mꝰ in tua oſciẽtia frat᷑:ꝗꝓpt᷑ quẽ xpus

moꝛtuꝰ eſt Sic autẽ peccantes m Fra⸗

tres & Percutientes conſeientiam eo⸗
rum infirmam m xpo peccatis · Dine

elſt qas moyles cũ diceret Non maledi⸗

ces ſe urdo⸗ tinus aduinxit· nee corã
ceco pões oediculũ durdo qppe ma
ledicere ẽ abſẽti ac n audiẽti Srogate

Coꝛam tees vero offendieuluz pone
re eſt diſeretam rem quidẽ agere tñn

.

dali orcaſonẽ Pbere ·

ei qui lumẽ diſeretõms non habet ſean

De ex hoꝛtatõne multis adhibẽda
vt ſie ſingulo virtutes adiuuet q
ſtinꝰ? per Hanc ↄtraria virtutibz vi
tia nõ excreſcant· (Cap̈:lx

Ec lunt que pꝛeſul anim az in P-
dicatõms duterſſtate cuſtodiat.

vt ſollicitꝰ congrua ſin guloꝛ vulneri

bus medicameta opponat · Sed cum
magni ſtudij lit · vt exhoꝛtãdis ſingu
lis ſeruia ad ſingula: cum valde labo
rioſum ſit vnũ quenq; de ꝗꝓpꝛijs ſub di⸗
ſpenſatõne debite oſnderatõnis inſtru

reæe.longe tn eſt laborioſius auditoꝛes
innumeris ac duterſis palſſio nibz labo

xãtes vno eodẽq; tempoꝛe voce vniꝰ
o omunis exhoꝛtatõms ammonere⸗

Abi quippe tanta arte vox tẽp eranda

eſt · vx eum diuerſa auditoꝛx ſint vitia:

4
Pe⸗ ””ůß

akht
ſbi
fſore
fore
tont
dat
tas
mi
bis
toꝛ
rs
no⸗
nat
por
laß
ſatr
d;
dia
git.

Ppar
cuh

lau
no⸗

ne⸗

tn
on-

ſtt⸗
ter

gu“
do/
de
ſte
Nes
bo⸗/

te⸗
nda
tie

Rnguti 8. mueniak geongrus Kämen
ſibimetiphs non ſit diuerſa vt in᷑ paſ⸗

lones medias vno dustu trãſeat ſed

moꝛe bicipitis gladinj tumoꝛes cogita
tõnum carnaliũ ex diuerſo latere mei
dat. qtin? ſie ſupbis pꝓpdicet Humili⸗
tas vt timidis non augeat᷑ met?· ſie ti
midis infũdat auctoritas: vt tñ ſup
bis nõ ereſeat effrenatõ ſiec otioſis ac
toꝛpẽribz Pdicer ſollicitudo boni ope
ris: vt tñ mquietis ĩmoderate licẽtia
non augeat actõms· Sic mqetis po⸗
nat modus:vt tñ otioſis nõ fiat toꝛ⸗
Poꝛ ſ. ecur?⸗ Die ab ĩpacientibz exting
uat᷑ ira vt tñ remiſſis ac lenibzʒ nõ cro⸗
ſeat negligentia: Sic lenes accẽdant
ad zelũ vt tñ iracũdis nõ addat inca
diu · ſe tenacibz infũdat᷑ tribuẽdi lar
gitas: vt cuz ꝓdigis effuſiomis fFrena
minime laxent · Sie ꝓdigis pdicer
parcitas vt tñ tenacibus ꝓitura rezs
cuſtodia nõ augea?᷑· ſic ncõtinẽtibz
lauder rõiugiü: vt ti iam continẽtes
non reuocent ad luxũ ſe con znenbz)

— —

lauder virgimitas coꝛporis: vt tamẽ
in oiugibz deſperta non fiat fecundi
las carnis· ſie pꝛedicanda ſunt bona⸗
nec ex latere uibean᷑ᷣ æ mala:ſic lau⸗
dãda ſũt bona ſũma: ne deſpitian t᷑ vl⸗
tima. ſic nntriẽda ſũt vltima nedũ ere
düt ſufficere neqqᷓʒ tẽdant᷑ ad ſũma⸗
De exhoꝛtatõne que vm adhiben
da eſt aut hns cõtrari

js palſio⸗
mibus laboꝛat. (CLCaplIx⸗

T grauis quidẽ pꝛedicatori la⸗
boꝛ eſt in cõmunis pꝛedicatõnis
voce ad occultos ſinguloꝛ⸗ mot? cau⸗
ſaſq; vigilare paliſtrazz moꝛe ĩ duter-
ſi lateris arte ſe vertere Multo tñ acri
ori laboꝛe fatigat qn vni econtrarijs
vicijs ſeruiẽti Pdieare cõpelli · Ple⸗
runq; emm quis lete nimis conſpertio
ms exiſtit: ſed tamen eum repente ab
oꝛta triſtitia immaniter deprimit · Cu
randum itaq; pꝛedicatori eſt quate⸗
nus ſie tergatur triſtitia que venit ex
tempoꝛe vt non n augeatur letitia que

——
—

unde

all⸗

tre⸗.

ma⸗

oͤis
ad
ter⸗
ert
ßs
Pe⸗
ertio⸗
eab⸗
Cu
late⸗
nite

*
—

nipetit ex eonſpertione⸗ Hc Prene 5
letitia que ex cõſpertõne eſt vt tn non
ereſeat triſtitia que venit ex tempoꝛe⸗

Aſte Sraua–vſu ĩmoderate peipit

tõnis & aliqn tn ab eo qð feſ line agẽ
dum eſt eu vis ſpedit ſubito nate kor
midimis ile gnat vſuĩ ſmoderate for
midmis aliqn tñ in eo qð appetit te

meritate ĩpellit pcipitatõmis· Die ita
c; in iſto reprimat ſubito aboꝛta foꝛ

mido / vt tn nõ excreſcat enutrita duu

pPꝛecipitatõ. ſic in illo reprimat aboꝛ
ta repente precipitatõ:? vt th nõ cõua-

leſeat impꝛeſſa ex cõppertõe Foꝛmido

Muod autem mirumki mentum medi⸗

ci iſta euſtoduit dum medici eoꝛpo⸗

rum tãta diſeretõms arte ſe temp

qui non coꝛda ſed coꝛpoꝛa meden r.

Plerunq; enim debile coꝛpus op
primit languoꝛ⸗ immanis: cui lan⸗
guori ſeilicet obuiart adiutorijs Foꝛti

bus debet ˖ ſed tamen coꝛpus debile
adiutorium Ffoꝛte non ſuſtinet ſtudet

igitur quu medetur: quatenus ſic lup

exiſtene? moꝛbuz ſubtrahat: vt nequa
qz ſuppoſita coꝛporis &bilitas ereſcat
ne Foꝛtaſſe lãguoꝛ cũ vita defitiat Tĩ⸗
ta ergo adiutoriũ diſeretõe cõpomt⸗
vt vno eodẽq; tpe a languori obuiet
æ debilitati · Si igi᷑ medicina coꝛpis
induiiſe adhibita ſeruire duuiſibilſt po
teſt. tůe em vere medieina eſt qn ſie ꝓ
eazʒ vitio ſupeyñnti ſuccurri vt etiam
ſuppoſite cõſperſioni ſeruiat. Cur modi⸗
eia mẽtevna eadẽq; ꝓdicatõe appohtʒ
moxy moꝛbis diuerſo oꝛdine obuare n
valet que tanto Ietilioꝛ agi᷑: quãto
de muiſibiluis tradta:“
⁵ ali qn leuioꝛa vitia relmquenda
funt: vt grauioꝛa ſubtrahantur⸗
Capitulum lIxij· ð
Ed qꝛ plerunq; dü duozν vitoz
lãguoꝛ irruit · hoe leuiꝰ:illud For
Nalle grauu? premit · illi nimi vitio
rectuis ſub celeritate ſubueni᷑ ꝓ qð
Feſtine ad mteritum tenditur · aſi hoe
a vicina moꝛte rveſtringi non poteſt ni
ſi otiã illð qð exiſtit eontrariũ ereſcat

—. —— ð —

W

node⸗ crinie romraria; kreleat. Tolle⸗
rãdum itaq; pꝛedicatori eſt: vt per ex
hoꝛtatõnem ſuã artifitioſo moderami
ne vnũ paciat᷑ ereſcere: quatenꝰaluid
polſſit a vicina moꝛte retinere· eð cug
agit nõ moꝛbũ exaggerat: ſed vulne⸗
rati ſui eui medicametum adhibet vi⸗
tam ſeruat: vt exqrende ſalutis rõgru
um temp? i mnuenmat · Pepe em̃ quis a
eibo ſe ingluuie minime tẽperãs ĩã⸗
iãq; pene ſuꝑatis luxurie ſtimulis ꝓmi
tur: qui huiꝰ pugne metu territ? dum
ſe per abſtinentiã reſtringere miti᷑: in
ams glorie tẽptatõe fatiga᷑ In quo
nimix vnũ vitiũ nullatenꝰ extingut᷑
mſi alud nutria᷑ · Que igi ardenti

us peſtis inſequenda eſt: niſi que peri

culoſus ꝓꝛemit? Tollerandum naqʒ

elſt vt per virtutem abſtinentie interiz
arrogantia contra viuentem creſcat·

ne eum per ingluuiem a vita fundit?
luxuria extinguat· Ninc eſt p ul 18
cum infirmum — na perp⸗ e

de actione retta humane laudis retri⸗
butõne gaudere ait · Wis non timere
poteſtatẽ? Ponũ fac habebis lau⸗
dem ex illa Neq; em ideo bona agen
da ſunt vt poteſtas hiuꝰ? mundi nulla
t᷑imea?: aut per hec gloria trãſitorie
laudis aſſumat· ed cuz infirmã mẽ⸗
tem ad tantũ robur aſeendere nõ pol⸗
ſe penſaret · vt & pꝛauitatẽ ſimul vita
ret laudem · Predicatoꝛ egreguus
ei admonendo ali quid obtulit t ali⸗
quid tulit Concedendo enim lenia ſo⸗
traxit acrioꝛa· vt quia ad deſerenda rü⸗
eta ſimul non aſſurgeret: dum in qðd⸗/
dam ſuum ammus Familiariter relmꝗ

tur: a quodaʒz vitio ſuo ſine doloꝛe tol⸗

pon debent arta pꝛedicart⸗½

Muod inkirmis mentibus omnino

Ciẽdũ vero pꝓdicatori ẽ:vt audi⸗

ne vt ita diram dum pl?qso ealet tẽdi ⸗/
tur mentis coꝛda rumpaüâhétI Klta em̃
queq; debẽt multis audientibz conte
8 2 gi: & vix paucis apiri· Ninc nanqd p
ge ſemetiplam veritas dicit:. Muiſputas
ne eoſt fidelis diſpenſatoꝛ quẽ ↄſtituit do
de minꝰ ſuy familiam ſuã vt det illis ĩ tẽ
4 poꝛe tritici menſurã· Per mẽſurã qp
pe tritici expᷣmit᷑ mod? verbiꝛ ne cuz
anguſto coꝛdi incaptibile aligd tribu⸗
44 Mõ potui vobis loqui qſi ſpuũalibʒ h̊
„ Aquaſi earnalibz tanqᷓʒ ꝓuulis in xpo:
4 lac vobis potũ dedi no eſeã · Hinc mo⸗
l⸗ VYles a ſeereto dei exiens coꝛuſeantem
coꝛã populo Faciem velat quia mmiz?
turbis claritatis intime archana non
ce mndicat Linc per eum dunmma voce p
eipitur vt his qui ciſternam foderit
ſi operire negligat:coꝛruente in ea bo
le vel aſino:pꝛecium reddat: quia að
de alta ſeientie fluenta peruemens cum
i⸗ hec apud bꝛuta audiẽtiũ coꝛda non cõ⸗
tegit pene reus addicitur ſi per vba

euis ſean dalum: ſiue müunda: hue mens
immũda capiaᷣ⸗Ninc ad beatũ IJob
dicitur Muis dedit gallo mtelligotiã⸗
Prodicato⸗ etem ſan᷑tꝰ dũ ealigino
ſo hoe clamat m tpe quaſi gallꝰ? cãtat
in nocte cum dicit · Hoꝛa eſt iam nos
de ſompno ſurgere : a rurſu. Euigila⸗
te uiſti æ nolite peceare · Pallꝰ aut in
ꝓkundioribz horis noetis altos ede
re cant? ſolet · Cũ vero matutinũ iã tẽ
pus in pꝛoximo eſt:mmutas ac tenu⸗
es voces Foꝛmat · qꝛ nimiꝛx qui reste
pꝓdicat obſeuris adhue coꝛdibzê: apta
clamat· mil de occultis miſterjs im⸗
dicat · vt tunc ſubtilioꝛa queq; de cele
ſtibz audiant cum luci veritatis appꝛo-
pin uant⸗

(De o
Ed inter hec ad ea que iam ſupe⸗

ere piedieatoris 42 voce .

toꝛquem · vt pdicatoꝛ quiſq; plus acti⸗
bus qzg vocibus inſonet: bene vius
do veſtigia ſoquaeibus imprimat vt

riis diximus caritatis ſtudio re⸗

e
te
h
s
t

1

.

potius agendo qz loquendo quo gra

diant oſtẽdat: quia gallus iſte qu?

p exprimenda boni pꝛedieatoris Ppe

tie ĩ lo cutõe ſua dommꝰ alſlumpfſit: cũ
jam edere eantꝰ? parat: prius alas ey
cutit a ſemetipſuʒ feriens vigilantio
rem reddit · quia nimirum neceſſe eſt:
vt hi qu verba ſanete pꝛedicatõnis
mouẽt: pruis ſtudio ſantte actionis

muigilent ˖ ne in ſemetipſis toꝛpentes

opere alios ex ceitent voce Pruis ſem
per ſublimia facta excutiant: tunc

ad bene vuiendum alios ſollicitos red
dant Prius cogitatõnum alis ſemet

ipſos Feriant: quic quid in ſe inutiliter

toꝛpet: ſollicita mnueſtigatione depre⸗

Hendãt diſtricta animaduerſione cor
rigant / tune demuz aliozs vitaz lo
quendo componant · Prius punire
Pria fletibʒ curent: æ tunc que alio⸗
rum lunt punienda denuntient an
q̃ʒ verba exhoꝛtatõms ĩinſonent om⸗
ne quod locuturi lunt operibus cla⸗

2ð ð

BDe pattis rite omnibz qualit᷑ pꝛe
dicatoꝛ ad ſemetipſum redeat⸗ ne
ALCap:⸗lxv. .

d aꝛ ſepe dũ pꝛedicatõ modis
Aeõgruẽtibʒz vbertiĩ fundit apud
ſemetipfu de oſtenlione lui occulta leti
tia loquẽtis anim ſubleuamagna ca
ra neceſſe eſt vt timoris laceratõne ſe
moꝛdeat. ne qui alioꝝ: vulnera meden⸗—
do ad ſalutẽ reuocat ipſe per negligs
tiã ſue ſalutis ſn tumeſcat: ne ꝓximos

iuuando ſe deſerat· ne alios erigẽs ip

ſe cadat: Nã quibuſ dam ſepe magni

tudo virtutis occaſio ꝓditoms Fuit.

vt cũ confidẽtia viriũ moꝛdinate ſeeu
ri ſunt ꝓ negligẽtiã mopinate moꝛe⸗
ren? · Virt? nanq; cũ viens renititur⸗

quadã delectatõe eius ſibimetipſi ani
mus blandiᷣ· Fitq; vt bn agẽtis mẽs

metũ ſue circuſpertõnis abiciat · atq;

in lui confidentia ſecura requieſeat

Cui iam toꝛpenti ſeductoꝛ callidꝰ? om

ne quod bene gellit enumerat eamq/

—

quaſi Preteris Prezzollentein i in tumo 2

SS re eogitatõnis exaltat. Inde agit vt
e añ iuſti iudicis orulos fouea mẽtis ſi
4 memoria vᷣtutis qꝛ reminiſeẽdo quod
gellit: dum ſe apud ſe erigit: apud hu⸗
1 militatis auctoꝛẽ cadit Einc nanch ſu⸗ -
d perbienti aĩe dict · Nuo pulchrioꝛ es
NH deſeende: lurge qui doꝛmis cũ meirrü⸗
H ciſis Acſi aperte dieeret· ua vir⸗
MV tutũ decoꝛe te eleuas :ipla! tue pulchri 8
HH tudine ĩpelleris vt cadas Nine ſoᷣ De⸗
H ruſalẽ ſpetie virtute ſuperbiens amma
4 repꝛobatur eum dieitur Perfecta
/ 1 eras in deroꝛe meo: quem poſueram
m/ ſuper te dicit dommus: a habens fi⸗
„ dutiam im pulehritudine tua · foꝛniea
HͤH ta es m nomme tuo· Yidutia quippe
e⸗ ſue pulchritudinis ammus attollitur⸗
tur⸗/ rü de virtutũ meritis leta apud ſe ſecu⸗
ni⸗ vitatẽ gloriat“ per eãdẽ Fiduciaz a d
is Foꝛnicatõnem dueitur quia dum inter⸗ .
i reptam mentem cogitationes! ſue de⸗
. cipiunt / hanc maligm ſpiritus peri m⸗
m⸗ nnmera vitia ſeducendo coꝛrumpunt.
4

d .

Notanduz vero e dicitur Poꝛmeata
es m noĩe tuo · Nuia euz reſpertũ ſup
m rectoris mẽs deſerit⸗ laudẽ ꝓtinus
Priuatã querit: & ſibi arrogare inci⸗
pĩit ome bonũ . qð vt largitoris pꝛeco

mo ſeruiret accepit. Opmionis ſue

gloriam dilatare deſderat ſatagit vt
mirabilis cunctis innoteſcat. In ſuo
ergo noĩe foꝛnicat᷑: qui legalis thori
conubium deſerẽs roꝛruptori ſppuũi in
laudis axpetitu ſoſterni DBinc daud
ait · Tradidit in cap tuitatẽ virtutem
cod & pulchritudines eo in manꝰ
inĩci In captuiitatẽ etemvt?c puleri
tudo ĩ manꝰ inimici tradi: eũ decep
te menti antiquꝰ hoſtis a boni opis
elatõne dnat᷑· que tñ vtutis elatõ qᷓʒ⸗
uis plene non ſupat:vteunq; tñ a ele

ttox ſepe aĩm tẽptat. Ded cu ſuble⸗

uatᷣ deſtituitur·deſtitut? ad Foꝛmidi
nem reuocatur · ¶ Line etenim Di⸗
nid iterum dirit · Ego diri im Hhabun⸗
dantia mea:non moue boꝛ in eternum

vs quia de cõfidentia vᷣtutis ĩtumuit

N
X

— – O *

paulopoſt auid ptulit adiunxit Auer⸗
tiſti faciem tuam a me æ Ffactus ſũ cõ

turbat?; Kell aperte dieat : Foꝛtẽ me

—

inter btutes eredidi: nte mfirmita

tis ſim dereliet? agnou: Lince rurſuz
dici · Juraui æ ſtatui cuſtodire iudi⸗
tia uiltitie tue . Ded qꝛ eius virium nõ
erat manere in cuſtodia quã lurabat⸗
debilitats ſuag ꝓtin? turbat? inuenit

Jn ad pꝛecis opez ſe cõtulit repen⸗

te dicens . Dumiliat? ſum vſquequa
Dñe vuifica me ſedðm verbũ tuũ ¶
nunqz vero ſuperna moderatio prius
qz per munera ꝓuehat: infirmitatis
moemoriam ad mentẽ veuocat: ne 8 ac-
ceptis muneribus intumeſeat · Vnde
ezochiel ꝓheta quotiens ad contẽ⸗
planda celeſtia ducitᷣ: pruis fulius ho-
minis vocatur⸗ Ach hunc aperte do⸗
mmus ammoneat dieens Ne de hHijs
ꝗᷓ vides in elatõe coꝛ ſubleues: cautꝰ? ꝓ
pende ꝗð es:vt cũ ſũma penetras eẽ
ꝑe hoĩem recognoſeas: quatenus dĩ

☛

Vltra te raperis/ad temetipſum ſollici
tè infirmitatis tue freno reuocerig⸗
In neeolle eſt vt cum vᷣtutũ nobis co
pia blãdit᷑: ad infirma ſua mẽtis oou
lus redeat. ſeſeqʒ lalubriter deoꝛluz Pp
mat: ne recta que egit: ̊ ea que agere
neglexit aſpitiat· vt du coꝛ ex memo⸗
ria mfirmitatis atteri apud humili
tatis auetoꝛẽ robuſtius in vtute ſoli

7 „*

der · q; a plerunq; omnipotẽs deug
ideireo restorum mentes quamuis ex
magna perficit imperfertas tamen
ex parua aliqua parte derelmquit. vt
cum mentis virtutibus rutilant imp⸗
Fectõnis ſue tedio tabeſcant· nequa
qz ſe de magnis erigant: ecum adhuc
ſed quia extrema non valent vmcere
de pꝛecipuis actibus non audeant ſa⸗
perbire · ¶Ecee bone vir repꝛehenſi⸗

oms mee neceſſitate compulſus: dum
monſtrare qualis debeat elſe paſtoꝛ in-

uigilo puleheuz depinxi hoĩeʒ pictor
fedus: alioſq; ad ꝓrectõis litꝰ dirige

=ð=

N X

ssls —
N —

qui adhue in delictoꝛum fluttibz ver
: Ded in huiꝰ queſo vite naufragio

oꝛatõnis tue me tabula ſuſtine: vt qꝛ
pondus ꝓprium deprimit: tui me meri
ti manus leuett·

Explicit liber eFule! paſtoral gre g ⸗
gori pape: ad ohãnen archiepi
leopũ Rauẽnenſlem·

S . . . — — e er, — — 5
. . . Dðð
* „ . 4 * .
.
.
4
.
.
3
.
.
.
4 H*M
W
1
„
14 D
35 *
. 2 7
Sðð
6 .
ð 5 7
p.
2 R „ .
4
3.
7
WD
8 1 „

—

a dno neſciun᷑ᷣ· paulo attelate. A ait⸗
Si quis aũt ignoꝛat ignoꝛabit· Nue
mimi paſtoꝛ ſepe imperitia meritis
ogruit ſiectoꝛv ·qui qzius lumẽ ſcien
tie ſua eulpa exigente nõ habeãt· di⸗

ſtrieto tn uiditio agir vt ꝓ eoꝛd igno

rãtiam:hij etiã qui ſequũturx offendãt
NHinc nanqʒ in euãgelio ꝓ ſemetipſam
veritas dieit⸗Di cecus ceco ducatuz
pꝛebeat: ambo in foueam cadunt·
Hie pſalmiſta nõ optãtis aſĩo:ſed ꝓꝓ
phetantis miniſterio denunciat dieẽs
Dblcurentur oculi eoꝛum ne uideãat⸗
æ doꝛſum eoꝛum ſemper incurua· D⸗

culi quippe ſunt· qui in ipſa honoris ſũ

mi Facie poſñti pꝛouidendi itineris of
fitium ſuſeeperunt · Nuibus hij nimi⸗
vum qui ſubſequuntur imnherẽt doꝛſa
nommant᷑⸗ Obſcuratis ergo oculis
doꝛſa inflectũtur·qꝛ cuʒ lum ſcientie

perdunt qui pꝛeeũt pꝛofecto ad por

tanda peccatoꝛum onera curuantur
ui ſequuntur-

8
5
*
G
.
◻
E
3
G
—
e
O◻½
.
E
.
ES
◻
◻⏑

VierFarbSelector Standard* -Euroskala Offset