Quod bomo per. fe ntbil poteft fine-divina

gratia.

b

lus C

:

Ottiffime,magnipotens Deus fpiri-

nns

Qu

p

tuum uaiverís carmis, cujus oculi

m

un

$u

3

E

F.

S. AUGUSTINL

vrsi

ystredi-

funt fuper omnes vias filiorumA dam;à die

Cisstlt

nativitatis corum ufque in diem exitus eo-

rum, ut reddas unicutque fecundum opera

confinus

mmodolte

2a, bona velmala; oftende mihi, ut con-

fedetim

fitear tibi paupertatem meam : quoniam

dcand

dixi, quod dives effem, & nullius egerem:

& neíciebam quoniam paupereram , ca-

poceliti

0d0 3 at

cus, nudus, mifer, & miferabilis. Crede-

bam enim mefore aliquid , cum nihil e(-

yioounq

jiünf)o':l,ih

fem. Dixi, fapiens efficiar & ftultus fa&us

attenss

fum. |Cogitabam me effe prudentem , &

i

jrebonu

deceptus fum, & video nunc, quia donum

your

tuum eft , fine quo nihil poffumus facere :

la

4: (

70

quia nifi tu Domine cuftodieris civitaten,

fruftra vigilat, qui cuftodit eam. Sic docui-

; feamü'm

j tüls.

ime, ut cognofcerem me ; quia dereli-

quifti me, & probafti me, non propter te,

il DUIO&S;

,U

quod cognoíceres me: fed propterme,

ut cognoícerem me. Nam, ut dixi, Domi-

um n

n

ne credebam me aliquid fore ex me: exi-

flimabam me fufficere per me : nec perci-

t

atlb

piebam , quoniam turegebas me : donec

aliquantulum te elongafti à me , & cecidi

10 pont

;, LU

flatim inme: vidi & cognovi , quoniam

tü regebas me : & quod cecidi, fuit ex

qor qu*

:ceü.lm iü'

me: & quod furrexi, exte.

H

1

i

2. Aperuifti mihi oculoslux , & exci-

MT

atl

tafti.& illuminafti me: vidi, quoniam

tentatio. eft vita hominis füper terram :

& quod gloriari non valeat ante te

'W d;&flf"f

omnis caro, nec juftificabitur omnis vi-

fpit

vens: quoniam fi quid boni eft, .parvi

fets

velmagni, denumtuum eff, & noftrum

Vl

[

f

4

Anon

[j

152 SOL!LOQUIA

1

I.

;on nifi malum eft. Unde igitur gloriabi-

Mtur (

tur omniscaro? nunquid de malo? Hzxe

| & &tige

non eftgloria , fed miferia. Sed nunquid

| itéte (

gloriabitur de bono :: nunquid de alieno ?

pupir

"Tuim Domine eft bonum , tuaeftgloria.

temfu.

Qui enim de bono tuo gloriam fibi quzxit,

34 d

& non tibi quzrit, hicfureft & letro: &

a Mlsdipt

fimilis eft diabolo, qui voluit furari glo-

b Eg() |

riam tuam. Qui enim laudari vult de tto

D

Gono, & non quzrit in illo gloriam tuam,

tl

fed fuam; hic licet propter tuum donum

TT

laudetur ab hominibus , à tetamen vitu-

u liqnüün

peratur : qhia de donotuo , non tuam fed

n

fuam gloriam quafivit. Qui autem ab ho-

Ri t

minibus laudatur vituperantete , non de-

W

t Afl

fendetur ab hominibus judicante te; nec

i

hr. "nl

A

liberabitur condemnante te,

3. At tu Domine formator meus ab

(

hdb'»h

utero matris mez: non me finas cadere

D

inillam exprobzationem , ut exprobretur

M")uum [

ifïi,?g

t

mihi furari voluifle gloriam tuam: tibi

&i

enim fit gloria, cujus eft omnebonum:

1

à

ii

t

D

Va

nobis eutem confufio faciei & miferia;

*

il

quorum eft orane malum, ni(íituvolue-

ATl

ris mifereri, Mifereris quippe Domine;

hi

11

Al mn

mifereris omnium , & nihil odifti eorum,

N

quz fecifti: & das nobis de bonistuis,

iT

Tüsseng

& ditas nos Domine Deus inopes , opti-

h

$ dicfey

mis donis tuis. Quoniam diligis paupe-

NT

tes, & divitesfaciseos divitiistuis. Ec-

Mf!ns

ce nunc Domine pauperes nos filii tui

furnus , & pufillus grex tuus : aperi nobis

: ï?ïferitis, í

MU äf'mltï

janmas tuas , &t edent pauperes & fatura-

Une

Vr h

S; &UGUSTINI

153

| g'wüabi-

bentur: & laudabunt te, qui requixunt

ulo? B«

te. Scioenim Domine , & confiteor Do-

d nungt

cente te, quoniam ilii foli;qui cognofcunt

de d!

fe pauperes, & confitentur tibi pauperta-

j eü glom-

tem füam , ditabunturàte; quoniam qui

fe divitesexiftimant, cum fint pauperes ,

ghiquætip

k hto:

à tuis divitiis invenientur exclufi

4.

Ü

irge

Ego igitur confiteor tibi Domine

v dcuo

Deus meus pauperxtatem meam , ut fit tibi

rim m

tua gloria tota, quoniam tuum eft omne

ym n

onum per me geitum. Domine confiteor

at

ut docuifti me , nihilaliud fum quam uni-

verfa vanitas , & umbra mortis & abyffus

p

1

m

quzdam tenebrofa, & terrainanis & va-

, n

cua, quz fine tua benedi&ione nil germi-

"I

N

nat; fru&um quoque non facit;nifi confa-

fionem,peccatum & mortem., Si quid boni

unquam habui,à te recepi: quidquid boni

T

"

j

M

u

habeó, tuum eft, vel à te habeo. Si quando

fieti, per te fletifed quando cecidi;per me

gt

jm: 9

cecidi: & femper in luto jacuiffem, nifi ta

me erexifles; femper czcus fuiffem,nifi t

eLonm

, gtb

me illuminaffes, Quando cecidi,nunquam

jl

furrexiffem , nifi tu mihi manum porze-

ortia

Xiffes: poftquam me etiam erexifti , fen-

per cecidiffem , nifi tu me faftixuiffes,

( eo['.ï:'ïï)

s

Sapius periffem , nii me gubernaffes.

o

005» GEV:

—

$. Sicíemper, Domine, fic femper gra-

tia tua & mifericordia tua przvenit me ,

o

lus

liberans me ab omnibus malis, falvansà

2

prateritis, fufcitans à przfentibus, mu-

, hii

niens àfuturis. Pracidens etiam ante me

,CIIN ^

laqueos peccatoxum , tolleas occafione

í q;(aïbh

^

n

$

w

,

154

SOLILOQUIA

& caufas; quia nifi tu hoc mihi feciffcs ;

-

maliaquoi

€go omnia peccata mundi feciffem, Quo-

| lamlls

niam fcio Domine , quod nullum Pecca-

| um pene

tum eft, quod unquam fecerit homo ,

| üjerunmr

quod non poffit facere alter homo , fi

l

fs qnem.

creator defit.à quo fa&us efthomo. Sed

!

1 dec

quod non facerem, tufecifti: quod abfti-

, ln

nerem, tu juffifti, & quod tibi crederem ,

| andit

gratiam tu infudifli. Tu namque Domine

EU

xegebas ine tibi & mihi. Utadulterium &

!"mPJ'rzqug;

omne aliud peccatum non committerem ,

Türügt

gratiam & lumen donafti,

T

Q AJPSU.T SXOLE

d;nis i

De Diabolo , d7 multiplicii:m-reniatia-

Tttest l

nibus ejus.

:

(s n

i.

Entator defuit, &u

t deeffet ,tu

nf

. fecifti: locus4& tempus defuit ,

.*5-5[!05: P!

& ut hzc deeffent tufecilli. Affuit tenta-

Wtf

tor, non defuit locus, non defuit tempus:

AUs i

fed ut non confentirems ,tu me tenuifti,

fmosä(

Venit tentator tenebrofgs, ut cft: &ut

Rnf

eum defpicerem, tu me confortaíti. Venit

tentator armatus & fortis: & ut me non

*l5 if

) B idà

vinceret , tu eum refrenafti , & me robo-

"RL o

rafti. Venit. tentator transfiguratus in

10 i

Angelum lucis, & ut me non deciperet ,

Ts

tu eum increpafti: & ut enm cognofce-

"6t

Pltge

rem, tu me illuminafl. Ipfe enim eft

*s

draco ille magnus & rufus, & ferpens

«ïlhlg W

antiquus, vocatus Diabolus & Satanas;

M vete

habens capita feptem & cornua decem :

quem creafli.ad illudendum huic mari

"rf

A Desf

nt an:z-

moagno & fpatiofq, in quo repta

mnaia

h'mmug y

À

$ AUGUSTINI

Y$$

s fs

malia quorum non eft numerus: & anima-

en, Q

lia vufilla & magna, id eft, diverfa dxmo-

um Pt

num genera, qui nihil aliud die no&uque

tit h0s

operantur, nifi quod circumeunt quxren-

liono ; 1

tes quem devorent , nifi tu exipias.

homo &

2. Ipfe enim eft antiquus ille draco, qui

ul

ortus eft in paradifo voluptatis , qui cauda

fua trahit tertiam partem ftellarum coeli ,

ic[cdxlüi:h

luc Dommä

& eas mittit in terram:qui veneno fuo cor-

yeriüm

rfunipit aquás texrz , ut bibentes homines

qpittere

moriantur: & qui fternit fibi aurum quafi

lutum, & habet fiduciam,quod influat Jor-

l

|

danis in os fuum: qui fa&us eft, ut nulium

m

timeat. Et quis defendet à morfibus ejus?

i

Quis eruet ab crc ejus; nifitu Domine,

l

qui confregefti capita draconis magni?Ad-

w,[eta Fu

MTM

juva nos: Prztende domine fuper nos alas

tuas: ut fugiamus fub eis à facie draconis

ia |

at p

I

hujus, qui nos perfequitur, & fcuto tuo li-

l,

bera nosà cornibus ejus. Hoc enim conti-

" qenti

Ti

nuum ftudium ejus, hoc unicum defideum

€jus, utanimas quas creafli , devoret.

mfh t

um

3. Etideo Deus meusad te clamamus ,

i |

libera nos ab adverfario nofiro cuoti-

i icmo

g

guratus

diano: qui five dormiamus, five vigile-

mus, five comedamus, five bibamus, five

decit

' cog]][) "

quodcunque opus operemur omnibus

yne

modis, inftat die ac no&te fraudibus &

&1'5;?6115 |

aitibus , nunc palam , nunc occulte, fa-

gittas venenatas contra nos dirigens , ut

s u

interficiat animas noftras, Ettamen Do-

j

(

i

mine pesíima infania noftra : quia cum

t D

continue videamus contra nos draconem

J

-cytänf

g

lr

[*

l

1:6

sOQCtItOoo€1A

|

ore aperto , paratum ad devorandum , ni-

| ftadiri

hileminus dormimus & lafcivimus in pi-

: i fint

gritiis noftris, tanquam fecuriante eum ,

? trrum

qui nihil aliud defiderat, quam ut nos

1 nm; j

erdat. Inimicus utoccidat, femper vi-

! Q nim

gilat fine fomno: & nos, ut cuftodiamus

Quaifem

nos , nolumusevigilare à fomno.

; if

4. Ecce tetendit ante pedes noflros Ta-

| Mttmy

queosinfinitos, & omnes vias noftras va-

B

rüs replevit decipulis, ad capiendasani-

l ,nfqu,],m

mas noflras. Ecquis effugiet? Laqueos po-

| " qui

füit in divitiis: laqueos pofuit in pauper-

1N

tate: laqueos tetenditin cibo, inpotu, in

j s

voluptate, in fomno & in vigilia: laqueos

4 p

pofüit in verbo & inopere, & inomni

J dror

via noftra, Sed tuDomine libera nos de

Weder

laqueo venantium , & à verbo afpero ,Uut

m:mï Q

confteamur tibi; dicentes: Benedi&us

Wg.

Dominus;qui non dedit nosin captionem

i

li ; 8

dentibus ecrum. Anima noftra ficut paf-

Ntg

A.

fer erepta eft delaqueovenantium. La-

i

B6

queus contritus eft, & nos liberati fumus,

BI

QUA. PA LAVIL

DI

1545, Dur

j Wa

Qwd Deus efl lux juftrorum.

U

Vl

h

1. T ta quidem Domine, lux mea, i[-

A

n a

lumina oculos meos, ut videam lu-

] mfus i

Àl

men, & ambulemin]umine tuo, & non

4

Veferi :

impingam in laqueos ejus. Quis enim

*ltatacp 1

evadet laqueos iftos multos, nifi videat

ALtO.

i

l

cos? Et quis videbit/os, nifi quem illu-

Wt

rünaveris lumine tuo ? Ipfe enim pater

nf

&cncbrarum ,. Jaqueos- fuos abfcondir in

L þmm

l

tene-

À

$ AUGUSTINL

I

(um, i

tenebris fuis, ut capiantur in eisomnes

mysinpt

qui funt in tenebris fuis: qui funt filii te-

ane ii

nebrarum harum, non videntes lumen

tuum: inquoquiambulat, non timebit.

am us

fentie

Qui enim ambulat in die, non offendit :

quiautem in no&e ambulat, ofiendit: quia

ufrodirs

0.

luxnoneftineo, TuluxDomine, tulux

;näürosï:-

filiorum lucis: tu dies, qui nefcis occafum,

in qua ambulant filii tui fine offenfione; &

goltastt

us

fine qua, omnes qui ambulant, in tenebris

ünt , quiate lucem mundi non habent.

st

inpyre

2. Ecce quotidie cernimus , quiaquo

magis à te vero lumine quis elongatur ,

X

p

T

€o magis peccatorum "involvitur tene-

bris: & quo raagis eft intenebris ; eo mi-

& P omot

nus videt laqueos in via füa , & ideo

x

jj

minus cognofcit , & idcirco fapius ra-

M

PA

pitur, & cadit in eis; & quod eft horri-

f

p

e

ll

bilius, etiam fe cecidiffe ignorat. Qui

vero fuum cafum ignorat, eo minus curat

f l

|tri

y H

urgere, quo magis fe exiftimat adhuc

i

flare, Tuü verolux mentis, Domine Deus

(ib

meus, nunc illumina oculos me0s, ut

:

videam &.cognofcam , ne corruam in

n

confpe&u adverfarierum meorum. Ete-

nim in exterminium noflri laborat ini-

us

micus nofter , quem petimus ut facias

tv.idg;'miu- |

10

]

liquefieri à facienoftra, ficut ceralique-

fcità facie ignis. Quoniam Domine, ipfe

y; a

eft latro primus , .& ultimus, qui confi-

jj i

lium fecit ut raperet gloriam tüam quo-

ncm iu'»l' |

niam inflatus & elatus crepuit, & cecidit

eim p

fadi?

in faciem fuam, & dejc;i.f:i eum de monte

v

[

À

D

-

158

SOLILOQUIA

fan&o tuo, & de medio lapidum ignito-

Mit, Gnsg

rum , in quorum medio ambulavit.

tults dei

3. Et nunc vita mea Domine Deus

früsipur

meus, ex quo cecidit, non ceflat perfe-

it Afnus;

quifiliostuos: & in odium tuum , ó Rex

fs. Hac.

magnue , cupit perdere hanc creaturam

iLigudinan |

tuam , quam creavit omnipotens boni-

D ïïm, D

N

tas tua ad imaginem tuam ; ut pos(ideat

» 93

gloriam tuam , quam ipfe perdidit per

UT

Íuperbiam fuam.' Sed contere cum fortis

| 9 hr

i

nofier antequam : nos agnos tuos devo-

j

Al i

L/

ret: & illumina nos, ut videamus la-

]'

Ts

queos, quos ipfe paravit : & cvadamus

| U ts

ad te, O lztitialíraél. Et hac omniatu

| t c

Domine melius nofli, qui nofti conten-

& Eng

tionem ejas, & cervicem ejüs durisfimam.

"k

Nec hoc dico ut oftendam tibi, quia

tl &

1

omnia vides & nullate latet cogitatio:Sed

fe Dgn j

ante pedes tuz majeflatis, de inimico

l

IMüe

meo querimoniam facio, judex zterne :

At

i

tf

Atj

ut & ipfüm damnes, & nos filios tuos

i

Q

l

Ms

falves, quorum fortitudo tu es.

&

Ti

4. Verfurus eft enim Domine ifte ho-

3 Af

ftis & tortmofüs, nec facile deprehendi

(ofy

lv [

poffünt circuitus viz ejus , nec cognofci

^R

hi lngeh

fpecies vultus ejus, nifi tuiliumines, Nam

Mun

nunchic, nuncillic: nuncagnum , nunc

AR

lupam, nunc tenebras, nunc lucem in

Bu T. W

fe oftendit: & fingulis quibuflibet qua-

lt

litatibus, locis, & temporibus, fecun-

P

dum varias rerum mutationes , vatias

m

UY

exhibet tentstiones. Nam ut triftes de-

ntes il«

ied

C?Pi-at, tiiftatur & ?pfc: ut gaude

B

ludat ,

$; A&UGUSTINI.

[À

1í9

ludat, fingi fe & ipfe gaudere: ut fpiri-

lum ignit*

yagt.

tuadles. defraudet , in Angelum lucis fe

ynine Dai

transigurat : ut fortes comprimat , appa-

ff

ret agnus: utmites devorct , apparet lu-

pus. Hzc quidem omnia fecundum fimi-

ym, OM

litadinem variarum tentationum | effici

yc ii

babent, ut terreat aliosà timore no&ur-

otens

;

M

f-.

no, alios à fagitta volante in die, alios

ur po:

]

erdidit [*

à negotio perambulante in tenebris , alios

ab incurfü, alios à dztonio meridiano.

TU

Et ad hzc quisidoneus , ut cognofcat ? &

; tuos dR

2ftutias ejus quis cognovit ?

Vï&e m d

bit

Quis xevela-

4

fpeciem indumenti ejus: & gyrum

&U

l

hec 007

denttum ejus quis agnofcet?

a

6. En abícondit fagittas fuas in phare-

n

5

D

tra, & laqueos fuos abfcondit füb fpecie

lacis: & hoc difficilius perpenditur: nifi

y (ib

à te Domine fpes nofitra lumen affüma-

mico

Ius ut videamus omnia, Nam non fo-

fodge 1:ni

u

lum in carnis operibus , quz de facili co-

i

d

a

gnoicuntur: nec tantum in ipfis vitiis:

05 61[0;

m

fed in ipfis etiamfpiritualibus exercitiis ,

laqueos abfcondit fubtiles : & füb virtu-

u'ï;ï ifeit

tum colore ipfa vitiainduit, & tranfmu-

deent

tat fein Angelum lucis. Hzc & multaalia

g g

Y

Rititur contra nos ipfe filius Belial , ipfe

m*mes. ) 2

yul

Sathan, Domine Deus nofter. Et nunc

agmlm !

ut leo, nünc ut draco, imanifefte & oc-

"J

(

ettt

culte, intus & extra, die ac no&e infi-

| b

fl

diatur, ut rapiat animas noftras: Et tu

[1bL57 k

eripe nos Domine, qui falvas fperantes in.

TM

P

te: ut ipfe de nobis doleat , & tulauderis

i

innobis, Domine Deus noftez.

d æm d

n

gau

p

i

1

160 SOLXLLOQUIA

COR POU T - "X V II

tf nog

| tiltoties

De beneficiis Dei,

-

] tte [eonis

X.

Goautem filius ancilla tux,qui me

Vitienten

4

,commendavi manuitux, jam his

iDeftendi

meis pauperculis confeffionibus confitear

j aeilei

tibi, liberator meus, toto corde meo : &

1

recolam ad mentem meam omnia bona ;

'mmls, &r

qua fecifti mihi à juventute mea, in omni

i Dg

vita mea, Scio namque quod ingratitudo

nulf

I

maültum tibi difpliceat : .qux eft radix

AE feter

totius mali fpiritualis, & ventus quidam

b

deficcans & urens omne bonum : ob-

)

u

l w 1

lio, &

firuens fontem divine mjfericordix tux

| 5bmpfr

[

füper bominem: qua & mortua jam non

LURT

moriuntur, & viva jam opera moriun-

tur, & ultra non adipifcuntur. Et ego

!R o

Pt

Domine gratias tibi agam, ne fim ingratus

n

tibi, liberator meus ,

uoniam liberafli

J rülä*[

T

ii

me. Quoties jam me abforbuerat ille dra-

4ün

co,& tuDomine ab ore ejus extraxifti me,

D

"n

MO

n

ily Mm(

li

2. Quotiesego peccavi, & ipfe paratus

l

TA

fuit deglutire me: fed tu Domine Devs

NI

! &Ufm«

meus defendifli me, : Cum contra te ini-

que agebam 5 cum tua mandata frange-

u

Af l

U

D

)u

bam , ftabit ipfe' paratus ut me raperet ad

infernum , íed tu prohibebas.. Ego te oí-

ui

;

;

L i'lm

n

hii

fendebam, & tu me defendebas: Egote

non timebam , & tu me cuftodiebas. A

::?'.Qotc; "

) h(q l:l'k

te recedebam, & inimico meo me ex-

hibebam : tü ipfum ne me acciperet,

8 j

deterrebas.

Hec mihi tu Domine Deus

N QHUQ, [

9

Qtto

W

meus beneficdia conferebas, & fïk

eR

n :

]A

$ AUGUSTINI

16Í

l.

mifer non cognofcebam. Sic enim me

multoties à faucibus diaboli liberafti ,. de

ore leonis eripuifti, & ab inferno licet

at u

neftientem,

multis vicibus reduxifii,

me, j

Defcendi enim ufque ad portasinfernz,

aseondt

$ ne illnc intrarem , tu metenuifii.

xdemo:s

3 Apprepinquabam ufque ad portas

o

motrtis, & ne meipíz caperent , tüfeci-

nes, 009

Ri Demorte etiam corporis, fapius

jingriitit

emuifti me, Salvator meus, cum graves

Vl

, d rdt]

morbi tenerent me , cum füi in pericnlis

s

qv.itl.:llli

multis per mare, per terras:

abigne &

oum:

gladio , & ab omni periculo liberans ;

srcoitt

femper mihi adftans,& mifericorditer fal-

Qrti

j v

vans, Scicbastuquidem Domine, quiafi

tunc mors me occupaffet, infernusani-

À

j mozlt'?' |

r ?

.....

niem meam fuüfcepiflet, & perpetuo da-

)

Qu d

iunatus fuiffem. : Sed tua mifericotdia &

en 17[1

n

inf

tua gratia przvenit me , cripiens me de

Y f"?cf

W

morte corporis & de morteanitx, Do-

»

mine Deusmeus, Hzc & multa mihi tua

3lia beneficia exhibuifli & ego eram cx-

p

yonie

€u$, & noncognovi ; donec illuminati

[

j

me, Nunc igitur luxanime mex, Do-

cont

m

mine Deus meus

n

, vita mea, perquam

:

;

j

p

vivo:

jumen- oculorum me

orum, per

m

[l

quod video ;

s H

j

en illumina(ti me, & co-

51 H

gnofcote: quia vivo per te,

& gratiasago

f

tibi,

L

QUiv

licet viles & exiles, & impares be-

o D* *

"

?

neficiis tuis, . quales habet mea fragili-

f av

tus, offero. Quoniam tu es folus Deus

ïuiw ;

meus , crcatormeusbenignus, quiamas

yonti

& 0

RoOflras animas, & nihil odiftt coruns

)

Q

p

qux

föz

SOLILOQUIA

quz fecifi. En ego primusinter pecca

t Mi

tores quosfalvati, ut exemplum aliis tri-

Áoitor me

buam benigniffimz pietatis tuz.

&üte tot

4. Confitear tibi beneficia tua magna ,

t tente

quoniam eripuifti me de inferno inferio-

fs v

"

ri, femel, & fecundo, & tertio, & centies,

llis cor

& millies,& ego femperad infernum ten-

| 'tttis,

debam,& tu me fcmper reducebas,& juft

| "; quy

millies damnaffes me, fi voluiffes. Nolui-

"DI je

fli, quiaamasanimas , & diffimulas pec-

Qu fmps

cata hominum propter poenitentiam, Do-

mine Deus meus , multz mifericordiz in

Titntg x

omnibus viis tuis, Nuncergo vidco hzc

Sïtnt' ügo 1

Domine Deus, & cognofco per lumen

; nj

If

tuum, & deficit animna meain mifericor-

j ftgg

diatua magna, qua eft fuper me: quoniam

TT

eripuifti animam meam ex inferno in-

| mï,Wïi;& j

feriori, & mead vitam reduxifti. "Totus

"m

enim eram in morte , totum me refuícita-

Ptl

fi. Tuum igitur fit totum id, quod vivo :

* Othne (hu

& totus totum me tibi offero, Totus fpiri-

W lumm i

tus , totum cor , totum corpus , tota vita

1 :[l[mo

14

meavivattibi, vita mea dulcis: quoniam

Unen.md

totum me liberafii , ut totum me poffide-

Ó

A m

ACfe

res: totam me refecifti, ut totum me reha-

Dwgi

beres. Diligamte igitur Domine , virtus

l DOWJM

W

D

mea; diligam te, ineffabilis exultatio mea:

xj

ll

& vivam jam non mihi, fed tibi. Tota vita

T

mea, quz perierat in miferia mea; refufci-

b fmü)

tàüta eft in mifericordiatua, quies Deus

Mo,

mifericors & miferstor, & multz mife-

et

ricordix in millia his, qui diligunt nomen

3

Müi li

lie

tuum,.

s. Idcir-

!

) T & n

P

m

s. AUGUST!NLL '—:iää

interpitt

$. Idcirco Domine Deus meus, fanéti«

:

Yom distte

ficator meus , juffifti in lege tua , ut dili-

üg.

gam te toto corde meo , totaanima mea,

ia t gl

tota mente mea , totafortitudine mea, &

p

totis viribus meis, & etiam ex intimis me-

i, & t

duliis cordis mei, omnibus horis & mo-

ifermud

?1.'

mentis , quibus fruor bonis mifericordiz

sst

tuz; quoniam femper perirem , nifi quia

yif

femper regis me; femper morcrer , nifi

if

quia femper me vivificas ;; & omnimo-

genum D*

mento me tibi obligas,, dum omni mo-

mento mihi tua magna beneficia pra/ftas,

if

mv

Sicut ergo nulla hora eft vel pun&um in

k

1

omni vita mea, quo tuo beneficio non

fco

:Un n

utar: fic nullum debet effe momentum i

quo te non habeam ante oculos, in mea

T

q

memoria;& te non diligam ex omni forti-

tadine mea, Sed nec hoc valeo, nifi tu de-

iil T05

ml

Ti

deris mihi:cujus eft omne donum bonum,

& omne datum optimum , defcendensà

u

m

g Tl

Patre luminum; apud quem non eft tranf

Wï

mutatio, nec viciffitudinis obumbratio.

WPUS !

(s

Gu J

Non enim eft volentis , neque currentis ,

l

fed tui miferentis, utdiligamte, Tuum

m PO

QU

a D

eft Domine hoe donum, cujus eftomne

bonum. Jubes te dili

omioc

gi; daquod jubes-,r

qu

u

& jube quodvis, .

QuA GT OXIX,

icii ;

De fervore dileflionis vel charitatis,

jume.

10

y

h Mo te Deus meus, magifque fen-.

, 5

mi

j

peramare cüpio; quiatu es revera

Ui

omni melle dulciorz, omnila&te nutribi-

i

Idlm 1p»

lior & omni luceclarior, Idcirco fuper

^

(

fí

:

d

OFIIHC

X64

SOLILOQUIA

omne aurum & argentum & lapidem pre-

ciofüm es mihi charior, Difplicebacenim

£

7

mihi quicquid agebam in faculo, prz dul-

cedinetus, & decore domustuz, quam

l

dilexi, Oignisquifemperardes, & nin-

)!

quam exíüngueris

1

*

Ó amor qui fem-

| mhr.'

h

AT2

perferves , & nunqu

« iAa

tepefcis, accea-

1 Gmn'xa ()ï

«e:me!. Accendar (inquam) totus à

| Exterigr

te, nttotus diligam te. Minusenunte

; Gd

amat, qui tecamaliquid amat., quod ncà

4 m qerj

propter te amat, Diligam te Domine ,

fï lr()fllmam?

Quoniam tu prior.dilexiti me. Etunde

; ftitg

mihi verbum , ut explicem figna diie-

ftitn qgi

€tionis tue maxim:x erga.me , proptes

3j ]

innumera beneficia tua;,. quibus à prin-

m

vipio edueafti me.

: Pspoffi

2. Poft.beneficium nempe creationis ,

j It Qd

«uando in-principio de nihilo ad imagi-

: tf

nem tuam creafti me: honorificans & ex-

T nujgte

altans me inter eas.creaturas, quas fecifti ,

1 t iy

&.nobilitans lumine-vultus tui , quo fi-

litite

RU

gnafli füperliminare cordis.mei , quoab

;

Ttig

frio

"

lu

infenfibilibus pariter & fenfibilibusbrutis

(U'UPürauom

minusab Ange-

T

,

[

a-iifc:fevci?.ci^ me, & paulo

t

dis min

ifi. Parum & hoc fuit ante con-

3

N

ípeQum divinitatis tuz. — Quoniam quo-

W W

tidienis & fingularibus maximifque dona-

It

riistuoram beneficiorum , mefine inter-

[

& g

thæ

miffione nutrivifli; & quafi filium tuum

Áf

|

parvulum tenellum , uberibus tuz conío-

f g fermm

ltationis la&afti & confortafti me. Ut enim

*

Qii

£bi totus fervirem ., omnia quxcunque

i

a

ln

Secifti, in meum feriitium tradidifti,

CA-

jä

-

$ AUGUSTINIL

ró

:

À

QUA POUST XX

;p'idcm n

jceiateam

Qwuod. Deus fubjecit osmnia. fervitati

bomtinun.

ifo p

ytuz, Qu

1.- Mnia pedibus hominis fübjecifti ,

&

j

ï

ut folus homo totus tibi fübjice-

$

retur.

g

Et dt tuus totus homo effet, fupez

T

omnia opera.tua dominatus eft homo,

as

R

)f

Exteriora nempe pro corpore cuncta

fb

creafti, ipfum vero corpus pro ánima, ani-

qno

mam vero prote, uttibifolivacaret, &

h

j ponu

te folum amaret: poffidens te ad folatium,

iaferiora vero ad fervitium. Quicquid

W j

( d

€enim coeli ambitu continetur inferius

ab anima humana eft, quzx fa&a eft , ut

n

|

hr

jip

fummum bonum fuperius poffidezet, cu-

gv

jus pofi&flione beata fieret: cui fi adhafc-

xit, cun&orum mutabilium inferiorum

xc

"x[j(]dx

neceffitudines fupergrediens , illius fum-

mz majeflatis, cujus mulatur fpeciem ;

f05

U

l

zterng immortalitatis faciem cum fere-

1

nitate videbit, Tunc vero illisbonis opti-

i,

ma t

mis fruetur in domo Domini , quotum

comparatione cun&a hzc quz hic cerni-

buson

H

mus, velut nihilum computantur, llia

LU.

unt, que oculus non videt, necaucrié

n

audivit, nec in cor hominis adfcende-

,)'QQH*

runt,

Is

quz prxparavit Deus diligentibus

Iu

fe. Et hec quidem Domine daturus es

WC:I

wl

ii

i

animz. His etiam quotidie Ixtificas ani-

mas fervorum tuorum , qui amas animas.

TU

j .

Ucedt

2. Quid miror hzc, Domine Deus

1

meus ? imaginem quippe tuam hono-

T qutt

Xiicas, & fimilitudinem tuam , ad quam

ii

(Á

3

creatz

-

Id ;SOLILOQUIA

creatz funt. Nam & corpori noflro, licet

ptals |

adhuc corruptibili & ignobili, ut videtet ,

ä

ii !

dedifii coeli claritatem per manum mini-

kimbre

ftrorum tuorum indefeflorum Solis & Lu-

pcbns,

nz, qui przcepto tuo jugiter die ac no&te

; Dlditate]

deferviunt filiis tuis: ut fpiraret;largitus es

; nanir

aérispuritatem : ut audiret, fonorum va-

| 1 nobis

xietates: utodoraret odorum fuavitates :

| ltantinm

ut guftaret , faporum qualitates: ut con-

Qu

trectaret, dedifti corpulentorum omnium

; df

roflitates. Adjuvamenta fuis necesfitati-

; lientib

É

us dedifti jumenta: volucres quoque coe-

't Vdsbin

]i, & piíces maris, & fruGusterrzad

| s nObiS')J

reficiendum impendifti, Medicinas de

2,Mà

terra propter fingulas quafque fuas corru-

; l Doni

ptelas creafü.Singula folatia (ingulis malis

TM

obviantia praporafti, quoniam es miferi-

1 Q ho

cors & miferator: & novifti figmentum

noftrum/figulus nofter & nos omnes quafi

] *T?iidülji

0.',.'5 ]c(misx

lutum in manu tua.

EL

CAPUT XXI

| 'ttbjs

Suod ex confideratione bonorum tempera-

Atperh

lium , colligitur zaagnitudo . ceelifüis

-

"

* Q2f

confilii.

d fi

LYATAN aperiatur mihi mifericordia tua

| Wt

magna lumine tuo,illuftra (quxío)

d

magis adhuc, ut mihi magis aperiatur.

Nam ex his minimis tua magna, &ex

Mfotgy

(05, d

his vifibilibus, tua invifibilia compre-

& .

i

hendimus, Domine Deus fan&te, & bo«

ne creator nofler.

deem l

Si enim mi Domine ,

pro hoc corpore.ignobili & corrüptibi-

"ütitio

li,

"ondi

tam magna & inuumcera beneficia

pre-

D Mlgn

Á

STAV öUSTINI.

167

ofro, jet

przíftas à coelo & ab aé&re, à terra & mari ,

à luce & tenebris, à calore & umbra, roxe

ii

g munt

& imbte, ventis & pluviis, volucribus &

pifcibus, befliis & arboribus, & multi-

Sols r

die 4100*

plicitate hetbarum & germinum terrz, &

hrj

cunctarum creaturarum tuarum minifte-

(ongrutte

rio nobis fucceffive per fua tempora mini-

ftrantium , ut alleves faftidium noftrum :

yfiunt

ss COT

qualia, quafo, & quam magna & innu-

m

merabilia erunt illa bona, quz praparafti

necltte

diligentibus te in illa coeleíti patria , ubi

quoquc qu

te videbimus facie ad faciem ? Si tanta fa-

costtr

cis nobis in carcere , quid agesin palatio?

elicins &

2.-Magna & innumerabilia funt opera

T

tuaDomine, rex coelorum. Cumenim

finthzc omnia valde bona & dele&tabilia ,

guismi

enit|

quz bonis pariter malifque communia

jgnntt

tradidifti; qualia futura funt illa, quz

Qu

q;'z.l

folisbonisxecondidifli? Si tam innumera

& varia donatua, quz nunc amicis pari-

ter tribuis, & inimicis: quam magna &

7/1' gt*

innumerabilia, quam dulcia & deleétabi-

lia, quz folis tuis es largiturus amicis?

cævi,fïf'f

Si tanta folatia in hac dielachrymarum,

jl

quanta conferes in die nuptiarum ?. Si tan-

m(qu,tïgv,

ta deleGabilia continet carcer, quanta

eritl

quzfío continet patria? Oculus non vidit ,

$ 1]

ij

&

Deus, abíque te , quz praparafti diligen-

tibus te.. Secundum enim magnam mul-

jj m

titudinem magnificentiz tuz eft etiam

"

d. &UU*

multitudo magna dulcedinistuz, quam

ioinitts

abfcondifti timentibus te;

orii

es,; Domine Deus

peneir

$. Ivfagnus enim t.u,

4

meus

J

ïuä SOLILOQUIYA

ineus, & immenfus; nec eft finis magni-

| ültionio

tudinis tux ; nec eft numerus fapientiz

iittat t

tuxz, nec eft menfura benignitatis tuz,

tisconfo)

neceftfinis , nec numerus, nec menfura

; 00 fimn

retributionis tuz: fed ficut magnus es

| Qs mein

tu, ita magna fünt donariatua: quoniam

| hi, $ed

tu ipfe esprzmium , & donum omnium

| "I t fol

legitimorum tuorum pugnatorum,

| Qu es d

CAPUT XEXKXIIL

m

Suod. divina dalcedo omnem prafentem

À T

mundi amarttudinem tollit.

Q65 torent

Jcíunt beneficia magna tua, Do-

mine Deus, fan&ificator fan&to-

; il

I.E

Q

rum tuorum, «quibus repleturus es ino-

] Bl

piam efürientiurg filiorumtuorum. Quo-

lo ii

Ü

niam tu esfpes defperatorum. Tu coro-

|

1

Utl

na fpei quz ornata eftgloria, praparata

| lag

vincentibus.

Tu famelicorum. fatietas

j t du

xterna, danda efurientibus. 'Tu confolatio

M

fempiterna, quifolis illis tetribuis, qui

vt Ij

li

Ü

J

coníolationem hujus mundi pro tua per-

AA n

l

petua confolatione contemnunt. Nam

n

;

)

t

quihic confolantur , indigni tua confola-

| "0 lt

tione habentür, Sed qui.hic cruciantur,

1 F qi

a te confolantur; & qui participant paf-

| Rij

fionibus, participant & confolationibus.

Dl w

Nemo enin poteft in, utroque . fzculo

j Fitim

confolari ; nec poteft quis hic & in füturo

gaudere: fed unum neceffe eft nt

Quf &ris

perdat ,

A05 hic ef

qui alterum voluerit poffidere.

2. Hzc übi confidero Domine confo-

ilïlï Tüorem:

r)l ilio ii i

fator mcus, iu hac vitarenuit confolari

| ü

M

anima mea, ut digna habeatur tuis con-

i

OiatiQ-

ttdne

|A

?;. AUGUSTINTI.

168

folationibus zternis, quiajuftum eft , ut

ts ag

usfapientt

amittat te, quicunque in aliquo alio ma-

nitits tb

£is confolari eligit , quam inte. Et obfe-

nec tl

€ro fumma veritaste perte, non permit-

rmgusc

tas me in aliqua confolatione vana coufo-

: quod

leri. Sed peto utomnia mihi amarefcant ;

ut tu folus dulcis appareas animaz mez ,

uml

Orull

qui es dulcedo inzftimabilis, per quana

cun&a amera dulcorantur,

i

3. Tua enim dulcedo Stephano lapi-

pj

j

des torrentis dulcoravit.

'rua dulcedo

il

s D

cgaticulam beato Laurentio dulcem fe-

cit.

Prz tua dulcedine ibant Apoftoli

d

x

gaudentes

a

confpe&u Concilii, quo-

s 10*

. Q

|

|

niam digni habitr funt pro nomine tuo

) Ti

contumeliam pati.

Ibat Andreás fecu-

m

rüs-ad crucem, & gaudens, quoniam

t Nï?]ïlil |

ad tuam dulcedinem properabat.

-c

Y

Wf

,

tua dulcedo ipfos Apoftolorum princi-

qu

H

j

I;

pes fic xeplevit, ut pro ipfa crucis pati-

r

| pmmag'ï* |

bulum unuseligeret: alter quoque ceput

ferienti gladio fupponere non timeret,

g. M

" conlo;':'

Pro hac emenda Bartholomzus propriam

eniciantit |

pellem dedit. Pro hac quoque guítan-

l

da veneni poculum intrepidus joaunes

ia

l

|

potavit. Hanc vero ut guftavit Petrus,

olatonui

3.

emnium inferiorum ^oblitas, clamavit

ts

|

quafi ebrius, dicens: Domine, bonum eft

i

&initt

&£0s hic efíe, faciamus tria tabernacula:

Á Pg[dlïl .

hic moremur, te contemplemur, quia nul-

lo alio indigemus.

Sufficit nobis Do-

jne

mine videre te, fufficit (inquit) tanta

t qom

dulcedine fatiri.

Unam enim fliiiam

j [i [

"

"ui-

f

3

s xSOLILOQUIA

dulcedinis illeguftavit, & omnemaliam

Orb, E

fiftidivit dulcedinem. | Quid putas dixií-

tilis t

fet, fi magnam illam multitudinem dul-

quadoy

cedinis divinitatis tuz guftaffet, quam abf-

tünm? gt

condifti timentibuste? Hanc tuam dulce-

Dus, ex

dinem ineffabilem & illa guftaverat virgo,

Betüs e

de qualegimus;quod Iatiffima & glorian-

um lr

ter ibat ab carcerem, quáfi ad epulas invi-

Wat, üt

tata. Hanc ut reor & ipfe guflaverat qui

EX

dicebat: Quam magna multitudo dulce-

tüdjeny

dinis tuz Domine, quam abfcondifti

( fic p

timentibuste! Quique monebat : Gufta-

Dfndas

te & videte, -quoniam füavis eft Domi-

T

nus, Hzcefítenim illa beatitudo Domine

: nfrdtry

Deus nofter , quam exfpec&tamus daturum

ipetig (

te nobis;' pro qua tibi Domine continue

SLenim q

militamus: pro qua tibi mortificarur to-

Q m

tadie, utin tua vita tibi vivamus.

plapers

Q AT UTGOXXILE

i

lCC

Quod tota. [Les noffra , ér defderium cordis

l Wfam, j

noffri debeat effe in. Deum.

Rs

U autemDomine exfpeé&tatiolfrael,

Spitem

deíiderium ad quod fufpirat cor

gfc:(ä [vui

nofitum quotidie, feftina: ne tardaveris,

W[: fäf)l

Surge, propera, & veni: ut educasnos

Nstre

"

'ül

e.1fto carcere ad confitendum nomini

l:

Iu h

tuo, ut gloriemur inluminetuo. Ape-

A0S ngux

ri aures tuas clamoribus lachrymarum

Ti lo

pupillorum tuorum, qui clamant ad te :

Fater nofter, da nobishodie panem no-

'ls) quld

ftrum quotidianum ; in cujus foititudi-

2

!ig

ne ambulemus die ac no&e , ufquequo

i

perveniamus ad montem fandtum tuum

MU

IcD.

:äf

N

$& AUGUSTINI.

f

171

pnem i

Oreb. Et ego parvulus inter parvulos fa-

puasdt

milie tuz, JDeus Pater & virtus mea;

quando veniam , & apparebo ante faciem

dinemdll

t quod

tuam? ut qui nunc tibi confiteor ad tera-

