Íervi tui : & da mihi effe&um petitionis

mez: & defiderii mei; intercedente , &

orante , & impetrante gloriofa virgine

i

l

gt

genetricc tua, Maria Dominamea, cüm

vt

lt

omnibus San&istuis, Amen.

i

CAURUT

XXXVI.

)

TL

^

Oratio devetiffima ad laudzs babendas.

f

j

I.

L

! Hrifte Domine verbum Patris, qui

venifti in hunc mundum pecca-

]j

tores falvos facere:. rogo te per indul-

M

(

gentiffiaa mifericordig tuz vifcera ,

aar[t

Fa4

emcna-

p

$8

'MEDITA'FIONES

emenda vitam meam , meliora a&us,

qum

compone mores: tolle de me, quod mihi

bufis

nocet, & tibi difplicet: & da, quod nofli

l

juftific

tibi placere, & mi

H

àl]

r

'rodeffe. Quis.poteft

cdir

Áacere mundum de immundo conceptum

& ubi

femine, nifitufolus? Tues Deus omni-

Cende

potens infinitz pietatis: qui juflificas im-

mf

pios, & vivificas mortuos propter pecca-

Accen

tum, qui mutas peccatores, & non funt.

bulj.

Tolle ergo de me,quiquid tibi difplicet in

mi& (:'L;(

me. ImperfeGa enim mea plurima vident

ib

oculi tui. Mitte , quafo, manum pietatis

fileg,

tuz in me; & tolle de me, quidquid offen-

iore

dit oculos pietatis tuzinme. Coramte

Do

Ali

m

ine e

it

£t

fanitas

e

R

infirmitas mea:: il-

plt,

f0

am (precor) ferva ,

nt

a

2

m fana.

Qub e»

*

1

2. Sana me Domine, & falvabor: fal-

3

üt ipig

vum me fac , & falvusero: Tu, qui infir-

füram

ma fanas , & fanata confervas : "Tn qui fo-

Quntg

.

lo nutu tuo refilauras diruta & «

lapía.

hi

mi& [

$i enim dignaris in agro tuo cord

i

nco

ferere bonum femen , necefíe eft , ut ma-

lhtrys

&R

nu pietatis tux fpinas prius evellas vitio-

V ml

rum meorum. Dulcisfime, benignisfime,

amantisfime, c

ha

iid

risfime, defideratisfi-

m 109

D

1Ine

?, amabilisfime, pulcherrime, infunde

k fz

D

F'*.:x'.ïma

E

, multitudinem dulcedini

stux &

;

ï

"

tn!b

Lt Hlu

il ter-

lyE[fa

itatistug, pedori meo; u

ts)[

nut

ï

, nihil carnale defiderem vel cogi-

:

ï

Qtor.

em: fed te folum amem , te folum ha-

^

eem in corde &in oremeo, Scribe di-

I HClm

l(n,xI

Lv]

l

gi

totuoin e&oremeo, dulcem memo-

slt

UT

ram tui mellifliui nominis, aulla un-

M

quam

S. AUGUSTINI.

$

E

quam oblivione delendam. Scribein ta-

yn a&uf?

quoon

n

[

bulis cordis mei voluntatem tuam , &

nod

lii

qun

ju&ificationes tuas; ut te immenfz dul-

Qp

cedinis Dominum & prxce

pta.rua femper

Ü

£oniu

& ubique habeam praoculismeis. Sue-

a

Deiis

Iu

cende mentem meam ign- illo tuo quem

mififii intezram , & voluifti vehementer

r

accendi , ut facrificium fpiritus contri-

Ü

100

bulati & cordis contriti , obortis lachry-

z

mis quotidie offeram tibi,

(

3. DulcisChrifte, bone Jefu, ficut de-

)

Imp

fidero, ficut tota mente mcea peto; da mihi

M

T

amorem tui fan&um & caftum, qui me.re-

[F

plest, teneat totumque posfideat. Et da

mihi evidens fignum amoris tui, irriguum

lachrymarum fontem jugiter emanantem 5

"

ï

ut ipíz quoque lacrymz , tui in me teften-

tur amorem, ipfz prodant, ipíz loquantur,

quantum te diligit animamea: dum prz

niiia dulcedine amoris tui, nequitíeà

(

lacrymis continere,

J

4. Reminifcor; pie Domine, illius bo-

nz muheris Annz , quz ad tabernacu-

lum rogatura pro filio venit: de qua fcri-

ptura.refert , quod vultus ejus poft la-

I

"

chrymas & preces, non funt amplius in

e, ff

"

diverfa mutati. Sed memor tantz virtu-

[

j

n

tis , tantzque conftantiz ,. dolore tor-

queor, & verecundia confundor; quia me

ul

miferum, nimis deorfum jacere intueor.

b

Mu

Si enim ita flevit, & in fletu perfevera-

vit mulier, quz quzrebat filium, quomo-

debet

do plangere & in p?agxfïcu pexüiftere

anima

[

MEDITA&'IONES

90

anima mea, quz quarit & amat Deum,

N c

& ad eum pervenite defiderat? Onomo-

&flen

do gemere ac flere debettalis anima , quz

Tot

m

quxrit Deum die ac no&e? quaz prater

[

vid

Chriftum nihil vult amare? Mirum quippe

$.]

eft, fi jam non fa&zx funt ei lachrymz füz

Qtfc)

p

panes dieac no&e. Refpice ergo & mife-

Dreny

rere mei ; quia dolores cordis mei multi-

den

(Tnel

plicati funt. Da mihi confolationem tuam

Titi

ccleftem , & noli fpernere peccatricem

1al,

(Ieoupt

animam, proquamortuuses. Damihi,

fiseï

quzfo, lachrymas ex toto affe&u internas,

Toorei

qu& peecatorum meorum poflunt folvere

[t

vincula, & ceelefti jucunditate femper re-

lgm

WGI

pleant animam meam. Si non cum veris &

D'oren

perfe&is Monachis, quorum veftigia ne-

quco imitari: faltem cum devotis mulieri-

Uique

Confte

us, quantulamcunque portionem in re-

fed

(

£no tuo merear adipifci.

$. Venit mihi quoque in mentem al-

qii tit,

icit

terius mulieris devotio mira; quztein

n

fepulchro jacentem , pro amore quare-

D

at; qua recedentibus difcipulis de fe-

Wleriro

l

pulchro, nonrecedebat : quia fedebat ibi

triftis, & moerens, & diu multumque fle-

WHXK

Qu

Qs

&

bat: & refüurgens, multis lachrymis ite-

rum iterumque antra deferti fepulchri vi-

tl

gilantibus oculis explorabat, fiforte ali-

d

* laCn

cubi te videre poffet, quem ferventi de-

fiderio quzrebat. Jam certe femel & ite-

rum ingrefíà fepulchrum viderat fed ni-

Wj

mium amantinonfatiserat: virtus enim.

2

quia

2»

"

boni operis pcngcvemntia d . Et

u

NI

Wa

pie

1?

]

$. AUGUSTINI.

$x

;ADEBBM

pre cateris dilexit, & diligendoflevit,

Qu

& flendo quafivit , & quxrendo perteve-

; o

ravit: 1deo prima omnium te invenire,

yapt

te videre, & te alloqui meruit,

j

p

um

6. Et non folum hzc , fed etiam ipfis

hi

difcipulis gloriofz refurre&tionis tux

20

pranuncia extitit : te przc

ipiente , &

qmetrt

clementer monente: Vade ;

4

ic fratribus

n

meis ut vadant in Galilzam ; ibi me vi-

debunt. Siergo itaflevit , & in fletu per-

Jj

feveravit mulier , quz viventem cum

mortuis quxrebat , quz te manu fidei

tangebat, quomodo plangere & in plan-

&u perfiftere debet anima, que te redem-

um

ptorem fuum jam coelo prafidentem &

ul

li

ubique regnantem , corde credit , ore

confitetur ? Quomodo ergo gemere &

flere debet talisanima, qua tetoto corde

diligit, teque toto defiderio videre con-

cupifcit ? Solum confugium , & unica

m

fpes miferorum , cui nuuquam fine fpe

yre Qu

"

mifericordiz fupplicatur.

i

7. Prxfla mihi hanc gratiam propter

te, & propter nomen fan&um tuum : ut

quoties de te cogito, deteloquor, dete

r

fcribo, detelego, de te confero: quoties

tui reminifcor, tibiaffifto, landes, prece

& facrificium offero: toties obortis la-

chrymis , in confpe&u tuo copiofe &

n

dulciter flleam; ita nt efficiantur mihi la-

7ju

(l

chrymz mez panes die ac no4te.

quidem Rex gloriz, & omnium virtu-

tum magiíter, docuifti nos vezbo & ex-

j

emplo

l

füler

92

.MEDX'«TATIO'NES

fitme|

emplo gemere & flere, dicens: Beati qui

fupil

lugent, quoniam ipfi confolabuntur. Tu

i

hii

fievift defun&um amicum , & lacrymatus

li D

es valde fuper perituram civitatem,

itmor

$. Kogote , bone Jefu per illasprecio-

ticr

fiffi

m

iil

aslachrymas tuas, & per omnes mi-

m |

ferationestuas, quibus mirabiliter nobis

I]]lhx

perditis fubvenire dignatus es: da mihi

[KA [j

gratiam lachrymarum , quam multum de-

IQ

fiderat & appetit anima mea: fine dono

v

al

Dd

tuo, non poflum habezre ear

Aii,

ed per Spi-

f

ritum fan&um tuum , qui dura corda pec

p

m

Witüs

catorum moll

"

t, & ad

ii-t

um co

il

-

pungit.

de-

Qu

U

Da mihi gratiam lachrytmar

J

?

1cut

Tüus

difti patribus noftris , quorum veftigia

aud

«l

debeo imitari; ut planga

m me in omni

(ïlds,

vita mea, ficut ipfiie plan

xerunt no&eac

eorum ,

Clütig

die. Propter me

'ï

.Grati.eylges

et

Tes:

qui tibi placuezunt

e

à

otli

e fervie-

ei

:

]€ yre

runt, muüferere m

Ci

iferrimi & inc-.izïni

fervi tui, & da mil

3 .

Ài

n

Id

p

I9

2

ratiam lachry

&n

ern

rum, Damihii

ii

r*

ig

H

t

ium fuperius, & irri-

]

^

Y

"

Ws

guum infer

iub52

ins:i

x fintr

3ihi lachr

3j

mzaimex

.

t

|

panes die ac :

€, efficiarque in confpe:

hj

&utuo , Deus meus, per 1gnem compua-

ür

&ionis; holocauftum pingue & medulla-

l,

tum, maóer totus in ara cordis mel, &

tanquam pinguiffimum holocauftum affu-

inartibi in odorem fuavitatis:

VI

lone.

9. Da mihi, dulciffime, fontem irri-

gu

um

Miils,

fontemque perfpicuum , in quo

asi1cC

lavetur

u5

l

lue iftad inquinatum holo-

i

ilcl

Q?E&'»ä!ï&. Licet emim metotium tibl (,;'Lz-

tV

à

n*

-$& AUGUSTINI.V—V"L

'93

tulerim opitulante gratia tua , in multis

tamen quotidie offendo propter nimiam

Sez'ti gi

fragilitatem meam. . Da ergo mihi gra-

j

tiam lachrymarum , benedicte &.amabi-

tf Tj

lis Deus; pracipue ex multa dulcedine

amoris tui, & commemoratione mife-

4

fdu

Í

ricordiarum tuarum, przpara hanc men-

fam famulo tuo in confpe&utuo, & da

lol

mihi in poteffatem , ut quotiesvolo, fa-

16

tier ex ea,

10. Tribue pro pietate & bonitate tua ,

ut ifte calix tuus inebrians & praclarus ,

?

fatiet fitim meam , ut inhiet tibi fpiritus

meus, & ardeat mens meain amore tui ,

oblitus vanitatis & miferim. Audi Deus

meus, audi lumen oculorum meorum ;

audi quz peto, & da ut petam quodau-

dias, pie & exorabilis Dominie , ne effi-

ciaris mihi inexorabilis propter peccata

mea: fed propter bonitatem tuam fufci-

pe preces fervi tui, & damihieffe&um

petitionis mez & defiderii mei precibus

Jid

& meritis gloriofz Virginis Marix Domi-

$zxmez, C omnium San(torum. Amen,

QaAP UT XXXVIL

n

[

Jn. ifla oratione mens bumana copioffus

;ü

compuncitur , ff in quiete dicatur.

Y

Efu Domine;Jefu pie;Jefu bone;qui

mori dignatus es propter peccata

mq i

ii

nofira; & refurrexift propter juftifi-

ii

cationem . noflri: rogo te per gloriofam

refurre&tionem tuam , reífufcita me de

T

fepulchro vitiorum & peccatorum meo-

Innm

?4 ^ MEDITATIONES

rum omnium: & da mihi quotidie par-

f(äonef

tem in refurre&tione prima: ut refurre-

I prg

&tione tua merear veraciter percipere por-

COrpor

tionem, Dulciffime, benigniffime, aman-

tmper

tiffime, chariffime, preciofiffime, defi-

üity.

deratisfime , amabilisfime ; pulcherrime;

inc()m]

adfcendifti in coelum cum triumpho glo-

0C m

rixtuxz, & fedesad dexteram Patris, rex

CïIcum

potentisfime. 'Trahe me furfum ad teut

Dn m

curram poft te in odorem unguentorum

U'Or T

tuorum , curram & non deficiam, te tra-

Totefc

hente,te ducente me currentem, Trahe os

kchm l

fitientis te animz , in fuperna fluenta

lolts

zternz fatietatis, imo trahe me ad tefon-

d

R

tem vivum , ut inde pro captu meo bibam

It ter

unde femper vivam, Deus meus, vita mea.

äïävät E

2, Tu enim dixifli ore tuo fan&o &

z

lg &

benedi&o : Si quis fitit, veniatad me, &

ïï':iifns L,

bibat. Fonsvitz, dafitienti animz fem-

ln

per bibere ex te, ut fecundum fandiam

T

& veridicam promisfionem tuam , de

* Qn

ventre meo fluant aquz vivz. Fons vi-

R m

li

tz, I€P1€ mentem nieam torrente vo-

CUR

ü

luptatis tuz : inebria éor meum fobria:

N f

!

ebrietate amoris tui : ut oblivifcar quz

At ml

vana funt & terrena, & te folum jugiter

iprum

Ate

habeam in memoria mea , ficut fcr

yy

ldl

I

eft: Memorfui Dei, & dele&tatus fum.

,

üg tüg

3. Da mihi Spiritum fan&um tuum ,

ER

u

quem fignificabant ille aquz , quas fi-

tientibus daturum te promiferas.

Das

N

quzío , toto defiderio & omni ftudio

tendere, quo te adícendiffe poft refurre-

éuo-

& g

il

;

$ AUGUSTINI.

25

;idigpzr-

&ionem die quadragefimo credimus ; ut

: gelure

in prafenti quidem miferia folo teneat

patp

corpore: tecum autem fim cogitatione

Ye, ml

femper & aviditate; utibifitcor meum

qe, C

ubitues, thefaurus meus defiderabilis &

kherites

incomparabilis, multumque amabilis, In

phog

hoc enim magno hujus vitz diluvio, ubi

hii I

"

circumftantibus agitamur procellis , &

non invenitur fida ftatio & locus eminen-

i

Ventoni

tior, ubi pes colutubz valeat aliquatenus

n, n

requieícere ; nufquam tuta pax , nufquam

i ylict

ecura quies: ubique bella & lites, ubique

m

vefill

Mu

hoftes: forispugnz , intus timores.

alidir

4. Et quia altera pars fumus cocli , al-

mtvüibïm

tera terrz , corpus quod corrumpitur ag-

3

1

d

gravat animam : Idcirco animus fneus,

od

y

f

focius & amicus meus fatigatus, de via

[adm/'

veniens languet & jacet; diíciffus atque

fs

al

laceratus ab iis , quas pertranfierat, vani-

Ill

tatibus, efurit & fitit valde: & non ha-

um

beo quod ponam ante illum ,

quia pau-

per fum & mendicus.

'Tu Domine Deus

gos t

[

i W

meus dives omnium bonorum ; & da-

f fObI*

l

pum fupernz fatietatis opulentiffime

u

largitor: da laffo cibum

; collige difper-

fum, redintegra fciffum.

mj

En ftat ad oftium

(cipi

& pulfat. Obfecro per vifcera mifericor-

li

J

diz tuz, quibus vifitaffi nos Oriens ex

alto: aperi pulfantim

t

]

tis tuz 5

e

ifero manum pieta-

Qu

&t jube propitiabili dignatione :

4)

QD

ut ingrediatur ad te , requiefcat in te,

"

reGciatur de te vivo coeleftique pane

3

-

gl

quo fatiatus refümptifque viribus , ad

nl

l-

y$

MEDITATIONES

uperiora confcendat, & de hac valié [a-

die

chrymarum , penna fan&i defiderii rá-

me, |

ptus , ad coeleftia regna volitet.

D

s. Affumat, Domine, affumat (rogo )

ïlnxt,»

fpiritus meus pennas ut aquilz, & voli-

inte |

tet & non deficiat, volitet & perveniat

puldi

ufque ad decorem domustuz, &locum

Qcc

habitationisgloriz tuz: utibi fuper men-

i ttg

fam refe&ionis civium fupernorum pafca-

tur de occultis tuis in loco pafcux tux

lilen

juxta fluenta plenisfima : requiefcat in te

U!ï[ PE

Deus cor meum ; cor mare magnum , tu-

N;) 1

mens flu&ibus. Tu, qui imperafii ventis &

Nam

raari, & fa&ta eft tranquillitas magna: veni

& gradere fuper flu&us cordismei, vt

le;

l,

tranquilla & ferena fiant omnia mea, qua-

Coc]ef

tenus unum bonum meum ample&urte,

Donj

& dulce luümen oculorum meorum con-

P

la

At

templer te, fine tumultuantium cogitatio-

Arent

num czca caligine.

Confugiat Domine

"&ill [

mens mea fub umbra alarum tuarum a

us

x-('.Qï't l

zítibus cogitationum hujus fzculi, ut in

l t ET

tui refrigerii temperamento abfconfa, 1

v

u

i

iij

Dhen

tabunda cantet & dicat: In pace in id«

D

ipfum dormiam & requiefcam

Ut «

6.. Dormiat ( obfecro) Domine Deusy

n

dormiat. memoria mea ab omnibus ma-

li

"e

lis: iniquitatem odiat , juftitiam diligat

Omn

Quid enim pulchiius , quidve dulcius,

m h d

i

7

us vitz multas-

quam inter tenebras I

d

J

&U

ue amaritudines ,

divin

dulcedini in-

cat

P

um

hiare ; & zternz b

itudini füfpirare :

n

aj

Aj

n

ilic teneri mente, ubi vera-habere gau-

&

j

i Wi

&

*

— :

S AUGUSTIN£E

LA

dia certiffimum efi? Dulcif(ime, amantifli-

(

ju

Ti fi

me; benigniffime, chariffime, preciofisfi-

me, defideratifime;amabilisfime;pulcher-

T

rime,quando te videbo? Quando apparebo

&

ante faciem tuam ?. Quando fatiabor de

a

pulchritudine tua? Quando educes me de

&

od

hoc carcere tenebrofo, ut confitear nomi-

"

n

nituo: ita ut deinceps non compungar?

Qp

7. Quando tranfibo in illam admira-

(

bilem, & pulcherrimam domum tuam ,

db

ubi perfonat vox letitis & exultatio-

um t

[

nis, in tabernaculis juftorum ?. Beati qui

D

habitantin domo tua, Domine , in fxcu-

«

la fxculorum laudabuntte, Beati & vere

cati, quos elegiíti & affumtfti in illam

ccleftem hereditatem. EcceSan&i tui,

Domine, florentante te ficutlilium. Re-

plentur enim ab ubertate domustuz, &

torrente voluptatis tuz potas eos, quo-

-

niam tu es fons vitz, & in lumine tuo

!

vident lumen: ufque adeo, ut ipfi vidc-

"i

yi, P

licet lumen illuminatum per te Deum il-

luminantem ficut Sol effulgeant in con-

um

pe&u. O quàm mira, quam pulchra,

quam acceptabilia funt domus tuz babi-

tacula, Domine virtutum ! concupiícit

n

intrare in ea hzc peccatrix anima mea,

)

Domine dilexi decorem domustu

Ed

L

5 10-

ili

cum habitationis gloriz. tuz,

$. Unam rem petii à Domino, & hanc

requiram: ut inhabitem in domo Domi-

ni omnibus diebus vitemez. Quemad-

modum defiderat cervus ad fontes aqua-

rum

u

-

$$

MEDITATIONES

zum , itadefiderat anima meaad te Deu

1

iW

l

(.deo veniam , & apparebo ante faciem

ftié te

tuam :

quando videbo . Deum meum

10, ub

quem (ïtxt

ani

Ani

ina mea? Quando videbo

Quillita

£um int

entium ? In iftaenim ter-

Weum

Ta m ortie

m v1ieu non poteft morta-

emti

libu

Ocuils.

Quid faciam mifer ego ;

Ytptoni

-"

£

ravedine

compedis mortalitatis. mex

Sternur

confiri&tus? -Quid faciam? . Dum fumus

p [

/»

feg

nam ir à Domino:

1n.cotpoxe ,

Fm Lj

on habem

us P ic U

em civitatem ,

( tf

fed fut

m 1-40'1:1

S,

N*oüu autem

W Vghq

nunicipatus in coelis eft.

W rgph

9. Heu mihi! quia .rohtrsmeuspro-

—,(.

[ei lt

longatus eft :

]

idt

;icum n.xoltmxx'*us

Tlentos

C

ec

ia

AX

ult

un

1l

Z

3 fuit anima mea,

"-

Lä

]

Ut

uis d

dDÜIit

h

n

in

p

E

as

ficut columbæ :

cat

Ra Y

C-VOia3DO,

ä

6

;

C

—;

g:

Caáiii

$ ONihil mihi

Oclos:

tàm dulce ,

a

m

omino

ii

eo effe.

U; g

N

Aiül

d

n"utem

lol

ï;

L:K

eo bonum eft.

iä:

!Ael &fe

Da mihr, Dor

-l

;-

onec his fragilibus

Wm

äg

1 1614401

ficut

?

adüfto membris ,

[

U

fcriptum éft : Qui ac

ï;:l

T

i

ommo, unus

^ BR

I M

fpxuma éft cum eo; Pr

:;1

emi 11 rogo con-

""H

3)

bus indutus , a

|

» ui

tïQulbï

*ï:.

]^

x.&*(

£e

0'1 em

1u

u.A;

imis & quia

ao

iil

tü

ne finiftrum

tür & ?

orfüm jacet,; ten

1E*ï

f.. t

em mcam, nea

teneb: o.:cvall.s COIÍ

uat: neinterve-

Qu Eüel

(Un

;:ï

nte umbra terrz, à te vero juftiti

iz

ic

Sole

5

H

l

OI lfte;

at

ïj;

retur

& addu£ta tenebrarum nebula

r

(*

T atra

l

$) uoe(.tu: alta refpicere. Idcirco fürfum

Wsdïhll

do ad pacis gaudia 4 lucifque dele&a-

:

Al,fæ

cm&fue iffimum ftatum.

Io, ler

B ermm

$. AUGUSTINI.

99

NU

Yo; Tene cor meum manu tuaà , quia

Q

ld

finé te adaltiora non rapitur. Illucfefli-

meurn

no, ubifumma paxregnat, & jugis tran-

i*

00

quillitas rutilat. 'Tene & rege fpiritum

[

M

meum , & affume illum fecundum volun-

tatem tuam: ut;te duce;adfcendat in illam

chn

regionem ubertatis, ubi paícisIfrael in

&ternum pabulo veritatis ; Ut ibl velra-

yfin

pida cogitatione attingat te fummam fa-

p

pientiam , fuper omnia manentem , cun-

&a tranfeuntem & omnia gubernantem.

Sed volitanti ad teanimz multa funt quz

Obfirepunt. Juffu tuo Domine contice-

Ícant mihi omnia. Ipía fibi anima mea

fileat; omnia pertranfeat, omnia quz crea-

ta funt tranfcendat à fe, & perveniat ad

te , atque in te folo creatore omnium

oculosfidéifigat , tibiinhiet, tibi inten-

dat: te meditetur, te contempletur ; te

fibi ante oculos ponat , te fub corde re-

volvat, verum & fummum bonum, &

gaudium fine fine manfürum.

1r. Multe depique funt contemplatio-

nes, quibus anima devota tibi rnirabiliter

pafcitur, fed in nullas earum ita dele&ta-

tur & requiefcitanima meaficut in te, &

Iu

quando te foluni cogitat & contemplatur.

o

|uam magna multitudo dulcedini$ tuz

Domine? quam mirabiliter infpiras cordi-

bus amatorum tuorum? Quam mira fua-

vitas amoristui, quo per/ruunturili qui

nihil przter te diligunt, nihil quzrunt ni-

þil etiam cogitare concupifcunt, Felices

?f

z

H

H

J

1oo

MEDITATIONÉS

herea

illi, quibus tu folusfpes es! & omne opus

'

fponfü

coruim; oratio! Beatus qui fedet folitarius,

Teum,

& tacer; & ftat fuper cuftodiam fuam ju-

bilem;

giter dieac no&e: ut adhuc in hoc fragi-

l corpufculo pofitus ,. pralibare valeat

dülced

, [

aliquatenus dulcedinem tuam,

& illi

12. Rogo te per illa falutiferavulnera

tüs jl

tua, quz paffus esin cruce pro falute no-

fira, e quibus emanavit ille preciofüs

n d

fanguis, quo fumus redemti ; Vulnera

conmpj

hanc animam meam peccatricem, pro qua

ttüto j

etiam mori dignatus es.: Vulnera eam

ts

Vs

igneo & potentisfimo telo tux nimix

lag

Charitatis: Vivus eft enim fermo Dei&

Tahaf

efficax & penetrabilior omni gladio anci-

piti. Tufagitta ele&a , & gladius acutisfi-

«dor,

h laq

mus, qui durum fcutum humani cordis

penetrare tua potentiavales; confige cor

meum jaculo tui amoris , ut dicat tibi

animamea: Charitate tua vulnerata fum :

ita ut ex ipfo vulnere amoris tui uberrime

fluant lachryma die ac no&te.

f i

lQ

ha

13. Percute Domine, percute ( obfe-

li

cro) hanc duriffümnam mentem meam

1

pia & valida cufpide dile&ionistuz, &

f:ll DN

Yil gïkx

altius. ad intimia penetra potenti virtu-

te5 & fic de capite meo educ aquam um-

folirg

iCl

meníam, & de oculis meis verum fon-

Vera

tem lachrymmarum jugiter mananteim , ex

Al

Dtg ;

nimio affedu, & defide:io vifionis pul-

chritudinis tuz: utlugeam die ac nodte ,

Wte ]

Q

nullam in prafenti vita recipiens confo-

l$ |

lationem , donec in te coclefti thalamo

! mïdu

increar

S.AUGUSTINEI !

1oT

merear videre dile&um & pulcherrimum

uoop

fponfüm meum , Deum & Dominum

ijturi

meum, Utibi vidensgloriofam , admira-

fari Rf'

?

bilem & pulcherrimam faciem tuam omni

r

dulcedine plenam , cum iis quos clegi-

aol

füi , majeftatem tüam fupplex adorem:

& illic tandem coelefti & ineffabili reple-

la

tus jubiloaternz exultationis, exclamen

firent

cum diligentibuste, dicens: Ecce quod

plcciolüs

concupivi jam video, quod fperavi jam

Tüea

teneo, quod defideravi jam hbeo. Ili

p "

namque in coelis jun&usfum , quem ia

m d

terxris pofitus tota virtute dilexi ; tota

; ii

charitate amplexus fum , cuitoto amore

pu

inhafi : ipfum lando , benedico stque

adoro. Qui vivit & regnat Deus in fzxcu-

lafaculoxum. Amen.

in F'mji

CAPUT XXXVIIL

j

Oratio i tribulatione,

r

:

Iferere Domine, miférere pie ;

miferere mihi miferrimo pecca-

p

tori indigna agenti, & digna patienti ;

affidue peecanti, & tua flagelta quotidi

"

[

fuftinenti. $i penfo malum quotidie quod

.

feci, non eft tantum quod patior: gra-

vius eft quod commifi : levius eft quod

r u

tolero. Juftus esDomine, & re&dum ju-

im

""

dicium tuum : -omnia judicia tua jufta fünt

& vera, Juftus-& re&us tu es Domine

(

Deus. nofter , & non eft ulla iniquitas

ysP

inte; Nonenim injufte neque czudelitez

j goses

1*füigis nos peccatores , omnipotens &

: CGM

"o

mifezicors-Domine:. qui cum non efte-

J

3;

Inus.,

[ d

102

MEDITATIONES

mus, potente

iiv

rfe

cifti nos: & cum petditi

Qottte

fuifiemus culpa noftra, pietate & boni-

Coma

tate tua mirabiliter reparafti nos,

a.

CU B

2. Scio & certus füm , quod vm nofcm

Ora

non temerariis DSOUDUG Sqlïu

: fedàte

C»DO

Domino Deo noftro mipomtux & guber-

& Tat

natur.

Unde tibi cura eft de omnibus $

X ep

pracipue de fervistuis, quitotam fpem

Decca

fuam pr)fa runt in fola mifericordia tua,

&

0

Idcirco emccm

o

x fuppliciter rogo, ut

^i d

no

Itf

ias maihi fecundüm peccata mea

quibus iram tuam merui: fed fecandum

1l

mag

A d.

m

415

ticordiam tuam;que füperat

etiam peccata totius mundi, Tu Domine,

qui exterius flagella irrogas: da femper in-

at

terius indeficientem Patlf*ntxaüï,ltä ut laus

Imm i

tuanon mc;du de ore taeo. Mif

erere mei

Ontox

Domine , mmrrc mei, & adjuva mes

ia

Pa

ficüt tu nofti quod mlhx eft x.ec»ne incor-

DUUS l

pore

& in ar

ima :

Ícis

ommia , potes

Ti

11]

Omhia, qui vivis in fzcula

W p

CXAPU TTUXXXLIX

T

Oratio zoultum devota ad Filiupte

lilifge

1

Omine Jefu Chrifte ,. fili Dei

VIV1, Qutin cruce nymïïs inant-

101

þlOPt(*?l X'POIiJh um omnium redem-

o

iC

nem haufifti calicem Paffionis, mihi

;ï

Ecce

odie przbere digneris auxilium,

J*-'X Ein]

pauper v enio ad te divitem , mifer ad

jE

mifericordem ; ne recedam vacuus vel

Pagre

contemptus, Efuriens incipio, ne de-

Btwe

finam de te ;c;unus

Famelicus accedo ,

u Dto

ne recedam impaftus, Et fi antequam

Vg

come-

"m

j

-

Is

1 AUGUSTIN&I-

1

14

5

;xpeiäitï

comedam fufpiro, da velpoft fufpiriaue

& 'D()lïif

comedam, In primis dulciffime Jefu, co-

ram rmagnificentia ruz fuavitatis, confi-

infh

aundt

teor adverfum mein

jeiiul

tiam meam. Ec-

: felàt

ce Domine, quiain peccatis füi conceptus

d

& natus: & tu meabluifti & fan&tificafti $

n

& ego poflea me majoribus fordidavi

[is]

peccatis. Fui enim in néceffariis natus ;

1

ortid UA

poftea in fpontaneis volutatus.

2. Sed tuz Domine miferationis nom

)

immemor: tulifti me de domo patris mei

carnalis , & detabernaculis peccatorum 5

& infpirafti mihi ut fequererte , cum ge-

4

neratione quærentium aciem tuam , am-

bulantium femitam r

Is

ec

tam, commoran-

:

tium inter lilia caftitatis, & tecum dif-

cumbentium in cznaculo altiffmz pau-

pertatis, Et ego tot beneficiorum ingra-

[

tus, poft religionis ingreffum multa com-

mifi illicit

d5 £

?

m

l

ulta perpetravi nefanda: &

3

en

-'ON.& |

ubi peccata em

ACii

dare debui , peccata

E

peccatis addidi. 1&zc fünt mala méa, Do-

mine, quibusexhonoravite: & macula-

n

fl

f

vi me (quem ad imaginem & finilitudi-

j

nem tuam creafti ) fuperbia, vanagloria,

& c&teraalia mala multa, quibus vexatur

du

lj

& aflligitur, laceratur & deftruitur infe-

(

lixanima mea.

ïa

i

i

3. Ecce Dominé iniquitates mez fu-

pergrefíx funt caput meum : & ficut onus

cür

d

o«

grave gravate funtíuperme, Etnifitu,

ii

;fd("ï

cui proprium eft mifereri femper ; & par-

W

»qh

ce;;g ; dexteram tuz mujeftatis foppona

4

iner-

qot*

a

Yo4.

MEDITATIONES -

mergi cogor miferabiliter in profündum.

litsel

Attende Domíne Deüs, & vide, quoniana

Y

íanGtus, & ecce infultat adverfum me ini-

Qtdi

micus meus, dicens;Deus dereliquit eun;

ülhi

perfequar & comprehendam eum:quianon

DN

€ft qui eripiat.. Ettu Domine ufquequo ?

Dro m

Convertere; & eripeanimam meam , fal-

füum

vum me fac propter mifericordiam tuam,

lüte,

Miferere filii tui, quem in dolore non mo-

It

dico peperifli ; & noliattendere malum

10u fj

meum, ut oblivifcaris bonum tuum.

Quis

eR, q liO

eft pater

; qui filium non liberet? aut quis

Oüünüg

flius, quem pater pietatis baculo non

um

COrripiat?

Wi

4. Ergo pater & Domine,licet peccator

hi &

fim, non poflüm non effe filius tnus: quia

-

m ta

tu me fecifti & refecifti, ficut peccavi ;

Dl

emenda me; & prius flagello emendatum,

at

trade me filiotuo. Nunquid oblivifci po-

ACeftt

teft mater infantem uteri füi? Etcerte,

Q*gid f

fi illa oblita fuerit , tu pater promififti te

C [n

"

Aonoblivifci. Ecceclamo, & non exau-

& ädm

«lis me :- dolore crucior , & non confola-

UI

risime, Quid dicam , vel quid faciam mi-

Pff p!æ

ferrimus? Ego tanto deftitutus folatio,

proje&us fum à facie oculorum tuorum.

Ms

$

Heu me, de quanto bono in quantum ma-

cï-"dmm

lum cecidi! Quo tendebam, & quo de-

i

lte t

veni? Ubifum, &cubinoníum? Ad que

o

adfpiravi,& nunc in quibus fufpiro:Quzfi-

p T

vi bona,& ecce turbatio, Ecce jam morior,

d

(n

d c

& Jefus noneft mecum. Et certe melius

cft mihi non effe,quam fine Jefu effe.Me-

". "lu

;

iu$

$ AUGUSTINIL

10$

fundt

lius eft non vivere, quam vivere fine vita.

GlHO

5. Et tu Domine ]efu, uübi funt miferi-

T

cordie tuz antiquz? Nunquid irafceris

!

pl

q&l'.ï [

j

mihi in finem?Placare obfecro,& miferere

yquatt

mei, & non avertas faciem tuam à me: qui

a.fquöqï*,üï

pro me redimendo, nonavertifti faciem

vtl h ]

tuam ab increpantibus & confpnentibus

j i

inte, Bateor, quia peccavi, & conícientia

2 [1ofl Dd

Tea meretur damnationem,& poenitentia

non fufficit ad fatisfactionem: fed certum

gmalrt

í

M

Quis

eft, quod mifericordia tua fuperat omnem

zqufs

ofienfionem. Noli, quzfo , piiflime Do-

mine fcribere adverfum me amaritudines

ïmïo qn

meas;ut intres in jadicium cum fervo tuo;

I

fed fecundum multitudinem miferatio-

[

p

n

Js

qu

num tuarum, deleiniquitatem meam. V

yh

Lpe

mihi mifero ! cum venerit dies judicii, &

aperti fuerint libri confcientiarum : cum

j

il

Y

dicetur de me: Ecce homo, & opera ejus,

Quid faciam tunc, Domine Deus meus ,

Re

cum cceli reyelabunt iniquitatem meam ,

"

0ne

M

& adverfum me terra confürget ? Ecce

(

nihil refpondere potero, fed demiffo ca-

cg

(1af 1

ite pra confufione, coram te ftabo tre-

pidus & confu(us.

fpluuti

ao

6. Heu-me. miferum , quid dicam?

Clamabo ad te Domine Deus meus,

m |

Quare tacens conífumor ? Veruntamen

T

T

fi locutus füero ; non quiefcet dolor

meus: & Íi tacuero , amariffima amari-

qu

tudine cruciabor interius, Plange anima

o

: mcms

mca, ficut vidua füper virum pubertatis

tiv, Vlula mifeza; & plora, quoniam di-

?

FCiW.

i

fu. |

$

mifie

&

yYo6

o

MEDITATIONES

mifit tefponfus tuus: id eft, Chriftus, Tta

rb

omnipotens, ne irruas fuper me, quia

tum.

nunquam capi poffes in me. Certe non eft

üif j

intoto me, quod poffet tolerare te. Mife-

erfirge

rere. ne defperem , fed defperando refpi-

Tl x

xem, Et iego commifi, unde me damnate

Domin

potes; tu non amififti unde falvate foles.

iàm f

7. Tu Domine non vis mortgm pec-

pulf

catorum, nec lztaris in perditione mo-

rientium: inio ut mortul viverent; tu

Peflc'; L]

inorxtuus €s ;

& mors tua peccatorum

lá

mortem occidit: & ipíi te moriente vi-

li

xerunt, Obfecrote Domine, utego, te

Q

nj

vivente, non moriar. Mitte manum tuam

Pï[(lzim'

m

de alto, & libera me de manninimico-

[

M

n meoru:

yis

H

ne fuper gaudeant mihi, &

jld

a

Dnt: Devorabimus eum.

Quis un-

a

Q

W

quam bone Jefu, de tua mifericordia dif-

A

Yira

fidat ; qui cum inimici tui eflemus , rede-

iU

hi.

miit

inosin fanguine tuo , & reconciliafti

n0os Deo? Ecce füb tuz mifericordiz um-

Til

R

1

&

bra prote&tus, ad thronum gloriz veniam

li

DI

poftulans curro , clamans & pulfans , do-

Ij

ä:OI tj,

nec miferearis mihi.. $i enim ad veniam

lis

nos vocafi , veniam non quzrentes.,

»

Oi

ha

quanto magis veniam impetrabimus po-

Tdf

" ne

fulantes ?

l

ä

?. Ne memineris dulciffime Teíu tux

öx, (Ie

juftitiz

od

E

dverfus peccatorem tuum: fe

(l

efto memor benignitatis tuz adverfus

creaturam tuam.

Ne meminetis irzad-

verfus reum , fed memor efto miferatio-

!

i;

nis tug-adverfus miferum, ; Oblivifcere

Áuper.

f

g

»

$

n

S AUGUSTINIA

YoT

vftus T

fuperbum provocantem, & refpice

mi-

Wa

u

it, (

ferum invocantem. Quid enim eft Jefus

ienonél

nifi Salvator? Exgo Jefü per temetipfum

i Mi

exfurge in adjutoriüm mihi, & dic ani-

nb

ma mez: Salus tua ego fum. . Multum

i dam.ffïö

Domine de tua bonitate przfümo, quo-

j

^f

u

niam tu ipfe docespetere, quazrere, &

f

g

pulfare, Etideo tua oratione admonitus ,

Q s

peto, quzro, & pulfo.

d

"

9. Et tu Dom

e

; qui jubes petere,

ig

quz

Vi

[

fac accipexes conf

*

m

I

da & in-

veni

ru

e:

$€5

d

&

)i0CCS D

ul

15

i€., aperi pulfanti:

"

L-cl

I$

(X

rAYY

& confirma me

firum ,

rer

[

al

i

ra me

1

3A

m

H

n

perditum , fufcita me mortuu

2

omnes fenfus meos, cogitatus &

aCtus

€ c

Q

*

diriger

t gubernare digneris in benepla-

Q

CItO tuo; ut de cxtero tibiferviam , tibi

vivam , tibique me tradam, Scio Domi-

lM

d

[Quv

ne mi- quia ex hoc quod me fecifti,

debeo tib

ede

CGOC

mi-

meipfum; & quiamer

r

a.

P

m

fli, & pro me homo

ía

1

]ses, deberem

ori

^

:;

i

tibi plus quam me

:

l

1

;

berem quanto tu

.

i

H

l

EM

majores, pro quo ded:ft

teipfum. Ecce

néc plus habeo, nec quod habeo dare ti-

J (

m!w

bi poffum fine te, fed accipe metu, &

trahe me ad te; ut tuus fim imitatione

biu.

i

"r

ï

& dile&ione, ficut tuus fum conditione

[

& creatione, Qui vivis & regnas inífz-

Y

$

cula.

Ainen.

l

Q AT U T. XL.

pM*

(

Oratio utilis.

T.

j

^W Omine Deus omnipotens, qui es

i

. tzinus & unus,qui es femper & in

l,

Omul-

Yo8

MEDITAT:IONES

omonibus; & erasante omnia, & eris fétme

nl

perin omnibus. Deus benedi&us in fzcu-

profün

la, tibi commodo hodie & omni tempore

4 mih

animam meam, corpus meum,; vi um, aus

& mili

ditum, guftum ,. odoratum , & tadtum:

foto af

omnes cogitationes meas; affeQiones, lo-

cutiones,aGtiones: omnia exteriora & in-

polnt

3À

teriora, fenfum & intelle£&tum;memoriam

Auii ]

meam, fidem & credulitatem meam , &

QU pet

peifeverantiam meam, in.manus potentia

ld

tux: ut cuflodias ea diebus & no&ibus,

Al m

horisatque momentis. Exaudime Trini-

WT

tas fan&ta, & conferva me ab omni maló;

& abomnifcandalo, & ab omni mortali

n v

i Is

peccato, ab omnibus infidiis & infeftstio-

i

nibus d

t

o

H

monum, & inimicorum vifibi-

Cohtine

quiodca

lium & invifibilium 5 per orationes Fa-

Yion of

triarcharum , per merita Prophetarum ,

per fuffragia Apofolorum , per confan-

& P!Zb(

T meg

tiam Martyrum , pet fidem Confefforum,

per:caflitatem Virginum , & per inter-

Vülner.

ts [

ceffionem omnium San&orum , qui tibl

i

placuerunt ab initio mundi,

V, d

Ti D

2. Expelle à me ja&tantiam mentis;

& auge compunGionem cordis, minue

Wrtye

QU

fuperbiam meam, & perfice in me hu-

militatem veram : fufcita in me fletum ,

4 Yy
