zedire ad vomitum, reverti ad lutum.

lgt

Putafne placatos eos habebis in judicio,

;!

quos tanto & tam fperato privare vis

x"f& QU

gaudio? Exultaverunt, quando venimus

ülyco

ad religionem , tanquam fuper his, quos

F Iqu

ab ipía inferni porta cernerent revocari.

Tüeg:

Quid vero tunc erit, fiabipfa janua Pa-

"

Mul

nl

l

xadifi viderintredire , & retrorfum abire

DT

ntim

j

"0 if

w qui jam alterum pedem habebca

:d]o?

i

$

D.'BERNARD-I.I 318

venglant

€clo? Nam fic corpora inferius, fed cor-

ogil i

da furfüm. Curramus ergo non paffibus

funt at

corporis, fed affe&ibus, fed defideriis, fed

1

]

ncit

vlv'

ufpiris , quoniam non folum Angeli;

fed & Angelorum creator nos exfpetat,

s

Vnt, D

Exfpe&at nos Deus Pater tanquam filios

fipetizt

& haredes, ut conftituat nos fuper omnia

bona füa. Exfpectet nos Dei Filius, tan-

vl

ent

quam fratres & coheredes, ut fru&um

l

fuz nativitatis & precium fui fanguinis

!

"

Deo Patri offerat. Exfpe&at nosSpiritus

wl

fan&us; ipfe fiquidem eft charitas & be-

qüü

nignitas, in qua ab zterno przdefiinati

fumus; nec dubiam , quin przdeftina-

id

tionem fiam adimplerivelit. Ergo quia

i 105;

omnis coeleftis curia exfpe&tat nos, & de-

fiderat ; defideremus eam , quanto poffu-

£j

mus defiderio. Cum magna namque con-

J

fufione & rubore ad illam veniet quifquis

u

videre eam vehementer non deíiderat.

l

Quicunque vero jugi oratione & affidua

!

mf

s

j

cogitatione in illa converfatur ; & fecurus

hincegredietur, & cum m

AC

1ialatitiare-

d£

deid

f2

cipietur in illa, Ubicunque ergo fueris ,

intra temetipfum ora. Silongefuecis ob

oratorio , noli quxrere locum , quoniam

r

tuipfelocuses, SifuerisinleGo, autin

o

akoloco, era, &ibi eft templum,

"

,;ms:

qi

3. Frequenter orandum , & flexo cor-

w

[l

pore mess eft erigenda ad Deum. Sicut

[f

(4]

€nim nullum.eft momentum, quo ho-

lj)mlþPl D

mo non utatur vel fruatur Dei bonita-

jl

il

jl

l

st

j

zc öc mifericordia ; Sic nullum debet efg

(

82

MEDITATIONES

fe momentum , quo cum przfentem nos

Gatibul

habeat in memoria. Sed dicis: Ego quoti-

At (

die oro0, & orationis mez nullum fructum

plentis

video:.fed (icut accedo ad illam, fic & re-

Aütra

fl

deo: nemo mihi refpondet, nemo loqui-

tur, nemo quippiam donat, fed in cafium

At

Vaboraffe videor; Sic loquitur humana ftul-

-;[ifmcn'an

titia, non attendens, quid inde Veritas

[ ng

:

promittat; .dicens:. Amen dico vobis: quia

t

quicquid orantes petitis, credite quia ac-

gä:mc;ug,

cipietis,& fiet vobis. Noli ergo vilipende-

m

ze orationem tuam, quoniam ille ad quem

fïï, kü?lï

Oras, non vilipendit eam :- fed antequam

o ml

egrediatur de oze tuojipfe fcribi eam jubet

i;:.ïus, &

in libro fuo. Et anum e duobus indubitan-

, &V

ter fperare debemus, quoniam aut dabit

$ Bo

nobis quod pctimus, aut quod nobis

. Rn

noverit effe utilius.

Cogita itaque de

V "

Deo, quicquid melius potes: & dete,

[ Tem

quicquid deterius vales. De illo am-

[]

D

As Pl*

plius credere debes, quam cogitare po-

[

u.nm,]S

tes, Omne tempus in quo de Deo non

lIDUjs D

cogitas, hoc te computes perdidifie,

"Ui

Omnis fiquidem re4 aliena eftà nobis,

ï.'SIPm DEC

tempus autem tantum nofirum eft. Va-

UT

ca ergo: & ubicumque fueris, tuus efto,

LY

Noli te tradere ,. fed commodare. Quo-

"I [

cunque loco confiftis, cogitariones tuag

qäüa V-x"..ï]

jacta in Deum , & aliquid falutare in ani-

D) W

mo tuo verfa,, Omnis fiquidem locus ad

iïF dim

meditandum congruus eft, 'Tota exgo

mf ll

felicitate animum colligens, libere te-

"l qd

&um. babita: & im latitudine cordis tui

Vait "

"

deam-

-

-

^

»

D PBERNARADI 323'

ï

$

entemtot

deambulaus, ibidem cxnaculum grande

flratum Chrifto exhibe. Mens namque

gt

ym f

fapientis femper eft apud Deum. lIlium

y» fciue

femper ante oculos habere debemus, per

vemolo

d

quem fumus , vivimus & fapimus. Ipfunw

n a

if

namque ut eflemus , habemus authorem :

ipfum etiam ut fapientes fimus, debemus

um

mdcm*'

habere do&torem, & ut beati (imus, inter-

na.fuavitatis largitorem, Et in hoc ima-

) vO.

di

ginem ejus, hoc eft, illius fümmz Trinitae

ie q;

T

tis, in nobiscognofcimus, Nam ficut ille

€ft, & fapienseft, & bonus eft: (ic & nos

joiq

pro modulo noftro & fumus, & nosefíe

qanteque

icimus, & id effe & noffe diligimus.

iam

y1fdoa

4. Utere igitur teipfo velut Dei tem-

plo, propter illud quod in te eft firaile

ml

LOA Eï

o

Deo. Honor fiquidem Deo füummus eft :

qLOd

(

illum venerari & imitari, Imitaris , fi pius

'16 Üv

T

€5.. Templum enim fan&um eít Deo,

$i

De 19 9^

mens pia5 & altare optimum , cor ejuc.

"T

Venerars , fi miferieors es, ficut ipfe

Loü'l'l

g o

omnibus mifericorseft.. Hoftia fiquidem

aeceptabilis eft Deo, facete bonum omni-

j fld

a

ol

i

,

bus proDeo. Fac omnia ficut filius Dei ,

L

ut dignus fis eo, qui te dignatus eft -

gd

lu

ys

liumi vocare. In omnibus vero quz agis ,

Deum effe przíentem cognofce. Cave

d

m

€720, ne.in eo quod male deleQat, vel

vihio tua vel cogitatio tua te moretur:

)u

n

nec dicas neque facias quod non licet ,

n

eriamfi libet:.nec aliquo fa&o vel (igno

TOUU

Deum offendas, qui

ubique przíens

Jet*

2 (0)

i

j

:

Magna cuftodia

€cmit quicquid f. ;:cï

k-

tibi

i 4f

.

$95

--

MEDITATIONES

tibi neceffaria eft, quoeniam ante oculos

iif

judicis vivis, cun&ta cernentis. Cumillo

(f

tamen femper es fecurus , fi talem te pra-

Yimor

páraveris, ut tecum effe dignetur. $ite-

! Omnegl

eum non eft per gratiam , adeft per vin-

&il

di&am. Sed vax tibi, fiitatecum eft. Imo

£t bor,u

vz tibi ; fiitatecum nonadeft.. Illi nam-

NT

ue irafcitur Deus, quem peccatum non

4

, Yg

agellat.

Nam quem flgellando non

!&Ciü; &

in füturo damnat.

cmendat :

^t0, ]

Q ATOUTP o

EUY

Mortis confideratio.

oj n

Ertum eft, quoniam mors ubique

x.C

minatur tibi : diabolus infidiatur ,

Q totid

j [j

ut rapiat animam tuam , quando egre-

[

Xm

dietur de corpore. "Tu vero nolitimere :

i,

quoniam Deus, quiintehabitat, ( fita-

h

nü

»-Aif

men in te habitat ) eripiet te & à morte,

& à dxmone,;

Fidelis enim focius eft,

KM

Tjeri &

nec deferit fperantes in fe ; nifi ipfe prior

ER

deferatur. Deferitur autem , cum cor per

ul

0 k'»'u

piavas & inutiles cogitationes vaga men-

te difcurrit:

Idcirco omni folicitudine

"i m

L

l

& cuftodia illud coftodire & tenere de-

lh

bes, ut in illo Deus requiefcere poffit.

O.qk

ln omni namque creatura quz füb Sole

lIt g

At

mundi vanitatibus occupatur, nihil hu-

mano corde fublimius , mihil nobilius;

Vs

"l Coi

nihil Deo fimiliusreperitur. Quapropter

nihil aliud quzrit à te , nifi cor tuum.

C Yite

2

lm

l

Munda ergo illud per puram confeffio-

nem, &atfiduam orationem : ut mündo

ltþüm

sorde Deum videre pofis , per conti-

A'-UDngs n

-

Auam

m

j

D BERN;AR DI

323

yte QQuds

nuam Dei circumfpe&ionem. In omni lo-

Qunilo

co efto ei fübje&tus & intentus: & compa-

migpre

ne mores tuos, ut fis in te placatus. Dilige

ur, dl

omnes homines, & omnibus te amabilem

f r

€xhibe, ut fis pacificus, & Deifilius, Sie

a, I

€ris bonus monachus, fan&tus, humilis, &

ozr

Xe&us & cum talis fueris, momento mci,

catum pot

2. V mihi, qui iftadico, & iflanon

mdo nl

facio; & fialiquando facio, non diu per-

Ícvero. Ifta habeo in memoria, & non

fervo in vita,. Habeo in fermonibus, &

nonin moribus Legem in corde&in

Ore tota die rumino, & contraria legiago.

I

uf

Lego de religione in ea, & plus diligo

i

p fgl'd'

ledionem quam orationem. Verunta-

Jiinaeo

men, nihilaliud me docet divina fcriptu-

( (Im

11 , nifi religionem amere , unitatem

en

VA

'):'g.mUI!C)

fergare,,clmritatem hebere, Ego aut

h

]

n

miferi & miferabilis , citius curro ad

;lnjg P[iü[

le&ionem quam ad orationem 5 libertius

jn «

[

volo legere , quam Miffas auícultare,

j

"

atge

l

j

Y

Expe&tat me aliquis volens de neceffit

ais

fua mihiloqui: ego verolibrum aliquem.

d

lcrc

lo

accipio, quem iile vel ille vellet habere :

1 olhf»

u

lego in eo , & legendo amitto fru&üs

i fb W

ht

charitatis, pietatisaffe&tus , compun&io-

n;.m

hi

nis fletus, Miffarum utilitatem , cocle-

npuls

Vl

fium contemplationem. |INil tamen in

1

nO[[

hac vita dulcius fentitur , nihil avidius

[

(/i

nyyd

fumitur, nil ita mentem ab amore mun-

di feparat ,. vil fic animam contra ten-

qpnien

)

y m

u

tationes roborat , nil hominem ita ex-

[

con*

"

Citat & adjuvat ad omne opus bonum

p

Z

&

32

EN

MEDITATIONES.

)

&

a

iomnemlaborem, quam gratia com-

lt tb

£

€

mplationis.

Wt il

C A PRU-T OVITL

Ts

Swualiter bomo debeat intente ovave.

Iblorem

Iferere meiDeus, quoniam ibi

üpe,

"N

plus pecco , ubi peccata mea

emendare debeo, In monafterio namque

D l

fepe dum oro, nonattendo , quid dico.

Oro quidem ore, fed mente foris vagante;

(

Orarionis fruGu privor. Corpore fum in-

t p

terius , fed cordeexterius; & ideo perdo

AA of

quod dico. Parum enim prodeft fola

m t

voce cantare ,

fine cordis intentione.

t

Propterea magna perverfitas , imo magna

l

f0 &

infania eft , quando cum Domino maje-

t m

ftatis loqui in oratione prxíumimus , &

NEUT

infenfati aurem avertimus, & ad nefcio

.Eï dum Per

quas ineptias convertimus cor, Magna

mff'ii[, ff(

quoque infania, & graviter vindicanda,

V

cum viliffimus pulvis loquentem ad fe

Olfmlm, |

audire dedignatur creatorem univerfita-

233 ]

tis. Ineffübilis vero eft dignatio divinz

AU t

bonitatis , quz quotidie confpicit nos

infelices aures invertentes , obdurantes

t AtQu

MT

corda, & nihilominus clamat ad nos , di-

ln

t

As

cens: Redire pravaricatoresad cor. Va«

UE

€ate, & videre, quoniam ego fum Deus.

, gj

2. Loquitur mihi Deus in Pfalmo , &

"It fio|

€go illi, nec tamen cum Pfalmum dico ,

"um

]

aitendo cujus Pfalmus fit : Idcirco ma-

(jï li not

l

gnam injuriam Deo facio ,. cum illum

Tt dprm

frecor, ut meam precem exaudiat : quam

NOrine.

ego; quifundo, non audio. Deum precor,

"d

ut

$

D. :BERNARDI

.325

ut mihi intendat, ego vero , nec mihi

yutitle

nec illi intendo; fed quod deterius eft

immuzda & inutilia ii* corde verfando ,

;

: onatt.

foetorem horribilem ejüs: adfpe&ibus

"7!

woniat b

ingero,

«

at

[

C A POAUESGXS

jonur

De inflabilitate cordis busani,

Ihil eft in me corde meo fuga:

.qiid

ris

vit

)

t

N

cius: quod quoties me deferit,

& per pravas cogitationes diffluit, toties

orelümit.

ieopedt

Deum offendit. Cor meum, cor vanum ,

vagum, & inftabile : dum fuo ducitur

ii fih

arbitrio, & divinocaretconfilio, infei-

intentm

imomd

fo non poteft confiftere, fed omni mo-

À

ili mobilius per infinita diftrahitur, &

vt

mimis

f

W

hac atque illac per. innumera diícurrit,

La

Et dum per diverfa requiem quxrit, non

jy, M

invenit, fed in labore miferum , à requie

jl

vacüum manet, Sibi non concordat , à fe

diflonat, à fe refilit, voluntates alter-

TM

qujiet

nat, confilia mutat, zdificat noya, de-

33

gh'uit vetera, deftru&ta rexdificat , ceadem

tjo d

jpiat n

iterum atque iterum , alio & alio modo

mutat & ordinat; quia vuit & non vult,

)?Ddulraniläi

& nunquam in eodem ftatu permanet,

ss *"

Sicut enim molendinum velociter volvi-

d. "

Áim pas

tur, & nihil refpuit , fed quicquid impo-

m "

nitur miolit , fi autem nihil apponitur,

feipfam confümit: fic cor meum femper

yyl 10

f

(o n

€ítin motu, & nunquam requiefcit: fed

ive dormiam , five vigilem , fomuiat

m i

jt

qui i

& cogitat , quicquid ei occurrit. Etficut

3505

, fi imponatuz,. ex-

p

fxïolendintlnl arena

*

3

ter-

;g

326

MEDITATIONES

terminat ,

ix inquinat , palea occtpate

!ï?ihilqu«

fic cor meum cogitatio amara turbst ,

vitevol

immunda maculat, vana inquietat & fa-

Beun i

tizat. lta cor meum , dumfuturum non

Tüines ]

udium, nec divinum quzrit auxi-

Dio ;

liun:, ab amore coeleftium elongatur , &

Áim dj

in amore terreftrium occupetur.

pim,

2. Cumque elabitur abillis, & invol-

lp

vituriniflis, vanitasillud recipit, curio-

fflïi.' tif

fitas deducit, cupiditas allicit, voluptas

D

feducit , luxuria polluit, torquet invidia ,

li

turbat iracundia, cruciat trifüitia: ficque

fuglis.

miferis cafibus fubmergitur omnibus vi-

O omr

tiis, quoniam unum Deum (qui ei füffice-

tieef,

£e poterat) dimifit. Per multa difpergitur,

li

A QUO]

& huc illacque quxrit ubi requiefcere

1 Qu

poffit; & nihil invenit , quod ei fufficiat,

Nttt o

donec ad ipfüm redeat. À cogitatione in

Blim )

fin

cogitationem ducitur, & per varias occu-

ind.

pationes & affe&tiones variatur ; ut faltem

Bs

varietate ipfarum rerum impleatur, qua-

nm; Q

rum qualicate fatiari non poteft. Sic labitur

Mote,

cordis miferia , fübftra&ta divina gratia.

QiUCm: (1'

Cumque ad fe revestitur, & difcutit quod

k Wïkü

cogitavit, nil repetit, quia non opus fuit ,

o

Vi

ed iniportuna cogitatio, qua componit

l

Á

multa de nihilo; íic denique decipit ima-

Vi

ginatio, quam damonum format illufio.

RtYeni

lmperat mihi Deus; ut prabeam illi cor

ipeil ,

meum; & quia imperanti Deo non füum

"s r

obediens & ínbditus , mihi fum rebel-

U n

lis & contrarius.

Unde mihi fubjugari

TLf x

non patero , donec illi fuero fubjeGus

W ts

mihi-

Ü*

$

D. BERNARTDI

|$z7

;

o fer-

octpte

mühique ferviam nolens qui ei nol

j titi

vire volens. Idcirco plura machinatur coe

jetatde

meum uno mormento, quam omnes ho-

um

mines perficere poffentunoanno. Cum

uælitäu'

: Deo non füm unitus, & ideoin meipfo

fum divifus,

Cum illo vero uniri non

at v

poffum , nifi per charitatem ;. nec fübjici,

nifi per humilitatem: nec vere humilis

', &invgï

jt, tut

effe , nifi per veritatem,

, Tolpts

3. Expedit ergo,ut in veritate me difcu-

ot ii

tiam: & cognoícam, quam vilis, quam

u lu

fragilis, & quam labilis füm. — Deinde,

mnious i

cum omnes miferias meas cognovero; ne-

ietfftt

;ceffe eft, ut illiinhzream, per quem fum,

fine quo nihil fum, & nihil facere poffüm,

p

-

Et quia à Deo peccando receffi : niíi per

u

.veram confeffionem ad. illum redire non

ififfcih

jpriond

.poffüm, Fateri ergo oportet quod faten-

ias tt*

-dum eft: quia nunquam eo modo , aut ea

intentione qua peccavi, peccata confeflus

al

juüt, d

)

»

Ífum; nec omnium recordatus fum , aut

propter vetuftatem , aut propter multita-

SiC

j g[ïlil.

dinem : fi antem confeffus fum , non pu-

U.[it qi!?

Ie confeflus fum propter turpitudinem :

cohfeffionem etiam meam divifi, ut di-

opuir

:

vex(is Sacexdotibus divería manifeftarem :

pl

y

& ita venia carui , ad quam per partes

l

pervenire putavi. Execranda namque fi-

IU

&io cít , peccatum dividere, & fuperficie

tenus radete, nonintrinfecus eradicare,

qon [

l

Non enim utilis eft confe(fio , nifi fit

y IX

u

Ll«

t

án oris veritate, & cordis puritate. Er

-t tres fint, qui tefümonium nobis

dicant

gl

D 4

528

MEDITATIONES

)

dicant in coelo, Pater, Filius, & Spiii-

quidem'v:c

tus fan&tus : addamus teftes facerdotés

jre: q

cordi noftro, & ori, utin ore duotum vel

pseydii

trium teftium flet omne verbum,

3. Sed dicis: Sufficit mihi foli Deo

Di

eontiteri, quia facerdos fine eoà peccatis

Yj

me abfolvere non poteft, Ad quod non

üted

ego , fed beatus Jacobus refpondet, di-

]

m ( j

cens: Confitemini alterutrum peccata ve-

ftra. .Conveniens namque valde eft ut

J qcg

QU deter

^nos, qui peccande Deo contumaces fui-

mus, poenitendo fupplices facerdotibus

At tfb

1 t

& miniftris ejus (imus: ut homo , -quiad

gratiam confervandam mediatore non

mma'[i 10j

tht r

.eguit, jam eam recuperare non nifi per

mediatorem hominem poffit. . Gemat er-

Jrorttm

LOETS

go & fufpiret , & anxius pro peccato

"timeat & expavefcat ; folicitus dilcurrat ,

-ïP€(Cät0p(

"auxiliatores & interceffores quzrat: pro-

fiernat fe humiliter homini, qui humi-

fa.

liter adftare noluitcreatori. Nam & hoc

Taluberrimum eft, ut homo corde peeni-

M

«cat, & ore dilectum füum confiteatur :

f

quatenus Deus, qui pius adeft per gra-

Ts g

tiam, cor ad poenitentiam compungat ;

i.äïï:;gndu [

deinde adfit , ut confitenti peccatorum

p

veniam tribuat, Quod fi forte peccator

V vits

vere poeniteat , fed intercurrente arti-

At d

culo neceffitatis ad confeffionem perve-

i

nire non poffit, confidenter credere de-

10n f

bemus, quod fummus facerdos complet

Y f

ineo, quod mortalis non potuit. Etjam

"t f

apud Deum facum conftar, quod homo

hs Q

at

E

"

$

D BERNARDI 329

s, &t

-quidem vere voluit , fed non valuit adim-

s fheerioti

'plere: quia confeffionem non conteti-

"ptus exclufit , fed impedivit neceffitas.

du

QATPUI X

älïi].foïi X |

De peccato non excu[ando,

tpàpettis

N capitulo , ubi peccata mea emen-

4 quodit

I.I

dare debui, peccata peccatis addidi,

vondtt, 0 |

Cum de illis accufatus fui , aut aliquo

p

.modo excufavi, aut ex toto negavi, aut

vilde d t

.quod deterius eft, defendi, & impatien-

vumacer d*

ier refpondi, cum nullum fit peccatum

lodb

à quo nonfim contaminatus , aut conta-

m '*W l

.minari non poffim. Juftum eft ergo, .ut

omni occafione remota emendationem

Jaore 10

on n p |

,promittam , undecunque aut à quocum-

Gemi [

que accufer , quatenus fic.liberari valeam

;o p

-& peccato perpetrato vel perpetrando.

gdilcutih |

CUA PU 1..XL

r

n

Syuam fit malum alios non. corrigere.

qui

van t

|

A Ultitudinem iniquitatum mes-

"M

rum expavefcens, aliorum tranf-

'Ofde FGHI' l

gnäfüïm:

'Sreffionem reprehendere timui; &ideo

-mortis au&tor extiti, quia virus , -quod

" u p

y p

clamando expellere potui , non expuli.

"Andignatus fum adverfus alios, qui me

at

o p

de vitiis meis reprchendebant , & quos

amare debui, odivi, llla, qux mihino-

Tm][f Atf

cebant- vel difplicebant , :defideravi ut

en päl;cl

.non efífent :

ciebam tamen , quod in

gt

natura füi erant boni , & àbonofa&ore

y m

-ía&a; fed ideo mihi nocebant , quia ma-

] E[iim i

enjxm

WA

,

ii

102

"

h

lus crkam & male illis uvïebar. Nihil

$

L]

0830

MEDITATIONES

D

f

mihi contrarium eft, nifi ego ipfe. Mecum

A

Á

ha

di

»3.

eft quicquid mihi nocere poteft , & ego

ttosmife

ipfe mihi farcina fum. Optavietiam, ut

&eulte v

Deus peccata mea nefciret , aut punire

Pititu

nollet , aut non poffet : & itavolui Deum

A lr

effe infipientem, injufium , & impoten-

As nj

tem: quod fi effet, Deusnoneffet. Non

i, quiþ

e(t füpexbia fuper fuperbiam meam. Pro-

Dittti

pterea longe à falute mea , verba deli&to-

d.

rum meorum. Sufpe&aeftíi quidem Deo

T.

füperbia, & odiofa: nec fieri poteft, ut

g".'fffüf

d

cum eo ingratiamrevertatur, Diverfum

P

d

utriufque hofpitium ; nec in eodem coha-

&TR 3 Y

bitant animo , quibus non licuit cohabita-

1 hr

re, In coelo nata eft: fed velut irnmemor,

V unt

quà via inde cecidit, illuc poftea redire

"of

non potuit. Cum aér pluvia vel nimio

It llenio

frigore aut calore turbatus füit ,. contza

ofiDüls, t

Deum inique murmuravi, Omnia namque

Voitt

quz ad uíum vitz accepimus ,. ad üfüm

culpz convertimus.

uapropter juftum

fütemyl

E

i

Tüm em'm |

eft , ut qui in cur

&is peccavimus, in cun-

;&is feriamur,: Szpe ad facrum myfterium

Tl pote

l

vocem meam fregi, ut dulcius cantarem :

?;jiäïïaï

& magis dele&abar in vocis modulatio-

t

T w

ne, quam ia cordis compun&tione : Deus

WTO m

vero , cui non abfconditur quicquid illici-

tum perpetratur, non quzrit vocis levita-

n glgn

11 dij

tem, fed cordis puritatem, Nam dum

cantor mulcet populum vocibus, Deüm

i

*75, Tj

àrritat pravis moribus,

2. Licentiam loquendi vel aliquid fa-

|

velcal-

fiexïdi » fepe nimia ?mpoxrunimtc

&

-

liditate

W

[

|

j

D BERNARDE

33t:

fe, Mecunt

Yiditate à pralatis meis extorfi: non atten-

, & |

dens mifer, quoniam ille fe decipit ; qui

jetium, uf

occulte velaperte fatagit , ut hoc ei pater:

1

]

u p

!

Id

fpiritualis injungat , quod ipfe defiderat. .

voliiD

Acum vel cultelium;, vel aliquid vile, mul-

x impot

toties nimium defideravi, nec confeffus

leük[, N

um, quia peccatum non zftimabam pro-

pterreivilitatem. Veruntamen non mul-

je4n, 'F.'D' l

1a

tam diflat , quxcunque fübftantia vilis vel

preciofa requiratur , dum zqualiter fit

äuiJamDsa |

[ pote

p*

l

corruptusaffe&us. Non enim cultellus in

]r

N

eti

;[

!

vitium eft, fed cultelliappetitus : neque

pdem

aurum in vitium eft, fed auti cupiditas,

In labore non laboravi

uantum debui ,.

Il

iertióh

vel quantum potni, In fiülentio etiam fui

[

|

otiofus , quod eft maximum peccatum.

jionit

W

)

In filentio namque nemo fic debet effe

vt,(

otiofus, ut in eodem otio utilitatem nom:

r

cogitet proximi : nec fic aQduofus, ut

llld

di

coptemplationem nonrequirat Dei, Pa-

rum enim proficit, qui alteri non prodeft,

DC, b

1

cum potefl..De vitiis meis multoties

U

meja&avi, putans, efleinfigne virtutis ,

(

"

ubi erat lapfus criminis. De virtutibus

od

etiam vitia feci, Juftitia namque dum

uum modum excedit , crüdelitatis vi-

n

tium gignit: & nimia pietas diffolutio-

nem difciplinz parturit: fic fxpe vitium

NJ )

eft, quod virtus putatur. Sic remiffa fegni-^

j

If p

ties, manfuetudo creditur; & pigritiz

vitium , quietisvirtutem imitatur. Finxi

Id

jj

rj

me efífe quod non eram ; dixi me velle

? VC

a

[

quod nolebam, velnolle quod volebam,

l

Jl |

832

MEDITATIONES

Aliud ore dicebam , & aliud corde vole-

bam : &ita füb ovina pellevulpinam con-

fcientiam confervabam.

9("./

Vulpina plane

conícientia eft tepida confervatio, anima-

lis cogitatio, fi&a confeffio, brevis & rarz:

If

compundaio , obedientia fine devotione ;

À

BE,

eratio fine intentione, le&io fine xdi&-

ft"

catione , fermo fine circumfpe&ione,

t'nï R

3. O quam duri mihi funt ifla, quz

itty Ti

loquor ! quoniam meipfum loquendo

MT

ferio, Veruntamen , quiame peccatorem

" t n

non nego, fed peccatum meum cogno-

k CæPïa

fco: erit fortaflé apud Deum pium judi-

A0 (tin

ccm ipía cognitio culpz , impetratio ve-

tf f

nia.

Dicam ergo ,

dicam miferiam

ï'lf'dD, & [

meam, fi forte fus pietas moveat illum.

, p

Dicam peccatum meum; quoniam noti-

Fübn:

tia peccati initium eft falutis. Magnam

Qd

porto:coronam , & veftem rotundam :

Ui

regulam fervo jejuniorum, ftatutis pfal-

F

lo horis ; fed cor meum longe eft à Deo:

meo; Exteriorem fuperficiem intuens ,

N

mnOlL'ug

falva.mihi omnia arbitror, nonfentiens

4 Qp

UI

vermem interiorem , qui interiora cor-

"* Qtto

Yodit; Unde Ofeas: Comederunt alieni

ET

al

robur meum , & ignoravi: & ideo per-

genstotusinca, quzforisfunt, & igna-

(

tf

ru$ interiorum meorum , ficut aqua eftu-

d

Y

fus füm , & ad nihilum reda&us fum ,.

y.

NI t

prateritorum oblivifcens , prafentium

ME

negligens, fuüturanon providens. Ingra-

50 f

tus fum ad beneficia, pronusad mala; &

ul gm

;a:d:.zs- ad. bona,

C. A-

—

"

P

$

D. BERN A'RKD I

333

QI'C;C w

CAPUT XI.

juma

Siuomodo f& debet unu[aurfaue

t

j

ia p*

n

j0, atl

confiderare,

oj um

Ime non infpicio, nefcio meipfum:

-R S

Si autem me infpicio , tolerare non

Jerotiotts

fineatir

pollum: Tanta invenioin me qua digna

£tioie

iunt reprehenfione & confufione; &

jl 0*

quanto me fübtilius fzpius difcutio, tan-

Jogeno

to plures abominationes in angulis cor-

ectatorei

dis mei inyenio.- Exquo namque pecca-

mop

Y coepi, nunquamunum diem fine pec-

jum j

cato tranfire potui ; nec adhuc peccare

etrttiot

ceffo : fed de die in diem peccata peccatis

mf

addo, & ea, qux prz oculis habeo, infpi-

rl |

|

tio, necgemo: erubefcenda video , nec

xum not

|

erubefco: dolenda intueor, nec doleo,

Quod eít mortis fignum , & damnationis

Maput

otu

indicium, Membrum enim quod dolo-

l

d l

rem nonfentit? mortuum eft; & morbus

quus

d p

infenfibilis eft incurabilis, Levisfum &

I!

!jmu.'flh

iflolutus, nec me corrigo, fed ad pecca-

jfentits

ta qu& confeffus fum , quotidie redeo:

jora (

nec caveo foveam in quam mifer ego ce-

"D

cidi, velalios cadere feci, aut vidi. Cum-

que plorare & orare deberem pro malis

i

quz feci, &bonisquz neglexi, pro do-

r

Ü

Á

jl

lor! verfüm eft mihi in contrarium.

aqülf

jl

l

n

Nam requi & frigui à fervore orationis ,

& jam íine fenfu frigidus remanf: &

fennim

sss

ideo flere meipfgm.non poflum, quo-

ï ]ngï(?.

4

niam gratia lachrymarum receffit à me.

u

D

C À-

(

1;

B

MEDITATIONES

D

; , $

ie;

CAPUT XIII.

De pra(zntia con[cientia ubique,

um fogr

LU

1, Y jEccata mea celare non poffum,quo-

niam quocunque vado, confcientia

? Wilcet

mea mecumeft , fecum portans quicquid

lt

in ea pofui, five bonum, five malum. Ser-

&xäum,

vat vivo, refhituet defun&o depofitum

Tsj

quod fervandum accepit. $i malefacio,

U

adeftilla, fiautem benefacerevideor, &

indeextollor: adeftilla. Adeftvivo, fe-

df Ag

(sf

quitur mortnum:' ubique mihi gloria vel

confüfio eft infepaxabilis, pro qualitate

R, Qs

ftioc ii

depofiti. Sicficin domo propria & à pró-

à

pria familia habeo accufatores ,. teftes

fix'c:(atu[,

l

judices, & tortores,

Accufat me con-

forp

fcientia, teítiseft memoria, ra

4

t

Carn

io judex ,

voluptas carcer, timor tortor, obleGa-

il

dein

mentum tormentum. Quotquot enim fue-

runt óblectamenta mala, tot erunt tor-

|

lls

menta dira inpoena, Naminde punimur

unde dele&amur

At 4

q

iC .A UT. XIV.

ff;m k

(f

lv

De ivibus inimicis borinis,

qu

N

$.

Djuva me Domine Deus mets ,

U

quoniam inimici mei animam

NT

meam circundederunt:' corpus fcilicet,

fïiïdek&

imundus & diabolus. A corpore fugere

V ue

non poffüum, nec ipfum à me fugare.

" d

Circumferre illud neceffz e(t, quoniam

ls,

alligatum eft mihi: perimere non licet,

$,

uftentare cogor; & cum illud impin-

lg

8uo;

hoftem meum adverfum me nu-

[

W my

t&rio.

n

iX

D. BERNARDXL'I. 33f

trio, Si enim fatis comedero , & id robu-

ftum fuerit ; fanitas & fortitudo ejus mihi

DA

m

adverfatur. Mundus vero circumcingit &

obfidet me undique & per quinque portas,

con

vidzlicet per quinque corporis feníus,fci-

15

licet vifum, auditum, guítum, odoratum,

ylu

í

& ta&tum , fagittis fuis me vulnerat $ OU

jpo

j

n

It

"

mlorsintrat per feneftrasmeas in animam

maci

4

1l

V

i

meam. Refpicit oculus, & mentis fenfum.

qidtth

Á

avertit, . Auditauris, & intentionem cor-

Lr j

im; 4

dis infle&it. Odoratus cogitationem im-

itd

pedit. Osloquitur, & fallit, Per ta&tum,

0

ardor libidinis, pro aliqua parva occafione

[

H

aV

excitatur, & nifiillico refpuatur, fübito

N

totum corpus occupat, vincit, & incendit,

p m a

Primo carnem cogitatione modicum ti-

tillat: deinde dele&atione turpi mentem

macülat: & ad extremum per confenfüm

)[Clï*m'

piavitatis ,

iU

[

fibi mentem fubjugat. Porro

d

diabolus,quem videre non pofium;& ideo

l ?üg?.m&z:

minus ab eo mihi cavere , tetendit arcum

uum: & in eo paravit fagittas fuas,, ut

!f

]

vulneret me repente.. Natravit ut abícon-

deret laqueos ínos , & dixit:

Quis videbit

qfi.

eos L

aqueum pofuit in auro & argento,&

ls mä;'

in omx

a

nibus quibus abutimur , cumillis

| .2

male dele&amur, & illaqueamur, Nec fo-

yli

in

lim laqueum pofuit ; fed & vifcum, Vi-

of

.I

d

Jn

Ícus eft amor pofieffionis , affe&us co-

x

gnationis, cupiditas honoris, & carnis

(f

t

voluptas, quibusanimainvifcatur , & ir-

jon )

j inp

Xétitur, neé pennis contemplationis per

TO

plateas füperna Sion volare poffit, - Sa-

g

gitta

b

356

MEDITATIONES

l

gittz diaboli funt, ira, invidia, luxuria,

fl d

& cetera,. quibus anima vulneratur, Et

| Gs n

quis eft ille, qui jacula ejusignea extii-

!

Iyuty

guere poffit? Proh dolor; his telis fupe-

]

t

xatur ízpe anima fidelis.

i ayde

2. Heu mihi , quia undique bella mihi

( m

video, undique tela volant;undique tenta-

r

menta, undique pericula, Quocunque.me

Wt

,

vertam , nulla fecuritaseft. Et qux mul-

Qp re

cent, &cqua txiftant vel moleftant, omnia

timeo: efuries & refeétio, fomnus & vigi-

UUR

Xiz, labor & quies, pugnant contra me,

bk

Non minus fufpe&us eft mihi jocus, quam

Ifà

ira: multos fiquidem jocando fcandaliza-

l

vi. Nec.minus profpera vereor, quam ad-

VAU

verfa.Profpera namque fuavitate tua incau-

»HO]

tum.me faciunt,& dccipiunt:adverfa vero,

C

quia aliquid amaritudinis habent, velut

E U)L,;[

potiones amarz me fufpe&um & timidum

faciunt. Magis timeo malum quod facio in

10 o

abícondito, quam quod in aperto. Malum

namdue quodmemo videt , nullus repre-

hendit: & ubi non t inetur reprehenfor ,

Jtl

d

& Íecurius accedit tentator, & facilius

Alp

perpetratur iniquitas. Nimirum utrobi-

( i

que bellum , utrobique periculum , utro-

C Qu

qud

bique timendum: & ficot in hoftüli re-

it

uU

ione verfantibus, hac illacque circum-

(Que

W

)

i

piciendum eft, & ad omnem flrepitum

circumagenda eft cervix. Carofuggerit

li

mihi mollia, mundus vana, diabolus

amara.

Quia quoties carnalis cogitatio

f

Xl

iuentem importune pulíat , de cibo & po-

L

tu;

u

Q]

$

233 BE'RNARDI—. 337

;l

ts

tn, de fomno , cat:

ifque fimilibus ad

n 2

carnis curam pertinentibus , caro mihi

gne(((gïïfx

loquitur. Cum de ambitione fxculi , de

T

ja&antia, de arrogantia, cogitatio vana

in cordeverfatur, de mundo eft.. Quan-

-,vbellaffï-:'*ï

do autem ad iram , & iracundiam, &

quei

,

amaritudinem animi provocor, diaboli-

cnqea

ca fuggeftio eft: cui nonaliter quam ipfi

tQ

m

diabolo refiftendum eft: nec aliterab eo

dl

l

0

!

cayendum , quam ab ipía damnatione.

gusd

Dzmonum officium eft, fuggeftiones

j

iti

fir

qontaa

u

il

malas ingerere : no

um eft, illis non

as

confentire, Nam quoties refiftimus , dia-

J

J

fan

du

j

bolum fuperamus , Angelos ztificamus ,

p

(

Deurh honorificamus, Ipíe enim nos hor-

?L

(

tatnr, ut pugnemus: adjnvat, ut vinca-

vefuto

r

mus. Certantesin bello fpeGaat, deficien-

:BM D VCET"

tesfüblevat, vincentes coronat,

vt

ORUPT CT UEX

odfiio!

Caro bominis wade fit d quid pariat.

3 Aro mea deluto eft, & ideo lu-

( Ma*;uïl

gl

4tofas &

voluptuofas cogitationes

renfübïl

gb' illa habeo: vanas & cariofas à mundo ,

& f

I)

à diabolo malas & malitiofas, Ifli tres

um ts

inimici me impugnant & perféquuntur ,

n r

nunc quidem aperte,

innc vero occul-

lum D

d

D

ht

!1 [a

te; femper autem melitiofe, Diabolus

(

yeai

namique:plus confdit in adjutorio car-

j

i

nis : quoniam magis nocet domefticus

vll

1

(

hofüis. Illa vero ad fibver(ionem meam

dl*bo n

J

cum illo foedusiniit: utpote de peccato

;(

g

Data, & in peccato nutrita: vitiis cot-

p

j*

Iupta ab ipfa origine , fed multo ai-

N')

plius

3

[

ME

ITETiONES

:

:|

pius vit

LU

a prava confuetndine. Himo

eit, ouoa t

^YY

aik

1 acrite lCOX.CuthIï adver-

^

füs Í

um : quud affidue murmurat , &

h

im

npatiens eft dií ugnnw : quod illicita

ä

47

'O'U (

usg

cer XL) necra

temper jt, necin-

TORUAI

M

ii

10

et

LE

m

ullotimore. Huicaccedit, hanc

adGa

IO,

d

vat , hacutitur tortuofus ille fexpens,

Taí

oftis hut

ma

AÀc.

X n

ni

genet

s; cui nullum aliud

eíit ddmeua..;, nx-ïï

m

i

1X

negotium, nullum

Tte in

&

hmd

i

tü

lium , nifi perdere

F'

iCr

animas nofiras.

..

"fm).

2.

Hic cft, qui

1gi

Is

er malum

; machi-

j df

1

a

t

1

w

. 8Ií

But-

onte

10

1;:;

ur , artificiofe fugge-

U

J

o

ï:

allide dcc.ï. t. Uhc;tos n*orus infa£-

Q

:

aQ

lacge

N

à

ï,

& vene

d

cogitatione

181"!'

p

t

li

il

movet bu a , nutrit tha, incitat

ï;

uiam ,

5

inovel

le.xulïlCXi

; defideria car-

1 u,g) 1[45 ]f

ní

AC

'x[ Cuvm

iMS

:.

ij

peccati Qccai-on s parat, &

ïn:l

u

-

nocendi artibus

corda hominum

Q"HLO li

renonceffat, Hinc eft , quod baculo

Jt-melt

ïdn

ldre: dl

nofio nos cà mt, & ma zusnoizmsp

tut d

got*

2 data eB'

.mï) ] "

pxo cinguio li

th. LI

utcato, qua

A0

nobis in adjutorium , fiat nob s in rbi-

k xl"

in

"M

ert

nam & fc aud.

1AÀ

m

Gravisluéta & grave

256

]

iO

periculum eft, adverfus dcmeülcumä 9-

maxime cum nosadvenz

K

»P"Tï U'!(*fï'l-xe

fi

m

us5 & ille civis.

Ille fuam maabltat

Vf

i

»

gionem , noses xules fumus , & peregri-

[

0 $

ni.

1'1(,

Tif

:l'

*"*-»

num quoque difcrimen. eft ad-

vmä 8 ozuoo icz. fraudis.affutiam , tam

creoros

?

mo continuos fuftinere con-

d

fuud'*

n

qumn aftutum fecit tam natura

m,.n $, quam longa exercitatio malitiz

N

|

)q.

u

24

Wa

C À«

AC lk

.

D BERNAEDI

359

C ATU T. XVL

Deprecatio pro — fe. ipfo.

P

: Ripe me deinimicis meis, Deus

(l

meus, & ab hisqui oderunt me:

" n

quoniam confortari funt fuperme. Ego

lL

ve;o , qui ufque ad hunc diem contrame

|

i2

vixi, jamjam per tuam gratiam mihi vi-

I

vere incipiam. . Sic enim in hoc mundo

yl

ü."x'x

vivere debermus

, Ut cum corpus cocperit

Qu

à vermibus devotariin fepulchro , anima

|

lztetur cum San&is in coelo. Illuc fpiritus

n

i

