in cõceptiõe ſcti ꝓpoſiti qð cõ
ſiſtit in odio pctõꝝ atq; deſer
tione ꝑfecta:deſiderio patrie

ac recõciliatõis in deũ. Se⸗

cundo in pctõꝝ noticia ⁊ ꝓm
pta et expedita recoꝛdatione.
Terciin ipſa attritione ſeu
deuotõe. Poſt hec aũt locꝰet
tẽnꝰ⁊ vtriuſq; ſpacioſitas reqͥ
rit᷑ Hec eſt opoꝛtunitas ꝓpter

quã differri põt cõfeſſio que

nõ aliud eſt q; veterꝭ hois cũ

accuſatiõe ipſius ſacro magi-

ſtratui ad cruciſigedũ ſpũalłr
traditio. Salubꝛiter qpe ſa/
cerdos hmõi exqrit᷑:vel vt iu

dex ↄſiliarius ⁊ medicꝰ qͥ ⁊ ſa
cris legibo iudicet ⁊ celeſti ſa-
piẽtia cõſulat:et pᷣcepta diuĩe

ac celeſtis medicine nouerit:
tatis gnarus Et ſi fieri poteſt

ccop⸗
düiſal
doop
gudiſti
Slun
öad
psin
igatr
putr
tertrae

Mri

lemn

dcer⸗

ſuend

aud
m

on
eena⸗

1 be

dut

N8

Folium

exptiſſimꝰ. deinde miſericoꝛs

ac cõpatiẽtiſſimꝰ.vt exemplo
duiũi ſaluatoꝛis ĩ.liij.Eſa. Vir
doloꝝ et ſciẽs cõpaſſiõeʒ.ſub
audi itirmitatũ. qͥ molliter at
q; ſuauiter fragiles excipiat:
nõ q duricia ⁊ auſteritate ſua
cõterreat:neq; qͥ coꝛde contri
tos amplius cõterat:qͥ eliſos
erigat:nõ qui iteꝝ eos elidat.
q putridos ⁊ laceratos ſuaui
ter tractet ⁊ reiungat ac reſu⸗
mat:ñ qͥ eos dẽtibo ⁊auſterita
te moꝛdacitate ſua laceret ac
diſcerpat. Veſtes em̃ ſuas re
ſuendas:reſartiendas: reficiẽ
das ei tradit dũs:nõ laceran
gdDas aut diſrũpẽdas. Veſtes
gqope dñi ſunt oẽs ſun.ſed atte
runt ⁊ putreſiunt pctis et vi⸗
ccijs.de q̃ attritõne ⁊ putrefa/
cctione velut reniciede ⁊ reſar-
tiende ſacerdotibo traduntur
Bilr ⁊ idẽ vaſa dñi ſunt va/
ii vinania ⁊ cratheran ⁊ muſi
coꝝ clerici ſunt. vt legit᷑ Eſa.
xxij. Suſpedam in eos vaſo
miM diuerla genera a vaſe cra⸗
therarũ vſq; ad oe vas muſi⸗
cop velut ciſi argeteo religan

di ei traduntur a dno,⁊ velut

vaſop diuerſa genera velob

4
. . 8 4 —2 . - *

—— —

.
8

tientes falſec; iuſticle cõfeſſo
res:qꝛ vera iuſticia cõpaſſio/
nẽ habet. vt ait Bꝛegꝗ:falſa vᷣo
indignatõem:vaſa hmõi mal
leis increpationũ ↄterũt et la

pidibo obiurgationũ obꝛuũt.
ita recipiunt eos qͥ ad deũ ve

niũt q̃ſi male venerint:vi par

uulos nõ ſolũ ad deuʒ venire

nõ ſinũt.,ſed inaudita crudeli
tate ad petrã auſteritaꝶ et du
ricie ſue eos allidũt.nõ em̃ ſũt
paruuli babilonis qͥ pctã de

ſerunt:panẽ ⁊ piſcẽ et ouũ ab

eis filij petũt. Ipᷣi vᷣo ꝓ pane
cõſolatõis ⁊ refectiõis lapidẽ

dure obiurgatõis. Pꝛo piſce

ſuauitatis ſerpentẽ moꝛdaci⸗

tat poꝛrigũt.Pꝛo ouo attra/

ctionis ⁊ affabilitatis ſcoꝛpi

ohẽ venenate ꝑcuſſiõis. Luʒ

ecõtrario dicat dñs deũ pa⸗
trè ſacere in.vij. Datth. ⁊ in
xj. Luce. Quis int eſt ex vo

bis homo quem ſi petierit fi⸗
lius ſuus panem:nunquid la

pidem poꝛriget ei: Recte vᷣo
interrogat. quis eſt ex vobis
homo:quia ex eis nullus eſt
homo. Homo enim ab hu⸗
manitate quam ipſi exuerunt

moꝛaliter et ſpiritu aliter di⸗

citur. Tria vero que in pe⸗
nitẽte ſimiliter elſe ncceſaria

Coapituiũ

diximꝰ ſtudioſe inqͥrenda ſũt vincula ⁊ toꝛmẽta qbs toꝛqn /
oꝛuz dus eſt:vel vt ab eo ſcelex cõ
totis obſecrationibo expoſcẽ/ feſſio extoꝛqueat᷑: vel b fide
da. HNõ em̃ ſufficieter pᷣpara litas tua ⁊ obſequiũ cõmẽdet᷑
tus accedit qͥ nõdũ concepto Hec eſt opoꝛtunitas quã hic
ſctõ ꝓpoſito:nõdũ hñs in me qꝗᷓrere docemur. Recte aũt ad
moꝛia ſua ꝓmpta et expedita dit᷑in Luca (vt traderet euam
pctã ſua:accedit ꝓpter hoc co ſine turbis) Craditio quippe

2 a largitoꝛe omniũ bonoꝛuʒ

gitãda ⁊ recogitãda ſũt. VUnñ
Eſa.xxxviij. Recogitabo tibi
oẽs annos meos ⁊c.Et Job
vij. Cõfabulaboꝛ in amaritu
dine aĩe mee. Attritio ſimilr
et deuotio exqrenda eſt a pe/
nitente vt lugubꝛis accedat ⁊
meſtꝰ:nõ tanq; fablatoꝛ Qui
em̃ pctã ſua velut fabulaʒ ad
iocandũ narrãt:nõ vt decʒ pᷣ
parati loquunt᷑. His ergo ð
cauſis differt᷑ ſalubꝛiter con⸗
feſſio:ſi tũ ſtudio ⁊ ſollicitudi
ni iſta exredi dilatio ipᷣa ſer/
uierit. Recte ergo dicit (Exin
de q̃rebat opoꝛtunitatẽ vt eũ
traderet) Cum em̃ deeſt ſacer
dos q̃lẽ deſcripſimꝰ:deeſt cui
tradat᷑ vetꝰ hõ. Cũ deeſt noti
cia ⁊ memoꝛia peccatoꝛũ:de/
eſt accuſatio ⁊ accuſatõnis te

veteris hoĩs ⁊ ſeoꝛſum a tur/
bis ⁊ ſtrepitu hoĩm facienda
eſt. Et ſeoꝛſum a turbis aliaꝝ
ſollicitudinũ ⁊ occupationũ.
Vtreq; em̃ he turbe veterem

hoĩem eripiũt:⁊ a traditõe iu

de.i.ↄfeſſiõis impediũt. Vel

poteſt referni ̊ ad turbas de-
qbo in pncipio locuti ſumus.
(Pꝛima.aũt die aʒimoꝝ acceſ
ſerunt ad Jeſum diſcipuli eiꝰ

dicentes. Vbi vis paremꝰ ti

bi comedere paſca) Dies azi

moꝛũ ſepteʒ erant iucta legis
mãdatũ ⁊ ↄſuetudinẽ. vt legi

tur i xvij. Deutero.?.xxiij.Ce
nitici.=. xxij. Exo. Solẽnitas

iſta ſeptẽ diebo agebat᷑ q̃ꝝ pꝛi

mus et vltimꝰ ſanctioꝛes erãt

⁊ celebꝛioꝛes ceterꝭ.vt ibi legi
tur. His ſeptem diebus non

ſtis. Cũ ſanum ꝓpoſitũ deeſt licebat iudeis ex lege veſci fer
nõdũ habes qͥd tradas. non mẽtatꝭ. Quia & iuxta apoſto
dũ em̃ eepiſti ſʒ potiꝰab eo ca lũ in.v.pme ad Coꝝ. Fermẽè

ptiuus tenerꝭ. Cum deeſt at/ tũ malicie ⁊ neq cie:ſpũalit᷑ ac

itio ac deuotõ:deſunt quaſi cipiendũ eſt. Septẽ vᷣo dies

oen⸗
ded
ſde
nibi
atad
gan
goige
natu/
cnd
sdn
Mioni⸗

fen

diöen
it.
bas de⸗
lſunms,
onlet
dpich
Crent
dies
legs
,Vtlen
Puid
glinius
isoe
Gescri
tbiles
vusnon
aft
1pſ

Senm.

inlen
fods

Folium
miſtice totam vitã pᷣſentem ſi
gnant.iuxta certã ſctõꝝ expo
ſitionẽ inſinuat᷑ nobis abſti/
nendũ eſſe tota vita pñti a fer
mẽto malicie ⁊ neqtie. Mo
raliter vᷣo qꝛ aplus in eodem

caplo aʒima noĩat ſinceritatꝭ

et verſtatis oẽ fermetũ noſtre

coꝛruptõis aut falſitatis intel
lectus noſtri:ſiue erroꝛ intelli
git᷑:aut putredo noſtri affectꝰ
Sincerus em̃ ðꝛ q̃ſi ſine ca/
rie.i.putredine. Quia ergo ex
pꝛeſſe dicit Lucas ĩ.xxij. Ve
nit pmꝰ dies aʒimoꝝ in q̃ ne-

ceſſe erat occidi paſca. Sep

tem aũt dieb tẽdebat᷑ feſtiui/
tas aʒzimoꝝ.Septem dies hi
ſpũales in qᷓ pᷣmo paſca oc/
cidit᷑ nobis hic ĩſinuat᷑ vbi ſe

pto initio a timoꝛe q̊ vet ho/
mo ↄfigit᷑.vt in pᷣs dicit᷑ Cõ/
fige timoꝛe tuo carnes meas.
Et qͥ expellit peccatũ ſicut ðꝛ
in pmo Ecẽi. Fine vᷣo poſito
in ſapia. Vel ſeptem v̈tutes:

qtuoꝛ cardinales.⁊ tres euã/
gelice.fides ſpes et charitas.

Vel ſeptem que in oꝛõne dñi

ca petũtur. Om̃ aũt dies azʒi⸗
mox dies afflictõis dicundt. ſi
cut expᷣſſe legit᷑ in.xvj.Deute⸗
ro.Septez diebus comedes

abſch fermento afflictõis pa/
nem.potiꝰ ſeptẽ dies ſeptẽ vix
tutes accipiẽde ſunt.q̃ꝝ oꝑa⸗
tiones ⁊ afflictões ſint et vete
ris fermẽti expurgatões. In/

ter has Pꝛima eſt virt? abſti⸗

nẽtie a pcts ſiue tꝑantie q̃ eii
reſiſtit. Scða eſt virtꝰfoꝛtitu
dinis ⁊ magnitſicẽtie q̃ cõtra/
ria opera aſſumunt᷑ tanq; ad
medicinã. Tercia odiũ pctõ
rum. Quarta timoꝛ. Quin/
ta pudoꝛ. Sexta doloꝛ. DSe
ptima ira:q̃ ad victoꝛiã ⁊ lib⸗
tatẽ ↄtra pctã acqͥrenda accẽ
dimur. Conſidera ſingulas
iſtaꝝ vᷣtutũ ⁊ iuenies eas ve/
lut aʒimas ſinceritatꝭ ⁊ vᷣitatꝭ
ↄtra peccati fermentũ:euidẽ⸗
ti ↄtrarietate pugnãteſ.⁊ oꝑa

ptẽ donoꝝ illũinatiões ſum/ etiã eaꝝꝑ panes afflictõis. pꝛi/

meq; ⁊ vltime dies.i.ioꝑa et il
luminatões iuxta legis cõſue
tudinẽ ſanctioꝛes atq; ſolẽni/
oꝛes.q̃ ſunt:deſertio pcti.⁊ vi
ctoꝛia eiuſdem. Ne erres aut
idẽ intelligas odium.et iram.
Odio em̃ ꝓpꝛie malũ alij qrit
Ira vᷣo ſibijpſi cõmodũ q̃rit.
Libertas,pax.victoꝛia.⁊ vin
dicta In pmo die azimoꝛum
iſtoꝝ paſca occidit.i. vetꝰ hõ
qui per hedum veteris legis
ſignificat᷑, vt legit expᷣſſe D

Capitulum
caplo Exo.vbi poſt manda/
tũ de agno paſcali ſtatim ſub
iungit᷑ iuxta quem ritũ tolletꝭ
et hedum. Hedo em̃ ſimul et
agno ſpũaliter paſcẽdi ſumꝰ
ꝓpter duo genera virtutuz: ex
quibus ſᷣm interioꝛem ⁊ ſpi/
ritualem hoiem tanq; ex mẽ/
bꝛis ſpũalibo cõſtituti ſumus
Iſte q ppe ſeptem quas enu
merauimꝰ veterẽ hominẽ co/
medũt ipᷣoq; paſcunt᷑. Dala
em̃ noſtra voꝛare atq; ↄſume
re nate ſunt:⁊ ad deſtructõeʒ
et moꝛtificationẽ veteris ho/
minis a deo date ⁊ nobis in/
dite. Quantuʒ ergo ad hmõi
vᷣtuteſ hedo paſcali paſcimur
Quantũ ad ea que puritad ⁊
innocẽtie ⁊ nouitatꝭ ſuntã de
ſiderãdo:amãdo:⁊ in eis gau
dendo:⁊ ea oꝑando comedi/
mus:agno paſcimur. Come
ſtio ergo hedi atq; voꝛatio ad
2ↄſumptionẽ eius referèda eſt

Alioq;n em̃ hedus male co⸗

medit᷑ et potiꝰpaſca iudaicuʒ
⁊ diabolicũ in eiꝰ eſu celebꝛat᷑
Si vl deſiderio vl amoꝛe vl
gaudio vel delectatõe vł ope
ratione alicuius eoꝛum q̃ ve/
teris homĩs ſunt comedit᷑: et
ſpũaliter incoꝛꝑat᷑. Quia ecõ
tratio nouus agnus ſpũalr ĩ

nobis occidit᷑: a veteri pplo
vicioꝝ quaſi iudeoꝝ comedi

tur atq; ↄſumitur. Recteg di
cit lucas (in qua neceſſe erat
occidi paſca) iuxta lr̃ſam ĩma

culatũ xpᷣm dñm. quia paſca
noſtrũ ĩmolatus eſt chꝛiſtus.

pme ad Coꝝ.v. NHeceſſe qͥdẽ
erat ad mũdi eſurientis refe⸗

ctionẽ cuius ipſe ſolus ſatie⸗

tas et refectio eſt. Ad eiuſdes
etiã redemptionẽ velut pᷣciuʒ

Ad ſanatiõem velut antido⸗
tum. Ad expiationẽ velut ſa⸗
crificiũ.Occidi vᷣo dicitur pa

ſca in illo q;tum ad vetuſtatẽ

pene:que et ꝑ hedũ q;dtum ad

illuʒ ſignificat᷑. In nobis vᷣo
neceſſe eſt occidi paſca.i.he⸗
dum veteris homis pᷣma die
azimoꝝiiipꝛima etate. vel S
ma virtute vt diximus. vel p
ma die.i. pmi ſacramẽti ſcʒ.is
baptiſmi puriticatõe ⁊ illumi
natõe. Pñt aũt intelligi ſeptẽ
dies aʒimoꝝ q̊ͥ ad aʒima veri
tatis:ſides ⁊ donũ ſcie. quibo
ipſa dei veritate et noſtra.i.q̃
ð nob eſt:velut duobo panib⸗
azimis paſcimur. Fide em̃:i.
veritate q̃ de ðᷣo eſt paſcimur
Illa em ꝑ ſidẽ de deo cogno
ſcimus q̃ vitã gꝛatie in nobis
ſuſtentãt ⁊ nutriũt:que vt di⸗

dAg
Donof
nobiſp
pedene
Coſcin
Cimari
llilacr
rinpr
ſcma
ehoſe
füpoſc
llecrg
mave
hocle
purift
Joſin
minat
atꝛa
Pptönt
ellit⸗
kgliter
ſitſoi
Wüne
ſgnob
hoiemn
ſhltüi
be⸗
vuuit,
ſeoce
lodaie
lliter⸗
gelao
diet⸗
Was

nplo
omnedi
neͤdi

ſeonn

nima
paſc
eitus⸗
ſeqci
8 tehe⸗
ſate,
eiſch
tßcn;
nno
Autlr⸗
itrpe
tuſtat.
umas
bis e
ben
ude
ap
ſoh
Hum
iſct
Im
lutp
1106
aniy
ſti⸗
nut
ono
vbis
nd⸗

Folum

t Auguſtinus ſaluti pſunt.

Dono ðpo ſcietie veritate q̃ de
nobiſipſ eſt paſcimur.Ea qͥp
pe dono ſcie de nobiſipſis co
gnoſcimus.q̃ nobis potũ la/

crimarũ miniſtrãt:aut paneʒ

etiã lacrimaꝝ.ꝓpter hoc legi

tur in pᷣmo Ecẽs.Qui addit
ſciam addit et doloꝛẽ. Dono

ergo ſcĩe velut pane lacrima/

rũ paſcimur ⁊ potamur. Re/

cte ergo fides et donũ ſcĩe aʒi
ma veritatis ĩtelligunt᷑. ꝓpter

hoc legit in Actib⸗xv. Fide

purificãs coꝛda eoꝝ. Aʒima

Ho ſinceritatis qᷣnq; vltĩeno/

minataꝝ vᷣtutũ:qͥbus ſanctiſi
cat᷑ ⁊ ab om̃i putredine coꝛru

ptõnis purgat᷑ affeck:qbus

etiã ⁊ paſcit᷑ ⁊ reticitur. Gene

raliter aũt oĩa oꝑa vᷣtutũ:cib⸗
ſũt ſpũalis ac noui homis.et

vnũ noſtra eſt:qꝛ fide occidi

in nobis paſca q̊ ad veterem

hoĩem ⁊veterẽ vitã.oꝛ fides ẽ
initiũ noue vite. Vñ ⁊ ðꝛ ĩ.ij
Abacuc.Juſtꝰaũt ex fide ſua
viuit. Paſca vᷣo vt diximꝰ in
ſe occidunt diabolice ⁊ moꝛe
iudaico qͥ xp̃ᷣm dũm in ſe ſpũ

aliter occidũt.q euʒ ſcʒ a coꝛ/
de ſuo moꝛtuũ faciũt ſicut ipᷣe

dicit YFactus ſum tanq; moꝛ/
tuus a coꝛde qð eſt ꝑ obliuio

nem ac incuriã. In eis vᷣo ſp
ritualr viuit xpᷣs dũs qͥb ra
dios gratie q̃ vita eſt ſpũalis
ab ipſo velut fonte vite et gra
tie in oẽs electos diffuſa dif⸗
fundit in quos radices gra⸗
tie miſit. ſicut ꝑ eundem tro/
pũ in eis diabolus viuere dðꝛ
in qbus venena neqcie diffũ
dit. Qð autẽ marcus et mat/⸗
theus ſcribunt diſcipulos in
terrogaſſe dñũm (vbi vis pare
mus tibi paſca comedere) ad
illud reſpicere videt qð legit
Deutero.xvj.nõ poteris imo
lare phaſe dño in q̃libet vrbi
um tuaꝝ:ſed in loco queʒ ele
gerit dñs deus tuꝰ. Inſinua
tur aũt nobis in h.qꝛ ipᷣe xpᷣs
dũs nobiſcũ epulat᷑ et come/
dit paſca.ſi tamẽ ⁊ nos cũ eo
eplamur qð eſt ĩ aʒimis ſince
ritatꝭ ⁊verita ſicut iemet di
cit ĩ.iij. Apocal.Si qͥs apue
rit mihi cenabo cũ ipᷣo et ipſe
mecũ:.noſtrũ ̊ comedere ſuũ
eſt.qꝛ oẽ bonum noſtꝝ nimia
illa charitas q̃ nos dilexit et

adhuc diligit ſuũ fecit. De ſa

lute & nr̃a velut gaudio vł de
lectatõe ſi fas eſt dicere paſcit
hmõi btĩtudini et glie bona
nr̃a nihil addere pñt. VUl pa
ſcit᷑ inde ſpũalr dũ hog coꝛpi
4

Capitulũüü x
ſuo quod eſt eccłia adiũgit et locum iſtũ vt ſit nomẽ meum gon
incoꝛꝑat. Duobus ergo mo ibi in ſempiternũ:et ꝑmaneãt ug.
dis comedit paſca ĩ nob chꝛi oculi mei et coꝛ meũ ibi cũctꝭ mno⸗
ſtus dñs. Nos vᷣo trib mo/ diebo. Uel ideo merito inter⸗ Vbil
dis paſca comedimꝰ. Pꝛimo rogat᷑.qꝛ velut duo loca ſunt (ßo⸗
hedũ veteris hoĩs.⁊ hoc ĩ cõ in nobis intellectus et affect⸗ 9819
ſumptionem ſicut ð:. Come/ in qx vtroq; xpᷣs dñs in noꝰ nna
derũt Jacob. Scdo agnuʒz habitat. Sed intellectꝰ velut feſem
noui hoĩs:dũ mẽbꝛa eiꝰ.i.vir via patens expoſiteſt oibus minn
tutes et dona gratiaꝝ in nr̃aʒ cogitãdis:bonis ⁊ malis ve/ nen
refectõeʒ aſſumẽtes nobis in ris ⁊ falſis: ⁊ velut adiutoꝛiũ höͤcl
coꝛpamus: ⁊ mẽbꝛa nr̃a ſpũa vel ↄſiſtoꝛiũ publicũ ẽ.qð di⸗ nato
liter facimus. Tercio ipſum cimꝰ ꝓpter iudicia ⁊ diſcepta/ pot
agnũ ĩmacłatũ xpᷣm dñm co / tiones ⁊ diſcuſſiões veri ⁊ fal thie
medimus.vlł in ſacramẽto al ſi.boni ⁊ mali.iuſti ⁊ iniuſtiq ii,
taris.vel dũ verbis ⁊ oꝑibus ibi fiunt. Non eſt ergo louus Morſ
eius hic reficimur ⁊ ſuſtenta/ aptus vel ↄueniẽs epulis.ꝓ⸗ Kin
mur.vel cuʒ odoꝛe ſuauitatis pter qð ⁊.xxij.cap.Luce.iniũ Coc
eius bic paſcimur:pleniſſima git diſciplis vt patrifamilias nop
refectõe eius tandẽ in patria dicãt. Abi eſt diuerſoꝛiũ:vbi vaa
ſatiãdi. Vnð ergo interrogãt paſca cũ diſcipulis meis mã bio
diſcipuli dũm ( Abi vis pare ducẽ. In diuerſoꝛio &.i.in ſe ter⸗
mꝰ tibi comedere paſca) Nõ creto ⁊ abſcõdito affectꝰ.vbi dunt
em̃ in om̃i loco comedit dñũs nõ niſi ſancta ⁊ pura admittẽ plo
paſca:neq; nos in oĩ loco poſ da ſunt. Nec em̃ imolari põt ee
ſumus ĩmolare paſca dño.ſʒ vetꝰ hõ ꝑ pnĩaʒ vel penitudi 0⸗
in loco tm̃ queʒ elegit dñs.qͥ nẽ in freq̃ntia hoĩm ⁊ tumul/ nis⸗
eſt vna catholica ⁊ apłica ec⸗ tu.nec in turba ⁊ ſtrepitu co/ us⸗
cleſia.extra quã vt ait Augꝰ. gitationũ. Ampliꝰ cogitatõi an
locus veri ſacriſicij nõ eſt.hic bus ſolis paſci non põt dñs. tern
eſt locus quẽ elegit dñs ſiẽ ip etiã ſi pure ⁊ mũde ſint.quaſi lein
ſemet dicit in pᷣs. Hec reqͥes enim folia ⁊ furfur ⁊ coꝛticea diue
mea in ſeculũ ſecli ⁊c. Et łij. ſunt:nihil oĩno ſapoꝛis habẽ zde
Paral:vij. Elegi et ſctiſicaui tes.niſi eis adiũcia fueric affe ⸗

Froolium

tas. In luca de loco diſci/

pulos interrogare iubet dñs

Abi ſq; ẽ diuerſoꝛiũ. In mar

co vo.xxiiij. Abi eſt refectio.

qð ⁊ ad ipᷣm locuʒ q̃ſi refecto

riũ:⁊ ad ipᷣm cibũ refectionis

reterri põt. Interrogare do/
minus hic lubet ꝓpter duo ge
nera hoĩm. Ipſe q ppe vetus

hHoõ cibo eſt et refectio dñi ſal⸗
uatoꝛis.Et ipſe etiã nouꝰ hõ

in nobis. Sed vet?hõ ↄſum
ptlõis qͥ ⁊ moꝛs eſt. vñ Oſee
xiij. O moꝛs ero moꝛs tua.

moꝛſus tuꝰ ero inferne. Silr

et illud apłi.vt gr̃a dei ꝓ oĩb⸗
guſtaret moꝛtẽ:q̃ſi guſtatiõeʒ
nõ pleno moꝛſu moꝛleʒ iſtã.i.
veterẽ hoĩem abſoꝛberet ĩ no
bis. Contra eos igit᷑ qui ve⸗
terẽ hoĩem.i.pctã ſua abſcon
dunt iubet interrogare diſci/
pulos ſuos xpᷣs dñs Ubi eſt

refectio mea. Silr et contra

eos qͥ nibil habẽt noui homi
nis:q̃rit dñs Vbi eſt vel he⸗

dus vel agnꝰ ad refectõeʒ me

am. Cõtra eos vᷣo qui ſeipos
terra.i.terrenis ꝑ amoꝛẽ et ſol
licitudinẽ impleuerũt. VUbiẽ
diuerſoꝛiũ. Silr ⁊ cõtra eos
q̃ demonibus viã fecerũt coꝛ
da ſua:ſicut dicit Jobiin. xx.

ctionum ſoliditas atq; ſuaui⸗

.

xxH

Simul venerũt latrones eiꝰ

⁊ fecerũt ſibi viã per me. Po
teſt ⁊ iterrogatio hmõi ad ip/
ſum pnie locuʒ referri. Pnia
em̃ pᷣparatio eſt dñice paſce ⁊
phaſe ĩmolatio. Quia g locꝰ
pniam nõnunq;:aut adiuuat
aut impedit:merito de loco pᷣ
paratõis ipſius paſce.i.de lo

co pnie interrogandũ eſt dñi

bñplacitum. Pñt t et acci⸗
pi diuerſa loca refectõis dñi⸗
ce:diuerſe vᷣtutes. Quaſi em̃

refectoꝛiũ dñice refectõnis in

lllis caſtitas eſt in qbo oꝑa ca
ſtitatis ceteraꝝ vᷣtutũ operib⸗
multitudie ⁊ magnitudie an/

tecellũt. In alijs vᷣo patiẽtia

in qbo oꝑa patietie.⁊ ita ð ali
is. Merito ergo in ea virtute
velut in refectoꝛio ſpũali pa/

ſca dño ⁊ refectio pᷣparat᷑ que

ferculis operũ refectioꝛ eſt ac
ſplendidioꝛ. Pꝛopter hoc ſoe
cialiter de caſtis dicitur in.ij.
Canticoꝝ.Dilectus meꝰ mi/
hi ⁊ ego illi qui paſcit᷑ interli
lia virginũ et cõtinentiũ cãdi
da oꝑa.quõ dici potuiſſʒ in-⸗
ter roſas martirũ vel patietiũ
inter violas hũiliũ: inter flã⸗
meos floꝛes ardenter amãti⸗
um. Diſcipuli ergo qui acce
dunt ad dũm ieſuʒ ꝓ interro⸗

Capitulum

.

gatione iſta facienda. aut xp̃i diſſimũ parat᷑. Oð autẽ dicit
penitẽtes accipiẽdi ſunt de ex (Ite ad quẽdã) qui iuxta glo
quirẽdo dei bñplacito ſollici ſam ab ipſo chꝛiſto dño noĩa

ti.aut virtutes ille q̃rũ maxĩe
ſollicitudo iſta eſt.i.charitas
⁊ timoꝛ:ſpes ⁊ fides. q̃ꝝ eſt in
oĩbus q̃ agimꝰ interrogare et

oↄſulere dñm. Qõð aũt reſpon

dit dñs ( Ite in ciuitatẽ ad q̃n
dã) Miſtice ciuitas iſta mũ/
dus eſt:q̃ ciuitas munita ⁊ ci
uitas circũſtãtie in pſalmo ðꝛ

de q̊ in Oſee. xj.diẽ dñs. Ego
deus ⁊ nõ bõ:in medio terre

ſanctꝰ ⁊ nõ ingrediar ciuitatẽ
Hec eſt ciuitas quã edificaſ⸗
ſe dicit᷑ Cayn iiiij.Geñ,. Hec

eſt ⁊ caſtellum de q̃ ſupꝛa.xx/

Ite in caſtellũ qð cõtra vos
eſt. In hanc iubenkt ire diſci⸗
uli vt pᷣparent paſca dño ve
ut in capis ſilue ⁊ velut in ſil⸗
uam vaſtiſſimã. Vnde et to⸗
ti cetui ipſoꝝ in.xxvij. Genet
dicit. Sume arma iua pha⸗
retram ⁊ arcuʒ:cunq; venatu

gliqͥd attuleris fac mihi inde

pulmẽtũ ſicut velle me noſti.

Petro etiaʒ in typo oĩm diſci
puloꝝ in. x. Actuũ ðꝛ. Sur/

ge petre macta ⁊ mãduca De
venalõibo his.l.de feris pec/
catoꝝ captis: paſca dño.i.cõ
uiuii ſplẽdidiſſimũ ac iocun

——

* 2

tus eſt. ſed hic indetermĩate ſi
gnificat:iſtud nobis inſinuat

ꝙ ad quem ſiue hoĩeʒ ſiue po

pulũ diſcipuli mittant᷑.dño qᷣ
dem certũ eſt cuiꝰgratuita ele

ctione hoc ſit: nobis aũt ĩcer
tũ.ſicut expᷣſſe legit᷑ in.xxvij.

Job. Nubes luſtrãt cũcca ꝑ

circũitũ:q̊ cunq; eas volũtas
gubernand duxerit ad oẽ qd
pᷣcepit illis ſuꝑ faciè oꝛbis ter
raꝝ ſiue ĩ vna tribu ſiue in ter
ra ſua:ſiue in q̊cunq; loco mi
ſericoꝛdie ſue eas iuſſerit iue/
niri. gũt hoĩem anphoꝛaʒ
aque poꝛtantẽ ſeqͥ iubent᷑.vel
cetũ doctoꝛuʒ leg accipimus
q̃ anphoꝛam aque.i:mẽſuraʒ
certam aque ſapiẽtie ſalutarꝭ
poꝛtant.de q̃ legit᷑ in.xv.Ecẽi
et:ij. alachie. Labia ſacer
dotis cuſtodiunt ſcientiã et le
gem er oꝛe eius reqͥrent. Hic
ſequẽdus eſt in his q̃ dicit.ſi⸗

cut ſupꝛa legitur.xxiij.que di
cũt facite.et eo duce dicẽdum

eſt dño domꝰ. ſcz dño dñanti

um. Vbi eſt retectio mea. iux
ta qð legit᷑ ĩ.xiiij. Oath. Si
militer ?⁊ Luce.xxij. Oð autẽ
hic dñs mandat patrifamili⸗

diſ
ſtomm
Copa
buoep
gaudet
Nrtuel
1ſeron
ciee⸗
lct
milas
guicq;
lunac
ſiport
guitn
Nlocote
Vae
Ceſg
cdleſig
geteo
fe V
litate
ductt⸗
int
bon
apphe
Kr
ſngni

Edce
mgo
ono
hiateſ
ſnuen
ſiepo
dio
nieace
ütie
ane
litas
goics
biste
einte
,
ſtine⸗
pborg
nievel
pinus
niſorn
lan
C
aſacer
1
dichſi,
gbedt
icihun
don
neriu
61
hu
ſtunl/

Folium
lias. Apud te facio pꝛandiuʒ
cũ diſcipulis meis Ad literã
eſt omnib electis:qͥ de ſalute
eoꝝ apud q̃s xpᷣs dñs vᷣtuti-
bus epulat᷑: cũ eo reficiunt᷑ et

gaudẽt.vel cũ diſcipulis.i.cũ
virtutibo qᷓ familia eiꝰſpũalis

⁊ fercula ſunt:q̃s oẽs ſol iuſti
cie velut radios ſuos ſecũ ad
ducit.Poteſt intelligi paterfa
milias vel dñs domus: vnuſ

quiſq; ad quẽ diſcipuli mittũ
tur:ad lr̃aʒ.vel ipſe vᷣtutes q̃

ſi poꝛtãtibo eas ſacr eloquijs

qui ⁊ interrogat᷑ de refectõe ⁊

o loco refectiõis vt diximus.

VUVel ciuitas hec intelligit᷑ ec⸗

cleſia ſancta.de q̃ di᷑x. Ec/
cleſiaſtes. Laboꝛ ſtultoꝝ affli
get eos qͥ neſciũt in vrbẽ ꝑge
re. Mira ſtulticia eoꝝ qᷣ ⁊ ci⸗
unitatẽ ſuam ignoꝛãt ⁊ viaʒ q̃
ducit ad illã. In hanc ciuita/

tem libero arbitrio intrantib-

yel intrare volentibus occur

rit homo chꝛiſtus dominus
anphoꝛam aque poꝛtans.id
eſt gratie menſuram:quam et

ſingulis in menſura diſtribu

it. Unõ apoſtolus ad Ephe

ſios.iiij./. Unicuiq; noſtrũ da
ta eſt gratia m menſurã do/
nationis chꝛiſti. (Gequimi⸗
ni eum) Qui em̃ ſequit᷑ eũ vt

ipſe dicit in vndecimo Johã
nis et in nono:non ambulat
in tenebꝛis.etin.viij.ſimiliter
Ipſe enim eſt qui ducit ad ip
ſam habitationẽ ſuam atq; re
fectionẽ. Vel bomo anpho/

ram aque baiulans:literatus

quilibet eſt qui de via ad do/
mini hoſpitiũ atq; refectionẽ
conſulendus eſt. Non enim
ceci aut ſurdi de rectitudine
vie viatoꝛibus conſulẽdi aut
interrogandi ſunt quantum/
cunq; ſanos aut rectos habe
ant pedes. ſed clariꝰ vidẽtes
interrogandi ⁊ ſeq̃ndi in hoc
ſunt:licet claudi pedibo ⁊ con
tracti tibijs ſint. Non eniʒ re
ctitudine pedum aut ſanita/
te.viam oſtendũt ſed lucerna
verbi et lumine. Uel poſſu⸗
mus hic intelligere chꝛiſtum
dominũ qui ⁊ pᷣparãtes ei pa
ſcalem refectionẽ gratia ſua p
uenit:et aquam gratie vella⸗/
crimaꝝ ad abluendũ et emẽ-
dãdũ.Oẽs em̃ miſtros ſuos
⁊ dapiferos ⁊ cocos et gratia
ſua pꝛeuenit ⁊ refectionẽ ſuaʒ
quã ei pᷣꝑarẽt pᷣmĩſtrat:⁊ eos
vt apud eos paſca faciat ſub
ſequitur. Qð vo ſequitur(Et
fecerũt diſcipuli ſicut pcepi
eis ieſus Et ꝑauerunt paſca)

Capitulũ

om̃ibus vel cõibus cõuenlt.
om̃es em̃ diſcipuli.i.diſcipli⸗
ne eius ſubditi.vł diſcipuli.i.
virtutes ipſe:fſfaciunt:nõ ſo lũ
qð pᷣcepit dñs ieſus. ſed etiaʒ
ſicut ipſe pᷣcepit (et parauerũt
paſca)i.paſcalẽ refectõem:ſiẽ
expoſuimꝰ. vel parauerũt pa
ſca.i.trãſitũ:moꝛtẽ ſcʒ veteris
hoĩs.vl trãſituʒ de mũdo ad
celũ:qͥ hic q̃ſi pontẽ bonoꝛuʒ
opeꝝ ſeu ſcalã edificãt:q̃ ⁊ pꝛe
ſentẽ vitã quaſi mare trãſeũt
et q̃ ad celũ aſcendũt. Veſpe
aqũt facto).i.luce veteris legis
tenebꝛeſcere incipiente. vl ve
ro ſole ad occaſũ paſſiois ver
gente ſeu apꝛopinqnte. Vel
veſpere facto.ſ.mũdi ↄſuma/
tione. (diſcũbebat cũ diſcipu
lis) ⁊c. Vel ſpũalx (veſpe fa/⸗
cto) in coꝛdibo iudeoꝝ qbs ve
rus ſol iã occiderat ꝑ infideli
tatẽ(diſcũbebat cum. xij.diſci
pulis) Miſtice cũ vniuerſita
te electoꝝ.doctoꝝ.pᷣlatoꝝ. de
q̊ꝝ bonis oꝑibo paſcit᷑ ⁊ dele/
ctat᷑. (Et edentiba illis dixit)
Bene edẽtes electi dicunt᷑.ele
cti qꝝ tota eſus et refectio eſt.
Ois em̃ recta operatio nutri
mẽtũ eſt atq; refectio noui ho
minis. Solũ em̃ reciᷣ oꝑatõ

.
— — 5
.

.
.

nouus bõ

ſtũ dñm illis ſolis ſecreta ſua

atq; cõſilia manifeſtare cũ qͥ/
bus epulat᷑ vł qͥ cuʒ eo paſca

faciũt. His ergo moꝛtẽ ſuam

ſpũalem q̃ in eis qͥ cadũt qti⸗
die q̊dãmodo moꝛit᷑. Nł ede
tes poſſunt hic accipi qͥ ſacre
ſcripture ſtudio ĩceſſanter pa

ſcunt᷑. Hi inter pꝛãdẽtes ſiue

edẽtes ab ipᷣo xpᷣo dño in elo
quijs eiꝰaudiũt ꝓditiõem eiꝰ
ſpũaleʒ.i:.oẽm diabolice frau
dis aſtuciã.oẽs tẽtationũ inſi
dias.q̃ merito ꝓditões intelli⸗
gẽde ſunt.qꝛ in eis aliud ex fa

cliebus ꝓctõꝝ q̃ blãdicie et de

lectatões eoꝝ ſunt ſimulat᷑t ex
teriꝰ:⁊ aliud lõge exhibet᷑ in⸗
teriꝰ. Põt rceferri ⁊ ꝓditio t
planiꝰ in ſeq̃ntibo faciemꝰ ad

eas aſtucias atq; blandicias
pioꝝ eruditoꝛũq; pfeſſoꝝatq;
doctoꝝ qbo veterẽ hoĩem pia

figendum velut â buſdã vᷣtu⸗

quada ꝓditõe capiũt:et cruc

tũ carniſicibo tradũt. Hec pp⸗/

ditio a xpᷣo dño idcirco pꝛedi
cta eſt vt plane intelligas ad

xp̃i magiſteriũ ⁊ doctrinaʒ ꝑ
tinere iſtã piã ⁊ ſapientiſſimãä
8. 0 veteris homiĩs capiedi aſtu
uibo nutrit: auget᷑: etroboꝛat᷑ ciam:eamq; de ei magiſterio

15,Qö v̈ 8e edenti
ba illis dicit) Inſinuat chꝛi⸗

ateuel
diooye
lragitu
lapte
eam
niice
pcino⸗
etcömn
lionei
ponali
lurſed
pturey
Pane
guoc
ldp
neos!
ſuppe

foho

nop'
cesca
ter po
yaſri
facent
ſtanie
Bel

fuhtd⸗

luuse
erlot
hdo

güent

ftoin
mügi

Folium Xxum

luet et reuelatione pceſſiſſe. Amẽ em̃ vel mẽbꝛo vel vi vel cogi
unr ch⸗ dico vobis qꝛ vnus veſtꝝ me tatõe vel affectiõe vł in bonũ
ann ſu traditurus eſt) Neſtꝝ qͥ noĩe vel in malũ ſi pꝓdimur. Unũ
neci/ diſciploꝝ cẽſemini q in eadeʒ em̃ eſt ꝓpter qð maxime malo
adi mẽſa mecũ rcũbitad lr̃az Et cõſeniimꝰ vel a malo ipſo reſi
Nteſuun miſtice etiam ↄgruit hoꝛrẽda limus.QOõð v ſequit (Et cõ/
itan ꝓditio diſcipuli in magiſtruʒ triſtati vniuerſi cepunt ſingu
Dkas et cõmeſalis in dũm. Pꝛodi⸗ li dicere Nunqd ego ſũ dñe)
hiſee tionẽ iſtã imitant᷑ nõ ſolũ qͥ te Moꝛalr nos iſtruit vt vel öYi
pn proaliter dei bñficijs paſcun vnũ ꝓditoꝛẽ inter nos babe
leale ktur ſed etiã qͥ vel in mẽſa ſcri/ re moleſtiſſime feramꝰ. In H
onn e pture vel in meſa altarꝭ celeſti vᷣo ꝙ interrogãt (nunqd ego
löcnt pane reſiciunt. Vñ de vno ſum dñe) vnũquẽq; nfoꝝ ad
glice fn quoq; iſtoꝝ ↄgrue accipit᷑ il? ꝓpꝛie ↄſcĩe ſcruciniũ recurrere
tortün lud ps. Dõ q edebat panes docæét ⁊ ad dei reuelationẽ ſi⸗
es intll meos magnitficauit ſuper me mul ne foꝛte hõ ꝓditõis iunde
liudat ſupplantationẽ. Et illud. Tu ꝑ imitatiõeʒ ac cõſenſum aut
cece bvo hõ vnanimis duc neus ? tolerantiã rei ſinus. Suꝑ j
R notꝰmeus qͥ ſimul mecũ dul/ ſpecialiter xpᷣs dñs interroga

ces capiebas cibos. Signã dus eſt ꝑ quẽ vbi ſcrutiniu,

hban ter vo dicit᷑ ad diſciplos(vnꝰ ꝓpꝛie ↄſcie nõ ſufficit ꝓditio/

en veſtrũ) qꝛ pctã moꝛtalia ĩ ſar/ nes noſtras in deum plerũq;
Gdlan racenis pctã tm̃ ſunt In chꝛi cognoſcimꝰ. Poteſt ⁊ dubi
ſounz ſtianis o ꝓditõnis crimina. tatio diſciploꝝ ad ea mala re
ingi Bellũ em̃ qð peccãdo infe/ ferri q̃ ſe bona eſſe quadã bo
“ runt deo noiĩe xpᷣiani diſcipu ni ſilitudine mẽtiunt᷑ vl econ
ſien latus opiunt et ↄuerſatõis ex uerſo. In ipſis em̃ cogitatio
heß terioꝛis fuco coloꝛãt. Illi o nibo nris has reſpõſiones ab
1 bello aꝑto deũ impugnant. ipſis bonis ⁊ malis plerunq;
n 6 Moꝛalr vᷣo eo mõ ꝓſequẽ/ audimus. Qð vo rñdit Oñs.
lgenn uu erit q incepimꝰ. VUnũ em̃ (Qui intingit mecũ manũ in
nngn eoꝝ q̃ diſcipłatui et imꝑio no parapſide:hic me tradet) Ju
gnſimi ſtro iure ſubdita ſunt: ⁊ in bo xta lram:qͥ familiariꝰ mecum

ieli ſi⸗
ANl

nũ et ĩ malũ ſe nos ꝓdit: vno

comedit, In q maxie ꝓditio/

nis moꝛaliter ſacerdotes no⸗
tant᷑ qͥ in ſacro calice q̊dãmõ

manũ cũ dño intingũt:qͥꝝ p/
ditionẽ furtũ ⁊ cupiditatẽ iu⸗

das figurauit.et ꝓditioſã etiã
in ſacra mẽſa cũ dño familia/
ritatẽ. Signãter aut ðꝛ (qͥ in
tingit) Tales em̃ ſacerdotes
manꝰ ſuas qdãmodo xpᷣi ſan
guine cruentant ⁊ polluũt q̃̊s
in eodẽ lauare debuerãt. Po
teſt et hoc referri ad illa vicia
que nobis familiariſſuma ſũt

S
„* 3. P

cos qͥa oĩa q̃cũqʒ audiuia pa
tre meo nota feci vobis. Itez

Johes pᷣme canonice ſecũdo
Vnctio eius docet vos de o=

bus.icharltaſ. Jpa charitas
eſt q̃ maxime oẽ qð deo in no
bis inimicat᷑ ↄgnoſcimꝰ et ea

oẽm dei ꝓditionẽ velut ex dei

reſpõſo ⁊ reuelatiõe ⁊ ĩ nobis

2 ĩ aliis dephẽdimꝰ. Admo

nent᷑ etiã h̊ cõfeſſoꝛes moꝛali
atq; doctoꝛes oĩmoda famili
aritate ſe ingerere penitẽtibo

ſcho
40.
Noes
raſt
dolen

bris

test
ſeali:
ſereſ

vel qᷓ impꝛobiſſime in noſtris ↄfitẽtibo ⁊ in eadẽ ꝑpapſide m o
opibo ſe ingerũt. Illa em̃ qͥdã nũ cũ eis intingere.qð qdem ol
modo nobiſcũ manꝰ q̃ſi in oĩ charitatis eſt ꝓpꝛiũ ⁊ pietaltitis une
vyy ꝛaſe vᷣtutũ mittũt:duʒ in om̃i Pietas em̃ in eadẽ parapſide ns
odpe bono ſe imiſcere ↄtẽdunt ſemꝑ cum eo cui miſcet᷑ come feob
IZjlẽ ſe exhibet:qͥbuſdã inanis dit dũ eiꝰ miſerie ꝑtẽ ſibi ꝑ cõ itt
glia: q buſdã vo cupiditas: qᷓ paſſiõeʒ aſſumit Cingere qͥp
in oibo bonis oꝑibo noſtris ſe pe alienũ coloꝛẽ aſſumere elt: uu
ingerũt. Oõð aũt Johes ſcri- quod maxime charitas ⁊ pie Aekektii
bit in. xiij. (qꝛ diſcipulus quẽ tas faciũt. Vñ ülud dictũ eet yb
diligebat ieſus interrogabat ad Ro. xij. Gaudete cuz gau⸗ e
eũ Gna eſſet qui traderet euʒ) dẽtib flete cũ flentibꝰ. Quia
eoſipſo qꝙꝙ ibi dicit: diſcipulus ergo in allena felicitate et mi⸗

ille quẽ diligebat Jeſus inter ſeria velut in cõi ꝑpapſidema

virtutes charitat ſignat: quã nus ſuas charitas ? pietas i
marxime diligit domin? ieſus tingũt q̃ maxie pfeſi oꝛibo fru⸗ ſchan

Pppter quã ⁊ceteraſ diligit atq; ctuoſe ſunt.Vl ſpecialr ad il —AN

remunerat Hec eſt que auda la graʒ retert. a ſanctl docto
cter dum interrogat ⁊ famili/ res diſcipuł ꝓut vniuſculul⸗ mla

Arliter. VUndeipe met dicit in q; ſtatus aut in tirmugs e 50 pe

pv. Johis,. Aos aut dixi ami ſcit ſepſos co vemat ſich de

ditet

bis S

lceſecido

vosdeei

lichunns

deoindn

n'ae
Aurarde
tlnobs
Ar
nant
Gs funt
MMict:
pſigennn
oqden

zmpſ
lckcönn
Z
Gmnereck
otp
iai
cge
.. O
ſcen,

naldech
H

Frolium

res ⁊ ↄfeſſoꝛes cõſequunt᷑ ef
fectũ:niſi in eadẽ ꝑapſide mi/
ſerie ſcʒ aut infirmitat ꝑ cha
ritatẽ ⁊ pietatẽ familiariſſimã

nus ſuas cum ipf auditoꝛib⸗
aut ofitẽtibo itigere ſciãt. Vel
intingere.i,per huilitate intin
ctas demõſtrare. VUl intinge
re ꝑ hũane ĩſirmitatis ⁊ fragi

tib agnoſcere. ¶Et filiꝰ hoĩs

pũana nõ degenerãs in iumẽ
tinã ? bꝛutalẽ hebetudineʒ ac
elſt:quaſi p viaz mãdatoꝝ. vel
ad reglaz ſcnpture nõ pniti-
herere/ vl alligari deſideriox op edü vt ſ
funteul volup atiq; vilco p. Jde v ve oul facisdi vt ſo
pꝛie bꝛutoꝝ eſt. Oð aüt dicit

ſeipo dicit aplus in. ij. pꝛime
ad Coꝝ. Oiba oĩia factus ſuʒ
vt oẽs ſaluos facerẽ. Si eniʒ
vt ait eunuchꝰ vis me fallere
dolendũ eſt. Et Gregoꝛi/ In
inare ſe debet qͥ vult exire ia
cente. Hõ aliter igit᷑ pie et ſa⸗
lubꝛis ꝓditõis ſtatim docto/

q; pie ↄfoꝛmitat cõioneʒ:ma

litat is exꝑſẽtiã ſiles ſe peccã/

vagdit ſicut ſcptũ eſt de eo) ¶i

cet iuxta litterã intelligat᷑ bis p
ver bis filiꝰ hoĩs implere ea ꝗ
de eo ſchta ſunt. MWoꝛalr tũ

q̊ filiꝰ hoĩs eſt,.i.a natura ipſa

(Siẽ ſcriptũ eſt eoad xpᷣm

dum ſicrefert. Sicut ſchtu;

eſt de eo ꝙ ambulaturett ad
vnũquẽq; nr̃m. Sicut ſcpᷣtũ
eſt de eo qliter ambulare de⸗
beret ſubaudiendũ eſt.De ü⸗
lo eniʒ ðꝛ Exultauit vt gigas

ad curredã viã ſuã. de vnoqʒ
noſtrũ in bᷣmo pᷣme canonice
Johis Qui dicit ſe in ilo ma

nere:debet ſicut ille ambula/

uit ⁊ ie ambulare.( Ve autẽ
holĩ illi ꝑ quẽ filius hoĩs tra

det)ꝑ quẽ.i.cuiꝰ miniſterio.⁊

hoc iuxta pᷣcedẽtẽ duplicẽ ex/

poſitionẽ planũ ẽ de xpᷣo dño

de vnoqq; nr̃m. ꝓpꝛio em̃ mi/

niſterio vnuſquiſc; noſtxy aſe
ipſo tradit᷑ dum ſpõte pctõ ſe
tradit.vł dũ falſo ſibi pcti vo

luptate ⁊ ꝓditõſe blãdit᷑ VUtł

moꝛalr. Ve aũt hoĩ illi ꝑ quẽ

fisho,tradet᷑:illð ĩ nobᷣ pᷣcipue

uniẽqũ gladio ⁊ doloꝛe peni
tudis ĩſinuat ꝙ maxie viaʒ in

nob aꝑuit diabolo cui? miſte
rio maxie ĩ pctm̃ traditi ſumꝰ
v̈bi gr̃a Si ꝑ aureſ traditi ſu

mꝰ diabolo audiẽdo ſãguinẽ
vel nrm vl alienum aures ab
hmõi auditu ſuſpẽdẽdi ⁊ au⸗
ditu vᷣbi ðᷣi longo ⁊ tedioſo ſi
opꝰ fuerit puniẽde et dãnãde

miſteriũ pditiõis ĩ qᷓcũq; ꝓdi
tõe nr̃a ſpũali pᷣbuit gladio di
ſciplie potiſſimũ ſeriat onũ

Capitulũ

erat ei) iude ad litterã.vt ꝑ cõ habet excuſationem. Si oS
trariũ ĩtelligat᷑.i.nõ tãtũ ma/ ad hoc reſpiciaturq Judas
confeſſio interpᷣtat᷑ cui ꝓditio
iſta veteris hoĩs maxie ↄgru
it:nõ eſt miꝝ ſi cõfeſſio ipſa re
ſpõſione ſua crimẽ ꝓdit cum
ipᷣa nõ ſit niſi crimis ꝓditio ?⁊
maniſfeſtatio.ppter qð bñ re⸗
ſpõdet᷑ ei a dno(tu dixiſti)Ad
lraʒ verbis tuis inſinuaſti vlł
apte o tu cõfeſſio crimẽ mani

lũ. Vel diabolo Em aliã glo/
ſe expoſitõem:cui iudas mini
ſterium maioꝛa merẽdi ſuppli
cia adhibuit. Vel ſi natꝰnon
fuiſſet iudas natiuitate dege
neratõis.nõ dico generatio⸗
nis aut regeneratõis q̃ natiui

tate ſenes naſcimur valde.di

abolus oꝛtus qͥ et veriꝰocca/

ſus ꝑ quẽ in ſenectutẽ ⁊ dein⸗

de in moꝛtẽ excidimꝰ. De hac
natiuitate ſcribi᷑ Job.iij. Pe
reat dies in q̃ natꝰ ſum et nox
in qua dictũ eſt:cõceptꝰ ẽ hõ.
et Jeremie.xx. aledicta di
es in q̃ natꝰ ſum: dies in q̃ pe
perit me mater mea nõ ſit be
neldicta.(Rũdit autẽ iudas q;
tradidit euʒ dicẽs NHunqui
ego ſum rabbi) Juxta litterã
ipſa reſpõſionis diſcrepantia
ab innocentia ⁊ puritate alio
rum ſe diſcrepare inſinuat.
Moraliter vo in ipſa reſpõ

ſione vel excuſatõe peccantis

aliqͥd notabile ſpꝑ diligẽtiꝰ at⸗
tẽdẽtibo apparet q̃̊ ipᷣm crimẽ
yel in ꝑte cõſfitetet id qð ĩ no
bis potiſſimũ cuiuſcũq; pctĩ
reũ fuerit nunq; in ↄſcia mũ/
dũ ea ſecreto ſcrutinio inter/

rogamus: liberã ⁊ expeditam

feſtaſti. Oð aũt ſequit᷑ (Ce/

nãtibo aũt illis accepit Jeſus
panem benedixit ac fregit de
ditq; diſcipulis ſuis) Qiſti -
ce inſinuat refectõeʒ illã errrre
mã poſt quã nõ erit alia refe⸗
ctio. Moꝛaliter vo ad certa
mẽ paſſiõis ꝓpperantibo:pane,
celeſtẽ qͥ coꝛ homĩs cõfirmat
et refectiõem ſpũaleʒ ſumẽdã
eſſe docet dñs duab de cauß
Ko ſqʒ ꝙ cena vocat᷑ illa refe
ctio ⁊ qſi in ↄſũmatiõe veteri
teſtamẽti ⁊ in veſꝑa.i.in occa
ſu verli ſolis facta eſt. Qð aũt

dicit᷑ (Accepit Jeſus paneʒ)
coꝛpus ſq; ꝓpꝛiũ ꝓ nobis (bñ
dixit) nõ ſolũ ſctificauit iuxta
gloſaꝝ expoſitõem. ſed etiam
vᷣtutẽ ſctificãdi dedit q̃ ſumẽ

tes ſctĩficaret (einde fregit)
in paſſione dũ fragi ipm vo⸗
luit (dediteq; diſciplis ſuis) qͥ

Folium XVI
ſoli ius habent de illo edendi Jeſus:oẽs vos ſcandalũ pa⸗/
Qui vᷣo diſcipuli dñi ſaluato tiemini ĩ me ĩ iſta nocte) Ecce
ris eſſe renuunt:potius rapi⸗ q̃liter armat eos ⁊ pᷣmunit cõ
unt ipᷣm ⁊ vſurpãt ſi mãduca tra ĩminentẽ tẽtationẽ. Johia
re pᷣſumãt q̃ ad ſacramẽtũ al/ nes autem in.xviij.ita ſcribit.
taris ptinẽt. Alibi latiꝰ expo/ (hoc) i.oꝛatõeʒ vł hymnũ (cũ
ſuimꝰ. (Et hymno dicto exie dixiſſet Jeſus:egreſſus eſt cũ
runt in mõtẽ oliueti/Hymnꝰ diſcipulis ſuis trãs toꝛrentes
gratiarũactões poſt cenã ac/ cedron vhi erat oꝛtus in quẽ
cipiunt᷑. De qb ðꝛ Edẽt pau ipſe introiuit et diſcipli eius)
peres ⁊ ſaturabunt᷑ ⁊ lauda/ Herito dicit dũs ieſus (oẽs
bunt dñm.Et oꝛatio illa quã vos ⁊c.. In omni qppe caſu
Johes in.xvj.capᷣ.ꝓſequitur cuicũq; ex fratribo aliqͥd depe
Tria illa diligẽter notãda ſũt rire deputat charitas:ſic aꝑte
Refectio ſcʒ coꝛpis et ſangui/ docet aplus in.xij.ca.ſcðᷣe ad
enis domini.⁊ graꝝactio ſiue Coꝝ.Quis infirmat᷑ et ego ñ

hymni decãtatio. tercio exitꝰ
in montẽ oliueti. Muſtice er
go virt? et efficacia dnici coꝛ⸗
poꝛis ⁊ ſanguĩs hic oſtendit᷑
quo in altitudinẽ interne vn
ctionis q̃ ꝑ mõtẽ oliuaꝝ acci-
pit᷑ digne ſumẽtes exeunt vel
aſcẽdũt. Moꝛalr vo poſt in

ternã refectionẽ ⁊ ſacramẽto⸗

rũ ꝑceptionẽ:poſt laudũ diui
narũ decantationẽ in cãpum
certamiĩs exire noſ debere do
cuit. Mons em̃ oliueti locꝰ
