exhibeat fe fimilem Deo per voluntatem ;

il

( OLU [j

j

cui fimilis eft per naturam , diligens

ficut dile&a eft.

Solus enim eft amcr

j n

Qiiil

ex omnibus animz moribus , fenfibus

j &

T

j

atque affe&ibus ,

n quo poteft creatu-

, icfpondere aucto-

dU

)

12, etfi non ex squo

&

$

p

b

1l

M ANUATLE

]

xi , velipfi mutuam rependere vicem;

Ámor ubi venerit, cateros in fe omnes

^i figs

Q

traducit, & captivatafíe&us, Amor per

FC

il

1; ln qu

fe fufficit, per fe placet, & propter fe.

Atoimy

Ipfe meritum , ipfe przmium , ipfe caufa,

2 D]

ipfe fru&us , ipfe ufus, Peramorem enim

l

p

conjungimur Deo,

3. Amot facit

unum fpiritum de duo-

j

bus, Amor facit idem velle, & idem nol-

li

le. Amor facit prius mores componere ,

j

poftmodum omnia qux adíunt , tanquam

j

non adíint con(iderare ; ;tertio vero lo-

n

co, munda cordis acie5 . fuperna & in-

, n

terna confpicere, Per amorem primum

U

in fzculo bene geruatur honeffa, poft-

Jf

modum etiam honefia fzculi defpiciun-

Uun

tur, ad extremum etiam Dei intima con-

li

Ípiciuttur,

V It

B

"

C AUCPUUOP OX

f

Swuod in nobis Deu vrequivat. fibi fizaile,

N

X,

E

bt

Eus Pater charitas eft, Deus Filius

dile&io eft, Spiritus fin&us amor

^ QD

f

[

Tatris & Fili eft. Haxc charitas & hxc

Il

dile&io aliquid fimile requirit innobis:

114

H

Ícilicet charitatem , qua velut q

ia

dam

l

affinitate confanguinitatis, ei fociemur,

& conjungamur,

Amor dignitatis ne-

PT(O

Ícius, reverentiam nefcit. Qui amat , per

deipfum fiducialiter accedit ad Deum,

l

4f

——

|

familiariterque. loquitur ei , nihil ti-

peí

mens , nihil-hzfitans, Perdit quod vivit

qoi nondiligit, Quiautem diligit , ocu-

l

0&

W Q

$. AUGUSTINI

35

Ere vititi

los fuos femper habet ad Deum , quem

n fcomá

diligit, quem defiderat: in quo medita-

tur, in quo dele&atur, in quo pafcitur ;

Amor at

inquo impinguatur,

p

NIS

2, Yftetalisfic devotus, itacantat, ita

legit, & in omnibus operibus fuis fic eft

noram Ed

providus & circumfpe&us , quafi Deus

i

u

adfit prafens ante oculos ejus, ficut re-

vera adeft, Ita orat, quafi fit affumptus

M

Lf)mï)

J

& prafentatus ante faciem majeflatis in

!

excelfo throno ; ubi millia millium mi-

t

"

d

Ü

niftrant ei, & decies centena millia adfi-

yn

I

ftunt ei, Animam, quam vifita amore ,

»

expergefacit dormientem.

Monet &

ren

ldu

emolliteam, & vulneratcorejus. Tene-

li

brofa illuminat , claufa referat , frigida

inflammat : mentem afperam & irafci-

bilem & impatientem mitigat: vitia fu-

gat: carnalesaffe&tus comprimit: mores

j

emendat , reformat & innovat fpiritum :

Lubricz xtatis totus a&u(que leves co&t-

cet. Hac omnia facit amor cum prxfens

Delts

nl

[

cít: cum vero abícefferit , ita incipit

lA

anima jacere lan

[

uidaac fi cacabo bullien-

nit

15 9

[2

ti fübtraxeris ignem.

u

QUACp UCH

(

De confidentia anima amantis Deum,

nél

-Ó

ii

& f Agna res eft amor, quo anima

j

/ B per femetipfam fiducialiter acce-

d

dit ad Deum , Deo conflanter inhzret,

Deum familiariter percunétatur , cons

[j

Anima.que amar .

I

Q;leaïquc omni t1e,

Deum ;

Á 3'6

M ANUAIE

Deunm, nil? aliud poteft cogitare, nillo-

Dorem

qui; cateta contemnit, omnia faflidit.

Quicquid meditatur, quicquid loqui-

d

üt t

tur, amorem fapit , amorem redolet,

ita amor Dei eam fibi vendicavit. Qui

dem D

vulthabere notitiam Dei, amet. Fruflra

äï*m: gUA/LlUS

accedit ad legendum, ad meditandum,

j

^

tDri

i

ad predicandum , ad orandum, qui non

Bof

AU

2mat, Amor Dei amorem animz parit ,

& eam intendere fibi facit, Amat Deus ut

D

]

d

ametur. Cum amat, nilaliud vult quim

amari, fciens, amore effe beatos, qui

u

3M

fe amaverint,

I!

2. ÀÁnima amans, cunGis fuis renun-

t

li,

ciat sffe&tionibus, & tota foli incumbit

Tit ij

amori: ut poflit refpondere amori, in

fedhibendo amore, Et cum totafe cffa-

$ A

derit in amorem , quantum eft ad aliud

Ol

fontis perenne profluvium ? Non pari

b

& Pg

übertate concurrunt amor &amans , ani-

N

ma & Deus, creator & creatura: tamen

H

fi extoto fediligit, nihileft, ubi totum

I

T

hi

deeft, Non timeat anima , qux amat ; pa-

l

Veat, qua nonamat.

D

M

3. Anima amans fertur votis, trahitue

]

Ti

defideriis, diffimulat merita: majeftati

IN

oculos claudit, aperit voluptati , ponens

er

It

"

]

fe in falutari, & fiducialiter agensin co.

[

^^ f0

iil

M dl

10,

Amore anima fecedit , & excedit à cor-

poreisfenfibus: utfefe nonfentiat, qux

^

Vüle,

Mltord.

Deum fentit, Hocft, cum mensincffa-

A[NC

bili Dei ille&a dulcedine quodammodo

[

íeíc fibi fwratur ; inamo rapitur otque

3 C

€ abiï,

i

Il

$. AUGUSTINI

237

,?Jeu n

tlabitur à feipfa, ut Deo íruatur ad ju-

n

cunditatem. — Nihil tam jucundum, nifi

quit bqu

efiet tam modicum. Amor dat familiari-

n Iädüïff!

tatem Dei , familiaritas aufum , aufüs gu-

i, Q

ftum, guftus famem. Anima quamtan-

gt FrU

git amor Dei , nihil a[iud poteft cogitare,

ylitndim

, Qu

nil def&derare: fed frequenter fufpirat,

dicens: Sicut cervus defiderat ad fontes

st pl

aquarum , ita defiderat anima mea adte

imtDasit

Deus meus,

gl quat

CUAPUUTISXEXE

qu

tss

]

Quid fecit Deus propter bomineza,

Eus amore venit ad homines , ve-

hr

D

nit in homines, fa&us eft homo,

fol

Amore Deus invifibilis, fervis fuis fa&us

3

eft(imilis, Amore vuln

eratus eft propter

(2

deli&a noftra.

Tuta & firma requies eft

waï

infimis & p

H

j

eccatoribus in vulneribus

yn p

Salvatoris,

Securus 1

llic habito, patent

af

j5 7:&

mihi vifcera per vu

lnera, Quicquid ex

Qu

"

me mihi deeft

» ufürpo mihi ex vifceribus

j

T

j

Domini mei:

1j

quoniam mifericordiz af-

T gmä[; Fv

fluunt , nec

defunt foramina , per qua af-

"

iuant: perforamina corporis patent mihi

yis, U^

àrcana cordis, Patet magnum pietatis (a-

tj

cramentum. Patent vifcera mifericordize

t

Dei noftri,.in quibus viíitavit nos orieng

ex alto,

jt

,rensi

qudt

; (

qu

2. Vulnera Jefu Chrifti plena funt mi-

Cn[uh

fericordia, plena pietate,, plena dulcedi-

i

d

ne & charitate,

Foderunt manus ejus,

(

o

&

pedes ejus, & latus ejus jancea per-

«

£

fuP"m

T

Oraverunt,

Per has zimas licet mihi

o

g ü».-?

.ag??

MANUALE

euftare, quam fuavis eft Dominus D

Cus

I

D5 j

meus , quoniam revera fuavis & mitis &

v

-

Tor

multe mifericordix eft omnibus eum in-

.N ] m

AR

vocantibus in veritate, omnibus inqui-

xent mus, & maxime diligentibus. Co-

EUR tbf

piofa redemptio data eft nobis in vulneri-

(

M'lgux.

bus Tefu Chrifti Salvatoris nofiri.

NURETIT

multitudo dulcedinis, plenitudo gratiz ;

[nn fiü

& perfeQtio virtutum.

Q ACPAUGE

XXII

Lt

De vecordatione wulnerum yefn. Chriffi

1

Damini noffri.

f

((

ïl

Um me pulfat aliqua turpis co2i-

1l

tatio, recurro ad vuh.ua Chrifii,

m

Cuom me pu**mt caro mea, .LCCO). datione

llst

CM W

Cum

vuïmmm Domini mci refurgo.

1 Ms

Pt

h[('[rr

diaboius mihi parat m,üdms, fugio ad

4

vd"cc-a mifericordie Domini mex, & 1ée-

Tiei

E

t

edit :à me.

Si ardor libidinis moveat

i

wcn bra mea ,

recordátione vulnerum

l] ol

Dommx noftri qu Dei extinguitur, In

1m

omnil

bus adverfitat

ibus non inveni tam

SCR

efficax

remedium ,

quam vulnera Chri-

fti

n

In illis dormio fecurus , & requiefco

d

intrei p 1uUS

a

z

Ni-

Mc*

z

Chriftus mortuus eft pro nobis.

Oln "

1]

hil

fat

tdi

1ad mortem amarum , quod mor-

Qd

pUV

.l

xft' non fanetur.

Tota (pcv mea eft

* Ro

in morte Domuu mei. Mors ejus, me-

rzitum meum &

rerug ium

meum ,

fa-

A

lus

vita,

& refürrectio mea: meritum

mevx ,mzfcpno Domini, Non füm meriti

i

m*)'.)u 5

q P(

g

S. AUGUSTINI

25$

inops, quamdiu ille mifera

A

tionum Do«

minus non defuerit. Et fi mifericordis

90 ff

Domini multz, multus ego füm in me-

rtis. Quanto ille potentior eft ad falvan-

)ro

JL10

dum , tanto ego fum fecurior,

n

CXPBUT XXIL

Quod. vecordatio vulnevum Crifhi of efüa

t

cAx Temedium. contra onmmes ad-

verfitates,

J

Eccavi peccatum grande, & multos

ï.P

rum fum mihi confcius deliéto-

rum. Necfic def

pero, quoniam ubi abun-

daverunt deli&ta

(

, fuperabundavit & gra-

tia, Qui de ve

nad

nia peccatorum füorum

defperat: m

egat Deum efle mifericor-

M

r?(O

j

dem.

Q

Magnam injuriam De

9 facit, qui de

i

€jus Mifericordia diffidit.

Quantum in

$)

Q I

€eft, negat Deum ha

bere charitatem ,

Veritatem & poteftate

fpes mea co:

1

L

m, inquibustota

fiftit: fcilicet in chatitaté

£

1

adoptionis,

in veritate

promiffionis, &

I poteftate redempti

Onts.

Murmuret

jm

quantum voluerit infipiens cogita-

lt

icd

tio mea, dicens: Quis enim es tu

?G

du

Quanta eft gloria illa,

quibufve meritis

N

ilam obtinere fperas?

Et ego fiduciali-

j

ter refpon

debo: Scio cui credidi ;

qua

]u

charitate nimia adoptavit me in fili

um z

st

quia verax eft

)

in promiffione, potens

1

in ex

yuit,

hibitione , licet: ei faceze , quod

?. Non poffum terreri mulfitudine

per

&40

MANUALEK

$

]

peccatorum , fi mors Domini in mentenx

, fator

lii jpfe

mjeam venerit; quoniam peccata mea il-

Íum vincere non poffunt, Clavi &lan-

M folicis

cea clamant mihi , quod vere reconcilia-

Wans, Qu

tus füm Chrifto, fi eumamavero. Lon-

i ff .

ginus aperuit mihi latus Chrifti lancea,

Vortet i

& ego intravi, & ibi requiefco fecurus.

; n

Qui timet, amet: quoniam charitas fo-

j*ï*:ï

55; dj

ras mittit timorem. Nullumtam potens

An

T

cft, & tamefficax contra ardorem libidi-

T

nis medicamentum , quam mors Re-

Ia.

demptoris mei. Extendit bracchia fuain

II

?

cruce, & expandit manus fuas , paratus

in amplexus peccatorum, Interbracchia

in

Salvatoris mei & vivere volo ,: & mori

.(;?»ng

TE

cupio. Ibi fecurus decantabo: Exaltabo.

a

t

"t

te Domine, quoniam füfcepif

ime, nec

D k

dele&afti inimicos m

^

"

eos fuper me. Sal-

ï: tque |

vator nofter caput inclinavit in morte 5

li

(

üt ofcula daret fuis dile&is. 'Toties Deum.

t

3

ofculamur , quoties in ejus amore coim-

A m

paagimut.

Q-A D U T XXIV.

Meditatio anime ad. amorem . Chrifli

Ó

X.

Anima mea, infignita Dei ima-

*'XN.XS

N

gine, redempta Chrifti fanguine;

XOm ]

defponíata fide ,. dotata fpiritu, ornata

ähu'þ

virtutibus, deputata cum Angelis! Dilige

nl]fm

illum ; à quotantum diledaes, Intende

li

Hli, qui intendit.tibi. Quxre quaren-

i

tem te. Ama amatorem tui, àquo ama-

n

" g

i

IN

a.

ris: cujus an;ore praventa es, qui eft cau;

ia

A

J

S: AUGUSTINI;

d

?

jorenes !

faamoristui, Ipfeeft meritum , ipfe prze

mium , ipfe fru&us, ipfe utus, ipfe finis.

a ml

Efto folicita cum folicito , cum vocante

i r

vacans, cum mundo munda, cum fàn-

egecondie

&o fan&ta,

Qualisapparueris Deo , talis

yero. I |

yifi ht

Oportet ut appareat tibi Deus: fuavis &c

mRits, & multz mifericordix, fuaves,

eolt

y du

mites, dulces, humiles & mifericordes

fequirit, . Ama illum qui edaxit te de la-

TO

jorcim

l;':;.ul'

lt

cü miferiz, & de luto fzcis.

[2

2. Eligeillum amicum tuum prz omni-

s R

Jl

busamicistuis; qui cum omnia fübtraéta

eu

jus, R?

fuerint, folustibifidem fervabit. In die

bn

Íep

22

lturz tux , cum ommes amici tui

Iet lr

,*

v port

Itcedent à te, ille te non derelinquet :

ed tuebitur à rugientibus preparatis ad

h^

i

Cicam, & conducet te per ignotam regio-

ot fl ?

nem, atque perducet ad plateas fupernz

Sion, & ibi collocabit te cum Angelis an-

j

atil

|0:

al

te faciem majeftatis fuz , ubi audiesillud.

qir |

Angelicum melos :

San&us , Sanét,

4nov

San&us, &c. lbi eft canticum lztitiz ,

vox exultationis & falutis

; &gratiarum

a€ionis, & vox la

f.

udis, atque Alleluja in

, u

trpetuum, — Ibi eft cumulus felicitatis ,

olo

el

Tupereminens

FO

ria, fuperabundansix-

titia, &comnia bona.

3. Oanima mea, füfpira ardenter, de-

fidera vehem

v

e

l D hvu

nter; ut poflis pervenire

' ïll[ïm"

in illam füpernam civitatem, de qua

*]

Ts qlh

il

tam gloriofa di&ta funt: in qua, ficut

)d

latantiurg, omnium habitatioeft. Amo-

àqi

"

VEV

^re

qudt

AV

?e potes adícend

Amanti nihil e& dif-

Q.

ficile;

T

&

543

MANUXLE

ficile,

nihil impoffibile.

Anima quze

^

0 o

[/

[

amat , adícendit frequenter , & currit fa-

ültudine

iliariter per plateas coeleflis. Hierufa-

tf ]

lem: vifitando Patriarchas & Prophetas,

A:'Jiltas.] It j

faülatando Apoftolos, admirando exer-

*5 g

citus Martyrum & Confefforum, cho-

* r

rofque Virginum fpeculando, Coelum ,

titef]

& terra, & omniaquz ineis fünt , non.

-

ui (

ceflànt mihi dicere , ut amem Dominum

"

Q

Deum meum,

CAPRUT XXV.

4

i

Nibilpoteft. animse [ufficere prater

fummum bonuz.

M

IK

^W Or humanum in defiderio ztez-

m

& , nitatis non fixum , nunquam fta-

3ile poteft effe , fed omni volubilitate vo-

Ui

U

CQgti

lubilius , dealio inaliud tranfit, querens

A

tf

]

i

xéquiem ubi noneft. Inhisautem cadu-

*l

Gis & tranfitoriis, in quibus ejus affetus

[

"

b COtri

tà

:

Vatoft

woptivi tenentur, veram requiem inve-

mire non valet, quoniam tantz eft digni-

AR

Id

AW

Bd

vatis, ut nullum bonum prater fum-

D

3num bonum ei füfficere poffit, Tantz

*ít enim libertatis, ut inaliquod vitium

*'L'*Eöfülïs (

1[um

"Cogi non pofüt, Propterea, unicuique

m

propria voluntas eft eaufa füx damnatio-

" Q

T ho

nis vel falvationis ;. & ideo nihil ditius.

YXona voluntate Deo offertur. Bona volun-

BEU

^ f

as Deum ad nosdeducit, & nosin eum

dirigit. Per bonam voluntatem Deum.

Ditity

Cinfit

diligimus, Deum eligimus, ad Deum

tj

"10f

gurrimus , ad Deum pervenimus , & eum:

t Altor

go!iïdemus.

'«ïïïmm.

2.. Qi

——

5

$. AUGUSTINT.

243

ïnizm- Qtt

*?; O bona voluntas , per quam ad Dei

&eurtt

fimilitudinem xeformamur , & ei fimiles

bus Hinut

efficimur. Ita amabilis eft Deo bona vo-

v Propitth

luntas, ut ipfe in corde habitare non ve-

lt, in quo- bona voluntas non fueriz,

qundo t

orgm, C

Bona voluntas, illius fümmz majefta-

tis Trinitatem ad fe inclinat.

p, GEl

Sapientia

ets f s u

namque ad cognitionem veritatis illam

illuminat:. Charitas ad defiderium boni-

m Donui

tatis inflammat:. Paternitas in €a cuffo-

d

dit quod creavit , ne pereat.

qu p

QUATDUT XXYT

f

"

Q wid fit cognitio veritatis.

Ziïä

u

Y

fit

Á

1 Uid eft cognitio veritatis? Prinio;

ij

cognofcere teipfums & quod effe

qu

" [Cn;

debes eífe

f

udeas ;. quod autem corrigen-.

ml

&um eft; corrigas. Deinde, cognofcere &

unf"lls

amare creatorem tuum.

Hoc enim eit

]s

1

u

j

n

totum hominis bonum. Videergo, quam

(«qr

ange

Hf

inefbilis eft divinz charitatis erga nos

Vf

éile&dio. Denihilonoscreavit, & quic-

L

n[a'[ff ]

0

iit, T

quid habemus donavit, Sed quia plus di-

:

leximus datum quam datorem, crea-

iqoe

türam quam creatorem ,

cecidimus in

^ Y

Ào

1

u

laqueum diaboli, & fa&ti fumus ejps fervi,

j

1 08

l f

ib

Deus vero mifericordia motus , mifit Fi-

ïo nihi

. J

volyt

lium fuum quo redimeret fervos; mifiz

T y u

etiam Spiritum fan&um, quo fervos ad-

g

payn

optaret in filios: Filium deditin precium

' poyt

redemptionis, Spiritum fan&um in privi-

J

&

legium amoris , fe denique totum fervat:

g»

onis;

Q

inhgreditatem adopti.

;

PA

2, ità

i44

MANUALE

l

ä

2. Ità Deus ut piiffimus & mifericor-

! äeeruezet.i

diffimus , prz defiderio velamo;ehomi-

i5 fn

fnïüt

£

nis, noníolumfua, verum etiam & fei-

D

one f

^

pfum im

[

endit; ut hominem «ecupera-

rét, nontaimfibi, quam hominiipfi, Ut

à ru;m'iu

'; D

homines ex Deo naícerentur, primeex

| lr m

ipfo natus eft Deus, Quis efttam durus ,

Trtyt r

M

quem non emolliat amor Dei fic homi-

nem praveniens; tam inquam vehemens

!

amor, quod homo propter hominem di-

gnatus eft fieri? Quis poteft odiffe homi-

H

| dimx Ya

em ,

us nàáturam & fimilitudinem

cuj

| (iï ','m'm

videtin himanitate Dei?. Revera qui odit

od

ilum, odir Deum: &itaperdit, quic-

]l;::, i

quid facit.

u jj

3. Deus namque propter hominem fa-

du

&us eft homo , ut efíet redemptor qui eít

& G

& creator, ut de fuo redimeretur homo.

t dj

Et ut familiarius diligeretur ab homine

i, füm

Deus in fi

Yi

li

litudine hominis apparuit?

Qd

& ut uterque fenfus hominisin ipfo bea-

* Q

T

ng

zeh

TCii

ceretur oculus cordis

Qf

tificaretur ,

g

in ejus divinitate, & oculus corporisin

1833

[il

|

ejus h

[

»

HESIS

nitate ; ut, five ingrediens,

Wa

fiveegrediens, in ipfo pafcua invenizet

"t Y

nitura .humana condita ab ipfo.

lt g

CuPUT XWXYIE

n

Ddl

Til

li m

Qd im nobis operetur zmy]fio Gpiritus

[

óanát,

UPE

uJNJ 1

1. (^ Alvator namque nofler natus eft

fi

lll

53 nobis; crucifixus & mortuus eft pro

Qtdls

no

b

À

S.5

ut morte fua mortem noflram

E

k

deftrue-

& AUGUSTINI.

24$

c mifeette

defirueret, -Et quia botrus carnis porta-

tus fuerat ad torcular crucis, Gexpref-

moreliot

etiamo lt

fione fa&ta flnere coeperat muftum divi-

mecu

mitatis: miffüs eft SpiritusfanQtus, quo

vafa cordium prepararentur, & vinum

niniip. V

, print

novum. in utres novos poneretur: . pri-

mumut corda mundarentur, neinfuíum

fEtam du

J fichont

pollaeretur: & poftea ligarentur ,. ne in-

amvghcmfg

fníum amitteretur. Mundarentur à'gau-

1

i

r

.ï

lo

dio iniquitatis, ligarentur contra gau-

odi

iV

dium vanitatis.. Non enim quod bonum

i

.

m

&ft venire potuit , nifi prius recederet ,

quod malum eft. Gaudium iniquitatis pol-

ytt

Lquic?*-!

"

«tl

F

u

gt

luit, & ga

u

dium vanitatiseffundit, Gau-

dium iniquitatis reddit vas fordidum , &

f

gaudium vanitatis facit ximofum,

homict:

at

& 2. Gaudium iniquitatis eft, cum pec-

n

«otum diligitur: & gaudium vanitatis

l.L

eft, cumtranfitoriaamantur, Ejice ergo

;

jí

5

quod malum efb, ut quod bonum ef?, per-

cipere pofis, Effunde amaritudinem , ut

'Lu'w

dulcedine impleri poífis, Spiritus fan&us

i

TU

gaudium eft& amor, Ejicefpiritum dia-

Mi

boli & fpiritummundi hujus , ut accipias

[

g D

Ípiritum Det

Spiritus. diaboli opera-

Tur gaudium iniqmitatis ,

& fpiritus

j

mundi gaudium vanitatis,. En hxc gaudia

]h

mala funt, quoniam alterum haber cul-

"m

Ti

pam , alterum occafionem culps. Veniet

)

autem Ípiritus: Dei, cum eje&ti fuerint

atl

j

fpiritus mali: & intrabit tabernaculum

[ f

cordis, & operabitur gaudium bonum

405 6

t

Jituramor

& amnorem bonum: quo ex

E

b

Atlv

mungi,

245

MANUATLE

mundi, & amor peccati. Amor tunát

lity fc'lic]

allicit & decipit: amor peccati polluit, 8c

dt & eni

ad mortem adducit, Amor Dei mentem

Qd ad q

^

illuminat, confcientiam mundat, animanm

ag

latificat , & Deum demonftrat.

C AOPIDOE OUXOVIBIS

C

De operatione ejus qui diligit Deum.

l

N quo aimor Dei eft , femper cogitat

n ) s

quando ad Dcum perveniat, quan-

A CULT

do mundum derelinquat, quando car-

Gdkiom

is corruptionem evadat, ut veram pa-

æt f[i[) (ïdl

cem inveniat : femper habet cor fuuma

&t s

& defiderium in -fuperna elevatum,

o

:Quando fedet, quando ambulst, quan-

T Vg

:do requiefcit , vel quando aliquid agit;

t

11 4j

d.n

"

hn

€or.à Deo nonrecedit, Omnesad amo-

fitine

xem Dei exhortatur, omnibus amoreuBa

a j

Dei commendat: & quam dulcis fit Dei

NU n

amor, & quammalus, & quam amarus

-?ïü Pgn fn

'fit amor fzculi, corde, ore, & opere

d. d

)

B

^

tl

»omnibus demonflrat,

Q

s

i

2. Deridet hujus fzculi gloriam, argui£

folicitadinem: & quam ftultum fit, ia

a

iisquztranfeunt , fiduciam habere often-

1

dit. Miratur c&citatem hominum, qui

-[)&

hzc diligunt.

Miratur etiam quormo-

IM

o

do univería hzc tranfitoria & caduca

&&1

'omnes nonderelinquunt, Omnibus exi-

"at

:)HQZ

fimat dulce, quod fibi fapit: omnibus pla-

st

:cere, quod diligit: omnibus quidem efie

RE

manifettum , quod cognofcit. - Frequen-

*ïllïïiIUï) |

ter Deum fuum contemplatur, & ia

ejus contemplationem fuaviter reficitur,

"i

d

tante

A qua

S. AUGUSTTNT.

€

25:

d

L

*

?

umorttstt

t«nto felicius: quanto frequentius.' Dul-

i pollit

de eft enim femper ad confiderandum,

Del mentent

quod ad amandum & laudandum fempex

cft fuave.

at

CQ APUT XXIX

at

(

De vera cordis requie.

igit DM'M

mperctg

h Evera hac eft vera cordis requiesg

H

[[illg

ifih

3 cum totum in amorem Dei per

quitt; Q

dehderium figitur. Nec quicquid aliud

qumdo 1

appetit , fed in eo quod tenet , felici qua-

Qp Va

xt CO

£àm dulcedine dele&atur, dele&ando

jucundatur, Sivero vana aliqua cogitatio-

n

f«

julit;

ne vel rerum occupatione inde aliquantu-

lum abflra&um fuerit, fumma cum fe-

4l

1

EE p

fünatione illuc redire feftinat; exilium

j*

reputans alibi quam ibi moram facere,

1005

tl

d

j

Nam ficut nullum eft momentum , quo

homo non fruatur vel utatur pietate divi-

qui-

"

na; fic nullum debet efle momentum,

Ios i

quo eum prafentem non habeat in memoz

la.

(j

D

ii

"

-

5

Idcirco non levi crimine tenetur

frogn !

jj

adftri&us , quifquis in oratione cum Deo

pocom

loquitur, & fubito abftrahitur ab ejus

yinm, (

1101.15

confpe&u, quafi ab oculis non videntis,

at

li

nec audientis, Hoc autem fit, quando

l Q& M

Q

iV

m

I

g

cogitationes fuas malas & importunas

jiii

fequitur: & aliquam viliffimam creatu-

ymmbi p*

as

ram ad quam mentis intuitus facile di-

qWC

Id

MU

flrabitur, eiprafert: illam videlicet in

I

&H

cogitatione fzpius revolvendo vel cogi-

!

1

tando quam Deum, quem affidue debet

;

5 (

(

rieco-

]

4

»

"

MANUALE

[

xecolere Creatorem , adorare Redem-

LU facie:

pto:rtm , exípectare Salvatorem , timere

Innine ]

Judicem,

COA POU UE

fit trug

XXX.

V

Siuidquid mentis ad(betlum: à Deo vatva-

W

bit, emmino fugiendum eff ai-

que ex[ccrandum.,

4 QHJQ »

5

H

Wt t

"1

7W "Uifauss amas voundum , tibi pro

j

)

íct

L

l

(dere.

qua ftt enndmm :

JMecvis, quavadis, viapeffima , plenaque

€ladis.

l

L

|

Fuge ergo, óhomo, paululum occupa-

iiones tuas & abíconde te modicum à

A

Miy

tumultuofis cogitationibus tuis, Abjice

nunc onerofas curas; poftpone laborio-

l Oü(

fas difienfiones; vacaaliquantulum Deo

J

& panluium requiefce in eo, Intrain cu-

iif

biculum mentistuz ; exclude omnia prz-

DT

Qufg

ter Deum, & qux valentad quzrendum

hd

€um: & claufo oftio quzre eum, Di-

Vs

cat nunc totum cor tuum Deo: Quaro

i

)U

Q

vultum tuum , vultum tuum Domine xe-

j

quiro,

r

cdb

:Cdïm

2. Eia nunc ergo Domine Deus meus;

N

Q

tu doce cor meum, ubi & quomodote

Qd t

quxrat, ubi &t quomodo te inveniat,

A u

um

Doimine, fi hic non es, ubite quxram

V qum

abfentem ? Si autem ubique es, cuzte non

6

W0 ;

llj

video pre

Íentem ?. Sed certe habitas lu-

Nf

Ton

cem inacceffibilem. Sed quomodo acce-

[ hmm

dam ad lucem inacceffibilem? Aut quis

lg «f

me deducet & inducet in illam, ut vi-

W

* V

hi

deam te in illa? Deinde, quibus fignis ;

El q

.,Qm

qua

*

E AUGUSTINi.

245

l;e*Rcäcm-

quà facie te quxram? Nunquam te vidi

m, t

Domine Deus meus, nunquam novi fa-

ciem tuam. Quid faciet altiffime Domi-

X.

ne, quid faciet ifte longinquus exul tous?

Li

|Do n

Quid faciet fervus tuusanxius amore tui ,

d

& longe proje&us àfacie tua?. En anhe

"

]

at

4

videre te, & nimis illi abeft £ac es tua,

j

."fv.'f

Accedere ad te defiderat & inacceffibilis

, tihffi

€ft habitatio tua. Invenire te cupit, &

/

[

1,!,(«?1'«

1f !

nefct locum tuum quxrere: teaffe&tat ,

& ignorat vultum tuuim,

QUALT U XXXE

jum 0C

fh

)!

mllï

Siuod. vifio Dei perdita fit propter. peccatura

bt

& miferia inventa fit.

J

rv

1.

Omine, Deus meusestu & Domi-

lum od

[

nus meus, & nunquam vidite: tu

me fecifti, & refecifti; & omniabonatüa

Turundr

onape

mihi eontulifti ; & nondum vidite, ne-

ii

qua*[f!ïsf

P

que novi Denique ad te videndum &a-

eurti »r

us fum, & nondum feci id , propter

g; QU

quod fa&us fam, Q mifera fors hominis

cum hoc perdidit, ad quod fa&us eft !

psint

dirus ac durus cafus ille! Hen

» quid perdi-

dit, & quid invenit? Quid abíceffit,

C

&

DCUS(

"

quid remanfit? Perdidit bearitudinem ,

p

ad quam fa&us eít: &inyenit miferiam

gU

n

àd quam fa&us non eft. Abíceffit fine

au

quo nihil felix eft : & remanfit, quod

. HJDA J

u

per fe non nifi miferum eft... Manducabat

ob "g

tunc homo panem Angelorum, quem

y A

nunc efurit: manducat nunc panem do-

p 07

lorum, quem tünc nefciebat.

livifee-

N

Eiizïgf;

2, Qtu Domjne, gquuqu(» ob

ii

3X39

MANUALE

ris in finem? ufquequo avertis faciets

?aaynpttuilx

W

tuam à nobis? Quando refpicies & exau-

i fic eft

dies nos? Quando illuminabis oculos no-

ic t of

firos & oftendes nobis faciem tuam?

1 pofft

:quando reftitueste nobis? Refpice Domi-

'à tl

ne & exaudi & illumina nos, & oftende

RIb Qd

mnobis teipfum. Reftitue tenobis, utbe-

* Qu

;ne fit nobis , fine quo tam male eft nobis.

ts

Invita nos, adjuva nos, obíecro Domi-

i

4me. Amaricatum eft cor meum füi defola-

1

i

zione.

01

Indulcora illud tua confolatione;

Qd

obfecro Domine. Efuriens coepi quzrere

n

i

te, ne deferar jejunus à te. Famelicus

PUR

A

acceffi, nezrecedam jejunus. Pauperve-

LU

dal,

If^

iad divitem, mifer ad mifericordem ;

^ Lf

ljl

46 recedam vacuus & contemptus.

D! ,0)

3. Domine, incurvatus fum, & non

poffüm nifi deorfum adfpicere. Erige me;

Y

R

ut poffim furfum videre vel intendere.

2 t

Iniquitates mezx fupergreffz funt caput

AU (*Wt

Q

meum, obvolverunt me, & fíicut onus

&t inp

f

grave gravant me.

Evolve me, & exo»

? hAs

W

tll

nera me, ne urgeat fuper me puteus os

k

iuum, . Doce me quarere te, & oftende

0i

tequarenti; quianec quxrere te poffum,

l

(

mifi doceas tu ,

nec invenire , nifi te

j

oftendas. Quaxramte defiderando, defi-

u

derem te quxrendo , inveniam amando,

pI

[

"d

amem inveniendo.

QC-AJP UT XXXIL

Ti

.

N

."lq

De bonitate Dez.

d

d

! um

:

v Ateor, Domine, & gratias ag0,

"ï-lï':iüï d

inem

- qui creafti me ad hanc imag-

W l

tua

S AUGUSTINI.

25X

'erts fidet

'tuam ut tui memor, te cogitem, te amem,

icies K ei-

Sed fic eft oblita corruptione vitiorum ,

fic eft obfufcata fumo peccatorum, ut

Js oculuan

aciem tuim

non poffit facere ad quod faQa eft, nifi

'tu renoves &-reformes eam. -«Rogo Do-

efpice Doue

/s &ololt

mine , qui das fidei intelle&um , da mihi

yols, tit

"ut quantum fcis expedire, intelligam 3

yale 1005

'quia es ficut credimus,& hoc es,quod cre-

xfecro Dott

dimus, Et quidem credimus te effe ali-

nfüidele

«quid , quo nihil majus aut melius cogitari

confoltioY

ipoffit.. Quidergo es, Domine Deus, quo

p u

"unum majus meliufve nihil valet cogitari ;

, Bs

nifi id quod füummum bonum omnium ,

"

p'm

folum exiftens per feipfüm omnia alia fe-

L

jrtonit

'it ex nihilo?- Qvid ergo bonum deeft

Ib

ptu

fummo bono, pet qtiod ornne bonum? Tu

&huï

*s itaque juftus, verax,

m

fs

beatus: & quidquid

j

W

W

J

aliud eft , melius eft effe quam non efle.

[?

d

"

2. Verum malis.quomodo parcis , fi es

]

; o

totus fumme juftus ? An quia bonitas

g fiaton

tua eft incomprehenfibilis?. Latet hoc ia.

Ils i

(a

luce inacceflibili, quam inhabitas, Vere ia

altiffimo & íecretiffimo bonitatis tux

" Putcus Ü

&ollod

profundo latet fons ,"unde manat fluvius

quifericordix tuzx.

g pl

Nam, cum totus &

fumme juftus fis, tamen idcirco etiama

Ti

nndos df?

malis benignus es, quiatotus & fumme

?

TU

m d

bonuses, Minus namque bonus effes , f

nuli malo effes benignus. Melior eft

r

enim qui & bonis fimul & malis bonus

"

€ft quam qui bonistantum bonuseíft. Et

f

'g[,?[;"ü.ïa

u

melior eft qui malis & parcendo & pu-

rindt

puniendo

T

p

g

mRiendo bonus eft; qunþ qui

.santums

. EEEEEEEEER UOE G-

252

MANUA.LE

tantu

£a

[em

Ideo ergo mifeiicors es,

quia

| Gicquid

totus & fumme bonus es.

| l erun

| luneo

Q A POUSE

XXXIIL.

li grhg

De dele&abili fruitione Des,

Immenfa bonitas,que fic omnem

intellec

2

t

um excedis: ven

dot

iaf

b

"Q

fuper

me miíericordia illa, quz de tanta opu-

[

lentiaprocedit. Influatin me, quz pro-

T

fluit dete. Parce per clementiam , ne ul-

cifcaris per juftitiam, Excitate nunc ani-

A (f

ma mea, & erige totum intelle&um

tuum, & cogita quantum potes, quantum

& quale fit illud bonum ,. quod Deus

eft.

2. $i enim fingulis bona dele&abilia

"

n

E DI

!

& p

funt, cogitaintente, quam deleGabile it

MU

i

At

iliud bonum , quod continet jucundita-

11*

m

5

tem o

i&

nium 1

JUi

30f

iorum: & nonqualem

L

TU

dli

an-

in rebus creatis fumus expesti . fedt

j

it

3

to. differentem, quanto differt àcreatu-

H

j

ra Creator.

Si enim eftbona vita creata,

wuam bona eft vita creatrix! Si jucunda

d

eft falus fa&a, quam jucunda eft falus,

lu

quz fecit omnem falutem ?. $i amabilis

L [lüv

eft fapientia in cogitatione rerum cogni-

HDADQ

tarum, quam amabiliseft fapientia, qua

A 4?5«

omnia fecit & condidit ex nihilo 3 Deni-

11l

que, fi multz & ma

ijiret

mna

funt dele&tatio-

j!

[*]

nes, in rebus delectabilibus, qualis &

i )

j

"

quanta eft dele&atio in eo, qui ipfa dele-

MT

&tabilia fecit?- O. qui hoc bono fructur,

quid illi ezit ,. quid ilii non erit?. Cemze

Id

quic«

$ AUGUSTINT.

258

j

5

J

quicquid noluerit, non erit. lbiquippe

illi erunt bona animz & corporis, qua-

lia nec oculus vidit, nec aurisaudivit, nec

J

in cor hominisadfcendit.

Dd

QUATOQU X XOXIW

jicott

j

Sunanmum bonum. appetendum eft.

den

J

*5 Urergo per multa vagaris homun-

I.ä

ia

cio, quzrendo bona animz tux &

Corporistui? Amaunumbonum, in quo

n

unt omnia bona, & fuflicit.

Defidera

L

j

Wi

lex bonum , quod eft omne bonum ,

& latis eft. Quid enim amas caro mea?

Quid defideras anima mea? 1bieft quic-

N d

quid ama

$$ l0i

eíft quicquid defideras. Si

dele&at pulchritudo , fulgebunt jufüi fic-

ut Sol: $i velocitas aut fortitudo , aut

libertas corporis, cui nihilob(üftere po-

"[

D

terit, erunt fimiles Angelis Dei;. quia

pot

ie(d

Íeminatur corpus animale, fürget cor-

ov

pus fpirituale . poteftate utique, non na-

iqu

tura.

"

M

2. Si elongatur falubris vita, ibi erit

113

f.mg xternitas & xternaíanitas; q

ju-

369(

ífü in perpetuum vivent, & Íalus jufto-

n

rum à Domino. Siíatietas, fatia

nt

r

entil, V^

4

€in apparuerit gloriaDomini, $i

bri

C-

i

tis ,

inebriabuntur ab ubertate domus

Dei Simelodia, ibi Anzeli concinent fi-

:

it

ne fiue Deo, Siquzliber non immunda ,

j

Ífed munda voluptas , torrente voluptatis

ytit

fue potabit eos Dominus. . $i fapientia ,.

T.

"

ipf Dei fapientia oftendet eis f

T

[

eipfam

J

j

apien-

1

|

254

MENUXKXLE

fapientiam. Si amicitia; diligentDeunt |itdim

plus-quam feipfos, &invicem tanquam

i, ü in

feipfos; & Deusillos, plus quam illi fei-

X ultin

píos; quiailli illum, & feinvicem peril-

TTV

lum; & illefe, &illosperféipfum.. Si

& cere

concordia, omnibus illis erit una volun-

At t

Lt

m

"

!

tas; quia nulla illis erit ; nifi Dei fum-

ilore

inavoluntas.

401 m

!

m

3. Si poteftas, omnipotenteserunt füze

f

voluntatis, ut Deus fuz, Nam ficut Deus

)

At5

l

i

poterit quod volet per feipfum . ita pote-

t

U;lï?

ront illi quod volent per illum. Quia

Á

k:

ficut illi nonaliud volent, quamille vo-

A

I

let, itaillevolet quicquid illi volent: &

m4n

ltl

quod illi volent, non poterit non effe. Si

Atl

honor & divitiz; Deus fervos fnos bo-

D

ET

nos & fideles fupra multa bona confti-

"ss

tuet: immo filii Dei & Dii vocabuntur ;

318 tl

& erunt hzredes quidem Dei, cohzre-

O fig j

des autem Chrifli. Si vero fecuritas cer-

50 g

fa; ita certi erunt nunquam ullatenusii-

ülEmm;

lud bonum fibi defuturum, ficut certi

Fï'

hi

erunt fe non fua fponte illud amiffüros,

IU p

nec dile&orem Deum illud dile&oribus

Bu

A

fuis invitis ablaturum , nec aliquid Deo

A

potentius, Deum & illos feparaturum.

l"

j

Gaudium vero quale quantumve eft, ubi

llone

fale ac tantum bonutm eft,

' &

C ATU I XXXVW!

"f (j

[

Dae mutua charitate Santlorum dn

'oty

dtir

celis,

nkns, Q

*

Or humanum , corindigens, cog

lt

IN

M

! i

- expertum aiumnas & miferias

imo:

"p g

5

$S. AUGUSTINTI

od

"us

entDoutt

imo obrutum miferiis, quantum gaude-

;

res, fi in his omnibusabundares? Inter

mtnu

roga ultima intimma tua , fi capere poffent:

ul

ict

n

NT

l-

"

gaudium fuum de tanta beatitudine fua,

f'fï.

gipuum

Sed certe, fi quis alius, quem omnino

tuna

!

ficut teipfum amares, eandem beatitudi-

jf 1

nem haberet, duplicaretur gaudium tuumz.

quia non minus gauderes proeo, quam

"

esttun

pro teipfo, Si vero duo, veltres vel multo-

plures idipfum haberent, tantumdem pro

T 1ïgu!Ufï*5

[

t ott

"L

fingulis quantum prote ipfo gauderes, fi

|

!

h.

fingulosicut teipfum amares. Ergo quid

Mu

erit in illa prefe&ta charitate innumerabi-

(

lium Angelorum & hominum, ubi nullus

IU

)

diliget alium minus quam feipfum ? Non.

non d a

enim aliter

u

