intelligentibo timere ſeu dole⸗
re de tanta offenſa quã peccaã
tes ei q̊dãmodo innouamus
Scõðm vo cõfeſſione gloꝛiti-
care iſᷣm. Tertium vᷣo ꝑ peni
tentiã quaſi crucẽ poꝛtãdo p.
pꝛiam reuerti ⁊ ilũ ſe̊. Mi
ſtice vo cẽturio qͥ gẽtilis erat
q poſt obtenebꝛatos iudeos
⁊ velũ ſacramẽtoꝝ reſeratum
credit eccliam de gẽtibo exce-
catis iudeis crediturã figura
uit.Oð aũt dicitur in verbis
Math. (Erant ibi mulieres
multe a lõge q ſecute erant ie
ſum a galilea miniſtrantes ei.

na ⁊ maria iacobi ⁊ ſalome et
mater filioꝝ zebedenõ medi
ocriter ꝑtranſeundũ videtur

In mulierib em̃ que tã ſelu
lo tãtaq; teneritudine dilectõ

=
S
P 22

Capitulum

nis xpᷣm dñm ſecute:et h̊ mi⸗ picula expti ſunt.nec cõfeſſio

niſtrates ei pᷣlati veri noĩs re
ctiſſime intelligunt᷑. Hi enim
mulieres in ſcriptura vocant᷑

qꝛ matrũ ſpũaliũ ⁊ nutricum
debent habere ⁊ affectũ ⁊ ſol
licitudinẽ.vñ ⁊ ↄgrue dicunt
miniſtrãtes ei. Miniſtri eniʒ
debent eſſe ⁊ totiꝰ ecclie dei et
ſinguloꝝ pᷣlati. Sile igit᷑ affe

ctiõe ⁊ ſollicitudine ſeͥ debẽt

pctõꝛes dũ eos liberare neq̃/
unt:ſaltẽ cõpaſſionẽ ipſis ex⸗
hibeant ⁊ lacrimas poſt illos
dũu vel ad crucẽ pctĩ ducũtur
vel in ea pẽdent.vnde ⁊ nulla
nomĩat᷑ bic q̃ nõ nomĩet᷑ ma⸗
ria vel mater. autẽ a longe
ſtetiſſe dicunt᷑: innuit.qꝛ lon/

ge debet eſſe a pctõꝛibo ꝑ ſcie

⁊ vite eminentiã.licet ꝓpe eos
eſſe debeãt ꝑ cõpaſſiõis tene
ritudinẽ ⁊ officij ſui ſollicitu/
dinẽ. Et bñ a galilea fuiſſe di
cunt᷑.hoc eſt:a reuelatõne vel
a traſmigratõne.qꝛ reuelatos

debent hre oculos qͥ alijs ꝓ⸗

uiſoꝛes ↄſtituti ſunt ⁊ trãſmi/⸗
graſſe debent ia de veteri con
uerſatõe ad nouã qͥ duces in
boc ĩ alijs pᷣmittunt᷑.et ð rota
mundi:quia galilea rota ĩter·
ptat:maxime aſſumẽedi ſũt ad

regimẽ aiaꝝ q ⁊ tentationum

DW D

nes pctõꝝ abhoꝛreant et pᷣci⸗
pitij temeritate de eis iudicẽt.
q em̃ tentatus nõ eſt: qͥd ſcit.
vt ðꝛ Ecci.xxxiiij.Et ibidẽ.qͥ
nõ eſt exꝑtus pauca recogns
ſcit.Et ampliꝰ. Qui tẽtatꝰ nõ
eſt qualia ſcit,. Inter has ̊p
ma noĩat᷑ maria magdalenez
maria illuinata vł iluinatri
interpᷣtat᷑ ⁊ maris ſtella et illu
minans. Pꝛimũ em̃ pᷣlatos i
luminatos eſſe ⁊ deinde illũi⸗
natoꝛes alioꝝ. Pꝛimum.ſ.do
ctos:et deinde doctoꝛes eſſe
opoꝛtet, diſciplinatus em̃ de-
bet pᷣcedere magiſteriũ.Dein
de ſtella maris opoꝛtet eẽ eos
qꝛ in celo fixos ꝑ amoꝛẽ ⁊ deſi
ſideriũ: hũilitate ꝑuos videri
lõge a terra ꝑ ↄtẽptũ terreno
rũ:lucidos ſacra doctria: poꝛ
tucq; ⁊ parcam ꝑ mare mundi
huiꝰ nauigãtuibo ondentes.de
mũ vᷣo dnos non vtiq; ſubdi
toꝝ qꝛ illis vt diximus miſtri
ↄſtituti ſunt:et illos nõ debet
ſeruos ſʒ filios ⁊ ↄfratres ha/ ⸗
bere. SDed vñs vtiq; mebꝛo⸗/
rũ ſuoꝝ ⁊ viliũ ⁊ que extrema
ſunt tꝑalium. Hihil em̃ tur·
pius in pᷣlato eccliaſtico ⁊ ni
hil officio eius adeo incogru
ens vt ſeruitꝰ vicioꝛũ. Nibu

aũt in eo cõuenientius liber⸗

tate iſta 2 dñatõe. Interpᷣtat
em maria amarũ mare. Ma

re em̃ debet eſſe pᷣlatus.i.cõ⸗

gregatio vt oĩa fluenta doctri
naꝝ ⁊ grarum in ipᷣm defluãt
et tñ nõ redũdet vel creſcat in

ſuꝑbiã. Sicut legit᷑ in pꝛimo
Ecẽs. Oiĩa flumĩa in mare in
trant et mare nõ redũdat. oĩa
etiã flumina tentationũ ⁊ tri⸗
bulationũ in ipᷣm intrare de⸗
bent.ita tamẽ vt ipſe non re⸗
dundet ꝑ impatientiã aut cõ
ſenſus ſeu delectationis reflu
xum,.Omnia etiã flumina ali
enoꝝ peccatoꝝ in ipſum itra/
re debent per alueos ↄfeſſio/
num:⁊ ipſe inde nõ redunda
re per contemptũ et aſperna⸗

tionem contitentiũ:vt nec il⸗

la intundat in confitentiũ ob
pꝛobꝛiũ et contemptũ:nec in
vanam gloꝛiã creſcat:aut ela⸗/

tionẽ intumeſcat ex eoꝛũ ſuſce

ptione:quẽadmodũ mare ⁊

tot ⁊ tantoꝛum fluminum in-
greſſu:nec in vna gutta redũ
dat aut creſcit. Magdalena
vo iterpꝛetatun magniſica vl!

pᷣmunita vel turrenſis ſeu de

fenſibilis: que omnia omni⸗

cõueniẽtius ſedet in coꝛde pᷣ/

lati q; magnanimitas ſeu ma
gnificentia. Unde ad Joſue

dicit dominꝰ in pmo.Cõfoꝛ
tare et eſto robuſtꝰ. Nihil em̃
in duce exercitus pernicioſi/
us reperiri poteſt qᷓ; puſillani
mitas.quoniã puſilanimita/
te ſua non ſolum ipᷣe concidit
animo:ſed etiam oẽs bellato/
res deijcit. Debet etiam pᷣla/
tus eſſe pᷣnunitus hoc eſt pꝛe

alijs munitus vel pꝛemuni⸗/

tus per ſcientie clipeuʒ. vt ait
Bꝛegoꝛius. vt et pꝛe ceterꝭ ip/

ſe iacula tentationum ⁊ tribu
lationum perferat et alios p
ſcientie clipeo muniat. De⸗

bent etiam turreſes eſſe: vt in
turre.hoc eſt in arce:non ſo⸗
lum ſpeculationis et pꝛouiſi-
onis vt ſpeculatoꝛ inhabitet:

ſed ettã vite ſublimitate ſubdi

tis ſuꝑeminere:et hũilitate q
nihil magis ſplẽdeſcit in ce-
uice pontiſicis lõge ſubditis
ſuꝑeſſe. Turris em̃ in om̃i ar

ce atq; pᷣmunitione ſpũali hbu
militas intelligenda eſt. Cur
renſis ſibi debet eſſe de inb⸗o⸗
bitatõe turris huiꝰ ⁊ turritus
vt in cõꝑatiõe ſubditi muranni

ſimpliciter videant᷑. Ipſe vᷣo trẽſe exhibere ðbet plat toti .
quaſi turrili altitudine eis ſu/ augmẽt ⁊ cuiuſtibet cre ſens

pemineat. Sequit (maria ia ſpũalr. Joſeph igit intertat
cobi ⁊ Joſeph mr Jacobus creſcẽs vel augmẽtũ.et ſignifſi

luctatoꝛ vel ſupplãtatoꝛitem cat illos q vel in ſeipſis ſpũa⸗/
ſupplantãs feſtinantẽ vel ſup libodimerſiõib creſcũt in ge⸗
plãtatoꝛ cõſilij interpᷣtat᷑. Pꝛe neratiõe alioꝝ ſicut doctoꝛes
latus igit᷑ debet eſſe mr omni et pᷣdicatoꝛes. Sequit᷑(et mr
um ſupplãtantiũ atq; luctãtiũ filioꝝ zebedeiebedeꝰ dona⸗
ſpũalr.hoc eſt oĩm eoꝛũ qͥ vel tio ſeu donatus.mater ſ filio
ſtrenuitate certandi munduʒ rum zebedei: mater eſt filioꝛũ
et carnẽ ⁊ demonia eijciũt. vł donationis. filij donatiõis qᷣ
q aſtutia ſapie q̃ſi ſuplãtan/ xpᷣo dño donati ſunt oẽs ele⸗
tes vincunt. Itẽ ommiũ eoꝛũ cti accipiunt.de quibo ipemet

q̃ cum dñno luctant᷑ et benedi dicit in. v. Joh. Om̃e qð dat

ctiõeʒ ab co ĩpꝛobitate oꝛõnũ mihi pater ad me veniet.Etĩ

extoꝛqueãt.ſicut Jacob feciſ viij. Nume.de leuitꝭ ſpecialr

ſe legit in. xxxij. Geñ. Et om̃i dicit᷑dono donati ſunt mihi

unm eoꝝ qͥ fratrẽ ſuũ bmogeni Aduertendũ eſt aũt ꝙ maria
tum hoc eſt aĩalem veterẽ ho ðꝛ bis. vt duplex amaritudo
minẽ in ſeipſis ſupplantant et q̃ maxĩe in pᷣlat eſſe debet in
a poſſeſſione qdamodo here ſinuet᷑.Pꝛima eſt amaritudo

dltati deijciũt. Aetus em̃ hõ zʒeli de qua ð⸗. zelus dom tue

2 nouus ſicut caro ⁊ ſpũs fra comedit me.Scõa eſt amari

tres ſunt. Sed vetus hõ ſiue tudo GSpaſig de q̃ apłs in

al. Filioli mei quos

aaialis pmogenitus. ſicut legi iiij.ad nos
o. de vtrach l. xij

tur in. xv.pme ad Coꝝ. Etp / iteꝝ parturi

us quod anĩale eſt deinde qð ſecũde ad oꝝ. Quis ĩfirma

ſpũale. vitã ̊ totã ſibi vendi⸗, tur ⁊ nõ infirmoꝛ. Quis ſcan
care vult tanq; hereditariã in daliſat᷑ ⁊ ego nõ vroꝛ Simi/

ſpũalitas ꝑ bñdictiõcʒ pripit duplicem ſollicitudineʒ quã
2 aialitatẽ ſupplãtat Deide ſe debet gerere de ſubditis. ſpi⸗
quit (Et ioſeph mr Quia ma ritualeſ? tꝑalẽ, vel ꝓpter ma

vnoq̊q; noſtꝝ aĩalitas: ſed eã milr ⁊ mð bis dicit᷑. vel ꝓpter

S—

— =vGðSl

S ——— —

— —

n
ni

ſet

i⸗

trum du

olium

potiſſimũ cõſiſtit pᷣlatoꝝ offi/
cium. Quatuoꝛ vᷣo noĩia ma/
gnitudine Jacobo Joſeph et
zebedus q̃tuoꝛ inſinuãt q̃ ma
xime q̃rere debẽt pᷣlati in ſub/
ditis. Pꝛimũ eſt munitio.ſ.vt
in loco tuto ſint et munito q̃ſi
in turri. Tꝑe em̃ belli ad ar⸗

cẽ cõfugiendũ ⁊ in ea ſolũmo qͥ
do manendũ. Secũdũ eſt lu

cta hoc eſt ſtrenuitas ſpũalis
certaminis ad quã docere de
bent ſubditos et modis oĩb⸗
anĩare. Terciũ eſt augmentũ
et ꝓfectus ſpũalis ad qð iugi
ter hoꝛtãdi ſunt.ſicut dicebat

Petrus in.ij.pꝛime canonice
ſue,. Lac inqͥt ↄcupiſcite vt in

eo creſcatis in ſalutẽ. Quartũ
vo gratitudo eſt ꝑ quã filios
donatõis ſe recognoſcũt ⁊ ni
hil hre boni niſi donatum.vt

in arce igit᷑ ſeu turre cõmoꝛet᷑

qa foꝛis nõ eſt niſi moꝛs atq;

hditio In mote inqt dñs ad

Loth.xix.Geñ.ſaluum te fac.

Pꝛimũ cõmengadi ſunt ſub
diti vt ſtrenue ac ſapiẽter con

tra diabolũ dumicent:⁊ aĩan⸗/
di.qð intelligit᷑ in iacob. vt ĩ
doms ſeu datis creſcãt et tale
ta ſibi coõmiſſa multiplicẽt qð

△

im duplex officiũ pariendi
ſcʒ ⁊ educandi In bo duob⸗

intelligit in Joſeph.vttotum
diuine donatiõi tribuant.ſ.et

ꝙ in arce tuti ſũt:⁊ ꝙ in luctu

ſuꝑioꝛes:⁊ ꝙ; in donis dei cre
ſcunt.hoc eſt: totã ſecuritatez
ſuã:totum ꝓfectũ:totã victo⸗

riam:ſoli diuine dñationi tri⸗

buant q in ʒebedeo intelligũ⸗

tur. Sequit᷑ in bis Math.

Et cum ſero factũ eſſet venit
daʒ homo diues ab arima⸗

thia noĩe Joſeph qͥ ⁊ ipſe di
ſciplus erat ieſu/. Scðm mar

cũ in.xv.ſnobilis decurio) q

aũt eſſz nobilitas: q̃ ve diuitie

Aucas aperit in.xxiij.di.Qui
erat decurio vir bonꝰ ⁊ iuſt?·
hic nõ conſenſat᷑ ↄſilio ⁊ act
bus eoꝝ:hic acceſſit ad pilaazsb
tũ ſm lucã ⁊ Math.et petijt
coꝛpus Jeſu. Marc?ꝰ vo ſcri⸗
bit(⁊ audacter introiuit ad pi
latũ) Coꝛpꝰ ieſu eccleſia eſt iu
xta miſteriũ q̃ adhuc in crucae

ſcipliue tota pendet ↄfirxa. Jo
ſeph vo pᷣlatus quicũq; eſt q

debet eſſe ioſeph creſces dꝛno
bus modis q̊s diximuſ. Jde

igit᷑ ẽ accedere ad pilatũ ⁊ pe/

tere coꝛpus Jeſn qð ingredi
ad pharaonẽ ⁊ dicere:dimit /
te populũ men.⁊ ideʒ typꝰ ibi

pharaonis et hic pilati. Hoc

..

Capitulum
igitur eſt officiũ pᷣlatoꝝ acce/
dere ad pylatũ ⁊ petere coꝛpꝰ
Jelu.hoc eſt petere ei qeteʒ a
pilato:⁊ hoc in bono ſicut ſu/
ꝑius illud accepimꝰ Quieteʒ
gũt intelligimus hic a pᷣſenti/
bus erũnis. In malo vᷣo pua
tus tipũ gerit diaboli et mun
di ⁊ veteris hoĩs:et vniuſcu⸗
ſuſq; qui ſeipſuʒ in cruce pcti

ſuſpenſum detinet. Iſta 8 de

bet eſſe inſtantia ⁊ ſollicitudo
pᷣlatoꝝ obtinere.ſ.liberatõem
coꝛpis ieſu ab hmõi cruce. B
eſt liberatõem eoꝝ qͥ debẽt eẽ
coꝛpus eius miſticũ a pecca
to. Et recte dicitur ab arima/
chia fuiſſe,. Arimathia em̃ in⸗
terpᷣtat᷑ vigilia donatiõis dñi
vel ſuſcitãs donũ dño.ð vigi
lia igit᷑ donatõis dñi.i.de ſol⸗
licitudie ſpũali velut ciues et

indigene debent eſſe pᷣlati.nõ

debent eſſe de doꝛmitatõe ini
Itatis.⁊ debent eſſe ſuſcitan/
tes donũ dño nõ iram qͥ ⁊ ſu
ſcitare debẽt moꝛtuos ĩ pctis
vt ſe offerã donũ dño. ⁊ ĩpe⸗
trare pplo dona graꝝy a vño.
Debet eſſe pᷣlatꝰ nobilis decu
rio.i.nobil in decalogi intelli
gẽtia ſil ⁊ obſeruãtia.ñ debet
elſe ſic vn de pplo in eis qᷓ dei

ſũt. hoc em̃ eſt qd magna ira

ſua minat᷑ dñs Eſa.xxiiij. Et
erit ſicut pplłus ſic ſacerdos.

Quibo em̃ pᷣſunt pᷣlati digni/
tatis officio: trãſcẽdere debẽet

et meritis. Diues debet eẽ pᷣ⸗

latus duobus modiſ.Pꝛimo

mltitudine ⁊ magnitudie gre

gũ.vñ Pꝛouer.xiiij. In mul

titudine ppłi dignitas regꝭet
i pauꝑtate plebis ignominia

bncipiſ. Oilticudinẽ igit ſub
ditoꝝ debet hr̃e fideliũ VUnð

⁊ inter diuitias Job nũerant᷑
ſeptẽ milia ouiũ.Debet eẽ di⸗

ues auri celeſtis ſapĩe ⁊ argẽ/

ti ſacre eloq̃ntie. Diues debet

eẽ frumẽti vini ⁊ olei ſpũaliuʒ

qͥ tãtũ ppłm paſcẽdũ ſuſcipit

Nõ em̃ de pauò granis tan/
ta mltitudo refici pᷣt.Et dʒ eẽ
diſcipulus ieſu. De ſcola qp⸗

pe illiꝰſola aſſumẽdi ſũt recto
res aiaꝝ:⁊ ſub eo vt vſualr di
cit᷑ debẽt inciꝑe qͥ ad magiſte
riũ ſpũale ꝓmouent᷑.vñ et ad

pilatũ dicit dñs ieſus.Inter⸗

roga eos qͥ audierũt ſq; diſci⸗
pulos.ſoli em̃ illi de ſacra do
ctrina ⁊ diſciplina audiẽdi ſũt

⁊ interrogãdi qͥ eam audierũt
vo dicit: occuli pter me⸗
tũ iudeoꝝ: hoc eſt cõfitentiuʒ

ſeu laudantiũ: ad hũilitatẽ re
ferenduʒ eſt:q̃ ꝓpter hmõi me

Apes xpᷣi diſcipulos facit oc
cu

ltos. QOd aũt addit LZucas

qa erat vir bonꝰ ⁊ iuſtus qͥ ex
pectabat regnũ dei:qͥ nõ con

ſenſerat cõſilio ⁊ actibꝛ eoꝛum

paucis vᷣbis diſciplinatũ dñi

cõpꝛehẽdit.Doctrina ⁊ diſci/

plina dñi pᷣmuʒ viros efficit.

ſicut ecõtrario carnis pꝛudẽ/
tia ⁊ ſapiẽtia mũdi ⁊ ſcola dia
bolica ꝑuulos. Sapĩa em̃ et
virtꝰvirũ efficiũt.⁊ ſcola xpᷣia
na ſcola eſt ſapiẽtie ⁊ virtutũ

ꝓpter hec clamat ſapĩa in pꝛi⸗/

mo Pꝛouer. Vſq;qͥ̃ paruuli
negligit ifantiã ⁊c̃. Deinde fa
cit bonos hoc eſt dulces ⁊ be
niuolos in alios. Tercio iu/
ſtos hoc eſt veraces atq; fide
les in deũ pᷣmũ ⁊ deĩde in ali
os.Quarto ſuſpẽdit ſpe ad fu
tura ⁊ auellit a pᷣſentibꝛ.Oĩis

em̃ diſciplus xpᷣi xpᷣianꝰ Pꝛi/

mũ eſt vir hoc eſt robuſtꝰ ĩ ſe.

Deinde bonus in alios. Ter
cio iuſtꝰ qð põt intelligi diſci/

plinatꝰ ſ̃ᷣim vnũ modũ.Quar
to vo ſpe fixꝰ in celeſtibꝰ. In
pᷣs.tñ tria tĩ ↄtinere videtur
xpᷣiana doctrina. Bonitatem
inqͥᷣt ⁊ diſciplinã et ſciaʒ doce

*.

me. qð eſt: fac me bonum ⁊ iu

ſtũ ⁊ ſcienteʒ ſeu ſctm̃. in quo

bono ſcʒ ſcia virilitas eſt at

robuſtas. VUñ Pꝛouer.xxiiij.

Vir doctus eſt robuſtꝰ z va⸗/
lidus ſimiir ⁊ ſpes futuroꝛuz.
Scientia em̃ que eſtñ véna bo
ni et mali cognitio a fallacibꝰ
bonis.i.pꝛeſentibus quoſcũ⸗/
q; illuſtrat:abducit et abſtra⸗
hit:⁊ ad vera que futura ſunt
pertrahit et ſuſpendit.Qð¶ au
tem dicitur quia audacter in
troiuit ad Pilatum ſatis in/
nuitur in hoc quia magnitfici
coꝛdis atq; magnanimi de⸗
bent eſſe pꝛelati. Ande ⁊ mo
vſes arguitur a domino in ter
cio Exodi.ꝓ eo ꝙ voluit excu
ſare ſe ꝙ nuncius iret ad pha
raonem paruitate ſua. Quis
ergo inquã ſum vt eã ad pha
raonem et educam filios iſra
el ð egipto. Et in quarto eiuſ
dem. Iratus eſt ei dominus
ꝓ eo ꝙ lingue tarditatè et im/
pedimentum allegabat auda
cter ergo eũduʒ in officiũ pᷣla
tiõis ⁊ pᷣdicatõis hoc eſt ĩ ee
cutioneʒ officij qtẽſcũq; dũs
iuſſerit. NHon em̃ eſt qui time
re ðᷣbeat tãti reg nücioslreg
ſui lr̃as deferẽs ⁊ ſigillo regio
vV 2

=SS

Capitulũ
cõmunitas. He ſunt ſacre l̃e
ꝓ q̃ꝝ cõfirmatione ⁊ teſtimo/
nio chꝛiſtus dei patris cara⸗
cter figura et imago dei cruci
goppẽſus eſt. ⁊ he ſunt teſtamẽ/
tum quod appeſione tãti ſigil
li ⁊ tãti teſtatoꝛis moꝛte cõfir/
matum eſt.ſicut legit᷑ in.ix.ad
Hebꝛe. Autoꝛitate igit᷑ tãti re
gis fretus tãq; autẽtico ſigil/

lo validiſq; lĩis munitus pi⸗

latum ſpũaleʒ dei nũcius au/
dacter adeat:⁊ a pilato illo ſu
ꝑno ſcʒ iudice coꝛpꝰ ieſu.i.ce/

tum pᷣdeſtinatoꝝ:vt de cruce

liberet᷑ peccati ſecurus petat.

vel a malo pilato ſacrꝭexhoꝛ⸗
tatõbo et obiurgatõib.Quid
em̃ eſt aliud ſermo pᷣdicatõis
peccatoꝛi cuicũq; ppoſitꝰ:q;; qᷓ

dam dei apud pilatũ petitio.

Putreſcit hodie coꝛpus ieſu
in cruce pcti.i.cetus eoꝛũ qui
coꝛpus eiꝰ miſticũ eſſe debue
rant. eoqꝙ deſit ioſeph qᷣ ꝓ li/
beratiõe eius interpellet.in qᷓ
aparet negligentia et inlideli
tas pᷣlatoꝝ qͥ coꝛpus dñi ieſu

miſticũ tã hoꝛribiliter in cru/
ce iſta infernali pẽdere conſpi
ciũt:a coꝛuis infernalibo et ce

teris auibus imundis ⁊ feris

depaſti vident:⁊ ꝓ eius libe/
ratione nõ ſatagunt.⁊ hoc eſt

—

qꝛ ⁊ ſoſi in endem dãnatione

ſunt.qᷓ;diu em̃ in cruce ipſi pẽ

dent tamdiu pendentẽ depo/

nere nequeũt. Ve pilato de/

terioꝛiba atq; neqͥoꝛibus q ði

nũcios in hmõi petitiõe exau

dire renuũt:ci ille ioſeph au/
ierit. VUe illis qui ↄtradicũt
dei nuücijs ⁊ officiũ pᷣdicatio/

nis impediunt qͥ ⁊ hmõilibe

pilatus m Marcũ cẽturio⸗
nẽ interrogat:vtꝝ iaʒ eẽt moꝛ
tuus:ſaꝶq inſtruit iudices ani
maꝝ vt non pꝛius deponi de

moꝛtẽ dñi ꝑ inſtantiã pᷣdica/

di coꝛpus et im MDarcũ(do
nauit ei coꝛpꝰ) Miſtice ſigni

ficat carnifices ſpũales.i.de/
mones qᷓſi autoꝛitate diuia et

——

pcepto coꝛpus eccleſie degẽ⸗

— — — — —

rationeʒ de cruce vicʒ peccati
ſe opponũt. Neq; em̃ iudei ne
qʒ gẽtiles oppoſuiſſe ſe ioſepyh
vel dñici coꝛꝑis depoſitiõem
impediuiſſe legunt᷑. CX auteʒ

— — — — —

cruce pnie vł diſcipline q; ibi
moꝛtuꝰ fuerit vetus iubeant.
MDiſtice vᷣo ꝙ poſt moꝛtẽ do
mini Jeſu coꝛꝑis eius libera
tio ⁊ a cruce depoſitio impe/
trat᷑:liberatõem ſigniticat gẽ/
tilis ꝓpli de cruce peccati poſt

— —

toꝛũ. Qõð vo ſequit᷑ in verbis
Math.(quia pilatꝰ iuſſit red

fd — — —

—
—

— — —.

—
—

0

pturos. Vnde Eſa.xlij. Ipſe

auũt ꝓplus direptus et vaſtatꝰ

facti ſunt in rapinaʒ.nec eſt ꝗͥ
eruat in direptönem nec eſt
dicat redde.Et in eo dicã aqͥ

lone da:⁊ auſtro noli ꝓhibe⸗
re. Moꝛalr vᷣo oĩs penitens
atq; cõuerſus:⁊ ſe reddi dño

quia ſuupſius debitoꝛ erat. et

ſe q̃dãmodo dat dũ ex chan⸗
tate ſe offert dño. Aliter pila⸗/

tus iuſſit reddi coꝛpus.ſic et ĩ
mMultis inſtãtia pᷣdicatoꝝ coꝛ-
pus obtinet:dũ coꝛꝑalr tm̃ H

eſt exteriꝰ tm̃ ↄuertunt᷑. So⸗/

lum em̃ coꝛpus iuſſit reddi pi
latus.velut igi carnifices pi

lati ſolum coꝛpus reddũt qui

coꝛꝑalis ↄuerſatõis ſue ſolaʒ

ſupficiẽ ⁊ ſarpillariã offerunt

Abbates vo ⁊ pꝛioꝛes de aĩa

bus monachoꝝ ſuoꝝ paꝝ ſol

liciti:iubent de cruce diſcipli
ne dauſtral mira ſacilitate de

poni coꝛꝑa monachoꝝ ſuoꝝ:

dü ea relaxãt ad coꝛpales de/
licias.⁊ hoc q dẽ milta facilita
te. Quid igit᷑ alið eſt iuſſit ab

bas vel poꝛ vt de cruce diſci⸗

pline hmõi vl ſapie pnie in qᷓ
coꝛpus tuü pendebat relgxes
in tuã ꝑnicie:niſi ꝙ pilatꝰ iuſ/

tibus reddituros:et ipᷣm cetũ ſit reddi coꝛpus. Qui vo apꝰ
pdicatoꝝ q̃ſi dono illud acce

iniqs iudices ꝓ innocentum
liberatõe ſupplicãt:ioſeph iſti
us imitant᷑ exepluʒ. Iniqͥ vᷣo
iudices plerũq; inſtãtia eoꝛũ
iducti: iubẽt reddi coꝛpa:retẽ

tis ſibi facultatibus eoꝝ.ibi ꝙüK
veraciter ðꝛ Pilatꝰ iuſſit red/

di coꝛpus:dum nudũ innocẽ
tem dimittũt. VUñ Job. xxiiij
Nudos dimittũt hoĩes indu
mẽta tollẽtes. Nudũ em̃ red/
ditũ fuit coꝛpus dñi ieſu ſimi
liter ⁊ in his qͥ coꝛꝑe ſolo regi
oni ſe reddũt vt vulgo dicit᷑.
vere dici põt Pilatus iuſſus
reddit coꝛpus Qui nec coꝛpꝑe
xpᷣiani eſſe volunt deterioꝛes
ſunt pilato:qͥ ſaltẽ iuſſit reddi
coꝛpus ad petitionẽ Joſeph.
Sequit᷑ in verbis Johᷣ(Et ꝑ
miſit pilatꝰ.venit &̊ ⁊ tulit coꝛ
pus ieſu) in eodẽ Jo.Cõgru/
it hoc cetui doctoꝝ ⁊ pᷣdicato
rũ:vt ferãt coꝛpus Jeſu.i.ec⸗
cleſiã.ſicut leuite qᷓndã archã
federis:⁊ vt poꝛtent eã.i.ſup⸗
poꝛtent eam ſicut colũne:⁊ vt
poꝛtent eã patiẽdo ⁊ cõpatiẽ/
do.Venit aũt ⁊ Nicodemus
ſm Joh.qͥ venerat ad Jeſuʒ
nocte pmũ ferẽs mixturaʒ ⁊c.
Venit inqua; vt ei ſepulture
officiũ ipẽderet: Hõ eĩ ꝓdeſt
vV 5

Capitulum

ſpũaliter crucifigi ⁊occidi pec
catoꝛes niſi ⁊ſepultura eis ſpi
ritualis ĩpendatur. Abſcon⸗
dendus em̃ eſt vetus hõ poſt
q; crucifixꝰfueritĩ ſoſſa hũili/
tatis.Et bñ ↄueniũt Joſeph

XILIHI

ſeu victoꝛ pplus adeſſe debet

ſepulture veteris hoĩs.i.pnĩe
Nõ em̃ expedit intrare ſepul
crũ pniĩe niſi vicioꝝ ꝓplo triũ/
phato ⁊ donec victoꝛ ꝓols vir
tutũ aduenerit. Sicg moꝛs

⁊2 Nicodemus ad ſepulturaʒ veteris hoĩs ipᷣa ↄtritio:ſuda

dñi ieſu. Joſeph em̃ interpᷣta riũ q̃ͥ totꝰopꝑit᷑ ↄfeſſio.ipſa em̃

tur augmentũ.⁊ nicodemꝰ in
cludens iudicio, qꝛ ⁊ augẽda
ſunt penitẽti bona oꝑa vt re/
dimat iacturaʒ mali ↄſumpti
tꝑis. Vñ tumuli ↄgeri ſolent
ſuꝑ moꝛtuos de terra deloſſa
vt tantũ ſuꝑemineat ſepultu⸗
re tumulus terre circũiacenti
q̃ntũ inde detractũ eſt ꝓfũdi⸗
tati ſepulchꝛi.Sic bona vita
penitẽtis tãtũ ſuꝑeminere de
bet bone vite pᷣterite qntũ de
ea detractũ eſt ꝑ pctã. HNõ vi
det᷑ ſepultura eſſe neq; loc? ſe/
pulcri: vbi circũiacẽti terre ñ
ſuꝑeminet tumulus. Sic nõ
videt᷑ eẽ vera pnia vbi pᷣterite
bone vite nõ ſuꝑeminent oꝑa
peniten. Hicodemꝰ vo inter/
pᷣtat᷑ icludẽs indicio vł victo
ria ppli ſeu victoꝛ ppłus in q̃
nobis inſinuat᷑qꝛ ĩcludẽdus
ẽ vetꝰhõ vt nihil eiꝰappareat.
et includedus ẽ etiã nouꝰ.in/
cludẽedus inquã qð ẽ ꝑ timo⸗
rẽ iudicij.Silr ⁊ victoꝛia ppli

reuelatio turpitudinũ noſtra
rũ ꝑ ↄfeſſionẽ:velatio eſt earũ

ab oculis dei. loſſa vᷣo.l.pfũ⸗/
ditas ſepulchꝛi hũilitaſ:petra
in q̃ hmõi ſepulchꝛũ exicidit᷑:

eiuſdẽ hũilitatꝭ ſoliditaſ. Sar

cofagũ ſuijpſiꝰ cuſtodia.i.ð ſe
ipſo ſollicitudo.hoc em̃ ꝓpꝛie
carnes veteris hoĩs comedit

et cõſumit.vñ ⁊ ſarcofagũ ap

pellatũ putãt quaſi comedẽs
carnes. Agger terre:tot pctõ
rũ aceruus quẽ velut onꝰ ſuꝑ
ſe ſꝑ ꝑiugẽ recoꝛdationẽ poꝛ⸗

tare debet. Lapis magnꝰ ſuꝑ

ĩipoſitꝰ: firmitas ꝓpoſiti ꝑſeue
rãtie.Epitaphium:moꝛt me
moꝛia:vel iug pctõꝝ recoꝛda
tio. Qui iſepulto s eos qs ſoũ
aliter atq; ſalubꝛiter occidert
⁊ cruciſixerũt.i.cruci penitu/
dinis affixerunt derelinquũt
Pꝛimuz ſeptir

op? miſcdie
qð ĩ Thobia cõmẽdat᷑ iij.o⸗
mittũt ſpnalr:ſepulturã.ſ.ſpũ
alẽ hmõl moꝛtuoꝝ. Scðo in

2‚„0⁊ ꝛMiuD.r— 2
Srh O

= —

— łU—, — — —

S=

SS

S

hũaniter atq; inaniter in eos
crudelr agunt.feris em̃ auib⸗
infernalib depaſcẽdos illos
et deuoꝛãdos nudos ⁊ peni⸗
tus ĩdefenſos relinquũt.imo
qð deterius vt videt᷑ exponũt
et etiã apponũt. Debet igit᷑ ex
terioꝛis cõuerſatõis decoꝛ q̃ſi
tumulus qͥ dã:⁊ tumulus pᷣte
rite moꝛtꝭ hoꝛroꝛẽ abſcõdere.
vt oĩno nihil eiꝰapareat.Cõ
pellẽdꝰeſt etiã penitẽs vt moꝛ
tuũ ſuũ veterẽ ſcqʒ hoĩem ſepe
liat ⁊ oĩno abſcondat. Moꝛ/
tuo em̃ nullũ ſpectaculũ hoꝛ⸗
ribiliꝰ et quẽadmodũ oculis

nature exterioꝛibo moꝛtuo to

talr nihil eſt ad videndũ foꝛ⸗
midoloſius:ſic oculis gratie
moꝛtuo ſpũali et moꝛte eiꝰ id
eſt pctõ nihil ad videndũ hoꝛ
rendiꝰ.Hoꝛrẽdiſſimũ igit᷑ de

ſe ſpectaculũ facit qͥ ſe ſic moꝛ
tuũ.i.pctõꝛem oñdit. Quid &
dicemꝰ de his qͥ pctã ſua oſtẽ

tant ad gliam ⁊ tanq; laudes

ſuas ea pᷣdicãtſũmoꝑe ſtudẽ⸗

tes vt in hoc ſpectaculũ hoĩ/

bus ſe faciãt: niſi ꝙ moꝛtuos
ſuos circumferũt:vel vt hoꝛ⸗
roꝛẽ hoĩbo incutiãt:vel quẽad

modũ fieri ſolet vt eos ad cõ
patiẽdũ ſeu vidicãdũ ꝓuocẽt
⁊ iducãt:quẽadinoduʒ in.xix.

1

Judicũ Leuites vxoꝛẽ pꝛiã
nepharia pollutiõe oppꝛeſſa,
in fruſta ↄcidit. et ꝑ ſingulas
tribo iſrł ſingla fruſta miſit vt
eos vtiq; ad cõpaſſionẽ ĩdu/
ceret ⁊ ad vindictã tãti ſceler?
ↄcitaret Heu ſi qs oclos oẽs
plateas mũdi hmõi moꝛtuo/
rũ cadaueribo ſtratas ⁊ aper
tas videret vt vere ſpũalxr illð
ĩpletũ ſit Poſuerũt moꝛticina
ſer.t.eſ.vo.ce,⁊c̃.⁊ nõ erat qui
ſepeliret. Per ↄtrariũ aũt ſe/
pultura ↄtraria ⁊ moꝛs noui
ſcʒ hoĩs accipiet᷑ vt foſſa ſiue
fouea in quaʒ ſepe ſepeliẽdus
igredit᷑ aut resipᷣa ſicq̃ᷓ̃m ma
le cõcupiſcit aut ipᷣa ↄcupiſcẽ
tia mala ꝑ ↄſenſum igit᷑ in fo

ueam hmõi maledictã ingre⸗

dit᷑. Sudarium vᷣo ipſe tene/
bꝛe ignoꝛantie vel erroꝛis q/
niam eis oculis eius et facies
tota velatur vt nõ videat.Ag
ger vᷣo terre quem ſibi ſuper/
poſuit turpitudo eſt exterio⸗
ris conuerſationis habitꝰ ſczʒ
et geſtus. Vel poſſumus ĩtel
ligere aggerem ↄſuetudinẽ ex
illa autoꝛitate, Difficile reſur⸗
git quem moles pꝛaue cõſue-
tudinis pꝛemit. Epitaphi/
um vᷣo habitũ inceſſum reli⸗
quamq; ↄſiſtentiã exterioꝛem
V 4

C apitulu

ex illo Ecci.xix. Amictus coꝛ teraq; maledictaꝝ ſepultura

poꝛis ⁊ riſus dentiũ ⁊ ingreſ⸗
ſus hoĩs enũciat de eo.ſ.qs ⁊
qualis ſit:quẽadmodũ epita/

phiũ. Poteſt intelligi et aliud

epitaphiũ infamia. crucẽ aũt
Debet habere ad caput et pe⸗
dem tumuli qͥ xpᷣianã ſepultu
rã ſpũalem habuit ⁊ initiũ ſcʒ
ſue ſalutis ⁊ ↄſũmatiõem dñi

ce cruci attribuat vel vt a ca⸗

pite intellectus ⁊ cogitationũ

vſq; ad extremuʒ opeꝝ que ꝑ

pedes intelligimus:pnĩa oc/
cupet ⁊ claudet.i.:vt ꝓ oĩbus
agat᷑ et ꝓ om̃iba ſatiſfiat. Nõ
eſt aũt obliuiſcenduʒ qtiẽs de
ſepulturꝭ hmõi agat᷑ cadaue/
ra inſepulta excõicatoꝝ eſſe:⁊
moꝛte turpiſſima damnatoꝝ
et eoꝝ qui amicos nõ habent
aut ſacerdotes qui extremũ il
lud humanitatis ſepulture vi
delicet eis impendãt obſequi
um. Aut qð veriꝰ eſt iter moꝛ
tuos moꝛtui ſunt.viui em̃ ſpe
ctacula moꝛtuoꝛũ nõ ſuſtinẽt

rũ officia hic ex induſtria pᷣte
rimus vt ea latiꝰ ex oꝛdie qũ
memoꝛia moꝛtuoꝝ agit᷑ in de
clamatõnibo ad ꝓplm ſiue ex/

hoꝛtationibo pſeqmur. Nũc

aũt reuertamur ad textũ Jo.
quo dicit᷑ Venit aũt et Ni-
codemus qͥ venerat ad Jeſũ
nocte pᷣmũ ferẽs mixturã mir
re ⁊ aloes q̃ſi libꝛas centum)
Duan iſtaꝝ ſpecieꝝ mirra cõ

ſeruãtia eſt. aloes ᷣo ↄſeruati

uum ſil ⁊ purgatiuũ. In mir/

ra igit᷑ ſollicitudinẽ ⁊ cautelaʒ⸗

cõgrue accipimus:q̃ mala q⸗
dem ſi inferunt nõ expurgat
aut eijcit.ſed qᷓ minꝰ adueni⸗
ant obſiſtit. Sic et pñtes mo
leſtie mundũ qͥdem ⁊ puꝝ ſer
uant coꝛ a vmibus cõcupiſcẽ
tiaꝝ ⁊ putredine voluptat et
oĩno arcent ⁊ abigunt ⁊ qͥ mi
nus ſe ingerunt valide q dem
obſiſtunt Coꝛ aũt vomitũ cõ

feſſiõis niſi occaſionalr laxa⸗

—

re nequeũt.Aloe igit᷑ qd vtrã

neq; moꝛtui feras vel aues vl q; virtuteʒ obtinet.ſ.cõſerua/
a ſe vel ab alijs abigũt.Qua/ tiuã et purgatiuam:⁊ ſacra ex
liter aũt nulli funeris ſibi põ/ hoꝛtatio ⁊ viuax moꝛtis me/
pam faciũt ⁊ ambitionẽ ſepul moꝛia et timoꝛ dñi cõgruẽter

chꝛi:ſepulchꝛa q̃ in ſublimi ſi accipit᷑. X aũt ſacra exhoꝛta-

bi extruãt nõ ſolũ coꝛꝑalr ſed tatio ↄſeruatiua ſit ex libꝛo ſa

ꝓut pñtem ad locũ attinẽt ce piẽtie in xvj/palam eſt: vbi öd

Folium CLVI

Sermo tuus eos qͥ in te cre Miſceri igi᷑ debent inuicem
diderũt ↄſeruat. X aũt ⁊ pur mirra ⁊ aloes:qm̃ altera inet᷑
gatiua ſit ibidẽ dicit᷑. In me/ ficax eſt ꝑ ſe. Iſta igi᷑ ſüt que
moꝛia ſermonũ tuoꝝ extermi in ſepultura coꝛꝑis dũi Jeſu
nabant᷑. Et in euãgelio mlto qð vtid; ecclia adhibere de⸗
tiens ðꝛ. Eijciebat ſpũs vᷣbo. bẽt Joſeph ⁊ Hicodemꝰ.i.pᷣ
Idem dicimꝰ et de memoꝛia lati ⁊ doctoꝛes. ꝓpter hoc eniʒ
moꝛtis. Unð illud Ecci. vij. oꝑuerũt vermeſ ꝓ maioꝛi pte
In oibo oꝑibus tuis memo⸗ ecclłiam dei.qꝛ ſepultura eius

rare nouiſſima tua ⁊ ĩ eternuʒ; ioſeph ⁊ nicodemꝰ nõ aſſunt

nõ peccabis. Purgatiua etiã d mixturꝗ mirre ⁊ aloes adhi
eſt., vnde Hieronimꝰ. Yacile beant. HNõ attẽdũt multi pᷣla

cotẽnit oĩa qͥ ſe cogitat moꝛi/ toꝝ dñici coꝛꝑis qð eſt ecclia
turũ.Cõtemnit.i.de coꝛde ab ſibi ſepulturã incũbere. ⁊ iðᷣo
ijcit.⁊ hoc etiã oẽs videmus nec mirꝛã nec aloen pᷣparant:

qꝛ dum moꝛs ipſa pᷣſentit:vo aut ſi alteꝝ pᷣparãt non cõmi-
mitus ↄfeſſionis adeſt ſentiẽ ſcent. Debent aũt de mirra et
tibus. VUnde et qͥba moꝛs im aloe miſceri libꝛe cẽtũ.nõ em̃
minet maxie ↄfitent᷑. Idẽ ma quarta ꝑte vũ im̃ coꝛpꝰ cõdi/
nifeſtũ deij.Ecci. Timoꝛ dñi re poterit:neq; tribo. aut trib⸗
expellit pctm̃ q̃ſi medicina la ſalis granis ſalliri:maioꝛẽ ꝑtẽ
xatiua. Et ex ꝓuerbuᷣs mult in veritate putrefieri ⁊ a ꝓᷣmi

locis.ſ.ꝙ ↄſeruatiuꝰ ſit timoꝛ bus ↄſumi velle vident᷑ qͥ de
maniteſtũ eſt Pꝛimũ ex.xiiij. aromatibo qð vix ecclia mi/

Timoꝛ dñi fons vite vt decli noꝛi ꝑti coꝛꝑis cõdiendi ſuffi
net a ruina moꝛꝭ.⁊ ex.ij. er ciat ſi tñ aliqd pᷣparãt.ſʒ vt ſe

timoꝛeʒ dñi declinat oĩs hõ a
malo.Et ĩ.xvj. In timoꝛe de/ 0 qð i⸗
clinat᷑ a malo. Et in.xiiij.eiuſ pendit ſacratiſſimo lõge pᷣcio

dẽe. Timoꝛ dñi ad vitam.⁊ in

plenitudine cõmoꝛabit᷑ abſq;
viſitatõe peſſimi q̃ſi a deo cu
ſtodita domꝰ coꝛdis ⁊ ad illã
accedere nõ ꝑmittat peſſimũ.

pe diximꝰ coꝛpꝰdũi ieſu.i. ec-
cleſia coꝛꝑe illo qð ĩ cruce pe

ſiꝰ ⁊ ipſi xpᷣo dño cariꝰ canib⸗
feris et auibs nõ tã expoſuiſſe
qᷓ; appoſuiſſe vident᷑ ad depa
ſcenduʒ putrediniq; ⁊ mib⸗
hoꝛribilr ⁊ inhũaniſſime reli

Capitulum
quiſſe. Idẽ ↄfeſſoꝛibo atq; do
ctoꝛibo dicimus qbo debet eẽ
de penitẽttbo cõdiẽdis maxĩe
mixtura hmõt aromatũ ſum
ma diligẽtia. Alioqn ipos q̃ᷣſ
occiderint beſtijs infernalib⸗
putrediniq; et vermibꝰ velut
diabolici coci merito vident᷑
q̃ſcunq; ſalubꝛiter occiderint
occidiſſe ⁊ ad comedendũ pᷣ/⸗

paraſſe.cũ em̃ occidiſſe vidẽ/

tur moꝛtuos qbo eos comedẽ

dos apponũt. In centenario

vo libꝛaꝝ ſufficiẽtia intelligit᷑

atq; pfeciio hmõi cõdimenti.

Quicqͥd eniʒ aromata hmõi
nõ occupãt ⁊ ↄdiũt: putredo
et mes ſtatim inuadũt.⁊ ĩ il/
lud beſtie infernales ſtatiz in
ſiliunt et incurſant. Aromata

iſta nõ ſolũ ſunt ad ↄuerſatio
nẽ noui hoĩs ⁊ ad ↄſumptõeʒ

veteris.ſed etiã ad toxicũ be⸗
ſtiaꝝ:quẽadmodũ carneſ aui

um aut beſtiaꝝ ſolẽt liniri to/

xico ad toxicãdos ⁊ occiden/
dos lupos. Ideo ⁊ viros ſan

ctos mlłtotiẽs ꝑ ſuggeſtiones

et tẽtatões moꝛdere foꝛmidat
diabolus q̃ſi mirraʒ ⁊ aloe in

eis timeat ⁊ eſcã moꝛtiferã at/

qʒ toxicatã eos reputet. Cum
aut ðꝛ q̃ſi libꝛas cẽtũ) qꝛ ĩ cẽte
nario intelligit ꝑfectio vſq;;

xXLII

cõpleta qᷓ vtiq; patrie ẽ addit
ibi q̃ſi libꝛas cẽtuʒ:vt ſilitudo

ſcʒ cumlate ꝑfectõiſ:ñ aũt ipᷣa

ꝑfectio nobis hic qrẽda et ſer
uãda inſinuet᷑. Silitudo tñ ĩ
telligit᷑ lõge diſſilis ⁊ a cõple
ta pfectiõe oino remotiſſima.
Moꝛalr aut ſic vnicuiq; fa
ciendũ eſt penitẽti.⁊ vnicuiq;
veteri vite moꝛtuoꝝ. Aroma

tib em̃ iſtis cõdire ſe debent.
Vnge ⁊ bñ ðꝛ ſicut mos ẽ iu
deis ſepelire. Mos em̃ eſt ve

raciter dei bñſicia et mala ꝓ⸗
pꝛia recognoſcẽtibo qð ſonat
nomẽ iudeoꝝ:ſe non aliter qᷓ;

cõditos ꝑfectõe ꝓ ꝑfectõe vie
aromatibo ſepelire Egiptioꝝ
et babilonioꝝ ceterarũq; ifer
naliũ natõnũ cadaueꝛa fetoꝛẽ
ſpũalis abominatõnis ⁊ infa
mie intolerabilẽ emittũt. ⁊ ꝓ/
pter hoc ⁊ tot aera ſue inhabi
tatõis inqͥ nãt ⁊ coꝛrũpunt.vi
ri vᷣo ſãcti odoꝛẽ viuiticũ: aro

maticãq; fraãntiã ſpũalibo ſa

niſq; naturalibo latiſſime ſpar
vt ſenſit veſtimẽtoꝝ fragratiaã
benedicẽs ait. Ecce odoꝛ fij/
mei ſiẽ odoꝛ agri pleni cu bñn
dixit dñs. Et ĩ Lati fere p to⸗

„

—

2 ——Krõ – . — —

—

— e

Folium

iſta qᷓ aſcẽdit ꝑ deb. ſiẽ vir. ku.

ex aro.mir.⁊thu.⁊ vni.pul.pi
ginẽtarij.Et Ecciixlix. Me⸗
moꝛia ioſie in cõpoſitõe facta
eſt.:opꝰpigmẽtarij ĩ oĩ oꝛe dul
coꝛabit᷑. Figura & maloꝝ qͥ ex
aſperãt qͥ ihitãt in ſepulchꝛis
hoc ẽ ꝙ aſpectꝰ eoꝝ eſt ſiẽ pu/
tridoꝝ ſanie difſluẽtiuʒ fetoꝛe
intolerabiliũ. Nihil em̃ alið
ſunt oꝑa mala ex coꝛruptõe ð
pꝛauitate voluntatꝭ qᷓ; ſanies
ex putredine diffluẽtes.neq;
vt Job teſta diſcipline ⁊ hũi
litatꝭ ſaniẽ hmõi ſtudẽt abꝛa⸗
dere.imo fluxu eiꝰampliꝰſe in
q̃nãt ⁊ in eo ſeipſos inſaniſſi
me hoꝛribiliſſimeq; volutant
2 qð extreme ignominie ſpur
cicieq; eſt ſaniẽ hmõi lingunt
nõ ſolũ dũ linguaʒ ſpurcicijs
ſuis ꝑ iactantiã aꝑplicant.ſed
etiã dũ in eis delectant᷑. vñ et
lecatoꝛes a lingendo vulgari
ter dicti ſunt. Hi ſũt amalech
ſanguinẽ lingentes qͥ ⁊ ſanies
oꝑti ꝓmibo ĩ ſepulchꝛis iacẽt.

ſicut legit in. xiiij. Eſa. Sub/

ter te ſternet᷑ tinea: ⁊ oꝑimẽtũ
tuũ erũt vermes,hoc eſt culci
tra eius.⁊ hoc eiꝰ cooꝑtoꝛiuʒ
Non bene pᷣparati ſunt in ci
bis dñi ⁊ nõ mirũ ſi eos abo
minat᷑ eta menſa ſua repellit

dñs q̃ꝝ aſpectꝰ ſpũalibs ocul
lõge intolerabilioꝛ eſt qᷓ ſititu
dines q̃s nũc diximꝰ coꝛꝑalei
coꝛꝑalibo oculł eẽ poſſint.
aũt ſequit᷑in vᷣbis Jo. (Ac
ceperũt coꝛpꝰieſu ⁊ ligauer̃t

cũ lintheis ⁊ cũ aromatibus)

Pꝛo q̊ math.⁊ mar.⁊ u.bñt
(ſvndoneʒ ſiẽ mos ẽ iudeis ſic
ſepelire) Recte ðᷣꝛ ligauer̃t cu⸗
lintheis. Pꝛo q̊ alij hñt:ĩuol⸗
uit ſyndone.qꝛ in litheis p/
pter candoꝛẽ ⁊ laboꝛeʒ multi/
plicẽ ꝑducendi ad illũ vᷣtutes
puriticatiue.i.qᷓꝝ ſtudiũ ⁊ la/
boꝛ officiũq; eſt pctõꝝ inna
mẽta dilucre merito accipiũt᷑
Recte dic ligauerũt eũ litheii
qm hmõi vᷣtutibo nõ ſolũ di⸗

luit᷑ oĩs feculẽtia vicioꝝ ⁊ ab
ſtergit:ſed eis velut funibo ve

tus hõ ligat᷑:vt nec ambulare
nec ſe mouere ↄtra nouũ ho/
minẽ poſſit. He em̃ virtutes
vincla ſapie ꝓpꝛie dicunt᷑ ĩi vj
cula illius alligatura ſalutar
et iteꝝ:ne accideris in vincul
illiꝰ. Quia vᷣo ad l̃am ligatio
hmõi facta ẽ vt aromata coꝛ/
poꝛi dñico circa ipᷣm coꝛpꝰ ar
tiꝰ ſtrigerent ⁊ eidẽ pᷣſſ ad he
rerẽt ne.ſ. aromata diſꝑgerek
et inuacuũ eſſentapoſita: me

—

Capitulũ
rito in lintheis vᷣtutes ille cõ/
gruẽtius accipiuut᷑ q̃ ceteras
nobis arti aſtringũt atqʒ cu/
ſtodiũt:q̃lis eſt amoꝛ ipſe vir
tutũ:dei timoꝛ: ⁊ circũſpectio
nis ſollicitudo:ꝑtes diſcipli⸗
ne:oĩs ʒelus ſctũs.ſpecialr ta
mẽ pudicicia ⁊ innocẽtia lin/
theoꝛuʒ noĩe intelligi ſolent.⁊
hoc vident᷑ ſonare vba Ma
thei qͥ dicit( Inuoluit illud in
ſindone mũda) HBec eſt ſindo
nis illa de qᷓ legit᷑ in vlt᷑. Pꝛo/
uer. Sindonẽ fecit et vedidit
mulier foꝛtis qᷓ dei ſapia intel
ligit᷑ aut ecclłia pᷣmitiua. Sin
donẽ qͥdẽ fecit ⁊ netrix textrix
optima.hoc em̃ cõgruit mu⸗
lieribo nere et texere ſaltẽ vnð
ſibi veſtes lintheas faciãt in/
nocẽtie.ſ.⁊ pudicicie:cogitan
do.ſ.nere deliberãdo ⁊ ↄſiliã/
do oꝛdiri:operando texere:re
tractando et decoꝛãdo ruga⸗
re ſimul ⁊ cõplanare ſindonẽ.

XTTII
bonoꝛe ſepelit ⁊ ad extremuz
artiſſimũq; pauptatis dedu⸗/

ctus eſt qͥ nec tantũ habet de

panno lineo vt vulgo dicit

coꝛpus ſuũ in moꝛte oꝑire va

leat. Sudarlũ em̃ eſt quo ni

hil ampliꝰ niſi foꝛtaſſe aroma
ta de tota diuitiaꝝ ſuaꝝ opu/

lentia ⁊ magnificẽtia ſecũ de-

ferũt de vita iſta magnates ni
hil minꝰ:nihil miꝰpa upel: ni
ſi qͥ vt diximus extremo pau/
ptatis anguſtati:cũ ignomini
oſe ⁊ pauprimeq; moꝛit᷑ ſpũa
liter neq; iudeoꝝ moꝛe ſepelit᷑

q ſindone mũda ⁊ ſudario cia
doꝛis non inuoluit᷑ ⁊ lintheis
cũ aromatibus vt diximꝰ nõ

ligatur. Hac ſindone munda
inuoluendũ eſt totũ coꝛpꝰ Je

ſu miſticũ.q tandẽ cõmutan/
da eſt in byſſinũ cãdidũ acre
ſplendens glłlie:⁊ nũc etiã noę/⸗

mẽ illõ retinet ſicut legi᷑ Apo

cal.xix.Datũ eſt illi vt cooꝑi⸗

Vemulieriqᷓ de tota nectura at ſe biſſino cãdenti ⁊ ſplendi
ſua atq; textura verecũdioꝛa do. GBiſſina em̃ ſunt iuſtifſica⸗
ſua ſaltem oꝑire nõ põt.Hu/ tiões ſctõꝝ. HNicodemꝰꝗ̊ et io
iuſmodi aũt ſepulture ↄſonat ſeph docere vident᷑ coꝛꝑi dni

noſtre ſepulture modus: qͥ ꝓ co qð eſt eccłia:aut ipᷣa oblita

ſindone ſudario coꝛpoꝛa moꝛ ẽ nẽdi texẽdiq; biſſũ artiſiciuʒ
tuoꝝ noſtroꝝ inuoluimꝰ. aro ꝓ maioꝛi ꝑte. Apꝑent eĩ vecũ
mata vo niſi magnatũ coꝛꝑi⸗ dioꝛa eiꝰ iuxta dni cõmiatõeʒ
bus nõ adhibent᷑:Sine igit᷑ ĩ Eſa:⁊ iere.⁊ eʒech⸗vñ ezech.

Folium CcLIvVII

6 xvj. Derelinquẽt te nudã ple/ tum officia effectuſq; mõſtrã
N namq; ignominia ad nenduʒ tur. Sũt em̃ ⁊ veſtes qð ĩ ſin
de ſtuppas ⁊ ſoꝛdes araneaꝝ to/ done ſignat᷑ et hoc ad ſubſidi
tã tere ſe dedit q̃ digitis regijſ um.ad pᷣſidiũ vt arma ꝓtectõ
4 nec etiã ↄtrectada eſſent. auꝝ nis.ad decoꝛẽ et oꝛnatũ vt ve
4 em̃ ⁊ biſſum nere ⁊ ↄtrectare ſtis nuptial:atq; feſtiua. Iſte
S tãte regine decet digitos. Nõ em̃ triplex vſus veſtiũ triblex
-— eſt ligatum hodie coꝛpus dñi q; comoditas: illis ligamur.
. ieſu lintheis in ꝑte illa.ſed fu Sunt em̃ ⁊ vincula captiuo
l nibus qͥb diſtrabat᷑ ad pati/ rũ ⁊ ligature vaſoꝝ vt varios
bulũ.de quibo legit᷑ in.v.Dꝛo liquoꝛes gr̃aꝝ ↄtineãt. Sunt
uer. Iniqᷣtates ſue capiũt im ⁊ alligature vulneratoꝝ. Dꝛo
pium ⁊ funiculis pctõꝝ ſuoꝝ pter qð dicit in. vj. Ecci.· In
. qſq; ↄſtringit᷑ ligatũ eit ꝑ fa/ vinculis illiꝰ alligatura ſalu
4 ſciculos ↄiurationũ:cõſpira/ taris. Sunt em̃ nõ ſolum ſa
. tionũ:peſſimoꝛũq; fauoꝝ at⸗ nitas ſed etiã medicamentuʒ
8 qʒ cõſenſionũ.Poſſumus ⁊ il vulnerũ ⁊ moꝛboꝛuʒ.Tercio
. lud dicere qꝛ diſſolutum eſt ⁊ loco dicit᷑ cum aromatib⸗. qa
