blãdimẽta amplectit᷑: ⁊rex vo
luptuoſaꝝ ſeu ↄcupiſcibiliuz
acies q̃ſi q̃ſdam amicoꝛũ cetꝰ
toto amplauſu ſuſcipit et iſaʒ
voluptatis fruitõem paceʒ ac
ꝓſperitatẽ appellant. ſicut legi

tur Sap.xuiij. In magno iun

ſticie bello viuẽtes tot ⁊ tanta
mala pacem appellãt, ppter H
dicebat dñs ad Job.xl. De
mento belli nec vltra addas

loqͥ. Magnũ em̃ eſt ad repᷣſſi

onẽtuoꝝ qꝗᷣ ſolus fere cĩ ẽno/

ſtri caſus memoꝛem eſſe belli
Magnüũ aut lumen eſt ad vi
dendũ qͥd nobis agẽduʒ ſit:-
magnus ſtimulus ad excitan
dos nos et ꝓpuocãdos ad ſtre

ptio quã ex Adaz nue agenduʒ apſa belli puiſio

atq; cogni zu
ſa noſire obtenebꝛatiõis auer
ſio noſtra eſt a vo lumine qðᷣ

eſt ꝑ ↄuerſionẽ ad quaſcunq;

ex creaturis qðᷣ ꝑ amoꝛẽ effici
mus et ↄſenſum. Lucẽ em̃ ha
bemus ad doꝛſum ⁊ facieʒ ad
tenebꝛas vt ait Augꝰ. in li:de
libero arbitrio.Tenebꝛe eniʒ

ſũt nobis oĩa ad q̃ a deo auer

ſi ꝑ amoꝛẽ ↄuertimur.⁊ hocẽ

etiã modus noſtre obtenebꝛa
tiõis terciꝰ. ꝓpter hoc g quaſi

tribus hoꝛis in ipa moꝛte do
mini ſaluatoꝛis tenebꝛe ſacte

fuiſſe legunt᷑. Vel ꝓpter H̊ qda

pme tenebꝛe ſunt cogitatõis.
ſecunde affectiõis.tercie ↄſen
ſus tã ĩ bono qᷓ; ĩ malo.Quid
qd em̃ lumẽ ẽ nouo hoĩ: tene
bꝛe eſt veteri.⁊ ecõuerſo. Ali

ter tropoloyce. Tenebꝛe liüt

ſuꝑ vniuerſam terram coꝛdis

ipſiꝰ crucifixi penitẽt: cũ tene

bꝛas ſuas agnoſcit,⁊ hecẽ no
ua plaga qᷓ ꝑcutit᷑ in nobᷣ egi/

ꝑcutimꝰ:dũ ignoꝛãtie nr̃e te⸗
nebꝛas in nobis cognoſcim?
2 dãnamꝰ. Sol vo in nobis

obſcurat᷑ dũ pũs mũdi glin
luminis illã bre cognoſcimꝰ.

nobis deſpicit᷑duz verin

indð

cũ fulgeret. Et in pᷣs.pꝑ diẽſol

non vret te. Crucifixis igit.i.

cruci pnie vel diſcipline affi⸗
xis.neceſſe eſt tenebꝛas vt di⸗
ximus fieri.⁊ ſolẽ pñtis ꝓſpe/
ritat ⁊ głie obſcurari:vt ⁊ ce/

citatẽ ſuã pᷣſtinã videãt:et om
ne qðᷣ in mũdo turpiter ⁊ no-⸗

xie amauerũt. Vñ qð ex tene
bꝛis ſuis claruerat eiſdẽ ex pe
nitentialis gre lumie tenebꝛe

ſcat. In oibo aitpctöꝛib, ge.
neralir tenebꝛe fiut. ſol aũt nõ

obſcurai:dũ eis pᷣſentis mun
di glia nõ vileſcit. ⁊ hoc inde

eſt. qꝛ mũdi glia nõ lucet niſi
ð tenebrꝭ. quéadmod

putrida et ſquame piſciũ ba⸗
bent de tenebꝛis vt luceãt. et
ꝓtter hoc de lumie obſcuran
tur. Euideter aũt moꝛs pcii qᷓ
eſt moꝛs pᷣma in hoc facto fi

nebꝛe fiũt in coꝛdibs peccan/
tiiũ vt nõ videãt.qꝛ de ꝑiculo
aiaꝝ ſuaruʒ hoc eſt de moꝛte

eop in ipſa tentatöe agit. De

dns obſcurat. vl du lucis ſue
radijs eos illuſtrare deſini. ?
ob ulis abſcõgit vt ipm non
videãat. vel duͦ eis vileſcit ar;
a turpis et momẽtanea pᷣeiuz

vo ſol eis iuſticie,id exS

—

1

4*
l

S

voluptatis. Qð vo ſequitur. dñs. Per atriũ getes.ſicut le/
¶Ueiũ tepli ſciſſum eſt me/ git᷑ Apoca,.xxj.Atriũ aũt qð
diũ) Oiſtice veten legis ob/ foꝛis eſt ne metiarꝭ: qꝛ datum
ſcuritas qᷓ interioꝛa tẽpli.i:ſe⸗ ẽ gẽtibo. Quia ; ꝑ moꝛteʒ dñi
creta diuini cõſilij de regatõe ſaluatoꝛis diſſolute ſũt inimi
generis hũani videre ꝓhbibu cicie ⁊ in xpᷣo dño lapide an/
erat diſſipata ẽ.vł iuxta aplm gulari duo illi ꝓpli velut duo
in.ix.ad Hebᷣ. Velũ ſciſſũ ſeu domꝰdñi pietes couniti.Re⸗
diſſip atũ: ꝓpalatã eſſe ſctõꝝ vi cte tũc velũ tẽpli ſciſſum dicit᷑
am:⁊ ingreſſum expeditũ eſſe vt nulla ſit diſtinctio iudei et
et libeꝝ ſctis in tabernaculuʒ greci:ſerui ⁊ liberi.ſicut legit᷑ ĩ
nõ manuſfactũ:ſignificat. VUl iij. Col. Abi nõ eſt maſclus

ſciſſum velũ velamẽ cecitatis et feĩa:gẽtilis ⁊ iudeus:circũ⸗

q̃ deꝰ cognoſci ꝓhibebat᷑idiſ- ciſio ⁊ pñtiũ barbarus ⁊ ſcita
ſioatũ eſſe ĩſinuat.De h̊ aplłs ſeruus et liber. Moꝛalr vᷣo
Vſq; in hodiernũ diẽ idipᷣm qꝛ velũ iſtud: et radios ſoł p/
velamẽ in lectõe veteris teſta hibebat ab ingreſſu taberna
mẽti manet nõ reuelatũ:qm̃ ĩ culi.⁊ exũtes intra tabernacu
xpᷣo euacuat᷑.Et iterũ cũ legit᷑ lũ videre nõ ſinebat ſolem ad
Moyſes VWelamẽ poſitũ eſt oꝛtũ. Velamen pctõꝝ ſignifi
ſuꝑ eoꝛ eoꝝ. Cũ aũt cõuerſus cat quo mens bumana velut
fuerit ad deũ:auferet᷑ velamẽ dei tabernaculuʒ radijs veri
De hoc Exoð.xxxv. Imple/ mſolis.i.doniſ graꝝ illuſtrari ũ
tus ſermonibo poſuit moyſes ſinit᷑ ⁊ illũ videre penitꝰ ꝓhi⸗

velamẽ ſuꝑ faciẽ ſuã:qð igreſ bet᷑. Hoc em̃ veluʒ vt diximꝰ

ſus ad dñin ⁊ loquẽs cum eo poſt facias tenebꝛas poſt ob
auferebat donec exiret. Rõt ſcuratũ ſolẽ pñt glie dei vᷣtu⸗
⁊ intelligi veluʒ iſtud qꝛ diui/ te ſcindit᷑:⁊ ſplẽdioꝛi gr̃e qua⸗

debat tabernaculuʒ ab atrio: ſi lumini veri ſoł aditꝰ pãdit᷑:

id ꝗð in ſecũdo ad Ephe. vo ⁊ inetis obcecate pꝛius ad ve
cat᷑medius paries macerie.̊ ri lumis aſpeciũ oculi reuelã⸗
eſt diſcrepantia ſiue diſcoꝛdia tur.Qõð aũt ſcribunt Math.

iudeoꝝ ⁊ geciũ. Per taberna/ 2 Mar,(a ſũmo vſq; deoꝛſũ)

cul em̃ iude in dbo hitabat Inſinuata pino cogitatonis

X

Capitulã xxr

—

vſq; ad vltimũ opis velamen pat᷑: nibil oĩno gf

malitie ſcindendũ eſſe. Scin deo faciat: nibil dei aſpectib)

yeſtra et nõ veſtimẽta veſtra. tur. (Et circa hoꝛã nonam ex

Sic igit᷑ attingit ſapĩa a fine clamauit Jeſus dicens Hely
vſq; ad finẽ foꝛiiter. vt legitur hely lamaſabathoni. boc eſt.
Saß. vij. dü a ſümo vſq; de⸗ deus meus vt quid dereliqui
oꝛſum pcti velamẽ diſrũpit.⁊ ſti me. Derelictu ſe dicit iuxta

pctõꝝ pietem foꝛtiſſimũ vſq; lr̃am.ũtribulatiõi expoſitum

ad extremũ lapillũ ↄfringit et et moꝛti. ⁊ hoc ſicut ſupꝛa ex.

dDiruit. Et hec eſt ꝑs inimici/ poſuimꝰ oꝛõem eiꝰ Pater ſi fi

.

ciaꝝ de q̃ legi in.ij. ad Eph̊ᷣ. eripõt tra nſeat a me calix iſte
Hoc velo velat? habebat ocu Affectu em̃ infirmitatis no/
los penitẽs dũ ducebat ad ĩ⸗ ſtre ſic expmit:nõ vt aliter q;ᷓ
fernale patibulũ. Mõ vo re ipſe cũ patre diſpoſuit fiat pbe
uelata facie gliam dei ↄteplat᷑ tit.vel derelictuʒ ſe dicit ĩ ſuis

ſicut legit᷑ in.iij.ſcdᷣe ad Coꝝ. ſpũalra bo p infidelitatẽ deꝰ

Hoc eſt ſudariuʒ qð erat ſuꝑ pr receſſit. Doꝛalr autno⸗
faciẽ Lazari: in. xj. Jo. Hocẽ bis inſinuat vt in oĩ tribula⸗

opgimentu ̊ optum eſt euage tione: in omnidiſcrimine teta
liũ in his qͥ ꝑeunt.ſicut legit ĩ tionis maxie derelinqͥ ⁊ deſe /

iij. ſcoᷣe ad Coꝝ. Qm̃ aũt ve/ ri timeamus: dũ de ſola dere
lũ iſtud facies erat tabernacu lictione ad deuʒ prem defert

li ⁊ erat cõtextũ ex iacincto et oꝛõnis ſue querimoniã. CXãt

2 purpura ⁊ biſſo ⁊ cocto oꝑe ingemi

at(deus meusdeꝰ? me

biumario.ſiẽ legi᷑ Exo.xxvij us Juxta lr̃am illi ↄgruit. qꝛ

Eratq; mire pulcritudis:inte ipſe erat filius ſuus vnigent/

xturas hñs oĩm floꝛum q́s gi tus nature? filius gratie: in
gnit humꝰ vt tradit Joſephꝰ mltis fratꝝ milibo pꝛimogeni

lignificat ſine dubio faciẽ ip/ tus. ſicut dicit apłs in. vii:ad r

ſam mentis: oĩ ſpũali decoꝛe Ro. Nobis aũt ꝑ ſimilitudi-

venuſta que in ↄſenſu pecca- nem.licet aũt diſſilem inſinn ·
ti poſt veri ſolis obſcuratiõeʒ at qliter inuocare debeamus

a ſummo vſq; debꝛſum dilſi/ de⸗ em noſter eſt cui totumſe

a:)

„»

volium

debet qð naturalr cui totũ ſe tiſſimũ vocãdus eſt:⁊ filiali ei

debet qð ꝑ gram facti ſumus
Totũ em̃ bonũ noſtre gene/
ratiõis ⁊ totũ optimũ nr̃e re⸗

generatõis illi ſoli debet. Oð
aũt Luẽ.addit in.xxiij. Quia

clamãs voce magna ait(Pa/

ter in manꝰ tuas c. Math.
et Mar. pᷣtereũt:hoc ſolũ di⸗
centes. (qͥa exclamauit voce

magna in emiſſiõe ſpũs. Jo.
aũt ĩ.xix.inter nouiſſima eius

dẽ amoꝛe medullitꝰadheren⸗/
dũ.tunc potiſſimũ ſpũs ei cõ
mẽdãdus eſt:cũ leones infer
nales pᷣpati ad eſcã circa nos
rugiũt. Veraciter em̃ audiẽe-
tibo atq; videntibo nihil aliud
eſt tẽtatiõis ſuggeſtio qᷓ; rugi
tus leonũ ĩfernaliũ. Quia igi
tur ipſe ſolus de faucibo eoꝛũ
nos põt eriꝑe:ei ſoli cõmeèdã⸗/
dus eſt tũc ſpũs.⁊ his verbis

verba addit(Cõſummatũ eſt vnigeniti ſui iuocãdus ẽ tũc

⁊ inclinato capite tradidit ſpi
ritũ) Juxta miſteriũ g̊ ſi voceſ
qbo loqtur nobis oꝑa eiꝰ acci
piamꝰ:vox eſſet magna et cla

moſiſſima:qua dðo patri ꝓ no

bis interpellans locutꝰẽ: ⁊ q̃ᷓ

etiã nos de ↄuerſione nr̃a ad
ipᷣm alloqui:moꝛs eius eſt.

Hinoꝛib em̃ bñſicijs q̃i vo

ce demiſſa ad nos loqͥtur. Il

lo vᷣo ſingulari ⁊ ineſtimabili

moꝛtis ſue beneficio adeo cla
mat foꝛtiter vt etiaz moꝛtuos
erxcitet ⁊ dilectione ſua viui⸗
ficet. Oõð aũt dici᷑ Lu. Quia
hec dicens.ſ. in manus tuas
coõmẽedo ſpũm meũ:expirauit
OQuid faciẽduʒ eſſet ſuis in oĩ
piculo tetatõis ⁊ in ipſo moꝛ
is diſcrimĩe:eodẽ exẽplo eui/
dęter edocuit. Tüc em pr̃ po

7 oꝛandus. Nocẽ igi᷑ vnige
niti nõ agnoſcere nõ põt:ſi eã
pie fidei deuotio illi obtulerit
In manus aüũt dei patris ſpi
nitũ ſuũ cõmẽdat:qͥ totũ ſe po
nit in volũtate eius:totũ ſe cõ
mittit bñplacito eius. Unde
⁊ vſualr in manu illiꝰqͥs eẽ di
cit᷑ cuiꝰvolũtati ſe regẽdũ cõ/
miſit. Per ↄtrariũ vᷣo in ipſo
ↄſenſu pctĩ ſpiritũ ſuuʒ emit/
tit de ſe ⁊ ꝓpꝛiũ ſpũm tradit di
abolo milſer pctõꝛ. IJn manꝰ
etiã diaboli illa etiã eadẽ ho⸗
ra cõmẽdat ſpũm ſuũ ⁊ in fau
ces leonum infernaliũ inijcit:
veraciter illud põt dicere dia
bolo. Pr mi.qꝛ filius eiꝰeffe⸗
ctus eſt.⁊ ea q̃ ſequunt᷑:in ma
nus tuas cõmendo ſpiritum
meũ: Veraciter etiã põt dice

Capitulum

re qꝛ tradidit ſpũʒ.i.ſpũmſan qꝛ velũ tẽpli ſciſſum eſt in du
ctũ.quẽadmodũ ⁊ iudas tra/ as ꝑtes. Hec eſt legis obſcu⸗
didit xpᷣm dñm.quẽ q;tum in nitas in ſpũalẽ intelligentiã et
eo eſt extinguit. Vel ſpũm ꝓ literalẽ:qꝝ alterã ſibi retinue/
pꝛium quẽ tradidit carnifici runt iudei:reliquã nobis aſſũ
bus ſeuiſſimis.i.demonibus pſimus. Vel velũ pcti diuidi
crucifigendũ,et hoc eſt in ifer tur in culpã ⁊ penã:dũ culpa
no.Oðò aũt addidit Johã.in tollit᷑: ⁊ ab ipſo penitẽte pena
xix.de inclinatõe capitis:iux⸗ penitẽtial tenet᷑. Vel velũ di/
ta literam: ſiue gratias agen⸗ uidit᷑:dũ nobᷣ totũ qð mali in
do:ſiue ſupplicando ⁊ oꝛando nobis ẽ tribuimꝰ:deo vᷣo qͥ c⸗
nobis ſpm̃ tradidiſſe intel/ qͥd habemꝰ boni.Signa aũt
ligendus eſt. Penitentibo aũt illa iuxta literã: quẽadmoduʒ
inſinuat ſpũm veteris hoc eſt eclipſatio ſolis:auctoꝛẽ ipius
amoꝛeʒ pctĩ:inclinato capite: nature pati euidẽter teſtaban
hoc eſt inclinato coꝛde emitte tur. Eclipſatio em̃ ſolis fingi
re debere. Ecõtrario aũt in/ nõ põt fuiſſe naturalis:cũ cer
clinato capite ad oꝛandũ dia tũ ſit tũc lunã fuiſſe.xv. Deci⸗/

. *

bolum.vel humiliato et incli maqrta nãq; luna iuxta man

nato coꝛde et diabolo ad con datũ dñi in.xj. Exo.agnꝰ pa/
culcãdũ ſubiecto:tradidit ſpi ſcalis imolandus erat ad ve/
ritum ꝓpꝛium miſer pctõ: per ſperũ.hoc eſt die iouis ad ve
oſenſum in pctm. Poſt iſtam ſperã. die veneris ſequẽte lu
emiſſioneʒ ſpũs vident᷑ velle na fuit.xv.et iõ plenilunium.
Math. Mar. ꝙ veluũ tem / Erant igit᷑ ſol et luna ſibijnui
pli ſciſſum eſt. Qucas aũt qui cẽ oppoſita q̃ſi ꝑ diametrũ.qa
diligẽtiꝰhiſtoꝛiã ꝓſequit᷑ ecõ⸗ igit᷑ hoꝛa dũice paſſionis q̃ſi
trario dicẽs eũ expiraſſe:duʒ ſext a diei vbi ſol erat natureĩ
iſta diceret ( Pater mi ĩ manꝰ medio celi ⁊ tũc luna ſub ter⸗
tuas) O aũt ↄtinuat Math. ra tenẽes celi mediũ oppoſituʒ.
(Terra mota eſt et petre ſciſſe Non erat igit᷑ luna tunc ttis
ſũt ⁊ mo. aꝑta ſt᷑ ⁊ mita coꝛꝑa neq; poterat cẽinter ſolẽ et ter
ſctõꝝ que doꝛmierant ſureꝛxe rã. Naturalis aũt eclipſis ſok

— *

run) Bu ↄgrui

teiq pcedit eſt de interpoſitoe lune tere

ndn

ſn

lia

e⸗

1

ve.

4
l

ei
2
6

“R
1

8
e S
.

et ſolis. Manifeſtiͦ igitur eſt dlit vt coꝛruãt oia bſificia dia

quia ſignũ fuit valde mirabi bolica pctõꝝ ⁊ excutiant᷑ ð ar
le quẽadmodũ etiã vñ ⁊ recte boꝛe coꝛdis nidi illi diaboli⸗
q̃daʒ ex phᷣis apud Athenas ci.i.vicia. Vel mouet᷑ terra
illa hoꝛa dixiſſe ðꝛ:qꝛ aut deꝰ eſt amoꝛ.vel terra pcti de coꝛ
nature patit᷑:aut elemẽta mẽ/ de. vel ipᷣm coꝛ peccatoꝛis de
tiunt᷑. Cerremotꝰ iuxta ſctõꝝ loco ⁊ feudo diabolico trãſi/
expoſitionẽ terrenoꝝ coꝛdiuʒ ens in feudũ dñi.ſ.ð terra mi
cõcuſſio fuit ex timoꝛe vł mo ſerie ⁊ tenebꝛaruʒ:vbi vmbꝛa

tus ſiue motio:hoc eſt muta⸗
tio de malo in bonũ ꝑ penitẽ
tiam. Mouẽda em̃ erat terra
hmõli et de infimo pcti in ſub
lime celoꝝ trãſferẽda.Vel ter
ra iudeoꝝ.i.terrenus ille po⸗
pulus mouendus erat et ↄcu
tiedus ⁊ detrahẽdus de loco

moꝛtis ⁊ nullus oꝛdo:ſed ſem

piternꝰhoꝛroꝛ inhitat. hec eſt

terra pcti de qua ðꝛ ĩ.iiij. Job
Vel terra intelligi poteſt con
uenientius amoꝛ terꝛe hoc eſt
terrene cuiuſcunq; cõcupiſcẽ
tie. Huius nanq; amoꝛ iuxta
conſuetudinẽ ſcripture terra

ſuo ⁊ diſpgendꝰ in gentes: pe accipit᷑. Hec terra pᷣmo ĩ pe⸗
tre ſciſſe:coꝛda obſtinatõe ob nitẽte mouet᷑ dũ amoꝛ bmõi
durata ⁊ ad pniaʒ ſciſſa. Do mutat᷑ ⁊ extinguit᷑:deinde pe
numẽta aꝑta oꝛõne ⁊ ↄleſſiõe tra ſcindit᷑ hoc ẽ mẽ durici/
vt appareãt ⁊ ꝓdeãt inde moꝛ es doloꝛe penitudis. Tercio

tui in reſurrectõem vite hocẽ monumetũ aꝑit᷑ dũ facultas

in nouitatẽ vite. Moꝛalr o exeũdi de ipᷣo pctõ pctõꝛi cele
terremotꝰ qͥ fit ad lr̃am de ſpi ſti minime tribuit᷑. Idem igik
ritu ifra poꝛos ſeu viſcera ter pctm̃ terra eſt q́;diu diabolo
re multiplicato tonãte ad exi/ fructificat ⁊ cibus eſt ſerpẽꝭ
tum exaltatione: 1 no inue⸗ antiqui:? reptilium infernali
niete libeꝝ exitũ:ioq; terrã cõ um habitaculũ:dum et ab i
cutiente.quia natura nõ pati ſis demonibus conculcatur
tur duo coꝛꝑa in eodem loco et teritur q;diu ſuper eam eis
Dic mitiplicato ſpũſctõ non gradi imo repere conceditur.
eſſentialr ſed ad graʒ coꝛ pe Hec enim ſunt quatuoꝛ ter⸗
nitẽtis cõcutit᷑ ⁊ mitiplłr cõtẽ re ꝓpꝛie: quintum qdem imo
1 2

Capitulũ

7

ſemp relidet ⁊ fex grauiſſima numentoꝛũ. Ad iſtud monu⸗

hec igit᷑ terra mouenda eſt ſi/
cut diximꝰ. Idem pctm̃ ⁊ pe/
tra eſt que vix malleis ſacroꝝ
eloquioꝝ frangit᷑ et vix etiam
xyi ſanguie ſcindit᷑.vt oĩa di/
camus:pcii duricies ſola dei
vtute vincit᷑. Idẽ eſt ⁊ monu
mẽtũ qð miſer pctõꝛ velut di

aboli qͥ dẽ ſacriſta ſibi defodit

et ĩ eo velut diaboli ſacerdos
ſeipm ſepelit. VUnde ⁊ genera
liter videre pctõꝛeʒ in pctõ ni
hil alið eſt q; videre ineternũ
in monumẽto ⁊ videre moꝛtu
um diſcooꝑtũ:qð ſine hoꝛro
re ⁊ doloꝛe nunqᷓ; ſpectanduʒ
Vaeliüli qͥ moꝛtuus in monu/
mento facit riſum ⁊ gaudium
2 nõ poniꝰdoloꝛeʒ cõpaſſiõis

el gemitũ et hoꝛroꝛem moꝛtis

Iſtud monumentũ aꝑiendũ

erſt qꝛ amouendũ eſt ab eo qͥc
qd in eo detinet pctõꝛem.hoc

eſt em̃ illud eſſe apꝑtum UVe il
lis qͥ in hmõi monumento vi

ui ſepulti ſunt. Hi ſunt q̊ de⸗

ſcẽdũt in infernũ viuẽtes hoc

eſt ſciẽtes. Ex hoc igit᷑ appa⸗

me canonice ſue:nihul alið eſt
̃ cimiteriũ diabolicũ et mul
titudo ĩnũerabilis hmõi mo

mentũ põt reſerri illud qð le/
git in. iij. Job. Baudet vehe/
mẽter cũ inuenerint ſepulcrũ

Et ulud.xij. Pꝛouer.ſᷣm vnaʒ

lr̃am. deſideriũ ĩipij monumẽ

tũ ẽ peſſimoꝝ. Hoꝛtuos igit
ſe ↄfitent᷑ pctõꝛes peccare ſtu

dentes duʒ tam ſtudioſe qᷓ̃rũt

ſibi ſepulcrũ et cõꝑant. Ecõ/
trario terra pᷣmũ mouet in tẽ/
tatiõe:petra ſcindit᷑ in deſide/

rio:monumentũ aꝑit᷑ in ↄſen
ſu pcti. Terra eniʒ debet eſſe
pctõꝛ hoc eſt aduerſus ↄcuſſi
ones tentationũ fixus ⁊ imo/

bilis. Petra:patia ? foꝛtitndi

ne ⁊ tribulatõibo infrãgibilis

ſen inſecabilis et voluptatib⸗
inemollibilis.et monumentũ

debet eſſe veteris hoĩs vbi ſe

pultꝰ atq; recluſus iugiter cõ
ſũmat᷑. Hoꝛroꝛẽ etiam ſicut ſe

pulcrũ debet incutere ſpectã⸗
tibus ſeu trãſeũtibo vt alij ve⸗

teres ſpectaculũ eius abhoꝛ/
reant. O auteʒ ſequit᷑ in textu
Math. qᷣa (Mlta coꝛpa ſan
ctoꝝ qᷓ doꝛmierũt ſurrexerũt)
ret ꝙ totꝰ mũdus quẽ in tres Juxta l̃am vt tanti gaudij te
ptes Joh̊.diuidit in pᷣmo pꝛi

ſtes eſſent ſimul ⁊ ſocij. Mo
raliter vo in moꝛte veten ho⸗
mints multa coꝛpa ſctoeid ẽ
multa cõgeries ſctõꝝ opeꝝ ⁊

8
be,

n;
me

/

le

ge

lium

totus cetus virtutum reſur⸗

guüt:qᷓ omnia doꝛmiuiſſe dicũ

tur. qꝛ nil eis deꝑit ſi reſurgãt

et foꝛtioꝛes etiã reſurgũt que/
agdmodũ ſopoꝛati, ⁊ qꝛ facilis

eſt eoꝝ reꝑatio quẽadmoduʒ
excitatio a ſomno. Ecõtrario

vo fit reſurrectio in moꝛte no
ui. vñ id in.ij. Lu. HNic erit in

. rectio iſta ꝑ xpᷣm futurã eſſe re
ſurrectionẽ glioſam ſanctoꝛũ.
ſicut legit in.x.pme ad Theſ.

Si em̃ credimꝰ Jeſus moꝛ

tuus eſt ⁊ reſurrexit: ita ⁊ de⸗
eos q̃ doemierũt ꝑ Jeſum ad
ducet cũ eo. Johᷣ̊.aũt ſubiun

git in. xix.di. ( Judei ̊ qm̃ pa
raſceue erat: vt nõ remanerẽt

in cruce coꝛꝑa eoꝛũ in ſabba⸗

to: erat em magnus ille dies
ſabbati Rogauerunt pilatuʒ

vt frangerent᷑ eoꝝ crura ⁊ tol

lereniᷣ) potius moꝛtalitati q;

miſterio ↄgruit. Judei em̃ ge
runt tipum oim mundanoꝛũ
nonũ hoĩem in ſe crucifigẽtiũ
elt crucem pnie vel diſcipline
nn alijs nõ verentiũ:⁊ boc ſub
ptextu religionis ⁊ veneratio
nis ſanctoꝝ dierũ.vnde q̃tiẽs

Dies ſolenis affuerit pᷣdicant

Alijs ? ſuadent vacanduʒ eſſe

X

delicijs ⁊ cibis ⁊ potib ⁊ de⸗
ſiſtendũ eſſe ab afflictõib⸗ ꝛla

crimis ⁊ veneratõe diei ſolen
nis.Idẽigit᷑ eſſe dicere epulã
dũ eſt et gaudenduʒ eſt hodie
nõ debent remanere in cruce
coꝛꝑa noſtra ſabbato ſed po/

tius tollenda ſunt. qð mona⸗
chi ⁊ dlerici ſeculares diligen
ruinã ⁊ reſurrectionẽ multoꝝ
Miſtice aũt ſigniticat reſur-

ter ac ſtudioſe obſeruant.Hi

ſunt qͥ rogant pilatuʒ coqna⸗

riũ vel refectoꝛarium:vt adiu
uent ne coꝛꝑa eoꝝ in cruce re
maneãt. Qui aũt accedũt ad

abbatẽ vel poꝛem q̃ſi ad alte⸗

rum pilatũ vt diſpẽſatõeʒ ſeu

relaxatiõem ab eo impetrent

gule et ocij vaneq; leticie.ſed

crura in hmõi cruce pendeẽti⸗
um aut neſciũt ꝙ illud eis pe
tendum ſit. Hon em̃ de cru
ce tollendus eſt vetus hõ niſi
fractis cruribus de quib ſu⸗
periꝰ locuti ſumus. Poteſtas
em̃ ambulandi imo currendi

ad mala ſaltem ei auferẽda eſt

In hoc & ꝙ iudei inſtãt apud
pilatum vt non remaneat in

cruce coꝛꝑa ſabbato: aꝑte ty/

pum gerunt ſpũaliũ ꝑſecuto⸗
rũ qui ſũmoꝑe ad hoc inten⸗
dunt et iam fere in tota deiec
a o 1

Capitulum XLI

non remaneant in cruce ſab⸗ feſtũ eſt illa de cruce nunq; eẽ
bato.i:quocunq; die ſolenni. deponenda niſi ſic ↄtuſa ⁊ cõ

Verũtamẽ iſtud ita factũ eſt fracta vt de cetero ſurgere ne
ꝙ ꝑ inſtantiã iudeoꝝ ſolũmõ queãat vl erigere ſe.quẽadmo
impetratũ fuit ⁊ obtentũ.nũc dũ hoĩes fracᷣ cruribus:nec

aut nõ expectat᷑ hmõi inſtan/ ſtare nec erigere ſe pñt. Quia

tia: nec pᷣces reqͥrunt᷑ſed cru/ vᷣo potentiã ⁊ opulentiã terre
cifixũ ſuũ vnuſquiſq; autoꝛi/ nã crura veteris hoĩs ſuꝑius

tate ſua ⁊ arbitrio de cruce pe accipimꝰ:ipᷣas eſſe frägendas

nitẽtie vel diſcipline deponit, penitẽtib⸗ ⁊ diſciplinatis virꝭ⸗
Illud etiã aduertendũ eſt qꝛ in illo facto inſinuatũ eſt.Frã
necpilatus illud legit᷑ cõceſſiſ gunt᷑ ̊: vl cũ fragiles eſſe ag⸗
ſe. ſed qꝛ legit᷑ ꝙ milites pila⸗ noſcunt᷑:vel eis virtꝰ et vigoꝛ
ti hoc fecerunt: merito intelli- ſuppoꝛtandi coꝛpꝰ veteris ho
git᷑ eius autoꝛitate factũ.meri minis auſert᷑.cuʒ nec veterem
to igit᷑ inter milites pilati an- hoĩem ꝑ ſuꝑbiã erigũt:ſed po

numerãdi ſunt:⁊ autoꝛitatem tiꝰſedere cõpellũt.quẽadmo⸗

iſtã a pilato accepiſſe diabo/ dũ crura fracta totũ coꝛpꝰ ad

lo, ⁊ hoc ad inſtantiã ꝑſecuto terrã deponũt ⁊ ſedere cõpel/
rũ ſpũalium:hoc eſt vicioꝝ qͥ lunt.Crura igit᷑ hmõi frangit

*

de cruce pnie vel diſciplie coꝛ qͥ de his duobs ſub deo hũili

poꝛa ſua deponunt eo modo atur ⁊ cui ſunt oneri. Sequi
q̃ dicimus vacãtes epulis ſi/ tur in verbis Joh.(Ad ieſuʒ

ue delicijs coinquinationis: aũt cum venilſent vt viderüt
ſiue malicie.ſicut legit᷑ in.ij.ſe eũ moꝛtuũ nõ fregerũt ei? rru

cunde cano. Petri. Quia vᷣo ra vt ſcptura illa impleret̃ ve

ꝑ duos latrones iuxta domi/ dicit Joh. Os nõ cõminuet

nũ Jeſum crucifixos ſiue no/ ex eo) Per ieſum:vlł ſinderiſis

ciua coꝛruptio ⁊ cõſuetudĩa/ vel nature nr̃e puritas q̃ inte

ria:ſiue mũdi ꝓſpitas ⁊ aduer gre ſeruãda ẽ:licet veteni vite

ſitas: ſeu ꝓpꝛie iniqͥtatis ⁊ alie crucifigẽda ſit intelligitur.

ne ſuggeſtiõis malicia ſeu cõ/ vo dici᷑ Os nõ cõminuetꝭ ex
traria charitati gemĩia ꝑuerſi/ eo.i.nihil ſpũale vel ſoꝛdiduʒ

cas ↄueniẽter accipit᷑. Dani crucifixo frangendũ vel tenẽ/⸗

= % — — — —

= S=

dũ eſt. Queadmodũ em̃ car⸗

nes dicunt᷑ carnales cogita/

tiones ⁊ cõcupiſcẽtie:ibi.duʒ
appꝛopiãt ſuꝑ me nocẽtes vt
edãt carnes meas.Et ibi:cõ/
fige timoꝛe tuo carnes meas.
Sic oſſa ecõtrario ea q̃ ĩ no⸗
bis ſpũalia ſunt. Militibo er

ex toto cõteri nõ poſſunt:ſal/
tem eoꝝ frangenda ſunt cru
ra:in qͥ bo intelligimus oſſa eo
rũ maxima atq; foꝛtiſſima et
bus maxiĩe ↄtra nos erigun
cur.⁊ oſſa iſta in mundo ſunt
amoꝛ vane gloꝛie ⁊ odiuʒ con

trarij. Si em̃ iſta duo ĩ te cõ⸗

go pilati deterioꝛes ſunt qͥ oſ fregeris:mundũ impotẽ ſui ⁊

ſibus dñi ieſu peꝑcerunt qͥ cũ

q; vel ſpũales viros qͥ oſſa ec

cleſie ſunt:vel ſpũalia quecũ/

q; bona in alijs ꝑſequẽdo cõ

terunt. Peruerſiſſime vᷣo ſcri/

pturã implẽt hmõi qͥ oſſibus

veteris hoĩs parcũt que ſpiri

tualia vicia maxime intelligũ
tur.q̃ſi em̃ pᷣceptũ eſſet hmõi

hoĩb:os nõ cõminuet ex eo
id eſt veteri hoĩe:oſſibo eiuſ.i.

ſpũalibovicijs in ſe parcũt:cõ

tra carnẽ q pe veter hoĩs cõ
lurati vident᷑:dũ carnes eius

id eſt carnalia vicia tã atroci-

ter ꝑſequunt᷑: ꝑcẽtes ⁊ in ſeip

ſies ꝛ⁊ in alijs ire:ſuꝑbie:ĩuidie:
et ceteris furijs infernalibus

Idẽ dicimꝰ⁊ dehis qͥ vicioꝝ

ragiciby in ſe ⁊ in alijs parcũt
licet oꝑa vicioꝝ q̃ſiquandaʒ
ecoyp carnem ꝑſeqͥ videantur.
Hi em̃ ſilr os ex eo nõ cõmi⸗
nuũt.qꝛ mũdus ⁊ caro q̊s du
os latrones interpᷣtati ſumus

oĩno inualidũ reddidiſti. In
carne vᷣo velut crura ſunt:oci
um ⁊ epularum ſplendiditas
Ve iüllis qͥ non ſolumodo la⸗
tronibo iſtis oſſa nõ cõminu
unt:ſed etiã cõminutis offici

oſiſſime medent᷑. Hi ſũt adu/

latoꝛes ⁊ detractoꝛes quoꝛuʒ
omnis locutio cathaplaſma/
tio eſt ?; medicamentũ huiuſ/
modi fracturarũ. Si non eſ⸗
ſent huiuſmodi medici infer⸗
nales:ſi medicamenta iſta di
abolica.id eſt adulatio et de/

tractio de medio tollerentur:

mundus deiectus in imo reſi
deret abſq; vlla ſpe reſurgen/
di. Idem in carne dicimꝰ.vũ
in Eʒzech,ſedecimo capitulo.
Iniquitas ſoꝛoꝛis tue ſodo/
me ſaturitas panis ⁊ abũdã⸗
tia et ocium. Quantum igitur
aduerſentur dei iuſticie inde
apparet, quia omnem penaʒ
illius euacuant:et ſuſpenſos

Capitulũ xLI
atq; cruciſixos ꝑ eum reſuſci ctio intima ius tüc nobis ag
tant. Oð vo ſequit(quia vnꝰ ta eſt ⁊ claruit euidẽter. o
militũ lancea latus eius aꝑu raliter o ſpũalibus pilati mi
it.) Mira crudelitas que nec litibus hoc eſt pᷣlatis atq; do⸗

moꝛtuo peꝑcit. hoc eſt eniʒ qͥ ctoꝛibo inſinuat᷑ ſur facere de⸗

pſecutꝰ eſt hoĩem moꝛtuũ am bere ſpũalibus cruciſixis:fa/

pliꝰ moꝛtificare. Miſtice vᷣo ciant ⁊ ingreſſũ ad coꝛda do/

aptio lateris que ⁊ vulneratõ mino Jeſu latũ ⁊ liberũ pan/

fuit duo euidẽter figurat. Pꝛi dant. Lancea vo qua iſtð fa⸗
mũ vulnꝰamoꝛis noſtri q̊ coꝛ ciendũ eſt:longa eſt ⁊recta di
eius ↄfixũ eſt.ſicut ipſemet te uine bñſicentie ſeu munificẽè
ſtat᷑ i iij.Can. Vulneraſii coꝛ tie in nos cõtinuatio Lancea
meũ ſoꝛoꝛ mea ſponſa vulne/ em̃ lõgitudinẽ habet vnde et
raſti coꝛ meũ. Secũdũ: quia eminꝰ habet qᷓ nihil recti in⸗
ipᷣm vulnus aꝑtura eſt lateris telligitur q; lõganimitas que
q ad intima coꝛꝑis intrat᷑:me nec tediũ cõtinuate largitõlis
rito dilectionẽ eius ſignificat. beneficioꝝ ſuoꝝ delicit q̃ſi fa
ꝑ quã ad intima ſecretoꝛũ eiꝰ tigata:nec ĩgratitudie nr̃a vin
ingredimur. ſicut ipſemet te/ cit᷑ q̃ tanto foꝛtiꝰatq; ꝓfundiꝰ
ſtat᷑ in.iij. Joh. Vos aũt dixi nos amoꝛe ſuo tranſfigit atq;
amicos:quia oĩa qᷓcũq; audi/ trãſuerberat quãto magis a
ni a patre meo nota feci vob longe hoc eſt quãto longiꝰ eſt
Ipſa etiã dilectio et poꝛta eſt a meritis noſtris vt tot ⁊ tan/
7 via qua ad intima ſpũaliuʒ ta mala noſtra diuia bonits
et regni celoꝝ intrat᷑ ſicut diẽ tamdiu toleret ⁊ infatigabili /
aplus.xiij. pme ad Coꝝ. Ad ter tot et tanta ingratis bene-
buc excellentioꝛẽ viã vob de/ ficia largiat᷑. Acumẽ habet läã
mõſtro:de charitate loquens cea iſta in capite.quia pꝛima
Recte &̊ dicit᷑ lancea latus eiꝰ beneſicia eo ipſo ꝙ pma gra⸗
aꝑtum.quia vl poꝛta qua ad tioꝛa ſunt ⁊ facilius coꝛ pene
deum ingrederemur nob aꝑ/ trant que poſtmodũ aſſidui⸗
ta eſt ꝑ moꝛtem eius.et ꝑ moꝛ tate aut in obliuione ingratii
tem etiã intima ſapĩe ſue atq; veniũt aut vileſcũt. Poteſt et
conſilij reſerata.vel ipſa dile/ intelligi lãcea timoꝛ igniſ eter

— Se—r-rrõ

—

folium
ni ⁊ poſitum bone ꝑſeueran
tie.⁊ hec eſt haſta fulgurãs de
qua legit᷑ in.iij. Abacuc:qͥa ⁊
ignita eſt igne eterno vel igne
amoꝛis q̃ deꝰ nos diligit:⁊ co
ruſca eſt vt illũinet:⁊ acumen
habet vt penetret ⁊ vulneret.
Sllrx et intẽtio qᷓ placere dño
leſu intẽdimꝰ lancea eſt q latꝰ
eius et coꝛ amoꝛe nr̃o trãſfigi

mus Amoꝛẽ aũt hmõi vulnꝰ

dicimus ⁊ aꝑturã coꝛdis. qͥa
⁊ vulnꝰẽ q̃ vet hõ trãſuerbe⸗
rat᷑: occidit᷑.⁊ aꝑtura ſeu poꝛ/

ta eſt qᷓ ad coꝛ hũanũ deus in
gredit᷑ ⁊ quia in latere dextro

vulnus illud factũ credit᷑ ⁊ in

picturis ⁊ ſculpturis ita oſtẽ/
dlit᷑:amoꝛ ſpũaliũ et eternoꝛuʒ
ꝑ illud ↄuenient accipit.Qui
& crucẽ pñtis militie amoꝛe tẽ

poꝛaliũ ſuſtinẽt:vulnꝰin late/

re ſiniſtro hñt ⁊ aꝑturã q̃ dia

bolus ad eos intret.Hi non
in cruce dñi noſtri Jeſu chꝛi

ſti gloꝛiari cum aplo poſſunt

ſed in cruce diaboli vtpote ꝓ

eo crucifixi confundi.Econ/
trario vo apparet hic mira ſe/

uitia militum ſpũalium pila/

ti qui iam moꝛtuos ꝑſequun

tur.qui cõtra iã moꝛtuos cuʒ
armis veniunt:⁊ in iam moꝛ
tuos tã atrociter ſeuiunt. Hi

ſunt oĩm viroꝝ diſciplinato/

rum et penitentiũ ꝑſecutoꝛes
maxime vᷣo clanſtraliũ qͥ cre-
bꝛius ⁊ euidentiꝰ mũdo moꝛ
tui videntur. Atrociſſima igi
tur ſeuicia eſt eoꝝ qͥ hmõi ho
minibo in cruce religionis iaʒ
moꝛtuis atq; pẽdentiboñ par
cunt.Ollitibus igit᷑ pilati ũ
ſufficit crucifixiſſe ⁊ occidiſſe
niſi ⁊ oſſa crucifixoꝝ confrin
gant.quod et illis congruit q̊
rum iram nec moꝛs eoʒuʒ q̊s
oderunt ſatiat imo potiꝰ moꝛ
tuum etiã ꝑſequunt᷑.Oſſa vo
q̃ in pctõꝛibo crucifixis ⁊ moꝛ
tuis remanent:vires natura

les intelligi poſſũt quas poſt

moꝛtem ⁊ crucem pct fräge/
re nititur diabolus:⁊ ad extre

mã debilitationẽ deducere vł

obſcurationẽſeu deſperatõeʒ
ita vt nulla ſpes euaſionis ei

remaneat. Poſſumus aũt di
cere ⁊ eos fracta crura in cru

ce diabolica habere qͥ non iä

pedibus ſolum ſed etiã toxis
et tibijs terram.i:terrenã feli

citatem tangunt ⁊ eidem toto
coꝛde cogitationũ ⁊ affectio⸗

num incũbunt. Idem eſt ꝛ; 0
carne interpᷣtari.⁊ hoc in illis
maxime qui ſoꝛdioꝛes carnis
ſue partes nituntur ⁊ ſuwoꝛ⸗

Capitulum

tant ⁊ terre totalr incubãt.qðᷣ

ad luxurioſos maxime referi
mus. Et notandũ illud eſt ꝙ
duoꝝ latronũ latera aꝑta ſeu
lanceata fuiſſe nõ legunt᷑.oẽs
eĩ repꝛobi latera dextra clau⸗
ſa habent vt nec ſpũalibo nec
eternis igreſſus ad coꝛda eo/
rũ placeant.QOõð aũt ſequit in
verbis Joh. (Et ↄtinuo exi/
uit ſanguis ⁊ aqua) Aꝑte inſi

nuat charitatem qᷓ cpᷣus dñs

nos dilexit fontẽ eſſe nr̃e ab/
lutiõis q̃ in aq̃ intelligit᷑:et no
ſtre fecũdatõis qͥ ad frugẽ bo
noꝝ opeꝝ pꝛiꝰ ſteriles eramꝰ
et adhuc moduʒ reliq̊ꝝ q̃ per

aquã efficiunt᷑:que in tracta⸗

tu de baptiſmo melius dicũ⸗
tur. Sanguis aũt ad hoc flu

xit vt idẽ intelligeret eſſe fons
noſtre viuiſicatiõis.eoq; ſan⸗

guis vite nutrimentũ elt et ſu

ſtentatio. Hoc ſanguine vita

noſtra ſpũalis que dilectõ eſt
qua deuʒ diligimus maxime
nutrit᷑ ⁊ ſuſtẽtatur. Quis eniʒ
illum fide hauriat: hoc eſt qs
illum ꝓ ſe ſola charitate effu⸗

ſum credat:⁊ dilectione in de
um nõ ardeat.⁊ hoc eſt dice⸗

re ſpualr viuathoc ſanguine

regalis illius veſtis purpura

id eſt ecclłia tota tincta eſt. vñ

—

3 2

et veſtis eius aſperſa ſangui⸗
ne dicit᷑ Apocal.xix. Tincitu

ra illa nihil aliud eſt q; viciſſi
tudo amoꝛis.⁊ quẽadmoduʒ
veſtis in liquoꝛe tincture im⸗

merſa coloꝛẽ tincture aſſumit

Sic et in bmõi pꝛecioſi ſan⸗
guinis liquoꝛem ꝑ fidem tota
eccleſia ĩmiſſa hoc eſt credẽs

illum ꝓ ſe effuſum: coloꝛẽ inꝰ
de ſimilem hoc eſt igneum q
rubeus eſt trahat vl coloꝛem

ſimilem el cuius liquoꝛ ad tin
gendũ fundit᷑ hoc eſt dilectio
nem ſicut diximus. Hic ẽ ſan

guis vue ⁊ moꝛi que oſtendit

elephantis ad acuendos eos

in pᷣlio.ſicut in.vj.pꝛimi a

chab. Moꝛus em eſt chꝛiſt?
dñs de cnius folijs.i.eloqui/

is extrahit᷑ ſericum ſapie ꝛpbo
neſtat vt ide veſtes regie rra
tribus eius ſimul ⁊ fulijs fi=t.
Ipſe idem eſt et vua de quai
penultimo Gene. Lauabitin

vino ſtolam ſuam ⁊ in ſangui

ne vue palliũ ſuuʒ.Danguis
em̃ iſte ⁊ vinũ cſt qdðᷣ toꝛcula⸗
ione paſſiöcis
ſſum lauacriä
ſalutis mũdo contulit. Quis
em̃ ſanguinẽ huius vue ?ꝛ⁊ moa
ri fide vera cõſpiciat ⁊ nõ ſal
uatoꝛis ſui dilectiõe ſuccẽſus

ri crucis cõpꝛel
de xpᷣo dño expᷣ

— e

B„

—

Folium
contra omne quod ei diſplicꝭ
excãdeſcat. Hic eſt vermicu
lus quo ſolo liber gratie ſcri⸗

bi potuit vt in eo tota diuine
dilectiõis in nos gratia aptiſ

ſime legeret᷑. Totã em̃ ſue di/
lectõis ⁊ gratie ĩmenſitatẽ de
hoc vermiculo nobis ſcripſit
et legibilem fecit. Hoc eſt mi⸗
niũ quo liber vite liber ſcʒ le⸗
gis rubꝛicatus eſt ⁊ llumina
tus. Ceteris qͥ dem literis ter/
renoꝝ beneficioꝝ ꝓmiſſioni/
bus totus ingerebat.deerant
ei litere capitales et tituli hoc
eſt documẽta ſpũalia ⁊ eterna
rũ ꝓmiſſionũ certa inſignia ⁊
intentionũ et oꝑum noſtroꝛũ
ꝑfecti decoꝛes qͥ de xpᷣi nobis
ſanguine ꝓfluxerunt. San⸗
guis iſte lauacrũ eſt dealbato
riũ.ſicut legit᷑ in Apocal.vij.

Lauerunt ſtolas ſuas et deal
bauerũt eas in ſanguie agni.
Sanguis ſiſte velut ſanguis

hircinus effuſus eſt:vt eo aſꝑ
ſa coꝛda mollirentur ⁊ gladio
verbi dei fierent ſecabilia: vt
tãdeʒ ſpirituali ediſicio eſſent

idonea.Sãguis iſte mare ru

bꝛum eſt in quo ſubmerſus ẽ
pharao ſoiritualis cum exer/

citu eius hoc eſt diabolus cũ

.*

exercitu vicioꝛum ⁊ demonũ.
Sanguis iſte eſt noui teſta/
menti confirmatoꝛ.ſicut chꝛi
ſtus dominus ſupꝛa teſtatus
eſt. Eſt etiam iſte ſanguis ſa/
crificij noſtre reconciliatiõis
quia in chꝛiſto dño compla⸗
cuit omnẽ plenitudinẽ inba⸗
bitare ⁊ per eum reconciliare
omnia in ipᷣm pacificans per
ſanguinem crucis eius ſiue qᷓ
in terris ſiue que in celis ſunt
ſicut legit᷑ in pᷣma ad Col.X
aüut ſequit᷑ in verbis Datch.
ð ſanctis qui tunc ſurrexerũt.
(et exeuntes de monumentis

qui poſt reſurrectionem ſuz
venerunt in ſanctã ciuitatem

et apparuerũt multis) Ad pe/
nitentes iuxta moꝛalem ĩtelli /
gentiam referendum eſt. Pe⸗
nitentes em̃ moꝛtui reſurgen
tes ſunt ⁊ de monument exe
untes.vnde penitentia tan;
miraculum ammirãda eſt et
in ea gloꝛificandus deus.ma

ius enim eſt deo vt ait Augu

ſtinus iuſtificare impiũ qᷓ; cre
are celum et terram. Et alibi.
MHaius fuit Paulum ſuſci⸗
tare mente q; Lazarum ſuſci
tare coꝛpoꝛe.Peccatoꝛes igi⸗
tur in monumentis habitant

quẽadmodũ demoniaci ⁊ fu/ tanda e

X

ſt. G aut dꝛ n

vene
rioſi ſicut ðꝛ in pᷣs. Similiter runt in ſctãm ciuitatẽ:penitẽè/
eos qͥ exaſperant qͥ habitant tiba ↄgruit qͥ in eccłliam ð mo
in ſepulchꝛis. Ecõtrario vo numẽtis pctõ ꝝ veniũt.vicijs
diabolico miraculo ⁊ hoꝛren ſur ↄgruit q̃ de ſepulchꝛis pe
do ſimul de monumẽetis exe⸗ nitẽtie in miſeꝝ pctõꝛem q̃ ci
unt reſurgẽtes monachi qͥ de uitas ſctã fuerat ⁊ adhuc ſan
clauſtro qð vtiq; cimiteriũ eo cta eſt in baptiſmo ſctififica
rum eſt:aut de clauſtrali con/ ta:veniũt. Monachi vᷣo non
uerſatiõe que vtiq; monumẽ in ſctãm ciuitatẽ ſed in ciuita-
tum eſt in pctã exeũt.nec mi/ tẽ in q̃ dũs ieſus crucifixꝰ eqᷓ
nus hoꝛrendũ eſt oculis ſpũ/ ſpũalr vocat᷑ ſodoma ⁊ egibꝰ
alibus monachũ ð clauſtrali de monumẽtis clauſtraliũ ob
cõuerſatõe redeuntẽ ad ſecu/ ſeruationũ exeũtes vẽiũt.OQ ð
lum videre:q; moꝛtuũ exeũtẽ aũt ſequit᷑. Et apparuertmul
de monumento videre oclis tis de oĩbo veꝝ eſt.qꝛ nec bo-ꝰ
coꝛꝑalib De monum̃tis etiã na nec mala nec boni nec ma
aliter exeunt ſed veraciter re/ li vt ſunt hoc eſt veraciter nii
ſurgentes viri cõtẽplatiui.cõ ꝑpaucis apparent. Sequit᷑i
templatio em̃ ſepulchꝝ eſt ſi / verbis Math.Centurio au
ue monum̃tũ.ſicut legi? in.iij tẽ ⁊ qͥ cum eo erant cuſtodien
Job. Baudentq; vehemẽter tes Jeſum: viſo terremotu et
cũ iuenerint ſepulchꝝ: ⁊ hoc his que ſiebant:timuerũt val
q̃tiens de ſecreto ↄtẽplatiõis de. Marcus autẽ ſic ait NHi
ad oꝑanda ea que ſalute ꝓxi⸗ dens aũt Centurio qui ex ad
2 virtutibo ⁊ vitis aptamus, expiraſſet ait) Lucas vᷣo ſic.·
Vicia nanq; de monumẽtis (Aidens autẽ centurio q; fa
in qͥba ꝑ ↄtritõnem moꝛtua:ꝑ ctum erat gloꝛiſicabat deum
cõfeſſionẽ velata ſudario:pꝑ ſa dicens)Recte dicũt oẽs viſo
tiſfactioneʒ ſepulta fuerant:ꝑ vel videns quia miſteria dunii
recidiuũ velut recidiua exeũt ce paſſionis videntibo hoc eſft
Et iſta ẽ diabolica reſurrectõ intelligentibus:⁊ timoꝛẽ ſan /
Per ↄtrariũ vᷣo virtutibo ap/ ctũ incutiũt:⁊ eoſde ad gloꝛtſi

ð

—— — — — — —

candũ deũ inducũt.de timo/ lud vere dicit᷑ qͥa ⁊ dei filiꝰ eſt
re Eſa.xix. Erit terra iuda in ꝑ naturã et ille qͥ cruci pcti ſe
pauoꝛẽ egypto.Terra iuda H̊ affixit dei filius a Senn⸗
eſt terra cõfeſſiõis qð eſt dñi dũ vo eſt iugis gratiarũactio
cum coꝛpꝰ: facta eſt egipto.i. ꝑennis ꝓ tanto beneficio dei

gentilibo obtenebꝛatis in pa/ gloꝛificatio. Terciũ vo peni -

uoꝛõ. Et Abacuc,iij. Dñe au
diui auditõem tuã ⁊ timui in
medio duũ anĩaliũ.hoc eſt in
medio duoꝝ latronũ cogno/
ſceris Et ſi diligentius verba
triũ euãgeliſtaꝝ qͥ ſuꝑ hoc lo/
quunt᷑ penſauerimus:tria in
viſione dñice paſſionis ⁊ eo⸗
rũ que tunc facta ſunt euiden
ter nobis inſinuant᷑. Pꝛimũ ẽ
timoꝛ ſanctus hoc eſt offenſe
qꝛ dei filiũ in nobis ſpũalr to

tiens cruciſigimꝰ q̊tiens moꝛ
taliter peccamꝰ. totiẽs i alis

q̃tiens eos iniuſte affligimus
vel ad peccandũ ꝑtrahimus.
Centurio em̃ etiã turba q̃ ad
ſpectaculũ dñice paſſiõis ad
uenerat figura eſt oĩm ſpiritu
alem dñi ſaluatoꝛis cruciſixi⸗
onẽ in ſeipſis videntiũ.i.pctã

ſua cognoſcentiuʒ.de qᷓ ſctũs ſuma.
inter q̃s erat maria magdale-

timo: offenſe pmũ nobis in⸗
cutit ꝓ eo vicʒ ꝙ dei filio tan⸗

gamus. Unde ? Keturio cõ/
ſitet. ere hic homo fili/ dei

erat. Reuera em de vtroq; il

tentia eſt quã maxime nobis
cõmendant verba Luce dicẽc
tis qꝛ oĩs turba ⁊ milites tun
dentes pectoꝛa ſua reuertebã
tur.Pꝛimũ igit᷑ eſt dñice paſ/
ſionis miſterium videntibo.li.
