Gb204_qt
author: Gregor, I., Papst

8 1
S
. . ——
8 —ʒᷣ⸗ . .
4
„ –
4
.
R
„
. 4
—
.
.
1
X 4.
N
*
3. .
X
ℳ₰
1 X
2 — . .
.
. .B .
.
.

N1245 11961887 021

UIIIIIIIIIIIIIII

U8B Tübingen )

n
—

—

—
=

Sð

„
.
=
☛ 4 .

um Kauẽnenlem Pꝛologus⸗

2

AAlſtoꝛalis rure me põdera
ugere deliteſceẽdo voluille
Vbenigna frater cariſſime⸗

2

atqʒ humilima intẽtõne de⸗

9

niuens: qualiter doceat a recte do⸗
Jcens/mfirmitatẽ ſuam quotidi
ta conſderatione cognoſcat ne aut

Sdis ⸗Mue ne quibuß dã leuia eẽ
an?: pntis libri ſtuo exprim o: ð
grauedine omne qð penſo: vt o

tatõne liber iſte diſtinguit: vt ad lee⸗
toris ſui aim oꝛdmatis allegationibz

quaſi quibuſ dam palſibus gradiatur

5„

Nam cũ reꝛx necelſitas expoſcit pen
uaundu valde eſt: ad eulmen quiſq; regi
tmnis qualiter vemat/atq; ad hoc vi⸗

—

te perueniens qualiter viuat/ be

die qu

hec qui vacat: meaute an paiare
uu meaute expeent: adeptumleel H
qui in caute expecit: adepkumeene
Ptimeſeat · Nuadr partira vero diſpu Srsrnele

an

Ra10

„

humilitas acceſſum Ffugiat aut perus

tõni vita contradicat: aut vitam doe
trina deſtituat: aut doctrinã pꝛeſum
ptio ext ollat · Pruis ergo appetitum

tempet timoꝛ poſt autem magiſteriG
qð ante querẽte ſuſeipi᷑ vita eommæꝰ-

det: ac deinde necelle eſt vt paſtoris
bonum qð viuendo oſtenditur: etiaz

loquendo ꝗꝓpagetur Ad extremuz ve
ro ſupereſt: vt perfecta queqʒ opera-/
cöõſideratõ ꝗꝓprie infirmitatis depri⸗
mat: ne hec añ oeculti arbitris oculos
tumoꝛ elatõnis extinguat· SVʒ qꝛ ſunt

pleriq; mihi inperito fimiles ꝗᷓ dũ meti

ri ſe neſeiunt.que nõ didicerùt docere

ocupiſeũt: qui põdꝰ magiſterij tanto

leui? eſtimãt: qᷓnto viz magmitudimis

illius ignoꝛantab iplo: libri huius re
pꝛehendank exoꝛdio⸗ vt qꝛ indocti
ac pꝛecipites doctrine arcem tenere
appetunt:a pꝛecipitatõms ſue auſibus
in ipla locutõis nrᷣe ianua repellant᷑.
AInmperiti ne venire ad magiſte
rium audeant. [Caß:⸗

–— —–

—
—

VWlila ars doceri pꝛeſuunitur: miſ
Aprius intẽeta meditatõne diſcar
Ab imperitis exgo paſtoꝛale magi⸗
Reriũ qua temeritate ſuſcipit᷑ qn ars
eſt artiũ regimen aĩarum:Muis auteʒ
cogitatom vulnera oc cultõꝛa elle ne⸗
fſciat vulneribz viſeeru · Ettñ ſepe hi ꝗ
nequaqʒ ſpũalia pꝛecepta cognouer̃t
rxcoꝛdis ſe medicos ꝓfiteri nõ metuũt
dũãq; pigmẽtoz vim neſciunt videri
mwedici carnis nõ erubeleüt · Ded qꝛ
austoꝛe deo ad religionis reuerẽtiam
oumne iam pꝛeſentis ſeculi culmen im⸗
climna?᷑ ſunt nonnulli qui iĩntra ſantaʒ
eccleſiaz per ſpẽm regimmis gloriam
affectãt horeris videri doctoꝛes ap
petunt tranſecendere ceteros concupi
funt atq; atteſtante veritate primas
flalutatõnes in foꝛo primos in cenis
rxecubitus primas in conuentibus ca
thedras querunt ˖ Nuu ſuſceptum cu⸗
re paſtoꝛał offitiũ mĩſtrare digne tã
tomagis nequnt: quãto ad humilita
tis magiſteriũ ex ſola elatõe ꝓPuenerũt

õ R „. SL Wõl 2

Avla quippe in magiſterio lingua eon-
fundit: qn aliud dileit: o alud ð oee
tux dicens-Apſi vegnauerũta non ey
me: principes extiterũt & nõ ognoui
Ex ſe nanq; nõ ex arbitrio ſũmi re⸗
ctoris regnãt qui nullis Fulti vtutibʒ
nequaqᷓz vocati: ſed ſua cupidĩne aces

—

ſi culmẽ regimĩs rapiũt: potiꝰ qᷓʒ allæ·

quuũtur⸗Muos tn mternꝰ? uidex ⸗
uehit neſcit· qꝛ quos ꝓmitẽdo tol⸗
lerat: ꝓfecto ꝓ iuditiũ repꝛobatõnis
ignoꝛat. Vnde ad ſe quibuſdaʒz a pꝰ
miracula venientibz dicit ⸗recedite a
mę oparij miquitatis:neſcio qui eſtis
Paſtoꝝx ĩperitiavoce veritatis inere
pat: cũ per ꝓlam dicit . Ipñ paſto
res ignorauerũt ĩtelligentiam · Nuos
rurſum dominus deteſtatur dicens⸗
Et tenentes logem neſecierunt me Et
nelciri ergo ſe ab eis veritas querit
æ neſcire ſe principatum neſcientium⸗
pꝛoteſtatur · Qua pꝛoferto hij qui
ea que ſunt dommi neſciunt

NN

—

a dno neſeiun᷑· paulo atteſ

te. A ait⸗

Si quis aũt ignoꝛat ignoꝛabit᷑: NQue
nimiꝛ paſtoꝝ ſepe imperitia meritis

ogruit ſiectoꝛx · qui qzuus lumẽ ſcien
tie ſua culpa exigente nõ habeãt di⸗
ſtrieto tn uiditio agit᷑ vt ꝓ eoꝛ igno

rãtiamhij etiã qui ſequũtur offendãt

Hine nanq; in euãgelio ꝓ ſemetipſam
veritas dieit ⸗ Si cecus ceco ducatuʒz
pꝛebeat: ambo in foueam cadunt·
Hine pſalmiſta nõ optãtis aĩo:ſed
phetantis miniſterio denunciat dicẽs

Dblrcurentur oculi eoꝛum ne uideat⸗

e doꝛlum eoꝛum ſemper incurua · D⸗

culi quippe ſunt· qui in ipſa honoris ſũ

mi Facie poſti pꝛouidendi itineris of
fituum ſuſeeperunt · Nuibus hij mmi⸗
vum qui ſubſequuntur inherẽt doꝛſa
nomman?⸗ Obleuratis ergo oculis
doꝛſa inflertũtur · q;ꝛ cuʒ lum ſcientie

perdunt qui pꝛeeũt pꝛofeto ad por

tanda peccatoꝛum onera curuantur
qui ſequunturꝰ

Me lacum agiminis ſub eant qui
vutẽdo nõ pkitunnt ꝗ meditind di
ieerut:⸗ Cap. i)*
T ſuͤt nõnulli ui ſolerti cura ſpuů “W
alia ꝓcepta ꝓſerutan᷑: ̊ que im
teflizend.⸗ Ponetest: vutẽdo eõculcãt
repote docent qᷓ nõ opere ;̊ meditati
one didicerũt et quod verbis pꝛedi⸗
cant moribus impugnant. Inde kit
vt cum paſto⸗ per abꝛupta gradit·½
ad pꝛecipitum Srey ſequat᷑· Nine nãa
q; do minꝰ per ꝓgpham cõtra ↄtẽptibi⸗
lE paſto ſcientiã qᷓrit᷑ dieens Cu ip-
ſi limpidiſſimã aquã biboritis reliquã
bedihz voſtris turbabitis oues mee

que ↄculcata pedibz ur̃is fuerãt pa⸗

ſcebãti que pedes ur̃i turbauerant i̊
bibebãt · Aquã quippe limpidiſſimam
faſtoꝛes bibunt: euũ Fluẽta veritatis·
e intelligentes hauriuũt. Ded ean
dz aquã pedibz turbareleſt ſãcte me
ditatõis ſtudia male vuiẽdo coꝛrũpere.
aquã ſez eoʒ turbatã pedibz oues bi
but cũ ſpie tt ga n n ſectãt vba qᷓ auz

=

* —

—— 44 -

— —

diut· ſola que oſpicidt exempla pꝛa-

uitatis imitant᷑ · Qeu cum dieta ſitiũt
qꝛ per opera peruertunt᷑ q̃ſ coꝛrupꝑ⸗

tis Fontibz in potibz lutũ ſumũt· Nie

q; ſeriptũ eſt mpheta de ſacerdotibz
Cauſa rume populi ſacerdotes mali⸗
FHinc rurſũ dñs de ſacerdetibz ꝓ

.*

phetã dicit · Facti ſũt domui iſraheiĩ

offediculũ iniquitatis · Nemo quippe

ampliin eccleſia nocet: qʒ ꝗ peruerſe
agens nomẽ vel oꝛdinẽ ſastitatis hẽt

nullus pꝛeſumit. a m exẽplũ culpa ve

hemẽter ey tẽdir⸗ quãdo pꝛo reueren

m aũt quiq; tanti reatꝰ põdera fuge⸗

rent· ſveritatis ſẽtẽtiã ſollicita coꝛdis

aure intẽtõe pẽſarẽt ꝗ̊ᷓ ait: qui ſeanda
liſauerit vnũ de pufilis iſtis · qui ĩ me
eredunt expedit ei / vt luſpendatur
mola aſinaria in collo euus: a demer
gatur in pꝛofundum maris Per

molam quippe aſinariam ſecularis vi⸗

te cireuitus ac laboꝛ: exprimitur Et

è
èòèͤ

Pæfunduz maris eytrema dãp natio

Deſignat⸗MNui ergo ad ſactitatis ſpe

tiem deductvel vbo ceteros deſtruut
vel explolmeluis pꝛoFecto Fuerat vt
hHunc ad moꝛtẽ ſub exterio ri habitu⸗
terrena acta cõſtringerẽt: quã ſacra

offitia in culpa ceteris imitabilẽ demõo⸗
ſtrarent. quia nimirum ſi ſolus cadorʒz
vt cunq; hune tollerabil

joꝛ inferni pe

vſa queq; deſpitiẽda ſunt pꝛoſpera
foꝛmidanda. Cap⸗ in ·
Tiitaq; bꝛeuit᷑ diximꝰ vt quãtũ

VAſt pondus regimmis monſtre⸗

mus: ne temerare ſaera regimina ſi qs
Hiis impar eſt audeat a per concupi⸗
ſeentiam culminis: ducatum ſuſcipiat
perditõms NHince enim pie jacobus ꝓp
hibet dicens Molite plures magiſtri
fieri kratres mei · Nmce ipſe dei homi⸗

numq; mediatoꝛ / vegnum percipere

q; ſpirituum ſententiam ſenſumq; tran

de pondere regiminis & q8& ad-

ſeendens ante ſecula regnat in celis.

ſeriptü quippe eſt · Meſus cũ cogno⸗
uillet quia vẽturi eſſẽt: vt raperẽt eum

& facerent eum regem:fugit iteruz in

montem ipſe ſolus Nuis em pᷣncipari
Hominibz tam ſine culpa potuilet: q̃s
is qui hos nimirũ regeret quos ipſe
ecreauerat⸗ Ded qꝛ ideireo in carne ap
paruit / vt non ſolum nos per palſio⸗

nem redimeret: verum etiam per con⸗

uerſatõnem doceret · exempluz ſe ſeqn—
tibus pꝛebens: rey fieri noluit ad cru⸗

cis vero patibulum ſponte peruenit.
oblatam gloriam culminis fugit pe⸗
nam obpꝛobrioſe moꝛtis appetit: vt
membꝛa eius uidelicet diſeeret fauo⸗
res mundi fugere: terroꝛes minime
timere: pꝛo veritate aduerſa diligere:
pꝛoſpera foꝛmidando decelmare · quia
iſta ſepe per timoꝛem eoꝛ coĩnqui⸗
nant: æ illa per doloꝛem purgant ·˖ in
iſtis ſe animus erigit . In illis autez
etiam ſi quãdo erexerit ſe ſternit · An

iſtis ſeſe homo obliuiſeitur · in illis vo

2v2½ —

—

a d ſui memoriã nolẽs etiã coactusq
reuo catł AIn iſtis ſepec⸗ ante acta bo⸗
naldepereut . in illis autẽ longi c; tẽ⸗
poris amiſſa tergunt Nãa plerũq; ad
uerſitatis magiſterio ſub diſeipha coꝛ
primi Lðſi regiminis culmen eru
perit in elatõe ꝓtinꝰ vſu glorie ymu
tatur⸗Die ſaul ꝗ̊ indignũu ſe pri? con⸗
ſiderãs fugerat: mox vt regni guber
nacula pecepit intumuit · No noꝛari
nanq;ʒ eoꝛa populo cupiẽs: dũ repꝛe
Hẽdi publice noluit.ipſũ ꝗ̊ imn regno ſe
miferatſ ſeidit. Sic daud auetoris iu

ditio pene in ructis actibz placens .—

mox vt pꝛellure põdere caruit/ĩ tumo
rem vulneris erupit ; Pactulq; eſt in
moꝛte viri crudeliter rigid?· qꝛ in ap
petitu femine eneruiter eſt fluxus· Et
qui malis ante nouerat pie parcere⸗
in bonorum quoq; nece poſt didi⸗
cit ſine obſtaculo retractionis anbe⸗
lare · Prius quiꝓpe ferire depꝛehẽſũ
ꝓſeeutoꝛeʒ noluit a pꝰcũ dãno ðᷣſudã
tis exercitꝰ? etiã deuotũ militẽ extĩxit.

—

2ð

S

0 —

—

2

=

R

☛ A

—

quez ꝓfecto ab elertoʒd numero cul⸗
pa longiꝰ raperet niſt hune ad vemã

lagella reuocaſſent·
Oeccuꝑatio regimmis liditats dilli⸗
pat mentis .

Epe ſuſceepta cura regimmi is cor
per duierſa diuerberat & impar
quiſqʒ inuem᷑ᷣ ad ſingula/dũ confiſſa
mente diuidit ad multa Vnde quidã
ſapiens Suide ꝓPhibet dicens Pili ne
mmultis ſint actus tui· qꝛ uideliez! ne⸗
quaq́ plene m vniuſceuuiſq; opis võe
eolliger dum mens ꝓ diuerſa partit
Cunq; foꝛas per inſolentẽ euram tra⸗
hitur · a timoris in timi ſoliditate vacu
at. Pit in eyterioʒꝝ diſpohtõe ſollici
ta: a ſui ſolũmodo ignara/ſeit multa
cogitare ſe neſciens · Nam cũuũ plꝰ? qᷓʒ
necelle eſt: ſe eyterioribʒ implicat / qñ
occupata in itinere obluuſcitur quo
tendebat ita vt a ſtudio lue in quiſtio⸗
nis aliena ne ipla ꝗdẽ qᷓ pati dãna
olideret · æ ꝓꝑ quanta delmq̃t ignoꝛet·
Meqʒ; enm peecaxre ſe ezechias eredit

1

rũ benitiz⸗ ad re Alienigen 8 celas

aromatum oſtẽdit· ̊ in damnatõne ſe

cuture pꝛolis. ex eo ram uudicis per
tulit quod ſe facere licenter eſtunauit
Depe du multa ſuppetut: dũq; agi poſ
ſunt que ſoiecti iqꝛ acta ſunt ammirẽ

tur in cogitatõne ſe ammꝰ eleuat: ſed
plene in ſe iram uidicis pꝛouocat ·qᷓʒ⸗

uis per miqua opera foꝛas non erum

pat · Antus quippe eſt qut uidicat: im⸗
tus quod uudica Cum ergo in coꝛde
delmquimꝰ: latet hoĩes q̊d apud nos
agimꝰ?:⸗ ſedtn ipſo uidice teſte pecca⸗
m: Neqʒ em̃ rex babiome · tũc reus
de elatõne extitit cũ ad elatõis verba
puemt · quippe q̊ oꝛe ꝓphetico ante
cum ad elatõem tacuit · ſentẽtiã repꝛo
batõis audiuit.culpã nanq; perpetra

te lupbie iam ante deterſerat · quu om

nipotẽtẽ deũ quẽ ſe offẽdiſſe reꝓperit

cũctis ſuſequẽtibʒ pdicauit · Sʒz pꝰHᷣ
ſucceſu ſue poteſtatis eleuatꝰ ẽ⸗dum

mas ſe fecille gauderʒ: eũctis p? co
Sitatse ſe Ptulit: 6ℳ 2 abſuc tumid?

— —

.ð

diyxit ˖ Noͤne hee eſt babylon magna-
quã ego edificaui in domũ regnia in
roboꝛe Foꝛtitudinis mee: in gloria
docoris mei Nue videlicet vor illi dire
vindictãà apte pertulit: quã oeculta e
latio accendit. Nã diſtrietus index p
us in uſibiliter uidit quod p? Hublirr
feriendo repꝛehendit · Vndoc in irra
tionale hunc amimalvertit ab hHumana
ſocietate ſe pauit: agri beſtijs mutata
mente cõiunxpit: vt diſtritto videlicet
iuſtoq; iuditio ·homo quoq; elle per⸗
deret · qui magnum ſe vltra homimes
eſtimalſet. Nec itaq; pꝛæferentes non
poteſtatem repꝛehendimus: ſed ab
appetitu illius/ coꝛdis infirmitatez ma
mmus ne imper Fecti quiq; culmen ax
ripere regimmis audeãt · a que in pla
ms ſtantes titubant m pꝛecipiti pe⸗
dem ponant· ¶ QNui exẽplo P
delle poſſũt ſed quietem ꝓpriam lecta
do dimitütt [Cap̃ v⸗·
Axz ſũt nnulli eximia vtutũ dona
Pceipiũt exercita tõe cetozmagis

2ð

muneribus exaltantur. Nul Rudio ca
ſtitatis mũdi abſtinẽtie roboꝛe validi⸗
doctrine dapibz rekerti· pacĩe longa
mmitate humiles autoritatis foꝛti⸗
tudme erecti: pietatis gra beni gm/iu
ſitie ſeueritate diſtricti ſunt · Nui m⸗
mirum culmen reginum ſi vocati ſuſei
pere renuunt ipſa ſibi plerunq; dona
adimunt · q̃ nõ ꝓ ſe taãtũmõ. ̊ etiĩ pꝛo

moꝛtuꝰẽ ſupẽvt ꝗ̊ᷓ viuit iã n ſibiviuãt

alijs accepnt: Cũq; ſua nõ alioꝛv lu⸗
cra cogitãt ipis ſe q̃ puata hre upe⸗

tur bonis pᷣuãt:hĩc nãq; ad diſciplos
vitas diẽ ñ põt cĩtas abſeõdi ſuß⸗ mõö⸗

tẽ poſita· neq; accẽdũt luẽnãa ponũt
eã ſõ modio ſ̊ ſupꝛa cãdelabzꝛz vt luce

at oĩbz 4ĩ 8ne ſuũt Nie petro ait ſy

mõ ʒohis amas meæa cũ ſe amare ꝓpi

nerndillet · audiuit. ſi diligis me paſce
dues meas:. ſi & dilcõis ẽ teſtiomũ cu
ra paſcioĩs · ꝗſquis vᷣtutibʒ pollẽs Sre

gẽ dei renuit paſcere paſtoꝛẽ ſũmũduĩẽ

ciᷣ n amare hie pau: dicite l xps oj

bzʒ moꝛtuꝰẽ & oẽs moꝛtui ſuũt oĩbʒ

B ei qui iphs moꝛtuꝰ? eſt a relurrex

it · Dimc moyſes ait· vxoꝛẽ Fratris ſi⸗
ne kunjs defuncti: ſuperſtes frater ac
cipiat: atq; ad nomẽ Fratris filios gi
gnat · Quã ſi accipere Foꝛte renuerit
Puie m Faciem mulier expuat· vnũ q;
ei pedẽ ꝓpinquꝰ diſcaltiet /euiſſq; habi

taculi domũ diſcalciati vocet · Prater
Appe defũctẽille eſt ꝗ̊ pereſ. urrectois

tribz meis Nui quaſi ſine filijs obijtt ·
q;ꝛ adhuc electoꝛx ſuoꝝ nuinerũ n im
pleuit · NDuiꝰ ſeʒ vxoꝛẽ frater ſuper⸗
ſtes ſoꝛtiri pꝛecipit᷑ quia dignũ pꝛofe
cto eſt vt cura ſancte eccleſie · ei ꝗ̊ hãe
bene regere pualet/ĩponat᷑ cui nocæ
ti in faciem mulier expuit qꝛ quiſquis
ex muneribʒz qᷓ ꝓpcepit ꝓdeſſe alijs nõ
curat bonis qꝙ; eiꝰ ſãta eccĩa ex pꝛo⸗

bꝛãs.ei quaſi ĩ Faciẽ ſaliuã iatat:Cui

ex vno pede ealciam ẽtů tollit · vt diſ

ealciati domꝰ? vocet · Veriptũ ꝗqppe??

Calciati pedes in ſparatõe euãgelij pa

cis ˖ Di vt nraʒz ſie eurã ꝓxĩ gerimꝰ

vtriinq; pedem per ealcimentuz mum
mus ⸗Mui vero ſuam cogitãs vtilita⸗
tem ꝓximoꝛs negligit quaſi vmꝰ pe⸗
dis calecimentũ · cũ dedecoꝛe amittit ecp
Sicut itaq; nõnulli: qui magiis vt di iſ
ximus muneribus ditati · dum ſoluis alled⸗
rõtẽplatõms ſtudnjs mardeſeũt · pare dzd
re vtilitati in pꝛoximoꝛ pꝛedicatõe re vitto
fugiunt ſecretũ quietis diligunt ſeceeeck allm
ſum ſpeculatõnis petunt · De quo ſi cguuib
diſtriete iidicent ey tantis pꝛoculdia ger⸗
bio rei ſunt ⸗quantis veniẽtes ad puz 4
blicũ pꝛodelſe potuerũt· Nua eniʒ mẽõ
te is qui pꝛoximis ꝓfuturus eniteſe·
ret᷑ vtilitati ceteroꝛumſecretum pꝛo⸗
ponit ſuum⸗ quãdo ipſe ſummi patris
vnigenitus· vt multis pꝛodelſſet de ſi⸗
nu patris egreſſus eſt ad publicum
noſtrum ſe gere humilis diuini⸗

WA militate refugiunt ne eis ꝗbʒ
ſe impares eſtimant pꝛef erantur ·

uun HNHalor: plFecto Bumilitas R reteris ö8
t⸗ tutibz cingit᷑ tũe an dei oculos vera
e⸗ eeſtcu ad reſpuẽdũu hoe qð vtilit mhire
ſt pꝛecipi᷑ ꝓtinax nõ eſt · Neq; em̃ vere
di eſt humilis: q̊ͥ ſuꝑni nut? ar bitriũ vt p
ſuis elle debeat ĩitelligit atn pelle otẽpmt
Gre/ vitio obſtinatois aliems cũ ſibi regĩs
ed/ 2’ culmẽ im ꝓat᷑ᷣ.· ſ ia doms preuẽt? eſt⸗
oN quibʒ alns ꝓlit ex coꝛde debz fu
enda gere a mut obedier
izmi⸗ Dfitui; pꝛedicatõnis ab aliquibzʒ
ſteſcee laudab liter petitur ad ꝗqð aln ſic e
pꝛo⸗ tiam cogunf᷑⸗ Cap ⸗vñ.
attis Jamuis nõnunqᷓʒ pꝛedicatoms
de⸗ Noffitiũ: a nõnulli laudabiliter ap⸗
hcum Petunt: a ad hoc nõnulii laudabiliter
uins rcoacti pertrahunt᷑ quod liquide noſci
mus ſi duoꝛum ꝓphetarum Facta pen
alaamus⸗quoꝛꝝ vnꝰ vt ad ꝓdicandum
ah⸗ mitti Sbuullet ſpõte ſe ꝓbuit quo tn al
bj ter ꝓgore cũ paluoꝛe recuſauit Vſaias
tur⸗ Ape dno qrẽtt que mitterz vltro ſelob

ulit dicens Sece ego mitte me e DHe 5—

remias aut mittit ettn ne mitti debeat
Humiliter relustat dicẽs · ℳ a a dne
deꝛ ecce neſcio loqui qꝛ puer ego ſum
En ab vtrilq; exteri? diuerſa vox pꝛo
dyit: ̊ non a duierſo fonte dilectõnis
emanauit · duo qppe ſunt prepta cari
tat: dei videliz amoꝛæ ÆαPer acti
uam igitur vita ꝓdeſte ꝓPxĩs cupiẽs y
ſaias offitiũ ꝓdicatõnis appetit · ꝓ otẽ
platiuã vero ꝛheremias amori ↄdito⸗

ris ſedule inherere deſderãs⸗ ne mit

— ad pdicãduz otradicit · NS
er go laudabiliter alter appecijt: B lau
debiliter alter expauit· Aſte ne taci⸗
te cõtẽplatõis lucera loquendo perde
ret · Alle ne dampna ſtudioſi opis ta⸗
condo ſentirot ˖ ſed hoe in vtriſq; ſubti⸗

lit ẽ ſtuẽdũ · qꝛ a js 4 recuſauit plane

nñ reſtitit· a is qui mitti voluit:ante ſe
per altaris calculũ purgatũ uidit · ne
aut nõ purgat adire ꝗſq; ſaẽ mĩſteria
audeat/aut quẽ ſuꝑna gra eligit· ſub
Humilitatis ſpõ: ſuperbe contradicat

e⸗
at
ne

no;
ns
tati
t⸗
s “

dto⸗
mmt

lau
nei⸗
rde/
ta⸗
ubti
lane⸗
teſe
ne
eria
.ſub
dicnt

Muua igit valde diffieile eſt · purgatu

ſe quẽlibet polle cognoſcere · pꝛediea
tõnis offitiũ tutus declmat᷑⸗· Nec tñ
deelmari vt diximꝰ debet pertinarit

cũ ad ſuſepiendũ hoc ſuperna volun
tas agnoſci · ¶. ð moyſes vtrũq; mi⸗
roope eypleuit qui pelle tãte multitu
dini a noluit obediuit · Dupbz em̃
Foꝛtalle ellet · ſi ducatũ plebis mmume
rxe ſine trepidatõe ſuſciperet.æ rurſuzʒ
ſupbz exiſteret h autoris imperioo
bedire recularet Wtrobiq; S humilis
vtrobiq; ſubiect? · ̊ pꝛeelle populis

ſemetipſũ metiendo noluit· enñ de im

perãtis viribus pꝛeſumendo conſenſi.
hine ergo hine quiq; pꝛecipites colli-

gant tum quãta culpa ex appetitu ꝓPo
ceteris pꝛeferri nõ metuũt · ſi ſancti vi
ri plebiũ ducatum ſuſcipere · deo etiaz

iubente timuerunt Moyſes ſuaden⸗
te domino trepidat · a infirmus quul
q;: vt honoris onus percipiat an⸗
Helat: qui ad caſum valde vrgetur

ey ꝓpꝛnjs humerũ libẽter opprimẽdus

6r
xe nõ valet a auget quod poꝛtet ·

De hñns qui pꝛeelſe cupiſcuũtæt ad
vſum ſui libidmis inſtrumẽtũ apo

Rſolici ſermonis arripiſt Ca vij

Lerũq; vero ꝗ̊ pꝛeeſſe cõeupiſcũt
ad vſum ſue libidinis inſtrumen
tũ apoſtolici ſermonis arripiunt quo
ait ſi quis epiſeopatũ deſiderat · bonũ
opus deliderat ; Lui tamẽ laudãs de⸗
ſideriũ m pauoꝛẽ vertit ꝓtinꝰ qð lau
dauit cũ repẽte ſubiungit: op oꝛtet au
tẽ epiſceopum irrepꝛehenſibilẽ eſle Cũ/
q; virtutum neceſſaria: ſubſequenter
enumerat: que ſit irrepꝛehenſibilitas
ſpla marfeſtat · Et fauet ergo deſde
rio: a terret ex pꝛecepto· Ac ſi aper⸗
te dicat ˖ Laudo quod queritis ſed pri⸗
us diſecite quid queratis · nedum vol
metiplos metixi negligitis · tãto fedi⸗
oꝛ vra rephãſibilitas aꝓpareat/q̃ntoe
a cuũctis oſpici ĩ honoris arce Feſtiat

Magnus enim regendi artikeyx kaue

U

ribz impellit · terroribz retrahit vt au
ditoꝛes ſuosæ deſeripto irrephenſibi
litatis cilimme reſtringat a ſuperbia:

offitum laudando quod queritur

romponat ad vitam⸗Nuãuis notãdũ
ꝙ ille in tẽpoꝛe dicitur· quo quiſquis
plebibus pꝛeerat primus ad martirij

toꝛmenta ducebat · Tune ergo lauda

bile Fuit epiſeopatum querere qn per
Hunc dubium nõ erat ad ſupplitia gra

iuoꝛa peruenire⸗ Wñ ipſũ q; epiſeopa⸗
tus offitium boni operis eypꝛelſlione

diffinia. cum dicit᷑.· ſi quis epiſeopa
tü delnderat⸗bonum opus deſiderat
Apſe ergo ſbi teſtis eſt·quia epiſco⸗

patum non appetit. qui non per hune
boni operis mmiſteriuz⸗ ſed Honoris
gloriam querit · Sacrum quippe offi⸗
tuum non ſolum non diligit ommo. .

neſcit /qui ad culmen regimmis anhe⸗
lãs:ĩ occulta meditatõe cogitatõnis

cet᷑oꝝ iectõe paſcit᷑/laude ꝗpᷣa leta
tuxad Nonoꝛẽ coꝛ eleuateve affluẽtiũ

habuͤdã tia exultat· Müũdi ergo luez⸗

queriᷣ ſub eiꝰ honoris ſpẽ · quo mði ”
deſtrui luẽ debuerut:· Cũq; mẽshumi
litatis eulmẽ arripere ad elatõez ecogi R— euu
tat qð forxis aſpetit int? imuta?t⸗· ſ
(Wan pelle volstzum Fficta ſibi bo 5
noꝛd Pτπmiſſioe bladit Carir⸗ ſ ⸗

. Ed plerüq; Hiᷣ ſibire magiſte⸗ .
V riuʒ; 3 p aſtoꝛale cupiũt nonnulla
quoq; bona opera ammo ꝗꝓponunt· 1
Et quamuis hoc elatõnis intẽtõne ap B

petant · o paturos tn ſe magna per⸗
tractãt · Pitq;ʒ vt aliud int? imntẽtõ ſö Gen
primat. aliud tractãtis aĩo ſu pfities ł ie⸗
cogitatõnis oſtẽdat · nã ſepe ð ſe mẽs H
ipſa ſibi mẽti · fingit ſe de bono o e
pere amare qð non amat.Sð mundi au unt⸗
tem gloria non amare qð amat · Que pal
pri neipari appetens fit ad hoc Paui⸗ 41 d⸗
da eum querit audax eum peruenerit⸗ Aos
Tendens enim ne non perueniat tre⸗ t
pidat⸗ Dod repente peruemens iure z
auuit
nant

18
mi⸗

gi⸗

gere : qꝛ hãae didicit cu

Frui ſeculariter ceperit libẽter obliui

ſeitᷣ quicꝗd religioſe cogitauit· vn ne

celle eſt · vt cũ cogitãtõ ex tra vſum du⸗

cit ꝓtinꝰ? mentis oculꝰ ad opera tral
abta reuocet᷑· ac penſet quiq; ꝗd ſub⸗
iect? egerit · a repẽte cognolcit ſi pꝛe
latꝰ? bona agere qpoſuerat polſit qꝛ
nequaqʒ valet ſn culmine humilitatezʒ

diſcere· ꝗ m imis poſitꝰ nõ deſiſtit ſu⸗

perbwe · Nelecit nudoeſ ſipetirfu⸗

eelletanhela
re · Nequaqᷓʒ vincere auaritiã põt qn

ad multoꝝ ſuſtẽtatõez tẽditis cui ſuß
ficere ꝓpria nec ſoli potuerũt· Ex ante

acta & ſe vita vnulquiſq; inuemat ne ĩ
appetitu ſe culmis imago cogitatõnis
illudat. qzuis pleruq; m occupatione

regis ipſe q; boni opis vſus ꝓdit᷑
in trãꝗqllitate tenebat: qꝛ qeto mari
recte nauẽ æ ĩperitꝰ dirigit. turbat
aũt tẽpeſtatis Fflutibʒ: etiã peritus ſe
nauta cõfũdit · Quid nãq; ẽ poteſtas

culminis niſi tempeſtas maris- An 6
cogi tatõ num ꝓrellis ſẽper nauis eoꝛ
dis quatiᷣ. huc illueq; meelſſant᷑ im⸗
pellit᷑ vt pexr repentinos eyxcelſſus o⸗
ris & opis qſi per obuiantia ſara frã

gat OInter taq; d ſequẽdum eſt

quid tenendũ eſt: mſi vt virtutibz pol⸗
lens coatꝰ? ad regimẽ veniat virtuti
bus vaeuꝰ?: nee coactꝰ? accedat Alle ſi
omnino inmitti᷑ caueat ne acceptam
pecumã in ſudariũ ligans de eiꝰ occul
tatõne indieer Pecumã ꝗppe in luda
rio ligaxe eſt percepta dona ſoõ otõ lẽ
ti cõꝛpis abſeondere Kt cõtra iſte cũ
regimẽ appetit· attẽdat ne per exẽplũ

praui opis: phariſeoꝝ moꝛelad im⸗

Sreſſũ regni tẽdentibz: obſtaculüũ fiat

gqgqui uita magiſtri vocẽ· nee ipſi ĩtrãt
nec alios intrare ꝓmittũt⸗Cui cõſiderã

du ch eſt . qꝛ in cauſa populi eleet? pꝛe
ſul fuſceipit: quaſi ad egruũ medic? acee
dit ˖ i ergo in ei? opere adhue palli

ones viuut · qꝛ ꝓlũptõe ꝓcullũ mede

ri aperat ꝗᷓ in Ffacie vuln? poꝛtat:

llt

[Mualis 4lq; ad reg

Tle igit modi s ommbʒ debz 2 d
exẽplũ viuiendi pertrahi qui cun

tis carms paſſiombz moriẽs iam ſpi

ritaliter viuit· quu ꝓſpera mũdi poſt⸗

lola interna delderat · cui? in tẽtõi bo
ne ogruens; nec omnino coꝛpus per
imbecillitatem necvalde per contume
liam repugnant ſpiritus: qui ad alie⸗
na cupienda non ducitur ; ſed pꝛo⸗

ꝓria largitar. qui per pietatis viſcera
cituis ad ignoſcendum klestitur · ſed

nunqz plus q̊ʒ decet ignoſcens ab ar

ce rectitudimis inclinatur.qui nulla il

licita perpetrat: ſed perpetrata ab a-

lijs · vt pꝛopria deploꝛatqui ex affe⸗

vctu coꝛdis aliene infirmitati compati
tur ſicq; ĩ boĩs ꝓxĩ ſiẽ ĩ ſuis ꝓfertibʒ
letaᷣ· Nui ita ſe imitabilẽ cet᷑is ĩ eun
Ttis qᷓ agit ĩſinuat vt ĩt᷑ eoos n habeat

qð ſaltẽ ð trãſatis erubeſeat Nui ſie

Rudz vulere vt ꝓxĩoꝛ q; coꝛda arẽtia

del
doctrine valeat Fluẽtis irrigare- qui 4
or³onis vſu e expᷣmẽto iã didicit . qð bt
obtinere a dño que popoſeerit poſſit ool
Cui p effeet? vocẽ iã qſi ſpetialit᷑ dicit
adhuc loquẽte te dicã ecce adſuʒ. Si WYSMJM
ei foꝛtalſe ꝗs veniat vt ꝙ ſe ad inter na
cedendũ nos apud potẽtẽ quempiaʒ .
virũ ꝗᷓ ſibi iratus/ nobis vo eſt incog
mtꝰ? ducat ꝓtinꝰ? reſpodem?· Ad in⸗
cedẽdũ vemire nõ poſſumꝰ. q: Fannli
aritatis eiꝰ notitiã nõ habemꝰ· Di er
gSo homo apud hominẽ de quo mime
plumit: fieri in terceſſoꝛ erubeſcit: aua

mẽte ap din interecſſionis locũ ppoo 1

piillo arripit · qui familiarẽ ſe ei? gr˖ge b
eſſe ꝓ vite meritũ neſcit aut ab eo quo dN
mõ alijs vemã poſtulat ꝗ̊ᷓ vtruʒ ſibi ſit “”J”MM
placat? ignoꝛat Mua in re eſt adhue “
aliud ſollicitius foꝛnmndandum. ne qui dGi
placare polſſe iram ereditur hanc ip⸗ ſeo⸗
ſe ex pꝛoprio reatu mereatur · Cuncti oo
em̃ liꝗ do nouimꝰ.qꝛ cũ is qui diſplicʒ ””
ad mtercedendũ mittit irati ammus “”
ad deterioꝛa ꝓuocat᷑. q̊ ergo adhue

Inne vitio coꝛporis eë Caj

deſdoeris terrenis aſtringicaueat
ne diſtricti in ſe iraz iudicis grauis ac
redẽs/dũ loco delecta glorie. fiat
ſubditis autoꝛ ruine Sollerter er⸗
go ſe quiſq; metint᷑ ne locũ regimmis
alſſumere audeat ſi quod in ſe viriũ dãa
nabiliter regnat; ne is quem crimẽ de
pꝛauat ꝗꝓpriuʒz in terceſſoꝛ fieri appetat
pꝛo culpis alioꝛum · WD

—

Nialẽ ſe vegẽs debeat exhibere

5e*

Anc eteniz ſuperna voce ad moa
vlen dici⸗ Loquere ad aaron⸗

NHomo de ſemine tuo per Familias ꝗᷓ
habuerit maculam: non offeret pa-⸗
nes deo ſuo⸗· nec accedat ad mmiſtert

um eius · Wbi & repente ſubumgitur⸗

ci cecus Fuerit · ſi elaudus-ſi vel par
uo vel grandi et toꝛto naſo · Iñi frac⸗
to pede ſi manu: ſi gippus:ſi lippus⸗ ſi
albuginẽ hns ĩ oculo⸗ſi uigẽ ſeabiẽ · ſ
ipetiginem in coꝛꝑe vł ponderoſus:

4
— —-

. èð ————

Ceeus quippe eſt qui ſuperne lumẽ eo
tẽplatõmis ig noꝛat. qui pnũtis vite te
nebris pꝛeſſus: dũ venturã lueem neꝗ
xis poꝛri gat neſeit · Dince etem ꝓphetãa
te anna diei · Pedes ſãctozx ſuoꝛ
Neruabit& impij in tenebris eõticeſeẽt

beat aſpicit · B per mfirmitatẽ mẽtis.·
vite viã perfecte nõ valet tenere:quã
videt qꝛ ad vtutis ſtatuʒ: dũ fluxa co
ſuetudo nõ erigi · quo deſderiũ im⸗
nitti illue grellus operis efficacit᷑᷑ nõ
ſequũ ᷑ᷣ. Nine etem̃ paulꝰ dicit Remſi
ſas manꝰ? æ& diſſoluta genua erigite⸗
grelſus rectos facite pedibus ve⸗
ſtris vt non claudicans erret: magis
autem ſanetur. ¶ Maruo autem na⸗

ſo eſt: qui ad tenendã mẽſuram diſere

tõnis ydoneꝰ? nõ eſt. naſo quippe odo
res fetoꝛelſq; diſcernimus Reete O ꝓ
naſü diſereto expᷣmit: ꝓ quãvtutes eli
JZim?. Slieta repꝛobamꝰ.vñ æ ĩ lau
põſe dẽ · Maſus tuꝰꝗ ficut turris que

qz diligendo rõſpicit · quo grelſĩ ope

Claude vero eſt: ꝗ gdẽ quo ꝓgere de

eſt in libano⸗ qꝛ nimirũ ſancta eccleſia
que ex cauſis ſingulis tẽptamẽta pꝛo
deãt · per diſeretõem oſpicit. a vẽtura

vitioʒn bella ex alto depꝛchẽdit Dz

ſũt nõnulli qui dũ ſe eſtimari hebetes

nolunt · ſepe ſe in abul dã inaſitõnibʒ

plqjʒ neceſſe eſt Fercke⸗⸗. ex nimia 1bö

tilitate fallun· Iñ hic ; ſubdit · vk

grãdi vel toꝛto nalo · Maſus etem̃ IFn

Dis & toꝛt? eſt dicretõms ſubtilitas

imoderata: que dũ plus qz decet ey⸗

creuerit ationis ſue rectitudinẽ ipſa
cõfüdit ℳ rato aũt pede vel manu

eſt · qui iiam dei pergere oĩno nõ va

let · atq; a bonis actibus Funditus ex

ſoꝛs vacat quatin hoc non vt claud?
ſalteʒz cũ mfirmitate teneat · ᷓ ab hijs
ommmodo alienus ex iſtat 4

Zibbus
vero eſt · quem terrene ſollicitudmis

p ondus deprimit . ne vncqz ad ſuper⸗
na relpitiat ; ed ſolis hijs que infi⸗
mis calcantur intendat & etſi qn ali

Ad ex bono prie eeleſtis audierit ad B

nimiq ſpuerſe cõſuetudinis pondere

*
25„

grauatcoꝛdis Faciẽ nõ attollit q e
Qitatonis ſtatũ erigere nõ valet: queʒ
terrene vlus ſollicitudĩs curuũ tenet
Ex hoꝛuz quipe ſpẽ pſalmiſta dicit jn

curuatꝰ ſum: Humiiatꝰ ſum vſq; qᷣq;

5„

MNLuoꝛv culpã quoq; ꝓ ſemetipſã vitas

repꝛobãs ait · Semẽ aũt qð m ſpinis

recidit· hij ſũt ̊ audierũt vbũ a ſol
licitudinibzʒ æ diuitis voluptatibz
uite euntes ſuffocan?᷑: & nõ referunt
Fructũ ſipp?vo eſt · cui? qudẽ ĩ geniũ
ad cognitionem veritatis emicat/ ſed

tamen hoc carnalia opera obſeurant.

lunt. ſed Humoꝛe defluente infirman

tes · palpebꝛe groſceſeunt · Quarum

gquia infuſione crebꝛo oculis atteritur·
etiam aties pupille viciatur⸗ Et ſunt
nonnulli quoꝛum ſenſuum carnalis vi
te operatio ſautiat: qui uudere recta
ſubtiliter per ingenium poterant · ſed
vſu pꝛauoꝛum actuum caligant · Lip⸗
pus itaq; eſt- cuus ſenſum natura ex
acuit: ̊ cõuerſatõis pꝛauitas cõfũdit

inge

ſpe

dee

inte

ope
hab⸗
dere
ſend
ſw
N
loe
gin
tlut
dore
ale
d
gu
rog
dict
teßſ
ſabi

ſads

c
lez
net
n
Gn

ni
alel
bz
N
igemd
Gd
rant⸗
ſane⸗
rman⸗
Rru
ritur⸗
tſont
retta

tſed
ip/

“
tura

ofidit

4S

Cui benẽ per angelũ dici Collirio in
unge oeulos tuos vt uideas Collixio

qppe oculos ĩun gimꝰvt uideamꝰ? cuʒ

ad cognoſcẽdã veri lummis claritatẽ

intellectus nti atiẽ medicamine bone

operatõnis adiuuamꝰ ¶Ibuginẽ vo
habet in oculo: qui veritatis lucem vi
dere nõ ſin· qꝛ arrogantia ſapiẽtie
ſenſũ uiſtitie eecat᷑· Nupilla nãq; ocuii
li mgra udet: albuginẽ toleras nichil
videt⸗ quia uidelicet ſenſus humane
cogitatõnis: ſi ſtultum: ſe peccatoꝛeʒ
qʒ intelligi: contemplationem intime
elaritatis appꝛehendit· Di autem can⸗
doꝛem ſibi uiſtitie ſeu ſapien tie tribuit
aà luce ſe ſuperne contemplatõms ex⸗
cludit . æ eo claritatẽ veri lummis ne

quaqʒ penetrat/ quo ſe apð ſe per ar

rogantiam exaltat fſicut de quibuſ dã
dicitur Dicentes emm ſe elle ſapien⸗
tes ſtulti Facti ſunt Iugem vero habz

ſeabiem:cui carms peculantia ſine ceſ

ſatione dommatur ; An ſeabie ete⸗
mim Feruoꝛ viſcerum ad cutõ trahitur

3õ3

per qas vece lufinin den gnał E. quia
h coꝛdis tẽptatõ vſq;ʒ ad opatõneʒ ꝓ
hſilit nimiruʒ feruoꝛ intimus vſqʒ ad cu htin
tis ſeabiem Pꝛũpit. Et Foꝛas iam cos: age
pus ſauciat· quia dum in co gitatõne Ed
voluptas non reprimt otiã m actio 2=’
ne dommar⸗ quaſi enim eutis pꝛuri⸗ ate
Zinem paulꝰ curabat abſtergere cus guit
dicebat. Teptatio vos non appꝛehẽ “”?JJ V
d ir mſi humma· Ac ſi aperte dicert o
Numanũ quidem eſt in coꝛde tẽptati JM
on? perpeti: demonicũ vero eſt: tẽpta n
tõnis rcertamme: a in operatõe ſupe⸗ he
rari¶ Amnpetiginez quoq; habet in coꝛ ſlod
poꝛe ſi quis⸗ auaritia vaſtatur m men 4”
te · Mue ſi m paruis non cõpeſeitur: ni Pe
miz ſine mẽſura dilata· Inpetigo m
quppe! ſine doloꝛe coꝛp occupatæ ab e
z oecupati tedio exereſeẽsm Ebꝛoꝛuʒ pol
decoꝛem Fedat:quia & auaritia capti . Lisa
animũ dũ quaſi delectat exulcerat/ vñ is
adipiſeenda queq; cogitatõni obicit: 2??
ad inimicitias accẽdit: doloꝛẽ in g⸗
vulnere non f⸗ acit quia eſtuati animo “”
.

y eulpa habundantiã pmittit · vs de ⸗—

coꝛ membꝛoꝛuz ꝓditur qꝛ aliazz cesn

tutũ per hHane Pulehritudo depꝛauat⸗

quaſi totũ coꝛpꝰ exaſperat · quia
vmuerſa vitia animã ſubplãtat · Mau⸗

lo atteſtãte ꝗ ait· Radix oĩm maloꝛum
eſt cupiditas Ponderoſus vero eſt

qui turpitudmeʒz nõ exercet ope · ſed

tamen ab hac cogitatõne dtinua: ſine
moderatõe grauat im mente · ¶ui ne
quaq̃ʒ quidem vſq; ad opus nephari
um rapit⸗ſed eus am mus voluptate
luxurie ſine vllo repugnatõnis ſtimu

lo deleta? Jitiũ quippe eſt põderis

rũ humoꝛ viſce ad virilia labit· que
ꝓFecto cum moleſtia dedecoris intu
meleunt . Põderolus ergo eſt · qui to

tis cogitatõnibʒz ad laſeiuiã defluens

pond? turpitudinis geſtat in coꝛde⸗

Et zzuis pꝛaua nõ exerceat opere: ab

hijs tamẽ nõ euelli mente· nee advſũ
boni operis in aperto valet allurgere
quia grauat hunc in abditis pondus
turpe . Muiſquis & quolibet hoꝛum

. ð

ð

betur: ne ꝓFecto diluere aliena dele⸗

tr non valeat is quẽ adhuc ꝓpria Sua-
ſtãt: qꝛ ergo paucisad paſtoꝛale ma

giſteriũ dignus qualit᷑ vemat atq; H
indignꝰ q̊liter ꝓtimeſceat oſtendimus⸗

nũc is qui ad illud digne peruenerit·

in eo qualiter vuuere debeat demon⸗

As qui ad regiminis oꝛdinẽ per⸗

lenerit: qualẽ ſe in ipſo regimĩe de

beat exrhibere. (¶(Caßrij.
VAntũ debzʒ actõeʒ populi actio
A trãlcẽdere pſulis qntũ diſtare ſo
let a grege vita paſtoris Opoꝛtz nãq;
vt metiri ſe ſollicite ſtudeat quanta te
nẽde rectitudĩs neceſſitudme ſtrigit
tur: ſub cuiꝰ eſtimatõe populus Irex
vocat Sit ergolnecelle eſteogitatio⸗
ne mundus actione pꝛecipuꝰ.dileret?

in ſilentio · vtilis in verbo . ſingulis cöõ⸗

ſuſpẽſus: bn agẽtibʒ ꝓ hũ ilitatẽ ſociꝭ·

vitio ſubici ᷑: panes ðno offerre phi

tiär
as

—

ſer

de⸗ ee nirnos rurã in erterion eer
ni⸗ cupatõe nõ minuẽs· exterioꝛ Puidẽ
6 tiã in internoꝛ ſollicitudine nõ Teſa⸗
ne quẽs Pz her q bꝛeuit᷑ enumerãdo per
⸗ ſtrinxim?· paulol Pels replicãdo din
u; ſeram
4 (WVt rectoꝛ cogitatöne ſit mundus
„ (Laß xiij;.
At Ecto⸗ ſẽꝓ cogitatõne ſie müde
ud 4 Ltinen hHũc ĩmũditia polluat
„ . 5 ſuleipit offitij · vt in aliens q; cor
eo. di bʒ pollutõis maculas tergat:qꝛ ne
eſo ceſle n vt elle mda ſtudeat manus⸗
naq q̃ Siluere ſoꝛdes curat alienas ne tae
Ate⸗ ta queq; deteriꝰ inqnet ſi ſoꝛdida mie
ig quẽs: lutũ tenet · Ninc nanq; p ꝗꝓphᷣaʒ
Ik dicit᷑ · Mudammi qui fertis vaſa dñi
tito“ Dii etem̃ vala ferũt:ꝗ pꝛoximoʒx ani
eH mas ad interna ſarria ꝓducẽdas ĩ ſue
to⸗ duerſatõis fide ſuſcipꝛuũt Apð ſemet
vone ipſos g qntũ debeant mũdari cõſpiti
ſoen⸗ ant ꝗad eternitatis tẽplũ vaſa viuen

Ae eia in ſinu ꝓprie ſponſionis Bertant
Nine nanqʒ duina voce pcipit᷑: vt n

aaton pectoꝛe ratõnale iuditij vittis O

gantibg ĩprimat: qᷓtinus ſacerdotale
coꝛ nequaqz cogitatões fluxe polſide

ant᷑: ̊ rõ ſola oſtringat · Nec indiſere
tũ qd vel mutile eogitet: qui ad exem

plũ alijs cõſtitutꝰ? ex grauitate iute ſè
per debet oſtédere: quãtã in pectoꝛe
rationẽ poꝛtet · In quo etiã võnali vi
Gilant adiungit vt duodeeim patri⸗
archazz noĩa deſeribant᷑· Aſeriptos

etem pr̃es ſẽper ĩ pectoꝛe ferre eſt:an

tiquo vitã ſine intermiſſione cogita
re · Nã tũc ſacerdos irrephenlibiliter
gradit cũ exẽpla patrũ pꝛeeedẽtium
mindelſinent intuer᷑: cũ ſanetoꝛs veſti⸗
gia line ceſſatõne conſiderat æ cogita

tões illicitas deprimit⸗ne eytra oꝛdi

iijs limitẽ opis pedez tendat · Nuod
bene etiam rationale uiditiʒ vocatur.
quia debet rectoꝛ ſubtili ſemper exa⸗
mme bona malaq;ʒ diſcernere · æ que
vel quibus. quando vel qualiter eon⸗
gruãt · ſtudioſe cogitare: mhilq; ꝓum
querere:ſed ſua commoda ꝗꝓpĩquoꝛuʒ

bona deputare · In illie leriptum eſt.
de qn ingredit᷑ coꝛã dno: er geſtabit iu⸗
ine ditiũ Ffilio iſrahel in pectoꝛe ſuo · in
coſpectu din ſep· Sacerdotẽ ꝗpe m
. c ditiũ filiozx iyahel in pe (toꝛe coꝛã do
. miĩ cõſpettu geſtare eſt · Riectoꝛꝛ cau
Nee ſã ꝓ ſola int᷑ᷣm uidicis intẽtõne diſeu⸗
id Eere . vt mhel ſe ei humamtatis ãamiſce
at in hoc quod duima pꝛopoſitus vi
te ce diſpenſat: nec coꝛ rectoris ſtu⸗
ekien Dia priuatus doloꝛ exaſperet: Cunq;
