eis neceſſaria pꝛeſentis vite:non tri⸗

buunt: nequaqᷓʒ libenter audiuntur.

Egentis etenim mentem dostrine ſer
mo non penetrat · h hunc apud euis a
mimum manus miſericoꝛdie non eom
mendat ; Tune autem verbi ſemen fa
cile germinat: quando hoe in audien-

tis pectoꝛe pietas pꝛedicantis rigat
Inde retti necelle eſt: vt reſtorum

interio a poſſit infundere cogitatõni
inoria eri ex f᷑ioꝛa pꝛoiudero· Sir ita⸗

q; paſtoꝛes⸗ exrga mteriora ſtudia u⸗

ditorum ſuorum Ferueant!

uidotiã nõ relmquãt. Maʒ quaſi iure
vt diximus a peipiẽda Pdicatõe gro
gis animꝰ? frãgi: ſi cũ exterioris IG
ſidij a paſtoꝛe negligat᷑· Inde pri
mus paſtoꝛ ſollicite ämoner dicẽs De⸗
nioꝛes ꝗ in vobis lunt obſecro cõſeni
oꝛ & teſtis x pi palſionũ · qui eius q
in Futuz reuelãda eſt. glorie cõmum⸗
cato paſcite in vobis eſt gregẽ dĩi
NLui & in loco paſcionẽ coꝛdis an coꝛ⸗
poris luaderet aperuit: eũ ꝓtinꝰ ad⸗
lunxit ꝓpuidẽtes nõ coaste ſed ſpõta
nee ledᷣm deũ neq; turpis lucri Stia·
volũtarie · Nuibz ꝓferto verbis paſto
ribʒ pie pꝓcauet᷑· nedũ ſubietoꝝ mo
piam ſatiant: ſe muerone ambitõnis
occidant:ne cum per eos carnis ſub
ſidijs refitiunt᷑ pꝛoximi· ipſ vemane
ant a uiſtitie pane ietuni · ¶ Nanc pa-
ſto rum ſollicitudinem paulus excitat
dicons . £ Mui ſuorum æ maxime do
meſticorum curam non habet kidem
negauit eſt infideli dererioꝛ ⸗

— — ——

VInter H̊ itaq; metuendum ſemper eſt
æ uigilant mtuẽduũ:ne dũ cura ab eis
exterioꝛ agi᷑: ab interna intẽtõe mer
ganᷣ·. Plerũq; em vt ꝓdiximus coꝛ
da rectoꝛum dũ tẽpoꝛali ſollicitudini
ineaute deſeruiunt ab mtimo amore
Frigeſeũt: a Foras fuſa obluiiſet non
metuũt: quia amnimaꝛs regimma ſulce⸗
perunt; ollicitudo ergo que ſubdi⸗
tis eyterius impenditur⸗ ſub certa ne
celle eſt menſura teneatur · ¶ Inde
bene ad ezechielem dieitur· Sacer—
dotes caput ſuum non radent⸗ neq;
comam nutrient ſed tondentes attun
deant capita ſua- Sacerdotes nanc;
uure vocati ſunt: qui vt ſacrum duca-
tum prebeant: Fidelibʒ pꝛeſunt:· Capil
li vero in capite exterioꝛes ſunt cogi-
tatões ĩ mẽte: qui dũ ſuꝑper cerebʒ imn
ſẽſibiliter oriũt᷑ curas pntis vite exp
mũt. qꝗᷓ ex ſẽſu negligentis qꝛ impoꝛtu
ne aliqn ꝓdeũt· qſi nob non ſentienti
bʒ cedut⸗Muia igi? cũcti ́ plut ha
here ꝗdẽ ſollicitudies ey kioꝛes debẽt

nee kamen eis vehement᷑ meumbere ·
darerdotes recte æ eaput ꝓhibent
radere: & romam nutrire: vt cogita⸗
tõnes carms de vita ſubditoꝛum: nec
a ſe funditus amputẽt: nec rurſus ad
ereſeendü mimis relaxent Ybi æ bene
dicitur⸗ tondentes tondeant eapita
ſua:vt iudelicet cure tempoꝛalis ſolii:
citudmes · c quãtuʒ neceſſe eſt pꝛoda
ant⸗eſtamen recidant citius: ne imo
deratius exereſcãt.· Dum igitur per
ammmiſtratam exterioꝛem pꝛouiden⸗
tiam coꝛpoꝛum uuta protegi᷑: æ rur
Ius per moderatam coꝛdis ſollicitudi⸗
nem intentio non impeditur· capilli ẽ
capite ſacerdotis æ ſeruantur vt cu⸗
tem cooperiant: a veſecantur ne ocu
los claudant. J

Muse elle debet rertori diſctetio
cXdiſſimulationis. Feruorig: 4
manluetudmis⸗

2

Nter hec necelle eſt · vt retoꝛ

llerter inuigilet ne hũc cupido
placendi hoĩbz pulſet · aei ſtudioſe
N in terioꝛa penetrat· cũ ꝓinde exterio
d ra ſubminiſtrat) ſe magis a ſõditis di
ue ligi ·quã veritatẽ qrat: necũ boms ac
” tibus fluct/a mudo uidet– alienus
e Haunc autori reddat extraneuz amo:
d ſuus. Noſtis nanq; redẽptoris eſt· ꝗ
mnd⸗ pꝓ ret᷑ta opera que Ffacit eius uite ab
1per ececleſia amari cõcupiſcit· qꝛ adulteri.
den-⸗ cogitatõnis reus eſt: ſi placere puer
tur ſponſe oculis appetit:per quem ſpon⸗
udi⸗ ſus dona tranfmiſit· Nui mmirũ amo:
G Pruis: cum rectoris mentem ceperit
cu⸗ aliquãdo hãc inoꝛdinate ad mollitiem
oelͤ aliquãdo vero ad alperitatẽ rapit Ex
amoꝛe etem ſuo mens rettoris m mol
litiẽ vtit qꝛ eũ peccãtes ſoᷣditos reſpi
eit · ne erga hũc eoꝝ dilevtõ toꝛpeat·
toʒʒ q̃ ĩcerepare ᷣbuerat adulatõibz d
oſumũt᷑ puluillos ſe oi cubito manꝰ

as

R

4

pywJ

blaãda a6

Fatiunt eeruicalia ſub capite vmuer
ſeetatis ad capiedas aĩas Maluilos

ppe ſub omni cubito manꝰd ẽ ponere

cadẽtes a lua rectitudine aĩas: atq; in

hiu mũdi deleckatõe ſe reclinantes⸗
latõe rekouere · ¶ uaſi enim
puliullo cubituʒ vel ceruicalibz caput

iacentis eripit cũ Kroꝛrectõnis duri⸗
tia peccãti otrahitr eiqʒ mollities fa

uoris ad hiber: vt in erroꝛe mollit᷑ ia⸗
ceat: qᷓz nulla aſperitas rotraviersdis
pullat: Sz hec rectoꝛes qui ſemetip
los diligunt hñs ꝓruldubio exhibent
a quibʒ ſe noceri polle in ſtudio glorie
tẽpoꝛalis timẽt · Nã quos nichil otra

ſe valere cõſpitiũt hos mimi⸗ aſperi⸗

tate ſemper rigide muectõms pmut
Munqzz clementer ammonent. ſed Pa

ſtoꝛalis manſuetudimis obliti · iure do
4 mmatõnis terrent ; Quos recte per p

phetam diuma vox merepat dicens⸗

tis eis a rũ potẽtia pldem̃ ſe ſuo aueto
re dil gentes iaſtant᷑ erga Wiecte

Vos autem cum auſteritate imperabi⸗

muer⸗
ullos
vnere
in
ntes⸗
aput
dare⸗
s
Dkn
dittois
metis
ibent
gore
47
init,
ſoͤpa⸗
te do

tens
k,

erigunt nee ꝗͤd agere debeãt: quid
wakät attendũt · N ihil de ſubſequẽti

iuditio metuũt: ĩpꝛobe de tẽ pali p ote

ſtate glorianᷣ. Libet vt licenter a illi
cita fatiant: ſubditoz nemo cõtra

dicat· Mui ergo & pꝛaua ſtudet agere

ettn ad H ceteros tacereſipſe ſibimet
teſtis eſt:qꝛ ꝓlꝰ veritate ſe appetit di⸗
ligi qᷓʒ tota ſe nõ vult defẽdi · Nemo
Ppe eſt ꝗ ita vuuat: vt aliqn nõ deliqt
Nle g ſeipſo apliꝰ veritatẽ deſderat

amari: qui ſibi a nullo vult otra verita

tez parci: Dinc etem petrꝰ? inerepatio
nem pauli libent᷑ accepit · Die dauid
coꝛrectõem ſoͤditi humiliter auduuit ·
qꝛ a rectoꝛes boni dũ priuato dilige
re amoꝛe ſe neſeuint· libere puritatis
verbum a ſubditis/ obſequiũ humilita
tis eredunt ; Sed inter hec necelle eſt
vt cura regimmis tanti moderatõis
arte tẽ pet᷑: quatinꝰ ſubditoʒ mens
cum quedam recte ſentire potuerit ⸗
ſie in vocis libertatem pꝛodeat: vt ta

men n libertas in ſuperbiã nõ erumpat

4

ner
eis libertas cõcedit⸗· vite ab hijs bu⸗
militas amitta Sciẽdũu cq; eſt ꝙ opoꝛ
tet vt vectoꝛes boni placere homibꝰ?
appetant: B; vt ſue eſtimatõnis dulcedi
ne ⸗ ꝓximos in affectu veritatis tra⸗
hant· non vt ſe amari deſderẽt ſed vt
Silectionẽ ſuã quaſi quandã viã fati⸗
ant per quam coꝛda audientuim ad a⸗
moꝛem cõditoris mtroducant. Diffi
nuntiãs pꝛeicatoꝛ qui non diligitur⸗
libenter audia · Debet ergo qui pꝛe⸗
eſt e ſtudere ſe diligi:qᷓtinus poſſit au
diri: ettn amorem ſuum ꝓ ſemetipſo
non querere:ne mueniatar et cui ſer?“⸗
uire per offitium cernitur⸗ per occul
ta cogitatõnis tyrãnidem refſ ultare⸗
Muod bene paulus ĩſinuat cum ſui no
bis ſtudij ocrculta mamfeſtat dicens
Sieut ego per omnia ofmnibʒz pla⸗
Placet ergo paulus e non placet

dum Foꝛtalle immoderatius Egu

opoꝛ⸗

mbo

Geedi⸗

8 ta⸗
ſed yt
ifat
N

Kade⸗

iigifur
upie,

Mtau

Aſe,
rocel

ultim

o

ens-
. zpla⸗
dhae
ſele
eck⸗

ſed Per ſe hom
querit⸗

in co quod placere ajp etit: non 4

bz Plar cere veritatem

Ruod ſceire ſollicite reetoꝛ debet:
quia plerũq; vitia virtutes e. meê
tink J —C aß.
Cire etiam rectoꝛ debet P lru
q; vitia virtutes ſe eſſe mẽtuin᷑

nam ſepe ſub parſimonie noĩe · ſe tena
tia palliat · cõtraq; ſe effuſio ſub appel
latõne largitatis occultat. Dep
dmata remiſſio pietas creditur æ er⸗

e jor

Frenata ira ſpũalis zeli virt?ꝭ eſtimat᷑
epe pꝛecipitata attio velocitatis ek
fieatia: atq; agendi tarditas grauita-
tis cõſilũ putat᷑⸗ Vnde necelle eſt vt

ret᷑toꝛ ammarum virtutes a vitijs vi

gilãti cura diſeernat. ne aut coꝛ tena⸗
tia occupet:aæ parcũ ſe uideri in diſpẽè
ſatõnibz exultet · aut eü eſfuſe quid p⸗
ditur · largũ ſe quaſi miſerando glo rie
tur: aut remittendo qð ferire debuit ·
ad eterna ſupplitia ſubditos Ptrahat ·
aut immaniter ferdo o delinquit:

ipſe grauius delinquat/ aut hie quod
agi recte ac grauiter potuit immatuz
re pꝛeueniens leuiget· aut bone acti
onis meritũ differédo ad deteriora p/
muroot.
Muanta debet elle diuerlitas axtis
pꝛedicatonis: (Cap·xx-·

iendũuũ ch eſt · ꝙ aliqn ſubiecto-
— vum vitia prudent diſſimulanda
ſunt: ſed quia dſimulan udicanda
Aliqn æ apte cognita: mature tolerã

da aliqn vero ſubtiliter occulta ꝓſeru

tanda ·aliqn leuiter arguẽda:aliqn au

tem vehemẽter inerepãda NMõnulla
quippe vt diximꝰ? prudenter diſſimulãa
da ſuùnt: ſed quia diſſimulãtur iudican
da ˖ vt cũ delmquẽs a dephendiſe co⸗
Znoſeit perpeti has qᷓs in ſe tacite.
tolerari cõſiderat agere culpas erube
ſcat ſeq; ſe undice puniat· quẽ ſibi apð
ſe rectoris paciẽtia clemẽter exeuſat
quia ſeʒ diſimulatõne bene videaz do⸗
minꝰ coꝛripit/ cum per Pam dicit ⸗

huod
acki⸗ A entita es er mei non es recoꝛdata:
ap/ J neq; cogitalti in coꝛde tuo quia ego lũ
tacẽs & qſ nõ uidens Et diſimulaiut
ues ergos culpas e innotuit: quia o cõtra
peccãteʒ racuit: hocipſũ tamẽ q;ꝛ ta
cvwuerit dixit · Moõnulla aut vel apte co⸗
to/ Snita mature tolerãda ſũt: cũ uidelicz
do. rezd minime opoꝛtunitas cõgruit vt
de aperte coꝛrigant᷑.· Mã ſecta ĩ imature
dr . vulnera: deteri? imferueſeunt · Et mſi
tobei⸗ cũ tpe medicamẽta ouemãt: oſtat ꝓ⸗
em culdu bio: medendi offitiu amittant
gg Pz ecũ ſubditis tempꝰ? ad coꝛreptõez
ula . gqritur · ſub ipſo culpaz pondere paci
a entia plalis exerceet Vnde bů p pſal
Nen, miſtã dici Supꝛa doꝛlum meuz fa⸗
ſeto⸗ bricauerũt peccatores · In doꝛlo ꝗqp⸗
uute⸗ pe: onera ſuſtinemꝰ· Sapra doꝛlum
ube⸗ igitur ſuũ peccatores Fabricalle que
68 ritur Acſi aperte dicat quos coꝛrige
t re nequeo ·quaſñ ſuper ĩpoſitũ onꝰpor
de⸗ to. Nonnulla autem ſut ſoͤtiliter · oc
et: ciilta perſerutãda: vt gbuſdam ſigms

erxumpẽtib 3: xectoꝛ in ſubditozvi mẽte

.

omne quod clauſſi latet mueniat. N in
teruemẽte coꝛrectõms articulo: ex mi
nimis maioꝛa cognoſcat Vn recte
ad eze chielez dici᷑· Yui Homĩs Fode
Parietem vbi mox iſ dem gphet a lub
uungit . Et cu perfodilſez parietẽ appa-
ruit hoſtiũ vnũ · Et dixit ad me· ingre
dere · a vide abhominatões pelſimaa
Zs iſti fatiũt hie · Et in grellus vidi:
ecce omĩs ſimilitudo reptiliũ: aĩaliiſ
abhommatõ: vmuerſa ydola dom?
Pahel depicta erant in paricte· Per
ezechielem quippe Pꝓpoſit ox perſona ſi
Knatr: per parietẽ duritia ſubditoꝛuz
Et ꝗd m parietẽ Fodere: mſi aeutis n 5.
quiſt itõnibz duritiã eoꝛdis apire · Ni uẽ
cu pfodillet: aparuit oſtiũ· qꝛ cũ coꝛ⸗
dis duritia vel ſtudioſs prõtatõnibz
vel maturis coꝛreptõibzl ſeindit quaſ
qdai ianua ondit: ex qᷓ oĩa in cũ ꝗᷓ coꝛ
ripit cogita tõuz ĩterioꝛa uudeã · vñ
6 n illic ſeg mgr edere a ud abho⸗
miatões pelſimas: qs iſti Faciũt B· q̃ſ
ingredit vt abhomĩatõ nes aſpitiat:

be

A mm/
r mi⸗
tecke
kode

apa

ngte⸗
imnas
din
anid
domg
Per
onz
isin/
Ois

nalH

qui diſeuſſis quibar dam kgmis: eyteri⸗
us apparẽtibz ita coꝛda ſubditoz pe
netrat. vt᷑ cũtta ei que illiecite cogitan
tur · in nokeleãt · Vñ ſubdidit · Et in ⸗
grelſſus vidi: eece oĩs ſimilitudo rep
tiliũ· aĩalium abhommatõ⸗ In rep
tilib cogitatões oĩno terrene ignã⸗
tur: m aĩalibzʒ vero iam quideʒz aliquan
talũ a terra ſuſpenſe · B adhuc terrene
mercedis pmia reqrentes Nã repti
lia toto ex coꝛpoꝛe terre inhereẽt ℳia
lia autem mole coꝛpis a terra ſuſpenſa
ſunt appetitu tame gule ad terrã ſem
per meimantur · Reptilia itaq; ſunt i
terra parietem/ quãdo cogitatões vol
uuntf in mõte: que a terrems delſde⸗
rijs numqʒ leuant· K ĩmalia c&; ſunt in
terra parietẽ: quãdo æ ſiqua iam uiſta
ſi qua honeſta cogitãt᷑. appetẽdis tn
lucris tẽ palibʒ honoribuſq; deſerui⸗
unt. Et per ſemetipla ꝗqdem iã quan a

terra ſuſpenſa ſunt: ſed adhur per am .

bitum quaſi per gule deſiderium ſeſẽ

nd ima lubmittunt⸗ ¶ Inde & bene

ſubditur Vniuerſa ydola domus ſma-
Hel depieta erant in pariete · Serip⸗ß
tũ qpe eſt Et auaritiã que eſt Wolss,
ſeruitus⸗ Recte ergo pꝰ aĩalia ꝑdola
deſeribank q ciſi S
nalli quaſi a fra ſe erigũt: ambitõe tñ
mhoneſta ſemetiplos ad terram depo
nunt⸗ Bene autẽ dieik depicta erant
quia dum exterio⸗ ruz reruũ intrinſerus
Ppeties attrahunt quaſi in coꝛde de⸗
pingitᷣ· geqᷣd fictis imaginibz delibe
rãdo cogita᷑ · Notandũ itaq; eſt: qi
prius Foꝛamẽ in pariete: ae deinde o⸗
ſtiũ cermitur· a tũc demũ occulta ab⸗

uſeuuiſq; peccati priꝰ higna forinſecꝰ

Deinde ianua aperte iniquitatis oſt?

ditur. Et tune demum omne malum
quod intus latet aperi᷑⸗ Monnulla
autem ſunt leniter arguenda. nam eus
non malitia ſed ſola ignoꝛantia vel in⸗
Firmitate delm quitur: pꝛofecto neccl⸗ .
le eſt: vt magno moderamme delic ti
ipſa coꝛreptio temꝑeretur· Cundti

oneſta actione⸗ nñ̃ .

homĩatio demõſtraqquia mmirũ vil⸗

gin
lbl

. quippe quoulq; in har moꝛtali carne
8 flubhſtimꝰ: coꝛruptõnis nr̃e mfirnnta

tibz ſubiacem?. Ex ſe ergo debet ql⸗

qʒ colligere: : jliter aliene hinc opoꝛte

gti⸗ at ĩ becillitati miſereri: ne otra imfirmi
c0 tatẽ ꝓximi:ſi ad ſnerepatõms vocom
dè Feruẽtuis rapit᷑ oblitꝰ? ſui eſſe uideat
ſ AInñ bene paulꝰ ãmonet dicens . Pi p
oeoecupatꝰ? fuerit homo in aliquo dc⸗
ibe cto:vos qui ſpũales eſtis hmõi inſtriii
te in ppũ mãſuetudĩs. oſiderãs teipſũ
o ne a tu tẽpteris · Ac ſi apte dicat Cu
be diſplieet ex aliena mfirmitate qð ſpi 3
I. cis penia qð es· æ vt ab merepatõis
4 zelo ſe ſpũs tẽpet · du ſbi q; ierepat
RHRH timet Monulla auũt ſunt vehemẽter in
um erepanda: vt cũ culpa ab auttoꝛe non
S””M agnoſcit᷑quãti ſit põderis ab mcrepãa
, tis oꝛe ſentiatta cum tibi quis maluz
quod perpetrauit leuigat: hoe cõtra
fſe grauiter ex coꝛripiemtis aſperitate
W pertimeſcat · Debitũ quippe rertoris
aS eſt: ſuperne patrie gloriam per voceʒ

predicatöms oſtendere · quanta in

ACQ:

Pui? vite itinere tẽptamenta antiqui
poſtis lateât apire: a ſubdicoz mala!
que tolerari leniter nõ debẽt/ cũ mag
zeli aſperitate coꝛrigere· ne h̊ minꝰ? co
tra eulpas accẽdit᷑: culpaz oĩm re?
ipſe tenea ᷑ · Vñ bene ad ihezechielem

dici.· Sume tibi laterẽ pones eulz
coꝛã te a deſeribes in eo cuitatẽ he⸗
ruſalẽ · Htatimq; ſuingi᷑ & oꝛdima
bis aduerſus eã obſidio nẽ: edifica
bis munitões · c cõpoꝛtabis aggereʒ
dabis cõtra eã caſtra:æ pones ari-
etes in gyro⸗Eiq; ad munitõem ſuam
ꝓtinus Ginfert · Et tu ſume tibi ſar⸗
taginem Fferreã: pones eã murum
Fferreum inter te inter eiuitatem ·
Cuiꝰ enim ihoʒzochiel ꝗꝓpheta niſi magi
ſtrorum ſpetiem tenet · eui diei · Su
me tibi laterem pones eum corã te
deſeribes in eo ciuitatem iheruſalẽ
DSãcti quippe doetores ſibi laterem flu
munt⸗ quãdo terrenum auditorũ cor
vt doceãt axppꝛehendunt Nuem leiliez
laterem corã ſe ponunt qꝛ tota illum

jnt
e
vni
lut⸗
nuf
ſere
in⸗
ed

mentis intentõe euſtodiunt. AIn quo

a ciuitatem iheruſals uibent᷑ ſeribere
qꝛ predicãdo terrems cordibz curãat
ſumopere⸗ que ſit ſuperne pacis viſio
demonſtrare⸗Ged qꝛ incaſſuz gloria
patrie celeſtis agnoſei. miſi qnta
hie irruãt hoſtis callidi tẽptamẽta no
ſcan᷑: aperte ſubiungi · Et ordinab
aduerſus eã obſidionẽ · æ edificab mu
nitõnes: Sãcti quippe ꝓdicatores ob
ſidionem circa laterem in quo iheru⸗
lalẽ ciuitas deſcripta eſt ordinãt · qn
rene mẽti ̊ iã ſupernã patriã reꝗrenti

qnta eã in huius vite tꝓe uitiorũ im⸗
pugnet aduerſitas demõſtrãt · Nã cũ

vnũqðq; peccatũ quomõ ꝓfitientibʒ
infldier oſtendit ſi obſidio eirca ceit
lutatẽ iheruſalẽ voce ꝓdicatoris oꝛdi⸗
nat· Sʒz quia nõ ſolũ debent innote

ſeere · qualiter vitia impugnent: veruz
etiam quomodo cuſtodire nos virtu
tes roboꝛent: recte ſubiungitur· Et

edifieabis mumtiones ·· (Munitio⸗

quando/que ſanete virtutes: quibzʒ xe

ſſtat vitijs demõſtrãt. Et qꝛ creſcente

uirtute plerũq; bella tõptatoum augẽ
tur· recte ad hec addit᷑ cõpoꝛtab
nes arietes m gyro · Kggerẽ nãq; co
poꝛtat: quãdo ꝓdicatoꝛ qſq; molẽ ere
audiẽtium hoſtis callidi circũſpertas
Ffraudes æ qſ incõpꝛehẽnbiles inſdi
as paedicat: atq; Sproarictos pomt
ru temp tatõnũ aculeos ĩ hac vita nes
vndiq; cireudates e virtutu murum
perforãtes mnoteſcit Sed cucta hee
licet ſubtiliter rertoꝛ inmſinuet mſi otra
dolicta ingulo⸗,emulatoms ſyi ker
ueat: nullam ſibi imperpetuum abſolu
ſubiungit tu ſume tibi ſartaginem
Ferream: pones eam murum ferre⸗

. .

um int te int ciuiratẽ· Wer ſartagi⸗/

. nẽ Iwpe frix ura metis: ꝓp ferrũ vo ĩere

patois Foꝛtitudo ſigna?e Quod vero

att
fig
iten
dan
gen
di⸗
ar

S
fo⸗
lun
os/
nde
kecte
darp
ſem
od
gco
g
J⸗

be/
cſeent:
tugi⸗
vottih
5o

igtö

loee/
ihe⸗
itn
eltas
di!
ſes

A

0NA
Ifer
No
ete
nem
rre⸗

oſen
vero

aeruts dortoris mentez: q́z zelus dei
Friget n excrutiat· Iñn paul⸗ huiſar
taginis vrebat friyura cũ diceret · ꝗs
mfirmatr a ego nõ mfirmoꝛ:quis fes⸗
dalizat a ego nõ vroꝛ? Et quia ꝗlqʒ
zelo dei aceèditur ne dãnari ex negli⸗
gentia debeatfoꝛti imperpetuũ cuſto
dia mumitur: reote dieit. pones ea
marũ Ferreũ inter te æ inter eiuitate,z
Gartago em ferrea murꝰ? ferre? int
ꝓhetã & ciuitatẽ pom quia cũ nũc
foꝛtẽ gelũ retores exibent · eũdẽ ze⸗
lum poſtmodũ inter lea auditoꝛes ſu⸗
os Foꝛtem mumtõeʒ tenẽt· ne tũc a vi
ta deſtituti ſint ſi nunc fuerint m coꝛ⸗
rectionem diſſoluti⸗ Dz mter hee lei en⸗
dum eſt · quia dum ad merepatõnem
ſe mens doctoris ex alperatdifficile
valde eſt vt nõ aliquando t ad aligd
qð dicere non debet erũpat: plerü⸗
q; eõti git vt dũ culpa ſõditoꝝ eü ma⸗
gna muectione coꝛripitur: ma giſtri E
Sua vſq; ad excellus verba pertraha
tur⸗ Cunqz merepati- immoderate

actxenditr eoꝛda delm quẽtiuz in dehpe⸗
ratõe deprimant In necelle eſt vt ex⸗
abperatꝰ? rectoꝛ cũ ſubditoz mentem

plus ſe q̊z debuit Peuſſiſſe cõſderat ·

apud ſe ſẽper ad penitẽtiã vecurrat: “*ι
per lamenta vemã in cõſpectu verita
tis obtineat· ex eo etiã qð zeli eiꝰ? ſtu
urare dus per mo

di peceat Iidð fig
ylen Peipit diees⸗

amico ſuo ſimplicit᷑ in nluam ad ligna
cedẽda æ lignũ ſecuxis fugerit manꝰ?
Fferrũq; lapſũ de manubrio amicũ eiꝰ
ꝓeullerit a occiderit· hie ad vnã ſupꝛa
Rictnzs vrbin kugiet: vinet ne foꝛ⸗

te ꝓximꝰ? eius euius effuſus eſt ſang⸗

uis: doloris ſtimulo ꝓſequat appre
hendat euũ Peutiat aĩam eiꝰ? ℳd ſil⸗
uam ꝗppe cũ amico imus: quotiẽs ad

intuenda ſubditoꝛz delicta cõuertim

Et ſimplicit᷑ ligna ſlueeidimꝰ? cũ delm⸗
quẽtiuiʒ vitia pia intẽtõne reſeramus e
ed ſecuris manum fugit eum ſeſe
inerepatio plul q̃ʒ necelſe eſt in aſperi
ate Ptraſiits Ferrum; de manubrie

er⸗ pꝛohilit: eũ de coꝛrep tõne ſermo duri⸗
oꝛ eycedit & amicũ ꝓcutit a occidit
quia auditoꝛẽ ſuũ ꝓlata otumelia a hi
ritu dilectois interfieit· Coꝛrepti nãa
⸗ q; mõs repẽte ad odiũ ꝓruit ſi hanoĩ⸗
lu moderata ĩerepatio plꝰq̃ʒ debuit ad⸗
me Dicit . Sbz is ꝗᷓ meaute ligna ꝓcutit:
un. ꝓximũ extin guit: ad tres necelle eſt
ua vrbes fugiat vt vna ey eazʒs derẽſus
dand viuat:qꝛ ſi ad penitẽtie lamẽta conuer
dgcd ſus:in vmtate ſacramẽti ſub ſpe.Ffide
n a caritate abſeondi reus perpetra
ſbℳ% t homicidi nõ tenetᷣ · Eumq; ꝓximꝰ?
g. ex tinti cũ muenerit non occidit. quia
be cum diſtrictus iundex venerit⸗ qu ſeſe
W nobis per nature noſtre conſoꝛtum
32 lunxit: ab eo pꝛoculdubio culpe rea⸗
rim tum non expetit: quem ſub euis vema
in⸗ ſpòs fides æ caritas abſcondit ·

84
rta/

„»:⸗

9 *

¶Q Ed omne hoe rite a restoꝛe agi ⸗
Aectõnis ſpũ afflat? ſtudioſe cottidie ſa
eri eloquij pꝛecepta m edit e vt in eo
vim ſolicitudinis a erga celeſtẽ vitam
uerſatõm s vſus indeſinent᷑ deſtruit
duine amonitõnis verba reſtauront.
cæ qui ad vetuſtatẽ vite ꝓ ſocietatẽ ſe

eulariũ ducit᷑: ad amoꝛẽ ſẽper ſpũalis
p̃ie cẽpunctõnis aſpiratõe ren ocerᷣ
Valde nanq; in᷑ humana verba coꝛ8ð
pluit· Cũq; mdubitant᷑ conſtet· ꝙ eyt⸗
renis occup tõnuz tumultibz ĩpulluz
a ſemetipſo coꝛruat ſtudere meeſſlabi⸗/
liter debet vt ꝓ eruditionis ſtudiu re⸗
ſuat gat: Nme eſt em̃ ꝙ platũ gregidi .

ſeipulum pa iet
Dum vemo attende lectioni · ¶ Nine

daud ait ; Quomodo dilexi legem tu⸗

am domine: tota die meditatio mea
eſt · ¶/ Vine moyn dommus depor⸗
tanda archa precipit dicens · YFa⸗
ties quatuoꝛ circulos aureos; quos

aulus ammonet dicens

1di⸗
dieſa⸗
en
vitin
neton
rute
urent.
weſe
Püͤn 8
goref

pert⸗
ulluz

dii re/
/
regidi
ens
Eme

enti⸗

0 mes

epor
e

qos

roꝛd/

Mabi/

pones ꝓ quatuo: arche angulos Fa-
cieſqʒ vertes de ligis ſerhim· ope W
ries auro inducelq; per circulos qui
lunt in arche lat eribus vt poꝛteturi m.

cis: qui ſẽper erũt in circuł: nec vnqjz

extrahent᷑ ab eis · Nuid per archa miſi
ſanta eccleſia figura᷑· Cui qᷓtuoꝛ ci
culi aurei ꝓ quatuo: angulos iubent
adiungi: qꝛ in eo qð ꝓ q̃tuo: ptes mü⸗
di dilatata tẽdit · ꝓPeuldubio qᷓtuoꝛ ſlä⸗
cti euã gelij libris accĩcta pꝛedicatur
Weecteſqʒ de lignis ſechim fiunt · qui

eil dem ad poꝛtandum circulis inſerü⸗

tur· quia foꝛtes ꝓſeuerã teſq; doeto⸗
res velut imputribilia ligna querẽdi
ſunt: qui inſtruetioni ſacrorum volu⸗

mjum ſemper inherentes: ſanete ec⸗

cleſſe vnitarem denuntient · a quali in
tromiſſis circulis archam portent· ve
ctibus quippe archam poꝛtare eſt: bo⸗
nis doctoribus ſactam eecleſiam: ad
erudiendas infidelum mentes predi 55
cando deducere ˖ Nui auro q; uiben
vperiri: vt eum ſermone alios iſonat

ipſi etiã vite ſplẽdore fulgeleane Be ꝗ
bus apte ſubdit · Nui ſemper erũt in
cireulis nee vnqʒ extrahen? ab eis
qꝛ nimirũ necelſe eſt vt qui ad offitiuzʒ
pꝛedicatõnis excubãt a ſacre lectõis
ſudio non recedant · Ad hoe nãq; ve
ctes eſſe ĩ circulis ſemꝓ iubent᷑· vt cũ
poꝛtari archam opoꝛtunitas exigit;
de intromittendis vectibus poꝛtandi
tarditas nulla generet“ quia utdelicʒ
cum ſpuũale aliquid a ſubditis paſtoꝛ i
quiritur/ ignominioſũvalde eſt· ſi tunc
querat dilcere: cuʒ queſtionem debet
enodare⸗ Sed circulis voctes inhere
ant vt doctoꝛes ſemper in ſuis coꝛdi
bʒ eloꝗa ſaẽ meditãtes teſtamti arehã
ſine moꝛa oleuẽt: ſi quieqd neeeſſe eſtp
tin docẽt Vnde bene primus paſtoꝛ
eccleſie: paſtoꝛes ceteros ammonz di
cens. Marati ſemper ad ſatiſfactionẽ
omni poſecenti vos rõnem: de ea que
in vobis eſt: ſpe · Keſi aperte dieat: vt
ad portandam archam: mora milla
ppediat veetes a ceuł nũqᷓʒ vecedãt.⸗

S

hoꝛtatio ↄgriut quia nee cũtos par
moꝛũ qtitas aſtringit Sepe nãq; alijs
officiũt/que alijs ꝓſunt᷑: qꝛ a pPlerũq;
herbe que hec aĩmalia nutriũt alia oc
eidut· a lems libilus equos miti Zat:⸗
ratulos ſtigat; R medicamstu quod
hune moꝛbũ ĩminut alteri vires iuũgit
æ panis qui vitam foꝛtium roboꝛat.
paruuloz? necat · Pro qualitare igit᷑
audiẽtum foꝛmari debet ſermo doc⸗
torum vt ad ſua fingulis cõgruat⸗ et
tm a omunis edificatoms arte naunqz
recedat⸗Nuid em ſunt mtente men⸗
lesanditog niſivt ita dixerim quedã

Roꝛ: Redmis in nunc e Blirer dore⸗
at demoſtremus vt em longe an nos
reuerode memorie gregori? nazanze⸗
nus edocuit: nõ vna eadẽq; cũetis ex

n eyt tẽſiones nd ſomenkd

ägendi artfexvt nõ

dillimile cãticum Fatiant diſimilit᷑ pul
ſat· Et idcirco coꝛde conſonã modula
tio nẽ reddũt/quia vno quidẽ plectro
ſed nõ vno ĩpulſu feriunᷣ · vñ e doc⸗

toꝛ quiſq; vt in vna cũctos virtute ca⸗

ritatis edificet: ex vna doctrina non
vna eadẽq; exhoꝛtatõe tãgere coꝛda
audiẽtuim debet . Aliter nanq; viri a

liter ammonẽde ſũt femĩe · aliter utue

nes aliter ſenes aliter ĩopes: aliter lo
cupletes. aliter leti: alter triſtes· alit᷑
ſubditi: aliter ꝓlatialiter ſerui: alit᷑ do⸗
mmi.aliter hiuꝰ mũdi ſapientes: alit᷑
hebetes · aliter ĩpudentes: aliter ver⸗e
eundi. aliter ꝓterui:alit᷑ puſillanimes
Aliter impacientes: aliter pacientes
aliter bemuoli: aliter inuidi: aliter ſim/
plices: aliter impurtaliter incolumes
aliter egrialiter qui flagella metuunt
w pꝛopterea innocenter viuunt: aliter
qui ſic in iniquitate duruerunt:vt nee

per flagella coꝛrigan᷑· Aliter nimis
taciti: aliter multiloquio vacantess

Aliter pigri: alitor precipitese.·

hum
lte
Ute
toꝛ
tee
ſee.
trib
te
ſo
AI
pre

tpul⸗

ctro
doe⸗
teea
a non
toꝛd⸗

in„

. o⸗
t do⸗
ralſit
vere⸗/
mes
tes

ner
unt
ter
tnet
ims
ſtes

7„
„

dala⸗

tribuũt ſua: & aliena rapere non dehn⸗

Aliter manlſueti :ꝛaliter iracundi. Alit

humiles: aliter elati· Aliter ꝓtinaces
aliter meõſtãtes, Aliter gale dediti:
aliter abſtinẽtes. Kliter qui ſua miſeri
coꝛdit tribuũt: aliter qui aliena rape⸗
re cõtendut⸗ aliter Inee aliena rapiũt
nee ſua largiun alit᷑ ꝗa ea que habẽt
Nũt: aliter diſcoꝛdes: aliter pacati. ali
ter ſemmätes! uirgia: aliter pacifici
Aht ãmonẽdi ſut qu ſaere legie vba
nõ rercte intelligũt: aliter ꝗ ꝗ dez verte
intelligũt ſed humiliter nõ loquũtur:
Aliter quu cũ pPdicare digne valeant;
pꝛe humilitate mimia fFoꝛmidãt: aliter
quos a pdicatõne ĩperfectio vel etas
ꝓibet ˖ ettñ pꝛecipitatõ ĩpellit · Alit᷑
1 m hoe ꝙ tẽpaliter appetunt ſperäa
r:aliter ꝗᷓ quidem que mũdi ſunt co
Hõ ſed tn aduerſitatis laboꝛe
Fatigant aliter cõiugijs obligati: ali 7.
ter a cõuigij nexibus liberi · alif ãmix

tione carms 8 experti: aliter ign orãtes

Alliter qui percata deploꝛant oper um
aliter qui cogitatõum:aliter ꝗ romiſſa
plangut nec deleruũt: alit qui deſe⸗
runt nee th plangũt alit᷑ qui ulicita qᷓ
kaciũt etiã laudant: aliter ꝗᷓ aceuſant
pꝛaua ner t deuitant· aliter ꝗ repen
tina cõcupiſeẽtia ſuperant atq; aliter
qui in culpa cõſilio lſigant᷑/ alit᷑ qui
liecz minima erebꝛo tn illicita fatiunt:
atq;ʒ alit᷑ qui ſe a paꝛuis cuſtodiũt:ſed
aliqn in grauibʒ demergunt · Kliter
qui bona vero inchoant: aliter qui m/
choata minime conſumant · aliter qui
mala occulte agunt a bona publice⸗
aliter qui bona que faciũt abſeondũt
tenen quibuſ daz factis publiee ma
la ð ſe opmari permittunt · Ded quid
vtilitatis eſt ꝙ cuneta hec enumera⸗

tione collecta tranſeurrimus⸗ſi non eti-

am ammonitõms modos per ſingula
quan ta polſſumus bꝛelsitate pãdam?:

Pltter nanq; viri: alikev ammo
ede ſuint Femſe⸗ (Caß: xxiin⸗

nag
mae

bahn
toſt
Pic⸗
Ne

erumm

milſa
deſe⸗
ta
tuſant
tpen⸗
liter
fqu
unt:
Aliten
rqul
iee⸗

ndat
cema⸗

gud

Liter igitur ſunt viri: atq; aliter
A femine:quia illis grauia: iſtis ve
ro iniungenda ſunt leiuoꝛa · vt illos
magna exerceant. iſtas autem leuia d
Mter zuuenes aliter ſenes

. Taßs rr.
Liter uuuenes· atq; aliter ſenes.
Nauia illos plerunq; ſeueritas am
monitioms ad pꝛofectum dirigit·
iſtos vero ad melioꝛa opera depꝛeca⸗
tio blanda componit Scriptum quip
pe eſt: Semoꝛẽ ne merepaueris: ̊ ob⸗

ſecra vt parrrenm
MAliter ĩopes: aliter locupletes
CakrAWYD4—..

Liter ammonendi ſunt nopes
atq; aliter locupletesillis nanq;
offerre coſolatõms ſolatuim rontra tri
bulatõnem · iſtis vero inf erre metum
contra elationem debemus AIno⸗
pi quippe a domĩo per ꝓphetam dici
NMoli timere: quia non confunderis

Cui non longe poſt blandiens dieit
Paupercula tẽpeſtate ↄuulſa:Rurſuũ

qʒ hãc cõſolat᷑ dicẽs Elegi te in cami
no paupertatis- Et otra paul? diſci⸗

pulo de diuitibz dieit Diuitibz Huil?

ſeculi peipe non ſupbe ſape neq; ſpe

rare in ĩcerto duiitiaʒs ſuazd · Wbi no-
cãdũ eſt valde ꝙ humilitatis doctoꝛ
memoriã diuitũ Fatiẽs: non ait voga
ſed peipe· qꝛ etli ĩpendõẽda eſt pietas
ifirmitati: honoꝛ tn nõ deber᷑ elatõi

Talibz ergo restů eſt qð dieit tãto
rectiꝰ uibetquãto rebz trãſitorjs

altitudme cogitatõms mtumeſcunt⸗

De his in euãgelio dus dicit · We voꝛ

bis duiitibz qui habetis cõſolatõnem
veſtram · LNuia emm que ſunt eterna
gaudia neſeiunt· ex preſentis vite ha
bundantia conſolan⸗ Offerenda eſt
ergo eis conſolatio quos caminꝰ pau⸗
pertatis excoquit: atq; illis inferen⸗
dus eſt timoꝛ· quos conſolatio glorie
tempoꝛalis ex tollit: vt illi diſeant:

quia diuitias quas non conſpitunt

* 5 —ð
.
4
re . SDS
ððð 511 kE——
„ 7
7 * 2 —
„ —
5
— 2 .
.

poſſident. iſti cognoſcant quia eas
quas cõcupiſcunt tenere nequaqᷓʒ pol-
ſunt·plerũq; tn perſo naz oꝛdinẽ per⸗
mutat qualhtas moꝛuz vt ſit diues hu⸗
milis ſit pauꝑ elatus· Inde mox pꝛe
dicantis lingua cum audiẽtis vita de⸗
bet compom · vt tãto diſtrictiꝰ ĩ pau
pere elatõnem Fferiat: quãto eum nec
illica paupertas inelmat. Et tanto le⸗
uius hHumilitatom diuitum demulceat!
quanto eos nec habundantia que ſuiib
leuat exaltat· Nõ nunqʒ tñ etiã ſuper·
bus diues exho:tatõms blandimẽto
placãdus eſt quia a plerũq; dura vul
nera per leuia fomenta molleſeunt.
Furoꝛ mſanorum ſepe ad ſalutẽ medi⸗
ro blandiente reducitur · Cunq; eis in
dulcedine condeſeẽditur: languoꝛ inſa
nie mitigatur · Neq; enim negligen
ter mtuendum eſt⸗ qꝙ cum ſauſem ſpi⸗
ritus aduerſus muaderet⸗ apprehenſa
dauid eythara: eius veſamam ſedabat
Uuid emm per ſaulem: miſi celatio po⸗
tentium · quid per daud muit mi

S

Humiſis vita anétoꝛum· Cũ ergo ſauł

† ei veſama tẽꝓarᷣù⸗ qꝛ cũ ſenlus po⸗

tentuim per elatõnem in furoꝛẽ vᷣti᷑

Dignũ eſt vt ad ſalutẽ mens quah dul/

cedime cythare: lorutõnis ntᷣe trãquil
litate reuoce. Aliqn aũt cũ huiꝰ ſecu

li potentes arguũ᷑:priꝰ ꝓ qual dam
ſimilitudines velut de alieno negotio

requirendi ſũt·a cũ reetã ſẽtẽtiã q̃i in
alterũ pertulerint· kune modis cõgru

entibz de ꝓprio reatu Fkeriendi ſũt: vt
mens tẽpali potẽtia tumida: Otra coꝛ
ripiontẽ nequaq̃ᷓʒ ſe erigat qꝗ ſuo ſibi iu
Dditio ſuperbie ceruieẽ caleat. vt in nul

la ſui defenſione ſe exerceat: quẽ ſentẽè
tia ꝓpꝛ oris ligat · NDinc eſt em ꝙ na⸗

than gpheta arguere regem venerat⸗
quaſi de eauſa pauperis contra di⸗
ulitem iudituum querebat · vt priꝰ? vey

ſentẽtiã diceret· reatuũ ſuũ poſtmo⸗

dum audiret qtin? nequaqz iuſtitie eõ

tradiceret qz in ſelpſe ꝓtulilet · Wir
itaq; ſantus a peccatoꝛẽ cõſderans

e

oſaut
anen⸗

s po⸗/

dee
an del/
rigud/
ſecu
dam
gond

coͤgr⸗

: it
aco-
lbiiu⸗/
nml/
ſente/
.
erat
adi/
hter
imo⸗
. N
etams

„ regem miro oꝛdine audacem reum

priꝰ? per cõr̃elionẽ ligare ſtuduit: 4½
poſtmodũ per mier᷑tionẽ ſecare· Cela

ut paululũ quẽ queſuit: ſed percuſſt

repente quẽ tenuit· Pigrius em̃ foꝛr

talle meideret: ſi ab ipſo ſermonis ex

oꝛdio aperte eulpam Ferire voluiſſet.
Ded ꝓmiſſa ſimilitudine eam quã oe⸗
cultabat eyacuit ĩcrepatõezʒ · Ad egz
medic? venerat: ſecandum vuln? vde⸗
bat: ſed de pacientia egri dubitabat:

Abſcondit igit Ferrũ medicinale ſ

veſte qdð eduxtũ ſoito fixit in vulnere
vt ſecantẽ gladiũ ſentiret eger anteqzʒ
cerneret· ne ſi ante cerneret ſentire re

US ammonendi ſunt aliter leti:

Atqʒ; aliter triſtes .* PeX “*

aliter triſtes · Letis videlicet ĩfe

ren da lunt triſtia: que ſecuntur ex ſup

plitio · triſtibus vero inferenda ſunt

leta: que pꝛomittuntur ex regno ·

diſcant leli ey minaruz aPperitate ti⸗
meãt audiãt triſtes pmioꝛv gaudia⸗
de quibz Plumãt · Allis quippe dicitur
Jevobis qui videtis nũc: qm flebitis
AVſti vero eodẽ magiſtro audiant di⸗
kente⸗ iterũ videbo vos & gaudebit
coꝛ veſtrũ: o gaudiuũ veſtz nemo tol⸗
leta vobis. Nõ nulli autem leti vel tri⸗
ſtes nõ rebus fiuunt ſed cõſperlioni⸗
bz exiſtũt. quibʒ ꝓfecto intimadü eſt
ꝙ quedã vitia quibuſdam conſperlio⸗
mbus iurta ſunt. NHabent enim leti ex
ꝓpinquo luxuriam: triſtes vero iram

ronkderet qð ex conſperſione ſuſtinet
ſed etiam qpex vitio ad deterius per⸗
ur⸗ et. nedum nequaqᷓʒ pugnat ron⸗
ra ho cquod tollerat ei quoq; a quo
ſe liberum eſtimat vitio ſuccumbat ·

18 aliter ammonendi
lunt ſubditi: atq; auter
prelati · Caß: xxviij ·

Inde necelle eſt · vt non ſolum quilq3ʒ

kotr.
tolat
nt⸗
ank
tpan
parel
etp⸗
ao⸗
anre
rat
mi
lsp:
be ſt⸗
tot w
dito⸗
mitt
cauti
ie
n
ſtu
tun

iter ammonendi lunt ſoͤditi at/
qʒ aliter ꝓlati · Illos ne ſbioctio

li⸗ eõterat · Aſtos ne locus ſuperioꝛ ex.
da⸗ tollat · Alli ne mmus que iubent᷑ ĩple
atur ant · Alti ne plꝰ? iuſto uibeãt que ople
sS ant · Alli vt Humilit᷑ iaceãt· Aſti vt
nt di⸗ tpanter pfint · Nã qð ĩtelligi figu⸗
ebtte raliter pot/illis die Pilnj obedite
o tol ℳ Parentibz vris in dno inis pPeipitur ·
eltri⸗ Et pres nolite ad iracũdiã ꝓuocare
orxd Fiulios veſtros. Alli diſeant quomodo
dückk ante occulti arbitri oculos ſua interio
herſo⸗ ra cõponant· Aſti quomodo etiã cõ⸗
uer milſis ſibi exempla bene viuẽdi exteri
an⸗ us pꝛebeant · Seire etenim pꝛelati de
uſa⸗ bent·quia ſi peruerſa vnz perpetrãt

let tot moꝛtibus digni ſunt: quot ad ſõ/
ditos ſuos perditionis exempla tral⸗
mittunt · Vnde necelle eſt: vt tanto ſe
eautuis a culpa cuſtodiãt: qnto p pꝛa
ua que fatiunt nõ ſoli moriũt᷑:q alio
vũ aſarũ rei ſũt q̃s pꝛauis exẽpꝑlis de
ſtruxerũt AQmnmo nẽdi ſut illi ne diſtrr⸗
tuis puniant᷑: ſed ſi abſoluti reperiri

per⸗
tron⸗
quo
t⸗

nequiuerint ſaltem de le. iſti ne de ſlub/
ditoꝛ erratibz iudicent etiã ſi ſe iam
de ſe ſecuros mnuemũt Alli vt tãto cir⸗
ea ſe ſollicitius viuãt: quãro eos alie⸗
na cura nõ implicat. iſti vero vt ſic ali⸗
oʒp curas expleãt: qtin c ſuas agere
no deſiſtant ſie in ꝓpria ſollicitudine
Ferueãt:vt a cõmiſſoꝛꝛ cuſtodia mimi⸗
me toꝛpeſcant · AIlli em ſibimet varãti
dici · Wade ad Foꝛmicã o piger æ cõ
ſdera vias ei?: & diſee ſapiaz Aſte au
tẽ Kribili᷑ ĩmone᷑ cũ dici · Pili mi
ſi ſppoſponderis ꝓ amico tuo defixiſti
apð extraneũ manũ tuã: illaqueat ? es
verbis oris tui: capt? ꝓpens ſermo
nibz · Vpõdere nãq; ꝓ amico eſt: alie
nã ammã in periculo ſue ouerſatõis ac

cipere · Vn æ apud extraneũ manꝰ? de

Figitur· quia apud curam ſollicitu⸗
dimis que ante deerat mens ligatur·
Jerbis vero oris ſui illaqueatus eſt.
ac pꝛopꝛnjs ſermonmibus captus· quia
dum commiſſis ſibi cogitur bona di⸗
eere: ipſum prius necelle eſt gaue

e
ls⸗

gu

deſub⸗
e iam
to cir⸗
alie⸗
ſc ali⸗
tudene

„ 29
mm⸗
₰B 1

atl
a o⸗
Renu/
Pm
Piriki
thes

rmo⸗

alie

isac
de⸗
tu⸗
tuür⸗
eſt⸗
qui

ad
que

7

dixerit cuſtodire · Allaqueat᷑ igi ver
bis oris ſui: dũ ratõne exigẽte oſtrin
git. ne eius vita ad aliquid aliud qjz
qð ãmonet relaxetur Yn apud diſtrt⸗
ctum iudicem cogit᷑ tãta in opere ex
oluere:quãta eũ oſtat alijs voce pꝛece
pille · vbi bn mox exhoꝛtatõ ſubdi⸗
tur vt dieit in puerbijs · Pac 5 qð
dico Fili mi: a temetipſũ libera quia in
manꝰ ꝓximi tui incidiſti · Diſcurre fe
ſtina ſuſcita amicuz tuum:ne dederis
ſomnũ oculis tuis nec doꝛmitẽt palpe

bꝛe tue · Nuiſquis enim ad viuendum

alijs in eyxemplo ſponitur: non ſolũ vt
ipſe vigiler: ſed etiam amicum luſcitet
