fünt valde bona. Separari autem à Vet-

dolorem

bo, per quod omnia fa&ta funt nihil

ts mes

aliad.eft, quam deficere: & à fa&o tranfi-

dige

re in. defe&um ; quia fine ipfo eft nihil.

Vetfenter

Quoties ergo à bono devias ,. à Verbote

J ülterzye

feparas, quia ipfum eftbonum: & ideo

Wt Te,

ninil efficeris; quia fine Verbo es; fine quo

Qu ine

fa&um eftsihil, Nuncigitur Domine il-

quodd

jumina£ime, ut viderem te 5 vidi, & co-

mïa, J"J

gnovi me. Quia toties nihil fa&us fum ,

I ('üügug j

quoties à tefeparatusfum ; quiabonum ,

Nüt,

1uod tu es, oblitus futn, & ideo malus

—

-

Worynt

Y

*

&us fum, Vz mihi mifero; ut quid

r

X

f

i

hoc non cognofcebam , quia te deferens

5 Hiey

nihil fiebam ! Sed quid hoc

&

quxro? Si

Á

2'5

16 f

nihil ezam , quomodo cognofcere nole-

|

Ü

j

Ug

bam? Scimus quia malum nihil eft: &

quod nihileft, noneft; & quod non eft

[vl

:A

R.

Donir

n ;0[

df

bonum, noneft, quia nihil eft. Siergo

10

nihilfui: cum finete fui , quafi nihil fui ;

ï,)&

& velut idolum , quod nihileft. Quod

M

Quw

l

quidem aures habet , & non audit: nares

u

habet, & nonodorat: oculoshabet ; &

DT

(

t

ia

non videt: os habet, & non loquitur:

n

pate

34

n

manus habet, & non pal

E

pedes habet,

& non ambulat

H

*

& omnia lineamenta

(

u

ha

tmembrorum fine fenfu eorum.

QuA-BEUVE

VI.

D

B

De cafua anima

Z

Z

2 peccatts.

T

].

A

E

'Um igiturfuifinete, non fui, fed

&

T

ls

& ideo czcus eram, füur-

Bs Q

& ,nlhilt

dus.

A

:in

fenfibilis : qui nec bonum di-

"ls Pw

1Í

d G

ícceruebam, mec mal

À.

n fugiebam: nec

b

dole-

"n Att

t

$ AUGUSTINL

I3I

—

n iW

dolorem vulnerum fentiebam , nec tene-

i ï;'mïl

bras meas videbam , quia eram fine te ve-

otrie

raluce , quzilluminas omnem hominem

odl

véenientem in hunc mundum. Vazmihi!

j vt

vulneraverunt me, & non dolui j traxe-

):L ]v

j gdeo

n

runt me, & nonfenü: qu

nihileram,

sj

I*

m

quia fine vita eram , quz eít Verbum , per

Don

ii |

quod fa&a funt omnia,. Ideo Domine lux

&

m

mea, inimici mei de me fecerunt quz

l

u)

iL

cunque voluerunt j yeïcuiïvumt, nuda-

;

fonum !

verunt, polluerunt, corruperunt, vul-

nerarünt, &cocci

de

Gc

runt me :

d

quia receffi

, mïvuz.. [

àte, & fa&us fum nihil fine te.

i öifäï

2. Heu Domine vita mca, qui fecifti

qut d

me; lux mea, qui direxifti me? Defen-

eo

!

05&: i

Íor vitz m

o

miferere mei, & refafcita

*;rïïïïf

lt

n

"

"I

Í

J

u

)

me Domine Deus meus , fpes mea, virtus

:

"

j

"

mea, fortitudo mea; confolatio mea. In

U

j

die tribulationis mez, refpice inimicos

ae

ii .

meos, & eripe 1

fugiant

facie mea

d

qui oderunt me, & ego vivam in t&, per

1

te,

lpfi enim Domine confideraverunt

"M

D

me: & videntes me finete , defpexerunt

qtot

.b

:

me. Diviferunt fibi veftimenta virtutum ,

.

i

quibus ornaveras. m«

.

fecerunt fibi viam

per me, fub pedibus fuis conculcaverun£

me: fzcibus pecca

toru

E

I

m pollüerunt

tetm

kACixi—

"

?0»;;3'.11.

plum fan&um tuum: pofüerunt me de-

"I

folatum , & moerore confe&um. ibam

poft eos cxcus & nudus & illaqueatus

I)

aheba

fünibus peccatorum. 'Tr

acpDa

nt me poft

€in circuitu de vitio invitium, & de

J

M

luto in lutum, & ibam abíque foititudi-

d

2

ne

132 'SO-LILQOQ*UIA

ä

neante faciem fubfequentis. Servus eram,

]!

& fervitutem amabam.; cxcus eram , &

Bm:

czcitatem defiderabam : viné&us eram,

dfm; (

DONTS

& vincula non horrebam.: Amarum dul-

c€e, & dulceamarum credebam.

Tem, fn

BI ptim

3. Mifer eram,nec cognofcébam & hoc

quia fine Verbo eram , (ine quo fa&um eft

A

nihil, per quod omnia confervantur, fine

AL

quo ornia annihilantur.Sicut enim omnia

dul

per ipfum fa&a fünt, & fineipfo fa&um

T

cft nihil: fic per ipfum omnia confervan-

tur , quzcunque funt five in coelo, five ia

AU0 tor

o lt

terra, fivein mari, & in omnibus abyffis.

u

|

Nec pars parti inlapideadhzret, necin

r

aliquo creatorum , nifi quia per verbum

confervantur , pex quod omnia fa&a funt.

VU RU

Adhzream ergo tibi Verbo utconferves

I 'Mo, qy

me, quia ubi à te recesfi, perii in me, nifi

^g

x

lfæ

5 Ó

i

quiatu, qui me feceras, refecifli me, Ego

eccavi, tu me vifitafli; ego cecidi, tume

m, D

LI

erexifit: ego ignoravi, tu me docuifti: ego

Vo (ne

nonvidi, tu me illuminafti.

mf'v'm, )

Q A PU D I

Alm

De multiplicibus beneficiis Det.

16 df

Iferego, Deus meus, quantumi

| i :[COO

IN

teneo:x diligere te, oflende mihis

"ts

quantum debeo laudare te , demonflra

n

mihi; quantum debeo placere tibi, inno-

m

j

tefce mihi. Intona Domine defuper vo-

Ton Idj :

ce grandi & forti, in interiorem aureim

A fe

cordis mei doce me & falvame:s & col-

Dd

laudabo te, qui creafti me cum nihil ef-

w"iïnm,

11

?

£m; quiilluminafti me; cum inzenebris

"Ws

cfiem :

M lï;

Q

.

S AUGUS'I'INi

13

us

Raf &

eflem : quirefüfcitafti me , cum mortuus

effem ; qui pavifti me à juventute mea

ts C1u,

omnibus bonis tuis. Huncinutilem ver-

um d-

mem , foetentem peccatis , nutris omni-

bus optimis donistuis,

).;.m&ïïc:

2. Aperi mihi, Ó clavis David, qui ape-

faäumjiï

ris, & nemo clauditilli, cui tuaperis:

a

& nemoaperitilli, cuituclaudis. Aperi

j ontti

míhi oftium luministui, utingrediar, &

(o f&

videam, & cognoícam : & confitear tibi

pf

in toto corde meo , qui mifericordia tua

Q iyeu r

magna eft füper me, & eruifti animara

usd9y4s |

meam exinferno iaferiori. Domine Deus

t ni i

nofler, quam admirabile & laudabile eft

rb !

nomen tuum in univerfa terra! Ecquid eft

j

j .äunt,

|

|

homo, quod memor es ejus: aut filius ho-

W[;onicrfï

-.

fmiünis, quoniam vifitas cum? Domine

y

,l

0

fpes San&orum, & turrisfortitudinis co-

ln

t

rum, Deus vitaanimz mez, per quam vi-

ii

vo, fine qua morior.. Lumen oculorum

ocllffäïï

»

[

meorum, per quod video,fine quo orbox.

Gaudium cordis mei & latitia fpiritus

mei, diligam te toto corde meo, & toto

animo meo , & totis medullis & vifceri-

Ollln

ll

bus meis : quiatu prior dilexifti me.

—Dd(', 3

emul

3. Et unde hoc mihi, ó Creator coeli

eu

& terrz , & abyfli, quibonorum meorun

j

Ü

K

m

[

1

non indiges, unde hoc mihi quod dilexi-

eluxt

fti me? O fapientia, qux aperisos mu-

torum! Ó Verbum, perquod fa&afünt

omnia: eperiosmeum, damihi vocem

f

Jaudis ,

ut enairem omnia beneficia

i

Jl«

tua, quz mihi Domine à principio con-

3

tulfti

*

124 sbLILOQUIA

tulifti. Ecce enim fum, quia tu creafti me

fentio,

& quod me creares, & in numero creatu-

Ánpelis

rarum tuaruimm numerares , ab zterno tu.

Q jpf

praordinafti , antequam quicquam face-

lo m

ecu

Pa

am extenderes coe-

resà principio, an

H

Atlitem

los: necdum era

JiU

nt

al

3

^

yffi

adhuc terram

[

Tü, (

nonfeceras, nec montes fundaveras, nec-

ÉN

dum íontes eru

D

yov

33 g

ant.

"

H

i

Antequam hec

l

lt Pl

IK

omnia quz fecifti per Verbum, faceres, me

creaturam tuamífore, certiífima veritatis

J)

T

tuz providentia przvidifti ,. & effe me

A

e5

reaturam tuam volnuifti,

h

r

P

T

Et hoc unde mihf Doxhine beni-

Deu

16 4

i9d

gniffime

ltiffime, pater.miferi-

J

CcOor

a

iffi

;

, Creator potentiffime, & fem-

DIf

"

Tntgoy

per mitiffime, q

UC I

1ea merita, qux mea

57

[:19

ACevy

gratia? ut compl:

ie

t ante confpe&um

tuz

tna

gnifice rma

je

f

.

t

atis , creare me?

Non

& creafti me : nihil füeram ,

G

E

el

3ini

]

in

vcdi

e al

iquid fecifit.. Qualeau-

tem ali

ui

ä

? Non füillam aquz, non

m

ignem, n

1

)Ün ávem vel pifce

iil5

nonfer-

i

pentem ,

el aliquid ex brutis antmali-

D

* VCfa

bus, non lat

ï

ii

dem vellignum. Nonex

l

ha

(

corum genere , qus tantum

Alu

bent effe.

V t

Vel ex eorum qua tantum efíe poffunt,

] G w

& crefcere.

n

T

NY

«onexeorumgenere, quaz

!

d

DÀN

tantum effe

& creífcere & fentire pof-

li

Ti

funt. Sed füper omniahzc, voluifti me

effe ex his, qux habe

nte

fie

i1t,

quia fum ; &

Dq

ex his ,. quz habent eff

& crefcere, quia

1

A

H

& c

ICicO:

vefr

LE di

& ex his quz

unt, cre-

lf

* Qfegty

Ícunt & fentiunt: quia fü

m ,

"

crefco, &

|

1

fentio.

.A,I,q

".

R, w

S OAUGUSTINL

135

R wc

fentio. Et paulo minus parem me creafti

( creatte

Angelis ; quia rationem te cogno! cendi,

yerno t

cum ipfis à te communem accepi.

ed

n

ANam illi tuam

] fv

paulo minus uuqup dixi.

"

foelicem notitlam jatn

habent per fj

UV

pe-

$0

m

gctam J

ciem, ego antem per fpe

11l5

illi faciead

faciein ,

'ena

[

€ ;O per xl' culum in znigmate P

n

j

illi pl»nc ego autem ex parte

»

1/:7

I6

"

CAPU

De dz'm/ 4te borninis f"'t ^'t'.

n

Ed .cum v

enerit, quod per&

( Luïn

i

v

eft; evacu

daDitti

qïvr «

r rmod exparteeft,

I

bet

quando jam revelata facie, tuam chwm

videbimus. Quid ja

m prohibebit nos non

fl

&f

efíe minores paulo minus ab Angelis,

Qu

quos tu Domine corona fpei , que ornata

eft gloria &.AODOLC, coronaveris : quos

tummis, quafi amicos tuos, honoritica-

veris: immo per

es

un

mnia D"LfïS, d æCl

P

An(*ehsï Ne

ænr* & hoc veritas tua

dicit:

Wi

mks funt An'uhs, & filii Dei fünt.

12

"'dn, filii Dei f

0niu

it ) fi pares fiunt 4nge-

lis? Vere qt jiidem eruntfilii Dei ; quia fi-

fj

lius hominis faQus eft filius Dei.

Boc

ffo

sent

utique confideranti mihi, fiducia eft di-

cere : Non homo minor paulo minus

)PO,A

H

eft ab Angelis, non ntique tantum zqua-

M

1 5

atit

0i

lis Angelis, fed füperior Angelis, quia

homo Deus, & Deus homo , non Àn-

Mi

gelus.

UM

otts

(uia

2. Et dicar propter hoc ; hominem

Qu

efíe creaturam dx-rmfïnmn , quia Ver-

"s

-

H

bum,; quod erat in principio Deus apud

t *

L.

Deum:

u

136

SOLILOQUIA

Peum : Verbum, per qnod Deus dixit :

tieft

atlux, & fa&a eftlux, Angelica fcilicet

Defer

JLL.IJR. Verbum .per quod Deus creavit

I65 nor

Omnia ln pun:m-o ; idem Verbum caro

.uF" q(

fa&um eft ,. & habitayitin nobls, & vidl-

Vilin n

mus gloriam L,sb Ecce gloria, per quam

3 nelte

Qüuux j qmmm faneglorior. Écce gau-

SUNIUT

d.m] per quod gaudeo, quando fane gau-

lg

dco. Domine Deus meus, vxtu&totw

ria "mmæ* mea,

ConfitPox er;

zo tmljo-

Wf" !

II

M

minae Deus meus

? cum m(, crea

ii rationis

tm««u

capacem, Anmlxs quodammodo parem

Á

creafti ;

quia perfici pof*u.n per Verbum

U.ll

n

Ui

tüun, ut veniam a

zqualitatem Angelo-

hr

ii

&t

T

xum,

u

it habeam 1doptmmm filiorum, per

"

j

T

ul '('elmufn Verbum

n

11m Domine; .per

E

Il

m

[

H.wm tuum di L,uü m in quo tibi- be-

ne COIFPJ'RCLHI, per nnicum conæxe.xera

li

Vil

ümr

JZ]F

& coníu! anm lem.tibi , & cozternum ,

J"

10]

Jefüum Chiittum unicum Dominum re-

n

m

PA

u

der

m

btorem noftrua

m

; illuminatorem &

Q

confolatorem noftrum, advocatum no-

firumapud te, & lümen oculorum noftro-

My

rum, qm eft vitanoftra, & Salvator no-

m

]

ier, & fpes unica noftra, qui nos dilexit

8 Qn

nmagis quam fe,

per quem habemus fidu-

o

uumrq 'ofitam & üm am apud te fpem,&

!

" Cïgü

accefium veniendi ad te : Qmm..:;med:t

Titià g

4, (

potd*mt»m filios Dei fieri his, qui credunt

iU

in nomine ()l $s.

3. Laudem tribuam no

Vs

AÉl

ini tno Do-

q

X')xnlx 3

qui me ad imaginem & fimil

itu-

l

f0 [

l

!

dinen tuim creando , tantx gletis feci-

;

l:

E

fti

b

-—

S AUGUSTINI. ;

T37

d

t

cusn

fti me fore fufceptibilem , ut poffim filius

at

Mil

Deifieri. Hoc btique non pofiunt arbo-

;ug qeuit

res, non poflunt lapides, non generaliter

omnia qux moventur vel crefcunt in aére,

velin mari, velimterra,quia non dedit eis

N

qU40

poteftatem per Vexbum tuum filios Dei

Eotg

feri, quiarationem non habent. Nam &

q

hzc poteftas in ratione confiftit;per guam

Ctot

19v

cognofcimus Deum.

Dedit autem hanc

poteftatem hominibus, quos.creavit ta-

^

itf

""

tior

H

abiles adimaginem & fimilitud

nena

T

(41]

fuam,Et ego utiqueDomine per tuam gra-

"

u

Y

ti

2111

a"n

l

A ILI

lo

a

o fum: & filius tuus efie pofiuna

P

rgratiam : quodilla non poftunt.

"

t

.4. Unde hoc mihi Domine, veritas

fumma, veraque fummites , principtum

Ua

"

omnium creaturarum? Unde hoc mihi

u r

Domine , ut poffim fieri filius Dei , quod

j

ila non poflunt? Tu es, qui manes in

u

odiuy

u

v ]

aternum , qui omnia creafli fimul.

imul

c€

re^

Hv

o

Vi

il

ven

fli homines & jum

ta, lapides &

c&

virentia terrz, Non enim praceílerunt

uV B

merita, nulla eorum anteceffit gratia:

(at

qüia omnia tua tantum bonitate creafti,,

pares omnes creaturz fuere in

Mu

Qne

ritis ,

50

u

(

quia omniumnulla fuere merita.. En un-

"

af

de ergo magis tua bonitasin hac creatu-

!

ritua, quam fecifti rationalem , quam in

)

omnibus aliis , qu funt fine ratione , ap-

paruit? Quare .non ego , ficut omnes ill

]

aut cur non omnes illz ficut ego?2 aut

qo 2v

ego folus ficut ille ? Qux mea meri-

i quz méà graiía? ut me filium

ri

ls

p

Y3$

:

SOLÍLOQUIA

Dei po

fl fieri fufceptibilem creares ,

a,

quod illis omnibus denegares ? Abfit

Domine, ut hoc fentiam,

'Tua tantum

lU

lo

gtatia, tua tantum bonitas hocfecit, ut

Áim lii

effem particeps dulcedinisejus. Illaigi-

Qtin f

tur gratia, qua me de nihilo creafti; illam

[

V

j

!f

Juzio Domine, damihigratiam , ut tibi

d

€ hoc referam gratiam.

Q A PUX

De omnipotentia Der.

l

x

Mnipotens manus tua fempet

una & eadem creavit in coelo

Angelos & interra vermiculos: non fu-

lt«

penorinillis, noninferior iniftis, " Sicut

11

enim nulla alia manus Angelum , ita

Mi

lt

nulla poffet creare vermiculun

Sicut

l

!j

nulla coelum , ita nulla poffet creare mi-

nimut arboris folium : ficut nulla cor-

U

pus , ita nulla ullum capillum album

poffet facere , aut nigrum: fed omnipo-

tens manus tua , cui omnia pari modo

unt poffibilia.

2. Nec enim posfibilius eft ei creare

la

vermiculum, quam Angelum; nec im-

a

posfibilius extendere coelum , quam fo-

llj

lium ; nec levius formare capillum, quam

.

corpus

2

nec difücilius fundare terram

4tc

ACH

juas fu

fuper aquam , quam

L

per tefram,

Sed omnia quzcunque voluit, fecit, fic-

ut voluit incoelo & in terra, inmari; &

in omnibus abysfis, & meinteromnia;

ficut voluit; potuit, & fcivit. Potuit qui-

n, vel

dcæ manus.tua Domine me Japide;

avem ,

"l g. j

i

3. AUGUSTI*NPLV

139

,

CICQUG s

avem, velferpentem, vel belluam ali-

TEU

quam creare, & fcivit: fed noluit propter

fuam bonitatem.

Quare ergo ego non

y tantult

u

um lapis vel atbor ,. vel aliqua bellua?

$9

1

A

D

Quia fic ordinavitbonitastua ; & ut hoc

li

fie

runtmetrita mea.,

)

ordinaret, non prace

,

3

ux

CAPUT

X

d

De incomprebenfibilà laude Dei.

r,

Nde hoc mihi Domine, unde

L.7 mihi laudes ad laudandum te?

"n

uffl

iij

pt

Sicut enim feci(li me fine me, ficut com-

placuit ante te; ita laus tibieft fine me,

J

iti/

ficut cotoplacetantete, Antete Domine

YTj

dà

)9

li

laus tua tu ipfe es.

1dentte opera tua

fecandum — multitudinem . magnitudinis

M s

1.

tuz, Laus tua Domine incomprehenfibi-

oyfe f

lis eft: corde non comprehenditur, ore

]

nou menfüratur , aure non percipitur:

j

quia ifta tranfeunt ; & laus tua Domine

o

menetinxternum. Cositstioincipit, &

ii

cogitatio finitur

H

2

voxíonat, voxtranfits

auris audit , & auditus definit: laus vero

tua in zternum flat.

et (fC

"

ju

jec !

2. Quis ergo eft , quitelaudet? Quis

UA

m

hómo "annunciet laudem tuam ? ; Laus

que

tua perpetuáeft, tranfitorianoneft, Hic

a

te laudat, qui teipf

:

uT

u

n laudem tuam cre-

ee E

f

dit. Hic telaudat, quifeipfum nofcit ia

;

[

tuar

-

n

laudem non pofie pertingere. Laus

perpetua, quz panqu

dii

Ata

tranfit , inte ef&

":

laus noftra , in te laudabitur anima mea,

t

(

V

Non nos te laudamus, fed tute, & per te,

Ya

& inte: & nobis etiam eft laus in te.

le

jV

h

1

o

jl

)

Tunc

»9 SOLILOQUIA

prelen)

Tunc veram habemus laudem ,. quando à

jptibits

te babemus laudeni , quando lux approbat

Ts t

lucem :- quia tu vera laus, tribuis veram

fiatg,

Jaudem, Quoties autem ab alio quam à te

quzrimus laudem, toties tuam amittimus

fetpite

l, Ts

Jaudem: quia illa tranfitoriaeft, fed tua

atterna, $1 tranfitoriam quxrimnus,zternam

tido ty

& diar

amittimuslaudem. Sizternam volumus,

tranfitoriam non ametmus.

Laus zterdía

Yune

Domine Deus meus; à quo omnis faus, fi-

ne quo nulla eft laus. Non valeo laudate te

D

Íinete. Habeamte ,. & laudabo te, Quid

[

enim ego fum Domine per me; ut laudem

te? Pulvis & cinisego füm , carnismor-

d

LUR qLï

tüus & foctensego füm , vermís & putre-

Tl o

doegofür. Quisego fum, utlaudem te

E

Domine Deusfortiflime, fpiritus univer-

N

W

N

as

&carnis, qui inhabitas xternitatem ?

Al QS. m

3. Nunquid tenebrz laudabunt lucem ,

dl n

aut mors vitam? Tu lux, ego tenebra:

f enin s

Al

tu vitá, ego mors, Nunquid vanitas ve-

Al

Jj &j

ritatem laudabit? 'Tuesveritas, ego ho-

mo fimilis fa&tus vanitati. Quid ergo Do-

"00

mine laudabo te? Nunquid miferia mea

laudabit te ?

Nunquid foetor laudabit

lt dc'

ul

odorem ? Nunquid mosztalitas hominis ,

H

:

quz hodie eft, & cras tollitur, lauda-

lN

m

bit te? Nunquid laudabit te homo putre-

d

do, & filius bominis vermis? Nunquid

? "ullux

cz

loudabit te Domine qui in peccatis con-

Aj

N

ceptus eft, & natus, & nutritus?- Non

V u

€ft enim fpeciofa laus in ore peccatoris.

Lmünm

Laudet te Domine Deus meus incom-

lm

*

S

X

'P!L

S. AUGUSTINT.

Y4I

prehenfibilis potentia tua , incircumfcri-

qundo)

tibilis fapientia tua , & ineffabilis boni-

p

tastua. Laudette fupereminens clemen-

ii

tia.tua, fuperabundans mifericordia tua ,

iquit

fempiterna quoque virtus & divinitas

ais

tua, Laudet te omnipotentisfima forti-

( fl

tudo tus , fumma quoque benignitas tua

st

& charitas tua , per quamcreafli nos, Do-

[

Imis,

mineDeus, vitaanimz mez,

d

uB

CATUT. XE

[5

É

Il'ud W

De fpe. erigenda ad. Deum. .

ott, V

I.'E ? Go autem creatura tua fub umbea

u

j

i

alarum tuartim fperabo in bonitate

i

usv

tua, qua creaftüi me. Adjuya creaturam

J

il

?

tuam , quam creavit benignitastua: Non

pereat in malitia mea , quod operata eft

i

»onitas tua: non pereat in miferia mea ,

'rzïim-"

quod fecit fumma clementia tua, Que

at

eft enim utilitas in creatione tua, fi de-

I

fcendam in corruptionem meam? Nun-

quid enim vane Deus conftituifti omnes

T

c, &00

filios hominum ? Creafti me Domine ,

dd

le

rege quod creafli, Opera manuum tua-

du

rum ne defpicias Deus. Me fecifti de ni-

Qr

hilo: fi me non regis Domine, iterum re-

h

ii

vertar ad nihilum.Sicut enimDomine non

r

eram, & de nihilo fecifti me: fic fi me non

J

Iegis , adhucad nihilum redigar in me.

o

:

2. Adjuva me Domine , vitamea, ne

45005

peream in malitia mea, Si non creaffes

f0 ^

[

me Domine, non efíem : quia creafü me,

jam fum, Si non regis, jam non fum. Non

enim

T M

x

»

SOLILOQ—UIA'

ftttnin

enim mea merita, non mea gratia tc

cog&gerunt, ut creares me , fed benignif-

ficient

fima bonitas tua,. & clementia tua. . 1lla

tiz Y

cliaritas tua Domine Deus meus, quxte

Ntqui

adcreationem coégit, ipía (quafo) mo-

morma (

lt

N

do:cogat tead regendum. Quid enim

O

prodeft, quod te compulit charitas tua

OU n

ad creandum, fi pezeam in miferia mea ,

DO

& non me regat dextera tua?. Hzc te co-

n

gat Domine Deus meus clementia ad

D]

IT

falvandum quod creatum eft, quz te

compulit creare quod creatum non e

iie

i1

at

D

Jlpíà te vincat charitas ad falvandum ,

qua te vieitad creandum , quia nec nunc

minor eft, quia ipía chatitas tu ipfe es ,

t j

|

h

qui femper idem es: non eft abbreviata

manus.tua Domine , ut falvare nequeats

i

neque aggravata eft auristua, ut non au-

diat; fed peccata mea diviferunt , inter

l

me &te, intertenebras & lucem , inter

n

imaginem mortis & vitam, inter vani-

tatem & veritatem , inter lunaticam hanc

N

vitam meam, & fempiternam tuam.

QTACDOU LPOCIL

il

D laqueis concupi[centiarum.

(

I.

A& funt umbr& tenebrar

m,

ui-

h

bus operior in hac abyfo caligi-

(äc

h!s 1

nofi carceris hujus; in qua proftratus ja-

ceo , donec adípiret; dies & inclinentur

umbrz, fiatque luxinfirmamento virtu-

tistuz,. Vox Doraini in vittute, vox Do-

E

miniinmagnificentia, dicat, Fiatlux, &

Wf g

cflugentur tenebrx : "& appareat arida,,

hd

ger-

2

$; AUGUSTIN'I.U

145

germinetque terra herbam virentem

? &

guii t

facientem femen & fru&um bonum julti-

penipal-

nz, Th

tizxregnitui. Domine pater & Deus, vita,

»tt

per quam omnia vivunt, & fine qua omnia

j QUi

glo) 10

mortuacomputantur, nederelinquas me

in cogitatu maligno, & extollentiam ocu-

j

(

H

lorum meorum ne dederis mihi: auferà

me concupifcentias, & animo irreverenti

[

(2

a(í

& infrunito ne tradas me ; fed posfide cor

)

L

'eni

u

f j'i

meum, utte cogitet feroper.

v

2. Illumina oculos meos

292

ut te vi-

qu li

n

ell

deant, & non extollantur ante te gloria

fempiterna: .fed humiliter fentiant non

in mirabilibus fuperfe; & quxà dexteris

funt videant, & non quz à finiftrisabs

té. Et palpebra tux pracedant greflüs

meos; nam & palpebrz tüz in errogant

n

filios hominum. Allide concupifcentiam

0!? a

meam dulcedine tua, quam abfcondifti

timentibus te; ut concupifcam te con-

J

eupifcentiis fempiternis , ne vanis ille-

u

Tiv

&us & deceptus interior guflus, ponat

ama

diiia

rum dulce, & dulceamarum , tene-

al

bras lacem & lucem tenebras , ut liberari

/

in medio tot decipularum posfim ab ini-

mico fuper faciem viz hujus pofitarum ,

j

du

ad capiendas animas peccatorum ,

ui-

bus plenus eft totus mundus,

:

Quod is

qui vidit, füb filentio

nontranfivit, 1n-

qu

ACIIS .

iene*

Quicquid enim eft in muado,

10

aut eft concupifcentia carnis, aut concu-

r*

l

pifcentia oculorum, aut füperbia vitz,

f]l]x:, &

|

3. Ecce Domine Deusmeus, mundus

y iib

g

totus

t4 SOLIL ö-QU rA

totus: plenus eft concupifcentiarum 1a-

queis, quos paraverunt pedibus meis; &

| D( Tatlk

quis effugiet hoslaqueos? Profe&to à quo

*

tu abftuleris extollentíam oculorum fuo-

10

i

rum; ut non eum capiat concupifcentia

] t L

oculorum: &c à quo'tuabftuleris carnis

| klimin,

concupiftentiam, ne eum capiat carnis

At .

concupifcentia : & à quo tu abftuleris ani-

3Q m

mum irmreverentem, & infrunitum, ne

eum callide decipiat fuperbia vitz. O

ïï?!:efun(c

'laU If

Itl

quam felix, cui hzc tu facies! quippe

m

tranfibit immunis,

RD Qu

4. Nunc redemptor te precor perte,

um

1 YQ

adjuva me,. ne corruam in confpe&tuad-

i

j

verfariorum meorum , captus laqueis eo-

Es

us

D qü

rum, quos paraverunt pedibus meis; ut in-

curvent animam meam.Sed erue me virtus

1

Eu

lml

falutis mez, ne fibi rifum exhibeant de

«v

me inimicitui, quioderuntte. Exurge

Domine Deus meus, fortis meus & diffi-

m

As

pentur inimici tui, & fugiant qui odexunt

te, à facie tua. Sicut fluit cera à faciei

E

n1$,

Srate :

& me

li,

fic pereant peccatoresà facie tua: & ego

ts n

abfcondar in abfcondito faciei tux & gau-

M

deam cuim filiis tuis, fatiatus omnibus bo-

D)

AR

mnistuis, EttuDomine Deus pater orpha-

Q

norum: & tumater pupillorum tuorum,

a'(ls

UER

D

audi ejulatum filiorum tuozum : & exten-

I

de alas tuas, ut fugiamus füb eas à facie

inimici — 'Turris fortitudinis Ifra&l, qui

I

M

10n dormitabis neque dormies cuftodiens

*ük

h

Iira£l: qui non dormit neque dormitat

loflis , qui impugnat Yrael, .

L

C A-

.

39 Wib

$. AUGUSTINI.

I45

,ti:rum l.

C AGTSUSOTT

X DI

5 mcis, &

De miferia bominis , dv beneficiis Det.

1.

Lux quam non videt alialux ; lu-

(edoàqu

Jorm t

men,

uod non videt aliud lu-

copicnt

men: Lux qua obtenebrat omnem Jucem;

ens um

& lumen, quod exczcat omne extraneum

aplát Cs

lumen, Lux, à quaomnislux: lumen,

ylol

v

usl*

à quo omne lumen. Lumen, ad quod

yitum;

omne lumen efttenebrz: ad quod omnis

a Vib

lux obícuritas.

UX, cui omnes tenebra

;! u

lumen, cui omnis obfcuritas lus. . Lux

fuprema, quam czcitas non obnubilat :

u

quam caligo non hebetat , quam tene-

)ïlü.?ïit

brx non obfcurant , quam nulia obftantia

j

«

5

claudit , quam nunquam feparat aliqua

"

T

vir»

utmbra, Lux, quz illuminas omniatota

j m

fimul; femel, & femper: abforbe me in

yi

claritatis abyflüm , ur videam undique te

te,

inte, & meiute, & cun&afübte, Ne

TU

fs

J

3v

derelinquas me , ne accrefcant umbrx

n

Xemfiï 4

ignorantie mez , & multiplicentur de-

;;uic

fucicigh

lia mea, Sine teenim omnia fuünt mihi

i &Cgo

tenebrz, omnia mala:

uiai nihilbonum

g g

fncte, vero, folo, & fummo bono.

2. Hoc confiteor, hocício, Domine

us

ao

Deus meus , quia ubicunque fum fine

mmüïlïï"f

p

te, male eft mihi przter te: nonfolum

;

ine

f ]

extia me, fed etiam in me: quiaomnis

y e5d

cOopia, quz non eft Deus meus , mihi eft

qui

cgefias. Satitbor tunc cum apparuerit

elis

gloria tua,. Ettu Domine vita mea beata ,

: jomet

fic ut miferiam meam confiteartibi, ex

quo sb unitate bonitatis tu , fummo

k

& uno

ï.;ä SOLILOQUIA

& uno bono , temporalium rerum multi-

ET.

formitas lapfum me per carnales fenfus

: figuine

difipavit, & ab mnoin multa divifit ; &

D

fa&a eft mihi abundantia laboriofa , &

ET

egeftas copiofa: dumaliud & aliud feque-

( cato

bar, &ànulloímplebar: dum non in me

| telenifi

inveniebam te incommutabile & fingula-

tÁipli

ze indivifüm unum bonum: quod confe-

E

cutus, nonegeo: quod confecutus , non

tüm fcmj

doleo: quod poffidens, fatiatur totum

4

ICCCdm ;

defiderium meum.

| Qtefc

3. Heu miferia fuper miferiam:cum mi-

fs

feraanima mea à te refugit, cum quo fem-

Chiffan

per abundat & gaudet: & fequiturmun-

Bll me

dum cum quo femper eget & dolet, Mun-

| f ml'l

&us clamat,deficio:tu Domine clamas,refi-

fl g :

^

cio: & miíeria mea prava magis fequitur

Tüttterg

deficientem,quam reficientem. Plane infir-

ïM]]] "

mitas mea hxc eft. Medice fpirituum fana

"E

illam: ut confitear tibi, falus animz mez;

I l

lg

toto corde meo füper omnibusbeneficiis

tuis, quibus pafcis me à juventute mea, &

U], qmm

Hl

ufque in fene&am & fenium. Te deprecor

[d lg

per teipfum, ne derelinquas me fecitii me

:^ Qu

«um noneffem, redemifti me cum perif-

4

I'ti

Íem: perieram, mortuus fueram; ad mor-

flv

tuum defcendifti, mortalitatem fufcepifti:

"

Pal d

ad fervumR ex defcendiftisut fervum redi-

meres;teipfum tradidifti. Ut ego viverem,

Eu "

tumortem fufcepifti, mortem vicift. Me

anflaurafti , cum te humiliafti.

Htl D

[U77

4. Perieram , abieram, in peccatis ve-

L]

die

undatus eram : venifti pro me , ut redi-

meres

Áj

E

À

Si AUGUSTINI*.

147

;m mll

ineres me: & tantum me dilexifti, ut

les fcolis

fanguinem tuum in pretium dares pro

jdüt; &

me: dilexifi me Domine plufquam te:

I]i()f& ]

quia mori voluifti pro me.

Tali pa&o,

d

tam caro pretio, reduxifti me de exilio ,

nonn i

redemifti me de fervitio: retraxifti me

gl*

de fupplicio: vocafti me nomine tuo : fi-

od cQut

gnafti me fanguine tuo : ut memoriale

itis, f

tuum femper effet apud me , & nunquam

recederet à corde meo qui pro me non

tür .TOIL'I'J

receffit à cruce, Unxifti me oleo tuo, quo

tu un&us fuifti: ut à te Chrifto dicerer

u Jïïf«

Chriftianus,

yqui

En in manibus tuis defcri-

pfifüü me, ut femper fit memoria apud

te, fi tamen memoria tua jugiter fuerit

t

i

apud me.* Sic igitur gratia tua femper &

j

mifericordia prxvenerunt me. De mul-

m

nb

tis namque & magnis periculis fzpe li-

j

tüiif

:

berafti me , liberator meus. . Quando er-

ravi, ad viam reduxifti me : quando igno-

inoneo

m

:

l

ls

Dos

ravi, docuifti me: quando peccavi, corri-

puifti me, quando triftisfui, confolatus

g

ed

!)

es me : quando defperavi , - confortafti

.fca.xl"

"

me: quando cecidi, erexifti me: quan-

D

qu

u

do fteti, tenuifti me: . quando ivi, de-

duxifti me: quando veni , fuícepifti me :

EUA

jli

quando dormivi, cuftodifii me: quando

clamavi, exaudifti me.

"i

u

QG ÁTPU T. XIV.

N

Quod. Deus perpetua. in[petlione confalerat

j

opera d** intentiones bozminum.

4 5&0

u

1

*

JEc enim & multa alia beneficia

x

ud

omine Deus meus ,

7 d.f

j

f?ci&i mihi D

P

vita

148

sotrzdqtoxdutruA

vitaanimz mez, de quibus dulce effet mi-

| n 4

hi femper loqui, femper cogitare, íemper

| Áreul i

tibi gratias agere: ut poffim te femper pro

Yl dimi

omnibus bonis tuislaudare , & amare te

ttin t

toto corde meo, & totaanima mea, &

Ti f

tota mente mea , & totafortitudine mea;

f Gliud [

fimul ex omnibus medullis & intimis

D

cordis mei, & omnium compagum mea-

a

ruim. Beata dulcedo Domine Deus meus ;

M

omnium qui dele&tantur in te. Sed imper-

i

"t

fe&um meum viderunt oculi tui,. Oculi

AT

inquam, tui multo lucidiores fünt Sole ,

fl

circumfpicientes orines vias hominem,SX

n

profundum abyffi, & in omniloco con-

(s quy

templantur femper bonos & malos.

] RUO, qgy

2. Cum enim cun&tis prafideas, fin-

V r

gula implens, totus femper ubique pra-

; n j

fens, cun&torumque cutam agens, qux

| " itqr

creafti : quia nihilodifti eorum, qua fe-

cifli: fic greflus meos femitafque confi-

Id o

RS, n

deras, & die no&uque füper cuftodiam

; n f€mh

meam vigilas, omnes femitas meas dili-

; il ij

genter notans : Speculator perpetuus ,

velnti fi totius creaturz tuxz coeli & ter-

| g

t

.

rx oblitus tantum xne folum confideres ;

& nihil fit tibi curz dealiis. Nequeenim

omlïxf: «

xmm

tibi crefcit lux incommutabilis vifionis

tuz, fitantum unum adfpicias , neque

4 TUD(

A. ub fi

minuitur, fi innumera videas& diverfa.

Wmml

Quia ficut und totum fimul perfede

l

n (ït

di

confideras , fic fingula quxlibet , licet di-

Md

vería , perfe&e fimul totaque totus con-

hY

1 'slig ipe

fpicit vifus tuus,

Sed ficut. ommia, fic

unun

H&,gm l

ll

F.

$ AUGUSTINIL

| 14$

n

ünum: & ficut unum , fic fingula totus

efumpt

fimul fine divifione vel commutatione ,

mprqo

vel diminutione confideras. Itaque totus

camucté

tu in rototemporefine tempore; totum

Aficy i

me fimul femperque confideras, ac fi ni-

hil aliud confiderare debeas.

dine mö;

M in[';ï.'i

3. Sic igitur fuper cuftodiam mearm ftas,

ficut fi omnium oblitusfis, & mihifoli

gumme

intendere velis, Semper quippe te prz-

*us.mï

5

fentem exhibes, femper te paratum offers,

h 0»l L)

fime paratum invenis, Qnocunque iero ,

l:

tu me Domine non deferis, nifi prior ego

f-

)

g

te defesam, Ubicunquefuero, nonrece-

dis; quoniam ubique es, ut.quocunque

o

j

lero, inveniamte, per quem poffim effe,

ne peream fine te, cum fine teeffe non

s

p o

Q

Á

M

p i

pofirm, Fateor quidem, quia quicquid fa-

€10; & quecunque facio, antete facio: &

FBS*, Cf:

] Dd

illud quicquid eft quodfacio, meliustu

vides, quam ego, qui facio. Quicquid

( uej qii

quio

um

enim íemper operor, tu pariter femper

przíéns ades:ut pote perpetuus infpectoz

yesdl

3[.«3[;:05 ]

omnium cogitationum, intentionum, de-

le&ationum , & operstionum mearum,

j RT

gt

€.

Domine aute te femper eft omne defide-

;

rium meum , ante te tota cogitatio mea,

g

15 yu

4. TuDomine videsunde veniat fpiri-

tus, ubi fit: & quo vadat: quia tu es

5

jtj

omnium fpirituum ponderator. Et utrum

(

radix fit dulcis, an amara , de qua foris

| us

"

j

pulchra folia emittuntur, ut judex interius

u

melius ipfe nofti, & etiam medullas ra-

qu

nfo-

j

Y

dicupi fubrilius perferutaris, Et no

J

"1

à

lum

"h

lje

SOLILOQUIA

lumintentionem , fed radicis ejus medul-

!ïmtfupc

lam intimam ditertiffima tuz lucis verita-

Wtiitat

te colligis, numerasjntueris,& confignas;

! Il utr

ut reddas unicuique non folummodo fe-

| EX&, b(ma

cundum opera vel intentionem fed etiam

L

fecundum ipíam intentionem abícondi-

j Ut quo

tam medullam radicis, de qua procedit in-

, nelt

tentio operantis: Ad quodtendo, cum

; Q nj

operor, quidquid cogito, & in quocunque

OU Cj

dele&or, tu vides: aures tuz audiunt;oculi

,tm, Jl

tui vident & confiderant: fignas, attendis,

, (

notas & Ícribisin libro tuo, fivebonum

ts

]

fuerit,five maluim:ut reddas poftea pro bo-

t

noprzmia, pro malo fupplicia: quando

Düanii

aperientur libri,& judicabuntur fecundum

lu

j

hxc, quz fuerunt fcriptain libris tuis.

hmt) W

s. Hoceftforte

quod jam dixifti nobis.

'JIR[ D

Confiderabo noviffima eorum , & quod

i

Qd t

dete Doiine dicitur.Univerforum finem

U:cognol

ipfe confiderat ; quoniam tu quidem in

T eedg

ill

omnibus quz agimus , finem intentionis

äkam |

magis quam a&tum operationis attendis,

bi

VDdI]

Cumque hoc diligenter confidero, Domi-

[

huj

ne Deus meusteriibilis & fortis, timore

Í

UP

pariter & ingenti rubore confundot: quo-

l Rgibas

niam nobis magna eft indita neceffitas ju-

UR

H

fte re&eque vivendi, quia cunc&ta facimus

iq

TW

ante oculos judicis cun&ta cernentis.,

Wi g

Q AnBOUEG X V.

fütiti

