ſſſimo vento vanitatis omnẽ miã i.xvij.Pcim̃ iuda ſcptuʒ

aditũ obſtruant. Interiꝰ autẽ eſt ſtilo ferreo in vngue ada

cibo ſunt ⁊ delicie ⁊ medicina mantino:exaratũ ſuꝑ latitudi
Ecoõtrario vᷣe ſe babent ⁊ ſu⸗ nẽ coꝛdis eoꝛũ. Et ꝑ eundem
pbi ⁊ eoꝝ ſuꝑbie.interius em̃ Hiere.in.xlviij. Sciui enim
duriſſimi ſunt ⁊ inflexibiles.ſi quia durus es tu ⁊ neruꝰ fer⸗
cut dicit Gꝛego. ſuꝑ Job.qͥa reꝰceruix tua ⁊ frons tua erea
mens ſuꝑba ad ea que ſpon/ Etꝑ Eʒech.in. iij. Om̃is do⸗
te non appetit:nullis exhoꝛta mus iſrael attrita fronte eſt et
tionibus flectitur. Exteriꝰ au duro coꝛde. Tabella vo fidei
tem oſtẽtata ⁊ fabꝛicata ſuaui que lex gre eſt:et tabella eſt ꝓ⸗
tate: ad laudes ſuas ſpectan-/ pter verbum abbꝛeuiatum: 2

BeE

oba ⸗

n ꝓter ↄſummatõem abbꝛeuia ue,quia diuine miſeratiõis et
po tam que inundauit iuſticiam gratie donũ eſt fides. Diſti
o ſicut legit᷑ ĩ decimo Eſaie. Et ce Tabella oliue poꝛtio mo⸗
uun lata.quia latũ mãdatũ tuũ ni dica eſt iudaici populi:quam
G3 mis. Vel quia vt dicit Augꝰ de oliua iudaici ppli deus pf
u ſuꝑ pſalmũ.Ois nequitia la⸗ ⁊ artifex excidit.⁊ digito ſuo qͥ
boꝛat anguſtijs.ſola innocẽ/ ſpũſſanci eſt titulo nidei et cõ
tia lata eſt: q in nouo teſtamẽ feſſionis inſcripſit. Hunc em̃
e to adeo dilatata ẽ: vt extremo ꝓplum iudaicũ ſcʒ oliuã vbe/
bat oꝑis vſq; ad ipſius cogitatio rem pulcrã:ſpecioſam:fructi⸗
fit nis initiũ ꝓtendat᷑. Noue em̃ ſeram vocauit dñs.ſicut legi
ei gratie iuſticia eſt nec etiã cogi Hiere.xj. Similr et ad Ro/
tatõne nocere. Tabella vero ma. j. Inſertus es pinguedi
ſir UVna eſt ⁊ nõ due ppter dictaʒ ni oliue ⁊c. O autẽ ipſi fide
“ abbꝛeuiatõez. Oliue vᷣoepter les tabla ſint ſeu tabella: apo
ſ cauſas mitiplices. Pꝛimũ ꝓ / ſtolus teſtat᷑ in.iij.ſecunde ad
50 pter hũilitatẽ que in nono te⸗ Coꝛinth. Eplła inquit chꝛiſti
nn ſtamento maxime cõmendat᷑ vos eſtis miniſtrata a nobis
ſen Oliua em̃ folia habet q̃ſi ſali et ſcripta:nõ atramẽto.ſed ſpi
Pe cis.folia ſalid verba ĩnfructu ritu dei viui:nõ in tabulis la
li⸗ oſitatis. Aide folia ſalicis in pideis: ſed in tabulis coꝛdis
Nir eo qð dicit dñs in.xvij. Luce carnalibus. Hanc ergo pila
gig Cum oĩa feceritis que pꝛece⸗ tus.i.os malleatoꝛis qͥ fabꝛi/
i⸗ pta ſunt vobis dicite: ſerui in catus eſt auroꝛã et ſolẽ literis
ucl utiles ſumus. UVel idcirco ta fidei velut incauſto gratie ca⸗
len bella oliue virtus fidei dicit᷑ lamo lingue ſue ſic ipſemet di
mn quia et lumẽ contra tenebꝛas cit in pᷣs. Ligua mea calamꝰ
ſr„ ignoꝛãtuaꝝ ⁊ erroꝛũ miniſtrat ſcribe ⁊c̃. Vel digito ſuo.idẽ
riua cpabulu veritatis 2 medici- ſpirituſancto: cuius oꝑpatione
don nã capitis.i:ſenſus interioꝛis fides ⁊ recipitur ⁊ tenet᷑inſcri
tte ſiue intellectus. VUulnus em̃ pſit. Iſtoꝝ igit᷑ cetus pᷣmũ lo
idad et moꝛbus ⁊ inſirmitas capi/ cũ ſicut in cruce oñi noſtri ie⸗
tp⸗ tis ignoꝛantia eſt ⁊ erroꝛ intel ſu chꝛiſti tabella oliue in eccle

,
HY

ner lecius. Vel ideo tabella oli⸗ ſia ſoꝛtiti ſunt. Beneralr autẽ

quoniã crux dñi titulũ habet coꝝ cõijciunt.vbilegit᷑. Dixi

in ipſo capite ſuo ſeu vertice.: aſcendã in palmã ⁊ appᷣben⸗

crux chꝛiſti nõ eſt qͥ titulũ iſtũ dam fructꝰ eiꝰ. Nõ refert aüt

in ipſo capite ſuo.i:intentõne vtrũ duo bꝛachia ligni tranſ⸗

vel intellectu ſuſtinentiũ non uerſi palme vicʒ patiam ⁊ foꝛ
habuerit. Si cõtrariũ titulũ titudinẽ ſiue patiam ⁊ hũilita

habuerit diabolica erit. Oĩis tem an moleſtiã ⁊ ignominiã
ergo crux ſeu cruciatꝰ iudeoꝝ interpᷣtemur.quia moleſtia et

paganoꝝ:hereticoꝝ:⁊ vt iniq̃ ignominia nõ moꝛtificãt bꝛa

agant laboꝛantiũ. ſicut ðt do chia veteris hoĩis ⁊ humoꝛes

minus in.ix.Hiere.vt inique
agerent laboꝛauerũt:crux q̃n
tum in eis eſt diabolica ẽ:eter
ne.ſ.dãnatiõis initiũ.⁊ q̃ſi q̃/
dam illius pᷣguſtatio atq; pᷣ/

uerlum fuiſſe:cui humilia do
mini ſaluatoꝛis bꝛachia ad/
heſerunt. In humeris aũt ⁊
bꝛachijs cetus martix robu/
ſtiſſimus intelligitur iuxta mi
ſterium. et quia palma coꝛo/
nabant᷑ victoꝛes:merito ĩ ipᷣa
palma velut duo crucis bꝛa/

hoc eſt voluptuoſitatẽ et ina“
nem głiam:niſi ꝑ patiaʒ ⁊ hu
militatẽ.Quẽadmodũ em̃m do
ctrina fidei caput veteris ho-
minis:hoc eſt pꝛudentiã car/
ludiũ. Palma vᷣo creditur in nis ſiue ſenſum erroneum nõ
cadẽ cruce dñica lignum trãſ niſi per virtutem fidei cruciſi
git atq; moꝛtificat. Intelligüt
aũt q dã rõnabiłr in ipſa pal-
ma ꝑſeuerantiã. qᷓ ſola victo⸗
riam obtinet ⁊ coꝛonam.ſicut
ipſa veritas teſtatur in.xxiij..
Math. Qui aut pſeueraue⸗

rit vſq; in finem hic ſaluꝰ erit.

Et ſi em̃ laudẽ aliq̃m hãc in⸗

chia victoꝛioſa martirũ patiẽ cepiſſe:ſola tñ ꝑſeuerãtia lau/
tia ⁊ foꝛtitudo inſinuant᷑. In dẽ ꝑfectam ebuinet ⁊ coꝛonaʒ
collo &̊ ⁊ capite ꝑ quod vox fi Quibo g defuerit ꝑſeuerantia
dei et cõfeſſionis mũdo inſo/ ſiue humilitas et patia:thũerꝭ⸗
nuit:cetus aplłoꝝ ⁊ pmitiuo/ ct bꝛachijs veteris hoĩs peꝑ
rũ diſcipuloꝝ accipit᷑: cui ſuc cerũt.et robur eius qð in his
ceſſit martiꝝ inuictus exerci/ potiſſimũ ↄſiſtit illelum ꝓcul
tus. Palmã aũt in ligno dñi dubio ffuauert. quéadmodia
cc crucis fuiſſe ex.vij. Canti/ ⁊ capiti ei parcunt ? a leſie

einen
unt
cblle
lct
rtl
gumnek
bung
autn en
blade
velmo⸗
günol
nio ful
venice
cp

o fopna

hoſree
hlnnee
hecalea
eſſcvi
wbi dn
ſaloma

Allern

ſenü

ts

Cute
hnno⸗
dietſg
ſante⸗
äna
dan
ſis

Der
pben⸗
mait⸗
Ganſ-
12 o
litn
mmd
faet
ſtben
nores
ninn⸗

do

nõ pꝓhibent atq; cuſtodi cidat radix ſapietie. quia elo⸗

eius
unt qͥ ꝑfectionẽ ⁊ virtutẽ ſidei quia domini igne examinata
abiecerũt.nec ĩ toto nec ĩ ꝑte etqꝛ ipſa ſapĩia emanatio que
vel capiti vel collo vel hume/ dam dei ſincera eſt,et ideo ni-
ris vel bꝛachijs eiuſdẽ parcẽ hil inqͥ natũ in illam incurrit.

dum eſt.ſed totũ totalr et mẽ⸗ Huic etiã illð ↄgruit ꝙ odoꝛ

bꝛa ſingula ſingillatim ſubdẽ cedri ſerpentes fugat et interr
gum eſt dictꝭ ſupplicijs:vt ni⸗ mit.i.ſacre doctrine ſuauitas
hil qð eius ſit ſupplicio careat Vnõð in libꝛo Sap̃.xij. dicit
vel moꝛtẽ effugiat.quẽadmo/ In memoꝛia ſermonũ tuoꝛuʒ
dũ nulla ꝑs dñici coꝛꝑis imu extermiabant᷑ ſerpẽtes. Hoc
nis fuit a toꝛmẽto.ſed a ſũmo in ↄfeſſoꝛibo emicuit quoꝝ ce
vertice vſq; ad pedũ artickos tus martiꝝ ſucceſſit exercitui

cruò ꝓtẽſũ ẽ ſuppliciũ.Lignũ et dñico pectoꝛi q̃dãmodo ſe

vo pᷣncipale qð ⁊ quartum in aptauit. In pectoꝛe nanq; ſa/
noſtre enũeratõis oꝛdine po/ pientia atq; ↄſiliũ vigere dici
nimus:cedrus fuiſſe creditur tur. Quid aũt ↄtra pectꝰ vete
hec alta imputribilis ⁊ imar/ ris hoĩs et latera ſacra doctri
ceſſibilis dicit᷑ iij. Canticoꝝ. na poſſit. Quid etiã toꝛmenti
vbi ðꝛ. Ferculuʒ fecit ſibi rex et cruciatꝰeideʒ ingerat ex.vj.
ſalomõ ex lignis libani.hic ni Ecci.maniteſtũ eſt.qᷓ; aſpera
hil rectius intelligit᷑ iuxta mi/ eſt inqͥt nimiũ ſapia indoctis

ſteriũ qᷓ; ſacra doctrina vł ſa/ hoĩbo.hec eſt pena a deo qua

piẽtia q̃ ð ſe diẽ in.xxiiij.Ecci munitões atq; cõſilia deſtru/
Quaſi cedrꝰexaltata ſum in li unt᷑ veterꝭ hoĩs.ſicut legit᷑t n
bano. Hec pmũ alta eſt.ſicut x.ſcdᷣe ad Coꝝ.hec habet a⸗
dicit ſalomõ Ecces.vij.Et al maritudinẽ.vñ ⁊ mirre ſe cõo/
ta ꝓfunditas ⁊ ꝗs inueſtiga⸗ parat in.xxiiij. Ecci.quaſi in-
bit eã. Deinde imarceſſibilis qͥt mirra electa. Silr ⁊ Apo/

ſicut legit᷑ Sap.vj. Clara eſt cal.x. Accipe ⁊ deuoꝛa libꝛuʒ

⁊ q̃ nunq; marceſcet ſapiẽtia. et faciet amaricari vẽtrẽ tuuʒ
Deinde imputribilis.ſicut ðöꝛ Etx. Pꝛouer. Stultus cedi
einſde.iij. Gonoꝝ laboꝝ pᷣci- labijs. Partẽ ergo dñice oru⸗
oſus eſt fructus ⁊ qͥ nunq; cõ cis poꝛtare renuũt qͥ cõmina

Capitulum

tionũ verba:rebhenſioni puũ ri libueriteveter eluſce acclpi⸗
ctioes: arguitionum ſagittas etur cupiditas ſeu auaricia q
ſubterfugiunt. Magna pars ꝗpꝛie veter impioꝝ eſt inſatu⸗
Dñice crucis eſt ſacre doctrie rabilis.Renes a ⁊?partes ge
deuotꝰ⁊ ſtudioſus auditus. nitales:luxuria.Coxe vᷣo que
Moꝛalr autẽ cedrꝰ alta ſpes et vẽtrẽ ⁊ renes ſuſtinet ⁊ ſup⸗
eternoꝝ intelligit qᷓ q̃ palmã foꝛ poꝛtant:pena tꝑalis ⁊ opulé⸗
titudinis ⁊ patie ſuppoꝛtat et tia. Tibie v̈o officia erut ſi iue
ſuſtinet Et hec alta ẽqᷓ ad ce⸗ ammiſtratões:potẽtie ⁊ opu⸗
lu.i:ad celeſtẽ btitudinẽ attin lentie ſubſeruictia et eas po
git ⁊ imputribilis ⁊ imarceſſi tantia. Rars igit᷑ cedri quam
bilis.vñ Saß̃.iij.ðꝛ. Spes pauꝑtatẽ moꝛaliter in erpta/
illoꝝ immoꝛtalitate plena eſt. mur:totũ reſiduũ inferius ve
Hec latera veteris hoĩs que teris hoĩs cruciſigit atq; mo?
ſut puſillanimitas et vanitas tificat:⁊ q̃ſi in tibias ⁊ coras
q̃ mũdi terroꝛibo atq; ꝓmiſſio nouihomiĩs bifurcat᷑. Amoꝛ
nibus vigent ⁊ inualeſcũt: cõ qͥppe potetie ⁊ amo: opulẽtie
figit atq; moꝛtificat. Oundi velut coxe ſunt veteris homi/
nãq; terroꝛes atq; ꝓmiſſiões nis.tibie vᷣo eiuſdem ſicut di/
ſpes eternoꝝ euacuat ⁊ exuf⸗ ximus. Dupliciter igitur pau
flat. Hec pectus noui homis pertas coxas ⁊ tibias veteris
hoc eſt ſpũᷣale cõſilium ⁊ late/ bois ⁊ pedes contigithac co
ra eiuſdẽ que ſunt cõſtantia ? ram deo nihil lcius: ſicut co⸗
lõganimitas viuificat ⁊ robo ram hoibo nihil abtecti⸗
rat. Reſiduũ vo venter etre depꝛeſſius. Bicut em̃ veruz;
nes ⁊ cetera ꝑs coꝛpis cõſixa eſt qꝛ qð̈ altü eſt apud homi-
eſt:paupꝑtas itelligi. Hec veè/ nes: abomminatio eſt apud de
irẽ veteris hoĩs iicõcupiſcen um.ſicut dic veritas⸗ .
tiam:⁊ renes.i.ↄcupiſcetie mi Sic ecoͤtia rio quod
niſteriũ ? executiõem:cruciſi/ mines abomiatio elt:
git atq; moꝛtificat. Si aũt hu um altũ eſt. Paupta en
moꝛes ⁊ bꝛachia veteris ho⸗ diq; de terra = Krn
minis ſtultã animoſitateʒ ſeu ſibi vẽdicat.ſicut legit᷑ al.

elitnchiner aciamt intenpta v. Btipauges qin ſptoi

dO Nr
regnũ celoꝛũ. Sicut ⁊ aq̃ cla
rioꝛ ſeu purioꝛ neceſſario eſtĩ
fuuio: vel palude ſublimioꝛ.
ſic ⁊ pauꝑtas eoipſo ꝙ a luto
⁊ limo diuitiaꝝ elõgantioꝛ:eo
neceſſario ⁊ altioꝛ. Hac eadẽ
nibil imputribiliꝰ: nec em̃ ha

.

bet vnð putreſcere poſſit pau

ptas.putredo em̃ oĩs de ſuꝑ/

ſluo eſt. non habet igi vñ pu bꝛas querit⁊ ii re
nunq; in palaʒ eſſe deſiderat.

treſcat paupertas que oem li
mu oem feculentiam diuitia⸗
rum ⁊ oẽ ſuꝑfluũ a ſe penitus
religauit. Eſt etiam pauꝑtas
imarceſſibilis. neq; em̃ viroꝛ
eius atq; vernãtia de alienis

pendet ſuffragijs aut fomen/

tis, queadinodũ mundi viro:

atq; floꝛitas de terrene opulẽ

tie humoꝛe ſubſiſtit atq; nutri
ria in cedro pauꝑtatem intel

xe:tibie: ? pedes oni affixe ſũt

diuiſa in duas nec legitur nec
credit᷑ quia vna ẽ pauꝑtas ſi/

mul porẽtie et opulentie. neq;

polſibile eſt diu te eſſe quepi⸗
ain potetia 7à no opnleétia. aut
Duintu vo lignuzʒ

Eccouerſo.

Aqbuſda: et velut trucꝰ fuiſſe
Pes Sſiifcncisſigeremur,

2

dficé crucl eipꝛellus fuiſe de

cipꝛeſt

4 =

om eos truncus uͤle
inꝰ velut baſis ſeu pes

Ddñice crucis qͥ et in defoſſam

rupẽ inſixus fuiſſe ðꝛ vt abſq;
mutatõe et firmiter dñice cru
cis patibulũ ſuppoꝛtaret. In
cipᷣſſo ̊ pꝛimũ quia in pfun/
do rupis ſeu terre latuit:hũili
tatem intelligimus:q̃ ſ late⸗
bꝛas querit ⁊ nunqᷓ; apparere

imo ſemꝑ gaudet ⁊ latebꝛis 2
ſubeſſe atq; ſuppoꝛtare.cũ ecõ
trario ſuꝑbia vẽto poꝛtari ad
pcipitiũ appetat. Si autẽ at/
tendat᷑ altitudo cipꝛeſſi et co/
ma elus:ipſiuſq; come ſtabili
tas atq; cacumen: et medici/
nalitas eiuſdem cypꝛeſſi pen/
ſetur.merito in cipꝛeſſo humi
litas accipitur. Medicia em̃

ſpiritualis ab humilitate inci

pit.quẽadmodũ moꝛbi ⁊ vul
nera a ſuꝑbia. humilitatis co
ma opera ⁊ verba ſunt quib
caput ſuum i.:chꝛiſtum domi
num humilitas exoꝛnat.ſicut
ſupꝛa de pinu diximus. huiꝰ
comã nulla impulſio vẽtoꝛuʒ
iminuit. qꝛ nulli flatus adula
tiõis vel detractõis eũ ledũt.
BDicut em̃ flatus adulatiõis
nõ ledit ſʒ nutrit ⁊ auget ⁊ ro
boꝛat:ſic flat?/ detractoõis bui⸗

. .
5 —

litati deſeruit. flatus vo adu/ ce patibulo fuiſſe credunt᷑.qͥa
lationis ſeu etiaʒ vere laudis de iſtis qnq; lignũ dñice cru
ideo hũilitati nocere non põt cis oſtedit᷑ licet ia dñice cru
quia toto ſtudio illaʒ a ſe reij/ cis integritas ex cedro ſtãte ?

cit: ⁊ ne ad eã intret aditꝰ oẽs palma trãſuerſa fuiſſe celebꝛi

obſtruit.licet eoſpſo ꝙ in imo us credatur.cetera em̃ tria li-/
eſt hũilitatis ab hmõi flatibo gna nõ ad toꝛmentũ:ſed ꝓpter
tuta merito videat᷑iꝑflant em̃ dictas cauſas addita dicunt᷑.
altiſſima venti. In cacumine A dqbuſdã tñ pncipale lignuʒ
vo coma cipꝛeſſi ſe colligit.qꝛ dñice crucis arboꝛ illa ſcietie
oĩa bona ſua ad vnũ datoꝛeʒ boni ⁊ mali credit᷑. A qͥbuſdã

Deũ attribuendo colligit hũi/ etiã ficus:quia arboꝛẽ illaʒ ſfi/

litas: vel totus ꝓfectus eiꝰ di cũ fuiſſe credunt:coq Adam
minuẽdo ⁊ anguſtãdo ꝑficit᷑. ſub illa videat᷑ eſſe dephẽſus
cũ ecõtrario ſuꝑbia ſpargen⸗ et de folijs eiꝰ verẽda ſua ope
do ſe ac dilatando foꝛinſecus ruiſſe. Siue aũt hoc ſiue illᷣ
et ab vno oim bonoꝝ datoꝛe ſit veꝝ:bene cõgruit cruci pe

recedeèdo vaneſcat et euacuet᷑ nitetie ⁊ diſcipline. nde eni,-

interius. Congruit aũt hũili/ veteri homini erigẽdũ eſt pa/
tati dñice crucis poꝛtare pati tibulũ vnde ipᷣe nouo hoĩ cul
bulũ ad literã. eoq; legit᷑.ij.ad pe extruxit patibulũ: vt ſuſpẽ
Phil. Humiliauit ſemetiᷣm dat᷑ Aman in patibulo quod
factus obediẽs patri vſq; ad ꝑauerat Mardocheo, ſiẽ le/
moꝛtẽ:moꝛtem aũt crucis.ſed git Heſter.vij,. Et ppꝛio gla/

etiã qꝛ ipſa eſt totiꝰxpᷣiane reli dio caput Golie abſcindat᷑ſi

gionis que vtiq; tota crux eſt cut legit᷑ in ᷣmo Reguʒ. xvij.
et yt ait Hiero. tota martiruʒ Et ꝓpꝛio pugione caput Ho⸗
fulcimentũ. Nemo añt dubi lofernis,ſiẽ legi᷑ Judith.xiij.
tat n crucẽ pnie ⁊ diſcipline Aman em interptat iniquus
7 martirij ⁊ clauſtri ⁊ caſtimo ſeu coanguſtãs ſeu cõpꝛimes
nie poꝛtet humilitas Ois em̃ aut coanguſtatio mea.qð to⸗

ſpũalis aſcenſus ab imo ſur⸗ tũ veteri homi ↄgruit. Dar
git hüilitat. Iſta qnq; ligna doche? vo amare ↄterẽs im /

a buſdam in ipſo cruq dii pudentẽ vel amara contritio

impudẽtie.qð et penitẽti et pe
nitẽtie euidẽter cõgruit.ſoeni
tens em̃ eſt amare ↄterẽs im⸗
pudentẽ.i.veterẽ hoĩem.⁊ pe
nitẽtia eſt amara ↄtritio ĩpu/

* : 1 8

habuit ⁊ tribulatõis ⁊ lumis

Lumis qdẽ q;tum ad erudi/
tionẽ nõ ſolũ fidei ſed etiã mi
ſterioꝛuʒ ⁊ tropologiaꝝ. Tri
bulatõis:q̃ ad diabolũ qͥ tri⸗

dentis.i.eiuſdẽ. Culpã iõ pa/ turatus eſt ſub eo, ſicut legit

tibulũ vocamus qꝛ in ea cõſi
git᷑ et moꝛi᷑ nouꝰ hõ. Si vᷣo
ficus fuerit arboꝛ hmõi miſte
rijs ⁊ tropologijs optime cõ/

gruit. Inter arboꝛes em̃ fru⸗
cuoſiſſima eſt ficus:nec ꝑuaʒ

habet ſuauitatẽ fructus eius.
Crux aũt dũica fructum ſalu

tis vberrimũ mundo attulit.

Sed ⁊ cruxipſa pnie tantam

habet vbertatẽ atq; fertilitatẽ

fructuũ:vt ꝑ eam recõpenſe/
tur ſterilitas. Huic arboꝛi in
folijs maxĩa eſt aſpitas. Ver

bum em̃ crucis plus aſpitat⸗
guditu ſuo ſtult ingerit q;ᷓ ip/
ſa crux penitẽtie penitẽtibus.

Beneralr aũt verũ eſt ꝙ vna
queq; virtꝰ veter homis ſᷣm

aliquã ꝑtem crux eſt. Lotus

aut cetꝰ virtutũ crux vna ẽ ve

teris hoĩs. maxime aũt virtu
tes ille qᷓꝝ officiũ eſt ꝑſecutio

veten: ſicut oẽs ille qᷓ ad diſci

plinã ꝑtinent. Figurã aũt do

minice crucis iuxta miſteriuʒ

euideẽter expᷣſſit coluna ignis?
nubis imn xiiij. Exo, Jgnẽ em

Eſa.xxv.Triturabit᷑ inqͥt mo
ab ſub eo ⁊ extẽdet manus ſu
as ſub eo quẽadmodũ exten⸗
det natãs ad natã dũ. Ibi em̃
antheꝰ cecidit ſub hercule.qͥa
et ſerpẽs terra nutrit᷑ ⁊ de ter/
ra fulcimentũ roboꝛis ⁊ nutri
mentũ habet pcti.in alto igit

occidẽdus fuit. Habuit ⁊ nu

bem ad vmbꝛaculũ electoꝛuʒ.
vñ in pᷣs.ſcapulis ſuis obũ⸗
bꝛabit tibi.Et Cant.ij. Sub
vmbꝛa elus queʒ deſiderabã
ſedi. Vmbꝛaculũ igitur et ab
eſtu tribulationũ ⁊ ↄcupiſcen
tiaꝝ ꝑ ↄtẽplationẽ ſub ea ſedẽ
tibo.Habuit ⁊ nubẽ qua diui
nitatis glia tegeret᷑: ⁊ iudeoꝛũ
ꝑſidia cecaret᷑. Cõgruũt autẽ
et iſta ꝑ ſilitudinẽ cruci pnie ⁊z
diſcipline.Pꝛout aũt crucem
culpam diximus: q̃tuoꝛ in ea
bꝛachia attẽdenda ſunt. Pꝛi
mũ ſuꝑbia ſiue pᷣſumptio q̃ in
deuz miſer pctõꝛ ſe egerit.Fᷣm
qð dicit᷑ Ecci.x. Initiũ om̃is
pct ſuꝑbia. Secũdũ impu
dentia qua faciẽ dñi ⁊ conſpe

gere, ⁊ pudoꝛe obnubere. Ex iiij. Dume tibi ſartaginẽ fer/

Qbꝰ quatuoꝛ crux gre cõpin/ reã. Sartago em ferrea iuxta
git᷑ in qua om̃is culpa latroci expoſitõneʒ Gꝛeg:nihil aliud

nans ex integro cõſigit᷑. Qm̃ eſt q; ↄſcia zelo rectitudis fer

aũt crux ſignũ dicit᷑ ⁊ in ſigno uida.De boc eodẽ pſalmiſta.
thau pᷣſiguratũ. quelr̃a figu/ Noõne qͥ oderunt te dñe ode/

ram crucis pmitiuã apud he rã.⁊ ſuꝑ inimicos tuos tabe/
bꝛeos indubitãter habet.⁊ ꝓ ſcebam. Et alibi.ʒelus dom⸗

pter hoc q; ſigno crucis inſi/ tue comedit me. Pꝛimũ ergo

gniẽdi eſſent qͥ diuini iudicij bꝛachium huiꝰthau: frixt

.

vltionem euaderet:ipſa cruc tio eſt ⁊ ardoꝛ ſai cti zeli. Se⸗

ſimilitudie:ſatꝭ inſinuat Eʒe⸗ cundũ bꝛachiũ doloꝛ ẽ ⁊ mo⸗

chiel.ix. Signa inqͥt thau ſu leſtia cõpaſſionis. De q̊ apbls

per frontes viroꝝ gemẽtiũ et in.xj. ſecũdead Coꝝ.Quis ĩ-
dolentiũ ſuꝑ cũctis abomia/ firmat᷑ ⁊ ego nõ inſirmoꝛ. qᷣ
tioniba que fiunt in medio eiꝰ ſcandaliſa᷑ ⁊ ego nõ vroꝛ.Et

boc eſt ciuitatis, et poſt pau/ ad Gał.iiij. Filioli mei s ite

ca ſubiungit. tranſite ꝑ ciuita rum partunio: donec ſoꝛmet᷑
tem ſequẽtes eũ ⁊ ꝑcutite: nõ chꝛiſtus in nobis. Tercium

etũ dñi nõ veret᷑ vnde Ecẽs. ſereamini ſenem:adoleſcẽtulũ
viij. Hõ ſit bonũ impio ⁊ nõ et virginẽ puulũ et mulieres
pꝓlongent᷑ dies eius:ſed qua/ interficite vſq; ad internitiões
ſi vmbꝛa tranſeãt qͥ nõ veren Oẽm aũt ſuꝑ quem videritis
tur faciẽ dñi. Terciũ bꝛachi thau ne occidatis. Ex qb tri
um eſt laxitas et remiſſio anĩ bus bꝛachijs thau illud ſpũa
q̃ᷓ leuiſſime moleſtie tẽtatõnis le cõſtruat᷑ ſatis aparet ex eo
tanm turpiter tamq; viliter ſuc qð dicit.ſuꝑ frontes viroꝛum
cũbit. Quartum bꝛachiũ au gemẽtiũ et dolentiũ ⁊c. Tres
dacia q̃ deus iudex iuſtiſſimꝰ em̃ ſunt moleſtie ꝓpꝛie viroꝛũ
et eius iuſticia ↄtẽnit᷑. Debuit ſanctoꝝ ſuꝑ abominatõibus
em̃ et hũilitate ſe cõtrahere.⁊ peccatoꝝ. Pꝛima ẽ ʒeli fnixio
timoꝛe cõpꝛimere.⁊ magnifi⸗ ſeu frixuratio de cõſpecta d ei
centia animi ↄtra pctm̃ ſe eri- ↄtumelia. deq̃ in eodẽ ezech.

parcat oculus veſter:neq; mi vᷣo bꝛachiũ eſt doloꝛ ipſe ꝓpꝛi

ſig

vin
ii
teo
U

i
hu

dilatione amplexuũ ipſiꝰſpõ⸗

ſi. Iſtud eſt thau ꝓpꝛie chꝛiſti

ane religiõis ſignũ certiſſimũ
ſmo veritas ipſa.et hec ẽ crux
ꝓpꝛie cpiana ex cuiꝰ poꝛtatiõe
pᷣi imitatoꝛes ⁊ filij ſumꝰ ma

xme hãc em̃ ipſe ⁊ maxie ꝛma

ximã pertulit q̊ͥ ad duo pꝛima
bꝛachia. Terciũ vᷣo potuit in
eo eſſe doloꝛ ⁊ moleſtia paſſio
nis ſeu ardoꝛ ⁊ anguſtia deſi/
derij qͥ redeptionẽ noſtrã de/

ſiderabat. VUnde ipſemet Au

ce.xij. Baptiſmo habeo ba⸗
ptiſari ⁊ quõ coartoꝛ vſq; dũ
bliciatur. Hoc ſigno qͥ iſigni
ii ſunt xpᷣm dñm vltoꝛem nõ
ſentient. Hoc eſt ſignũ atq; ſi

gnaculũ quo oĩs dei moneta

umpꝛimit᷑ ⁊ ſignatur. emẽ
to quia omnis numus xp̃ia/
nitatis crucẽ habet viſibilem.

ſic neceſſe eſt oẽm diuine mo⸗

ſignũ.Alioqͥn ad diabolice ꝑ

cuſſuram monete ꝑtinet. Ue

eis qͥ non ſolum carent hmõi

ſigna culo.ſed etiã cõtrariũ ſi/

gnaculũ caractereʒ.ſ.beſtie ſi/
gillante ⁊ impmente diabolo
ſuſceperũt. ſicut legit᷑ in xiiij.
Apocal Hoc eſt ſignaculũ qᷓ

2

. 4

um peccatoꝛũ. vel doloꝛ de

p̃ᷣbẽda celeſtis tribuitur ⁊ ma
rellum quo omnis pauper in
celeſti hoſpitio et refectoꝛio re

cipitur. Qui igit᷑ recuſas hu⸗

iuſmodi ſignaculum tui:abij
cis non ipſum ſolum ſignacu

lum ſed cũ eo pbendam cele

ſtem et elemoſine celeſtis bñ⸗
ficium perdis. Attende quã/
ta cõtumelia regi celoꝛum in/
fertur dum ſignaculum eius

ere diabolica moneta ꝑcutit.
Eius es om̃is natura eſt: cur
de natura tua q̃ vtiq; dei mo/

neta eſt in ipſa percuſſura vel

cunea imaginis et ſimilitudi

nis eius monetata ſignaculũ

ſimilitudinis eius audes ab⸗
radere.et in eandem que vtiq;
es dei eſt diabolice turpitu⸗
dinis non vereris impꝛimere

bus bꝛachijs paupertate ſpi⸗

rituali ⁊ caſtimonia ſpiritua/

li ⁊ obedietia ſpũ ali cõpingit᷑
Eſt aũt pauꝑtas ſpũal:ſpũalł

poſſeſſionẽ pꝛiã vollitate
pꝛium ſenſuʒ accipimꝰ. Silr

non ſolum mẽbꝛa ipſa coꝛꝑis

A4

confringit᷑:abijcitur: ⁊ de mo
neta eius abꝛadit: et de eius

pcuſſuram. Crux autẽ clau
ſtraliũ ſpiritualis velut ex tri/

5 ä
.

ſed etiã dona gran ſi

. H

.

aꝝ ſi ᷓ ſũt in/ innũerabilibo radijs ſuis ſibi
terius:abdicãda eſt eis eoꝛuʒ retinentẽ. Heu qt hmõi ꝓpꝛie
ꝓꝛietas atq; dñiuzʒ.vt quẽad tarios ſcrutatoꝛ renũ ⁊ coꝛdi/
modũ mẽbꝛa in coꝛꝑe nulluʒ um inueniet xpᷣs dũs et ſepul
officioꝝ ſuoꝝ ſibi axpꝛopꝛiẽt. tura aſini cõdẽnabit. VUt autẽ

Ne igit᷑ putes te monachũ eẽ advnũ dicamꝰ:nec teipᷣm bre
o clauſtralis qͥ vel ſenſum vel obes o frater. ſʒ haberi poti⸗

bi apꝛopꝛias.omnia em̃ do/
na ad vtilitatẽ totiꝰcoꝛꝑis ec⸗
cleſie ſingul fidelibo velut mẽ
bꝛis naturalia officia ſua cõ/
modata ſunt:nõ appꝛopꝛiate
donata. Heu q̊t inenies apo

volũtatẽ ꝓpꝛiam adhuc poſſi⸗/ ab alijs.ſicut nullũ mẽbꝛũ in
des: vel aliqͥd donoꝝ tuoꝝ ti coꝛꝑe ſeip

ſed poti

ſtatas qͥ pauꝑtatẽ ſpũalem tõ fitentẽ. Caſtimonia vᷣo ſpũa

ſujra ⁊ habitu mentiunt᷑ exte/ lis q̃ ⁊ alloqͥa ⁊ amplexꝰ ꝛoſcu
la et etia ipᷣa ſpũalis cõmixtio
ſoli celeſti ſponſo ſeruant᷑: vti
nã vel in paucis inueniat᷑. Al

rius.⁊ diuitijs ſpũalibus am
pliſſimis refectiſſimi ſũt inte/
nius.Et vt de alijs taceamus
ſi qͥs eſt ſciolus inter fratres:
nõ vt oculus viſum toti coꝛ/

poꝛi et mẽbꝛis ſingulis ſciam

lullã habet toti cõuentui ⁊ fra/
tribo ſingulis:ſʒ eã ſibi apꝛo⸗
ptꝛiat:nõ attẽdens ꝙ furti reꝰ
eſt in fratres:dum rẽ cõeʒ fra/
tribo ſolus poſſidere pꝛeſumit
cũ cõioneʒ ſcie queadmoduʒ

viſus ⁊ luminis exẽpla natu/

re pᷣdicẽt.⁊ appꝛopꝛiatiõeʒ hu
iuuſmodi vniuerſe nature lar/
gitas ⁊ cõicatio ðᷣteſtet᷑. Quis
em̃ vnq; vidit ſolẽ vel vnũ ex

locutões cogitatões ſunt q̃ ſi

male ſunt diabolice allocutio

nes ſũt.Deſideria vᷣo:ample/

xus:delectatões citra ↄſenſuzʒ
oſcula coꝛdis ſunt. Delectatõ

nes vᷣo ↄſenſus aut oꝑis cõ⸗
mixtiões ſunt ſpũales atq; cõ
cubitus.Heu quot adulteri⸗

nos amplexꝰ et oſcula qtidie

a nobis habẽt adulteri.Quẽ
cũq; em̃ nõ recte deſideramꝰ:
velut adulteroſ amplectimur

et dũ in eis delectamur: ĩ ocu
lis ipſius ſponſi celeſtis oſcu

m pᷣſumit poſſidere
velut ex naturali of/
ficio ſtudet aljs mẽbꝛis ſub/
ſeruire. Hec eſt ꝓpꝛietas quaʒ
vix imo quã nec etiã eijcit ex/
trema ↄfeſſio.qͥs em̃ audiuit
vnq; clauſtraleʒ ſuꝑ hmõi cõ

— —— -ʒ—ʒ —

— — —— —

—.,

—

de

/

1

pul

je
1⸗
in

–– —

☛☚

— 0

lariad

Ernci igit᷑ oĩ aut ꝓpꝛia volũi

nec veremur. O ſi vſq; ad cõ
ſenſum turpitudo ꝑducit᷑:ve/
raciter illud nobis obijcit qdᷣ
legit᷑ Eſaie.lvij. Juxta me di⸗
ſcooꝑuiſti:ſuſcepiſti adulterũ
Obedliẽtia vᷣo ſpũalis in du
obus cõſiſtit. in hoc ſcʒ vt de⸗
us ſolus habeat᷑ mgfj intelle/
ctus ⁊ dñs affectus.vt vera/

citer ei dical:mgr et dñe. ſicut

ipſemet dicit in. xiij. Johãnis

Vos vocatis me magiſter et

dñe ⁊ bene dicitis:ſum etem̃.
Qui g intellectũ ſuum xpᷣi ma
giſterio totalr ſubdidit vt ei
penitus credat:exufflans opi
niones ⁊ ↄtradictõnes hoĩm

24pꝛij ſenſus obmurmuratio

nes calcãs atq; peſſundãs:qͥ

Diñio eius ⁊ imꝑio totũ ſe tra
Allgit:hoc eſt volũtatẽ eius et
bryñjplacitũ ex toto induit exu/
lus ꝓpꝛiam hũc ſpũalr atq; ve
racliter obediẽtẽ cẽſemꝰ. Cla

ul vᷣo qͥbo ↄſixus fuit xpᷣs do/

minus tres tm̃ fuiſſe credunt᷑
Onm aũt ad hoc claui manibo
eius et pediboinfixi ſunt vt ꝑ
eos inſixus ⁊ imobilis adhe/
rrer et cruci ⁊ teneretur artius.
Quid clauis hmõi miſtice fſi- ti hodie configuntur. Veruʒ
guratũ fuerit nobis inſinuat᷑ quia de clauis domice cruciſ
12 agimuset in vnaquaq; dñi⸗

ulteruʒ nec erubeſcim?ꝰ

5

tate aut neceſſitate affigimur.
Heceſſitate qͥdem cruci pᷣſen
tiũ erũnaꝝ q̃̊s nobis heredi/
tarias ⁊ naturales Adã fecit:
quas etiam ſi vellemus effu⸗
gere nõ poſſemus. Volunta
te vᷣo vnicuiq; tribulatõi quã
ſpõte aſſumimꝰ:⁊ naturali vt
ita dicamus cruci ſupponimꝰ

qualis eſt crux religiõis. Ni⸗
hil ; rectius clauꝰ ĩ ꝑte iſta a
cipit᷑ q; neceſſitas.quia nihil

hmõi cruci tenacius nos affi

.

git.Et iſta neceſſitas ẽ triplex
Pꝛima naturalis vt diximus
que ⁊ ↄditõis eſt. Scða infli
cta ⁊ violenta.q̃lem martires
in vᷣtutẽ cõmutauerũt.q̃leʒ ex
ꝑiunt᷑ qtidie qͥ in manus ho⸗
ſtium aut alia ꝑicula incidũt.
Terclia eſt neceſſitas debiti.
de qua loquit᷑ aplus in.ix.pᷣ/

me ad Coꝝ. Hã ſi euãgeliſaß⸗
uero nõ eſt mihi głia:neceſſi/
tas em̃ mihi incũbit:que vti/
q́ᷓ; neceſſitas ẽdebiti Et hecẽ

neceſſitas aſſumpta atq; ſpõ
tanea.De q̃ etiã dicit Ambꝛo
ſiꝰqꝛ vouere volũtat eſt: red
dere neceſſitat. Tribus his
clauis tripliq neceſſitat mul

Capitulum
ca cruce tres clauos eẽ neceſ/⸗
ſe eſt, nihil auũt magis nos af/
figit oĩ cruciatui quẽ ꝓpter de
um aſſumimus: ſed nec aliter
crux dñica eſt niſi aſſũpta fue
rit aut volũtaria qᷓ; amoꝛ ⁊ de
ſiderium. Et hic qͥdeʒ triplex
debet eſſe oibus dñice crud
imitatoꝛibus. Pꝛimus amoꝛ
eſt diuine glie ⁊ bonoꝛis. Se
cundus amoꝛ eſt bñplaciti ü/
lius.LTerc eſt amoꝛ placẽdi
ci. His em̃ tribo ð cauſis oĩs
cruciatꝰ ſubeũdus eſt aut ſu/
ſcipiendus,.ſ.vt deus per ipᷣm
gloꝛificet᷑ ſiue honoꝛet᷑. vt dei
bnplacituʒ impleat᷑.et vt deo
placeat᷑. Qui tribo his clauis
cruci ſue affixꝰeſt:dñice cruò
imitatoꝛẽ pfectum ſe gaudeat
Poſſumus et intelligere cla/⸗
uos iuxta buʒ Salomonis
in vltio Ecẽs ſacra eloda.ver

ba inqͥt ſapientiũ q̃ſi ſtimli et

q̃ſi claui in altũ defixi. Sacrꝭ⸗
em eloquijs in eis q pnĩe ⁊ di
ſcipline ſunt ceterarüh vtu⸗
tũ fideles cõfigunt᷑ hoc eſt cõ
fitmant᷑. Elaui vo amoꝛis ad
ſingula crucis bꝛachia aptan
da lunt. His aũt excurſis de
dnice crucis figuris:lignis at

q; inquit illuſerũt ei:exuerunt
eum clamide ⁊ induerũt veſti
mẽd eiꝰ) Miſtice vᷣo clamis
coccinea penalitas pñs eſt ᷓ
⁊ veſtucas pene ðꝛ:q ⁊ totum
xpᷣi coꝛpus miſticũ qð eſt ec⸗
cleſia a pᷣmo iuſto vſq; ad no

uiſſimũ induit᷑.ſed ad crucem
ea ipſa exuit᷑qꝛ totus cetꝰele/
ctoꝝ cuius ipſa figura erat: ꝓ
crucẽ quã ꝓ eo ꝑtulit ab hu⸗
iuſmodi ſanguinolẽta pena⸗
litate exuit᷑ ⁊ liberat᷑.( Et exi⸗
uit baiulans ſibi crucẽ vt ait
Johes Mirabilr ſtatũ exp
mens pctõꝛis qͥ de ciuitate ec
cleſie ꝑ tentationẽ exiens:põ⸗
dus ꝓpꝛij pcti velut patibulũ
in q̊ ꝑ ↄſenſum cõfigat᷑: quaſi
huũeris coꝛdis geſtat. Oẽ eniz
petm̃ vt ſuꝑius dixim crux?
noul hois atq; patibulum: et
in ea milſerabiliter moꝛte peſſi
ma clauis deſiderioꝝ ſuoꝛum
cõfixꝰmoꝛit᷑. Attẽde miſer pec
catoꝛ qͥd hũerꝭ coꝛdis tui per

ſuggeſtionẽ i

mponit diabolꝰ

du pcim̃ ſuggerit. vtiq; ipſuzʒ
patibulũ cui fe ꝑ cõſenſum af
figat. Heu qnto laboꝛe et do
loꝛe hmõi crucẽ multi pecca-/
zice crue gnis at toꝛes poꝛtãt Nõnulli em ſub
q; miſteris Reuertamur ad eius onere qſi lõgitudie labo
narrationẽ Mathei (Et poſt ris fatigati onere ipſo cruc

— e —M

—
— —
=

— -— —

f —

funt
veſi
ns
ſt

ec⸗
no
en
ce⸗

t9
hu,

ng,

1

2 E. M
.

fracti deficiũt. Hi ſunt qͥ lon

—

gitudine tentationũ q̃ſi defa-

tigati deficiũt ⁊ qſi exanimes
ſuſpẽdunt᷑. Ipᷣaʒ ò crucẽ quã
tibi parat ⁊ hũeris coꝛdis tui

unponit diabolus:ipᷣm reper
cute:cõuerteẽs eam in dauam
herculis.quẽadmodnʒ ⁊ xs
dDiñs fecit. Vide ꝙ; nõ aliꝰ eſt

fabꝛicatoꝛ vel carpẽtariꝰ hu⸗

iuſmodi patibuli qᷓ; tuipſe.nõ
alius poꝛtitoꝛ eiuſdẽ.non aliꝰ
faber clauoꝝ,⁊ oĩno nõ alius
cracifixoꝛ ſeu toꝛtoꝛ tuijpſius

q; tuipſc.Deſtrue ̊ patibulũ.

diſꝑde clauos. aut potius ve
lut alter mardocheus aman ĩ
patiblo ſuo ſuſpẽde. Ois igi
tur ſuggeſtio nihil aliud eſt qᷓ;
extruẽdi patibuli:poꝛtãdi:fa/

bꝛicãdi cauos:⁊ ſeipᷣos cru⸗
ciſigedi ſuaſio. Attẽde igitur

qd tibi ꝑ ſuggeſtioneʒ loquat᷑

diobolus et qͥd ſuadere inten
dat.⁊ ꝙ inſanũ ac dementiſſi
mũ reuera reputet ülũ cui ta/
lia audet ſuggerere. Similxr

⁊ ꝑſonã in eodẽfacto xpᷣs do/⸗

minus expmit penitẽtis.Exit
igi?᷑ penitẽs de ciuitate babi/
lonis:baiulãs ſibi crucẽ pnĩe
vel ꝑ timoꝛẽ ipßam crucem in/

fernalis patibuli.ſic exit tota

factio maloꝝ ⁊ totus cet bo⸗

no:um. Qõ autẽ ſupaddit

Mache?ꝰ (Exeũtes aũt vide/
runt hoĩem cyreneuʒ de villa
illa noĩe ſymonẽ:hũc angari⸗
auerũt vt tolleret crucẽ eius)
Simo iſte ð villa veniẽs: po
pulũ gẽtilẽ ſignificat. Simõ
em̃ interpᷣtat᷑ obediẽs.huic q̊
ipoſuerũt crucẽ Jeſu qꝛ et ob
pꝛobꝛiũ crucis ꝑ fidẽ ſuſcepbpit
et fructũ q̃tidie ꝑcipit. Intelli
git᷑ aũt ꝑ ſimonẽ qꝛ in auditu
auris obediuit.hic de villa.i.⸗
de exterioꝛi vel ſeculari ↄuer⸗
ſatõne veniẽs in ciuitatẽ eccle
ſie:angariatꝰcrucẽ xpᷣi poꝛta⸗
uit.nõ qͥn ꝓ maioꝛi ꝑte crucẽ
xpᷣi ꝑ fidẽ ſpõte ſuſceꝑit.ſj̊ da
ſapiẽtes gẽtiũ et idoloꝝ põtiſi
ces miraculis ſuadẽtiba ⁊ tur
bis cõpellẽtibus fidei xpiane
ſubiecti ſũt. Signat aũt ſimõ
iſte moꝛalr eoſ qͥ crucẽ quãcũ
q; vł cõpulſi ſeu iuiti aut cum
tedio ⁊ obmurmuratõe poꝛ⸗
tãt:q̃les młtos penitẽtes ↄſpi
ci?qͥ ruboꝛe potiꝰ ad ↄfeſſiõe,ʒ
⁊ alia q̃ pnĩe ſũt ĩpellunt᷑ q;ac
cedãt.Tales ſr ⁊ miti dauſtra
liũ qͥ crucẽ religiõiſ ſola erube
ſcẽtia victi:n amoꝛe ſuſtinẽt. ⁊?
generalr oẽſilli qb xpᷣi iugũ 2
xpᷣiana ↄuerſatõ moleſta ẽ ⁊ꝛte
dioſa:hi ſt᷑ qͥ ñ crucẽ ſibi baiu

lant:qͥ ſibi crucẽ pdeſſe nõ cu
plſunt.ſed ſaltẽ ꝑ crucẽ mũdo
nõ diſplicere affectãt. Hi ſũt
qui veteri hoĩ et diabolo:la/
tronibo cruce moꝛteq; digniſ/
ſimis ipᷣm crucis patibulũ ar
cem munitõis fecerũt atq; pᷣſi
diũ.imo latrocinãdi latibulũ
cruce eĩ foꝛinſeca latrones ab
ſcondũt hmõi.Tolle de falſo
monacho vel clerico tõſurã 2
habitũ:⁊ videbis veteris ho

minis latronẽ manitfeſtiſſimũ

Cruceʒ poꝛtauit dñs ieſus vt
in ea latrones iſtos occideret
Iſti vo vt ea nouũ hoĩem oc
cidãt et latrones iſtos ꝓtegãt

OQul ſilem in latronibo l̃alibꝰ

q̃tidie ↄſpicimus:qͥ ad hoc ſo
lum ſe cruce ſignant vt puile/

gio crucis ſe ꝓtegãt.vel latro

cinia ſua ipſo ſigno cruc ab/
ſcondãt:tãtoq; licentiꝰlatroci
nent᷑. vtpote puilegio crucis
q̃ſi armati:⁊ ſigno ſctitatis oc

aut clericantur ſpũales latro
nes qͥ nõ intrãt ꝑ oſtiũ. vt ha

bet᷑.x. Joh. Et in eccłia dei qᷓ ſa:ꝑ
runt que ſua ſunt tm̃. Miſti ↄſẽſũ moꝛtifeꝝ ceciderũt. Co
ce vᷣ illud attendenduʒ eſt ꝙ tũ qð eſt ipſe:totũ qð extra ce⸗
cleſiã.i.cetũ electoꝝ:locus coll·
uarie eſt:totũ eſt reſpſũ ⁊ oꝑttltui
capitibo ⁊ aliis membꝛis mu·

tauit ⁊ habuit eã indubitãater

oneri.poſtmodũ vᷣo occurꝛẽs

ſymõ ꝓp eo poꝛtauit. Sic ols

crucis initia onꝰ hũt atq; moa

leſtiã.ſed adueniẽs obediẽtia

⁊ ſi ſuauitatẽ atq; delicias cru
ci nõ ingerit:onꝰtũ poꝛtatöilis
tollit ⁊ leuè facit ip̃am crucenm
poſtmodũ vᷣo ſuauẽ ⁊ delicio
ſam vt pon ipſa poꝛtet nouiſ

ſime q; poꝛtet᷑. Tũc em̃ cruci

veraciter affixi ſumꝰ⁊ ipa noſ
poꝛtat cũ eaʒ amamꝰ. Pꝛimo
G poꝛtat᷑ cũ onere.ſcdᷣo leuiter
tandẽ ſuauiter. Et verius tũc
poꝛtat qñ clauis amoꝛis ĩ ea
fixi fuerimꝰ. (Et venerũt ĩ lo

cũ qͥ dicit᷑ golgata qð ẽ calua

rie locꝰ) Caluarie locꝰ ille iux
ta lram dicebat᷑.qꝛ caluarieii.
decaluata capita dãnatoꝛũ et
decollatoy ibi videbät. Di
c?caluarie mũd? iſte?
ĩqͥ capita decollatoꝝ.i.coꝛla 4
maloꝝ decaluata. h ẽ oꝛnatu ⸗
rectaꝝ cogitationũ ⁊ affectio
nũ nudata iacent:⁊ hoꝛreduʒ
cultati. Sic igit᷑Kmonachant᷑ ſui ſpectaculũ faciũt vidẽtibo

ſtice ̊ loc

Ibi ei lacẽt coꝛda vbi gladio

tẽtatõis a diabolo lictoꝛe pceccld

ſaiꝑ ſollicitudinẽ ? amoꝛẽ ſaeu

“ SW
2

* õ
ẽ
83e „

— — —

–. — —

— —

— — — — —

— ☛

=.☛ –w⏑

— 8
— R. =—.

—

W☛WA k S

et in.xxxiiij.eiuſdẽ.vt ſuꝑiꝰlo/

tilatis repꝛoboꝛũ:ita vt pedẽ
coꝛꝑliſ niſi ſuꝑ mẽbꝛa hmõi pᷣ
ciſa atq; mutilata figere ñ poſ
ſis. Vbi eniʒ eſt vel pugillus

terre in qᷓͥ aut pes coꝛdis ali/
cuiꝰ.i.amoꝛ.aut oculus.i.ſol⸗
licitudo.aut auris.i.audiendi
pꝛurigo.⁊ ita de mẽbꝛis alijs

nõ iaceat.vbi em̃ nõ ſũt ſpar⸗

ſa viſcera ⁊ mẽbꝛa intima re/
pꝛoboꝝ. Pꝛoiecit em̃ intima
ſua in vita ſua.vt legit᷑ Ecci.x
Et oculi ſtultoꝝ in finibo ter⸗
re.ſicut legitur Pꝛouer. xvij.
Sic ſtrata eſt via mundi iſti
us et hmõi floꝛibo reſpſa capi
tibus ſuis.i.coꝛdibo ſpũaliter
decollatoꝝ.et mẽbꝛis interio/

rib ſpũalr mutilatoꝝ.ſed iſta

cecis ⁊ furioſis hoꝛroꝛeʒ non
pariũt:volucres ⁊ feras infer
nales potiꝰ attrahunt.iideo ⁊
gregatĩ ibi circũuolãt atq; cõ
ueniũt,ſicut legit᷑ in.xiij. Eſa.

cutt ſumus. Exeis igik q di⸗
rimus manmieſtũ eſt oem mõ
ſtruoſitatẽ vicioꝝ nihil aliud

elſſe q; exercitũ diabolicuʒ: ad

ducendũ miſeꝝ ſpũalr in cal⸗
uariam ſpũalem. Indignare
g̊ o fidelis dum adhuc inno/
cens es ad decollatõeʒ vł mu
tilatõem ꝑtrabi. Ecõtrario

vo pniĩe locus caluaria eſt. lo
cus iſte auditoꝛiũ eſt cõfeſſio
nũ:ibi videres ſi ſpũalibo ocu
lis pᷣditus eſſes tot aceruos ⁊
tãtos mẽbꝛoꝝ veteris homĩis
Ibi em̃ mebꝛatiʒ diſcerpitur
gladio ſpũs qͥ in ſacram̃to cõ
feſſionis oꝑat᷑. Ibi aliꝰ aureʒ
amittit cʒ auditũ maliloqo
rum deponit. Aliꝰ oculos:dq
⁊2cupiam oculoꝛũ a ſe pᷣcidit.
Aliꝰ pedes.i.pꝛauas affectio
nes ſibi aſcidit.vel vagos di
ſcurſus ⁊ illicitos greſſus co⸗
hibet. Iſte locus terribilis eſt
⁊ hoꝛrẽdus latroniba.iuſtꝭ au
tẽ ⁊ elect gratilſim. HBolga⸗
ta etiã loc?ꝰ extreme et vniuer⸗
ſalis dãnatõis accipi pᷣt.i.in⸗/
fernus:ad quẽ tota factio re/
pꝛoboꝝ de ciuitate eccle eie⸗
cta:cũ cruce iniqͥ tatᷣ ꝓpꝛie no
uiſſime ſuſpẽdenda inceſſan/
ter ducit᷑. Poteſt etiam intelli

gi omne pctm̃ caluaria, quia

in eo oĩs pctõꝛ xpo dño capi
te puatur. Vel caluaria iuxta

miſteriũ locus ipſe ad lr‚am ĩ
q̃ xpᷣs dñſ caput electoꝝ ⁊ nu
dus pepẽdit ad lr̃am. et capil
lis ſpũalibo,i,. electis pꝛimiti/
uis atq; iudeis nudatus ap/
paruit.⁊ ita nõ caput ſed cal-
uariã nudam potius ſe ibi ex

bibult. Subiungit Joha

2ðèðM

me gẽs tota. Moꝛaliter vo

nes Abi et euz crucifixerũt) pctoõꝛ cruc pctõ ſnor afligt
Miſtice in caluaria.i:mũdo tur:dum ꝑ cõſuetudineʒ q̃ſi ꝑ

ꝑſonalr cuciſix eſt:et ſpũali

3.

ter in mebꝛis rei ⁊ noĩis quoti

ieuciſigi:. Ande Apoca. pfudt'? artij ifſigunt. Etad

quanda malleatõeʒ pctõꝝ ſu
oꝝ deſideria velut claui eideʒ

xj. Et iacebũt coꝛpa eoꝝ ĩi pia latoꝛes etiam hmõi crnciſixo

teis ciuitatis magne qᷓ vocat᷑
ſpũ alr ſodoma et egipt/ vbi
2 dñs illoꝛũ crucifix eſt.Cal/
pit᷑. ORaũt ipſe crucifigat᷑ in
