te, mens in corde, corinpe&tore. Per

Ü qum

fidem ergo recolo Deum creatorem,adoro

ifv*:ïgo, Qu

xedemptorem;exípecto faivatorem: credo

k&ig näm

videre in omnibus creaturis, habere in me

l

3pfo; & quod his omnibus inefüabiliter

í

jucundius atque beatius eft , cognofcere

t

in feipfo. Patrem namque & filium cum

[

YT

fan&o Spiritu cognofcere , vitgeft xteruas

»Mlbhs "

beatitudo perfe&ta, fumma voluptas.

6. Oculus non vidit , nec auris audivit,

T

!

nec in cor hominis adfcendit , quanta

lr

claritas, quanta fuavitas, & quanta ju-

cunditas maneat nos in illa vifione : quan-

P

do Deum facie ad faciem videbimus, qui

€ít lux illuminarorum , requies exercito-

j

Wa

Vi

R

rium , patria redeuntium , vita vivene

tium, corona vincentium, JItain mente

ä'

" PE(E

Q

b

fa

Tk

mea quandam.imaginem illius füummze

Mi

Trnitatis invenio , ad quam fummam

Txinitatem recolendam , infpiciendam &

lidy

n

diligendam , ut ejus recorder, ea dele-

mpler,

tUIPL

&cr ; & eam comple&tar & conte

us

Ll

totum

"-

$

D SBERN AR DI

299

df

fotum id quod vivo, debeo referre, Mens

.

culome

imago Dei eft, in quafunttria, ideft,

3 nop*

memoria, intelle&us, & voluntas. Me-

j

k

moriz attribuimus omne quod fcimus ,

etiamíi non inde cogitemus. Intelligen-

mäüü

tiz rribuimus omne ; quod vera cogi-

is; i

tando invenimus , quod etiam. memo-

mrereamt

iiv commendamus.

Per memoriam Pa-

^

tl

T

p

t fimiles fumus : per intelligentiam ,

a cordis

ilio: per voluntatem , Spiritui fan&to,

einl

n

Nihil in nobis tam fimile Spiritui fan&o

Qdore, 1v

eft, quam voluntas , vel amor , five di-

lm

lc&io, qux excellentior voluntaseft. Di-

(7H

€cio namque donum Domini eft, ità

bag jni

quod nullum hoc dono Dei eft excellen-

li

f

tius. Dile&tio namque quz ex Deo eft;

& Deus eft, proprie Spiritus fan&us di-

gpoltt

flhum qui

Citur, per quem charitas Dei diffufa eft in

[2

«tiffly

,öh

cordibus noftris, per quem tota Trinita&

i

in nobis habitat.

Q APUT.IL

Qu

De mi[eria bominu , d5 examtnatione

l

muiti J

exiremi judicii.

(

qua

Ecundum exteriorem hominem,

m5

2.8

de parentibus illis venio , qui me

aente fecerunt damnatum quam mafce-

extt

j !

[n

Icr. Peccatores peccatorem in peccato

li

"

ï

fuo genuerunt , & de peccato nutrives

s

[l

i

runt, Miferi miferum in hanc lucis mife-

n

iiam induxerunt. Nihil exeis habeo nifi

jur)

g

miferiam , & peccatum , corrugtibile

ao

Oc corpus, quod gefto. Ad illos vero

::

fe

exie«

wr[/ïr j

Y

ïämo', qui morte corporis hinc

;WWU

Xumt,

$60

MEDITATIONES

D

runt. Cum. eorum fepulchza refpicio,

(ims

non invenio in eis nifi cinerem & ver-

& quicq

mem , foetorem & hortorem, Quod ego*

totum jl

fum, ipfi fuerunt : & quod ipfi funt, ego

lnis ij

j

€ro. Quid fum ego? Homo de humore

lis, Qu

il

liquido.Fui enim in momento conceptio-

&t i

nis de humano femine conceptus : dein-

Ait,.

idu:ic

h

de fpuma illi coagulatà modicum crefcen-

Og

1

do caro fa&ta eft, Poftea plorans & ejulans,

Y

D

)

traditus füm hujus mundi exilio; & ecce

tj

i

u

*

jam morior plenusiniquitatibus, & abo-

Pt tty

minationibus, Jam jam prafentabor ante

Tv

difizi&um judicem, & operibus meis ra-

1 Midy

tionem redditurus.

2. Vz mihi mifero, cum venerit dies

al j

fii j c

illajüdicii, & apesti fuerint libri , in qui-

Qüti, & "

bus omnes mei a&tus & cogitationes, Do-

"r

minoe przfentandz , recitabuntur, Tunc

;II

r

demiflo capite, pro confufione malz con-

T D

fcientiz, in judicio coram Domino flabo

Vr

trepidus & anxius; utpote commemorans

AT t

iU

Ícelerum commiffíameorum. Etcumdi-

lt

u

^

(à

cetur de me. Ecce homo & opera ejus; re«

«

ducam ante oculos omnia deli&a & pec-

t v

catamea, Quadam namque vi divina fiet ,

^; m

ut cuique fua opera, bona vel mala, in me-

ltàty

Tor

moriam revocentur, & mentisintuitu mi-

A

Ál

j

za celeritate cernantur, utaccufet vel ex-

J

1

cufet fcientia confcientiam , atque ita fi-

d

1j

mul & finguli , & omnes judicentur..

V De

Judicium faciet juftorum quifque fuorum,

e['«

cuné&aque cun&orum cun&tis arcana pa-

li

L ye

l

tebunt, Quod egim nunc confiteri erube-

A

W

cimus;

p

w

"

$

D. BERXNARDI.'gcr

fcimus , tunc omnibus manifefabitnrz

; k ICGg'l(ïo 1

m w

& quicquid hic diffimulando palpamus;

totum illic vindex flamma comburet.

Qu

ift,

lgnis ubique ferox ruptis regnabit habe-

qe hum

nis. Quantoque diutius Deus nos exfpe-

€tat , ut-emendemus , tanto diftri&ius

, anfï?::.[-

: Gdl

judicabit, fi neglexerimus.

3. Curergotantopere vitam iflam defi-

od

s&cej

deramus , in qua quanto amplius vivimus;

tanto plus peccamus ? Quanto eft vita lon-

; &&*

g, 14

gior, tanto culpa numerofior. Quotidie

namque crefcunt mala, fübtrahuntur bo-

mübo; a

na, Aljïdue variatur homo

per profpera &

us

adverfa,

& ignorat quando moriatur, Sicut

enim in coelo ftella corufcans velociter

rl

]

,Oïi ,

b

Qu

^

currit, & repente deficit: & ficut fcintilla

ignis (übito extinguitur, & in cinerem re-

ttonó» "

ht

u

digitur: Sic cito finitam datur iftam cerne-

en

I

1e vitam, Dum enim libenter ac jucundif-

i

fime moratur homo in mundo ; diuque fe

offl

j

Vi&turum arbitratur , ac multa in longa

iempora difponit agenda, fübito rapitur in

ia

3

[/

151

mortem , & eximprovifo anima aufertur

À corpore, Verum tamen, cum magno me-

j

,

Q

al

i11, magnifque doloribus , anima fepara-

turàcorpore, Veniuntenim Angeli affu-

jj

mere illam, ut perducant eam ante tribu-

J

naljudicis metuendi. Ettuncilla memo-

u

d

l

rans opera fua mala & p

effima, qux die

' u

no&uque

udl aljf:-

g

geffit , contremifcit , & quazrit

i

illa fugere , induciafque petere , dicens:

uc j

,3[

^

Da mihi vel unius horz fpatium.

^ Tunc quafi loquentia fimul opera

K

[U n

Cm ]

'MEDITATIONES

!

*o*

]

dicent: Tu nosegifli, opera tua fumtss

| fhàyai

|

nonte deferemus , fed tecum femper eri-

| ferminnr

mus, tecum pergemusad judicium. Vi-

P pug

tia quoque multis & multiplicibus crimi-

N

t |

a4CC

nibus eam

actk

ufabunt , multaque falfa

line

teftimonia 'adverfus

ilaam invenient ,

lt

quanquam vera ad damnationem ejus fatis

N

iones v

poííent fufficere. Dzmoncsvero texribilt

.vultu & horribili adfpe&u eam terrebunt,

:

fm » Qu

n tm

Ingenti furore eam períequentur & com-

&

prehendent, tam terribiliter quam hor-

Q

zibiliter, volentes recinere & poffidere ,

|

fifi fit qui exipiat.

unca

inveniens

p

oculos claufos, & os, aliofque cerporis

f

ienfus, pet quos folebat egredi & dele-

[

'€tari in his exterioribus : revertetur ad

AC

às

fe , & viden

s ft

391

e

fo

AA

lat

m

& nudam ,' ingenti

Lï*v

Pt

horrore coneuffa , defperatione deficiet

I

" [le

in fe, & cadet fub fe. Et quia amore

[ Dtn

ln

lt

mundi & carnis vo

ptate, Deiamorem

NU

i

£

Wt

dereliquerat, derclinquetur à Deo mife-

[ [

m

*

( hü»

13 , in hora tantz neceffitatis , atqu

1

n

J

Ti

li

( 00

damoni

v

ustrad

etur in inferno crucianda,

BI

Sic anima peccatoris in die quaignoret,

& hora qua nefcit, rapitur à morte, &

As (

fegregatur à corpore, pergitque miferiis

lünes

plena, tremens & dolens. Et cum nullam

M

excufationem habeat, quam pro peccatis

1opt

Dte

fuis poffit oftendere contabefcit & peiti-

!s (

[Uu

meícit ante Deum apparere,

(

At

Jl

$. Ingenti horrore concutitur , & mul-

" Umnlþo

tiplicibus cogirationum zftibus agita-

&

Wtee

fur, cum urgeate folutione caxz?is,

ü

I an

x

j

D. BERNARDIE 462

m fgüï'lf';

fübdu&is & medio omnibus, fe & illum

lf[c.n:»v

u f'-'?

terminum confiderat, cui aj propinquat;&c

m

poft paululum hoc invenit ,. quod in per-

iv

1005

petuum mutari non poterit, Confiderat

u 40

plane, quam diftri&us veniat eternus ju-

| jnento

dex:& ante feveritatem tantz juflitix quas

vemt

rationes vitz fuz ponat. Sicenim cun&ta

opera, quz intelligere potuit , devitavit;

Serot

"*

n u

ln

ventura tamen coram deftri&o judice, illa

magis quz in femetipfa non intelligit;per-

j

timefcit. Crefcit pavor cum cogitat, quod

z

o

viam vitz hujus nequac

1

uam fine culpa

tranfire potuit, Nec hocquidem, quod

il

laudabiliter vizit, fine aliquo reatu eft , fi

)l

4l

remora piecate judicetur,

Quis enim con-

fiderare valeat, quanta imala per momenta.

E

temporum perpetramus , & quantabona

dáffh;

acere negligimus. Sicutenim peccatum

€ft perpetratio mali , fic deli&um eft de-

q

a

frtio boni. Gravis fiquidem ja&ura eft ,

cum nec bona facimus , nec bona cogita-

mus , fed cor noftrum per vana & inutilia

]Ü

finimus vagari. Nimistaraen difficile eft

cor teneze, & ab illicita cogitatione ferva«

qui

mor

1e, Nimis etiam difficile eft terrenas oc-

cupationes abíque peccatis miniftrare,

Quapropter nullus femetipfum dijudicare:

n OWC n

!

& comprehendere perfe&te poteft :: fed

ij

"

g

J

Y

multis cogitationibus occupatus , fibi-

metipü aliquo nodo manet incognitus ,

D

gt

ut omnino quod tolerat, nefciat. Pro-

LUR

,mt

pterea urgente exitu fübtiliori terretu

s .

inetu, Quiá etfiilia, quz fcit, nunquam

ie pra-

: Cümsh.g,

16

MEDITATIONES

|

fc pratermififfe meminit ; formidat ta-

| fator:

fen ea, quz nefcit.

,&j

pXAUPOSUCIS LLE

1, Átt

De dignitate anma.

1 tüm:& [

1.

Anima, Dei infignita imagine,

i atqung'd

decorata fimilitudine , defpon-

H

1

! iif 1 (mod

fata fide, dotata fpiritu, redempta fan-

í

Ms d

guine , deputata cum Angelis , capax bea-

M. f

titudinis, hzres bonitatis , ditionis parti-

Ii'läliws., Á

ceps ; quid tibi cum carne , unde ifta

: P digi

pateris ? Propter carnem aliena peccata

MT

fibi imputantur : & tuz juftiti quafi

Qmu f&'m

annus menfiruatz reputantur 2 atque tu

& quafi nihi-

(ï'hfüubxipu;

Ipfa ad nihilum es redadta ,

.

Vl

Jum & inane reputata

.

Nihil aliud eft

T,. fäfm

caro (cum qua tanta eft tibi focictas)

i Mhümmg

nifi fpuma caro fa&ta , fragili veftita deco-

Eöi& lUt

re: fed erit, quando erit cadaver mife-

UOH

rum & putridum, cibusvermium, Nam

Pt

!

quantumcumque excolatur, femper ca-

:ng ]

I QQip

ro eft.

Si diligenter confideres, quid

.3.!5

m

ï""g'iüs vint

per os, & nares, cxterofque corporis

Tneatus egrediatur, vilius flerquilinium

Qd

nunquam vidifti, Si (ingulas ejus mife-

TU

rias enumerare velis , quam [it onera-

l

YR

Q àn

fa peccatis , irxetita vitiis , pruriens

f(]

um

concupifcentiis ,' occupata paffionibus ,

lt

polluta.illufloonibus , prona femper in

:g

Mu

A5 tel

malum., & in omne vitium proclivis,

u

!

plenaim omni confüfione & ignominia

N

i

WL ln

invenies, Propter carnem homo vani-

lüpL

tati fimilis fa&us eft5 quia ex illa vitium

ROU

AO

concupifcentig tzaxit; quo captivus te-

li

192

n

(

AR

2

»

à

D. BþERNARDL,;os

;xmi&zt b

Sseatur: Grincurvetur, ut diligat va

tem ,.& iniquitstem operetur,

ni;a—

2. Áttende, homo,

uid fuifti anteor-

tum,& quid esab ortu ufuque ad occafum:

;a l

ngr

atque quid eris poft hanc vitam. Pro

fe&to:

; U

fuit,

quod non eras poftea de vili materis:

fa&tus

dgmpü

; & viliffimo panno involutus, men-

n

ruali fanguine in utero marerno fuifi

il

iionis p

nutri&is., & tunica tuo fait pellis fecundi-

, u

nà, Sed indutus & ornatus venifli ad nos z

m p

néc memor es,.

quam fit vilisorigo tua.

if qu

Forma,

favor populi, ferv

rone tl

or juvenilis ope(-

u

tj**

queSubripuere tibi nofce

1e quid fit homo;

cqual

Nihilalind eft homo , q

uam fperma foeti-

i

hi di

dum, faccusftercorum

, cibus vermium.,

bi focit

A

Yoft hominem vermis

; pof vermem fee-

«eli

tor& horror: Sic inn

on hominem verti-

"

l

tur omnis homo, Cur ergo füperbis homo.

53on atten

jiu

j; )

fil.g

dens quod fuifti vile femen ,&

ln

5r] j

[r

fanguis co

agulatus in utero? deinde mife-

qu

xiis!

o

Yujus vitz expofitus & peccato, poftea

P

vermis, & cibus vermium futurus in tu-

A ll!'"lï;j*lfm

mulo? Quid füperbis, pulvis & ciniscujus

| eius m

€onceptus culpa, nafci miferia

, Vivere poe-

1 ü[ onat |

ni, mori anguftia? Unde füperbis honio,

I[?Fifns [

cujus conceptio cu

lpa

» naíci poena, labor

uffoni

Wl

Vit3, necefle mori ? C

ur carnem tuam

| ft"

preciofi

$ rebüs impinguas, & adornas,

my]'.'ïl

Quam poft paucos dies vermes devoraturi

Innd;

jl

]i

unt in fepulchro?. animam vero tüam

"m ^i

nonadornas bonis operibus, qux Deo &

'i["h

Angelis ejusprzíentanda eft in coelis? -

W

p

j

7

3. Quare. aniimam tuam vilipendis , &

u)

$o6

MEDITA'fIONES"

l

uotidiä

ci carnem preponis?Dominam ancillari,Se

ancillam dominari, magna abufio eft. To-

|1

u

us quidem ifte mundus ad unius anime

j m

:—101 poue

precium zeftimari non poteft.. Non enim

pro toto mundo Deus animam fuam dare

Íed qii

voluit, quam pro anima humana dedit,

IM5etf, c

Sublimius ergo animz precium , quz non

titn (id

nifi fanguine Chrifli redimi potuit, Quam

f tier

ergo commutationém dabis pro anima

4 Srer

tua , qui pro nihilo dasillam? Nonine Dei

d ff

filius , cum effet in finu Patris, à regalibus

Em Then

fedibus pro ea defcendit , ut eam liberaret

AE k

à poteflate diaboli? Quam cum vidiffet

Ttpor

peccatorum funibus irretitam,jam jamque

Kf

damonibus tradendam,;ut morte perpetua

Sifflgïmri

damnaretur: flevit fuper illam,qua fiere fe

Cs f

i

nefciebat. Nec folum flevit, fed etiam oc-

MUnt

cidi fe permifit , ut pretiofo fanguinis fui

pretio eam redimeret.

&dípice mortalis,

1

:

prote datur hoftiatalis.. Agnofce homo ,

quàm nobilis eft anima tua, & quam

T

405 ln

i

gravia fuerunt ejus vulnera , pro quibus

At j

neceffe fuit Chtriftum Dominum vulne-

"Rrünt j

yari

inon effent hzc ad mortem, &

-

li

W

mortem fempiternam ,

nunquam pro

Iul

N

lys

Ccorum remedio Dei flius moreretur.

N Y

Noli ergo vilipendere animz tus pafi10-

ii diy

nem, cui à tanta majeftate tantam vides

Rcupife

exhibert compaffionem. Fudit ipfe la-

Wantig.

chrymas pro tes lava & tu perfingulas

[f: Quani

10&es le&um tuum cordis compunQio-

Wtm j(

ne, & lachrymarum affiduitate. Fudit

litiore

[

ipfe fanguinem füum , funde & tn tuum

Ws n

"

E

'

Gj.»-:()'-

4

—

j

1

D BERNARDI

307

;nciïbzi&

quotidiana corporisaffli&ione. Quemfi

od TO

femel ponere pro Chrifto non potes , fal-

tem mitiori quodam, fed longiori marty-

niusauilt

Nonent

zio, pone. Noliattendere quid caro velit ,

fed quid fpiritus pofcit,tunc enim glorio-

T

;; d

userit, cum ad Deum fuum redierit : ita

Qii n

tamen fi de corpore nullum peccatum fe-

cum tulerit,& deterferit omue fordidunr,

X Qm

no i

4. Sivero dicis, Durus eft hic fermo ,

non.poffüm mundum fpernere, & car-

N mngvDöl

nem meam odio habere: dic mihi ubt

jlb

Terd

unt amatores mundi, qui ante pauca

lu

J

Af

tempora nobifcum erant? Nihil ex eis

remanfit, nifi cineres & vermes. Attende

diligenter quid funt, vel quid fuüerunt

t

Homines fuerunt ficuttu5 comederunt,

at

(11

biberunt, riferunt, duxerunt in bonis

i

dies fuos , & in pun&to ad inferna defcen-

J

»

derunt,

Hic caro corum vermibus, &

þgfï()ï

ilic anima ignibüs deputatur, donec

)

rurfus infoelici collegio colligati , fempi-

ternis involvantur incendiis , qui focii

Pf

uerunt in vitiis, Una namaque poena im-

m

plicat, quos unus amor in crimine ligat,

Ol'cmy "

Quid profuit illis inanis gloria , brevislx-

quu

titia, mundi potentia, carnis voluptas,

mo

falfz divitiz, magna familia, & malg

'Ttüs

ide

dp

concupifcentia? Ubi rifus, ubilocus, ubi

j

J

ja&antia, ubi arrogantia? DetantalLzti-

n

jit

tia, quantatriftitia? PC

tantillam volu-

n

Ill ()

$ ii

e tf

ifera? Deilla ex-

ptatem , quam gravi

I!

J

qnd

ultatione ceciderunt in rmiagnao mife-

[

Jit

ii j

in grandem ruinam ; & in magna

4

p

xia.m ,

L

5

tof-

v

$08

MEDITATIONES

tormenta, Quicquid illisaccidit, tibi ac-

videre poteft, quia homo es, Homode

NC Qu

humo, limusdelimo, De terra es, & de

Qu tor

rj

Eerra vivis , &in terram reveiteris; quan-

Totrmepy

&io venerit diesilla ultima, quz fübito ve-

nit, forfitan hodieerit, Certum eft, quia

[JXIJ Te

snorieriss fed incertum

inghr.

; quando, aut quo-

modo, velubi. Quoniam n

)ors ubique te

(pr re

1 N

?xfpe&at: tu quoque fi fap

iens fueris, ubi-

que eam exfpe&tabis. Si carnem fequeris,

Pathy,

punieris in carne, Siincarne dele&taris,

n ii

früciaberisin carne. Si curiofas veftes re-

t

4«uiris, pro ornatuveftium fübter te fler-

tomm,

T Ye

neturtinca, & operimentum tuum erunt

aAvg

vermes, Juftitia enim Dei aliud judic

aive

&t )

non potefl, :

i

Al

i quod merentur opera no-

f

?tra. Qui enim plus diligit mindum quam

Tifert n

f ]

Deum , fzculum quam clauftrum , gulam

a

Qquam abftinentiam , lüxuriam quaim cafti-

Dit

0

lp

tatem , fequitur diabolum, & ibit.cum eo

Llito

n fupplicium zternam.

WYony

$. Quis putas tunc moeror erit , quis

i SPH(

In&us, quz triftitia, cum feparabuntur

Jnren

1mpii à confortio San&orum , & viíione

]i

l, g

iJei; & traditi in poteftatem dzmonum,

AGtor:

3bunt cum ipfis in ignem aternum , ibi-

Fülctit

que feniper erunt fine fine in lu&u & ge-

lts g

mitu? Procul quippe à: beata Paradiíi

loD

petria exulati, cruciabuntur in gehenna

Q

Q t

perpetua,

nunquam: lucem vifuri nun-

an&ls

g

p

quam refri

1

H

E

ium adepturi; fed per.mil-

"

lia

mil

Á

ium annorum in inferno cru-

| (]llüd Y

audi, Ubi

A torm

fiendi, necinde 'nnquam libez

Anee

n

k

]

j

D. BERNARDTI

3c

; bt*

nec quitorquetaliquando fatigatur: nec

Hoinodt

qui torquétur aliquando moritur;Sic enim

e; Gd

ignis ib coniumit, ut femper refervet: fi&

g quie

a

AU

b

tormenta aguntur, utfemper renoventur.

í

itoit

Juxta vero qualitatem culpz , poenam fu-

! fR: qu

ftinebit unufquifque gehennz: & (imilis

) Qutque

cülpz rei fui fimilibus jungentur crucian-

ubiqiee

di. Nihil aliud ibiaudietur, nifi fletus &

Fggis,-lffï'

plan&us, gemitus & ululatus, moerores

qgeris,

atque firidores dentium : nihilque ibi vi-

cletri

debitur, nifi vermes, & larvales facies tor-

T.

d

Peäs

torum, atque teterrima monfira dzmo-

i

i

num. Vermescrudeles mordebunt intima

yum

cordis. Hinc dolor, inde pavor, gemitus;

i

flupor, & timorhorrens Ardebuntque

o

miferi inigne xterno , in xteznum & ul-

du qu

tra. Incarne cruciabuntur perignem, im

"m

piritu per confcientix vermem, lbi erit

dolor intolerabilis, timor horribilis,foetor

bitoumd )

incomparábilis, morsanimz & corporis.,

fine fpe véniz & mifericordim. Sictamen

j

morientur, ut femper vivant: & ficvi-

vent, ut femper moriantur. lftaanima

&il

peccatoris, aut in inferno pro peccatige

cruciatur; aut in Paradifo pro bonis me-

ym; !

xitis collxtatur.

Nunc ergo alterum ó

i

J

duobus eligamus , aut femper cruciart

P

-

cum impiis, aut perpetualiter lztari cum

"

g

"

i

Sanáis.

Bonum fiquidem & malum ,

|

vita & mors , ante nosíunt pofita: utad

p

quod voluerimus, manum extendamus,

007

$1 tormenta non texrent nos, faltemin-

[

u(,*[!,

yitent pramia,

]

3

CA-

MEDITATIONES

319

CAPU T. IV

littioe

1N

De premio patrie celeffis,

X.

Razmium eft videre Deum, vivere

&D

Q0

:

cum Deo, vivere de Deo, dfe cum

dtor,

Deo, effein Deo, qui erit omniain omni-

ude

bus: habete Deum , qui e& fummum bo-

(s ALX

num. Erubie!

itiuiY

846

rf* L Jüffis

mum bonum , ibieft

[v

fumma f

Vil

eh

citas, fumma jucunditas, ve-

1 i

xa libe

rtas , perfeóta cäant !s , aterna fe-

T

curitas, & fecura xterpitzs. lbieftvera

l

[

in

p

t

1zti

iti

d Uu.a fcientia, omnis pulchritu-

JP['

«f

do, & omnis

veó

hea

lqux &

titudo, Etibipax, pie-

tas, bonitas, lux, vutus, onepc"as,gmdxa

Bo

htm.», dulcedo, vita perennis, gloria,

laus, xcquzcs, amor & concordia dulcis,

, ]

Sic cum Deo homo beatus eriit, in cu-

D !'OH

í

Uïb conícientia peccatum inventum non

AO

4

&

anï' t

Videbit Deum ad voluntatem ;

N

F,,im

habebit ad voluptatem , fruetut ad jucua-

ditat

em.

In ætf*mnau vigebit, in vert-

QU nafny

tu«m

tate falfchxt, in bonitate : gaudebit. Sic

ut habcebit permanendi ateruitatem, fic

md?] &X

cognofcendi facilitatem, & quicicendi

Cwnm [

'chcxtaxem

Civis fiquidem eut illtus

(lälntem

fan&a civitatis, cujus Amrehs cive funt ,

M

Do'mm

Deus Pater temgïum

Filius ejus fplen-

dor, Spiritus fan&us charitas. O civitas

Yitts 1]1

Anf;

«iili

Lridehy

füs, m

o fecura, p:um fertilis &

smpla, totum continens qu iod dcïc&ar,

q

inco

populus fi

murmure ,

z quieti.,

$ Yi

homines

nulilam

indigei itiam

haben-

Qtüm

tes

Quam gloriofa d

di&ta fint de te , Ci-

] Omm

vitas Dei: ficut lztantiuny omnium ha-

i ll.ïïm

D

bitatio

D BERNARDIL

31X

bitatio eft 1n-te.

Omnes Ixtantur in Iz-

titia & exultatione, omnes dele&antur

I

"

Wu

de Deo, cujus adfpe&us pulcher , facies

i

decora, eloquium dulce. Deleabilis eft

,W

ad videndum , fuavisad habendum , dul-

1101

cis ad perfruendum. Ipfe per fe placet &

um

]

l

piel

per fe füfficitad meritum : fufficitad prx-

mium, nec extra illum quicquam quz-

II

dite

^

[2

',V

ritut; qnia totum in illo invenitur quic-

at

(dil

[

quid defideratur, Semper libet eum ad-

fpicere, femper habere, femper in illo de-

)

lu

lentitil

le&ari, & in illo perftui. In illo clari-

Jn

r

ficatur intelle&us , & purificatur affedtus

C,EL«

j

"

din

ad cognofcendam & diligendam veri-

5

tatem.

Et hoc eft totum bonum homi-

nis, noffe fcilicet & amare creatorem

, 1l

l

uum.

j

2. Qu ergo nosangit vefania, vitio-

at y

rum fitire abífynthium, hujus mundi fe-

qui naufragium, vitz labentis pati infor-

tunium, impiz tyrannidis ferre domi-

nium,

& non

1f)a

Aiid

gis convolare ad fan-

,

(l

&orum felicitatem , ad Angelorum fo-

J

cietatem , ad folemnitatem contemplati-

I

I!

"i

v£ vitz ; ut poffimus intrarein potentias

t

yi

Domini, & videre füperabundantes di-

yitias illas bonitatis ejus? ibi vacabimus

"

& videbimus, quam dulcise& Dominus ,

D

fetti

& quam magna multitudo. dulcedinis

alf

u

ejus. Videbimus gloriz decorem , San-

"n

&orum fplendorem , & regix poteftatis

T

Qu

honorem.

Cognoícemus Patris po-

e

]

o, Ü

Spiritus

!d

Kiii fapicgtiam 3

SanQà

'z;emiam P

4

d

312 .-MEDIT'ATI'ONEES

fan&i benigniffimam clementiam : & ita

[ bg

habebimus notitiam illius fümmz Trini-

Omatbus

tatis; Nunc corpora per corpus videmus:

| Omtigm,

imagines etiam corporum fpiritu-cerni-

fs

mus: tuncvero ipfam. Tzrinitatem puto

Cirerfes

mentisintuitu videbimus. O beatavifio,

&t5 (onc

videre Deum in feipfo, videre in nobis, &

Vg i

nos in eo felici jucunditate , & jucunda

t m

felicitate! Quicquid defiderabimus , :to-

& df

tum habebimus , nihil amplius defideran-

m

]

tes. Et quicquid videbimus , amabimus ,

l

Al

ipfo amore beati, Beati dulcedine amoris,

i5

& fuavitate contemplationis: hzc erit

N

"

U

:

fumma illius contemplationis.: hzc erit

Ó

lily

!

i

Is,

fumma illius felicitatis.

Quoniam in-

Toerin

telligetur in fuo puro effe fincera divini-

f

dUQ]

tas, comprehendetur in ea incomprehen-

)

It

fibilis Trinitas, Patebunt arcana divinita-

fifis

tis, videbitur & amabitur Deus: & hxc

IU

[

Ini

vifio & deleQatio, totum cor hominis

-

implens & fatians, tota erit illins beati-

W

A 1

tudinis confummatio, Unaerit omnium

Niften

lingua , jubilatio.indefeffa , unus affe-

^l

lag

&us , amor xternus. Patebit veritas, in-

'lite

plebitur charitas, & erit integra corpo-

R Q

!l

ris & animz focietas , fulgebit ficut Sol

i

&t

humanitas glorificata,

ieta erit &

"W c

«oncors carnis & fpiritus focietas. An-

Y

AUm,

£clorum & hominum unum erit gau-

Ites

dium, unum colloquium , unum convi-

"ie:

vium, Non languebit amor, neclique-

n

i

fiet dile&io. Prxíentibus omnibus bo-

Ti

Rs ; nulle erit Qilanonis afflidio; quo-

(j

nam

x

;

$

D BERNARDI

313

Sm*. k

niam beatifica divinz majeflatis prefentia

d T[ini'

omnibus erit omnia: & erit communis

videnes

omnuium omnipotentia, fapientia, pax;ju-

t u

ftitiaj& intelligentia, Non erit in illa pace

t pu?

diverfitas linguarum , fed pacifica & con-

yeatoiity

cors concordia morum & affe&uum, In

nnobis

torrenre illius voluptatis, nihil ultraap-

i j

petet cumulata fatietas ; tanta erit felicis

yruus, t

t2s. Ibi fiquidem erit cumulus felicitatis ,

dehdeue

fap

ereminens gloria, & fuperabundans

latitia,

mmabi

3. Sed ad hac quisidoneus? Profz&o

Je gmüü?,

: Jec a

Verus poenitens , bonus obediens, amabi-

lisfocius , fidelisfervus. Verus poenitens

: ht f;i:

Qniam J

femper in labote & dolore dolet de prate-

er d

ritis, laborat pro futuris cavendis. Vera fi-

yoprt

quidem poenitentia eft , fine temporis in-

termiffione de peccatis dolere; fic plange-

a diintt

i n

16 commiffa , ut non committantur plan-

genda. Irrifor namque eít non verus poe-

T

Jfugbedt

nitens,qui adhuc agit quod poeniteat.Si ez-

o vis verus poenitens effe, ceffa à peccato,

o

Qu d

& noliampliuspeccare: quoniam inanis

€ft poenitentia, quam fequens coinquinat

rits, ^

nam

€ulpa.

Omnis bonus obediens dat füum

velle & fuum nolle , ut poffit dicere: Ta-

ia

1 eit i

zatumn cor meum, Deus, paratum cor

ineum, Paratum quodcunque przceperis.

eus At

eit pl

Sacere: paratum ad nutum, nutu citius

Obedire: paratum tibi vacare, proximis

g (

[

neiliü.-"w

miniflrre , meipfum cuftodire , & in

l

cceleftium contemplatione requiefcere,

jjb 9

407

qu

Amabilis focius omnibus e officiofus, &

3

|

MEDITATIONES

|

"

nulli onerofus. Omnibus eft officiofis;

fttetma

quia devotus ad Deum , benignus ad pro:

*

tonfcffi

ximum, fobrius ad mundun

b

Domi!n

tiam f

fervus, proximi focius, mundi Domi-

Ime, C

nus: Superiora habet ad gaudium , squa-

altot,

liaad confortium , inferioraad fervitium,

Nulli eft onerofus , fed inferiora redigit

im iugn

i

ad utilitatem mediorum , & ad honorem

Toilfur

fuperiorum ; füperiora fequens, inferio-

E

ratrahens: ab illis poffcfías, ifta po(fi-

ld

dens. Fidelis fervus eftin contemplatio-

ttof

neDei, & cuftodia fui.

Va

4. Cuftodiz ergo tuz adhibe prius

omnem diligentiam:deinde intellizens te

QW

nunquam poffe fufficere ad te cuftodiea-

1

ic

g-

Bivu

dum tua induflria, divinam implorac

QL y

mentiam: itemque ad contemplandam in

J e

te Creatoris tui voluntatem bonam & be-

[

neplacentem atque perfe&tam, Angelicam

n ]

Qu

exoratutelam: patrocininmque omnium

us

cum Chrifto regnantium fuper te roga:

iil

m

curre per fingulos, füpplica fingulis, & -

DAU

mulomnibus clama, & dic: Miferemini

AAl

mei, miferemini mei; faltem vos amici

1

d 100 meh

mei. Recipite fugitivum veftrum, fed fra-

8ds, q

truelem , ied confanguineum in fanguine

"ul

m f

Redemptoris, En, pauper ftat ad ofüum ;

» xlones

clamat & pulfat: Aperite pulfanti, & con-

d

ducite eum ufque ad Regem; ut proftratus

coram eo, indicem ei omnes miferias &

til

n

omnes neceffitates, quaspatior, Adex-

Fralato tuo cor tuutuü

V, 3

tremum vero ,

Atl

iü

t ?l

Dr

b

ul

Qln

m.n omn ingenio configna: mullum

»

P. BERNARDI

31$

zo?ï.cigfä&

eo.remaneat peccatum ; quod non pura

Qu p »m

confeffione deleatur.

Jefum Chriftum

: 0i

etiam fuper cor tuum ficut fignaculum

D

ndi

pone,

Cum enim Chriflus cordis oftium

a

cuftodit , & eft cordis oftiarius , nt peril-

lum ingrediantur & egrediantu: omnes

;fa:vii

ion r

familiz cordis, confequenter ad/unt mil-

m

la millium Angelorum, ad fores exte-

»

riorum fenfüum excubantium : necaudet

alienigena irrumpere terzibiles illas acies,

p

ptopter oftiarii reverentiam & Angelorum

cuftodiam.

l

Uv r

CQXA P UCIL M.

2

l

v

O nomodo bomo debet [e examinare,

T

)

I. É Ntegritotis tuz curiofus explora-

j

n

p

tor Vitan tuam in quotidiana dii-

e€ufiüone examirna,

Attende diligentez

Qd

quantum proficias, vel quantum defi-

À

Ciz; Qualis fis in moribus ,

& qualisiu

lt

affe&ibuss quam fimilis fis Deo, vel quami

t

diffimilis; quam prope, vel quam longe,

|

non locorum intervallis ,

fed morum

y

fnev

sffe&ibus. Stude coguoícere te; quia

ij

v0$

multo melier & laudabiliores, fite co-

um

gnofcis, quam fi te negle&o cognofceres

curfum fiderum, vires herbarum , com-

plexiones hominum,

naturas. anima-

u

lium, & haberes o;nium coeleftium &

T

!

terref!rium fcientiam, Redde ergo te ti-

)f

bi: & (i nonfemper vel fxpe, faltem in-

K

[^)

"a

f

terdnm. Kege tuos affe&us, dirige a&us ,

( *

corrge grefius.

ln te nihil remaneat

in

PU

pone onmmnes trant-

[^1

&

| "

fiifcäiïplinasum $

greffigass

Q'ï $

MEDITATIONES

l

(

[

f:m]s, 1

greffiones tuas ante oculos tuos. Stitiie

te ante te tanquam antealium , & ficte-

ALin D

imetipfum plange.

Plora iniquitates &

aM L*W

peccata, quibus Deum offenditti: indica

ei miferias tuas, oltende illi malitiam

FA

adverfariorum: tuorum. Cumque coram

; 9

€o in lachrymis te maceraveris, precor

"tht

Ài5 rein

te, ut memor fis mel,

2. Ego enim ex quo cognovi te;in Chri-

ts hf

Ti ij

fto diligo te; & illuc mentionem tui defe-

IO , ubi & illicita cogitatio fupplicium, &

D am ]

Uth

?

honefia promeretur przmium, Adaltare ,

[

lst

od

namque Dei cum peccator fto , fed facer-

dos, tui me comitatur memoria, Tu vero

"n

IT

mihi vicem reddes, fi me amaveris, &

orationum tnarum participem feceris, Ibi

ul

ul

xecordatione tecum effe przfens defidero,

;

l

tibi pro te, &tuis familiaribus, devotas

W«

pireces coram Deo fundis. Nec mireris, f1

"«'Jd 8

01

i

X

AE

dixi, przfens: quoniam , fi meamas, &

ideo amas, quia imago Dei fum , itatibi

':E

Atte

* Qu

pixfens fum,.ut tu ipfe tibi, Quicquid

;t

enim tu es fubftantialiter, hoctgo fum,

Dliga

Imago enim Deieft omnis anima rationa-

IS&

Tis. Proinde, qui in fe imaginem Dei que-

At

xit, tam proximum quam fe quzrit. Etqui

illam in fe quxrendo invenerit, in omni

|

lma

homine eam cognofcit. Vifio enim ani-

u

mz intelle&us eft. Siergotevides, me

A

vides, qui nihilaliud fum, quamtu. Etfi

Mm

Deum diligis, me imaginem Dei diligis :

*& ego Deum diligendo, diligote. Etita

"t

éum BW quanmus; Gc adunnmten-

W Pm

]

".

m

D: BER NAR. DI t

p

dimus, femper invicem

jos. $f

*

prafentes fumus,

Íad in Deo,

in quo nos diligimus,

" &ü»(*

Q APE VL

jquius*

S)uod bomo debet effe intentus. pfalmodie,

firis Idl

Jl atl

Y, 4 w Um ad adorandum five ad píallen-

.dum Ecclefiam intraveris, fiu-

nqie d

&uantium cogitationum tumultus exte-

ll; PKI;

rius relinque, curamque exteriorum pe-

jj

nitus oblivifcere, ut foli Deo poffis va-

care, Fieri enim non poteft , ut aliquan-

entidti

jidum a

Co cum Deo loquatur, qui cum toto

P

( ao

du

nundo etiam tacens fabulatur, Intende

"

ergo illi, qui intendit tibi: audi illum

? f

id

loquentem tibi , ut ipfe exaudiat telo-

j Ti

quentemfibi. Itafiet, fi divinis laudibus

at i

folvendis , debita reverentia & follici-

eces

as d

tudine affiftas, füper fingula verba divi-

nt Íciiprurz diligenter intendas.. Non

n i

!

p

ec

quod ego ifta faciam dico, fed quod fa-

d lf

cere vellem: & non feciffe poenitet ,. &

mggmlïr "

nonu facere piget. "Tu vero, cui major

fllm ; i[ïïlfï |

]

gratia conceffa eft,. votis & devotis pre-

j (

i

cibus pias autes Dominead te fle&e: la-

q p

chrymis & füfpiriis pro tuis exceffibus

j **W

illum clementer exora: atque canticis

(

ag

ipiritualibus in omnibus operibus fuis

" ft qu

ilum lauda &. glorifica. Nilenim ma«

t

ytil

r D

gis fugernis civibus. fpeGare libet, nil

60 cn&]äm'

Regi fummo jucundius exhibetur, ficut

"]jm

ipfe teftatur:. Sacrificium laudis honori-

[ ^

ficabit me. O quam felix effes, fi fpiri-

Jj

)

Jjgxdï

tualibus oculis femel intueri poffes, quo-

; I

f

modo przveniunt principes, conjun-

T

;i

azm

n

gï 91

MEDITATIONES.

l

&i pfallentibus in medio juvencularum

fj )

tympaniftriarun? Videres procul dubio ,

& forfu

qua cura,quove tripudio interfünt cantan-

m

tibus, afliitunt orantibus, adfünt meditan-

b

D*

lls ,

tibus, füperfunt quiefcentibus, providen-

AT

tibus atque procurantibus przfunt. .Dili-

b

du

gunt fiquidem fuos concives fupernz po-

tl

Ts

teftates; & proiis, qui hzreditatem ca-

t [

piunt falutis, folicite congaudent , omnes

("pü

l

confortant , infiruunt, protegunt, provi-

dentque omnibus. Omnes enim ipfi defi-

D

&;lvilï

D

?.

derant adventum nofttum , quoniam ipfi

ATU*

:

]

de nobis exfpe&tant ciyitatis fuz ruinas re-

füurari, Diligenter quzrunt , & audiunt

idk

libenter bona de bonis, foliciti difcurrunt;

V m T

medii intef nos & Deum, nofiros gemi-

Cisc

tus fideliffime ad eum portantes, ipfiufque

gratiam devotiffime ad nos reportantes.

ii

Non dedignabuntur effe focii noftri, qui

BU

fa&i funt miniftri noftri. . Exultare eos fe-

"Wt &

cimus, quando converfi fumus ad poeni-

tentiam. Feftinemus ergo de nobis eorum

L'Hq

letitiam adimplere.

].

2. Vztibi quicumque es, qui defideras

1

lt i

