quot me przcefleruntin bono opere. Tot

T

$t

li

arguentibus confundar , quotquot xaihi

iji

prabuetunt fan&a vivendiexempla Tot

vincar teflibus, quot meinongerunt pro-

(Ut

ficuis fermonibus , fefeque imitandos ju-

ftis mihi dederunt fermonibus,

QUATUT:JIM

s

Quum in noftra indi

nitate nibil aliud quam

de[peratio inveniatur ?. Dei bic [ugn-

:

i

74 bonitas atque dulcedo

sini

j

pradicatur.

f

(

x

ynh Uïi

Omine mi Deus , non fuppetit

Qno

quod dicam ; non occurrit quod

yn

refpondeam: Et ecce jam illi interfum

difcrimini: urget me confícientiaz cru-

1)

ETA

ciant cozdi

o di

cana : coatétat avaritia , ac-

&

i

€u(at fupexbia , confumit invidia, inflam-

2

inat

)

278

MEDITATION fl*S

AU

3nat concupifcentia , inceftat luxuria, de-

!iur;e fom

honeftat gula, confutat ebrietas, detra&io

DEU

Jacerat , ambitio fupplantat, rapacitas ob-

tt of

gurgat , difcordia diffipat, ira perturbatz

jtols a

Jevitas dejicit, torporopprimit, hypocri-

Tilene,

fis fallit , adulatio frangit , favor extollit,

«alumniapungit. Ecceliberator meus de

ii

t-;'»gcm

T

gentibusiracundis, Ecce cum quibus visi

(

à die nativitatis mex , quibus fludui, qui-

bus fidem fervavi, ipfa me ftudia qua dile-

ly

&eram damnant , quz laudaveram vitupe-

; Q

zant. Hi funt quibus acquievi amici,quibus

N

parui magiftri , quibus fervivi domini,

EUR

9 Iy

confules quibus credidi, cives quibus.co-

habitavi; domeftici quibus confenui.

ii

2. Heu mihi, Rex meus, & Deus meus;

hm

[iGN

"ASOTOY f

4«uia incolatus meus prolongatus eft, Va

In*

mihi , illuminatio mea , quia habitavi

1

il

(t, o

«um habitantibus Cedat. Et cum fan&us

4 UWLJ w

dixert. Multum, quanto magisego in-

v)

felix dicere poflüm. — Nimis incoja fuit

du

Dien

ATE

anuma mea! Firmamentum mcum, non

juftificabitür in confpe&u tuo omnis vi-

fl

vens. Spes mea, non eft in filiis homi-

n

&

Itl

ii

num, quem

fi remota pietate judicaveris,

juftum vix invenias : & nifi praveneris

ïnr

Üh

1

miferando impium , non erit quem glori-

ligs

fices piam. Credo namque, falus mea,

) ïfxp

quod audivi , quomodo benignitas tua ad

poenitentiam meadducit. Turrisfortitu-

du

dinis, fonuerunt ne&area mihi labia tua.

TU )

Nemo poteft venire ad me , nifi Pater qui

Q

mifit me;traxerit enm, Enim vero quia in-

Al Qg) n

Iu-

:

B. ANSELMI.L

279

$

flruxifti me, tantaque propitius inflitu-

humj de

tione formafti, totis medullis coxdis, to-

s mtie

to annifu mentis, te omnipotens pater

apidaso

cum dulciffimo puero; teque dulciífima

à Piïmïu-*h

proles cum fereniffimo invoco paracleto,

jt, hypot

'Irahe me, quatenus pof te currere im

yoresuls

odorem unguentorum tuorum dele&er.

]

tor as

3

am magna, Domine Deus meus

j quibus Ti

d

multitudo dulcedinis tux , quam abí-

findui, qu

condifii timentibuste! Abícondifii quia

jisqu;äfli-

confervafti , non quia 4bfcondifli. Ab-

cm'm'ïl

fiuliffi, cum eam magis multiplicafti, So-

tupä;

Imi

let aliquando, quod abíconditur, dili-

i doiy

gentius inveftigari, & inventum ar&ius

gQubusto

amari,

Dilata in te non minuuntur fed

yetui

magis crefcunt defideria. Non eft ergo

Deusmd

tuusamortranfitorius, fed xternus. Qui

tusedi

;

jl:?

te diligunt, non tepefcunt, fed ferve-

4

fcunt. Non efttuus amor ociofüs: me-

j

li

moria tua fuper mel dülcis: meditatio de

te, plufquam cibus fuavis. Deteloqui ,

"

p

II

l

Vi

plena eft refe&io : te noffe, perfe&a con-

j, 10

i

folatio: tibiadhzrere, vitazterna: àte

feparari, morsperpetua. Fons vivus his,

ho

quite fitiunt; efca indeficiens, qui te efu-

runt. Gloria te quzrentibus, gaudium

invenientibus,

Odor tuus fufcitat moz-

p

0.';*

tuos, refpectus curat zgrotos; lux tua

f 2'

(

at

omnem íng

dt

caliginem , vifitatio tua

j

stl

cur&am repellit triftitiam, Nullus apud te

tll

i

mror, procul à teomnisdolor; nul'a

hi

v]jl

tecum moeftitia, nullaindigentia, nulla,

]i

puer (

Wbi es, neceflitas: nullius boni cft diffi-

r

€ui

fr

£8$0

ME'DITATIONES

)

cult

[

^AQe

nunquam ibi tenebrz , nec terror

P,uærcntib;

nominatur gehennz: nullius no&is 1e-

Qcetg I

trà cxcitas , nec tumultus improbitas,

Eem,-m Í

Nunquam famis fitifque inopia, frigoris

nec xftus circa te moratur penurías non

Yttpe

invalitudo corporis prorfüs, nec corru-

pl

ptio mentis; non zelus, neque conten-

i fï'äü'nhm

tio, nec omnino ambitio,

lll ne abeft

folicitudo fimis & cura mortis, labor fene-

g mfï qud

étutis, languor agritudinis: ibi nefcitur

q

ü

paffio a&ris, & varietas temporis. Hzc

d

Itf ]

eft enim magna multitudo dulcedinis tux

i

Domine , quam abfcondifti timentibus

1 ii

. Lm»

t€ , fed perfecifli fperantibus in te.

1. 0 fin

Q-A P.U "P.V;

Mh

(l

d

Quomodo nos Deus ad. pev(cveranter quaven-

Ti

du occultorum fuorum. judiciorum

[itnt

dulcedinem incitet.

"ts qe

l.

Quam bona abfconfio, quaeffi-

tf

ld

Q

citur perfe&io. Non enim hxc:

MO

abíconfio aflimatur perditio, fed magis

ts i

coufervatio , quafit perfe&io. O gloriofe

n

$0

Rex, quam vera funt tua judicia , juftifi-

sH

cata in femetipfa; vere defiderabilia fu-

m

:

per aurum & lapidem preciofum mul-

y

Ti

taum, utique & dulciora fuper mel & fa-

xnllt

vum. Ovita mea'Deus meus , rogo te per

lt

nomen Redemptoris mei , dile&ti filiitui,

WU Cs

hrgire propitius, ut cuftodiam ea.. Co-

Al

gnovi namque, quia in cuftodiendisillis

retributio multa. Gloria mea Deus, abf

t

N]

condis thefaurum tuum , ut incites cupi-

ER

dum; reccondis

n

ia

is4

eciS

kpx

rgaritan, ut a

W

"Q

qua-

DANSELMIT

28t

E5

N

, Rectamt

€uxrentibus amorem: differs dare , ut

*

; nodis

i

oceas petere: diffimulas audire peten-

impidhls

tem , ut facias perfeverantem, Pofkreme

ETA

in, f

incipi

Vit

tibus querere.promittis, ut non

mura 1

nifi vere perfeverantibus falutem tribuas ;

nec Gu

quod plane indicat illa fiebilis, quz tuum

Yue conte

in fepulchro natum Chriftum , inter mor-

"ii

fic xb

!

tuos quarebat vivum , durantibus adhuc

orfn

tenebris, quam accenderas ut quzreret, te

ii ncl

quarenti difparebas ut perfeveraret; per-

fj

nCerav

vldVY

feveravit fperans, &

t

it perfeverans:

1

£

*

& quiain fpe perfeveravit ,

i

iC

retecme-

tin*.emib):s

tuit, beatavifio, & plena exultatio.

t

2. O fummum gaudium , & confüm-

matum defiderium , defiderabilis vultus,,

t u

jucundusad pe&us. O fpes & felix per(e-

n

!

n

Verantia: nifi edim fperaret , non perfe-

Veraret: & nifi pezfeveraret, fpei frudtum

non perciperet.

Sic enim Deus meus,

l-q ü

mifercordiamea, abfconderis, timenti-

f&

ouste , ut inveniaris fperantibusinte: fic

Y

uV

clongaris c

1

juxrentibus, ut appropinques

jit

perfeverantibus. Qui elongant íe à te,

peribunt: qui autem exfpe&tant te, non

É

ial li

confundentur. Qui timent te , í

pÓ

nerer

itin

elu

u

té: quoniam prote&or & adjutoreorum

M

"d

es

Per timorem venitur ad amorem. 'Yi-

qutt

T

"

mendus es, ut Dominus: amandus, ut

pater.

Ii

Y

hd

&

i

or tnus fan&us permanet :

[

quia fanctos permanere facit, quos poffi-

l

det, Nihil deeft timentibuste: quia ocu-

li tui fuper eos, & aures tuz in preces

v'/'"'ï

C9rnm,

Miferico

icula

:

muea & refugium

B

e

Ineurm,

[EIE.:L'

l

"

MEDITATIONES

meut, füfceptor meus, & liberator meusz

fic timorem adhibe mihi, ut amorem füb-

m d

Ditipre

inferas, fic irroga metum , ut tui augees

defiderium : ficque me participem ti-

Á mangiy

mentium te, ut & cuftodientium mandata

lr cnis

tua, facias, ut per timoris fervitutem ad

V st

;

ES

ftlm

amoris pertingere merear gratiam.

3. Invoco te Deus meus, invoco te;

MO

Quia prope es omnibus invocantibus te ,

d

VTUQQER

fed invocantibusin veritate, tuenim ve-

ritoses. Da mihi, quazío , clementiam

t f

tuam fané&ta veritas invocare; quia quo-

$ Wt qa

modo hoc fieri opotteat, nefcio: fed do-

ütiuem

ceriàáte, beata veritas, humiliter implo-

V aden

YO. Abs te fapere, defipere eft ; tevero

MURU

noffe, perfe&um eft fcire, Exudi me;

ithtm (ib

EUntG tec

Ó divina fapientia , & doce me legem

E

tuam. Credo fane quia quem tu erudie-

j

ris beetus eft, & de lege tua docueris

«'ifïden)tis]

eum. L^efidero invocare te , quod quxro

Vl

nt fiat in veritate, Quid eft invocare ia

C

veritate veritatem , nifi in Filio Patrem ?

J

Ergo fan&e Pater , fermo tuus veritas eft;

[

:w

principium verborum tuorum veritas,

l-'emt

Hoc quippe eft verborum taorum prin-

l

Gfhy

cipium , quod in principio erat Veibum.,

f,-quï d

In ipfo principio te fummum adoro

qui

principium, In ipfo veritatis Verbo, te

"I n (

perfeda invoco veritas : quod in ipfa

*l mte;p;

tandem dirigas me, & doceasin verita-

3 lCUl a

[

te. Quid enim dulcius, quam genitorem

D

p*

lity f

àn nomine unigeniti exorare ; Patrent

^PLE j

* Df

3ecordatione filiüi ad pietatemn fie&tere ?

Ms

Regem.

W MDS

j

B. ANSELM 1

2983

at

"Regem chariffimz prolis denotatione

orem

AR

u

mitigare? Sic rei folent carceribus eripiz

qui

LICI

fic mancipati vinculis liberari ; fic tri-

$tem capitis excipientes fententiam , non,

n

vimtd

folum vitam fed infüper nancifci infoli-

tam gratiam ,. dummodo iratis patribus

Ya

dile&x prolis intimaverint charitatem,

inyotodt;

ais t

Sic delinquentes fervuli evadunt fuppli-

£ia dominorum , dum pro eis intervenit

menm

»

'dulcedo filiorum. Sic te pater omnipo-

d

(

tens'per omnipotentis fiii tui poftulo

('iü

j

charitatem :

educ de carcere animam

)

7neam ad confitendum nominituo: libe-

gt

yerit

y

i. tero.

xa me à vinculis peccatorum , per coz-

À f

ternum tibiunicum natum.: meque, cui

fn

ht

!

)l

propria merita lethalem minantur fen-

( o

Ü

tentiam ,. precioíz ad dexteram tuana

d

"!

confedentis prolis interpellatione reftau-

j dot£

Xa placatus ad vitam,

qu

GATUT. VL

d

Pattt ]i

De vero interceffore , atque inffituti

f

bujus difpofitore.

;;'C[i!BS 1

T.

Uem alium enim dirigam inter-

I

cefforem pro me tibi, nefcio nif

wïum I

hünc; Qui eft pro peccatis noftris propi-

tiatio: qui fedetad dexteram tuam , qui

u .

€tiam in communi fibi gloria pietatena

wr/'l.'l d

pa

tuam interpellat pro nobis. Ecce advo-

catus meus apud te Deum & patrem. Ec-

5

r

n

o

ce Pontifex fummus, qui non eget alie-

p

4o expiari fanguine , .quia proprio ful-

P al

[

get perfufus cruore. Ecce hoftia fan&ta,

!

d

neplacens & perfcca ; in odorem

LO !

ua-

D!

284

MEDi'FATIONES

Nn Gttcul:

fuavitatis & oblata'& aceepta. Eccc agnus

ftanibula

fine macula, qui coram fe tondentibus

ds, &

obi

vyimti

us

t

üt; qui plagis czfus , fputis illi-

fnisFacrme

tus, probris affeétus, os fuum non ape-

tittis r

ruit:; En qui peccatum non fecit, peccata

Wenepry

nofira pertubt, & languores noftros fuo

ETU

livore fanavit. Adfpice, pie Pater , piif-

fttorem r

fimum filium tuum, pro me tam impio

Ti

iimm

paffüum. Refpice, TPater clementiffime,

li [

!

UR ,

eum qui patitur; & reminifcere benignus;

pro quo patitur.

D

Ih

H;'f' qu

N

2. Nonne hic eft ilfe innocens, mi Do-

,;ifa (Q;

N

mine, quem ut fervum redimeres, filium

Jttorte?

tradidifti ?. Nunquid non au&or vitz

Vg ob

hic e£, qui ut ovis ad occifionem du-

[

hy

if

€us, tibique obediens ufque ad mortem

Vil

(

fa&us, atrocis non timuit necisfubire ,

1

d

genus? Recole, totius falutis difpofitor ,

quia hicipfeeft, quem etfi ex tua virtute

m

AA

genuifti, mez tamen infirmitatis partici-

MY

1

Lt

pem fieri voluifli. Vere hxc eft tua Dei

p

f

tas, que meam induta naturam, crucis

A

adícendit patibulum , affumptaque cane,

KReduc ,

Deus

E

trifte tulit fupplicium.

QU

meus, oculos majeftatis fuper opusinef-

h N

fabilis pietatis; intnere dile&um natum ,

m

toto corporeextenfum: cerne manus in-

A. ]

nocuas, promanantes fanguine: & re-

u Pa(

mitrte placatus fcelera, quz patraveiunt

ii

inanus mez,

Confidera inerme latus,

lie

ul

crudeli foffam cufpide , & renova me

ï

facrofan&o fonteillo, quem inde ftuxiffe

M

[

credo, Vide immaaculata veftigia, qu

Q'*M d(?u

non

D A NSELMIE

285

'Y

RU

"

non fteterunt in via peccatorum, fed fem-

E«

j

Yi

per ambulaverunt in lege tua;diris confixa

tondent

clavis, & perfice greflus meosin femitis

»

n

pui

l

tuis.Fac ine odio habere omnem viam ini-

quitatis; viam iniquitatis amove à me, fac-

J

lt

;

que me propitius viam veritatis eligere.

eg noltü

3. Oio te Rex fxculorum per hunc re-

C id

t p

demptorem meum , fac me currere viam

"3

lv

mandatorum.tuorum ; ut ei valeam fpi-

m

rtu unis, qui non horruit mea carne

d

veftiri. Nunquid non attendis, pie Pa-

ter, adolefcentis filii chariffimum caput ;

us D*

nivea cervice deflexa pretiofa refolutum

metto

in morte? Adfpice nütiffime conditor

li1

TM

lr

dile&z fobolis humanitatem , & mifere-

n

c fuper infirmi plafmatis debilitatem.,

Candet nudatum pe&tus, rubet crneptum

la

ï

latus , tenfa arent vifcera, decora lan-

n

G]]M )

(s

J

guent lumina, regia pallent ora , procera,

"

rigent brachia-: pendent crura marmo-

l^i

"

J

1€a , rigat terebratos pedes fanti fangui-

( di

nisunda, Spe&a, gloriofe genitor , gra-

tifime prolis lacerata membra: & mc-

yin, 0

um

mocare benignus , quz mea fubftantia,

Confpice Dei hominis poenam , & releva

MM

xl LPL')»

conditi hominis miferiam. Videredem-

vv

Rrx

[

ptoris fupplicium,

remitte redempti

!

n

delitum. Hic eft, Domine mi, quem

2

n

"

propter peccata populi;tui percufhifti ,

licet ipíe fit dile&us in quo tibi bene

complacuifti,' Hic eft ille innocens in quo

jl

QU

olus inventus non eft ; & tamen cum

D

ä

iflialuis deputatus eft,

CA

H

"

-

28'5

MEDITATIONES

]

QLIALP UE MW

tits ducif

"Redemptovis innocentis, d perditi nacens

titumymfi

HS , nv fe comparatio 5 ac bujus

bO; tl

Yenevdatio,

ttis, trl

r Uid commififti dulciffime puer,

ut fic judicareris?. Quid commi-

d f

It

fifti amantiffime juvenis, ut fic tractare-

1]

i.'fms.

It

ris* Quod fcelus tuum, qua noxa tua, que

eufa mortis, quzx occafio tux damnatio-

l p

l

nis? Egoenimíum tui plaga doloris, tuz

culpa occifionis, Ego tux livor paflionis ;

l(

X t

*ui cruciatus labor, Ego tux mortisme-

Ti

Q

ritam, tuz vindi&z flagitium, O-mira-

! r

T

bilis cenfurz conditio , & ineffabilis my-

j

ftexii difpofitio ! peccat iniquus, & puni*

tur juftus: delinquitreus, & vapulat in-

&t

nocens: offendit impius, damnatur pius:

"6 Qf

quod meretur malus , patitur bonus:

g

quod perpetrat fervus , exfolvit domi-

nus: quod committit homo , fuftinet

NU

4

U

ts

M

Deus, Quo nate Dei ,. quo tua defcendit

humilitas? quo tua deflagravit charitas?:

i

i

ce

quo procefífit pietas?. quo excrevit beni-

£uitas? quo tuus attigit amor ?. quo per-

venit compaffio? Ego enim inique e

E

gi tuü

x.F

BN

poena mul&aris : ego facinus admift, tu

3

ultione ple&eris: ego: crimen edidi, tur

Y

* Qv

torturz fuübjiceris: ego fuperbivi, tu hu-

miliaris:. ego tumui , tu attenuaris , ego

jUn j

inobediens extiti, tu obediensPatri fce-

u

lus inobedientiz luis :. ego gulz parui , tu

F!

aCC2

I n

W

inedia afficeris : me ad illicitum rapuit

i cæ

Lsl

€oncupifcentia azdorem ;. te perfecta cha-

zitag,

"tl

E5

5 ANSELMI

287

ritas ducit ad crucem. Ego prafumfi ve-

MU

titum,tu fubiifli eculeum: ego dele&or ci-

"7

bo, tulaboras in patibulo : ego fruor de-

"

litiis , tulaniaris clavis, Ego pomi dulce-

ffim

M

dinem, tu fellis guftas amaritudinem. Mi-

d C

n

hi reo ridens congaudet Eva , tibi pie plo-

l

T

ranscompatitur Maria. Ecce Rex glorio-

od

fe, ecce impietas mea, & claret pietas tuaz

g d

en meainjuftitia, & tua liquet juftitia,

johors t

2. Quid Deus meus, & Rex meus?

d

tetribuam tibi

Quid

gt paüïoa

n

ï

pro omnibus quz tribuifti

mortist

;5

mihi? Non enim inveniri poteftin corde

1 Quni

hominis, quod condigne talibus referatur

n

!

bilst

premiis? Nunquid poteft fagacitas machi-

, u

p:l[;'

nari humana, cui comparetur mieratio di-

J

vina? Nec eft creaturz,

moliri officium quo

fur D

jufte creatoris reco

mpenfet prafidium.

Ef

autem nateDei in ha

c tuaadmirabili

)i

r d

difpofitione ,

cui mea fragilitas in aliquo

|

;.

(ai-ihff

füppeditet, i

tua vifitatione compun&ta

T

mens carnem fuam crucifigat cum vitiis &

m

concupifcentiis, Et hoc

à te conceditur,

.[gy'f!i' Q

quafi jam tibi incipit co

mpati vel vivere ,

g

quia & tu pro. péccato

ribus dignatus es

t

s Cg!f

mori: ficque per interiorem vi&toriam hac

duce armabitur ad exteriorem palmam :

sdn?illä 1

[2

qua devi&a perfecutione fpirituali non

D

Vereatur pro amore tuo fübjici gladio ma-

Q

I

teriali, lta exiguitasconditionis, fitug

?

j

complaceat pietati, magnitudini valebit

fl

p

pro viribus refpondere conditoris. Er

n Nyul

hoc coeleflis medicinz, bone]efu, hoc

d

tui antidotum amoris,

H

3. Otg

288

MEDITATIONES

D

3. Oro te per antiquas mifericordias

(

$uas., infunde vifceribus meis, ut rejecta

Hlitey It

viperez cogitationis labe , reintegret me

[ þzcy,

incolumitati priftinz : quo gultato ne&ta-

4

te tuz fuavitatis , faciat mc iil

cebrofa

mundi pmhem toto affe&u defpicere ,

It

Go

iulla ejus adverfa pro te formidare:

Tllf

memorque perpetux nobilitatis fempez

tj mlfem

faftidiam ventos hujus tranfitorii timoris,

iif

HC!')

Nihil quafo finete mxlu dulcefcat, nihil

CDCLI

complaceat, nihilpretiofum , nihil pre-

NI

ter te arrideat Fp eciofum, Vilefcant ob-

i,

R

íect t0 abs te mihi o'nma, ioräefcar.t jni-

!u[m h'm df

vería, Quod tibi adverfum eft , mihi

EX

EWH[ ij

moleftum fit: & beneplacitum tuum fit

Duji [

mm' indeficiens defiderium : tzdeatme

gaudere fine t&,. & dele&et me triftari

NI llmllro(

t m

pro te

Sit mihi nomen tuum refacilla-

AO

uo, & memoria tua mea coníolatio, Fiant

]

mihi lachrymz mez panes die ac nods:,

Kl

I

Ym

ii

tuas inveftigando juftificationes, Sitb

Qit

Tufus

num mihi lex oris tui, fuper millia nan

RODRITUM

Mi

&t argenti,

Sit. obedire mihi amabile,

"u

ll

j

xefiftere exfecrabile.

Rogo te ,.fpcs mea,

n

per omnes chtatCS tuas, ut PTOP.[I;ILS

omnibus iniquitatibus meis, Adaperiau-

Ilf

p

res meas mandatis tuis, & ne dedm'*s,

fiagito. per. nomen fanQdum tuum , in

N

YXingy

l

rba malitie cor meum ,

ad excufandas

A

It

C'u ufationes in peccatis, Peto etiam per

admirabilem humilitatem tuam ; non ve-

3 üt

| mOïu*r

»jat mihi pes fuperbiz,

& manus pecca-

Mf

toris non moveat ine,

" el

AUE

g A-

W &

ES

:i

b AUNSETLMTEL

289

(eordi

(QUASPLU T . VILL

fj

pi

,U

Qpualiter fefe ereatura venovata patri. celeftq

I

et

R

in. facrificium totam ojferat , eique

4d ferviendwm . cupiat

E

confecatam.

d

i

X. Ece omnipotens Deus pater Do-

el

[l

j

mine mi , difpone benignus, quo

sl

mihi miferearis: quomodo quicquid pre-

il

irtiQr

tiofius inveni, devote tibi obtuli: quicquid

«t, Diili

carius reperi, fuppliciter prxfentavi, Mihi

nihil reliqui , quin tux expofuerim maje-

(

u

i

ftati:nihil jam fupereft quod adjiciam,quia

fv

f

totam tibi delegavi frem meam, Direxi

elt, m

tibiadvocatum meum , tuum dile&um fi-

n

"

ii

lium; mifi gloriofam progeniem inter me

]

& te mediatorem.Miíi inquam interceffo-

ot [

I€m, per quem confido veniam. Mifi ver-

um r

15 quia pro meis dixi miffum fa&is, Enu-

j9

meravi fan&iffimz tibi fobolis mortem,

24

dl

iv dv

quam pro me fuifie credo perpeffarn, Cre-

0ne5,

qtb

o à te miflàm Deitatem , noftram fufce-

g ii

J

piffe humanitatem : in qua dignum duxit,

]

idu ^

J

h [

|

hi 4lft

vincula, alapas, fputa, irrifionefque perfer-

4 fs

Ze, nec non crucem clavofque füífcipere,

;fgm

n

Hanc olim infantiz vagitibus demolitam ;

h

äi:k[j

pueritiz pannis adftriétam , fudoribus ve-

Tud

Xatam , jejuniis maceratam , vigiliisaffli-

Qu

n

am , itineribus feffam, poft aie&tam fla-

gris, laceratam fuppliciis, deputatam cum

y pf

mortuis, ditatam vera gloria refurrectio-

t if

j pon Y

nis, coclorum gaudiis induxit, & in dexte-

n

n

pï(ü

zitux celitudinis collocavit. Tu placa-

5i0 mea; & propitiatio mea, Hig inten-

r

de

zi

MEDITATIONES

]

ic

X4»5

1c

11

cpä 18

quem gen:

um, & quem

fitétt ut

Yc

eme

ü

fervum, ' Hic adípice fattorem,

A

e fe

inte qjj

d

ae

»-E.'ï

icias fa&uxar

n.

Ampk&ex

e€ ic-

tbiimm

H

;xï

9rem ;

& r

ecipe mifericors alla-

K oct

&ák

"P

np

o

T

v

H

u

is ovem

ï

$

2

o fede

ic 1

e

ideliffimus 3 paftor ille;

u fibl

:Zl

d

n

ul

id

ii

er

ndam ovem pe

er abrupta

I fpes ,

TY

0"-

t

;L

^ r

yr

Lï

tia

valliun

y d;.n. u

m,

itis Va-

um ,

»

*

^iY

2. &m

J x('l

ak-

^Ua..'i

'ï;:

abc

Or

iv

ibn

s. Qi

ij

dl

n nio-

[ c*s iuiq

rmm

».jam pe

5

;ä

,zï.a f,x.fi

enti

,f

1-

*"'H)

dem inve

iit

ET

3«».

cïo

Jx

2

"

D. C nu

Rrn

1.

, fe fupponi

o Eit "ldC

jiiDsid

'ETES

icu

tità

.-æ

:si .n-mm , de con-

'A-ïx. ümls

fulionis

yffo levavitspifque conftri&am.

mxt» Iwmw

DuU

compl

ad nona Clürä noyem,unam

PUUSHE[

e

:.

ïi

N)Drïad* ovem.

Ecce Do-

quae p

: ï:

1G

pa-

!n OD.; des

mine mi, R

owm oïsnsD»

U

195-

EccC

Is

Nuly t"u f

ftor bonus r

e

t

ibi ovem, quam com

Ka () [;[lo

ii .

te difponen

I'nfj

d

d falv an-

T

f

ï

n

Adi

dum homi

un' i tibi reftituit omni

lab

M

ab

e immunem. Ecce U,A tuum chariffi-

«(

l

Cs

(

mus pla

ia filius reconci m, ouod(. te

E

Ue.p

T6eo

ituomitis pa-

FIOCUI deviaverat. En '7'

Qp fe

i

ftor reformat , quod pn OY J,wuïhaïhx

A

[5

Eul

')L"&

ervum ,

zerat,

eddis r uis confpe&t

D] memm

quem Qxa pro

t

A

4

fï.Cf*I.h [e Oh

Cier

stia fugi-

—

rper

20

tivutn Dt qui per fe poe

mezuit ,

iuL

D

h

jt)

fa&torem "Ll!i]/'d m LKG'*IUI scman,.: qut-

EX

0 W

Q]

N

i

que pro culpis fuis fpf*mLQt cehennam .

il

li, n

tanto duce jami confidat revocart ad pa-

öïmcx i

triam. Potui per me te fan&te Pater of

z)[]l

[

utF E"'

Jcn(,eru, fed non potui per me te mihi

TM nll"tn

ïm are.,

Factus eft a&«,utox meus

nus di-

Npe qu

ic&us fius; nieam participans humani-

tatem .

N lo

"E. ANSEL-MT.V

iz4

j

Z91

i

tstem, ut curaret infirmitatem ; quatenus

! Wï

unde culpam emiferat offenfionis , inde

p

tibi immolaret facrificium laudis , meque

AV

per hoc tuz redderet pietati placabilem :

quo fedens ad dexteram tuam , fempez

me fübflantiz oftenderet effe confortem,

p

u :'.'.ï

)

Ecce fpes mea, ecce tota fiducia,

3. Si me pro mea, utdignum eft, de-

pj

fpicis iniquitate, refpice faltem mifertus

in me pro dile&z fobolis charitate: in

flio attende , quid propitieris in fervo,

Vide carnis facramentum ,. & catnis 1e-

g«

mittereatum, Kecole,

uod bonus per-

nor

pefluseftfilius: & oblivifcere, quod ma-

li

lus.operatus eft fervus.

Quoties beatz

"

prolis tibi faucia patent vulnera, delite-

fcant obfecro vulnera mea. Quoties rubet

m

piretiofus fanguis pio delatere , deleantur

fupplicio tabes mex pollutionis. Et quia

te caro laceflivit ad iram, caro teinfe-

Gat, precor , ad mifericordiam : ut ficut

li

«aro feduxit ad culpam , caro deducat

ad veniam. Multum quidem eft , quod

mea meretur impletas : longe autem ma-

jus ef ,. quod Redemptoris mei poffit

pieras: Magna enim eft mea injuftitia,

Pils

multo vero major eft Redemptoris mei

juflitia. Quanto enim füperior eft Deus

homine, tanto mea malitia eft inferior

bonitate ejus , ut qualitate , ita etiam

» ]

216

quantitate, Onuid enim delir

H

uere poffet

u

omo, quod non Dei filius redimeret,

tum fuperbia tume-

D

i

fa&gs homo? quz s

z

xet

a

-

292

MEDITATIONES

yet , quam non tanta humilitas flerne-

fentis Iiec;

ret ? Quidnam effét mortis imperium ,

tous pene

quod nati Dei non deftzueret crucis fup-

m;is imei

plicium? Nimirum Deus meus , fi xqua

Wtiverd d

lance iniquitas peccantis hominis & re-

ütrente,

dimentis gratia librentur authoris: non

Blre fibe

tantum oriens diftat ab occidente , feu

ic, & di

inferior feparatur infernus à fummo coeli

Q eam.

cardine: quantum pietas redemptoris fü-

f Is frer

perat malitiam peccatoris.

! Gd

4. Jam lucisoptime creator, jam cul-

;;f[ïï, i

^

i

is ignofce meis, pro dile&i filii tui la-

!lüm Q

AA

iis,

oribusimmenfis, Jam quzío , ejus pie-

'nfiem g

tati mea impietas , ejus modeftiz mea

M.

perverfitas , & manfuetudini donetur fe-

:

t

i,

'

rocitas. Jam fua humilitas meam füper-

Wï FU

biam ; patientia ejus meam impatientiams

cni'nus

benignitas duritiam : obedientia inobe-

RUT

dientiam ; tranquillitas inquietudinem 5

dulcedo amaritudinem ;

uavitas iram ,

m

Oïälï*üü

xcharitas lucrifaciat crudelem obftinatio-

W

li

nem. jam divini amor numinis Patris

omnipotentis , prolifque beariffimz fan-

[

d

D

l

éta communicatio, paraclete fan&te Spi-

l

" fjwdus Y

xitus, moerentium clementiffima confo-

Rüm v

latio , Spiritus alme, jam cordismei pe-

fgït'l!s f j

netrabilibus potenti illabere virtute: &

tm

fanäiü

teüebrofa quzque negleéta lucis latibula ;

"t j

luminis corufci fülgore , pius inhabita-

g

tor ixtifica : tuique roris abundantia,

longe ariditatis marcefcentia , fqualore ;

ïï*g*uilas, [

MT

vifitando foecunda,. Saucia interioris ho-

fuinis arcana tui amoris jaculo : & re-

NT

g

pentis

um

E5

CSBSSA NSELMTI^

263

fitas fene

pentis jecoris medullás flammis faluta-

) impexium»

ribus penetrando füccende: fan&ique fer-

x nl

voris igne illuftrando , mentis & corporis

ys, p

univerfa depafce: pota ex tuz.voluptatis

inis u*

torrente, ut jam nihil mundagorum de-

yhoris: t

guftare libeat venenatz dulcedinis. Judica

identty äc!

me, & diícerne de gente nonfanita càu-

füm meam, Doce me, quia Deus meus

fummoct

jepori

€S tit, facere voluntatem tuam.

$. Credo.ego quemcunque in habita-

ir, n

J

Veris, in eo patris ac pariterfilii domici-

l

j ul

ft'.

lium condis, Beatus, qui te merebitur

1

Ji

K

hofpitem habere: quoniam per te Pater

"n

iM

od

Filius apud eum facient manfionem,

j dU

Veni jam , veni benigniffime dolentis

mean

animz confolator in opportunitatibus &c

j

tribulationibus adjutor. Veni mundator

p

K

Íceleris , curator vulneris; venifortitudo

agilum , revelator labentium.

Veni

üc

do&or humilium, defttu&or füperborum,

1 Qu

Veni orphanorum pius pater, confolator

Vs

miferorum, viduarüm dulcis jpdex, Veni

I

l

l

pes pauperum, refocillator deficientium.

j|

Veni fydus navigantium , portus naufra-

m CLHW

gantium; Veni, Ó omnium viventium

»

ecus fingulare, morientium unica falus,

y

Veni fan&tiffime Spiritus, veni, & mife-

]

lj

*

1

rere mei, Aptametibi, & condefcende

propitius mihi: at meatux magnitudini

yitdy

hi

exiguitas, tuoque robori mea imbecilli-

M

tág ,

fecundum tuarum multitndinem

d

complaceat miferationum, Fer Jefum,

».

lo;z'*'.

P';,!ll ;

u

ORA:-

294

MEDITAT. $. ANSELML

ORATIONE S.

DO

1.

Iferere Domine famulis & famu-

ME

d labus tuis N. & dirige a&useo-

xum quotidiein bonum , & omnia pecca-

Dty

£à eorum dimitte. Et dimittein cor eorum

! Ms

talem intelle&um , ut ex toto corde tibi

fideliter ferviant ; & tibi placeant, &

omni tempore in tuo fanGo fervitio per-

[

l

maneant. Per Dominum noftrum.

2. Famulos & famulas tuas, quz fu-

tmus Domine, fratres & forores meas,

D

omnefque debitores meos , corpore pari-

ter & mente purifica; ut in tua infpiratio-

PT

:

X

*

SS

ne compun&i, noxias dele&ationes vita-

as

c-

re przvaleant. Per Dominum noftrum

——ÓRIuMEE

)

z

-

|

Jefüm Chriftum.

Á

2)

»

d

24

Y2

3. Dignus eft mercenarius vel opera-

x

E

Z

—

—

n

iius mercede füa; orationibus tuis cre-

—

l

j

dit, & optat juvari, & farcina peccato-

MQLQ]

QUS ff

'ad

M

rum à te füblevari.

Per Dominum no-

ztrum.

d

j

Ano

CR

N

Finà Meditatientum. B. , Anfelims,

At m

i

i

ïtöïxäm'gi'l

K

mel

V g

EE

,.2.) $t

jUlt qe

N2

PUL den

DIVI

4

W 1X

h

23$

Dï»)V I

E Su

BERNARDI

[is m

MEDITAFIIONES

re st

-

DEVOTISSIMA,

mnia p«*

n coreond

Ad humanz conditionis cogni-

od

5

tionem.

jiceant,

feritoptt

vAltas , Liber de JAnima.

Irüm,

Q A& PU T-L

s qule

De dignitate bominis,

rores m5

Ulti multa fciunt , &

orot d

Ed

ninfpr

feipfos nefciunt : alios;

3tiones a

infpiciunt; & feipfos de-

/

m nolnil

(á

ferunt.. Deum quziunt

MO Z

——

per iftaexteriora, defe-

5

:

T0

N

2]

rentesfua interiora, qui-

ys (5

bu

sin

terioreft Deus, Idcircoab exterio-

ribus redeam ad interiora, & ab interio-.

g p

goinm t

ribus ad fuperiora adfcendam ; ut poffimy

cognofcere unde venio, aut quo vado,

quid fim , velunde fim : & ita per cogni-

lh

tionem mei , valeam pervenire ad cogni-

tionem Dei. Quanto namque in cognitio-

ne mei proficio, tanto ad cognitionenm

Dei accedo.

2. Secundum interiorem hominem

irlain mente mea invenio , per qua

Deum recolo, confpicio &concupifco.

Sunt autem hxc tria: memoria, intelli-

amozr, Permemos

91

5€fltia , voluntas five

4

»

sen

M

'296.. MEDITATIONES

xiam reminifcor, per intelligentiam in-

Det fl

£ueot, per voluntatem emple&tor. Cum

d &i

JDei teminifcor, in memoria mea eum in-

Quam «

"wenio; & in ea, deeo, & in eo dele&or, fe-

49 tefz;ta.

xundum quod ipfe mihi donare dignatur.

ginem

l

Intelligentia intueor quid fit Deus in fei-

Ti f

"

i

7

n

il

pío, quod in Angelis, quid in San&is,quid

Ttupitem

n hominibus, quid in creaturis, In feipfo

NDI j

xft incomprchenfibilis, quia principium &

Nopire

&ünis, principium fine fine, finis fine fine.

t

"Ex me intelligo, quam incomprehenfibi-

"

en

]*s

His fit Deus, quoniam meipfum intelligere

210npoflum, quem ipfefecit. In Angelis

m

&un;

vft defiderabilis, quia in eum defiderant

D

1

ul

grofpicere. In San&tis cft dele&tabilis, quia

! !

"

zneoaffiduefelices]xtantur, In creaturis

?!]L

F!

ULl

j

10 d.

€tt aámirabilis, quia omnia potenter creat,

MU5

Sapienter guberrat, benigne difpenfat,

,

J(lü

3. In hominibus eft amabilis , quia

li.

torum Deus eft, & ipíi funt popnulus

Woinife

ejus. Ipfe in eis habitat tanqusm in tem-

Afl« (

Wi

ploíuo, & ipfi fünt templumejus, . Non

i

dedignatur íingulos atque univerfos,

1

Quiíquis ejus meminit, eumque intelli-

D

:ï,ïi

,;ä;g

n

£it, ac diligit, cum illoeft, Diligere eum

Y

scbemus , quoniam ipfe prior dilexit

m) ill

Til

nOs. Ad imaginem & fimilitudinem

*l5 tem

fiam nos fecit, quod nulli alii creatura

& Mg

&onare voluit. Ad imaginem Dei fadti

fumus, hoc eft, ad intelle&um & noti-

Abinen

C at

tiamFilii, per quem intelligimus & co-

£nofcimus

D^

H

trem, & acceflum habemus

"effeb

$. Bey

os&

/hd eum, 'Iauta cqgnatio cft intern

Dei

"L n

é

j

D. BERNARDI.»M?'

;entianxïxx-

Dei filium, quod ipf? Dei filiusimago Dei

àor, Q

eft, & nosad imaginem ejus fa&i fumus,

at

[D

Quam cognitionem , etiam ipfa fimilitu-

kd

edor

l"

do tefistür: quoniam non folum ad ima-

redigut

ginem, fcilicet & ad fimilitudinem ejus

fadi famus. Oportetitaqueid, quod ad:

Dorsinit

Smülgqu

imaginem eft, cum imogine convenire ,

s Infept

& non in vacuum nomen imaginis par-

ijcipim

ticipare.

ysfitef

4. Reprz

fentemus ergö iu nobis ima-

prehcnfb

ginem ejus in appetitu pacis, in intuitu

ver

itdc

itat

"

is, &inamere charitatis, 'Tenea-

In Angfïi

mus euminmemoriz, portemus in con-

j delidtaut

Ícientia , & ubique przíentem venere-

]

o

ibiis

mur. Mens fiquidem noftra eo ipfo eju

1

I qreatum

dmago eft, quo ejus capax eft, ejufq

i

ic

(

ter r

particeps effe poteft.. Non propterea ejus

ifp

imago, quia fai meminit mens, feque

jls, d

intelligit , ac diligit : fcilicet,

quia poteft

menminifie , intelligereac diligere , àquo

j p

ymintt

fa&ta eft : quod cum facit ,

fapiens ipfa fit,

Nihil etiam tam fimile eft illi fammz fa-

gus NÀ T

ynirertis

pientiz, quam mens rationalis : quzper

memoriam , intelligentiam , & volunta-

eintd |

tem , in illa Trinitate ineffabili confiftit,

jge

igt died

[

Confiftere autem in illa non poteft, nif

iiudit? |

ejus meminerit eamque intelligat ac dili-

t

jj

gat. Meminerit itaque Dei fui, ad cujug

al l

imaginem fa&ta eft, eumque intelligat ,

GD us

;

n*

nyl

diligat atque colat , cum quo poteft iem-

pez effe beata.

g !

[140V

ao

Iu

.$. Beata anima, apud quam Deus re-

05

quicm invenit, & in cujus tabernaculo

((

$

ic.

D

MED-IT ATIONES

2258

I

requizfcit. Beata,quz dicere potefl: Et qui

(otu d

creavit me, requievit in tabernaculo meo,

inago D

negare üqu dem requiem coeli ei non po-

TWioria

terit. Cur ergo nos deferimus ,. & in his

Torig 4

exterioribus Deum quxrimus, qui apud

Qat]

nos e(t, fi nos velimus effe apud Deum?

T tri

E.evera nobiícum eft, & in nobis: fcilicet

'tdo g

2dhuc perfidem, donec videre mereamur

I n

perfpeciem. Novimus, inquit Apoftolus;

V ii

habitare Chriftum per fidem in cordibus

Tp:

x

noftris; quia Chriftus in fidefides in men-

Ni

Hll Yi

