nos qͥdem ſtercoꝛa accipimꝰ nequitie. Vbi aũt ↄtraria in
q;q; ſcriptura ex ſenſu ⁊ opini ueniunt᷑ ſignacula quẽadmo
one adulantiũ oleũ illa noĩet: dũ in clericis noſtri tempoꝛis
Vnge in pᷣs.Oleũ aũt pctõ/ vbi aliquid militaris ſeculari
ris nõ impinguet caput meũ tatis ⁊ aliquid clericalis ſan/

Et Oſee.xij. Effraim paſcit ctitatis aparet inſigniuʒ nec

vẽtũ ⁊ ſequit᷑ eſtũ tota die mẽ dimidiã ſepulturã aut ſepul⸗
daciũ ⁊ vaſtitatẽ multiplicat: chꝛũ:nec duo ſepulchꝛa aut
7 oleũ in egiptũ ferebat. Hoc duo cimiteria quoꝝ alterũ ex
em̃ ꝓpꝛiũ eſt adulatoꝝ menda cõicatoꝛum ſit:alterum autes
cium ꝓpꝛiũ ſcʒ et vaſtitatẽ alie eoꝛum qui in vnitate eccleſie
nã.i.pctm̃ quo vaſtitas eſt at ſunt:cum ſpelunca coꝛdis hu
qʒ vaſtatio multiplicare.i.au/ ſuſmodi ſimplex ſit et non du
gere q̃ſi fouendo oleo ⁊ nutri plex.licet ex ſignaculo duplex

endo.Cuſtodes vᷣo diaboli/
ci ſepulchꝛi:detractoꝛes ⁊ vi/
tuꝑatoꝛes bonoꝝ accipiendi
ſunt qͥ neminẽ exire ꝑmittunt
de ſepulchꝛo pctĩ:gladijs lin
guarũ ſuaꝝ parati ſunt cõfo/
dere quẽcunq; de moꝛte pcti

viderint reſurgenteʒ: aut dñi

coꝛpꝰ miſticũ ð ſepuchꝛo pec
cati eruere vel extrahere volẽ
tem. Pñt ⁊ intelligi cuſtodes
iſti diabolici tiräni eoꝝq; ſa⸗
tellites qͥ xpᷣm dñũm ſpualr in

coꝛdibo hoĩm moꝛtuũ.i:chꝛi/

ſtianam religionẽ in eis extin
ctã reuiuiſcere ⁊ reſurgere nõ
ſinebant.ſed potiꝰin eos gla⸗

appareat.⁊ hic quidem de ſe
pulchꝛis ⁊ ſepulturis fineʒ fa
cimus. De reſurrectiõe oO
dñica et noſtra illud pꝛimum
nobis aduertenduʒ eſt.ꝙ nec
vlſa nec ſcita eſt:niſi ex poſt fa
cto. Teſtimonio aũt angeloꝝ
Vacuitate monumenti. In
ſignis lintheaminũ. Tandez
vo ipſo eius teſtimonio con/
firmata. Miraculis vᷣo tribo
gloꝛificata. Pꝛimũ fuit. quia
clauſo monumẽto et integro
ſignaculo exiuit. Secunduzʒ
terrifica angeloꝛuʒ apparitio.
Terremotꝰ.ſigurat em dñice
reſurrectionis occultum ipſi

dijs ſeuiebant. Signaculuʒ ſoli ⁊ cui reuelare voluerit no
vᷣ diabolici ſepulchꝛi inoꝛdi tum reſurrectõis noſtre ſpũa

lis que reſurrectio bma dicit
Apoc̃.xx. Btüũs qͥ habet pteʒ

in reſurrectiõe pᷣma inuiſibili

tatẽ.qꝛ ⁊ ſoli ðo nota eſt:⁊ bo
minibus non:niſi teſtimonio
ſequentiũ oꝑpum innoteſcunt
Terremotus vᷣo qͥ ⁊ motꝰ eſt
terre qm̃ pctã terra ſũt:excuſ⸗

ſionẽ atq; ruinã ſignificat pec oĩ inqnamento
⁊ cecitate pctĩ puriſſima.deſi

catoꝝ:qua velut edificia dia/

bolica ↄcuſſo fundamẽto hu

remotꝰ terrenoꝝ coꝛdiũ motꝰ
quo mouent᷑ atq; tranſmutã/

tur de imo vicioꝝ in ſublime

gratie. VUel ipſoꝝ motus coꝛ/

poꝛũ que de ſublimi dñatõis

qua duabant ſpiritibo in infi
mũ obedientie detrahunt᷑. vt
terra coꝛꝑis locũ infimũ tene
at ⁊ celũ mentis ſuppᷣmũ. fiat
q; vt minoꝛ mũdus maioꝛis
oꝛdinẽ imitet᷑ ⁊ teneat. Miſti
ce vᷣo terremot iſte motũ ter⸗
re coꝛpoꝝ noſtroꝝ in reſurre/
ciõe.ſ.cõgregatõis ꝑtiũ vbi⸗
cunq; diſꝑſe fuerint ⁊ trãſtate
et motũ motõis in meliꝰſigni

ficat. Alio miſterio totiꝰ mun
da exturbatã ex nouitate do⸗
ctrine xpiane 2 fulgurãtia mi

raculoꝝ quib mundus mo⸗

uendus erat admiratõem ? ſi

dem terremotꝰ ſignificat iſte.

Angeloꝝ vo aſpectus fulgoꝝ

reꝰ ⁊ hitus niueꝰ:q̃les nuncij

vtriuſq; reſurrectõis eſſe ðbe
ant ꝑfecte ðᷣmõſtrãt. Aſpectꝰ
em̃ eoꝝ interioꝛ.i.fſacies coꝛ⸗
dis debet eſſe lumioſitate ĩtel
ligẽtie coꝛuſcꝰ.ardoꝛe ʒeli flã/
meꝰ. veſtimenta niuea oꝑa vł
ↄſeruatio ab oĩ in namento

deria ab oĩ ardoꝛe cõcupiſcẽ
tiaꝝ fri gidiſſima. In ſtola xo

xvj. qꝛ ſtola lõgitudinẽ inſinu
at ꝑſeuerãtie:aut ipſa euãgeli

ce doctrine perennitas:qꝛ illi

nec alia lex nec alia doctrina

ſuccedit: merito ĩtelligitj. Aut

ipſa ꝑſeuerãtie q̃ pdicatoꝛes

debeẽt eẽ pᷣditi lõgitudo: vt cõ
ſonat Lucas ĩ.xxiiij.qͥ dic du

os viros in veſte fulgẽti aſti ½
tiſſe. Nihil em̃ decẽtiꝰ q; do⸗
ctoꝛes ⁊ pᷣdicatoꝛes ſapie eſſe

veſtitos. Ipſa pe ſapia ve
ſtis eſt ſapietiũ. Uñ Ecci.v-j.
Indues qſi pudoꝛẽ honoꝛis
illã.i.ſapiam. Hac veſte clari

dut ⁊ alios vt vulgo dicit illu
minãt. Põt aũt ⁊ in iſto tã p
cdlaro angeloꝝ aſpectu ?⁊ habi
tu:glia reſurrectiõis intelligi.·

13
„

eo em̃ ipo ꝙ angeli fuiſſe di⸗

—

öbe
e⸗
ire

t
io⸗

16

dH

Foliun

cunt᷑ nucij: accipiẽdi ſuntnõ

ſolũ verboꝝ ſed etiã factoꝝ et
reꝝ vt nõ ſolũ vᷣbũ dei ⁊ veri⸗/

tatẽ ⁊ volũtatẽ annũciaſſe cre
dẽdi ſint.ſed etiã ipſo aſpectu

ſuo et hĩitu annũciaſſe creden

di ſunt. Qualis em̃ futura ſit
glia electoꝛum in reſurrectiõe
aſpectu ſuo ⁊ habitu nob nũ

ciauerunt. Vñ inſra ⁊ xxviij

ðᷣꝛ.Erat aũt aſpectus eiꝰſicut
fulgur ⁊ veſtimẽta cius ſiẽ nix

qualem ſeipſe chꝛiſtus domi
nus ſupꝛa.x vij. tranſfiguratũ
oſtenderat. In.xiij.o ſupꝛa

dicitur. fulgebunt iuſti ſi⸗

cut ſol in regno pr̃is eoꝝ.
aũt Lucas de duobo: Mar⸗
cus vo de vno ſolo loquitur:
ad gliam reſurrectõis q̃ pᷣmũ
qdem ſoli iudaico pplo:dein/
de vo illi ⁊ etiã gẽtibo expᷣſſe ꝓ

bata eſt:referenduʒ eſt. vel ad

vtriuſq; teſtamẽti doctoꝛes et
pᷣdicatoꝛes.docto:es em̃ ⁊ p
pᷣdicatoꝛes gemĩati ſunt:quẽ
admodũ et dei ꝓplus ꝑ addi⸗/
tionẽ gẽtiũ duplicatꝰeſt. Qð
aũt increpant᷑ mulieres ꝑ Lu
cã in.xxiiij. ab angelis dicẽti⸗
bo.Quid q̃ritꝭ viuentẽ cũ moꝛ

tuis.vno ſenſu accipi põt.qͥd
qntis viuentẽ inter moꝛtuos

q.cur q̃ritis viuenteʒ in loco
moꝛtuoꝝ.⁊ vitã in loco moꝛ/

tis.i.ſepulchꝛo:ad eos arguẽ
dos referẽduʒ eſt qͥ xrõm dũm
⁊ vitã verã ⁊ felicitatẽ veri no
minis aut in mũdo iſto aut in
pctõ q̃̊ꝝ vterq; locꝰeſt miſerie
⁊ moꝛi:qrũt. Silr ⁊ ad illos
q̃ in vita clauſtrali q̃ vtiq; mo
numẽtũ eſt:vitã ſecularẽ q̃ ibi
ſepeliẽda eſt atq; delicias mũ
di qᷓrũt. Iſta em̃ in clauſtro qᷓ
rere eſt querere vitã in moꝛte.
Similiter et qui mala faci/

unt vt bona eueniant.quia in
malo bona querere videntur

pꝛofecto qui vitam in moꝛte

querunt. Dultis etiam ho⸗
die illud idem poteſt dici qui

decepti chꝛiſtum dominũ in
monumeuto clauſtri vbi nõ
eſt querunt.quia ꝓculdubio

viuentẽ cum moꝛtuis querũt

veraciter verbum illud ange

li de multis clauſtris dici põt
quia ſurrexit chꝛiſtus domi-
nus et non eſt hic, et quia ſur
rexit vetus homo quia tam⸗
qᷓ; detinendus erat in moꝛte
ſua atq; ſepulchꝛo. Surre⸗
xit inqͥt quia viuꝰeuaſit.⁊ qa
viuit et regnat:⁊ quoniã ecce
locus tm̃ abſq; moꝛtuo vbi

Capitulũü xL.

poſuerunt eum initõ foꝛſitan vngento ⁊ aromatibus quẽ/⸗
cõuerſionis,vel poſuerũt euʒ qᷓ; ſpinas videres poꝛtantem
id eſt ponenduʒ conſtituerũt. nõ ad vngendum et condien

quondã viri ſancti inſtituio/ dum eccleſie vulnera ſed po⸗
res regularum clauſtraliuʒ et tius ad noua infereuda vul/

abbatiaruʒ fundatoꝛes. Vel nera pꝛeparatũ illum pᷣſume
ad totam eccleſiam referri po res. Ideo adeo exultatum eſt
teſt. de qua ꝓ maioꝛi parte di coꝛpus Jeſu qð deberet eſſe

ci poteſt:ecce locus vbiſancti tota eccleſia. quod vndiq; do
apoſtoli martires ⁊ confeſſo/ let vndiq; fluit ſanguis vuine

res poſuerũt eum dũ ꝑ cogni rum a punctionibus inquie
tionem et dilectioneʒ illum in toꝛum:lacerationes ſcandalo
ecdeſiam adduxerunt ⁊ qdã/ rum in eccdleſia dei facientiuz.
modo imiſerunt.ct quia non Heu quantis vnctionibus ?
ceſt hic. Similiter quidẽ et de ↄdimentis indiget hodie coꝛ
üllis dici poteſt in qbus ꝑ ſa- pus domini ieſu quod eſt ec/
cramentum altaris in die ſan cleſia. et vix eſt qui recogitet
cco paſce poſitus ſed illũ ſpur aut compatiat᷑.CXaũt pᷣ timo
cicia et fetoꝛe vicioꝛum eiece⸗ re fulgurãtis affectus angeli
runt.quia ecce locus.ſ.coꝛda et terremotus exterriti ſũt ecu

coꝛum vbi poſuerũt eum ſa/ ſtodes facti ſunt velut moꝛ/
cerdotes et quoniã nõ eſt hic tui:omnibus cuſtodibus cõ/

Attendendum auteʒ eſt et de gruit. Sanctitas em̃ doctoꝝ
mulieribus qð Marcus de et fulguratio miraculoꝝ tota
eis ſcribit qꝛ emerũt aromata q; mundi cõmotio mũdi pn/
vt veniẽtes vngerẽt ieſuʒ:cõ/ cipes eoꝛũq; ſatellites timoꝛ
tra ulos qui ſpinas cupidita fulgureus eſt. ⁊ vt de alijs ta⸗/
tum ⁊ ſtimulos deſiderioꝛũ ſi ceamꝰ dubitari nõ poteſt ti ⸗
bi emũt. Hi em̃ nõ videntur moꝛ fulgureus eſſe. i. coꝛuſc?:
velle venire vngere Jeſum. i. qui de luce ſapientie eius ipe
coꝛpꝰeiꝰ qdð eſt eccleſia ſed po et flãmeus igne diuini iudicij
tiꝰ velle pungere et alterare: quo facies eius tota flãmeſcit
vt laceratoꝛes eos veraciter Niueus autem cum frigidi⸗
vocare poſſimus. Si eniʒ ꝓ tate ab ardoꝛe carnalium de/

e

ſ
0)

IH

e⸗

.

Foliur nI

ſiderioꝝ qᷓ in eo funditus extĩ pelliceoꝛũ abſq; coꝛꝑe domi⸗
guunt᷑. Vnde motus eiꝰaffe ni Jeſu.i.veritate religionis
ctiõis:aque niuiũ in.ix. Job illius reꝑiunt᷑ ⁊ vt vulgo dici
vocant᷑. Si lotus inquit fue tur ſola ſarpillaria ſctitatis ſi

ro quaſi aquis niuis.E ſt etiã ne troſello illius.⁊ in vniuerꝰ

⁊ niueus puritate ꝓpter quaʒ ſali eccleſia linthemina ſacra
et ſcriptum eſt in pꝛimo Ecci mentoꝝ abſq; veritate virtu⸗
Timoꝛ dũñi expellit peccatuʒ. tis ⁊ effectus illoꝝ ſunt ꝓ ma
ergo ſecum nulluʒ patit᷑.Oð ioꝛi parte.Sudariũ vo qð a
aũt ſequit᷑ in verbis Lu.xxiiij ſudoꝛe nominatũ videt᷑labo

7 Joh. xx. In verbis qͥdẽ Au

ce quia ſurgens Petrꝰ ⁊ aſpi

ciens in monumẽto vidit lin
theamiĩa ſeoꝛſũ poſita in vnũ
locum: et in alium ſudarium
quo caput eius fuerat inuolu
tum. Miſtice ſacramentoꝛuʒ
figuram ſignant quibus coꝛ/
pus domini Jeſu reſurgens
nullatenus ei ſequunt᷑.eccle⸗
ſie em̃ filie ſacramentoꝝ poſt
generalem reſurrectionẽ nul/
latenꝰ adherebunt.et hec ex⸗

poſitio videtur ſumpta ex. ij.

ad Collof.vbi dicit᷑ que ſunt
vmbꝛa futuroꝝ: Coꝛpus aũt
chꝛiſti id eſt veritas eſt ſigna
tio vmbꝛaꝝ. Moꝛaliter vᷣo
habitus religionis vbi veri⸗

tas non ſubeſt hic repᷣhendi

videtur. In monumento em̃

cdauſtri plerũq; ſoli pannicu/
li habitus.in monumẽèto cle/
ricatus ſola lintheamina ſuꝑ

rnioſitas nimia:qua caput.i.iu
daicus populus fatigatus et
oneratus per ſimilitudinẽ in
eccleſia ðᷣi hodie reperit᷑.Lot
em̃ onera traditionuʒ huma/
narũ cõſuetudinũq; ⁊ conſti -

tutionũ diuerſaꝝ nemo poꝛ
tare vel enũerare ſufficit. JIl

la tamen omnia velut ſepul-⸗
ture veteris homĩs iudicia ?
inſignia dominiciq; coꝛpoꝛis
quod eſt eccleſia opimẽta ho

die in eccleſia dei inueniũtur.

coꝛpus autẽ ꝑraro. Quia vo
cuculla monachalis mona/
choꝛum eſt ſudarium:illa em̃
inuoluti ſepeliunt᷑.palam eſt:
quia in vnoquoq; eoꝛũ inue
nit᷑ ſudariũ monachale.vtruʒ
aũt coꝛpus.i.veritas religio

nis quam diximus deus no/

uit. Idem dicimus ⁊ de habi

licio. Vtinam autẽ aquerta⸗

1

Capitulum

.7 7
*

mus dlerici ſimul ⁊ monachi

aula nihil incõgruenti ; vi

uos homiĩes indutos eſſe ſu-
darijs. Quid aũt aliud ẽ mo⸗

nachus cuculla indutꝰ ſi foꝛ⸗
te veteri vite nõdũ eſt moꝛtu-
us q; hõ viuus ſudario indu

tus. In quo apparet eoꝝ ſtul
ticia atq; temeritas qͥ homi/
nes indiffereter inuoluunt ſu

darijs:nõ attẽdẽtes vtrũ viui

ſint aut moꝛtui.qð faciũt qui
paſſim habitu religionis in-
duunt homines. cõtingit em̃

cis illud in.ij. Pꝛouer. ꝙ floc

cum ſuꝑ aſinum ponũt. Di
ra inhumanitas eſt hoĩes ſe⸗
peliri adhuc viuos:niſi iudi/

ccio foꝛſitan illud fecerint.quẽ
admodũ iudices ſeculares ſe
pelire cõſueuerũt ſceleratos ⁊

in enoꝛmibo criminibo depᷣhẽ

ſos. aũt maria magdalene
dDuos angelos in monumen⸗/
to vidit in albis ſedẽtes:vnuʒ
ad pedes et vnum ad caput.

Juxta miſteriũ inſinuat ꝑ an

gelos gloꝛificatio totiꝰ coꝛpo
rlis xpᷣi quod eſt eccleſia. qð a

pꝛimis ſcʒ a iuſtꝭ qui ꝑ caput
vſq; ad nouiſſimos qͥ per pe⸗
des intelligunt᷑. Huius ergo

gloꝛificationis arram accepit

in capite ſuo qð eſt chꝛiſt? de⸗

*

us: ecclia. ⁊ boc dem dignũ

T iuſtum eſt t gloꝛificatio tã
pᷣclari coꝛꝑis incipiat᷑ a capi/

te:? ſemꝑ ⁊ cõfidenter coꝛꝑis

ſui gloꝛificatõeʒ que caput ſu
um tãta gloꝛia et honoꝛe ꝑ fi
dem iam cõſpicit coꝛonatum
Bloꝛia em̃ reſurrectõnis pᷣcel
lit in capite vt arra gloꝛiſica⸗

tionis reſidue et exemplũ eiuſ
dem.ex quo videlicet dinoſce

rent qͥd ſibi ꝓmiſſum eſſet at/

qʒ; pparatũ viri ſancti. Cõfoꝛ

mitas em̃ ⁊ configuratio glo/-

rie capitis ſanctis ꝓmittitur

in.ij.ad Phil. Saluatoꝛẽ in
quit expectamus dñm noſtꝝ
Jeſum chꝛiſtum qui refoꝛma
bit coꝛpus humilitatꝭ noſtre
configuratuʒ coꝛꝑi daritatis
ſue. Pꝛeceſſit etiã et in pignꝰ
ſecuritatis vt ꝑ eam ſecuri eſ⸗
ſent ſancti de ꝓmiſſa ſibi feli/

citate. Pꝛeceſſit etiam et in ſi⸗

gnum ſpũalis reſurrectõis ꝗᷓ
eſt a culpa: ſicut dicit apł's ad

Roma.vj.vt quomodo chꝛri
ſtus reſurrexit a moꝛtuis per

gloꝛiam patrꝭ:ita ⁊ nos in no
uitate vite ambulemus. Etĩ
iiij: eiuſdem. Moꝛtuus eſt ꝓp
pter delicta nr̃a ⁊ reſurrexit ꝓ

pter iuſtificationẽ noſtrã oſtẽ
dendã ſupple. quemadmod/⸗

—

em̃ in reſurrectõe eius factus
eſt terremotus:angeli apparu
erunt et locuti ſunt:et due ma
rie monumentũ frequẽtabãt:
⁊ lapis eſt reuolutus ab oſtio
monumenti:lintheamĩaq; in
eo relicta.ſic in reſurrectõe no
ſtra que eſt iuſtificationis fit
terremotus qualem deſcripſi
mus,.Deſcendunt angeli gra
tiarũ qui nos alloquunt᷑ inte
rius:aut apparent angeli pᷣdi

catoꝛes,ſ.et doctoꝛes nos al⸗

loquentes exterius:⁊ vbi nũc
ſit chꝛiſtus dominus: quove
eum ſequi debeamus edocẽ/
tes. Due marie que ſepulchꝝ

noſtre moꝛi ſpiriiualis ⁊ pec
catũ cum aromatibus et vn/
gentis frequenter viſitãt: aut
due amaritudines ſunt pene
ſcʒz ⁊ culpe.aut due gratie ſũt:
timoꝛ ſeʒ ⁊ donũ luctus q̃ ſe/
pulture veteris hominis ma
xime inſeruiuut.i.timoꝛ et do
num luctus. Sudariuʒ ⁊ lin
theamina: omnia que vete⸗
rem hominẽ operiebant ⁊ p⸗
tegebant et quo minus vide/
retur inuoluebãt accipimus:
Hec autem ſunt excuſatiões

„.

Amen.

Folum CLXIKX

defenſiones ignoꝛantieq; pec-
catoꝛum:que om̃ia in monu
mento penitentie relinquunꝰ
tur, Lapidis reuolutiõeʒ iam

pertranſimus. In his ergo
quattuoꝛ: ſcilicet.angeloꝛum
alloquijs: terremotu: ſepul⸗

chꝛi viſitatiõe:lapidiſq; reuo
lutione magna nobis noſtre
reſurrectionis et iuſtificatio/
nis ſacramenta commenda/
ta ſunt. Hic ergo finẽ domi
nice paſſionis: ſepulture ⁊ re

ſurrectionis facimus: cetera
que ad reſurrectionem perti-

nent:partim fidei aſſertioni/
bus: partim exhoꝛtationum

ſermonibo relinquentes. Sit

per omnia benedictus deus

*

Finit tractatulus perutilis
ſuꝑ paſſione domini:editus
per wilhelmum Pariſienſem

Impꝛeſſus in imperiali oppi
do Hagenaw per Hennicuz
Bꝛan Anno a natiuitate do/

mini Mulleſimo qᷓ̃terq; cẽte/

ſimo nonageſimooctauo: fe
ria ſexia poſt Nalentini.

V 2

6*
— = — 2 - — = . — —
— . . .
2 . . . 3
. . . D
. 2 7*
. . 2
. . . 8 . 2
* 3
*. 2 . 2 2*
. - . . .
1
ð . 5 „7 .
4 2
. *
l . .
. .
8 8 .
S . 5 ..
„
7 * .
— . .* 7
. —. . 1. 4 — „ * * . . 2
. 3 W
„ .
4 .
5 .
.

Folium

Paſſionem dũñi ac ſaluato

ris noſtri Jeſu chꝛiſti eo ſtu⸗

dioſioꝛi ꝑſcrutatione ⁊ expoſi

men. Cuius expoſitio erudi⸗
lio eſt chꝛiſtianoꝝ ſcolarium
Hanc exponere tentauimus

tione ĩueſtigare conati ſumꝰ: ꝓut celeſtis muniſicentie di⸗
quo illã et abiſſum miſterioꝝ gnatio largiri voluit: put no/
vſq;q; inueſtigabilẽ et aroma ſtra paruitas capere potuit ?

tũ moꝛaliũ apothecã ĩiexhau/

ſibileʒ eſſe cognouimus:in ea

em̃ veraciter fractũ eſt alaba/

ſtrum: imo ipſa fuit ala baſtri
ipſius fractio qua effuſum eſt
vnguentũ illud pꝛecioſiſſimũ
ac ſaluberrimuʒ:cuius odoꝛe

impleta eſt d omꝰ eccleſie:cu⸗

ius fragrantia celos terraſq;
ꝓfudit:cuius virtus mundũ
egrotantẽ vulneratũq; ſana-/
uit.Hanc vite regulã xpᷣiane
eruditionis:libꝝ oꝑatõis exẽ
plar rectiſſimũ:cuius efficien
lia eſt ſalus electoꝛum:cuiꝰco
gitatio eſt armatura fidelium
ſicut docet Petrus in q̃rto p/

me canonice ſue. Chꝛiſto igik

in carne paſſo et vos eadẽ co
gltatione armamini. Cuiꝰ ſi⸗
guratio ſᷣm Hiero. pictatio
virtutis pᷣſidium.cuiꝰexẽpluʒ
reoꝛũ refugium.Ad crucẽem̃
et crucifixũ rei cõfugiunt (qð
ꝓter penitentiã dicimus)cu/
ius meditatio deuotoꝛuʒ refe
ctio:cuius cõtẽplatio illumi/
nalio eſt cõteinplatiuoꝝ ⁊ lu⸗

occupationũ diſtractio ꝑmi⸗

ſit.in quo nudam veritatẽ q̃⸗

lis in cruce pependit:q̃ in paſ
ſione nudata eſt nõ phaleris
rhetoꝛicis obnubere ſed in lu
cem euidentie ponere ſtudui⸗
mus.Alioqͥn tractatus incõ
gruenter valde diſcreparet a
materia.nõ ſolũ qꝛ ⁊ veritas
vt diximꝰxpᷣs dũs veſtibo ſu⸗
is crucifigendus exutꝰeſt,ſed
quia eiuſdem nudatio verita
tis velamina reſerãda ⁊ aufe⸗
renda per paſſionẽ eiꝰ penitꝰ
figurabat ⁊ velũ hmõi habe⸗
re nõ debuit que velum oĩm
obſcuritatum ſcidit atq; diru
pit. Nolentes igitur iuxta q̃r

tum Ecẽi ſapientiã abſcõde⸗

re in decoꝛe ſuo:illiſq; ſol me⸗/
rito ſcribentes qͥ nõ ex phale
ris veritateʒ eſtimant ſed qͥb
potius ipſa ſatis eſt ad pᷣciuʒ
et placoꝛem ſermonis: ſplẽdo
rem atq; feſtiuitatẽ:ↄſulto de
clinamus: indecẽs ⁊ incõgru
um arbitrãtes vt ĩ materia lu
gubꝛi laſciuet oꝛõ. Neq; emiʒ
L 3

abſq; iniuria veritatis floꝛidi vo narrationẽ Mathei cete⸗
tas oꝛatõis cumuluſq; ſuaui/ roꝝ ſupplementa plurimũ ſuf
tad aut queritur aut auditur. fragant᷑:ſpẽaliter diſſerendaʒ

ODm̃ vo ſtudentiuʒ auiditas ſuſcepimus:etiã que Mathe

opus iſtud ⁊ coꝛrectionẽ et oꝛ us pᷣterit ⁊ alij ſcnipſerunt ex/

dinatõe; ⁊ diſtinctiõeʒ pripu ponere curauimꝰ: ita vt vna
it nõ iĩmerito minus luciduʒ ex oiĩm narratõibo coaduna-

minuſq; congrues tante rerũ ta atq; cõgeſta cũ ſuis expoſi

diuerſitati ⁊ multitudini reꝑi tionibo videeae.

—

etur. Ammonitũ aũt volumꝰ Partes aũt pᷣſentis tracta
elſſe lectoꝛem vt nõ miretur ſi tus atq; capitula put nob col
vnã eandẽq; pſonã aut rẽcõ⸗ ligere atq; diſtinguere in tan/

trarijs ſignificatiõibo acccꝑi/ ta ↄſuſione poſſibile fuit He
mus:cũ ⁊illud ſcripture mos ſunt Vt pmũ caplin de ipſo

habeat:⁊ a ſctõꝝ traditõe nõ biduo pᷣcedente paſca cũ ſuis

diſcrepet. Hõ abhoꝛreat igi᷑ miſterijs atq; tropologijs. de
pilatum nunc bonũ iudicem filio homis ⁊ traditiõe ipſius
nunc malũ accipi. qꝛ hoc cõ/ vt quid ſit filius homiĩs ⁊ tra

gruẽtia miſterioꝝ exigit.chꝛi/ ditio ipſius per modos ſuus

ſtus em̃ dñs in ipſa ſacratiſſi explicuimus.ſo.

ma paſſiõe ſua eiuſdẽq; ludi/- Caplm.ij. D concilio co

bꝛijs ſtatu; figurat et expmit acto ſiue collecto a pncipib⸗
penitentis ſimul ⁊ peccatoꝛis ſacerdotum et ſenioꝛiba popu
ſicut ex ſanctoꝝ traditione ac luet de intennõe eoꝝ hocẽde

cepimus.CX ſi xpᷣs dñs vitaʒ fine.ſ.doloſa tentatiõe dũi ie

et ſtatum expꝛimit peccatoꝛis ſu ⁊ occiſione ipſius et potiſſi
oĩa ecõtrario fieri dubitamꝰ. mũ de dolo bono ⁊ malo.fo/

Iſta ergo ipſius dñi ſaluato/ ſlio 35
ris tam diuerſa imo cõtraria Capituluʒ.iij. De die feſto

ſignificatio cetera om̃ia ſigni ⁊ de feſtiuitatibꝰ inſanoꝝ ſiue
ficare coegit: alioquin nullo ſtultoꝝ ⁊ ſapientũ,⁊ de tumul
mõ tam cotrarijs ſubiect cõ tu populani in vtraq; feſtiui⸗/

gruerent:contrarijs em̃ eadẽ tate.fo.

coõuenire impoſſibileẽ. Quia CLaplin quartũ de effuſiõe

/
.

,

d.

parapſide.fo.

vnguenti ſuper caput eiꝰ vbl
ſtilum abbꝛeuiamus q̃ſi trãſi
tũ ⁊ excurſum faciẽtes.ſo. v
CLaplin.v. de pacto iude et
de ꝓmiſſiõe.xxx.argẽteoꝝ ei⸗
dẽfſcã.⁊ ð oppoꝛtũitate tradi⸗/
tiõis quã gerebat iudas. vij
Caplin. vj. diebo azimoꝝ

De pᷣparatiõe paſce ⁊ celebꝛa

tione eiuſdem. co. vij

Septimũ de pdicatõe do

mini ieſu q̃ pdixit:qꝛ vnꝰvrjm
me traditurꝰeſt.⁊ de itinctiõe
manꝰ in ꝑapſide.⁊ qͥd ſit ipſa
parapſis:quid ve ſigniticet.et

de ſocietate comedendi ĩ vna

.

R
Octauũ de cena dñi Jeſu

et appoſitione coꝛꝑis eiꝰ.de
bymno ſeu gratiaꝝactõe poſt

cenam.⁊ exitu eius in montẽ

oliuarum.fo. xv
Honũ de pᷣmunitõe aplło
rum cõtra ſcãdalũ paſſiõis ?⁊
de varietate ſcãdaloꝝ ⁊ offen

dentiũ in dñm ieſunufo. xvj/
Decimũ de ꝑcuſſione pa⸗
ſtoꝛis et diſpſione ouiũ.et de
varijs diſꝑſionibo et cõgrega
tionibo ſpualibus ⁊ de varie⸗

tate gregũ. ⁊ de reſurrectione
et pᷣceſſione in galileam. de re

ſpõſione petri:⁊ cuiꝰvoce aut

vᷣnnis alteri/ locut ſueratide

4

cantiba galli ettrina neganoe
eiuſdẽ Petri cũ ſuis ſignifica
tionibo ⁊ intelligẽtijs.fo. xvj

AVngdecimũ de aduẽtu dñi
ieſu ĩ vulã q̃ dicit᷑ Bethſema⸗
ni.de ſeſſione aploꝝ.⁊ ꝓgreſ⸗
ſu eius ad oꝛatonez. ⁊ de ipſa

oꝛõne.de eo ꝙ aſſüpſit ad fa/
miliare colloquiũ petꝑ et du
os filios zebedei ſolos,. de tri

ſticia eius atq; meſticia potii

tiſſimũ qͥd ſignificent.fo. xvij

Duogecimũ de ſuſtinetia
⁊ vigilatõe quã indixit apłis

⁊ de modis vigilationũ.de ꝓ
greſſu eiꝰ ad oꝛandũ quantũ
ij eſt iactꝰ vniꝰ lapidis ſᷣm lucã

De caſu eiꝰ in faciem.de eo ꝙ
petijt calice; tranſire a ſe.⁊ qͥd

ſit calicẽ trãſire ab illo,.⁊ ð ip/

ſa foꝛma oꝛatiõis.fo.„ñ xix
Caplim. xiij.de mltiplici eiꝰ
aduẽtu ad apłos.ð doꝛmitõe
ceoꝝ ⁊ aggrauatiõe ocloꝝ illo
rũ.qͥd ſit intrare in tẽcatõem.
de ꝓmptitudine ſpũs ⁊ infir⸗
mitate carnis.De hoc qð ait.
Surgite eamꝰ:ecce appꝛopi⸗
quat qͥ me tradet. et qͥd ſit ſur
gere ⁊ ire obuiã tẽtatõi vel tri
bulationi.fo. xxrij
Capli.xiiij.De ſubito ad
uẽtu iude et turba mita arma
toꝝ quã ſecũ adduxit ⁊ armii

vV 4

eoꝛum. o xrvſ atnoo ꝛ fletu cõpũctõis. ? ᷓ de
Laplim. xv. de oſculo iude cã ieſus pᷣmum adductꝰſit ad

et de datõe ſignude multipli/ annã.⁊ qͥd h̊ ſignificet. de ac⸗

cli ſignificatione et diuerſitate cuſatõe eiuſdẽ ⁊ falſis teſtib õ

oſculoꝝ de interrogatiõe dñi eũ ꝓductis,.⁊ de taciturnitate

ieſu ad eũ Amice ad qͥd veni ipſius.ftfo.

ace id qd vent ip „ rlix
ſti. ⁊ de interrogatõis iſtiꝰin · LCa.xxj.de ſciſſiõe veſtimẽ/

telligẽtia.o. xxvij toꝝ pncipis ſacerdotũ. ⁊ in
LCaplin. xvj.de acceſſu co/ clamatõe moꝛij ĩ dũm ieſũ:qꝛ

hoꝛtis ad dũm Jeſum:⁊ inie clamabãt reꝰẽ moꝛtꝭ.fo. liiij.

ctiõe manuũ in eũ.fo.ↄ xxxj Ca.xxij.de velatione faciei

Caplm. xvij. de euagiatõe dñi ieſu ⁊ ſput et colaphis ?
gladij petri ? ãputatiõe auri/ palmis.⁊ de interrogatõe ad
cule fᷣui pncipis ſacerdotũ.ð ad cũ facta Pꝛophetiſa qs te

gladijs ⁊ vagis.ð ipletõe ſcri ꝑcuſſit.⁊ de ludo capifolij q̊ͥ ð
pturaꝝ qꝛ ſic oꝑts fieri.xxxiiij eo ludere viſi ſunt.fo.⸗ luiij

LCaßp.xviij.de obiurgatide CLa.xxiij.de adductiõe dñi

turbaꝝ a dñno Jeſu ꝗ ad euʒ Jeſu ad pilatũ,de remiſſione

tanq; ad latronẽ exiſſent. De eiuſdẽ ad herodẽ qð ſolꝰ Au
ſeſſione eiꝰ⁊ doctrina q̃tidia/ cas ſcribit.et de illuſiõe ſcã ei
na in templo. ⁊ ꝙ alibi teneri ĩ veſte alba.⁊ de aſpnatiõe eiꝰ

nõ poterat.f/fſo xxxix ab herode ⁊ exercitu eiꝰ.ð he
Laplim.xix.De fuga diſci/ drode ⁊ exercitu herodiano.ð

puloꝝ ⁊ relictõe eiuſdẽ.fo.xlj. recõciliatõe herodis ⁊ pilatii

CLa.xx de adductõe dñi ie die moꝛi dñi ieſu. fo. lviij
ſu ad cayphã ⁊ ↄuẽtu ibidẽ fa Ca.xxiiij.de pnĩa iude ⁊ ꝓ
cto.de ſecutõe petri a lõge vſ iectõe argẽteoꝝ ⁊ ſuſpeſiõe eꝰ

q; ĩ atriũ caiphe.ð ſeſſiõe eiuſ ⁊ crepatõe.ð ẽptõe agri ĩ ſepł
dẽ cũ miſtrꝭ ⁊ expectatõne.de turaʒ pᷣcio.xxx.argẽteoꝝ. lxiiij
accuſatõe petri ab ãcilla oſtia Capᷣ.xxv. de accuſatõibo qᷓ
ria ⁊ ð ipſa ancilla.⁊ qꝛ cavy.et ꝓpoſite ſunt õᷣ eũ coꝛaʒ pilato.

oẽs imitatoꝛes eiꝰ põtiſices ñ de introgatõibo pilati ⁊ rũſio

hñt niſi ãcillã oſtiariã q̃ moꝛ⸗ nibo dũi ieſu.de interrogatõe

tẽ qrit diſciploꝝ ieſu.de nega illa q̃ interrogauit qͥd ẽ veri⸗

tiõlbo petri.de regreſſu eiꝰ ab tas ⁊ qͥd ſit vᷣitas.fo. lxx

☛△

—

—— —

Capitulum. xxvj.de vxoꝛe
pilati ⁊ viſionibus eius.et de
inſtantia eiuſdem apud pila⸗
tum,2⁊ de ſollicitudine eiuſdẽ
pilati apud populum,fo.lxv.
Capitulum.xxvij. De ele/
ctione barrabe a populo fa/
cta. De aſſenſu pilati in peti/
tione barrabe, de ablutõe ma
nuum eius et ꝓteſtatione in/
nocentie ſue. De acclamatiõe

iudeoꝛum dicentiũ: Sãguis

eius ſuꝑ nos ⁊c.fo. lxxvij
Capitulum.xxviij. De fla⸗

gellatõe dñi Jeſu. fo. lxxx

apitulũ.xxix. De coꝛona
ſpinea ⁊ veſte purpurea: in q̃
habitu oſtendit eum eis pila/

tus dicẽs. Ecce hõ.de virga
Caplm.xxxviij. de expꝛo⸗
bꝛationibus paſſioni eius aſ

arundinea ⁊ ꝑcuſſione capit
eius eadem virga.fo. lxxxj.
Caplm.xxx.ð altercatõe iu
deoꝝ ad pilatũ qͥ nunc per le
gem :nunc per ceſarem ſuade
re nitebant᷑ ei moꝛtem domi/
ni Jeſu. fo. xc
Caplitulũ.xxxj.De ſeſſione
pilati ꝓ tribunali in loco qui
dicit licoſtratos. Et de hoꝛa
paſceue q̃ſi ſexta.⁊ hoc qͥdem
ſm Johem. o. xxcvj
Capitulum.xxxij.de exui/

tione clamidis coccinee ⁊ in

induitione ppꝛioꝝ veſtimẽeto/

rum dñi Jeſu:et de eductõne

eius ad locum crucifixiõis et

baiulatione ꝓpꝛie crucis.foc.
Sub hoc etiam capitlo cõti/
nent᷑ figure et tropologie eiuſ
LCapitlin. xxxiij. De angari
atiõe cuiuſdã Symonis cy/⸗
renei vt tolleret cruceʒ domi⸗/

CCapituluʒ. xxxiiij. de loco
caluarie: ⁊ potione vini felli
Capitulũ.xxxv.de cruciſi⸗
xione.fo. . cxxvj
Caplin.xxxvj.de cruce pe
nitentie et de crucifixione la/
tronũ.ffo. ccxxvij
Caplm.xxxvij.de titlo cru

ſiſtentium. fo. cxxxj
Caplim. xxxix. de veſtimen

tis ⁊ diuiſione eoꝛum facta ꝑ

ſoꝛtem ⁊ tunica incõſutili ⁊ in
diuiſa. ffo. cexxxiij
Capitulũ.xl. De ſiti eius ⁊
potatione aceti ⁊ emiſſione ſſa
cratiſſiſſimi ſpũs eius.de caa
moꝛe cum ſpiritu emiſſo. fo⸗
llo cxxxviij

vſq; ad hoꝛã nonam duran/ H

Capitu lũ xlj. De tenebeis

tibus. o. CErlj pilatum vt non remanerent
ECapitulum. xlij. De ſciſſio coꝛpoꝛa eoꝛuʒ ſabbato in cru
ne veli templi. de terremotu ce. De lanceatiõe eſus ⁊ exitu
2 ſeiſſione petraꝝ.de apertio ſanguinis ⁊ aq de latere eius
ne monumentoꝝ ⁊ reſuſcita/ cũ ſuis ſignificatõib⸗.ſo. clij
tione ſanctoꝝ qui in gloꝛiam Lapituluʒ. xliiij. De depo⸗

et teſtimonius reſurrectionis ſitione coꝛꝑis eius.de moꝛtui

eius reſurrexerunt. de apari coꝛpoꝛis ſepultura et ſepultu

tione eoꝛum,de centurione et re adhibit.hoc eſt lapide ad

mulieribus paſſioni eius aſ/ uoluto: ſignaclo: cuſtodibus:
ſiſtentibuso., cxliij lintheis aromatibo: ⁊ de va /
Capitulũ.xliij.de deuotõe rijs ſeplturaꝝ modis.ſfo.clvij

——

Joſeph qua impetrauit a pi/ Capitulum.xlv. De reſur/

lato coꝛpus domini Jeſu. et rectione eius:eiuſq; miracu-

de inſtantia indeoꝛum apud lis.lo. S clxvj

—

—

„

3
. 5
P .*
1
1
4
„
7
1

Folium
Dmo/
nemur
in duodecimo
capitlo Exodi
, Caput agni cũ
inteſtinis ⁊ pedibus eius vo
rare.vbi caput ⁊ pedes ĩgreſ-/
ſus agni ĩmaclati in munduʒ
et egreſſus eius de mundo in
telliguntur: ꝓpter qdð admone
mur diligentiꝰ ſcrutari ingreſ
ſum eus in mundũ ⁊ egreſſũ
eius de mundo.Egreſſus eiꝰ
de mũdo paſſio eiuſdeʒ eſt cũ
dibo ludibꝛijs ſuis.q̃ qͥd habe
gt v̈tu ac efficacie fides pia
ac vᷣidica celeberrimæ fideliũ
oꝓfeſſione declarat. Quid aũt
ſacram̃ti et eruditõis habeat:
ipſo xpᷣo dño luce ac duce ex
oꝛdie tentabimꝰaꝑire. Pꝛi
mũ annotãtes ipſa vᷣba textꝰ
euãgelici( Scitꝭ qꝛ poſt bidu
um paſca fiet ⁊c̃). Ubi qm̃ pa
ſca ⁊ agni paſcalis ĩmolatio ⁊
rrãſitꝰintelligit᷑ iuxta miſteriũ
biduũ duplex illũinatio duo

rũ teſtam̃toꝝ:aut nature⁊ gr̃e

veni agni imolatio ⁊ eſus ſub
ſequit᷑ et ſubſecuta ẽ et qttidie
ſubſequit᷑. Silr ⁊ trãſitꝰ ð egi
pto mði huiꝰ ad terrã etne /⸗

7

1
miſnõis: ⁊ ð egipto pctõꝝ ad
terrã virtutũ:q̃ſi de tenebꝛis ⁊

meroꝛe tã mði qᷓ; pctõꝝ. Ipo
em̃ ſanguĩe agni iſtiꝰvelut h⸗

cio ſacrificio ⁊ ĩſignio de vtra
q́; pᷣnoĩata egipto educimur
et in oppoſitã terram trãſduci
mur. Juxta vᷣo moꝛalẽ itelli
gẽtiã xpᷣs dñs in ipſa paſſiõe
ſua figurã gerit penitẽtꝭ ⁊ etiã
pctõꝛis. ergo dicit ( Scit
qꝛ poſt bi.pa.fiet Quia vtiq;
ad aplos loqͥtur⁊ ad oẽs di⸗/

ſcipłos celeſti magiſterio edo

ctos ideʒ ſermo dirigi accipiẽ
dus eſt q̃ſi ſic diceret.ſcitꝭvos
oẽs ſic o docti ⁊c̃. Biduũ in⸗
fauſtũ hic cogitatiõis ⁊ dele/
ctatõis noxie intelligit᷑. Poſt
biquũ illud in veritate ſit pa/
ſca.i.ĩmolatio diabolica ꝑ cõ
ſenſũ ſcʒ.et trãſitꝰ diabolicꝰ a
terra ꝓmiſſionis in egiptũ.qꝛ
ab ipᷣa luce ſctĩtat ĩ meroꝛẽ et
tenebꝛas pctõꝝ tranſit᷑.⁊ dia/
bolo vt cruci ifernali affigat
ſponte ſe tradit pctõꝛ.Qð vᷣo
ðꝛ(filius hoĩs)hocipᷣm pctõ/
ri cõgruit:qͥ vtiq; filiꝰhoĩs eſt

illa ĩfauſta natiuitate de q̃ in

iij. Job ðꝛ. Pereat dies in q̃ᷓ
natus ſuʒz. ⁊ de iſto biduo ibi
dem legꝭ.ſimiliter et in.iij. Je
remie, Illa enim natiuitate a

5

Focus O Salance Q

N

—

1

Copyright 4/7/1999 VxVMaster GmbH www.yXVMaster. com
.— yrig xXy Vxy

VierfarbSelector Standard“ -Euroskala Offset