tUa

ficere noluit, quia regis filiuserat, &utei parceretur , à Rege David

liti

praeceptum era

t

t

E&hl 6Q |

Praecepit

Rex Affuertis Aman primo regni principi & aule miniftro,

W

ut Mardóchaeum Judeum regalibus véffibusornatum regio equo impo-

neret, fic eum per civitatem deduceret,

atque clamaret: hoc honore con-

2

ignus eft, quemcunque rex voluerit hoRorare.

Hoc mándatum Aman

reverenter accepit & fine ulla contradi&ione executus eft, licét effet

pe

- Mardocliair infeffimus hoftis,

"

fer

Matihs t7.-

Chriftus Dominus Capharrnatm veni

ens cum difcipulis tributum pen-

23.

gi-

dit non quód effecjure obligams,:fed ne Kandalumdaret, Pracepiui

tur

K*GPI

1

C

TÍITULUS CLXIV. Sufpicio, & judicium &c. 3ox

Qs

tur Pétro, ut pifcatum iret, & in orepifcis, quem

-primum cepiffet ', in-

ventum ftaterem publicanis offerret,

fuit

Matth.22,21;

ts

"]dem publicé docet , danda effe Cafari , que funt Cafaris,

Paulus, ne injuriam à Judais pateretur» ad. Cefarem appellat, non AQ. 25.

pCl'-

dubitans fe ejus fupremo tribunali fubmitteré,

;jue

Idem vult obfecrationes fieri ab omnibus pro regibus & omnibus, 1. Tim,2.2.

|jtus

qui in fiblimitate fünt; hocenim,ait,bonumeft, & acceptum coram

:

quià

Salvatore noftro Deo.

n1on

$. Petrus pariter precipit: Subjecti eftote omni humanzcreature I, Pet. 24 13 .

propter Deum , five: regi quafi pracellenti , fiv

miffis; quia fic eft voluntas Dei,

cxlducibus tänquam ab eo

TITULUS CLXIV. .

7

l

Su/picio, &v judicium temerarium.

onrïl

v[pf'

f XOoitavit A'brahanr;, quod forfitan non erat timor Deiin Geratis,& Gen,20:

a

homines illius terre eum occiderent propter uxorem fuam,

t 0*

C

Simile accidit Ifaac,. Gen, 26,

m&

Sufpicatus eff Laban, quód Jacob furatus effetDeos. ejus, & ob Gen, 21,

hànc caufam perícrutatus eft totam fuppelle&ilem.

A

Videns Jacob veffimenta Jofeph fanguine cruentata, putavit eum.Gen, 37.

miousy

effe mortuum, & à fera pefEima devoratum.

Pracepit Jofeph difpenfatori fuo, utintroduceret fratres fuos do- Gen, 44«

ppium

mum ad comedendum fecum: atilliexterriti, crediderunt, quód veilet.

rris.

€os fuhjicere fervituti,

f

Rubenite & Gaadite euntes ad poffeffiones fuas, e

diäc'averuntaP Jofue. 22.

;]avidt

tare trans Jordanem. Quo audito, filii Ifrael turbati fuerunt, nefcientes;

jís po"

«uare hoc feciffent illi, & putaverunt, quódvellent feabeorumlege pe-

nitus feparare.

j n

5

tI)üd

Cüm iviffet Samfon ad domum patris fui, focer ejus putavit , quód Judic. 15.

odio haberet uxorem fuam,& repudiáffeteam, unde tradidit eam alii viro.,

ü'mifffol

Heli videns Annam labia movere, &nullum verbum proferre, 1. Reg. 1.

) IHUPO'

zftimavit eam effe temulentam,

j

Quia Sau! perfequebatur David, imponebat ipfi David , quód ipfe 1. Reg. 22,

ypdl

perfequeretur eum, Unde dicebat, quód filius fuus Ionathas fufcitáffet

fervum fuum infidiantem ei, licet effet falfiffimum,

j

L 4

Cüm effet David cum Achi: rege Geth, quafi. cuftos capitisfui, Sa- r. Reg. z9,

a

trapa dixernnt ad Achis,ut recederet David, neforte transfugeretad Sau-

gl

jem,

Mifit

CPIU

Pp3

Qul

30» TITULUS CLXIV. Süiþicio,&judiciüm &e.

Mifit David nuncios ad regem Ammon, ut confolarentur eumfü-

£, Reg. xg.

per patris interitu, — Principes autem iilius putaverunt» quód veniffent

ad explorandam civitatem non ad.confolandum regem.

Eü:h. 7

Poftquam rex Affuerus turbatus fuit contra Aman, &;il!ei.ag"eþat

*

füper le&um Efther ad rogandumeam pro anima füa , impofuit ei rex;

quód ipfo prafente , voluerit reginam opprimere,

ierem. 37«

Dum vellet Jeremías ire ad terram Benjamin , comprehendit eum

cuítos porte , & impofuit ei, quód fugeret ad Chaldaos,

lerem. 43»

Nunciante Jeremia propheta voluntatem Domini populo terrz;qui

remanferat poft deftru&ionem Ierufalem, dixerunt ei; Mendacium tulo-

queris, non te mifit Dominus, fed Baruch filius Nerie incitavit te. adver-

fum nos, uttradat nos in manus Chaldeorum,

$, Mach. 6..

Tortores, qui Eleazarum ducebant ad füpplicium,in iram verfi funt

D

opter fermones ab co diétos, quos illi per arrogantiam dié&os arbitra-

bantut,

Matth. 14

Videntes difcipuli fupra mare Dominum.ambulantem, putaverunt

g

Matc. 60

p

phanta(ma effe, & prs timore clamaverunt,

E

&d

Luc. 7.

Simon Pharifzus videns aulierem peccatric

em ad pedes Domiaj

flentems ait intrafe dicens : Hic fi effet propheta, fciret, qualis effet &c.

Luc. 18. ;

Ad. hoc, quód nuilus de fe aité fentiat, nec male

n

tiat de aliquo,

snultüm valet exemplum, quod adducit Salvator de jaétante f Pharifzo

K

& humili publicano.

AGor. 2«

dei Apoftolos Domini, poft effufionem Spiritüs fan&,

p

Videntes Ju

L

loquentes variislinguis, dicebantquidam-eorum: quia mufto pleni funt,

A&Of; g.

Omnes difcipuli Chrifti ümebant Saulum poft converfionem fuam,

L

non credentes, quód effet difcipulus, donec Barnabas duxit illum ad apo-

ftolos, & narravit illis, quomodo in via vidiffet Dominum , & quomodo

in Damafco fiducialiter egit in nomine Domini JEfu,

Qu

1)

A&or. ai;

Tribunus Lyfias, videns Paulum à Iudais tam mal? tra&tari , que-

fivit db ceos Nonne tt es JEgyptius, qui antehos díes tumultum conci-

&i

táfti , & eduxifti in defertum

uatuor millia virorum Sicariorum?

A&or, 38.

Ut viderunt Barbari pen

á

entem viperam in manu Pauli, ad invicena

]Uda

dicebant : Ui

uehomicida homo eft hic,

Eteftimabant cum in tumo-

Rn

d

rem conyerten

um, &fubito cefurum & moriturum,

m

W

nEg

BX(

Mm

TITU-

TITuLug'CL;:v.' Templa honoranda, 307 |

[«

T.

nt

TITULU

s CLXV.

Y

'X;

]

727»2;/2: läänamnä'æ,k |

u

Ocutus eff Dominus ad Moyfen dicenst

Facies labium enetunr ad gyoq,

go-

&-

lavandum, & miíía aquá;

lavabunt in eo Aaron & filii ejus manus.

[^ud

füas ac pedes,

quando ingreffuri fünt tabernaculum teftimonii.

Nom licebat, nifi paucis, intrare tabernaculum;,.

nec vaíà ipfius Num, 4

n

tangere,

([d*

Dili;

entíor & ferventior füit Salomon ii edificatione templi Dei

quàm in &

d

ificatione domüs propriz;

Nanr domum Dei complevit fe

-

, 3.' Regs 64

Vunt

ptem annis,domunr veró propriam trede

cim annis;. Praterca.citius coepit

&dificare templum quàm domum füam.

—

Magnam fecit Salomon folennitatem i

zdificatione templi,

v

Pracepit Jojada Pontifex, ut A

g. Reg. 8:

non occideretur in templo Domini

thalia. cdllu:c;etur/ extra templum, &

4'0' Reg. If;

jl

feü

Magnam curam: videbatur Do

L:

minus habere de templo, quando p r(d. :;

recepit Cyro regi Perfarum, ut e«d

ificaret eidomum in Jerufalem,

Ekt

h

intelligitur de domo materiali,

ficut

te pradictun fuerat per zo0o, annos;

patet intextu.. Et hoc per I(aiaman- 1(4i 45.-

[ynhs

ä

gtf

Reverfi deBabylonica ca

.

ptivitate. Jadei prius cdeperunc zdificare y.

templum, quàm murtos civita

ts: Licàt multos haberent inimicos» de

E(d, 3.

p*

quibus dieac no&e timebant;

nodo

Commendatur Tobias

» quiaibat ín Jerufalem ad templum Doffini, Tob, r.31

& ibi orabat Dominum.,.

qu-

Obtentá vié&torià de iniinicis,

od*

Judas & fratres ejus, antequam. de

:

ui contaminaverunt templum, dixit r, Mäch

. d

n

omibus propriis aliquam facerent

vicenm

mentionem : Ecceconttiti füntinimi

c,i-noür.i, afcendamus nunc mundare.

fan&a, & renovare,

Wmo'

Rex Demetrius ffatuit, quód

quod.eft Jerofolymis, & in o

quicunq

ue confugerit

in templum, z, Mach, ze.

negotio; dimittantur.

mnibus finibus ejus,

obnoxii regi in omni

EKuntibus

Judeisad bellum: co

ntra Nicanoris exercitum

uxoribus & fili

iS',

» €erat. pro 2; Mach.,

us

&imUs veró & pri

iem . pro fratribus & cognatis minor follici

tudo, ma-

mus, pro fantitate timor erat templi;

- Quadragefi

mo-die voluit Dominus in templuz deforri & offerri. LW)»Z?

T

I

304 'TITULUS CLXVI. Tentatio Dei per'homin».

:

fl

Eod&m.

Itemi duodecim annorum fá&us,

difþhtans in templo fuit inventus,

ha

Poftea de templo vendentes & ementes pltfries ejecit,

Matth. z?.

Marc. 11. Luc; 19. Jóan. Z.

& miracula quedam fecit.

tet

Item ii templo frequenter docuit,

Matth. 2.1. Marc, 1. & r2, Luc, 19, & 21. Joan,7.

civ.i

Arguit Dominus Pharifzos, qui dicebant ,.

aurum templi fan&ius

qi

Matth. 23.

eífe templo.

Petrus & Joannes afcenderunt in templum;

pit

A&or. 3.

Recepto fati&o Spiritu,

Et tunc fa&tum eft primum fanitatis mira-

alit

ad horam orationis nonam.

eulum, quod faétumfuit p

oft afcenfionem Domini.

.

s & abducens

Vi

Angelus Domini per no&em, aperiens januam carcert

erþa vite

àli

A&'F)l;. 5* :

A'po&olos, dixit: l1te, & ftantes loquimini in templo omnia v

hujus.

g Xthiopum : quia de

fen

Commendatur

Eunuchus ille Candacis regin

A&Q;. $.

JExhiopía

venitadorareinJerufalem, Sed nota,

quód etiam fedens in

curru, lege

batlfaiam Prophetam. Quód eft contra m

ultos, q2i euntes

fpii

Ibidem.

fed multiplicant

ad loca fancta;

non legunt vel referunt facra documenta »

Diir

vana verba.

tamen in tem-

f

uamvis Ju

dei gravi odio perfequerentur Paulum ;

t foris occi-

AGor, 21.

derent,

Jo noluerunt occidere, fed ;raxerunt eum extra temPlum, u

fee

inn(

jisie

TITULUS . CLXVI.

Tentatio Dei pe bominem.

udenter tacuit Saram effe uxonlcm

Gen.21. &

Braham ingre

diens Egyptub, pr

20.

(uam t nefi hoc dixiffet,

fe ipfum

& illam difcrimíni commififfet,

A

EtIfaac fimiliter, nifi autem fic fecilfet, Do

minum quodam-

Gen. 26.

modo tentáffet, ut dicit Auguftimus,

filii 1rael in deferto.

Num. :4«

Multoties tentaverunt Dominum

ffit nos Deus

Wm)

Superati filii

Ifrael à Philifteis dixerunt, quare percu

1, Reg. 4

coram Philiftiim ;

& duxerunt fecum arcam Domini ad prglium , que

E

Tt

capta fuit

, & illi magná plagá percuffi,

& quód deberet regnare

Mo

1,Reg; 22*

Scie

bat David fe effe unétum in regem,

:

nüon tamen committcbat

oft Saul, juxta id, quod p

romiferat Samuel,

l]l]u.

fe difcrimini, fed

faciebat ad

fui cuftodiam, quod poterat.

Cüm magnus. pi

quód an-

"»Km

Tob.6.

fcis jnvafiifct Tobiam, non expectavit;

gelus

-

[-

"

TITUL, CLXVII Tentatio bominis per Deum. 7o5

um

gelüs eum liberaret, qui tamen.velociter hoc facere potuiffet, fed. appre-

D

hendit branchiam ejus, & traxit eum in ficcum.-

5

Ozias ftatuit cum populo , ut transa&ti quinque diebus , nifi veni-

Iuditho 8-

«dit

ret adjutorium, traderent fe Holoferni.. Dixitautem Judith presbyteris

civitatis: & qui eftis vos, qui tentatis Dominum? non eft ift

qüi mifericordiam: provocet.

e fermo,

us

Tentatus Domiaus à diabolo, ut ipfe fe.de pinnaculo templi przci-

Matth. 41

pitaret, refpondit: Non tentabis.Dominum Deum tuum : poterat enim

Luc. 4.

fs

aliter.defcendere.

:

Írd*

Pharifzi volentes capere JEfamin fermon

g, fecerunt ab eo quari,

Matth. 22

utrum liceret dare tributa Cefari annon. .Cognita JEfus nequitia eorum,

cens

vt

ait : quid me tentatis hypocrite &c,

Cüm ejeciffet demonium Dominus , & :1o

iLuc. 1I, K

tentantes, fignüm de:ccelo querebant ab eo.

queretur ;mutus; 'quidam

ld [

i i

Duré increpando dixit PétrusSaphire uxori Ananiz: :

:

quid con-

A&or. 5.

fpiráítis iater vos, :ut tentaretis Spiritum Do

mini ?

gt

jcant

'De re, quam Paiüilus potüitperhumanam induftriam facere;nolebat

A&or. 9,:

miracula expe&are. LIndeapud Damafcum cum ;jnfidiarentur ei Judei,

fecit fe per;murum infporta dimitti,

g

dtem cüm affrictum loris v

od

ellet tribunus eumfacere torqueri; dixit

A&or, 22$

fe effe civem Romanum: rurfum

dixitfeeffePharifzum,ut poneret diffen-

33.& 25..

fionem inter Judeos : & cüm haberet ini

pellavit.

quum',iudicem 5 Celarem ap-

TITULUS CLXVIL .

Tentatio bominis per Deum.

xol'fm

FEntavit Deus Abraham, & dfxit ad eum, 'toii&.Elium tuum,

fet.

en, 22,

Dixit Dominus ad Moyfíen: Ecce e

go pluam vobis panesde g

xod. 16.

lodüm

. €clo , egrediatur populus & colligat

*um, utrum ambulet in lege mea vel non,

x&cf fequitur ; Ut tentem

Loquente Domino cüm Moyfe,

cun&us populus aüdiebat voces gxod;

)sgells

& lampades, & fonitum buccinz,

304

riti aC pavore percuffi , dixerunt

montémque fumigantem , & perter-

, 07

Moyfi: Lcquere tu nobis &c.. & ait

Moyfes : Nolite timere,

ut enim probaret vos , venit Leu:; & ut terror

r

oni

illius effet in vobis;

& non peccaretis,

at

Non delevit-.Dominus

yit

penitus gentes omnes de terra

promiffionis, Iudic, 2.

ut in ipfis experiretur Ifrael,

ütrum cugodiret eu

j

:

$ mandata.

Q.q

Dere«

gclll'

306 — TITUL, CLXVIII. Tet;ltatio Diaboli, -

2; Paral. 32.

Dereliquit Dominus Ezechi

am, ut tentaretur, & nota fierent omhiia;

corde-ejus, quando venerant nuntii regis Bab

ylonis ad eum,

qua eránt in

Tob.2.

Poftqu

am Tobias füerat excoecatus , dicitur ibi: Hanc autein ten-

i

tationem ideo Deus fieri permiüit» ut pofteris daretur cxem

plum pauien-

?

tia ejus.

Iudith, $.

Dixit Indith» loqueus de filiis I(rael, quos illo tempore Holofernes

deftruere cogitabat: Memores effe debereit, quia tentati funt patres no-

A

[

ftrj, ut probarentur,

fi vere colerent Deum.

Propter graviffimas tribulationes, quas paffus eft

Job, ipfe dicebat

Job. 23

D

f

de feipío: probavit me quafi aurum, quo

per ignem tranfit.

W

Petebat David à Domino dicens: Proba me Domine

& tenta me,

Pfal.25.

& 139.

Domiae probafti me &c

Ambulans Dominus JEfus fuper aquas juífit P.

etrum venirþ ad fe.

Matth« 14.

Videüs autem ventum validum, timuit,

ut hi mandu-

Ioan 6.

Dixit Dominus ad Philippum : unde ememus panes,

cent? hocautem dicebat tentans eum,

3

Petrusait; modicum nunc oportet contriftari in variis tentationi-

1, Pet, 14

bus, ut probatio veitre fidei multó pretiofior auro, quod per ignem pro

Ht

batur; ïnveniazur in laqdem &c.

CTIFULUS CLXVIII

Tenmrio «"Dialoli.

0b

ten

'«rpens callidus ad tentandum, imó diabolus in ferpente, humanum

g

enus ex parte debiliorem, &ad peccándum promptiorum aggref-

$

(us ett.

Non enim Adam primüm tentavit fed Evam.

Item ex-

Afe

lorando À longe incepit, non ítatim comedere vetitum fru&um ex

abrupto fuafit

Ton

Gen. 3.

Item negavi

t peenam fecutam pro mandati tränsgrcmone, & magna

bona afferuit affutara pro una tali comeffatione, .

ïüix:

Soiritus mendax frequenter in téntatione mentitur, Unde dixitEve:

Eodem.

l

i:Nequaquam

oriemini. I[tadixit Salvatori, cüm oftendiffe: ei, omnia

Luc. 4.

Mihi tradita fünt, & cui volo, do illa.

;f

regna maadi:

O

Matth. 4.

Tum & fcriptur

am facram pervers? allegat; dixit entm Domino

C)an

angelorum: Angélis fuis mandavit de te» &c.

$,Pet.2H

Confursexit Sathan €

füm

xet I(zacl.

,

ontra( lírael, & incitavit David, ut numera-

Petivit

!

n

: TITULUS CLXIX. Teftimonium falfum. $07

4

Petivit Sathan à Domino, ut Job tangeretur'r in rebus,& liberis, Iob.1.2«

"

& corpore, In quo poteft notari & calliditas, & malignitas , & infirmitas

"

inimici.

?

Non expedit tentationes fuas revelarealicui homini, quem credi Dan.I3;

tentatum de fimili peccato fore , fed magisalicui difcreto & fané&to, qui

nes

eum cobfortet inbono. IInd duo fenes, quando fibi invicem«concupifcen-

o*

tiam füam indicaverunt, ad pejus provocati fuerunt.

TentatioDomini nos inftituit ad vincendum omne genus tentationis. Matth, 4.

lat

Fuit enim tentatus à tribus,ad que omnia poffunt tentamenta reduci, Et Luc. 4,

nota, quod non per potentjam, fed per fcripturam tentatorem vicit,

m

Ait Dominus *imoni Petro, Inftante paffionefüa: Ecce Sathan ex- Luc, 22,

petivit vos, ut cribraret ficut triticum , Ego autemrogavi pro te,

jl

z

Diabolus mifitin cor Jude, ut traderetDominum JEfum Chriftum, Joan. 13.

Dixit Petzus Ananiz: Cur tentavit Stahanas cor tuum mentiri AGor. 5.

ndte

Spiritui fan&o, & fraudere de pretio agri ?

joni«

TITULUSäs GEXIX.

,Pm

ï;

Tefl imonium falfum.

;

RzcipitDeus per Moyfen : Non fufcipies vocem mendaci

nium.

i : fe€ Exod, 25,

P

junges manum tuam, ut pro impio dicas falfüm teftimo

r

Faltórum teftium criminationibus Naboth innocens la

pidibus 3

:Reg. 21.

Obruitur , ejusque vinea à Rege Achab & impiá Jezabelrapitur: ipfiau-

ï

tem-teftes fali ignominiose trucidantur.

,J

Falü tef'es innocentem Sufannam adulterii infimulant :

falfitatis Dan, r5,

lgaref'

autem convi&i lapidibus obruuntur.

n

Principes Sacerdotum & omne con

filium querebant falfüm tefti- g?;;uh. *6,

"

monium contra JEfum, ut eum morti traderent, & ipfi malà perierunt,

Noviffim& venerunt duo fal( teftes contra JE(um, & dixerunt: Hic

Matth, 26;

[ magn*

dixit:. poffum deftruere templum Dei; & poft triduum reædificare illud

60,

JE(us autem ad omnia tacebat.

Milites, acceptà pecuniá, Chriftum, quem à morte refur

if

ais

gentem fuis Matth. 2g,

j,0P

Oculis confpexerant, à diícipulis no&u clam füblatum per

urbem prO- r5,

clamárunt.

po

nit

Seniores & Scribz contra Stephanum falfos teftes(übmiferunt,quo- A&er, 6, 11;

rum calumniis blasphemia conviétum occiderent, :

n

ynff a

Qq2

TITU-

Pö'þ:u

(

--

[

,

$ C /TITULUS CLXX. Timor Dei.

"TITULUS CLXX

szor Dei.

'Sque. ad beatitudinem confim

.

H

^

atam not;'poteü" effe fecuritas. Nam

€en. 3.

l

& angeli in.coelo empyreo ;

& primi Parentes in.terreftri pará-

. .dyfo peccaverunt..

Loth.inter peccatores: pe

Gen. 19.

ffimos bonus. fuitï & exiens-inde*gum

filiabus propriis in.mon

te peccavit..

Gen, 20,.

- Defeétus-timoris

Divini eft caufa peccati,

ideo dixit Abraham ad

Abimelech : Cogitavimecum dicens : Forfitan non eft timor.Dei inlo-

co ifto ,. & interficient me:

.

Exo;ï.x-..

Timuerunt-obftetrices

Domihum,,&'ædifï*cavit. illis domos..

m

Kxod. 29«

Voluit Dominus filiis.Ifrael: multüm timorem incutere; ideo cum

et

tonitruis:,, & igne, &:fi

gnis-terribilibus-legem dedit..

hY

.Non debet homo. confidere.in probitate.

parentum; Abraham enim

plüres habui

t:malos-filios ,. unum:.bonum..

Samue

lhabuit-duos, ambo fuerunt mali:. David: etiam multos

T

1 R'eg.' 8;

málos, Salomon: habuit.unum: malum & ftultum. Etdemulis aliis inve-

niuntur- exemplaà;

h

- Poft tranfitum maris ru

bri:& fubmerfionem exörcitäs Pharäonis-di-

Exód, 14.

-citur;: Timuit populus.Dominum; &:crediderunt.Domino, & Moyfi fer-

vo ejus;

p

Abdias

mi

difpenfator domíüs-Achali timebat Dominum Ifrael valde,

En Reg. 19..

»am cüm interficeret Jezabel prophetas Domini,. tulit.ille centum pro-

& abfcondit eos, & pavit..

lii

phetas,

m Samariam, non

Ho

mines, quos rhifit rex. Babylonis ad habitandu

4.:Reg; I7.

timebant.:Dominum;. & immifit eis Dominus leones ;, qui interficiebant

plàn

co

i .Con&ituit'-.]afaphgtiu

dices in cun&is eivitatibus Juda , pracipiens

h

24 Pat, 19.

m; & cum diligentia facite.

eis inter cetera: Sit timor Domiri vobiscu

m iniquitas.

fti

Non eft-enim apud Dominum Deumnoftru

.

Tobias.fenior ab infantia filium fuum:

timere:Domi

num do&uit, &

Tob. r.

tiimentes-Deum ad convivium füumfecit vocari. Sequitur : Plus timens

"Tob. 2. .

Deumquam rege

m, rapiebat corpora occiforum, & fepeliebat.

*Tobias juni

or & amici uj cum timore. Domini nuptiasum; convi-

: Tob.9..-

vium .exercebant.

Con-

'

TITULUS.CLXX. Timor Dei.

Confitendoin oratione Domino;dicebat Sara filia Ra

guelis ; Virum Tob. 4.

cum timoretuo , non cum-libidine mea confenfi accipere.

Erat Judith in omnibus vidua famofiffima, quoniam.timebat De- Judith.g

;

um valde,. nec erat, qui loqueretur de ea verbum unum malum.

Inter alia ,. de quibus commendatur Job, fignanter tangitur timor Iob. 5t.

Dei. Cap. 1. & ?. Undeipfe dixit:: Semper enim-tumentes quafi- fuper

me flu&us timui. Deum.

De muliere forti dicitur

(am

laudabitur.

fpecialiter 2 Mulier. tirpens Deum ipfà Prov, 31.

dä'

üm plagis perimeretur Eleazarus, ait: Domine , t

ü fcis,quiä iüi;x 2,:Mach, 6,

à morte poffem liberari, duros corporis fuftineo dolores 1 fecundümani-

1

cum

mam veró ,. propter timorem tuum ,-libenter hec patior:

.

Commota tempeftate magna , naute, cum quibus erat Jonas; mi

cc. ]Onæ. I

m ad

runt ipfum in mare, & ftetit mare à furore fuo, & timuerunt viri timore

jnlo

magno Dominum; &immolaverunt hoftias ,. & voveruntvora Domino,.

Si timendus eft aliquis Dominus; quia poteft multa bona donare,.

multo magis fummé timendüs eft DEUS; quia fümma bona donare pot--

qum

Fv

eft,. Unde:Tobias: Noli'timere.fili; multa Bona liabebimus; fi timueri-- Tob,. &;-

mus Deum.. Etquia poteft malaiinferre;. propter hoc. Chriftus dicit ;

Timete eum;. qui potefranimám & corpus perdere ir geliennam.. .

;

Matth, I0;.

enum

Si graviter eft punitus fervus ille .quitalentum fibi creditum non puc, 19,.

ul

$

multplicavit;fed ligatum'in fudario integrum reportavit,quid fiet de illo;

A

qui omnia diffi

pat. luxuriosövivend?, & quantum in ipfo eft. Dominum.

impugnando.

yisd

Valde graviter punientur illi; qui opera iniquitatis, & nequitize per-- Matth : 25?. ..

petraverunt.. Quod ex hoc apparet; . quod ita confundentur;

qui opera

)yü (

mifericordiz. non fecerunt.

Ite, dicetur, maledidi..

-Simeon erat homo

j vil

valtes

Iírael:

juftus, & timoratus; e/xpe&ans' redemptionem r uc, o,

m p

- Viritimorati curaveruntSt

eplianum à Judzis lapidatum, & fecerunt' 4 &or. g,

19

plan&um magnum..

am,

Poft converfionem Pauli

d

fciptum eft: Ecclefia edificabatur,. am- A&or,

9.

bulans in timore--Domini; & coníolatione Spiritüs fanéti replebatur.

dl

(5

Occafione Cornelii Deum timentis; dixit Petrus: In. omni: gente, A&or, I0j.

jj i

quitimet Deum; & operaturjuftitiara, acceptus -e.ftlilli. :

Ocmtl

T um

wnvl'

Qq35

TITU-

q

ETE

Ti

31 g'IjITüLUS öLXXI. Ti«mor—,quo tnali timent &c;

t0i

TITULUS CLXXI.

iü

. Vimor ; quo mali timent bonos,

aur

qu

Ixit Abimelech ad Abraham: Deus tecum eft in univerfis, que

Gen. z. D

agis, Jura ergo per Deum, ne mihi noceas.

P

JEg y ptii perfequentes filios Ifrael,qui ibant per medium mare,

Exod. 14«

pia

dixerunt : Fugiamus Ifrael, Deus enim pugnat pro eis.

z. Reg. 18«

Videns Saul, quód Dominus effet cum David, coepit timere eum.

N

4 Reg. 1.

Princeps quinquagenarius; qui tertió venit ad Eliam, reverenter Io-

cutus eft ei, Quod quia nonfecerant duoalii , fuerunt ab igne defuper

k

veniente confumpti,

letus effet murus Jerufalem, uttimerent uni-

di

'2, Efd. 6-

Factum eft, cum comp

verfe gentes, que erant in circuitu.

hr

X. MaCh' 3'

Cecidit timor Jude & fratrum ej

us,& formido fuper omnes gentes

in circuitu eorum , & pervenit nomen ejus ad regem.

14 MaC. 12«

Audierunt adverfarii, quia paratus eft Jonathas cum fuisin bello,

&timuerunt, & formidaverunt in corde. fuo.

$, Mach, 11«

: Poftquam Lyfias fuit debellatus à Juda Machabao, voluit pacem fa-

cere cum eo, & promifit confenfurum fe omnibus , qua jufíta erant,

luntatem Jude.

quafi ad vo

Hero

Matc. 6.

des metuebat Joannem, fciens eum virum juüum&fan&um,

"

& cuftodiebat eum,

Poft terribilem mortem Ananiz & Saphirz , erant omnes difcipuli

A&or. 5«

in porticuSalomonis: céterorum autem nemo audcbat fe illis conjun-

gere,

fed magnificabat eos populus.

gui;

A &or. 16.

Cüàm Paulus

& Silas ellent in carcere pariter pofiti, & pedes eo-

rum ligno ftri&i, fubitó terre motus faétus eft magnus, Cuftosautem

hi,

carceris tremefactus procidit Paulo & Sila ad pedes, & ait: Dominé,

& Qq

quid me oportet facere, ut falvus gam?

ïimu

TITULUS CLXXII

W

(an

Traditiones Ecclefiaflice.

li

Yeren, 25-

Ti;

:

m Jeremias Rechabitis vinum apponeret, noluerunt illud bibere,

dicentes, Pater nofter precepit nobis, dicens: Non bibetis vi-

num vos, & filii veftri usque in fempiternum.

Hinc magnam .apu

M

verint,

p

Deum gratiam promeruerunt , quód parentum traditioni obedi

i

Moy-

TITUL. CLXXIII, Tribulatio, & ejus utilitas. 211

Moyfes remifit I(raelitas ad traditiones majorum, dicens : Memen- peut, 521

to dierum antiquorum, cogita generationes fingulas , interroga patrem ,

c

tuum; & annuatiabit tibi, majores tuos, & dicent tibi.

David claré fe vradidonibus edo&tum pronuntiat, cumait: Deus, Pfal, 43 X.

auribus noftris audivimus.

Patres no(tri annunciaverunt nobis opus,

quod operatus es in diebus eorum, & in diebus antiquis.

a

Paulus, ele&o 5ila, profectus eft , traditus gratie

Dei à fratribus. A&or, 15;

Perambulabat autem Syriam-& Ciliciam , confirmans Ecclefias , preci- 40.

*

Itj

pienscuftodire prxcepia Apoitolorum & Seniorum,

Cüm Paulus & ilas pertrantffent civitates, tradebant ejus cufto- A&or, 16, 4

h

dire dogmatá, que erant decreta ab Apoftolis & fenioribus, qui erant

]o«

Jerofotymis.

upet

Paulus monet Theffalonicenfes : ftate , & tenete traditiones , quas », Theff, 5.

didiciftis Gve per fermonem, five per epiftolam noftram.

V

ii«

Idem laudat Corinthi

.

0$, quó

d ea; qua lllis tra

didiffet, fedulo te- ;: &:or. I2

merent,

-

gnlCS

erO,

TITULUS CLXXIII,

jl ft"

rállly

W*i&u/ai('o G- ejus utihtas.

Wwy

Lus crevit Tofeph in exiïio in terra paupertatis fue, quàm crevifiet Gen; 41

p

inter fratres fuosin terra nativitatis füz.

(iptll

)n]lm'

Fratres Jofeph locuti funt ad invicem : Meritó hac patimur, Gen. 424

uja peccavimus in fratrem noftrum ; idcirco venit fuper nos tribulatio.

Filiilfrael creverunt ex oppreffionibus & tribulationibus Pharao-

Exod. I.

«s 00*

ayem

nis, Quando opprimebant eos JEgyptii, tantó magis multiplicabantur

& crefcebant,

o

Affi&i filii Ifrael à ferpentibus ignitis, dixerunt ad Moyfen: Pecca- Num. 21:

vimus, quoniam locuti fumus contra Dominum & contra te &c,

Ante-

quam veró Dominus illis ferpentes immitteret, nec peccatum fuum re-

" €ognofcebant, nec divinum auxilium poftulabant,

Toto tempore principatus Jofue, quando filif Ifrael gtaviffima pre-

Jofue x;

lia habuerunt, non leguntur à Domino receffiffe, fed cito poft; quando

in abundantia & quiete fuerunt.

Audierunt filii ifrael quod Philiftei effent congregati, ut venírent

1, Reg, 7j

b

[

contra eos, & timentes dixerunt Samueli: Necefles pro nobis clamare

Wi

1

ad Dominum,

ZPHQ

Fugiens

"

j rv

wf

212 TITULUS CL'XX-ILII; Tzibulatio, & ejus &c.

Fugiens David à facie Abfalon, fervo fuo maledicente fibi, patiens

?. Re. 16.

& 24.

fuit, Sedobtenta vi&toria fuperbivit, quando juffit populum numerari,

fo

Ibidem.

Videns David Dominum propter peccatum- elationis ejus iratum,

humiliter recognovit culpam fuam, & petiit, ut ipfemet

: puniretur, &

populo parceretur,

0j

3. Reg. 19.

Eliám , fügientem .reginam Jezabel perfequentem» Angelus Domini

:

Q

confortavit, & panem & aquam ei oftendit.

;

D

$. Reg. 22

Pane tribulationis & aqua anguftiz juffus eft Micheas propheta fu-..

ftentari in carcere, .P

ropterea, quia noluit Achab juxta fuam volunta-

tigr

tém refpondere.

"

?x

2, Paral. 12.

Voluit Domi

nus utviri Jude a'ffligerentur"'a-rege.æg&pti,-ut fcirent

u

«diftantiàm fervitutis divinz & fervitutis regni terrarum,

2 Paral, 334

Poftquam Manaffes angultiatus eft , oravit Dominum, cüm effet

hu

Ini

vin&usin Babylone, & egit peenitentiam valde coram Domino; &- exau-

divit Dominus .orationem .ejus.

*

In.

n Efd.g. )

In tribulationis tempore.clamaverunt ad te, & tu

;ie coelo .exaqdim

€os, & fecundüm miferationes tuas niultas dedifti falvationes.

Valj

'ti

Tob. 2.

^ Permittente Deo, poft bona opera Tobias fuit excecatus, & dein-

de derifus eft ab illis, quieum debuerant confolari; .Sed pofteaDominus

x

t

multipliciter confolatus.efteum. -

De poptilo fuo loquens Judith, dixit: 'Memores elfe débetis, quan-

Judith. 8.

ha v

:do. Abraham pater vefter tentatus »e[t—,-.& per multas tribulationes proba-

tus , Déi amicus effe&us eft.

vl

ng. 30.

Tribulationes fuftinuit Job inanima uxoris, & amicorum fuorum

opprobria & contumelias, que ipfum

ad triftitiam provocare deberenr,

Qu

totum corpus à planta pedis us-

il

in corpore graviffimas infirmiitates, qua

loni

ue.ad verticem occupabanr. In amiffione r

erum & liberorum, 1In fübtra-

&ione folatii, quia anhelitum üxorejus abhorrebat, Aliietiam juvenes,

(cu viles homines, ip(um deridebant, & ejus faciem confpuebant.

la 1

lerem. 15.

San&ificatus in utero Jeremias & prophetiz fpiritu plenus, dicebat

de fe, quod erat vir rixe & dilcordie in univerfa terra; & quod omnes

hd

ü

i

maledicebant ei.

:

Ierm; 36.

1

Pro veritate ve

ró, quam populo pf'ædicabat, fuit qüandoque per-

cuffus,

Ectandem ab ipío populo lapi-

pluries incgccrazus Cap.38.

r'f";qu

datus.

ao

Ezech. 1,.

Exul Ezechiel in Chaldæa',, ín medio captivorum, vidit mirabiles

thnq

Dei vifiones.. : Per q

& deinceps,

uod. patet , quoniam in-trib'ulationibusv frequenter

v

Deus hominem conífolatur,

E D

',P;ene

TITUL. CLXXIII. Tribulatio, & ejusutilitas, 38

üi

Bcnc-apparet; dominum effe cum homiaein tribulatione, per illos Dan, 3

e

focios Danielis, cum quibus vidit Nabuchodonofor quartum , fimilem

filio Dei.

-

I

Nabuchodonofor in profperitate fuit arrogans, & fuperbus, ideo Dan, 4.

eje&us ab hominibus & in beffiam mutatus; recuperavit autem fenfum,

n

quem amiferat in honore elatus, & laudavit altiffimum , quem blasphe-

inaverat prius.

(l«

Tantum, vel amplius laudatus fuit Deus ex trium puerorum pa- pan, »,

& 3.

tientia» quam habuerunt in fornacis tribulatione , quàm ex Danieiis fa-

(

pientia ,

tione,

quam habuit in fomniorum expofitione íeu interpreta-

t

Sufanna in condemnatione mortis pofita, nec habens recurfum ad

Dan., 13«

humanum adjutorium, flens refpexitad coelum, ficut avis in terra ab ho -

t

minibus & canibus circumcin&a non habet refugium , ni(i clevet fe

u-

in altum.

;

Poft obitum Jude Machabai emerferunt iniqui , & fa&a e(t fames

t, Mach, g,

lil

valida, & abftulit Bacchides impius Dominos regionis, & fa&a eft

tribulatio magna in Ifzael,

g

Decretum exiit contra Judeos tam iniquum, ut omnes trucidaren- 2.

Mach. 6,

jnus

tur, qui facrificare nolebant. Eratergo Judez miferia magna,

— Antiochus, cüm effet fanus, fuit crudelis homicida, füperbus:

Pö' 2

«

. Mac. g.

ftea percuffus à Deo graviffima & in(anabili

verba mutavit,

plaga, propofitum &

Qv

»

Natus in mundo cito

quód Jo

fc

paffus eft Dominus preffuram mundi: ità Matth, 2,

De

orum

eph accepit eum & matrem ejus, & fugit in JEgyptum.

o

multis affli&ionibus & injuriis, quas paffus eft, require in Tit, DePa-

tientia,

Y

Jis us*

jburt*

Apoftoli precepto mägiaratuum/'üagellati ibant gaudentes, qud- A&or. 5,

v'Encsl

niam digni habiti (unt pro nomine JEfu contumeliam pati.

." Quamquam veró Paulus tunc non effet cum illis ,tamen i

pfe po- Rom. 5,

fea de Íe dixit : Gloriamur in tribulationibus,

Et ad Corinth, Libenter 2. Cor, 12,

jc d

gloriabor in infirmitatibus meis,

omüi

ut inhabitet in me virtus Chriffi,

Lapidato à Judais Stephano , fa&a eft magna perfecutio in Eccle-

A&or. 9,

T

fia,qua erat Jerofolymis, ac omnes difperfi

funt per regiones Iudae &

"a

Samariz, prater Apoftolos.

Sed nota, quód multum profuit ad divulga-

tionem Evangelii,

nrflb

jP

Haberi poteff ex A&ibus Apoftolorum

; quot Paulus trib

ulationes 4 &or, 9. &

Jf

feu perfecutiones paffus eft

» poft converfionem fuam,

q

eq.

RS

Rr

Con-

?)CM

|

214 TITUL. CLXXIII. Tribulatio, & gjus utilitas, :

A&.9.

Confilium fecerunt Iudæi, ut interficerent eum no&te , parabantut

infidiz, & dimiffus eftin fporta per murum.

h

24 Core ll;

i

A&. 13:

Cüm effent in. Antiochia Pifidiz Paulus & Barnabas, diffeminave-

runt verbum DE

I per univerfam regionem.

Judai excitaverunt perfe-

p

Qt

cutiones in €os,

& eje&ti funt de finibuslfrael, At illi, excuffo pulyere

[

pedum in eo0s» venerunt Iconium,

em claudum, quem curavit Pau-

Ó

In civitate Lyftris propter homin

du

A&, 14.

lus, in tanto honore fuerunt, quod

h

omities illis facrificare voluerunt,

& perfuaferunt turbis, lapidantés-

Supervenerunt autem quidam Iudai ,

zflimantes eum mortuum effe,

V

que Paulum, traxerunt extra civitatem,;

ca

us ejecitfpiritum

A&, 16.

Deinde in Macedonia occafione puellz,à qua Paul

&

Pythonem ,

Domini illius dolentes de quaftu amiffo ,

apprehenderunt

Paulum & Silam focium ejus ;

& dixerunt , eos effe turbatores civitatis.

di, & in carcerem mitti, & pedes

pri

Magiítratus autem juffit eos virgis ce

Wec

eorum ligno ftringi.

chim multi credidiffent, zelantes Iudai

DSqw

A&. 17.

Poftea apud Theffalonicam,

nep.

concitaverunt p

er quosdam malos homines civ

itatem, fratres veró con-

V

rnocem

dimiferunt Paulum & Silaim in Berrheam.

übi cüm

feftim pe

veneruntilluc,com-

multi Ver

bum DEI füfcepiffent, Iudei, hoc cognito,

dir

moventes

multitudinem & turbantes: ftatimque Paulum

dimife;unt

deduxerunt. Athenas.

[

fratres & per mare

fül't:

Apud Corinthum quoque

inftabat verbo Paulus, teftificans Iudais

Q

A&o 18'

Contra

dicentibus autem illis & blasphemanti-

effe Chriftum IESUM.

^ g

bus, excutiens

veftimenta fua;

;

dixitad eos: Sanguis vefter fuper caput

veftrum.

[ule Achaje,

infurrexerunt uno ahimo Ju-

ttm

Ibidem.

Gallione autem procon

d

icentes : Quod

toje

daiin Paulum, & addu

