mũt:atrocioꝛes eiuſdẽ hoſtes
eo ipſo ſe faciunt ꝙ eius veſti

mẽto aduerſus ipᷣm ſe ptegũt
et qdãmodo nõ ſolũ impune
ſed etiã ſecure nomiĩe eius.ſ.⁊⸗
veſtimẽto ꝓtecti ipᷣm ipugnãt
2⁊ amicabiliter vt ita loq̃r eidẽ
inimicant᷑. Iſti em̃ fecerũt in
pace eiꝰ amaritudinẽ amariſ⸗
ſimã ſicut legit᷑xxxviij.Eſaie.
Hi ipſa ſacramẽta inimi fi/

eli fecerũt execrabilia:dũ pr
eoꝛũ maniteſtã turpitudinem
xpᷣi nomẽ blaſphemat᷑ ⁊ ſacra

meng derident ? ꝓpter eoꝛuʒ
mltitudineʒ veritas religiõis

q̃ in paucis remaſit nõ appa/

rens obpꝛobꝛio habeat᷑. Hi

oꝛnamẽtis eccleſiaſticis pal⸗
lijs.ſ.ſeriò ⁊ coꝛtinis eccleſiã
malignãtiũ et ſinagogã ſatha

ne hoc eſt multitudinẽ ſuã oꝛ

nauerunt. Quid em̃ aliud eſt

hmòi deco: foꝛinſecꝰ niſi quẽ
admodũ pni ſerici ⁊ coꝛtine
quedã ſpũales:qͥ bus dei tem
plũ exoꝛnari debet atq; veſti⸗
ri. Attende et illud ad cumu⸗

lũ ꝑuerſitatꝭ qdð eſt ſignũ cru/

cis hmõi fanis diabolicis in

tur. Quis membꝛa dia bolica
veſte xpᷣi veſtita eſſe nõ hoꝛre
at ⁊ lugeat. Quis aromata ſa

croꝝ eloqoꝛzũ margaritas a

4 2 . P 6

canib⸗ appoſituʒ ſed etiã oĩb⸗
imundis reptilibus ſuſtineat

Quid em̃ eſt tota repꝛoboꝛ ??ꝰ

inſarpiliuit vt vulgo dicit di

abolus. Llerici vo noſtri tẽ⸗
poꝛis et monachi miłii in hoc
xpᷣi crucifixoꝛibo nequioꝛes ?

atrocioꝛes ſe oſtẽdũt.qꝛ illi /

dem crucifixo dño veſtimẽeta
ſua abſtulerũt. Veſtimẽta F
cõcupierũt. Iſtis vo nõ ſuffi
cit xpᷣin dñm in ſeipſis ſpũali
ter crucifixiſſe.ſed etiam veſti
mẽta ci hoc eſt ſacrã ſcriptu/
rã ⁊ foꝛinſece cõuerſatõis de⸗
coꝛẽ ad maioꝛẽ eius ↄtumeli/

lũ tota abominatõe pijciunt:
aut ſaltem qᷓntũ ſinunt᷑ iminu
unt. Vide tõſurã et habuũ et⸗
ↄuerſatõemimo ꝑuerſionem
clericoꝝ noſtroꝝ vel uñi tꝑisen

oꝛcis culcari:⁊ ſctm̃.i. xpᷣm
dũm in mẽſa altaris: nõ ſoluʒ

xpᷣiani noĩs honoꝛẽ deturpã/
tiũ factio:niſi hoꝛrenda ⁊ mõ
ſtruoſa reptiliũ multitudo. et
tñ illis pãnis xpᷣs angeloum
dũs in menſa altaris aponit᷑
et incomꝑabilr maioꝛi oppꝛo
bꝛio ⁊ ↄtumelia qᷓ; ndã fue/
rit illuſoꝛibo ⁊ crucifixoꝛibo ex
poſitus:troſella ſua vt ita loqᷓ
mur ipſa xpᷣi veſte operuit et

— n

Gen
N
a

Ni⸗
no⸗
o
un
il

et inuenies in eis panniclos q̃ſi deus nõ videat: aut ad vi
ꝑmodicos ⁊ cõmiſſuras puiſ dedũ lũinibo adiuuet᷑ mitipli
ſimas pãni rudis ⁊ noui.hoc cãdis et acceẽdẽdis lumĩarib
eſt noue ↄuerſatõis. ſicut legi ſũmoꝑe intẽdũt: ⁊ q̃ſi ĩ domo
tur in.ij. Marci. Nemo aſſu manufacta hitet: pãnis ſeric
mentũ panni rudis aſſuit ve ⁊ coꝛtinis eccliaʒ lapideã tota
ſtimto veteri ⁊c. Eti.ix. Ma ſtudeẽt diligẽna decoꝛare.neſci
thei. Nemo ĩmittit cõmiſſu⸗ entes oĩno q̃ intẽtiõe:q̃ fine -
rã pãni rudis in veſtimentuʒ qliter iſta facienda ſint vt deo
vetus.Hec aũt iſti faciũt qui accepta fiãt. Terciũ veſtimẽ
veſtem integram abominant᷑ tũ:opulẽtia tꝑal. ꝓpter illõ ve⸗
nouitatis:⁊ panniculos q̃nto ſtim̃tũ pilati milites ⁊ xpᷣi cru
mitioꝛes pñt veteris ↄuerſa/ cifixoꝛes innũerabiles effecti
tonis ſue veteri veſtimẽto aſ ſũt:maxĩie ĩ clero Clericatꝰem

ſuũt:pãniclati et palaſtrati vt
vulgo dicit incedere non eru
beſcẽtes.in q̊ pauꝑtas eoꝛum

ſpũal apꝑet artiſſima. Mira

ſtulticia pãniculos ⁊ veſtꝭ fru

ſtula ⁊ palaſtra indecẽtiſſima

ad gliam oſtẽtare:q̃ſi veſtẽ pᷣ/
cioſiſſimã ⁊ pᷣclaraʒ. Qui vo

totos ſe ĩ hmõi decoꝛẽ foꝛinſe

cũ ↄqͥrẽdũ:decoꝛẽ intimũ nõ

cupiẽtes aut nõ intelligentes
ↄtulerũt:ſiles ſunt eis qͥ victũ
ſuũ negligũt vt magniſfice ac

decenter veſtiant᷑. ⁊ muliercu
is q̃ ſolũ decoꝛẽ ⁊ oꝛnatũ ve/

ſtiũ apetũt:cetera ñ curãtes.
Hoc aũt in illis dicimꝰ qͥ nõ

militia ẽ aĩaꝝ.cui aſſcribi ſe fa
ciunt miti:nõ vt xpᷣo dño vel
anĩabo militent.ſed pilato.Et
mos qdẽ lictoꝝ ẽ atq; carnifi⸗

cũ: veſtim̃iꝭ inhiare dãnatoꝝ
aqtq; crucifigẽdoꝝ:.niſi em̃ xpᷣs

iã ꝓſcptꝰ eſſ añ ocłos nros ⁊
extra ciuitatẽ ſpũalr eiectus ?
crucifixꝰ.ſiẽ legit᷑ i:iij.ad Gal.
nõ ð veſtim̃i eiꝰ lictoꝛes ↄtẽ/

derẽt:nec ea in ꝑtẽ ſuã ceſſura

ſperarẽt. Veſtimẽta em̃ cruci

fixoꝝ ꝓpꝛie ſtipẽdia ſunt carni

ficũ ⁊ lictoꝝ.Quia igit᷑ cupidi

et auari ⁊ alij qui pilato mili⸗
tare potiꝰelegerũt:veſtimẽtuʒ

iſtð xpᷣi trenã opuletiã ĩ eccia

ſenſus poti puitate: qᷓ maio⸗ ti obtinẽde inhiãt vtxpm do
rann eiſcapeũ pᷣualet: Hiem̃ minũ pauꝑtate nudatiſſimuʒ

NXXXE

Capitulũ

tandem relinquãt. Nudatiſ/ donant᷑. Bñficia em̃ eccleſia
ſimũ aũt intelligimꝰſpũaliter ſtica tꝑalia ſtipendia ſunt mi-
in ſuis:maniteſtũ eſt ꝙ ꝙ dã litie aniaꝝ qᷓ dum indignis ?
nato ⁊ crucifixo ſpũalłr illum repꝛobis diſtribuunt: aut ĩ ec
habent. neq; em̃ veſtimentuʒ cleſijs ſuis illos ↄſcribũt.qd
eius q accuſat᷑ nec ſibi rape pᷣ aliud q; pilati milites ad xpᷣi/
ſumunt carniſices quã iudex anã militiã ſcribunt: et aniax-
damnatõis ſententiã in eum ſtipendijs donãt.ſed nec pila
tulit. Quia ergo hmõi carni/ tus xpᷣm dñm ſpollaſſe legit
fices vbicunq; xpᷣs dñs noĩa vt ſuos indueret.hoc autẽ iſti
tur aut colit᷑:veſtimentũ iſtud pilato deterioꝛes xpo dño fa⸗/
illius ſibi diripſunt: ⁊ illi aufe cere non verent. Oui gů̊ͤ veſti⸗
munt pꝓculdubio dãnatõis ſen mentũ iſtud iniuſte. qdð eſt nõ
cem ſpũalẽ ⁊ moꝛtẽ patit᷑:chꝛi qͥlibet alio modo ĩ eccleſia ði

—

ſto dño libere pᷣdicãte et docẽ poſſident xpi dãmodo car/

ſugate. et hec pᷣlatos ⁊ ſeqᷓnti/ q;dem carnifices l'ales qdaʒ
um oꝛdinũ clericos nõ liceret iure foꝛenſi veſtimẽta crucifi⸗
illud lictoꝛibo veſtimentum il xon poſſidet. Iſti vᷣo ſolo fur
lud ipſe ſibi baberet tota eni;ʒ to ⁊ rapina nitunt carniſicib
terrene ſubſtantie opulentiaʒ illis ſiles ſunt exactoꝛes 2 ſpo
ipſe ſpũ ali militie depu⸗ liatoꝛes paupeꝝ. In pauꝑibꝰ

quã i

tauit:ipſe poſſideretĩ ſuis mi eniʒ xpᷣs vñs ſpoliari ſe dicit·
litibus:non illã pilati milites Qui igi bona pauperuʒ ſeu
vt videmus hodie poſſiderẽt exactoibo ſeu rapinis ſeu alijſ

DODuld aũt dicemus de ipſis qbuſſibet extoꝛſionibo.i.bo/

xpᷣi vicarijs.i.platis qͥ pꝛimi na tꝑalia pauꝑibus auferüt:

—

ſunt ad ſpoliandũ xpᷣm dñm. xpᷣm dñm iterũ in eis ſpoliãt:·

* „

ti milites aut pilato militatu. parant: cucem paraſſe et ere
ros ſeu extraneos aut ꝓpꝛios xiſſe vident vt illũ denuo cru

.

nepotulos induũt

nepotulos induũt ⁊ pulatimi cifigant. Quartum veſtimẽé
lites xpiane militie ſtipendijs tum eſt ipſa ecclia.hanc q ſi⸗

4

—
—

—SN

—
*
4 *

biꝑ dñationẽ vſurpant et eaʒ ſus eſt. Amicus aũt ſpõſi qui
a ſe agnominãt:xpᷣm dñm q̃r ſtat ⁊ audit eum: gaudio gau
to veſtimento expoliant ⁊ ſibi det ꝓpter vocẽ ſponſi. In hoc
iſtud vẽdicãt. Hi ſunt ſuꝑbi gaudiũ meũ impletũ eſt. Gau

plati ↄtra mãdatũ Petri apli diũ Johis ⁊ glia erat amici-

in.v.pꝛime canonice ſue.neq; cia ſpõſi.Gaudiuʒ vᷣo iſtoꝝ et
vt dñantes in clero ſed facti glia coꝛruptio eſt ⁊ adultera-
foꝛma gregis ex aio.hi volũt tio ſpõſe ⁊ ſupplãtatio ſponſi.
eccłiam nõ xp̃ᷣi eſſe ſed ſuã.hi Hi nõ quẽadmoduʒ diabolꝰ
cũ deberẽt eſſe eunuchi ſpũa ſedẽ ſuã ad aqͥlonẽ exaduerſo
liter:ſpõſe regis celoꝛũ cuſto/ dei ſtatuũt: ſed in ipſo diuine
deſ:iadulterijs inũerabilibo eã glłlie ſolio ſicut dicit Hiere. in

fedare atq; coꝛrũꝑe moliũtur. xiiij.ſolij gloꝛie tue recoꝛdare.

Quẽadmodũ em̃ rex Aſuerꝰ qſi deiecto inde xpᷣo dño:nõ
Aggeũ eunuchũ vᷣginibo cu/ ſedere ſed incubare pᷣſumunt
ſtodẽ pꝛefecerat in.iij.Heſter. velut antichꝛiſti ĩ tẽplo dei ſe
ſic cetũ vel oꝛdinẽ pꝛelatoꝛuʒ dere:⁊ oñdere ſe tanq; ipi ſint
eccleſijs velut virginibo ſuis deus:ĩpijſſimo ⁊ ſacrilego au
xpᷣs pꝛefecit ad cuſtodiã.Ipſi ſu pᷣſumũt.et hoc eſt qð legit

Fo peſſe volũt ad coꝛruptõeʒ in.ij.ſcdᷣe ad Theſ. Hi velut

⁊ inqͥnatõem. Debet em̃ ⁊ ͥ/ ꝓditoꝛes regie maieſtatis re⸗-
cunq; pᷣlatus ⁊ totꝰ eoꝝ cetus gnũ eccleſie cniꝰ miniſtri ↄſti/
aggeus eſſe: hoc eſt feſtiuꝰ ſi⸗ tuti erant,ſicut legit᷑ Sapᷣ.vj
ue ſolenis ⁊ letꝰfeſtiuatoꝛi⁊ q/ ſibi vſurpare et vẽdicare non
rens cõſiliũ.hec em̃ oĩa ſonat metuũt. Hmõi coꝛruptoꝛib
nomẽ aggei.Si qͥ aũt cetuʒ ſpõſam xpᷣi et reginã celoꝝ p/
eoꝝ ↄſideret interiꝰ:ꝓ maioꝛi ſtitutã hodie cernimꝰ. ⁊ vera
pte lugu bꝛes eos inueniet: et citer in ea ipletuʒ eſt illud qdðᷣ
nõ pᷣlatos in eis ſed funera di dicit dñs in.ij. Jere. Filij q̊q/
abolica ⁊ ſepulcra dealbata ? mẽpheos ↄſtupꝛauerũt te vſ
ſacris veſtibo et oꝛnamẽetis ſu q; ad verticẽ. Quia em̃ mem/
is ſpecioſa inueniet Hi nõ di phis os interpᷣtat qͥd aliud fi
cunt cũ Johane baptiſta ĩi.iij lij mẽpheos q; ſilij oꝛis:qͥ ſcʒ

Johis Oul habet voͦſoz ſo nibi babent celeſtis adop

Capitulum XXNXIX
nis ⁊ diuine filiatõnis niſi in da ſaxa grãdia:qb munitões
oꝛe qͥ vᷣba qͥdem hũt filioꝛũ et dignitatũ ⁊ poſſeſſionũ ↄ cuꝰ
bellũ gerũt inimicoꝝ. Sic er tiant ⁊ diruant᷑. Libꝛis vᷣo le⸗
go ꝓſtitutã xpᷣi ſponſam cerni galibs ⁊ etiã canonici iuris òt
mus vſq; ad vticẽ. hoc eſt cli armarijs ⁊ pharetris. Iñ eei· 4
ipſius faſtigium.in q̊ aparet arma et ſagittas ad hmõi beol n
extrema diuine iuſticie ira at⸗ la accipiunt. Quid aũt dicc i
q; vindicta xpᷣi regnũ diabo/ mus ꝙ ipſi clauſtrales ?ꝛcum i

lũ occupaſſe ꝓ maioꝛi ꝑte et ĩ dño ꝓfeſſiõe ⁊ officio crucifi⸗ i
miſtris huius poſſidere qͥs ñ xi in carnifices cõuerſi ſunt: ⁊ i

videat.ꝑ mĩſtros em̃ ⁊ miſte/ duobo vltimis veſtimẽt tan⸗ ”
riales regna ⁊ regunt᷑ ⁊ poſſi⸗ ta auiditate inhiãt.⁊velut xvi
dentur. Hec & q̃tuoꝛ genera carniſfices ꝓ hmõi veſtimẽtis
hoĩm velut q̃tuoꝛ pilati mili/ xpᷣi crucifixi longe maioꝛi ſtu/
tes q̃tuoꝛ xpᷣi veſtimenta ſibi dio qᷓ; ſeculares hoĩes decer⸗ æ-e i
partiti ſunt.vt pmũ veſtimen tant. Quintũ veſtimẽtũ ẽ ca ”
tũ detineat curioſitas.ſecũdũ ritas:ſiue eccłiaſtica vnitas:ſi
falſitas.terciuʒ pᷣſentiũ amoꝛ. ueſctõꝝ vnio. Hec ẽ q̃ dinia t
atq; cupiditas.q̃rtũ vo vani/ nõ fuit:ſed ſoꝛte ad poſſeſſoꝛꝛ S
tas. Et qͥdem duo veſtimẽta ſuũ deuenit. Tunica iſta wöſu

in pace poſſiderent detẽtoꝛes ꝑ ↄtexta merito ðꝛ. q; caritas
ſed de duobo vltis ſp eſt ↄcer a ſupmo.i.deo incipiẽs oꝛdia l
tatio ĩter carnifices Inde em̃ te ꝑ noſipſos deſcẽdit in alioſ
pſtrepũt ⁊ pſonãt aule regum In pmo em̃ ⁊ ſupᷣmo carita⸗ en
⁊ pꝛincipũ. Inde ſollicitãtur te deus diligit. cõſeq̃nter aũt iſ
tribunalia. Inde ſtipẽdiat᷑ tã ceteri imo iuxta ſuos gradns hi
tus aduocatoꝝ exercitus.De ⁊ oꝛdies.Tunica iſta texit ve D
his ſunt litigioꝝ certamia: cõ lut fila amoꝝ ꝑticłariũ ſui ge⸗ S
tẽtiones pmatuũ ⁊ luriſdictõ nen ⁊ ſue maneriei.Ex tot igi ſe
nũ aliaꝝ. Et qꝛ armis bellige tur filis hmõi tũica cotexitur l
rare ꝓbibent᷑:ſe ſp impugnãt tot aũt ſunt fila quot et bona.
litiby et linguis aduocatoꝛum Tunica igit charitatꝭ vniuer ſt
vtunt᷑ vt gladijs:puilegijs vt ſitas bonaꝝ ſctãꝝq; dilectio/ 1

clipeis. Tris aplicis ?2 machi num cõſtituit ? in ea potétauu
nis et loꝛmetis quaſi adiaciẽ/ ter ↄtinet Ouicſi vel vnũ li⸗·

“

.
i⸗

9,
ut
lus

ere

e
on
iuel
o⸗

☚

lu defu

cta nõ erit. Dimidiã igit᷑ tuni

cã hñt tm̃,aut ꝑteʒ iſtiꝰtunice
gliã:qͥ vel ſolos amãtes ſe dili
gunt. vel ſolos ſue pꝛofeſſiõis
gut generis hoĩes ſeu q̃libet
alio mõ pticlariter et ñ itegre

diligũt. Iſti ̊ non ſolũ hmõi

pãniculis riſum imo ridiculũ

de ſe faciüt ſpectantibo:ſed de
rib ⁊ xpᷣi carnificibus:dũ xpᷣi

tũicã incõſultiue diuidere co

nant᷑:cui illi neqͥ ſſimi peꝑcer̃t
Nõ eſt dilectio q cunq; xpᷣi tau
nica:ſed ſola illa q̃ integra eſt

et oꝛdinata.Et hoc eſt qdᷣ diẽ
deſuꝑ intexta ꝑ totũ. Si eniʒ
vel rupturã vel foꝛamẽ vel de

fectũ cuiuſcũq; fili vel panni⸗
culi habuerit:xpᷣi tunica non
erit. Veſtẽ iſtã tineis:vmibo:
⁊ ſericibo lacerandã inuidi:cu
pidi et luxurioſi tradiderunt.

Zineã habes in tunica: ſi vel

inuidiã venialẽ geſtas in coꝛ/
de:quã ſtatim vt aduert ⁊ cõ
ſpicis qð vtiq; facis motũ ei
vel moꝛſum ſentiens:excutere
feſtina vel occidere. Igeʒ erit
tibi faciendũ de vermibo aua

tineoſa yideres h

efuerit: qꝛ vel vnius boni
amoꝛ defuerit:integra ſeu ꝑfe

mol veſtem

regiã.videres inquã in mult
dauſtraliũ q; verminoſam in
eiſdeé. Tinea em̃ inuidia eſt:et
vᷣmis triſticia. Uñ Pꝛouerb.
xiij. Putredo oſſium inuidia.
Et eiuſdem.xxv. Sicut tinea

veſtimẽto ⁊ vᷣmis ligno.ſic tri

ſticia nocet coꝛdi Nõ attẽdũt
q; pᷣcioſa ſit veſtis iſta q; q; pᷣ⸗/
clara. Neſciũt eã purpurã eẽ
regalem ⁊ veſtẽ nuptialẽ de qᷓ
legi Dath. xcij. Et veſtẽ dei
fragrantiſſimã que agri pleni
odoꝛẽ ſuauiſſimũ naribo yſa/
ac qndam infudit.ſicut legit
Geũñ.xxvij. Nõ erubeſcuntq;
tãto ſtudio veſtes ſuas ſpeci

oſas qͥbo poſſe placereſe cre

dunt muliercule mũdificãt:
ipᷣi veſtẽ iſtam ſpecioſiſſimã q̃ᷓ
ſola regi celoꝝ placere ſe non

dubitat:negligũt.⁊ mibo ⁊ ſe

ricib in cibũ awonunt, Oib⸗

aũt ſeuioꝛes ⁊ neqͥoꝛes viden
tur detractoꝛes:qui ſeminant
liter frẽs diſcoꝛdiã Hi dẽtibo?-
faucibo eã lacerant:cui ipi xpᷣi

carnifices ðtulert. Tũica iſta

nõ exciſa de panno legitur. ſʒ
potius quaſi ex vno filo diui
ne dileciionis totiens tripli-
cato intexta.quot ſũt illa in qͥ

bo de eligit:⁊ q ꝓpter eũ ſoluz

mõ diligunt:quomã ſciſma ?

ſciſſura charitatẽ ſcindũt ⁊ de rinth. Qui adheret deo vnuf⸗
ſtruũt.Et intexta nõ ↄſuta le/ ſpũs ẽ cũ eo.Quecũq; n.vnũ
git᷑. qꝛ vnius ſolius fili repli/ ſunt cũ vno ⁊ ſibi inuicẽ ſunt.
catione ↄficit᷑ ⁊ alieno filo nõ Quecũq; em̃ vna vni ⁊ ſibi:?
indiget. Ipſa etiã mẽs huma qᷓcũq; eidè eadẽ⁊ ſibi inuiceʒ
na q̃ charitatẽ recipit: nõ per Hõ põt igit᷑ eſſe ſciſſura ſiue
ptes illam recipit vt eas poſt ſciſma in eccleſia dei ſed neceſ
modum ↄſuat ⁊ coherere ſibi ſario młtitudis credẽtiũ ẽ coꝛ

inuicẽ faciat.ſed totã ſimł cha vnũ ⁊ aia vna.ſicut legit᷑ ĩ.iiij

ritas ⁊ foꝛmã habet naturali/ Actuũ.Ampliꝰex teſtimonio

ter ſuſcipiẽti cõgruã ⁊ coapta
bilẽ.⁊ ideo nõ excidi vel ↄſui
indiget.quẽadmodũ pannuʒ
quem neceſſe eſt excidi ꝑ ꝑtes
vt ei decẽter coaptet᷑ que oꝑit
Charitas aũt ⁊ amoꝛ ꝑ ſeibᷣm
coaptat᷑ amãti. Ideo neq; di/
niſa neq; partita eſt tunica il⸗
la incõſutilis.qꝛ vnitas q̃ vti
qʒ ſpũalis charitas eſt:diuiſi/
onẽ nõ recipit ⁊ in multitudi-
nẽ nõ tranſit,nihil em̃ recipit
ↄtrariũ eſſentie ſue.nihil tran
ſit in ſuũ ↄtrariuʒ eſſentialiter
Amplius deꝰdimidiꝰaut par
ticulariter haberi non poteſt
ſegd ſpũſſctũs qͥ ignis eſt q̃ſcũ
q; incẽderit ignẽ facit ⁊ ſibi co
unit ⁊ ad inuicem coadunat.
Manifkeſtũ igit᷑ eſt qꝛ ſciſmma⸗

Johis pme canonice ſue. iiij
DSi qs dixerit qꝛ diligo deuz
et fratrẽ ſuũ oderit mendax ẽ.

Amplius nõ põt diligi deus
⁊ nõ diligi q̃cunq; ipſe diligit
vna em̃ dilectio ad vere dili/

gentẽ vnio eſt ſeu vnitas vo⸗/
lũtatis. Deus aũt ⁊ bonos ?
maloſ diligit: qðᷣ ↄtinuata be

neficia eiuſdẽ demõſtrant:dũ

in oẽs diffũdunt᷑. Neceſſe igi
tur eſt vt qͥ vere deum diligit
oẽs ſil ⁊ bonos ⁊ malos dili/
gat ⁊ etiã ꝑſequẽtes. Oerito
igit᷑ nõ eſt diuiſa xpᷣi tunica in
coõſutilis q̃ figurã gerebat ⁊ ty
pum charitatis. Et merito in
partes deſtructa nõ eſt. ſed to
ta ſimul deuenit ad vnũ.quia
vbicunq; locũ habet dilectio

tici hmõi igne couniti nõ ſũt totũ illud inuenit ꝓpter qð di

Si em̃ hic eſſet:eſſent eiꝰcõi/ ligit᷑ vel diligendũ eſt. In ꝓxi

one et ꝑticipio vniti. Deniq; mo em̃ vt dicit Augꝰ.nõ dili

digit aplus in. vj .pmea d Co git᷑ niſi deus.hui ſignificatio

nẽ merito gerit ignis qͥ ſectio
nem nõ patit᷑ſed gladiuʒ feri
entis ⁊ ſecare volẽtis effugi/
ens:in pꝑtẽ alterã integer ⁊ to/
tus tranſibit. Et foꝛte qͥdem
vni ex carnificibus xpᷣi tuni/
ca illa totalr acceſſit: quia ſo-

et moꝛs ⁊ lamẽtatio.⁊ illa vti/
q; erat in ꝓxio.? ꝓpter hoc di⸗
cit (oĩa cõſũmata)iuxta lr̃am.
vl oĩa ↄſummata dixit in ſe qͥ
ꝑ paſſionẽ ↄſummabat᷑ in tni
plici illo qðᷣ ei aſſignauimꝰ of
ficio.Et hoc eſt qð legit᷑ in.ij.

la diuine electõis ſoꝛte chari/ ad Hebꝛe.Decebat em̃ ꝓpter

tas vnicuiq; tribuit᷑.fruſtula

vᷣo ⁊ pãniculos charitat di/
uine bonitatꝭ munitſicẽtia nõ

largit. Idem dicimꝰ ſi frater⸗
nã dilectionẽ vel eccleſiaſticã
cõionẽ vel eccleſiaſticã vnita

tẽ tunicã xpᷣi incõſutilẽ qͥs in/
terpꝛetet᷑.qꝛ vt qͥs ad eccłiaſti
cã vnitatẽ ꝑtineat et vt de coꝛ
poꝛe ſit veri noĩſ ecclie:nõ ob

tinet niſi diuine gre electõe et
ſoꝛte. Recte à̊ ſm Johem di⸗

xerunt carnifices ad inuicem
(non ſcindamꝰ eam ſed ſoꝛtia
mur de illa cuiꝰſit Hoſtri vᷣo
carnitices.i:ſciſmatici ⁊ detra
ctoꝛes poti eã ſcidere ſtudẽt
; integrã ſeruare:qᷓ; tenere et
abijcere QOð vo ſubdit Jo
haãnes (Poſtea ſciens Jeſus

gquia iam oĩa conſümata ſunt

vt ↄſummaret᷑ ſciptura:dixit
Bitio. Oia ↄſũmata diclt qᷓ

e
6*⁊

ſcripturꝭ pᷣdicta erãt:noſtre re

deptois miſteria,.⁊ hoc in ipᷣo
qꝛ nõ reſtabãt niſi potatio eiꝰ

quẽ oĩa ⁊ ꝑ quẽ oĩa qͥ multos
filios in gliam adduxerat:au
ctoꝛẽ ſaluꝭ eoꝝ ꝑ paſſionẽ cõ
ſummare. In ipſa em̃ paſſiõe
eius medicinalis ⁊ ſacerdota
lis ⁊ regalis ſũma conſiſtebat
officij. Oð aũt dixit (vt ſcptu
ra ↄſũmaret᷑ intelligedum eſt
nõ ſolũ q̃ pᷣdicebat iſta futu/
ra.ſed etiã q̃ pmittebat redẽ⸗
ptionẽ ⁊ ſalutẽ humano gene
ri. Vel ſcriptura libꝛi gre quẽ
patientia eiuſdẽ ⁊ hũilitas in
ipſa pelle eiꝰ.i,. carne:nõ atra⸗
mento ſed eiuſdeʒ pᷣcioſo ſan /
guine deſcribebãt. VUl imple
ret᷑ ſicut ab initio expoſuimꝰ.
Oð vo dixit Sitio) deſideri
um noſtre ſalutis ardentiſſi/
mũ expᷣſſit Hoc em̃ erat qð ſi
tiebat.hmõiſitis ardoꝛẽ ⁊ ve
hemẽtiã ipᷣa ſue paſſiõis acer
bitas aperte ðclarat. Per cru
cẽ em̃ ⁊ dauos ⁊ ſpinas ⁊ lan
ceam ⁊ moꝛtem ipſam tranſi⸗
ens ſalutẽ noſtram q̃ſiuit.Et
en ae nee 5

Ceoapitulum

vt quẽadmoduʒ diabolus in

iiij. Oath. ⁊. iiij. Lu.lapides
quondã eſurienti appoſuit:ſic
iſti eidẽ ſitiẽti acetũ:mirram ⁊
fel:ſeu mirratũ vinũ vel cum
felle mixtuz. Moꝛalr vᷣο cõ

ſũmationẽ noſtre crucis pnie

ſeu diſcipline: in ſiti ſpũali cõ
ſiſtere docuit. Nõ em̃ ſalubꝛi

ter cõſigitur penitentia vel di
ſciplina qͥ iuſticiaʒ nõ ſitit vel
eſurit. Doli em̃ ſiti hmõi iu⸗

ſticie ſatietas pꝛomittit᷑ in.v.
Math. Bti inqt qͥ eſuriũt et
ſitiunt iuſticiã ⁊c. Nihilq; re
ctius penitẽti cõgruit q;ᷓ ſitire
iuſticiam. Pꝛo cuius recuꝑa
tione ſeu reſtauratiõe tã dura
agit ⁊ tã dura patit:ſed ⁊ viaʒ
qua ad fontẽ vite puenit᷑ in/
greſſo:et ſcalã q̃ ad ipᷣm aſcen
dit᷑ tenenti: nihil magis cõue
nit qᷓ; fontẽ illũ viuuʒ ſeu vite
mea ad deũ fontẽ viuum. Et
qm̃ apud te ẽ fons vite. vt qͥd

excxj ⁊ laboꝛioſam viã pnie qͥs
ingredit᷑ et arduiſſimũ crucis
aſcẽſum qͥs aggredit᷑:niſi fon
lẽ vite ſitiat ad quẽ ꝑ illam ve

nitur. Qui ̊O crucẽ pnie vł di
ſcipline ſuſtinent vt maioꝛa ꝑ
uüla redimãt ſupplicia:nõ cru/
cẽ xpᷣi baiulant aut ꝑferunt in

„

ſticie et deſideriũ pariat fontꝭ
vite.nõ que ſui tedio atq; mo
leſtia eos ſic occupet:vt fontꝭ
vite oblitos faciat ⁊ iuſticie fa
ſtidioſos.Pnĩa em̃ et diſcipli
na que coꝛ humanũ nõ arefa
cit ab amoꝛe pᷣſentiũ et ſuccen
dit deſiderio eternoꝝ:crux do
minica ñ ẽ. Juxta etiã tropo
logiã aliã qͥd in cruce pꝛeſen/

tiũ erünarũ ſeu pᷣſentis miſe⸗

rie repꝛobi perferant inſinuat
Jugi em̃ ſiti ⁊ fame valida cõ
tinue laboꝛãt.ſicut legi᷑ Pꝛo
uer.xiij. Venter impioꝝ inſa
turabilis.et Ecẽi.xxvj.vbi lo
quit᷑ de filia ñ auertete ſe hoc
eſt de miſera aĩla ↄcupiſcẽtijs
ꝓſtituta. Sicut viatoꝛ ſitiens
ad fontẽ os aꝑiet ⁊ ab oĩ ꝓxi/

ma aqua bibet. Vehemẽtiaz

etiã ſitis aque turbiditas que
nõ exhoꝛret᷑ aꝑte ĩidicat. Vñ
dñs in.ij. Jere.Quid tibi vis
in via egipti vt bibas aquaʒ
turbidaʒ. Hec eadem ſitis in
dropico quem ſanauit dũs
igurata eſt Crux igit᷑ pñq mi
ſerie qᷓ repꝛobos ðſiderio eter
ne felicitat accẽdere debuit ⁊

q̃ iuſticia ⁊ fõs vite ſiti᷑. Ho⸗
nent᷑ etiam in hoc cõfeſſoꝛes
eã crucẽ pnĩe penitentibo im/
ponere q̃ ſitim eis accẽdat iun

4

— =

R

tim in eis ↄtrariaefficit et me

dicamentũ ydropſis ydropi

ſim ĩ eis auget ⁊ roboꝛat.Qð

aut ſequit᷑ in verbo Johis.

(Uas g erat poſitũ aceto ple
nũ.Illi aũt plenã aceio ſpõgi

am yſopo circũponentes ob/

tulerũt oꝛi eius. Oarcꝰvᷣo ĩ

xv. de ſiti nullã facit mentiõeʒ

ſed ita habet (curres aũt vnꝰ

et ĩplens ſpongiã aceto circũ

ponenſq; calamo potũ dabat

ei) Oactheꝰvo idẽ bʒ his ver
bis. (Et ↄtinuo currẽs vnus
ex eis acceptã ſpongiã imple
uit aceto et impoſuit harũdi/

ni ⁊ dabat ei bibere) Quia er

go vt dixim nos ſitiebat ad
ſalutem ⁊ in coꝛpus ſuum qð

eſt eccleſiia per os ſuum.i: ce/
tum pᷣdicatoꝝ traijcere cupie

bat q vinũ eſſe ðbuimus, ſed
acredinẽ malicie ab ipſa natu

rali ſuauitate degenerãtes:to

tiens oꝛi eius aponimus qᷣti
ens pᷣdicatoꝛes eius:vel ſcri⸗
pturã ꝑuertẽdo vł ↄtemnẽdo

audimꝰ. Uelut vinũ igit᷑ illoſ

bibit xpus dñs qs factile ⁊ in

coꝛpꝰ ecclie traijcit qͥb velut
vino delectat᷑ ⁊ inebꝛiat᷑.vino

inqu ſuauiſſimo atq; foꝛtiſſi

Fochum CxxXIX
ipſam bpſentẽ feicitatẽ ſua ad-
mMmixtione inſipicᷓ reddere. ſi⸗ i

mo dũ velut ebꝛi pᷣteritap in
uriaꝝ ⁊ ↄtũeliaꝝ ad penã oi/
no nõ remiſcit᷑:dũ theſauros

celeſtes:imo regnũ ipᷣm celo/

rũ velut ebꝛiꝰ mercatoꝛ q̃ſi ꝓ
nihilo largit᷑ et quaſi de vino
iocũdꝰfactꝰ⁊ hilar:toto gau⸗
dio et feſtiuitate illos recipit.
Acetũ vᷣo illi ſunt quos mali
gnitas atq; malicia ſic infecit
vt ad nature vł gr̃e ſuauitatẽ
vix aut nunqᷓ; redeãt:ſilitudi/
nẽ tñ vini foꝛinſecꝰ ſeruãt: q̃ᷓ
les fuerũt iudei ꝛhodie ſũt he
retici ⁊ amari cupidi ⁊ qͥ cũq;
generalr obſtinati. de qbo ðꝛ
Daß̃.xij. Om̃ nequã ẽ natio
eoꝝ ⁊ naturalẽ malitia ipſoꝝ
⁊ qm̃ nõ potat mutari cogita
tio eoꝝ ĩ ꝑpetuũ:ſemẽ em̃ erat
maledcem̃ ab initio. Hi g ipſi
oꝛi ſaluatorꝭ appoſiti:qð vtiq;
fõs ẽ totiꝰſuauitatꝭ atq; dulce
dis:ab acrediĩe ſua dulceſcere
nõ valẽt:qꝛ nõ volũt. et iõ q̃ſi
pᷣguſtati reſpuunt᷑ ab ipᷣo.pᷣtẽ
tati em oꝛe ſaluatoꝛis.i.docto
ris exhoꝛtatiõe.ſ.quõ vellent
dulceſcere ⁊ ad gre ſuauitatẽ
redire.qꝛ in obſtinatiõe acre/
dinis ſue ꝑdurãt:reſpuit eos
xpᷣs dñs nolens eos bibere:
ſicut narrat Math. qꝛ vinuʒ
cum felle mixtũ cum guſtaſſet

Capitulũ
noluit bibere. Marcus autẽ
in.xv.ita ſcribit.( Dabãt ei bi
bere mirratũ vinũ ⁊ nõ acce/
pit) Quia o Mathe?⁊ mar
cus vt diximꝰ ſcribũt añ cru⸗
cifixionẽ oblatũ ei fuiſſe vinũ
cũ felle mixtũ ⁊ vinũ mirratũ
et hoc ĩ ipſo caluarie loco quẽ

- 6* „

mundũ iſtũ.i.ciuitatẽ maloꝝ ra etiã ad medicam̃tũ aſſumi
tur: Vinum mirratũ ꝓpꝛie do

miſtice interpᷣtati ſumꝰ. Intel
ligit᷑ ex hoc ⁊ ipſa amaritudo
pſecutionũ q̃ ſuis ĩfligit᷑ quaʒ
ipſe ante crucifixioneʒ in ſuis
etiam bibere recuſauit. VUnð
in.xviij. Johᷣ. Si gů̊ me qritis
ſinite eos abire.ſed neq; etiaʒ
eos ieiunare.ſicut ipſemet di/
cit in.ix. Math.⁊ in.v.Luce.
Mon pũt filij ſponſe ieiunare
q;diu cũ eis eſt ſpõſus.veniẽt
aũt dies cũ ablatus fuerit ab
eis ſpõſus et tũc ieiunabunt.
In cruce autẽ ipᷣm accepiſſe
acetũ:ſolus Joh.ſcribit. Ob
latũ vo ſiue poꝛrectuʒ ſcribũt
vt dicimus Marc? et Wat.
Poſſumꝰ aũt in felle iuxta mi
ſteriũ ꝑuerſam oẽm ſuggeſtio
nẽ accipe:venenatãq; doctri/
nã. VUn Deut᷑ xxxij. Fel dꝛa⸗
conũ vinũ eoꝝ.⁊venenũ aſpi
dũ ĩſanabile. Et Job.xx. Pa
nis in vtero eius vertet᷑ in fel

aſpidũ intrinſecꝰ, vinũ igitur buimus nobiſipſis indigna⸗/

felle mixtum doctrina eſt ad/
mixtionẽ bñs ꝑfidie.aut blan

da ſuggeſtie admixtaʒ habẽs

amaritudnem culpe. Vel qꝛ
mirra ſaq ã doctrinã celeſtẽq;
ſapiam ſignificat ſicut legitur
Ecẽc̃i.xxiij. Sicut mirra elcã
dedi ſuauitatẽ odoꝛis.Et mir

cirinã hereticã ſigniſicat que
mixturaʒ habet celeſtis ſapĩe

et amaritudinis erronee. Ui

nũ vo felle mixtũ pᷣſens felici-
tas eſt ſeu voluptas:que ine/
ebꝛiat ⁊ iocundat in initio.ſed
amaritudinẽ fellis.i.penitudi
nis ingerit ĩ extremo. Quia &

illa duo ſunt q ad dñicã cru/
cẽ ꝑuenire volẽtes maxie un/

pediũt:vtrunq; bibere recuſa
uit dñs. Quia vl duo ſũt ecõ
trario q̃ ſũmoꝑe ad crucẽ pe/

nitetie tẽdẽtes ⁊ xpᷣi dñi veſti

gia ſequentes potiſſimũ expe
diũt et adiuuãt.ſ. amaritudo
moꝛᷣ:q̃ ꝑ rememoꝛatõeʒ eiuſ
dẽ ſentit:⁊ hoc ĩ mirra q̃ moꝛ/

beret indignatio in qua con/
tra ꝓpꝛiam vilitatem eꝙ tã ig⸗
nominioſe tamq; turpiter le⸗
uiſſimis tentationibus ſuccu

— .

— .

—

— - ,——

S r e —

—

— —

õ — — — ⸗ —— —

— — — —

— —

tes pᷣ oculis. Merito igit᷑ iſta

Folium

mur. Hec ergo duo ſunt qui/
bus viatio noſtra ad crucem
Dñicã potiſſimũ adiuuat᷑. Al
tero em̃.i.ipſo felle indignatõ

nis:pctã q̃ aduerſant᷑ nobis ĩ

hoc in coꝛdis pedibo ↄculca/⸗

met aduerſus ea toto ſpiritu
excãdeſcimꝰ. Moꝛ vᷣo ama

ritudine ſeu memoꝛia:coꝛ ab
eis que mũdi ſunt funditꝰ ab
rũpimus ꝛ in alterã vitã tota
liter ſuſpẽdimꝰ. Quia g̊ totuʒ
qð nobis ĩpedimẽtũ eſt q̃ mi
nus ad crucẽ diſciplĩe ſeu pe/
nitentie veniamus:aut pecca
ta ſunt qͥ ba irretiti tenemur.et
hec vt diximus feruida indi/
gnhatione peſſundamus. aut
amoꝛ huiꝰvite qͥ velut catena
E:q̃ velut captiui tenemur vt-⸗
ait Seneca. Et hãc moꝛt re

memoꝛationẽ vt dictũ eſt di⸗

rüpimus ⁊ ad doꝛſum poni/
mus:vitã futurã ſolã haben/

duo ad crucẽ pnĩe vl diſcipli

dinẽ. Oirratũ vᷣo inq;tum .
Pam moꝛtis amare rememo
rationẽ in nobis ᷣmes vicio
rũ moꝛtificat. ⁊ putredinẽ coꝛ
ruptionis hoc eſt noxie volu
ptatis ↄſumit et ab ĩminenti⸗
bus reſeruat. VUnð Ecẽi.vij.
In oib oꝑibo tuis nouiſſima
tua memoꝛare ⁊ in eternũ nõ
peccabis. aũt illa duo ipᷣe
recuſauit:nõ ideo recuſanda
eſſe mõſtrauit.ſed ſeipᷣm nul⸗
loꝝ indigere inſinuauit. Vel
generalr illð intelligamus qꝛ
in ſacra doctrina nullam ad/
mixtionem recipit aut appꝛo
bat dñs. VUnð.j. Eſa. Vinũ
tuum mixtum eſt aqᷓ.Et Deu
tero.iiij. Hõ addas qͥ cq; ver

bis illius aut detrahes.Et in

Apoc̃.vl.Si qͥſ addiderit ad
verba libꝛi illiꝰ: addat ſuꝑ eũ
deus plagas que ſcripte ſunt
in libꝛo hoc. Acetum aũt ac⸗

cepit quod ⁊ ſi a vini ſuauita

te ſapoꝛe coꝛrupto degeneret

ne veniẽtibo offerunt᷑. Vel vi tñ admixtionẽ aliene ſubᷣe nõ

nũ felle mixtũ atq; mirratum
ſacra ſcriptura accipienda eſt
que felle mixtum vinũ eſt. vi/

habet. In aceto aũt intelligit
ea pars ſacre doctrine que et
pᷣſentis ſuauitatis vina nobiſ

num inquã ſpei iocunditatis facit deſiꝑe ⁊ triſticiaʒ ingerit
letiſicans ⁊ inebꝛians. fellicũ penitentie. Hec em̃ duo ma⸗

inq;tuʒ penitudis ⁊ indigna⸗ xime cõgruunt penitentib et

tionis nobis ingerit amaritu crucẽ dũi poꝛtãtibyeyt ſcʒ etbö

ſentia gaudia eis deſipiant et ſpſoꝝ iudeoꝝ pſidiã innueris
friſticiã ſeu doloꝛẽ penitudis cupiditatibo et aſtutie cõſilijs

coꝛde pᷣferat. Triſticia aũtil/ cauernoſaʒ intelleximꝰ. ⁊ hoc

la hilaritatẽ coꝛdis ſpũalẽ nõ bene ↄgrult.hãc em̃ harũdi/-
impedit aut iminuit. ſed po⸗ ni ſacre ſcripture circupoſue⸗
tius adinuat ⁊ adauget.⁊ hec runt q̃m ⁊ ipᷣa ſacra ſcriptura

eſt acetũ ſine cuiꝰ ſiti pnĩa nec maxie fulciebãt et vſq; ad os

ↄſũmat᷑ nec agit.qͥ em nõduʒ ſaluatoꝛis obtundendũ et ob
ſitit vt ei pſentia gaudia deſi ſtruendũ erexerũt. DSi aũt in

piantꝛet qͥ nõdũ ſitit penitudi barũdine ſicut ſupᷣ diximꝰ ſe ⸗

nis vehemẽtẽ triſticiã: nec dũ cularẽ iſtã fragilẽ vaniſſimã⸗
ĩcipit penitere. Qui aũt vtrũ⸗ q; potentiã acceꝑimꝰ.⁊ B qui
q; iſtoꝝ ſitit.ſ.⁊ pᷣſentis ſuaui/ dem recte.hoc em̃ eſt q̃ nitit᷑ ⁊
tatis deſipiaʒ et penitudis tri poꝛtat᷑ ⁊ eleuat᷑ vſq; ad os do
ſticiaʒ:nõ ſolũmõ pniam agit mini ſaluatoꝛis:inõ ſolũ iudai
ſed etiã ↄſũmat. Naũt Joh̊. ca ſed etiã oĩs ꝑfidia.dũ eniʒ
ſcribit (qꝛ plenã aceto ſpongi adhuc in cruce pᷣſentꝭ milſerie
am yſopo circũponẽtes) Jux ſeu pnie ſeu diſcipline dñs ſal
ta miſteriũ ſpõgia cauernoſa uatoꝛ in mẽbꝛis pẽdet: ſecula
populũ iudaicuʒ ſignificat.q ris potẽtia qᷓ oẽm hmoõi ſpõgi
cultu diuino ⁊ ſacris legibo ex am cõtẽdere debuit:de ea ace

terius decoꝛꝰ: iutra erat ina⸗ tũ mititudinis cõtriſtatiõis ?z

nis ⁊ vacuus:colubꝛoꝝ infer acerb itatꝭ vſq; ad os dñi ſal⸗

naliũ atq; reptiliuʒ habitacu/ uatoꝛis eleuãs ipᷣm qͥdãmõ i

lũ:tot cauernis ĩhabitãtiũ vi ſuis bibere cõpellit.Poteſt et
cioꝝ excauatus q̃t vitijs vul/ in ſpongia cauernoſa atq; va
neratus. Spõglã iſtã haru⸗ niſſima intelligi ſecularꝭ aſtu
dini circumpoſitaz Math. ⁊ tia que arudine poteſtatꝭ mũ
Mar. ſcribũt:q̃ vel ſacra ſcri dane nitit᷑ ⁊ vſq; ad os eius.i.
ptura iuxta qᷣ ſupꝛa expoſui ſcripturam vel ſcientiã ſacraʒ

*

mus:conuenieter accipit᷑: cui eleuatur.vt vel ei contradicat

populus ille quaſi circumpo aperte:vel non inferioꝛ habe
ſitus foꝛinſecus ⁊ ſuꝑſicietenꝰ atur. aut Johãnes ſcribit

adberebat. Si vᷣo ſpongiam eam yſopo circupoſitam: que

—

— — — — —

A f f —— —

☛ — SE

t
e
Di
1e

Folium

herba ⁊ radicẽ figit in petra q̃
xpᷣm dñm ſigniſicat:⁊ pctõꝛi
pᷣſtat remedia.iuxta ſctõꝝ ex⸗
poſitionẽ:vel fidẽ vł ſacrã ſcri
pturã merito ðſignat. cui ſpõ
giã aſtutie cupiditatiſq; ſue:et
tũc tꝑis iudei ⁊ nũc noſtri iu/
daiſantes circumpoſuerunt.
dum illam nõ habent niſi ad
ſimulationem et lucx. Mo
raliter vo coꝛ penitentis de/
bet eſſe velut ſpongia cauer/
noſum:tot ꝓfũditates humi⸗
litatis habens quot paſſũ eſt
vulnera peccatoꝛum:et quot
accepit ſuꝑne munera largi/
tatis: totumq; debet eſſe vini
ſpiritualis hoc eſt gratie do⸗
ctrine ⁊ lacrimarũ bibilũ:to⸗
tũq; yſopo vł harũdine ſacre
doctrine ſeu fidei ſupoꝛtatũ.
donec ad os domini ſaluato

ris veniat:⁊ aceto hoc ẽ acer/

bitate penitudinis ipſum po
tet. Vel ſpongia ipſa malicia
eſt penitentis tota peccatoꝛũ

bibila:⁊ infernalibus recipiẽ
dũ reptilibus mitiplici vani/

tate q̃ſi cauernoſitate idonea
ac paratiſſima. hec igitur la/

crimis deſuper influẽdis erit

imbuenda vel infundẽda vel
ſaltem penitudine vel doloꝛe

circumponenda ergo erit vel
dono ſcientie quod in yſopo
accipimus: vel calamo ſacre
ſcripture:que idem ſigniſicãt.
Hoc igitur erit officium pᷣla
toꝛum atq; doctoꝝ: qui velut
veteris hominis quidam car
nifices atq; lictoꝛes a chꝛiſto
domino pꝛetoꝛe vniuerſali in
ſtituti ſunt:vt penitentes ⁊ pe
nitentie iuſticiam ſitiẽtes: ace
to doloꝛis et penitudinis po
tent. Hocipſum etiam virtu/
tum erit quibus iſtam carni⸗
ficinã cruc deputauimus of
ficium. et ſin hoc harũdo ſeu
calamus liberi arbitrij noſtri
poteſtas iuxta quod ſupꝛa di
ximus cõueniẽter accipietur.
Tunc enim conſummatũ eſt
nobis crucis penitentialis of
ficium:cum quotiens:ſitio:di
xerimꝰ:dicte virtutes per po⸗
teſtatẽ liberi arbitrij de huiuſ
modi ſpongia nobis potũ ob
tulerunt. Heu quot ſunt qui
bo aut ſpõgia iſta aruit aut mi
lites deſunt qͥ offerũt:aut ca/
lamꝰ ⁊ yſopꝰ nõ aſſũt. Hi ſũt
qͥ in illa abiſſo malicie ſue nec
vnã lacrimã ĩiueniũt qm hau

riãt:nec vnã ſtillã acerbitatis

inde bibũt Ex hᷣ ò ofectu cos

Capitulũ

nondũ dñice crucis appᷣhen coꝛdibs iudeoꝝ ⁊ etiã diſcibbſu ig
diſſe exẽplũ mãiteſtũ eit. Qui loꝝ quas in tribus hoꝛis tri (
aut pᷣſto habent hmõi ſpõgi⸗ duo dñice paſſionis et moꝛtès ſfſo
am aceti.i/penitudis et lacri/ futuras.Quaſi em̃ diei initiũ mit
maꝝ pleniſſimã et ad os coꝛ/ fuit naturalis illuminatio tri ſo⸗
dis admotã: vt inde q̃tiés vo um hoꝛarum continens ſpa- nol
luerint vinũ cõpũctõis abun cium.hoc eſt:diei quartam. gal
danter bibãt:merito pñt dice Hoꝛa vero tercia imo ſecun⸗ Gna
re qð ſeqͥtur (cõſummatũ eſt) da diei quarta legis ſcripte il da
Sicut aũt dñni carniſices:ipᷣi luminatio. Tertia vᷣo quarta ap
in cruce pẽdenti acetũ acerbiſ a ſexta diei incipiens euãgelij O
ſumũ poꝛrexerũt: ſic qͥd in cru fulgoꝛ ſimul ⁊ ardoꝛ.qͥ quidẽ ſce
ce bic qᷓcunq; pendẽtiba: iniu initiũ habuit ⁊ clarũ et ferui- O
niaaꝝ ⁊ ↄtumeliaꝝ exacerbatõ dum in pᷣdicatõe dñi ſaluato ſun
nes irrogãt: vnde ⁊ velut dñi ris. ſed eã tenebꝛe infidelitat am
noui q dam crucifixoꝛes atq; et ꝑſecutionis et ipſius dñice bn
carnifices habedi ſunt:qð iſti moꝛtis ſtatim occupauerunt uh
idẽ in mẽbꝛis inouãt. CX aũt Poſſumus autem intellige⸗ tͤ
ſuxta vbũ Joh.dic. (õſũma/ re⁊ treſ hoꝛas huiuſmodiob ler
tũ eſt) ſubintelligit iuxta lĩrſam tenebꝛationis: tres in iudeo-
noſtre redẽptõis miſteriũ ⁊ ꝓ rum coꝛdibus obſcuratiees. i
phetaꝝ vaticiniũ,⁊ ſue benefi Pꝛima fuit ignoꝛantie. Se⸗ gi
M cẽtie in nobis officiũ.⁊ noſtre cunda fuit cupiditas.Tertia we
recõciliatõis ſacrificiũ.etno fuit inuidie. His eniʒ tribus in
ſtre cauſe patrociniũ.⁊ noſtre de cauſis ſolẽ intelligentie nö e
ꝓpugnatiois auxiliũ.et noſtre agnouerunt. Poſſumus ⁊ ad o
redẽptiõis cõmerciũ.⁊ noſtre tres mũdi generales obſcura d
ſanatiõis remediũ. Qaüt tões tres hoꝛas iſtas referre. ni
Zu.ſeq̃ns hiſtoꝛiã in.xxiij.qͥa qꝛ ⁊ añ legẽ ⁊ ſub lege ⁊ ſub eau u
(tenebꝛe facte ſunt in vniuer/ angelio.mlti veni ſot lumiep .
ſa terra vſq; ad hoꝛã nonaʒ et uati ſũt eclipſati. Sole efmninn iᷣ
ſol obſcuratꝰeſt ⁊ velũ templi telligẽtie de qͥ in.v. Sap̃. legi .
ſciſſum eſt mediũ) Niſtice ſi tur qͥdãmodo ter mũdꝰ claru H
gnificat tenebꝛas ſpũales in erat.ſ.’leg nature.legꝭ ſchte/ et HS
*
ſ

,

mn

e,
n

6
in
8
2

. 8

legis euãgelice illumĩatiõibo.

ſed in ipᷣa hoꝛa ſexta hoc ẽ ini
tio illumĩatõis tercie:tenebꝛe

miſerie ⁊ moꝛtalitatis noſtreĩ

xpᷣo dño ⁊ moꝛs ipſa:ipᷣaʒ ve/
ri ſolis illũinoſitatẽ infideliuʒ
oculis penitꝰ abſcõderũt.⁊ B
quaſi tribo hoꝛis ꝓpter dictas
cauſas.⁊ hoc eſt qð in octauo
caplo Amos pꝛedixerat dñs
Occidet in meridie ⁊ tenebꝛe
ſcere faciã terrã in die lumĩs.

Qõ aũt dicit᷑.(Tenebꝛe facte

ſunt ⁊ ſol oſcuratꝰeſt) Nõ ſo/
lum illud ſigniſicat qꝛ obtene
bꝛati ſunt iudei interius:⁊ ſol
iuſticie a pũi vite luce ꝑ moꝛ
tẽ q̊dãmodo eclipſatꝰ.ſed ve⸗

lut duo genera tenebꝛaruʒ in

eis inſinuãt:ignoꝛãtie.ſ.et pec
catoꝝ.vel excecatõnem eoꝝ ⁊

gliam q̃ noticia vniꝰdei ⁊ cul

tu claruerũt:obſcurãdaʒ vſq;
ĩ hoꝛã nonã hoc eſt mũdi ve⸗
ſperã.in qua pᷣdicãtibo elya et
enoch:diffugatis erroꝝ tene/
bꝛis velut noui veri ſolis oꝛ/
tu iudea clareſcet. Moꝛalr
autẽ tenebꝛe iſte qᷓ triba hoꝛis
duraſſe leguũtur Pꝛimuʒ tres

cꝗs ur̃e obtenebꝛatõnis ſpia

lig iſinuãt:et tres eſſe modos

ilius. Han igit᷑ bma eſt oꝛigi

nalis coꝛri

cõtrahimus. ? pter bec pma
noſtra obtenebꝛatio natura ẽ

qdãmõ ſeu natural. Secun/
da ca eſt tetatio ipᷣa ꝑ quã res
ſenſibiles atq; foꝛinſeceſe no/

bis ingerũt.⁊ ſe nobis ⁊ vero

lũini interponũt. ⁊ ꝓpter hoc
ſecũda obtenebꝛatio nr̃a eſt q̃ᷓ

ignoꝛamus tentatiõem eẽ ten
tationẽ. Lũinoſiſſimã em̃ mẽ
tem eſſe neceſſe eſt: q̃ qᷣtieſcun

q; tentat᷑:tentari ſe cõſpicit:ꝛet
bellũ aduerſus ſe conſurgere
cognoſcit. Mirabilr em̃ ob/
tenebꝛata eſt q̃ tẽtatões velut
