elt virga in colubꝛum q;tum tũ nõ fecit:nec inuetus eſt d0
ad aſtutiam: qᷓntum dei ſapi/ lus in oꝛe eius .ſtcut dicit He
entia in ipſa cruce apparuit: trus in. ij. pme canonice. Di⸗
quando ſtultum illud di ſapi militer ? cauda iuxta dictum
enti/ eſſe homibo ꝑ pꝛedicato modum ab cadem eruce au?⸗

—

ð

,

kerenda eſt. A chꝛiſto vo dño tur. In ipſa quidẽ domini ac

qui ſerpens eiſdem de cauſis

ineiij. Johanis dicit et in. xx.
Numeri pꝛefigurat᷑ caput et
ert vt ty riacã ſalu/

caudã auf

fideliter credi. Sic enim ve

lut caput ⁊ caudã initium ⁊ fi
nem 'm diuinitatẽ ab eo tol⸗
lit. In hac virga oĩa ſigna ſpi
ritualiter facta ſunt:quoꝝ fi⸗

gura pceſſit in ſignis qᷓ a mo/
yſe facta ſunt. In hac ſpũalis
pharao ⁊ ſpũalis egiptus ꝑ⸗
cuſſa eſt. In ſilitudine eiꝰ in
baptiſmo penitentia et diſci⸗

plina quotidie ꝑcutiunt᷑. Egi
ptus em iuxta tropologiaʒ te
nebꝛe peccatoꝝ ⁊ meroꝛ acci/

quotidie ꝑcutiunt᷑. Egiptum

em̃ in ſe quodamodo affligit

aiq; moꝛtificat. ꝓpꝛie autem et

ſpecialiter egiptuʒ flagellat et

pil:que huiuſinodi virge ſili-
tugie vel ſimilitudinib quas
dicimus ꝓ liberatiõe electoꝛũ

egiptios dum per diſciplinazʒ

vim in ſe rationabilem quaũ
quandam egiptum humiliat
et ignoꝛantias ſuas ⁊ erroꝛes
quaſiquãdã gentem tenebꝛa

rũ moꝛtificat. In hac vᷣga di⸗

uidit mare rubeum et ericca⸗

ſaluatoꝛis iuxta miſteriuʒ dũ
be ipſam nationes oꝛbis ve
ut aque mar huiuſmodi ce⸗
tui electoꝛum ceſſerunt ⁊ viaʒ
tranſeundi per mundum qðð
eſt inhabitandi in medio eo/
rum eiſdem conceſſerunt. Di
uiſit etiam mare rubꝛũ et exic
catuʒ eſt: dum mũdi diuitias
atq; delicias ſanguĩe peccati
rubꝛas electos ſuos ſicco pe⸗
de amoꝛis.hoc eſt abſq; inqͥ
namento peccati fecit tranſi/
re.et hoc qͥ ldem duʒ crux quã
7 nobis pertulit tanq; ſingu⸗
lar amoꝛis beneficiũ electos
tanta dilectionis viciſſitudi/
ne accendit:vt eidem placere
mũdi delicijs et diuitijs pꝛe-
eligerent:et maioꝛi dilectione
illiꝰ?huiuſmodi aquas a ſe di/

uiderent:et viam ſuam id eſf᷑
vitam per mediuʒ earum ſic⸗
cam facerent.Quam dilectio

nem ſuper omnia alia crucis

beneficiuʒ inflãmanit.et pꝛso⸗

pter hoc aq̃s huiuſmodi ma-

ris virga crucis diuiſit vt di
ximus: et ſiccauit mare mu-

bꝛum.id eſt abiſſum concupbi

ſcentiarum inquietiſfſinam.
Juxta tropologiam in vi nra

Capituli xXXXII

cõcupiſcibili diniditet ſiccat ſuauſtatis dei que tãta in cuu

virga noſtre crucis.i.pnia et ce exundant graꝝactõe ⁊ lau
diſciplina: dum illam alteru⸗ dibus eructant.et ꝑ ſilitudieʒ

tra illaꝝ. ꝑcutimus:qð eſt: dũ in illis q̃tidie effici᷑ q aſpera

moleſtia penitudinis aut di/ et ignominioſa penitẽtie ⁊ di
ſcipline illam affligimꝰ. Ma ſcipline ſuauioꝛa habent mũ

licia em̃ vnius hoꝛe obliuio/ di delicijs ⁊ glia, imo ſola illa
nem facit luxurie maxie.ſicut habẽt ſuauia delicias ꝰo mũ

legitur Ecci.xj. Sicut em̃ de di ⁊ gloꝛiã toꝛmenta. Cõiura

adipe ꝓdit iniqtas ⁊ incraſſa ti ergo vident᷑ eſſe cũ pparao
tus eſt dilectꝰ et recalcitrauit ne et egiptijs:et ſeruire eiſdes⸗

vt legit Deutero. xxxij. Sic elegiſſe ⁊ libertati ſue ſeruitu⸗
ꝑ cõtrariã moleſtiã ⁊ afflictio tem eoꝝ pᷣtuliſſe:qui xpᷣi cru⸗

nẽ deſiccat᷑ inundatio iniqᷣta/ cem in ſeipſis iuxta dictas ſi-/
tis. Vnde coꝛda q̃ in amari- militudines poꝛtare recuſant
tudine ⁊ afflictione ſunt:a flu virgam em̃ ꝓijciũt qᷓ liberta/

ctibus et vndis ↄcupiſcẽtiaꝝ tem ſibi vendicent ⁊ crudelii-

arida oĩno ſunt. Mare rubꝝ
tribulationũ:crux dñica effi⸗
cacia ſua ⁊ exemplo diuiſit in
electis atq; deſiccauit: duz de
moleſtia ⁊ ignominia in glo⸗
rlam ⁊ delicias verſa eſt illis.
In ſacramẽtoꝝ em̃ ſuſcepiio
ne iſigniunt fideles ſigno cra
cis ad gloꝛiã. Et vt dicit beu
ms Augꝰ. De toꝛmeto latro⸗
nü trã ſiuit crux ad frõtes im/

ſimos illos dnos hũiliet, nec
ſolũ volunt parcere pharao⸗

ni ⁊ egiptijs:ſed etiaʒ ſeruire.

Tu ergo qcunq; times mare
cõcupicẽtiaꝝ:tolle virgã mo

vſi ⁊ illud vt diximꝰ pcute:di/

nide ⁊ exicca. Alioquin iĩmer

Quid igit᷑ alið q; in mari ſub

mergi querit qui virgã hmoi
abijcit aut ipſi mari ab hmõi

gatoꝛuũ. Et voxoſum eſt illud virga parcuͦt Dec eſt virga qᷓ
apli i vluii.ad Gal. Mihi ab/ pcuſſit dns petraʒ, petrami.
ſit gliari niſi in cruce dni no/ xpᷣm dñm:⁊ fluxerunt aq̃ do/
ſtri Jeſu xpᷣi. Delicias etiam ctrinarũ ⁊ gratiaꝝ. Hac eadẽ
ipſam oñi cruceʒ electi faciut peute durioiꝗ coꝛdis tui: non
ſibi: dũ memoꝛia abundantie loluʒ vt fiuat aquelacnmarũ

— — — —

ig

n
rüi
Ur
ro
66

nn
⸗

N⸗

ſed etiã ſenſuũ ⁊ ſciẽtiaꝝ. Vñ dem de moꝛte culpe ad vitam
Ecẽixxij. Pũgens oculũ de⸗ gr̃e tranſit᷑:et in ſilitudinẽ dñni
ducet lacrimas.⁊ qͥ pũgit coꝛ ce crucis cruce pnĩe vel diſci
ꝓfert ſenſuʒ.Et Pꝛouer.xxix. pline patimur. ⁊ de nob ipſis
Virga atq; coꝛrectio tribuit chꝛiſtũ dũm in domo nr̃a pa
ſapientiaʒ. Generale em̃ eſt ꝙ ſcimꝰ.⁊ angelos in celis eiuſ/
vexatio dat intellectũ auditui dem gaudio reficimꝰ. Nõ eſt
Hec eadẽ crux baculꝰ eſt fe baculus iſte baculus feſtiui⸗
ſtiualis.Ex hac baculi aſſum tatis ſtultoꝝ,.feſtiuitas em̃ hu
ptione ſubſecuta eſt eterna fe iuſmodi bacli feſtiuitas ẽ ſa⸗

ſtiuitas Ad hoc em̃ hmõi ba
culũ aſſũpſit xpᷣs dñs vt eter
nã feſtiuitatẽ in electis ageret
SDic ⁊ qͥ cũq; ꝑ ſilitudinẽ hu⸗

iuſmodi baculũ aſſumpſit: di

em feſtũ.i.feſtiuitatẽ pᷣ claram
gpud ſe agit:⁊vt agat᷑ in celis
efficit. Vñ in. xxj. Match. cuz
ipſo leui ↄuerſo diſcubuilſſe le
git᷑ dñs et diſcipuli eius: Etĩ
v. Luce legit᷑ qꝛ fecit ei cõuiui
um magnũ leui in domo ſua.

ſpũalr i domo coꝛdis vbitã/
ta ẽ mactatio aĩaliũ:tãta ⁊ va
na fercla:⁊ tãtꝰappat eiuſdẽ
Et in. xv. ¶u.legit de reuerſi⸗
one ſilij pdigi: ↄuiuio et feſti⸗
nitate qᷓ ꝓ reuerſiõe eius cele/

bꝛata eſt. Et generalr᷑ gaudiũ

auongelis dei ſuꝑ vno pctõꝛe pe
nitẽtiã agete:in eodẽ.Et feſti/

. 7—2

uitas ipſa ꝓpꝛie eſt feſtiuitas
paſcalis qꝛ eſt traſit et paſſio
nis alc; refectois quia in ea-

bʒ hmõi feſtiuitas:audi pſal⸗

miſtã. Virga tua ⁊ baculꝰtu0
us ipſa me ↄſolata ſunt. Et ðᷣ
epulis huiꝰfeſtiuitatis ſtatim
adiũxit. Paraſti in conſpectu
meo mẽſam. Virga em̃ ⁊ ba-
culus maioꝛ ⁊ minoꝛ diſcipli
na ſunt.Et ad hoc miſtice pp

teſt referri qð legit᷑ ĩ.ix. Tho/

bie. Heu me inq: fili vt qͥd te
miſimus ꝑegrinari lumẽ ocu
loꝝ noſtroꝝ: baculũ ſenectut
noſtre. vt ꝑ effectũ de chꝛiſto
dño intelligat᷑ miſtice. licʒ em̃
ipſemet ⁊ firmamentũ et fulci
mentũ ſit hũani generis:tñ ꝑ
crucẽ ipᷣm mundũ maxie ful/
ciuit.⁊ hoc in ſexta etate mun
di que vltia eiuſdẽ eſt.Cõgru
it aut ⁊ foꝛma eiuſdẽ cru ba

chlo ſenectutʒ qͥ ⁊ triũ bꝛachi
oꝝ eſt: quẽadmodũ ⁊ crux do

minica ante ſuꝑpoſitã tabulã

Capitulum
et cauillã que cõtinebat titu⸗
tulum fuiſſe nõ dubitat᷑. Se/
nectutẽ igit᷑ ſuam necdũ mun
dus nouerat:nec caſui ſuo ali
qtenꝰ cõſulebat.imo totus in
interitũ ruebat:donec ſol iu/
ſticie eidẽ illuxit: et ruine eius

ꝑ crucẽ occurrẽs ipᷣm ſufful⸗

ſit. Unde ⁊ qͥcqͥd de mũdo.i.
de vniuerſitate hoĩm huiuſ⸗
modi baculo nõ innitit᷑: ꝓpꝛie
ſenectutis debilitate coꝛruit:
nec adijciet vt reſurgat. ꝓpter
B et ↄculcari neceſſe eſt. Hũc
baculũ tradit oĩbo xpᷣs dñs q̊
tiẽs diẽ Qui vult ventre poſt
me ab,. ⁊c. Omni ruine ſene/
ctutis ⁊ caſui ꝑ hũc ſoluʒ ba⸗
culũ occurrit᷑. Qui ergo cru/
cẽ quaʒ dñs affert reſpuit ſeu
baptiſmi ſeu pnie ſeu diſcipli
ne quid aliud qᷓ; ruere querit.
Hõ poteſt diſſimlari ſenectꝰ⸗
et eius imbecillitas niſi ꝑ ſol⸗
licitudinẽ ⁊ amoꝛẽ terrenoꝛuʒ
magnilkeſta eſt curuitas:et ꝑ de
fectum bonoꝛũ operũ manitfe
ſta ſterilitas.⁊ per tepoꝛẽ imo
frigefactionẽ a feruoꝛe chari/

tatis manitfeſtũ eſt coꝛ tuũ el⸗

fetum eſſe ⁊ emoꝛtuũ:⁊ per ti/

moꝛem ſeu mundanũ ſeu hu/

manũ eſſe tremulum. Caliga
tio ſimiliter oculoꝛũ diſſimu⸗

falſis atq; fallacibus poſtpo⸗

nunt᷑:et parua ꝓ magnis ac⸗

cipiunt᷑ vbi diſcrimina viarũ
nõ decliant᷑. Sit ergo tibi ba
culus ſenectutis:⁊ hoc pᷣ mul
titudine dieꝝ maloꝛuʒ. Dies
em̃ boni.i.ſpirituales ⁊ virtu
tum illuminatiões renouant
et iuueneſcere faciunt decoꝛẽ.
et agilitateʒ et robur pꝛeſtant
Dies aũt mali et iſta deſtruũt
et cõtraria ſupinducunt. VUñ
et Zach.viij.Et viri baculus
in manu eiꝰ pꝛe multitudie di
erũ. Attẽde multitudinẽ dieꝝ

tuoꝝ: dierũ inquã maloꝛuʒ qͥ

mag tenebꝛe ſunt. et videbis
qntũ baculo indigeas,.et lãto

foꝛtioꝛi qto maioꝛ fuerit mul
titudo dieꝝ maloꝝ.i.pctõꝛuʒ.
Ambulare ergo nõ curat de⸗

crepitus qui baculum habe/

re recuſat.ſed ibi cõputreſce⸗

re decreuit vbieum ſenectus
affixit. Eſt et eadeʒ crux ba/
culus peregrinatõnis.ſicut et

dixit Jacob in. xxxij. Geneſis
In baculo meo trãſiui ioꝛda
nem. Hunc baculũ tulit chꝛi
ſtus dñs cũ ꝑegrinaret᷑ apud
nos.ſicut dic Eſa.xxviij. Pe/

regrinnʒ eſt opus eius ab eo
Dimiir et duo dilcipuli dixe

runt ad eum in vltimo Luce.
Tu ſolus peregrin? es in hie

ruſalem. Silr et in eodẽ Ge/
he. Apud labã ꝑegrinatus

ſuʒ. Et in pᷣs. Aduena ego ſũ
apud te et ꝑegrinus ſicut oẽs
patres mei.Et in.xl. Geneſis

pegrinatõis mee.exxx.annoꝝ
ſunt parui ⁊ mali.⁊ non ꝑue/

Jacob ad pharaonem. Dies

nerunt vſq; ad dies patx me
oꝛum quibus ꝑegrinatus ſũ

Peregrinãtibo ergo poſt chꝛi
ſtum dñm baculus iſte geſtã/

nolüũt. Qui ergo hic ciues ſũt

qui exilium patriã:⁊ carcereʒ

domũ:⁊ vincula peccatoꝝ oꝛ

minice crucis reſpuũt ꝙ pere

grinari a dño nolunt,duʒ em̃
ſumꝰ in coꝛꝑe peregrinamur
a dño. ſicut dicit aplus in. v.
ſecunde ad Coꝝ. Sicut er⸗
go nemo ſine baculo peregri
nat᷑:eodeʒ modo ⁊ ſine bacu/
culo crucis nemo ꝑegrinatio
nem iſtam ſanctam qua vltra
mare mundi ad ſuꝑnam hie/
ruſaleʒ tendit᷑ peragit. Bacu/⸗
ius iſte non ſoluʒ ſenes fulcit
⁊ pegrinantes adiuuat vt eãt
expeditius.ſed enã cõtractos tes
erigu 2 ambulantes dirigin, habemQui vult ergo moꝛ⸗/

—

dus eſt:alioquin peregrinari

namẽta: coipſo baculum do⸗

Eadem crux etiã baculus eſt
penitẽtialis. Penitentiã ꝓ to
tius mundi peccatis dei filiꝰ
agens baculum iſtum publi/
ce poꝛtauit. Quia ergo om̃es
peccauerũt ⁊ egent gloꝛia dei
etiam poſt impetrataʒ ꝑ chꝛi/

ſtum dominuz veniam. ſicut

legit᷑ ad Ro.iij. Neceſſe ha⸗
bent omnes generaliter peni
tere.et pꝛopter hoc baculum
iſtum per ſimilitudinẽ defer
re.⁊ cum eo peregrinari a mũ
do inſtar publice penitentiuʒ

Toto em̃ tempoꝛe peregrina
tionis iſtius baculus penitẽ/

tie diſciplineq; eſt poꝛtandus
Eſt et eadẽ crux baculus de
fenſionis contra canes pꝛeci
pue ⁊ ſerpẽtes ⁊ poꝛcos. VUñ
j.Regũ.xvij. Nunqͥd ego ca
nis ſum quia tu venis ad me

cum baculo. Canis diaboluſ

eſt ſicut domin? dicit in pᷣs.li

bera de manu canis vnicam
meã. Moꝛalr tamẽ ⁊ canis
et ſerpens et poꝛcus ſenſuali/
tas ſeu carnalitas noſtra eſt:

quam baculo penitentie et di
ſcipline maxie a nobis remo
uemus,.⁊ ꝙ ſunt vicia carnis
inter tot canes.inter tot ſervẽ
tes et poꝛcos tranſire neceſſe

Capitulũ
ſum caninũ ⁊ venenuʒ ſerpen
tinũ ⁊ conculcationẽ et inqui
nationẽ poꝛcinã effugere:ba⸗
culo pnie ⁊ diſcipline eos ar/
ceat. Di ergo te momoꝛderit

canis hmõi aut ſerpens aut

poꝛcꝰ:et leſionẽ pꝛimi motꝰin

tulerit nõ parcas ei a baculo
ſtatim baculo penitudinis re

pecute. Ve illi qͥ lacerari ſe pa
tit:imo gaudet ab hmõi cani

bus ⁊ ↄſumi ab hmõi ſerpen
tibo:⁊ ↄculcari ab hmõi poꝛ⸗

cis.hoc eſt qͥ vicijs ſe tradidit
qͥ nihil rebellionis nihil con/

tradictiõis ↄtra rabiẽ eoꝝ op

ponit.Poſſumꝰtñ vicia ipſiꝰ
virtut rõnabilis ad canes re

ferre.erroꝛes em̃ et curioſita/
tes et alia vicia de qbo tumul
tuoſe ⁊ ipoꝛtune cogitatõnes

velut moleſti ⁊ irrõnabiles la

tratꝰ ꝓdeũt:canes merito ac⸗
cipi pñt.qͥ virtutẽ noſtrã ratõ

nabilẽ tumultibo impoꝛtuniſ
ſimis inquietant.Poꝛcos vᷣo

vicia carnis q̃ ſceno volupta

tũ carnaliuʒ paſcunt᷑: vicia.ſ.

cõcupiſcibilis. Serpẽtes igi
tur vicia ſpũalia: qꝛ maxie ve
nenata ſunt.vt irã:ſuꝑbiã:in

₰

uidiã:⁊ odiũ.q ſunt iraſcibil.
ſtiones 7 tẽtatiões ſe ingerut:

baculũ penitudis ⁊ diſcipbline
a te ſentiãt vt te inq etare diſ-⸗
ſueſcãt. Holi ergo oſſa ⁊ car-
nes oſtẽtare caniba ſi eos arce
re a te deſideras.hoc enim eſt
eos ad te potiꝰ aduocare FHlo
li igit᷑ ea vlł intueri vel audire
q̃ vicia iſta paſcunt aut nutri
unt. Silr noli coaceruare in
te ſterqͥliniũ.noli ſcenũ cõge⸗/
rere niſi greges hmõi poꝛcoꝝ
in teipſo volueris conuocare
Ad ſcenũ em̃ ⁊ ſterqͥlinia cõ/⸗
ueniũt poꝛci.Eo mõ noli pul
uerẽ ⁊ terram in teipſo cõge/⸗
rere qꝛ in ea nidificant ⁊ ex ea
paſcunt᷑.Terrã ⁊ puluerẽ ter
renã gliam accipimus:q̃ pe
dibo affectuũ ſpꝑ conculcanda
eſt:quẽadmodũ terra viſibiliſ
pedibo coꝛꝑis cõculcat᷑.⁊ qu?z
admoduʒ terra iſta infima eſt
et põderoſiſſima inter elemẽ/
ta ⁊ fex etiã terre ðꝛ.ſic ſuꝑbia
põdere locũ infimũ obtinet ?
etiã eſt et viliſſuma inter vicia
qꝛ? etiã ſibijpſi vileſcit ⁊ ſeißaʒ
nõ patit᷑. Holi igit᷑ nidũ ⁊ pa:⸗
ſtũ parare ſerpentibo. Noli &
terrã cõgerere:terrã inquam
quã diximꝰ.ſed potius ſit ter⸗
roꝛ tuus ſuꝑ oĩa animãtia ter
re iſtius,. ſicut pᷣcipit dñs:iij.

— ———

ee —

e

ce

9

. ẽ * ðð . — *
S — 4 . * s
4 2 8 . . —

BGeneſis. NHõ ſit igit᷑ amoꝛ tu ſus illius:expauẽtaculũ̃ illud
us ad ea ſed terroꝛ.qͥ quidem tibi erige. alioqn fructꝰ tuos

erit ſi baculũ diſcipline vł pe et ſemina auiba ⁊ fer inferna
nitudinis inuenerint q̃tiẽs ꝑ libus expoſuiſti. imo qð dete
ſuggeſtionẽ ingerere ſe vel ap nis eſt illis fructificas ſoluz
parere attẽtauerint. Eſt ⁊ ea quas ſola cux pnie abigit et
dem crux baculus hoſtiariuſ expellit.Crux vᷣo diſciplie ar-

Iles ianitoꝛes magnatum ge cet eaſdẽ ⁊ deterret. Crux ea

ſtare ↄſueuerũt ad ꝓpellẽdas dem vexillũ eſt xpᷣiane militie
turbas ⁊ parãdã viã dñis ſu ſicut legit᷑ Eſa.xj. Radix ieſſe
is. Hoc baculo vſus eſt xpᷣs qͥ ſtat in ſignũ pploꝝ:Et Luẽ.
dñs ad pandendũ nobis iter ij.Hic erit in ſignũ cui ↄtradi

ꝓeellendo turbas vicioꝝ ⁊ de
monũ.ſicut legi᷑ Hichee.ij.

à AÄſcẽdet pãdens iter añ eos ⁊

dñs ĩ capite eoꝛũ.Tu &̊ ſi vis

iter pãdere dño:ante eũ ꝓpel/

le ⁊ abige deuia eiꝰ:turbas vi
cioꝝ ⁊ demonũ hmõi baculo
hincinde ꝑcutiens. alioquin
hmõi turbe greſſũ coꝛdis tui

dño obſtruũt. Crux iſta aui

um ⁊ ferarũ eſt expauẽtaculũ
ꝓpter qð in oꝛto voluptatis.i.
in eccleſia ſua oꝛtulanꝰ eiuſdẽ
et agricola xpᷣs dñs illã erexit
et in ſublimi poſuit.ideo non
erit ibi leo. ⁊ mala beſtia non
aſcẽdet ꝑ eam.ſicut legit᷑ Eſa.
xxxv. Ideo in frontibo fideliũ

ſignũ eiꝰ impingit᷑ vt aues et

feras vicioꝝ ⁊ demonũ ab ac

ceſſu coꝝ ðᷣterreat. Tu ergo

ſi vis eſſe oꝛtus dñi et paradi

cet᷑. In hoc ſigno velut pur⸗
pura regalis et pᷣcioſa xpᷣi ca⸗
ro ſanguine eiꝰ purpurata ex
tenſa eſt ⁊ purpurata appenſa
Crux vᷣo velut haſta rectiſſi/
ma.ad hoc vexillũ triũphale
cõgerat᷑ xpᷣiane militie totus
exercitus et ad hoc intueri de

bet totalr. q;diu ſtabit ꝑ fidezʒ

triumphale iſtud vexillũ: tam
diu vincet dei exercitꝰ. Sta⸗
tim vbr ꝑ infidelitatẽ illud de
ijci cõtigerit: neceſſe eſt illum
ſuccũbere.ſi igit᷑ ĩ pᷣlio iſto vOis
victoꝛ fieri noli a vexillo de⸗
ſcẽdere ꝑ fidẽ. illð erectũ ⁊ ĩcõ
cuſſũ ꝓ viribo tene. Per ſili⸗
tudinẽ vᷣo crux pnie ⁊ diſcipli
ne triüphale vexillum eſt atd

regale:quo nõ niſi reges ⁊ vi

ctoꝛes vtunt᷑.nec em̃ pniami
ſeipo erexit, niſi qui vicla ? de
6 ½

Capitulum

mones triſſphauit. Nec cu⸗

cenm diſcipline detulit niſi qui

mini arboꝛ ſicomoꝛꝰ id eſt fi-/

mineat ⁊ chꝛiſtum dñm vide

ſeruitutẽ illoꝝ abiecit ⁊ in ſo⸗
lio virtutũ regaliter ſedere in⸗
cepit vt vexillo latrũculos vi

clioꝝ et pctõꝝ dijudicet ⁊ toꝛ⸗
queat et ſub eo ꝓpłlus virtutũ

in pulcritudine pacis ⁊ in re⸗
quie opulenta ſedeat.ſicut le/
git᷑ Eſa. xxxij. Eſt et crux do

cus fatua que a mũdo viſa eſt
ſtulcicia.ſicut oſtendimus ſu

pꝛa ex pꝛimo pꝛime ad Coꝝ.
Suꝑ hanc ʒacheus.i.quili/

bet iuſtificatus:vt turbe ſuꝑe

re valeat aſcendit. Hanc ipſe

dei filiꝰad hoc iter cetera aſcẽ

dit vt quo nobis aſcẽdenduʒ

eſſet ⁊ vnde videri poſſʒ oſtẽ

deret. Suꝑ hanc ficum fatu/

am aſcende qͥ Jeſũ videre de
ſideras.Penitere em̃ et diſci

plinã ſeruare aſcẽdere eſt. cõ/

trariũ vᷣo deſcendere. Jeſum
ergo videre nõ curat qui ſico
moꝛũ de qua ſoluʒ videri po⸗
teſt aſcendere non curat. Qui

autem in ꝓfunda vicioꝝ de/

ſcendunt:ſubterfugere ⁊ auer
tere ſe vident᷑ quo minus enuʒ

videant. Dec eſt palma in

„⸗

quã aſcẽſurũ ſe pᷣdirerat chꝛi
ſtus dũs Canticoꝝ.vij. Aſcẽ
dam in palmã ⁊ appꝛehendã
fructũ eius.Fructus huiꝰpal
me hoc eſt dñice crucis cetus
electoꝝ eſt ⁊ ſalus eoꝛundem.
Hos kfructꝰ ex iſta palma col
legit:et hos fructus inde app
hẽdit. De hac palma coꝛona
tus eſt glia ⁊ honoꝛe. Sic et

tu aſcende per ſimilitudinẽ in

palmã penitẽtie vel diſcipline
et fructus earum appᷣhende.

Audi fructus penitentie:⁊ in

2.

pena reddet iuſticie. Si igit
fructus eaꝝ vis appᷣbendere
aſcẽde in eas. Pꝛocera arboꝛ

eſt palma.nõ attingit ad fru/

ctus niſi qui eam aſcenderit.

Aſcendit in palmaʒ penitẽtie
⁊ diſcipline qui vtramq; aſſu
mit, ꝓpe habet fructus earũ ſi
quis eas iam aſcendit.Et me

nito palma pniĩa vel diſcipli

na que ante centeſimũ annuz

nõ fructificat: qᷓ vitam vnam

iij. Math.⁊ in.iij. Cu. Facite
inquit Johãnes dignos fru
ctus pnie.Audi fructus diſci
pline ĩ. xij:ad Hebꝛe.Oĩs in
quit diſciplia in pᷣſenti nõ eſt
gaudij ſed meroꝛiſ.poſtea o
fructũ pacaciſſimũ exercitatꝭ

—

hominis anteq; fructifiq exi

git. ſic pnĩa ⁊ diſciplina plan

tatoꝛes ſuos ⁊ cultoꝛes in vi
ta futura reficiunt:totã pᷣſen⸗

tem vitã agricolatõi earũ re⸗
quirit. In futura vo fructus
eius ĩ ſuauitate ⁊ ſatietate co⸗

medunt᷑. Crux ra qua per
mare huius mũdi cetꝰ electo⸗

rum qſixpᷣo nauigante ſeu re
migante ſubuectꝰ.ſicut legit᷑i

penitentie et partibo diſcipl
ne velut aſſenbo cöpingunt.

Veilli cui vtrũq; illud mare

enauigandũ eſt: ⁊ nec pᷣmũ aſi

ſerem adhuc habet ad cõſtru

endam hmõi nauem. In ra/

te diſcipline malus eſt timoꝛ
dominũ:de quo ꝓſpiciunt᷑ ten
tationũ pericula. Meluz ma-/
gnificẽtia coꝛdis.vẽtus vᷣo ſa

cra exhoꝛtatio ad ſtrenue ⁊ vi

xiiij. Sap.vt nõ eſſent fatua riliter agẽdum. Hanc magni
ſapiẽtie tue oꝑa,ꝓpter h̊ etiam ficentiam coꝛdis velut ventũ
⁊ exiguo ligno credunt hoĩes pꝛoſperuʒ toto ſinu excipit: et
oaĩas ſuas ⁊ tranſeuntes mare ab ipſa impulſa nauem ad li-
E ratẽ liberati ſunt. Ratis iſta tus victoꝛie ſiue eterne pacis
crux dñi ſaluatoꝛis indubitã impellit. In naui vo penitẽ
ter eſt. Per ſibitudinẽ vᷣo crux tie malus ſpes.De qua maxi
penitẽtie ratis eſt ꝑ quã abiſ/ me dei miſcdia ꝓſpicitur ve⸗
ſus vicioꝛum et peccatoꝛum lut litus.velum charitas. do-
velut mare rubꝛum ⁊ ſangui ctrina vel exhoꝛtatio ventus.
nolentum.imo mare ſangui⸗ quoniam ⁊ velũ charitatꝭ to
nis enauigatur.Crux vᷣo di⸗ to ſinu ſemꝑ excipit. In hac
ſcipline ratis eſt per quam flu naui humilitas eſt guberna⸗
ctus cõcupiſcentiarum velut culum vel dei timoꝛ. He eim
mare vndoſum ⁊ inquietiſſi⸗ due virtutes nauem peniten
mum tranſfretatur. De vtra tie maxime dirigũt et ab om G
q; enauigatione Eccleſiaſtici ni periculo potiſſime eam cu
q̃drageſimotercio. Qui ena⸗ ſtodiunt. In naue vᷣo diſci ⸗
uigat mare enarrat pericula pline gubernaculum eſt mo⸗
eius. Neutrius mar pericu⸗ deſtia.nauta vᷣo ſen guberna
la nouit:niſi ꝗ vtrunq; enaui toꝛ eſt pꝛudẽtia. Innaue o
gauit. Due iſte races ex giſbo penitetie gubernatoꝛ PPata
EAeeT beene gabern .

1.

ſiges vel donum ſcie. Eadẽ nouũ chaos aut etiã p⸗terita ſi
qux eſt et pons qͥ ſuꝑ chaos quis in ea deciderit tranſeũt.
peccatoꝝ totius mũdi deo fa Ae ei qui pontẽ hmõi poſt/
beiicatoꝛe vel oꝑatoꝛe conſtru q; ulũ extruxit frangit:⁊ ſe de⸗
cus eſt. Pons iſte ab ipᷣa ri⸗ nuo in abiſſum illã ⁊ voꝛagi/

pa innocentie naturalis vſq;

aa litglie tendit᷑: totũ chaos
pctõꝝ que iĩter duas ripas pᷣ

terfiuunt ſubiectuʒ hñs. Per
bunc pontẽ pꝛimus tranſiuit
xrvyps dñs vt eum ꝑ eundẽ ſeq̃̊/
rremur. Per pontẽ iſtũ oẽs re
nlüaatos tranſduxit.ſed ꝑs eoꝛũ
ſſolũ fluuiũ peccati oꝛiginalis
pllũ tranſijt. pars vo oĩa flu
mina actualiũ.ſed poſt tranſi

fũ iſtũ multi ⁊ chaos.i ꝓfun/

ditatẽ pctõꝝ ſibi rurſum effo
diunt.⁊ flumia nouoꝝ pctõꝝ
inter ſe ⁊ litus gratie vl gloꝛie
deducũt.vel de põte iſto in iã

ptrãſitũ chaos relabunt᷑. Hi etiã oꝑarius diligentiſſimus
Hoc em̃ totũ ⁊ ſolũ eſt opus

ſunt qͥ de baptiſmali innocen

tia q̃ſi de põte in pᷣteritoꝝ pec

catoꝝ ꝓſundũ recidũt.vł no/
unonꝝ pctõꝝ inter ſe ⁊ litus gr̃e
flumia deducunt.⁊ ſic a litoꝛe

gle ſeipſos arcẽt atq; repellũt
Hiis per ſilitudinẽ denuo ex/
fruendus eſt põs pnie qͥ pon
term baptiſmalis innocẽtie iã
fregerũt vel de eodẽ ceciderũt
Eſt em̃ crux pnie pons opti⸗

mus qui noua illa flumina et

nem peccatoꝝ mergit. Hocẽ

qͥ poſt aſſumptã pnĩam ipſaʒ

euacuat ꝑ moꝛtale peccatũ et

deſtruit:ita vt nec plantã vnã
vel aſſerẽ integrũ in eo relin/
quat. Poſt moꝛtale em̃ pcim
nec planta vna ſuꝑeſt ex oĩb⸗
penitentie reactibo vl operib⸗
que nõ incẽdio illius aut alio
ꝑiculo conſumpta ſit. Qui er
go poſt aſcenſũ hui pontis ꝑ
moꝛtale pctm̃ relabit᷑ ⁊ ſeipᷣm

pcipitat:⁊ pontẽ qͥ ad deũ iaʒ
trãſire inceꝑat deſtruit et con

fringit.hic nõ ſolum adiutoꝛ
eſt efficaciſſimus diaboli.ſed
etiã oꝑarius diligentiſſimus

diaboli ſcʒ de naufraglo eru⸗
tus remergere:⁊ tablas ⁊ põ
tes ceteraq; euaſiõis adiuua
mẽta fidelibo deſtruere vłau/
ferre.quod opus miſer pctõꝛ

recidiuo ſuo ſiue relapſione ꝑ

ſemetipᷣm efficit. mercedẽ bu/

iuſmodi maledicti oꝑis ſolu,ʒ

expectãs infernale patibuluʒ
Per eandẽ viã crux dñica ſca
la eſt quam aſcẽſuris in celuʒ

—

— = —

— — rrm

7

ſul
ſeit
ol⸗
de⸗
g⸗
ce
ii

ſe

i
⸗

i⸗
c⸗

6
r⸗
1
6

n⸗
ii⸗
6
3
ſa

—R ipſedei

* =O

filius 2 pparauit ⁊ fi uehere ſufficiebat.cruce we

xit.de q̃ eccleſia cantat. Hecẽ et moꝛte chꝛiſti redemptis ſta
ſcala pctõꝝ. hec eſt quã vidiſ tim patet aditꝰin celo:niſi ibſſi
ſe legit᷑ Jacob Beñ xxiij.quã ꝓlõgauerint declinãtes ĩ pur
yvicgcit ſtantẽ ſuꝑ terraʒ et cacu gatoꝛiũ ppter ſuꝑaddita no/
men eius tangẽs celũ et dũm na debita pctõꝝ⁊a rectitudĩe

innixüũ ſcale ⁊ angelos aſcen/⸗

dentes ⁊ deſcẽdẽtes per eam.

Om tota crux duica ſuꝑ ter/

ram ſtetit:terram dico pecca/

ti, quia ipſe pctm̃ cui crux eiꝰ
inniteret᷑ nõ habuit. Oĩs em̃
pena ĩnitit᷑ culpe ⁊ ſublato fũ

ditus fundamẽto culpe:non
habet qᷓ initat᷑ crux pene. Jõ
ergo ſuꝑ terraʒ. qꝛ ſuꝑne tota

miſeratõnis dñice pictatis et
muniticẽtie fuit donum. Cete

re vᷣo cruces.i.toꝛmẽta oĩa de
terra pcti ꝓdeũt quaſi de me/

nito iuſtũ ſtipendiũ. Cacumẽ
eeus celos tetigit.qͥa inter xpᷣi
grucẽ ſeu moꝛtẽ et celeſtis glie
ingreſſum nihil qð eius gloꝛi

ſicationeʒ retardaret intereſſe
debult.licet ipſe ſiue ſpolian/

do infernũ ſiue etiam alla ma

gnalia faciẽdo:q̃ ſcriptura nõ

cxpmit:in terciũ diem gloꝛifi
ationẽ ſuam diſtulerit. Vel
aideo cacumẽ eius celos tãge/
beat.quia ſola cetum electoꝛuʒ
gatoꝛia in celũ ꝑducere ⁊ ſub

innocẽtie baptiſmal ſaltem in
ven ialia declinauerint. Per
hanc angeli.i.doctoꝛes ⁊ pᷣdi

catoꝛes aſcẽdũt dum miſteri/

oꝛũ eius ſublimia cõtemplan

tur.deſcẽdũt:dũ oꝑa imitatio

nis eius aſſumũt.vel dũ ꝓ ca

ptu auditoꝝ fidẽ illiꝰ⁊ effica⸗

ciã annunciãt.vel dũ ſeipſos

tãto exẽplo hũilitatis tantoq;

bñficio diuine pietatis hũili/
ant. Per ſilitudineʒ vᷣo crux
penitẽtie vel diſcipline ſcala ẽ
qua de imo pctõꝝ celũ aſcen
dit᷑.de q̃ illud mirabile dictuʒ
eſt ꝙ neq; lõgitudine ſua q̃n⸗
tacunq; fuerit cacumẽ celi va
let trãſcendere, neq; bꝛeuitate
ſua quãtacũq; fuerit nõ illuc
vſq; ꝑtĩgere.hoc etiã in eadeʒ
accidit ꝙ quanto bꝛeuioꝛ tan
to eſt melioꝛ ⁊ ad aſcendendũ
aptioꝛ. Pꝛopter hoc ⁊ cruceʒ
hieroſolimitanã ſeu Albigẽ/
ſem omni alij cruci pnĩali pꝛe
ferimus.qꝛ per eam expeditiꝰ
et citius in celum aſcendit᷑.in
q̊ͥ aparet miranda rundam

ſtulticia ͥnon ſcale bonitate
et bꝛeuitatẽ deſiderant,ſed eiꝰ

lõgitudinẽ qntũcunq; eis ꝑ⸗

mittit ptedentes celeritaten-

dio ⁊ fraude ꝓpꝛianmo detri⸗

mento manifeſto ? tere bicu⸗

lis ineuaſibilibus eã declina

re videntur Quis em̃ eſtimet

detrimẽta multoꝝ diex ⁊ an

noꝝ q bus cũ chꝛiſto regnare

et cuũ angelis gaudere potue⸗

nis ꝓlõgatiõe ⁊ pnialis ſcale

timoꝛis quoꝛnʒ cacumia vez-
lut celi ingreſſum dei miſeri

coꝛdiam et iuſticiam tangant
et ab imo gratie et peccati vl/

qʒ illuc tendantur compingi⸗
mus,. Interiacẽtes ergo gra
dus virtutum ſuper quas pe
nitentia maxime peragitur q̊/
les pudoꝛ:doloꝛ:⁊ ira: patien
tia:hũilitas:⁊ pietas.his emiʒ
ad ſummum pnie et ad finez
q̃ remiſſio eſt et ĩidulgẽtia aſcẽʒ
dit᷑. Scalã hmõi magnificen
tia et ꝑſeuerantia tenẽt ac ful-

—

in logum prenſione erpende ciunt. ad ſinglos o gradus ⸗
runt qñ melioꝛ eit dies vna ĩ arripiendos hocẽ ope implẽ
atrijs tuis ſup milia. Dodi dos manus extedit charitas.
co ergo pñtis pnie cõpendio pedes aũt eleuãt et ſigũt ĩ gra
⁊ ſcale illiꝰtãta lõgitudo:imo dibus ſingulis exhoꝛtatio et
ꝓlixitas ⁊ flãme purgatoꝛie qͥ diſciplina.greſſus regũt ⁊ pi
dus nullũ huius vite toꝛmen cula ꝓſpiciunt ſcia aicß coſl⸗
tũ eſt cõpabile ⁊ innũera peri um.finẽ aſcẽſionis ⁊ celoꝝ in
cula qͥb hic viuit᷑: redimi po greſſum ſides oſtẽdit. Nibi-
tuerunt, et dies eterne felicita lominus aũt ⁊ diſeiplina ſiue
tis qͥ bus ſcienter defraudari clauſtralis ſit ſiue alia: ſcala
ſe ſtulti patiuntur acqri. Sʒ aſcẽſionis habens cõpendiũ
vt diximus moleſtia eſt eis ci quã nos cruces ꝓpter cruciatꝰ
lectat eos vie lõgitudo. et ma to interptati ſumus.Gꝛadus
ioꝛi dementia lucrum tantuʒ ſſti ⁊ ſcala vtiq; in pᷣs expꝛeſſe
detrimentum ſue beatitudi/ legunt᷑. aſcenſiões inqt ĩ coꝛ
nis arbitrantur. Hanc ſca/ de ſuo diſpoſuit in valle lacri

lam ex duobus lignis ſpel et marũ:quid apti vallis laee

—

— — —

e⸗

.

e

= =☛ =

–☛

—

— — — TRd5

—

— — .
— . . 4 *ü .
„ .
C

marũ q; penitentia accipitur rito vnicuiq; fidelium ex off
Im ſex his aſcẽſionũ gradib cio ſacerdotali aram iſtaʒ per
homo cuiꝰeſt auxiliũ abs te o ſimilitudinẽ habere congruit

deus in coꝛde ſuo compoſuit Qui ergo aram iſtam in ſe nõ

atq; diſpoſuit.bec eſt aicenſio editicat per ſimilitudinẽ ſacer
dei:thoc eſt cuius deꝰ edifica: dotali officio renũciauit. Eo

toꝛ eſt:⁊ qᷓ ad ipᷣm aſcẽdit᷑.De
qua legi Amos.ix. Qui edi

ficauit in celo aſcẽeſonẽ ſuam.

celo.ſ.ſtellate ac ſerenate mẽ

tis. In terra vᷣo obten ebꝛate

et ſoꝛdidate mẽtis ediſicat di
abolus nõ deſcenſionẽ ſuam

imo pᷣcipitiũ q̃ eqꝗʒ deijciat ac

deturbet in baratruʒ. Eſt et
domini crux ara:in qua idem
ſeipᷣm deo patri velut agnum
imaculatũ ſacrificiuʒ ꝓ mũdi
recõciliatiõe obtulit.ſicut di⸗
cit apłus ĩ.ix.ad Hebᷣ.Quan

em̃ ipᷣo ꝙ boſtias et ſacriſicia

que pꝛeter arã offerri nõ poſ/

ſunt ĩmolare recuſat:dei ſacri
ficiuʒ abſq; dubio piecit.oĩs
em̃ pontitex vt legitur in. viij
ad Hebꝛe.ad offerẽda mune
ra et hoſtias cõſtituitur Hoc
eſt altare holocauſtoꝝ in quo
ſcilicet immolabantur anima
lia in veteri lege:quod pꝛece
pit dominꝰfieri Exodi.xxvij.
quod et extra tabernaculum
erat ⁊ extra templum, ſicut le⸗
gitur in ſeptimo tercij Reguz

to magis ſanguis xpᷣi qͥ ꝑ ſpi/quod ideo extra tabernaculũ
ritũſanctũ ſe obtulit: emuũda/ et templuʒ fuiſſe dicitur. quia
bit nos ab oꝑibo moꝛtuis ad penitentes extra cetuʒ ſancto
ſeruiendũ deo viuenti. Aram rum ſemper ſunt reputatione
vocat eaʒ eccleſia,qꝛ in ea ve/ ſua. In ara iſta omnia gene
rus agnꝰ ⁊ ĩmolatus eſt ⁊ ob ra immundoꝛum animaluum
latus. Quia ergo vt dicit Pe occiduntur et omnia moꝛtifi
trus in.ij. pᷣme canonice ſue. cantur. munda vᷣo animaltlta
Benus electum ⁊ regale ſacer in eodem etiam id eſt munda
dotiuʒ ſunt omnes ſideles. et coꝛda etiam q;tum ad ſe occi
xpᷣs dñs fecit nos deo noſtro duntur:dum reputatione ſua
regnũ ⁊ ſacerdotes vt ait Jo moꝛtua ſunt et ibidẽ etiã cõoſu
hannes in pᷣmo Apocalime/ munt᷑.⁊ h̊ dum ꝑ buũilitacẽ qſ:

Capituliã xxNNH

in nihilum omnia bona eof Tepla eiuſdem ꝓſtibula ſunt
redigunt᷑. Hec eſt domꝰ culi ⁊ loca omia turpidinis. Per
nam in q̃ coquũt mĩſtri domꝰ hunc modũ ara bachi ebꝛio⸗
dñi victimas ppli. ſicut legit᷑ ſitas eſt et ppana eius taber/
Eʒech.xlvj.Hec ẽ aries.i.leo ne.⁊ ad hũc modum de alijs
dei vel ara ði ſicut dñs vocat Vides ergo vbiq; terrarum

altare holocauſtoꝝ ĩ.xliij.eiuſ

dem Heu q; multi ſacrilegi qͥ
ara iſta deſtruüt. hiſunt pe
nitẽtiã ⁊ diſciplinã iã in ſe edi

ficatas ⁊ extructas deſtruũt.

̃; multi etiam ſub noiĩie xpᷣia/
no aras in ſe demonibo edifi
cauerũt.⁊ velut ſacerdotes in
fernales ⁊ diaboli antiſtites ĩ
eiſdem demonib imolare nõ
ceſſãt. Ara em̃ beelʒebub pn
cipis demonioꝝ ſuperbia eſt
in hac ipſos hoĩes iĩmolant qͥ
in ſuꝑbia eos occidũt. In ea
mũera offerũt ypocrite ⁊ ſcũ-
tatis ſimulatoꝛes q̃tiẽs bona
ad oſtẽtationẽ ⁊ vanã laudeʒ
oꝑant᷑.⁊ ꝓpter hoc ſacerdotes
beelzebub indubitanter ſunt.
Ara veneris luxuria. Heu q̃t

habet iſta ſacerdotes atq; põ

tifices vbiq; terxraꝝ.parũ ẽ il

aras ⁊ phana demonũ ſacer
dotes ⁊ hoſtias eoꝝ. et qð eſt
ſuꝑ oĩa dolendũ atq; lugẽdn
ipſaʒ dei eccleſiã ⁊ dei viui te⸗
plum hmõi oblatiõis ꝓpha⸗/
natam et ydolatria ꝓ maloꝛi
parte repletam. Deeſt eccle /
ſie dei iundas machabeus qui
ſacerdotes iſtos diabolicos:

gladio verbi dei atq; diſcipli⸗
na trucidet.qui aras eoꝝ de-

ſtruat ⁊ phana diruat.qͥ ſanꝰ
cta renonet et emũdet.ſicuttle
Ser . Wgcabeor.vaule
Dachabe? et qui cũ eo erãt
domino ſe ꝓtegente aras qs
alienigene per plateas ſtruxe
rant itemq; delubꝛa demoli⸗
tus eſt:purgatocq; templo ali/
ud altare fecerunt. Eadem
crux dominica lignuʒ eſt per
quod iuſticia facta eſt.hoc eſt

lud totuʒ:in ſabea thure calẽt patibulũ de quo in.xiiij. Ha
are: cum vbiq; terrarũ are eiꝰ pientie. Benedictum lignum
ardeant.cũ fumus araꝝ eius ꝑ quod facta eſt iuſticia.quẽé⸗
fere totum mũdũ repleuerit ? admodum dici ſolet a ruſti ꝰ
obcecauerit.nec ſit numerus cis cum iuxta patibula tranꝰ“
hoſtiarũ ⁊ bolocauſtoꝝ eius. ſeunt et vident ea latronibſus

—

onuſta. GBenedicta inqͥunt ſit
arboꝛ qᷓ hmõi fructũ fert. Ar/
boꝛ iſta facit me doꝛmire ⁊ qͥ
eſcere in tuto. arboꝛ iſta cuſto
dit oues meas.arboꝛ iſta vin
dicat me de oĩb inimicis me

is:⁊ facit mihi vindictã de oĩ

bus latronibo. Manikeſtum
aut eſt fidelibo qꝛ ꝑ lignũ dñi/

ce crucis facta eſt iuſticia deo
patri:⁊ emẽda cõdigna exhi⸗
bita ĩ moꝛte filij Suffecit em̃

moꝛs eiꝰ ad ſatiſfactiõem con

dignã ꝓ totiꝰmũdi pctis.quẽ

o admodũ em̃ verũ eſt qð dicit
Joh. in ſcðᷣo pme canonice.
qꝛ ipᷣe eſt ppiciatio ꝓ pctis to-
re potuiſſʒ qꝛ et ſatiſfactio.qð

⁊ aplus expᷣſſe dicit in pᷣmo p

me ad Coꝝ. Qui fact eſt no/
bis a deo iuſticia ⁊c̃. Satiſfe

at ergo in ligno crucis et con
dignã emẽdam exhibuit ꝓ to

tius midi pctis. Et hoc eſt li
gnũ qð tota eccleſia ſctõꝝ bũ

dicit ⁊ venerat᷑.ſer lignũ em̃

ſcie boni ⁊ mali qndam facta
eſt pᷣuaricatio ⁊ iniuſticia.ꝑ il
lud & facta eſt iuſticia ⁊ emen
datio ⁊ emeda. er ſilitudinę
vᷣo crux pnie ⁊ diſciplie lignũ
eſt ꝑ qð ſit iuſticia. Poer pniaʒ
dubitet de olbo an deo

irrogat iniurijs ⁊ cõtumelijs

ꝑ vtrãq; iuſtici deo ſatiſfaci

mus. Qui patibulũ hmõi in

ciuitate ſua.iein ſeipſo nõ eri?L n!
glt:iuſticiã deo de ſeipſo face
re recuſat.⁊ ꝓpter hoc diuno
iudicio ſe iudicandũ ad vlti⸗
mũ longe ſeuerius ⁊ duri? reꝝñw†
ſeruat. Apparet iuſticiã nõ ee

et iudiciũ in ciuitate illa nõ fi

eri:in qᷓ nullu eſt erectum pbaiit
bulum. In oĩ ciuitate ſua ere

ctum vult eſſe dũs hmõi paaii
bulu. Vñ ipſe claamat at.
x. Qui nõ accipit crucẽ ſuĩẽ et
ſequit᷑ me nõ eſt me dignꝰ, et

alijs multis loc Ve aut illis

lop ↄtenti ſunt: qles ſunt ͥ ſi

vt monachi qͥ habitus figu

ram crucis expmit.⁊ falſi cux

ce ſignati:q̃ſi pictura moꝛtꝭ at
q; ſuſpẽdij veterẽ hoĩem occi
dat atq; moꝛtiſficet.⁊ q̃ſt pictu
ra moꝛtis ꝓ ipſa moꝛte ſufficd
at. Ve illis q picturã habent

pꝓ veritate: qͥ picturã moꝛtè at

q; ſuſpendij diabolo et veter

7 Ppuilegijs que veritati cruc

homini latibulũ faciũt at;Gv
ſidiũ picturis ⁊ ſignis hmõi:

Capitulum

vtriuſq; indulta ſunt nõ ſilitu

dini eos defendẽtes. Ve ei q; feculentie pctõꝝ diluere ſuffi
cit et mũdare. In hac lance

pᷣfert hmõi cruci infernale pa
tibulũ:nõ voles illã ſibi nunc
erigere vt infernaleʒ effugiat
Crux dñica ſtatera fuit in q̃
mũdi totiꝰ pctã et xpᷣi iuſticia
appela ſunt.ſed pᷣponderaue/
runt xpᷣi merita.ſic legit᷑ in.vj
capło Job. Vtinã (dicit in ꝑ
ſona dũi ſaluatoꝛis appẽderẽ
tur pctã mea. hoc eſt q̃ mea fe
ci q́;dtuʒ ad emendã qbus irã
merui. boc eſt qb irã ac ſi me
ruiſſem patioꝛ.vt ſit añcedẽs
ꝓ ↄſequenti.⁊ calamitas quã
patioꝛ in ſtatera.⁊ intelligitur
crud. qᷓt arena maris hec gra
uioꝛ appareret. Inſinitas em̃
tataſ abiſſos pctõꝝ q̃nta erat
mũdi tiotiꝰ abiſſus dñice cru
cis paſſio ſufficeret expiare.
Erat igit᷑ q̃ſi arena maris ad
vnã abiſſum. Per ſilitudincꝭ
ergo ſtatera eſt crux pnie et di

.* . *

gratü faciat:qᷓ ntãcũq; abyſſũ

dextera gr̃am hmõi niſi deus

miatoꝛ poſuerit:nihil eſt q c/

qͥd ibi poſuerimꝰ ad pondus

vniuſcuiuſq; moꝛtalis p ctłet
hoc eſt qꝛ nulla alia bona qᷓn
tacũq; fuerint vel vacuare v
etiam iminuere in aliq́ᷓ pꝛeua
lent moꝛtale dcũq; pctm̃.p⸗/
pter hoc ergo q̃ſi ridiculuʒ eſt
qdᷣcũq; aliud bonuʒ in hmöoi
ſtatera ponere,ſed modis oi⸗

bus laboꝛandũ eſt vt vlł ſtillã ⸗
gre ſue imponat dñs in lanꝰ
cẽ iſtã. Quicqͥd em̃ libꝛã moꝛ
talis pcti nõ põderat.q quid
pꝰſe libꝛa hmõi traxerit:ĩ eqli
bꝛa poſitũ totuʒ decidit ĩ iuuns
⁊ ꝑtẽ diaboli. Solã aũt gra
tiã hmõi in deoꝛſũ poſt ſe trra
here nõ põt:eoqꝙ incõꝑabilr
plus põderet gratia in ſurſuy
; illa in deoꝛſum. Nõ em̃ ſi

ſcipline. In cruce ̊ pnie qſi ĩ cut delictũ ita ⁊ donũ.ſicutilte
ſiniſtra lãce vicia ⁊ pctã ponẽ git᷑tv.ad Ro. Calamitas igi
da ſunt ꝑ memoꝛis: ſciam:⁊ ꝑ penitẽtꝭ ſic eſt ad abiſſum qan
ſcrutiſſimã conſideratõeʒ. In tãcũq; ſuoꝝ pctõꝝ cũ gre pox-
dextra vᷣo pudoꝛ ⁊ timoꝛ ⁊ do dus habuerit ſicut arena ma
cõpũctõis qᷓ qntacũq; eſt ne/ lapillulis. Eſt aut humiliras
ceſſe eſt vt abiſſo pctõꝝ ppõ/ ad ponderandũ efficaciſſima
