diícipulis indigné ferentibus effufionem ungüemi, & in eam frementi- Marc,

diro f0

l4

bus nihil dixit. Quoniam autem tacuit, Dominus pro ea refpondit;

y digd-

& eam ubique defendit.

Mulier in adulterio deprehenfa coram Domino accufata, non Iegi-

iepon

Joan. 8«

tur aliquid locuta fuiffe.

Dominusautem pro ea verbum affumpfit, &

eam denique mifericorditer abfolvit,

jedittio*

Locuturus in fynagoga Paulus, furrexit, & manu filentium indixit.

Aäqr. 3.

JmüS [.uæ

Sciebat enim, non effe efundendum fermonem, ubi non eft auditus,

quod fzpius in fcriptura probatur.

Filii 1(rael fugientes de JEgypto, viderunt exercitum Pharaonis,

y, iif

Exod: 14 ;

& timuerunt valde, quibus ait Moyíes; Dominus pugnabit pro nobis,

& vos tacebitis,

pquend

p

m

j

TITULU*S CLY.

od

[2

£

i

óimonia.

j

Prg!iar!

n

bE impio rege Jeroboam narratur: fecit de noviffimis

populi fa-

4. Reg. 13

cerdotes excelforum: quicunque volebat, iimplebat manum

33.

j b

fuam, & fiebat facerdos excelforum.

Subditur: &. propter

hanc caufam peccavit domus Jeroboam, & everfa eft, & delota de (u-

N Q'[w.

perficie terre.

| qum

Simoniacus fuit Giezi fervus Elifei

» quia pro gratia fj piri«tiläli—, Naa-

manSyro à Domino fuo collatá,

veffes accepit & argentum.

Sed. ob

g. Reg. s.

-40.

4 egmm'

hoc crimen in (émpiteraum cum femine füo fa&us eft leprofus quafi nix.

;j j

Alcimus accedens ad Demetrium regem, ,accufavit Judam Macha-

L. | Mach,9.

beum, & obtulit regi coronam auream , & alia dona, quibus effecity

] am non

ut fummum facerdotium ei à rege conferretur,

Impiiffimus Jafon oblatis plurimis argen

ü talentis abAntiocho Epí-

2. M&Che-tf»

fuife

phane fummum comparavit facerdotium.

Ob quam caufam Dei cul-

yoata

tus & facrificia plan& contempta fuerunt, & ad gentiumzitum translata,

)wncm í

Ipfe veró Jafon propterea miferé periit,

Menelaus triennió, poffquam Jafon fa&us eft füummus £:

2

cerdos,

2. Mach. 4.

d

plus, quàm Jafon. obtulit Antiocho, & Pontificatum obtinuit, nihil

2

^

i

nihil [

j*

Ü

dignum habens facerdotio,

Sed funefle poftea &tragi;ïz,Deo vindi-

cc, mortuus eft,

Judas proditor vendendo Chriftum Dei Filium deteftandam com-

]0n

jl

mifit fímoniam. Ob id la

A&or, 1. 18,

ffufa

m

funt omnia viícera ejus,

queo fc íufpendens, crepuit æcdius, & di

Hoc

"

d-

438 TITUL, CLVI. Societas bonórum,

Hoc etiam crímen commifit Simon'magüs ( à quo fimonia nómen

A&àt, 9. 18.

accepit) qui fibi domum Spritüs fan&i pecuniacomparare voluit,

. Sed

raiidaj

audire debuit à Petro: pecunia tua tecum fitín perditionem,

tribul

Tudan

-

TITULUS GLVL

Qum;

A:

ftd w

Societq.r bonorum.

Bhi er

I0,. X

Gen. 18.

önüderandum eft valde, quód fi inventi fuiffent decem viri jufhi

in quinque peccatricibus ciyitatibus, proptéer illos peperciífet

C

Dominus univerfis,

quan

dicum habuifti, antequam venirera

àd ip

Gen; 30.

Dixit Jacob ad Laban: Mo

ad te, & nunc dives effe&us es; benedigitque tibi Dominus ad introi-

tum meum.

»

Bogan

Benedixit Dom

inus domui ZEgyptii propter Jofeph » & multipli-

TCCfpr(

Gen. 39:

(

-Cavit,

Bene fuit affociatus Jacob, qui dixit Faciamus altare Domino,

fione, l

Gen, 35:

ücu'xg

ris mei,

quoniam exaudivit me in die tribulationis mez, & fuit focius itine-

tredo

Jofue 24.

Servivit Ifrael Domino cun&is diebus Jofue & feniorum, qui no-

verant omnia opera Domini, qua fecerat in Ifrael.

Süml,

Filii Dan ceperunt Lachis, & occiderunt homines, qui- cum nullo

Iudic, 18.

Domïm

hominum habebant quicquam focietatis.

1. Reg. 19.

Ex parte Saulis miffi fu

ntli&ores ad capiendum David, morantem

T^

cum Samuele & aliis. prophetis, qui prophetare coeperunt, & venit

Chtes

hetavit ipfe cum eis,

Saul, & prop

[ AP(

4.Reg. 3.

Propte

r honorem Iofaphat regis Iuda Deum colentis, Elifzus

propheta impetravit aquas dari exercitui, in qu

o erant duo alii malí

OCCHHQI

reges.

m

Xob.2. 4«

"

.

Homines Deum timentes volebat habere fecum Tobias in con-

Y qu

vivio,

& hoc ipfu

m docuit filium fuum,

Nolite manducare cum pec-

Catoribus, Idem

diligenter voluit fcire, cum quo iturus effet filius.cap.5.

Dicebat uxor Tobie junioris; Nunquam cum ludentibus mifcui

Tob. 3.

p-

me, nec cumhis;.

ui inlevitate ambulant, participem me prebui.

Dan,2,

Audito cru

d

eli mandato regis Nabuchodonofor, quo debebant in-

terfici cun&i fapientes Babylonis; clamaverunt ad focios fuos, ut que-

rerent fimul mifericordiam à Domino , & revelata eft. nocte vifo Do-

:

mini, Un

de occafione Danielis fervi fui pepercit rex magis & fapien-

]

tibus Babylonis.

id

Foft

(

-

;

TITHLUS cLVII, So'CïetaS malorum, 239

n/omm

Poft obitum Jude Machabei, emerferünt iniqui, & fa&a eft fames 1. Mach, 9.

$d

valida, & impios conftituit Bacchides dominos regionis,

Et fa&a 'eft

tribulatio magna in Ifrael, que omnia mala forfitan non fuiffents i adhuc

Iudam focium ac dominum habuiffent.

Cüm primus illorum feptemfratrum in fartagine torrere

fur, ceteri 2. Mach, 7,

cum matre ad moriendumfortiter fe invicem hortabantur;

Yeniebat Iudas Machabaus ad. capiendam Scytopolim civitatem, 2. Mác. I2.

—

f&d propter Iudaos, qui intus. habitabant ; erga quos Scytopolita beni-

£gni erant, nileis malifecit. Imo gratias agens hortatusefteos de cate-

rO.. Erga genus fuum benignos effe,

j w?a't

Quamdiu Petrus fuit cum Apoftolis, fixus & fecurus manfit, fed Matth. 26,

quando fuitin atrio fummi facerdotis, cum mini(tris illius calefaciens e. Marc. 14«

Perc'u [i

Luc. 22.

ad ignem, Dominum negare incepit.

n

Statim quando coecus natus à Domino illuminatus fuit extrafyna- Joan,9.

jnttol*

gogam à Pharifxis eje&us, à benigno Domino JESU inter fuos fideles

receptus eft,

Cüme

m'n'xpïï'

ffent omnes difcipuli pariter perfeverantes unanimiter in ora- A&or. 24

tione, venit Spiritus fanétus in eos, & ipfos inaftimabiliter roboravit &

JminO;

ocuit,

X

De fidelibus, qui erant in Ecclefia primitiva, dicitur: Omnes qui Eodem;

€redebanr, erant pariter , & habebant omnia communia.

Sequitur ?

yi Il* :

Sumebant cibum cum exultatione & fimplicitate cordis» collaudantes

Doniinum, & habentes gratiam ad omnem plebem,

lo

. Poft converfionem fuam Saulus veniens Jerofolymam , tentabat

A8or.9i.

fe jungere difcipulis, & omnes timebant & fugiebant eum, non cre-

rantem

dentes quód effet difcipulus :. Barnabas veró apprehenfüm illum duxit

1 vetil

ad Apottolos &c.

.

Homines, qui

.erant cum Paulo in navi graviffimze ;empe&afis; A&or, 27

giiats

occafione ipfius Pauli, quem habebant fecum in focium, füerunt omnes

' qal

falvati.

Nam dixit ei An

nes, qui navigant tecum,

gelus Domigi ; Ecce -donavit-— tibi Deus om-

g r

] pcc

p

il

- TITULUS CLVIL

Societas malorum.

pl*

r qi

[o D**

Alubriter exivit Ai»raham Wde Chaldaa,

ubi erant homines corrupti. Geft, 1I,

idololatriá : unde

poftea pro hoc beneficio Dominus commemorat,

z;if

a

à dicens :

Ego Dominus, quieduxi vos de Hur Chaldeorum,

"

got

9

on

d

290

TITUL, CLVII. Socitas malorum,

Gen. 120

Nonfolum Corpore, fed etiam cogitatione & affe&ione eft patría

liam,

relinquenda, Unde dixit Dominus ad Abraham, cüm jam corpore exi-

la

ret; Egrederedeterratua &e.. Nota promiffiones ibi fa&tas.

C0 fr

Gen. 13.

Quamdiu fuit Abraham cum perverfis hominibus in Hur Chal-

35.17.18. —

daorum, non legitur ei Dominus apparuiffe, licét bonus fuiffe credatur.

tfàm

Sed poftquam inde exiverat , egitur multoties divinis apparitionibus

fuiffe vifitatus.

Gen, I3. Ig.

Injurias & jacturas paffus eft Loth à peffimis Sodomitis, cum qui-

füm (

büs habitabat, vel ipforum occafione,

Eodem.

Quam difficile fit malorum confüetam focietatem dimittere, patet

!

&t

ptr Loth, 'qui de medio Sodomorum vix perangelum extrahi potuit.

lii

Gen, 2I.

Ludus ifmaelis cum Ifaac difplicuit Sare,

h

Fugientem Jacob malum fratrem Efau, Domi

nus muliplicier

Gen. —28«

confortavit

fs

Gen. 33-

Noluit Jacob ambulare cum malo fratre, licét placáffet eum mu-

tenge

neribus, & ille faris inftaret, & figna dilectionis oftenderet,

Num, I6.

Dixit Moyfes ad turbam filiorum Ifrael: recedite à tabernaculis

hominum impiorum, & nolite tan

lias r

gere, que ad €0s pertinent, ne invol-

vamini in peccatis eorum.

Dixit Dominus Moyfi : Præcipe/ filiis Ifrael', ut intrantes terram

EEE

Num, 34.

Siaütem no-

Chanaan, difperdant cuné&tos habitatores regionis illius,

lild;

lueritis interficere, qui remanferint , erunt vobis quafi clavi in oculis;

&t janez in lateribus,

[*Qrpm

Occafione Achan,

Jofue 7:

qui tulit de anathemate Jericho , fgit populus

P

dacm

in pralio füperatus,

JUdiCq I9*

Propter quosdam filios Belial, qui in uxorem-Le

mæ deteftabite

& 20.

10- p

flagitium perpetrárunt, omnes filii Benjamin, paucis exceptis, trucidati

fuerunt.

OCjetat

Tudic. 1.

A:Nolfuerunt

delere filit lfrae! habitatores terre, ficut praceperat

lperan

&2.

eis Dominius, fed percufferunt fcedus cum eis, & malt accidit eis,

$

Amicitia, quam habuit Ammon filius David cum Ionadab, dedit

k

2, Reg* 13:

ei viam ad hoc, quód Thamar fororem opprimeret.

MT

V

Rebellionem difponente Abfalon contra patrem. fuum, inierunt

l

multi cum eo fimplici corde; licàt contra David nihil mali machinati

20 Reg' IS"

3

fuiffent» fi cum bonispacificis in Ierufalem remanfiffent,

Propter quosdam füuperftites de domo Saul faca eft fames in terra,

2, Reg. 21

DOmJ

donecad petitionem Gabaonitarum crucifixi fuerunt.

pre-

9. Regs 32

Rex Iuda Iofaphat fu-it fere occilus, vadens. cum Achab,ad

lium,

hünls 1

1

»

ES

ä

|

——

.'"TITULUS CLVII. Societas malorum. 29r.

m

ipatrig

liam, & reprelienfus fuit per prophetam Domini dicentem : Impio pre--2. Paral, 19,

yre exte

bes auxilium , & iis, qui oderunt Dominum , amicitia jungeris , & idcir-

co iram Domini merebaris &c.

r Oa

Gchozias rex Juda .ambulavit in viis Achab , & fecit malum co- 4. Reg. ä. ï

edatüt.

—

ram Domino, Sequitur caufas Gener enim erat Achab,

jonibus

Elifeus propheta dixit Jofaphat regi Ifrael: Quia habuifti fcedus 2. Paral. 20;

1] qt!i-

cum Ochozia, percuffit Dominus opera tua, contriteque funt naves,

Venit homo DEIad Amafiam regem Juda, &ait: O rex, ne egre- 2, Paral, 25«

& p

diatur exercitus Ifrae] tecum, ^ Non enim eft Dominus cum Ifrael, quód

[ult.v

fi putes in robore exercitüs bella confiftere ,

füperari te facict DEUS

ab hoftibus, -

: ,

ul

4Edificantibus filiis Juda templum potft reditum de Babylone, ho- 1. Efd, 3.

ftes eorum voluerunt edificare cum i;lis: Illi veró bono ufi confilio

ym It

tenuerunt.

'Cüm irent omnes ad vitulos aureos, quos Jeroboam fecerat, To- Tob. t.

qnacnlis

bias folus fugiebat confortia omnium, & pergebat in Jeru(alem,

»inmol^

Beatus Job dixit: Frater füi draconum, & focius Struthionum,

. Iob. 3o«

Jl

Cüm dixiffet Ifaias :

Vir pollütus labiis ego fum, caufam infinnans Ifai, 6,

; terrim

fubdidit :

In medio populi, polluta labia habentis, ego habito.

j 10*

.. Di&um fuit Ezechieli :

oculíS

fcorpionibus habitas.

Increduli & fubverfores funt tecum, & cum Ezeeh, &,

Mali nocent fi

biinvicem: Nam duo fenes ex hoc acceperunt au-

Dan.13«

daciam accufandi $

ufannam, quia in eadem malitia convenerunt.

Popmus

Quamdiu Judas Machabeus confidens de divino auxilio

geffit bella

e[güab,üe

ro-populo fuo ; bene ei fucceffit : cüm veró conftituit a

micitiam. &

1. Mach, »; )

j

[e]

"

cietatem cum gentilibus Romanis,

lic&t tunc potentiffimis , citó poft ^ 9

fuperatus fuit, & in bello cecidit.

Simile accidit Jonathz fratri Indz,

;CCPüat

Petrus exiftens cum diíci

1, Mach, 12;

pulis in no&e cgene Domíni , multum

Ma

erat audax & fecurus.

Cüm

autem venit ad atríum fummi fac

tth. 26,

erdotis, v«

füpra

^

Dominum ad vocem unius ancille negavit,

Coecus, fecus viam fedens, mendicans, & clamabatad Dominum IE-

gnier

$UM,

&qui preibant, increpabant eum, ut taceret.

LPC.ISJ

" chjnatl

Non fuit inter fideles Chrifti nu

meratus ccecus ille natus ,

Dominus videre fecit, donec fuitàs

ynagoga à Pharifzis ejedtus,

quem Ioan g,

j m

FAEI CA EUINS

Plures mali interdum

bonis inferant nocumentum

in unam malam focietatem conveniunt 3

Ut-Num. 22;

. ]tà convenerunt Balaac & Balaam adm

r E

| 2d præ'

ledicendum filiis 1(racl,

AU

O0o4.

AdO:

254 TITULUS CLVIIL Spes, & Longanimitas.

jofue 1o.

Adonifedech rex Jerufalem & alii 4. reges, eà

-

quód illi fecerant pa-

€em cum Jofue, convenerunt adverfus Gabaonitas.

M

F

to5, |

yofue rt.

ntacontrá Iofue & filios Mrael;

Item jabin rex Afor,&alii reges urigi

judic. 3.

Item quinque Satrapa Philiftinorum;Chananai,Sidonii &Hevai&c.

büs Í

]udilh. 6-

Item Madian & Armalech, & cateri orientalium nationum.

Sic autem intelligitur illud lfaiz : RequievitSyria füper Ephraim,

ftor

HET 7,' ;

id eft, decemtribus & rex Syrie concordaverans in unum, ad regem1u-

Cs

da funditus extirpandum,

.

D

Luc. 23.

Rurfus in pafBione Domi

ni Herodes, & Pilatus fa&i funt amïci.

a

Philipp. 2.

Philippenfes commendat Apoftolus dicens : In medio nationis pra-

vz & perveríz, inter quos lucetis, ficut luminaria in mundo,

lm

Afkor. 2,

Petrus Apoftolus dixit quibusdam Iudais , audientibus Verbum

in1

DEI: Salvamini à generatione ifta prava.

A&Ol'. I34

' Proconíful Paulus defiderabat audire Verbum DEL fed erat cum eo

proi

Elymas magus pfeudopropheta Iudzus, qui refitebat Panlo,& Barnabe;

pot

quarens pervertére Proconfulem à fide,

Civitate Lyftris homines tante fimplicitatiserant, quód ipfi Pau-

&rpen

A&Ol'. 14«

Jum & Barnabam Deos ad terram defcendiffe putabant, Cüm auteni

IU

vix fedáffet eos Paulus, & coepiffet eis viam oftendere veritatis, fuper-

venerunt quidam Iudai, quiita perfuaferunt turbis , quód Paulus fuit

.

D

ibi lapidatus, & quafi pro mortuo deréli&us,

- A&or, 19*

Cüm Vérbum Domini fortiter in Ephe

fo crefceret, & Dominus

Ceden

per Paulum ibide

m miraculafaceret , quidam Demetrius faciens edes ar-

genteds Diane, cónvocatis opificibus illius artis;

feditionem contra

Paului concitavit.

l*um]

-

ha

hi f

TITULUS CLVII, ,

[

gSþeJ;;z.'y* Laizganimita:.

Ultis annis expe&avit Abraham antequam haberet filium de Sara,

tus eft faac,

Gin, 21, M

quia jam ceritenarius erat, quando na

Promiffione primó fa&a Abralie,

usque ad ing;eflum femi-

wis fui , finxerunt anni 440.

PermifitDominus filios 1

frael in ZEgypto flagellarilongo tempore

üm tentari quadragintaannis, antequam

& affligi , & poftea'per defert

*jeé

véniréntad terrani'promiffionis, ficut apparet in Exod.& Iib. Numerorum;

A

guag pertotum;,

Filii

-

s

j

J TTHTULUS CLIX.- sþifiius maáli. ^ 295

Filii I(rael contrà tribum Benjamin pugnantes, multi co)ntþra pau- lüd. 29.

erant pae

€o5, . bis debellati fuerunt, tandem praevaluerunt,

s at

Afflictus corpore , orbatus filiis, derifüsab amicis , & rebus omni-. Job, 15.

bus fpoliatus Job , dicebat:; Etfi occiderit me , in ipfum fperabo.

deralo

; Párentibus Tobie irridentibuseum & dicentibus : Ubi eft fpes tua, Tob, 2.

'Ephraim»

proqua eleemofynas & fepulturas faciebas? Tobias increpabat eos, di-

cens: Nolite ita loqui ; quoniam filii fan&orum fumus, & vitam illam

-egfm lll'

expectamus ,

&

mutant abeo.

quám DEUS daturus eft his , qui fidem fuam nunquam

x

y amici.

Cüm effetSu

jonisqte-

fanna duorum presbyterorum iniquo condemnata te- Dan.13.

ftimonio, dicitur tamen de ea ; quód erat cor ejus habens fiduciam

in Domino,

g Verbun

- Unus illorum feptem fratrum poftulatus à fyranno, linguam cito 2, Mach, 7;

at cumeo

protulit, & manus conftanter extendit, & cum fiducia ait; E coelo ifta .

poffideo.

B

P,amabæa

Machabeus Judas mifit Ierofolymam duodecim

millia drachmas Z.Mach.lä.

[ fi Pa

argenti, offerri eas ibi

pro peccatis mortuorum , jufté & religiose de

refurrectione cogitans.

ETU

Homo erat in lerufalem, cui nomen Simeon , &homo iíteju- Luc, 2.

H

fuptt

ftus & timoratus , 'expectans confolationem Ifracl,

T

m

Afcenfurus in coelum Salvator pracepit difcipulis fuis, utnon:

dif- A&Jor.wr.'

cederent ab Ierofolymis, fed expe&tarent promiffionem Patris.

Y

Jorninus

Videns Paul

us,quo

d una pars erat Pharifzorum , &aliaSa

dduceo- Aüor. 23.

valo *

rum; exclamavit ín confilio: Viri fratres, ego Pharifeus fum, filius

n contfä

Pharifzorum,' de fpe & refurre&ione mortuorum ego judicor,

Monet Apoftolus Timotheum - ut pracipiat divitibus, non fubli- 1, Tim, 6;

me fapere-; nec fperare in-incerto divitiarum , fed in DEO'viïen'te.

TITULUS CLIX.

Sþiriws m;tli.

T $d

Piritus mali dicuntur effe DEI, quia fünt in poteftate DEI, & per

N

DEUM poffünt, quicquid poffunt.

rnum ftmi'

Spiritus DEI malus exagitabat Saul,

1, Reg; 16,

Daemonium occiditfeptem viros Sarz filie R

3

aguelis , fgd fuit Tob,3.

t

? ,ep )

jj

"eje&um per boni angeli Raphaelis adventum,

9

qne

M

1

Super animalialob, & domum, ubi filii comedebant;& fuper corptis Iob, 1. & 2,

MU

j

:ijpü?s lob Sathan tantim potpit , quantà

m-providentia divina. permifit.

ii

O. 3

sj

294 TITULUS CLX. Sttages hom*inugng

Matth. 8.7

Spiritus malus fecit hominem fevum, vel crndelem.

Luc, 8.

Facit quoque hominem immundum. —Nam illi duo. demoniaci

fit i

TX

Íevi nimis habitabant in monumentis, & demones petierunt intrare in

1

porcos, non agnos.

Eodem,

Unus eorum famo

fior , veftimento non indubbatu;-, in domo non

pa.

Cie

habitabat, vinciebaturcatenis, & compedibus cuftoditus, etiam ruptis

vinculis agebatur à demonio in deferta.

Matc. 7.

Facit quoque hominem coecum & mutum, Item cum apprehens

li q

200(

Matth, 9.

derit eum , allidit eum , & fpumat , & ftridet dentibus, & arefcit ;

Luc.9.

& frequenter eum inaquam & in ignem mittit, ut eum perdat.

jnaïv

Matth. 17,

Laudes malignorum

Marc. 1.

& exi ab eo,

fpirituum Dominus recpfaþat: Obmutefce,

bus

Luc, 4.

Poteftatem demonum parvam effe, ex hoc patet, quod necim

eci

Matth. 8.

nifi petita à Chrifto licentia, & obtenta.

porcos potuerunt intrare,

Luc. 8-

Prohibuit Dominus, ne gauderent difcipuli, fi

fpiritus maligni füb-

Ifrae;

Luc. 10,

jicerentur eis, quafi hoc magnumab eis non debeat reputari.

A&or, 16,

Puella quxdam, habens fpiritum Pythonem, clamabat multis diebus

minu)]

poít Paulum & focios ejus.

Dolens autem Paulus converfus eft ad fpi-

ritum, & dixit: Precipio tibi in virtute,

& in nomine Domini noftri

E

ES

JESU Chrifti; exire ab ea, & exiit cadem hora

Nota: Non curabat

Paulus do&rinam veritatis confirmari per fpiritum falfitatis,

lf

A&or. 19.

Quidam Iudai tentaverunt in vocare fuper eos; qui habebant fpiri-

tus malos, nomen Domini noftri IESU. Chrifti, dicentes:. Adjuro vos

er IESUM, quem Paulus praedicat Refpondens autem fpiritus nequam,

dixit: IESUM novi, & Paulum fcio;vos autem qui eítis? & infiliens

homo in eos; in quo erat demonium pe(fimum dominatus eft eorum;

Ym |

& invaluit contra €os, adeó , quód nuti & vulnerati recederent à do-

mo illa,

oooc

P»madg

Ti(t, C

W )

Sirages bominum.

ii

Gen,7.

Erribilis hominum & aliorum animalium ftrages fuit, quando tem-

Qu

pore Noé omines homines , prater o&to, diluvio perierunt,

T

(fsett, 1140

llli quatuor reges, qui debellaverunt quinque reges, magnam

cedem hominum fecerunt, veniendo usque illuc, & pugnando con-

tra illos, lict eorum numerus non fit fcriptus,

Quot

TITUL. CLX,Strages hominum. — 295

|

Ogdt homiheS'diverns plagis perierint in ZEgypto, & fubmerfi Exod. pex

fint in mari rubro, numerus

jonlaci

per fcripturam non potgft fciri, fed debet totum,

tar i

maximus reputari.

De fexcentis millibus hominum bellatorum, à 20. annis & fu- Num. 14;.

ra , qui numerati fünt, nullus intravit promiffionis terram, exceptis

no not

l rup!l'i

Caleb & Jofue, fed omnes interierunt variis calamitatibus in deferto,

Màximam czdem fecerunt filii I(ael precepto Moyfi de Madiani- Num, $r;

,

yehtlle

tis,quód per predam , quam rapuerunt, poteft deprehendi, quia

ts

32000. virginum (unt inventa.

maíctuli fuerunt jugulati,

Omnes autem mulieres corrupt?, &

'

xudtt

Tempore Jofue in ingreffu terre promiffionis, tam in civitati- Iudic, 7

bus, quàm in campis, fuit apud omnes homines infinitus numerus & $.

ecciforum,

j necit

i

Temporibus autem Debore, & Gedeonis, & Jephthe judicum Judic.

7s

Ifrael, multi fuerunt occifi, quamvis certus numerus non poffit haberi. 1t,

& I2,

gni fuh-

. Occafione uxoris . Levitz , fuerunt occifa feptuaginta millia ho- Judic, ae,

;dicbls

minum bellatorum , prater mulieres & parvulos, qui omnes in tribu

5

alfji"

Benjamin perierunt,

ol

In diebus Hcli, quando fuit capta arca Domini.

cuabit

ceciderunt de r, Reg. 4.

Iírael 3000. peditum pugnatorum.

Saul, qui Amalech delevit, plurimos ibi occidit,

i,Reg, 14. -

[( iïi'

t poftea interfe&to Goliath Philifteo, multiPhiliftai füuerunt o

CCifi, 1. Reg 17.

ng NU

In morte Saul & filiorum ejus, multi de I(rael ceciderunt,

1. Reg. 4. 314

? yamy

Ts

David deíuis, & de filiis Ammon, & de Ph

jliliet

nem fudit.,

Sicut patet in diverfis locis &c,

ili[t;is multum fangui- 2, Regum

er totum,

: eoruml

Pro peccato elationis David in numeratione

populi, ceciderunt 2. Reg, 24.

yilt

70000, vitorum.

Congregatis 32. regibus, & nimia multitudine

pugnatorum, 4,

Reg. 20;

Benadad rex Syriz, bis fugatus eft ab Achab rege Ifrael

t-& fecunda

vice, centum millia peditum ex parte Affyriorum occifa £uerunt.

- Abia rex Judas& exercitus ejus, vulneraverunt uno die de exer-

titu Jeroboam $0000, virorum fortium,

2. Paral, 133

n

, Afa rex Juda habuit in exercitu füo quin

genta & o&opintamillia: 2, Parál,

thiopes vero fuerunt decies centena millia,

&

14.

ruerunt JEthiopes us«

que ad internecioncm, quia Domino cadente co

ntr, ld fun!»

o t

Ut«

g

&ex

u

7

QUN

295 TITULUS 'CLX, Strages homïnn&i.

Rex Ifrael Phacee filius Romeliz occidit de Juda centum millia ho-

2.Pargï.'28f

minum virorum bellatorum die una, eó quód dercliquiffent Domi-

t

num.

Quando Salmanafar cepit Samariam, & tranftulit filios Ifrael in

lerem 29.

Aílyrios; Et quando Nabuchodonofor cepit Jerufalem, & captivavit

.regem Juda, fatis eft vezifimile, multos homines corruiífe ; licét numerus

non fit certus,

Occafione fuperbi & . crudelis Axman, qui propter folum Mardo-

Efth.9..

chzum voluit ceteros jugulare Judxos, occiderunt Judeiinregno Af-

fueri 75060, hominum, quos fuos reputabant inimicos.

1'.' Mac. 11«

Mifit Jonathas Demetrio apud Antiochiam 3000, virorüm in auxi-

lium contra illos de-civitate, qui volebant Demetrium occidere» & oc-

cifa funt una die de Antiochenis centum millia hominum,

j

Tanta cedes hominum fuit in Jerufalem, quando An

tiochüs Epi-

ài

2- M?Chc 50

phanes eam cepit, quód toto triduo fuerunt interfedi octoginta millia

li

hominum, & quadraginta millia vin&i,nonminus venundati.

z.þMach. g.

Adverfus Galatas fex millia fola peremerunt centum viginti milliay

pa

propter auxilium illis datum de ccelo &c.

Prater pralia qua commifit Iudas Machabaus, contra Apollonium

Pugta

Ài

Tude.,

& contra Seron pri.

ncipem exercitüs Syrie, de quibusagitur 1; Machab.

Ifa

3. legituripfe Mac

habzus 12. fpecialiter habuiffe confli&us: videlicet

tm

libri usque in finem, In quorum primo occiderunt

ab o&avo capite 2.

u

9000, hominum de illis, qui erant cum Nicanore.

hr

Deinde 20000. cum Timotheo & Bac—ghide.

Poftea veró 25000. de

Idumzis.

&

Iterum de idumais 24000.

in duabus turribus munitís,

Confequenter 21000, cum Timotheo.

-2

li,

Item 12000. cum Lyfia.

dio Timdthei.

Poftea I0000, in quodam Prafi

Per

jtem 30000. cum Timotheo.

Deinde 25000. in Carmon fortiffima civitate;

Item in alía civitate nomine Ephron 25006.

*ny

Poftea in caftris Antiochi Eupatoris interfecit 14060,

Summa otm«

Tandem occifus Nicanor cum 25000. pugnatorum.

Y

nium, ducenta & 36600, hominum; preter illos, qui quan

doque de Iu-

ü

d exercitu ceciderunt.

D

rfis munitionibus & praliis occu«

1tem exceptis illis , qui in dive

Non computantur

ffgnl

bnerunt, quorum certus numerus non habetur,

etiam

TITULUS CLXI, Superbia;

297

Alcimum:mor-

Qe

etiam hic, qui ia ultimo Jude belio contra Bacchidem & :

j«

tui (unt, ubi faétum eft przlium à mane usque ad vefperam

.

subi etiam di-

citur, quod Judas cecidit, & ceteri fugerunt,

n

n'il

1

TITULUS CLXI.

]o-

Superbia. ..

1

Va propter-appetitum excellentiz, chm audiffet àferpente: Eritis Gen, s.

Utl«

ficut dii, de ligno vetito comedit.

2l

OC'

E

d comedendum füper pifces, Gen, r.

Datum eft homini dominium a

aves,

& beítias. Gen. 1. Dominamini pifcibus maris , & volatilibus cce-

li &c.

Item terror vefter & tremor fit füper cun&a animalia terra.

j

illíà

Superbia volentium edificare turrim usque ad coelum damnata fuit Gen,Ir,

perco

nfufionem linguarum.

Agar ancilla Sarai

concepiffe fe videns, domina

m fuam' defpexit. Gen. 16.

(l

de primogenitura eít, quod Cain fuit natus ante

Contra gloriantes

|

Abel, Efau

ante Jacob, Gene

fis 15. & Judas fuit 4. genitus inter filios

pium

Ifrael, Genefis 29. & Manaffes filius Jofeph natus

fuit ante Ephraim, qui

/13 61

tamen habuit benedi&ionem dexterz, Genefis 48.

Et David fuit mini-

jicet

mus inter £ratres fuos 1; Regum 16,-. E Adonias natus fuit ante 5alomo-

WY

nem, 2. Reg.3. & fic de multis aliis.

N

Nimis fuperbe re

fpond

it Pharao, quando dixit: Neftio Dominum, Exod. 5

& Ifrael non dimittam.

Rebellio Core & aliorum

fa&a contra Moyfen, ex fuperbia procef- Num, 16,

fit, Nam dixitillis Moyfes: .Multum erigimini filii Levi.

|

Pércuffus Abimelech à muliere vocavit armigerum fuum, & ait ei

Iudic. 9.

]

&us fum.

*

Percute me, ne dicatur, quia à feemina interfe

Saul petiit à Samuele ,

ut eum coram feni

oribus populi honoraret. I. Reg. I5,

Graviter fuit punitum e

lationis peccatum , quando David fecit nu--2; Reg. $4.

merari populum fibi fubje&um,

Libido , quam habuit Jer

oboam dominandi, timens,ne populus re- 3 Reg. 12.

verteretur ad domum David ,fecit eum excogitare vitulos aureos, quos

"

ï

fecit à populo adorari: & maluit eos recedere à. Deo fuo, quàm à

3

Domiho fuo.

g W

Poft vi&toriam obtentam

deArphaxad rege Medorum;exaltatum eft Iudith, t.

4

m Nabuchodonofor regis Affyriorum, & cor ejus elevatum eft.

Cu-

:

regnu

ferni, ut omnes Deos terrz ex- Iudith, 3,

I

termi-

j

gt

Pyæceperat "Naþuchodonofor Holo

Pp

'g

eiiam

298

TITULUS CLXI. Superbia.

termin—aret; & ipfe fofus Deus dicereturab his

regionibus, quz potuiffent

Holofernis poteftati fubjugari.

X

Eü& ;

Videns fu

perbus Aman, quo

d Mardochazus ipfum adosare nolebat,

1

fuafit regi, ut totus Judzorum populus deleretur.

tQ

&t

Efth. 5.

Aman füperbiffimus volebat coram fe genu fle£i, & a

£ homïnib-us

adorari, Sed notabile eft, quód illa fuperbia tot. mafa in feipfo caufavit,

ut iratus & indignatus exifteret, & omnia alia, quae habebat, quafv nihil

25

reputaret,

ifa. g.

Signa

fuperbie de'ta(fatur Dominus per Iíaiam,dicens: Przo eo,

din

quod elevate funt fuperba filie Sion, & ambulaverunt collo extenfo &c..

&fa. 14«

- DeNabuchodonofor intelligitur ad literam illud Ifaie ; Confcendam.

&

in ceelum, dicebat &c, Ero fimilis altiffimo.

-

)

hn

ifa, 16..

b

De Moab dicitur : Audivimus fuperbiam Moab, fuperbus eft valde,

füperbia ejus & arrogantia ejus, & indignatio cjus, plusquam fortitudo

pu

€jus.

Dart, $.

Quoniam elevatum fuit cor Nabu&hod'onofor-xegig Babylonis, &

fpiritus illius obduratus eft ad fuperbiam, depofitus eft de folio fuo &

-

gloria ejus ablata eft.

Eodems

- Balthafar filiusNabuchodonofor rex Babylonis non humiliavit cor

fuum, fed adversüs dominatorem cceli elevatus

3

eft, & ideo interfectus eft,.

& Darius Medus fuceffit in regno..

- Antiochus afcendit Hierofobymam: in multitudine gravi, & intravit

2.Mach; r.l

fan&ificationem cum fuperbia, & accepit altareaureum &c.

Dixerunt illi, quos dimifit Iudas Machabeus ad cuftodiam terra,

i. Madï. 50

tra

dumiret ad p

ntes &c,

relium: Faciamus poþis nomen, & eamus pugnare con-

[ U

3, Macho'.þ

. Alcimus, qui

volebat fieri fümmus facerdos, & quidamaiii iniqui,

iverunt ad regem Demetrium, & a

ceufaverunt Iudam. & populum Iu-

Üoter

dzorum.

Vi

Ioä'erm

m auaïffbt Nicano

r

idens fprevit, & locutus eft fuperbé.

þ*oi*ocauffag qux oiïcweþämun à l'pzfæis prc

-

K]ümn

sege;

L

2, Mach. $..

Antiochus eftimabat fe prae fupe

rbia:terranrad navigandum; ptla-

W

gus veró ad'iter agendumdedücturum, propter mentis clationem,

Nicanor veniens ad pugnandum contra Iudam. & focios ejus, ita

N

$, Mach. 8.

Pu

Credebat effe fecurus de vi&oria, quod. vendebat Iudeos , antequam. in

campo videret eos.

QUoy

2» M/ach' '910 ;

Fugatus turpiter Antiochus de Perfide; fuperbé locutus eft,

fe ven-

— turum Hierofoly

mam; & congeriem fepulchzi Iudeorum. eafn facturum

(cd Deus percuffit eum infanabili pla'g?

$Ri-

NI

TITULUS CLXIL. Superiotes Ecclefafüci, 255

ett

Nicanor Judeis dicentibus : Ef Dominus.potens in c&lo, qui juffit 22 Mach. 15«

agi diem feptimum, — Etego, inquit, potens füm fuper terram, quiimpe-

n

ro fumi arma , -& negotia regisimpleri, Sequitur: Et in f(umma (üperbia

f

ere&us , cogitaverat commune trophieum ftatuere de Juda.

ibus

Cüm dixiffent difcipuli?|Domine,etiam demonia fübjiciuntur no- LUC« Xo.

lt

bis in nomine tuo, compefcnit eos Dominus dicens; Videbam Sathanam

ficut fulgur cadentem de coelo &c. - In hoc tamen nolite gaudere.

Superbia Pharifzi, quiíejaétabat, & proximum condemnabar, Luc. 18. ;

damnatur.

00

)uc

Statuto die, Herodes in vefte regali fedit pro Tribunali , & con- A&or. M&

du

cionabatur ad populum. Populusautemacclamabat: Dei voces,& non

hominis.

Confeftim autem percuffit eum Angelus Domini, eo quod

non dediffet

gloriam & honorem Deo, confumptásque à vermibus ex-

ld

picavit,

*

b

l$, &

TITULUS CLXII.

)

i of

uj P

|

: .Sitgeriore: Ecclefaflici bonorandi.

NU

ä

Ore, Dathan & Abiron infürgentes, & populum concitantes con- Num, 16;

tra Moyfen & Aaren, inufitato fu

pplicjo& ipfi» & eorum omnia

Ta)

terre hiatu abforpta funt.

"d £f

Maria (oror Moyfis contra

fratrem murmurans leprá percutitur, Num, 11;

Samuel adhuc puer. tantam gerebat venerationem erga Heli facer-. I Reg, 3,

dotem , ut fepius una no&le fürrexerit, & ad eum accefferit , putans fe

1 m[qull

ab illo vocatum,-

yn IP*

Samuelem Ifraelitze

[preveirunt ; vel potius Deum in illo; ait enim

I R&g. LN

Dominus : non teabjecerunt , fedme. — Ideo, ut Deus hunccontemptum

ii

Ulcifceretur (ait Cyprianus L. 3. Ep. 9. excitavit eis Saul regem, quieos in-

juriis gravibus affligeret, & per omnes contumelias & poenas füperbum

ifir

peïz-

populum calcaret & premeret , ut conte

mptus facerdos de fuperbo po-

j

]

pulo ultione Divina vindicaretur,

d

Servi Saul, à Domino fuo juffi , ut interficerent Achimelech & reli« , Reg. 225

quos facerdotes ,

noluerunt extendere manus fuas in facerdotes Domini, 17.

,qUn'

Saul, quia Samueli Propheta non obtemperavit, regno excidit.

1. Reg.14;

Achab rex propter contemptum & in vincula conjc&um Michzam 3: Reg. 22;

fj

g

[

j

prophetam in bello occifus cít

Pp 3

Amas

»

|/

4o0o TITULUS CLXiII-,Q Superiores & Pringipes &c.

Amafias rex luda, quia Prophetam à Deo fibi miffum conternnens

L

2. Par. 25.

Y

dixit: numconfiliarius regis es? quiefce, ne interficiam te, traditus fuit

nterfe&tus.

in manus Ioas regís Ifrael, omnibus fpoliatus, & poftea à fuis i

Paulus in concilio ex imperio fummi facerdotis Anania alapá per-

/A&oxfa 23.

cuffus dixit ad eum : percutiet te Deus, paries dealbate. Et tu fedens ju-

d

dicas me fecundum legem, & contra legem jubes me percuti, Monitus

autem, quód fit fümmus fac

erdos, refpondit: neíciebam, fratres, quia

Q

princeps eftfacerdotum. / Scriptumeft enim: principem populi tüi non

&

maledices,

n

*

»

Y

TITULUS CLXIII.

Superioreses Principes [eculares bonorandi.

Gen. 41«

Um Pharao rex JEgypti Iofeph fuper totum fuum.regnum confii-

tueret, dixit: absque tuo imperio nullus movebit manum aut pe-

C

dem in univerfa JEgypto.

Étiterum: adoristuiimperium cun-

Pharaone -dein jubente, circumdu&us eft Io-

&tus obediet populus.

feph per.t

otam ZEgyptum : & omnes coram eo genu fle&tebant,

Cüm

filii I(rael poft mortem Moy/fis accepiffent Iofue in ducem &

Yof, 1. 16.

omnia,quz przcepi(ti nobis , faciemus,

l

principem , dixerunt ad eum:

& quocunque miferis, ibimus.

Qui non obedierit cundlis fer-mönibusz

quos praceperis ei ,

.

Y

moriatur.

[

David, licetjam un

&us in regem, Saulem tamen, quamvis impiu"m

1, Reg. 24.

fibíque infeftum, quia tamen rex erat, femper eft fummmopere reveritus,

i

eíque obedivit.

L

Cüm. rebellis-filius-Abfalon in pugnacontra p

àtrem fuum David,

2 Reg. 18«

quem regno expellere conabatur, vi&us fugeret, & caearie fua ramis pa-

[

tuíe quercüs implexus hiereret, niiles quidam» pendentem videns, inter-

