piterna,; AM E N.

/0

CHAOVUD C XOC

Qued amor Dei veficit boraineza,

g

r €5, 0^

1.7& T Onghonor, non pecunia , neque

aliqua terrena ínbflantia, nec

TA

etiam virtms, nec arsalmqua vel fcientia ,

"

P ia

(

ul

»

benignisfime Domine Jefu Chrifle, ple-

nittdo amoris (poteft implere animam ,

(N

Iu

ET

fed fola & vera

& fstïare confcientiar

tuost

i

LO rfa.

Nam diledtio, aut eft cam

yr, r

gtatia, aut (ine : at fine ea non poteft effe

a

dile&io veri. lllud autemY quod in via

teft folum reficert & quietare ani-

mas, eftgratia, cum qua fimiliter eft diie-

m

&io vera.

Et quia qui diligit te Do-

s

mine habet te, ficut ícriptum eft: $i

diligimus imvicem, Deus i nobis zaanet :

T

non potefteffe pauper, quia Deum ha-

bet quem amat. Étquomodo po

te&

LCit

efte

;ïl

pauper, qui te, qui es omne bonum.,

isbet

1]

382 COLNTEMPLATIO-NES 4

habet in conícientia? Qui habet aurum

1to ve]

in arca, dives non eft: fed qui te habet

10 defi

inconfientia, diveseft, Unde fciibituz

le&ion

detes I» me funt divitia dr &loría , ut di-

chatits

tem» ommes dilgsentes me , dv thefauvos eo-

Donig

Yétyo Yepleam.

5

€£0 fin

—

ó Mifericordisime Domine Jefa

Midi,

Chrifle, in amore ditisfime, qui ditari

Tputum,

cupit, & fatiari, dile&ionem veram de-

m

bet habere , quz mentum reficit; perficit,

qi

N

ie

Tetür

& eidem fuflicit. Nam qui vera diletio-

QÜl

ne caret, etiamíi omnes divitias mundi

DAW

haberet, & infuper fapientiam , fortitu-

dinem, fimplicitatem , pulchritudinem,

omnes denique virtutes à Philofophis

lÉN

conícriptas, pauper tamen & miferabilis

li

effet; quia illis non contentus, alia fem-

l

1

la,

j

perappeteret. Ideo de quodam diligente

V:O

ï

N

terrena fcribitur: Ta dicis, quia dives[um

P

"

J

N Bittq

e locuples ,

c

J

nullius egeo :

[o

"D

ne[ca quia

E

Yei

TY

T

u es nufer d- mifarabilis y. pauper ,. nudus

It

il

35 n

d

n

Qv cecus ?. Suadso tibi emere aurum ignitum ,

J

dl

i

ut loctples fias... 0. Clementisfime Domi-

da[

Vi

ne Jefu Chrifte , amor confumens, quan-

Pt

d

tam do&rinam nobis peccatoribus often-

AT

l

N

difii pro falvatione noflra moriendo ; ut

as

emarmus aurum ignitüm , per quod intel-

Mit

ligitur amor & dile&tio? Quia ficutaurum

V feg

excedit omnia alia metalla,. fic dile&tio

n

omnes alias virtutes,

('34

7)

30

3. Debet autem hoc aurum effe igni-

tum amore tuo , & dele&atione tua fum-

Ü fütyt

'ft

[7!

me inflammatum, Neque emitur num-

tf

mo

a*

NES !

IDIGTEL."

383

et ayi

mo vel denatio, fed bona voluntate , bo-

no defiderio, bono affe&u, Unde hac di-

i Ecln'

D

CiCx Ui

le&ione nihil melius emitur , & nihil

rids H

charius eft, cum posfidetur. Ó Piisfime

ag tv

I

Domine Jefu Chrifte , locuplesin amore,

ego fum mifer & miferabilis , pauper,

nudus, & czcus.

Da mihi hoc aurum

»miï!ï Mï

u

qu [

at

ignitum , hoc eft, dile&ionem tuam, quo

yvermo

de.

inflammetur mens miea, ut reficiatur &

)

quietetur in te, & ipfe ditatus gratia &

1

I)

1di

dile&ione tua, ad regnum amoris perve-

jos u

niam fempiternum , Amen,

FT

QAVP-UST DXX

y/

"

ii

(Hl

Duod. amori. Dei eft infiffendum,

j

ll

jl

00

r F Niüiflendumeft ( clementisfime Do-

ii

dil

iC

A mine Jefu Chrifte, amator bone )

"lU

I

ls

Ti

tionituz: quia dile&io noneftnif

boni, & tu es fons totius bonitatis, 'Tu

Ti

€s patercreatione & deitate, "Tuesfrater

x.,gi'.en*.gïion" & humanitate: tu es Do-

[

!

minus naturalis; non extraneus,

Quic-

uid habemus,

n

à te habemus : & in

j pont

finc à te exfpe&amus premium fempi-

ul

ternum. Et ideo conveniens eft, ut te

dilisamus ,. & tuz dile&ioni continue

D

u

enó

0j

infiftamus , ficut fcribitur: j4udi Ifraél,

iuo

quid. nunc vequirit Dominus , aut. quid pe-

tit 4 te?. Nifi ut timeas Dominum Deum

)

(

tuum , Q ambules in vib ejusz d diligaa

€um , d fevoias ei in toto cordetuo , anima

G* mente tua : cuffodia(4ue mandata Dom:-

£

du

i, ub bene fit tibi. Mrael quilibet fidelis

:

r p

Chriftiznus, per fidemte videns: quiad

j

dili-

354 g&NTEMPLATI-ONES

j|

diligendum te maxime eft adftri&tus , qui

| fitis |

à te magis dile&us. Nam dilexitti nos,

Todig

& laviftt in.fanguine tuo. u confulis

nobis, & monesdulciter, nón acriter,

RC, L

.

M

a

quz à. nobis requitis

fcilicet , ut te ti-

l"eräcor,

meamus, dum dicjtur: r tízeas Domi-

num Deoum tunm.

Unde in timore tui

elque

Tem f

o:ginem fuam libet dile&io :- quia fcri-

ptum eft: Timor Domini inirium dile-

if

&ionis. Quz viresaccipit & augetur exer-

flfeir

citio aliarum virtutum ,. dile&ione impe-

Otryar

fato, Et ideo dicitur , Et azibulesin vis

"titg.

Wi

ejus ; id eft bonis operibus ; utpote, elee-

nofyna, jejunio, oratione, & cxteris, Et

D

his enim vegetior redditur dile&tio ; ficut

ignis lignorum appofitióne,

2. Completur a

ib

AL

em dile&io tui Do-

l

(

1]

mine. ex affe&u interiotis amoris; ideo

Mi

Gicitur

*

$

(Ut. diligas Dominum . Deumn

H

tuu. Completur etiam exa&u exterio-

UM

k &:n

ris honorzis ideo dicitur:. "Ut fervias eiin

toto cordetuo , anima, dy mentetua, Cou-

f wl

Z

L

SC

fervatut

denique

tfnandatorum. tuo-

Dot

rum obfervatione, ideo dicitur:. CufZo-

dia[gue mandata Dorni, wt bene fit tibs,

l

j

V

O. benignisme Domine Jefu. Chrifie ,

n

Q

quem juftisfimum eft amari, utilem & fa-

Hq

od

N

lubrem regulam te diligendi nobis clc-

die

t

menter dedifli, Nam fummw zquitatis

ET W y

cft, uttetimeamus; fummz levitatis, uf

V, $s

in viis tuis ambulemus; fummz bonita-

* Btogi

tis, ut te diligamus , fumma dign-i-

R Q

tatis; ut.tibiícrviamus; fumia «q

le

tà

Ào

la

A iil

T5

IODOIOO TE

Qu

315

tatis. & fan&ritatis,

ut mandata tua cu-

ftodiamus. O püffime Domine Jefu Chri-

Q

f CT

te, amator mifeticors & jufte , non pon-

deres peccata mea ad vindictam , fed mi-

I

fericorditer mihi ea condonare dignerisz

defque mihi gratiam tnam , ut pertimo-

jrore f

rem tui, oriatur in me vera dileQio per

afie&um interioris amoris, & peraéctum

vd'

extezioris honoris compleatur, & per

r

obfervationem mandatorum tuorum con-

m

fervetur , ut mihi bene fit te amando,

nunc&inperpetuum, Amem.

n

mb

7

!

CA PU T XYLE

De utilitate dr facilitate amorás.

!

O,ML 5

Ti Erba tua veriffima funt;mifericor-

uXv

diffime Domine Jefu Chrifte,(ex-

pt

emplum & forma amoris) qui dixiftiz

(*

'|

y

Jusum meum. [nave efl , ér onus meum le-

I

a

ettt |

ve. Hoc eft Domine te veraciter dilige-

I€ & amare, quod fumme füave eft &

leve, adeo quod nullus habet, necha-

bere poteft caufam, aut excufationem,

[

" [

àliquam te non diligendi.

Unde (i

i

alicui dicatur

uod jejunet , dicere po-

1

( ia

]

corpus

habet fragile,

Si dicatur

ei quod dct, poteft diceres pauper füum,

Si dicatur ei,

ut oret , & limina San-

Gorum vifitet, poteft dicere: infirmus

fum. Sed cum eidicitur: Dilige Deum

i

& proximum, nullam habet excufatio-

ht

nem,

Quare benigniffime Domine Je-

je U?

fu Chrifte, dile&oramoris; fcio, quod

»

t

tam facile eft te dil

hoc

b

1

:

^

ige.re ; quod ex

cor-

$$6 CONTEMPLATIONES

torpus nonaffligitur, pesnon pungitur ,

Is

vaput non dolet,venter non ]xditur,lingua

&

mon vexatur, crumena non evacuatur; quia

faceo

dile&io proprie confiflit in anima, & inde

me p

ieqmmr ; quod quiamat, non laborat.

DI

Non eft dile&io fuper facultatena

ttüferi

lïon*mvs , ita quod non poffit eam perfi-

Trasim

ccre

Nec eft dile&io longeabeo , fcili-

V d

«et ultra cognitionem ejus , ita qvod non

indi

poffit eam apprehendere: fed eft juxta

iib

d4ominem;, iuhæt in ore ejus & 18 cor-

fftid r

de, ut impleateam, & diligat te Domi-

€s, [

ne, quiesfumme gloriofus, fumme de-

OCUtlOr

eciofus

Ami-

1le öwms,

& funme pre

(lüqpm

€itia namque cft reí uf&

boni honefii ;

A

&leleCtabilis aut utilis

qua omma füntin

te

nll&&. P

fuperamabi-

l

Domine Jefu C

lis 8-' fup

erbone,

Ex dilectione homo

I;Igd (

vivit Vlta 916*1"8 E

& multiplicat bona

H

opera,

[5 14

ut

terram viventium poflideat. Fa-

re

C

€ilis

&*

eseft (D

^orhine Jefu Chrifte fupcr-

J.

Qiterd

A&mande) dile&io, àquanullus, cu

Ihneïz,

cunque ftastus, gridus aut conditionis

74;

l n

N

vX

t, excafari poteft, O mifer & mife-

LE H [0]

zabilis Beecator , qoxd faciam ? Oculata

enim fide

hoc video & cognofco, quod

Md di

Nitny i

facere deberem ; & nonfacio, Scio (cle-

snenzifiime Dcmme) me nulle modo

mhe 1

hite di

iter tibi placere pofle, nifi per dile&io-

nem.

Adillam meum animum non con-

te f icut

YO Qv

verto, illamvilipendo. Adillam haben«

fr

XEta

TBüt «

dam me non dxi ono , fed inclinationes

Dt&

àueas ad vitia & pccc ta perficio. In il-

WP»[&

3

I)

MDIOTTZE.

289

]i

o

Tis permaneo, in illis dele&or, inillis

qui

fere continue proftratus . miferabiliter

du

n

jaceo. Refpicere ergo me dignare, piifíi-

JUv |

me Domine TJefu Chrifte , animarum per

i

Jbofl;[y 1

amorem purgator, oculo tuz pietatis &c

mifericordiz.

fl

Dele iniquitatem meam

'e

m n

maximam,

& inclina cor meum pra-

j

J

ol

vum & perveríum ad te diligendum &

Ilj

m

l

D

amandum.

Non recedam à te, neque

xi

à tua benigniffima voluntate: fedquic-

syne

quid prxcipis ; faciam ; quicquid prohi-

bes, evitem totis viribus, cogitatione ,.

P.

ïüll:

JU)

locutione , & opere: uttte donante, dile-

fis. ^

C€ionem tuam obtineam

Amen.

'fcmpiternam 5

]

[

nie

ï

CAPUT XKXIIL

0[.01

Qwuod dilizere Deum , eft fumme leve,

i

Ru&us & utilitas ( Domine Jefu

i

I.F

Chrifte, totius dile&ionisauthor)

quz ex dileQione tua acquiritut , non fo-

lum eft zternagloria, de qua diàum eft :

Suod nec oculus vidit ,« nec auris audivit ,

gqu

mec im cor- bominis ad[cenderunt , qua prapa-

n

vafli diligentibus te.

Sed etiam eft utilitas

( ! O»vl :

Jf

j [

magna in hac vita, quiadiligenste Do-

mine, íi contingat eum deficere veler-

4

p

f

rare, dulciter corrigitur & caftigatur à

[

(

te, ficut dile&us filius à patre, qui de fer-

Wi

vo extraneo non curat. Unde magnum

hfe

fignum amoris tui eft Domine, corre-

ptio & immiffio flagelli.

Sed homines

$. J

defperatos & perveríos quolibet ire per-

V

»

mittis,

|

335 CONTEMPLATIONES

| Jomi

mittis, & in precipitium peccatorum inci-

remit

dere, Quia quem diligis caftigas; & flagel-

las omnem filium quem recipis. Diligens

Ineny

lil

te Domine pacifice cohverfatur: eft enim

in pace conícientiz, & tranquillitatis ju-

st

10

cunditate, nonin fimultate & odio.

(

2. Diligens te Domine diligenter per

til

te à malo prafetvatur. Sicug enim ho-

fw'ï Qu

io pupillam oculi fui fedulo cuftodit ,

(tor

M

Iej

& eam fumme diligit: fic tu Domine

lefu Chrife amator bone, amicum &

lgte

m d

dile&um tuum protegis, & defendis, &

€uftodis ; nein peccatum labatur , neve à

Dlïlpfun

Qeboam,

diabolo affligatur.

Scriptum eft enim:

Qui dilizitis Domium , odite. malum « cu-

&ID yer

Qüi df

Jéodit. animas San&lovum (aorum ,. de ma-

&H peccatoris : liberabit eas, — Cuftodis ani-

Wt t

mas, non cutem carnis fplendidam , non

KCütter

poffeffiones & terras , auiatalia tibi cha-

p

ra non fünt. Sed cuftodis animas fan&to-

(Cnt ) ab

rum, neinpeccatumlabantur: & de ma-

BO

nu peccatoris liberas eas, neàdzmone

fibi oj

sfligantur. Diligenste ( Domine Jefu

Lt

VVere

Chrifle, amantium gloria) multum ho«

LU ftip

AU

norastur: quia a&us diligendi, efta&us

LWMERS

d

tuus & Angelorum, non damonum. 'Tu

ET

enim diligis, quia fcriptum eft: Ege dili-

Sentes zue diligo.

In Angelis autem eft

Nj

vis & aQus maximi amoris, quo ad te

(di

Domine, quo ad eos, qui fuüi funt confor-

ARtnticn

à

tii, & quo adnos, Diligunt enim adeo

Tilem

quod ordo fupremus , ab ardore charita-

llfle Ye

iW

tis nom;narur Serphim, Diligent

em -I'C

D &

omit-

PDIioT X

389

V

Domine fufcipis ad poenitentíam , eidem

Tnjg

remittis offenfam ; & tua maxinia pietate

& Hagä:

inenarrabilique benignitate, ac inzftima-

Dilipt

bili largitate, gratiam mifericorditer do-

eftenim

nas & tribuis.

fs

3. O mifericordiffime Domine Jefu

dO.

Chrifle , femper amari plits quam dignif-

;emcrpö

fime quanta miferia ego nequiflimus pec-

enim I

cator plenus fum; qui perfpe&a tanta

cuüodk

utilitate tni amoris,te propter temetipfum

o

diligere debeam!. Quod fi pauper tei-

yion &

píum diligere nolebam, faltem propter

od "

meipfur. & utilitatem meam te diligere

f n

debeam, Ut ex inotdinato amore tan-

j enit

dem venirem ad verum amorem tuum 5

jm:

qui eft diligere tenon abaliud , fed pro-

pter teipfum folum. Mihi ergo digneris

01l5 :

fuccurrere benigniffime, & createin me

n m

cor mundum; ut ab iis quz tibi difpli-

10b

«tbl

*

cent, abhorrendo, & ineapenitusexe-

crando, te diligam & amem, tibi ferviam,

m

tibi obediam, przcepta tuaadimpleam 5

ia

Bttevere, ordinate, non ob aliud quam

T äelu

ob teipfum, diligam per infinita fzculo-

W

gumíxeula, Amea.

(

CAÁPUT XXIV.

j

^

l.'

Prceuec

"Ouod amor eff. veflis preciofa antima; -

"

*." Wf Nvitatus ad: tuas coeleftes nuptias

j*

yte

t

( dalcisfime Pomine lefu Chrifte,

TEU

amantisfime coelcftis fponfe ) veftem nu-

t

r

ptialem deferre debet: ne fiforte intret

jl D

fine vefe nuptiali, ejiciatur juffü tuo ex-

g[h?[:i'f

t3, ( projiciatur. in tenebras exterios

jme

1634

n

^

$90 COLI—N'I'TEMPLATIONES

zés, ubi femper eft & erit fletus, & ftridoe

tm,

dentium. líta veftis ( Ó benignisfime Do-

Es e

mine) eftamor & diledtio, qux excellit

Quia f

omnes alias virtutes. . Jfta veftis ex pre-

Tetali

ciofis filis ; id eft, tuisbeneficiis homini

preciof

collatis, eft contexta , & fubtili magifte-

AU v

rio fa&ta, & decorata; qu& defignatur

ptocedi

ertuam tunicam inconfutilem , qux nec

His, &

f

?

ciíf

E

àfuit, necdivifa. Quiaamor, neque

hiiL*S[, ]

di

di debet, nequeícindi, Etquieum

l.

Fï(ïdü

dividunt vel fcindunt, pejores videntur

"

0

quam milites: te crucif

o

gen

i

es, quituam

Q

tunicam dividere noluerunt,

i,

Deccator

2. líta veftis nuptislis, Domine Jefa

e

UET

Chrifte, fponfe amosis, fumm

1€ 'g

otens &

(gou i

efficax exiflit.

Quia. defendit hominem

Pmsj (f(

à frigore cupiditatis, & ad tuum amo-

K QUC

rem horminem inflamma

"

1

, ipfumque or-

H

2

Tb J

at

p

L

2

lurimum & venuftat. lítave

i

ils nü-

t

1

l

1

;

eon

Wij d)

Íola diftinguit filios t

Lväg.l

i, & per-

d

itioni

s

Quia qui eam defert , regnum.

fl beniä

tu

13

ium in

IPGma l

H

abit,. ut conviva tuus & filius

D

Chari

ï?

ruerit, etiam

shmuss. quivero ea

Qd j

fi. defe

emnes alias vc

es, id eft,

zn

:;

^ 08

H

trt t

omnes alias virtutes, expelletur à regt

Yio

E i

tuo.

Ifta veí

operit multitudinem pec-

catorutm.

$&m,

Ia vefiis commendabilis 8ft

äem, &

colore & valore; eít enim deaurata, vel

Àtgy,

potius autca , juxtaillud :, 142/firig "Regina

«. dextris tuis in veflitu deauvato.

Et fic

a3at

4

"nar

Xta. veftis ori

ub d.

nit

Asdi

n ,. quo

df

G i

ne ipfa

ornatu. indigna eft anima coelum in-

&tedi, líta veflis nuptialis mulnit homi-

MOning

neamns

,

t5

LO pO X

vt

mem, quia fortis eft ut mors dile&tio,

imede

Ejus etiam preciofitas patet ex materia,

excit

Quia fi preciofum fit, quod trahitur ex

i^j

9«

lf

metallis, gemmis & animalibus, longe

s omii

preciofius eft quod ex te tralitur. Ifla

autem veftis nuptialisex tevenit, &càte

mcgi'(k'

efgudtt

procedit. Ex eaquoque regimur , vivi-

quZ j

inus, &ditamur. Quienim hanc veftera.

p

babet, nihil eideeft: & fine ifta nihil ei,

prodeft.

il

3.. O mifericordisfime Domine

efü

qui

n

Chiifte , cocleftis fponfe, ego mifera

:

jlis

peccator nudus füum, & cum hanc ve-

Hf

jne )

J

e

Íftem nuptialem non habeam, non fum

E

)

l5 X

dignus ut intrem ad tuas. coelefies nu-,

n

puas, fed ut projiciar in tenebras exterio-

yn 4v

res, Succurre ergo mihi, piisfime Do-

"

gU

qinine Te

MM a

u

Chriifte, aterni nuptialis con-

H

(l

vivii difpenfator largisfime ; & da mihi

j'

tua benignitate hanc veftem gloziofisfi-

n

j

mam, ut invitatus & vocatus ad tuas

fempiteraas nuptias , illuc cum vefte nu-.

tiati

ptiali intrem , ibique -cum amicis tuis

n

1

amore tuo perpetuo fruar, telaudem, te

admirer, te glorificem zternitatis Re-

gem, & gloriofisfimum fponfum, viven-

tem , & regnantem in fxcula fxculorum,

j

l

Amen.

CAPUT XXV.

U

i

Owod amor a malis animam cuffodit,

r !1?[3

Erus amor(Domine Jefu Chrifte,

1.V

amantium confervator ) cuftodit

! ho

minem à peccatis. . Cuftodit namque

t

4

aQ

D

h

4933 CONTEM?PLATIONES

ab zmulatione, fiveinvidia, quz vehe-

fht (

menter corrumpit animam. Inde enii

n5 3 te

provenit, ut animain malis proximi de-

difplice

leQetur, & inboniscontriftetur; Sicut

N gux

f

verus amor facit, ut in bonis proximi

uferico

dele&etur , & in malis contriftetur : quia

montigi

ficut viror natüraliter deleGat vifum cor-

lïfi r

peris, fic bona naturaliter dele&tant ani-

fatíomi

mam,.

'

Cuftodit Domine verus amor ab

Iidia p

ambitione , quzeft, cum quis quzrit fui

du &

exaltationem , & proximi deje&tionem.

^il qn

Ut ficaltior fa&us, à pluribus videri pof-

D

fit, & in admiratione haberi. Nam ve-

i al

rus amor, füi exaltationem & proximi

li defe

deje&ionem non quzrit, Cuftodit Do-

Adiü&'a.n

mine verus amor ab amore nimio proprii

6s at

boni; ex quo folet fieri , ut homini nullo

Q il

modo cura fit de bonis proximi, ima

Q65 ;

cum fcandalo füa repetat: quarit namque

Km: &

propríia commoda, & negligit aliena.

nian, E

Verus autem amor;quaz fua funt non quz-

tlotiom |

rit, fed quztua funt, Domine.

leny

2. Cuftodit etiam verus amor à mali-

£na cogitatione fuper injuriis vindican-

1

J

dis: Talisautem cogitatio , quai ferrum

in vulnere femper hzret, Etideo fcribi-

E

iur: Auferte malam cogitationem ab

Y

Oculismeis, Verus namque amor, Domi-

Atls am

ne, omnia remittit proptertes repellit-

i qije

que noníolum a&um , fed etiam omnem

t

€ogitationetm,

Cuftodit Domine veru$

t

aimor,

ut ga

k n d]

$u

udeat homo füper iniquita-

1t feriy

:e,; quodcítdiibolicum, & fignum ma-

W Q*

[4

n

$6w

"—

p

ID IT OLVR

303

wl*

gn« corruptionis animz , & elongatio-

je eim

nis à te, cum talis iniquitas fumme tibi

difpliceat. Sed verus amor, Domine, fem-

gimide

p t

per gaudet de bono5' & non demalo. O

poxii

mifericordiffime Domine Jefu Chiifle,

qr: qu

amantiunr cuftos fideliffime, dum pra-

fum at

miffa omnia & fingula mente revolvo ,

fentio me à vero amore elongatu

m

M.

Quia

durta

Atmor )

invidia plenus fui & fum , meipfum ex-

gu.m'tfui

altavi, & proximum dejeci. Me nimis di-

Quonetm.

lexi, animum habui vindi&z cupidum,

"

Et deni-

deipo"

in maliia gaüdium concepi.

que ad omne malum, propter amoris

yantt

Yosim

tui defetum, multipliciter pronus fui,

Adjuva.me, piiffime Domine Jefu Chri-

ylit D

) p[c?m

fte, largitor & confervator amoris. Et

da mihi verum amorem indeficientem-

D

1

1

que; utab iisquz tibi difplicent, abhor-

ream: & quz tibi placent recipiam, te-

neam, & adimpleam: ut in fine tuam

n

gloriam perennit

er & (ine fine diligam ,

Amen..

QUATPUSS XXWE

Quod. amor in. fe continet. doékrinaga

veritatis.

Ti Erfe&usamor (clementiffime Do-

ol

mine Jefu Chrifte, qui omnes per-

:D'

ficis amantes) docet veritatem : quia

in diledione tota lex pendet & pro-

(Ii

fild

phetz. Quicquid latet, & quicquid pa-

tet in divinis fermonibus, &in tota fa-

ra fcriptura, dile&io ipfa comprehen-

dit: Quia fcriptum eft: Plenitudo le-

W

Qs

gis

d

;

w

^

94 CONTEMPLATIONES

i

gis eft dile&io. Nam tota lex, imotota.

fiter

Ícriptura, aut przcipit & confülit ea

Tteam

quz faciunt ad tuam & proximi dile&io-

(iguy

nem, ficut patet in preceptis affirmativis ;

plusqu

aut'inhibet & diffuadet 1lla, quz impe-

tI6s dl

diunt & dirimunt dile&ionem , ut liquet

Iperfrt

in prxceptis negativis. Quid ergo eft quod

fétong

fcribitur: Qui proximum diligit, legem

à.

implet: nili, quod qui diligit proxi-

1]

mum, diligit & te Deum? Quiaeadem

Ti

eft virtus & dile&io, qua quisutrumque

fedim y

diligit. . Ut idem eft radius, quo quis So-

ler| &terramintuetur: fedillum in imo

Qttem

[

tuz dile&ionis radio diligit, teautem in

g*]iïcffc]

'

illius fummo.

Aliarum autem rerum di-

Q ao

le&io, qualis eft in mundo, ó Domine

( Doy

Jefu Chrifte, Solamoris, miferabilis

lu

profe&o eft & ftulta-, & exprobrabilis

F dice

infania quod fcilicet reli&o tuo amore,

dile&ioni aliarum rerum homo adhzreat,

ET.

W g

Sed benignisfime Domine. Jefu Chiifte,

U

ad verum amorem reluctor ego gravisfi-

a

n

ïlïfh!ö'n l

:

rYie

us peccator, dando meipfum volunta-

C Inf

*1ic

quodammodo in reprobum fenfum:

h

t'unm veram & animz mez contemnendo

EU

dilexi vanam voluptatem interdum for-

n

lr

ul

tunam & temporalem facultatem non

confiderans, quod qui amat divitias , fru-

&um non capiet ex eis.

D! Aff

2. Dilexi frequenter. mundanam va-

)

nitatem , contra confilium fcriptarz, di-

fi

centis: Filii hominum ut quid diligitis

-

2

Yanitate

ELAT

ipn:x-

2

* I

Tl

L

1 il

iutexdurg dilexi irrat

ilitez

»

b

InDeIlsOs U.

395

:bïïwfcx co

imo;or:

gnationem & propinquitatem

t

meam plus quam te; & ficnon eramte

10

ül

ld

dignus,

Qui amat patrem aut matrem

I

plusquamte, nonefttedignus, Aliquo-

j p

ties dilexi munera & dona, fepeetiam

ydiqi

fuperfitiones & deliramenta: frequen-

d.

tercontumelias, detraQiones, ac convi-

tià

;, I

H

Et ideo dignus eram ut maledi&tio

mihi veniret,, ficut fcr

tum eft:. Dilexit

It Fi'GXi*

faledidionem & v

en

E

iet ei.

Dilexi in-

;ilfgäiliï

-

(

lUuV

j

terdum vindi&am, G malitiam, & ini-

quitatem , quas reprehendit fcriptura,

yqis.o

j

dicens: Dilexifti malitiam fuper beni-

1l

du

d

gnitatem , iniquitatemn magis, quamlo-

J

nl

qui xquitatem. fta fuit , Ó fuperaman-

&

ert

o

de Domine Jefu Chrifte, mif:

z

bilis &

n

f

iniqua vita mea, non attendens fcriptu-

em:

xam, dicent

li.

Nolite diligere mundum ,

Sed

VU

tumife-

ntott

nec ea qua in mundo funt,

R.

:

il

ï

C

iUl

ts

riccxs-

miferator Domine, ignofcere

hii

mif

icorditer mihl dignare 3. & illufita

J

)g

iC

H

mentem meam, ur te perfe&te diligam,

TY^

ut fic informetur anima

iil

ea do&rina ve-

llvll*m

[

»n

"i

QU

ritatis; ut tecum , qui esamor & veritas,

?

in amore & veritate vivam perinfinita fz-

culorum fxcula, Amen.

j A

g

Q APU X VTIY

Jó

De amore, quo Deus diligit boroinem,

u

* Mantiffime Dotmine Jefu Chri-

[

fie, tudiligishominem, qui fer-

]

vat munditiz puritatem.

Simile enim

Íuum diligit, Et quia tp purus es, &c

"

i

::

Í

onuuunm

366 CONTEMPLATIONES

omnium maxime purus; ideo diligis pu--

(üt; ])

ros , ficut Ícriptum eft : Qui diligit cordis:

Domin

munditiam , habebitamicum zegera. Sic

£qtiti

enim dilexifti beatum Johannem Euange-

atj

Biftam, de quo fcribiturz Hic eft difcipulusy

& di

ille, quem diligebat Jefus. Diligis etiam

ttte ]i

Domine hominem , qui tenet fapientiZ

Qp

claritatem atque veritatém, Quia fcriptum

ÁiteDor

eft: Neminem diligit Deus, nifi qui cum

[

fapientia eft 5 quia non poteft venire com-

Ttntism

modum neque honor de atmicitia ftulti,

o u

Ideo Domine dilexifti Salomonem , ficut

ftlo

fcribitur: Vocavit Dominus Salomonem ,

Quam ex

& dilexit eum. Diligis Domine Jefu

QU5 [pe

Chrifle, amator innocentisfime, illum

ft odio

qui amat innocentiz levitatem, ficut dici-

ieafm

tur: Scio Domine Deus (ait David) quod:

Qw

probas renes & corda , & fimplicitatem &

|

Teje ttil

non dolofitatem diligis. Diligis etiatmr

j

Mu

Domine amicitiam amicitiz rependentem.

& fervantem amicitiz firmitatem, ficut tit

fitiot

Dvl D

aCC

Domine díxifti. Ego diligentes me diligo,

Arendi

Hoc namque juftum eft, quod qui diligi-

"

n

tur, diligat. Sicenim Moyfen dilexifii,

&fuh

leck

n

ficut fcribitarz Di

AVV

us Deo & hominiz

bus Moyfes.

('

2. Diligis Demine Jefa Chrifte, amane

LYN

tium liberalisfime, illum; qui oftendit cf-

füc

fe&u beneficentiz fux largitatem. —Quia

ij

hilarem datorem diligit Deus.

Largi

&

enim & pii diligentur à te. Sicut patet

Pt

etiam de Martha, cuius animus erat lar-

gitate & pietate foecundus, ldeofcribi-

E

ïlllutc;- |

1Uk

Xe5

ID IOT UE

35

iligspte

tur: Diligebat Martham ]Jefus. Diligis

as

Domine illum, qui fe&atur juftitiam &

of fic

zqtuitatem, quia fcriptum eft: Qui fe-

)

une

Geturjuftitiam , diligiturà Domino. Sic

ii

enim dilexifti Domine Samuelem zqui-

)l

"

nli

;

tate folidum, ficut fcriptum eft: Dile-

titpi

M

&us à Deo Samuel Propheta,

O dulcif-

ul

um

fime Domine Jefu Chrifte, omnium per-

fiquem

fe&de amator, dum omnia przdi&a in

Snre o

n

mentis mez fecreto confidero, erubefco,

lil

n

imo cerde deficio prz timore: Quia non

em, It

fentio àn me miferabili peccatore ali-

neil

quam ex caufis przdi&tis, ob quam tu de-

mine

beas roe diligere, fed potiusob oppofi-

ta odio habere.

Sed tamen ad tuam im-

iiï D

Áit

c

menfam clementiam confidenter acce-

do, ut parcere mihi digneris, & remit-

tere mifericorditer omnia peccata mea,

i

If

Et fic me difponere in cogitatione, lo-

cutione & opere, ut per iunovationem

ä,dgn:

T

H

l

;

m

J

tibi placeam ; & caufam habeas me di-

1

(

ligendi, ut te diligentem me , perinfi-

j

nita fzculezum ízxcula vicisfm diligam,

[

Iul

Amen,

f0l

CA?TPUT XXVIIL

-Swod amor. eff excellentisfiza virtus,

d 1

X."É Nter cateras virtutes. ( benignisfi-

ii

me Domine Jefu Chrifte; femper

, U

emabilis, excellentisime ) vera diledtio

]i

j

j

eft excellentistima; &ideooleo compa-

[ Jlä

ratur: quia ficut oleum aliis liquori-

"

bus íüpernatat, fic vera dileQio alias

Vittutes. vel gratias aptecellit, Xta vera

oi

ie-

799 CON TEMPLATIONES

dile&io fic

H

*

eddit tibi Domine homi-

: & fipi

nem charum & preciofum, ut filius tuus

Det ho

-

nominetür,

Qui autem illum non ha-

lim fr

Tultis

bet, defpe&useft, & erit coram te ficut

fülla fitule, de quo & fimilibus fcribi-

ET

tur: Ecce gentes quafi ftilla fitule, & qua-

fitie

fi momentum flaterz reputatz funt, -&

tdor

qnuaáfi pulvis exiguus. . Scio Domine Jefu

16f ve

Chrifte, operum & virtutum zftimator

Tttis dj

juftiflime , quod licet talis exerceat ope-

m &

ia de genere bonorum,

parvi tamen

lä'r.lï Qy

valoris funt, fi dile&ionem non habeat

hii

nec ex ipfis operibus, quantumcunque

petidi

fuerint preciofa, obtinere valebit re-

& dile

gnum cocloram, nifi ea faciat in dile&tio-

E

ne&amore. Hac enim vera dile&tio unit

Opeta t

hominem tibi tanquam capiti , & fideli-

tiori .

»bus tanquam membris. Ideo hac unio

ln, 4

valde chara debet effe homini, Sicutenim

unitas, quz eftinter caput & corpus;

diligitur; fic etiam incomparabiliter dili-

l

Bi debet unitas, quz eftex vera diledtio-

ne interte & hominem; & abíciffionem

KL amy

& feparationem tantz veritatis fummo-

&

-

5 k

pere cavere debet homo,

fugere plus

Q ts

quam proprii capitis abíciffionez, Sine

ä fupu

hac vera dile&ione,nulium veram bonuin

(]Uäm t

àdef homini: imoin vanum & frufltra ha-

10n qf

bentur cxtera bona, faltem quantum ad.

Weliofs

falutem zternam obtinendam.

Siautehi

Torafa

homini adfit vera dile&tio, habet ominia

Vnde |

Uonaveliníe, velinaliis.

t tib

2, VeradiieGio , Domine, eft fcienti

"helis

e

a—-

ITTO T E

.ï(

39

li

& fapientia, de qua fcribitur: Dile&io

iil

tf

msv j

Dei honorabilis fapientia. Unde non fo-

Q] non

]

lum fcientiaeffe videtur, quia fcientia in

multis hominem regere non poteft , ve-

libus

raautem dile&io poteft, O mifericordif-

n

fime Domine Jefu Chrifte, amantium

re&or & guBernator, quoties hanc ünio-

Jolf

nem verz dile&tionis ego mifer & fcele-

ratus divifi & fregi perpetratione multo-

n

rum & diverforum peccatorum ! Et pró-

«

inde opera mea inutilia feci , & tempus

P«m

B

mihi. datum ^ ad. operandum bogum

perdidi. Adjuva me piiffime Domine,

& dele iniquitates meas, Et reformain

me veram dile&ionem , qua mediante

j

i

i

D

opera talia hicimpleam , quóad regnum

y

omoris xternum tandem pettingere va-

leam, Amen.

o ht

CAPUT XXIX

(

u

De amore Dei (v yroximi.

&

I.

Rdinata dile&io ( clementiffime

4«j£,p,v*

Domine Jefu Chrifte, qui omnia

per amorem ordinas) eft amor verusad

u

:

[

te, & proximum. Nam hominis amor or-

d

l.

dinatus ad te eft, fi teamet propterte,

"

&íuperomnia, Siautem amor quo qui(-

no

]b()h.x*

quam te amat , eft proptertemporalia,

non eft amor ordinatus, fedtibi contü-

ff

Til

meliofus. Quiaqui te amat proptertem-

poralia, plus amat temporalia quam te,

Unde cum tali amore przponatur crea-

qin

tura tibi creatori, non efthoc fine con-

tumelia & offenfa .tui,

Non enim eft

dfz'ïä«ü

amor

A.OO)CON—TENïPLATEONES

amor ordinatus , nifi tufüuper omnia ame-

Mitaty

iis cum tu in infinitum melior fis omni

ficim

creatura, Ámor vero proximi ordinatus

Toyin

eft, fi ametur proximus propter te, &

Tdte Q

quia zque adte ordinate amandum crea-

6; |

tus eft.

Si autem parentes aut propin-

Dropri

qui plus quam tu amentur$ non eft talis

ejitin

amor ordinatus: neque fic amans eft te

&ftor

dignus. Duoenim fünt pracepta à te no-

dipng

bis data; Dilectio Dei & proximi. Etli-

hts

cet duo fint przcepta , tamen unus eft

t?ïa D

amor, quiaalius amor non eft quo quis d-

Ti

lizit proximum, & quo diligit te, alioqui

Tentia

non effet propterte. Nec poteft te quií-

iC ol

quam diligere, quiin proxinii dile&ione

me, i

noícitur oberrarce,

Ka

2, Cogitatio namque hominis,Domine

D Vr

Jefu Chriftle, verz dile&ionis ordinator ,

Íemper debet efiz ad te diligendum , &

proximum: te quidem ex toto corde,& ex

]

totaanima, & extoia mente; proximum

autem ficut fe ipfum: ut fcilicet caveat in-

D)

1 hgml

ferre proximo , qua fibi inferri nollet: &

Tie

impendat ci beneficia, qua fibi velletim-

u 'n (

pendi.Ifta namque;benignisfime Domine,

[ .mm

femper funt attendenda , & femper cogi-

m d

tanda,femper retinenda;femper totis viri-

n i

bus exercenda & adimplenda.Per amorem

1 poffr

autem proximi cognofcitur amor tuus,

f pofí

Domine, confervari & nutriri : nam qui

Fune h

verc te amare negligit, diligere proxi-

"

fiilig

mum nefcit.

O mifericordistime Domi-

amas ordi-

ils &l'

Wi &i

gc Jefu Ch:)i&c , qui felen

nat2m

TGOCT J

oY

natam dile&iomem, quid dicam aut quid

iS QR

fàciam ego duriffimus peccator, qui pra

dints

maxima duritia cordis mei non teordi-

T2

nare dilexi , neque proximum propter

ma

te ; fed frequenter propter utilitatem

propriam confequendam , aut damnum

p

t

d

eyitandum: & ita non fuit in meverus

net

amor, fed adulterinus. Auxiliari mihi

4ten

digneris, piiffime Domine Tefu Chrifte ,

. Bti

charitatis & pulchrz dile&ionis ordina-

n

tor, parcendo mihi peccatori, & mife-.

u

ricorditer. impártiendo immenfam cle-

Yon

mentiam tuam ,

& cor meum lapideum,

K

fic mollificando, ut ad te tota mente con-

vertar , te diligam , & proximum propter

t€; ut tecum ir ordinata charitate vivany

iv

inzternum, Amen,

CAPUT XXX

De amore inimicorumi

dfa

&

Agnum eft, (dulciffime Domine

"M

Jefa Chrifte , qui nihilodis) fi

tl

crga hominem , qui nihil mali mihi fecit,

J

fam benevolus, & pacificus. Sed Do-

jl

mine illud multo majuseft , & magnifi-

90:'111

M

centiffimz benignitatis tuz fimilius , (i

xl

«

meum diligam inimicum: &ei, qui ma-

of

lum mihi intulit; & adhucinferre vult ,.

n

fi poffir, bonum femper velim, & faciani

gb

fi poffim, à tua gratia & benignitate Do-

n

n

mine hoc procedit. Nihil tibi in natura:

fimilius eft, quam homo, qui malevo-

Jud

terF

lis & inimicis Izdentibus placabilis eft,

Qui enim diligit inimicum

te3

35 Ulm-

"

P imitatux

p

m

€

qui

a

4o2 CONTEMPLATIONES

qui dilexifti nos cum adhuc inimici effe-

t t

mus, Etnoníolum dilexifii, fed & tunc

f

pro nobis mori morte turpiffima voluifti ,

Cpi

& pro crucifixoribus rogafti. Nobisquo-

boi,

que przcepifüi, ut inimicos diligeremus,

Quuoq

ficut fcriptum eft: Diligite inimicos ve-

tam

ftros, & benefacite iis, qui oderunt vos. Et

Tiolt;

íequitur premium , quod promittis: Ut

rpn:c

fitis filii patris veftri, qui in coelis eft. Una

H qua

namque eft & fumma (Domine Jefu Chri-

l qe

fle, cui proprium eft mifereri & parcere )

Drocs(

probatio dile&ionis, fi nos eum diliga-

mus, qui nobis adverfatur, & bona noftra

W M

Toj

impedit. Probari etiam folet dile&tio per

COnc&

folam odii adverfitatem. Unde ficut homo

li

Tem

vincitur humana felicitate, fic diabolus

vincitur inimici dile&ione.

Dropter

, f

(

2. O Domine Jefü Chrifte, in amo-

Augy,

re mifericordiffime, & in mifericordia

amantiffime: fcio, quod feparatio àte;

morseft anima : & contra , unio per

r

dile&ionem tecum , vita.

Sicut igitur

