civitatis tuz matris noftrz, quz furfum

orue

cft, & liberaeft, & xterna in coelis, Qui-

bus coelis? Nifi qui te laudant coeli coe-

j

lorum, quia hoc eft & coelum cocli Do-

mino, Et fi non invenimus tempus ante

ilam, quz creaturam temporis antece-

m

C[[l ]

dit; quia prior omnium creataeft: ante

illam tamen es tu Deus zternus creator

i

l

t

i

;Cl'!ïu;

"

omnium, à quo eft ipfius creata

A

pert-

D

p

"

.

petuitas, à quo facta fumpfit exordium ,

ffolfy

quamvis non tempotis ; quia nondum

ra

€rat tempus , ipfius tamen conditionis

[UM

a

tuz; unde ita eftabste Domino Deo no-

eonn

nipfjï

firo , ut aliud fit plane quam tu ; licet nec

l!iflu: U;l'

gt

ante illam , nec in idia inveniamus tem-

pus. Eft enim idonea faciem tuam fem-

m[omm:z

m x

per videre, nec ufpiam defle&itur ab ea.

»reatà

Quo fit, ut nulla mutatione varietur,

v

9

:

inef tamen ipli miutabilitas; qua tene-

quie

L

git

ciccT

$

MEDITATIONES

befceret & frigefceret , nifi amore grandi

tittoit

dcent,

cohzrens tibi, tanquam fuper meridiem

]uceret & ferveret ex te.

Atl

3. Denique tam cafto amore cohztet ti-

jh lt a

bi Deo vero , &vere xterno , ut quamyvis

: Rtteri

tibi non fit coxterna, per nulliustamen

1 Qatern

temporis varietates && vicisfitudines à te

Ciettst

refolvatur, & defluat, fed in tui folius ve-

! Bititnr

risfima contemplatione requiefcat. Quo-

Vtanti

niam tu Deus diligenti te quantum pract-

| "i, g

pis , oftendis te, & fufficit ei. Unde non

f pf

declinstà te , necà fe : fed femper in eo-

ïtm-, r

dem ftatu manet;te indefinenter videndo,

et; D

te indeficienter amando , verum lumen ,

"lefpiga

& caftum amorem. O beata ifta & fubli-

, "ilt

mis creatura creaturarum : maxime bea-

ta, inhxrendo femper beatitudini tuv ;

Hif hh

felix, & nimium felix, te fempiterno

inhabitatore , atque illuftratore fuo.

4. Nec invenio quid licentius appellan-

01

dum exiftimemus coelum coeli Domino;

lj

quam domum tuam , contemplantem

ütis (

dele&tationem tuam fine defe&u , & abs-

1

p 0

tl

que affe&u egrediendi in aliquid men-

Bu (Qtj

tem puram concordisfime unam: ftabili-

[Df,lq

mentum pacis beatorum fpirituum : In

""[iiüm

coeleftibus füntifta cosleftia. Undeintel-

f lts

ligat anima, cujus peregrinatio longin-

4

Id

l

ua facta eft , fi jam fitittibi: fi jam fa&x

EU

f

1

nt lacrymz fuz panesfui , fi jam petat

d

i

unam & hanc requirar, ut inhabitet ia

CT

domo tua per onines dies vitz fux. Et

1

quz vita ejüs, nifi tu?. Et qui dies ejus; ni

i's

j

BU

«t

P

$, AUGUS'TINT,

;e gï&"&n

xtternitastua? Sicutannitui, qui non de-

r

ficient. Hic ergo intelligat anima , quz

poteft, quam longe fuper omnia tempo-

"

j)

i

antt

xa fit eternus: quando domustua, qua

peregrinata noneft, quamvistibi non fit

gqun

ml

cozterna, indefinenter tamen & indef-

(

cienter cohzrendo tibi, nullam temporis

ifoliste

patitur Varietatem ; neque femper perfe-

verantisfinma caftitate bauriens mutabilita-

o QU

m proc

tefua, nufquam & nunquam exierit ex te

fibi przfente , ad quem toto affe&u fe

Ui;iC Jon

tenet; non habens futurum quod exfpe-

g

cw(' ii

&et: nec in prateritum tranfiens , quod

meminerit; per nullas vices

variatur, &c

il

in nulla tempora éxtenditur.

GCAPUT XX

J

J

f

Hic orat bomo , tet ip[a quoque domius

J

Det oret bro eo,

h

]i

Domus Deiluminofa, & fpecio-

"

[

1.0

fa,dilexi decorem tuum,& locum

Iátt"

j

habitationis gloriz Domi

ni Dei mei pof-

j ng]'l)

£l

fefforis & fabricatoris tu

pl

i: Tibi fufpiret

peregrinatio mea no&e ac die, tibi in-

Lh&a j

yid me

hiet cor meum ; tibi intendat mens mea ^

1

f

i

ad focietatem beatitudini tux pervenire

l

'f.ü

D

;

defideret anima mea. Dico ci qui fecit

d

n

Qu

te, ut posfideat me inte, quiaipfefecit

yn

-

me & te, Imo tudic

tu rogacum, ut

p lj

di

i

W

gnum me ficiat participatione gloriz

7

tux, San&tam enim focietatem tuam ;.8C

]

j ?LU'

J

I

mirabilem pulchritudinem tuam , non

p

per meritum requiro , fed per fanguinem

] ju^

qu

n

€jus quo redemptus fum adipifci non

ïï

v

et

Q Ped

45

MEDITATIONES

defpero. 'faatum adjuvent me merita

tua, fübveniant pravitati mez fanétz &

A

puriffimz orationes tux , quz inefficaces

apud Deum nullatenus effe poffunt.

v

-

2. Erravi, fateor, ficut ovis perdita, &

ITW

incolatus meus prolongatus eít; atque

"tlf

procul proje&us fum à facie Domini Dei

Bu

n

mei, in hanc exilii czcitatem. Ubi expul-

D

il

iU

di

fus à paradifi gaudiis, deploro.quotidie

Ti n

mecum füuper miferias captivitatis mez

0T

U

lugubre carmen, ingentefque lamentatio-

l

Q

nes, cum recordor tui mater Hierufa-

Vi

lem; dum flant pedes mei in atriis tuis

mü&zm

fan&ta. & decoraSion, necdum interiora

íN

tua confpicere in propatulo valens; fed

Im

in humeris paftoris mei, flru&oris tui ;

AUnore

fpero me reportari tibi; uttripudiem te-

tdoeg

cum illo inenarrabili gaudio, quo latan-

nlj 3.":)'6]'[

turilli; qui tecum funt coram ipfo Deo &.

"It CO

Salvatore noftro. Qui diffolvit inimicitias

Grlta

in carne fua, & pacificavit omnia quz in

D

Al

coclis fünt , & qux in terra, fanguine fuo.

C-[nj;cv

5

I

3. Ipfe enim eft pax neftra, qui fecit

i

"EU

iE

—

utraque unum. Qui duos exadverfo ve-

"

1

nientes parietes conj

ungens, in fe beati-

1j

tudinis tux permanentem felicitatem ;

3W

pari modo & eadem menfüra fe nobis da-

fet

N

PUL

turum promifit, dicens: Erunt zquale

L B

l5

AngelisDei incoelis. O Hierufalem do-

i LUS

mus Dei zterna, poft Chrifti dile&ionem,

tu effo Ixtitia & coníolatio mea ; dulcis

HOPAIH

memoria tui beati nominis fit revelatio

hi [i

mocroris; tazdiorumque meorum.

&

ET

S. AUGUSTINI.

suenu.

Q ASDEUST

NGER

a2

SQnuantis amaritudinibus vita iffa fit

effcacts

TfJ/j)c' 7'],;2-

JEdet enim me Domine valde vi-

Yr

ï&üu &

txhujus, & iflius xxümnofz pe-

regrinationis. Vitahzc, vita mifera, vita

j a

n

caduca, vitaincerta, vitalaboriofa, vita

immunda, vitadomina malorum , regi-

ial

na fuperborum , plena miferiis & errori-

qgorimf

e?

ts It

bus , quz non eft vita dicenda , fed mors;

in qua momentis fingulis morimur, per

nentatio

d

varios murabilitatis defe&tus diverfis gc-

t

us

neribus mortium.,

"

Nunquid ergo hoc, quod vivimus in

!

le!

(e[iä

hoc mundo, dicere poffumus vitam;quam

j

n

humores tumidant , dolores extenuant &

yiet

ardores exficcant , a&r morbidat, efcx in-

j J

flant, jejunia macerant, joci diffolvunt,tri-

pov

flitiz confumunt : folicitudo coar&t, fe-

curitas hebetat: divitiz inflant & joGtant ,

ii

T

paupartas dejicit , juventus extollit, fene-

n

uv

aP

t

us incurvat , infirmitas frangit , moeror

qui

[u

deprimit. Et his malis omnibus, mors fu-

tibunda fuccedit, fimulque cun&is eau-

jienove

(ebent

diis iftius miferz vitz , ita finem impo-

vll

T

Qu

nit , ut quum effe defierit , non fuiffe pa-

hie (

UM

tetur. Morsiftavitalis, & vita mortalis 3

epü.

v

"!

jt

[2

4

licet his aliifque fit refperfa amaritudi-

l

m

ni

bus, proh dolor, quam plurimos fuis

rfb

capit illecebris* & quam multos fuis fal-

(

d

4j G

fis promiffionibus decipit !

3

»XHI'.Q

i

Et cum ita per fe fit falfa & amara ,

a

üt etiam fuos cxcos amatores latere non E

Jf

I

D

valeat

MEDITATIONES

E

l

valeat 5..tamen ir

finitam ftultorum muí-

lt Ti

titudinem ,. aureo calice , quem in manu

f

(ribere

habet, potat, & pror

fusinebriat Foelices

"d

)

H

; i&

illi, & ig

firad, quifamiliaritatem e

jus

fitscor

xecufant,

P

un&toria gaudia fpernunt ,

]

|ljus m

Íocietatem ab

ciunt; ne cum pereunte

üus,

deceptrice & ipfi perire cogantur,

Q A-POUCP XX

bugec

1635, in

De felicitate vite , quam praparavit:.

D pi

Deus diligentibus fe.

3 R

Tu vita, quam przparavit Deus

T

At

iis, qui diligunt eum , vita vitalis;

PA

vitid

oeata, vita fecura , vita tranquilla ,

Vs g

Y,ls

vita pulchra, vita munda ,. vita.cafta, vita

lo

j3

fan&a, vitai gnara mortis, neícia triftitia ,

vita fine labe, finedolore, fine anxieta-

N mfmI

| dj

:e , fine corruptione , fine perturbatione,

fine varietate & mutatione, vita totius

| Rütrir

40

elegantiz & dignitatis p'eniffima: ubi

Id bm

non eít adverfarius impugnans , ubi nul-

!

la peccati illecebra ,. ubi eftamor perfe-

!

Cj

'

V

1Oy

&us, & timor nullus, ubi dieszternus,

i

* fen

& unus omnium fpiritus, ubi Deus fa-

€ie ad faciem cernitur, & hocvitz cibo

mmdlus

! m DCQ 1

mens fine defe&u fatiatur.

[

5

p

Libet me tuz intendere claritati ,

| fitig

r

delectant me bona tua avido corde :

Cttee

itorm

Quanto plus valeo mecum confiderare ,

tanto plus amore tuilangueo: tui vehe-

"It de

"a3e

X

ii

nti defiderio, tuique dulci memoría:

Qu ]

'xSP

Ti

admodum dele&or, Libet itaque, libet in

A

te oculos cordis attollere , ftatum mentis

—

T vt

HU

exigexe , affcctum animi conformare. Li-

lr

et

b 1

P cnnms

S. AUGUSTINL

$1

ym t

bet fane deteloqui, deteaudire, dete

n mani

fcribere, deteconferre, detuabeatitu-

qUedices

dine & gloria quotidie legere, & le&a fz-

stj

pius corde revolvere: ut velfic poffim ab

fpenint;

hujus mortalis periturzque vitz ardo-

; r

ribus , periclis & fudoribus, fub tuz vita-

uf

lis aurz dulci refrigerio tranfire , & tranf-

[

iens, in finu tuo feffüm caput dormitu-

;f,/f,"ü';*ï

zus vel paululum reclinare.

3. Hujus rei gratia Scripturarum fan-

€tarum amoena prata ingredior, viridiffi-

[3'*:itAD€'4

*:

r bb

mas fententiarum herbas exarando car-

f0

(qu

li

po, legendo comedo , frequentando ru-

mino , atque congregando tandem in al-

)

ta memoriz fede repono ; ut talimodo

0i

U.

tua dulcedine deguítata , minus iftius

o

miferrimz vitz amaritudines fentiam,

tur

"u

4. O tu vita foeliciffima! Ó regnum

)

il

Vere beatum , carens morte, vacans fine!

. UJBI

Cui nulla tempora fuccedunt per zvum :.

; n£01' Pïm'

Ubi continuus fine no&tedies nefcitha-

satcritb

bere tempus: Ubi vi&or milesillishy-

peusie

mnidicis Angelorum fociatus choris, can-

qu

tat Deo fine ceffatione canticum de can-

cte

ticis Sion, Nobile perpetua caput ample-

itil

gl

&ente corona, Utinam conceffa mihi pec-

0 o

catorum venia, moxque hac carnis far-

onit

i

[on

cina depofita, in tua gaudia veram re-

Jlv

m

quiem habiturus intrarem : : & tuz civi-

;

IHWON

tatis prxclara atque fpeciofa moenia, coro-

j

i

[l5

nam vitz de manu Domini accepturus in-

g

grederer: ut illis fan&tiffimis chorisinter-

JTto

iffimis fpiritibus glo-

p

effem , .ut cumbegz

F

1128

MEDITATIONES

rix conditoris affifterem

ut przfentert

glom)

Chrifti voltum cernerem, utillud fum-

l

Qrel

mum & ineffabile, &wcmcumfcugmm

218

—

lumen.femper adfpxcerc,

ficque nullo

13 ltiea

metu mortis

affici P fed de. rncouugtwms

D

» z

perpetue munere lIztari pofium fine fine.

——

li

TàCA

CAPUT

XXIII

U5r

f

De

33

j

a

clicitate aniyaa fanéla hincexeunti

t d

W

Y C OElixanima, quz terreno refolu-

B

co

Mf.?) (

ta,

co

rpore libera, coelum petit,

len

Al

f*cwd&t.az quuh , non tim net hoftem,,

lm

neque mortem.

Habet enim 16.31981 DIa-

s nmu , cerni

jue indefinenter pu iicher-

ü

rimuin Dominum , cui fexvivit, qvem

L

ï

dilexit ; & ad quem randem lata & glo-

to

t

riofa pervenit.

Hanc ve- o tan

L ov

b»av tu-

Titpoe

dini

gloriam nulla die

'HHH('LC

uilus

l

l'

nþromg mtcut au ewe V. xaeluut eam

0,',1!.

J

filie Sion P

Ox.

beatiffimam prz

xdicaye-

& Reginz & concubinz laudave-

runt;

!

nteam, dicentes: Qu eft ifta, qux ad-

itd

ici

l!

Ícendi

nas

ie deferto;de

iel

$ affluens,innixa

ü

füper

dile&

5

um fuum? Quz eítifta, qu

W

"g

ploguu.mr h ut auror ran!umcns, xvl—

a

('H&u

chra ut Luna, electautSol, tcuwms ut

Q

^n

Ca

(

VE

ftrorum acies ordinata? Qu i Ixta exit,

feftinat, currit,

cum diledtum fuum fibi

m ü

b

zm

lk

dicentem attonitis auribus audit: Smg,c,

Rlüh""

propera

nica mea, fpecioía mea & ve-

ni: jam hyemst

ranfiit, 1mberabiit, & re-

£

ceffit; floresag ; ruälï '1[;., terrà prt'*

L

f&

as

st

[

QL.'*

It

a

'hV

jt, VOX

2ug

it

c;

€i

i

í

tin tCiI

'LULU.Uf

-

ofira , ficus.

-

A

gxofxcg

s

-

$ AUGUSTINL

53

fentetí

Eroffos. fuos, vinez florentes dederunt

odorem fuum.

ad fa.

nl

n

ii

z. Surge propera amiica mea, formo-

Vap

y n

13!

0

fa mea, columba mea; in foraminibus

mü

pettz , in cavernis macerix : oftende mi-

u

hi faciem tuam, fonet vox tua in auri-

busmeis, Voxenimtva dulcis, & facies

tua decora, Veni ele&a mea; fpeciofa

mea, & columba mea, immaculata mea,

r

m etly

fponía mea veni, & ponam in te thro-

numn meum , quia concupivi fpeciem

n

tuam, Veni, utlxterisin confpectu mco

u

cum Angelisnieis , quorum focietas tibi

à me repromiffa eft Veni poft multa pe-

10

ricula & labores: intra in gandium Do-

Ü

minatui, quod nemo tolletà te,

U

QATUT

XXIV.

TLT

P

t

Oratio-ad Gan&los , ut nobis faccur

[

2n pevi

OElices fan&i Dei

ï'!;]e( a

li1À

R,E

[

[U

[ 151

D

"

j ^ tranfifüis hujus

e

gus, & pervenir

v

meruiftis ad portum

[SL"

;

ic-

m

D

[

t

perpetuz quietis, fecuritatis , pacis,

M

curi & tranquilli, femperque feflivi at-

que gaudentes eftis,' Obf

ro vos per

j€. VO-

firam charitatem ,. qui fecuri eftis

bis, foEiciti eftote de nobis. Securi eftis de

veftra immarceffibili gloria, foliciti efto-

te de nofira multiplici miferia.

Per

[2

ipfum vos rogo, qui vos elegit, qui vos ta«

les fecit; dé cujus pulchritudine jam fa-

tiamini, de cujus immortalitate jarn 1zn-

iffima-

normles facti cüï':

»

xdf: cujus beat

vifio

g

5k4-

MEDITA'TIONES

vifione femper gaudetis. . Eftote jugitex

'üft) ha

memores noftri, fubvenite nobis mife-

ris, qui adhucin fàlo hujus vitz circum-

tinyg |

tititis,

ftantibus agitamur procellis,

2. Vosportz pulcherrimz, quz in ma-

]

ii

gnam furrexiflis altitudinem , adjuvate

nos vile pavimentum longe inferius ja-

centes. Date manum , & erigite jacentes

Ó

fuper pedes, ut convalefcentes de infir-

La i'O;

mitate , fortesefficiamurinbello; inter

Wt d

uU

cedite: & orate conflanter atque isdefi-

T Qu

nenter pro nobis miferis, multumque ne-

Totwi

gligentibus peccatoribus: ut per veftras

orationes, veftro fan&o coníortio con-

Iuj

| Qu

jungamurs quia aliter falvi effe non pof-

! yir d

Ífumus. Sumus namque valde fragiles &

P.';L tsïllf)

nullius virtutis homunciones, animalia

Wotex

ventris & carnis mancipia; in quibus vix

| Ttiscy

aliquod virtutis veftigium apparet. E&

| ilb

tamen in Chrifto confeffione pofitiligno

| üubfie

crucis ferimur, navigantes per hoc mare

il

mmgnum & fpatiofum. Ubifuntreptilia,

|

Vfj

quorum non eftnumerus, Ubifuntani-

malia pufilla cum magnis, Ubi eft draco

i Tüctm

1 'fcmï[ n

Íxvitfimus, femper paratus ad devoran-

i

dum. Ubifuntloca periculofa, fcylla&

DT

charybdis, & aliainnumerabilia, in

ui-

Venj;

b

us naufragantur incauti & in fidedubii.

; ittroj

3. Orate dominum, orate piiffimi, ora-

1 f;»'þicu]

te omnia agmina San&orum , & univer-

| üLeni

fi coetus beatorum , ut veftris precibus

, g

meritifque adjuti, falva nave & integris

mercibus, pervenire mereammr ad por-

Nnin

T

tum

MÉ AüGUSTïNï.

3*

j

tum perpetuz falutis , & quietis, & con-

is mile-

tinux pacis, & nunquam finiendz fecu-

Citculm-

ritatis.

C APU XXY,

zinmtte

-Auima defiderium ad civitatem (uper -

aljnte

nam Hieru[alem.

D

ts j

8 Ater Hierufalem , civitas fan&a

Dei, chariffima fponfa Chrifti; te

jicents

deintt

amat cor meum, pulchritudinem tuam ni-

mium defiderat

AiiUil

men

)j intet

smea, O quam deco-

;jdeli-

ra, quam gloriofa, quam generofa tu es.

1quc T

'Tota pulchra es, & macula non eft in te,

Exulta & lxtare formofa filia Principis ,

vidit

tio vl

quia concupivit Rex fpeciem tuam , &

ncgï?ü *

amayit decorem tuum , fpeciofus forma

p:2 filiis hominum. Sed qualis eft dile&us

3gïlcs&

gj

tuus ex dile&o , ó pulcherrima? Dile&tus

meus candidus & rubicundus, ele&tus ex

ppusrit

jt H

millibus. Sicut malus inter ligna fylva-

d

um,fic dile&us meus inter filios, Sub um-

bra illius quem defidezavi ecce 1zta fedeo,

pc ml

& fru&us ejus dulcis gutturi meo. Dile&us

gptili

ananta

meus mifit manum fuam perforamen, &c

venter raeus intzemuit ad tactum ejus

tdrco

OT

2. In le&ulo meo perno&tem quzfivi

quem diligitanima mea: quzfivi, & in-

ii

,

y

j

veni: Teneo, nec dimittam illum donec

l

introducat me in domum fuam, & ia

kdu.vii.

cubiculum fuum, gloriofa genitrix mea.

or

yniit*

]bi enim dabis mihi ubera tua abundan-

tius, & perfe&ius, & fatiabis me fatieta-

v[f[iblg

te mirifica , itaut nec efuriam, nec fitiam

u[ggrli

j

in zterpum, foelix anima mea femper-

4

quz

u

*

"n

E

9

€

$

MEDITATIONES

que foelix in.fzcula: fi intueri meruero

oder

gloriam tuam , beatitudinem tuam , pul-

JH

chritudinem tuam , portas , &muxos, &

tus,.

]

plateas tuas, & manfiones tuas multas ;

COHVïn

nobiliffiumos cives tuos, & fortiffimum

fï"l(

Regem tuum in decoro fuo. Muri nam-

Ml &

quetüiex lapidibus preciofis, portztuz

fry4

p &

€x ma

i

lfitl

soptimis, platez tuz ex au-

"

Toriby.

urnin

41

YO p

no , inquibus jucundum Alle-

X'x

luja fiae iutermiffione concinitur ; man-

110'1 s tuz multz

"a

Wd

áris lapidibusfun-

Áoriy

:

tz; fappi

is conftru&tz, laterculis coo-

A

yu tz aureis

in quas nullus mmcdlmr,

m

Aid

na

tus,

Q

J

d

nifi mumus. nullus ha ibitat inqui

3. Speciofa fattaes & Í n.n*.us in deliciis

m

H

il41Cclil,

iis , matet Hiert

ihilin tetale ;

01

quale hic patimur: qmïn in hac mifera

erni

"

At

Vvitac

wiill

mus. Non funt

inte temou..mt

Tum |

H

'va, aut q«. -n"'*t diver(itas

temporum,

i

lg ld

Non lucet intel

u

nv

üucerne,a

aut

,-!

endor

r).

[UUT LW] r

Lunz

vel jubar ftellarum ; eä Deu

sde

Deo, lux de luce.

Sol juftitiz femper ii lu—

(

UI

"

minat te.

"Agnus candidus & iminacula-

S. ii

d

A R:

us, lucidum & pu ucherrimuin eft lumen

li

fuum.

z

Sol tuus & claritas tt

à, & omne

mmbu.

b

oQ

o

frun

ntut

hujus pulcher

al h g x;. in-

t

C

eficiens "OQIC-UP!RL;O Ipfé Rex

271]'1 m

D

ei:

Eul

in medio tui, & pue

»g»

isin circuitu C.)

UR

Ibi

!

nnidici Angelorum ("(;r..

i

Q

sii

iocicta

pDe

erü

Or

Vi

um CIVIJL

od

Q ui-

h

2onmt

106€

"^0 vt

f'.)s

S On)i-!

ab hac ulft

l1pec-

W wd

na

W(j

ne

tuü

Ad

1a

(;;

lia udcuuuwn.

x

et

ä

JJU

Dor

p

Ooy

Evb vÀ

idu

$ cnor

l

D

"d

g

IU

$. AUGUSTINTI.

A

Ibi

eneto |

duodenus Apoftolorum numerus,

innumerabilium Maxtyrum viétor exerci-

m pl !

qos &

tus.

Ibi fan&orum Confeflorum facer

TM

j

T

t

conventus, Ibiveri & perfe&u Monachi,

jl

l1bi fan&z mulieres, quzvoluptates fz-

"u

culi & fexus infirmitatem vicerunt.

Ibi

m

ii

pueri & puelle, qui annos fuos fané&tis

moribus tranfcenderunt. 1bi fünt oves &

prerdr

hu Alle

agniqui jara hujus voluptatis laqueos eva-

m

j

ferunt : exultant omnes in propriis man-

u

fionibus.

Difpar eft gloria fingulorum ,

$00

fed communis eft Ix

titia omnium.

ibir

nved

Il

l,

5. Plena & perfe

jat charitas;

a

i

quia Deus cft ibi omnia in omnibus,

u

juem fine finevident, & femper viden-

j U

D

do in ejus amore ardent, amant& lau-

pr

dant, laudant & amant; Omneoi

us eo-

i

rum laus Dei (inefine, fine defe&tione,

dUL

ere

1

fine labore, Feelixego-&cv

VAV

in pezpe-

d

tuum foelix, fi poft zefolutionem hujus

corpufculi, audire meruero illa cantica

eíh

atj-

cael

Vi

smelodiz, quzcantanturadl

i

a

atuli

dem Regis aterni, ab illis fupernz pa-

(9!

ef

triz civibus, beatorumque fpirituu

$ ag-

minibus.

Fortunatus ego nim

mque

o

N

beatus, fi & ego ipfe meruero cantare ca,

& adfiftereregimeo, Deomeo, & duci

meo: & cernere eum in gloria fua, ficut

ipfe polliceri dignatus eft, dicens : Pater;

volo ut quos dedifti r

7

H

ihi fint

mec

fcc

um ,

.

2

ut videant claritatem meam, quan

iil

[

|

Qu "

T

|

bui apud te ante confitutionem inun-

:

C.H

n

i

$1 Etalibi; Quit

m

fb n

.jihi miniflrat, mefe-

D ;

qua-

Jv

SICESETASNN

:£8

MEDITATIONES

quatut; & ubifumego, illic & mihiflter

b

meuserit, Et iterum: Qui diligit me, di-

Y

tnt]

ligeturà Patre meo: & ego diligam eum,

fin

& manifeftabo ei me ipfum.

lip

Tcnt

Q AT UC XXVE

t

Hymnus de eleria Pavadifi Petrà Damiaini

rä..

^dent

Cardinalis Offienfis ,. ex ditlis B, JAug.

T

l.

D perennis vitzfontem mens fi-

N ilt

tivit arida.

li

Clgu( ra carn

is przfto frangi claufa quzrit

anima.

lus e

Glifcit, ambit , elu&atur exul frui patria ,

| äox&ïlg

Dum prefluris ac zrumnis fe gemit obno-

i

xiam,

N

Quam amifit , cum deliquit , contempla-

4

tTt

tur gloriam,

^ ]

Praíens malum auget boni perditi me-

Q

moriam.

p

: Drof

Nam quis promat fummm pacis

nie

quanta fit latitia ?

Otnina

Ubi vivis margaritis furgunt zdificia :

ADQ

dd

Aure cel(a micant teéta , radiant triclinia.

ln

Solis gemmis preciofis hac firu&ura ne-

| P*LC mul

Itur.

l

D

Auro mundo tanquam vitro urbis via fter-

l

Ut

; " p

Abeüxilfiïääs ; deeft fimus , lues nulla cer-

nitur.

D

$H

Hyems horrens , zflastorrens, illic nun-

düb

quam fxviunt.

le f

Flos perpetuus rofarum , ver agit perpe-

tuum.

, i

1

d

s

3. Candent lilia, zubefcit crocus, fudat

Pal

Mib t

Y

;

)

$. 'AUGUSTINI.

$9

balfamum.

nibifr

me, di-

Virent prata , vernant fata , rivi mellisin-

fluunt.

o eurny

Tigmentorum fpirat odor , liquor & aro--

matum.

; Df

lE

n

Pendent poma floridorum non lapfura ne-

morum,

N

Ó

amosl

Non alternat Luna vices,

Sol velcurfus

1icerum.

f

qui

vt

vl

Agnus eft foelicis urbis lumen inocci-

nuum,

gt

Nox & tempus defuntei, diem fext con-

tinuum.

rm[ Quv

Nam & fan&i quique velut S0l przclarus

zutilant.

n

j

d

Poít triumphum coronati mutuo

m D

conjubilant.

Et proftrati pugnas hoftis jam fecuri nu-

merant ;

ynd m

Omni labe defoecati;carnis bella nefciunt,

f

Caro fatrafpiritalis, & mens, unum fen-

tiunt,

:mdiniz,

u nt

Pace multa perfruentes, ícandala non

perferunt.

il

Mutabilibus exuti repetunt originem,

Et prefentem veritatis contemplantur

fpeciem.,

m

$.

Hinc vitalem vivi fontis hauriunt

dulcedinem.

jjas

Inde flatum femper iidem exeuntes ca-

iunt.

o

Clari, vividijjucundi;nullis parent cafibus,

us ju-

fiit

Abíünt morbi femper fanis, fenc&

15

""

venabue,

Hiuc

eo

MEDITATIONES

Hinc perenne tenent effe; namtranfire

tranfiit.

Feligc

al

inde vxrent, vigent, florent, corruptela

Efb

corruit.

dà

Xmmortalitatis vigor, mortis jus abfor-

jlem

ouit.

Qui Ícientem cun&a fciunt., qui nefcize

Chrile

ngthU

Cll

Nam & pe -&oris

arcana penetrant alter-

utrum

Iï!!oju.

6. Unum volunt, unum nolunt , uni-

gu

h R

tas eft men

m:

o

;

W Y

Licet cuique fit diverfum prolaborem

| Vtqie

hïul"ü

Chari

itaá5 l'

ifaq

Tit

zc fuum facit , quod dum amat

alterum

&que

Tlof'l

n fic fingulorum commune fi

Oi

i1um,

Ubi

corpus ,

ilic jure congregantueg

ï.»m [

Aqui

|

[r7,

Quo cum Angelis & fàn&z recreentur

BN

anium

X

vno pane vivunt cives

W

utriufque p

s

Avidi, & femper pleni, quoc

t Geli-

X D)

rant.

on fatiet

faftidit , nequ

€ al

o C0

cru

[214

E'Kï

Q k

U.

iniMantes i

icmper edu nt;

e edec

Ai

tes in-

EUR

hiant.

cttm

AX

1

n

las vox nxP«

7. Novas femper

O

) concre

pat.

pat.

(

Et

nj

«

oilum f;üiata X

g..:

uic

lcent aures or-

-

Dro, '"'11

»

-unh

-ivna

i quem funí vi&tores egi dant

ls

pi

(—v»Ui.zQ,

"n [

F G AX

puestee

[

S. AUGUSTINI.

6t

thïanüre

Foelix coeli que przfentem R.egem cernit

anima;,

vrtiptel

Et fubfede fpe&at a]ta orbis volvi ma-

f

chinam.

'

ys diote

]

Solem.,, Lunam , & globofa cum planetis

f

i

Qu

j

0

Ghri&ï, ïvr:lma bellätorum, hocin muni-

cipium,

p at

Iatroduc me poft folutum militare-cin-

gulutn;

j

u)

W

Fac confortem donativi beatorum ciyium.

Proba vires inexhaufto laboranti pralio :

yborene

Ut quietem poft przcin&um debeas eme-

rito,

j du d

Xeque merear potiri fine fine prxmio,

AMEN.

a

CATUT:.XXYIL

n

ILats continua , quam facit anima, ex con-

templatione [uperna divinitatis.

enhil

x Em;ï Enedic anima mea Domino,

CX

&

fectevon

À Jomnia quz intrame funt, nomini

.

fan&oe

jus. Benedicanima mea, Domi-

no & noli oblivifci omnes retributiones

€ejus. Benedicite Domino omnia ope

ra

ejus, in omni loco domnationis cj

benedic anima mea Domino, Laudetmus

Deum, quem laudant Angeli , adorant

Dominationes, tremunt poteftates: cui

j

gt

P

j"

1. inceffabili voce

Cherubim & Serap!

proclamant: San&tus, Sanótus, San&tus,

a

"

uY

jungamus voces noftra, vocibus Ange-

n

lerum fandorum, & communem Da-

1*

ininum

n

62

MEDÍITATIONES

minum laudemus pro. modulo noflro.

Qu«

2

pa

Illi enim laudant Dominum purif-

f]!Lhtx

fime & inceffanter : qui femper inhzrent

Afi

hi

conterbpl

DIE

oni divinz, non per fpeculum

lper

& inznigmate , fed facie ad faciem.. Sed

j hüsta

quis dicere vel cogitare füfficist, qualis

jf

fit in confpe&u Domini Dei omnipoten-

m,

Ytyent

tis illa beatorum fpirituum coeleftiumque

1f

virtutum innumerabilis multitudo ? Quz

li

fit in eis fine fine feflivitas vifionis Dei ?

odjor

Quz laxtitiafine defe&u? Quisamotisar-

TM I.«[

T

dornon crucians, fed dele&ans? Quod fit

DAUR

in eis defiderium vifionis Dei cum fatie-

Vore [

l

tate & fatietas cum defiderio ; in quibus

& Ine

:

0

E

nec defiderium poenam generat, nec fa-

1

!

tietas faflidium parit?. Quomodo inhz-

1

lt

rendo fummz beatitudini funt beati ?

Anlya]i

Quomodo conjunái vero lumini, fa&i

[

Qt

tf'id

A?

lux funt? Quomodo femper adfpicientes

3) [

incommutabilem 'Trinitatem , mutati

Qoder

unt in incommutabilitatem ?

!

2. Sed quando illam Angelicz dignita-

tis celfitudinem comprehendere poteri-

edl,

tl

mus , quando nec ipfius animz noftrz na-

&

turam inveftigare valemus? Qualis eft ila,

AO

1

Y

quz carnem vivificate poteft, fe autem in

m g

anétis cogitationibus, ut volet, conftrin-

TUl

du

gere non poteft? Qualis eft ifia , tam for-

uj

Qu

d

tis , tam infirma, tam parva, tam magna ,

loi

quz rimatur fecreta Dei , & coeleftia con-

MEY

templatur:zatque humanis commodis mul-

Z

xn.Dygat

tarum artium peritiam perfpicaci ingenio

l*ï

ii

R.

sdinveniffe probatur? qualis ergo eft ifta ,

«nPQr

'

S. AUGUSTINT.

63

)

nolto,

quxz-tam multa de cxteris novit , &fe,

qualiter fa&afit, prorfusignorat? Licet

" Purif-

enim nonnulla ambigua, à quibufdam

;H

nyarent

fuper ejus origine proferantur, inveni-

(chu'.um,

mus tamen eam effe quendam intellectua-

em X

lem fpiritum, per creatoris potentiam fa-

;; quii

&am, immortaliter juxta modum füum

yipotet

viventum; mortale corpus, quod fuftinet,

fimqe

i? Q

vivificantem , mutabilitati fubje&um ,

oblivioni deditum: quem timor fzpe af-

Onisïpei?

ficit, latitia extollit. O res mira,omnique

imotíoat

Qdl

ftupore digniffima! De Deo quidem crea-

Q

tore omnium , qui eft incomprehenfibilis

Cum[*'.ï

us

& ineflabilis, excelfa. & mirabilis nimis;

lii

omni remota ambiguitate legimus, lo-

h nïC*

quimur,& fcxibimns.DeAngelis autem &

j 15

fg

j

animalibus quicquid dicimus, nontam

pt »

videnter approbare poffumus. Sed tranf-

jn, A*

l74

cat ab his animus & transfcendat omne

( ]uCI1

j qu

quod creatum eft; currat, & adfi cendat, &

volitet,& partranfeat; & in eum, qui crea-

vit omnia, quantum poteft oculis' fidei

TU

dirigat. Faciam ergo gradus ad(cenfionis

d pö[m'

in corde meo, & peripfosadícendam ad

z ae

animam meam, & peripfam & mentem

t

meam adfcendam ad Dominum meum ,.

Y

qui capiti meo defuper manet.

m

4. Quidquid vifibiliter cernitur, quid-

- un K

quid fpiritualiter imaginatur fortii ma-

p

nu, ab intuitu cordis & mentis procul

jf

xemoveatur.

Solus intelle&us purus &

"

i5

fimplex incedens ,

rapido volatu ad.

jj

ipfum pezveniot coaditorem Angelorum,

ocff æ*ä j

& ani-

)

64

MEDITATIONES

qu

[o du*

nimarum,& omnium rerum.Mens illa

tht a

beata, quz ima deferit, fumma petit: qux

1 Dofiris

ponit in arduis [eamn habitationis fuz ,

|

LE

& de fummis rupibus "onteu*plamx So-

4$, f

Jem juftitiz , Aqu linisobtuitibus. Nihil

MWnu.s

enim tam puh,mum atque )ucmdum,

quam jefum folum mentxs intuitu, &

mixug

ncndxs iV

idi

idi

itate , contumphuDeum us

lii

mire modo

invifi

ibiliter cernere

mvxfi-

:«df ln

bilem; ficque all m, noniftam guftare

Ü fäll&]

dulcedinem: & i m.pmcxe 1111411,110:; iftam

mrcm

lucem. Lux enim

a ifta, qur loco clauditur,

'origu

tempore finitur ; no&iumint cnuytvenc

T

varlatur:

& quam co: 1**11 unem cum ver-

Tf

mibus & pecoribus habemus , in com-

Tts, l

peratione illius fummx

TE

m

lucisnon eft lux

ls.

i

diccnm , fed nox.

C.A3)-UCT

XVIII

ardælï[ $

Suid fit :;.'/od unmodo Deura cunere d te-

fy,

ntre, d7 qualiter fit de 1

Deo fentiendum.

X

Uanquam autem illa fumma &

tt

i

CY

incommutabilis effentia , lux ve-

K

35

lu

(Ictf

Cindeficiens, lux an(hlomm, à ne-

T

mine

e confpici valeat in hac vita, quod

AU

folum præni.mx San&is refervatur in

»

Bu

coe

i

loria: illud tamen credere, & in-

l

"

j

»ltj

tel

tVex

ligïcrä - fe

ntire, & ardenter inhiare

iUV

lo

»

N

45; nhu

damm

do illum cernere eft atque te-

[

nere

ä

Sonet itaque vox fuper Angelos;

I.]ls

E Oämä

c

homo intenta mente co "cvmgïca:t

D

"fs

eum,

verbis, quibus poteft , fuas illi

u

a

'hü' S;

Tuftusti namque eft, ut

üQ

D

;

a

Infz,

fuum laudet cxeatozem

li

li

enim

Tü o

—

S

ÁUGUSTINI,

6;

enim ad laudandum fe nos c

Mcnsäïïï

Qu

u

reavit, qui

noftris non indiget laudibus.

':wnis

Ggf')

2. Eft autem virtus incomprehenfibi-

t

l

Iis, nullius indigens , ipfe fibi fufficiens:

b

Jus, ^

Magnus Dominus Deus nofter & magna

Virtus ejus; & fapientiz ejus non eft nu

od

n

Imerus. Magnus Dominus Deus nofter, &

á

p

liudabilis valde, Hunc itaque mens dili-

"

11

£at, lingua canat, manus fcrib

Irii

at; atque in

m

his fan&tis ftudiis, fidelis

animus fe totuni

r

€xerceat. Hujus videlicet coeleftis rhe-

9 C

torici fuavisfimis dapibus, vir defiderio-

rum & coeleftium contemplator asfidue

t1eficiatur 5-ut hoc coelefli pabulo fagina-

tüs, clamet clamore magno, clametto-

J

3

tis medulliscordis, clametin jubilo, &

ardentisfimo mentis defiderio dicat,.

J

QUACPIUCDS XSOPX

ÜOratio ex,

piicans plurimas Der proprietates,

Summe, optime,omnipotentisfi:

r

)

me, mifericordisfime, ju

il

isfime,

MI

fecretis(ime, prafentis

J

fime, pulcherri-

Xl

me & fortisfime, ftabilis & incom

pre-

henfibilis: invifibi

lis, omnia videns, im-

mutabilis , omnia mutans ; ' immorta-

j

i

er, o

Ii$ , inlocalis, interminus, incircumfzri-

n

ptus , nufquam finitus, inzftimabilis, in-

a

iE

AtC

effabilis, infcíutabil's, immotus omnia

movens , non invefligabilis , indícibilis ,

t

metuendus atque terribilis , honorandus

atque timendus, venerandusatque reve-

al

rendus ; hunquam novus nunquam vetus,

!

innovans omnia , & in vetuflatem per-

"!

uceng

"

MEDITATIONES

ducens fuperbos ;

&

nefciunt,

fettper

2, Semper agens, femper quietus, col-

*Q

|

ligens, & nonegens; omnia portans fine

prehen

onere, omnia implens fine inclufione,

omni.

omnia creans, protegens, nutriens, &

Omnia

proficiens; quzrens, cum nihil defit tibi $

Oimnia,

amans nec xftuans, zelans & fecurus es.

De

Poenitet te, & non doles; irafceris, &

imples

tranquillus es; opera mutas, fed non con-

Cnnpfe

filium; recipis, quod non invenis & nun-

Qürp[o

quam amifitti; nunquam inops, &gau-

li

des lucris; nunquam avatus, & ufuras

iï'fwium |

exigis; fupererogatur tibi ut debeas.

5 àfn

3. Etquis habet quicquam non tuum?

DOtis q

Reddis debita, nulli debens; donas de-

-

Vderis

bita, nihil perdens. Quifolus vivificas

-

Qe ldb

omnia ; qui creafti omnia, quiubiquees

"

lum

& ubique totus , qui fentiri potes , vidert

m

nonpotes: quinufquam dees , & tamen

fiéns g

ab iniquorum cogitationibus longe es.

liþiqkm

Qui necibidees, ubilongees: quiaubi

dk?i:ii »

non es per gratiam , ades per vindi&tam,

atis

Qui omnia tangis, nec tamen omnia

Áütüm i

:

tangis zqualiter. Quxdam enim tangis

Í HU;(

ut fint, non tamen ut vivant , fentiant,

Ond

& difcernant. Quaedam vero tangis ut

i nm

fint & vivant, non tamen ut fentiant &

I?IC) Ti

difcernant. Quzdam vero tangis ut fint ,

&

/U

1

B

vivant

e 1

entiant

, non tamen ut difcer-

I.C'Illm t

nant. Quzdam vero tangis ut fint, vi-

li inm;

vant, fentiant, & difcernant, Et cum tibi-

Q Dïjfam

metipfi nunquam diffimils fis, diffimi-

O ferib

liter tamentangis difljmilia: quiubique

Ti f

em-

S C AUVGUSTINI

67

Y

femper przfens es , & inveniri vix potes,

4. Quem ftantem infequimur, & ap-

ii

munse

*

prehendere non valemus.

Qui tenes

N]

