fuit in q̊ ipe dñs Jeſus cõpꝛe

H henſus fuit a pſecutoꝛibꝰ Ad

radiceʒ em̃ mõ oliueti capt⸗

fuit Cõgruit aũt id qð ſequit

buic expoſitõi:(ũc diclt eis

infirmoꝛ. Vel miſtice in no
cte iſta pꝛeſentis vite oẽs ele/
cti ſcandalũ tribulatõnis aut
alioꝝ qͥ de moꝛte fratris eoꝛũ
ſcandaliſant᷑ patiunt᷑. VUnde
aplus in.iij.ſcdᷣe ad Thimo.
Imnes Qqà pie volunt vinere
in chꝛiſto pſecutionẽ patiunt᷑
Moꝛalxr vᷣ̈ ad virtutes qᷓs
nomie diſcipuloꝝ ſupꝛa acce
pimns referendũ eſt. In no/
cte em̃ tentatõnis et in nocte
peccati oẽs virtutes ſcanda/
lum ſiue lapſuʒ patiunt᷑. ſicut
dicit᷑ in ſcðõa Jacobi Qui of/
fenderit in vno factus eſt om
niũ reꝰ. Eodẽ modo ꝑ cõtra
rium de vicijs accipit᷑:q̃ oĩa
“

Capitulum

in ipſa nocte penitẽtie vł peni
tudinis moꝛiunt᷑. Qðõ vo ſe
quit᷑ Quia ſcriptũ eſt ꝑcutiã
paſtoꝛẽ ⁊ diſoygent᷑ oues gre/
gis)ex.xiij. ʒacharie. vbi nos

habemꝰpꝑcute paſtoꝛẽ ⁊ diſꝑʒ⸗/

genẽ oues:miſterio bñ cõgru
ic ⁊ moꝛalitati.ſPercuſſo eniʒ
q̃cunq; paſtoꝛe:i.pᷣlato moꝛte
ſpũali:q moꝛs pcti eſt:diſper
gunt᷑ oues ⁊lupis infernalib⸗

exponunt᷑ ꝓpter hoc maxĩe in
ſidiat᷑ diabolus paſtoꝛibo ſci⸗

ens in eoꝝ ꝑcuſſiõe ſpũali to

tius gregis eſſe piculũ. M0

raliter vo noĩe paſtoꝛis liber
tas arbitrij deſignat:cui vᷣtu/

tes ⁊ dona velut quedam dei
oues paſcẽde:nutriẽde: cuſto

diedeq; a deo cõmittunt᷑ Si

militer et vicia ac dyabolus
hoc ſalubꝛiter ꝑcuſſa gladio

v̈bo del oues diabolice.i.vi⸗
cia diſoygent. Similr ⁊ eadeʒ
moꝛtaliter percuſſa velut gla
dio ſuggeſtiõis aut tentatõis
oues dñnice:i:virtutes ⁊ dona
diſpergent. Poſtq; autẽ ſur/
rexero pᷣcedam vos in galile/
am) Juxta miſteriũ in galile/
am q̃ trãſmigratio facta inter
pꝛetat᷑ electos pᷣcedit dñs Je
ſus qui eis ducem ⁊ exemplũ
faciende de hoc mundo ad

.

celum tranſmigratõnis ſe eis

exhibuit. Congruit autẽ illis
et paſtoꝛibo ſiue pᷣlatis vt poſt
qᷓ; ſurrexerint a moꝛte.ſ.pecca
ti.vl poſtq; ſurrexerint in pᷣla
tionẽ et iterum ſurrexerint in
ſubiimitatẽ vite ⁊ eminentiaʒ
quia nõ ſolũ ſurgere in pꝛela
tionẽ debent:ſed etiam reſur⸗

gere in vite eminentiã:pꝛece/

dant ſubditos ſuos ducatu ?⁊
exemplo:vel pᷣeminẽtia in ga
lileam.i.in tranſmigrationẽ qᷓ
intelligit mũdi deſertio vl cõ
tẽptus.Congruit ⁊ hoc liber

tati arbitrij:vt poſtq; a moꝛte
pcti reſurrexerint vᷣtutes: pᷣce

„

dat coogatione ſua nõ tm̃ vt
eas ſequat᷑ adeo em̃ debet eẽö
vrgere recoꝛdatõ pᷣterite moꝛ
tis:adeoq; reddere ſollicitam

de trãſmigratione iſta ſpũali

facienda vt nõnunq; eas ſua

ſollicitudine pᷣueniat. Si vxᷣo

referatur ad veterem homĩeʒ
⁊ hoc congruit.vetus em̃ ho

mo poſtq; a moꝛte penitentie

diabolico miradlo reſurrexe⸗

rit:ipſa vicia pᷣuenit et pꝛece/
dit et in tranſmigrationẽ ma/

Sicut auis tranſmigrãs de

lam anteq; tentet᷑ vl trahat᷑ ſe
impingit. Uñ Pꝛouer xxvij.

nido ſuo ſic vir qui relinqutt

en⸗

es!

co
Ins
niho

latio
ſunnn
ſeni
it.
nore
tatio
Kxi
lbꝛe
iſit⸗
ſimn
Xxri
ſcit.
per

fum

te

lchta

buse
mus.
lunt
hobie
bien⸗

pobie

lin.

humnn
Sche

gſees
Mellis
vtpoc
ſpecan
tinßa
erintin
nencia;
n pece
nteinnn
⸗

norte.
g ßce
dnN
cbete
te mo⸗
lclam
hül
59 ſus
Siſe⸗
vomie;
eübo
gutente
nrere⸗
rece
nenna/
ahuiſ.
e⸗
vis de

ingng

locum ſuum.(Reſpondẽs au
lem Petrus ait illi. Et ſi om⸗
nes ſcandaliſati fuerint in te:
ego non ſcandaliſaboꝛ) Pe/ d
trus typũ gerit eoꝝ qui ſe pe d
trinos.i.robuſtiſſimos ſtulta
temeritate per inexꝑientiã tẽ⸗
tationum atq; periculoꝛũ pᷣ⸗
ſumunt.ſed ipſa tentatio ꝙ ꝑ
ſe nihil poſuit manikteſte oſte⸗

dit. Vaſa em̃ figuli ꝓbat foꝛ⸗
nax et viros receptibiles ten/
tatio tribulatiõis Ecẽixxvij
Ex ipſa ergo tentatõne velut

libꝛo exꝑientie ⁊ magiſtra cer
tiſſima qͥd vel ſimus vel poſ/

ſimus addiſcamꝰ. VUñ Ecẽi.

xxxiiij.Qui non tentatꝰeſt qͥd

ſcit. Et iterũ Vir in multꝭ ex⸗
pertus cogitabit miłta. Et ite

rum. Qui non eſt expertꝰpau

ca recognoſcit.Et iterũ. Qui

tentatꝰ non eſt qualia ſcit. Re

bus ergo de nobiſipſis creda

mus:non nobiſipſis. He em̃

ſunt que nunq; fallũt ſemper
nobis oſtẽdũt. Edocemur et

hic non ſublimius ſentire de
nobis q; ð alijs. Petrus em̃
qui ſublimiꝰ de ſe qᷓ; de alijs

eſtimat ipſo caſu ſuo ad recti

tudinem ꝓpꝛie eſtimationis qꝗᷓ
humilitas eſt reuocatus eſt.

E docemur etiaʒ hic eos ma/⸗

ſo ——

.
. . 7
2 W

kxime cõgruere pꝛincipatibus

miliauerunt tentatiões ⁊ eru
iuit exꝑientia.qusadmodnʒ

erudiuit experientia et a teme
ritate cõpeſcuere caſus ⁊ peri
cula. Vnde Bꝛegoꝛius de ip

ſo petro. Deus ipᷣm apoſtolo

rum pꝛincipem ꝑmiſit cadere
vt in ſua culpa diſceret quali

ter alijs mißeri ðöberet. o
raliter vᷣo P etrus typum ge⸗
rit ſpei ⁊ còfidentie: que ante

tentationem de ſtatu et ꝑpſeue
rantia atq; victoꝛia facile pꝛe

ſumit et ſe iactat. In tribula⸗/
tione aũt nulla facilius ſuccũ
bieaut deficit. Nulliꝰem̃ vir
tutis inſirmitas atq; fragili⸗
tas in tribulatiõe euidentioꝛ
eſt. nullius caſus facilioꝛ aut
crebꝛioꝛ:nullius ſtatus rari/

oꝛ qᷓ; ſpei.vñ etiaʒ rariſſimos
debiliſſimoſq; ſpei motꝰ ĩ eis

etiã quos ꝑfectiſſimos repu/
tamꝰ nõ ſolũ in moꝛte ſed etiã
ĩq̃cũq; triblatõe luenies.OQO g̊
autẽ rũdit dñs (Anteq; gallꝰ
cãtat ter me negab)i.trinã ne

gatoõez incipies. Olſtice vᷣo
gall? cetꝰ pᷣdicatoꝝ aut pᷣdica

toꝛ q cunq; ſeu pᷣlatꝰeſt, And

C 2

eccleſiaſticis quos macie hbu

duces exercituuʒ:illi maxime
hficiendi ſunt quos belloꝛuʒ

Capitulũ

et in hmõi rei figuram gallo⸗

rum imagines turribo ecclia/

rũ ſupponunt᷑ AUñ Job. xx

viij. Quis dedit gallo intelli⸗
gętiã. ? Pꝛouer.xxx. Unũeo PP

rũ qui recte gradiunt᷑ modu

latã ſuauitatẽ reſonat.añ bu⸗/

iuſmodi cantũi.doctrine vel

5pᷣdicatõis ſonũ qͥd eſt in hoĩe

niſi ði negatio et illa trina.i.ꝑ
fecta.vel trina ꝓpter triplicem
vim cuiꝰtriplex a deo auerſio
trina eiuſdem eſt dei negatio.

AVel ꝓpter erroꝛẽ cogitatõnis

et infectõem affectõis.⁊ ꝑuer

tres dei negatiões ſunt. iuxta
qð dicit᷑ in pᷣma ad Titũ Cõ

fitent᷑ ſe noſce deũ:factis autẽ

negãt: cũ ſint abominati affe
ctoibo intellige ⁊ incredibiles

cogitatõibo.ſupple ⁊ ad omne

opꝰbonũ repꝛobi. ¶ Ait illi pe
trus:etiã ſi opoꝛtuerit me mo
ri tecum nõ te negabo) a
gna temeritas ſtatim moꝛteʒ
xpᷣo dño ꝓmittẽte ſtatimq; de
vincẽda moꝛte pᷣſumente. qᷣa
nec leuiſſime cogitatõi ſuffici
mꝰqñq; reſiſtere. (Tuũc ve⸗
nit Jeſus in villaz qᷓ ðꝛ Beth
ſemani) boc eſt qd Johãnes
ſcribit Egreſſus ẽ ieſus trãs

toꝛrentẽ cedron. Vetus ho/

„ . — —
2 . 3

mo iuxta moꝛalẽ intelligẽtiaz
ſicut ſꝑ foꝛis eſt:ſic et ſo egre/

dit᷑ quẽadmodũ ⁊ nouhõ ſꝑ

ingredit᷑. AUnð Hieremie.uj.

ingredi nõ ceſſabis. Vñ ⁊ in
iiij. Geneß dixit cayn ad abel
fratrẽ ſuum. Egrediamur ſo-
ras.Et eiuſdẽ xxxiiij.Egreſſa
eſt Dina vt videret mulieres

regionis illiꝰ. Egreſſus ergo

abel occiſus eſt. egreſſa Dina
oppᷣſſa eſt vi ⁊ virginitatẽ pdi
dit. Sic egredi nò ceſſat vetꝰ

bõ q et hõ exterioꝛ dicit: ſoꝛiſ

q ꝑ viſibilia magis ac magi
ſpargit᷑ (trãs toꝛrẽteʒ cedron
à̊ͥ interpᷣtat᷑ triſtis meroꝛis.in
quo ſignat᷑ toꝛrẽs pñtꝭ tribu/

lationis quã ꝑtrãſire ſx cõtẽé

dit vetus hõ. Ecõtrario vᷣo
de iuſto vel nouo ðꝛ. De toꝛ/
rente in via bibet. Nõ curat
in toꝛrẽte vel moꝛari vl de eo
bibere vetus bõ Egredi ã ꝑ
oꝛiginẽ. trãſilit toꝛrentem ce/
dron ꝑ fugã vel odiũ tribula
tionũ. Venit in villaʒ q̃ dicit
Bethſemani.i.vallis pingui/
um. Hec ꝓfũditas diuitiarũ
vel deliciarũ. Ad hãc venit ꝑ
ꝑ appetitũ vel deſideriuʒ que

tamen poti cũ vallis aridita

tũ atq; defectionuʒ ſit iudicio

atrẽ vocabis me ⁊ poſt me

Folium xV

ſpũs vallem eam pinguiũ vł ra caldeoꝝ egredimini. Et in

ſcgr⸗/ pinguedinũ vetus bomo re- Apocalxviij. Exite ð illa po
hoſ⸗ putat. Delitie qppe ⁊ diuitie pulus meus. Egredit᷑ ergo ꝑ
mon ⁊ vanitas pñtis gloꝛie veterẽ mum per oꝛiginẽ trãſit toꝛrẽ⸗
oſtne hojeʒ paſcũt et nutriũt impin tem cedron.i.triſtis meroꝛis:
Girin guant atq; delectãt vl dilatãt. toꝛrentem affectuũ qui eſt pꝛe
Ach Hic eſt locus vbi cõpꝛehẽdit᷑ ſentis felicitatis toꝛrens. qui
mmrt⸗ a cohoꝛte ſeu caterua vicioꝛũ et toꝛrẽs eſt: quoniã facillime
Eoc et demonũ. Juxta iohãnẽ vᷣo euacuat᷑ ⁊ areſcit ⁊ triſtis me⸗
vulins oꝛtus ibi fuiſſe dicit᷑. Paradi roꝛis:⁊ hoc mðipalati ſanic
nse ſus qᷣppe ⁊ oꝛtus voluptatis iudicio.vel triſtis meroꝛis af
Din veter homĩs ſterquiliniũ lu⸗ fectuũ in poſteꝝ. Toꝛrentem
eocl xurie ⁊ ſpinetuʒ auaricie ⁊ de iſtũ tranſit:vel dum ipᷣm con
Nthe ſertũ ſuꝑbie: quẽadmodũ pa temnit vel dum bꝛeuitatez eiꝰ
iu ragdiſus aſinoꝝ carduetũ eſt. ⁊ et tranſitum fineq; ↄſiderat.
mag o paradiſus poꝛcoꝝ volutabꝛũ conſideratõe velut ſputum ⁊
dton eeſt ſcenoſiſſimũ. In oꝛto ergo terribile abomĩat᷑ ſimul ⁊ ab-
igin voluptat ⁊ in valle ginguiuʒ hoꝛret. Venit ad vallem pin
o⸗ miſer peccatoꝛ compᷣhendit᷑. guiũ ſiue pinguedinũ.i.hũili
.G⸗ illuc vadit vt ibi moꝛã faciat. taeis:ꝑ ſuij pſïdeſpectu. Hu⸗
Noe In ſolo toꝛrente cedron.i.tri militas vallis eſt ad quã pin
eto⸗ bulatõis eſt ei refugiũ atq; ſe- guedines gratiarũ oẽs cõſlu/
dhrat cuntas ⁊ illud to ſtudijs ac unt. Merito aũt vallis pin-
deeo viribus declinat.et ad locum guium aut pinguedinũ bumi
tce ſue captiõis ⁊ moꝛtis toto im litas e:cui ipſa fames: ipᷣa ari
nc peitu pcipitioq; feſtinat. Ad ditas:ipſa penuria:ipſa pau-
ſonla penitenteʒ ᷣo aptatur. Peni/ pertas:ſpũalis pinguedo eſt.
dicl tens em eoipſo ꝙ penitẽs de De his em̃ oĩby paſcitur ⁊ im
ſngn⸗ cruce: ſepulcro:pfundoq; pec pinguat᷑ hũilitas. In hac ſo/
ldarid cati egredit. Vnde ⁊ dictum la venat᷑ dñs.nihil extra val/
enite eſt Abꝛae in Benef.xij. Egre lem iſtam capit.montes enim
inae gere de terra ⁊ de cognatione excelſi ſuꝑbie ⁊ arrogantie re
iin tua.Et in Jeremia.l. Recedi fugium ſunt ceruis.i.ſtolidiſ/
d⸗ te de medio babilonis ⁊ ð ter ſimis peccatoꝛibus:nea deo

„

Capitulum

capiant᷑. Interpᷣtat᷑ et gethſe⸗/
mani toꝛcular famoſe auditi/
onis. Juxta miſteriũ ergo bñ

dicit᷑ chꝛiſtus dñs veniſſe in
villã gethſemani.i.in villã toꝛ
cularis:ĩ mũdũ ſcꝭʒ.in q̊ toꝛcu

lar.i.moꝛtẽ calcauit ſolus:cuʒ

illaʒz ſupꝛa oẽs alios calcaret.
vt ipſe met dic.lxiij.Eſa.Toꝛ
cular calcaui ſolus.Quid au
tẽ vnq; fuit adeo famoſe au/
ditõis vt moꝛs eiꝰ: cuiꝰ famã

pᷣclariſſimã enarrat oĩs eccle/

ſia ſctõꝝ dum victoꝛia ĩiaudi⸗
tuſq; nobilis ille triüphus q́
moꝛtẽ ipᷣa moꝛte moꝛtificauit
et ipſo moꝛſu ſui infernũ et di
abolũ ſtrangulauit. Vl ideo
famoſe auditõis:qͥa ipſa moꝛ
teꝓ recõciliatione generꝭ hu⸗

mani clamãs:glioſe auditus

eſt. Interpᷣtat᷑ et gethſemani

opꝛimẽs nomẽ hũile Nomẽ
hüile nomen eſt chꝛiſtianita⸗

tis qð hũilitates ꝓfitet᷑:qð eiꝰ

paſſione oppmere intẽdebãt

iudei. Vnde ergo villa geth⸗
ſemani.i.oppᷣmens nomẽ hu

mile locꝰ paſſiõis eius accipi

tur. Moꝛaliter vᷣo penitẽtia
villa gethſemani eſt. Quẽad⸗
modũ em̃ in toꝛculari cõpꝛeſ
ſis vinacijs:vinuʒ expmitur.
ſic depᷣſſis vinacijs peccatoꝝ

vinum cõpunctõſs in penitè

tia eliquat᷑. Vel melius In
toꝛcularibo mũdanis vinũ efſ
fluit et vinacia remanent. In
hoc vᷣo toꝛculari vinacia pec
catoꝝ ꝑ deſertionẽ aut cõfeſſi
onem ipſoꝝ effluũt.Hoc etiä
toꝛcular famoſe auditõis:nõ
ſolum qꝛ in eo audit᷑ cõfeſlio
et ſupplicatio penitẽtiũ.ſed q a
de eo laus deo ⁊ glia ipſis an
geliò vocibo reſonat in excel
ſis.et hoc eſt fama laus ſcʒ et

teſtimoniũ bñ iudicãtiũ Ipᷣa

etiaʒ pnia eſt oppꝛimẽs nomẽz
hũile:quod eſt nomẽ pctõꝛis
qð et ipᷣm in eadẽ delet᷑.et no/
men ei iuſti vel iuſticie reddi᷑
cũ in ea iuſtificet᷑. Eodeʒ mõ
et peccatũ toꝛcular accipi põt
ſed diabolicum:in q̊ adeo mi
ſer pctõꝛ cõpꝛimit᷑ vt totuʒ ex
eo vinũ gr̃e effluat et effunda
tur.ſolaq; ei vinacia pctõꝝ re
maneãt ⁊ ſole feces. Ad villã
ergo pctii.ad locuʒ vel opoꝛ
tunitatẽ eiꝰ ꝑ tentatõeʒ hõ ad
ducit᷑:ibiq; a carnificibo inrſer
nalibo cõpꝛehẽdit᷑:que eſt co
hoꝛs diabolica. Silr ⁊ pctm̃
merito opꝛimens nomẽ hu⸗
mile intelligit᷑ vt humile nõ ꝓ

vile ſed ab humilitate virtute

accipiat᷑. (Et dixit diſcipulilis

n
1
1
pec
Lctii
n
feſio
d
an
ee⸗
e.
li
ne
is,
no⸗

Folliun

ſuis Sedete hic donec vadã
llluc ⁊ oꝛem) Juxta lr̃aʒ:ſecre
ciꝰ oꝛare volebat. In q̊ Mo⸗/
ralit ſecedere docemur a tur⸗
ba tꝑe oꝛõnis.quod ⁊ ipemet
docuerat in.vj. Mathei.Cx
aũt aſſumpſit Petrũ et duos
filios ʒzebedei.i.iacobum ⁊ io
hannẽ: Moꝛalr inſinuat tri-

bus virtutibo que ꝑ tres illos
aplos ſignificant᷑ maxĩe cer/

tandũ:⁊ in tentatõib vł etiaʒ
paſſionibo potiſſimũ inniten/
dũ. In petro quippe qꝛ petra
nomẽ habet foꝛtitudo intelli/

.git᷑. In iacobo qͥ luctatoꝛ vel

ſupplãtatoꝛ.patientia vlł hũili

tas.qᷓ ſole habent lucandi et

ſupplãtãdi hoſtis aſtũciã. In

JZohanne vᷣo qͥ interpᷣtat᷑ gra
intelligit᷑ charitas:q; ſola gra-

tũ facit ⁊ in cõſpectu dñi gra
tioſuʒ. Alijs & virtutibo q̃ſi di
cendũ eſt Sedete hic:in ipſo

diſcrimie paſſiõis. Vel ſede⸗
te hic.i.: fungimini vnoq̊ʒ ma

giſterio ſuo ⁊ ptãte iudiciaria
ſimul ⁊ regia.q̃ tria in ᷣbo ſe
dedi intelligunt᷑. Sedere em
eſt doctoꝝ et regum ⁊ iudicũ.
q̃ tria officia vnaqueq; virtꝰ ĩ
ea vi in qua ↄſtituta eſt exer⸗
cere debet: ſicut ⁊ reuera exer
cet.· Maxie aũt tꝑe oꝛatiõis

in oꝛdinibo ſuis ⁊ gradibus ſe
dere debent virtutes.quẽad/
modũ tꝑe oꝛationis cõuentꝰ
om̃es deſcribũt gradibo ſe oꝛ
dinant:pſallẽdo ſcʒ et cãtãdo
in ſedibo ſuis vel ſtallis ſeden
tes aut ſtãtes ꝓut oꝛõni con/
gruerit. Hoc ergo nobis hic
inſinuare videt᷑ cũ dicit Se
dete hic donec vadam illuc ?
oꝛẽ) Sic ⁊ ſacerdos cũ pau⸗
cis miniſtris ad altare oꝛatu⸗
rus accedit:cõuentu fratrũ ?Zz
multitudine in ſuis ſedibo re/
manente. QOð vᷣo ſequit ( Ce⸗/
pit ↄtriſtani ⁊ meſtꝰ eſſe) illud
in nobis inſinuat qꝛ ſola ini⸗
tia tẽtationũ et tribulationuʒ
in xpᷣi athletis hñt triſticiam.
Finis vᷣo eaꝝ leticiã. ſicut ip̃e
pᷣdocuerat ĩi.xvj. Johis apo/
ſtolos dicẽs.ↄtriſtabimiĩ vos
ſed triſticia vertetur in gaudi
um. Incipit ̊ cõtriſtatio ĩ ele
ctis ⁊ ꝓ xpᷣo certãtibet tantũ

incipit. In repꝛobis vᷣo econ

trario gaudiũ incipit tãtũ.tri

ſticia vᷣo in eis ↄſummabitur

ſed ſine ↄſũmatiõe finis. VUnñ
in.vj.Luce. Ve vobis qͥ nũc
ridetis:ipſe met ait.non ſoluʒ
aut vt veritatẽ humanitatꝭ in
ſe oſtẽderet ↄtriſtatõeʒ et me⸗
ſticiã pati voluit: Sʒ etia v t
c 4

Capitulũů
viam per quã alios ad ſe poſ
ſe venire volebat:ipſemet pꝛe

curreret:vt in paſſionibꝛ non

haberent qͥd cauſarent᷑ Cum
et iᷣm dñm chꝛiſtum pmũ de
toꝛrente paſſionũ in via bibiſ
ſe agnoſcerent. ⁊ vt ait Aug⸗
calicem paſſionis pᷣmum bi⸗
beret medicus ne ulũ abhoꝛ/
reret egrotus.(Tunc ait illis
triſtis eſt aia meavſq; ad moꝛ
tem) quaſi dicat:vltra moꝛtẽ
nõ extendit᷑ triſticia mea: ſed
in ipa moꝛte moꝛiet᷑ ⁊ finietur
Vel triſtis eſt anima mea eo
vſq; doloꝛe cõpaſſiõis q̃ mũ/
do cõdoleo vt moꝛtẽ ꝓ ipſo ꝑ
feram. In quo quid peniten

tem doceat:imo qd veraciter

faciat penitẽs plane oſtendit.
Debet em̃ triſt eſſe doloꝛe pe
nitudinis vſq; ad moꝛtem ve
teris hominis:cõtra eos qͥ vſ
q; ad mutilatiõeʒ eiꝰtãtũmo/
do triſtant᷑. Hi ſunt qͥ a pctõ
ſolũmodo abſtinere:nõ autẽ
emẽdare volũt.quales ſũt fe⸗
neratoꝛes qͥ ab vſurꝭ nõnun/
ᷓ; abſtinent. ſed eas reſtitue/
re pꝛoꝛſus nolũt.Tales ſunt
qui ⁊ veterẽ hoĩem ꝑ abſtinẽ

tiã a detractõne mutilant.ſed fit: nec ſuſtinet niſi ſuſtinẽtes

gures ei integras ⁊ oculos ce

„

4 ⸗
4 N . *

nec ockos ab aſpectu et explo
ratiõe alienoꝝ peccatoꝝ.nec
aures ab auditu detractõnis

auertut. Tanta igitur debet
eſſe triſticia que veterẽ homi⸗

nẽ vſq; ad moꝛtẽ ꝑcutiat. Vlł
iuxta lr̃am que ibᷣm penuẽteʒ
ad moꝛtẽ ꝑferendã ſi alias in

dei pacẽ⁊ gram redire nõ poſ

ſit inducat. ( Buſtinete hic
et vigilate mecũ) iuxta litterã
pondus vigiliaruʒ ⁊ triſticie.
Moꝛalær vᷣ h.i.ĩ hac vita ſu
ſtinere iubemur ipᷣm dñm q̃n
tumcũq; grauẽ ⁊ põderoſum
tẽtatõibo aut tribulatõibo aut
laboꝛibus ſe exhibuerit. Iſta

em̃ grauitas ⁊ põdus eius p

pꝛie dicumt᷑ in ſcriptura. Vn
illud. Viriliter age ⁊ cõfoꝛtet᷑
coꝛ tuum ⁊ ſuſtine dñm.Et il
lud ĩ ſcdðo Ecci. Suſtinete ſu
ſtentatões dei. Cõiũgere deo
⁊ ſuſtine Et iteꝝ in eodẽ De
tuentes dñm ſuſtinete miſeri
coꝛdiã eius.Et alibi in eodeʒ
xxxiiij.dñs ſolus ſuſtinentib⸗
ſe in via vᷣitatꝭ ⁊ iuſticie. No⸗
li ꝓijcere ⁊ abijcere onus illð

qꝛ non poꝛtat dñs niſi poꝛtã

tes ilum vt in ludo pueroꝛũ

ſe. VUnde cantat tota eccleſia

teraq; membꝛa relinquũt: qñ de eo. Faſciculus mirre dile⸗

epio
vlec⸗
dönis
debet
homn⸗
nitete
is in
Phoſ
lehie
lueri
an
nn
um
aut

ns9
Ui
net
Etl
geſun

a“

Folium

cus meus mihi, ꝛ de eo ſcri⸗
ptura in.ix. Amos. aen
9

lũ ſuum ſuꝑ terrã fundauit.

totã eccliam. Non ſit igit᷑ ti-
bi oneri dñs ⁊ nõ ꝓijcias euʒ
ne dicat tibi illð Eſa.xxiij.cũ

tibi ſimilibo. Vos eſtis onus

ꝓijciam ꝗqppe vos. Suſtine⸗
te hic diẽ dñs me ⁊ onera vo

bis impoſita. ſuſtinete etiam
onera fratruʒ ſicut in.xvj.ad
Balathas Alter alterius one
ra poꝛtate.⁊ ſic adimplebitis

legem xpᷣi. His em̃ oibo one

ribus depoꝛtandis conduxit
nos dñs: et ex viciſſitudine ei
tenemur. VUnde ⁊ pmũ poꝛ/
tauit onera noſtra in cruce:⁊
noſipſos vt eius onus.Deq̊

legit in. xj. ath. Onus me
um leue. vt ipᷣm poſtea poꝛta

remus. Pꝛecio etiã eterne re

muneratõis idipᷣm facienduʒ

nos ↄduxit.et hoc ad totã vi

am ſiue dietam. qðᷣ ↄtra illos

diamus:q in ipſa via dñm ꝓ
ciunt.vel qͥ ante expletã die

tã vite huiꝰ pᷣciũ ab eo deuo/
nonis expetũt. Maxie auteʒ
ſuſtinere iubent᷑ hic:qͥ ĩ eccle/

ſia dei columne inſtitute ſunt
vt pᷣlati.⁊ hoc ipſo officio eis
dicit. Quid em̃ aliud eſt dice
re:ſacio te columnã in domo

mea:niſi ſuſtine. Bene aũt ſe
quit᷑. (Et vigilale mecũ) qꝛ ip
ſi hoſtes inceſſanter vigilant.
Vnde Petrus in.iiij.canoni
ce ſue. Sobꝛij eſtote ⁊ vigila
te qꝛ aduerſariꝰ veſter diabo
lus tanq; leo rugies circũit q̃
rens quẽ deuoꝛet Et iob.xxx.
Qui comedũt me:nõ doꝛmi⸗
unt.vigilate ſicut lepoꝛes aꝑ⸗
tis oculis ꝑ timoꝛẽ:⁊ ſicut leo

nes aꝑtis oculis ꝑ foꝛtitudi⸗

nem. VUnde ſpõſa in Catico
rũ.v. Ego doꝛmio ⁊ coꝛ meũ
vigilat. Bene aut ðꝛ (mecuʒ)
ↄtra eos qui cum diabolo vi
gilant.de q bus in.xxiiij. Job
Kum aparuerit auroꝛa arbi
trant᷑ vmbꝛã moꝛtꝭ.Quidam
om̃ q̃ſi clauſis oculis vigilant
et quaſi de ced de eis ludit di
abolus.Qui qͥdem oclłos ha

bent rõnis ⁊ intellectõis: aut

literature.ſed eos aꝑire nolũt
ad vigedũ.Oe q bo ðꝛ ĩ Eſaia
xlij. Surdi audite et ceci in-
tuemini ad videndũ.Et iteꝝ.
q̃ multa vides nõne cuſtodi⸗
es.Et eiuſdẽ.lj.Leuate in ce⸗
lũ oculos veſtros. Et eiuſdeʒ
lx. Leua in circuitu oclos tu-
os ⁊ vide. Quidã aũt ecõtra
rio vigilant ⁊ coꝛ eoꝝ doꝛmit

Mitabiliter autẽ doꝛ mit coꝛ

Capitulum

quodi

—.—

2*

pſo neſcicte furtim ſub ſcdᷣead Coꝛinth. Cuũ em̃ inũr

ripit᷑.qð gladis vicioꝝ tranſ moꝛ tũc potẽs ſum. Euigila⸗/

fodit:⁊ non ſentit. In hoc ſta
tu ſunt pctõꝝ ſuoꝝ amatoꝛes
oui eoꝝ vulnera non ſentiũt.
Hl ſunt qͥ ↄtra deuʒ vigilant
nõ cum eo. Vigilauit Sem
chꝛiſtus dũs in tẽtatõibo ⁊ tri
bulatõibo: vt eas et ſuſtineret

et vinceret. Iſti vᷣo vigilãt vt

eas effugiant:⁊ vt ꝓhibitas ſi
bi delicias furentur et rapiãt

aut potiꝰ vt in eis obdoꝛmiãt

MHoꝛalr etiã virtutibo in tẽ
tatio nibo illud idem dicendũ

eſt. Sedete hic et vigilate me
cũ. vt in nobis ſedeãt et vigi/

lent in ttatione:ne tũc vel ne
gligẽtia laceãt vel toꝛpoꝛe doꝛ

oculos aꝑire: cetere q̊ʒ q̃ in lu
mine appᷣhẽſionũ ↄſiſtunt vt
hoſtes ⁊ picula pᷣuideãt. Si/
militer ⁊ ſpes vt nos ad certã
dum animet Imo vt de ipſo
certamine ⁊ parato nobis ce

re debet patiẽtia ad oꝑiẽdos
nos ⁊ ꝓtegẽdos ⁊ q̃ſi cõſtrue
re antemurale. Euigilare de/

bet charitas vt totã cohoꝛtez

virtutũ circa ipſum ducẽ no⸗/
ſtrü xpᷣm dũm coget atq; co⸗/

oꝛdinet:⁊ denſata acie pugna

re faciat. Accingi debet diſci

plina q̃ſi extẽta manu vibꝛan

te gladio moꝛtẽ intẽtare hoſti
bus.⁊ ad hũc modũ cetere in
cuſtodijs et excubijs ſuis. vt
ipleat᷑ in nobis illõ Baruch
itj. Stelle dederũt lumẽ in can
ſtodijs ſuis. Stelle.ſ.virtutũ
lumẽ dederũt:ad fugãdas te-
nebꝛas vitioꝝ:nocte tẽtatõis
miãt. Euigilare debet fides ⁊. (Et ꝓgreſſus puſilluʒ) Juxta
Lucã in.xxij.(Auulſus eſt ab
eis quantuʒ eſt iactꝰlapidis.)
Miuſtice vᷣo ꝓgreſſus eꝰ expe
ditio eſt ⁊ ꝓfectꝰnegocij hůa-
ni generis qð in paſſiõe gerę
dũ ſuſceꝑat. Hoꝛalr vo p-

leſti adiutoꝛio letiſicet:de ipſa gredi nos debere docet:nõ re
vicioꝛia ꝑiter ⁊ coꝛona nobiſ/ trocedere puſilanimitate.aut

cũ conueniat.Sic ⁊ timoꝛ vt ſicut diximꝰ negligẽtia potiꝰ

nos infra munitõem noſtraʒ cadere vel iacere.⁊ magniſicẽ

imo in ipſa arce nos ſtatuat. tia animi palã hoſtib⸗ obuiaz
Hec aũt eſt cogitatio nr̃e in/ irxe in oĩ tẽtatione. Vel meli

firmitatis et diffidẽtia de no/ cõtra illos dicit᷑ qui oẽm ten/
biſipſis:ſicut dicit apls in.xij tationẽ quã patiunt᷑ detrimẽ

Folium xXxxI1

tum leſionũ et imminutionez hoſtes. in delectatiõibo qᷓ ſunt
bonoꝝ ſuoꝛum opinant᷑.⁊ eo citra cõſenſuʒ q̃ſi manibo noſ

pſo q̃̊ pugnãt vl tentant᷑ ſe re tenẽt. In cõſenſu vᷣo et dein⸗

trocedere foꝛmidant. Cũ oĩs ceps nos captiuos iã tenent

pugna oĩſq; tentatio cui non ad ſuam ipſoꝛũq; volũtatem
ſentit᷑ ꝓfectꝰ ſit atq; ꝓgreſſio (et pcidit in faciẽ ſuã) Ad lite
Vnð Job. vij. Tentatio eſt rã:genua poſuit: caput indi⸗/
vita hoĩs ſuꝑ terrã.q̃ intelligi nauit vt oꝛaret. Moꝛalr vᷣo
tur vita gre.Tentari igit᷑ ẽ vi ſancti in faciẽ ꝓcidunt.i.in ea
uere ſuꝑ terram.et ampliꝰ ten q̃ ante ſe ſunt cũ aplo ſe exten
tari ampliꝰviuere.⁊ foꝛtiꝰ ten dunt:poſterioꝝ obliti. vt ipſe
cari: foꝛtiꝰviuere.⁊ multiplici dicit i.iij.ad Phil. Vel in fa⸗
us tẽtari:multiplicius viuere ciẽ.iiin ſui cogitatõem atq; p⸗/
Quẽ ꝓfectũ ſeu pgreſſuʒ Ja ſentiã:velut ĩ faciẽ ⁊ coꝛã ocu

cobus ſentiens in pᷣmo dixit. lis ſeipſos habẽtes. Repꝛobi
.DOme gaudiũ exiſtimate fres: vo retro cadunt in poſterioꝛa

cũ in varias tẽtatões incideri ſua.qͥ vł ꝓ tꝑalibo hũiliant᷑ vł
tis. Qui ergo timet tetationẽ: ꝓ eis ſupplicãt dño.Cadũt ẽt
⁊ vitã timet:⁊ vite pfectũ.Ti in poſterioꝛa ſua qͥ in pᷣterlta
me infirmitatẽ tuam. Time ⁊ petã relabunt᷑ ⁊ fracti ceruici
neqͥ ſſimã volũtatẽ tuã: ne foꝛ bo moꝛiũt᷑ quẽadmodũ Hely
te cadat in ↄſenſũ. Cõſide de ſacerdos i.v.pmi Regũ.ð ſel
dei miſcðia qͥ ꝑ tẽtationẽ vult la retro cadẽs fractꝭ ceruicibo
te vehi et pꝛogredi:nõ cadere moꝛtuꝰẽ. Sic⁊ iſti ð ſella.i.ðᷣ
aut retrocedere.Dũ dicit᷑ ̃n alto bone ↄuerſatõis cadẽteſ
tũ eſt iactꝰ vniꝰlapidis) Abi moꝛiũt᷑ et bũ ðꝛ(ꝓcidit ĩ faciẽ
em̃ hoſtes ĩ nos iacere pñt te ſuã oꝛãs ⁊ dicẽsdocẽs oꝛõeʒ
la ignita carnaliũ deſiderioꝛũ maxiĩe hũilitate fulciri et ſauo
aut lapides cõminationũ qͥ/ nrabilè ⁊exaudibilẽ coꝛã ðᷣo fie

bus nos ↄcutiũt et ↄfringũt: ri.vñ illo xxxv.ecẽi. Oꝛõ hũi
cocutiũt timoꝛe:cõfringũt le⸗ liãtꝭ ſe nubes penetrabit ?ꝛ do

ſione ſpei: deijciũt deſpatiõe. nec ꝓpinq̃t ñ ↄſolabil: ⁊ ſ di⸗
In ipſis ů deſiderijs qſi vno ſcedet donec ꝓſpiciat altiſſi 2
iactu lapidis ꝓpinqͥ ſunt nob dũs ñ elõgabit:exauditõʒiſ.

HS

Capitulũ

Dochit etiã ⁊in hoc pius ma
giſter maxiĩie hũilitate et oꝛatõ
ne adiuuari certãtes et in eis
potiſſimũ et ex eis eſſe victoꝛi
am.Qð aũt ðꝛ (oꝛãs ⁊ dicẽs)
Oꝛãs qͥ leʒ deſiderio:⁊ dicẽs
voce.(Pr mi ⁊c̃.Lucas autẽ
in.xxij.dicit( Poſitꝭ genibus)
ↄtra illos qͥ erecti ꝑ ſupbiam
oꝛare pᷣſumũt.qualis fuit ille

phariſeus euangelicus de q̊

in.xviij.Luce agit. Et ↄtra il
loſetiã qͥ ñ niſi altero genu fle
xo ĩ oꝛõe hũiliant᷑. Hi ſnnt qͥ

nõ niſi rõne pctõꝝ de ſe huili

ter ſentiũt:in q̊ interiꝰ nõ niſi
ſiniſtrũ genu flectunt. Debẽt
em̃ ⁊ in bonis ſuis humiliter
de ſe ſentire ⁊ ex eis humiliari

qð eſt dextrũ genu flectere: et

vident᷑ qãmodo nõ ſolũ irri
dere dñm q̃ſi dimidiũ deũ eũ
putantes:ſed etiã velle facere
piurare, Oicit em̃ i.xlv.Eſaie

In memetipo iuraui qꝛ mihi
Dimiliter

cumabit᷑ oẽ genu. Similiten
et id qð in retributionẽ hũili

tatis ⁊ obediẽtie ſue xpᷣo dño

a deo pfe datũ eſt auferre co⸗

nant᷑. Ita em̃ legitur in.ij.ad

Phil. Pꝛopter qð ⁊ deꝰ exal/

tauit illũ ⁊c̃. vt in noĩe ieſu oẽ

genu flectat. Ipſi vᷣo non fle/
ctunt niſi vnũ genu tm̃( Pa⸗

ter mi ſi poſſibile eſt trãſeat a
me calix iſte Juxta lr̃am paſ/
ſionis ⁊ moꝛtis.Cuiꝰ trãſituzʒ
affectu carnis deſiderare ſeĩ⸗
ſinuat.nõ aũt pᷣciſe ⁊ abſolu/
te velle. Vel petit vt tranſeat:

nõ aũt vt nõ veniat. Vel pe/

tit vt trãſeat ab ipſo.et non vt

euaget᷑ vel eat in aplos. vl de

ipᷣa moꝛte vt ab ipſo tranſeat:
ita vt ipᷣm nõ detineat. Vl vt

tranſeat q̃ſi excurſum trãſito⸗
riũ in eo faciẽdo:nõ moꝛam.

In alijs em̃ poſt diſſolutöõe,z
anĩe ⁊ coꝛꝑis moꝛs moꝛaʒ fa
cit: coꝛꝑa ipſa putrefaciendo .
et incinerãdo.i.in puluerẽ re-/
digendo. Juxta ſententiã do
mini in tercio Genef̃. Donec
reuertarꝭ in puluerẽ de q̊ ſum
ptus es. Eſt ergo dicere(träTa⸗

ſeata me calxiſtequaſi dic⸗
ret. Imple quod ꝓmiſiſti mi-

hi per Dauid dicentem. Nõ
dabis ſanciũ tuũ videre coꝛ⸗
ruptionẽ.iuxta gloſaʒ: carnis

putrefactionem. Quod ⁊ Pe

trus in ſecundo caplo Actu⸗
um exponit de chꝛiſto doml⸗/

no:et in eo impletuʒ eſſe teſta

tur. Vel iuxta miſticam ex.
poſitioneʒ gloſe id eſt nõ ſub⸗
ſtantiã moꝛtꝭ trãſire petit.ſed

vindictã que iudeis ꝓpter ea,z

Folium xXxXII

*M infligenda erat. Vt ſit iſte ſen manu dñi plenꝰ mixto:.moꝛs 5
zdd ſus(tranſeat a me calix iſte) i, em noſtra ⁊ vita illoꝝ qdam⸗
ſn iſtius vindicte.qᷓi adeo carꝰ mo do in illo mixte erãt. traſe
,· iudaico pplo: vt ⁊ nunc cecita atigii calix iſte a me ſi poſſibi
ſu⸗ te infidelitatis ſpũaliter moꝛi leẽ i.iſtius vindicte.ſi poſſiodi
ſen ankt᷑ iudei.⁊ tandẽ ſub Tito ⁊ le eſt inquã ſaluo beneplacito .
pe veſpaſiano et helyo adriano tuo ſaluaq; luſticia. Dʒ dicit
t cateruatim trucident᷑.⁊ ꝓpter aliqͥs nõne ſciebat ꝙ nõ pote
kde hoc addit (ſi poſſibile eſt affe rat hoc fieri ſalua iuſticia ̊ in
ſiii cri miſcðie ſue ⁊ cõpaſſionis utiliter ⁊ ſupflue et petebat et
E in pplin iudaicũ expmebat di conditionẽ hmõi apponebat.
cens.(tranſeat a me calix iſte]) Rñdemꝰ ꝙ nõ petebat ꝓpꝛie
⸗ Ii eſt iſtiꝰ vindicte. Per hoc ſed vtrũq; affectũ hmõt oꝛa⸗
oaum vo q5 dixit(ſi poſſibile eſt) ſal tione in ſe expᷣſſit. affectũ qdẽ
icg uã voluit eſſe iuſticiãq̃ſi dice miſcdᷣie ⁊ cõpaſſiois in eo qð
. ret. Ego qͥ deʒ eis ſic cõpatioꝛ dixit(trãſeat a me) Amoꝛẽ vo
ich et miſereoꝛ:optãs ne eis q̊dã iuſticie in hoc ꝙ dixit (ſi poſſi
ee⸗ modo calix paſſiõis mee ver bile eſt inſinuãs nobis nõ de
1do tat᷑ in toxicũ ⁊ potionẽ moꝛti/ bere eſſe euagatũ affectũ miſe
ntt ferã:qͥ eſt totius egrotãtꝭ mũ ricoꝛdie.ſed limitatũ et mode
un di ſaluberrimũ antidotũ. He tatũ finibo iuſticie. in qᷓ ⁊ q foꝛ
ni⸗ dũ ipſaʒ moꝛtẽ ipᷣa moꝛte ab⸗ ma nobis oꝛanduʒ eſſet: aꝑte
, ſoꝛbeo:ſimul et vitã iudeoꝛuʒ docuit. NHeq; em̃ qð compaſ
-, ãqdãmodo deglutiã. Ita eniʒ ſio pᷣciſe affectat.neq; qð iuſti
ſo vſualr dicit᷑.ulud bibi cuiꝰ pᷣ cia meritoꝝ pciſe pᷣſcribit. ſed
⸗ ciũ bibit᷑. Quia ergo nõ ſo⸗ qð obuiatio eoꝝ ⁊ oſculũ.de
nis lum.xxx.argẽteis: ſed etiã pꝛe quo in pᷣs.legit. Miſcdia et
e cio moꝛtis ⁊ ſpũalis et eterne veritas obuiauerũt ſibi,. iuſti
u/ dñice paſſiõis caliceʒ emerũt cia et pax oſculate ſunt: ſaluo
hn iudei:eius foꝛo oẽ petm̃ moꝛ vtriuiq; iure.⁊ cũ pace vtriuſ
ſ tale emit᷑ recte nõ ſolũ moꝛteʒ q; ðcreuerit volẽdũ Pciſe ⁊ab
nen, noſtrã:ſed etiã vitaʒ eoꝝ vno ſolute atq; a deo petẽdũ.p?ꝛo/⸗
ſob⸗ imo illo calice paſſiõis ſue bi pter qð ipſe ſtatim ſubiungit
ſe bet.:⁊ hoc mõ erat calix ille in (Aerũtamen nõ ſicut ego vo

ch⸗

Capitulum

lo) id eſt ſicut ex affectu car⸗

nis et miſericoꝛdie cõpaſſio⸗

cta volũtate:que nec in remiſ ter ⁊ totũ obtinet qð vult cuʒ

ſionem neglecta iuſticia: nec

in crudelitatẽ poſtpoſita mi/

ſericoꝛdia decliat a recto. In
hoc aũt qð addit(erunta/

mẽ nõ ſicut ego volo ſed ſicut

tu vis)quid nobis ſp facien/

Oü ſit: qtiens volũtas nr̃a cõ
tra deli volũtatẽ:aut ꝑ ſuꝑbiã

ſe erigit:aut ꝑ quãcũq; ↄcupi
ſcentiã ab eo declinat in deoꝛ

ſum: aut ꝑ ea vicia q̃ in ſuper
fluitate aut diminutione ↄſi/

ſtũt q̃ ſunt parum ⁊ nimiũ vel

in dextrã vel in leuam decliat

ꝗad noꝛmã et ↄfoꝛmitatẽ diuie

volũtatis eã reducendũ. Il⸗

lud etiã attendendũ eſt ꝙ be?
eſt vna pax ⁊ btitudo volũta

tis hũane: idipᷣm ſcʒ ⁊ eodem

moõ cum deo velle. Nulla em̃
eſt pena vl miſeria volũtatis

hHhaane niſi ꝙ ei reſiſtit aut cõ

tra eam fit.ſimilr nulla turba

tio eius alia. Cum aũt diui/
ne voluntati oĩno conſoꝛmis
fuerit vt ſit vna.i.vnius ꝑ oia

cum ipſa:tunc ſicut nihil ad/

uerſat᷑ diuie voluntati vel re/

pugnat:ſic nihil ei aduerſabi

*
*. . “B
*

tur vel reſiſtet, Et hec eſt pax
eius nihil habere ſcʒ rebellio
nis vel inquietatõis. Simili

ad eaʒ rectitudinẽ reducta fu

erit.qm̃ totum obtinet qð de
us vult eam retinere,. et hoeẽ

qð totũ ⁊ ſolum vult obtine/

re in hoc ᷣbo vno ( Aerũta/

men nõ ſicut ego volo ſed ſiẽ

tu vis) Hõ ſolũ vie ⁊ vite no

ſtre rectitudinẽ nos docetipᷣe

magiſter veritat:ſed etiã ipᷣm
finem vie.i.btitudinẽ euiden
ter oñdit.huiꝰexemplo ⁊ ma/
giſterio in oĩ tẽtatione vel tri/
bulatione ad ipſum nobis ex
affectu dicendũ:⁊ ad mitigã⸗
das tẽtatðes ipſa virtute ver
boꝛũ dñi ſaluatoꝛis: ⁊ ad im

petrãdam victoꝛiã ipſo ꝓmo
uente et exaudiẽte ſimł oꝛatio

nẽ quã ipſe pꝛo ſe ad patrẽ fu

dit nobiſq; dictauit ? nos do
cuit. (Et venit ad diſciplos
ſuos et inuenit eos doꝛmi⸗

entes) iuxta literam planum

eſt. Aduẽtus eius ad diſcipu
los aduentuʒ qᷓ nos viſitat in
tribulationibus inſinuat. Et
ter viſitaſſe diſcipulos doꝛ

mlientes dicitur:⁊ nunc incre

paſſe:nüũc vᷣo quietem eis in⸗

toer,
cbclio
Hinli
ltaß
cafu
göde
thoce
buine⸗
erüta⸗
ſed ſ̃
Neno
Ckrihe
üüiön
Ciden
zmna/
Am/,
is er
igi⸗
lever
din⸗
nd
no
ne u
s do
ſplos
nl⸗
nun
dlope
ſtain
et⸗ t
oo doe
cince
do

bus oꝑat᷑ demõſtrat. Pꝛimũ
eſt ipſa ammonitio doctrine:
ſic vt totam vitam ſuam intel
ligant ⁊ videant. Secunduʒ
eſt tribulatio que eſt velut ſti
mulatio q̃ toꝛpentes et negli/

gẽtes excitat:iet hãc ipſa incre

patione diſcipuloꝝ inſinuat.
Tertiũ eſt cõſolatio qua ten⸗
tationibo et tribulatõibo vul/
neratoſ atq; fatigatos refouet
ac relicit ⁊ q̃ſi eos vires reſu/

mere et reſpirare facit:et hec ẽ

quies quã in medijs laboꝛib

7 doloꝛib ſuis indulget. In

hoc aũt ꝙ ſo eos doꝛmientes
inuenit:illud nobis inſinuat
ꝙ in oĩ tentatõne vel tribula
tione omies doꝛmimus:clau/

ſos hůutes oculos vt nihil pe

nitus ſpũalr videamus:⁊ toꝛ
poꝛe ⁊ negligentia q̊ dãmõ li⸗
gati ⁊ velut q̃dã ſomno hꝛeſſe .
niſi ipſe nos excitet ſumꝰ. Co

teſt ⁊ trina iſta viſitatõ ad tres

vires ipſas aniaꝝ noſtraꝝ re
ferri Rationalem em̃ in teta/
tatione velut in nocte q̃dã bo

nis cogitatõibo illũinat. Con

cupiſcibilẽ vᷣo moleſtijs vt ex
citet pulſat. Iraſcibilem quo

qꝙᷓ; ꝓmiſſionibus et roboꝛe ſi-

Folium

dulſiſſe:tria que in viſitatiõi/

mul ne cadat aut deficiat ſub
fulcit atq; ſuſtẽtat. Et hoc eſt
qð legitur Job. xxxiij. Hec
omnia operatur deus tribus
vicibus per ſingulos vt reuo
cet animas eoꝛũ a coꝛruptio⸗
ne et illuminet in luce viuen⸗
tium. Miſtice etiam ad di/
ſcipulos nunc veniẽs eos vt
diximus inuenit doꝛmientes

cum ipſe vigilare eos pꝛece⸗

perit.et in hoc mirabile quia
ipſos cuſtodes et ſpeclatoꝛes
alioꝛum id eſt clericos maxi/
me inuenit in volutabꝛo diui
tiarum ⁊ deliciaꝝ imerſos at
q; ſopitos. Mira dementia
in ipᷣo bello ⁊ tentatõe obdoꝛ
mire:⁊ maxime in eis qͥ ad ex
cubandum ⁊ vigilandum ſu
per gregem domini conſtitu⸗/
ti ſunt:paſtoꝛes ſcilicet ⁊ pꝛe/
lati. vnde totiens viſitati et ex
citati obdoꝛmire poterãt. In
quo deſidia noſtra et pertina
cia inter tot moꝛtis ſpiritua⸗
lis diſcrimina.et circũeunti⸗
bus nos rugientibus pꝛepa/
ratis ad eſcam. De quo legi-
tur in li. Eccliaſtꝭ.Deniq; in⸗
ter gladios hoſtium in perl/
culis maris vite huius ob⸗
doꝛmire non foꝛnidamus.

Capitulũ

Moꝛalr vo ad virtutes boc Somnꝰ em̃ ſpũalis.i.toꝛpoꝛ

referendũ eſt ad qᷓs miſer pec

catoꝛ excitandas velut trina ſuijpſius efficit hoiem. Nigi
viſitatiõe debet accedere:ſol⸗ lia vᷣo ſpũalis.i.ſollicitudo et

⁊ incuria impotẽteʒ ⁊ impotẽ

licitãs eas ⁊ pulſans cõmina pᷣcogitatio tentationũ expedi

tiõe ſupplicioꝝ: pollicitatõe pᷣ
mioꝝ. Tercio ipſa cõtumelia
et ignominia ſuccũbẽdi tã le/
uibo ad vincẽdũ. Qõ aũt ter
cio dicit dũs (doꝛmite iã ⁊ re⸗
quieſcite) yronice dictũ iuxta
lram accipi põt.Sic ⁊ vroni

ce virtutibo dicendo:doꝛmite

iam ⁊ reqͥ eſcite dũ gladijs ho
ſtiũ.i.vicioꝝ ↄfundimini.vel
qꝛ tertio motu tentatõis qͥ eſt
delectatio citra ↄſenſum: vᷣtu
tutes obdoꝛmiũt.Qõð aũt di
cit petro (Zu nõ potuiſti vna
boꝛa vigilare mecũ )iuxta ltt⸗
terã q̃ſi inſultat petro potius
q; alijs.qꝛ temere ⁊ incõſulto
auſu pꝛiꝰdixerat( Et ſi oẽs ſcã
daliſati fuerint ego nunq; ſcã
daliſaboꝛ.)Et bene dicit (nõ
potuiſti vna hoꝛa) qͥa bꝛeuis
eſt hoꝛa tẽtatiõis.et tẽpꝰ vniꝰ
tẽtatõis vix vna hoꝛa eſt. Si
llla hoꝛa cũ xpᷣo dño vigilet᷑ la
trones aufugiũt.ab eis em̃ qͥ
vigilãt latrones diuertũt.⁊ ſo
lis doꝛmiẽtiba ĩſidiant᷑.illoſq;
ſolos bonis ſuis ſpoliant.Et
bene dicit( Viglilate et oꝛate)

tum eũ reddit aduerſus eas.
Oꝛatio vᷣo nõ ſolũ inuocatio
eſt ⁊ ipetratio ſimul celeſtꝭ au
xilij atq; pᷣſidij.ſed etiam cla/

moꝛ ẽ deterrẽs ⁊ diffugãs la⸗

trũculos.ſed ⁊ virtute ſua mi
nuens vires hoſtium.⁊ velut
vlulatꝰ turbe pugne: clangoꝛ
q; tubaꝝ diſſoluẽs vires ipſo
rum In q̊ manifeſte nobᷣ oſtẽ

dit᷑ q; facile triiphemꝰ de ho⸗⸗

ſtib:qs ſolo clamoꝛe et vlula
tu oꝛõnis in fugã vertimꝰ at-

q; ꝓſternimus. Qui g in ten/
tatiõe nec clamare vis vt ho⸗

ſtem deterreas:nec celeſte in⸗
uocare auxiliũ vt vincas:qͥd

aliud q; manifeſte oſtendis ꝰ
te velle vinci ⁊ hoſtẽ te impu⸗
ne occidere. Hõ em̃ vt videt

deum vis ſcire vel noſce ꝑicu
lum tuũ.nec alios qͥ tibi ferre
poſſint pᷣſidiuʒ.dũ nec añ de/
um tribulationẽ tuam ꝓnũci
as.nec ante ſctõꝝ aliquẽ:vnðᷣ
poſſit tibi aduenire auxilium
q debebas oculos tuos leua

re in montes vnde euenireti

bi auxiliũ. In hoc etiaʒ te dei

ccho
inpot

11

tucoe

erpdi.

nsens⸗
hoento
Achau
an ,
