xriuj. In me oĩs gra vite ⁊ ueritatis.in me omnis
ſpes vlte ⁊ virtutis.ps. Aſtitit regina a dextris tu
is. Ecce nobilitas. In ueſtitu deaurato.l. in coꝛ-
pere morũ honeſtate pᷣclaro.Ecce nobilitas mo
ris. Circũdata uarietate. i. virtutũ multiplicitate.
Ecce nobilitas virtutis. C Tertio habuit ſpualiũ
diu iti arũ ubertatẽ. IJdeo dicit᷑ gra plena. Pꝛoũ.
ult*. Wulte filie cõgregauerũt diuitias:tu ſuper
greſſa es vniuerſas. Aere ſuꝑ greſſa.qꝛ cũ cetere
habeãt aliquã mẽſurã gre.eaſq; cetere habucrůt
pticulariter. iſia habuit vniuer ſaliter. Sicut enizʒ
m phnoſophũ ea que ſparſa ſunt in eĩalibus per
naturã. collecta ſunt in hoibus per rõnẽ.ut ſimpli
citas in colũba. benignitas in agno. liberalitas in
leone.ita oẽs gre que alijs ſunt date.in maria ſi-
muli ſuerũit collecte. Hiero*. Nere gr̃a plena.qꝛ ce
tere per partes.in maria aũt ſe tota inſudit groatie
plenitudo. Jdẽ. Zalib decebat virginẽ oppigno
rari virtutibꝰ ut eẽt gra plena.que dedit celis glło
riꝗ. terris deũ pacẽq; reſudit. gẽtibus fidẽ.vitus
finẽ. vite oꝛdinẽ.moribꝰ diſciplinã. Nere ſuꝑgreſ
ſa.qꝛ nõ tmi habuit plenitudinẽ gre ad ſufficicti.
ſicut habẽt oẽs ſcĩi.non tiſi abũdàtiã ſicut habue
rũt apli. ſed etiã habuit ad ſuꝑeſflu entiꝗ. Uñ ipſa
dicit Ecẽi. xxiiij.cꝙ. In plenitudine ſcõꝝ detẽtio
mea. Ber. Legim ſtephanũ plenũ ſi ſcõ. Apo⸗
ſtolos plenos ſpũ ſcõ.ſed lõge ⁊ diſſi militer a ma
ria.q; nec in illo habitauit coꝛpaliter diuinitatis
plemitudo.nec illi ↄceperũt de ſpũ ſcõ.De eius ſu
pereſſluẽtia dicit Ber. De eius plenitudine capi-
unt vniuerſi.ſ.egri curationẽ.triſtes ↄſolationeʒ.
p:tõres ueniã.iuſti gr̃am. angeli letitiã.filiꝰ hoĩs
hamane carnis ſubſtãtiã. tota trinitas gloriam.
CAuarto habuit ſpõſum nobilẽ.iõ d. Oñs te⸗
cũ.i.dñs pꝭ qui eã ſuo filio deſpõſauit.Dñs fili-
us qui de ea carnẽ ſuſcepit.Oñs ſpũs ſanctꝰ qui

RVI

eius ↄceptũ oꝑatus fuit.Et ſie patet quate ſit po
tẽtie cũ qua eſi pater.quãte ſit ſapiẽtie cũ qua eſt fi
lius.quãate ſit clemẽtie ⁊ miſericoꝛdie cum qua eſt
ſpũs ſanctus.Et ſic ſaluare ⁊ adiuuare nos põt.
qꝛ in ea eſt patris potẽtia. Scit ⁊ nouit:qꝛ in ea eſt
filij ſapiẽtia.Et vult:qꝛ in es eſt ſpũs ſancti clemẽ
tia. Ber. Oñs tecũ. Non ſolũ filius quẽ carne in⸗
duis.ſed etiã ſpũs ſanctus de quo cõcipis.⁊ ipſe
pater qui genuit quẽ pcipis. Pater inc tecũ qui
ſuũ filiũ ſacit ⁊ tuũ. ilius tecũ:qui ad cõdẽdum
in te mirabile ſacramẽtũ miro modo ⁊ ſibi reſer⸗
uat genitale ſecretũ.⁊ tibi ſeruat integrũ virgina
le ſignaculũ. Spũs ſanctus qui eſt tecũ qui cum
patre ⁊ filio tuũ ſcĩficauit uterũ. ¶C Quinto habu
it ſamã celebꝛẽ.ideo dicit᷑. ñdicta tu in mulieri-
bus. Ipſa etiã ait.Ecce enim ex hoc beatà me di
cẽt oẽs generationes.qꝛ oẽs ↄiugate ꝓpter ꝓlem
quã habuit. Oẽs vidue ꝓpter viduitatẽ quaʒ poſt
moꝛtẽ ioſeph ſeruauit. Oẽs virgines.qꝛ integrita

tem mẽtis ⁊ coꝛporis habuit. Mel põt dici ꝙ ipſa

ſuit ſamoſa deo per humilitatẽ per quã deũ ad ter
ram traxit. Aug. Facta eſt humilitas ſcala cele⸗
ſtis per quã deus ad terrã deſcẽdit. Fuit famoſa
angelis per virginitatẽ. Hieroꝰ. Bene angelus ad
vir ginẽ mittit. qꝛ ſemꝑ eſt angelis cognata virgi
nitas. F uit ſamoſa hoĩb per ſecſ ditatẽ.qꝛ nobis
edidit ſaluatorẽ. De his tribꝰ dʒ Ju dith. xv. Tu
glia hierlm. i. dei in quo eſt glia ⁊ viſio nr̃e pacis.
Tu letitla iſrl.i.angeloꝝ qui ſemꝑ vidẽt ſaciẽ pa
tris. Tu honorificẽtia ppli nfi. i. toti'generis hu
mani. Et ſeꝗtur. qꝛ fecini viriliter. qꝛ. ſ. deũ per tu
am humilitatè ad terrã traxiſti. Et ↄſoꝛtatũᷣ eſt coꝛ
tuuʒ. qꝛ per tuã ſecũditatè ſalutẽ humano generi
meruiſti. Eo ꝙ caſtitatẽ amaueris. ſõ te per oᷣgi
nitatẽ angelis ſociaſti.Per. Gñ gr̃a plena.q; deo
angelis. ⁊ hoĩb grata. Deo per humilitatẽ. ange-
lis per vir ginitatẽ. hoibꝰ per ſecũditatẽ. ¶ SBexto
hũit nobilẽ ꝓlẽ.iõ dẽ. Ondictꝰ fructus uẽtris tui
De iſta bñdictione fructꝰ dĩ Geñ xxvii. in benedi
ctione facta iacob. Det t bi deus de rore celi.⁊ de
pinguedine terre abũdãtiã frnmẽti vini? olei. Et

in ps. d?. A fructu frumẽti vim 2 olei ⁊c. In iſto

igit᷑ fructu btẽ vᷣginis ſunt tria.ſ.csro que ſigtur
per frumẽtũ que ſuit moꝛtua in paſſiõe.ſʒ pullu-
lauit in reſurrectiõe.⁊ multũ ſructũ attulit in ſpᷣs
ſci miſſiõe. Jo.xij. Niſi granñ frumẽti cadẽs in
terra moꝛtuũ ſuerit. Der oleſ ĩtelligit᷑ aĩa eiꝰ.que
oleo ſpũs ſcĩ ſuit totalr ꝑuncta.ps. AUnxit te deus
deus tuus oleo letitie pꝛe ↄſoꝛtib tuis. Per vinũ
qð letificat coꝛ hoĩs itelligit eius diuinitas in eu
ius viſione cõſiſiit gau diũ iubilus oium ſcõrũ.
Job.xxxiij. Nidebis ſaciẽ eius in iubllo.C.xvij.

arir
letin
lacius.
honas
aaultes
6,On
ſose.
perſßn
tuncß n
gi.ub
oatent
ſundere
birüdit.
ene
Pinnan
deustt
morẽ
ſuodtut

fftatoꝛ!

fipeln
loriome
guſaal
dedin
ari
Hokat n
inin
ſltt ihe
liusu
bltici

Uylpp⸗

ſplidar⸗
fulndum
llopci
ſnropt
unchduͦe
ſtlange
lſison
Ulifenre
kniuen
lchonis.
fühiern
cidgtnt
guls
faban
oni.S
tiond.

N

elöam
llontde

Sermo

Aguſta ⁊ imꝑatrir celi eſt maria rõne ꝓ/
8 pingtatis. dignitatis.poteſtatis.⁊ aucto
ritatis. C Pꝛimo enim dẽ auguſta ⁊ im
peratrix rõne ꝓpingꝗtatis.que tãta eſt iter ipſam ⁊
celeſtẽ imꝑatorè ꝙ ipſa eſt mr̃ cius.ſpõſa eiꝰ ⁊ fi-

lia eius.Qõ enim ipſa ſit m̃ ⁊ filia eius dĩ in ps.

PHõ natꝰ eſt in ea.Ecce ꝙ ipſa eſt m ei.Et ipᷣe ſũ
dauit eã altiſſimꝰ. Ecce qꝛ ipſa filia eſt ⁊ creatura
eiꝰ.Quõ ſit ſpõſa eiꝰ dẽ Jo.iij.Qui hẽt ſpõſaʒ ſpõ
ſus eſt.Quia igit᷑ eſt mr imꝑatoris celeſtis.iõ ſu⸗
per ipᷣm mĩne auctoritatis imꝑiuʒ hẽt:⁊ põt ſibi
tanqᷓ;ᷓ ijr̃ filio imꝑare. Hoc ſignificatũ eſt.iij. Re
gũ.ij.ubi mr̃ ſalomonis dirxit ei. Petitionẽ vnã pe
to a te.ne ↄfſundas faciẽ meã.Tũc enĩ ſaciẽ ſuã cõ
ſunderet.qñ illud qð peteret denegaret. Jõ rex ſi
bi rñdit. Pete mr̃ mi.neq; enĩ fas eſt ut auertã ſa
ciẽ meã.Quia ipſa eſt filia eius.iõ ipſe ad eã hẽt
pinũ affectũ.pã. Audi filia ⁊ vide ⁊ iclina ⁊c̃.uſq;

deus tuus. Quia vo eſt ſpõſa/eiꝰ.iõ ad ipſam hẽt

amorẽ ſincerũ. Sapᷣ.viij. Panc amaui ⁊ exqſiui a
ſuuẽtute mea.⁊ queſiui eã mihi ſpõſam aſſumẽ.⁊
amatoꝛ ſactꝰ ſum ſoꝛme illius. Recte igit᷑ in cele⸗
ſti palatio.ipſa eſt dña ⁊ auguſta.que ipſius ipera
toris meruit eẽ mr̃.ſpõſa ⁊ filia. ¶ Scðo dẽ au⸗
guſta ⁊ imꝑatrir rõne dignitatis.De cuiꝰdignita
te dĩ in ps.Aſtitit regina a dextris tuis in ueſtitu
deaurato circũdata uarietate.ubi eiꝰ dignitas de
notat᷑ quãtũ ad tria. Pꝛimo quãtũ ad locũ.cuʒ
dz. Aſtitit regina a dextris tuis. Iſtud figuratum
fuit.iij. Reg.ij.ubi dẽ. Poſitus eſt thꝛonus mfis
eius.que ſedet a dextris eiꝰ. Scðo quatũ ad ha
bitũ cũ dẽ in ueſtitu deaurato.Apoc.xix.cꝰ. Axoꝛ

agni pᷣparauit ſe. ⁊ datũ ẽ ei.ut cooꝑiat ſe byſſino

ſplẽdẽti ⁊ cadido. Pꝛouer.ultꝰ. Byſſus ⁊ purpu
ra indumẽtũ eius.Tertio quãtũ ad obſequʒ ſa
muloꝝ cũ di. Circũdata uarietate.i.angeloruʒ 2
ſanctoꝝ vniuerſitate.Dẽs eni angeli ⁊ ſancti.ſibi
tanqᷓ; dñe ⁊ auguſte humilr ſamulant᷑.De ſamu⸗
latu angeloꝝ vicit ſcũs Geràdus epᷣus ⁊ martyr
in ſuis omelijs. Solus dñũs ieſus xpCᷣs põt eã ma
gniſicare qui quẽadmodũ fecit ut ab ipſa maieſta
te ↄtinue laudẽ accipiat ⁊ honorẽ angelicis ſtipa⸗
ta choris. Archãgelicis uallata thꝛonis. hꝛono
rũ hincinde poſſeſſa iubilationibꝰ.Onationũ cir⸗
cũdata tripudijs. Pꝛincipatuũ circũſcripta obſe⸗
quiis. Poteſtatuũ amplexa plauſibꝰ. Nirtutũ gi⸗
rata honorib.C herubin circũſtãtia in purificati
onibꝰ. Seraphin vndiq; poſſeſſa ĩeffabilibꝰ canta
tionibꝰ.Qualiter aũt ceteci ſci eidẽ famulant᷑ vicit
idẽ ibidem. Aploꝝ ſplẽdidiſſimꝰoꝛdo ĩeffabili lau
de ipᷣam extollit.MMartvruʒ exercitus oĩmode ſup
plicat dñe tãte.Cõfeſſoꝝ multitudo inumerabile

KRVII 4
cõtinuũ ſibi ꝑſonat cãticũ. Airginũ cãdidiſſima
cõcio lugẽ choreã ad ſuã celebꝛat gliam. Deinde
ſubdit. Inuite etiã ſibi iſernꝰ ululat.⁊ ꝓcaciſſimi
demones cõclamãt. ¶ Tertio dẽ auguſta ⁊ iĩpera
trix rõne imꝑii ⁊ ptàtis. Ipſa eni tan;ᷓ dñia ⁊ au
guſta angelos in miſteriũ mittit. ⁊ eis ſecreta pa⸗
latij cõmittit. Demones vo tanq;ᷓ ꝓditores.de ce
leſti palatio expellit. Qð eniʒ angelos mittat ⁊ ſibi
ſecreta palatij cõmittat dicit Ber. in quod ſermo
ne. Perſuadit ĩmo nos cõpellit celſitudo tua cre
dere ut in regno filii btiſſma virgo maria imꝑio
ſe pꝛincipes.q; per angeloꝝ miniſteria:tuis ſepe
deuotis ſubuenias. Si angelus angelũ mittit.ↄfi
dẽter credere debet xpᷣiana deuotio ꝙ imꝑatrir an
geloꝝ tãto magis hẽt angelos ad obſequm.quã⸗
to differẽtius pꝛe illis nomẽ hereditauit. Si enim
loſue rex iſrł iuſſit ſolẽ ſtare.quomõ nõ oĩa ſydera
ad nutũ glioſe imꝑatricis diſcurrãt. Deinde ſub-
dit. Si cherubin ⁊ ſeraphin de ſonte bibẽtes inſe⸗
rioribꝰ angelis quedã archana reuelat.quãto ma
gis glioſa vgo.de occultis filij amplexus eius de
guſtata myſteria angelis copioſi eſſundit. Quod
So demones tanq palatij ꝓditores expellat dicit
F ulbertus carnocẽſis es.Maria mr̃ miſericoꝛ⸗
die mr̃na dignitate facta eſt ⁊ erga ſuꝑos imꝑio⸗
ſa ᷣm charitatẽ.⁊ ſuꝑ inſeros per diſtrictionẽ.ubi
q; imꝑioſa.ubiq; magniſica. cui certe ꝓpꝛiuʒ eſt
⁊ angelos ſcõs in miniſterlũ mittere ⁊ ad bñplaci
tũ ſuoꝝ inferoꝝ pacta ceſſare.C Quarto dꝛ augu
ſta ⁊i mꝑatrit rõne auctoritatis. Tantà enim hẽt
auctoritatẽ in celeſti palatio ꝙ oĩb alijs ſctis inter
medijs omiſſis ad ipſam licet ab omni grauami
ne appellare tanq; ad dñaʒ ⁊ auguſtã. Siue quis
grauet᷑ a coꝛꝑe ꝓpꝛio.ſiue a diabolo.ſiue etiaʒ ab
ipſo deo. Siꝗs enim grauat᷑ a diabolo ad ipſam
appellare põt.ſicut ad dñam ⁊ auguſtã.ſicut ſecit
theophilus.qui ab epo ſuo a vice dñatu depoſitꝰ
in tãtã deſꝑationẽ᷑ cecidit:q diaboli ſeruũ ſe ſecit.
de ſua ſeruitute manu pꝓpꝛia cyrographũ cõſcri
pſit ⁊ diabolo tradidit. Poſtmodũ ad coꝛ ſuùᷣ re⸗
diẽs ⁊ penitẽs ad dñam ⁊ auguſtã appellauit.⁊ ip
ſa totũ irritum ſecit.⁊ dabolo cyrographum theo
philo reddere pᷣcepit.⁊ ſic ipſum in ſtatũ pꝛiſtinuʒ
reſtituit.⁊ grfam ⁊ ueniã ꝓmeruit. Secũdo licet
appellare ad ipſam ſiꝗs grauat᷑ a tyranno. Iſtud
patet in beato baſilio epo.cui cũ iulianus apoſta⸗
ta ad pꝛeliũ uadẽs minat ſuiſſet ꝙ in reditu ſuo
ciuitatẽ deſtrueret.ſanctus baſilius ad dñam ⁊ au
guſtã appellauit.Que quẽd militẽ mercuriũ no
mine.iam defunctũ ſuſcitauit.æQui ſuꝑ equũ cõ⸗
ſcẽdẽs ⁊ ad iulianũ ꝑgens.⁊ lãceã ſoꝛtiter vibꝛans
ipſum occidit. Ideo dicit ſanctus Poiliberrus,

—

sͤ

Sermo

AVeniãt ad beatã mariã iuſti effectũ celerẽ ꝑceptu

ri.ueniãt ⁊ pctõres cũ theophilo deſideratã miſe

ricoꝛdiã adepturi. Tertio licet ad ipᷣaʒ appellare
ſigs grauat᷑ a coꝛpore ꝓpꝛio.Exẽplum iſtud patet
in maria egvyptiaca.que multo tꝑe carnali ↄcupi
ſcẽtie deſeruiuit.ſed tandẽ ad dñam ⁊ auguſtam
ↄſugit ⁊ ipſam appellauit.⁊ ſic ↄcupiſcẽtiã vicit
⁊ caſtitatẽ ſeruauit. Reſert etiã ſanctus Ago clu-
niacẽſis abbas.ꝙ dũ ꝗdã ad ſcm iacobũ ꝑgeret.
⁊ in fſoꝛnicationẽ cecidiſſet.diabolus in ſoꝛma ſan
cti iacobi ſibi apparuit.eiq; dixit ꝙ ueniã ↄſeꝗ nõ
poſſet niſi genitalia ſibi abſcideret ⁊ ſeiſm occide
ret.qð cũ feciſſet ⁊ demones eius aĩam ad ĩfernuʒ
traherẽt.ſcũs ſacobus ei obuiauit ⁊ ad dñaʒ ⁊ au
guſtã appellauit.Que iudicauit ⁊ ſniam dedit ut
aĩa illius ad coꝛpus rediret.⁊ ibi de pctõ qð ege-
rat penitẽtiã ageret Qõ ⁊ ſactũ eſt. Ecce qꝛ iſte fu
it grauatus a coꝛꝑpe ꝓpꝛio dũ in ſoꝛnicationes eſt
lapſus.ſed tñ a dña ⁊ auguſta fuit adiutꝰ.Quar
to licet ad ipſam appellare ſiꝗs a iuſtitia dei ſentit
ſe grauari. Hoc ſignificatũ eſt Heſter. v. Cuʒ rex
aſſuerus cũ iudeis eẽt iratus regina heſter ad euʒ
placãdũ acceſſit.Cui rex dixit.Etiã ſi dimidiã ꝑtẽ
regni mei petieris dabo tibi. Iſta eſt virgo maria

cũ qua regnũ ſuũ diuiſit.Cũ enim deus hẽat iuſti
tiã ⁊ miſericoꝛdiã.iuſtitiã ſibi retinuit.⁊ mr̃i miſe
ricoꝛdiã ↄceſſit.Et iõ ſigs ſentit ſe grauaria ſoro
ſuſtitie.appellet ad ſorũ miſicoꝛdie mfr̃is dei. Hhe⸗

bꝛe.iiij.c. Adeamus cũ fiducia ad thꝛonũ gratie
ut miſericoꝛdiã ↄſeqᷓmur.⁊ gr̃am iueniamus in
auxilio oppoꝛtuno. hꝛon dei eſt mr̃ dei:in quo
ipſe nouẽ mẽſib ſedit.⁊ eſt thꝛonus gf̃e ⁊ miſeri-
coꝛdie.qꝛ oẽs gr̃as ⁊ miſericoꝛdias ſibi fiẽdas cõ
miſit. Thꝛonus aut iuſtitie eſt thꝛon dei de. quo
v in p;. Thꝛon tuꝰ de in ſeculũ ſeculi ⁊c. Siꝗs
igit᷑ grausat᷑ a thꝛono dine luſtitie.appellet ad thꝛo
nũ mificodie dñe ⁊ auguſte. ¶ Sermo. xviij.
4 Vrora dᷣ virgo maria iuxta illud Cant᷑.
8 vj.Que eſt iſta que ꝓgredit᷑ q̃ſi aurora cõ
furgens ⁊c̃. Cõparat᷑ aũ̃t aurore quatuoꝛ
de cauſis. ¶ Pꝛima q̃rũ ſumit᷑ ex ꝑte ſui.⁊ hoc ꝓ
pter fecũditatẽ.pᷣginitatẽ ⁊ ſuauitatẽ. Sicut eniʒ

ros in aurora deſcẽdẽs cõchas marinas ſecſidat.
2 margaritas in eis gignit.ſic ros ſpũs ſcĩ in eaʒ

ſupueniẽs eà ſecũdauit.⁊ xpᷣi ↄceptũ fecit.Et ſi/
cut ros in aurora deſcẽdẽs ſuꝑ herbas eas in vi
rore cuſtodit.ſic filius dei eius uterũ in virorẽ ſue
ginitatis cõſeruauit.vñ cãtat ecclia.Deſcẽdit in
uterũ vᷣginis ſicut ros ſuꝑ gramẽ.Et ſicut man
na in aurora deſcẽdebat.ſic ⁊ tota dulcedo celeſtis
in eius uterũ deſcẽdit.⁊ poſtea in natiuitate per to

tũ mũdũ ſparſum ſuit.vñ catat ecclia.hodie per

AVII
totũ mũdũ melliflui facti ſunt celi. C Scða rõ ſu

mit᷑ ex parte demonũ quos ſpſa in ſugã vᷣtit. Job
xxiiij.dẽ de latronibꝰ.i.demonibꝰ.Si ſubito appa

ruerit aurora.i.virgo maria. arbitrantur vmbꝛa
moꝛtis.i.ſugiũt tanq; inſani. Scðdo eos in pꝛo⸗
fundũ inſerni demerſit. Poc ſignificatũ eſt Exo.
xxiij. Qð adueniẽte aurora ſiue vigilia matutina
ſubmerſus eſt in ꝓſundũ totus exercitus pharao
nis. Tertio oĩa oꝑa tenebꝛaruů diaboli fugauit.
Sicut enim aurora tenebꝛas expellit ⁊ lucẽ addu
cit.ſic ⁊ ipſa oĩa oꝑa tenebꝛarũ expellit.⁊ lucẽ ad⸗/
ducit gfe.ita ut modo poſſimus dicere. Nox pꝛie
ceſſit dies aũt appꝛopinquauit.¶ Tertia rõ ſumi

tur ex ꝑte angeloꝝ quos ipſa letificat. Sicut eniʒ

in aurora aues cantũ reſumũt.ſic in oꝛtu iſtiꝰ au⸗
rore angeli letificati ſuerũt.intatum q ipſi angeli

qui pꝛius nolebat nos illuminare purgare ⁊ ꝑfice
re.poſtmodũ adueniẽte iſta aurora ceperunt nos

diſponere ad illuminationẽ gre.purgationẽ culpe
⁊ ꝑſectionẽ glie. Iſta tria ſignant᷑ Beñ.xxij. Naz
cũ angelus dixiſſet ad iacob. Dimitte me aurora
eſt. eum dimittere noluit donec tria bñficia ab eo
aſſecutus eſt.ſ.purgationẽ ſue affectiue.qðᷣ notat
in eo qð dicit᷑ ꝙ emarcuit neruus ſemoris eius.
Illuminationẽ itellectiue qð notat᷑ pꝑer hoc ꝙ im

poſuit ſibi nomen iſrael.i.vir vidẽs deũ.Et ꝑfe⸗

ctionẽ glorie.qð notat᷑ per hoc ꝙ bñdictioneʒ ab
co obtinuit.illã.ſ.de qua dici᷑ Ephe.j.Benedixit

nos omni bñdictione in celeſtibus. C Quarta ra
tio ſumit᷑ ex parte hoĩuʒ quos ipſa ↄfoꝛtauit. Pꝛi
us enim inſeſtabant᷑ hoĩes multiplici tentatione.
Impediebant᷑ a bono ope.⁊ retrahebant᷑ a finali

ↄſumatione. Sed in aduẽtu iſtius aurore oĩa iſta

ceſſauerũt.ps. Oꝛtus eſt ſol.i.beata vᷣgo nata eſt.
⁊ cõgregati ſunt demones.ſ.in cubilibus ſuis col
locabunt᷑.i.in iſerno.Ecce tẽtationũ ceſſatio.Exi

bit homo ad opus ſuñ.Ecce ad bene oꝑandũ ex

peditio.Et ad oꝑationè ſuam uſq; ad ueſperam.
Ecce ad bene operãdũ perſeuerãtia ⁊ finalis con

ſumatio.Mota autẽ ꝙ aurora ⁊ diluculo idem

ſunt.ſ.aer pꝛimo illuminatus.ſed tamẽ diluculũ
a luce.aurora o ab aere nomẽ traxit. Per dilucu
lum igit᷑ rvᷣs.per aurorã vo virgo beata intelligit
Job.xxxviij. Nungqd poſt oꝛtũ toum pꝛecepiſti di
luculo.⁊ oſldiſti aurore locũ eius.Lux de ſe ᷣm
Dionyſiũ eſt inuiſibilis niſi incoꝛporet᷑. Ande ad
ueniẽte ad noſtrũ emiſperiũ luce ſolari groſſiori
aere incoꝛporat᷑.⁊ ſic diluculũ ⁊ aurora efficit᷑.De
us igitur qui de ſe eſt lux inacceſſibilis.de ſe erat

inuiſibilis.ſed adueniẽte ad noſtrã habitationem
groſſiori materie.i.nature humane ſe vniuit.⁊ ſic
diluculũ ſecit.quãdo ſeilicet uerbũ caro ſactũ eſt

thebita
gnisſe
leulop
ſearhar
lido
leEle⸗

b

ſolist
jnaſe
ſuntphe
kate ubi
benttri
belneen
niacoe
fuctus
ctuoſun
ltuoſu⸗
beata
ſuctuo
num:
ſtucuol
dumen
odorem
geade
guigen
lioEcq
Komatl
en
lehie
tiarum.
guenton
teee
lüdus’
mnelleus.
nch
ſoquefa

uͤcſ

atleg’

GBien

ngvee
Prltu
ſtinbr
unt,
ſteodo
tihti.B
teſtine
lis. nel
gobe⸗
batbzl
Ipln

An
t Job
oeppe
mba
nnpo⸗
1Eo,
Attins
Phareo⸗
ſgaut,
cadir
uct d⸗

Rote.

föhn
ſcutani
n,
fungal
ttpfie
unt ros
icupe
N
Urore
b eo
otat
cus.
tchim
1 N⸗
t 0
ldiit

id fa

d
one,
4fel
vir ſi
ua ck.
lscol

Eni

Güͦ e
Cam.
lscon
oien

ucoli.

rNn
clig
hfn
etſein
nde
roſfon
ſt
de ſenn
ſatienn
Giut 4
ſcic

Sermo

⁊ habitauit in nobis. Ipſa etiam lux in utero vir

ginis ſe poſuit.⁊ ſic auroram fecit.Deus igit᷑ di⸗

luculo pꝛecepit quãdo filiũ ſuum qui eſt uera lux

incarnari cõſtituit. Aurore o locum ſuũ oſtẽdit

quãdo in beata maria habitationẽ elegit iuxta illð

põ.Elegit eam in habitationẽ ſibi. C Sermo.j.

Alſamum ſignat virginẽ maria. Eſt ant
b balſamũ arboꝛ ſiue frutex duorũ cubito/⸗
rum in quãtitate.ſimilis viti in ſtipite.in
folijs ðo ſimilis rute. Olim enim in vineis engad
di naſcebat᷑.ſed facta captiuitate iudeoꝝ tranſlate
ſunt plante ille in egyptũ ⁊ in quod campꝑo plan-
tate ubi ſunt ſeptẽ fontes. In vno quorũ ſontium
beata virgo dum in egyptũ fugerec.dicit pueruʒ
balneaſſe. Sicut autẽ dicit gloſa Ecẽi.xxiiij. Om

nia que ſunt in balſamo virtuoſa ſunt:ſcilʒ lignuʒ

fructus ⁊ liquoꝛ.Lignũ quidẽ eſt virtuoſuʒ.2⸗ ſru
ctuoſum. Fructus virtuoſiſſimus.⁊ liquoꝛ fru⸗
ctuoſus ⁊ ſuauiſſimus.Et ideo bene per balſamũ
beata virgo ſignificat᷑.quia oĩa que in ipſa ſuerũt
fructuoſa virtuoſa ⁊ fructiſera extiterũt.ſcilicet li
gnum: ideſt coꝛpus virgineñ.quod intantuʒ fuit

fructuoſum ꝙ deũ trarxit in ſuum uterũ. Cant.iij.

Dum eſſet rex in accubitu ſuo nardus mea dedit
odorem ſuũ. Nardus eſt herba aromatica ⁊ ni-
gra de qua pꝛecioſum cõficitur vnguentũ. Eius
quidem coꝛpus fuit aromaticũ per odorèẽ purita-
tis.Ecẽi.xxiiij. Sicut cinnamomuʒ ⁊ balſamum
aromatiʒans odorẽ dedi. Sed habuit nigredineʒ
umilitatis. Canticoꝝ.j. Migra ſum ſed ſoꝛmoſa
filie hieruſalẽ. Et plena fuit vnguẽtis omniũ gra
tiarum. Cant᷑.j. Trahe me poſt te in odorem vn-
guent orũ tuorum. C Secũdo ſructus balſami
eſt pꝛecio ſus. Eſt autẽ eius fructus in colore rubi
cũdus.in odore aromaticus.⁊ intus videtur eſſe
melleus.⁊ ſiãt fructũ virginis benedictũñ.ſcilicet
ſeſu m chꝛiſtũ in Js fuerũt tres ſubſtàtie.ſcilʒ ca⸗
ro que fuit in paſſione rubieũda.y ſa.lxiij.Quare
rubꝛũ eſt indu mẽtũ tuum ⁊c̃. Anima que ſuit aro
matica.i.odore omniũ virtutũ fuit repleta. Cant᷑.
iij. Sicut virgula ſami ex aromatibus. Et diu ini
tas que eſt dulcedo ⁊ ſuauitas noſtra. Ecci. xxiiij.
Sp'ritus meus ſuper mel vulcis ⁊c᷑. ¶ Tertio
eſt in balſamo liquoꝛ pꝛecioſus. Rami enim inci-
dunt᷑.⁊ inde ſtilat liquoꝛ balſami miri odoris.Et
iſte odoꝛ ſuit in virgine glorioſa.que dicit Ecẽi
xxiiiij. Balſamũ non mixtum odoꝛ meus.Et po⸗
teſt intelligi iſte odoꝛ.uel de odore uteri virgina-
lis.uel de odore ſuo ſanctitatis.Quãdo enim vir
go beata habebat in utero chꝛiſtũ.tunc ibi habe⸗
bat balſamũ.⁊ ideo fuit odoꝛ balſami non mixti.
Ibi nulla ſuit cõmixtio uel materia quia natura

diuina 2⁊ humana nõ fuerũt mirta ſed vnita. VUn-

de cantat eccleſia. Quod ſuit permãſit.⁊ quod nõ

erat aſſumpſit.non cõmixtionem paſſus neq; di

uiſionem. Mec ſuit ibi cõmixtio ſe minũ.quia vir⸗

go non cõcepit humano ſemine.ſed myſtico ſpi⸗

ramine. Nec ſuit ibi cõmixtio virtuoſa per aliqð
originale peccatũ. In slijs enim pueris peccatuʒ

originale admiſcet᷑ in cõceptu.ſed non moꝛtu. ꝗa

ſuit cum originali cõcepta.ſed ſine peccato nata.

In chꝛiſto autẽ non ſuit mirtio nec in conceptu

nec in oꝛtu.quia ſine peccato ſuit cõceptus ⁊ na-
tus.Quãuis ibi non ſuerit aliqua mixtio.tamen

ibi fuit tripler cõiũctio. Mam ſicut dicit Bernar.
Cõiũcta adinuicẽ ſunt deus ⁊ homo.mat er ⁊ vir

go.fides ⁊ coꝛ humanũ.Ael iſtud qð dicit᷑. Qua
ſi balſamũ non mirtum odoꝛ meus.poteſt intelli
gi de odore ſue ſanctitatis. Balſamo quidẽ mi⸗
ſcetur aliquãdo mel.aliquãdo oleũ.⁊ ſic ſophiſti⸗
catur ⁊ corrũpitur. Multi ſunt qui admirxti ſunt
melli carnalis delectationis.⁊ qui habẽt tm̃ ole⸗

um erxterioris nitoris.⁊ ideo ſunt balſamũ ſophi⸗

ſticum. Beata autẽ virgo fuit balſamũ non mix⸗
tum.quia non dilexit melcarnalis delectationis.
quia cõſeruauit inte gerrimã virg nitatẽ.nec ha⸗

buit tm̃ oleum erxterioris nitoris ſed dilexit inte-

riorem ſanctitatẽ iuxta illud ps. Ois gloria eius
filie regis abintus in fimbꝛiis aureis. Balſamuʒ
autem uerũ non mirxtũ a balſamo mixto ⁊ ſancti⸗
ficato per quatuoꝛ ſigna cognoſcit᷑.per que etiax
virgo beata balſamũ uerũ ⁊ non mixtũ eſſe cõpꝛo
batur.Pꝛimũ ſignũ eſt quia balſamũ purum ſi
ponit᷑ in pãno uel in ueſte linea non maculat nec
inficit.ſi autem eſt mixtũ:ſtatim per maculas ſe
diffundit. Pulchꝛitudo mulieris:ſepe aſpiciẽtem
cõmaculat.iuxta illud Eccẽi. inj. Per ſpeciẽ mu⸗
lieris multi perierũt. Pulchꝛitudo autẽ virginis
glorioſe nullum aſpiciẽtem nfaculabat.ſed poti⸗

us abſtergebat maculas. Quãuis enim pulcher⸗
rima ſuerit a nullo tamen nunq; potuit ↄcupiſci.
quia odore ſue ſanctitatis coꝛda penetrabat:⁊ mo
tus illicitos extinguebat. Secũdum ſignuʒ eſt
ſi balſamũ purum ponat᷑ in aqua ſtatim fundum
petit:⁊ ibi quieſcit. Si autẽ eſt balſamum mix⸗

tum ſtatim ſuperenatat. Aqua eſt flurus munda
narum delitiarũ. diuitiarum ⁊ honorum.in qua

aqua ſi allqui ponũtur morx ſuperenatãt: ideſt per

ſuperbiam efferũtur. Airgo autem beata in ma-
ximo honore poſita:ſe non extulit.ſed mox fun-
dum humilitatis petijt dicens. Ecce ancilla do-
mini. ?Tertium ſignum eſt quia ſi balſamum
purum ponatur in lacte ſtatim coagulatur. Dal-

ſamũ vo mixtum in ipſo lacte diifunclitur. Ventn
.

Sermo II

go eſt mons ille de quo dẽ in ps. Mons cosgu
latus mons pinguis. Eſt enim quoddã lac liqui
dum. quoddã coagulatũ. quoddã pingue.Ceteri
aũt ſancti fuerũt lac liquidn:qꝛ aut a dei gfa aliqñ
eſfulſerũt aut eſfluere potuerũt. Heb.ij. Opoꝛtet
nos obſeruare ea que audimus: ne foꝛte eſfluamꝰ.
Apli So poſt aduẽtũ ſpũs ſancti ſuerũt quaſi lac
coagulatũ:qꝛ ſu erũt in gr̃a ſolidati ⁊ ↄſoꝛtati.vñ
cantat᷑ de eis.Et ſicut lac coagulati ſunt. Nirgo
igit᷑ brã nunq; fuit lac liquiduʒ: qꝛ nunq; eſfluxit
nec eſſluẽ potuit.ſed fuit mons coagulat ⁊ mõs
pinguis. uit enim mons ꝓpter altitudinem. 2
coagulatus ppter gfe ↄfirmationem. ⁊ pinguis

ꝓpter ſpũs ſcĩ repletionẽ. Quartũ ſignuʒ eſt

palſamũ ueruʒ ſi in manu teneat᷑ ⁊ radio ſolis ex-
ponat᷑.ſatim igneſcit ⁊ caleſcit.ita ut vix in ma⸗
nu teneri poſſit. Halſamũ aũt mixtũ nihil hoꝝ ſa
cit. Radius ſolaris eſt vtus ſpũs ſciĩ.qui illud bal
ſamũ.ſ.ginis animũ ſic illuſtrauit.ꝙ ipᷣm igni⸗
tum totum ⁊ ſeruidñ fecit.ĩmo ut amplius dica
mus ſpe radius ſolaris ↄuertit eã in ſolẽ.ſicut ha
bet᷑ Apoc.xij.QAõ ipſa erat ſole amicta.ſole.i.in
radiũ dini amoris ⁊ gr̃e tota ↄuerſa. ¶C Serꝰ.ij.
Eata pꝛedicat᷑ virgo maria ab omnibus
b gnãitionibus iuxta illud Zuc. j. Beatam
me dicent oès gnãtiones. Sunt aut gnã̃
tiones celi ⁊ terre. Gnariones celi cõpꝛehẽdunt᷑
in nouẽ oꝛdinibꝰqui oẽs dicũt eam btàm.ſ.Sera
phin qꝛ fuit igne diuini amoris totaliter accenſa.
Cherubin qꝛ fuit ſplendore diuine cognitiõis to
taliter illuſtrata. hꝛoni qꝛ ſuit totalr mẽte deuo
ta. tranquilla ? quieta. Oñationes qꝛ coꝛpori ſuo

2 oĩibus vitijs plene dñata ſuit. Poteſtates qꝛ po

tentiã demonũ reſrenauit. Nirtutes qꝛ gloris mi
raculoꝝ illuſtrata ſuit. Pꝛincipatus qꝛ de oĩbꝰ re
gnis ꝓuincijs magnã habet ꝓuidentiã. Angeli
qꝛ de oibus hoibus ⁊ ſingularib ꝑpſonis magnaʒ
habet curã. ¶ Gnãtiones aũt terre cõſiſtũt in ſex
oꝛdinibus ſctõꝝ.qui oẽs dicũt eaʒ btam erx eo q;
oẽs virtutes quas ipᷣi habuerũt ꝑticulariter. ipſa
habuit vniuerſalr ⁊ magis excellenter. Maʒ in ea

fuit fides pꝛiarcharũ. Spũs ꝓphetarum. Jelus

aploꝝ.Cõſtãtia martyrũ. Sobꝛietas ↄſeſſoꝝ.Et
puritas vginũ.ſiue caſtitas.Ael dici põt ꝙ ſunt
tres gnãtiones.vna pure ſpũaliũ.ſcdᷣa pure coꝛ⸗/

poraliũ.tertia ex utraq; cõpoſita.i.hoĩuʒ. Pꝛl

ma gnãtio dicit eã btàm.qꝛ genuit ſuũ reſtaura-
torẽ. Secũda qꝛ genuit ſuum redẽptorẽ. Ter
tia qꝛ genuit utriuſq; nature angelice.ſ.⁊ huma
ne reꝑatorẽ. Vel dici põt ꝙ ſᷣm Aug.⁊ Anſelmi
quatuoꝛ ſunt gnãtiones hoĩuz. Ana eſt ſine vi
ro ⁊ ſemina.ſicut adam. Secũda de viro ſine ſe

III.I

mina.ſicut eua.? Tertia eſt de viro ⁊ ſemla.ſicut

nos oẽs gnãmur. Quarta eſt de ſemina ſine vi
ro.ſicut xpᷣus gnãtus ſuit.Bene igit btãm vᷣginẽ
btãm dicunt oẽs gnãtiones.qꝛ tres pꝛime gnãtio
nes beatificãt ⁊ glorificant quartã gnãtionẽ vᷣgi⸗
nis ex eo ꝙ per illam oẽs ad celeſtẽ patriã reuertũ
tur.vnde in pꝛimo parẽte fuerãt expulſi.qð ſigtũ
eſt Geñn.xxv. ubi deus dixit abꝛahe.q ſemen ſuuʒ
debebat eſſe peregrinũ in egyptum uſq; ad quar
tam gnãtionẽ᷑. Gnãtione autẽ quarta inquit dñs

reuerteris huc. C Qualiter autè tres gnãtiones

debent eam dicere btãm dicit Berñ. Letare pater
adã.ſed tu magis exulta o eua.qꝛ ſicut oĩuʒ parẽ⸗
tes.ſic oĩuʒ fuiſtis pemptores.⁊ qð inſelicius eſt
pꝛius pemptores q; parẽtes. ꝓpterea curre o eua
ad mariã.curre mater ad filiã.filia pꝛo mr̃e reſpõ
deat. Jlla obpꝛobꝛiũ auſerat matris.ipſa pꝛo pꝛe
mater ſatiſſaciat:qm ſi vir cecidit per ſemina.iaʒ
nõ erigit᷑ niſi per ſeminã. Itẽ currite nũc mfr̃es ⁊
filie.currite oẽs que poſt euã parturimini ⁊ pturi
tis cũ triſtitia. Adite ᷣginale thalamũ.adite ſi po
teſtis ſororis neſtre pudicũ cubiculũ. Nel põt di

ci ꝙ eſt vna gnãtio in celo.ſ.gnãtio angelorum.
Alia erat in inſerno.ſ.gnãtio patrũ.Tertia eſt in
purgatorio.ſ.gnãtio purgandorũ.Quarta eſt in
mũdo.ſ.gnãtio fideliũ. iſte gnãtiones ipſaʒ

beatificat. Nã angeli per ipſã in numero reꝑant᷑.
pꝛes de inſernali carcere liberant᷑.purgãdi de pur

gatorio eripiunt᷑.fideles per ipſam ſaluant. Ger.
Ecce enim inquit mat ia ex hoc btam me. d. o. g.
Ecce intuẽtis ⁊ demõſtratis eſt bũ.Ac ſi dicat.

Ecce iam video ꝗd ſuturũ ſit de me.quis ſructꝰ
ꝓcedat ex me.Quot ⁊ quãta bona nõ mihi.ſed oĩ
bus gnãtionibꝰ ꝓueniũt ex me. Mã ⁊ gnãtio an/⸗
gelica.per meñ gnãtũ reintegrabit᷑.⁊ hoĩuʒ gnã⸗
tio in adã maledicta ꝑ bñdictũ ſructù nẽtris mei
ad eternã bñdictionẽ regnãbit᷑. ¶C¶ Sermo.iij.
Enedicta fuit go maria inter mulieres.
b in mulierib'. 2 ſup mulieres. De pꝛima
bñdictiõe dꝛ Luẽ.j.Gũñdicta tu iter mu⸗

lieres. De ſcõᷣa ibidẽ. Gñdicta tu in mulieribus.

De tertia dĩ in figura Judith.xiij.Pñdicta tu a
dno deo excelſo.pꝛe oĩbus mulieribꝰſuꝑ terram.
Iſta autẽ triplex bñdictio talr accipi põt.¶ Pꝛi⸗
ma enĩ qua di bñdicta tu inter mulieres.accipit᷑

penes ſtatũ.qꝛ ipſa ↄuenit cũ ſtatu oiuʒ mulierũ.

ſ.cũ vᷣginibꝰ.qꝛ ipſa ſuit vᷣgo incoꝛruꝑta.Cũ cõiu
gatis.qꝛ ipſa fuit cõiugio copulata.Cuʒ viduis.
qꝛ ſipſa ſuit vidua derelicta. Si enĩ tꝑe paſſiõis io
ſeph ſponſus ſuus virxiſſet.nõ eſt ueriſimile ꝙ eaʒ
alteri recõmẽdaſſet ià ſacta ꝗqnquagenaria quã re
cõmẽdauit iuuẽculã. Pꝛopter huᷣc triplicẽ ſtatũ.

ſeiii
ſa lin
huletion
dcherdel
tis mei
Ceglt,un
läps.
Nlaraba
D
pſen
fi he⸗
gne
foetüch
ſüikinde
fnoqao
naltero
mariaf
itard.
ttione:
1tünec
fopta.n
tlletiſp
uleſe
lbetije
Abüdie
amſn
diumm
gicg
lipſart
ſicnegr
Gimii
nien
noiug
maliſe
ſithgo
Augaez
Nis mul
nofin
Phimo
botdeun
tyirgot
lusſult
Aldnn.
aſt⸗
Unegie
ſer
bicſeer
lic⸗
dei i
dei
ludas
ſe o

mmlfant
in ſen
in ign
negnäto
toni gͤ⸗
teucrti
ics ſani
man ſonz
80 g
guitdſi⸗
mnätons
arepate
inzpero⸗
leinseſt
neocnn
gireps
apohie
mini ii
icnits
Nitpnf
dcſteſe
dpörr
dlorvn.
i en
a cn
es io
repant,
ldepor
d06,.
ſden,
is ſue⸗
Hl dol
iio an⸗
gna⸗
rise
rmo.iij.
mulierts.⸗
depeims
üa mnu⸗
Aienbns,
dicnntu
eoatch
nnſoh
4 Lücol
16; hte
or⸗
nlegen
mmuchin,
ieſei

Germo

1

de ſibi cõuenire illud Ecẽi.xriij. In iacob inha⸗ dicta fuſt. Geata aũt maria ſe humfllauit uſq; ad

ta. i. in cõiugatis qui ſunt in luctu mũdane tri-
bulationis. In iſrael hereditare.i.in viduis que
debẽt deũ ↄtẽplãdo in ofonibus videre.Et in ele
ctis meis mitte radices.i.in virginibus quas de
elegit.ut ſibi miniſtrẽt ꝓpter ſuã mũditia.iuxta il
lud ps. Ambulãs in via imaculata hic mihi mi⸗
niſtrabat. C Scðdᷣa benedictio qua di. Bũdicta tu
in mulieribꝰ.accipit᷑ penes fructũ ſuũ ſiue meritũ
Ipſa enim habuit fructũ ⁊ meritũ oĩium femina
rũ. Hhabuit enim ſfructũ triceſimũ.qui debet᷑ cõiu
atis. Fructũ ſexageſimuz.qui debet᷑ viduis.Et
ructũ cẽteſimũ qui debet᷑ virginibus. Ipſa eniʒ
ſuit in domo dei ſicut lapis angularis.qui eſt in
vno quoq; pariete.nõ tm̃ totus in vno.nec totus
in altero.ſed eminer toti edificio. Sic beata virgo
maria fuit in numero oĩium mart vyrũ quo ad ſecũ
ditatẽ. In numero viduarũ quo ad ſpõſi ſubtra⸗
ctionẽ: In numero virginũ quo ad incoꝛruptionẽ
⁊ tũ nec ex toto ſuit in pariete matrũ.qꝛ fuit incoꝛ-
rupta.nec ex toto in pariete viduarũ.qꝛ ſemꝑ ſuit
celeſti ſpõſo aſſociata.nec ex toto in pariete vᷣginũ
qꝛ fuit ſecſda.Quãuis aũt ſic fuerit in iſtis parie⸗
tibꝰ.tũ eminet vniuerſis.C Tertia bſñdictio qua
di bñdicta tu ſuꝑ oẽs mulieres.accipit᷑ penes qð
dam ſingulare pꝛiuilegiuʒ.qð ipſa habet reſpectu
oĩium mulierũ.ſ.virginũ.viduarũ ⁊ ↄiugataruʒ.
qꝛ quicꝗd in eis boni fuit in ipſa ſuit.ꝗcꝗd vᷣo ma
li ipſa vitauit. In virginitate enim eſt vnũ bonuʒ
ſ.integritas carnis.⁊?. vnũ malũ.ſ.ſterilitas ꝓlis.
Similiter in viduitate eſt vnũ bonũ.ſ.libtas ani⸗
mi.⁊ vnũ malu.ſ.ſollicitudo conſoꝛtij.Similiter
in ↄiugio eſt vnũ oonũ.ſ.ſecũditas ꝓlis.⁊ vnum
malũ.ſ.coꝛruptio carnis.Beata aũt virgo maria
ſuit vᷣgo ſine ſterilitate.vidaa ſine ſollicitudine.
ↄliugata ſine coꝛruptione. Ael ſuit bñdicta ſuꝑ
oĩẽs muliſeres.i.ſuꝑ virgines.viduas.⁊ coniuga/⸗
tas. uit enim bñdicta ſuꝑ virgines in pꝛioritate
qꝛ pꝛimo virginitatẽ ſeruauit. Ju puritate quam
poſt deuʒ maiorẽ nõ habuit. In ſecũditate qꝛ mr
⁊ virgo ſuit. Fuit bñdicta ſuꝑ viduas.qꝛ in ofoni
bus fuit ſeruẽtiſſima. In oꝑibus pietatis magis
aſſidua. In caſtitate magis pura. Fuit benedi-
cta ſuꝑ ↄlugatas.qꝛ in ea fuit ꝓles dignioꝛ.fides
integrioꝛ ⁊ ſacramęetũ.i.habitatio indiuiſibilioꝛ.
Aliter ꝑõt accipi iſta triplex bñ̃dictio qua dicitur.
bñdicta inter mulieres.in mulieribus.⁊ ſuꝑloẽs
mulieres. Pꝛima eniʒ mulier ſuꝑbiuit uſq; ad
Deũ.i.uſq; ad diuinitatis appetitũ.ↄtra deũ.i.cõ
tra dei pꝛeceptũ.⁊ ſupꝛa veu.in hoc.ſ.ꝙ uoluit il⸗
lud qðd noluit eã uelle deus.⁊ ideo uolũtatẽ ſuaʒ
ſuꝑ uolutatẽ dei poſuit.Et qꝛ ſic ſuꝑbiuit iõ maie

mulieres per cõſoꝛmitatẽ.qꝛ tanq; vna illarum ſe
eis cõſoꝛmabat.ſicut patet in ſui purificatione.?
ideo benedicta fuit inter mulieres. hHumiliauit ſe
non cõtra ſed ꝓpter mulieres.i.ꝓpter earũ ſalu⸗
tem. Mã qð eua ſuꝑbiẽdo abſtu lit.humilitas ma
rie mulieribus reſtituit.⁊ ideo bñdicta ſuit inter
mulieres. Humiliauit ſe iſra mulieres quãdo an
cillam ſe nolauit.⁊ ideo bñdicta fuic ſup oẽs muli
eres qꝛ qui ſe humiliat exaltabit᷑.De bñdictione in
mulieribus dicit Ber. Gñnidicta tu in mulieribus
qꝛ generalẽ mulierũ euaſiſti maledictionẽ.ut nec
ſterilis maneas.nec cum dolore parias.Cõcipi⸗
es quippe ſed ſine culpa.grauida eris ſed non gra
uata.paries ſed non cũ triſtitia.neſcles virů ⁊ gi⸗
gnes filid. illius eris mater cuius deus eſt pater.
filius paterne charitatis erit corona tue caſtitatis
Saplẽtia paterni coꝛdis.erit ſructus uteri virgi⸗
nalis. deum deniq; paries.⁊ de celo cõcipies. De
bñdictione inter mulieres dicit Petrus rauẽ.ſu⸗
per Wiſſus eſt. Mere bñdicta inter mulieres.ga
celo fuit maĩoꝛ.ſoꝛtioꝛ terra.oꝛbe latioꝛ.Deũ nãq;
mũdus non capit.ſola cepit.poꝛtauit eũ qui poꝛ⸗
tat oꝛbem.ſuũq; genuit genitorẽ.nutriuit omniũ
viuentiũ nutritorẽ.Deniq; de bñũdictione ſuꝑ oès
mulieres dicit Hieronymus in ſermone de aſſũ-
ptione. Benedicta ingt in mulieribus.i.plus bſi⸗
dicta q; oẽs mulieres. q;ꝛ quicꝗd maledictionis
per euam diffuſu m eſt totůu bnñdictio marie abſtu
lit ⁊ reſudit gratie. Itẽ in alio ſermone.Eua obſu
it.maria ꝓſuit.Eua luxit.maria illuxit. Cadat im
periũ eue.qꝛ loti ſumus per partũů virginis marie
Ael dicit᷑ ſuiſſe ſuꝑ oẽs mulieres.q; triplici male
dictioni olim mulieres erant ſubiecte.ſ.obpꝛobꝛij
quo ad nõ cõcipiẽtes.vnde dixit rachel Geñ.xxx.
Abſtulit dñs obpꝛobꝛiũ meu. In dolore paries
filios tuos. Solaigit᷑ maria ſuper oẽs mulieres
eſt benedicta. cuius virginitati addit᷑ fecũditas.⁊
ſecũditati in cõceptu ſanctitas.⁊ ſanctitati in par
tu iocunditas. ermo pꝛimus.
Ancellaria dei eſt maria in celeſti curia.
C Aldemus enim ꝓin curia dñi pape con
cedunt᷑ tria genera litterarů. C Quedam
ſunt ſimplicis iuſtitie.Alie ſunt pure gre.Tertie
ſunt mixie.ſ.que ↄtinẽt iuſtitiã ⁊ grẽ̃am. Secũdũ
iſtum modũ deus in curia celeſti tres habet cãcel
larios. Nnus eſt ad quẽ ſpectat dare litteras ſim
plicis iuſtitie.⁊ iſte eſt michael archangelus.qui
ſᷣm picturarũ repᷣſentationẽ aias ponderat in ſta⸗
tera.ſ.tam bonas q́;ᷓ malas.ut bonis ſᷣm magni⸗
tudinẽ meritoꝝ.det᷑ magnitudo pᷣmioꝝ.Jacha.
liij. Exequabit gram gfe clus. WMalus agen mẽ

Sermo

ſuram delicti der̃ mẽſura ſupplieij. Apoca.xvlij.
Quãtũ glificauit ſe ⁊ in delitijs ſuit.tãtũ date ei
toꝛmẽtũ ⁊ luctũ.ideo dꝛ Pꝛouer.xvj.cꝰ*. Põdus
A ſtatera iudicia dſii ſunt. ¶ Alius cãcellarius eſt
ad quẽ ſpectat dare litteras mixtas.ſ.iuſtitie ⁊ mi
ſericoꝛdie. Et iſte eſt btũs petrus apls. qui in pala
tio del eſt lanitoꝛ ↄſtitutꝰ.ubi ſunt due poꝛte.ſ.poꝛ
ta iuſtitie ⁊ poꝛta miſicoꝛdie. Nã ꝑ poꝛtã iuſtitie in
grediunt᷑ illi qui ſaluant᷑ ex oꝑibꝰ iuſtitie. Per poꝛ
tã miſericoꝛdie illi qui ſaluant᷑ ex ſola dei gfa ſine
opibꝰ. Iſt difſerẽtiã tãgit aplus Rom̃.iiij.dicẽs
laũt qui oꝑat merces nõ iĩputat᷑ ᷣm gr̃am ſʒ ſᷣʒ
debitũ.Ei auũt qui nõ oꝑat᷑ credẽti aſt in eũ qui iu
ſlificat impiũ. reputat᷑ eius fides ad iuſtitiã ſᷣm ꝓ
poſitũ gfe dei.iõ petrus pingit᷑ cũ duab clauibꝰ
qꝛ cũ vna apit poꝛtã inſtitie illis.ſ.qui pñt dicẽ cũ
ꝓpha. Apite mihi poꝛtas iuſtitie ⁊c.Cũ alia aꝑit
poꝛtã gre ⁊ miicoꝛdie illis.ſ.de ꝗbꝰ dꝛ Ephe.ij.
Bꝛa dei ſcificati eſtis per fidẽ.⁊ hoc nõ ex uobis.
dei enĩ donũ eſt.nõ ex oꝑibꝰ ne ꝗs gliet᷑. ¶ Tertiꝰ
