. p.oce.ïcfe;

l

405

j

&us, Sané&tus Dominus Deus exercituum,

m

plena eft omnisterragloriatua. Expavit

TE

"

a, *

ÜN

Propheta, & dixit:Vz mihi quia tacui:quia

vir pollutus labiis ego fum, Ét expavit cor

j

y

g d

meum & dixi: V& mihi, quia (non tacui:

1

quia vir pollutus labiis ego fum: Sed dixi,)

fit

W

cognovite. Veruntamen Domine, vz ta-

i

jl

]

centibus de te: quoniam loquaces muti

vt

fiunt finc te, Et ego Domine Deus meus

i

äuä:ni'

nontacebo, quoniam fecifti me , & illu-

jayod ?

(endi QU

minafti me; & invenifti me , & cognovi

te, quoniam illuminafti me.

" & Cotüm

, |

yn P

12. Sed qualiter cognovite? Cognovi

[]

teinte, Cognovi te, non ficut tibi es, fed

j

7]

Xiniüs:

il

cognovite , ficut mihi es: & non fine te ,

fed in te: quia tu eslux qux illuminafti

n

me,. Sicut enim tibi es, lolitibi cogni-

i

j

vlf:.

j

Il

tus es: ficut mihi es f(ecundum gratiam

rehenm

tuam, & mihi cognitus es.. Sed quid

.nmll) )

!

mihi es? Dic mihi miíericors famulo

mnem j

tuo

[

192

SOLILOQUIA

^

n

tuo mifero: dic mihi per miferatior

es tuas

itt, fíjo

quid mihies? Dicanimz mez, Salus tua

Tndo ao

c€go fum ; . noli abfícondere à mefaciem

Cj

tuam, nemoriar. Sine me loqui apud mi-

fericordiam tuam, me terram & cinerem;

li

d

fine me loqui apüd mifericordiam tuam ,

Ti

if

tjuoniam mifericordia tua magna eft faper

T Of

il

te

me: loquar enim ad Deum meum cunr

T

n

Ms

fim pulvis & cinis. Dic mihi fupplicituo,

dic mihi mifericors mifero tuo, . dic per

l P d

miferationes tuas ,. quid. mihi es? Etin-

[/! "'dn

tonafli defuper voce grandiin interiorem

W

aurem cordis mei ,. & rupifti furditatem

n

A

Val

meam, & audivi vocem tuam? & illu-

ln

iU

^

minafli. czcitatem meam , & vidilucem

il

!t

tuam; & cognovi quoniatn Deusmeus es

tu. Proptereadixi, quod cognovi te.

13. Cognovi enim te, quoniam Deus

li

ü

M

f

meus estu.. Cognovi te folum verum

Deum, & quem mififli Jefum Chriftum.

M m'

|n

N

Erat tempus quando non cognofcebam

m

te- Va temporiilli, quando non cogno-

g

EO

]

l

1j

Ícebam te, Vzczcitatiilli, quando rnion

11

videbam te, Vz füurditati illi , quando

?

H

li

r02a audiebam.te.

Czcus & furdus pez

kd 1

A

ht

formofa quz fecifli, deformis irruebam.

Et mecum eras, & tecum non eram, &

Wlly

€a me tencbant longe'àte, quz non ef-

91

1 pl

fent, nifi effent in te. Illuminafti me,

empü N

i

lax mundi: & vidite, & amavite. Nemo

folum |

quippe te amat , nifi qui tevidet ; & ne-

* Wüpn

zo te videt, nifi qui te amar. Sero te

MT or

&ctam

ïLHUm :f ;II

amayi pulehritudo tam an»tiqua ?

noya,

I Qj

-

Á

À

$ AUGUSTINI.

.!9!2

tationests

nova, fero te amavi,

Va tempori illi g

z Ms

2n

quando non te amavi,

P

lii

QU T

XXGIEÉ

m

Confeffro vere fidei.

;m) & od

1. Ratias tibiago lux mea, qui illue

ordim t

J minafti me, & cognovite. Quali-

20

f

ngne

ter cognovite? Cognovite folum Deunx

m mem

vivum & verum creatorem meum: cogno-

L

1

j

Vi té, creatorem coeli & terrz , vilibi-

! m

lium omnium & invifibilium , Deum

yjie: !

verum omnipotentem , immortalem &

' mm(m

(

"

g

invifibilem , incircumfcriptibilem , ia-

j

l!

^T

terminabilem , xternum, inacceffibiler,

H

ts

inconiprehenfibilem , imperfcrutabilem,

h

&

incommuta

U.

ilem , immenfüm, infini-

Doust Isl

l

tum , prncipium omnium vifibilium &

inviübilium — creaturarum ,

per quem

T

p

omnia facta fünt,

per quem cun&a füb-

J

"

"

fiffunt elementa,

Cujus majeflas ficut

"

Prncipium nunquam habuit, fic nec de-

n «

a.

linet in zternum, Cognovi te unum fo-

1'0 Eanzo

lum verum Deum zternum, Patrem , &

10f

Filium & Spiritum

qui

fan&um ; tres quidem

li, 4

inail ()

perfonas, ted

unam effentiam , omnino

fimplicem indi

i ii P

vifamque naturam 5 & Pa-

u

ybul

trem à nullo, Filium à Patre folo Ro

n4

goie

Spiritum pariter ab utroque

: abfque ini-

j

í

tio, femper & fine

fine Deum trinum, &

4 quq

ii

(blü"ï ]

unum. folum & verum Deum omnipo-

N

"

Wt

tentem : unum univerforum principium ,

qut.

g

creatorem omnium vifibilium, & invi-

«o

fibilium ,

m«r vv

Lam

fpiritualium & temporalium ;

D

qU tua omnipotenti vittute ,. fimul ab

n

h

1

z

initig

to4

OLILGQTJïA

initio tenmous utramque de mhdo cois

f dihortal

didifli creaturam , fpmn alem.8

x Corpo-

thrlll ; qþ

salc.m, Angelicam vide licet &munch—

It$ fegi

nam. ac

ac

TE

inde humanam, quafi commtr-

d

nem, ex corpore & fpiritu confütutam

5

ATH

Cognovite;& confiteor te Deum Pa*

l

tirem ingenitum , te Filium à Patre gent-

800 Ctà

n

lt

MT

em

tum, & Spiritum fanctam paraclerum, ne-

:

AtCik

genitum , neque ingenitum, fandam

Xï

Vb

D^

'*vmdl 'iduam Trinitatem ,

intribus coz-

If

f

qu

H

7

bus perfonis confübflantialibus &

Ó

1'6'

Al di

dli

vCO(L ert

NI

(Trinitatem in unitatem,& uni-

IN

ifti-

ALLA

Q9

tatem in Trinitate, corde credens ad jt

w

AO

tiam, & ore confitens ad falutem. Cogno-

t

Cng

u

vi te verum Deum & Dominum rofhum

ïC;Jm

]

Chriftum, filium Dei unigenitum,

li

creatorem , falvatorem , &rbdumpmum

V

a

€i, & totius humani gene

ii5

rict

quem con-

1l

IU

Z'em F& Patre "erhux

ante Ízcula:Deum

de

lumen delumine, Deum verum

Idv

de Dw vero, non fa&tum fed genitum;

Citfe

confubflantialem & cozxternum Patr &

t t

hd

A

Spiritui fan&o, per quem omnia fa&ta fuüt

b»]

ace d

z

"rincipio: firmiter cmdm

& veracitek

(s

n&te

0

£itlt

ens, te Deuni unigenitum Jefum

alutem hominum à

Fjï 141 um , þlo«—,tr*-r

u, (Wa gx(u

0ta Trinitate communiter incarnatum ,

M h lt

Áim Chr

3— ex Maria perpetua virgine , Spiritus

NU

lts

j

æmh [

1s *1&1 '*COle tione conceþtum, verum

iTaio)

homit

em fattum ;

ex anima rationali &&

Te ven

humanacarn

e fubfiftentem.

(EET

t

I

3. Qui cum fecundum divinitatem uni-

& fedi

D

£enitus Dei inapaffibilis fis ,. patiter

i g

im-

t

i SCJ;

. $. AUGUSTINT

f

Á

T9

2

ailii

immortalis; propter nimiam dile&ionem

CUM

tuam , quia dilexifti nos, idem ipfe Dei

m

filius fecundum humanitatem faétus es

,t&

M

paffbilis & mortalis. Qui propter falu-

u 100

oni

tem humani generis; unice fili Dei, in

[ï»D

ligno crucis patrdignatus es paffionem &

1

Pat

mortem , ut nosà morte perpetua libera-

fac

res. Atque ad inferos, ubi fedebant in te-

nebris patres noflri, au&or luminis de-

t

n

fcendifti, & die tertia gloriofus vi&tor ab

bus v

atl

inferis ad fuperos refurrexifti : refumens

facrum corpus , quod pro peccatis noftris

cs

mortuum jacueratinfepulchro: & vivifi-

u

cans fecundum fcripturas die tertia, ut

ipfum in Patris dextra cóllocates. Af-

fumpta namque tecum ex inferis captivita-

i

te, quam captivaveratantiquus hoftis hu-

mani generis inimicus, verus Dei filius

f

cum noftre carnis fubftantia , id eft , cuta

anima & carne humana ex Virgine glorio-

fa affümpta füperomnes coelos adícendi-

u

fti, tranfcendens omnes ordines Angelo-

Yutmi: ubi fedesad dexteram Dei Patris, ubi.

3014

€ft fons vitz, & lumen inacceffibile,& pax

ns'&' J

CL;

Dei, quz exfuperat omnem fenfum.

Mf

Ü

4. Ibi te Deum verum & hominem Je-

t i

fum Chriftum adoramus, & credimus,

confitentes te Patrem habere Deum, in-

"M

dequete ventrrum Tudicem in fine fzcu-

li exfpe&tamus , ut judices vivos & mor-

py

AS

tuos, & fedd

ao

omnibus bonis & malis

m

jl

fecundum operafua, qua operati funt in

cium :

"

liac vita, vel g:æmium; vcl füppli

"

prout

195' SOI,ILOQUIA

[

prout unufquifque dignus fuerit requi&

dinm in;

velarummHa, Refurgent enim in illa die à

10nofty

voce virtütis tuz omnes homines, quot-

ii n

quot humanam animam acceperunt im

fnunig ;

carnefua, quam bic habuerunt: uttotus

litrcongi

homo pro meritis vel gloriam fufcipiat ,

f Comr

vel gehennam. Tu esipíavita, & refur-

'l'!mm, st

"

reQuo nofira, quem falvatorem exfpedta-

mus, Dominum Jefum Chriftam, qui

"; tri

»

Qp efk

reformabit corpus humilitatis nofir s

?ly

f

ü

t

configuratum corpori claritatis fuz.

$. Cognovi te Deum verum & unum

lim, i

M g

Spiritutm fan&um Patris & Filii ab utzo-

rf

que patiter procedentem , coníubitantia-

TT

lem & cozternum Patri & Filio , paracie-

Q

tum & advocstum noftsum, qui fuper

eandem Deum & Dominum noítrum Je-

Wtgeg

[

AUs

füm Chridum in,columbz fpecie defcen-

nguis igneis

difli , & fuper Apoftolos in ]

4131r

apparuifti

Qui & o

iiii

es San

:

os & ele-

iïï&me 1

i

&osDei À principio, tuz gratiz munere

docuifti , & oraProphetarum ut enorrent

mnefgt.ms

»

l

Ü t

mirabilia regni Dei, aperuifli: qui ab

omnibus San&is Dei cum Patre & Filio

m,x ïï"&'l D fl

funnladoraris, &

lorif&icaris. Inter quos

*fm' (üàg

T ls

& ego filiusancillz tuz , corde meo glo-

rifico nomen tuum , quoniam illuminaft

"Ib n

l

TU

d

me. Tu enim es veralux, lumen veridicum

l

tl

n (

ignis Dei, & magifter fpirituum: qui un-

l(

€tione tua doces nos omnem yeritatem ,

&

f

'*135.

Spiritus veritatis: fine quo impoflibile eft

placere Deo, quoniam tu ipfe Deus es ex

ttn

3l

D«eo, & lux de luce procedens, à Patre lu-

an (

mànuna

t

" u fcg

—

"

&

[À

'£& AUGUSTINI.

'!-9 ?

yert r

minum ineffabiliter, & ab ejus filio Domi-

inilidità

no noftro Jefu Chrifto:quibus confubftan-

n

tialis; & cozqualis, & cozternus, exiftens

"

cae

n

in unius Trinitatis effentia , fupereffentia-

J

nt: !

liter congloriaris& conregnas.

il f

^)

6. Cognovi te unum Deum vivum &

13,&- Il

verum, Patrem, & Filium,& Spiritum fan-

en at

&um; trinum quidem 3n perfonis, fed

yiltt

" ]

j, Q

unum in effentia:quem confiteor,adoro &

ais i

$lorifico toto corde meo, verum Deum

folum , fan&um, immortalem , invifibi-

isft.

l

g t

lem, incommutabilem , inacceffibilem ,

)

[

imperfcrutabilem : unum lumen, unum

folem, unum panem, unam vitam, unum

bonum , unum principiure , unum finem,

i

lp

E

unum creatorem coeli & terre : per quem

|

j

C;C

omnia vivunt, per quem omnia fubfiftunt,

Fï»

per quem omnia gubernantur, réguntur &

nts

vivificantur , qux in coelis funt, & qux

fav»

interríis, & quzfübterra: prater quem

Wv

non eft Deus in ccclo & in terra.

anz

iL [

7. Sic cognovi te Domine Deus cogni-

tormei, fic cognovite, Cognovite per

f

[

fidem tuam , quam infpirafti miht, lux

i

ïp at q"GS

mea, lumen oculorum meorum, Domine

emes

Deus meüs, fpes omnium finium tertz ,

ïlunmlhl

gaudium latificans, juventutem meam;

)l

& bonum füftentans fene&tutem meam.

2

(ti

u

Jn te enim Domine jubilant omnia of-

u'nq

ef)

j 1

fa mea , dicentia : Domine quis fimi-

"i

iV

m

«poflt

Jis tibi? Quis fimilis tibi in diis Domi-

$C

ne? Non quem fecit manus bominum ,

post

pi

íed qui fecifti manus hominum, Simu-

^if

n

u

3

achia

fÓ

-

8

'SOLILOQUEA

I

J

l

1ra gentium argentum & aurum , ope«

:à manuum hominum: non fic operator

fius, qu;

t ape

hominum, Omnes dii gentium dzmonia:

Dominus autem cclos fecit.

Dominus

hi, i

O ten

ipfe eft Deus. Dii qui non fecerunt coe-

3. Voc

lum & terram pereant de coelo & de terra:

tufi d

Deum qui creavit coclum & terram , coeli

titet cor

& terra benedicant,

lx &il

C AA T XX

eL'anlest

3De confeffione propria vilitatà.

X.

?ms: &i

Uis fimilis tibi etiam in diis Do-

n

1l

mine? Quis fimilistibi? Magni-

Ls us

ficus im fan&titate , terribilisatque lauda-

1

f

D

bilis, & faciens mirabilia? Sero te co

g

Á

10yi

1

umen veram , fero te cognovi. Erat

autem nubes magna & tenebrofa ante

i

&

Oculos vanitatis mez: ita ut videre non

poffem folem jufüitiz, & lumen verita-

gl

lUj (

tis Involvebat in tenebris; filius tene-

3

brarum, tenebras meas amabam: quia

(

Iumen non cognofcebam. Cacuseram,

Y

i

& czcitatem amabam , & ad tenebras per

m

n

Q

!

tenebras ambulabam. Quis inde me edu-

(

xit, ubieram homo cxcus,, fedensin te-

Lf

nebris & umbra mortis ?

u

2. Quis accepit manum meam, utirn«

n

de me educeret ? Quis eft ille illumina

Ü

At

tor meus? Non eum quxrebam , & ipfe

O

quafivit me: non vocabam eum , &ipfe

lt üne;

vocavitme, Quiseftille? Tues Domine

C

Deus meus , mifericors & miferator , Pá-

[

ter mifericordiarum , & Deus totius

Anjj

coníolationis,; Tu fan&te Domine Deus

3

ls

Mieus;

"—

[À

S$S AUGUSTINI

J(*f)

jmm ,

1€üa,

quem confiteor toto coui«. meo;

licop

gt atias 10605 nominituo. lNonte qu*exe-

bam

t

tu me quafivifti; non te invoca-

D

Dl

bam , te me vocafti,

&Ceun w

3. Vocafli enim me nomine tuo 5 Into«

O&UC [ato

nafti defuper voce grandi , in interior em.

dmp], nCU

aurem cordis mei, fiat lux? & fa&ta eft

lux, & diíceffit nubes magna, & liquefa&ta

J

eft nubes tenebrofa, qua opernerat oculos

meos: & vidi lacem tuam, & c

novtr

vocem tuam , & dixi:

Vere Domine tu es

UT

M

Deus meus , qui eduxifti me de tenebris

Dl

P

LO

& umbra mortis; & vocafti me in admi-

(']'.R j

xabile lumen tuum, & ecce vxdco. Cmms

TT

tibi illuminator meus. Lt converíus fum ,

& vidi tenebras, in quwus fueram :

&

abyflum tenebrofam, i m qua ;acucmm ::8€

[ rld»l

contremui, & expavi& dm

VDJV?t*

"m

u5

nebris meis, in ambns jacui: Vz

2,c

€itati 1 h, in GU'HICCLCH ïkGLGL'HTJ.u*

d

Y Ya

L(,Uï [j!! 5!1

men coeli !

V cv5

z. prateritz ignorantia:

onora

mez ; quandononcosvofcequt» Do-

let

mine, Gratiastibi ago , illuminator & li-

d

berator meus , quoniam xhumxmf:mc,

& cognovite, Sero cognovx te, veritas a

*1qm, fezo te cognovi, veritas aterna. '! u

m

cras in lumine, & egointenebris, & now

cognofcebamte:. quia illuminari non po^

teram fine te ,. & non eftlux extrate.

jl

(JAPUT XXXIV

u

Confitleratio - divin

majeftatis.

LO

,^

i

An&e fan&orum Deus inzflimas

y t

jj per

bms mojeffatis, Deus Deorum , &

ells.

E

Qq

^

oD

SOLILOOGSUIDA

f

Dominus Dominorum, mirabilis, inenar-

tnde mS

rabilis , inexcogitabilis, quem contremi-

Ácuntinccelo An

QIng

j

gelicz poteftates , quem

REO

acorant omnes dominationes & throni ,

üerar

da

R

&omnces virtutes pavent à confpe&u tuo.,

t

cujas potentie & fapientiz non eft nume-

:3[

& Vp

d

1us; quüi fundafti mun

[4]

I$

dum fuper nihilum,

(ren

1 Y

M

& mare colligafti in

aére quafi in utre ;

L

m (

omnipotentifiime, faü&iffime, fortiffime.

eus fpirituum ut

iverfe carnis, à cujus

leug

Tif

df

confpe&tu fugitc

celum & terra , ad cujus

nutum omnia fe fubjiciunt elementa, te

N

ha

adorent & glorificentomnescreaturz tux.,

[ w

At Va

?. Etegofiliusancille tux , per fidem

Ti

iW

j

tuam fle&o cervicem cordis mei füb pe-

C i

dibus majeftatis tuz , gratiasagens, quo-

niam dignatus es per tuam mifericordiam

Müstid

alluminate me,

UET

Lumen verum, lumen

fan&um, lumen dele&abile , lumen fu-

Ol *

"äum, ten

perlaudabile, lumen admirabile , quod

füumimt omnem hominem venientem

ts

Villen

inhunc mundum, & etiam oculos Ange-

» Qu

lorum, Ecce video, gratias apo. Ecce

;"nj,[-jlu

"!f'S li

Yideo lumen coeli, interlucet oculis men-

la

M

ln

UYT

tis mez radius defüper à facie luministui

& lxtificat omnia offà mea.. O fi perfice-

0i

s

AU

returin me! Augequzfo luminis auctor ,

auge quafo, quodinterlucetin me, Di-

UO to

t M

latetur, obíecro, dilatetur ex te.

W

TM

3. Quid eft hoc, quod fentio? Quis cít

I

ig

nis, qui calefacit corsmmeum? Quz cít

i

h

, Quem

* qua

Hux; quzirradiat cor meum? O ignis, qui

!

ld n

íemper ardes, & muaquam extinguexis,

ia

[)

lwllu

accen»

W

$ AUGUSTINI.

2of

Jis, inttt

sccende me! O lux que femper Iuces &

1 contrtt-

numquam obfufcaris, 11lumina me! O uti-

165, Qu

nam arderem ex te'Ignis fan&te,quam dul-

s &türos

citer ardes, quam fecrete luces,quam defi-

nípeduum,

deranter aduris! Va iis, qui non ardent es

n ehane

€: Vz illis, qui non illuminántur ex te: O

FH Ti

Hlm]

lumen veridicum , illuminaus omnem

1 Il

n

mundum, cujuslux implet mundum !

ef

llllv

4. V& czcis oculis, quite non vident,

mis; Mügü

fol iliaminans coelum & terram. Vzca-

i, aicips

ligantibus oculis, quite videre non pof-

!gmfnmy K

ünt. Vz avertentibusoculis, ut non vi-

z

u

deant veritatem, Va non avertentibus,

pH

ut non videant vanitatem ; nequeunt

I

; IN

enim oculi affüeti tenebris, fummz veri-

tatis radiosintueri: nec fciunt de lumine

g, Q

"

ll

jiiai

aliquid zftimare, quorum eft in tenebris

]1l , D

habitatio. "Tenebrasvident, tenebras di-

Lm&u i

ligant, tenebras approbant, de tenebris

euates in tenebras; nefciunt ubi corruant,

y

)

q'J

; venodte

Mi(eri, qui nefciunt quid amittant ; &

quos A

miferiores utique qui fciunt quid amit-

4£0

A

fant ;

qui cadunt apertis oculis, & de-

Ícendi

int in infernum viventes,

vullstt

-

$. O lux beatiffima; qux non nifi à

Juminsti

of pete

n

purgatifümis oculis videri potes. Beati

mundo corde, quoniam ipfi Deum vide-

)inisa';:c'tül';»

1 n*

bunt. Mundame , mundans virtus : fana

oculos meos , ut fanis oculiste contem-

4

9? QUi

pler, quem non nifi fani oculi intuentur,

[

m

»

Aufer, quzfío fquamas caliginisantique ,

radio tuz illuminationis fplendor inac-

j 0"

«effibilis, ut te videre valeatg izzevezbera-

i

[

N $

u

——

202

SOTLITLOQUIA

Ws

tis obtutibus, & in lumine tuo videanm

en

Im,

lumen. Gratiastibiago, lux mea. Ecce

A vocer

video. Dilatetur obfecro vifus meus Do-

üt

OO

mineexte. Revela oculos meos , ut con-

1 Doi

fiderem mirabilia delegetua: quies mi-

Cmm

xabilis in San&is tuis, Gratias tibiago ;

lumen meum. Ecce video, fed per fpecu-

lum in enigmate. Sed quando facie ad

[e

t

faciem? Quando veniet dies Ixtitiz & ex-

ultationis, in qua ingrediar in locum ta-

bernaculi admirabilis, uique ad domum

OR er

Dei: ut videam videntem me facie ad fa-

ciem, & fatietur defiderium meum?

ln .

C A -U TL XXXM

l

«

De defidevrio dy fiti anima ad Deum.

i.

Uemadmodum defiderat. cervus

li

ll

Jug

ad fontes aquarum , ita deíiderat

1ea

[15

anima H

IK

ad te Deus.

Sitivit anima med

ad re

«

tc

m

Deum fontem vivum: quando ve-

niam, & appareboantefaciem tuam ? O

fons vitx ! vena aquarum viventium ;

quando veniam ad aquas dulcedinis tuz »

Q

li

de terra deferta, in via & inaquofa, ut

|

videam virtutem tuam & gloriam tuam ;

D

& fatiem ex aquis mifericordiz tux fitim

l

6R

imeam? Sitio Domine: fons vitz es: fatia

me, Sitio Domine, fitiote Deum vivum,

ï'x& g

;

ii

O quande- veniam ,. & apparebo Domine

ante faciem tuam ? Putafne videbo diem

* qi

illam, diem inquam jucunditatis & l«ti-

Vi ts

» Iee

tiz, diem quam fecitit Dominus , ut ex-

ultemus & Ixtemurin ea?

il

efciens

j

D

;z. O dies px:cc'lara—öc pulcha, n

yeipez

W

S; AUGUSTINI.

203

[A

ü

d

tuoviert

D

erum, non habens occafum : in qua

.Sï'

me, Bo

audiam vocem laudis, vocem exultationis

& confeffionis: in quia audiam : Intrain

as masDo-

:os, Bd

i

gaudium Domini tui.' Intra in gaudium

^

: Q

lempiternum, in domym Domini Dei tui;

jos tU

wbi funt magna & urfcrutabilia, & mira-

er

0d

edp

M.

i

bilia, quorum non eft numerus. Intrain

ficit

Baudium fine triftitia; quod continet ater-

do

x

namlatitiam. Ubieritomnebonum, &

11U0C

nion erit aliquod malum.Ubi erit quicquid.

voles,& non erit quidquid noles. Ubi erit

a

N

Vita vitalis dulcis, & amabilis, femperque

1

iemorialis. ubi non erit hoftis impu-

34f

gs

idi

1s, nec ulla illecebra , fed fumma &

Y

f4c

ceita fecuritas ,. fecura tranquilli

Lás$5

&

tranquilla jucunditas ,. jucunda felicitas ,

t

j

felix eternitas, zternabeatitudo, & beata

411l

ni

:

Trinitas, & Trinitatisu

tas, & unitatis

,:C

d

J

d

p

deitas & deitatis beata vifio: qu

eft gau-

ä

dium Domini Dei tui.

B

3. O gaudium fuper gaudium; gaudium

;

vincens omne gaudium , extra quod non

jv

d

€ft gaudium ! Quando intrabo in te , ut

inqy

r

t

videatu Deum meum , qui habitat in tc?

"i

H

Ibo illuc , & videbo vi&ionem hanc graa-

4

bl

m

M

-dem. Quid eft; quod me detinet? Heu me!

qub

quia incolatus meus prolongatus eft !

peum ?

Y

Heu me quamdiu dicetur mihi : . Ubi

g

"

n

€it Deus tuus ?. quamdiu dicetur mihi ,

i

ExfpeQa, reexfpe&a. Et nunc quz eft

ia[ [JSS-J

extpe&tatio mea?- Nonne Domine Deus

jns;'

falvatorem exfpe&tamus Dominum no«

Ü

u

j P

frum Jefum Chriftum , qui reformas

d

304

SOLILOQUIA

bit corpus humilitatis noftrz : configura-

f2 nj

tum corpori claritatis fuz ? ExfpeGamus

liiti f

Dominum, quando xevertaturà nuptiis,

ftumy,

^

fpiet dl

&t inducat nosad fuasnuptias. VeniDo-

mine & nolitardare. VeniDomine Jefu

$ Og

Chrifte, veni. & vifita nosin pace: Ve-

TO t T

i, & educ viné&tos de carceze, utlxte-

af

mur coram te corde perfe&to. VeniSal-

£

Rsb c

vator nofter.

Veni defideratus cunüis

RSOTY

fitg.

gentibus, oftende faciem tuam , & falvi

: t

[

€rimus. Venilux mea, redemptor meus:

éduc de carcere animam meam , ad confi-

I;S (l kwæä

tendum nomini fanZto tuo,

N V q

4. Quamdiu mifer ja&abor in flu&ibus

URT

l

1!,

(it:l:'üll

mortalitatis mez, clamansad te Domine ,

D

& non exaudis? Audi clamantem Domine

Utb

dehoc mari magno, & adduc me ad por-

AO (f o

tum felicitatis zcternz

t

Felices, qui de

)

|

^

RU

periculo maris hujus edu&i ad te Deum ,

A tor 1

portum tutiffimunm, pervenire meruerunt.

Tif v

O vere felices , qui dé pelago ad litus , de

Tij

It

li

exilioad patriam , de carcere ad palatium

T D

lol

pervenerunt, optata jam quiete beati: qui

R

bravium illud perpetuzglori», quod hic

Mkll

per multas tribulationes quzfierunt , jam.

"Uum

Al

felici jueunditate adepti , lztantur in per-*

4 'W'Wlm

petuum, O vere beati, Ó terque quaterque

NUb fitig

beati, qui jam omnuium malorum exuti ,

N Is

fecuri de fua immatcefcibili gloria , ad te

t

regnum decoris pervenire mexuerunt. O

WTUDE

zternum regnum, regnum omnium fe-

u D*

culorum ; ubi lumenindeficiens, & pax

UR

u

Dci , quz egfuperat omnem fenfum :

iZUUIin

lt 1

q

uo

—

$. AUGUSTINL

/205

À

«u0 fin&Gorum animx requiefcunt ,. &

: contimte

Exptamt

z

lxtitia fempiterna fuper capita eorum,

5

gaudium & exultationem obtinebunt , &

r

s V*

fugiet dolor & gemitus.

$. O quam gloriofüum eft regnum , in

Domue

inpi

quo tecum Domine regnant omnes San-

Gi, ami&i lumine ficut veftimento, ha-

et, 1

Vi

J

m

bentes in capite fuo coronam de lapide

o V

preciofo! O regnum beatitudinis fempi-

1dr

vt Cl

ff

ternz, ubi tu Domine fpes Sanctorum ,

TP &

g

& sdiadema gloriz , facie ad faciem vide-

nj

4l

h.

ris à San&tis, lxtificans eos undique in

m

i

pace tua, quz exfiperat omnem fenfam,

lbi gaudium infinitum , 1xtitia fine trifti-

r

&i

)

[)

(

tia, falusfine dolore , via fine labore, lux

[

;

finetenebris, vita finemorte, omne bo-

(«

(

num fine omni malo. Ubi juventus nun-

£.

T mox

n

uamie

nefcit, ubi vitaterminum nefcit,

ällcöx u

ubi decer nunquam pallefcit, ubi amor

gd;gDcwh

1

nunquam tepeícit , ubi fanitas nunquam

emen

marcefcit, ubi gaudium nunquam decre-

9)

j

jnb, *

2

1

1

Ícit , ubi dolor nunquam fentitur, ubi ge-

;

Ed Pil,:[

iu:"

mitus nunquam auditur, ubi trifte nihil

é bet

l

106 1v

videtur, ubi Ixtitia fempet habetur , ubi

g, Q

314

malum nullum timetur, quoniam ibi fum-

fet

à|

"u

mum bonum poffidetur, quod eft videre

i

at

femper faciem Domini virtutum,

Y

6. Felices igitur , qui de naufraga vi-

10

ta preíenti ad tanta gaudia jam perveni-

pb *s

re meruerunt, Iufelices heu nos miferi,

Icmfn«

jl

ul

At

qui per hujus maris magni flu&us pro-

Omfu

v u

cellofifque voragines navem trahimus:

Ye5»

J

ignorantes an ad portuni falutis per-

«

yemic

Q I

506

SOLïLOQUIA

n

eniré và

Av

lea

n

il

N

lt

mus. Infelices inquam , duc-

zum vita eftin exilio, vitain per! calo. fi-

m?

iiie

D 'lt*oaLe ]

nis in dubio E nefcientes fmcm noftzu

Tierc] pux Í

QL'R omnia

infutüram refc

ervantur H'I cer-

64

m.

Adhuc in pelagi flu&ibus

1.30*

pr

n ]

b

fufpirantes ad te portum maris, OQama

YU

'IUP"

i

noftra, patm fecura, à longe te

M.

imus,

ab hoc mari te faluta

atmus

ab hae

d

valle ad te fufpiramus , & nitimur cum la-

j

]

chrymis fi quomodo ad te preveniamus

l

lg

L

7. S$pes humani ge

ii

"ne

f sChri

ic

i, D*eus

de Deo, xe,ucxum noftrum ,

& vi urtu

d

Bpe-

[

eujus lumen à lono*'? inter cnuvz"n fas

N

bulas fuper maris mocc(.as, quafi ftelle

1

h

maris radius oculos noflros irradiat , ut

k

(

]

f

amur ad te por

tti

n: Guberna Do-

)

k

minenayem noflram tu

a üc

ade

xtra clavo

Cru-

[

AC

cis tuz . D€ pereamus in f

fiu&ibus:

3*;'? 1(2?

demergat tcmpef*ms aquz, ne

abíor

at

]

ii

180

nos Pxof.maun.: fed -unco crucis retrà

!

nosab hoc pelago , ad te fólamen unicum

noftrum , quem à longe,

quafi ,1(31!71*0

matutinam & Solem fuimn vix]

chlv

mantibus oculis in litore coelc(ï i$ patrie

tios exfpectantem videmus.

8. Enad te clarnamus redempti tui: fed

& nunc exules tui , quos pre ciofo fangui-

D

ne redemifti, Exaudi nos Deus

]utaris

nc&c

fpesomnium finium terrz (ä in

mari loupe.

In mari turbulento ve

Dl

b

mur. Tumhtoxe ftans , adfpicis ; pcmuh

qOul..L H

falvos nos fac propter nomen

ï(qv

s

tsum, DanobisDomiae inter fcyllam &

"I

cha-

a

Ed

$ AUGUSTINTI

20'*

rá

10[" "

(l

Charybdin ita tendere & tenere mcdmm,

ne

nt utroque periculo evitato, falva nave &

Is

mezcibus, fecuri perveniamus ad portum,

m

C APU T

XXXVI

«

De eloria celeftü patrie,

T.

»à

Um ergo pervenerimus ad te fa-

J pientiz ? fontem , ad te lumen in-

OIML

Fztmis

ucnue i, ad te lucem inextinguibilem: ut

Fl

"i

te non jam per fpeculum in zgnimate, fed

facie ad faciem videamus; tune. fatiabi-

i

tur in bonis defiderium noftrum: quia

ull

nihil erit exterius quod defideretur, nifi

tu Domine fummum bonum.

Om eris

miu

pra

lp

t beatorum, & diadema decoris

$

eorum , & Iztitia

ICIii

5

enm

!7]1'&.1*1(1 UOLI C'lp'['l

€oium :

ac

ARl

i&

cans eos intus & extra in pa-

6

j

ce tua, quz exfüperat omnem fenfum. Ibi

videbimus, amabimus, & laudabimus,

Videbimus in lumine tuo lumen tuum ,

j

n

quoniam apud te eft fons vitz, & in lumt-

i

netuo Vzdcumus Iumen. Quale autem lu-

men? Lumen immenfüm, lumen i incorpo-

1Pun1, mwrrupt ibile,incomprehenfibiles

imen indeficiens, lumen ine (tmvaxbüc,

o

iumen mmrcfïouf: , lumen increatum ,

iomen veridicum, lumen divinum ; quod.

iliuminat oculos Anfm orum; quod lz-

ei

tific

4b j

At

uventutem $a n&omm à qLod eft

i)c

^

lat

men luminum , & fons vitz: quodes

tuD

n0n

ii

ine Deus m €us,

iï

jento

2 uésga

quippe lumen , in cujus lumi-

(

he Vldr-bxmus lümen, tefcilicetinte, in

fplendore vulius tui ,^ quando te vide-

Unt 3

20 SOLILOQUIA

bimusfaciead faciem. . Quid eft videre fa-

cie ad faciem , nifi quod ait Apoftolus:

L &pal

LOT

Cognofcere ficut & cognitus fum: cogno-

fcere veritatem tuam, & gloriam tuam ?

j tonafde

j t ipfe m

Hoc eft cognofcere faciem tuam , cogao-

| ipna nin

fcere Patris potentiam , Filii fapienttam ;

Spiritus fan&t clementiam , ipfius fümmz

j U0 t

| & Tum

'Ülrinitatis unam & individuam effentiam,

Videre enimfaciem Dei vivi, hoc eft fum-

|itor |

|: 4 Tye

xum bonum, gaudium Angelorum atque

D] Ti

omnium Sanctorum; pramium vitz ater-

nz, gloria fpizituum , latitiafempiterna,

( g]

fthy

corona decoiis, bravium felicitatis, re-

m dQ

quies opulenta , pulchritudo pacis inti-

i

j

mum, & externum gaudium , Pnradifus

mfnfs e

i

Dei: Hierufalem coeleftis, vita beata, ple-

"

)

CNL

W

nitudo beatitudinis, gaudium xternitatis:

n

Ts

pix Dei, quz exfuperat omnem fenfum.

m m.i

3. Hzc eít plena beatitudo, & tota

C

glorificatio hominis, videre faciem Dei

ife

Ti

i1lef

fui, videre eum , qui fecit cozlum & ter-

n

1

ram , videre eum, qui fecit eum , qui fal-

.

Dem

vavit eum, & qui glorioficavit eum, Vide-

f

i

jl

r

biteum cognofcendo, amabit diligendo,

li

laudabit poffidendo. Ipfe enim erit hs re-

ditas populi fui, populi San&orum, po-

B tf

[l ng',m

puli, quem redemit. Ipfe pofíefíio felici-

tatiseorum , ipfe pramium & merccs ex-

uem

j

Ípe&ationis. Ero, inquit, merces tua ma-

hi*m ]'n vi

DI

gnanimis, magnum enim magna decent.

Vere Domine Deus meus , magnus es

1 fO!ug

[N h

tu nimis fuper omnes Deus, & merces tua

magna nimis, NNeque enim magnus e€s

(.

t

T je

À

$ AUGUSTINIT

.209

udirli-

fuü, & parva mercestua: fed ut magnus

L Apoltl

Tu'öï

€stu, ita magna merces tua: quoniam

fa.

li

nonaliudestu, & aliud merces tua

Sed

orum

tu ipfe magnus nimis: tu ipfe merces

) p

magna nimis: tuipfe coronator es, &

!

i

corona: tu ipfe promiffor es& promif-

fio. Tu remunerator & munus: tu prx-

1

elia

i

miator & prxmium felicitatis cternz,

V

(e

4« Tu ergo coronator es & corona,

^1^

co

Deus meus, & diadet

Aid

fpeimez, qua

rnata eft gloria:. lumen lztificans, lux

ett

renovans, decor adornans : fpes mca ma-

£na; defiderium cordis San&eram, &

d

defideratus eorum. — Vifio ergo tua tota

j

merces eft, totum pramium , & totum

gaudium, quod exfpeQamus. Hzxc cft

enim vita eterna, hzc eft inquam fapien-

nei

"

tia tua, Hzc eft vitaxterna, utcogno-

O)UXILI

Ícamus te folum verum Deum

jl

, & quem

a b

j

mififti ]

jefum Chriftum. Cum igitur vic

od

e

bixus te folum Deum ,. Deüm verum s

jl

Deum vivum, omnipotentem, fimplicem,

Ire

inviibilem;ncircumfcriptibilem, incony-

yt d l

prehenfibilem: & Filium tuum unigeni-

imert

tum, confubftantialem, & cozternum ti-

"T

OP

(i Dominum noftrum Jefum Chriftum ,

ofioue

s

quem pro falute noflra mififli in mun-

h4 mffa

dum in virtute Spiritus fan&1, trinumin

i'm-.

perfonis ,.& unum ineflentia, Deum fan-

[

sl

W

&um folum, extra quem non eft Deus ;

g

"

n

tunc habebimus , quod nunc quarimus ,

.;;3

,& p

8

vitam xternam, gloriam. femp'temmn *

ll

b

quam preparafti diligentibus te; quam

2DicOn-

2to

SOLILOQUÍA

[

abfcondifli timentibus te, & datutts Eä

t nf

quxrentibus faciem tuam femper,

$. Ettu Dornine Deus meus, formatotr

"ttbilis,

| (nti p

feus ex utero matris mez , quz me re€-

| indirf

commendavit manui tuz,non me permit-

| Ports jf

tas amplius ex uno diftrahi in multa: fed

fiortiy

collige me deexterioribusad me, deme

2, Ea

i

ad te5 ut dicat tibi femper cor meum: Ex^

Rs

quifivit te facies mea; faciem tnam Domi-

) mïlru

1

i

nerequiram, faciem Domini virtutum ii

f enj

qua fola confiftit tota gloria fempiterna

d

beatorum.

Quam quidem videre

vità

z

Q

aterna eft, gloria fempiterna San&orum.

i g

Latetur ergo cor mcum, ut timeat nometr

Olne ö€f]

tuum,. Lzatetur cor qu:eïentium Domi-

ARU dte]

num, fed multo magis cor invenientium.

ïhmf* on.

P

Si enim lztitia eft in quzrendo, qualis Iz-

v-r

l, ge

t

titia-erit in inveniendo? . Qu

o

am ergo

t iif

»il

Íemper ardenter & indefinenter facie

tuam, fiquando tandem aperiatur mihi

oftium & porta juftitiz, ut intrem in gau-

H

UA

dium Domini mei Haxc porta Dominij

die

ls

jufti ingre

Gic

nter per eam.

W

Q AAPOUTE XOXXSVE

fi

t

Orvatio ad fantlaza Trinttatem.

t

Tres cozquales & costernx per-

bY

"(

fonz, Deus meus & verus, Pater

1 ic

& Filius, & Spiritus fan&tus: qui folus

n

lat

habitas xternitatem, & lucem inacceffi-

bijem.

It

n

Qui fundafli terram in potentiá

D

n

tua, & regis orbem terrz prudentia tua.

ij

Sané&us , SanQus , San&us , Dominus

DeusSebaoth, "Tezribilis & fortis , juftus

vf;rl«

&mtc

quamem.

E

$ AUGUSTINI.

»rt

cdittttd

& mifericors , admirabilis, laudabilis;

net,

amabilis. Unus Deus, tresperíonz , una

ys, fordtt

€ffentia, potentia, fapientia, bonitas, una

vl

ey

i mihi clamanti

& indivifa Trinitas. Ap

m

M

j

id

portas juftitiz; & ingreflüsineas, con-

fitebor tibi Domine.

jn u

:'xl

1ïd

du

2. Enadoftium tuum, fumme paterfa-

gcmed

milias, mendicus pulfo. Tube aperiri pul«

fanti, quidixifti: Pulfate, & aperietur.

n W.:

j

Q

Pulfant enim ad oftium tuum , Pater mi-

d fm

fericordiffime , defideria rugientium pra&

.Y

cordiorum meorum , & clamores lachry-

marum oculorum meorum,

Antete eft

omne defiderium meum ,

& gémitus

ntiu

meus àtenoneftabíconditus. EttuDo-

mine nonavertas faciem tuam amplius à

i

21

"

me, mnec declines iniraà fervo tuo ,. Pa-

Q

ter mifericordiarum , audi ejulatum pu-

[*l

i

pili tui, & porrige manum tuam opti-

pt

mam adjutricem ; ut retrahat me de pto-

fundis aquarum & de lacu miferie , & de

M

UM

luto

L«

£

:()b'[.lDL

1

c15,ne peream vidente mifericordia

oculorum tuorum , adfpiciente clementia

*

n

T

vifcerum tuorum:fed evadam ad te Domi-

num Deum meum; ut videam divitias re-

gnitui, & intuear faciem tuam femper, &

laudem dicam nomini tuo fan&o, Domi-

Xl

"

ne , qui facis mirabilia: qui cor meum 1z-

H

emul

tum facis memoriatui; qui illuminas

]h"

fe

ventutern meam : ne deípicias (ene&utem

n d.

oriide

meam; fed jubilarefacias offa mea, & revi-

[

Ü

Yifcexe facias ut Aquilz canos meos.

Y«

of

go[/liïuiamïf finis,
