lutiosis. Et quia caro te laceffivitad iram,

-

caro te fle&at (imploro ) ad mi

H

H

?ricor-

diar; ut ficut me caro feduxit ad culpam,

fic caro dedu

Cat

cat

ad veniam. Multum name-

LY

que eft quod mea meretur impietas; longe

Q

autem majus, quodredetmptoris mei ze-

.ä

I

pofcit jure pietas

Magna enim eft mea

Btic

tf

injuftitia, fatis vero major redemptoris

C

»

juftitia. Quanto namque eft füperior Deus

iis )

homine, tanto mea malitia eft inferiot

10

ejus bonitate , & qualitate & quantitate.

Tij

5. Quid enim deliqait homo, quod

mnon redemerir filius Dei facótus homo $

Que tanta füperbia tumeret, quam non.

tanta humilitas

fierneret ?

Quodnam

ä

tantum. mortis imperium , quod nati Dei

h

;0[

i

Q

—

$. AUGUSTINT.

—

" e

: qué

1on deftrueret crucis fopplicium? Nimi-

jonis ,

rum Deus meus, íi aqua lance deli&ra

n lat

peccantis hominis, & redimentis gratia

—

pictati

d

Xibrentur autoris:

non tantum Oriens

gteram

ab Occidente, feninferior feparatur in-

T

i

la

wt-

fernus à fümmo cocli cardine,

Jj

am lucis

4 Q

Optime creator, jam culpis igaofce meis

ro dile&i filii tui laboribus imn

-

H

enfis.

^

d

j

am ejus ( quzfo ) pietati meaimpietas,

,idp

"

f

gt

ejus inodéftiz mea petverfitas ,

ejus

manífuerudiai mea dometur ferocitas

*

*

j At

*

, Vidt

]am ejus humilitas, meam (aperbiam.

Ej

jis ret

patientia, impatientiam; benignitas, du-

t vl«

ritiam; obedientia, inob

M

ed

lentiam; tran-

r

quillitas, inquietudinem; dulcedo, ama-

ritüdinem; fuavitas , iram 5 chaxitas, lu-

t 'TJ'A"

t

Ciifaciat crudelitatem,

Es

qan

G ATPUT IY

g

—

De invocatione Spiritus Santlr,

1f

--

—

1.

Am, Ó divini amor numinis, Pstris

;nrïs;n-

omnipotentis, prolifque beatiffimz

;lage

T

:

me|

l

Dd

fan&a communicatio, ornnipoters

ya*mcl

ete Spiritus;moerentium conlolataz

drme

clementiffime, jim cordis mei penetra-

libus poter

xtl illabere virtute

& tene-

x pots

A

brofa quzque laris negle&i latibnla , co-

if

irite

rufci luminis fülgore habitator latifica ,

f

tuique roris abundantia, longo aridita-

tis marcentia fquallore, vifitando foe-

homo

jl

jof

'cunda, Saucia interioris hominis arcana.,

j

tui amoris jacalo; & torpentis medullas

00

jecoris , fiammis falutaribus penctrande

l'*[lD j

$

Hc-

n

z

j

26

MEDITA&TIONES

fuccende; ían&ique fervoris igne illa-

firando, intima mentis & corporis uni-

Ürdiy fgy

vería depafce.

2. Potame torrente voluptatis tuz., u£

C

nil jam mundanorum deguftare libeat

M

venenatz dulcedinis. Judica me domine,

frcere

A

& diícerne caufam meam de gente non

ibum.

fan&ta, doce me facere voluntatem tuam ,

&t

!

quia Deus meusestu. Credoergo, quod

1

D:f

quemcunque inhabitaveris, Patris ac pari-

]lv

l

ter Filii domicilium condis, Beatus;qui te

D-lua

5 Celire

merebitur hofpitem,quoniam per te Pater

& Filius apud eum facient manfionem,

»;

&n:g

Veni jam, veni benigniffime dolentis ani-

&Rgc;g

[

"o

n

confolator,protegensin opportunita-

( dorg

tibus, & in tribulatione adjütor. Vent

mihi in

mundator fcelerum ,. cnrator vulnerum.

Q teq

Veni fortitudo fragilium revelator laben-

Qs

* tium, Veni humilium do&or, füperborum

defttu&tor, Veni orphanorum ptus pater ,

0

viduarum dulcis judex. Venifpes pau-

perum, refocillator deficientium. Vent

navigantium fidus , naufragii portus. Ve-

d

l

ni omnium viventium fingulare decus ;

a

'*iPAm

morientium unica falus. Veni fan&iffime

Ttote

Dy

Spiritus, veni, & miferere mei : apta me

) ku(

tibi, & condefcende propitius mihi ; ut

3ï0riaï,m

mea tuz magnitudini exiguitas,roborique

tuo mea imbecillitas, fecundum multi-

Oilf(j

tudinem tuarum complaceat miferatio-

num, per Jefum Chriftum Salvatorem

H

meum , qui cum Patre in tua unitate vivit

Ü

;—:, zegnat in facula fzculozum Amen.

*l g

j

[

$. AUGUSTINI

d iïl't?'

G- ASB U TX

Qsl

Oratio fervi Del , de fe bumiliter [entientis,

1, (? Cio Domine , fcio & fateor, quod

w; t

c ]ibat

Y

non füm dignus quem tu diligas,

fed cexte tu non es indignus,quem ego di-

ol

n nod

ligam. Indignus quidem fum tibi fervire :

fed tu non es indignus fervitio creaturz

n uatiy

tuz, Da ergo mihi Domine, undetucs

70, qll

gac pitt

dignus: & ego ero dignus , unde fum in-

ignus. Fac me quomodo vis, àpecca-

us qui

TO

tl

tis ceffare, ut quomodo debeo, poffim

f

tibi fervire. Concede mihi fic cuftodire,

mïül.ul

f lii

& regere , & finire vitam mear, utin pa-

r

ce dormiam , & interequiefcam. Prafta

mihi in finem, ut me excipiat fomnus

y, 6

uï ii

il

!

u

cum requie; requies cum fecuritate ; fc-

bell^

»

curitasin xternitate. Amen,

ol

iUv

arpotit

Q-A T UE XI.

--

$ lei

Oratio ad. [an&lam Trinitatem,

s p

1.

' E Deum Patrem ingenitum:te Fi-

; Yal

.A . lumunigenitum:teSpiritum fan-

us Ve

*

&um paracletum : fan&am & individuam

detus»

n

'Irinitatem, toto corde & ore confte-

l

iime

mur , laudamus, atque benedicimus; tibi

W u

gloria in fzcula feculorum A men.

m'llilïj u

C AP-U. E. XIL

Obonqïlz

j mlïllï

Confeffio omnipatentis Dei ,. d maje-

flatis. ejufdem.

iil*

'm

|

]

t

l.

Summa Trinitas virtus una, & in

NU

a

difcreta majeftas; Deus nofter ,

Deüs omnipotens; confiteor tibi ego ul-

JCL]. jp

timug

P as

»-

p2

MEDITATIONES

timus fervorum tuorum, & exiguum

IUMET

membrum Ecclefiz tuz confiteor tibi ,2

d.

hon':-uhfo te;

debito facrifici

jaudis

"

li j

profcire & poffe, quod mihi tantillo do-

mui..lr

nare aignatus es.

Et quia extéziora mihi

-tSlam

munera dcï"unt, quz pofïin offerré ; ea

fIgQ dCJ

quzin me ïurtXOïalnudaucms, ex do-

TEniter

no mi xcnccgdn. m.,, ecce libens atque

GT

Ovans offero tibi, de fide non ficta, &

Q

conícientia pura.

2. Credo igiturtétoto corde Rex coe-

DN

T& terre Domine, & oro te; confiteor

Yoy

n

Patrem , & Filium, & Spiritum fandtum

n

in gui nis trinum,

& in fuübfantia

C

nnum

5

verum Deum O;ïïhlPOE* ntem-.,

"ID ,

unius f'mphc-u, incorporez, invi bilis, &

mi

* Ug

pit

rmncumiangtæ natura

2 nl te fuperius

W Q

B^

aut inferius majufve aliquid

habentem,

fed per 0111*16111 modum fine deformita-

tf

uan

"C

te ;»cxfef*c am, fine qu

idià

titate magnum,

m

i

fine qualitate bonum , fine tempore fem-

piternum , fine morte vitam , fineinfir-

)

mitate fthn fine mendacio veru.n, fine

fitu ubique przfentem , fineloco ubique

m

totum, íne extenfione omnia im np 1611-

telü;ll*;

contradiétione umqu» Occurren-

tem

fine

motu omnia tranfcendentem ,

fine flatu intra omnia manentem, fine

indigentia omnia creantem

fine labore

OIHDR regentem 5 - fine turinit10, Ommni-

]

bus initia (iam:cm, fine tui mutatione ,

lus

o-nn;a mcutabilia facientem :

In magm—

n

tudine infinitum , invirtute OHImPOtCH*'

tem.

QUP

N

E

^.

$. AUGUSTINI.

29

"

tem, in bonitate fummum , in fapientia

tibi;

inaftimabilem, in confiliis terribilem ,

]

(u

in judiciis juftum , in cogitationibus fe-

iul

l 00

cretiffimum, in verbis veracem, in operi-

bus fan&um , in mifericordiis copiofum ,

jettt

a

erga delinquentes patientiffimum: erga

s qu

poenitentes piiffimum : femper idip(um

!

u

&ternum ac fempiternum , immortalem

j w

atque incommutabilem , quem nec fpa-

tia dilatant, necbrevitas locorum angu-

N

Qu

flat, necreceptaculaulla coarétant; nec.

Q

voluntas

ariat ,

nec neceflitudo cor-

iil

ru

m

i

pit, nec moefta pertutbant , nec lxta

JW

1ll

demalcent. Cui nec oblivio tollit quic-

vt

Il

quam , nec memoria reddit, necp

Acct

eri-

&

ta tranfeunt, necfuturafüccedunt. Cui

À

(

nec origo initium, nec tempora incrz-

1Hc

me

joeld

n

ntum ,. nec cafüs finem dabit, fed an-

Í^

te fxcula, & infzculis, & per (xculain

k

]V

«ternu

t

AiÀ

vivis, & eft tibi perennis laus

j

t

& xterna gloria, fumma poteftas & fin-

gularis honor, perpetuum regnum, &

ii

u

W

íne fine imperzium , per infinita & inde-

fcffà & immortalia fzcula fzculorum,

01

?

i

W

( APAUTE

XIIL

od

Dualiter. generi Bumano dianatus. eft. fubve-

entty

nire Deus Pattv , dv de verbi incar-

lU

Pl

g, Jf

natione , dy gvatiavum. atlione,

.

2001v

! ] Ucufque omnipotens Deus, cor-

1,E—

R dis mei infpe&or & fervator,

, a

gtiode

. confefíus fum omnipotentiam Majeftatis

il

füuz, & majeftatem omnipotentiz tuz 5

; ID5

otelt"

ninc autem qualite humano generi fub-

p

yenire

[

"n

P.

MEDITATIONES

veniré dignatus es in fine fxculorutm ,

inii!o [

ficut corde credo ad juftitiam ; itaore co-

Ticog l

xam te confiteoradíalutem. 'Tu quidem

tim, .

Deus Pater folus, nunquam & nufquam

I qlllï

legeris miffüs: De filio autem tuo ita

| Til

fcribit Apoftolus: Cum autem venit ple-

B

nitudo temporis, mifit Deus filium fuum.

& fs

Cum dicit, (mifit) fatisoftendit, quod in

| dettem

hunc mundum miffüs advenit, cum de

] n()ffmm

beata Mariafemper Virgine natus , verus

| türe ]

& perfe&us homo in carne appatuit.

-B

2.Sed quid eft,quod de illo ille Euange-

| Utj

liftarufn przcipuus ait: In mundo erat,

| h d

l

& mundus per ipfum fa&us eft. Illuc vero

ef,US ! h[

mi(lus eft per humanitetem , ubi femper

af

fuit & eft per divinitatem.Quam videlicet

Vetlige

miffionem opus effe totius fan&z Trini-

"tht

tatis corde credo, & ore confiteor. Quo-

Ws R

1iodo autem nos amafli, Pater fan&te &

^c»

Vr

bo

ne:

quantum nos dilexifti;pie conditor,

| mämmj

qui etiam proprio filio non pepercifti, fed

pro nobis impiis tradidiftiillum? Subdi-

tus tibiille fuit ufque ad mortem,mortem

'ï b .Hlir/;

autem crucis,tollens chirographum pecca-

D

torum noftrorum, & affigensillud cruci,

crucifixit peccatum , & occidit mortem.,

m 'ER

li

Unus ille inter mortuos liber, poteftatem

m

TR

elpol

habens ponendi animam füam pro nobis ,

[ 50'01

& iterum fumendi eam pro nobis.

l

Tüte k

3. Igitur vi&tor & victima, & ideo vi-

E

i eHCmv 4

Gor, quia victima pro nobis. Tibi facer-

lm

lL |

dos & facrificium, & ideo Sacerdos, quia

facrificium,

Merito mihi fpes valida

" j f

Xf

"üne [

S. AUGUSTINI,

31

Jorutt s

inillo eft, quia fanabis omnes languores

0re Q

d

meos per eum, qui fedet ad dexteram

quidet

tuam, &interpellat pro nobis. Languo-

xesquippe mei, Domine, magnifunt &c

piqui

) n a

multi: multifunt, & magni. Habet enim

vtl

multa in me princeps mundi hujus ; fcio

& fateor; fed rogo te libera me per fe-

yn i

,gni

dentem ad dexteram tuamRedemptorem

an &

noflrum , in quo nihil füi mali potuit in-

venire. Per ipfum me juftifica, qui pecca-

15! vetu

fum non fecit, nec inventus eft dolus ia

Ü

: p

n

-

ereejus. Peripfum caput noftrum, in quo

z

nulla eft macula, libera me membrum

MA

:

od

H

ir

vel

W

[0

ejus , licetexiguum & infirmum. Libera,

jjv

Aup

i^

quzío, me àpeccatis, vitiis, culpis &

negligentiis meis, Reple me tuis fan&is

1 Häïlïw

1&1..[110?

virtutibus, & fac me bonis pollere mori-

bus, Fac me in fan&is operibus proptee

y. n

nomen fan&um tuum perfeverare ufque

MM

M.

infinem , fecundum tuam voluntatem.

n,fcä

DCAPUT XIV

j

"

? subtt

De fiduca, quam babere debet. anima ia

o

Domino Jefa: atque ejus paffione.

m CCCat'

.m.i cnids

;j Efperare utique potuiffem propter

nimia peccata mea , infinitas ne-

qmoxel

gligentias meas, nifi Vesbum tuum Deus

yi a

caroficret, & habitaret in nobis. Sed de-

j

Íperare jam nonaudeo: quia cum inimi-

ci effemus, reconciliati Íumus per mor-

vidto?

J

b

x

1em filii tui, quanto magis reconcilia-

ti füvi fa&i fümus per eum? Omnis

U»

qül

i

namque fpes & to:ius fiducia certitudo

j Ti

g

mihi

-

52

MEDITATIONES

mihi eft in preciofo fanguine ejus, «qui

fcinl

effufus eft. propter.nos, & propter falu-

u dpx

fnü

tem noftram. In ipforefpiro, &inipfo

confifus ad te pervenire defidero 5 nom

alopti

habens meam juftitiam, fed eam quz eft

46

ex filio tuo Domino noflro Jefu Chri-

| tÜfior

fto.

Unde gratias agimustibi, clemen-

Doste

tiffiine & benigniffime amator homi-

Tif

num Deus, qui per Jefum Chriftum fi-

linm tuum Dominum noftrum , cum non

[

efíemus, potenter fecifti nos: & cum per-

r i

diti fuiffemus culpa noftra, mirabilitez

| s d

liberafii & recuperafti nos.

W N

2. Gratias agO pietati tuz , &multas

ibi.laudes refero ex totis pracordiis

i äüdigno

ï

4

Ài

€is, qui propter tuam inenarrabilem

dile&ionem, qua nos miferos & indi-

n Uttpy

gnos-mirabili bonitate amere dignatus

€s,

mififüü eundem unigenitufn tuumm

Tl zte

de finu.tuo ad publicum proficnum na-

"m

frum , falvare nos peccatores , tunc filios

M

N

perditionis. Gratias ago tibi pro fan&ta

incarnatione & nativitate ejus ,

glorio-

l Df;

"j

fa genitrice fua , de quaipfe carnem affü-

mere dignatus eft propter nos, & proptex

nofliram filutem ; ut ficut Deus verusde

*0

Deo, ita verus homo ex homine effet,

hïläh I

3

Gratias tibi ago pro paffione & cruce

EU

m

Iflis

€ejus, pro morte & refurrectione ejus,

pio adícenfione ejus inc

eelu

us ii

m, &lede

Majeftratis ejus ad dexteram tuem. Ipfe

3j

ä

enim quadragefimo die, poft refurre«

Qioneim fugm abfcendens , videntibus di-

A

ll

Ícipulis

»

$. AUGUSTINTIT.

33

y

[

i

fcipulis füper omnes coclos, fedensque

£

ïx

ad dexteram tuam, Spiritum fan&uim

i

n1po

fecundum promiflionem fuam in filios

o

Qn

adoptionis effudit.

12

3. Gratias tibi ago pro

id

"

qu 5'&

cratiffima illa

y Chr

effufione pretiofi fanguinisejus, quo fu-

emer

us redemti; fimul & pro facrofanéto &

vivifico myfterio corporis & fonguinis

r hom

.

ejus, quo quotidie in Ecclefia tua pafci-

ifunfe

d

Piel

bi

1

1

a

ümur & fan&

a-

n 008

mur, potamur,

muüur, &uniusfumms d

Á

1

um p

vinitatis partici-

pes efficimur.. Gratias tibi ago pro tua

gïäüïäïcz'

mira G inenarrabili charitate, qua nos

indignosfic amafti, & falvafti

nDe

runicum

&t

Iní

rk.

& dile&um filium tuum, Sicenim dile-

mS

xifti mundum, ut unigenitum tuum dares:

i

jd

14

"

qol

ut omnis qui credit in eum non pereat ,

fed habeat vitam «ternam. Hzxc eftautem

dienil

I

V'

jj

vita zterna, ut cognofcamus te verum

j t

Deum , & quem mififti Jefum Chrifium ,

m ne

per fidem re&am & condigna fidei opera.

]i

j

h'.

À

CA T UT V

o Jana

De imien[a chavitate Patris aterni ad.

ffre

genas busaanum,

;em ais

*

ïïe

Immenf/a pietas : Ó inzftimabilis

ntO

"

Charitas! ut liberares fesvum ,. fi-

lium tradidifti. Deus fa&us eft homo , ut

ine e

h

perditus homo, de poteftate dzmenum

K as

UM

Ptl

5

erueretur. Quam benigniffinius amator

on

ha

hominum, filius tuus Deus nofter , CU-

[

w

jus piis vifceribus non fatis vifum e£t , ut

]i

€ inclinaret fadus homo de Virgine

l (

Maria nifi etiam fubiret crucis fupplicium

nnbLs

[9n

[

ul

«

34

MEDITATIONES

effufo fanguine propter nos,& propter no-

[

D!

i

5D

firam falutem. Venit pius Deus, venit pro

fnen )

pietate & bonitatefua , venit quzrere &

holis

ialvum facere, quod perierat. Quzfivit

W if

ovem perditam, quxfivit & invenit & hu-

türm

meris fuis reportavit ad caufas gregis pius

&img

Dominus, & vere multum pius Paftor,

Ontnes

2. O charitas, Ó pietas! Quis audivit

Clorm

tilia? Quis fuper tanta mifericordiz vi-

£0l

fcera non obftupefcat? Quis non mire-

ld

tnr? Quis non collxretur propter ni-

V Of

miam charitatem tuam , qua nos dilexifti?

Yif

Mififti filum tuum in fimilitudinem car-

4

mis peccati ; ut de peccato damnaret pec-

Quf

catum , ut nos efficeremur juftitia tua in.

l)Oth(

ipfo. Ipfe enim verus eft agnus immacu-

Witig

latus , qui abftulit peccata mundi: qui

FEQI

20

mortem noftram moriendo deflruxit , &

d

el

iU

yitam refürgendo reparavit.

E

i

Wofco

5

&

quid tibi retribuere poffumus

^T

[

lr

Deus nofter, j

B

Ji

tantis beneficiis miferi-

A.

co

Gata

ratia-

Id l

e? Quaslaudes, quafve

RURT

ruim a

&iones? Etiamfi illa beatorum An-

Abf

Tk

geloium ftientia & potentia nobis fo-

ia

ütchy

2

ret, nihil tamen dignum tantz pietati &

NT

LW

AL

bonitati tuz recompenfare valeremus,

u

li

Si certe omnia membra noftra verteren-

"

li

tur in li

ii

neo

c

t

uas, ad rependendum tibi de-

1

JxCeP

lt

bitas laudes,| nequaquam füfficeret exi-

$ Mj

£uitas noftra: fupereminet enim omnem

T

l

Ícientiam

tua

inzflimabilis. charitas ,

i U

A T l

quam oftendifti nobis indignis pro fola

b

j

bonitate & pietate tua. Filius namque

0 D

à]

Qh

tuus

M

—

E

$ AUGUSTINI

35

tuus Deus nofter, non Angelos , fed --

?m nf

^

egit pro

men Abrahz apprehendit : asfimilatu

1

g

nobis peromnia abfque peccato. Huma-

nam itaque non Angelicam fufcipiens na-

Quitt

j

turam, & eam ftola fan&tze refurre&tionis

[cgiä Plus

& immortalitatis glorificans, vexit fuper

Paffoï.

omnes coelos, fuper omnes choros An-

gelorum , fuper Cherubim & Seraphim ,

eollocans ad dexteram tuam. Hanc autem

ydit J

jl mir;-

laudant Angeli ; adorant Dominationes ;

pter nte

& omnes Virtates ceelorum tremunt fu-

dilexti

pér fe hominem Deum.

nonar-

4. Hzc nempe mihi tota eft fpesomnif-

u

quefiducia. Eft enim in ipfo Jefü Chrifto

ia t

Domino noflro uniufcujufque noflrum

portio, caro & fanguis. Ubi ergo portio

)in;nïlfïï

mea regnat.ibi me regnare credo.Ubi caro

lh

k

mea glorificatur, ibi gloriofum me effe co-

£nofco. Ubi fanguis meus deminatur, ibi

poflïlï!'-u.;

dominari me fentio. Quamvis peccator

fim, de hac communione gratiz non diffi-

i J;]iïiï'

d

M^)

do. Et fi peccata mea me prohibent , fub-

flantia mea requirit. Etfideli&ameame

D

ys h

excludunt , naturz communio non repel-

lit. Non enim tam immitis eft Deus, ut

p

n

Oblivifcatur hominis: & non memineriz:

ipfius quem ipfe geftat; & quem mei caufa

fufcepit ejus, quem mei caufa requirit.

$. Mitis vero & valde benignus eft

n

j pniv

Dominus Deus nofter : & diligit carnem

vh'lh

fuam, membra fua, & vifcera fua.. In

i

!,,011'!

ipío Deo & Domino noftro Jetu Chrifto

]i

dulcisfimo , beniguisü,mo atque cle

nie I'!:-

g

P

ïisif"

*l

3

us

n U

u

ORE

?9 OT302

u 9'*'1'*3'1.1 Sit

fU

Jï;ä

à9 n

[

;

15

[»

j

3

;

11

UIUI 2

d wb xo

Va

ï

"

€ 1

*3j9 our

Y

Jl

t

-OL; P« H

D

t

:

Yr

H

r

n?

En( M.

HU

i

A

Y

SO

r ":*

2

D

|

umnaodiod

u

(S

U'

;

ä

31 )*I*'l *"Hhïlq

rirq 1

ä

maï YO0 foneqoixa2

Oü'gv

]

SnCllïa'n —V"

5?3

IU tU

3j» snaq einb

ZIHJ 3]I

Ü u

ul

1533 [Rntug 29

'|

-

TU

'srqou o1die[pdiojüT 29 4 üueni urt123x2p

T

pziopojoug surj suaa!a 2

unu 29 ZIX&LT&

)5

-oug uuauoneJgmjní 1o1do1d

31X1inja1 29

0"—0![

ho

EULT

*vxjou v3222od 3o1do1d o

Snajiout mb

H n

]

1jou ulolo3e12dnoo1 29 ui2103e

E

wnnj um topruo 3ad

$9 SnieuGrp o

X

r

lo

[Ui

-TuoAqn] Slïlp!öd Srqou xodmt

vnursnqmb

! od

*s103 $

id

! (Qoy

SAQTUOTIEIOHICU bn'ï!t '

:H

ou smo(pouiuo(q «zn3 3

PIPHQ

El)

ousu xj

BF

Mvl

-mgvu * 93133IA O3[tA v.;b r 9

ng

ZL

lg

l

*amoa xgmqqoïe enbti senreq

deyada»iut $1900 04d . * inioA

w.m

P

vü

-»uu $1402 18b

vanivu 1yftq» Dudap oqr

ty

L

!

)

n

IAX

Maà

f dv

x

( snïododv 2 )

*

EID[DD'! ur29 OJ('U') UI ooip 085 Tj)

i

Tib

iunageui 3ou U.XHITDMAH[ "ute5 ldlþp 2

p^

£2U

umb

1

E

3340j pa3I E Jaqet orpo -,RI"HJ Uioul

m

-Uti OUTOU 3

vun auJt9 Uur Ollp 3unio 29

0 Pä]

:02UI OUJE2 9p 0162 29 *sroU snqrgo xo s

Iion

N

UO)

:3j» umniduoj anop * sndioo umnjoi onb

xo *tunnjoujudeogoonbrusp ojd[ 'snío

Stoq

OU Sti

01837990(9 tIquiotu uiojae suium

g 'ojd:

ï UXBAULOOT e1d Igou vmmsug tuojng

tuo 3

stuoqeH "? p sou exgou o1e2

RRM

y1T

SRU.D!

-1jdoo snq

227

31202 umf 29 ^sn snurpto»jpe sor

U

-202 tvl .fo sn*um.,myam'm ur *oumgn

SENOLLYJILIGSX

SE

I

|

S. AUGUSTINIÍ

EUA

m

fit in nomine Jefu omne genu fle&atur,

1

confi-

cceleftium, terreftrium , & infernorum ;

iemus

& omnislinguaconfteatur, quia Domi-

nau

nus nofter Jefus Chriftus in gloria eft tua ,

&

o

Deus Pater omnipotens.

Ipfe quidem

n, e

J

confiitutus eftà te Judex vivorum & mor-

ul

nt

ium

tuorum tuvero non judicas quemquan,

TuEd

fed omne judicium tuum dedifti f£lio tuo:

ia

in cujus

pe&ore reconditi fünt om

[:

av

186

SU

?i

(

t

thefauri fapientiz & fcientiz.

jigpum

2. Ipfe autem teftis & judex eft , judex

Rcdeit

& teftis, quem nulla peccatrix conícien-

tia eflugere poterit. Omnia enim nuda

il

& apertafüntoculisejus. Ipfefine , qui

injufte judicatus eft , judicabit orbem

terrz in zquitate, & populos in juftitia,

Jl

Benedico ergo nomen fin&um tuum

jnnnt

in xternum, & glorifico ex toto:corde

[

)eus

meo, omnipotens mifericors Domine ,

.

pro illa inenarrabili & imirabili con

jun-

j

€ione divinitatis & humanitatis in uni-

tate perfonz; ut non alter Deus , alter

i

homo effet: fed unus idemque Deus &

$j

09

homo, homo & Deus. Sed licet mirabili

n 10

dignatione , Verbum caro fa&um fit :

b

edet

neutra tamen ex duabus mnaturis , iuü

aliam mutata eft fübítantiam. Trinitatis

Detf

myfierio, quarta non eft addita perfona,

s

Unira quippe eft, non confufa vesbi Dei

n

hominifque fubfantia , ut in Deum,

90 I6

quod ex noobis fufceptam fuer

at, perve-

j

niret : & illud quod. nunquam fuerat,

n

1«(

idem quod femper fuerat, permaneret,

3

3. O

38

MEDITATIONES

3. Oadmirabile myfterium ! O inenat-

ficfly

Tüi n

rabile commercium ! O mira femperque

miranda , femperque amanda divinz pro-

Tits, |

pitiationis benignitas! Servi digni non

fipim

fuimus, & ecce filii Dei fa&i fumus: hare-

It

des quidem Dei, cohzredes autem Chri-

00 Q

W

fi. Unde hoc nobis, & quisnosad hoc

perduxitiSed rogo te,clementisfime Pater

fl v

4

Deus, perhanc inzí

iim

abilem pietatem ,

f &

lts

l

bonitatem, & charitatem tuam; ut dignos

nos facias multis & magnis promisfioni-

fittis

i

-

bus ejnfdem filii tut Domint noftri Jefu

N

Chrifti. Manda virtutitux, & confirma

Ti

hoc quod operstus es in nobis: perfice

lire,

——

ütpe

quod coepifti: ut ad plenam tuz pietatis

(ren

gratiam mereamur pervenire Fac nos per

Spiritum fan&um intelligere , & mereri,

ln e

Ill

50

& debito femper honore venerari hoc

magnum pietatis myfterium , quod mani-

e

M

5

]e

feftatum eft in carne , juftificatum eftin

V

turg

Mp

fpiritu , apparuit Angelis, predicatum eft

gentibus, cr

zi

CU

tum eft in mundo, ad-

ö DO'I

fumptum eft in gloria.

f'.';nülgm

Q ATUL

X VII.

De gratia, quara babere debet borze Deo

pro beneficwo vedemptionis.

AL[W U

Y

Quantum fumus iibi debitores

n h

Domine Deus nofter, tantore-

I&?te

dempti precio , tanto falvati dono, &

Dfux h

tim gloriofe adjuti beneficio! O quan-

Ug at

tum à nobis miferisestiniendus , aman-

Tor

iu

benedicendus, laudandus, honoran-

L uärm

gi

!SS,

& glorificandus ; qui nosfic amaftt,

Vil

lus

i

1

$. AUGUSTINI.

29

fic falvafti , fic.fan&ificatti , fic fublimafti

V

'Tibi nempe debemus omne quod poflu-

equ

p

mus, omne quod vivimus, omne quod

fapimus. Sed quis habet quicquam non

j non

|aree

tuum? Tu Domine Deus nofter, à quo

; Cr-

bona cun&a procedunt , propter te &

nomen fan&um tuum da nobis de bonis

;gthC

enia

tuis, ut de bonis ac datis tuis ferviamus

tibi, & in veritate placeamus , atque de-

tatelms

bitas quotidie laudes rependamus tibi pro

dirnos

tantis beneficiis mifericordiz tuz.

sront-

2. Non enim aliunde pofliümus tibi

jjdi

fervire, neque placere, nifi de tuo mu-

nfrimt

nere. Omne enim datum optimum , &

l

pf.ff;ie

omne donum perfe&um de furfüm e

ii

og d

defcendensà patre luminum : apud quem

non eft tranfmutatio , nec viciíffitudi-

RU

nis obumbratio. Domine Deus noffer,

Deus pie, Deus bone, Deusomnipotens,

Deus ineflbilis , & incircumfcriptz na-

l

u

turz : Deus infütutor omnium rerum,

ii ri

; 1

& Domini nofiri Jefu Chiifti Pater , qui

eundem dile&durma filium tuum Domi-

num noflrum dulcifümum mififii de fi-

nu tuo ad publicum proficuum noftxum

RU

h

[

ufcipere vitam noftram , ut nobis dona-

j

ret fuam , effetque perfe&us Deus ex te

ytors

Tatre, & perfe&us homo ex matre: totus

10

Deus & tctus homo, unusidemque Chri-

0, "

aui

fius aternus & temporalis, immottalis

& mortalis, creator & creatus, fortis &

u

infïrmus , vi&tor & vi&tus, nutritor & nu-

OAm

tztus, paflor& ovis, temporaliter mor-

i

m

ht

4

tuus;

AO

MEDITATIONES

teus, &' tecum vivensin zternum : sz;

Ut eil

dil

C0

,)J—ï

ibus vitz AUUIIIC'D'UUJ pror mittens

Voieffe

Íuis dnc*puus dixit: Qvodcunc*m petieri-

Titüs: (

tis Patrem i inn omine meo ,

dabit vobis,

Vüratr

fac

idá

2; I per 1£11um fummum

cerdotem &

W. &

verum pontificem , & bonum Paftorem,

us

fe tibi obtulitin facrificium, ponens

f*'ncu

ani

iil

(m

am fuam j pro grege fuo, terogo per

| iMle tec

ipfüm , qui Í

edetad dcmc ram tuam

&

RUMET

n.mpdlu pro nobis, redemptorem &

du

advocatun n nofirum; pietati & bonitati

Vr

cio , clementiffime & amantif

uz fuppli

ae

at

fime & be nmn.ü:

ij di

mator

'h

t

i0minuni

Deus

H

[

?

ut des mi

hi cum eodem filio tua

x- S,x.

tu fan&o te in omnibus benedxce-

V gra

re & glori&

are, cum multa cordis

on-

liy

1 a

tritione & laerymarum fonte , cum n:altï

[

reverentia ,

& t

emore.

Qhï

quoruln

t

una e;t rUL)üdP,'fQ, unum eft & datum

vl*mp

A

Atnito.

Sed'q

am corpus, quod corrum-

m

il

piw- : aaärwct animam: excita (quafo)

3136]

V tte

torpore

inr

^U

1m tuis flimulis; & fac me

GD

are

$u

P

firenue p

erie

VCIa

aivc

in przceptis & ]

audi-

bus tuis diea

ac

p

OCC

néks.

DN

Iribue, ut conca-

Ttai

leat cor meum intra m

€; &inm C'&ILJUO'

i

O

HN

i

V Q

ne mea exarde lf"t ij

2iliv.

Et quia ipfe tuus

uni

cus natüs di

vite

AL .

Nemo venit

ad me,

b

.

I

ni(i Pater, qum ifit me, .mxeut eums &

g

1 emo venit ad st iem, nn.kex.nc. ob-

v

T

n

JkC o& AUPPI

m go,trahe me femp»r

UR

adi nm..n; urxp fe1

ie

i€

"$ m

i

1

tandem perducat ad

i

Ine

fe1 Ank, ubi i qnc )n

if

1 dextera tua fed

aens ;

eneoe*

.

Ubi eft feimpitezna vita

; fempiterne beata:

Vbi

] Iuk)' fg

S. AUGUSTIN

4

—

i

ij fï..ls

Ubi eft amor perfe&tus

& timor nullu

mitens

Ubi eft dies xternus, & unus omnium fpi-

yeticrt-

ritus: Ubi füumma & . certa fecuritas , &

X008,

fecura tranquillitas: & tranquilla jucundi-

ex

tas, &.jucunda feli citas , & £-lix zterni-

tdO

& zterna beat

titudo & bea

atui fine

fiore

lat

porï.'.s

fïnc vifio & laud

Gat

10: Um tucumillo, &

000 pE

ile tecum in communione fan&i Spiri-

2, 6

i

tus, 3

xternaliter ac iempxtemauter vivis

i

orem e«

& regnas Deus, per omnia fzcula fzcu-

"

lorum, Amen

00

hii

A

i

dn

Á P-U

XVIII.

ï

11]

Oratio. devotilfrgia

zd. Chrifium

filotid

Pes mea Chrifte

Deus

hominufi

S

tu dulcis amator ;

Lux, via, vita, falus, decor, & decus

m m

J

ie tuorum-:

y',Lm

Omnn pvo quorum voluifti ferre falute ,

Gernito vincla, crucem., vülnus, mor-

4t ,MI.

Pormu

T^

n atque fepulchrum ,

Poft tres inde dies devi&ta morte refur-

(qu

o

nt

[ Bd

0oe

2

hs;

3

A

&h

""

»

cipulis

vifus ,

nutantia corGe r

[2

Ians ,

o

Ü

Luce quaterdena coclorum fu*nma petifti

pv

?Wï

"Vivis in eternum;,.nunc & per f

fzcula tc—

gnans

TT

Tu es Deus meusvivus & verus , Pater

6'1

l« &

meus fané&us , Domxnm meuspius, tex

imeus m

AC

27Dus ,

fom

H

pif

o

p:m:or meus bonus, ma-

"

gifter meus unus , adjutor meus o*,*nu

u

us nie

dile&

]

[21-

us pulc herrim: us, panis myua

FMIS'

eb?f

Virus , facerdos meus in xtexnum , dux

$

ineus

4*

MEDITATIONES

meusad patriam , lux meavera, duícedo

DEU

mea fan&ta, via meare&a, fapientia mea

lts ne

preclara; fimplicitas mea pura, concor-

'uolusi

dia mea pacifica; cuftodia mea tuta; portio

dl

mea bona , falus mea fempiterna, miferi-

tbet

cordia mea magna, patientia mea robuftif-

EIBYN

fima, vi&ima meaimmaculata, redem-

q

iodyi

ptio mea fan&a , fpes meafitma, charitas

at

Atlet

mea perfeGa; refurre&tio mea vera, vita

ll

T0ni

mea xterna, exultatio & vifio mea bea-

Ts nj

tisfima, & fine fine manfura: Te deprecor;

IN

10

l

fupplico, & rogo, ut per te ambulem, ad

U

l

;

te perveniam , in te requiefcam : qui es

COf

via, veritas, & vita ; fine quanemo ve-

;: xff:ïc

mitad Patrem. Teenim defidero, dulci£-

dtm

ln

fimum & pulcherrimum Dominum.

dn

W

Q

2. O fplendor psternz gloriz, qui fe-

ATUtur

des fuper Cherubim , & intuexisabyflos ,.

lus

lümen veridicum , Iumen illuminans, lu-

« [él

!dl

men indeficiens, in quem defiderant An-

n I

geli profpicere: Ecce cor meum coram te

s

eft; difcure tenebras ejus, utamoris tui

claritate plenius perfundatur. Da mihi

d

Deus meuste, reddemihite: enamote *

&, fi parum eft,amem validius. Non pot-

It

]

füm metiri, utfciam quantum defit mihi

amoris rui ad id quod fatiseft ; ut currat

fOtogrs

vita mea in ampléxus tuos, necaveirta-

li

tur , donec abícondatur in abícondito

Y

lir.

vultustui, Hoc tamen fcio, quia male mi-

f

hi eft przter te Domine , non folum extra

me, fed in me ipfo, omnisenim copia ,

"r

EU

«qux Deus meus non eít , egeftas mihi ett.

2

^

Bo

:äfnïrrï

n

»

$. AUGUSTINI

9

Qultedo

3. Bonum namque quod neque in me-

at met

lius neque in deterius commutari poteft ,

(oncor-

tufolus es;qui fimpliciter folus es,cui nog

lo

p

eft aliud vivere & aljud beate vivere , quia

t

tua beatitudo tues, Creatura vero tua, cui

|O

eft aliud vivere,& aliud beate vivere,omne

&T

quod vivit , & beate vivit , non debet nifi

ld

gratiz tuz attribuere. Et ideo nos egemus

4 Y

jl

[l

4j !

tui, non tu noftri: quia fi omnino non effe-

med

mus, nihil tibi deeffet ad bonum, quod tu

jcpreco:;

€s. Tibiitaque Domino Deo noftro femi-

ia &

per adhzrere neceffe habemus , ut pex

" []Uf 8

continuum auxilium tuum fan&e , & pie.,

u

& re&e vivere valeamus,. Pondere fiqui-

dem fragilitatis nofirz deosfum trahimur:

; dilte

m

dono autem tuo accendimur, & furfum

7

ferimur: inardeícimus & imus, adícen-

51

bydiosy

dimus ,. adfcenfiones in corde facimus:

!

"

h

& cantamus canticum graduum : igne tuo

bono inardefcimus , & imus.

aiál

"

of

:

4. Quonam? furfum imus ad pacem

nol

Hierufalem : quoniam jucundatus fum in

his que di&a funt mihi: in domum Domi-

pi

4l

note:

uiibimus.Illic collocavit nos voluntas bo-

von g.

na, ut nihil velimus aliud, quam pezmane-

gj

t

re illic in aternum.Sed quia dum fumus in

u

f

corpore, peregrinamur à te Domine, non

"

habemus hic civitatem manentem, fed fu-

((

1190

turam inquirimus : nofter autem munici-

"

j4

patus in ccelis eft. Ideo duce gratia tua, in-

f

grediorin cubile cordis mei; & canto tibi

amatoria, rex meus & Deus meus, gemens

as

i

inenarrabiles gemitus , in loco peregrina-

180

tionis

MEDITATXO&ES

tionis mez: ubi cantabiles mihi fa&z

Vmpl

funt juftificationes tuz.

t

5. Etrecordans Hieruíalem , extendo

in eam fenfum córdis: Hierufalem pa-

"

triam meam , Hierufalem matrem meaim ,

E

teque fuper eam regnatorem , illuftrato-

; 5 crey

rem, patrem, tutorem, patronum, re&to-

lüter j

rem, paflorem, caftas & fortesdeliciás ;

Dofer

folidum gaudium, & omnia bona inef-

tf f

fabilia fimulomnia: quaunum fummum

dU

& verum bonum. Etnonavertar, donec

Iulto.

inejus pacem matris chariffimz , ubi funt

i ln

primitiz fpiritus mei , colligas totum ,

lr

quod fum à difperfione & deformitate

Htopg]

laC , & conformes ataue confirmes in

ci'.-i(ms

sternum , Deus meus, mifericordiamea.

f(,

i

G APUTO XIPS

ï'ls (el

J8jc diflinsuit iutev fapiemiam que domus

jUIIT

li

Dei eft , d fapientiam qua divina eff.

]

. i

i.

"F Ec eft domus tua Deus non ter-

uj

lrim) (

A B rena , neque ulla coelefti mole

| Qt; Q

D

m

corporea, fed fpiritualis & particeps eter-

« n

nitatis, quia fine labe manet in zternum ;

ftatuifi enim eam in fxculum

H

4

zculiz

j "m

HIUTS

prxceptum pofuiflüi , & non prateribit.

[T

Hzc tamen tibi Deo cogterna, quianom

* f

fine initio fa&ta eff. Prior quippe omnium

"d

creata eft fapientia.

Non utique illa

Wt

t

fapientia Patri Deo plane coxterna &

t i

cozqualis, per quam creata funt omnia ,

iL

& in quo principio fa&tum eft coelum &

i

terra, ted profecto fapientia, quz creata

Á

€ft fpiritualis natura , fcilicet, qua con-

reme

lgäfï

üm,;

—

$. AUGUSTINI

$3

iif

4

z

V

templatione luminis lumen eft.. Dicitur

enim & ipfa ( qnamviscreata ) fapientia.

exedo

Sed quantum diftat inter lumen illumi-

hiem pe

nans,.& lumen quod illuminatur, tantuta

differt inter.te fummam fapientiam quz

l.n ml

H'J

1&0

n

*ï

es creans, & iftam quz creataeft: ficut

n a[üm

-

inter juftitiam juftificantem , que tu Deus

sdeitss

noftrer es, & juftitiam qux juflificatione

i

nele

noftra fa&a eft. Nam & nosfumus di&ti

n i

fagmum

juftitia Dei Patris , in te filio ejus Domino

" donet

nofiro , teftante Apoftolo.

2. Exgo, quia prior omnium creata eft

n

15 IOïEH n

quzdam fapientia, quz creata eft mens

7

1

rationalis & intelle&tualis, caftz fcilicet

] n

