
P

MA-

Md

EOY

MANUALE

1l5 memor

TU tepa

D. AUGUSTINI,

Á erstifm

SEU LIBELLUS

Bo it tof

De Contemplatione Chrifti, five de

(0, Wi

Qttnit9 jn

verbo Dei, quo fopita cocleftis de-

Trnifene

fiderii memoria renovetur.

P

"65 Qu

D

"

v E OL TO

M

b2

UONIAM, in medio laqueo-

tf

B

H rum pofiti fumus, facile à coc-

Wtj

:;;

"n

lefti defiderio frigefcimus. Qua-

a. propter affiduo indigemus mu-

nimento, ut expergefa&i ad Deum no-

Ji

ftrum verum & fummum bonum, cum

efluimus .

recurramus.

TU

Idceirco. non

ls.

przrfumptionis temeritate, fed magna

f*miïia ilpy

|

(

:

Dei mei dile&ione, huic opufculo ad

Ut

p

n

lt u

laudem ejus operam dedi; utexelegan-

^ Q

i

tioribus di&is fan&torum Patrum, breve

At

i i

i mannale verbum de Deo meo mecum

& Pkïm [

i

fempcr haberem: ex cujus le&ionis igne

littg

Tij

Qul

quoties tepefco, 1n ejus accendat amo-

,

D

n

xem,

Nunc adefto mihi Deus meus,

MU

quem quaro, quem diligo, quem cor-

Vs

de, & ore, &quay

ai-

ale

o virtute , lauda

ïäïïügxgl |

atque adoro.

- AV

5

M

ens mea devota tibi tui amore

Kf

accenfa , tibi fpirans, tibiinhians, te fo-

F*Fädäcdä

lum videre defiderans: nihil habet dul-

BU mhli

ce, nifi de te loqui, de te audire, de te fcri-

T fotys.

bere, de teconferre, tuam gloriam fre-

Ptpotee

quenter fub cozde revolveze; uttui fug-

Q

? liquo

YiS

h

/

MÁÀNUALE S. AUGUs;f. :x"zz;f

vis memoria fit ihter hos turbines ali-

qua repaufatio mea. — Te ergoinvoco de»

HNI

fideratiffime, ad te clamo clamore ma-

£no in toto corde meo. Et cumteinvo-

LU

u

P

co, utiqué in meipfoinvoco. Quoniam

[;f[i, W

omnino non eéfífem, nifi tueffesin me:

cols

& nifi ego effem in te, non effesin me. Iu

ecat*

mees, quoniam tu memoria mea man

C2

veuL

"10

€x ea cognovi t€, & in ea invenio te ,

cumreminifcot tuí, & dele&orinte, ex

edio

d0A

f

L

):

ig

quoomnia, perquemomnia, &inquo

a

omnia,

AU

3

n

QUAPUTL

120

p

d

De miralili effeatia Dei.

m

1.

fU Domine ccelum & terram fnt-

jb

(l

A

tf

( u

ples , omnia portans, fine onere,

omnia implens, fineinclufione. Semper

b [Cä

agens, femper quietus, Colligens, & nom

egens. Quzrens, cum nihil defit tibi,

Amans, necaítuans: zelans, & íecurus

€s. Poenitette, & non doles: Irafceris,*

e0

lo

&tranquilluses, Opera mutas, fednou

mutasconfilium, Recipis quod invenis ,

j con

& nunquam amififti, Nunquam inops ;

| u

& gaudes lucris. Nunquam avarus, & ufü-

2

(1'.4

fasexigis. Supererogas, cuinon debes:

j

tlj

A

yel femper fupererogaturtibi, ut debeas.

(

2. Ecquis habet quicquam non tuum 2

La

du

Reddis debita, nullt debens. Donas de-

at

bita, nihil perdens. Qui ubique es, & ubi-

ettl

que totus. Qui fentiri potes, & videri

(cü

nonpotes, Quinuíquam dees, & tamen

I

g

I

À

£; I

M

ab iniquorum cogitatioDibus longe es,

ut

W

3

2

:

E

v

i»4..

MANUALE

$

QQui nec ibidees, ubilongees: quiaubi

-

— —— À

ii in

non es pergratiam , ades per vindi&am,

1t- g

Qui ubique prxfens es, & vix inveniri

| d iil ej

potes, Quem ftantem fequimur, & ap-

; tütui, v

prehendere non valemus.

Qui tenes

z 1. QGHI

omnia, imples omnia, circumpleGeris

bïgis: &or

omnia, fuperexcedis omnia, fuflines

VQ

W g

QOnmnnia.

NC ml o

3. Qui corda-fidelium doces fine ftre-

"Q

;

ä

pitu verborum, — Qui locis non diftende-

A f

ris, nec temporibus variaris, nec habes

acceffus & receffus: qui habitas lucem

hk

(

inaccefübilem , quam nullus hominum

vidit ,

cc videre poteft, In te manens

m

it

quietus ubique circuistotam, Noneniam

ii

Ícindi & dividi potes , quia vere unus es:

9t

s

Q

nec in partes efficeris, fedtotus totum

À t

tenes, totum imples, totum illuftras &

j

AU

pofíides,

l

G A&m U T I

[j

De indicibili fcientia, Dei,

li

Q]

t

i. C I totum mundum libri repleant ;

tua fcientia inenarrabilis non po-

AUf |

teft enarrari. Quoniam vero indicibilis

j

€s, nullo modo fcribi poteris, nec con-

(

U

cludi,

Tu es fons lucis divinz, & Sol

TEU

m

claritatis eternx, Magnus es fine quanti-

tate, & ideoimmenfus. Bonusfine qua-

Dédir

litite, & ideovere & fummebonus, &

L

nemobonus, nifitufolus. Cnujus volun-

& Q

tas, opuseft: cujus velle, pofleeft. Qui

omnia quz ex nihilo crafti, fola volun-

tate fecifti,

A

Q

-

H Qmä

A

em cxcatgmm tuam

n

*

sbíque

".

s AUGUSTïNi.

P

n

abfque indigentia aliqua poffides, & fine

qu

rvind

Al

labore gubernas, & abíquetzdio regis ,

& nihil eft quod conturbet ordinem im-

vis inranit

2!

15

imit, p

periitui, velin fum

iil

is, velin imis,

qi

fencs

2. Qui in omnibus locis fine loco ha-

beris: & omnia contines fineambitu, &

qupl

ïia;

]

ubique prafens esíinefitu & motu, Qui

nec mali eu&ores, quodfacere non po-

j

ff

i

f uv

tes, Qui nihil non potes, necunquam

Q]

1

jonü

quicquam tefeciffe poenituit, Cujusbo-

nitate fa&i fumus, & juftitia poenas lui-

n

mus,

& clementia liberamur.

Cujus

s

u

y

omnipotentia omnia gubernat , xegit, &

implet, quz creavit. Nec ideoteimplere

J tcr

No

n

omnia dicimus, ut te contineant; fed

Vi

!^

d

ipfa potius à tecontinentur. Nec parti-

1

culatim imples omnia, nec ullatenus ita

tor

ii

d

W

putandum eft, ut unaquxque res pro

m

agnitudine füuz

ii

portionis capiat te, id

10*

eft maximamajus, minima min

u$5

dum

]

[

fis potius ipfe totus in omnibus, &

omnia injte. Cujusomnipotentia omnia

i rfpf' l

conciudit , nec evadendi potentiam tuam

fro 0f

n PJ

ipdibit

quis aditum invenire poterit. Quienim

te non babet placatum , nequaquam eva-

,W

((

^i

ditiratum.

Ü

C.ADUT - LL

li

De defidevio anizaa fentientis. Deum,

l

us

E igitur clementiffimeDeus invo-

: pO

Dj

3 ""ï"

coinanimam meam, quam prze

51v

paras ad capiendum te ex defiderio ;

& Qu

quodinfpirasei. Intra, rogo, ineam, &

(j o

€oapta eam tibi, ut poffideas illam ,

Wlu (?ETG

quam

4

'.äbf'; i

"us

216

MANUA.LE

j

quam fecifti & refecifti ; ut habeam te vez

aufcmptid

lut fignaculum füper cor meum.

uxío

*1 Vesfuny

piiffime invocantem te non deferas: quia

A as d

priufquam teinvocarem, mevocafli, &

0nondej

quzfifti : ut ego fervustuus te quxrerem,

l

ire

íY

(

quxrendo inver

MICI

n, &inventum ama-

j Daíy,

rem. Quxfivi & inveni te Domine, &

| hn ]

amare defidero, Auge defiderium meum,

& da quod peto; auoniaim fi cuné&ta que

Lt

fecifli mihi dederis, non fufficit fervo

DT

tuo, nifi teipfum dederis. Daergotei-

j

pfum mihi: Deus meus redde te mihi,

& Ti

BRT

En amo te, &fi parum eft, amem vali-

oytete:

dius. Tui ergo amore teneor , tui defide-

rioflagro, tui dulci memoria dele&or.

a OU

li

2. Ecce dum tibi mens mea füfpirat ,

iM

].

t

& tuam ineffabilem pietatem meditatur ,

[

ipfa carnis farcina minus gravat, cogi-

[

J

tationum rumultus ceffat , pondusmor-

l1

talitatis & miíeriarum more folito nort

V

F0 t«

hebetat; filent cun&ta,

ranquilla funt

Vr

0 q

omnia. Cor arde, animus gaudet, me-

ii

"

moria viget ,* intelle&us lucet: & totus

& I

t

fpiritus ex defiderio vifionis tux accen-

xm(, &

Tus, invifibilium amore rapife videt. Af

[

fumat fpiritus meus pennas ut Aquilz 5

ü Y hr

volet, &nondeficiat: volet, & perve-

of

niat ufque ad decorem domus t

n

EL

&

m

^

[!

o DI

thronum gloriz tt

5

& ibi füper men-

^ AGqu

fam refedionis civium füpernorum pa-

J

)

fcatur de occultis tuis, in loco pafcuz

* COnf

Cüter

juxta flüuenta pleniffima, 'Tu effo exulta-

l

EU

tio noftra, qui esfpes nofüa, falusatque

redeim-

nd, Qoï

E.

W

sf

$. AUGUS*TïNi

217

dett

redemptio. 'Tu efto nofrum gaudium,

«ui esfuturus przmium, Tefemper quz-

um U

k

Quid

rat anima mea: &tuprafta, ut quaren-

&

do non deficiat.

IY

[

!

QUAMPUT IY

Wen

[

De miferia anime , que Dominum no-

Doni, *

!lrþzm Jefu

m Chrifium nen amat ,

jetim f

nec quarit.

À

"

Vficuni

i

Jaq' 3

4 miferiz animz, quxz Chriftum

I.V

ff m

non quzrit, nec amat , arida ma-

pietn

net & mifera, Perditquod vivit, quite

æde &

Deum non diligit. Qui curat vivere non

propter te; Domine; nihil eft & pro nihi-

j, a

? [[]1*23-':'1:. j

lo eft.

Quitibi vivere recufat , mortuus

de

d

[

j

.011

"

fl. Qui tibi non fapit, defipit. Mifericor-

7

diffime, tibi me commendo, xeddo,.&:

n

ml

ï

conccdo ; per quem fum , vivo, & fapio:

)

in te confido, fpero, & totam fpem

.'

'i

grzvzgrcï

)r

meam pono: per quem refurgam, vi-

p

lj

vam, &requielcam. Tecupio, diligo,

adoro: cum quoimanebo, regnabo , &

£a

bestus €ro. Anima, quzte non quxrit ,

[^]

nec diligit; mubodum diligit, peccatis

veeti 9

p

fervit , & vitiis fubje&a eft: nunquam

$ U

"

(

;

quieta, nunquam fecuraeft. Famuletur

tibi femper meusmea , piiffime. Sufpiret

»

u

E

tibi femper peregrinatio mea: ardeatin

[oPR,

k

amore tui cor meum.

»n

2. Requiefcat in te Deus meusanima

r

n r

mea: contempletur te in mentis excef-

?3m0

"

u

fu: cantem Jlaudes tuss in jubilatione :

Lj

oc0 p

& hzc fit in hoc exilio meo confólatio

eflg exi

u

w'ä

t

miea, Confugiat mens mea fub umbra

»

$

aia-

d

i ï

MANUALE

£Y8

alarum tuarum, ab zdibus cogitationuttt

'h

u,

'ldum

rculi hujus. Repaufet inte cormeum ;

uqu

$1

cor

imare magni

Uil

ul

à tumens Huwmue,

m

A E

O dives ómnium bonarum dapum, fu-

( me

pemæ fatiega tls ogmentu'ï"mc hrmtox

li

01

Deus:. da laffo cibum, . collige di!

5e

jc

f-

o

if

fum,

libera captivum ,

& xedx

L'-x

5

(

f'ufïum. En ftat ad oftium, &

& pulfat. Ob-

AU

$

fecro per vifcera m üfericórdiz tuz xWqui-

"

bus vifitafti nos oriens ex alto ,

)nbe «vl-

li

bus

fanti mifero avedn, ut ll*eus gre

j

3r

ediatur ad te , & requiefcat in te &

xeficiatur dete pane coelefüi. . 'Tu enim es

UA T

itatis

panis, & fonisvitz: tulumen cl

xternz: tuomhniaex CULLUa vivunt 16&1,

W

qui diligunt te.

CAPUT

Y

De defidevio anima

W

H

Eus,lumen cordium te videntitum

& vita animarum te amantium, &

virtu$ cogitationum te querentium: da

UT

ut fancto tui amonmhære«'u.

Ve

)

; iOs

go

ii COf I

um,-&ab ant

olu-

l

ptatis tuz inebria illud ,

ut ob

car xha

tem por..ha

Pudet ac piget me talia pat

M

"D E

qualia mundus ifte àgit.

* iifieeft mi

3!

Were

quod wdeo, grave "eft omne quod de

tranfitoriis

udio, Adjuva me Domine

At l

de

'*äm

Deusmeus, & dala«titiam 1n cor

uc

meo:

veni ad me,; wut videamte.

Sed angufia

Ü lr

eft mihi domus animz mez, qno..f'

na

Tïcn

lg

que veniasad eam, & diliteturàte, Rui-

Düml

Aofaeft: zefice eam, Habet plurima, qua

t .(]4L H

OSKH"

*

*

$. AUGUSTINT,

A

218

oflendunt oculos tuos: £

d

4

teor, &ícios

qxanc"x'ï

eor

Íed quis mundabit eam, aut cui alteri

przter te clamabo: Ab occultis.meis

n

munda me Domine, & ab alienis parce

P

n

fervo tuo?

"

[)

2. Fac me dulcis Chrifte, bone ]eftig

fac me, rogo: amore & defiderio tui de-

g

ponere onus carnalium defideriorum , &

terrenarum concupifcentiarum. Doii-

netur

carni anima , animz ratio, rationi

0;

QU-

gratia tuà,. & tux me interius & exterius

fubde

voluntati, 'Tribue mihi, utlaudet

i'carfmie:

te cor meum , & lingua mea, & omnia

01ii mca,

Dilata mentem meam ,. & at-

»

tolle intuitum cordis mei: ut velrapida

f

cogitatione fpiritus meus attingat te ,

ïf

aternam : fapientiam füper omnia manen-

n

tem, Difloive me, oro, à vinculis, qui-

"

l

bus confiri&us teneor, ut relinquens

iv

ormnia ifta, tibi ferviam, tibifoliinha

j

*

i

ream, tibifoliintendam,

J

CAPUT

VL

p

Q

De felicitate anima, à terreno carcere

vefoluta,

Àe

Elix anima, qucterreno tefoluta

1

carcere, libera;coelum petit;quz te

dulciffimum Dominum facie ad faciem

jl

cernit: quznullo metu mottis afficitur ,

£

2i

fed de incormuptione perpetux gloriz

]

"

lxtatut.

jam

(gd'

Tranquilla eft & fecura:

hon timet hoftem nec mortem.

Habet

i

T N

u

te pium Dominum , quem diuquzfivit ,

j

Íemperque amavit: bymnidicis fociata,

chozis ;

»^

A n

MANUALÁÉ

$

chori

5

melliflua perpetum feflivitatis,

N

carmina, ad laudem gloriz tuz, rex

| T fuctnd

Chrifte, bone Jefu, ia zternum concinit,

i

i

ne

briataenimab ubertate domust

us :

p*

&

Yi5 Catm

torrente voluptatis tuz potaseam. Felix

| Trinitgi d

focieras fupernorum civium, & gloriofa

A ni:mfum

[

folemnitas omnium ad te redeuntinm ab

Cifl

hujus noftrz peregrinationis trifti labore ,

|

rb

ad amoenitatem pulchritudinis, ad for-

)

mofitatem totius fplendoris ; atque di-

Vtà

gnitátem totiuselegantiz ; ibitejugi ter,

Y

Domine, tuicivescernunt, Nihilomni-

no, quod conturbet mentem, ibidem

&Y

b

j

àuribus datutr.

I

t

2, Quz cantica? Quz organa? Qgïrc can«

&tf

tiler

2

ldv

Quz melodiz ibi ine fine decan-

M

ltss f

tantur? Sonant ibi femper melliflua hy-

v

mnorum organa,. fuavitfima Angelorum

p

T

inelodia, cantica canticorum mira; qua

Cuu l

ad falurem & gloriam tuam, à fupernis ci-

»»

MQ

vibus decantantur. Amaritudo, & omnis

Q

lr

fellis afperitas, in regione tua locum non

lo

ij

1

W

habent. Non enim eftibi malus, neque

LU

malitia. Non eft adveríarius & impu-

t

[

£nans, nec eft ulla peccatiillecebra, Nulla

"n 51

eftibiindigentia, dedecusnullum , rixa

N

nula, nullum improperium ; caufatio

y d'-dxïm

Vr

nulla, nullus timor, nullainquietudo ,

nulla poena, nulla dubietas, nulla yio-

1 Ub

ü

lentia, nulla difcordia; fed eft ibi pax fum-

U':l]z;

A0

1

ma, chartas plena, jubilatio & làus Dei

ï:

xterna, fine fine fecurarequies, & gau-

*s ls

NU

glium femper in Spiritu fancto,

j

.Sh

"(

—

"

$. AUGUSTINI.

22Y

æï fcfïivïtzt(ï! :

3. O quam fortunatus ero , fiaudive-

g r !

fo jucundiffimas civium tuorum cantile-

um conda

-

nas, carmina mellifiua, laudes fummx

)musu

Trinitati debito honore promentia! Sed

j

eam.

& nimium felix , fiego ipfe meruero

dy

N

cantare canticum Domino Jeíu Chrifto;

edeul

de dulcibus canticis Sion.

CAPUT VIEI.

strili

jni

PC

De saudio Paradifr.

f

!57 p

l.

) Vita vitals, vita fempiterna &

iU

[

& 7 fempiterne beata !

Ubi gau-

-x'«h

of

dium fine moerore , requies fine labore ;

p

n

dignitas finetremore, opesfine amiffio-

ne,

anitas. fine .languose ,. abundantia

"

1 n

fine defe&ione, vitafine morte, perpe-

AU

tuitas fine corruptione, beatitudo fine

calamitate: ubi omnia bonain charitate

perfe&ta: ubi fpecies & vifiofaciead fa-

3'1;].;1!?5*;0;

m

ciem, ubi plena fcientia in oimnibus &

m

per omnia,

ubi fumma Dei bonitas

L

m

lo *

cetnitur, & lumen iluminans àSanáis

Joct

glorificatur; ubi praefens majeftas Dei

1

t2

jals»

confpicitur: & hoc vi

t

cibo fine defe-

u, mens intuentium fatiatur; vident

LL5

& r

dul

ecpota *

hN

]

femper , & videre defiderant; fine anxie-

i

tate de(iderant:

& fine faftidio fatian-

2

Ji

il

tur.

jUm» u 1

w

2. Ubi verus Sol juflitiz mira füx pul-

a

, 105

chritudinis vifione omnes reficit: &ita

univerfos coeleftis patrim cives illumi-

[10!

tü.

&]n]

"]

mat, utluceantipfi : lamen videlicet illu-

minatum per divinum lumen, illumi-

TE :

Bans ultra omnem $olis noftri fplendo-

tl

N

reni.

-

B an du

& st

MANUALE

$

iGm, atque cun&arum ftellarum clarita-

| &t v "

tem: limmortali adhzxrentes Deitati, àc

1091 vita b

per hoc immortales & incorruptibiles

't omnj am

fa&i, juxta pzomiffionem Domini Salva-

jl

toris; Pater, quos dedifti mihi volo ut

(

1]

.

ubiego fum, & illifint mecum , ut vi-

;'Q

iil

b

deant claritatem meam : ut omnes unum

[1.

fint, ficut tuPaterinme , & egointe; &

ipfiin nobis unum fint.

CAPTPUT VIII.

DA

De Yegno celor um.

Y.

Egnum coelorum, regnum felicif-

g-*w At

':".

;

H

';V

fimum, regnum carens morte, &

" i "

vacans fine: cui nulla tempora fucce-

"m

dunt per zvum, Ubi continuus fine no-

t

&e dies, nefcit habere tempus, ubi vitor

Mted

miles poft laborem , donis ineffbilibus

Vl

E

n

cutnulatur ; nobile perpetua caput ample-

»

1

€tente corona,

[

2. Utinam remiff peccatorum mole

me ultimum fervorum Chrifti, juberet

4

g

divina pietas hanc carnis farcinam depo-

nere ; ut in fuz civitatis gaudia xter2

Hqu

UR

na repaufandus tranfirem, fan&iffimis

füpernorum choris intereffem , cum bea-

tiflimis fpiritibus gloriz conditoris affi-

fterem , prefentem Dei vultum cerne-

H ma

Y

rem, nullomortis metu tangerer de per-

» (

petuz immortalitatis incorruptione fz-

l

fe,

curus gauderem, & fcienti omnia con-

MVHf

t

jun&as omnem ignorantie cacitateni

&.0'3"0

&mitterem : terrena cun&ta parvi pende-

ll Q

W

iem; conyallem hghrymarum iiam in-

NT

fUerT

g,

d

$. AUGUSTINT,

23$

j

punidhte

fueri vel reminifci ulterius non dignarer:

ubi vitalaboriofa, vita corruptibilis, vi«

peiuti, $

fa omni amaritudine plena, vita domiua

co:::agxïvgic?

malorum, ancilla infernorum,

'oti

1

l

Ü

v

T

3. Quam humores tumidant, dolores

mii

extenuant, ardores exficcant ; a&ra mor-

equm ;

i

j

bidant, efcx'inflant, jejunia macerant;

] ff,'ix'

joci folvunt , triftitiz confumunt , folici-

;gäoif

tudo coar&at, fecuritas hebetat, divitize

J

jadant, paupertas dejicit, juventus ex-

tollit, fene&usincurvat , infirmitas fran-

/h

git, moeror d

€pr

imit: diabolusinfidia-

tur, mundus adulatur , caro dele&atur :

4

"

n

D)

4

anitr

À

a exc&catur, totus homo contütba-

npor

tür.

Et his tot & tantis malis mors furi-

bunda fuccedit: vanifque gaudiis ita fi-

n

)

nem imponit , ut:cum effe defierint ; nec

p

J

fuiffe putentur.

cpr

CQUADPSU TO IX

la

Ts

Quoniodo poff- nimios plovatus vaeflana

4

animam confolatur Deus.

Ed quas Jaudes, quafve gratiarum

ï.g

aGtiones, tibi referre valeamus Deus

pau

10

i

[Lo

Q(er:

fanat

l

qui nos etiant inter has tantas

mortalitatis nofirz xrumas non definas

», d

confolari mira vifitatione gratic tux ?

i

Ecce me miferum multis moeroribus

[jH

plenum, dum vite mex finem timeo ,

Ü

(j

dum peccata meo confidero , dum ju-

UP

K

j

dicium tuum formido ,

mortis ho-

o

r

t

ram cogito, dum füpplicia taxtari hor-

aa.

160: dum opera mea, qua diftri&ione

Päï

& difcuffione à te penfentur, ignoro ;

j

um

gl

1

|

Y

MANUALE

$

524

dum quo fineilla claufurus fum , penitus

^':': t j I.UIC:

neício.

tiareiti

CUpienra

2. Cumque hzc & alia multa mecum

fub corde retra&o , coníolaturus ades

1

li:fcaüal d

m

folita pietate Domine Deus, & inter bas

Qtis (

querelas nimiofque ploratus ac profua-

ürltis va

da cordis fufpiria aíffümis moeftam &

'ietm dulei

anxiam mentem fuper alta juga montium,.

f t0t0 cor

ad areolas ufque aromatum , & collo-

Mu

cas me in]oco pafcuz , fecus rivulos dul^

Fu):'.e* T

14 dl

A ha

cium aquarum ; ubi przparasin confpe&u

meo meníam multiplicisapparatus ; qu&

Tisten

hlq

Vg

fatizatum fpiritum repaufet, & cor trifte

latificet: quibus tandem refocillatus de-

Yà u

4

liciis multarum miferiarum mearum obli-

Vs fit

itus, levatus fuperaltitüdinem terre , in

C

t€ vera pace quiefco.

DT

j

CQAPU TE

De dulccdine divini. amoris.

d

Mote Deus meus, amo te, & ma-

IN

^ ul

;OA

gis atque magis amarevolo. Da

U

l

mihi Domine Deus meus fpeciofe prz

min

flüs ho

ikiili

um ,

ut defiderem te , ut

t

Ü

a

h

amen te quantum volo, & quantum de-

li

beo. Immentfus es, & fine menfura debes

jl

10

]

amari; preíertim à nobis, quos fic ama-

BU

füi, fic falvafti ,. pro quibustanta & tilia

fec

1

AcCc

ift.

2. O amor , qui femperardes , & nun-

quam extingueris! dulcis Chrifte, bone

i

&

Jefu, charitas Deus meus; accendeme

u D

i

totum igne tuo, amore tui , dulcedine

I

lt

(2; dilettione tui; defiderio tui, charita-

N

te

MU Q

-

H

$. AUGUSTINY.

zay)

A^A

t

V

"m

jl

fte tua , jucunditate & exultatione tua,:

i, P

pietate & fuavitate tua, voluptate &t con-

n

cupifcientia tui: qux fan&ta eft & bona ,

u

210

Q

quaz cafta eft & munda: ut totus dulcedi-

12 amoris tui plenus, tota flamma tux

QU5

charitatis vaporatus, diligam te Dominum

J5

meum dulciffmum , & pulcherrimum ,

2"

^

€x toto corde meo, ex totaanima mea ,.

r ml

ex totis viribus meis, & exomni inten-

&o

tione mea; cum multa cordis contritio-

ne, & lachrymarum fonte:, cum multa

smony

reverentia & tremore : habens teia corde

21

& in ore, & prz oculis meis femper &

ubique; ira ut nullus in me adultezinis

amoribus pateat locus.

]u

l

QG.APU T XLI

gt

De praparattone noftre vederaptionis.

Ulcherrime Tefu Chritle, rogo te.

P d

per illam facratiffimam effufionem

pietiofi fanguinis tui , quo redempti fu-

pt

mus, da mihicordis conzritionem & la-

e0

cirymarum fontem, pracipue dum pre-

a

»4

Ces & orationes tibi offero.

Dum tuz.

;laudis tibi plafmodiam decanto. Dum.

' (

myfterium noftrz redemptionis, mani-

"d

feftum mifericordiz tux judicium , zeco-

mosi

W

lo velprofero. Dum facris altaribus licet

2

p

indignus affifto: cu

pi

UÜ

[

ns tibi offerre il-

lud mirabile & coelefte facrificium , omni.

d

arae

IfVerentia & devotione dignum: quod

—

G]xl

J

;

tu Domine Deus meus xgccrdos inima-

4c

culate inflituifti, & offerre przcepitli

"r

j/d

in. commemorationem tuz. charitatis.z

Qub

-

Inorz-

226

MANUALE

$

xortis fdilicet , & paffionis pro falute

1

| À Tace;

noftra, pro quotidiana nofir& fragilitatis

i

(Otticefcan

xeparatione.

2. Confimetur mens:mea inter tanta

'll

Um, dis

Drig

myfteria, dulcedine przfentiz tux ; fen-

Wüne

tiat te fibi adeffe, & lxtetur coramte ,

f

. &t f

3gnis qui femperluces: amor qui femper

ia

1. Df (oo

ardes: dulcis Chrifte, bone Jefu lumen

*

n t)

zternum & indeficiens

.

panis-vitz qut

'?iïf

d

Ht a

nosreficis , & inte non deficis: quotidie

j

if

comederis, & femper integer manes : te-

8

AA o

fplende mibhi, accende me, illumina, &

lts

fané&tifica vas tuum 5 de malitia evacua,

imple degratia, & plenum conferva; ut

To, U (

n

t

ad falutem anima mez manducem cibum

tarnis tux

»

.

lh! (

quatenus manducando te,

Oïïew

vivam dete, vivam per t€ , perveniam ad

* (Q0

BOR

je, & repaufem in te,

CAPUT.XII

& I fón

ls

De Gaudioe,

k

*

ET

A m

4 Dulcedo amoris ; & amor dulce-

J dinis; comedat te venter meus j

bt Ti eyy

—

& necare tur amoris repleant

as

vifcera

EUOH[;'

Xl

T

mea, & eru&et mens mea vcrbum bo«

Jl

num. Charitas Deus meus, mel dulce, lac

a

1j

[

iiveum , cibus & gaudium, fac me cre-

O

Ícere in te: ut fano palsto poflis mandu-

Des

catiàme. Tuesvira mea, quavivo: f

p

Ts

nbrs f

cui inhzreo: gloria, quam adipifci defi-

dero. Tu mihrcortene, mentem rege ;

t

in

*

i

"&Hïr

elle&um dirige, amorem erige, ani-

8 Tüleng (

mum fufpende, & in füperna fluenta os

E

fitientis t« fpiritus tzahe.

h)

0

hodis

2". Ta-

a

$; AUGUSTTINT.

$í»

ig pro Pt

-

i

3. Taceat, quxío, tumultus carnis:

r agl

conticefeant phantafiz: terrarum & aqua-

rum, aérs & poli. Taceantfomnia, &

4 intectta

imagina

iicc

ric

revelationes: omnis lingua;

du Al

omne fignum, & quicquid tranfeundo

tur cqï

fit. Sileat fibi & ipfa anima, &tranfeat

orqu

m fü

€, noncogitando fe , fed te Deus meus :

« Jain

quoniam tu es revera totafpes & fiduciá

inea.,

Eft enim in te Deo & Donmino

PM

(15

nofiro Jefu Chrifto dulciffimo & beni-

gniffimo atque clementiffimo uniufcujuf-

i, V

que nofirum & portio, & fanguis & ca*

il

TO. Ubi ergo portio mea regnat, ibire-

|U

a

gnare me credo. Übi fanguis meus domi-

u

natur , ibi dominati me confido,

Ubi

ndi

caro mea glorificatur, ibi gloriofum me

er(eio

genil

1

u

eflé cognofco. ^ Quamvis peccator fim ,

de hac tamen communione gratiz non

I

diffido : Et fi peccata mea prohibent ,

fübfantia mearequirit. Etíideli&ta pro-

yimor

pria me excludunt , nature communio

[

&on repellit.

CAPU' T XYI

W

D uod Verbum incarnatum fit cau[fa

[pei noffra.

On enimtam inimicus eft Domi-

jv

I.N

nus, ut non diligat carnem fuanr,

u

membra fua , & vifcera fua.. Defperare

utique potuiffem propter nimia peccata

méa & vitia, culpas & infinitas negligen-

tias meas, qu

as eg

(s

i, & quotidie indefi-

Denter ago; corde, ore & opere, & omni-

mana fragilitas

bus modis , qmbg)s hur

k

23

pec-

l

228

MANVALÉ

|ün denase'

qeccare poteft: nifi Verbuta tuum Tleus

5neuscarofieret, & habitaret in nobis,

n f

2. Sed defperare jam non audeo , quo-

n fririy

"ibrs m

niam fubditus ille tibi ufque ad mor-

tem, mortem autem crucis, tulit chiro-

1l lh

??: 'Sïdf*(,c

graphum peccatorum noftrorum, & af-

figens illud cruci, peccatum crucifixit;

1 quidem [

m stten

& mortem. In ipfo autem fecurus refpi-

£o, quifedetad dexteram tuam, & inter-

"V: ompj.

pellat pro nobis! Inipfo confifus , adite

Kaib r

LT

pervenire defidero, in quo jam refurre-

zimus & reviximus , jam in coelum con-

ET a

At

fcendimus, & in cocleftibus confidemus.

Tibi laus, tibi gloria, tibi honor, tibi

2::1'(0:«&&;?6

MA

gratiarum aéctio,

QAPUWUWTUXIV.

LT

!dl

n

Quod. quanto major. fit de Deo meditatio ,

ff

.tamo fit éy dulcior.

A

Ü

n

T5 liffime Domine, qui fic nosamaftt,

i

Yi

E

& falvaftis fic vivificafti & fubli-

11c

")

mafti : Piiffime Domine , qua

iil

lulcis eft

Iohæ il

jl

memozia tui? Quanto magis in te medi-

J

Vg

tor, tanto es mihi dulcior & amabilior.

A T d

UAEU

idcirco dele&ant me valde, bona tua

^ uDl

puro mentis intuitt , & dulciffimo pii

amoris affe&u , in loco peregrinationis

"n'x*"d dj

mez, juxta modulum meum.

Interia

quamdiu his fragilibus fübfio mem-

A

bris, mirami tui dile&ionem & pulchri-

R

tudinemindefinenter cupio defiderare &

d

T p

&*hen

confiderare : tue enim charitatis jictt-

fwe

N

lo vulneratusfum: tuivchementer defi-

-..q]h) &

"n

m

derioflagro: adte pervenire cupio, te vi-

b

[194*:

S . AUGUSTINI. |

s

Aderc defi

dero. Idcirco fuper cuftodiam

o ens

meam ftabo, & vigilantibus oculis pfal-

tj obis

lam fpiritu ,. pfallam & mente; &totis

audcm quü*

viribus meis te fadiorem & rcfeGorem

"T

mei coilaudabo. Polum pernetrabo men-

, tlit du

e, & defideriotecum ero: utin prafen-

onm, &*

ti quidem miferia folo corpore tenear:

m cacitt

tecum autem cogitatione & aviditate,

fecurusrit*

atque omni defiderio fim femper: qua-

1ify &ilïfff*

tenus ibi fitcor meum , ubituesthefau-

)nfdilS; ur

1us meus defiderabilis, incomparabilis ,

jum rlit

multumque amabilis,

; du cw

2. Sed ecce Deus meus piiffime ac mi-

sconl

fericordiffime, dum tux immeníx bo-

;l

J

l) [!Dl

nittis & pietatis eloriam canfiderare vo-

lo, cor meum non füfficit: exceditenim

f

h

[

omnem fenfum humanz mentis tuum

I)

yidith

decus, tna pulchritudo , tua virtus, tua

"n

gloria, tua magnificentia, tnia majeftas,

fl

& tua chatitas.

Sicut inzftimabilis eft

tux glorim fplendor , ita ineffabilis eít

re ts

hl

Xterngz fuz charitatis benignitas 5 qua,

n

]iv

illos, quos de nihilo creafti , adoptas in

"

filios, & tibi conjungis.

t

QU TEU. .T X

u

n

Snuod defideranda fint pro Chrifto tribula-

::ï

tiones 1m bac vita.

X.

Animz mea , fi quotidie oporte-

ret nos tormenta perferre : fi

4

pi

a

ipfam gehennam longo tempore tolera-

dd

1€ , ut Chriftum in gloria fua videre pot-

jt

us ]

femus , & Sanctis ejus fociari: nonne di-

Ti

?l döix

,E

tour

apo

gnum effet pati omnczquod trifte ef

tanti

$6

MANUALE

tdn i boni tantzque gloriz participes ha*

Dtm b

bcumm Indefinenter ezgo daemones, pa-

Xl tnen

rent fuas tentationes ; frangant corpus je-

f&tio df

junia, premant carnem vc&xmenm, la-

lire AU Vnhq

boresgravent, vigilix exficcent: clamet

Ud Dotdr

lj

inmeifle, inquictet meille vel ille: fri-

uuugj

gus incurvet, confcxent a mmmuxer, calor.

(j

urst, caput doleat, pe&tus ardeat, infletur

«

QOUmCUU) , pallefcat vultus : infirmer

totüus:

deficiat in dolore vita mea; & anni

mei in gemitibus : ingrediatur putredo in

li

4

O['ïll.CJ, & fübter me fcateat : ut requie-

d

Ícam in die tubuïmoms, & adfcendam

ATH

w

brnp)

Dum,

ad populum accin&um noftrum.

&l

aOF

2. Quz enim erit juftorum glori

Luï

PU

Qquam gla'xd s Sanctorum Ixtitia ,. cum

1 tugn

unaquzque facies fülgebit ut-Sol? Cum

MALUQH

ordinibus difindis, populum fuum Do-

minus in regno Patris fui coeperit recen-

t

fere : & meritis atque operibus fingulo-

A:l"

xum promifla pramia reftituet; proterre-

l

li

nis ccelef?ia, pro temporalibus fempirer-

ja, pro modicis magna? Kevers cumulus

n

felicitatis erit , cum Dominus adducet

ii

fuos Sanc&tos in vifionem t/ite!n"e nloum,

& faciet in coeleftibus conhaelc, ut fit

Deus omniain omnibus,

QUX CPECUPT

XVI

Quomoda vermum celorum po[fht acqui.

h

N

X.

Felix jucunditas, & jucunda feli-

i

citas, San&tos decxc, cum Sanátis

du

M khS,

';

fiR, & effe fan&um;: Deum videre, &;

Dulm

M Titg

"

"

& AUG—USTïNL

: 23T

at

Deum habere in xternum &cultra! Hec

kgmoncsp

fedula mente cogitemus , hzc toto defi-

n o

derio defideremus , ut ad eos cito perve-

Rmet

nire - valeamus,

$i quaras , quomodo

ca

UC

iftud poteft fieri , vel quibus meritis, qui-

T

buíqueauxiliis? Audi: Kesifta pofita eft

j

in poteflate facientis ; quoniam. regnum

(s

coelorum vim patitur.

2. Regnum coelorum , 0 homo, aliud

u5

, o

non quzrit precium , nifi teipfum: tan-

"!

tum valet,

i

W

uantum es. Te da, & habebis

illud. Qui

t

turbaris de precio? Chriftus

X

femetipfam tradidit, utacquireret te re-

t

gnum Deo Patri. .Ita tu temetipfum da,

"

ut fis regnum e

jus, ac non regnet pecca-

QH

qu

tum in tuo mostali corpore ; fed Spixitus

inacquifitione vitz,

Ü

T

CA PAU T OGVIE

Swid fit , d .quid baleat Pavadifus.

0

Ti

Anima mea, revertamur ad civí-

tatem ceelefiem : in quafcripti

i

fumus , & cives decreti. Sicut enim cives

San&orum, & domeflic Dei, & ficut

l$

1

hzredes Dei, cohztredes autem Chrifti,

x

con(ideremus inc

i«

iyt

am noftrz urbis fe-

licitarem in quantum confiderare pofli-

U?

ile eft, Dicamus ergo cum Propheta:

O quam gloriofa di&ta funt de te , civi-

tos.Dei :

ficut latantium omnium ha-

bitatio eft in te, Fundatis enim exulta-

"

l

tione univeríe terra :

Non eft in te

n

fene&us , nec fene&utis miferia : Non eft

o

in te mancus, hec claudus, neque git

!

at

D,UJ'-

2

»

;

S

232

MAANUALEÉ

(

bofus, neque deformis: dum omnes oc-

kLC [

cmxunt in virum perfe&um , in menfu-

hm &

n ztatis pulcb xritudis Chrifti,

Kletttum

. Ou*d hac vita beatius;ubi non eft pau-

3 Propl

per tatis metus , non zgritudinis imbecil-

Qfünes C'uï(

litas ? Nemo lxditur, nemo irafcitur,

nl*ms G

nemoinvidet, cupiditas nulla exardefcit.

i B GxuS d

Nullum cibi defiderium.Nulla honoris aut

Is

IN

&

otefiatis pulfat ambitio, Nullus ibi dia-

NT

À

oli metus, infidiz dxmonum nullz, ter-

DI

1or gehennz procul

Mors neque corpo-

QU j

iis, nequeanimz: fedimmortalitatis mu-

A

nere jucunda vita. -Nulla erunt tunc ma-

1a , nufquam difcordia,'fed cun&a conve-

7

1 lg

1

nientia, quia omnium fan&orum una erit

10ncordxa. Pax cun&ta & latitia continet,

u

N

Ui

tranquilla funt omnia & qmen

Jugis

if

n

fed tanto

ij

fplendor; nonille, qui mmfcM

UA quo.

clarior, quanto felicior; quia civitasilla

&

i

4j

(vt legitur) nonegebit Sole, neque Luns;

fed Donminus om

a

Aiá

ipotens lllummubn

)l

1l

eam, & lucerna ejus eft Agnus. Ubi San&li

fulf*eoun*c ut f

ftelle, in "exgetms cterni-

E

tztes,

« ficutfplendorfirmamenti, qui

Wj Dw lm

eiudxuntl 3ultos.

N

(Emro"ter noxibinulla, nullzte-

ss

nebr"c, concurfus mubium nullus, :

nec

hlu

frigoris ardorifve afpx ritas ulla, fed talis

&t f

erit rerum rPn,pe. es, quam nec oculus

j " hmjh

vidit, necaurisaudivit , neciu cor homi-

lr 1 dipa

nis adfcendit , nifi illorum qui ea per-

"Ls "i

frui digni inveniuntur, quorum nomina

NU

E

Ícripta unt in libro vitz. Verum füper

)l2é

1 & Ro

j

$. AUGU(STIN*'I.

233

m

hzc omnia eft, confociari choris Ange-

m orme

:t:

j

lorum & Archangelorum atque omnium

, moylr

i

coeleftium virtutum 5 intueri Patriarcnas

"m

& Prophetas , videre Apoftolos atque

1 ondi

jnisim

omnes SanQos , videre etiam parentes

noflros.

Gloriofa funt hzxc; fed multo

10 1

gloriofus eft, prafentem Dei vultum

Jabon

cernere, & incircumfcriptum lumen vi-

Il

uU

dere, Superexcellens gloria erit , cum

Deum videbimus in feipfo, videbimus &

qupullt, &

" glfrFO'

habebimus in nobis, quem cernere finis

non erit.

j

CA?P

/U T WNVEDE

[

;Oxgocl berzo non valet Deo vieca vedderé

ii

"J

nifi per amorem.

1. Nima iniignis Dei imagine, illu-

firis fimilitudine , habet in fefe ex

1014

Deo, quo adnioneatur femper aut ftare

cum eo, aut ad eumredire, fi mota fuis

affe&ibus, imo defe&ibus, fuerit.

Et

J

g

noü folum habet unde refpirare queat in

; U

fpe veniz & mifericordiz, fed etiam un-

enterti

de audeat adfpirare ad nuptias verbi: &

ii5

cum Dco iire fcedus focietatis , atque

;memi: "

cum rege Angelorum ducese fuave jugum

4

t

amoris.

j

2. Hxc omnia ficit amor » fi animo

j

