gaudebit unufquifque pro-

fingulisaliis, quam pro feipío.

hu colm.tï

2. Si ergo cor hominis de tanto bo-

y0c

g,

no fuo vix gaudium füuum capiet, quo-

modo capax erit tot & tantorum gau-

u

[

Kti

diorum? Et utique quoniam quantam

quifque diligit aliquem ,. tantum de bo--

ul [ion

TT

no ejas gaudet ;. ficut in illa beata feli-

Kitate unufquifque fine comparatione-

j

ii

po

plus amabit Deum, quamfe , & omnes

alios fecum :: ita plus gaudebit abfque-

W

zflimatione de felicitate Dei, quam de-

d

ua,

& omniüm aliorum fecum,

Et fi.

Deum fic diligenttoto corde, tota men-

Ü

te, totaanima; ut tamen totum cor , to-

n

fa mens, tota anima, non fufficiat di-

"

(

nitati dile&ionis: profe&to fic gaude-

if

b

Unt toto corde, totamente, totaani-

:

qo

ma; uz

MANUALÉE

2 sþ(ï

$ma; uttamentotum cor, tota mets, tota

$

DEUT

anima, non fufficiat plenitudini gaudii,

[]

*5 UC

f

CAPUT XXXVI

in

i

!'l

De pleno gaudio vitae &terna.

à€ d

X

Eus meus, & Dominus meus, l"pgs

5

ll

n

me2a, & gaudium cordis mei; dic

animz mez, fi hoceft gaudium, dequo

II

us

nobis:per Filium tuum dicis: Petite, &

accipietis, ut gaudium veftrum fit ple-

€P[

num. Inveninamque gaudium quoddam

)

plenum, & pluíquam plenum. Pleno

|

I?q

L

quippe corde, plena mente, plenaati-

Ts

ma, plenototo homine , gaudio illo ad-

i

huc fupra modum fupererit gaudium.

I

u

d

Non ergo totum illud gaudium ittrabit

in gaudentes: fcilicet toti gaudentesin-

trabunt in gaudium Dormini tui,

2. Dic Domine , dic fervo tuo intus in

"r

corde meo, fi hoceft gaudium , in quod

intrabunt fervi tui, quiintrabunt in gau-

dium Domini fui? Sed certe gaudium il-

lud, quo gaudebunt ele&i tui , nec ocu-

lus vidit, nec auris audivit, necincor

hoiinis adícendit. Nondumergo cogi-

taviaut dixi : Domine, quantum gaude-

bunt ele&i tui. Utique tantum gaude-

LL

bunt, quantum amabunt: tantum ama-

2

3

unt, quantum te cognofcent, Domine.

Et quantum amabunt? Certe nec oculus

pre o ts

vidit, nec auris audivit necin cor homt-

nis adfcendit in hac vita, quantum te co-

gnofcent & amabunt in illa vita.

3. Oro

um

*

]

J

$& AUGUSTINTI

03

-55

m U

3. Oto:te Deus meus, ut cognofcam

,Ln'x gaufï'[h

tc; amente, ut gaudceam dete, Erfi non

VT.

poffum inhae vitaad plenum , vel profi-

j

ciam de die in diem ufque

.dum veniat il-

4

lud ad plenum, Tioficiat in me hic no-

j5 m

j

d

^

MM

tiria tua, utibifiat plena. Crefcatinze

hic amor tuus, ut ibi fit plenus ; ut hic

4

W

T

ottfe

gaudium

111

eum fit in ipfo magnum , &

pentt; 9

m

n

i

ibi in te plenum. Deus verax, peto ut

accipiah quod promittis , ut gaudium

gt

meum fit plenum. Meditetur inde in-

w 1

e. M

terim mens mea: loquatur inde lingua

"m

vl

mea: amet.illud cor meum: fe

IT

Ocine-

tur os meum. Efuriat illud anima mea:

fitiat illud caro mea :: defiderecillud tota

1 h

fübflantia mea , donec intrem in gau-

n

dium Domini mei, ibi permanfu:

us per

i

zcula,

Qtu0/

j

i

Manua]is Finis,

4 pac C

«

n n

dN

ANS

u

65

"

[4$A A Ad2]

erto CUP

"

u

i

E

äx

3137

m

) p

Dit

p5

n

"

i 7

C

f

j

I

!

gv

Esnïüï*'

j

U

L

M E.

»

ME

Mt: if

MEDITATIONES

lenrit:

^

B.

ANSELMS

liütionig

Titts Chr

Archiepifcopi Cantuarienfis.

E

DE REDEMPTIONE

C qi

GENERIS HUMANI.

"richls cn

V aitem

CUATOUT L

-

&:VQIZ ;

Quid fit virtus [alvationis , & ubi.

. qu Ya

A QUf

dt il

F

Nima Chriftiana, animaà

NI

lil

Ml

de gravi moite refufcita-

H

ta:anima de mifera fervi-

[ '1]][[]l

ïg

À

3

NY tute Chrifti fanguineze-

J

10f

(

2

37

TA

' dempta & liberata: excita

"

^Dc

^

(tire p

A. N

W

.':-;x mentem tuam, memento

U

1 f

icfuf&

itati

oni

S

tuz , recogita redemptio-

mmïm n

nem & liberationem tuam. Retra&ta ubl &

r Mdum "

quz fit virtus falvationistuz ; verfarein

( W&i*

meditatione ejus: dele&are in contempla-

f lr

tione ejus. Excute faftidium tuum : fac

f?ï fU d.'f:

vim cordi tuo: intendein hoc mentem

t

Cite

4uam. Gufta bonitatem Redemptoris tui ,

ii !

accendere in amorem falvatoristui. Man-

U enf

de favum verborum:fuge plufquam melli-

755 t

tum faporem: gluti falubrem dulcorem.

rtem

Mande cogitando, fuge intelligendo;gluti

ïlimamm |

amando & gaudendo, Lztàre mandendo ,

gratulare fugendo , jucundare glutiendo.

* f

2. Ubiergo, & quz eft virtus, & forti-

Vrl

tudo Salvatoris tui ?

Certe Chriftus te

M DOt

fufcitavit: ille bonus Samaritanus te f-

navits

L W

1

MEDIT.5.ANSELMI j$

mavit: ille bonus amicus anima fuateli-

JNIS

beravit: Chriftus inquam. — Ergo virtus

M

MI

falvationis tuz, virtus eft Chriftus. Ubi eft

virtus Chrifti? Utique cornua in mani-

eníit

bus, ibi abfcondita eft fortitudo ejus,

P

Cornua quidem in manibus ejus

E

quia

10X

brachiis crucis confixe funt manus ejus,

AN.

Quz autem fortitudo in tanta infirmita-

te? ^Quz altitudo in tanta humilitate2

Quid venerabile in tanto contemptu?

m

jli

Íed certe ideo abíconditum , quia in

at

infirmitate : & ideo celatum, quia in

(

yte m

"

humilitate: ideo occultum, quiain con-

temptu,

m

n

m

3. O fortitudo abfcondita: hominem

herifiV

in cruce pendentem fufpendere mortem

[oo.o

tll

«stérnam genus humanum prementem:

n

hominem in ligno confixsum defigere

4 fUv

A

ä

nundum perpetuz morti affixum ! O

ccelata poteftas : hominem damnatum

"

?

cum latronibus , falvare homines damna-

n

tos cum damonibus : hominem in pa-

g tum:

t

tibulo extenfum , omnia trahere ad

ho

ipfüm ! .O virtus occulta : unam ani-

:nx?l?ïw,' '

mam emiffam in tórmento, innumera-

vt 2

Ji

biles extrahere de inferno 5 hominem

l

g

j j

mortem corporis fufcipere, & mortem

: uhll»o

J

animarum perimere!

jfigp^

CAPUT

IB

JondU v

(

j

.

Cur fit occulta. dy tamdin dilatata.

ife

j

j

Ur bone Domine, pie redemptor,

ul

?

]

29

potens falvator: cur tantam vir-

; Ciri

y l

tutem operuili tanta humilitate? An ut

)

vt

Z

Cl

-

zso

MEDIYTATIONE

]

3alleres diab

oium, qui fallendo hominem

PUCLLO

écjecit de paradifo? Sed utique veritas nul-

1 perd

Ium fallir, qugnmat qmnoncxemdxt

aty

T

$ 5

veritat«

Qii

3, iple

efe fall

L4ks

Qui videt, verita-

d 1

tem , öcodv, & contemnir, ipfe fe fallit.

f& hgt

Veritas itaque nullum fallit.. An idco ut

**Pffm fit

ipfe diabolus fe falleret? Sed utique, ficut

u*qv

veritzs nullum fallit, ita nonintendit, ut

CA

! *T mfög[

aliquis fef

d adc

EM

au

m

i5 t

icà

XLt.

urfacere ,

E'r Deod&

cum permittit

Nonenim am mpfifti ho-

Tt d itri

Tninem ur te notum

O

exrizes, fed ut igno-

VE

*Lm Ti

tum aperíres. Vernm *ucvm verum hom

aM-

nem.te dix

')mü) &d

iftt, ö.opx tibus oftendiftt.

AXv

2. Kesper fe occultata füit, non ftudio

aMÍr

hr ub

Gcculta:: non fic eft fata, ut

dDic

OBU:LI"

W

PA

tur fed

[25n

nut

ftDtg

fuo ordine perficeretur : nec ut

bf

aliquem deciperet , Ífed vt qnemadmo-

&t

1 dj

dum oportebat, fieret, Et fi dicitur occul-

d

ata:.non eft alind, f;mm, noneftomni-

A Cglm

b"s revelata, Nma etíi veritas non omni-

bus fe mani

fa.

i€ita

t:, nulli tamen fe nega

Ergo Demlm x nec ut falleres , nec ut

M

:hlGLï S 1€ ialere

» ficfecifti ; fed ut faca-

an*

a

Ad

1e5, quod & ouomodo fac

iendum erat,

pzr omnia in veritate perftitifti, Quier-

i ixmu

ts

go fe fefclüt in tua veritate, non dete,

dvprgg ja queratur falfitate, An dia-

Mtttt g

L ths RT

fo;ua babebat aliquid jufte adverfus

Deum , vekadverfus hominem ,

Vod vl

propter

quod Deus prius deberet advcrfus eum

halmp

iite 1

pro homine hoc modo.agere , quim

u.pxta fortitudine: ut dum alledtum il-

h

tb

h

lum. hominem. injufte occidezet , jufte

AUn

pote-

T

B.

ANSETLHMTIT

26t

(

potéftatem , quam fuper injuftos habe-

?i

bat, perderet.

3. Sed certe diabolo nec Deus debebat

jon credialt

aliquid nifi poenam, nec homo nifi vin-

ie

cere. Itaut quemadmodum ab illo fe faci-

ADiG

»

le permifit vinci peccando , ita illum vin-

u

ceret ufque ad difficultatem mortis jufti-

tiam integram fervando, Sed & hoc non

nifi Deo debebat homo. 'Nam non pecca-

vit adverfus diabolum , íed adverfue

(«

Deum: nec homo diaboli ezat, fed &

homo, & diabolus Deierant, Sed & quod

dabolus vexabat lominem , non hoc fa-

PU

ciebat zelo juftitiz, fed nequiti

EPT

nec

jubente Deo, fed permittente: non dia-

oli, fed Dei jaftitiaexigente, Nihilergo

erat in diabolo, cur Deus adverfuseum

fito

cir o

ad falvandum hominem , fortitudinem

oe

!

Ql

füam celare aut differre deberet,

j

50

CAPUOT IT

17

3

6

exs

s2 & cujus aeceffitate f2 ffe bumiliavit.

;'55 ,IC

T

feduta

aliqua neceffitas co&git;ut altif*

TAä

1

adyntt

mus fic fe hamiliaret , & omni7

il

Qi

yuet

potens ad faciendum aliquid tantum Ja-

boraret ?

90 l» i

Sed omnis necefüitas & impoffi-

nült

bilitas e

jus fubjacet voluntati,

Quippe

A

j

quod vult, neceffe eft effe ; &q

uod non

a

n

vult, impoffibile eft effe: Sola ergo vo-

H

jj

V

luntate. Et quoniam omnis ejus voluntas

femper bona eft , fola fecit hoc volünta-

vrä

j qx!:al

"

te, Non eniai Deus egebat, ut hoc mo-

j

do hominem íil]vum faceret : Ífed hu-

2

J ,'aï

3

inama

262

MEDITATIONES

qaiceluidli

mana naturaindigebat, ut hoc modo Do*

gnino Deo fatisfaceret. Nonegebat Deus

i Ne

fctum i

uttam laboriofà pateretur : fed indigebat

homo,ut fic Deo reconciliaretur.Nec e

Vtit boni

[2

uc

bat Deus ut fic humiliaretur:fed indig

T df

homo, ut fic de profundoinferni eruere-

i eft l

tur. Divina natura humiliari aut laborare

(utfpera

[

n

non eguit, nec potuit : hzc omnia huma-

1

amam naturam , ut ad hoc reftitueretur pro-

2000

n

pter quod fa&taerat , neceffe erat facere z

ä*läm*gur

fed nec illa;nec quicquidDeus non eft;po-

5 q

h

terat ad hoc fufficere, Nam homo ad quod

a

;

UA

i3nfüitutus eft, non reftituitur, fi non ad:

NY

L

M

fimilitudinem Angelorum, in quibus nul-

3W

b

ii

lum eft peccatum , provehitur.

2. Quod eft impoffibile fieri, nifi

iLl f

Omni precepta peccatorum remiffione z

IN

quz non fit, nifi przcedente integra fa-

tisfadione : quam fatisfaQtionem talem

D

—

Irty

oportet effe , ut peccator aut aliquis pro

illo det aliquid Deo defuo, quod debi-

m

p

E

tum non fit, quod fuperet omne quod

Deus non eft. Sienim peccare eft Deum

&lb mr

exhonorare , & hoc homo facere non

:

ï.*I

'n«"n t

deberet, etiamfi neceffe eflet , quicquid:

"

At w

€ít, quod Deus non eft, perire: Utique

DN

veritas immutabilis, & aperta xatio exigio

1

nt qui peccat , reddat aliquid Deo pro

H

lil Don t

honore ablato ma

iij

j

us , quam fit hoc

&

, Qu

$:o quo illum exhonorare non debuit,

r]:

[

n

Vil

D

Quod quoniam humana. natura fola non

habebat , nec fine debita fatisfa&tione

ü

b

ieconciliari poterat ; fie mec illa , ne

E*MI

ämï *

um

-

P. ANSELMI-.V*w

; -

5

olb

quicquid Deus non eft , ad hoc füfficeret.

3. Ne ergo jufiitia Del in regno füuo

b

peccatum inordinatum relinqueret , fub-

|indiget

venit bonitas Dei, & cam in fuam per-

LC*

fonam affüumpfit filius Dei; ut in ca per-

dindps

n r

fona effet homo Deus , qui haberet ;

quod fuperaret non folum omnem efien-

utlabor

vnis um

tiam, qux Deus non eft, fed & omne

debitum quod folvere peccatores debent z-

eretrpo

& hoc cum nihil pro fe deberet , folveret

gt

d

pro aliis; qui quod debebant, reddere

nonhabebant. Preciofior eft namque vita:

u

hominis illius, quam omne quod Deus

filj

noneft, & fuperat omne debitum , quod

quv I

debent peccatores pro fatisfadione, Si

enim filii interfe&io fuperat omnem mul-

fej, 0H

titudinem & magnitudinem peccatorum ,

n

"quz cogitari poflunt extra períonam Dei ».

f

z

n

palam e£t, quia vita ejus magis eft bona

fii

l

quam omnia peccata fint mala; qu& extza

perfonam Dei funt.

Iio

4. Hanc vitam, homo ifle, cunt ex

j

debito mori non debebat , quoniam pec-

diD

Ut

Cator. non erat , fponte dedit de fuo ; ad

1CCïc [j

honorem patris 5- cum eam fibi auferri

]u

Ilv

ropter juftitiam perzraifir, utexemplum.

j

hominibus aliis d

ret, juffitiam Det ab

40

no

ilis non efle deferendam propter mor-

D

WE

0

tem , quam ex neceffitate aliqua fol-

Hml

vere debent;.cum ifte, qui eam non de-

" dub

bebat , & (ervata juftitia vitare poffet ,

fjj 0

eam fibi illatam propter juititiam , fponte

sf

fuüineret, Dedit itaque humana natu-

ii , *

-

4

E

imé.

"d

:

"

MEDITATIONES.

j

ra Deo in illo homine fponte, non ex

Vityt, q'1

debito, quod fuum erat ; ut redimeret fe

&cepit, -H

inlüs , in quibus, quod ex debito exige-

Bir wf

batur, reddere non habeat, Jnomnibus

t dedii

liis divina natura non efthumiliata, fed

Qu dedit

humana eftexaltata, nec eftilla imminu-

E

T

A

ta, (ed ifta mifericorditer eft adjuta,

TU nag

Q:A P.U W V,

Jl

l1.

Quomodo. dicatur fadlus obediens ,. dv bu-

a

Jufcemodi, cmm fola libera volumiate

IX Q

boc fecerit.

:l.m l

ox

r.

Ec humana natura in io homine

itonge

.Wj paffa eft aliquid ulla neceffitate ,

* d

fed fola libera voluntate. Necalicui vio-

iC'

»

iàe

lentiz fuccubuit : fed fpontanea volunta-

"n

lLU

te, ad honorem Dei & utilitatem aliornm

[

hominum, quz illi mala voluntate funt

iliata, laudabiliter & mifericorditer fufti-

PO

T

«

LT

m

nuit. Nec ulla cogente obedientia, fed

potenti difponente fapientia, Non enins

IG

i

tüm

[

illi homini pater, ut moreretar , cogen-

MC peg

do przcepit: fed ille, quod patri placi-

i

Í

türum & hominibus profuturum intel-

:ffrifre,

l

lexit, hoc fponte fecit. Non enim ad

WUA

^ lu

hoc eura cogere potuit pater, quando ab

€o exigere non debuit. Nec patritantus

honor potuit non placeze , quem tam

Vr

bona voluntate filius fponte obtulit, Sic

^ldj

"

itaque patri liberam obedientiam exhi-

buit, cum hoc quod patri placiturum fci-

6

u

1

vit, fponte facere voluit. Denique quo-

!

nian

A

1 m

? pater illi hanc voluntatem bonam

1ton

5 Qs

dedit, quamvis liberam, mon immerite

igt-

Wittle

p5

Ql ANSET MT

265

e, ht E,F

dicitur, quia eam velut preceptim patris

edimerttie

accepit. Hoc itaque. rnodo obediens fuit

dbitotrige

pátri ufque ad mortem. Et ficut manda-

Jn onimur

tum deditilli Pater, ficfecit: & calicem,

v d

quem dedit illi Pater, bibit.

fl

2. Hac eft enim perfe&a & liberrima

humanz nature obedientia, cum volun-

;dim,

tstem fuam liberam fponte voluntati Dei

;::,5*'

fubdit; & cum acceptam bonam volun-

zv;!,'!ï( 4

tatem fine omni exactione fpontanea li-

bertate opere perficit. Sic homo ille re-

Id

ftoliot

demit omnes alios, cum hoc, quod fpon-

fieot

te dedit Deo , computat pro debiro,

w!*

(s

j iü

quod illt debebant, Quod precio«non fe-

mel tantum à culpis bomo redimitur,

(2

?

i Ul

Ícd ctism quoties cum digna poenitentia

untate

redierit, recipitur, Quetamen poeniten-

tia peccati non promittitur. Quod quo-

rl

i,

Riam in cruce fa&um eft, per crucemao-

"l

h

n d

Écr Chriftus nos redemit. Qui ergo ad

60»1* h

hauc gratiam volunt cum digno a&eQu

I

st p

accedere , falvantur.. Quivero illam con-

tite

temnunt, quia debitum quod debent non

[s]

reddunt, jufte.dam.

L

ant

iiL

uz,

fenïn'ï u

0

j

quii

05

QG NUOR CU UVE

De sseditatione civca boc , d de quo gau-

:wucm uH

r x

deudum circa paffioneza. Chrifli.

jl

n

CUM

^ Cce anima Chriftiana , hxc eft vir-

(

K

!E

& ,tus falvationis tux: hzc eft cauía

libertatis tux : hoc eft pretium redem-

j t

:nl bOUJm

ptionis tuz, Captiva eras, fed hoc mo-

m d

does tedempta, Ancillaeras, & fic es li-

ii

f 5

berata

266

MEDITATIONES

)

berata. Sic esexulredu&a, perditareftz-

tuta, & mortua refufcitata, Hoc mandat ,.

D

t i

homo , hoc ruminet, hoc fugat, hoc glu-

tiart cortuum, cum ejufdem Redempto-

EUR g().

l

ris tui carnem & fanguinem accepit os

- Ltem

tuum. Hoc fac in hac vita quotidianum

f del, [

panem & vi&um & viaticum tnum : quia

j €ï2—, qmi l

per hoc, & non nifi perhoc, & tu ma-

55 mf

^

nebisin Chrifto, & Chriftusinte; & fu*

s

E(.

H

um ;iignu

N

tura vita erit plenum gaudium tuum,

2, Sed ótu Domine ,. tu qui ut ego vi-

lis d

hs.

verem mortem fufcepifii: Quomodo la-

*5 It

tabor de libertate mea, quz non eft nifi

ATT

Euty

i

lim

de vinculis tuis? Qualiter. gratulabor de

Ttfe Y

falute mea , cum non fit nifi de dolori-

Mefls it

bus tuis? quomodo gaudebo de vita

& n

inea, quz non eftnifi de mortetua? An

QU

it

gaudebo dehis , que paffuses; & de cru-

il

delitate illorum , qui ea tibi fecerunt ?

AU.

Quoniam nifiillifeciffent, tupaflus ron

qii

efles Et, fitu paffus non effes, hac mea

bona non effent. Aut fi de illis dolebo 5

jj

quomodo de iftis,. propter qaz illa fue-

xunt , & quz non effent , nifi illa fuiffent,.

Atíe, f

m

gaudebo?. Sed certe illorum nequitia ni-

hil facere potuit, nifi quia tu fponte per-

i

mififti ; nec tu paffuseffes, nifi quia pie

ä

voluifti, Illorum itaque debeo crudelita-

lity

i

Y

tem exfecrari, mortem & labores tuos

.OM GPW

eompatiendo imitari: piam voluntatem

Y

tuam gratias agendo amare , acfic fecuze

Q]

BU

&€ bonis mihi collatis exultare.

l

r QFFQ x

r

G. A-

L ES

B. ANSELM F.þ' 267

erditede

(QAqUITCVE

oc manttts

it; hocgli

De Leneficiis bomini à Chriflo exbibitis. '

edenpto-

Y. Y Rgo homuncio , illorum crudeli-

|accepit t

tatem relinque Dei judicio, & tra-

potidunm

&ade his, qux debes falvatorituo, Con-

tum: (

idera, quid tibierat, & quid tibi faàum

* &um

fit; & penfa, qui hoc tibi fecir, quo

nte; &

amore dignus, Intuere neceffitatem tuam,

1 t

i

,

& benignitatem ejus, & vide, quas gra-

jut

tias reddas , & quantum debeas amori

L

ei:ov-

€jus. In tenebris, inlubrico, in defcen-

10

u fübter irremeabile chaos inferni eras

immeríus; & quafi plumbeum pondus,

"

ijc

endens à collo tuo te deorfíum trahe-

à

o d vt

at. Onus importabile defuper te. pre-

etuo: A

mebat, hofles invifibiles te toto conatit

[

impellebant. Sic eras fine omni auxilio,

fettl

1

L

1

at

& neíciebas, quia fic conceptus & natus

:»"nj

ii

1

€ras. Oquid tibituncerat, & quote ifta

If

rapiebant? Expavefce memorando ;. con-

H

««l

0!6&0 ]

tremifce cogitando : O bone Domine Je-

l

L

"

fu Chrifte, fic pofito, nec petenti, nec

j

Ü

jf

opinanti, ut Sol mihi illuxifti, & quo-

j

quil

modoetiam, oftendifti, Abjecifti plum-

pl

bum , quod deorfum me trahebat : & re-

&quip

movifti onus, quod defuper me preme-

i

bat, Impellentes me repulifti , ac illista

o

ts

pro me oppofuifti,

2. Vocalli me nomine novo, quod mi-

T

jf

hi detuo nomine dedifti, & incurvatum

ad afpe&um tuam erexifti , dicens : Con-

fide; ego tezedemi ; anumam meam pro

,.

tc dedi,

265

M"EDITATI'ONES

y

tededi, Siadheres mihi, & malain qui-

;*!ïcnäm;

bus eras , evades, & in profundum, quo

Ms & «

properabas, noncades, fed perducam te

adregnum meum , & faciam te hzredem

l"-'-'r*«.'fcins2

l

iv

1j

Dei, & cohzredem meum. Exinde ac-

(

cepifti me in tuitionem tuam , ut nihil

)

nocerct animz mez contra voluntatem

LU

fuam, .Et ecce , licet adhuc non adhztfe-

rim tibi, ficut confuüluifli , nondum ta-

men in infernum me cadere permififti :

fed adhuc exfpe&as , utadhaream , & fa-

cias quod promififli, Cérte Domine fic

V A

W

€ciam, & hoc fecifti mihi,

jn tenebris

f^ |

o

eram , quia nihil nec meipfum fciebam in

ü

lubrico: quia imbecillis & fragilisad la-

L

Nl d

píum peccati, eram in defceníu fuper

li

"N

;

Q]

chaos inferni, Quia in primis parentibus

defcenderam de jufitia ad injuflitiam,

per quam defcenditur ad infernum: & de

Dte

$

beatitudine ad temporaleim miferiam , de

xno

i

qua caditur ad zternam miferiam,

3. Pondus originalis peccati deorfum

[Ur]T

All

Uil

Mi

me trahebat : & onus importabile judicii

Dei me premebat: & inimici mei dzmo-

Ti

nes, ut me aliis peccatis damnabiliorem

Atf

facerent, quantum in ipfis erat vehemen-

j

if

ter infiftebant. Sic deflituto omni auxi-

lio ,' illuxifti mihi ,

à

& quomodo eram

oftendifti, Quia & cum ego nondum hoc

1

1l

nofcere poterani: alios qui pro me no-

Íccnt , & poftea meipfum , antequam po-

&ularem , hzc omnia docuifii : plumbum

a

tzshens, & onus gravans, & hoftcsime

(.Jr'

j

[

Nogei

PCI&,

d

ES

E

AWNSEILMIE

246

maoinqi

pellentes rejecifti; Quiapeccatum in quo

ndom, Qu

natus & conceptus eram, & damnatio-

perducnt

nemejus, amovifii, & maligzos fpiritus

ite ha

nevimanimz mez facerent, prohibuifli,

Exit

Chrifianum me

4

i

fecifli vocari deno

11

H

jne

Dny

u

tUo, per quod & ego confiteor, & tu

| VOU

cogno!cis me inter redemptos tuos, &

110

erexifti & elevafli me ad notitiam & amo-

nondi

tem tuüum. Fecifti.me confidere de falute

anii

n

M

iucm

e ptr

pi

qua dedifii animam

redt,

tuàm: & mihi, fite fequerer , promififtt

t H

Df

I

x

; Dog

gloriam t

Et ecce, cum nondum

n

Ífequar te, ficut confüluiftii, fed infüper

"

"

ulta. peccati fecerim , quztu prohibui-

j

i

1

À

adhuc exfpeds, ut te fequar,. &

11

&ones quod tu promififti,

CAPUT VYIL

tifly

J

l

lum: Vf

De avatiis agendas fuper bin

j *

J. Onfidera anima mea:: Intendite

j

omnia intima mea, quantum illi

yi detr

ebeat fubílaatia meatota. Certe Domi-

ne, qui me fecifti, debeo amori tue

Ws

!

meipfum totum :: quia me redemifti , de-

Midos

j

beo meipfum totum: quia tantum pro-

«thent

mitis, debeo meipfum totum : imo

Qul 4

tantum debeo amori tuo plusquam me-

il

40 [j

ipfum , quantum tu es major me, pro

quo. dedifti teip!

"u

u

ydini

m, &cui promittis te-

) meüg |

ipfüm. Fac ( precor ) Domine me gufta-

Nlufl

P

Yé pet amorem , quod guito per cogni-

tionem, Sentiam per affe&um , quod

j

füntio-perintelle&tum, Plus debeo quam

)'xoftfsr'ï

mei.

270

MEDIT. B. ANSELMI

meipfum totum ; fed nec plus habeo,

].

nechoc ipfum poffüm per me reddere

totum.

'QTrahe me Domine in amorem

À

tuum, & hocipfum totum. Totum quod

MEJ

íum, tuum eít conditione : fac totum

tuum dile&ione.

-

-

. Ecce Domine coram te eft cor

ieum: conatur, fed per fe non poteft.

Factu, quodipfum non poteft. Admitte

me intra cubiculum amoris tui peto,

m

quxro, pulfo. Qui me facispetere, fac

& accipere: Das quzrere , dainvenire:

Doces pulfare, aperi pulfanti, Cuidas,

fi negas petenti? Quisinvenit, fi quzrens

fruftratur ? Cui aperis , fi pulfanti claudis?

Quid das non oranti, fi amorem tuum

[ t

LE

negasOranti? A te habeo defiderare, àte

t

iX)

habeam impetrare. Adhzreilli, adhzre

&O

importune, anima mea, Bone Domine,

FELLI i

tem

pie Domine, nerejicias eam : fame amo-

Ut R

ristuilanguet; refocilla eam : fàtiet eam

C r

diledio tua , impinguet eam affe&us

M

f

d

;fülf*'!wr

tuus , impleat eam amor tuüs, occupet

14

me totum, & poffideat me totum ; quia

lm

D

€s tu cum Patre & Spiritu fan&o Deus

N

t

Ófolus benedi&tus in fxcuwla fxculorum,

iqy

AMEN,

hi

RAT

MW

P

Mettis d

tmf) r()l

qum Q

3 ls

B. AN-

Mu

m

X

at

B ANSELMI

plis lixo,

m rellit

: jn amorel

Archiepifcopi Cantuarienfis

Torumqe

MEDITATIONUM

* fctong

LR OI'D .E E&

y i dia

$

fenonpo

CATUT

gl A

Qu«enam 4 Deo oranda,

js t pf

s

Omine Deus meus, da cotdi

meo te defiderare ,. defide«

i c

rando quxrere, quzrendo in-

it i

venire , inyeniendo amare,

r

iaf

d

UI

amando mala mearedimere,

j

1:);6]11

t

fedempta noniterare, Da Domine Deus

[1"

AK

€ordi meo poenitentiz compun&ionem ,

fpiritui contritionem , -oculis lachryma-

Do

Y

j

(f

P

rumfontem , manibus eleemofynz largi-

n

;

e1mo:

tatem, Rex meus, extingue in me defi-

il

deria carnis, & accende vim tui amoris.

n

Redemptor meus , expelle à me fpiritum

eill Afie

5, 0

fuperbiz , & concede mihi propitius the-

faurum humilitatis tuz, Salvator meus,

on; v*

m

amove à mefürorem irz ; & indulge mi-

hifenfum patientiz. Creator meus , evel-

ii

le à meanimi rancorem, & largire mihi

mentis dulcedinem. Da Paterclementif-

fime, folidam mihi fidem, fpem con-

giuam, charitatem perfe&tam,

2, Re&or meus , averte à me animi va-

mitatem , mentis inconftantiam , cordis

Vegationem, eris fcurrilitatem , oculo-

jX

r

"^

P

MEDITATIONES

rum elationem, ventris ingluviem.óppro-

fhüm "i

"I TUCES: [

bria proximorum, fcelera detra&ionum,

euriofitatis pruriginem , divitiarum ctipi-

n

D

ditatem ,

p

otentatuum rapinam ,. inants

ial

M

gleriz appetitum, hvpocr

malum, adti-

lationis venenum : co

aitUc

nte

mptum inopum,

(

J

ar

«qmAY

[!

oppreffionem debiltum,

[:5e

iti

dl

dorem,

etmio

MAlili

Imorem,

iaf

* d

invidiz rubiginem, blafph

Y

Refeca in. me temeritatem, meorum f&

)

ü

:

xk[&q

&orum iniquam pertinaciam, inquietudi-

N

nem ,ociofitate:

Allf

j

n, ib.mnolcnïia;n, pigti-

tiam, mentis he

Ü

'etudiaem, cordis cacita-

QUs

n

n

tem, fenfus obfiinationem, morum trucu-

lentiam, boniinobed

n

A IIt

iam, confiliide-

tis,

eH

pugnationem ,: linguz

C

renationem 3

us

CIde

pauperum przdam; impotentum violen-

tiam, innocentum calumniam, fübdito-

g

^E QD

rum negligentiam , circa fubditosfeveri-

n

tatem ,. adverfus dormeflicos impietatem ,

äioloq

1

€rga proximos duritiam.,

li

u

f

3. Deus meus;

nifericordia tmea, oro

N

te per dile&um filium tuum, da mihi ope-

Al

a mifericordiz , pietatis ftudia : .compa-

I

ti afflidis, fuübvenire egenis, fuccurrere

miferis :. confülere erroneis ,. confolari

i

moeftos., revelare oppreffos, pauperes

JQ*J(

recreare , flebiles rcfovere , demittere

MT

debitoribus , parcere in me peccantibus;

In

li

odientes me deligere ,. pro-malis bona

1

Vtti

re

ao

e

-

re, neminem defpicere fed honora-

Dioe

W

ze: bonosimitati , maloscavere , virtutes

n

: liCyer

ample&i, vitia rejicere: in.adverfis pa-

|

"

^

é&ientiam 5 in profperiscontinentiam, cte

;;:Plæftoï

jam

T

BicGAGNSSOE LOMCE

275

E

Rodiam orís, & oftium circumiftantiz la-

iem

biis.meis ; terrena calcare , cceleftia fitire,

LO

C APU

rpy^

LL

À

tiaT

Dei mifericordia. d. bonzta:

id

n

i5 ad. noftram

!6

indignitatem . eppli

á

1Üe

*. F. Cce plafimater meus

multa roga-

ii

yi, cum nec paucapromerui Fa-

d

teor, heu fateor, non folum anz poftu-

lo non debentur bona, fed multamihi

n

debentur & exquifita fupplicia. Animant

,l

Wil

Iue publicamr, mesetrices, & latrones,

1.

1

quii à faucibus hoftis momentance eruti,fi-

nurecipiuntur paftoris. Tuenim omnium

Yoit

fa&or Deus, licetincu

Iv

hq

is tuis fis mira-

175

bilis operibus ,. mirabilior tamen in vifce-

xibus-crederis pietatis. Unde tumet per

M

Ü

quendam tuum dixifti :: Mifcrationes ejus

1

fuper omnia opera cjus. Et quafi de fin-

j

guloloquens de univerfo populo tuo dixi-

qpe

d

fiü confidenter : Mifericordiam meam

nondifpergam ab eo, Nullum enim fper-

j

NU

nis , nullum abjicis, nullum perhor-

xefcis, nifi qui te forte amen exhorrue-

onpt

rk. Ergo non modo non izatus pezcutis z

fyccurt

Íed te irritantibus, dona fi quzfierint,

, i

tribuis, Deus meus , cornu falutis mez.;

» ?;H.P j

& fufceptor meus.

Qu

u

2. Ego infelix te irritavi, ego malum

[

l

€oram tefeci, furorem tuum provocavi,

i

iram promerui : peccavi, & paífüs es: de-

liqui, & adhuc fuftines, Si poenitet, par-

(

i

cis: f revertor, fufcipis: infuper dum di£-

2

(s

ntem, invie

^

fero; pracftolaris, l&cvgcas erra

T'ïs

an;

49

1

i

-

MEDITATIONES

]

tos repugnantem , excitas torpentem,

p

Q

ample&teris redeuntem , doces ignoran-

tio fpes

tem , moerentem mulces, à ruina fuíci-

UHS m t

tas, poft lapfum reparas , petenti largiris,

quarentiinveniris , pulíantiaperis, Ecce

li (

Domine Deus filutis mez: quid opponam

neício: quid refpondeam, ignoro: nullum

l

C

confugium , nullum à te patet latibulum.

lus

Oftendifli bene vivendi víam, dedifli gra-

l Qip.

T

diendifcientiam, minatus es mihi gehen-

H?lä II

nam , & pollicitus es parádifi gloriam.

l

u

Nunc pater mifericordiarum & totius

Ms

confolationis , confige timore tuo carnes

1 Tormi

K

meas , quatenus quz minaris, metuendo

lm !

evadam: & redde mihi propitius lxtitiam

lt

fàlutaristui, ut quz fpondes , diligendo

1 Q

participem. Fortitudo mea Domine , fir-

LU.

iamentum meum; & refugium meum ,

lii

T trg

& liberator meus: fuggere quid de teco-

(

gitem: doce quibus fermonibus invocem,

T Qu

& quibus operibus te placem,

IT

(UN

3. Scio namque , ício unum quo placa-

!

W

ris, & aliud quod non fpernis. Eft utique

li

ipiritus contribulatus tibi facrificium ,

(ny

& acceptas cor contritum & humiliatum.

l ä

His me , Deus meus , adjutor meus ,

l

dita muneribus.

His contra inimicum

il

muni proteQionibus ; hoc de flammis

*ïlhï

vitiorum przfta refügium : hocà defide-

1. Quo]

riorum paílionibus pande pius refügium.

FacDomine virtus falutis mez , ne fim

Ü 1 efïm'm(.

; o

in eorum ordine, qui credunt profpero

iempore , & recedunt tentationis tem-

N

zi

P

porc,

i,

B.. ANSEL-MïLQ 2

£

pore. Obumbra caput meum in die belii :

ioretttts

efto fpes mea in dieaffli&ionismez , &

ts pno

guina t

falus in tempore tribulationis mez.,

entilgl

CGA-PU T HL

speris, B

Indwnitatis noffra exaggeratio,

id opgom

A " Cce Deus illuminatio mea, & fa-

uom:rnulh'm

n

, ,lus mea : rogavi quibus egeo: inti-

etit nj;l

mavi quze timeo: fed remordet me con-

T

fcientia, reprehendunt me cordis fecre-

;rïlfhfgfhfn'

j

tà: & quod amor miniftrat , timor diffi-

.1

i

a

E

Alll

pat: zelus incitat , metus increpat a&tz

jf

; & n

r

vitz formidinem : fed tuaingerit pietas

fduciam, 'Tuahortatur benignitas, mea.

5, Dl

It

I

dehortatur malignitas : && ut verius fa-

H

tear , occurrunt memorix phantafimata.

$

peccatorum , qux reverberant aciem vel

DOI ME'

n

audaciam prafümentium animorum,Cum

um n

g

enim odio quis dignus fit,. qua fronte

yi

ädet

asv

:1]'

gratiam requirit ? Cum poena debetur ,.

qua temeritate gloria poícitur? Laceffit

H

judicem , qui poftpofita fatisfa&ione da-

liài, premiis quxrit honorari. Regi

[id

41

infultat obnoxius fupplicio, . quidfagitac

fi

donari indebito premio. Et dile&ti pa-

D

J

)

n $db

fris affe&um ftultus exacerbat filius -

li

n ]s

qui poft illatascontumelias, ante poeni-

tudinem hzreditatis ufürpat celüitudi-

/

.e;ä

l

(

bfde

nem. Quod, mi pater, me egiffe reco-

J

f

yif

0: merui mortem, &cvitam peto: com-

i

N n

movi regem meum , cujus impudens

*

À

fiunc invyoco auxilium

.

contempfíi judi-

p pp

f

ad-

T

ell

i

05 ^

qium judicis, quem ;cmere poftulo

j

F'In

276

MEDITATIONES

jutorem: infolens remui audire patrem ,

quem demum przfumo habere tutorem,

sls m

z. Heu mihi, quam fero veni, Heujheu,

Rfl

quam tarde feftino. Heu , quia curro polt

m ïo;u

vulnera, dedignatusincolumis pracavere

&on,

jacula, Neglexi profpicere tela, modo fol-

licitor de

H

133

à

Ortevicina, Vulnera vulneri-

Itj qui; |

businfiixi, quia fcelera fceleribus addere

du t

tulitiota

nontimui, Recenti tabe cicatrices refper-

fi, quia prifca flagitia modernis inquina-

tÜotgejs

W

tionibus reciprocavi: & quz divina foli-

?Ilc:rnc[ep,

daverat gratia vel medicina, mea diffolvit

lts d

prurigo phrenetica. Cutis , quz fuperdu-

folttts

&a vulneribus morbum celaverat, fanie

i[ïäm Dje

erumpente putruit: quia irerata iniquitas

t tj

conceffame mifericordiam exinanivit.No-

1 Ti

vi quippe fcriptum : In quacunque de ja-

m

flus peccaverit , omnes juftitiz ejus in

Atentlbs

D

oblivione erunt. Si- juftitia aboleturjufti

TrüQttunt

De

ccatoris , inidi-

mentis, quanto magis

PM

Pücat gf

píam ruentis? Quoties ut cauis rediiad

Ts fe;m

vomitum , & ut füs petii volutabrum ?

lisnihd

Faterigmihi itaque & recordari impoflibi-

(

le eft,*quot mortalium homines peccare

RI R v

ignorantes docui, nolentibus delinquere

perfuafi , refiflentes coégi , volentibus

d"'fpamf

1f

confenfi, quot fane gradientesin laqueum

duxi, viam quzrentibus foveam retexi,

1ala patrare non horrui, donorum Dei

h

oblivifci non metui.

fta

n

3. Sed tu iu

iLv

judex , fignafti quafi in

yi

^IDORK

a

i:al

facculo pecuniam peccata mea , ,& obfer-

lcripin

vatli om

E

ne

s femütas meas , & cundos

T g

greflus

Wa ü*-Pïx

$

Y ANSELMI

277

e pattth

greffus meos dinufuerzfti. "Tacuifti fem-

iutoram.

l HCU:M:

per , filuifti ; patiensfuifti. Vz mihi , de-

mum loqueris, quaíi parturiens, Deus

i m p

dcorum , Domine praftabilis fuper ne-

$ ?IECE'T?IC

quitiam , novi quia manifeftus venies ,

;,mcdoiü?'

ilih

m

novi quia non femper filebis : cum in

rl

jbisaddt

conípe&u tvo ignis exatdefcet, & in cir-

euitu tuo tempefias ingruerit valida: cuim

qieespt

advocaveris ccelum de furfum , & terram

]i

;

difcernere populum tunm. Ecce tot mil-

i

qgügnf:

9l

libus populorum nudabuntur omnesini-

d

quitates mez. 'Tot agminibus patebunt

W

Ícelexa mea , non folum a&tuum , fed

At

£tiam cogitationum ; fimulque locutio-

num, Totjudicibus inops adftabo , quot-

i

j

