mones del ˖ qui ergo verba q̃ ꝓferant

=

2 =
=S. —

pacis

tper

peep⸗

et er

Klar
verda

gi

s 45
einſe
decn
hoeſ⸗
ſonti
N me⸗
at:

ono
48 ap⸗ .
tit,n
foftert
idice⸗
aluud
diant

ze
fom

Süba

ey ꝓpꝛijs non habent cur quaſi de pio
pꝛijs tumẽt. Audiãt qð ſeriptum eſt ·
Sicut ex deo coꝛã deo in xpo loꝗm.
ex deo em̃ coꝛã deo loquit᷑:ꝗ̊ pdicati
onis vbũ a qꝛ a deo accepit mtelligit
placere per illð deo nõ hoĩbz qrit.
Audiãt qð ſeriptũ eſt abhoĩatio dni
eſt oĩs arrogans:qꝛ uidelieʒ dũ in ver
bo dei gloriaʒ ꝓpriaz qrit ius dãtis in
uadit · eũq; laudi ſue poſtponere neq̃⸗
qᷓʒ metuit: a quo hocipſũ qð laudatur
accipit·. A udiãt q8 pdicatori ꝓ ſalo-
dici · Sibe aquã ð ciſterna tuaæ fluẽ⸗
ta putei tui Diruiẽt᷑ fõtes tui foꝛas
ĩ plateis aq̃s duude · hHabeto eas ſo⸗
lus: nec ſint alieni ꝓticipes tui · Aquã
ppe pdicatoꝛ de cyſterna ſua bibit ·
cum ad coꝛ ſuum rediens prius audit
ipſe qð dicit · ibit ſui fluenta putei ſ
lui wrigatõe infũdit verbi Jbi bene
ſubiungit/ deriuent fõtes tui foꝛas
ĩ plateis aq̊s dĩde · Rectũ qppe ẽ vt
pᷣe ipe bibat a tũc pdicãdo alnjs ĩflu
at FHõtes nãq; Foꝛas ðriuare ẽ extᷣi?

alſjs vſz pꝛedlcationis infundere · An
plateis aũt aqs diuidere eſt:ĩ magna
auditoꝛũ amplitudine iuxta vmuſcuiuſl
q; qlitatem duima eloquia diſpẽſare
Et qꝛ plerũq; inanis glorie appetitus
WGripit· dũ ſermo diumꝰ ad multoruz
notitiã currit · Moſtqʒ die tũ eſtaq̃s
diuide · rette ſubiungit · Nabeto ea⸗
lolus.nec ſint aliem participes tui
Alienos gppe malignos ppů̈s votat⸗
De quibz
cit· liem ilurreyerũt in me:a foꝛtes
queſierũt aĩam meã. Ait exrgo-aquas
t in plateis diuið ettn ſolus ſabe⸗ as
ſi apereiꝰ? dieat · Sie necelle eſt vt pꝛe-
dicatõni eyterius ſeruias quatinꝰ ꝓ
elatõnem te ĩmundis ſpiritibz non ecoõ
iungas. ne in diuini verbi mmiſterio
Hoſtos euos ad te participes admit⸗
Gas. Aqs ergo e in plateis diuidim?
ettn ſoli poſſdemꝰ:qñ exteriꝰ lato p⸗
dicationem fundimus: ettn per eam
humanas laudes allequi minime am⸗

bimus.

Ha tẽptati voer homĩs di

—,

ð aliter ammonendi ſunt qui eũ
pꝛedicare digne valeãt Pnima hbu
militate Foꝛmidãt: atʒ aliter ꝗbuæ
cauſa Pdicatõis ſperfectõ vł etas
hibet ettñ pꝛecipitatõ unpellt. .
C(Cap· xlix ·
it᷑ ämo nẽdi ſut ꝗ̊ᷓ cum pdicare
valeant Ymimia hHumilitate Foꝛ⸗
midãt: atz alit᷑ ãmonẽdi ſũt quos a p
dicatõe ĩ pfectõ vel etas ꝓhibzʒ: ettam
peipitatõ ĩpellit · Ammonẽdi nãqʒ ſůt
ꝗ cũ pdieare vtilit᷑ poſſũt: imoderata
tn humilitate effugiũt vt ex minori cõ
ſideratõne colligãt: qᷓntũ in maioribz
rebz delinquãt Si em indigẽtibz ꝓxi⸗
mis ipſi qᷓs haberẽt pecunias abſcon
derẽt: aduutoꝛes ꝓculdubio calamita
tis extitiſſet · Nuo ergo reatu aſtrin⸗
gantur aſpitiant· qui dum peccanti⸗
bus fratribus verbum pꝛedicatõnis
fubtrahunt⸗ morientibus mentibas
vite remedia abſeondunt Añ a bene
8 icit· Sapĩa abſcõdita e
thelaurus muilus: que vtilitas vtuſqʒ;

i populuʒ Fames aſteret: o occulta
lbi frumẽta ſeruaret autoꝛes ꝓcul⸗

dubio moꝛtis exiſterent ˖ Quãta itaq;

plectẽdi ſunt pena cõſiderẽt ˖ ꝗᷣ cũ fa⸗

me verbi amme pereãt ipſi panẽ perce

pte gratie nõ mmiſtrãt · vnde bñ per
ſalomonẽ diciᷣ · Nui abſeõdit Frumẽ⸗
ta maledicet m populis · Prumenta
quippe abſeõdere eſt ꝓpdicatõnis ſãcte
apð ſe verba tenere · In populis au
tẽ talis quiſqʒ maledici᷑: qꝛ in ſoli cul

pa ſᷣlencij per multoꝛð quos coꝛrige⸗
re potuit pena dãna?ᷣüe-ſi medicinalis

artis mmime ignari ſecandum vulnꝰ?
cernerẽt: ettamen ſecare recuſarent: ꝓ
Fecto peccatum fraterne moꝛtis ex ſo
lo toꝛpoꝛe committerent · ¶ anta er⸗
go culpa inuoluantur aſpitiant qui
dum cognoſcant vulnera mentium⸗
curare negligunt ſectione verborum
E¶Inde a bene per pꝛophetam di⸗
citur· Maledictus qui pꝛohibet gla⸗

dium ſuum a ſanguine · Pladiũ pe

ttultn
peul⸗
ſtaq

fa⸗

erce/

per
rume⸗
nenta
ſicke
s au/
Weld/
nrge⸗
einahs
nuH
t: /
ſo⸗
RR
t⸗ gu
tiumn
vorum
ndi⸗
tgla⸗
i

a ſangume ꝓhibere eſt pꝛedicatoms
verbü a carnalis vite interfectione re
tinere · De quo rurſũ gladio dicitur·
Et gladi? me? deuoꝛabit earnes n
itaq; cũ apð ſe ſermonẽ pdicatõis or
cultãt diumas contra ſe ſetentias ter
ribiliter audiãt· qᷓtinus ab eoz cordi⸗

bus timoꝛẽ timoꝛ expellat /Aludiãt q;

talentũ qui erogare noluit cum ſente
tia dãnatõnis amiſit· Audiãt ꝙ paulꝰ
eo ſe a ꝓximoꝝ ſangume muduz ere
didit ˖ ꝙ Feriendis eoz vicijs non pe
ꝓeit dicens· Conteſtoꝛ vos hodierna
die: quia mundus ſum a ſanguine om
nium veſtrorum . non enim ſubterkugi
quommus annunciarem omne conſi⸗
lum dei vobis · Audiant ꝙ voce ange
lica johannes ammonet cum dicit·
Mui audit dicat vem: vt mmirum eui
ſe vox interna ĩſinuat ·illue etiaʒ alios
clamando quo ipſe rapit᷑ trahat: ne
clauſas foꝛes etiam vocatus inueniat

R voranti vacuus appiopin iqluat Audi
ant qð v̈ſaias qui a vbi mmiſterio ta⸗
cuit iluſtrat? a ſuperno lumie magna
voce penitẽtie ſapſe rephendit dieẽs
We mi qꝛ tacui · Audiãt qð per ſalo

monẽ m illã pdicatõnis ſeia multipli

eari ꝓmitti᷑ qui ĩ hoc qð iã obtinuit
toꝛporis vitio non tene; ait nanq;⸗
amma que bidicit inpinguabir cI 4
mebriat: ipſe q; mebriabiᷣ · Qui enim
exterius pdicando benedicit: interio
ris augmẽti pinguedinem recipit .
dum diumo eloquio auditoꝛũ mentẽ
debriare non deſimt potu multiplica
ti muneris debriat? excreſcit · Audiãt
gquod dauid hoc deom munere obtu
lit · pdicatõis gram quã acceperat
non abſeõdit dicens⸗ Ecce labia mea

non ꝓhibebo dñe tu cognouiſti· u

ſticiã tuam nõ abſcondi m coꝛde meo
veritatem tuam et ſalutare tuuz dixi.
Audiãt ꝗð ſponſi colloquio ad ſpon
ſã dici? Ceue habitas ĩ ortis aĩci auſ⸗
eulta·Fac me audire vocem tuam ⸗½

e⸗
tytli
gtneo
nubä
vdck
aim
jraea
NR
a
ng
die⸗
ni
femnu
gad⸗
KO
am
gi⸗
titic
is⸗
dee
ſtio

no ta⸗
ngna
dees
bet o/

btinuſt
nanq⸗
efitn
Pit⸗
nente
plia/
re ob⸗
tepent
bi mea
. u
e meo
zdir⸗
ſyen
cid/
am⸗

nultipli

vocem tuam · Eecleſia quippe in oꝛtis
Habitat⸗ q̃ ad viriditatẽ intimã exeut⸗
ta plãtaria virtutũ ſeruat· Cuꝰ voreʒ
amicos au ſeultare eſt eletos quoſq;
verbũ ꝓdicatõnis illi? deſiderare: quã
videlicet ſonſus audire deſiderat · q
ad pdicatõem ſuã ꝓ eleeto ſuorum
aĩ mas anhelat · Audiant ꝙ moyſes ecuũu
iraſeẽtẽ deü populo cerneret· a aſſu⸗
mi ad vlciſeẽduz gladios iuberet lillos
a parte dei denüuciauit exiſtere/ qui de⸗
linquẽtiuʒ ſeelera meunetant ferirent
dieens · Si quis eſt domini iungatu
mihi. Ponat vir gladium ſuum ſuper
Femur ſuum · ite æ redite de poꝛta vl⸗
q; ad poꝛtam: per medium caſtroꝛum
oecidat vnuſquiſq; Fratrem ſuumæt

amicum pꝛoyimum ſuum: SBladiuz

quippe ſuper femur ponere eſt predi⸗
cationis ſtuduum voluptatibus car⸗
nis anteferre ˖ vt cum iet⸗ qs ſtudet
dieere euret neceſle eſt illicitas nusge⸗
ſtiones edomare De poꝛta vo vſq; ad
poꝛtã ire eſt: a vitio vſqʒ; ad vitium *

ꝗquod ad mentem moꝛs ingreditur in n
erepando dileurrere · Per mediuz ve⸗ (4a
ro caſtro tranſire eſt:tanta eqhtate nuh
intra ecclehã vuiere: vt qui delinquen⸗ ue
tium culpas vedarguit in nullius ſe d e
beat fauoꝛe deelmare Inde reecte ALd
Wunn ge ·Occidat vir fratrem & ami WW
rũ & ꝓximũ luum Pratrẽ ſeʒ a amicũ ſipea
Pximũ mterficit:qui tũ pumenda in-⸗ N
uenmit ab merepatioms gladio/ nec eis 40
quos per cognatõneʒ diligit parcit· kaon
Di ergo ille dei diei qui ad ferienda mo
vitia zelo diumi amoris excitat ꝓfeo
to elle ſe dei denegat:qui æ in quãtũ k
ſufficit merepare vitam carnaluimm re⸗ ct
cuſat (A.t cõtra ammonẽdi ſunt quos l
a ꝓdicatõnis offitio vel ĩperfectio vk ſt
etas ꝓhlHibet eitn pꝛecipitatõ impellit uun
nedum tãti ſbi onus offitij pcipitati ilz
one arrogãt. viã ſibi ſubſequẽtis meli e
oꝛatõnis ablſeidãt· cũ arripiuũt intẽ d
peſtiue qð non valent: perdãt etiam
quod implere quãdoq; tẽpeſtiue po⸗
ctuilſent/atʒ ſciam·qꝛ incõgrue conãt

mel

oſtendere: iuſte oſtendantur amiſiſſe.
mmonẽdi ſũt vt eonnderent ꝙ pulli
auiuʒ ſiante pennarum perfestõnem
volare appetũt vnde ire in alta cupiũt
inde in ima mergunt · AKmmonẽdi ſũt
vt conſiderent ꝙ ſtrutturis recentibz
necdumq; ſolidatis:ſi tignox põdus
ſuperpomt᷑: non habitaculũ ̊ ruina
Fabricat Ammo nẽdi ſut vt onderẽt
conceptas ſoboles ſemme ſi priꝰq̃ʒ
Foiment plene ꝓferunt:nequaqsd do
mos ̊ tumulos replẽt · NHinc eſt eimm
ꝙ ipſa veritas que repente quos vel

let voboꝛare potuillet vt exemplum ſe

quentibz darz ne ĩperfecte pꝛedicare

pꝓlumeret: poſtqʒ plene diſcipulos de

virtute ꝓdicatõnis inſtruxit · illico ad
unxit ·. Vos aüt ſedete ĩ eiuitate quo
ulq; induamini vᷣtute ex alto . In ciui
tate ꝗppe conſedem? ſi intra mentiuz
noſtrarũ nos clauſtra cõſtringim? ne
loquẽdo exterius euagem. vt cũ virtu

te dunma perferte induim tũe a no bil⸗
metipſis foꝛas etiam alios inſtruentes

=

exeamꝰ. Nine Per quendain lapientez
dieit adoleſcẽs loquere in cauſa tua
viyx · etl bis ir᷑rogatꝰ fueris habeat

mitiũ reſpõſio tua: Nine eſt ꝙ idez re

demptoꝛ nt cũ in celis ſit cõditoꝛ æ
oſtẽſionis ſue potẽtia ſemꝓ doetoꝛ an
geloz ante tricẽnale tẽpꝰ in fra ma⸗

Siſter fieri noluit hoĩm · vt videliez p
cipitatis vim ſaluberrimi timoris ĩfũ
deret cu ipſe etiã ̊ labi nõ poſſit ꝓfee
te vite gram nõ mſi ꝓfetta etate ꝓdi
carz · Secrip tũ ꝗqpe eſt Cũ factꝰ ellet
an noꝛd duodeciz remãſit puer iheſus
in iheruſalẽ · De quo a parẽtibz reqſito
paulopoſt ſõdit · Anuenerũt illũ ĩ tẽõ

plo ſedentẽ in medio dostoꝛa inter
rogantẽ illos æ audienteʒ · Nigilanti
itaq; cõſideratõne penſãdũ eſt · ꝙ eaz

ibeſus annoꝛs duodeciz dẽ in medio
doctoꝛ ſedẽs nõ docens ſed interro⸗
gans muenitur · QNuo ex emplo ſeilicet
oſtenditur · ne imfirmus docere quis

audeat ˖ ſi ille puer doceri interrogan⸗
do voluit: qui per diumitatis potẽtiã

ò

aꝛde

4
4

uſa tun
abeat

dezre

ſtoꝛ
ttan
era ma⸗
chez

ris ü

tfee⸗,
tedD

toclet
haſ
ngi

id
wtee

6 ante

mnedio
terro
ſelliccct

equis
ogen
Pin

(Aeis
rfrat: ali ᷓ ea

Serbum ſcientie ipſis ſuis doctorib
miniſtrauit · Cũ vero ꝓ pauluz diſcipbu
lo dici.· Precipe hec doce· nemo
adoleleẽtiã tuaz cõtépnat Geiẽdu vo⸗
bis eſt qꝛ in lacro eloquio aliqn adole
ſestia uiuẽtꝰ vocat · I?ð citiꝰ oſtẽdi᷑
ſñ ſalomonis ad medium verba ꝓferã
tur qui ait- Letare iuuenis in adoleſcẽ?
tia tua. Si em vnum elſe vtraq; nõ di/
ſcer neret: quem monebat in adolelcẽ⸗

tia uiuenẽ non vocaret⸗

Lea ꝗdẽ qq mdi ſut concu
pilcunt: ſed tn aduerſitatis laboꝛe

iter ammonendi ſut ꝗ̊ in hoe ꝙ
tpalit᷑ appetunt: ꝓſperant᷑ · atq;

alit᷑ qui ea quidẽ que mũdi ſut concu⸗
pilſcũt: ᷓ̊ t aduerſitatis laboꝛe fatigã
tur · Ammonendi nanq; ſunt qui m ;

q tempoꝛ aliter appetunt: pꝛoſperant᷑

Ne cum cimneta ad nomen ſuppekunt⸗
dantẽ qrere negligãt h̊ in his que dã

tur animũ Ffigãt. ne peregrinatõnem

ꝓ pr̃ia diligãt · ne ſoſidia itineris ĩ ob
ſtacula peruẽtõms vertãt.ne noctur
no lune lumme delectati claritatẽ ſoł
videre refugiãt · Ammonẽdi nãq; ſũt:
vt que in hoc mo cõſequunᷣ᷑: calami
tatis ſolatia nõ aũt pᷣmia retributõnis
credãt· ̊ contra fauoris mundi mẽtẽ
erigant· ne in eis ex tota coꝛdis dele⸗
vtatõe ſuccũbant ·Nuiſquis em̃ Pſpe
ritatõ qua vti apud uidituiz coꝛdis
melioris vite amoꝛe nõ repᷣmit fauo⸗
rxẽ vite trãſeuntis in moꝛtis perpetue
occaſionẽ vertit · Nie eſt em ꝙ ydu/
meox ſpetie qui vicẽdos ſe ꝓſperitati
ſue reliquerãt· in huiꝰmũdi ſueceſſibʒ
letãtes ĩcerepant᷑ cũ dicit · Dederũt t
ram meaz ſibi im hereditatẽ eũ gaudio
toto coꝛð ex aĩo · qbz vbis perpẽ
dit ꝙ non ſolũ qꝛ gaudeant h ꝙ toto
coꝛde ex animo gaudeant diſtricta
repꝛehẽſione Feriant᷑.· Nic ſalomõẽ ait

——

☛ £

Auerſhio paruuloꝛuz interfitiet eos &

ꝓſperitas ſtulto perdet illos · Nine
paulꝰ ammonet dicens· Qui emũt tã
qz non poſſidẽtes · ꝗ̊ vtunt᷑ h̊ mðo
tanqz non vtant᷑ · vt videlicet ſic nob
que ſuppetũt exteriꝰ ſeruiãt: qᷓtinꝰa ſu
ne diletõms ſtudio animũ nõ infle
ctãt· nec luetũ nobis interne pegrĩa⸗
tõms tẽperẽt: ea que in exilio poſitis
ſubſidiũ pꝛebent · a q̃ſi felices nos in
trãſitoꝛnjs gradiamur· qui ab eterms
nos interim miſeros cermmꝰ?· Nic nã
q; eſt ꝙ electoꝛ voce dicit eccleſia · Le
ua eius ſò capite meo: & dextera illi?
amplexabit me · Sjniſtrã dei ꝓſperi⸗
tatõ videlicʒ vite pntis quaſi ſõ capite
poſuit quã intẽtõe ſũmi amoris pmit
Dextera vero eam amplectitur: quia
ſub eterna eiuus beatitudine tota de⸗
uotione continetur · EBmc rurſus per
ſalomonem dicitur · Longitudo dierũ
in dextera ilius· in finiſtra vero illius
diuitie a gloria . Diuitie itaq; & glo⸗
xia qualiter ſint habenda docuit que

poſñta in finiſtra memoꝛauit Hine plal-

miſta ait .Saluũ me Fac dextera tua⸗
neq; em ait manꝰ H̊ u dextera · vt uideli⸗
cet cũ dexterã di eect qꝛ e᷑nam lalutẽ?
quereret indicarz; Ninc rurlũ lerip tü
elt. Deytera manꝰ tua dne confregit
mĩicos:hoſtes em dei eth in finſtra ei
us ꝓfitiũt: in dextera frãgunt᷑⸗quia
plerunq; pꝛauos vita pns eleuat: ſed
aduent? eterne beatitudmis dãpnat
ℳmmonẽdi ſut qui in hoc mo ꝓſpe
rant᷑: vt ſollerter eõſderẽt Plentis
vite ꝓſperitas aliqn id cireo dar⸗ vt
ad meloꝛẽ vitã ꝓuocet aliqn vero vt ĩ
eternũ plenius dãnet · Ninc eſt em
plebi iſrapelitice chanaan terra Pmit⸗
titᷣ · vt qnʒ ad eterna ſperanda pꝛouo-
ce᷑ᷣ · Neq; em rudis ille populꝰ? pꝛo⸗
milſionibz dei in longinquũ erederet

fiar pꝛomilloꝛe ſuo non etiam e vicino

aliad Peepillet. vt g& ad et᷑noʒð fidem
certiꝰ? roboꝛer⸗ nequaqᷓ; ſolummodo
ſpe ad res rebz q; Bad fen r
od liquidoj ſaln

„.
—
N .„ 1

R

gln
ni⸗

tua⸗
udeli⸗

lute

Gtu
tegit

aa⸗

glua
ſed
nat
e
ſentis
1 E
orti
ſig
mit/
0o/
peo⸗
deret
nin⸗
dem
odo
Ftur

dies

Dedit eis regiones gentiuzer laboꝛes
populoꝛs poſſiderũt: vt cuſtodiãt iu

ſtificatões eiꝰ æ legẽ euis reqrãt · Vg
eũ largientẽ dũm humana mens bom
operis reppõſione nõ ſequi᷑ ⸗vnde nu
trita pie credit᷑/ inde uiſti? dampnat
NHine em̃ ꝝ ꝓſalmiſtã rurſũ dici᷑· De⸗
ieriſti eos duz alleuaren᷑· qꝛ uidelicet
repꝛobi cuʒ reta opa diuinis muneri
bus nõ repẽdũt cũ totos ſe h̊ deſerũt
æ affluztibus ꝓſperitatibz dimittunt
IVnde exterius ꝓfitunt: inde ab inti
mis cadunt · LHinc eſt ꝙ in inkerm cra⸗

ciatu duuiti dici᷑· Recepiſti bona in
vita tua. Ideirco enim hic bona reco-

pit & malus· vt illie plemus mala reci⸗
peret quia hic fuerat nec per bona ceõ
uerſus (At contra ammonendi lunt:
qui ea qudem que mundi ſunt concu⸗
piſeunt: ſed tamen aduerſitatis labo⸗
re Fatigantur: vt ſollicita conſiderati/
one perpendant · Creatoꝛ diſpenſa⸗
toꝛq; ceunctoꝛum quanta ſuper eos

tia vigilat;: quos mſua delideria non

X.
49

relaxat: Egro quipe quem medidcias i
deſperat concedit vt cuneta que con .iii
cupiſeit a ccipiat : Nã qui ſan ari polle
credit: a multis que appetit ꝓhiber dle⸗
& pueris nũmos Itrahimꝰ?. qbʒ tota (p
hmul ꝓr᷑inomia heredibʒ reſeruamſius
Nince ergo de ſpe eterne Hereditatis dd
Saudiũ ſumant. quos aduerſitas vite ai
tpalis humiliat: quia niſi ſaluàdos im ind
perpetuũ cerneret · erudiendos ſͤ di 6
ſeiplme regimine duuma diſpẽſatõ nõ n
Frenaret· Ammonendi itaqʒ ſunt ꝗq in tu⸗
hyis que tẽpoꝛalit᷑ coneupiſeũt aduer m,
ſitatis laboꝛe fatigan᷑ᷣ vt ſollicite eõ SðS””M
ſiderẽt ꝙ plerũqʒ etiã iuſtos cũ tpalis
potẽtia ſuſtulit velut in laqo culpa cẽõ
pꝛehẽdit . Nã ſicut in priori hui? vo “
lumĩs ꝓte iaʒ diximꝰ?· dauid deo ama⸗—
bilis rectioꝛ Fuit in ſeruitute q̃ʒ cũ ꝓ⸗
uenit ad regnu Geruꝰ? nãq; amore iu
ſtitie dephenſü aduerſariũ ferire tima be
it · Rex aũt perſuaſione luxurie deuo⸗ D
tum militem ettam ſub ſtudio fraudig ig.

5õ

ote

ſtatem quis gloriam querat innorie:
ſi a illi exſtiterut noxia qui hec habuit
non queſita? NQuis inter h̊ ſine magni

diſerimmis laboꝛe ſaluabi᷑. ſi ille ĩ his

culpa in fuemẽte turbatꝰ eſt: qui ad B
fuerat deo eligẽte ꝓparatꝰ?· Ammonẽ
di ſunt vt cõſiderẽt ꝙ ſalomon ꝗ̊ pot
tantã ſapiam vſq; ad pdolatriã cecidil⸗
ſe deſeribit · nihi im hoc mundo ante
qᷓʒ caderet aduerſitatis habuiſſe me⸗
moꝛet᷑:ſed conceſſa ſapientia fundi⸗
tus coꝛ deſeruit quod nulla vel mini⸗

ma tribulatõnis diſeiplma cuſtodiuit

aliter ammonendi ſunt coniuu

S obligati: atq; aliter a coiu
xribus liberi l ⸗

2*

ne

☛ 4

Lſter ammonẽdi ſũt piugnis ob

5 ligati ·atqʒ aliter a viugij nexibʒz
liberi gi

obligati · vt cum viciſſim que ſunt al⸗

Amm onẽdi nanqʒ; ſũt cõiugis

f᷑iꝰ cogitãt:ſie eoʒ qſq; ſtudeat place
re oiuugi vt nõ diſplitiat oditoxi:ſic ea

aue Hhuius mundi ſunt agant· vt tamẽ
appetere que dei ſunt non omittãt· ſie

de bonis pntibz gaudeãt vt tninten

ctione ſollicita mala eterna ꝓtimeſeant

cic de malis tpalibʒ lugeãt vt tn cõ
ſolatõne mtegra ſpẽ mtegrã m bonis
Phẽnibz figant. qtinꝰ dũ in trãſitu co
gnoleũt eſſle qð agũt: In mãſione ſci
ant qð apꝓpetũt:nee mala mi coꝛ con
Fringant cũ ſpes bonoꝛʒ celeſtiũ ro⸗
boꝛatnec bona pñitis vite decipiant
tũ ſuſpecta ſoõſequẽtis iudicij mala cõ
triſtãt · Itaq; ammꝰxpianoꝛ cõiugũ

infirmꝰ eſt fidelis · qui Rplene cũ
fta tẽpoꝛalia deſpicere nõ valet ettam̃

eternis ſe cõmũgere per denderiũ valet.

quis in delectatõne carnis interiʒ ia
ceat: ſuꝑne ſpei mfectõ ne oualeſeat

etſi habz qᷓ mi ſunt in vſu itineris pe
rat q dei ſũt m fructu puentõms · nee
totum ſe ad hoc qð agit conferat· ne
ab eo quod robuſte ſperare debuit ca
dat⸗ Luod bene ac bꝛeuiter Pau⸗
lus exprimit dicẽs: qui habẽt vyoꝛes

kane
tanj
gd
borde
llt⸗
o
!

p
ðů
ler
r
ſlim
fuat
W
hul
ter
do⸗
khe.
ſe
rn
que

tanqʒ non habentes Ent. qui flent
tanqᷓz nõ flẽtes: qui gaudẽt tanqs n
gaudẽtes· vxoꝛẽ quippe tanqᷓz nõ ha⸗
bendo habet · qui ſie per illã carnali cõ

ſolatõne vtit: vt tn nunqz ad pꝛaua
opa a melioris intẽtõnis rectitudĩe ei

us amoꝛe fleta. wxoꝛẽ quaſi nõ ha
bendo habet · qui trãſitoria cũcta con
ſpitiẽs: eurã carnis ex neceſſitate tol⸗

lerat: ̊ eterna gaudia ſpũs ex deſnde

rio expectat · Mõ flẽdo auũt flere eſt⸗

ſic exterioꝛa aduerſa plãgere vt tm no

uerit eterne ſpei ↄſolatõe gaudere · Et

rurſuz nõ gaudẽdo gaudere eſt ſie ð
ĩfimis amimũ attollere vt tñ nunqz de

ſinat ſũma Foꝛmidare · Wbi apte quoq;
paulopoſt Iodit Preterit em figura

Pumi mũdi: Aeſi aperte dieceret · Noli⸗
te conſtanter mundum diligere quã⸗

do & ipſe non poteſt quem diligitis

ſtare. Incallum coꝛ quaſi manentes

figitis dum fugit ipſe quem amatis ·

Ammonendi ſunt conuiges: vt ea

que ſibi aliquãdo diſplicẽt paciẽte: 3

muicem tollerant a exhortantes inui
cem ſaluent. Seriptũ nanq; eſt · Iniui
ceem onera poꝛtate æ ſic adimplebitis
legẽ ypi. Lex quippe xpi raritas eſt ꝗ
exy illo nobis æ largit᷑ ſua bona ↄtulit
t eqmimit᷑ mala noſtra poꝛtauit · Tũe
ergo legẽ ypi meditando cõplemus.
qn æ nra bona bemgne conferimꝰ
nt oꝛũ mala pie ſuſtinemꝰ mmonen
di ; ſũt vt eoꝛꝝ qſq; nõ tã q ab altero
tollerat qᷓʒ ꝗᷓ ab ipſo tolerant attẽdat
iĩ em ſua qᷓ poꝛtant᷑ oſiderat eo q̃ ab
altero ſuſtinet leu? poꝛtat:· Ammonẽ
di lũt cõuges vt lulcipiẽde ꝓlis ſe me
mmerint cauſa cõuntos · a cũ ĩmo⸗
derate ãmixtioni ſeruiẽtes ꝗpagatõis
articulũ in vſum trãſferũt voluptatis
perpendant qð liez extra non exeunt:
i ipſo tn eõuigio co nuign uira tran⸗
lendunt ˖ vnð necelle eſt vt crebris ex
oꝛatõmbz deleãt ꝙ pulchrã complere
petiem admixtis voluptatibus fedãt
LNine eſt enim peritus medicine ce
leſtis apoſtolus non tãà ſanos inſtituit

esini⸗
l
bitis
eſt
htulit
Tue
wus⸗
timda

nonen

ltero
et
qgab

mmone

sſene
mo⸗

ts

Prats
creunt
e tram⸗
bns er
plere
fedit
nIht

qᷓʒ infirmis medicamenta monſtrauit
dicens De ꝗbus ſeripſiſtis mihi bonũ
eſt homĩ mulierẽ nõ tangere · ꝓpt for
nicatões aũt vnuſquiſq; vx oꝛẽ ſuã ha
beat: æ vnaqueq; virum ſuuʒz habeat

Nui em̃ Foꝛmcatonis metũ pmiſit: p⸗

Fecto nõ ſtantibzʒ pceptũ nõ cõtulit
Sz ne foꝛtaſſe in fram ruerẽt lectũ ca

dẽtibʒ oſtendit · Vñn adhuc infirman

tibz ſodidit · vxori vir debitũ reddat
ſimili aſt a vxoꝛ viro · Nuibz dum in
magna honeſtate oiugij: aliꝗd de vo⸗
lupꝑptate largiret᷑ adiuxit · Noc aũt di
eo ſedᷣm ĩdulgẽtiã nõ ſedᷣm imperium
Culpa qppe elle mnut᷑: qð indulgeri
ꝓhiberᷣ· q̃ tãto citiꝰ relaxa᷑: quaãto
nõ per hane illicitũ qð agit᷑.̊ ̊ qð ãẽ
lieitũ ſõ modram ine nõ tenet᷑ᷣ. qð bñ
loth in ſemetipſo exprimit qui arden
tẽ ſodomã Ffugit/̊ tn ſegoꝛ mueniẽ s
nequaqᷓʒ moy mõtana ↄſcẽdit Ardẽ⸗
tem quippe ſodomã fugere eſt · illicita
carnis meendia deelinare ˖ Altitudo

vero eſt moncium · munditia otinẽtiũ

el eerte quañ in monte ſunt: qui etiã
carnali copule inherẽt: H tñ extra lu⸗
ſeipiende ꝓlis ãamixtionẽ debitam: uk
la carnis voluptate ſoluun᷑ · In mõ

te qppe ſtare quid eſt miñ frutũ ꝓpa⸗

gims incarnu querere · In moͤte ſtaͤ⸗
re eſt carm carnaliter non adherere⸗
z qꝛ multi ſunt qui ſcelera quidẽ car
ms deſerant: nec tñ in cõuigio pohiti
vſus ſolũmodo debiti uira conſeruent
Exnt quidẽ loth ſod omam: h̊ tn mox
ad moõtana non peruemit: q; ia dãpna-
bilis vita relmquit ̊ ad Nuc celſitudo
cõuigalis continen tie ſtilter non te⸗-
neàÜZ Eſt vero in medio ſegoꝛ eciuitas
que fugientem ſaluat infirmũ:q; vis⸗
unret cu ſibi ꝓ meõtinentiaz miſcentur
coniuges: & lapſus ſceleꝶ fugiunt et
tamen venia ſaluantur quaſ paruam
quippe ciuitatem mueniunt in qua ab
ꝛambus dekendantur· quia coniuga
lis hec vita non qudem in virtutibus
mira eſt: ſed tamen ſupplicijs ſecura⸗
AIJnde c il dem loth ad angelu dicit“

quie

ttra ſu

tam:l

IJnm
üwn⸗
mndteſtr

herere⸗

Oc car/

odofti
heruet
ztnmor

züd.

edltnde
rtonte
vcuuts
niſenin

igunte

ſputllan
n quad
comug

rtune

g ſean

Elt eiuitas hec iuyta ad quaʒ poſſum
Fugere ꝓua: æ ſaluaboꝛ in ea- nunꝗd

nõ modica eſt: æ vuiit in ea aĩma mea
Auxta igit᷑ ſegoꝛ dr: ettn ad ſalutẽ tu
ta ꝓhibet · qꝛ ↄouigalis vita nec a mũ
do lõge diuiſa ẽ: nec tñ a gaudio ſalu
tis aliena·ᷓ tũc in actõe hac vitã ſuaʒ
ↄiuges qᷓſi in ꝓua cuitate cuſtodiunt
qñũ ꝓ ſe aſſiduis depeatõnibz mterce

dũt . Inde & recte ꝓ angelũ ad eun⸗

ℳ

dẽ loth dẽ · Ecce etiã m hoe ſuleepi P

ces tuas vt nõ ſubuertã vrbem pꝛo ꝗᷓ
locutꝰ eſł · Quia videlicet cũ deo dep
catõ fundit nequaq̃ʒ talis odiugũ vi
ta dãpnat De qᷓ depeatõne c; paulꝰ
ãamonet dicens · Nolite fraudari inui
cem mi Foꝛte ey conſenſu ad tempus
vt vacetis oꝛationi EKt! contra ammo
nendi ſunt: qui ligati conuigis non
ſunt vt pꝛereptis celeſtibus eo rectiꝰ
ſeruiãt· quo eos ad curas m i nequa

*

q̃ʒ iugum copule carnalis in elmat: vt

quos onꝰ licitũ coniugij non grauat

nequa j3 pondus illicitum terrene lo
licitudinis Pmat ſed tãto eos pacio
xes dies vltimꝰ· quãto eypedicioꝛes
mueniat. ne quo melioꝛa agere vacan
tes poſſũt h̊ tn negligunt: eo ſupplicia
deterioꝛa mereaãk audiãt cum paulus
quoldã ad celibatus gram inſtrueret
non coniugium ſpreuit· H curas mði
naſeentes ex coniugio repulit dicens
NMec autem ad vtilitatẽ veſtrã diceo nõ
vt laqum vobis initiã: ̊ ad id qð ho⸗
neſtum eſt ꝓuoco: qð facultatẽ pꝛe
beat ſine impedimento domino obſe⸗
rrãdi · Ex comugijs quippe ᷑rene ſolli
citudies ꝓdeunt. idcirco magiſter
geucium auditoꝛes ſuos ad melioꝛa p
ſuaſit · ne ſollieitudine t᷑rena ligarenᷣ·
Nuem igit celebem eurarum ſeculari
um ĩpedimen tuz prepedit: et cõiugio
ſe nequaq̃ᷓʒ ſubdidit: etn eoniugn one
ra non euaſit mm onẽdi ſunt celibes
ne ſine dãpnacionis iudieio miſceri ſe

Femmis vacãtibz putẽt · Cum em̃ pau

lafoꝛnicatõnis vicium tot crimmibus

õ
.
22

epetmn
cauto
Gelst
foles⸗
fegfu
Wzek
ndin
.
tüpe
tn
igiu
iden

Ssſig

leuti
Rero
luam .
noeel
ſtnde
ſic⸗
mut
⸗

ð,

D eyeerandis inſeruit. riuꝰ ſit reat? indi⸗
id Eaucd diceenæ- Neq; foamcatozes neq
dre idolis ſeruientes neq; adulteri⸗neq;
ean. molles. neq; maſcul oroncubitores
*M neq; fures · neq;ʒ auari: neq; ebrioß⸗
uus neq maledici⸗ noq; rapaees regnũ dei
pvrolſidebunt. Et rurſũ Foꝛmcatoꝛes æt
adulteros iudicabit de?. Kmmonẽdi
itaq; ſũt vt ſ tẽptatõnum ꝓcellas cuʒ
difficultate ſalutis tollerãt: ↄiugij poꝛ
bo⸗ tũ petãt· Seriptũ quipe eſt aeluis
ir eſt nubere qᷓʒ vri Aine culpa ſez ad con
iugium vemunt ſi tamẽ nee dum melio
ſe⸗ ra deuouerùt Nã quiſquis bonuzʒ ma
. ius ſubire ꝓpoſuit bonum minꝰ? quod
ler licuit illicitum Fecit· Scriꝑtu ppe eſt

Nemo mittẽs ſuper aratrum manum
ſuam: reſpitiens reotro apt? eſt reg
tuhni⸗ no celorim⸗ NQui ergo Foꝛtiori ſtudio
Sh.. ĩtenderit retro conſpicere conuincit
ſone ſi relictis bonis amplioribus ad mini
bes Mma retoꝛq᷑. Alit cõmixtio/
riſe ne carnis experti: aliter ignoꝛates

¶it᷑ äãmonẽdi ſunt peccato⸗ ear
nis cõſcij· atz alit ignariAnmo
ẽdi nanq; ſũt peccatoz carnis exp⸗
ti· vt mare ſaltim poſt naufragiũ me
tuant æ perditõnis ſue diſerimma vel
cognita ꝓhoꝛreſeant ˖ ne ꝗᷣ pie poſt p
petrata mala ſeruati ſunt:i hec impꝛo⸗
be repetendo morianᷣ⸗ vn pecean
ti anime nunqᷓʒq; a peccato deſinẽti di
ciE· Prõs mulieris meretricis facta
elt tibi noluß ereholtere⸗ Ammonen-

,

ruͤt⸗ ſaltim ſeiſſa raeuben mmi⸗
riũ neceſſe eſt vt perpẽdant · in tä mag
no fideluum numero: q̊z multi ſe illi
batos cuſtodiãt· æ alios ab erroꝛe cõ
uertãt · Nuid igit᷑ iſti dituri ſũt ſi a⸗
lijs in integritate ſtan tibz: ipi nee pꝰ
dãpna reſipiſeut! Qiud dieturi ſunt.
ſi cum multi a alios ſecum ad rognuz
celoʒꝝ deferũt thi expectante domĩo
ner ſemetipſos reducũt · ℳmmonẽdi
ſũt vt pꝛeterita amila conſiderent a

ot/

immo⸗
erp⸗

l
ðè

lü mo⸗

na vel
tp
mo⸗
bertan
net di⸗
facka

woden/

ſacte⸗

e nolue⸗
bimm

mag

leili/
eto
ſueſr
neep
1 ſt ⸗
onun

domo

onedj
ent⸗

immmentia deuitent Inde ſub iudee
Petie ꝓ ꝓphᷣam dis coꝛruptis in hoc
So mõtibʒ trãſatas culpas ad me
moriã reuocat: qᷓtenus pollui im furu
ris erubeſeãt dicens · Poꝛmeate ſũt in
egypto m adoleſcentia ſua foꝛnicate

lunt · Abi ſubacta ſunt vbera eaꝛ⁊: ot

Ffracte ſunt mamme pubertatis earuʒ
An egypto quippe vbera ſubigunt᷑.
cum turpi huius mundi deſiderio hu⸗
mane mentis voluntas ſubſtermnᷣ In
egipto pubertatis mamme frãgunt-

qñ naturales ſéſus adhuc ĩ ſemetips
integri pulſantis cõcupiſeentie coꝛru

ptõne vitian᷑ · Ammonendi ſunt pec

rati carnis experti · vt vigilanti cura

conſpitiãt poſt delieta nobis ad ſe re⸗
deuntibus / deus quanta bemuolen⸗
tia ſinum ſue pietatis expandit. Cum
per pꝛophetam dicat i dimiſerit vir
vxoꝛem ſuam illa recedens duxerit
virum aluum · nunquid reuertetur ad
eã vltraA Nũꝗd nõ polluta a cõtami⸗
nata erit mulier illa? Tu aũt foꝛnicata

es cum amatoribus multis· tamen re

uertere ad me dicit domin?· Eece de
Foꝛnicante & relicta muliere argumen
tuz uuſtitie pom· ettn nobis poſt la⸗
pſuz redeũtibzʒ nõ uuſticia ̊ pietas ad
hibet᷑. vt hine vtiq; colligamꝰ· ſi nobᷣ
delmquẽtibze tanta pietate parcit/ a

nobis nec poſt delietu redeutibz quã

ta ĩpꝛobitate peccat᷑ aut q̃ ab illo erił
ſuper ĩpꝛobos venia:qu nõ ceſſat vo
care poſt culpas⸗Nueę mimi bene ꝓp
ꝓlam poſt delietũ mĩa vocatõnis ey
prim · cum auerſo homini dieit · Etk
erunt oeuli tui videntes pꝛeceptoꝛem
tuum: aures tue audientes verbuz
poſt tergum monentis · Dumanũ ꝗp⸗
pe genus dommus in faciem ammo⸗
nuit ; quando in paradiſo condito ho
mini atq; m libero arbitrio ſtãti d fa
cere quid ve non facere deberet mdiy⸗
it Ged homo in dei kaciẽ terga dedit
cũ ſu pbiẽs eius uiſſa cõtẽpſit · nec tñᷣ
ſuperbiẽtem deus deſeruit qui ad reue
eandu hominẽ legẽ dedit: ex hoꝛtãtes

bit

en te⸗
ede
men⸗
⸗
s d‚ͦͤ
lnod
f/
gui-
det
ſrve/
ene

nise

fett
em
baz
mmo⸗
ſoho⸗
ka
mdir
dedit
nectt
drat

Ntie

=ð

angelos miſit m carne noſtre moꝛtali
tatis apparuit· Ergo poſt guz ſtans
nos ãmonuit · qui ad recuꝓatõeʒ nos
gr̃e iã contẽptꝰ vorauit·ið igi᷑ ge
neralit᷑ ſimul potuit dici de cunttis: H̊

necelle eſt ſpãlit᷑ ſentire de ſingulis ⸗
Nuaſi em coꝛã deo poſitꝰ qſq; verba

amonitõnis eiꝰ ꝓcipit:eũ pridqʒ pecx
rata perpetret: volũtatis eius pcepta

ognoſcit · Adhuac em an eius faciẽ ſta

re eſt · nee du eũ peecãdo cõtẽpnere ·
C ũ vero derelitto bono inno cẽtie: mi⸗
ꝗtatẽ eligẽs aꝓpetit ga iã in eius fa—⸗
ciem mittit · VUʒz ecce adhue pꝰ Eguz
de? ſubſequẽs monz ꝗᷣ etiã pꝰ culpaz
uocat Oomilſſa nõ reſpicit reuertẽti ſnũͤ

fgum monentis audimus · ſi ad mui⸗

tantem nos dommuz ſtatim poſt per
cata reuertim: Debemus igit᷑ pietatẽ

voeantis erubeſcere ſi iuſticiam nolu⸗

bitate cõtẽpnit quãto ci contẽptus

adhue vocare non dedignar At con
tra ammonendi ſũt peccata carnis ig
noꝛãtes vt tãto ſollititiꝰ pcipitẽ ruinã
metuãt: quãto alti?ſtant · Am monẽdi
ſunt vt nouerint: quia quo magis lo⸗
ro ꝓmmenti conſiſtũt / eo crebrioribzʒ
ſagittis inſdiatoris impetunt᷑ Nui tã
to ardenti? ſolet erigi quãto ſe robu⸗
ſtuis eonſpicit᷑ vmci: tãtoq; intollera
bilig Sedignatᷣ vmci:quãto contra ſe
videt per ĩtegra ĩfirme carnis caſtra
pugnari-Ammonẽdi ſunt vt inceſſan
ter pꝛemia ſuſpitiant: a libenter pꝛ'o
culdubio tẽptatõnum quos tollerant
labo:es calcãt· Di em attendatr felici⸗
tas que ſine tranſitu accingit᷑: leue Ffit
qS tranſeundo laboꝛat Audiant qa8
per ꝓphetam dici?- LHec dieit domin?
eunuchis⸗Mui cuſtodierint ſabbata
mea a elegerĩt que volui æ tenuerint
Fedus meum · dabo eis in domo mea
æ& m muris meis locũ: æ nomen meliꝰ
a filis & filiabus. Eunuchi quippe
Iunt qui compꝛellis motibus carms:

ton⸗
s ig⸗
unã
edi
lo⸗
z
uu ti/
b⸗
loa-
aſe
n
Wan-
pio
.

nind
bati
rint
nea
eli
ipe

rm⸗

effectum in ſe pꝛaui operis abſcidimt

Nꝛiuio aũt apud pr̃em loco habeãt᷑ on
dit · ͥ in domo pf̃is videlicet eterna
mãſione etiã filijs prerun᷑ Audiant
qs per ꝛohãnẽ dicit᷑ ·: Nñ ſũt qui cum

mulieribz non ſunt comꝗnati: vgines

em ſunt· æ ſecun agnũ quocimq; abi
erit· a ꝙ canticuz cantãt ꝙ nemo poſ
ſit dicere mi illa cẽtũ · xliin · milia · SOĩi
gularit᷑ ꝗppe cãticũ magnũ cantare ẽ:
rũ eo ĩperpetuũ ꝓcunt᷑tis fidelibz eti
aʒ de carnis meoꝛruptõne gaudere⸗

tuid tñ electi ceteri cãticũ audire pol

tatẽ quidẽ in illoꝛx celſitudine leti ſůt:
qʒuis ad eozꝛ pmia nõ aſurgãt · u
diant peccatozs carms ignari d per

ſemetipſaʒz de hac mtegritate veritas
dicit · Nõ om̃s capiut verbũ hoc Ið
eo mnotuit ſũmũ quo denegauit mini
mum æ duz pdicit qꝛ difficile capit
audientibus mnuit ceptum cum quan

ta cautela tenea᷑ Ammonendi itaqʒ

ſũt pecã carĩs ignoꝛãtes vt ꝓminere

virginitatem oiugijs ſeiant: ettamẽ ſe

luper cõuges nõ extollãt: q̃tenꝰ dũ a
virgimtatẽ prerũt æ ſe poſtponũt:e
illud nõ deſerãt qð eſſe meli? eſtimant
c ſe cuſtodiãt quo ſe manit᷑ñ nõ exaltãt

Ammonẽdi ſunt vt cõſiderẽt ꝙ pleru
adtõne leculariũ: vita cõfundit co

tinõtiũ · cũ a illi vltra habitũ aſumũt

opa · a iſti iuxta oꝛdinẽ ꝗꝓpriũ nõ exci⸗
tant coꝛda · Vn bene ꝓ paz dr Eru
belſce ſydon ait mare Nuaſi em pervo

ceʒz maris ad verecũdiã ſydon addu⸗
ci᷑ᷣ qñ per cõ gꝑatõeʒ vite ſeculariũ atʒ
in hoc mðo fluctuãtiũ:eiꝰ? qui munitꝰ
co q́ſi ſtabilis cernit vita repꝛobatur:
cpepe em̃ nõnulli ad dñm poſt carnis
peccata redeuntes tãto ſe ardentiꝰ im
bonis opibʒzʒ exhibent: quãto dãpna⸗

bilioꝛes ſe & malis vident a ſepe ĩ ear

ms integritate ꝓdurãtes cũ minus ſe
reſpitiũt habere qð defleãt plene ſibi

ad feruoꝛẽ ſpũs nullis ardoris ſe ſti⸗
mulis inflammant: a fit plerum deo

nſe gratioꝛ amoꝛe ardens vita pꝰ culpaʒ
dün qʒ ſecuritate toꝛpẽs innocẽtia · Vnde
t:a voce iudicis dici · Remittuntur ei
wntt peccata multa: qꝛ dilexit młtũ⸗ erit
ͤt gaudiũ in celo ſuꝑ vnũ penitẽtẽ ma⸗
plei⸗ gis plꝰq̃ʒ ſup nonagintanouẽ uiſtos
Fͦc⸗ quibʒ nõ eſt opus pemtẽtia ˖ Nð citi?
mut æ ex ipſo vſu colligimꝰ ſi veſtre mẽtis
i uuditia penſem?. Pl? nanq; rã dili⸗
en⸗ gimꝰ que poſt ſpmas exarata fruct?
erno⸗ vberes ꝓdueit⸗ qᷓzʒ que nullas ſpinas
d⸗ habuit. tn exculta ſterilẽ ſegetẽ gig
S4 nit · Kmmonẽdi ſut peccata carnis ig
c noꝛantes· ne ſupioris oꝛdimis celſitu⸗
zur: dmie ſe eeter is pꝛeferant cũ ab inferi
8s oribz quäta ſe melius agant᷑ ignoꝛãt
te⸗ An examme nanq; recti iudicis mutat
n⸗ merita oꝛdinum qualitas actõum· ꝗs
ſear⸗ enim conſideratis ipſis rerum ymagi
1sſe Imbus neſciat ꝙ,in natura gemmaruz
eſbi carbunculus piefertur hpacindoed
g etams cerulet coloris Hnaeinctnrork
e pallẽti carbũculo : qꝛ illi ꝗð naturxe
d oꝛdo ſuberahzit ſpes coris abiungit

hunt quiem naturalis pꝛetulerat: eo
loris qitas fedat Sic em in hum ano
genere e quidã in meliori oꝛdine de⸗
terioꝛes ſunt: æ quidã in deteriori me
hoꝛes qꝛæet iſti ſoꝛtẽ eytremi habit? bn
viuẽdo trãſcendũt: a ili ſuperioris lo
ci meritũ moribʒ nõ ſeq̃ndo dimmuut

[Alit qui peccata deploꝛãt operuz
aliter qui cogitatonum Cap: li⸗
¶MTiter ammonẽdi ſunt ꝗ̊ peccata
deploꝛãt operũ · atq; aliter q̊ co
gitatõum. Ammonẽdi ape ſut ꝗ pec
cata deploꝛãt opeꝝ · vt cõſũmata ma
la ꝓfecta diluãt lamenta ne plꝰ?aſtrin
gant᷑ in debito perpetrati o pis a mi
nus ſoluant in fletibus ſatiffactionis
Seriptu quippe eſt · Potã dedit nob
m lacrimis e m menſura: vt videlicet
vniuſcuuiſq; mẽs tin penitẽdo opunec

tõis ſue bibit lacrimas q̊ʒ ſe a deo mae

mñiit aruilſſe per eulpas · Ammonen⸗
drſunt: vt inceſſanter commiſſa ante
oculos reducant: atq; uidendo agãt ·

rat:ee

mano

ne de⸗
wame/
won
rions o/
nmnuut

pettätt
tercht⸗

er

s am
ſhors
bt nob
delicet
opunt
cO
nonen
mt
ahtt⸗

vt a diſtricto iudiee videri nõ debeãt

Jn daiud cũ peniteret dicens · Auer
te oculos tuos a peccatis meis·pau⸗
lo ſupꝓuis intulit · Delictũ meũ contra

me eſt ſemper · Keſ dicerz · Peccatuz
mei ne reſpitias poſtulo · quia ̊ reſpi

cere ipſe nõ ceſſo · vn a ꝓ ꝓphetaz do
mi? dicit · Et peccatoꝛ; tuozd memoꝛ
nõ ero: tu aũt memoꝛ eſto AKmmonẽ⸗
di ſũt · vt ſingula queqʒ cõmiſſa conde
rent · dũ per vnũ qð q; vitiũ erroris
ſui inquinatõneʒz deflẽt ſimul ſe ac to⸗
tos lacrimis mundẽt · vn bñ per ihere
miã dicik Cuz iudee ſingula delieta pë
ſaren ᷣ⸗diuiſiones aquazx dduxit ocu⸗
lus meꝰ? · Diuiſas ꝗppe ab oeulis aqs
deducimꝰ? qn peccatis ſingulis dip
titas lacrimas damus. Neq; enm
vno eodemq; tempoꝛe eque mens de
ommnibus dolet: ſed dum nunc huius
nüũc illi culpe memoria acrius tãgi
ſił ð oĩbʒ ĩ ſinguł omota purgat᷑Hß m
monẽdi ſũt vt de mĩa quã poſtulãt p
ſumãti ne ĩ ĩmo ate afflictõis ĩtereat

Neq; enim dominꝰ pie ante delinquiẽ⸗
