ammone᷑· Ei nanq; vigilare bene vi
uendo non ſufficit · ſi non æ illum eiu
preeſt a peccati torpoꝛe diſiungit /
Dene autem dieitur. ne dederis lom⸗
num oculis tuis:nec doꝛmitent palpe
bre tue · omnum quippe oculis dare
eſt · intentione ceſante ſlubditoruz cu
ram omnino negligere £ Palpe⸗

bꝛe vero doꝛmitãt eũ cogitatões nye

ca que mn ſöditis arguenda ognoſeät
pigredine demẽte diſſimulãt Plene
em doꝛmire eſt · omilſoꝛx acta neſeire
nee coꝛrigere · non aũt doꝛmire doꝛ
mitare eſt · quedem rephẽdẽda lunt

cognoſcere :B tn ꝗpter mẽtis tediü di

Ims ea increpatonibz nõ emẽdare⸗
Doꝛmitãdo vero oculò ad pleniſſimũ
ſomnum ducit᷑ qꝛ dũ plerũq; ꝗ̊ pꝛeeſt
malũ qð cognoſcit nõ reſecat:ab hoe
qnqʒ negligetie ſue merito puenit⸗ vt
qð a ᷣiectis delĩqui nõ cognoſeat
Amnonod⸗ lunt itaq; qui ꝓſunt/vt ꝓ
cireũſpertõnms ſtudiu puigiles intus
a in circuitu oculos habeãt celi aĩma/
lia fieri ↄtendãt · Onſa quippe celi aĩa⸗
lia in circuituæa intus oculis plena de
ſeribunt Dignũqʒ eſt vt cüeti ꝗ pre
ſunt intꝰ atq; im circuitu oculos habe
ant qᷓtinꝰ a interno iudici in ſemetipo
placere ſtudeant e exempla uite ey⸗
terius prebentes · ea etiam que in a⸗
lis ſunt coꝛrigenda deprehendant:
monbdi ſut ſoͤditi ne poſitox ſnoz

vitaz temere udicent . H quid eos kFoꝛ
oſeüt talle agere rephenſbilit᷑ vidẽt ˖ ne vñn
bene rebtte mala redarguũt inde ꝓ elatõis
re ĩpulſuz ĩ ꝓfũdioꝛa mergan ℳmmo⸗
dn nẽdi ſut ne cũ culpas poſit oꝝ: cõſde
daſut vãt: otra eos audatõꝛes fiant:ſed hi qᷓ
diidi⸗ valde lunt eoꝝ pꝛaua opera ſie apud
dare⸗ ſemetipſos diuditcẽt · vt ten duimo ti⸗
ſlim moꝛe diſtricti / ferre ſùb eis reuerẽtie
gnck non recuſent. meli? oſtendim?: ſi
abho dauid factum ad mediũ dedueamus
ſit⸗ t Saul quippe ꝓlecutoꝛ eiꝰ cũ ad pur⸗
ſolaat gandũ vẽtrẽ ſpeluncã Ffuilſlet ĩgreſſus
ntus tam longo tẽpe pꝓſecutõnis eiꝰ mala
uma/ tollerabat · Cunq; eum vmi lui ad feri
nwa⸗ endum ſaul agenderent· fregit eos re
enade⸗ ſponſionibus · quia manum mittere in
eriſtum dommi non deberet · Rui
lebe G tamen occulte ſurrexit a oꝛam clami⸗
dis euis abſeidit · LNiud enim per
ſaul niſ mali rectoꝛes · Nuid ꝓ dauid
niſ bom ſubditi: deſignantur. Saul
igitur ventrem purgare: eſt prauos

percuſſir dauid coꝛ ſuum⸗ eo ꝙ abſei⸗

* q ad doperar iſeri odoris ertendere
ogitata apud le noxia: faetis exte
daut Reurs metuit. “ pie ſüoditog
mentes ab omni ſe peſte obtrectatio⸗
ns abſtinentes/poſitoꝛ⸗ vitaz nullo
lingue gladio percutuint etiã cum de
imperFectõe repꝛehẽdũt · Nut etſi qn
ab ĩfirmitate ſeſe abſtinere vix poſſũt
vt extrema qdã atʒ exterioꝛa ꝓpoſitoꝛũ
mala· ſed tn humiliter loquãtur·quaſi
Horã clamidis ſeilẽter incidunt · qꝛ uið
licet dum pꝛelate digmitati ſaltẽ jnno⸗
xie & latent᷑ derogãt q̃ſi regis luper⸗ ⸗
poſiti veſtem Fedãt · Sed cuad ſemet⸗
iplos vediunt ſe vehemẽtilſime vel de
tenuiſima verbi lacoeratõne rephẽdut
Ande bone illic a ſeriptũ eſt · Doſt 65

dillet oram elamidis ſaul. Hacta quip
pe prepoſitoꝛs oris gladio ferienda
non lunt etiam eum repꝛehẽdẽda iudi⸗
cantur⸗ Si quando vero contrae eos

õ ẽ,

nalitii
ndere
erte⸗
em tn
Doy
ſtatp⸗
mo
nde
thqn
oſſit
Gtnn
r,qual
gus

nno⸗

per⸗
emet⸗
Ade
oleh
beei⸗
guip
nda

udi

eo⸗

velin mimimis lingua labi: necelle e
vt per afflixionem pemtẽtie co⸗ pre⸗
ma?᷑⸗ quatinꝰad ſeipſum redeat: cũ
Pollite poteſtati deliqrit/ eius rõtra ſe

iudituim: a quo ſibi ꝓlata eſt ꝓhoꝛre⸗

ſeat :· Nam cum in ppoſtis delmam?ꝰ⸗
eus oꝛdimatõm qui eos nobis pretu
lit obuuamꝰ : Inde moyſes quoq; cũ
cõtra ſe aaron conqri populũ cog⸗
ouilſet ait · Nos em quid ſumus⸗nec
contra nos eſt murmur veltzx: B con-
tra dominum
liter ammonendi ilun
aliter dommi⸗

tſerui: atq;

¶ Miter ammonendiſu Etee

ℳ₰ Laliter dommi⸗. ſerut ſez vt in ſe ſ⸗
humilitatẽ codictõms aſpitiant:
de vero vt nature ſue qua equalit᷑ ſũt
rũ ſeruis conditi⸗ memoriã non amit
tant · Serui ammonendi ſunt ne do⸗
ninos deſpitiant ne din offendant ·
ſi oꝛdinatom illi⸗ ſuperbiendo cotra⸗
dieut⸗ domini c;h ammonẽdi ſunt quia
Ootra dommu de munere ſuo ſupbiut

ditos eqles ſibi ꝓ nature cõſortium
non agnoſeunt Aſti ãmonẽdi ſunt. vt
ſeiãt ſe ſeruos eſſj dominoꝛv · Alli am/
monẽdi ſũt: vt eognoſcant ſe cõſeruos
elle ſeruoꝛ· Iſtis nãq; dicitur · Derui
obedite duis carnalibus.Et rurſu. 4
eunq; ſut ſo uigo ſerui: dnos ſuos om
mi honoꝛe dignos arbitrent Allis au
te dici Et vos dii eadẽ kacite illis
remittentes minas ſcientes ꝙ illo⸗
rum æ veſtor dommus eſt in celis
apiẽtes Ebetes·
apitulum xxx·
— Tiler amonẽdi ſunt ſapistes „
1 ſeculi: atq; aliter ebetes. Sapiẽ
tes quiꝓpe ammonẽdi ſi unt: vt amittat
ſcire que ſeiunt · Ebetes q; ammonẽdi
ſunt vt appetant ſeire que neſeiunt In
illis Hoc primũ I deſtruẽdũ eſt . ꝙ ſe ſapi-
étes arbitran᷑ · In iſtis iam edifica⸗
dum eſt: quie quid de ſapiẽtia ſuper⸗
na ognoſei᷑ qꝛ dũ minſe ſupbiüt: qſi
ad luſcipiẽdũ ediritiũ coꝛda Pauerimms

ð

ſi eos quos per cõditõnes tenẽt ſub

—

Cum illis laboꝛandum eſt vt ſapientiꝰ

ſtulti fiant: ſtultã aut ſapĩam deſerãt
cæ ſapiẽtẽ omnvſtultitiã diſcant. Aſtis
vero pꝛedicãdũ eſt: vt ab ea q̃ puta
ſtultitia ad verã ſapietiã vicinius tran/
ſeant: Alis nanq; dici Si ꝗs videᷣ
inter vos ſapiẽs elle in P ſeculo ſtul⸗

tus Fiat vt ſit ſapiens. Allis vero di⸗

ciᷣ non multi ſapicẽtes ſeeũdũ carnẽ
rurxſũ.que ſtulta ſunt mũdi elegit de
us vt cõfundat ſapiẽtes: illos plerũ⸗
ꝙ; rõnis argumẽtaiſtos nunqz meliꝰ
qʒ exẽpla ouertũt: Allis mmirũ pꝛo⸗
deſt vt in luis allegatõmibʒ victi iace
ant is vero aliqn ſufficit· vt lauda

bilia alioꝝ fatta cognoſcãt · Iñn ma⸗

debitoꝛ eum hebꝛeoꝛum quoſdam ſa⸗
pientes.quoſ dam vero ctiam tardio
res ammoneret · Allis de completio⸗

ne teſtameti veteris loquens eoꝛum ſa⸗

pientiam argumento ſuperauit di⸗
cens . Luod eni antiquatur ſene

ſeit · pꝛope interitum eſt · Cum vero

wolis e⸗ iplis quoſdam traßendos er cer
neret m eadez epiſtola adiunxit. San
cti ludibria & verbera experti. inſup
vmculaæ carceres: lapidati ſunt⸗le
Rti lunt tẽptati ſũt in occiſione gladij
moꝛtui ſunt: æ rurſus memẽtote Polit
tozx veſtrozd: qui vobis locuti ſunt v
buz dei · quoꝛ mtuen tes exitũ cõltex
ſatõnis imitamini Fidem: quatinꝰ æ il-
los vittrix ratõ frangeret iſtos ad
maioꝛa conſcendere mitatio blanda
ſuaderet.

ſi.S aliter ammonendi fũt impudẽ
tes atg⸗ alit. verecndi Cap: xxxi⸗

Liter ammonendi ſunt impuds— .
tes: atq; aliter verecũdi· Allos
nanq; ab inpudẽtie vitio nõ niſi mere
patio dura compeſeit: iſtos autez pPle

rüũuũq; ad meli? erhortatio modeſta co

ponit ˖ Alli ſe delinquere neſeiunt niſ
etiã a pluribz ſerepẽtur. iſtis plerüq;
àd ouerſionẽ ſufficit ꝙ eis dostoꝛ ma-
la ſua ſaltẽ leunt ad memoriaz redueit

ſer

Dan⸗
mlup
Unteſe⸗/
Ddi
teof⸗

ki⸗

rtöter⸗
dai-⸗
08
bland,

ide/
os,
nar,
ſtmſ
erüq⸗
om
daat

Mos au en melius Lozrigit qut 4 ne⸗
hendo re phendit. iſtis autẽ maioꝛ ꝓ
Pieke adducit hoe quod in eis re⸗
ꝛchen. ndir⸗ „ uaſi ex latere tägat Im
Pe iudeo plebe domi
nus apte nere aà s mulie-
vis meretricis Backa eſt iibi: noluiſti e
rubeſeere⸗ Et rurſus verecudãtem re
Fouet dicẽs:· Confuſiomis adoleleẽtie
tue obluniſceris: t obpꝛol ꝛi; uiduita
tis tue nõ recoꝛdaberis quia domma⸗
bit tui qu fecit te · Impudent ch de
ime quẽtes galathas aperte Baulg ſiere
pat dicens:. O mſenſati galathe⸗ ꝗs
vos Faſeinauit · Et rurſum⸗ Die ſtulti
eſtis vt cũ ſpuũ cepitis nũe carne cõſu
maminni⸗ Culpas vero verecüũdantiu
quaſi eõ paciẽs rephendit dicẽs . Pa-=
uſus ſu m dno vehemẽter · quoniã ta

dem aliqn refloruiſtis ꝓ me ſentire⸗
heut æ ſéciebatis: occupati e enim era⸗

tis vt illoz culpas merepatio dete
2Jlige entia ſermo molli —

S . .
f f „1 †
AIIN 6&
* ☚ .
. .

.

de de ſe pꝛeſumũt expꝛobꝛãdo cete⸗
ros dedignant · Aſti aut dum mimis
funt in firmitatis ſue conſij plerunq; in
delpertone cadunt. Wlinngulariter
ſũma eſtimant cuncta que agunt ſti
deſpeeta vehemẽter putãt eſſe qᷓ Fati
unt: idcirco m deſperatõne frägun⸗
tur . Dubtiliter it q; ab arguẽte diſeu⸗
nida lunt opera ꝓteruoz: vt in quo
ſibi placent oſtendat᷑ qꝛ deo diſplieẽt
Täe em ꝓteruos meliꝰ? coꝛrigimꝰ cũ
ea que bene egiſſe ſe eredũt: male fac
fa moſtramꝰ: vt vnde adepta gloria
eredit: inde vtilis ceõfuſio ſſequatur
Moõnũ q́z vero cũ ſe vitiũ pꝛotorui mi⸗
mime perpetrare cognoſcũt cõpẽdioſi
us ad coꝛrectõeʒz vemüt: ſi alteriꝰ? cul/
pe maĩſfeſtioris æ ex latere reqſite in
Pperio oFfũdãt᷑ vt ex eo qð &fẽdere ne
qant ogn oleãt ſe ſp: obe tenere quod

t Pterui atq;

ammonẽdi ſüt

puſillanimes ili em dũ val

====BB

2 õõ

S —— —

. — — — —

i: defkendunt⸗ vnde cum ꝓterue paulus
q choꝛinthios aduerlũ ſe muicẽ videret
al⸗ imflatos. vt aliꝰ apollo: alꝓpauli.aliꝰ
e cephe: aliꝰ x pi elle ſe diceret in ceſtus
Ims culpam m medium deduxit que a⸗
ſm pud eos perpctrata fuerat & incoꝛre
nter cta remanebat dicens · Audit inter
N vos foꝛnicatio: o talis Foꝛmeatio:
kan qualis nec inter getes ita vt vxoꝛem
igun prfjis ꝗs habeat: a vos inflati eſtis &
diet nõ magis luctũ habuſtis: vt tolleret᷑
W%M de medio veſ ꝗᷓ hoc opus fecit A
c=Ge ſi aperte dicat· ꝙ vos ꝓ pꝛofuiã huiꝰ
el vel illi? dicitis: qui per diſolutõez ne
fae⸗ gligẽtie nulliꝰ vos eſſe mõſtratis·At
oria . cõtra puſllammes aptiꝰ? ad iter bene
atur asgendi reducim?: ſi quedã illoz bo⸗
imi⸗ na ex latere regramus: vt du ĩ eis alia
ſoſ rephendẽdo coꝛripimꝰ? alia ãplert?
cul/ do laudem? ˖ qtindeoꝛt teneritudinẽ
eim lalaus audita nutriat: quã culpa incre⸗
ene pata caſtigat · Pleruũq; aũt vtiliꝰ apð
god iillos ꝓficimꝰ: ſiæ eozs bñ geſta memo

ramꝰ: ſi ab eis ĩoꝛdinate geſta ſũt

non iaʒz tanqs perpᷣetrata coꝛripimus

B qſi adhue ne perpetrari debeãt pꝛis

hibem?: vt & illa ꝗᷓ appꝛobamꝰ/ illatus
Fauoꝛ augeat:/ cõtra ea ꝗᷓ rephendi
mus magis apud puſillanimes ex hor
tatio verecũda cõualeſeat VYñ idẽ pau
lus cũ theſſalonicenſſes in accepta p⸗
dicatõe ꝓdurãtes: q̃ſ de vicino mði
termmo qdã cognoſceret puſillanimi⸗
tate turbatos· ꝓriꝰ in eis qꝗᷓ Foꝛtia ꝓ
ꝓPicit laudat æ caute monẽdo poſtmo
dũ que mrirma ſũt roboꝛat. Ait onim
FPras agere debemꝰ? deo ſẽp ꝓ voh
Fr̃es·/ita vt dignuz eſt: qm ſupereſeit
fides vra & habũdat caritas vmuſcu
iulqʒ veſta muicẽ: ita vt a noſipſi de
vobis gloriem in eccleſjs dei: ꝓ pa⸗
tiẽtia vr̃a fide: Nui cũ blada P̊ vite
eop ꝓeonia pmiſiſſet, paulopoſt ſub

didit dieẽs· Rogamꝰ? aũt vos fr̃es ꝓ
aduẽtũ dñi nri idu x pi: æ nr̃e ↄogrega

tõis midipſum vt nõ cito moueammi
a veſtro ſenſu: neq; terreamini: neq; p
piritum: neq; per ſermonem: neq; per

H

——=

ls epiſtolam:tanqᷓz per nos miſſam. qſ
b, inſtet dies domm . Egit em̃ verus do⸗
tus toꝛ vt prius audirent laudati ꝙ reeo
ed/ Snoſcerẽt: poſtmoduz ꝙ exhoꝛtari
rho ſequeren᷑ qᷓtinus eoꝛ mentẽ ne am/
baus monitio ſubiunta rõcuteret:laus pꝛe
p⸗ milla ſolidaret · qu commotos eos
Fi vicim finis ſuſpitõne cognouerat. nõ
w iã redarguebat motos: ; quaſi trãſa
* ota neſciẽs adhuc commoueri ꝓhibe
mo/ bat · vt du de ipſa leuitate motiõis P

/

ta Sicatori ſuo ſe incogitatos crederent⸗
6 kanto irrepꝛehenſbiles fieri quantoct
t cognolci ab illo foꝛmidarẽt ·
ſe⸗ 2 . — ½ =„
de Mð aliter ammonẽdi ſunt impaciẽ
zi tes: atꝭ alit᷑ paciẽtes Capᷣ · xxxiij
1⸗
b/

* vPin⸗

¶iter ammonendi ſunt impaciẽ⸗
tes:atq; aliter pacientesDieen
dum nanc eſt impacientibus: quia
ni. dum refrenare ſpiritum negligunt 2
per muſta etiam que non appetuut
enr miquitatum abꝛupta vapiuntur:

—

quia uidelieʒ mẽteʒ impellit furoꝛ quo
nõ trahit denderiu & agit comota ve “”
lut neſciẽs vnde poſt doleat leiẽs Di 8
cendũ q; impatiẽtibz qꝛ duũ motionis
impullu pꝛecipites quedam velut alie
nati ꝓagut: vix mala ſua poſtqʒ fuerĩt
perpetrata ogno ſeunt:qꝛ dum ptur 1
bationi ſue mimme obſiſtunt etiã ſiid N
a ſe trãqlla mente fuerãt bñn geſta ↄfü d

dũt· o ĩpꝛouiſo impulſu deſtruüt quic⸗
4d foꝛſitan diu laboꝛe ꝓuido oſtrux⸗
cuſtoſqʒ vir tutu ꝓ impaciẽtie vitium “”
vtꝰ caritatis amitti⸗· ſcerip tuz qppe
Caritas paciẽs ẽ Igir cũ mimime eſt
paciẽscaritas non eſt · Per Hoc ch KH
impacientie vicium ipſa virtutum nunz—z
triy doctrina dileipak· ſeriptum nãq;
eſt · doctrima viri ꝓ pacientiã noſcitᷣ mti
Tanto ergo quilq; minus oſtenditur è’
doctus quanto minꝰ ouinci paciẽs
Neq; enim poteſt veraciter bona do/ f.

cendo impendere · ſi vuuẽdo neſcit e53 ee
mmiter aliena mala tollerare Der

qu⸗
Di⸗

goris

t ie⸗

erit
ptir.
l
N
tqui⸗
Nnr;
mmd
tlutn
pes
e t
hotc
mm⸗
ini
oſeit⸗
ditur

ta voeo

re conat rath * p ſpacientiaz vlqq
ad: arrogãtiã ducitᷣ duũ quia kerre de
ſpeetionẽ no6 poõt / detegendo ſemetip
ſuʒ in ontatione gloriat᷑. Vñn ſeriptu

elt Melioꝛ paciens eſt arrogãte qꝛ vi

delicet eligit pacions qſibz n mala per⸗
Peti: q̃ʒ ꝓ oſtentatõmis vitiũ bona ſua
occulta cognoſci: At cõtra eligit ar⸗
rogans bona de ſe vel falſa iatari ne
mala polſit vel minima perpeti · Nuia
igit cũ pacientia relinquit᷑ etiã bona

reliqᷓ que iã geſta ſunt deſtruũtur· re⸗

te ab ihezechiele elle in altare dei foſ⸗
la perhibetur: vt in ea uelicet ſuppo⸗
ſita holocauſta ſeruen᷑ · Si emm m al⸗ 5
taxi folſſa non eſſet: omne quod in eo
ſacxiFitiũ repiret ſupuemiẽs aura dil p
geret Nuidvo accipim? p altare dei mni⸗

R aſazi iuſti: qᷓ quot bona egerit: tot ſu
Per ſe an eiorulos lacrifitia imponit

ms autem altaris Fe h min bonemSuam
patiõtia que duũ mentẽ aduerſa tolerã⸗
da humiliat: qᷓn moꝛe fouee hãc in im
poſitã demõſtrat- Polſa igi᷑ in alta· ral
ri fiat: ne ſuperpoſituʒ ſacrifitiũ aurxa r
diſpergat ideſt eleto mens pacien-
tiã cuſtodiat: ne cõmoto vẽto impaci
entie e hoe qð bene operata eſt amit
tat: Dene auũt hee eadẽ foſſa vm?è eu ·
bĩti eſſe memoꝛat᷑-. quia mimirũ ſi paci X
cientia nõ deſeri: vmitatis menſura
ſeruat.· Vnde paul? ait · Anuicem
onera veſtra poꝛtate. æ ſic adimplebi- ,
tis legẽ ypi.· Ler ꝗpe xpi eſt cataz
vnitatis· quã ſoli ꝓritiũt: qui nec eum R
grauant?: execedut. Audiãt ĩpaciẽtes
qð ſeriptũ eſt. gelioꝛ eſt patiẽs viro
Foꝛti a qui dnatur animo luo: expug
natori vrbium · Minoꝛ eſt em̃ vieto
ria vrbiũ · qꝛ eytra ſunt que ſubigunt᷑
vValde aũr mai? eſt qð per pacietiam K’
vjnei: quia ipſe a ſe ammꝰ ſuperatur 4
ſemetipſũ ſibimetipſi ſubicit· quanz⸗·

do cũ pacientia ĩtra ſe krenari opellit 4

m
ino
lata/
acien⸗/
ſtpa⸗
amie⸗
gea/
wd⸗
enfura
licem

ltas
cum
tes
zwiro

niko
unt.
tam
atur
mnan⸗

blebi⸗

pig

Audiant impacientes ꝙ dilertis ſuis

veritas dicit . In pacietia vra polſſi⸗

debitis aĩas vras. Dir em cõditi mi⸗
rabilif᷑ ſumꝰ vt rõ aĩaʒ et aĩa poſſide
at᷑ coꝛpus. Jus vero aĩe a roꝛpis pol-
ſeſſone vepelli᷑ ſi non priꝰ aĩa a roõne

polſidet· Cuſtodẽ igit odictõms no

ſtre: paciẽtiã dũs eſſe mõſtrauit ꝗͥ in

iĩpſa nos polſſidere æ noſmetipſos do

cuit · uãta ergo ſit ſpaciẽtie culpa co⸗
gnoſcimꝰ: ꝓ quã æ hocipſũ amittim2

poſſidere qð ſumus Aud iãt inpacis⸗
tes qð per ſalomonẽ rurſũ dici& To⸗

tũ ppũm · Ppfert ſtult?. ſapiens
autẽ differt reſeruat in poſterü · Am
paciẽtia quippe ĩpellète agitur vt totꝰ

Foꝛas ſpũs pꝛoferatur. i iuem ideir⸗
mterius diſciplma ſapientie cireum⸗

cludit · Sapiens autem differt reſer⸗
uat in poſterum Lelus enim in pꝛe⸗
ſens ſe vlciſei non deſderat quia etiazʒ
tolevans parci optat: ſed tamen iuſte
vſdicari oĩa extremo iuditõ n ig noꝛat

E

At contra ammonendi lint paciẽtes
ne in eo qð exteriꝰ poꝛtãt/ mteri? do
leant:ne tãte vtutis ſacrifitiũ qð inte
gæz Foꝛas immolãt: intꝰ? malitie peſte
coꝛrũpant. c cũ ab homibò nõ agno-
ſei tn lub diuma exammatõe pec

ca᷑: tãto deterioꝛ culpa doloris fiat
quãto ſibi ante hoĩes vtutis ſpẽm vẽ⸗

dicar Dicẽdũ itaqʒ eſt paciẽtibz vt ſtu
dezãt diligere qð ſbi necelſe eſt colera

re: ne ſi paciẽtiã dilectio nõ ſequi᷑ in

deterioꝛem culpam odij: virt? oſtẽſa
vertak⸗ Vn paulꝰ? cũ diceret caritas
paciẽs eſt· illico adiunxit benigna eſt
uidelicet oſtẽdens qꝛ quos ex pacien⸗
tia tolerat lamare etiã ex bemgnitate
non cellat · Inde idem dortoꝛ egre⸗

gius cum pacientiam diſcipulis ſuade/

ret dieens . Omnis amaritudo ira:
c indignatio & clamo?⸗ & plal⸗
phemia tollatur a vobis· quaſi cunc⸗
tis exterius iam benigne compoli⸗

tis ad interiora conuertitur? Dum

ſubiungit · Cum omni malitia quia

ra
ſol
toen
mat

ſus e

iig

wofn

nn

ud
lſter

fruſtra indignatio clamoꝛ æ blaſphe⸗
mia ab exterioribz tollit ſi in interio⸗
ri vitiozv mater malitia dnatur · Et ?⸗
calſuʒ foꝛas vitiuʒ ex ramis incidiᷣ.
ſ Greptura multiplitiꝰ int? in radice
ſerua ⸗ In per ſemetipſaʒ veritas di⸗

cit. Diligite mimicos vros bifacite

his qui vos oderũt · Drate pſeqᷓn
tibz & calumpmãtibʒz vos Nirt? ita
q; eſt coꝛam hoĩbʒ aduerſarios tole⸗

raro · ſed virt? coꝛã deo diligere . qꝛ H
ſolum deus ſacrifitium accipit q an
te eius orulos ĩ altari boni operis flãa
ma caritatis incendit. Line eſt orur
ſus quibuſ dam pacientibz nee tamẽ

diligentibus dicit Muid autem uudes

Feſtucam in oculo Fratris tui: trabẽ?

mn oculo tuo non uides · Merturbatio
rojmicoꝛde trabs in oculo eſt. Allam

nanq; aura tẽptatõnis exagitat Lãc

autẽ conſummata negtia pene ĩmobi⸗
liter poꝛtat. Recte vero illic ſiügit
mter po⸗

tuo & tunc ceice Feſtucazg de oculo fra-

tris tui-Aecſi dica᷑ menti mique inte
rius dolenti· & ſancetam ſe exteri ? per
paciẽtiam demõſtrãti priis a te molẽ
malitie excute⸗ æ tunc alios de ĩpaci?⸗
tie leuitate rephende nedu ſtudes ſi⸗

mulatõe vincere: priꝰ? tibi ſit pꝛaua ali

ena tolerare-Euemire etiam plerunq;
pacientibz ſolet · vt mn eo quidem tẽpe
quo vel aduerſa patuin vel cõtumeli
as auduunt: nullo doloꝛe pulſent᷑ æ ſic
pacientiã exhibeant / vt cuſtodire etiã
coꝛdis mnocẽtiam nõ obmittãt · Sed
cum poſt paululũ hecipſa que pertule
rũt ad memo riã reuocãt: igne ſe dolo⸗
vis mflammant: argumẽta vltõnis in
quirunt: æ manſuetudmeʒz quam tol⸗
lerantes habuerũt retractantes ĩ ma
litiam vertüt · Nubus citius a pꝛedi⸗
cante ſuccurri᷑· ſi que ſir hiiꝰ? permu⸗
tatõnis cauſa ꝓanda– Callidꝰ nanq;
aduerſarxiꝰ? belluz contra duos mouet
nũ videlicz mflãmans vt cõtumeli⸗
as prioꝛ inferat: alterum pꝛouocans

vtte⸗
rig
npe
lit
ſahbe
ſeer
mnee
pla⸗
af
tel
it,

.

amir
lue
ſta
38
ment
ſes
N
de

vt contumelias leſus reddat. z ple⸗
rũq; dũ hiuꝰ iam auctoꝛ eſt·qui iniuri
am perſuaſus irvo gat:vt ab illo vinca
tur qui illatazg hbi equammit᷑ poꝛtat.
Jmus ergo vietoꝛ queʒ comouendo
ſubiugauit tota contra alterũ virtute
ſe erigit eunq; obſiſtentem fortiter c
vmcentẽ doletqᷓʒ quia commouere in

ipſa cõtumeliav iaculatõne nõ potuit⸗

ab aperto certamme mterim quieſcẽs
ſecreta ſuggeſtione cogitatone la⸗
celſens aptũ deceptõms tõpus in qui
rit.: Nuia em publico bello ꝓdidit ad
gtercondas oeculte iſidias exardeſeit
uietis nanq; iam tẽꝓe ad vit᷑toris
animã redit & vel re dampna vel in⸗
iuriazs iacula ad memoriã reducit cun-
taq; que ſbi illata ſũt vehemẽeter ex⸗

aggerãs: ĩtolerabilia oſtendit tãtoq;

mentẽ meroꝛe oturbat vt pleruũq; vir
paciẽs illa ſe equammiter toleralle pꝰ
viet oxiã captiuꝰ erubeſeat ſeq; nõ red⸗
did iſſe eõtumelias doleat· & deterioꝛa
rependere ſi occaſio pꝛebeaqqquerxat

— „

Muibzʒ orgo iſti funt ſnnost niſ Hijs 4
per foꝛtitudinem in cãpo vietoꝛes ſũt
ſed ꝓ negligẽuã poſtm odũ intra vrh
elauſtra capiũtur· Quibz ſunt ſimiles:

recidiua Febris occidit· Kmmonendi

riã mumãt · vt hoſtem publieo bello ſa⸗
ꝓPatum: inſidiart menns mentis mten
dant: vt languoꝛem piꝰò reſerpontẽ re
pẽte tim eant: ne hoſtis callidus eo in
deceptõe poſtmodu maiori exultatõe
gaudeat · quo illa dudum contra ſe ri⸗
gida colla vietoʒx caleat ·
¶WMð aliter ammonendi ſe unt beniuo
Ili: at q; ali᷑ nuidi: ¶Ca .
Liter ammonendi ſunt bemuoli
atq; aliter muidi : mmonendi
nq; ſunt bemiuoli vt ſic alienis boms
eongaudeant quatinus habere p⸗
pria concupiſcãt: æ pꝛoximo facta
diligẽdo laudent vt ea etiam mitan⸗
do maltiplicont: ne ſi m ; pntis vite

niſ hijs quos irruẽs grauis languor
a uita nõ ſubtrahit: ̊ lemter vemens

ſunt igit᷑ paciẽtes: vt coꝛ poſt victo⸗

foe
60
ut

.·

ſat

2*
*

nor
Ans
end

ſckon⸗

loſa⸗
den/
re
tonm

uolt
r
s

p⸗

ſtt

54

ſtadio ad certainen alienũ Beuoti kau
toꝛ es ̊ pigri expetatoꝛes allſiſtunt.

ant: quo nune in certamme nõ laboꝛät.
tũr eoꝝ: palmas afflicti reſpitiantt
in quoꝝs nuc laboribus otioſ perdu
rant: Nalde ꝗqpe peecam Aſi aliena be
ne geſta nõ diligimꝰ: ſie nichil merce⸗
dis agimꝰ: ſi ea qᷓ diligimꝰ? imn quãtum
poſſumꝰ? nõ jmitam- Diceẽdũu itaq; eſt
beniuolis qꝛ h imitari bona minie fe⸗
Rinãt q̃ laudãtes appꝛo bãt:ſic eis vtu
tũ ſantitasſeut ſtultis ſpectatoribz
ludieraꝛ artiũ vamtas placet li na
q; aurigazx ac hyſtrionũ geſta fauori-
bus efferunt:nec tn tales elle dende⸗
vãt:q̃les illos cõſpituint eſſe quo s lau
dant · Mirantur eos placita egiſſle: B
tamen ſimiliter deuitant placere· Di⸗
cendũ eſt bemuolis vt cum ꝓximozn
Fatta cõſpitiunt ad ſuum coꝛ redeant

cæ & alieĩs at᷑tibʒ nõ ꝓpſumãt: ne bona

laudent ℳ agere recuſent. Per auiter
quippe eytrema vltione feriendi ſunt:

ꝗquibzʒ plaecuit quod imitarli nolueru
ℳmmonẽdi ſunt muidi vt perpendãt

quãte cecitatis ſunt:qui alieno ꝓfec⸗
tu defitiũt:aliena eyultatõne tabeleũt
quãte infelicitatis ſũt qui melioꝛatõe
ꝓximi deterioꝛes fiunt: dũ augmẽta

aliene ꝓſperitatis aſpitiũt: apud ſe⸗

metipſos anxie afflieti coꝛdis ſui peſte
moriun?ᷣ Nuid iſtis infelitiꝰ: quos dũ

rõſperta Felicitas afficit pena nequio/
vos reddit⸗Aliozz vero bona que ha
bhere nõ poſũt. ſi diligerẽt ſua Feciſlt
HSie quippe ſunt vniuerſi oſiſtẽtes in fi-
de⸗ ſicut membꝛa multa vno continen
tur m coꝛ ꝓe que ꝓ offitiũ quidẽ diuer

ſa ſũt.̊ quo ſibi viciſſim ↄgruũt vnuʒ
funt · vnde fit vt pes per oculum vi⸗
deate per pedes oculi gradiantur.
Dri audit ?auriuzʒ ſeruiat: ad vſũ ſuũ
auribê oris Imgua ocurrat. Suffra⸗

ger manibʒ veter · vẽtri opent᷑ ma⸗

n2. In ipſa &Q coꝛꝑis poſitõe accipĩꝰ

qð ĩ actõe buemꝰ Mimis itaq; turpe ẽ
nõ imitari qð ſumꝰ Nr᷑ᷣa ſũt nimiʒ ꝗᷓ

demerge
iudia dpaboli moꝛs intrauit in oꝛbem
terrazs· quia em ipſe celũ perdidit: co⸗
dito B homi miudit:· a daãpnatoe ſua

et R imitari non i poflämis amamus in

aliis amãtiũ fiũt queq; amãtur ĩ no-
bis·. Hinc ergo penſẽt muidi caritas

qntestutis eſt · ꝗᷓ aliem laboris opera
na ſine laboꝛe facit · Dicẽdũ itaq;ʒ eſt
inuidis:qꝛ dũ ſe a liuoꝛe mmime cuſto
diſt: in antiquã verſuti hoſtis neqtiã
nE. de illo nãq; leriptu eſt⸗. in

ꝓdit 2: adhue alios ꝓdẽdo cumulaiut

Ammonẽdi ſunt vt agnoſcãt quantis
laphbʒ ſuccreſcètis rume ſubiaceãt⸗qꝛ
dũ liuoꝛẽ a coꝛde nõ ꝓitiũt ad aptas
operũ nequitias deuoluunt᷑
cayn inuidillet fris hoſtiã acceptam⸗
minime peruenillet ad extinguẽdã vi⸗
tam⸗ Inde ſeriptum eſt · Reſpexit do⸗
minꝰ? að abel & ad munera eius ad ca⸗

Am enn

vn vero ad munera eius non reppoe-—
xit · Aratuſq; eſt cayn vehementer
concidit vultus eius ⸗ ¶ Liuoꝛ itaq;

laerikitij: ratr edi ſemmaruumn Fuit. .

M anem meliorem ſè eſlb doluſe ne
Met ampu tauit Dicẽdũ eſt ig

udis: qꝛ Dum ſe iſta intrĩiſee? peſte eõ
lumüt . etiã quieꝗdi m ſe alud boni ha
bere viden mterimuͤt · Wn leriptum
eſt: vita carmũ ſamitas coꝛdis: putre-
do olſiũ muidia⸗ MNuid em̃ per carnes
miſi infirma quedã ae tenera⸗ æ ꝗᷣd *

olſa niſi foꝛtia acta ſignan᷑ Et plerũ

A contingit vt quidã eũ coꝛdis mno⸗
centia in nõnullis ſuis astibz mfirmi
videanquidã vo iam quedaʒ an hu⸗
manos oculos robuſta exerceãt⸗ B tn
erga alioz bona int? muidie peſtuen
tia tabeſeant: Oñn ergo diet, vita car⸗
mũ ſanitas coꝛdis: quia ſi coꝛdis inno-
gentia cuſtoditur: etiam ſiq̃ foris im⸗
Ffirma ſunt roboꝛanᷣ· Et recte illie Hͤ⸗
ditur · Putredo olſium muidia: qꝛ ꝓ
lutoris vituzʒ ante dei oculos pereunt
etiam que humanis oculis foꝛtia vidẽ/
tur⸗ Oſſa quippe per muidiam putre⸗
ſcere eſt · quedam etlam robuſta pers

Wre⸗

— .

eſtin S aliter ammonẽdi ſũt ſimpl:
ha⸗ Liter ãmonẽdi ſüt ſimp ices: atz
Stumn aliter impuri⸗Laudãdi ſunt im
Paere plices ꝙ nunqʒz ſtudeãt Falſa dicere ·
uns ſed ãmonẽdi ſunt vt nouerint nõnun
y qz va reticere · Sieut em ſemp dicẽtẽ
lerd Falſitas leſit: ita nõnunqᷓʒ quibuſdã au
no⸗/ Dita vera nocuerut . Inde coꝛã diſci⸗
roi pulis dñs locutõem ñilẽtio temꝓans
ah. aiĩt · Multa habeo vobiſcũ direre: ſed
FStu nũe nõ poteſtis illa ꝓoꝛtare. Ammo⸗
WMA nẽdi ſut igit ſimplices vt ſicut fallati
car am ſemp vtiliter vitãt: ita veritatẽ ſẽp
nno vtilit᷑ ꝓferãt · a mmonẽdi ſunt vt ſim⸗
Ju prlicitatis bono pꝛudẽtiã adiungant:
lie⸗ q̃tinus ſie ſeruritatem de ſimplicitate
„% polſideãt: vt circũſpectõem pꝛudẽtie
ndtt nõ amittãt · LDine naãq; per doctorem
deè gentium dieitur · Wolo vos ſapien⸗
tre⸗ tes eſſe in bono:ſimplices autem ĩ ma
pg. lo · Nine elertos ſuos per ſemetipſam
SJ veritas ammonet dicens Eſtote pꝛu
dentes ſieut ſerpentes⸗ ſimplices

. –
WWW .Mꝭ .”́”è”L”cs

heut columbe. Muia videlicet in electo
rum coꝛdibz debet ι Rmplicitatez co 7
lumbe aſtutia ſerpẽtis acuere: a ſerpẽ
tis aſtutiã eolãbe ſimplicitas temꝓare
quatinꝰ nec ſedutti per pꝛudẽtiã calle
ant: nec ab intellest? ſtudio ex himpli⸗
citate toꝛpeſcãt · mmonẽdi ſunt im⸗
puri vt qᷓʒ grauis ſit quẽ eum culpa ſu/
ſNinẽt duplicitatis laboꝛ agnoſcãt Dũ
em dephendi metuũt : ſemp ĩpꝛobas
S&fẽſones querũt:ſemꝓ pauidis ſuſpi⸗
tionmibz agitan Nihil aut eſt ad de⸗
fendẽdũ puritate tutiꝰ: ad dicenduz
veritate nihil Facilius⸗ MNã du fallatiã
ſuã tueri cogitant: duro coꝛ laboꝛe fa
tigatᷣ· Linc nanq; leriptu eſt: Labov
labiorum ſuorum operiet eos: qui em̃
nune implet tune operit quia euiꝰ nũc
animũu per blandã imquietudinem erey⸗
erit tunc per aſperam retributionem
premit ; Ninc per iheremiam die⸗
Docuerüut lImguã ſuã loqui mendaciũ
vt miꝗqᷓ agerèt laboꝛauerũt. Aeſi apte
dicerz; ꝗᷓ amici eſſe vitatis ſine laboꝛe

ſe dic: Abi habuit foueã eritiꝰ·

poterant: vt peceent laboꝛant Cunq;
viule re ſimplicit᷑ rennuit laboribʒz exi
gunt vt morian᷑. Nã plerunq; ĩ cul
pa dephenli: dũ quales ſint cognoſci
xefugiunt:ſeſe ſub Fallatievelamme ab
ſeondüũt · a hoc qð peccãt · qð q; iam
aperte cermt exeuſare moliunt᷑: ita

vt ſepe is qui eoꝛs culpas coꝛripe ſtu
det: aſpere Falſtatis nebuls ſeductꝰ:
pene amiſille ſe videat: q de eis iam
rertũ tenebat · Vñ rette lubinde .

eij qppe noĩe ĩpure mẽtis ſeſeq; callide

dekẽdẽtis duplicitas deſigna Muia
videlicz ericius cũ aphendit ei? ca⸗

put cerni᷑ᷣ· pedes viden coꝛpꝰ

ome deſpici · H mox vt aphenſus fu
erit⸗ſemetipſũ in ſperã colligit: pedes
introꝛſus ſubtrahit caput abſcondit:
A intra tenẽtis manꝰ totũ ſimul amit⸗

titur i quod totum ſimul ante videba
tur. Sie mimirum ſic impure mentes
ſunt:cum in ſuis exceſſibus ↄphẽdut᷑

Caput em̃ nerieij reriit quia iio mits

ad culpã peccatoꝛ accelſerit: uidetur ˖
Poedes erie ij cõſpitiutur qꝛ quibz ke⸗
ſiigis neqtia ſit perpetrata cognoſci⸗

tur, ettn addutx᷑tis repẽte occaſom bzʒ
impura mẽs retroꝛſus pedes colligit

qꝛ cuneta iniꝗtatis ſue veſtigia abſeõ
dit Caput Iotrahit q; miris defenſto-
mibz niſi ĩichoalſe ſe malũ aliꝗd oſtẽdit
Et qñ ſpera m manu tenẽtis remanet
qꝛ is qui coꝛripit: cũtta que iam cog
uerht ſubito amttẽs: inuolutum in⸗/
tra conſeiontiã peecatoꝛem tenet ˖ Et
qui totũ iã depꝛehẽdẽdo viderat: ter
Siuerſatõne pꝛaue defenlionis illuſus
to tũ pariter ignoꝛat: Houeam er go
eritius Habet in repꝛobis · qꝛ malitio⸗
ſe mentis duplicatas ſeſe in tra ſe colli
gJens ableõdit in tenebris defenſioĩs
Audiant impuri quod ſeriptum eſt.
Nui ambulat ſimpliciter: ambulat cõ⸗
fidenter · Pidutia quippe magne ſe⸗
curitatis eſt/ ſimplicitas actionis:
Audiant quod ſapientis oꝛe dicitur ·

—

—

ito

ur.

fe⸗
dei/
nid;
ſigit
ſeöͤ
ſo/
it
anct
cog

Spũs ſanctdiſcipline effugiet fistũ
Andiãt qð ſeriptura rurſum ꝓhibet·
ecum ſimplicibz ſermocinatio ei? Deo
em̃ ſermocinari eſt ꝓ illuſtratõem lue
pñitie humanis mẽtibʒ archana veue⸗
lare⸗Cu ſimplicibus igi᷑ ſermocinari
dici⸗· qꝛ ſuperms miſterijs illo⸗⸗ mo⸗

tes radio ſue viſitatõm s ilumĩat:quos

nulla vmbꝛa duplicitatis obſeurat⸗

Eſt aũt ſpẽale duplitiũ malũ · quia du
Puerſa a duplici actõne ceteros Fal⸗

lunt: quaſi ꝓſtãtius ceteris pꝛudentes

ſe eſſe gloriant᷑ᷣ. Et qꝛ diſtrictõnem re

tributois nõ rõſiderãt · dãnis ſuis mi
feri exultãt Kudiãt aũt quã ſluꝓ illos

Pheta ſophonias vim diume ammad⸗

Pan mtẽtat dicẽs. Ecce dies dni
venit magn? & Boꝛribilis⸗dies ire di⸗
es illa dies tenebꝛazd a caligims · di⸗

es nebule a turbimis · dies tuben clãa⸗
Karo⸗ ſuꝑ om̃es ciuſtates munitas o
up oẽs agulos excelſos Nuid em p ci
tates müutas expᷣmit᷑ᷣ mſ ſuppectemẽ
tes t fallaci ſꝓ ðfẽſõe ccũdaͤtes · quo

quio tiens eãrum eulpa coꝛ?ripiᷣ ? veri
atis ad ſe iacula nõ admittũt: quie
quid per excellos angalos vbi duplex
quippe ſemper eſt paries niſi impura
coꝛda ſignantur · Nue dum verit atis
limplicitatẽ Fuguint ad ſemetipſa quo
dammodo duplicitatis peruerſitate

replicãtur. quod eſt deteri? apð co⸗

gitatõnes ſuas infaſtum pꝛudẽtie ex
ipla ſe eulpa impuritatis extollũt · Di/
es autẽ dni vmdicteatq; aiaduerho⸗
nis plena ſuper cuitates munitas &α
lſuper excelſos angulos vemt: qꝛ ira
extrem uiditij humana coꝛda: defẽ⸗
ſonibus contra veritarem clauſa de⸗
Nruit. æ duplicitatibus muoluta dil ⸗
loluit · Tune enim mumte ciuitates ca/
dunt quia mentes deo impenetrate
dampnabuntur⸗ Tunc excelli anguli
coꝛruunt: quia coꝛda que ſe per impu
ritatis pꝛudentiam erigunt:per iuſtꝭè
tie ſententiam pꝛoſternuntur·

A.8S aliter ammonendi ſunt

incolumes

mes abqʒ aliter egri⸗ Ammo⸗
nõdi nãq; ſunt incolumes: vt

AJalutem coꝛpis exerceãt ad ſalutẽ mõ
cis: ne ſi accepte meolumitatis gr̃am
ad vſuz neꝗtie inclinan denuo dote⸗

tioꝛes fiant:æ eo poſtmodũ ſupplitia
grauioꝛa mereanᷣ: quo nunce largiori-
bus boms dei⸗male vti nõ metuunt⸗
mmonendi lunt incolumes ne opoꝛ

tunitatem ſalutis ĩ perpetuum ꝓmerẽ⸗
de deſpitiant
nũc tempus acceptabile eece nunc di⸗
es ſalutis· ammonendi ſunt ne place⸗
xe deo li cum poſſunt noluerint cũ vo⸗
luerint ſero non pPolſſint · Nine eſt em̃

Seriptu nanq; eſt Ecce

poſt ſapientia deſt vritigu⸗ * prid re
nuentes vocauit dicens. oeaui rẽ

nuiſtis: extendi manuz meã nõ fuit
qu aſpiceret. Deſpexiſtis om̃e oſiliuz
meu æa merepates meas neglexiſti⸗

Ego q; ĩteritu vro ridebo: æ õſaͤna
bo cũ vohᷣ qð timebatis aduenerit Ek
xurluũ Tũc ĩuocabũt me· n exaudiã
mane olurgẽt æ n ĩueniẽt me Sal? ita
qʒ; coꝛꝓis qn ad bñ opãdũ accepta &
ppici ᷣ qnti ſit mũeris amiſſa ſẽti᷑· c1
Fructuoſe ad vltimũ qri᷑ qᷓ ogruoocel⸗
lſa t pevtilit᷑ n habe᷑ᷣ n bñn ꝓ ſalomo
nẽ rurſũ diei Ne des aliems honoꝛẽ
tuuũ a annos tuos erudeli: ne Foꝛteĩè
pleant᷑ extranei viribzʒ tuis: æ lahoꝛes
tui ſint m domo aliena: gemas ? no
ailſimis: qn rõſũpſeris carnes coꝛn⸗
pus tuũ:qui nãqʒ alieni a nobis ſunt:
niſi maligni ſpũs qa celeſtis ſũt prᷣie
ſoꝛte ſepati · Nuis vero honoꝛ noſter
elſt: niſi qð etiã in luteis coꝛꝓibz oditi
ad cõditoris th nti ſumꝰimaginẽ li
miitudinẽ ereati · el quis alias ceru⸗
delis eſt: mii ille apoſtota angelus

qui in ſemetipſum penam moꝛtis ſup

biendo pertulit · a inferre moꝛtez hu⸗
mano generi etiam perditus non pe
bercit; Nonoꝛeʒ itaq; ſuũ alienis dat

Päna/
t et
udia
Aita/

p

⸗al
ooccl
leno
gon
fortei/
ores
Sio⸗
tot⸗
ſürt:
tpi⸗
noker
ſodt

al-

eru⸗
lus
tiy
lH
otpe
dat

qu ad dei imaginẽ ac ſmilitudin co/
ditas⸗ vite ſue tẽꝑa malignoꝛ ſpũum
voluptatibʒ ãmmiſtrat · Annos etiaʒ
annos ſuos crudeli tradit: qui ad volu
tatẽ male dnantis aduerſarij· accepta
viuãdi ſpatia expendit · Wi bene ſub
dir᷑ · Ne foꝛte ipleant᷑ extranei viri⸗
bʒ tuis· laboꝛes tui ſint in domo ali⸗
ena:Nuilſquis em ꝓ acceptã valitudi⸗
nẽ coꝛpꝑis ꝓ tributã ſibi ſapiẽtiã mẽts⸗
nõ exercẽdis vtatibz 6 perpetrandis
vicijs elaboꝛat/nequaqᷓʒ ſuis viribus
ſuaʒ domum: extraneoꝛx ha bitacula
ideſt immundorum ſpirituum farta
multiplicat:· mmirum luxuriando: vel
ſuperbiẽdo agens vt etiaz ſe addito
perditorum numerus creſcat: Hene

E utem ſub di t U 3 * Eée« Jgema 8 m noulſi⸗ 2 .

mis: quando conſumpfſeris carnes æ
coꝛpus tuum · Plerunq; enim accep⸗
ta ſalus/carnis per vitia expenditur.
Sed cum repente ſubtrahitur/ cum
moleſtis caro atteritur,: cum iam egre
di amma vrgetur / diu male habita

quaſi ad bene vulendu ſalas amiſſa ro

quiri · Et tuc gemuͦt hoĩes ꝙ deo ſer

uire noluerũt: quãdo dampna ſue ne
gligetie recuperare ſeruiendo nequa
q̃ʒ poſſunt: vnde alias dicit⸗ Cum oe⸗
cideret eoos marebãt eum (Et contra
ammonẽdi lunt egri: vt eo ſe dei fui⸗
os ſen tiant /quo illos diſeiplme flagel-
la eaſtigant · Niſi em coꝛrectis here⸗
ditatẽ dare diſponerer: erudire eos
per moleſtias non curaret⸗ Line nan
qʒ ad johãnem domin? angelum di⸗
eit: Ego quos amo arguo: o 1 caſtigo
Nune rurluũ ſcriptũ eſt. Pili mi noli di
ſe plm am dommi negligere: neq; fati-
geris eum ab eo argueris/ Maem em̃
domm? diligit caſtigat/ f agellat om⸗
nem filiũ quẽ recepit: Ninc plalmiſta
ait: QMulte tribulatones ikozn Hone
beat? q; job mdol oꝛe exclaman⸗

Si luſtus fuero nõ leuabo caput ſatu⸗

ratꝰ afflixionea miſeria. Dicendũ eſt
egris vt ſi celeſtem patriã ſuã eredunt
neceſſario ĩ hac laboꝛes: velut ĩ aliena

7
7 2.

S
WB
–

mini abſh mallei lonitu d ponerentat .
Muia videlieet nũc Foꝛas per flagella
tundm. vt intus in tẽplum dei poſlt
D modu ſine diſeiplĩe perculſſione diſpo
nam quatinꝰ? ꝗqeq; d m nobis eſt ſuper⸗

pafant HNinc eſt enim 1 hapides er⸗

Ffluũ:modo ꝓcuſſio reſecet: æ tũe ſola

nos in edifitio concoꝛdia caritatis li-
Zet⸗ KAKmmonẽdi ſunt egri: vt cronſde
rent ꝓ pereipiendis terrems heredi 3
tatibz / qz dura carnales Filios diſcipli

ne flagella eaſtigent · Nue ergo nob

diume coꝛreptõnis pena grauts eſt:

per quã ℳ nunq́ʒ amittẽda Hereditas

percipit᷑: æ ſempex manſura ſuppli tia

vitank⸗ Hinc etem paulꝰ ait : PPres
qdẽ carms nxe habuimꝰ? eruditoꝛes

c& reuerebam eos nõ multomagis ob

tem pabimꝰ patri ſpũum æ viuemus ·
