natiois. Wul? em plerũq; in
eis qᷓ rixaꝝ ⁊ ſedinſtonum ſunt

Folium

cũ barbarꝭ:eoq imites: fero⸗
ces atq; pᷣcipites aĩo ſũt:qᷓ; cũ
mag erudii ⁊ vt ita dicã do/
meſtid (Oicit ů ei pilatꝰ.mihi
nõ loqueris Merito qͥdẽ iu/
dici loquendũ eſt:ſed ea q̃ ad
cãm faciũt,ſed vbi nõ ex hinc
inde ꝓpoſitis ſed et voluntate
accuſantiũ expectat᷑ ſententia
nõ ſolũ ſuꝑuacuũ eſt aliqͥd ꝓ
parte ſua ꝓponere:ſed etiã val
de ſtultũ.vbi em̃ iuſticia lõge

ſtetit ⁊ uerſum eſt retroꝛſum

iudiciũ ⁊ eͥtas nõ potuit in/
gredi. et qͥ receſſit a malo pᷣde
patuit.ſicut legi᷑ Eſa.lix. Et
hec eſt alia cauſa taciturnita/

tis dñi Jeſu ſub iudice iniq̃̊.
(Neſcis qꝛ ptãtem habeo di

mittere te ⁊ ptãteʒ habeo cru
figere te) q.d.timenda eſt tibi
exaſperatio mea:qᷓrẽduſq; eſt

fauoꝛ et gtia.et hoc qͥdẽ iuxta

cong ruentioꝛẽ intelligentiam
inſinuandũ eſt ↄfitẽtiba. qͥa.ſ.
ptãte iudiciaria ſuꝑ eos ↄſti/
tuti ſunt ↄfeſſoꝛes ad cruciti/
gendũ vt diximꝰ ⁊ dimittẽdũ
Joq; plene tenent᷑ eos ĩſtru
ere ⁊ bona fide docere de his
ſupꝑ q bus iĩterrogant᷑ ab ülis

ſi ad cãm eoꝝ faciat:nõ aliter.

(Rũñdit ieſus. Hõ br̃es ptãtẽ
aguerſus me vlla niſi datum
elſſ tibi deſuꝑ) In q̊ ſat aꝑte

cõmouet eũ vt abuti ptãte ti /
meat qͥ ſuꝑioꝛi ptãtis quã ab
eo accepit redditurꝰ eſt rõnes
et ab eo rectiſſime iudicãdus

Mirabile qð dicit (aduerſuʒ

me) nõ em̃ eſt ptãs aduerſus
aliquẽ:imo ꝓ vnoquoq;.ſicut

dicit aplus. Poteſtatẽ quam
dedit nobis deꝰin edificatio⸗

nẽ nõ in deſtructõem.Et iteꝝ

Non em̃ poſſumꝰaliqͥd ↄtra

veritatẽ ſed ꝓ vᷣitate, in penul

timo ſcõᷣe ad Coꝝ. Sʒ abuſi

onẽ ptãtis reſpicit. (Pꝛeterea
maius pctm̃ habet qͥ me tibi
tradidit)ꝑ inuidiã.ſ.⁊? odiũ qᷓ;
tu qͥ ptãteʒ q̃ tibi deſuꝑ data ẽ
exerces vt iudex. ⁊ ſi iniqᷓ. ma
ioꝛ q pe iniqtas eſt inuidia et

odiũ q̃ terroꝛiba ⁊ minis:ↄſue
tudie ⁊ fauoꝛe ↄſeſũ tuũ ĩ moꝛ
tẽ meã incliauit q; ia ↄſenſio

(Exide qrebat pilatꝰdimitte-
re eũ)ſi cũ pace ppli ⁊ ſine ꝑicu
lo ſuo potuiſſet. Et eſt officiũ
iudicis ſatagere ꝓ liberatõne
innocentũ.⁊ hoc in om̃i foꝛo.

Hoc idem debet querere cõ/

feſſoꝛ vt potius cõſitenteʒ di⸗

mittat qᷓ; teneat.qꝛ młto tutiꝰ

mitoq; ſalubꝛiꝰ ẽ ei ↄſulere q;ᷓ
pciꝑe.⁊ leuioꝛa eidẽ ĩdicere qᷓ
faciat qᷓ; grauia que trãſgredi
atur ⁊ ſub qbo deficiat. LUl in
loco iſto pilatꝰ.iicõſeſſoꝛ ipſiꝰ

Capituliů x

querit dimittere veterẽ homi qy mali ſunt nõ ſunt amici ce⸗
nẽ.eo ꝙ; eſt ei abominatõi vel ſaris.nec etiam qͥ bonis ꝑcũt

oneri.vel quia fatue de ſalute qñ neq; pilatꝰcui crimen odij

eius deſperat.( Judei aũt cla in romanuʒ pncipẽ impingit

mabant diceẽtes. Si huc di⸗/ eo ꝙ pcere intenderet innocẽ
mittis nõ es amicus ceſaris) ti. Sic nõ ceſſant maliuoli pꝑp

Timoꝛẽ romani pᷣncipis pi/ ſeculi potentes: viris ſanct ꝑ
lato incutiũt:et crimen infide ſecutiones ſuſcitare:⁊ ſic xpᷣm

litatis in romanũ pncipem ei dñm ſpiritualiter occidere vł
dẽ inpingunt: vt iniquã ſentẽ crucitigere. Sic ⁊ ad cõfeſſo
tlam ſaltẽ timoꝛe ab eo extoꝛ/ rem et ad vnũquẽq; noſtrũ et
queãt. Moꝛalxr vo iuxta li/ iudicẽ quẽcũq; ſpũales iudei

terã hoc clamat deſiderijs ſu clamãt qð diximꝰ. Si veterẽ

is totus cetus malignãtiũ ad hunc dimittis hoĩem vel pec

uerſus deũ. ꝙ; qͥ hũc dimittit catoꝛẽ in eo ꝙ pctõꝛ eſt:nõ es ⸗
hoc eſt qͥ ab eius ꝑſecutõe de amicus ceſarꝭ.hoc eſt dei pᷣn
ſiſtit:q eum ſcʒ ꝑſonalr vel in cipes poſſidentis.Qui em̃ di
mẽbꝛis ñ ꝑſequit᷑ nõ eſt ami/ mittit eos q̊s dñs per iundeoſ
cus ceſar hoc eſt terrene glo ſpũales quos diximus capit
rie vel mundi.Ceſar nãaq; poſ ſine dubio inimiceius eſt dũ
ſidens pꝛin ceps vel poſſeſſio eius oꝑa diſſoluit et euagcuat.
pꝛincipatus interpᷣtat᷑. ⁊ ideo et vincula dirumpit q̃ ipſe al-
mũdus cui pᷣncipes ſeruiunt ligat.(Omnis em̃ qui ſe rege
et terrena glia que eos poſſi- facit contradicit ceſari) o
det in ſeruos per ipᷣm accipit᷑ dis oĩibus veꝝ eſt iſtud. Oĩis
SGilcut em̃ qcũq; voluerit eẽ em̃ qͥ ſe regem ſpũalr ac vera
amlſcus ſeculi huiꝰ: inimicus citer facit:iugũ ſeruitutis vi/
dei cõſtituit᷑.vt ait Jacobo in cioꝝ abijciens ⁊ vnctionẽ re/
ſiij. Sic ecõuerſo q cunq; vo giam q̃ gratia diuine adoptõ
luerit amicus dei eſſe: inimi/ nis eſt accipiẽs in libertatem
cus huius ſeculi cõſtituit᷑.Et gloꝛie filioꝝ dei.vt legit᷑ ĩ.viij
reuera qͥ bona defendunt vel ad Roma.et in regnũ filij di-
mala impugnãt et qͥ bonis fa lectõis dei celeſti mũere et au
uent ⁊ malos ꝑſequunt᷑:in eo xilio ſe tranſferens.ſicut legit

6

en
ies⸗
bn

—

nd

e

Gt
tdi

4,,
e
do
is
1/
2
⸗
n
di⸗
n

oſe ĩminuit. Regẽ aũt ſe facit qͥ

NSNH

in pmo ad Colloſ.cõtradicit
ceſari malo.hoc eſt mundo et
terrene glie ⁊ poſſeſſioni pn/
cipũ.,poſſideri volens a dño:

nNon poſſidere appetens,a qb-

potius ꝑ cupiditatẽ poſſide/
ret᷑. Simiilr ⁊ ꝑ ↄtrariũ oĩs qͥ
ſe regẽ facit:hoc eſt ſuijpſiꝰ re
ctoꝛẽ:vt ſenſu ſuo qui cecitas
eſt ⁊ volũtate ꝓpꝛia que demẽ
tia eſt ſeſe regat:cõtradicit ce/
ſari ſpũali bono.iſ.poſſidenti

pꝛincipis ⁊ poſſeſſioni pꝛinci

patus diuinſi:dũ eã q;dtum ad

regi nõ vult ſed regere.qbus
verbis maieſtatis leſe crimen
omni pctõꝛi impingit᷑. Diui/
nã q pe maieſtatẽ ⁊ gliam in

hoc ledit ꝙ regiã ptãtem hoc
eſt ſuijpſius regimẽ qð ad re/

gem olm ſeculoꝝ iure pleniſſi
mo ſoluz ꝑtinet: ſibi ꝓdicioſe
vendicat ⁊ vſurpat. Plla⸗/
tus ergo cũ audiſſet hos ſer⸗
mones adduxit foꝛas Jeſum

⁊ ſedit ꝓ tribunali in loco qui

dicit᷑ licoſtratos) Nota dili/
genter geſtus ⁊ geſta pilati qꝛ
ipſe eſt figura oim iniquoꝛuʒ
iudicũ ⁊ iuſtoꝛu. In eo em ꝙ
diligeter cam examinat: ꝙ in

nr.
—

iudicio timoꝛe diuino ↄcutit᷑.

cente lib erare ſatagit: ꝙ in

dum dei ſilius ei noĩat᷑ dũ to
tiens eũ abſoluit:omnes iudi
ces iuſtos ⁊ fſigurat ⁊ inſtruit
In eo vᷣ̈o ꝙ malã ↄſuetudinẽ
nõ euacuat ſi potiꝰ obſeruat:
ꝙ fauoꝛe et gratia inclinat:.
metu romani pꝛicipis a rigo/
re rectitudinis frãgit᷑: ꝙq odio
⁊ ire iudeoꝝ ↄſentit:figura eſt
oĩm iniquoꝛum iudicũ. His

em̃ de cauſis ſolent ꝑuerti iu/

dicia et ſubuerti iudices.ſ.ini
qua ↄſuetudine:gratia ſeu fa

uoꝛe:odio ⁊ tĩoꝛe. Fauoꝛ igik
velut funis eſt quo ligatũ ini
quũ iudicẽ maliuoloꝛũ accu/

ſantiũ turba poſt ſe trahit ad
infernale patibulũ vel ſuppli/

cium:Hec eadẽ ſunt q̃ iuſtici

am ⁊ veritatẽ ⁊ iudiciũ ⁊ eqͥta
tẽ retroꝛſum ↄuertũt:lõge ſta
re faciũt:in platea deijciũt: in
trare nõ ſinunt:et in obliuio⸗
nem faciũt.ſicut ſupꝛa oſten⸗
dimus ex Eſa.lix. er iſta q/
luoꝛ xpᷣo quotidie in ſuis in/
nocẽs ↄdemnat et barrabas
latro dimittit.Adduxit ergo
pilatus ſoꝛas ieſum et ſedit p
tribunali)oĩa iſta expoſuimꝰ.
Sequit᷑ (in loco qͥ dicit᷑ lico/
ſtratos:hebꝛaice autẽ golgo-
taquod interp tat᷑ collis altꝰ.
vel ꝓcliuiũ ſublime, Licoſtra
1

”

Capit

tos vo ſublimitas vel ꝓcliui

nm: ſiue generãs latitudinem
aut vtilitas ſeruitutis. Locꝰ

in quo oᷣbet ſedere:et ſublimi
tas.eminẽtia debet eſſe iuſti/

cie. ꝙ aũt interpᷣtat᷑ ⁊ pꝓcliuiũ

vt terreant᷑ iudices dicit᷑ et ca

ſum timeãt. Qui em̃ ſuper ali
os hic ſedent iu culmine po/

teſtatis iudiciarie: ꝓcliuiũ il/

lud ſibi faciunt:vt inde infra
omnes coꝛruant iniqua eius
abuſione Debet eadem ptãs
latitudinẽ pacis alijs eſſe ge/
nerans ⁊ exterminans angu
ſtias iniuriaꝝ ⁊ oppꝛeſſionũ:
quaſi em̃ in latitudine ⁊ ſpa
cioſe viuunt ſubditi:vbi alter
alterum non anguſtat nec op
bmit. Debet eſſe ⁊ vtilltas ſer
uitutis non ꝑnicies dñatõis
Publicis em vtilitatib deſer
nire debent tribunalia:nõ in
perniciẽ dñari. Qui igitur ſe
des in colle ſublimi vł in ſub
limitate potentie:laboꝛa vt ſe
deas in firmitate et ſublimita
te iuſticie. Cime pcliuiũ ſub/⸗
lime a quo grauius pᷣcipitiuʒ
ĩminet. Eſto generans latitu
dinem ſubditis:nõ anguſtiaſ

bis omniũ poteſtatũ ⁊ virtu/
tes et officia maniteſte docen

qʒ ſtabilitas.ſic nihil in eo tur

4

citas ? iniqtas. Heq; em̃ po
teſt leuis eſſe vel lubꝛicus ſi⸗

mul ⁊ iuſtꝰ. Sublimitatẽ aũt

ſuſticie magniſicentiaʒ intelli
gimus.ꝑ quã ⁊ munera et fa⸗

uoꝛ ⁊ gratia ⁊ timoꝛ ⁊ odiũ et

ſi qua ſunt alia que iudiceʒ a

rectitudine detoꝛqueãt: deſpi
ciunt᷑ ⁊ ↄculcant᷑. In ꝓcliuio

ſus ĩminẽtis piculũ. In gene
ratione latitudis:ꝙ velut pa/

tres qui pᷣſident debeant eſſe
padò:efficiedo.ſ.fouẽdo:illãq;
defendedo. In vtilitate ſerui
tutis hũilitas:qᷓ in pſidentib⸗

maxie ſpledeſcit: ex q officiuʒ

ſuü velut debita ſerultutẽ ol⸗

bus equaliter exhibeant:non

dñatioe pmãt:ſed ad vtilitatẽ

bitũ reddat. Per hoc qde;

officijs:ab eoꝝ ſeruitute arcẽ

tur. Põt 1 ꝑ ↄtrariũ notari in

—

—

Sae
—

Eſio humiliter ſeruies nõ px ſublimitate ⁊ pcliuio ſuphia.
mnicioſe dnans. In quiby ver in qᷓ ſedet oẽs iniqui iudices:

3/

—
—

velut aan ruinam zn veleiniclij 7 barmbas ablolnak. Egen

eleuati.latitudinẽ ⁊ dilatatio/
nem totis ſtudijs ↄtendunt ⁊
viribus. In vtilitate ſeruitu⸗

lis cupiditas qua fructuoſaʒ

2 ſtuoſa ſibi volüt eẽ ptãtis
iudiciarie fuitutẽ: vẽdẽtes ea
que ſubdit velut tributũ ſer/
uitutis debẽet ex officio. Oẽs

em̃ iniqͥ iudices in ſublimita

te ⁊ pcliuio ſedetſuꝑbie dum
peſſe ſe gaudẽt alijs: et ꝓdeſſe
nõ querũt. ⁊ in generatiõe la/
titudinis hoc ẽ ſtudio dilatan
„de glie vel voluptat:⁊ in vti/

o litate ſeruitutis hoc eſt qſtuo
ſitate ac venalitate ſollicitudi

nis ad c dqua velut ſeruitutẽ te/
nent᷑. Iſta ſunt per qᷓ vbiq; i in

ſuis ↄdemnatur ⁊ occidit᷑ iu⸗

ſtus ⁊ innocens chꝛiſtus.fere
vbiq; terrarũ pii llati ſolium et
ſedes awaret, 2 nO
cedete etiã in eccle
res ſuboꝛti ſunt. Ibi em ſolũ

modo nec pilatꝰ ſedet:nec eiꝰ

eſt ſolium:vbi nec eſt ſublimi
tas ſnpbie: nec ſtudium volu
Ptatis ⁊ gloꝛie: nec qu eſtuoſi/

“ oppeeſſionio ? vio

entie,. Attende vbi nõ ſedeat
age hodle: vbi nõ chꝛiſt?

ti er Longemnet
121 11839 221

8431 un

pilato de
ia dei: pin⸗

vehalitas iuſticie: aut

unt aũt et iſta tria cõfeſſoꝛib
ſicut ea aptguimus iuſtis iu⸗
dicibus.(Erat aũt paraſceue
paſce quaſi hoꝛa ſexta) Para
ſceue.id eſt pᷣparatio,paſce id
eſt tranſitus.et hoc recte. totũ
em̃ quod fiebat a iudeis ⁊ pi/
lato pꝛeparatio erat domini⸗
ci tranſitus.quo vel de mun/
do tranſiret ad patrem:vel de
ſudeis ad gentes. Vel pꝛepa
ratio paſce. id eſt noſtre refe/
ctionis.pᷣparabatur enim ad
noſtram refectioneʒ ⁊ ad nos
paſcẽdos velut agnus paſca-
lis chꝛiſtus dominus. Paſca
nanq; noſtrũ imolatus ẽ chꝛi
ſtus. vt dicit apoſtolus in. v.
pꝛime ad Coꝛinth. Vel para
ſceue totum tempus vite bu⸗

ius que non eſt niſi pꝛepara/

tio ad tranſitum quo ad celuʒ
trãſear mus. Huius ergo diei
vel tempoꝛis erat hoꝛa quaſi
ſextau.etas quaſi ſexta. Sex·
ta etas a chꝛiſto domino ce⸗/
pit.de q̃ non niſi trigintatres
anni ⁊ dimidiꝰ effluxerat.In
terpᷣtatur autẽ et paraſceue ce
na pura que eadem chꝛiſtus
eſt: nihil habens fermenti: et

omnes qs reficit purinic icans.

et vocar paſceuen pgatoe l.

Capitulũ
cenã puram:diẽ ipᷣm veneris
cuius (erat hoꝛa quaſi ſexta)
in qua hoꝛa ſol ⁊ lucere ⁊ fer/
unere vehemẽéti? cõſueuit.ſic et

ſol ipſe iuſticie in illa et vehe⸗
mentiꝰ charitate in nos effer

buit et euidẽtia ꝓbatõis eiuſ/
dẽ clariꝰ fulſit.⁊ hoc eſt qð le/

git᷑ Ecci.xliij. Sol in meridi

ano ꝑ fidem cõſpicit:hoc ẽ in

ardoꝛe ⁊ euidentia charitatis
quã nobis in illa hoꝛa q̃ſi me
ridiana exhibuit. terrenitas

eiꝰardoꝛe viciſſitudiario exu/
rit᷑. Moꝛaliter vᷣo ꝑaſceue u/⸗

lud tẽpus eſt noſtre reꝑatõis

ad trãſitũ.hoc eſt noſtre attri

tionis ad tranſitũ ↄuerſionis

qð tempus quaſi ſex hoꝛis di
ſtinguit. vt ſex hoꝛe ſex opera

tiones ſint qbus ad trãſitum

iſtum a dño pᷣparamur. Pꝛi
ma ergo hoꝛa ſit ſacra lectõis
vel exhoꝛtatõis auditio,et eſt

quaſi captio noſtra. Secun

da eiuſdẽ auditõis delectatio
vel deſideriũ. ⁊ iſta eſt q̃ſi no/

ſtra ligatio,. Ligamur em ma

xuidme delectatõne ⁊ deſiderio.

Tercia eſt de redeundo ad
deum ſeu de reconciliatione

eſt noſtra q̃ſi ad annam,.i.dei

. èðMU/

eſt de dei iuſticia atq; iudicio

cogitatio.iſta eſt noſtra qſi añ
pſide adductio. Quinta ad
iudiciuʒ ducimur qũ q̃le erit

iudiciũ attẽdimus diligenter

Sexta v̈ nra eſt apud noſ
ipſos vel coꝛã iudice pᷣſide cõ
kfeſſoꝛe examinatio atq; diju⸗
dicatio:pꝑtes oẽs iudicij con/
tinens.hoc eſt accuſatões:te⸗
ſtificatões:defenſiões et extre
mã cõdemnatõem.quã hoꝛã
innuit eſſe quaſi ſextam id eſt
imperfectam. dum enim ad⸗
huc durat ĩ nobiſipſis hmõi
examinatio:hoc eſt ante diffi
nitiuã ſententiaʒ quã in nos
ipſos ferimus ⁊ crucifſigedos
nos exponimꝰ. Illa em̃ ſentẽ
tia in nobis hoꝛã ſextã ꝑficit.
Hec ſunt veſtigia. hi paſſus
qb xpᷣm dñm ad cruce; imo
ad regnũ ꝑ crucem ꝓperantes
penitentes ſequunt᷑. Ipſe em̃
pꝛimo captus.ſcdᷣo ligatꝰ.ter
cio ad annã adductꝰ, qrto ad
cayphã.quinto ad pilatũ, ſex

to vᷣo ſub eo ⁊ ab eodem iudi

catne. In bis q; hactenus .
ſecuti ſumus legit᷑. Et hic eſt
oꝛdo noſtre ↄuerſionis vt p/
noſtra ad ipᷣm cogitatio. Hec mũ capiamur ſacris echoꝛta
tionibo. Ocdo ligemur eoꝛuz

gratiam adductio. Quarta delectatõe ⁊ deſic

— f ð

—- — à( ²0 ſzèC —

erijs velli⸗

m

gemur abſtinetia declinan⸗

tia a malis. Deinde adduca/
murad anns.hoc eſt graʒ vel
ſummũ ſacerdotẽ noſtꝝ: reco

guiltantes vl etiaʒ addiſcẽtes q̃ᷓ

nobis g̃a in eo ⁊ euʒ a deo

facta eſt: ⁊ poſtq; eam ꝑdidi/
mus reſtituenda. Quarto vᷣo
ab ſpo anna:hoc eſt a xpᷣo do
mino ad cayphã mittit᷑: dum

mandatum eius de ↄfeſſione

aut recolimꝰ:aut etiã addiſci

mus.Quinto vᷣo ad pilatum

adducimur iudicãdi: dũ qua

le maneat iudiciũ diligẽter at
tendimꝰ,. Sexto vᷣo nobiſip

intra nos pᷣſidetibo noſipſos
diſcutimꝰ et dijudicamꝰ: aut
ſub pᷣſide ſacerdote cũ agimꝰ

vt dixcimus. Hiſi em̃ captꝰ et

ligat:niſi ad annã et cayphã
et pilatü adductus fuerit pec

ad ↄuerſiois tranſitum pᷣpa/
ratur Sed hec oĩa vt diximꝰ

pendęete adhuc accuſatione 2
noõodum lata diffinitiõis ſentẽ

tia: quaſi ſexta hoc eſt impfe/

cla.in latione nanq; ſententie
ſumat᷑.(Et dicit iudeis:ecce

tex veſter palam iuxta literaʒ

it vt ſaltem tãto ludibꝛio ra

biei eoꝝ ſa

=ð
— See

4 2

iſlaceren Moali ac ſpe regni crud amanitudi-

ter vᷣo q in eo figura erat oim
regum maloꝝ ⁊ bonoꝝ ⁊ ſpi/
ritualiuʒ et ſeculariũ.ſub hoc
ſenſu dicit. Ecce rex veſter)qᷓ⸗
ſi oſtendo vobis q̃lis ſit vl eẽ
debeat rex veſter ſiue bon? ſi⸗
ue malus.( Illi aũt clamabãt
dicentes: tolle tolle crucifige

eum) Diſtice bis tolle diciitt

et cetera oĩa ſicut ſupꝛa expo/
ſuimus.quia tolli eum a ſe vo
lebant,.ſ.? ne eis pᷣeſſet. Mo
raliter o ſicut ſupꝛa expoſui
mus tolle culpã:tolle penam:
ad vnumquẽq; dicit᷑: ⁊ cetera
omnia ſicut ſupꝛa expoſuimꝰ
cruciſige cruciſige eum Dicit
eis pilatus Regem veſtꝝ cru
figam )de quo multa ſupꝛa di
ximus.Reſpõderũt põtitices
(Mõ habemus regem niſi ce
ſarem) Pilatꝰ eum ſꝑ regẽ vo
cat:illi o negant. In qͥ appa
ret ꝑfidia eoꝛuʒ. Ammonent᷑
aüt doctoꝛes ⁊ ↄfeſſoꝛes vt ðᷣ
regia nobilitate vel generoſi⸗
tate quã per gratiã adepti ſũt
pctõꝛes in baptiſmo:eis me⸗

moꝛiã frequẽter ingeminent.

Simili ⁊ cum ipſo regno de
cruce non taceant:vt de gene
roſitate ʒelũ ⁊ indignationem
ↄtra pctã cõcipiant:et amoꝛe

n &

nem atq; moleſtiã leuem atq;
delicioſam faciãt.QOð aũt di/

cunt(nõ habemus regem niſi

ceſarẽ) et de bonis ⁊ de malis
verũ eſt: ſi duplicẽ ceſarem ſu

pꝛa expoſitũ attẽderꝭ ⁊ vtriſq;

cõgruẽter aptauerꝭ. Peſſimũ
hũt regeʒ: imo nec regem nec
etiã tyrãnuʒ.ſed crudeliſſimũ
implacabilẽq; toꝛtoꝛẽ qͥ ſe di⸗

Abolo ꝑ mũdi gliam et poſſeſ

ſionẽ pꝛincipatꝰ tradiderunt.

Ipſe em̃ eſt rex ſuꝑ oẽs ſilios
ſuꝑbie,ſicut legit᷑ in.xlj. Job.

Daeü em̃ regeʒ nõ habẽt qͥ ab

eo regi nolunt. Vox etiaʒ iſta

moꝛalr iuxta literã omniũ il⸗

loꝝ eſt qͥ reges ſpũales.i.epᷣoſ

nõ hñt.eoꝙ a luriſditiõe exẽ⸗

pti ſunt.ſed nihilominꝰ regeʒ

habẽt ſecularẽ. VUñ ⁊ regales

abbatie vocantur: eoq ſoli re
ges ſuꝑ eas ptatem habeant.
Veꝝ igit᷑ dicũt non habemꝰ
regem niſi ceſarẽhoc eſt pnci
pẽ ſecularẽ.Exẽptos ſiquideʒ
ſe dicũt a iuriſditione et ſubie
ctione regũ ſpũaliuʒ. Sʒ hec
qͥdẽ lingua veteris hoĩs ⁊ lin

gua barbara loquunt᷑. Dice/

re nanq; debẽt exẽptos ſea ꝓ

tectõe ⁊ cuſtodia:ab auxilio ⁊
doctrina epoꝝ.⁊ de hoc etiaʒ
ipſi exultant, quẽadmoduʒ ſi

ne paſtoꝛali ⁊ canuʒ excubijs
atq; pᷣſidio deſtitute lupis ex
poſite ſunt.Exemptio nãq; ꝓ
ut apparet in pluribo exẽptoꝝ
nihilalið ẽ niſi effrenata pec⸗
cãdi licẽtia:peccãdi ſecuritas
et iniqtatis pᷣſidium:pctõꝝ re
fugium.⁊ qð vulgo garica ðꝛ
diabolo vo ipſi ſeuiẽdi liber⸗
tas ⁊ infrenabilis licẽtia.etiã

qð ipſi muꝝ defenſionis eſti⸗

mant:potiꝰin ↄtrariũ verſum
eſt eis. De his em̃ ablata ẽ eii
ſepes ⁊ ſunt in direptõeʒ ⁊ di
ruta maceria:et facti ſunt ĩ cõ

culcationẽ:⁊ poſiti hodie ĩ de

ſertũ. Hoc eſt qd minat᷑ dñũs
vinee infructuoſe in.v. Eſaie
Auferã inqͥt ſepem eius.hoc
eſt legẽ qua pungunt᷑ trãſgreſ
ſoꝛes ⁊ arcent᷑ direptoꝛes.vel
ſepẽ eius.i.epᷣalẽ gubernatõeʒ
qua et erudiẽdi ſunt ⁊ ammo
nendi ſunt ⁊ coꝛrigendi.⁊ erit
in direptionem demonum et
vicioꝛuʒ. Diruam maceriam
eius:hoc eſt epiſcopalem de/
fenſionem. et erit in conculca
tionem vicinoꝛũ ſcilicet mili/
tum et curialium ſeu laicoꝛuʒ
vt omnes timeant ⁊ ab omni
bus pᷣmant᷑. Et iuxta verbuz
Auguſtini/hoc tollat fiſcus

oues gaudeãt eo ꝙ ſollicitudi

— —-—, NMDB—— 2ä

laicis ergo conculcari et opp bitrant᷑. Eadem vox eſt om⸗
1 mielegerunt: et eſſe ſub ceſa/ nium qui magis timet homi
⸗ re voluerunt: vt regimen ſpi⸗ nem qᷓ; deuʒ:et ei potiꝰ qᷓ; deo
9 rituale quod ad chꝛiſtum do obediunt. buiuſmodi em̃ fa⸗
minum pertinet declinarent. ctis clamãt ſe nõ habere chꝛi
4, Eadẽ vox etiã clericoꝛum eſt ſtum dominũ regem ſed ceſa
8 qui habitu et conuerſatione rem. Seqtur (Zũc ergo tra⸗
militaribo milites ſe eſſe et ſub didit eis illuʒ vt cruciſigeret)
1 ceſare militare: nõ chꝛiſto do Pꝛo quo Lucas habet in. xx
mino famulari palam faten⸗ lij. (Et pilatꝰ adiudicauit ſie/
ſi tur et clamant. Non enim de ri petitionẽ eoꝛum) Marcus
eccleſia eſſe nec in ea conuer/ po in. xv. ¶Pilatus vo volies
in ſani. ſed in pallacio potiꝰ aut ſatiſfacere populo dimiſit il
o in caſtris ceſaris.et de palla lis barrabamet tradidit Je⸗
I do eos eſſe: habitus ⁊ cõuer ſum flagellis ceſum vt cruci
6 ſatio oſtendit. AUt autem ar/ figeret) Apparet euigenter ex
de moꝛum et belloꝛum exercita/ verbis Johanis et Bathei
ſe tio ⁊ militie cingulum: et ſtivẽ pilarum iniquã iſtã tuliſſe ſen
e⸗ dioꝛum militariuʒ perceptio tentia m,partim in fauoꝛem ?æ
non eis deeſſet: ne et chꝛiſti ec gratiam popuii,.partim metu
i cdleſiam confunderent: detur/ romani pꝛincipis:licet et alia
4 Peyenee pauperes dignoſq; que enumerauimus concur/
3 eneficijs eccleſiaſtic defrau rerent. Bic mum eſt o pecca
„ darent. ſed a chꝛiſto domino toꝛ ad accuſetionem doctoꝛũ
Rummunitatũ et libertatũ con/ et pꝛelatoꝛum tergum trade-
4 tra ceſarem volunt habere pᷣ/ re velut ſatellitibus pꝛetoꝛis
. ſidia. ⁊ ſpiritualis militie quã et carnificibus cõfeſſoꝛibus
4 penitus non exercent volunt Vel continentie et abſtinen
execipere ſtipendia.exteriꝰau/ tie et duabus partibus diſci ⸗
, tem volunt videri de ceſaris pline tanq; Pylati militibus
1. aula. Clericatus autem ⁊ no/ et veteris hominis toꝛtoꝛi⸗
. men et habitum ⁊ moꝛes ⁊ of bus atq; carnificibus. Dici⸗
. ficium penitus abiecerunt et tur aũt ↄtra falſas penin tias
1

Capitulũw5“U ,„ xXXXII
et cõfeſſiones ꝑ q̃s nõ ſe tra/ aliud inimicus ⁊ ꝑſecutoꝛ r⸗e⸗
dunt penitẽtes.imo ſe ſibi re/ ligiõis:vicioꝛũq; ſemĩatoꝛ at
tinẽt. ⁊ de pena pnĩali et de ip ꝙ; nutritoꝛ ĩ ſua plebe ſibi ſub
ſis peccatis aut eoꝝ circũſtã/ iecta facit:dũ vicia qlibet mõ
tijs:quaſi nolentes oĩno de/ in ea multiplicat ⁊ nutrit.niſi
pauꝑare diabolum:nec peni ꝙ xpᷣm in ea ſpũaliter occidit
tus eum extinguere poꝛtionẽ dum ne xps in ea ꝑ gratiaʒ et
aliquã reſeruãt. quẽadmodũ iĩhabitet ⁊ viuat impedit.Oð
mulieres de ouis gallinaꝝ ſu em̃ ſemel factum eſt in capite

arũ aut anſerũ reſeruant aliqᷓ xpᷣo domino:implendũ ſpũa

vt ſupponant᷑ illis ⁊ foueãtur liter figurabat᷑ in coꝛꝑe:ſicut

Sic de caulibo et cepis ⁊ poꝛ latius poſtmodũ oſtẽdemus.

rnis pars reſeruat᷑ ad ſemẽ.ſic (Tunc inquit Matheꝰ mili

pars frumẽeti retinet᷑ ad ſemi/ lites pᷣſidis ſuſcipiẽtes ieſum

nandũ. In qͥ aparet eos ſtul ↄgregauerũt ad eũ vniuerſa,z

tiſſime imo demetiſſime 2 di⸗
abolice ſaluti ↄſulere ⁊ eipui

aentie deſeruire:dũ ita ei per

reſeruata ſemia cauet in po⸗
ſterũ. Iſti ergo in ꝑte iudices
eſſe ⁊ in ꝑte ſubeſſe iudicibus

volũt/ ꝓpter hoc ð(tradidit il
lis Jeſũ) nõ ðꝛ ꝙ aliqͥd de pe

na eiꝰ ſibi reſernauerit ſed to-
tũ voluntati accuſantiũ totũ
volũtati carniticum tradidit.

XTradit᷑ aũt ab iniquis pꝛela⸗

tis chꝛiſtus in mẽbꝛis vt cru

cifigat᷑duʒz membꝛa eius aut

ꝑpuulis aut vicioꝛũ amatoꝛib⸗
et virtutis religionẽ ꝑſequen

tibus tradunt᷑:qð lit dum eis
plebes ſub ijciunt᷑: dũ in loca

regimis ĩtrudunt᷑. Quid em̃

cohoꝛtẽ) Juxta tropologiam

milites pᷣſidis pnĩalis qtuoꝛ
ille virtutes ſunt qᷓs dixcimus
cõtinẽtia.ſ.⁊ abſtinẽtia:⁊ due
partes diſcipline ſcʒ laboꝛau
di ſtrenuitas que oppoſita eſft

pigritie:⁊ ʒeluſ rectitudinis qͥ

oppoſitus eſt remiſſiõi. Hi q;
tuoꝛ ogregant ad ißm penitẽ

tem vel veterẽ hoĩem vniuer

ſam cohoꝛtẽ carnificũ ſpũali/

um qᷓ eſt cetꝰ oĩm virtutũ illa

rũ q directe et pncipalr viccia
moꝛtificãt ⁊ extinguunt. ſicut
eſt timoꝛ pudoꝛ ſeu erubeſcẽ⸗

tia donũ luctus ſiue doloꝛ et

ſctã iracũdia ſctãq; ſuꝑbia et

hmõi. Poſtq; em̃ ſemetipſuʒ

7 danauit ⁊ tradidit toꝛtoꝛib

—,— 90-———

— — — —

7 pctõꝛ vbi illa cohoꝛs virtutũ ter ĩ libꝛo dñi et legite qꝛ vnũ
4 que veterẽ hominẽ directe ꝑ/ ex eiſ nõ defuit:alter altex nõ
ſequũtur ad ipᷣm q̃ ad oꝑatio qſiuit:q̃ſi di.vniuerſa cobhoꝛss
D nes interioꝛes aptiſſime ↄgre vicioꝝ ⁊ demonũ qͥ noĩbohu
gani:q̃s ipſe ſolus in ſeipſo ꝑ iuſmodi aĩaliũ deſignant᷑ ad
cogitatões ⁊ affectões q bus miſeꝝ pctõꝛeʒ ꝓpꝛia ſententia
pſentiã ſuã int?eidẽ indicant: vel extrema ſuꝑni iudicis cõ
5 ualet intueri. Idẽ dicimꝰ z⁊ dẽnatũ inuitatiõe mutua con
de cõtraria ſententia. Poſtq; gregat᷑. In leonib em̃ iracũ⸗
6 em̃ miſer pctõꝛ vicioꝝ petitio dia. in ſtrutiõibo ypocriſis.in
nt nem adiudicauit fieri: tenta- ſyrenis adulatio.in dꝛaconi⸗
8 tioni ↄſentiẽs:⁊ ſe volũtati vi bus inſidioſitas.in ericijs pi
ſ⸗ cioꝝ vel demonũ tradens:ſu gitiua ſed imunda tñ auſteri/
4 ſcpiunt illuʒ cõtrarij milites. tas. in piloſis qͥ figuraʒ hoĩs
, Ded ⁊ hi et illi ſicut leo patꝰ mẽtiunt ſed intbelue ſunt lu
n ad pᷣdã ⁊ ↄgregãt ad ipᷣm vni xurioſi As uniſcen cogitatio-
1 in eis eſt. ſicut ſcriptũ eſt ĩ. xij cudes eſſe demõſtrat. aut
OH Eſa.in fine. Req eſcent ibi be in pilis cogitatões ⁊ affectio
4 ſtie ⁊ reolebunt᷑ domꝰeoꝝdꝛa nes voluptuoſitatꝭ intelligan
aconibo ⁊ habitabũt ibi ſtru/ tur:ex eo app aret qð dñs pce
tiões ⁊ piloſi ſaltabunt ibi: et pit leuitꝭ vt raderet oẽs piozs
. reſpõdebũt ibi vlule in edibo coꝛꝑis ſui.in q̃ ſignant᷑ pꝛaue
. eiꝰ ⁊ ſyrene in delubꝛis volu cogitatoes: pꝛane voluptateſ
⸗ ptatꝭ.Et eiuſdẽ. xxxiiij.erit cu ⁊ pui motꝰvolupta.In vlu
, brile dꝛaconũ ⁊ paſcua ſtrutio la q auis nocturna eſt ⁊ mali

nũ:⁊ occurrẽt demonia:ono⸗ nũcia vlł pᷣſaga:viciũ ðᷣtractö

centhaur et piloſus. clama/ nis indicat. In lamijs vo qᷓ a
. bit alter ad alteꝝ ĩuitãdo ſup laniãdo iuxta lr̃aʒ ſic dnoĩiate
ple.ibi cubauit lamia et inue/ ſũt ab Iſidoꝛo:ſedicioſitas et
. nit ſibi reqͥ eʒ. ibi habuit foue diſcoꝛdia et crudelitas intelli
am ericiꝰ ⁊ enutriuit catulos gitur. In miluis rapacitas. H
Illic ↄgregati ſũt milui alter in demonibus quia demon
ad alteꝝ. Reqͥrite inqͥt diligẽ interpᷣtat᷑ ſciẽes: malicioſitas.

Capitulum

in onocẽthaur ſuꝑbie mon/

ſtruoſitas.Cohoꝛtẽ iſtã vicio

rũ cũ tota ſeq̃la ſua cõgregãt
milites q̊s diximꝰ q̃ntũ in eis

eſt in pctoꝛe. et hoc eſt qð diẽ
Gꝛeg.qͥa pcim̃ qð ꝑ pniaʒ nõ
diluit mox ſuo põdere trahit

ad aliud. Et hoc eſt qð legit᷑ ĩ
vl. Apocal. Qui in ſoꝛdibo ẽ
ſoꝛdeſcat adhuc. In eiſdẽ aia
libo hmõi vicioꝝ mgri ⁊ inſti/

gatoꝛes ðmones intelligunt.
qͥ quidẽ ad miſerũ pctõꝛẽ cru

citigẽdũ:hoc ẽ cruciãduʒ atq;
toꝛquendũ eternalr ⁊ poſt ꝓp⸗
pꝛiã ſue ↄdẽnatõis ſentẽtiam
quã in ipſo ↄſenſu tetatõis qᷓ
demonũ ⁊ vicioꝝ petitlo eſt ſi
cut dñni ſaluatoꝛis crucifixio
petitio eratiudeoꝝ.ↄtra ſeip/

ſum ꝓnũciat:dũ decreuit fa⸗
cere ↄſenſu ⁊ volũtate qð per

tentationẽ ei ſuggerit᷑ ⁊ ab eo
velut iniq̃ pilꝗ o petit cõgre/
gant᷑. huiuſmodi hoꝛribili co

mitatu ſtipatus atq; circũda/

tus ad crucẽ ducit᷑ infernalis
Poli vel ad cruceʒ peccati

oc eſt operis mali vl hitꝰ vl
ↄſuetudis vel moꝛis. Silr et
cohoꝛs cõtraria que eſt virtu
tũ ⁊ pꝛeſidi celeſti ⁊ vniuerſali

(Et poſtq; inqt Matheꝰ illa
ſerunt ei exuerũt illũ clamide)
nõ dicit mathe?:qꝛ coꝛonam
de capite ei depoſuerunt.aut
arundinẽ de dextra eiꝰ abſtu-⸗
lerunt.et ſi foꝛte iſta facta fue/
runt:qꝛ vel antiquũ pplum q̊ᷓ
ſpinoſus erat ſollicitudĩe toæ
liũ que ſola expꝛeſſe ei pmiſſa
erãt:⁊ qͥbo alliciebat᷑ ꝛ⁊ attrabe
bat᷑ ad dei cultũ nulli poſtmo

dũ abſtulerũt. vel qꝛ regiã po
teſtatẽ ⁊ gliaʒ q̃ in illis duobꝰ
deſignant᷑ nõ ꝑdidit. Vel qa

coꝛonã cõpũctõis ⁊ cõpaſſio
nis de capite hoc eſt de coꝛde
ſuo:nec in ipſa cruce depoſu/
it qͥ ⁊ ꝓ crucinxoꝛibus oꝛauitꝛ
eiſq; cõpaſſus eſt dicẽs. quia
neſciũt qͥd faciũt.⁊ legẽ imple
re nõ ceſſauit.ideoq; arũdinz
hr̃e in dextra ſua nõ legi᷑ dez
ſijſſe.ſed clamidẽ coccineaʒ.i.
ſinagogã ſanguine rubꝛicatẽ
aut ſanguine ꝓpꝛioꝛũ pctönp
culdubio exuerunt ülũ dũ ab
eo ꝓpłi iudaicuʒ auerterunt.

Põt intelligi ⁊ camis iſta coc⸗

militat ⁊ deſeruit: ↄfitẽtẽ ⁊ pe poꝛe ⁊ inſidelitate ab co rece⸗

nitentẽ ad pnie crucè ducunt dere cõpulerüut. Moꝛalr o

2 15

cinea cetus aploꝝ. hic fuit ve
lut veſtis ei regalis atq; pur·
purea qꝗᷓ illu exuerunt: dũ oeos
moꝛte eiꝰdetritos fugere coꝛsꝛ

— — — — — ——

mrm — —

planũ eſt quia ⁊ veſte peccati ſuas dicimus quia illas pᷣcio
coccinea et cruẽta dũ ad cru/ vtriuſq; vite ſue:gre.ſ.⁊ gloꝛie
cẽ pnie adducit᷑ penitẽs exuit᷑ et vtrarũq; diuitiaꝝ infeliciſſi
Dilr ⁊ veſte purpurea et re⸗ mo iſaniſſimoq; cõmertio cõ
gali qᷓ ſq; charitas eſt:ipſe pec parauit:et ſuis manib eaſdeʒ
catoꝛ dũ ad cruceʒ ſuã vtrãq; ⁊ neuit ⁊ texuit de lana ꝓpꝛie
ducit᷑ exuit᷑. Sic ⁊ de q̃cunq; iniquitatis. Veſtibus vᷣo ſu⸗-/
rege terreno dũ ad patibuluʒ is hoc eſt ſibi congruentibus
infernale ducit᷑: ꝙ toti regni vlq; dei donatiõe ſue facte ſüit
ſui glia:q̃dã veſte coccinea ex penitẽs veſtit:duʒ veſtʒ ei gre
uit᷑ qſi aliena.⁊ veſtimẽtis ſu/ reddit᷑: ⁊ deſiderio atq; poſi⸗
is induit᷑:hoc ẽ pauꝑtate ⁊ mi to decoꝛ ei xpᷣiane ↄuerſatõis
ſeria nuditate et infirmitate ⁊ circũdat᷑ In veſtibo ergo ſuis
ſolitudine:q̃ pꝛia eiꝰſũt. Fre/ vterq; put ei ↄgruit.i.bonꝰ et
quẽtia em̃ ⁊ cliẽtela ⁊ ſtibatio malꝰad crucẽ ducit᷑. Deinde

familie qᷓ indui ſolebat velut ſubiügit Joh. (? baiulãs ſidi

veſtꝭ aliena ab eo in moꝛte tol crucẽ exiuit ĩ euʒ qͥ ðꝛ caluarie

lit᷑ dũ ipſi eũ deſerunt qͥ ei ad locũ.hebꝛaice golgatha) Ba

berere ſolebãt ⁊ ipᷣm circũda iulatio iſta cruc ſignificata fu
re ⁊ oꝛnare.quẽadmodum ðꝛ it Geñn.xxij.vbi legit᷑ qꝛ tulit li
ad pᷣmũ angelũ in.xxviij.Eʒe gna holocauſti abꝛaaʒ ⁊ iboę⸗
chiel. Ois lapis pᷣcioſus oꝑi ſuit ſuꝑ yſaac filiũ ſuũ. Cigna
mentũ tuũ. Ipſi etiã qͥ ei viuẽ em̃ cru q̃ſi ligna holocauſti
tes adheſerãt velut pilati mi/ erãt.̊ eſt qdᷣ legit᷑ Eſaie.ix.fa
lites:nõnunqᷓ; eũ exuũt ad li/ ctꝰ ẽ pncipatꝰſuꝑ hũeꝝ eiꝰ.i.

teram ⁊ adeo nudãt vt neq; q̊ crux q̃ pncipatũ ⁊ regnũ eccie

opꝑiat᷑ ei relinquãt, ſed nuduʒ ſibi meruit:et nob etiã regnuz
ꝓꝛſus q̃ſi latronẽ illũ tradunt etnũ.̊ idẽ pᷣdictũ erat eiuſde
carniſicibo infernalibo atq; pa xxij. Ponã clauẽ domꝰ dauid

tibulo.?= Gᷓ qͥdẽ de regiba mul/ ſuꝑ hũeꝝ eiꝰ. hecẽg̊ vna exſfi

tis atq; pᷣncipibus nro tꝑe fa gur cruò ꝙ dauis ẽ q̃ cauſu
ctum fama docẽte didicimus nob regnũ celoꝝ xpᷣs dñs no
Pctõꝛ vᷣo veſtib ſuis induit᷑ bis aꝑuit:et etiã clauis regia
dũ vicijs et malis oꝑit᷑:qᷓs iõ vt vulgo dicitur: qua poꝛtas

—

ereas ⁊ vectes ferreos conſre

git. Huic claui ↄtraclauẽ nõ

Habet que ppꝛie eius imitatio
dicit᷑ poſtq; ſibi regnũ celoꝛũ

clauſerit qua im denuo ape

riat intrare nõ poteſt, Clauis

em̃ ⁊ cõtraclauis idem aꝑiũt.

Clauis crux dñica,. cõtracla/
uis crucis ſilitudo,hoc eſt ba

painu vel pnia.ſicut expᷣſſe

legit᷑ in.vj.ad Ro. Si cõplã⸗

tati fuerimus in ſilitudinem
moꝛtis eius ⁊c.qð ad baptiſ-/
mũ ⁊ pniam referẽdũ eſt:Pꝛe
cipue claue iſta oẽs theſauri
ſapiẽtie ⁊ ſcientie dei ⁊ oĩm di
uitiarũ ſpiritualiũ atq; celeſti
um aꝑiunt᷑. Iſta claudẽte ne⸗/
mo aꝑit:et iſta apiente nemo
claudit.ſicut legit Apocabiij

HBec dicit ſanctus et ver qui
habet clauẽ Dauid qui ape/

nitt et nemo clandit: claudit et

nemo aperit. Claudit quideʒ

omnẽ aditum diabolo in no/

bis:ſi ea obſerati fuerimus:et
goperit nobis omnẽ adituz ad
deum et ea que dei ſunt: non
ſolum ipſa clauis ſed enã cõ/
traclaulis.⁊ hoc meliꝰ cũ cru⸗
cis ipſiꝰ ſpecies ⁊ modos va/
rios diſtinxerimus: elucebit.

expß

clã vos inquit ſceptro meo et

induci vos in vinculis fede⸗
ris. Cruci qdem dnice om̃,es

electos ⁊ qui nomine chꝛiſtia 4
no cẽſent᷑ ſubiectos eſſe indig

cat:qui oẽs venerant᷑ et ado⸗
rant et in omni neceſſitate ad

eam ↄfugiunt.quod ⁊ idẽ de

cruce noſtra clarum eſt. qꝛ ba

ptiſimo ? penitentie et diſcilli

ne ⁊ alijs dñice cru ſilitudi /
nibo omnes electi ſubij cimur:·
aut de regno eius nõ ſumus:

Hec eadẽ dicit᷑ virga directõ
nis ⁊ virga regni in ps.qcqͥd

em̃ in genere humano aut di
ſtoꝛiũ aut incuruatũ aut obli

quatũ.hoc eſt quolibet mõo a

rectitudine diuine volutatts

diſcrepabat: non eſt redactuz
ad rectitudineʒ niſi per ilam.,.

Quis em̃ dubitat per baptii

mũ ⁊ pniaʒ ⁊ diſciplinã ⁊ alia

bmot oñice palſſioiſ exepla to

tũ qð in nob toꝛtuoſũ eſt ⁊g p
poſita nobis regla diſcoꝛdis
ſolũ modo poſſe dirigi. Oui
crucẽ igi᷑ dnicaʒ renuit ⁊ poꝛ
tare recuſat ⁊ igredi ad regnũ
nõ vult: dũ clauẽ renuit. ⁊ re⸗
gnũ abijcit: duͦ ſcepty eiꝰ poꝛ
tare renuit ⁊ regẽ ſe nõ eẽ eui /
Heceſt ſceptrum regni ſicut deter ondit. Cec' aut ömes ẽ
ſſe legit Eʒech/xx·Dubij q ſine regni inſignijs regime

—
— — w . — ) —¶—W —, —.—

s
,
13

.
„„
07

cia collige

tꝑe ſapia. Hec eſt ipſa figura

8 . ☚ 7
S

obtinere ↄtendit. imo hec eſt

poteſtas ipſa regia q̃ ⁊ noſtra
regimꝰ ⁊ de aduerſarijs et ho
ſtibus magnifice triũphamꝰ.
Hec eſt ⁊ virga ferrea ĩ ſignũ
pᷣtoꝛiarie pᷣfecture qua oĩs ini
luitas ↄfringit᷑ atq; ↄteritur
icut legit᷑ in ps.dictũ ad chꝛi
ſtũ dũm ⁊ ad vnũquẽq; imi/
tatoꝛẽ eius. Reges eos inqͥ tĩ
virga ferrea ⁊c̃.Quidqͥd autẽe
de cruce diximꝰ de vtraq; in/
telligimus:⁊ de ſua et de nr̃a.
Hec eſt virga magiſtralis in

—,—

e qua exꝑimento eruditꝰeſt ipᷣe

magiſter oĩm.ſiẽ legit᷑̃ad He
bꝛe.v. Didicit ex hiſ q̃ paſſus

ẽ obediẽtiã. In hac erudiunt᷑

oẽs eius diſcipuli.vnde ⁊ipᷣe
met ſepe clamat in euangelio
Qui vult venire poſt me tol/

lat crucẽ ſuã.De hoc ad He/

em̃ diligit dñs caſtigat.flagel
lat aũt oẽm filium quem reci
pit. Attẽde ergo quot habes

et vires ? mebꝛa q flagello aſ
ſiduo indigeant ⁊ eruditio ne
De hac Pꝛouer, xxij. Stulti⸗/

eſt puerili.? vir ga diſciplie ſu
gabit eam. Silr et Ecci,xxij.

*

— . 6 —
. — —

ſua Baculus puglllatoꝛiꝰ ſi ⸗/

coꝛnut?. Hõ em habuit niſi

Quartũ em̃ bꝛachiũ vt inrra

dicemus caulilla fuit poꝛtans
tabellã in qua titulus ſcriptꝰ

erat Baclo iſto armatꝰ ⁊ cli⸗

peo carnis ad pugnanduʒ ꝓ

nobis exibat in locũ caluarie

q fuit locus certaminis ? glio
rioſe victoꝛie. Ita em̃ dicit ip

ſemet in. lxiij. Eſa. Ego ſuʒz q
loquoꝛ iuſticiaʒ et pugnatoꝛ
ſum ad ſaluandũ: Heredita-

ti celeſti renũciauit et gliaz vi
ctoꝛie diabolus deo iaʒ victꝰ
et confeſſus attribuit:et malũ
motũ hoc eſt verbũ inſtar vi⸗
cti ꝓpugnatoꝛis iã dixit. Qui
ergo clauem regni celoꝛũ deo
poꝛrigenti renuit:poſſeſſion
eiuſdẽ regni renuit. Per cla⸗
uem em̃ in poſſeſſionẽ domꝰ
et caſtri ⁊ mittere ⁊ mitti conꝰ

ſueuimus. nec aꝑire etiam re
gnũ celoꝛũ nec apiri ſibi vult
qui clauem ſibi oblatã reſou/
it. hac eadẽ claui aditũ coꝛdi⸗
um noſtroꝝ ſibi reſerat dũs.
Per crucem em̃ quam ꝓno
bis ptulit quaſi amoꝛis ⁊ grng

Flagella et doctrina in omni titudinis aperturam qua ad

coꝛda noſtra intraret in ipſiꝰ

coꝛdibo fecit. Amoꝛ em ⁊ deſi res claruit. Stmilr dicimus
derium aꝑtio coꝛdis eſt ⁊ oſti ⁊ q;tum ad venenuʒ: dũ in ea
um q̃ deus igredit᷑.hac eadeʒ tyriaca que oĩa venena pctõ/
et nos ingredimur ad deuʒ ꝑ rum curaret inuẽta eſt. Vir⸗
ſimilitudinẽ. Derpniam eniz ga iſta virgas magoꝛũ deuo⸗
tiã aditũ quẽ peccatis obſtru xpᷣi ſapia.i.fides: mũdi ſapie/
xrimus pandimus. quẽadmo tiam abſoꝛbuit ⁊ ſapictes ip⸗
dum et cãtat eccłia. Paradiſi ſos ſubegit. De hoc colubꝛo
poꝛtas apꝑiet nobis ieiunij tẽ caput ⁊ cauda abſcindẽda ſũt
pus. Hec eſt virga moyſi qᷓ p vt tynaca ſaluberrima ide cõ
lecta in terr verſa eſt in colu ficiai, quia viuinitas initil
nenũ ⁊ moꝛt occaſionalr in/ ce credenda eſt: ⁊ nihil in paſ
tulit:dũ verbũ crucis peunti ſione penitus ꝑtuliſſe. Ulca /

RKr

*

—

bus ſtulticia eſt: ⁊1 dum iudeiſ put crucis ipſa eadem diuini
verſa eſt in ſcandaluʒ:gentibo tas. cauda vo detẽtio in moꝛ
aut viſa ſtulticia. ſiẽ dicit apo te. Vera ergo ſides et a cruuce
ſtolus in pᷣmo pme ad Coꝝ. diuinitatẽ remouet: ⁊ detẽtio
Verſa eſt autẽ ⁊ in colubꝝ et nem ĩ moꝛte:vt nec diuinitas
q;tum ad aſtutiam ⁊ q;tuʒ ad paſſa:nec xpᷣs dns ĩ moꝛte de
venenum. Erat enim ſerpẽs tent eſtimer. voſlemus etis
ſicut dicitur in tertio Geneſis dicere qꝛ caput cru ⁊ ois pe
callidioꝛ cunctis animantibo ne initiu culpa eſt, Eauda vo
que fecerat deꝰ. Sic et quod eiuſdem detei tio in moꝛte eſt
ſtultum eſt dei: ſapientius eſt et ca put illð a cruce dni ſalua
hominibus. ſicut ibideʒ dicit toꝛis tollendũ eſt p ſide: vt ve
apoſtolus. Tiunc ergo verſa iaelter de eo credat g heeca.
