pyme ad Coꝝ. Ipſi em̃ in fine con
q̃̊ moꝛaliter debent dicere conꝰ

e HWM
tudinis et cõfeſſionis lauent
vt innocẽtes ſanguie xpᷣiſe ef
ficiãt cuiꝰ qͥdem rei ſunt dum

iuſticiã et veritatẽ nõ defedũt

ꝓ quibo ſanguis chꝛiſti ille p/

cioſus effuſus eſt. dũ eccleſiã
aut ipſi oppmunt:aut oppmi
ſuſtinent:q̃ pꝛeciũ eſt ſanguĩs

eiuſdẽ.dũ em̃ iniqͥ tatẽ aut pᷣci

um qdcũq; dñani aut regna⸗

re in ſubdit ſuſtinẽt:q;tum in

eis eſt rurſum crucifigunt dei

filiũ.maxĩe cũ ptãte eoꝛũ pec-/
catũ defendit᷑. Hõ em̃ ſtat ꝑ
hmõi homies qͥn ipſe iterum
crucifigat᷑ et n eodẽ pꝛecio il
los q̊s ꝑire ſuſtinent ipſe re/
petat q̊s ſemel emit. Hec aũt

ablutio aptat᷑ ſacerdotibꝰ ſy-/

moniacis ⁊ alijs indigne cele
bꝛantibs. Rei em̃ ſunt coꝛꝑis
et ſanguĩis dñi.ſicut legit᷑ i.xj.

miſſe ſuas lauant manꝰ q̃s qͥ
dẽ reas hũt coꝛꝑis et ſangui⸗
nis dñi qð indigne tractaue/
runt.ſed q̃ſi cẽ pilato manus
abluũt tanq; inocẽtes a ſan/
guine illo pᷣcioſo. ſed aqua il/
lum reatum non tollit de ma
nibus ſicut nec de manibo pi

lati quondã abſtulit. Conſeſ

ſoꝛes aũt moꝛaliter inſtruunt
vt manus ſuas lauent a ſan-

Foluum

guine ↄfitentiũ. qð qͥdem fa⸗
ciunt ſi ſe oĩno ſeruauerũt in/
noxios.vt ↄfitẽtibo.ſ.nõ noce
ant. ⁊ fideles vt eos ſcʒ fidelr
iuxta officij ſui exigentiã adiu
uent. Vel docent manus ſu
as aq̃ confeſſionis ⁊ penitu2-
dinis lauare. qꝛ officiuʒz illud
vix ſine ꝑiculo agit᷑. Nix eniz

mũdis manibo cõtrectant᷑ im

et vulnera ſanguĩolẽta pᷣmũt᷑

abſq; inqͥ natõe pᷣmẽtiuʒ. el
iõ man?ꝰſuas lauare docẽtur
Quia vt ait Gꝛego. Munda
debet eſſe manꝰ q̃ alienas ſoꝛꝛ
des diluere curat.De hoc o
qð dic( Nos videritꝭ) q.d iu
xta literã voſipᷣi cauete vobis
in parte iſta Ego em̃ miniſter
legis ſum:qualem mihi tradi
tis attendite:totuʒ vobis im2
putetur. Sic et confitẽtibus

feſſoꝛes: vos videritis.id eſt.

voſipſi cauete vobis.quia ex

conkeſſiõibus et teſtificatõlboy
vris opoꝛtʒ vobis ↄſuli.dDic
et iudices dicere debẽt litigäa
tibo: vos videritis.ſcʒ qualia
ĩ iudiciũ deduxeritꝭ:ppter qd
et iuramentũ de calũnia inſti
tutũ eſt. Nos em̃ ſiudicareog
tet ex teſtimonijs ⁊ ꝓbatioibo

Capitulã xxvVII
non ex noſtris ↄſciẽtijs ⁊ no/ Jacob in penul. Beñ,de lu⸗
ſtris diuinatõibi.Hoc idẽ de da in typo eius.Lauabit ĩ vi⸗
bent dicere ↄfeſſoꝛes ſacrꝭ do no ſtolã ſuã ⁊ in ſanguie vue

ctoꝛibus eos ſcʒ ↄſulentes.q. palliũ ſuũ.Stola iſta ⁊ palli

d. (vos videritis)quid nobis um ecclia ẽ. Vinuʒ ⁊ ſanguis
in iſto officio ſit agendũ: qua vue.ſanguis eiꝰſunt.de qͥ Jo
liter cõfitẽtibo ↄſulendũ. Nõ han.in pmo Apoc̃. Qui dile

em̃ de noſtro eis ↄſulendũ eſt xit nos ⁊ lauit a peccatis no⸗

ſed de veſtro. Ars em̃ medici ſtris in ſanguine ſuo. De hoc

ne ſpũalis q̃ occurrẽdũ ẽ moꝛ
bis ⁊ vulneribo: penes vos ẽ.
Igeʒ debet facere qͥ ſeipᷣm di
iudicat.(Et reſpondit vniuer
ſus ꝓpplus dicens. Sanguis
eius ſuꝑ nos et ſuꝑ ſilios no/
ſtros) Nerbũ qͥdẽ optatiuuʒ.
ſed intẽtõne peſſima:eo mõ q̃
ſupꝛa dixerat eis ĩ.xxiij.vt ve/
niat ſuꝑ vos oĩs ſanguis iu⸗
ſtꝰ. Intelligũt ergo (ſanguis
eius).i.pctiñ effuſiõis ſangui
nis eius vel pena (veniat ſuꝑ
nos) Optandũ qͥpe erat im/
mũdis vt ſanguis ille mũdiſ-/
ſimꝰ ſuꝑ ipᷣos veniret ad emũ
dationẽ.ſicut legit᷑ in.ix.ad he
bꝛeos. Quãto magꝭ ſanguis
chꝛiſti qͥ ꝑ ſpũmſctm̃ obtulit

ſe imaculatũ deo:emundabit

ipſe ſupᷣ.xxvj.Hic eſt ſanguis
meus noui et eterni teſtamẽti
q ꝓ multis effundet᷑ in remiſ⸗

ſionẽ pctõꝝ. Hoc idem apls
in.ix.ad Heb.ſignaſſe diẽ mo
vſen. Lecto inqͥ t omni mãda
lo legis a moyſe vniuerſo poꝰ

pulo:accipiẽs ſanguinẽ vitu
loꝝ ⁊ bircoꝝ cũ aq̃ ⁊ lana coc
cinea et yſopo:ipᷣm quoq; li⸗
bꝛũ et oẽm ꝓplm aſpſit dicẽs.
Hic eſt ſanguis teſtamẽti qðᷣ
mãdauit nobis deus.Taber

nacula ⁊ oĩa vaſa miniſterij ſi

militer ſanguĩe aſperſit. Hoc
eſt quod legitur in Apoc.xix.
Et vidi celũ aꝑtũ ⁊ ecce equꝰ
albus:⁊ qͥ ſedebat ſuꝑ eũ vo/
cabatur fidelis et verax ⁊c.⁊
veſtitꝰ erat veſte aſpꝑſa ſangui

ↄſciam nr̃aʒ ab oꝑiba moꝛtuiſ ne ⁊ vocabat᷑ nomẽ eius ver⸗

ad ſeruiendũ deo viuenti.De bum dei. Aſopſus eſt igit᷑ ſan⸗
quo Eſaie.lij. Iſte aſpget gẽ/ guis xpᷣi ſuꝑ oẽs ſuos in emũ
tes mitas ſãguie ſuo ad emũ⸗ dationẽ ⁊ ſcificatiõem. Aſp

dationez;. Hoc eſt qð dixerat ſus eſt ſuꝑ totam eccleſiam vt

tixw⸗

ewe
li⸗

oc.

/
1
l
/
1
ſü⸗

Folium

ſuꝑ veſteʒ ſuã q̃ſi ſanguis nu
tricis:vt eam purpureã et re⸗

galem veſtẽ efficeret.aſꝑſus ẽ
in ablutionẽ vt diximus.Sʒ
ceci iudei nec in ablutionẽ eũ
ſuꝑ ſe venire petebãt:cnʒ eẽnt
imundiſſimi.imo totiꝰ mũdi
lauacrũ ſibi fecerũt inq namẽ
tum. Nec ipᷣm petebãt ſuꝑ ſe

vrennire in ſanctifcatöem:cum

eſſent pctõꝛes ⁊ ſcelerati.imo
diabolico miraclo de ipſo to
tius mũdi ſacramẽto et ſctifi/
catione execrationẽ ⁊ abomi/

Nationẽ ha uſerũt:? de mundi

recõciliatõe cumulũ offenſaꝝ
Non petebant illũ venire ſu
per eos ad tinctõem vt eſſent
purpure ⁊ veſtꝭ regia.ſed po⸗
tius illo cruentati ſunt: quod
et petijſſe vident᷑. Pꝛopter h̊

belue pꝛincipũ rapaciũ ⁊ cu/

pidoꝝ eos cruẽtatos inſequũ
tur ⁊ deuoꝛant atq; diripiunt
Similxr et volucres inferna⸗
les. Oĩa em̃ hic ppter xpᷣiſan/
guinẽ quem velut belue ſitie/
bãt ⁊ expetebãt. Vox em̃ bel

X „

eſt mihi hereditas mea ſiẽ leo
in ſilua dedit cõtra me vocem
ideo odiui eam. Quid em̃ ali-
ud eſt petitio ſanguĩs ⁊ moꝛtꝭ
niſi rugitus leonis. Moꝛa⸗
liter o oẽs accuſantes iniu/
ſte hocipᷣm facto dicũt ⁊ ſi nõ
verbis.Eo em̃ ipſo ꝙ querũt
moꝛtẽ alij ꝑ inuidiã ⁊ odiũ vt
iuði xpᷣo dño ſanguinẽ ⁊ moꝛ

tem quam expetunt:meliꝰ im

pᷣcant᷑ venire ſuper ſeios fa⸗
cto q; ſi verbis id expᷣſſe pete-
rent. VUnde nõ debet aliqͥs re
pente ꝓſilire ad aceuſandum.
ſed pmũ apõ ſe diſcutere vtꝝ
hec audeat impᷣcari ſibi Sa/
guis em̃ eius quẽ accuſo ſup
me, Alioqͥn veniet ſuꝑ eũ ſan
guis cuiꝰ effuſionẽ iniuſte p/
curauit. Idẽ cauẽdũ eſt in iu/
riſcõſultis tã diuini q́; huma
ni:ne ſanguis illoꝝ qͥ conſilio
eoꝝ regunt᷑ ſuper eos veniat
qð qͥdem fiet ſi quantũ in eis
eſt nõ recte conſulerint. In iu
deis tñ impletũ eſt ad literam
ſuꝑ q̊s pena ſanguinis xpᷣi tã

uina eſt petitio ſanguiuis.vñ ta venit ꝑ Titum ⁊ Veſpaſi
et ipſe in.xxj.pᷣs.⁊ leones ⁊ ca anũ:vt oẽs vel trucidati ſint:.
nes vocat Libera me inqͥt de vel facti vagi et ꝓfugi ꝑ mun
oꝛe leonis:ad patrẽ⁊ de ma/ dũ.His dũtaxat exceptis qui
nu canis vnicã meã. VUnde ⁊ cruentatõem iſtã ſanguis xßbi
ipſe ꝑ Hieremiã in/xij/Facta ⁊ mndnatöem bſiem ? coner .

ſionem in ſanctificationẽ mu

tauerũt ⁊ purpureã tinctionẽ
ſicut aparet de his qͥ aplicu
erunt in flandriam. Eſt aũt ⁊
hec vox (ſanguis eiꝰ ſuꝑ nos

et ſuꝑ filios noſtros) veraci/
ter penitentiũ et penã pnialeʒ

ſponte ⁊ hilariter ſuſcipienti/
um. quaſi dicãt.pena moꝛtis
noui hoĩs ⁊ pena moꝛtꝭ chꝛi/
ſti quẽ ſpũaliter in nobis occi
dimus: ſupꝑ nos ſit. hoc eſt il⸗
lam ſponte ⁊ hilariter ſubimꝰ

Vel pena eiꝰ merito ſuꝑ nos

qſi diillaz meruimꝰ. ⁊ eſt m
hoc vox cõfeſſionis. Vel po
teſt eſſe vox fidei ſuꝑ hoc ſen⸗

ſu(ſanguis eius ſuꝑ nos et ſu

per filios noſtros).i.oꝑa no/
ſtra.i.plus poteſt ad noſtram

pacẽ ⁊ reconciliatöem q; nos h
7 oꝑa noſtra. Viel aliter.plus qᷓdamod
voteſt nobis remitti ꝑ eum et dunt:nõ
dari per chꝛiſti ſanguinem q; App̃het

nos demeruimꝰ ⁊? opa noſtra

Hoc eſt: maius eſt ſacrificiuʒ
ſanguis xpᷣi quod ipſe ꝓ nob
obtulit ĩ ara qucis: q; nos et
pctã nia qj filij noſtri ꝓpꝛie ſůt
q;tü ex nobiſipſis ſolũ oꝛiunt᷑
Hiuc aut ꝓleqͥ nos opoꝛtet ſcõderꝭ.Et. xxvj. Ecci.in m
liere zelotipa flagelluz lingue
oibus cicis hoc flagello pi

verba Johis ex. xix. q lati cõ
unent diſceptatlonẽ cum Je⸗

. — .
X
. . 32.

ſu ⁊ aduerſus eum babitam.
(Tunc ergo inquit appꝛe⸗
hendit pilatꝰ Jeſum Eahel⸗
lauit)manib miniſtroꝝ vł mi
litũ ſubintelligit.ſua tũ aucto
ritate.Et hoc iuxta lram fecit
vt flagellis vtrüq; mitigareẽk
rabies eoꝝ:⁊ pietate ſuper fla
gellatü monerent᷑: et ab impe
ticione moꝛtis eius deſiſterẽt.
Moꝛalr vo tunc.i.cuʒ vox
ↄfitentiũ eſtſanguis eius ſu/
ꝑ nos ⁊ ſuꝑ fino.ꝛvt diximꝰ.
tunc pᷣmũ ↄſeſſoꝛ appᷣhẽdere
opõt penitẽtes: vt flagellet vel
duris obiurgatõibo vl penis

penitẽtialibo: cũ ipſi eas expe⸗/
tunt ? hilariter ſubeut. Heq;

em inuito pnia iniũgẽda eſt.
ne pctis veteribo addat᷑ trani

greſſio. Impij vo cöfeſſoꝛes

ocpilatũ iinitant qᷓ ↄfitetes
qdmodo vi ? ptate appben
vt ſe offerãt indu cut

Aoß hendũt aut vt flagellent

ſtulti.ſicut legi? Pꝛouer. xiiij.
nalachanr

ter luſto durius eos incfepãt
Noc em eſt flagellũ lingue ð
q Job. v. A flagello ligue ab

Et.xxvj. Ecci. in mu

uun
e⸗
lſni
uen
fn
Gerdk
inpe

in,
ee

Sð
S.

latus. hoc cõfeſſoꝛ impius fla

gellat confitentes.⁊ hoc ð po
teſtate tm̃ ⁊ auſteritate.qꝛ vbi

eger ſe tradit oino curandum
medico:nõ eſt opus virga. 6

bũ lenitatis. Fagellare vti

licet veterem hoĩem cõfeſſoꝛi

ſed nouo remanete illeſo. nec

ꝓgeſt aſpitas que infert᷑ vere⸗
ri ſi deſit ſuauitas qua refouẽ

dus eſt et reſiciendus nouus

quus iudex ⁊ oĩs tirãnus in
mebꝛis apphendit Jeſum et

flagellat:dum ſubditos iniu⸗
ſte capit et affligit. Quaſi vo
dentibus eum aophendüt et

ſiagello ungaatü luaz flagel⸗
lant qui blaſphemijs eum ꝑ⸗

cutiunt. C aut ligatus ad co
lumna ⁊? in eccleſijs pingit᷑in

N

telligi p

iſta eccleſia. De qua aplus
iij. pme ad Th

7

„“

quit quõ te opoꝛteat cõuerſa

nin domo vei q eit ecclia dei
vinl:coluna

l

ritatis. huic colũne alligatus

eit vicuilis charitag. Alligat⸗

vincalis vniois na
ternicat ꝛaliaꝝ nece

ire et fra

quaſi et rater eius ⁊ filiꝰ⁊ me

bꝛum nobiliſſimuz Fm ; bo

7 firmamentü ve

ſſitudinũ

7
. —

1 .

hanc columnã vt flagellarek.
In martiribo vo qͥ ad exẽplũ
eiꝰ flagellati ſunt columna ad

bis vinculis alligatus eſt ad

quam ligati ſunt vt omia im/
mobiliter pferrẽt:ipᷣe chꝛiſtus

dñs ẽ.De q̃ Ecẽi.ixxiiij. Ego
ſapĩa in altiſſimis inhabita⸗
ui ⁊ thꝛonus meus in colũna
nubis.De qᷓ Exoð. xiiij. Erat

zus elt etrefidendus nouus nubes ſenebzꝛoſa et illüinans
homo. Miſtice vo oĩs ini/

noctẽ.Et iterũ.colũna nubis

pꝛioꝛa dimittes poſt tergũ ſte
tit. Vide q; alligatꝰerat pau⸗
lus huic columne in. viij. ad

Ro. Quis inqͥ t ſeꝑabit nos a
charitate xpᷣi. In patiẽtib ꝰoO

et diſciplinatis colũna patiẽé/

tia e:cuiꝰ bat ſpes. Spes nã
q; patientiã ſuſpoꝛtat. alioqn

js pingit: in decidit. In penitetibus o ?z
oteſt miſtice columna pnialia flagella ſuſtinetibo co
ia aplus in lũna cui alligandi ſunt:ſpes ẽ?
im., Utſcias i

recupande gre ⁊ venie. In ſu
ſtinetibo vo flagella tẽtationũ

colũna eſt firmitas ꝓpoſiti.i.
firmũ ꝓpoſitũ nõ relabẽdi de
ceto In colũna penitetiũ baß
viciiis lligat? eſt mia dei q ſpem eoꝝ totam
fuit etiã eidem quaſi q buſdã

ſuppoꝛtat. In colũna tetatoꝝ

velut baf̃ argentea eſt:audi⸗

tus ſacroꝝ eloquioꝝ illo emm̃
neceſſe eſt vt ſuppoꝛtent᷑ ⁊ ro

boꝛent᷑. Alioquin neceſſe eſt

2

Capitulũ

—

eos deficere ſub flagris tenta dum circa eius ſpüale caput:

tionũ. In coꝛde meo inqͥt ab
ſcondi eloquia tua vt nõ pec
cem tibi.q; aſpere ergo flagel
let᷑ hodie xpᷣs in ſuis a pᷣſidi/
bus impijs ⁊ pᷣlatis ⁊ cõfeſſo
ribo nequã:a qbus oĩbus li/
berari debet vt diximꝰ: a pau

cis videt᷑ ⁊a pauciſſimis luge

tur. (Et milites plectentes
coꝛonam de ſpinis impoſue⸗
rũt capiti eius) Milites qͥ ei
militant:qͥ negocijs ſeculari⸗
bus ſe nõ implicant.ſicut legi
tur in.ij.ſecunde ad Thimo.
pꝛedicatoꝛes et doctoꝛes ſũt
qui pctõꝛes velut ſpinas a ri
goꝛe ſuo ꝑ hũilitatem plecten
tes:⁊ vincul charitatis et mu
tuoꝝ obſequioꝝ inuicem col
ligantes eos in decoꝛẽ ⁊ gliaʒ
xpᷣo dño velut coꝛonam coa⸗
ptant:a qͥ b licet pꝛius pũctio
nes boc eſt ꝓpter merita eoꝛuʒ
in paſſione pꝑtulerit, eos tñ ve
lut coꝛonã glie ↄuerſos obti/
net ⁊ gliſicatos obtiebit. hoc
eĩ illa ſpinea coꝛona ſigniſica
uit:cetum ſcʒ pctõꝝ xpo dño
in gliam ⁊ honoꝛem tandẽ co
aptandũ. Peruerſi ᷣo pꝛela⸗/
ti qui diabolo militãt: coꝛond
de ſpinis ad toꝛmentũ ſiml et

ludibꝛium xpᷣo dño plectunt. uit ſummus põtifex: tũ multi

hoc eſt honoꝛem dlericalẽ vel
eccleſiaſtice dignitatis malos
coaceruãt.Tot igit᷑ ſpinas in
coꝛonam eius quaʒ diximus
implectũt t malos in eiꝰ ec⸗

cleſia inſtruunt.⁊ lõge pũgen

tioꝛibo ſpinis eum hodie coꝛo
nant:et maioꝛi ludibꝛio qᷓ; mi
lites pilati ndam coꝛonaue
rũt.X aũt pctõꝛes ſpine ſint
ex. xxiij.cdᷣi Regũ.palam eſt
in nouiſſimis verbis Dauid.
pᷣuaricatoꝛes inq; quaſi ſpine

euellent᷑ vniuerſi q̃ nõ tollunt᷑

manibo.et Eſa.xxxiij. Spine

congregate igni cõburentur.

vbi ſimũr loquit᷑ de peccato/
ribus. Coꝛonam etiã ſpineaʒ
xpᷣo dño ad ludibꝛium ⁊ toꝛ⸗
mentuʒ imponit:qͥ ei głiam ꝑ
pctm̃ q̃dlibet querit.qð ple/
rũq; fit. Unde ⁊ in captõe cõ
ſtantinopolitana ipſe dũs Je
ſus apparuiſſe cuidam dicit᷑
et dixiſſe.ꝙ pplus ille cruce ſi

gnatoꝝ ſq; exercitus me rur/

ſum coꝛona ſpinea coꝛonauit

quod ideo dictũ videt᷑ qꝛ per

rapacitatẽ ⁊ cupiditatẽ ſuam

foꝛte vnitatis ei gliam eccleſi
qſtice acquiſiuit et ſciſma ſab

mouit,qꝛ et ſi iuſte hoc impa

e in exercitu illo ſub pᷣtextu obe
i dientie potuerũt ↄſulere aua
los nide ſue et cupiditati.q̃ſi igit᷑
n. exterius glia eccliaſtice vnita
nus tis ⁊ obediẽtie ſue coꝛonabãt
cc⸗ diñm.interiꝰaũt aculeatis in/
en tentionibo et ſpineis ipᷣm pun
1 gebant.Eodẽ mõ ⁊ vnuſqͥſq;
i pꝓ modulo ſuo de ſpinis pctõ
ne rũ ſuoꝝ xpᷣo dñno coꝛonã glo/
ſ rie plectit dũ remiſſionẽ eoꝛũ
ck ei attribuit ⁊ ꝓ ea illũ gloꝛifi⸗
6 cat. Silr ⁊ q eadẽ ei dimittẽ⸗
e da:qa debita ſunt. ille vo mi⸗
nt ſericoꝛs. Et qꝛ moꝛbi ⁊ vulne
* ra ſunt:ille vᷣo ſalus ⁊ medici/
. na. et qꝛ ſoꝛdes ſunt:ille vᷣo in
o⸗ ablutionẽ ſanguinẽ ſuũ fudit
e offert dimittẽda:ſanãda:lauã
n, da.ipᷣm em in hmõi gloꝛificat
, Eodẽ mõ qͥ victoꝛiam pctõꝝ
. ſuoꝝ ei ſoli attribuit: coꝛonaʒ

. dqdamõ victoꝛie de ſpinis pec
catoꝝ ſuoꝝ eideʒ plectit. Qui
Ho de peccatis ſuis gloꝛiatur
aut ꝑ pctã victoꝛiam quãcun
q; aut gliam acqͥrere molitur

q̃dãmodo coꝛone ſpinee ludi
. bꝛiũ ⁊ toꝛmẽètũ capiti ei circũ
1 ponit. Quid em̃ aliud intelli-
n gẽda eſt ſpinea coꝛona qᷓ;ᷓ glia
qlibet vel victoꝛia ꝑ pctã acꝗͥ
P ſita. aut glia ipſa de pctis ⁊ iõ
de ſpinis. Quas ſpinas dum

.

nobis gloꝛiã facimus et gau⸗

dium:chꝛiſto dño ↄuertimus
in ludibꝛiũ ⁊ toꝛmentũ. Non
ſolũ in nobis ſpũałr vt ſupꝛa
expoſuimus,ſed etiã q̃ntuʒ in
nobis eſt ꝑſone ſue hoc faci⸗
mus. Quis em̃ dubitet qun
gloꝛia noſtra de offenſis eius
et gaudiũ de iniurijs q̃s ei in
tulimus eſſent ei ad ↄtumeli
am ⁊ toꝛmentũ:niſi impaſſibi
litas eiꝰ et gloꝛia phiberet.qa
et ſi ꝑſona ſua hoc eſt inq;tuʒ
hõ eſt non moueret᷑:et hoc pa
tientia ſua ⁊ hũilitate facienti
bus. hoc zelo tñ rectitudis pꝓ
dei honoꝛe et glia neceſſe ha⸗
beret indignari ⁊ zʒelo domus

dei comedi.Hoc ideʒ et in pe

nitentibus iuxta moꝛalem in
telligentiã neceſſe eſt fieri.Ca

piti em̃ ⁊ coꝛdi penitentis cir

cũdanda eſt ſpinea coꝛona:P
eſt cõpunctio que velut coꝛo

na caput id eſt coꝛ penitentis

exoꝛnat.⁊ tanq; de ſpinis cõ⸗

plexa exulcerat ⁊ cõpungit ita

vt ſanguis inde defluatlacri⸗
marũ.Hec debet totuz caput
circũcingere.iitotũ coꝛ vt vis

rõnabilis ꝓ cecitate ſua et te⸗

nebꝛis ⁊ erroꝛibus et turpiuz

vanarũq; cogitationũ inqͥna
tionibo et occupationibo dole

1 3

at et lugeat.Et vis ↄcupiſci/
bvllis ꝓ oibus gaudijs ⁊ triſti
cijs ⁊ deſiderijs turpibo et no
xijs. Et vis iraſcibilis ꝓ oĩb⸗
leuitatibo ⁊ vanitatibo:pturba
tionibo:audacijs:puſillanimi
tatibus:⁊ ceteris que ad ipᷣaʒ

ptinent noxijs ſtimulet᷑ dolo/

ribus:⁊ ſanguiĩe defleat lacri/
marum. Alioqn non eſt coꝛo
na niſi totũ cõpunxerit ⁊ exul

cerauerit. Et h̊ eſt quod ðᷣ in
ij. Joelis. Nũc ergo cõuerti-

mini ad me in toto coꝛde vro
dicit dñs:in ieiunio ⁊ fletu et
planctu.hoc eſt vt totum coꝛ

ieiunet:totum fleat:totũ plan

gat. Et merito flagellationem
ſequit᷑ ſpinea coꝛona.qꝛ ſacrã

obiurgationẽ et etiã coꝛpaleʒ

afflictionẽ ſequi debet cõpun
ctio. Alioqͥn fere deſperanda
ſalus flagellati medico coꝛo⸗
na iſta ludibꝛij et ſupplicij vi/

tautibo:coꝛonã honoꝛis ⁊ glo
ne ꝓmeretur. Cuiꝰ exempluʒ;
et meriti ⁊ retributõis in chꝛi
ſto domino claruit. In eade;
etiã coꝛona que ſit terreni re⸗
gni gloꝛia nobis iſinuat᷑. In/
tus em ſpectãtibus terreni re

Capitulum xXz=

murem dñari ceteris murib:

nunqͥd riſum teneas:quaſi lu

dibꝛiũ eſt dñatio muris ĩ mu
res.ſic et hominis in bomĩes
puta qͥ terreni regni coꝛonaʒ

um alioꝛũ ⁊ toꝛmentũ ꝓpꝛium
eam geſtat Alijs em̃ ſpectacu
lum obpꝛobꝛij ⁊ irriſiõis can
cicũ:q̃ſi ſi aſinus coꝛonatꝰ ap

pareat:aut paruulus vel inſa

nus.Hec em̃ duo genera ho
minũ coꝛonis luditicari ſolet

ſicut et adhuc ſtulti reges co/
ronis ſuis ludificant᷑: ⁊ omni

bus recta ſapientibo ſunt ob⸗

pꝛobꝛio. Eſt aũt coꝛona ĩ par
uulo ⁊ in aſino ludibꝛium.qͥa
dedecet eos.quẽadmodũ di⸗
ci Pꝛouer.xx. Non decʒ ſer⸗

uum dñnari pncipiba. Et iteꝝ.

xxvj.Quẽadmodũ nix in eſta

te et pluuia in meſſe:ſic inde⸗
cens ẽ ſtulto gloꝛia.Quis aũt

dubiltet ſtultuz ⁊ paruulũ eſſe
et inſanũ interius qᷓntũcunq;
caneſcat eius aſinus exterius
Quia igit᷑ indeces eſt ĩ eo hu⸗/

iuſmodi gloꝛia:indubitanter

eſt in eo ludibꝛin. aũt ⁊ ad
ſuppliciũ ipſi teſtimonio ſunt

qui hoc de ſe omnes teſtificã

gni gloꝛia:non eſt niſi ludibꝛi tur. Si autẽ ſapiens eſt: non

um et ſomnentuz: Di videas elt dubiũ qn ſi et ad ludibꝛi⸗

ln
mu
ies
;
bri

Folium

um.QAudibꝛiũ dico ipſiꝰ. ipſe

em̃ ſeipſum in ſtatu illo ludi-
bꝛio habet et irriſioni:dum ſe

indignũ hmõi coꝛona et eam

ſibi indecenteʒ reputat Quin
aũt ſit ei ⁊ ad toꝛmẽtũ dubita
rinõ poteſt. Sapiens debi⸗
te ſollicitudinis redditoꝛ ẽ ſꝑ
in ſubditos.oĩmq; laboꝛes ⁊
doloꝛes:oĩmq; ꝑicla ſubdito
rũ velut ingentem faſcẽ ſpina

rũ ſuꝑ ſe congeſtã poꝛtat.Oi⸗/

bus em̃ malis ſubditoꝝ pun
gitur:exulcerat᷑: oim honoꝛi/
bus honoꝛat᷑ Sicut de ſeipᷣo

docet apls ĩ xij.ſcðᷣe ad Coꝝ.

Quis infirmat᷑ ⁊ ego nõ infir
moꝛ. Manitfeſtũ igit᷑ eſt qꝛ co
rona terreni regni:noĩe qͥdeʒ
coꝛona eſt et inſigne regni.in
terius aũt ludibꝛiũ et toꝛmen
tum. Eodeʒ modo dicimꝰ ⁊
de multitudie maloꝝ xpᷣiano
rũ.quia noĩe tm̃ coꝛona chꝛi/
ſti ſunt. interius aũt q;tum in
eis eſt ſunt ei ludibꝛium ⁊ toꝛ
mentũ.Ludibꝛiũ.vñ ipſemet
dicit ꝑ Eʒech.in.xxxvj. No/
men ſanctum meum polluiſtꝭ

in gentibus.Toꝛmentũ.ſicut

ſupᷣ expoſuimꝰ. Non em̃ ſtat

per eos qͥn peccatis eoꝛũ do/
loꝛe cõpaſſionis et etiã paſſio
mis iterum cõpungat᷑ vł pun

gatur. Et

ſicut.lxij. Eſaie.ipſe
met dicit ad eccleſiam electoꝝ
Et eris tu coꝛona gloꝛieĩ ma
nu dñi ⁊ diadema regni ĩ ma
nu dei tui. Sic ⁊ ecclia repꝛo
boꝛũ qͥ ſolo noĩe deum hono
rare vident᷑:coꝛona ſunt ei ſpi
nea.hoc eſt ludibꝛij ⁊ ſupplicij
Ad hunc modũ manitfeſtum
eſt totũ cetũ virginũ fraterna
charitate ſeinuicẽ cõplectẽtiũ
ſertum eſſe ex lilijs virginita⸗
te candentibo ⁊ eiuſdem odo/
re fragrãtibo. Similiter cetuʒ
martirũ ſertum eſſe roſeum q̃ᷓ
chꝛiſti caput redimitur. Et ce
tum cõfeſſoꝛum ꝓpter lumĩio/

ſitatẽ doctrinaruz:coꝛonã eſſe

ſtellarum. Et cetum humiliũ
ſertum eſſe conſertũ ex violis
Et cetum ʒelantium.i.ʒelo re

ctitudinis ardentiũ:eiuſdẽ ſal

uatoꝛis capiti in gloꝛiaʒ ⁊ de⸗
coꝛem circundatum dubitari
non põt. Caput em̃ xpᷣi deus
ſicut dicitur in.xj.pmead Co
rinth.Oiuinitati igitur chꝛi⸗
ſti qſi circũdatꝰ in modũ ſerti
ex liijs vernantiſſimis ↄſerti
adheret totus cetus ille virgi
neꝰ. Manikfeſtũ ẽ ů̊ qꝛ milites
iſti xᷣm dũm coꝛonauert ſpi⸗
nis ad ludibꝛiũ ⁊ ſuppliciũ ſʒ
q̃ſi falſa fuit hmõi oalio⸗

Coapitulũ
imo reuera ꝑabola eſt coꝛona
cõis quã diximus. VUnõð tato
maioꝛi ludibꝛio atq; ſupplicio
tãtoq; pũgẽtioꝛibo ſpinis co/
ronat euʒ hodie q;tum in ea ẽ
multitudo maloꝝ noĩe ſolo ei
circũdatoꝝ:q̃nto maioꝛ ẽ ve/
ritas ipᷣa ſua ꝑabola et figura
Om aũt credit᷑ hmõi coꝛonã
ex iuncis rigidis et aculeatis
fuiſſe:manifeſtuʒ eſt ex eo qðᷣ
dicit᷑ in.xxxv.Eſa.quia coꝛo⸗
na iſta typus eſt pmũ et ſigu/
ra hereticoꝝ. In cubilib in/
q̃t vbi habitabant dꝛacones
viroꝛ calami et iũci oꝛiet᷑. vbi
viroꝛ calami ſtudiũ pᷣdicandi
atq; docendi:viroꝛ iũci ſtudi
um audiẽdi atq; diſcẽdi:iuxta
intelligentiã ſacroꝝ doctoꝛuz
accipit᷑. Juncꝰaũt qͥ ex aquis
naſcit᷑ et in aculeo q̃ntũcunq;
creuerit cõſũmat᷑:qͥd aliud qᷓ;
hereticũ deſignat.quẽ aq̃ ſcri
pture genuit:⁊ in aculeũ blaſ
phemie q̊ chꝛiſti caput.i.diui
nitatẽ tandẽ pungeret nutniẽ/
do ꝑduxit.O m̃es em̃ hereti⸗
cos a qua ſcripture genuit.ſiẽ
legit᷑ in.viij.Exodi.quia flu/
uius ebulliuit ranas.i.garru
los hereticos.Yuuiꝰ ſcriptu
re:et rane nanq; ⁊ piſces lau/
dabiles ex eadẽ aqua gignun

tur. et oĩs hereſis ex aqͥs ſcri

pturarũ ? oꝛlo n habuit ? ſo
mentũ. Quia igit᷑ iſti in clero

maxime et pꝛius abũdauerüt

qui clerꝰcaput q̊dãmõ chꝛiſti

ſpũale et miſticũ accipit. NHel
quia in xpᷣi diuĩtateʒ q̃ caput

eius intelligit:lacerandã atq;
pungendã blaſphemijs ſe to

tos exacuerũt heretici merito
coꝛona ex iuncis aculeatis ce
tus eoꝝ intelligit᷑. Ipſi nanq;
xpᷣo dño ſe eſſe ĩ decoꝛẽ ⁊ glo⸗/
riã:imo ſe ſolos xpᷣi eſſe eccle⸗-
ſiã mẽtiunt᷑. Vel coꝛona hu
iuſmodi cetꝰ noĩetenus cleriꝰ

coꝝ cõgrue accipit᷑. Hos em̃
ſola affluẽtia tꝑaliũ que in ec

cleſia eſt ſola vt eẽnt clerici ge

nuit Ex aqua em̃ hmõi abũ⸗

dãtie tm̃ clerici facti ſunt:hboc

eſt vt ditarent᷑ ⁊ deliciarentur
in ecclia. Quẽadmodũ auteʒ

iũcus de toto hũoꝛe quẽ hau
rit ſolũ nutrit᷑ in aculeũ.ſic et

iſti ex aqua abũdãtie tꝑaliuʒ
ſe nutriũt ⁊ inalcant ⁊ acuunt

in peccatũ. Hmõi ergo cetus

aut malis neceſſitudinibo aut

cognatõe:aut malis fauoꝛib
cõluratõibo ⁊ innũeris inho/

neſtis colligatõibus in coꝛo/

nã ſpineã xpᷣo domino factꝰ*

hoc eſt in contumeliã et ludi⸗

ð

Folium

bꝛium. Pꝛopter eos em̃ chꝛi⸗
ſtianũ nomen maxiĩe blaſphe
mat᷑ ⁊ eoꝝ turpitudinẽ ecclłie
dei expꝛobꝛant hodie oẽs eiꝰ
hoſtes. hoc eſt iudei heretici

et gentiles. Quia vᷣo de iunc
etiã ꝑgamenũ fit:vt in eo ſcia

deſcripta ſeruet᷑: merito ꝑ iũ/
cos clerici accipiẽdi ex qͥ bo li/

bꝛi vite cõpingendi ſunt et ca

lamo ſpũſſancti.i.lingua do/
ctoꝝ inſcribendi. vt ſint alijs
libꝛi vite ꝑ ſciam quã cõtinẽt
Sed palã eſt qꝛ ꝓ maioꝛi ꝑte
ad hoc inepti ſunt vt in ꝑga/
menũ ſpũale ectẽdant᷑ ⁊ vt in
ſcriptionẽ iſtã recipiant. Oi⸗
no em̃ animales et ad ea que
dei ſunt indociles ſe oſtendũt
Cũ ergo clerus armariũ de
beret eſſe in eccleſia ⁊ libꝛariũ
in clauſtro dñi:cõtinẽs om̃ia

ſacra volumina: ⁊ bibliothe⸗

ca ſpũalis:factus eſt eideʒ in
coꝛonam ſpineam vt expoſui

mus. Sed neq; ſtructura ad

oꝛnatum ⁊ decoꝛem in domo
dñi ex hmõi iunels fieri põt:

ſciunt:qͥn potius ad deturpa

tionem erecti ⁊ rigidi et ad ri-

xas aculeati ſtãt in domo do
mini. Sed neq; ex hmõi iun
cis accẽdi poſſunt lucerne vł
lãpades in domo dñi. Accẽé-
dunt᷑ qͥdeʒ ex eis lucerne ⁊ lã
pades in eccleſia ſathane duz
om̃i ardoꝛe vicioꝛũ flãmeſcũt

et oĩmode euidentia turpitu/
dinis eluceſcunt. ſed oleo dul
cedinis ⁊ miſcdie ibui et igne

charitatis vel ſpũſancto arde
re ⁊ lumẽ alijs miniſtrare nõ
poſſunt oino Sufflat᷑ in oos
aſſidue ⁊ admouetur ignis ſa

croꝝ eloquioꝛũ:infundit᷑ ole⸗
um dulcedinis ⁊ miſcdie.⁊ ſic

etiam accendi nequeũt.qð in
de pfecto eſt, quia radicis ſue
aquoſitatẽ que eos genuit vt
clerici eſſent ⁊ nutriuit vt dixi
mus:deſerere pꝛoꝛſus nolunt
quin potius aſſidue in ea per
amoꝛẽ et ſollicitudinẽ demer-
gant. Inſundit᷑ aũt eis oleuʒ
diuine miſcðie ⁊ dulcedinis:
dum benelicia ſua deꝰ eis lax

dum ſe per tribulationẽ ⁊ cõ/ gitur ſiue tꝑalia vel ſpiritu⸗

temptum ab hũoꝛibus etra/
dicibus ſuis abcidi nõ patiũ
tur:⁊ ꝑ humilitatem et patĩiaʒ
iacere et pedibus gradientiũ
atq; ↄculcantiũ ſubſterni ne⸗

lia.vel dum fit eis rememoꝛa
tio illoꝝ. Dis his iuncis nec
inſtrumta fieri poſſunt ad pi
ſcanduʒ in ſuminibus egipti

mundi huiꝰ.: Om̃ino em̃ pex

Capitulum

eos de fluminibo vicioꝝ nul⸗/
lus peccatoꝛ vel magnus vel
mogdicus:hoc eſt nu
culus ꝑ eos capi põt domĩo.
De his etiaʒ fiunt ſtragula qᷓ
vulgo dicunt᷑ vl tapeta vł ta

ſediũ:que ſcʒ ſternunt᷑ ſuꝑ ſe⸗

des ⁊ ſedilia. Sedes em̃ ca/

thedrales eccleſias q̃s tetige/

rint vel bus inheſerint inqͥ-
nant et deturpant.ſimilr ⁊ ſe/

dilia.id ẽ minoꝛes dignitates
quas chꝛiſto dño pᷣſidenti oꝛ
nare ⁊ decoꝛare debuerãt in⸗
tolerabiliter fedãt et dehone⸗
ſtant. Merito igit᷑ quia nulli
vſui vtiles ſunt dño: cõꝑant᷑
lumbari Hieremie qð ita cõ/
putruit in flumine magno eu
frate vt nulli vſui aptũ eſſet.ſi

cut legit᷑ in.xiij.eiuſdẽ. Euſra
tes qe frugifer interpᷣtat. et

ſignat tꝑalium affluentiaʒ:in

qua clerici noſtri tẽpoꝛis pꝛo
parte maxima putruerunt ita

8 piſci

petes.i.oꝛnamenta ſediliũ vł

Similiter ocioſitatẽ et negli⸗
gentiã ⁊ imꝑitiam eoꝛundem
non admittit negociatõis ſol
licitudo et ſollertia. Milites

iſti qui coꝛonã iſtam neglig·?

tiam ⁊ decoꝛẽ de ſpinis pecca

toꝝ chꝛiſto dño plectunt: q̃ta

oꝛ fuiſſe legunt᷑. Hi ſunt ſcri⸗
ptoꝛes diuinoꝝ teſtamentoꝛũ
expoſitoꝛes eoꝝ:doctoꝛes ⁊
pdicatoꝛes vel boni pꝛelati et

pncipes boni:doctoꝛes et bo
ne diſcipline miniſtri. Diſci⸗

pline miniſtros vocamus of

ficiales et pꝛetoꝛes id eſt vtri/
uſq; gladij executoꝛes. Qua/
tuoꝛ vᷣo milites penitenti ple/
ctentes coꝛonam ſpineam cõ
punctionis: qᷓtuoꝛ partes ſũt

ſciẽtie. Pꝛima eſt cognitio bo
noꝛum que a deo accepimus

hoc eſt diuine munificẽtie in
nos. Scðda eſt cognitio ma⸗
loꝛum que eidem reddimus.
hoc eſt noſtre ingratitudinis
in eũ.Tertia eſt cognitio bo⸗

vt nulli vſui apti ſint. Diuiniſ noꝛũ que demeruimꝰ.Quar/

enim vſibus omino inutiles
ſunt.quia putridi moꝛibus ⁊
imperiti ſcientia. Hũdanis
autẽ vſibus omino ſimilr in/
epti:neq; em̃ militie congruit
eoꝛũ mollicies et voluptuoſi/

ias:neq; agriculture laboꝛiby

ta eſt cognitio maloꝝ que me

bere quatuoꝛ milites qn eius

capiti hoc eſt coꝛdi coꝛꝛonam

cõpunctiõis circundent. He
ceſſe em habet dolere qui tot

* „

1

niſicentia tam indignus inu/ dñs ⁊ eſſe ⁊fuiſſe ĩ rixa. Igno
tiliter accipit ⁊ ꝙ ei taʒ ingra/ minioſe veſtitꝰ eſt veſte adeo
tũ ſe echibuit.⁊ qui tot ⁊ tan/ lacerata atq; detrita. Uñ ve/
ta ſibiꝓmiſſa bona demeruit re vſq; ad pedes denudatus

24q tot ⁊ tãta minata ſibi ſup eſt hodie.quaſi em nudatum

plicia ⁊ meruit ⁊ in nouiſſimo eſt collũ eius a toꝛ”que aurea
theſauriʒauit ſibi. (Et veſte doctoꝝ ⁊ pᷣdicatoꝛũ:⁊ hume/
purpurea circũdederunt euʒ) ri eiꝰ a ſuꝑbumerali martiꝝ.⁊
Pꝛo quo Mathe? habet(cla pectꝰeius a rõnali cõfeſſoꝝ.⁊
midẽ coccineã circũdederunt doꝛſuʒ eiꝰ⁊ vẽter a cetu diſci⸗
illi)et addit etia exuentes eũ) plinatoꝝ:h̊ eſt a cetu patiẽtiũ
ꝓpꝛijs veſtimentis ſubintelli⸗ ⁊ abſtinẽtiũ.⁊ ad renes ⁊ ꝑes
Situr. Chꝛiſtũ exuunt: qui ve genitales a cetu vᷣginũ ⁊ cõti
tem ſuam. id eſt eccleſiam ab nentium. Et ſi veſtem aaron
eo ſeꝑant. Similiter et qͥ de⸗ que figura eſt totiꝰ eccleſie cõ
coꝛem chꝛiſtiane cõuerſatõis ſideres:xpᷣm dñm fere nuduʒ
ab eo auferunt.Diaboluʒ vᷣo inuenies. Diabolus aũt pur
induunt qui multitudinem a puratus ⁊ gẽmatꝰ.clarꝰ⁊ ful-
chꝛiſto auertentes: eidem ve/ gidus vbiq; fere palam ince/
lut veſtem coaptant. Similr dit: nec erubeſcit videri de ce
et qui turpem cõuerſationem tero.eoq; ignominia eius om
exterioꝛẽ multiplicant vel ſug ni fere glia potentiũ ⁊ diuituz
geſtionẽ vel exẽpla.Iſtas em et lr̃atoꝝ iã nõ oꝑta:ſed exoꝛa⸗
duas veſtes xpᷣi accepimꝰ ſcʒ nata ẽ. Si gliaʒ veſtit eiꝰ attẽ
cetum electoꝝ ⁊ chꝛiſtiane cõ das impletã:aut eſtimab aut

uerſationis foꝛinſece decoꝛeʒ merito timeb qð ipᷣe ſibi pymi

quas heretici ⁊ ſciſmatici la/ ſerat in.xiiij.Eſaie.Silis ero
cerant: ⁊ vnuſquiſq; repꝛobo altiſſimo. Silitudinẽ quipe
panniculuʒ inde rapit ⁊ ſepat gloꝛie altiſſimi ſibi vẽdicauit:
id eſt ſeim. Tot igitur exiſtẽ dũ ſilitudieʒ glioſe veſtꝭ eiuſ⸗

tibus laceratoꝛibo: tot veſtis dẽ ſibi aptauit.nõ eĩ diabolꝰ

ſue ſciſſoꝛibus:nõ eſt miruʒ ſi vᷣitatẽ xpianita ĩduit ſʒ ſitita
lacerata eſt veſtfs xpᷣi.i.:ecclia dinẽ ⁊ ſimłatiöem. Silitudo

In qua lacerauoe apꝑet xps nanq; et ſimulatio xpᷣianitat⸗

—.—

:

Capitulũ

repꝛobi chꝛiſtiani ſunt:qᷓn ce/ decoꝛe foꝛinſece ↄuerſationis
tum induit q̃ſi veſtem diabo/ et oĩ mirificẽtia oꝛnatus exte⸗/

lus. Vngde in veſte ſilis vide rioꝛis ipᷣm decoꝛãt. ſed falſis

tur altiſſimo,. Nec miꝝ ſi adðo oĩbus auro.ſ.⁊ gemmis vir/
magnitfice:adeoq; fulgide ve tutũ ⁊ operũ que in eis ſolam

ſtit᷑ ⁊ oꝛnat᷑ diabolus:cũ tan/ habent tincturã ⁊ ſpẽm ſed pᷣ

ta multitudo xpᷣo dño top ſtu cio ⁊ veritate carent. Vix ho
dijs rapiat ⁊ furet᷑ vnde veſti die ſacco indutus eſt xps do/⸗

at diabolũ. Mirabilr viden minus.vix em̃ vilibo ⁊ pauꝑi

tur miſerari nuditatẽ diaboli bus ſibi adherentibo tegit:ne

qͥ tã ſollicite eũ veſtire et oꝛna dicam oꝛnat᷑. Purpura em̃ fe

re ſtudẽt.ſeipſos em̃ ⁊ ſua oĩa re tota ceſſit in partẽ diaboli.

xpᷣo dño ſurant᷑ ⁊ rapiũt vt il hoc eſt potentia ⁊ glia mũdiĩ

la veſtem diabolo vl partem
veſtis faciant. Nullius pau⸗
peris nuditas adeo vnqᷓ; mi

ſerata eſt vt ei tãto ſtudio emẽ
dicaret᷑ veſtitꝰ.Chꝛiſti vo dũi
nuditatẽ et ignominiã miſera
ri vt eam tegant ne dicã exoꝛ/

nent. Veſtẽ illam herericl:de
tractoꝛes:⁊ maloꝛuʒ q̃rũlibet

ſuggeſtoꝛes ꝓpꝛijs dẽtibo deſu

per ſcaplos xpo dño auferũt

2 auelluũt.ſed detractoꝛes ⁊ he
retici nec modicũ filum de ea

q;tuʒ in eis eſt relinquũt.nec

modlico em̃ bono ðtractoꝛes
parcunt qn ipᷣm lacerent Illi
vHo radicem oim bononil. fi⸗
dem ſunditus extirpãt ⁊ auel

ſtiunt et exoꝛnant diabolum.

Veſtiunt em̃ euʒ duplicib.: 2

veſtem eius. Sed ⁊ ſaccꝰhu/

iuſmodi ↄſciſſus eſt:neq; eniʒ

oẽs pauꝑes ⁊ viles xpᷣo cohe
rent.nec ſaccus ergo hodie ei
relinquit᷑ ad indumtũ,necſac
co vn ꝑmittit᷑ ↄcidentibꝰ euʒ
et diſcerpẽtibus vndiq; pilati
litant ⁊ xᷣm dominuim in ſe⸗
ipſis et in aljs impugnant“
Exuitio igit᷑ illa quã luxta lite

rã milites pilati fecerunt:ſigu

ra fuit ⁊ ꝑpabola exuitõis qᷓ ab
initio mũdi cepit ⁊ vſq;ʒ ad fi⸗
nẽ mũdi duratura c. Dilites

em̃ pilati nunq; ceſſant.nũqᷓ;

ðᷣſinit pilatꝰ.i.diabolꝰ hr̃emi
2 auel lites qn. ſeilli militẽt et chꝛiſtu
lunt. ypocrite o ſuꝑ oẽs ve⸗ dñm veſtibo ſuis exuãt. Sʒ ð

veſtibo eius ⁊ nũero veſtiũ la

—
— —JNEKʒ

=D — —

di
/

— f f

1 PII

Sedquit᷑(Clamide coccinea ine tinctoꝝ diſcip
circũdederũt eũ) Clamis coc natoꝝ chꝛiſti ſanguine ꝑ imi/

cinea eccleſia eſt malignantiũ
ſanguinolentoꝝ. hoc eſt ſan/

guline pcti rubꝛicatoꝝ.boc eſt

veſtimentũ mixtum ſanguine
quod erit in cõbuſtionẽ et ci⸗
bo ignis. vt legit᷑ Eſa.ix. Hãc

mali pꝛelati velut pilati mili⸗/

tes xpo dño circundant ad il
luſionem:dum multitudineʒ

maloꝝ in eccleſijs ſuis inſtitu
unt. Pallio ergo ſanguinole/
to xpᷣm dñũm induunt. ⁊ B ad

illuſioneʒ. quia nihil aliᷣ xpᷣo
q; cõtumeliã faciunt. Jpᷣi em̃

ſunt q maxime eum inhono/

rãt. Vł clamis coccinea mul

tcitudo carnaliũ.hec em̃ eſt co

loꝛ carnis. Vel damis cocci
nea carnis ſcʒ ⁊ ſãguĩea mul/
titudo ꝓpinquoꝝ quead chꝛi

ſti dñi illuſionem ⁊ cõtumeli/
am in eccleſiaʒ inducit᷑ ⁊ ei ꝓ

veſte regia circũdat᷑. De his
omnibo Micheas in. iij. Au

dite hecinquit pꝛincipes do

mus iacob.i.iudices domus

ſſſrael q edificatis ſion in ſan/

guinibus ⁊ hieruſalẽ in iniqͥ/

tate in ſanguinib.i,in ſangui
ne peccati ⁊ ſanguine ꝓinqͥ⸗

tatis. Clamis coccinea mul
titudo eſt patientiuʒ:velut ꝓ⸗

pꝛio ſanguine tinctoꝝ diſcipli
tationẽ paſſionis eius rubꝛi⸗
catoꝝ. Et quelibet iſtaꝝ veſti
um purpura ſãguĩea ẽ. Dul
titudo vo charitate ardentiũ
quia coloꝛ ignis purpureꝰ eſt
ſiue coccineꝰ:purpura ardes
iuxta vulgarem noĩatiõem ac
cipi:que ⁊ xpᷣi ſanguĩie rubet
et ardet.hanc em̃ ignis chari
tatis quã in paſſiõe maxie no
bis exhibuit et inflãmauit vt
arderet ⁊ rubꝛicauit vt cõpa
tere ⁊ imitaret᷑. Hec multitu
do licet ita diſtinxerimꝰ vna ẽ
veſtis.ſ.regia ⁊ tanto rege di/
gna.hanc milites pilati ei cir/
cũdederunt.qꝛ moꝛtẽ q̃ ilam
ſibi ⁊ emit ⁊ redemit et acqͥſi⸗
uit intulerũt. De veſte vo ma
loꝝ cõgrue dicit᷑ quia eam illi
circũdederũt. Sed expᷣſſius
habet litera Johis que cõti⸗
net (veſte purpurea circunde
derunt eum) velut obſidione
ad impugnandũ. Vnde ipſe
met dicit in pᷣs.ſue paſſionis.
Circũdederũt me vituli mul
ti ⁊ mltitudo malignãtiũ ob/
ſedit me. Et alibicircundede
runt meſicut apes. Et iteruʒ.
circũdederũt me quotidie.ſi⸗
cut aqᷓ circũdederũt me ſimul

QMaũt pꝛius exuerunt eũ:vel
ꝙ exuendus eſſet ſinagoga qᷓ
erat quaſi veſtis eius ꝓpꝛia. et
poſtmodũ indueret᷑ gentiũ ec
cleſia:que et pctis fuit hmum
ſanguinea:⁊ poſtmodũ chꝛi⸗
ſti ſanguine decoꝛata.vel ꝙ p
mũ exueret᷑ aplis q̃ſi veſte p/
pꝛia:⁊ poſtmodũ ĩidueret᷑ mar
tiribo qſi veſte purpurea. VUl

pmum erxueret᷑ moꝛtalitate

iſta ⁊ miſia:⁊ deinde regio ho

nitentie:q̃ et veſtis regia eſt re
gens ⁊ oſtendẽs ⁊ faciẽs.Vʒ
veſtis qͥdem pnĩe:ſanguine.i.
moꝛte veteris hoĩs tincta eſt:·
babẽs maniteſta iudicia moꝛ

tis eius ſanguis em̃ ludiciuz
moꝛ eſt. Vel ſanguiĩe.i. moꝛ
te noui hoĩs.debet em̃ hr̃e iu
dicia ⁊ q̃ſi moꝛtẽ qᷓndã cõfeſſi
onẽ pᷣcedẽtis pcti. Nõ em̃ha
bet veſtẽ iſtã purpureã quem
cõuerſatiõis hũilitas fuiſſe mi

noꝛe veſtiret᷑ ⁊ glia:ſignifica⸗ iudicat pctõꝛeʒ.An nõ necel⸗
uit. Moꝛaliter autẽ pᷣmum ſe habes ad illuſionẽ poꝛtare
nos exuere debere veſtẽ vetu ⁊ ad obpꝛobꝛiũ cũ xpᷣo dño ſi
ſtatis pꝑſoꝛdidaʒ qᷓ; induamur velis eã hoc eſt ſigniticatũ eiꝰ
cdamidẽ coccineam hoc eſt re poꝛtare tandẽ in gliaʒ et deco
gale purpurã.nec aliter ſpera rẽ.qð cõtra illos dicim? qͥ pe-
re palliũ laudis ab eo niſi pᷣ/ nitentiã nolunt cũ illuſione et
ceſſerit ſpũs meroꝛis.ſicut le/ obpꝛobꝛio refugiẽtes penit⸗
git᷑ in Eſa.lxj. Hoc idẽ ſignifi tiariũ qͥ illos obpꝛobꝛio et il
catũ eſt.iij. Zach.vbi dicit᷑. et luſioni hri faciat inter hoies.·
ieſus erat indutus veſtibo ſoꝛ excuſãt em̃ plerũq; ſe ab one-
didis. Et ait angelus ad illos re pnie ꝑ obpꝛobꝛium et irriſi
q̃ ſtabant coꝛam ſe dicẽs. Au onẽ hoim.nõ dico ꝓpter ſcan
ferte veſtimẽta ſoꝛdida ab eo. daluʒz et dicunt ſe nolle facere
