
mC!S, )

moliifica cor meam duzum & lapideum :

Libera me Domine &. animsm meam ab

biUT n

omnibus. infidis inimici . & conferva

t p

'

me in tua voluntate, Doce me Domine

f

1ta j

voluntatem tuam facere , quia Deus meus

X qor

Q^

—À

Vtted

e$ tth VDa mihi Domine fenfum gerni

5

j ts )

:

3

"$& AUGUSTINL

109

ceisit

Ztun & intelle&um , ut füfpicere valeam

14

profundam benignitatem 'tuam. lllud

o

da mihi petere quod teaudire deledtet ,

"ii

i d

& mihi expediat. Damihi lachrymas ex

&l

toto affe&u ; qu&e peccatorum meorum

,

Qs

poffint diffolvere vincula.

*

o

3. AudiDomine meus & Deus meus,

,mcm.emäi

Audi lumen oculorum meorum.

Audti

n ^

qua

eto: & daut quod peto, exaudias,

*

spot

$i de

j

P

icis, pereo; fic refpicis, vivo. Si

ju-

odb

füitiam meam requiris , mortuus foeteo 5

fi cum mifericordia refpexeris ,. foeten-

aT

j

w

j

tem refufcitas de fepulchro. Quododis

qru

in me, longe fac à me, & caflitatisac

continentiz Ípiritum infere in me , ut

jl

quodcunque petieroin ipfa petitione, te

non offendam. 'Tolle à me quod nocet ,

i

t

& przbe quodjuvet, Prafta mihi Domi-

d

ne medicinam , unde mea poffint curari

:JO (

vulnera. Da mihiDomine timorem tui ,

g u

cordis compunQionem , mentis humili-

g

tatem , & conícientiam puram. Prafta

mihi Domine, ut fraternam femperté-

o

nere valeam charitatem , & mala niea non

]

Oblivifcar, aliena non requiram.

'nif;*" |

4. Parce animze mez, parce malis

d

meis, parce peccatis meis, parce crimi-

nibus meis. Vifita me infirmum, cura

12

me zgrum , fana me languentem , &

(v

a

i

fuüfcita me mortuum. Da mihi Domi-

m

ne cor, quod te timeat ; mentem ,

1

quztediligat: fenfum, quiteintelligat:

a

hyt

sures, qu& te eudiant? oculos,

qui te

[

. V1ióg-

1Io

BïEDITATiONE'S

videant. Miferere mei Deus,miferete mer,

Ép

d

al

d

& refpice me de fede fan&a: Majeflatis

pod

IK

tux& & tenebras cordis mei radio fplen-

doristuiillumina; Da mihi, Domine dif-

tt qre

cretionem difcernendi inter bonum &

libor

«

QL[

malum:& cóncede;ut fenfum habeam per-

vigllem. Peto à te Domine remiffionem

Vitgi

fitn

omnium peccatorum meorum , àquo &

per quem mihi fiat propitiatio in tempore

neceífitatis & auguftie mez.

$. San&ta & immaculata Virgo Dei ge-

nitrix Maria, & mater Domini noftri Je-

fü Chrifti, intervenire pro me digneris

apud iHum , cujüs metruidi effici tem-

tl

plum. San&e Michaél, fan&e Gabiiel;

14

a

e Raphael, fan&ti chori Angelorum ;

Archangelorum ; Patriarcharum atque

il

Prophetarum ; Apoftolorum , Euangeli-

ftarum, Martyrum, Confefforum, Sacer-

U(

dotüm, Levirarum, Monachorum, Virgi-

num, omniumque jüforum, per illum

qui voselegit , & de cnjus contemplatio-

13

Tie, o

ne gaudetis., vos rogare przfumo ; ut

pro me culpabili , ipfi Deo fü

plicare di-

$.2

£nemini 5 quatenus de fa

ucibus diaboli

j

Lt

& de morte perpetuà merear liberari,

Largiri mihi digneris Domine perpetuam

10n

m

vitam , fecundum clementiam ac beni-

Qu

'Ptn

gniffimam niifericordiam tuam

T

NT

€. Da Domine Jefu Chrifte facerdoti-

1& Q]

büs concordiam

regi

H

D

li

us & principibus

l

jufte judicantibus tra

qui

H

litatem & pa-

:

»

|

cem, Oro Domine pro univería fanéta

;ï

E

ccl

VV

€

-

s. AUGUSTIN*I?

TITT

rete ha

Ecclefia Catholica, pro viris & foeninis ,

pro zeligiofis & fzcularibus, pro omnibus

vajftta

uU

dio

J

f

rectoribus Chriftianorum , cun&ifque in

J

fU

te credentibus, qui pro amore tui fan&to

"N

labozant, ut perfeverantiam boni operis

onm o

j

7

Obtineant,

Prxfta Domine Rex zterue

Virginibus caftitatem , Deo dicatis conti-

Dbv

jj

nentiam , conjugatis fan&timo

Al

ni

am , poe-

, 2;(]-[«35«:

g

ml

nitentibusindul

tiam, viduis & orphia-

VOR

d

nis fu

iiv

Üe

ntationer

pauperibus proteétio-

nem, peregrinantibus reditum,lugentibus

od

]7

confolationem , - defun&is fidelibus re-

D

üï""""

quiem fempiternam, navigantibus in por-

tüm venire falutis; optimis; ut in bonitate

Ilv

i

femper confiftant ; bonis & mediocribus,

Jornint

n

ut meliores fiant: prave agentibus & de-

linquentibus, utmihi t

ni

m

ero, ut cito f&

j

fae

iiv

corrigant. O dulciff

& mifericordiffi-

FEH

me Domine Jefi Chrifte, fili Dei vivi, re-

demptor mundijinter omnes & per omnia

[

^

JVc

en

me miferum [

catorem confiteor.

"

7. Sed tu cl

miue

CC

ntiffime Pater & fum-

me, quiomnium mifereris, non me pa-

10;

i.

ff

tiaris à tua mifericordia fieri alienum.

Et tu Domine Rex regum , qui inducias

vivendi preftas, corrigendi mihi devo-

ne

i.

tionem trib

Excitain me mentem ;

quz terequirat, te defid:

erve

viV

( I*

onte

t, &te (qui

es ubique totus trinus & unus) femper

(nti*

Prz omnibusamet, tetimeat, tuamque

"i

t

voluntatem faciat. Przcipue ergo te Do-

(

i

&r

mine fan&te Pater deprecor , qui es bene-

,

di&us & gloriefus per omnia fxcula , ut

omnes

K

C N

m

MEDITATIONES

x1i2z

omnes qui nrei memoriam faciunt in fuls

ftiiag,

»

o

rationibus, & qui indignis orationibus

lit D

meis fe commendaverunt, & qui mihi

Wa $

aliquod . chatitatis officium & pietatis ftu-

; Vmple:

dium impenderunt : feu & illos , qui

Vonatyr

confanguinitate ac cognationis affedtu

Y t

funt mihi propinqui; tam & illos, qui

dtm Te

nunc confittunt in corpore, quam & il-

Wt

los qui teguntur funere, mifericorditer

] Qttyr

gubernare digneris, ne pereant.

) 2

1

llj

$. Omnibus etiam Chriftianis vivis ad-

j

t g

jutorium przftare digneris: & defunáis

' A (k*.

fidelibusabfolutionem , & requiem fem-

; "ille

piternam, per omnia fzcula. Nec nou

L

& illud magnopere fupplico Domine,

Ql

qui es « & c, ut cum extrema diesmea

Id Ts

finifque vitz mez advenerit, tu mihi fis

15 t

mifericors judex contra malignum accu-

Blitis

fatorem diabolum; & fis mihi perpetuus

lt

LURU

defenfor , adverfüs infidias hoftis antiqui:

tolg

& in focietatem Angelorum, omnium-

M ü()aa

que San&torum in fané&to paradifo tuo ,

Tngin

me perfeverare facias. Qui esbenedi&us

in fzcula fzculorum.

-

Okmggl[f;n

m

!

€. A D U-r

XLDI.

Oratio devota de vecordatione paffionis Chrifz.

t

X.

Omine Jefu Chrifte, redemptio

li

u

t

mea , imifericordia mea , falus

iT

mea: te laudo, tibi gratiasago 5 quam-

di

if

vis valde impares tuisbeneficiis , quam-

vis multum expertes devotionis, quam-

E

BU

vis macras à de(íiderata pinguedine dul-

on

ciífimi tui affe&us, tamen qualefcunque

giatias

j

! N (Qkülv

H

i

$; AUGUS' TINI.

1t3

'nt TA

fatiàs, nonquales fcio me debere , fed

icut poteft conari, tibi perfolvit anima

x

qi m

iea. Spescordis mei, virtusanima mez;

compleat tua potentiffima dignitas, quod

aisl

jos »,Clu'

conatur mea tepidiffima imbecillitas, vita

T

mea, tufinis intentionismez, Etfi non-

T

dum merui tantum,quantum debitor fum.

»mare, utique faltem defidero te amatre

w &

icordt

quantum debeo.

2. lMluminatio mea, tuvides confcien-

L

tiam meam:

quia Domine ante te eft

!]

j

emne defiderium meum, & tu donas fi-

nl

quid bene vult confcientia mea. Sibo-

ec 100 '

num eft, Domine, quodinfpiras; imo;

quia bonum eft, utte velim amare; da,

)omifï

j

uod me facis velle, Da,

ut quantum ju-

g

bes,

tantumtemerearamare, Daudes &

1

at

gratias offero, ne fit mihi donum tuum

p

infru&duofüm, quod tua Ípontanea de-

antiqu

dilli voluntate, Perfice quod incoepifti ,

yp

X dona quod me benigne praveniendo ,

T

immeritum defideraze fecifii Converte,

gl

enignifme, meum torporem in ferven-

tiffimum tti amorem. Ad hoc enim, cle-

mentiffime , tendit hzc oratio mea , hzc

memoria & meditatio beneficiorum tuo-

deny

zum, ut tui accendas jn me amorem.

ii

3. Tua me , Domine , bonitas creavit;

1

$*5

Tay

tua mifericordia creatum a

b oginali

quil

peccato mundavit',

tua potentia poft

u

vattt

llam emundationem Baptifmi, in aliis

y

peccatorum Ífordibus involutum hadte-

n é

fcunqt

Aus tolezavit , nutrivit; & exgeäayifi

X

X

gt

E

!'24(.

MEDITATIONES

n

f

Exfpe&as tu bone Domine correQionenm;

lüttoe t

Expeétatanima meaad poenitendum , ad

yoris?

bene vivendutn tus gratiz infpirationem ,

$ Cit

Jeus meus, creator meus, tolerator &

iüatitudi

nutritor meus, te (jtio, te efurio,te defide-

'itine ]

ro , ad tefüfpiro, & concupifco , & ficut

It Vi

pupillus benigniffimi patris orbatus pr-

tte

fentia, flens & ejulans inceffanter, ejus di-

ol

le&am faciem toto corde ample&itur: fic

s

ego non quantum debeo, fed quantum

^1oY

Ti5 p

queo, r

iivl

nor paffionis tuz , memor ala-

Tf

parum tuarum , memor flagellorum , me«

Itl qd

mor vulnerum tuorum, memor qualiter

V.

pro me occifus es, qualiter conditás, qua-

I'ü[,';n du

liter fepultus , fimul rnemor tuz gloriofz

1[21€(u!pa

refurre&ionis, & admirabilis adícenfio-

]

'ütpig

nis hzc indubiteta fide teheo, exilii mei

um

zrumnas defleo, fpero tni adventus folam

j

| Ug

coníolationem , ardenter defidero tui

1 "t ee.

vultus gloriofam contemplationeim.

t

E

zi

Hei mihi! quia videre non potui

lg

ilto

Dominum An

:

lorum, humilitatema

f,

V

!

)

converiati

IxVAL

nen

hominum, ut homines

Y

^

1 lm

€

raret

ad conver

f

[

itionem . Angelo-

315 (

15 0E

ismorlebatur, ut

m

im Deus off

h]

ator viv

ervc

t

Heu, quod tam

aü

mi-

A

.;;

tam 1

H

aa

láUvi

i

b

]i pietsti prefens

UM

D

upefcere noi merui! Cur, Oanima

'i ï

Wi Tty)

r

;3t6 pr

n non tzansfigit gladius

Nj

Of1S

t

1

ls

cum fecrre no

n po

u:

iü

i

Pt

fa

o

ies vu

CIar

lancea-latus tui

lvato^

ris? cu

n vi

Aucic

A ere

Vi

Onfo

E

nequires viol

21

"m

"s f

P

"

des & manus tui plafr

?

iatoris? cum.

:

) lngu

hor-

ä

]

ES

$ AUGUSTINL

Tï)*fþ

eDrottets

horrore eflundi fanguinem tui Redem-

x 4d

ptoris?

xitonet

$

Cur non es inebriata lachrymarua

amaritudine, cum ille poraretur amari-

olerator

tudine fellis?' Cur non es compafia caftif-

ye dc'iïfdf-

(0,

&t

fimz Virgini digniffimz matri ejus ,- di-

gniffimz Dominztuz? Dominüameami-

ybattepte

Il

fericordiffimaquos fontes dicam erupifie

de tuis pudiciffimis oculis , cum attende-

(eGtlt

res unicum filium tuum innocentem co-

j quitt

ram te ligari , flagellari; & ma&tari? Quos

o J

[ y

fletus. credam pexfudiffe piiffimum tnum

onYr

for

vultum , cum fufpiceres eundem filium

(*

tuum, Deüm & Dominum tuum in cruce

fine culpaextendi, & carnem de carne tua

Y

ab impiis crudeliter diffzcari? Quibus fin-

Ti

gultibus , aftimabo puriffimum pe&us

G

tuum vexatum effe, cum tu audires : Mu-

orp A

lier, eccefiliustuus. Et difcipulus: Ecce

iUv

matertua. Cum acciperes difcipulum pro

É

i

magiftro , fervum pro domino.

6. Utinam cum felice Jofeph Domi-

hum meum de cruce depotuifiem 5 aro-

matibus condidiflem ,. in

ulcaro col-

localem: ut faltem perfecutus vel con-

&

fecutuseffem , ut tanto funeri non defuif*

fet aliquid mei obíequii. " Utinam.cum

"

au

u

P

C

vifione An-

beatis mulieribus, cor

gelorum effem territus, & audifiem riun-

cium Dominicz refurre

ionis, nunciuna

t

mez coníolationis, nuncium tam exípe-

ÉCatum, nuncium tam defideratum. Uti-

lem ex ore Angeli:

n

n

mam , inquam; Mäi-.

p

Nolite

N

-

6

MEDITATIONÉS

Nolitetimere: vos Jefum quaritis cruci-

-

&

5xum , furrexit , non eft hic. Benigniffi-

11 dere

ine, imvunmc fereniflime , quando re-

ER

flaurabis mih i, quia non vidi illam bea-

x

ATE I

d

trz t

u

cuuus mfolxupnonemï Quia

WU ]

m

Ton fu:

deof cuïatus loca vulnerum , fi-

Tnt, ]

aur

am c

lavorum ?. quia non rcfperh la-

A

&l

1

ün*vmu g

E

udii cicattices corporis veri?

Ts

3

Adt mirab

d

H

ii

1

i

FOM

$, inxftimabilis, incompara-

3

l a

IN

lis, quandocon 'folabeus&compefccs

A

7ne

füm, &

àd Oolore meo? nonenim cadità me

Tiem

dolor :

fmeus,

M

quamiéiu peregrinus fum à

i à

W

Dominomeo,

Vi

7s

Heu mihi Domin

heu animz

X W

" d

m

ez!

- w o

l& e

j

ffifti confoletoranimz mez ,

m

* (

fiec. vale dixifti.

Ing

7rediens vias tuas be-

a

ulf I'lelï

«xcd.xun tuis ; nec

aiiu

H

Elevatis mant-

busà nube fufceptuse

es2i

VC5

Z

nccelum , nec vi-

'9m

n

omiferunt te xeaiturunm ,

di. An?.vth pr

£t

.

di

; Bd

11

*Uïü

at

cam?' quid faciam ? ?

u

auov

Or Qum

n, nbieum '.wmü vel quan-

(

&o inveniam? quem vog;-boï

quis an-

ji

1

naunciabit csm&o

qiuiaamore langueo?

Dcf»cn

$4v

ceat

üdium cozdxs mei, verfüs eft

!

W0

i

1 D

? )

in AJ»LGAF r

ius rnceus.

Defecit caro mea

Dj

ecc

&

dlea(

CO äïïCIJL. , Deuscordis mei ,

& pars

E

i'ï."C.ï Deus

ina

nfï'

tumm Renuit confola-

l

M

ïiln

nea, mu de te dulcedo mea,

EM

ui enim mihieftincolo, &àte culd

& p

Nl

4

"5 g

vu-uu-'m; erram ? Te vo*o, te fpcro, te

Suxro;,

tibi dixis cor meum: Quafi-

ii ii

ï:'l *'U'KU(H tuum.,

vultum tuum Domxno

T

L

Iw

zeg Lmt.m;. ue ayextas faciem t.mm àme:

p

&. Ama-

Fs AUGUSTINI

TL7

(

(isctl

8. Amator hominum benigniffime,

j

i

E

tibi- dereli&tus eft pauper , orphano tu

enign

lic-

T 3

Qundo1t-

erisadjutor. Mi advocate tutisfime m

lm

rere mei, orphani dereli&i: pupillus fa-

)! Qu

&us íum abíque patre anima mea quafi

vidua.

aui; F

Kefpice: orbitatis: & viduitatis

mez lachrymas, quas tibi offero donec

detile

v t*

redéeas. Eiajam Domine , eiaappare ri-

o

hi, & confolatus ero: Exhibe prafentiam

.ompfifcs

tuam,

& confecutus ero defiderium

airam|

meum. Revela gloriam tuam, & erit per-

fe&um gaudium meum ; Sitivit in teani-

gusíumd r

ma mea, quam multipliciter tibi caro

mea, Sitivitaninia mea ad Deuim fontem

p a

41

i

vivum:

quando veniam, & apparebo

ante faciem Domini?

9.

uando venies, confolator meus?

w M

Quem expe&abo? O fi quando videbo

Jl

audium meuim , quod d

e€nacro,.

m

'

O fi fa-

i.

tiabor cum apporuerit ploria mea, quam

efurio! .O fi inebriabor ab ubertate do-

:

sl

gl

mus tuz , ad quam fufpiro! Si potabis me

ol

. lani

torrente voluptatis tuz , quem fitio ! Sint

VVCI;'JSBQ

mihi Domine intezim lachrymz mez

: caw mel

panes dieac no&e , donec dicatur mihi:

Ecce. Deus- tuus

.

.

donec audiat anima

" &pm

ml

mea: Ecce fponfus tuus. TPaíce intezim

«,ccdg me,h

me fingultibus meis, refocillame dolo-

210

ribus meis. Veniet fortaffe redemptor

3

0*

meus , quia bonus eft ; nec tardabit , quia

pius eft, Xpfi gloria in fxcula fzculorüm,

; Qu

.

! ngm'-ï

Amen,

4020*

Meditationum finis,

155

DIV

j MP

119

$

l

[

D-r vel

138 dui

?

j Anpled

AUGUSTINI

Ym f

HIPPONENSIS

Aptimum

EPISGOdTI

Ym ver

Oi

Qmine.

Liber. Solil oquiarum. anitiaa

Towt g

ad Deum.

E tef

Vïjt

C A PU E. E.

il

De inefalilu dalcedine Det.

l ts

w Ognofcam te Domine cogni-

| ïk*ägm !

tor meus: cognofcam te vit-

DDareqn

m

tus animz mez.

Oftende te

füt fond

Jimihi, confolator meus: vi-

deam

: U vf

te- lumen oculorum

1 ïä.t. [0;

meorum, Venigaudium fpiritus mei, vi-

; Q poft

deam te,lztitia cordis mei. Diligam te,vi-

fa anitmaz mez.

1 Püt g

Appare mihi delectatio

* COR

mea magna.folatium

meutm dulce: Domi-

|

:

l

d

i

Aig

(

ne Deus meus,vita mea,& gloria tota ani-

3) COn(i

f

mzmez. Inveniamte, defiderium cor-

li fu» J

dis mei; teneam te, amoranimz mez.

l 'h!

» Qu

Ample&tar te fponfe coeleftis, exultatio

f

D n

inea fumma intus, & extra, Posfideam te

QSW a

beatituco fempiterna; posíideam te in

t )

ine

AC

dio cordis mei, vitabeata, dulcedo

dDran

eax

AV

fumrma antmz m

M

Diligam te Domine

t Qte (

fortitudo mea, Domine firmamentum

It i

meum;, & refügium meum ,. & liberator

meus.

r Vit

Amem te Deus meus, adjutor

meus, turris fortitudinis mihi, & fpes

Q1 Vi

N

inca

lt; Y

1

" SOLILOQ. S. AUGUST.

119

fáea dulcis in ormni tribulatione mez.

Ample&ar te bonum , fine quo nihil bo-

6

N

num , fiuarte optum

[6)

,

ne quo nihileft

4

1

laauriuta mea-

h

optimum. Aperipe

xum, verbo penetrab

iori omni gladio

0081

-

ituam. Intona,

ancipiti, ut audiam voce

Domine, defüper voce grandi & forti.

IT

'Tonet mare & plenitudo ejus, commo-

veatur terra, &coran

1

1

aquz in eis funt,

2. Illuftra oculos meos Inx incompre-

henfibilis ; fulgura corufcationem , "&

J

diffipa eos, ut non videant vanitaten.

eü

n

Fulgura multiplica , & conturba eos ;

*

d

appareant fontes aquarum , & revelen-

(v iv

lat?

tur fundamenta orbis terrarum.

'Tri-

Eus: ]s

bue vifum, lux invifibilis, qui te vi-

deat. Creanovum olfadum , odor vitz ,

3:txïq:üff!

J

qui poft te currat in odorem unguento-

m

rum tuorum. Guftum fana, qui fapiat:

& cognofcat & difcernat, quam magna

a

1

1

multitudo

cedinistuz Domine, quam

abícondifi his, qui pleni funt charita-

tüi

tots

100

tis tuz, Da cor, quod te cogi

DVL

ani-

T

mum, qui tediligat: mentem, quz te

recolat: intelle&um , qui te intelligat :

XJ

jato

a

M

[

rationem , quz tibi femper fummo dele-

&abili fortiteradharet. 'Tefemperanior

g tl

fredt

fapiens diligat. O vita, cui oronia vivunt :

duie

ol

vita quz dat mihi vitam : vita, quzeft

mea vita,

er quam vivo, fine qua mo-

"elit

j

qatob

-

rior: vita, per quam refufcitor , fine qua

3

pereo: vita, perquam ga

ud

us

eo , fine qua

40

At

j

[

, dulcis & amabilis ,

q6

tribulor :. Vita vitali f

4.

Sme

j

UY26

SOLTLOO OUTA

femper memorabilis ubi;ubi quxfo estUbi

"icedo

te inveniam , in me deficiam, & in.te

3 z;emum

fubfiftam? Prope efto in animo, prope

Bd Q

incorde, propein ore, prope inauribus,

Nnted

prope in 2uxilio: quia amore langueo :

(f n

quia fine te morior: quiate recolens fuf-

citor. . Odor tuus me recreat , memoria

nofc;

i

ttell

hi

tui me fanat : fed fatiaber curh apparuerit

lenj

gloriatua vitaanimz mez, Coacupi(cit &

1 h;

4eficit anima mea de memoriatua ; quan-

UI

do veniam & apparebo tibi ,.Iztitia mea?

t

/:3. Quare faciem .tuam avertis, gau-

m

dium menm per.quod gaudeo? Ubies,

j nj

abíconditus pulchre quem defidero-?

* 3 Pt

Odorem tuam haurlo , vivo, & gaudeo:

Tl

te autem non video. - Vocem tuam audio ,

| Üirt

& revivico. Sed cur faciem tuam abf-.

^

"

iïfä

condis?

mf

Forte dicis: Non videbit me

b

!

(

homo; & vivet. EiaDominemoriar , nt

Vi

te videam: videam ut hic moriar, Nolo

[

vivere, volo mori: diffolvi cupio, & effe

L

te

cum. Chriffo. Moride(idero, ut videam

Ti

Vil

li

Chrftum: vivere renuo, ut vivam:cun

i D

Chrifto. O Domine Jefü, accipe fpiritum

9

[

40

meum: vita mea fufcipe animam meam:

J

D

Gaüdium meum,

attrahe. cor meum.

balcis cibus meus, comedam te. Ca-

put meum, dirige me: lumen oculorüm

?h

meorum, illumina me: melos meum ,

m Tf

tempera me. Odor meus, vivifica me.

U g

Vexbum Dei, recreaume, Latus mea, lzti-

-

z

4

fica a

À

nimat

n fervi tui, Intraineam gate

* Ril

m

dinm

"i

mewnsut in te gaudeat, Intra in eam

ulcedo

E

k

»

E

"

's-XUG USTI NI

Ua

"

« &ulcedo fümma, ut dulcia fapiat. Ltimen

n6

i

zternum, illuftra fuper eam , ut teintel-

L

0

po

Hgat, cognofcat & diligat. Ob lroc enim

QoUS,

non te diligit, Domine, fi te non diligit,

"H

quia non te cognofcit:. & ideonon co-

uxööwf' !

gnofcitquia non intelligit.Et idcirco non

| genotà

iatelligit; quialumen tuum non compre-

wl

endit : & lux intenebrislucet, & tene-

runt.

Lupl'tlf&

brz eam non comprehen

4.O Lux mentis,Ó lucens veritas,Ó vera

; ( i

jriamed?

tloritas, quz illuminat omnem hominem

,

« 0|

W

venienteniin hunc mundum! Venientem

(

i

9I

*

06 !

quidem.fed non diligente m:quia qui dili-

v? .

git mundum , inim!cus Dei conftituitur,

UH

Expelle: tenebras defuper faciem abyffi

N

imnentismez, ut videat teintcligendo, ut

t Y

cognofcat te comprehendendo; ut diligat

l?..me

te cognofcendo.Quifquis enim cognofcit

te diligit te, f oblivifcitur : amat te pluf-

N

j

Quam te: relinquit fe;& venitad te,u

tüga

$ d.

[s

-

deat de te, Hinc eft ergo Domiae , quod

10 &æ*c

?

"n

non tantum diligo quantem debeo ,:quia

j

hon piane cognofco te: fed'quia parum

fpiim

Cognofíco, parumdiligo, & quia parum

diligo; parum integaudeo. Sedàteve-

nmem

W

10 gaudio interiori per exteriora rece-

g xueuüf-

^

dens, dum te folo careo, adulterinas

|

amicitias in his exterioribus quxro. Et

oauort

)5 n

ic miferego, cor meum , quodtibi foli

debui toto amere totoque affe&u im-

qfiome

j

jvl

; Itj

pendere, vanis dedi: '&ideo vanus ef-

* fe&us fum , :dum vanitatem dilexi. Hinc

2

uodintenon gau-

ninam

etiai e& ,. Domine , þq

$

-deo

m

:

I2z

SOTSTLOOW LE

déo & tibi nonadhzreo. Quia egoinex-

C

te1ioribus, tu in interioribus: eoo in tem-

Deus ol

poralibus.tu in fpiritualibus: ego in tranfi-

un,&

toriis animo diffundor , COgitatione ver-

f (;

or, loquutione implicor, & tu Domine in

ftcltmpf

zternis h'lh]ï'ïs & xternitas es, Tuin coe-

J Adter

lo;egointerra: Tu dll-ms alta,ego infima.

(51 f

Tu coeleftia; ego terrel

firia.- Et quando po-

nnïh»l 'fl

terunt hac contraria convenire ?

P

CAPUT

PEÉ

D[!n

)m

De mioria dv fragilitate bominis.

Quene l

lfer ego, quando poterit obli-

lr lln[x

k

quitas te2, .tuz re&titudini adz-

AUA

he

lN

quari; Tu Domine durzs folitadinem ,

lts (

egomultitudinem: tu filcntxum, ego cla-

[

EH

inorem: tu th'lt'lt('l"'l, e€go vanitatem : tu

Ug (

munditiam , ego immunditiam fequor.

"Qrtt

Ts

Quis plura Domine? u verebonus, ego

1 ts

malus: tupius, ego impius: tufandLua,

HQ Tfor

ego mifer : tu juftus, ego injuftus:

Tuluz,

«0']3711[&.

€g0o czcus ; tu Vlïä, ego n*mtuus ; tume-

dïcxna €20 egcr: tu ga UQIUKB C?OTHLII*

hii lïhh

tia. Tu [umim Vïllïä?, ego UXLVCLFQ va-

; "t |

u

nitas: ut omnis homo vivens. HGU Gde

P

AT

igitur Ó Cxeator dicam?- Audi Ó Creator.

85 qu

Creatura tua füum , jam petii: creatura

tua fum,

TW 1

jam morior. Fa&ura tua fum ,

[

jam-ad mi

"n

in

lum redigor.

Plafma tuum

Qd

hm

fum: Manus tuz Domine feceront me,

Ttey

H

& phfmave'mm me: manus inquam il-

16 Y

(0h

ifle

le, qua affixz clavis

Int pro me, Opus

li

manuum tuarum Domine ne del PIC'QQ)

ä

lOr"x

VHlnera manuum tuarum precor ut ad-

0 (lv

ipi*

KT

E

À

d.

IN

A-UGU*PTINLV

11237

rointte

fpicias, Ecce in manibus tuis Domine

o intett

Deus defcripfifti me. Lege ipfam fcriptu-

tl

ram, & falva me. En ad te fufpiro crea-

jone v

tura tud: Creator es, recrea me. Enad

i

teclamo fa&ura tua: vitaes, vivifica me.

f at*

En ad te refpicio tuum plafma: Pla(imator

D jb

€s, reflaura me. Parce mihi Domine,

[

hihilenim fünt dies mei

ub

2. Quid eft homo, ut poffit alloqui

Deum fa&orem fuum ?. Parce mihi collo-

uenti tibi. Ignofcefervo tuo, qui prz-

m

f

t

imit loqui tanto Domino: Legem non

[

habet neceffitas,

Dolor me compellit

dicere: calam

iita

Aita

;

[

ä7

squam patior, cogit me

excla

m

111

are

.

Zgrotus fum , ad medicum

feit

m ul

clamo: cacus fum , ad lucem propero:

mortuus fum, ad vitam ífüfpiro, "Iu es

Vi

m

qu

medicus, tu lux, tu vita:

j

lefu Nazate-

ne,

433

Àii

iferere mei, fili David miferere mei,

lif

[)

d

l

m

Fons mifericordiz , audi, quid ad te cla-

u

Al

n

matinfrmus. Lux quztranfis, exfpe&a

cacum , prabe ei manum ut ad te ve-

70F

"

niat: & inlu

A1i

ine tuo videatlumen. Vi-

j Cmd

fa vivens, revoca mortuum. Quid fum

€g0, quiloquortecum? Vx mihi Domi-

yeät()ï.

m

lii

j

n

ne, parce mihi Do

ine. Ego cadaver pu-

"

u

I

tridum, efca vermium , vas foetidum ,

tui

i

cibus ignium, Quid fum ego qui loquor

tecum? Va mihi Domine, parce mihi

n

Domine,. Infelix ego homo. Homo , in-

i5

quam

natus de muliere, brevi vivens

tempore , repletus multis miferiis: ho-

!

mo (inquam) vanitati fimilis fa&us:

W

Cora-

—9

p

]

]

0UA.

'SOLILO' "UIÀÁ

comparatus jumentis intipientibus, &

( fs ]

jem fimilis factus illis.

1

BEU

:3. Quiditerum ego? -Abyffüs tenebro-

perimit

fa, terramifera; filiusirz ; vas aptumin

Wf

cpntumeliam -

genitus: per immundi-

lm v

tiam, vivensin rüiferia, moriturusinan-

Xoentir

guftia. Heu niifer, quid fum? quid futurms

fotipel

fum? Vas fterquilinii, concha pütredi-

t nj

tis, plenus'foetore & horrore: cxcus ,

"t

pauper, .nadus,. plarimis neceffitatibus

l

iubditus; & ignorans introitum & exi-

flis Ne

T

tum meum, mifer & mortalis. Cujus

Vs

m

dies , ficnt umbra pratereunt cujusvvita,

ficut umbza lunatica eva

neíc

iCi

"

it, ficut flos

in arbore crefcit, & ftatim marcefcit :

l,

nuncfloret, & ftatim aret, Vita (inquam)

;

Din

i

(l

Yuea, vitafragilis, vitacaduca, vitaqua

Cï

quanto magis crefcdit, tanto magis de-

fï'ad

lite

crefcit: quanto magis procedit, tanto

"G

magis.ad mortemaccedit. . Vita fallax &

EU d'

AU

umbratica, plenalaqueismortis, Nunc

W

j

gaudeo, ftatim triftor; nunc vigeo , jam

Ij P

infirmor; nunc vivo, ftatim morior; nunc

W

l]

^

felix appareo, jam mifer; nunc rideo, jam

1

fico.

Sicque omnia mutabilitati fübja-

D

cent, ut nihd unahorain uno ftatu per-

maneat. Hinctimor, hinctremor, hinc

qu

i

fames, hinc fitis; hinc calor, hinc frigus;

D

hinclanguor, inde dolor exuberat: íub-

fequitur his importuna mors, quzmil-

l

d

le modis quotidie miferos homines ino-

pinaterapit. Hunc necatfebribus, illum

Em

"ütinter

cz;'z)xiflïic doloribus; bunc confumit fa«

i d

Ines,

;ft

p

—

St AUGUSTINT.

125

ïbus, &

$es, illum fitis extinguit; huncfuffo-

cataquis, illuminteriniitlaqueo. Illuna

teneon

perimit flammis, olium dentibu

210

sh

eftis

rum ferocium vorat. Hunc trucidat ferro,

$

;:,prum:in

illum veneno corrumpit; alterum tantum

1

repentino terrore miferam vitam finire

id

compellit; Etnunc füper hzc omnia ma-

AL

gna miferia; quia cum nihil fit certius

j

D

mortejgnorat tamen homo finem fuum,

fl

Et cum ftare pu

tat

tat,

colliditur, & perit fpes

lo

a

ejas. Nefcitenim homo quando, velubi,

n

KHS

vcl quomodo morietur , & tamen certum

At

€it, quod eum mori oporteat.

iL

4. Ecce Domine quam magna miferia

homänis ; inqua fum, nec timeo,- Quam.

grandis calamitas quam patior, nec do-

1co, & ad te non clamo. .Clamabo, Domi-

2ni

*

w

je;j

antequam tr

diii

cam, fi fotrte,noh

tranfeam, fedintemaneam. Dicamer-

u

t

i

0, dicam miferiam meam: confitear, nec

$5

erubefcam ante te vilitatem meam, Ad-

(

juva. me fortitudo-mea , per quam fübie-

íor

i

Vor; füccurrere virtus, per quam fuften-

,

dt0; m

tór: venilux, per quanivideo : appare

et

gloria, per quam gaudee: appare vita;

y bj*

[wuïvf

in qua vivam , ó Domine Deus meus..

d

1f

ECASPSU Ti ILE

"

en

u

De admirabili lumine Dei,

gl

r

Lux quam videbat Tobias,. quan-

T. 0

do.oculisclaufis, docebat filium

o Ih

fuum' viam vite

; I

Lux.quam videbat

lMaac interius , quando caligantibus oculis

T

Iul

exterius filio futura narrabat. Lux (in-

j

n

quam j

126

SOLILOQUIA

quam) invifibilis; cui omnis abyffus liu-

D

mani cordis eft vifibilis, Lux, quam Jacob

at f

videbat ; quando ficut tu intus docebas ,

l; p

EÉcce

Ab

fïh-c exterius ventura przdicebat.

tenebrz

? funt fuper faciem abyfli mentis

0Dey

1nex,tueslumen. Ecce c.ahsro tenebrofa

LOI

fuper aquas cordis mei, tues 5 veritas,

Tubirk

2. O Verbum , per quod fa&a funt

6". [

omnia, & fine quo fa&um eft nihil! Ver-

bumi quod eft ante omnia, &antequod

nihil.

Verbum regens omnia, fine quo

ls

nihil fünt omnia.

Verbum , quoadm if

F

l

W

A

in principior. Fiàt lux , & facta eft lux.

Dic etiam' mihi , fiat lux a OE h&ï fit

lux ; & videam lumen, & cognoícam

fi

quid non eft lumen: quia finete, mihi

N

n nebre lumen , & lumen tenebrz po-

li

nuntur.

Et fic fine tua luce non eft veri-

4

fas

deft ertor, adeft vanitas; nonelt

9)

TM

diícertio , adeft confufio: adeft ignoran

deft coecitas , non

QHX'

a

tia, non eft fcientia

(Lu' [

eíftvifio: adeftinvium, non eft via: adelt

Ios

imnors, non eft vita,

Q UEPITIN

li,

De snovtalitate bumana natura,

.ä

.

Cce Dot qme , quia lux non eft;

mors eft: im

10 non eft mors, oun

ni

eft mors, I*wam per ipfam ad nihi-

i

tj

lusma tendimus, duim

nos nihilfacere per

Jm;

!

lP |

pecca

Cud

tum nonformidamus, Etjufte qui-

4enr hoc Domine : Nam dmna f1 tis re-

hIN

:jwma ; dum ad nihilum d

vtvyv.

deuve

nimus;

o

Al

n

07

iquam aqua decurrens

qui fine te

fadum

n

g

sE AUGUSTIVE

127

u

ia&um eft nihil, & nos faciendo nihil

j

j

àtt

facti fumus mhll

uia fine te fumus ni-

]Mb

doce

i

5,

hil, per quem fatta unt omnia: fine quo

d

fi&um eft nihil.

O Domine Verbum !

f

Ts

O Deus Verbum , per quod fa&a funt

F

CL.OH

omaia, fine quo fa&um eft nihil! Vz

ert

mihi mifero to.u.s obczcato 5 qum tulux,

Va mihi mifero toties

*

1

& ego fine te !

vulnerato; quia tu falus , & ego fine te!

d

»«:ï

Va mihi mifero toties mf tuato , quia

lu

tues veritàs, & ego fine te' Vec mihimi-

f

Qd

fero toncs 1beuato, quiatuvia, & ego

ine te! Vz mihi miíero LOï;""S mortuo ,

quia tu vita, & ego fine te!

Vs

mihi

mifero toties an: L.mhto quia tu es Vet-

bum, per quod fa&a funt omnia, & ego

inete, fine quo fa& &om Li"t nwul

2. Q Domm

na

Vexbum !

ó Deus Vet-

bum? quies lux , per quem fa&a eft l

nr

üx,

nordi

qui es via, veritas, & vita: in quo non

funt tenebrz ,

vanitas ;

error ;

neque

mors, Lux, an quatenebre: via, fine

vit Av

quaerror: veritas, iu; qua vanitas: vita,

fine qua mors. Dic verbum Domin 1e , fiat

n

lux , ut videam lucem, & vitem tenebws,

qon d

videam viam , & vitem mnvm, videam

doat

vcnm*cm, & vitem vanitatem :

Vi

n

jor

& vitem. mortem.

viram ,

ilium

re

Domine lux mea, iflumi

natio m

ea 6

X Ac

fa-

me

I

lus mea, quemtimebo: Dominu

SmC

us

P

n

O-

quemlaumbo Deus meus, qu'"'ï" 1

abo: Pater meus, quem amabo : fpo

Ll

us

[5

K

ï

meus;cui me fervabo, Ll wnmau(mc uáti)

illi-

1i

3;;&1

2:

ä

T28

'

SOLILOQUIA

iluminare lux huic cxco tuo, qui ia

Á n

tenebris & in umbramortisíedet , & di-

1 qop

rige pedes ejus in viam pacis, per quam

1lhi of

ingrediar in locum tabernacult admira-

Q p

bilis ufque ad domum Dei , in voceexul-

färitas "

fationis & confeffionis, Veraenim con-

2 Md

feffio eft via per quam ingrediat ad te

[j

viam, per quam egrediarab invio & re-

Vl

It

X

vertar ad te viam , quia tu es vera via vitzt.

CA PU T5 YVj

Ouid - fit - mibil fresi.

Rn (

347 Onfitcar ergo: confitear tibi Pater,

1

At Quf

, Domine cceli & tezrz , miferiam

j t

meam: utme venire liceat ad mifericor-

E Omns

diamtuam, Miferquippe fa&tus fum , &

] Oi

ad nihilum zeda&us füm, & nefcivi. Quia

| P ii

tu'es veritas, & ego non,eram tecum :

. W

vulneraverunt me iniquitates mex, &

tlll'lt, Q

non dolui, quia tu es vita, & ego non

Og

i

n

€eram tecum. Adnihilum duxerunt me ;

100 frne

quia tu:es Vetbum , G&cegonon ezam te-

U

m

ul

cum, per quem fa&ta funt omnia , fine

quo fadtum eft-nihil: & ideofine tefz-

' i ägm

&us fum nihil, quia nihil eft , quod ad

l

nihilum ducit. Omnia per verbum fadta

i

"

funt, quxcunque fa&a fünt , & qualia fa-

Y

d

&tafunt. Vidit Deuscun&a qux fecerat;

b

& erant valde bona.

"Vi

Omnia quzcun-

$i

ll

que fa&a funt ; per Verbum f£x&a fünt ,

f£40-

,

& quzcunque per Veibum

Adut

a funt ,

valde bona fünt. Quare bona funt?- quia

ifiu

omnia per Verbum fa&a funt,; & íine

l

ipfo fa&um eft nihil; quia nibilbonum

j !'—nätu[ ?. ;

ne

S

s

AUGUSTINEI

129

Auifüï

fine füummo bono eft. Sed malum eft,

ubi non eft ullum-bonum, quod utique

t,&dl'r

«tqu |

nihil eft : quia nihil aliud eft malum ,

uam privatio boni: ficut nihil aliud eft

: gdmix "

xeat

€xcitas, quam privatio luminis.

nimar

2. Malum itaque nihll eft; quia fine

Verbo fa&um eft,fine quo fa&tum eft nihil,

u dt

lod

Ilud autem matun eft, quod privatur illo

m.] W-

bono, per quod. omnia facta fünt, quecun-

que funt, At quz non funt, per ipfum facta

noníunt, &ideo nihilfünt, Etideo mala

funt, quz fa&a non funt: . quia omnia quz-

(b

cunque fa&a funt , per Verbum fa&ta funt;

lt

& omnia perVerbum bona fa&a funt.Cum

ii

r

&

igitur omnia per Vesbum faéta fünt , mala

»1

Qu

per ipfüm non funt, Reftatigitur, quod

oemnia, quz faécta non funt, bona non

n

am

unt; quia omnia quzcunque faéta funt ,

nt *

egonon

bona füunt; & ideo malafünt, quia fa&a

non fünt : & ideo nihil funt ,. quia fine

(l

p

T

Verbo fa&um eftnihilL. Malum igitur nii-

hileft, quiafa&um noneft,. Sed qualiter

fl ^

malum eit, (i faüum noneft? Quia ma-

(inett)

lum privatio boni eft, per quod fa&tum

quoo

bonum eft. Effe ergo fine Verbo malum

J

umf

)

eft , quod effz non eft, quia fine ipfo nihil

o,ualhïï

4

eíft, Sed quid eft feparai à Vezbo ?

g It

Ül

3. Si hoc quzris fcise, audi, quid eft

:

Vezxbum, Verbum Dei dicit:: Ego fum

p

(

via, véritas & vita, Separari ergo à Verbo,

(,]Dï»

eft effe fine via, fine veritate, fine vita; &

"

qui

n

ideo fine ipfo nihil, & ideo malum, quia

s cne

feparatur.à Verbo , per quod omnia facta

" on u

unt

wc 501410 0H 4

i

