.AMuo
ce dñi pauebit aſſur.i.diabolus virga percuſſus.

Modo etiã demonib' eſt ualde terribilis. Nã ter
ribilis eſt demoni noĩatio eius.ſalutatio eiꝰ ⁊ lau
datio eius. Qñ enim audit nomẽ eius ita eſt ei ac
ſi ſentiret clauã cuʒ qua ꝑcuteret᷑. Numeri.xxiiij.
Cõſurget ᷣga de iſrł ⁊ ꝑcutiet duces moab. An⸗

de cũ in ſoꝛma humana quãdã mulierẽ nexaret.⁊

illa nec per aquã bñdictã.nec per ſignũ crucis eũ

expellere poſſet.tãdẽ edocta a quoda viro ſctõ di⸗
xit. Sacta maria adiuua me. Mor ille tanqz cla⸗
ua ꝑpcuſſus obmutuit.⁊ tâdẽ ad ſe rediẽs ait. Ma
lus diabolus intret in buccà illius qui te docuit.
⁊ ſic euanuit. Qñ audit ſalutationẽ elus.ita eſt ac
ſi audiret tonitruũ quo terre:t᷑. ps. Uor tonitrui

tui in rota. Zũc enim diabolus tanq;ᷓ iſanus rota
tur ⁊ terret᷑. Qñ eniʒ inſuꝑ audit laudationè eius

ita eſt ac ſi ſentiret gladiſ quo iugularet᷑. hoc ſi-
gnificatuʒ eſt Judith.xiiij. Abi dã ꝙ ipſa iudith

cũ pugione amputauit caput holoſernis. Judith
interpᷣtat᷑ cõfitẽs uel glificãs.⁊ ſignat mariã:que
¶ Bermo. xv.
Sſumi debuit in celũ virgo maria in coꝛ

ſemper deum gloriſicauit.

24 pore ⁊ aĩa:qꝛ hoc cõpetit diuine ſluſtitie
ſapiẽtie ⁊ bonitati ĩmẽſe.⁊ ſue potẽtie.
¶CJuſtitle qdẽ dei cõuenit.qꝛ ſi deus honorat tã
tum coꝛꝑa ſanctoꝝ.iuſtitia dei reꝗrit ꝙ honora⸗
ret coꝛpus mr̃is eius ſi eẽt in terris. Nidemꝰ eniʒ

q; in magno honore vult deus haberi crucẽ ſuam

coꝛꝑa ſanctoꝑ.imagines pictas eoꝑ.⁊ archam ſi
guratiuã ueteris teſtamẽti. Ei enim in tato ho⸗
nore habet᷑ crux que xvᷣm ad horã poꝛtauit:in ma

iori honore debet hẽri coꝛpus illud in quo ypᷣs no

nſerſ⸗
eſort
ſun⸗
p,
Gribi⸗
lde
chluus
ſofabl
neni
din.
t. de⸗
Meſ
leal9
uch⸗
tüpe⸗
Enul
Neſte
ſusc
giſc⸗
Aro⸗
ſs.
ier
1lau
de
wiii
Un⸗
ne
is en
di⸗
du⸗
.e
heblt⸗
eoe
Herut
3fots
eins
geſi⸗
ndih
wath
ſie
no.rt.
Aince
ſeſtie
e.
Orat
Nnors⸗
1. cni;
ſoenm
Genf
io o⸗
10

Sermo

uẽ mẽſibus habitauit. Si in tãto honore vult ha

beri coꝛpora ſanctoꝝ:qui ſuerũt ſpũs ſcĩ oꝛgana.
in maiori honore debet haberi coꝛpus illud qð ſu

it ⁊ ſpũͦs ſci oꝛganũ:⁊ xpᷣi ſpeciale domiciliũ ⁊ toti

us trinitatis nobile tricliniũ. Si in tanto honore
hũtur imagines picte:in maiori honore debet ha
beri coꝛpus illud in quo imago dei illibata pꝑmã⸗
ſit.in qua filius dei qui eſt imago pꝛis habitauit:
per quã imago nr̃a que erat coꝛrupta reparata ſu
t. Si in tãto honore habita ſuit archa teſtamenti
qꝛ ibi ſuit virga aaron.mãna ⁊ tabule cõſcripte.in
maiori honore debet hẽri archa iſta ſcificata in q̃
habitauit virga aaron.i.caro xpᷣi que floruit.mã⸗
na.i.diuinitas.que oẽm dulcedinẽ habuſt.⁊ tabu
la ↄſcripta.i.aĩa xpᷣi que omni ſapiẽtia plena ſuit.
¶ Scdo hoc cõpetit diuine iuſtitie. Sicut enim
dr Sap̃. ir. Sapiẽtia edificauit ſibi domũ. Sapi⸗
ens architectꝰ domũ ſacit pulchꝛã intus ⁊ extra.
Sũt domus quedã pulchꝛe ſoris. ſed turpes in-
tus.ſicut hypocrite.De ꝗbus dẽ Matth.xxiij. Ne
uobis ſcribe ⁊ phariſei hypocrite.qui eſtis ſiles ſe
pulchꝛis dealbatis ⁊c̃. Alie ſunt pulchꝛe ĩtus.ſed
turpes exterius.ſicut ſunt ſerui dei qui ſunt pul-/
chꝛi intus per puritatẽ.ſed turpes vident᷑ exterius
qꝛ a mũdanis honoribus ↄtẽnunt᷑.Alie ſunt pul
chꝛe ĩtus ⁊ extra.ſicut erũt bti quoꝝ coꝛpus eſt lu
cidũ. ⁊ aĩa eſt lucida ⁊ pclara.Domus igit᷑ beate
vir ginis ⁊ in pñjti vita tota ſuit pulchꝛa.⁊ interiꝰ

in aia per puritatẽ. ⁊ exterius in coꝛꝑe per virgini

tatẽ. Si igit᷑ ſapiẽtia dei in hac vita ſibi edificauit
domũ tã pulchꝛã.ad eãdẽ ſapiẽtiã ꝑtinet poſt hãc
vitã ipſam pulchꝛitudinẽ nõ diminuẽ ſed augere
potius ut ſit pulchꝛa intus in aĩa per ſelicitateʒ.⁊
extra in coꝛꝑe per ĩmoꝛtalitatẽ. IJdeo ſpõſus eam
alloꝗtur dicẽs Cañ.iiii. Tota pulchꝛa es amica
mea. ¶ Tertio hoc cõpetit filij dei bonitati. Go⸗
ni enim filij eſt magis parcere mr̃i q;ᷓ ſibi. Tã bo
nus filius fuit xpᷣs:ꝙ in hac vita maxime in par⸗
tu magis peꝑcit mr̃i q; ſibi.qꝛ matrẽ tunc uoluit
gaudẽ iurta illud. Dũ paris ⁊ gaudes ⁊c̃. Ipe au
tem ſᷣm morẽ puerilẽ fleuit.iuxta illud Sapientie

vij. Pꝛimã uocẽ ſimilẽ oĩbus emiſi plorãs. Cum

igit᷑ poſt hãc vitã ſibi peꝑcerit ab illa ſententia qua
dictũ ſuit. Puluis es ⁊ in puluerẽ reuerteris.cre
dẽdũ eſt ꝙ tã bonus filius mf̃i ſiliter in hoc peꝑ⸗
cerit.ut coꝛpus ſuũ nõ coꝛrũperet᷑.nec in puluerẽ
reuerteret᷑. Boni filij etiã eſt miis memoꝛ eè iter

aduerſa ⁊ inter ꝓſpa. Nidemus enim q; rp̃ᷣs tam

bonus filius ſuit.ꝙ ĩiter aduerſa ſue paſſionis cu
rã habuit mr̃is. Si igit᷑ curã habuit de ea dũ eſſet
inter aduerſa ⁊ dũ eẽt paſſibilis ⁊ moꝛtalis.nun/
quid poſtq; ſuit inter ꝓſpera.i.inter bona pina/2

xVII

poſtq; ſactus ĩmoꝛtalis ⁊ glioſus de es amplius
no curabit? Boni etiã fili eſt magis uelle ꝙ; ma
ter honoret᷑ q;ᷓ ipſe. Tà bonus fillus ſuit xpᷣus.ꝙ
coꝛpus miĩis in pñjeti vita ualde honorauit. qꝛ de
eius utero carnẽ ſuſcepit.ſigilluʒ ginitatis in ea
ſeruauit.ſibi ſemꝑ ſubditꝰ ſuit.Oui igit᷑ tãtũ ma
trẽ honorauit in terris.nunqd eã deſpexit honora
re in celis?: Boni etiã filij eſt uelle ut magis ſer⸗
uiat᷑ mr̃i q;ᷓ ſibi. Olim date ſuerãt due inie a deo.
Vna coiter hoĩ ⁊ mulieri. Puluis es ⁊ in pulue⸗
rẽ reuerteris.Alia tmi mulieri. In dolore paries
filios tuos. Xps igit᷑ erceptus ſuit a pᷣma ſnia ?
matrẽ excepit a ſcdᷣa.Ad bonitatẽ igit᷑ tãti filij ꝑti
net ꝙ matrẽ excipiat a pᷣma ſnĩa.ſ.in puluerem re
uerteris.qui tãte bonitatis ſuit q; ipſam ercepit a
ſcdᷣa.q; nõ in dolore ſed in gaudio filiũ ꝑturiuit.
Quarto hoc cõpetit ſue potẽtie.De boc ſic di⸗
cit Augꝰ. Si in ptãte dei eſt de ſcõꝝ capite capil⸗
lũ nõ ꝑire.eſt ⁊ mr̃eʒ ſuã in aĩa ⁊ in coꝛpe integras
poſſe ᷣuare.Oõ ſi nullus fideliũ dubitet hoc euʒ
poſſe.cur dubitãdũ eſt etiã hoc eñ uelle? Jonã in
uẽtre ceti pᷣter naturalẽ uſum ſᷣuauit icoꝛruptũ ſo
la miſicoꝛdia.Mariã ĩcoꝛruptã pᷣter nãm nõ ſᷣua⸗
bit gr̃a. Seruat eſt daniel in ĩtẽperatiſſima ſame
leonũ.⁊ nõ eſt uãda maria tot dotata meritis di
gnitatuù? Quã ergo in vita pꝛe cet᷑is gr̃a ſui cõce⸗
ptꝰ honorauit.credẽ piñ eſt ꝙ eã in moꝛte ſingula
ri ſaluatione ⁊ gfa ſpeciali honorauit. Potuit eniĩ
a puluẽ ⁊ a putrediĩe alienàã facẽ.qui ex aliena na
ſcẽs potuit vᷣginẽ relinquẽ. Poſtq;ᷓ at Augiſta
multis rõnibꝰ oſtẽdit in fine ſic ↄcludit. Si ergo
dixi ut debui appꝛoba xpᷣe obſecro tu ⁊ tui. Sier
go nõ diri ut debui ignoſcetu ⁊ tui. C Ser. xvj.
Ae maria gr̃a plena dñs tecuʒ ⁊c̃. Sicut
2a dicit Berñ.in quodã ſermone:iſta ſaluta⸗
tio in ſecretario trinitatis dei ſacta eſt ⁊ di

gito dei ſcripta. Et cñ in cõſiſtorio celeſtis palatij

a notatione diuine maieſtatis ſu mpſiſſet originẽ:
vni de ſoꝛtiſſimis palatij ad deſerẽdum eſt data.ſ.
gabꝛieli qui dei ſoꝛtitudo interpꝛetat᷑. Mittit᷑ itaq;
gabꝛiel angelus.⁊ egredit᷑ derege ad reginaʒ. de
imꝑatore ad imꝑatricem.de ciuibus celi ad do⸗
minã palatij. In iſia igit᷑ ſalutatione angelica dat
intelligi:ꝙ beata virgo habuit oẽs gf̃as ſpñales
quas cetere mulieres habere deſiderãt tporali⸗
ter.Deſiderãt enim habere pulchꝛitu dinẽ ÿ no⸗
bilitatem. diuitiarũ ubertatẽ.? ſpõſum pulchꝛũ
⁊ nobilem.p ſamã celebꝛẽ.⁊ nobilẽ ꝓlè. C Pꝛi⸗
mo ſgit᷑ virgo btã habuit magnã pulchꝛitu dinẽ
Tũc aũt aĩa eſt pulchꝛa qñ eſt ſine peccati macula
⁊ illud notat᷑ cñ dicit᷑. Aue.i.ſine ue alicuiꝰ pcti ſi
ue originalis,ſiue moꝛtalis.ſiue uenialis. Jõ ſpõ

Germo

ſus es alloqtur dicẽs Can.iiij. Tota pulehꝛa es
amica mea ? macula nõ eſt in te. Ipſa enim ſuit
pulchꝛa. q; ſine pctõ originali. F uit tota pulchꝛa
q; ſine pctõ moꝛtali.Et ſuit dei amica: qꝛ tota pul
chꝛa amore celeſti. C Scðo habuit magnà nobili
tatẽ. Ideo dicit maria que interpᷣtat ona. Eſt au
tem triplex nobilitas. ſ. originalis.moris. 2 virtu
tis. Iſta triplici nobilitate ipſa pdita ſuit. Pꝛi
mo nobllitate originis:qꝛ de ſtirperegaliꝓgenita
Ande cantat eccha. Regali ex ꝓgenie maria ⁊c.
FScõðo nobilitate moris:qꝛ ſuit morũ honeſta-
te pclara. Ande Amb.in li de virginibus loquẽs
de ea ait. Hinc ſumatis exempla viuẽdi ubi tanq;
in explari magiſtra expᷣſſe ꝓbitatis.qd coꝛrigere
gd effugere. ꝗd tenere debeatis oſtẽdit᷑.Tertio
nobilitate virtutis.qꝛ oĩ virtute ſuit repleta.E cc̃i
