diligit:⁊ ei adherere ⁊ cũ eo eſſe
ðſiderat:initio a q de mifia iſta
educit᷑ ⁊ ad illũ adducit᷑ aggau

det. Star aſtant 2 9fideẽter vini
ſcti coꝛa iudicibo iniqͥs ſcientes

cabit᷑. Jpᷣi vo qͥ eos h̊ iniq̃ iudi
cãt iudicabunt᷑. Moꝛalr vᷣo ꝙ
penitẽs añ ði pᷣſidẽ ⁊ pconẽ ſta
re öbeat edocemur,ſtat ãt qͥ hu
militate erigit qꝛ hũiliatio nr̃a
exaltatio nra ⁊ eleuatõ ẽ ſiẽ hũi

üt, o duo vria iudicia ſecũ aguſil em̃ litas altitudo.Deijcit᷑ ãt ⁊ cadit
ſunt iudicat᷑ ĩ ceł ⁊ a iudicibo iniqͥs. añ pᷣſidẽ hmõi qͥ añ eũ ſe ↄtũa/
et ⁊ vbi audiũt coꝛã iudicibo iniqͥ ſ cẽ exhibet vlł ſuꝑbũ:ñ ꝑat audi
nihe⸗ accuſatões ſuas: audiuũt nihilo re hũiir atʒ ſuſciꝑe ſniaʒ quã ce
e micoꝛã iudice xpᷣo dño ĩ celis leſti ↄſilio ex lege diuia ĩ eũ tule
duH audiut iq; ꝑ fi excuſatões ſuaſ rit. NHe mirerꝭ aut ꝗa ipaʒz hũili
ni ſilr ⁊ vbi ab ipſ̃ ↄdenatiõis ſue anionẽ ſtatũ diximꝰ vel ſtatoem
igg ſnias audiũt: audiũt iriꝰ a xpᷣo qꝛ hũiliatio et ſi deiectio veterꝭ·
4 dſio indice ꝑ fidẽ ſnias ſue ab/ hois ẽ:tñ eleuatio ẽ noui (Et in

—

mpfai ſolutoiſit appꝛobatõis,nõ curãt trogauit eü pjes dices: tu esrer
ſind de iniq indicio ? falſo cecoꝝ ⁊ qᷓ iudoꝝ?:) q; ta crebꝛo eũ ĩtrogat
e rch ſũt ñ videtii: ſcictes pitati ⁊ vt aim ei diligeti examiet. ⁊ ne
4 ſuſticie n obeẽ erronea tudicia foꝛte iniq; i ei ſniaʒ ferat ↄfeſſo
1 ⁊ iniq ſ pdeſſe ſcietes,.qꝛ ſupnꝰ res ocs ⁊ iudices iſtruit vt cĩlx
nen iudex ? poõnfet hmõi iudicia ir qs neſciũt diligeter examinent
fakn rita h 2 iania. maxĩe aũ̃t attede ſicut Job de ſeipſo dicit in. xxix

hal tes ilſs pme ad Eomiii; A ätiu Zä; quã neſciebã diligeter iue

n diegt me dnie e. Repurit igit l, ſtigabi, A aüt midet pilaro (ta

nias nullas: vtpote an iu/ die vitate 9feil?/ auã okeſſiõezʒ
ullics eſ iuſticia. Seinnt tez inten ogat ſacer gott vitatH

ne las inias nullas: vf

— „ 2——

Afiteri debere,. De hoc o q

“ ſequit᷑.(Et cũ accuſaret a pn

cipibus ſacerdotũ ⁊ ſenioꝛib⸗
popull:nihil reſpodit) ſignat
ſoli iudici ſacerdoti ĩ hmõi in

terrogatoiby eſſe reſpõdendũ
ext inſidiatoꝝ calũniã declinã
dam:maxime cũ de bonis no

ſtris interrogamur. Illa eniʒ

fatenda ſunt humiliter ſacer⸗

doti et cũ timoꝛe.quia ex illis

ꝓ parte noſtra pẽdet iudiciũ.

NQODuãto em̃ maioꝛa bona nobᷣ
aut data aut cõmiſſa ſunt:tã/

to grauius delinqmus ea de
ferentes ⁊ pꝛoijcientes.tanto

etiam in deum magis ingrati
exiſtimus. Quia igit᷑ hoꝝ ma
ioꝛitas vel minoꝛitas culpaʒ
noſtrã aut aggrauat:aut mi/

nuit.merito noſtrũ ex ea dixi
mus pẽdere iudiciũ.⁊ ideo ſa

cerdoti innoteſcẽda ſunt oĩa.
pſertiz cum de eis interrogat
vt plene ſq; inſtruat᷑ qͥ iudica

turus ſedet. Bona vᷣo noſtra

vł mala alijs annũciare non
ſine ꝑiclo noſtro et eoꝝ poſſu
mus qͥ audiunt.vtrũq; em̃ ꝑi
culoſũ nobis eſt:⁊ laudari ab
eis:⁊ vituꝑari.De his mani⸗
feſtũ eſt qui ad malignãdum
tm̃ de malis noſtris interro/
gant ꝙ nullatenus eſt eis re⸗

ſpondendũ Et hi ſignant hic
pꝛincipes ſacerdotũ ⁊ ſeni
oꝛes populi. Nolebat dñs re
ſpõdere quod ad cauſamnõö
ptinebat, vel quod paſſionez
eius auerteret:ſed ꝑ ſolã ↄfelꝰ-
ſionẽ veritatis: hũilitate moꝛ
tis querebat.in qᷓ ſciebat ſalu
tem mũdi cõſiſtere: exempluz
ſimul ⁊ doctrinã pᷣbens peni
tentib⸗. vt ꝑ humilẽ confeſſio
nẽ veritatis moꝛtè querãt ve
teris homĩs: in qᷓ ↄſiſtit ſalus
⁊ reꝑatio noui.CX ſi detracto
res ⁊ cõuiciates ꝑ iſtos intel⸗
lexerimus bene ↄgruit. Dicit
em̃ pilatus (Hõ audis qᷓnta

aduerſuz te dicũt teſtimonia)

Nulle em̃ ſunt ſentẽtie eoꝛuz
nulla teſtimonia: ⁊ hoc eſt qqG⸗/
niã pᷣter ius ⁊ nõ in iudicio fi
unt. Ideo ergo nõ ſunt cura⸗-
da ei qͥ ab alio ⁊ ꝑ alia ⁊ alibi
iudicandus eſt. Ipſi em̃ ⁊ nõ
iudices ſunt.⁊ ꝓpter hoc nul-
la eoꝝ eſt ſententia.nec reme⸗
dio amellatioie indigeternõ

teſtes ſunt.qm̃ vt ad vnũ di -

camus:nulla prãte vel autoꝛi
tate:nullo iuris oꝛdie pcedut
Et mirabilr queri moꝛs ve
teris hoĩs ⁊ remiſſio peccato

rũ largiſſima obtinet et gratii

ſimũ deo ſacnificiuʒ offertur

„

— —

tbie
ſenn
iore
n
ſone
lol

N
.

e
ſcſo

ſre⸗

re
nin

ℳ

6

LXXI

dum hmõi hoĩes patienter et diderunt te mihi)et hoc rete

hũiliter audiunt᷑: et benigno tota em̃ accuſatio ⁊ teſtificatõ

aĩo interiꝰpoꝛtant᷑. Veliõ no ſacre doctrine et exhoꝛtatiõis
luit falſis incriminatõnibo re ad hoc eſſe debet ↄtra pecca/
ſpõdere.qꝛ de eis iam iudica ta ⁊ veterẽ homineʒ vt tradat
uerat pilatꝰ ⁊ plane dixerat ſe pᷣſidi pniali.Et hi qui ad hoc
in eo nullã inueniſſe cauſam. intendunt gens noſtra ſunt ꝑ
nec etiã herodẽ. Maxĩa autẽ miam quã nobiſcũ faciũt p⸗
dñi Jeſu patieẽtia eſt qͥ oẽs ſu ximitatẽ ſuã ad nos cõpꝛobã
as accuſatões hoc eſt cõuicia tes:ſicut legit᷑ in.x.Luce de ſa
et detractiões ſilenter ⁊ patiẽ maritano. Quis inqͥt hoꝝ di

ter audit. Ammirabilẽ aũt pa
tientiã ſuã efficit dũ reſpõſio/
nem aut defenſionẽ exactꝰ nõ
exhibet.et hoc eſt dicere ( Hõ
reſpondit eis ad vllũ verbuʒ.

ita vt mirarentur vehemẽter)
Maxime em̃ in hoc ãmiran

da ẽ patĩa ⁊ hũilitas ꝙ nec in
nocentiaʒ ſuam etiã ᷣbotenꝰ
defendere curãt:ſciẽtes victo
riam ſuã non in pugna ꝑ de/
fenſionẽ ↄſiſtere.ſed in ceſſiõe
toleratõis ⁊ benignitatis. C

aũt Johãnes addidit i. xviij.

xit dñs Jeſus videt᷑ eius ꝓxi
mus.Ille aũt reſpõdit:qui fe
cit miſcdᷣiam cũ ipᷣo. Iſti ſunt
et pontifices noſtri qͥ pontem
nobis faciũt q̊ ad deũ redea⸗
mus.et hũc põtem ex marga/
ritis ſacroꝝ eloquioꝝ ⁊ ramiſ
ligni vite qð ſapĩa eſt:nobis
extrunnt. Pons iſte pnia eſt
cuius extructionẽ maxie niti
impedire diabolus. et cũ con
ſtructꝰfuerit:totis ſtudijs ⁊ v
ribus illũ euertere ⁊ deſtruere
conat᷑.CX aũt huic ⁊ pontifici

(qꝛ pilatus dixit NHunqͥd ego bus nibil reſpondit dñs Je/

iudeus ſum:gens tua ⁊ ponti ſus:pculdubio quia doctoꝛi
fices tui tradiderunt te mihi) bus nos ſuꝑ pcis noſtris ac
In q̊ iuxta literam intẽdebat cuſantibo nihil ex aduerſo no

oſtendere ꝙ merito ignoꝛaret bis reſpondendũ ſit:qn potiꝰ

eũ eſſe regez iudeoꝝ(Nunqͥd toꝶ gaudijs amplectẽda ẽhu
ego iudeꝰſum q̃ſi em̃ hoc ſci/ iuſmodi accuſatio. Allegatio
am te eſſe regẽ iudeoꝝ (gẽs in em̃ ꝓ nobis et quaſi coꝛroſio
quit tua et pontifices tui tra⸗ et limatio vinculoꝛũ noltend

De hoc Ecẽi.iiij. Hõ contra

verba pncipũ ſacerdotum et
ſenioꝝ populi aduerſus ieſuʒ
q veritas eſt.ſed ſignata ᷣba
veritatis erant ſicut expoſui/
mus qͥbo nullatenꝰↄtradicen

dũ eſſe ĩſinuare voluit ipſa ve

ritas taciturnitate ſua.Qõ ãt
ſubiuxit dũs Pilato fm Jo/
hannẽ (Regnũ meũ nõ eſt de

hoc mũdo)verũ eſt. Regnum
em̃ qð eſt ecclia de celo eſt.qꝛ

totũ qðᷣ habet de ſurſum eſt.
ſicut legit᷑ in.xxj. Apoc. Ego
iohes vidi ciuitatẽ ſanctã hie
ruſalem nouã deſcendentẽ de

celo a deo paratã. Et ipſemet
in. xv. Joh. De mudo nõ eſtꝭ⸗

ſed ego elegi vos de mundo.
Silr neq; regnum.igra qua

in elect; regnat ⁊ q̃ ipſi regnãt

ſub eo ſuꝑ carnẽ ⁊ vicia:nõ ð̊

mũdo eſt:ſed de ſurſum deſcẽ
dens a pr̃e luminũ. Sʒ neq;

regnum.iptãs qᷓ regit olĩa de

mũdo eſt:imo ſup mũduʒ ⁊z a

patre habet eam. Vel regnũ
meũ nõ eſt de hoc mũdo.i.nõ
eſt mũdanũ:vt in eo regnem
ꝑ vim atq; potentiã:ꝑ bellũ ⁊
oppꝛeſſionẽ:ſed magis ꝑ patiẽ
tiam ⁊ ceſſionẽ. Regna quip/

₰

dicas v̈bo veritatis vllo mõ.
Verba qͥ ppe falſitatis erant

4 S „ 2
D F
.

pe mũdi bella ⁊ violẽtie dã⸗

modo creauerũt. Sed regnũ
dei magis patietia:pax: ⁊ ceſ/

ſio. ⁊ huic intelligẽtie cõgruit
qð ſequit ( Si ex hoc mundo
eſſet regnũ meũ: miniſtri mei
vtiq; decertarẽt vt ñ traderer)

Regna qͥpe decertatõibo ſeſe

tuent᷑ cedendo aũt et patiẽdo
deſtruunt. Ecõtrario regnũ
dei pace ⁊ patia fulci᷑ et am/
pliat᷑. Vnde ad Ro.xiiij.Re-

gnum deli nõ eſt eſca ⁊ potus

ſed iuſticia Wi et gaudiũ in
Diſtri regů mun

ſpũſancto. Miſtrir
danoꝝ nõ noꝛũt niſi decerta/

reꝓ regibus ſuis. Ecõtrario
vᷣo miniſtri regis celeſtis ꝓre
ge ſuo cedere ⁊ pati potiꝰ edo
cti ſunt. (Regnum meũ non
eſt hinc Dixit itaq; ei pilat er
go rex es tu. Rũdit ei Jeſus:
tu dicis qͥa rex ſum ego) Iſta
oĩa ſunt plana. Qõð vᷣo ſequit
Ego in hoc natus ſum ettad
hoc veni in mũdũ vt teſtimo-⸗
niũ phibeam vitati) Ad hoc
qᷣpe natꝰ a patre vt vᷣbuʒ ſpi
rituale de loquẽte ſpũaliter.et
vt imago de inſpectoꝛe ĩter ip
ſum inſpectoꝛẽ ⁊ loquentẽ ceK/
tera oĩa oſtenderet. Illo enix
verbo vᷣitatem ſuã loquit᷑ deꝰ
pater angelis et ſanctis aialbb

— „ — —,—

— L —

6 z

gi
Dil
guit
nch

tin,

olns
nuns
rta/
grio
pre
ede
non
.
e
it
1d
0r.

e
hi
6
1
⸗

d⸗

Folium

et ipſe teſtimoniũ paterne ve/

ritatis.hoc eſt verbũ certiſſi⸗
mũ atq; firmiſſimũ cui ſoli de
paterna veritate credẽduʒ eſt.
p quod ſolũ ipſa cognoſcitur.
Vnde in pmo Joh. Vnige⸗
nitus qͥ eſt in ſinu patris ipſe

egnarrauit. Vel in hoc natus

ſum in mũdo.natiuitate tꝑali
de virgine(vt teſtimoniũ ꝑhi
beã veritati)quã falſitas opi⸗
nionũ ⁊ vanitas ipſa tꝑaliuʒ
obnubilat ⁊ videri non ſinit.
Ad hoc quippe lux emittit᷑ et
oꝛit᷑ vt veritatem reꝝ q̃ ad ſa/
lutem ꝑtinent oſtẽderet:⁊ con

trarioꝝ erroꝝ nubila diffuga

ret. Pꝛopter qð ⁊ ipſe in euã/
gelio Joh.viij.ðt. Ego ſũ lux

mũdi:qui ſequitur me nõ am

bulat in tenebꝛis. Et iix. eiuſ
dẽ.q;diu ſum in mũdo lux ſuʒ
mũdi. Natiuitas ⁊ oꝛtus idẽ.
Vnde ⁊ oꝛtꝰſolis iuſticie na/

Malachie.iij. Oꝛiet᷑ vobiſ ti

ſic et ad hoc per ipſum. rena/
ſcimur:vt teſtimonium perhi
beamus veritati.⁊ que ipᷣe eſt
et quam hic docuit ⁊ oſtẽdit.
Non ſolum aũt debemus ꝑ/
hibere teſtimoniũ veritati cõ
feſſione oꝛis.ſed et opeꝝ.Te/
ſtis enim veritatis non debet
eſſe niſi verus. Nõ poteſt aũt
eſſe verus qui partem habet
falſitatis.Quocunq; ergo vi⸗
cio laboꝛet quis:nõ eſt teſtis
idoneus veritaꝶ.ſed neq; ve/
ritatem nouit qui mendaciuzʒ
diligit. Qui em̃ dicit ſe noſſe
deum ⁊ mandata eius nõ cu
ſtodit:mendax eſt.vt legit᷑ in
ſcðᷣo pme Johis. Nõ eſt igi
tur teſtis idoneus veritatis.

Gequit᷑. Om̃is qui eſt ex ve

ritate audit verba mea.) To⸗/
tus vetus homo ex falſitate ẽ
atq; mẽdacio.ſicut expꝛeſſe le

gitur in. iij. ad Colof. Moꝛ⸗/

titicate membꝛa veſtra qᷓ ſunt
ſuper terram: foꝛnicatiõeʒ ⁊c̃.

mẽtibo nomẽ meuʒ ſol iuſticie Quis em̃ dubitet omnia mẽ⸗
Veritas igit᷑ vł ipſe pater vł bꝛa illa que ibi enumerant᷑: et
ipſa diuinitas q̃ oppoſita eſt omnia mendacia eſſe et inſa/
oĩ falſitati ⁊ vanitati hic acci nias. Sed hoc totũ alibi diſ
pienda eſt ſicut expoſuimus. ſerendũ eſt. Interiʒ aũt ne du
Sicut autem ipſe natũ ſe di/ bitet᷑ veterẽ hoĩem ex menda
cit ⁊ veniſſe in mundum vt te cijs ⁊ inſanijs eẽ ↄpoſitũ:⁊ ꝓ
ſtimoniuʒ perhibeat veritati: pter hoc vᷣitat epniſoremt

Capitulũ

aduerſariũ:⁊ circa veritatem

erroneũ.Et ideo merito vᷣba
veritatis nõ recipit.qð eſt au
dire.vel eſſe ex veritate:idẽ eſt
quod eſſe veꝝ.Cuius aũt coꝛ

veritas occupauit verba veri

tatis reſpuere non poteſt. ſed
ea velut ſibi cõgruẽtia ⁊ ami⸗
ca amplectit᷑. Mens vᷣo quã
falſitas occupauit ⁊ poſſidet:
verba veritatis falſitate ſe op
ponente nõ recipit. Sicut le/
gixt᷑ xxvij. Pꝛouer. Non reci⸗
pit ſtuleꝰ verba pꝛudentie niſi
ea dixeris que verſant᷑ in coꝛ/
ge eius. Quod ⁊ ꝑ ↄtrariũ ac
cipiendũ eſt de ſapiẽte.qͥ ver/
ba ſtulticie nõ recipit. Qui ex
veritate eſt habet aures veri⸗
tad ⁊ veraceo.⁊ ꝓpter hoc ver
ba veritatꝭ audit interiꝰ.(Di⸗
cit ei pilatꝰ Quid eſt veritas)
Pꝛudenter interrogauit pila

tus.ſed infructuoſe dũ reſpõ⸗
ſionẽ nõ meruit.nec etiã expe

ctauit. Bꝛeui interrogatõe to

tam dñi ſaluatoꝛis doctrinaʒ

cõpꝛehẽdit. Totꝰem̃ liber do
ctrine catholice ⁊ tota ſapien
tia celeſtis:nihil aliud eſt niſi
agnitio veritat:. cuiꝰↄgnitio/
nẽ ꝓmittit diſcipulis in.viij.
Joh̊. Siinquit vos mdſeri/
tis in ſermone meo: veni diſcl

4

puli mei eritis et agnoſcetꝭ ve
ritateʒ. Hec eſt ãt veritas q̃ ſe
intuentes illuminat:paſcit: re

ficit:ſolidat:⁊ delectat.q̃ etiaꝰ

amplexãtes nõ illudit:⁊ inni/
tentes ſibi nõ deijcit vt vani⸗
tas.Hec eſt veritas q̃ ab erro
ribus ⁊ inflatiõe quos replet
liberat:⁊ ab illuſionibo ample
xantes ⁊ a pᷣcipitijs innitẽtes.
q̃ omnia ꝓpter falſitatẽ erroꝛũ
⁊ vanitatẽ creaturaꝝ diximꝰ.
Ex quibo tota illa maledicta
materia veteris hoĩs:vicioꝛũ
vniuerſitas oꝛit᷑. Falſitas em
et vanitas nec oculos implet
aut illumĩat intuentiũ:nec im

plet bꝛachia cõ plectentiũ nec

põdus ſuſtinet innitẽtiũ.⁊ ꝓ/
pter hoc aut erroꝛe ðᷣcipit.aut

vanitate ſua illudit et deijcit.

vñ nihil aliud eſt pctõꝛ qᷓ; er/
roꝛe deceptꝰ in credendo.(Et
cum hoc dirxiſſet exijt ad iu⸗
deos ⁊ dixit eis. Ego ĩ eo nul
lam cãm inuenio) Frequens
iſte exitus ad pꝛincipes ſacer
dotũ ⁊ ſenioꝛes populi:nõ ſo
lum eius diligentiã in inueſti
gatiõe cauſe:⁊ ſollicitudinem
eius ſuꝑ liberatõe dñi ſalua⸗

toꝛis oſtendit. ſed ꝙ frequens

debet eſſe recurſus iudicuʒ et
cõfeſſoꝝ ad iuriſꝑitos ⁊ legis

—

——

— —

k

diuine doctoꝛes moꝛalxr inſi⸗ id eſt in paſca:qͥ dies peniten
giͤſe nuat. In foꝛo nanq; foꝛenſi ð tie eſt ⁊ ↄfeſſiõis:queʒ celeſtis
n cõſilio iuris ꝑitoꝝ ⁊ in reſcri/ ecclia feſtiuũ ducit atq; ſolen
aiß pto. In foꝛo penitẽtiali de cõ nẽ ſicut ſepe oſtẽédimus. Sed
nn,⸗ ſilio ſacroꝝ doctoꝛũ et ex lege attende qͥs ſit pplus qͥ clamat
ni⸗ diuina iudicandũ eſt. Hi eniʒ ꝓ barraba: ⁊ contra xpᷣm cla/
eno ſunt accuſatoꝛes peccatoꝝ at mat. plerũq; ĩfirmitas peccã/
plen q; peccãtiũ. Poſt hec reuer/ tis:erubeſcẽtia eiuſdẽ: iuuẽtꝰ:
npe tendũ eſt nobis ad narratõeʒ nobilitas:ſocietas mũdi:ob⸗
ſich Mathei. (Per diẽ aüũt ſolen/ pꝛobꝛiũ:⁊ innũerabilia hmõi
mmi nsẽ cõſueuerat pᷣſes pplo dimit q̃ clamoꝛe ſuo q̃dãmõ ſuade-
ind, tere vinctũ vnũ quẽ voluiſſʒ) re nitunt᷑ vt liber a pena peni
ice Johes aũt in.xviij.ita habet. tentiali pctõꝛ dimittat. Sed
i Eſt aũt cõſuetudo vobis vt imꝑitus ⁊ iniquus cõfeſſoꝛ et
eß, .vnũ vobis dimittã in paſca.) alter pilatꝰad clamoꝛeʒ hmõi
le Vnge manikeſtũ eſt diẽ ſolen ppli inſaniſſimo furoꝛe dimit
in nem vocari paſca. Pꝛeſes pe tit peccantẽ vt nulla pena pe/
iner nitentialis tot apud ſe hʒ vin nitentiali eũ feriat. Vel pplus
1,, clos q̃t veteres hoĩes in vno clamãs ꝓ barraba ꝓplus vici
Ccoſitente inuenit.Hi aũt ſunt oꝝ eſt ipſius confeſſoꝛis. Idẽ
i luxta numeꝝ vicioꝝ vl pctõꝝ vl ſile apud iniquos iudices
, yäy3nſ⅜⸗ in eodẽ hoiĩe foꝛnicatoꝛẽ:ſu frequenter fit:vt pꝛo barraba
lt perbũ:auarũ:q̃ſi diuerſos in id eſt pꝛo quouis iniquo cla/
, ltelligas.ſed hi qͥdẽ ligati ſunt mat multitudo rogantiũ:cla/
u vinculis pctõꝝ. Nihilominꝰ mat nequitia ipſius iudicꝭ ac
1 Iñ ⁊ nouus hõ ligatus eſt vin remiſſio vel cupiditas eiꝰ. cla
culis ſctõꝝ deſiderioꝝ ⁊ boni mant etiaʒ munera. Et vt ad
ppoſiti ⁊ obediẽtie: quã debet vnum dicamus:clamant oĩa
impẽdere cõfeſſoꝛi.De oibus que a veritate ⁊ iuſticia iudi⸗
en bis maniteſtũ eſt eũ nõ poſſe cem deuiare ſuadent. Clamo
n dimittere niſi vnũ:hoc eſt no rem autem hmoõli ſolus pilatꝰ
46 num q vnꝰ eſt. Et hãc debet exaudit:⁊ ex fauoꝛe ſolus ab⸗
habere cõſuetudinẽ vt illũ ab ſoluit vel condemnat:agẽs iu

* . 4 . R .
ððꝗꝗ”ð ð
*

7

nec cuiuſqᷓ; accipietis ꝑſonaʒ

quia dei eſt iudiciũ. Hic q dẽ
pplus apud iniqͥs iudices cla

mat cõtra innocetes ne dimit
tant᷑.Qui aũt nõ habent ĩ cõ
ſuetudine vel vnum dimitte/

re:deterioꝛes ſũt pilato:qͥ ſal⸗
tem vnũ dimittebat. Qui aũt
nheminẽ dimittũt: quẽ vel pe/
na nõ feriãt: vel a q̊ pecuniaʒ

extoꝛqueant: iniqoꝛes ſe eſſe

pilato manifeſte oñdunt.Qð
auũt ſequit᷑( Habebat aũt vnũ
vinciũ inſignem) i.ſamoſum

vel nobilẽ qͥ dicebat᷑ Barra⸗

bas) qͥ interpᷣtat᷑ fiius patris
id eſt diaboli qͥ atonomaſtice

HNulla erit diſtantia ꝑſonarũ

bolus.quem qͥdẽ vinctũ apð
ſe habet iudex:q̃tiens vinctũ
habet reũ quemcũq;. Silr et
ↄfeſſoꝛ.vnð ⁊ toties ipᷣm bar
rabam ſpũalr cõdẽnat et occi
git qtiens reuʒ in eo ꝙ re? eſt
hoc eſt in ipſo reatu q;tum ſcʒ
Vita qppe diaboli in pctõꝛi
bus ipᷣm pctm̃ eſt vel reatus.
Vnde et dum ligat᷑ pcrõꝛ q̃li
bet modo vt nõ peccet vł pec
care nõ poſſit: amplius ligat᷑
diabolus in eo. Hunc etiam ⸗
barrabã ligatum apud ſe bz
vnuſquiſq;.quia in ptãte ha/
bet liberi arbitrij vt eñ vel di⸗
mittat vel occidat ſpũ aliter.ti
meat autẽ vnuſquiſq; ſibi ne

dicit᷑ pater ꝓpter inũerã mul barrabam iſtum.i.diabolum

titudinẽ filioꝝ.vel ꝓpter male
dictũ illud puilegium genera
tionis ꝙ de bono malũ gene⸗
mat vel de ſeipſo genuit vt di⸗
abolus eſſet. Vel yronice pa

ter dicit᷑ diabolus ⁊ ꝑ antifra

ſim.quia reuera non generat.
ſed degenerat.qꝛ genus nati⸗
uum et generoſitatem autert:
et generatiõem nature ⁊ gra/
tie deſtituit ⁊ ðgenerare facit.

Barrabas igit᷑ et diabolꝰ ac

cipipõt qui filiꝰ eſt pĩis vt di

vel veterẽ hominẽ dimittat ?
llberet ex illa ſententia qua in
iij. Reg. xxiij.ad regem iſrael
Cuſtodi virum iſtum qͥ ſi la
pſus fuerit:erit aia tua ꝓ ani⸗
ma illius Hoc eſt rex iſrael in
gicium tuum quod locut es.
In lapſu igitur ⁊ euaſiõe bar
rabe iſtius:moꝛs eſt vniuſcu/
iuſq; noſtꝝ.ſed execrabili im⸗
pietate aiam ſuam ſepe ꝓ ani
ma illius miſer peccatoꝛ po⸗
nit:dum vt ille viuat ſicut ex⸗

——-——YYð —

—
. „ —ʒ—

poſuimus, eam ererne moꝛti re dũ excõicatiſſimũ barrabꝭẽ
ſubijcit. Noli igit᷑ o peccatoꝛ receptas. ⁊ hoſtẽ dei atrooiſſi
barrabã quem apud te liga/ mũ nõ ſolum apud te hoſpi⸗

tũ habes: hoc eſt ptãti tue tra tio recipis ſed et ↄtra deũ de/
e ditũ ⁊ ſubiectũ:noli inquã eũ fendis. Si & iudex es ſoꝛẽſis
n dimittere libeꝝ:⁊ noli velut al erhoꝛre pilati nequiciã:qͥ cuʒ
ter pilatus clamãtẽ ꝓ eo exau detrimẽeto iuſticie voluit pla⸗
4 dire multitudinẽ vicioꝛũ/ſ.tu cere pplo adeo vt latronem ?⁊
6 oꝛũ aut alioꝝ qrũcũq; que li, homicidã ⁊ ſeditioſum dimit
, berationẽ ei tibi ſuggerunt ⁊ teret ⁊ innocentẽ cruciſigeret

ſuadent. Quid ergo de his q Si ↄfeſſoꝛ es:nõ minꝰhãc in

.

n⸗
03
19
P/

g nõ ſolum barrabam nõ occi/

dũt:nec ſolum apud ſe recipi
unt vt latro ſit.ſed etiamm dñm

oĩm que poſſidere debuerant
cõſtituunt.Hi ſunt toꝛpidi et
negligentes pctõꝛes qͥ diabo
lũ vel veterẽ hoĩem ſibi nõ ſo
lum dñari ꝑmittunt ſed et vi
oletiſſima duriſſimaq; tirãni
de ab eo ſe pᷣmi ⁊ affligi gau⸗
dent. NHelc o miſer pctõꝛ qꝛ

barrabas q latro eſt ⁊ homi⸗

cida ſicut vocet Marc/ xv.
et Au. in. xxiij ? Joh. in. xviij

goq latronem ? bomicidã re

ceptare nõ times: ab eo pᷣmꝰ
et bonoꝝ tuoꝝ ſpũalium ſpo
liatõem et inguiatoem pater⸗
DBed neq; eccliaſticam cenſu
rà ſoꝛmidas. nec vereris ſide

litatẽ qu
ðZZ è

thie. ae e.
et ad ingulagu te. Derito er

fidelitatẽ deteſtare et memẽto
qꝛ pᷣco et carnifex inſtitutꝰ es
vicioꝝ:nõ nutrix:nõ lactatoꝛ
nõ applauſoꝛ atq; defenſoꝛ. ſʒ
hoc totũ ſine dubio ðbes vir
tutibo ⁊ nouo hoĩ. Attende G
quãta ſit iniqͥ tas ſi contrario
moõ te gelſſer videlicʒ ſi carni
fex ⁊ lictoꝛ ſis virtutũ et noui
homis. vicloꝝ vᷣo nutrix atq;

patronꝰ. Si aũt iudex tuip⸗
ſius es qͥ es q̃tiẽſcunq; teiꝛßm
examinas: ⁊ de coꝛrigẽda vi⸗/
ta tua apud temetipᷣm delibe
ras. Caue ne te ibidẽ pilatuʒ
exhibeas vt diabolum vl ve
terem hominem abſoluas. et
teipſum non ſolum moꝛti pꝛi
me que culpe eſt. ſed et tercie
que dãnationis eſt eterne ſub
ijcias. Aniaduerte barrabaʒ
id eſt diabolũ et chꝛiſtũ apud
te et eante caalam agere 2

Adduerte qꝛ ſi diabolũ dimiſe non paſſione et veritate ſicut

ris:xpᷣm ſpũalr in teipſo occi ſepe diximus neq; cõpaſſiõe.

dis. Similiter ⁊ econuerſo ſi quia nec pati nec cõpati põt
xpᷣm dñm in te ſpũaliter libe⸗ de cetero. ſed quia ipſe ceſſat

rauerꝭ:diabolũ occidis.Sa/ opꝑari bona in nobis ⁊ ꝑ nos

tage ̊ exeplo pilati vt ipᷣm li⸗ qñ noſipſi bona oꝑari deſiſti
beres. Nos aũt ecõtrario vt mus.illũ ꝓhiberi qũ nos ꝓhi
diabolum liberemꝰ ⁊ xᷣm oc bemur ab hocet ligari qn li⸗
cidamꝰ ſatagimus.plerũq; pi gamur noſ. Silr q;dtum ad h
lato in hocipo neqoꝛes.Quo hic in nobis dicit᷑ Rex em̃ ali

tiens em de petõ perpetrado qs et ſupare et ſupari in ſuis

gpud nos deliberamꝰ: qͥd ali

udq; xpᷣm in nobis occidere
ſatagimus: ⁊ diabolũ libera/

re qͥ apud nos tã diu vinctus

tenet᷑ q;diu noſipſi vincuł ſa/
pientie ſalutarꝭ vincti et cõpe
dibo eiuſdẽ cõpediti tenemur.

hoc eſt qtienſcunq; dei timo/

re ⁊ amoꝛe a maliſ coercemur
Ligatus igit᷑ apud nos eſt di
abolus et ſimilr vetus hõ: vt

nihil ꝑ nos vel in nob poſſit e udiuit fe
re peſſime que iuidia eſt:et pe
titõeʒ fauoꝛabiliſſimã noluit

q́tiens noſipſi ſic xpᷣo dño al⸗
ligati ſumus.de qua alligatu
ra Ecẽi.vj. VNincula illius al
ligatura ſalutaris. Silr ecõ/
trario vinctꝰ eſt xpᷣs apð nos

ſpũalt: qñ ad bona facienda

ligati ſumus vinculis pꝛauo
rũ ðᷣſiderioꝝ.ſicut ſepe oſtẽdi
mꝰ ex.v. Pꝛouer. YFunibo pec

cum ꝑ ſe nihil agat aut patia

tur vſitate dicitur. Dimitte er
go vinctum xpᷣm dũm: ⁊ occi

de in te diabolũ.Libera vltã

tua.i.gratiã ⁊ occide moꝛtẽ tu
am/i.culpã. Noli fauere iniqᷓ

multitudini et noli dicere cuʒ

pilato multitudini(Quẽ vul/
tis dimittã vobis barrabam
an Jeſum qͥ ðꝛ xp̃ᷣs. Sciebat

em̃ ꝙ ꝑ ĩnidiã tradidiſſet euʒ)

Rugitũ et eiulatũ audiuit fe/

audire iuſticie (Begete au

tẽ illo ꝓ tribunali:miſit ad eũ

vxoꝛ eius:dicens.nihil tibi et
iuſto illi ꝛc̃. Vxoꝛ pᷣſidis ſpũ⸗

aliter nulla rectiꝰ intelligit᷑ ;ᷓ

iuſticia. huic em̃ debet toto

amoꝛe ↄiũgi et adherere, hac

catoꝝ ſuoꝝ qͥſq; cõſtringitur. debet totis viſceribo amplexa

Ligatio ergo nr̃a xpᷣi dni eſt: ri:Ex hmõi cõmixtione gene

t
ſder
hot
ſa
1os

ß;
bet
1
fe⸗

—
—

„

rare debet filios iuſticie. gene nauit inuenculam.ſic q facit
ratione.ſ.rectoꝛũ que bñdicet᷑ ꝑ vim iniquũ iudiciũ. Vñ iu

Soboles ſſta rcã iudicia ſũt
et ſemite iudicioꝛũ. Vxoꝛ iſta
mittit ad p̃ſidem velut qndaʒ
nunciũ rectitudinis cogitatõ

nem.q̃̊ quidẽ nuncius aduer

ſus oẽm iniquã accuſationeʒ
nihil rectius aut ↄueniẽti di
cere poteſt pᷣſidi q;ᷓ (nihil tibi

⁊ luſto illi)qͥ iniq̃ accuſat᷑.Co

gitatio vo rectitudinis nũciꝰ

eſt ipſiꝰ iuſticie, ab ipᷣa em̃ mit
tit᷑:q̃ qð diximus ipᷣi pᷣſidi in/
terius loquit᷑:nec debet eſſe p
ſes qͥ vxoꝛem iſtã nõ habuerit
A p̃ſide em̃ ſoboles quã dixi
mꝰ quaʒ nec ex adulterio nec

ex alia vxoꝛe gignere pᷣt. Dic
ergo vxoꝛati.i.hmõi vxoꝛem

habentes:ſoli tribunalibo pᷣfi
cſendi ſunt. repellendi vᷣo foꝛ
nicatoꝛes qͥ cum iniqͥtate q̃li⸗
neq; poſſibile vt aliunde oꝛia
tur iudiciũ q; ex iuſticia. Per

uerſiſſimi igit᷑ ſunt qͥ de iniu/

ſticia volunt gignere iudiciũ.
Spadones aũt ⁊ vim gene⸗
ratiuã nõ habẽtes ad generã

dã ſobolẽ rectitudtnis:repu⸗
tat ſcriptura eos qͥ hmõi vxo

re caruerũt. VUñ Ecci.xx. Eõ
cupiſcetia ſpadonis deuirgi/

dex q̃ſi ius dicens vel iurꝭ di
ctatoꝛ intelligi᷑. Qualr᷑ auteʒ

ab eo ius dicendũ ſperat᷑ qͥ ſo

lam iniqͥ tatẽ in coꝛde habuit
cũ ipſa vᷣitate teſtante:de abũ
dantia coꝛdis os loqͥ neceſſe
ſit. Nõ poteſt ñ eſſe iudex ini

quus q aures daudit ad vo/

cem iuſticie. MDulta inqt vx
oꝛ pilati paſſia ſum ꝑ viſuʒ ho
die ꝓpter eum) Ad lram qpe
demones multiplr inſtabant
apud vxoꝛẽ pilati:ꝛ⁊ ꝑ eã apð
pilatũ vt ſic xpᷣs dñs libaret᷑.
iʒ Bᷓ qdẽ nõ amoꝛe liberatõis
ſed vt fructus impediret᷑ paſ/
ſionis. A q̊ apparet neqͥ cia iu
deoꝝ qͥ nec deo nec demoni/

bus acqeſcere voluerũt vt ip

ſe liberaret᷑. HNõ qͥ dem deꝰp

inuidia et iniqſſima voluũtate

ipam moꝛtẽ xpᷣi ſitiebant.⁊ ꝓ/

pter hoc totis eam viſcenbo p

curabant. Demones autẽ qſi

minoꝛi neq cia eam impedire

moliebant᷑ ⁊ totũ hoc ꝑ iuſti

ciam ⁊ ſub obtetu iuſticie cui
ſile ſepiſſime diabolus opa/
tur. quotiens nanq; tribula/
tionẽe fructuoſam patiẽtib co
gnoſcit eſſe: eam auertere mo

Capitulum

lit: ⁊ ꝓſpitatẽ pꝓ viribo pcurat
q buſcunq; ſcit eaʒ eſſe ad ꝑni
ciem.Ex q̃ accidit vt etiã mi⸗
niſtrꝭ iuſticie nõnunq; ſuade

at ſub obtentu mie vel etã iu
ſticie ab eis q diſciplie ſũt de⸗

ſiſtere: videns diſciplinaʒ eſſe
fructuoſam patiẽtibo.vñ ⁊ fa/
cile errãt miſtri iuſticie in his
niſi eos vnctio docuerit. ꝑ iu
ſticiã nãq; ⁊ mĩaʒ eoꝝ nititur
obtinere ⁊ impugnare ſubdi/

tos. Verbi gra.cũ deliqͥt ali/

quis infirm vel leuiter: ſi no/

uit eum dia bolus impatientẽ

et infirmũ ad poꝛtãda ea que
diſcipline ſunt:inflãmat pᷣla
tum eius q̃ſi ſub pᷣtextu iuſti/
cie ⁊ rectitudinis vt illuʒ gra/
uiter aut obiurget aut puniat
cui ob nimiãꝗ teneritudine ip/
ſa oblurgatio vel pena diſci⸗
plinarꝭ vertit᷑ in moꝛtẽet hoc

qa ꝑ ipam incidit in iram vel

odiũ moꝛtale aduerſus pᷣlatũ
Vides ergo qualiter ꝑ ipſaʒ
pꝛelati iuſticiam deducere co

nat᷑ ſubditũ ad ire vel odij in

iuſticiam. Similiter ? cu per

miſcdiam p̃lato ſuggerit im⸗
pudeti ꝑcere ⁊ ꝑtinaci ſubdi/
to nihil aliud intendit niſi im

punitate vicia nutrire. imẽ

rũ aut iflãmare aut nutrire co

nat᷑ vicia ſubditoꝝ.⁊ vnde oc
cidi debuerant vicia inde ea/
dem ſuſcitare. qðᷣ plerũq; dia
bolicũ aſſerit᷑: eo pᷣlati atten
dere aut nolunt aut negligũt.
pediat.ſed ſolũmodo merita
põderant q̃ſi ad retribuendũ
Im̃ pᷣſideant: et nõ ad ↄſulen/

igit᷑ iudicis foꝛẽſis iuſticia ſit:
eo ꝙ ptãs eius legibo qᷓdamõo
limitata eſt ⁊ teſtimonijs atq;
ꝓbatõnibo. vt eũ excedere nul
lo mõ liceat.Eiꝰ em̃ tribuna

ſerniat q maxime ꝑ iuſticiam

oↄſeruant᷑:qꝛ ꝑ eã ⁊ coercet au

dacia:⁊ tuta ẽ inter impꝛobof
inocẽtia.ſicut dicit Iſidoꝛus
Vcoꝛ vᷣo pñᷣialis iudicis ſit

compaſſio ipſa et affabilitat
dulcedo maxime obtinebunt

pietas: vt eius ſtudium maxi
e ſit penitenns obuiare pe-
riculo ⁊ ſaluti cõſulere.q duo

Vroꝛ ho vniuſculuſc; exa⸗
nimatis ſeipᷣm atq; dijudica

recius amoꝛ dei⸗ Per hãc em
ſola ⁊ barrabas occidit᷑.i.dia

—-

„ 4

1
8
3

1
0

K

% à ere e eee rene n en. ö
ret nouus hõ: mo/ is adulterãtib, ſed clamãtes

abſoluitu

dis quos diximus. Audiat illi nõ audiũt:quia lõge ab ip

iudex foꝛenſis iuſticiam alle/ ſis ſunt ⁊ nuncios eaꝝ nõ re⸗

ganteʒ ꝓ innocẽtibo. OPnĩalis cipiunt vt qð ꝑ eos petũt faci

vHo miſciam interpellantẽ ꝓ ant.Sequit᷑.(Pꝛincipes aũt
ꝑeuntibo. Anuſquiſq; autem ſacerdotũ ⁊ ſenioꝛes popłi ꝑ/
apud ſeipᷣm charitatẽ ſuaden ſuaſerunt ꝓplis vt peterẽt bar
tem ꝓ dei ſilis hoc eſt pꝛo no rabã Jeſum vo ꝑderent) Ui
uo homie qui filius eſt gratie de puerſitatem eoꝝ iuxta lr̃aʒ
et ꝓ chꝛiſto dño qͥ filius ẽ na/ Ad hoc pᷣfecti erant ppłlis vt
ture. Alioqͥn vnuſqͥ ſq; in ſuo eos ab iniquitatibus auerte/
cõſiſtoꝛio vł auditoꝛio aduer rent ⁊ eis ſalutaria ſuaderent
ſus xpᷣm dñm ſe exchibebit pi Ipſi aũt vt ſalutem abijciant
latum.( Multa inqͥt paſſa ſũ et ꝑdant ⁊ vt diabolum ⁊ ꝑdi
ꝑ viſũ hodie ꝓpter euʒ) Mul tionẽ expetant ꝑſuadent: qrũ
ta patit᷑ iuſticia in iudicio vbi neqͥ ciã pᷣlati noſtri tis ſequnũ
abundat iniuſticia.oẽs qwe tur:dũ ſubiectis ſibi ꝓplis vel
inique allegationes:oẽs iniqᷓ ſuggeſtionib vel exẽplis:ma

ſuaſiones velut iacula ſunt qͥ xime vt a chꝛiſto dnño auerta

bus ipſa cõfodit᷑. Multa ibi tur ſuadet. Nihil aũt ꝓhibet
patitur vbi vſq; ad moꝛtẽ ſuã ꝑ pꝛincipes ⁊ ſenioꝛes intelli
talia patit᷑ſed oĩa per viſũ pa gi magiſtratũ vicioꝝ queʒ ſu
titur.i.in viſu.om̃es em̃ iſtas pꝛa diximꝰ.hic vᷣo magiſtra/
paſſiones ſuas videt.vnde et tus pplis ⁊ minoꝛibus ⁊ ſub⸗
per ſynderiſim vł cõſcientiaʒ ditis tanq; ineruditis et infir
clamat a vulneribus ⁊ paſſi/ mis facile ſuadet omnem ini
onibus:ſed clamoꝛẽ iſtuʒ ſur-/ quitatem. (Reſpondens au⸗
da aure pᷣterit iudex iniquus tem pᷣſes ait illis. Quem vul/
Vicia ⁊ vicioſi qͥcqͥd patiunt᷑ tis vob de duobs dimitti)In
totum ꝑ cecitatem et in cecita optione erronee miłtitudinis
te patiunt᷑illa em tenebꝛe ſũt totuʒ ponẽs (At illi dixerunt
⁊ iſti in tenebꝛis. Idẽ de cha Barrabã.Dicit illis pilatus.
ntate ⁊ pictate dicẽdũ:que qͥ Quid igit᷑ faciã de Jeſu qͥ di ⸗/
dem multa patiunt᷑ in virꝭ ſu cr xpᷣs) q.d.qualr ipᷣm in ne

5

Capitulũ

ſpſo occidã. Vtinã et hoc ini obcecatus eſt vt crucẽ ⁊ꝛ mo⸗ꝛ
tem vtrãq; ꝑ tentatõeʒ ſibi ob
latã velut gratiſſimũ acceptet
exeniũ.Quis em̃ nõ videat qᷓ
gaudio moꝛs ipſa culp ebten 8
in
telligi multitudo vicioꝝ ⁊ pec
catoꝝ clamare in auribus di
(crucifigat᷑) vel ipſa młtitudo
ſu/ demonũ pter qð ⁊ diabolus
os agitł:cõtra ipᷣm agi.(Oicũt accuſatoꝛ dicit᷑ in.xij.Apoca.
Pꝛoiect? eſt accuſatoꝛ fratruʒ
noſtro:ũ: qͥ accuſabat eos añ
cõſpectũ dei noſtri die ac noꝰ-
cte. Vl qꝛ ſupꝛa diximꝰ xᷣm

qui iudices itra ſemetpſos di
cãt(qͥd faciã de ieſu qͥᷓ ðꝛ xpᷣs)
nõ im̃ qͥd faciã de hoĩe inno⸗
cente. In ſuis em̃ ſe iudicari
cruciſigi teſtat᷑ xᷣs dũñũs.Qð
ſi iniqͥ iudices attẽderẽt pcul
dubio a cõdemnatiõe innocẽ
tum ſe auerterẽèt.ſed vt ſepe di
ximus ignoꝛãt qͥcqͥd ↄtra ſu/

omnes crucifigat᷑ Tota im/
pia mititudo ſuggeſtionũ:vi⸗
cioꝝ ⁊ demonũ que ꝑ ſugge⸗
ſtiones ⁊ tentatões clamat in
coꝛde peccare öliberãtis:hoc
ſolũ clamat vt ipſe crucifigat᷑.
Et hoc duoba modis.qꝛ ꝑpe
tratio peccati crucifixio eſt et
moꝛs ſpũ alis:quã poſtmodũ
ſequit᷑ gehennalis.Aperi au/
res miſer ⁊ audi qiud contra
te inclamet multitudo ſugge/
ſtionũ ⁊ tentationũ tuaꝝehoc
ſolũ inclamat tibi coꝛã deo iu
dice vel teipſo vt crucifigaris
vel vt cruciſigat᷑ in te nouꝰhõ
Attende te oĩno abſurduiſſe
q hanc vocẽ hmõi impie mul
titudinis nõ audis.Quis em̃
eã audiat et nõ exhoꝛreat. ſed
miler pctõꝛ blãdiri ſibi putat
impiã multitudinẽ que nihil
ei niſi moꝛtẽ inclamat et adeo

tationem excipit. Poteſt ẽt

dñm typũ gerere pctõꝛis oẽcs
ſacri doctoꝛes⁊? pᷣdicatoꝛes et
oĩs mititudo eoꝝ qͥ recte ſapi
unt clamãt dici ⁊? factis ð ve
tere homĩe ⁊ pctõꝛe:vt cruciſi
gat᷑.i.cruci pniali affigat᷑ hoc
em̃ clamũt oĩa ſacra eloqͥa et
oĩa ſctõꝝ exempla vt veiꝰ hõ
cruciſigat. Vl põt intelligi öᷣ
xpᷣo dño:deq oes hoĩes ipſa
milſeria ſua ⁊ indigẽtia ? ſinõ
em oĩno pᷣcio moꝛi ei ⁊ ſacri
ficio ĩdigẽt ſi dicit apls ĩ. iij.
ad Rom. Oes peccauerunt
egent glia dei. lamat igit in
eis miia ⁊ Zᷣfectꝰ:⁊ ſi ñ ligua.
Vl moꝛalr iſtruimur vt oim
nroꝝ boc eſt cogitationum et

— — — — — — oe.— ð

— ⏑ — — — „———

=D f f — —

— —

deo clamat ſcʒ vt crucifigatur ni is eſt
E et abſolutõis. Totum em̃ qðᷣ

—

affectionum ſit iſte clamoꝛ vt
crucifigat᷑ hoc eſt vt totuʒ qð
in cõfeſſione aut loqͥmur:aut
cogitamus:accuſatio noſtra
ſit ⁊ moꝛtis pnĩalis expetitio.
neq; eniʒ ibi qͥſq; legi dixiſſe
abſoluat᷑ vel dimittat᷑:pᷣter iu
dicem.ſic ⁊ ex ꝑte noſtra nul/

la debet audini vox excuſatio
nis aut dimiſſionis:ſed ſolus

iudex ðbet ſtare ꝓ nobis.quẽ

admodũ pilatus videbat᷑ ſta
re ꝓ dñno. qð qͥdem et faciet ſi

oẽs cogitatiões et affectõnes

noſtre ⁊ locutões in cõfeſſiõe
dixerint(crucifigat) Noſtruʒ

em̃ hoc ſoluz eſt dicere ꝙ cru
cifigat᷑ iudiciſ aũt pnĩalis tm̃
abſoluere ⁊ ꝓ liberatione nr̃a
ſatagere.qꝛ iudicium illð mĩe
ſolius eſt ⁊ abſolutõis.Quã/
to aũt hũilius ⁊ integriꝰ vnuſ
quiſq; noſtꝝ hoc de ſe coꝛam

tãto amplius a pilato queri
ei dimiſſio ⁊ abſolutio.Tu/
tus aũt eſt qͥ pilatũ coꝛaʒ deo
habet aduocatũ.ſicut em̃ ſup
diximus pilatus os malleato
ris interpᷣtat.hic qͥ fabꝛicatoꝛ
eſt oĩm. vt ait Halomõ. q fa-
bꝛicatus eſt auroꝛã ⁊ ſolẽ.Os
engo dei patris habet aduo/
catu cuius os bumlliter et fi⸗

deliter hoc ↄtra ipᷣm clamaue
rit. vñ pilatus im Datheuz
dicit( Quid em̃ mali fecit) fm
vᷣ̈o Johem (Ego aũt nallam
in eo inuenio cauſam)qbo ver

bis manikfeſte dñm Jeſuz ab⸗

ſoluit. Sed tamẽ ipſi iudei ñ
deſiſtunt:volentes clamoꝛe et

impꝛobitate atq; tumultu ex/

toꝛquere ſanguinẽ innocẽtis
a iudice.At ulli inquit magis
clamabãt dicẽtes:crucifigat᷑)
Creſcit em̃ eiulatus inuidie ?
doloꝛ ⁊ clamoꝛ ſimul de pace
et de ꝓſpitate pximi.eo ꝙ vi⸗
det elõgari a ſe ſanguinẽ queʒ
ſitit: et ad cuius hauſtũ arenti
bus ⁊ flãmeis faucibo inhiat.
HMoꝛalrxr vᷣo quanto ampli/
us ꝓ vnoquoq; pctõꝛe apud
patrẽ interpellat xpᷣs dñs:tã/
to ipſe in oꝛõne vel cõfeſſione
amplius ↄtra ſeipſum clamat
et hoc ſignũ ſue liberatõis eſt

ſic clamat de miſeratõe et ĩter
pellatiõe dñi ſaluatoꝛis acci/
pit.( Midens aũt pilatꝰqꝛ ni/
hil ꝓficeret ſed magis tumul⸗
tus fieret:accepta aqua lauit
manus ſuas coꝛã oĩ pplo di/
cens. Innocẽs ſum a ſangui
ne iuſti huius: vos videritis)
Quia vt ait Quiixxiij.(At il⸗

SSr

2

li inſtabãt vocibo magnis po
ſtulantes vt crucifigeret᷑ ⁊ in/
haleſcebãt voces eoꝛũ) Quẽ⸗

admodũ em̃ canes rabidi nõ
ſuſtinentes ſibi auferri cada⸗

ner ad qð lacerandũ ⁊ deuo/
randũ dẽtib ⁊ to faucib in/
hiant. ſolo latratu cũ nõ poſ⸗
ſint ampliꝰinſequunt᷑. QOð au
tẽ ðꝛ hic (quia nihil ꝓficeret)
ſubintelligit᷑ ad placandũ po

pulũ ⁊ ſatiſfacienduʒ eiſdem.

Innidia qe et odium nun⸗
qᷓ; iuſticia ⁊ veritate placãtur
ſunt em̃ belue qᷓꝝ rugitus cõ/
peſci non poteſt:et quarũ fau

ces niſi ſanguine ⁊ moꝛte im/

pleri non poſſunt. Moꝛali
ter o nihil debet apud nos
abſolutio iudicis pnialis:ni/
hil pene ipſiꝰexolutio ꝓficere:
qn inualeant voces oꝛationũ
2 9feſſionũ noſtraꝝ ↄtra nos
qͥn ſemꝑ clamemus nos eſſe
Re toꝛes ⁊ cruciſigi dignos
Uñ Ecci.v. De ppiciatu pec-
catoꝝ noli eſſe ſine metu. Si
militer ? Lu.xvij. Cum om̃ia
feceritis q̃ pꝛecepta ſunt vobᷣ
dicite ſerui inutiles ſumꝰ,. EX
aũt pilatꝰlauit manꝰ ſuas vt ĩ
nocentiã ſuam ↄteſtaret᷑ ⁊ eis
incuteret hoꝛroꝛeʒ ſanguis B

em̃ ad eiulatũ innidie ⁊ rugi/
tum leonũ ⁊ latratũ canũ ra/
bidoꝝ debuit innocẽtẽ eis la

cerandũ tradere.ſed diſcuſſis
teſtimonijs atq; ꝓbatõibo po
tius ius dicere. Nec ꝓfuit ei
ablutio illa exterioꝛ manuum
que manꝰeius plenas ſangui
ne innocẽtis reliqᷣt.ſicut ⁊ fau
ces iudeoꝝ eiuſdẽ ſanguie ple
ne fuerunt. Poteſtate q dẽ oc
cidebat dñũm Jeſum: queʒ tũ
et oꝛe iuſte cõfitebat᷑:⁊ verbis
abſoluebat./ ꝓpter hoc dieimꝰ
q̃ͥa manibo.uptãte occidebat.
vñ ⁊ manus eiꝰcruẽtate remã
ſerunt. Sanguinẽ em̃ inocẽc⸗
tis de manibo eiꝰaq̃ illa nõ ab
ſtulii:q̃ ptãtem eiꝰ innocentezʒ
nõ reddidit.Sunt aũt ⁊ ho/
die multi potentũ qͥ puatũ in
hoc imitant᷑:exiſtimãtes ſe re
os nõ eſſe ſceleꝝ q̃ ptãte eoꝛrũu
patrant᷑:⁊ ſi manibo alijs. ſed
q gladiũ tradit furenti: re eſt
ſanguinis indubitãter quem
fundit. NHec aliud eſt ptãtem
dare miniſtris nequã q;ᷓ glaæ-
diũ dare in manus diaboli.?
hoc eſt armare diabolũ.Oẽcs
qppe neq cie oꝑatoꝛes: manꝰ2
diaboli ſunt. YFoꝛtaſſis etiim
inſinuat indicib pilatꝰin ho
fecitinec tñ innocẽs fuit, neq; facto vt manus ſuas aq pent

—

— — — 2

—

—

