quilibet naturaliter amat vitam corpora-

iU

lem , & mortem timet : fic & amare

P

l

Ser

l

N

debet veram diledionem , ^& vitare

d

ïïfm

odium. Quia, qui non diligit, manet

Citer W

in morte: in morte enim culpz jam talis

6 füm

eft, & debitor eít mortis xternz.. O cje-

Tüatyr

snentiffime Domine J

efu

VIu

Chriftle; à quo

^

i&, qu

exulare. non poteft amor, licet tibi nom

i

& ory

fint occulta, qux ego nefandiffimus pec-

Jüo €ni

cator geffi ; tamen corde & ore confi-

, ii

teor, meinique Yixiffe, & pra mea mali-

tia &&

N A.

M

IDIOT £

493

;ïcïe'fxï-

tia & iniquitate, vera dileione cáruií-

| u

Íe. Inter alia, Domine, qux male con-

il

cepi & egi, eftquod inimicum odio ha«

pis u

bui.

Et licet fcirem ex mandato tuo;

erermy

quod eum diligere deberem, vilipendi

j Y

tamen & fprevi mandatum tuum. Si-

ml

raultatem. contra mulfos concepi, &

^

EUS «

conceptam corde &

a

nimocomplevi Et

li

di U

fi quandoque fa&o noun compleverim ,

[

fhl.

m

J

ad detractiones tamen & infamationes

Ka

Ij

proceffi,. Succurre mihi , piiffime Domi-

hn

nÜ

ne Jefü Chrifte, per tuum benedi&tun

& mifericordem amorem, veniam mihi

10

t

concedendo, ut vitam meam miferabi-

lem emendem : & (icte diligam , & alios

àV

oU

propter te, ut hic amor nunquam defi-

ciat, fed in vitam

gerdurc? fempiternam;

a

Amen,

QATUT XXXL

2

Contra amovems [ui ipfius.

i

1. Vis eft (benigniffime Domine

1

, Jefu Chrifte, per quem & cum

j )

at

quo zzernus proceffit amor ) quite vere

diligit ? Credo & fcio Domine, quod

u

v 1

ille folus novit fe vere diligere, qui vera-

citer te amat , & feduloagit, utte, qui

es fummum & verum bonum, amando

fruatur. À té Domine manat vera amici-

tia, quam non temporalibus commodis ,

!

t

fed gratuito amore metiri convenit. Ne-

mo enim poteft veraciter feipfum ama-

xe, qui te veraciter non amaverit, Nam

d

m

ic amando ; feipfam amat; te agtem

4

dili-

HIO n

$

i

464. CO)N**TEMPL A'TTONES

diligendo , feipfum non diligi. Quia

dile

amor proprius & privatus oculum mentis

hem

vehementer clandit; & eft omnium cau-

i."n'O

Ía, radix, & fomes malorum, O Domi-

!?m ]

ne Jefu Chrifte , Sol. unde fluunt radii

(l

amoris ,. quanta infania plenus eft ille,

demi

qui folummodo feipfum amat ? Nam talis

itg

perverfio amoris ,. eft fundamentum ab-

d pa

lz charitatis, & crsefcit ufque ad con-

idpic

temptum tu&

Duanamqueamorescivita-

g t

tes düuas.faci

H

-

int, fcilicet Hierufalem &

Unquy

Babylonem. Ccoeleftem Hiervfilem facit

fes

3mor tuiafqgue ad contemptum fui ; fed:

m

infernalem Babylonem facit amor íui uf-

que ad contemptum tui.

2i [0] is*ïn

1

uum.& perverfüm amorem ,.

1

qui fic me.mifezum peccatorem colliga-

yit & incitavit, ut verum amorem abji-

Tine

Ccerem &.cancemnerem : & fe toto cor-

^ t

A

Quj

»

d

vodi

$

r)i

e&erer, fedefiderarem, fe tene-

le[,

zem, fe uverertotis viribus: & fe celans

thim

do in occulto peGtoris , in culpam facile

folici

pravi-cordis laberez& operis. O miferi«

ittg

ui fo-

cordiffirae Domine Jeíu Chrifle ,

n

"N

t

lus amari dignifliimus es , quid faciam

t

ego iniquiffimus peccator? Quem ama-

Talis

torem potero invenire, qui me diligat;

nu

fion |

eum nuHum dilexezii

ALAL

ii meipfum , &c

4 f

in peccatis innumerabilibus vixerim ?:

liit: ,

Quis me liberabità ventura ira, àrugien-

Vidit,

tibus preparatis ad efcam, & à laqueo:

2,

infernzli ? Meipfum juvare non poffum ,.

tonft

D10nDs

aeque te )Lc.qu.ärcxc audeo, cum te r

Ws

ile-.

zP

i

"TIDIOT À

ex

dilezerim. Imo quia neminem dilexi;,

Qui

moits

neminem audeo in adjutorium meum

m

invocare. Sed ad tuamimmenfam pieta-

remrecurto , Óamor, quierrantes redu-

)Do'.l',ïj

y n

cis; qui mifericors es & miferator, &

neminem vis perire , fed falvas fperantes

"

tun

àn te. Succurre ergo mihi, &dà veniam

depeccatis; & gratiam , ut nunquam msc

um

al

tefpiciam, fed te, vel meinte; ut dili-

vt

]

gam te toto corde , nec àtuadile&ione

J

|er

unquamzrecedere valeam, fed ipfam con-

la

M

i

fervem nunc , & in vitam fempiternam.,

;x

Amen,

COACPOUSD OU XEL

üi

Contra- amorem mundi,

m(y!ä"' h

Cio & expertus fum ego ingratiffi-

I.S

muspeccator, ( clementiffime Do-

cig

g

mine Jefu Chrifte : fupercoeleftis amator )

ooat

quod amor mundi, animas, quasingre-

f

ditur ,. quietas effe non patitur: femper

fradr

enim fufpicionibus vanifque terroribus

folicitat eas. "Talis namque amor mun-

if

1?3(![6

danus premit amatores fuos, & non ad-

)miïfä*:'

L

&ucit eos ad bonum; fed qui tali amore

xtitur, à tuo amore Domine excluditur.

"lalis amor mundanus cum tuo amore

N

non jungitur , nec ei congruit, neque

ad focietatem filiorum tuorum petve-

u

i

hd

«t

nit: qui fe à carnali generatione non di-

)1

vidit.

g

i

a

2. Amor mundi Domine fefe cum fuis

oj

;h-

coníolationibus, ne dicam deíolationi-

ul

bus;, undiqueingerit perauditum , nam-

125

d

le

wc3

que

466 CON TEMPLATIONES

que quafi per feneftrasirruit: & mentés

duorum amatorum vehementer occupat,

J

Animam polluit , charitatem violat , pro-

ximum 1xdit ; te Dominum fpernit ,

menf:

amorem tuumrepellit, totum hominena

capit, ac eundem decipit. Cum labente

borof

labitur : & cum eum tenere quifpiam

nis of

credit, de facili evanefcit.

Non confo-

dicitia

latur , fed contriftat ; non permanet, fed

&t um

fugit,

Ejus dulceedo in amaritudinem

um r

vertitur : ejus pulchritudo in horrorem

Qs

qutatuür ,

ejus defiderium in poenama

DN

convertitur.

Qui hujufmodi amorem

magni(

ample&titur, decipitur, & pracludit fibi

Tum a

ipfi ingreffüm tuiamoris: quia ubi amor

b'-en.:ib[

mundi inhabitat; non ingreditur amot

615 ian

tuus.

.Mm]

3. O benigniffime Jefu Chrifte, amor

TQuten

increate, vx mihi impiiffimo peccatori ;

r (0g

qui creaturam amando , te creatorem de-

hn de,

Íerui, propter condita conditorem re-

f

liqui, tranfitoria dilexi, & fempiterna

The DOJ

fprevi.

Defolationes pro confolationi-

Wllum|

bus füfcepi , poenam pro gloria, mortefü

Qs

pro vita, peccatum pro virtute, & men-

& peli

dacium pro veritate, O mifericordiflime

ti :

Domine , refpicere me dignare oculo

lant:

pietatis & mifericordiz, & mihi miferi-

ne Qu

corditer ignofcere, Aufer àmeamorem

Ctrim

Ixculi; & da mihi gratiam , ut teamem

iit

i

T

Mi

l,

2

!

& diligam corde & opere , necab amore

1

tuo feparer, fed in ipío permaneam in

titm

n

ÁAmen,

;vcrgetr;

VRM 3

V con

Q A-

z

,

Á

EM IUO T UR

407

CAPU-T. XXXIII.

a

Contra

amorem . divitiarum.

x cupt

qt, p

Y.

! Exta experientia didici (benignif-

t

4 fime Domine Jefu Chrifte, fine

ominent

menfüra in amore dives) quod nihil la-

jl

.,L:L..l

a

lt

boriofius eft in hoc mundo, quam terre-

m

ii

nis zftuare defideriis. Nam terrenarum

n

f

divitiarum amor infatiabilis eft; & lon-

ls

i

ii

ge amplius de(iderio torquet animam ,

quam refrigeret ufufuo, "T'alium quoque

d

ivitiarum acquifitio , magni laboris eft ;

grm

p

lu

pofieffio , magni timoris :: & amiffio,

magnidoloris. Quiillasamat, te Domi-

li

fium amare non poteft ; fed cum ipfis la-

bentibus, labiturinperditionem: & qui

ypiant

eis innititur per amorem , cum ipfis de-

(jt 19

fluitinmoerorem. Quienim easinvenit ;

requiem perdit: & cum vigilat, augmen-

( Atmot

tum cogitat: cum dormit, fures fomniat,

xeitot

In die eft affli&us, & inno&e pavidus,

yem d

femper autem mendicus. O clementiffi-

me Domine Jefu Chrifte

cujus amor

nullum fallit: video pes effe&um , quod

laqueus eflin auro, vifcum inargento,

& pedica in prxdio, Quia qui aurum pe-

tit, ftrangulatur;

uiargentum, vifco

at

ï

haxr

Ct .

& qui przdia, alligatur.. Qni ma-

ne quzrii

th

tdt

icrüm, vefpexizeperit animz

trimentum , & fic deperit quicquid

&

^-

'.,

ä

tur.

"

D

z. Ad tuum Domine extremum judi-

cium fine ulla temporis intercapedine

i*

& continue volens nolens properat: &

amat

€ 4

ov

458 60NTEMPLAT10NES

amat quod neceffario relinquit ; id vero

iV

"n

A

—

negligit , ad quod neceffario pervenit,

0ps |

Amat namque illa, quz pofleffà one-

&px

Yant , amata inquimznt., G&amiffà cru-

Áini

Ciant , quzque ar&ius parta quam con-

l

j

cupita confiringunt. O mifericordiffime

I

if

tero

fDomine Jefü Chrifte , qui folus vere

amanduscs, ego nefandiffimus peccator,

Usttn

quz fcripfi & fcribo, fcivi & veraciter

Tij 1l

l

Ício talia efíe, Sed tanta eít malitia mea

TiX f

& iniquitas , ingratitudo. & fuperbia,

j

quod omnia tibi placita confilia & prz-

Q 7

In

l

cepta tua protervo animo contempfi &

I

Íprevi; & ad miferas divitias mundi cor

1f

"

V1l

imeum penitusinflexi. Illas concupivi &

delici

defideravi: & ut easacquirerem , labora-

ne.

vi, & ad hocipfum vigilavi; & quafcun-

Ti

que vias adinvenire valui, adinveni. O

tdifiq

piffime Domine, adjuvare me digneris,

dit, l

& delere tua maxima mifericordia emnia

Lt Vi

peccata mea: feg::cgare Tnentem meam

l

ben

à defideriis terrenis ; elevare illam ad

dN

Fm!

divitiarum coeleftium defiderium , quz

,uïef'r

in folotuo confiftunt amore: ut eas auxi-

T

lio tuo confecutus te

W e

erpetuo diligam ;

L

]

& tuo amore fruar in

;

ï

x

ecula fzculorum,

Indj

nQit

Amen.

tor).

CATPTUT

XXXIV.

Contra amovem perver([um mulierum.

tqnm

X.

Mor carnalis ( benigniffime Do-

1Cun

A mine TJefu Chrifle , fpiritualis

hred

amator , & vere in fpiritu & fpiritualiter

Eciens

"maende) infatiabilis eft, Quiaextin&us

V.

xcac-

E

Aj

TU5 .D4OC T E

Ts

40$

teaccenditue, & poft copiam rurfus in-

*, ',NIG

lt

ops fit, animumque virilem effzminat ;

ff t

& prater pasfionem quam fuftinet , - nihil

iif t

finit aliud cogitare: quia rationis oblivio

yum (*

eft, & infamix eft proximus. "Talis per-

ydifite

veifus:amor turbat confilia; altos & ge-

Jus vt

nerofos fpiritus frangit5 à magnis & al-

peccttt

tisfimis cogitationibus ad pàrvas & hu-

venatt

millimas attrahit, iracundos & temere-

rios facit. Infuper, qui tali amori con-

UT

p

jungitur, tentationibus continuis fübja-

cet. "Talisamor eft laqueus animz, difcri-

T0

enpi d

men vitc , mors fuavis, blanda pexcusfio ,

án

f5v

[íoPet

p

e&tio leniens, mel felleum,pernicies

delicata, dulce venenum, malum fponta-

UR

It

neum, fapida jagulatio, & omnium re-

lg

rum calamitas. Nam A dam & Evam de pa-

ïqu;.fa:

n 0

xadifi delitiis ejecit , coeleftes terrenos fe-

cit, hamanum genus in infernum demer-

jignïläyfa

jcami

fit. Vitem abftulit mundo,laborem & pref-

faram invenit, & malum quod ad mor-

ilm «

tem perducit, Foedat pueritiam , perdit

) 0*

juventutem , & incitat ecinquietat emor-

g

tuam carnem , & fene&utem.

dihgm

2. 'Talis amor-( Domine Tefu Chrifte,

fanGitatis , munditie, & puritatis ama-

T

tor) eft verz amicitizinimicus, ineffu-

gabilis peena ; noxium malum , naturalis

tentatio, defiderabilis calamitas; dome-

,:N/(L

fticum periculum ; mali natura , boni co-

ïl-ng DO

( J

lore depi&a; continuafolicitudo , inde-

ficiens pugna , quotidianum damnum;

folitudinis & ora

n6

o'.omu; tempeftatis 5

€$

tàc

p

à1» CONTEM?L.IDIOTE.

tionis impedimentum; .continentis viii

naufragium , adulterii vas, perniciofum

prelium, & pondus graviffimum, O mi-

fericordiffime Domine Jefu Chrifte, cafti

MI

conditor amoris, qui me de nihilo crea-

fü, & tuo preciofiffimo fapnguine rede-

mifi; tuam mifericordiam fupplex im-

D

ploro, corde & opere efflagito, ut coz

ineum fragile longe faciasà tali amore.

3. Erue me àtanto periculo, defende

me à tam miferabili cafü : protege me

V

à tanta circumventione inimici, Libera

[

me mifericordisfime Domine à tanto la-

IH

d

queo per

u

itionis.

Da mihi fortitudinem

xefiftendi, concede mihi veniam pecca-

torum. Eleva mentem &cormeum, ut

Itb

te amem & timeam, tibi placeam & fer-

U

viam: te verum Deum corde, ore, &

Opere confitear, & agnofcam, & à tua

hfï

infinita mifericordia. me non repellas.

li

Fac me perfeverate in bonis & tibi ac-

li

i

ceptis operibus, ut in prafenti fic vivam ,

& femper ad ulteriora procedam ; utin

li

fine hujus tranfitoriz vite mezx , vitam

inveniam in amore tuo fempiternam ,

D

Amen.

f

E

lii

Jinis Contezaplationum. Idiota de

f

It

[

amere divino.

l;

('n-

[2

IN-

Wt

"

gj

J

'

ÉoN O D E OK

fs vt

o

CAPITUM

"

0n

t ï'!

ilocda

MEDITATION

(UM

n

l

D. AUR. AUGUSTINI

I

iex I*

[

Hipponenfis Epiícopi.

(

qeao

Nvocatio Dei omnipotentis ad, snovume c

NT

I

vite rebarationem ,

Cap. 1

Hf

-Hominis aceu[atio ,. d commendatio mi[eri- .

J

cordie divina.

Z

| pedt

Homints rorwefïzo, qui propter. inobedien-

[i

tam à Domino non auditut ,

3

J'udicis tmor ,

li^

4

v

lnvocatuv Patev pev. Filiwm ,

n

T

l

J:

Hic vepre[fentat bomo Pawi paffionem Fi-

i,

Hic vecognofcit bomo fe cau[fam effe paffio-

7[25

Hic exponit bomo Deo Patvi paffionem Filii

';:

in fui veconciliatione

De invocatione Gpivitus fanti,

Oratio -(ervi Dei de fe bumiliter. fentien-

f5 ,

ro

Oratio ad. [antiam Trinitatem ,

L

as

ümfc:j

io ormipotentis: Dei ,

d omajeat

m

[2

65

,,gzm/;

Y quzm bumano dignatus. eft fub-

veurt

Deus Pa

1€Y 5

de-Verb? incarnae

56 5 kj"

reliartam atlione ,

12

J*

D

$21

»

De fi

scià quam babere debet animatin Do-

D p

mino Yefa, atque ejus paffione ,

14

Dto,

De. immen[a charitate. Patvis etevat ad. ge-

TAH

uaus - bumanum ,

15

m

A ]

De duplici Chrifii naturay . qui mobis gife-

lag

vetuY , dT pro^nobis imterpellat ,

16

Fit ii

De gratia quam babere debet bomo. Deo jro

D7

|

beneficio redernptionis ,

17

[//]

Oratio devotiffima. ad. Chviffuma ,

1$

Ürgis

Hic :diflinguit intev [apientiam qua do-

20245

d* fapientiam qua divina

3'.7

£,

' Dei Lï/rlz ,

1

dHic

ngf bomos, ut ipfa quoque domus

Dei

20

oret pro €o ,

Duantis amaritudinibus vita ifla fit ve-

fþü'ja 5

2I

[

De felicitate«vita., quam praparavit Deus

Üritis v

dilizentibus fe ,

22

^

VO

P2

e

felicitate anima fan&la binc exeuntis ,

5

Vil

-

Oratio ad. Santlos ,. Mt mobis. f(uccurrant in

. perieulis ,

vdubna defiderium ad civitatem | [apernum

JHierufalem ,

25

Jlymnus de glevia pavadifi Petri Damia-

ni Cardinalis Offienfis , ex diilis B. ,Au-

26

auftins ,

JLaus continua quam. factt anima ,. ex con-

templatione [aperna divinitatis ,

27

l

Quid fit quodamzaedo Dewm . cernere

c

tenere ,. o - qualiter. fit. de Deo fentien-

du ,

28

Oratio explicans. plurimas Dei. propricta-

Tes,

29

De

p

n

Qqe

p

De pluralitate. pev[onarum

c

nitáte

Z

M

Deo ,

30

A

Omua ad Santlam Trinitatem ,

3t

x LO

[OPP

4 Deus vera dr. [umma vita eff ,

j

l

Laus -Antelorum d homnium ,

33

Iic conqu

l-r(

eritur bomo quod

20 COWPIA?W;

w L'i ]

-uv ia contemplatione , ex quo cAngeli

quogue tremunt Deum videntes ,

34

H

Oratio cov multum umovens ad devotiencm -

; (mi j

& divinum amoream ,

T

Qratio devetifiuma ad. laudes. balendas 4

36

q D

H

Jo iffa ovatione ssens. bumana copieftus cora-

pungitur , f in quicte, dicatur ,

37

Oratio

i2 tribulatione ,

o

Oratio

multum devota ad. Filium ,

39

i

Or«iio

tililis ,

4 O0

Qratio c'cuom de. recordatione — paffi

53j

Cbriffi

A*

[

4;

23

d

st

5

Ào

2874 (

b

SN

-

od

A

-

T

S

1.

1

1

It V

"N

"

|

"T

[

LN:

Di

/

L

1-N DOETM

fh

LP

QAPITUM

A

4

p

Q

Ui

SOLILOQUIORUM

M'/.

DC.AAXGUSTIM

AL

f

0

Hipponenfis Epifcopi.

QUP

hd (

D

E ineffabili dulcedine Det ,

Cap. 1

De mifería

fragilitate bominis , 2

lu

d

JDe admirabili lumine Dei ,

^if

De mortalitate bumana natura ,

Duyr

O uid fit nibil fieri,

Dr

D il

De Cafu anima in peccatis ;

tin

De multiplicibus beneficiis. Dei ,

De dignitate bozainis futura s

$,

A

7)

JDe omnipotentia Dà ,

DDe zncomprehbenfibili laude Dei ;

.,d/'.f [

De fpe erigenda ad. Deum ,

It

gäg

(

/if(

1l

De lzquzs concupi[centiay um ,

as

De zuferia bominis

A

beneficiis Dai ,

13

Dt

[(77 9)

Qzuod Deus perpetua in[pectione confideraa

opera, d- intentiones bominum ,

T

D

tJI

nTo

]f

Srod bema pev [e wibil poteff fine divina

('7' 111,

15

f«?m

"

De diabolo d* multplicibus tentationibus

€jU5 ,

1

I*

Quod Deus eft lux juftorum ,

3De. beneficiis Dei ,

1$

JDe fervore diletlionis vel charttatis ,

19

€)5

x

od Dems fubjecit omnia feroituti bomi-

T8TI ,

20

$u ex cenfü deratione bonorugn tempora-

[7r

413

v

lum colligitur. magnitudo: cadledlis- com-

j

Kilii ,

r5 d

Quod divina dulcedo omnem prefentenn

mundi amaritudinem tollit ,

22,

l)

Quod tota fpes noftra dv dafiderium cordis

nofiri debeat e[fo in Deum ,

23

d

Sued falus noffra ex Deo eff,

Quod. voluntas bumana incffica

x fft ad lfo-

"na opera fine drvina eratta ,

2$

[U)

De antiquis beneficiis Dei ,

2

De J4ngelis. deputatis. ad cuffodiam . boni-

"M.

:

De . profénda pradefiinatione , d pra[ci

enïiï

Dei ,

28

De illis , qui prius funt juntli, dv poffea

DW uD . -Xe- O A

snpii cfficiuntur , & & conver[o ,

29

Quod. anima jïde?i: f faninarium D ,

—

30

Quod neque per. [enfus exteriores , neque in-

j

terioves invemi poteff. Deus ,

3X

22

Confeffo vera fidei ,

$

IDe confeffio

H

"

e proprie utilitatis ,

Confidevatio divina majeffatis ,

De defiderio . fiti anime ad Deum ,

,

De gloria. celeftis patria ,

L

M

! ;A.*f

f

Oratio ad fandlam Irinitatem ;

ä

3;

]

)

"

ä)

!j

Wj

10

IN*

i

I N D £E

Dd

C KXPTITUM

S

m

01

l

D

M.ANUA LTS

d

plX

Í D

AURELII AUGUSTINE

D

Hipponenfis Epifcopi.

)

9

(4*

Raefatio ejusdém.

P

De mirabih effentia Dei ;

Càáp.r

it

"i

De indicibili fciemia Dei,

X

450]

«

[

1

47

Ái]

De defiderie anima fientis Dé

7»

x

De mifmWia anima,

qua Dominur no-

701j

0

Jfirum Tefum Coriffum non amat v nec

!

j

quarit ,

4.

di

De defidevio animas

»

e

De felicitate anima ,. & tevreno. carcere ve-

D(g

t

foluta ,

D

JDe ga

[

ud

o Paradifr,

De vegno celorum

!j

Q ttomodo pof!. nimios ploratus-meftam ani-

9

maem con[olatur Deus ,

ü"üi Y

Ioe dulcedine divini amoris ,

lo

o

De preparatione noffre vedemptionis ,

TF

Dyi

",

12

De gandio ,

D

(

ü

od vwerbum incarmatum [it caufa [pei

1

Üy;

UT

noffra ,

13

b! iihyi

d

Quod' quanto smajor. fit de Deo- meditatio ,

tanto fit " dulcior ,

I

i

ll

Quod defiderande' fant pro.Chrifto tribula-

I$

:ä!:'ü;ilc*s ia has vitá ;

Quomodo

Quonzodo veenua colovtma poffü CQ .

16

uid ft d* quid babeat Paradifus ,

17

Quod hemo mon walet Deo"vicem rvedde

Y£5

j

pifP per amorem ,.

S)wod 12 nobis Deus Tequirat. fcbi fimile ,

TA

De con[identia anigma amantis Deuma ^

Quid feit Deus propter. boraineza 2

2Y

^

.ï.

De

p

vecordatioue

valnutrum

J

efis

(IJ?I/Z

)D. N.

Quod recordatio vulnerum Chriffi

t eff-

CAX YCmedi

H conivA orenes adverfita-

tes ,

23

Maditatio ad- amorem Chriffi ,

P

2i

ä

Nibil poteft anima [vfficere prater. fummmuz,

bonum .

m

2$

Q uid fit cosnitio veritatis ,

.'

OM

4

|

Quid. in. nobis operetur miffho Spiritu

éfi.,

*

De operatione ejus qui. dilizit Déum ,

28

"t t

De vera . cordis reguie,

29

|

Siuicquid mentis ad[petlum à Deo vetrabit ,

|

omnino fusiendums eff , atque. execraz-

daum ,

20

QQuod. vifío Dei perdita ft propter peocatuga ,

j

V

d mijeria inventa fit ,

3X

De bontite Der,

j

)

n

De deleBlalins -fr»zz'ïione Dei ,

33

Sumaum bonun. Lbetendum eff ,

E

y

Des

ï/ï

uHa charitaig .Lanctorum

in cclis,

35

D

e

2

pleno .gaudia: vit aterna,

—55

;.

y

Dd

s ;

À

OpON D E *

CAPITUM

Dn

(

MEDITATIONUM

1&( '/(

[/]

P. ANS-ELMI,

H

,

;

: Deredemptione gencris hamani.

in

Ut

LOI

u

[

'Uz'cl];'t virtus falvationisy bi, Cap.t

91

1 Cur. fit occulta , & tam diu dilata, 2

Y

[Ó

Wa

dv cuj

L

5

45 neceffitate fe frc bmmiliavit »

P

^ £

j4

Gus obediens ,. & b;-

Suomodo dieatur

4

i

fnodi ,. cum fola libera vvoluntate boc

fecerit ,

.

De meditatioue i

yca boc , Q'T-de quo gau-

dend

44772

A

circa pa[fioneim Chrifii ,

D

3oe beneficiis bomini à Crifto exbilitis, 6

De gratiis agendis [uper his.

IIBARI Lb

"Uanam à Deo oranda-,

Cap. 1

Dei mijericordia d* opitatis ad noftram

Z

iïzd:(gnfi'at(',n a[ag)lic:t.tio :

ira exac

Ü

D

£T dli0 ,

3

Judignitatis *j

;:[J;km in. noffra indit

utatenibil aliud quam

imveniatur : Dei bac fumma

de[;em::'o

4

. .dnitas atque dulecdo

FT&(ZZ'C:LWT 2

[

K

Shuorzodo. mos Deus. ad. perfevevanter qu&-

vendum occultorum

fuerum. judictorum

delcedinem . incitet ,

De vero interceffore ,. at

di/þq/ifü?'e 5

que inflituii /mjæ

N

Redempiovis iuaocentis , dv perditi nocentis.,

Zner (é com,

pardio : ac bujus venova-

$0.

Qualiter fife cveatura venovata patri celefti

Jl

in. acrificium totam offevas , €ique ad. fev-

viendum cnpidt confacrataga ,

$

Oratíones,

gt

&.1 g

»wyp

- "u-

:

T-

z

" r'

[

á

N

:

L

e- Yal

»:

:.

J

z

b

S

.::

i

g

:

2j

À

"

C

d

"

——

)

äl!

N

:ä

0i

5

yl

7'M

4

DUQz

*

A^

a.

(

L

j

:

L7

:

s

N

D E x

Q APITA M

MEDITATIONUM

—

D. BERNARARD.

Cap. 1

! E dignitate bominis ,

De mifcria borninis , d* examinatione

Z

extremi judicü »

3

T

JDe dignitate anima ,

axmh

De pramio pattie ceele[lis ,

4

5

l

SQuomodo bomo debet. (2 examinave.s

Drs

ts p[almo-

Quomodo Lomo debet e[fe inten

h

di& ,

Drg

JMoartis «con fidevatio,

Dl [/

Qualiter bomo debeat intente 046 ,

DE [7

[4]

. De zftabilitate cordis bumant »

oUf

De péccato non. excu[ando

ä

/t f

O uam f[it znalum alios non corrigere ,

m

N

]

T

;Qg.o:;«za.:lo fa. delet unu[quifque. confiderare ;

J

13

De prafeniia confGientie ubique ,

Ui

De tribus inimicis bomunis ,

14

M ,

J

/und

£avo bominis wude fit , d quid pariat

('l'nj(,

De precatio pro feipfo ,

/,

De brev

D

; 71f

[

4 honginis ;

17

'Hü

D

i

Md ,

"

d (

6,

a

T

I N-

.

IU D -R OR

CAPITUM

y

U

n

LN IDIOT X

[f

H

CONTEMPLATIONES DE

AMORE DIVINO.-

"Uid fit amor ,

Cap.

"Unde oriatur. amor Dei ,

Zualuter nos Deus dilexit ,

Qualis eff amor D& ,

De vielentia amoris Dei ,

Q womodo cognofcit amima. fe diligi & Deo ,

De operatione amoris Dai ,

De mamitudine amoris Dei ,

De caufa dilizendi Deum ,

i 094 Qw o

Qualter Deus diligatur ,

Io

De triplici smodo dilizends Deum ,

II

Quid fit dilizere Deura ex "toto corde,

Quid fit dilisere Denm ex tota anima ,

1$

Quid fit diligere Deum ex tota zmente ,

14,

Quod amor eft fortis avmatura anima ,

Quod per azeorem peccatum. dimittitur ,

16

Q uod amor efl via rettiffima ad Deusa ,

I7

Quuod, aiter obtinett , qua juffe patuntur. à

Deo ,

18

(Q-/gd amer D& defendit dy lberat À ma-

$5

19

20

Q uod amor veficit bominem ,

Qued amori Dei 4f

Jaflendum y

2I

gf:

-

De

lï

JDe utilitate d* facilitate amvis Del ;

Quod dilisere Deum., eft fumme levs ,.

.;;'

Quod, amor. eft veflis preciofa anima ,

24.

2$

Sued amor & malis animam cuffodit ,

Quod amor im fe continct dotivinam «veritae

26

i-ft$,

JDe amore, quo Deus diligit bominem ,

27

Q uod. amaor. efl excellentiffoma virtus ;

28

iDe amore Dei d» proximi ,

29

JDe amore inimicorum ,

30

Á

Contra amorem fui ipfius,

3X

Ait

Contra amorem munái ,

32

An

Contra amorem diviiarum ,

38

€ontra

amorem. peroer(ura sunlierum.

34

e&

i

SN

P

V z

N

(

?

D

d —

Ü

»,

ü

D

C

f

3

3

3t

n

to

D

I N-

An

i

INDEX

;;

IN HUNC DIVINÉ

4)

AMORIS FASCICULUM.

f

Á.

ï

j

Ccufatio hominis, & divinz miferi"

j

[X cordiz commemoratio, 9, 259, 261

10

Adverfitates, V. Pasfio Chrifiz.

Amaritudo, V. Dzlcedo.

i

Amorisdivini dulcedo, 224. Meditatio

m

adamorem Deiinflans, 24o. Nonva-

j

:c

Jet homo vicem Deo reddere nifi per

amorem , 233.

Amantis Deum confi-

dentia. 168, 23 $. Amoris Dei magnitu-

do, 358.

mor obtinet quz à Deo ji-

fte petuntur, 377. Utilitates ex amore

Dei, 385. AmorDei àmalistum irf-

pedit, tum liberat,.379. Reficit homi-

nem, 381. Eftviaad Deum reGtisfima ,

375. Jugum leve eff; 387. Veritatis do-

&rinam infecontinet, 393. Qualiter

Deusdiligatur, 362. Peramorem pec-

catum dimittitur, 373. Deiamori infi-

flendum, 383. Dei & proximiamor,

399. Quem Deus hominem diligat,

395. Amor Dei veftis eft preciofis(ima,

389. Eftanimzfortitudo, 371. Caufx

;amandi Deum, 36o. Quid fit Deum ex

tota anima diligere , : 368.

Quid fit

Deum diligere ex toto corde , 366.

AmorDeiquidfit, 344. qualis, 350.

[N

Tiiples modus diligendi Deum , 364.

d 4

Amor

I

N

D. E X

Amor eft virtusexcellentisfima, 397.

Amoris divini violentia, 352

Quali-

ter Deus nosamarit, 348. Unde oria-

iur amor Pei, 346. Quomodo posfit

;

anima fcire fe à Deo diligi ,

354

Angeli ad hominis cuftodiam deputari ,

!

176.. V. Laus.

(

NV.

[

1.

C

jimz dignitas, 3o4. Felicitas aniniz

hanc vitam exeuntis, $2,219. Anima

divinitatem fupernam laudat, 6r. Dei

;-;

iKanétuarium eft anima fidelis ,

183.

Dpefiderium

.Animz defideria, 218.

€

animz ad fupernam Hierufalem , $5.

Animz defiderium erga Deum, 202.

C

Anima Deum fitiens ; 215.

Animz

U

ïä

: foxtitndo , .amor Dei,

371

Co

D.

C()r

Eneficia Dei homini impenía;2 0,145,

[

B

| P 160, 174» 267.

Deo gratix agendz

pro beneficiis, 2.9,

3952

29.5

69. Multiplicia

benefcia,

132, 14$

Bonitas Dei ,

250

oj

DEUS

Bonum füummum appetendum, 2 $3. fum-

]

q

mum bonum animam tranquillam fa-

D

Cit ;

935 242, 247

lj

C

P

Arnis noflrz mala 5

337

à

4 Charitas Patris immenfa erga homi-

àV

nem, 33. Mutua fan&orum charkasin

[

coelis, 254. V. Dileffio.

te

Chriflus & Deus & homo eft, 36,

7.

ye

Chiifus nobis miferetur, & orat pro-

b

nobis;

1

NUCCD:. E. X,

n

xobis, ibid. Humiliras Chrifti magria

"

l—

& cur fetantopereabjecerit, 261. V.

TU

Obediens.

PO

Compun&io. Homo conqueritur quod

-s

J

'Aw'

in contemplatione non compungatur ,

ia

79.

V. Ovatto,

Concupifcentia ,

r42,

Til

yti

— "

Confesfio verz fidei,193. Vilitatis propriz

Y

confesfio., :198.

V. Hominis indienitas.

p

T»ef

—

Dei omnipotentis & majeflatis ejuf-

»

dem confesfio ,

27

I

"Confidere in Deo, 31. Ánimz amantis

Deum confidentia ,

I112,235

Confcientia ubique przfens eft ,

33

—

Confilium divinum, V. Temporalia bona.

n

3

-

Cordis requies vera ,

93:242.247

Cordis humani inftabilitas, 325. V..De-

Jfiderium.

fiderium cmid-is noftri fit fixum ia

jl

1

[

DE

Deo,

170

) D)

Devotio, V. Oratzo.

40

Deus in nobis requirit fibi fimile

234.

Quidnam'Deus egerit pro homine, 237.

m

n

-Deus eft fumma & vera vita ,. 73.

[

"Fruitio Dei dele&abilis, 252. 1n Deo

perfonarum unitas, earumque diftin-

€tHo ,. 69.

"n

Fugiendum eft quicquid.

avertità Deo, 248. Quid fentiendum

hpm

"

jl

J

deDeo, & quid fit Deum cernere &

tenere, 64. Deus inveniri non poteft

i

aM

per fenfusexteriores, neque etiam per

interiores,

384

r

Dia-

Q9l

$

Dd ;

ICONSODOOE

K.

Diaboli tentationes,

354

Dile&ionis five charitatis fetvor,

163

Diligentis Deum operationes ;

240

Div

initatis füpernz laudes,:

6x

Divitiarum amor;

407

DoGrina veritatis, j470v Det.

Dulcedo divina, 250

Ineffabilis,. 112

Omnem mundi amaritudinem tollit;

168.Quomodo quzrenda;280. V./Aor.

E,

21

Sfentia . Dei,

Examen fui quomodo fit inftituen-

dum.

315

luin

Eu

lnig

Elicitas, V. .4nZzA

Gloria caleflis.

F

Paradifus. Vita aterna.

Al

Fiducia peccatoris in Jefu & ejus pasfio-

ne,

31

t

fei

Filirinvocatio,

415 104

FruiDeo,

252

ite

üd

G.

Juft

RU

Audzum fpirituale.226. Plenum gau-

]

G

dium in vita xterna habetur, 256.

g

V. Pztr(vd!fm

Pasfro Chrif£i.

Gloria coeleftis, 58,207. Gloriz coeleftis

3I1O

premium,

Gratiarum aGio pro Chrifti p'tsfïone ETA

i

Gretitudo hominis pro beneficio redem-

ptionis,

38

Gratiz Deo agendz , V, Beneficia, Pasfio

Cürifi,

M

Homi-

IN GD R/.X

14

H,

6

u

Ominis dignitas, 15 $, 29;. Indigni-

ta5; 273 27 $. Miferia & fragilitas,

122,290. Mormhtas, 126.. Inimici ,

rul

334. Deus omnia imperio hominis fub-

T

jecit, 165. Nihil Pote&homoabfquc

iU

um

j)

divina gratia ,

150

A

Hyimnnus de paradifi gloria,

$8

I.

b

Mpii, V. 7uffi

Incarnatio Verbi, 29,30. Chrifli in-

Jj

carnatio noftrz fpei caufa eft,

227

Inimicorum amor,

4Ot

Inimici, Vide Homo.

Inobedientia caufa eft cur homo non

audiatur à Deo, ac proinde conqueri-

tur.

II

Intentio , V. Opera,

"

Inter celïor verus 3

283

n

Judieium extremum,

jufti aliquando fa&i (unt 1mprob1 ; &

contra ,

I18I

ye

Tugum leve eft, amot Dei ,

387

L.

iv

lo

jidN)

ï

Aus Dei incomprehenfibilis ,

. 139

An ghloxum & hominum,

75

1 1

2j

;

Lux ju&orum Deus ,

156

u

aqn

M.

T

:

Ajeftatisdivinz confideratio, 27

Mala, V, «Amer,

W

F

oni

Mort-

|

I N D*ESX

Mortis confideratio ,

320

Meditatio de Deo quo frequentior ,. eo.

228

dulcior,

Miferia magnahominis, 145, Nec aman-

tis, nec quxrentis Deum ,

217

Mifericordiz divinz commendatio , &

hominis accufatio , 9, 10, 259, 261,

V. Bonitas, Dulcedo.

Misfio, V. Spiritus Sanclus.

Mori libenter,

$2,219

Mundi amor,

-

405

N

lhil&er, 123, Nihilabfque divina

gratia;

150

h

Bediens cur dic;tur Chriftus fa&us ,

cum omnia libera voluntate fece-

rit,

264.

158

Omnipotentia Dei ,

Opera bona non poteft hominis volun-

tas perficere , nifi gratia Dei juvetur,

5;

173. Opera noftra continuo Deus in

[

tuetur ; item & noftras intentiones ,

Y

147

323

' Orandum intente,

Orationes. 294. Oratio ad Patrem, 15.

Ju

,

ad S. Trinitatem , 72,210. adFilium,

M

102. ad Chriftum ,. 41., Spiritus fancti

invocatio , 25. Oratio ad compundio-

nem habendum, 93. Humiliter de fe

fentientisoratio, 27. Intribulatione,

1a

Ter

1or, Depasfione Domini; 112. Q:

ta

À

getitux

p

-

f*NDIE x

po

petitur Paradifi aditus, 221. ad San-

€tos, ut in periculis nobis fint auxi-

na

215

lio, $3. Ad motum & vitz reparatio-

inn

nem Deiinvocatio, 7. Oratio movens

Aff

M

ad amorem divinum;, & ad devotio-

inem, 81. adlaudes habendas, $7. Ora-

37&

)*

ff

tio Dei proprietates plurimas expli-

cans, 65. Profeipfo deprecatio , 339.

Valde utilis oratio, 107. in oratione

27X

1

quz fint à Dco petenda,

ï

P.

Aradifi gaudia, 221. gloria, $8. Quid

(irita

fit Paradifus,& quid in fe contineat,

231. V. Gleria celefis.. Gaudium.

Jasfio Chrifti eft peccatoris fiducia, ;r.

A&W

Recordatio illius eft efficax remedium

fa

Id

contra omnes adverfitates, 239. Ho-

^l

mo patri reprxfentat pasfionem filii

.

u

£jusorans, 17. DeoPatri exponit ho-

T

mo pasfionem filii, ut fui mifezeatur ,

p

225

n

In pasfione Chrifli qua de re gau-

15 j

dendumeft, 265. Pasfionis ac vulne-

yum Chrifli recordatio, 238. Homo

9n6:

I^

1

agnofcit fe effe caufam pasfionis Chti-

fü, t9. V.Oratio. Gratiarum a&£lio,

)

»

Yater invocatur per filium ,

,7 yr

Peccatum miferias invexit, & Dei vifi:

3

-

nem nobisfuftulit, 249. Lapfusanimz

in peccatum, 13o. FPeccatumnonde-

u

U

betexcufari, 329. YV. 4mor.

pericula. In periculis implozandum au-

(f:" )

ailium Sagétornm ;

$3

Qu

Aïl

171;:2-:

a

VT

— "—

hb NODU E X

Trafcentia Dei,

179

| o«

Prxdefünatio Dei ,

zLid.

| Spi

Proprietatis Dei,

65

Proximi amor,

399

Sui

Píalmos canendo opoitet Lommf*m efie

intentum,

317

Q

Quzrere, V. Daulcedo divina.

R.

Ten

Edemptionis noftrz virtus, 25$.

Tim

"Iri

praparatio, 225. Pro redemptione

gratitudo hominis, 38.

Noftri redem-

Ti

259

Til

Ptio cur occulta , & diu dilata,

Redemptoris & redempti comparatio,

286

Keformatio, 2o09. Proreformatione vitz

& morum.

Deiinvocatio.

7

f

Regnum coelorum, 222. Quomodo ac-

Ye

iL

1

quiri posfit ,

23X

Ya ;

S

Yice

Vutiy

Alvatio , V. 'Redemptio.

Vit I

Salus nc&m ex Deo eft,

I7I

htä )

Saluti hominum quomodo fübvenit Pa-

te£s

29

LA

l

San&orum charitas in ceelis ,. 3

254

SanQuariumn Dei eft anima fidelis ,

183

XHLL

Ty

Sapientia duplex, una divina, alia vero

Dei domus,

44

hta w

Yoly

Scientia Dei,

')14'

Senfibus nec extetioribus nec interiori-

Vida;

bus Deus inveniri poteft ;

184

ans

I NSD.E-X

n

Spes noflra in Deo,

I41

;;V; [^

Spiritus fandi invocatio , 25. Quid in

óf

nobis operetur misfio Spiritus S,

24

n

Suiipfiusamor , 403.

confideratio, 333

nd

n

d

$?

Emporalium bonorum confidera-

tione , cccleftis confilii magnitu-

de colligitur,

166

"entationes, V, Dialo[;,

44

"Timor judicis ,

13

"Tribulatio ,. V. Oratio,

tiQo

sl

Trinitatis invocatio ,

7,72,218

"'Euftitia, V. Dulcedo,

29

Atls

UM

V.

P2j

4

Ti

Eritatis cognitio quid fit,

243

' Veritas, V. J4mor Dei.

Veftis animz preciofa, amor Dei ,

389

od

L2

Via ad Deum , amor Dei,

275

Vicem Deo reddere, V. j4tmor.,

Virtus excellentiffima , amor Dei ,

zj

P d

9

7

Vita hominis brevis eft,

vt

Vita prafens amaritudinibusplenaeft, 49

j

D

ád Vitz & morum reparaetionem ,. Dei

invocatio ,

p

Vitz xternz felicitas quam Deum przpa-

;

ravit fe diligentibus ,

$o

j

Vita vera, V. Deus,

