derei:qntalacunq; ſtilla greq in eqlibꝛa pnie:ſicut ſuppbia

3

— — – – –e = re-rc- S

FJolium CXxI
ki iIn lãce ↄtraria. qð patet ex i ⁊ vnguibo trahere videt᷑ lanz⸗
elun ſis locis ſuis ⁊ locoꝝ oꝛdini⸗ cem diaboli qͥdaʒ ex demoni
lune bus.quẽadmodũ em̃ ſumma bus. ſic detractoꝛes qͥ roſtro
daus hũilitas ſũmũ glie locũ obti⸗ ſuo peccata alioꝛum magni⸗
tae⸗ net in xpᷣo dño:ſic ⁊ ſũma ſuꝑ ficant ꝓ ipᷣo diabolo lancẽ ei?ꝰ
dis bia infimũ locũ damnatõnis trahere vident᷑. Sed reuera
ſet in apoſtata lucifero. ⁊ hoc eſt peccatoꝛ cuiꝰ os maledictio⸗
1 n qð dñs docet in.xxj.tertij Re ne ⁊ amaritudine plenum eſt
re gũ. Quia inqͥt hũiliatꝰeſt ĩ cõ qui totum ſe dedit ad peccan
wan ſpectu meo Achab:nõ indu/ dum:toto põdere ſuo toto co
AD oẽ malũ hoc in dieb eius. natu roſtri : vnguiũ in deoꝛ⸗
c⸗ Alttẽde impietatẽ ⁊ ſcelera im ſum trahit lancem diaboli.
i maniſſima ipſiꝰachab.⁊ pon Quid auteʒ dicemus de üllis
0, dus hũilitatis cui ſoli vindi/ qui ingentia onera magnoi
kli⸗ cle dilationẽ domin? aſſcribit peccatoꝛuʒ immittunt in lan
IH agnoſces. Ve eis qͥ tã ſtudio cem diaboli:et quaſi feſtucas
e ſe tãq; laboꝛioſe lancẽ imple/ leuium et pene ridendoꝛũ bo
id. re curant diaboli: hoc eſt ſini noꝛum in lancem inij ciũt dex
eli ſtrã in ꝗᷓ pctõꝝ onera ↄgerere tram dei.Quid etiam de illis
ins nõ ceſſant. Quid aliud illi fa qui de dei lance bona ponde
⸗ cere vident᷑ niſi modis om̃ibo ra rapiunt ⁊ in lancem diabo
1 ſatagere vt in ꝑtem cadant di li mittunt.hi ſunt qui bona ꝗᷓ
r aboli: vt lãx diaboli in hmõi recta intentõne fecerunt poſt
G buãci pponderet lanci oei.hi modũ laudum vanarum pꝛe
ſunt qͥ pctã pctis addere non cio vendu nt: qui recte qͥdem
D ceſſant vt augeãt pctã ſua ſo. egiſſe ſe gaudent: non qͥa deo
4 Ve aũt ⁊ illis qui põdus gr̃e quod egerunt placuit.ſed qͥ a
reijciũt.hi em̃ quaſi cum dño eis inde ſibilus vane laudis
5 cotendqunt: dum ⁊ põdus gre acceſſit. Idem de his ſentien
140 quod ĩmiſit eijciunt.⁊ ne ali⸗ dũ eſt qui de rapinis elemoſi
t ud imittat pecca ſuis impe/ nas facere pᷣſumunt: qͥ bona
1 diunt.quẽadmodũ aũt in bi⸗ iſta tꝑ alia bonis ⁊ bene vten
1 lãci ſaneti Michaelis roſtro tibus auferũt et pauperibus

ð

Capitulũ
ea nõ tribuere:quia nec pñt.
ſed potius eis pauꝑes onera
re pᷣſumũt. Idẽ dicim de his
q̃ bona ꝑuerſa intetione faci/
unt. ⁊ de detractoꝛib qͥ bona
aliena ĩuertũt. Vtriq; eniʒ vt
dliaboli lancẽ impleãt q;tũ in
le eſt bona de dei lãce rapiũt:
et in d iaboli lancẽ mittũt. In
hmõi lãce rectitudo maxime
neceſſaria eſt. ſicut docet dñũs
Leuitici.xix. Statera iuſta ⁊
equa ſint põdera habere q de
debet ſtatera pnie hãc rectitu
dinẽ vt tota lax dextra in ſur/
ſum cõtra totã ſiniſtrã ponde
ret:et vt põdera põderibo pꝛo
pter oppoſitõem reſpondeant
OQuidã em̃ ea ſola bona mit/
tunt in lancẽ dexterã qᷓ poõde/
rant in deoꝛſum. Hi ſunt q̊/
rũ pnĩa ſolo timoꝛe pene nitit
Hi ꝓculdubio oẽs penitẽtie
ſue victimas ⁊ põdera decli/
nant in ꝓfunduzʒ:ſicut legitur
OPſee,.v. Surſuz igit trahere
debent põdera.iſopꝑa pnie: et
ſurſum trahere debent ⁊ ſur⸗
ſum trahbi. Quatuoꝛ em̃ ſunt
quue debet penitẽs intendere
et per pniaʒ querere. Ad hoc

—„

ei penitetia omnis agenda e

vt iactura pene ſimul et male
ↄſumpti tꝑis redimat᷑. Jactu
ra vᷣo pene debite marxĩa dila

tlo eſt pᷣmij eterni ⁊ amplexu/

um celeſtis ſpõſi. licet ⁊ iactu

ra iſta intelligi poſſit purgato
riarũ penaꝝ acerbitas. Sed
maxie ad iſta q̃tuoꝛ reſpicien

dũ eſt penitetib:hocẽ põdus
et mẽſura:in qb poſitũ eſt no
ſtrũ iudiciũ et noſtra iuſticig.

ſicut dicit dũñs ꝑ Eſa xxvij.

Ponã in põdere iudiciũ ?⁊ in

ſticiam in mẽſura. In ſurſum
tibi ponẽduʒ eſt: aliter ſtatera
tua doloſa eſt. Statera enim

doloſa nõ eſt bona. ſicut legi

Pꝛouerb. xxj.et Michee v.

Huũqd iuſtificabo ſtaterẽ in

piã ⁊ ſaccelli põdera doloſg.

Statera ipia eſt q tiñ pondo

„

Poõgera doloſa ꝗ in ſunſi po⸗

.

rat in pꝑtem. hoc eſt in deoꝛaxz

derare vident᷑ ex facie ſua ſen

ſpecie ſed in deoꝛſum im põ/

rant timoꝛis intentiõe.Detra

hendũ ergo eſt potius nobis

qus ſalte ? vacuus rein

rũ: ſoluq; ſaccellui malicie de⸗
trabede.l. ſut nobis ab eo co⸗

v8äy7mt deus honoꝛet: vt deo pla/ gitationes: affectiones: locu⸗

*

ccat: vt eius gratia conſeruet᷑

nones et operaque ⁊ ſi pon-

”D

tnin
Nan
ndi

len ⸗

ſgato⸗

dicen

höds
jeſtio

dus malicie nõ minuãt, mul⸗
tũ tñ eidẽ adderẽt ſi adeſſent.

Maledictus ille ſaccellus q

longe plꝰ q; plenitudo ſua põ
derat. Qui vᷣo in pnia ſe tota
liter humiliat. qͥ pijs obſecra
tionibo coꝛã deo ⁊ cõfeſſioni/
bus coꝛam ſacerdotibo perſo

nant:de pctĩs alioꝛuʒ ſilentes
ſeipos ſemꝑ de ſuis vitupãt ⁊
increpãt ⁊ in cõſpctu alioꝝ di
iudicãt atq; viliticãt.toto põ⸗
dere ſuo totoq; roſtro et vn/

guibus pondera dextre lãcis

clinatiõis. Eſt ⁊ crux dñica
hamꝰ.ſiẽ dicit dñs in.xl. Job
An extrahere poteris leuia⸗
thã hamo. Hãc eadẽ ſimilitu
dine vocat btũs Augꝰ muſci
pulam in qua xpᷣs dus carnẽ
ſuam velut eſcam poſuit. Ad
bãc diabolus velut cetus in
uolauit ſicut legit᷑ i. xxvj.Eſa.
Occidet cetũ magnũ qͥ in ma
ri eſt.quẽ duʒ ꝑ mẽbꝛa ſua oc
cidẽs moꝛderet:vnco ſeu vnci
no diuinitatis eiuſdẽ captꝰ at
q; retentꝰeſt.ſicut idẽ xpᷣs do/

un .
“ res ⁊ detractoꝛes ſuos patiẽè Qſee.Ero moꝛs tua o moꝛs
vtc! ter atq; gaudenter audiũt qui Et hoc qͥdem: qa moꝛſus tu
e tont: onera ſiniſtre lãcis mira velut eſcã poſitã in hamo cru
i biſliter alleuiant ⁊ ea que ſunt cis moꝛdebis,.ſic hamo cruc
4 Hi oim detractoꝝ roſtrꝭ ⁊ , captũ:deus de mari mũdibu
Recutoꝝ vnguibo ⁊ alienoꝛum ius extraxit. Per eũdẽ moduʒ
8 IIIur. Per hũc modũ ⁊ de ſtate pnie hamꝰ. ſecure illuʒ paſcit
ra diſcipline ſentiẽdũ erit.hu/ et cõſumit diabolus vbi non
du ills in ptem ſiniſtrã inijciat di trahat.Eſca ſibi in hamo b,ö
8 Abolus:qð nõ ſtatim aut pe/ in cruce pnie vel diſciplie In
iͤ⸗ ni aſſumptio ppõderãs deij/ ctitudo coꝛdis ſiue intentõis.
i ciat. Huiꝰ ſtatere ꝑfectiſſima velut vncinus ſiue aculeꝰgra
GSbolic oneris aur ſiniſtre in/ lu vruq; nectene t colligane

tet adiuuant.Silr ⁊ qͥ vituꝑato minꝰeidẽ diabolo dicit in.xiij
e onera alioꝝ ꝑ cõpaſſionẽ poꝛ us ero ſeu moꝛſellus dum me
Sextre ſupꝛa modũ aggrauãt cetum illũ ⁊ eſca dñici coꝛꝑis
606 õpcton onerib ſurſum trabhun miſer pctõꝛ eſca tm̃ ẽ. crux vo
ann iſ rectitudo ẽ vt nihil ſui one eſt piſcatoꝛ qͥ illuʒ capiat ⁊ exx
mnInttudo eijciat: aut maioꝛiſl bo hoc hamo velut vᷣgula eſt re⸗
en eſt rectiiudo nil pani poſſe di/ humilis cõpunctiõis.velut ſi
o 1

eæt foꝛt totis obſecrationibus inde exenterãdus:vt oĩa eius

qᷓrẽdus eſt cõpũctõis aculeꝰ: intima.i.cogitatões ⁊ affectõ
et hũilitate vncãdus ac recur nes extrahant᷑. Coꝛ eiꝰ ſuper
uandus:multis actõibus fa⸗ pꝛunas aut vrentiũ doloꝛum

bꝛicandus vel potius acuen aut triblationũ aut carbonũ

dus. Ue qͥ aculcum de ipſis qͥ dicunt᷑ deſolatoꝛij: in ſumũ
faucib diaboli eijciũt. demẽ/ penitus exurenduʒ.hoc eſtin
tiſſimi piſcatoꝛes qͥ piſcẽ hu/ materiã ⁊ generatõeʒ lacriaꝝ
iuſmodi nõ ſolum liberãt.ſed q̃ de fumo generari dicuntur.
etiã vt ab eo deuoꝛent᷑ vulnꝰ Poſſumꝰ⁊ carbones hic ĩtel
quod eidẽ aculeus cõpũctio/ ligere igneʒ ĩfernalẽ.fumũ vᷣo
nis inflixerat ſanant. Hi ſunt timoꝛẽ eiuſdẽ. Iſte ̊ exterreat
q aculeuʒ cõpunctiõis de coꝛ oẽgenꝰ demonioꝛũ ſiẽ ibi ðꝛ.
dibus ſuis auferunt et dolere qꝛ timoꝛ dñi expellit pctm.in
ꝓ pciĩs ſuis deſinunt:nõ attẽ Eccẽi.j.Expellit inquaã ⁊ ſinõ
Qdstes illud Dauid, doloꝛ me/ q̃ ad maclas:ſaltẽ qᷓ ad volũ⸗
us in cõſpectu meo ſemꝑ. Et tatẽ ⁊ q̊ ad oꝑa.Vel fum? iſte
illud. Exitꝰaquaꝝ deduxerũt intelligat᷑ deuotio ſiue humiti
oculi mei:qꝛ nõ cuſtodierunt tas que ð exuſto coꝛde.i.amo
legem tuaʒ: Et illud ploꝛabo re peccatu: vl ꝓpꝛio pctõꝛis coꝛ

Capitulum XXXI
amoꝛ eſt vtriuſq;. Attende au die ac nocte interfectos filios
tem qꝛ hamꝰ ſine aculeo nihil ꝓpli mei.Et illud.ij.renoꝝ.
capit.ſilr ⁊ ſine foꝛti aculeo pi Defecerũt pꝛe lacrimis oculi
ſcem magnũ caꝑe nõ põt.ſe mei ⁊c̃. Et illud eiuſdeʒ in eo/
nitentia igit᷑ que internã vere dem. Deduc q̃ſi toꝛrentẽ lacri
q; hũilitatis cõpũctõem non mas ꝑ diem ac noctẽ:nõ des
habet:hamus eſſe nõ poteſt. requiẽ tibi:neq; taceat pupil/
ſed potiꝰ inſtrumentũ q̃ dia⸗ la oculi tui.Captus cetꝰ illeĩ/
bolo eſca ſua poꝛrigit᷑. Idẽ di fernalis excrabẽdus eſt nõ di
cimus ſi vel filũ nõ habuerit: mittẽdus.Extrahẽdus inqm
vel ſi iſtud debile fuerit: extra in ſiccuʒ.ſicut docet angelus
here piſcem magnũ ꝑ illũ abſ raphael Thob. vj. Siccũ eſt
q; dubio non valebis. Foꝛti vbi nihil ſui nutrimenti:nihil
igit᷑ amoꝛe aſſumẽda eſt pnĩia qð pctm̃ foueat inuenit. De/

=

Folum

dequod maledictus ille piſc
p peccati dñiuʒ poſſidebat re

ſoluit᷑. Stultiſſimi piſcatoꝛes
q bmõi hami aculeũ tã tenui
filo pendere volunt:vt ipſius
aculei põdus illud rũpat Cũ

ergo cetũ illũ hmõi filo extra

bere pᷣualebũt qͥ gram cõpũ/
ctiõis amare facile deſinunt.
⁊ duin ꝑ ſatiſfactionẽ q̃ſi dia/
bolũ extrahere ceperũt: velut
onere ipſius ſatiſfactõis fati/
gati deficiunt ⁊ filũ hmõi rũ⸗
punt. Salliedus eſt hmõi pi
ſcis poſtq; captꝰ fuerit,ſicdo/
cet᷑ in oo.dẽ Thob.capᷣ. Sal⸗
liendus eſt inquã igne.ſic di/
igne ſalliet᷑ ⁊ oĩs victima ſalli
etur ſale. Igne inquã vel diui
nedilectõis vel ↄtinue tribu⸗
latõis. Et de eo ↄtinue come
dendũ eſt dũ in via iſta ſumꝰ.
Moꝛs em̃ diaboli in nobis
⁊ moꝛtificatio veteris hoĩsci
bus noui hoĩs ẽ atq; refectio
Ethoc eſt qð ibidem dicitur

qꝛde piſce ſalliuerũt q̃ntũ eis

in via ſufficeret.nõ em penitꝰ
comediaut ↄſumi põt in via
vite iſtius vet? hõ ſiue diabo

lus.ſicut dicit Augꝰ ſuꝑ.vij.
capim ad Ro.qꝛ cõcupiſcen⸗

vita iſta minui põt, con

— 22

ſumt nõ poteſt. ſed ſufficit no
bis in via iſta illum qtidie mi

nuere ⁊ de moꝛte eiꝰ refectõezʒ

nobis ⁊ gaudiũ facere.Et qͥ

dem bec de figuris ⁊ ſignatio

nibo crucis de ipſis ſacre ſcri/
pture fontibo hauſimꝰ. Nũc
vᷣo cuiuſmodi crucẽ vniuſcu
iuſq; generis ſeu ꝓfeſſiõis ho
minẽ xpᷣm dñm ſeqͥ volentem
poꝛtare cõgruat aꝑire tẽtabi⸗
mus.Quia igit᷑ crux a crucia
tu dicit᷑ generalr, crux ex tribo
bꝛachijs generalxr eſt qᷓ pauꝑ
tas:moleſtia:⁊ ignominia in/
telligunt.ita vt pꝛincipale li/
gnum ſtans intelligat᷑ pauꝑ⸗
tas.duo vᷣo bꝛachia quaſi li/
gni trãſuerſi moleſtia ⁊ igno/
minia. Hec eſt pnia ⁊ vniuer
ſalis cruxĩ q̃ totꝰmũdꝰ ↄfixꝰẽ
nec tũ ſe latronẽ ↄgnoſcit. ĩ q̊
neceſſe ẽ alterũ e duobo:vt vel
mũdꝰa ðᷣi iudicio crucẽ hmõi
ſe pati neſciat.aut illũ iuſtũ eẽ
iudicẽ nõ agnoſcat. Hemo ẽ
q̃ in hoc patibulo cõfixũ ſeũ
videat velut q buſdam clauis
neceſſitat. Mltiplices nãq;
moleſtias:mlłtiplices ignomi
nias.mitiplicẽq; pauꝑtatẽ.H̊
eſt reꝝ q̃s cupit penuriã vnuſ
quiſq; hic patitur.⁊ in eis ẽqͥ
buſdã patiedi nccitatib tãq;

quibuſdã clauis affixus. Ne coõſpiciüt. Et ideo cofuſt ſunt
mo em̃ hic viuit qͥ iſta poſſit quadmodũ fur.ſed confuſio
ecuagdere imo qͥ iſta nõ patiat᷑. ne humiliatiõis ſaluberrima.
Crux igit᷑ vniuerſalis q̊ mũ Qui vᷣo patibnlũ iſtud ꝑ pa
dus latro hoc eſt tota poſteri tiẽtiam ⁊ humilitatẽ atq; ma/
ias Ade cõſfigit᷑ in eadẽ nouiſ gnificentiã in redemptõem et
ſime moꝛitura, crux iſta ad hu medicinã cõuertunt pꝛudetii
miliãdos latrones ðberet ſuf ſimi ſunt. Patietia nanq; poꝛ
ſicere. In cruce te vides ⁊ in tat᷑ moleſtia. humilitate igno
clauis humana demẽtia moꝛ minia. magnificentia coꝛdis
ti adiudicata es ⁊ panibulo af rerum tꝑalium defectus non
fixa in q̊ ⁊ moꝛi neceſſe habeſ pauꝑtas ſed libertas et expe-
nec ſolũ nõ erubeſcis patibu/ ditio reputat᷑. Hi etiam ipſos
llũ nec ↄfüderis a latrocinijs clauos neceſſitatis in liberta
txuis.ſed in ipſo patibulo etiã tem ↄuertũt dum de neceſſi/
gloꝛiari pᷣſumis ⁊ inanis glie tate virtutẽ faciunt:dũ qð ne
vento in eodẽ vſq; ad crepa/ ceſſe eſt libenter ⁊ tota hilari/
tionẽ intumeſcis.ſed neq; ip/ tate ullud ſuſcipiũt agẽtes gra
ſo patibulo deterreris in po/ tias. Qui autẽ de cruce hmõi
ſterum.imo in ipſa cruce no/ deſcẽdere.i, qͥ tria iſta declina
ua latrocinia cõcipis et q̃liter re totis ſtudijs et viribo euitũ
ea etiã ibidẽ facias. Crux iſta tur:dei recuſant parere ſentẽ/
pſentis vite miſeria eſt ex tri tie atq; iudicio:dum penã iu/
bus ſui ꝑtib vt diximꝰ cõſti/ dicatam nolunt exoluere:ip⸗
tuta.ſufficit ad cõfuſionẽ hu/ ſumq; pᷣſentis miſerie patibu
miliatõis pꝛudentibo ipᷣm pa lum eterne cruc faciũt ſemia
ti patibulu.⁊ hoc eſt qð legit᷑ riũ,.ipamq; medicinã ad moꝛ

Hiere.ij. Quomõ ↄfunditur tem ſuã cõuertunt in gladiuz
fur cum cõpꝛehẽedit᷑:ſic cõfun Et hec qͥdem crux eſt omiq̃/
dit domus iſrael,. domꝰ. ſ.de/ ſi hereditaria et neceſſaria.
unm videntiũ:qui ⁊ deũ iuſtu,ʒ Crux vᷣo xpᷣianoꝝ generaliter
iudicẽ vniuerſoꝝ agnoſcũt et voluntaria eſt atq; ſpõtanea
in lumine eiꝰ ſe cruci hmõi at qua nõ ſolum tria iſta put ge
patibulo affixos euideter neraliter oẽs toꝛquentur: ipſi

—

2.

— = =

tn
hui⸗
in
bo,
ne
gai
or
o
adi⸗
fon
cche/
s

Nenn

,,

t gaudeter pferũt vteo ipſo ſe manꝰnon habere
ſed largius ⁊ amplius ipᷣi illa q bus tꝑalia maxie ↄtrectan

ſubeunt.in q̊ excellũt ⁊ pꝛimũ pᷣdicet.q̃ſi qͥ manꝰ nec ad ac⸗

locu obtinent martires: qᷓʒ et cipiẽdũ nec ad largiendũ ba⸗
pauptas artiſſima ⁊ moleſtia beat. Focus vᷣo obedientiã
atrociſſima ignominia extre aꝑte figurat,eo em̃ ipſo ꝙ ca-

ma: ſicut docet apłs in. xj. ad putio caret:obedientiã que ſi

Heb.dicẽs. Scii ludibꝛia et militer caput in ſe nõ habetſʒ

verbera exꝑti ⁊c. Secundũ caput alienuʒ velut coꝛpꝰ aut

vo locũ obtinent dauſtrales. membꝛuʒ ſequit᷑ aꝑte ſigurat.

Terciũ clerici,. Quartũ peni Obedietia alienũ magiſteriũ
tentes. Quintũ viri diſcipli- atq; dominiũ tanqᷓ; caput ali

nati. Dexiũ vᷣo xpᷣianoꝝ cõ/
munis vita. Et he qͥdem cru
ces foꝛinſece eſſe vident᷑ ⁊ pe⸗

nes ea q̃ coꝛpis ſunt cõſiſtere

Eſt ergo crux martixꝝ iſta fo⸗

nttnſeca ex tribo lignis pᷣnoĩat⸗

illiſq; maxis. Crux clauſtrali
um velut ex tribus lignis eſt:

. pauꝑtate:ſ.que eſt oĩm tꝑaliũ

ꝓpꝛietatis ab dicatio Dein d e
caſtitate ſeu ↄtinetia ⁊ obedi⸗

bulũ ex trib his velut tribo li
gnis ↄſtructũ.huic patibulo
velut qͥbuſdã clauis deditio⸗

nũ votoꝝ ſeu ꝓmiſſionũ atq;
pꝓfeſſionum ipſemet ſe affigut
Et hec tria ipſe habitus eoꝛũ

ſq; ſtaminea q carni moꝛtifi⸗
cidee pximo lungit. Dauper id eſt terrena et poti/ mundo
tatẽ cuculla que maniq; caret velle diſplicere ex tetro coloꝛe

enũ et ſenſu ſequit᷑ et volunta
te. Et q̃ de pꝛimo patibulo di

ximus et in eo patiẽtibo ad pa
tibulũ religiõis ⁊ monachos

facile adaptant᷑. Crux vᷣo cle
ricoꝝ qᷓ;q; ſanctimonia eẽ vi⸗
deat᷑ qðᷣ ex ipᷣa figura veſtimẽæ
ti albi qð vulgo ſuꝑpellicium
dicit᷑:figurat᷑.tũ meliꝰquaſi ex
tribo lignis ſctimonia videli
cet ⁊ mũdi ſiue terrrenoꝝ cõ⸗
temptu:⁊ adoꝛatione dei:mi⸗/
niſterio ſiue animaꝝ ſuffragi/
one ſiue curatiõe.Cãdoꝛ enizʒ

ſuꝑpellicei linei ? figura eiuſ-
dem caſtimoniã ſignificat.q̃ ẽ
vt ait Hieronimus in iuuẽtu
te martiriũ. Cappa vo nigra

a poſterioꝛi clauſa:clauſa eſſe
coꝛda eoꝝ ad ea que retro ſũt
id eſt terrena et poti mundo

P 5

9 . .
E . — . 5 . —
. S 8 „ ℳ 4 .

qᷓ; faciein ⁊ aparatũ qͥ place/ gnatõis officiũ. quia ſummũ
at exhibere ſatis intelligenti- verticem denudat:cõtẽplatio
bus inſinuat. Cãdoꝛ vᷣo line nis ſtudiũ ⁊ deuotiõis obſeqͥ
us ab anterioꝛi patẽs et ab oĩ um quaſi nihil habeant inter

alia parte abſcõditus ſoli illi ipſos coꝛdiũ ſuoꝝ vᷣtices ⁊ de

ſponſo celeſti caſtimoniã ſer/ um. ⁊ q̃ſi nihil interſit qð vel

uare:⁊p illã ſola illa qᷓ an ſunt ↄtemplationis obſcuret ſtu⸗
eos q̃rere demõſtrat.non illã dium vł deuotiõis tepefaciat
oſtetare in oculis hoĩm. ſz po obſequiũ. Poſſumus et qͥn⸗

tius abſcõdere:⁊ ſoli deo illã tum addere de eoipſo ꝙ circu

velut acceptabile ſacrificiũ et laris eſt tonſura:in qᷓ circum
q̃ſi ð oꝛto ſuo lilioꝝ floſculos ſpectio eoꝛũ attendit᷑ vel oſtẽ/
eidẽ gratiſſimos offerre. Aꝑ⸗ dit᷑ qͥ alioꝛũ ſpeculatoꝛes con
tura vᷣo cappe ab anterioꝛi ꝑ / ſtituti ſunt:⁊ in arce eccłie vel

te demõſtrat quia ad ea qᷓ añ ſpecula ad ſpeculandũ ⁊ ꝓſpi

ſunt.i.ſpũ alia et eterna coꝛde ciendũ poſiti. In his aũt qͥn

coꝛdiũ deſideria ſunt. Ipſa & miſterioꝝ ſats agnoſci pᷣt of·

aptura cappe clamare videt᷑ ⁊ ficiũ. Miniſteriũ em̃ taber⸗

pᷣdicare aꝑte. Sitiuit anima naculoꝝ cui ſucceſſit eccłia in

mea ad deũ fontẽ viuũ.⁊ quẽ oꝛõnibo laudib et ſacrificijs:

admodum deſiderat ceruꝰad in leg meditatõe ⁊ plebis eru

fontes aqꝝ:ita deſiderat ania ditioe:in diſciplia et cura eiuſ
mea ad te deus. Tonſura qᷓ dem plebis totalr conſiſtebat
⁊ coꝛonã ↄtinet q̃ circularis ẽ Et hec oĩa ſunt vna ſollicitu/
et adeo caput a pilis alleuiat do clerical officij. Clerici igit᷑
et expedit:quatuoꝛ maxime ſi ad mũdi riſum ⁊ ob pꝛobꝛiuʒ

gnat. Pꝛimuʒ qͥa ridicloſa eſt ad dei ludũ tonſurã habẽt ri/
mundi ſtulticia qᷓ ſapiẽtia eſt diculoſaʒ:inſigne.ſ.ſtulticie et

apð deuʒ.vt legit᷑ mo pꝛime ad regimẽ aniaꝝ electi:criniũ
ad Copx.qͥa coꝛonã ↄtinet.re/ ſuoꝝ coꝛonã pꝑferũt inſigne re
gni honoꝛe.⁊ regimĩs officiũ gni ⁊ ad cõtẽplationis ſtudiũ

quia bꝛeuis eſt hoc eſt capil⸗ electi reuelatũ verticẽ qſi cla/

los abbꝛeuiãs et minuẽs ꝓpu ment cũ pſalmo. Reuela ocu

ℳ

W

ma
atio
e
er
u⸗
at
u
iten
n
pel
ſi H —

an

4
ot⸗/

er⸗
i

4 ,B

2

22

los meos. vel potiꝰ illud apli. ligioni ingeſſerunt: dũ ſol ſi ⸗

iij.ſecunde ad Coꝝ. Nos vo gnis ⁊ figuris clericalis habt
oẽs reuelata facie gliam dñi tus honoꝛẽ atq; tpegia veri
ſpeculãtes ⁊c. et ad ea q̃ deuo tatis obtinẽt fraudulẽter aut

tiõis ſunt:hoc eſt oꝛõnes.lau etiã violẽter. Ecce nõ intelli

des et ſacrificia pↄſtituti.ꝑ eiuſ gis te maioꝛi impietate iudai⸗
dem verticis nuditatẽ coꝛdiũ lare ſi ub noĩe xpᷣiano:et ſtipen
ſuoꝝ in diuinis officijs puri- dia reddituum eccleſiaſticoꝝ
tatẽ inſinuãt.⁊ expeditos ha/ nõ picturis ⁊ figuris:nõ men
bentes oclos ⁊ aures a dẽſita dacio eoꝝ:ſed veritati religio

te capilloꝝ: pſpectoꝛes alioꝛũ nis ⁊ militie ſpũali eſſe cõceſ⸗

⁊ ſpeculatoꝛes ſe oñdũt. Ipᷣo ſa. Quid ꝓdeſt ecclie dei aut
vo tonſure circulo:totius ec⸗ animabode q̃ʒ redẽptõne ꝑci

cleſie dei ꝓpugnatoꝛes. Heu pis ſtipẽdia reddituum pictu
quot ſunt qͥ nec vnũ bꝛachiũ raꝝ ⁊ fſiguraꝝ tuaꝝ.i.hĩt?ꝰ⁊ cõ

habent iſtius crucis. et q̃t ſũt ſequit᷑ falſa ſignificatio. Non

q bmõi cappam ⁊ ſuꝑpelliciũ ſuſfragat᷑ eis hmõi mẽdacio.
⁊ tõſurã abiecerũt interiꝰ:nec Legit᷑ em̃ in.xxxj. Paral. ꝛe

verent᷑ ſe imiſcere clericoꝛum cepit eʒechias pplo hitantiuz

collegijs.nec foꝛmidãt pcipe hierlin vt darẽt ꝑtes ſacerdo
ſuffragia militie clericalis: cũ tibo ⁊ leuitꝭ vt poſſent vacare

nihil eis ⁊ militie ſit. ⁊ pter h̊ legi diuie ĩplẽde.ſ.meditãde
nibu eiſe ſtipẽdijs,ſicut dicit coꝛã dño decãtãde. deĩde do
Aug ſuꝑ Jobãnẽ.Quid mi cede.q̃rto vᷣo obſeruari faciẽ/

hi et imꝑatoꝛi:qͥd ergo tibi et de. Hec fuit cã q̃re fuere con

poſſeſſoꝛi.Hi ꝓſecto non vi⸗ ceſſe ꝑtes tpaliũ ſ. acerdotiboz
dent qꝛ tanto defoꝛmi ab of leuitʒ vt.ſ.vacaret legi dñi.vo

ficio clericali diſcrepãt dũ ha luit em̃ dñs puꝝ eſſe ſtatũ cle

bitum clericalem nõ hñt inte ricoꝝ ab oĩ ſtrepitu ⁊ſ ollicitu
tus:q; ſi exterioꝛi carerẽt ha/ dine tpaliũ vt eos ipſe ſingla
bitu:quãto eſt res ipſa ⁊ veri rit᷑ ⁊ ſolitarie poſſideret ⁊ ſacrꝭ

7

tas figura ſua ⁊ figuratõe pꝛe eos officijs mãciparet.Quar H

ſtantioꝛ. Ded vt ſepe diximꝰ ta vo crux penitẽtiũ eð qᷓ im
Mouũ iudaiſmũ chꝛiſtiane re mlta dixi generalr at ẽ extb⸗

d 4

Capitulũ

lignis ſq; contritionis: cõfeſſi

feſſio ſeu cognitio 2 felicitatis

5 „

..
4

onis: ⁊ ſatiſfactiõis cõpacta. eterne que penitentibo reſtitu⸗
Vel pmũ lignũ ſit afflictio ſi itur circũſpecta pẽſatõ. Quis

ue ↄtribulatio ſpũs.⁊ hoc eſt em̃ electũ ſe ad celoꝛũ regnuʒ
cõſideret:⁊ ſcelera ꝓ bus pa

pncipale lignũ qð totum ſup D
Byapaleligu 60 tibulo infernali adiudicatus

poꝛtat patibulũ. Lignum vᷣo
trãſuerſum duo bꝛachia cru⸗
cis ꝑſi
cuius velut duo bꝛachia ſũt
abſtinẽtia a placitis ⁊ deſide/

ratis:⁊ moleſtoꝝ inſlictio. In
cruce vᷣo pnĩe idipᷣm ſumoꝑe

attendendũ eſt vt ita ſit moꝛ⸗
tificatiua veteris hoĩs ꝙ etiã

ſit viuificatiua noui hoĩs.ita

ſit medicina ꝙ etiam cibo.⁊ in
ea aſpitas atq; ſuauitas ea ſol
lertia miſceant᷑ vt altera alte⸗
rã poꝛtet. Alioqͥn nõ pnĩa eſt

qð agit᷑ ſed pena ſola q etiam
eſt aſinoꝝ.⁊ infernalis eſſe vi

det᷑ ſi nibil habeat ſpũalis re
fectionis atq; ſolacij. In hac
cruce poſitis et apenſis ma/

xime cõgruit vt eã poꝛtent q̃/

ſi ſue dãnatõis ⁊ moꝛtis pati

bulum iuſtiſſimuʒ. Nihil em̃

pᷣter ipſaʒ gre viuificãtꝭ eſſen
tiaʒz penitentibo eſt ſalubꝛiꝰ qᷓ;
pctõꝝ ſuoꝝ cõfuſio ſeu erube
ſcentia.et penitendi.i.crucem
pnĩalem poꝛtandi humilitas
Vtrũq; aut iſtoꝝ oꝑabit᷑ de
bite damnatõis interna con/

ciẽs:afflictõ erit carnis

eſt nõ erubeſcat. Quis hono
rem iſtũ in ſe diligẽter attẽdat
et ignominiã ſcelerũ atq; pati
buli nõ erubeſcat. Crux vo

diſciplinatoꝛũ ipᷣa diſciplina
eſt. ⁊ cũ ex młtis ꝑtibo ſit:ex tri
bus tñ foꝛinſecus cõſtare vi /

„
„

det᷑ potiſſime, Pꝛima videtur

abſtinẽtia ab oĩ ſcʒ illicito cõò⸗
cupito. Secunda modeſtia

que eſt exceſſuũ circumciſio ꝰ

ad noꝛmã rationis redactio.
Tercia vᷣo eſt compꝛeſſio ſaeu
vindicta in oĩa noſtra q̃ con
tra deum ſe erigũt et extollũůt.
Viri em̃ diſcplinati:⁊ ſi ab i
licitis ↄcupitis quaſia vene⸗·
natis ſe arceãt.⁊ foꝛinſeca ſua

quaſi qᷓ̃dam moderatõis mẽæ 3
ſura cõponãt.irruẽtia tñ pec⸗
cata cogitationũ ⁊ pᷣmoꝝꝛ mo⸗

curſantes hmõi ſtatim truc⸗
det latrũculos.ſicut legit᷑ Cãa·
ticoꝝ.iij. En lectulũ ſalomoę
nis. x.ſoꝛtes ambiũt ex foꝛtii

tuũ gladio vindicte atrociter
ſeuiũt. Eſt em̃ vir diſciplina⸗in
tus quaſi tenẽs gladiũ vt inn

2

ſimis iſrael qͥ ſunt oẽs tenen/
ces gladios:et ad bella doctiſ
ſimi:vniuſcuiuſq; enſis ſuper

femur ſuum ꝓpter timoꝛes no

cturnos. Timoꝛes nocturni
ſũt timoꝛes tẽtationũ carnis
que diẽ ſerenate mentis ĩ no/
ctẽ tenebꝛeſcere faciũt. Eſt er
go vir diſciplinatus velut ꝓ/

pꝛie arò cuſtos atq; defenioꝛ

imo pᷣſidiũ:et velut ꝓp:ie do⸗/
mus ianitoꝛ clauã tenẽs ⁊ ba
culum:impoꝛtunitatẽ ſe inge/
rentiũ ⁊ ingreſſu huiꝰdomus
indignoꝝ claue ꝑcuſſione cõ
pꝛimẽs:et baculi alios ſic ab

ingreſſu arcẽs.alios vᷣo deter
rẽs.⁊ eſt ſicut vrbis obſeruãs

excubias:ꝓhibens ingreſſu;
hoſtibo. ⁊ ẽ ſicut eq̃s ꝓpꝛie car/

ni velut eq̊ iſidẽs:greſſus eiꝰ nis ꝑmittit adu Sta⸗
tim em̃ vt motũ veteris hois

regens freno modeſtie ⁊ acce

lerãs ſtimulis:⁊ baculo diſci/

pline ventrẽ eius.i.ↄcupiſcẽ⸗
tiam ſtringẽs et cingulãs cin/

gulo abſtinentie. Vir && indi

ſciplinatꝰ aut negligẽs eſt cu⸗
ſtos munitõnis ſue ⁊ ꝓditoꝛ:
aut de arcis ſue captõne non
curat dum illã exponit hoſti⸗/
bus. Ipe etiã eſt domus ſine
ianitoꝛe: aut ianitoꝛ ſine cla/
na et baculo.⁊ ꝓpter hboc om/
nibus intrare voletibus ex⸗

poſita eſt ⁊ atꝑta:cũ nihil artiꝰ
aut diligẽi?cuſtodiri debeat.
ſicut legi᷑ Pꝛouer.iij. Omni
cuſtodia ſerua coꝛ tuũ. Jani/
toꝛ q clauã nõ habet:aut ba-
culum potius ad introducen
dos ingredientes videt᷑ q; ad
cuſtodiendã ianuã cõſtitut
Ve excubatoꝛibo qͥ inermes
ſeruare pᷣumunt excubias.et
ve ciuitati cui excubant:imo
quaʒ ꝓdunt inermes excubie
vel cuſtodes.qͥ nõ ſolũ cuſto⸗
des non ſunt ſed etiam ꝓdito
res.Eſt ⁊ vir diſciplinatꝰ ve
lut bellatoꝛ acerrimuſ gladio
extento moꝛtẽ ſo intéttans ad
uerſario.nec eũ mouere pede
aut manũ contra ſe. manũ in
quã oꝑatõis et pedẽ affectio
nis ꝑmittit aduerſariũ. Sta-⸗

depᷣhendit:gladio eum trann
uerberat quaſitimeat maledid

ctiõeʒ illã Hiere,xlviij. Da⸗

ledictus qͥ ꝓhibet gladiũ ſuũn
a ſanguine. Et mãdatũ iſtnucd
Exo.xxij. Maleſficos nõ p
tieris viuere.Eſt et vir diſci

plinatus velut aſinarius aſli⸗

nũ ſuũ vel aberrare vel muſi

tare vel iuſto tardius ambpu-⸗

lare non ſinens. ſed ſo inſtäůõs
eidein ſtimulis et baculo et caa⸗

pilro⸗ ſicut fect us opie ſer
uoꝝ inceſſanter negligentiaʒ
cõpꝛimẽs:nũc tẽſione lateruʒ

nũc ↄſtrictõe vinculoꝝ: nunc

detractione cibarioꝝ.nũc ag
grauatõe operum. De vtroch;

iſtoꝛuʒ Ecj.xxxiij. Libaria 7
virga et on? aſino:panis opꝰ
et diſciplina ſeruo.mitte eum
in oꝑationem ne vacet. Eſt ?

vir diſciplinatus vt domitoꝛ

iuuẽculi indomiti. Vñ in eo/
dẽe eiuſdẽ. Jugũ ⁊ loꝛũ curuãt
collũ durum:et ſeruũ inclinãt

oꝑatões aſſidue. Silr ⁊ Hie
re.xxxj. Caſtigaſti me domĩe
⁊ eruditus ſum quaſi iuuẽcu/
lus indomitus. Et Ecci.xxx.

Equus indomitꝰeuadet du⸗

rus ⁊ filiꝰ remiſſus cuadet pᷣ⸗

ceps. Sic em̃ ſecũ aget vir di

ſciplinatus q̃ſi cum iuuẽculo
ĩdomito:aut pullo eqͥno. Ad
hoc em̃ intẽdit vtoeẽs greſſus
ſuos habeat cõpoſit tos. ⁊ den
ſeſſoꝛem ſuauiter imo ꝓ bene
placito poꝛtʒ.ſicut legii ʒach.

x. Poſuit eos q̃ſi equum glie
ſue in bello. Nuiluzʒ em̃ anial
adeo indomitũ vt hõ. nulluz;

gnumal maioꝛi arte ⁊ iduſtria

ad edomatiõem indiget ſicut

dicit Seneca. Eſt ⁊ vir diſci
punatus ſicut mulier zelatit

ſue pulcrinsdio: amatoel ſuno
pomnia placere ↄtendens: 3

nec in facie nec in veſte nec in
inceſſu nec in oĩb alijs q̃ ad
ipſam ꝑtinent:aliqd indecoꝝ
aut indecẽs vel leſſe e vel videri

ſuſtinet.ſed totũ ſtudiũ in la⸗

uandis ſoꝛdibo: in moderan/
dis exceſſib: in cõponendis
greſſibus:in decoꝛandis oĩb⸗

q̃ ad ipam ꝑtinent ↄfert. In
diſciplinatꝰ vo econtrario q̃ſi

modis oibo deo amatoꝛi ſuo
diſplicere deſiderat laboꝛare

videt᷑ dum nihil eoꝝ q̃ detur
pant declinat: 7 ſoli defoꝛma

tioni ſue ſtudet. Hic eſt oꝛna
tus qͥ delectat diabolũ. Iſta

eſt cõpoſitio infeliciũ anĩiaruʒ
cum diabolo meretricantiuʒ.
Diſciplinatoꝝ vox eſt qð di⸗

cit aplus in.v.ſecũde ad Eo⸗
rinth. Cõtẽdimus ſiue abſen

tes ſiue pñtes placere illi. Hi
aſſidue dicere vident᷑ illõ pᷣs.

Cõcupiuit rex ſpẽm tuã.Et il

lud q̃rti Cañ. Vulneraſti coꝛ

meũ ſoꝛoꝛ mea ſpõſa vulnera

ſti coꝛ meũ in vno oculov tu⸗
oꝛum ⁊ in vno crine colli tui.
Hullꝰ amatoꝛ adeo facile ca⸗

pit ſpecioſitate amaſie ſue vt
xpᷣs dñs qui in vno crine col
4 captuũ le dicit in vno o oeu⸗

ſ
bii
leſn
4
or
en
lg⸗
⸗

— *

loꝝ Qui ergo iumentũ ſuum
vult hab ere indomitũ atq; re
calcitrans qͥ domare illud ne
gligit qͥd aliud q; fatigatõem

veteris hoĩs generalr occidit᷑
ſicut dicit Johßes in.ij. pꝛime
canonice ſue.Oẽ qð eſt i mũ/
do aut ↄcupĩa carnis eſt:que

et pᷣcipiciũ q̃rit. Teipᷣm equũ virtute caſtimonie cõfigitur.

bñ ambulantẽ ⁊ ſuauiter poꝛ

tanteʒ debes dñno exhibere:et
necdũ te domuiſti:necdũ fre/
nũ oꝛi tuo impoſuiſti. necduʒ

funes ad cõponẽduʒ greſſus
tuos in ambulationeʒ pedib
tuis.i.affectibo circumligaſti.
ſicut legit᷑ Ecci.vj. Inijce pe/⸗
dqẽ tuũ in cõpedes illiꝰ. Di⸗
ſcipline vᷣo ꝑtes ſunt ſex. Pꝛi/
ma eſt ſancta abſtinentia vni
uerſalis:ab oĩbo.ſ.illicite con
cupitis. Scõðᷣa vᷣo afflictio ſi⸗
ue flagelloꝝ ſit ſiue cilicij. Ter
cia laboꝛ ſanctus. Quarta oc
cupatio.Quita recluſio:q̃ va
gatio et ꝑiculoſe deambulatõ
nes reſtringunt᷑. Sexta mo⸗

deſtia qua ſenſus exterioꝛes 2

ſermones ⁊ ipſe hitus geſt? et
tonſura: ad noꝛmã rectitudis
circũcidunt᷑. Hec intelligimꝰ
tz ſola inciſionẽ illicito; ac pi

aut cõcupiſcẽtia oculoꝛũ:hoc
eſt auaricia:q amoꝛe ſpũaliuzʒ
et eternoꝝ extiguit᷑ aut ambi/
tio ſeculi que eſt ſuꝑbia:⁊ hec
humilitate occidit᷑. Crux vo
xpᷣiana.i.dñice crucis exẽplũ
ſpecialius ⁊ expᷣſſius ex ligno
diſciplie: ꝑ quã noſtrimet toꝛ
toꝛes efficimur,.et ligno patĩe
per quam alios tioꝛtoꝛes pati
mur.⁊ ligno pietat ꝑ quã ali
enis pctis ſ̃ᷣm aplum in. xj.ſe
cũde ad Coꝝ.vrimur. Quis
inqͥt ſcãdaliſat᷑ ⁊ ego nõ vroꝛ.
Et iſta eſt ſpecialiter crux dñi
ſaluatoꝛis pietas ſcʒ ſpũalis.
Vtł qꝛ quatuoꝛ bꝛachia crux
noſtra bre debet. hoꝛuʒ pmũ
diſciplina q̃ reſidua ſuppoꝛtat
et ſuſtinet.dextrũ patia cõtra
moleſtias.ſiniſtrũ humilitas
ʒ ignoꝛãtias vl ignauias.ſu⸗
pᷣmũ vᷣo ⁊ vltimũ pietas: quij
⁊ tabella oliue q q̃rtũ bꝛachiũ
dñice cruci addidit aꝑte figu

xpᷣiana generalr ex trib ligniſ rat. Qui ſic crucitfix ẽ: ꝑfect iĩ
caſtimonie.ſ. amoꝛis ſpũalis dubitãter xpi dñi imitatoꝛ eſt
ſiue charitatj et hullitaꝭ com Si qͥs aũt interioꝛẽ hoĩeʒz no

pingit᷑. Nis em criba oẽ qð eſt ſtrũ diligenter attẽdat: foꝛmã

1
N

Capitulũ
xrucis vel figurã per modum
quo illi ↄgruit ipᷣm habere in

ueniet: vi quaſi pᷣmũ ⁊ ſupꝛe rũ cauſar 2„
ta fidei.iuxta ũlud qð dicit᷑ in
v. ſecũde ad Coꝝ.vt abſoꝛbe

mũ hmõi cruò bꝛachiuʒ vim
rõnabilem intelligat. dextruʒ
vo cõcupſiſcibilẽ. ſiniſtrũ ira/
ſcibilẽ.infimũ vᷣo qð ⁊ q̃rtum
eſt virtutẽ oꝑatiuã: q̃ conſilia
rõnabilis ⁊ aliaꝝ duaꝝ iuſſi/

ones exequit᷑:⁊ motꝰ mẽbꝛoꝝ

eęt totius coꝛpis efficit. Huic
g ſi cõueniẽs patibulũ aptare
voluerimus: neceſſario illud
q̃tuoꝛ bꝛachijs cõpingemus.
virtutẽ ergo rõnabilẽ pma ſi
des cõfigat ⁊ cruciat:⁊ qcqᷣd
habet rebelliõis ſiue ex inna/

ta coꝛruptione ſiue ex ſenſuuʒ
ſuggeſtione:ſiue ↄſuetudinis
imbuitõe:ſiue ↄtradicentium
opinionũ ſuaſiõe ſiue ꝑuerſo

rü dogmatũ ſubuerſiõe. Pꝛi⸗
mũ qð captiuat eaʒ in obſeqᷣ/

um fpp̃ᷣo dño. ſicut legit᷑ in. x.ſe

cunde ad Coꝝ. In captiuita
t inqͥt redigentes oẽm intelle

cum extolletẽ ſe aduerſus ſci/

entiaʒ dei. Deinde moꝛtificat

vt aduerſus ſciaʒ dei nõ mur

muret.Tertio po funditꝰ eua

cuat quando moꝛs totalr ab/

ſoꝛpta eſt in victoꝛiã, ſicut legi

fecio ergo ſidei eſt vt abſoꝛ⸗

beat tota moꝛtalis atq; moꝛti
fera rebellio: ex qcunq; dicta⸗

rũ cauſarũ oꝛtũ habeat a vl⸗

at᷑ qd moꝛtale eſt a vita. Hoc
eſt igit xpiane pfectõis initiũ:

intellectũ.iſ.ſiue ſenſum ſuũ in
terioꝛẽ in patibulo fidei hbabe

re cõſixũ atq; ſuſpẽſum. Ne/

ceſſe aũt eſt ⁊ integꝝ lignuʒ eẽ
ꝑfecte fidei:non ex fruſtul aut
cauillis eiuſdẽ coadunatuʒ eẽ
fiðᷣi patibulũ:ſi vis erroꝛes at
q; rebelliones hũani ſenſus
ex toto cõſigere.alioqn qd ꝓ⸗
deſt ſerpentẽ hmõi venenatii
ſimũ in ꝑte ↄfixiſſe.ſerpẽs emrm̃
hũani ſenſus qͥ totꝰ repit cir-
ca terrã:nihil niſi terrena ſapi
ens:totus plenus erroꝛũ atq;
rebellionũ veneno moꝛtifero
nõ niſi ꝑfecto ligno cõfigitur.
Huiꝰ pfectio nobis alibi la⸗
tius diſſerẽda eſt. Et põt hic
ſerpens eneꝰinteiligi qͥ in.xxj.
Nume.ſuſpẽdi in alto iuſſus
eſt.qui et eneus pꝛopter duri
ciam ⁊ foꝛtitudinem ſola vir
tute diuina vincibile:⁊ ſono⸗-
rus dum ob murmurationez
et rebellantiũ fidei cogitatio
num tumultibo vix ceſſat ob⸗
ſtrepere et ꝑſonare. Bꝛachii

nort
ias
itin
be

bade
e⸗

ize⸗
lkaut
tne⸗
ℳNℳ
ſus
o⸗
ati
enn

pt

gtg

o

,
bic

ſus

Di.
o/ .
ne;

tio/
ob⸗/

ar ,

illud crucis in crucem dũi ſal

uatoꝛis nõdum addidit: ne⸗

q em̃ intellectus humanꝰcru

cem adhuc cognouerat. non

di eius latrocinia imnotue/

rant.nõdũ latibula tenebꝛaꝝ
et noctis eius agnoſcebant᷑.
nõdum erat qͥ latroneʒ hmõi
depᷣbenderet:iudicaret:⁊ cru
citigeret.nõdum venerat chꝛi
ſtus dñs qͥ facit miſcdᷣiaʒ ⁊ iu
dicium ⁊ iuſticiam in terra ſi/
cut ipſemet dicit in ix. Hiere.
miſericoꝛdiã cũ eis q̊s ab in⸗
curſatione hmõi latronũ libe
rat:iudiciũ ⁊ iuſticiaʒ cũ latro
nibus:reddẽs eis ſceleꝝ ſuoꝝ
ſupplicia ꝓpter hoc pꝛius ve⸗
nit xpᷣs dñns dei patris ſapiẽ
tia vt intellectũ hũanũ hũilia

ret ꝑ miſciam.⁊ in iuſticia et

iudicio erroꝛes eiꝰ atq; rebel/
liones ligno fidei appenderet
et affigeret. Oꝛto em̃ ſole iu⸗/
ſticie et illuceſcente luce iuſti⸗
cie:latro hmõi vbi lateret vl⸗
teri nõ habuit ⁊ latrocinium
eius chꝛiſto manifeſtante cla
ruit. Ipſo quoq; iudicãte la/
tro ille qui mũdi ſapientes et

totam ſequentẽ multitudineʒ

ſpoliauerat:appenſus et occi

ſus eſt i toto regno dñi ſalua

dementia ab hereticis ⁊ cete⸗
ris erroneis hoĩibo eidem ad;
huc parcit᷑:⁊ etiã cuſtos fide⸗
liſſimus reputat᷑. Quis enim
hoꝝ eſt qui ſenſum ſuũ cuſto
dem ſuũ ac ſpeculatoꝛẽ fide/
liſſimũ nõ arbitret᷑ Et iſti qui
dem hoĩes iudiciũ dei euacu
ant:dãnatiſſinũ ab eo latro
nem in arce coꝛdiũ ſuoꝝ col⸗
locãtes:ipſimet ſibi pꝛincipeʒ
ac regẽ pᷣficiẽtes.ab illo etem
tota multitudo erronea regit᷑
illi obedit:⁊ ipſe totaliter eidẽ

pꝛincipat᷑. Et hoc eſt quod di

cit aplus in.iiij.ad Ephet᷑.vt
iam nõ ſimus ꝑuuli fluctuan

tes et circũferamur oĩ vento

doctnne in neqtia hoĩm et in

aſtutia ad circũuentionẽ erro

ris. Et iterũ. Hec igit᷑ dico et
teſtificoꝛ in dño vt iã nõ am⸗
buletis ſicut gentes ambulãt
in vanitate ſenſus ſui. Quar
tum illud bꝛachiũ tabella oli
ue cõtinens titulum quẽ pila
tus ſcripſerat:et cauila pinꝰ
qua tabella affixa fuerat cru⸗

cidñnice addiderũt. In pinu
que arboꝛ ꝓcera eſt et ſolũ ca

put ſuũ.iicacumẽ nudato pe

nitus trũco ramis ⁊ frondibꝰ

floꝛibo et folijs ⁊ fructibus oꝛ
nat:nihil intelligit rectius ;ᷓ

Capitulum XXXII
humilitas ꝗᷓ oibus bonis ſu/ tes ĩmittũt. De pinu ergo hun
is quaſi coꝛpus ſuum denu/ militatꝭ cauilla vna ãſi ramꝰ
dans: dum illa a ſe remouet. aſſumit᷑ qͥ tabulã fidei ſuppoꝛ
chꝛiſtũ dñm caput ſuũ hono tet atq; ſuſtineat. Neq; em̃ io
rat ⁊ oꝛnat: dum illa totaliter ta arboꝛ hüuilitatis ad poꝛtan
ſoli gre eius attribuit: ⁊ quaſi dũ crucẽ requirit᷑: cuius opeʒ
vilitatez coꝛticis inſtar pinus et fulcimentũ etiã cetere virtu
oſtẽtãs: in trũco nudiſſimo ſo tes deſiderãt. ſicut dicẽ Gꝛeg.
lam de ſe ſentit ⁊ pdicat ⁊ que Qui inquit virtutes ſine hu⸗
ad eã ꝑtinẽt vilitatẽ. pinꝰpo/ militate ↄgregat quaſi pulue

ma duriſſima: ſz nucleis ſua rem in vẽto poꝛtat. Tabella

niſſimis refertiſſima pꝛofert. vᷣo oliue cauille pinus affigit
Hec ſunt oꝑa hũilitatis que qꝛ virtus fidei poꝛrectiõe hüi
duricie foꝛtiſſima ſe ꝓtegunt litat vel ramo ſe ubnitit 2 poꝛ/
exterius:ſuauitatẽ iũ medici- tat᷑. YZidẽ em̃ poꝛtat ⁊ ſuſtiet
nalem abſcõdunt interiꝰ. De noſtri ſenſus ⁊ intellectus hu
exterioꝛi duricie Eʒechiel.iij. mulitas. Tabella ðꝛ virtus fi
Poſui frontẽ tuã vi adaman dei quia legẽ⁊ doctrinã veri⸗
tem ⁊ vt ſuicẽ dedi faciem tu tatis continet. Et pme q dem
am. In maniteſto em̃ ⁊ exteri legis table lapidee ſunt ꝓpter
us ⁊ buũiles ⁊ oꝑa eoꝝ duriſſi duriciã ipſius legis ⁊ pplłi iu/

mi ſunt ⁊ ſtrictiſſimi vt tenu/ daici.ſicut dicit dñs ꝑ Hicre

