fes, congregatüs adverfus Aáron,áit: Surge, & fac nobis Dcos, qui

1à i:liqlfl'

nos pracedant.

*

QQU

Ortum

eft murmur p'o"pmi',-"qua'n'*a'oïämium. prz labore contraDo- Num. D.

pofl fmor-

minum, & accenfus eft in. eos. ignis: Domiai, & devoravit extremam

caftrorum partem, Etnota perverfitatem illorum dicentium : Recors -

4nus, QUi

l

rant.

damur gif;igm,fgnos comedebamus .;n—'.ægypto gratis, cüm ita cate eme-

z

"

:

N

ycationem

,

- . Poft terribile

m. mortem Copc,ï& complicum fuorum, muhitudö Num, 16,

elris 00*

murmurayit contra Moyfe

3

n & Aaron, dicens : Vos inte-rfecmi,ks» popu-

um Jf

ium Domini.

1

à

o

Rurfus pr

ter defe&um potüs.

&fru&uüm murmuraverunt , & Num zä.

$

jurgati funtfilii I

t

ael contra Moyfen, ad aquas contradi&ionis.

: gottó

.5 "widens Ahitophel, quod non fuiffet fa&um juxta confilium fuumy 2 Reg, 17.

in tantum impatiens fuit, quód receffit ab Abfalorie, & abiens jn domum

fuam fufpendio interiit.

Qu

ia durius locuti

füntilii Juda cum illis de decem tribubus, fcpa-

2, Reg. 20.

ratus eft I

(rael à David, & fecutus eff Sebam filium Bochri.

Cüm dixiffet Tobias de hoedo, quem balantem audivit: Videte,

Tob. »,

ncfürtivus fit, uxor ejus impatienter refpondit.

Sara filia Raguelis una

ra de ancillis fuis pro culp

a increpabat, & ii-

Tob. 4.

*s

dicens: Amplius ex te non videamus filium

ue,

quz

Em

Ja nimis injurjosé refpondit,

h

"n

aut filiam fuper terram , interfe&rix virorum tuorum.

Nunciatum eft Holoferni, quód filii Ifrae! preparáffent fe ad refi-

; Ju&üc. 5

3 Don^

-

ficndum, & furore nimio exarfir in iracundiam magnam,

p p EEE

um P

F.odem.

item cüm . cefsáffet Aloq.ui Achior, indignatus eít Holofernes vehe-

,

ftat non

PNPTSM

menter.

&d Mardochems !(aoluï'txadorare Aman, ita ile

indi- Enho 3 e

j; foli

! Pro eo , qu

gna-

print

0a

130 TITULUSLXXI. ínconítantia populi.

T

gnatus & imp

atiens fuit; -quöd vifus eft proctiraré mortem ejus, &omni-

Cin

um Judzorum;

Job. 3*.

Videns Klihu filius Barachel , quàd amicí fob difputantes cum

flit Mraei

€0, non poterant eum convincere,

bem k j

yerbis fuis,

oftendit mg-lta figna impatientiz

muérunt

Dan., 3.

in Z

Audiens Nabuchodonofor , quód focïi Danielis auream f&amanï,

fortati

quam fece

1

;

:

rat, adorare nolebant, in ira & furore eos coram f; .adduci

Matth. g.

pracepit.

pus f

. Audiens Herodes, natum

populus |

onmnis Hierofolyma cum illo.

elfe regem Judzorum, turbatus eft, &

[ . Gn!

Luc, 5,

Difcambente Domin

pharifzi, dicentes ad di

o in domo Matthzi, murmurabant Scribe 8t

Sot

fcipulos ejus: Quare cum peccatoribus & publi-

propter

€anis manducotis?

Conequ

Simile habetur Luce 15,

Ín &

cani & peccatores &c,

Erant appropinqmantes ad JEmgþ þubü—

mus f

Luc. r6,

Item de Zacheo mu

€atorem divertiffet.

rmurabant dicentes : Quia ad hominem pec-

Widnna I

Luc. 15.

?oí

Frater filii prodi

gi audiens feftum, quod faciebat pater adolefcen-

tiori filio revertenti,

indignatus efs, & nolebat introire,

tsf D

Matth. 21,

Videntes principes facerdotum & fcriba miracula,

quz Dominus

5

faciebat, & pueros clamantes, Hofanna filió David

» indignati fünt. &c.

Pharifzi videntes fe per illum ccecum natum

,à Domino illumi-

tptrt

joalnf g.

natum;3verbis efficacibus confutari

Cui

; maledixerunt ei, & dixerunt: Tu

fripin

A&or, 6,

diícipulus ejus fis, & in

peccatis natus es totus , & doccs nos?

Tacnohi

Fa&um eft murmur Grecorum adverfus Hebrzos

, tó quàd de-

fpicerentur in mi

nifterio quotidiano videa eorum, &c.

b

Mptm,

Otdin;

TITULUS LXXI

Drgu

I

Wi

Q &

TW

: Jnconflantia populi.

£xod.4, & Ediens Moyfes deterra Madian in JEgyptum , narravit omnia ver.

A

N

EL

baDomini, pro quibus miíerat eum. Sequitur: Credidit

O0-

àb lg

pulus, audierántque, quód fan&ificáffet Dominus filios Ifrael, - &

proni adoraverunt,

Poítea veró cüm effent afllidi ab exattoribus

10n

- Pharaonis, dixerunt Moyfi & Aaron: Videat Dominus, & judicet,

lrag]

uoniam fcetere feciftis odorem noftrum coram Pharaone & fervis ejus,

Dofyj

i & pf?bUiüi-s eis gladium, ut occiderent nos.

€

Curne

EGEUIGESEEELLl1 ii Edl

ulf,

TITULUS LXXI, Incon&angia popul, 131

ij Komni-

€üm poft nuitas ZEsypti plapas, dikati, & armati egzedcreätür Exod. 14.

filii Ifrael de J&grptoy Domino precedente, & viam etiam eis per nu-

fantes um

bem & ignem ofendente , viderunt zigyptios poft fe venientes , & -

ippatcnte

*

.

Foxfitannon erant fepulchra

muerunt valde, & dixeruntad Moyfen

Deinde cou-

in JEgypto, ideo tulifti nos, ut moriamur 1n folitudine,

m ffatuam,

fortati funt per Moyfen, cim Dominus mare rübrum divifi

ffet, & po-

13 addud

& timuit EXod. 15.

pulus ficco ped: tranfiffet , fubmerfus eft exercitus Pharaonis,

populus Dominum ; & crediderunt Domino & Moyfi fezvo ejus, dicen-

qtti &f &

tes.: Camemueromino gloriofe &c.

P

| Scite &

Satis autem cito póf venientes in Marath, murmuravit popultis Exod, 16.

propter aquas nimis amaras, quibus per lignum appofitum dulcoratis

y & pile

confequenter murmuraverunt pro defe&u cibi, dixerántque ad Moy-

*

*

jjs pl

fen & Aaron

Utinam mortui effemusin ZEgypto, quando fedeba-

mus fuper ollas carnium. &c,. Etmifit Dorinus vefpece coturnices, &

manna pluit eis de coelo iane,

Yil þfc-

Poft hoc càm datürus efíet eis legem; dixerunt ; Cun&a, quelocu- Exod, 19.

tus eft Dominus , faciemns,

Vdolefcen-

Cüm narráffet eis Moy

. Donsinui

fes verba & pracepta, quæ à Domilid acf Exod. 23;

ílunt &t

ceperat, fimilia verba dixerunt,

Cum autem moram'aceret Moyfes in monte cum Domino ia de- ifxod. 224

? illuni-

p TU

fcriptione tabernaculi, congregatus eft populus adver(us Aaron, & ait ;

Facnobisdeos, qui nos pracedant,

Deinde cüm ere&um effet tabernaculum, & fa&z oblationes prin- Num. tr,

qu [

cipum,poft numerationem bellatorum & Levitarum , cüm effent omnia

ordinata,' quomodo debebant proficifci in via, poft modicum ortum eft

murmur populi quafi delentium pro labore.

Poft modicum, audita relatione exploratorum, murmuravit po- Num, 15,

pulus & flevit, dixitque alterad alterum:; Conftitwamus nobis ducem, & r4,

N

& revertamur in JEgyptum.

Audientes, quód difplicuit Domino murmur eorum, voluerunt Eodens,

a(cendere montem & contra voluntatem Moyfis pugnare, & tunc fuerunt

ab hoftibus debellati,

yia vel

idit po*

Rurfus in feditione Core multi furrexeruntcontra Moyfen & Aa- Num, 16,

fratl

ron, quibus terribiliter caftigatis murmuravit etiam multitudo filiorum

aob

lírael contra Moyfen & Aaron, dicens: Vos interfeci(tis populum

ul

Dofnini. Cmque oriretur feditio , & tumultus crefceret &c,.

1

d

€àm autem per misaculum virgz - Aaron compeícuiffet eos Do- Num. 17,

ä

»!

-

RU ]

|

.

j

135 TITULUS -LXXI. Inconftantis popili

minus;, dixerunt: «läccc.confumpti fumus,; & omiis

k dixer

«ünque acceditad tabernaculum Domini, moritur,

P

fivebont

às Dom

Num, 20-'.

- Ulterius procedentes venerunt ad aquás contradi&ionis, ubitali-

fit && Ix

ter jurgati funt adverfus Moyfen & Aaron ,

uód ipfi etiam diffii funt

audivit .

de divina virtute ,. propter quod & puniti funt à Donmino.

C&

Poftea fornicatus eft populus cum filiabus Moab,que vocaverunt

verunt $i

N um.(a;.

€os ad facrificia fua , & initiawus eft 1írael Beelphegor,

Et Præcepit

fefinatio

Dominus principes fufpendi contra folem in patibulis,

judie. g.

Cüm liberáffet Gedeon p

opulum filiorum Ifrael de manu Madian,

Ícit ma

u

lixerunt omnes filiil(rael ad eum: Do-

& occidiífet Zebee & Salmana,

minare noftri tu, & filius cuus, & filii tui;

Ipfo tamen mortuo , cum

Qmscfä

eicitir

haberet feptuaginta filios , nullum de i

pfis affumere m Dominum &

principem curavit,

]

$

fi ag

Samuel propheta liberavit populum

lfrgd- demanu Ph"flifliigg, &

-enc

recuperavit urbes , quasilliabftuleruntIfraeli , po(tea congregarti funt,

]usj

1. ch., $.

& petierunt regem fibi conftitui - contra voluntatem Domini & $a-

i,

muelis,

€jecerun

2.Reg. t5.

. Quamvis. David ita bene:populum rexiffet, & tot vi&orias habuif-

Wi

fet , tamen fatis cíto facta eft conjuratio valida contra eum, Populus

veró concurrens augebatur cum. Ablalon.

ab

Notandum veró , cüm redierat David in Jeru

kfalcm,v & þoplüus il-

Cito aut

4. Reg. 'zo.

]uc certatim volebat eum reducere cum honore.

Sed pre eo,qued viri

fs w

Juda locuti funt cumillis de decem tribubus, feparatus eft omnis Ifrael à

,Dþvid » fecutisque eft Sebam filium Bochri,

il f

Sub Salomone filii 1frael temporalium . rerum abundantiam ha-

£rio.

3. Reg. 12

bnerunt, & honore maximo floruerunt, cüm tamen.à filio fuo majori

u ey

partes occafione unius duri verbi, citius'rccefferum, '

?

P

n g

Judith. 7.

Audientes flii lírael terribilem potentiam Holofernis,, praoccu-

À

paverunt omnes vertices moatium, & muris circumdederunt vicos fuos,

Yigo

& congregaverunt frumenta in preparationem pugnze, Poftmodum

nf

cüm vidifent fe ar&ari ab exercitu, congregati funtad Oziam omnes fi-

fmä Y

mul; & dixerurit: - Judicet Dominus inter nos, & te,quoniam fecifti in -

]

nos mala, nolens loqui paci&ce cum Affyriis.

tit

.Cüm compleffet Jeremias verba, que preceperatei Dominüs, ut

l651

Jereta, 26.

loqueretur ad populum, apprehenderunt eum facerdotes, & omnis po-

mult;

pulus dicentes :

Morte moriatur, . Et poft pauca dixerunt principes &

Cord;

s: Non eft viro huicjudicium mortis.

omnis populus ad facerdote

dif [

Jerem, 42.

^': *&ceefferunt; omnesà pa

*

&'430

»

qu fnd màximura ad Jeremiam prophetam,

TITULUS:LXXI;: :fIncan&amiaæaþuii. 133

ii

uo miferit te Deus ad nos, faciemus,

imif, qua

& - dixeruntt:Omne verbum, .ín q

five bonum five malgm. - Cámque.po

n

ft decem dies intimáffet eis Jeremi"

;. Mendacium tuloqueris, non mi-

ás Domini voluntatem , dixerunt ei

nis, ial

fit. *e Dominus, fed Baruch filius Ner

iz incitat teadverfum nos, &non

di£f u

audivit univerfus populus vocem Domini &c.

.

,

Cito:credidit düobus presbyteris fe

nibus multi

tudc, & condemna- Dan.15.

vocaverunt

verunt Sufanham ad mortem: & pauló

oft ; Reverfus eft populus cum

t pracepit

feftinatione,& confurrexeruntadverfus duos presb

ygcrgs, & fecerunt eis,

ficut male. egerant adversüs proximum.

s Madian,

Cognovit Simom,' quód Tryphon.cum

dolo loqueretur, petens 1. Mach, 13,

em: Do-

*

duos filios Jonatlie, & centum talenta argenti,

juffit tamen dari, ne ini-

muo, Cum

micitiam magnam:fümeretad populum lírael, dicent

omjnum

.

v,em): fluia non m?-

-

fitargentum & pueros, propterea periit; ii

us:-incivitáte Nazar

e&,& dicerent el Lue, 4«

: Càm.quádam die:effet;«Domin

iilin

Judai, fatis bono modo; ut faceretibi

miracula » ficut in- Capharnaum fe-

(qgäli Ut

quàrn dixit eis, repleti funt ira &

cerat , poft modicam increpationem,

ini & $-

ejecerunt eum extra -civitate

.

luerunt eum pracipitare de fu-

percilio montis,

"

E

-

^epqee

a

C

"

ju tf

Quando fatiaverat Dom

inus q

vinque millia homihum de quinque Joan. 6.

, Bopil

voluerunt enm.rapere;, : & facere regem,

panibus:& duobus pifcibus,

Cito autem póft ceeperui

JPUIUS il-

facis, ut credamus tibi,

nt inqx-.gduæ; difþu:æ*ä

N

& ggærere : quód fignum

qui vití

Videntes illi de populo Ju

*däeorum- Lazär;:m füfcitatum, & multa Matth. 21,

nilridà

venerunt ei obviam cum ma- Luc.19, -

alia fa&a miracula per Dominum JEfüm,

$ro honore," Attamen vefpere circu

imfpe&tis omnibus,' nom invenit, Joan. 12,

iam K

qui eum ad -hofpiium . invitaret, De his parratur apud. Mattha-

o ao

um 2I.

,

* Ante quin

QUä dies :þä'(chaa Döminlïlmïjvlïrmvn'fecepïtPOPums cum Mattli. ex;

23.

rl

magno tripudio & honore,& per hebdomadam

3

omnis populus erat fu-

jc0$ fno$y

fpenfus ad verba ejus, & mane veniebantad

(s

um in templo audire eum, Joan. 18.

u&modum

feriá vero fexta, in die Parafceves, clamaverunt omnes ;

Crucifige eum, & 19,

Gmnes -

Fatta:voce Spiritus vehementis füper.difcipulos venientis y conve- AGor, 2,

f fecifii in

nit multitudo & mente-confufa eft.. Quidam;autem irridebant,, dicen-

tes?. Quia mufto pleni funt

ifti, Inftans autem Petrus, Jocutus efteis

b

jinus» "

N

multa, difcipulos excufans,

& verba Joélis allegans, quibus auditis funt

corde compun&i; petentes, quid facere deberent, - t baptiza

omnis j70'

d

ü fu;nt illo.

rirleFf"

die circiter 3000, Hominum,

jort

R8

Qio-

pphcwm&

i

x

134 -T*ITULUS LXXI, Inconftantia populi.

Quodam $abbato- pene univerfa civitas Convenit audire' vecbum

D

A&Or- rzo

Domini , quod 'Paulus & Barnabas predicabant, ^ Judxiautemcontra-

máli, viy

dicebant blasphemantes,

Tandem Paulus & Barnabas converfi funt ad

bari d i

predicandum gentibus, & audientes gentes gavif funt,

'evaferit d

Pauló póft

xcutinj

Judai concitaverunt religiofas mulieres, & primos civitatis, & excita-

verunt perfecutionem in Paulum & Barnabam ,' & ejecerunt eos de fini-

in víei

bus fuis , & illi excuffo pulvece pedum in cos, venerunt Iconium,

A&or, 14.

Cüm Paulus & Barnabas effent Lyftris civitate Lycaoniz,& qui-

dam claudus per Paulum fuiffet curatus, türba ipfos effe Deos clama-

bant, & eis facrificare volebant , at iilli dicentes fe effe mortaless feda-

verunt türbas, ne fibi immolarent. Supervenerumt autem quidam Judzi,

& períuafis turbis, lapidantésque P

4

exiítimantes eum effe mortuum,

aulun?f ex-'traxeruxrlitvcxzra ;ivitatcm,

A&or, 16.

Quidam queftuarii habentes unam Muli&æm' curQ fpirita. Pytho-

E

nico , à qua Paulus cjecit demoniuim , ita cóncitaverunt principes &

magiftratus civitatis, quód fa&us eft populi concurfus adverfus Pau-

s

lum & Silam focium ejus, & fciffis eorum tunicis,fuerunt virgis cafi

QU mj

& in carcerem miífi, a

"

I

rogati.recedere, : .

T

gdf;lliguq Itnch Et fcqgenci /di-e fuerunt

1

i

:

1

y

L

A&or:. xb.

Paulo apud Ephe['umkciäü

entej & multa ii:i:cie

m ;Aira'cula »Fac*:ic*nte,-

EX

Demetrius quidam argentarius, faciens sedes argenteas Diane, convo-

Üuljs l&ns

K

Catis artificibus, concitavit tantam turbationemin civitate, quód tota

ümpleta e(t confüfione, & impetum fecerunt uno animo in theatrum,

Vi o

& tamen plures nefciebant, qua ex caufa conveniffent,

Tunc fuerunt

Yoit t

iu ma

u$ :

&

no corporum periculo Paulus & (ociiejus, fed fcriba populum

pulchr& alloquens diícreté fedavit, & ad propria remifit.

hrj

al Infe

A&or. 427

Quadam die tanta fuit in Jerufatem adverfus Paulum turba, &

N

& 13.

populi concurfio , quód percutiebant eum, & extrahebant extratem-

lum , & vix potuit eripi àtribuno cohortis, qui cum militibus füper-

L

W.

venit, Poftea veró cüm narráffet, qua ei accideranme, cun&i de Da-

W

maíco lévaverunt vocem, dicentes: Tolle deterra ejus memoriam, non

enim eft fas cumvivere, Sequenti autem die exclamavit Paulus in con-

dämm

cilio: Viri fratres, ergo Pharifzus fum, filius Pharifzorum, & fa&a

&l

diffenfione inter Pharifeos & Sadduceos, foluta eft multitudo, & fürgen-

tus jn

tes quidam Pharifzi pugnabant,, dicentes: Nihil mali invenimus in ho«

toine ífto ,

llàm,

inus DEO.,

quod 6 Spiritus ïloeu:us- eft ei adt Angclus, ne repugne-

lag

Dun

m Vf

|

,

[

"

JTITULUS LXXII. Infetnus, :

I3$

? Yerug

""Dam alefacetet fe'Paulus ad ignem poff naufragiuri tempore hye- A&or. 28;

IColtiqe

m

"

lali, vipera à calore procedens invafit manus . ejus : quód videntes- Barz

ri funt l

bari ad invicem dicebant: Utique homicida eft homo hic,' qui' cüm

'evaferit de mari; ultio eum vivere non finit.

Paulss autem beftiam

ilb poft

&excits

excutiens in ignem, nil mal paffus ed, Ilj vere videntes, nihil mali

osdefini«

i:n co ?cri dlcebanteum De

umf €

;

nium,

4fe

X irediiy

nu:—m're'rugt ?giaioncm;

E

.S

3

2 & (ui«

29

s Clamie

ID

us

LXXIL

d )uüi.

Civtattl

E

H

&

codnfernus.

Ecibile incendium. Sodom & Gomorrhe viva imagö ïgnis ln. Gen, 16: ;Qi

; bydo-

fernalis, qud Deus peccatores punit.' ^ Teftatur etiam S. Petrus,

inipei

Pett, 2. 6.

[us Pall«

uódDeus harum civi.

tatum incendium exemplüm pofucrit eorum, be

ís cell)

qui impj& a&uri (unt,

Tenebrz JEgypti tam denfz, ut palpari potuerint, inter quas ne-

Exod. 10]

; fuecunt

mo Xgyptiorum alterum vidit, nec movit fe deloco, in quo erat, ima- ??-

$£0 ténebrarum

infernalium.. .. Hinc fapiens de impiis ait, quód fint yin- Sap. !:7' 1-

defentoy

€ulis tenebrarum & longz no&tis compediti.

convO«

: Efau cüm primogenita vendidiffet , abiit -pafvi pendelfs.

! sed Gen,

pl tota

cüm poftea vidit fe exclufum à benedictione primogeniti , irrupgiit cla-

2

vaum,

more magno; & confternatus eft. | Sic peccatores. nunc parvi pendunt;

c füeru

quoód Deum, animam füam, ,& jus ad sternam beatitudinem p

ro

brevi voluptate vendant, fed cüm fe exclufos à forte filiorum Dei &

' 1

Populum

ad infernum condemnatos videbunt, irrugient clamore magno,

Thfcfl.- " ]Cf*-'

Miferabilis fuit ftatus Judeorum, in captivitatem Babylonicam ab-

" &

fia&orum, & à Jeremia muls deploratus. S$ed longé miferabilior

rJum

*rit peccatoris ad aternam captivitatem inferni. condemnati.

;uptre

; Cain à-verme confcientie cruciatus & profugus in terra imago Gen 4.

de Dee

damnati vermem conf(cientie

per totam eternitatem fentientis, . Vermis Marc.9. 45»

jnt non

enimreorum non moritur,

jn con

Dives, qui epulabatur quotid

i& fplendidé, mortuus eft, & fepuj- Lué-16;

& fotd

n n

"

tus in inferno, ubi nec ftillam obtinere potuit ad refrigerandam linguam

.

Áurge

fuam.

g in M

Cüm Jonathas ob guftatum mel ad mortem fuiffet condemnatus, 1. Reg. 14,

2

'exclamavit :. guftans guftavi paululum mellit» & ecce morior. n eaf- 43.

dem voces erumpunt continuó damnati,

Virginibus fatuis ; que neglexerunt oleym habere. in Jampadibus, Matth, 24

z.

pua

Claus

136

TITULUS LXXIII-Ingratitiido,

.. Claufa.eft janua. - Damnatis eternüm clauía eft janua ad veniam;ad mi-

i

"

In

" fericordiam, ad fpem, ad gratíam, ad merita, ad coslum, ad quecunque

teras dedi

3

alia bonorumgenera,

?o

Mattho 22.

Comparens ad nuptias

fine vefte nüþtiali ejicitur, Ilgausmambus

per hom

j& pedibus, ia tenebras exteriore

&bi eric fletus & ftridor dentium,

. Cümquartus;.Angelus effudi

Säl

ffet phialamíira.Dei in folem, eftuave-

Contrá n

Apoc. 16. 8

& blasphemaverunt nomen Dei habcirtís po-

N

runt homines eftu magno,

at qaà

teftatem fuper has plagas.

Subli

Apoc. r6.

Càm quintus Angelus fuam effudiffe

t phialam füper fedem beftiz,

libidioe d

IO.

fattum eft regnum ejus-tenebrofum , & commanducaverunt linguas fuas

r& dolore,

EMX

us fuis.

& -blafphemaverunt Deum. coeli pre doloribus, & vulneri-

*

propt

'":äil

Apoc.18.7*

Fertur fententia in Babyloriém:

j

tum glorificavit fe, & in deli-

Tens P.lel

En

q&um.

æä«g' f

d L

ciis fuit; cantum dat.e ei tormentorum

da poni

]um, $.

Y

Am

E m .;

COyprutus ixxm OU

*

Ettanen

^

þrophexa

"

6

J

hygratitudo,

eo

u

quia de

fäþöäm:

P

mcernarum , ('u

M

278

-

feph interpretis fui.

ütiliter & fidelite

Y Jaco

funt in fu;

Gen.ä';l'. :

?

5

r

b: 'avuAntul'q fu'xcwæïiï..äb'än,v,& illf

hum

"gxiuttoties voluit eum fal

lere,

Exod., 32.

Videns populus, q

uód moram faceret defi:ehd

4

eädi'-dc mionte Moy«-

trgnm |

xitad Aaron: Facno

bis Deos;'qui nos precedant,

"Ecce quam

[v

fes, di

Xito vl

»

H

débatur oblitus beneficiorüm; quz acceperat à vero-Deo,

Vïl &

du

us praj

W- *Ix-

/KiliisTirael in deferto vertebatur in tedium cibus optimus,

boré de ccelo datus; &üeþam dicentes: Quis däbit nobis 'adycftepdu

*

A

*Pe Dor

carnes?

.

Mi

P

. Angelus Domini improperavit filiis Ifrael bene

ficiia, p;)pulo àD

eo

i.

o

H

collata, & quomod

-^

7

1

i 11115 abqtentle?, ruperant foedus,

& transgreffi erant

N

Dei niandata.

dC Wj

1, Rege 17

.Multa beneficia recepit Saul à David,

& camen ad o&þiäenduni cu;;

um

'1aodis, quibus potuit, laboravit. ^ -

Salvavit David habitatores terra;

Xabat

1. Reg, 27.. .

& tamen voludtunteum; tra'd-ch

]

in manus Saul, ipfum períequentis.

beneficio & honore contum&liam.

üny

l

2, Reg 1?;.*

Reddiderunt filif Ammon pro

m

*

quando vituperaverunt" nuncios David

» quos miferat ad c.o:n'(olanduv

In

3

fSïlll'l.l*lm

$x ä

IR-

u&läm g

-

"ge,m; corum fugejtgatnjig-igtcritu.

L.

'

iay ».

TITULUS LXXIII. Ingratitudo.

.i&lï?;ad fi-

Ingrati fuerunt David & Jo

quaqt

ab fidelitati Uriæ,'qu?rum primus li- *. Reg. tt.

teras dedit, & alter crudeliter executus eft;

Potquam David .revocavit Abfalon filiu

m ('üum,'& pepercit ei fa- ^. Reg. 15.

js matibut

jürm,

per homicidio, quod commiferat in fratrem füura , firrexit. Abfalon

contra patrem fuum.

myaltaee

Non fuit.David bene memor amicitiz, q

uam contraxerat cuxïn, Jo- 2.

jbertis po-

Regf 15

natha, qaando nimíis cito filium ejus exheredavit.

Sublimavit Dominus Jeroboam füper decem tr

ibus. Et fta&m ille 3. Reg. 12

m beftías

nguas fs

libidine dominandi elatus, populum pervertit àcultu Dei.

Elifeus multa bona feceratregi ifrael, & toti populo , & tamen

4 Reg. 6..

& wintti^

propter caritiam, qus erat in terra, pracepit caput ejusamputari. Sed

Deus aliter ordinavit.

kin d-

Non eft recordatus Joas rex Juda mifericordiz, quam fecerat Joja- ?. Paral. 24.

,

da pontifex fecum. Sed interfecit Zachariam filium ejus, arguenrem il-

fi

lum, eb quód Dominum reliquiffet.

Amafias, Divino fretus auxilio, vicerat Idumazos , & filios Seir. 2. Paral. 25*

Et tamen auferens Deos eorum, adoravitillos, Miffus autem .ad eum

dixit; Cur adoráfti Deos , qui non liberaverunt ?

propheta-

Ezec

hias juxta beneficia, qua acceperat, non retribuit Domiíno, a, Parai, 322

uia elevatum eft cor ejus. .

*

H

-

n

Multi bouitate principum

& honore, qui in eos COllafus eft, abufi Efth; 16.

uï'rf/f /'f;

funt in faperbiam.. Nec contenti. funt gratias non agere pro beneficiis,

a kilt

& humanitatis in fe jura violare, fed Dei quoque cun&a cernentis arbi-

trantur fe fugere poffe fententiam.

i

j o

Conquerendo dicit Dominus de populo Judeorum:.F

ilios enutri- 1(a, £.

gt quam

vi & exaltavi, ipfi autem fpreverunr me, : .Etconvicit eos effe beftits mi-

t

nüsgratos. Subditur: Cognovit bos poffefforem fu

um, & afinus pra-

Tls, f

ele

fepe Domini, I(rael autem me non cognovit.

"

"Multa & magna beneficia volebat Dominus facere Achab re

gi ]uda, lfa' 7.2

vc(cfnd"?

prout mandavit ei per Ifafam, que tamen ille acceptare contempfi

.

t

yloà De9

Mifit Jonathas fortes arniatos, qui liberaverunt regem Demetrium

I, Mach. I1;

de manibus Antiochenorum.

Et potteaalienavit fe Demetrius à Jona-

lïcm eraþ,t

tha» & non reuribuit ei fecundüm beneficia, qua fibi fribucrat , « ve-

ndus eU

Xabat eum valde,

De decem viris lepro

fis à Salvatore mundatis tantüm regreffus eft r uc,

)

1.

j il

ünus mágnificans Deum, & gratias agens,

»

-Íngrati fuerunt Paulo domini vel parentes puella Pythoniiïæ; àqua A&,

I,b

T M

f

(piritum malum Peulus ejecit, Magis enim -dglucrqng'fje. qufit-u ? miïd,

1[011"411?

quàm gavifi funt de demone expulío.

XÍ.

pe

*

158 'fITH*LUS- LXXIV. Inimicitia & odium.

Tre

TITULUS 'EXXIV.

teceffit,

:

fevum f

D

| lnimici;id ce odium,

prophez

^

Qia

&eh, 3.

ad Elom:

jOft peccatum primorum þarenmm,, ftatim pofuit Deus inimicitias

Iu

; inter ferpentem & mulierem, & inter utriusque femen.

Dixi

Gen. 26.

Rixati funt. paftores de Gerare adverfus paft

Ores [

faac pzo pü-

t Mich

teo»quem foderunt, Idcirco appellavit Ifaac puteum inimicitiz,

€en, 27.

- Oderat femper Efau Jacob pro benedié&tione, quà benedixerat ei pa-

im, feä.

DN

ter, dixitque in cerdefuo: Veniet dies Iu&tüs patris mei, & occidam

:

Tunttem

Jacob fratrem meum,

.

L:

Geh, 54.

Dixit Jacob Simeon

&Levi; Turbifüis me, & odiofum feciftis

um eis

Ghananzis, & Pherezifz habitatoribus terra.

tem-eos

Videntesfratres Jofeph, quód à patre plus cunctis amaretur, ode-

Ài

an. 37*

Exod. 1.

rant eum, nec poterant ei quicquam pacifice Ioqui.

date Do

Oderant filios Ifrael ZEgyptii, & aflligebant illudentes eis ; atque

iüterfeit

ad amaritudinem producebant vitam eorum,

oftendit

Num, 25.

DixitDominus ad Moyfen : Hoftes vos fentiant Madianite, &

Qs

ercutite illos, quia & ipfi hoftiliter egerunt contra vos, & receperurit

infidiis

er idolum Phegor.

ininicus

Ado

De

Jofue 1e.

nifedech rex Jerufalem, & q-uatuof alii reges obfederunt Ga-

Beraciidn

baon; utexpugnarent eam, pro eo, quód transfugerant Gabaonite ad

P«

Jofue &ad filios 1(rael, & inierant foedus cum eis,

Tanitek

Judic, 11..

Perrexerunt majores nátu de Gabaa ad Jephtlie, dicentes: Eíto

CO

princeps nofter.

Quibus ilie refpondit: Nenne vos eftis, qui. odiftis

ào; f

mae, & de domo.patris mei dejeciftis me? : & nuncvenitisad. me in ne-

?

"

puer

ceffitate ?

Qu no

judic. 14.

Fundebat apud Samfon Dali!a. lachrymas & conquerebatur dicens t

Odifti me, &non diligis. . Idcirco problema non visindicare mihi,.

He

hii

I.Reg:. I$.

Videns Saul, quód populus alte de David fentiebat, & quód in

omnibus prudenter & ftrenué fe habebat, fa&ms eft inimicus ejus cun-

étis diebus.

Duo latrones qui occiderant Isbofeth , dixerunt ad Dav

i

2, Rega 4-

1] *5 Ecce

caput filii Saul inimici tui; fed malé fuerunt ftipendiati,

2. Reg.--&

?'Thoirex Hemath audiens, quód David ex

pugnáffet Adadezer ho-

j

ftem fuum, mifit ad eum filium füuum, &

grátias egit ei;

C

£- Rcg. 13.

Poftquam Amnon filius David opprefferat Thamar fororem Abfa-

lón; exofam.cam: habuit odio- magno mimis, it

a Wt majus effet gdiun??,

quo oiczài cam» amore, quo ;gwdüexexar,;

(!üera [7

9

"Xies

TITULUS LXXV. 'Int;enxtifo tecta,

-Tres adverfarios fufcitavit Dominus Salomoni, poftquam a Deo 3. Reg. 1.

receffit, videlice: Adad(ldumæuxn , Rafon filium Heliada, & Jeroboam

fervum fuum.

kliam prophetam perfecutaeft im

pia Jc.zabgl uxor,Achab, propter 4, Reg. 19.

prophetas Baal, quos fecerat occidi,

Cüm Elias argueret Achab pro i

niqua morte Naboth, ait Achab 2. Reg, 21;

ad Eliam: num inveni(ti me inimicum tibi? qui dixit t Inveni,

inirx?icitias

Dixit Achab ad Jofaphat regem Juda: Remanfit de prophetis Do-

g.Reg.2t.

mini Mich zas filius Jerala, fed ego odi eum, quia non prophetat mihi bo-

4

uz.

12/73

num, fed malüm.

Audierunt hoftes Judz & Benjamin, quia filii captivitatis edificave-

1. E(d. 4.

yenteipte

i ocitim

runt templum Domino Deo Iírael, & noluerunt edificare cum eis.

"Tob,. g!

Raguel & Anna uxor ejus benedixerunt Dominum , quia fecetat

um frilis

cum eis mifericordiam fuam, & excluferat ab eis inimicum Bcrf;quen-

tem e05. .

Amputato càpite Holofernis

dixit.judi:h,—taceätibus-univerüs 'Lau- Juditiü x

aur, od

date Dominum Deum noftrum , qui non deferuit fperantes in fe,

interfecit in manu mea hoftem populi fui, & proferens caput Holofernis

ds, aQ

oftendit eis.

&

Conquerens

de Aman füuperbiffimo Etther dixit Affvero: Hoftis c Efth, 7.

j

/

inimicus nofter peffimus eft ifte Aman.

rlit;l?f*f""'

.De Juda Machabzo dicitur: Repulfifuntinimici pra timore, S&co- f, Mac

g:! 3:

l'lmt G&-

perarii iniquitatis conturbati funt, & directa eít (alus in manu ejus,

- Ptolomausrex JEgypti voluit dolo obtinere regnum Alexandri, & z. Mach, 11.

m'm [

manifefte fa&e funt inimicitiz ejus,

.

.

x

.

. Cognovit Simeon, quo

d Tryphon cum dolo loqueretur , petens 1. Mach. I$.

y: EO

duos filios Jonathe, & centum talenta argentijuffittamen dareargentum

& pueros, ne inimicitiam magnam fumeret ad

populum Ifrael, dicentem :

mj r

Quia non mifit argentum, propterea periit.

Herod

es & Pilatus, antea. inimici , fa&i (int amici in paffione LUc, i;: 3

r dicenst

yihi.

ü thiQi.

" uöd n

TITULUS LXXV. .

ejus u

V,ïd u

Intentio rcfäïpz.

Ccidit Cain Abel fratrem fuum, bävid Goliath , joab Abner &

ia r

O

Amafiam, Herodes Antipas Joannem Baptiftam, Agrippa Jaco«

rem Abfa.

bum. Petrus autem folo verbo Ananiam &Saphiram, — Sed cor-

fidera varias intettiones & caufas,

T d

i

LE

A

qui

|

140

TITULUS LXXV, Intentio recta.

TITU

Gen. 17,

Abraham riüi in promimöne—filii na(cituri; Sara c';'ixocjue rifit : fed

H

& 18

rifus Abrahe fuit commendatuss Sare veró reprehenfus:

pietatis,

Dixit Pharao: Peccavi &c, Exodi 9. Dixit Saul ! Peccavi &c,

fuit &i v

, Reguní t£5. Hoc ipfüm dixit Manaffes e. Paralip. uldimo. — Dixir Ju-

das etiam fe peccáffe Matthai 27..

Sed.affe&iones & intgntiones COr-

dium valde diverfz fuerunt.

Exod, 17.

Similia fere verba dixit Moyfes in Raphidim, quando petiit pop'uj—

lus aquam ad bibendum Exod. r7. . Et ad aquas contradi&ionis. Num.

]??m

20. Sed prima vice non hafitavit incorde: fecunda veró» ficut patet ex

pona, que fecuta fuit,.

Jofue

^

)

Filii Ruben & Gad & dimidia tribus edificaverunt altare fed 1on-

g&alia intentione , quàm crederent alii filii Hrael.

2. Reg. 7.

- Commendavit Dominus multbm bonam voluntatethavid,Quam

habuit de edi&catione templi, licét noluerit templum- edificari per eum;

$:

2.Reg. I1, —

Mifit David pro Uria ; qui, erat in exercitu, non ut illequic(ceret,

ed utipfe peccatum, quod cum ejus uxore commiferat, occultaret,

(

Grnavit fe Judith valde curios?, fed omnis illa compofitio non ex

legiur,

Juditþ. 10.

libidine, fed ex virtute pendebat,

l$,

de manibus peffimi inimici.

fcilicet ad liberandnni populum Dei

x

Ta

V o

kfth.3.

Quód Mardocheus Aman nolebat ad

orare; v-ei coram eo genu fle-

CCl

Vere, nonfaciebat pro inobedientia vel contemptu , fed quia divinum

Hl

honorem nolebat homini moztalí deferre, ficut ipfe teftatur.

Matth, 2,

Dixit Herodes Magis , et cüm pueram inveniffent, renuntiarent

fünt, &

Opus f&

ei, ut &i

pfe adoraret eum : fed valde aliud jptcndebat * & aliud pra-

&rümt :

tendebat.

$i

Prohibuit Dominus duobus ccecis illuminátis abeo , ne quis hoe

tæpn,

Mat:þ, g. :

.

fciret ; & tamen fequitueiilli diffamaverünt eum — in. tota terra illa;

nec tamen illi arguuntur transpreffionis, -

(Umua

Matth, 5..

Signanteraddir Dominus fiem, & intentionem, quam quisque de-

Lk

bet habere bona faciendo vel mala patiendo, — Beati eritis, cüm malc-

10. I9.

Utni lk

dixerint vobis homines &c.

prepter me, vel propter nomen meum,

Item quicunque p

W ip

Matth. 19.

gtdm dc.d"erit aqua &c. Qui reliquerit domum . &c,

Y

& lm

Matth; 6.-

Eleemo

fyna[h dare & jejunare precepit Dominus non propter ho-

T

mines fieri , necontingat, tam bona opera pravá inteatione corrumpi;

g

Luc. 14. 16.

Quidam fe

ebantur: Dominum , ut..eum: nequiter obférvarent:

Joan, 6.

Aliqui, ut de pan

s

L

usejus manducarent:. Alii , ut ipfi, veleorum amici-

In Gaz

à languoribus fanarentur;. Alii veró, ut aternaliter fglx*arenxar.-

Nülum

Hero-

W 1

TITULUS LXXVI. Intention, Deusmagi$ &c. r4t,

il d

- Herodes miulto tempore, cupiebat videré JESUM, fed non causá Luc, 23.

pietatis, fed quia fperabat fignum aliqu

?

ofi ab eo fieriz & ideo nil pro-

cavi t

fuit ei videre ]ESUMT

Dixit Ju-

ones COr-

: TITULUS —LXX.VLI. |

titpopt

js, Num.

lntent:onem?)em mfzgz*; repicit, q»uä»m. bfuæj

a ex

Áin obtü',litf'de.fr)u&ibu,s -terr.æ' munera Domiho. Abel quoque Gen. 4.

L [Qa, Xn-

-. J Obtulit de gregibus fuis. Sequitur: refpexit Dominus ad Abel,

-- & d munera ejus : ad Cain veró & ad munera illius non refpexit.

v um

Promiffo Abraheflio deSara nafcituro, rifit Abraham; rifir & Gen, 17, &

18.

jper eum.

Sara: rifus antem Sara fuit reprehenfus à Domino, Abrahz non.

uiclceraty

Cüm facerent mirabilia Quzdam coram Pharaone Moyfes & Aaron, Exod. 7.,

are

legitur, quód fecerint fimiliter malefici ZEgyptiorum incantationibus.

tlis,

) nofi 0X

jlum Del.

"Talià thuribula habuerunt Core & illi de globo fuo, ficut Aaron; Num, xö.k

& forte de xxque bono vel meliore metallo; verüm Deus non aqualiter

acceptavit incenfationem eorüm, *

fnllfïf-

Elevantes oculos Bethíamite , viderunt arcam Domini, & gavi"ï—'f 1. Reg. 6

dfuinum

fünt, & obtulerunt Domino holocau(tum.

Quamvis autem bonum

opus facere viderentur; percuffit eos Dominus

gravi plaga, eb quód vi-

yiarent !

derunt arcam, quam videre non debeant,

s

j pre-

Saul, quando fuit inter

prophetas , expoliavit fe, & prophetere 1. Reg. 19.

ceepit, fed parum ei profuit, -

: qüi5h0€

Oza extendens manum tenuit arcam, ne cáderet, qui (fatim. per- r, Paraf, 13;

114 if]f? :

cuffus à Domi&o, mortuus eft,

x

Licét offerre incenfum Domino fit bonu

m, non tamen competit 2, Paral, 26,

iue dt-

Omni homini. Linde Ozias rex Juda percuffus eft le

pra ä*Domino;, cþ

m mdt-

quód ipfe voluit incenfum thymiamatis adolere,

.

? meum.

*

Reprobat Dominus per 1faiam oblationes, quas offerri inftituit;1fa, Y

Qu f

& hoc propter offerentium pravitates.

Quo mihimultitudinem vi&i-

marum veftrarum? dicit Dominus.

Sequitur: manus enim veftra

fanguine plenz funt.

ynter ho*

idue

rl

Pratulit Dominus oblationem v

; que pofüit duo ara minuta Luc, 21,

ial

in Gazophilacium, muneribus divitum,

um a;mfl

