Et illi quidẽ m tẽpoꝛe paueoꝛum die
rum ſedm volutatem ſuã erudiebant
nos · Hic autem ad 1d quod vtue eſt ·
m recipiendo ſanctifcatonom eius⸗

AKmmonendi ſunt egri: vt connderẽt

jaquãta ſalus coꝛdis moleſtia ſit coꝛꝓat

que ad cogmitõem ſui mẽtem reuocat᷑

quã plerunq; ſalus abicit imnfirmita

tis memoria refoꝛmat/ vt animꝰ ꝗq ex
tr.a ſe in elatõne ducitᷣ · eui ſit cõditõi
ſõͤdit?⸗ ex ꝓpeuſſa quam fuſtinet carne
memoꝛe· Nuod recte ꝓ balaã ſi tam
vocẽ dei ſoſequi obediendo voluuſſet
m ipſa euis itineris retardatõe ſigna
tur· Dalaan nanq; puenire ad ꝓpoſitũ
teendit ˖ ᷓ eius votũ ammal cui pꝛeſidʒ
ſpedi. Prohibitõnis quippe ĩmemo:
ibat quo nõ licebat. At aſina angelum

videt: quez humana mens nõ vidz qnt

plerũqʒ caro per moleſtias tarda⸗ fla-

gello ſuo mẽti deũ indicat quẽ mẽs ip

iſa carni ꝓſidẽs nõ uidebatita vt anx

iietatẽ ſpũs ꝓficere m hoe mðo cupiõẽ

tis velut iter tendentis ĩpediat donec
muiſibilẽ ꝗ̊ ſibi obuiat: ĩnoteſcat · Vn
& bñ ꝓ petrũ dicit; Coꝛreptõez huũit
ſue veſame lbhuigale nutũ qð in hoĩs
voco lo quẽs ꝓhibuit ꝓhe inſipientiã

t⸗

meno⸗
galum
dzij
al k 6

misi

ytant
cpis
bonee⸗

k . 2„ „.

AInſanus quipe homo a Wiugali mu⸗
to coꝛripit᷑· qn elata mẽs humilitatis

bonũ quod tenere debeat: ab afflicta

rarne memoꝛa?Ä? ʒ huiꝰ coꝛreptio⸗

q; ad maledicẽdũ ꝓgens vocẽ nõ mẽ

tem mutauit · Ammonẽdi ſũt egri: vt

Ohñderẽt: q̃nti ſit muneris moleſtia coꝛ
ꝓalis: qᷓ admiſſa peccata diluut: & ea

que poterãt admitti cõpeſeit: que etiã
ſũpta ab exyterioribzʒ plagis: conrulſſe-
menti penitẽtie vulnera mkligit · IVn
ſeriptuũ eſt: Liuoꝛ vulneris abſtergit

mala æ plage in ſecretõribz ventris⸗

Mala em̃ ſuioꝛ vulneris abſtergit qꝛ
flagelloꝝv doloꝛ: vel cogitatas vel ꝓ
pꝓetratas neꝗqtias diluit · Solet vero
vẽt ris appellatõe mens accipi:qꝛ ſicut
vent᷑ oↄſumit eſeas: ita mens perpetrã

do excoꝗt curas. q; em̃ venter mens

dicit: ea ſentẽtia d ocet᷑ q̃ ſerip tũ eſt ·

Lucerna dñi ſpiraculũ hoĩs que mue
ſtigat oĩa ſecreta vẽtris· Aeſi diceret
NPiuini afflatꝰ illuminatõ cũ in mente

hoĩs venerit: eã ſibimetipſi illummãs
oſtendit:que an ſp ũs ſaãcti aduentum
rogitatões pꝛauas & poꝛtare poterat
pẽſare neſciebat· Liuoꝛ & vulneris
abſtergit mala.æ plage in ſecretõribzʒ
vẽtris · qꝛ cũ exteriꝰ percutim að pect
catox nr̃ᷣoʒ memoriã taciti affliticq;
reuo cam atq; ante oculos nr̃os cun

vta que ſunt a nobis male geſta redu⸗
cimus· æ per hoc ꝙ Foꝛas patim ma

gis intus qð fecimꝰ do lem?·. In fit
vt inter aperta vulnera coꝛporis: am
plig nos abluat plaga ſecreta ventris.
qꝛ ſanat netias pꝛaui oꝑis occultum
vulnodoloxis ãmonẽdi ſũt egri qᷓtinꝰ
paciẽtievᷣtutẽ buẽta ĩceſſãt᷑ qnta redẽ
ptoꝛ nt᷑ ab his ꝗ;s creau erat pertulit
mala oliSrẽt: ꝙ tot obiecta uitõ:t

captĩoʒꝝ quotidie aĩas rapiẽs: iſultã
tiũ alapas accepit. ꝙ aqua nos ſalutis
diluẽs: a perfidozv ſputis Faciẽ nõ ab
ſcondit. ꝙ aduocatõne ſua nos ab e⸗
terms ſupplitijs liberans tacitus

r—

.
— — —— - —

Flagella follerauit. q inter angeloꝛuz
choꝛos phẽnes nobis honoꝛes tribu
ens: colatos pertulit.ꝙ a peccatoruʒ
nos puctionibʒ ſaluãs . ſinis caput
ſupponere nõ recuſauit · ꝙ eterna nos
dulcedine debriãs! ĩ ſiti ſua Felli—s ama⸗
ritudinẽ accepit · ꝙ ꝓ nobis pr̃eʒ äz⸗
uis ei duimitate elſet equał adoꝛauit⸗
ſub irriſione adoꝛatꝰ tacuit. ꝙ vitam
moꝛtuis ſparans: vſq; ad moꝛteʒ ipſe
vita peruemit Cur itaq; aſpaas credit᷑
vt adeo homo toleret flageſla ꝓ mak⸗
ſtãta de? pertulit ab hoĩbz mala ꝓ
bonis Aut q́s ſana intelligetia ð per
cuſſione ſua ingratꝰ exiſtit: ſi ipſe hĩe
ſine flagello non exijt qui hie ſine pec

cato vixit *

Uð aliter ammonendi ſunt qui fla/
Zella metuũt ꝓpterea innocenter
viuũt: at q; aliter qui ſic in miꝗtate
duruerunt vt neq; per Fflageſla coꝛ

gant. (Cap-rrrväůj.

aia metuũt ct ꝓpterea innocentur
viut · atq; aliter ãmonẽdi ſũt qui ſic ĩ
inigtate duruerũt/ vt neq; per Flagella
coꝛrigant᷑· dieẽduũ nanqʒ eſt flagella
tmentibz; vt bona tꝑalia nequaqᷓs
ꝓ magno deſderẽt · que adelle etiam
pꝛauis vident mala pntia nequaq̃zʒ
velut intollerabilia Fugiant: quibzʒ hic

plerunq; bonos affiei nõ ignoꝛãt m⸗/

mo nãẽdi lut vt ſi malis veracit carere
delderãt / eterna lupplitia ꝓhzoꝛreſeant

neq; in Hoc ſupplitõ timoꝛe remane

ant: H ad amoris Iram nutrimẽto ca
ritatis excreſcãt· Seriptuũ quippe eſt·
Perecta caritas Foꝛas mittit timo⸗
xz. Et rurlũ ſeriptu eſt Nõ accepiſtis

pam ſeruitutis iteꝛd m tim oꝛe · ̊ ſpũz
adoptõnis Filioꝝ im quo clamam? ab

ba pr· In idem doctoꝛ iteꝝ dicit ·
bi ſpirit? dñi ibi libertas Di ergo

adhuc a pꝛaua actõne foꝛmidata pe
na ꝓhibz feeto Foꝛniidãtis aĩʒ/ nul

la ppũs libtas tenꝭ Naʒ h penam non

Liter ammonendi ſunt qui Fflaged

——

—

l

ſtur metueret culpaz ꝓeuldubio perpetra⸗
ret᷑· Agnoꝛat itaq; mens gaudiuzʒ lid
Zela tatis quã ligat ſeruitꝰ timoris. Gona
em ꝓ ſemetipſis amãda ſũt: non pe
nzI3 nis cõpellẽtibz exequẽda · Nã qui p½
etlam terea bona facit: qꝛ toꝛmentozx mala
ac metuit / vult nõ eſſe qð metuat: vt au⸗
zhi⸗ denter illicita omittat: vn lure cſlarius
Ann- conſtat ꝙ coꝛam deo inn orẽtia admit
aten ti᷑ ante cuiꝰ oculos deſderio pecra⸗
ſenn tur (At rõtra hij quos ab mniꝗtatibz
mant nee flagella cõpeſcũt: tãto acriori in
toca ueyione feriẽdi ſüt: quãto maiori inſẽ⸗
⸗ ſibilitate dur uerũt NPlerũq; em ſine ðS
mo⸗ dignatõe dedignãdi ſunt · ſine de ſpe⸗
ics ratõne deſperandi⸗ ita dumtaxat vt
pi; oſtenſa deſperatõ foꝛmidinẽ incutiat
Hab & Wiuncta ammomtio ad ſpem redu⸗
lit cat · Diſtrite itaq; otra illos dĩne ſñne
ego ꝓferẽde ſũt: vt ad cognitõez ſui cõſi⸗
pH Srata efna aſaduerſione reuocẽ Au
DnH diat em in ſe ĩpletũ elle qð ſeriptũ eſt
1e Di contuderis ſtultu m pila quaſi tio
ſanas feriente de deluper pilo: non

JMc

lui: argẽtũ i

auferer ab eo ſtultitia ei? Cõtra hos
pheta dio queri dicens: A ttruuiſtt

eos & rennuerüt aceipere diſeiplinã⸗
Nine eſt qð dus dicit · Anter feci c ꝓp

didi populũ iſtuʒ ettn a vnjs fuis non

lunt veuerſi · Nine rurſũ ait Populꝰ⸗

us ad peutientẽ ſe · Nie

non eſt reuer

voce flagellantiũ ꝓheta conquerit᷑ di

egens. Curauimꝰ? babyloneʒz & non eſt

ſana ta:· Hab ylon quippe eura nec ta

mẽ ad ſanitatem reducit · qn mens in

—

pꝛaua actõe ofuſa verba coꝛreptõnis

audit flagella coꝛrectõnis pcipit rettn

ad recta ſalutis itinera redire cotem
pmt · NDinc captuio imahelitico popu

lo nec tamen ab miquitate ouerſo do

min? expꝛobꝛat dicens . Werſa eſt mi

hi dom? mahel in ſcoꝛeaʒ · Om nes iſti

es ſtamũ & Ferrum & plumbum im

edio koꝛ nacis * N ſi aperke dicat ·

Purgare eos p ign e tribulatõis vo

llos vel aurũ Ferri queſiui:
Sed in foꝛnace mihi mes ſtannũ fer

rum a plumbũ verf ſunt: qn nõ ad vix

—

2ð 4

ginẽ amittg qn ĩ flagel

ttez F ad vitia etiam in tribulatse pi
rup erũt · Es Ippe dũ pcuti — e⸗
tallis ceteris ſomtũ reddit · Nui igit᷑

in pereuſſione pohit? erũpit ad ſomtu
murmuratõnis: in es verſus eſt in mo
dio Foꝛnacis · Stãnũ vero cũ ex arte
cõponit᷑ argẽti ſpẽm mẽtitᷣ · u gnh
mulatõis vitõ nõ caret in erbulatane
ſtãnũ factꝰ eſt in koꝛnace Perro aũt

vertit · ꝗ vite ximi i inſdia t, ferru m

ſtaq; eſt: ꝗͥ nocẽdi malitiã nõ amittit

tribulatõe · plãbũ c q ceteris metallis ẽ

Zuiꝰ · In foꝛnace ð plũbũ ĩuem qiu
ſic pceĩ ſui põdere pꝓmit᷑: vt etiã ĩ ᷑bu
latõe poſit? a rems &ðᷣſiderijs ni leueᷣ
Nie rurſu ſeriptuũ eſt· Multo labore
ſudatũ eſt: a nõ exiuit de ea nimia ru

bigo eiꝰ neq; per ignẽ Agnẽ gpe no
bis hulatõis ãmonz: vt jn nob rubi-

ginẽ vitõꝛũ purgʒ· 6B nec Snsr 6rubi
vitõ n ea
re NHic pi⸗ di. Fruſtra ↄFlauit
oflatoꝛ: malitie eoz n ſũt pſupte Seci

sda vo ð: qꝛ nõnũqz eũ inf flagelloꝛuʒ

duritiã remanẽt incoꝛrecti dulci lunt
ammomitoõe muleẽdi. Nuos em crucia-
menta no roꝛrigt nõnunqᷓʒ ab migs
avtibz lema blãdimẽta cõpeſcũt: Muia
ei plerũq; egros: quos Ffoꝛtis pigmẽ
taria potio curare nõ potuit ad ſalutẽ
p̃ſtinam tepẽs aqua reuocauit Et nõ⸗
nulla vulnera qꝗᷓ curari inciione neque
unt: Fomẽtis olei ſanan᷑ Et dur ada⸗
mas inciſonẽ ferri minime recipit · H
lem Hircoꝛ ſãgumne molleſeit ·

* .

MUS ali ãmonẽdi ſũt mmis taeiti
atqʒ aliter multiloquio vacantes
Titer ammonẽdi fut mimis taciti
atq; aliter multiloqo vacantes
Vnſinuari nanq; mimis tacitis debet:
quia dum quedam vitia mmeaute fugi
unt occulte deterioribus implicantur

renant in coꝛde grauius multiloqui/
um tolerant· vt eo plus cogitatõnes
in mente ferueant quo illas violenta
euſtodia indiſcreti ſilencij anguſtat

— — — U

— — —

ti⸗

we/
luts
ſe⸗

quotien Par pꝛauas cogitationes

MNuie plerunq; tanto latius Sefluunt:

quãto ſe ele ſecurioꝛes eſtim ant quia
Foris a rephenſoribz nõ viden Vn

nõnundz mens in lupbiã extolli · vt

quos loquẽtes audit quaſ imfirmos

deſpicit · Cunq; os coꝛporis elaudit

quãtũ ſe vieñjs ſuꝓbiẽdo apiat nõ ag
noſceit · Lin guã etem pꝛemit · mẽtẽ ele⸗
uat· æ cũ ſuaʒ neqtiã mmime oſiderat⸗
tãto apud ſe cũctos liberiꝰ? quãton ſe
eretiꝰ accuſat · mmonẽdi ſut igiẽ᷑ n
mis taciti: vt ſcire ſollicite ſtudeãt nõ
ſolũ q̃les foꝛas oſtẽdere:h̊ etiã quales
ſe debeãt int? exhibere: vt plus exco⸗
gitatõm bʒ occultũ iuditiũ: q̃ʒ ex ſer⸗
mom bz rephẽſionẽ meruãt ꝓximo
SGeriptũ nanq; eſt :· Pii mi attende ſa
pientiam meam: æ pꝛudẽtie mee ineli⸗
na aurem tuam vt cuſtodias cogitati
ones Nihil quippe in nobis eſt coꝛde
Fugatiꝰ quod a nobis totiẽs recedit

defluit

NHmc etenim Pflalmiſta

ait᷑e Coꝛ meum dereliquit me⸗

Hinc a ſemetipli rodiss dicit nue
mi ſeru? tuꝰ? coꝛ ſuũ vt oꝛaret te Cuʒ
orgo cogitatõ per cuſtodiã reſtringir
coꝛ quod fugere cõſueuit muenitur
Plerunq; aũt mmis taciti cũ nõ nulla
miuſta pacuunt᷑ eo in acrioꝛẽ doloꝛez
ꝓdeüt · quo ea que ſuſtinẽt nõ loquũt᷑
Mã ſi illatas moleſtias trãquilla img
ua duceret mens a oſciẽtia doloꝛeʒ ali
enaret. vulnera em clauſa plꝰ erutiãt ·
Nã cũ putredo qᷓ mteri feruet eici᷑
ad ſalut? ðoloꝛ aperi. Seire igitur
debent qui plꝰq̃ʒ expedit tacẽt: ne in
ter moleſta que tolerãt dum Im guam
tenent · vim doloris exaggerẽt · m
mo nẽdi fſüt em vt ſi ꝓxĩios ſicut ſi ſe di
ligunt: min ime illis taceant · vn eos iu
ſte rephendant · Nocis emm mediea
mme viuſa, ſaluti occurritᷣ ·duũ ab
illo qui infert actio pꝛaua compeſcit᷑·
t ab hoc qui ſuſtinet doloris feruor
vulnere aperto temperatur . & Mut
enim proximo rum mala conſpitiunt·
attamen ſilentio lin Zuam pꝛemunt qſt

conſp estis vulneribz vſum medicami

nis ſõtrahũt æ eo moꝛtis autoꝛes fi
unt: quo virꝰ qð potuerãt curare no

luerũt · Lingua itaq; diſeret ete rekrenã⸗

da: nõ inſolubiliter obliganda · Serip

tu nanq; eſt:· Sapiẽs tacebit vlq; ad
topus: vt mmix eũ opoꝛtunũ oſide⸗

rat· poſtpoſita nſura ſiẽcn loquẽdo
ꝗ ogruũt in vſũ ſe vtilitatis unpendat
Et rurſũ ſeriptũ eſt · Teẽp?ꝰ loqedi :

tepy tacẽdi · Diſerete qppe vicilſitudi⸗
nũ põẽſanda ſũt tpa:ne aut cũ reſtrĩgi
lingua debet per verba inutiliter de
fluat:aut cũ loqu vtiliter põt ſcemetip
ſam pigre reſtringat · ð bene Pſal-

miſta oſderans ait Poned domme cu
ſRodiam ori meo: & oſtium ecircũſtan

tie labis meis: Non em̃ pomi ori ſuo

parietẽ · ̊ oſtiũ pecijt qð videlicʒ ape
nt æ clauditur⸗· Wna noh caute dicẽ

du ẽ: qjtin? os diſeretuũ & gruo tẽpe
vox aperiat· rurſum congruo taci⸗

turmitas claudat · ¶ At contra am⸗
monendi ſunt multiloquio varantes:

vt vigilant alpitiant a quãto rectitu⸗
dins ſtatu depereũt. du per multipli

mens aqᷓ moꝛe a cir cũclauſa ad ſuperi
oꝛa colligit᷑ · qꝛ illud repetit vn deſeẽ
dit relaxata depit qꝛ ſe per infima
mutiliter ſpargit Nuot em ſupuacuis
verbis a ſilẽen ſui cenſura diſſipat᷑: q̃n
t ot viuis extra ſe ducit᷑ deriua
æ redire interi? ad lui cognitõez non
ſuffieit · qꝛ per multiloquiũ ſparſa a ſe⸗
ereto ſe mtime oſderatõms excludit
Totã vero ſe inſidiãtis hoſtis vulneri
bus detegit . qꝛ nulla munitõe cuſto⸗
die circucludit · Wn ſeriptũ eſt. Sicut
vrbs patẽs e abſq; muroꝛ? ambitu:
ita vir ꝗ̊ n põt ĩ loqndo cohibere ſpůz
ſuũ:qꝛ em muzx ſilẽcij nõ habet: patʒ
inimici iaculis ciuitas mentis Et eũ ſe
ꝓ vba ex tra ſemetipſã eicit aptã ſe ad
uierſario ondit Nuã tãto ille ſine labo
re ſupat/qnto æ ipſa que vinci᷑ otra
ſemetipſã per multilo quium pugnat.
Plerũqʒ aũt quia ꝓ quoſdã gradus

ectitu⸗/

ultipli/

temm
ſuperi⸗

dee

mima
Maclus
at:
fNn
de to
naale
aludit

iſto⸗
Gieut
wer:
rehpi⸗
ai
cüſe
ſead

labo
tran

gmnt⸗
tadus

ðeſdioſa mens in lapluz calus im pel⸗

litur · Dũ otioſa cauere verba negligi
mus: ad noxia puenimꝰ vt priꝰ ſoqui
aliena libeat: poſtmodũ detractõmbz
eoꝛ vitã de quibz loquit᷑ moꝛdeat⸗
ad eytremũ vero vſq; ad aptas lgua
otumelias erũpat· RHimc ſemmnan ſti

muli · oriunt rixe· accẽdan ᷑ faces odi
oꝛdipax extingu coꝛdiu⸗ Yn bñn ꝓ
ſalomonẽ dicit᷑⸗qui dimittit aquaz ca

put eſt uurgioꝛ Aquã quippe dimitte
ro eſt: linguã in fluxũ eloquij relaxare
Nuo ↄotra etiã in bona ites partẽ di⸗

cit Aqua ꝓfũ da vba ex oꝛe viri Nui

ergo aquã dimittit: caput eſt iurgioꝛ
quia ̊ imguã nõ refrenat cõcoꝛdiam
diſſipat . Wn eduterſo ſeriptũ eſt. Mui

„%W%

imponit ſtulto ſilẽtiũ iras mitigat ·

aut multiloꝗo qᷣſq; ſeruẽs lmguaz re
frenari nequerit accidit vt rectitudmẽ
iuſtitie tenere nequaq̃ʒ polſſit · teſta tur

eta qui ait/ vir inguoſus non diri

Setᷣſup terrã · Nĩc iteꝝ ſalomõ dicit
In multiloquio peccatum non deerit

Hine vlaias ait: Caltus iuſti tie: Hẽtiũ
videlicet⸗ Iudicãs: quia mentis iuſti⸗
tia deſolaquãdo ab immoderata lo
eutone non parci⸗Hinc jacobz di⸗
cit; Si quis putat ſe religiolum elle:
non rekrenans lmguam luam :ꝛled ſe⸗
ducens coꝛ ſuum: DHuiꝰ vana eſt religio
PHinc rurſus ait. Sit omnis homo ve
lox ad audiendum: tard? autez ad lo⸗

quẽdum æ tardꝰ ad iram · Nine iteru

Im gue vim difftniens adungit . Ing
etum malum: plena veneno moꝛtifero
HNHine per ſemetiplam nos veritas am
moner dicens . Omne verbum otioſũ
quod locuti fuerint hommes rationẽ
reddent de eo in die uditi · Otioſuz
quippe verbum eſt: qð aut ratione iu⸗

ſte necelſitatis: aut intentõne pie vtili

tatis caret · Di ergo ratio de otiolo ſer
mone exigi᷑: penſemꝰ que pena mul⸗
tiloquio maneat · in quo etiam ꝓ noxia
verba peeccatur½

lalt peipites (Capxxxir:

U aliter äamonẽdi ſũt pigri:atq;

ſer

luſti⸗
ta lo⸗
ddi⸗
acle:
ſedl⸗
rcligio⸗
more⸗
adlo⸗/
tter
tlero
45s4
ioſi
ton⸗
gol
e u⸗

evtii⸗

mul⸗
noxia

lut

rey-.

☛ Mitsrammonendi ſunt pigri atz

aliter peipites. Alli nanq; juadẽ?

di lunt: ne ageda bona duz diſferunt

amittant-· Aſti voro ammonẽdi ſũt: ne
dum bonoꝛuz tẽp? meaute feſtinãdo
pꝛeuemiũt: eoꝝ merita immutent Pi⸗
gris nanq; mtimãdũ eſt · ꝙ ſepe dum
opoꝛtune agere que poſſumus nolu⸗
lumus paulopoſt cũ volumꝰ non va
lemus Ipſa quippe mentis deſidia duůͤ
ogruo Feruoꝛe nõ aceẽdit᷑: a bonoꝛuʒ

del derio fundit? ualeſcẽte furti toꝛ

poꝛe mactat Vnde apte per ſalomo
nem dicit · Pigredo immittit ſopo⸗
rem piger em recte lentiendo qſ vi⸗
gilat: quãuis nil oꝓando toꝛpeſcat ·
Sed pigredo ſopoꝛem immittere di⸗

ci: quia Pauliſper etiam rerte ſe entiös⸗

di vigilãtia amitti dum a bene opera
di ſtudio celat Ybi recte ſbiungit
Et amma diſſoluta eſuriet NMam quia
ſe ad ſuperioꝛa ſtringendo nõ dirigit
neglectã ſe inferiꝰ per deſideria expãa
dit · Et dum ſtudioꝛuz ſBlimiũ vigoꝛe

non conſtringitur cupiditacis infime
Fame ſautia vt quo ſe per diſeiplmã
ligare diſſimulat/ eo ſe eluriens ꝓ vo⸗
lup tatũ ᷣſideria ſpergat · Nine ab eo
dem rurſus ſalomone ſeribi᷑. In de
ſiderijs eſt omms otioſus Ninc ipave
ritate pdicãte vno ꝗqdez exeunte ſpũ
mũda domꝰ dicit ·̊ multiplitiꝰ rede⸗

unte duz vacat occupat᷑ · Plerũq; pi-

ger dũ necelſaria agere neglex erit q⸗
daz ſi bi difficilia imponit/quedã vero
incauta Foꝛmidat.æ dũ q̃i ĩuenit ⸗/qð
velut iuſte metuat⸗ oſtendit qð otio qᷓi
nõ muiete toꝛpeſeat. Cui recte ꝓ ſalo-
monẽ dici· Propf᷑ frigꝰ piger ara-
re noluit: mẽdicabit g eſtate æ nõ da
bitur ei · ropter Frigus quippe pi⸗
JZer non arat: dum de fide toꝛpoꝛe
conſtrictus: agere que debʒz bona dil⸗
ſimulat· Propter Frigus piger non
arat · dum parua ex aduerſo mala me
tuit: & operari maxima pretermittit ·
Bene autem dicitur. endica⸗

bit eſtate: non dabitur ei . e

it⸗

aec
tür

enim nunt in bonis operibus non ex
ſudat cũ ſol iuditi feruẽtioꝛ aꝓparue⸗

tit · qꝛ fruſtra regni aditũ poſtulat: nil
accipiens eſtate mẽdicat · Dene hinc
ruarſũ ꝓ eundẽ ſalomonẽ dici Nui ob/

ſeruat vẽtum non ſeminat a qui oh de

rat nubes nunqʒ metet · Liuid emm per
ventũ mſi malignoꝛ: ſpũuzʒ tẽptatõ ex

pmit᷑ : Et ꝗd per nubes que mouent᷑
a vento niſ aduerſitas pꝛauoʒx hoĩm

deñſgnat᷑. A vẽtis uidelicet ĩpellũtur
nubes: q immundoz ſpuum afflatu

pꝛauii excitan hoĩes qui & obſeruat
ventũ non ſeminat · e qui ↄſderat nu
bes nunqz metet· qꝛ qſquis tẽptatõe,z

malignoꝛꝝ ſpũum qſquis ꝓſecutõnem
pꝛauoꝛð hoim metuit· neq; nunc gra⸗-

na bom operis ſemmat: neq; tũc ma

nipulos ſancte retributõis ſecat (At

rontra ammonendi ſunt pꝛecipites?:

dum bonorum artuuz tempus pꝛeue

munt: meritum peruertunt · æ ſepe in
malis coꝛruunt. dum bona mmime di

ſcernunt: quia nequaãz queq; quãädo

4.

“
.
⸗
”ẽMU
6
2

agant inſpitiunt: ſed plerũq; acta qt
ita non debuerint agere cognoſcant
Muibʒ ſub audito ris ſpetie recte aꝑp
ſalomonẽ diciᷣ· Pili ſine eõſllio mihil
Facias: & poſt factũ nõ penitebis.
rurſus Palpebꝛe tue pꝛecedant gref
ſus tuos Palpebꝛe quippe greſſus pꝓp

cedũt: cũ operatõnem noſtram conñ⸗

lia reta pꝛeueniunt· Nui enim negli⸗
git conſiderando pꝛeuidere que Facit
Frelſus tendit/oculos claudit · Per⸗

gendo iter conkficit: ſed pꝛeuidendo

ſbimetipſi non antecedit · Ktq; idcir⸗
co citiis coꝛruit:quia quo pedem o⸗
peris ponere debeat per palpebꝛam

conſij non attendit⸗

Mv aliter ammonendi ſunt man⸗
lueti: atqʒ aliter iracundi⸗
(Cap·⸗xl.

Liter ammonẽdi ſũt mãſueti atq;
ariliter iracundi ⸗ Nonnunquam

nan q;manlueti cum pꝛeſunt / vitiuinm

eta⸗ 41
oleant
teapd
o whil

ebis 4

nt gre⸗

torß⸗
wed⸗
nekeet
Par
dendo
jieir/
emo⸗

nan⸗

—

ctl
Ingun

vſtulen.

quah lurta pohtu toꝛp oꝛem Seſdie
patiunt᷑⸗ plerunq; mimia reſlolutone
leuitatis vltra q̊z necelſe eſt: vigoꝛem
diſtrietõms emolliunt: At contra ira
eundi dum r egimmum loca pꝛecipiũt
quo impellente i ira m mentis veſani⸗
am deuoluunt᷑: eo etiam ſubditorum
vitam dillipata quietis tranquillitate
confundunt⸗luos cum furoꝛ agitat

in pꝛeceps ignoꝛãt quiequid irati ka
tiunt . ignoꝛat quicquid a ſemetiphis
irati patuint. Nonnunqjz qð eſt Zra
uius ire ſue ſtimulum iuſtitie zelum pu⸗
tant. Et cum vitium virtus creditur

ſine metu culpa cumula᷑· Sepe ergo
manſueti diſlolutõnmis toꝛpeſeunt te⸗
dio. ſepe iracundi recktendinis Fallun
tur zelo · AIlloꝛum itaqʒ; virtuti vitum
latenter adiungitur HBijs autem ſuuz
vitium quaſi virtus feruens videtur⸗
Ammonendi ſunt igitur illi vt Ffugi⸗
ant quod iuxta ipſos eſt. Aſti quod 1

ipſis attẽdãt . Alli qdᷣ habẽt diſeernãt

Inm uod non habent unpleekantur

Manlſueti ꝙ ſollieitudine toꝛpoꝛez dã

pnent · iracũdi ꝓturbacõz Ammonen
di ſũt mãſ ueti: vt habere eciam emu⸗
latõnem iuſticie ſtudeãt · mmo nẽdi
ſũt iracũdi vt emulacõi quã ſe habere
eſtimant mãſuetudinẽ ſubiungãt· iðd
cixco nãq; ſpũs ſantus in colũba nob
eſt et in igne mõſtratus qꝛ videlicet
oõẽs quos implet æ colũbe ſimplicitate
manluetos et igne zeli ardẽtes exhibz
Nonuqz ergo ſpiritu ſancto plenus
eſt qui aut in trãquilitate mãſuetudĩs
feruoꝛẽ emulacõnis deſerit aut rarſũ

im emulacõnis ardoꝛe virtutẽ mãſuetu

dinis amittit. QS Foꝛtalle meliꝰ? oſten⸗
dimꝰ ſi m medio pauli magiſteriũ pꝛo
Feramꝰ · qð duobʒ diſcipulis et non
diuerſa caritate pPreditis: diuerſa tñ
adiutoria ꝓdicatõis impẽdit · Tymo⸗
theum nãq; ãmonens ait :· Argue ob
ſecra· merepa⸗ in omni pacientia et
doctrina · Tytũ quoq; ãmonet dicẽs
NHee loquere et exhoꝛtare et argue
eũ omni imp erio . d eſt ꝙ doetrins

zdi⸗ ſua tanta arte diſpenſet: vt eyhiben
e da hac alteri ĩperiũ atq; alteri pacien
mu⸗ tiã ꝓponat · mſi ꝙ mãſuetioris ſpũs ty
di tũ & paulo feruẽtioris vidit eſſe tmo
der theu illũ ꝑ omulatõis ſtudiuũ inflãmat/
d SAuc perieultate pacientie tpat:· Al⸗
uo li qð deeſt iungit Nuic qð ſupeſt ſup
leet trahit · Allum ſtimulo ĩpellere nititur
tate hune freno modera Qagn?quippe
ſuſcepte eccleſie colonꝰ olios palmi⸗
enus tes vt ereſcere debeãt rigat · alios cũ
tduu plus uiſto creſcere oſpicit reſecat. ne
mrſi aut ereſceendo fructn Ferãt aut imos
ua rate creſcẽdo quos ꝓtulerint amittãt
ſen/ Hed longe alia eſt ira que ſub emula⸗
gio⸗ tõis ſpetie ſoripit· alia que perturba⸗
non tum coꝛ æ ſine iuſtitie pteyxtu confun⸗
gati, dit ˖ alia emm in hoe ꝙ debet moꝛdi⸗
zno. nate extendit hec autem ſemper in
ob hñs que non debet in flamma Geci⸗
et endum vero eſt quia hoc ab impacien-
ces tibus iracundi differunt · quod illi ab
gee alis illata non tollerant: iſti autem
rini etam que tollerentur impoꝛtent

Nam iracundi ſepe etiam ſe declinan
tes inſequũtur rixe occaſonẽ mouent
laboꝛe cõtẽtõms gaudẽt · Quos tamt
meliꝰ? coꝛrigimꝰ:ſi m ipſa ixe ſue como⸗
tõne declmamꝰ? · Perturbati gppe d
audiãt ignoꝛãt ad ſe redurti tãto li⸗
bentie exhotatoms vba recipiũt/quã
to ſe trãquilliꝰ toleratos erubeſecunt:
Menti em̃ furoꝛe ebrie ome rectũ qðᷣ
dicit᷑ puerſũ vide Vn a nabal ebrio
culpã ſuã a bygahil laudabilit᷑ tacuit
q́ʒʒ digeſto vmo laudabilit᷑ dixit · Ad⸗
circo em malũ qð fecerat cognoſcere
potuit: qꝛ ̊ ebriꝰ nõ audunt Cũ vero
iracundi ita alios impetũt vt declma
ri omnino non poſſint non apta expꝛo
bꝛatõe: ᷓ ſub quadã ſunt cautela reue
rẽtie parcẽdo feriẽdi · Nuod melius
oſtendimꝰ? ſi abner Factũ ad medium
deducamꝰ?· Dune quippe cũ aſael vi in
caute ꝓeipitatõis ĩpeteret ſeriptuũ eſt
Locutꝰ eſt abner ad aſael dicens · Re
cede: noli me ſequi ne compellar cõfßo
dere te in terram · Quu audire otẽpſit

=–

5

2 .

noluit declinare. Merculſit g euz ab

nor auerſa haſta in mguĩne æ trãſfo⸗
tenuit mſi eoꝝs quos vehemõter arxri⸗
piẽs Furoꝛ in ꝓceps ducit· Qui in eo
Di furoris ipttu tato caute decuini;
ſunt:quãto a inſane rapuin᷑. In e

abner qui ſermone nr̃o pr̃-³is lucerna

dicik fugit:qꝛ doetozvlmgua que ſu⸗

pernũ lumẽ dei indicat cum ꝓ abꝛup

ta furoris mẽteʒ cuiuſpiã ferri conſpi

tuint· cunq; contra iraſcentẽ diimmu/
lit verboʒx iacula reddere quaſñ perſe
quẽteʒ nõ vult ferire · Sed cum wracũ
di nulla oſideratõe ſe mitigãt· a quaſ
aſael perſeꝗᷓ a inſanire nõ ceſſant ne⸗

celle eſt vt hij qui furẽtes repᷣmere co⸗
nant᷑ᷣ: nequaqᷓʒ ſe in Furoꝛez erigant:

F quicꝗd eſt trãquillitatis oſtendant

NLuedã vo ſubtut ꝓferãt · in bz ey

obliquo furentis animum pugnent-
n w abner cum contra ꝓſequẽtẽ ſIöᷣ

ſiſtit non euz rerta auerſa haſta traſ⸗
Foꝛauit· Ex mucrone ꝗppe peutere eſt

impetu aperte inerepatõnis obuiare

xe eſt: furentẽ trã quille ex qubuſ daʒ
tangere quaſi parcendo ſuperare-
Alahel autẽ ꝓtin occũbit.qꝛ cõmote
mentes duʒ & parti ſibi ſẽtuũt/ettamẽ
reſpõſoꝝ rõne in intumis ſ trãquilli⸗
tate tangunt᷑ ab eo ꝙ ſe erexerant/ſta
tim cadũt . Nui gO a feruoris ſui ſpetu
ſub leuitatis ꝓculſione reſiliunt f ſi⸗
ne ferro morur.
ð aliter ammonendi ſu

s: atq; aliter elan

Liter ammonendi ſunt humiles
atq; aliter elati:. Allis mſinuan⸗
dum eſt: qᷓʒ ſit vera excellentia quam
ſperando tenent. Mis vero intiman⸗
dum ãz ſit nulla tempoꝛalis gloria: q̃ʒ
t amplectentes non tenent· Kudi⸗
ant humiles quid ſint eterna que axpe
tunt q̃ʒ tranſitoria que contempnunt:
audiant elati quam ſint tranſiforia
que ambumt qʒ eterna que perdunt.

iae

ori⸗
nt⸗

Audiant humiles ex magiſtra voce ve

ritatis omms qui ſe humiliat exaltabi-

tur · Audiãt elati: æ qui ſe exaltat hu⸗
miliabi · Audiãt humiles · gloriã pꝛe
cedit humilitas. Audiant elati:an rui
nã exaltabit᷑ ſpũs · Audiãt humiles.

ad quẽ reſpitiã niſ ad humilẽ a getuz

tremẽteʒz ſermones meos· Audiant

elati · ꝗd ſupbit terra a cinis Kudiãt

humiles Eus humilia reſpicit · audi
ant elati: & alta a longe cognoſeit Au
diãt humiles. qꝛ filiꝰ homĩs miſtrari
non vent: ſed miſtrare · audiant elati
q; initiuz omnis peccati ſuperbia Au

diant humiles · qꝛ redẽptoꝛ noſter hu

miliauit ſemetipſũ factꝰ obediẽs vlq;
ad m orts⸗audiat elati⸗/ qð de eoʒd ca⸗
Pite ſeriptũ eſt · ipe eſt rex ſup vniuer
ſos filios ſuperbie · Oecaſio igit᷑ pdi
tõms nre facta eſt ſuꝑ ꝓbia dyaboli.
Et argumẽtũ redẽptõnis nre iuẽta ẽ
humilitas dei ˖ Noſtis em noſter inter

omĩa cõdit. videri ſup omnia voluit

lat? Redẽptoꝛ a autem noſter magn?

manens fupra omiaa: Keri inter ommia
dignat? eſt paruꝰ?· Dicat ergo humi
libz quia duz ſe deiciut ad dei ſimilitu
din ez aſeẽduũt · Dicat᷑ elatis · qꝛ duʒ ſe
eri Fünt in apoſtate angeli imitatõneʒ
cadunt:⸗Nuid itaq; elatõne deiectius
que duʒ ſupꝛa ſe tendi᷑ ab altitudine
vere celfltudinis elongat᷑· Et quid hu⸗
militate ſolimiꝰ que dũ ſe in ima deß—
mit auctori ſuo manẽti ſuper ſũma cõ
iungit⸗ eſt tn alið qð ĩ eis debeat cau
te pẽſari quia ſepe quidaʒ humilitatis
decipiuntk ſpẽ: quidam vero elationis
ſue ignoꝛantia fallun᷑ nam plerunq;
nonnullis qui ſibi humiles viden᷑: is
qui hommibʒ deferri non debet con⸗
iunctus eſt timoꝛ- Plerunq; vero ela
tos comitari ſolet libere vocis alſertio
Et eum quedam ierepanda ſunt vi⸗
tia illi reticent ex timoꝛe, ettamen ta
cere ſe eſtimant ex humilitate · Aſti lo
quuntur per impacientiam elationis:
ettamen loquu ſe credunt per li berta⸗
ee Kitudinis Yllos vt peruerſa

ðð

non inerepent: ſub ſpetie humilitatits

pꝛemit culpa Foꝛmidmmisiſtos ad in⸗

exepãda que nõ debẽt aut magis iere
panda q̊z debẽt ſub imagie libertatis
effrenatõ impellit tumoris. In hu
&M ammonẽdi ſut · ne plus q̊ʒ expedit

ſint ſubiecti · ne autem illi defenſoneʒz

vertant iuſtitie in exereitatõem ſuper
bie aut iſti cũ ſtudẽt plus qʒ necelſe ẽ

Homiſbz ſubici cõpellant᷑ etiã eoꝛ vi⸗
tia venerari · Cõſiderãdü vᷣo eſt · ꝙ ple
rũq; elatos vtiliꝰ rorripĩꝰ ſi eoʒs cor

reptõm bʒ quedã laudũ Fomẽta miſee⸗

amꝰ Anferẽda nanq; illis ſunt aut alia

bona que in ipſis ſunt/ aut dicendum
certe q̃ poterãt eſſe ſi nõ ſunt. æ tũc de
mũ reſecanda ſũt mala que nobis di⸗
ſplicent: cum prius ad audiendum
placabilem eorum mentem Fecerint
pꝛomiſſa bona que plaeent · Nam æ
equos indomitos blanda prius ma⸗

nu tangimus: vt eos nobis plenius
poſtmoduz etiã ꝓ flagella ſiugem?

c amaro pigmenton poculo mellis
dulcedo adiungit: ne ea que ſaluti *
Futura eſt: in ipſo guſtu aſpera amari
tudo ſentiar⸗ Du 8 guſte per dulce⸗
Siez fallit humoꝛ mortifer ꝓ ama
ritudmez vacuatäÄ· Apſa g in elatis in
ectõms exoꝛdia ꝓmixta ſũt laute tẽ
Paãdavt: dũ amittũt Fauoꝛes quos dili⸗
gut · etiã coꝛreptões recipiãt qᷓs ode
rũt· Plerũq; autẽ ꝓſuadere elatis vti

lia meli? poſſumꝰ· R ꝓFectũ eoꝛs no⸗
bis magis qᷓz illis ꝓfutuzz dieamus⸗
Reoz melioꝛatõem nobis magis qjz
iſbi impendi poſtulemꝰ Pacile em ad
bonũ elatio flectit᷑ · ſi eius inflexio p
delle alijs ereda· Inde moyſes

qui regente ſe domino: deſerti iter du

ee aerea columpna pergebat cum o⸗
bab cognatum ſuum a gentilitatis cõ
uerſlatõne vellet educere e omnipotẽ
tis dei dommnio ſubugare ait · Lro
ficiſeim ad locũ quẽ datur? ẽ nob dñs
veni nobiſcum a bene faciamus tibie

tin
ſat.
u
enr
ſter
vo⸗
ta
ſen

vj

guit
ſeta
N
fie

te⸗
tis

nellis
uti p⸗
amari
dace⸗
pema
atis n⸗

te tö

s dili⸗
s0de
ts e⸗
o⸗
ms
saʒ
ſnad

mo⸗
is eo⸗/
Pr
din⸗
hi

o

q; dominꝰ bona ꝓmiſit ſmaheli · Cui
euz relpodiller ile nõ vadã tecui ſed re
uertar in terrã meaʒz in qᷓ nat ſũ:illico
aduunxit · Noli nos derelmquere: tu
em noſti in quibʒ locis per deſertũ ca
ſtra ponere debeam?: & eris ductor
noſter Neq; em moyſi mẽtẽ ignoꝛan⸗
tia itineris an guſtabat: qᷓʒ æ ghetice
ſentẽtie cogmitõ diumitatis expanda
rat · ꝗqᷓʒ colũna exteriꝰ pibat: q̃ʒ de cu

vſtis mteriꝰ? p ↄuerſatõem cũ deo ſedu⸗

lã locuto familiaris mſtruebat · Sed
videlicet vir ꝓuidꝰ? elato auditori ecol

loques: ſolatiũ peciᷣt vt daret ducẽ re

quirebat min via: vt dux ei fieri potull

ſet ad vitã·. Egit itaq; vt ſupbʒ audi⸗

toꝛ voci ad melioꝛa ſuadẽti: eo magis
fieret deuotꝰ?:quo putaretᷣ neceſſariꝰ
Et vnde ſe exhoꝛtatoꝛẽ ſuuʒ pꝛecedere

crederet · inde ſe ſub verbis exhoꝛtan⸗

ces: atqʒ aliter meonſtantes

.„ aliter vero ehige here ne 7
Sicendum eſt ꝙ plus do ſe qz debent
ſentiunt e idcirco alienis ofins nõ ac

geſeunt. Aſtis vero jntimandum eſt: .

valde ſe deſpitientes negligunt:
ideo leuitate cogitatõnum a ſuo udi
tio per tẽpoʒd momẽta flectun lł
dicenduü eſt qꝛ niſ melioꝛes ſe ceteris
eſtimarent: nequaq̃ʒ cũctoꝝx oſilia ſue
deliberatõm poſtponerent. AIſtis di⸗
cendum eſt quia ſi hoc quod ſunt vteů
zattenderent : nequaqʒ eos ꝓ tot va
rietatis litoꝛa mutabilitatis auraver
ſaret· Alis per Paulũ dici⸗ nolite⸗
pꝛudẽtes elle apud voſmetipſos · Kkt
contra iſti audeant: non circumferan
omni vetv dortrine ˖ de illis per ſalo⸗
monẽ dieik· Cõmedent fruet? vie ſue
ſunq; coſiins ſaturabun᷑. De iſtis au
tem ab eo rurſus ſeribit᷑: Coꝛ ſtulto⸗
rum dilſimile erit · Coꝛ quippe ſapi⸗
entium ſibimetipli ſemp eſt ſimile · qꝛ
dum rostis pſuaſioni bʒ ac qeſeit oſta t

bent
1t:.
t: 4
tdi⸗
teris
e
ksde⸗
1r vtin
ot
jver
olite
At
ferdid
eſe
lto⸗
pi⸗
* q
oſtit

A.

—
7 5 .
—

ſe in bono opere dirigit Coꝛ vero ſtul

toꝛx diſſimile eſt: quia duũ mutabilitati
ſe auriũ exhibet. nunqʒ idem quod fu
erat manet: & q; quedã vitia ſicut ex

ſemetipſis gignunt alia ita ex alijs ori

untur Belendum ſumopere eſt quia
tunc ea coꝛripiendo mel? tergim? cũ
ab ipſo amaritudmis ſue fonte ſicca 2
mus: Pertinatia quippe ex ſuperbia.
ineonſtatia autem ex leuitate genera
kur Kmmonẽdi ſi unt g& pertinaces: vt
olatõem ſue cogitatõms agnoſcanter
ſemetipſos vmeere ſtudeant · nedu re
ctis alioxx ſuaſonibzʒ Foris ſi upari de⸗

ſyitumt · intus a ſluperbia captiui tene⸗

ant· ammonẽdi ſut vt ſollerter aſpiti⸗

ant: quia filiꝰ homĩs (cui vna ſemper
eum patre voſuntas eſt; vt exemplum

nobis frãgende noſtre volũtatis pꝛe
beat dicit Nõ quero voluntatez meã

ſed voluntatem eius qui miſit me pa⸗

tris Nui vt huius adhuc vᷣtutis grati
am commendaret:ſeruaturuʒz ſe hoc ĩ
eytremo iuditio pmiſt dieens . Mon

Num ego a meipſo facere quiczjz: 5B
ſieut audio iudico: Aia itaqʒ rõſciẽtia
dedignar Homo aliene volutati ade
ſcere: qñ dei atq; hoĩs filiꝰ eũ vᷣtutis
ſue gloriã venit AKendereteſtat⸗ ſe nõ⸗
a ſemetiplo iudicare⸗ At contra am⸗

monẽdi ſunt meõſtantes vt mẽtẽ gra

uitate roboꝛent · Tüe em genir mina in
ſe mutabilitatis arefaciunt: cũ a coꝛ⸗-
de pruis radicẽ leuitatis abſecidunt.

Datia & tune Fabrica robuſta eõſtrui⸗ .
tur: cũ prius locꝰ ſolidꝰ in quo poni
Füdamẽtũ debeat uider Miſi &8 an

mentis leuitas caueat cogitatõnum
incõſtãtia mimmime vmciA quibʒ ali
enũ paulꝰ ſe fuille ꝓhibuit cuz dicit ·

Munꝗd leuitate vſlus ſum? aut que co

gito ſem carnẽ cogito vt ſit apð me
eſt æ non Aeſi aperte dicat · Ad cireo
mutabilitacis. aura nõ mouco:
uitatis vitio non ſuccumbo /

ES ð aliter ammonẽdi ſunt gule de 4

Siak:atq aliſeer abſtin ent es·

: quia le⸗

üſ
is
pae
tar

lit
as

te⸗

klle⸗

op

dri

de
dan

exe⸗

nis ſeſus ĩ ocup iſcẽtia pomi apuit

–—

— Liter ammonendi ſunt gule dedi
ti: atq; aliter abſtinẽtes. Allos

em̃ ſupfluitas locutõmis. leuitas ope-

pacientie ſepevero ſupbie culpa comi-
ta᷑ᷣ. Niſi em gule deditos imodera⸗
ta loquacitas raperz: diues ille ꝗ epi
latus quotidie ſplẽdide dieik. in ling
ua grauiꝰ? nõ arderet dicens ater
abeahã miſerert mei: & mitte la zazz vt
intinguat extremũ digiti ſui in aq̃̊ via

refrigeret linguaz meã· qꝛ erutioꝛ in

hae flaãma· NQuibz ꝓFecto verb oſtẽdi
tur · qꝛ epulãdo quotidie crebriꝰ in 3
Sua peccauerat- qui totꝰ ardẽs rofri
gerari ſe peipue in limgua rerebae
Rurſuũ qꝛ guie deditos leuitas ꝓtin⸗

opis ſequiᷣ. auetoritas ſacra teſtafß
dicẽs⸗Sedit popul mäducare &Aü Pi

bere: & lurrexit ludere. quos plerũqʒ

edacitas vſq; ad luxuriã ꝓtrahit· quia

du ſacietate vẽt᷑ extẽdit aculei libidĩs

ex eitãt.· vn æ hoſti callido ꝗ̊ͥ pᷣmi ho⸗

:B 8

Pec cati lagieo rinxit: duima voes

diei k⸗ Pertoꝛe ventre repes. XAchi

ei aperte dicere᷑ Cogitatõne inglu

uie ſuper humana coꝛda dnaris lꝛuia

gule deditos luxuria ſequi ꝓgheta te

ſta ꝗ̊ dũ aperta narrat occulta denũ

tiat dicẽs · Princeps cocoꝛ⸗ dhru⸗

it muros Heruſalẽ⸗ Princeps nanq;
cocoꝝ vent᷑ eſt ciu magna cura obſe
quiũ a cocis ĩpendit᷑ᷣ vt ipſe deletta
bilit eibis implea᷑/· Quri aũt Heru⸗
ſalẽ vtutes ſũt aĩe ad Sſideruiz ſupne
pacis eleuate · Cocoꝛʒ igi? princeps
muros Heruſalẽ deicit · qꝛ du vent᷑ in⸗
gluauie tendit: vtutes aĩe ꝓ luxuriam

deſtruũ Muo contra miſi mentes ab

ſtinentium plerũqʒ impacientia a ſinu
tranquillitatis excuteret nequaq̃ʒ pe⸗
tra cum dieeret · miniſtrate aũt in fide
vr̃a vtuteʒ · m vtute aũt ſeĩam. in ſeĩa
aũt abſtinẽtiam: ꝓtinꝰ vigilã ter adiu
geret dicens · In abſtinẽtia aũt pariẽ⸗/
tiã Deeſle quippe abſtinentibz pacien
tiã pꝛeuidit · q eis vt adelſet ãamonuit

ec

llitt

Rurlſum niſ cogitationes abſtinentiũ
nõnuq́ʒ ſupbie culpa trãſfigeret: pau
lus mmime dixillet · Nui nõ mãducat
mãducãtez no uidicz. Nui rurſus ad
alios lo quẽs dum de abſtinẽtie vtute
Slo riãtiuʒ/ ꝓcepta ꝓſtringeret:aduun
xit · Que ſüt rõnem quidẽ habũdãtia
ſLapiẽtie m ſupſtitõem a humilitatem
ad nõ parcẽduʒz coꝛpi non in hono
re coꝛpis nõ in honoꝛe aliquo ad ſatu⸗
ritatẽ carms :· Nua in re notãdum eſt
ꝙ; in dipputatõ ne ſua pdicatoꝛ egregi
us:ſupſtitõni humilitatis ſpẽm iungit
qꝛ dũ plꝰq̃ʒ neceſſe eſt per abſtinentiã
caxo atteri᷑ᷣ: humilitas Foris oſtẽdi
ſed hacipſa humlitate grauiter inte⸗
ruis ſuperbitur Et mſñ aliquando mẽs
ex abſtinentie virtute tumeſeeret· ne⸗
quaq̃ʒ hance velut inter magna merita
phariſeus arrogans ſtudioſe enume⸗

raret dicens. AReumo bis in ſabbato

Ammonendi ſunt ergo gule dediti:
