ignominiã ſuã agnoſceret ei

nẽ iſtà nõ reputãt:ſed potius

honoꝛari ac ditari ſe putant:
moꝛe inſanoꝝ q cum reges ſe

vocari audiut: reges ſe eẽ opi

nant.⁊? qcũq; ad illuſionem ⁊
obpꝛobꝛlum eis fiunt: verita
tem honoꝛis putant. VUnõ et
bacnilũ qͥ eis dat᷑ ſceptruʒ pu
tant regale. ad hunc moduʒ

faciũt ſibi ludibꝛi/

ß”M
.

Sic ? ĩaniter glian/ mident qͥbus ſic in veſte alba

illuditur ſe apud herodem et
eſſe et hoc pati:et de poteſtate
herodis eſſe:que etiaʒ galilea
ſpualis hoc eſt rota mundi et

circuitꝰ:⁊ ad quã nõ niſi exo/
culati alliganf᷑. quẽadmoduʒ
factũ eſt de Sãſone quẽ exo/
culatũ philiſtei clauſuʒ in car
cere molere fecerunt. vt legi
xvj.Judicũ.Hec eſt mola aſi
naria q̃ oẽs qbus ꝑ amoꝛẽ et
deſideriũ alligat᷑: in pfunduʒ
maris hoc eſt in fundũ infer/
ni deijcit.ſicẽ legit᷑ ſupꝛa.xviij.
Hmõi hoĩbo nõ reſtant poſt/
qᷓ; has illuſiões paſſi ſunt ſub
Nerode: niſi vt eos remittat
ad pilatũ.i.ad diabolum iudi
cãdos.qð et in eodem capitu
lo Luce de domino Jeſu ſub
iungitur. (Et remiſit eum ad
buatu n quo addiſcere de
bent ſacerdotes ad pꝛudẽtio⸗
res ſe mittere debere prochia
nos ſuos vt ab eis in foꝛo pe
nitẽtiali iudicentur. Subdi/
tus quippe erat dominus Je
ſus herodi ratione patrie ⁊ ta
men eum iudicare noluit.ſed
ad pilatum quaſi qui melius
eum nouiſſet iudicandum re

de alijs, Intelligant igit ? foꝛ miſit. Addiſcat etiam pellicei

de his qꝗᷓ ad veritatem religio
nis ptinẽt pꝓ ſua temeritate ñ
iudicare. Silr et de ſpũalib⸗
tacere:cum ſola foꝛinſeca qᷓ ſci
licet ad pellẽ ꝑtinẽt nouerint
et remiſcant᷑.qꝛ berodes non
pſumpſit xpᷣm dñm iudicare:
ꝓ eo foꝛtaſſe qꝛ de his qᷓ ad re
ligionẽ ⁊ ad dei cultum ꝑtine
bant accuſabar. qoᷣ poltea ſe
quit᷑ in eodẽ caplo Luce(
facti ſunt amici herodes et pi
latus in ipſa die,nam ante ini
mici erant adinuicẽ) Miſtice
ſignificabat xpᷣiane religiõis
inimicos 2 oẽs honeſta im⸗
pugnatoꝛes:ð ipſa moꝛte ſan
ctoꝝ vel coꝛꝑali vel ſpũali pa
cem ⁊ amiciciã ad inuiceʒ eſſe
facturos.Eo em̃ ipſo ꝙ chꝛi⸗
ſtiana religio eiuſq; cultoꝛes
vicijs oĩb ⁊ vicioꝝ oĩim ama
toꝛibus aduerſat᷑. quia illam
quã maxie aduerſariaʒ habẽt
de elus moꝛte vel diminutõe
vel etiã turbatione cõiter gau
dent.Et cuʒ in alijs nõnunq;
cõtrarij ſint:in hoc vno colli
gati ſunt vt religionis oẽ de/

cni ſile eſt illud qð legi᷑ Ju⸗
di xv de vulpib) Damſonis
que caudas habuere colliga⸗
tas q;q; facies haberet diuer⸗

XXIII
ſas. Poteſt ⁊ illud ad efficia⸗
caciã dñice paſſiõisreferri.ſiẽ
dicit aplus in.ij.ad Epbe.q a
ipſe eſt pax noſtra qͥ fecit vtra
q; vnũ.⁊ mediũ ꝑietem mace
rie ſoluẽs inimicicias in car⸗
ne ſua.legẽ mandatoꝝ euacu
ans vt duos condat in ſemet
ipſe in vno nouo homine fa
ciens pacẽ.⁊ recõciliauit am/
bos in vno coꝛꝑe deo ꝑ cru⸗
cem:interficieſ inimicicias in
ſemetipſo.Et in pmo ad Co⸗-
lobß. Quia ĩ ipſo cõplacuit oẽʒ

plenitudinẽ diuĩtatꝭ inhĩtare.
et ꝑ eum recõciliare oĩa. et in

ipᷣm pacificãs ꝑ ſanguinẽ cru
cis eius:ſiue que in terrꝭ:ſiue

que ĩ celis ſunt.ꝓpter hoc eru

beſcant et expaueſcãt nequio
res ſe eſſe herode ⁊ pilato.ma
xime qͥ illo die ſancto paraſce

nes. dle ſq; dñice paſſionis et

moꝛtis qͥ herodes ſcʒ ⁊ pilatꝰ
facti ſunt amici:odia ⁊ inimi/
cicias in coꝛdib ſuis retinẽt.
Signiſicat etiam iſta cõcoꝛ⸗
dia vnionẽ regni ⁊ ſacerdotij
in xpᷣo dño factaʒ. Pllatꝰ emrſñn
pᷣſes erat iudee in q̃ confeſſio
laudis cui maxmie clerus in
uigilat accipitur. In galilea
vo interpꝛetationẽ quã dixi
mus mundi regnum ſeu pun⸗

hhc
die⸗
a⸗/
n
nion
pplan
latne
bus
pop
ſtis

bisi
lauß

an

hare
nihi

ſcſo

cipatus accipit. Oigit amici

facti ſũt herodes ⁊ pilatus:ex
die dñice paſſionis et moꝛtis

vel regni ⁊ ſacerdotij cõcoꝛdi

am vel duoꝝ pploꝝ pacẽ ⁊ ca
ritatis amoꝛẽ in xpo dño etꝑ
ipſam factam ſignificat. Pi⸗

latus aũt cõuocatis pꝛincipi

bus ſacerdotũ ⁊ magiſtratus
populi dixit ad illos. Obtuli
ſtis mihi hunc hominẽ quaſi
auertẽtẽ ꝓpłm. ⁊ ecce coꝛã no⸗
bis interrogans nullaz in eo
cauſam inuenio ex his in qb
accuſat eũ.ſed neq; herodes
nã remiſi vos ad illũ.et ecce
nihil dignuz moꝛte actum eſt
ei) In quo pilatus arguit cõ
feſſoꝛes ⁊ iudices qͥ ſua teme/
ritate pᷣſumũt iudicare vel re/
os vel penitetes: cũ ipſe inter
rogabat pꝛincipes ſacerdotũ
cauſam q eum ↄdenare debe
ret. Recte aũt aſtruit innocẽ
tiam eius ꝑ herodem dũ illuz
ub heroge ad ſe remiſſum di⸗
cit:tanq; innocctẽ.qꝛ apð de/

um ⁊ hoies opoꝛtet innocen

tiã ſeruare.(Emendatũ ergo
illum dimittã) Hec debet eſſe
intentio iudicũ ⁊ maxĩe ↄfeſ/
ſoꝝ vt emẽdatos dimittant:?⁊
remittant q ſcunq; iudicãdos

S .
ů 7 .

ſunt pilato cõfeſſoꝛes qui de-
terioꝛes eos dimittũt. NHolu⸗
it pilatꝰeũ dimittere niſi emec·
datũ:iu aũt dimittis eũ dete⸗
rioꝛatũ:cũ vel in iram vłodi⸗

ꝑ um ecũ ↄtra te accediſti. velin

deſperatõem deieciſti. vel ni⸗
mio onere penitẽtie eũ confre
giſti: vel ↄfuſione ⁊ erubeſcẽ⸗
tia:ita vt iam loquelã cõfeſſi⸗
onis amiſerit ſuffocaſti. Bñ

dicebat pilatus bnapibua ſa—
.

cerdotũ in.xviij. Johis( Acci
pite euʒ vos et m legẽ veſtrã
iudicate) Aut quia tradedus
eſt virtutibo vetus hõ ⁊ ᷣm le
gem eaꝝ iudicandus. Aut qꝛ
cõcilio ſacroꝝ cloqͥ oꝛũ et do⸗
ctoꝛũ cõmittendus.⁊ ſᷣm legẽ

diuinã qͥ ꝑ ↄgnitionẽ eouum

eſt iudicãdus. Tu autẽ dic o
confeſſoꝛ nequã Accipiã ego
eum ⁊ fim legem meã que toꝛ
la auſteritas eſt iudicabo.De

hboc autẽ ꝙ tacuit dũñs Jeſus
coꝛam pilato: ita vt im =ar
cu in.xv.(miraret᷑ pilatꝰ) qua

manſuetudine ⁊ hũilitate pſe

cutio ⁊ damnatõ iſta exterioꝛ

accipieda ſit.et ꝙ ↄfeſſio ſine

diſceptatõe eſſe debeat euidẽ
ter ſuos edocuit. Qõò aũtſe

qtur (Qides ſiudas qͥ tradi
dit eũ ꝙ dãnateſſet penitẽtia

ductus retulit triginta argen boc totum ſim

teos pncipibus ſacerdotuʒ et
ſenioꝛib pli:dieẽs. Peccaui
tradeẽs ſanguinẽ iuſtũ) Vt ſe⸗
pe diximus iudas ex interpta
tione ipſiꝰ nomis cõſeſſio el

2

ſeu gratia cõfeſſiõis vel con/
fitens. Et hoc ꝓpꝛie ↄfitentis
eſt vt pcium moꝛtis ſue. id eſt
vel voluptatẽ vel qdcũq; ali

madidit diabole:offen Pncil⸗

pibus ſacerdotũ id eſt eis qui

claues habet:qᷓ ſunt ſacerdo/
tij pꝛincipatus. Oaxime au
tẽ ↄgruit illud intelligi de ma
le accepta vł acqͥſita pecunia
que ſic male acqſita eſt vt eaʒ
remittere nõ liceat: qᷓ tradeda
elt ofeſſoꝛibus. id eſt arbitrio
coꝛũ reſtituenda. Deccata vᷣo
que pᷣciũ ſunt moꝛtꝶ oim pec⸗
cantiũ:eis ſunt tradenda ⁊ vi
liter pijciẽda ad pedes eoꝛuʒ.
Tradenda inquã vt ea come
qant. vt legit. lii. Olee. ec⸗
cata populi mei comedent i.
labijs ⁊2 dentib cõſumẽt oꝛã⸗

tes ad deum atq; clamãtes ⁊

lpm coꝛpus et ſanguineʒ dñi
ſumẽetes. Zradenda etiã ſunt

vidicada: ⁊ quẽadmodũ egri

tudinee ? yulnera ſanda.

cãda delicta:⁊ ars ſpũalis

t tiunt᷑ qui ꝓpꝛio arburio pbetr˖g
ſua puniri ⁊ emẽdari volunt.

id peccatũ ꝓ quo ſe in moꝛtẽ

eis iudicanda et punieda ſeu ſidelitate auc vnn etid e

tantaq; legietas debel:

er lex eſt ad punienda ? vindi
dicandiad moꝛbos aniarum
? vulnera ſananda. In peu

cum iudas triginta illos ar⸗

eſt genteos Pncipibus ſacerdo⸗

tũ reddiderit: et eis inuitis ac
recuſantib diſpẽſationi eoꝛu

et voluntati tradiderit. Mi⸗

ra ſtulticia atq; pſumptio co⸗

ram iudice tani reum copa⸗
rere:et eius nolle parere iudi /
cio neq; foꝛi illiꝰ legibus iudi
cari.ſed magis ꝓpꝛias in alie/
et in ipſo cõſiſtoꝛio dei legem
reſpuere.qð penitẽetes illi faci
unt qͥ nec docentib cõfelloꝛi
bus bcepta dinie legis crede
re volũt:nec pcipiẽtibo obedi
re.ſz ppo ſeſu ĩ ði iudicijs vxo

bitrio qð ĩ den deliquert em

dare. Eſt aũt vox cofeſſionis
ꝓpꝛia qᷓ dicit Peccaui trades

ſanguinẽ iuſtũ) quia om̃e pec
catuz reuera traditio ſanguis

iuſti eſt. Traditio eſti qꝛ oir

nd
gi⸗
ffen⸗
lgen
i
ei

gete

—R R O 3
— S

ia deo. contra quem nulli alij

Aliqͥd oberi poteſt. Daxime
auũt peccata xpᷣianoꝝ traditio

nes ſunt. ⁊ dei.⁊ ſui.? ꝓximo/⸗
rũ. In ſeipſos eniʒ inſideliter
agunt qͥ ſe demonibo tradunt

In deuz infideliter:nõ ſolum ergo iuſ
tradit diabolo cum pꝛius eſſz

quia dominus,.ſed qꝛ hoſpes
per gratiam inbabitãs cũ eis
et in eis. Sicut ðꝛ in pᷣs. In

cæternum exultabunt ⁊ habita

bis in eis.Et in.iij.ad Ephe.
chꝛiſtũ habitare ꝑ fidem ĩ coꝛ
Uibo veſtris. Qui igit᷑ dei ho
ſpuiũ id eſt teiſßm deo inbabi

e tante atq; pꝛeſente:dei hoſti⸗

bus id eſt demonibus tradis

Munquid non quantum in

te eſt cum ipo hoſpitio deum
boſpitem demonibus tradis
ODm̃ etiaʒ ſᷣm apoſtolũ per te

in teipo occidit ſpũalr. Quẽ⸗

admodũ em in te viuebat p/⸗
us p gratlaʒ. ſicut dicit aplus
AIn ij ad Gala. viuit vo in me

Hqueadmodũ gratia vita erxat:
aa viuebat in te. que moꝛs ĩ
omparabur chꝛiſto domin⸗

1 3

guinis. vel ;tum in ſe eſt euz

Aan in pꝛopꝛio coꝛpoꝛe ſu⸗

coꝛꝑe ppꝛio viuebat ꝓ iſta ex
poſuit.in quo vtrũ plus dili/
geret aut carioꝛẽ haberet eui⸗
denter oſtendit. Sanguinez
ergo iuſtũ tradit qui ſeipſum

iuſtus. Vel etiã ſanguinẽ ipſi
us xpᷣi:id eſt vitã ſpſius q̃ pꝛi
us vluebat in eo. VUel ſangui
nem ei iuſtũ.quia pᷣcum ſan

iterũ crucifigi cõpellit. vt die
apłs ad Hebꝛeos in. vj. Rur
ſus crucifigetes ſibimetipſis
filium dei.plus eum offende/
tes dum pᷣciũ moꝛtis ſue eide
infideliter agunt quia in ma⸗

trem quia ipſa mater eſt. Et
quẽadmodum membꝛũ non
ſuum eſt ſed coꝛpoꝛis: ſic chꝛi
ſtanus non ſui iuris eſt ſed to
t coꝛpis ecclie. Inſigelr igiẽ
Vps. ſic in te occidit᷑ ꝑ culpaʒ. ⁊impie agit qͥ mr̃em ſuã eccle
ſiãa vno mebꝛo mutllat.i. ſeip
ef/ ſo pᷣſertiz cum in ea velut ami
fectionẽ. Efficis em peccatuʒ cus imo velut membꝛum ſe
quod vciq; eſt moꝛs xpᷣi in te. cſſe ſimulet et panes ei ſpiri-
odüg erat: tuales tpales aſſidue come-
dat. Docemur etiã in ybis iu
mors nis dehetee eccaddA dl.

inuit. vitam em̃ illam qua i

direrunt:quid ad nos: tu vi⸗

geris) Quos illi doctoꝛes ⁊

lati ceteriq; ſacerdotes imitã
tur:qͥ pnĩam alioꝛũ vel culpã
indifferenter tanq; ad eos nõ
ptineat ꝑtrãſeũt. Illud q́ no
tandũ eſt qð dicit (qͥa videns
dãnatus eſſet:penitẽtia du
ctus)c̃.qꝛ pctõꝛ anteq; dãna
tionẽ ſuã videat:nõ anteq; di
gbolo ſe vinctũ traditum eſſe
agnoſcat penitẽtia ducit:non
pciũ moꝛtis ſue reddit.i. pctã
(ͤEt ꝓiectis argenteis in tem⸗
plo:abijt ⁊ laq̃o ſe ſuſpendit)
UVUngde dicit piectis. Pꝛoijci/
enda em̃ ſunt velut ſtercoꝛa ?

ſpurcicie intolerabiles pecca

ta.non velut theſauri ⁊ reliqᷣe
abſcõdeẽeda ⁊ ſeruãda. Sic il
li faciũt qui peccata ſua nõ ſo

lum relinqre ſed nec etiã vide ijcieda etiã ⁊ ej
cia ſicut viꝑe adherẽtes.quẽ/

n volunt ſideliſſimi cuſtodes
theſaurarij diaboli. Pꝛoijciẽ

da etiam ſunt ſicut onera gra

uiſſima et poꝛtantẽ q;uis foꝛ/
tiſſimũ ſuffocãtia ⁊ cõteretia.
vt dicit in pᷣs. Sicut on gra
ue guate ſunt ſuꝑ me Et yſaie
lviij. Dolue faſciculos depꝛi
mẽtes. Pꝛoijciéda ſunt ſicut
furtiue res qᷓ ꝓpijciunt᷑ a latro

mba ne cum eis dephendant

=ð

fugam eoꝛũ impediat aut re
tardet cũ hoſtes eos inſequũ

tur. Sic et tu cũ te lictoꝛes in

fernales inſequunt᷑ velut ſu/

capiant. Silr ⁊ velut pdoneʒ
te ijdẽ hoſtes iſequunt᷑ vt oc-

cidant. Secito ergo qa cũ hu

iuſmodi pᷣda nõ potes manꝰ

eoꝝ euadere.oneroſiſſima em̃
eſt: nec ꝑmittit poꝛtantes etia

pedem mouere. Pꝛoijcienda

ſunt velut merces q̃ naueʒ ni

mis onerant ⁊ piclitari mergi
q; cõpellunt. ſicut dicit Job

me fluctus ſemꝑ timui dũĩm.
Oð Bꝛegoꝛi exponit de one
ratione nauis:cui naufragiuzʒ
iminet:⁊ pᷣ timoꝛe ꝑiculi mera
ces eiꝰ in mare pijdunt. Peo

2 ⸗

ijcieda etiã ⁊ excutiẽda ſũt vi⸗

admodũ Paul ĩ vltio Actu.

excuſſit nihil mali paſſus ,.
Pꝛoijciẽda ſunt ⁊ excutienda

leſionẽ magnã ĩgerit. In his

que dixim ꝓpijciẽdis ⁊ a ſe erx
cutiẽdis nullus moꝛoſus eſt
aut piger.nemo petit indueci⸗
as aut dilatões: nemo conſi⸗

Et ſicut pda a pdonibus: ne iijs aut deliberarõibo retatda

tur. ſed toto niſu ⁊ acceleratõe trones ⁊ pꝛoditoꝛes ſacerdoti

4

vynuſquiſq; ſeiᷣm liberat eta velut pᷣtoꝛi:ab ipſa dei gratia

ſee iſta excutit. quãto magꝭ igit tradunt᷑ ſuſpedẽdi.merito iu

de conatus ⁊ acceleratio ha/ das q eſſet faciẽdũ in ſuo fa
pe diximus ⁊ ſepiꝰdicẽdũ eſt. a lacu miſerie ⁊ luto fecis vbi
ceca coꝛda nec videre hoꝛro⸗ verſabant᷑ ꝑ viã veritatis ? la
Irẽ vicioꝝ et pctõꝝ ſuoꝛuʒ: nec queo diuini amoꝛis ſe ſuſpen
moꝛtua leſionẽ ſentire pᷣualet. dere debent: vt toti ex alto pẽ
Recte aüt dicit (piectis in tẽ⸗ deant.i. ex celeſti arbitrio vel

plo argenteis) In teinplo em̃ funiculo amoꝛis deo alligati:

id eſt in ecclia dei: faciede ſũt terre ꝑ ſpem nõ ſolũmodo nõ

ↄfeſſiões.nõ ſolũ qͥa extra ec/ innitant᷑ ſed neq; pedib.i. af

cleſiaʒ facte. :apud hereticos fectõiba eã tangant. Lãgit au

⁊ ſciſmaticos:ſpꝛeta ði ecclia. tẽqͥ amat.ſicut vulgo ðꝛ illud
ſed qꝛ in ipſa ſola dei ecclia fit tangit coꝛ meũ qð amo. Hoc

remiſſio pctõꝝ.⁊ ipſa ſola ẽ qᷓ em̃ ꝓpꝛie eſt eſſ. eſuſpenſum de

Qaues habet. In teplo igit᷑ p alto ſq; pendere ⁊ nulli inferi/⸗
ijcit hmõi argẽteos.i.pctã cõ

oꝛi inniti:vel etiã tangere.De

luet in fide ſacrameti cõfeſ/ hoc ſuſpendio legit᷑ Job. vij.

ſioõis,liin ſpe ſuffragioꝝ eccle Elegit ſuſpẽdiũ anima mea 2

ſie. in cõfidentia ptatis clani⸗ moꝛtẽ oſſa mea. Sed q̃le de⸗

9

+

uin que in petro a dño ecclie beat eſſ. eſuſpẽdiũ penitentiũ:
tradite ſunt. In obedientia et in ſuſpendio iude aꝑte ↄgno
ſubicctõe ptatis eiuſdem pec ſcimꝰ: eoqꝙ legit᷑ in pmo Actu
cata cõfitet. Alioquin id eſt ſi um. Quia ſuſpenſus crepnuit
cotrariũ penitẽs in ſe habue/ medius ⁊ diffuſa ſunt ola vl⸗
rit. cõtrariũ inquã alicuiꝰiſto ſcera eius. Patibulũ ſuſpẽſo⸗
rum

lonis amittit. Oð aũt ſe/ gnis cõpoſitũ:qð vulgo fur⸗

quit᷑ (quia abizs laqueo ſe ſu cas vocamus:aut gybetũ.qð

ſendit. Duſpendiũ ad lraʒ gybetũ dꝛ eoq in vno gybuz
pena elt pꝛie latronũ ⁊ ꝓpdito habeat põderoſum: et hoc vt

tum etpter hoc qͥ tanc; lax pondere ſuo ſuſpeſos,. Arboꝛ

R

Capitulum

lapendendiſumtpenuten⸗
tes: Penitẽtia eſt et ꝑ collũ fu

niculo amoꝛis eidẽ alligandi

vt funiculus amoꝛis collũ oĩ
no poſſideat vt inde vox con

feſſionis ad nutum amoꝛis li

bera erũpat:⁊ niſi ꝑ collũ liga
tus aut alio modo tent ſit pe
nitẽs,. id eſt niſi viam vocis
amoꝛ di oĩno poſſideat vt in/

de vocem cõfeſſionis emittat

inſuſpẽſus remanet latro hu/

iuſmodi.Patibulũ vᷣo ex tri/

bus ligniſ.i.ex ſpe venie:⁊ ſpe
gratie:ipſam gratiam velut li
gnum trãſuerſum ſuppoꝛtãti⸗
bus compingit᷑. ab ipo ligno
tranſuerſo.i.gratia pẽdere de
bet penitens velut funiclo tri
plici atq; foꝛtiſſimo. Huiꝰ pꝛi
ma pars eſt deſideriũ recupe
randi ipſam graʒ. Secunda
deſideriũ cuſtodiẽdi eã.Ter/
cia deſideriũ bene vtendi ea.
De h̊ funiculo Ecẽs.iiij. Fu
niculus triplex difficile rũpit
Harum partiũ ſi vel vna de⸗
fuerit:ſuſpenſus penitẽs a pa
tibulo penitẽtie cadit.et a gra

tia.id eſt ligno trãſuerſo in ꝓ⸗

fundum recedit. Gybetuz vᷣoο
quod pondere alterius parq
ſue ſibi appẽſos latrones ſub
leuat ⁊ celo appꝛoximat:eadẽ

penitentla eſt aue poͤdere hu
militatis penitentes ſubleuat
Quanto em̃ a ꝑte ſua humili

tatis ſue pondere ampliꝰ dep

munt᷑ ⁊ infimius trabunt᷑:la⸗
to a parte altera q̃ dei eſt am⸗
plius exaltant᷑ ⁊ celo imo ipſi
deo vicinioꝛes efficiunt. Oð
vᷣo ſequitur (quia crepuit) ad
cauſas crepatiõis ſpũalis re/
ferendũ eſt. Crepare qwe pe
nitens debet: aut vehemẽtia
ſpũſſancti:ventrẽ.i.conſcien/
tiã eius implente.cum ipᷣm et
feculẽtiam vicioꝛũ ſimul caꝑe
nõ poſſit.et ꝓpter hoc intrãte

ſpũſancto:⁊ diabolo cum oĩ/

bus que ad ipᷣm ꝑtinent:pᷣſen
tiam eius fugiente ⁊ exire pꝛo

viribo feſtinãte.ideoq; vas ip

ſum ſuũ dirũpẽte aut fugien/
te:vel deo per humilitatẽ pꝛe
mente vl is pun
gẽte.quõ & nõ crepabit peni⸗
tens ſpũſancto intrante ⁊ im/

plẽte:deo pᷣmẽte:⁊ gladio do⸗

loꝛis ipᷣm ventrẽ fericte: viam
ꝑ quã intrat ſpũſſſctũs ipo ſpi
nituſancto totalr occupãte:di
abolo v̈ ⁊ vicijs nullum ali/
ud effugiũ habẽtibus niſi ſo/
lam diruptionẽ et occupatu⸗
ram. Bene aüt dicit Diffuſa
ſunt omnia viſcera eius) Co/

dio doloꝛis pun

mm⸗

N
ad
3e⸗
e
nin

naet

kae

1 0NH

enn
,
nn
e
n

in⸗/
do⸗
inn
vbi
ſedl
g
o⸗
tl/
uſ

gitatiões em̃ ⁊ affectiões ma

le ⁊ vicia omnia veteris hoĩs

viſcera ſunt ⁊ feces in viſceri
bus eius cõtente,q̃ oĩia diffuũ/

denda ſunt.i,per cõfeſſionem
de ventre cõſcientie emittẽda

Si vel ex his vnũ retentũ fu

erit: nõ moꝛit᷑ iudas. Nõ em̃
crepat iudas vt diffundãtur
oĩa viſcera eius. Viſcera &̊ iu
de reſeruare videt᷑ qui pecca
la ꝑ occultationẽ retinet et re
ſeruat. Similis aũt ẽ ⁊ moꝛs
noui homis. Suſpedit qͥ pe
ſe cum ꝑ ſuꝑbiã ſe eleuat.Cre
pat medius ⁊ diffundunt᷑ oĩa
viſcera eius.i.virtutes ⁊ gra
tie: velut pᷣcioſi liquoꝛes ð va
ſe contrito atq; cõfracto eſflu
unt. Vñ Ecci.xx. Bꝛatie fatu
oꝛũ effundent᷑. Et eiuſdẽ.xxj.

Coꝛ fatui quaſi vas cõfractũ

et oẽm ſapientiam nõ tenebit
Silxr ⁊ cum ad exterioꝛa cogi
tatum ſuum ⁊ affectionẽ effũ
dit:ꝑ ſollicitudinẽ ⁊ amoꝛẽ vi

ſcera eiꝰ diffundent᷑:⁊ crepat

medi ſune vl moꝛte lude in

terit. Mu Ecci.x. Pꝛoiecit in

tima ſua in vita ſua. Merito
aũt hic tentatio laqueus acci
pitur que incautos ulaqueat
ct quato amplius ꝑ moꝛã tra

hilc:tanto viam vite 2 ſpiracu

li ampliꝰobſtringit:donec ad
ſuffocationẽ ⁊ ſtrangulatiõeʒ
ſpũaleʒ deducat.( Pꝛincipes
aũt ſacerdotũ accep.xxx.ar⸗
genteis dixerunt) ꝛc. Accipe⸗

re gratãter ⁊ acceptos habe/

re.xxx.argenteos id eſt tinnu/
lam ⁊ ſuauem:dei auribus et
ſuoꝝ ſonoꝛam ⁊ lucidã:tripli/
cis trãſgreſſiõis decalogi cõ/
feſſionem.q oĩa in xxx. argen
teis intelligunt᷑ debent pꝛin⸗
cipes ſacerdotũ.i.pᷣlati ?⁊ con
feſſoꝛes.qð cõtra eos dicimꝰ
q ↄfeſſionẽ peccantiũ abomi
nant᷑. In q̃̊ vident᷑ deterioꝛes
pꝛincipibus ſacerdotũ qͥ dñi
moꝛtẽ ꝓcurauerũt. Illi em̃ ſal
tẽ ꝓiectos.xxx.argẽteos acce
perũt.iſti vᷣo piectos ꝑ indi⸗
gnatõem ⁊ abominatõeʒ lon
glus reijciũt. Qð aũt dicunt.
(Hõ licet eos mittere ĩ coꝛba
nan.qꝛ pᷣciuʒ ſanguis eſt)eos
ſigurãt qͥ pctã adeo abominã
tur vt auditũ cõfeſſionis eoꝝ
nephas ⁊ pollutionẽ aurium
ſuarũ reputẽt. Coꝛbanan em
q receptaculũ erat oblatio⸗
nũ ⁊ donoꝝ q deo offerebant
coꝛda eoꝝ ſignificat qui nibil
niſi bona oꝑa q̃ vtiq; oblatio
nes dei ſunt audire ab homi
nibo poſſunt. qꝛ non licer eos
2

mittere in coꝛbanan id eſtĩ re

ceptaculũ dei donoꝝ id eſt in
coꝛ ſanctuʒ. in quod non niſi
q̃ deo offerunt᷑ mutenda ſunt

Poteſt ⁊ cetus electoꝝ qͥ pꝛe⸗

ciũ ſanguĩs xpᷣi ſunt.ſic docet
Petrꝰ ĩ.j.pme canonice ſue
dicens. Nõ em̃ coꝛruptibili/
b auro vel argẽto redepti eſtꝭ
cſi s⸗zwöcioſo ſanguĩie q̃ſi agni in/
coõtaminati ⁊ imaclati chꝛiſti
q̃ oẽs triginta ſũt ꝓpter tripli
cem obſeruãtiã decalogi.⁊ ar
gentei. puritate ſcʒ cãdidi.ſci/
entia ſꝑ lucidi,.dei laudibus ⁊
ſacris eloquijs tinnuli ⁊ ſono
ri.Hos &ůꝶ cõfeſſio.i.recogni/
tio chꝛiſti in tẽplũ.i.in eccleſiã
ꝓijcit.hoc eſt violẽter ĩmittit
⁊ vi quã regnũ dei patit᷑ſicut
legit᷑.xj. Math. A dieb iohã
nis baptiſte vſq; nũc regnuʒ
celoꝝ vim patit᷑. Hos ̊ fidei
cõtfeſſio velut impoꝛtune deo
offeres:in eccliam ꝓijcit. Sʒ
pncipes ſacerdotũ.i.pncipa/
le ⁊ pꝛimitiuũ ſacerdotiũ:qð
eſt iudeoꝝ:eos pꝛimũ reſpuit
du a deo alienos exiſtimat et
in ↄuentũ ſuum nõ recipit vt
indignos.qͥ mittunt᷑ in coꝛba
nan.i.in dei theſauꝝ: vbi oẽs
electi velut auꝝ et argẽtũ ⁊ la

recipiunt Reijciũt inquã eos
eo ꝙ pᷣcium ſanguĩs xpᷣi ſunt.
id eſt eo ꝙ xpᷣiani ſunt. Idem

em̃ pꝛſus eſt eſſe xianuʒ qðᷣ
eſſe chꝛiſti ſanguine redeptuʒ

(Sed emerũt inde ↄſilio ini⸗

to agrũ figuli in ſepulturã ꝑe
grinoꝝ) Sanlus ille de? eſt: fi
ctoꝛ ⁊ foꝛmatoꝛ oĩm. ſicut dic
ad eum Eſa.in.lxiiij.Et nunc
dñe pater nr̃ es tu: nos auteʒ

lutũ ⁊ fictoꝛ nr tu.oꝑa manu⸗

um tuaꝝ oẽs nos.Et ipſe per
Hieremiã in.xviij.Ecce ſicut
lutũ in manu figuli ſic vos in
manu mea domꝰiſrael. Ager

iſte ie xpᷣs dñũs ſm ꝙ hõ. ſiẽ
diẽ iacob. xxvij. Geneß. Ecce

pleni:cui bñdixit dñs.De fn

2

gibo ⁊ fructibo hui?ꝰ agri paſcũ

tur hic innũerabilia milia ele

ctoꝝ ꝑ gram:⁊ paſcent᷑ ineter

num ꝑ głiam. Iſte ager terra

eſt. de qᷓ ðꝛ Eſaie.iiij. Erit fru
ctus terre ſublimis.Iſtũ agꝝ
ↄſilio inito pncipes ſacerdo/

tũ.i.pꝛelati ⁊ doctoꝛes q̃tidie

emũt pcio eoꝝ q̊s ad chꝛiſtu⸗

cõuertũt.Emũt inquaʒ ⁊ ſibi
et illis qð et tãdẽ pꝛincipes ſa
cerdotũ iudaici ꝓpli dũ ſubdi

eiecit velurg rgetũ ⁊ la tos ſuos ad euʒ ↄuentent. 25
pides pcioſi ⁊ vaſa electõnis cõſilio inito faciẽt qͥ modo ſũt

—

—— —

Un,
len

u;
ni⸗
pe
ſhſi
dii
une
ut,
n⸗
eper
ian
Gin
ge⸗
ſi⸗

gens abſq; cõſilio ⁊ ſine pꝛu⸗ dẽ qͥ vt in ſeipᷣo qͥetẽ ⁊ abſcõſi

dẽętia,. vt legit᷑. xxxij. Deutero. onẽ oĩbo exhiberet. et locũ ſe⸗

Pꝛecio em vniuſcuiuſq; ſibi pulture oĩbo ſe faceret:in paſ/
emit᷑ ager iſte. Dat em̃ tibi ſe ſiõe inſtar cimiterij defodi vo

dys ſi ei te dederis Poſſides luit.Locꝰ igit᷑ ſepulture iõ eſt
eũ ſi te poſſideat. Iſte ager fa xpᷣs dñs.qꝛ reſurrectõ ad glo

clus ſepultura ꝑegrinoꝝ.id ẽ rniã de ipſo ⁊ in ipſo ſolũmõ ſi
oĩm electoꝝ:qͥ dũ ſunt in coꝛ/ deliter ac ſecuriter expectatur
poꝛe ꝑegrinant᷑ a dño.vt dici ſicut de ſepulcro. Quoſcunq;
tur.v.ſcdᷣe ad Coꝝ. Qm̃ duʒ em̃ velut ſepultura bic ꝑ graz

ſumꝰ in coꝛꝑe ꝑegrinamur a
dño. Et Job.xxviij. Lapideʒ
caliginis ⁊ vmbꝛã moꝛtꝭ.i.re/
pꝛobos diuidit toꝛrẽs gratie
vel ſpũſſctĩ a pplo gegrinante

q eſt plus cruce chꝛiſti ſigna

toꝝ ⁊ ꝑ mare mũdi ad hieru/
ſalẽ celeſtẽ tendentiũ:et ad illã
velut patriã ſuſpirãtiũ. Et in
ps. Ego aũt pauꝑ ſum et ꝑe/
grinus ſicut om̃es pr̃es mei.
In hoc agro id eſt in chꝛiſto

dDño reqͥ eſcũt et abſcõduntur

coꝛda mũdo ⁊ vicijs moꝛtua.
Vngde ⁊ illũ velut locũ ſepul
ture ⁊ terrã benedictã ſibi eli
gunt q a deo excõicati nõ ſũt.
Alioqͥn ſe faciũt eſcã volucxi
bus celi et beſtüs terre. ſic in

ps.dicit᷑. HNoli extra mane⸗
xre ne beſtie infernales telace/

rent2 ↄſumt. Ingredere po

ad qetẽ et abſcõſionẽ ab inqͥe
tudinib vicioꝛũ et turbine et

plunia tentationũ ꝑ gratiã in

ſeipſuʒ hic recipit: rediuiuos
ad gliaʒ in fine reſtituet. AE
ager eiuſdẽ figuli tota eccleſia
vbi ꝓplus ꝑegrinãtiũi,. elcõꝝ
velut ĩ terra benedicta a xpᷣo

dñno ſacerdote ſepelit᷑. inde re

ſurrecturus ad glam. ſepelit᷑

inquã vt diximꝰ.i.ad qeteʒ et

abſcõſionẽ imittit᷑. Ectra h̊ ci
miteriũ nõ eſt ſepultura.Ex⸗/
tra hãc qͥ cã; moꝛiunt᷑:beſtijſ
infernalibo ↄſumedi exponũ/
tur,⁊ ſepultura aſini ſepeliun
tur.ſiẽ legit.xxij. Hiere.Tota
terra qᷓ extra iũlã e᷑: maledicta ẽ
a dño:in.iij. Geñ:et ꝓpe loc⸗
E excõicatoꝝ atq; maledictoꝝ
Ager iſte empt? eſt pꝛecio ſan
guis rpᷣi.Agrũ iſtũ pᷣcio ſan⸗

ti in petrã qͥ xpᷣs eſt:⁊ abſcõ⸗ guinis xpᷣi pncipes ſacerdo⸗

gerei foſſa humori, in ipo eo/ tũ emũt:dũ emptũ oſtedut. vł

Capitulum

emunt in ſepulturã ꝑegrinoꝝ
xxx.argẽteis.i.triplici obſuã/
la decalogi vl cõfeſſiõe quaʒ
diximꝰ.⁊ h̊ in ſepulturã ꝑegri
noꝝ:qͥ nõdũ domeſtici di ſũt
iz hoſpites et aduene. vt legit

iij ad Ephe. Emũt g̊. i.hocpᷣ
cio eis acqrũt:vl docẽdo:pᷣdi

cãdo:et oꝛãdo vt h̊ pᷣcio agrũ

iſtũ obtineãt efficiũt.hoc em̃

pcio in ſepulturã iſtã recipiũ
tur. Et recte ðꝛ ĩ ſepulturã ꝑe

grinoꝝ.i:in ſepulturã q̃ fac ꝑe

grinos: ? pegriari hic ⁊ ad pa
triã ſuſpirare. Ad ſepulturã ⁊

dqd moꝛtẽ q̃ ad veterẽ hoĩeʒ: q

in xpᷣo dño ⁊ in ecclłia ⁊ moꝛit

⁊ ſepelit.quem qͥdẽ moꝛtiſica
re ñ ſufficit ꝑ ↄuerſionẽ 2 ab/

renũciationé, ſed neceſſe eſt vt

abſcondat᷑ ⁊ ſuꝑ ipᷣm cumulꝰ
bonoꝝ opeꝝ aggreget. qo qͥ
de totũ nõ niſi in xpᷣo et ecclia
fieri põt. Qð aũt dici᷑ ( Uo⸗/
cat? ẽ ager ille Acheldemach

hoc eſt ager ſanguinis vſq; ĩ

hüc die) Recte qꝛ ager ille ſã⸗
guine xpᷣi eſt emptꝰ:⁊ eodẽ ri/
gatꝰ atq; fecũdatꝰ. et qᷣtqᷣt vel

floꝛes vel fructus pꝛofert aut

.
.
. “

ſanguinez q̊ in oꝛa fideliũ ibi
ſp fundit ? a fidelibo bibitur.
eſt p pham Hieremiã(Et ac
ceperũt xxx. argeteos pᷣciũ ap
pꝛe.quẽ appᷣa fi.iſir:. ⁊ dedert

eos in agn figuli ſiẽ oſti. mihi

dus) Reuera iſtud nõ legit᷑ in
Hieremia. em̃ ĩ hieremia
xxxij.caplo vᷣba iſta ↄtiet In
tellexi ꝙ verbũ dñi eẽt. et emi
agrũ ⁊ appendi ei argentũ.vij
ſtateres ⁊.x.argenteos.q̃ ꝓᷣba
ex pſona xpᷣi accipiẽda ſunt:q
emit agꝝ iſtũ iuxta qð interꝰ
tati ſumꝰ.vel ex ꝑſona ppli iu/
daici qͥ eũ.i.ipᷣm dũm emerũt

vt occide rent. Vel ex ꝑſona

oĩm electoꝝ qͥ ſepteʒ ſtateribꝰ
xpᷣm dũm vel eccliaz poſſidẽt
⁊ x.argẽteis hoc ẽ ſeptifoꝛmis
ſpüs ewccalagiinletge Sied

ctus pꝛotert aut legit, Cetera vo idẽ miſteriuz;
pꝓiulit eodem purpurati. Ael ⁊ ſi nõ res eaſdẽ ↄtinent.

mia occurrit ei Zach. Vel liſa
vioꝛ ẽ qͥ ñ bʒ ꝑ Hieremiã imo
haʒ: qe i Zach.xj totu iſtö
videt᷑ ↄtineri. Vel iõ ꝑ hiere⸗·⸗
miã.qꝛ pᷣma ꝑs ꝗphetie.ſ.emi

—
9 — —— — „ —————

—

— — =S—

ager ſanguis ppr Hᷣ q; ſpualr & Mathei ſic legeda e(Acce
totꝰ ſuit ſãguie veten: hoĩs qͥ perunt pncipes ſacerdotũ de
ibiiugiter mucidat, vlꝓpr xpᷣi gazophilatio) ſuple xxvarge

5

nit

ni

nis
d

e

tcos. vel deipo templo vbiiu gnatũ qð pciũ pcti ſupꝛa vo⸗

das ꝓiecerat. Acceperũt eniaʒ cauimus.qð ꝓijci iubet ꝑ cõ/
ilios pᷣcium appꝛeciati boc eſt feſſionẽ dñs.⁊ vtriq; intelligẽ
chꝛiſtum:quẽ velut vile man tie congruit qð ſequit᷑ decoꝝ
cipium appᷣciauerunt:id eſt pᷣ pᷣcium qͥ appciatꝰſum ab eis)
cio emerunt vlł eſtimauerunt. ſ̊ͥ hoc vronice.Ad ſignata ꝓo
⁊ hoc a filijs iſrael ꝓpter idm duo pᷣcedẽtia hoc eſt ad cetuʒ
iudã et eos qui cõplices eius electoꝝ ⁊ ↄfeſſionẽ vloꝑa bñ
fuerunt in eſtimatione et ven refert᷑.Qð aũt ſequit᷑ Et tulit
ditione ⁊ emptione iſta (et de xxx.argenteos) Veꝝ eſt:quia
derũt eos in agrũ figuli ſicut iuxta miſteriũ ⁊ totuʒ iſᷣm ce
cõſtituit mihi dñs).i.ſicut cõ tũ electoꝝ:ipᷣe tulit.i.poꝛtauit
ſtitutum reuelauit. In.xj.vᷣo et tulit.i.abſtulit diabolo.ſ.et
zach.ita legit( Appẽderũt mer vicijs. Vnde in pmo ad He
cedẽ meã.xxcx.: argenteis:⁊ di⸗ bꝛeos Poꝛtanſq; omnia xbo
xit dñs ad me ꝓſqce eoſ ad ſta virtutis ſue.Tulit.i. abſtulit.

tuariũ: decoꝝ pcium q̃ appci vnõ. captiuã duxit captiuita

at? ſum ab eis) In qbo vᷣbis tẽ. Et ꝓiecit illoſ in domũ dñi
xpᷣs dñs.xxx:argẽteos ⁊ mer/ iuxta miſterium vi ĩtulit ĩ do/

cedẽ vocat ⁊ pᷣcium ſuijpſius mũ dñi:h̊ eſt vt ipi eent domꝰ

HMercedem qͥdeʒ ꝓut ſignat dñi.vlł vt eſſent ciues ⁊ inba⸗/
totũ cetũ electoꝝ qͥ merces eſt bitantes in domo dñi. In ᷓ
laboꝛis quo laboꝛauit ĩ agro edocent᷑ pᷣlati ſiir facere debe
mũdi excoledo ꝑſonalr.⁊ mer re.eis ei ſpãlr ðꝛ ĩ eodẽ caplo.
ces eſt obediẽtie quã deo pr̃ĩ Si bonũ ẽ in oculł vris affer
exhibuit vſq; ad moꝛteʒ. Pꝛo te mercedẽ meã. Merces qp
ut vo ſignat᷑ ꝑ eos triplex de/ pe eius quaʒ q̃tidie recipit ele
calogi obſeruãtia.vł triplicis cti ſunt qs quotidie ſicut con
trãſgreſſiõis pura ⁊ clara cõ⸗ uertunt᷑ in mercedẽ recipit.ſiẽ

feſſio:qꝝ vtrũq; pᷣciũ eſt q̊ͥ ab legit ĩ.liij. Eſa. Pꝛo eo ꝙ tra

eleci ipᷣe emit᷑ ⁊ poſſidet᷑. Qð didit in moꝛtẽ aiam ſuã:iõ di
autẽ pᷣcepit dñs:pijce eos ad ſptiaʒ ei plimos.His & ðᷣꝛ y
ſtatuariuũ.nõ ad ſignata ſʒ ad electos vndiq; nõ ſolũ aduo-
ſignãtes refert.vel ad ipᷣim ſi/ cent,ſed etiam afferãt. hoc eſt

.
4

Capitulũ

vel cõpaſſione vł auxilio poꝛ alloq́n no ſlam p illo dediſſs

tent donec inferãt eos in do/ Manifeſtũ eſt ꝙ grauiꝰ ip̃m

mũ dñi. Alioquin qui velut offendũt qͥ pciũ vite eius au⸗

poꝛtatoꝛes ⁊ ſolutoꝛes merce ferunt q; qͥ vitã iam eidẽ ab

dis cõſtituti ſunt:laboꝛẽ 7 ſu⸗ ſtu lerunt. 2 p ter h ocd eterio .
qoꝛem eius ſua mercede frau res videntur eſſe crucifixoꝛi⸗
dant.⁊ nõ ſolũ remanet mer/ bus eius:dum maius et ei ca

ces tanti mercẽnarij in domi nus eidem auferre nõ verent

bus coꝝel.in eccleſijs vel ple- Mercedẽ aũt exigit dñs a p⸗
bibus eis ſubdit vſq; manc: latis ⁊ ſubditis Oercedẽ au
ſed etiã vſq; in eternu. Cũ do tẽ aduocati ꝓpugnatoꝛis agri
minus pcipiat i.xix.Leuitici. cole qͥ interpellatione ſua ⁊ ſa
Põ moꝛabit᷑ opus mercena crificio pacẽ ⁊ remiſſionẽ pec

xxiiij. Deutero. Eadẽ die red/ impetrauit: ⁊ bereditate cele⸗

des ei mercedẽ ſuã. Similr ⁊ ſtẽ reſtituit ⁊ reſtitui nobᷣ obti
ſingulis dicit᷑ generalr. Affer nuit. Derito aũt cõpetẽs ſa

te mihi mercedẽ meã.i.voſip⸗ lariuʒ exigit.⁊ hoc eſt gratitu⸗

ſos q̃s laboꝛãdo vſq; ad moꝛ do ſeu deuotio ⁊ pac ipſiꝰ cõ

tẽ acqſiui. Alioqͥn mercedem ſeruatio ⁊ hereditatꝭ acqſite ꝭ
fertis.nõ cuiuſq; laboꝛis ⁊ ſu totũ eſt dicerene tata patro.
doꝛis mercedẽ ſed ipſi/ moꝛtꝭ einia eius ? qᷓ ad ipſuʒ ⁊ q ach
aufertis mihi, Ab oĩby igitur ad giiaz T graz nobis auteno
põt de iure petere dñs pᷣcium ſolii ad vtilitatẽ ſed etiã ad ꝑ/

ſam, vnuſqſ; iglt tener ei vel gea nobis exigit. ſed hac eige

im vite ſue cin ;ipſaz viti er ipſe p nobis, ſec dubitan

ſeiᷣm reddere velut mercede ↄdignꝗ reddere ñ valemꝰ, Il
laboꝛi ſuo debitã: vł vitam ei lud tñ a nobis exqrit᷑ vt cum
reſtituere:quã ꝓ hmõi merce opꝰẽ vicẽ ei repẽdamꝰ:trade⸗
debñda deo pfiſeruiedo ex/ tes noſmetipſos ĩ moꝛtẽp ho

ſuim et diligente agricolã frau

—

S
b

ne viciſſitudinis vitã noſtraʒ

debea mus:qbus ipſe impen
dit ſuam. Mercedem agrico

le a nobis exigit quemadmo

dũ de agro de quo vt ſpinas

enelleret vicioꝝ:ſpinas ipe ꝑ/
tulit:⁊ ipſis ſpinis quas euel

lebat exuberatꝰeſt. Eſtima la

boꝛẽ ſemẽ ⁊ pluuiã.qꝛ ipſe eſt

qui ſolus nos excolit diſcipli
na:ſemiat doctrina:compluit

gratia:ſerit pnia:vt ei ſoli fru
ctiſicare debeamus. Erube/

ſcẽdũ eſt nobis ꝗ; agri viſibi⸗

les mercede laboꝛis ⁊ ſũptuũ
ſuis cultoꝛibo pꝓ iuribus red⸗/
qunc,ſi deo agricole infructu
oſos nos exhibuerim? ſi mer
cede tanti laboꝛis eius ⁊ ſum
ptuũ detinuerim, Cimeduʒ
elſt tanti aduocati detinere ſa
lariũ:ne exaduerſo ſtatuat li/

tem nobis. Ectanti ꝓpugna⸗
toꝛis frandare mercedẽ ne eũ
hoſtem noſtrũ impugnato/
rem faciamus. Et ta laboꝛio/

dare fructu: ne det nos in ma
ledictõem ? cobuſtione. Siẽ
egit in vjagd Hebꝛe, de terra
1 oba. Merito etiam a no
dis rigi sü
calioõis ſue vt ſimus aduocati

rigit qſi mercedeʒ aduo/

ſine p obtinẽdo iure ſuo et de
ſendendo apud illos. SHimix
liter Z pugnatõis ſue:vt nos

ꝓpugnatoꝛes ꝓ eo exhibeamꝰ

impugnãtes falſitatẽ et pꝛaui

tatẽ:⁊ defendentes veritatẽ et
honeſtatem. Silr ⁊ agricola
tionis mercedeʒs a nobis exi/
git: vt nos ſcʒ agricolas no⸗
biſmetip ⁊ alijs exhibeamꝰ.

Intolerabilis iniqtas:merce

dem xpᷣo dno tã debitaʒ dare
diabolo:cũ ⁊ noſipſi nri nõ ſi
mus ſicut dicit aplus in.vj.D
mead Coꝝ. An neſcitis qiin
mẽbꝛa veſtra teplũ ſunt ſpůſ-
ſancti qͥ in nobis eſt que ha/
betis a deo et nõ eſtis veſtri.
Qð aũt dicit pieci eos ad ſta
tuarium in domo dñi:triplici
ter intelligit a ſtatere vel a ſta
phamo qð eſt pondus q̃ſi ad
põderatoꝛẽ eos pieci:hoc eſt
deũ patrẽ:vł ſtatuariũ.i.fuſo
rem vel ſictoꝛẽ ſtatuarũ:hoc ẽ
ad deuz patré. Mercedẽ emm

ſuaʒ deo patri xpᷣs dũs obtu
lit quaſi vt e appenderet ⁊ de

ea iudicaretet de lr̃ali contra
iudeos ⁊? iudas: ⁊ de ſpũ ali et
miſtica ꝓ ſe ⁊ ipſa mercede.q.

d. vige pater ſinõ dignus ſu,z
etſinõ dignus eſt laboꝛ me

tanta mercede boc eſt tãto ce

tulum

volẽti

q; idigne me exiſtiauit iudaſ vẽ
ditoꝛ ? iudei emptoꝛes.q.d. Ju
dica tu meritoꝝ oim põderatoꝛ
⁊ metalloꝝ oium ſpũaliũ fuſoꝛ:
purgatoꝛ atq; pbatoꝛ. Ulfm
litera.lxx,qᷓ hʒ ad ↄflatoꝛiu. vbi
nos hem? ad ſtatuariu,ocs em̃
argenteos q̊s de pf dat merce
dẽ xpᷣo dno.i.electos in ↄflato⸗

riũ ꝓijcit ⁊ ponderatoꝛi tradit.
De bona ape atq; ꝓbata mo⸗/
neta pactani ⁊ reddi vult merce
dẽ ſuã.vñ ſtati vt eã accipit põ/
derari eã vult podere tẽtationũ
⁊ tribulationũ ne foꝛte eã ð dex
tra lãce eqᷣlibꝛis deijciãt.ſic ma
ioꝛa põdera ſolet facere minoꝛi
in ̊ onñdunt iuſtũꝛ debitũ pon
dus non hr̃e. aũt tribulatio
põdus ſit ⁊ etiã ipſa vᷣtꝰ legit ex

Pſſe i iiij.ſcᷣe ad Coꝝ.his vᷣbil

Id em̃ qð in pnti eſt mometa⸗
neu ⁊ leue tribulatiõis:ſup mo
dũ in ſublimitate ernũ giie po⸗
dus oꝑat᷑ in nob.cue dixit. q.
leue podus.et põdus tacuit ne
terreret. ⁊ vt de dextra lãce deij
ciab eo qð leue vocauerat am
pli? erubeſceres. Ad ſuſoꝛẽ ſta⸗
tuar deu prem eoſdez Pijcit: vt
eos igne ſpuſſcti vl inbulatois
liqfactos ĩ nouas diuie ſilitudi
nis imagics refoꝛmet. Ad con

»„

et purgatos qͥ in mercede ſua a

Pere e et
fallitate et fraude libi vult mo⸗ diẽ i xxj. Au .Dis a

„

tũ rpᷣo ĩ mercedẽ merito gaudeſ
⁊ gliarꝭ.noli exhoꝛrere.noli mi⸗
rari cqͥlibꝛã tribulatõnis ⁊ ↄfla
toꝛiũ:ſciẽs qꝛ xpᷣs dñſ ũ niſi põ
deratos ? ꝓbatos recipiet argẽ
teo 6. GBaude poti? te ſã ad eqͥli/
bꝛã eiꝰ deueniſſe ⁊ ↄflatoꝛiũ.et
ꝓpr h̊ appꝛoxiaſſe theſaur⸗ eiuſ
vt ĩ eis recipiarꝭ. Idẽ tibi etiã ð
tuis.xxx.argẽteis faciẽdũ ĩſinu
at:qbo.. xpᷣm tibi emẽdũ docu⸗

imꝰ vt ad põderatoꝛẽ ⁊ ꝓbatoꝛẽ

deü illos p hũilitatẽ pijcias qſi
nihil iur bñs ĩ ill ſz totũ do tri

dis oĩb-

examiĩſ.alioqͥn ꝓ mercede ſua ?

Pꝛobaniſſima em̃ monera ẽ bo⸗
noꝝ opeꝑꝝ qu dei timo: ? hüle
litas iugi retractoe vcxamigtoͤre
purilicat ? ꝓbat. ꝛoijciciebat
argẽteos ſuos ad ſtatuariũ cus
dicebat Eſa xxvi. Oia opa nig⸗

oꝑat? eſ nob dñe. Et ĩ ↄflatoꝛiſ

i. xiiij qſi pan meſtruate oeſ in

ſticie nre, Debmoõti argenteis a

p eqlib:a 2 flatoꝛiũi trãſiert tan

thes ſubiuges (Jelus aujt ſtetitn

añ pſ idé) In ſt⸗ reſuos dog 1

iminet tmnibulatonis z canaa
nilicae tberen ien i

buẽs. Vel ad ↄflatoꝛiũ qtidiãi.

pꝛccio xpᷣs eos mime recipiet.

Reuertii ad narratoz ſua ſna

⸗
lini⸗
10
lſps
urge

cluſ
gnis
iinn
doan
iſ

E 4 S 1 . 3 4. D “M D eis 4
õ
Entibi leuate capita.triblatio ei lcuiñ cee

5

aduæit velut ſuccuri ab eo miſ dic ſciũt ñ ð cecoꝝ olilio vt te⸗

ſus cõtra amoꝛẽ vite pnñus quẽ ſtionio:ðᷣ luce vl coloꝛibo iudi

atecapita ttiblatio e Ktli e curadu allcui ſi eũ cec
2⁊ moꝛs ñ õᷣ elcõs ſʒ p eis a deo albũ vł nigꝝ iudicʒ.⁊ celeſtẽ iun

hoſtẽ atrociſſimũ panunt᷑:et ve care,ſtãt igit᷑ iteri?ꝰ⁊ ſi dijci vide
5

ui nuci gtiſſi/ ð pnᷣti mifia eoſ ant᷑ exteri

ſtãt ↄfideẽtes de iure

euocaſ ad felicitate etnã ⁊ velut ſuo ſecuri ꝙ ĩ ſuꝑno illo ↄſiſto⸗
maloꝝ oiʒ finis ⁊ egreſſꝰ ð oĩbo rio iudiciũ qð ↄtra eoſh̊ agi vi
erũnii ⁊ pſſur:initii aũt ⁊ igreſ det᷑ retractabit᷑.⁊ ꝓ eiſ ibis indi

ſus oim vonoꝝ. q em̃ deũ ꝑſcẽ
