pus, ex tunc confitear tibiin xternum,

gt |

srenatvigh |

Beatus ero , fi fuero admuffus ad viden-

dum claritatem tuam. . Quis mihi hoc tri-

al L

epilsi |

uat , ut adhoc venire permittas me !

2. Scio Domine, fcio, & confiteor me

frent il !

audodult |

indignum, ut intrem fub te&um tuum ?

ed fac propter honorem tuum , & ne

abffcndif.*i |

i o

confundas in te fperantem fervum tuum.,

Et quis intrabit fan&uarium tuum , ad

'ls &Düüu

oD |

confiderandas potentiastuas, nifi,. fitu

aperias? Quis autem aperiet fitu clauferis?

s

1 quiin

$1 enim deftruxeris, nemo eftqui xdifi-

cet. Etfiincluferishominem , nemo eft

rfanittr

1l

uiaperiat. Si cofitinuerisaquas, omnia

D

ccabuntur. Etífi miferiseas , fübvertent

tin

j

terram. . $1 omnia quz fecifti ad nihilum

redigas, quis contradicet tibi? Porro

(

4

dutiolto

fempiterna bonitas mifericordiz tuz, qua

fecitti omnia quacunque voiuifti. 'Tu nos

ifpirt t

tgïdavcm

fecifti, fabricator mundi, regenos. Tu

$

n0s creafli : ne fpernas nos; qui opera tua

educi?

]

M nomif»ï

fumus. Etquidem Domine Deus nofler,

t

nos lutum & vermiculi, non valemusin

v AF

tuas xternitates intrare, niíituinduxe-

an

ch;yn:

d

"

"n

1is, qui de nihilo cunGa creafti.

]i

Go DIUUDn oXXdy.

m

Quod falus noflra ex Deo eff.

; ümej"

uo

Go autem opus-manuum tuartm

a

j

g

confitebor tibi in timore ttlo, quia

non

Ü

)

172

SOLILO

UA

S

noninarcu meofperabo, & gladius metis

Yaltemm

non falvabit me:

fed dextera tua,

&

D W

brachium tuum, & illuminatio vultus

lo pofi

tui. Alioquin defperarem , quoniam fpes

K &quo

mea.tues, qui creaftime, quoniam non

'tcvelunt

derelinquis fperantes in te, Tu quippe

od o

es Domine Deus nofter, fuavis & pa-

p g

tiens in mifericordia difponens omnia.

Wandoqie

Nam fipeccaverimus, tuifumus: fi non

p

eccaverimus, tui fumus, quoniam apud te

Wi äimm "

ümus computati. Nosenim folium uni-

MT

verfi; & vonitas eft omnis homo vivens, &

M &

ventus eft vita noftra fuper terram, Ne ira-

At

Ícaris , fi cadimus pupilli tui, quoniam tu

UT

nofti fignentum nofirum , Domine Deus

quä s. fau

Bboner.

". &inom,

z. NnmDens inzftimabilis fortitudinis,

hr

! Yolunta

contra folium quod à vento rapitur, often-

t ü0m

dere vis potentiam tuam , & ftipulam fic-

'mä t

eam perfequeris? Nam damnabis , Rex If-

1

Q

za&l aterne, canem unum? Num damnabis

i 111,]

Ut

pulicem unum ? Audivimus de mifericor-

n'ï),

Vj

diatua Domine; quoniamtu mortem non

l

acis, nec lxtaris in perditione morien-

WIS'[

tium. Propter hoc Domine oramus te, ne

"

permittas dominari quod non fecifti huic

CA

creaturz tuz quam fecifti. Si enim doles

:

J tl

de perditione,quid te prohibent Domine,

Utiá g

b

qui omnia potes,.ne femper lxteris de.no-

ftra falvationes?Si vis, potes me falvare ego

Teni

Autsy

autem etfi vellem non poffem. . Magna eft

mukitudo miferiarum mearum mecum.

t r

NT

3« Velle quippe mihiadjacet, pexfice-

rcau-

j ï*s' Et tu;.n

$. AUGUSTI NJI.

DA

174

Vudigstmete

reautem non invenio. Velle quod bonum

&

era U v

tft ncn-pofíüm , nifitu velis; néc quod

gatio Vil

3

volo pofium, : nifi tua potentia me confor-

lt.()imm SP'*'S

tet, & quod poflüm, aliquando nolo, nifi

oniam/ol

tua. voluntos fiat ficut in coelo & in terro

Tu ii*

Et quod volo, & poffum, ignoro, nifi tüa

fapientia.me illuftret. Et fietiam fciam

fuxis & P*

pens 0

quandoque volens, quandoque valens,

imperfe&ta & vacua tranfit fa

qis: [ 00

pientia mez,

pamapot

nifi adjuvet vera fapientia tua,

Volium u

4. In tua autem voluntate cuncta funt

o

pofita, & non eftqui poffit refiftére vo-

g Neur

luntatituz , Domine univerforum , prin-

ucn;ymï

cipatum tenens omnis carnis; & quacun-

]

)UmincDEM

que vis, facis, in coelo & in tezra, in ma-

zi &inomnibusabyffis, In nobis igitur

fortts

"

fit voluntas tua, füper qnibus invoca-

1

tvm:eft nomen-tuum: ne perezt hoc no-

;

1

li

p

bile plafma tuum , quod creafti propter

! Y

J

s Mil*

'onorem tuum. Ee quis efthomo natus

m

de muliere, qui vivat & non videat mor-

ii

tem, & eripiat animam faam de manu

infemi? niíi tu folus eripias., vita vitalis

yriem

n mo[le--

omnis , vitx perquem omnia vivunt.

m

CAPUT

XxXV.

f

sgftibi

j

Guod. veluntas bumana incfficex. fit ad.

ein dl

. n

bona opcra , fine, divina gratía.

n

ii

1, Y ^ Tenim jàm jám tibi confeffus füm ,

[]d

q

..4aus vitz mez,Domine Deus meus,

:f

Ü

Mag

1

virtus falutis mez, — Sperabam aliquando

ecut.

in virtnute mea, quz tamen non erat vir-

m

t PCIIILC

tus, Etcum fic volui cuzzere , ubi magie

[' 1l

are

P

14

S OXL'Xx40

UIA

a

ftare credebam, ibi magnis cecidi: fa&us-

Tatis n

que fum magis retro, & non ante: &

D

quod credebam confequi , magiselonga-

E ad ïgïän

tum eftà me. Sic per multa fimilia vires

Tle fs

measprobas, Cognofco nunc, quiaillu-

QU eyre

minafti me, quoniam quod magis credi-

t p

i pofle per me, minusfemper potui. Di-

"intin fb

cebam enim, hoc faciam, illud perficiam:

Vi

nechoc, necillud faciebam. | Aderat vo-

il

luntas, non erat facultás; aderat facul-

. Miitym

tas, non aderat voluntas:. quoniam de

E IM

meis viribus confidebam.

Ug

2, Nunc autem confitebor tibi Domi-

Y Wïfï&u s

1

ne Deus meus, Pater coeli & tetrz , quia

UT

(

non fortitudine fua roborabitur vir, ut

Dattno

£lorietur ante te ftulta przfumptio omnis

3 m ,

carnis, Non enim eft hominis velle quod

:1;([ mf'.dmm

poffit: aut poffe quod velit, velfcire

I

uod velit & poffit: fed potuis à te gref-

ä&tmä

s

li,

us hominis diriguntur , illorum (in-

ATT

quam) qui non à fe, fed à te dirigi fe con-

d

1 i fs

fitentur.. Obfecramus itaque pzr vifcera

W

*ltitye

mifericordiz tue, ut velis Domine fzl-

U

li

vare quod czeaíti : quoniam fivis, potes

lii

nos

alvare:

& in tua voluntate virtus eft

Ti n

nofirz falutis.

Q d

Y 'Wæ.&

QUADPOQSTAS XX VE

BR

L

De antiguis beneficiis D.

i.

Ecordare mifericordie tuz anti-

V t

Térmne

R

V quejqua nos à principio in benedi-

Tüht

&ionibus tux dulcedinis przvenifti, An-

j

lhug (

tequam €nim nafcerer ego filius ancil-

lg tux, Domine

beribus

RE

^

Q»es mea ab n

D .'Dnem "

matris

$. AUGUSTINTI

À

aT5

matris mez , tu przvenifti: preparans

cidis fs

on axe: &

mihi femitas, quibus incederem & veni-

rem ad gloriam domustuz. Priusquam

nagis elonge

iilv

me formaresinutero, novifli me : & an-

tequam exirem de vulva, quidquid tibi

" qm-aiiih:'

placuit, prxordinafti de me, Quz & qua-

st

lia (unt in libro tuo fcripta de me in fzcre-

er potu. J*

yd of

to confiftorii tui, ego quidem ignoro,

unde & valde timeo.

, Adert

adentfct^

2.Tu vero nofti,quoniam quod ego per

fücceffus dierum & temporum hinc ad

quoniäm «

mille annos hujus temporalitatis exfpe&to,

in confpe&u xternitatis tuz. jam factum

y tbiDor

eít ; & quod futurum eft, jam fa&um cft,

vt qu

Ego autem quia fto in hac no&e tenebrofa

binr t

hzc ignorans, timor & tremor venerunt

p

fuper me:dum video mihi undique immi-

j

La

nere multa pericula , à multis quoque ho-

jt; "

t

ftibus venari , multitudinique iunumera-

yjsat

rum miferiarum in hac vita me circundari,

jlyum (

Et nifi in his tantis malis adforet mihi

d

tuum adminiculum , defpeezrem.

T

3. Sed fpes mihi magna (uübeft dete,

pomint

?

mitisfime Princeps , Deus meus: & con-

(xViSj POK

l

fideratio niultitudinis miferstionum tua-

mgmüäö

rum, quz apud te funt, fublevat men-

tem meam, Etpiscedentia figna miferi-

Y

i

cordim tuz, qua meantequam nafcerer ,

j D

l

pravenerunt, & nunc fpecialiter in me

jia u

yeül

effulferunt , & de futuris benignitatistuz

joinba

melioribus & perfeGioribus muneribus,

,vgmlh' T

cl

quz amicis tuis refervas, fpem meam

)

Jius ^

I5

admonent, utin te latetux, Domine

b yben:

€us

fi (Is

m; SOALILOQUIA

$

Deus meus, lztitia fan&a & viva, qua

1005 füe r

femper latificas juventutem meam.

fant, Yde

QA-T'UCTPUUCXWVIPD

"g, 48

De J4ngelis deputatis ad . coftodiass

lii ao

bominum.

fatbus n

J.

llexiftüi. enim me, unice amor

Vernogi

meus, antequam diligerem te; &

"u fj

ad imaginem tuam creafti me , omnibus

Ti

yi

!

i

creaturis tuis przpofuiflà me; Quam di-

V.

£nitatem nunc quidem fervo , cum nove-

A e

p

iimte,

ropter quem fecifti me.

iim ng

2.'In

;

u

l

per facis Angelos tuos fpiritus

li t

propter me; quibusmandati, utcufto-

Wtleeee

diant me in omnibus viis meis: neforte

DUIUM

ofíendam ad lapidem pedem meum. Hi

'üe f

enim füpt cuftodes, fuper muros civita-

^m

U

tis tuz novz Hierufalem, & m

Jil

tesin

Ti t

circuitu ejus: vigilantes & ceftodientes

rj

vigilias no&tis füper gregem t6um: ne

..;o.ra!zrcs, J

quando rapiat ut leo animas noftras, dum

Iä.lïui lia

non effez qui eripezet , illeantiquus fer-

; lt

pens adverfarius nofter diabolus, qui

b

*ü«fll[l

hi

quafi leo rugiens femper citcumit quz-

'Oh lh

t

rens quem devoret. Hi fünt cives beatz

* t

If

I

civitatis fupernz Hiernfalem, quz furfum

ftqä&&u

€

mater noftra ,

in mi

liil

51

t

erum miffi

lv

propter eosqui hzrediratem capiunt falu-

e

h-"ihmah

tis; ut nos liberent abinitnicis füis :

[64

4 "eg

li

cuftodiant in omnibus viisfuis, confor-

tent quoque. & moneant, & orationes

-Htnt o

" m

def;

filiorum tuorum offerant, in confpe&u

TM

gloriz majeftztis tuz.

b

Drar

3. Diligunt netmpe concives fuos , pet

^m s q

quos

$. AUGUSTINI

À

MA

quos füz ruinz fciffüras reftaurari exfpe-

&M;Qx

em,

&ant. Ideoque magnacura, & vigilanti

fludios. adfunt. nobis: omnibus horis &

j

j !'J.ff:*ïr

Jocisfuccurrentes ; & providentes necef-

fitatibus noftzis, & foliciti difcurrentes

wnice d

inter nos & te Domine: gemitus noftros

atque fufpiria referentes adte, ut impe-

gecnt

irent nobis facilem tuz benignitatis pro-

66 0i

. Q i

pitiationem, & referant ad nos defidera-

tam tuz gratiz benedi&ionem. Ambu-

, um

lant enim nobifcum in omnibus viis no-

nt.

ftris: intrant & exeunt nobifcum: attente

uos lp

confiderante, quam pie, quam honefte in

j a

((

medio prave nationis converfemur: quan

d

iil

toque. ftudio & defiderio quxramus re-

nti

vUHIOa('

gnum tuum, & juftitiam ejus: quantoque

timore & tremore ferviamus, & exulte-

mus tibi in latitia cordis noftri, Adjuvans

«W

laborantes, protegunt quiefcentes , hor-

)

$

Qu

tantur puguantes ,. coronant vincentes 5

:

h

congaudent gaudentibus , de te (inquam

)

ar.iï.l-

.giusïf

1

1

Eaudentibus: compatiuntur patientibus

L

prote (inquam) patientibus,

a'c«ï

i

[

4. Grandis eft eis cura de nobis: ma-

: (LWS pear

j

(

gnus eft affe&us dile&ionis eorum eiga

nos: & 'hoc totum propter honozem

tuz inzftimabilis charitatis, qua dilexi-

fü nos. Dili

T

gunt enim quod ta diligis ;

enftodiunt quos tu cuftodis :: & deferunt

, uf

quos tu deferis : nec diligunt operan-

| W

oujï

tts iniquitatem 5 quoniam & tu-odifti

j al

omnes operantes iniquitatem , & per-

des omnes. qui loquuntur. mendacium.

Qto-

*

ws LSOLxLOQUIA

D

Quoties bene agimus , gaudent Ángeli

ul o

& triftantur demones. Quoties àbono

icis fipe

deviamus, diabolum lxtificamus,& Ange-

DT

los tuos fuo gaudio defraudamus. Gau-

C1

dium eft enim eis fuper uno peccatore

poenitentiam agente : fed diabolo, fuper

Jt nj

uno jufto poenitentiam deferente. Da igi-

tur,da Pater eis femper gaudere de bonis,

N

ut & tu femper per eos lauderis in nobis :

nos cum eisin unum ovile tuum adduca-

(

Phttte n

mur, ut confiteamur fimul nomini fan&o

1u0: creator hominum & Angelorum.

st t

od Tiig

s. Hac ipfe commemorans , coram te

F i.

tonfiteor, laudans te ; quoniam beneficia

T f

tua magna funthzc , quibus nos honori-

ficafti; dans nobis Angelos tuos fpiri-

MTM

1 j

Ui

tus in minifterium nofirum.

Dederas

[ c-ylb

enim

u

lls ina

idquid coeli ambitu continetur ;

us

& qua

t

l

parva reputas hac que fub coe-

lt

[

D

lo funt, nifi dares etiam ea, qu« funt

, *ullm

fuperceelos. Laudent te Domine de hoc

a

omnes Angeli tui:. confiteantur tibi de

ulmlhm "

1

"i

hoc omnia opera tua, & ipfi fancti tui

i

tibi Leaedicant.

O honorificentia no-

D

D

T ti

fa, nos nimis honorificans, ditans,

IU

ll

multis muneribus decorafii! admirabile

'lSl

MU d

eft enim nomen tuum Domine in uni-

verfa terra, Quid eft enim homo ,. quia

T t

d

i

|

magnificas eum , áut quid apponis erga

! Qeny

li

eum cor tuum? Dixifli enim veritas

5 m

MT

antiqva:

Delicie mez íunt cum filiis

Iüin

hominum.,

Nonne homo putredo, &

il T

m

mnivería

d

q

!iliuslhominis vermis? Nonne u

vanitas

: Wm&md

Q

$ AUGUSTINI.

7

jen Ágd

vanitas omnis homo vivens? Et dignum

oties 209

ducis füper hujufcemodi aperire oculos

us AYEa

ttios,& adducere eum tecum in judicium;

hums, G

CAPUT XXVIII.

jo p

De profunda pradeffinatione , r pra-

ibolos luff'

rente, pg

da&ntia De,

eedebrro

H Oce me abyffus profundisfima ,

erisi "?'"'f

creatrix fapientia, quz liberatli in

um

pondete montes & colles, in ftatera mo-

wmfni flm $

lem terrz tribus digitis appendifti, Su-

!

ecjoriti.

pende molem corporalitatis hujus quam

0s cüüm 1

&cro, tribus invifis digitis tuis ad te ,

' mcen:hul

ut videam & cognofcam quam admi-

-

u o

(*

rabilis esin univer

Itt

aterra, Luxantiquif-

"m

1ma, quz lucebas ante omnem lucem, in

at Dcd

Rt]

montibus fan&is xternitatis anti

nuüda & a

quz; cui

" antlnüb[!

pera erant omnia antiquam

ælibcæ

fierent: Lux quz odio habes omnem

Áoni

i 1

maculam, upote mundisfima & imma-

ei

du

N

culatisfima , quz tibi deliciz cum homi-

yorille

a

ne? quz conventio lucis ad tenebras? Ubi

(

enim funt in homine delicix tux; Ubi

"7

ifcenti ?

przparafti tibiin me dignum fan&uarium

ditat

majeffatis tue, ad quod introiens habeas

ns

[

Q n

i

il

delicias dele&ationis tux ? mundum

u

enim coenaculum decet te mundans viz-

m "

Ahgn.m

q

ius, quznonnifià mundis cordibus vi-

pO

a55

deripotes, multo magis nec haberi,

etil

n v

2. In homine autem ubi efttemplum

TL

tfam mundum, utte fufcipiat, quiregis

putr

edy

mundum? Quis poteft facere mundum

yit

n

s

de immundo. conceptum iemine? Non

PA

ne

:so0 *OLILOQUIA

netuquifolus es mundus? Ab immundo

mundam,u;

enim quis mundabitur? Nam & fecundum

legem , quam dedifti patribus noftris in

t aoftis

igne comburenti montem , & in nube te-

3 fie]on

dtnis: qu

gente aquam tenebrofam ; quicquid teti-

geritimmundus,immundum erit, Omnes

|H qui :'ifq(j

?5 OT cot

autem nos quafi pannus menfiruatz , de

maaffa corrupta & immunda venientes,

';;"x!v:ccam, (

Wt

maculam immunditiz noftrz , quam cela-

(f

m

ze, prafertim tibi, qui omnia vides, non

f.'?,ffll,

d

$ 0f

poflumus , infrontibus portamus. Quare

REO

mundi effe non poffumus : nifi tu munda-

hi At

veris, qui folus es mundus. Mundas autem

RY À W

F5 N

denobis, filiis hominum , eos in quibus

tibi complacuit habitare; quos ab inaccef-

*2 fs

ATT

fibilibus profundis fecretis judiciorum

AT

! fm]

incomprehenfibilium fapientiz tuz fem-

j

j

!ad mo

perjuftorum ; licet occultorum , fine eo-

A r

rum meritis prxdeftinafti ante mundum :

"

i-,!

df*

M

vocafti demundo, juftificafti in mundo,

At

& magnificas eos poft mundum. Non

i

ltl

Wm&

omnibus autem hoc facis , quod admiran-

tur tabefcentes omnes fapientes terra.

t t

u

!

3. Et ego Domine hoc confiderans ex-

j

CUR l

pavefco, & obftupefco de altitudine di-

Ktinf

vitiaram fapientiz & ícientiz tuz : ad

m d

M N mfr

quam ego non pertingo: & incompie-

y(

heníibila judicia juíftitim tuz , quoniam

:rdhm

ex eodem luto , alia quidem facis vefain

honorem ,

alia . vero im contumeliam

li f r

fempiternam. Quos igitur tibi elegifti ,

tf

de multis in templum fan&um tuum,

u

ipfos mundas, efiundens fupezr eosaquam

lie

mlïg*

h (5 a

d

-

P

À

$. AUGUSTINI.

18f

b gl

mundam, quorum nomina numerumque

&feundim

tü nofti: qui folas numeras multitudi-

us noftit l

nem ftellazum, & omnibus eis nomina

&inniet*

donas: qui etiam fcripti fantin libro vi-

quicquidtcu'

tz: qui nequaquam perire poffunt : qui-

n crit, 0

bus omnia cooperantur in bonum , etianz

enfinuatt; *

ipfapeccata, Cum enim cadunt, noncol-

d verint

Iiduntur, quia tu fupponis manum tuam ;

; qunez

cuftodiens omnia offa eorum, ut unum

jarides

€x eis non conteratur.

as QU*

4. Attamcn mors peccatorum peffima :

ifiorun

ilorum, inquam , quos antequam face-

Mu

l

res coelum & terram ,. fecundum abyt-

lt

qu;ilii

fum multam judiciorum tuorum occul-

yosd il

(

fj

torum , femper autem juftorum ,. prx-

Ícivifti ad mortem zternam quorum di-

ff-n'

|

t t

numeratio nominum & meritoruim pravo-

ji, ^

J

rum apud te eff ; qui numerum arenz.

i

yte m

maris dinumerdfti, & dimen(üs es pro-

aftn n

u

il

NI

fondum abyffi : quos reliquifüiin immun-

d

ditiis fuis : quibus ommia cooperantur

" du

in malum , & ipfa etiam oratio vertitur

j

egtertos

eccatum ; ut fi etiam ufque ad coelos

yfiderans"

at

fl

n

enderint, & caput eorum nubes te-

almudl

i

ft.l

igerit, & inter fidera coelis collocaverint

|

^

yic t

)

l

nidum fuum,

4qu:1'ü fterquilinium in fine

& u

perdentur.

Jfï;a

GPT XXIX

nm ;aC

De illis qui prius

fient jufft , & goftea impii

coti

efficiuntur , d & conver[o

i

Agna funt hzc judicia tua,Domi-

b

[;(äm:»

ne Deus, judex jufte & forr

is ;

i5 3

A

g

»qmm

"

em, & inlcrutabilia

"i

[

r

quïl judicas «quitat

M 3

acis

r

1$2

SOLILOQUIA

$

facis & profunda: qux cum coníidero,

hi, fl

contremifcunt omnia offài mea. Quo-

tébris eyt

niam non fecuratur homo vivens fuper

3 Qur

terram , ut ferviamus tibi pie & cafte

Atontem

cun&is diebus vitz noftrzintimore, &

fs df

exultemus tibi cum tremore; ut nonfit

üholg?

Á

fervitium fine timore : neque gaudium

IRLUT

fine tremore : & non glorieturaccin&tus

dl g (j

T

zque, utdifcinidus: neque glorieturan-

j

te te omnis caro , fed pavefcat & contre-

r

|

i

mifcat à facie tua: cum igroret homo,

b

utrum amore an odio dignusfit, fedin

V " h',l(

fuüturum omnia refervantur incerta.

Eö!um, u l

2. Vidimus enim multos Domine ; &

* Qd

audivimus à patribus noftris (quod uti-

if

que fine magno tremore non recolo,

(

4mz

fine multo timore non confiteor ) adfcen-

aM J

Vi

diffe primitus quodammodo ufque ad

ü

Nh

I

coelos, & inter fidera nidum fuum col-

Jocaffe ,

poftmodum. autem cecidifle

A

"m

il

At

ufque ad abyffos ,, & animos eorum in

407(]'13

malss obítupuiffe. Vidimus flellas de

IH

ccelo cecidiffe ab impetu ferientis caudz

h; (

draconis. Et eos qui jacebant in pulvere

Q

&;con

li

terrz , à facie fublevantis manus ttiz Do-

I Q

mine mirabiliter adfcendifle.

Vidimus

b h

lh

vivos morientes , & mortuos à morte

at

)

furgentes : & eos, qui inter filios Dei am-

l

b flilï'

bulabant in metio lapidum ignitorum ,

B mü

quafi lutaum ad nihilum defluxifle, Vidi-

A tl

mus lucem obtenebraffe, & de tenebris

T fenor

lucem proceffiffe: quia publicani & me-

*l

lttquo

retrices pracedunmt incolas in regno coe-

D Cllln

loraum ;

"

S AUGUSTINI

E

lorum, filii autem regni ejiciuntur in te-

LC:nfldew !

yea, Q

nebras exteriores..

3. Quare autem ifta omnia, niíi quia

jvens füpt

g lt

in montemillum adfcenderunt, in quem

primus adfcendit Angelus, & defcendit

|timmorts &

diabolus ?

Quos aurem przdeflinafti ,

; It n

ipfos & vocafti , & fanctificafti , & mun-

ue gaud:üle

ao

afti , ut dignum habitaculum fint tuz

majeftatis: cum quibus & in quibus fint

glorirwtïü'

i n

tibi deliciz fan&tx & mundz, in quibus

tu dele&aris , & letificas juventutem

yret homo,

eorum ;

habitans cum eis in memoria

sit, a

eorum, ut ipfi templum fan&um tuum

yert

!

fint , quod magnz dignitatis & commen-

ponir *

datio eft humanitatis noflrz.,

, [gnl t

C A P UDVUXXX.

Quod. , Anima fidelis fit. fantuarium Dei,

) i

n Nima enim , quam creafti, non

jp a^

de te, fed per verbum tnum, non

; fiumut

Á

ex qualibet elementorum materia , íed ex

m Ccfid:

['3

nihilo; quz quidem rationalis , intelle-

y tT

&ualis, fpiritualis, femper vivens, femper

- fels 9

in motu5 (quam fignafti lumine vultus

cn[iiüïudZ

tui, & confecrafti virtutelavacritui;) ita

a p

fa&ta eft capax majeftatis tuz , quod àte

gt bt

folo & à nulloalio poffit impleri. Quan-

P qditm

do autem te habet , plenum eft defide-

"m

Dii ff

rum ejus: & jam nihil aliud quod defi-

j

deretur exteriusreftat. Deumautem ali-

[l

ion

n

Jl

quid exterius defiderat , manifeftum eft

g'n-

»

quod tenon habetinterius ; quo habito ,

d " t J

Rihil eft quod ultra de(ideret.

rm&(ï

2, Cum enim fis fummum & omne

(

300*

9-

4

ilo[i[.ü 1

*

*

-1-154 SOA,.IT OQUIA

v

benum, non habet quod defideret am-

Ite

i

d

Á

plius, fed pofüidet te omne bonum. Quod

ideremt

íinon deífiderat omne bonum, reftat ut

Tistiehg

Iu

defideret aliquid , quod non eft omne bo-

me.'li: T

l

num, ergo.nec fummum bonum; ergo

fütintis. N

nec Deum fed potius creaturam. . Cum

.

autem creaturam defiderat , continuam

Ri

famem habet: quialicet, quod defiderat

WeDey,

ty

"

de creaturis adipifcatur, vacuatamen re-

1

ilb

manet ; quia nihileft, quod eam impleat,

Nittnip(

fiifi tu , ad cujusimaginem eft creata. Im-

1N

ples autem tu eos, qui nihil aliud defi-

[

QUs

rant prater te, & facis eos dignos te,

|

t

yt

anétos, beatos, immaculatos, & amicos

Dei; quia omniazeputantin flercora, ut

MT Gurju

lucrifaciant te folum.

]

Tiyl

3. Hac eftenim beatitudo, quam ho-

Ht o

mini contulifti. Hic eft honor quo eum

mgüs, Y

inter omnes creaturas & füper omnes

.?

h

* N

honorificafli , ut fit admirabile nomen

Ut t

tuum in univería terra.

Ecce Domine

V0 l

Deusmeus, fümme, optime, omnipo-

f?mus, k

tentiffime, inveni locum ubi tu habitas:

vf

quiainanima, quam creafti a imaginem

10

J

& fimilitudinem tuam , quz te folun

-EJ

!

uGIfs,

N

quzrit & defiderat;

uia noninilla, qux

i m*.ügm

te non quzrit nec defiderat.

ä'm

Í

N

,

CAPUT'XXXIL

at

DT

Sod neque per. fen[us exteviores ,| neque

;'frimnmm

interioves invenivi potefé. Deus.

"0 ij

* Go erravi ficut ovis qua perierat ,

DN n

uzrens te exterius, qui esinte-

':e: Qtro ]

*

Fius. Et multum laboraviquarenste ex-

$

i

tra

L Ofre

-

S

AUGUSTINI

[À

;!83'

fideret at

tratea ; & tu habitas in me, fitamen ego

num, Q

defideremte. Circuivi vicos & plateas ci-

g, rdrt

vitatis hujus mundi , quzrenste, & non

ol

inveni: quia male quzrebam foris ; quod

jnum; u

erat intus. Mifi nuncios meos; omnes fen-

wam, Ut

us exteriores ut quxrerem te , & non in-

- eontinuf

veni;quia male quzrebam. Video enim lux

od d

mea Deus , quiilluminafti me ; quia male

qoamente

te per illos quzrebam ; quia tuesintus?

& tamen ipfi, ubi intraveris, nefciverunt,

;amimp.'u-':

f

(e

"L

2, Nam oculi dicunt, fi coloratus non

fuit , per nos non intravit, Aures dicunt,

]i

"

en05 v

fi fonitum nonfecit, per nos non tranfi-

& m

$ d

vit Nafus dicit, fi non oluit , perme noa

fercotis H

venit. Guftus dicit, fi non fapuit, per me

nonintroivit. Taétusetiam addit, (i cor-

N

pulentus non eft, nihil me de hac 1e in-

n ul

T qu()ïäfi'*

terroges. Non iftaigitur füntinte, Deus

u

er o

meus, Nonenim fpeciemcorporis, non

J

lg nonel

decus temporis , non candorem iucis;

non colozem , non dulcium melodiarum

"

;, 0

cantus , & quzcunque dulce fonantia :

hbt

non florum & unguentorum , vel aroma-

TU

»

jimg

tum odores, non mella vel manna guftui

TO lo

dele&abilia: non catera ad tangendum

qu

vel amplexandum amabilia nec omnia

iil

alia fenübus his fubje&a quzro , cum

Deum meum quaro. Abfitutifta credi-

u

li

derim Detum meum , quz etiam à bruta-

7 ;. liiq

lium fenfibus comprehenduntur.

w'h';';icfsh

3. Et taimen cum Deum meum quaz-

10, quxro nihilominus quandam lucem

"T

inem Jucem , quam nom capit

qus ä*] |

fugex on

AX

/

$

ocu-

186

S OX EIO

M. IRA

;

$

oculus; quandam vocem fuper omnem

Tque nos..

vocem , quam non capit auris: quendam

$ Etdiy

odorem füper omnem odorem , quem

OL5 Cirmis

non capit naris: quendam dulcorem fu-

Tio, Iiody

er omnem dulcorem , quem non capit

giddeil

guftus: quendam amplexum fuper omnem

tad; p

amplexum, quem non capitta&us. Ifta

C tutdimo

lux quidem fulget ubi locus non capit: ifta

T

vox fonat, ubi fpiritus non rapit: odor ifte

Atf n

redolet, ubi flatasnon fpargit: fapor iite

Á

n

b

! qu

4

fapit, ubinon eft edacitas: amplexus ifte

M

I

tangitur, ubi non divellitur. Hic eft Deus

R

meus, & non zftimabitur aliusad illum.

P

Hoc quato, cum Deum meum quzro.

Putoem

líftudamo, cum Deum meum amo.

Tontam om

4. Sero teamavi pulchritudo tam anti-

fmian; lita

qua & tam nova: fero te amavi: & tuintus

II f;)l

eras, & ego foris: & ibi te quzrebam,& in

DI

ifla formofa, quxz fecifti; ego deformis ir-

f fodu 1

ruebam, Mecum eras, & tecum non eram,

p

V8

Ea me tenebant longeà te , quz effe non

hg

"ottin

poterant, nifi in te.. Circumibam enim

omnia quzrens te; & propter omnia dere-

NU

linquens me. Interrogavi terram fi e(iet

ïmæ];])

9:*1

Deusmeus: & dixit mihi; quod non, &

itgf

omnia quzineafünt, hocidem confeffa

W

QY

m

funt. Interrogavi mare, & abyfíos;& repti-

liaquzineisíunt, & refponderunt: Non

I

AatN

'UUS, *H

fumus Déus tuus:quare fuper nos cum.In-

terrogavi ftabilem a&rem,;& inquit univer-

"s. Qij

fusaércum omnibus incolis fuis : Fallitur

ln

tf,l

m

Anaximenes: non fum ego Deus tuus. In-

d

*

terrogavi coeïum,SplenæLxmam,öc ftellas:

i

neque

$D

V

-

k

S, AUGUSTINI.

187

xer um

neque nos fumus Deus tuus, inquiunt.

t qucndnm

5. Et dixi omnibus his, qui circumftant

em , Q?

fores carnis mez : Dixiftis mihi de Deo

hcorenie

meo , quod vos non eftis: dicite mihi ali-

m no p

quiddeillo. Et clamaverunt omnes voce

fupöt od

grandi: Ipfefecitnos. Interrogavi dein-

de mundi molem : Dic mihi, f1es Deus

ttadus.

;

n

imu

:

meus, an non? Et refpondit voce forti :

m

Non fum (inquit ego , ) fed per ipfum

t POU "

i

fum ego: quem quzrisin me , ipfe fecit

TUj

UH

me: fuprame quxre eum , quiregit me ,

-H ilc QR peit

qui fecit me. Interrogatio creaturarum ,

D

profunda efz confideratio ipfarum : re-

Íponfio earum, attcftat;o ipfarum de Deo,

n d

al

quoniam omnia clamant: Deus nos fecit.

Quoniam ut ait Apoftolus: Invi(ibilia Dei,

t

j

d

i

!

Jl

Iu

per ea quz fa&a funt à creatura mund

n

:

i ifx-

g

telle&a confpiciuntur,

6. Etrediiad me , & intraviin me, &

201

ajoad me: Tu quises? Et refpondi mihie

Homo rationalis & mortalis. Et incepi di-

q

ha

fcutere quid hoceffet: & dixi: Unde hoc

aiid

i

"m

tale animal;Domine Deus meus? unde nifi

j

qun lt

igl

abste? Tufecifti me, & non ego ipfe me.

r

gpd 00

Quistu? Tu per quetm vivo ego. Tu; per

f

quem vivunt omnia. Quis tu? Tu Domine

jem

Deus meus verus, & folusomnipotens,

ifiüSrwïnl

& zternus, & incomprehenfibilis, & im-

Jerunt*

J

:

n0$ cut

menfus, Qui femper vivis, & nihil mori-

tur in te ; immortalisenim es, habitans

1 Ifunl've

jf

"

Jitnt

ternitatem: mirabilis oculis Angelorum,

li

ioenarrabilis , imperfcrutabilis , & inno-

aus tüis

Jus

miaabilis , Deus vivus eft terribilis & for-

mbq( )

j

20j

ti$,

|

f

Y8$

SOIUPDUTIL

|

tl lux m

tis, nefciens principium neque finent,

principium omnium atque finis: qui es

t Quid

Wt tü es])

ante prímordia fzculoram, & ante omnes

fzculorum origines, Tues Deus meus, &

fienfüg

Nintium )

Dominus omnium quz crea(ti ; & apud

te omnium ftabilium ftant cauíz :

&

L

quam nf

omnium mutabilium apud te immutabi-

| R potgft

les manent origines : & omnium rationa-

oilium & irrationabilium atque tempora-

X inper

) 15 coum

lium fempiternz vivunt rationes.

10* Quier

7. Dic mihi fupplici fervotuo, Deus

V D

meus , dic mifericors mifero tuo; dic

quxfo per miferationes tuas. Undehoc

VU t

tale animal, nifi abste? An quifquam fefe

(i'.'l!S Pü Yer

T inquim

ficiendi erit artifex ? Analiunde quam à

te traditür effe & vivere? Nonne tu cs

QUüQtam v

800 n

fummum effe, à quo eft omne effe? Quic-

l

quid enim eft,à te eft quia fine te nihil eff,

hn onis

f fofi üb:

Nonne tuesfonsvitxz, àquo fluit omnis

I

t0n

Dnem

yita? Quicquid enim vivit, per te vivit,

» le 4

quia finete nihilvivit. Tuergo Domine

Titgi

d ]l

tl

feciflü omnia, Nam quzram, quisfecit

Q

me? TuDomine fecifli me , fin? quo fa-

j CO"FQI

as

0

Gum eft nihi 'Tufa&or mei. Ego opus

tuum. Gratias.tibi ago,DomineDeus meus,

lt

lr

At

m

NS, t

pér quem vivo ego, & perquem omhia

lim

n

vivunt, quoniam fecifti me , gratiastibi

R

&

plafimator mei, quia imanus tuz fecerunt

lell

UUR lm |

iU

me, & plaímaverunt me, Gratias tibi lux

[e)

Tblem

infbrt.

ibi

m

mea, quoniam illurninafti me , & inveni

Ihins

Vgl

hr :,

te & me, Ubiinveni me, ibi cognovi me;

ubi inyeni te , ibicognovite: ubrautem

A m i

cognovi te; ibi illuminafti me, Gratias

* p

tibi

"

$. AUGUSTINI.' 7.1'89

tibi las mea , quoniam illuminafti me,

lïquï; fine

8. Quid eft,quod dixi,cognovi te?Non-

fs qua

ne tu es Deus incomprehenfbilis & im-

SLnteom

menfus? Rex Regum, & Dominus Domi-

Deus s

nantium ?. qui folus habes immortalita-

li 0

tem , & lucem habitas inaceeffibilem ;

r cili

quam nullus hominum vidit;fed nec vide-

teum

Y

re poteft.. Nonne tu es Deusabfconditus

umf

A

& imperícrutabilis majeftatis, folus tui

quetir

ipfius cognitor, & mirabilis contempla-

V

to? Quisergo cognovit , quod nunquam

pn0, D6

vidit? Dixifti enim in Veritate tua: Non vi-

kïo t0; 0

debit mehomo , & vivet. Dixit & praco

s d

tuus per veritatem tuam : Deum nemo vi-

filo

i

dit unquam, Quisergo cognovit , quod

u

nunquam vidit? Dixit etiam veritas tua:

Noyn

Nemo novit Filium nifi Pater ; neque Pa-

n os

elie

(

trem quis novit, nifi Filius. Sola Trinitas

i

m n

ii

tua foli fibi integre nota

rat omnem fenfum.

eft, que exfupe-

yfutl

a!i

Jl

134

9. Quid eftergo quod dixi , homo va-

c['IOD

nitati fimilis , quia cognovi te ? Quis

1 (

enim cognovitte, nifitute? Tuquippe

[iza

folus Deus omnipotens, fuperlaudabilis ,

T

& fupergloriofus, & fuperexaltatus , &

xäï?ä

?

smä?';

altiffimus, & fupexeffentialis , in fan&if-

ef n

fimis & diviniflimis eloquiis nominaris,

Qu

tl

N

Quoniam fuper omnem effentiam in-

!l

teligibilem five intelle&tualem ,

u

atque

nu

fenübilem , & fuper omne nomen quod

l

gif["

nominatur , non folum in hoc fxculo,

15)&

a.no',*dl'

fed etiam in futuro , fupereffentiabiliter

HI AU[CU'

& füuperintelligibiliter efíe: dignofce-

rl

1is;

y, 6

SOLILO

UIA

150

$

ris: Quoniam füupereflentiabili & occulta

:'El!ll, Omn

divinitate, fuper omnem rationem, intel-

kdum , 0r

Je&um , & eflentiam , inaccesfibiliter &

n

imperfcrutabiliter habitasinteipfío: ubi

TE negy,

luxinaccesfibilis: & lumen imperfcruta-

Ti intij

bile & ingomprehenfibile & inenarrabile,

Teel » &tj

ad quod non attingit aliquod lumen. Quo-

: ?],Ulldem

niam incontemplabile, & invifibile,fuper-

illite b

rationale , & fuperintelligibile, & fuper-

um

inacceffibile ; & fuperincommutabile , &

st

fuperincommunicabile creditur.

Quod

p

nullus unquam Angelorum vel hominum

"ts s

vidit, fed nec videre poteft. Hoceft coe-

POT

lum tuum Domine, coelum celans, fuper-

f05 Gf

arcanum , fuperintelligibile , fuperratio-

TM

nale, & fupereffentiale lumen, de quo

ïïü'mm) $

dicitur: Coelum coeli Domino.

/

"boln

1o. Coelum coeli, cui terrà eft-ómne

T. &d

colum, quia füpermirabiliter exaltatum

Qul vir D

eft faperomne coelum. Ad quod etiam

DOYj t

terra eft ipfum coelum Empyreum. Hoc

BN d

enim eft coelum coeli Domino: quia nul-

At GHC l

li notum , nifi Domino. Ad quod nemo

Wütielo

2dfcendit,nifi qui de coelo defcendit.Quia

l[[]ïnl lie

nemo novit Patrem, nifi Filius, & eorum

*

Ohm i

Spiritus. Et nemo novit Filium , nifi Pa-

NI

lq

ter, &eorumSpiritus. Soli quidem tibi

"

[

Ó

Trinitasintegre notaeft, Trinitas fancta,

Nite $ i

Trinitas fupermirabilis , & fuperinenar-

W.

l

i

rabilis, & fuperinfcrutabilis, & fuper-

3l

inacceffibilis , fuperincomprehenfibilis ;

t6:

fic

fuperintelligibilis, füpereflentialis, fu-

pereffentialiter exfuperans omnem fen-

E [

um,

s

S; AUGUSTIN'I.

191

n

ili ol

fum, omnem rationem, ommnem intel-

donemjltt

le&um , omnem intelligentiam, omnem

cesfibileri

eflentiam fupercoeleftium | animorum ;

nieipo: U

quam neque dicere , neque cogitare, ne-

que intelligere , neque cognofcere poffi-

ximpeate

xinem

bile eft, etiam oculis Angelorum.

11.Unde ergo cognovi te Domine Deus

gluneo

[Wi[ibü?lüg'

altifme fuper omnem teriam, fuper

hi,

omne coelumiquem neque Cherubim per-

sb

fe&te cognofcunt, neque Seraphim:fed alis

contemplationum. fuarum velatur facies

du QU

fedentis füper folium excelfum & eleva-

veliumium

tum clamantes & dicentes : Sané&tus, San-

