1 ideo diſꝑſa aromata:dirupta ſũt ⁊ aromata virtutes et boc
1 vincula ⁊ pudicicie innocẽtie ad ↄdimentũ puritatis et cõ/
.D qʒ ſindonis ſublata. Ideoq; ĩ ſeruatõnis: ad ſuauitatẽ odo
. locũ aromatũ ſpũaliuz.i.vᷣtu/ ris atq; ſapoꝛis:ad vtilitatem
8 tum putredo ? mes irrupe/ ſanationis. Hi qpe ſunttres
runt. Deſunt em maniteſte ſa vſus aromatuz,. Signant et
cerdotes hodie coꝛꝑi dñi Je alia tria in tribus his. Spo⸗
mreel oaineen deeleſpul liati em veſte innocẽtie ꝑ pec
tura. Si em de ſepultura cõ/ catũ age vt oſtendit᷑ inx.Lu.
templatõis illud interpᷣtari li ð illo qͥ incidit in latrones:
i beat: recte ↄgruit inuolutam pter ſpoliatõem ſeu nuditatẽ
eſſe ſindone munda quã dixi indigni? inuolutatione ſindo
mus ligatã lintheis:conditã nis: ꝓpter anialitatis furioſita
i aromatibo qͥ ſanctuariũ ſcptu tem ſapie vinculis. ꝓpter vul⸗
en re tẽplũcq; cõtemplatõis igre/ nera ⁊ coꝛruptionẽ virtutum
dit᷑ in quibo tria nobis virtu aromatibus:ad ↄdimentũ/ſ.

Capitulum
odoꝛis et medicinã. Sindo/
ne igit᷑ inuoluenduʒ eſt coꝛpꝰ
ieſu miſticũ.i.eccłia:vt decoꝛe
exterioꝛis oꝛnatꝰ et interioꝛis
deo et hoĩb placeat.Ligãda
vnitate charitatis atq; cõfoꝛ-
mitatis: vt eã nec hereſis nec
ſciſma nec diſſenſio diuidat.
Cõdienda aromatibo:vt ſani
tate valeat ⁊ dei naribo ⁊ pala
to redoleat ⁊ ſapiat.⁊ hoc ſilr
ad vnãquãq; fidelẽ aĩam refe
rimꝰ. Moꝛalrx etiã aliter ſin
done mũda coꝛpus dñi Jeſu
inuoluimus: cũ ſacramẽtũ al

taris cõicantes tota puritate

coꝛdis illud ſuſcipimus: epu

lantes in aʒimis ſinceritatꝭ et

veritatis. Cum lintheis ipᷣm
ligamꝰ:dũ ſincero timoꝛe ca⸗
ſtiſq; deſiderijs nos ei alliga⸗
mus atq; tenaciꝰ inheremus
ſicut illa dicebat in Cant. viij
Tenui illu nec dimittã. Aro/
matibo cõdimꝰ dũ vel ſic con
diti illuʒ ſuſcipimus.vel dum
oĩm graꝝ aromata in ipſa eiꝰ
pceptione ſpũalr᷑ ſentimus at
q; ꝑcipimꝰ:qͥ bene aromaub⸗
cõdit᷑ qñ ſimul oim vᷣtutũ ſa/

poꝛ atq; ſuauitas cũ eo ꝑcipi

tur ⁊ in eo ꝑcipũ.Eſt em pa⸗
nis ome delectamentũ ⁊ oẽm

ſuauitatẽ ſapoꝛis habens:. vt

legit Sap. xvj. Quid at ali/

ud intelligi põt oẽ delectame

tũ ⁊ oĩs ſuauitas ſapoꝛis in il

lo niſi oĩis gre ſuauitas ſpñal.

Vel põt ſindonis referri ad

gratiã qꝛ nutrix oĩm graꝝ.vt
ðꝛ i.xvj. Sapᷣ. Nouellos ad
huc ⁊ teneros partus inuol⸗
uit ecclie ligatura ad doctri⸗
nã. VUnde Ecci.xxj.Compe/
des in pedibo ſtulto doctrina
et q̃ſi vincla manuũ ſux ma⸗
nũ dexterã. Aromata vo oꝑpa
ſunt diſcipline qbus ⁊ putre
do coꝛruptõis abſtergit᷑ at;

cõſumit᷑ ⁊ vermes vicioꝝ ar⸗

cent᷑. Hoc em̃ eſt vnum ⁊ ſoꝝꝛ
lum diſcipline ſtu dium ⁊ offi
cium ſcʒ contra fomitẽ noſtre
coꝛruptiõis ⁊ vicia que de ea
oꝛiunt᷑ bello implacabili pᷣlila
ri.Sequit᷑ in verbis Johan
nis.(Erat aũt in loco vbi cru
cifixus eſt oꝛtus) Oiſtice oꝛi
tus iſte ecclia eſt in qua ipeĩ⸗
tegre.i.cum mẽbꝛis ſuis cru-
cifixus eſt ſpualr. Ipſe qddem
ꝑſonalr quo ad vetuſtatẽ pe-
ne.mẽbꝛa vᷣo eius vniuerſali
ter quo ad vetuſtatem culpe.
Ibis vbi oꝛtus ↄcluſus ⁊ oꝛ
tus voluptat atq; paradiſus
terreſtris eſt:crucifixus ẽ qdinẽe
eſus. qꝛ oꝛtũ iſtuʒ irrigatde

—,,.,y ꝝ̃ᷓ̃ — — —. — —— --——

efd fef — — — — —

—

fui ſanguĩs fecũda ult. Wo⸗

raliter vᷣo quia xpᷣs dũſ vt ab
initio diximus in ipſa paſſiõe
in eis q̃ ad paſſionẽ ꝑtinẽt ty⸗
pum gerit penitẽtis ⁊ pctõꝛis
Recte dicitur erat in loco vbi
crucifixus eſt oꝛtus: qꝛ vbicũ
q; ꝑ imitationẽ crucit᷑igit᷑ qð
eſt ꝑ pniam aut diſciplinã eſt
oꝛtus.ſicut dicit᷑ Eſa.lj. Po⸗
net deſertũ eius q̃ſi delicias ⁊

ſolitudinẽ eius q̃ſi oꝛtum dñi
Deſertum eſt ape ⁊ ſolitado
miſer pctõꝛ anteq;ᷓ ſpĩas ⁊ tri/

bulos ⁊ vrtieas vicioꝝ de eo
velut foſſoꝛio penitudis deꝰ
agricola auulſerit anteq; om/
nia ligna paradiſi:ligna.ſ.do

noꝝ atq; virtutũ in eo planta

uerit:anteq; oĩ decoꝛe ⁊ fragᷓu

tia floꝝ ſpũaliũ vernãtiſſimũ
illũ ⁊ deambulatõe dignũ et/
fecerit. De hoc eodẽ eiuſdem
lviij. Et eris tu q̃ſi oꝛtus irri/

guus cuius nõ deficiũt aque
cum pus dicere poſſes Ania

mea ſicut terra ſine aqua tibi.
Et iteꝝ Canti.iiij. Oꝛtus cõ⸗
cluſus fons ſignatus: emiſſio

nes tue maloꝝ punicoꝝ cum

pomoꝝ fructibus. Vel ꝑ cõ/

trariũ in omni loco in qͥ cruci

fixus eſt cruce peccati in q̃cũ

q́ᷓ; eoꝝ qui mẽbꝛa eius eſſe de

buerant:oꝛtus eſt vane volu/
ptatis. Quẽadmodũ em̃ vbi
cunq; vetus homo crucifigit
moleſtie ſunt:ſic ⁊ vbi nouus

bhomo crucifigit᷑ delicie ſunt.

Maxime em̃ delicijs nouus
homo crucitfigitur et occidi᷑.

Vngde ⁊ adam in ipo paradi
ſo volupta patibulo pecca⸗

ti affixus eſt:⁊ pꝛimꝰ angelus
in paradiſo qddaʒ naturalis
felicitat ſuꝑbie ſibi erexit pa⸗
tibulũ. Hoc igit᷑ ita vt h ſcri⸗
ptum eſt ſcʒ ꝙ in loco domi⸗/

nice crucifixionis erat oꝛtus:

vt nos a pꝛeſentibus delicijs

ſcripta deterreat: ⁊ in oꝛto hu

iuſmodi vel iuxta oꝛtũ qð ma
gis litera ſonare videtur pec⸗
cati patibulum aut eternoꝛuʒ
ſupplicioꝛum eſſe inſinuet.q;
ergo expauentaculum domi/
nice crucifixionis ⁊ paſſionis
in huiuſmodi oꝛto vel pꝛope
illum eiectum eſſe ad nos in/
de abſterrẽdos ſcriptura hic
edocet. Poſſumus tñ intelli⸗
gere oꝛtum iſtum eternax de⸗
liciaꝝ qui a deo ꝓpinquus eſt
dñice paſſioni vt nihil omni/
no intereſſe poſſit. Nõ ſolum
em̃ ipſe ꝑſonalr᷑ abſq; vlla re/
mẽoꝛatiõe ð cruce ĩtroire po⸗

tuit ĩ illũ.ſed et iter crucẽ pnie

Capitulã

ad illum deo oĩno nihil inter
eſt vt de ipſa cruce pnie abſq;
vllo medio pateat ingreſſus.
neq; em̃ inter crucem pnie et
illũ medius eſt ignis purgato
rius qui potius pnĩe hic ince
pte eſt pars atq; ſuppletio.⁊ ꝓ
pter id ſolus expurgãdus cre
atus atq; ſuccẽcus qð hic pe
nitentia incepta ⁊ inexpleta ñ
diluerit.bene ergo ðꝛ qð vti/
qᷓ; cogit litera ꝙ ĩ loco vbi cru
citixus eſt erat oꝛtus:large et
ample locũ intelligẽs: vtnon
ſolum caluariam cõpꝛehẽde⸗
ret:ſed ⁊ oꝛtum caluarie vt ex
litera apparet. Miſtice vᷣo lo
cus in quo cruciſixus eſt ſina
goga intelligit᷑ et pctõꝛ ſm ſta
tum p̃terite iuſticie. Moꝛali
ter in illa erat oꝛtus magnus
et copioſus electoꝝ atq; fideli
um cetus. Similr ⁊ in pecca
toꝛe erat oꝛtꝰ anteq; in illo ſpi
ritualiter:in illa vᷣo perſonali
ter xpᷣs dñs cruciſigeret᷑. nüc
aut verſa eſt in deſertum:⁊ille
in ſolitudinẽ.ſicut plane dicit᷑
in.ij. Johelis. Quaſi oꝛtꝰ vo⸗/
luptatis terra coꝛam eo.i.anñ
aduentũ eius diaboli ſcʒ ⁊ pꝰ
eum.i,poſt aduentũ eius ⁊trã
ſitum ꝑ eã quaſi ſolitudo de⸗

ſerti. ⁊ hoc eſt quod dicit in h

.

mo eluſdem. Poſuit vineam
meam in deſertũ ⁊ ficũ meuz

decoꝛticauit: ⁊ vbi dicebat᷑ p

us filij ði viui:ðꝛ nunc:plebs
mea vos. ſicut et in eccleſia ꝓ
maioꝛi ꝑte dici poteſt hodie ᷓ

de oꝛto voluptatʒ verſa eſt in

caluariã.i.in locuʒ dñice cru

cifixionis dum in ea ſpũalr q̃̊

tidie xpᷣs dũs crucifigitur: vt
ſepe iã diximus.(Erat in oꝛto
monumetũ nouuʒ in quo nõ

dum quiſquã poſitus fuerat)
quod Lucas vocat(exciſum)

Marcus (exciſum in petra)
Honumentum autem ⁊ ſe⸗
pulchꝛum idẽ eſſe nemo du⸗

bitat. ſed ſepulchꝛuʒ a ſepiliẽ
do,. ⁊ monumentum a monẽ/
do ſiue ab eo qð eſt memini.

quia ſq; ſpectãtes de ſine ſuo

ammonet ⁊ de ſepulti vita pᷣ⸗

terita facit eoſdem memoꝛes.
Jam aũt ꝑtranſiuimꝰ de hoe

2—

et diximus quia ſepulchrũ ip

ſum petm̃ eſt. Sepulch qui

dem noui homis nõ qͥdẽ in q̊

quieſcat.ſed in q̊ vermib vi , ·
cioꝛum depaſcit᷑ atq; cõſumin
tur.imo iam totus abſumptꝰ
eſt ita ꝙ nihil deo appareat ni
nis eſt coꝛ eius. Cinis aũt nõö
eſt niſi veſtigium ꝛ reliqe pu2/

n
a
i

N
i

NO0

no

9
l
i⸗
i⸗
i⸗
“

9.

gui
i
i⸗

trefactõis ⁊ incẽdij.ſim igitur

hũc modũ bñ ↄgruit moꝛali ĩ
telligeẽtie ꝙ in oꝛto erat monu
mentũ. In oꝛto em̃ vane vo⸗
luptatis ſepulchꝛũ eſt moꝛtu/
arũ aĩarũ ſcʒ ꝓfüditas in qua

ſepulchꝛa cõcupiſcẽtie q̃ fue/
rãt filioꝝ iſrael in deſerto vna
ex mãſionibo.Alio mõ in oꝛto
eterne voluptatꝭ ſepulchꝝ in

telligit᷑ opulẽte qͥetis atq; ſecu

re receptaclin. Vtrũq; tñ iſto
rũ monumẽtoꝝ ðꝛ nouũ.Il/

lud qͥdem:qͥa ibi noua ſũt oĩa
ꝓpter vltimã elõgatiõeʒ a fine

⁊ moꝛe oĩq; defectu. ilud vᷣo
ꝓpter adinuentionẽ et mõſtru

oſitatẽ.pctm̃ em̃ oẽ adinuẽtio
eſt ⁊ monſtꝝ.Oꝑa em̃ nature

7 gre antiq̃ p otiꝰ eẽ vident᷑ ex
q̃dã mõ.vñ in.j.Exo.Surre
xit interea rex nouus ſuꝑ egi

ptũ qͥ ignoꝛabat Joſeph. rex
facticiꝰatq; ficticiꝰ. V
em̃ eſt rex natura ⁊ vᷣitate.cu/
ius regnũ:regnum eſt oĩm ele
cctoꝝ. Adinuenticij igit᷑ reges
atq; facticij ⁊ iõ noui qͥ nõ na
turales ſũt. Antiqͥſſimꝰ em̃ et
pmꝰ hmõi regũ diabolus ẽ qͥ

nus

tũ ibi rex nouꝰ ðꝛ. Silr ⁊ l.vj

K Jere.legit Interrogate de ſe
mit antiqᷣs q ſit via bona, qi

noue et adinuẽte vie non ſint
bone. CXaũt dicit᷑in q̊ nõdũ
q̃ſqᷓ; poſitꝰ fuerat) Ad hocip/
ſum referenduʒ eſt. Vel iõ qq a
vnuſquiſq; ↄcupĩe ſue ſepul⸗
chꝛũ imo ↄcupĩaꝝ ſepulchꝛa

putrefiãt ⁊ ↄſũmant᷑.Hec ſũt de qͥbo legit᷑ in.xxxiij. Nume.

ſibi excidit. ⁊ hoc in petra du
ricie ſue ſiue obſtinatõis.que
petra.ſ.ſola diuĩa virtute con
fringit᷑. QOm̃ aũt ꝑ Joſeph qͥ
coꝛꝑis dñi ieſu qð eſt eccleſia
liberatõem de cruce pctĩ ſimł
⁊ pñt miſerie:ab illo ſũmo pi
lato impetrauit:xpᷣs dũs acci
pit᷑merito ⁊ ꝑ oꝛtum ꝑadiſus
celeſtꝭ intelligit: in qᷓ̃ ⁊ monu/
mentũ hoc eſt abditũ abſcou
ditũq; qͥetis ⁊ ſecuritatis rece
ptaculũ ſinagoge q̊ ad foꝛinſe
cam electõem atq; vocatõem
q̃ſi ꝓpꝛio coꝛꝑi parauerat.ſed
eccliam q̃ſi coꝛpꝰalienũ:ſʒ tũ
ſuũ ꝑ charitatis vnioneʒ effe
ctũ:in illo ſepelit hoc ẽ a pñti
vita ⁊ eiꝰtumltibo atq; turba/
tionibo abſcõdit. CX aũt in pe

tra illud excidiſſe dicit᷑ intelli

gẽdũ eſt in petra vtiq; eterne
ſoliditatis.exciſo vᷣo ad diffi/
cultatẽ nr̃e exciſionis in lapi/
des viuos in ſtructurã dñici
edificij referẽda ẽ. Quẽadmo
dũ igit᷑ idẽ eſt ꝓꝛſus ſeruituteʒ

Capitulum xLII

⁊ eſſentiã edificare noſdomũ tis accipit᷑ vñ Apoẽ.xxv. Se

dño et edificare nobis domũ ptem angeli exeũtes de tẽplo

in celis nõ manufactam:licet ⁊ habẽtes ſeptẽ plagas veſti/
ratõe diuerſum Sic idem eſt ti lapide mũdo ⁊ cãdido.ſcri/
nos excidere lapides: celeſti bunt᷑ inde.et illud in pᷣs.dicit

edificio aptos.⁊ nobis in pe/ Et ſtatuit ſupꝛa petraʒ pedes
tra eterne ſoliditatis hmõi re meos. hoc eſt:in ipſa iuſticia
ceptaculũ qð ſepulchꝛũ qͥdeʒ ſtabiliuit affectus. Si vᷣo de
dicit᷑ veteri homĩ licet ſᷣm ve/ ſepulcro cõtemplatõis illð in

ritatẽ pᷣclari atq; magniſici ſit tellexerimus:oꝛtũ hmõi ſcri/

regni ſolium. Sepultura em̃ pturã:mundũ celeſtẽ ꝑadiſuʒ
q̃dam videt᷑ eſſe moꝛtis ↄfir/ acciꝑe poterimus.Oꝛtus em̃
matio ꝛaditus regreſſiõis ad vñ oĩa virtutũ ⁊ ſemĩa vł gra
vitã: ꝑpetua ⁊ inſolubilis ob mina vel genimina colligunt᷑
cluſio.qð totum ↄgruit rece⸗ ſacra ſcriptura eſt ſicut aperte
ptioni in celeſte illud ſolium. aret ex.xxiiij. Ecci.ꝑ totũ.
Vngde tũc pꝛimũ implebit᷑ il Et mũdus ager vel oꝛtꝰ de q̊ᷓ

lud apli in.xv.pme ad Coꝝ. ðᷣꝛ in pᷣs.Et pulcritudo agri

Abſoꝛpta eſt moꝛs in victo/ mecũ eſt. Et oꝛtꝰ celeſtis pa/
ria. Eſt enim hmõi ſepultura diſus: ſiue fidelis aĩa celeſtis
extrema ⁊ ↄſummata moꝛtis paradiſus accipit᷑:vᷣtutum ax

abolitio. Unde ⁊. xxj. Apoc̃. boꝛibo cõplãtatꝰ.ſiue tota ec⸗

Et abſterget deꝰoẽm lacrimã cleſia:vł militãs vl triũphãs.
ab ocuł eoꝝ ⁊ moꝛs vltra nõ In his ů ⁊ circa hoc ſtudiuzʒz

erit neq; luctus neq; clamoꝛ cõtẽplatiuũ eſt qð ſepulchꝛuz
q̃ pᷣma abierũt.Siẽ em̃ moꝛſ vocamꝰ:in q̃ ſe abſcondunta

moꝛtis culpe eſt ipſa cõtritio turbinibo ſollicitudinũ pñtiũ
ſiue iuſtificatio.⁊ vite ſpũalis et velut in ſepuchꝛo qͥete pla⸗
generatio eſt ipſa gre infuſio: cidiſſima ſopoꝛant᷑tanq; moꝛ
erit ex ppoꝛtione ipᷣa glificatio tui exterioꝝ actionũ tumulti-
moꝛtis ſepelitio. Moꝛalrãt bus qͥ oẽs ſancte et diuine eõ
monumẽtũ exciſuũ ĩ petra de q̃ tẽplant᷑. Oð aũt in petra exci
ſupiꝰlocuti ſumus iõ dicit᷑ de ſum ðꝛ difficultas laboꝛis q
ſipſo ſtatu iuſticie.qꝛ petra ſta locus hmõi qͥe aꝑiat᷑ ⁊ ac⸗
bilitas ipſa ⁊ foꝛtitudo virtu rat᷑ in hoc oſtẽdit᷑.Quaſi eniʒ

exciſoꝛio intellect ſeu ſculpeo

et malleo in ꝓfundis ſcpᷣture
viri ↄtẽplatiui miłtis diſputa
tionũ ⁊ meditationũ q̃ſi mal/

leatõibo ⁊ penetratõib⸗ ſibi ſe
pulchꝛũ qͥetis hmõi effodiũt.
Joſeph aũt ⁊ qͥ cũq; ſpũaliter

creſcẽs atq; ꝓficiẽs nõ niſi in

oꝛto qͥ caluarie cõtiguꝰẽ mo/
numentũ: hoc ẽlocũ qͥetis et
abſcõſionis.Locũ aũt calua/

rie ⁊ dñice crucifixionis ſuꝑi

us pnĩaʒ interpᷣtati ſumꝰ: cui
ſtatu iuſticie eccłia cõtigua

eſt. ⁊ quẽadmodũ ꝑ caluariã
⁊ de caluaria ingreſſuʒ eſt coꝛ
pus dñi in oꝛtũ ⁊ tandẽ in ſe⸗
pulchꝛũ.ſic ꝑ pnĩam eſt ĩgreſ
ſus in eccłiam ⁊ tandẽ in con

ſumptoez ⁊ abſoꝛptiõez lpſi⸗

moꝛt:qꝭ q ẽ ſepultura:et eiꝰ locꝰ
ſepulchꝛũ moꝛtis. Bñ etiam

cõgruit vt caluaria oꝛto ſcri/
pture ſit ↄtigua.Pꝛophanis
em̃ obdluſus eſt ſacre ſcriptu
re aditꝰ ⁊ ↄtẽplatiõis ſeptura
tanq; excõicaᷣ denegata do/
nec ꝑ pniam reconciliati fue⸗
rint atq; puriſicati ingreſſu il
lo digni merito habeant. SBʒ
⁊ ꝙ ĩ caluaria ñ ẽ ſepultꝰ dñs
imo trãſlatꝰ ĩ oꝛtũ ⁊ deinde in

monum̃tũ:treſ illos ꝓgreſſus
vtiq; pfect? ſiẽt elcõu.qu mꝰ

eſt ipa paſſio B ẽ dñice paſſio

— — —

nis imitatio:pnia ſcʒ. Scoðs
eſt in oꝛtũ trãſſatio.hocẽĩ ſta
tũ fructificatõis iuſticie trãſia
tio. In pnĩa nõ tã ſtudet᷑ fru/
ctificatiõi ⁊ fecũditati bonoꝝ
opeꝝ q; extirpatõi maloꝝ fru
ctuũ ⁊ radicũ.Poſtmodũ vᷣo
illð in oꝛto tegit᷑ imo ipᷣe qͥ pe
nitebat oꝛtꝰirriguꝰefficit᷑ ſic ẽᷣ
diximꝰ.velut ĩter arboꝛeſ igik
electoꝝ vita in ſcdᷣo ſtatu fru/
ctificat. Tercio vᷣo a pnñti vita
vigilie receptaculũ aſſumit᷑ ?
abſcõdit᷑. Scðm ea q̃ pᷣdixiꝰ
caluaria mũdꝰ iuxta eccliaſti
ca: monum̃tũ ĩ oꝛto clauſtrał
vita:qð monum̃tũ fere vᷣſuʒ ẽ
ĩ caluariã accipiũt᷑. Qui em̃i
illa ſeplti ⁊ abſcõditi latere de
berẽt iã q̃ſi foꝛẽſi platea illã cõ
mutauerũt Foꝛẽſis platea ſe/
cularꝭ ↄuerſatõ ẽ. Et ſi ů̊ ð ilłł
ſint clauſtraleſ ꝓ maioꝛi ꝑte qͥ
exaſꝑant:ũñ tñ ð ilł qͥ ihĩtãt ĩ ſe
pulcrꝭ:niſi ſepulcra ꝑ ↄriũ ac
cepimꝰ Certũ ẽ hmõi monu/

mẽęætũ ꝓ maioꝛi ꝑte ð oꝛto. In
terdictũ videt᷑ clauſtrale cimi
teriũ cũ pauci ibi hodie ſepe/

liri velint aut foꝛte non eẽ ibi

cimiterium:cum ibi moꝛtui ſe

pulturam nõ niſi perpauci eli
gant.et ſi qui ibi ſepeliuntur
terra tamen non ſuſtinet ſed
eos non multo poſt reuomit.
x 2

quẽadmodũ dicit᷑ de terra ꝓ/ lectionib iſtud ↄgruit ſed tũ
miſſiõis Donec euomat vos magis ꝓpꝛiã adijciemꝰ. Sab

—

terra. In q̃ apparet q; abomi/ batũ em in q̃ nõ licebat coꝛpꝰ
nabiles ſint in ſe q̊s ſepulcra remanere in cruce feriatõeʒ ſi
bmõi euomũt tanq; abomĩa/ gniſicat a ſeruilibo oꝑibaq̃ to
tiões:⁊ mare ipᷣm.i. mũdꝰ tã⸗ to tꝑe vite huiꝰ nobis iniun/
q; moꝛtuos a ſe reijcit. Dũ/ gunt.Eſt ̊ dicere ppter para⸗
dus em̃ eos abominat᷑ quẽ/ ſceuen.i.feſtiuitatẽ veris iude
admodũ et mare viſibile moꝛ is ⁊ ſpũalibo ĩminentẽ:poſue⸗
tuos ad litꝰreijcit. Quales igi runt Jeſuʒ in monumẽto boc
tur ſunt q̊s et terra euomit et eſt veterẽ hoĩem iam in cruce
mare reijcit. Si monumentũ pnie moꝛtuum in ſepulcro ve

eſt in oꝛto iſto:p maioꝛi parte
vacuũ eſt et demones circa q
dẽe monumẽta inhabitãc non
aũt in monumẽt.ſic ⁊ iſti cir⸗
ca clauſtralẽ obſeruatiõem in
habitãt q̃̊ ad exterioꝛa.ſed eã
ingredi ſũmoꝑe declinãt. Il/
lud aũt qð dicit᷑ in q̊ nõdũ qͥſ
i; poſitus fuerat receptaculo
ceioꝝ ↄgruit. Sequit᷑ in ver
bis eiuſdẽ Joh. ( Ibi g̊ ꝓpter
paraſceuen iudeoꝛũ qͥa iuxta
erat monumẽtũ poſuerũt Je

lut carcere ꝑpetuo recluſerũt.
Recõdendus em̃ et recluden
dus eſt vetꝰ?bõ quẽadmoduʒ
ſerpens occiſus ne pateatac⸗
ceſſus ad eũ alijs ſerpẽtibus.
Serpẽtes em̃ ſe inuicẽ ſuſci⸗
tare dicunt᷑ tactu cuiuſdã her
be.ſic ⁊ veteres hoĩes qͥ ⁊ ſer/
pẽtes ſunt ⁊ ſerpẽticij ⁊ geni/
mina viꝑarum alioꝝ acceſſu
atq; pᷣſentia in vitam moꝛtife/
rã ſuſcitant ꝓpter hoc ergo pa
raſceuen.i.pꝑationem qᷓ.ſ.ad

ſum) qſi ꝓpter hoꝛã veſperiinã qetẽ hmõi eternaʒ veri iudei
ꝓbibiti ſunt ipᷣm lõgius effer ſe pᷣparãt veterẽ hoĩem redlu⸗
re ne ſolẽnitati ſabbati dero/ dũt. Illo em̃ non recluſo qeti
garẽt. Poſſet aũt intelligi per vtriq; nemo derogat᷑. Illð ãt
ↄtrariũ qꝛ iudei qͥdẽ xpᷣm do/ attẽdendũ eſt ꝙ in triduo iſto
minũ crucifixerũt ꝑ s ſigna- dñice paſſiõis ſepulture ⁊ re-
ti ſunt illi qͥ vitã gre in ſe vł in ſurrectõis ſolus dies ſepultu
alijs abolent ⁊ qſi a viſibo ſu/ re et qͥetis ꝑfecꝰfuit. Dies pai
is ⁊ alioꝝ illũ abſcõdũt: Oibo ſionis imꝑfectus ⁊ dies adeʒ

S quietis integer ⁊ diminutõeʒ (Et aduoluit ſaxũ magnũ ad
ay nõ habẽs. dies vo reſurrectõ hoſtiũ monumẽt) Moꝛali⸗
g nis nõ habuit niſi diluculum ter ſaxũ magnũ q̃ veteris bo/
i⸗ ſiue mane.⁊ hoc eſt:qꝛ pñtiuʒ minis ſepulchꝛũ claudit᷑:?⁊ ne
inn⸗ moleſtiarũ miſeria ⁊ ipſa pña exeat ⁊ reſurgat ꝓhibet᷑: firmi
nn⸗ giſſime ſunt a pfectõe ⁊ me tas eſt ⁊ foꝛtitudo boni poſi-
uce tis. vnde illð in libꝛo Sapᷣ. ti de nõ relabẽdo.qð ſaxũ ma
W ſij. In paucis vexati in multꝭ gnũ ðꝛ.qꝛ magna debet eẽ fir
hoe bene diſponen?᷑. Et.j. etri.j mitas hec ⁊ ſoꝛtitudo in peni
ne⸗ Hogicũ nũc ſi opoꝛtet con/ tentibo. Si aũt ſaxũ iſtud ad
Ne triſtari in varijs tentatõibus hoſtiũ monumẽti aduolutuʒ
75 2cʒ. Et in q̃rto ſcðᷣe ad Coꝛin. nõ ſuerit:qͥd aliud q;ᷓ liber exi
in Igd em̃ qð in pᷣſenti eſt momẽ tus ⁊ aꝑtꝰ ei relinquit᷑:⁊ liber
i; taneũ et leue tribulatõis no⸗ ad vomitũ regreſſus.imo nõ

Folium

ſtre ⁊c̃. Quies vᷣo ⁊ feriatio a

peccatis perfecta debet eſſe ⁊ in talib.ſed vix etſaʒ letaliter
⸗ integra vt nulla deſit ei ꝑs tẽ/vulneratus Hã vetꝰ Joſeph
e poꝛis aut vite. Tãdiu etiã in nec in ſuo monum̃to ſepeliuit
ſepulchꝛo tenẽdus eſt vet hõ hmõi moꝛtuũ: Et mon ẽ etiã
donec abſoꝛbeat᷑ ⁊ ↄſũmat᷑ ex vt honoꝛa moꝛtuis atq; no⸗
ſ toto:⁊ ad meſurã vite ꝓlõgã/ bilibo ſupimponat᷑ lapis ma⸗
5. dus eſt iſte dies. et hec eſt eiꝰ gnus:nõnunq; cũ epitaphio
4 pfectio vt nihil minus ab ipᷣa ſuꝑſcripto.Qui hoſtiũ monu
1 yite ĩtegritate ⁊ lõgitudie ha- menti aptũ relinquit ꝓculdua
4 beat. Pniam em nõ neceſſe ẽ bio moꝛtuũ ſuũ exponit furi⸗
4 in;tuʒ pnia toto tꝑe vite agi busqͥ moꝛtuoꝝ inſidiant᷑ ſpu
. Sed qᷣetem iſtã opoꝛteret to rijs et etiã feris ⁊ auib. Põt ĩ
ſ to tpe vite fuare. Dies vo re telligi ſaxum magnuʒz et lapis
. ſurrectõis ſolum mane habu xps dñs.de qͥ in xxj.ſupᷣ.OQui
9 iit.qꝛ veſpaʒ habere nõ põt. et ceciderit ſuꝑ lapidẽ iſtũ ↄfrin
re⸗ Hoc oſtendere voluit mgꝗr̃ ve get᷑ſuꝑ quẽ vᷣo ceciderit con/
n ritatis: volens illos tres dies fringet eũ.Et in pᷣs.Lapideʒ
pu elſſe impfectos. Qõ aũt ſequi quẽ repꝛobauer̃t edi.⁊c̃. Hic
li⸗ tur in ᷣbis Math,de ioſeph 8 lapis ⁊ cuſtos moꝛtui ⁊ ec⸗·

Capitulum
tus eius phibitoꝛ: ponẽdus
eſt in oſtio monumẽti.iiin ipo
intellectu vel cogitatiõe per ti

moꝛẽ.⁊ ſic tam moꝛtuũ cuſto

diet qᷓ; exire etiam ꝓhibebit.

Per ↄtrariũ ergo in malo ſe

pulchꝛo ſaxum magnũ aduo
lutũ ad oſtiũ:duricia eſt obſti
nate volũtatis. Scðm h̊ igit

iuxta miſteriũ verus Joſeph

id eſt xpᷣs dñs ſaxũ magnum
aduoluit ad oſtiũ monumẽti
dum firmitatẽ et foꝛtitudineʒ
largit᷑ ſancti ꝓpoſiti. Malum
vᷣo lapidem.i.duriciam obſti
nationis aduoluit.i.aduolu/
tum oſtendit. Poteſt ⁊ intelli
gi lapis magnus difficultas
ſpũalis reſurrectõnis que eſt
exitus de monumẽto peccati:

quem ipſe ⁊ verbis ⁊ fac ele

ctis ſuis reuelauit. In ſepul/

chꝛo vᷣo ↄtemplationis lapis

aduolutus ad oſtium monu/
menti difficultas intelligendi
et duricia noſtri intellectꝰ ac/
cipit᷑. Juxta miſteriũ vᷣo ĩ po/
pulo iudeoꝝ ceteroꝛumq; pfi
dia obſtinatoꝝ quoꝝ cetꝰ oĩs
in monumento peceati ↄclu/
ſus eſt:lapis ſiue ſaxũ magnũ
aduolutus eſt ad oſtiũ monu
menti hmõi: qͥ ⁊ lucẽ fidei ad
cos illuſtrãdos ingredi non

patiket os ingeerre phibet

Et lapis iſte nihil aliud intel/

ligit᷑ q; ꝑtinacia infidelitatis

et indurate conſuetudis male

duricia. VUnde ⁊ tꝑe dñice re

ſurrectõis ꝓ ↄuerſiõe iudeo/

rũ in ꝑte ⁊ gentium in maioꝛi
pte vel ex toto fere cãtat eccle

ſia Lapiſ reuolutꝰeſt ab oſtio
monumẽti. Angelus em dũui
deſcẽdens de celo.i gra deſu⸗
ꝑ adueniẽs q̃ dei volũtatẽ no
bis loquit᷑ interiꝰ.⁊ illa in no

bis iplet ⁊ exequit᷑ vt vere dei
angelus.i.nũciꝰ ſaxũ hmõi re
uoluit ab oſtio.qꝛ duriciã om
nem atq; difficultates ſuſtulit

ſeu abſtulit ab ĩigreſſu coꝛdis

in vtroq; ppbo. Miſtice etiã

aliter coꝛpus dñi ieſu quod ẽ

eccleſia ſepultum a ioſeph qð
eſt exciſuʒ in petra ſicut expo/

ſuimus:lapide aduoluto ad
oſtium hmõi monumẽti exi⸗
re adhuc ꝓphibet᷑ adgliam.qꝛ
p multiplicẽ duriciã atq; diffi
cultatẽ introire habet ad illaʒ

Pꝛopter vᷣba inqͥt labioꝝ tu⸗

oꝛũ ego cuſtodiui vias duraſ
Duricia iſta viaꝝ lapis eſt et

ſaxũ magnũ ꝑ qð neceſſe hũt

exire de ſepulchꝛo iuſticie etĩ
troire ad gloꝛiam. nõ em̃ fuit
amotus lapis ab oſtio monu

Py

ng
W
u

n⸗
ns
nae
ee
eo/
i

fi⸗
ii
in⸗

Folum CLXIII

menti vt reſurgẽti dño viã fa ſuis pdeũt tanẽᷓ ex moꝛtuis

ceret ⁊ egreſſũ pãderet.ſʒ clau

ſo penitus monumèto de illo

reſurgẽs ꝓdijt q̃ſi ꝑ ipᷣm lapi/

„ .

dẽ exiuiſſet. Nõ detinet coꝛ/

pus dũi Jeſu qð eſt eccłia ſa

xum magnũ in ſepulchꝛo iu⸗
ſticie aduolutũ ad oſtiũ illius
id eſt ñ ꝓhihet ipᷣm egredi du

ricia viaꝝ dñi que egredien⸗
tibus traſeũda occurrit.ſciũt
cem̃ qꝛ ꝑ multas tribulatiões

opoꝛtet introire in regnũ celo
rũ.ſicut legit᷑ in. xiiij. Actuuʒ.

Et ſciunt gladiũ flãmeũ atq;

verſatilẽ poſitũ eſſe ad cuſto

dlendã ianuã ꝑadiſi et viã li⸗

gni vite.vt legit in.iij. Gene.

O qᷓ; facile exeũt de monum

to clauſtral ↄuerſatõis moꝛ⸗

tui hmoi nr̃i tꝑis.imo q; diffi

cile in ſepulchꝛis teneri poſ/
ſunt. Veraciter em̃ dici pᷣt de

cis qðᷣ vulgo ðᷣꝛ.quia nec ſera

nec vectis nec clauꝰ nec gum
phus nec clauis ibi eos tene
re põt:.ex q̊ aparet nõ ibi eos
ſepultos tanq; moꝛtuos ſj po
tiꝰ viuos ad inſidiandũ ibi ⁊
latrocinãdũ abſcõditos. Nõ
em̃ opoꝛtet vim aut violenti/
am adhibere moꝛtuis vt tene
ant᷑ ĩ ſepulchrꝭ ſuis qͥ nec vir/
tutẽ nec vires habent ad exe⸗
undũ, Hig nõ de ſepulchꝛis

reſurgẽtes:dñice reſurrectois
miraculũ ⁊ gliam ſuſcitantes
ſed tanq;ᷓ latrones de ſpelun⸗
cis et latibulis in qͥbo latebãt
inſidiãtes. Sub habitu nãq;
pauptatꝭ ⁊ pᷣtextu ſctitatꝭ non
ſolũ diuitias tpales ſed etiaʒ
oĩm vicioꝝ lenocinia furãtur
⁊ infernũ etiã qdammõ furto
ſubripiũt dũ clauſi ⁊ ſub hĩtu

religiõis latẽtes illuc deſcen-

dũt ⁊ q̃ſi ꝑ ſuggeſtionẽ imo ꝑ
expᷣſſionẽ veritatis illũ a mun
do q̃dãmõ obtinẽt ⁊ ipetrant
et abſch rebellione ⁊ cõtradi/
ctiõe mũdi ꝑ hmõi ſubreptio
nẽ infernũ habeãt. aũt ſe⸗
quit᷑ iu verbis Math. (Erãt
aũt ibi maria magdalene ⁊ al
tera maria ſedẽtes ↄtra ſepul
chꝛũ) Scðm marcũ vᷣo (aſpi
ciẽtes vbi ponere?᷑ſollicitudi
nẽ ⁊ cõpaſſionẽ nob iſinuat
latoꝝ q̃ꝝ debet eſſe ſumma vi
gilãtia ð ſpũali ſepulta ſubdi
toꝝ.h̊ enĩ aſpicere vbi ponat
coꝛpꝰihu eſt inqͥrere ab ipſis
confeſſoꝛibus quales ſcʒ pe-
nitentias ſiue ſatiſfactiões in

iungant. Scire etiã debent

lati quibus aromatibo illõ cõ
diãt.qͥ bus lintheis ligẽt: qua
ſindone inuoluãt,⁊ ſi qͥd foꝛte
deſit officio hmõi ſepulture
X 4

—

Capitulã xLiII

ipſi ſupplere debent. Unde et interpᷣtatione noĩm ſigniſica

iſte mieres emiſſe aromata le cetus penitentiũ iãq; iuſtifica

gunk vt venietes vngerent ie toꝝ qͥ leſcʒ ĩ ipſo die paſce cir
ſum. Coꝛpus em̃ cõdiri aro/ cuſpiciunt ⁊ intra ſemetipſos

matibus videãt.ſed tũ illð ſu aſpiciũt vbi coꝛpus dñi Jeſu
ꝑpungere veniebãt.Sic ⁊ pᷣla ponat᷑.i.vbi ipᷣm recipiunt ne
ti penitẽtibo qͥ iã velut aroma foꝛte nõ ſit eis locus ad ipſuʒ
ubus aditi ſunt:debẽt lenita recipiendũ idoneus. Vel oĩ-
tem ↄſolatõis ⁊ cõſfoꝛtatiõis um iniq̃ꝝ cetũ ſignãt qͥ aſpici
adiungere.hoc em̃ eſt vngere unt vbi coꝛpus Jeſu.i.ecclłia
pnie aſpitatẽ:ↄſolationũ dul ponat᷑ vt ad illud veniãt qͥ ſq;
cedine linire atq; diſpenſatio cetum ↄtẽplant᷑ penitentiũ vł
nũ ſuauitate leuigare Heu qᷓ; totũ coꝛpus ecclie vt ſulem ſi/

modlica cura eſt multis ex p/ bi locũ pᷣparẽi ſepulture. NHel

latis noſtri tpis de ſupungen aſpiciebãt vbi poneret᷑ coꝛpꝰ
do coꝛꝑe dñni Jeſu:qð eſt pe/ Jeſu adilr̃am.qꝛ vbicũq; erit

nttẽtiũ cetus. VUel in hoc qð
dicit᷑ (aſpicietes vbi poneret᷑)
cyhra coꝛundẽ pᷣlatoꝝ nob in/
ſinuat᷑ q̃ ipſi non mediocriter

Debeẽt eſſe ſolliciti vbi coꝛpus

dñi ieſu ponat᷑ ad lr̃am in die
paſce:i.qbus ⁊ q̃libs ↄferatur
Honoꝛabilẽ ſepulturã ⁊ põ/

panm funeris magnificã ⁊ am
bicioſiſſimã ꝓuidere debẽt tã

to regi. Veillis ſi nõ curaue
runt vtꝝ ſacco viliſſimo iuol
nat᷑ an ſyndone:qͥ pᷣꝑaſſe de/
berent ei ſepulchꝛũ honoꝛiſi-
cũ in ſubditis. Alioqᷣn iſti exẽ

plo mulierũ iſtaꝝ ſupplere de

bent ſi qͥd defuerit honoꝛi fu/
neris. Vel ꝑ mlieres iſtas ex

coꝛpus ibi ↄgregabunt᷑ ⁊ ad

le.vt legit in.xiij.ſupꝛa. Me/
rito ꝗ̊ aſpiciebant vbi ponere

tur coꝛpꝰ Jeſu atq; delicie. vt

vbi illũ inuenirẽt ↄgnoſcerẽt.
quẽadmoduʒ ⁊ aues nobiles

atq; rapaces vbi eis oſtẽdat᷑
vbi eis ꝓijciat᷑ relamatoꝛiuʒ

attentiſſime ꝓſpiciũt.Tollere
em̃ ipᷣm volebant ⁊ raꝑe vtle
git᷑ in. xx. Jo.Dñe inqͥt maria
magdalene ſi tu ſuſtuliſti euʒ
dicito mihi ⁊ eũ tollã. Due ãt
legunt᷑ marie ꝓpter fraternam
caritatẽ q̃ inter duos ad mĩꝰ
ncce habet eſſe. Si aũt dile⸗
ctio naturalis parẽtes natu⸗

les de ſepultura filioꝛuʒ adeo

—

s
jen
tne

i⸗
ic
d⸗

fit

,Ft
ſin
t
)
ge
tle
ni⸗
ai;
eit
m
ni
le⸗
m’
o⸗

ſß

ſollicitat: quãto magis paren

tes gre de ſepultura filioꝝ gre

et honoꝛificẽtia funeris eoꝛũ
gẽa ipſa ſollicitos efficiet. Se
quit᷑ (Altera aũt die q̃ eſt poſt
paſceuen cõuenerũt pncipes
ſacerdotũ et phariſei ad pila⸗
tũ dicẽtes Dñnie:recoꝛdati ſu⸗
mus qꝛ ſeductoꝛ ille dixit ad-

huc viuens:poſt tres dies re

ſurgã. Jube cuſtodiri ſepul

chꝛũ vſq; in diẽ terciũ:ne foꝛ⸗

te veniãt diſcipuli eiꝰ ⁊ furen
mtur eũ ⁊ dicant plebi: ſurrexit

a moꝛtuis.⁊ erit nouiſſſimꝰer
roꝛ peioꝛ pꝛioꝛe Ait eis pilatꝰ
Habetis cuſtodiam ite cuſto
dite ſicut ſcitis. Illi aũt abeũ

tes munierunt ſepulchꝛuʒ: ſi-
gnãtes lapidẽ cuʒ cuſtodibo)
QDula ꝑ pncipes ſacerdotũ ⁊

pharileos pꝛelatos et docto/
res in accuſatõe veteris hoĩs

ſuꝑiꝰaccepimꝰpalã eſt.qꝛ eis
nõ ſufficit accuſatio: dãnatio

⁊ moꝛs atq; ſepultura veteris
hoĩs:niſi ⁊ reſurrectõis opi⸗

nionẽ impediãt. Boni em̃ pᷣ⸗
lati nõ ſola moꝛte veteris ho/

minis ↄtẽti ſunt.ſed etiam no
mẽ eius ⁊ opinionẽet infami
am delere conant᷑. Unð Pe
trus iniij.pꝛime canonice ſue

ýyrt bñjfaciẽtes obmuteſcere fa

ciat impꝛudẽtiũ hoĩm igno/
rantiaʒ. qð ipſi iudei in facto
iſto aꝑte inſinuãt Fle foꝛte in
quiũt diſcipuli eius dicãt qa

ſurrexit a moꝛtuiſ. Pꝛopter H̊

̊ a pilato vt moꝛaltr iuxta lit⸗
terã accipiamꝰ iſtud hoc eſt a
ptãte ſeculari ⁊ cuſtodes ⁊ cu
ſtodiã moꝛtuoꝝ ⁊ petũt ⁊ ac/
cipiũt qᷓtiens in bono ꝑſeue/
rare et a malis abſtinere: per
publice ptãtis miniſtros ſub
ditos cogunt. Vnde ⁊ q̃ſi in
ſepulchꝛis hmõi miniſtri bo
nos cuſtodiũt ne ad mala re⸗
ſurgãt:vt ita dicam moꝛalr fa
mã ⁊ rumuſculos hmõi ꝑ cu
ſtodes iſtos exſiguere ⁊ ſopi/
re nitunt᷑ q̃tiens vel ipᷣam in/
famiam purgare compellunt
vel a ſignis ⁊ occaſionibo vn/
de rumuſculi infamie oꝛiun᷑
eos arcent atq; compeſcunt
Attendenda aũt diligẽter ſũt
iſta tria que cuſtodie domini
ci coꝛpoꝛis adhibita ſunt.ſcʒ
lapis:de quo iam ptranſiui⸗
mus,. Signaculum ſeu ſigil⸗
lum cuiꝰfractura apparet do/
minici coꝛpoꝛis extractio ſeu
ſublatio.Tercio cuſtodes: et
hoc in omni ſepultura ſpiritu
ali Et hoc adhuc obſeruat ec
cleſia. Pꝛimum in baptiſmo

X„

Capitulum
que eſt pᷣma veteris hominis
ſepultura. Uñ ⁊ pᷣmum inter
rogat᷑ baptiſandus vtꝝ renũ

ciet ſathane ⁊ om̃ib pompis

eius.in quo lapiſ aduolui ad
oſtiũ monumẽti intelligit᷑.¶a
pidẽ em̃ iſtuʒ interpᷣtati ſumꝰ

firmitatẽ bone volũtatis:foꝛ/

titudinẽq; de nõ relabẽdo ꝓp/

poſiti. Scðo impmit᷑ baptiſ

male ſignaculũ.qð vniuerſa/
liter baptiſmalẽ caracterẽ vo
camꝰ.Tertio vᷣo cuſtodes ei
adhibent᷑:patrini ſcʒ qͥ illum
ðͤ ſacro fonte ſuſcipiũt. X au

tem baptiſmꝰ ſepultura ſit et

diñice moꝛtis figura atq; exẽ⸗
plũ expᷣſſe teſtat᷑ apłus in.vj.
ad Rom̃. Conſepulti em̃ ſu⸗
mus cum illo per baptiſmuʒz
in moꝛtẽ. Sic et in ſepultura
penitẽtie. Pꝛimũ em̃ in cõtri
tione moꝛit᷑ vetus hõ in odio
ſcʒ ⁊ deſertõe peccatoꝝ.dein/
de ſepelit᷑ ⁊ inuoluit᷑ atq; cir⸗
cundat᷑ lintheis et aromatib
motionũ et affectionuʒ gr̃e q̃
maxime ad ſecundã ꝑtem iu/
ſtitie ꝑtinẽt:hoc eſt affectione
boni. poꝛ em̃ eſt declinatio a
malo. Tercio aduoluit᷑ lapis
ad oſtiũ monumẽeti:hocẽiad/

hibet fraternitas bone volu⸗
tati ? ꝓpoſitum ꝑſeuerãtie bo

XLIII
no ppoſito. Quarto ſupimp⸗
mit᷑ cõfeſſiõis ſignaculũ. Ra

tione nanq; cõfeſſiõis pnĩa ẽ

maxiĩe ſacramentũ hoc eſt ſa⸗

crũ ſignũ ⁊ cauſa iuſtificatio⸗

nis. Quinto adhibent cõteſ/
ſoꝛes atq; doctoꝛes ꝑ exhoꝛ⸗

tationẽ ſuam atq; cõſiliuʒ pe/
nitenti ſollicitudinẽ ſuipſius
atq; cuſtodiã tanq;ᷓ cuſtodes

ct armatã militiã ad munimẽ
ſepulchꝛi. Sic ĩ ſepultura re

ligionis pᷣmũ traditione quã

facit in manꝰ abbatis ſeipſuʒ

ſepelit q̃ſi monumentũ ingre
diẽs. Deinde vocalis obliga

tiõis firmitas quaſi lapis ad

oſtium monumẽti aduoluit᷑.
Tercio tõſure et hahitus ſi-
gnaculü aponit᷑. Quarto in
ipᷣm gregem cõuentꝰveniens

et vn de fratribo effectꝰ:cuſto
dibus ⁊ magiſtris oꝛdis tra/
dit᷑:dum cuſtodie eoꝝ ſe ſub/

ijcit. Et hoc ẽ ꝙ cuſtodes ad
monumẽtum adhibent᷑. NHel

aliter in ipſa redditiõe ſeu tra
ditione ſepelit᷑.in habitꝰ⁊ ton

ſure ſuſceptione monumentũ
ſignatur.quia ipſa religio ipᷣo

huiuſmodi ſigno cognoſcit᷑.

In ꝓfeſſione vᷣo cuſtodes ci
dem adhibent᷑.quia tunc pi
muz cure ⁊ cuſtodie abbatis

—.—

ſſp.

ete

Leão

peſ
coen
laoi
lpis
un
ppꝛi⸗
gnat
ſiorl
ſẽt

ſoge

cul
ls

ſan⸗
hiſenp
bilio
mon
gue⸗

Ro

ſccot
fumm
lnto
ſonn
mon

lin

hpon
ſeh

es

e

Folium CCLxy
ceteroꝝq; magiſtroꝝ oꝛdinis tia pꝛelatoꝝ atq; doctoꝝ ⁊ cõ
ſe totalr ſubijcit ⁊ committit. feſſoꝛum circa ſepulturam ſpi
QVUel poſſumꝰ dicere ꝙ in ipᷣa ritualem ſatis aparet ex his.
H Aaſgrn llla implent᷑. In In hoc vᷣo ꝙ illeſo integroq;ʒ
eo em ꝙ ꝓmittit᷑ vite ſtabili/ ſignaculo chꝛiſtus dñs reſur
cas in monumento religiõis: rexit:ſatis oſtendunt reſurre
lapis ſtabilitatis ad oſtiũ mo ctionem ſuam diabolicaʒ eſſe
numẽti aduoluit᷑. In eo vᷣo ꝙ qui ſignaculũ tonſure vł ha⸗
ꝓꝛia manu ꝑ ſcripturã deſi- bitus quolibet modo frãgũt
gnat᷑ imo deſcribit᷑ ipſa pfeſ⸗ aut ledunt:aut deturpant.et
ſio: lapis ſignat᷑. In eo vᷣo ꝙ furto diabolico de monumẽ⸗
ſeipᷣm tradit et cõmittit magi to iuſticie ſe eſſe ſublatos in/
ſtroꝝ cuſtodie vt diximus cu dicant. Ad hoc enim ſignatꝰ
ſtodes adhibent᷑. Idẽ erit in fuit lapis vt vere reſurrectio⸗
ſepultura clericoꝝ attendere. ni pꝛohiberet teſtimoniuʒ ſi
lapis em̃ ad oſtiu monumen gnationis integritas.Cuſto⸗
ti ſepulture clericalis.qꝛ ⁊ cle des igitur obdoꝛmiuiſſe aut
ricatꝰ ſepultura eſt.ſed cõmu coꝛruptos eſſe quo minus fi/
ni ſepultura xpᷣiana honoꝛa⸗ deliter diligenterq; cuſtodirẽet
bilioꝛ. Lapis igit᷑ ad oſtium ex eodem ipſo apparet. Sed
monumenti hmõi aduoluen et violatoꝛes ſepulchꝛoꝛũ at⸗
dus:firmitas ſanctimonialis q; cimiterioꝛũ. Ideoq; ſacrile
eſt ꝑſeuerantie. Crux em̃ cle- gos eos eſſe manifeſtum qui
ricoꝝ ſciimonia eſt vt ſupᷣ di/ ſignacula iſta huiuſmodi mo
ximus. Signat᷑ monumẽtuʒ numentoꝛum diſſipant:mo⸗/
in tonſuratione.tonſura eniʒ numenta effringunt: moꝛtu/
ſignuʒ eſt clericatus:et huius oſq; detumulũt:canibus aui
monumẽti ſignaculũ.Cuſto/ buſq; pꝛoijciunt.que omnia
des eiuſdẽ adhibent᷑ varie ſol vtiq; de ſeipſis faciunt: dum
licitudines pᷣpoſitoꝛũ ſeu ipſi ad vomitum peccatoꝛum re

pᷣpoſiti:quoꝛũ officiũ eſt ꝑ di deunt. Generaliter igitur aP

ſciplinã moderari acceſſus et paret caluariam et locum do
cercere laſciuiaʒ cericoꝛum minice cruciſexiõis mũdũ eæ?
Que igitur debeat eſſe diligẽ ex eo qð legit᷑ ſiẽ ſupᷣ oñdimꝰ

moꝛtuo infernali impedũt of liut ĩ amoꝛẽ vane laudis at;

Apocal.xj.de ciuitate que vo ficiũ.ſicut dicit dñs in.xj.Lu. ſ
car ſodoma ⁊ egiptus in qua ſinite moꝛtuos ſepelire moꝛ2ꝛ2ꝛ he
dñs crucifixus eſt. Oꝛtus vo tuos ſuos. vnde ⁊ eos ſacer ih⸗
ecclia. Oonumentũ in ea to dotes ĩfernales merito appel
tiꝰ dñici coꝛpis qð eſt electo/ lemus. Vñ ⁊ ibidẽ ait hꝛeeg. n
rũ cetꝰ: ipſa xpiane religionis Moꝛtus moꝛtuũ ſepelit cim
ſcttas ſeu gra. Lapis aduo/ pctõꝛ peccatoꝛi adulat vbiñ 19
lutus firmitas ſcti ꝓpoſiti.Cu ventoſe vaneq; cõmẽdãt dia en
ſtodes vo pꝛelati ⁊ doctoꝛes. bolica vᷣtute reſurrectõeʒ ſpũ dn
de qbus legit᷑ Eſa.lxij. Suꝑ alẽ plerũq; in moꝛtẽ foꝛmant. 10
muros tuos NHieruſalẽ cõſti He ſunt maledicte mulieres en⸗
tui cuſtodes. Signaculũ ca/ q̃ nõ vngẽta emũt vt venien- cun
racter baptiſmal. Per ↄtrari tes vngant officioſe atq; öuo ni
um vᷣo oĩa de ſepultura mala te dũm Jeſum.ſed ſiphas eſt Gn.
accipiẽda ſunt eis q̃ diximus dicere ſtercoꝛa pctõꝝ qᷣbs ipᷣa * En
⁊ malis cuſtodibo malicieq; ſi ſuauitate palpatõis illum in⸗/ ne
gnaculis vt monumẽtuʒ ipᷣm quinant in eis qui mẽbꝛa eiꝰ aſe
pcim accipiat᷑ qdᷣ vnuſquiſq; eſſe debuerant. peccatis eniz mnon
ſibi excidit aut defodit.vñ ex/ dipſa ſuauitate palpationis et ſun
pbꝛat dñs ſcribe in. xxij. Eſa. lenitate adulationis vngitur deſe
Exrxcidiſti tibi hoc ſepulchꝛuʒ peccatoꝛ atq; linitur: vt am/ gun
Et i xxvij.Ecã.Qui fodit ſo plius deo feteat et ſoꝛdeat at⸗ che
ueã incideti eã. Et in. x. Eccẽs q; pꝛofundius computreſcat. e
idẽ. Youeã igit defodit ſibi et Emunt autem iſta ſtercoꝛa. ʒN
foueã excidit miſer pctõꝛ vbi quia peccato male aſſertõnis ule
captꝰ detineat᷑ atq; avermibs et vane laudis illa ſua effici tan
internalibo depaſcat᷑ duʒ pec unt. Et reuera marie dici poſ ſf
cat.Lapidẽ vᷣo ad hoſtiũ mo ſent he mliereſ ab abiſſo ama ali
num̃ti ci aduoluit qͥ cũ ĩ pec/ ritudinis:qua ſub pᷣtextu dul Cd
cato qlibet ↄfirmet:ſiue adu⸗ cedinis deceptos ſubmergũt ſfin
latõne ſiue alia ſuggeſtione h̊ Et mlieres:a molliẽdo heres gi⸗
faciat. Adulatoꝛes em̃ qͥ pctã qꝛ et viriles aĩios effeminãt D ſne
laudant: diabolice ſepulture ⁊ ᷣtutũ viros nõnunq; emol Gi

o,
e,

vel

i

ol
g

Folium CLxXxVI

reſoluunt. Verba adulatoꝛũ natio eſt exterioꝛ ⁊ om̃e ſignũ

