Gb216_qt_1
author: Guilelmus, Arvernus

S

=

N12511963328 021

IIuIIIAnIIIIIIIIIIII —

9 B Tübingen

— — — . 2 . 2 S 65
. E
ð = . . .
2 D
2 2 — ⸗ . „
—æẽß . = ——GUWU — õ 4
= —— .
—ð
.
7 1
7
.
.
. .
1/
△●
.
*
.
— „
.
—
5.
— .
.
2
— „
„
4
*
4
☚☛ 7
.
4 —- ,
„ OQ
7
— –
. —
. .

— — — — HG
. * — D 8
2 Ne 3 *
0 *
.
.
☛S
. *
. .
.
.
.
.
.
„ 5
* D
2
.
*
„
.
. 8*
, .
„5. 4 * .
4 *
*
* .
.
0 4
. *
D —
*
„ .
L
„ .
2
„
£●
.
*
ſ
7 .
X
„
17
7
.
7„
.
. . 5 4
5
. 4
1
.

.
. ð „.
.
.—
— 6⁶ *
”M *
JMZ 4
* 7
X

1. B
.
*
.„
P
4
. . * * *
—
„ * 4
R . „ .
4 4
*V 4 .
.* 6 *
. 4 . ⁶ R 4
* .
. R j. H
5

HMZ .
7 1. 4 4
5
W . .
.
.
„₰
V .
ı●
1 „
»„
. 12 — R
7
H –
5 4 7
. . . 2* =
X . .

ʒ
7
S=S

Folium
nemur

in duodecimo

capitlo Exodi

LCLaa.iaaaput agni cũ
Inteſtinis ⁊ pedibus eius vo
rare.vbi caput ⁊ pedes ĩgreſ-
ſus agni ĩmaclati in munduʒ
et egreſſus eius de mundo in
telliguntur: ppter qdð admone
mur diligentiꝰ ſcrutari ingreſ
ſum eius in mundũ ⁊ egreſſũ
eius de mundo.Egreſſus eiꝰ
de mũdo paſſio eiuſdeʒ eſt cũ
dibe ludibꝛijs ſuis.q̃ qͥd habe
at pvᷣ̈tuſj ac efficacie fides pia
ac vᷣidica celeberrim& fideliũ
2feſſione declarat. Quid aũt
ſacram̃ti et eruditõis habeat:
ipſo xpᷣo dño luce ac duce ex
oꝛdie tentabimꝰapire. Pꝛi
mũ annotãtes ipſa vᷣba textꝰ
euãgelici( Scitꝭ qꝛ poſt bidu
um paſca fiet ⁊c̃. Vbi qm̃ pa
ſca ⁊ agni paſcalis ĩmolatio ⁊
trãſitꝰintelligit᷑ iuxta miſteriũ

biduũ duplex illũinatio duo

rũ teſtam̃toꝝ:aut nature⁊ gr̃e
ven agni ĩmolatio ⁊ eſus ſub
ſequit᷑ et ſubſecuta ẽ et q̃ttidie
ſubſequit᷑ Silr ⁊ trãſitꝰ ð egi
pto mði bui ad terrã etne ꝓ/⸗

.
D 7

miſnõis: ⁊ ð̊ egipto pctõꝝ ad
terrãvirtutũ:q̃ſi de tenebꝛis ?=⁊õtjl
meroꝛe tã moi q; pctõꝝ. Ipo
em̃ ſanguiĩe agni iſtiꝰvelut ⸗
cio ſacrificio ⁊ ĩſignio de vtra
q́; pᷣnoĩata egipto educimur
et in oppoſitã terram trãſduci
mur. Juxta vᷣo moꝛalẽ ĩtelli
geẽtiã xpᷣs dñs in ipſa paſſiõe
ſua figurã gerit penitẽt ⁊ etiãẽ
pctõꝛis. ergo dicit ( Scii
qꝛ poſt bi.pa.fiet. Quia vtiqʒ
ad aplos loqͥ tur⁊ ad oẽs di/
ſciplos celeſti magiſterio edo
ctos ideʒ ſermo dirigi accipis

dus eſt q̃ſi ſic diceret:ſcitt vos

oẽs ſic o docti ⁊c̃. Biduũ in⸗
fauſtũ hic cogitatiõis ⁊ dele/
ctatõis noxie intelligit᷑. Poſt
biquũ illud in veritate ſit pa/
ſca.i.molatio diabolica ꝑ cõ
ſenſũ ſcz.et trãſitꝰ diabolicꝰ a
terra ꝓmiſſionis in egiptũ.qꝛ
ab ipᷣa luce ſcitat ĩ meroꝛẽ et
tenebꝛas pctõꝝ tranſit.⁊ dia/
bolo vt cruci ĩfernali affigat
ſponte ſe tradit pctõꝛ.Qð vᷣo
ðꝛ(filius hoĩs)hocipᷣm pctõ/
ri cõgruit:qͥ vtiq; filiꝰhoĩs eſt
illa ifauſta natiuitate de q̃ in
iij. Job ðꝛ. Pereat dies in q̃
natus ſuʒ.⁊ de iſto biduo ibi
dem legꝭ.ſimiliter et in.iij. Je
remie. Illa enim natiuitate ꝗ
. . àdààd; J

.„—

Capitulũ
ſeipſo naſcitur ⁊ filius ſuijpſi
us eſt. qmquidem in euange
lio Johannis.viij. dicltk. Di⸗
abolus mẽdax eſt ⁊ pater eiꝰ.
eius.i.mendacis. Eſt eniʒ pa
ter ſuijpſius inq;tuʒ mendax
eſt. ipſe em̃ eſt ſibijpſi auctoꝛ
iſtius infauſte generationis.
Non em̃ ex alio eſt mẽdax q;
a ſe. ⁊ generaliter nemo pecca
toꝛ eſt niſi a ſeibpſo. Econtra
rio vᷣo in pſona penitentis cõ
grue accipit᷑ quia ſimiliter pa
ſca eius.i.tranſitus de egipto
peccatoꝛũ ad terrã virtutum.
Bimiliter ⁊ paſca.i.molatio
qua penitens ſeipᷣm deo ĩmo
lat:poſt biduũ fit.ſcʒ bone co
gitatiõis ⁊ delectationis ipſo
coõſenſu ſcʒ in ea que deo pla/
cita ſunt. Illo ergo conſenſu
tradit ſe ſponte ſacerdoti ve/
lut pᷣconi celeſtꝭ imꝑatoꝛis vt
crucifigat᷑.i. vt cruci peniten

congregati ſunt pꝛincipes ſa

dotum ⁊ ſenioꝛes populi)c.
vtriq; intelligentie congruit.
Pꝛincipes enim ſacerdotum
et ſenioꝛes populi qui chꝛi⸗
ſtum dominũ ꝑſequebant᷑ ty
pum gerunt vicioꝛũ ſalutem
noſtram ⁊ ſaluatoꝛem noſtrũ
in nobis ꝑſequũtur. Sacer/
dotes vᷣo dicuntur. quia dia
bolo nos ĩmolant ipſa vicia:
inter que quedam ſunt velut
pꝛincipes ſacerdotũ quibo ſcʒ
alia ſubiecta ſunt:hec ſat pn⸗
cipalia vel capitalia tria.ſ.lu
xuria.auaricia.ſuꝑb ia. Se/
nioꝛes populi qͥ inter alia pᷣi᷑
cipatũ obtinẽt.vt ſeptẽ capi/
talia. Populus vᷣo totꝰ tur/

ba minoꝝ vicioꝝ. Cõgregan
tur aũt in atriũ cayphe qͥ in

terpᷣtat᷑ oꝛe vomẽs vlł oꝛis vo
mitus 2 ſignificat pctõꝛem q̃ͥ
reuertit᷑ ad vomitũ.qͥ nõ ſolũ

tiali affigat. et iſte ꝓpꝛie vocat᷑ bona gre ſed etiaʒ nature a ſe
filiꝰhoĩs vl xpᷣi qui eſt verus ipſo velut vomẽs eijcit.cibuzʒ

homo. vel filius bominis qͥa
humane nature veritatẽ ſer⸗
uat in moꝛibo.qui em̃ per pec

cata degenerant:mag filij be

ſtiarum vł demonũ accipie/
di ſunt. iuxta moꝛem ſcriptu⸗
re q̃ filios vocat imitatoꝛes.

Dð autem ſequit (Tunc

ſpũalem qtiens accipit reuo
mit. Huiꝰ atriũ.i:domꝰ foꝛin
ſeca caro vl intus eſt. Cõgru
it aũt ſᷣm hoc vt pꝛinceps ſa/
cerdotũ in vnaquaq; tẽtatõe
intelligat illð viciũ qð ipᷣa in
tẽtatõe pᷣncipale ẽ.⁊ atriũ eiuſ

dẽ accipiat᷑ qd alia aduocauit

—

—

— —— — — — — f

— –⏑☛ — —

— — — —

S D - — — 0aar 202 — —

Folium

vel cõuocauit.eius em̃ curia

vulgo dicit᷑ qui cõſiſtoꝛio vel

pꝛetoꝛio pꝛeeſt ad iudicandũ
Similiter et atrium eius vi⸗
cij quod huiuſmodi conſilio
peſt. Voces aũt ipſoꝝvicioꝝ
in ipſa cogitatione de pecca/
to ipſo qð cogitat᷑i.de moꝛte
peccatoꝛis ↄſiliantiũ atq; tra
ctantiũ ipſemet pctõꝛ qui illa

rũ oĩm conſcius eſt cogitatio
nũ agnoſcere poteſt in ſemet⸗

ipſo quid em̃ dicat timoꝛ hu
manu.timoꝛ mũdanus.qͥd
alleget luxuria ſiue ad ſui de⸗
lenſionẽ ſiue ad moꝛtẽ pecca/
toꝛis ipſius. vᷣo ſequitur.
Vt Jeſum dolo tenerent ⁊c.
vicijs optime congriflt. dolo
em̃ agunt qͥcqͥd agũt in moꝛ⸗

an heccanti. fallit᷑ em̃ vnuſ
q 11

q́; vicio ſuo.ꝙ vᷣo dicitur

tenerent. cõgruit vicijs:q̃ ve

lut vincula miſeros detinent
pctõꝛes Juxta illud.v. Pꝛo/
uerbioꝝ. Funib peccatoꝝ ſu
oꝛũ qͥſq; conſtringit᷑.ꝙ vᷣo ſe⸗
quit᷑.Et occiderent.Eiſdẽ cõ
gruit vicijs q̃ cũ actu ſuo pec
cãtes interficiũt. Ecõtrario
HHo ſacerdotes qͥ deo nos im/
molant vᷣtutes intelliguntur.
pꝛincipes vᷣo ſacerdotum pᷣn

Apales. Pꝛinceps vᷣo ſacer⸗

* „D „ W

dotum virtus illa que in eon
uerſione eſt pꝛincipalis acci⸗
pitur cui et nomen cayphe.i.
oꝛe vomẽtis cõgruit.ipſo em̃
oꝛe peccatoꝛis ſpurcicias pec
catoꝛũ eijcit.harũ virtutũ al⸗
legationes atq; cõſilia in moꝛ
tem veteris hoĩs pctõꝛ qͥ au⸗
dit ſolus nouit.ꝙ vᷣo ſequit᷑.
Dolo tenerent. Dolus qͥdem
ad aſtutiã virtutũ:⁊ tentio ad
vincula ſapientie.occiſio vᷣo

ad ipſum conſenſum ſeu ppo

ſitum referatur. Cõſiliuʒ illoᷣ
virtutum legit᷑ expꝛeſſe in xvj/
Eſaie. Ini cõſiliũ.coge cõci⸗
lium. Conſilio em̃ ⁊ ↄcilio ſi/
mul capiendus eſt vetus hö
vt crucifigat᷑.ꝙ vᷣo ſequit᷑.Di
cehant autẽ:non in die feſto⸗
Doꝛaliter iuxta litterã ↄgru
it oĩbo penitentibo.quibus di
es feſtus oĩs ſecularis tumul
tus declinandus eſt.qð in.v.
Marci expᷣſſe ſignificatũ eſt.
vbi legitur de ſuſcitatiõe filie
archiſinagogi ꝙ oĩbo electis
introiuit ipſe dũs Jeſus nec
ꝑmiſit quenq; intrare niſi pe/
trũ Jacobũ ⁊ Johannẽ ⁊ pa
trẽ ⁊ matrẽ puelle. Illud ideʒ
oſtẽſum eſt in. ij. Oſee. vbi di
cit dñs.Lactabo eã et addu⸗
cã in ſolitudinẽ et loq̃r ad coꝛ
D 3 2

Capitulũ
eius. Idem de ſurdo ⁊ muto
quem appꝛehenſum ſeoꝛſum
a turba ſanauit dominꝰ. In
tercio vo Trenoꝝ expᷣſſi/ de
eadẽ re legit᷑ teſtimoniũ.Se⸗
debit inqͥt ſolus et tacebit qa
leuauit ſe ſuꝑ ſe. qð veriſſime
penitẽti congruit qͥ leuat ſe ſu

per ſe.ſe nouũ ſcʒ ſuꝑ ſe vete/⸗

rem. Juxta ↄſequẽtiã vᷣo eo/
rum q diximus:dies feſtꝰ du
obus modis interpꝛetandus
eſt. Dies feſtus q dem malus
audiũ ⁊ glłia peccati eſt. In
poc feſto velut ↄcẽtus diabo
licus vlulatus lamiaꝝ et cla/
moꝛ piloſoꝝ alterius ad alte⸗
rum.boc eit ꝓpꝛie ↄſiliũ impi
oꝛum in q̊ abijt a deo oĩs pec
catoꝛ.de iſto vlulatu ⁊ clamo
re Eſa.xiij.⁊.xxxiiij. Concen
tus ergo vicioꝛũ in feſtiuitate
hmõi aduocatio eſt alteriꝰad
alterum. Luxuria àpe aua
riciã aduocat: cum nõ habet
vnde ſuuʒ paupertas paſcat
amoꝛẽ.ſimuiter ⁊ auaricia lu/

ruriam: vbi aceruꝰſtercoꝛũ fe

toꝛẽ vt vulgo:quia nunqᷓ; ſter
quiliniũ ſine riuo ⁊ fluxu et fe
toꝛe. Et hec aduocatio meliꝰ
clamoꝛ q; cõcentus intelligit
Cocentus vo eſt mucuꝰ vici

IITI

oꝛũ applauſus.applaudit em̃

luxurie auaricia de mititudi/

ne nutrimẽtoꝛum copioſitate
eiuſdem pᷣbens fiduciã, quẽ⸗
admodũ in euãgelio Lu.xij.
Ania mea mlta bona babes
repoſita in annos plurimos
epulare et letare. Supplau⸗
dit vel cõcinit eidẽ luxuria de
ipſa affluentia bonoꝝ tꝑaliũ

luxuriandi ſumens fiduciam
cõcinũt ad inuiceʒ comeſatio

et ebꝛietas: triplicat vᷣo can⸗

tũ deſuꝑ reꝝ voluptas: q̃dru

plicat vᷣo exterioꝛ laſciuia:oꝛ⸗
ganiſat vᷣo deſuꝑ ab alto pex
garrulitatẽ iactantia aut ina/
nis de hmoi gloꝛiatio. cantãt
vo ⁊ dccantant in eodẽ die fe

ſto ſpes ⁊ timoꝛ mũdani ⁊ hhu

mani. Poteſt etiã ad luctum
bumanuz relerri diſcantꝰ, ad
gaudiuʒ vᷣo cantus. dies iſte

feſtus feſtũ ſtultoꝝ ꝓpꝛie intel
ligendus eſt. In feſto nanq;
ſtultoꝝ oĩa pᷣpoſtere:om̃ia in

uerſe:oĩa cõturbate ⁊ conſuſe
fiunt.⁊ quãto aliqͥs defoꝛmiꝰ
et ꝑuerſius ⁊ inoꝛdinatius ſe
habet:tanto ibi feſtiuioꝛ ⁊ hu

iuſmodi ſolennitati diaboli⸗

ce cõuenientioꝛ.ſibi em̃ ꝓ ve⸗

ſtibo ſericis auro gemiſc fuls

*

— –—

— — — —, ——

—, —

4

— .

gentibus ſaccis ⁊ natis ſe in da igne ſuo liquefacit et in fa

QNguunt? veſtibus inuerſis:vt mum tenebꝛarum ⁊ fetoꝛè re
ſolenntati quam colũt con⸗ ſolu autem v.
gruant ⁊ concoꝛdent. Huiuſ vitium detractionis thuribu

ſoluit. Congrult autem vt et

modi diabolicoꝝ mĩſtroꝝ oꝛ larium hic intelligatur qð faua

natũ ⁊ infauſte feſtiuitatis cõ

fuſionem deſcribit Eſa.in ter

cio.dicẽs. In die illa auferet
dominus oꝛnamentum cal/
ciamentoꝛũ ⁊ lunulas et toꝛ/
ques ⁊c̃.⁊ poſt pauca.Et erit
ꝓ ſuaui odoꝛe fetoꝛ.ecce thus
quod in ũla feſtiuitate offert.

2?p zana funiculus:ecce bal/
theus diabolici oꝛnatꝰ.funi/

culum aũt intellige q̃ ipſe mi/
ñſer pctõꝛ ligatꝰ eſt ⁊ ad ſuſpen
dium trahit᷑ et patibulo infer
nali appẽdit᷑. Cõgruat ⁊ illud
quod ſequit᷑ ibidẽ:p criſpan/
ti crine caluicium.ꝓ faſcia pe
ctoꝛali ciliciũ. Oĩs em̃ pecca

ti iocũditas atq; ſuauitas qͥd

q̃d coꝛruptio ſiue infectio pa
lati coꝛdis dicat ac ſentiat a/
maritudo eſt ⁊ aſperitas.⁊ ꝓ/
pter hoc afflictio ſimul ſoũa/
lis ⁊ diabolicũ ciliciũ.Thu⸗/
ribularia vᷣo.i.qͥ thuribulum
defert in hoc feſto:luxuria eſt
de cuius incẽſu dicit dñs in.j

Eſaie. Incenſum abomina/
tio eſt mihi, luxuria qppe coꝛ

mum ⁊ fetoꝛem alienoꝛuʒ pec
catoꝛum vbiq; circumtert. et
quaſi ſuffumigans naribus
ſinguloꝛum offert. Hoc eſt.
qui in eccleſia malignantium
defert thuribulum fumumc;
et fetoꝛem alienoꝛum pecca/
toꝛũ diffundit per ſingulos ⁊
diuidit. Auaricia vero ligna

miniſtrat ad ſacrificiuʒ. quia
affluentiam tempoꝛalem:vn⸗

de ampliꝰ ferueat luxuria:in/
fletur ſuꝑbia:inflãmetur ira.
De his ſolennitatibus dicit
dominus in ſecundo Mala
chie. Diſpergam ſuper vultũ
veſtrum ſtercus ſolennitatuʒ

veſtrarum. Cõcentus iſte vi⸗

cioꝛum vlulatus pꝛopꝛie pu⸗
gne dicitur in triceſimoſecun
do Exodi. Ettumultus po/
puli vociferantis et vox can/
tantium. Sed hoc quidem
pꝛo intentione ipſoꝛum pec-/
catoꝛum quoꝛum cantus eſt
circa feretrũ et cadauer moꝛ/
tuarũ animarũ vlulatꝰ ille eſt

muſica in luctu ſicut dicit᷑ in

Ceoapitulũ

Ecã. xxij. Quẽadmodũ autẽ

in feſto ſiultoꝝ alij caput moꝛ

tui pꝛo vecxillo deferunt. ſic et

hi caput veteris hoĩs qui to-

tus eſt moꝛtuus.i.ſtulticiaʒ: qᷓ
vtiq; caput veterꝭ hoĩs eſt in
ſummo vertice intellect?p ve

xillo deferunt quaſi ſuꝑ lan/

ceã vel particã eminentẽ ⁊ al-
tam. Alij o caudas vulpiuʒ

capitibo ſuis circũligatas de/
ferunt.hi ſunt qui coꝛdibo ſu/

is alligatas amoꝛe hũt frau-
dulentias. Capita em̃ noſtra

coꝛda noſtra ſunt. Alij vᷣo ve
ſtes inuerſatas ðferũt.hi ſũt

peccatoꝝ ſuoꝛũ oſtentatoꝛes:

qui ea que abſcõdere et tege⸗
re deberent ſpectaculũ omni
bus faciut. Simliliter et cum
amoꝛ veſtis ſit/qui amoꝛẽ in
exterioꝛibus tm̃ habent/ ve⸗
ſtem amoꝛis inuerſauerũt qðᷣ
exterius eſt in eo/interius fa/
cientes. Si videres totã illaʒ
diabolicã cateruam hoꝛroꝛe
habituũ ⁊ geſtaculoꝛũ terribi
lẽ atq; ridiculaʒ vbi auaricia
vnceosvl vncinos hʒ ꝓ vexil

gruentia ſpectacula ſingulis⸗
In hoc die feſto velut lectio
nes legunt/garrulitas:detra
ctio:et vaniloquiũ.Lectoꝛes
em̃ ⁊ pſalmiſte rane ſunt ibi.
Rana aũt garrulitas intelli⸗
gitur. Reſponſoꝛia vᷣo et alia

libi cantãt coꝛui infernales et

poꝛci hec eſt ſpyes mundi que
eſt in coꝛuo ⁊ gaudium quo

in poꝛco intelligitur de coꝛuo

Sophonias in ſecũdo capi
tulo dicit. Aox cantãtis in fe
neſtra ⁊ coꝛuus in ſuꝑlimina
ri. In poꝛco vᷣo ꝓpter imundi
ciam amoꝛ pᷣſentiũ gaudioꝛũ

que oĩa ſpurca ſunt quoꝛun

amatoꝛ eſt poꝛcus. Eſt igitur
cõſiliũ virtutũ cõſiliũq; ſctõꝝ
vt in hoc die feſto nõ querat᷑
peccatoꝛ ad capiendũ ſpũali
ter. Nacuus em̃ eſt laboꝛ vir
tutum per ipſas cogitatõnes

vel ammonitões tũc eũ que⸗

rere.tumultꝰ em̃ cãtus in po

pulo vicioꝝ plerũq; ipᷣm pec
catoꝛẽ cogitatione tentũ vul⸗

go areſtatũ eripit ⁊ quaſi mul

titudine vicioꝛuʒ velut turba

lis.⁊ luxuria velut carnifex d i populi ſtipatũ ab oĩ inſultu ⁊

abolica bhoc eſt ſcrutariũ vul

go triparia de ſcrutis ⁊ vilib⸗

mẽbꝛis ſibi fecit vexillum.Et
ad hunc modũ eſt aptare cõ⸗

pugnatione virtutũ cuſtodit
atq; defendit. Dies vᷣo dicit
non quia inde lumĩs aliquid
habeant. ſed quia tenebꝛe ipᷣe

—

.

— f - —— — — —.

—

ff——

.. .¼...

—
1

Folium

peccantiũ oculis lucent ⁊ lux poꝛũ:cum ex rixoſitate latra⸗
eiſdeʒ tenebꝛeſcit.q̃d in tercio

Job manifeſte dici. Pereat
inquit dies in q̃ natus ſum:q̃

natiuitate factus ſum filiꝰdia
boli. Deinde ſtatim vocat eã
noctẽ dicẽs Et nox in qua di

ccũ eſt cõceptus eſt homo/ di

es illa vertat᷑ in tenebꝛas.qð
vtiq; fit in cõuerſione pecca/
toꝛis. Obſcurẽt eam tenebꝛe
⁊ vmbꝛa moꝛtis.occupet euʒ
caligo. Feſtus vᷣo dicit᷑ cũ ſit
lugubꝛis cum ſit dies funerꝭ

et lamenti.Adeo em̃ trãſuer⸗
tit incõſtantia cõ cupiſcentie

ſenſum ſiue malicia yt legitur
iniiij. Sap̃. vt ipſam moꝛtẽ

ſuam faciat ei gaudium et vo
ces vicioꝛuʒ:que vtiq; voces
ſunt ĩmũdoꝝ reptiliũ atq; q⸗
drupedũ ↄcentũ reputet ſua⸗

uiſſimũ. Voces aũt hic cogi
tationes ⁊ affectõnes accipi/
mus:que cum ex garrulitate

ſunt velut coaxio ranarũ: cũ
ex luxuria velut grinnitꝰ poꝛ

coꝝ:cũ ex fraudulentia velut

gãnitus vulpiũ:cum ex inui

dia vlulatus lamiarũ:cum ex

iracũdia rugitꝰ leonũ:cuʒ ex

odio vox bufonũ:cum ex de/

tractione ſibulus ſerpentum:

cum ex rapacitate vlulatꝰ lu/

tus canũ. Olſrabilr igit᷑ trã
uerſus eſt ſenſus qͥ hmõi taʒ
boꝛrẽde vociferatõis tumul⸗
tum non ſolũ non abominat᷑
ſʒ etiã amplectit᷑ velut aplau
ſum iocũdiſſimũ ⁊ tam abo/
minabilem,nõ dico oꝛnatum
ſed deturpationẽ atq; cõfuſio
nem animnicicia⸗. ⁊ geſtaculo⸗
rũ nõ perhoꝛreſcit. Infernuʒ
em qdãmodo ſuꝑioꝛeʒ ſeipᷣm
facit miſer peccatoꝛ vt infer⸗
num inferioꝛem in ſeipſo eff
giat:qͥ ſi interius videret᷑ ex⸗
pᷣſſiſſima inferni inferioꝛis re
pñntatio in eo lucidiſſime cer⸗
neret᷑.⁊ hoc in.viij.cap. Eʒe⸗
chielis expꝛeſſe ſignificatũ eſt
vbi dicit ꝓpheta. Ingreſſus
vldi ⁊ ecce oĩs ſimilitudo re⸗
ptiliũ ⁊ aĩaliũ abominatio et
vniuerſa idola domꝰiſrael de
picta in circũitu erant in pa/
riete per totum. Idola em̃ et
picture demonũ repᷣſentato/
rie vicia ſunt. Ecõtrario vᷣo
dies ſancta atq; ſolennis cele
berrima dies virtutu / eſt di⸗
es feſtus iudeoꝝ.i.ↄſfitentiuʒ

hoc recognoſcentiũ atq; glo/

rificantiũ: ſicut dies pꝛioꝛ di
es eſt negantium et cõtumeli

am deo irrogãtiuz. Hic eſt di
a

es feſtus quẽ reliquie cogita is ac libꝛis intertexto veſtita
tiõis agunt dño. Huius diei pꝛocedit Juſticia ipᷣo oꝛnatu
feſtiuitas atq; ſolẽnitas ex ap ſuo pᷣdicans omnia ſe facere
paratu miniſtroꝝ: ex multitu in regula pondere ⁊ menſura
dine ⁊ magnitudine lumina/ biſſo ſplendenti ac cãdido in
rio ꝝ:ex pſalmis et canticis et terlucentibo ac radiantibo gẽ/
oꝛganis:ex ſplẽdoꝛe ⁊ affluen mis.Fides rubẽti ac vernãti
tia epularũ cognoſcit᷑. Ha/ examico ſiue iacincto ſmara
bet vnaqneq; virtus ſicut di gdis intertexto. Spes thuri
cit beatus Gꝛegoꝛiꝰ ſuꝑ Job bulum deftert in albis. Deuo
in hoc feſto diem ſuum.i.illu tio libꝛũ ad recitandas lectio
minationem ꝓpꝛiam. In hac nes. Donũ intellectus aquã
feſtiuitate velut ardenti pur/ benedictam. Pꝛedicatõis re
pura induta carbunculis flã cta intentio ſeu officiũ ceuces
mantibus intexta tanq; ſum ligneaʒ defert. Diſciplina ſeu
mus pontifex rutilat caſtitas moꝛtificatio carnis crucẽ au

biſſo mũdiſſima induta mar ream diſciplina ſpũs. Pꝛeci/

garitis candidiſſimis intexta nunt ibi ſpes venie gratie et
oculis ſpectantiũ ſpectaculũ gloꝛie Duccinũt ibi timoꝛ pe
blandit᷑ caſtitas.in albis vᷣo ne offenſe ⁊ reuerentie diſcã⸗
incedit ibi Innocentia. que tant ibi donum.luctus ⁊ hu/
et dicitur puritas:veſte vo ex miliras Benedicamꝰ domi⸗
lacincto ⁊ purpura ſimul in/ no cãtant.ibi gratitudo deo
texta liuet ſimul ⁊ rubet.Pa/ gratias cantat.ibi confeſſio
tiẽtia veſte ↄſimili micat. Pie laudis Inuitatoꝛium cantat
tas alienis ſcʒ verberibo liui/ fraterna charitas vel pꝛedi⸗
da ⁊ alienis vulneribo ſangui catõis officiũ ¶ectiones oẽs
nolenta.⁊ ꝓpter hoc veſtis ex legũt quinq; virtutes que in
ſacincto ſimul et purpura qa appꝛehenſione ſeu cognitio/
ſcʒ partim liuida ⁊ partiʒ ſan ne in operibus foꝛinſecis ſpe
gninea cõtexta eſt. Indico ex cialiter intendunt pſalmodie:
amico hoc eſt exuiolacei co/ continentia: abſtinẽtia:mode
loꝛis oꝛna? humilitas. exami ſtia:et omnes partes diſcipli

co cãdidiſſimo regulis aure⸗ ne exterioꝛis. Choꝛum vᷣo re

„
1 —

l — fvh

Folium

git temperãtia que obſeruat

ne quid nimiſ. Oꝛganiʒat ibi
mentis exceſſus ſiue ſpes glo
rie.Cantum vᷣo a parte interi
oꝛi vt vulgo dicitur tenet hu
militas. Ibi velut binatĩ can
tat continentia ⁊ abſtinentia
Ternatim v̈o ſpes ⁊ timoꝛes
vt diximus. Lucerne virtutũ
et geſtacula earum et cantus
pſalmodie ⁊ lectiones: opera
tiones earũ ꝓpꝛie tam exterio
res qᷓ; interioꝛes. Dies iſte fe
ſtus agitur quaſi ter in anno
gratie qui annus benignita/
tis dicitur in cõtritõe:in oꝛa⸗/
tione:in contemplatione.He
ſunt tres ille ſolẽnitates de ꝗͥ
bus pᷣcepit dominiſ Exodi

xxxiiij.dicens. Nullus inſidi

abitur terre tue:aſcendente te

et apparente in conſpectu do

mini tui ter in anno.⁊ in eiuſ⸗
dem. xxiij. Ter in anno ap
parebit omne maſculinũ tu/
um coꝛam domino deo tuo.
In his tribus diebus conſi⸗
lium eſt vicioꝛum et demonũ
ne q̃rat᷑ nouus homo ad hoc
vt occidatur:ne tumultus fi⸗

at in populo virtutũ.tumul/

tum vocat concentũ virtutũ.
quia aures vicioꝛum ⁊ demo
num eum ſuſtinere non poſ/

ſunt. Similiter neq; peccato
res qui cum vicijs et demoni
bus aures habent cõmunes
ſicut legitur in quinto Zacha
rie de impietate.Hec eſt ocu/
lus in vniuerſa terra. Impi⸗
etas enim oculus impioꝛum
eſt. Et auaricia auaroꝛum. et
luxuria luxurioſoꝛum. Simi
liter ⁊ auris contumacia eſt.
quia huiuſmodi oculis ⁊ au/
ribus neq; decoꝛ virtutuʒ vi
deri:neq; concentꝰ audiri po
teſt. Cumultũ ergo vocãt hu
iuſmodi cantum: vicia et de-
mones.quia eo tanq; lupi et
tanq; latrones exterrent᷑. Si

qͥ mile legitur in. viij. capitulo

Amos.vbi dominus canti/
ca iülla foꝛinſeca iudeoꝛũ et vo
calia tumultuʒ vocat. Aufer
inquit a me tumultum car/
minum tuoꝛum ⁊ cantica lire
tue:non exaudiam:qð quidẽ
pꝛopter iniquitatem eoꝛuʒ fa
cit. Poteſt etlam tumultꝰ re⸗
ferri ad varios virtutum cla
moꝛes:.quia em̃ cogitatio ip⸗
ſa mala ⁊ ignis eſt ⁊ fur ⁊ ho
ſtis. Alia de virtutibo clamat
inuocãs auxiliũ.Alia clamat
latronẽ volẽs ſic euz abſterre
re vt timoꝛ. Alia damat ignẽ
ignẽ aquã aquã. Alia damat

. „
— *

— *

Capituluũ

ad arma:vt diſciplina que et legit in. vij. Ecẽi. Ne pecces

ſe contra hmõi tentatões ac/ in multitudine ciuitatꝭ nec te

cingit ⁊ armat. Yit ergo ĩ coꝛ

de peccatoꝛis tumultꝰ hmõi
quẽadmodũ in ciuitate cum
in eã hoſtes irruerint:aut ig⸗
nis imiſſus in ea apparuerit:
aut in domo cum latro pᷣſen/
ſus fuerit. Hec eſt dubiũ qͥn
in hmõi tumultu eripiat᷑ no/
uus homo a manibo queren/
tiũ eum.id eſt vicioꝝ et demo

nũ.Hic eſt tumultus quẽ xpᷣi
pſecutoꝛes timebant.hoc tu/
multu captꝰ mala cogitatiõe

eripit᷑ nouꝰ homo ꝓpter hoc
cõſilium eoꝝ eſt vt non in die
feſto velut ſatellitibꝰ ⁊ apari⸗/

toꝛibo tentationuʒ querat᷑ ad

moꝛtẽe ne hmõi tumultus ſi⸗
at in populo virtutũ. Feſtiui
tas vo epularum in die feſto
iſto de affluentia et varietate
ferculoꝝ ad ipſas oꝑationes
virtutũ referẽda eſt. Sũt em̃
ipſe vᷣtutes velut vala. Oꝑa

vo eoꝝ velut fercula. De hoc

legit᷑ in. xv. Pꝛouer. Secura
mens q̃ſi iuge cõöuiuiũ. Ho
raliter ᷣo iuxta litterã.qui vñ
ſalubꝛiter caꝑe vel occidere q̃
runt ꝓpli tumultũ ⁊ ſcandalũ
timent:,ne dũ vnus queritur
młtitudo ꝑdat᷑. ſicut expꝛeſſe

ĩmittas in populũ.ꝓpter hoc
⁊ illud dictum eſt. Abi ſtra⸗

ges multoꝝ iacet detrahẽd—un
eſt aliqͥd ſeueritati. Indiſcre/

ti ergo ⁊incircũſpecti iudices

dum nõ quid expediat ſʒ qͥd

foꝛte meruerit ille in quẽ aĩad

uertere volunt incẽdunt tota

multitudine eoꝝ q̊s ſcandali

ſant ⁊ dei pplum muniũt ⁊ di

abolum armãt ⁊ eius augent
exercitũ.itaq; fit vt dum vnũ

ſolum coꝛrigere intẽdũt mul-
titudinẽ ꝑlitant. Quidĩtex.

tu ſequit᷑ (Cum eſſʒ Jeſus in

Bethania in domo Simo⸗
nis lepꝛoſi.) Ad dñi paſſionẽ

iuxta lr̃aʒ in trinſecã ꝑtinet vt
aliquibo videtur.qꝛ ſciẽs eum
in ꝓxio trucidẽdũ maria ma/
gdalene ⁊ timens ne foꝛte ma

nib impioꝝ ei auferet᷑ et coꝛ⸗

pus eius ei condire aromati

bus nõ ꝑmitteret᷑:elegit pᷣue⸗

nire ꝑiculum. ⁊ ꝓpter hoc ſuꝑ
caput ipſius recumbentis pᷣ⸗
cioſu ulð vngentũ effudit.vñ
⁊ ĩ ipᷣo texiu ðꝛ ( Ad ſepeliẽdũ
me fecit) Illud tñ notanduʒ
eſt ꝙ iuxta expoſitiõem ſctõꝝ
mulier hec eccleſia accipitur

de gentibo. vngentũ ÿo deuo

. .

Folium

tio gentium. Ungentuʒ illud Et iterũ.
ſup caput dũi effuſum q̃ ipſo

initio pᷣdicatõis qð chꝛiſti ca

put accipit᷑ deuotionem ſidei

ſue obtulit ꝓpter qð ⁊ dicitur
Populus quem nõ cognoui
ſeruiuit mihi:in auditu auris
obediuit mihi. Vñ ⁊ merito

pScioſum dicit᷑ vngentum illð

qdð ipſa fidei ⁊ cõöuerſionis ce

leritas reddidit pᷣcioſuʒj. Si/

nagoga vo velut vngẽtuz ſue

deuotionis reſeruat dñiò pe
dibus q̃ fidem ⁊ conuerſionẽ

ſuam in finẽ differt:qñ eiꝰ re/

liouie ſalue fient Juxta Eſa.
in. x. apmn ad Rom̃xj. Qð

et in vnaquaq; fideli aia mo⸗

raliter interpᷣtandũ eſt: q̃ cele

ritate ſue deuotõnis aut chꝛi

ſti dñi caput vngit: aut iudai

ca tarditate quaſi pedes eius
vnctura vſq; ad extremũ vite

ſue:cõuerſionis ſue deuotõeʒ

differt. Cõgruit aũt ⁊ qʒ dici
tur (Super caput ipſi recũ
bẽtis.) quia ibi recumbit:ibi
ſplendide epulat᷑ vbi fideles
coꝛꝑi ſuo quod eſt eccleſia in
coꝛꝑat et adiũgit.de ſalute no
ſtra paſcitur qͥ eaʒ eouſq; eſu⸗
rijt vt ꝓ ea moꝛeretur. Unde
Johãiiij. Ego cibum habeo

manducare quẽ vos neſcitis

*
— 1 2

eus cibus eſt vt

faciã voluntateʒs eius qͥ miſit

me vt ꝑficiã opus eius. Hec
aũt eſt voluntas dei ſanctifi/
catio veſtra:ſicut ait aplus in
iiij.pme ad Theſſal. etiã
in bethania dicit᷑ ſuiſſe ieſus:

quia Bethania dom? obedi⸗

entie interpᷣtat᷑. Jeſus vᷣo ſa⸗
lutaris.hic recte.qꝛ in domo
obediẽtie ſola ſalus habitat.
in domo inobedientie ꝑditio
Vnge vita in volũtate eiꝰ.et
ira in indignatõe eius.Illud
etiã attendenduʒ eſt quia be/
thania domus dui: q̃ vel cha
ritas vel ſpũſſanctus accipit᷑
in cuius vtriuſq; domo dñns
Jeſus habitat. In coꝛde em̃
charitas vel ſpũſſanctus
plene poſſidet dñi Jeſu do⸗
mus eſt. Interpᷣtat᷑ etiã ⁊ do⸗
mus gloꝛiſficans dñm: coꝛda
eoꝝ aꝑte ſignificãs qͥ donum
dei cõfitent᷑ eſſe qðᷣ ſunt: et in
omnib gratias agũt. aũt
dicit ( In domo Simonis ie
pꝛoſi) iuxta miſteriũ Simon

qui interpᷣtat᷑ obediẽs:popu

lus iudaicꝰ eſt.qui ideo lepꝛo
ſus nominat᷑ nõ ſolũ qͥa ma⸗
culis diuerſoꝝ erroꝝ atq; ſe-
ctarum reſperſus erat:ſed qa
ciꝰ obedientia maculata atq;

—

Capitulum
lepꝛoſa erat.qꝛ nunc extimo⸗
reſolo:nunc vᷣ ex cupiditate

tꝑaliuʒ ſeruiebat:que due ma

cule lepꝛoſam obedientiã faci
ebant. Vel ꝓpter hoc quia ſi/
mon interpᷣtatur ponẽs triſti
ciam vl auditoꝛ meroꝛis. VUe
tus vᷣo populus in veteri le⸗

diclt Eccivij. In hmõi do⸗

mo recũbit dñs vt diximus:
tot ei ferculis appoſitis quot
motus vel opa virtutũ in ipᷣa
cõuerſione offerunt:⁊ tot ge/
nera vinoꝛũ quot genera la⸗

crimaru. Mulier vo qᷓ vn⸗
gentuʒz effudit ipſa gratitudo

ge meroꝛẽ aut triſticiam pene eſt q̃ hic ſuꝑ caput dñi ſalua⸗
maxime audiebat. Moꝛali toꝛis in domo ſcʒ ſimonis le/
ter o Simon lepꝛoſus pec/ pꝛoſi:⁊ ſuꝑ pedes in domo.ſ.
catoꝛ cõuerſus ⁊ obediẽs effe marthe ⁊ marie et laʒari.vtle
ctus:qͥ vel rõne ſtatus pᷣcedẽ gitur Johãnis.xij.vnguentũ
tis peccati lepꝛoſus ðꝛ.vel re ſue deuotionis effundiatunc

putatione ꝓpꝛie hũilitatis.vñ
et bene ponẽs.i.deponẽs tri/
ſticiam eternã ſcʒ vel ponens
triſticiam. Hic ſᷣm poſitioneʒ

eius hic reſpõdeat cũ Salo⸗/

mone riſui ⁊ gaudio:dicens.
Riſuʒ reputaui erroꝛẽ:⁊ gau/
dio dixi.cur fruſtra deciperis
vt in eternũ gaudcat vt eã in
pꝓximo deponat ⁊ cedat tem⸗

pus ei:et dicat ſicut dici Je/

remie.xxxj. Statue tibi ſpe⸗/
culã:pone tibi amaritudines
Hic ⁊ auditoꝛ meroꝛis vel ði
eloqͥa:vel pctõꝝ ſuoꝝ tumul/
tũ atq; clamoꝛẽ cũ meroꝛe au
dit et gemitu q̃ſi carmen lugu

bꝛe.⁊ ꝓpꝛie moꝛtis lamentum neris deuij et malaꝝ viaꝝ dit
ti⸗ ad domuz ficultatibus:ſicut ipſi mali di
luctus q; ad domũ ↄuiuij, vt cunt in. v. Sapie. Laſſatiſu⸗

qui potiꝰ eligit ire ad domuʒ

adeʒ ſupꝑ caput diuinitati ei·
capitaliter et pncipaliter libe.

rationis ac ſaluꝭ ſue gratias
reddidit. Suꝑ pedes vᷣo dñi
miſterio hũanitatis eiuſdem
vel ſollicitudini pꝛedicatoꝝ qͥ
pedes chꝛiſti dñi ſunt ipſuʒ ꝑ
mundũ poꝛtãtes:hoc ipᷣm p/

ut decet attribuit. Poteſt et

moꝛalr accipi mulier iſta gra
que caput.i.coꝛ penitẽtis:pꝛi

mũ oleo ſctificatõis vngit ad

ſanitatẽ qð ſcabie młtarũ libi
dinũ ⁊ doloꝛiba młtoꝝ vulne
rũ ac laboꝛũ laboꝛabat. De/
inde pedes.i.affectus qͥ et at/
triti ⁊ vlcerati ſunt laboꝛe iti⸗

2

—

. . .

Folinn
inus in via ꝑditõis ambula/

uimus vias difficiles. Que ?
ipſa vnctio cõdimentũ eſt ſe⸗

pulture interioꝛis hoĩs: ſicut

ipſe textꝰ inſinuat. Hec eadeʒ
mulier capillis ſuis q̃s lögos
ęt ſpecioſos habet et aureos:

eoſdẽ pedes affectuum iuxta

Johãnẽ exterſit.quia affectꝰ
penitẽtis ſoꝛdiba malaꝝ viaꝝ

inqͥnatos mũdauit cogitatio

nibus ⁊ affectiõibo bonis q̃s

velut crines flauos ⁊ aureos

coꝛdi velut capui penitẽtis in
ſerit. Poſſit ⁊ vngentũ illud gẽe etia tanq; va⸗ i
dũ ac letidũ:vt nihil in eo oĩ⸗

oꝛatio accipi iuxta Eccleſia/

ſicũ caplo.ix.vbi dicit᷑. Du

ſce moꝛiẽtes ꝑdunt ſuauita/

tcẽ vngenti. Et huic vngento

congruit illud Joh.xij. HDo⸗
mus impleta eſt ex odoꝛe vn/

tum odoꝛiferũ:non ſolũ qꝛ ſa

nat ⁊ mitigat coꝛda ꝑfuſa:ſed

ſicut legit᷑ in.v. Apocal. Sin

guli.xxiiij. ſenioꝝ habebãt vi
alas aureas plenaſ odoꝛamẽ
toꝝ:q̃ ſunt oꝛatões ſctõꝝ.⁊ in
viij.eiuſdeʒ.Aſcẽdit fumꝰ in/
cenſoꝝ de oꝛatõniba ſctõꝝ de

manu angeli coꝛã deo. Do/
mus ergo ĩſpleta ex odoꝛe vn
genti.i.oꝛõnis non ſolũ ↄſcia

oꝛãtis eſt:ſed etiã tota celeſtis

* .
5. S
*

curia. Ego inquit ſapiètia in
xxiiij.Ecci.ſicut libanus non
inciſus vapoꝛaui habitatõeʒ
meã: de oꝛõnibo intellige ſctõ
rũ Bñ aũt ðꝛ in. vij. Datch.
fracto alabaſtro vngẽtũ effu⸗
diſſe mulierẽ.qꝛ coꝛ in oꝛatõe

eſt frãgendũ:imo cõminuen⸗

dũ ⁊ ↄterendũ triba de cauſ.

Pꝛopter largitatẽ effuſionnis

qua effundẽdũ eſt coꝛ in oꝛa/
tione.ſic docemur in.iij. Tre
noꝝ.Effunde coꝛ tuum ſicut
aquã in conſpectu dñi. Fran
gẽdũ eſt etiã tanq; vas ſoꝛdi/

no diabolici liq̃rꝭi.pctĩ rema
neat:ipſe etiaʒ ꝑtes coꝛdis va
ria aromata ſũt:⁊ ppt᷑ ̊ ↄterẽ
de ⁊ cõminuẽde ſunt vt totuʒ
co? reducat᷑ ĩ puluerẽ ⁊ ſumũãũ
aromatũ. ſic legit᷑ i.iij. Cant᷑.
Que eſt iſta q̃ aſcẽdit ꝑ deſtũ
ſic ᷣgla fu.ex aro.mi.⁊ thu.et
vniuerſi pul.pigm̃tarij. Oꝛõ
igit᷑ et ſumꝰaromatũ ẽ totiꝰ ce
leſtꝭ curie naribo ſuauiſſimꝰ. ?
vngẽtuʒ ẽ mitigãdis doloꝛibo
vniuerſ et ſanãdis vulnerib

⁊ moꝛbis ſpũalibo ſalubꝛimũ
(Lüc abijt vnꝰex.xij.qͥ dice

bat᷑ iudas ſcarions ad pnci-
peſ ſacerdotũ ⁊ait ill.qd vulc
mibi dare ⁊ ego eũ vob tradã

cCoapitulũ

Tunc inquã cum cõſiliabã/ iĩ

tur vt ieſum dolo tenerẽt ⁊ oc tur:quoꝝ officiũ eſt xᷣm do/

ciderent. Judas ille miſtice minũ cõſiterii

eſt cetꝰſimoniacoꝝ qͥ de chꝛia eis dicitur in.iiij. Oſee. Pec⸗

ſto dño tradendo in ſacramẽ
to altaris ſub certo pᷣcio paci

cata populi mei comedẽt.i.hᷣ
ciũ vel redẽptionẽ peccatoꝛũ

ſcunt᷑. Quid em̃ aliud eſt di⸗ et ad iniquitatẽ ſubleuabunt

cere:qͥd vis dare mihi ⁊ miſ/

ſam vnã celebꝛabo vel ipſam
euchariſtiꝗ tibi tradam q; qdᷣ
JIugas dixit. Quid vul mi-
hi dare ⁊ ego eum vobis tra
dam. Vnð et qͥdã ex bmõi ſa
cerdotibo cuidã parochiano
ſuo in extremis euchariſtiam
petenti poꝛrigens illã inquit:
vides illã:non inde comedes
niſipꝛius mihi qnq; ſolidos
donaueris. Similiter ⁊ cetꝰ
eoꝝ qͥ xpᷣm in mẽbꝛis ſuis ſpi
ritualiter tradũt in moꝛtẽ vel
ſpũalem vel coꝛpꝑalẽ. q̃les ſũt
pꝛelati mali vel ſacerdotes qͥ
ſubditos ſuos vicijs aut de⸗
monibus pᷣtextu pecunie ex⸗
ponunt. Hi ſunt ꝗͥ peccata
vel palpant blãdicijs vl coꝛ⸗
rigere nõ curant. ⁊ hoc certo
pᷣcio accepto a pctõꝛibo. Eo/
dem modo ⁊ falſi iudices qui
chhꝛiſtũ in innocentibo ſpũali⸗
ter tradunt obtentu pecunlie.

Bene autẽ ꝑ iudã qͥ cõfeſſio

interpᷣtatur vel co nlitens: hu

aĩas eoꝝ:nõ ſolũ exponet vel
tradent.qͥ em̃ de eſtimatione
et valoꝛe reddituũ eccleſiaruʒ
ſollicite interrogat: et in cura
vel officio paſtoꝛali ſolum lu
cru tpale quocũq; diſpendio
aĩaꝝ querit. Quid aliud dice
re videt᷑:q; Quid vultis mihi

dare et ego eũ vobis tradã.ec

hoc qͥdem quantũ mihi con
cedit᷑ ⁊ poſahie eſt ſcʒ in ſub⸗
ditis.n lulo
limentũ tꝑale ꝑcipit ab eccle

ſia:vt anias liberet.ſed poti⸗

us vt ad cõ modum tꝑale eas⸗
tradat. Et bñ iudas iſte vnꝰ

de duodecim dicit᷑.qꝛ de nu⸗

mero vniuerſitatis pᷣlatoꝛũ qᷓ
per duodenariũ intelligit: ce
tus hmõi pᷣlatoꝝ ꝓditoꝛũ eſt.

recte vo nomẽ ꝓditoꝛũ iſtoꝛdũ

Judas.i.cõfeſſio interpᷣtatur

Sola em̃ cõfeſſio exterioꝛ in

hmõi hoĩbus xpᷣm dñm tra⸗
dit in ſuis. Si em̃ manitfeſte

exterius chꝛiſtũ dũm negartet

non baberent quo crimẽꝓdi

laſnodiſacerdotes accipiun

em̃ hac ↄditiõe emo

„

— —— ð

— 8—

— n

Folium

tionis abſconderent. et nõ ſo

lum in gradũ aplicũ.iiin ſub
limitatẽ pꝛelatõis eos nõ ad⸗
mitteret ecclłia:ſed etiam de ſe
eijceret. Hmõi ſacerdotũ pᷣn
cipes:vicia et demones ſüt qᷣ
eis pꝛincipant᷑. Vñ ⁊ ſignan

ter iudas abijſſe dicit q̃ſi ĩ cõ

ſiliiũ mpioꝝ ⁊ in regionẽ diſſi

militudis. abijſſe em̃ plerũq;

et ſepius in ſcptura in maluʒ
accipitur.ſicut in.xviij. Ecci.
Poſt ↄcupĩas tuaſ ne abeas
Silr ⁊ freqnter in Hieremia

Abieĩ ũt nuſauiſce poſt pꝛa
Do

uitatẽ coꝛdis ſui mali.

Taliter o iudas.i.confeſſio:q̃

gratia eſt interioꝛis recogni/

tionis ſpũaliter vadiꝭ ad pn/

cipes ſacerdotũ.i. pncipales
virtutes ĩterrogãs eas qd ꝓ/

mittant ei ſi tradiderit cio ve-
terẽ hoĩem. Spes em̃ regnũ

celoꝝ ꝓmittit tradentibo vete

rem hoĩem ad cruciſigẽduʒ.i.
penitentib.et hoc ſub arra iã
gaudij. Fides idem ꝓmittit

ſub ↄteſtatõe iuramẽti dei ⁊ ĩ

pignoꝛe et obſide xpᷣo dño: et
pignoꝛe.i.ſpũſancto.De quo
expꝛeſſe ðᷣ in . j. ſcdᷣe ad Coꝝ.
Deglit pignus ſpũs in coꝛdi/

bus nris. ⁊ in eiuſdẽ.v.deꝰ qͥ

degit nobis pignꝰ ſpũs. In

pmo ad Ephe

59 Qui eſt pign?
hereditatis nre. De xpᷣo dño
dicit Augꝰ.ꝙ ipſe eſt pignꝰſe
curiſſimũ noſtre redẽptõnis.
Hoc q dẽet charitas pmit/

lit. vadit ergo ſpũalr ipᷣa deli ꝛ

beratiõe penitẽdi ⁊ emẽdãdi.
Deliberatio ergo iſta greſſus
eſt ⁊ ambitio ↄfeſſiõis interio
ris ad iſtos pꝛicipes ſacerdo
tũ:interrogat ipios de ipᷣo pᷣ/
cio traditõis dũ fructũ ⁊ vtili
tatẽ diſcutit pnĩe.pactuʒ cum
eis de tradeédo veterez hoiem
cõſtituit:dũ pnĩe ↄſentit: duʒ

ꝓiiſſiõibo hmõi ad peniten/

dũ acqͥ eſcit. Poteſt ⁊ intelli

gi ad lr̃am:qꝛ iudas interpᷣta

tur cõfitẽs vno mõ ꝑ iudam
oĩs interiꝰ ↄfitens.i.recogno
ſcens pctã ſua accipi. Hic va
dit ad pꝛincipes ſacerdotũ.i.
ad uncipales ſacerdotes qui
claues hũñt ptãtis ⁊ ſcie iudi⸗

ciarie. hos iuterrogat ſollici⸗
ta cõſultatõe ⁊ diligenti de re

muneratõne pnĩe:q̃ſi de pᷣcio
traditõis veterꝭ hoĩs.(¶ At illi

cõſtituerunt ei triginta argen

teos) id eſt oẽ emolumentum
tꝑale.⁊ hec eſt oĩs eſtimatio ⁊
appꝛeciatio tꝑalis. Põt aũt
moꝛalr intelligi in.xxx. argẽte
is eterne retributõis merces:

Capitulum
denarius em̃ p ternariũ mul
tiplicatus tricenariũ perticit.
Nuia igit᷑ eloqa dñni argentũ

igne examinatũ ſunt.decẽ vᷣo

mãdata diuine leg:qꝝ obſer

uatio triplr remũerat: qa tria
ſunt in hoĩe gloꝛificãda.ſ.vel

tres vires naturales Rõna⸗

lis ſcz cõcupiſcibilis ⁊ iraſci⸗
bllis. Vel ſpũs ⁊ ania et coꝛ/

pus.De qͥbo loquit᷑ aplus ad
Theſſal.in.liij. pme.vt inte⸗
ger ſit ſpũs veſter ⁊ aĩa ⁊ coꝛ/
prus ſine q̃rela. Eſt ergo dice
rec(conſtituerũt ei.xxx.argẽte/
os).i.triplicẽ obſeruãtie deca
logi remuneratõeʒ:q̃ argento

ſacroꝝ eloquioꝝ vl et blande
lucet:⁊ ſuauiter ſonat.(Et ex
inde q̃rebat opoꝛtunitate vt

eũ traderet)bene cõgruit h pᷣ/

cedetib lectõibs. Exinde em̃
ſcqʒ poſtq; cum vicijs et demo

mnib⸗ cet pditoꝝ dei.i.pᷣlatoꝛũ
maloꝝ ⁊ iudicũ maloꝝ de tra

dendo ſanguĩe.aut innoceẽtũ
aut aniaꝝ ſub pᷣcio mercedis

talis pactus eſt: qᷓrit opoꝛtu
nitatẽ vt eũ tradat:quẽadmo

dum et opoꝛtunitatẽ lueri vel

emolumẽti tpalis. Moꝛalr
o et qͥ veterẽ hoĩem ſuũ iam
pe ⁊ intuitu eterne retributo

unls tradere cũ virtutibo yl ſa

cro magiſtratu pactus eſt. qᷓ⸗
renda eſt ei opoꝛtunitas: q̃ in
triba vel q̃tuoꝛ ↄſiſtit. Pꝛimũ
in ipſa idoneitate confeſſoꝛis
q̃ ex trib ꝑficit᷑. ſacrarũ lr̃arũ
cognitõe.infirmitatis et fragi
litatis hũane miſcdia ſeu cõ/
paſſiõe.⁊ affabilitate.in his
nõ nũero.qꝛ ex bis trib eſt et
ex vnaqᷓq; eax.
ipſa bona diſpoſitio penitẽt.
Et hec in trib ↄſiſtit. Pꝛimũ
