emnia, imples omnia, circumplecteris

omnia, fuperexcedis omnia , fuflines

1i05; *

defbi

omnia. Neque exalia parte fuftines, atque

hü[uïiil

€x alia parte fuperaris: neque ex alia parte

fer, ?

imples, & ex alia circumple&eris: fed cir-

I«

1non 00

cumple&endo imples, & implendo cir-

cumple&eris, fuftinendo fuperexcedis, &

j d

NT

Íuperexcedendo fuftines. Qui doces corca

iO

&

fidelium fine ftrepitu verborum.Qui attin-

'0045

gis àfineufquead finem fortiter, & di-

yontil

J

ponis omnia fuaviter. Qui locisnon di-

tenderis , nec temporalibus variaris. Nc-

dons w

(»

que habes acceffüs & receffus, fed habitas

1

lucem inacceffibilem, quam nullus homi-

u

num vidit, nec videre poteft. Inte ma-

s;

&

j

nens quietus, ubique circumis totum ,

! ]Ionai &

ubique prorfus totus.Non enim fcindi vel

i m*M

dividi poteris; quia vereunuses: necia

jndidt

partes efficeris; quia totus totum tenes ,

"TO

totum imples , totum iliuflras & poffides

$. Hujus videlicet myfteriiimmenfam

um [

(onti

profunditatem , mens humana concipe-

nl »

re non poteft, nec oratorialingua enar-

u

d

Q

rare ,"neque diffufi fermones , nec biblio-

fei

[j

thecarum volumina queunt explicare. $i

totum mundum libri repleant , tua fcien-

i

fint; J

tia inenarrabilia explicari non poteft;

quoniam vere indicibilis es, nullo mo-

g ]

qili

f

do fcribipotes, neque concludi , qui es

"

i

& Sol claritatis ater-

"

fons lucis divinz :

j

2

nz

63

MEDITATIONES:

m

Magnus enim es fine

uantitate , &

| fümf

[:

Jdgo x'"**ncams : benus es fine qualitate ,

Wnum

A

ideo

vere & fammebonus: & nemo:

ün

bonus, nifi tu folus, cujus

oluntas eft

tüa ve

Opus , cujus velle pofle eft.

3It CQj

6.Q '!l'-)uïu.ädbn'l hilo creafi, quz fo-

[

Voh

untatet

tua

*^F1 11

Quc

nne

m crea-

AU

I

lste

idii

1 ftuam a

C

*:C'U

ind

ati

a

liqua pof-

Re

l

»e

a

a.

lu()mh

)

ne l.xn(h('

;

$5 & abfqnc

txdáor "Of"

& nihil eft

uo

ä

rturbetor-

Dotufi

As

9

fütinte

emi vp eriitui, wl

in

ü

Ex

um

is, velin

Ült, jn

;

.

ul n

omnibus

loc

sfineloco ha-

U

bmm '

; & omnia contines tm: ambitu; &

,...-

n,v» e

V

.Ll& ii

meíen

tf

S;i

sfinefita& motu. Qui

tibi (

n

mal

1

'17]/;,[0;

-8 5

€

1uodqu

vid

EE

cere non

ï

o

Z

f^

hil non pc uc,x o us

:

fu(

1/? ni

EM

nenp

DT

s

fie pc cenituit :

iucc

uilius

?

b

ï

animi tui

te

eítat

te

iC

tur-

á

E

Y

Oïï

i

C

otiuüst

jius texraz peri icula damnum

»

G1

ite

i€

f

£.

Nul

E

& xr

AgI

[9]

tla

vl i

elera probas

Tib

au

p

undqua

a f

er

n Jj

rls,qum aterna vee

it

F:.

e

;

8

as

";

unit

ï

s

bonitate '£

zi fü-

thux

C

mh)]]y

ï

X

u

lx

ii

i

)

o

n

;

fï

Lu.*,us,

emen-

)l

Vg

ia

am nihil coele Px , nihil

pn

ï

un

Otrig.

errenum , nihilque quod

p

e

l

3

i

;

;

i

at T!DV&L, pro teco lendum

htm

PL

dirim,

U

H

;L/

Er

ä

esc

I

uodes , (.-' non muta aris.

;4]

mïlten

maxtime

*

conuv:

enit illud quod Grzci

int, ovL

d

a

hhne!

').h("

tii L* ns: quo

! femper idem

ip

,:

e

55

;

nn

'1

tu

inondeficient. Hxc &

10"m;1 «

muj

a

docuit me faucta mater Eccle-

!l*!s q

xme tü

ua, cujus

s fa&us fum membrum per grz-

tiam

T abu

$

Oe

AUGUSTINTI

€9

Qun y

tiam tuam, Docuit me fane , te folum &

vlitit;

unum, & verum Deum , non effe corpo-

cnermo

a.

"

reum & pafüibilem.Nihilque de fübftantia

pntasti

tua vel natura , ullo modo effe violabile,

aut cominüutabile , aut compofitum vel fa-

€&um. Etideo certum eft, corporeisocu-

"

i

(

lis te non pofle fentiri: fe

a

I

nec ab ullo

Jl QU

mortalium 1n propria effentia aliquando

m

potuiffe videri. Hinc etenim patenter da-

tur intelligi, quod' unde Angeli te intuen-

tur, inde & nos poft hanc vitam te vide-

bimus. Sed nec ipfi profe&to te videre pof-

funt ficuties: nulli denique alii tota , nifi

tibi foli nota eft omnipotens Trini

taAQG

ka2.

C ATU XX

-De pluralitate peronavum dv unitate

1n:Deo.

I,

'U vero unitas es divinitatis;perfo-

narum pluralitate multiplex, nu-

merabiliter es innumerabilis: acidcirco

menfurabiliter immenfürabilis, & pon-

derabiliter impondezabilis,

(on enim

10

fumm bonitatis, q

v

tuipfees, profi-

temur originem: ex quaomnia, per quam

AU

omnia , in qua omnis : fed ejus participa-

Qu

tione -dicimus omnia bona,

Nam tua

divina eflentia femper caruit ac caret

materia: licet non careat forma , forma

T^

J

Ícilicet informata , forma formarum ,

X qun

forma formofiffima, q

113

a

mi dum impri-

EM

mis quafi figillum rebus fingulis, eas

(Uv

fine tui augmenti aut tui detrimenti

1 T

fj

uf

tf

mutabilitate ; prgcul Qubio .à te facis

$

^

ixter-

76

MEDITATIONES

differri

Quidquid tamen in natura crea-

OU

tum eft, creatura tua eft

grafeni

2

O una Trinitas , & trina unitas

omnia!

Deus CLJ)L-S omnipotentia omnia pofïidet

tll

& regit, & implet quz creavit. Necideo

4,11

te HJPïuIC OÍ Ulï'l QICX"*?US ut te conti-

f

u*-u

1icant

joied

uti

píà poms àte continean-

quiaf

tur; n'*r particulati

mimples omnia: nec

3h. ttin

ullatenus ita putandum eft, utunsqua-

"abm

quc ciéatura pro m.mmtudmc POMIO-

I:ep»l

Nolofi

nis fuz capiat te , id eft , maxima majus ,

—— ÉUR

& minima lnïl:ho, dum fis pot ius ipfe in

i

omhnibus five in te omnia.

Cujus omni-

nl

pmcnna concludit univerfa,

néc CV&-

llam

dendi potentiam tuam quis aditum in-

Tatur,

ui enim te non habet

Vr"n' rje poterit,

Päü»n

placatum, nequaquam evadet iratum. Sic

Eilis

ut fcriptum eft: Ne

ue ab Oriente, neque

Ti qu

ab Occidente, neque à defertis montibus:

Mh lt

qïomam Deus ,u'i x cít. Etalibi: Quo

q&

iboà fpiritu mo & quoàí

idec

Arl

etuafugiam?

bi

SPI

3.

lm me

fitas divi

lii

1no

magnitudinis

Day,

tuz

fla C;L, ut 1!1!3!11?213105 teintra omm

Onnja

fei

ed

"

] non inclufüm: extra onan,

Nndi

noa exclufum.

Et ideo interior es, ut

üf Ikl

2«

omnia co!

tineas, & ideo extcrmz es,

ut

li Jl()

incircum

1

ptz magn iti ld

AMAA

ini

s tuz im-

Queit

menu

tate

* omnia concludas, Perid ergo

r

quod in

aet

..

lOres,o

oftenderis efie creator ;

Titur

perid vero quod exteriores , gubernator

100 t

Oomnium öemmhhans

Ac ne ommnia

i

aX

quz creata füunt fine te effent , interior es;

'l

Ó

exterior yezO , ut omnia includantur à te

4

It

Anon

|

4:

-

$. AUGUSTXNI.'

; X

3

tort

&on locali magnitudine, fed potentiali

grxfentia: qui ubique prafens es, &

omnia tibi przfentia,quamvis quidam hac

DN

intelligant , quidam vero non intelligant.

ja pl

Neit

4. Infeparabilis ergo naturg tuz unitas,

feparabiles non poteft habere perfonas :

t e Cnte

quia ficut es Trinitas in unitate, & unitas

sim

in trinitate, fic feparationem non potes

Tontis d

..

habereperfonarum. Nominantur quidem

TT

"

ix

LE

fed itate

16 por

tl

f.

illz perfonz aliquando fingu

i

voluifti

Deu

A i

sTrinitas infeparabilem often-

1744

dere in perfonis, utnullum tibi nomen

fit in qualibet perfona, quod. non a

!

aliam fecundum relationis regulam refe-

g tf

xatur. SicutPaterad Filium , & Filiusad

D

Patrem, - fic Spiritus San&us ad Patrem &

Filium veriffime refertur. Ea vero nomi-

a

na, quz fubftantiam, vel perfonam,vel po-

tentiam , veleffentiam tuam fignificant ,

m

duj

vel quidquid proprie dicitur Deus, omni-

bus perfonis equaliter conveniunt : ut

Deus magnus, omnipotens, zternus &

!]

"

omnia quz naturaliter de teDeo dicuntur.

110

et

Non eft ergo aliquod naturz nomenjquod

fic tibi Deo Patri convenire valeat; ut, aut

j &,!

Filio, aut Spiritui fan&o convenire ne-

w

es, D.

10

queat. Dicimus te Patrem naturaliter efle

[

"

peum , fed naturalitez eft & Filius Deus,

(j

naturaliter eft & Spiritus fan&us Deus:

non tamentres Dii , fed unus naturaliter

Deus, Pater & Filius, & Spiritus fanQus,

I

$. Idcircoinfeparabilis es , fan&a Tri-

nis fenfu intelligen-

qiuei

TE

nitas Deus ; in pe;i;o

E

ai

r

72'

M':EDITATIONES

da: quamvis voce fcparabilia habeas no-

Pt doc

mina: quia pluralem nutmncrum in natu-

V, .

rz nominibusnullatenus recipis, inhoc

Tücitas

enim oftenditur, perfonas non poffe di-

(; ]

vidi in fan&a Trinitate , quz unus Deus

li, gt

verus eft: quia cujuflibet perfonz nomen

G

femper ad alteram refpicit perfonam. Si

lunen.

Patrem dico, Filium oftendo: fi Filium

Tons,|

nomino, Patrem przdico: Ííi Spiritum

Derung

fan&um appello, alicujus effe Spiritum

rel

/y

Ktque;

neceffe e(t 1in

las

hgl ;1

cilicet Patris & Fi-

lec

veniens de

t üyente

li. Hzc effenim fic

lesvera,

5 ; Ug

fana do&rina: Hzc certe«

des Catho-

?"e:(;'l

lica & orthodoxa, quim :

docuit Deus

ïä[l'[ )!

in finu matris Ecclefix gratia fua,

& U

Q ASPOU D OXXXNL

Q

Oratio ad [antlam Trinitatem.

Tnbea

1,^ É Nvocat itaque, Domine,te fides mea

Xita f

quani dedifti mihi propter bonita-

tem tuam ad falvationem mei.

Fidelis

autem anima ex fide vivit :

tenet inípe,

quod videbit in re. Invocat.te Deus

*

^"1e

nea,

& fuavis

meus cafia confcientia :

Tcng

amor

.

ei mez, quam excuffis ignorantix

ten

e

æ.;um &

$, ad veritatis intelligentiam per-

duxií

& quam.à ftulta fzculi amaritu-

T qu

Qu

N

dine eruifti, atque adhibita tux dulcedi-

L.

o

nis

(

jaritate, jucundam mihi & melli-

üs IQ

-5

ï.lsy

"10]

fluam reddidifli Invocatte, beata Trini-

Vny

Tte

tas, vox clara & fincezus amor fidei mezz

UF

o

quam ab ipfis enutriens cunabulis, illu-

WMee

minaftc femper per illuftrationem gratiz

]

iue &

j€d

i

A

j

Qu

m adaugeus couzfixma&i in me

[

Ü

per

9 q

?

U

"$; AUGUSTINI.

2

[büSnG'

per document

ïf».ni;'

p

a. Tþin-

yoco, beata.&

;A»

d

cuw

)

rio!iauna

f

m mtu-

c

]

C

"TTrnitas, Pater,

& Filius, & Spiritus fan-

d.

&us: Deus Dox

ür

us, Paracletus, chari-

Häüä

us

fas, gratia ,

comm

I081931

unica

At

tio.

z

2. Geultor, genitus, regenerans,verum

b

lumen exluminevero, verailluminatio,

i

Ll

1

Il

Fons, flumen, irtigat

-

H

0. Áb uno omnia.,

Spiritüt

perunumomnia, inunoomnia. Aquo,

Spiit/i

per quei, in q0 omnia. Vivens vita, vita

$x

i

àvivente, viventium vivificator. Unusà

I

ais

ÓÍe, unus ab-uno, unusab ambobus. ày

Àfe ,.dy ab altero ,Zyab utroque.. Verita

)

u

Pater , veritas Filius , veritas Spiritus fan-

&us. Unaergo ( Pater, logos, paracletuf-

que) effeatia, unavirtus, unabonitas,

;

jull,

una beatitudo:à quo, per quem, & in quo

Bs

beata funt omnia , quzcunque beata funt,

CAPUT

XXXII.

Q uod Deus vera d fumma vita eff.

Mv

,

Eus, vera & farama vitajà quo;per

x

j

[2 pes

quem, & in quo vivunt omnia

It

5

q

&i

u

i

uxcunque vere & beate vivunt. Deus

bonum & pulchrum : àquo, per quem ,

: ü(*,ïäl'.f.i?f-

p

& in quo bona & pulchra funt omnia ,

q

nuza

uc

cunque bona & pulchrafunt. Deus,

T

martt

At

Mu

cujus nos fides excitat , fpes erigit, chari-

& mar

tasjungit, Deus, quipetite jubes, & in-

n

veniritefacis, & pulfantiaperis. Deus, à

qnTt

d

Quo averti, cadere eft: ad quem converti ,

fürgere eft: in quo manere, confiftere cft,

IIIHI

i

Deus, quem nemo auittit, ni(i deceptus;

n

Bemo quzrit; rïiü, admonitus :. nemo

b

Mi

W

,

MEDITATIONEÉS

invenit, nifi purgatus. Deus, quem noffe;

(uoramy

vivere eft ; cui fervire, regnare eft; quem

ttdece

Jaudare, filus & gaudium animazeft. 'Te

Qmnes.

labiis & corde, omnique qua valeo; virtu-

lites l

telaudo , benedico atque adoro , tueque

V coni

clementiz & bonitati, pro univerfis bene-

Domin

ficiis tuis, gratias refero, & hymnum glo-

ii

rigtuzcano: Sanétus, San&us, San&us,

Toenjf

2. Teinvoco, Óbeata Trinitas, ut ve-

nias in me, & templum me facias di-

L

gnum gloriz tuz, Rogo Patrem per Fi-

1

lium: rogo Filium per Patrem: rogo Spi-

m

ritum fané&um per Patremc & Filium ut

j

j

omnia vitia elongentur àme, & omnes

lpirit

fan&z virtutes plantentur in me, Deus

immenfe, à quo omnia, per quem omnia,

lic, Lg;:

in quo omnia fa&ta funt, vifibilia & invifi-

lmggig

bilia: qui opera tuaextracircundas, &

Og

j

iotra reples: fupra regis, & infra fersz

cuftodi me opus manuum tuarum in te

« ng

n':egm

Íperantem , & in tua folummodo miferi-

Altgrey

cordiaconfidentem. Cuftodi me, quafo,

Á

hic & ubique, nunc & femper, intus&

-

V me].

foris, ante& retro, fupra & infra, cir-

da

i

vt

cumcircaj itaut in me nullus pateat locus

Üüt tl

infidiisinimicorum,

Citer

3

Tu es Deusomnipotens, cuftos &

N

prote&or omnium in te fperantium z

0t€ pe

fine quo nemo efttutus, nemo de peri-

coo lrlll

culis liberatus. 'Tu es Deus, & non eft

iom

alius Deus praterte, neque in coelo fur-

| if

fum, neque in terra deoríum: qui facis

|. Gttrn

agnalia, & mixabilia , & infcrutabilia j

quorum

; T j

m

!

$

$. AUGUSTINf.

7$

nf

quorum noneftnumerus. Tedecetlaus,

«f qum

te decet honor, te decethymnus. Tibi

[

Ui

omnes Angeli, tibi coeli & univerfx pote-

qjey t«

ftates hymnos dicunt;& laudes indefinen-

0 t

ter concinunt : utpote Creatori creaturz;

Domino fervi ; Regi milites: Te fan&am

vetisente

mungu

& individuam Trinitatem omnis creatura

, Md

magnificat , omnis fpiritus laudat.

Q APU T

XXXIII.

i, tT

] fitis l

Laus jAngelorum (5* bominum,

T.

[ ^ Ibi fan£&i & humiles corde , tibi

tef Pï[ p

TOUp.

fpiritus & animz juftorum , tibi

omnes fuperni cives, & cun&ti beatorum

: Bium V

&omo

pirítuum ordines, gloriam & honorem

)

liciter adorantes concinunt fine fi-

j D

fup

ne, Laudant te, Domine, illi fuperni cives

gcm(mlïä'

j

magnifice & honorabiliter Laudat te

homo, magna portiocreaturztux. Sed

Tund!ig: À

jufa

&. ego peccator homuncio , defiderio

magno cupio te laudare, amareteopto

TO

odori!

jc

amore przcipuo. Deus meus, vita mea,

"

116

UM

fortitudo mea, Slaudatio mea, digna-

j

re melaudarete. Da mihilumen in cor-

r, t

de, verbum in ore; ut cor meum medite-

iüfüï m.l

1

^

«l

yd

tur gloriam tuam , &lingua meatota die

xtee

cantet laudes tuas.

2. Sed quia non eft pulchra laus ia

! ü

04

ore peccatoris , & quia vir pollutis labiis

gtl

w

ego fum ;

nunda, obíecro, cor meum

TT

u

ab omni inquinamento: fanGifica me,

gt

fan&ificator. omnipotens ,

interius &

,

exterius, & fac me dignum laudibus

du

tuis. Sufcipe benigne & acceptabiliter de

Taanu

;

MEDITATIONES

T$

ho

manucordis, & de mentis amore , fufci-

pe faciificium labiorum meorum , fiatque

01

ecceptabile in confpe&u tuo , '& adfcen-

gmpefus

dat adteinodorem fuavitatis. Metnoria

Itcotpo

*

1

£uafan&a, & dulcedo

tuüd

a beatiffima, pof-

FCC udfæ

fideat totam animam meam , atque in in-

3beta in

xifibilium amorcé

^1Y

Vi at

a raplat eam 'Tranfeat de

templob

vifibilibus ad invifibilia; de terrenis. ad

TE

coeleftia , de temporalibus ad aterna :

,1 1

tranfeat & videat vitionem mirabilem.

|

Q

)ï!,;l

4

li

3. Ozterna Veritas & vera charitas, &

chara ZEternitas, tu es Deus meus , ad te

fufpiro no&e ac die ; tibiinhio, tibiin-

Bs

tendo , ad te pervenire defidero. Qui no-

vit te, novit veritatem , novit aternita-

tem, u veritas fuper omnia przxfides,

quem videbimus ficuti es, cum pertranfie-

r

xit hxc vita czca & mortalis ; in quaà

&l

dicitur nobis, ubi eft Deustuus? Etego

i

g

Y

G

ico: Deus meus ubies? Refpiro in te

paululum , cum effundo fuper te ani-

lo

qinam meam in voce exültationis, & con-

feflionis foni epulantis ,. & feflivitatem

celebrantis-, & adhuc triftis eft ;; quía

Q

relabitur, & fitabyffüs: velquin potius ,

N

fentit fe adhuc effe abyfíum. Dicit ei

$N

fides mea, quani accendifti in no&e ante

Q*mpe;q

pedes meos,

Tit 1

Q QT

4. Quare triftis es anima mea, & qua-

10 Jeoy

re conturbas me? Spera in Deo: lucerna

A tür

pedibus meisverbum ejus. Spera & per-

W

[

ievera, donec pextranfeat nox, mater ini-

quorum; donec pertranfeat iza Dei, cujus

m l;ïi

fui-

L. d

,

$

S; AUGUSTINI

/

i

]

K

j

fifc

r

füimus aliquando filii , (fmmus enim ali-

n

V

quandotenebrz,) donec pcmanffm ifte

m rerq

d!d (

;moctus aquarum: refidua adhuc trahitous

MclLïm

in corpore pr OPtCI peccatum mortuo, do-

nec adfpiret dies , & inclinentur umbrz.

wü f )"j

Spera in DOTDIXIO mane adftabo & con-

"[CU»

If

r

n

h

templabor; femperque con fitebor ei, Ma

ant

ne adftabo, & v

iac

:del

bo falutare vultus me

teral

"d

Deum meum , qui vivificabit mortal

1à

d aterti:

(4Ilf

corpora noftra, propterinhabitantem ixg

ritum C!HS in

nobis,ut jam fimus l'N dum

As

"

adhuc fpe falvi fa&i fumus, & filii lu

k

i

M

& filii

Gl

di

na

iei.non noGis neque tenebrar

il,

"

Fuimus enim uhauanoo tenebrz , DnUuhnc

, Q

LV

autem lux in te Dc

vxoPc:c1 & tamen

ï

[

[

1

enm

adhuc per fide m, necdum p

eci

eiii

es

e

;

qlulv

Spesenim quz videtur, non cPf fp

PH

u

$ L'zmmr te Domine illi y');thn-

J *

&

fret)

[rà

gelorum tuorum immortales ,

e

glori£-

cant

nome

uae

n tuum coeleftes vittutes

H

quiz

inn^

2

j

non habent opus legere hanc fcriptu-

a

»rrhï

e

ram noflram, & cogvef ere t

[

Gn'(huïl

$5

& individuam Tri: m..tf*m. vid

ent enum

üx

faciem tuam»femper, &cibi legunt fine

Y

fyllabistemporum , quid velit xternavo-

Tij

Q

luntas tua: legunt, eligunt & diligunt ,

| pidi

femi ;uqæ legunt; & nunquam prxte-

o

g

rt id quoilc.-um

Eligendo & diligen-

do leguat ipfam immut tabilitatem conft-

u*

qh

litui, & nun maudwu codex eorum

T J

nec pJ'CQB tur liber eorum , qqul am tu

Wm 5- yf[,

? 7

1«

ternum

O

1gfc ilis hoc es, & erisir

qatd

beatz nimium, illz

coelorum

irtntes ,

J

(j

qua

"m

MEDITATIONES

78V

quz laudare poffünt te fan&e & puriffi-

t &

me, cum nimia dulcedine & ineffabili ex-

tiliino

ultatione. Inde laudant unde gaudent ,

t10, t

quia femper vident unde gaudere valeant

Rultis

& laudare.

y

I

6. Nos vero mole carnis preffi, & pro-

üpe ]

€ul à vultutuo in hac perigrinatione pofi-

$ ]

ti, atque per mundanas varietates diftenti,

fempa

te digne laudare nequimus: laudamus ta-

| 050

men per fidem, non per fpeciem: illi vero

i 0p

Angelici fpiritus per fpeciem non perfi-

"

Afl

dem. Hocenim caro facit, ut multo aliter

| !'Am ma

laudemus

uam illi. Sed licet divexfis mo-

f ty

dis laudes

E

icamus, tu unus es.Deus crea-

| fsf

] t Dit

tor omnium, cui facrificium laudis in coe-

lo & interraoffertur, perventuri tamen

Qu r&

fumus mifericordia tua ad corum confor-

qui f

tium, cum quibus te femper videbimus,&

Idj

que fine fine laudabimus.'Tribue Domine,

Libili

donec in hoc fragili corpore pofitus füm ,

fanet.

laudet te cor meum, laudet te lingua mea,

tii d

& mnia offa mea dicant : Domine , quis

&lb&[

fimilis tui?

| hp

^

7

Tues Deus omnipotens , quem tri-

Uiggyl

num in perfonis, & unum in fubftantia

Deitatis , colimus &t adoramus, Patrem

H*» n

ingenitum , Filium de Patre unigeni-

LP

tum, Spiritum fanctum de utroque pro-

cedentem , & in utroque permanentem,

| ^YG

fandüm &

individuam Trinitatem ,

Í

unum Deum omnipotentem, Qui cum

nt

h.cæ, ä

non effemus, pote

AiL

er fecifti nos: &

|

Iu

M

li

eum perditi fviffemus culpa nofiza, ä::-

-

]

$. AUGUSTINI.

;

$

fate & bonitate tua mirabiliter recupe-

k ul

fibilicte

rafti nos: Ne finas nos effe ingratos, ob-

fecro, tantisbeneficiis, & indignos, tana

gaudcnï;

r vilt

multis miferationibus : te deprecor, fup-

plico & rogo, auge fidem , auge fpem ,

Y

194

»o

auge charitatem.

"]

l

n

$. Fac nos per ipíam gratiam tuam

]

'

ed

fa.

iflontl

)

femper in fide flabiles , & in opere effica-

€cs: ut perfidem re&tam & condigna fi-

dumitt

y.ilir?

dei opera, ad vitam te miferante perve-

niamus aternam; ut ibi videntes glo-

; p

uodit

riam tuam ficuti eft, adoremus Majefta-

tem tuam, & dicamus pariter, quosdi-

yersme

us

£nos feceris videre gloriam tuam ; Glo-

fia Patti, qui creavit nos: GloriaFilio,

lu

t

" er

qui redemit nos: Gloria Spiritui (an&o,

qui fan&ificavit nos: Gloria fummz &

m

!Cb

J

individux "Trinitati, cujus operainfepa-

rabilia funt , cujus imperium fine fine

porns

jf

manet. Tedecetlaus, te decet hymnus,

tibi debetur omnis honor, tibi benedi-

Y D

ji; 0

Qio & claritas, tibi gratiarum a&tio, tibi

honor, virtus & fortitudo, Deo noftro

quent fï;;'

infzculafzculorum , Amen.

CAPRUT XXXLVY.

abl

purt

Hic conquerituY homo , quod non compunzi-

Yhrg)l

fHY in contemplatione, ex quo jAngeli

D!

a n

quogue tremunt Deum videntes,

af

1. Éf Gnofce Domine, ignofce pie, igno-

n

p

Íce & miferere; parce & ignorantiz

fl

j

mez, & multzimperfe&tioni mez. Noli

Qu

me tanquam temerardum reprobare ,

p5 ?

quod apdeam feryus, üünam velbonus ,

d

le!

4j W

"

86

MEDITATIONES

& non etiam inutilis & malus: & ideód

None

Que tjb

valde malus,quia te omnipotentem Deum

noftzum terribilem & nimis metuendum;

C

fine cordis contritione & lachrymarum

lhitetur

fonte, fine reverentia debita & tremore ,

ïuuxn

laudo, benedico;atque adoro, Si enim An-

timst

digt:

geli te adorantes & laudantes tremunt,

mira exultatione repleti: ego- peccator,

Wt m

dum tibi aflifto , laudes dico , facrificium

DOnony

flís f

offero: cür non corde paveo, vultu palleo;

labiis tremo , toto corpore inhorrefco ;

(rdis ?

ficque obortis lachrymis , coram te inde

tr

Qp jl

finenter lugeo ? Volo, fed non valeo quiá

nequee,quod defidero.Hinc enim mecum

Dr

i

Thtne, (

lv::'ncmenter admiror, dum te nimisterri-

n

:iilcm oculis fidei cexno: Sed quis hoc;

* Quoi

íine ope g

tix tu

;2 Univerfaenim falus

Yl o

nofira, magna mifericordiatua.

1 j

5

^

li

-

2

Viferum me, quomodo fic infenfa-

&U

ta: 1

ic

^2

T

[

^

| eft anima 138ea: ut nonterreatur

dlfþ()

terrore nimio, dum ftatante Deum ; &

Qg&cm

..!

fuas illi laudes decantat? Miferum me,

Ia

m

quomodo fic in

G UI

ut

uit cor meum ;

Mint j

oculi mei indefinenter non preducant

"d

ffmmiua lachrymarum , dum confervus

iermocinatur coram Domino fuo, homo

Omi [

cum Deo, creatura cum creatore, qui

fa&

S

l,

eft exlimo, cum eo qui omnia fe-

")

citext

i

ilo? Ecce Domine, pone mean-

M

te te, & quid in fecretis. de me fentio, fra-

ltT

ternis auribus non taceo.

Tu dives in

mifericordia, & largus in-prariis, da

Pab s ;

.

ly

UE

iua

i debonistuis, utex eis ferviam tibi

^ Qpt

Non

À

.

S; AUGUSTINT

$r

: &

Non enim aliunde poflumus fervire , ne-

que tibi placere , nifi de tuo munere.

m D

menduty

3. Confige, quxfo, timore tuo carnes,

lxtetur cor meum , ut timeat nomen

uymazum

tuum. Utinam fíic te timeret peccatrix

trenotty

ienim At

anima mea, quomodo ille vir fan&us, qvi

dixit: Semper enim quafi tomentes u-

rl

per me flü&tustimui Deum. Dator enim

petats

bonorum Deus , da mihi inter laudes

Reric

XLE

tuas fontemn lachrymarum , fimul cum

yfup

h

[

cordis puritate , & mentis jubilatione,

&KCW

ut perfe&e te dilisens & digne te lau-

dans , ipfo cordis palato fentiam , guftem

vt

((

(

& fapiam , quam dulcis & fuavis es, Do-

»

"

mine, ficutícriptum eft.. Guftate & vide-

Qs

te quoniam fuavis eft Dominus. Beatus

(

ï'..;:'as

vir , qui fperat in eo: beatus populus, qui

T

fcit jubilationem : beatus vir, cujus eft

d

^

auxilium abs te, adfcenfiones in corde fno

jci

difpofuit in valle lachrymarum , in loco

n

AV

erted

üfï

quem pofuit, Beati mundo corde , quo-

pet

n

niam ipfi Deum videbunt, Beati qui hz-

(j

bitant in domotua, Domine, iníxcuia

yum ;

fzculorum laudabunt te,

cio p

GOAURX Y

(

Oratio zmuliusm movens ad devotionena

"n

dv divinum amovem.

U

I,

Efu noftra redemptio, amor & def-

ll

derium, Deus de Deo; adefto mihi

[

famulo tuo. Teinvoco,adte clamo

j

j

clamoreimagno, intotocorde meo. Te

m

invoco in animam meam : intraian eam ;

v

eas eam fine

JUu

& coapta cam t:bi , iä?ï poflid

L

sa

],H

[

ru

o2

D

:

MEDITATIONES

xugi, & fine macula, Mundiffimo nam-

f

1da3

À

H

debetur habitatio.

done

que Domino, mui

San&ificaergo me vas tuum, quod fecifti;

dicer

de malitia evacua, imple de gratia, &

ideg;

fütm

plenum conferva; ita ut dignum habita-

tionis taüx efficiar templum hic & in per-

i?icerf

petuum, Dulciffime, benigniffime, aman-

Vctee

tiffime, chariffime, potentiffime, defide-

uU däg

ratiffime, preciofiffime , amabiliffime,

betg

pulcherrime ; tu melle dulcior, la&e &

C

nive carididior, ne&are fuavior, gemmis

ompj

& auro preciofior, cün&ifque terrarum

umj

divitiis & honoribus mihi charior.

t

2. Quid dico, Deus meus,una fpes mea,

€isfi

tam grandis mifericordia tua? Quid dico

ttnf

dulcedo felix & fecura? Quid dico, dum

lon.

talia dico? Dico, quod valeo, fed non

$10 ,

dico, quod debeo. Utinam poffem talia

dicere , qualia illi hymnidici Angelorum

füm

'l

chori. O quam libenter mein tuis laudi-

fisto

,

bustotum effunderem ! O quam devotif-

fime illa coeleftis melodiz cantica ad lau-

t f

dem & gloriam nominis tui medio Eccle-

Quati

izx in fatigabilis perorarem! Sed quia talia

l

Wens

nonpoffum, nunquidtacebo? Vztacen-

Mlre

tibusdete, quiora mutorum refolvis, &

( qyl

linguas infantium facis difertas.Vz tacen-

N

tibus de te, quoniam ipfi loquaces muti

HDEC

funt, cum non tuas laudes dicunt.

Eill)c ;

5. Quis digne te laudare poteft;ó ineffa-

mf

bilis virtus,& fapientia Patris!Et quoniam

Q CQr

nu

l

I

ainvenio verba, quibus te füfticienter

1

""

?nti q

Ya

"

cam explicare cun&ipotens & omni-

As

€1um

P

$. AUGUS'TINT

83

yontte

fcium Verbum, dicam interim,quod valeo

jitsti.

donec jubeas me veniread te, ubi pofíum

dicere quod te decet, & meoportet. Et

Mecli

at

"NU

liy

ideo fuppliciter rogo;ut non refpicias tan-

xlb

tum ad id quod modo dico,fed ad id quod.

dicere opto, Cupio enim defiderio magno

xingt

y,m

de teeloqui, quod oportet & decet: quia

tc decet laus, te decet hymhus;tibique de-

j ul

betur omnis honor. Scis ergo occultorum

ilfits

[

cognitor Deus , quoniam coelo, terra, &

omnibus quz in ea funt tu mihi acceptior,

porum

[Eïïlïum

tu mihi amabilior es. Diligo enim te fuper

J

coclum & terram, & caxtera omnia quz in

eis funt ; immo amore nominis tui , quz:

fpeälï?ff'v

"i

(

tranfitoria funt ,. procul dubio amanda

non funt, Amote Deus meus amore ma-

(0

lo

m

gno, magiíque te amare cupio.

[

fimi

4. Damihi ut amem te femper, quan-

u

tum volo , & quantum debeo, ut tnfolus

fistotaintentio mea, & omnis meditatio

mea. Te mediter per dies fine cefltione ,

jü^

M

te fentiam per foporem , in no&te te allo-

J

quatur fpiritus meus , tecum fabuletur

mens mea, Lumine fan&z vifionis tux

li

iluftretur cor meum, utte re&tore, te du-

at

ce ambulem de virtute in virtutem , tan-

"i

demque videam te Deum deorum inSion,.

p

nunc quidem per fpeculum in znigmate ,

.c'!(ï'l

tunc autem facie ad faciem , ubi cogno-

nt.

fcam te ficut & cognitus fum. Beati mun-

ij

j

do cotde , quoniam ipfi Deum videbunt,

Beati qui habitant in domo tua, Domine,

ia fxcula fxculorum laudabunt te , Rogo

n

5

^

lia-

fin -

84.

MEDITATIONES

ita

us

aaue

te; Domme) per omnes miferatio-

nestuas, quibus de morte aterna liberati

at

is, mollifica cor meum durum & la-

Wt

Pi

leum , faxeum & ferreum , tua facra-

idex

ia & potenti untione , & fac me per

plent

liis

Hl

compun&ionis: coram te omni

&

j

ä.

2!

ho

"n

ia

am vivam fieri.

h'l]Uo

-

AQEN

. Faec me in tuo confpeáu cor con-

tritum &

humil

di

m

n femper habere ,

cum lachrymazum abundantia. Fac me ex

ipit

di

Il

toto defiderio huic mundo funditus ex-

1&31 8

tingui, & tranfeuntium rerum oblivifci

p

ic d

YO [

as«gnitudine. timoris & amoristui ,

n

lin

ufque adeo, ut de temporalibus nec lu-

Es

eaim

U

tfatn

^,

nec gaudeam, nec metuam aliquid

;—N"'*x de , nec diligam , nec blandis

?

t

corrümpar, nec advcws concutiar.

Et

p

It

u

quia tui valida eft ut mors diledtio , ab-

.LOLM""

P

Ü

n ET

(quaío) mentem meam ab omni-

busquz

fub coelo fünt, wmta & mellifiua

füi

n

yis amoris tui ; j ut tibi foli inh

zream , fo-

lp

h'*

nge

uc

1

L

"

fuavitatis memoria -,a'car.

ütq

D...(,Clï(ïur ,

Domine , uvcendst

Im"]d

end

(pucrn) defc

latl

atin cor meum odor tui

Him

qu t

fuaviffimus, ingrediatur dmm tui melli-

fluts

Veniet mihi tui f:

aporis mira &

I hs

v

-1-»

-

inenarrabilis

ira

"5

grantia,

ue

fc

Vilip

apiter-

ä*n,gve

nas in ine fufcitc

fiy

i

et con augnc:nt'as, &ex

corde meo pi

iuc

et venas falientis aque

tu[ !

f

mi-

in vitam xternai

p

. Immenfíuses, Doti

AiL

lieg

nenfura da,bcs amati &

ne; & ideo fine.s

MUU

]

Y

lari ab iis , quos tuo DLLC "OImJCU ne

1 Q9j

(l o

redemifti

Amxstor hominum benig, ;niffi-

-

k

E

me,

AC

Mf

U

(ento

$ AUGUSTINI.

$$

]iberit

1rne, clementiffime Domine, & equisfime

m &

a fat

)ude( cui omne judicium delt Pater fa-

pientisfimo tu

xquitatis judicio Hcrrf

p

[l

*

ms hoéc rectum &. ]u& im ch , ut fi

te ontt

hujus fzculi , no&is & tenebrarum , prz-

ftantiori defiderio, virtute aæuchm io

cor Ut

&z

ltts

diligant & quzrant perituras div itias

, €e€

l

M

quiUVOG honoxcs * Qquam n08S fervi tui

cmed

dilig gan

us

.u.—'J

te Deum nofirum, perquem

dv

vt

faüi & redempti fümus

lbln

7. Si enim homo hominem tanta di-

"m

[rt sw

ligit dile&i one ut alter dhexum vix

x pa-

SW]U

tiatur abefíe , fi iþoni"1 fponfo tanto con-

glutinatur mentis ardore

, Ut pre ira-

iy«« '*ïl

uiiu

din

e amoris nulla perfrui val

at

a B

chari fui abfcnr:

non

kü'"

requie

m

ror

:

ferens : qua ergo di

&ione, quo

4 0i

fü

s

q

1

10 fervore '1"1'"

37

quam de-

7;v

L.

fvon

19

(i r

fide

Q(

nife

ation

;bþs 5 de-

4

m

E

l)

bet

di

ä

ï

Iger

te verum Deum 3 & pu ï(,.z('*'

Af

rimum fponfum: qui nos fic amafti 8

i

a

e

d

h

j

falvafti , qui pro nobis tot, tanta, &

((

gdor t

or

cinfi-

talia fecifti? Quanquam autem hz

1a babeant fuas dele&ationes , iuorcu-

lu

n"

amores: non tamen tali modo ddc&unt

ficut ut Deus nofter.

Intee

*nim delecta-

tur

juftus ,

quia amor tui fuavis eft &

quietus. Nam peétora, qua posfides, dul-

cedine & fuavitate & tranquillitate reples,

d

Et contra, amor feculi & carnisanxius

d

eft & perturbatus: animas certe quas in-

)'-1('6.. UUC, QHS'*[QS effe r-onpatwmr, fem-

per enim ithIClOD'UUS, (X,PCIHJX batio-

nibi

3

3O0uU

15

$6

MEDITATIONES

1251

nibus, varifque timoribus follicitat eas,

$. Tu itaque es dele&atio re&orum &

peran

ds C

merito: quiesenim validaeft apud te , &

Tieus:

imperturbabilis vita, Qui intrat in tejbone

Domine ; intrat in gaudium Domini füi ,

Itui

ditate

& non timebit amplius: ted habebit fed

optimée in optimo loco dicens: Hacre-

Cond

quies mea in fxculum fxculi:hic habitabo,

Ti (

Cur;

quoniam elegi eam. Et illud:Dominus re-

J (

git me,& nihil mihi deerit: in loco pafcuz

ibi mecollocavit, Dulcis Chrifte, bone

qu, [

Qd

Jefu, reple femper (quafo) cor meum in-

extinguibili dile&ione tui,continua recor-

Qiony

Ore

datione tua , adeo, ut ficut flamma urens,

1

totus ardeam in tui amoris dulcedine:

-

Que; |

uem & aqua multz in me nunquam pof-

terini

fintexti

no

10

ili.

o

uere.Fac me dulciffimeDomine

lorun'q

amarete; & defiderio tui deponere pon-

dus omnium carnalium defidetiorum , &

Qu

terrenarum. concupifcentiarum graviffi-

Cordi

mam fàrcin

af

«

n,quzimpugnant & aggra-

ley

ant miíeram animam-meam : ut poft te

Ptopt

ittyl

expedite in odore unguentorum tuorum

currens , ufque ad tux pulehritudinis vi-

Wege

Qtinre

Éonem efficaciter fatiandus , quantoci-

Senet

tius te quoque duce merear pervenire.

9. Duoenim amores, alter bonus, altg

pj

malus , alter dulcis , alter amarus, non fe

fimul in.uno eapiunt pe&ore, Etideo fi

[/7

l,

quis przter te aliud diligit, non eft chari-

tastua Deusineo. Amordulcedinis, &

dulcedoamoris. Amor non crucians, fed

s

nen

erima-

;

deledtans: amor fincere cafieq

u- X.I

t

M

tn$

]

$. AUGUSTINI,

$7

)

nensinízculum fzculi ; amor, quifem-

jcitat t

m &

erardes, & nunquam extingueris: dul-

cis Chrifte, bone Jefu, charitas, Deus

udte:&

meus : accende me totum igne tuo, amo-

nte ,ä;)C?xC :

retui , fuavitate & dulcedinetua, jucua-

jmini ll

ditate & exultatione tua, voluptate &

ub

concupifcentia tua, quz fan&taeft & bo-

facr

na, cafta & munda, tranquilla eft & fe-

li

J

n

Pa

cura: ut totus dulcedine amoris tui ple-

]i

sf

nus, totus flamma charitatis tuz füccen-

(0 P!!Eüf

fus , diligam te Deum meum ex toto

,

II

corde meo , totifque medullis prxcor-

m

diorum meorum, habensteincorde, in

ore, & prz oculis meis femper & ubi-

If

,

Ilv

que; itaut nullus pateat in me locusadul-

ul

(

terinis amoribus,

np

qum

1o0, Áudi Deus meus , audi lumen ocu-

QU

o

lorum meorum ; audi quz peto, & da

f

quz petam, utaudiasme, Pie & miferi-

of

cordiffime Domine , ne efficiaris mihi

]

inexorabilis propter peccata méa , fed

propter bonitatem tuam füfcipe pteces

jp

ol

