dirgenduseft, quoeftiturus, Illuc fefti-

nare debemus, ubi femper vivamus, &

ubi mori amplius non timeamus. Sific

dy

amamus iftam labilem & caducam vitam ,

J

d

ubi cam tantolabore vivimus, ubi come-

&

dendo, bibendo , dormiendo, vix carnis

l)

m v

neceffitatibus fatisfacimus : multo magis

O U2

IU

amare debemus vitam zternam , ubi nul-

lum laborem fuftinebimus, ubi funmima

femper jucunditas , fumma felicitas, felix

x5 1

]1

libertas, & felix beatitudo ; ubi firhiles

il

erunt homines Angelis Dei , & fulgebunt.

jufli ficut Sol in regno Patris corum,

[

083

Qualis putas tunc erit fplendor animarum,

quando Solis fplendorem habebit lux

X

)

corporum ? Nulla erit ibitriftitia, nulla

e

anguftia, nullus doloz, nullus.timor,

nullus ibi labor, nulla mors, fed perpetua

af '

du

fanitas femper ibi perfeverat.

'h,

u a

2. Nen fuggerit ibi malitia, nec car-

j

f

nismiferia, nullaeftibi xgritudo , nulla

lj

-;-','*d'lï l

omnino neceífitas : non eft ibi fames,

2

G |

du

non

Y4o

MEDITATIONES

nonftis, non fiigus, non feftm, non laf-

)

fhà

fitudo |jejunii; .nec ulla ten

tatio inimi-

Qs

&a,

nec peccan ndi voluntas, nec delin-

Tij

quendi £

acultas: fed totum Ixtitia, totum

prag

exultatio posfidet: nommes ! quoque: An-

5

n

.,Lha (O(,lud P

I

ne t

illa caznis in&rmitate

D

in perpetuum manebunt.

Ibierit jucun-

'ny

ditas .uhmm, beatitudo fempiterna; in

U

Cju.l , UL"I

femel Fufcvpmn , fempertene-

«.d /Vu

tür. Ibi ef LCQU

«.DOIXDUS

pax ab ho-

ft.ü

15

us5

u

Ames

iui

nitas (if* novitate, fecuritas

.«tL'n,

'l.,S t

de xternitate, fuavitas atque dulcedo de

( QUE t

eivifione. Et qüis non illic habitare ve-

UJ'(

hementer defider

et,.&

Vi C

propter pacem, &

ts (

propter amoenitatem ,& propter ate

rini-

mffw

tacem ,

& propter Dei viGonem? Nullus

!

M

tte

c? ibi per

91

"1

qu

ic

ic

uaque üluc ve-

-'«'um iS, fed

Cfie f.l

nirc nurbun*ur, fecuri-in pro

A pa-

fttsel

tria n*-ancw nt icm'*e

Izti, & l"cnmcx fa-

CPM

tiati- du vifione Dei.

AT |

Et quanto plus ali-

Et

quis hic Deo obediens

fueiit, tanto am-

(n

pliorem a5.eo mercedem ibi recipiet:

ll

]s

qu

i

d-

iantoque amplius Deum amaL:c, tànto

P

iopius 'vid

lehir

PU

F

it. quem cernere CuPlt.

E

m

ln

f

CAPUT

X VII

4l

De Lrevi

Tülts.gs

vita

bosatnis.

lr

10n

I

Á

Ies hominis ficut umbra fuper tez-

u

Hs t

I.D

ram,e& nullaeft

il

ora,& tunc pro-

Jer

prie ni

...11 eft, cum ftai

re videtur, Cur ergo

4nr

thef

lUuric

tat in.errahomo , cum fine dila-

t&

A

e

m

tione tranfeat , « illud , quod.colligitur,

^ha

il

ita

At

& ipfe, qui coliig

Et tuhomo quem

8

iru-

h

P.

D BERNARD I.a 341

not

firn&um exfpe&tas in-mundo 5. cujus fru-

* YT

jl

&us.ruina eft, cujus

is mots eft

:

Vti-

nam faperes & intelligeres ; ac novisfima

)

10

prudenter provideres! Sció quendam, aui

que At

u

per annos plürimos tecum familiariter

vixit, ad menfamttam fedit, cibum de

t

manutua fumpfit ;- in finutuo dormivit;

cum voluit, tecum colloquium habuit.

Sed quia ab ineunte ztate delicate nutii-

h

d eum, & virgz pepercifti, contumax ef-

«

n

fe&useft, Levavit calcaneum füum füper

00e

caput tunm , & teinfervitutum xedegit ,

& tui crudeliter dominatur, Sed fortaffe

E

TU

dices: Quiseft hic? Vetus homo tuus: qui

tettt

concülcat fpiritum tuum ; qui pro nihilo

hábet tezram defider

7

d

abilem: qui fola; quz

carnis funt, fapit, Homo ifle à nativitate

cxcuseft, & fürdus & mutus; inveteratus

dierum malorum : rebellis vittuti & veri-

" llj

tatijinimicus crucis Chrifli, Deridet inno-

centem & fimpliciter tranfeuntem. Am-

bulat in magnis & mirabilibus fupra fe:

artopantia. ejus eft plus quam fortitudo

4

ejus : nullum zeveretur: dicit in infipien-

tiafua, Non eft Deus, 'Tabefcit bonis, &

malis-pafcitur alienis: immundis cogi-

]

tationibus pafcitur, non fatigabitur in

i

f

ilis tranfgrediens ufque ad finem: di-

fpergit & disfipat propria ficut prodigus ,

cupit & rapitaliena ficut avarus: turpi-

tudinem , ignominiam congtregat fibi::

fimulans & callidus provocat uram Dei.

2, Homo. ifte totus in peccatis natus

fil

E

CL

2

3

M.EDITATIONES

i

eft,.& fic nutritus, amicus iniquitatis,

i

filius mortis , vas irz in contumeliam,

cQrd

aptus ad interitum, Qui cum talis fit;enar-

t

xat juftitias Dei, & affümit teftamenrum

risin

cjus per os füuum, Odit difciplinam, proji-

10

^

cit dominum fuum poft dorfum iuum.

——

bl

M

an

j

Cum videt furem, currit cum eo & cum

lo ]

adulteris portionem fuam ponit, Adverfus

li

filium matris fuz ponit fcandalum , fuper

hiln;

terram etiam thefaurizat iram in die irg.

t lHd

Vuit à te hareditatem tuam tollere, &

(tunpy

defuper terram auferre; & tu tantam inju-

Al

riam non vindicas, fed diffimulas:: nec ei

itteng

erbum durum loqueris, nec vultum ira-

Eeti

tum oftendis, fed blandienti tibi arrides.

fir

Ludis cum illufore; nefcis quia Ifinae] eft,

quitecumludit. Ludus ifte non eft pueri-

Qs

"etad

tiz, nec fimplicitatis, velinnocentiz, fed

illufio eft animz, fed perfecutio,fed mors.

RUT

Titlnt|

]am te in foveam quam fecit;pracipitavit.

J t

Jam cffoeminatus es , jam jugo miferrimz

fervitutis preffus fub pedibus ejus mifere

R

& vilitet conculcaris. O mifer, miferabilis

homo, quis te liberabit de vinculoim-

*

ii

properii hiujus? Exfurgat Deus, & cadat

armatus ifte; cadat & conteratur inimi-

W con

g?d' um

cus homo, contemptor Dei, cultor füi:

Ti o

amator mundi fervus diaboli. Quidtibi

Clum

videtur? Si reQte fentis, mecum dices:

iotfig

Reus eft mortis: crucifigatur, Noliergo

diffimulare, noli differre, noli parcere.:

"ndem

j «fgm

fed feflinanter, auda&er, inftanter cru-

cifige hominem iftum: fed cruxce Chrifti,

hi

in

-

"

D

BERNARDI

342

qiit

in qua eft falus & vita: ad quem fi ex

corde clamayeris, crucifixus tuus audiét

fn;.e'.äi;n:

|

te, benigne refpondens: Hodie mecum

erisin Paradiío.

äïlnl; Pw'*

2, 6 Chrifü pietas, Ó inopinata falus

ym fuum

miferi! 'Tam gratuita eft & prompta di-

4

ledio Dei; tam ftupenda dulcedo, tam

Adit

Í

t

inopinata dignatio, tam invicta manfue-

p, Dpt

tudo; ut qui ad eum clamaverit, exau-

p dielt

diát illum : quoniam mifericors eft.; Ó

WHEIC) &

Quanta eft fnifericordia Dei, quam inef-

uml*

fabilis mutatio dexterz excelfi! Herieras

ToD

in tenebris ; hodie in fplendore lucis,

j

t

Heriinoreleonis, hodiein manu media-

lt

i*]

toris. Heri in porta inferni , hodie in

fn;aeï

[

ïfï)

deliciis paradifi. Sed quid profünt hz

T

7

di

litterz admonitionis, niíideleas de libro

confcientia tux litteras mortis ?

j

Quid

fed

profunt hzc fcripta, le&a & intellecta,

'r1

h

nifi temetipfum legas, & intelligas? Da

ergo operam internzleGioni, ut legas,

u

i

infpicias, & cognofcas teipfum. Legas,ut

ef

n

ji

ii

diligas Deum , ut pugnes & vincas mun-

N

dum & omnem inimicum : quatenus la-

[

bor convertatur in requiem , lu&us in

gaudium ; & poft tenebras hujus vitz,

ï

T

videas ortum íurgentis aurorx , videas

l

q;iä t

etiam meridianum Solem juftitiz: in quo

d

fponfum cum fponfa profpicies unum

nás

t

jj

eundemque Dominum gloriz, qui vivit

p :

[

& zegnat per infinita fzecula.

yet

Finis Mdditationum $. Bernard:.

[0

J

Y 4

IDIO-

344

C0

[SUST

PDIO TR

(teros

Yiset

Viri do&ti & San&i,

Qu

1

CONTEMPLATIONE

;

il

! dil

De Amore divino.

| nihal]'g.m

ICefe

C APU T

I

Wa

£suid, fit amor.

n

Mor (dulcisfimeiDomine Tefi

L(alck,Q

Chrifte , fons veri amoris) eft

Qs

/^

affe&io vehemens cordis &

9t

animz, ac mentisapplicatio

^

Ài

ad aliquid diligendum: incli-

Ái

iC

nat.enim amor amantem, Neque enim

Rdm

h

in'hoc laborat, licet labor non amanti-

W

1

It n

bus gravis fit. Neque difficultatem non

end.

i d

novit, fed impatiens eft, niü inveniat

r d

quod defideret , necaliud cogitet , quam

O

quod diligit: nec accipit de dilatione fo-

latium, Lucerga fulgótis eft verusamor,

u

ittrnj

ardens in mente per defiderium, & fplcn-

Qofre

densinfacie perexemplum. Ethicamor

1

»T.p

"t t

jam nudus non eft & pure naturalis, fed

m

.

indwtus fontani amoris radio; jam infu-

$ Q

fus, jam purgatus , jam illuminatus &

Weresto

W

clevatus íupra naturz potentiam: jam

tio.

patiens, jam formatus: qui quum foz-

OT

ma eft, pure naturalis & per fe agens

d li

informis eft impotens & depreflüs.

Utien

Amor naturalis, fulgor oculi in tenebris :

amor infufus, fulgor oculi in Jumine ,

*Fiï!*i D

h Ony

vel

,

CONTEM?PL.IDIOT/E af

vel vzrius lumen efficax infulgore. Asnor

cateros affe&us in fe ducit & captivat,

Viget namque ipfe amor, quum prazfto eft

quod amatur & languet, cum abeft: Quod

QN

Í

]

nihil aliud eft Domine Deus, quam tz-

i

dium quoddam impatientis defiderii, quo

necefie eft affici mentem vehementer

amantis, abfente eo quem amat. Natura

quippe amoris eft, femper amare, pro-

m

prium poftponere, & commune praferre,

D

vine t

"

;

diverfa.corda unire , extraneum domefti-

1

pb

i

cum facere , cordairacundiaignita extin-

|

guere, pacem femper procurare,

cordi &

2. Amor confra&ta íolidat, depreffa

JPPMVCQEU

"g

fublevat, nutantem animum conftantena

ieddit, Amor docet & addiícit, & inimi-

qng enitt

n amiti

eum nefcit. Amor laudat, amor repre-

hendit, amor prava fufpicione caret : Ubi

ateiti [:Fü

T

j ii

amor defuerit, nihil valet quicquid agi-

d *]"m j

tur: contra omnia valent quz cumamo-

reaguntur. Amor hominem lztificat , &

ao

à terrenis fuüblevat.

Amor nunquam eft

[uga«mOh

[

o

Jity

otiofus ,. fed femper aliquid operatur ,

femper crefcit & augetur. Amor vitaeft

[icanmo:

anim

221

i.

LäliS;l [

?

& qui nonamat, mortuus eft.

)

L

l2

Verus amor non requirit prxmium , etfi

jgm h'

W

Y

mereatur. Sine amore nec eleemofynz

laggitio , nec martyrii fufceptio , nec

jf

In

j m

r

aliquorum bonorum operatio profice-

Ti

re ad habendam falutem poteft. Amor

[o

al*

o

hominem perfcit ,

omnia. fuflinet,

r

omnia patienter portat. Amorfaciliszes

et, omnibus fe exhibet, nullife nega

n

H

»

H

a

L

Wt

-

0546

CONTEMPLATIONES

Caput eum bonus & malus, juvenis &

| ia di

fenex, vir & mulier, fanus & infirmus,

] htrm

dives & pauper , fummus & infimus, li-

] Dutitm

ber & fervus , fecularis & religiofus, de-

d m

bilis & fortis; nec eft qui fe valeat excu-

TR Q

fare ,

q

"

üin in alios dirigat radios puri

j ':Qüdx

uHï[!f

amoris.ó Amantiffime Domine Jefu Chri-

i

[

Ite, unde omnis defluit amor , ego fcele-

Il

ratiffiQgus. peccator femper frigidus fui,

]

* a

& ab amore multipliciter elongatus ; fin-

»'cL

Iüä

gw

gulzris fui & fequeftratus , ac fine amore

qu j

E

& delectatione degens; adeo quod fre-

iem 2

quenter etiam vixi cum odio & fimulra-

li

tl

te. Adjuvare ergo me digneris per tuum

Aolm

dulciffimum amorem , & accendere cor

L

meum ad amorem tibi placitum; ut amem

Gmi,

[

& diligam , quz amare & diligere debeo:

* [neo.

ut viam amoris in te amando confequar

ftn,

fempiternam. AMEw.

P;

W E

GA PU

II

"Unde oriatur amor Det,

Qitc

IN

Ritur amor ( dulciffime Dormine

D 1[

d Q

I.G

Jefa Chrifte fons veri amoris) ve-

fh],

lut lachrymz quz ab oculisin pe&us ca-

n

Mi

dunt: quia ab intelle&tuamororitur, &

cadit in cor perfidem.. Sic Santi per fi-

|

dem vicerunt regma! Fides enim fan&tiffi-

X;l

I

mum bonum eft humani pe&oris; quz

nulla neceffitate ad fallendum cogitur,

ld

nec ullo corrumpitur przmio , fed eft£r-

ls

mamentum ftabilitatis & conftantix in

d

animo, Oritur amor à gratia Dei Patris,

u)d

i

ficut tà Domine Jefü Chrife amantium

^i

r

vita

5

TUODLOO GW

347

j

&

vita dixifli : Nemo peteff venuire Ad me , nif

"I

Pater meus iraxirit illum

z

H

4!

n

Scilicet per

gratiam , ad mei amorem.

Intrat vero

ls

xl

amor mentem hominum per auditum au-

alet

r a

rium. Quia dum de aliquo bona aliqua

[1le5

'eudiuntur, ex ipfo auditu concipitur amor

Jon

in corde audientis, ad diligendurm illum.

Oritur amor per locutionem bonam, quia

eui

principium amicitiz eft beneloqui: ma-

le vero dicere, exordium inimicitiarum.

gt

ümg

Oritur amor per bonaobfíequia , praftita

Ti

invicem & tecepta. Nam qui obfequium

przftire nefcit, injufte petit, imo etiam

&

inodium cadit.

*

p

ia

At

2. O mifericordiffime Domine Jefü

Chrifle, qui omnia diligis: fiiítain cor-

[125.

de meo continua tmeditatione cogita-

; «

rem , fuper omnia diligere te deberem:

videlicet per fidem , qu& fic tibi placet,

quod per ipfam omnes fanas & falvas,

quia dicis: Fides tua te falum fecit , &c

J

fine illa nemotibi placere poteft. Oritur

ia

;müfif;'v'

ttiam amor ad te amandum per audi-

[

,

tum, quia de tefcriptum eft: Qs asdit

WC&HS

Qul

L

"e, non. confunditur./ Sed beati funt qui

audiunt, & qui te vero amore diligunt ,

il

;

Oritur etiam amor ad te diligendum , per

n

0ri?

beneficia à te multipliciter nobis colla-

ta., Quia quicquid boni habemus, .à te

*

nild

u

habemus

*

ultra multa .dona teipfum

fit

nobis dedifti : quum de coclo propter

nos defcendifli , teipfum exinaniens.,

oratus

ao

u

"

& formam fervi acciEi?nS ; hon

paulo

348 CON TEMPLA TIONES

-

paulo minusà Deo : quum etiam propter

! tüferis

nos convitia, flagella , opprobria, con-

j t

tumelias, fputa, & tandem mortem tur-

! tl

pisfimam crudelisfimamque: fuftinuifti.

Qtosin

Sed ego ingratisfimus peccator licet tanta:

RO

& tam.magnifica dona tua cognoverim,

£ iimyi

& originem tanti amoris viderin

^

u

tibi.

tamen paucaaut nulla dona rependere ca-

] ïühe; D

xavi,

Sed totus ingratitudine plenus,

p

tanquam quodammodo inimicus adver-

fum te me pofui: tibi contraria & difpli-

1

[

centia, corde, voce, & opere exercen-

do. Adjuyet igitur me (clementisfime

[

i

UE

i

Domine Jefu Chr

iiv

) amortuus, remit-

&b Qu

1

tendo quz inique egi: & inflammet ad

amorem tuum dulc

H

$iL

munm : uttetimen-

ïiam 5';[(

do & efficaciter diligendo, tibi placita

agam faeliciter, & adimpleam 5 iniquaau-

tem toto corde & opere refpuam : ut ad

regnum perpetuo te amantium perveniam.

fempiternum , & M E N.

4

QG A R U T.ILE,

Onualiter nos Deus. dilexit.

M

i. Ilexifti & amafti nos dulciter; (be-

N

nignisfime Domine Jefu Chrifte,.

n

fons veri amoris) dum carnem noftram

t

mortalem humiliter induifüi fola dile-

UCx) 1

€ione & amore indu&tus. Dilexifti nos

El

Tült

Íapienter, Ó amantium vitá Domine Je-

h

fu Chrifte: quia carnem noftram mor-

N

talem induendo » Oomni peccato caruifti,

tite

N

Dilexifti nos for

[

f, quia moztem tur-

a

pisimam & crudelisfmam pro nobis

u-

miíe«

l k

—

A

M

I Dor o TE

v3'€9

4l

m

t

rüüiferis voluntarie fuftinuifli. Et licet nos

?u

in catne vifitaveris, non tamen carnaliter

Qrt

amafti,. fed in prudentiafpiritus. Itaque

quos in carne quzfivifti , dilexiftiin fpiri-

tu, & redefnifti in virtute. In carnis autem

du

affumptione accommodafti te nobis, in

culpe vitatione coníuluifti tibi, & in

rmmortis fufceptione fatisfecifti Deo Patii:

Et fic Domine Jefu Chrifte, vita oftra,

amicus dulcis, confiliarius pruüdens, &

H

&il

adjutor fortis fuifti. Et nifi amafles nos

d

dulciter , nonrequififiesinicarcere. Sed

i

Ial

adjunxifti affe&ioni & dile&ioni fapien-

tiam, quityrannunrdecepi(ti: Adjunxifti

MGLe

etiam patientiam , -qaa offenfum Deum

Patrem placafü. Et ficut ad operandum

[Di

f3utem in medio terrz, ex nimia dile-

Gione femel venifti in carne vifibilis

ita

3

quotidie propter maximam dilectionem ,

quam habes ad animas noftras , venisin-

a

f

vifibilis ad falvandaseas, mentesno

il

as

tus potentia invifibili illaftrando.

2. O clementisfime Domine Jeft Chri-

t

m

hh

fte, indeficiens amor ; fituam iifinitam

j Qs

dile&ionem coónfiderarem , non opor-

teret me transfretare maria , penetrare

nubes, montes tranfire , quia non gran-

dis mihi reffat viaad teamandum: ífolum

n

enim opus eft ut curram ad meipíum ;

ial

Ídlicet , ab compun&ionem & confef-

fionem: ut fic exeam de fterquilinio mi-

t0c

gt

d

ferrimze confcientis , ut iliuc intrare

nt

YValeam per gratiam & amoremo, O mife-

F,O

fs

xico;-

x

30 CONTEM?TLATIONES

ricordisime Domine Jefu Chrifte; ego

À

iniquisfimus peccator dignus fum & di-

gnum me fentio odio, non amore tuo :

poena, non gloria, Quia licet cognove-

iil

rim ex tua immen(a pietate tuam exube-

Don:iu;

rantem dile&ionem & amorem

d

iv

"E

isá-

f ï;'ma & !

num ; tamen his oblivioni quodam nio-

li

t

ao

acf

do traditis , gratiastibinon rependi , nec

Jne.

meipfum difpofui, ut tuam dile&ionem

j

in me ampliori gratiaaugeres. Sed tem-

"AUE R

us ad iracundiam & vindi&tam provocavi

M

ob miferabilem vitam meam, quam diver-

Mil

n

J

fis vitiis & peccatiscontaminayvi. Succur-

re mihi Domine Jefu, per tuum fanc&um

hi

81

"

&more

: & fic me mifericorditer difpo-

4 :ïnzo

ne, ut amor tuus dulciffimus refor

AA

me

tu£

inme, per quem hic vivendo in gratia tua

infine amore tuo perfruat fempiterno.

D

u

1

CAP?PUT

E

I

M.

i

VY

Qualis eff amor Da.

]

l

Y.

Amor przceps, amor flagrans,

amor vehemens, amor te intra

te cobibere non valens: qui pratet tealiud

&il

hn

cogitare non finis : faflidis cxtera, con-

temnis omnia praterte. Dulcitercopis,

C

ftrenue flringis , fapienter erudis, glorio-

ï 0s

fs illaqueas, oneras dele&tabiliter, feli-

hi

t

citer uris , in di&o exfpe&taris, Neccon-

RUT

filio temperaris, nec pudore refrenaris ,

10F0

neque rationi fübjiceris. Affe&u$ es.defi-

]

BITS

&

i

erabilis , experientia dulcis, jucundita-

"

1]

te plenus, fruitio

i

sternus, f2

a

At

[

ans &

)u

-

n

re

Pl

N

ÉD losr E

8T

10

refi&iens, nunquam faftidium generans,,

n

?ï'

i

Nihil ( Domine Jefu Chrifte, fons veri

j

Iv

amoris) amore tuo fuavius, nihil dulcius,.

nihilutilius , nihiljucundius. Amor tuus

(0

Domine non moleftat, fed cum exulta-

tione & gaudio flringitur, & cum fecu-

ritate defideratur.

Ubi tuus amor eft,

i

Domine, labor non cft, fed fapor. Seipfo-

contentus eft :: confundit ordine, diffi-

|

i

:!

mulat rfum, ignorat modum:. totum-

que quod opportunitatis, quod rationis ,

1

j

quod p

ud

oris , & quod concilii judiciive

effe videtur , triumphat in feipfo , &

redigit in captivitatem.,

il

2. Amor tuus, Domine, libertatem do-

[i9t

nat, timorem pellit, laborem non fen-

tit ; meritum non refpicit, przmium non.

l s

requirit: feflos allevat, debiles roborat ,

j

moei

os lxtificat, efürientes reficit, &

deficientes jucundos reddit, Amortuns

Domine Jefu Chrifte, qui es fons amo-

tis, imo amor ipfe, diffimulat & exfpe&at

& fuftinet delinquentem , eumque beni-

0f

[!

gne trahit , adducit , & converti facit ab

i

errore viz ejus.. Amortuus Domine Jefu

u

Chrifte fons vitz: nec vivere anima poteft,

quz non hauferit ex illo: neque hauiire

T.

pl*

poteft, nifi przfens fuerit ipfi fonti, fci-

j

licet tibi, quies fonstotiusamoris.

3. Ó Fons veri amoris, & immenfzx

dulcedinis, qui numquam deficis, fed

femper reficis; Ego miferabilis pecca-

tor, oneratus magno pondere peccato-

"a

ïl

v

iim

[

$AA5

-35'1 CONTEMPLATIONES

rum, megnam fitim amoris patior: quia

ttpift

à te fonte vivo nimium fum elongatus,

tribanj

Reípicere ergo me digneris mifericordi-

initgte

er, & deducere me ad te fontem amo-

fCCil'G('::,

ris & dile

vt

o

ionis , ut hauriam aquam tan-

*ioni

ti amoristui; illam bibam, illa recreer,

fitt, q

ilius füavitatem , & faporem deguátem.

Ex ila Javetur & mundetur anima mea

ab omhi macüla peccati; ut mundata

j

ab

OtfY

991

inl inquinamento , tibi placeat , &

.

tibi ferviat, . ac tecum vivat peramorem

ninfinitafzcula, Amen.

i

DN

MC

N

QUAAPIU TV

101

^f. X

De vielmtia amoris Dei,

71

TU

i

olentia divini amoris,qua fum-

i

:

i

l

C)

1us ormnium , infimus fa&tus eft.

HO

nam

[U0

mque fecit verus amor, digni-

aOetD-

"i ]

h

tatis neícius ,

ignatione dives:

diijcot

r(.) X ü

potens, fuafu efficax. |Nihil enim Do-

11 (

mine Jefu Chrifte , fons, imo abyffe amo-

m

O

ris, violentius triumphat de te; quam

AU ap

amor. FPropter quem temetipfum exina-

:

nifüi, ut fciremus plenitudinem effufam

IMI

»il

Yil

effe, altitadinem adaquatam, & fingula-

ritatem affociatam. Atque violentia tui

t

)

amoris nos foedos & deformes ama-

vit: non fic tamen ut nostales dimitte-

ies : íed ut ex foedis pulchros , & ex

ii

i

: ^m

*

Geformibus formoíos faceres. Amufti

[

enim nos, Domine Tefü'Chrifte, abyflalis

qmþï

amor ex abyffo amoris: & fecifti ce pro-

l

pter nos hominem: fübjeciti te, & fut-

Wj l

cepi-

W.

p

——

DLSDUI-O Ti E

u

353

1

quid

cepifti nos;. inclinafti te

; Ut nos erigero':

exinanifti te majeflate, ut impleres nos di-

vinitate : defcendifti ufque ad nos, utad-

m

fcenderemus ad te: Non enim eft pater,;

qu

nontmater, nom amicus, nonalius quif-

4d

quam, qui nos tantum dilexerit quantum

QP

tu;Domine, qui fecifti nos, Abforbezt igi-

g

tur quzfo, amantiffime Domine, mentem

meam ab omnibus, que fub ceelo fünt,

J lf

fU 'A:;

F. Q

ignita & melliflua vis tui amoxis : nt totus

tibiiahzreams, folaque fuavi

;aïis tuz dui-

£edine pafcar, dele&er, & inebrier,

2. O: Demine Jefü Chrifie , quam fe-

li. bonum. eft;. & quam defiderabile ,

violentiam tui amoris fentire:: que pe-

€ora noflra radíis tanti amori

S'quoti-

die iljuftrat , pefes ment

isfanat, fecreta

h

cordis illuminat, mentem foven

do fagi-

nat, & animam exhilarando córroboras

(s

|ef

O quam dulcis eft mifericordia & fua-

hs

a

vitas amoris tui, Demine Jefa Chrifte ,

^

;

g, o

z

4

xgitor amoris: qua perfiuuntur illi,

u

,

qui prater te nihil d

iligunt, nihil quz-

eil

i

::lllï'

nt nihiletiam cogitate concupiícunt ?

Ad amorem tuum pezveniendo nos in«

j

vitas, proripis, && pertrahis: tonta eft vio-

emts i

lentia tui amoris. -Nulla enim eft major

yrie

jese

"

m

invitatio, proreptio, & pertra&tio ad amo-

Xu

057

Iem , quam pravenire amando : quia ani-

D)

mus, qui priüs torpebat , cum fe preama-

2

rifentit, excitatur. Quod fi jam fervebat ,

quum fe amari & przarmari didicit , magis

accenditur,

n

ts ä.;ü

Y2

3. Q

j

ï

:5 CONTEMPLATIONES

1

3. O amantiffime Domine Jefü Chri-

f

fte, licet meindicibiliteramaveris, ego

jene

tamen impiiffüimus peccator, ':cor lapi-

téaq

deum & ferreum gerens , amorem tuum

tthto

ignitum in pe&ore meo frigido nonre-

*

?

j

cognovi. Etlicettuam dile&ionem quam

Qu

ultro impendebas , defiderarem mihi im-

Qu

pendi: nolui tamen vice vería dile&io-

Wt :

nem tibi rependere. Auxiliariigitur mi-

& t

n

hi dignare, piiffine Domine Jefu Chri-

CT

€, quinonpotesnonamare: & pervios

Dl Q

lentiam tui dulciffimi amoris, compeile

Vg

,'45

ant

t

iil

um meum ad te amandum: uttibi

Rh"c

placide ferviam , & vitam obtineam iij

if

amore fempiternam.

RUT

APU VE

,

S)uomodo cozmo[cit anima fe diligi

[:!r

&ïf!]pr

& Deo.

!

EU

I.(? Cio (beniguiffime Domine Tefu

Til

Chrifle ,. amor & amantium vita )

k

f

quod qui vehementer diligit te, eriam à

Dl

ted

te infinities vehementius diligi non am-

1

D'S,

(url

bigit, Quique fua fingulari intentione,

0n

folicitudine , cura, opere, diligentia, ac

Dogn

Ti le

fludio, inceffanter & ardenter invigilat

ü w!l bQ

quo paéto* placeat tibl, multo magis

E

n

omnia hxc in te indubitanter agnofcit.

*Mlbds t

Amor enimtnus athorem animz parit: &

tua prxcurrens intentio intentam ani-

p (*m 1

inam

.4(0;&6)(

acit;

folicitudoque folicitam.

H

Qualem igitur fe praparaverit anima ti-

t

xk

T

lj

bi, talis & tu eminenter per tuam infini-

I

A

tam mifericordiam appares ei, Quia fcri

tum-

»dlenm

i

IUD I970 TE

355

d

Ptum eft: Cum fan&o fan&us eris, & cum

perverfo perverteris. Quare, & ciüm aman-

qt

te amans, cum vacante vacaus , cum in-

u

tento intefitus, & cum folicito folicitus,

0 ff

2. Tanta eft, Domine Jefü Chrifte ,

H

amantium fümme, benignitas & miferi-

cordia tua erga animas noftras: quodfi

1 a

iU

anima ad te vigilat, multo prius vigilas

")

& tu,

Si anima confurgit in:no&e in

i

k

(

principio vigiliarum , & accelerat quan-

Y

tum poteft etiam ipfas longe anticipare

Q

vigilias, inveniette, nec poterit te prz-

venire. Semperenim in tali negotio plus

P

j

iv

aliquid tribuis gratiz tuz , & plus femper

amas: plus quoque extenditur & dilata-

tur amor tuus ad ipfam animam &ante

& pofl. Quz omnia devota & tibi grata

anima confiderans, & fic admirans tuam

ineffabilem Majeflatem,cztera non curat :

u

fed tibi foli intendeie

loriatur, & fe tibi

N

i

foli (tedonante) po

pofitis curis omni-

j 900 il

i

bus, tota devotione cüítodit,

E,NC"C) *

3. O mater amorum , Ó amantiffime

Domine Jefu Chrifte, tanta & tam inzfti-

qu

mabili bonitate redundas, quod fem-

per amando nos, pravenis nos,

J'O w]gh

qgi-

f n

odl

rentibus te exhibes & occurris,

dili£is,

7['f' M

Ü

imo tua immenfa dile&io ufque ad ini-

t A

at

micos fe extendit. Nullite negas, nulluna

pernis 5 fed omnes manu amica vocas &

füï.dnm

UM

recipis: nifi quantum per peccatumà te

invito & nolente contumaciter & te

Obedienter recedunt.

Sed adhuc tam

;

F

5

im-

nl

T

M

CO

T E

:

*c170D

a

PLATIONES

3

251

^

me

H

cl

& c;

i

o

erans elt tua dile&tie.,

u«

^f

"

c

Cisite

in peccat

-

»

miferabiliter. jacentes

exto

a

5

idum

fitür f

cenitentiam , & inte

od j

lle

edi

ä

com ;:

»ellite

VL

IS,

Ad

djuvare 1gj-

(]l

«

n

ur

!

1e d

ïl

ni

nvmzcou.. iflime Domi-

eiu

H

1

it

SC

1"

iit )L

4;

c

m

Al

Et

h

a

ne T

4

zluxa

OJ.IS.

[

ecC

sj

[

C

umina co

ii

v

neum durum &

il

:.

:

Y

22

V

,

i

g

1

1

a

emt

H

ii

quo adjuvan-

Q

ä

o

na4

ü

;

;alis

Alv

m

( n

14

; d

p

E

is propter te

€

ea

Sl

';

1

I

5nep

D

H

S,

te fmsfæc;

"1.

It

j

E

Opeta

jw 1m

ERN

?&

p

11r 5

corde puro, humih

C dl

EM

.

1;

;:.

am

M $, tj

Sï:

à

: Urtua gratia przve-

[

t1

tc

::X

4

i»

ie

ï

e &"ub Guentc,ü in

EE

ET

j eo]

;

Ro

n;

en

vita

al

ore tuc vivam ,u

1313 hini-

PA f

d

5

(1:

r

102

(7«

v

ama

l, &

[o]

!1

id dum, 1 mifericordi-

t

*fy 9

ï

1

t

3 Ovl

am ic

opiternam , Amen,

Dafls

m

APUT VII

^ Dete

Wt 0

optra troxe ais Det,

E

L

E

i

"MA

A at

da

* enim

b

"n propitiattonis

w

^c

io Seivi digni non fumus.

WU.'] duf

Lu

Qu

pmort

ï

en

Vï'r

J

C 1l

In

£

ne Dominc Jefu

Chnlf

[íe

"

enitude amoris, amorem tuum

m mm ]

E

UE TE

p*

tlonec

ii

yte:

dendo & operando

Alcblssp"(

ÓT

».

P

o

LVisl

2 E

ut de cateiis *

&

! ftro

1

«

p

rj x!:;

ii

men

al

e

*

bili creatura tua ;

:1

Ur

* RUE

N

Atl

Yari

faue ywbul's me liberafti,

&

^.

£

H

ïaüi:n itefu

"1'7 xïr'h P

10'11.1'

CO.GXS

H

loc

u.(

ni-

lo

9l

«00

dum ncccarsm , ad poe

21

dul

Caipe

eckafti.,

pro&xm m erexi-

li ola z.fl

-erm

E

All]

!5

Cx

te. venie

nrem lar

isíuma pietate

'I E

ä

AE

.':xl

iu

g ss

oifti

puti.

Omne meritum meum ni-

Y p

hiio vumn

hii

efiz

€ poteft, in comparatione

Qs ]

CCf

"T

HeTel

A A

is amoris tui,

Amjorztuus '*Ivl-

j »fræ[h

l

Cl*- 1.3&1'3

Mp

a

t£$

TO TOgq X

35

Cisfime & amantisfime Jefu Chrifte, ope-

rotur in me fine fpe recipiendi à me,

Quia bonovum waeovuz mon ezes.

h

Neque

quicquam condigue amori tuo conférre

x

h

j

il

ï

i

poftum,

néc eum ezplicare fermone,

oris, 4

Quia fantus eft & tam immenfus amort

cab

tuus, quod dum pec

edu

am, tufilebas:

um non continebam à vitiis & pecca-

?

f

tis , tuà verberibus abftinebas: dum per-

m

li

feverabam in iniquitatibus maltis & di-

Verfis, tu vindictam differébas,

2. Ad omnem tribulationem & necef-

r

2

[

fitatem apertus mihi fuit dulcisfimus amor

[i

tuus ,

& finus tux infinitz dile&tionis

expanfus: nec confiderivit indignum ,

m

fed necesftatibus meis omnibus fub-

venit. O amotisinzflimabilis operatio !

j

lt

Sic enim Domine me vifitafti, & cor

?

Ineum durum mutafli, utamaraíentiam

f us

I

)

Il

nunc illa, quz antea male dulcia mi-

fv

vint

i erant: & quilatabartunc, cum male

(It

in rebus pesfimis agebam , nunc incipiam

tibi reco

-

8

itaye annos 1ntos in amaritu-

ia

dine animz mez. Quareó Domine

Jetu

n

n

Chrifte , amator bone, qui commoves ter-

iX

ram cordismei, & conturbas eam , fana

(obfecro) contritiones ejus, quia co

ni

ili^

PU

-

mota eft.. Non recedat operatio tui dul-

G

« U

[

h

cis

fimi amoris à me creaturatua, Intret

inp animam meam, & mundetcamàfz-

p

Cibus peccatorum. Illufiret eam-incen.,

04l

dio verz dileQtionis. Excitet eam à tepo-

icignavix, Tollatab eaignorantiam , &

Z3

occat

3.»55 CONTEMPLATIONES

.|

doceat quae agere & exercere debeam.

| Morot

3. O mifencordiffime Domine Jefu

j lr Ver

Chrifte, qui omnem amorem füperas, co-

pronit

gitare non valeo, quanta dile&ione me

| Wiett,

amafti, & quam liberaliter & gratis,

"ll x

Quia licet te diverfis modisoffenderem ,

! Binde

nec à peccatig ceffarem; tutamen diffi-

i n

mulabas, nec ad puniendum me accele-

fpciaxi j

rabas, Imo , tanquam ovem errantem &

| üi5, m

pereuntem , - ut facris humeris impone-

| Qnes.

res., requirebas prz incomprehenfibili

xf

amore, quo cun&a, quz fecifti , amas.

QR

Gratias itaque tibi ago, & tuo immenfo

j i f

amori, tuxque immenfz pietati & cle-

fütm f

mentiz ; & te humili corde ac fimphici

ln

'sbsre

f:

precor, ut tua dile&io me non deferat;

ied mecum fit , meadjuvet, & me defen-

Uf p !

"

dat ab omni periculo animz & corporis.

j

Ut hic ad tuum placitum vivendo tibi fem-

a

u dl

per ferviam , te inceffanter diligam , &

Tnyge

li

i

andem ad dile&ionem tuam perveniam

1 trd

iempiternam, Amen.

( f

APU T OVIIL

DT

De magnitudine amoris Det.

-

l.

! Bdifte

Icet (Domine Deus meus)mundus

* drig

[

in maligno pofitus effct, & plenus

u

j

lt

D

muíeria: tamen pro nobis in mundum

iegs k

tuum benedicum filium . mififti.

1ma

V

!5 n0n

ctiam ex abundantia tui amoris , illum in

[

Mi

Í

infernum tranfmififti , ut inde fuos ex-

it Q

traheret, Ad boc enim mififti ipfum ii

ut venditus nos reditmeret;

D wl

mundum,

1b aj

eccifos vivificaret, injurias paffüs ho-

W

n

!

noia-

*

|:

1

I DoI:OrT E

L

»

noratet, & infiliosadoptaret. Mififliigi-

du

i f

tur Verbum tuum, mifitti Spiritum tnum ,

-

Vr -

promittis vultum.Et ne quid in ceeleftibus

kon

Vacet, ad opera nofira folicitandactiam

';( gfm-

*illos beatos fpiritus propter nos mittis in.

minifterium ,. & infuper humanam natu-

ndertt

pndife

zam in eadem perfona divinz naturzaf-

:eaccäfj

fociari voluifti Dilexifti nos Domine gra-

ema

tis, morti deftinatos, & vita indignos,

jmpore

Omnes enim ducébamur tanquam latro-

nes ad fupplicium , quiaadinfernum tra-

doríol

bebamur. Sedfilius tuus fupexbenedi&us

j, d.

m

nobis fubvenit, & pro nobis fidejuffit ,

quem fdejufforem. femper in memoria

ti.clï

*

Md

habere debemus ; (icut fcriptum eft: Gra-

tam fidejufforis tuà ne oblivifcaris : dedié

i

j

£nim pro te animam [uar.

eo]

2. u Domine Deus meus, pre magni-

tudine atmoris tui, non pepercifti filio-

Wcibi

j

v

tuo unigenito, fed pro nobis omnibus il-

làm tradidifti. Et ad te nos attraxifli,

d

dum íororem nofítram, ícilicet huma-

pam naturam , benedi&o filio tuo infe-

parabiliter copulafá. Sic enim fcribiturz

1

4

n chavitate perpetua dilexi te*. ideo attra-

*;mgnäüa

x

xbotey, su[evatus tui

O Domine Deus

ä;yl»ïüüï

Al

14

meus, ignisamoris confumens, glorio-

(l

fl

u

fius non potuit nubere caro noftra. Un-

$5

fi matrimoniüm in homines fic

11;1

attrahit eos, ut deinimicis valde amicos

j

m

faciat: quantum deberet hemines id at-

trahere ad amandum te, quodíororem

j

ea

10

noftzam , fcilicet humanam naturam, tuo.

Aff

£ 4

bene-

j

x

Lj

360 CONTEMPLA' TIONES

benedi&o filio infeparabiliter copulafii?

u t

Scilicet Domir

DCHSI 3eus , ego fumin-

CRAS jl

gratisfirflus ille,

xupnmxsümu« pecca-

D

1

tor., QUX tantam umrantud'mm amoris

teamen u«

non confiderans , & tam mitab^ilem co-

pulam noncontemplans, meadxeaman-

'*5um

dum tuum FEitium & Spiritum fan&tum,

h f omnipys

unum Deum & unum Dominum, non dif-

whed

poíui: féd ad amanda mala, noxia, & ini-

n

»

qua füi multipliciter inclinatus , & illaad

MIL

d

lol

effe&um frequenter perduxi.

Adiuvare

Ü

g

€rgo me dlgmre, mfemcoxäxshme Do-

?h

mine indultor amoris. -Et dirige me, ut

te fnper-omnia diligam,& tus infinita be-

ne ficxar comofcam, menteteneam , &

fide

pro ipfis gratias tibiagam: &in fine vi-

tam inamore mihi mifericorditer conce-

Q

lne

a**fempltcm m,'Ámen.

1l

CAPUT IX.

De cana dilizendi. Deum.

Mifericordisfime Domine Tc-

ic

p

"Q

Chrifle, caufa diligendi te tuip

ä

ts Ette diligendi modvseft fine modo:

t af

