tge⸗ cõtra aliena vitia emulatoꝛ ondit: ꝗ
bli⸗ ſua ſũt eyequa.ne trã quillitateʒ iudi
Netuum eij aut latẽs muidia maculet: aut pꝛe⸗
veſt⸗ eeps ira ꝓturbet · ̊ dum cõſideratur
togt terroꝛ ei? qui ſuper omĩa ꝓſidet / vide
en licet iudicis mtimi: nõ ſine magno re
ſicd gant᷑ timoꝛe ſubietti · Nui nimirũ ti⸗
t moꝛ dũ mentẽ rectorxis Humiliat pur
a⸗ gat/ne hanc aut pꝛeſ ũptio ſpuũs leuet
qaus aut carms delectatio imnquinet/ aut
con⸗ per terrenarum rerum cupidinem:

5

ont

. . L 5

“

nuntiet· vt grex qui paſtoris vocem
moꝛeſq; ſequitur.per exempla meluis

ĩpoꝛtumitas pollute cogitatõis obſen

ret·Nus tamẽ nõ pulſare rectoris ami

muz nequeũt/ſed Feſtinare neceſſe eſt
vt vopugnatõ ne vincantur:ne vitum
quod per ſuggeſtionem temptat⸗mol
litie delettatomis ſubigat cunq; hee
ab animo tarde repellit mucrone con
ſenſus occidat.

VIt rectoꝛ ſit ſemper operatõne
pꝛecipuus. ¶Cap · xuj·

It rectoꝛ operatione pꝛecipu?
vite viam ſubditis viuendo de⸗

qᷓzʒ per verba gradiatur. Nu enim lo

ci ſui neceſſitate exigi᷑ ſumma dicere
Hoc eadem neceſſitate compellitur ſũ

ma monſtrare · Alla nanq; vox libenti
us auditoꝛum coꝛ penetrat· quã dicẽ

tis vita omendat: qꝛ quod loquendo
impat oſtendendo aduuat vt Ffiat
Hinc etenim per pꝛophetam dicitur.

4
W
—

tee
tet
ti
pꝛ
cke
toꝛ
toꝛe
litet
6
ſpe
vo⸗

blei

eſt up mõtem excellu⸗ aſcende tu ꝗ euã⸗
uum gelizas Iyon. vt uidelicz ꝗᷓ celeſti pꝛe⸗
nol dicatõne vti ima iã terrenoz opezt
glerens, in verũ culmine ſtare uideat.
con tãtoqʒ Faciliꝰ ſubditos ad melioꝛa p⸗
trahat·quãto per uite meritũ de Er
mniss clamat. Linc diuina lege armu ſa
ne cerdos in ſacrifitiũ & dextrũ accipit
ſeperatũ ·: vt nõ ſolũ ſit ei? operatio
vtilis: ſed etiã ſingularis: nec int᷑ ma⸗
ſag los tantũmõ que ret᷑ta ſũt fatiat· ſed
de⸗ bene ch operãtes ſõditos. ſieut hono
cen⸗ re oꝛdmis ſupat:ita etià moꝛx virtu⸗
lus te trãſeendat · Qui in eſu q pectuſculu
* rũ armo tribuit: vt qð de ſacrifitto
en⸗· peecipit ſumere . hoc de ſemetipſo au
trſi tori diſeat immolare. vt nõ ſolũ pec⸗
venti⸗ toꝛe que recta ſũt cogitet · ſed ſpecta
dies toꝛes ſuos ad ſublimia armo operisã
ndo uitet · Mulla pꝛeſentis vite appetatnl
. la pertimeſeat · blandimẽta mundi re
inr⸗ ſpectu intimi terroꝛęs deſpitiat ter⸗
am⸗ roꝛes autem conſiderato mte rne dul
cedmis blandimento contempnat⸗

1—

Inde ſuperne quoq; vocis imperio·
in vtroq; humero Gacerdos reuelami
ne ſuphumeralis aſtringit · vt contra
aduerſa ac ꝓſpera virtutũ ſemꝓ oꝛna
mẽto munia? · quatinꝰ iuxta pauli vo
c eʒ per arma iuſtinie a dextris ſim ſtril
radiens ⸗cü ad lola que anteriora
ſunt niti: in nullo delectatõnis infi⸗
me latere flecta᷑. Nõ hũe ꝓſpera ele
uẽt: nec aduerſa peaurbese 23 blãda
vſq; ad voluptatẽ demuleeãt · nõ aſpe
rxa ad deſperatõez premãt · vt dũ nul
lis palſonibʒ intẽtõem mẽtis humili
at/quanta in vtroq; humero ſuperhu
meralis pulehritudme teygat oſten⸗
dat Uð recte etiã ſuphumerale ex au
ro⸗iaci ĩeto · purpura biſtincto ceocco
toꝛtabiſſo Ffieri precipit vt qᷓnta ſa
terdos elareſeere vtutũ diuerſitate deo
beat demõſtrer · In lacerdotis ape
habitu an oĩa auʒx rulget/ vt in eo in
tolleetꝰ ſapĩe pᷣncipalit᷑ emieet · Cui ia
einetꝰ qui aeres colore reſplendet ad
ungit⸗ vt P om̃e qð itelliget do pens 5.

4

9.
mi/
teg
m

ra

rum mens pᷣncipalif᷑ in ſũmis exrig

.
trat nõ ad fauotes infimos h̊ ad amo
rez celeſtiũ ſurgat nedu ſuis meaut?
laudibʒ capit ipſo etiã veritatis inted

lectu vacuetur· Auro q; atq; iacincto

purpura ꝓmiſcet· vt videlicet ſacer⸗

dotale cor cũ ſũma que predicat ſpe⸗
rat in ſemetipſo etiã ſuggeſtiones vi

tioꝝ vreprimat · ciſqʒvelut ex regia po .

teſtate cõtradicat · quatin? nobilitatẽ
ſẽper intime regeneratõnis aſpitiat·
celeſtis regm ſbi habitaculũ mori⸗
bus defendat ; De hac quippe nobili
tate ſpirit? per petrü dicttux Wos ai⸗
tẽ genus elettu: regale ſacerdotium ·
De hac quippe poteſtate qua vitia ſu⸗
bicimꝰ? Johannis voce vo boꝛamur⸗
qui ait:· ¶uotquot autem recep erunt
cum: dedit eis poteſtatem Ffilios dei

fieri · ( NHane dignitatem Foꝛtitudi⸗

nis Pflalmiſta conliderat dicens Mi
chi autem mims honorificati ſunt a⸗
mici tui deus: mmis cõf ortatus ẽ pᷣn
cipatus eoꝛum: quia mimirum ſanto

eriã cũ eyteriꝰ? perpceti abieeta cernun- io
tur. Auro auteʒ iacincto ac purpure lete
biſtinétus coctus adiugit: vt ante in “”
timi uidicis oculos oĩa virtutũ bona pve
ey carirate decoꝛen᷑. æ cũcta qᷓ corãa “
hoĩbʒ rutilãt: hec in eõſpectu occulti Dũ
arbitri/ flãma intimi amoris accẽdat
Mue ſeʒ caxitas· que dñi ſimul ac ꝓxi
muz diligit · quaſi ex duplici tinetura
Fulgeſeit. Mui igi ſie ad auctoris pe
tiẽ anhelat: vt ꝓximoz curã negligat ððJR
vel ſie ꝓximoꝛv curã exequit᷑: vt a di⸗ adi
umo amoꝛe toꝛpeſcat. qꝛ vnũ hoꝛum .
quodlibet negligit: m ſuphumeral or “”
namẽto habere coctu biſtinotũ neleit nan
Sed rum mens ad pꝛecepta carita⸗ ſbo
tis ten ditur: reſtat pꝛoculdubio vt ꝓ usp
abſtinentiam caro maceretur · Inde d,
& biſtinto cocco toꝛtabiſſus adiun⸗ I
gitur ·. De terra etemm billus mten ſene
ti petie oritur · Et quid per biſſum ;
mii candens deroꝛe munditie coꝛpo⸗ er
ralis caſtitas deſignaᷣ· Nui videlicet
certa puleſtudĩe ſuphuerałinnectit᷑ᷣ-

Mlis in verbo

q tune caſtimonia ad perfetum mun
ditie candoꝛem ducit eu per abſtinẽ⸗

tiã caro fatigat⸗ Cunq; inf virtutes
ceteras etiam affliete carms meritum

ꝓficit: quaſi m diuerſa ſuperh nmerak
petie byſſus toꝛta cande ſeit ⸗
t ſit rectoꝛ diſcret? m ſilentio v

t rectoꝛ dileret) in ſlen tio: „ 6
lis in verbo: ne aut tacenda pꝛo

ſicut incauta locutio in erroꝛẽ ꝓtrahit

ita in diſeretum ſilentiũ hos qui erudi
ri poterant in erroꝛe derelin quit· Se

pe nanq; retoꝛes improuidi huma⸗
nam amittere gratiam Foꝛmidantes:
loqui libere reta pertimeſeunt· iux
ta veritatis vocem: ne quaq̃ʒ iam gre
gis cuſtodie paſtorum ſtudio: ̊ mer
cõnariorum vicee deſeruiunt · quta ve⸗
niente lupo Fu giunt: dum ſe ſub ſilen
tio abſeondunt · ¶ Ninc nanq; eos

per prophetaʒ dommꝰ? ĩcrepat dieẽs

Canes mutin non valentes latrare Hĩe

ey aduerſo · neq; oppoſuiſtis vos murũ

pꝛo domo iſſahel: vt ſtaretis in Plio
m die dommi. Ex aduerſo quippe aſeẽ⸗/

dere eſt · pꝛo defeſione gregis voce
libera huuz mudi poteſtatibz contra

ire Et in die dñ ĩ plio ſtare eſt pꝛauis

decertãtibʒ ex iuſtitie amoꝛe reſiſtere:
Paſtorie em recta timuille dicere 48
eſt aluid qᷓz tacẽdo terga pbuiſſe Nui
mmirũ ſi pꝛo grege ſe obicit muzx ꝓ
domo iſdahel Hoſtibz opponit · Hmc

rurſuz delmqaeti populo dietk· Pꝛo

phete tui uuderunt tibi falſa æ ſtulta:
nec apperiebãt ini quitatzẽ tuã vt te ad
ponitentiam ꝓuocarent; Prophete

quippe ĩ ſacro eloquio: nonnunq̃ʒ doe
toꝛes vocantur· MNui dum fugitiua p

ſentia eſſe iudicant. que ſunt ventura

manifeſtant Nuos dumus ſermo Ffal-
ſa uidere redarguit. quia dum coꝛripe
re culpas metuũt in caſſum delmquen

tibus peomißſa ſecuritate blandumnt

rurſũ queri᷑ dicens⸗ Mõ aſeendiſtis

Fis ”
eu qui iniquitatẽ peerãtil nequaq aperi-
ſ unt· qui ab merepatoms voce cotice⸗

i- ſeunt.· Clauis ae apertõms elt hmo
coꝛreptõnis:qꝛ merepãdo culpã dete

00 ——— 9 5 „—
DRüü git: quã ſepe neſcit ipſe etiã ꝗ̊ perpe⸗
uis trauit ˖ Dine paulꝰ ait: vt potẽs ſit eᷣ
ne⸗ exhoꝛtari in do᷑trina ſana: a eos qui

d Sewient dedatriere inc P wal
chiã dici᷑ Labia ſacerdotis cuſtodiũt

kihu ſeientiã: legẽ requirẽt ex oꝛe ciꝰ:qa
e angelꝰ? dñi eyercituũ eſt · Nine ꝓ vᷣſaiã
ne dus ãmonet dieens · Clama ne celles:
“ Reut tuba exalta vocẽ tuã · Pꝛeconis
ulta: quippe offitiũ ſuſcipit quiſquis ad ſa⸗
teed cerdotiũ accedit: vt ante aduẽtũ iudi
ghete cis ꝗᷓ terribilit᷑ ſequit a ipſe ſeʒ clamã
idet, do gradiat Sacerdos ergo hi pdiea
tunp tõnis eſt neſeiꝰ: qᷓʒ eclamoris vocẽ da
ntura turus eſt pꝛeco mutus: Nince eſt enm
of⸗· y ſuper paſtoꝛes primos in ligna⸗
ntipe⸗ rum ſpetie ſpiritus ſantus incedit
nquen quia mmirum quos repleuerit de ſe
dum pꝛotinus loquentes facit · ¶ Hine

moyſli pꝛecipitur· vt tabernaculum

eũ foꝛtalſe ſapiẽs uiri ðſirat vĩtat

“ cer 68 En 4 ediss ki en nabalis= am

at⸗vt videlieʒ voces ꝓdicatõis ha

R

beat: ne ſupni alpectoris inditiũ ex ſi

lentio offẽdat· Vcriptũ ꝗe eſt·Au⸗
diat ſonit? qn ingredit egreditur

ſãetuariũ ĩn cõſpettu dñi et no moria

diẽs morit᷑: ̊ de eo ſonitꝰ? nõ audit᷑

qꝛ irã cõtra ſe occulti iudicis exigit ſᷣ

hßine pdicatõnis ſomtu incedit · Kpte
auũt tintinabula veſtimẽtis illi9 deſcri

bunt᷑ inſerta: veſtimẽta etem̃ ſacerdo
tis quid aliud q̃zʒ rerta oꝓa debem us
aceipere Propꝑ ſtite qui ait

Gacerdotes tui ĩduãt uſtitia⸗ veſti⸗

mẽtis itaq; illiꝰ tintinnabula ĩherẽt vt

vite viã cũ lingue ſonitu:ipſa q;ᷓ opa ſa
cerdotis clament. Sed eum rectoꝛ ſe
ad loquendum pꝛeparet· ſub quanto
cautele ſtudio loquatur attendat· ne
ſi moꝛdinate ad loquẽdũ rapierro
ris vulnere audiẽtuũ coꝛda Feriãt᷑· Et

tape
e
nace
verb
au!
Ae
und
pete
ſobrt

at

Mt/
mult
nro
fden
mer
tus,
byen

pae
ſter

ilt

torle
anto

ne
cere

cõpagẽ inſipient᷑ ableidat Dine nan
q; veritas dicit. Nabete ſal in vob:
pacem habete mt vos Per ſal qwpe⸗
ver bi ſapion tia dengnat Nui igit lo
qui ſapienter niti magnopere metu
at:ne euis eloꝗo audiẽtuim vmitas cõ
Fundat Emc paul ait. Mõ plus ſa
pere qᷓʒ opoꝛtet ſapere · ſed ſacie ad

ſobrietatẽ; Die in ſacerdotis veſte iu⸗

xyta duimã voeẽ tintinabuł malapuni
ca cõtungũtur · NMud emm P! malapii
mca mũñ fidei vmtas delgna: Naã HE
rut in malopunico vna exteri? eoꝛtice
multa mteriꝰ? grana vniunt ſie mna
meros ſanete eccleſie populos vnitas
Fidei contegit quos mtus duuerſitas
meritoꝛn tenet · Ne igit rectoꝛ ĩcau⸗
tus ad loquendum ꝓruat / hoc qð iaʒ
pꝛemiſimꝰ · per ſemetipſam diſeipulis
veritas clamat· Habete ſal in vobis
Rt ꝓacem habete inter vos · ac ſi figu⸗
rate per habitum ſacerdotis dicat
Albume tintinabulis umngi⸗
te: vt per omne quod dicitis ½

ꝓuida mentevnitatem fidei calulta ne5 5,.
ſeruatõe teneatis E rouidẽdü quoq; ẽ
ſollieita mtẽtõne rectoribz · vt ab eis
non ſolũ pꝛaua nullo modo · ſed ne xre
tcta quidẽ nimie inoꝛdmate ꝓferan
tulir: quia ſepe dietozv virtus perdit
cũ apud coꝛda audientiuuʒ loquacitas
incauta ĩpoꝛtumtate leuigaa aue⸗

toꝛem ſuum hec eaðẽ loquacitas . inaui⸗ 13

nat · que ſeruire auditoribʒ ad vſuʒ ¾

fectus ignoꝛat · Vnde bene per mop⸗

ſen diei · Wir qui fluxuʒ ſemmis pati
tur immund? erit · in mente ꝗgppe au⸗
dientium ſemen ſecuture cogitatõnis
eſt audðite qualitas locutõm s quia dũ
per aurẽ ſermo coneipit cogitatio in
mente generaᷣ · Vnde ab hui? mů
i Lapientibz pꝛedicatoꝛ egregi?ſemi
verbiꝰ eſt vocatꝰ· QNui ergo fluxum ſe
minis ſuſtinet immũdus alſſeri᷑· quia
multiloquio ſubdit?:ex eo ſe inquinat/
quod ſi oꝛdinate pꝛom erat pꝛolem re
te cogitatõms edere in aud ien tuum
coꝛde potuilſet · Dumq;ʒ ĩ incautus per

d
lap
die

de
verb
Win
h
A

*

eeu
nun
A

hit

loch tn anen der e

eee amoneret adiunxit
dicens. teſtificoꝛ coꝛã deo x po iſu

ꝗ uidicatur eſt viuos & moꝛtuos e

aduentũ ipſius regnũ eius pꝛedica
verbi iſta opoꝛtune impoꝛtune:dittu⸗
x2 imp oꝛtune ꝓpmiſt opoꝛtune· qꝛ ſez
apud auditoris mentẽé: ipſa ſua Itita⸗
te ſe deſtruit⸗ ſi habere ſinportimitas

postirntats neſeit.

Ve ſit veetor ſingulis cspallione
4 Tim pedstis oteplatoe⸗ Ca⸗x vi

ge reckoꝛ ſingulis in opalſone

— ꝓPxim.· ſit Peuctis otoplatõe ſu⸗
ſpenliis: æ vt ꝓ pietatis viſeera in ſe ĩ
Firmitateʒ ceterorum tranſfferat/ P
ſpeculatõnis altitudmez · ſemetiplů q;
muiſibilia appetendotraſcen dat ne aur
alta petens proyimorum infirma de
Ppitiat Laut in um tal bus Pximo⸗

tongruens appetere alta derelin a .

Hine eſt nanq; ꝙ paula in paradiſum
ducit eeliq; ſecreta tere rimat· Et

tamẽ illã m inumibiliũ cõtẽplatõne ſu
Pẽſã ad cubile earnaliuz mentis atiem
reuocat:atq; in occultis ſuis qliter de

beãt cõuerſari diſpẽlat dieẽs· Prop

ter Foꝛnieatõnes auũt vnuſquiſq; ſuam
vxoꝛem habeat: a vna queq; ſuũ virũ
hHabeat: vxori vir debitü reddat: li⸗
milit᷑ & vyoꝛ viro: paulo poſt· Mo⸗-

lite fraudari muicẽ: mſi Foꝛte ad tẽpꝰ

vt vacetis õom: iterũ üũ reuertimmmi

inidipſuũ· Ecee iam eèleſtibʒ ſeeretis in

ſeriᷣettn per cõdeſeẽtõis viſeera car
naliũ cubile pſerutat. Et quẽ ſubleua
t adinuiſibſſtia erigit: hunce miſerat?

ad ſecreta mkirmãtiũ oculũ coꝛdis fle
ſtit · Celum contemplatõ ne tranſeen⸗

dit:nec tñ ſtratũ carnalium ſollieitudi
ne deſerit quia compage caritatis ſũ
mis ſimul mrimis iunctus ĩ ſemet
ipſo virtute ſpiritus ad alta valenter
Kapſiutr. ℳ vietate m alizs equanimit

gu
ſim
Er

ſu⸗

em
RNeßn
rop
lam
Viri

He⸗
dtip
mmi
tisin⸗
acar/
bleua
rate
is le
ſſeen⸗
itudi
s ſa/
ſemet
enter
memt

ath!

infirmat. Hine etem dicit· Nuis ffir-
mat: ego nõ mfirmoꝛ? Ilus ſec da

liſa ego non vroꝛ? Linc rurſus
ait: Natctꝰ ſũ iudeis tanq̃ʒ iud eus S

uidelicʒz eyhibebat no amittedo fidez
ſed ondendo pietatẽ: vt in ſe pſonaʒ
infideliũ trãſfigurãs: ex ſemetipſo di⸗
leeret: qualit᷑ alis miſereri de buiſlet
tin? hoc illis ĩpenderet qð ſibi iple ſi
ita ellet ĩpendi recte voluillet. E 3 c te

rum dici Suie mente excedim? deo
ſiue ſobꝛij ſumꝰnob:q; a ſemetipſũ no
uerat teplãdo trãſcendere: eudez
ſe auditoribz odeſeendẽdo tempare ·
HNinc iacob dommo deluper mitente
vncto doꝛſum lapide alcẽdentes ac
deſeedẽtes angelos udet qꝛ ſez pꝛe⸗
dicatoꝛes recti non ſlolum ſurſum ſan⸗
rxtum caput eccleſie iudelcet dominuz
contemplando appetunt ſed deoꝛlum
quoq; ad membꝛa illius miſerando
deſcendunt ˖ Hinc moyſes erebꝛo ta⸗

bernaculum intrat exit · aut int?
in contemplatione rapitur?⸗ Foris

In firmãtiuz negotijs vrger⸗IJntus
dei archana oſderat: Foris onera car
naliũ poꝛtat· Nui de rebus q dubis
ſemper ad tabernaculũ recurrit: coꝛã
teſtamẽti archidim conſulit: exemplũ
pꝛoculdubio rertoribz pꝛebẽs. vt cũ
Foris ambigũut d diſponãt: ad mẽtẽ
fſper quaſi ad tabernaculũ redeant. æ
velut coꝛã teſtamẽti arc hidinm cõſulãt
ſi de his in quibʒ dubitat · apud ſe⸗

.

metiplo s intꝰ ſacri elo qu paginas re
quirant · Ninc ipſa veritas per ſuſcep
tionẽ no bis noſtre humamtatis oſten
lfam/m monte or᷑oni inheret miracula
in vrbibus exercet imitatõis videliez
viam bonis revtoribus ſternens vt ſi
iam ſũma contemplando appetunt ne
celſitatibus tamen infirmantium cõ
patiendo miſceantur: quia tunc ad
alta caritatis mirabiliter ſurgit cum
ad ima pꝛoximoꝛum ſe miſericoꝛditer
attrahit · Et quod benigne de⸗
ſcendit ad infima valenter recurrit
ad ſumma⸗ (Tales autem ſeſe qui

6 „ E 4 4

lus
car⸗
s
don
li
tcul
W
udle⸗

as te

uſcep⸗/
oſten⸗
cula
deez
gevt 4

unt ne⸗

im co/
e ad
diter
j2 de⸗
eturtit
ſe u

pꝛelunt exhibeãt· ꝗbz ſubieoti occulta

ſen pdere nõ erubeſeãt · vt eũ tẽpta
touzʒ Fluct9 puuli tolerãt/ad paſtoris

mentẽ quaſi ad matris ſfinũ recurrãr
Et Hoc ꝗqð ſe in quinari pulſatis culpe
loꝛdibz puident: exhoꝛtatõis eiꝰ? ſola⸗

tio ac lacrimis oꝛatonis lauet. In et
ante Foꝛes tẽpli ad abluendas ingre
dientiu man?: mare eneũ ideſt luterez
duodecim boues poꝛtant⸗Nui qdem

kacie exteriꝰ? emmẽt: ſed ex poſteriori ⸗·

bus latent· Niuud nanq; ꝓ duodecĩ bo⸗

ues miſi vniuerſus paſtozp ordo ſigna-
tur· de quibz paulo diſcereto lex dicit

Nõ obturabis os bouis triturãtis
Nuoꝛũquidẽ nos aperta opera cerm/

mus ſed apud diſtrictum udieem: qᷓ

illos poſterius maneãt in occulta retri
butõe neſeimꝰ· Nui tamen cum con⸗

deſeentioms ſue pacientiaz diluendis
ꝓximoꝛum confeſſionibus pꝛeparant⸗

velut ante Foꝛes templi luterem poꝛ⸗
tant : vt quiquis intrare etermtatis
iannam nititur; tẽptatõnes ſuas mẽti

paſtoris indicet: æ quaſ in boum lute
vẽ cogitatonis vel opis manꝰ? lauet.
Et fit plerũq; vt dũ retoris animus
aliena tẽptamẽta cõdeſeẽdẽdo cogno-

ſeit: auditis etiã tẽptatõibz iĩpſe pulſe⸗

tur: qꝛ hec eadẽ per quã populi mul/
titudo dilui᷑ a qua ꝓculdubio luteris

in quma᷑᷑/⸗ MNaã dũ ſoꝛdes diluẽtiũ ſu⸗

leipit: qualſi ſue mũditie ſerenitatẽ per

dit⸗Sz Hee nequaqᷓʒ paſtori timenda

ſunt:quia deo ſubtiliter cuncta penſä

teæ tan to Faciliꝰ a ſua eripit᷑. quãto mi
lericoꝛdid ex aliena toptatõe fatigat.

Vt ſit rocko⸗ bene agstibz p a⸗
militatem ſotuis contra delinquen
tuum vitia per zelum tullitie erert?
c((Cap: xvili-
At rectoꝛ bene agentibz p Hu⸗
militatẽ ſotuis contra delmquen

tiuum vitia per zeluz iuſtitie erectus.

vt bonis in nullo ſe pꝛeferat: cd

pꝛauoꝛum culpa exigit · poteſtatem
ꝛotin? ſui prioꝛatus agnoeat: äjtins

. & Pz⸗
uerſos iura vetitudĩs non eyercere
Foꝛmidet · Nã ſieut in libris moꝛalibʒ

et honoꝛe ſubpꝛeſſo equalem ſe ſubdi⸗
tis bene viuẽtibz deputet/ er

dixiſle me memmi liquet ꝙ omes hoi/
nes natura equales genuit: variãte
meritoz oꝛdme. alios alijs culpa pꝰ?

pomit · Apla autẽ diuerſitas que accel⸗

ſit ex uitio/diuino iuditio diſpenſatur
vt quia oĩs hHomo eq;ᷓ ſare non valet⸗
alter regat ab altero⸗ Inde cuntti
qui pꝛeſunt: non in ſe poteſtatem de⸗

bent oꝛdiis: ſed equalitatem penſare
condittõnis · Nee pꝛeelle ſe homini⸗
bus gaudeãt: ſed pꝛodelle · Antiqui
etemm patres noſtri: non reges ho⸗

minum:ſed paſtoꝛes pecoꝛũ fuiſſꝛ me
moꝛan?ᷣ᷑. Et cum dommus noe filijſq;

terroꝛ veſter el tremoꝛ: ſit ſuper cun⸗
ſta animalia terre · Nuorum uidelicet
terroꝛ ae tremoꝛ: quia elle ſuper ani⸗
malia terre pꝛecipit᷑ ꝓFecto ſ hoĩes

R

ei? dieeret · Creſeite a multiplicamimi
c replete terram: ꝓtinꝰ adiunxit · Et

elle ꝓhibetur Nomo qpe ammalibzg
bꝛutis. nõ autez hoĩbz ceteris natura
ꝓrelatus eſt. æ& idcirco ei dici⸗ vt ab
alalibus & nõ ab Hhomme timeat qꝛ
eõtra naturã ſuperbire eſt: ab eqᷓli vel
le timeri· Etth necelſle vt rertoꝛes a TöG½
ditis timeãtur qn ab eis dni minime
cimeri dephendut⸗ vt humana ſaltem
Foꝛmidine peccare metuãt qui diuma
iuditia non foꝛmidãt· Neqqᷓʒ nãq; p
poſiti ex hoc qᷓſto timoꝛe ſupbiunt: 1
quo nõ ſuã gloriã: ſed ſubditoꝛ⁊ iuſti
tiã querũt In eo em qð metũ ſibi a p
uerſe viuẽtibz exigut: qſi nõ homĩb⸗
ſed animalibz dommãt᷑ qꝛ uidelieʒ ex
qᷓ ꝓte beſtiales ſunt ſubditi:ex ea de⸗
bent etiam Foꝛmidimi iaceri ſubſtrati⸗
Ded plerunq; rectoꝛ eoipſo quo cete
ris pꝛeeminet⸗elatõne cogitatõis in⸗
tumelſcit:æ dũ ad vſum cunta ſubia⸗
cent: dum ad votum velociter iula co
plentur. dum omnes ſubditi ſi qua be
ne geſta ſunt laudibus efferunt· ma⸗
le autem geſtis nulla autoritate otra

bz
ra
ab
iva/
me
dem
ur:

jap
ſibe⸗
e
ade⸗
t
tete
gin⸗
bia⸗
ſaco

labe/

eſtrd

die unt: duz plerunq; laudant etiã aaadd

repꝛobare debuerzt ſeduvtg ab his
que in fra ſuppetũt: ſuper ſe animꝰ tolli
tuv dũ Foꝛas in ĩmenſo Fauoꝛe cir
cũ dat intꝰ veritate vacuatᷣ atq; obli

t ſui in novtes ſe ſpargit alienas. ta⸗

lemq; le eredit qualẽ ſe Foris audit· ñn
qualẽ intus diſcernere debuit · Dubie

tos deſpicit · eolq; equales libi natu⸗ H

re oꝛdine non agnoſcit· æ quos ſorte
Poteſtatis excellerit.tranſcẽdiſſe ſe eiit
az vite meritis eredit · Cuctis ſe exiſti-
mat amplius ſapere: quibus ſe videt
ampliꝰ polle · An quodã ſe quippe coõ
ſtituit culmine apud ſemetipſũ qui eqᷣᷓ
eeteris nature conditione conſtringi
tur: ey quo reſpicere ceteros dedig⸗
natur · Gie vſq; ad eius himilitudi⸗
nem ducitur De quo ſeriptum eſt om
ne ſublime vidit · Et ipſe eſt rey ſuper
vniuerſos Ffilios ſuperbie · Nu ſingu⸗
lare eulmen appetens æ ſotialem vitã
ãgeloʒ deſpitiẽs · ait Monã ſedẽ meã
m & ero hmilis altikimo:

*

Miro ergo iuditio intus Foueaz deie
tioms ĩuemt dũ Fforis ſe in culmme

voteſtatis extollit· Apoſtate qpe an

gelo ſimilis efficit· dũ homo homibꝰ?

Ale ſimilis dedignat. Sic ſaul p? hu

militatis meritũ: in tumoꝛeʒ ſuper bie

rulmme poteſtatis exereuit · Der hu⸗

repꝛobatꝰ? dommo atteſtante qui ait᷑
Nõne cũ elles ꝓuulus in oculis tuis:

Waruulum ſe in ſuis prius oculis vi⸗
derat ſed Fultus temꝓali potentia iã

ſe puulum non uidebat Ceterorũ nan

q; com patõni ſe pꝛeferens· quia plꝰ

cũctis potat: magnũ ſe poĩbʒ eſtima

bat- Qairo aũt mo cũ apð ſe ꝓuulꝰ: a
pð di magn?Cũ vo apð ſe magnꝰ a
ꝓPparuit: apð dñz ꝓuulꝰ fuit Plerũq;
ergo dum ex Wiectorum affluentia a
nime inklatur: in luxum luperbie ipſo
potentie Faſtigio lenocinante coꝛrum
pitur · & Muam videlicet potentiam

uit te conſtitui in tribubz irahel .

bene regit: qui & tenere illaʒ nouerit

l — M ss .M S

et impugnare: Gene hane regit ſeit
ꝓ illam ſuꝓ culpas erigi: ſeit cũ illa ce
teris equalit᷑ epom Humana etenim
mens plerũq;ʒ extolliᷣ etiã ceũ nulla po
teſtate fulei quãtomagis in altum ſe
erigit· eũ ſe ei etiã poteſtas aduungi᷑
uã tamẽ poteſtatẽ recte diſpelat:
ſollicite nouerit ſumere ex illa qd ad⸗
iuuat: æ expugnare qð tẽptat: a eqlẽ
ſecũ illa ceteris eernere atn ſe peccan
tis zelo vltõnis anteferre.· Sed hanc
diſerotionem plen? agnoſeimꝰ: R pa
ſoris primi exempla cernamus: Te⸗

trus nanq; auctoꝛe deo ſante eecleſfe

principatum tenens a bene agẽte cor
nelio: ſeſe ei humiliter pꝛoſternente
imoderatius ven erari reeuſauit ſeq; il

li ſimilẽ recognouit dicens⸗ ſurge ne

Feceris:æ egoipſe homo ſum. SPz cuz
ananie & ſaphire culpam repperit mox
quanta potentia ſuper ceteros ox⸗
ereuillet oſtendit £& Yerbo nanq;
eorum vitam pertulit. quam ſpiritu

perſerutante depꝛehendit. Et ſümuz

ſe intra eeeleſiã otra pecrata vecoluit
qð honoꝛe ſibi vehementer impẽſo eco⸗
rã bene agẽtibʒ fratribʒ nõ agnouit· ”
Wliie omumion? eijlitatis meruit ſane
Atas actõmis-hic zel2 vltõmis vis ap/ di
peruit poteſtatis-. MWaul? bene agen G
tibz Fratribʒ platũ ſe eſte neſeiebat ecũ d
diceret⸗non qꝛ dnamur fidei noſtre⸗ tn
HG; adiutores ſumꝰ gaudij nẽi⸗ℳtq; illi
co adiunxerit: fide em ſtatis: Ac ſi ið
qð ꝓtulerat aperiret dicens· nõ d
SDnamur fidei nre: qꝛ fide ſtatis Eq̃⸗
les em vobiſeũ ſumꝰ: in quo vos ſtare 1
rog noſcimꝰ. Nuaſi ꝓplatũ ſe Fr̃ibʒ eſſe OðDUDW
nelciebat cũ dieeret. Facti ſumꝰ vt pz- ſr
uuli in medio vrm· æ vurſũ: MNos aũt ies
ſerui velſtri · ꝓ x pm Sed cum culpã qᷓ
roꝛrigi debuillet inuenit illico magi⸗ de
Nrum ſe elle reeoluit dicẽs · Qu vul1
tis in virga veniam ad vos DBumm? ud
itaq; locꝰ bñ regit᷑ cũ is ꝗ̊ peſt vitijs teg
potiꝰ q̊z Fribz dommat? Pz cũ delm : ſi
quẽtes Iditos ſpoſiti croꝛrigũt reſtat “”
naocelle ẽ vt ſollieite attẽdãt: qtinus ?ꝓ 4

ð

ca!
it.
ne

gen

tei

lu/
P
Ei⸗
ſture
zele⸗
epa
aut
ap
mage
b zul⸗
Immd
itis
dalm/
at

diſecipline debitu culpas dez iure p 0 3
teſtatis Feriãt: B ꝓ humilitatis cuſto⸗
diã: equales ſeiphs fratribz quu coꝛri-
guũtur agnoſcãt: Nuãuis plerũq; etiã
dignu eſt· vt eoldeʒ quos coꝛrigimꝰ.
tacita nobᷣ cogitatõe Proramnd. DIlo⸗
rũ nanq; ꝓ nos vitia diſcipline vigo⸗
re ferinntur: in his vero que ipſi com
mittim?:⸗ nili verbi aͤdẽ ab aliquo imue
ctione laceram Tanto ergo apð do
minũ obligatõꝛes ſumꝰ qnto a 8. ho⸗
mies multe peccamꝰ Diſciplſia aüt no

ſtra ſoditos duño iuditõ tãto liberio

res reddit qn to H̊ eoʒx culpas ſñ vidi⸗
Na n deſerit Seruãda itaq; ẽ ĩ cor
de humilitas: a ope diſeciplia: atz it
h; ſollert᷑ ĩtuendũ ẽ nedũ ĩmoderatuis
. ruſtodit Stꝰ hũilitatis: ſoluant uura
regiminis a dum Platus quiſq; plus
ſe qᷓʒ decz deicit ·˖ ſoöditoꝛ vitã ſtrĩge
re ſoͤ diſciplie iũculo n polſſit Teneant
3 reõꝛes exteri?q ꝙ alioꝛ vtilitateſu⸗
E

ipnt: ſeruẽt ĩteriꝰ qð ð ſua eſtimatõ

ne pertimeſcunt . Sed tn quibulſ dam

2?!l SU M =ððM S

ſiagnis decent᷑ erũpẽtibz · eos apud ſe
elle Humiles etiam ſubiecti depꝛehen⸗
dãt:qtinꝰ in auctoritate eoꝝ quod
Foꝛmidẽt uideãt · de humiltate q8
imitent agnoſcãt · Studeant igit ſli
ne intermiſione qui pꝛeſunt:vt eoꝛuʒ
potẽtia quãto magna exteri? cermitur
tanto apud eos interi? deprimatr ne
eogitatõem vmceat ne in delectatõez
ſui aĩim rapiat: ne iã ſub ſe mens eã xre
gere nõ pollit que ſe libid me domimã
di ſupponit· ne em pꝛeſdentiñ amm
ad elatoõnem poteſtati 8 ſu delettat i0
nem rapiatur: recte per quẽdã ſapiẽ
tem dicit· Ducẽ te cõſtituerũt· noli
extolli: ſed eſto m ulis quaſi vnꝰ ex ilt
clero ſed Foꝛma Facti gregis: RNinc ꝓp
ſemetipſam ver d altioꝛa nos vir
tutum merita pꝛouocans dicens·
Bcitis quia reges gentium do⸗
tminantur eoꝛum qui maioꝛes ſunt
poteſtatem exercent in eos · Non ita
Erit inter vos · ̊ ꝗͥ maoꝛ voluerit fieri

ter
ſei
lr
tes
len

(Eine nan ei Disina ror

ſe volter miniſter⸗ qut᷑ voluerit inter
vos primus elle: erit veſter ſeruus: ſẽ
Filius hoĩs nõ vemt mimſtrari ſed mi
niſtrare · Nine eſt ꝙ ſeruum ex ſuſcep
to regimine elatum · que poſt ſupplitia
maneant indicat dicẽs i8 ñi dixerit
malus ille ſeruꝰ in coꝛde ſuo moꝛaʒ fa
cit domin? meus vemire ceperit p-⸗
eutere eõſeruos ſuos:mãducet autem
bibat vlqʒ dum ebrus ſit venet do
minus ſerui illiꝰ in die qua nõ ſperat⸗
hoꝛa quam ignoꝛat. & duudet eum
partemq; euus Ponet eu VNpocritis An⸗
ter Hypocritas em̃ iure deputat qui

ex ſimulatõne diſcipline miniſteriũ re

imis vertit in vſum dommationis
t ceum nunq́ʒ grauius delinquitur: H i⸗

ter peruerſos plus equalitas qᷓ qz di⸗

ſeiplina cuſtoditur· Muia emm Fal-
ſa pietate ſuperatꝰ Ferire heli deſ qu?ö
tes filios noluit: apud diſtrictũ uudi
cem ſemetipſum eum filijs crudeli da⸗
natione percullit ·

Nonoraſti filios tuos
paſtores merepat per ⸗
Nuod Factũ eſt non al

duciᷣe cum quiſq; in culpa lapſusad
ſtatum iuſtitie ex paſtoꝛalis ſollicitudi
nis vigore reuoca᷑⸗ Practurã vero
ligamen aſtringit · ceum culpam diſei⸗
pꝓlma deprimit: ne plaga vſq; ad inte
vitũ deFluat h hanc diſtrictionis ſeue⸗

vitas non coartat · ſed ſepe deteri keꝛ⸗

giv cũ Fractu ra in caute colliga· ita
vt grauiꝰ ſeiſuraʒ ſetiat ſi hanc immo
derati? ligamẽta cõſtringant⸗ In ne
celle eſt vt cũ peccati vulnus in ſlubdi⸗
tis corrigendo ſtringi magna ſe ſlo
licitudme. etiã diſtrictõ ipſa modere»k
quatinꝰ? ſie iura diſciplmne contra de
im quẽtes exerceat· vt pietatis viſcera
non amittat Curandũ quippe eſt: vt re
ctorem ſubditis & matrẽ pietas & pa-
trẽ ex hibeat diſciplina · Atqʒ; inter hee
ſollicita crcũſpectione ꝓudenduzʒ ne
aut diſtrietio rigida aut pietas ſit

lam
ern
ſeti
ere
i

od

me/
zad
ltidi⸗
pero
ſaͤ⸗
inte/
ſe⸗
rö/

1 ,ſtn

inino
Ww/
ſubdi⸗/
aleſo/
Dacf
trade/
pſecr

ytre⸗

duwe

*

tati ſallian· MNuod iuxta!

remin NRam ſeut in libris i jam n moia-

libz dixim? diſciplina vel milericoꝛdia

maltũ deſtituit: ſi vna ſine altera tez⸗
neatur. Ded erga lubiertos ſuos in
e rectoribus debet uuſte olulens
miſericoꝛdia. pie ſeuiens diſeiplina
Nine nanqʒ eſt quod docente verita⸗
te ꝓ ſlamaritam ſtudiu: ſemiuuius ĩ ſta
bulum ducitur vmũ atq; oleũ vul⸗
neribz eius adhibe . vt per vmuz ſez
moꝛdean? vulnexa: e per oleũ fouea
ur⸗ Necelle quuppe eſt vt quiſquis ſa⸗
nandis vulneribz pꝛeeſt/ m vino mor⸗
ſum doloris adhibeat: æ in oleo mol⸗
litie pietatis:quatinꝰ per vinũ mũden
tur putrida: æ per oleũ ſananda Foue
n: Qaſſeenda eſt lenitas cum ſeueri
tate Faciẽdũ quodda⸗ʒ ex vtroq; tẽpe
ramẽtuz: vt nequaqʒ multa aſperitate
eyulceren?᷑ ſõditi· neq; nimia benisi
pauli vocez
bene illa tabernaculi archa ſigmificat
in qua cũ tabulis uirga ſimul & maãna
eſt· quia cum ſerxipture ſacre ſetentia

in boni rectoris pectoꝛe ſine virga di

ſtrirtõnis/ ſit æ mãna dulcedĩs. NHie
Dauid ait · Wirga tua æ baculꝰ tuꝰ? ip
ſa me cõſolata ſunt· virga em peutim.
baculo ſuſtétamur. Si ergo eſt diſtri
vtio virge qᷓ feriat: ſic a cõſolatio ba
euli q ſuſtẽtet · ſit itaq; amoꝛ ̊ n emol⸗
liẽs · ſt vigoꝛ ſed nõ exaſperãs. ſit ze
lꝰ ̊ nõ ĩmoderate ſeuiens · ſit pietas
nõ plꝰ?q́ʒ expediat pareẽs · vt dũ ſe in
arce regĩs uiſtitia clementiaq; ꝓtime⸗
ſeens.is qui pꝛeeſt coꝛda ſõditoʒ:
terrẽdo demulceat⸗ ettn ad terroris
xeuerẽtiã demulcendo cõſtringat·

t ſit rẽoꝛ int᷑no⸗x curã exteri o
oeccupatõne nõ mmuẽs: exterioruʒ
Puidẽètiã: interioꝛ lolitudine non
relmquens 5⸗xvij ·½

At rectoꝛ internorum ecuram in
eyterioz occupatõe nõ minuẽs
etioz ꝓuidẽtiã ĩ extnoꝛũ ſollicitudĩe
nõ reliquẽsne aut exterioribz ðdit2

S
bus

ImS

ob
to

les
die
dite

ab intimis coꝛruat. aut ſolis interiori
bus occupatꝰ· que foris debet pꝛoxi

mis n ĩpẽdat Sepe nãq; nõnulli velut

obliti qð fribʒ aĩaxx cauſa plati ſunt
toto coꝛdis anmſu ſecularibʒ curis in
ſexuiunt·has cũ alſſũt ſe agere exultãt
adð has etiã cũ delunt diebz ac nocti⸗
bʒ cogitatõnis turbide eſtibʒ anhelãt
Cunq; ab hijs ceſſante Foꝛſitã opoꝛtu
nitate gꝗeti ſut ipſa deteriꝰ ſua ꝗete fa
tigant᷑· voluptatẽ nanq; rẽſent· ſi ac-
tibz deprimũt:laboꝛẽ deputãt ſi in
renis negotijs nõ laboꝛãt· Sicq; fit
vt dũ ſe vrgere müdanis tumultibus
gaudent in᷑na que docere alios dez
buerãt ignoꝛẽt · In ſubiertoꝛꝛ q; ꝓ
euldubio vita toꝛpeſeit.qꝛ cũ ꝓficere
ſpũalit᷑ appetit ĩ exẽplo eiꝰ ꝗ ſibi ꝓlatꝰ
eſt quaſi m obſtaculo itineris offẽdit
Lãguonte em̃ capite membꝛa meaſſuʒ
vigent:a in eyploꝛatõe hoſtiũ fruſtra
exercitusvelociter ſequit᷑:ſi ab ipo du
ce itineris exrra Nulla ſubdito: mẽz
toes exhoꝛtatio ſubleuat:eoꝛũq; culpas

increpatio milla caſtigat:quia dum ꝓ
amimax pꝛeſulẽ terremi exercet offitt
um uidicis: a gregis cuſtodia vacat
cura paſtoris.a ſubiecti veritatis lu⸗
men app̃hendere nequeuũt:qꝛ dũ paſto
ruʒ ſenſus terrena ſtudia occupãt: võ
to tẽptatõnis ĩpulſus eecleſie oculos
puluis cecat Quo cõtra rete humani
generis redẽꝑtoꝛ.cũ nos a vẽtris vo⸗/
racitate cõpeſceret dicẽs:attẽdite aũt
vobis.vt᷑ nõ grauent᷑ coꝛda veſtra in
rapula æ ebrietate⸗ illieo adiunxit.
aut in curis huiꝰ? vite · Wbi pauorẽ c⸗

ꝓtinꝰ intẽte aditiẽs:ne foꝛte ſupueni⸗

at in vos repẽtina dies illa: Cuiꝰ ad⸗
uentꝰ? etiã qualitatẽ denütiat dicens
tanqᷓz laqueus em̃ veniet ſuper om̃es
qui ſedent ſuꝑ faciẽ oꝛbis terre. Nie
iterum diett· NMemo poteſt duo⸗
bus dominis ſeruire · Line paulug
rxreligioſoꝛum mentes a mundi conſoꝛ
tio ↄteſtãdo ae potiꝰ ouemẽdo ſuſpẽè
dit dieẽs Memo militãs deo implicat

. d

p ſe negotijs ſecularibʒ vt᷑ ei placeat eui
Fia-⸗ ſe ꝙæbaiut. Hinc eccleſie rertoribz et
cat vacãdi ſtudia pcipit: a oſulẽdi reme⸗
lu⸗ dia oſtendit dicens. Secularia igik
aſto⸗/ iuditia ſi habueritis· Otẽptibiles qui
ſunt in eccĩa illos oſtituite ad uidican
los dũ · vt ipſi uidelicer diſpẽſatõnibz ter⸗
NiüG renis mſeruiãt: quos dona ſpũalia i
889 exoꝛnãt· Achi apte dicat Nuia pene⸗
nanit trare mtima nequeũt ſalteʒ neceſſaria
it Foris opent᷑ · NHme moyſes ̊ cũ dno
rit⸗ loquit mhetro aliemgene rephenſone
r; iudicatur⸗ q ferrems populorũ ne-
lem/ Sotijs ſtulto laboꝛe deſeruiat: Cui cö
de hliũ mox ꝓbetur vt ꝙ ſe alios ad iur⸗
ces gia dirimẽda cõſtituat et ipſe liberiuis
oſs ad erudiendos populos ſpiritualium
Hi archana cognoſeat-A ſubiectis oergo
o⸗ inferiora gerenda ſunta rectoribus
us lumma cogitanda · vt ſcilicer oculum
ſo/ qui pꝛouidendis greſſibus preminet
ipi cura pulueris nõ obſeurʒ Caput nãq;
pedes valeant itinera carpere⸗ Hee

4

Seuldubio eaput debet ey alto pꝛoui
dere: ne a pꝛouet᷑tus ſui itinere pedes
toꝛpeant cũ curuata retitudine coꝛ⸗
poris: eaput ſeſe ad terram declinat.

Mua aut mẽte aĩarum ꝓlul honoꝛe pa
fſtoꝛali inter ceteros vu᷑ᷣ:ſi m terrena

negotia que vepꝛehendere in aljs de
buit a ipſe verſa· Nuod uidelicet ex
ira uiſte retributoõnis ꝓ gpam dnuus
mina dicẽs:æ erit ſeut populus ſie
lacerdos: ſacerdos quippe eſt vt po⸗
pulus: quando ea agit: is ꝗᷓ ppuali ok
Fitio fũgi᷑ que illi mmirũ fatiũt: qui
adhuc de ſtudis carnalibz iudicant
Muod cum magno ſeʒz dolore caritate
Heremias ꝗꝓpia conſpitiens: quaſi ſub
deſtructione templi deplorat dicens
Muomõ obſcuratũ eſt auruʒ: mutatus

coloꝛ optimus:diſperſi fſũt lapides ſã/
tuarij in capite oĩm plateazg? Nuid
nanq; auro qð metallis ceteris ꝓemi/
net · mſi excellentia ſanctitatis RHigurat
quid eoloꝛe optimo: niſi cunctis a⸗

mabilis reuerẽtia religionis expᷣmi᷑

Nuid ſanctuarij lapidibz: niſ ſaero
oꝛdinẽ ꝓſone ſignant᷑ Nuid plateanz
nomĩe: niſ pntis vite latitudo figu⸗

ratᷣ Nuia em greco eloquio platos la
litudo dicit᷑: ꝓfeto a latitudine pł
tee ſũt vocate · Per ſemetiplã verove
xitas dicit · Lata a ſpatioſa via eſt: ꝗᷓ
Ducit ad ꝓditõem· Auzx igi obſcurxa

tur. cũ terrenis astibz ſanetitatis vi

quoꝛũdã qui degere religioſe eredebä

tur:eſtimatio anteacta mmuit Nraz

*

rũ glibz poſt ſãctitatis habitu krenis

ſe actibʒ mſerit· quaſi coloꝛe permuta

to: ante humanos oculos :ceiꝰ reueren

tia deſpesta palleleit · Santuariz &;
lapides in plateis diſperguntur cum
cauſarum ſeculavium Foꝛas lata itine⸗

ra expetunt Lij qui ad oꝛnamentum
eccleſie interuis mmiſterijs quaſiĩ

ſi in le⸗
cretis ſanctuarij vacare debuerunt⸗
Ad hoc quippe ſantuarij lapides fie
bant vt intra ſanta ſanetoꝛum in ve⸗
ſtimento ſummi ſacerdotis apparerẽt

Aum vero gioms a lubdi-
tis honorez redẽptoris ſui ex merito
vite ſue non exiguũt:ſãctuarij lapides
ĩ oꝛnamto põtificis n ſũt.ꝗᷓ mmix ſãc
tuarij lapides diſ pſñi ꝓ plateas iacent:
cñ ꝓſone ſacro ⁊ oꝛdmũ voluptatũ ſua
rũ latitudĩ ðdite · krems negotijs ĩhe
rẽt Et notãdũ ꝙ nõ hos diſperſos
plateis: ſed in capite plateaz dieit qꝛ
vt & lata itinera teneant: ex voluptate
delectoms: ettamen in platearum ſint
rapite ex honore ſanetitatis⸗ Nil cᷣ

Cum vero miniſtii relig

obſtat ſi ſanctuarij lapides eol dem p

los quibus conſtruet um ſanctuarium
exiſtebat accipimꝰ· Mui diſperſi in ca

pite platearum iacent: quando ſaero

rum oꝛdmum viri terrenis actibus ey
deliderio inſeruiunt: ex quoꝛum pri?
offitio ſantitatis gloria ſtare udeba⸗
tur· Secularia itaq; negotia aliquan
do ex compalſſione tolleranda ſunt.
nunqʒ vero ex amore requtrenda“ ne

o⸗
tcle
fult
ten
kot
ton

pl
lis
buu
lge
wo⸗
mn
je⸗
ile

Hane ſuo vitam pondere adi ima de
celeſtibus mergant: At contra non
nulli gregis quidem curam ſuſeipiũt

ſed ſie ibimet vacare ad ſpiritualia ap

petunt · vt rebus exterioribus nulla⸗
tenus occupentur· Nui cum curare
toꝛporalia funditus negligunt:ſubdi⸗/

toꝛum neceſſitatibus mmime concur

vunt⸗ NMuozum nimirum pꝛedicatio
plexunq; deſpicitur · quia dum delm⸗
quentuim Ffata coꝛripiunt · ſed tamẽ
