Bꝛegoꝛiꝰ. Eſt igit᷑ amicꝰ quia
bñfactoꝛ facti ſaltem: ⁊ ſi non
intentõiò,. Recte euʒ amicum
vocat dñs ad bñficia reſpicci
ens:nõ ad intentionẽ. OGòè
aut ſcribit Johãnes in.xviij.
(OQuia Jeſus ſciẽs oĩa que fu

tura erant ſuꝑ euʒ: pceſſit ⁊ di

xit ad eos ſcʒ ad turbã q̃ con
uenerat ad cõpꝛehẽdendũ eũ
(Quẽ queritis Quecũq; eniz
ſit intentio tẽtationũ houũn:ta
men qd vicia et demones q/
rant in tentatione diligeter at
tendendũ eſt. Reſpondẽet em̃
ipſa vicia ⁊ demones ipſa ve
ritate nõ voce, quia noſipos
querunt:nõ noſtra.et hoc eſt

tentno
Um dori
paſei⸗
ltwte
homis⸗
ainſen
pure:
nhann
onüd
mone
ſentäͤdo
nani
amiace

hodar.

dlecno
.Nolt,
quig⸗
tſinon⸗
nan
repia
.

ntni.

gbeſu
ſatrdi
in
düci
icgo;
hointe
ones
gaea
Nacten
gihene

noſhos
hocck

Folium

quod ſilli dicũt (ꝗeſum naʒa/ cans atq; pijciens:ſtatim re⸗

XXXN

renum)hoc ẽ qð legit᷑ in libꝛo troꝛſum abeũt:⁊ in terraʒ.i.in
Machabeox. Bellũ contra infimũ infirmitatis et impotẽ
nos eſt. Sile legit᷑ i.xiiij.Ge/ tie cadũt. Noli igit᷑ fieri ſicut
neſis.vbi rex ſodomoꝛũ dixit equus ⁊ mulus qͥbo nõ eſtin⸗
ad Abꝛaã.Da mihi aĩas: ce⸗ telletꝰ. Exhibe igit᷑ te eis qdᷣ

tera tolle tibi. aũt dño Je es ⁊ qͥ es naturalr acꝑ gratiãẽ

ſu dicente( Ego ſum. Abierũt nõ qð te facere mollunt᷑ Sci

retroꝛſuʒ ⁊ ceciderũt in terrã.)
Juxta lram poteſtateʒ in hoc
et maieſtatẽ diuinitatis oſten
dit. In hoc etiã ꝙ ad noĩatio
nem ſuã ꝑſecutoꝛes ceciderũt
ipſa maieſtate nomĩs deterri
ti: oĩq; virtute pᷣuati:qͥd nobᷣ
in noſtris tẽtatõibo facienduʒ

Rſit edocuit. Pꝛimũ qꝛ noſip/
ſos ſcʒ qͥd vel qͥ ſumus mani
feſtare debemus hoſtibo. Nõ

oſtẽdit ſe hoĩem qͥ pulſantib⸗

vicijs beluinis:⁊ ab excellen/

tia et nobilitate ↄditõis hũa/
ne tã alienis tamq; diſcrepan

cibus non ſolũ nõ ea repellit.
neq; tanq; belua velut impe⸗

tu naturali ⁊ auiditate ea exci

ant ⁊ exꝑiant᷑ te eſſe hoĩem.in

dignatiõe ⁊ cõculcatione ſua

non gloꝛient᷑ te defoꝛmaſſe in
beluã bꝛutalem ex impetuoſa
ↄcupiſcẽtia tua.Silr et cũ vi
cia diabolica tẽtant nõ te de⸗
monẽ ꝓpꝛiũ ſcʒ eoꝝ ſeruum et
habitaclim inueniant. ſed ho
minẽ.i.hoſteʒ atrociſſimũ ex⸗

periant᷑ ⁊ ſentiãt.ne illud ð te

dicat᷑.Hõ cũ in honoꝛe eſſet

nẽ intellexit:comꝑatus eſt iu
mentis inſipientibo et ſimił fa

ctus eſt illis:q;tũ ad vicia di⸗

abolica ⁊ infernalia: que ſunt

inuidia.ſuꝑbia.ira.et odium.
Edocemur etiaʒ ⁊ illud qͥa in
noĩe dñi Jeſu pᷣſcientiaq; eiꝰ

pit. ſi tanch vile miſerabileq; et virtute moꝛs eſt ⁊ caſus ho
coꝝ mãcipium quaſi iurate ꝓ ſtium noſtroꝛũ.pter qð in o’ꝛ
feſſionis ⁊ obedientie ſubditꝰ tentatõe noſtra atq; diſcrimi

officioſiſſimo famlatu atq; fe ne aduocare ãmonemur no/⸗

ſtino illa ſuſcipit. Si te igitur minare virtutẽ eius atq; pᷣſen
hHoiem oſtẽderis:ea ſcʒ digni⸗ u hoſtes ferre non pñt.
tate tua idigniſſima reputãs ſi

nomẽ alicuiꝰſtrenui foꝛ/

et q̃ decet indignatiõe concul tiſq; bellatoꝛis nõnunq;; ad/
6

Capitulum xXVI
uerſarios eius deterret. quid faciũt: ⁊ vt vulgo dicit᷑ caudâ
nobis ſperandũ eſt de nomĩe ei faciũt. Hi etiã ab anterioꝛi
dñi ſaluatoꝛis. Attẽde ⁊ illud homiĩes ſunt.i.a facie ⁊ capite
quia nullus eſt exercitus: nul A tergo vᷣo ⁊ cauda pecudes
lus potens ⁊ nobilis qͥ nõ ba ac demones:monſtra in ocu-
beat noĩs alicuiꝰ inſigniũ:cu lis dñi hoꝛrẽdiſſima. Qð ad
ius acclamatõe ⁊? ſuos ad ſtre dit Johãnes in eodem caplo
nue agẽdũ animet:et aduerſa ⁊ ceteri pᷣtermittũt (Bi me qᷓ
rios ſe deterrere cõfidat Sic ritis ſinite hos abire iuxta li⸗

et his quoꝝ milicia eſt vita ſu terã planũ eſt. ; diſcipuloꝛũ
per terraʒ atq; tentatio vt dici liberatõe; volebat. Juxtami

tur Job. vij. inſignium eſt in ſteriũ vᷣo oĩm electoꝛuʒ ſolus
nocatiõe acclamandũ eiſdem capi volebat:vt captõem eter

Tu ſine acclamatione huiꝰ nã oẽs ſui euaderent.Solus

inſignij nunq;ᷓ pſumas cũ bo moꝛ vt in eternum viuerent.
ſte cõgredi:quẽadmodũ et in Solus affligi vt illi eterna fe
ↄgreſſibo viſibilibo hoc diligẽ licitate gauderẽt. Moallter
ter obſeruat᷑ Qð aũt ſcdᷣo di/ vo in tetatione tribulationis
cit(Quẽ queritisdiligẽtie no noſipſos exponere ammone
ſtre ſollicitudinis ammonitõ mur qͥ pᷣlati alioꝝ cõſtituti ſu
eſt. Hoc aũt qð ſecũda reſpõ mus vt ſubditi euadãt. ſiẽ ipᷣe
ſione cõpꝛebẽdi ſe p atit᷑:figu/ met dicit Johis. x. Bon?ꝰ pa⸗/
rat eos qͥ in initio tentationis ſtoꝛ aĩaʒ ſuã ponit ꝓ ouib⸗ ſu
ſtrenuiter agũt:celeriter auteʒ is. Moꝛalx etiã qꝛ diſcipulo
deficiũt: ſimiles bellatoꝛib⸗ rum noie virtutes ⁊ dona ſu⸗
nõ habent niſi pmũ impetuʒ periꝰ accipimus:tribulationi
ſimiles etiaʒ militiba quiba ðꝛ bus nos exponere debem?ꝰ vt
deeſſe anhelitꝰ. ⁊ vt vulgo ðꝛ diſcipulos hmõi ſaluemꝰ at⸗

caudazʒ ei faciũt. vulgo altine. q; ſeruemus. Oira cecatiſſi-
et hac ſola de cã deſiciunt at/ maq; demẽtia ꝓ mẽbꝛis ipſi

q; ſuccũbunt:cum alias ſtre⸗ us aſini vel equi ſaluãdis ꝓ⸗
nuiſſimi ſint: vic qa non poſ pꝛia mẽbꝛa exponere. maio⸗
ſunt diu tenere anhelitum. hi autẽ incompabilr ne vel leuẽ
offrebeffam vulgo diclt dño ſtimulatõem aſinꝰ ipſe patiat

Folium

hoc ipᷣm facere. Mẽebꝛa ppa detradite fideiq; eius cuſto⸗
noui homis virtutes ⁊ dona diende atq; cõmiſſe. Pꝛo his
ſunt. Equus vel aſinus caro ouibo tenet vnuſquiſq; aĩam
noſtra.Quid vilius membꝛa ponere. Mira dementia aua
illa ſpalia noui hoĩs ꝓ ſaluã roꝝ qui vt denariũ vel numũ

dis aſini ſui.i.coꝛꝑiſ:tribo aut
quatuoꝛ pilis.i.crinibo expo/
nere. Hi ſunt diabolici mar/
tires qͥ ꝓ volũtate eius facie/
da tã dira patiunt᷑. Qñq; etiã
vt a leuiſſimo vẽto ſibiloq; te
nui poꝛtat᷑ aſino:ꝛnouꝰ homo
totꝰgladio ⁊ igni duriſſimiſq;
toꝛmentis exponit᷑.qð in illis
manifeſtum eſt qui timoꝛe de
tractionũ et rumuſculoꝝ ma/
ledicoꝝ ne de ipſa ſcʒ honeſta
le a maledicis inſultet᷑: ne q̃ſi
nomẽ malũ ⁊ crimẽ pappillar
die eis ĩpingat᷑ aut bona age
re dimittũt:aut mala faciunt
apte. potiꝰ volẽtes diabolici
eſſe aperta inhoneſtate exteri
us ↄſeſſoꝛes.et dira moꝛte no
ui hoĩs interius martires in/
fernales:qᷓ; ꝓ dei honoꝛe et ſa
lute ꝓpꝛia ſibilum aure ꝑtenu

ſeruãt anias ponunt. Hi ſũt
martires moniales vł obola
res vulgo maaillaus:et reue⸗
ra meretrices publice ac viliſ
ſime turpidinis que hoc foꝛo
lepꝛoſis et ribaldis infernali⸗
bus ſe exponere nõ abhoꝛret
OQð vᷣo Lucas ſcribit in. xxij
(Quia videntes hi qui circa
eum erant qð futurũ erat:di⸗/
xerũt ei:domine ſi ꝑcutimus
in gladio) Moꝛaliter inſinu⸗
at nec gladio poteſtatis iudi⸗
ciarie:nec gladio verbi dei ꝑ/
cutiendum.niſi cum erx celeſti
arbitrio pꝛoceſſerit. VUñ mi/
ſerabiles ſunt atq; miſerrimi
qui cupiditatẽ ſuam aut iram
aut odium ſolum interrogãt.
eiuſq; nutu aut arbitrio ſolo
in gladio poteſtatis iudicia/
rie ꝑcutiunt:ſolo imperio cu⸗

is tolerare. Mem̃to igit᷑ ver piditatis aut ire aut odij ex·

boꝝ ducis ac pꝛincipis tui in
omni tribulatõis diſcrimine.
(Si me querit o tribulatio/
nes (ſinite hos abire) He ſüt

oues vnicuiq; electoꝝ paſcẽ/

cõmunicantes:aut aliter pu/
nientes. Addiſcant hic dũm
Jeſum a quo om̃is poteſtas
eſt: vt legit᷑ ad Roma.xiij.ſo⸗
lü eſſe ĩterrogãdũ ſolũq; ĩ ꝑte

Capitulũ
ſſta conſulendũ. eiuſq; ſolius
nutu 2 arbitrio ferlendu. dẽ
eſt ⁊ de gladio verbi dei faciẽ
dum. Vñ et ipſe coꝛam pila⸗
to ⁊ herodeĩ xix. Johãnis,et
xxiij.Luce:tacuit.⁊ aplos qñ
q; tacere iuſſit in. vij. Dath.
dicẽs. Nolite ſanctũ dare ca
niby ⁊c̃. De hoc in.v. Amos.
In the illo vir pꝛudens tace⸗
bit qꝛ tepus malũ eſt.De hoc
Ecẽs.iij. Tempꝰ tacendi ⁊ tẽ
pus loquendi,ꝓpter hoc dicit
Salomõ in Pꝛouer. Reſpõ
de ſtulto ſm ſtulticiã ſuam. et
nõ reſpõde. Noli interroga/
re loquacitatẽ tuã aut vanita
tem qñ debeas in gladio vᷣbi

dei ꝑcutere. Ipᷣm ümieum

exemplo aploꝝ interroga⸗
diſpoſitõne em̃ init᷑ bellum.et
erit ſalus vbi multa ↄſilia. vt
legit᷑ Pꝛouer.xxiiij. Vel ideo
interrogant apli qꝛ qñq; ꝑcu
tiẽdũ in gladio.qũq; vᷣo ſolũ/
mogo patiẽdũ. In tentatio/
nibus em̃ carnis et ĩ oĩbo his
q̃s delicie vel voluptates in
ferunt:ꝑcutiẽdũ eſt in gladio
diſcipline. cõcupiſcẽtie em̃ et
voluptates nõ ſunt patiende
viuere. vita em̃ eaꝝ moꝛs no
ſtra eſt: vt legi᷑ ad Roma.viij
Juxta expoſuionẽ gloſe pꝛu/

dẽti
ſũt diabolici bellatoꝛes vt le⸗
git in ſcðᷣa pme canonice Pe

tri. Obſecro vos abſtinere a

carnalibo deſiderijs q̃ militãt
aduerſus aĩaʒ Cõtra hec no⸗
bis eſt militandũ.qͥa hec mili
tant aduerſuʒ nos. Moleſtie
vo ⁊ ignominie ꝓ nobis mili
tant aduerſus hoſteſ noſtros

atrociſſimos: ꝓpꝛiũ ſcʒ ſenſũ ⁊

ꝓpꝛiam volũtatẽ. VUnð nõ ſo
lum tolerãde ſiue patiẽde ſũt.
ſed etiã tanq; ðᷣi auxiliũ et ſuc
curſus tota gratiarũactõe to/
toq; gaudio excipiẽde. X au
tẽ duos gladios in cetu aplo
rũ fuiſſecribit Lucas in.xxij
his verbis ( Oñe ecce gladi
duo hic) Et ipſe dñs reſpon
dit ( Sas eſt) Gladios duos
dei verbuz. ex. vj.ad Ephe.et
gladium diſcipline vel ptãtis
iudiciarie congruentiꝰ accipi

mus q; qdem duo teſtamẽta.
HNon em̃ ſatis eſt ecdeſie du⸗/

os gladios duoꝝ teſtamẽtoꝝ
habere ad trucidatõem hoſti
um. Neceſſariꝰ em̃ eſt ei gla-
dius diſcipline vel ptãtis iu⸗
diciarie quẽ exerit et puatiʒ ſe
ipᷣm macerãdo:⁊ publice ſub
ditos coꝛrigẽdo. Ex reſpõſio
ne igit᷑ dñi ſaluatoꝛis q̃ dixit

a carnis moꝛs eſt. He ef’ñm

Folium

XXXIIII

●⬤

heẽ ¶(Satz eſt) apparet duos iſtos eſt pᷣlatoꝛũ atq; doctoꝝ. Ser
nl gladios accipiẽdos eſſe. et ex uus pontificis ſiue pꝛincipis
cebe hoc etiã qꝛ duo teſtamẽta nõ ſacerdotum qꝛ in tota illa tur
nere duo gladij ſed vnꝰſunt.vtdi/ ba ſiue cohoꝛte mititudo ĩtel
nii⸗ cit apłus expſſe in.iiij.ad He ligit᷑ xpᷣm dñm tam in ſe q; in
eeno⸗ bꝛeos Tiuus eſt ſermo dei ⁊ mẽbꝛis ꝑſequentiũ. In ſeruo
nlll efficax et penetrabilioꝛ oĩ gla põtificis pplus iudaicꝰ meri⸗
gekee dio ancipiti. Sermo dixit nõ to intelligit᷑ qui ſolus põtiſici
3l ſermones. intus em̃ vnus ſer ſeruiebat.vel põtiſici xpᷣo ſer
otn mo ſunt vetus ⁊ nouum teſta uitute timoꝛis:licet et hoc iſße
mentũ Eſt aũt vetus teſtamẽ ignoꝛaret q xpᷣm dñm ſuũ põ
tum velut gladius in vagina tiſicem eſſe neſciebat. Vel põ
eſi⸗ ſcʒ ſpũalis intelligẽtia in voꝛo tifici ad lr̃am ſeruitute obedi
jai loet vagina figuraꝝ. In no / entie. De tota igit turba pſe/
et uo aũt teſtamẽto eſt velut gla quentiũ xpoq; inimicãtiũ ſo⸗
u⸗ dius euaginatus.De hoc gla lũ ſeruũ pontiſicis.iiudaicuʒ
pi⸗ dio poteſt itelligi qð legi.xxj populũ petri gladiꝰ⸗ attingit.
nri, Ezʒechiel. Gladius exacutus qꝛ diuinus ſermo ad ullũ ſolũ
Gun eſt et limatus.vt cedat victi/ ꝑuenit. Vnde HNõ fecit tali-
en mas exacutus eſt. vt ſplẽdeat cer oĩ natõni:⁊ iudicia ſua nõ
limatus eſt.et poſt pauca,de⸗ manikteſtauit eis. Dimilr ꝛin
ed di cõturbatõʒ gladij acuti ⁊ li Deutero⸗,iij. Que eſt alia gẽs
is mati ad fulgendũ. amicti ad ſic inclita vt habeat vniuerſa
cn cedẽ, Exacuere vade ad dexte legẽ. quã ego ꝓponã hodie añ
rã ⁊.· Qõð vo ſequit᷑Per/ oculos tuos.Huic auriculaʒ
8 cuſſit vnus cx illis ſeruũ pn/ dextrã gladius diuini ſermo/
4 cipis ſacerdotũ et amputauit nis abſcidit qᷓſi putredini et
ſii auriculã eius dextrã) m Au ſurdini ſanauit.que ſpũalia ⁊
ail cam. Matheꝰ vo addit(Si- eterna audire nõ nouerat. Et
icn/ mon ů petrꝰ hñs gladiũ edu/ hoc qtum ad illos in qbſur
bi⸗ xit eũ ⁊ ꝑcuſſit põtificis ſeruũ ditas illa ſpũal ſanata eſt Ut
i abcidit eiꝰauriculã dextram) reuera abſcidit.qꝛ vt dexterã
NMiſteriũ planũ eſt. vnus eo auriculã. i.ſpũalem intelligen
8 rũ qͥ erant cũ Jeſu vnus cetꝰ tiã amitteret occaſioneʒ dedit

Capitulum xVII
Eo em̃ ipſo ꝙ pᷣcones vᷣitaꝭᷣ tumacie cõpꝛehẽſo ſolum re/
audire noluit et recige ꝓplus ſtat ĩfernale patibulũ. Time
ille:⁊ hoc faciẽte inuidia:ſpũ/ at ergo ſibi iudaicꝰppłus: vi/
gli intelligetia velut aure dex dens ſibi p̃ciſam dextrã aurẽ
tera mutilatus eſt.⁊ hoc iuſto q̃ adeo lege diuina abutit᷑ vt ĩ
Dei iudicio:vt qͥ bonũ qð ĩtel dei ꝓmiſſiõibo nihil celeſte ni
ligebat et cognoſcebat facere hil eternũ aut ſperet aut intel
noluit poſtmoduʒ intelligere ligat. Timeat amplius ſi ſini
nõ valeat.vult em̃ dñs vt ta/ ſtra etiã aure ſe mutilatũ vide
lentũ intellectꝰad lucrũ ei de/ rit.ita vt nec mala minata et⸗
ſeruiat. Alioqͥn a ſeruo pigro noꝛũ ſupplicioꝝ iã timeat.ni⸗
et malo illð aufert.vt legit.xix hilq; ſibi reſtare niſi tandẽ pa
Auce,⁊. xxv. Math. Seruꝰ tibulũ ſi terciũ delictũ ↄtuma
iſte iuxta cõſuetudinẽ iudeoꝝ cie vicʒ ſuꝑaddit. Vel põt in

furantiũ aure mutilat᷑:q̃ſi cuʒ telligi ꝑcuſſone hac amilſiſſe

in furto pᷣmo vel delicto mi auriculã.i.amiſſionẽ auricule
tiꝰ agat᷑ in ſcdᷣo vᷣo vtraq; au agnouiſſe. Qõ ergo dicit᷑ab

ris ei abſcindit. Quaſi ̊ pꝛi/ cidit ei auniculam abciſam ei

mũ furtũ hmõi ppli fuit legis eſſe innotuit. Hoc em̃ plane

abuſio:eiuſdẽ carnalis ⁊ terre diuino ſermone dlaruit iudai

na interpꝛetatio. Scðm deli cum ſcʒ pplum ſpũalẽ legis in
ciũ euãgelice veritatis ⁊ puri telligennã amiſiſſe. Unð.xj.
taſ recuſatio,p q́̊ ⁊ ſiniſtra au ad Roma. Cecſtas ex ꝑte cõ/
ris ei abſcidit que intelligit᷑ ti tigit in iſrael. Et in Eſaia.vj.
moꝛ dñi ſupplicioꝝ vicʒ. Ter Exceca coꝛ ꝓpli huiꝰ et aures
ciũ delictũ ↄtumacia ſiue ꝑti eius aggraua.i:excecandũ ag
nacia: in q̃ qcũq; depꝛehedit᷑ grauandũ ei pᷣnũcia:ita ibi ex
ſine vlla miſeratõe vłexpecta ponit᷑.quõ ⁊ nos exponimus
tione patibulo infigit. SGSpes Abſcidit ei auriculaʒ.i.abſci
ergo aur eſt qᷓ ꝓmiſſiões eter ſam declarauit. In ſimõe pe/
noꝝ bonoꝝ audiunt᷑. Timoꝛ tro magiſtratꝰeccliaſticꝰ itel⸗
q eternoꝝ maloꝝ cõminatio/ ligit᷑. VUnde ⁊ bñ dicit Johã
nes,. aurium vtraq; abciſa v nes(Simõ petrꝰ habẽs gla⸗
amiſſa:in tercio delicto ſcʒ cõ dium) Non em̃ eſt magiſtra⸗

n

n
Dne
, p/
aur
dewti
eſe ni
kin
ſiſui
e
na⸗
atm
ioi
Mum
höti
niiſe
lcule
i
mel
Ane
ludi
gei
eco⸗
ſ⸗
res
üg
bier
imus
Abſe

d⸗
v

N

Folium

tus eccleſiaſticus ſi nõ habet nẽ ꝓpter timoꝛes nocturnos.

gladium,ſed potiꝰ larua eius
id eſt ſimea vel pictura.q̃ſi qͥ⸗
buſdã coloꝛibo mitrarũ:bacu
loꝝ põtificaliũ:ſandalioꝝ: ve
ſtiũq; ſacroꝝ foꝛinſecꝰadum/
bꝛata. Vnde ⁊ oĩbo ecclie ma
giſtris ſub typo apłoꝝ pᷣcipit
in.xxij.Luce(Qui non habet

gladiũ vendat tunicã ſuam ?

emat gladiũ) In q̃ de gladio
verbi dei habẽdo q̃nta debe/

at eſſe ſollicitudo pᷣlatoꝝ eui- M

deter ondit.qa alijs nudari pᷣ
cipiunt᷑ vt illũ habeant.vnde

.ſic ſunt in nüero pᷣlatoꝝ habẽ

di pᷣlati ſine gladio quẽadmo
dũ lignipedes.vulgo eſcha⸗

ces in numero ꝑedů.⁊ larueĩ ſi
nuero capitũ. Cum em̃ mem

bꝛa ecclie non ſint ſed mẽbꝛa
diaboli:ſolo pctõ pᷣſumptõis
et ambitionis. et ſi aliud non
haberent: nec capita nec pe/
des ſunt,ſed ſeneſcens ⁊ ſenio
confecta eccleſia lignis et ba-
culis pꝛo pedibus vtitur. Hi
non ſunt de ſexaginta foꝛtib⸗
in.iij.Canticoꝛum.qui lectu/
lum Salomonis.i.eccleſiaʒ
tenentes gladios vᷣbi dei ſup
ple manibus ambiũt. et vniꝰ
cuiuſq; enſis ſuper femur ſu⸗
umii.gladiꝰdiſcipline ſuꝑ car

Ad bellandũ mittit᷑ i.ad bel⸗
lãdũ mũdũ:carnem:⁊ demo⸗
nia qͥ pꝛelatus eccleſie inſtitu
ſtur.( Qui gladiũ non habet)
qua temeritate ad pᷣliandũ ac
cedit:homĩes tempoꝛe pacis
vtuntur vel videntur:et non
in tẽpoꝛe vel in loco belli eſſe
qui ſine gladio incedũt. Om
nino enim ſe nolle nocere vel
hoſtibus vel alijs oſtendunt
Memoꝛes deberent eſſe Da
uid qui veniens ad Achime/
lech ſacerdotem petijt ab eo
haſtam aut gladium nea per

ſecutoꝛe ſuo ſaule ĩermis in⸗

ueniretur.ſicut legitur in vice
imopꝛimo pꝛimi Regum.
Demoꝛes etiam eſſe debe⸗
rent quia bellatoꝛes condu⸗
cticij ſunt.nunq; autem bella
toꝛes cõducticij regibus aut⸗
pꝛincipibus ſe oſtendunt ad
agenda bella eoꝛum et cõue⸗
niendum de ſtipendijs perci
piendis niſi armatos. Offert
autem ſe vnuſquiſq; in eis ar
mis quoꝛum habet vſum at⸗
q; peritiam. Qualiter igitur
eccleſijs ſe offerunt.q̃lr de ſti⸗
pendijs ꝑcipiendis tam au⸗-
dacter tamq; pᷣſumptuoſe cõ
ueniunt, qui nec habẽt arma
ee ein

Capitulã xxI
nec gladiũ:ne dicam eoꝝ pe⸗ ſtatis eloquij recõdunt:id ſo/
riciã aut vſum Hoc mõ imi/ lum qrẽtes vt vagina eius re
ſcẽt ſe ribaldi bellatoꝛibo ⁊ ex⸗ ſplẽdeat. vt decoꝛ vagine bla e
ercitibo vt furent᷑ ⁊ rapiãt:nõ ceat.Hi vaginaꝝ oſtẽtatoꝛes f
vt egregiũ qͥd ⁊ laude dignuʒ fabꝛicatoꝛes et mercatoꝛes: n le
aut qð ad honoꝛeʒ pncipis ⁊ bellatoꝛes.De h̊ ðꝛ Eccii:iiij no⸗
gliaz ꝑtineat faciãt Inermes HNõ abſcõdas ſapiam in de/ lE
etiã ribaldi iaculis et gladijs coꝛe ipſius.Decoꝛ iſte ſermoę bo
ſe obijciunt.ſic ⁊ hmõi hoĩes nis eſt ſolẽdoꝛ atq; feſtiuitas. ſi
vt tꝑalia furent᷑ ⁊ rapiãt iner/ Dicit᷑ et hoc ↄtra illos qͥ ᷣbo Uͤ
mes exercitui xpᷣiano ſe immi dei coꝛda ſua vaginas tim fe⸗ à
ſcent. In hoc tñ ribaldis de cerũt.vt veraciter de his pot 4
terioꝛes ⁊ vilioꝛes.qꝛ ibi nun ſit dici:qͥa vagina gladij uliꝰ H””
q; bellatoꝛes ſe ſimulant. nun ſolũmodo ſunt:nullũ vſuʒ eiꝰ oͤo
q; ſibi bellatoꝝ vſurpãt ſtipẽ/ habentes.hi ſunt qͥ verbi dei lot
dia Iſti vo vt ea etiã rapiãt ⁊ ſciẽtiã hñt:ſed in eo vel eo nũ „ͤbis
bellatoꝝ loca effrenata impu q; ꝑcutiũt.hulc vagine vetu⸗ i
dentia ⁊ exercitꝰipſius duca/ ſta rubigis nõnunq; adheret A
tus vſurpare nõ verent᷑.⁊ ma gladiꝰ:ita vt cũ voluerint eũ eti
giſtri xpᷣiane milicie hri volſt educere nõ valeant. Alij vo Vn
qꝛ nõ ſolũ nõdũ dicit᷑ diſcipu hoc ſolũ ſibi ſtudiũ aſſumpſe die
li eius fuerũt.ſed etiã nec no/ runt vt die ac nocte gladium to⸗
mina nouerũt eq̃ꝝ. Recte au iſtũ in vaginã mittũt.hi ſunt n
tem ð (exemit vel eduxit gla/ ſemꝑ diſcẽtes ⁊ nunq; ad ſci⸗ hen
diũ) Diſtice pᷣmũ ↄtra Sde entiã veritatis puenientes.vt Ne
os qͥ gladium ſpũs.i.ſpũalis dicit apłs in.iij.ſcdᷣe.ad Thi X
intelligẽtie in vagina ſꝑ recõ/ mo.Sꝑ acuentes nunq; aũt die
ditũ ferunt.et eo nunq; euagi ſcindẽtes. acuẽdo ferrũ liberi e
nato ſed ſꝑ inuaginato ꝑcute arbitrij ⁊ calibẽ gr̃e cõſumen n
re volũt.Hi vel ludicre ꝑcu⸗ tes.vel ferrũ lr̃e ⁊ calibẽ ſpũa fi⸗
tere velle vident᷑. vel ꝓditioſe lis intelligentie. Moꝛalr au NRN
pcere hoſtib. Ooꝛair᷑ o cõ tem attẽdendũ eſt ꝙ Pecrꝰnõ R””
tra illos ð: qͥ gladiũ verbi dei aliã ꝑteʒ coꝛꝑis pᷣcidit aut ꝑ⸗ 1
velut in vagina qᷓ̃dam venu/ cuſſit q; aurẽ,⁊ hoc nõ ſolum G

do⸗
uste
nepia
ores
csn
ͤ
inde⸗
ſeno⸗
utas
pbo
ſe⸗
dopo⸗
i le⸗
ſuze
bida
o nin
vem⸗
Where
intah
Aji
npe⸗

iſn

iſunt
ſc⸗
les
d
ben
ſunen
eſpin

ute⸗
ſlam

—

Folium

XXXVI

quia vᷣbũ pᷣmo ⁊ maxime ꝑcu in cuius abciſione tota vetu/

iit aurẽ.ſed qͥa pmus hoſt di ſtas pᷣcidit᷑ ⁊ circũcidit᷑. De/⸗

⁊ maximꝰin aure pcutit᷑. Au/ rito pmũ ſanãda eſt infirmi⸗
ris em poꝛta eſt fidei.ſicut do tas cuiꝰ abciſione ſanitas ſa⸗
cet aplus in decio ad Roma lutis ſpũał eſt integritas.vul⸗

nos Ergo fides ex auditu.au
ditꝰaũt ꝑ verbuʒ dei.In hac
poꝛta velut ianitoꝛ diabolicꝰ
ſurditas ĩcubabat ſeu pꝛudẽ/
tia carnis aut ſapieẽtia mundi
q ⁊ deum ſtantẽ ad oſtiuʒ in⸗

gredi non ſinebat.et hoc erat

tota noſtra aduerſus deũ re-
bellio:totaq; ꝓditio dei. ſcʒ q;
tota ⁊ ſola ſalus noſtra ẽ a no
bis excluſio. Pꝛimũ ̊ et ma/
xime ꝑcutiẽdꝰfuit hoſtꝭ hmõi

QDuo ꝑcuſſo oẽs ꝑcuſſi ſunt

et iam ꝑierũt. q̃ ꝑduraute nec
vnus eoꝝ perit. queadmodũ
dicit Augꝰ de pctõ infidelita
tis.quia eo dimiſſo om̃ia di/
mittunt᷑. veo retento oĩa reti/
nent᷑ Sic ⁊ pctõ intellectꝰqð
vłl cecitas vel ſurditas vlł pꝛu
dentia carnis et ſapbla mundi
dicit᷑ Generali aũt noĩe tene/
bꝛe vl erroꝛ vł ignoꝛãtia.pur
gato atq; dimiſſo:totꝰ hõ inte
rioꝛ ſanus ⁊ ſaluus effectꝰeſt.
Merito ergo ꝑcutienda fuit
et abſcindẽda auris illa vete⸗

nus in aure ex gladio vᷣbi dei
fides eadem ſcʒ vulnus vete/
ris hoĩs et ſalus noui.eadem
poꝛta noui hominis ⁊ intro⸗
itus:et obcluſio ſeu obſeratio
veteris. Bene aũt ſibi ↄiun/
gunt᷑ qꝛ petrus ꝑcuſſit et Je/
ſus ſanat. Hoc em̃ poteſt pe⸗
trus ꝑcutere ſc; veterẽ homi
nem.ſed occidere illum vel ſa
nare nouũ nõ poteſt. UVel qͥa

hoc ꝓpꝛium eſt dñi Jeſu: ſal⸗

uare ſcʒ ⁊ ſanare:qð iᷣm no⸗
men eius indicat.ꝑcutere vᷣo
miſterij eſt pᷣdicatoꝝ. Qð au
tẽ ðꝛ (Quia vnus eoꝛũ qͥ erãt
cũ Jeſu habẽs gladiũ)bñ di⸗
cit.qꝛ nõ oẽs qͥ cum ieſu ſunt
gladiũ habent:habẽt inquaʒ
ex officio.Et ſi cultellos habe
ant q̃ſi ad ſcindendũ ⁊ trũcã/
dũ panẽ ſuũ multi.i.aliqd in
telligentie ſcripture q̃ ſibi de
pane v̈bi dei decerpãt et diui
dãt qð eis ad victuʒ ſpũalem
ſufficiat.nõ tñ gladiꝰ belli oĩ
bus cõmiſſus eſt.ſed eis ſolũ

ris hoĩs:q̃ vel ſurditas eſt vł qͥbs xpᷣiane milicie ducatꝰ col
aliquid eoꝝ que nomiauimꝰ, latus eſti.cura regimis giaꝝ

. . 2 2 5 3 S 5

Capitulum
cõmiſſa. Vel figura eſt iſtud
⁊ parabola nr̃i tꝑis in q̊ͥ pau/
ciſſimi gladiũ iſtũ hñt.Cauẽt
em̃ phuliſtini ne faber ferrariꝰ

inueniat᷑:vt in iſrael.i.in eccle
ſia niſi prarus qͥ enſes ⁊ lãce/

as ſpũ ales fabꝛicet. ſicut qn/
dam feciſſe dicunt᷑ in.iij.pmi

Regũ. Faber ferrarius ſacer

doctoꝛ eſt: qͥ de ferro ſcriptu⸗
re enſes ⁊ lãceas ⁊ ſagittas fa
bꝛicat. Quot em̃ vᷣba qbo coꝛ
da auditoꝛuʒ vulnerent᷑ inde
elicit:tot gladios ⁊ ſagittas ex
ea fabꝛicat. Heu q; pauci fa/
bꝛi hmõi ſunt ĩ ecclia dei ho⸗
die.Oẽs em̃ ſimul vix vni ba
liſtario vel archidinẽſi ſagit/
tas fabꝛicare ſufficerẽt. Quã/

to minus &ů toti bello dñi exer

citus ſufficiẽt ad copiã ſagit⸗

taꝝ. CX aũt Johes ſeruũ no
minat:bene congruit et miſte

rio nũciãs. Malchus em̃ in
terpᷣtat᷑ rex cõſilij vel pnceps
feſtinatoꝛ.vel annũcias decli
natõem. Et reuera iudaicus
pplus rex cõſilij cõꝑatiõe cete
raꝝ nationũ erat ꝑ legis eru/
ditionẽ:vel rex cõſilij iure et ſi
nõ facto.quia regi diuio cõſi/
lio debuit et alios regere. VUl
referendũ eſt ad eos q̃ꝝ auris
id eſt intelligẽtia ſanata eſt: qᷣ
pꝛius ſerui erant pᷣcipitatiõis

et ignoꝛãtie:pcuſſi gladio pe/
tri:lacti ſunt reges ↄſilij Hoc
eſt conſilio ſe et alios regẽtes.
Poteſt ⁊ iuxta hãc interpꝛeta
tionẽ qͥ cũq; gladio vᷣbi dei ꝑ/
cuſſus aures illam vetuſtatis
amittit:⁊ extẽdẽte manũ miſe
ricoꝛdie ſaluatoꝛe auriculãq;
eius tãgente:ſanitatẽ ſpũaleʒ

recipit Malchꝰ iſte.l. rex cõ⸗

ſulij accipi.Cõgruit etiã ſecũ⸗
da interpᷣtatio pnceps feſtina
toꝛ de ſeruo ſcʒ pꝛinceps effe/⸗
ctus:⁊ de tardo ⁊ imobili fe/
ſtinatoꝛ.Oneratus em̃ ꝓplus
iudaicus ⁊ viſco tꝑaliũ ⁊ one
re traditionũ velociter ambu

lare non poterat.tꝑe gr̃e ſicut

ceruus ſaſiuit.ſicut dicit dũs
ꝑ Eſaiã.xxxv.Tüũc ſaliet ſicut
ceruꝰ claudus. Pꝛiꝰem̃ clau/
dicans pplus iudaicꝰ quẽad/
modũ ſignificatu eſ in clau⸗
dicatiõe Jacob GBen.xxxij:et

hoc ꝑcuſſus a Petro: qͥ ſpa/

liter deputatꝰ fuit iudaico po
pulo, Vñn aplus in.ij.ad Ba
lathas.Qui oꝑatus eſt petro

in apłatum circũciſiõis: oꝑa

tus eſt ⁊ mihi inter gẽtes. Di

gnificat et iſta percuſſio petri

ſtultã ꝑcuſſionẽ q̃rundam ne
ſcientiũ vti ᷣbo dei qͥ aurẽ in
telligen tie quã verbo dei aꝑi
re debuerãt:indiſcrete cõtur⸗

get

nune
lnis

ſecon

ſeclit
föng
lli
nar
rcee
(Gd
len
li⸗

ſhe bateq; loquẽtes potiꝰꝑcutiũt ſecutoꝛes ſuos exercẽt. Gladi
Hace⸗ ⁊pcidũt.⁊ dũ lucem vere co/ us aũt ĩtelligit ſim h̊ ptãs no
wean gnitõis in fundere deberẽt:te cẽdi.Gladiũ iſtum nunq; pce
dag,. nebꝛas erroꝛis potiꝰ ingerũt pit dñs educere in nono teſta
hnns Audlitoꝛibuſq; q̊s ſanare de/ mẽto Legĩꝰ qͥ dẽ qꝛ petro dixit
üne buerant tenebꝛas erroꝛis po (Cõuerte gladiũ tuũ in vagi
ſli tius ingerũt. Auditoꝛeſq; qᷓs nã) Nuſqᷓ; aũt dixit educ vel
hüg ſanare ⁊ refoꝛmare debuerat: exere. Ad educẽedũ tũ vl exe⸗
ch aure intelligẽtie dãnatos aut redũ nõ expectat᷑ dei mãdatũ
iſci vulneratos vel mutilatos re- ſed neq; mãdato dei ĩ vagiaʒ
ſeſin mittũt. His tñ q̃̊s illi vulne/ equctꝰremittit᷑. Perpauci em̃
ocffe rauerũt dñs ieſus ꝑ extẽſiõeʒ ſũt qͥ in gladio ligue:ſi aliuʒ ñ
biliſe⸗ manꝰ.i:mie largitatẽ ſanitatẽ hñt ſaltè pſecutoꝛes ſuos ñ ꝑ
plus nõnũq; reſtituit. Dicit᷑ etiam cutiãt.Et poſtq; hmõi gladi⸗
itone, .malchꝰannũciãs ðᷣcliatõeʒqᷓ um eduxerãt ꝑ ĩpatĩaʒ ad ꝑ/
Andn em̃ pᷣus leg obſuãtiã annũci cutiẽdũ.vix ꝑ patiẽtiã et mĩaʒ
feſan abat:mõ annũciat pᷣclinãdũ ĩ vaginã mittũt. Quid qſo fa
ctdts ab ea.vl qꝛ iudaicꝰ pplus ex le ceremꝰ ſi autoꝛitatẽ ꝑcuniẽdi ĩ
cſat . ge maxiĩe nimoꝛeʒ annũciabat giadio ex euagelio haberemꝰ
cn in qᷓ declinat᷑ a malo.vt legi᷑ Abolita eẽt penitꝰet elimĩata
and Pꝛouerb.xvj. In timoꝛe dñi a nob patiẽtia.qñ etiã ñ pᷣcipi
ur declinat᷑ a malo.⁊ in.xiiij.eiuſ entedño vt gladiũ in ꝑſecuto
nihet dẽe. Timoꝛ dñi fõs vite vt de res nr̃os extẽdamꝰ. ⁊ pcipiẽte
bi⸗ clinet a ruina moꝛt.. Vel an⸗ vt eductũ et extractũ i vagiaʒ
lcope nuncians declinatõem ipſaʒ remittamꝰ gladiũ cõtinere qꝛ
4 8 legis lr̃am q̃ declina tio erat a nõ volumꝰ ñ valemꝰ Oẽs vt
en recto nõ rectitudo:eũ tñ ille p idẽ ait dñs(qͥ accepint gladiũ
0e rectitudine annũciabat Hoc gladio ꝑibũt) Jpᷣo qe gla⸗
161 ip̃m ad pꝛudętia carnis et ad dio.i.quẽ ĩpaties ĩ ꝑſecutoꝛes
bhen alia qᷓ diximreferẽduʒ ẽ. Illa exerit: ↄfoſſus ſpatie vulnere
une em annũciat q eis cccati atq; pmꝰ ꝑit.Quivt veſtẽ alteriꝰ.i.
miin repleti ſunt. De abũdãtia em̃ coꝛpus laceret:aĩam ſuaʒ eo/

dir coꝛdis os loqͥ?. vt legit.vj.lu/ dẽgladio tranſfigit ſimul at-
N, ce. Intelligit᷑ et iſta ꝑcuſſio pe q; trãſuerberat Quẽadmodũ
Gnt, cri ipatiẽtiũ vindicta quãi ꝑ⸗ em̃ lingua detractoꝛis vt dle

Capitulã xvVI

btũs Bern. gladi? tricets eſt
tres vno ictu occidens.ſcʒ; de
trahentẽ.⁊ audientẽ. ⁊ lllũ cui
detrahit. Sic ⁊ gladius im/
patientis gladi anceps eſt ſi
ue biceps.ipᷣm in quẽ extẽdit᷑
occidens coꝛpalr. ulũ vᷣo a qᷓ
extendit᷑ ſpũalr. Conuerte in
quit dñs ad oẽm impatienteʒ
(gladiũ tuũ in vaginã) Sola
em̃ eſt patientia ꝑ quã gladi/
us oiĩs vincit Et ſola eſt im⸗
patientia ꝑ quaʒ gladius oĩs
vincit. Et vt ad vnuʒ dicamꝰ
Sola eſt impatiẽtia ꝑ quam
aliqͥd põt gladiꝰ. Virtus em̃
alieni gladij ſola impatientia
noſtra eſt.Eadẽ etiã eſt et acu
mẽ alieni gladij.qꝛ ꝑ illã ſolaʒ
in aĩas noſtras penetrat. Im
patientiã igit in ꝑſecutõe hr̃e

nihil aliud eſt q; virtutẽ ⁊ acu
mẽ gladio ꝑſecutoꝛis adhibe
re. Auferre igit᷑ virtutẽ et acu
men gladio ꝑſeqntis:hoc eſt

habet foꝛtitudinis:nihil acu/
minis niſi ꝑ impatientiã tuã.
Et vt vno verbo totũ dixeri-
mus:totum poſſe ꝑſecutoꝛis
aduerſũ te ĩpatiẽtia tua eſt.to
tũ poſſe tẽtatoꝛis ceſſio tua c.
(An putas qꝛ nõ poſſem ro/
gare patrẽ meum et exhiberet
mibi pluſq; duodecim legio/
nes angeloꝛũ) qſi di. ſtulte. vi
7 gladio paſſionẽ ⁊ moꝛtẽ me
am conaris auertere ꝓ q de⸗

clinãda nec pᷣces ad patrẽ vo

lo fundere. In q̊ Moꝛalr ar
guunt᷑ qͥ ad vindictã ꝓni ſũt.
ad patiendũ vo tardiſſimi. et
illi q́; etiã ad iniurias dei vin/
dicandas qdam ʒelo rectitu⸗
dinis accẽſos ſe credũt:nõ at
tẽdentes qꝛ deus ad patiẽduʒ
ꝓmptiſſimꝰẽ ad vĩdicãdũ vᷣo
tardiſſimꝰ Ita vt eius iniunie
⁊ cõtumelie extreme iudicent᷑

vindicent. bmõi hoĩb ſiple

nitudo ptãtꝭ ↄceſſa eſſet:locũ

eidẽ patiẽtiã adhibere. Addi diuĩa iudicia noõ hrent. om̃ia
ſceo hũana infirmitas ꝑ pa/ em̃ i diẽ pfirũ a dno ißi iu
tientiã ⁊ hoſtẽ inermẽ efficere dicarẽ⁊ vidicarẽt. Attẽdẽdũ
aut ſaltem impotentẽ pcutere igit᷑ eſt ⁊ iudicibo et poteſtateʒ
⁊ gladiũ eius obtũdere.ita vt vindicandi habẽtibus. quia

nõ niſi veſtẽ tuã.i.coꝛpꝰpoſſit vtilius et ſalubꝛiꝰ nonnunq;

trãſfigere. Noli gladiũ hoſt; vt aliqᷓ tolerent᷑ q; vindicent᷑.
acuere.noli eum foꝛtioꝛẽ ꝑ im In eccleſie o negocijs tune

patiẽtiã luam efficere, qͥ nibij demũ ꝑcutienduʒ eſt ĩ gladio

Plaay
mni,
idien⸗
utons
wache
ſong
ſen w⸗/
hbae⸗
n lgo⸗
ſſler
nore ne
epaͤde
pantro
Noroler
ſpriſt

R

ſſirnit

deivin⸗
reciu
Hierön
titn
cli
ginre
Ucicen
ſpape
ſbol
Gtofn
ohirti
Nitid
cne

luini
istun
gc

ptãtis iudiciarie vel materia/ pars eſt ⁊ plenitudo leg. Sʒ
li:cũ non habet aliud eccleſia et expᷣſſe mãdatũ patientie le/
quod ad dei gliam ⁊ anĩaꝝ ſa git᷑ Leuitici.xix. Hõ q̃ras vl
lutẽ faciat.Extrema em̃ eſt in tionẽ:nec memoꝛ eris iniurie
medicis mẽbꝛoꝝ eoꝝ pꝛeciſio ciuiuʒ tuoꝛũ.Charitas vt ait
UVnge ve eis qͥ illã pmã faci Bꝛeg.patiẽs eſt vt malos tole

unt mederi volentes:et ab ea ret.benigna eſt vt etiã q̊s poꝛ

ĩcipiũt q̃ finis debuit eſſe me/ tat amet. Ab impatiẽtibo igit᷑
dicandi.(Quõ implebuntur ſcripturas impleri ꝑ obedien

ſcripture Ad lram(ſcripture) tie iuſticiã impoſſibile eſt. po
qͥbus geneni hũano pax ⁊ re/ teſt et illud dici qꝛ patientia ꝑ
cõciliatio ad deũ et ſalus eter fectio eſt et plenitudo iuſticie.
na ꝑ moꝛteʒ dñi ſaluatoꝛis ꝓ Maius em̃ eẽ videt᷑ mala ir/

miſſa eſt. YZacto igit᷑ ⁊ ſi nõ in rogata equaliter aut gratãter
tentione cõtra dei ꝓmiſſionẽ ferre q; bona facere:eo ꝙ dil0⸗
agebat petrꝰ:dũ paſſionẽ im/ ficiliꝰ atq; moleſtius. Recte

pedire volebat.redẽptionẽge & arguẽs Petrũ dñs (Quõ 8

neris hũani.duʒ pᷣeij ſolutõeʒ implebunt᷑ ſcripture) q̃ſi dice

Salutẽ dũ calicis et medicie ret:nõ ſine patientia implebũ
bibitõem. Recõciliationẽ:dũ tur.(Quia ſic opoꝛtet lieri) iu

tanti ſacrificj oblatõem. Pa xtair̃am patientiã exhibe.(cõ

cem:dũ oĩm iniuriaꝝ emẽdaʒ uerte gladiũ tuum in vaginã
et ſatiſfactõem impediebat.⁊ quia ſic opoꝛtet fieri)vt ſeʒ vi
qᷓntum in ſe erat auertebat. des fieri Opoꝛtebat em̃ xᷣm
Moꝛalx vo ſubtiliter argu pati ⁊ reſurgere a moꝛtuis vt

itur Petrꝰ ⁊ in eo oẽs ĩpatien ipſemet dicit in vltimo Luce.

tes. Cum em̃ plenitudo legis Opoꝛtebat vt calicem potio/
ſit dilectõ. vt legit xiij. ad Ro nis biberet celeſtis medicꝰ ꝓ
ma.⁊ in.vj. ad Gal. Alter al- mundo egrotãte.ſic inquam
ter alteriꝰ onera poꝛtate et ſic opoꝛtebat fieri.qꝛ fieri exige⸗

adimplebit legẽ xpᷣi. In.xiij. bat noſtre miſerie cõuenietiſ⸗

vo pꝛime ad Coꝝ. Charitas ſima ſaluberrimaq; ſanatio.
patiens eſt:benigna eſt. mani Fuit qdẽ ⁊ alius modus deo
feſtum eſt qa patiẽtia magna poſſibilis vt ait Augled iſte

—

Capitulum
noſtre miſerie ſanãde cõueni
entioꝛ. Erat qͥ pe miſeria ge⸗
neris bũani ⁊ egritudo maxi
me in duobo q̊ ad culpaʒ. In
hoc ſcqʒ; ꝙ ab amoꝛe dei frigu⸗
erat:et in eo cõfidere eiq; inni
ti fiducialr nõ valebat. Ad q̃
duo ſananda nihil potuit co
gitari cõuenientiꝰ: nihil potu
it adhiberi efficaciꝰ. Hoc em̃
vno beneficio dñice paſſiõis
ſpe ĩmobili ⁊ ĩmutabilr infir/
mitatis hũane firmat᷑ heſita/
tio:velut pignoꝛe ſecuriſſimo
et argumẽto certiſſimo. Illo
etiã eodẽ accendit᷑ hũana fri/
giditas ⁊ tepiditas. Neq; em̃
diuine dilectõis caminꝰ ma-
ioꝛẽ flãmã quã in coꝛ hũanuʒ
mitteret habuit. Siẽ ipᷣa ve⸗
ritas ixv. Johis teſtat. Ma
ioꝛẽ hac dilectionẽ nemo ha⸗
bet vt animã ſuam ⁊c̃. Vide

bi factũ eſt vt tante miſcðᷣie tẽ

5p̃cioſum pignus tã validũ ar
gumẽtũ omniũ alioꝝ bñſicio
rum ſpem tibi pareret et fideʒ
et tãta diuine dilectõis flãma

coꝛ tuum ad deum reamãdũ

accẽderet: in qbus duobo po
tiſſimũ ↄſiſtit noſtre ſalut in/
tegritas. Moꝛalr vo (Sic
opoꝛtet fieri) id eſt pati.eſt em̃
nunc tẽpus patiẽdi dño ⁊ ſu/
is.ſed erit tandẽ tẽepus vindi/

ctã faciendi dño ⁊ iudicãdi ſi

militer ⁊ ſuis. Sicut ſße dicit
in pᷣs.Cũ acceꝑo tẽpꝰego iu/
ſticias iudicabo. Vñ in eodẽ
Ad ſaciendã vindictã in na⸗
tionibo. Hoc idem eſt qð ipſe

xxij.luce· Sinite vſq; adbuc

nõ tã ſeuire pctõꝛes qᷓ; ſeruire
patiẽtibo. NHeceſſe ẽ hic thau/
ros ⁊ altilia occidi et pᷣparari
ad nuptias. De quo in.xxij.

igit᷑ hũana incredulitas ⁊ di· Mathei. Neceſſe eſt hic gra

fidẽtia:nec in dei theſaurꝭ pi/
gnus fuiſſe ſecuriꝰcui ĩmuta/
biliter incũberes. nec ĩ dei loi
ca argumentũ certiꝰ:cui ĩdu⸗
bitabilr crederes. ⁊ q̃ntum te
deus diligeret:et in omni ne/
ceſſitate qᷓntuʒ tibi ſubuenire
pat eſſet: ꝗ pꝛio filio ſuo nõ
pepercit ſed ꝓ te tradidit illuʒ
in.viij:ad Roma. Hoc igit᷑ ti

na moꝛtificari vt fructũ mul⸗
tũ afferant.ſicut ðᷣꝛ in.xij. Jo

hãnis. Heceſſe eſt hic metal-

la ꝓbari:vaſa fabꝛicari:rubi⸗

ginata elimari: veſtes ablui:
terram fodi ⁊ atteri vt fructitſi

cet. Neceſſe eſt hic meſſeʒ tri⸗

turari ⁊ vuas pᷣmi. Neceſſe ẽ

in eſtu tẽtationũ pᷣſentiũu dum
noxij ferueſcũt bũoꝛes: polio

dess
idi
fäna
mici
ohpo
Uin⸗
(Si
ſten
otſ⸗
rindi⸗
ciciſ
edit
golu⸗
jeoge,
nna⸗
zipe⸗
apre
ſcei
han⸗
hnn
ch⸗
g
nol⸗

Folium XXXIX

nes amaritudis q̃ſi abſinthi/ q̃s huiuſmodi calix a deo no

um bibere. Unð Trenoꝝ.iij
Repleuit me amaritudibo et
inebꝛiauit me abſinthio. Et
Jeremie.ix.Ecce ego cibabo
populũ meũ abſinthio in po
tum dabo eis aquã fellis. Di
ligenter aũt notãdũ eſt id qðᷣ
addit Johes in.xviij.(Calicẽ
queʒ dedit mihi pater nõ vis
vt bibã illum) quaſi dicat nõ
eſt timendũ de calice quẽ pa⸗
ter poꝛrigit:gratãter atq; gau
denter accipiendus eſt. Non
eſt moꝛtifera potio quã pater

poꝛrigit. Hec em̃ eam poꝛri⸗

geret amantiſſimus pater ſi il
lam moꝛtiferã noſceret. In q̃
reſpõſione inſtruimur qͥd eis
q̃ moleſtias ⁊ iniurias nobis
ſlllatas vi repellere volunt et
auertere a nobis:reſpondere
debeamus. Quis enim hoc
ſuſtineat rege etiã terreno poꝛ
rigente ſibi calicem: vt eaʒ bi
bere pꝛohibeat:⁊ ab illo vi ca
licem auertat:aut foꝛte etiam
turpiter effundat. In hoc ſer
uiunt nobis amici quos mũ
dus amicos vocat: rege ſcili⸗
cet celoꝛum offerẽte nobis ca
licẽ: quaſi toxicatus eſſet tota
vinõ ſine dei cõtumella a no
bis auertũt:ipſoſq; nũcios ꝑ

bis tranſimittit᷑ toto odio ꝑſe/
quunt᷑.Calix nobᷣ a deo poꝛ/
rigitur quotienſcunq; nobis

tentatio ĩmittitur.ſed per ſeip
ſum nobis illum poꝛrigit do

minus.per ſe:cũ tribulationẽ

immittit id eſt nullo ꝑſequen
te:quales ſunt egritudines et

naturales defectus.Per nun

cios v̈o quotiẽs nos per ꝑſe⸗

cutoꝛes exercet. VUñ Dauid
xvj.pꝛimi Regũ.Cum Aby/
ſay vellet percutere Semey
maledicentẽ illi dixit. Dimit/
te illum vt maledicat.domi/
nus enim pꝛecepit ei vt male
diceret Dauid. q̃ſi dicat. nun
cius domini eſt: licet non in/
tentione obediendi dom ino

hoc faciat. Quis eſt inquit q
audet dicere. Cur hoc facis.

Hoc et intellexiſſe videtur be
atus Leonardꝰ qͥ videns leo
nẽ dentib frendẽtem ad ſe ve
nientem ait illi. Si poteſtatẽ
accepiſti aliquid vlciſcẽdi in
me:vlciſcere in nomine domi
ni:paratus ſum. Hoc idẽ Pe
trus in ſecundo pꝛime cano⸗
nice ſue oſtendit dicẽs. Sub
diti ⁊ ſubiecti eſtote omni hu

mane creature ꝓpter deum:ſi

ue ducib tanq; a deo miſſis.

Capitulũ

. „ 8 —-
2
4

