Quia in die folenní Pafche, quando convenerat ad diem feftüm;

«s 0T

maxima multitudo hominum, & hora quafi fexta fuit du&us a(L cru«

cem, ut ab omnibus polfet (Ciri,

ab | !M

Item & ratione generisipfius mortist Quta morte crucis, morte

Ioan: 19.-

d

debita maledicis, malefactoribus & iniquis.

Tum & ratione modi,

dv «W

ad ipfüm tormentum eundi.

Fxit enim JESUS bajulans fibi crucem,

quod cert& non legitur de aliis duobus nequam , qui ducebantur cum

€o,

gilter €0*

m J

Item & ratione confortii: nam fuit crucifixus in medio duorum

latronum, quafi effet unus ex eís, vel maximus, aut magiffer.

mbH'S (of-

Adhuc aggravatur illius benedicta paffionis acerbitas ex naturali

7j lOl'.w'

dominici corporis complexione.

Certum eft enim; illud facrum corpus.

gn atmm

fuiffe complexionis optimz » & mirabiliter delicatz, utpote organiza-

adente

tum Spiritüs fan&i opere, fine aliquo nature vitio vel errore, unde

; jmf opt*

caro fua fanéta nullam habuit rebellionem vel pugnam contra Spiri-

auClEXu

tum, Etidcirco Spiritus meritó magis diligebat ipfam , quàm alterius

gtort g

fpiritus, vel anima. debeat diligere corpus fuum.

Ti myf 1

l1tem & ex diuturnitate paffionis acerbitas aggravatur..

Nam

j p

multi Martyres igne cremati, vel aqua fubmer(i, aut. capite truncati,

martyrium füum celeriter compleverunt,

Paffio veró dominica dura-

olon

g

vit, quafi ab inftanti conceptionis fue, usque ad horam mortis« Cer-

u^

j*

tiflimt namque prafcivit, quicquid. fua humanitas paffura fuit; fpecia-

litcg

Q*

434 TITULUS CXXIV. Patientia in adveríis.

Kter tamen & continue duravit.a

billa hora poft ceenam, usäup ad fexte

g

;

ferie horam nonam.

clam

Item & ex qualitate membrorum , in quibus paffus fuit, videlicet

Orat

in pedibus & manibus,

qua funt membra nervofa , & doloris maxim&

perceptiva,

,

ico t e coce attu

min

Luco 224

Signum autem, quód paffio Domini acerbiffima & graviffimafue-

rit,ex hoc pracipué poteft haberi ; qiódnarrante Luca, in oratione

poft coenam ex vehementi imaginatione future anguftie factus eft fu-

;

dorejus, ficut gutte fanguinis decurrentis in terram.

Matth, 26.

Eandem veró dominicam paffionem reddit ineftimabiliter gratio-

fam, quód ad illam fponte 'fe obtulit:- Surgite, àjebat, ecce appropin-

quat, qui me tradet, Etapud Ioan, I8. Ivit obviam miniftris queren-

tibus: IESUM Nazarenum.,

Et cüm audiffent Dominum dicentem:

i

Ego fum, ceciderunt in terram.

Luc, ?3.

Item captus , vin&us , ignominiose ductus, mendaciter accufatus;

quie

colaphizatus, fputis illinitus, flagellis cafus, fpiuis derifori& coronatus,

luo,

nullum verbum, aut fignum 1mpatientie, feu turbationis oftendit,

Quinimo multiplex beneficium illis, à quibus ita premebatur, oftendit:

quod

Nam aurem amputatam fervo facerdous fanavit, multa. pia & utilia

verba illis dixit, & pro crucifixoribus: fuis clementer oravit, Patrem

lige

fuum dulciter invocans, & eos benigné excufans: Pater, inquit, di-

penu

mitte illis; non enim fciunt, quid faciunt.

Denique hec- omnia paffus eft, non propter fe, fed propter nos,

p

Unde

n

Nam. propter peccata tollenda, qua non rapuit, tunc exfolvit.

propter neceffitatem & utilitatem noftram, non propter füam, animam

Yen

pofuit pro omnibus amicis fuis ; pro nobis quippe liberandis voluit com-

prehendi, pro nobis redimendis voluit vendi, pro nobis honorandis vo-

Drin

1uit confundi, & in cruce fufpendi, vinculatus eft, utabfolveremur, fla-

Tatrt

àdd

gellatus eft,-ne flagellaremur , mortuus eft, nezternaliter moreremur,

G:al. 2.

Hinc Paulus ait: In fide vivo filii Dei, qui dilexit me, & tradidit femet-

u

-

s. Cor. I5.

ipfum pro me. Etalibi: Chriftus.mortuus eít pro peccatis. — Item Pe-

1, Petr. 9.

trus ait: Chriftus paffus eft pro nobis, vobis relinquens exemplum,

fa. 53«

Et Ifaias ait: Vulneratus eft propter iniquitates , attritus propter fcele-

W

jean. 10,

ra noftra» ejus livorefanatifumus, ^ Etapud Joan. Animam meam (ig-

quit) pro ovibus meis pono.

di

p

A&or. 5.

De Apoftolis cafis dicitur: Ibant gaudentes à confpe&u concilii,

hii

quoniam digni habiti funt pro nomine Chrifti contumelià affici,

W&or, 71

dili-

Vif

Stcphgnus ad lapidator/cs fuit ita patiens & benignus» quód

geg»

L"

emAL

TITULUS CXXV Paupertas. -

255

|

fexta

gentius pro illis , quàm pro feipfo orffe videtur. Nam pofitis geän*ibus

clamavit voce magna dicens: Domine ne ftatuas illis hoc peccatum,

Jelicat

Orans autem pro fe , nonlegiturgenua flexiffe, nec clamáffe,

Paulus &Silas pofiti in d

uro Carcere, media no&te orabant Doy: A&or., 16.

,aximä

minum, & Jaudabant.

a fut

tione

" TITULUS CXXV.

[ li«

Tauperms.

r*

pit

gree

Atriarcha Iacob —reccdens à parentibus fuis, & pergens ad Laban Gen, 28.;

fratrem füe matris, nec animal, nec. famulum legitur habuiffe,

nteme

P

edin baculo fuo tranfiit Iordanem. Kt quadam vice volens re-

quiefcere poft folis occubitum, tulit de lapidibus, & fupponens capiti

ytut

fuo, dormivit in eodem loco.,

fatls,

Moyles pafcebat oves Iet

hro foceri füi facerdotis Madian.

Per Exod, $:

endit,

uod videtur, quód proprias non habebat, qui pafcebat alienas.

edit:

Ruth Moabitis non magnis divitiis abundabat, quando ibat ad col- Ruth. 2s

vulia

ligendum fpicas, que metentium manus fugerant, qua ad manus pau-

atrel

perum pertinebant.

d

Uino puero contentus

Saul, ivitfatis long& ad quarendum afinas I.Reg; 9:

patris fui./ Unde ipfe Sau! dixit poftéa Samueli ,

minima inter omnes familias tribus Benjamin,

quód Fognatio füa erat

t n0$,

tindt

Minimus erat David inter filios patris fui, ita quód, quando Samuel 1. Reg. 16,

j

venit ad inungendum unum ex filiis1fai , David eratin pafcuis, necin & 17.

principio vocatus fuit, quafi nullius effet reputationis. "Deinde , cüm.

: (orm-

fratres ejus effent in exercitu, mifit eum

jisit-

pater fuus onuftum vi&u'alibus,

rf

ad deferendum illis.

mute

Magnam penuriam patiebatur Elias,quando petiit à vidua Sarepta- 3.

.Reg. 1/7.

fia, ut daret ei paululum aque; & buccellam panis.

emee

m*

Filii prophetarum fub Klifzo in magna paup

ertate vivebanf : qui 4-Reg. 4.

J lumO

parum de pane &infipidum pulmentum habebant,

Anna uxor Tobiz ibat ad textrinum opus quoti

, fcelt'

die. Perquod vi- Tob, ä. 7 E

p t

detur; illos pauperes fuiffe, qui nec ipfum inftrumentumad texendum

J

poffent in domo fua tenere, Unde Tobias filio fuo dixit: Noli timere

füi mi, pauperem quidem vitam gerimus &c.

()ndw)

Filii Kechabitarum domos non zdificabant , femen non ferebant, Ierem,

35

- vineas non habebant ; vinum non. bibebant, . fed in tabernaculis. habita-

jili«

bant,

g

9g2

D

235

TITULUS CXXV. Paupértas.

Jerem. 39:

De plebe pauperum, qui'ni)hil penitus habebant, dämiüt NabüzärL

dan in terra. Pauperibus er

gO

&t

h

[o]

pepercit, divites & —pot'ex'ltes* occi»dic; vel

captivos in Babylonem' duxit,

.

tun

Luc. 2,

Exemplam paupertatis aman

dzx habemusin Dbmi"no falvatore, qui

füit de paupere matre natus, & à paupere fabro nutritus, decenter pa-

&,

hl

ftus, fuit pannis non pellibusinvolutus, & in prafepio inclinatus, &

poft, in purificatione Virginis gloriofz, oblationem pauperurn paren-

tes pro eointemplo obtulerunt,

$

U

Matth, $.

Item citó poft, Jofeph cum puero & matre ejus fugit in Xgy-

ptum.

Luc.2,

Cüm fa&us effet puer JESUS annorum duodecim, remanfitin Je-

rufalem., ignorante MARIA & Jofeph. Per quod apparet, quód ma-

gnam familiam non habebaht ad affociandum puerum, . veLad ei fervien-

dum,

Matth, 9,

Circuiens JESUS Civitateg & caftella, non habebat , ubi &aput re-

Clinaret, undeait: Vulpesfoveas habent &c. Filius autem homiuis

non habet , ubi caput fuum reclinet, :

Joan. 19.

Ft in fine, nudus appenfus eft in cruce.

"

Tni

d

:

Matth. | 4«

Difcdpuli pro majori parte

e ftatu. paupertati

s füerunt afi'dmpti,

Jacobus& Joannes reficiebant retia.. Et Luc. 5. lavabant retia.

OC

Luc. 6,

In fermone Domini in monte primum ponitur commendatio pau-

dj

Matth. 3

pertatis : quafi ipfa effet totius fpiritualis edificii fundamentum,

hu

Matth, 11,

Inter catera Chrifti miracula ponitur unum, quód pauperes evan-

QUa

gelizabantur, eà quód ante adventum ejus ita fieri non folebat,

Matth, 19.

Adoleícenti de ingreffu ad vitam acternam quarenti dixit Domi-

nus: Sivis eífe perfe&us, vade & vende univerfa, qua habes, & da pau-

den

Peribus,

ibidem,

M

irám remunerationem promittit Dominus omnia derelinquenti-

I:llm

bus propter nomen ipfius.

Luc. 16,

De illo famófo paupere

Lazaro, in ünüm Abrahz ab angclis de-

nem« !

portato, nullum aliud juftitie opur»vel caufam gloriz fcriptura allegare

videtur, nifi quod ipfe receperat mala. in hac vita mortali,

,kt ideo

*öüm

Deus voluit eum confolariin alia,

Luc, 14.

Pauperes & debiles ad coenam illam Domini magnam fuerunit in-

fs

du&i, imo & quidam de viis & fepibus leguntur ibi fuiffe compulfi,

Omnes, qui credebant in primitiva Ecclefia, erant pariter, & ha--

gio

A&or, .2,

bebant omnia communia, poffef[iones & fubftantias vendebant, & diitri-

Qu

büebant ozïx

»

nibus ; ;prout cuigue opus erat.

[*

qit

.

Pequs

j

|

.

TITULUS CXXVI Pak & concordia. 237

burire

Petrus dixit clando pauperi eleemofynam petenti: Argentum & A&or. 3»

aurum non eft mihi &c,

]i vd

delibus de Achaja dixitinter ceteras Argen- A&or.20.

Valedicens Paulus f

tum & aurum, aut veftem nullius concupivi , ipfi Ícitis, Quoniam ad

;; qu

€à, qua mihi opuserant, & his, qui mecum funt, mini(traverunt ma-

iter pae

nus ifte,

ius, &

: Efarimus & fitimus & nudi-fümus.

1. Cor. 4..

(itcm: in fame & fiti & fri-

] pälIC[l'

gore &c,

2. (.'.orT II

É

"TITULUS CXXVI.

fiinJe

od m

QPPax e2- concordia. -

(eriitt

apllt t*

Lia animalia in principio fecit Deus duplicia , fcilicet mafculum & Gen,

(x.

fceminam: Hominem autem fecit unum, & ex illo funt omnes &

homitis

finguli procreati ; ut fcilicet unitatem pacis & concordie com-

mendaret. in homine,

Divitie & copia rerur temporalium funt plerumque matería & Gen.tg.

ffompl

occafio jurgiorum, ficut apparet de

paftoribus Abraham & Loth, & & 16.

de 1faac , & paftoribus Gerare.

jopate

Gratanter faciunt homines pacem ,

& ineunt fcedus cum p.ote;xti- Gen,zc,

f

bus & magnis hominibus.

Hinc eft;quód Abimelech venit, ad 1faac,

res r

quando vidit eum profperari.

1n

Cedendum eft interdum furori majorum, ficut fecit Jacob , rece- Gen. og.

dens à fratre Efau, donec requiefceret furor ejus.

"

it DOmIP

Audieéntes: Gabaonite , qua fecerat Jofue in Jericho & Hai, vene- þfue 9.

udapt

runt ad eum, & fervi ipfius beneplacitam pacem fecerunt.-

Y

Phineés & cateri legati ad filios Ruben miffi, audientes excufatio

x Jofue- 22,

inquenii-

nem eorum placati füunt, & verba eorum libentiffimé fufceperunt.

ais de

- Quamvis Abfalon nimis nequiter contra patrem egiffet, tamen Da- 2.Reg. 18,

vid magis volebat pacem quàm mortem ,. naàm dixit: Eftne pax puero

'

n

cgarc

sAbfalon?

k ioe0.

N

Cüm *effet David fan&üus &

lacens DEO, noluit tamen Domi- a, Reg,

s.

nus, utadificaret ei domum, fe

i

erunut

filius ejus pacificus ifto fgitpfix'ilc-

gio honoratus.

fi

Multàmlaudandus eft Deus, quando dat populó ftatum pacificum Eodem,

Cf!&b'

& quietum , ficut fuit tempore Salomonis.

DixitSàlomon: Requiem

g"

dedit. mihi Dominus per circuitum; non eft Sathan, necoccurfus ma-

us

lus, -gcquitur: Benedi&us Domin

6g 3

Bonj

etrus

a38 TITULUS CXXVI. Pax & concordia.

Dehc

Bæ RCgo t4'

Boni homines habent pacem ad invicem, fed mali pugnant contea

bis, 1

benos, contráque malos alios, Unde inter Roboam & Jeroboam fuit

bellum cunétis diebus.

Ddpa

gils;c

9. Reg. 19.

Oftenfum fuit Elie; Dominum non effe in -grandi vento , nec in

commotione, nec in igne, fed in fibilo aurz tenuis, hoc eft, in pace.

$, E(d, 11.

Benedixit populus omnibus viris, qui fe fponte obtulerant, ut ha«

bitarent in Jerufalem.,

z. Mach. 9.

Mifit Jonathas legatos ad Bacchidem, componere pacem cum eo,

& tamen ipíe Bacchides fuerat dux exercitus, in quo occubuit Judas Ma-

chabeus frater Jonatha,

Rex Demetrius mifit epiftolam ad Jonathan verbis pacificis, ut

1 * MaCh. Io.

magnificaret eum, dixit enim : Anticipemus pacem facere cum eo, prius-

quam fiat cum Alexandroadverfum nos, Recordabitur enim omnium

malorum , qua fecimus in eum,

debatf

Q,MQCh. 2«

Cauía pacís , qua fuittempore Onia, pulchré defcribitur, videli-

cet idoneitas pralati prudentis & pii , & bonitas fubditorum.

pecavi

2,Mach, I1«

Poftquam debellatus fuit Lvfias à Juda Machabao, libenter fecit

Y

pacem cum eo: intelligens enim invi&os effe Hebrzos, Dei omnipoten-

xf

tís auxilio nitentes, mifitad eos, promisítque confentire omnibus, que

ponat

"

In

jufta funt, & regem compulfurum amicum fieri,

Tantam pacem & concordiam vult Dominus erga proximos nos

Miilm

Matth;* 19.

habere, ut dixerit Petro ,

sliquid

peccanti fratri non effe remittendum—[:ept'ies,

(ed usque feptuagies fepties,

Pacem annunciaverunt angeli in nativitate Domini.

üicens

Luc.2.

Xtem difcipulos Dominus pacem inter fe habere pracepit,

filstra

Marc. 9«

Pacem ju(fit per difcipulos nunciari.

z

Luc. IO.

Tünt lo

joan. 14«

Pacem eis ante paffionem reliquit , poft. refurre&ionem ejs qb..

?

Luc.?4.

tulit.

Áittorm

Qui defiderat fervare pacem, & quietem mentis, abftinere debet à

diícurfibus , etiam interdum valde licitis, & honeftis. ' Unde Martha, ut

Joan, It«

ana

audivit, quód JEfus venit, occurrit illi * Maria autem domi fedebat,

nec jnde fe movit, donec fuit vocata ab ipfo Domino per fororem: licet

Bilin,

fortaffis non ignoraveritipfa Maria adventum Domini, quando Martha

À

præfnivit.

fltile

Quantum' fit pacis bonum,

erpendi poteft per difcretum eftimaz

PT d

1

terra f

torem beatum Paulum ,. qui illu

tam follicité in omnibus epiftolis füis

illis, quibus fcribebat » optabat , excepta illa ad Heb. in qua necnomerm

Ym o

ta. ta-

(üum ex certa caufa ,. nec. aliquam faluiationcm premitüt, No

Y

mern,

x

TITIIL.CXXVII. Peccatüm, & ejus poena, z; 5

LCotitd

men, quod di&urus: Pax vobis, preponit gratiam, dicens: Gratia vo-

am füt

bis. Pax vobis, Per quod manifeíté datur intelligi, quód finegratia

Dei pax vera nunquam

piis, dicit Dominus.

poteft hgberi. Unde 1(aie 57. Non eft pax im-

RL

-

| pltt.

TITULUS CXXVIL

fj ulhi*

m 60

us Mte

Tecczztum, (v ejur pona,

ued pectatum caufet in homim; erubefcentiam ,

et per hoc, Gen: 2.5;

yds; U

quodin ftatu innocentiz erant primi parentes nu

di,

& noneru-

Q

befcebant, poft. peccatum veró fibi ftatim operimenta fecerunt.

h priui'

anlum

Peccatum infamat peccarorem, Unde Adam poft peccatum cre- Gen, 5.

debat fe abfcondere à facie Domini,

Peccatum etíam facit hominem timidum, Unde Adam, poftquam Eodem;

; viddie

peccavit, dixit: Timui , eó quod nuduseffem , abícondime,

Enormitas fceleris clamat pro vindi&aad aures DEL — Ut Gen, 4, Gen. 4.

r fedit

Vox fanguinis fratris tui &c, Ftalibi: Clamor Sodomorum &c, In

19.

nïpoim-

poena temporali punit Dominus peccatum quandoque;ut patet in Adam

, qu?

& Eva Gen. 3.

In Cain:Gen. 4... In Sodomis Cap. t9.

et in filiis

Miaélmultoties,. Tum & Joan, 5. Nolijam peccare , ne deterius tibi

*o w

aliquid contingat.,

P

harao propter peccatum recqgnofcebai f

dicens: Peccaviin Dominum & in vos.

càDomino flagellatum, Exod. 1e;

Fecerunt filii Iírael malum in confpe&u Domini , iratísque Domi- Iudjc, 2,

nus tradidit eos in manibus diripientium ,. qui ceperunt eos , & vendide-

runt hoftibus,

Peccatum ipfum peccantem quiefcere non

permittit , anE percuf- 2. Reg.,zq,'

dioe

fit cor David, priusquam nummeratus eft populus,

Salomonem fapientiffimum peccatum infatuavit, ipfius etiamfa- 3. Reg.. 11,

fE üebetä

H

mam maculavit, -Dedifti maculam in gloria tua &c,

Eccl. 47.

p

(sdebdt

Poftquam Joram rex Juda coepit ambulare per vias regum Ifrael 4« Reg. g.

peffimas, receffit Edomdeeo, &noluit ei tribunum folvere confüetum.,

g t

Dereliquerunz filii Ifrael Domini praceptum , & fecerunt fibi con- 4/Reg. 17.

Q Marthl

flatiles, fervierüntque Baal &c. Sequitur; Translatus eft lfrael de

terra iua.

;

Factum eft

zl?iHTl;

verbuth Domini contra Judam, ut auferret eum co-'4.Reg. 244

ramíe, propter peccata Manaífe ; qua fecit propter fanguinem inno-

itli fis

xium ; quem effudit,

Wi nom

De-

Noæ' u

?

por

1

Th

z40 TITULUS CXXVIII. Peccata aliena.

Defeita eft Jerufalem , & br;rxnes mrbes Judá, & non eft habitator

Ierem, 44.

in eis, propter malitiam, quam fecerunt, ut me ad iracundiam

provoca-

quan

rent, "Confuetudine non caufaliter allegari debet.

4

Dtg

Eodem.

Tanta eít gravitas peccati, quód diciturJer. Non poterat Domi-

nus ultra portare propter malitiam ftudiorum veftrorum.

elee

Thren, r.

Propter peccatum debilitatur homo,

Peccavit Jerufalem, pro-

don

pterea inftabilis fa&á eft.

Unde Jeroboam fervus Salomonis aufus eft

3. Reg. I,I.

infürgere in Domtnum füum, poft ipfius peccatum.

Áila]

Ioan, 5.

Cüm Íanáffet Dominis JESUS hominem languidüm , in grabato

jacentem , invenit eum in templo , & dixit; Ecce íanus fac&tus es, jam

noli peccare, ne deterius aliquid tibi contingat.

"

.

Joàn. 8,

Mulierí in à

dulterio deprehenfz, & à Ju

deis coräm Domino ac-

cufatz, dixit Salvator noífter: Vade, & amplius n?li peccare,

r

TITULUS. CXXVIII

tüm

Peccata. aliena..

C

1j

Exod. t.

Harao rex legem tulit, ut Hebreorum infantes, ftatim, ubi nati. e(--

puta

fent, occiderentur,

Mors ergo omnium infantium illi imputa-

üt;

tur, licét eos propriis mánibus non occiderit,

"

mt

2, Rég. YT.

David deditlitteras Uriz ferendas ad. Joab

litig fue füpremum

düc

ducem, quibus imperabat Joab , ut UIriam poneret ex adverfo belli, nbi

N

Quod & fa&um

fórtifimum eífet prelium, & ibi percuffus interiret,

eft.

Reprehenditur deinde David, quód Uriam occiderit, licet ipfe

:

?. Reg. 12.9.

manus non admoverit,

Matth, 24

Herodes alienis manibus infantes Bethlemiticos à bimatü & infra

occidi precepit.

.

Ioan, I1; 50.

Caiphas confilio

fuo fenatum Iudaicum permovit, ut neCcdm €hri-

fti decernerent,

j

terfecit , reus tamen ef

Pilatus propriis manibus Chriftum non in

ejus mortis, quia illam non impedivit, cüm ratione officii & auctorita-

te fua eam impedire potuiffet, & debuiffet.

r

Judai rei funt mortis Chrifti, licét propriis manibus eum non cru-

- cifixerint, quia ejus mortem poftulárunt, & confenferuntejus neci. Hinc

imp

A&,3. 15.

meritó S, Petrus illis exprobrat: au&torem vite interfeciftis.

Thitt

Cüm lapidaretur Stephanus, Saulus erat confentiens neci ejus, &

4.&. 7. 59-

ti

N

ideo /xcus hujus necis;licét prepriis manibus eum non lapidaveri

Pecca-

e

TITULUS CXXIX, Pcfmifïio conttvavoluntat.)ur '

Peccavit uxor.hob, patientiffimo viro'petulanter infoltans ; nam, Job. 7;;'9.

obitator

OYOCd

uantum in fe erat, éum provocavit, ut in impatientiam erumperet)

Deo malediceret, quód in miferiis füis ab eo dereli&tus effet.

: Domi-

Eodem modo peccavit uxor Tobiz , viro objiciens, quód propter Tob s.

eleemofynas fuas & alia pia opera ad paupertatem & anguítias magnas

domüs effent reda&i,

*

y pro-

afus ct

Herodias rea eft riecisIoaunis Bapti

ft; nam illius conüiio faltatrix Marc. 6,

filia inn-ocenti[Iïmi viri caput petiit, & nefarie impetravit,

grabato

s jam

TITULUS CXXIX,

miao at

Promiffio contra 'voluntatem.

Acob perrmifit abduci Benjamin filium futim teneré dile&um non!li- Gem, 43.

benter, propter neceffitatem victualium, ad inftantiam flliorum,

J

Moyfíes permifit darilibellum repudii odiofis uxoribus Judeo - Deut, s4.

rum, quia timebat in eis uxoricidium.

Confiderato David populo. fuo, conftituit(üper eum Tribunos & 2, Reg. 18.

Centuriones, dixítque rex ad populum: Egrediar & ego vobifcum, . Et

refpondit populus: Non exibis, quia tü unus pro decem millibus com-

naí d

putaris, Melius eít ergo, utfis nobis inurbe prefidio. Ad quos rex

ait; Quod vobis videtur, hocfaciam,

w

Cognovit Simon, quód Tryphon cum

dolo loqueretur , p-etens I. Mach. 15.

duos filios Jonathe, & centum talenta argenti, juffit dari tamen argen-

hnpremum

Aelii bl

tum & Pueros, ne forte adverfum fe inimicitigm populi concitaret,

& faom

licat p*

TITUFUS Cs

d& inira

"Perfeverantia, G conflantia $n propofitis,

On eft fe(piciendum retro poff egreffum de focietate malorum, Geh, 19,

m -

ficut fecit uxor Loth, qua verfa eft in ftatuam.

a df

Singulis diebus molefta erat Iofeph Domina ejus.

Et ta- Gen, 39.

men ille perfeveranter refiftebat operi nefario.

au&toritt*

Nunquam potuit Moyfes irafci, aut vinci, quód vel in ZEgypto Exod., g. 9,

n non at

immolaturus Domino remaneret , vel

parvulos aut jumenta populi dif & 10,

mitteret Pharaoni,

ncd. gt

Duré reprehenfus David à fratre fuo majore, & etiam diffuafusà : Reg. 17

it,

" P &

Saule, non deftitit ab incepto, fed vifiliter pugriavit,: & Goliam vic

Pet-

er "

(

O

242 TITUL, CXXX Perfeverantia, & conftantia &c.

Perfeveranter e

23 Rweg- I 210

civitas.

git Joab.ia obüdione: Rabbath , donec cgptafuib

2, Reg. r$:

Item in przlio.contra. Abfalon.

J

pt

2. Reg. 20

Et contraSebam filium Bochri., in obfidionecivitatis Abela:

2. E(d. 4.6..

Quaimvis Neemias in edificando — multa paffus-fuit impedimentas,

Yn

fron tameu ceffavit ab opere , donec murus fuittotaliter conftitutus,

To b. 2

Cüm Tobias femper abinfantia fua timuerit DEUM, non etcon-

Dr

triffatuscontra Dominum, q

uód plaga coecitatis evenerit ei , fed immo-

bilis in DEI timore permanfit.

vg'n(

fudith 4..

(ix

Eliachim facerdos magnus allocutus eE omnem Ifzael, dicens:Sci-

tote , quoniam exaudivit Dominus preces noftras , fi manentes permanfe-

rids in fejuniis & orationibus in confpe&u DEI &c..

Efth. 4. s.

Scire cupiebant famuliregis Affüeri; utrumr Mardochzus perfeve-

raret in fententia de non adorando Aman: qui ita. conftanter perfiititim

propofito, utnon folüm adorare noluerit , fed nec ei affurgere tranfeunti.

Dan..5.

Socii Daniclis. conftanter dixeruntregi! Babylonis: Notum fittibi

rcx, quód Deos tuos non colimus, & ftatuam tuam.non adoramus.

Danö.öo

Pa

Non dimifit Danieli propter crudele decretum Darii, quin oraret.in

die, ficutanteconfücverat , Dominum füum,.

Conffanter reftitit Sufanna

Dan. I3.

duobus presbyteris fenibus, qui eamtam

Ti

vehementi pulfatione tentabant,

o

1. Mach. r,

Carni

Multi de populo IMrael diffinierunt apud fe, ut non. manducarent

immunda,. & elegerunt magis.mori, qüàm coinquinariimmundis,.

UR

Miram conftantiam & períeverantiam habuit ElazarusIn tormen-

£, Mach, 6

tis, &magis elegitgraviffima morte puniri ,

halm

qugm Contra Icgcmk.carnes

Were

€dere porcinas ,. vel fimulare fe comeditffe;

4, Mach. 7

Jäb()n

Septemilli fratres cum. pia matre fua bene: perfeveraverunt usque

in finem, nec poterantad prevaricarionem4e

E

tormeritis:

gis adduci blánditiis,. aut

Dopuli

V

Euc, r.

Firmiffimum virginitatis. propofitum. habuit beata MARIA virgo,

qua noluit confentire in- concepiione filii , donec. intellexit , quód. hoc

feret non opere viri, (ed. virtute Spiritüs fan&i;

W.

Luc, ïj4;,

Ponit Dominusexemplum de.illo homine ab aliisilludendo; qui

IDEUQ

inccpit turrim 2dificare , nec potuit confummare,

ïOEm . 9é

Ccecus natus., à Domino illuminatus ,. conitanter perfeveravit con-

licea

tra Pharifzos veritatens confitens.& . defendens;

RCIPOI

A€&or, 1.

Omnes difcipuli Dominierant perfeverantesin oratt

x

oneunanimi'-

Qr I'am

$i

ter cun? mulieribus , && MARIA. matre JESU..

Brig-

M"e F

&

243

"-IITQT.US CXXXI. Perv—grüt-as.

a fuit

Principes Judeorum videntes Petri conftartiam &

"

Joannis, com- A&or. 4.

perto quód homines eflent fine litteris, & idictz, admirabantur,

Videns Barnabas, quód multi Antocheni erant'ad fidem con- A&or, Ir;

verfi, hortabatur omnes , in propofito cordis permanere in Domino,

Paul

:mta',

D

us & Parnabas fuaferunt fratribus, ut permanerentin gratia A&or, 13;

DEI.

ftcoft

Spiritus fanétus per omneés civitates proteftatur Paulo , quoniam A&ot, 29;

3

ijmo

vincula & tribulationesin Jerufalem fuftinere debeat, Sed nihiLliorum

-;(.i.nquit) *v.er'eor, néc facio animam meam pretiofiorem, quam me,

s

maniee

TITULUS CXXXI.

Dgrff:('ï"

Kriticim

Perverfitas,

mfeu[m'r

8 BRima mulier ordinem nature

yftribi

pervertit, quando de frudtu vetito vi-

Gcno 3-

ro dedit, & ille comedit,

'Cm

ipfe vir eam debuiffet docere,

mus.

quid Illa deberet comedere vel

vitar'e.

at

Dominus de fpoliis JE

gyptiorum ditavit Hebreos, licet fint multj

» Exod. 12,

qui ditant Jgyptios de fpo

liis Hebreorum, fcilicec ufurarii &c.

-Filii I(rael in deferto

penuriam patient

amim

carnium in .

pto fediffe s

es dicebant, fe fuper ollas

ervitute : aut

g?;

fed non faciebant mentionem de

graviffima

Exod. x?.

lycaret

veritate ; quá vexabantur.

Dicebat populus in'deferto :

dl

Cüm t

Recordamur pifcium, quos comede-

Num. zr,

bamus in JEgypto gratis,

amen tunc fervitüte praviffima pre-

omet

merentur , nunc liberi in deferto

amé

labore dato, coelitus alerentur.

paneangelorum, cibo fapiciffimo fine

; Narrantibus exploratoribus conditiones terra:

promiffionis, voluit

at UWW

populus cortra voluntatem DEI in E

Num, r5,

Byptum redire , & nequaquam

N

ultra procedere, Cito veró póft vol

uit contra voluntatem Dcmini ni-

mium feflinare.

Vocati Dathan & Ab

] A 5'ifg0,

yron à Moyfe,

refponderunt : Non venie-

f!uöd h

ä

mus; Nunquid

parum eft tibi, quód edux

ifti nos de terra, que la&te &

Num. ;6,

melle manabat?

: |

Petiit Moyfes

nao, qbi

à rege Fdom dicens : Obfecramus,

utnobis trarfre :

liceat per terram tua

m, non ibimus

pera

.

Ume20.

Reípondit tamenille:z Non tranfibi

£ros, fed via publica gradiemur,

efa"

j

i

Curram tibi,

Hs perterram, alioquin armatusoc-

|

Simile accidic de Seon

lw.nä'"m r

Cedere pauca, amifit multa;

rege Amorrheorum ; fed quia nolvit con-

Num, 2I,

gt

Hh 23

iNoluit

244

TITüLUS CXXXI. Perverfitas,

z

Noluit Balaam maledicere popuio,-quem credebat/ benedi&ionem

fui

Nuïn. 24-

$, quam de

ho

habere à Deo, fed funr multi, qui plura mala dicnat de boni

malis. Et mirumfuit, quód qui noluit eos maledicere, voluit. eis

x

X

malefacere.

Nam licet oftendifíet ei Dominus, quo

d po,puïus Mrael

erat benedié&us, tamen finaliter de

dit malum conmium,.per quodàm ux'i':-

ipl

iibus eít (eductus.

D

in

1udic, ?.

Filii I(rael audienses mandata Domini, omnia fecér

'e c0n'trariä.

di

Iudic, 12.

Viri Ephraim rogati àJephthe, ut fecum venirent ad pralium,

&

noluerunt. Quo poft vi&oriam redeunte, quafi eos non vocáffet, con-

&

tra cum jurgari coeperunt,

fer;

1. Reg. 18.

David pfallebat coram Saule à demone vexato , & ipfi utiliter

q

& 19.

viebat. Ettamen ipfe Saulvoluit configere eum parieti cum lancea,

[r

quam tenebat,

z, Reg. 0.

Saulvoluit occid

det

innnocentem,

ere filium fuum ]onth'an ,.quia excufabat David

:

:

Dicebat Saul, fervos fu

os conjuráffe adverfus eum , & David in-

x,Reg. 22«

&f

fidiari ei, quem etiam ad mortem quarebat, & igvenire, vel capere

Yta

non poterat &c.

per

2, 'Reg.ia.

Rex liorum Ammon videns, quód injuríam feciffet David, voluit

impugnare eum , chm

magis debuiffet laborare ad placandum eum,

Amnon flius David

Thamar fororem fuam violenter oppreffam,à

Buj

2, Reg. 12«

loïq

'fe expelli fecit.

Abíalon filius Dav

id contra patrem malifiosä/fe movit, & ad con-

&t

24 Reg- !I B

cubinas illius videntibus cun&is intravit, iplum patrem fuum /vita&re-

D

gno privare voluit.

Sublimatus à Domino Jeroboam füper decem tribus Ifrae! ftatim

9. Reg. 13«

avertit populum à cultu Dei, & monitus per prophetam precepit eum

Ó

ljj ]

capi.

l'll)uS

Achab rex Juda altare Domini tr

anftulit, & fecit fieri altare ad fi-

$.Reg. 16.

militudinem illius, quod viderat in Damafco ,

& (uper illud offerri

V

holocaufta pracepit.

Y

2,Rar.53»

1dololatría , fortilegia, homicidia & diverfa fcelera, qua

cox'fxmi-

fit Manaffes rex Juda, fas narrantür 4. Reg. 21«

Cüm debelláffet Amafias Idumaos , & filios Seir, & tuliffet Deos

(a't Paro 'Zs.

eorum , adoravit eos, & illisa

dolevitincenfum, .Propterquod Domi-

Cur adoráfti Deos, qui

nus eum arguit per prophetam dicentem fibi ;

e

mon liberaverunt populum de

"manu tua ?

da immolavit vi&imas diis Damafci percuffor

ibus

2, Pat, 29.

Achaz rex Ju

"

uis,

^-

245

| TITULUS CXXXI, Petverfitas. *

jonet

fuis, & dixit : Dii regum Syrix auxiliantur eis, Quos ego placabo

hoftiis, & aderunt mihi, Cüm econtra ipfifuerint ruina ci, & univerfo

m de

jic t

Iírael.

Quia unus folus Mardocheus non adorabat Aman fuperbiifimum, Efth, 3.

: Yaadd

ipfe Aman procuiabat apud regem Affyriorum omnes Judaos debere

'.m«.:lä'

interfici.

Arguente Jeremia prophera populum pro eo, quód facrificabat Ierem, 444

at

diis alienis , refponderunt: ex eo,

uód ceffavimus facrificare regine

glíutl

€odli, & libare eilibamina, indigemus omnibus, & gladio & fame

-

yo

confumpti fumus,

Principes &

Satrape Darii regis Perfarum accufaverunt Danielem, Dan, 6,

quód tribus temporibus per diem orabat Dominum fuum.

jter fer;

Duo fenes presbyteri, qui viderunt Sufannam effe conftantiffime Dan, r5,

janc

caftitatis, debuerant valde eam diligere & laudare, Ipfi veró econtra

detraxerunt ei, & conati funt eam condemnare morti: fed Dominus

A DaV'ld

eam mirabiliter per abftinentem puerum liberavit.

Alcimus impius de gente Judeorum , qui debebat diligere Judam, z, Mach, 7.

yid t*

& fratres ejus , ivit ad regem Demetrium, & quidam alii iniqui ex

l æ?m

iraél, dicentes : Perdidit Judas & fratres ejus amicos tuos, & nos dií-

perferunt de terra: noftra.

Cu

m vellet Anti

x/f)lf//,!

iochus civitatem Pentapolim fpoliare , fugatus eft a, Mach, 9.

multitudine ad arma concurrente, Quaminjuriam in Judæos voluitre-

um

—

;Q((amla

torquere.,

Joppite crudele flagitium perpetraverunt ;

rogairerunt enim du- e, Mach. 12,

d o

centes Iudaos , ut afcenderent naves. Qui Füm effent in alto mari, fub-

merferunt eos.

gb

À

Nec aufterus.vi&us Ieannis, neccondecens manducatio Salvato- Matth, 11,

ris placuít ludais.

ad mn'm

Pharifzi videntes Dominum, . damonia ejicientem turbis ftupen- ruc, rr,

u

tibus , blasphemabant dicentest Hic non ejicit, nifiin Beelzebub prin- Matth, 12.

,

&ipe damoniorum.

vt

ul

d

Nimia fuit perverfitas in Iuda, qui pro 30, argentcis tradidit fal- Matth.26.

T

vatorem,

m

, 09

if D*

4-

J

u

u^

qu

|pe?

. TITU-

f iib

Hh 3

^

j

246

TITULUS CXXXIL Poene Diving.

TITULUS CXXXIL

ttp

[

T en& Divine.

piur

£

Gen. EL

K " Raviter punivit DEEIS peccatum þr'imoru

m parentum, quod ipfi

Jrola

credebant veniale, nec ita dur& puniendum fore.

CTyay

Gen, 7«

Originali mundo Deus non pepercit, (edipfum pene totum

diluvii inundatione delevit,

feue

Gen, 19.

Quinque civitates propter peccatum Sodomiticum foetente ignis

conflagratione confumpte funt per angelos à Deo miffos.

Dec

Exod. I4.15.

JEgyptii , periequentes filios I(rael, fübmerfi funt, jubente Deo,

-

Thíqy

quafi plumbumin aquis vehementibus.

.

Exod. 17.

Quia populus Amalech voluit impe

dire filios Ifrae'l,k euntes in ter«

zam promiffionis, dixit Dominus ad Moyíen: delebo memor

Davki

lech de fub coelo,

f'am Ama-

OFiCm

Exod, 324

Propter vitulum, quem adoraverunt populi, ceciderunt una die

23000, hominum.

Briy

Levits 10»

Egrelfus eft i

gnis à Domino , & devoravit Nadab & Abihu filiog

g,

Aaron, quia arreptis thuribulis ignem alienum & incenfum defüper

poiuerunt , & coram Domino obtulerunt.

Levit..24.

* juífit Dominus puerum blas

K&um

univerfo populo Japidari.

phemum extra Caftra educj, & ab

fraud

Num. 11

Carnibus, quas miferat Dominus videntibus filiis Ifrael, adlíuc

3

exiftentibus in dentibus eorum, percuffit Dominus populum plaga ma«

lfl't')

' gna nimis,

Percu

Num. 12.

fft Dominus Mariamlepra , quiä locuta eft contra Moyfen,

[ COS

Num: I4«

De fexcentis millibus virorum , qui numerati funt , nullus intravit

letgnr

terram promiffionis pro

minatus eft Dominus.

pter eorum peccata, .prater Caleb & Jofue, icut

W

U

Num. I5.

Ligna colligens in fabbato füit precepto Domini lapidatus,

Terribili morte occidit Dominus Core & complices ejus.

vïm [

ANum. 16.

H «fitantem ad aquas contradictionis Moyfen Dominus duré puni-

for

Num. ?0-

vit, cüm tamen usque runc tam fan&é & fideliter (e geffitfet , iupple;

tam ad Deums quàm ad populum.

Mifit Dominus ferpentes ignitos inpopulum, quia teduerat eos

ipfi,

Num. 21«

iüfnu

itüneris & laboris, & dixerant: cur eduxiíli nos de JZgypto &c.

Achan filius Charmi cum tota fupelle&ili (ua periit , quia abftule-

lOfue ?5

at de anathemate Jericho,

k)mm

Pro

35

E

T"ITULUS'CXXXII. Ponz Diving. 247

-

Pro'peccato' in uxoreLevite commiffo, tota tribus Benjamin:

; €X- [udic, ze;

