" Promifit Demetrius Jonathe , quód redderet eiarcems fedcüm

Mi

liberatus fuiffet per Judaos, quos mifit Jonathas ; mentitus eft Deme-

trius omnia,: quacunque dixit, & alienavit fe à Jonatha,

x, Mach. 15.

Mifit Simon Tryphoni centum talenta argenti, & duos filios Jo-

nathz, pro liberatione ipfius , quia promiferat Tryphon remittere Jo-

*

nátham, |fi hoc fieret ej; Sed mentitus eff Tryphon, quia argentum

retinuit, & patrem cum filiis interfecit.

Matth. 11.

Mentiti fünt contra Dominum JESUM Judai, precipue , fcribe &

N

& 22,

Pharifzi , . qui magis invidebant ei, dicentes. eum effe potatorem, men-

Luc. 25.

dacem, veracem, & prohibentem tributa dari Cefari, gentis fubver-

MUS

loan., 8.

&c, forem, & turbarum (eduttorem, demoniacum & blasphemum.

Matth, 28.

Nequiffimum mendacium excogitaverunt Iudai, quando

corru-

Wodigj:

Ter

p"erunt

2

x

,

TITULUS XCIX. Miracula.

| I81

^

etunt.cuftodes dominici fepulchri ; ut dicerent» quod difcipuli de no&e

pit Adby

Á

rati fuerunt corpus Domini,

Auanias & uxor ejus Saphira mentiti funt Petro de pretio agri A&or, s.

i

venditi, Quod mendacium fuit per Petrum gravimmä vindicatum.

Iudai ftatuerunt duosfalfos teftes contra beatum Stephanum, di- A&or, 6.

ylere Mat-

centes: Homo iíte non ceffat loqui verba adveríus fan&tum locum &

legem

) remanft

Contra beatum Paulum multa fuerunt adinv;nta mendacia, Nam A&or. 16,

dquid lk

illi queiuarii, qui habebant puellam Pythoniffam in Philippis ; à qua

ipfe (p ritum Pythonem ejecit , dixerunt magiftratibus civitaus: Hiho-

n promis-

mines contürbant civitatem noftram, cüm fint ludei, & annunciant

morem, quem non licet fufcipere.

Acsbytiri&'

Item apud Athenas dicebant quidam: Quid vult femiverbius hic A&or, 17,

ditate com»

dicere? Ailiidicebant: Novorum demoniorum videtur annunciator effe.

Ruríus in Hierofolymis quidam Iudai injecerunt ei manus,claman- A&or,

üday & VF'

tes: Viri Ifraelitz, adjuvate, hic eft homo , qui adverfus populum

s

.2 I,.:

7 & us I:

legem & locum hunc omnes ubique docet, Infüper & gentiles indu-

cum p4gà

xit in templum, & violavitlocum iftum fan&um.

Poftea coram Felice Prafide Tertullus, orator Iudeorum, dixit A&or, o4,

Yf epttt

eum hominem peftíferum, & concitantem feditionem Indeis in uni-

eruünt 1Ja0y

verío. orbe;

um

Preterea in infula Melite videntes Barbari viperam in manu Pauli. A&or, 28,

pendentem, dicebant ad invicem. — Utique homicida eft homo hic , qui,

pemerio*

cüm evaferit de mari, ultio eum vivere non finit.

m'u i u

Teftatur etiam Paulus de feipfo: Ajunt quidam nos dicere,quem- Rom, 3

*

admodum de nobis maléloquuntur: Faciamus mala , uteveniant bona.

frares (b

] di qu

Et ad. Corinthios: Epiftolz , inquit, quidam ajunt, graves fünt, 2, Cor, to.,

at prafentia corporis infirma , & fermo contemptibilis.

y fed cum

eft pene

TrruLUSsXxCIXE

« Jo

os fl

e M iraczgla,

miire

Jo

j g u

Reatio rerum fuit ita mirabilis , quàd ejus notitia nonnifi per jes

Greg. füper

v fcri

'uæ &

velationem venire potuit ad hominem. Nam, fecundum Gre-

Ez. homil. E

orium , de prateritis Moyfes prophetavit, dicens : In principio

et

[.

creavit DEUS coelum & terram , non quia predixit ventura, fed quia

pusfb'c

predidit occulta.

um

ormue

. Tempore diluvii falvayit Dominus Nog cum uxore , & tribus filiis Gen,7,

0*

unit

£3

uis,

PCI

m DI

x p D lr

1892

TITULUS XCIX. Miracula.

füis , & uxoribus eorum, tuüm etiam de cun&isanimalibus mafculum &

Wa

fceminam fecit fervari per arcam.

valqix d

Gen; 1!.

Pra(umptionem hominum, turrim usque ad coelum edificare

H

volentium , repreffit Dominus, confundendo linguas eorum,

Tion plur

Gen, 2I.

Mirabiliter natus eft 1(aac, idem mirabiliter liberatus, quando

| Yerunt d |

& 22.

debuit immolari, ariete inter vepres harente,

u

Cor

kxod. 7. 8

am multa fecerit Dominus miracula per Moyfen, cum eduxit

loauftum

9. & 10

filios ifrael de ZEgypto, patet.

*

Grande miraculum fuit , quód nunquam defuit columna nubis per

Dtnum f

Ekxod. 13*

Dd

diem, nec columna ignis per noctem, populo exeunii de JEgypto ad ter-

ram promiflfionis.

Qnsc

Memorandum & terribile miraculum fuit in divifione & exficca-

ginà yi

14«

Exgd.

tione màáris rubri, quando tranfierunt &lii lfrael ficco pede, Zgypti

T

veró iju mediis fluétibus obvoluti,

in Ql

Exod.

154

Per lignum Moyfi oftenium dulcoratz funtaqua.

$i

Exod.

16.

Mifit Dominus murmuranti populo coturnices.

Et poftea pluit il-

Obligaræ

EKxod.

17*

lis Manna ad manducandum, & eduxit aquam de petra inabundantia ad

li

bibendum

Murmurantibus,: & defiderio carnium flagrantibus in deferto filiis

Toottütm

Num. II*

lírael miit DEUS carnes in abundantia.

'Num. 16.

Occafione feditionis Core & complicum füorum, multa miracula

Totlrjp]

ll

& 17.

contigerunt,

$a

Num., 21«

Percu

ffi filii Ifrael à ferpentibus ignitis, & afpicientes ferpemem

F

V

aeneum curabantur,

IN

Adduxit Dominus filios Ifrael per defertum quadraginta annis,

"m

Y

D&ut. 2?-

&t non funt attrita veftimenta eorum , nec calceameuta vetulïgte con-

fumpta.

"

k

Veni

ens Balaam ad maledicendum populo DEL, redargutus fuit

t

Num.22.

abafina, cui infidebat.

:

Ingreffis filiis Ifrael luvium Jordanis, intumelcebant aque fupe-

Wt s

Jyofue 3-

riores ad inítar montis, inferiores i mare mortuum defcenderunt,

N

]ufue 6.

Poft feptem circuitus filiorum 1írac] muii Jericho corruerunt,

Vr

Obedivit Dominus voto Jofue, dicenti: Solcontra Gabaon non

Jotue 1o.

movearis,

riiin I^

Immifit Dominus gladium in omnibus caftris Madian,& mutua fe

N

judie. 7«

cxde truncabant: sícque per paucos multi debellati füuerunt,

Pt

g. Reg. 5

Per arcam Domini, à Philiftezis captam, multa fuerunt fa&a mi-

racula

d linj

ä

l

1. Reg. 14

Jonathas & armiger ejus tot de Phili(tzis percufferunt; quod fa«

[

P

l$ 3j

&um c& mairaculum &turþata funt caftra,

$

li Ieg

Mas

TITULUS XCIX. Miracula.

.igg,

felum &

Magnum fuit & hoc, quod David juvenis inexpertus, inermis pre- Y. Reg. 17,

valuitadverfus Philifteum fortem, armatum Goliath.

edifart

Elias legitür feciffe miracula in petendo fieri ficcitatems ita, quod 3 Reg. 17.

non pluerit füper terram annos tres, menfes fex, — Corvi quoque detu- 18. &19,

, quando

lerunt ei panem & carnes bis in die,

Confequenter fufcitavit filium matrisfamilias, Poftea ignem , ho-

um eduxit

locauftum mirabiliter confumentem , à Domino precibus impetravit.

à

Demum poft orationem ejus facta eít pluvia grandis.

tubis per

9d tt*

Dchinc angelus Domini panem & aquam ci oftendit. Item ad

preces ejus, duos quinquagenarios ignis de coelo confumpfit; quinqua- ,

4. Reg. l.'r

ginta viros fimiliter cum unoquoque.

K exficcae

Tandem divifit

pallio aquas xordaïlis & incurru igneo receptus eft 4, Reg. 2.

Egpd

in coelum.

Similia multa de Elifzo quoque: Elifeus mulieris vidue debitis 4, Reg. 4.

obligate oleum augmentavit.

" plu'u ll«

dantiaa

Idem mulierem Sunamitidem filium habere—fecit.

.Deinde eunäem

mortuum fufcitavit,

o filit

Appofita farina in olla, priüs amara olera dulcoravit, & panes

multiplicavit filiis prophetarum,

7707

Sanavit idem à lepra Naaman Syrum,

4.Reg. 5,

Fecit fuper aquas natare ferrum,

thm

Abfens tanquam prafens multa cognoyit.

Currus igneos angelo- 4, Reg, 6.

rüm à puero füo videri fecir.

] annisy

Exercitum regis Syriz coecitate percuffit,

4. Reg. 6.7.

,a[c C()n'

Idem multoties fütura pradixit.

.& 13.

Cadaver hominis mortui, tangens offa Elifei, vita reftitutum fuit. — 4, Reg. 14,

yus füit

Obfidente rege Sennacherib civitatem Lachis

; percuífi fuefunt una 4, Reg. 19,

no&e 185000, tempore Ezechiz,

/] (upt-

Congregati funt contra Iofaphat filii Ammon & Moab, & de mon-

2, Paral, 20.

:unt,

te Seir, càm canerent laudes Deo Levite in exercitu lofaphat , adverfa-

erunt,

rii in femetipíos verfi, mutuis concidére vulneribus.

200 non

Mirabile fuit valde , quando ad petitionem Ezechia fol retroceffit

-4. Reg. 20;

per decem lineas in horologio Achaz.

Quua 1

Tobias quatuor annis fuit ceecus, & inde juxta confilium angeli

Tob. 1I.

ad linitionem de felle pifcis lumen recepit.

22 gi-

Memorandüm fuit miraculum de tribus fociis Danielis, de fornace

Dan. 5.

Tum et

ignis ardentis tam magnifice liberatis,

iam quód Danicl ipfe

Dan, 14»

quod d

cum lIconibus fcptem dicbus remanfit illefus,

QOcca-

Ms

184

. TITULUS XGIX. Miracula.

dloytat

jot. 1. & 2.

Occafione Ionz, mare füit commotum ; qüo próje&o

pifcis eum

glütivit, & per triduum ibi vixit, & poftea fanus exivit,

ad 'mfj

2, Mach. 3.

Expertus eft Heliodorus divinam virtutem, quando voluit fpoliare

templum, fuítque à duobus juvenibus graviffimé verberatus,

Szino

2. Mach. 8.

Adverfus Galatas in Babylonia 6600. hominum

peremerunt 12000,

hominum, propter auxilium illis & coelo datum,

fehij

Luc. 1.

Angelus Domini apparuit Zacharie , nuncians ei ex parte bei,

quód uxor ejus Elifabeth fterilis & anus pareret ei filium : qui incredulus

ittüy,

ad verbum angeli, mutus effe&us eít, us

que ad- &ircumcifionem pueri,

& tunc loquela reftituta eft ei,

Eodem:

Mirum; dulce, & pium valde fuit, quando ad falutationem beate

MARLE, que noviter conceperat Salvatorem, Joannes in utero: matris

ï

'exiftensexultavit: beatáque Elifabeth, hoc co

cens; Benedi&a tu in mulieribus, &c.

gnofccns, A exultayit di-

Matth. 2.

Item &quod*Magi venerunt ab oriente, ftella duce, Hierofolymam,

brie, |

Vocatus ad nuptías Dominus JEUS ; initio fignorum; aquam in

Joan. 2.

N

vinum vertit,

Yents |

Non fuit parvum Domini miraculum, quando illi de Nazareth ira

Luc. 4«

k(mwï

répleti duxerunt eum. ad füpercilium montis, ut precipitarent eumz

ipfe autem tranfiens per medium illorum ibat.

[

Circuibat JESUS, obtulerántque ei omnes mal& habentes, & cu-

Matth. 4.

Eutatio

Luc. 4. 6

ravit eos,

Miracula

Quantum ad miracula, qua Salvator ;mfïer, cum hominibus

fatflwil:

converfatus , dignatus eft operari, ex evangelica colligitur hiftoria,

1

Chl'imjt

Quia iple tres mortuos fuftitavit, videlicet flliam Archi - Synagogi,

Qis i

Matth, nono, & Marc. quinto, filium vidue extra portam civitatis de-

latum, Luce o&avo, teruum Lazarum Joan. undecimo.

Leprofi.

Deinde leprofos undecim fanavit. Deuno Matthei o&avo

tuit, à

P Fu"

ca quinto. . Dealiis decem fimul mundatis Luc, 17,-

Coi.

Poftea fex coecos legitur illumináffe,

De duobus fimul Matthei

k;ram(

Mmæ

nono. De aliis duobus Matthazi vigefimo.

De uno alio Marci o&a-

-

vO.,

Veniunt Bethíaida, &c,

De coeco nato, Ioan. 9.

Wm

B

Damoniaci,

Dmoniacos autem feptem fpecialiterliberavit, De duobus Mat«

!

thei octavo, quorum unus erat famofior, & nomen fibi legionem effe

.dicebat tangitur id Luce o&avo, De uno alio, qui erat coecus. &

Don

mutus, Matthei duedecimo.

De quodam lunatico» qui non poterat

llorej

liberari, nifi jejunio & oratione,

Matthzi decimo feptimo, Marci nono,

.

'Kt dequodam fpirituimmundo, ab homine in fynagoga, Iudeorum eje-

|

&o,

185

TITULUS: XCIX. Miracil

([cs t

£&to, tatigitur Mar-ci, primo; Luce quarto,

Ét defilia mulieris Clananzz

ad inftantiam matris fanata, Matth. 15.

Tum & fecandüm lítteram narraturs Luc& octavo,

fpolire

damo

nia de Maria,

ejeciffe feptem

Et hoc ipfum dicitur Marci decimo fexto,

Cüm focrus Simonis teneretur màg,

Marc, f.

[ 11009.

nis feb;—ibus ; imperavit JESUS

febri, & continuó furgens, miniftrabat eis

»-

Luc. 4.

Paralyticum per tegulas & tectum demiffum fanavit.

Matth 9.

arte Dti,

redulus

V.

Hydropicum quoque , dum Sabbatóin domo Pharifzi coméderet, Luc; r4.

incur

a:ámque mulierem, nec fürfüm refpicere valentem , erexit.

Luc. 13.

putri

Hominem manum aridam habentem, extendere fecit.

Matth. 14.

Sanavit quoque verbo fervum Centurionis, qui jacebat paralyticus, Matth, 8,

m beate

j matrs

Item furdum fecit audire, & mutum loqui.

Marc, 7.

Filium reguli de Capharnaum, incipientem mori, ad vitam reduxit,

Joan. 4^

ayit di-

brie,

Fluxum fanguinis in muliere hemorrhoiffa ceffare fecit ta&u fim-. Matth, 9.

Marc. s,

Jymam,

Tempeftate valida in mari, ipfo dormiente, commöta, imperavit

Matth. $;

juam In

ventis, ftatimque venti & mare obediunt ei.

Marc.

L

Ambulavit difcipulis admirantibus fupra mare,& Petrum

ambulare Matth. 14.

hia

fecit füper codem; & incipientem mergi, manu extenía, falvavit;

peums

Pulchrum mi

t

:

raþü;u

P

)

m oRggdjt-ilüs trjbus difcipulig Kin fua transfi-

Matth. 17,

guratione.

.

Marc. 9.

Item qui

nque pahibus & duobus pifcibus quinque miliia hominum

K clf-

fatiavi

Matth, 14,

t, & füblati fuerunt duodecim cophini.

Marc. 6,

sinibYs

Quatuor millia hominum alia vice refecti de fe

cis pifciculis: füperfuerunt feptem fporta.

ptem panibus & pau- Marc. $,.

iltori

Vgogh

Idem ficum habentem folia fine fru&u maledixit, & continuó aruit, Matth, 21,

jils 0£*

Auriculam, per Petrumfervo principis amputatam, benigné refti- Luc.22.

tuit, & Petrum fuper hoc increpavit,

j Lt*

Chm autem Salvator penderet in cruce, à fexta horadiei usque ad M

atth. 27

horam nonam, tenebro facta funt per univerfam terram, Luna exiftente

jathei

decimaquinta, & in parte cceli oppofita, ita ut Sol per illam Lunam

nullatenus potuerit eclypfati,

| od«

.Et velum templi fciffum eft, & monu-

1

menta aperta.

sMate

" 7 . Refürgente Domino,'ierræ motus fa&tus eft mapnus,

Angelus Matth

L 28»

m Clrü

Domini defcendit de coelo , & accedens revolvit lapidem &c.

Præ ti-

imore autem exterriti funt cuftodes.

us

X

yoterit

Deinde apparuit difcipulis januis claufis,

oan, 206,

beriadis, u

n

Et ad mare 'ry

rT'-

bi ad praceptum:

€jus mittentes llfct(in 11

oan. 2!5'

yïie'

Á

"Aa!

- mare»

$9

i

TITULUS XCIX. Miracula.

186

snare, impletum |eft magnis pifcibus centum quinquaginta tribus, &

NRqUO

fupir p

€üm tanti effent, non eft fciffum rete,

Tob.. &4.

Tandem quadraginta dies poft refürre&tionem fuam apparuit difci-

pretal

A&or, x,

pulis , eosincrepans & inftruens, — Videntibus illis, atque admirantibus

Camar

elevatus eft in coelum; & nubes fufcepit eum ab oculis eorum.

&ixit f

Pradicta miracula in fpeciali tanguntur; alia ve

ró plurima fuiffe fa-

dem

&a in generalileguntur, ficut apparet in diverfis loc

is, in Matth. Marc.

(

Luc. & Joan.

ünde Joan, Multa quidem alia figna

fecit JESUS, qu& fi

ttrra m

Joan. 40.

fcriberentur, totus mundus non caperet libros &c.

ti &

Miro modo fuit magnum miraculum de effu

fione

Spiritüs fan&i fu-

(tnt,

A&or. 2,

ta roborati confolida-

v

per difcipulos in die Pentecoftes, Unde fuerunt i

ü &il

uftrati,

"

au ïw

Vi

dens Petrus hominem claudum juxta p

ortam fp&ciofäm templi:

&«

/A&or. 9.

henía maru ejus dex-

jn nomine JESU, dixit ei, furge, & ambula, & appre

eera, allevavit eum, & confolidata funt bafes ejus & plante,

riws 1

Princeps facerdotum, & qui cum illo erant, injecerunt manus in A-

SCN,

A&Qr. 5

oftolos, pofuerántque eos in cuftodia publica, Angelus autem. Do-

P

Toyj,.

fnini per no&em eduxit eos, & carcerem reclufit.

QO er.

In plateis ponebant infirmosin- lectis & grabatis,

ut venjiente Petro,

Eoäen&.

,Concurrebat au-

(Kügh;

faltem umbra illíus obumbraret quemquam illorum,

tem multitudo vicinarum civitatum, & fanabat omnes.

"

H

4f no,

im-

Were

A&or. g.

Pradicante Philippo in Samaria, multi, qui. habebant fpiritus

mundos, clamantes.exibant, : Multi etiam paralytici & claudi curati funt.

V mp

|

m

A&or. 9.

XEneam paralyticum ab annis feptem jacentem in grabat

o Pecms lus

:

navit, dicendo: JEnea, fanet te Dominus JESUS.

i

b

kodem.

Ejectis omnibus foras, Petrus ponens genua oravit, & converfüs

Til

ad cerpus Thabite mortuum, dixit; Thabitafurge, At illa aperuit ocu-

A (

los, & vifo Petro refedit.

|

A&or. g,

Mirabile & amabile fa&um fuit, quód Saulus, dum iret Damafcum,

Ortic

adca

iendum Chritti difcipulos, coelefti lumine circumdatus , in ter am

li

P

proftatus eft: fed interíus iliuftratus, quamvis extra, excoecatus,

AGor, 19.

Petrüm incarceratum, catenis duabus viriäfu*r.ix,(& à fedecimmiliti:

bus diligentiffimà cuftoditum an

gelus Domini folutum e;luxu, & porta

ferrea ültro aperta eft eis,

)

y

u-

A&or. 1$.

Elymam magum, pfeudo- Prophetam Iudau

m Pählüs pr—i.vavi't. l

mine oculorum, eó quód ipfe proconfulem Paulum à fide avertebat, &

Y

Apoftolis Verbum Dei pradicantibns refiftebat..

.

In Qivitate Ly (tris erat qqid

gm yic &l

audus ex utero matris füz qui

-A&/or:. Id

nuün-

-

"

1$7

» TITULUS XCIX.- Miracula.

sunquam ambulayerat, quem intuens Panlus dixitvoce magna: Surge

hi,

füper pedes tuos re&us.-. Ft exilivit , & ambulavit.

Quadam puellay habens fpiritum Pythonem, magnum quzftum A&ot, 16.

u d«

raftabat dominis fuis divinando.

Hec fcequebatur Paulum & Silam,

jrantibut

clamans, & dicens: ii homines fervi DEL excelfifunt, Paulusautem

dixit fp

iritui : Præcïþi'o tibi in nomine JESU exíré ab ea,. Etexivitea-

faifetie

dem hora.

h, Mare,

Càm effent Paulus & Silas in carcere laudantes Dominum, fübitó Eodem,

$, quæ

terrz motus fadus eít magnus, ita ut moverentar fundamenta carce-

ris, & ftatim aperta funt oftia omnia, & univerforum vincula foluta

anti (t«

funt.

onfolide

Virtutes non modicas faciebat DEUS per manus Pauli , ita uteti- Actor. 194

am fuüper languidos deferrentur à corpore cius fudaria . vel femicinctia,

& recedebant ab eis languores, & fpiritus nequam egrediebantur,

" sem;/lz':

guidxe

Quidam Judai tentaverunt invocare fupereos, qui habebant fpi- Kodene,

ritus malos, nomen Domini JESH Chriftiy dicentes: Adjuro vosper JE-

yusin 4*

SUM, quem Paulus predicat, Refpondens fpiritus dixit: JESLIM

novi, & Paulum ício, vos autem qui eftis? E infiliens homo, in

jem D0*

quo erat demoníum, dominatus eft eorumita, ut. nudi ,& vulnerati

effugerent,

yeetto

Una Sa

bbati Paulus difputans protraxit fermonem usque ad medi- A&or, 267

yebit al

am nocem,

Sédens autem quidam adolefcens fuper feneftram, . cüm

urgeretur fomno gravi , cecidit de cenaculo tertio deorfum , & fublatus

'(uxä iv

€ft mortuus. Ad quem cüm defcendiffet Paulus , incubuit fuper

od

eum, Adduxérunt autem puerum viventem , . & confolati funt nimíis,

Tempore hyemali , cüm evafiffent Paulus & focii ejus de confra&ta A&or, 28;

parusl

navi, & caléfacerent fe ad ignem, vipera à calore procedens invafit ma-

num Pauli , quam ille excuuens in ignem, nihil mali patfus fuit, cum ta-

qoyerus

men crederetur ab hominibus regionis illius illico moriturus.

züit 0Cl

' Patrem Publii, febribus & dyfenteria laborantem , Paulus fadia Eodem,

oratione, & manuum impofitione fanavit. Quo facto omnes , qui in

Amgïcm

jn terra

infula illa habebant igärmjtatcs, accedebant & curabantur,

"

j

jpnill*

:) H pofia

iil

c;[Chzf)

Aa a

. TITU-

l's [037 qui

r

188

AIIULUS C, Mifericof.dïa; DEI.

Apoliol

flolaad

TITULUS C.

k

petcatc

b

e M i/ericardm )DEI.

füppii

Gcn-. 40. !5 e

Ifericors DEUS fuit erga Cain; dum pofuit ei fi

Bo

gnum, üt non

V hu

interficeret eum omnis; qui inveniffet eum,

Gen. 7.

Erga Noé ; dumeumliberavit à dilus

N

totum genus hun;anum , ut non funditus periret,

io; cqnfequenter ergg

debi

Xxod. 14.

N

Erga populum. Ifraeliti

-

cum , dum eum liberavità dura fervitute

JEg yptiaca.

fltr'lC(n

I.Efd.þ!.

Erga eundem populum , dàm eum é ca

ptivitate Babylonica eripuit;

& in patríam fuam reduxit.

Gen. 19.

eXCep;

Erga Loth ; dum eum per angelos de Sodomis &/flamma ignis eri-

1

uit,

dtten

2, Reg« 12.

Erga David, qui vixex poenitenti corde illam vocem pronuntiavit:

peccavi Domino, & moxà Propheta Nathan audivit : Dominus

r

quo-

Meliu

que tranftulit. peccatum tnum,

Vs

2,Pàar. 93e

"Krga Manaffen , cui poft immania flag

itila dedit

gr.atiam; ut ageret

12.

poenitentiam valdecoran DEO patrum füoruin,

]oan.3 10;

Erga Ninivitas, quibus propter infignem poenitentiam condonavit

excidium à Propheta Jona predi&tum. — Reprehendit etiam Pr

ophetam

joan. 4«

Jonam, quafi dolentem de ipfius erga Ninivitas mifericordia.

Matth. 9. 9.

Mifericors fuit Chriftus Dominus erga $. Mattheeum , quem & te»

lonio ad vitam apoftolicam vocavit.

Joan. 8.

Erga fceminam adulteram , quam non tantüm eri

puit & manibus

fcribarum & Pharifzorum, qui illam in adulterio deprehenfam volebant

h

lapidare , fed etiam àfuo Divino judicio & condemnatione abfolvit,

Luc, 19.

Erga Zachaeum publicanum, a

.d quem fe ultro invi,tav.it,y& falutem

in ejus domum intulit.

[

Luc. 7.

Erga Magdalenam , cui, licet effet in civitate peccatrix,non tantüm

mS. [

omnia peccata remifit, fed illam etiamad ma

gnam fan&ftatem prove-

xit,

fhirg

Joan. 21. 15.

Erga 8. Petrum, quem poft condonatam trinam negationem in

DI

£radum priftinum reftituit.

Luc. 23. 42.

Erga latronem in cruces cui plus conceffit, quam ille petierat.

fani:;

A&or. 9.

Kiga S. PauJum, ad quem de gcelo defcendit, cüm a&u perfeque-

ha ti

retur Écclefiam, ut eum Cónvérieret, & ex períecutore magnum

Apo-

]

*

- fITULUS' CI. Morbi,

:89

Apoftolam facéret, Hanc Mifericardiam Paulas ipfe depraedicatin Epi- z,"rim, z. v?

12, & feq.

ftola ad Timotheum.

Erga omnes peccatores, Hirc communis de illo fermo : Hic Luc, 15, 2.

peccatores recipit.

Ergatotum humanum genus, pro quo non. dubitavit crudcliífima

fupplicia & acerbiffimam mortem pati, ut illud ab interitu liberaret,

Miiericordiam fuam per varias parabolas nobis propofuit, ut

Boni pafforis, qui erranter oviculam per defertum

quarit invcn'-.: Luc. 14,

, l101

tam humeris imponit, & ad osile reportat, :

WT crgil

Regis, qui fervo fno d«em millium talentorum

debitori totum Mátth, jg,-'

debitum dimifit , càm hic in genua procidensillum rogáffet.

.

Y

.

Y

Samariiani ,. qui

cum vidit hominem à

latronibus vulneratum, m

fervitute

L Lq.c.. 10..

fericordia motus alligavit vulnera 'ejus.

Filii prodigi, qui ad: patrem reverfus ,^ benigni

caeripull

exceptus,

i

gl*;ma ab eo ful* Lut, 15.

Adeó fuit DEUS mifericors erga Sodomitas, ut, fiineorum civ

"

igtis eri«

decem tartum juftos inveniffet, omnibus-peperciffet,

itate Gen, 18. 32$

untiavits

David ex tribus poenis à DEO fibi oblatis elegit peftem, . dicens : , Para], a.

Melius mihi eft, üt incidam in manus Domini

nis qio-

, quia gäultæ'fgn-t güfe:a-) 15.

tiones -cju's , quam in manug hopinum.

J 4gerel

donavit

TVIEULUS- CL

x

em t

AMorbi. ...

E

manibus

'Ob in morborum plurimorum doioribus þatientimmus exemplum Iob. 4,

7.

volebant

patientie , quam omnes in fuis' morbis debent habere.:

J

yvit. -

Permifit DEUS, ut Tobias fenior fieret ceecus, 'ut pofteris Tob, 2. I2,

falute

daretur exemplum patientiz, 'ficut & fan&i Job. Eidem affirmat Ange- 12, 13.

lus : quia acceptus eras DFO, neceffe fuit , ut tentatio probaret te.

,tanom

It diebus iilis egrotavit Ezechias usque ad'mortem , ' nempe poft 4, Reg; 1.

mirabilem vi&oriam de Affyriis relatam, ne miracülofo hoc triumpho

,

] pFOVC'

nimium extolleretur,

4

onem Jl

Idem in hac infirmitate fua fe convertit ad Dominum

fanitatem , & obtinet;

; abeo pefi: 4.Reg. zF

tieral

JEgrotavit Rex Afa dolore pedum veherientiffimó, & in infirmitaté 2, Poral. 16,

fua non quefivit Dominum

rel'[fquc-

» fed mágis in medicorum arte coniïqu eft 12,

1 nume

ideo eämonuus.

Ocho-

Apo"

Àa.3

»*

190

TITULUS CII . Mots it genete,

4 Reg. Y2

Othozias Rex; cim zgrotare , mifit nuncios ad confulendum

F

Beelzebub Deum Accaron fuper infiimitate faa,. Sed nunciis occurrens

Tim, (

(

Klias imperat, ut Domino fuo renuniarent:. nunquid non eft DEUS in

lírael, uteatis ad confulendum Bedzebub? Qnam ob rem hec dicit

tranfu

Dominus; de le&ulo , fuper qnem acendifti, non deícendes, fed morte

mimu:

morieris,

f

1ior í

3

2. MaCh- 99

Impius & fuperbus Antioch

us pennorburh, inquem ineidit» coe-

l)

II.

pitincognitionem DEI & fui ipfius verire: unde exclamavit: juítum

fi, p

eft fubditum effe DEO , & mortalem non paria DEO fentire,

ficient

Matth. 9.2.

1

Chriftus Dominus fepius infirmis iemifit peccata, antequam eos

fidend

Luc, 5. 20.

]

fanaret, ut oftenderet,. tum originem morborum eífe peccata , tunm

optimum contra morbos remedium effe peenitentiam de peccatis. -

qim

joan. 5. 14

Idem hominem triginta & o&o annos habentem in infirmitate fuajà

fe fanatum moaet: : ecce fanus fa&tus es, jam noli peccate, ne deteríus

tibi aliquid contingat.

füore

WMatth. 9.

Fere omnes agroti, quos Chriftus Dominus fanavit, priüs ab

Matth. 10.

I

illo fanitatemi fuis precibus poftulárunt, per quod docentur egri , ut

lls

Luc. 18.

fanitatem à DEO petant, cüm fit unice ejus donum.

Ioan. 1 I«

Lazarus juftus & à Chrifto fpecialiter

Vit Doa

"

. dile&us tam gravi infirtai«

1

tate affligitur, utex ea moriatur,

H

*

Luc, 17. 17.

Indignatur Dominus, quo

d novemleprofiab eo fanati nullas ipfi

n

aninian

gratias agant pro accepta fanitatis gratia.

FW

tm,

(

TITULUS CII.

yit Ü

Mors in äänere,

lmpr(

Gefi, 2,

lia vera eft fententia DEI, quani dixit homini: In quäcunqüc

tum,|

hora comederitis ex eo, morte moriemini , planum eít, quód

Qt

eccatum homo moritur

Unde homo vivens. quafi

I?tUr,

ftaüin: poft p

;onti

nue moritut.,

fecundüm Awguft. lib. 14. de civitate DEI

M&,ql

Gen, 5.

Cüm tot,annis vixerint

hominesante diluvium , fignanter tamen

(criptionis vita eorum ; Et mortuus eft,

tor

dicit fcriptura poft tempus de

&en, 19.

Si antiquí patres mortem

timebant, & longam vitam optabant, non

erat mirtim.

Nam ipfi non poteran

tadhuc in coelum afcendere, nec di-

qm) N

onec Salvator advenit, qui aperuit januam paradyfi.

füty

vina perfrui vifione,

&ij

Iinde (an&us Loth admonitus eft.ab

angelo, ut (alvum fe faceret in mon-

tc... Timuitilieire, ne;forte appre

henderet.. eummalum, & ibi.mo-

reretur,

&

Etian

f(?h'(m

191

TTITULUS CII, Mots in genere;

yexdum

Etiam mali optant bene mori. — Moriatur anima mea morte jufto- Num, 24;

CCurrens

rum, dixit Balaam.

Quamvis Moyfes obedire nollet

yaperio Domini, qui voluiteum Deut, 4.

DEUS i

quia libentgr plus vixiffet,fi Do-

hac dicit

tranfire Jordanem, tamen fadis videtus

€

minus voluiffet.

lInde ait: Iratus €

ft Dominus contra me ; Ecce mo-

d morit

rior inhac humo, non tranfibo Jordanem.

j (*

Magna pars metcedis Mofaice Iegls j

nlonga .vita'fconüfïere videba- Deut, 32;

o teftificor vobis, qua

; jultum

tur,

Ponite corda veftra in cainía verba, que

facientes longo pc,—kve;ctis tempore in terra,

NI

q

uam ingredimini pof-

fidendam,

um €0s

L[a j u

Malucrunt Zebee & Salmana occidi manu Gedeonis,

ftrenui viri, Judic. g.

qoXm m:nt Jether juvenis filii fui,

tjs

t

5 Noluit David flere pro filio mortuo,qui fleverat eo infirmo..

; 2.Reg.12.

tate Ltl

Cüm federex Elias fubter unam juniperum, petivit animie fu£$ ut 3. Reg. 19.

«

"

detici

moreretur, & ait: Sufficit. mihi domine; tolle animam meam,-

EU

Ezechias rex Juda ambulavit coram Domino in veritate, & fuit bo- Ifa, 38.

;gri, u

nus, tamen quando nüriciatum fuit ei per Ifaiam,quia mori deberet, ora-

vit Dominum fleta magno; ut adhuc ei vitam prolongaret.

infrit

Tobias provocatus, audita. refponfione uxor*i.s"ïngcmujit, & €cpit Tob, $.

orare cum Iachryimis, diceri

$: Juftus es Domine, pracipe in pace recipi

vl pl

animam medm. Expedit e üm mihi mori magis, quàm vivere, .; Sequi-

tur 4. Capiré: Cüm putaret oratiohem quaägj'kxäüdifij, vocavit filrum

uum,

"

; Barg. hia Rag

Qäiis acc,eptä ab una anbi!l:riibn gravi contum eliþa, ora- Ebdcm.

vit Domipüm dixitque -inter. cetera ;-Peto:-Domine, ut de vinculo h

$

sjes

improperii abfolvas, atit'certe defoper terram eripias me,

d

': G6ram rege Sedecid proftravit Jerenilas preces füas; e interfi

c&:ä&t lerté,3 -

du

uc

eum, & jaberet réduci euü dn. carcerem; if] quo priüs flxe;'at'-, ne more-

xetur,

Á

l

quo

$

POft mortenicrucis, quam Salvator voluit füftínere, oftendit mani-

" quaü

feft

51

€

,quód non folum mori, fed & quodcunque genus mortis ab hqmyinc

jufto, pro divina obedientia prompt? deberet fuftineri,

i fa.

1593 — apteadventum Spiritüs fan&i nimis timuerünt mortem Apof!olä, Matthi, 26.

muus [

qui, cotaprehenfo Domino, omnes eum relíguerunt; poftquam vero

jl

non

di-

fuerunt virtate x alto roBorati, du&i coram principibus & tyrannis, fi-

(

rïl

-ducialiter loquebantur.

at

4lj

TM

Parünitimebat; imo ron tímebat mortem Paulus,qui dicebat : Non A&or. 419

Su.

g iim

.f.ol;üm aliigari, (ed & mori paratus (um propter nomen Domini JE

E

idem

gt

192

TITULUS CIIL Morsjuftorum, "

Á&or. 25;

- Idem: 8i no

H

€ufo mori.'

cui Judais, pt dignum. morte. aliquid feci, nort re-

jwenes

4

tjus pa

: Advertendum cft.autem, quia

plerumque infidias devitans Judzo-

Domir

rum, de civitate in civitatem fugisbae

"

Non timore mortis hoc faciebat;

(«dquiafurori malorum cedenss p

uribus fe utilem refervabat.

rum u

dien

l

TITULUS -CIII.

firm,

K

4Mors juftorum,

l eog,'

X

Gch. 4

Um effent in agro Cain &t Abel, confürrexit Cain ädv&rfüs Abrls &

füorm

interfecit eum,

l. JO. 3-

C

. X ^

Rationem: tangit

Joannés:.Quoniam opéra

ipfius:mala erant, fratris: autem jufta..

propt;y

G&n. 5.

Ambul

Benti

.. Deus,

j

avit Henogh cum Deo;, & non a-'pp»aruit', quia tulit .eum

Quén,

Mor

&

*

$

Gen. 35.

tuus eff Abraham .in 'Ife,riqauchbbda, prov&&æcjue äetatis,

plenus dierum, congregatásque eft ad populum fuum.

Com

eti funt dies I

f

/

TU f

Gen: 35.

aac r80. annorum , confümptá

(que etate

Pr

mortuüs e

:

& appofitus populo fuo fenex, & plenus dierum.

SISGN

Gen. 49.

27* Jaceb finitis mandatis, quibus filiosinftruebat, collegit pedes füós

D

"fuper le&ulum fuum & obiit, & appofitus eft ad populum füum. '

fctür qe

Gen. 50.

. Cüm adjuráffet Jofeph fratres fuos, atque dixiffer: Deus vifitabit

"

Qu

vobis, afportate vobiscum offa mea de loco ifto, &c. mortuus eft.:

)

N m&g

Nuni 26.

Afcenderunt' Moyfes & Aaron juxta. mandatum: Domini ià mon-

N

Q

-tem/Hot, coram omni multitudine, .. Ciám

que Aaron.ex

fj

Cbat !

ftibus fuis, induit eis Eleazarum, & mortuus eft'ibi Aaron,:

poääü'cv(? ve-

j

)

&Xdam;

:. Mertuus eft Moyfes fervus Domini in-terra Moab , jubente

C Rt

Pcmt 34.

n

J

R

ejus usque in prefentem diem.

10, & fepelivit.eum . Dominus, &. non cogaovit..homo. fcpüïch-gum

stUm

1. Paral.29.

David. poft inftru&ionem filii fui Salomonis-&orationem,, quam

fecit.ad Dominum pro eo & prototo po

E

pulo, mortuug eft in fene&ute

& r

bona, plenus dierum, & divitiis, & gloria.

i

COnttsn

Cüm pergerent fimul Elias & Elifeus, ecce currus igneus, &

equi

ho

I$ (

'qf.)(eg. 2,

ignei diviferunt utrumque, & afcendit Elias per turbínem in coelum.

Spiritus Domini induit Zachariam filium Jojade, & dixit populo:

: Qu

3,Paral. 24.

9 yii

Quiare transgredimini preceptum Domini? quod. vobis non proderit,

Qui congregati adverfus eum , miferunt lapides juxta regis imperium;

& interfectus eft.

y 9

Tobias in' hora mortis füe vocavit Tobiamfilium fuum, & feptem

ïoi:. 14«

juves

193

TITULUS CHI. Mots juftorum:

jj o r«

juvenes nepotes fuos,& dixit eis: Prope eft interitus gxer;s. Et de fiiio

ejus p

auló póít dicitur: Completis annis o&oginta novem in timore

Omnis autem cognatio ejus &c.

s ]udao-

Domini, cüm giudio fepelierunt eum.

x facitat

Vixit Iob poft flagella centum qu

adraginta aunis, & viditfitios filio- Job, ult.

rum usque ad quartam generationem, & mortuus eít fenex & plenus

dierum,

Noluit David fere pro filio innocente mortuo, qiii fleverat pro in- 2. Reg. 12,

firmo, — Sed muitüm flevit pro fratricida & parricida Abfalon fufpenfo. & 17.-

Poft inftru&ionem & confortationem filiorum,Matathias benedi- 1, Mach. a,

xit eos, & defun&us eft, & pofitus ad patres fuos.

Videns Iudas Machabzus multitudinem hoftium & paucitatem r. Mach. 9.

fuorum; aitt Sia

'

ppropinquavit tempus noürurp, moriamur ia virtute

ts As

propter fratres noftros.

jn opm

Íta tormenta fibi illata, vita deceffit, univerfz 2; Mach. 6; -

Eleazarüs poft mu

genti memoriam mortis füz ad exemplum virtutis & fortitudinis relin-

euit um

quens,

'Septem illi fratres cum pia matre fua, finem vitz miro modo fece- 2, Mach 7. —

' grati y

zunt, Et poffunt ibi notari multa virtutis exempla.

Pro veritate & maritali honeftate Ioannes Baptifta deco

!latus fui; Marc. 6.

uluc zütt

ab Herode Tetrarcha,

De illo famofo paüpere Lazaro fcriptum eft : Fa&um eft, ut more- Luc. 16.

g&'d

m

retur medicus, & portaretur ab Angelis in inum Abraha.

(

Qualitercunque vixerit ille latro, cui pendenti dixit Chriftus ; Ho- Luc. 23,

, ftablt

die mecum eris in Paradyfo, feliciter mortuus eft.

T

Cüm lapidabatur beatus Stephanus , invocabat Dominum, & di- A&or, 2:9.

j in mot-

Cebat: Domine JESU accipe fpiritum meum.

Pofitis autem.genibus

ffcl& i

