Aldes ergo ipatletes iᷓ ma/ cem eum ſuis veſtib erutes.
le recipiãt. q;ᷓ crudeliter ⁊ tur/ Pignuſq; noſtre redẽptõis.i

piter tractẽt hmõi dei nũcios vitam ꝓ nobis aſſumptã ab
imo dei pincernas: ⁊ calicem ſtulerũt ab eo. De hoc fideiuun
dñi nobis tã ſedulo tamq; of ſoꝛe legis expᷣſſius Ecci.xxix.
ficioſe ex ꝑte eius offerentes. Gratiã ſideiuſſoꝛis ne obliui

Omi igit᷑ volẽti vindicare in
iuriam tibi illatã aut ↄtumeli
am Rũde(nõ vis vt bibã il⸗
lũ)q̃ſi diceres. Times ne foꝛ
te toxicatꝰſit calix(qͥa ſic opoꝛ
tet fieri).i.hunc opoꝛtet bibi.
Hilc opoꝛtet bibi ad modicũ
ne in eternũ bibat. Hic opoꝛ
tet bibi calici momẽtanee tri
bulatõis:nõ ſolum ad ſanita
tem.ſed etiã ne mare eternarũ
amaritudinũ tandẽ abſoꝛbe⸗
re cõpellamur.

2 luſtibo compꝛehendere me)
Neſciuerũt ad literã reſpon/
dere turbe. Merito & tanq;

ad latronẽ exeũdũ fuit qͥ ꝓ la/

trone Adã ſcʒ ⁊ tota poſteri⸗
tate eiꝰ fideiuſſoꝛẽ ſe dederat.

quod ⁊ ipſe Adam ⁊ poſteri/
tas eius in. xxxviij. Eſaie pe/

tierunt. De hoc fideiuſſoꝛe di
ci Pꝛouer.xx.Tolle veſtimẽ
tum eiꝰ qͥ fideiuſſoꝛ extitit alie
ni⁊ pꝛo extraneis aufer ei pi/

. In üla ho
ra dixit Jeſus turbis Tanq;ᷓ
ad latronẽ exiſtꝭ cum gladijs

ſcaris.dedit em aiam ſuam ꝰꝓ

te. Merlto etiã tanq; ad la/
tronẽ ad eũ exierũt:qͥ oĩia ha⸗
bebat latronis inſignia. Pꝛi/
mũ,.qꝛ veſtẽ.i.carneʒ.vñ.viij.
ad Roma. Miſit deus filiux
ſuum in ſilitudinẽ carnis pcti
Sacco etiã indutꝰ eſt ad mo
dũ ribaldi. Sicut ipſemet di
cit in pᷣs.Cõcidiſti ſaccũ me/
um. ⁊ ꝑ Job. xvj. Saccũ cõ⸗/
ſui ſuꝑ cutẽ meam.i.moꝛtali/
tatẽ ⁊ infi᷑mitatẽ ſuꝑ carnem.
Cauteriũ etiã latronis.id ẽ ſi
gnaculũ circũciſionis habe⸗

bat:q̃ ſignaculo ſe latrones ⁊
latronũ filios oẽs circũciſi pᷣ⸗
dicabant Habebat ⁊ alia ins
ſignia latrocinij.Penalitates

ſq; hũano generi totiꝓp latro/
cinijs Ade ? Eue ĩflictas: ve
lut cauteria qᷓdam latrocinio

rum. Merito igit᷑ qui helle la
tronis vt ita dicamꝰſe induit:

inter latrones pependit:et cũ

ſceleratis deputatus eſt. vt le

eis aut git᷑ Eſa.liij. UNpter hoc etiã
gnus.qð ⁊ ipſi fecerũt ad cru

qꝛ ipſemet furẽ le diẽ Dath.

ltelt

t

fen

lal

⸗
aeh
hli
1o

Uln

glin

n
rü

n
isil
iab⸗
eiu
ir
blint
ump
dl⸗
ben
di⸗
vin⸗
bflig
ſopal
no
ned
üme,
ich⸗
nali⸗
then
Liſ

haben

Neb?⸗

lib⸗
gins
lotes
luno⸗
1ore
enio
clela
ui
tch
eti

ache —

Folium XI.
xxiij. Si ſciret paterfamilias Quis em̃ canis miſatoꝛes et
qᷓ boꝛa fur veniret ⁊c. Et apo ſuccurſoꝛes nõ haberet.quis
ſtol? de eo ĩiiij. pme ad Theſ em̃ lapidis ⁊ baculi nõ ferret
ſal. Dies dñi ſicut fur in no/ auxiliũ vel Pſiaiu⸗ ſi eum mlii

cte ita veniet. Quia igit᷑ ⁊ pꝛo tudo canũ

furiba ſpopõderat et tanq;ᷓ fu
rem ſe gerebat veſte ſeu ſacco
inſignijs atq; cauterio:⁊ furẽ
ſe ißemet dicebat:merito tãq;
ad furem et latronẽ ad eũ cõ/

pꝛehendenduʒ exeũt.⁊ hoc in
mẽbꝛis ſuis. Vnð ⁊ aliꝰ eum

aure mutllat qͥ vnũ ſg; ex mẽ/⸗
bꝛis eius.i.fidelibo ei
ditu verbi dei qᷓcũq; mõ auer

Rtit. Alius eum baculo ꝑcutit

aut gladio qͥ quelibet ex ſuis
ꝑſequit᷑.Et vt vno vᷣbo om̃ia

dicamus Hullus latro inbu Hoc auteʒ x
mus.qꝛ charitas q̃ nos dili/

maniꝰ:crudelius:ignominio
ſiuſq; tractatꝰ eſt vnq; qᷓ; ip ſe
hodie tractat᷑.et ſpũalr in ꝑſo
na ſua.et coꝛꝑalr in memhꝛis
Ab alijs mẽbꝛatim diſcerpit
atq; moꝛdetur.⁊ hoc ſpũalr:a

blaſphemis ſcʒ ⁊ iurãtibo.Ali

us ꝑ linguam eũ moꝛdet:duʒ

p linguã blaſphemãdo iurat.

alius per aurem.⁊ ita de alijs
Vnde ⁊ q̃ſi vile cadauer.aut
canis extraneꝰmiltitudini ca/

ab au /

oc mõ diſcerꝑet.
Videmus ⁊ audimꝰ regẽ ce⸗
loꝛũ ſic diſcerpi moꝛſibo blaſ⸗
phemie iurantiũ.moꝛſibo etiã
iudeoꝝ.paganoꝝ.⁊ heretico/
rũ blaſphemãtiũ.⁊ tñ rarꝰ eſt
qͥ ab eiꝰ moꝛſibo canes hmõi
abigat. Si qͥs aũt ꝑſecutões
iniurias:contumelias:detra⸗
ctiones:liuoꝛes:et vulnera q̃
oĩa in ſuis mẽbꝛis patit᷑ bñ at
tenderet:ipᷣm in mẽbꝛis ſuis
vulnerari: fuſtigari:flagella⸗
ri: depꝛedari apertiſſime iu-
dicaret. Hoc auteʒ ideo dixi/

git:oĩa incõmoda ſuoꝛuʒ ſua
facit.nõ ꝑſonali paſſiõe neq;
cõpaſſione qꝝ neutrã admit/
tit eterna illa in q̃ mõ eſt etiaʒ
ſim foꝛmã ſui felicitas:ſed iu⸗
ſta vere fideliſq; amicicie re⸗-
putatõe.Lex em̃ amicicie ꝑfe
cte ſeſe amantiuʒ oĩa decreuit
eſſe cõmunia.et qͥs diligit nõ
aliter ſui eſſent que eoꝛũ ſunt.

Moꝛaliter vᷣo turba vicioꝛũ

nũ impꝛobiſſimoꝝ abſq; om̃i ⁊ demonũ ꝑ tẽtationẽ ad vnũ
ſuccurſu ⁊ auxilio videt᷑ expo quẽcũq; qͥ tentat᷑ exeũt cũ gla

ſitus,imo vilius et abiectius. dijs ⁊ fuſtibus quos dirim. 1

2
Capitulum xXVI
erã docens in tẽplo ⁊ non me
tenuiſtis.)Pulcre eis inſulttat
qui fuſtibus ⁊ gladijs vim ei
facere pᷣſumebant:q̃ſi euʒ oc/
cidere poſſent: niſi vellet: qui
habet moꝛtis ⁊ vite imꝑium.
Inſinuãs eis qꝛ in ſolo teplo

ideo tanq; ad latronẽ: vt eum

cõpꝛehendant ⁊ ad infernale

ducant ſuſpẽdiũ. Vel ideo tã
q; ad latronẽ: ſi ſe latronem ꝑ
pſenſum geſſerit.u ꝗ̊ qͥ tẽta
ris dic cum dño Jeſu ſpuali⸗
cer.id eſt recogita.quia tanq;
latro ab hmõi turba ad infer
nale ſuſpendiũ ducendus q̃/
reris. Exhoꝛre fuſtes ⁊ gladi
os et turbã vite tue inſidian/
tiuũ. Noli arridere vel applau
dere gladijs ⁊ fuſtibꝰ: captio/

nem ⁊ moꝛtem tibi intentanti
bus. HNoli feſtinũ occurſũ ex

hibere hmõi turbe:ſed qͥ tan
q; latro ab ea quereris: tanq;
latro ab ea declina ⁊ effuge.⁊

tudinẽ vt liber effugias. No
li oſculari fuſtes ⁊ gladios de
lectatione et deſiderio. NHoli
oſculari funeʒ quo ligãdus qᷓ
reris ⁊ trahẽdus ad inferna/
le ſuſpendiũ.Fu nis eſt alliga
tionis tue om̃e illud q̃ ad pec
canduʒ traheris. Gladius eſt
oẽ illud qð tibi pcti vulnꝰ in/

inueniri:cõpꝛehendi:atq; te-

neri poteſt. Solo em̃ amoꝛe
inuenit᷑:compᷣhẽdit᷑:ligat:at⸗
q; tenet᷑. Sicut expꝛeſſe dicit
ad eũ Eſaias.lxxuij. NHõ ẽ do
mine qͥ conſurgat ⁊ teneat te.

Sola eſt cbaritas q eũ vince
re ⁊ tenere potuit.⁊ cũ omnia

poſſit illa ſunt vincla ſq;ʒ cha⸗
ritatis.q̃ nullatenꝰ dirũꝑe po
na 2 effuge. ? teſt aut potuit Illa eſt contra
vt vulgo dicit᷑:mitte te in alti

quã oĩno nõ põt:⁊ q̃ totuʒ

in
eũ poteſt. Nõ em̃ vinculis qͥ
bus coꝛꝑaliter ligatꝰ eſt tene⸗
bat᷑ aut teneri potuit.neq; cla
uis quibus affixus eſt pyhibi
tus ẽ aut ire aut moueri quo
vellet.ſed ſola eũ charitas alli
gauit:eum ſic tenuit et affixit.
Neq; em̃ claui vel vincla eiꝰ
il tibi pct voluntati reſiſtere potuerunt
fligit Yuſtis eſt oẽ illud quod cui ſubeſt cum voluerit poſſe
coꝛ tuũ conſtringit ⁊ conterit Cuiꝰ velle feciſſe eſt. In ſolo
Noli ergo his apllaudere vł ergo tẽplo ſuo querendus eſt
ridere delectatiõe vel gaudio quia in eo ſolo inueniri et cõ/
Noli ea amplecti amoꝛe vel pꝛehendi poteſt vt diximus:
vſiderio. Quotidie apð vos maxime cum docet. ꝑ doctri⸗

hontne
iniltat
8ina
ichoe⸗
clengei
piun,
otc⸗
cle⸗/
moe
iniar⸗
cſedid
Moide
egt
Gyine
omni.
zcha“
epo⸗
Gnn
oluzin
al
ke,
pbibi
cno⸗
1oli

chꝛiſtus:ne credideritis.vłec

nam em marie inuenit᷑ ? ma/ pturis phetaꝑ pmiſſa: eideʒ
nitudo legis chꝛiſti eſt murila

plum aũt maxime eccleſia vel

fidelis ania intelligit᷑:in qui⸗
bus deus adoꝛat᷑ et colitur in

ſpiritu ⁊ veritate. ſicut legitur
in.iij. Johis. In quo et inſi⸗
nuat non extra eccleſiã ſe eſſe
querendũ.quẽadmodũ ⁊ ipᷣe

dicit in. xiij. Oatthei. Tüc ſi

qͥs dixerit vobis. Ecce hic eſt
ce illic. De hoc vᷣo qð dicit q̃⸗
tidie ſe eſſe in templo: illud at
tendendũ eſt.quia nõ in ſolis

.diebus pacis ⁊ ꝓſperitad᷑ cuʒs
electis ſuis eſt dñs Uñ.cum

ipſo ſum in tribulatõe.Et vl⸗
limo Marci. Ecce ego vobiſ
cum ſum oĩb dieb. Hoc au
tẽ totũ factũ eſt vt implerẽetur
ſcripture phetar) Implere/
tur inquã ꝓmiſſiones in ipſiꝰ
exhibitõne veritatis. NMacua
qpe vident᷑ verba ꝓmiſſiõis
anteq; res ipᷣa qᷓ ꝓmiſſa eſt ex
hibeat᷑. Scripture pphetaruʒ
iuxta lraʒ de ſalute genen hu
mani ꝑ mediatoꝛẽ dði filiũ ma
xime ſonuerãt. Et qͥcqͥd loq̃⸗
bant᷑ ꝓpter iſtud ſolũmodo eſt
dictũ.Totũ ̊ qdð circa ieſum
dñm factũ eſt:id certe factuʒ ẽ
vt ſalus generi hüano in ſcri

——
1 „ „

pturis pphetaꝝ pmiſſa: eideʒ

homiuuʒ poꝛtatio. ſicut legit᷑
vjiad GBal. Alter alteriꝰ one⸗
ra poꝛtate et ſic adimplebitis
legem chꝛiſti. Et in eiuſdeʒ.x.
Ois lex in vno ſermone im/

pletur. Diliges ꝓximuʒ; tuum

ſicut teipm.Et ad Roma.xiij
Plenitudo legis eſt dilectio.
Vt hec plenitudo legis ⁊ ſcri
pturaruz fieret id eſt charitas
dei in coꝛdibo hũanis acccde
ret᷑:totũ h factũ eſt.qꝛ ꝓpter
venit.ſic ipemet diẽ l. xij. Lu.
Ignẽ veni mittere in terrã: et
qd volo niſi vt accẽdat᷑ Ama

ri em̃ q̃rens deꝰ ꝙ vnica erat

via nir̃e ſalutis: pus amoꝛẽ ex
hibuit et bũficio argumẽtoq;
moꝛte.ſ.quã ꝓ nobis ꝑtulit ;
oẽm dubitatiõeʒ a nob exclu/

eret oñdit. totũ igit᷑ facrũ eſt

vt deũ amaremus. Miſtice
vᷣo plenitudo ſcripturarũ in⸗
telligetiaꝝ eſt rednidãtia quaʒ
eiꝰ paſſio nobᷣ fecit.ſiẽ in fine
paſſiõis dicemꝰ Scpture igi
turꝓphaꝝ eoſpᷣo vel ſemiple⸗
ne vl vacue appebãt ꝙ ð eis
paſſim haurire n potamꝰ.ſed
eas xpᷣs dñs vſq; ad ſümũ im
pleuit.qð ⁊ in ipletõe Lariag
n Z 2.

in.ij. Johis figuratũ fuit.vbi it ſibl in illo anĩe mee. S i alijß
dicit᷑ ꝙ qꝛ impleuerũt ydrias cũ illo cõpꝛeheſi eſſent ⁊ paſ-

vſq; ad ſummũ. Pꝛopter hãc ſi:nõ eſſet clarũ moꝛtẽ eius ſo

plenitudinẽ ꝓmittebat᷑ nobis lã noſtre redeptiõis pᷣciuʒ ſuf
Eſaiaʒ in.xij. Haurie aq̃s ficiens:noſtreq; recõciliatd2
in gaudio de fontibo ſaluato/ ſacrificiũ extitiſſe.ſed potiꝰ ali

ris.Eſt ergo ſnia vt ꝓmiſſio/ os in ſupplementũ aſſũptos:
nes ꝓphetarũ implerent᷑ re. et heretica foꝛtaſſe ſuſpicaret ꝑ/
ichoatio ſapie ſeu iuſticie im fidia. Moꝛalr aũt fuga apo

pleret᷑ ꝑfectõne.⁊ obſcura lu ſtoloꝛũ:et dñi ſaluatoꝛis reli/

mine intelligentie cõplerent᷑. ctio nobis ĩſinuat qᷓ; paucos

vt eloqͥa ꝓphetarũ qͥ velut va habebat ad cõpatiendũ ſoci/

ſa ſemiplena erãt implerent᷑ ð os dñs.et ſi młtos habeat ad
flumine cuiꝰimpetus letificat cõregnandũ.fere oẽs delicati
ciuitatẽ dei:aqua ſapie ſaluta ſumꝰ ſicut dicit btũs Hiero/
ris.de qua legi᷑ Ecci.xv. Aq̃ᷓ nimus Delicatꝰes frater. et ſi
ſapiẽtie ſalutaris potauit illũ. hic vis gaudere cũ ſeculo et ĩ
((Lunc diſcipuli omnes re futuro regnare cũ xpᷣo:nõ at/
licto eo fugierũt) Recte et pul tendentes qͥa nõ eſt nobis re
cre vt ſolus mũdi pᷣcium ap/ greſſus ad lignuʒ vite niſi per
pendere appareret:vt ſolus ꝓ cherubin ⁊ flãmeũ gladiũ at/
pugnatoꝛ generis hũani ⁊ ad q; verſatilem.ſicut legi᷑ in Ge
uocatꝰcãm eiꝰ defendere.aut neſi. Et qꝛ nõ eſt vini intrare
potuis eà:iuxta iſtð.feciſti iu⸗ in cellariũ niſi ꝑ toꝛcularis pᷣſ
diciũ ⁊ cãm meã qͥ iudicas iu ſuraʒ.nec grana recipiunt᷑ in
ſticiã:oſtẽderet᷑ facere.vt ð to hoꝛrea niſi ꝑ ventilationeʒ et
to grege agnus electꝰin ſacri triturã. Sciẽdũ aũt eſt ꝙ paſ
ſiciũ recõciliatõis generis hu ſio ⁊ tribulatio velut colatoꝛi
mani ſolus aſſumeretur. Hõ um ſunt:q feces exteriꝰ retinẽ
eñm̃ tam malicia ꝑſequentium tes excludũt:id vᷣo ſolum qdᷣ

qᷓ; dei patris electiõe ſolus q/ purũ atq; ꝓbatũ eſt intꝰ mi/
ſitꝰeſt ⁊ compꝛehẽſus. Vnde tũt.Feces igit᷑ maniteſte ſe eẽ

Eſa.vj.Ecceſeruus meꝰſuſci oſtendũt qͥ foꝛis in tribulatõi

piã eũ:electus meus cõplacu bus detinent. Qð autẽ dicit

n⸗
cinsſ⸗
iz ii
ini
pot
ſinws
aneio⸗
gud
norei⸗
onons
Güſoc⸗
bentl
deleni
Hico⸗
maſ,
nbal
wö
wis k
niipe

nmane

(qꝛ relicto eo fugierũt) ſignin runt. O bliti ſunt etiã eius qð

canter addit.q dam em̃ tribu dicit Dauid. Dñs foꝛtitudo

latões fugiũt:nec tñ illũ deſe/ mea ⁊ reſugiũ ⁊c. Deniq; qͥa
runt.ſicut de Paulo legit qͥ ꝑ ſcriptũ eſt in pᷣs.vita in volũ/⸗

ſpoꝛtaz dimiſſus eſt cũ qᷓreret tate eius. Ergo nõ meliꝰ aut
ad moꝛtem.⁊ hoc pᷣcepit dñs

dicẽs Si vos pſecuti fuerint

in vna ciuitate fugite in aliaʒ

Qui em̃ maioꝛi vtilitati eccle

ſie ſeruare ſe volũt:nõ xpᷣm fu

gientes deſerũt:imo potiꝰ fu⸗

giẽtes acqͥrũt aut ſecum detſe

rũt. Mirabilis aũt demẽtia

vt equũ coꝛꝑis ad hoꝛã vl di
em vel dies paucos ſeruet:de
um ꝑdet ⁊ ſeipᷣm ⁊ equũ eter/
ne ꝑditõi addicit.tãtũ theſau
mũ in modica cuſtodia deſerit
vbi nec calcios ſuos ðᷣſereret

cie vt ſꝑ fugiat ⁊ nunq; effugi

gt.ꝑ moꝛtẽ em̃ meliꝰmoꝛs fu⸗

E ſaias.xxvj. Vrbs foꝛtitudi

bus moꝛtẽ q̊ fugiẽdũ erat niſi

ad vitã. Hõ fſugit moꝛtẽ qͥ de

ſerit vitã Quid igit᷑ eſtrelicto
eo ſugierunt) niſi relicta vita

ſugierũt moꝛtẽ.· Ipſe em̃ dicit
de ſe in. riiij. Johis.Ego ſum

via veritas ⁊ vita. Obliti ſüt
oẽs ſic fugiẽtes eius qð dicit

nis noſtre ſyon.i.ſaluatoꝛ. vr

bem igit᷑ foꝛtitudis ſue reliq̃⸗

qᷓrit᷑ aut ſaluat᷑ vita.q; q̃rẽdo

volũtatem aut ꝑſiſtẽdo in ea.

Amplius certũ eſt qꝛ tribula
tiões nõ niſi tribulatõibo vin

cunt᷑. Ille em̃ ſunt q̃ patiẽtiaʒ

opant᷑.vt legit᷑.v.ad Roma.⁊
in pᷣmo Jacobi. Quid aũt eſt
patiẽtia niſi ſcutũ et pᷣſidiũ cõ

tra iacula tencationũ ⁊ tribu/
lationũ:⁊ velut aq̃ in qua oĩs
ignis tribulatõis extinguitur
Moꝛte igit᷑ moꝛs ipſa meliꝰ
vincit᷑ qũ ipſa ſeipſam conſu
mit. Qui in tribulatõe a xpᷣo
dño recedit:in ipᷣo ingreſſu re
gni celoꝛuʒ ⁊ in ipſa ianua ab
ipſo recedit.pcul ergo dubio
ſe nolle intrare oſtẽdit. Hoc ẽ
qð ipſe d ccit in vltimo Luce⸗
HNõne choꝛtebat xpᷣm pati et
ita intrare in gliam ſuã. Silr
⁊ illud in.xiiij. Act᷑.Per mul⸗
tas tribulatiões opoꝛtet nos
intrare in regnũ celoꝝ qũñũ igi
tur intrabũt qͥ tãto tpe dedli⸗

nant atq;ʒ fugiũt ipᷣm regni in

troitũ atq; veſtibulũ et tribu/
latõnes.in quo maniteſtũ eſt
qꝝ ipſi tribulatoꝛes atq; gn ecu

Capitulum

toꝛes velut impꝛobi vel ĩpoꝛ/

tes vi ⁊ violẽtia trahũt ad ho

ſpitiũ. Inuitos em̃ nos in ip
ſas tribulatõnes aut mittunt
aut ꝑtrabũt. et ꝓpter hoc in ce
leſtis pallacij atriũ ſeu poꝛti⸗

cũ Nos igit᷑ inuitos trahunt
ad celeſte hoſpitiũ ⁊ iteꝝ ĩ ipa

poꝛticu vel veſtibulo nos ſta

tuũt.ne extra domũ ⁊ atriũ lu
poꝝ ceterarũq; beſtiaꝝ infer⸗
nalium moꝛſibo exponamur.
In tribulatioe em̃ ſola tuti ſu
mus. Sola em̃ eſt tribulatio
q̃ velut ignis oẽs beſtias vi/
cioꝛũ et in nobis moꝛtificat ſi
ceas inuenerit:⁊ a nobis arce/

at atq; deterreat: ſi nõ inuene
rit. Si capi timebãt apoſto⸗
li:redẽptõnis ſue pᷣciũ ne dicã

auctoꝛẽ relinq̃re nõ debebãt.

hec eſt infidelitas nra vt ĩ cã-

po certaminis regẽ noſtruʒ ⁊

dũm ſolũ deſeramꝰ et q̃ſi ho⸗
ſtibo ipᷣm tradamꝰ. crimẽ nr̃e
ꝓditionis ipſa ſuga cõfitẽtes
etſentẽtiã iuſto dei iudicio in

nos latã:gratã ⁊ ratã vt vide

tur hñtes.ad patibulum fugi

entes currimꝰ:quaſi patibu⸗

lum ꝓ ipſa ꝓditiõe meremur:
vltro qrẽtes ⁊ toto ſtudio to/
toq; curſu ad ſuſpẽdiũ accele

ſi ad infernale patibuluʒ. hoc
eſt effugiũ ⁊ hocẽ euaſio quã

a deo ſugilentes inuenimus.

hic eſt finis fuge quã malo ti

moꝛe abijcimus. Yaciunt ad
hec ea que de fide amicicie le⸗
gunt᷑ Ecc̃i xxij. Yidẽ poſſide
cum amico in pauꝑtate illiꝰ.
et vt in bonis illius leteris:in
tꝑe tribulatõis illiꝰpꝑmane il/
li fidelis:vt ⁊ in hereditate illi
us coheres ſis. Similit ⁊ ll ½
lud in.ij.ſecundead Thimo.
Fidelis ſermo.nã ſi cõmoꝛtui
fuerimus ⁊ cõuiuemus,ſi ſu⸗ .

ſtinebimus ⁊ 2regnabimus.
Et in pmo ſecũde ad Sor⸗
Sicut ſocij eſtis paſſionũ ſi

Juxta pcedẽtes vᷣo expoſitio

nes moꝛales vbi per diſcibu
los intelligimus virtutes aut

antes, quo em fugit᷑ a deo ni
e

eritis et conſolationũ.Iſti in
parte volũt habere deü excõ
municatuʒz: in bonis ſcʒ tmm ei
cõmunicantes:nibil impen⸗
dentes deo quod non parati
ſint impendere diabolo. Qui
em̃ tm̃ gaudere volunt cum
ipſo:non aũt pati.quis dubi/
tat qͥn idipᷣm parati ſint impẽè
dere diabolo. Hi ſunt in fie
⁊ amicicia dimidiati:dimidij
ſcʒ amici et dimidij fideles.

deont
uz hoe
ſo qri
nimus,
maot
cuntad

lcel /

oſice
ne ,
geristn
manel⸗
irll

nitrl⸗

Thino,
Mort
bimus⸗
Oo
ſonüͤſe
1ig
ei r

Gta.

4

npen⸗
arat
Ori
1t dum

Foluum

; relicto fugiũt: qui ad tenta
tiões vltro vadũt et eiſdẽ ſpõ
te ⁊ gaudenter ſe tradunt ho/
neſtatis ac ſanctitat magiſtrꝭ

atq; miniſtris doctoꝛibo ſcqʒ et

ↄfeſſoꝛib ſiue vᷣtutibo id eſt qͥ
ſponte et gaudẽter vadũt ad
crucem penitẽtie ⁊ ad moꝛteʒ
veteris hominis:in quo qᷓ fa
cilis ſit vicioꝛum deſertio at/
q; victoꝛia euidenter oſtendi/
tur. Viſa enim turba cũ gla/⸗
dijs ⁊ fuſtibus:deterriti apo/

ſtoli aufugiunt. Oſtende igi-

tur turbam vᷣtutum vicijs tu
is ſed cum gladijs et fuſtibo.
Quidã em̃ turbã virtutũ in/
ermem oſtendunt vicijs ſuis

Alij vo languidam ⁊ egrotã-

tem. Alij vo nec etiam oſten/
dunt. Apud eos enim qui in
tentationibus ad repellendũ
pigritardi:remiſſi:aut omni⸗
no moꝛtui ſũt.aut nullus ap⸗
paret omnino virtutũ gladiꝰ

aut adeo remiſſus ⁊ iualidqus

ꝙ potius pᷣludere et impoten
tes virtutibus vel viribus vi
deãtur qᷓ; rebellare. Inde eſt

ꝙ turba vicioꝛum aduerſus
eos fiducialiter agit. Inde eſt
ꝙturba milta cum gladijs et

XLII
ſuſtibus minuit boſtis auda
ciam. Appareat igitur apud

te non ſolum gladius vnꝰ re/

bellationis o chꝛiſtiane. ſed
etiam totus exercitus virtu/
tum vel arma ſurripiant:vel
ad pꝛopugnacula pꝛoſiliant.
De doꝛmitõe: deſidia ⁊ igna⸗/
uia tua ne confidas ꝙ hoſtes

abſterreas, Ex his enim ſu⸗

munt robur ⁊ audaciam ada
uerſus te.videant te non ſo⸗
lum ad defenſionẽ ſed etiaʒ vi
ctoꝛie auidiſſimũ ⁊ ardentiſſi
mum amatoꝛem. Significa/
tur fuga apoſtoloꝛũ in denu⸗
datione altanꝭ. Per altare em̃
chꝛiſtus figuratur. Per alta/
ris oꝛnamẽta apoſtoli:qͥ chꝛi
ſti quodammodo veſtimen/
ta pꝛima fuerunt. Signatur
et in extinctione lucernarum
in matutinis hoꝛis de quo et
dictum eſt Dereliquit me vir
tus mea ⁊ lumen oculoꝛũ me
oꝛum et ipſum non eſt mecuzʒ
Lumen oculoꝛum ſides eſt
apoſtoloꝛum que tunc in oc/
caſu ſcilicet veri ſolis extin/
cta eſt. Oculi eius apoſtoli
ſũt. De qͥb in penultimo Ge
nef. Pulcrioꝛes ſũt ocłli eius
vino. (Aruͤli teneres Jeſum)

Juxta Johãnẽ in. xviij.aptiꝰ rit felicitas ⁊ gloꝛia amplioꝛ ?
et pleniꝰhis verbis( Cohoꝛs diffuſioꝛ.pcipue ꝑ illud qð di
ergo ⁊ tribunꝰ ⁊ miniſtri iude cit Augꝰ in.ij.libꝛo de libero

oꝛũ cõpꝛchẽderũt Jeſum.⁊ li arbitrio. Quia nimij amato-
auerũt eũ) Lucas vo in.xxij res tꝑalium ea fecerũt mẽbꝛa
boc ſolũ dicit(Cõpꝛehẽdẽtes ſua. Quot &̊ etq̃nta habebãt
aut eũ) Marcus adadit ſoluʒ nõ ſolum qbo trahant᷑ ⁊ tene⸗
in xvij.de fuga et euaſione io ant.ſed etiã qͥbo vulnerentur
hãnis apliſq; his ᷣbis(Ado trãſfigant᷑ ⁊ mẽbꝛa qbo totiẽs
leſcens aũt qͥdam ſeq̃ᷓbat᷑ euʒ mutilant᷑ qtiẽs aliqͥd tꝑaliuʒ
amictꝰſyndone ſuꝑ nudo ⁊te q̃ indebite amauerũt eis qᷓcũ
nuerũt eũ.Ac ille ſyndone re q; ablatõe pᷣcidit᷑. El bñ dicit᷑

liqa nudus pꝛofugit ab eis.) (Adoleſcẽs qdã ſeqbat eum)

Moꝛalrx ideʒ nobis inſinu Quicũq; em̃ ſequit ipᷣm:ado
ans qð et Joſeph q̃ndam in leſcit ⁊ creſcit. hoc em eſt cre⸗
xxxix. Geñ. qͥ relicto pallio in ſcere noſtꝝ ſpũalłr idᷣm ſcz ſech
manu regine Egipti aufugit qð eſt vᷣtutibo ꝓficere ſeu cre⸗
⁊ egreſſus eſt foꝛas. Ille q pe ſcere:q̃ mẽbꝛa ſunt interioꝛis

pallio tenebat᷑ et trabebat᷑ ad homis ⁊ ſpũalis.Etreuera qͥ
moꝛtẽ ſpũalẽ:adulterij ſq; ⁊ in adoleſcẽs ẽ ⁊ Johes verino⸗/

fidelitatꝭ. Iſte vo ſyndonead minis.i.in qͥ eſt gra.⁊ xpᷣm do
moꝛtẽ coꝛꝑalem. Per palliuʒ minũ ſequit᷑.et tẽtationũ tur/
⁊ſyndonẽ oẽ illud intelligimꝰ ba tenet᷑. Sed oẽ illud qð eũ
p quod a mũdo teneri ⁊ trabi ſcãdaliſat ⁊ ꝑ qd ab aduerſa⸗
poſſumꝰ. X ois felicitas tẽ⸗ rijs aut tenet᷑ aut trabit᷑ relin
poꝛalis ⁊ oĩs eiꝰ ꝑs intelligit᷑ qͥt amoꝛe ⁊ ðᷣſiderio.iretro ſe
hoc artiſiciũ euaſionis ⁊ effu linqͥt:oꝛſuʒ ei vᷣtẽs ꝑ ↄtẽptũ:
gij ioſeph ⁊ Johãnes didiciſ et nudus ꝓfugit ab eis.QOĩbo

ſe vident᷑ a luctatoꝛibo qͥ ideo illis coꝛ ſe iduit q̃ ſibi ꝑ amo⸗

oĩbo ſe nudãt vt qͥ eos trabãt rẽ inherere facit. Oĩb illis ſe
vel teneãt colluctãtes nõ ha⸗ nudat qͥ vł amare deſinit vłg

beãt.ex q̃ apꝑet eos maioꝛi et ↄtẽptũ deſe abijcit. Nec em̃

facilioꝛi direptõi diſtractõi pᷣ erubeſcẽda nuditas iſta q̃ ve

deq; patere boſtiũ quoꝝ fue/ raciter oꝑimetũ eſt ̃ ois vere

mple⸗
dgͤd
delbe⸗
gamu⸗/
in miben
hobebi
Erlene-
nerennur
bytonis
ipalg
tcis gh
bädiet
DNtaun,

ötnedo.

ſſtae⸗
ſli
uae⸗
ucni
yenno⸗
lomdo
nüu⸗
g
eſ⸗
elin
eſ
ni
Ot,
und/
lie.
nun
A ſH
gje
ge

—

Folium

—U Ee

cundia noſtra:oĩs turpſtudo
nr̃a nõ ſolũ tegit ſed eciã tolli

tur. Erubeſcẽda ponꝰveſtꝭ lu
tea vel poti? ſtercoꝛea quã de
ſtercoꝛibo ꝑ cupiditatẽ tpaliũ
nobis ↄteximus atq; circũda
mus.Hec nõ ſolũ turpitudi/

nes nr̃as nõ opit ſed etiã de/

coꝛẽ natiuum obtegit ⁊ detur

LIIII
modũ cõpᷣhẽdit᷑ et capit᷑ xpᷣs.
Viges igit᷑ q̃t et q̃ntos hʒ cõ
p̃bẽſoꝛes ⁊ qᷓ; paucos vł nul/
los libatoꝛes. Vides etiaʒ da
oẽs ſatellites neqͥtie miniſtrs
ſüt ſceleꝝ ⁊ carmifices diabo/
li.qͥ vel crudelitati vel cupidi
tati in officio iſto ſeruiũt:ĩ tur
ba üla figurati ſunt. Qui autẽ

pat.Hec eſt veſtis ꝑegrina ꝓ ʒelo rectitudis talia exercent:

pter quaʒ minat᷑ dñs in pmo
Sophonie In die iülla viſita

bo ſuꝑ oẽs qui induti ſunt ve

ſte ꝑegrina. Nũc aũt ad oꝛ⸗
qinẽ paſſionis redeamꝰ. Cõ/
pᷣhẽderũt inqt Johes Jeluz.

Intelligit᷑ manib iuxta lĩr̃am

Diſtice vᷣo turba ꝑſeqntiũ

ſiue facto ſiue aio ꝑſequat᷑ Je

ſum in mẽbꝛis cõpꝛehendit:⁊.
hoc manibo iĩpioꝝ.i.oꝑibo.ipᷣe

met em̃ dicit in. xxv.infra. In

carcere erã ⁊ nõ viſitaſtis me

Eäo genere loquẽdi vſus quo
amicꝰ? in miſeria amici ſe dicit

eſſe.vel cõpaſſiõe non ꝑſona:
vel paſſiõe vl iuſta reputatõe
vt ſupꝛa dicimꝰ:q de cõmuni
one amoꝛis ⁊ vnitate ꝓcedit.
Amicicia em̃ ẽ mutua ſe amã
tiũ poſſeſſio mutuaq; ſeruitꝰ.

vel autoꝛitate vł miſterio dia
bolũ in mẽbꝛis ſuis cõpᷣhen⸗
dũt et capiũt:ĩ q̊ miſtri pietat
atq; iuſticie.nullo mõ miſtri
ſceleꝝ vel ſeuicie. Nihil em̃ ꝑ
eos 5 deũ aut hoĩes agit᷑. ſed
totũ ꝓ deo ⁊ hoĩbo. Totũ qͥp
pe glie dei ⁊ ſaluti hoĩm eoꝛũ
ptãs depᷣuit atq; miſtrat. Cle
mentiſſimos auũt miſeratoꝛes
inuenit hmõi miĩſtros diabo
lus:redẽptõemq; leuiſſimam
cũ ab eis ĩ mẽebꝛis ſuis fuerit
cõpꝛehẽſus. Redẽptio leuiſſi
ma eſt pecunia aut fauoꝛ iter
cedẽtiũ q̃ pplin ſe liberari di⸗
cũt hoĩes:cũ potiꝰ in eis dia⸗
bolum aut vicia liberet:coꝛre
ctionẽ hoĩm penitꝰnegligen⸗
tes. Ipoſq; qͥs libare ſe dicũt
icõꝑabilr ꝑnicioſioꝛibo vicuł

ſed ſpõtanea ⁊ iocũda. In eiſ pctõꝝ alligantes et tartareis
igit ꝗͥᷣ iniuſte capiunt᷑ etiã coꝛ carceribo imittẽtes. In parte
poꝛalr ꝑ hũc tropũ ⁊ lecuõis iſta ſot hi redeptoꝛes ⁊ inter⸗

*

nẽtoꝛes diabolus: q̃t qͥ ꝓ libe ſecutõeʒ xpiano nomi inferẽn
ratiõe eiꝰ q̃ ad mẽbꝛa ſua ſiue bus. Ipſi em̃ xpᷣm dñmĩ oꝛe

pᷣcibo ſiue pecunie largitõe ſa
tagũt.Tot hʒ etiã qͥ ablatim
Cc numatim redẽptõeʒ eiꝰ ꝓcu
rant.quẽadmodũ qͥ capti ſũt
apud ſaracenos q̃t hũt qͥ ꝓ li

foꝛinſecꝰ oſculant᷑:⁊ nihilomi
nus ei ꝑſecutõeʒ ſuſcitãt.Ter
cio loco oĩbo ĩ ſubditos ſuos:
violẽta ty rannide graſſantib⸗

gut alios iniuſte ꝑſeqntibus.

beratõe mẽbꝛoꝝ eoꝝ a ſingu! Siqͥs videret dñũm Jeſuz in

obolos vel nũos petũt. Hec
aũt dicim?nõ vt ñ ꝑcat᷑ hoĩb⸗
ſed ab hoc ſolum vt ĩ eis dia/

bolo nõ parcat᷑ Hoc em̃ ſolũ
vt ait autoꝛitas in hmõi offi
cijs ſiue ꝑcẽdo ſiue puniendo
bñ agit᷑ vt vita hoim coꝛriga
tur.hoc em̃ ĩtẽdimꝰ vt dñũs ie

ſus iteꝝ in mẽbꝛis nõ patiat᷑:
vt diabolꝰcaptõi ſp tradat᷑.p
ut vniuſcuiuſq; reqrit officiũ
Eodẽ mõ de traditõe et liga/
tiõe ꝓſeq̃ndũ eſt Cõgruit aũt

iſta cõpꝛehẽſio quã ꝓſecuti ſu
mus heretiq: dũ ꝑſecutionẽ

inferũt fidei xpiane. Hiiudã
cũ oſculo pᷣmittũt: ↄfeſſione⸗

xiani nois qᷓ p iudã intelligi
tur pᷣcedẽtes:et os ſuũ oꝛi xpᷣi

qð eſt ſcriptura ꝓditioſe piũ/

getes:qñ ea q̃ de xpᷣo dñno ſcri
piura loqͥtur: vocetenꝰ et ipſi

loquunt᷑q ſimlatio ⁊ falſitas

ĩoſculo inde figurata eſt.Se
cũdo loco cõgruit iudeis oĩ/

buſq; ſub pᷣtextu religiõis ꝑſe

mẽbꝛis ĩ tot loc atrociter cõ/
pᷣbẽdi.teneri:ligari: carcerari
nõ ĩmerito miferet᷑ eiꝰ. Non
mirũ aũt ſi ipſe in mẽbꝛis ho
die nõ videt᷑ a mult: qñ et in
ipᷣis hoĩbo neq; ꝙ etiaʒ boĩes
ſunt videt᷑ ab illis Non enim
naturaʒ in eis aſpiciũt,qꝛ nec
ipſis ocłis nature eos intuen
tes.ſed oculł potiꝰ cupiditatis
et auaricie ſue qbo vtiq; in eis
nõ videt niſi pecuniã cuiꝰpᷣde
inſidiant᷑ Sed nec oculis gre
q̃ ſublimioꝛes ſunt et purio⸗
res eos aſpiciũt vt agnoſcant

eos aut filios dei eſſe ⁊ mẽbꝛa
aut eẽ debere. Hoc em̃ oculi

gre indubitãter oſtẽdũt:ꝓpter

qð ⁊ caritate complectendos

ta ſibi viuit:et qſi ↄtra cõitatẽ
bonoꝝ ↄiurata:eos et ea q̃ eoo

rũ ſunt vt aliena a ſe penitꝰ in

tuet᷑ ? ꝓpter hoc eos ad pdam
PNibil em̃ credit ſe bre auarl

ſimioe
tbüoni
itTer
oſlos:
ſenbp
Unbre
in
dinc,
cerun
, Non
chisbo
gäarin

gboſes
nenin

genee

ſncuen

dinis

Gincs
nlogie
puno⸗

ane

Rocll
*
cöiale
gen
enie;i
taC.

zuat⸗

Folium

cia in alijs:uec errat.qꝛ reue/ a carnali concupiſcentia tua⸗
ra ipſa excõicata eſt imo ipſa vel carne quantumcunq; tibi
ſpũali excõicatõe.vnde et nul blandiat᷑ per cogitationẽ: of⸗
li cõicat vel cõmunicare põt, ferens blanda.ſicut legit᷑xvſj.
Moꝛalr vο Pctõꝛ a turba Judicũ Pꝛeſcinde omnia de
cõpꝛebẽdit᷑ in cogitatõe tẽta/ ſiderioꝝ vincula.et hoc velut
tionis.tenet᷑ in ioſa moꝛa co⸗ q̃dam cultro ſeu gladio diſci⸗
gitatiõis.ligat᷑ in deſiderio et yline.et hoc in boꝛa deſiderij
amoꝛe ⁊ delectatione pct qdᷣ vel delectatõis:affligens teip
cogitat. Ducit᷑ ad ſpũale pati ſum. Omnis em̃ afflictio ĩ ip
bulũ in ipa moꝛa delectatõis ſa hoꝛa pciſio eſt ⁊ obtrũcatõ
et deſiderij. Ad infernale yo bmõi vincloꝝ. M alicia enizʒ
darbnic vdut buſaa paſſi/ vniꝰ hoꝛe obliuionẽ facit ma
maloꝝ opeꝝ. Aduerte igi xime luxurie. ſiẽ legit Ecci.xj.

tur pctõꝛ in ipᷣa turpi cogita/ Oblinio autem luxurie et vo

tione te eſſe cõpꝛehẽſuʒ.⁊ eru⸗ luptatis laceratio eſt vinculo
ere q̃ſi dmula de manu:⁊ q̃ſi rum.id eſt deſiderioꝛuʒ illius
auis de ĩſidijs aucupis. ſiẽ ti Oblitus em̃ voluptatis om/
bi dicit᷑ Pꝛouerbᷣ.vj.Erueris nino ſolutꝰ eſt a viculis eius.
aũt cum in bonã cogitationẽ Statim vt huiuſmodi funez
quãcunq; aut inſilis:aut an/ ad ligandum te applicuerit:
helas.Delude igitur diabolũ gladium exere diſcipline ⁊ il-
q te manibo q̃dãmodo iam te lum percute. ſi ligatum te
net:vt plus doleat de ereptõe videris: ſtatim virtute ſpiri
tua et effugio q; gauiſus ſit ð tus exemplo Sãſonis in eo-⸗
cõpꝛehẽſione. Exboꝛre mani dem/xvj. Judicum dirumpe
bus teneri aut cõtrectari dia Eſt autẽ virtus ſpũs magni/
bolicis. Quodãmõ em̃ velut ficẽtia coꝛdis: qua ipſa q̃ nob

pila de te ludit diabolus. Si ꝑ cogitatõem offerunt᷑: velut

aũt ⁊ ad hoc venerꝭ ne patia/ feda et dignitate noſtra indi⸗
ris te ligari funicuł deſiderio gniſſima aſꝑnamur: motu in
rũ vl delectatõis. Declia ſtul dignatõis aduerſus ea como
ticiam Samſonis:nõ ꝑmit/ ti.⁊ p indignatõe ⁊ abomina
tas te ligan a dalida tua id tione nõnunq; ſpuctes T ilex

Capitulũ
ſectionè idignatõis ⁊ abomi/
nationis q̃ eſt phi phi.crebꝛo
ingeminãtes.qð facere nõ pa
rũ medele eſt virtus maxime:
ſi in cõſuetudine deduciũ fue
rit. Eſt et virtus ſpũs chari/
tas q̊ amplexibo ſponſi celeſtꝭ
ct ſpũales delicigs carnalib⸗
abſq; vlla cõpatione pᷣferimꝰ
Quelibet em̃ vitus:vᷣtꝰ ſpiri
tus ẽ: generaliter accepto vo/
cabulo.et verum eſt qꝛ q̃libet
virtute põt dirũpi qᷓuis tenta
tio. Pꝛopꝛie tũ in virtute ſpi
ritus tentatio irrũpit᷑ cũ ma⸗/
gniſicentla animi et indigna⸗
tioe q cqͥd diabolus offert cõ
culcat᷑ atq; ꝓjcit᷑. Quid autẽ
dicemus de illis qͥ ſeipſos di
abolo alligat Hi ſunt qͥ pꝛa⸗
ua deſideria ſibijpſis accẽdũt
etiã hoc vel ſpectdo vł cogi⸗
tando vel ea exqrendo atq; pᷣ
parãdo qbo ⁊ oa gesni delicie
et deliciaꝝ deſideria acuaätur.
id ẽ faciliꝰ ĩſtãment᷑. Siulr ⁊ qͥ
cunq; alios pꝛauis deſiderijs
accẽdũt vł ꝓuocant:eoſdẽ ve
lut diaboli captiuos diabolo
ligant. Econtra vᷣo quocũq;
mõ deſideria pꝛaua vel ĩ te vl
in alio extinxeris:vincła dia⸗/
bolice captõis dirũpis. eriſq;
velut alr Ceonardus vinctos

mſrabilr ⁊ mirac

èð

Nilſi em̃ tot hr̃et captiuoꝝ ſn

oꝝ ligatoꝛes diabolꝰ:vix vnũ
pmomẽtũ capiũ teneret. H⸗
vt diximꝰ abominabiliꝰi hoc
el officioſiſſime ſerui?. At au
tẽ nõ timeas foꝛtitudinẽ vin/
culoꝝ iſtoꝝ:audi Eſaiã ĩ xxix
Zelas aranee texuerũt. Fila

qe araneaꝝ ſunt oĩa vincu
la pctõꝝ q̃ nõ dicã pulſu aliqᷓ

aut diſtractu ſola volũtate rũ
puntur Quis em̃ dubitat eis
poſſe teneri oĩno ĩuitũ. Quis
etiã du bitet modico tractu ca
pilloꝝ aut alioꝝ piloꝛũ hmõi
vinclła dirũpi Quia ̊ in vno
7 eodẽ tractu capilli capicꝭ ite
gri manẽt ꝑ oĩa ⁊ illeſi. hmõi
vᷣo vincula penitus dirũupun
tur: du bitari nõ ðbet capillis
huũani capitis ⁊ ceter pu eiuni
dẽ coꝛꝑis ea eſſe debilioꝛa. et

ꝓpter hoc f lis araneaꝝ meri/

to cõpanda ſunt. eos vo qͥ eiſ
dẽ captos teneri ſe patiuntñ
eſſe muſculis foꝛtioꝛes. Eru-
beſcẽdũ valð eſt hoĩ filis ara

nea ⁊ irreiitũ vinctũq; teneri:
et aꝑte cõſfiteri de his ſe expli

care aut ea dirũꝑe nõ poſſe.ſ

ita ẽ vt quẽadmodũ muſca ẽt
quãtũ cũq; foꝛt ect ð fil arane
arũ innecla ſe erige nõ poſſet

loſe liberãs.

I
ch
di
ſe⸗
ltinn
gelbe
Mlee
kund
docte
e
colt
R

.
.

Nix Sic ⁊ miſer pctõꝛ nõ foꝛtitu pꝛehẽdit᷑ pctõꝛ duobo modis

Fol

nſi dine vincłoꝝ tenet᷑ in illis ſed vel cũ ei ꝑ doctrinã ⁊ exhoꝛta
u. iſirmitate ⁊ puerſitate pꝛie vo tionẽ ꝙ a diabolo cõpꝛeben⸗
luntapj. nihl em̃ oĩno hñt foꝛ ſus eſt innoteſcit. Et eodẽ mõ
ihoe⸗ titudinis niſi qᷓntũ eis dona⸗ de tentione ⁊ ligatõe intellige
Gtan uerit nr̃ cõſenſus ⁊ inclinatio dũ eſt. iuxta moduʒ ſcripture.
e voluntatis. Ecõtrario vo ꝑ UWel cõpꝛehẽdit᷑ poſito emẽ/
int⸗ omnia de ſalubꝛi cõpꝛehẽſiõe datõis.tenet᷑ firmitate ſeu cõ/
fi⸗ ꝑ bonã cogitatione; ⁊ ſalubꝛi firmatione ꝓpoſiti.Ligat᷑ vin
fia tentiõe ꝑ moꝛã in illa ⁊ ſaluta culis mãdatoꝝ ſiue diuine le
baig ribus vinclis bonoꝝ deſide- gis ſiue pnĩaliũ. Quia vo euzʒ
een rioꝛũ: et ſalubꝛiter ligãtiba fa/ comphendiſſe manib intelli
teis Ale eſt oĩa ꝓſeqͥ:in qb remini giẽ᷑ Manꝰ accipimꝰ hic tria
u⸗ ſcendũ eſt qᷓntũ deũ offendũt genera operũ qͥbus cõpꝛehẽ⸗
IcdH q p̃dicta pctõꝝ de manibo eiꝰ dunt᷑iin bonũ ppoſitũ indu⸗
nl · „ eripiüũt q vincula eiꝰ dirũpũt cunt᷑. Pꝛimũ genus eſt vis ?
no q̃ vinctos eius in tantã ſui ꝑ violentia et cõcuſſio:de q̃ pla
gie nlcleʒ liberãt dũ in eis qlibet tis et doctoꝛibus pᷣcipitur in
i mõ ſancta ðᷣſideria extinguũt xiiij. Luce.cõpelle itrare. Se
on ꝓpter hoc ꝑpaucos de his q̊s cunduʒ genus beneficia.in ᷓ
plio capit ad celeſtẽ ciuitatẽ ꝑdu/ intelligit᷑ et ſuauitas et affabi
ſar cit dñs.quia ꝑpaucos habet litas alloquioꝝ. Bñficijs em̃
ligatoꝛes aut detẽtoꝛes eoꝛũ. ꝓuocãdi et attrabẽdi ſuntad
ti⸗ et innũerabiles bʒ ereptoꝛes bonũ pctõꝛes. Terciuʒ genꝰ
zaß ac liberatoꝛes eoꝝ velut infer eſt exemploꝝ qͥbus nõ paruʒ
Mti nales leonardos qͥ vincla eo attrahunt᷑ et puocant᷑ pecca/

rum dirũpant. Aliter aũt ad toꝛes. Iſta ; tria genera ope/

. doctoꝛes ⁊ ↄfeſſoꝛes hociᷣm rum abũdare debent in pᷣlat
e refert᷑: quibo hec tria iniigun et doctoꝛibo.vt ʒelo rectitudi/

ci tur. Pꝛimũ ſcʒ pctõꝛeʒ cõpꝛe/ nis ꝑ virtutẽ diſcipline coer⸗
ſes hendere. Deinde tenere. Ter ceant ⁊ cõpeſcant ſubditos a
16 cio ligare.quẽ oꝛdineʒ miti ꝑ/ malis:⁊ ad bona cõpellant. ?ꝰ
. uertüt: pus ligare volentes qᷓ per bñſicia eos ad bona puo
ſa cõpꝛehẽdant aut teneãt. Cõ/ cent ⁊ attrabãt, ꝑ vite eminẽ/

Capitulum

tiã q;tum de ſe nõ ſolum deo
ſed etiã hoĩbo ſpectaculũ faci
entes quaſi decoꝛẽ in palã po
nentes:vt eã cunctis amabi⸗
lem ⁊ gratioſam efficiãt.Ho⸗
neſtũ em̃ eſt vt ait Tulliꝰ qð
ſuo decoꝛe nos attrahit:⁊ ſua
bonitate nos allicit. De his
tribus ad pꝛelatos dicit᷑ in.v.
Math. Vos eſt ſal terre. q̊d
ſimul referẽdũ eſt ad diſcipli/
ne ⁊ bñficentie cõdimentum.
Diſciplĩa em̃ ſi bñficiũ deſue
rit:ĩſulſa eſt:? ſolã habet ama
ritudinẽ. Buficlũ vo ſi ſine il
la fuerit vermes et putredies
vicioꝝ potiꝰnutriet in ſubdi/
tis q; ↄſumet.Qð vᷣo ſequit᷑
Sic luceat lux veſtra coꝛam
hoĩibus.Zid lucẽ ꝑtinet exem
ploꝝ q bus dec et decoꝛ vir/
tutum oſtendit:agnoſcit᷑: ⁊ ad
imitandũ cõcupiſcit.Qui er/
go ſinc his tribe generibe ope
rum co mpᷣhendere qrunt ſa⸗
lubꝛiter peccatoꝛeſ:nõ vt eos
manibo hoĩes cõpꝛehẽdere q̃
runt: ſed foꝛtaſſe vt canes et

belue demib ⁊ faucibo. licʒ in
hoc caſu officiũ eis congruat

In hoc autqꝙ cõpꝛehẽſus di
cit᷑ dũs Jeſus:totos ſimul et
fruſtatim ⁊ particulatiʒ com/

pbendere peccatoꝛes ammo

. * — —D F. . 8 *

nent᷑ pꝛelati ⁊ doctoꝛes. Alio

quin potius de macello rapu
iſſe vel coqna q; pꝛelio vł ve/
natu cepiſſe aliquid videntur
Qui em̃ ad audiendũ verbũ
dei aliquẽ peccatoꝛẽ induxit.

quaſi aurẽ eius dentibo et faun

de membꝛis alijs. Hunqͥd er
go nõ potiꝰ de macello vel co

quina aliqͥd aſpoꝛtare q; de pᷣ
lio vel victoꝛia reuerti vident᷑
et tamẽ iſtud vbi totum face⸗
re nõ poſſunt ãmonent᷑ in.xl.
Job.Concident cũ inqͥt do/
minus amici. diuident eum
negociatoꝛes.quod eſt in coꝛ

poꝛe et membꝛis eius. Coꝛ-
pus enim eius id eſt cetꝰ ma⸗/
loꝛum dluiditur: cum de illo
aliquis ad dominum conuer
tit᷑. Et vnuſquiſq; etiam ma/

loꝝ diuidit᷑ atq; cõcidit᷑ cũ ſic

particulatim cõuertit᷑. Simi
liter 2 in iij. Amos. Quomõ
ſi eruat paſtoꝛ de oꝛe leonis
duo crura aut extremuʒ auri/
cule:ſic eruent᷑ filij iſrael.Ca⸗7
Pinnt autem ali velut piſces
amo ſcilicʒ qui bñficijs aut
miſſionib attrahunt᷑. Nbi

nficia velut eſcula:ipſa vᷣo

gratia vel virtus velut acule⸗
us vncatus:qui pꝛimũ ꝑ eſca

do
onpn
N we
entur
vera
N
ttan
noci
nide
zdeß
nicen⸗
ce
incl
tdo⸗
c,
in o
Co
4 n
deo
hucr
nmo/
Humi
vono⸗
con’s
zuuni/
An
las
A
Oi
Gi⸗
cule⸗
ſ

lam beneficioꝛuz capltur. de/
inde capit. De hoc Job xl.

Hũquid capiet᷑ leuiathã ha/

mo. Capitur auteʒ leuiathan
in membꝛis ſuis.i.peccatoꝛi⸗
bus. Stulti ceciq; piſcatoꝛeſ
q̃ͥ nudo hamo..i.ſine eſca ap/

poſita:piſcari pꝛeſumunt.Hi

ſunt qui nudas virtutes im/
perant: nullum earũ pꝛemiuʒ
nullum fructum:nullü placo

rem:nullüq; decoꝛez penitus

oſtendẽtes. Rhetibus capiũ-

tur vbi longis exhoꝛtationi⸗

bus et connexis inuicem ſer/

monibus: ad deſerẽda ſua vi

cia inducunt᷑. De hoc in qͥn/
to Luce. Cõcluſerunt piſciuʒ
multitudinẽ copioſam. Et in
xx. Johannis. Traxerũt rhe
te plenũ centũ qͥnq̃gintatrib⸗
magnis piſcibus. Armis vᷣo
capiuntur heretici ⁊ philoſo/
