ne mm eo ꝙ eſearum delettationi m⸗
cumbant luxurie ſe mucrone trãſfigãt

Nuanta ſibi per eſuʒ loquacitasquan
ta mẽtis leuitas ingredia? aſpitiant
ne dũ vẽtri molliter mſeruiũt vitioꝛuz
laqueis cerudelit᷑ aſtringanᷣ. Tanto

em longiꝰ? a ſedo parẽte recedi᷑: qua

to per ĩmoderatũ vſum dũ manus ad
cibũ tendit᷑: parentis p̃mi lapſus ite
rav Kt cõtra ammonẽdi ſut abſtinen
tes: vt ſollicite ſẽper aſpitiãt: ne cũ gu⸗
le vitiũ Fugiũt acrioꝛa hins vitia quaſi
ex virtute generentur · nedum carnem
macerant ad impacientiam ſpiritus
erumpat: æ nulla iam vtus ſit: ꝙ caro
vmci?᷑: ſi ppiritus ab ira ſuperat Kli⸗
quando aũt dum mens abſtinentuuam
ab ira ſe deprimit hanc qualſi peregri
na veniens letitia coꝛrumpit. æ eo ab⸗/
ſtin entie bonũ deperit: quo ſeſe a pe
tialibʒ viens minime cuſtodit · JVnde
reste per
bus ieumiorum veſtroꝛum mueniutur
voluptates veſtre · Et paulopoſt An
iuditia & rixas ieiunatis percutitis
gugnis · Noluptas quiſpee ad letitiaz

Hetam dieitur: An die⸗

4

i
ſtan

ant
euz.
nto
83
Site/
nen⸗
a.
mnem
itus
r
417
um .V
AN
dͦ
bpe⸗
nde
die⸗

titis

. 2

pertinet pugnus ad iram. jneaſſim
per abſtinentiã coꝛpus atteriᷣ iſi ſnoꝛ
dinatis dimiſſa motibus mens vicijs
dinipat/Rurſuq; ãmonẽdi ſũt vt ab⸗
ſuinẽtiã ſuã a ſemꝑ ſine immmutõe eu
Rodiant· a nunqʒ hãc apð occultum

iudicẽ eximie vᷣtutis credãt · ne ſi For⸗

taſſe magni elſe meriti crodit: coꝛ ĩela
tõne ſpᷣleuet.· NDine nanq; ꝓ ꝓphetam
dicit⸗ Nungd tale eſt ieiumuz qð ele
Si?= Pz frãge eſuriẽti panẽ tuũ. & e ge
nos vagoſq; indur ijn domũ tuã · Nua
in re penſãdũ eſt. virtus abſtinẽtie q3
Parua reſpicit᷑: qᷓ̃ non niſi ex alijs vir⸗
tutibz eõmendat. Hine zohel ait Bã⸗/
rtificate ieiumuũ · Veumiũ gqppe ſaneti-
ficare eſt adiunctis bomis alnjs dignã
deo abſtinẽtiam carmis oſtẽdere · Km ⸗
monẽdi ſũt abſtinẽtes vt nouerint qꝛ
tune placentẽ deo abſtinentiã offerut
rũ ea que ſibi de alimentis ſotrahunt
indigentibus largiuntur. Sollerter
nanq; audiendum eſt · quod per pro⸗
phetam dominus redarguit dicens ⸗

“

Cum ieinnaretis plangeretis in In
to a in ſeptimo menſe: ꝓ hos· lxx· an

nos. nunꝗd ieiuniũ ieiunaſtis michi ⸗

Et cũ omeditis a cũ bibitis: nůgd nõ

vob cõmeditis a vobilmetipſis bibi⸗

tis Nõ em̃ deo h̊ ſibi quiſq; ieiunat · N

ea qvent᷑ ad tẽpus ſotrahit: nõ in opi-

bʒ buit ̊ vent poſtmodũ efferenda

euſtodit · Ataq; ne aut illos appetitus
gule a mẽtis ſtatu deiciat aut iſtos abß⸗
Fliceta earo exy elacõne ſupplãtet audiãt

illi ex oꝛe veritatis · Attẽdite autez vo 4
bis: ne Foꝛte grauent coꝛda veſtra in

erapula ebrietate: æ ceuris huiꝰ? mði.
vbi vtilis q; pauoꝛ aduungit a ſuper⸗
ueniat in vos repẽtina dies illa. tanqʒ
laqueꝰ em̃ ſupueniet in oms qui ſedẽt
ſuper Facieʒ oĩs f᷑re· audiãt iſti · nõ qað
intrat in os comꝗnat hoĩem · qað r

li. eſea vẽt a vẽt᷑ eſcis· deꝛaũt a HNũc

& has deſtruet. Et rurſum non in coõ

meſſacõnibus ebrietatibus · Et rur⸗

ſum eſca nos non ↄmendat deo· audi 8.

ant iſti· quia omina munda mundis.
xoijnqumatis autem æ infidelibus me
Hil eſt mundum· Kudiant illi quorum

deus venter eſt . a gloria in confuſo⸗

ne ipſorum Audiant iſti diſeedent ꝗ
dam a fide · a paulopoſt pꝛohibenti⸗

um nubere: abſtinere a cibis quos de
us ereauit ad percipienduz cum gra

tiarumactione fidelibus a hijs qui

cognouerunt veritatem Audiant illi
Honum eſt non manducare carneʒ: ne
q; bibere vmum neq; in quo frater tu

us ſcandalizatur audiant iſti -· Modi⸗
ro vmo vtere ꝗꝓpter ſtomachum fre

quentes tuas mfirmitates: quatinus
illi diſeant eibos carnis moꝛdimate
non appetere · a iſti creaturam dei quã
non appetunt condempnare non au⸗

deant:

Puod aliter ammonendi ſat
qui iam ſua miſericoꝛdit᷑ tri⸗
buunt: atq; aliter qui ad hic
taliena rapere contendut

Cap xliin .

ſua miſericoꝛdit tribuũt:atʒ alit᷑

qui aliena rapere cõtendũt. Ammo⸗
nẽdi nanq; ſunt qui iã ſua miſericoꝛdi

ter tribuũt ne cogitatone tumida ſuꝝp
eos ſe quibus terrena largiun extol

lant · ne ideirco melioꝛes ſe eſtiment:

2i oeineri p ſe ettoros videt. Ma tre
ſteriaq; diſptiẽs. hos vt ragãt- illos
bet vt neceſſa ria cotis pbeãt. illos vt
aceepta ab alijs ſumãt Ettñ plerũ q; o=ß
Fẽdũt ꝗͥ regũt:a ĩ pr̃iſfamilias gra p

manẽt ꝗ̊ regun᷑ᷣ. IJrã merent ꝗ di⸗

Ppẽſatoꝛes ſũt:a ſine offẽſone ꝓdurãt
qui ex aliena diſpenſatõne ſubſiſtunt ·
Ammonẽdi ſunt igit᷑ qui iam que
polldent miſericoꝛditer tribuunt vt
a celeſti dommo diſpenſatoꝛes elle ſe
poſitos ſubſdiorum tempoꝛalium ag
noſeant: æ tanto humiliter pꝛebeant
quanto aliena eſſe intelligunt que di⸗
lpenſant · Cunq; in illorum inmiſterio

hotu
e

ece

.——

ſiam
alit
mo⸗

di⸗

td/
ſent:
itre/
s
u⸗

it

t t
leſe
1aS
ant
du
teri⸗

quibʒ accepta largiuntur conſtitutos
ſe eſſe conſiderant· nequaq̃ʒ eoʒp men⸗
tes tumoꝛ ſubleuet ſed timoꝛ pꝛemat⸗
Vñn necelle eſt vt ſollicite perpẽdãt
ne cõmiſſa indigne diſtribuãt ne que
daz ꝗqbz nulla: ne nulla quibz quedam
ne multa quibʒ pauca · ne pauca pbe⸗

ant ꝗbzꝛ ſpẽdere multa debeãt · ne pꝛe⸗

cipitatõne ̊ qð tribuũt mutilit᷑ ſpar⸗
gant · ne tarde petẽtes noxie erutient.
ne recipiende hee gre intetõ ſurrepat.
ne datõms lumẽ laudis trãſitorie appo⸗

titõ eytinguat: ne oblatü munꝰ niuun
vta triſtitia obſidiat:ne m oblato mu-

nere anim ? plꝰqʒ decet hylareſeat: ne
ſibi quieq̃ʒ ceum totũ reete ĩpleuerint

tribuant & fſimul oĩa poſtqᷓʒ pegerint

ꝓdant · Ne em ſibi virtutem ſue liber⸗
tatis deputent· Audiant quoð ſerib

tum eſt. Si qs ammiſtrat tanqʒ ex v

tute quam ammmiſtrat deus · Ne in

bñnFactis ĩmoderati? gaudeãt· Audi

at qð ſeriptũ ẽ Cũ feceritis oĩa ꝗᷓ Pee

pꝓra ſũt vob diette: ſerut ĩutiles ſamus

que debuim? facere fecimus · Ne lar-
gitatẽ triſtitia coꝛrũpat·Audiant q 8
ſeriptuũ eſt · Dylarẽ datoꝛẽ diligit de·
ne in expenſo mun ere trãſitoriã laudẽ
querant Audiant quod ſeriptũ ẽ. Ne
ſciat fſimiſtra tua qͥd Faciat dexytera tua.
ideſt pie diſpẽſacõni neqquam ſe glo⸗/
ria vite pnñtis admiſeeat · Bopus recti⸗

tudis appetitõ ignoret Fauoris⸗ NMe

impẽſe gratie vicilſitudinem rearant·
Audiant quod ſeriptũ eſt: Cum facis
prandium aut conã noli vocare aicos

tuos: neq; Fres tuos: neq; cognatos

tuos: neq; vicinos tuos: neq; diuites
ne forte et ipſi reinuitẽt te a fiat tibi
retribucio ſed cum facis couiuium vo!

ca paupes et debiles et elaudos et ce⸗

cos · et beatꝰ eris: quia non habẽt vn⸗
de retribuant tibi Ne que prebenda
ſunt citius ſero ꝓbean᷑· Audiant qð

ſeriptũ ẽ Ne dicas aĩco tuo vade re

uertere eras dabo t᷑ cũ ſtatĩ poſſis da
re: ne ſo obtẽtu largitatis ea qͥ polſſi⸗
dẽt ĩutilit᷑ ſpax gãt audiãt qð ſeriptů

lt
ifu
Craan
lenew
paut
Nrw
tüͦe
ſtal
ſce
ſor
fer
it⸗
ptig,
Atie⸗
dare
klen
reat
mrm
tin
loker
di
llte

delar/
1t8
kden⸗
aude
e/
ra tua⸗
lego⸗
retki⸗

gent⸗
nkaess
aicos
mtos
Aites
4 tbi
mn o⸗
os ette
bot mm.
benda
nt8

en re⸗

ſs du⸗

eſt · Sudet elemolſina in manu tua Re
cũ multa neceſſaria ſint: pauca largiãä
turiaudiãt ꝗð ſeriptũ eſt. Mui parce
ſemmat paree æ metet:ne cũ opoꝛtet
pauea:plurima ꝓbeãt· o iphi poſtmo/
dũ mimie mopiã tolerãtes: ad impaciè-
tiã erũpãt · Audiãt qð ſeriptũ eſt Mõ
vt alijs ſit remiſſio vobis aũt tribulatõ
ſed ex eqlitate vr̃a abũdãtia illoꝛꝛ ĩo⸗-
piã ſuppleat · vt æ illoꝛ: abũdãtia vre
ĩopie ſit ſupplemẽtũ.Cũ em dãtis mẽs
Ferre inopiã neſcit iñ̊ multa ſibi tra
hit/occaſionẽ cõtra ſe ĩpaciẽtie exꝗrit.
priꝰ nanq; prepandꝰ eſt paciẽtie aĩ
tuc aut multa ſũt aut cùcta largien-

da⸗ nedum minꝰ eqjmmiter in opia ir⸗
ruens fert᷑i pꝛemiſſe largitatis pe⸗

reat merces:æ adhuc mentẽ deterius

murmuratõ ſubſequens perdat. Ne

omnino nichil eis pꝛebeant quibus

conferre aliquid paruuʒ debeant Au⸗/
diãt quod ſeriptum eſt. Omni peten
ti tribue. ne paulatim aliqd pꝛebeant

quibus conferre omnino nichil debẽt

od eriptum eſt· Da bono
n noſ vecipere peccatoꝛem · benekac
humili et nõ dederis ĩpio Et rurſum:
Hanẽ tuũ æa vmũ tuum ſupꝑ ſepultarã
iuſti cõſtitue: æ noli ex eo mãducareæ
bibere cuũ peccatoribʒ · Panẽ em̃ ſuct

aidiant qu

æ vmũ pꝛebet peccatoribz: ꝗᷓ miꝗs Iö

hdia pꝛo eo miꝗ ſunt ĩpendit.vñ ee
nõnulli hu? mði diuites cũ Ffame eru
tiant᷑ criſti paupes effuſis largitatibʒ
nuktriũt hyſtriones · ð vo ĩdigeti eti
az peccatori panẽ ſuũ · nõ qꝛ peccatoꝛ
H qꝛ homo eſt tribuit · nimid non pec

catorẽ ̊ iuſtũ nutrit · quia m illo non

rulpã ſed naturã diligit. Amm onẽdi
ſunt etiam qui iam ſua miſericoꝛdit᷑ lar
Siunt᷑ vt ſollicite cuſtodire ſtudeant:
ne cum cõmiſſa peccata elemoſinis re
dimunt: adhuc redimenda commit

tant: ne venalem iuſtitiam dei eſtimatg

ſñi cũ carẽt pꝛo peecatis nũmos tribu
ere arbitrentur ſe multe polſe pecca⸗

re· Plus eſt nanq; anima quam elca

a boſ⸗ et coꝛpus q́ʒ veſtintentuʒ Miu g eſcaz
enekga veſtimẽtuʒ pauperibz largit B tn
trfite. amme vel coꝛpis migtate polluitᷣ qð
ltrij minus eſt iuſtitie obtulit q maius
ltatest eſt eulpe · ſua deo dedit ſ. edyabolo
zenlic ¶At otra ãämonendi ſunt qui adhue ali⸗
iſslb ena rapere contẽdũt: vt ſollicite audi
ſ- ant: ꝗgd vemẽs in iuditiuz dñns dicat⸗
mal, Ait nanq;; Eluriui & nõ dediſtis mie⸗
ſeefl Hi manducare. Ditiuier non dediſtis
Kn mihi potum · NDoſpes eram æ non col
& legiſtis me · Nudꝰ non operuiſtis
eccite me⸗ AInfirmꝰ in carcere æ non viſi⸗
9/ . taſtis me.· Nuibas etiam pꝛomittit di/
non cens. Diſcedite a me maledicti in ig⸗
dnedi nem eternum qui pꝛeparatus eſt dya
dthr⸗ bolo angelis euis⸗Ecce noquaqz
den audiüt qꝛ rapinas æ aliã quãlibz viol?
uns te tiã cõmiſerũt· ettñ eternis gehenne ig
ne⸗ nibz mãcipantᷣ· Nine g colligẽdũ eiit
ſimG gquãta dãnatõe plectẽdi ſut qui aliena
teibu rapiũt: ſi tanta aĩaduerſione Feriunt
ecta⸗ ꝗ̊ ſua indiſerete tenuerunt · Perpen
ache⸗ dãt quo eos obliget reatu res rapta

audiant quod ſeriptu eſt.

rena luera cu

nis ſpatia cupidt: audiant quod ſerip
tum eſt . We quu comungitis domũ ad

5*

dant quid merer᷑ miuſtitia illata: ſi tãa⸗
penſa Cum aliena rapere mtendunt:
Alert he ei ꝗ̊ mul⸗
tiplicat non ſua Vſq;quo aggrauat

tra ſe denſu lutum eauaro quippe dẽ
ſum lutum contra ſe aggrauare eſt: ⸗

a eu pondere peccati cumula
re. Cum multiplicare large habitatio⸗

domũ: agan agro copulatis vſq; ad
terminũ loci :· Nungd habitabitis ſoli

vos in medio terre: acſi aperte diee⸗
ret Nuouſqʒ vos extenditis: qui habo/
ro m omum mundo cõſoꝛtes mmime

poteſtis. Conuinetos quidẽ pꝛemit⸗

tis: ̊ contra quos valeatis extende⸗
re ſemper muenitis. Cũ augendis pe-

cunnjs inbyant · audiat quod ſeriptu
eſt: auarꝰnon inplebitur peeumia:
amat dutitias frurtus non capiet ex

eis · Pructus quippe ex eis capiet·

tä⸗
oͤſm⸗
dant:

izmad⸗

Franat
wedè
atit⸗
Nrticha/
bitatio⸗
derp
onin
ſ
sſol
Des⸗
uſbe
nmmme
vermt⸗
nde⸗
ſs pe/

itti

peti
pyet

ſ eas bene ſpargere non amando vo

luiſſet Nui vero eas diligendo retinet
hie itaq; ſine frutu derelmquet· Cum
repleri cũttis fimul opibʒ mardeſeuũt
Audiant gꝗsð ſeriptũ eſt · Nui Feſtinat
ditari non erit mnocens · Proferto
em̃ qꝛ augere opes ambit· vitare pec
ratuz negligit: æ moꝛe auium raptus
eum eſeam terrenazx rerũ aud?conſpi
cit/ quo ſtrangulet᷑ peccati laqueo nõ
agnolſcit · Cum qlibet pntis mundi lu
era deldiant que de futuro dãpna
patiunt ignoꝛãt· Audiant quod ſleri

ptum elt. Dereditas ad quã feſtina

mus vt ad benedictõms lſoꝛtem ĩ no
uilſimo veniamus. Nui itaq; in princi
pio hereditati Feſtinant:ſortem ſibi m
dum ꝓ auaritie neꝗtiam hie multipli⸗
nio exheredes Fuunt · Cum vel pluri⸗
ma ambiunt vel obtinere cuneta que

ambigerint poſſũt.audiant᷑ quos leri
ptũ eſt Nuið ꝓdeſt hoĩ ſi totũ lueret᷑
mundu aĩe vero ſue detrimẽtũ Faciat.·
aeſi aperte dicat veritas · Nuid ꝓdeſt

homĩ ſi totũ mũdũ qð extra ſe eſt eõ⸗
gregat: ̊ ſolũ qð ipe eſt dãnat · Ple⸗ hnn
runq; aũt citiꝰ raptoꝝ auaritia coꝛxri · u
git ſi m verbis ãmonẽtis:q̃ʒ fugitiua RW”
ſit pns vita mõſtret᷑ · ſi eoꝝ ad mediũ hr
mẽoria ᷣducat᷑ qͥ ditari ĩ H̊ mo du
conati ſunt:ettam in adeptis duicijs R
diu manere nequert· ꝗbʒ Feſtina moꝛs bb
repẽte æ ſimul abſtulit ꝗced eoʒ na: un
tia nee ſynul nee repéte eeSne int
qui non ſolum hie rapta reliquerunt: t
ſed ſecum ad iuditium cauſas ra pine dar
detulerunt: Hoz itaq; exẽpla audiãt WN
quos in vbis ſuis ꝓculdubioæ iph eeoeo dmn
tẽpnant:vt cũ pꝰvba ad coꝛ veent⸗ VZM
imitari ſaltem quos iudicãt erubeſeãt ve
(¶Klit qui licet nec aliena rapiunt u
nec ſua larguin᷑: aliter qut ea q N
habẽt vt ſua tribuuũt t liena rape i
ren n5 5daßſtut :

o kei
e
ariat⸗
pdeſt
Reo⸗

Pe⸗

u toni/

Ggitun
medii
Soda
duuen
na Mors
tuf
giut
unt :
dit
tiphto
ebeunt,
helcãt
eã
rape

w⸗

—

ANiter ammonendi ſũt qui nec ali

ena aꝓpetũt nec ſua largiun᷑ at

q; aliter ãmonẽdi ſut ꝗᷓ æ ea q habent

tribuũt: eitn aliena rape non deſſũt

Ammonẽdi ſũt nanq; ꝗ̊ nec aliena aa

petut nec ſua larguunt᷑ vt ſollicite ſei⸗

ant ꝙ ea de qua ſupti ſunt cũctis hoĩ

bʒ terra ↄmums eſt· a idcirco alimen
ta q; oĩ bzʒ oniter ꝓfert incaſſũ ſe gS imn
nocẽtes putãt · qui omune dei mun⸗

ſibi pruiatũ vendicãt· qui cum accep

ta non tribuũt in ꝓximoꝛ nece gral

ſant᷑.qꝛ tot quotidie pene perimunt
quot moriẽtiuʒ paupezs apud ſe Roſi-
dia abſeondut Nã cũ quelibet neceſſi
ria ĩdigẽtibʒ mmiſtramꝰ: ſua illis red

dim? non ma largim̃ · Juſtitie debi⸗
tum potiuus ſoluimmus: q́ʒ miſericoꝛdie
opera impleamus. Inde ipſa veri/

tas cum de miſericoꝛdia caute exhibz

da loqueret ait · Atteondite in quit ne
iuſtitiam veſtram faciatis coꝛam ho⸗
mmibus. (Cui ſententie concinens

Plalmiſta a dicit. Diſperſit dedit

pauperibus: iuſtitia euus manz in ſèeu⸗
lum ſeculi: Cũ em largitatẽ impenſam
paupibz pmiſiſſet nõ hãc vocare miſe
ricoꝛdiã ̊ uiſtitiã maluit· qꝛ qd ↄmu⸗
ni dno tribuik ꝓfetto iuſtũ eſt vt ꝗ⸗
cunq; accip uint eo cõmum vtantur⸗
Hince etiã ſalomõ ait: Nui iuſtus ẽ tri
Buit e non ceſſauit · mm onẽdi ſunt
ch vt ſollicite attẽdant: ꝙ ficulnea que
Fruct? nõ habuit otra hac diſtriétus
iudex agricola qriᷣ ꝙ etiã terraʒ occa
pauit · Ter rã quippe ficulnea ſine krue
tu occupat: qn mens tenatius hoc q
ꝓdelſe multis poterat mutilit ſeruat·
Terraz ficulnea ſine fructu occupat:
q locũ quẽ exereere alius ꝓ ſolẽ bo⸗
m opis valuitſtultus ꝓ Zſidie vmbꝛã
pmit: Nij aũt nõnunq̃ʒ dicere ſolent
Coẽcelſis vtim aliena no qrimꝰ: oſ di⸗
Ina milſericoꝛdie retributione nõ agi
mus nulla tamẽ puerſa perpetramus:
qð idcirco ſctiũt qꝛ videlieʒ aurẽ cor⸗

dis a verb celeſtibus claudunt · Neqʒ
diues im euangelio: qui induebatur

inſea⸗ purpura Gt byns: qui epulabat . quios

enſanm tidie ſplẽdide aliona rapuiſſe q̊ mfruc⸗
emiſe tuoſe ꝗꝓpꝛns vſus fuiſſe ꝓhibet eunq;
oͤmu⸗ poſt hac vitã vltrix gehena ſuſcipit · n
wt⸗ qꝛ aliꝗ;d illiciti geſſit:ſed qꝛ ĩmoderato
amhr⸗ vſu totũ ſe licitis tradidit · mmonẽ
s6ti! di ſüt tenaces vt nouerint ꝙ hãc p ri⸗
jſunt mã deo miuriã faciunt ꝗ̊ᷓ dãti ſibi oĩa
e nullã miſericoꝛdie Hoſtiã reddüt · Nic
Mdes etem pſalmiſta ait · Nõ dabit deo pla
azote catõeʒ ſuã nec ptiũi redẽptõis amme
zwkne lue: Pretiũ nãq; redẽptõnis dare eſt
Horqh opus bonũ puemente nos gra redde
et re⸗ Nine johãanes exclamat dicẽs. ã
pat: ſecuris ad radicẽ poſita eſt · Omis ar
ſebo⸗ boꝛ que non Facit fructum bonũ exci
vmmbri der in ignẽ mitter · Qui ergo ſe m⸗
ſolert noxios q; aliena non rapiunt eſtimãt
Sdi⸗ itctuz ſecuris vicine pꝛeuideant: tor-
oͤagi poꝛem impꝛouide ſecuritatis amittãt
mus: ne ecum ferre fruetus boni operis ne⸗
3con gligunt a preſenti vita Funditus ua⸗
ſg lſa viriditate radicis exſecentur (t
batac contra ammonendi lunt qui ea quie

habent tribuunter aliena rapere non
deſiſtũt · ne valde mumfi ci videri appe
tant: æ de boni ſpetie deterioꝛes fiãt fau
PHj etenim Pa indiſerete tribuentes EW
nõ ſolũ vt ſupꝛa diximꝰ ad ĩpacientie “”J”ð”
murmuratoõem ꝓꝛuũt: H cogẽte ſe mo n
pia vl q; ad auaritiaz deuoluũt LNuid t⸗
vero eoꝛ mẽte inf elitiꝰ?: quibz de lar
gitate auaritia naſci᷑: æ peccato ſae dd
ges qſi ex vtute ſemina · Priꝰ itaq;
ammonẽdi ſüt vt tenere ſua rõnabilit
ſciant: & tunc demũ vt aliena nõ am⸗
biant. Si em radix culpe in ipſa ekuui
one nõ exurit᷑: nũq̃ʒ ramis exuberäs =”?ZDMU
auaritie ſpina ſicca᷑· Decaſio ergo ra⸗
piẽdi ſoͤtrahit ſi bene priꝰ? ius poſſi⸗
dẽdi diſponat · Tuc So ammoniti au
diãt quõ q̃ Rabẽt miſericoꝛdit᷑ tributt
qn mimirum didiceruüt vt bona miſeri t
coꝛdie ꝓ infiectaz rapine neꝗtiaz nõö 8
confundant . violenter emm ey quirũt
que miſericoꝛditer largiantur Sed
aluid eſt pꝛo peccatis mſericoꝛdiam

facere: aluid mĩa facienda peccarz?

— . . — 7 7 . . . „
- „„ . . . . „„G X*K .
„„ ι — ⸗ . „„ 7*. 2P4
„— N. — . „ . . r „. V. . 521

2 S
re . èð
.
* .

non
lappe⸗/

8 kit
entes

cene
eſeno

Mud
deur
wnſe
itnqg
nabiut
pͦanm

deras
1otn⸗

n

omtt 1

mnbuãt
nſeri
taz no
quri
ced
ordun
oung

Mue iam nequaqz8 miſericoꝛdia nuneu

pari poteſt qꝛ ad dulcẽ fructũ nõ pꝛo-
ficit que ꝓ vnꝰ? peſtifere radicis ama-
reſeit Nmc em̃ eſt ꝙ ipſa etiã ſacrifitia

Haʒ dnis vepꝛobãs dicit Ego do

Et diligẽs iuditiũ: odio habens

rapinaz in holocauſtũ · Ninc ite
Hoſtie ĩpioꝛ abhoĩabiles: qꝛ offerũ
tur ex ſeelere · Nui ſepe q; ex idigẽtibz
Ntrahũt q̃ doo largiun ᷑ · H qnta eos

aĩaduerſione rẽnuat: ꝓ quẽdã ſalomo-
nẽ dñs demoſtrat dices Mui offert ſa
rrifitiũ ey ſoſtãtia paupis q̃ſ 4 vitti⸗
mat filiũ in oↄſpectu prĩᷣis ſui.
cq; eſſe mtollerabiliꝰ põt qz moꝛs filij
an oculos pr̃is. Noc itaq; ſaerifitiuʒ
Inta ira aſpitiar oſtendit: qð oꝛbati
pris dolori cõ pat᷑ ettũ plerũqʒ qnta

ud nãa⸗

tribuũt penſãt:qᷓnta aũt rapiũt onde

rare diſſimulãt q̃ſi mercedẽ numerãt:
æ perpẽdere peccata recuſãt Audiãt

itaq; qð ſexiꝑtũ ẽ.q̃ mercedes cõgre⸗

Sauit miſit eas ĩ ſacculũ ꝓtuſũ In ſac
culo quippe ptuſo vider qn pecunia

mitti: B quando amitti᷑ non vide
NMui & qnta largiunf aſpiciũt ; qnta
rapiũt nõ perpẽdũt In ꝓtuſo ſacculo
mercedes mitũt · qꝛ ꝓfecto has ĩ ſpem
ſue fidutie intuẽres ↄgerũt h̊ non ĩtu⸗

entes perdunt.
*8 aliter ämon di ſunt diſcoꝛdes

4

Liter ammonẽdi lunt diſeoꝛdes

q; ãmo nendi ſut vt certiſſime ſeiant q⸗
quãtiſlibet vtutibʒ polleãt: ſpuales fia
ri nullatenꝰ poſſũt:ſi miri ꝓ cõcoꝛdiã
ꝓximis negligũt · Seriꝑtũ quipe eſt
Pructꝰ? ſpũs eſt caritas gaudiũ pax
Mui & ſeruare pacẽ nõ eurat:Ferre fru
rvtũ ſpũs recuſat. Nine paulꝰ? ait: Cuʒ
ſit inter vos zelꝰ? a cõtentõ· nõne car
nales eſtis? Line ite dieit · Pacem
ſequimmi cum omnibus ſanctimo⸗
niam: ſine qua nemo videbit deum⸗
NHuinc rurſum ammonens ait. Sollici⸗

ti ſeruare vnitatem ſpiritus, in vmecu

atqʒ aliter pacati-Diſcoꝛdes nan

nta
ceulo

iſpen
itu/

uden
i⸗

odes

es ſan/

nt
sſo
di
eelt.
üy⸗
trefn
li
ecar⸗
cem
mo⸗
um⸗
ollie⸗
vjna

lo pacis: vntim coꝛpus vnus ſpus
ſieut vocati eſtis in vna ſpe vocatõis

vre · Ad vnã igi voeationis ſpemus
neqqᷓʒ pertingi᷑: ſi non ad eãvnica cũ

ꝓximns mente curra᷑· At ſepe nõnil
li quo quedã ſpãliter dona peipuint:
ſuperbiendo donũ eoncoꝛdie qð ma
ius eſt amittũt: vt ſi Foꝛtaſſe carneʒ pp
ceteris gule refrenatõne ꝗs edomat.
concoꝛdare cis quos ſupat abſtinẽdo
contempnat. B qꝛ abſtinentia a cocor

dia ſepat: quid ãmoneat Eſalmi: per

pendat· Kit em Laudate eum m tym⸗/
pano choꝛo· In tympano nãq; ſie
ca æ ꝓcuſſa pellis reſo nat · An choꝛo

aũt voces ſocietate ↄcoꝛdãt Miuſquis
itaq; coꝛpꝰ? affligit ̊ concoꝛdiam deſe

rit deum quidem laudat in tympano
ſed non laudat in ehoꝛo · Depe

vero dum quoſ dam maioꝛ ſcientia eri
Sit a eeterorum ſocietate diſiungit .

et qᷓ quo plłꝰ ſapiũt:eo ocoꝛdio vtute
Sſpiſcũt · Nij itaq; audiãt ꝗd ꝓ ſemet
Ppſã veritas dicat: Dabete * m vohß

et habete pacem inter vos. Sal qppe
ſine pace nõvᷣtutis eſt donũ:h̊ damna

tõnis argumẽtũ:ꝗuo em quilſq; meli⸗
us ſapit: eo deteri? delinquit a idcir-
ro mmexcuſabilit᷑ merebit᷑ ſupplitiuz qꝛ

qꝛ pꝛudenter ſi voluiſſet potuit vitare
peccatũ · Nuibz rerte q; per ucobuz

dicit 8 ſ zelu amarũ habetis inter
vos e cõ tẽtõnes ſunt m coꝛdibz ve⸗
ſtris nolite gloriari a mẽdates eſſle ad

uerſuz veritat? · Mõ eſt iſta ſapientia

delurſum deſcendens: ſed terrena ani
malis dyabolica Nuie autem deſurſuz

eſt ſapientia: primum quidem pudica
eſt· deinde pacifica · Mudica quidem
quia caſte mtelligit · pacifica autem qꝛ
per elatõnem ſe minime a ꝓximoꝛꝛ ſo-

cierate diſiungit . ℳmmonẽdi ſüt diRi/
dentes: vt nouerint ꝙ tamdiu nulluz

boni operis ſacrifitium immolant: qᷓʒ
du a proximorum caritate diſcoꝛ⸗

dant. S Seriptum nanq; eſt· i
offers munus tuum ante altare⸗ & i⸗
bi recordatus fueris quia frat᷑ tuus

— ——
=
2
—

ſ
les
d

a⸗

amna

meli⸗

deir/

ninqr
vitare
inter
o Ne

plenta
enaant

le,
udica
udem
temng
non

nulluz
nt: ;
ſcoꝛ⸗

t mus

habet aliquid aduerſus te: relmqe ibi

munꝰ tuũ ante altare vade pri? re⸗

coõſiliari Fratri tuo: & tunc veniẽs offe

res mung tuũ⸗Ex q ſez Preptõne pen/

ſãdũ eſt quio hoſtia repellit: qz ĩtol

lerabilis culpa mõſtra?᷑· Nã cũ mala
cũeta bonis ſequẽtibʒ diluant· pen ſe-

mus nta ſit mala dileoꝛdie: que niſi

nõ pmittũt · Ammonẽdi lt diſcoꝛdes
vt ſi aures a mãdatis celeſtibus non
deelmant ·/ mẽtis oculos ad olideran⸗
da ea que in infimis verſant᷑ aperiãt
ꝙ ſepe aues vnius eiul demq; generis
ſeſe ſocialiter volando non deſerunt ꝙqꝙ;

D Prefrtun aĩalia bꝛuta palcunt᷑ NMuia

ſollerter aſpicimꝰ cõcoꝛdando ſibi ir⸗
rattonabilis natura indicat quantum
malum per diſcoꝛdiam rationalis na⸗
tura committat: quando hec ex ratõö⸗
nis intentione perdidit: ꝙ illa motu
naturali cuſtodit
CG contra ammonendi ſunt pacati“

nedum pl?z necelle eſt pacem quam

polſſidẽt amãt ad perpetuã venire non
appetãt · Plerunq; em grauiꝰ intẽtõ⸗
nez mentiũ reꝛ⁊ trãquillitas temptat
vt quo nõ ſunt moleſta q̃ obtinent eo
minus amabilia fiãt qᷓ vocant: a quo

delectant pñntia: eo nõ mnran eter⸗

na⸗ In ꝓ ſemetipſã veritas loquẽs
tcũ terrenã pacẽ a ſuꝑna diſtingueret

atq; ad vẽturã diſeipulos ex pnti vo⸗

caret:ait· Paceʒ relin quo vohᷣ.: pacẽ
meã do vobᷣ· Relmquo ſeʒ trãſitoriaʒ:
do mãſurã⸗ Si g in ea coꝛ que relicta ẽ

figit᷑: nunq́z ad illã que danda eſt p⸗

uenitᷣ⸗ Pax igi pñs eſt ita tenenda
vt & diligi debeat a contempni ne ſi
immoderate diligit᷑ diligentis animꝰ?
in culpa tenea,. Inde etiã ãmonẽdi
ſunt pacati nedũ nimis humanã pacẽ

dehlderant: pꝛauos hoĩm moꝛes nejö⸗
qʒ redarguãt æ cõſentiendo peruer⸗

ſisab autoris ſui ſe pace diſiungant
nedum humana Foꝛas uurgia metu⸗
unt interm Federis diſcutõe Fexiant

juan

enon
teto⸗
ptat
neo
1qio
eter⸗

ℳ

is

etet

Rvo⸗

pri
oraz:
cri
1p⸗
endz
nen
amm
vnidi
pici
ruer/
zant
tl⸗
lunt

Muid eſt enim pay tranſitoria: miſi ꝗ18

dã veſtigiũ pacis eterne · Nuid vo de

mẽti? elle pot: qz veſtigia in puluere ĩ
pꝛelſa diligere ; B pfü a quo imnpreſſa

lunt n on amare Ninc dauid du to tũ
ſe ad federa pacis m᷑ᷣne oſtringerz te

ſtat᷑. ꝙ cũ malis cõcoꝛdiã nõ ten eret

dicens · Noõne qui oderũt te de? ode⸗
ram a ſuper mimicos tuos tabeſcebã
Perfecto odio oderaʒ illos: inimici
Facti ſunt mihi Inimicos etem dei p
Fecto odio oðilſe eſt a ꝙ facti ſũt dili
gere a qð fatiũt ĩcrepare: moꝛes pꝛa
uo 22 pꝛemere · vite ꝓdeſle · Pẽſandu
eſt igi qn ab increpatõne ceſſa᷑: qͥn
cta culpa cũ peſſimis pax tenet᷑ſi ꝓpᷣa

Ë tm velut in hoſtiã deo obtult v eöõö⸗

tra ſe ꝓ dno pꝛauoꝝx inimicitias exci-
tauit: Nine ẽ ꝙ leui tribʒ aſſũptis gla
dijs ꝓ caſtroʒs media trãſiẽs·q; feriẽ
dis noluit peecatoribz pecere deo ma⸗
n dicta ẽ oſecraſſe · Nic finies pececã
tiũ ciuũ grᷣaʒ ſpernẽs coeuũtes cũ ma
dianitis ꝓptulita irã dei irat? placauit

Hine ꝓ ſemetipſaz veritas dieit. Mo

lite arbitrari qꝛ vencrim pacez mitte
re in terrã: non veni pacẽ mittere ̊ gla
diũ Maloꝛ ꝗppe cũ mcaute amicirijs
iũ gim culpis higam . vn e jloſaphat ꝗ
tot de anteatta vita pconijs attollit
De achab regis amicicnjs pene peritu
rus increpat᷑ · Cui a dno p ꝓpham di
ri?ᷣ· Ampio pbes auxilium: & hijs ꝗ
oderut dum amicitia iungeris Et id⸗
circo irã quidẽ dni mereberis: ̊ bo⸗

na opera ĩuenta ſunt in te: eo ꝙ abſtu

leris lutos de terra iuda . Ab illo em̃
qui ſumme rectus eſt eoipſo iam dif⸗
ęrepat· quo peruerſorum amicitijs vi
ta noſtra concoꝛdat Kmmonendi
ſunt pacati: ne ſi ad coꝛreptõnis ver
ba pꝛoſiliant: tempoꝛalem pacem ſibi
perturbari Foꝛmident· Rurſumq; am
monendi ſunt vt eandem pacom dile
xvtõ ne integra intrinſecus teneant: qz
per jinuectionem vocis ſibi extrinſe⸗
cus turbant. Muod vtrunq; pꝛoui
de dauid ſe perhibet ſeruare cuũ dicit

Cuʒ hjs qui oderiũnt paeem eram pa
cikicꝰ · cũ loqbar illis ĩpugnabãt me
gratis-Ecece loquẽs ĩpugnabat et
tn ĩpugnatꝰ erat pacificꝰ·qꝛ nec inſa
niẽtes ceſſabat rephẽdere: nee rephẽ
ſus negligebat amare- Nince etiã pau
lus ait: Si fieri põt ꝙ ex vob eſt eaum
oĩbz hoĩbus paeẽ habẽtes · Hoꝛtatꝰ
em diſeipulos vt pacẽ cũ omĩbʒ habe
rent pmiſit dicens Si fieri poteſt· at
q; ſubuinxit. qð ex vobis eſt· Diffici

le quippe erat vt ſi mala acta coꝛripe⸗

ront habere pacem cum ommbus pol⸗
ſent Sed cum tempoꝛalis pax in pꝛa
uoꝛum coꝛdibus ex noſtra mnerepatõ
ne confundit᷑ iuiolata neceſſe eſt m no
ſtro coꝛde ſeruet᷑/ Recte itaq; ait qd
ex vobis eſt: acſi mmirum dicat quia
pax ex duarum partum oſenſu ſubi⸗
ſtit:ſi ab eis qui coꝛripiũtur expellt᷑:·
integra th in vra ꝗ coꝛripitis mẽte te
nea Wn ſdẽ rurſũ diſeipulos ãamonʒ
dices. ſi ꝗqs nobedit vbo ntᷣo ꝓ epla⸗
Nunc notate: a non commiſccamimni

eum io vt tgnfundatur: ath lie co a8
iunxit a nolite vt mnimicum eſtimare il
lum: ‚ſed coꝛripite vt fratrẽ· Arſi diee
ret Marẽ cum eo eyterioꝛẽ ſoluite:ſed
interioꝛz circa illum medullit cuſtodi

te vt peceãtis mẽtem ſic veſtra diſeor

dia Feriat qteuus pax a vr̃is coꝛdibz
neec abnegata diſeedat ·
Mð aliter ammonendi ſunt leminz
tes iurgia:⸗ate aliter aciktc1⸗
Lit᷑ ammonend ſunt ſeminãtes
iurgia: atq; alit᷑ parifici · Ammo⸗
nẽdi nãq; ſũt ꝗ̊ͥ uurgia ſeminãt:vt cuiꝰ
lunt ſeizees agnoſcant. De apoſtata
quippe angelo ſeriptum eſt Cum bone
melſi ziſania Fuiſſẽt mſerta? Animirus
Bomo hoe fecit · De cuiꝰ etiam mem⸗
bris per ſalomonem die Homo a⸗
poſtata vir inutilis: gradi oꝛe puer
b. Annuit oculis. terit pede · digito
loquit᷑pꝛauo coꝛde machina malũã
æ in omm tempoꝛe iurgia ſemmat Ec⸗
◻M quez leminaãte zurgia dicere noltut

pin
mor
aebit
teca
ſeneni
der
guif
cuſto
mob:
lcb
oms
die⸗

And
ſin
rbu
peulde
t⸗
le
0
Fope
tplie

pruis apoſtotasꝭ nominauit· quia mnm
moꝛe ſuperbientis angeli a conſpectu
ronditoris pri? intus auerſone men⸗
tis caderet: Foꝛas poſtmodũ vſq; ad
ſeminãda iurgia nõ vemiret · Nui rete

deſeribit ꝙ annuit oculi 8. digito lo⸗

quit᷑ · terit pede · AInterioꝛ nanq; eſt
euſtodia que oꝛdinata ſeruat exterius
mẽbꝛa⸗Nui ſtatum mentis perdidi
ſubſequent᷑ Foꝛas in meõſtantiã mo ti⸗
onis Fluit atq; exterioꝛe mobilitate in
dicat q nulla interi? radiee fſubſſtat.
ſeriptuz eſt· Geati pacifici qm filij dei
vorabunt᷑/ atq; ediuerſo colligant. q
ni filij dei vorant᷑ qui pacem Fatunt.
Peuldubio ſaatne ſunt filij qui cõkßun⸗
dunt. Omnes aũt 4 per diſcoꝛdiaz ſe⸗
Fan fa viriditate dilestõnis arefiunt
Mui a boni operis fruttꝰ ĩ ſuis acti⸗

.

onibʒ ꝓferũt ꝓfecto nulli ſũt:qꝛ non

ex vmtate caritatis oriunt᷑ · Nine er⸗

tipliciter peccant qui dũ vnã neꝗtia 3

perpetrant ab humanis coꝛdibz cun
etas ſimul virtutes eradicãt· In vno
em malo innumera ꝓagũt: ꝗ̊ ſemman⸗
do diſeoꝛdiã caritatẽ que mmizz oĩm
virtutũ mater eſt extinguunt Nuia au
teʒz nihil eſt ptio ſius deo virtute dilec
toms · Nihil eſt dyabolo deſiderabi
lius extinctõne caritatis NMuiſquis er
go ſemmãdo iurgia dilettionẽ ꝓximo⸗

ruz perimit ˖ hoſti dei Familiari ſeruut

qꝛ qua ille amiſſa cecidit⸗hãc iſte vul⸗
neratis coꝛdibz ſotrahẽs eis iter aſcẽ
ſionis abſeidit (˙t cõtra ãm onẽdi ſũt

ſi inter quos fũdare paeẽ debeãt ig⸗
noꝛẽt · Nã ſicut multũ notet ſi vnitas

deſit bonis · ita valde eſt noxiũ ſwi nõ de

ſit malis i ꝓuerſoꝝs nequitia in pa-
ce uungi᷑ · ꝓfecto eoꝝ malis actibʒ
vobur augete: qꝛ quo ſibi in malitia cõ
ruũt vel eo ſe robuſtuis bonox affli
tõnibz illidũt · Nic nãꝙ ẽ ꝙ otra dã⸗
nati illius vaſis videlicet antixpi pre⸗

. . 7

dicatoxes / diuma voce beato vob dẽ ⸗·

om

alͤH

diee/
erab
ls er
rimo⸗/
cet
e W⸗
eraſes/
Diſat
ggit
tig⸗
ntas

wode⸗
ampe

Membꝛa carmium eius coherentia Hh⸗
bi: Hinc ſub ſquamaz? ſpetie de eius
ſattellitibz dieitur⸗ vna vm Ouungit er
ne ſpiraculũ ꝗdez incedit p eas: SGeq
ces ppe illi? quo nulla inter ſe diſeo rͦn
die aduerſitate diuiſ ſut: jn bonoꝛ⸗ ne⸗

ce grauiꝰ glomerant᷑. Nu g miquos

pace ſociat: miꝗtati vires ãmmiſtrat·

q; bonos deteriꝰ depᷣmũt quos a v⸗

namnmit pſequun᷑⸗ Inde ꝓpdicatoꝛ?

egreguis graui phariſeoz ſaduceo⸗
rũq; perſecutõne appꝛehenſus int ſe⸗

metipſos diuidere ſtuduit: quos otra

ſe vnitos grauiter uidit cuʒ clamauit

dicens . Wiri fres ego phariſeus ſuz

Fil phariſeozz: de ſpe a de reſurrexi⸗
one moꝛtuoꝛꝝ ego iudicoꝛ: dumq; ſja-
durei ſpez reſurrexionẽq; moꝛtuoꝛ eẽ
denegarẽt quã phariſei iuxta ſaerilo⸗
qunj peepta erederẽt facta in ꝓſercuto⸗
rũ vnammitate diſſeſo ẽ. dunſa tur
baſ paulg illeſus exijt qᷓ hũc vmta pᷣus
iĩmamt pſit · Ammonendi itaq; ſunt
qui faciende pacis ſtudijs occupant᷑

vt pꝛaũoz mentibz prius amoꝛeʒ de

beãt interne pacis infuͤdere quatinꝰ

eis poſtmodũ valeat eyterioꝛ pax pꝛo
delle. vt dü eoꝛꝛ coꝛ in illiꝰ cogitatio
ne luſpẽdit/ nequaq̃̊ʒ ad neqtiã ex hu

ius ꝓceptõne rapiat᷑ · dũq; ſupernam

uident / terrenã nullo modo ad vluz
ue deterioꝛatõnis inelmẽt ˖ Cũ vero p
uerſi quiq; tales ſũt vt nocere bonos
nequeãt etiam ſi cõcupiſcãt/inter hos
mimizr debet terrena pax conſtrui · vt

pri?qᷓzʒ ab eis valeat ſuperna cogno/

ſei · vt hijſeʒ quos cõtra dilectionem
dei malitie ſue ĩpietas exaſperatſaltiz
ex ꝓximi amoꝛe mãſueſeãtæ q̃ñ e vitĩo
ad meli? trãſeant vt ad ulam que a ſe

longiꝰ eſt pacẽ conditoris aſeendant

°

Aliter ammonendi qui ſacre leg
verba non reote intelligunt: ſed B
Humliter non loquuntur-
Lit᷑ amonẽdi ſut qui ſaere legis

hverba nõ recte ĩtelli guũt: atʒ alit᷑

0

qui recte quidem intelligunt: ſed her
humiliter nõ loquũ⸗ Ammonẽdi em

lunt ꝗ ſaere legis verba nõ rette intel⸗

ligũt· vt perpẽdant qꝛ ſaluberrimum
vmi potũ m veneni ſibi poculũ vertũt
ae per medicinale ferrũ vulnere moꝛ⸗
tali ſe feruint:du per hoe in ſe ſana pi
munt per qð ſalubriter abſeidere ſau
cia debuerunt · Ammonẽdi ſüt vt per⸗
pendant ꝙ ſeriptura ſacra in note vi
te pꝛeſentis quaſi quedam nobilis lu⸗
cerna ſit poſita· cuius nimirum verba
dum non rerte intelligunt de lumme
tenebꝛeſcunt/quos uidelicet ad intel⸗

lectum pꝛauum intentio peruerſa non

vaperet: mſi pruis ſuperbia inflaret⸗
Dum emm ſe pꝛeceteris ſapientes ar⸗-
bitrant᷑ ſequi alios ad melius intellec
ta deſpitiunt · atq; vt apud imperituz
vulgꝰ ſeĩe ſibĩ nom extoꝛqueãt ſtudẽt

lſũope ab alijs recte ĩtellecta deſtrue⸗

rve: a ſua ꝓuerſa roboꝛare · vñ bñ pp·

paz dẽ ſecueft pgnãtes Salaad ad
dilatãdũ fᷣmmnũ ſuũ:galaad nãq; acuꝰ

teſtimonij interpꝛeta᷑/ Et qꝛ euncta
ſimul cõgregatio eccleſie ꝓ cõfeſſionẽ
ſeruit teſtimonio veritatis:nõ meon⸗
grue per galaad eccleſia expᷣmit que
oꝛe cuntoʒx fidliũ de deo queq; ſunt
vera teſta · Pregnãtes aũt aĩme vo
can᷑ᷣ que ĩtelletũ vᷣbi ex dimo amo
re cõcipiũt:ſñi ad perfectũ tẽpꝰ veniãt
pꝓpceptã ĩtelligẽtiã operis oſtẽſione pa
riture · Termmũ vo ſuum dilatare eſt
opmionis ſue nomẽ extẽdere · Decue
rũt & pꝛegnãtes galaad ad dilataãduz
termmũ ſuum:qꝛ nimirũ heretici men⸗
tes fideluiʒ que iã aliqd de veritatis ĩ
tellectu cõceperãt puerſa pdicatõne
perimunt: æ ſcĩe libi nomẽ extẽdunt·
ꝓuuloꝛũ coꝛda iaʒ de verbi cõceptõne
grauida/ erroris gladio ſeindunt ·
quaſñi doctrine ſibi opmionem Fatumt
NHos ergo cum conamur inſtruere ne
peruerſa ſentiant ammoneamꝰ· prius
necelſe eſt ne ĩanẽ gloriã querant· Di
enim radix elitõnis abſeiditur: conſe
quenter rami pꝛaue allertõnis arefiũt

“”ð

uncta
lionẽ
con⸗
que
nt
medo⸗
oamo/
emät
lepa⸗
RN

detle⸗

ltide;
men
ts
tone
dant⸗
pron
nt /.
tut
ere ne
drius
t⸗T
conſ

refi

Ammonendi ſunt᷑ eniam ne erroĩes di

ſeordialq; generãdo legẽ dei que id⸗
tirco data eſt: vt ſacrifieia ſatane ꝓhi

beat eandẽ ipſ in ſatane ſacrifici ver
kant. Inde 1

Vnde ꝓ ꝓphetaz dus qritur di
tens · Dedi eis frumẽtũ vinũ e oleum
argẽtũ multiplicaui eis et aurum: qᷓ

Fecerũt baal Prumẽtuũ qppe a domĩo
accipimꝰ: qũ in dictis obſeurioribus

lubducto tegimie littere per medul
lam ſpũs legis interna ſẽtimus · Winù

ſuuz noh dñs pꝛeſtat:cuʒ ſeripture ſue

alta pdieatõne nos debriat · Dleuz cꝗ

ſium nob tribuit cũ Preptis altõribz
vitam noſtrã blãda lemtate diſponit ·

Argentũ multiplicat: ceũ nobᷣ luce vo
ritatis plena cloqa ſommiſtrat Kuro
q; nos ditat: qñ coꝛ noſtzꝛ intellectu
ſũmi vulgoris irradiat· ¶ aue cũcta ha⸗
vetiei baal offerũt· quia apud audito
xum lſuorum coꝛda coꝛrupte omnia jn
telligendo peruertunt: a de krumen—⸗
to dei vino atʒ oleo argento pariter
cauxo ſatane ſacrifitium immolant

qꝛ ad erroꝛem diſeoꝛdie: verba pacis
melmãt · Inde ammonẽdi ſũt vt per
pendãt qꝛ dũ peruerſa mente de peep
tis pacis diſceoꝛdiã Faciũt · uiſto dei ex
amme ipſi de verbis vite morumt (a
cõtra ãmonẽdi ſũt ꝗ̊ rerte ꝗdẽ verba
legis ĩtelligũt h̊ H̊ humilit᷑ nõ loquũ᷑
vt m dums ſermom bz pridqz eos a⸗
lInjs ꝓferãt ſemetipſos reꝗrãt· ne inſe
quẽtes alioꝛx Fadta: ſe deſerãt · o cum
recte de ſacra ſeriptura ſentiũt:hoe ſo
lu qað per illã otra elatos dicit nõ attẽ
dãt ˖ Impꝛobz gpe n iperit? eſt me⸗
dic? ꝗᷣ alienuz vuln? mederi appetit: et
ipſe vulnꝰ qð pati᷑ neſeit · Qui gvba

dei humilit᷑ nõ loquunᷣ ꝓfecto ãmo⸗

nẽdi ſũt vt cũ medicamma egris appo
nunt: priꝰ? vir? ſue peſtis inſpitiãt: ne
alios medẽdo moriant᷑⸗ ℳmmoneri
debẽt vt oſderẽt ne a vtute dieti dicẽ
di qlitate diſeoꝛdẽt · ne loquẽdo aliud
æ oſtẽdẽdo aliud ꝓdicent · Kudiant
itaq; qð ſeriptũ eſt:ſi s loqui qᷓi ſer
