et dixit ad eũ.Ecce abſtuli ini qð iuben: ne ab hoĩibo irrige
quitatẽtuã:⁊ indui te mutato antur. nõ recolẽtes ꝙ xpo do
rijs. Et hoc qͥ dem cõgruit vt mino in veſte purpurea illu-
veſtis ſoꝛdida ⁊ deſpecta exu ſuʒ ẽ, et ꝙ illam ſolũmodo ad
at᷑ anteq; veſtis noua et regia illuſionẽ ⁊ obpꝛobꝛium poꝛta
induat᷑. Clamis iſta coccinea uerit:⁊ ꝙ in hoc exemplũ poꝛ
decoꝛ eſt chꝛiſtiane ↄuerſatio tande obpꝛobꝛioſe pnie reliqj
nis. vel babit? eſt ↄuerſio pe⸗ rit.: Acceptiſſimũ quipe deo

— —,. —

‚ — — S

—

–————

* 8 4

et eodẽ digniſſima ſatiſfactio Non eniʒ admittit charitas
eſt humiliter poꝛtare obpꝛo⸗ adulterũ cum ſpõſo. Hoc eſt
bꝛia:que ꝓ penitẽtia irrogan pallium quod expandi ſuper
tur, maxime ab his qͥ ꝑctõꝛuʒ ſe petebat Ruth ab ipo boozʒ
ſuoꝝ laudibus vaniſſime de in,iij. Ruth. Ruth naãq; exin
lectati ſunt ⁊ gloꝛiati.et ꝓ con terpꝛetatione nomiĩs ſignifi⸗
tumelia que deo irrogata eſt cat eccleſiam de getibus. In⸗
nihil deo cõgruentius ſatiſfa terpꝛetat᷑ enim Ruth videns

cit q; obpꝛobꝛioꝝ hũilis et io vł feſtinãs vel deficiẽs. Quia

cunda ſuſceptio. Signiflcat ergo iudea excecata:illa videil
et iſta damis coccinea chari effecta ẽ ex oꝛtu veri luminis.
tatẽ ipſa figura ꝓpter latitudi⸗ et quia illa pigra et tarda ſem
nẽ ſcq; ⁊ coloꝛem igneũ. Palli per ad creſcendũ:iſta vᷣo feſtit
um em̃ oibo veſtimetis latius nans,.⁊ quia illa pꝛeſumẽs de .
eſt ⁊ poſterioꝛa tegit. poſterio viribus et meritꝭ ſuis:iſta ?o

rũ em̃ obliuiſci facit.anterio/ ſemper deficies a ſeipſa:et ſuf

ra aũt ſunt. Hoc pallio indu ficientiã ſuã in deo ſolo cõſti

tus erat aplus. ſicut apꝑet in tuens. Booʒ vo interpꝛetat᷑
iij/ad hil. vbi ait. Que qͥdẽ in quo robur: vel in quo vir
retro ſunt obliuiſcẽs: ad ea q̃ tus:ſiue in ipſo foꝛtitudo aut

ſunt poꝛa extendens meipſuʒ ipſe in foꝛtitudie. ſignificat er

ad deſtinatũ ꝑſequoꝛ pꝛauiũ go chꝛiſtum dominuʒ qui eſt
ſuperne vocationis. Signiti virtus dei patris.ſicut legitnrrx
cat ? illð palliũ memoꝛiã do/ in pꝛimo pᷣmead Coꝝ.Chꝛi ·
minice paſſionis. A aũt cha ſtum dico dei virtutẽ qui ⁊ in .

ntateʒ ſignificat expᷣſſe legitur foꝛtitudine veniet. Sicut le⸗
Eſa, xxviij. Coãguſtatũ eſt in gitur Eſaie.xl. Ecce dominꝰ*2
quit ſtratum:ita vt decidat al in foꝛtitudine veniet. Pal⸗

ter: et pallium bꝛeue vtrun; lium ergo charitatis extendllt

operire non poteſt. Pallium ſuꝑ nos chꝛiſtus dominꝰ cuʒ

em̃ chanita chꝛiſtum domi- dilectionẽſuã vſq; ad nos nõ

num ſponſum: ⁊ adulteruʒz.i. ſoluʒ deſpõſandos.ſed etniam

rie non poteſt moxte ſi repandos exrtendie

ſuꝑ carnem meã
pallio coccineo ⁊ veſte purpu rexꝑ ſe.ſed ꝑ voluntatẽ ⁊ obe
rea vtriq; pncipi ſanguis ſub dientiaʒ ſubditoꝝ. Vacuaq;ʒ

Significat etiam palliũ p/ hmõi ſanguiĩs inuigilet. vtri⸗/
poſitum martirij 2 ꝓmptitu/ uſq; em̃ veſtis multitudo ſub

dinẽ. Vñ epᷣs vniuerſalis ſi⸗ ditoꝝ eſt. (Et poſuerunt inqͥt

ue romanꝰ põtifex pallio vtir ath.arũdinẽ ĩ dextra eiꝰ)
ſempꝑ coccineo. vt memoꝛiam Arũdineʒ quaſi ꝓ ſceptro ad

ſ babeat dñice paſſiõis ⁊ ꝓ obpꝛobꝛium et irriſionẽ.eoq;

poſitum ⁊ ꝓmptitudinẽ patiẽ regem ſe eſſe pilato ↄfeſſus ſu

di ꝓ eccleſia xpᷣi.cuius vicẽ eã erat In arũdine pᷣmũ ſcriptu

regendam ſe habere oſtendit. ra q arundine ſcribit᷑ deſigna
Bloꝛiã aũt terreni regni cru/ tur quã debet habere in der⸗

entatam eſſe ſanguine pctõꝝ tra regimini alioꝛum pᷣficit.
et violentiaꝝ eiuſde pallij co In dextra.i.in opatiõe vel in
loꝛe inſinuat᷑. Veꝝ ⁊ romanꝰ ꝓmptitudĩe: nõ in ſiniſtra vt

pontifex ⁊ ſecularis pꝛinceps piger ſit ⁊ tardus ad intelligẽ
ipſa veſte purpurea qua vtit᷑ dũ in ea ⁊ opandũ ſm eã. Vł
clamare videt᷑. Aſpꝑſus ẽ ſan/ in dextra vt nõ niſiꝑ eã ⁊ m
guis ſubditoꝝ ſuꝑ veſtimẽta eam oꝑet᷑. Hec eſt virga dire
mea.vl qꝛ pciã ſubditoꝝ illis ctionis ⁊ ſceptruʒ regni xpᷣia/
imputabunt᷑ in penã: niſi coꝛ ni. VUnde pᷣcepit dñs Joſne
rectioni ⁊ emẽdatõi eoꝝ debi vt rex iſrael faceret ſibi deſcri
ta ſollertia inuigilauerint. vel bi deuteronomiũ legis vt le⸗
qꝙ ola mala ſubditoꝝ ꝑ cõpaſ geret in eo die ac nocte. Si⸗

ſionem veſtes eoꝝ qdãmodo gnificat aũt ⁊ arũdo vanitatẽ
aſpgant. ſiẽ dicit xpᷣs dñs de et fragilitatẽ regni terreni. In
ſe Eſaie, xiij. Aſꝑſus eſt ſan/ ſceptro nanq; ptãs regia ⁊ iu
guis eoꝝ ſuꝑ veſtimenta mea diciaria ſignat᷑: que fragilis ẽ
paſſione ſimul et cõpaſſione: adeo ꝙ volũtate hoĩm ⁊ obe

Vel in ipſo dientia ſola ĩnitit᷑.nõ em̃ põt

ditoꝛũ figuraliter oſtendit: vt et vana eſt intꝰ ptãs.nihil em̃
de manib eoꝝ reqͥrendus eiſ habet intus ſed totũ foꝛis ſic

denunciet᷑. vl vt vterq; p mo arũdo.Arundo quippe totu;
do ſuo ablutioni ⁊ deterſioni qð habet foꝛis habet et vibil

— — —

2 ⸗
— — — — — — — — ———

R— e--

f— — —. —

Ne
17
e

1.
1

Folium
intus:intus em̃ vacua eſt. ſic
ptãs terrenoꝝ regũ totum ha
bet in volũtate ⁊ in obedietia
ſubditoꝝ. Vel totũ habet fo
ns in opiniõe hoĩm ⁊ nomia

lione. Uocant em̃ eos hoĩes

dños ⁊ potẽtes et opinant᷑ eẽ
ſed reuera intus miniſtri ⁊ ſer
ui ſunt. Ptãs illa inſtar arun
dinis vento agitate ſp ventis
multipliciũ turbationũ ⁊ ſol/
licitudinum quatit᷑ ⁊agitat᷑.ſe
pe etiã pꝛecidit᷑. ſicut dicit Ec
cleſiaſticꝰ.x. Bꝛeuẽ lãguoꝛem

beidit medicꝰ.ſic et rex hodie

eſt ⁊ cras moꝛiet̃᷑.Ex his ergo
q̃ diximꝰ qͥd alið dat᷑ intelligi
regẽ eſſe ſine liter q; regẽ eſſe
ſine ſceptro. Qõð qͥdem ꝑnici
oſiſſimũ ⁊ maxiĩe intolerabile

in regibo.i.rectoꝛibus aniaꝝ.

Arũdo iſta aurea eſt q̃ metiẽ⸗
dum eſt totũ edificiũ celeſtis
hieruſalẽ.i.ecclie.ſicut legitur
Apocal.xxj.Et menſus eſt in
quit angelus ciuitatẽ de arũ⸗
dine aurea. Arundinẽ iſtã nõ

intꝰ vacuã facit vanitas ⁊ ple

nitudinis defectus.ſed hũili/

tas q̃ aiaꝝ eſt ſoliditas. Sic

miſerũ pctõꝛem ſpinis pctõꝝ

et vicioꝝ coꝛonat pilatꝰ.i.dia

bolus.oẽs em̃ pctõꝛes capite

id eſt coꝛde et ſpinat ⁊ exulce/

rat diabolus. Deinde cruen/
lum eis palliũ circũdat. Illðᷣ
eſt cruẽta ↄuerſatio ⁊ ſangni⸗
nea pctõꝝ.ſicut Apocal.xvij.
Blier circũdata purpura et
coccino:tota miłtitudo malo/
rum accipit᷑.⁊ mllier coccinea
ſedens ſuꝑ beſtiã:illa eadẽ in
eodẽ,.hoc eſt veſtimẽtũ mixtũ
ſanguine:qð ſupꝛa diximꝰ ex
ix.Eſa. Deinde dat arundinè
in dextra eiꝰ hoc eſt. vel liber
las q̃ liber eſt iuſticie:ſeruꝰ au
tem iniqᷣtatis. ſicut legit᷑ in. vj
ad Rom̃. Cũ em̃ inquit ſerui
eſſetis pcti:liberi fuiſtis iuſti⸗
cie. Vel arũdo iſta eſt ſuꝑbia
ꝑ quã ſeipᷣm regere ⁊ alios p⸗/
mere nõ ceſſat. Arũdo iſta in
tus eſt vacua et totũ foꝛis ha
bet. libertatẽ em̃ ſe mentit᷑ ex
terius cum ſeruitus intus ſit
iniqͥtatis.ſicut apparet ex ver
bis apli. Idem de ſuꝑbia ſen
tiendũ eſt q̃ potentiã ⁊ dñatio
nem foꝛis oſtendit.ſed intꝰ ne
quiſſima ſubiectio ruinoſiſſi/
ma inſirmitas eſt. Arüdinem
iſtã ne dicã qͥs ventus ſed qͥs
etiã ſibilus nõ exagitat ⁊ ↄcu
tit:imo pᷣcipitat ⁊ deijcit.Hec
ẽ igit᷑ effigies expᷣſſiſſima pec/
catoꝛis et regni pct euidẽtiſſi
ma ðſcriptio. Peccatoꝛ enim
K m

Capitulum XXIXx

capite.i. coꝛde ſpinatus et lu/ des adulationes miſero pctõ

dibꝛioſe ſupplicioſeq; coꝛona ridicũt(aue rex iudeoꝝ) qᷣties
tus:habitu cruẽetꝰ:ptãte arũ/ de pctis ſuis placita ei annũ/
dineus.hoc eſt fragilis vyłᷣ va ciannqͥ̃tiens in litate iſta pe/
cuus ⁊ oĩ vento vanitatis ob ſima et ſuꝑbiam eidem adulã
noxius. Et cum iſtud totũ lu tur.(Et dabant ei alapas) vel

dibꝛium atq; ſuppliciũ inſaniſ quia hmõi cogitatiões ⁊ adu

ſimus imo furioſus pctõꝛ:re/ lationes alape ſunt bus fa/

gium oꝛnatũ arbitrat. ⁊ gliaʒ cies coꝛdis cedit᷑ ⁊ cõterit᷑ in/

ſeruitutem duriſſimã et ſubie terius.vel quia adulãdo ſic?

ctionẽ viliſſimã regiã reputat ſuggerendo tentatõnibo alijs

libertatẽ atq; potẽtiã. Hac ſi⸗ quaſi alapis cedũt facie eius

militudie ſolet illudi furiof ſi demones:⁊ adulatoꝛes interi
cut ſepe diximus. In hoc er⸗ us.Totũ aũt iſtud iuxta mo⸗
go apparet eſſe liber totiꝰ ſuffi duũ ſcripture in peccatoꝛe faci
cientie noſtre xpᷣs dñs qͥ ludi unt xpᷣimilites de qͥb ſup di⸗
bꝛia iſta ⁊ ſupplicia iſta omnia ximꝰ:cũ hocipᷣm peccatoꝛi in
nõ ſolũ ad redemptõem nr̃aʒ noteſcũt. Qui vᷣo chꝛiſtũ do⸗/

⁊ imitatõis exemplũ pertulit. minũ labijs: coꝛ autem eoꝛuz
ſed etiã vt in eo totam miſeri/ longe eſt ab oo Sicut ipemet

ain r? ignominiã ſni cxpſſele⸗ cõqueritur Eſaxxix. Fo int
gerent peccatoꝛes.vt vel coꝛã ꝙ apꝛopinquat populus oꝛe

poſitã exhoꝛrerent:nõ ſolũ cõ ſuo ⁊ labijs ſuis gloꝛiſicat me
minatõniba eius deterriti:aut coꝛ aũt eius longe.Et nihilo

ꝓmiſſionibo eiꝰ allecti.ſed etiã minus chꝛiſtum dũm deho⸗

de feditate eius ⁊ ludibꝛioſita neſtant et quaſi ꝑcutiunt imi/

te repulſi: ſpõte ab ea refuge⸗ tatoꝛes ſunt militũ pilati:imo
rent ⁊ reſilirent.(Et veniebãt figure ⁊ ſignificatõis eoꝝ im⸗
inqt Johãnes ad eum ⁊ dice pletoꝛuʒ ſunt maniteſti. Non

bãt Aue rex iudeoꝛũ.⁊ dabãt om̃is inquit dñs in.vij. Da

ei alapas) Afa euidẽs e. Sʒ thei q dicit mihi dñe dñe in⸗
ſpualr demones adulatoꝛes trabit in regnum celoꝛum. Et
ꝑ vanas qͥ deʒ cogitatiões:de in.vj.Luce.Quid aũt vocatꝭ
mones ꝑ mendaciſſimas lau me domine dne ⁊ non facitis

Aue dico. Imiſoꝛle igitur euz gladio ſe traſfigut. Hociöm
ni⸗ regem iudeoꝝ.i.ↄfitentiũ vo/ etiam (aue rex iudeoꝛum) qm

ol cat qͥ eum qͥdem labijs cõfite virtutes ſole quarũ eſſe debe

generoſitas regia ⁊ dignitas
quam gratia baptiſmali ſoꝛti
ti ſunt memoꝛie eoꝝ increbu
erit. DHas enim recoletes ob/
iunr gationes mirabiliter adiu ei dicen
uant⁊ ſe ipſi foꝛtius cedunt ⁊ tes Aue rex iudeoꝛum) Genu
atterunt medullituſq; doloꝛiſ flexio quia adoꝛatio ẽ exterioꝛ

tur:regi vo dedignatur. Qui
em̃ nihil eoꝛuʒ que regi debẽ⸗
tur.hoc eſt nec tributũ nec ſer
uitium:nec obedientiã: nec fi

delitatẽ:nec colloquiũ: nec ex
ercitium eidem curat reddere

vel facere vel exhibere. Edo⸗

cemur etiam in irriſiõe iſta et

alapis: adulationes ⁊ vanita
tis cogitatiões exhoꝛrere.et q̊

tienſcunq; vel ſe ingerunt vel
oofferunt᷑ exterius ſpirituales

alapas timere ⁊ ðcliare.Chꝛi

ſti o milites edocent᷑ ſiẽ pec

catoꝛes obiurgatõnibo percu
tere vel diſciplina vt blandi⸗
cijs eos pᷣliniãt et regni iudai

ci.id eſt chꝛiſtiane ↄfeſſionis

cuiuſuis baptiſmali vnctõne
adepti ſunt:crebꝛius comme

moꝛationẽ faciãt. Tunc eniʒ

ſalubꝛius ꝓfundiuſq; alapis
obiurgationũ ceduntur ſi eis

wr

mus confitentes ſunt ⁊ reco⸗

gnoſcentes diuini iuris vicia
negantia ſunt et diminuẽtia il
lius: quotiẽs honoꝛamur ſeu

verbis reuerentie ſeu ſaluta/
tionis ſeu aliter:eoq vani pu
tamur recolere debemus ⁊ re
putare potius illuſionẽ q; lau
dem.Similr ⁊ reges ſiue do
ctoꝛes animarũ ſint ſiue coꝛ/
poꝛũ:omnes reueretias ⁊ ho
noꝛes qui eis impendunt᷑ ilu

ſiones arbitari debent potiꝰ

q́; honoꝛes.⁊ hoc quidem eſt

vere humilitatis officiũ.om̃e
em̃ quod eſt gloꝛie ⁊ hbonoꝛis
humilitas ſibi reputat ad ob

pꝛobꝛium.et hoc eſt qua om/
nem gloꝛiam ſibi arbitrantur
indecentiſſimam ⁊ ſe ea incdi
ghniſſimam. Penitens autem

omnis ſibi ad huiuſmodi ecẽ
re:⁊ alapis non ſolum ſpiritu

alibus ſed etiaʒz manualibus
ſeipſum cedere. Qð aut Ha

theꝰ addit (Et genuflexo an/

te eum illudebant ei dicen⸗

„
. 1 . S.

C apitulůü

maxime reputanda eſt lllaſio
magnatibo. eſt em̃ oĩino eis in
debita et indecẽs:niſi cã aliq̃
famulantes in parte iſta coe/
gerit:hoc eſt vł familiarioꝛ al

“ cnlo⸗ ꝛaut expeditioꝛ mĩſtra
tio:aut ſuꝑbie declinatio: aut
alea hmõi qð ⁊ magnates me

rito excuſare poſſit ⁊ debeata

diuini honoꝛis iniuria: et fa-

mulaãtes ab idolatria. Sub⸗

iungit Matheus (Et expuẽ/
tes in eum accipiebãt arundi
nem ⁊ ꝑcutiebãt caput eius)

De ſputis eoꝝ iam ptranſiui
mus. Miſtice vo qui acci⸗
ptlunt arundinẽ de dextra eiꝰ
⁊ pcutiũt caput eiꝰ:iudei ſunt
et heretici:qͥ ipſa ſcriptura ca
put eius.i.diuinitatẽ blaſope

mijs ⁊ ſcpture teſtimonijs ꝑ⸗

cutiunt:dũ aduerſus diuini⸗

tatẽ eius auſu impio ⁊ oꝛe ſa⸗
crilego ſcpture teſtimonijſ ab
utunt᷑.Qõð aũt ðꝛ (arũdinẽ ac
cipietes) ſi ubintelligit de dex⸗
dũ ꝓ volũtate ſu

tera eiꝰ:q̃ſi ſcia ſcripture quaʒ

de manu eius.i.dono accepe
runt(caput eius)i. diuĩtatem
bcutiüt ⁊ impugnãt, Vel ca-
put eiꝰ.i.fidẽ que caputxpᷣia⸗ ni
ne religiõis eſt ⁊ initiũ. ⁊ ideo
ſpũuũale ⁊ miſticũ caput xpᷣi ac

cieipſa ides. Ad bhüc mo⸗

E

dũ gcnncß vt ſonedo vel de⸗

fendendo mala vel i impugnã
do bona ptãte terrena qᷓ vti
a dño deo eſt. ſicut legit ĩ i.xiij.

ad Rom̃.aduerſus xpi gliam
ſe erigit: virga arüdinea quas
de manun eius accepit caput
reꝑcutit.qꝛ ptãte terrena Auã
ex dono vel ꝓmiſſione eiꝰ ac⸗
cepit ipᷣm capitalr impugnat
dü gliam eius vt dixim?ꝰ ĩimi /
nuere ↄtẽdit. Eadẽ⁊ ptãs li⸗
beri arbitrij in vnoaq; quam
vtiq; de manu ei accipimus,
ſed caput eius eade; ꝑcutimꝰ
qtiẽs ꝑ ſupbia aduerſus den
illam erigimꝰ: ⁊ abutẽdo hoc
eſt male opando eũ impugna
mus.ĩpleq; in nobis 45 vul
uo de
um ꝑcutimꝰ. Eſt et ᷣga arun
dinea libertas mala vł ſuppa
potentia.quã pilati id eſt dia
boli milites hoc eſt ĩferioꝛes
de manu nr̃a acci
piunt qtiens illis ad abuten
tradimus:

go dicit.qꝛ i ipo baculo

demones:

tpm v̈ᷣ,W capurnoſrnzrm
dñm inde impugnaãtes pcuti
unt.“ el caput noſtruz.l. coꝛ

nobis accipiüut inceſſanter de

cutiunt = vulnerant, pmuz Ver

det arundinem in dertr⸗

“

üi quod ipſa ptate qua⸗

„

”ꝗ = —— ððM . M

nitẽtis vel hoc eſt ern bis acutus eſt. ſicut legit. xj.

ditionẽ vel doctrinã dei recte Ecci.Quaſi rũphea bis acu/

oꝑando.hanc em̃ arũdinẽ ba ta oĩs iniqᷣtas: vt ꝑ culpĩ vuj
bere in dextra hoc eſt ſacram nus doloꝛis:⁊ ꝑ penaʒ vulnꝰ
doctrinã in oꝑatõe vłde oꝑa timoꝛis infigat. Uulnere em

none. Deinde ipa arũdine in doloꝛis vulnus pctĩ ſanatur.

ſacra doctrina pcutere debẽt et vulnere timoꝛis ſanitas ceua

caput eius.i.coꝛ et ↄterere do ſtodit᷑ ⁊ recidiuatio pᷣcauetur
nec in puluerẽ ⁊ nihilũ etiaam Sicut ⁊ .vij. Heſter Aman
humilitatis redigat. Vel ipᷣa ſuſpenſus legit᷑ in patiblo qd
arundine.i.libertate mala ca/ ꝑauerat mardocheo. Moꝛs

put eius ꝑcutere debent. hoc em̃ ⁊ patibulũ ⁊ crux ex du⸗/

eſt ipſis malis oꝑibus caput bus lignis:culpe.ſ.⁊ pene cõ

eiꝰ cõterere ⁊ cõfringere.quẽ/ pacta:pcim̃ ipſuʒ eſt.J n quo
admodũ legit᷑ in.viij.ad Ro/ vetus ipſe hõ et diabolus ſpi

ma.ꝙ deus de petõ damna / ritualiter cõſigit᷑: dũ vtroq;.i.
uit pctm̃.de ipᷣa.ſ.feditate pec culpa ⁊ pena ꝑcutitur. Hocẽ
cati:de ipſo fetoꝛe illiꝰ:de tur⸗ Aod legitur in.xvj. Johis.·
pitudiĩe:de ſumptuoſitate:pe-⸗ Spũſſanctus arguet midũn
nalitate eiuſdẽ ꝑcutienduʒ eſt de peccato.quaſi ab ipo mun
coꝛ pctõꝛis.⁊ hoc mõ ab ipſo do accipiat vnde mũdũ argu
accipitur:et ð manu eiꝰvirga at Hõ gladio aut
vł baculus q̃ caput eius ſalu baculo interficiat. Quotiens
bꝛiter ⁊ pcunt et cõteri᷑᷑ Sic em̃ mundus arguit᷑ totiẽs et

ab ipſo Bolia accepit Dauid ꝑcutit.hoc eſt quod alibi dicio

gladium q̃ ipᷣm interfecit ⁊ ca tur. Vulnenis auxilium peli- 5
put eius pcidit in.xij.bmi Re as hauſta tulit. Poꝛtat enim
gũ.Sic Judith ꝓpꝛio pugio miſer peccatoꝛ ⁊ gladium ma

ne caput holofernis abſcidit: le libertatis quo ſeipᷣm vuine

bis ꝑcutiens in ceruicẽ eiꝰ ſiẽ rat.⁊ quo etiam ſi repercutere
legi in.xiij. Judith. Bis em̃ ſe ſciuerit ſibi medeat᷑. Sʒ vt
pctõꝛis coꝛ ipſo pctõ ꝑcutien dicimus bonoꝝ militũ boni
lũ eſt: cnipa ſcʒ ⁊ pena illius. pilati eſt ipſo gladio quma-⸗
Velut et peim quaſi gladius gis peccatoꝛ quaſi poꝛrigitſa
m 5

.

N

bolice ſtimulatꝰ qui fructum intellige ĩ eo inuenio. DHoꝛ
dominice paſſionis impedi- em̃ in penitente moꝛtua eſt: er
re moliebat᷑. Moꝛaliter vo omnis cauſa moꝛi ab eo ab/
iuxta literaʒ: foꝛas exit iudex lata. Moꝛiunt᷑ peccata ⁊ vi⸗
foꝛenſis dum interrogatiõibo cia in ipſa penitudiue. ⁊ indꝛ/
allegatõnibus: ꝓbationibus tua euomunt᷑. VUnde exii

ia penitẽétis ⁊ peccatoꝛis: hoc et eos
eeſt cum metum ⁊ cohabitatõ catoꝛes:
nem:dum circũinſidiãteʒ mũ abſoluat
dum conſiderat:dum infirmi quo appa

ℳD S 6 S
. 1

lubꝛi repcuſſione letifere ꝑcuſ intus ſe recipit:

Capitulum

maxime in publicis exhoꝛta/ actus ponderat (Ecce inquit
tiõibus.ibi em̃ ſalubꝛiter oẽs adduco euʒ vobis foꝛas) Fo
pcutiunt᷑. Pꝛiuate vo obiur/ ras penitẽs vel peccatoꝛ ada/
gatiões ⁊ familiares verecun ducit:cum ſibijpſi manifeſtat᷑
gdas mẽetes et teneras plerũq; vel cum qualiter ei cõſuleduʒ
frangũt. maxie ſi dure ⁊ auſte ſit a doctoꝛibus ⁊ pᷣdicatoꝛibo
re fuerint. ſicut docet beatus vel iudicibo vel medicis ſpia
Bꝛeg. ſuꝑ Eʒech. Sequit᷑ libus diligenter exqritur, (vt
((Exiuit iterũ pilatus foꝛas et cognoſcatis inquit quia nul-
dixit eis Ecce adduco vobis lã in eo inuenio cauſã) Juxta

eum foꝛas vt cognoſcatis qͥa literam iterum dominũ Jeſũ
mnullꝗ in eo cãm inuenio) Ju⸗ abſoluit. Hec tñ vox peniten
xta lram partiʒ vt parceret in tialis iudicis rectiſſime iudi/
nocxtie. ptim ſuggeſtione dia cantꝭ. Nullã cãm moꝛtis

canſam examiat. Intus ſere/ non eſt indicandus peccato:
Apit dum quid ei faciendum ſed iuſtiſicatus et ſanctificat

=

ſit dellberat. Judex vo peni/ potius. Ceci et ipſi confeſſo⸗
tentialis foꝛas exit eodeʒ mõ res ⁊ pilato neqoꝛes:ꝗᷓ ex cõ/
cc aliter dum foꝛinſeca pericu feſſione penitetes cõdemm
c et eos credunt ac iudicit pec

nitetes cõdemnãt

RIHZM”BU . 7 „ 5
cum ex ea deus eos
„⸗
iuſtos iudicet. In

nũ:pitiam vel impitiam dili/nio:dum deo coõtrarium ? ſen
genter attẽdit.: Intrat autẽ vł tiant ⁊ iudicent.⁊ quid maio

ſionis pſtare remediuʒ. ⁊ hoc que gratie ſunt aut contrarij

2 6

— =⸗

—

— — — — —

— . — „

ris cecitatis ⁊ impictatꝭ eſt de go ſeſus poꝛtans ſpineam co

ipſa iuſticia cõfitentis:ipᷣm in

iuſtum et peccatoꝛem iudicãt

quaſi de albedine nigruʒ. Ju
ſticia em̃ noſtra eſt apud deũ

et in eius iudicio confeſſio in
iuſticie noſtre. Ex hoc em̃ iu-/

ſti ſumus:et iuſti ab ipſo do⸗

d.

R
„

mino iudicamur. Iſti ergo ðᷣ

bono opere lapidant peniten
tes:iudeis in parte iſta neqͥo
res qui in decimo caplo Jo⸗
Hãnis dicunt: de bono opere

nõ lapidamus te. Qu ia ergo

penitẽtia eſt ſacramtũ ſacrãs

etſanctificans penitentes: et

nia lauantur vt ait Ambꝛoſiꝰ
AQuid aliud eſt pꝛopter cõfeſ/
ſionem peccatoꝛũ: peccatoꝛeʒ

aliquem reputare q; ꝓpter ſa⸗
leim: et ꝓpter ablutionem ſoꝛdi
dum. quod indubitanter he-
relſis facti eſt cum ſit contu⸗
melia ſacramentci. Paſſus ete
nim penites q dirimus: hoc
geſt ſpineam coꝛonam poꝛtãs
, vurpureum veſtimentum 2
xta tr.

inem in dextra: ſicut ei

s: iuſtificatus et ſanccifica

èM „
WOO S

ronam et purpureũ veſtimen
tũ) Exit peccatoꝛ quaſi deoc

culto dum per confeſſionem
confeſſoꝛi ſe detegit. Vel exit

quaſi de occulto pꝛopoſiti in

euidentiam vel in apertũ ma

„„ 60 % „,

le operationis.vel exit ſibi dũ

ſibijpſi innoteſcit. Et his le/

ctionibo congruit quod ſequi
tur et dicit. mitigaret. Wo⸗

raliter (Ecce homo) quaſi di.

Ecce liber vel exemplum et ſi
gura hominis. hic em̃ eſt ha⸗
buus et ſtatus vniuſcuſq; ho

minis quem in chꝛiſto domi
no cernitis. Et iuſti nanq; et

peccatoꝛis figuram habitu il
lo chꝛiſtus dũs expꝛeſſit.ſicut

iam diximꝰ. Miſtice vᷣo exi
uit Jeſus de mũdo quaſi de
pꝛetoꝛio pilati vel atrio. Do/

mus em pilatiid eſtdiabollĩ
tfernus eſt. ⁊ mũdus q̃ſi veſti/

bulum vel atrium eiuſdẽ. De
hoc exiuit ieſus poꝛtãs ſpine
am coꝛonã.i.victoꝛiã ſceleꝝ ⁊
pctõꝝ:vl cetũ ipᷣm redẽptoꝛũ

quẽ de ſpinis abſtulit in coꝛo
nã glie ⁊ decoꝛiſ. Hos inquã
poꝛtãs exijt. ꝓpꝛijs em̃ hũeris
ouẽ errabũdã ĩ ouile celeſte re

—

ai. Sequitur Epiuit er uetit Hlec en b ſe vevolare

4

Capitulu
poterant in celuʒ. Idẽ eſt qð
ſequit᷑ (⁊ purpureum veſtimẽ

tum) Vel in coꝛona ſpinea pᷣ nobis extruunt:que viſo vete

mitiui credentes ſignificant᷑.
In pallio coccineo gentilitaſ
ſanguine peccatoꝝ aut marti
tinũ imꝑatoꝛem.per quẽ vir⸗
ga arundinea ⁊ regni ptãs ec
cleſie in beato Silueſtro non
data ſed reddita eſt. A ſubſe/
quẽtibus vᷣo regibo ⁊ pncipi/
bus qᷓſi pilati militibus poſt/
modũ multotiens caput eius
id eſt gloꝛia diuiuitatis vel fi/
des ꝑcuſſa ẽ ⁊ ibugnata. Se/
quit᷑. Cum ergo vidiſſent eũ
põtifices ⁊ miniſtri claamabãt
dicentes Crucifige crucifige
cum) Iſte vt ſepe dixunus cla
moꝛ eſt virtutũ pꝛincipalium
iuxta tropologiã. Illi em̃ ſüt
põtifices.i.pontẽ quo chaos
magnũ quod inter nos ⁊ de/

um firmauimus tranſeamus

facientes. ꝗͥ pons pnieẽ. Di
niſtri vo ilerioꝛes vtutes ſüt.
Virtutes oes ſtatiz vbi vet⸗
bõ inotucrit clamãt ad vnũ

quenq; noſtrũ in coꝛde ſuo ꝑ
ipaʒ ſinderiſim:crucitige cru⸗
cifige eum. Vel pontifices et
miſtri doctoꝛes et pꝛelati qͥ in
ceſſanter clamant bocipſum.

tem ei inclamẽt. ſicut vu

Pontiſices etiam bone cogi⸗
tationes ſunt que pnie pontẽ

ri homine:hocipᷣm intus vo/
ce magna clamant.⁊ bñ dicit
(crucifige cruci ige hocẽ cru
ci pnĩali affige.⁊ ̊ bis. Duo
nanq; in veteri homine cruci
figenda ſunt.culpa.ſ.pᷣſens.?⁊
pena futura. Culpam pᷣſenteʒ
occidit cõpunctio cum cruci
figit.penaʒ futurã ſatiſfactio.
Igeo bis clamatur crucifige
crucifige.quia occidẽdus eſt

et pᷣſentialiter vetus hõ cruce

penitudinis. et occidẽdus eſt
etiam in poſteꝝ ꝓpoſito nõ re
labendi.hoc eſt ne iterum re⸗
uiuiſcat. Vitam em̃ pᷣſentem
aufert ei crux penitudinis.vi
tam vo futurã ꝓpoſituz pſeue

ratõis. Signãater aũt dicitur
(Quẽ cũ vidiſſent pontiſices

et miniſtri clamabat Cruciſi

ge crucifige). Ubi em̃ iſtð cõ⸗
tra veterem hoĩem nõ cama
tur:ipſe ſine dubio nõ occidi
tur Et hoc qͥdeʒ iuſtũ eſt vt la
trone viſo ſpeculatoꝛes moꝛ⸗

capite inquiũt capite latronẽ.

Vnicuiq; noſtrũ a doctoꝛibo
et pᷣdicatoꝛib hoci

m accla-

—

——

mat: rucifige auaio⸗ o pec
catoꝛ eũ.i:veterẽ hoĩem. Hoc

clamat in vnoquoq; ſinderiſ
id eſt cõſcia. Vel damat ipᷣm
pctm̃ eo mõ q̊ dicit Gꝛeg.de

mundo.Dũ tot inqͥt aduerſi/
tatibus pulſat:dũ tot calami
tates ingemĩat: quid aliud q;

vt nõ diligat᷑ exclamat.ſic pec

catuʒz vt crucifigatur clamat.
VWel vox iſta eſt ad pᷣlatũ ſiue
cõfeſſoꝛem velut ad quẽdã di

ſcipline ⁊ iuſticie ſpũalis pᷣto

rem:crucifige cruciſige eũ cla

mat penitens,.i.veterẽ homi⸗

nem. crucifige i inqͥt.i.cruci af/
fige vel ĩ cruce fige.⁊ fixio iſta

vł affixio nõ eſt niſi amoꝛ.vñ
crucifixio nihil aliud eſt niſi
gqmoꝛ crucis.ſicut apparet ibi‚
Inlixus ſum ĩ limo ꝓfũdi:vo
luptate ſcʒ pcti.in q̃ infixus ẽ
q̃ eaʒ amat.qð apparet ex illo

dia. Non eſt fixus in aliq̃ qui

ab eo facilius auellitur. YFacil
lime aũt auellitur a cruce pe⸗

mitentle vl q̃ qcũq; alia qͥ eã nõ
HNihü? e allocutionũ euitatio:⁊ oĩis co

habitatiois eaꝝ fuga.leg dei
meditatio.laudũ diuinaꝝ de

cruciſige crucifige niſi fac euʒ
crucem amare. Qui ergo cru
an gniore⸗ terrihilem fiſ e exa

quod dicit Bꝛeg. vt ibi nr̃a fi
xa ſint coꝛda vbi vera ſũt gau

non dico dect cruce dcyonane

ſed nec aſcẽdere ad crucem ſi
nunt. Pontẽ Eipᷣm terribilẽ fa
ciunt quo ad deũ tranſeuũduz

eſt nõ ꝓfundũ pci et pene ex
treme qð tranſire noleteſ met

ipſamq; viã imo poꝛtam qua
ad deũ intratur odioſam red

dentes atq; terribilem:nõ ſo/
lum claudũt ſed ẽt intrare vo

Sesran ea lõgius auertunt
Qua adem ꝑuerſitate in celi
clauigeris et dei ianitoꝛibo ni
hil poteſt eſſe ꝑnitioſius.Cla

coꝛem igit debet habere crux
et fructuoſitatem. Iſtis enim
duobo efficit amabilis. Crux
em̃ que tm̃ crux eſt infernalis
eſt et diabolica. Cruciatꝰ eniʒ

infernalis nec placoꝛem ha⸗

bet nec fructum. Placoꝛ eniʒ
inde erit cruci penitẽtiali ſi de
coꝛem habuit atq; decentiaʒ

et iocũditatem, decoꝛẽ inquã

atq; decentiã ſi ea que penitẽ

tem decoꝛãt imꝑant.vt cleri /
cos decet modeſtus inceſſus

et habitus: ꝑiculoſoꝝ ſpecta/

culoꝝ declinatio. muliebꝛiuz

citatlo. cecleſiaſticor officio⸗ .

rũ frequentatio, oꝛonis ſtudti D

o iſta in ſeipis habẽt nõ mo centiũ: crucifige crucifige eũ.
dicã: niſi coꝛruptio intolera quã accuſationẽ ſurdi ⁊ negli

*

bilis aut male ↄſuetudinis iu gentes nõ audiuut.⁊ ideo dũ

roſa.Cõdimentuʒ aũt qð oĩia ↄdemnatõis inde ſententiam

cuperãde diuine pacis et gre ganti reſpondere diſſimulant

et libertatis amiſſe et obtineu qui cos ꝑ flagella et exhoꝛta-
de ꝓmiſſe glie: qdðᷣ qᷓnto maiꝰ tiões interrogat:⁊ vt accuſan

fuerit:tãto iocundioꝛa efficiet tium ꝓbationes ⁊ teſtimonia

oia.⁊ hoc qͥdẽ ſi ſpes obtinen ꝑ penitentiã elidat et enacuẽt

di ⁊ recupandi que diximꝰ af/ pulſat: que omnia taciturni⸗

fuerit. Alioqͥn deſiderium an tas dñi ſaluatoꝛis iter aduer⸗

guſtiã ? amaritudinẽ augebit ſarioꝝ accuſatiões ⁊ iudic in

Dui ſine iſtis duob peniten terrogatiões nobis inſinuat.
tiaã agit nõ poteſt gliari in eru Hec eadẽ eſt vox ꝓpꝛie cõuici
ce dñi noſtri ieſu xpᷣi:ſed poti/ antiũ et ðtractoꝝ. Qui em̃ cri
us in infernali cruciari quaʒ mina fratris diſſeminat ⁊ di/
ante tẽpus qͥdãmõ pripit.Ex uulgat: qͥd aliud q; vt cruciſi
bis etiã duobo fructuoſa ẽ pe gat᷑ clamat.Perinde em̃ dice
nitetia. vt auũt ad vnũ dicamꝰ re eſt: tur eſt ? ſuſpendar vlſan
crucẽpnie ⁊ placoꝛem opoꝛtiz ſpendi debet.crimiĩs em̃ qlie-
habere qͥ ſentiat᷑ ꝛ nouuʒ ho/ ni ꝓditio ſiue maifeſtatio qſi
minez paſcat: nutriat: ſolidet: qᷓdam eiuſdem eſt ad moꝛtem
roboꝛet:⁊ augeat intenꝰ.⁊ fru accuſatio:⁊ crucis eiꝰac moꝛ/
ctũ qui deſiderio ſui ⁊ ſpe euʒ tis editio. Aliter totuʒ miſtice
trabat ⁊ ſubleuqt a coꝛruptõe (Exiuit Jeſusde ſinu patris

ct ſemina eiuſde ne inde rena dum muũdo viſibilis aparu⸗

ſcat extingual et ſuffocet. Do itſportas ſpincã coꝛona; hoc
teſt ⁊ hec vox intelligi vicioꝝ eſt victoꝛioſam de totius mũ

noſtroꝛũ petõꝝ clamantiũ cõ dipeccat cõpaſſionẽ atq; do
tra vnnquẽeq; noſtrũ ad ſuꝑ/ loꝛem. Unð ⁊ dict eſt vir do

mnũ illũ vniuerſo iudicem. vl loꝛum Eſa.lij. Et deſideraui

ocũditaté demonũ nos accuſantiũ ? di

=

51

△●

7

ſcientẽ infirmitatẽ. Cingebat

Vngde in pᷣs.ꝑſecutꝰeſt com/

(poꝛtãs ſpineam coꝛonam).i.
Peccantiũ pᷣdeſtinatã multi/
tudinem:nõ ſolum verbo vir

MHebꝛe. ſed miſericoꝛdie com
paſſiõe.(et purpureũ veſtimẽ
tũ) hoc eſt carneʒ penalitatibo
rubꝛicatã vel peccatrici ſilem
. ⁊ in hoc purpureamchabens
arundinem in dextra) hoc eſt
ſcripturarũ opationem. Un
in pᷣmo Actuũ. Cepit cui pla
cuerit. Hunc pilatus.uos ſu⸗
perni fabꝛicatoꝛis hoc eſt ſcri
ptura foꝛas adducit: dum eũ

☛ =

4
4.

di

1 innoteſcere facit. Vel os ꝓpꝛi

. um:dum dei filium ſe cõfidẽ⸗
ter palam aſſerit. Quem fſta⸗
tim vt vident põtifices et mi
niſtri)vident inquã eſſe meſſi

—

pſonaliter. ⁊ crucifige eü ſpu⸗
aliter ſcilicet vt nec ꝑ fſamam

—
—

mus eum inqͥt virũ doloꝝ et

iait᷑ caput eius.i.coꝛ: coꝛona
ſpinea.i.cõpaſſiõis cõpũctio

pũctũ coꝛde moꝛtificare. Vel

tusʒ ſue. ſicut legit᷑ in pᷣmo ad

am in lege ꝓmiſſum (clamãt)
ad publicã poteſtatem (cruci
lige crucifige eum boc eſt cru
Cifige eum in ſe et crucifige eũ
in mẽbꝛis. Vel cruciſige eum

nec per doctrinaʒ viuat in ali

quo ſideliũ. AUł cruciſige cru
ciſige:extingue vtramq; vitã
eius.vt nec viuat in ſe ꝑ natu
ram:nec in electis ꝑ gratiam.
Oð vᷣo ſequitur ( Ego in eo
nõ inuenio cãm) Hoc eſt qd
totꝰ mũdus indubitãter fatet
ſed eiulatus inuidie nõ quie⸗
ſcunt:ſed ſtatim arũdine ſpũ/
aliter caput eiꝰ ꝑcutiũt. Seq
tur.(Reſpõderunt iudei:ꝛnos
legẽe habemus ⁊ m legem de
bet moꝛi:qͥa filiuʒ dei ſe fecit)
Juxta lr̃aʒ ipſa lege caput eiꝰ
id eſt diuinitatẽ ꝑeutiunt im⸗
pugnãtes hoc eſt blaſphemãa
tes ꝓpter qð dixeramꝰ arũdi⸗
ne iterato caput eius ꝑcutiũt.
De hoc autẽ qð dicunt (quia
nos legẽ habemus:⁊ ſᷣm legẽ

vbet moꝛi)veꝝ dicũt młi mo

dis. Scðm em̃ legẽ debebat
moꝛi.i.teſtimonio leg hoc eĩ
lex teſtabat᷑. Vel ſᷣm legẽ cha
ritaꝶ ⁊ amicicie.hoc em debe
bat lege amicicie amic qð et
ipſe ab amicis lege eadẽ reà //0¶
rebat. Qð agnoſcẽs dauid h̊
ipſum petebat ab eo.Exurge
inqͥt dne in pᷣcepto qð mãda
ſti:qð vtiq; pceptuʒ charitat
congruentiſſime intelligit᷑.q̃ſi

diceret. Ama poꝛ ꝗ viciſſitu ·
dinẽ amoꝛis exigis:et amicu,ʒ

Capitulũ

niſi pꝛioꝛ amaueris.et ꝓditoꝛ rax eſſet filius ⁊ veritatis teſtꝭ⸗

eſt qui nõ amat amantẽ ſe. Il Honoꝛ ẽ patris ⁊ glia ex-ſige?⸗

liberalis eſt qͥ pueniri ſe patit᷑ bat vt ſe filiũ dei ↄfiteret.Ce⸗
beneficijs a pauꝑioꝛe amico. citas aũt iudeoꝝ hoc cogebat
Hoc eſt ergo dicere. Exurge vt pꝛo teſtimonio occidereẽ.
dñe ⁊c̃.ne patiaris pᷣueniri li Sed de his alibi diſſerendu

beralitatẽ tuam:ſed magis p/ eſt lati?ꝰ. Moꝛalr vᷣo oẽs ve

ueniat liberalitas tua pauꝑta teris hoĩs ⁊ pctõꝛis accuſato⸗
tem noſtrã beneficijs.Qõð vᷣo res:hoc eſt doctoꝛes ⁊ pᷣdico⸗
ſequit (quia filiuʒ dei ſe fecit) toꝛes veraciter de eo caamant
id ẽ dixit.ſicut alibi dixit Jo/ (Nos legẽ habemꝰex offceio
han.in.v. Patrem ſuum dice (⁊ ̃m legẽ ðᷣbet moꝛivetꝰhö
bat deum:equalem ſe faciens vel petõꝛ.ſm legẽ diuinã de-⸗
deo.i.dicẽs vel aſſerẽs. Quia bet moꝛi vetꝰ hõ ⁊ pctõꝛ vrra
ergo dei filiuz ſe dicebat: ſine q; moꝛte.debet em̃ moꝛi vete
dubio moꝛi debebat. Eo em̃ ri vite ſpũñalr:⁊ moꝛte gehena
ipſo ꝙ filius hereditatẽ diſſi/ li eternalr.⁊ hoc totũ(qꝛ filinz
patã reuocare debebat.ſic le/ dei ſe fecit).i.ficticie ſe geſſit.
git᷑ Eſa.xlviij.Dedi te ĩ fedus ſi em̃ ſuꝑioꝛem aut maioꝛe nõö
ppli mei vt poſſideres heredi habeat.et q̃ſi deꝰ ſit ſe gerit q
tates diſſipatas. Eo em̃ ipſo ſenſu ſuo ⁊ volũtate ſolũ dud
bebat:totũ em̃ ab ipſo accepe ðꝛ ꝙ moꝛi debet et hoc veter·
rat ⁊ qð eſt ⁊ qdð habebat.⁊ ꝓ vite:que vita eſt pcti et moꝛ
pter hoc totũ tenebat᷑ ꝓ hono tis,.et hoc(quia ſilium dei ſe fe
re eiꝰ⁊ glia exponere:q;to ma cit) et hoc penitendo. Peni-
gis igit᷑ vitã tꝑalem quã ĩmũ tendo nanq; gratiã adoptõois

.
2:- *
7 * . *

In neceſſitate noſtra te poꝛ ex do acceꝑat.Ex illo ů̊ mãdato
hibe:ſi vis a nobis grataʒ vi/ legis Honoꝛa patrẽ:iuxta in-
pende vitã tuã qͥ a nobis exi⸗ intelligentia eoꝝ.ſed iuxta: de
gis nr̃am.pꝛioꝛ moꝛere ꝓ ami bebat ipſe moꝛte ſua honoꝛ
cis vt amici poſtea moꝛiãtur re patrẽ ſi eãũ honoꝛ pris erige
ꝓ te. Indignus em̃ es amari ret.ſed honoꝛ patrꝭ erat vt ve

et diuine filiatõnis: aut acqͥri
mus aut recupamus. VUnde
penitẽtia ſpũal natiuitas aut

regeneratio eſt.i.noue vite in

choatio:que nullatenus fieri
põt niſi pᷣcedẽs vetꝰ vita deſie
rit. Deſitio auteʒ vite veteris
moꝛs eſt. Recte ergo dicit᷑: de
bet moꝛi:de penitẽte.⁊ hoc ve
teri vite ſubaudi.(quia filiuʒ
dei ſe fecit)i.quia nouã vitaʒ
inchoauit.qͥa filiũ dei ꝑ gra⸗
tiam ſe fecit:ſicut dicit Augꝰ:
Nemo põt vitã nouã incho

are niſi quem veteris penitue

rit.Demonũ aũt ⁊ xpᷣiane reli

glonis inimicoꝛũ hec vox p/

pꝛia eſt.qꝛ hoc ſolũ in religio
ſis ꝑſequunt᷑ ⁊ q buſcunq; ad
deũ cõuerſis ꝙ filios dei per
cõuerſionẽ vel pnĩam ſe fece/
runt.nihil em̃ aliud in eis per

ſequunt᷑ niſi ꝙ chꝛiſtiani:et H̊

quia filij dei ſunt effecti.⁊ hãc
legem qdem ipſi habẽta dia/
bolo vel antichꝛiſto:cuius ſe
cultui ſubdiderũt. qᷓ; iniq̃ vᷣo
ſit hmõi lex ⁊ q iniq̃ ſit ꝑſecu
tio ⁊ cꝗ ꝑſecutõis:indicãt.qͥa
inquiũt(tfiliuʒ dei ſe fecit) hoc
em̃ eſt vnica pene cã pſecutio
num ⁊tribulationũ.diuina.ſ.
adoptio ⁊ filiatio. undus
em̃ ⁊ caro ⁊ demonia a bus

et ꝑ q̊s eleci mala bec oĩa ex
ſuſcitant᷑nihil aliud qᷓ; gratiã
adoptõis quã extinguere co/
nant᷑ impugnãt in eiſdẽ. Gꝛa
tia vᷣo adoptõnis oẽs electos
triũ iſtoꝝ inimicos ⁊ aduer a
rios cõſtituit ⁊ bellatoꝛes cõo/
tra eoſdẽ efficit:armat:et accẽ
dit. QX ſi qͥs dixerit.qꝛ nõnun
qᷓ; pater celeſtꝭ etiã ꝑ ſeipm fla

gellat filios qᷓs diligit. vex qd

dem eſt,ſed totũ ꝑ carneʒ aut
mũdũ vel demonla eſt qð fla
gellat. hoc eſt miſterio vel oc
caſione.(Cũ ergo audiſſet pi
latus hunc ſermonẽ magis ti

muit) Exterruerat pilatũ ipſa

dñni Jeſu innocẽtia.Exterru/
erãt illuſiões ſeu viſiões vxo
ris.ſed mag ipᷣm exterruit di
uine fuliatõis ſublimitas.ex/

terruit inquã vt eum cõdena

re timeret ampliꝰ In quo ma

bus iudicibus. Nequioꝛ igi
pilato iudex iniquꝰẽ qͥ nec ab
innocẽtia eiꝰ quẽ iudicat: nec

ſuaſiõe ꝓpꝛie vxoꝛis.i. iuſticie
repmitur ab iniquo iudicio.
nec diuine filiatõis gloꝛia vel

gratia deterret. Sepe qͥdẽdi

ximus ꝙ in ſuis innocentiid

et iuſtis cõdemnat᷑ dei filius:

ſuam qpe ſuoꝝ reputat con⸗

Coapitulum

pmo Sap. Deglutiamus in

demnatione. ſed ? inſuper dei

filius eſt vnuſquiſq; fidel gra

adoptõis. Vnde cum iuſtꝰet
ſanctus pᷣdicat᷑:eoipſo dei fili
us dicit᷑. Qui ergo nõ metu⸗
unt iniquũ facere iudiciũ ĩ in

nocẽztes ⁊ inſtos: cum vnige/

nitus dei in eis ſe iudicari aſ
ſerit. ? ipſi etiam ꝑ gram ado
ptionis filij dei ſint: dum nec

ratia diuine filiatiõis:nec ip

te ſua deterrent᷑: pilato neqͥo/

res ſine dubio ſe demöſtrant.

eſt nequiſſimũ ꝑuerſiſſimũq;

oĩm iudicioꝝ iudiciũ. Om̃is
em̃ oꝛdo iuris ab eis ꝑuertit᷑:
et in nullo ſeruat.oĩs equitas
et iuſticia ab oꝛe eoꝝ lõge au/

cunq; ꝙ filius dei eſt ꝑ gratiã

adoptõis:vel ꝙ pꝑ eandẽ filiũ

dei ſe fecit. nõ ſaltem exemplo
pilati timent.ſed audaciꝰ imo
eoipſo ardentiꝰ ad aſſuete ini

ipſo ꝙ bona de ipſo audiunt
qſi oleo flãmis eoꝝ iniecto q̃ſi

cadauer vel eſca rabiei coꝛuʒ

me ⁊ inſatia biles rugitu vl ad

lacerandũ et deuoꝛandũ ꝓpe/
rani.Ex ꝑſona em̃ eoꝝ dici i

l

8 glia vnigeniti ab iniquita/

ſontẽ ſicut infernꝰ viuẽte. Si

militer ⁊ ↄfeſſoꝛibus inſinuat᷑

vt cum de aliq̊ diuine filiatio
nis gram audierint:tãto eum
hũani atq; benigniꝰtractent
ne magna impietate in deum
peccent: auſteritate ſua foꝛte
aut temeritate dei filiũ ſlam fa
ctũ p gratiam extinguentes
(Et ingreſſus eſt in pᷣtoꝛiuʒ et
dixit ad Jeſum. Vnde es ltu)
De natiõe ⁊ oꝛigie interrogat
audito ꝙ filius dei eſſet ( Je
ſus aũt reſponſum non dedit
ei) Vna cã iuxta lram. vel qa
indignus erat qͥ generationẽ
eius audiret. vel qꝛ nõ capax
Inenarrabilis q pe eſt vt le⸗
git Eſa.liij.Generatiõeʒ eius
qs enarrabit. Vel ne reſpõſi/
one ſua liberatiõeʒ ſuã pilato
ſuaderet.⁊ ſic paſſio eiꝰ⁊ paſ/
ſionis fruct d mũdi ſalꝰ erat
ipediret᷑. Dat᷑ aũt in hoc exe/
plũ iudicibs ⁊ maxie ↄfeſſoꝛi⸗
bus de natõe ⁊ oꝛigine ↄtfitẽè/
tiũ inqrere.Eſt notio natõne
ad peccata q dam ꝓcliuioꝛ. et
ꝓpter hoc aliqͥd ãminiculi cõ⸗
feſſoꝛibus eſt ad cognoſcẽdũ
conſitentiũ ↄſiſtentiã noticia
