phi. VUnde apoſtolus in deci
mo ſcde ad Coꝛinthios. Ar/
ma militie noſtre nõ ſunt car/
nalia:ſed potẽtia a deo:ad de
ſtructionẽ munitionũ: cõſilia
deſtruentis et omnẽ altitudi/
nem extollẽtis ſe aduerſus ſci
entiam dei:⁊ in captiuitatẽ re
digentis omnem intellectum
In obſequiũ chꝛiſti: vt diſpu

„Foliumm xrIu

tatoꝛes velut ſagittarij ſunt. D

Demonſtratões vo velutma

chine ſunt munitiones diru⸗
entes,. Leuia vero argumẽta
velut baliſte et arcus. iri
bus po id eſt fuſtibus et gla⸗
dijs qui timoꝛe eternoꝛũ ſup
plicioꝛum vel pꝛeſentis diſci⸗
pline flagellis atq; coertioni-
bus emendantur. Qui igi/
tur flagellari ſe ſentiunt cum
fuſtibũs et gladijs a domino
ſe queri agnoſcant ⁊ rebella⸗
re deſiſtant:cõpꝛehendi a do/
mino ſe patiantur ⁊ gaudeãt.
tanto amplius gratias ei agẽ

tes:quanto ſtudioſius ⁊ labo

rioſius maioꝛiq; apparatu ſe
queri ab eo viderint. Erube
ſcant ⁊ reuereant᷑ dei hoſtes
diaboliq;ʒ ꝓpugnatoꝛes ſe ge⸗
rere rebellando.potiuſq; ſia/
gellis ſibi ſuccurri ad libera-
tionem et ſalutem q; ſe impu/
gnari ad captõnem atq; per/
ditionem intelligant:turbãq;
perſequentiuʒ cum gladijs et
fuſtibus de cetero ſuccurſum
ſibi a deo miſſum atq; pꝛeſidi
um nominare diſcãt et aſſue/
ſcant. Compꝛehẽditur igitur
hũanus intelleccꝰ rõcinatio/
nibo vᷣitat expugnatꝰ: euerſa

Capitulü

arte ⁊ munitionibo erroꝛis.id
eſt cõſilijs ⁊ defenſioniby falſi
tatis:cõfraciꝭ arcubo.uimpu⸗
atõib veritatis. De quo ĩ

ps.ibi Coõſfregit potentias ar

cum ſcutũ gladiũ ⁊ bellũ. Re
liqͥs aũt tribo modis capit᷑ af
fectus hũanus. Qõð aũt ſeqͥ⸗
tur (Tenuerũt eum) bñ ↄgru
ſt.nõ em̃ ꝓdeſt cepiſſe pᷣdam
Lne retentione ſtatiʒ effugit
ed turpiꝰ eſt ꝑdidiſſe q;; nõ
acqͥſiuiſſe. Effugit aũt pᷣda ðᷣ
manibo capiẽtiũ:qñq; eis ipſ
liberantiboe i tenere deſinenti
bus.i.manus ab ea retrahẽti
bus. Manꝰ ſuas a pᷣda quã
tenebat ſubtrahit qᷣ a tribo ge
neribo opeꝝ q̃ diximꝰ deſiſtit.

Intolerabilis et ridẽda ſtulti

cia bellatoꝛũ:qͥ vix appᷣhenſa

pᷣda multo ſudoꝛe multoq; di

ſcrimine q̃ſita:ſtatiz ab ea ma

nus qbus teneri debuerat re

trahunt:cũ pꝛeda niſi manib
vb vinculis teneri non poſſit.
Vnge pᷣlati ⁊ doctoꝛes bella
toꝛes et cuſtodes ſim noĩant
vt nõ tam caꝑe q; captos cu/
ſtodire artius ſe debere agno
ſcant. Eſa.lxij. Suꝑ muros
tuos hierlm ↄſtitui cuſtodes
Eſfugit aũt coꝛ pctõꝛis ð ma
nuni. de volüutate ⁊ ↄſilio ma/

—

S

Vñ Ecẽi.vj.qᷓ; aſpa eſt nimi

um ſapĩa indoctis homĩb:?-
nõ ꝑmanebit in illa excoꝛst·
eiuſdẽ. xxj. Cõpedes in pedi⸗

beſtulto doctria:et q̃ſi vincła

eiuſdẽ.j. Execratio peccatoꝛi

bus ſapia:et execratio pecca/
ri cultura dei.Eripit᷑ aũt qñũa⸗
q; vucum ſcʒ tribulatõibo vel
metu ad peccandũ inducitun
BSurripit᷑ rraudulẽter cũ blã

dicijs ꝓmiſſionũ aut ſpecieꝝ

ↄcupiſcibiliũ a recto abducitꝰ

Quatuoꝛ igit᷑ iſta doctoꝛiba ⁊

pᷣlatis:⁊ ↄfeſſoꝛibo ſũmoꝑe ſer
uanda ſunt:ne vł ipſi s deoo

ceperũt liberent manꝰ ab eoꝝ

tentione vt diximus retrahe/

tes:vel ipſi effugiãt iuguʒ dñi

graue et moleſtũ hũtes. Tui
moleſtie ⁊ grauitati leuitate ⁊
cõſolatiõibus ac mie diſpẽſa
tionibo ⁊ alleuiatiõibo tots cir
cũſpectione occurrendum eſt
Ne vo eripiant᷑ vi tribulatio
num aut pſecutionũ.defenſi

onibus obuiãdũ atq; pᷣſidijs

ſi fieri põt. Sin aũt ↄſolatio/
nibus ſtrenuitatis et patien/
tie exhoꝛtationibo:paſſiõe at⸗
qᷓ; ſolatijs. Cõtra ſurreptiõeʒ

gi roꝛũ:quẽadmodũ eger de
volũtate ⁊ ↄſilio medicoꝛum

atq; ſeductionẽ doctria ⁊ eru

Aditiõibo. Et quia manibo diu
teneri nõ pñt qꝛ capti ſũt do/
mino: neceſſario ſunt vincla
apponẽeda. Hec ſunt vincula
ſapie de qbus Ecẽi.vj.Inij⸗
ce pedem tuũ in cõpedes eiꝰ:
et ne accidieris in vincul illiꝰ
Et iteꝝ. In vinculis illiꝰ alli⸗
gatura ſalutaris. Intellectus
igit alligãdus eſt veritate ſa⸗
pientie diuĩe et doctrine. So

S 3

mur: velut mallei fabꝛiles et
claui ſunt qbs in ipſa configi/
mur ⁊ cõpedimur.ꝓpter h̊ di⸗
cctum eſt in vltio Eccẽs. Ver⸗
ba ſapiẽtis tanq; ſtimuli ⁊ tã/
q; caui in altũ defixi. vbi ver
ba:rocinatiões atq; ſuaſiões
eoꝝ ſm hanc viam accipiẽda
ſunt. De hac eadẽ veritate ve
lut fila in funes intoꝛquentur
duz eloqᷣa eloquijs colligant

et coaptant᷑ vt inde vincla ſa

lna em̃ veritate tenet᷑ ne ĩ erro/ pientie efficiant᷑ ad ligãdũ in
rres iĩſiliat aut abducat᷑ aut im tellectũ erroneũ: vagabundũ
pingat᷑. Silxr alligãdus eſt af et a deo fugitiuũ. Pñt ⁊ intel
. fectus bonitate ſeu honeſtate ligi vincla ſapie virtutes ipſe
Sola em̃ illa tenet et cuſtodi que qſi ⁊ de veritate ⁊ bonita

tur ne vel effugiat vl vi abdu
cak aut eripiat. Intellectꝰ igit
jveritate ingredit:captioneʒ
ſalutarẽ ingredit. In illa ſola
tutus eſt a ꝑditõne ⁊ erroꝛibo
vpvIpter hoc et vincula dicit ve⸗
ntas ⁊ turnis arcus atq; mu/
nIſttio. Moꝛs vo intellect? er⸗
roꝛ eſt et ignoꝛãtia. ꝓpter nõ
poſſũt eſſe boni cuſtodes aut
ligatoꝛes captiuoꝝ qͥ nec ipᷣm
earcerẽ nec vincla noꝛũt. Te
ſlſtimonia igit᷑ diuine legis ve⸗
lut vincula ſunt qſi de lpo fer

ro veritatis fabꝛicata. Argu⸗

Rnenta vo atq; ſuaſiones ab
in ipſam dei veritatẽ induci

te ſimul velut nendo et intoꝛ⸗
quẽdo ab ipſa dei ſapia confi
ciunt᷑ ꝓpter qð in vltimo Pꝛo
uer.dictuz eſt de ea. Queliuit
lanã et linũ ⁊ oꝑata eſt cõſilio
manuũ ſuaꝝ: manũ ſuã miſit
ad foꝛtia ⁊ digiti eius appᷣhẽ⸗
derunt fuſum. Foꝛtia neceſſe
eſt eſſe vincla iſta vbi foꝛtꝭ al
ligandus eſt ĩtellectus ſcilicet
humanus. Yoꝛi aũt eſt intel
lectus humanus:vel attritus
aſſuetudine ſenſuũ:vel nutri/
tus naturalibo. philoſophice
nanq; diſcipline ⁊ ꝓpbationuʒ
aſſuefactio roboꝛant qdãmõ
et indurãt intellectũ bumanũ

Capitulum

coſuetudinẽ nõ facile admit-
tãt. HNõ em fruſtra appꝛobat
illã ſententiã matris ſue Au/

guſtin? in libꝛo ↄtra achade⸗

micos.Cibũ ⁊ nutrimẽtũ aĩa
rũ eſſe ſciam. hmõi intellectꝰ
teneri nõ põt in veritate ſidei
niſi eos vehem̃ti ammiratiõe
nouitas ſignoꝝ ꝑcuſſerit ⁊ qͥ

dãmodo ifſirmos ? tremulos
nutãateſq; reddiderit.aut niſi
vehementia tribulatiõis eos

ↄtriu erit:⁊ auribo qͥs ð hmõi
nutrimẽto ſumpſerãt buaue⸗
rit. Indignant᷑ em leuibo rõ⸗
cinatõibo ⁊ cõtradictõibo acqͥ
eſcere vel aſſentire.quẽadmo
dũ gigantes filis araneaꝝ vel
ſtupateis.hũilitate igitur cõ/
triti vel tribulatõne infirmati

vel nouitate miraculoꝝ ꝑcul

ſi:facile etiã debilib vinculis

alligant᷑ atq; tenent᷑. Idẽ cir

ca affectũ ligandũ erit ſeruã⸗
dum. Aparet aũt infirmitas
intellectus maxiĩe in hereticis
illiteratis qͥ velut muſce qua/
ſi filis araneaꝝ adeo vincula
ti tenent᷑ vt ea nullo mõ abꝛũ
pere valeãt: nullo mõ ſe ð eis
euoluere aut explicare.ſʒ quẽ
admodũ muſce in filis arane

arũ occidi ⁊ exuni ſe patiũtur.

Quippe q; de hmol vinculis

ſe explicare nõ poſſũt. necmi

4

rũ eſt ſi infirmus eſt intellect
eoꝝ ⁊ oĩno inualidus qui nec

—

poſſunt.ergo aut info:mat

ſunt pmũ vt diximus et huili

nutrimentũ habuere ſcientie:
nec pꝛediti ſunt virtute gratie
Dicut ergo noõ eſt de foꝛtitu⸗
dine filoꝝ aranearũ ꝙ muſce
ageo colligate tenent᷑ et in eis
exuri occidi et deuoꝛari ſe ab
araneis patiunt᷑.ſed de ĩſirmi
tate eſt ac debilitate muſcaꝝ.
Sic etiã in eis qͥ in infidelia
tis ſue vinculis vſq; ad moꝛ/
tem tenent᷑:nõ infidelitat foꝛ
titudini:ſed eoꝝ potius inſir/⸗
mitati deputãdũ eſt. De hoc
etiã in ſcõo ſcðe ad Thimo.
volüutatẽ. De hereſiarchis p⸗
pꝛie dictũ eſt in.lix.Eſa.Oua
aſpidum ruperũt ⁊ telas ara
nee texuerũt. Quis em̃ dubi⸗
tat hereticoꝝ venias nihil ol⸗
fenſiõis hre rénabilis Nani
em̃ ſunt omnes hoĩes in bꝰ
nõ ſubeſt ſcia di vt legi SGa⸗
pientie, cij. hi alligart non

andi: aut niſi ſoꝛtib vinculis

ans
ecmni
elec!
buinee

nuſce
ncs
iſen
ſen
⸗
ſe⸗
intir⸗
hoc
imo⸗
biot,

Du
⸗
ls

Foliun

2 . 2

ſapientie alligari nõ poſſunt.

CCunc adduxerunt eum
ad Annam pmũ) ſᷣm Johã/

nẽ. qð alij pᷣtermittunt (Erat
em ſocer Caiphe qͥ erat pon⸗

pologie cõgruit. Anna em̃ in
terpᷣtat᷑ gra vno modo.vł do
nans vel donatio.Captꝰ aũt
a doctoꝛib vl cõfeſſoꝛibo pec
catoꝛ ad gram ⁊ donantẽ de⸗/
um vel donatõem adducen/

dus eſt ſpnalr. Adducit᷑ autẽ

ad annã. id eſt gram ſiue do/

nationẽ:dum in cognitõem ⁊

recognitionẽ gratie ⁊ donatõ
nis id ẽ recognitõis remiſſio/
nis pctõꝝ qͥbus viſitatꝰeſt in
ducitur. Edocent᷑ igit᷑ docto/
res ⁊ cõfeſſoꝛes ꝑ Johãnẽ qͥ
cõſcius erat miſterioꝛũ pᷣmuʒ
ad annã captũ pctõꝛeʒ addu

cere.id eſt quanta gratia ſuſte
ſtatus ⁊ expectatꝰ et viſitatus

ſit ac de hoſte adoptatꝰ ad fi/

lium pᷣmitꝰedocere anteq; ad

caypham. id eſt vomitũ oꝛis

qui cõfeſſio eſt intelligendus

mittunt ? ad caypham pmuʒ
peccatoꝛẽ adducũt captũ. CX

—

aut cayphe ſocer dicitur et H

congruit. habet em cayphas catoꝛem demones et vicia v½

ſpũalis.i.vomitus oꝛi
ↄfeſſionem interpᷣtati ſumus

*

us oꝛis queʒ

velut vxoꝛẽ filiam anne.i.gr̃e

Filia gratie mundicia ſeu pu
ritas coꝛdis eſt. cui quaſi ma
trimonialr coniuncta eſt gra

lia coeſſionis. ad eam em eſt
coõuerſio eius. Vomitus em̃
cõfeſſionis ad mũdiciã ⁊ pu-

ritatem cõuertit᷑ ⁊ indiuidua

liter ei ↄiũgitde q̃ cõiũctõne
atq; cõmixtione multa ſobo-

les hũilitatis et patientie ſuc-
creſcit. Cõgruit ⁊ illa interõò/⸗
tatio hec eidẽ intelligẽtie q̃ an
na interpᷣtatur reſppdẽs. Re
ſpõdens aũt pᷣmũ merito ac

cipiẽdus vel deus ipſe iuxta

vulgarem acceptioneʒ ei? qd

eſt rũdere:ſᷣm ꝙ reſponſoꝛ dꝛ

qᷣ ſe debitoꝛẽ alicui conſtituit.

Adduceædus eſt ̊ pᷣmũ ad re

ſpondete.i. ad remũeratiöem
eternã:qᷓ meritis o'bo laboꝛi
bus et doloꝛibus pnialibus

ad menſuram ſuꝑeffluenten

ce el lus bit. Ad reſpondẽétem vodez
adducat᷑. Heu quot ſunt qui

um tunc adducitur: cum pio

omnibus que vel hic dimit⸗
tit vel ſuſtinet denuʒz habere re
ſponſoꝛem fideliſſimũ edoce⸗
tur. Captum vo miſeruz pec

tem adducũt:cuʒ ad penã in/

fernalem ipᷣm ducunt. Pena
plat et liget᷑ ſalubꝛiter intelle⸗
ctus:⁊ remaneat liber atq; ſo
lutus affectus. Eſt ò intelle-
ctus qñq; qᷓſi intra atriuʒ gre
affectus tũ adhuc foꝛis eſt. vt

eyrj̃ reſpondẽs ðꝛ in.iij. Eſaie
Agnitio vultꝰeoꝝ reſpõdebit
cis.Poſſet ⁊ intelligi ꝙ addu

cunt eũ ad donantẽ deũ: non
vltiq; ad remunerandũ.ſed tã

to grauius puniẽdũ q̃nto ab

eo maioꝛa dona accepit:qba ĩ
dei cõtumeliã ⁊ ĩiuriã et ſuijp

ſius moꝛtem abuſus eſt. Q

So cõſequenter ſcribit Johã
nes(qꝛ ſequebat᷑ Jeſum Si

—

moõ petrus et aliꝰ diſcipulus)
Dao in hoc ſignant᷑ qᷓ ſequũ/
tur pctõꝛem vſq; in atriũ an⸗
ne põtiſic.i:vſq; in atriũ gre.
In petro intelligit᷑ ꝓpter pnci

paltu ſeu pꝛimatũ quem inter
aplos habuit ↄgnitio ſiue re
cognitio veritat:. Diſcipulus

gut notus põtitici.i.gre: quia

hic nec noĩat᷑:pᷣma gratia fᷣm

dqſſdam accipi poreſt qᷓ adbuc e velut
anclillã hoſtiariã Johãnes. i.

mult ignota eſt. de qua ⁊ ipſi

Doctoꝛes diuerſa ſentiũt. Eſt

gũt pᷣma gratia nota ſecunde
ſibi em cõiuncte ſunt gre ⁊ q̃ſi
inuicẽ ſe cõplectunt. Hec gra
petrũ introducit in atriũ ſcdᷣe

MHMon eſt em̃ grata deo cogni

to niſi quã gratia ſecunda ex
cepit atq; cducit. Poteſt in⸗

mali ſuggeſtoꝛes ad reſpondẽ telligi in petro affectꝰ petõꝛis

In dño leſu capto intellectx**
Accidit em̃ plerũq; vt pꝛiꝰ ca

atparet in eis qͥ veritatem dei

in iniuſticia detinent. vt legi
ad Roma.pmo. qui qͥdeʒ qdð

recu eſt ? verum vident ? cõ

trariũ amãt. Diuina gra p an
clillã hoſtiariã.i.ꝑ timoꝛem à
et ancilla eſt. qa nõ nouit niſi
ſeruire ⁊ hoc ſeruiliter tm̃. vñ /
in. viij. ad Roma. ſpũs ſerui

tutꝭ vocat᷑. HNõ em̃ inqͥtacce⸗

piſtis ſpũm ſeruitutis iteꝝ ĩ ti

moꝛe.et hoſtiariꝰ? eſt gratie. in
ps.Initium ſapie timoꝛ dñi.
Inde Augꝰ. Sicut ſeta ĩitro
ducit filum: ita timoꝛ ſeruilis
ĩtroducit charitateʒ. Per hũc

ergo id eſt per timoꝛẽ velut ꝑ

dei gratia poſt introgreſſũůhu
mani intellectus in atriuʒ gre
introducit humanũ affectuz.

intelligi caro ꝓpꝛia qᷓ ⁊ ancilla

eſt iure nature ipſi?ſpũs:et an
cillam itu in ea eſt ſe fact vi
cijs ⁊ demonibe. hoſtiaria ẽ

w

ecn⸗ net. ? qꝛ ꝑ ipam ⁊ deus et dia ſtiariã timoꝛẽ domui ſue pᷣfe
a bolus ⁊ cetera oĩa ad ſpũmĩ/ ceruntad q̊s nec etiam deus
d⸗· grediunt᷑ ꝑ banc ꝑ captũ ⁊ li niſi ꝑ ancillaʒ ingredit et hoc
e gatum pꝛaua cogitatõe intel/ qᷣdez vi ⁊ violentia. Uum em̃
l ℳ lectu: in atriũ anne.i. in culpã facit ⁊ violentiã timoꝛ timẽti.
e. gque atriũ eſt pene:humanꝰ af vnde ⁊ qſi ab ancilla ſua ho⸗
Irt fectus ingredit᷑. Poſſumhic ſtiaria oppmunt:⁊ qcqd faci
* et illud dicere qꝛ ancillã.i.car unt facere cõpellunt. Qð aũt
g nem habet hoſtiariaz:ad cui/ dicie Petro ancillla hoſtlarla
6t⸗ co: nihil ingredit᷑ niſi qð ca⸗ (Nunqͥd ⁊ tu ex diſcipulis es
ſri ro voluerit.Peſſimã hʒ hoſti hoĩs iſtius. Petrus vo reſpõ
en ariam ⁊ pditricẽ atq; iugula/ dit Non ſum) Nel caro intel
mi incẽ ſuã cõiuratãq; cũ hoſti/ ligenda eſt hic ancilla hoſtia⸗
tnil bus q carnem habet hoſtiari ria:q timoꝛe ſuo nos deterret
l am. In hoc etiã notantur epᷣi a cõfeſſione veritatis.nõnun
ni⸗ ul in domib, ſuis.i.eccleſis q;ᷓ vel moꝛs coꝛpis que ancil
e⸗ arnẽ hoſtianiam pꝛefecerũt. la hoſtiaria eſt ? dei ? noſtra.
Hi ſunt q; nullos in eccleſias Deo em et nobis ſeruit dum
i ſuas introducũt niſip carneʒ nos introducit ad regnũ.Exi
. ſtqʒ vl ſolos nepotes vel alios tus em̃ vite huius hoſtiũ ẽre
iny Ppinguoſ. Dub eis ſpualiter gnũ celo electis: qd repꝛobi
4„ Aquciigit rp̃s dn's. ? coꝛpeiꝰ ſibi faciũt ianuã infernalem.
1 miſticũ qð eſt eccleſia:patibu Hui ergo ancille voce ſpũa/
N.. lo peccatoꝝ affigit. Eo igitur li,icogitatione petrus deter/
1 ipfſo ꝙ ancillã habent hoſtia ritus ſe eſſe diſcipulũ dñi ſal⸗
rniam: anne ⁊ cayphe ſucceſſo uatoꝛis negauit.Qð ⁊ ad lite
bu res etimitatoꝛes ſe teſtantur. ram miii fecerũt. Sepiſſime
ſe Simülr ⁊ qͥ tioꝛe tm vel iſtas vᷣo ⁊ ſi nõ verbis ſact tñ:vo/
ſocrilegas donatõnes timoꝛe ce moꝛtis.i.cogitatione deter
it ſcqʒ pncipũ aut hũano vel mũ riti:xpᷣm dñm mlti negãt. Et
dl dano oia faciunt. ancilla eniʒ recte moꝛs ancilla hoſtiaria
iin hoſtiaria ad eos ſola introdu anne:ꝗ tñ nõ ĩtroducit niſi in
4 cit.Similr ⁊ qui timoꝛe ſerui atriũ ei nõ ad annam ipinq;
6 5⁵

id· qulia ⁊ hoſtia ſenſuum

ſtiũ ẽre

CLeoapitulum

moꝛs multos in atriuʒ gratie
introducit in pᷣparatiõem vel
habilitatõem vel gram.intro
ducit aũt in cõtemptũ pñtiũ.
Sicut dicit Hieronimꝰ. Fa
cile ↄtenit oĩa qͥ ſe ſemꝑ cogi/
tat moꝛituꝝ. Introducit et in
deßtionẽ pctõꝝ.vt legi᷑ Ecc̃i
vij. In oĩib opibus tuis me⸗
moꝛare nouiſſima tua ⁊ ĩ eter
num non peccabis. Vtrũq;
vo iſtoꝝ ſcilicet cõtemptus pᷣ
ſentium ⁊ deſertio peccatoꝛuʒ

atriuʒz eſt gratie.et domui ſan

cte cõuerſatiõis ↄiunctũ.Qð
ſa ſequit᷑ in Johanne (Sta
bãt aũt ⁊ miniſtri ad pꝛunas
qꝛ frigus erat ⁊ calefaciebant
ſe. Serui ⁊ miniſtri iuxta bᷣ/

mam lectioneʒ accipiẽdi ſunt

vtutes ⁊ dona q̃ in atrio gra⸗
tie.i.in ipſa deliberatõe et de
ſiderio emẽedatõis ſeſe calefa/
ciunt ad pꝛunas:dei bñficio/
rũ illoꝝ recogitatõe. Buſicla
enim pꝛune ſunt et carbones
Si eſurierit inimicꝰ tuꝰ ciba
illũ.ſi ſitit potum da illi. Hoc
em̃ faciẽs carbones ignis cõ
geres ſuꝑ caput eius. Uład
pꝛunas ſacroꝝ eloquioꝝ:eoꝝ
recoꝛdatõne. Illa em̃ ſunt ſa
gitte potentis acute ⁊ carbo⸗/
nes deſolatoꝛij: Ad pꝛunas e

D —2
3½ . . 4
“ .
4 2

ſe calefacit q atriũ dei bñſicio

rũ q̃ recipit velut aggerẽ pꝛu/

narũ atq; carbonũ ante faciẽ
mentis per recogitatõem cõ/

ſtituit. Similiter ⁊ qͥ ſacroꝛũ
eloquioꝝ multitudinẽ in me⸗
moꝛia ſua coaceruat ⁊ recolit
Bñ autẽ dicit᷑ (ſerui ⁊ mĩſtri)
quia virtutũ ⁊ donoꝝ q̃dã ve

lut ſerui ſũt:vt timoꝛes et pu/

doꝛes.quedaʒ velut miſtri:vt
oẽs ille que in appᷣhenſiõe cõ
ſiſtunt. Sunt em̃ velut lucer
nas ⁊ luminaria pᷣferentes ac

circũferẽtes in aula regia.i.in

ania ſctã qᷓ regis celoꝝ meru/
it eſſe habitaculũ. Poſſunt ?
intelligi miſtri cetere virtutes

oẽs pᷣter illas quas ſeruos no

minamus:qꝛ velut dñnanti et
imꝑanti charitati ſubſeruiũt
et miſtrant. Vl ſerui ⁊ miſtri
doctoꝛes et cõfeſſoꝛes qͥ öbẽt
ſe calefacere ĩ atrio gr̃e ad pꝛu

nas qs diximus. Nõ em̃ fri⸗

gidi debet aggredi officia ſua
Frigiditate qpe ſua nõnun⸗

q́; aliq̊s infrigidãt. Sed ne/
q; obſtetrices debent habere

frigidas manus duʒ teneros
partꝰ cõtrectãt.nõ em medio

criter eõs frigiditate manuuʒ

ſuarum lederent. Bene aute;
dicit᷑: qͥa frigus erat. YFrigus

em̃ ſemper eſta caloꝛe chari⸗

. £

ſiio
l/
ſac
0,
gorĩ
imen
tl
iſi
ive
ape⸗
nint
ſoec
tlucer
id
nudin
nen/,
unt?

dn
mni

nitn
dbat
o
fri⸗
ſus
n⸗
lne⸗
bere
pos
gio
nu;
ne;

,

Foliunm

tatis: nõ ſolum foꝛas atrium

gratie.ſed etiam in ipſo atrio.
ꝓpter quod et pꝛune ſemꝑ ibi
neceſſarie ſunt.Qui ergo hu/
ſuſmodi ignem nõ accendũt
in hmõi atrio qui pꝛunas ſi/
bi non coaceruant. qͥd aliud
; perire frigoꝛe querunt.aut
foꝛte tantũ algoꝛẽ paſſi ſũt vt

lam frigus nõ ſentiant.et iðo qͥ

calefieri nõ querũt. Ridiculo
ſe agunt qͥ et ad vnũ carbonẽ
vel dimidiuʒ calefieri volunt
Hi ſunt qͥ ſolũ vnũ dei bñſi/
cium inter tot ⁊ tãta recolunt
aut vniꝰbñficij ꝑtẽ tm̃. Econ
trario vᷣo ſerui et miniſtri cale

faciũt ſe ad pꝛunas:dũ vł mẽ

bꝛa vel motus in ſe ad peccã/
dũ ſeſe calefaciũt varijs ipſiꝰ
pcti oblectamentis quaſi va
rijs carboniba pꝛunaꝝ per co
gitatõem coꝛã poſitis. Qui
hmõi aceruũ oblectamentoꝝ
id eſt in pctõ q̃libet cõplacen
tiũ ſibi ꝑ cogitatõem coꝛã po

ſitum tenet. qͥd aliud qᷓ; frigꝰ

ſe paſſũ ⁊ velle ſe caletieri:aut
qð deteriꝰẽ velle ſe aſſari dia/
bolo oñdit. Recte aũt ðᷣꝛ (qͥa
frigꝰerat) In atrio em̃ culpe.
id eſt in deliberatiõe pctĩ:fri/⸗
gus eſt a ꝑfecto caloꝛe,i.a vo⸗
lũtate ꝑfecta peccãdi.ꝓpter h

necdu ceſſat diabolus icẽde⸗/

re:ſuſflare:⁊ hmõi ĩcarbones
cõgerere et euoluere donecn
ↄſenſũ ꝑfecta ſit calefactio vł

potiꝰſuccẽſio aut decoctio.de

legis Oſee. vij. Oẽs calefa⸗
cti ſũt q̃ſi clibanꝰ Et iteꝝ To
ta nocte doꝛmiuit coq̃ns eos
mane iſpᷣe ſuccẽſus ẽ q̃ſi ignis
flãme.ꝓpt hmõi pꝛunas ſub
bo opta et q̃ſi ſepulta miſera
coꝛda peccantiũ ⁊ peccare de
liberãtiũ:panẽde ſe ſubcineri
ceũ diabolo coquũt:qͥ vulgo
ðꝛ gaſtellꝰ raſticiꝰ vl focodia.
vñ Oſee.vij. Factꝰ eſt efframim
ſubcinericeꝰpanis qͥ ñ reuer
ſat᷑ Vñ aũt ðꝛ ꝙ petrꝰerat cũ
eis calefaciẽs ſe ſᷣm vtrãq; le-
ctionẽ.cũ vtriſq; em̃ calefacit
ſe ſiẽ oſtẽdimꝰ. Qð aũt ſequit᷑
(Põtifex interrogauit ieſũ de
diſcipuł ſuis ⁊ de doctria eiꝰ)
vſq; ibi( Et miſit eũ annas li/
gatũ ad cayphã) Cõgrue nõ
niſi hiſtoꝛice accipi pᷣt QOð vᷣo
ðꝛ (Annas miſit eũ ligatũ ad
cavphã) Juxta pꝛimã lectõeʒ
gra ipſa q̃ interpᷣtat᷑ annas:li
gatũ remittit pctõꝛem vincul
ſapie ad cayphaʒ.i.vomitum
oꝛis.i.ꝰfeſſionẽ:ligatũ q̃ſi la⸗/
tronẽ ĩ latrocinio dephẽſũ vt
a caypha.i.a ↄfeſſiõe ipᷣa iu⸗/
dicet. Poſſet et intelligi ligatꝰ
q̃ſi alligatus vulnera. vt legi

Capitulũ
lIn.x.Luce de ſamaritano qui
alligauit vulnera eius qᷣ inci⸗
dit in latrones Et in ps. Qui
ſanat cõtritos coꝛde et alligat
cõtritiones eoꝛũ. Mittit igit
gratia ligatũ pctõꝛem.i.alliga
tũ vulnera(ad cayphã).li.con
feſſoꝛem:vt ibi ſanet᷑. Simili
et ad vomitũ oꝛis qͥ eſt recidi
uum pctĩ:nõ mittit᷑ vel remit

de tentatione:niſi ligatus eis
vinculis q̃ ſupꝛa diximꝰ:vin/
culis ſcʒ pꝛauoꝝ deſiderioꝛũ.
Rautẽ Petrꝰ interrogat᷑ aut
accuſatus de diſcipulatu dñt
ſaluatoꝛis ⁊ ter negat ⁊ B me/
tu:ad tres timoꝛes referendũ
eſt. Pꝛimus em̃ timoꝛ mũda/
nus q̊ ⁊ bona obmittuntur:⁊
mala fiunt plerumq; ne bona
mði amittant᷑. Scõs eſt tioꝛ
offeſe hoĩm q̃ timent᷑ offendi
q̊ fit vt ait Gꝛegoꝛius ne offẽ/
dat᷑ pximꝰ.plerũq; inde offen
dit᷑ deus.Tertius eſt huma/
nus q̊ quis timet aut moꝛtẽ ꝓp
pꝛij coꝛꝑis:aut toꝛmentũ. Ac
cipimus ergo illud totũ trinũ
ſcʒ petri negationem ea larga
acceptõne q̃ oẽ moꝛtale pctm̃
dei negatio ðꝛ. Ancilla ho⸗
ſtiaria pᷣmo petrum accuſat ⁊
metũ moꝛtꝭ excutit:hoc eſt ca

rem hũanum. Qð aũt ſequi

ODicũt ei) nec expᷣmit᷑ qͥ accu
ſantes ſcʒ eũ:ad timoꝛẽ offen/

ſe hoĩm generalr illud referi ⸗
mꝰ. Tertia vo accuſatio quã
ꝓoſuit cognatus eius cui pe-

trus auriculaʒ abſciderat: ad

timoꝛẽ mði refert᷑. Cimoꝛ em
ſeruilis quẽ ſupꝛa in malcho
tit pctõꝛ de ipſo atrio anne.i. interpᷣtati ſumꝰ: cognatꝰ eſt ti
moꝛis mũdani.Timoꝛ enim
ſeruilis vt ait Augꝰ.bonũ eſt
qg̃̊ nemo bene vtit᷑.⁊ ſemꝑ eſti
malo.i.cum moꝛtali pctõ.Ti
moꝛ vᷣo mũdanus ſꝑ malus.

In vſu g qſi attinent.qꝛ neu-

tro bene poteſt aliqͥs vti.Qð

vo ſequit᷑ ( Adducũt ieſuʒ ad

cayphã in pᷣtoꝛiuʒ)manifeſte

oñdit iuxta lram cayphã eſſe
in pᷣtoꝛio.i.in atrio pᷣtoꝛis ſi⸗
ue pᷣſidis pᷣlati. Cõgruit autẽ
et cayphe ſcm qð dicim⸗ eẽ
in pᷣtoꝛio. Pꝛetoꝛiũ em̃ ſpũale

pnia eſt ſiue ↄfeſſionis audi/

toꝛiuzʒ:vbi dei latrones et alij
malefactoꝛes iudicant᷑ et pu-
niunt᷑. In h pᷣtoꝛio velut pᷣtoꝛ
pᷣſidet ipſe ↄſeſſoꝛ.Cõgruit &̊
vt ↄfeſſoꝛ in auditoꝛio ſit con
feſſiõis qͥ debet eẽ cayphas.i.
ſagax vel inueſtigatoꝛ. Juxta
duas huiꝰ noĩis cayphas in/

— — —

— —

no⸗

=S

Folium

terptatões Sagax debet eſſe

quẽadmoduʒ canis venaticꝰ
vt ſtati ferã.i.pctõꝛem ex aſpe

ctu ⁊ ↄſiſtentia foꝛinſeca dep/
hendat:⁊ cõplexiõe ⁊ cõuictu
qbus generibo pctõꝝ impli⸗

catus ſit pᷣſagiat. Debet eẽ in

ueſtigatoꝛ ſed pꝛudẽs et circũ
ſpectus vt viã pctõꝛi oſtẽden
do q̃ lõgius et ꝑiculoſiꝰa deo
effugiat dũ illuʒ interrogat et
inueſtigat.qð faciunt q inco
gnita pctã eis ſuis interroga⸗

tionibo innoteſcunt.X ſi nec

ſagax:nec inueſtigatoꝛ es o ſa
cerdos:nõ es cayphas ſpũa/
lis et veri noĩs.ergo neq; an/
nas.i.gratia debet ad te mit/

tere pctõꝛeʒ. Nec ſupplaudãt

ſibi ſeueri ↄfeſſoꝛes ð eo ꝙau

ditoꝛiũ cõfeſſionis pᷣtoꝛiũ vo
cauimꝰ:qᷓ̃ſi ex h̊ liceat ſe eis ex

bibere pctõꝛibo pᷣfectos pᷣto⸗
rij atq; carnifices.cũ tota pe⸗

na pnialis medicia eẽ debeat
vulnerati:non vulnera.et ipᷣa
pnia depoſitio ſit oneꝝ.i.iniqᷣ
tatũ:q̃ vt onꝰ graue ſuꝑ pctõ⸗
rẽ grauantnõ autẽ oneratio.

Vtinã attederet nouũ hoĩeʒ
in penitẽte ſtatim natũ: cui tã

paruulo ⁊ adhuc tã inualido

—„ *

tata onera imponere non foꝛ
migdant,vix adhuc nato ⁊ſuꝑ

pedes incedere nõ valẽtipᷣ te
neritudine ⁊ infirmitate:one-
ra cameloꝝ ⁊ elephãtoꝝ ĩpo
nere nõ verent᷑ nec erubeſcũt
Ad cayphã id eſt ad vomi/
tũ oꝛis qͥ eſt cõfeſſio adducit
in pᷣtoꝛiũ:cum ad ꝓpoſitũ con
feſſiõis adducit᷑ pctõꝛ. Et vti
qʒ pᷣtoꝛiũ eſt auditoꝛiũ cõfeſſi
onis ⁊ pnie q̊ ad veterẽ homi
nẽ:qͥ totꝰibi occidit᷑ gra q̃ ſo⸗
la põt illũ penitus conterere.
Stabuluʒ aũt ẽ mĩe ⁊ medici
nal cure q;dtũ ad nouũ hoĩeʒ
et ipᷣm etiã ↄfeſſoꝛem quẽ ſta-
bulariũ vocat dñs in.x.Luẽ.
Attẽdat &̊ cõfeſſoꝛ quia ſama
ritanus.i.chꝛiſtus dñs pctõ/
rẽ vulneratũ qui in latrones
infernales inciderat:ſuper iu
mentũ ſuum.i. carnem ꝓpꝛiã
ad ipᷣm attulit.⁊ curam eiꝰ me
dicinalẽ ipᷣm habere ſuſſit vi
num ⁊ oleũ infundendo.qð ẽ
vt altero vulnera mitiget ⁊ ſa

net. alto vo ipᷣm letificet. Oe

dicinalis em̃ debet eſſe pena
pnialis ⁊ leta debet eſſe eiꝰ ſu
ſceptõ eiuſq; poꝛtatõ:ne crux
poꝛtet᷑ in angaria. Oſi quid
moꝛdacitatis aut aſpitat de⸗
bet habere pnĩa. ipſe tñ cõfeſ
ſoꝛ ſolam debet habere dulce

dinẽ affabilitatis ⁊ cpaſſio⸗

Ceapitulum

nis. Oð aũt dicit᷑ poſt nega⸗
tionẽ CPetri ( Satim gallꝰcã⸗
tauit. Quia in gallo pᷣdicatoꝛ
vel ſermo pᷣdicatõis intelligit᷑

vt legitxxx. Pꝛouer.Tria ſũt

q̃ᷓ bene gradiunt᷑ ⁊ quartũ qd

incedit feliciter:leo foꝛtiſſimꝰ
beſtiaꝝ ad nulliꝰ pauebit oc⸗
curſũ Ballus ſuccinctꝰlũbos
Nulla igit᷑ eſt moꝛa inter pec
catũ ⁊ peccãtis exhoꝛtatiõem
vel repᷣhẽſionẽ. qͥa vel ab intꝰ
ab ipſa cõſciẽtia ſua exhoꝛtat

atq; repꝛehẽdit᷑. vel affoꝛis a

docentib et monẽtib. X gal
lus pᷣdicatoꝛ ſit:hoc idẽ Job
xxxviij.Quis poſuit in viſce/

ribus hoĩs ſapiam vel qͥs de

git gallo intelligẽtiã. Ter vᷣo
gallus cantaſſe dicit᷑.qꝛ de tri
bus eſt oĩs pᷣdicatio et doctri

na.ſcʒ. De malis culpis vitã/
dis.De malis pene effugien⸗

dis De bonis cterne głie acqͥ
rendis. Et hoc eſt qð legitur
xxxiij. Job. Ecce hec oĩa oꝑa

tur deus tribo vicibo ꝑ ſinglos

vt reuocet anias eoꝝ a coꝛru

ptione ⁊ illuminet luce viuen
tiũ. Similr Pꝛouer.xxij. Ec

ce deſcripſi eaʒ tibi tripliciter.
Vl ideo ter quia vere religio

nis integritas in tribus illis

virtutibus maxime conſiſtit,

. B
.

Fide ſpe ſc; ⁊ charitate. vt alt
Augꝰ⸗ in libꝛo de vera religio .
humane.de quaꝝ purgatõne
illuſtratiõe ⁊ gloꝛificatõe agit

omnis doctrina catholica.vł

ꝓpter ipſam ſummã trinitate,z
cui cognoſcẽde atq; colẽde vt
ait Auguſtinus:inuigilat oĩis
ſollertia chꝛiſtiana. QOð aũt ſe

quitur.(Erat autẽ mane) Be

ne cõgruit vtriq; lectiõi. Ma
ne quideʒ pnĩe in oꝛtu veri ſo
lis ⁊ lucis gratie. ODane aute
infauſtũ diei egiptiaci de quo
in pꝛincipio ſupꝛa diximꝰpec
catoꝛi.quia ad ipam moꝛtemn
peccati ligatꝰ ducit᷑. Sequit᷑.
(Et ipſi nõ introierunt in pto
riũ vt nõ ↄtamĩarent᷑.ſed mã
ducarẽt paſca). Oirãda ceci
tas ⁊ ridẽda iudeoꝝ ſuperſti/
cijs qͥ de ingreſſu pᷣtoꝛij pilati

ↄtaminari timebãt:⁊ no effu

ſione ſanguis innocẽtis. Hu
iuſmodi ſuꝑſtitiõis obſerua/
toꝛes ſunt: qͥ domos ⁊ alloqda
pctõꝝ artiꝰ euitãt:⁊ his cõota⸗
minari ſe credũt:odia ⁊ inui
dias q homicidia ſpũalia ſůt
non timentes Et ꝙq; maioꝛ cõ

taminatio ſit ipſe cõtẽptꝰpec⸗

catoꝝ⁊ ianis gloꝛia de bonis
ſuis:nõ attendentes. Hi ſunt

—— h — — —

t
nie

.
glt
rt
te
eyt
dis
ſtſe

Be⸗

nſo
guti
gno
ee *

i.
to
imi
c⸗

Folium

colantes culices ⁊ glutientes
camelos. vt eis impꝛoꝑat do

min?in. xxij. Oatth. Hi ſunt

etiam cõfeſſoꝛes auſteri qͥ ma

lunt eſſe cũ iudeis carniſices
aĩaꝝ ⁊ trucidatoꝛes q; eis ſuo

cõicare alloqͥo. Recte aũt diẽ
Matheꝰ (Quia tenẽtes ieſuʒ
duxerunt ulũ ad cayphã pn/

cipem ſacerdotũ vbi ſcribe et
phariſei ↄuenerãt ⁊ ſenioꝛes)
Quia vᷣo totꝰ cetus virtutũ ⁊

in ipſa cõfeſſiõe debet adeſſe:

et in ipſo ↄfeſſoꝛe. In cõcilio
em̃ iudicãdus eſt ipſe qͥ ↄfite

tur. Optime qͥppe iudicat ca/

ſtitas luxuriam: ⁊ ſola fere no
uit qᷓ; rea q;q; digna dãnatõe

ſit. ad hũc moduʒ ſe habet de

alijs virtutibo. Luxuria qpe
luxuriã iudicare nõ põt. et qᷣa
par eſt.⁊ qꝛ ignoꝛat eam. QOð

vo ſequit CPetrus autẽ ſeque

bat eum a lõge) Juxta literaʒ

ne videret᷑ eſſe de ſuis. In q̊
tipũ tenet eoꝛum qͥ metu quo

cũq; vel deſidia:cũ tñ chꝛiſti/
ani ſint:xpᷣm dñm ſequi ex ꝓ
ximo: eiq; adherere poſtpo⸗
nunt.q̃les ſunt multi chꝛiſtia

ni noſtri tꝑis ꝗ quanto a lõgi
oꝛi pñt vel audent xᷣm dñũm

ge ſeceſſerũt a patrũ veſtigijs

cõuerſatione et habitu. Sili
⁊ monachos qui vix extrema
tangũt ſue pfeſſiõis.Fere em̃
eque longe ſunt a decoꝛe cleri
calis cõuerſatiõis vt milites.
Hi non vident᷑xpᷣm dñũm ſe
qui vt cõpꝛehendant: non vt
ſint vbi ipſe eſt: aut perueni/
ant quo ipſe peruenit.ſed po
tius ad exploꝛandum vt ſineʒ
videant.quemadmodum de
Petro dicitur. Hi pꝛoculdu/
bio videntur aut paruipẽde/
re ſi eis auferat᷑ chꝛiſtꝰ domi⸗
nus:aut ipſi chꝛiſto dũo. Hi
ſunt quaſi de marchia vt vul
go dicit Vñ ⁊ fedus cũ chꝛi⸗
ſto ſimul ⁊ diabolo inijſſe vi/
dent᷑:dũ veſtẽ ſue ↄuerſatõis
habet biꝑtitã.et ab vtroq; q̊/
dãmodo inſignitam. Hi ſunt
auis diſcoloꝛ de qua dñs cõ⸗
querit᷑ Hieremie.xij. Nũqd
auis diſcoloꝛ facta eſt heredi
tas mea. Hi ſũt q̊s ꝑcuſſit Eſ
dras qͥ ex media ꝑte loqᷓban᷑

azotice, loqbantur iuxta lin
guã ppli et populi OQbiurga⸗
ui inͥt NHeemias in,xiij.eos

et maledixi et cecidi ex eis vi⸗

ros:etiam decalcaui eos. Hi

ſunt diaboli participiũ et me

diatoꝛia volẽtes ſocietatẽ in

ſeipt᷑ facere et cõioneʒ luc ad

tenebꝛap: citunicſech ni i qui
tate:⁊ xpi ad belial:⁊? t. pli dei
cum idolis.cũ hoc impoſ

le ſit vt ait apls in. vj.ſcðᷣe ad

Coꝝ.Aliter ᷣo Petrus.i.ec/

cleſia vl qlibet fidelis chꝛiſtü 6 tg
vo celeſti.

dum ſequit 9 longe.i. imita

gui rent nec cwleſg pascnaiſ neg

oſſibi miliũ nec floꝛes liümeizelan/

6

lilia continetiu.nec viole

tium atq; feruentiũ. Poteſt ?
intelligi atrium t bncipis ſacer
ta pſens ecclia. domꝰ
8 hieruſale. ſicut ibi.

Ouis em erit ſilis ðo in filjs
Rin atris dom dei noſtri. In

del. vñ Job. xxviij. H a

quabir ei auꝝ vel vitrus: non

adcqbit᷑ ei thopaʒius ⁊c. qb
oibo viri ſanctl intelliguntk: q
xpᷣo dhon n⸗ lle ote

85 illo. Oð autẽ di⸗

imitant᷑.ſed gliam ↄſcie inter
nũq; decoꝛeꝭ nõ hñt.Atrium

eneih timere vident volo deat./ S
(vſq; in ſacroꝝ eloquioꝝ in hoc atio
atriũ) nec addit᷑ vſq; ĩ domũ:
ad eos refert qͥ exterioꝛis con b
uerſationis decoꝛe xpᷣm dum a
gim xp̃ᷣm dnim. miſtri Lor on
cipis ſacerdotũ ſunt p̃ſides: H
qwe foꝛinſeca cõuerſatio eſt. eſt lictoꝛe⸗

Oul ſtatis i in domo domini·

atrio em̃ ſumus hic:nõduʒ i in
domo. In hoc atrio ſucceſus
eſt ignis ſpuũſſancti vt ipſe do
minus dicit Auce,xij. Joneg

geat. Etp pꝛune

ſunt ? bnlicioꝛ. diuinon des
üt pꝛincipe en intelli

Domus vo interna puritas. cie vini diſci

Ibi tũ id eſt in atrio caleface de
oem b ld anl

re ſe debent a ignem vel pꝛu

nas vt dixim , mirabili gelici in
dio obdurauerũt qui tpe hie
ris hoĩs.Oõò poſtea ſequitur

mis ad ignẽ vel pꝛunas cale/

fieri nolunt. Hiems em̃ eſt to
pdiu qde;
flat ac uilo.idiabolus. q;diu⸗
fenthadue⸗ e

to tpe vite pᷣſentis q;

nec folia bonos opexꝝ verbo
rũq; hr̃e vi

querebant falſum teſtimoniu

em arboꝛes bo⸗
minũ diu floꝛes non awa? cllt

tilatoꝛes: . truci darores vete⸗

(Pꝛincipes et omne conciliũ

vtra ieſum fe eũ⸗ n morttaſe⸗

neplanumſneetard o Cö,

Folium LIH
intentlo eſt moꝛti tradere ve⸗ Sanddes faciẽdi in cõfeſſione.
: terem hoĩem. alſuʒ vᷣo teſti/ ſed ea cautela quam diximꝰ?.
7* mMaoniũ qd ſequitur: aut pcm̃ Oð aũt ſequit᷑ vſq; ibi (At
eſt qdᷣ querẽdũ eſt a cõfeſſoꝛe illi reſpõderũt:reus eſt moꝛt)
⸗ ſicut ferrꝝ in vulnere.aut im Planã et ſolam ↄtinet hiſtoꝛi
vulnus qð ⁊ teſtimoniũ dia/ am.CX aũt tota multitudo re
r. boli eſt. Si em̃ fides teſtimo ſpondet(reus eſt moꝛtis)am2ẽ
I niũ dei eſt vt dicit Johes ĩ. v monet penitetes vt ipſi totali
n pme canonice ſue. qͥ credit in ter in ↄfeſſiõe de ſeipſis ad ip
ſi filium dei habet dei teſtimo⸗ ſum reſpõdeãt.noĩe em mul-
ſedo niũ in ſe.ergo et viciũ qdcũq; titudinis cogitatões:affectio
14 teſtimoniũ diaboli eſt qᷓ vnũ nes:⁊ ipſa loquela ſignifi cate
ic, quẽq; pctõꝛem in dei iudicio ſunt.qͥ ergo ſe excuſant in don
uune Ddiãnabit diabolus. Quot aũt feſſione:pctã ſua diminuéètes
e falſitatis habeat vnũqdq; vi et attenuantes:nõ attẽdũt qli

ciũ: ex erroꝛe patet peccantiuʒ ter ſe iudicare debeãt:imo po
n et vicijs dãmõ credentium. tius coõdenare. vt legit in. xiiij
nli Vl falſum teſtimoniũ cõfeſ / Marci.Cõdẽnauerũt eũ re
è ſe eſt ſeu certificatio bũilitat; um eſſe moꝛtis. Hõ attẽdunt
a fere ſemꝑ de nobis falſa lo/ qð eis dicit᷑ in.iij.Ecci. Judi
t, qmur. Huiles em̃ ſe pctõꝛes ciũ patris audite filij dilecti:

paupes ⁊ vacuos:oimq; bo⸗

noꝛũ inopes cõquerunt᷑: que
omnia ↄſtat falſa eſſe.⁊ tanto

falſioꝛa qᷓnto ea vehemetiꝰ de

bumilitatis qᷓ vetus hõ dam
nat atq; occiditur.nec tñ iniu
ſte. qꝛ et ei tra ſe imuſte credi
põt in iudicio.Et qꝛ ipſa dã/
natio cofitentis eſt liberatio:
vident᷑ habere ↄleſſoꝛes ex öᷣ

eſt in imitatõe iudicij:q̊ pr̃ ve

ſter iudicatꝰ eſt xpᷣs dñs. Hu
iuſmodi mititudinis tipũ te-/
nent oẽs heretici qͥ vnũqueqd
fidelẽ iudicãt reũ moꝛtis. Pi

militer ⁊ maledici:qui bonos

eo ſolo ꝙ boni ſunt malos b-⸗
dicant. Scdm conſequẽtiaz
em̃ qui aliqueʒ dicit eſſe ma⸗
lum: eundẽ dicit eſſe reu moꝛ
tis. (Lunc expuerũt in faci

em eius et colaphis eum ceci uicijs ⁊ aſpernatonibus pſe/
derũt) Juxta Matheũ i, xxij. quunt᷑. Hiſunt qͥ nec faciem
Marcus vo ita dicit in riii. palrigneretic matrꝭ ſpiritua
U

(et ceperũt qdam ↄſpuere eũ
⁊ velare faciẽ eius ⁊ colaphis

eñ cedere ⁊ dicere ei: phetiza)
Lucas vᷣo in.xxij.Et viri q te dictus qui nõ he
ſuum ⁊ matrẽ. Non putant ſe
foꝛte toti eccleſie dei cõtumeli
am irꝛogare.cũ faciem ei? con
ſpuunt:cũ nobiliſſima mẽebꝛa
eiꝰfeda turpiaq; pᷣdicant:nec
xpᷣo dño: cum mẽbꝛa eius vi

tes eum ⁊ velauerunt eum et

percutieb aut facieʒ eius.et in

terrogauerunt eum:dicentes

Pꝛophetiſa) Oiſtice Spu
mantium. Vnde in facieʒ dei

ſpuit ſpſritualiter qui vel ma
nileſte eũ blaſphemat. hoc eſt
9ð dicebat Job in pſona ei⸗

in. xxx. Faciem meã cõſpuere

nõ verent᷑.iipᷣſentiam maledi

ctis blaſphemiaruʒ polluere.

Poteſt et intelligi facies huũa

nitas ꝑ quam mũdo innotu/

it:quã illi cõſpuũt qui miſteri

um incarnatõis aut blaſobe
mant aut ↄtenũt. Intelligun
tur ⁊ facies eiꝰ ili in bꝰ ma/

Deuteronomij. xxvij.

ODue em̃ mulier nõ ſinguloꝛi
mebꝛoꝝ ſuoꝝ vituꝑium ꝓpꝛi-/.

rẽ ↄtumeliã ſibi irrogatã non
doleat. Quod manifeſtete
ſtatus eſt ipe dũs ſupꝛa

8 que eſt ecclia verent ꝓpter

currũt malediciũ ilud

„* 2„

nõ honoꝛat patrẽ

pant ? cõuicijs ðhoneſtãt.

um reputat.⁊? quãto nobilioꝛ
ſpecioſioꝛq; fuerit:tãto maio⸗

K* „ P

thei. xxvx. Quicqd vni er mi,

nimis iſtis feciſtꝭ mibi feciſt.

qᷓnto magis maximis. Atten

de aũt quia quato carioꝛẽ ha
conſpuitione magis offendit

gis relucet. Hi ſuntq; eũ expſ Quia igit pꝛo iſta recupꝑanda
ſius et euidetiꝰ imitant. De ̊ vel reparanda: ⁊ illa pꝛij coꝛ
Ecẽs.viij. Dapia hoĩs chꝛi poꝛis aſſũpſii:et ludibꝛio ſoun ⸗

ſti: intellige lucet in vuliu eiꝰ. toꝛum vt iſtaz liberaret expo⸗
id eſt in eis q eũ in ꝓxio imitã ſuit:⁊ in cam palimas ⁊ cõſuſi
tur. In hãc faciẽ ſpuũt qͥ hu? onem vt iſtam incôſuſibilem

–

— = = =

—

un
Ptet

Ne
atti
nſe⸗

con
ſchn
ne

pi“,
io/
ni⸗

. plius i 6 ülam diligereta aper/
te mõſtrauit.Gꝛauius igit᷑ in/
digniuſq; ſuſtinet ſputa cõui
cioꝝ:aſpernationũ.⁊ vituperi
id eſt virtutes veteri homini

oꝛum in iſta: 5Suta iudeoꝝ

ſuſtinuit in illa. Ludibꝛia igiẽ
dnice paſſionis q;tum ad cõ
ſpuitionem renouant qͥ emi/
nẽtioꝛes in eccleſia detractio/
nibus ⁊ cõuicijs hoc eſt irre
uerentia filioꝝ alienoꝝ vt dei
faciem cõſpuere nõ verentur
Moꝛaliter vᷣo in faciem ve
teris hominis ſpuit qͥ eidẽ in
doctrina vel exhoꝛtatione vl
ſibijpſi in pꝛia cõfeſſione cõ⸗
uiciat᷑. Hoc autẽ faciunt mi⸗
niſtri.itotus choꝛus virtutũ

dum vnaqueq; virtus:vt als

dicẽdum eſt:contrario ſuo vi

cio cum indignatione ⁊ abo
minatione vel verbo vel reco
gitatiõe cõuiciatur. Hoc ſen⸗

