tiũ oculos flẽda percata opponerʒz· ſi
ꝓ ſemetipſuʒ ea diſtrite Ferire voluil
ſet · Conſtat em̃ ꝙ a ſuo iudicio abſeõ
dere voluit quos miſerẽdo pPueniẽs ſi
bimetiplis iudices fecit. Ninc em̃ ſeri
ptũ eſt · Preueniamꝰ Ffaciẽ eius in cõ
Feſſione · Nine ꝓ paulũ dici᷑· i noſl
metipſos diiudicaremꝰ? nõ vtiq; diiu⸗
dicarem ·Rurſů ãmonẽdi ſũt. vt ſie de
ſpe fiduciã habeãt ne tn incaute ſecuri⸗
tate toꝛpeſcat · Plerũq; em̃ callidꝰ ho⸗
ſtis mẽtẽ quã peccato ſubplãtat: cũ ð

xuĩa ſua afflictã reſpicit ſecuritati s pe

ſtier blãdiens ſeducit· eð figurate
eypᷣmit᷑ cũ factũ dine memoꝛa᷑ Seri
ptũ quippe eſt · Egreſſa eſt dina vt vi⸗
deret mulieres regionis illi2· quã cu;
vidillet ſichẽ filiꝰ emoꝛ euei princeps
rtre illi? adamauit & rapuit dormi⸗
uit cũ illa vi oꝑprimẽs virginẽ: æ oglu
tinata eſt anima eius cum ea: triſtem
vt mulieres videat extranee xregioms

—

At

ſbta
nnt
ſagr
ſee
wr
te

ſt

ian,

ſeö⸗

alet⸗
inco/
. nol
iu⸗
tde
ecun/

S

eH

e
e,
allz
nps
mi⸗

we
ms

olail⸗

Sſ⸗

Su

egredir quando vnaqueq; mens ſua
ſtudia negligẽs actões alienas curãäs
eytra habitũ atqʒ extra oꝛdinẽꝗpruim

vagaᷣᷣä Nuã ſichẽ princeps terre op

primit ꝗqꝛ uidelcet muẽtã in curis ex⸗
terioribz dyabolꝰ? coꝛrũpit glumſa
ta eſt aĩa eius cũ ea ·qꝛ vmtã ſibi ꝓ mi
ꝗtatẽ reſpicit· qꝛ cuʒ mens a culpa
reſipiſeit addicit atq; admiſſũ flere co
na?ᷣ· coꝛruptoꝛ aũt ſpes ac ſecurita⸗
tes vacuas an oculos vocat: qᷓtenus
vtilitatem triſtitie ſotrahat · recte illie
Gungit Triſtemq; blandicijs delmi⸗
uut · Modo em̃ alioꝛs fata grauioꝛa
mõ mil elle qð perpetratũ eſt mõ mi⸗
ſericoꝛdẽ dommum loqui᷑: modo ad
huc tempus ſõſequens ad pemtenti⸗
am pollicetur vt dum per hee decep⸗
ta mens ducitur: ab intentione peni⸗
tentie ſuſpendar guatenus tune bo
na nulla pereipiat: qʒ nunc mala nulla
contriſtant · tunc plemus obꝛua⸗
tur ſupplienjs que nunc etiam gaudet
in delietis (At contra ammonẽdi lũt

qui peceata eo gitationum deflent. vt
ſollieite eonſidðerẽt intra mentis archa
na vtrüu delectatõe tãtũmõ an etiã cõ
ſenſu deliquerint · Plerunq; em temp
tatᷣ coꝛ c ex carms neqtia delectat
ettn eidẽ negtie ex rõne renitit vt ĩ ſe
ereto cogitatõnis otriſtet qðᷣlibet.
libeat qð cõtriſtat· Mõnunq̃ʒ vero

ita mens baratro tẽptatõnis abſoꝛbe

tur vt nullaten? remtat: ß ex delibe⸗
ratõne ſequit hoe · vn ex delectatõne
pulſat: aſi facultas rexx ſuppetat moy
effectibus interioꝛa vota conſumat.
Muod uidelicz ſi uiſta animaduerſio di
ſriti iudicis veſpieit non eſt iã cogi
tatõnis culpa ſed operis. qꝛ aſi rerum
tarditas foꝛas peccatum diſtulit: int
hoc conſenſioms opere voluntas im
pleuit · An primo autem parente di⸗
dicimus quia tribus modis omnis cł
pe nequitiam perpetramus· Gugge⸗
ſtione ſez · delectatõe · cõſẽſu. Mrimũ
itaq; ꝓ hoſtẽ · ſeᷣm ꝓ carnẽ · tertiu; ꝓ
ſpuͦz perpetrat Anſidiatoꝛ em pꝛaua

archa⸗
tiä cõ⸗
nk.
vtie⸗
bet.
vero
orbe⸗
albe⸗
latone
atmo⸗
mut:

ſod⸗

co
wew
ſtinte
tus in/
te di⸗
tis el
168e
drumd
ttu,
pud

ſuggerit.caro ſe ad Selectationem ſu⸗
bicit· atq; ad extremũ ſpũs vittus de

lettatõe conſentit · vnde c illie ſerpẽs
pꝛaua ſuggellit/ eua aũt qſi caro ſeſe

delectatom loͤdidit · adam vero velut

ſpus ſuggeſtione ac delectatõe ſupa
tus allenſt · Suggeſtione itaq; pecca
ti agnoſeim · ðdelectatõne vmein· con

ſenſu etiam ligam · Ammonẽdi ſut igi

tur qui neꝗtias cogitatõms deflent⸗
vt lollicite conſiderẽt in qᷓ peccati mẽ
ſura eeciderũt. qᷓtenꝰ iuxta ruine mo⸗
dum quam in ſemetipſis iĩ intorſus ſen⸗

tiunt etiam menſura lamentatõnis eri

gantur:ne ſi cogitata mala min ?eru
tiant vſq; ad perpetranda opera per⸗

ducãt · Ded inter hee itaq; terrendi

ſunt vt tamen minime fatigantur⸗De
pe enim miſericoꝛs deus eo citius pec
cata coꝛdis abluit quo h̊ exire ad oꝓꝑa
non permiitit · cogitata mali nequi
tia tãto citius ſolui᷑ · qꝛ effectu oꝓꝑis
diſtrieti? n ligatᷣ⸗ vñn roete ꝓ pſal · di
citur Dixi ꝓnunciabo aduerſũ me m

iuſtitias meas domĩino: a tu vemiſiſ
impietatem coꝛdis mei: Qui em̃ impie
tatẽ coꝛdis ſubdidit quia co Sitatõuz
muiſtitias ꝓnuciare vellet in dicaiut⸗
Dumqʒ ita · Dixi ꝓnũciabo: atq; illico
aduinxit. & tu remiſiſti quã ſuper hec
lit᷑ vema facilis oſtẽdit. Uu duz ſe ad
huc ꝓmittit petere qð ſe petere pmit
tebat obtinuit:· quatinꝰ quia ad opus
non venerat culꝑa: vlqʒ ad cruciatum
non pueniret penitentia: ſed cogita⸗
ta affliétio mẽtez tergeret quã mmiri
tãtummodo cogitata iniquitas in qui
naſle t èl
Uð aliter ammonendi ſunt qui eco
milſla plangunt: nee tñ delerunt.
atq; aliter qui deſerunt nec tamen
Plangunt. (Caß:Iinin-·
Titer ammonendiſumt qui com⸗
miſſa plangunt nec tamen deſe⸗
runt · atq; aliter ꝗᷓ deſerũt nec tñ plan
Sunt Ammonendiem̃ ſunt qui omila
Pliangunt nec tñ deſerut · vt cõſdera⸗
xre ſollicite ſciant quia deflendo jamt

quinant · cũ ideirco ſe lacrimis lauant:

vt mundi ad ſoꝛdes redeãt LHince emm
ſeriptũ eſt · Canis reuerſus ad ſluũ vo
mitu⸗ & lus lota in volutabꝛo luti · Ca
nis quuppe dum fomit ꝓfecto cibum

ad vomituũ reuertit: vnde leuigat ? fu

erat rurſus onera; Et qui commiſſa

deploꝛant ꝓfecto neꝗtiam ð qua ma
le ſaciati Fuerãt: o que mentis mtima
deprimebat confitẽdo ꝓitiut · quam
poſt cõfelſſionẽ dum repetũt reſumũt
Sas vero in volutabꝛo luti euz laua
tur · ſoꝛdidioꝛ reddit · a qꝛ amiſſa plã
git nec tn ðſerit pene grauiori culpe
vᷣ ſubicit · qui ipſaʒ quã flendo impe
trare potuit veniam contempmit qᷓi
in lutoſa aqua ſemetipſũ voluit · qꝛ dũ
fletibʒ ſuis vite munditiaz ſotrahit an

te dei oculos ſordidas ipſas cttam la⸗

crimas Facit · Nine rurſũ ſeriptum elt

Ne iteres verbum in oꝛatõe tua

2*

fletum committere qð rurſũm necell
ſit flere. Ninc ꝓ yſaiaʒ dicit᷑·Lauamĩ

mũdi eſtote · Poſt lauac em̃ mũdꝰ

elle negligit quſſquis pꝰ? lacerimas vi⸗

te ĩnocẽtiã nõ cuſtodit. æ lauan §& &
nequaqᷓz mũdi ſunt ꝗᷓ cõmilſa flere nõ

deſinũt: & rurſus flenda omittũt NHic

per quẽdã ſapiẽtem dẽ ·: Mui baptiza
tur a moꝛtuo & itez tangit illũ: quid
ꝓpicit lauatio euus? Daptiʒzat quippe
a moꝛtuo qui mũdat᷑ fletibʒ a peccato
Sed pꝰ baptifmũ moꝛtuũ tã git ꝗͥ cul
pam poſt lacrimas repetit· Ammonẽ
di ſunt ꝗ cõmiſſa plangũt nee tũ deſe

rũt · vt an diſtritti iudicis oculos eis

ſe ſimiles elle agnoſeãt: qui vementes
ad faciez quoꝛundã hoĩm magna eis
ſubmilſſione blandiun recedẽtes au
tem inimicitias ac damna que valent
atrocit mferũt. Nuid eſt em culpã fle
roe: niſi humilitatem deo ſue deuotõis
oſtendere ; Et quid eſt poſt fletuz pra⸗
ua agere: mſ ſuperbas in eum quem
rogauerat inicitias exercere? lacobo

ſtetel
lauan
Imde
las vi⸗
ga
tenö
baptig⸗
i: gud
quepe
a
gtial
nnoni
ernde
Mosς
mentes
Snes
we
valent
. fle⸗
atois
tuz pry
n quen

atteſtante: ꝛqui ait. . Veiuieuneg vult ami⸗
cus elſe Huiꝰ? ſeculi: mimic? dei rõſtitu
it᷑⸗ Ammonẽdi ſũt qui amiſſa plãgũs

nee th deſerũt:vt ſollicite conſiderent
Yq ita plerunh mali mutiliter cõpun⸗

Sunk ad iuſtitiam/ſicut plerũq; boni
inoxie tẽptantᷣ ad eulpaz· Vit Iwe
mira exigetibz meritis poſitönis mi⸗
ne menſura: vt a illi de bono aliquið
agunt qð tn nõ perfitiunt:ſupbe int
ipſa que iã pleniſſime perpetrãt mala
ronfidãt · e iſti dum de malo tẽptan
tur rui nequaq;ʒ cõſentiũt quo per in
firmitatem titubãteo Freſſus coꝛdis

ad iuſtitiã ?p humilitatẽ verius figãt

Salaaʒz quippe iuſtoꝛ te tab ernacula re
Ppĩties ait: Moriat aſma mea moꝛto
iuſtozꝛ: fiant nouiſſima mea hoꝝꝛ ſi-
milia: ſed cum compunctõnis tempꝰ?

abcelſit contra coꝛum vitã quibus ſe
ſimilem fieri etiaʒ moriendo popoſee
rat conſilum pꝛebuit · cum occaho⸗
nem de auaritia repperit · lico oblit2

eſt quicquid ſibi de mnocẽtia optaimt

Paulꝰ vero ait: Wideo aliam legem Ma

in mẽbris meis repugnãtem logi mẽ
tis mee. captiuũ me ducentẽ m le⸗ hv
ge peccati que eſt ĩ mẽbris meis: Nui og
ꝓfecxto idcireo tẽptatᷣ vt in bono ro KW””
buſtiꝰ? ex ipſa ifirmitatis ſue cogmti- Na
one ſolider᷑ · Nuud eſt ergo ꝙ ille con ſͤ
pungit ettũ uiſtitie nõ appꝛopĩq̃t iſte ſſf⸗
tẽptat᷑ ettn euʒ culpa non mnat.mnfſi ii
hHoc qð onditü apte qꝛ nec malos bo 2
na ĩſperfet᷑ta adiuuãt: nec bonos ma 6ß
la incõſũmata cõdẽnant . At cõtra am kiis
monẽdi ſunt qui amiſſa deſerũt nec tnᷣ no
plangũt:ne iam relaxatas eſtimẽt eul· rn
pas quas etſi agendo nõ multiphlicãt uſis
nullis th fletibz mundãt · Neq;d eim Auße
ſerip toꝛ ſi ab ſeriptõne ceſſauerit quia aett
alia non addidit etiam illa que ſeripp Aumn
ſerat deleuit · nee ꝗ̊ᷓ otumelias irrogat utſi
h ſolumodo tacuerit ſatiſfecit Cũ ꝓfe mnler
vto necelle ſit vt vᷣba ꝓmiſſe ſupbie vbᷣ umiie
Niu ete huilitatis ĩpugnet · nee debi⸗ Aid
toꝛ abſolutꝰ? eſt: quia alia nõ multipli ert
cat:niſia illa que ligauerat abſoluat

.

egem
dime/
nie⸗
Nui

ddon
ognt⸗

le con⸗
ſtite
t miſt
os bo⸗/
vos ma-
a an
urti
tel/
hen
t qen
elenp⸗
ſrogit
Apf
bie b

e deb⸗/

nültipt
ſoluat⸗

AVra e cum deo delm quimꝰ.nequaq̃ʒ
ſatiſrfacimꝰ ſi ab iniquitate ceſſamꝰ· m
ſi voluptates c; q̊s dileximus ecõtra⸗
vio oꝓpoſitis lamẽtis inſequam ur- Si
em nulla nos in hac vita opez culpa
maculalſet: nequaq̃ʒ hie adhue degen
tibzʒ ipſa ad ſecuritatẽ ĩnocẽtia noſtra
ſufficeret · qꝛ illieita animũ multa pul⸗
ſarẽt · Nua igit᷑ mente ſecurꝰ eſt ꝗ̊ per
petratis miꝗtatibʒ · ipſe ſibi teſtis eſt
qꝛ inno cẽs non eſt · Neq; em̃ deꝰ? no
ſtris cruciatibʒ paſciᷣ ſed delictoruz
moꝛbʒ medicamẽtis otrarnjs meder᷑·
vt ꝗᷓ voluptatibz delectati diſeellimus
rurſus fletibʒ amaricati redeamus: ℳαι
qui per illicita defluẽdo eeeidimꝰ? etiã
a licitis no metipſos reſtringẽdo ſur⸗
gamus · coꝛ qð inſana letitia infude
ratſſalubris triſtitia cxurat:æ qð vul⸗
nerauerat elatio ſupbie curet abiectio
hHumilis vite · Hine em ſeriptũ eſt. Di⸗
xi miquis nolite mique agere æ delm⸗
quentibus nolite exaltare coꝛnu · Coꝛ⸗-
nu quippe delmquentes exaltent: H

neqilaqz ſe ad penitentiam ex cogitati
one ſue miꝗtatis humiliant: Ninc rur
luz dieit Coꝛ cõtritũ a humiliatuũ de
us non ſpernit quiſquis em pccã plan
git nee tñ deſerit: coꝛ quidẽ cõterit: H
hHumliare ↄtẽpnit · NMuiſquis vero pec
cata deſerit nec tn plangit· iã quideʒ
Humiliat ſed tñ cõuertere coꝛ recuſat ·
Lic paulꝰ? ait· Et hee quidem kuiſtis
F̊ abluti eſtis: ̊ ſantificati eſtis quia
mmizp illos emẽdatioꝛ vita ſãctificat
quos per pemtẽtiã abluẽs afflictõ fle
tuũ mũdat · NHinc petrꝰ? cũ quoſ dã ter
ritos maloꝛv ſuo oſideratõe cõſpire
ret ãmomut dicens · Pomtentiã agi⸗
te: a baptiſer᷑ vnuſquiſq; veſta · Die
tur em baptifma pꝛemiſit penitentie
lamenta vt prius ſe aqua ſue affliotio
mis mfunderent: & poſtmodum ſacra
mento baptifmatis lauarent · Nua igi
tur mente qui tranſactas culpas flere
negligunt funt ſecuri de vema: quan
do pſe ſummus paſtoꝛ eccleſie huic
ſacram ento attendendam pem tentſãů

„

gitni
ne tur
iplan⸗
cet;
Nee⸗
quudez
rllſat ;
uiſtis
a
Kheat
lictic/
däten

ie

ag⸗
P Ne.
Nitertne.

Tliſkto

m luem
Naigi
15 flere
1 an⸗
e hur
ntenti⸗

. ꝭł—

eredidit: quod peccata principaliter

4

extinguit

Ialit ammonẽdi ſut: qui illicita
que fatiũt etiag laudãt:atq; aliter
ui accuſat pꝛaua nec tn deuitant
6 v.

Tit ammonẽdi lunt qut illicita q
Fatiũt etiã laudãt: atq;ʒ alit᷑ ꝗq ae

euſãt pꝛaua:nec tn deuitãt · Ammonẽ

di ſat em̃ ꝗ illicita q̃ faeiũt etiã laudãt

vt cõſideret ꝙ plerũq; plꝰ oꝛe qᷓʒ ope
delimquãt · Ope nanqʒ per ſemetiplos
ſolos pꝛaua perpetrãt. Dre aũt ꝓ tot
Paris migtatem ex hibẽt: quot au⸗
die ntiuz mentes mmiqui laudantes do

cent · Ammonẽdi ergo ſunt vt li eradi
care mala diſſimulant: ſaltim ſemmare
pertimeſeãt · Kmmonendi ſunt vt eis

perdirio priuata ſuffitiat · Rurſumq;

ammonendi lunt · vt ſi mali elle nõ me
tuunt· erubeſeant ſaltim videri qð ſũt
Plerũq; em culpa dũ abſcondi effu

Satur · quia duz mens erubeſeit vider⸗

quod tamen elle non metuit: erubeſeit

qnq; eſſee quod fugit uideri · Cũ vero
quiſq; pꝛauꝰ ĩpudenter in noteſeit quo

liberuis om̃e Facimꝰ perpetratieo eti

am licitũ putat· a qð licitum ſuſpicat᷑
in H ꝓculdubio multiplitius mergitᷣ⸗

Jñ ſeriꝑptũ eſt. NPeccatũ ſuũ ſicut ſo⸗

doma predicauerũt nec abſeõderũt·
Peccatũ ſuũ ſi ſodoma abſeõderzʒ: ad
huc ſub timoꝛe peccarz · ſed funditus

Frena timoris amiſerat · qᷓ ad rulpã nec

tenebꝛas reꝗrebat · Iñ rurſã ſeriptum

eſt · Clamoꝛ ſodomot a gomoꝛre mul⸗

tiplieat? eſt · Peccatu quippe euz voce
eſt / eulꝑa in attõe · Pecũm voro etiaʒ
cũ clamoꝛe eſt culpa cuʒ libertate t
contra ammonẽdi ſunt· ꝗᷓ accuſãt pꝛa
ua nec tñ deuitant.vt ꝓuide perpen⸗
dãt quid in diſtricto dei iudicio ꝓ ſua
excuſatõne dieturi ſunt · qui de reatu
ſuoꝝ crimmũ etiã ſemetiphis iudicibz
mon exeuſanᷣ NHij itaqʒ quid aluid qᷓʒ
pꝛecones ſui ſunt voces cõtra culpas
cꝙferũte ſemetipſos operibʒ reos tra

ſi Hunt Ammonẽdi ſunt. vt videant qꝛ
ro De occulta iam retribucõ ne iudieñ eſt
uo q; eoꝝ. mens malum qð perpetrat ilu
det⸗ mina᷑ vt videat: ̊ non conat vt vm
zae cat · vt quo meluis vidz eo deruis pe⸗
gf. reat· qꝛ æ intelligẽcie lumẽ percipit
tho⸗ actionis pꝛaue tenebꝛas non relmet.
iit⸗ Nã eũ aeceptã ad adiutoruum ſcĩaò ne
gligat Nanc contra ſe in teſtimomum
dis vertunt: a de lumme intelligẽcie au⸗
ſe— gent ſupplicia quod ꝓfecto acceperãt
htun/ vt poſſint delere prcã · Nuoꝛd mimiruz
m nequitia cum maluz agit qð diiudicat
0 venturuz iam iuditiũ hie deguſtat · vt
cum eternis ſupplicns ſerua᷑ obnoxia
N ſuo hie interim examine non ſit abſo⸗
luta. tantoqʒ illie grauioꝛa toꝛmenta
percipiat quanto hice malum non de⸗
ſerit etiam ꝙ ipſa condempnat · Ninc
enim veritas dicit Deruus qui cogno
uit voluntatem domini lui non fe⸗
d cit ſedᷣm volũtatẽ eiꝰ vapulauit multis
plagis . Ninc Plalmiſta ait: Deſcen⸗
dant in infernuz vuẽtes Wui quippe

mnma cõcupiſcẽtia ſupan

tis caſtra ſe mumiant·

que eirea ſilos agunf ſeiunte ſentidt

moꝛtui aũt ſentire nihil poſſunt Moꝛ

tui em̃ in imfernũ deſcõderẽt ſi mala ne

ſeiendo perpetrarõt. Cũ vo ſeiunt ma

la ettn Fatidt ad inigtatis ĩFernũ vats

pes miſeri ſentiẽtelq; deſeendunt⸗

ÆMMiter ammonendi ſunt qui repẽ

Itina concupiſcentia ſupant atz

alit᷑ qui in culpa ex conſilio ligantur⸗

Ammonendi quippe ſunt quos repè

tma concupiſeentia ſupat·vt in bello

pñntis vite ſe quotidie poſitos atten⸗

dant · n eoꝛ quod pꝛeiudere vulnera
nõ poteſt: ſeuto ſolli citi timoris tegãt
vt occulta inſidiantis hoſtis iacula ꝓ⸗

hoꝛreſeant & vitam ealiginoſo certa

fſe
no
peni.
tuden
D
ſpicn
ſelt.
ller⸗
dem
u⸗
por
ret

*Ws Nam ſRa eircumſpertõni⸗ ſollicitudi
e⸗ ne coꝛ deſtituit · vulne ribz aperit᷑·
4 hoſtis callidꝰ tãto liberiꝰ pertꝰ ꝓrcu⸗/
nlane tit: quãto nudũ a ꝓuidẽtie lorica dep⸗
nteim henderit · mmo nẽdi ſũt 4 repẽtina
ned⸗ cõcupiſcẽtia ſupant᷑ᷣ vt eurare nimis
hn krena deſueſcãt · qꝛ intẽtõem ſuã dum
.„ rebz trãlitorñs ĩmoderatiꝰ ſplicãt ꝗ⸗
Nepee bz culpazv iaculis trãſfigãt᷑ ignoꝛãt
A N ſalomonẽ vox ꝓpeuſſi t doꝛ⸗
Nn mietis expmit qui ait WNerberauerut

me & non dolui:traxerunt me ego
nõ ſẽſ:qn euigilabo æ rurſum viua re

Srd periam ens quippe a cura ſue ſollici
aatz tudinis doꝛmiens verberat nõ do⸗
rce⸗ let: quia ſeut imminentia mala nõ pꝛo⸗-
nbele ſeit. Trahit᷑ a nequaq̃ʒ ſentit quaa ꝓ

illecebꝛas vitiorum ducitur: nec tame

ſt⸗
he ad lui cuſtodiam ſuſcitatur · Nuoqui⸗
tegaͦt dem euigilare optat vt rurſum vuna
dla /„ repperiat · quia quamuis ſompno toꝛ⸗
Ame xe tamen ad euras ſeculi nitit vt ſip

voluptatibz debriet. e enim ad illud

doꝛmiat in qð ſolerter vigilare debue ire
rvat: ad illud vigilare appetit ad quodðd l
laudabiliter doꝛmire potuiſſet. Nice ſu· euui
Periꝰ ſeriptũ eſt Et eris qſ doꝛmens (H
m medio mari a qſi ſopit⸗ guberna⸗ oe
toꝛ amiſſo clauo · An medio em̃ mari AiI
doꝛmit ꝗ in huiꝰ mãdi tẽptatõibʒ po H
ſit? uidere motdirruẽtiũ vitõz qua ſ
ſi imminentes vndaꝛ eumulosg negli⸗ eé
git: a qſi gubernatoꝛ clauuz amittit. 4K’
qn mens ad regendaʒz nauẽ roꝛporis ct
Rudiu ſollicitudmis ꝓpdit. Clauu pe u
in mari amittere eſt mtentõem SGuidã Leée
int᷑ ꝓcellas huiꝰ ſeculi nõ tenere · ci/
em gubernatoꝛ clauũ ſollicite ſtringit Aor
modo in fluctibns ey aduerſo nauem ddon
dirigit modo vẽtoꝛ⸗ impetꝰ? per obli ergo
quũ fundit/ita cum mẽs vigilãt᷑ ajam pud
regit mõ alia ſu pans calcat: mõ alia p tumn
uidẽs deelmat vta pntia laboꝛãdo ĩBö⸗ lad⸗
itiat· æa cõtra Futura certamĩa ꝓPfpitiẽ aſen
dooualeſeat NHic rurſũ 8 foꝛtibʒ ſupne ao
Prᷣie bellatoribz dẽ. vmuſc luulſ. q; enßs duns

ebue⸗ ſux femur ſuuz ꝗpter timoꝛes noctur-
uod nos. Enlis em lup femur pomtur qn;
ſee. acumine ſanẽte pdicatõnmis pꝛaua ſug⸗/
ſens geſtio carnis edomar᷑ · Der noctem
rem⸗ vero cecitas ntre infirmitatis expᷣmit᷑
mar qꝛ quicquid aduerſitatis in nocte im⸗
zo, minet non uider vniuſecuiuſq; ergo en
gta⸗ ſis ſuper fen ſuũ ꝓpt timoꝛes noctur
nos · qyvidelicet ſaneti viri dü ea que
nitit⸗ non vident metuunt ad mtentionem
pons certammis parati ſemp adſiſtũt Ninc

iſp⸗ rurſum ſponſe dicitur · NMaſus tuus ſi⸗
S eut turris que eſt in libano · Rem nan
q; quã oculis non cernimus plerunqʒ

S
odoꝛe pꝛeuidemus Per naſum quoq;
hgen odoꝛes feroꝛeſq; diſeermmus: Muid
* ergo per naſum eccleſie: niſi ſanctoꝛuz
in ꝓuida diſeretio dengnatar ; Nu etiaz
turri ſimilis que eſt in libano dicitur ·
os, quia diſereta eoꝛum ꝓuidentia ita in al
“ to ſita eſt: vt temptatoum certamma
æ priꝰqᷓʒ veniant videat: contra ea
. dum venerint munita ſubliſtat Nue
em̃ futura pꝛeuidentur cum pꝛeſentia

otra itũ quiſq; ꝓatioꝛ reddit᷑ hoſtis
qui ſe inopinatu ceredidit ex ipſo quo
Puiſus eſt eneruat (AKt cõtra ammo⸗
nus ꝓuida oſderatone perpedãt: qꝛ
dum mala ex inditio Faciũt: diſtrieti?
Otra ſe iuditiũ accendũt. vt tanto eos

nẽdi ſut ꝗ in culpa ex oſllio ligant qjti

Durioꝛ ſẽtentia Feriat quãto ilos ĩ cul

pa artiꝰ vmcula deliberatõms ligant
ritiꝰ Foꝛtaſſe delicta penitendo o

ſent Nam tirdius peccatũ ſoluit qð

t per oſiliũ ſolidat· Miſñ em mẽs om

nino eterna deſpiceretin culpa ex ii⸗
ditio non periret · Hoe ergo pꝛecipi⸗

tatione lapſis per conſilium pereũtes
deferunt/quod cũ ab ſtatu uiſtitie pe⸗

ceando concidunt Plerunq; ſimul

c in laqueum deſperationis cadunt.
Hine eſt quod ꝓ pꝛopſ etã dus nõ tã
Peipitatous pꝛaua qᷓz delietoru ſtudia
rephodit dies . NMe Foꝛte egrediaer

fuerint minoris virtutis Fiunt.q:? da

rent · ſi in hijs ſola pꝓcipitatõne cecidi.

, d
hoſtis
bquo
mmo⸗

it
Trickih

tocos

sſcll

Wt
oobhe
etecd
6

.5n

er u⸗
neopy⸗
ereütes
ttiepe⸗
Fnnl
dunt⸗

St ignis indignatio mea æ ſuecẽdat
c non ſit qui extinguat ꝗꝓpter malitiam
ſtudioꝛv veſtroꝛꝛ · Ninc iteꝝ iratꝰ? di⸗

cit · Wiſtabo ſuꝑ vos frutũ ſtudioꝛ:

veſtroʒ · Nuia igi᷑ peccatis alijs de
Ferũt peccata que ꝓ cõſiliũ perpetrãt᷑
nõ tã pꝛaua fatcta dns q́ʒ ſtudia pꝛa-
uitatis inſequi · An factis em ſepeĩi
firmitate ſepe negligẽtia ĩ ſtudijs ve
ro malitioſa ſẽper mtentõne pecrat
NMuo cõtra recte beati viri exphlione

er ꝓlõam dieik Et in eathedra peſti⸗

lentie non ſedit. Cathedra quippe uidi⸗
cis eſſe vel ꝓndentis ſolet · In cathe⸗
dra em̃ peſtilentie ſedere eſt ex iuditio
pꝛaua committere · An eathedra peſti⸗
lentie ſedere eſt ex ratõne mala di⸗
ſcernere: ettamen ex deliberatõne per

petrare · Nuaſi in peruerſi conſilij ca⸗
thedra ſedit ꝗᷓ tanta miqtatis olatõe
attolli vt ĩplere maluũ etiã ꝓ ↄſilia eoo
netᷣ· hẽ alſiſtẽtibʒ turbᷣ ꝓlati ſunt ꝗͥ

cLorum ꝗpꝛecipitatõe coꝛruũt exſita

p ſtudiuz peccata tranſcendunt · Am
monendi ergo ſunt vt hince colligant
qui in culpa ſe per oſilium ligant qua
qnqʒ vltõne feriendi ſunt qui nũe pꝛa
uorum non ſocij ſed principes fuint ·

Alier qui licet minima crebꝛo tn
illicite Faciunt:. aliter AE a par⸗
uis cuſtodiũt ſed aliquadom gra
ubus demergunt ·· ¶Capÿ ·lvi

Liter ammonendi ſunt: qui licet
minima crebꝛo tn illicita faciunt.
atq; aliter qui ſe a paruis cuſtodiunt:
ſed aliquãdo in grauibz demerguntk
ℳmmonendi ſunt qui qzuis in minĩs
tñ Frequẽter excedũt vt nequaq̃ʒ cõ
ſderont qualia ſed quanta cõmittunt:
acta em ſua ſi deſpitiant timere cuʒ
penſant: debent foꝛmidare cum nume⸗
rent · alto s quippe gurgites fluminuz
parue h innumere replet gutte pluuia
rum . & Hoc agit ſententia latent ere⸗
ſcẽs: ꝙ patẽt᷑ ꝓcella ſeuẽs Et minuta

ſunt que erumpunt m membris p ſca⸗
biem vulnera⸗ ̊ eum multitudo eoꝛuz

immerabiliter occupat:ſiwitam coꝛpo-

ris ſicut vnum graue inflietum pecca
tori vulnꝰ necat: Nine videlicet ſcrip
tum eſt · Nui modiea ſppernit paulatiz
deridet · Nui em peccata minima flere
ac deuitare negligit: ab ſtatu uiſtitie

non ꝗdem repente h ptibus totꝰ? ca

det ˖ mmonẽdi ſũt qui ĩ minimis fre
quent᷑ excedüt · vt ſollicite conſiderẽt
qꝛ nõ nunqᷓʒ in ꝓua deteruis q̃zʒ in ma-
iori culpa peccat᷑· Maioꝛ em̃ quo cici
iis qꝛ lit culpa agnoſeit᷑:eo etiã celeri
us emendat᷑· moꝛ vero dũ q̃ſi nulla
eredit: eo peius quo ſecuruis ĩ vſu

retinet᷑ · Vñ fit plerunq; vt mẽs aſſue

ta malis leuibʒ nec graua perhoꝛre⸗
ſeat:atq; ad qᷓndã autoritatẽ neqtie

per culpas nutrita perueniat: æ tãto

in maioribus cõtempnat pertimeſcere
q̃nto in mmimis didicit non timendo
peccare (At contra ammonendi ſunt

cuiſea paruis euſtodiunt: ſed aliqn in

grauibus demerguntur. vt ſollieite ſẽ

ipſ. dephendãt ˖ qꝛ dum coꝛ eoꝛꝛ ð eau

ſtoditis minimis extollit ad perpetrã

da grauioꝛa in ipſo elatõnis ſue bara

tro deuoꝛat᷑: a dũ Foris ſibi parua o
ituint ſed her manẽ gloriã mtus intu
meſcuntilanguoꝛe ſupbie intrinſecus
vietã mentẽ etiã foꝛas ꝓ mala maioꝛa
ꝓſternũt Kmmonẽdi Sſunt qui ſe a p
uis euſtodiũt: H aliqn m graubus de
mergũt᷑ᷣ.· ne vbi ſe ſtare extrinſee? eſti
mant ibi mtrinſecꝰ eadãt: æ uuxta di⸗
ſtrieti iudicis retributõez elatio mino
vis iuſtitie via fiat ad foueã Suioris
culpe⸗ Nui emm vane elati minimi bo
m cuſtodiã ſuis viribus tribuũt. iuſte
derelitti eulpis maioribz obꝛuunt᷑
eadendo dileunt non fuiſſe ꝓPruum qꝙ
ſteterũt vt mala ĩmonſa coꝛ reprimãt
qð bona minma exaltant · Ammonẽ
di ſunt: vt conſiderent ꝙ & in culpis
grauioribus alto reatu ſe obligent:
tamen plerunq; in paruis que cuſtodi
unt deteruis peccant: quia in iinis

reſ

We

lictten

2del iniqua Ffaciunt per iſta ſe hominibz
pettr⸗ quia iniqui ſunt tegunt · Inde fit vt
bara⸗ cum maioꝛa mala perpetrãt coꝛã deo
lla M aper te miquitatis ſicuta cũ parua bo
nt⸗ na cuſtodut coꝛã hoĩbʒ ſimulate ſan
ſeens vtitatis· Ninc eſt em qð Phariſeis di—
maion ciᷣ Liquãtes culicẽ: ramelũ aũt gluti
ag, entes· Krl aperte dicere ; inima
us de/ mala diſcernitis maioꝛa Suoꝛatis Hic
c⸗ eſt ꝙ rurſũ oꝛe veritatis merepantur
ad. ruũ audiũt · Decimatis mẽtã e auetum
i. c cymmmuũ c& relinqtis que grauiora
ios ſunt legis uiditiũ miericoꝛdiam Ffi⸗
wo dem ˖ Necq; enim negligent᷑ audisduz
uſte eſt ꝙ rcũ decimari mmma diceret: ex⸗
N K4 trema quidem de oleribus maluit· H
uun g th bene olẽètia memoꝛate:vt pꝛofecto
rät oſtenderet quia ſimulatoꝛes cum par
goni⸗ ua cuſtoduint: odoꝛem de ſe extende
lpis re ſan᷑te opmionis querunt· Et quaz
nt: a uis implere maxima pꝛetermittant: ta
ſtodd men mmima obſeruant: que humano
nie inditio longe lateq; redoleant ·

4 õ Hl

— er ee ſut 4b bona nec
Aimchoant: atqʒ; alit᷑ qui inchoata

minime oſũ mant· MNuie em̃ bona nec in-

choant: nõ ſunt priꝰ eis edificada ꝗ

ſalubrit diligãt · H deſtruẽda ea in qui
bz ſemetipſos nequit verſant · Ne
em ſequunt que inex perta audiũt i
pridqʒ permitioſa ſint ea que ſũt ex p-
ta de phenduͤt ˖ gꝛ nee leuari apperit: 4
ho cipſũ cecidit / neſeit · a qꝛ doloꝛem

vulneris nõ ſentt. ſalutis remedia no

requirit · Pruis ergo oſtendenda ſũt

q̃z ſint vana que diligũt æ tunc demũ

vigilanter intimanda q̊z ſint vtilia que
teter minunr. pruis videant fugien
da que amant.æ ſine difficultate poſl

modum cognoſeunt amanda elle que
fugiunt · Meluis enim mexperta reci⸗

puint: ſ. de eypertis quicquid diſpu⸗
tatiomis audunt veracit rerognoſeuͤt

-

T
bon
u
gbe
ſtur

we⸗
ſd

de⸗
ſor
tr
ter
tat
bat.

kite
gn⸗
aes
peru
dect.

dan
uhe

oſt
rect⸗
pu⸗
ſeh

predicatõnis verba plantaret.· Lin

mne igitur pleno voto diſcunt vera
bona qrerxe:cũ eerto uiditio dephẽde
rint falſa ſe vacue tenuille· Audiant G
ꝙ bona pnötia a delectatõe citiꝰ? tra
ſitura ſint: ettn eoꝛꝛ cauſa ad vltõnem
ſine trãſitu ꝓmanſura: quia nũc qð
libet muitis trahit᷑; a tüc qð dolet
muitis in ſupplitõ reſeruat᷑ Itaqʒ et
dez rebz terreant ſalubriter · quibus
noxie delestant vt du peuſſa mẽs al-
ta ruine ſue dãna cõſpitiẽs:ſeſe m pei

kerga reuocet⸗ & ꝓtimeſcens q amaue⸗/
rat: diſeat diligere que contempne⸗

bat · Hmc eſt enim ꝙ ihrremie muiſo

ſtitui te Podie ſuper gentes æ ſup re

gna: vt euellas æ deſtruas diſipes
edifices & plantes, quia niſi pruis
peruerſa deſtrueret edifieare vtiliter
recta non pollet: niſi ab auditoꝛꝛ ſuo
rum coꝛdibus ſpinas vani amoris e⸗
uelleret nimirum fruſtra in eis ſanete
c

2 *
A*

eſt ꝙ petrus prius euertit vt poſtemo
dũ cõſtruat cũ nequaq̃zʒ iudeos mone
bat quid iaz facerẽt ̊ de hijs qᷓ fece⸗
rãt merepabat dieens · Meſũ inazare
nũ virũ appꝛobatũ a deo in vobis vir
tutibz e ꝓdigisn ſignis que fecit ꝓ
ila deus m medio vñi ſicut vos ſcitis
Bũe de Fimto ↄſilio æ pꝛeſciẽtia dei tra-
ditu per manꝰ iniquoꝝ affigentes li⸗
gno interemiſtis quẽ deus ſuſcitauit
ſolutis doloribʒz inferni · Vt videlicet
erudelitatis ſue cognitõne deſtructi ·
edificatõnẽ ſancte pꝛedicatõnis quã⸗
to anxie quererẽt tãto vtilit᷑ audirent
In illico reſpõderũt · Nuid ergo fFaci
emus viri Fres Muibz mox diert De⸗
mitẽtiam agite æ baptizet᷑ vnuſquiſqʒ
veſtz Nue edificatoms vba ꝓfeeto
rotspnerot: niñ pri? ſalubriter ruinã
ſue deſtuctoms muemilet⸗ NHinc eſt ꝙ
ſaulus cum ſuper eum lux celitꝰ emiſſa
reſplenduit non jam qud rerte debe
ret Facere ſed quid pꝛaue Feciſſet audi
Ut⸗ Nam eum pꝛoſtratus rcquireret

S

—

oſne
mom/
tere⸗
are⸗
§ vir⸗/
p
ſans.
en tra
es ſ⸗
tautt
lcct
ruch⸗
jren
a⸗
be
ccz
fetto
Ng
niſla
debe

dicens⸗Nuis es domine? Protinus

reſpondet Ego ſum zheſus nazarenꝰ
quem tu perſequeris · Et eũ repẽte lͤ⸗

iunn geret · Dne quid me iuubes Facereę

ciuitatẽ: æ ibi tibi dicer̃ ꝗd te opoꝛ⸗

teat facere: Ecce de celo dñs loquẽs
ꝓſecutoris ſui Facta coꝛripuit: nec tñᷣ
illico que eſſent facienda monſtrauit.

Eece elatõm s ſue Fabrica iam cõcoꝛru⸗
erat & poſt ruinã ſuam humilis edifi⸗
cari requirebat:æ cuz ſupbia deſtrui
tur/edif̃icatõms tñ verba retinen᷑:
vt viðliez perſecutoꝛ immanis diu de⸗

ſtrnetꝰ iaceret æ tanto poſt in bonis

lolidius ſurgeret quãto pruis fundi⸗

tus euerſus a p̃ᷣſtino erroꝛe cecidiſſet·
Mui ergo nulla adhuc agere bona ce⸗
perunt a rigiditate antea ſue pꝛauita

tis/ coꝛreptõnis manu euertendi ſunt

vt ad ſtatum poſtmodum recte opera

tõnis erigantᷣ· qꝛ æ idcirco altũ flue
lignum ſueccidimus: vt hoe in edifieij

tegmme ſableuemus. Oed tamen nõ

rep ente in fabrica ponitur/ vt mmia⸗
pruis vitioſa euis viriditas exſiecetur
Cuiꝰ quo plꝰ in infumis humoꝛ exco⸗
qui᷑: eo ad ſumma ſolidius euaᷣ
contra ãmonẽdi ſunt qui inchoata bo/
na minime conſũmãt· vt cauta circum⸗
ſectione eõſiderẽt quia dum ꝓpoſta
non pꝓfitiũt · etiã que fuerãt cepta co⸗
aellunt . Si em qð vider gerẽdũu ſolli

eita mteẽcõne non creſcit: etiã q& fue

rat bene geſtum deerelcit · In quip-
pe mundo humana amma qſ moꝛe na

uis contra ictum flummnis con ſeendé

tis vno in loco nequaqʒ permittitur⸗
quia ad ima labitur: niſ ad ſumma co-
netur, Si ergo inchoata bona Foꝛtis
opantis manus ad perfestionem n
ſubleuatipſa operandi remiſſio cõtra
boc quod operatuz eſt pugnat. NHie
eſt emm quod per ſalomonem dieitur
TLꝛui moliis diſſolutus in opere ſuo
Fuerit Frater eſt ſua opa diſſipãtis qꝛ
videlicz que cepta bona diſtriste non
exequit᷑ diſolutõe nogligentie manũ

conf
noon
NW

inin⸗

.

co⸗

ado/
cum⸗
oſt
ti eo
loolli⸗
8fus
ap
en.
gr⸗
NN
fomms
en
toͤtra
Hie
ater
efo
tis
eN
mm

ℳℳ%

uentis imita? Hinc ſardis eccle-

deltr
ſſe ab angelo dici᷑. Eſto vigilans a&

confirma cetera que moritura erant-
non enim inueni opera tua plena co⸗
ram deo meo · Nuia igit coꝛam deo

plena eius opera muenta non fuerãt

moritura veliqua etiam que erant ge⸗
ſta pꝛedieabat · Si enm quod moꝛtu

um in nobis eſt ad vitam non accen⸗
Ditur: hoc etiam extinguit ꝙ quaſñ ad
Hue viuum tener · Kmmonendi flũt vt
Perpendant ꝙ tollerabilius elle po⸗
tuilſet recti via non arripere: qᷓz arre

pꝓta poſt tergum redire · Niſi enm re

tro reſpicerent: erga ceptum ſtudium
nullo toꝛpoꝛe langerent · Kudiant er
go quod ſeriptuz eſt · Melus erat eis
non cognolcere viam uiſtitie: qᷓʒ poſt
agnitionem retroꝛſum conuerti· Audi
ant quod ſeriptum oſt · Ytinam frigi

dus olles aut calidus: ſed quia tepi⸗

dus es & nec frigidus nec calidus
ipiam te euomere ex oꝛe meo ·

Calidus quiſpe eſt qui bona ſtudia et
arripit et conſummat · Prigid? vero
qui conſũmanda nec mchoat.a ſicut a
Frigoꝛe per tepoꝛẽ trãſitur ad caloꝛẽ
ita ad caloꝛem per tepoꝛem reditr ad
Frigus. Nuiſquis ergo amiſſo infideli
tatis Frigoꝛe viuit ſed nequaqᷓʒ tepo⸗
rxe ſu pato ey creſeit vt ferueat· ꝓculdu
bio caloꝛe deſperato dum noxio in te
poꝛe demoꝛat ſagit vt frigeſcat· S⸗
hſeut ante tepoꝛem frigus ſub ſpe eſt:
ita poſt frigus tepoꝛ m deſperatõne ·
Nui enim adhuc in peccatis eſt couer
ſionis fidutiaʒ non amittit · ¶ i vero
poſt conuerſionem tepuit a ſpem que
elle potuit: de peccatoꝛe ſubtraxit·
Aut calidus ergo quiſq; aut frigidus
elle querat ne tepidus euomatur vt vi
deliez aut nec dum conuerſus adhue
de ſe conuerlionis ſpem pꝛebeat⸗ aut
iam conuerſus virtutibus inardeſcat
ne euomatur tepidus qui a caloꝛe qu?
pꝛopoſuit toꝛpoꝛe ad noyuim frigis
das redit⸗

ð aliter ammonendi ſunt qui ma-
l occulte agunt: q bona publice.
atq; aliter qui bona ꝗq Fatiut abſes
dut ettn ꝗqbuſdã Factis publice ma

la de le oꝑmari ꝓmitũt (Caß

iter ãmonẽdi ſũt qui mala occul
te agũt bona pubhice: atq; ali
ter qui bona que facumt abſcondunt
ettn quibuſ daʒ Factis publice mala ð
ſe opmaripermittunt. Kmmonẽdi em̃

ſunt qui mala occulte agũta bona pu

blice ˖ vt perpendant humana iuditia
quanta velocitate euolant.diuma aũt
Inta immobilitate ꝓdurant·. Kmmo⸗
nẽdi ſũt vt mn fine rerum mentis ocu⸗
los figant ·quia æ humane laudis atter
ſtatio pꝛeterit a ſuperna ſentẽtia qᷓ ab⸗
ſcondita pen etrat að retributõ ez per⸗¾

petuam conualeſcit Dum igitur occull
ta mala ſua duimis iuditijs: recta aũt:
ſua hũanis oculis anponũt: m m teſte
ẽ bonũ qð publice faciũt nõ ſine et᷑
no teſte eſt: quod latenter delmquuũt·

Culpas ſtaq; ſuas oceultando ho mini⸗
bus virtutolq pandẽ do ℳ vn pumiri
debeãt abſeõdentes detegãt · vn re
munerari poterãt detegetes abſeon⸗
duũt · Nuos recte ſepulchra dealbata
ſpetioſa exteri? ̊ moꝛtuoꝛ oſſibʒ pleo
na veritas vocat. q;ꝛ vitioz mala mtꝰ?
eotegũt⸗ Humams vero oculis quoꝛu
dã demõſtratõne opum de ſolo foꝛas
iuiſtitie coloꝛe blã duin ᷣ· Kℳmmonendi
itaqʒ ſũt · ne q agũt recta deſpitiãt ſed
ea meriti melioris eredãt Walde nãq;
bona ſua diiudicãt · qꝛ de eoꝛ merce
de ſufficere fauoꝛes humanos purãt·
Cũ em ꝓ recto ope laus trãſitoria qri·
tur et᷑ na retributoòe res digna venũda
tur De quo videlicʒ ptõ ꝓceꝑto vitas
dicit. Amẽ dico vob receperut mer⸗
tedẽ ſuã · Ammonẽdi ſut vt cõſderẽt
qꝛ dũ pꝛauos ſe m oceultis exhibẽt: HB
tñ exr empla de ſe publice in bonis opi
bus pꝛebent: oſtendunt ſequenda que
Fuguint: clamant amãda que oderuͤt:
vuiunt poſtremo alijs ær hibi moriuntf

ſire
on⸗
e⸗
und
ori⸗
vens
eſe⸗
ſig
meret
ltit:
1q

lunt qui bona

publice de ſe mala opin ari Permittut⸗
ne eum ſemetipſos actõnis recte vir⸗
tute viuificãt in ſe: alios per exempluũ
pꝛaue eſtimatõms occidãt · ne min?
Pprane diligant . a eu ipſi ſalubꝛez
potũ vmi ſoꝛbeãt intẽtis in ſui confde
ratõne mẽtibz peſtikerũ venem pocu⸗
luʒ fũdant· Nimix in vno ꝓximoz
vitã minus adiuuãt: in altero multum
Srauãt · dũ ſtudẽt recta occulte age
xe · c quibuſdã factis ad exẽplũ de ſe
pꝛaua ſemmnare MNuuſquis em laudis coõ

rupiſcẽtiã calcare iã ſufficit: ediricatio⸗

occultat· a q̃ſi iactato ſemme ermi⸗

nãdi radices ſoͤtrahit q̊ op? qdð imitaà H
dum eſt nõ oñdit · Dine nanq; in euz⸗

gelio veritas dicit Die luceat lux vra
coꝛã hoſbzʒ vt videãt opa vr̃a bo naæ
glorificẽt pr̃eʒ vrʒ ꝗᷓ ĩ celis ẽ. Wbi illa

c; m̃a ꝓmit᷑ que lõge alið peepilſſe vi

der dieẽs Kttendite ne uiſtitiã veltra

paciatis coꝛaz Hominibz vtvideamim
ab eis Quid eſt igit e opurm & ita
faciendũ eſt ne uideat ettñ vt debeat
videri peipit᷑ miſi ꝙ ea q agimꝰ oc
txultãda ſũt ne laudem etn oſtẽdẽda
fũt vt laudẽ celeſtis pr̃is augeamus
AMꝛã cũ vos iuſtitiã coꝛã hoĩbʒ dũs fa
cere ꝓhiberz:illico adiũxit. vt videa

mĩ ab eis: æ cũ rurſus vidẽda ab hoĩ

bʒ bona o pa vr̃a pciperz tin⸗ ſub
didit vt glorificet pr̃ez vrm q m rek
eſt. Mualit igit᷑ vidẽda eſſet vx qliter
nõ vidẽda ex Hĩazd fine mõſtrauit:⸗ q⸗
ting opantis mẽs opꝰ ſuũ æ ꝗꝓpr ſe vi⸗
ri nõ ꝗreret⸗ettn ̊ ꝓpt᷑ celeſtis pr̃is
gloriã nõ celaret · vñ fit plerũq; vt bo
nũ opꝰ a in occulto ſit cũ ſit publice⸗
t rurſus in publico cum agit᷑ occulte
NMui em in publico bono ope nõ ſuã h̊
fupm pr̃is gloriã q̃rit qð fecit abſeõ⸗
dit: qꝛ illũ ſolũ teſtem Habuut cuu pla⸗
gere curauit⸗ Et qui in ſecreto ſuo bo
no ope Sðpꝛehẽdi ae laudari ocupiſcit
null?Foꝛtalle vidit qð exlibuit enn

tes
cet

coꝛam hoĩbʒ fecit:q; tot teſtes ĩ bo
no ope ſecũ duxit thumanos laus

in coꝛde requuſiuit· Cũ vero pꝛaua eſti⸗
matio inquan tũ ſine peccato valet ab
intuẽtiũ mente nõ tergitcũtis mala
eredẽtibz per exẽplũ culpa ꝗꝓpinatur:
vnde & plerunq; cõtingit vt ꝗ negli⸗
gent᷑ de ſe mala opmari ꝓmittũt/ per
ſemetipſos ꝗᷣdẽ nulla miq;ᷓ fatiũt: ̊ tñ
per eos ꝗq̊ ſe imitati fuerint multiplici⸗
us delmquuũt · Nic eſt ꝙ apoſtolꝰ ima
da quedã ſine pollutõe omedẽtibz: B
ĩperfeetis temptatõnis ſeandalũ ſua
hac cõmeſſatõne mouẽtibz dieit. vide⸗
te ne foꝛte hec licentia vra offẽdiculũ
Fiat ifirmis: æ rurſu. Et peribit ĩfir
