tit veraciter penitens in ſe dũ
ex amoꝛe caſtitatꝭ phi que eſt

interiectio abominantis con

tra ſe ꝓpter luxuriam ingemi⸗

nat.vel pꝛout ipſa eſt interie/
ctio indignantis vel vilipen⸗
dentis contra remiſſionem ⁊

deſidiam qua tam turpiter le
ni tentatõni ſuccubuit. Et ad
hunce modinn de ceteris vir⸗

—— 4 .

tmeibus. Ouelibet enim vir⸗
tus indignatur ſuo ↄtrario ?

abominatur ipſum. He ergo
ſunt illuſiones quas miniſtri

irrogant. et he ſunt conſpui⸗
tiones quas ipᷣe membꝛis eiꝰ
id eſt vicijs irrogant:non ali /

quid ſoꝛdis a qua penitꝰ ſunt
immunes in ea emittẽdo. ſed

feculentiaʒ eoꝛum detegendo

et dil gent ius intuendo moꝛ

daciuſq; expꝛobꝛando vel im

pꝛoperando. Econtrario vo

miſer peccatoꝛ ſeu vetus ho-
mo a demonibus illuditur:
irridetur. et ab ipᷣa peccati fe-
culentia quod cogitat et awbe

tit cogitationibus ⁊ affectio

nibus quibus tentatur: de l

lo velut quadam conſpuitio⸗
ne polluitur facies coꝛdis eiꝰ
Huic ludibꝛio ſputoꝛũ ?⁊ ſon
uicijs etiã expꝛobꝛationibus
demonum miſer peccatoꝛ fta
ciẽ coꝛdis exponit anteꝗq; ad
infernale perueniat patibulũ

Confeſſoꝛes vᷣo qui ex indi /

gnatiõe vel abominatõe pecc⸗
catoꝛum que audiunt in facd
em ad literã vł in pᷣſentia ſſu

unt penitentium et confitẽti
um exeplo domini ſaluatoꝛis

et gratia ad crucem pnie ſpõ ſpuit etiam faciem penitentis
te venientiuʒ. quẽadmodũ et cõfeſſoꝛ qͥ cũdẽ aꝑte ↄtemnit.
ißpe xpᷣs dñs ſpõte ꝓ nobᷣ veni vt eidẽ conuiciat᷑.O q; vene
ebat ad crucẽ:velut miſtri pi/ nata ſũt ſputa iſta quẽadmo/
lati ? ludeoꝝ ſut faci dñt ſal, qin ſputa ſerpentis atq; buſo
uatoꝛis cõſpuentiũ. In mem nũ.eo ergo ſerpetes atq; bufo

beꝛis em̃ ſputa illa xpᷣo dño in
nouant ⁊ faciẽ eius iteꝝ con/
ſpuunt. Quis em̃ faciem dũi
ad crucẽꝓ noſtra redemptõe

ſponte euntis ita euidẽter pꝛe
fert:vt penitẽs: qͥ eiꝰ imitatõe
ad crucem penitẽtie ſpõte ve vomt coda la⸗
ciem meà ab eis.i.abſcõdi ꝑ/

nit. Nunqͥd nõ velut agnus

ad victimã:coꝛà tõdente imo
trucidãte nõ apenens os ſuũ

tibi duci videt᷑ penitens qͥ to

ta hũilitate:tota manſuetudi
ne coꝛam carnifice ſacerdote
obmuteſcit: et ſe excoꝛiari tru/
cidari ſm veterẽ hoĩem ꝑmit
tit.queadmodũ ſcriptũ eſt de

xypo dño Eſa.liij. Dicut ouiſ
ag occiſioneʒ duct eſt et ſicut

gagnus coꝛã lõdente ſe obmu

nes ſe eſſe oſtendũt: ꝙ hoiecs
ſputo ſuo ſpũaliter occidunt.
Et velauerunt faciem eius)

derunt.⁊ velũ pctõꝝ ſuoꝝ ſi⸗

Deuteronomij. Abſcõda fa⸗/

mãſuetus ad araʒ. velut ouia mittã: vel ipſo facto velatiõis
nte imo q́ dei facies ab eis velata vel.
abſconſa eſſet quaſi qjdã velo
ocos coꝛdis ſibi velat ne vel
faciem ſuam eiuſq; turpitudi

nem videat qͥ turpia cogitat ⁊
ita oculos mẽtꝭ opit vt aliud
videre ꝑ cogitationẽ nõ ſinat

Velant igit faciem coꝝ q ten

tant᷑ demones eiſipſis q cogi

—

tuit ⁊ nõ apuit os ſuũ. Mira tationi eoꝛũ aut affectioni in/
dei patientia qᷓ hmõi lictoꝛi⸗ gerũt.Et hoc tribade cauſis.
bu‚us filios ſuos tradi ꝑmittit Pꝛimo vt de eo ludãt ex lu⸗
oſpuẽdos ⁊ illudẽdos:et into do qͥ ðꝛ capifolium. Secu/
lerabilis eoꝝ pᷣſũptio atq; te⸗ do ne vel ipſos demones vi⸗
meritas: ĩ locũ medicoꝝ atro deat:q bus ꝓculdubio ſe vel
alſſimos lictoꝛes atq; carnifi/ ſubduceret vel eriꝑet ſi vide/
ces animaꝝ ſe exhibent. Cõ/ ret. Tercio quia ducit᷑ ad in

n

4

60
gin

fernale ſuſpendiũ.nein via qᷓ dio. exhoꝛre illuc duci veltra
iluc ducit queq; exobuſjs ro bi. Doſſumus ꝛ illud intelli⸗
get:vt eum vel liberet:vl ꝓ eo gere qꝛ pctõꝛes faciem xpᷣi ve
vt liberet᷑ intercedat. Ita luſe lant in ſe:dũ eius imagineʒ in
riũt de xo dño lictoꝛes ludo ſe apparere nõ ſinunt.i. in coꝛ
capiſolij: vndiq; eu palmis dibus ſins laruã ei diabolice.
cedentes. Sic et miſer pctõꝛ turpidinis ⁊ ſilitudis ſuꝑim/
cedit ät cogitatõibus vl affe catoꝛes qͥ oino ſigna ꝛiſtia
ctiõibo malis vndiq; leditur. nitatis foꝛinſeca piecerũt a ſe
vndein boc apparet iᷣm ba ⁊in alijs eade abomiant 2 p2.
ſiludus eſſz tã crebꝛa ꝑcuſſio. xpi faciem velauerũt: vt eam
tã multiplex leſio.nõ iraſcitur aſpectu hũano ⁊ viſione indi
pcutientibo ⁊ eũ tam grauiter gnam penit? iudicet:q̃ſi q̃ nec
Rcedentiba demonibo. Velatã debeat appere in ↄſpectu ho
etia habet faciem qͥ nec videt minũ. qes ſunt clerici noſtri
vndiq; ꝑcutictes.a tergo qͥdẽ tꝑis in quibo oĩno nihil chꝛi⸗
mali timoꝛis.a facie male ſpei ſtiani decoꝛis aut faciei apa⸗
vulnera inferetes a dextris et ret.ſed neq; in alijs etiã aliqd
ſiniſtrꝭ:gaudio et doloꝛe: adu chꝛiſtianuʒ qð deceat videre
latione ⁊ detractione. Erube poſſũt. Aliter ↄfeſſoꝛes ⁊ p/
ſce igit᷑ o chꝛiſtiane tantũ eſſe dicatoꝛes ignominioſe fſacies
demonibo ludibꝛiũ vt de te tã penitentiũ velãt: ci vel adula
turpiter taq; ignominioſe lu⸗ tiõibo oculos eoꝝ opiũt ⁊ ob⸗
dant. ſi hocipᷣm nõ vides: noluunt vt feditatẽ pctõꝝ ſu⸗
ſit ipᷣa cecitas tua tibi lucerna oꝛũ eos videre nõ ſinant. vel
et oſtendat tibi velamẽ faciei obiectu cõuicioꝝ tanta cõfu-
tue, vt eoipſo ꝙ illuſoꝛes: con ſione vultũ eoꝝ opꝑiunt vt pec
ſputoꝛes:pcuſſoꝛeſq; tuos nõ cata ſua attẽdere nõ valcant.
vides: velata faciez tuã agno Hoc em verecundis penité-
ſcas. Eoipo ttiã q; velatz faci tibus plerũq; accidit vt nimi
em mam vides: adiudicatuʒ etas ruboꝛis ⁊ cõfuſiõis ocu
tciam aduerte infernali ſuſpẽ los coꝛdiũ coꝑ oppmat? dic⸗

Capitulum

. 2*

ud cogitare non S
bꝛiter aũt et laudabiliter faciẽ
eoꝝ velant qui eoꝛum verecũ
die parcũt qntum ipſa ↄfeſſio
cxigit. Qui em̃ totã feditatem
totãq; hoꝛribilitatem pctõꝛuʒ
detegit:anteq; cõfeſſionẽ a pe
nitente extoꝛſerit:faciẽ illiꝰ re/
uelat Telat etiã illam qͥ vela

5 4

K.

alioꝝ mendacijs ſuis opiunt
et abſcõdunt.Heretici vᷣo fa
ciem di velant dũ eum hoĩb⸗
mendacijs ſuis abſcõduntet
videre nõ ſinũt. Velationem
iſtã ⁊ abſconſionẽ ſignificaſſe
videt᷑ Houſes Exoduxl.qũ
velabat faciem ſuã.(Et cola⸗
phis cedebãt eũ) Gloſa dicit.

tam illã fuiſſe oſtendit. Aelat quia colaphis eum cedunt qͥ

etiã ſacerdos q;tum ad ſe duʒ
faciem in eo pctõꝛis ſeu pctõ
rũ de cetero nõ attẽdit:vt euʒ
de cetero nec abhoꝛreat nec
abominet᷑ tanq; pctõꝛeʒ. Vel
gliter velare debẽt cõfeſſoꝛes
facies pctõꝝꝑ:feditatẽ eoꝛũ ce⸗
lare:nò reuelare alijs. vel ve⸗
lare ab oculis dei ne ea vide⸗

at dñs ad vindinctã. Vel po

teſt intelligi velamè illud hũi
litas ⁊ verecũdia:qͥbo ſe oꝑire
debent coꝛam dño penitẽtes.
Iſi qͥ indigni ſint eiꝰ aſpectu.
Ignominioſe etiã xpᷣi faciem

iuxta miſteriũ velat qͥ eleccos to mag eũ colaphilare inte
gunt ꝗ ſuos honoꝛes el pꝛele

qͥbus maxime dinoſcit᷑ cõſu/

ſione oꝑiunt ⁊ abſcõdũt vł la
cere cõpellunt. Dicut legit᷑ in

xxviij. Pꝛouer. Cum ſurrexe
rint impij abſcondent᷑ hoĩes
cum illi pcrierũt mitipiicabũ
tur iuſti. Hanc faciẽ velant ſi
Militer detractoꝛes qui bona

ſuos honoꝛes ei pᷣferũt.pter
quod manitfeſtum eſt oẽs ina

nis glie amatoꝛes: chꝛiſti eſſe
colaphizatoꝛes. Ergo q que
rũt in ecclia dei q̃ ſua ſunt:nõ

que eius ſunt:maxime honoꝰ

res:indubitãter iſᷣm colaphi

zant. Sile legitk Malachlij.

Si affigit hõ deũ:qͥa vos cõ
figitis me ⁊ dixiſtis in qᷓ cõfi⸗
gimus te in decimis ⁊ in pmi
tijs et ĩ penuria maledicti eſt

et vos cõfigitis me gens tota

Di ab illis dicit ſe conngi q
auferũt decias et pᷣmitias qͥn
to mag eũ colaphilare intelli

rũt.⁊ ipſis honoꝛibo q́s tũ nõ
niſi ab ipſo obtinent uluʒz im⸗

pugnant. Cõgrueti tñᷣ qꝛ co
laphis et in collo ⁊ in facie ce

debat᷑ melius intelligunt᷑ co/

laphiʒatoꝛes eiuſ: ꝑſecutoꝛes

pᷣdicantium ⁊ maniteſte recte

in vluentii. Hollum em per qdᷣ phiat. Gtus aüt ſi colapbig

ofr. coꝛpus eccleſie xpᷣo capiti iũ hmõi cauſam dedit pctm̃ eiꝰ
guur ⁊ qð vocem ipam pᷣdi Quot enim habet colaphiʒa
rk catõis ⁊ doctrine omittit cetꝰ toꝛes miſer pctõꝛ tot hʒ magi
dn (bdicantin atq; docentium ſtros ? coꝛrectoꝛes. Ex qᷓ itel
aſe Quli eos acunc; genere pſe ligere põt quanta cura et ſolli
a6 cunionis impugnat aut pcu⸗ citudine coꝛrectioni et erudi/
Nes lit xpᷣm colaphiʒat.i.in ei ſpi tioni eius deus magiſter ĩui⸗
dic Muall ⁊ miſtico colaphoſdat gilet. Hoc mõ colaphos acci
vnri In faciẽ ergo eum pcutlũt qͥ pit Petrus in canonica ſua.
n maniteſtos electos ⁊ manife / Que em̃ eſt vobis gra ſi pec⸗
zin ſte pſequunt᷑. In pcuſſionibo cantes ⁊ colaphiʒati eſti. id ẽ.
c eſn pſecutões intelligede ſũt, pſecutiõem patimini. Quãto
. Hooꝛalr vᷣo miſer pctõꝛ co/ igit plures ſũt etiam maioꝛes
aue laphiʒat᷑ inſultibo q̊s añ moꝛ qͥ nos ꝓ pctis noſtris ꝑſequũ
tem conſenſus acrioꝛes patit᷑ tur:tanto gaudentioꝛes debe
Eulideter aut in doloꝛibo an/ mus eſſe in ipſis perſecutio⸗
N guſtijs ⁊ ire inuidieq; ſtimuł nibus:agnoſcentes dei curaz
Hiß Hec em̃ oĩa colaphi ⁊ leſiões et ſollicitudinem ex multitu⸗
G ſenſibiles ſũt. Heſcienter aũt dine coꝛrigentium ⁊ increpã
Gn et ſenſibiliter colaphiʒat᷑ dele tium et ad noſtram emenda⸗
ctatoibo q̃ ſunt citra ↄſenſum tionem ⁊ eruditioneʒ a deo ꝓ
NUtruũq; m veraciſſime cola miſſoꝛum. Velata autem fa⸗
n phiʒat᷑ velata facie qa neſcien cie miſerabilis ẽ peccatoꝛ hoc
ter. vnde et colaphos huiuſ/ mõ:q colaphos iſtos ſibi ſa⸗/
gn mogdi non paſſiones vocat. lubꝛes et ex diuina ſollicitudi
A ſeg affectiones ſimpliciter vł ne circa ſe eẽ nõ intelligit Aut
e deſideria ſua. Exterius tamẽ per gratiarumactiões ſibi ſa⸗
”MM colaphiʒzatur quẽadmodũ et lubꝛes non efficit. Poſſunt 2
n coõſpuit᷑ a deſpicientibus ⁊ ꝑy intelligi colaphi ecõtrario ob
ſequentibus.A deſpicientibo iurgatões ↄfeſſoꝝ atq; docto
er u rideribo cõſpuit᷑. A pꝑſeqᷓn rũ. Juxta ill qð ðꝛ Pꝛouer.
nbus yo 7 inmpugnãtibo cola x. Stultus cedit᷑ labijs ſieſ
s SDSteEE bb 2

e E ä ””

Cooapitulũ XXII
yverbis obiurgatõis:que qͥdẽ phetizemus. Quis eſt qͥ teg⸗
faciẽda ſunt in cõfeſſione. ſed cuſſit. vt intelligeétes deũ ꝑcu Can
nõ niſi velata facie penitẽtis tientẽ nos tribulatõibo timea ſchi
vel cõfitentis ꝓpter hoc em̃ et mus:humiliemur:gras agen un
ſcriptum et factũ eſt. quia ve/ tes:⁊ erudiamur. Aduerten⸗ ber
lata facie chꝛiſtꝰ dñs colaphi tes aũt demones nos ꝑcutiẽ/ ⸗
ſatus eſt dum veniret ad cru/ tes:vł declinemus ꝑcuſſiões 64
cem: vt ↄfitentes velata facie eoꝝ:in allas occupatões noſ ſe
colaphiʒent?᷑, hoc ẽ vt ſine cõ/ traſferentes.aut ꝑ oꝛatõeʒ ad hcl
fuſione eoꝝ vetꝰ in eis bomo dñm fugiẽtes. Vel reꝑcutia⸗ lerl
colaphis obiurgationũ ceda mus eos gladio diſciplie:noſ are
tur. Caue ergo tibi o cõfeſſoꝛ ipſos ipſa hoꝛa ferientes. In ſeri
ne faciẽ eius queʒ colaphiʒas q̊ diligẽter attendendũ eſt ecx lop
reueles.i.ne manifeſte eũ co/ plum Dauid reg in. xvj. ſeii
ram te cõfundas. Qui aũt pe Regũ:q intellexit maledictio ſu
mitẽtes irridẽt aut ꝑſequũtur nẽ inimici imiſſam ſibi a deo.ꝰ
velut miniſtri pilati ſunt: cru/ Vnde cũ Abyſay vellet abci e
cifigendos pctõꝛes.i.cruci pe dere caput Semey:ꝓbibuit en
nitẽtie affigẽdos inſtar xpᷣi ꝑ/ eũ dicẽs.Dimitte eüũ vt male/ i
ſecutõibo colaphizantes. Qð dicat:dñs em̃ pᷣcepit ei vt ma ſer
auũt interrogantꝓphetiza nob lediceret mihi. Dimitte eũ vt igr
chꝛiſte quis eſt qui te ꝑcuſſit) maledicat iuxta pᷣceptum dñi la
quẽadmodũ in ludo capifo/ ſi foꝛte reſpiciat dũs aſſlictiooo
lij interrogare cõſueuit.Opti nem meã: et reddat mihi bo/
me dicũt neſciẽtes quia nõ ni num/ꝓ maledictõe hac hodi/ hec
ſi ꝓphetico ſpũ reuelante ſcire erna. Tu ergo o pctõꝛ ſemꝑ ſſe
pnñt ꝑſecutiões iſte a quo ſint ꝓphetiʒa.i:ex diuia reuelatisõe ſeh
ſiue ꝑcuſſiones demonũ:ſiue vide qͥs ẽ qui te ꝑcutit.inceſ/ aae
tribulationũ a deo. CX autẽ ⁊ ſanter em̃ ꝑcuteris.inceſſan/ me⸗
in mẽbꝛis ꝑcutit dũs xpᷣs:nõ ter em̃ vel tentatiõe blãda vel ie
niſi reuelãte ſpũſancto cogno tribulatõe ꝑcuteris. Quia tẽ⸗ l
ſcit᷑. Sic ⁊ ab vnodʒ noſtruʒ tatio eſt vita hoĩs ſuꝑ terram Me⸗
reqͥri? totiẽs tiens alterutro vt legit᷑ Job.vij vbinos ha/ o
modoꝝ iſtoꝝ ꝑcutimur vt ꝓ/ bemus, militla eſt vita hols a⸗

ta⸗ ſuper terrã. O autẽ ſequit illa igit᷑ quia nec vite ſanctitas j
u agiuratio dicentiũ (Di tu es intelligit᷑ in anna:nec eccliaſti
ner chꝛiſtus dic nobis palã Inſi ca dignitas vel poteſtas que
ben nuat diligentiã adhibere de/ intelligitur in caypha iudicar
ten bere ↄfeſſoꝛibo vt veritatẽ cõ/ peccatoꝛẽ.nec ei in iudicio pe
gnii feſſionis extoꝛqueant a cõfitẽ nitentiali eſt credẽduʒ. Sola

ie te. Oð ergo ſequit᷑ Mane ſacra literatura ẽ que iudicat

of Autẽ facto conſiliũ inierũt oẽs et cui in iudicio pniali ceden
dq Pucipes populi ⁊ ſenioꝛes ad dũ eſt. ⁊ hoc eſt. qm̃ in ſudicio
in uerſus ieſum vt eũ moꝛti tra/ illo diuinis tm̃ legibus iudi-/
“ derent ⁊vinctum eum addu/ candum eſt, quod contra oos
8 Feruũt et tradiderunt eum põ⸗ dicimus qui ſanctitatẽ in cõ⸗/
ſa tio pilato pᷣſidi. Diligenti no feſſoꝛibus ſacre literature pfe
4nnaundum eſt: quia iurta miſte⸗ runte potius ſcs et ſunpli⸗
lo num vtraq; poteſtate ſecula/ ces cõfeſſoꝛes habere volunt
4 ciſq; ⁊ eccleſiaſtica vtit᷑ diabo q; malos literatos. neſciẽtes
lus ⁊ miniſtri eius ad oppꝛi/ ꝙ ſacris literis ⁊ legiba diuis
bu mencum chꝛiſtü dim ⁊ occi/ ⁊ regi ⁊ iudicari ⁊ emẽdari de
dendũ in mẽbꝛis. MHoꝛali/ beat vita humana. Vnde et
ſdun En Loſclenduz el quia neca p ſes expeeſſe nominar pilat
4 caDha pe occiditſed ĩ ac vtler diuina in penitetialliu.
i cuſat᷑ ⁊ vinctꝰ ad pilatũ ducit᷑ dicio pſigere debere ⁊ cõfeſſo
eiq; iudicãdꝰ ⁊ occidẽdus tra res meritꝭ pᷣferri doceat. vñ
dit᷑. Pilatus em interpᷣtatur Deutero. xvij. Si diffiale et
, oꝛe cõtundens velos mallea ainbiguum apud te iudiciuʒ
toꝛis. Oꝛe vo ↄtundentes ve eſſe ꝓſpexeris inter ſanguinez
ctoꝛes ſunt.et os malleatoꝛis venies ad ſacerdotes leuitici
Ppꝛle eſt os doctoꝛis vel etiaʒ generꝭ:qreſq; ab eis et facias
4 pdicatoꝛis. Si em̃ verbũ dei quecũq; docuerint te iuxta le
. malleus elt cõterens petram gem eius: ſequeriſch ſentẽtia,z
1 vàvrt legitur Hieremie.xxiij. er/ eoꝛum ⁊c.Quẽadmodũ ergo
m go malleatoꝛes dñi doctoꝛes in iudicijs ſecularibo legibus
“ et pᷣdicatoꝛes ſunt, Intelligãt regum ⁊ imperatoꝛum edit

—
M

Capitulum

et Em eas ſolũmodo iudicat᷑: crebꝛo auditu. Coſſet et intel

nõ ſm merita iudicãtiũ.Sic ligi in oꝛis contuſione oꝛatio
et in iudicio penitẽtiali qd me Oꝛatiõe em̃ maxime cõtundi
re diuinũ eſt:diuinis legibus tur diabolus. Vnde ad oꝛis

ſolũmodo eſt iudicanduzʒ: nõ cõtuſionẽ vel oꝛe contunden
meritis iudicantiũ. Quia vᷣo tem tunc adducit᷑ penitẽs: cũ

malleatoꝛ intelligi poteſt deꝰ ad oꝛationis aſſiduitatẽ et de
pater ſicut ⁊ fabꝛicatoꝛ vtlegi uotioneʒ ipſius cõfeſſoꝛis exx

tur Ecẽs.xj. Heſcis oꝑa ðᷣiq hoꝛtatõibo puocat᷑.hoc em̃ re
fabꝛicatoꝛ eſt omniuʒ. Os er ſtat poſt euomitũ diabolũ ve
go dei patris vel filius accipi lut ſerpentem pᷣbibituʒ vt oꝛe

endus eſt.vt ibi in pᷣmo Can cõtundat᷑ et cõminuat᷑: quod

ticoꝝ Oſculet᷑ me oſculo oꝛis fit vel oꝛando vel particulas

ſui. Vel ſacra ſcriptura q̃ ve/ peccatoꝛũ et circũſtantias cõ
lut oꝛe voltateʒ ſuam nobis ſitendo. Vel pilat? iudex erat
aperuit. Ad ſacram ergo ſcri Per pilatum intelligimus ꝓ⸗

pturam vel dei legem pecca/ pꝛie cõdemnatiõis ludicium
toꝛ adducit: cum vel ad eius GSub caypha igitur id eſt cõ

obedientiã velut ꝑ eam iudi/ feſſione peccatoꝛũ euomit cõ
care velit inducit᷑. vel poſt ſu fitens diabolum. Sub pila

ſceptam gratiam id eſt annã to vo id eſt iudicio pꝛope con
ſeu recognitioneʒ eius. Poſt demnatõnis oꝛe cõtundit ip

caypham id eſt vomituʒ oꝛis ſum. dum emdignuʒ ſe moꝛte
qui eſt ↄfeſſio:ad ſacram do/ iudicat interius:et oꝛe cõfitet
ctrinam vt ad eius regulaʒ vi exterius in ſeipſo oꝛe ↄtundit
uat ⁊ ſe obᷣuet ð cetero addu vetereʒ hominẽ ſiue diabolũ.

cendus eſt, vel ad ſacram do Hõ em̃ cayphas chꝛiſtũ do⸗

ctrinam vt eam ſemꝑ audiat. minũ occidit. Sic neq; con-

Poſt euomitam em feculen/ feſſio ſola peccatoꝛũ veterem

tiam peccatoꝛũ quid reſtat ni hominẽ cõtundit.ſed pilatus

ſi vt quotidie aromatibo vir Vnde tunc pᷣmum in eo v⸗eꝝ

tutum et donoꝛuʒ impleatur. tus homo cõtundit:cum hu/

Quod maxime fieri cõſueuit iuſmodi iudicij ſententiaʒ oꝛe
ſacre docirine et exboꝛtatõis ꝓpꝛio coꝛam ſacerdote ꝓnun⸗

— — — — —

d ciat. Econtrario vo oꝛe cò⸗ men cõtundunt quos dam/
No tungdens diabolus eſt quẽad nant. Oiſerabiliter autẽ ad
ndl mocdũ leo.vt legitur in.v.pꝛi⸗ illum cõfeſſoꝛem miniſtris de
s me canonice Petri. Quẽad/ monibo peccatoꝛ iudicandus
gen mocndũ leo rugiẽs circũit que/ adducitur.cuius oꝛe contun
i rens quem deuoꝛet. Unde ⁊ dit᷑ ⁊ ſpiritualiter occidit᷑. Hu
de Doemones in vlcimo Ecẽi. ru, iuſmodi igit᷑ cõfeſſoꝛ pilatus
, gientes pᷣparati ad eſcam di/ eſt oꝛe cõtundens dun obiur
füre cunt᷑.A rugiẽtibo inquit pᷣpa gationibus ⁊ cõuicijs conte/
üy ratis ad eſcam. Ad hunc igit᷑ rens penitentem ⁊ cõfitenteʒ.
“ id eſt diabolum ꝑ vomitũ ad vt pilatus igit᷑ chꝛiſtũ domi/
od quem redit miſer peccatoꝛ ad nũ oꝛe ſuo ↄtundit dum iſjm
M ducit᷑ vt hic oꝛe eius cõtunda oꝛe ipijſſimo cõdemnat. Sic
06 tur ⁊ deuoꝛet᷑ in culpa:nouiiſ/ iſti pilatini cõfeſſoꝛes imo pi
K7 ſime vᷣo in pena. Aliter etiaʒ lati ſpirituales cõtundũt oꝛe
85,“ et HMoꝛaliter velut chꝛiſti ꝑ/ ſuo ſpiritualiter confitentes.
iun ſecutoꝛes ſcribe et phariſei et Attende igitur cõfeſſoꝛ quia
ſch miniſtri hoꝛum id eſt lictoꝛes velut pilatus pꝛo tribunali ſe
velut pilato damnandũ chꝛi des in auditoꝛio confeſſiõis:
zu Ktum dominü iterum tradũt, qui oꝛe tuo duriſſimo para/
on et hoc in mẽbꝛis: quiſub ini/ tus es contundere peniten/
quis iudicib fideles quoſcũ tes: conuicijs et obiurgatio/
ℳ% q; iniuſte vexãt Quotidie em̃ nibus,.et miſcðᷣie purgatoꝛiũ
el iudicat᷑ chꝛiſtus dominus in atq; ꝓpiciatoꝛium feciſti pila/
gi membꝛis: ⁊ oꝛe iudicũ impio ti pꝛetoꝛium ⁊ locuʒ caluarie:
. rum in eis ↄtundit᷑. quia con iudicans iterum in mẽbꝛis et

tuſio afflictioq; ſuoꝛũ: ⁊ ſi nec ↄdemnans iniquiſſime chꝛi/

paſſione nec cõpaſſiõe ſua ſit ſtum dominum: dum ipſos
4 ſua tamen eſt lege charitatis. penitentes abſolutione indi/
que ſeſe amantiũ omnia facit gnos iudicas:vel foꝛſitan ab
4 elſe cõmunia. Iniqui vᷣo iu/ ominaris et deſpicis qui non
”łUVUF adices dum oꝛe impio iniq̃s fe niſi ſancti atq; mũdiſſimi de/
4 rfrrunt ſentẽtias:velut pilatꝰſũt coꝛi deoq; gratiſſimi de laua/
. ꝗui et ſi non manibus:oꝛe ta cro gratie id eſt ſterions pnie

„ èä
õß

et cõtritionis pcedere poſſũt. tentem ſecularẽ

gepoſſut, tentem ſecularẽ ſiue müdanli
OQð autẽ pſequunt᷑ euangeli aliter iudicare debet,.aliter cle

ſte quia accuſat᷑ coꝛam pilato ricũ.aliter religioſum. Et tũc
(Pulatus aũt audiens qͥa ga ad herodẽ ipᷣm remittit id eſt
lileus eſſet remiſit eũ ad hero ꝓpꝛium iudicem: cum ꝓ ſtatu

dem) Euidenter ſuggillat pi- ſuo penitetiali ei coaptat indi
latus iudices iniq̊s qui iuriſ ciũ. Sunt em̃ adeo indiſcre

—

dictionẽ ſibi vſurpant vbi eã ti confeſſoꝛes quidam vt ſecu
nõ habent.quia ⁊ ipſe cũ eſſʒ lares velint viuere monaſtice

iniqͥſſimus: dominũ Jeſũ qͥa aut moꝛe clericoꝛuʒ: cum vni

galileus erat ad herodeʒ qui cuiq; ꝓ mõ ſuo ſit ↄſulẽdum.

⏑ O☚

alilee pᷣerat remiſit iudican- Qui autẽ cãs ecdleſiaſticas et
lum. Quod etiam foꝛtaſſe fe ſpũales ſecularibo hoĩbo ⁊ pel
cit vt ſeipſum exoneraret:vi⸗ liceis examinandas cõmittit
dens quia nõ poterat compe xpᷣm dñm iterum ad pilatum
ſcere multitudinem iudeoꝛuʒ quaſi ſpꝛetum remittit. Tu G

inflãmatã cõtra dominũ Je/
ſum. UVnõð ⁊ ſic laboꝛabat vt
declinaret iniquũ iudiciuʒ.
Moꝛt⸗aliter vᷣo inſtruimur ea
que mundi ſunt mũdanis cõ
mittere.quia galilea rota in q̃

o ſacerdos cum audis qa pe
nitẽes galileus eſt.i.de mun
do ⁊ in mũdo.noli eũ iudica
re tanq; in celo ſit et de cloo.
to ülud Job kiiij. Quis po⸗

mundꝰaccipit᷑:⁊ herodes pel teſt facere mũdum de imun
liceus in q̊ mũdani intelligũ⸗ do conceptũ ſemine.Et qa in

tur interpᷣtatur. Unde aplus mũdo eſt recoꝛdare illð Ecci.
in. vj.pme ad Coꝝ. Indigni xiij. Qui tetigerit picẽ inqna/

eſtis qui de mimis iudicetis. bit᷑ ab ea.Et illud Job.vj.

Et iterum.ſecularia iudicia ſi Tentatio eſt vita bomĩs ſux
habueritis: cõtemptibiles qͥ terrã. In rota tãte volubilita

ſunt in eccleſia conſtituite ad tis noli mirari caſum. In cã⸗ 9
iudicandum. Ad ideʒ facit et po aſſidui certamĩs noli mi-/

illud. Reddite ergo que ſũt ce rari vulnus. In abiſſo picis

ſaris ceſari. Confeſſoꝛ autem quam nõ ſolum neceſſe eſt ta
qui vicem pilati obcinet:peni gere ſed etiã in ea verſarino⸗

0

ilind li mirari inqͥnatõem. In vaſe rum. q; affirmationẽ et nega-
lince luteo ne obſtupeſcas fetoꝛem tionẽ ſimul abſoꝛbent Siue
iüt In vulnerato noli exhoꝛrere em̃ faciamꝰ qdð vituꝑant ſiue
nbck ſuxu; ſanguĩs,.nec in naue tã nõ faciamus:in fauces eoꝛuz
Dlun fragili tamq; ↄfracta illutõeʒ incidimus. Arguit etiã pila-
Nindi ſentire. vbi de tra ⁊ terrenũ iu tus impios ↄfeſſoꝛes qui p li
dle dica penitentẽ:nõ vt de celo ⁊ beratione dũi ſaluatoꝛis tãto
tſan celeſtem. Noli exigere ⁊ ne q/ ſtudio ſatagebat:cũ ipſi econ
hatnce ſieris in terreo ⁊ terreno hoĩe trario niti videant ad ſubuer
mnw celeſtẽ ⁊ angelicaʒ puritatem. ſionẽ penitentiũ. Pilatus exx
lcun⸗ Erubeſcãt neqͥ oꝛes et iniqͥo/ cuſabat dñm dicens (nihil in
tano res ſe eſſe pilato qͥ parati ſunt uenio cauſe in hoc homĩe) Il
rnA ſudicare et ↄdemnare chꝛiſtũ li vo accuſant ad cõfuſionem
önict dũum ſpũaliter in mebꝛis: ⁊ vl et deſperationẽ. QOð aũt dicit᷑
lumn, detractione vel publico iudi in.xxiij. Luce Quia herodes
LTußs Lio: cum pilatus tãtoꝑe decli erat hieroſolimis illis dieb.)
zape nauerit eius cõdẽnanõem at Bene cõgruit 2 miſterio tro-
u⸗ qꝙ; iudiciuʒ: ⁊ publice ↄfeſſus pologie. Abi em damnatur
DdcNH fuerit ꝙ nihil cauſe iueniebat chꝛiſtus vel in ſe vel in mem2
rlche in eo: cum ipſi econtra ſꝑ cau bꝛis:vbi ꝑſecutioneʒ patitur.
RK ſas iudicãdi ⁊ cõdẽnandi in/ adeſt herodes.id eſt pellice?ꝰ2
we ueniãt.ſicut eis expꝛobꝛat do pellis gloꝛia.in quo gloꝛia in
Nu,n min?ꝰ in. xj. caplo ſupꝛa. Ve⸗ anis ⁊ eius amatoꝛes intelli-
in nit inqt Johãnes nõ mãdu/ gunt᷑. Intelligitur autẽ pellis
. cãs neq; bibẽs:⁊ dicũt:demo glia et ypocri et glia carnis
⸗ niũ habet. Venit ſilius hoĩs et põpa mũdi.Hipocriſis au
nie mãducans ⁊ bibens:⁊ dicũt: tem atrociſſime chꝛiſtuʒ dum
ig Ecce hõ voꝛax et potatoꝛ vi/ ꝑſequitur ⁊ in ſe ⁊ in ſuis. In
biin ulſ:publicanoꝝ et pccõꝝ ami/ ſe quidem dum eius gloꝛiam
n⸗ cus. In quo manifeſte appa⸗ ſibi vendicat ⁊ furatur dũ de

kel ret immẽſitas iniquitatis de/ ipſis hipocritis deum eijcit ?
tractoꝛuʒ qui vtrãq; partẽ cõ diaboli latibula eos facit qun

ſepuleꝝ patens eſt guttur eo⸗ Pugnac ⁊ aſtutiſſime contra

Ceoapitulum

ta videt᷑ ⁊ illum penitus indu

iſſe. In ſuis vo eum pſequit᷑

vpocriſis:dum veritatẽ religi
onis ſubuertere nitit et ſola ſi
gna aſtruere. ſicut apparebat

in phariſeis qui baptiſmata
calicũ ⁊ vrceoꝝ interioꝛi mũ/

dicie pꝛeferebant. et chꝛiſtum

dominũ ⁊ apoſtolos eiꝰ p ip/

ſa religionis veritate pſeque/
bant. Herodes iſte etiam no
ſtris tempoꝛibo hieroſolimis
eſt dum adeo pellicei facti ſu
mus ꝓ maioꝛi parte:vt ſolam
pellem religionis habeamus
Alij vᷣo ſolam pelleʒ religiõis
gmare videntur:quales etiaʒ

mlitos monacbos albos no/

uimus qui non niſi ſue pellis

habitus holĩes religioſos opi

nari poſſũt. Simüũlr et qa de
pelle hmõi gloꝛiant᷑ herodia/
ni oĩno ſunt:hoc eſt:pellicei 2
pelle glioſi vel gloꝛiãtes. Vi/

de igi ſi berodes eſt bieroſo/
limis his diebo cum exercitu
ſuo.id eſt. ſi in eccłia dei eſt di
abolus vel müdus cum mul
tudine pelliceoꝝ ⁊ pelle glo/
lãtiũ. Veriſſime aũt pellicei
ſunt q tot ex pellibus ſũt hoc
eſt qͥ nihil habent niſi pelles,

ipſum dum chꝛiſto dño con⸗

tra ipᷣm ſe ꝓtegit. Illo em oꝑ religionis ⁊ oſtentatões. Ae

pe videmus: dum iniqui p̃ᷣla
ti tanq; alteri pilati huiuſmo

ipᷣm in mebꝛis cõculcant duʒ
religionem aſpnant᷑ ⁊ abomt

.
— O —— 4 .
A

id eſt foꝛinſecas atpparitiones

iſtuz herodem chꝛiſtum iudt
candũ mittunt Tropologice
qui eos iudices vel penitẽtia

les vel foꝛenſes faciũt.qð ⁊ ſe

di homines pelliceos cõfeſſo
res inſtituũt:qui nihil niſi de
pellibus vt diximus noꝛunt.
Hi em̃ vt vulgo dicit᷑ merca⸗

toꝛcs ſunt pellium anguillag.
duz nihil niſi pelles aut emut

aut vendunt. ⁊ hoc eſt qa nec

ſibi aliud querunt: nec ſe con
ſulẽtibꝰ aliud iniungũt. Pom

pa vᷣo mũdi cum quãto exer

citu hieroſolimis id eſt in ec
cleſia ſit: canes ⁊ ques et eqta
tus velut pharaonij et turbe

clientelarũ maxime in pᷣlatis
et ꝑſonis eccleſiaſticis oſten/
dunt.Et hmõi herodi vel he
rodianis iudicãdus in mem/

bꝛis hoc eſt in religioſis et ve

re chꝛiſtianis traditꝰ? expoſi/

tus eſt chꝛiſtus dñs. Unde ?

nant. et religioſos poſuerunt
abominationẽ ſibi: ita vt gra
ues ſint eis ad videndũ. Hõ

nunq; etam cos peiſequunt

göſe
niß
lulne
dehe
nüde
horunt
merch⸗
al⸗
alee⸗
ſecor⸗

on

eer⸗/
kince
tuute
lrs
Olten⸗
ahe
ae
whol⸗

td
Pomnt

1

“ 2 4 4

—

herode in hocdeterioꝛes: qui

bꝛiſtum dnm tm ſpꝛeuit cu;

exercitu ſuo:nibil pſecutõnis
eidem inferens. Iſti vo ſpini
tualiter eum ꝑſequunt᷑ in ſu⸗

is dum religionẽ in eis impu
nant⸗ deſtituũt. (Sed ⁊ he

rodes er multo tꝑe erat cupi⸗
s vie ere Jeſum(vt ðꝛ. xxij.
Quce, Iſtꝭ autẽ grauis eſt ad
videndũ qui in membꝛis pꝛe
odio ipᷣm videre non poſſunt
Herodiani igit᷑nequitiaʒ iſta
gens pharaonia q in currib⸗
et in equis eſt trãſcẽdit. His
minat᷑ dnñs per Sophoniaʒ

in pmo. UViſitabo inqͥt ſuper

grina qui intelligunt᷑ inanis

gloꝛie amatoꝛes Pꝛopꝛia em̃

veſtis noſtra humilitas eſt:et
ſuꝑ omnẽ qui arroganter in⸗
grechtur limen qui coplet do
mũ dñi in eqͥtate ⁊ dolo.Car
nis ſimiliter glia in turba ne⸗
potuloꝝ ? pinquoꝝ que ve
raciter erercit'pharaonis eſt:

alioꝝ domeſticoꝝ chꝛiſtũ do
minũ ſpernit. Hmõi em̃ pꝛi-

mi deſtructoꝛes ⁊ cõculcato

res ſunt religiõis.et recte exer
citus vocant᷑.quia cum dia/
bolo cõtra religionẽ et dei hbo
noꝛem militant. Hi ſũt gens
peſſimoꝝ quas anthiochns
in arce hieruſalem cõſtituit.i.
in clero vel in altitudine pᷣla⸗-
tionis eccleſiaſtice:et abomia
tiones alie q̃ in.iiij.?.vj. Ma
chabeoꝛũ:templum ⁊ ciuita
tem fedaſſe ⁊ p olluiſſe legunt
Oð vo dicit᷑ (quia exuit eũ
c. M. Jeſum nec dicitur ha⸗
bere vel honoꝛare. ad curioſi
tatẽ vel vanitatem hmõi ho⸗/
minũ referendũ eſt.qui ſi qn⸗
doq; aliquid de ſacris literis
aut religione:aut inqrũt: aut
audiunt:non diuino honoꝛi
aut pꝛopꝛie ſaluti.ſed pꝛopꝛie
curioſitati vel vanitati inſer/
uiunt Ad hocipᷣm referdum
eſt qdᷣ ſequit᷑ in oodem caplo

herodem hieroſolimis. id eſt (Herodes aũt viſo ieſt u gaui⸗
in eccleſia dei eſſe oñdit aꝑte. ſus eſt valde) Mani em̃ ⁊ cu/
De huiuſmodi herode.i.pᷣla rioſi de lraꝝ ſacraꝝ cognitiõe
to pelliceo qð eſt carnali ma valde gaudẽt.ſed vane ⁊ aua
nitfeſte verũ eſt qð legit᷑ in eo/ re. Poteſt enim referri ad va
dem capitulo Quce. Tal em nitatem eoꝛũ q de frequentia
cuin exercim ſuo. id eſt cũ tur ſanctoꝝ et familiaritate vane

Capitulũ

gaudent qui gloꝛiant qut ad bus) Non autem operiboaue
hoc ſolum eos vocant ył eos rectis affectionibus. Reſpõ⸗

frequentãt vt de eoꝝ freqntia ſionẽ a dno non meruit. Ope

boni videant᷑ et pᷣdicent. Ad nbus enim interrogabat euʒ
egndẽ curioſitat referendum Anna phertſſatdlbus gratia

eſt illud qð ſequit᷑ Quia ſpe⸗ rophelandt meruit. De qus
eri) legitur in.ij. Luce. Non enis
De cunioſitate em aut ſidei in reges ſolebat aut ſacerdotes
firmitate deſideriũ miraculo/ conſulere aut interrogare do

rabat ſignũ aliqd ab eo fieri)

rũ in multis oꝛit᷑ in herodi minum vacuis muneribus ⁊

ſiles ſunt qͥ multa qͥdem audi ſacrificijs Cõtra carnales q

erat de ieſu vt ibidẽ legi nec bus claudit dominꝰ miſteria

tamẽ adhuc credebat.ſed po ſua dicitur. vij:ſupꝛa. Nolite

tius ſignũ aliqð videre quere ſpargere margaritas veſtras
bat.; moleſti aũt ſũt ei bmõi antepoꝛcos.hoc eſt margari/
hoĩes qͥ verbis ⁊ exhoꝛtatõi⸗ tas ſacroꝛum eloquioꝛum:añ
bus eius credere nolũt:in.ix. eos qui in ſcenus carnalium

Marci expᷣſſe teſtat. dicens. voluptatuʒ verſant᷑. Contra

O generatio incredula q;diu vanos ꝛ inflatos et de ſug ſei
apud vos ero:qᷓ;diu vos pa⸗ entia pꝛeſumentes in.xviij.di

1

gabat aüut eũ herodes multis ritis ⁊ efficiamini ſicut paruu
ſermonibo:ac ille nihil reſpõ/ lus iſte: non intrabitis in re⸗

dit eiſigniticauit herodianoſ gnum celoꝛum.id eſt in ſacrã

id eſt vanos atq; carnales ex ſcripturam.Et in.xj.ſupᷣ. Ab
curioſa intẽtione in ſacra do/ ſcondiſti hec a ſapientibus et
ctrina nõ poſſe pꝛoſicere: nec nꝛudeubus ⁊ reuelaſti ea par
dei poſſe reſpoõſionẽ id eſt in/ pulis. Inundantibus ſermo

terrogatoꝝ reuelationẽ obti- nibus ⁊ vacuis ab operibus

nere. Vñ legit᷑ Pꝛouer.xiiij. dixit in.xxj. ſupꝛa. Auferetur

Querit deriioꝛ ſapiam ? non a vobis regnum deiet dabi⸗

inueniet:doctrina pꝛudentiũ tur genti facienti fructu; eius

facilis.vel qꝛ ſcriptũ eſt.( In/ id eſt ſacra ſcriptura dabitu

*

tiar. Qõò aũt ſequit᷑ (Interro citur ſupꝛa. Hiſi cõuerſi fue⸗

terrogauit ci multis ſermoni opantibo, Eti po, Intellect⸗ 4

—

ctoꝛes referẽdũ eſt qͥ coꝛã pn-
cipibo vl ſicut expoſuimꝰ ſecu

bonus omnibaf⸗ n
quaſi dicat dabit᷑:⁊ illð:a mã⸗

.
* . .
.

mnib⸗ facientibo euʒ

datis tuis ea videlicʒ oꝑando
vel impledo intellexi. Qð aũt
ſequit᷑ in eodẽ capitulo Luce

(Stabãt pncipes ſacerdotũ

et ſeribe:cõſtanter accuſantes
eum) Ad maledicos ⁊ detra/

laribo chꝛiſto dñno in religiobß

detrahũt:eos vel ad vexãduʒ

accuſant:vł vt eos apud ſecu
lares cõtẽptibiles reddãt: de

tractionibo vitam eoꝝ vitupe
rant.vñ ſequit᷑ ( Spꝛeuit aũt
berodes illuʒ cũ exercitu ſuo)
Vl ſcribe ⁊ phariſei clericos

tudine vite ſue ⁊ infamia chꝛi

qð unpꝛopat eis dñs in. xj.lu
ce. Ue vobis legiſpitis q tuli

ſtianã religione accuſabileʒ

ↄtemptib lẽ efficiũt. ꝓpter qðᷣ

Sãactificabo nomẽ meũ ma/

gnu as pollutü eſt inter geẽtes

polluiſtis in medio earuʒ.

Similr e illud Exo. v. Fete⸗

re feeciſtis odoꝛẽ noſtꝝ coꝛam Emu
ris vel innocẽtie mẽtis. Ue?
ſte alba iduiſſe xᷣm dñm be⸗
rodes.i.pellis glia videtur.qꝛ

pharaone? ſeruis eius.boc ẽ

troiſtist intrates phibuiſtis
cxeinplo veſtro. vt dicit inter⸗

UVe vob ſcribe ⁊ phariſei hi
pocrite qͥ clauditis regnũ ce⸗
loꝝ ante hoĩes:vos aũt nõ in
tratis nec introeuntes ſinitis
intrare. Sequit᷑ (Et illuſit il
lum indutũ veſte alba ⁊ remi
ſit ad pilatũ) Veſtꝭ alba iuxcta

miſteriũ:in qua illuſus eſt im

maculata caro eſt virginei cã
doꝛis. Sed quia intelligitur
hic ꝙ herodes et illuſit et ĩdu
it eum veſte alba ad illuſionẽ
q̃ſi nõ eſſet dignꝰ niſi veſte al-
ba.nõ purpurea vel coccinaa
q̃ regalis erat Cõgruẽtiꝰmi/
ſtice ⁊ moꝛaliter accipif᷑. Ue⸗
ſtis ergo exterioꝛ puritas vel
mundicia eſt. Vel ad lr̃aʒ iße
veſtis alba veſtẽ iſtam in mni
tis vel ĩ eis olbo herodes chꝛi
ſtum induit ad illuſionem q̊s
pellis.i.gloꝛia inanis ad eius
aſſumptionẽ vł induxit vt ſu
pꝛa aliquoſ monachos alboſ
ad aſſumptionẽ albe veſt in⸗
ſumptionẽ mundicie exterio⸗

2 llli mẽbꝛa eius eſſe vident

veritas xpiane religionis in

eis eſſe ⁊ xps dũs ꝑ gram iba

Capitulum
bitare videt᷑. In hmõi g ho⸗/
minibo herodes.i.pellis glia
xpᷣo dño in veſte alba illudit:
dum ipſa huiuſmodi veſt in
duiutio xpᷣo dno ad ignomini
am ⁊ ĩ oppꝛobꝛiũ cedit.Quis
em̃ ãmirari ſufficiat blaſphe/
mias gentium ⁊ hereticoꝝ de
hipocritaꝝ et falſoꝝ relgioſd
rum turpi vita:xpᷣiane religio
ni obiectas. IJpſi etiã qͥ ſic de
albati exteriꝰ ſunt:chꝛiſto do/
mino in veſte alba in ſeipf il⸗
ludunt. quia totum eſt illuſio
totũq; dei ↄtumelia quod de
hmõi veſte faciũt.quẽadmo/
dũ totũ eſt gloꝛia dei oð chꝛi
ſtiane religiõis veri cultoꝛes
et veri religioſi de veſte ſua al
ba exterioꝛi ſua mũ dicia faci/
unt.nec mireris ſi herodes et

ſi q́;diu gens dealbatoꝝ hero
dem.i.pellis gliaʒ habebit re
gẽ ⁊ ipſa erit exercitꝰeiꝰ cõuer
ſationem ſuã extenoꝛẽ ⁊ habi
tũ ſuũ xpᷣo dno facit ludibꝛiũ
Poſſunt ⁊ hi in telligi illude
re ei veſte alba q eũ in mona⸗
chis albis aut aluter hitu ðᷣal

qͥ religionẽ in eis aut ↄténunt et in hoc ſibijpſi illudit ꝙ; eaz
ſibi medaciter attribuit. ſicut
et iudei in hoc exeplo ono la⸗

aut ir ridẽt.et ſm hoc intellige
mus:iluſit indutu veſte alba

ig eſt illuſit ei cum ipſe indutꝰ
eſſet veſte alba. Poõpatici igi?
⁊ de foꝛinſeca glia.i.mũdana
tumidi qͥ hũilitatẽ religionis
hñt oppꝛobꝛio: ⁊ eã irridẽt in
clauſtralib Herodes ⁊ exer·
citus eiꝰ ſunt xpᷣm dñm ſper ⸗/
nentes ⁊ eidẽ in veſte alba ad
lr̃am vel puritatẽ cõuerſatio-⸗
nis illudẽteſ. Adulatoꝛes etiäc

EKo em vnumquẽq; s i
aut opit qð de co pᷣdicat.&

q̃ puritatẽ alioꝝ adulãdo

cant:in veſte alba eis illuc

cut em̃ vt ait btũs Ambꝛoſiꝰ

veſtis pulcerrima pꝛecioſiſſi⸗
macq; fama eſt. ſic veſtis igno
minioſa atq; turpiſſima inta⸗
mia eſt. Siülr 2 detractoꝛes et
irriſoꝛes qͥ aliene puritati vel
ipſo albo hahitui ad lr̃am de
exercitꝰ eius xpᷣo dño illudũt trahũt in veſte alba:illi cuide

trabũt illudũt. Veriſſime aunt

ei diabolus in veſte alba illu

dit:cui puritatẽ ſuã in ludib:

um vᷣtit. hoc aut toties fit qti⸗

ESS

ens de cãdoꝛe puritatꝭ aut ca

ſtitatꝭ apud ſe qs inaniterg

riat. Habet em vanꝰ alba ve

chis alter hitu dᷣal ſte caſtitatis ad ludibꝛiũ: non
batis obpꝛobꝛio hñt. Hi ſuùt ad decoꝛẽ: dũ eã ſibi attribuit

idann
gonis
1cer⸗
ſen,
bis
ſte⸗
Gli
doil

bioſ.
olln⸗

o n

nd

ludebãt.
um:dũ ſibi qð a ſe nõ hñt mẽ
daciter attribuũt. Similr et

du veſtis alba.i.ſuꝑpelliciuʒ: hoc eſt rote
yl etiã veſtis monachal alba rota yrioniſtinus laboꝛioſus

ad dei gliam ſed etiã intẽtõne
qrendi q̃ ſua ſunt:vel pᷣbendã
recepit vel religiõis habitum
in veſte alba ſibi ſciat illudi.

Zudibꝛiũ em̃ eſt albꝛ hĩitus ?⁊

oĩs exterioꝛ albatio vbi fuerit
tetra et hoꝛrenda cõuerſatio.

Quẽadmodũ em̃ vbi reuera

canonicꝰ qͥs nõ efficit᷑ mona
chus aut deriſoꝛie et ad ludi⸗
bꝛiuʒz hmoõi veſte induit᷑. ſic et
ibi. Interiꝰ eniʒ nec canonicꝰ
nec monach? hmoi efficit bõ
ſed hoc ei ꝑ veſtẽ foꝛinſecʒ ſi

