gisl
eſuam
erelt
dangen
si⸗
ſoboli
Neho⸗
etvie
tin
ginten⸗
gntbo⸗
ſckeln⸗
r

ndis 1

inpu,
nd
ſepian
plſen
tüde,
n gia
gen
ctun
vse
aut
izeni

Folium

ꝓgitoꝛẽ agnoſco qͥ vides fu/

rem diabolũ in domũ eius.i.
teipᷣm intraſſe.et bona eiꝰ di⸗

a diabolo ꝑ ſuggeſtionẽ coꝛaʒ
poſitam.a q̃ nec ꝑ nos diuer/
tere poſſumꝰ: nec in eã tñ niſi

ripere ⁊ vnũ ex filijs eius.i.te ꝓpꝛia voluntate intrare: q̃ſi ſe

ipᷣm occidere,hec oĩa per oꝛa

tionẽ ei negligis nüciare.QOð

aũt dicit( vt nõ intretis in ten
tationẽ) Intretꝭ intellige ꝑ cõ
ſenſum. In illud em̃ intramꝰ
in quod amoꝛe vel cõſenſu il/
labimur. Ibi ſumꝰ vbi amo/
re ðfſigimur vl tenemur. Hic
igit᷑ oꝛandũ eſt vt nõ intremꝰ
ſed potius foꝛis ꝑ diſſenſuʒ et

reſitentiã foꝛtiter dimicemꝰ.

Et ad hoc(Spũs q dem ꝓm

pteeſt) q;tũ ẽ de ſe(caro aut in
firma) affectiue:i.ipam ſpũs

foꝛtitudinẽ et ꝓmptitudinem

eneruãs ⁊ toꝛpere faciẽs Hõ

em̃ ĩtrat ĩ tẽtatõeʒ.ii rẽ q̃ ei ve C

lut laqueꝰ aut fouea a tẽtato/
re coꝛã ponit᷑. Naturalr eniʒ
et ſponte viſa declinat ꝑicula
ſed de coꝛruptione carnis q̃ſi

inebꝛiatus eſt et obſcuratus.

vt aut oĩno nõ videat:aut pa
rũ.⁊ de eadeʒ ita infirmatꝰ vt
ſemꝑ daudicet ⁊ facile coꝛru⸗
at.difficile aũt imo q;dtum ad
ſe impoſſibiliter reſurgat.mi⸗

ſerabilis infirmitas: qa oꝛare

nos ſemꝑ opoꝛtet vt nõ intre
mus in laqueũ vel foueã nob

roget auicula aut cãpa ne in-
tret ĩ laqueũ aut pedicã. Poi
ſet etiã intelligi ſpũs:ſpũſſan
ctus.qͥ quidẽ ꝓmpteſt omia
largiri.ſed caro infirma eſt.i.
hõ ſpᷣe ex carne ⁊ debita inſtã
tia pecere:⁊ cõgrua capacita⸗“
te reciꝑe:et debita diligẽtia re
cepta ſeruare. Recte aũt oicit

caro infirma:q;̃ nihi niſi rue⸗

re ꝑ ſe:niſi cedere omni pellen
ti:niſi ledi ab oĩ obuianti:ni/
hil niſi deficere nouit. Huiꝰ
typũ ſe gerere cayn.iiij. Geñ.
manikteſte oſtẽdit: dicẽs. Ois
qui inuenerit me occidet me.
arnutas.i. carnales omneſ
q̃ inuenit occidit.ſi em̃ pſpe⸗/

ra ipᷣos inueniũt velut in pu/
tredinẽ voluptatis aut gloꝛie

eos diſſoluũt. Si aduerſa ip
ſos inueniũt velut vaſa ficti⸗

lia cõterunt,aut velut paleaas

eos adurũt. Aduerſa qᷓ virtu
ti ↄcupiſcibili aduerſant᷑ ira-/
cundia eos vrunt.Carnẽ aũt

hic carnalẽ hoĩem vel carna/

lem affectũ accipimꝰ. C alt
tercio dñs Jeſus oꝛaſſe legit.
aut ad ipſaʒ trinitatẽ oꝛönes

Capitulum

noſtras nos debere dirigere.
aut tria que in nobis ſunt.ſcʒ
tres vires attẽta in oꝛõne hĩe
aut tria petere debere q ſũt li⸗/
beratio a malis.bona gratie
2 gloꝛie. aut dei gliam: ⁊ ſalu/
tem ꝓpꝛiã:ſalutẽq; pximoꝝ pe
tẽda eſſe a nobis ſignat. Vel
tria illa qᷓ oꝛationẽ potiſſimũ
cõmẽdant ⁊ exauditõe dignã
efficiũt ſic nob inſinuat. Hec
aut ſunt vt ſit deſide rio obti/

grauant ocli lögitudine vigi

liaꝝ.vñ.defecerunt oculi mei
dũ ſpero in deũ meũ. Bꝛauã

tur ſumo noxiaꝝ cogitationũ
Bꝛauant᷑ lõga lucis abſentia

ſicut aparet in his qͥ lõgo tẽ/

poꝛe in obſcuris carceribo de
tenti ſunt. Exeũtes em̃ de car

ceribo luceʒ qua diu caruerũt
ferre nõ poſſũt.Gꝛauant᷑ ⁊ lu

cis vehemẽtia:ſicut apparetĩ

aſpiciẽtibo ſolẽ Gꝛauant᷑ etiaʒ

nendi qð petit᷑ feruida.et ſpe ne videãt.i:phibent᷑ interpo/
impetrãdi audax et fida.⁊ hu ſito velamie. Intpoſito quẽ/

militate petendi deuota. QOð admodũ ſolliciti terrenoꝛũ: q

aũt dicit᷑ qꝛ (Oꝛauit tercio eũ hanc ſollicitudinẽ hñt in onꝰ
dem ſermonẽ) nõ eſſe nugato ſine affectu.Terrena em̃ iter
riã vel faſtidioſam eiuſdẽ oꝛa poſita hñt hmõi hoĩes ſibi et
tiõis repetitionẽ coꝛã deo no vero ſoli qũq;:⁊ eis illũ intue
bis inſinuat. Ne verearis igi ri ꝓhibet᷑. Velatos aũt ocu⸗/

tur eandẽ oꝛatõem crebꝛo re los habẽt qͥ vicia oculis intel
petere.ne foꝛtaſſe ði auribus lectus et affectus adherentia

faſtidiũ pariat.aut tibi obijci
atur:nugarꝭ.aut eaſdem circi
nas auras. qꝛ nihil dulciꝰ in
gauribus ðᷣi ſonat.,nihil ſuaui
us naribus eiꝰ redolet q; oꝛa
tio qualẽ diffiniuimus. Vnñ
Dirigat᷑ oꝛõ mea ſicut incẽſũ
in ↄſpectu tuo.Et in.v. Apo
calipſis. Simb cithare ⁊ vya
le plene odoꝛamentoꝝ: coꝛda
ſctõꝝ oꝛãtiũ diount᷑. Bñ aũt
dicit᷑ (Erãt ocli eoꝛũ grauati⸗

bñt:⁊ alligata q̃ſi velamẽ. Vi
cia hec terreni affectꝰſunt hec

eadẽ ⁊ velamĩa. Ipſa vᷣo terre
na velut ĩterpoſita ſunt.Gꝛa⸗

uant᷑ ⁊ egritudine hoc eſt na/
turalis habitudo vel ignoꝛã/

tia.Gꝛauant᷑ ſomno bh eſt toꝛ

poꝛ ⁊ ðᷣſidia:q̃ młti oclłos etiã

apire ꝓhibent. Oculos aꝑire
⁊ videre nõ ſinit᷑ cui ipᷣm cogi

tare moleſtũ eſt Oð grauamẽ

in oĩ tentatõe ſinguli exꝑiun

erig
Uimei
Geni
Ntioni
ſenti
goti⸗
ide
decar
mwerut
nirtn
wi
nteuz
terpo⸗
que⸗
orieq
non
ſüite
ſhie

jüme

ta,
bünrt

Folium

dum aliud cogitare qᷓ; ipſum

dʒð per ſuggeſtionẽ a diabolo

nobis coꝛã ponit᷑:nõ ſine mo
leſtia et difficultate poſſumꝰ.

Sequit᷑ (Ecce appꝛopinqua
uit hoꝛa) Afa plana eſt. Mo

raliter vo hoꝛã tentatõis oẽm
tanq; ꝓxiaʒ nos expectare de
bere docet. ⁊ ꝓpter hoc ſp eſſe
paratos. Vn Ecci.ij. Fili ac
cedens ad ſeruitutẽ dei:pᷣpa⸗
rã aĩam tuã ad tentatõeʒ. Ja/
cula em̃:vt ait Gꝛeg. q̃ pᷣuidẽ
tur minꝰledũt.Qui aũt pigri
et deſides ſunt ad pᷣꝑandũ ſe
vt q̃ſi in pace ſint aut lõge ſit
ipſa tentatio aut tentatoꝛ.hi

ſunt ꝗ tunc pᷣmũ clipeum vo

lũt aſſumere:cũ iã gladio ho/
ſtili tranſfixi ſunt.tũc pᷣmum
gladio ſe accingere volunt cũ
iam in eis virtus ad tenendũ
gladiũ ⁊ ad ꝑcutiendũ defecit
Hi ſunt qͥ nolũt pugnare niſi

moꝛtui. Magne demẽtic an

ticipiũ vulgo anantagiũ faci
unt diabolo qͥ pꝛius ſe ꝑcuti
et occidi patiunt᷑ ab eo q; ar/
mis ſe induãt.: Tunc pmum
rebellare aduerſus eũ volen⸗
tes:cuʒ iam victi ⁊ capti ſunt.
imo cũ iã homagiuʒ fecerunt
el duabo manibe:vt vulgo ðꝛ

dü eas in manib eiꝰi in vo⸗

luntate eius implenda poſue
runt.qͥ modus eſt faciẽdi hbo

magiũ. VUſualr quippe ðꝛ in
manibo eius aliqͥd poni:ĩ cu⸗
ius voluntate ponit᷑. Qui g̊
manꝰ ſuas iurta diaboli vo⸗
luntatẽ ad iniqͥtatẽ extẽdunt.

eas in manus diaboli indu,
bitanter ponunt.negligentes

ſunt illi de qb vulgo dicit ꝗ;
poſt moꝛtem parãt ſibi ſoꝛbi⸗
ciunculas:vulgo chaudel, et
medicinã.cuʒ eis dicat᷑ Ecci.
xviij.Ante lãguoꝛem adhibe
medicinã. Hi ſunt qͥ iuſticiazʒ

et allegatões poſt factũ iudi

cium ⁊ latã ſententiam tm̃ pa
rant.cũ eis in eodeʒ caplo di
cit᷑. Ante iudiciũ para tibi iu
ſticiã ⁊ ante languoꝛẽ interro
ga teipᷣm. Hi ſunt qͥ poſt ſub
latũ equum ſtabulũ volũt ob
ſerare.vñ.Cũ iaʒ dãna feras
hoſtia ſero ſeras. Qõ ſequit᷑
(Filius hoĩs tradet᷑ in manꝰ
peccatoꝝ) NHon dicit.vi eum
capient.ſed ſponte tradetur ⁊
ꝓdicioſe eis exponetur Pec
catoꝛibus enim.id eſt demo/
nibus vel vicijs: iuxta moꝛa⸗
lem expoſitionem. ( Surgite
eamus) Ad literaʒ de ſomno.

(Surgite eamus obuiã pſe⸗

cutoꝛibo, in q̃ ꝙ ſpõte manib⸗
%0 2

Capitulũ

cop ſe maderet: voluntarius pitudine adulterij interpella

d paſſionẽ ⁊ moꝛtem accede
ret.:qͥ nec ꝑſecutoꝛibo velĩ mo
dico declinare voluit.ſed cõ/
ſulte ⁊ ex induſtria eis occur/
rit apꝑte oſtendit. Moꝛaliter
vo In tentatõe nobis ſurgẽ/⸗
dum eſt. ſtando em̃:nõ iacen
do pugnatur. Mira demẽtia

ſtatim boſte irruẽte ⁊ moꝛtem

intentãte ſe pſternere.hoc em̃
ſi diligentiꝰ attendat᷑ eſt ante
ipᷣm cadere ſeu ſe pꝛoſternere
ad ipᷣm adoꝛãdũ.Adoꝛat ſup
plicãdo et inclinãdo caput.i.
coꝛ.cuiꝰ inclinatio ⁊ incurua⸗

tio amoꝛ eſt vel cõſenſus.(p⸗

cidit in terrã) ? totus iacet hõ
interioꝛ cũ caput.i.intellectuʒ
ꝑ cogitatõeʒ terrenam habet
ad terrã. Ventrẽ vᷣo:i.affeciũ
⁊2 pedes.i.oꝑa.Similr o aĩa
chꝛiſtiana qᷓ ſpõſa es celoꝝ re
gis ſtatim vbi coꝛruptoꝛ dia
bolus ⁊ adulter aduenit ꝑ tẽ⸗
tationẽ ad te polluendã et coꝛ
rumpendã:nunqͥd non te ad
adulteriũ et coꝛruptionẽ tuaʒ
ſtatim pꝛeparas:q te ſtatiʒ ad

uit: et tu lã te ei ſuppoſuiſti per
cõſenſum. Attẽde q̃nta ſit im

pudẽtia libidinis tue ſpũalis

q̃ntaq; facilitas foꝛnicatõnis
tue.vt valde impleat᷑ in te qd
dicit dñs ꝑ Jeremiã. Facili⸗

tate foꝛnicatõis ſue contami

nauit terrã. ſilr etiã in.ij.eiuſ/
dem Curſoꝛ leuis explicãs vi
as ſuas. Surgere debet ſpõ⸗
ſa ne paratã eaz ad turpitudi
nẽ inueniat coꝛruptoꝛ.De hu
iuſmodi aĩabo ðꝛ in eodẽ eiui
dẽ. Oẽs q̃rẽtes eã nõ deficiet

in mẽſtruis ſuis inueniẽt e‚ii.

in cõcupiſcẽtijs iacẽtẽ.Sur
gendũ eſt in tentatõne.qꝛ illa
hoꝛa fur venit ad ꝑfoꝛanduʒ
domũ vt legiẽ Mattch. xxiuij.
Durgendũ inquã ad defen/
dẽdũ ſe et ſua ab homicida et
fure. Surgẽdũ eſt etiã vt ab
alto ꝑcutiatur diabolus:⁊ ne
nos nõ tm̃ occiſioni ſed etiaʒ
cõculcatõi paratos inueniat.
(Eamus) Eundũ eſt nobᷣ ob
uiam ipſis pctis:ad ea reꝑcu
tiẽda vel ad ea declinãda. Et

terraʒ ſternis vt ei ſubiaceas. ꝓpter hoc indiſticte ðꝛ (eamꝰ)
Hõ em̃ põt te coꝛrumꝑe niſi Quibuſdã em̃ occurrendũ e
lacentẽ ⁊ eiꝰvolũtati ꝑ cõſen/ directo ⁊ directa acie cum eis

ſum ſubiacẽtẽ. Vix te ꝑ cogi/
tationẽ allocutus eſt et de tur

pugnandũ. q̃lia ſunt pctã cu
piditatis ⁊ auaricie.ireiiuidie

er
4ftin

Nönis
ntego
ficli⸗
ntami
ireil⸗

ſtunt vt in via lõgo tꝑe quaſi

ſeßeneralier oĩa illa que mo
leſtiã habent. Alia vᷣo fugien
da ſunt qꝛ ſola declinatõe oc/
cidunt᷑:qualis eſt foꝛnicatio.
de q̃ aplus in pꝛima Coꝝ.vj.
Fugite foꝛnicatõeʒ. Trãſeun

dũ em̃ eſt ſtatiʒ vbi foꝛnicatio
tentauerit ad alias occupatõ

nes. Vel eamus ↄtra moleſti
as in abiſſum celeſtis gaudij
et hoc ꝑ ſpem Cõtra delicias
vo in abiſſum doloꝛis.i.infer
num.⁊ hoc ꝑ timoꝛẽ. He ſunt
artes ⁊ reſugia in q̃̊s nobᷣ eũ/
dũ eſt in tentationibo noſtris.
in eis hoſtes carcerant᷑ oẽs.i.

captiuant᷑ et occidunt᷑. Inde

ſoluz aduerſus hoſtes ſecure
pugnamus. Vel eamꝰ cõtra
illos dicit qͥ q̃libet tentatione
velut repulſi retrocedũt.q̃cũ/
q; muſca eos per cogitatõem
gut ꝑ motuʒ pupugerit:a ce⸗
pto itinere rectitudis ſtatĩ de
ſiſtũt:et q̃ſi grauiter aut letali

ter vulnerati:ſanãdis muſca/

rũ pũctionibo tãto ſtudio inſi
lãguidi remaneãt.greſſus bo
noꝝ opeꝝ ⁊ magnoꝛũ ad q̃ ex
officio vel ꝓfeſſiõe tenent᷑ pe⸗
nitus obmittãt:neſciẽtes qꝛ ꝑ
medias turbas noxiaꝝ cogi⸗
tationũ:per medios gladios

duros pambulãda eſt via
dei. Unð Ecãi.ix. In medio
laqueoꝝ ingredieris ⁊ ſuꝑ ax
ma dolentiũ trãſibis. Iſti vᷣo
muſcaꝝ impetu repulſi ⁊ acu
leis ſeu pũctiõibo deterriti:tẽ/⸗
poꝛa magnis virtutũ ꝓfecti-
bus debita:in hmõi punctio
nũ ſanatiõe expẽdere nõ eru/
beſcãt. Tũc aũt maxie ꝑam/
bulanda eſt via dei.tunc greſ
ſus maxĩe accelerãdus cũ ho
ſtes ꝑ tẽtatões ſe oppoſuerint.
Regnũ em̃ dei vim patit᷑ ⁊ vi
olenti rapiũt illud. vt legitur
Matthei.xj. Illi em paſſus
ſeu gꝛeſſus apud deũ ſoli gr̃a
et remũeratiõe ſunt digni js
vi ꝓpulſis aut ↄculcatis hoſti
bus ꝑgentes ad ipſuʒ facimꝰ.
Memento etlã ⁊ illud ꝙ tũc

pmum de egipto iuerunt filij

iſrael cũ eos coegerũt egiptij
exire nullam eos moꝛã facere
ſinẽtes.vt legit᷑.xij.Exo. Sic
ergo ipſa tentatio tibi ſtimu/
lus imo ſtimulatio. Stimu⸗
lus em̃ moꝛtis.i.diaboli pec/
catum eſt.pme Coꝝ/xij. Jpa
igitur tentatio ſtimulatio eſt.
Accelera igit᷑ greſſum ꝓfectꝰ
ex ſtimlo quẽadmoduʒ vides
ipſos aſinos faciẽtes.vel po⸗
tius ꝑcuſſus ab hoſte ⁊ puo⸗/
Ms d 5

catus inſurge in eum ? vade buſtus ⁊ validus.qꝛ cum di/

contra eum vt eũ euicino ꝑ/
cutias.Et ſᷣm h̊ legimꝰ Sur

gamus.i: inſurgamꝰ,. et eamꝰ
aduerſus hoſtes. et hec eſt cãẽ
(Ecce appꝛopinq̃t qui me tra

det) Nec magna glia eſt ſi ꝓ·

uocatꝰ hoſtẽ repcutis.ſi paſ-
ſus iniuriã vindictã expetis.
Ded ſi ſuſcitas leuiathan.i.
ſi aduerſus te illũ puocas:p/
oꝛ illũ ꝓpuocans.ſicut legit᷑ in
iij. Job. Maledicũt ei qͥ ma
dicũt diei:qͥ parati ſunt ſuſci⸗

tare leuiathan. (Adhuc eo

loquente ecce iudas Afa pla
na eſt. Moꝛaliter Adhuc de
liberãte:cõſiliante:⁊ cõſilio te

pᷣparãte:et aduerſus hoſtẽ ax

mante (ecce iudas)i.ecce ho
ſtis ⁊ turba hoſtiuʒ. vtpote qᷣ

nec plene deliberare nec ple⸗

ne nos armare ꝑmittit ſed re

pentina irruptiõe ꝑuenire in

ꝓuidos:⁊ impꝛouiſis iaculis

inermes trãſfigere molit᷑. iðᷣo
dicitur (adhuc eo loquẽte ⁊c̃)

vt nunq; nimis celerem repu

tes pᷣparationẽ tuaʒ:ideo etiã
vävlt ſcias quãto ſtudio laboꝛat
diabolus exturbare ⁊ diſſipa
re cõſiliũ ſalutis.ſciens illud

xxiiij. Pꝛouerbioꝝ. Vir ſapi

ſpoſitiõe initur bellũ:et erit ſa

lus vbi multa ↄſilia. Dimilx

ſapiẽtia qᷓ; vires ⁊ vir pꝛudẽs
magis q; foꝛtis. Sciens etiã
qꝛ palladẽ deam eſſe belli po
ete non ĩmerito fabulati ſunt.
Ecõtrario vᷣo(adhuc eo lo/

quente).i,:peccatoꝛe de pecca
to ipſo deliberante q̃liter iſpᷣm
faciat.( Ecce iudas ⁊c.) q̃ſi ex
tunc debet eſſe turba virtutũ
cum ipſo duce ſuo vt ipᷣm cõ/
pᷣhendat.Tunc em̃ debiliſſi/

mus eſt ⁊ oĩno inermis.in oĩ

bus em̃ que peccati ſunt ĩſir⸗

mioꝛ eſt engitatio. Et hec eſt

opoꝛtunitas quã pus iudas

queſiuiſſe ſignificatꝰ eſt. Hac

ergo opoꝛtunitate iudã aduo
ca ceterãq; virtutũ cohoꝛtem
qui teipᷣm vis capere vel aliũ
ſalubꝛiter.vt ante languoꝛem

adhibeas medicinas.ſic dici
tur.xviij.Ecci. Niſi cuʒ mala
ꝑ lõgas inualuere moꝛas Ju

das in hoc loco rõne ſceleris

id eſt ꝓditõis: diabolum ⁊ vi

ciũ quo tentat ſigniſicat.Attẽ

de aũt quia dux cohoꝛtis p⸗
ditoꝛ eſt. Cohoꝛs em̃ vicioꝛũ

niſi per ꝓditoꝛem nihil poteſt

ens ſoꝛtis ẽ et vir doctus ro/ in nos. VUnõð in pᷣmo Actuũ

dicit Petrꝰ. Quia iudas dux du

2

„

m adducit. Attede aũt 2

eoꝝ fuit qͥ cõpꝛehẽderũt ieſuʒ ſit cohoꝛs iſta qᷓ venit cũ gla-
Pꝛoditio illa duobo facta eſt dijs ⁊ fuſtib. Juxta Johanẽ

modis Salutatõe ſcʒ ⁊ oſcu
lo. Oſculat᷑ peccatoꝛẽ diabo/

lus dum os ſuñ oꝛi eius blã⸗

diendo ↄiungit. Os diaboli

Eiſpᷣm qð ↄcupiſcit᷑ illo etem̃
nos abſoꝛbet ⁊ deuoꝛat. Os
noſtrũ intellectus eſt. Os er⸗
go ſuum oꝛi pctõꝛis ↄiungit:
dü pcupituʒ ip̃m ĩtellectui ei
P cogitatõem iũgit. Saluta⸗
ſo eius ipſa cogitatio eſt qua
blaãdit᷑ dũ voluptatẽ aut alið

qð cõcupiſcit᷑ ſuggerit.Quia
ergo hmõi oſculo ⁊ ſalutatõe

oꝛs tua ꝓdicioſe q̃rit᷑ o pec-
catoꝛ:exboꝛre oſculũ diaboli.
Delclina aut elide ꝓditõeʒ iſtã:
⁊ ſalutatiõi pditioſe ne credi/⸗

deris. Audes ne o anĩa xpᷣia-
na:ſponſa regis celoꝝ oſcula
ri adulterũ in oculis ſpõſi tui
Auges ne ſalutationeʒ ab eo
audire quẽ nõ dubitas eſſe 4
cõicatum. Scias oſculũ ⁊ ſa
lutationẽ ꝓditioſe tm̃ poꝛrigi
et offerri.hoc em̃ ſignum dat
cohoꝛti vicioꝝ ⁊ ðmonũ dux

vᷣo in.xviij.( Cũ laternis ⁊ fa
cibus ⁊ armis) Hec eſt dia⸗
bolice ꝓceſſionis oꝛnatꝰ ⁊ a
paratus. Laterne ſunt conſi⸗
lia illa carnis aut mundi qui
bus de perpetrãdo pctõ:aut

opoꝛtunitas: aut auxiliũ:aut

alið pctĩ amminiculũ querit᷑
Laterna em̃ lucerna eſt ĩ pel⸗
le indluſa.que et ab ipſa pelle

cõſeruat ne illã ventus extin

guat.Lucerna iſta ſapia mũ/
di eſt vel pꝛudentia carnis in
pelle carnis vel mũdi incdluſa

vel cuſtodita. Mundus eniʒ

et carnalitas due pelles ſunt

th. ideo inquã pelles qͥa ni/

hil habẽt niſi exteriꝰ.intꝰ eniʒ
vacua eſt ipſa carnalitas ſimi
liter ?⁊ mũdus. VUnð ⁊ om̃es
mũdani pelles tm̃ ſunt nihil
habentes intus. ꝓpter quod
7 ꝑ herodẽ ⁊ herodianos mũ
dus ⁊ mõani ſignt᷑ Herodes

em̃ pelliceꝰvl pelłglia echero

»

diani pellicei vel pelle glioſi.
Niſi pellis iſta lucernã hmõi

cohoꝛiᷣ (Quẽcũq; oſculatꝰ fu cuſtodiret vẽtꝰeã.i.ſpũſſctũs
ero ipſe eſt tenete eũ) Et ſi nõ extigueret Sʒ adðᷣo hodiepel

times ipᷣm ꝓditoꝛem: time co libo hmoõi ĩcluſa ẽlucerna iſta
hboꝛtem quã ſecũ ad te capien vt nullus diuie aꝑitiõis flatꝰ

d 4

Capitulũ
ad eam no it attingere vl pe
netrare. Oanſfeſtuʒz em̃ eſt qᷣ
diligentia lucerna iſta accẽda
tur ⁊ cuſtodiat᷑. Yaces vᷣoſũt
flãmãtia deſideria ſiue carnis
ſiue ſpũs:dũmodo mala ſint.
Bladij vᷣo ſunt ſpẽs concupi
ſcibiles Juxta verbũ Hiero⸗/
nimi dicẽtis. Gladiꝰ flãmeus
ſpecies mlłierꝭ. Simili ⁊ ſpe⸗
cies q̃ doloꝛẽ ingerũt et dolo⸗
rẽtrãſfodiũt.ſed quẽadmodũ
tela melle liniunt᷑ vł gladij vt
vulneri toxicũ addãt. Sic te
la mellica ſunt ſpecies ↄ cupi
ſcibiles, Tela v̈o fellica q̃ ſo/
lo odoꝛe et vulnere occidunt.
oĩa illa ſunt q̃ doloꝛem nobis

noxiũ ingerũt. VUnde vᷣba de

tractionũ ⁊ adulationuʒ duo
genera teloꝝ ſunt. Juxta hüc
modũ dicuntur oĩa illa. Filij
hoĩm dẽtes eoꝝ arma et ſagit
te Et illðᷣ.ix.Hier̃. Extẽderũt
linguã ſuam ſicut arcũ mẽda
cij. ſagitta vulnerans lingua
coꝝ.Et illðxxv. Pꝛouer. Ja
culũ ⁊ gladius ⁊ ſagitta acuta
homo qͥ loquit᷑ ↄtra ꝓximum
falſum teſtimoniũ.⁊ hec qdẽ
ſunt arma impugnatõis. Ar⸗
ma vᷣo ꝓtectionis ca hic acci

pienda ſunt qbus peccata vl vicioꝝ.qꝛ et pᷣmus eſt ad ten⸗

excuſando vel defendẽdo ꝓte

gimus. Fuſtes po quecũc ti

moꝛẽ incutiũt. Cohoꝛs q̊ dia
bolica cũ laternis carnalium

mũdanoꝛũq; cõſilioꝝ:cũ faci
bus flãmãtiũ maloꝝ deſideri
oꝛũ que faces de pira inferna
li extrahunt᷑:aut in illa foꝛna/

ce ignis infernalis accendun

tur cũ armis ſpecieꝝ ↄcupiſci
bilium aut ↄtrariaꝝ cũ fuſti⸗

bus terribiliũ ad capiendum

miſeꝝ pctõꝛeʒ venit. ⁊ boc du
ce ꝓditoꝛe.vt diximꝰ.qð poſ⸗
ſumus acciꝑe in fomitẽ ꝓpter

id qð iudas ðꝛ ſcarioth:qð i/

terpᷣtat memoꝛia moꝛtis. Fo/
mes em̃ moꝛtẽ noſtrã nob in/
ceſſanter repetit et rememoꝛa
tionẽ nobis illius facit. Ipſe
em̃ etiã nobis poſt bapiiſmũ
in q̊ vetus hõ moꝛit᷑ vt qddã

memoꝛiale moꝛtis remanet.
Ipᷣm etiam pctm̃ ↄcupiſcẽdi

nobis q̃ſi ad rememoꝛanduʒ
inceſſanter repetit.qð qdem
pctm̃ vera moꝛs nĩa eſt:ſi ip/
ſũ ꝑ ↄſenſuʒ admiſerimꝰ. FYo
mes iſte ꝓditoꝛ eſt qͥ ſy nobis
ad delectationẽ carnalẽ offe⸗
rens blandit᷑:⁊ ſicut expoſui/
mus ſalutat ⁊ oſculat᷑. Et hie
reuera eſt dux totius cohoꝛt

tandũ: ⁊ tota cohoꝛs vicioꝛũ

caſionaliter. Quotiẽs &̊ tẽta⸗
ris o peccatoꝛ pᷣmũ ab ipᷣo iu
da tibi caueto.deinde hoꝛren
dam illã ⁊ vere infernaleʒ co/
hoꝛtem circũſpice. Ex armis
em̃ ⁊ facibus ad quid veniat
ipſa cohoꝛs.qꝛ non niſi ad ca
ptionẽ et moꝛtẽ tuã euidenter
agnoſces. Mira dementia ⁊
extrema cecitas:arma ⁊ gladi
os ⁊ fuſtes 4 oꝛnatu ꝓceſſio⸗
nali reciꝑe:łaces q̃ ad vrendũ
accẽſe ſunt ꝓ cereis amplecti.
feſtũ infernale apud te agi nõ
dubites:vbi appratus iſte p
ceſſiõis et oꝛnatus miniſtroꝝ
cõſpicit᷑. CPoteſt ⁊ intelligi
das Hoꝛalr confeſſoꝛ vl pᷣ⸗

dicatoꝛ.qꝛ ⁊ iudas ↄfeſſoꝛ in
terpᷣtat᷑ aut cõfitẽs. Pꝛedica/

tio vᷣo cõfeſſio q̃dã eſt verita/

Folium xxWVII

ex ipſo eſt:aut cauſalr aut oc/

ſalutatõe pᷣcedentiboa cohoꝛ
te capt? fuit dñs ieſus qͥ in fa
cto illo figurã expꝛeſſit penitẽ
tis. Poteſt tamẽ totus ille ap
plauſus ſeſtiuꝰ ⁊ dulcedo af/
fabilitatis qbus ſuſcipiẽdus
eſt penitẽs in oſculo iude ⁊ ſa
lutatõne intelligi.Ceci ſunt et
moꝛtis ipſoꝝ penitentiũ rei ?
dñice captõis quã iugiter in

memoꝛia ad ipᷣaʒ ſui officij in

ſtructionẽ hre deberẽt. obliti

penitus ⁊ ignari qui ꝓ ſaluta
tione pꝛobꝛa ⁊ maledicta:pꝛo

oſculo moꝛſum penitẽtibo of⸗
ferunt vel potiꝰ inferũt. Alia

qdem via ⁊ alio mõ capi po⸗

it dñs ieſus q; ſalutatiõe et
oſculo.ſed in ſeipo docere vo
luit ⁊ inſtruere doctoꝛes et cõ
feſſoꝛes de ſalubꝛi penitentiũ
captiõe. Moꝛdes o cece cõ⸗

tis ſimul ⁊ laudis.hic pmꝰ vł feſſoꝛ queʒ oſculari debebas

hec pꝛima et in ſalubꝛi cõpꝛe
henſiõe peccatoꝛis. Huiꝰ ſa⸗
lutatio ipſa verbi dei ꝓpoſitio
Verba em̃ pᷣdicatõis vel ex/

dũ ĩ initio ei acriter impꝛope/
ras q fecit. ꝓ ſalutatõe latratũ
canũ imo vlulatũ lupinũ in/
ſonas:nõ attẽdens illud vul

hoꝛtatõis ſalutes ſunt.de qͥbo gare ꝓuerbiũ. quia nõ capi⸗
dicit᷑ Qui mãdat ſalutes Ja unt᷑ aues tractacijs.:Capien⸗
cob. Oſculũ vᷣo applauſus et dis auibo ſimilitudo ſonitus
ↄgratulatio q̃ ac gaudere de ſui aut garritus pᷣtendit.ſic et
bent penitẽti vel audiẽti. In tu verba infirmitatis ⁊ com/
q̊̃ memoꝛes eſſe debẽt pfeſſo/ paſſionis penitenti exhibe.eſ

res et pᷣdicatoꝛes.qꝛ oſculo et ſigia cõfoꝛma: ⁊ figura ei vo

C. r r . e

Capitulum

cem tuam ſi vis vt ad paratã

tendiculaʒ veniat:illaqandis
auibo ⁊ capiẽdis piſcibo eſcu/

la coꝛam ponit᷑ que eas attra

bat.:nõ coꝛã quod eas terreat
nec ibi vir tenẽs baculũ ſtatu
ſtur vt eaſ abigat.Latratu ca
nũ ⁊ incdlamatiõe nõ capiunt᷑
latrones:ſed potiꝰ ammonẽ/
tur vt fugiãt. Nec vlulatu lu
pino oues aut agni Liberare
velle latronẽ vident᷑ qui ei pᷣ/
clamauerint. Similiter ⁊ vo
lucres qͥ eis tractarijs perſtre
puerit. Qui em̃ iſtud faciunt
quid aliud q; vt fugiãt eas in
ſtruũt.et etiã terroꝛiba nõ ſolũ

dad ſugiendũ adiuuant ſed ſti

mulãt et abigunt. Scalones
ñi debẽt eſſe ↄfeſſoꝛes fami
liaritate et affabilitate pſiles
pctõꝛibo.vt ſua ſilitudine eos
dd ſe ⁊ circa ſe attrahãt. Pul/
li gallinaꝝ deo capiendi ſunt.
et hoc ꝑ te velut ſcaloneʒ dñi.
tu aũt miluũ voce et roſtro et
plumis ſcʒ exterioꝛi ↄuerſatõ
ne te exhibes. Recoꝛdare qͥd

iudas fecerit.i,:qͥd facto ſuo ti

bi faciendũ ſcriptura relique
rit. Oſculari debes filiũ redi/
uiuum qͥ moꝛtuus fuerat ⁊ re
uixit qð in Quce.xv.exp̃ ſſe pr

èð

ille celeſtis cadens ſuꝑ collus
filij pᷣ gaudio te docuit de re⸗
one longind pci q̊ pegre ꝓ
ectus erat reuertit᷑.qnta inur
banitas imo ihũanitas quã/
q; lõga ↄſuetudine de tã lon/
ginqua et diutina pegrinatio
ne reuertẽti filio affabilitatis

et aggratulatõis oſculũ dene

gare. Attẽde etiã ꝙ inter peni

tentẽ et deuʒz ab eo tpe q̊ dixit

Confiteboꝛ:pax refoꝛmata ẽ
et remiſſa ei impietas peccati

ſui. Pax iſta hmoõi oſculo fir
manda eſt.⁊ mr̃imoniũ qð q̃

ſi deuotio in ipſa cõtritõe per

cõſenſum in dei volũtatẽ faci

endã ↄtraxit:eodẽ oſculo con
firmandũ. Poꝛtã te debes ex

hibere: nõ murũ: vt ꝑ te peni
tens introeat. Aꝑta eſt ei au-

la celeſtis et tu clauſum ei ad
huc tenes atriũ. In ipᷣm tha/
lamũ celeſtis ſponſi admittit᷑:

et tu ipſum excludis ab atrio
pᷣſentis eccłie. Abſoluit eum
pontifex xpᷣs dũs ⁊ tu eũ ada/
huc ligatum tenes. Saluta/
tionẽ ⁊ oſculũ debet ſequi tur
ba multa cum gladijs et fuſti
bus:nõ pᷣcedere.Turba mul
ta iſta cetus eſt virtutũ.et oĩa
per cõtrariũ pᷣcedenti expoſi/

l
ere⸗
p
Mnur
lui⸗,
on⸗
gto
uns

hni

9/
lunn⸗
iu
fu
nl

Folium XXIX
tioni accipimꝰ. Coteſt intelli duere donec gibboſitatem et
gi turba mlta cũ gladijs ⁊ fu/ ſtrumoſitatẽ vicioꝝ depoſue/-
ſtibus tota multitudo eoꝛũ qͥ rit ⁊ nec ſine ĩduitoꝛio qð vul

pctã ſua modis qbuſtibet im

pugnant.i.ſiue obiurgãdo ſi⸗
ue detrahẽdo. ſiue etiã impꝛo
perãdo.aut eis etiam quo mi
nus compleant᷑ quolibet mo
do reſiſtendo. pꝛopter hoc et
quanto maioꝛem turbaʒ hu/

go dicit anthoni vel trahinel

lum. Silr ⁊ calciamenta qdue

filio ꝓdigo pater in pedes da
ri iu bet in.xv. Luce ſtricta ſũt
nõ ſine hmõi induitoꝛio:pe/
des illos diffoꝛmes id eſt affe
ctꝰ capere non poſſunt.Pꝛo⸗

ſuſmodi perſecutoꝛum vete/ pter quod aut larga ei calcia
ris hominis circundare te.i. menta penitentiarum aptan/

veterem hominẽ tuum vide⸗ da ſunt a cõfeſſoꝛibus.aut in
ris et impugnare:tanto deip duitoꝛio quo diſtrictione; il/
ſa moꝛte veteris hoĩs tui am lam penitẽtiarũ ſuſcipiant in
plius ſpera de ipſa vita et ſa- ducenda ſu nit. Intelligit᷑ ctiã
lute tua et gaude:ipſamq; tur mundus aut mũdi gloꝛia ſeu
bam velut dei ſuccurſum cõ⸗ felicitas per iudam.et hoc eſt
tra hoſtem tuum veterem ho quia per iudam poteſt intel⸗
minẽ tibi cõmiſſum cum gau ligi confeſſio laudis vel con⸗
dio ⁊ cum gratiarũactione ac feſſio illa ſimoniaca deqᷓ dici

das dux eoꝝ qͥ cõpꝛehẽderũt
ieſum.qꝛ ⁊ ipſe cõfeſſoꝛ ⁊ ipſa
cõfeſſio que ꝑ iudã intelligũ⸗

tur:introducere debẽt turbaʒ
virtutũ ad coꝛ penitẽtꝭ.et hoc

ſalutatõe ⁊ oſculo quaſi indu
itoꝛio veſtem ſtrictã aut calci
ciamentũ. Turba em̃ virtu/

tum vna veſtis eſt nuptialis:

ſed ſtricta gibboſo et defoꝛmi

nefeceris ei.Similiter ⁊ ex ip
ſo facto pꝛoditionis.dixit em̃
(Quemcũq; oſculatus fuero
ipſe eſt tenete eum) et verum
eſt de mũdo ꝙ ꝓditoꝛ eſt et ꝙ
oſeulo confeſſionis et laudis
om̃es eos quos ſic oſculatur
pꝛodit et vicijs ac demõibus
tradit. Continuus em̃ ſucceſ
ſus tempoꝛaliuʒ vt ait Augu

⁊ veteri bomiĩ adeo vt eam in ſtinꝰ ſignum eſt repꝛobatioõis

Ceoapitulũ

eterne:et laus mundi vitupe/
ratio eſt ſi diligentius attẽdit᷑
Timendũ em̃ eſt vt ait Be/
neca ſi lauderis a turpibo qᷓ; ſi
lauderis ob turpia.Caue &̊ ti
bi a cõfeſſione laudis velut a
ꝓditoꝛe. Caue tibi ab oſculo
et amplexu mõoi velut a ſigno
dato ꝓditoꝛibus:⁊ velut a ſi
gho tibi ĩminẽtis crucifixio/
nis ⁊ moꝛtis infernalis.⁊ ve⸗
lut a duce cohoꝛtis vel turbe
infernalis:q̃ eſt turba vicioꝛũ
ac demonuz. Vana em̃ laus

ſiue inanis glia dux eſt ⁊ pꝛiin

ceps totiꝰ turbe vicioꝛũ ꝓpter
qð ⁊ dictũ eſt in.x.Ecẽ̃i.ni/
tium oĩs pcti ſuꝑbia. Ad lite

ram chꝛiſtũ dñm velut iudas

oſculo tra dũt ſacerdotes quũi
eum in miſſa oſculant᷑ et ſimo
niace celebꝛãtes ipᷣm vẽdunt.

vel cohoꝛti vicioꝝ ⁊ demonũ
q̃ in eis latet qᷓntuʒ in eis eſt il
lum occidendũ tradũt (Quẽ/

cunq; igitur oſculatus fuero
ipſe eſt) vobis traditꝰ⁊ expo⸗
ſitus:o demones ⁊ vicia ſub/
intellige. Om̃ igit᷑ oſculũ illð
tanto ſtudio tantiſq; laboꝛib⸗

et tantis ſumptibo atq; ſtipen

dijs venenatis gladios etfu⸗
ſtes ⁊ moꝛtẽ oſea culũ ipm ſeq̃n
tes attende. Magna et ꝑnici

XxVYvy
cioſiſſima cecitas in tata tur/
ba ſolum iudam poſſe videre

tanta eſt turba armatoꝝ et ce

citas mẽtibo:ſolus iudas ob⸗
tegit ne eã agnoſcere aut etiã
videre valeãt. Vide miſer q̃a
mũdus nibil alið eſt q iudas
cũ cohoꝛte vel turba carniſfi/
cũ:gladios ⁊ fuſtes ad te tru⸗
cidandũ geſtãtiũ. Statim vt
iudã vides turbã illã inferna

lem adeſſe aduertito. Heu qt
ſunt ꝑ te qͥ nõ niſi iudaʒ in to
ta illa turba.i.in mũdo vidẽt.

Hi ſunt qͥ ſolaʒ ↄfeſſionẽ lau
dis vaniſſime vel ſolũ ꝓdito/

rem.i.familiaris vicij oſculuz
⁊ ſalutatseʒ.i.blãdicias ac de

lectationẽ in mũdo ↄſpiciunt

Turbã vᷣo vicioꝝ vel demo⸗

nũ a q̃ detruncant᷑ et fuſtigan
tur videre nõ ſufficiũt. Recte
aũt faces ⁊ laternas turba il/
la babuiſſe dicit᷑. Habet eniʒ
turba illa vicioꝛum et demo/

num quibus ſe pꝛodat ⁊ ma/

nifeſtat videntibus. et non in
ſolo iuda vel oſculo eius ocu
los coꝛdis figẽtibus.ipſa qͥp/
pe feditas: laboꝛioſitas:ſum/
ptuoſitas: extremaq; penali/
tas vicioꝝ velut faces ⁊ later
ne ſunt quibus ſpectãtes ad

ſe ↄgnoſcenda illuminat. Di

leu

Na;
gcde
ciunt
emno/
ttn
ecte
1l/
eni
mo/
ma⸗

ſon⸗

guis aũt totaʒ vniuerſitatem
ſiiſtà blandientiũ ⁊ aduerſanti

um diligenter attendit:turbã
eſſe gladios ⁊ fuſtes geſtantẽ:
nobiſq; velut iuda duce.i.di/
abolo captõem ⁊ moꝛtẽ inten
tantẽ manifeſte ↄgnoſcet. At
tende o xpᷣiane in qnto diſcri/
mine ⁊ inter q̃t pericla tibi vi

uendũ eſt. qꝛ qcũq; oclos du
xeris:nihil aliud q; iudã cum

gladijs ⁊ fuſtibo tibi captiõeʒ

et moꝛtẽ intẽtantibo vides Et

medio laqueoꝝ ingredieris ⁊
ſuꝑ arma dolentium ambula
bis. Qð aũt addit᷑a Marco
in. xitij.Ouclite euʒ caute) bñ
refert᷑ ad vicia:q̃ tata cautela
peccãtes ad crucè ifernalẽ du
cunt:vt etiã hic ipſi qͥ ducunt᷑

ignoꝛẽt. Vel ꝓpter hoc dictũ

eſt iſtud.qꝛ iuxta lr̃am ideo ðꝛ
(ducite eũ caute) ne turba ip/
ſum eriꝑet:ne factũ illð ſi foꝛ⸗

tein palam veniret impedire
tur. Hac cautela ducunt᷑ ad

crucẽ ⁊ moꝛtẽ infernalẽ:qui la
tebꝛas pctõꝝ ſuoꝝ querũt. et
ne innoteſcant totis ſtudijs ⁊
viribo elaboꝛant.Et hoc totũ

faciũt ne impediant᷑ ab explẽ
dis libidinibo ſuis. Hi ſimi⸗ ſpe ducendi ad regnũ:ducun
les ſüt volẽtiby ſuſpedere ſe:qᷓ tur ad patibulũ. Similr ⁊ ni

delitas iuſticiã, ſicẽ docet Gꝛe
goꝛiꝰ ſuꝑ Eʒechieleʒ. Hi ſub
ſpe ducendi ad regnũ:ducun

.
“ * — . 4 „ . DZ

foꝛes caudunt ⁊ oĩa diligeter
obſtruunt ⁊ obſerant ne ſoꝛte
adueniat eis ſuccurſus aut pᷣ

ſidiũ et ne qᷓ mõ impediat᷑ ei?ꝰ

ſuſpẽdiũ. Similes etiã ſũt vi
atoꝛibus qs latrones de ipſa
via publica abducũt ⁊ ad ſpe

lũcas ac latebꝛas ſuas vt ibi

eos occidant adducũt.Cate/
bꝛe demonũ abſconſoꝛia ſunt

et occultatões pctõꝝ. illuc de
ducũt te infernales latrones
vt ibi te occidãt ⁊ deuoꝛẽt.ſa
gittant em̃ in obſcuro rectos

coꝛde. et ipſi ſunt qͥ deuoꝛant
pauꝑem in abſcõdito. ſicut le
git᷑ in.iij. Abacuc. Exultatio

ecoꝝ ſicut eius ꝗ deuoꝛat pan
perẽ in abſcõdito. Verũ etii
aſt ad lr̃aʒ:qm̃ turba ipſa ho⸗

minũ ꝑ pudoꝛẽ aut erubeſcẽ⸗

tiam multos eripit de mani⸗
bus demonum. Cautiſſime

aũt oucunt᷑ ad infernale pati
bulũ qui in ſtulticijs ſuis ſa/
piẽter ſe agere credunt.qð in
eis accidit qb auaricia ꝓui⸗

dentiaʒ ſe mentit᷑. Timiditas
cautelã. Remiſſio ac diſſolu/

tio animi mãſuetudinẽ.Cru/

Capitulum

mij virtutum ʒelatoꝛes. ꝓpter

P. dle Dalom in tces

oli eſſe nimis iuſtꝰ Eſt em̃
iuſtus qui perit in iuſticia ſua
Magna cautela ducunt᷑ he⸗
retici ad crucẽ infernalẽ.ſimi/
liter hipocrite. Per viã em̃ q̃
ducit ad regnũ:viã dico con/
uerſatõnis exterioꝛis ducunt᷑
oẽs peccatoꝛes ad penã infer
nalẽ, quẽadmodũ canis oſtẽ
ſo ſibi pane vl oſſe. ſic em̃ dia
bolus oſtẽdit eis eſculã ↄcu/

piſcentie ſue: quã iugiter inſe

quẽtes ꝑ moꝛtẽ in carniſicinã
infernalẽ velut oues occiſio/
nis incidunt. Moꝛaliter vo
pctõꝛes ſalutat dñs duʒ vᷣba
ſalutis.i.ſalutarẽ echoꝛtatõeʒ

eis ꝑ pᷣdicatoꝛes vł ꝑ interna
viſitationeʒ loquit᷑. Oſculat᷑

dum ſigna dilectõnis illis in

largitõne beneficioꝝ exhibet

De his dicit cõfeſſoꝛibo (quẽ⸗
cũq; ſic oſculatꝰſuero ipſe eſt)
vobis q dem ad capiẽdũ ⁊ te/
nendũ traditus (tenete eum)
quẽadmoduʒ aũt q incidit in

moꝛdacitate dirũpũt atq; di⸗

lacerãt:pᷣdãq; pctõꝝ deo deſi
derãtiſſimã eidẽ auferũt ⁊ ad
diabolũ reſugãt et toti celeſti
curie tantũ gaudiuʒ auferunt

oꝛganaq; ſctõꝝ angeloꝝ ab il

lis tãtis tamq; iocũdis laudi
bus dei ſuſpẽdũt:ſimulq; pec
catoꝛi vitã atq; ſalutem.ange

lis gaudiũ, deo vo laudem et

gliam auferũt. In ipſos ergo
pctõꝛes homicide ſunt.in de
um impij.in angelos hoſtes.
His eiſdẽ cõfeſſoꝛibs ⁊ platis
ðꝛ (⁊ ducite caute) Nulla em

fera aut piſcis aut auicula de

manibo tenentis facilius effu
git aut illꝗ bit᷑ q; miſera coꝛda
peccãtiũ aut penitẽtiũ de ma
nibo dei ⁊ de cõſilio magiſtro

rũ. Nihil em̃ hũano coꝛde ſu

gatiꝰ.nihil oneris ⁊ iugi ĩpa⸗

tientiꝰ.nibil ad cuſtodienduʒ

ac redudendũ difficiliꝰ. De
rito ergo caute eſt ducẽdũ.qͥa
omne qᷣcqͥd ei occurrerit deo
eripe ⁊ auferre põt. Non em̃

populus vel turba neceſſaria

laqos.aut ferã q̃ incidit ĩrhe ad eũ in ſuã moꝛtẽ ⁊ ꝑniciẽ li-
tia. Ipſi vo et rhetia iſtaꝝ di/ berandũ a ſcruitute ⁊ captõe
uinaꝝ ꝓmiſſionũ atq; blandi dñi.qͥcqͥd ei vel ſenſu vł cogi

ciaꝝ qᷓ ad capiendos pctõꝛes
velut feras coꝛã expãdit dñs

tatõe occurrerit illð ad ſe tra-
elut! 24 dñs hit ⁊ alijs abripit.nõ eſt ape-⸗
auſteritate ſua ⁊ iracundia:et ricnda ianua carceris atq; cu

gui
bon⸗
nor!
loc
kede
cſan
mye

in

Wt

Folium
ſtodie.nõ eſt ei neceſſariꝰ ma⸗
gnus ac patẽs exitus:ꝑ oẽ fo
ramen:ꝑ oẽm rimulã elabit᷑ ⁊
effugit. Caute igit᷑ ducẽdum
eſt coꝛ humanũ.qꝛ nõ ſoluʒ a
ſuis.i.a genere vel ſemĩe ſuo:
qð intelligimꝰbona oꝑa ⁊ vir
tutes.ſed etiã ab inimi ⁊ ho

ſtibo eripit᷑ ⁊ liberat᷑ Ipſa em̃
bonag ſua ꝑ ſuꝑbiaʒ deo illud

eripiũt.ſimiłr ⁊ mala ſua qñ/
q; ꝑ deſperatõeʒ. Vide& qn/
ta cautela ſit ducendus miſer
pctõꝛ.cui ab ipᷣis cuſtodibus
ac ductoꝛibo ſuis adeo cauen

odũ eſt. Cuſtodes em̃ eius at-

q; ductoꝛes: oꝑa penitẽtialia
ſunt atq; virrutes:qᷓ gñq; ip/
ſum deo auferũt:dũ lnde pᷣſu
mit atq; ſuꝑbit.Qð aũt ſequi
tur (Oixitq; illi Jeſus:amice

dad ouid veniſti) Inſinuat no

bis diligẽter ac ſollicite ↄſide
randũ eſſe ac diſcutiendũ ad
quid iudas.iudas.i.ꝓditoꝛ.i.
blandimẽtũ ipᷣm tẽtatõis ve/
niat.hoc em̃ ↄſiderato atq; pᷣ
cognito nõ ſolũ a turba ſeq̃n
te declinabimus.ſed etiã ipᷣm
oſculũ velut moꝛſum moꝛtile
rũ:velut captõis ⁊ moꝛ nobᷣ
iminentis ſignũ pᷣnunciuʒ fu

giemus. Quli declinat oſculũ

nõ timet turbinet ſuꝑato ꝓdi

toꝛe atq; repulſo:totus ſeq̃ns
exercitus diſꝑgit᷑ atq; cõterit᷑
Bene ergo dicit ( Amice ad
qd veniſti) ſimulãs te oſcula/
ri: ðꝛ potius moꝛdes ⁊ deuo
ras.ſimulãs ingreſſum paci/
ficũ:ex oſculo blãdimenti ab
ſcõdens et oꝑiens illo fuſtes:

faces:⁊ gladioſ. Quis hoc at

tendat in oſculo ⁊ nõ ab ipſo
velut moꝛtifero moꝛſu reſili⸗
at: Quis oſculari ſerpentẽ af

fectet ⁊ nõ potius ab ipᷣo moꝛ

deri timẽs:refugiat oſculum:

blãdimẽtũ ſqʒ tẽtatiõis:oſcu/

lũ ſerpẽtis eſt.aut veriꝰmoꝛſu
ſenſualitatis ſq;: aut concupi
ſcẽtie carnalis:quã btũs Au
guſtinꝰ ſuꝑ oẽm ſerpẽtẽ appel
lat. Vel ſerpens antiquꝰ ipſa
cogitatiõe noxia alloqns no/
biſq; blãdiẽs iuxta ſuꝑioꝛem
expoſitõeʒ cõgrue accipi põt.
Cõſiderare ad qͥd veniat ꝓdi
toꝛ:qͥd alið eſt qᷓ; ſiderare ſi
nẽ aduentꝰeius.i.pcti:qͥ vtiq;
moꝛs eſt.ſicut legiĩ.vj.ad Ro
ma. Nũc &̊ finis illoꝝ moꝛs ẽ
In quo vno ſcʒ in ↄſideratio
ne finis liberatio nr̃a eſt. Añ
Ecci.xxviij. ODemeto nouiſ/
ſimoꝝ.⁊ eiuſdẽ.xviij. Oemẽ
to ire in die ↄſũmatõis.⁊ eiuſ
dem.vij. In om̃ibo operibus

Capitulů.

intentionis. Ipſa em̃ tentatõ

tuſs memoꝛare nouiſſima tua
et in eternũ nõ peccabis. Ha
bet qͥdem pctim̃ in capite.i.in
initio ſui vnde ledat ⁊ vulne/
ret.ſed in fine ſuo habet ⁊ ge/
ſtat antidotũ q̃ ſanet. Habet
venenũ in ſolo capite.ſed tyri

acã cõtra illud habet in fine.

Habet em̃ pcim̃ blãdimẽtuʒ
⁊ lllecebꝛã qua occidit in ca/
Pite. i. in initio.ſed penaʒ qua
que delectatiõeʒ pciĩ ſequit᷑:ſi
timoꝛẽ velut in potionem ⁊

antidotũ aſſumit᷑: totum dele

cia tiõis expellit venenũ:totã
q; vitã et amoꝛem pci extin/
gulit. Vñ illud Ecci. Timoꝛ
Dyiñi expellit pctm̃. Silr ⁊ illð
Cõſfige timoꝛe tuo carnes me
g8s.:ñũcarnales ölectatões atq;
ↄcupiſcẽtias. Occidi igit᷑ tm̃
volũt ⁊ nõ ſanari qͥ de capite
pcti.i.blãdimento voluptatꝭ
ſolo ſumũt vel comedũt.fineʒ

vo attendere negligut Hi em̃
ſolũ venenũ auidiſſime hau/
riunt. tyriacã aũt exhoꝛrẽt at

q; faſtidiũt. & amicũ ſudam
vocat dñs.vel qꝛ talẽ ſe ſimu
labat. vel qa iure ſe taleʒ exbi
bere deberet:hoc dixit. Mo
raliter ꝰo amicꝰ eſt ꝓditoꝛ vl
tentatoꝛ omnis facii:⁊ ſi non

ſanet habet in fine. Pena em̃

cibus eſt ⁊ nutrimẽtum noui
hoĩs.Tentatiõibo em̃ paſcũ/

tur:nutriunt᷑: augent᷑ vᷣtutes.

que ſunt mẽbꝛa noui homis.
Has ergo qͥ pparat et infert:
quid aliud q; dapes varias ⁊
fercula velut cocus pꝛeparat
⁊velut dapifer coꝛã ponit vir

tutibo atq; miniſtrat: munera
et alia bũficia nobis tentädo
largit ꝓpter qð reuera amicꝰ ẽ
facti:dũ ea facit que amicicie
ſunt:bũſicia ſcʒ ⁊ cõmoda lar
giens. Pꝛobatio em̃ dilectio
nis exbibitio eſt operis.vt ait.
