mẽebꝛis veri noĩs:teſtis eſt ip
ſe qͥ dixit ad Petrũ.venio ro⸗

bet hodie crucifixoꝛes: t ha⸗
bet ſuoꝝ ꝑſecutoꝛes. Et ex eo

qð ipſemet dicit ſupꝛa in. xxv
q; din vni er minis mels feci

ſtis: mihi feciſtis. Atrociꝰ au

cpeccator affigunt ? Hoct

tio atroci qnto crux cu pe ;

„ 3 V

oẽs ili qui in pctõ ſunt cruc
tirxt ſunt:teſtat dñis oſee.x⸗· Cõ ſpeii.

vel cötigitu

„

⸗ „

iſtron ſnon ſtipedia ſubtra cit e tenert. J
hundt, ſicut ipſemet dicit p ina chij latitudo eba
lachiam in. lij. Diaffiget ho fixiõe manuũ pꝑſei

den q vos ooligic mer voki mohilitas huie⸗

ſtis. in ̊ contigim te in deci⸗

res dicimus q miſeros pctõ⸗
res pctis ſuis q̃ſi dauis amo

is affigut. Hi ſunt atrociſſi

5

tantoq; atrociꝰ in pctõꝛes cru

cifigẽdo ſeuiũt interius:qᷣnto

dulcius eis blãqiunt exten?
Ehꝛiſti vo crucitſixoꝛes qdaʒ
qdãmodo ecclie dei coci tnue⸗
agnũ pinguiſſimũ vern crug

infixerũt: ⁊ paſcẽdo electoꝝ ce
tui ad ignem aſſauerũt. Pe⸗

“ 2
èsä
*

ex amoꝛe eidẽ ſe teneat. Quia

vo clauo à pedes ofi cruciſt.

ſpei ĩ eo merito accſpi q etpe
utpoꝛtat s ſullier n

n
clt ⁊ ten

Een

4
4
. EH . ”
*

2

S

4.

. KHe

domini ſaluatoꝛg. al

* —WZ S
8 S ”
ä
2ẽ 36

4

——

ZMWU

—
☛

=
—

— — —2—— — —
—

Sicut 6 vlteri⸗ bꝛachia ne/

nit extedere:ſic largioꝛẽ vl la⸗

tioꝛẽ ſinũ charitatis nõ potu
it padere. bñlicentie etlã ⁊ lar
glitiõis ſue ðᷣſideria foꝛtiſſima
pfoꝛatiõe manuũ lucidiſſime
demoõſtrauit Nibil em̃ de bo
nis q̃ a patre acceꝑat ſibi reti
nere vl manibo ſuis herere de
creuit:q̃s ineffabilis ſił chari

tas ⁊ largitas pfoꝛauerũt. De

illo ſolo verũ eſt ad lr̃am ; pᷣ

nimia largitate manꝰ habuit

ꝑfoꝛatas.Tũc unpletũ eſt qd
ðꝛ in vlt. Pꝛouerb. Manꝰ ſu

gas aperuit inopi ⁊ palmas ſu

as extendit ad paupes. Tot?
igit᷑ fodi voluit ager ille plenꝰ
cui bñdixit dñs. ſicut legitur

Geñ.xxvij.et Eſaie.ij. Abſco

dere in foſſa humo. Etipᷣe te
ſtat᷑ in Ps. Soderunt manus

fructincaret. Totꝰaſſari volu
it agn ville ſacratiſſi⸗ imus vt ni
il ex eo SPonda comederem?.
ut ipe c er at in. xij. Exodi.
ali voluit vt totu eccie
10, ben doceret. Cali
paſſiois totii voluit atrige⸗
vt nibil de ebaln in corbe

iegs 7 pedes meos. Totigi i
tur fo⸗ di voluit vt nobis totꝰ

a Cilpa vacare oſtederet:icut
in coꝛꝑe nihil vacauit a pena
Penitẽtes etiaʒ ĩ H̊ͥ edocuit
vt a ſũmo vᷣtice cogitatõis vl
q́; ad extremũ pedẽ oꝑatõnis
totalr eos occupet toꝛmẽtum
penitudis. Eo igit᷑ vſq; ſe ex
dit infectõ lãguoꝛis. Sicut iᷣ
totꝰ ði filiꝰ abijt in hᷣciũ nr̃e re
dẽptõis:totꝰ ĩ ſacrificiũ nr̃e re
cõciliatõis:totꝰĩ remediũ nr̃e
ſanatõis:totꝰ in cibũ nr̃e refe
ctõis.ſic totuʒ coꝛpꝰ eccłie: vt
vnuſ⸗ qſq; eũ imitari volẽtium
pꝰipᷣm abeat ꝓut ꝓfeſſiõi ſue
ↄgruerit. Nihil eĩ alið ẽ pnia
q́; penitẽt imo captiui redem
ptio ⁊ offenſi recõciliatio ⁊ eg̊ᷣ
tant ſanatio ⁊ cibi ſuauiſſimi
deo pᷣbatio q̃ſi agni vel hedi ĩ
veru pnie aſſatio. q; male ↄfi
xi ſut ĩ cruce ſua qͥ nec ꝑ hoꝛã
ĩ ea remanẽci:qͥ tã ſepe ð ea de
cidũt:aut foꝛte adᷣo putridi ſt
vt eos clauata ñ teneat. Heu
q;̃t videbis hmoõi qͥ in ſctõ die
paſceues cũ xpᷣo dno crucem

aſcendunt. ſeꝗ in ipſo die pa/

ſce ab ea p infirmitatem deci/
dunt vel ꝑ violentiã ſe abrũ⸗
punt: Contra dei iuſticiã faci
unt 4 de iuſticia ⁊ iudicio pe/
uſpeéſos depedeẽt. q⁸
B tra ſorfle, iuſticti audent
ttentare

tab ca damnatos

Capituläü

atq; ſuſpenſos pᷣſumat depen alterius cum triſticia ſuſtinẽt⸗

dere. Qõ ſi videat᷑ indultum cum potiſpe erigere ſe debe⸗
latronibo viſibilibus (licet nõ rent:⁊ malcari ⁊ gaudio dila
ſit)vt ſe de cruce poſt ſuſpẽſio tare. Hocẽ em̃ qd oĩino ſu/
nem ſi poſſint eripiãt.nulli tñ det doctrina xpᷣiana ſq; in tri
ↄceſſum eſt vtlatrones ð cru bulatõe leuare caput et ſe per
ce depẽdat vel deponat. Hãc ſpem erigere ⁊ gaudio dilata⸗

infuriã diuine iuſticie et iudi⸗ ri. VUñ. In tribulatõe dilata⸗⸗

cio irrogãt qͥ a ꝑagenda pniĩa ſti mihi.Et dñs Lu.xxj. His
q̃libet mõ penitẽteſ abſtrahũt aũt fieri incipiẽtibleuate ca⸗/
7 auertũt. Jllos em̃ de cruce pita veſtra. Et apls in.xij. ad
pnie cõtra dei iuſticiam ⁊ iu/ Ro. Spe gaudẽtes:in tribu
diciũ deponunt.hoꝛribilr au latione patiẽtes. Qui igit in
tẽ ⁊ miſerabiliter in cruce ſua curuant triſticia:ad extenſio⸗
pendent:imo totalr in ea con nem xp̃ᷣi dñi reſpiciãt ⁊ dilata
fixi et extenſi ſunt. Quidã em̃ tionem.de qua ipᷣemet dicit.
ſolam manũ alteram in cruce Dinũerauerunt oĩa oſſa mea
ſua affixam babent:toto reſi⸗ q.d.adeo in cruce extẽſus ſuzʒ
duo coꝛꝑe extra crucem poſi/ vt oſſa mea dinüerabilia ab
ti.q dam ſolo capite.qͥ daʒ ſo- parerent Hõ eſt igit᷑ imitatoꝛ
lo pede.Hi ſunt qͥ vł particu dñice crucis qͥ paſſus incur
lariter tm̃ penitent.vl partem uat triſticia atq; ↄtrabit᷑. He
ſolã diſcipline: aut religiouis ſtigia igit᷑ dnice paſſiõis ſeqn
quã ꝓfuẽtur habitu ſolũmo⸗ da ſunt ſicut dicit Cetrꝰ in.ij.
do ſeruãt. Hi nõ attendũt ꝙ pme canonice ſue Chꝛiſt? paſ
chꝛiſtus dñs totꝰin cruce pe/ ſus eſt ꝓ nob vobis relinqns

penderit.nec aduertere volũt exempluʒ vt ſeq̃mini veſtigia

ꝙ patibula nõ latronũ mem/ eius. aũt nudus pependit
bꝛis qᷓ magis mutilatiõe indi indicat:qꝛ in illo miſcie ſue
gent.ſed ipſis latronib erigũ cõmertio q̊ pᷣcio ſuijpſi? mun
tur. Alij vᷣo incuruati nõ ex/dum mercabat᷑:noluit eſtima
tenſi in patibulis ſuis pẽdent ri ex phaleris:⁊ ꝙ ſolus in ſta
Hiſunt qͥ tribulatõem peni/ tera crucis apendere ſufficie
tentie ſeu diſcipline:ſeu crud bat mundi pᷣclum.⁊ qꝛ nõ all

n
bat
um
pat
ſi
zi
Tap
gene

inie

— S=

—
2 .

bat q; oblationẽ eius ⁊ ſacrifi

um. Nudũ igit᷑ ſe obtulit dei

patris aſpectui.gratiſſimũ qͥ/
dẽ ſpectaculũ qꝛ ꝑ ſeipᷣm deo
pr̃i erat accepta buiſſimꝰ VUñ
c apls in.vij.ad Heb. Acce/
dens ꝑ ſemetipſum ad deũ.
Miſtice vᷣo nudus pependit
qꝛ veſte poꝛi.i.iudaico ꝓplo ꝑ

ſtra require

et noſipſos nõ noſtra deus a

nobis reqᷣrit. Hõ em̃ põt deo
gratũ vlł acceptũ offerre ſacri
ſiciũ qͥ ſe nõ obtulerit. Nihil

igit᷑ nobis ⁊ cruci noſtre ĩter/⸗
ponẽdũ eſt.hoc eſt nec arma/
tura nec veſtis.ſed e ꝓxio no⸗/
bis ⁊ ĩmediate aptãda ẽ. VUe
ſte pendentes iniurioſi ſunt
carniſficibo.qꝛ eoꝝ ſũt iure car

infidelitatẽ nudatus erat.nec nifſicij ſui veſtes damnatoꝛũ.
“ dum nouã veſteʒ. i.eccleſiã de Qui pnĩaʒ vult agere et veſte
— gentibs ſibi texuerat. Moꝛa pctõꝝ nõ exuit:nõ nudus ſed
. liter vᷣo ſicut ſupꝛa diximꝰ q̃li veſtitus qᷓ̃rit pẽdere. Ve aũt
. 8 ter repꝛobi in cruce pᷣſentium illis q̃ꝝ ſola veſtis in cruce eo
tribulationũ iã pendeãt: ⁊ in rũ pendet:q̃les ſunt monachi
Ccxruce infernali pendere debe et derici qdaʒ qᷓꝝ veſtes ĩ cru
6 ant ĩſinuat.Quantũcũq; eniʒ ce ſunt ꝑ ſimilitudinẽ ⁊ figurã
. veſtibo:auro ⁊ gẽmis hic oꝑi ¶ Veſtẽ g̊ crucifigũt q̃ oĩno ni-⸗
reeſe imo exoꝛnare ſtudeãt.nu hil deliqt. et latrones hoc ẽ ſe
di tñ pendẽet bic ⁊ pẽdebũt in ipſos ad latrocinandũ ampli
nouiſſimo, vnðᷣ Job. xxxiiij. us abire ſinũt, Interrogo te
HNõ ſunt tenebꝛe ⁊ nõ eſt vm frat qͥd meruit cuculla tua qᷓ
bꝛa moꝛtis vt abſcõdant᷑ ibi bꝛachijs mutilata eſt Silr et
q oꝑant᷑ iniqͥtatẽ. Et eiuſdem flocꝰ q capite trũcatꝰ eſt: Re⸗
“ xxvſ. Nudus eſt infernꝰ coꝛã ſpõdebis ꝓculdubio ꝙ nihil
8 eo. ? nullũ eſt oꝑimẽtũ ꝑditio meruerũt.ſed qͥd tuipſe meru
ni. Itẽ Eſa.lix. Tele eoꝝ non eris et q̃ntuʒ teipᷣm punire de
erunt in veſtimentũ:neq; oꝑi beas ꝑ ſingla hmõi cõmoue
ent᷑ aꝑiba ſuis. Docent᷑ autẽ ris. Erubeſce tantã diſtrictõ
fideles vnuſquiſq; ĩ cruce ſue nem exercere in ipᷣa ſigna vt ſi
ꝓfeſſionis debere pẽdere.Si gniſicẽt.⁊ in teipᷣm qͥ deliqui⸗
cut nos ſum? q delinmus ſti eã nõ exercere vt emender⸗
1 ſic noſipſi cruciſigendi ſumꝰ. Sʒz vt diximus ſi ufficit cis in

. 2 . l „ —
.
. .

ioſam veſteiuſticiã mendaci/ oꝛ dñice crucis ui⸗
ter exercuiſſe. Hi ſũt qͥ ſic vo ter oſtendũt. Per ↄtrariũ igi

lunt illudere dño.quẽadmo/ tur ſcire debent menſurã ſuã.
dũ michol vxoꝛ Dauid illuſit ꝓfunditatẽ ſcʒ abiſſi in quam
ſauli patri ſuo.in.xix. Regum decident. abiſſi dico ſiue pe/
pmi. Cũ em̃ dauid q̃reret d ne purgatoꝛie:ſiue gebẽnalis
moꝛtẽ:tulit ſtatuaʒ ⁊ poſuit ſu pene.et ſublimitatẽ ſuꝑbie in
per lectum dauid.⁊ pellẽ pilo q̃ euanuerunt.vbi eos manet
ſam capꝛarũ poſuit ad caput caſus irreꝑabilis a q̊ nõ adi/
eius ⁊ oꝑuit eam veſtimentis cient vt reſurgant.et longitu⸗
Ab vnoqq; igit᷑ hoĩm pᷣt q̃re dinẽ toꝛmentoꝛũ quã merue
re dñs, q̃re illuſiſti mihi ⁊ di/ runt:q̃ finem nõ habet. Etla
miſiſti inimicũ meũ.i.vetereʒ titudinẽ pᷣſentis felicitatis in
hoĩem vt fugeret. Quẽadmo quã ſeipſos ſparſerũt. His &O
dũ em̃ michol ꝓ veritate ſili⸗ qtuoꝛ crux pnie ⁊ diſciplie cõ
tudinẽ falſam exhibere volu⸗ mẽſurãda eſt ⁊ coaptãda.o
it.ſic ⁊ iſti q̃ſi deũ fallere poſ/ teſt ⁊indicare nuditas dñi ſal
ſint inopinabilioꝛi etiã mẽda uatoꝛis euidẽtiã ⁊ manitfeſta/
cio deũ circũuenire velle vidẽ tionẽpniĩe ⁊ diſciplie.Euidẽ⸗
tur. Quid aũt dicemꝰ de his ter ⁊ maniteſte vtraq; ⁊ agen⸗
q crucẽ nõ ad menſurã ſuam da eſt ⁊ ſeruanda. Nuſqᷓ; enizʒ
ſibi aptare ſtudẽt. ſed crucicu abſcõdunt᷑ patibula ſed in lo

las ſibi ↄficiunt q̃ vix etiã ap cis eminẽtioꝛibus erigunt᷑ vt

pendendis muſcis ſufficerẽt. palã oĩb apareãt.⁊ nullꝰ iu/
Hi vᷣo nõ latronibo patibula dicũ in abſcõdito ponit latrãũ
ſed potiꝰ pulicibus et muſcis culos aut malefactoꝛes alios
apte parare vident᷑. Hi ꝓcul ſed in publico et in palam. vt
dubio menſurã ſuam neſciũt pena eoꝝ ſit alijs terroꝛis ſpe
Debent em̃ cõpꝛehendere cũ ctaculum ⁊ deuitãdi ſilia do⸗
oĩbus ſanctis qᷓ ſit latitudo et cumẽtũ.Qð totum ↄtra ilos

lõgitudo ⁊ ſublimitas ⁊ ꝓfü/ dicimꝰ qͥ tm̃ in abſcondito pe

dum.ſ.ſapie dei ſublimitas. nitentiã agere volunt. Hi ſũůt
logitudo ſpei. latitudo chari⸗ qͥ veſtiti bendent in cruce pe⸗
tis pfundũ humilitatꝭ: qᷓ qtu nitentie:qſi em̃ qᷓdaʒ veſte cö

—0

bꝛachia euide

munis ſe cõuerſatõ

runt ſimilitudine:timẽtes cru
cis ſue obpꝛobꝛiũ qð erat eis
potius amplectendũ.Qui au

tẽ vltra mẽſurã ſuam crucis ſi
bi parant patibuluʒ:attẽdant

quia xpᷣs dñs poꝛtare potuit
crucẽ in q̃ poſtmodũ eſt ſuſpẽ
ſus ⁊ cõfixus quaſi metiret᷑ vi

res ſuas in poꝛtando. Seqͥ
tur(Et cũ eo alios duos hinc

et inde) fm Johannẽ (mediũ

auũt Jeſum) Duo latrones iu

xta miſteriũ duo populi ſunt

iter ̊s mediꝰ dñs ieſus cruci

figit᷑ qui ꝓ ſalute vtriuſq; cru
cem ꝑtulit.ſed alter in ipᷣa cru
ce tremit ⁊ confitet᷑ ⁊ oꝛat ⁊ ſa
lutn; ꝓmiſſionẽ ab illo obtinet
⁊ hic gẽtilis pplus. Reliquus
aũt.i.iudaicus ꝓplus:⁊ cruci/
fixo domĩo ĩſultauit et adhuc
blaſphemus ꝑmanet.Vel ali

ter totũ gen? humanũ in cru⸗
ce pñt miſerie eſſe maniſeſtũ

eſt: ſed potius ꝑs ei a dextra
parte dñice crucis crucifixa ẽ

que ꝑ pᷣſentiũ flagelloꝝ diſci/

plina erudit᷑ ad hũilicatem et
ſidẽ ſuſcipit ⁊ xðᷣin dñm inte⸗
gre cõfitet᷑.hec eſt pars electo
rum cui de ipſa cruce ſua ſalu

tem xps dũs repꝛomitiit ⁊ q̃⸗
Kiteltamento legat: ⁊ ipſa moꝛ

is operue

te ſua teſtamentũ pacis ⁊ ſalu

tis eidem cõfſirmat. Reliqua
vᷣ pars a ſiniſtris crucifigit᷑.
et ſicut ſupꝛa diximꝰ ipᷣm nec
crucis ſue patibulũ humiliat

aut erudit qͥn potius de ipſa

cruce ſua inſultare non ceſſat
domino dich vel fach. M

raliter ᷣo in medio crucifixo⸗

rum: crucifixus dominꝰ Je⸗
ſus in medio penitentiũ peni

tentiam eſſe agendã:et in me

dio diſciplinatoꝛum diſcipli⸗

nã eſſe ſeruandam docet. Ali
as em̃ leſionem et ſcandalum

alioꝛum et periculum ꝓpꝛium
non effugiet. VUnde Ecẽi.xiij
Omnis caro ad ſimilẽ ſui cõ⸗/
iungetur ⁊ oĩs homo ſimili ſi
bi ſociabit. Et iteꝝ. Sic cõi/
cabit lupus cũ agno aliqñ ſic
pctõꝛ iuſto.Et itexque cõica

tio ſctõ homĩ ad canẽ. Silr⁊
eiuſdẽ. xxvij. Volatilia ad ſi⸗

bi ſilia cõgregant᷑. Et Sene
ca. Nihil tã fugiendũ q; diſſi
miliũ ſocietas.Quia vo duo
cũ xpᷣo dño crucifixi ſũt mo/

raliter nobis inſinuat᷑ mũdũ

et carnẽ nos nobiſcuʒ debere
crucifigere.ſic docʒ apls pmo
ð carne i.v.ad gal.Qui aàt xpi
ſunt carnẽ ſuã crucifixerũt cũ
vicijs 2 9cupiſcetijs. Et in ſe
5es

S

Capitulũ
quenti eiuſdẽ.ꝑ quẽ mihi mũ
dus crucifixus eſt ⁊ ego mun
do. Caro igit᷑ velut latro vnꝰ
cruci diſcipline affigẽda eſt a
dextris.qꝛ ei ſalus ꝓmittit᷑:et

ei veraciter dicit ſpũs cruciſi
xus:hodie mecũ eris in ꝑadi
ſo. Hodie:q̃ vtiq; eſt dies glo
rie:cuius diluculũ gratia pꝛe
ſens eſt. Diluculũ em̃ ad dieʒ

ꝑtinet ⁊ de die eſſe videt᷑.Ca/

ro aũt nõ niſi cruciſixa hono
rat ſpũm aut eidẽ obſequit᷑. ſi

cut ⁊ latro dexter in ſola cru⸗

ce legitur dño credidiſſe ⁊ ho

noꝛẽ eidẽ ↄfeſſionis ibidẽ ſo/
lũmodo impẽdiſſe. Sic ⁊ ca/
ro ante crucifixonẽ ſꝑ rebellat

aduerſus ſpũm Crucifixa vᷣo

2⁊ D diſciplinã edomita ⁊ ſub/
acta:⁊ ſi nõ voce humili:tñ ⁊

mãſueto obſeqͥo de regni cele
ſtis cõione ⁊ participio depꝛe
cat᷑. Latro vᷣo ſiniſter.i. mun

dus:cuius ⁊ gaudiũ eſt ſoluʒ

pᷣſentis felicitatis illuſio atq;

mendaciũ xpᷣo factis inſulta/

re nõ ceſſat ⁊ crucẽ ei irridere
Verbis aũt xpᷣo dño in ſuis

adhuc bic cruciſixo.hoc ẽ cru
cem eius ꝑ imitationem poꝛ/
tantibo: expꝛobꝛare nõ ceſſat:
miſeros eos iudicãs qͥ tꝑalis

miſerie cõpendio lõgitudinẽ

infernaliũ ſupplicioꝝ redimũt
⁊ mũdane iſtiꝰ vanitatis imo
illuſiõis nocturne ſomnio dũ
eam abijciũt: eternã felicitatẽ
mercant᷑. In medio ̊ duoꝛuʒ
latronum crucifigit᷑ ſoũs qui
in medio carnis et mũdi cru/
cifixoꝝ tñ cruceʒ ſue ꝓfeſſiõis
ſuſtinet. Crux carnis vt di/
ximus diſciplĩa eſt.de q̃ mul⸗
ta iam diximꝰ. Crux vᷣo mũ⸗/

di calcatio eſt ⁊ cõtemptus il/

lius. et ſunt velut eius q̃tuoꝛ
bꝛachia hic. Pꝛimũ eſt cogi⸗
tatio falſitatis et vanitatis illi
us.et eſt bꝛachiũ iũlð velut ra
mus pᷣciſus de ligno ſcientie.
Secũdũ bꝛachiũ eſt ⁊ dextꝝ
deſideriũ eternoꝝ:ſuꝑ oĩa em̃
mundi amoꝛẽ in nobis moꝛti
ficat amoꝛ eternitatis. Terci
um vo bꝛachiũ ſcʒ ſiniſtrum
aſpernatio ⁊ cõculcatio ꝑ con
temptũ vilitatis ipſiꝰ. Quar/
tum vᷣo bꝛachiuʒz ⁊ pꝛincipale
huius crucis lignũ qð totum
mundi ſuppoꝛtat patibulum:
moꝛtis meditatio eſt: et viuax

illius memoꝛia. Facile em̃ vt

agit Hiero. cõtemnit omnia qͥ

ſe ſemꝑ cogitat moꝛiturũ. Si

q̃tuoꝛ virtutib his ſeu donis
pᷣditus fueris:nõ ſolũ cruceʒ

7 patibulũ mũdi in teipſo ere

— —— — — — — — LC — õ

. 2— — —

- — — —

riſti ſed etiã ill crucifixiſti et

adeo tibi crucifixus eſt:vt ad

te nec manũ nec aliud moue/ V
re audeat ſeu valeat NHec põt mus ⁊ moꝛtui ⁊ ipſe nobis.et
oino ad te accedere ſed q̃ſi fi/ qcqͥd viuit in nobis moꝛtuuʒ
xus ⁊ moꝛtnꝰin iſto tenet᷑ pa⸗ eſt ⁊ ecõuerſo mũdo: intellige

tibulo. C ſi adhuc tibi ꝑ co⸗

glulltatiões loquit᷑ ſuggerens ſe
aliqͥd eẽ qðᷣ amari ⁊ expeti de
beat.hoc em̃ ⁊ ꝑ ipſas vanas

cogitatões nobis plerũq; lo/

qtur p linguas hoĩm mun⸗
danoꝛum. Time cogitatiões

iſtas velut rugitũ beſtie ſeuiſ⸗
ſime.eſt eniʒ crudelioꝛ ceteris

beſtijs amoꝛ mũdi.ſicut dicit
Augæ,ſuꝑ.xiijad Ro. Tunc
ergo pmũ moꝛtuũ eſſe mũdũ
ggnoſcito:cum ruglre deſierit
fera iſta peſſima: ſiue ꝑ cogita
tieones ſiue ꝑ fauces hoĩm q̊s
foꝛauit. Reſtat igit᷑ vt eã moꝛ
llfices vt ſaltẽ in te rugire de⸗
ſlinat. Oſi ⁊ hoc nõ pꝛeuales
eſto tñ eideʒ cũ aplo crucifixꝰ
teliã moꝛtuus vt eã nõ audi
ags nec videas,.hocẽ ſuggeſti⸗
onibus ei“ nullaten? credas.
Falſiſſima em̃ ſunt oĩa q̃ ſug
gerit.ſi hoc nõ valuerꝭ:ſal
tenm teipᷣm de cruce nõ depo/

nas.hec clauos lanctoꝝ deſi⸗

Aerioꝝ qbo teneris auellas.fi/
Kunmte tene imo cõſixuʒ ytad

ißm nullatenus mouearis, et
liꝑ ↄcupiaʒ nõ appꝛopinqᷓs
In hoc ꝭ mundo crucitixi ſu

in eo ꝙ müdus eſt. hoc eſt in
maligno poſitus. ſicut ſcribit
Joh.in.v.pme canonice ſue.
BSequit᷑ (Scripſit aũt ⁊ ti
tulum Pilatus ⁊ poſuit ſuper
crucẽ.) Math.aũut ita habet.
(Et ipoſuerũt ſuꝑ caput eius
cauſam ipſiꝰſcriptã Hicẽ Je
ſus naʒarenus rex iudeoꝛuʒ)
Recte dicit Oath. impoſue
runt ſuꝑ caput eiꝰ⁊c̃. Hec emrſm

erat cã quare patiebat᷑ ⁊ mo⸗

riebatur.quia ſcʒ ipſe erat Je

ſus.i.ſaluatoꝛ.⁊ naʒarenus.i.

floꝛidus vel mũdus vł vnctꝰ

vel virgultũ. et qͥa erat rex iu/

deoꝝ.i.recognoſcẽtiũ ſiue cõ⸗
fitentiũ.Quia em̃ ſaluatoꝛ qd
eſt nomẽ officij ex officio ha⸗
bebat etiã ꝑ moꝛtẽ ſaluare:cũ
ſalus ſuoꝝ moꝛtè eiꝰ reqͥreret.
Moꝛtẽ igit᷑ vt fideiuſſoꝛ pꝛo

mũdi ſaluatiõe exoluit ⁊ q̃ſi ꝓ
latrone iã iudicato ⁊ damna⸗

to iudex ipᷣe miſericoꝛdiſſimꝰ
ſubijt. De fideiuſſione ipſius
Eſa.xxxviij.Oñe vim patioꝛ:
reſponde ꝓ me:Et ipſemet in

Capitulum

pᷣs.Que nõ rapui tũc exolue/
bam. Et iteꝝ.Ecc̃i xxix. Gꝛa⸗
tiã fideiuſſoꝛis ne obliuiſcarꝭ
dedit em̃ ꝓ te aiam ſuã.Et qꝛ
mũdus ideo velut agnꝰ ima⸗

culatꝰ ꝓ mũdi recõciliatõne a

deo patre ſacrificiũ in odoꝛes
ſuauitatis ſuſceptꝰeſt. Sicut
et de eodẽ dicit pater.xlij.Eſa
ie.Ecce ſeruus me?ſuſcipiam
eũ:electus meꝰ cõplacuit ſibi
in illo aia mea.Et ipſemet de
ſe in pᷣs. Holocauſtũ ⁊ p pctõ
non poſtulaſti.tunc dixi: ecce
venio qui ſolus ꝓ totius mũ

di peccatis ꝓpiciatio ⁊ ſacriſi-/

cium eſſe ſufficio. Deinde qꝛ
vnctus pꝛimũ in ſacerdotem
ex debito ſacerdotalis officij
offerre debuit ſaltẽ aliq̃d mu/
nus ⁊ hoſtiã.Ois em̃ põtifex
vt ait aplus ad Heb.viij. ad
offerẽda munera ⁊ hoſtias cõ
ſtituit. VUñ ⁊ neceſſe eſt eũ ha
bere aliqͥd qð offerat: Pꝛo in
ſu fficientia igi ſacerdotũ:ſa/
cerdos ipſe dei filius cõſtitu/
tus eſt.⁊ ꝓ ſufficientia cetera/
rũ hoſtiaꝝ factus eſt ipſe ho⸗
ſtia ſacratiſſima qͥ ꝑ ſpm̃ſctm̃
ſemetipᷣm obtulit ĩmaculatuʒ
deo. Quia vᷣo rex ſiue vnctus
in regez:ad ipᷣm merito ꝑtinu
it decertare ꝓ regno. et maxie

bat᷑ ad iĩtelligẽda miſteria t
ſiõis:⁊ ſalus etiã ꝑ iſtã pᷣſtaba

ꝓ regno eterno:cuiꝰnõ erit ſi/
nis:etiaʒ cũ tꝑalis vite ſue ꝑi/
culo. Recte ergo dictũ eſt ab
eunãgeliſta Macheo qꝛ(impo
ſuerũt ſuꝑ caput eiꝰc.Cau⸗
ſam em̃ paſſiõis eiꝰ ⁊ moꝛtis:
aſſumptũ ſaluãdi officiũ et ſa:
cerdotale ſimł ⁊ regale miſteri

um:pia fides eſſe nõ dubitat.

Oð aut Joh. dicit qꝛ (ſcrſp ſit
titulũ pilatus ⁊ poſuit)reuera

recte notanit titulũ q̃ liber gr̃e

T liber teſtamẽti noui ⁊ eterni
id eſt crux ipſa vel paſſio eius

que totã gratie eruditionẽ cõö o

tinet:titulatus eſt ⁊ illũinat·
Attẽde titulũ:et totiꝰ libꝛi in
tentionẽ intelligis.ſicut ⁊ iam
ꝓ parte expoſuimus. Hũc au
tẽ titulum Pilatus.i.os mal-
leatoꝛis qͥ fabꝛicatus eſt aur-
rã ⁊ ſolẽ:ſcripſit.et ſuꝑ cruce,z
poſuit.qꝛ ipſe ſolus paſſionis
ſue miſterijs titulũ fidei q̊ in⸗
telligeret᷑ impoſuit. Qð autẽ
trib linguis titulꝰ ile ſcriptꝰ

eſt:aꝑte ſignificat:qꝛ trib ilis

generibo hoim aditus pande
miſteria pal⸗

tur. Moꝛalr vo iudex pnia

lis ſuꝑ caput penitẽi hoc eſt

intẽtionẽ tituluũ debet ſcribere
vel ſuꝑ intellectũ ſidẽ. JFides

2 ==

olum (XXXI

ĩ em̃ titulus eſt totiꝰ xpᷣiane reli moꝛatiõe ea ipſe legat. quẽad
gionis ⁊ illũinatio qͥ ipſa xpᷣi modũ ulle qui dicebat. Pctm̃̃
⸗ ana religio tẽdat apiens.et qᷓ meũ me eſt ſo. Et hoc trib
o cã ⁊ qͥs linis et q materia eiuſ linguis.qꝛ ĩ coꝛde eiꝰ debet eẽ
⸗ de ſit in intellectu ſeu intẽtõne ſcpᷣta cã eiꝰ ꝑ memoꝛiã et ĩ oꝛe
penitetis ſcribẽda eſt ipſiꝰ ſa⸗ ꝑ ↄfeſſionẽ ⁊ in oꝑe ꝑ lugubꝛi
tu cramẽti pnie fides. VUel idem tatẽ ſiue lametatõis hũiliatio
en hic ipſe titulus.ſ.vt intẽdat ꝑ nẽ. Siue ĩ trib viribo aĩe. In
n ipam pniam ſeqͥ Jeſum naʒa pma q eſt ronabilis ꝑ reme⸗
renũ rege iudeoꝝ. Vel vt in- moꝛatõem vt diximꝰ In ſecũ
tẽdat ſibi pᷣſtari ſalutẽ ⁊ mun⸗ da q̃ eſt ↄcupiſcibilis ꝑ dolo⸗
N diciã ⁊ vnctõeʒ gr̃e ⁊ regnum rem ⁊la mẽtatiõem. In tercia
n eternũ. Hoc igitur addiſcere id ẽ iraſcibili ꝑ irã ⁊ deteſtatõ
3 debẽt ludices pnĩales ſiue cõ nẽ. In his em̃ tribo q̃ſi tripli/
feſſoꝛes vt in capitibo.i.coꝛdi ci ſcriptura euidenter pctã le
bus vel intẽtiõibo ſeu fide pe- gunt᷑ hoc ẽↄgnoſcunt᷑. Una
nitentiũ firma credulitate iſta tm lingua cãm ſuam ſ- criptaz,
n ſcribãt. Alioqͥn crux pnie nõ habet:qͥ ea qͥdem recolit ſ̊ ea
n habet titulũ.⁊ iõ deeſt ei qrtũ mime luget vel deteſtat᷑. At
1 bꝛachiũ qð ſibi vendicauit ti tendendũ aũt eſt qꝛ tituli illũ
tulus. S; ⁊ ſine titulo iſto pe ſalutis 2 vnctois et regni:cru
4 na qͥ lem ſuſtinet᷑ ſed pnia nõ cis extremitas et ᷣtex obtinu
3 agit᷑. Dilr ⁊ cã ipſius penitẽ/ it.qꝛ nõ cruciatꝰipſe ſalutẽ ob
tis iuxta verba Mathei ſuꝑ tinet.ſʒ intetio 7 linis illiꝰ. Ti
. caput.i.ſuꝑ intellectũ cius po tulũ ſue dãnatõis cruci ſuc in
. nẽda eſt ſcripta.⁊ boc memo- ſcriptũ poꝛtant de quibus di
ria firmiſſima. Cauſa aũt iſta cit dñs in.ix. Jere.vt iniq age
en pctõꝝſuoꝝ vniuerſitas ⁊ eter rent laboꝛauerunt. Silr ⁊ ülli
* na eius recuꝑtõem intẽdit fe⸗ qͥ quaſi fures : homicide pa
4 licitas. Hec igit᷑ duo q̃ſi qᷓdã tiuntur.hoc eſt: p ſuis ſceleri⸗
crucis.i.pnie ſue titulũ ⁊ cam bus nec paſſiones etiam me⸗
4 in ipo cruc vertice.i.pnie ini nias patienter ſuſtinent. Qui
tio ſen capite ſcripta debet ha auũt vt cpianꝰ Gẽ vel ꝓ ipſo i
9 bere qͥ peniet: vi crebꝛa reine tulo xpianitatis a fidei ꝑſecu

Capitulũ

toꝛibus aut alijs pia intentio nant᷑ ⁊ gliam crucis ⁊ xpire/

ne xpᷣm dñm ſua cruce ſequit᷑ gnũ euacuare. ſed manet ſcri
Et hoc eſt qð dicit petrus in ptura ĩmobilis ⁊ ſtat glia cru

liij. pme canonice ſue. Nemo
veſtꝝ patiat᷑ quaſi homicida
aut fur.aut maledicus:aut ali

enoꝝ appetitoꝛ. ſi aũt vt xpᷣia-
nus nõ erubeſcat. Q aũt rex
iudeoꝝ.i.cõfitentiũ aut reco/
gnoſcentiuʒ xpᷣs dũs a pilato
ſcribit᷑. recte quidẽ.qꝛ em̃ nõ
oↄſitent᷑ nec recognoſcũt.i.nõ
cognoſcũt intellectu nec reco
gnoſcũt affectu xpᷣm:dũm re/
gem hut diabolũ.ſicut habet᷑
mnrie Job doſe eſt rex ſuper
oẽs filios ſuꝑbie.Et.ix. Apo
cal. Locuſte habebant ſuꝑ ſe
regeʒ angelũ abiſſi.cui nomẽ
hebꝛaice abaddon,grece aũt
apollion.⁊ latine hũs nomen
exterminãs. Locuſte qꝝ vola
tus cito decidit ſunt repꝛobi.
òjad hoc eleuant᷑ vt decidant
Sequit᷑ in verbis Johãnis
(Huũc ergo titulũ multi iude⸗
oꝛũ legerunt.qꝛ ꝓpe ciuitatem
erat locus vbi crucifix?eſt Je
ſus. Dicebant ergo: noli ſcri⸗
bere rex iudeoꝝ.ſed qꝛ ipᷣe di
xit:rex ſum iudeoꝝ) CX ponti
fices iudeoꝝ legerũt tituluʒ et
mutare intendũt: manifeſte ſi
gniticat:quia fidẽ puertere co

cis:qua etiã frõtes regũ ⁊ im

peratoꝝ titulant᷑ ⁊ fideliũ mẽę
tes illũinant᷑ et inſigniunt᷑ v

dei domus vt tẽpla vt domꝰ
religioſe. Nunc aũt reuerta

mur ad ̈ba Mathei aͤb⸗ di

cit inſultatões ⁊ obpꝛobꝛia q̃
dño ĩ cruce pẽdẽti expꝛobꝛãt.
(Pꝛetereũtes inqͥt blaſphe
mabant eũ) Recte dicit pᷣtere

untes.qꝛ reuera pᷣter viãõ que

xpᷣs ẽ eũtes. pᷣterit em̃ oĩs qui
pᷣter eum vadit.(Et blaſphe⸗
mabant eum mouẽtes capita
ſua) quoꝝ typũ gerunt omes
repꝛobi ⁊ mũdi amatoꝛes eo
ipſo ꝙ pᷣtereũtes ſunt.hoc eſt
pᷣter viam euntes.pᷣtereũt em̃
cum pᷣtereũtibo ⁊ trãſeũt cũ re

bus tranſeũtibo.? ad xm do
minũ qͥ in oĩbo penitẽtibo ⁊ di

ſciplinatis:imo generalr chꝛi
ſtianis in cruce pẽdet.ad hec
em̃ pẽdere ſe reputat:nõ qͥ deʒ
ſonalr ſed cõione charitatis
q̃ ſua ſunt oĩa qᷓ ſuoꝛũ ſunt.ſicẽ
iã ſepe diximꝰ. Hi ů̊ blaſphe⸗
mant eũ in ſuis.licet ſpeciali/
ter ad hereticos:iudeos:pa/
ganos illð ſpectare videat᷑ q
crucifixũ adhuc blaſphema/

SNA☛ ☚ —

re nõ deſinũt.xp̃ bam aĩam vulnerat.qͥd ſtul⸗
pẽdentẽ blaſphemãt:qͥ cũq; q̃̊ tius qᷓ; vł ad modicũ ſeiſßᷣm a
libet mõ tribulatos irrident: repugnatõe ⁊ defenſiõe ſuſpẽ
maxime ſi chꝛiſtiani fuerint qͥ dere.gladiũ tribulatiõis gut⸗
tribulant᷑. Similxr ⁊ qͥ de tri/ turi tuo hoſtis admouit:et tu
bulatione alioꝝ ex malignita de furioſoꝝ cogitas deliramẽę
te gaudẽt. Qð vᷣo ſequit᷑ mo tis.Qð aũt ſubdunt ( Nach
uentes capita ſua) repꝛobis q deſtruis tẽplum dei et in tri
optime ↄgruit.qͥ capita ſua.i. duo illð reediſicaſ VUeꝝ adẽ
coꝛda in rebo mobilibo et tran eſt qð ipſi ſubſannãt.qꝛ tẽplũ
ſitoꝛijs defixerũt. Et ideo cuʒ dei hoc eſt coꝛp ꝓpꝛiũ nõ agẽ
eis neceſſe hũt vt moueãt ca/ do qͥdẽ ipᷣe deſtruebat.ſed de
pita ſua,i.coꝛda.motꝰhmõi ẽ ſtructõeʒ ⁊ diſſolutõeʒ ab aia
cõcuſſio capitis q̃ ſignum eſt ſpõte ſuſcipiẽdo ⁊ apꝛobãdo
veſanie ⁊ furoꝛis.caput enim ⁊ in triduo illud idẽ reedifica

qð totũ reſiduũ moderat᷑ ⁊ re
git:in motu decet eſſe cõpoſi⸗

tiſſimũ.qᷓnto ̊ foꝛtiꝰ ipᷣm coꝛ

tanto eiꝰ puidẽtie ⁊ imꝑio ce/
tera oĩa ſubiecta ſunt. Qð au
tem xpᷣs dñs reſpõdiſſe nõ le
git᷑ blaſphemãtibo:tria nobis
inſinuat. Pꝛimũ ꝙ nulla ha
bena eſt diſputatio vl alter⸗
catio cũ inſanis ⁊ mẽte cap.
Secũdo qꝛ in tribulatõe oꝛa
tioni ⁊ grarũactiõibo potiꝰva
candũ eſt.Tercio qꝛ in certa/
mine martirij aut etiaʒ alteriꝰ
tribulatõis tota diligẽtia imo
totalr docuit eſſe victoꝛie inſi
ſtenduʒ. Dũ em̃ gleba coꝛpis
p toꝛmẽta aſtringit᷑. dũ gladi
us hoſtilis doloꝛiby paſſionũ

uit: dũ tercia die glioſum illoᷣ
fecit. Et generalłr iſtud veruʒ

eſt. qꝛ neminẽ ĩ dei tẽpluʒ xps

dñs edificat quẽ nõ pꝛiꝰ q̃ ad
veteris hoĩs edificiũ deſtru/
at.ſicut expᷣſſe de illo ꝓpheta⸗
nit ſctũs ſymeõ ĩ.ij. Cu.dicẽs
Hic erit ĩ ruinã ⁊ reſurrectõʒ
mltoꝝ.Qðõð aũt dicũt(ſalua te
meipᷣm)vox dilirãtiũ ẽ.q̃ſi tũc
ipᷣe ꝑdiret᷑ qͥ veſtẽ veterẽ h eſt
vetuſtatẽ penalitat depone
bat vt gliaʒ nouitat̊ aſſume⸗
ret. Has expꝛobꝛatõnes pᷣui
dere videbat᷑ Jer ꝓpha.ĩ.xiiij
Quare inqͥt futurus es velut
vir vag?⁊ foꝛt qͥ nõ pᷣt ſalua⸗
re:? Hoc ẽ igit᷑ qdð ſuadere ni⸗

teban? ꝑ oꝛa blaſphemoꝝ. de

mones ſcʒ vt ſemetipᷣin ſalua
ret:q̃ſi puidẽtes iam qꝛ moꝛs
eius ſalus erat electoꝝ et vole
bant granũ in terra cadẽs nõ
moꝛi vt ſoluʒ maneret. Juxta

granũ frumẽti cadẽs in terra
moꝛtuũ fuerit ⁊c̃. Nolebat di
abolus ſolui pᷣciũ redẽptiõis
nr̃e vt captluos nos in ſempi
ternũ detineret. VWolebat au⸗/
ferri ſacrificiũ nre recõciliatõ
nis vt ioffeſos ſꝑ ei fuire lice
ret. Nolebat bibi calicẽ paſſi
onis ⁊ antidoti:q̊ oẽ venenuʒ
ciꝰexpurgãdũ erat. Eſcã moꝛ
gere ceꝑat hũane.ſ.nate ĩ xpᷣo
dño ⁊ hamũ qͥ̊ capiebat᷑ ſctie
bat:et iõ moliebat᷑ fauces re/
trahere. Mare rubr.i. xpᷣi ſã
guinẽ ſuꝑ ſe iundãs videbat:
7 ĩminentẽ ſibi ſubmerſionẽ e
ꝓxĩo cernebat. ⁊ iõ ſiccatõem

eiꝰ atq; diuiſionẽ ꝓcurare ſtu

debat. In certamie illo infe⸗
rioꝛẽ ſe cõſpiciens ꝑ blaſphe/
mos de pace tractabat. Et ſi
diligentius v̈ba iſta blaſphe/

mãtiu attẽdant᷑:oĩbo eiſ malũ ſtametũ etne btitudis ſcriben
dũ tiebat ſidelibꝰ:⁊ extiguédun

motũ vt vulgo ðꝛ dicebat di⸗
abolus. dũ em̃ de cãpo certa
minis fugere pꝛocurabat: ⁊ a
certamie plane deſiſtere vole

bat:qͥd allud ꝙ; victũ ſe ↄfite/

bat ⁊ xpᷣm dum elſe victoꝛem

cdlauatas manꝰ vt ũ effugeret
et claui illi gᷣ illuʒ xpo dño fa

cti ſunt clana qᷓ illũ ↄtüderet.
noꝛn vr onz mma! ta (Si filiꝰinqunt dei es deſcẽè⸗
illð q̊d legit᷑ in.xij. Joh. FHiſi

de nũc ð cruce) Pꝛo liberatõe
ſua ſatagebat diabolꝰ qͥ ĩ cru
ce ↄfixꝰpẽdebat ⁊ xpᷣi ſanguie
mergebat᷑ velut diluuio mar
rubꝛi.ſic ſupꝛa oñdimꝰex.xxv
Eſa. Jpᷣa em̃ ſuſpẽſio dñi ſal
uatoꝛis in cruce:pꝛecipitatio
erat diaboli. ſiẽ legit᷑ ĩ eodem
Eſa. Pꝛecipitabit moꝛtẽ in ſe
piternũ. Et ipſa clauatio ma⸗
nuũ dñi ſaluatorꝭ alliſio erat

manuũ diaboli.ſic ibidẽ legi

his vᷣbis Et humiliabit gliaz
eiꝰcũ alliſiõe manuũ eiꝰ. Hoc
ẽqð dicebat apls iij.ad Colk
Et ipᷣm cyrographuʒ tulit de
medio:affiges illð cruci:expo

liãs pncipatꝰ ⁊ ptãtes tràſdu·

xit ↄſidẽter palã triũphãs eol
in ſemetipo. Holebat ſangui
nẽ fluere diabolꝰq̃ iã videbat
nfr̃e dãnatiõis ſniaʒ eẽ delẽ.da

atq; cyrogphũ q̃ libꝝ gre ⁊ te

ſtametũ etne btitudis ſcriben

e pctõꝝ qð ille iſuſflareñ cel
ſat incẽdiũ:⁊ diluẽdas eẽ ſoꝛ2⸗
deſpctõꝝ ⁊ caracteres ſue tur

pitudis:tituloſq; T iſignia ſue·

dãnatõio, er lilez ſuggeltio

— ⏑ ——

— —

nemlij ſuggeſſit deſcedere de ⁊ ophũilitat ꝗᷓ diaboli cu
cruce diabolꝰ:vł pnie vl diſci cabat relinq̃t.( Si rex iſrłẽ ð.
pline:qi ð cetero ñ ect eis ne/ nũc ð cru. ? cre. ei) Mira ſtul
ceſſaria. eo eis pterita meni ticialſi rex irk deſiſtat certa⸗
ta ad ſalutẽ ſufficerẽt.⁊ qͥtidie re ꝓ iſrł et cedat hoſtibo eiꝰ vt
idipᷣm ſuggenit ticautos ſedu ſit eis iſrł ĩ diſſipatõeʒ ⁊ capti
cit. Nuſq; em̃ alibi ſalꝰẽ xpᷣia uitatẽ.(ſi rex iſirłẽdimittat ſce
no niſi ĩ cruce. Ad cruc eiñẽ pty qð vtiq; cruxẽ: ſiẽ ondi
fas accedere diabolo. vñ ⁊ ſo mꝰ,. (i rex iirł ẽimittat bacu
lã crucẽ et aquã bñdictã vul- lũ in q̊ p iſrł puꝗt velut ꝓpug/
go ðʒ tiet diabolꝰ. Hmõi igit᷑ toꝛ ad ſaluãdũ.QOõ t dicũt( ?æ

vt ð cruce deſcẽderet. Mira
bilr autẽ allegabat õᷓ ſe ꝑ eos

boĩbo ſuadet arcẽ ſue mũitõiſ
relinq̃re:⁊ ab vrbe ſue foꝛtitu
dis eos nitit᷑ abducere. Quo
tiẽs igit᷑ talia eis ſuggerit dia/
bolꝰ:remĩſcant᷑ xᷣm dũm nul
lis hmõi ſuggeſtiõibo ꝑmotũ

diabol? dicẽs ( Si filiꝰ dei es
deſcẽde ð cruce) q.d.ſi filiꝰ vᷣi
es: mãdatũ ði pris ne ipleas:
72 P reg eiꝰ ⁊ hereditate tua re
uocãda ⁊ reꝑpanda certare de
ſine.q̃ſi dei filiꝰ pᷣter mãdatuʒ

credi?eipuerſiſſime dict.q.do.
crediꝰei qꝛ filiꝰdi ẽ:ſi pr̃is ðſi⸗
ſtat ĩplere mãdatũ.qꝙ vᷣo ſeqͥt᷑.
(Idip̃m ãt ⁊ latrones qͥ cũ ip
ſo crũcifixi erãt ĩpꝛoꝑabãt ei)
ab initio qͥ dẽ factũ ẽ iſtð. Sʒ

xpᷣo dño miſerãte alt tãdẽ viſi

tat?c. Nota ꝙ fidẽ ſuaʒ nõ vt
donũ offerũt imo neq; vt fidẽ

ſz ſub cautõe miracli ⁊ ꝓ ea o

timoᷣi pᷣciũ expetũt. moꝛs em̃
dñi ſaluatoꝛis quã ipᷣi ꝓ fide
ſua expetũt totiꝰ mði pᷣciũ eſt.

volebãt igit ieſtiabilr in Zctu

dᷣi pris crucẽ potuerit aſcẽdiſ illo ⁊ negociatõe circũuenire
ſe. (Et ſncipes ſacerdotũ il/ eũ.⁊ H̊ ẽ qð ipᷣe pᷣdixerat Oſee

ludetes cũ ſcribis et ſenioꝛibo xj. Circũuẽit me effraiʒ i neg.

dicebãt, alios ſaluos fec ſeig⸗ ⁊ in dolo do. iſrl. Sʒ reuerta
ſuʒ ũ hᷣt ſaluii facere. ſi rex ir mur nẽ ad vᷣba Jo. Milites
ẽ deſcedat nũc ð cruce ⁊ credi ̊ inqͥt cũ crucitixiſſet eũ acce/

mꝰ ei.cõfidit ĩ deũ:liberet euʒ per᷑̃t veſtim̃ta eiꝰ⁊fecert qtueꝛ

nũc ſi vult.dixit em qꝛ filiꝰdei ꝑteſ vnicuiq; militi ꝑtẽ ⁊ tũicæ?

ſum) Ad h̊ tota diaboli tẽdit Aidet᷑ plãe qnq; veſtim̃ta ba

oꝛõ vt potefia rps diis exerat bui

2

le:tuicã.ſ. ⁊ alia qᷓtuoꝛinul

lo cm̃ mõ videri põt palliũ in luit vniuerſas natões veſtiri.
qtuoꝛ ꝑtes diuiſum.eo ꝙ q̃li/ ſicut dicit in.vj.Ecc̃i. Stola
bet pars eiꝰ eſſet inutilis par/ glie iduit eũ.De hactela vni
tientibo. Idẽ eſt manifeſte vi/ dcuiq; excidit dñs veſtem ꝓut
dere de capa ⁊ colobio ſiue ſu ei cõgruit.Pannũ iſtũ in no/

ptu nicali ⁊ linea:ſi foꝛte ⁊ line uo teſtamẽto fecit purpuram
am habuit. Quia igit᷑ ſuꝑ his dũ q̊damodo ꝓpꝛio ſanguine

ſacer text/ nobis nihil deter/ rubꝛicauit: ⁊ multiplicibo ex/
minat. nihil ſcripture ſctõꝛuʒ poſitiõibo ſꝑ luſtrauit.et auro

ediſſerunt:q;q; ⁊ capã habuiſ ſpũalis intelligentie q̃ſi aureo

ſe credat᷑quã ⁊ qͥ dam habere filo in ea oẽs floꝛes virtutum
ſe dicũt. Palliũ vᷣo ⁊ collobi/ oĩa volatilia cõtemplationuzʒ
um ſiue ſuꝑtunicale et veſtẽ li intexuit. Moꝛalr vo qͥ huic
neaz ipᷣm habuiſſe veriſile ſit. in ꝑte credit et in parte diſcre

Budp boc iñ nihil temere dif dit: vel qͥ hanc in ꝑte implet ?
ſinire pꝛeſumimꝰ.pſertim cuʒ in ꝑte trãſgredit᷑:quaſi xpi cruu·
2 genera veſtiũ tꝑis illiꝰ⁊ mo ciſixoꝛ veſtẽ eiꝰ dinidit. Quia
rem regiõis penitꝰignoꝛemꝰ. ergo vt diximꝰ Pꝛimũ veſti⸗
AVeſtimẽta && miſtica illiꝰꝝ mentũ eius eſt ſacra ſcriptura
veritas expte nobis innotuit Secundũ veſtimẽetũ eſt xpia
pꝓſeq̃mur. quoꝝ pmum ſacra ne ↄuerſatõis decoꝛ foꝛinſecꝰ

fſcriptura eſt. Hanc maniteſte qͥ ⁊ ſacroꝝ cõionẽ ſoꝛinſecam

eius iõ dicit᷑ qꝛ ipᷣm oꝑit:exoꝛ qͥ ⁊ xviani noĩari ⁊ nõ eſſe vo

nat:⁊ indicat. Hanc ipſe ne/ lunt:q̃tuoꝛ ex his veſtimẽt ſi/

muit ⁊ texuit in veteri teſtamen bi partiti ſunt. Pꝛimũ eoꝝ eſt
to. Neuit:ſicut legit᷑ vlt. Sa/ qͥ veritatẽ dei in iniuſticia de
piẽtie. Digiti ei? appᷣhẽderunt tinent:qͥ ſacraꝝ lr̃aꝰ ↄgnitiõe
ſnſum. Hec eſt tela quã oꝛdi/ contenti ſunt.qui ſemis aui⸗
tus eſt ſuꝑ vniuerſas natiões diſſimi ſunt quod eſt verbum
ſiẽ legit xxv. Eſa: De hac vo/ deiet fructum aut negligunt

2? in ꝑte admittũt vt manichei lentia. Quartuʒ ipſa ecdeſia.
qꝗ ſolũ nouũ teſtamẽtũ recipi / Quintũ vᷣo charitas:manife/
unt. Sacra vo ſcptura veſtis ſtũ eſt. qꝛ qtuoꝛ genera hoim

—

—

—— Yñ

—

—– — — — — – — N —

4

aut oderũt.H·

.
„. 2ðèJM E.
* . 2 Sðð

—
—

quoꝝ coꝛpus totũ eſt in ocu/

lis. Hos igit᷑ eſſe de dñi ſalua
toꝛis crucifixoꝛibo veris:ma/
nifeſte apparet:qͥ parteʒ veſti⸗
menti eius xpᷣo abſtulerũt vt
ſe ea oꝛnarẽt ꝑ curioſitatem et

inanẽ glłiam:ſibi illã indeccn⸗

tiſſime circũdederunt. Veſte
em̃ ſua ſolus xpᷣs dñs oꝛnan/
qus eſt ac veſtiẽdus. Ipſi aũt

illa veſtire ſe et oꝛnare vt eam

Iccqʒ oſtetent ⁊ in ea gloꝛietur ꝓ
vlribus elaboꝛant. In veſte
igit᷑ furtiua gloꝛiat᷑.⁊ illam ad

ſui ↄfuſionem cõuinctõneʒ ⁊

ðpᷣhẽſionẽ oſtentat:qͥ de ſacre
ſcripture ſcia quã implere ne
gligit gloꝛiat᷑. NHihil ſtultiꝰ:ni
hil ꝑiculoſius furi qᷓ; veſtẽ fur
tiuã ⁊ oĩbo notiſſimã oſtenta⸗

re.qͥd em̃ alið qᷓ; cõfundi ⁊ de
p̃hendi querit.hoc faciẽs qͥd

aliud qᷓ; ↄtra ſe teſtimoniũ di
cit docẽs ⁊ pᷣdicãs.tacẽs etiaʒ

apð ſe dñi repoſitũ habet ve⸗
ſtimẽtũ ⁊ quaſi alter achoꝛ fu

ratus eſt clamidẽ coccineam
auro intextã ⁊ regulã auream

Sacra em̃ ſcriptura eſt ſiẽ re
gula aurea regulãs et tegẽs fi

oꝝ crux nõ ha
bet niſi titulũ.⁊ hoꝝ liber to/
lus eſt in titulo.Titulus eniʒ
hũane vite ſacra ſcriptura eſt

deles 7 regulãs ſingla opa q̃i

varios vᷣſus ⁊ lineaſ libꝛi vite
hüane,ſic eſt et clamis cocci-
nea auro intexta ⁊ veſtꝭ regia
Et h̊ eſt qð legit᷑ vij.ioſue.R
aut veſtꝭ regia ſit ex.vij. Pꝛo⸗
uer.patet.vbi ipſa dicit. Per
me reges regnãt. Heretici o
qᷓ;; ⁊ oĩbo repꝛobis literat il
lud cõgruat: maxie hmõi ve⸗
ſtimẽto q̃ xpᷣm dñm ſpoliaue
runt in ſeipſis inhabitantẽ di
abolum induerũt. Totũ eniʒ
qð de ſcriptura furati ſũt ⁊ ra
puerunt:diabolicã turpitudi
nẽ in eis oꝑit ⁊ exoꝛnat. Chꝛi
ſtiane vᷣo ↄuerſatõis decoꝛeʒ
foꝛinſecũ quẽ ſecundũ chꝛiſti

veſtimentũ accipimus om̃es
xpᷣiani falſi nois.vel in ꝑptem

dñicoꝝ veſtimentoꝝ accepe/
runt vt in ſeipſis diaboluʒ vt
diximus induerent ⁊ oꝛnarẽt
De hac heretici rapuerũt pã
niculos:qͥ q̃dam ſacramenta

nobiſcũ cõicant. Illi qbo to⸗/

tum veſtimẽtũ raꝑe aut ꝑmii
ſum aut ↄceſſum nõ eſt: veſti
ſtimentũ illud ſaltẽ in ꝑte aliqᷓ
lacerari conati ſũt. Iſti vo q
et xpᷣiani hoc eſt xpᷣi filij et fra
tres ⁊ coheredes noĩari pꝛeſu
