lma cum infinite bonus fis ; & omnis

IU

ïixQuUS nofter diligendi finitus, cuh"cn-

füys

iO. (

la

dus es füpra omnem modum..

Et ideo

hu

Ut

nihil te jufiius nihilque fructuofius di-

BI

higi poteft.

Infinitum natque Domine

uF

!

]c u Chrifle, sme amantiumamor: me-

ritus es de nooxs ;

t Dys

quli nobis itnmert-

tis temetipfum dedifti,

Tu es caufa effi-

1te (

at

ciens & finalis amoris & dilectioni s, ut

t

eccafionem — habeas glorificandi nos-:

Og

ghl

N

ho

Did

IU D I9O T E

39X

(s ]

Quia tu occafionem das E tu affe&tionem

copi

10 juntt-

«€reas,tu defiderium confu

ï

mmas. Tuenint

H

30l

nm d

minem, imofaáuses ho*"o, ut

mr ais

tfc

ea

":"*

qen

ne

fs.

'l'uus amot .muxem noftum

.-,--.

il 1Cf

pix

«).u

t & xmuncu

precedit beni-

dreanut

;gnius, & exfpe

atur fuavius, & dives eft

f

in omnibus qui invenit illum,

ij

d

2."'Se dat in

meritum ,

fe fervat in

.;

103

&

plæ'wu m San&oert

uM,

X fe diftrahit in

ï

j

ICGCuïPïlO*L:u

$41v

vorum

Situum me-

ear

aQ

(

ritum quzritur ,

illud -eft

precipuum-:

)hlï» »

quia.tu prior dilexifti nos.

Et ideo di-

j u

gnu

m & juttum eft, nt teredamemus,

prafertim fi mente humili .»cdwom de-

"

&

fiderare

velimus tnam

mife: icoxd:n

5

i

gratuitam diledionem,

inopinatam dx-

p

q

IV

t

gx.arxonc n , invi&am manfuetux

d

ai

ine (],

& ftupendam duï("'"(lïi)

Quid enim

auui 1fta fa

ciunt, !

en:

VCIII

FHIS*LPW & fuv'*r—

mabi

h

mab

ilis Domine ]cfx Chrifte

dïlxgpnw

n

T

"

l

ii

tCï confiderata: nifi ut coníide

dc

rantis ani-

mum ad re vifce

e'nur

ye hv

;*[L If jv

t rapiant,

emoo0

Iu

,]1enter

r afficiant, faciantque contemn

.

re omnia przter te Domine : Verus amor

"

tuus, clementisfime Domine Jefa Chri-

k

D

fisl

fle , vacuas effe non poteft , fed ejusprz-

"

-fnium inci PICH"[ pro /UL-H

» ataanti pro

DUMH"

miritur, & pcd*ve*a"tz redditur. Ani

"

'ma te Domine ve racxtc:

imans , ai*u

U

UfX

PX vter te fui amori SDI*'!XTH

91022

1nonrteq ui-

"

i

rit, autfialiud requirit, profe&ote non

59[

diligit.

| ?

E ED

3. O mitisfime Domine Jefu C!

H

qu

E

M

*

äözvbONTEMPL ATIONES

|

fle, ego fam ille perverfiffimus peccator ;

r

i

at

qui te pofthabendo in tranfitoriis & ca-

ql.lu It

ducis amorem cordis mei pofui: &illa

1 lel',l

quz diu confervare don poteram, tota

| te fei

mente dilexi. Adjuvame , piiffime Do-

t g

mine Jefu Chrifte, amator fortis: & diri-

'* Lttün

£e cor meum, utte amem & diligam,

00

mundana contemnens: ea tanquam in-

f»sm

utilia & noxia penitus derelinquam : pec-

Urtyy

!l (

cata odio hab

pganu

eatm ,

de prxteritis doleam

Yi

& condigne virtute amoris fatisfaciam,

D

(s

"F

il p

& à futuris malis & pectatis przcaveam

[

i

", Q

ut tibi amore fyncero & asfiduo fervien-

lrediy

do.& placendo, tandem tuam diledio-

^

H

ftm del

nem per infinita fzculorur

z

d 14 culf adi-

E

piícar immortalem ; -Amen.

Mi n

CAPUT

X-

D

t

il

(C]à

Qualitez. Deus diligatur.

Is

Vg

On mirum eft, Domi

ne DGUS

Qd

Md y TWf

"

I.B

meus, fi infidelis minus diligit

D

3

iV

RT

[

Dun

te; minus enim. te cognoícit, Sed quid

Tido

eft Domine de me miferabili creaturatua ?

Te enim per veram fidem agnofco, &

1

te teneo, vite mez non folum gratui-

ii

ul

tum largitorem, largiffimum admini-

ïuz. 1

i

flratorem , pium coníolatorem ,. folici-

Ti t

tum gubernatorem: fed infuper etiam

i

4

|

copiofiffimum R edemptorem, xternum

dege;(ä

er

confervatorem , ditatorem , & glorifica-

ï".äm DT

torem,

Urget namque ratio & jufiitia

5

naturalis, . ut totum me peramorem tra^

b

dam tibij à quo metotum habeo — Et fi

:OR

H

* ad

aG

l mils H

otum ine debeo tibi quia me feciüli

MO

P

["

;x

3

a

^if

E

IDIOT E

363

ecatot s

fnagis amandum fum. tibi obligatus ,

us

quia me refecifli; nec tam facile me re-

1

u

fecifti, quam fecifti, Nam femel dicendo

N

me fecifti, fed reficiendo & dixifti mul-

lly

f

i

ta; & geffifii mira, & pertulifti dura: nec

u

tantum dura, fed & indigna.

dii

m

2. O benigniflime Domine Jefu Chri-

,Xal.M

qun i

fte, amor meus, quid retzibuam tibi pro

omn;i

L

l

ous quz tribuifti mihi? in primo

5ü

um :I r,;

enim opere, me mihi: fecundovero,

Afl

teipfum mihi dedifi: & tunc te mihi

"Ut

dando, me mihi tradidifti,

Datusergo

["

p

& redditus? me pro me debeo, & bis qui-

g

l

dem debeo, Quid-ergo tribuam pro te?

TU o

Nam etiamfi me infinities rependere

poffem, nihil fum ego ad te. O Domi-

ne Jefu Chrifte , languentesanimos amo-

1e reficiens , fi intelligentia , quam mihi

"

P

jl

dedifli , uti vellem ficut deberem, cer-

nerem manifefte , quomodo, imoquan

)u

(di

J

fine modo, à me creatura tua amari me-

1Ueris, qui priordilexifti me, tantus &

(0 7

tantum & gratis, tantillum & talem &

at

ingratum. Scio Domine , quod dile&io

tua tendit in immenfam & ininfinitom ,

h

quia tu immenfus es & infinuus,

tll

Q

1

i«

P

fo igitur Domine, qualis finis

u

debet efíe mei, vel modusamoris? Amor

enim meus Domine non eft gratuitus ,

ed rependitur debitus.

O clementi£

fime Domine Jefu Chrifte, amicostuos

vivificans amo

*e

&v

extende ad me pecca-

tozom mferabilem , tnam eanberantem

Guc-

*

Q*Sq; CONTEMPLATIONES

dile&ionem: ut te diligam pro dono tuo

frdi

& modo meo minus quam juflo. Nam

HUW!

ter

tpote

etfi quantum debeo, non páflum: non

poffüm tamen ultra, quam poffum. Po-

& ne

tero autem plus , cum plus donare digna-

ul

eris, nunquam tamen prout dignus ha-

P,l,

I

beris,

Da igitur mihi tuum amantisti-

M

) |

!i

imum amorem, quo tedonante, te dili-

gain & amem: 'tibi placeam, tibi fer-

Qd

viam, tuap

L

tzceptaad impleam: àte non

1

feparer'in przfenti & in futuro, fed te-

T. (

cum maneain agglutinatus amozre in fem-

Cityl

i

ls

(f.u [

piternum,

(C A PU. XL

[

De triplici szódo dilizendi Deun.

l.

Immenfitas amoris, dulcisfime

Domine Jéfu Chrifte, doce me

EEN

acmecum

Ev

[

quemadmodum diligam te.

tuam mifericordiam , ut teamem dulci-

[ 'n

i

!

(di

ter, prudenter, fortiter. Dulciter ne ama-

fiin

ritudine avertar: prudenter , ne decipiar:

fortiter ,

& opprimar, autab amore tuo

-

j

ullo modo, five mundi gloria, five car-

H

nis illecebris, aut voluptatibus, abdu-

car. Informes me Domine, tu qui fa-

x

fs

]

pientiaes, nefeducar fpiritu mendacii &

erroris. Lucefcas in metü, quies veri-

tedi

eru

is, ne adverfitatibus & fcandalisoffen-

DISEDY

dar. Conforta me tu, quiesvittus, ne

3' DOI

deficiam in tuo fervitio.

Zelum meum

Wtl

tidg

züflammet charitas tua, tua fcientia'co-

ts &

gnuitionem meam dirigat, & conflan-

IN

lts (

&a tua propofitum bonum firmet: ut

uugns

pra-

TDDLOTE

!)

3. :,-;

0

predi&is munitus, fim in tno amore fcz-

Qu

N

M

vidus, circumfpe&us, & invidus: ne

teporem habeam, ne caream

di

Gl

fcretione;,

m; n

h

& ne timidus efficiar 5 fed dil

104

i5

te

ii

A

Jeu

7

m meum toto-& pleno cordis affeQtu,

Diligam te tota rationis vigilantia & cir-

cumfpe&ione: Diligam te tota virtute ,

ii

tedu

WHf m

3dco ut nec mori pro tuo amore perti-

IH

mefcam.

tibiir

P

[*

P

c

is fuavis & dulcisDomineaffe&ui

iM n

(dit

meo,. contra fallaces & male dulces vitz

CarT

1al

iai

is ille

VCCL

PGH

fas: & vincat

£

1a

t

lfam dul-

cedinem dulcedo füa vera, qu&madmo

dum elavum clavus extrudit: & fis in-

teliedüi pravia lux , & lux rationi; noa

ü

J

iolum a

&i

cavendas hzretic

c

»

fraudis de-

?

3

cipula

; & ab eorum verfütiis fidei verita-

do;ï N

H

( mï-'u'?'

tem vindicandam verum etiam ut nimiam

& indií

;:

etam vehement

ACLAA

i2

in mea con-

at

verfatione devitem :. Tu namque Domine

t fedus

n

fapientia es, & vis amari non folum dulci-

pore

terfed & fapienter:slioqui facillime zelo

eat

neo fpiritus illudet erroris , fi fcientiam

if

N

"

neglizam. Scio namque Domine , quod

non.habet callidus hofis machinamen-

w

tum uilum efficacius ad tollendum de cor-

00

(

de dile&ionem, quam fi efficere poffit, ut

o [j

in ea incaute & in fine ratione ambulem,

J5

u

ol

3. Domine Jefu Chrifte,. amantium

j "

fortitudo ,. robur

€

&

elll

x« firmamentum, fim

"m

fortis & conftans ad te amandum: non

(

du

M

cedens terroribus, nec fuccumbens la-

gl

boribus,

s d

Diligam te Domine fortitudo

1

ji

d«

mea;

p

*33-6 CONTEMPLATIONES

&(

mea, quia tu es fizmamentum meum &

refugium meum, liberator meus , Deus

Re, E

L

Qt fie

meus, adjutor meus, amor xternus ,

amor fupereminens , amor , cujus magni-

M

tudinis non eft finis; amor , cujus fapien-

NT

tix non eft numerus: amor, cujuspax

Qu

exfüperat omnem íenfum. Diligam te

At «f

non verbo folumaclingua, fed opere &

t

veritate,

Ut tua gratia in prafenti fufful-

!211, HJ(

tüs , infinead amantium gloriam , te mi-

m

fericorditer donante, perveniam fempi-

Attem

t

CAl

aeIY

am, Amen.

Kmx W

C ATU T XIL.

Qtem

OA fit diliere Deura ex toto corde,

fet, g

* Oto corde te diligere (clementif-

| Vétitte

r ä

fime Domine ]Jefu Chrifte) Im-

11 d

menfitudo amoriseft, non abduci blandi-

biri

tiis, nonfeduci fallaciis, non frangi in-

Moet

wj

j

juriis; fed integre te fic diligere ex toto

UOi

corde, ut ad nullius ret dile&tionem cor

3. &i

ma

5

is inclinetur, quam ad te; necde-

T v

le&etur in aliqua te magis, quaminte.

Üüntemy

Minus enim te amat, quialiquid tecum

T fpiriu

aniat, quod non propterteaiat. Totum

N (

namque exigis, qui totum hominem fe-

ETE

cifi. Diligienim debes Domine ex toto

(hw*n

ls

corde, ratione & creationis, & recrea-

M

tionis.

Quia enim hominem fecifti, de-

2

/ bet feipfum amori tuo: & quiaeum re-

demifti, debet fe amori tuo.

Ettanto

Mb

VH f

magis debet fe amori tuo, quam fibi ipfi :

.

t

quanto ftu 1n3j

or es ipfo, pro quo te-

EM

ipfum dedifti,

2. 0

5

IOT/E.-

367

hri-

n

2. O-benigniffime Domine Jefu C

5 D

ite, amor immenfe: frange, mollifica

CT y

cor meum duriffimum! ut frad alium non

valet elevari, fal

tem ad purum amorem

1 rngaiA

ol

fenfibilem fie&a

Iu

Ms

tur: fcilicet ad benedi-

tam carnem tuam , & ad illa quz in car-

ajusps

am

lr

21

V

ne geffiti vel juffifti: utomnia libenter

qees

audiam, ftudiofe legam, frequenter reco-

ii

lam, íuaviter mediter, te annuntiatum

y tll

contempler devote, aut nafcentem , aut

af

lGantem, aut docentem , aut jejunan-

tem, aut przdicantem , aut imiracula fa-

cientem

autmorientem , aut refürgen-

ari

tem , aüt adfcendentem, autad judicium

f

Venientem, $Sic animus meus ftringatue

in amore tuo, ut carnis devitet vitia ,

(10.

fugiat illecebras, defideria maligna ex-

frn

frpet: &inteasfidue recrectur, atque

( [

tuo dulcisfimo amore pafcatur,

-

3. Scio Domine, quod per amorem

n

; g

tuum vita carnalis excludetür, mundus

—

contemnetur & efficietur ac perficietur

j inté

jj iec

vita fpiritualis. Ut ipa in omnibus qux

Oportet fentire, 'te lentiat, &verafde

- Totifl

n

p

ä;mctur: puritas confervetur, diabolica

circumventio evitetur; augeatut exetci-

SCQXWW

tium virtutum , & amor tuus mihi domi-

um

l^

(i

l"*

netur, nec pofthac feparetur à me, fed

fic in przfenti me gubernet, confervet,

u^

j

g

vivere faciat , ut te adjuvante & donan-

j

1é, amor in regno tuo fit mihi vita fem-

wb Pl]

H»

piterna, Ames.

g^

C A-

, 0

56 CONTEMPLATIONES

^

CAPU-

XIIIL

Iy

Hs

MU

L

*

ota antma.

Quid fit' diligere: Deum

dl

f

1.

w Higenduses ( Domine Jefu Chii-

tür: d

&

€, fotiusamoris plenitudo ) ex

eni

& ti

tota anima ,..fcilicet.fideliter, ficut nos

Mdl

li

if

NEAT

dilexifti; qui ma!

ii

ian

1

H

Tnam tuat

X i

n

parar] à corpore , quam animas noftras.

! a

feparari à te. Qui enim diligittota ani-

1na, nontimetmortem; quia dile&io eft

lm ty

X

condimentum dulcorans : nam niliil duf*

M

l

cius aut dele&tabilius amore, Sineamo:e

NI

Ms *x

n

^

[

Pl

iixr

niafunt infipida & amara;. qux

a

1

utem

lt

m

^TfYA

funt

diti

ara, quantuncumque fünt amara ,

: or 1

Qu

li

fiunt dulcia amore, ficut fan&i Patres1a

e

ert

L

[j

is probaverunt,. utentes pro ali-

l

il

mn

u

niento hezbis & arborum corticibus , fic-

i

n

á

^

10

co p

ne. & aqua frigida ; terra pro ie&tos,

VA

vt

E

M

i*

^ Inco

lapide pro cervicali, & cilicio pro v

i

H

mento: in quibusomnibus propter àmo-

tüh

W in

rem tuum, faporem, & dele&tationem, &

lüt o

N [ tü

inlcedinem magnam fentiebant, Omnia

21

155

Ij

ï&

na

iÀl

que gravia & difücilia verus a

ALl

or

1deo fan&ti

facit.facilia, & quafi nulla

api

D

N

W

Martvres omnia tormentorum, gencra ,

tanquam dulcia, mon folum patienttr,;

nlt

4

fed .etiam hilariter pro ardenti amore

d i

Ait

à tn

fuflinebant. Labor namque non fati-

gat amorem;. tormenrum atmorem non

s d

lr

1

ul

luperat :

amor quiete fit inquetior,

1

Inme

d

Quiefcit afflidio , quiefcit tentatio: fed

dile&io quiefcere nefcit: requies enim

i ht

u

eft inq

Mi

etudo;

NI Ar

z, Qui

T DUIiOST!

M

(5

:

Oül ha.us aimoris "Lh;[' inebri

&

i

ad.oinne o

b

opus bonum hil

B

2

d

;L-

fa

Jsr, & non fentit: laborz at , & non lafs

4

tur

: detidetur, necadve

t

1t.

Amor

o*

V€dl&

,'LL

animz thefaurus nullus fug:ï. t. Nefcma

á

$.

!

snim homo precium e

q

U

la OHZ.IC

urum in comparat

aic

31110'

ena

Ü

..i $

?

€it e: 1"'L'1.

Qm

nore dives

pa xpkx Glb

;n

51

40

& cum illo paunu: dives cü Quia qui

ï

Deum tota anima amat & dili

lu

igit, jam la-

t d

et quem amat,

Nec eum vucd igere

pofiet, (i eum quemdiligit , non habe-

!

Iet.

Amorem Luum, I )mme, alienus

o

ï

amor nonoccu pat, nec eicommif

Lxcu*

quia.non po

D

H

H].C COIB'DUCC,ZI Vera va

*

2

3

Lal

cceleftia caducis, fpiri

aalia corporalibns ,

]

0

fumma imis.

;

t

3. O ckementiffime Domine Jefü C;:- i

fï*", iacomprehenfibilis, dilediic

xq

)fM

a

iU u

thor & xnmvor, ego miferrimus [xcw-

[5

J|

tor omni in oafmtc plenüs, te noi xd'-

Xi ex tota

dili

Ani

quod da-

ia mea;.

imo,

mnabili tis 1..1:.1 er

tuo amore fgr»to &

dereli&to,, amm mxmums ofui in mua-

G]

da ms, vanls, & nhoxiis damnabilibufque

IC.)UJ

Et(ücifte miferabilis amor ducet

m

me ad odium tügm perpetunm : nifi iu-

z

finita tua mifericordia , infnitus amor

!

tuus,adiuvare me dignetur. Augeaturigi-

tur in me tuus g lOl'üïhS a

lii

t2

or,quim

1'3-

"

[)

h

j

"i

hat.ad te, reïmo

O traniitOrio amore

"

ut in tua

dik

ledtione perpetua valeam ma-

f

J

jl

Herec 2 4

ACn,

Aa

o As

tul

A

.5«79 CONTEMPLATIONES

C-AP-U-r.XLV

flitiio

QSuid fit dilizere Deum ex tota mente,

Atünpit

1. $ 3 Hffime Domine Jefü Chrifte, to-

Jdar

tius exaltatio amoris, diligere te

2, fl

debemus ex tota mente: Ícilicet memo-

f

k

hs y

xanter, perpetuo, ac perfeveranter: ut

] pj

omnes fenfüs hominis, fcilicet voluntas ,

"AR

intelle&us , memoria, & omnes eorum

ï*ïPHarcn

operationes tibi vacent. Quodfiin alio-

if

rum dile&ione occupentur, jam extota

Ilef

mente , qui fic occupatur, te non diligit.

tDay!

Scriptum eftenim: Oi terapore dilizit ,

*5 0f

quia amicus eff, 'Talis igitur-áileQtio to-

f ten

tius eft mentis ligamen , vifcum & glu-

liFüi!(.!j. ]mu

tinum ,

hominem tibi indiffolubiliter

uniens atque ligans, Quia amor eft qux-

mg-'llilïïmgf

Y

1

dam vis mutua & virtus agglntinativa,

te i

!

fumma movens ad inüma : & noviffi-

ïn

die

f

na

ld

id eft, fubje&a, ad meliorum, id

D

.

"

de&,

eft, fuprapofitorum confirmationem

& tot

ut anima hoc glutino glutinata, tibi di-

Ui

1l

€at:. Dilefhus meus mlbi, d egoilli.. "i'an-

tQ

Qul

tus eft namque amor à tota mente pro-

0 at

cedens , quod anima tibf unita tali dile-

l ng

&ionisglutino, nec poena, nec tormento,

D

i

15

ec igne, nec ferro, nec ulloalio füp-

m

pli&io poteft diffolvi, Bifi adveniat pec-

cati mortalis immunditia.,

Imo citius,

:fminüm

Domine jefu Chrifte amantium portus ;

1 [/77

ij

nanus à brachio, caput à collofolvere-

tur & moveretur, quam anima tali glu-

On

Em

tine amoris tibi unita & conjuna, àte

]

C

aliquo modo fepararetur. Resenim forti

gla-

& l"(oh'*a

$3

LiDI:9

d

d5.

$7tr

glütino: glutinafa

CiLiU

Hb

p

s rumpitut &

ab

frangitur in aliis

ïO

C

1$. qu

atx

a ipfa con-

M

junétura.

jl

GU

figa t

2, Sic etiam eft deanima, ntpatet im

at |

fan&tis Martyribus , qui à tuo amore nul-

um

lis poenis poterant avelli , vel quantu-

1

yolünti

lumcunque feparari,

Facilius enim pes

e; eorod

fepararetur à tibia, & caput à cervice,

lüineïw;

quam ipfi à te. Ó Dile&io, quam ma-

m

£num eft vinculum tunai, quo

ligari po-

n

tuit Deus! 6 Piiffi

ine Domine ]

e

C

fu Chri-

j

fte, opifex amoris ,.

hoc vinculum te in;

Ü

eruce tenuit, quem omnes funes totius

li.

m

pui

mundi nullatenus tenuiffent. Amor, be-

fl

| Ol'

nigniffime Domine, ex mente procedens,.

ef trj,

[2

l

Mex. fumeulus ,. qui diffile ru

em

mpitur.

Quia te diligere deb

Citi

us €x toto corde ,

u

id eft , intelle&u, (ine errore ; totaani-

,l

ma, id eft, voluntate, fine contradi&io-

[

ne : & tota mente.& virtute, id eft

memoria fine oblivione, Concede mihi

"

mifericordiffme Domine Jefü Chrifte ,

1

Í

i

n

largitor amoris potentiíii

H

me, gratiam te-

n

1

amandi toto corde, tota anima, &tota

mente ; utàte nunquam valeam feparari ,

j

fed tecum peipetuo in perfeto amoie

Permaneam., AMEN.

GQ A P-U T X V.

a

E

Duod anor eft fortis avsmmatura anima,

g p

m

L

nit

iAlU

]'0'0'

1v

Omo ícuto & armatpra mc

us

qit

amoris tui , benigniffime Domi-

J

v

ne Jeíu Chrifte , in tentationis prxlio

il

w]nxt')

Rat inconcuffüs ; invincibilis atque fir-

j

a

a

P^

-

$

372

CONTEMPLATIONES

E

ne

miffimus: non tir

iit

ns, etigrmt cum ea to-

ta.acies damonica decertaret,

'Iuenim

| ( )

| Bon t

piiffime Do

1n

iil

1

ine Jefu, hominiamorem

í

^

| fgety

haben

D

i, bonusadjutor & fortis defenfor

Tum tj

afliftis, quia tu amor es: & qui in tuo amo-

m

xefiat, tecum ftat.. Affiflisetiam homini

Iu

l]

fih

dile&io

ii

ne

in

l

a

aDuii

«'N&S*ï

t1, ut verus & fidelis

100j d

amicus,qui libenter fuübvenit amico fuo;&

Wt öq

"

Ttji

üet ,

eum defendit, ficut [criptum eft : Cuffodit

Iominus ox

2

2

£

;

1

i

«

ln

citis

h

diligentes fe ,. du omnes pec-

[ni

]

!

!

!

catores (id eft, demones infernales vel ho-

n

t

:

He: ïbOi

minespe

1

t

entes) difperdet.. Sed Domine

e

4

ftttztios

nonfic eft

.

m

ä

dü

lia virtute :

uiatu; fi quis

íine d

liic

!le

T a

&ionealiquid facíat, non fic prz-

fto es ei, nec affiftis ad javandum., Dilectio

€(t p

vera in te Domine Jefu Chrifle , amator

[Jïtiïü!öp,»'

ed

yeri

ine, hominem invincibilem r

co

dit.

P—f Qt0,

Eum enim

M d

eey

H

i

t & de-

(f fo

omni parte proteg

fend

Cud

it; quod nulla facit alia virtus, fcilicet

ln

A

fs

MT

m

€x una parte tantum.,

Nam

ü

b&üinentiaà

n

ii

Qt

&reyla f

antumd

vt

efe

AtCL w

i2jdàd H

ndit, pudicitia à luxuria,

M

3

RO

f.x

1

ita de cxteris, Imo alia virtus (ine di-

1

l

Y

v

onc €ex una parte de

ï)f«l.ünem

"gndir, & ex al-

rao

Q

t

[Z'

a fuccumbit , d

n fcili

CcTt

ejus actu

AML

i

£

€

l

ii

&

Y

1

[ut

;

N

X opere oiitur ]

tl2

z

D

n

a

du

t

1

ï

q.

ï

na glor

Utt

in cleemo

y i

miem;ig

Junio

quz nihil vale

I

it, nifitua di

;

eé

:L-

i

1C

A

,

a.

iilk

e&afint & prote

Iv

t

a

-

^

Et ideo diabolus hanc armaturam

$d 41

dile&dionis invadere furamopere ftudet.

T

Nam fi caftitas in nobis fuerit fine dile-

!

Gione, non timet: Quia ipfe in carne

iU

|

non premitur, ut in luxuriam difolva-

i ü.:m PQ

(

per.

Bo

1]

N

VE

LD POT

373

f

u

!

a

st

tur. Abfinentiam non timet , quia cibo

T

uep(rrix

"

1

non utitur, qui neceffitate corporis non

ii

urgetur.

Diftributionem rerum terrena-

sdefeno

«

rum timet , fi dile&io defit, quia divitia-

100

j

am

rum fübfidiis non eget. Sed valde timet in

mh

i

nobis dile&ionem veram, qua tedili

£2

DA

; & h.

n

mus & prosximum: & femper concord:

invidet, quia dile&ionem quam tenemus

U

in terris, ipfe tenere nolens, corruite

oj

cclis. Dile&iotua, Domine Jefu Chri-

j5

I)

m

s

fte, ab omnibus diligi digniffimie omnem

dDo

AU

tentationem repellit, non alia virtus:

nam alia virtus cum peccato & informis

i nra

effe poteff, ut etiam morales virtutesin

D

philofophis fuere; ideoque non ab omni

7)

peccato, nec ab omnitantatione defea-

m feads

dunt.. Sed dile&iotua omni peccato con-

.

a.

tt.

aii

ari

atur, & omnitentationi refift

1f

it5

imo

nec mortti,

nec tormento fuccuimbit.

»

Vinci nequit; imo de morte obtinet vi-

|di

Goriam & trium

D

hum. Hanc veram di-

r

in

le&ionem tribue mihi mifericoiditer,

^

àr

Domine Je(u Chrifte , tota virtus & vigor

amantium , ut tecum inamore maneam

infempiternum, Amen.

QAPUM XWI

S)wod. per amorem peccatum dimittitur.

j

m

ill

I

p

! Anta eft vis amoris, füuperamande

"

| Domine Jefu Chrife, qued per

(

amorem peccata remittuntur.

Non ef

T

n

enim peccatum,

quod dileGQione tua

!

Jio"

Jl

non remittatur,

Non

10Xà2

u

A

«cuï'ga , nont

u

3

tanm

4 CONTENM

LATIONES

*

ï

ü

lX

GA

tavis vel enormis: qu

w d

dveniente

| peti

k

Cril

D

one tua non exge;]m ur, Non macu-

mmN

:

L;

mfoeda, tenax, acetiaminveterata,,

& fper

: non dile&ione & amore diffolvatur.

Ansfc

Qua

fi

L uc

ii dile&io omni culpe mortali

Mi |

ontrariatur, nec cum «hqva effe poteft.

( n

Iw abet enim tua vera dile&tio omnem cul-

Albagr|

pam expellere, ficut calidum frigus ex-

or, j

p ellit.

Sed non fic

eit

o Q

de alia quacumque

V'

VC Opef

üte.. Utp acetdcbcanaggcc(;t.u

quz

a P.Ie

T

tet peccata mamt, & tàmen dile ä.oms

U A

virtute omnia funt ei dimifía: quia ab ore

lt

me.

N

Veritatis didtum eft: Remittuntur ei pec-

Wt

]te

cata multa, quoniasm dilexit mültun. T d

59 y Iljie

LU -0

ct enim abundanter fleverit , pedes la-

as

Hl

chrym is laverit, capillis terferit, pedes

ii

Omumuz

]

uert& unxcn*. tamen iftis non

ihi

d

attribuitur remiffio

fed foli dllcömm.

l

I

Quia fine dile (?.lom, palum valuiffent,

ud f

3e

...'.Ulu

fizna quzdam & fcintillz

[ 1

ignis, à dile&tione praparata. Quz eate-

l"Js tibi

erata

ov id i

g

u

ere s qadtcnr s ab amore

i

]

imperata. . Dilexit namc quemultum , quia

Hv

pe

ex imocoxde, extotaanima, & ex tota

ufu 5! &

nente, ond evidenter pat

in ii dile-

X « QNS

Gionis fi

ignis, quz

oftendit

Dilexit enim

At

te fuper oml,m, fed noa nimis, quia tu

'011 T

Do.mnc nimis diligi non po

rec:

tC55

1.110 mo-

ne

CH

dus diligendi te fi

ia

modo eft.

9 QUac

Dv

&

2. Et in hoc etiam patet nobilitas &

1Q

valor dile&ionis ejus.

Quia in exceffü

lr

non am

itritur 5

nec augmentum C)US in

D

«

ï

vitium-veriutu

fed in commodum &

i

pro-

l

N5

I D IOT E

375

wontd

faY

[

k

d

u

M

Yte

profe&um. | Contra

3en homo poteft

nimisjejunare , eleemofynas dare, orare,

gcnmcv.-

u

af

& fperare. Virtutes quoque morales fr

l

Q

1

IX

dLhO]

transfcendant modum vel medium,

vitium. & malitiam convertuntur,

G

$1

die

.

Clementiffime -Domine Jefaü . Chrifte ,

g.

amator bone, ego malus & vitiofüs pec-

o

cator, iftamente revolvens, nec mente,

11f

a

nec.opere ad effe&um perduxi ; fed à ve-

I0 amore & diledione elongatus , &

|Videv

totus fripidus fa&us, in peccatis & vitiis

^

um

d

ä

inr

H

umerabilibus , tempu

S 1Xl

eum mife-

qui

i€-

rabiliter confumpfi. Adjuvare me d

433

I1

22

ifericordiff

imq

iiAil

e Domine Jefu Chri-

fte, im

menfe fonsamoris: & ut peccata.

Pïdvs

H

neabh

Aijivau

G

iC

ere

e

&fib, P

jtl

mittas, dile&ionem tuam

e

mihi digneris infundere fempiternam ,

ÁAMEN

dlkh

C ATUTY

X VII

&l&'

Qucd amor eft via vitliffima ad Deus.,

J

!)

d.

1, & 7 Era dile&tio (benigniffime Domi-

V neJefu Chriffe; qui es merces

tll ;

&

amoris) eft via re&tiffima veniendi ad tc.

IT

[

lz

Nec opus eft aliquaalia virtute , in cujus

(te

cxercitio poteft effe via obliqua.

Sed

i

u

folum. amore & diledione ,

quz ad

15; (

I

momV

coeleftem patriam vere ducunt.

Quia

13

alia quzcunque virtas informis effe po-

teft, & cum peccato : Et ex ejus a&u

'

Mi

Ízpe oiitur vana gloria , qua ut ventus

x

lil

impedit

a

yid

torem , imo impelli

L

A|

in chaqs

inferni NNam peregre pergens, car

1s

(0U

"m

aiiil-

fïa-ä.

PC

$7f

COXTnMPI A'T

IONES.

;2

Í

m*

:2

i

od

Xïp

m affumens ; clecx ofynas ero-

J0QU$

E

€

,)

ns eþ vento vànax glonæimgennu 5

dï It

& dvm ad peenitentiam ire credit, labi-

Tüium

turin infernum

Non ergo Domine Je-

tillre

14 Chiifte,

ilnCSPtO

amoris &largitor,

*

Jut qi

eq: Vi

)L L-u.um, oratio, eleemofyna,

4 kd [

&a omnino:

fed

amor & dil eu.o tia

n

du

sIicos

('

k

via reGiflimaabfque

uc

vio:

via 01('"15

[vi(til

ue-ta

abíqt

It

dio:

via plana abfquetumulo:

&.m:V,

V

claraabfque nubilo: via fecüra abfaue

TO Dnpt:

periculo: via jucunda cum bono focio ,

m

fcilicet c um te Domine

amantisfimo du-

& Venuag

CCI via ve

iendiad xtefnagaudia, qu&

Tüuni n

exut

CAU

nper 'xmmt viatorem ad d

eram, quz

[

a

€iu

7-3

)?L;f;m ,

nec ad finiftram

ive

quz

10n pl

aC

iv

v(*m— ea , declinare,

*

2. Ifta v

À

amoris , uvwme] fü Chri-

0

[.

j

fte, duxam

ant

ant I" 1*(

*'UP

"i

ie , eftvera , non

M d

R

fkfn, neque p":

METS

idl

v1a f'muvhs, non

L

BU T

verbaliss via fru&

iuoi

zj

non OC 01a5 E)

Via

non folum L;.nm:

1 .d etiam operis:

HNubpro

lod

vià caüta, non

: prudens, non

4

fatua:

lkx(nkl dni

ür, & cul-

ita quod pe

P ^à reiutetur

Vi

mazn

; Dnon Imocdica*?

i

Ha quod animam fuam ponst quis pro

atnici S

fii

iu1s.

Via conflat

ns

2 non i

101ne 11-

A

*«nQr )

tanea, ficut tuDomit

i

(

n fine ofte

ndifl 1

.

ect

Dottger

euia

cum dilexifi

ng

uo

f

?

in fine

dilexifii

€os.

]

Si qmu

U

P. Ommc]'"u("l rifte

iU

ad

ainator

ant

4hfi

UE

sfime, ad patriam ece-

.U.ït

em ve

clc rite

p

&v

er

venire ; per viam

di 0&10 is

& amoris ambulare debet,

^

1

Quia qui atmat

u

fuchï'u

currit ve-

"Ml at

]ocius,

»

M

Q1DIOT X.

N

15

AT

(id

ïacïuä E

& pervenitcitius, O mifericor-

diffime Domine Jefu Chirifte, qui ob ni-

Q

mium amore

i

5

etiam non amantium

j

u

[u)

;

mifereris:- iniqua & perverfa atque falía

0f

fuit dile&io mea. . Quianon fuit cordia-

lis fed verbalis: non veza, fedfi&a: meos

lei

i

l

amicos in fuis fceleribus & peccatis de-

dUf

fendi; & fic iniquos odio non habui.

N

D

[0'

Amavi fortunam, & ea mutaáta, amo-

rem mu

at

dv

1';.

d

D2

44

rce mihi , piiffime Domi-

ne Jetu Chrifte, mifericordisfime amator,

3*

Wl

Jl

"m

m

üy

& veniam dare mihi d

lgnare ; & concede

mi

p

ii mifericorditer tantam:ad te aman-

Juld

dum gratiam, utreli&o vanoamore tibi

d

[

|

non placito, :te fuper omniaamem., &

Y

il

2i

asfidue ;

[o,

&

.

diligar

fine alicujus temporis

inteipofitione nec à tua dile&ione fepa-

f

icr, Íed cum ea permaneam per infinita

j

"

Ízculor&m fæculg, Ámen.

CAPUT XVIIYE

Quad . amor obtinet , que jufte. petun-

DA

tur a Dec.

" X

tY

j

Mor & dile&io , ( clementis(ime

V

x.ä

Domine Jefu Chri&e , qui es ipfe

amor) poftulata.à te ; prompte & facile

qbtinc

Qui illum qui te veraciter di-

t

QU

libeneer exandis, & poftulata ei

concedis.

Quia fcriptum eft: . Dilexi ,

2145

Quomiem exaudiet o

vocEZA. ofdiio-

7s 9y»ed.

Iam exüberans eft amor tuus,

TT

dulcisüme Domine Jefr Chrifte, fpiri-

a Id

lg

i

B

tuilis amator, quo«

diligentite, uua

yrut

aj

Ccuu

I

J]

E

ia

z

CONTEMPLATIONES

cum fpititualibusbonis, bona etiam tem-

Verbo

]

poralia tribuis & concedis, ficut dictum

«diod

eft à te : $2 obediatis zmandatis rr;ezs, ut

sfdln Í

tiurgntz: Dominum Deum veffrums r [er-

fime j

viatà ei intoto corde veflvo . antmadz mente

duj

veflra: dabo pluviama temporancum- d [ero-

2100 ret

nam , ut colligatis frutfum vini dv olei , &

mn«fdg«

jünum. ex ais

Oftendis etiam & exten-

m fr

dis diligentite mifericordiam , ficut fcri-

m

ptum eft: Fadens seiftricordiam . in anillia

V die

gllium. ii , qui dilizunt . me.

Infundis

xIm

etiam fapientiam tuam diligenti te ,. ficut

Ralhd

fcriptum eft:

"Unus eff alzzj]mv 45, d& fa-

& Culon

pientzam fuam . (id eft , datum fuum ) pra-

bet. diligentibus (z,

TrlLu s etiam & libe-

£

4f

xaliter concedis diligenti te gaudium &

Ms

Iztitiam , ficut ("cxmtumefl Dzl/W'?z ju-

l

jfzwt/z » & odifi iniquitatem z. propterea

h

WK

yzx;t te Detts ,

b0/5 tuus , oleo letiiia,

D1ugentes igitur te, Domine Jefü

CllrxPe , amantium remunerator largif-

æeaä

) d

fime , exaudis, & eifdem multa bona

Qord.

v (l

impertiris. Sed non ficillisevenit, qui

£e non diligunt, nec diligere volunt, Noa

n

enim eos exaudis ,

RUT

fed. potius te prVO-

cant ad iram , cx..n aliqua à te petunt

Quia cum indignus ad 1ntexceacudum

muttitür ,

ir au animus

ad 'deteriora

ttm n

provocatur.

Ó Mifericordiffime Domi-

tu &;

"CQt f

ne, queties provocavi? Quia indiguiffi-

mus & nefandiffimus peccator , multa

ïmtgnls

te petii, & nullo dignuseram: quiate

*3'33 dilegi corde && opere , fed folum

ï, HUO

t [

p

TDOD DI OE E

379

amt

Verbo & lingua. . Quare non amore , fed

E

f

)

u

tdi

:edio dignus eram , poena, & non gloria,

[]

Sed in tuo indicibili amore confido , piis-

fime Domine Jefu Chrifte; te, fons in-

exhaufibilis amoris:: quem àmeobfecro

VU

non retrahas ; fed illum mihi clementer

concedas, quo inflammare digneris cor

meum frigidum , ad amandum & diligen-

l

jl

dum te: ut fpreta dile&ione tranfitoria

& caduca hujus miferevitz , ad te elever

"

ii

WU

per puram dile&ionem in temanentem ,

t2

)

(ii

peraifiduam contem

plationem , in fecuhþ

Íxculorum , Amen.

COARU GESUEDX

Quod amor Dei defendit. & liberas

jl

n

a nAalis.

-

Idelis & verusamicus es, ( Domi-

A.F

ne Jefu Chrifte, amator vigilan-

li

tisiime) qui diligentes te cuftodis , libe-

ju

rjs & defendis à malo & periculo : ficut

oft

endifti in fervo tuo Daniele, te toto

Ua v

corde diligente: qui conje&tus in lacum

n

p d

t El',ïï

leonum, illzfuste protegente fuit extra-

N

&us, & penitus liberatus. Unde dixit:

Ü

"Recordatus es mei, Domineg d7 non dereli-

f

d

l

j

quifi me, Liberas igitur Domine diligen-

ï

tem à malo, & à leonis infernalis inful-

tu, & illzfum eripisab eodem. Et quia

3i

ficut fidelisfimus amicus liberas à malo ,

3);7

protegis & defendis , clamat Propheta

in perfona cujuslibet te amantis : Dih-

"

f

"

g te Domine fortitudo sea.

Dominus

fieimameutum meum ,. dv liberator gieusz

Deus

N

3380 CONTEMPLA TIONES,

i.

Deus meus adjutor , d» fberabo in eum. . Pro-

tecfor menss- d. cornu falutis mea , dv [ufce-

Tu pro

Pt u

I)Z 0Y C

4

2. O mifericordisfime Domine Jefü

Vate

1

Ghrifle, ineffabilisdulcedo amoris: in-

T Dor

D&

zftimabilis eft dile&tio tua, quz femper

adjuvat peccatorem , & defendit. Pec-

ine y

Jtste

cat enim miferabilis peccator prava fug-

"

£geftione & cogitatione: fed tues diligen-

1

(::d'u

ti te fortirudo , ne cogitatio posfit introire.

lte

Quod (i peccator ultra procedat,ícilicet ad

.'?üi

m

dele&ationem, tuestuncei firmamentum,

T5 n

ne posfit dele&tatio invaleftere. Cum ou-

Vg

tem peccator ad 'confenfum voluntati la-

i,

xat habenas, tu Domine illi es refagiu ,

ut confenfui contradicat.

Q

Quando vero

defendit peccatum, tu ei liberator es, vt ab

audacia abhorreat. Si latenter peccare vult,

i

U

It

tu illi esadjutor , qui ubique prafens es,;

ne id faciat: Sedfipatenter, utesipfius

ï

l

adverfus nequitiam proteclor...SY autem

E

inducatur in confüetudinem, tues ei coz-

lat

It

"4 falutis. Si verofalfo feducatur , vel de-

ày

Íperatione aut induratione conficiatur ,

tu ejus, ne defperet, neque induretur ,

^V

N

N

u

fufteptor es.

y o

3. Fidelisfimus igitur amicus es Do-

hine & tua vera amicitia omnern aliam

Q9 v

excedir amicitiam. 'Tu femper diligis in

g ha

vita & morte.. 'Tu diligis in profpetitate

& adverfitate, & etiam magis felicem

T0 ?;:f;

mortuum ,

uam infelicem vivum.

Tu

ht

h

Quen

Domine pius igimmenfum amas, quom

J

emáris;

*

L

ïDIOT!E-,'

3y8Y

xiS

amaris; & etiamamas , licet non amaris,

eym. Pry

Tu propter patres amasfilios: imo pro-

( 0

pter unum bonum in civitate vel focie-

tate, amas mulros malos,

O amantisfi-

j

n

)

me Domine Jefu Chrifte, egomiferri-

In0|

P

j

fo

mus & pravisfimus peccator omni dile-

GüfF

cione vacuus, fed malitia & iniquitate

nl

ii

d I

plenus te ; ut debuiffem , nen dilexi: fed

[ p

"

cordurum & vagum habendo, addili-

stl

genda frequenter mihi damrofa & .no-

(Itt.

12

xiiipium applicui, quoder

"o

ere digne-

ris Domine ad te amandum femper: vt

vira mea & gloria mea fit dileQio tua fem-

j Oh

