Ruben;& Judas refiftebant ceteris. frátribus volentibus oc-

H

!it

üdcfe Jofe

phs quamví

$ non rgd

r

i t—cumwgd paurem , tamen minis Gcn. 37.

!ma.lä 'A&um cít'ei.

6t«

n

48 TITULUS XXV ICompa**üïq cxgäproximum.

Tudic. 8.

W

ludic, 2I,

Gcdeon compatiens fociis fügatis , petivit panes pro eis;

hi

Licet filii Benjamin filios 1Mrael gravifime offendiffent, propter il«

lorum tamen excidium omnes elevatavoce, ululatu magno fleverunt,

1. Reg. 15.

Lugebat Samuel Saul , licét fcireteum à Deo proje&um.

[

x, Reg, 30*

Compatiens David laffis fociis, quia ad bellum irenon poterant,

f

conftuit, quód zqua pars effet deícendentis ad prelium, & remanen-

tis ad farcinas.

ml(

2.Reg; 18.

Doluit David de occifione Abfalon, licét ille multüm offendiffet

ii

ecum.

Sed fciebat David eum in anima fuüiffe damnatum.

Ve;'us

st

3. Reg. 17.

Elias benigné accepit verbum mulieris fatis durum, & pro fitio

mortuo , dolori illius compatiens, efficaciter oravit,

W

«

5. Reg. 18.

Cüm Jezabel occidifet prophetas Domini, Abdias abfcondït cen-

tum ex eis, & pavit eos diebus multis.

N

ü

4. Rez. 4.

Pie compaffus fuit Elifzus vi

duae

debitislqb;igats, & augmenta-

vit ei modicum olei, quód habebat,

:

D

4. Reg. 8-

Non folüm pro prafentibus malis compatiendum eft proxiimo, fed

d

etiam futuris,

Unde Elifzus videns Azahel ,

qui mala fa&urüs erat ülii:s

TK

lraél, ccepit flere.

1. Par. 23.

'Cüm cepiffent filii Hrael de viris Juda ducentà millia iulierum &

puerorum, pepercerunt eis, & veítitos atque refectos ad propria re-

[

miferunt,

* Fíd, 1.

Audiens Neemias miferabilem ftatum civitatis Hierufalem, flevit

& 2«

diebus multis, & tandem confilium adhibuit, &auxilium opportunum.

Q

[!

Cüm regnaret Sennacherib, & filiosIfrael exofos haberet, Tobias

Tob. xT &2.

ergebat quotidié per omnem cognationem fuam, &. cenfolabatur eos,

efurientes alebat , nudis veftimenta

prebebar, & ;inortuig atqqc occjüs

fepulturam follicitus exhibeat.

Magnam compaffionem beatus Job habebat ad proximos, qui dice-

Job. ?9.

bat; Auris audiens beatificabit me, có quód liberáflem pauperem voci-

ferantem» & pupillum, cui

l

me veniebat, & cor vidüae Confolatüs: fum,;

10n.erat adjutor y benediétio pjlpi*lli füper

J

)

Efth. 7.

Nunciatà reging Efther fententià. crudeli

.Co

ntra populum fuum

latà, nonaliter fumpfit negotium , quàm fi fui

ffe

et una de

effet fecura de tali fententia tanquam. fponfa regis dileta;

populo,li;&t

:

]Ob. 'i-

Audientes tres amici Job omne malum quod accidiffetei, vcnerlint

E

ut confolarentur eum.: Sed ciàm non intellige

H

;

rent caufam fuag afflictio-

nis, fuerunt eipoftea onezofi; ;;

Non Ííol

lfa.zl.l

àm juftis in afflictione /pä[it*isxcdmþatiendum Eü, fed etiam

pee-

l

TITULUSXXVELCompaffioergaproximum. 49, —

peccatoribus &

:

injufiis,

-Unde. dicebat l(aias * propter dc&ru&iohcm

Babylonis , rep

;

l

,

eti (ant lumbi mei dolore ,' anguftia poffedit me , ficut.

vll«

rünt

anguftia parturientis,

-5 Videns in fpirituid

em, calamitatem fuperventuram populo fuo di- Ifa. 22,.

Cebat: Recedite, amare flebo,

Nolite incumbere , ut coniolemini m ..

rAnt,

fuper vaftitate fili populi mel.

inee

Dotens Abdem

elech zthiops, quàd Jeremias propheta miffus erat Jer. 3f5

inlacumeonum, ia quo non erat aqua fed lutum, procuravit apWd re- .

di(fet

£em , u extaheret illum,

x

Vi

-

N

-

ut

[

ripüffet Baruch

verba comminationis ex ore Jeremie , di:

)ffus

xit: Ve mihi mifero , qnoniam addidit Dominus dolorem dolori meo.

ge«4s a. :

Kttamen dicebat populus ,. quód' Baruch incitaret Jeremiam . adverfus .

€os, ut traderentur in manus Chaideorum.

in [5

; Cüm revelaffet Dominus Ezechieli peccata , que populus Ifraél fa- Ezech, 3, 9j

Ciebat, &

ncntaj

mebundus.

pornas , quas paffurus erat, fuitamaricatus, triftis , &cge-

"

:

s i

£

Rex Darius fciens Danícl

em pofitam in lacum 1eonum , pre dolore Dan. 6.

e

dormívitinceenatus , cibíque non funt illati coram co , infuper & fomnus.

A

3

tiliis

zeceffitab eo,

Magnum

dolorem habuit Onias facerdos , quando vidit templum.2, Mach,

per Helio

d

mum

auferri.

dorum.debere. fpoliari, & depofita viduarum &»pupüiorgm

:

j r

Z 3

Antiochus r

4

ex .noi;ili's, licet fpeciatiter effet malus , tamcn,a'udi:ni a. Mach, 4.

f

Omnium fummum facerdotem ini

diam, lachrymas fudit,

qué fuiffe occifum, filcxfuswad miíericor-.

p

WE

Accedentes difcipuli

ad Domínum, rogabanteum promuliere Cha- Mai, g.

Tobias

nanza dicentes: Dimittecam, quiaclamat poft nos.

tyr e05

Contra nofentes compati proximo , & ex corderemittere, inducit Matth, 1.

e odl

Dominus parabolam de fervo nequam, cui mille talenta fuerunt remiffa,

& noluit dimittere confervo.fuo centum denarios,

j od

Ad hoc quód nemo libenter. compatiatur þ'r'o:ïimo & mifereatur Matth, 25.

m v(de

ipfius, multumfacit, quód fpecialiter

et difpxmaxiovdc operibus mifcri-g

ey

N

Jj üpet

cordiz in judico.

T

Cuüm v

idifet Daminus flentem viduam , cujus filius ,Aeff&rcbatu-i' Luc^?.

defun&us, mifericordia motus fuper eam, dixit; Noliflere , & mortuum

ym fim

illius filium fuícitavit,

»Ulorum

.. , Mifertus eft Dominus

à

m Matth, 14, .

türbz indigenti , qui; pedeftris fecuta eu

. Marc; 8

yort

fuerat m defcr:q.

ifítio*

gj eiam

Säma-

Pcc-

$o TITULUS XXVII, Confeffio feecmsmm:'

iLuc, 10.

. Samaritanus illefüper fauciato mifericordia motus, aiïiägavii vulae« -

raejus, infündensoleum& vinum, & curám illius egit , & pabulum

fecit haberi.

Luc, 19.

Videns Domin

us civitatem Jerufülem , & confiderans mala, que

fuütürà erant

poftmodum , & paffura;flcvit fuper eam , dicgns-.: Si coggo-i

viffes & tu &c,

joan. tr.

Ut vidit JESUS Mariam plofaniem,& Jud«os, qui venerant cum'ea

plorantes, infremuit fpiritu , & turbavit feipfüm , & lachrymatus eft.

ä

ann. 9].'

Etiam pendens Salvator in cruce curam habuit matris, quam fciebat

in'anima crucifói, Mulier, dixit: eccefiliustuus, oftenfo Joannc,

A. 9,

Cüm vehiffet Petrus in Joppen» vidit flentes viduas pro morte Tha-

bithe , quzfaciebat eis tunicas & veftes , & ponensgenua fua oravit : &

um vocaffet eam, fandtis & viduis affignavit vivam.

A& 17.

Paulus , cüm eífet Athenis incitabatur fpiritus ejus , ineo quód ipfe

videbat idololatriz deditam civitatem.

Barbari non modicam praftabant humanitatem Paulo & fociis ejus,

A&. 27. 28.

Accenfa énim ei pyra reficiebant omnes propterimbrem , qui imminebat,

& frigust dpfiveró ejüsbenéindigebant, quidenavi confratta eraferans

tempore hyemali

; &quosdam oportuit natare, alii ve;'o füper tabulag

fuerünt afportati.

L

'Cüm tanta fpi

r

jtus anxietate Compatiebatur Paulusfratribus, &cog:

matis fuis pereuntibus , quód ipfe dicebat. — Triftitia cft mihi magna,

E

'continuus -dolor cordi meo,

'Optabam enim ego ipfe anathemaeffe

Chrifto pro fratribus meis, qui fünt cognati fecundüm carnem,

Kt Galatis: F. üioli méi , quositerum parturio,

TITULUS XXVIL

Cwy'ïg/ïzb " fecrqtarum.',.

*'O'näiaa'i Doiminus Aääm poft peccatam coghofcere culpam fügims;

$ch. 9:

C

fed ille eam'quodammodo rétorfit in DEUM & mulierem ,. & ma-

lierinferpentem. ndeait; Mulier, quam dedifti mihi fociam

&c. Etpoft: Serpensdecepit me.

*

*'Cain recognovit peccatum;

es. a

dicensMajor eft Fipiqgim mea, quàm

.

*it veniammerear,

JExod. 9.

tem Pharao dixit: Peccaviin Dominüm & t vos,. Et, peccavi

æja?-nunö, Dominus juftus , »&wc'g;o &populus smeus ;

*edi

b

ï

, 'I'ITULUS; XXVII. Confeffio p,ecca:tof;tm. $r

Saulaitt peccavi ,

apparet, quód ftulté egerim 8; ignoraverim mul- í. Reg. 267

ta nimis,

m

Item Judas: Peecavitradens fanguinem juftum. Nullustamen ex Matth, 27.

u

illis veniam confecutus | eft , quia non re&to corde dixerunt,

je

Simile díxit David corde humili, & audire meruit, Dominus trans- 2, Reg. 12;

tulit peccatum tuum.

[

Afhi&i filii 1raél per ignitos ferpentes venerunt.ad Moyfen , atquo Num. 28.

dixerunt: Peccavimus , quoniam locüti fumus contra Dominum ; 4

Contra te.

bat

Vehementer oppreffi filii 1fra&l à Philifteis & filiis Ammon , dixe- Judic. 10

suntad Dominum : peccavimus, redde tu nobis , q

h

.

"tantüm nunc libera nos,

t

u:cqv.u.d tibi gläcet,

Reprehenfus David à Nathan pro

pheta füpcrcxceffiim ; quem com- ?. Reg. 127

p

'gniferatin Uriam & uxorem ejus, peccatum fuum humiliter recognovit,

Humiliter recognovit peccatum füum David , quando fecerat pa- ?.

ufum numerari , ita quód etiam obtulit fe percutiendnm Joco

Reg. 24.;

Juf,

'nocentis:

E?P"lï i,l?æv

ij

eemias :— Confiteor

pixit N

-

peccaveruittibi, &ce

pro peccatis filiorum Ifraél., .juiiigg 2, Efd £E

i

du&i fumus,

go; &domus parris mei peccavimus , vanitate fe-

p

Quamvis Tobias abin

fantia DEUM timuerit , &t mandata ejus cu- Teb. 3. -

ftodierit, tamen dicebat, humiliter recognofcens : Non egimus fecun-

düm pracepta tua, & non ambulavimus finceriter ceram te,

^rres focii Danielis, qui ita fan&é inter Chaldzos vixerunt , & pro pa, 34* .

quibus.DEUS tantum miraculum faciebat in fornace , nequaquam con-

tra Dominum murmurabant , quafi injufté talia

:

paterentur; gd dicebat

Azariast peccávimus; inique

"

egimus,

J rans Deum Laniel

, confi

j

tebatur peccata fua & popnlí, dicens: Dan, e.

Peccavimus, iniquitatem fecimus , impié egimus .&c,

- Sextus illorum feptem fratrum mori incipens , ait: Nos enim prop-

2. Math,7,.

ter nosmcetipíos hec patimur , quia peccavimus in Deum noftrum,

M

amomni

Veniebat ad Joannem Bapttt

s Judea & omnis :ggioftrans Mattl;. 3.

Jordanem, confitentes peccata füa &c-

m

Pradicante Paulo per Afiam , mul

j

tá crcdentium veniebant confiten- VA&.M 194 :

k

:

j

tt$ &annunciantes actus fuos,

u

'Iü

G 23

TITUg

*

;,' TITULUSXXVIII.Confidentia &Magnaniiitas.

TITULUS XXUVII.

«

, Confidentia & Magnaqimi,taþs.

Ex&do go

»

, /8 Oyfes fterit cotam Pharaone . multoties & confidenter argueba;t

j

: eums

Confidenter, lic?

t reverenter ; arguit Nathan propheta Däf

«^e —

2. Be;g',l.ä'»

vid, poft adulterium & homicidium ab illó commiffum.

Dixit Elias ad Achab: Non.ego turbavi domum Ifrael, fed tu &

[

3. Reg. 18-

domus patris tui ,^ qui dercliquiti mandata Domini... Et poft hacfecit

«

prophetas: quadiingentos occidi.

.

4. fcg. r

Item: poftea dixit Ochozi

« regi

Ifrad: De le&ulo $ fupcr quem

aícendiíti , non defcendes.

Achab rex Ifrael dixit Elie : Num invenifti me inimicum tibi?

Qui ait, inveni, eó quód venundatus fis , ut faceres malum in cone

fpe&u Domini.: :

Elifzus mira libert

hi

4. R-;-g'.-","ï. ;

ate dixit ad Joram regem lfra-cl; exercitu cira

^

[

cumítante : Quid mihi & tibi eft? Vade ad

rophetas patris.tui, -

*

2, Par, I7.

Fuit Dominus cüm lofaphat, quiaam

b

ulavitin viis David patr

is

fui.. Sequitur; Cámque affumpfiffet cor ejus audaciam , pervias D9«

1

mini 3 &C. à

"

E

$. Paz. 94«

Spiritus Do

mini induit Zachariäm, flium Iojade , & ft/eti't Ín

D

confpe&u populi. dicens:

Quare. transgredimini preceptum DOfn'gni!

Y

Quod vobisnon proderit,

w

Ezechias confortavit

bellatores fuos, dicens: . Nolite timueregzirl

$. P?r.?;.

Affyriorum , & univerfam multitudinem

enim nobiscum fünt, quàm cum illo.

; que cum eo cít, þPluy,es

A

P

dolentes de edificatione mbri Ieru-

Sanaballat & cateri inimiüci,

D

?;Efd. 4.

falem; nifi funt, ut poffent refiftere &

"

terrere Ncemigm variisj modis,;

h

fed non poterant,

H

.

Tudith, IO

Mirz animi

magnitudinis fuit Iudith , que inermís ivit ad tento-

rium Holofernis, & eurn.ibi ioccidit,

À

$& 43.

Xfth, 4 & 5

Mardochaus magnanimiter renuit, adorare Aman fuperbiffimum,

licet fciret regem hoc pracepiffe, Idem etiam Ccum magna feveritate &c

libertate loquebatur regine dicens: Ne putes, quód animam tuamli-

$

beres, quia in domo regis es: fi enim nunc filueris, per aliam occa-

fionem liberabuntur Iudaei, & tu & domus patris tui peribitis.

. Ananias & focii ejus confi

ter Nabuchodonofor regi dixerunt 2

T&

Dam 30

Pl

"ApEIIS nofter; quem colimuss p

c nos eripeze. &«,

k

Simi.

i

TITULUS XXVIII.Co'nEdgntïa &Magnanimitas. $

'Similiter Daniel, qui de edi&o regis Darii non curavit, fed Do- Dan. 6;

ginum fuum more confueto oravit,

& reftiteruntre- 1, Mach. &,

Matathias & filii ejus magnanimiter rebellarunt;

"

1 Antiocho.

Eleazar filius Saura cucurrit audatt

3

er ad c;eþhantcm; ubi credcþat 1, Mach. &

ei &c.

eífe regem , & fuppofuit fe

tis dedit Timotheus exertitui fuo de Iuda , Mach, 5.

at

Signum magnanimita

Machabzo, fitranfirent fluvium ad hoftes auda&er ;

& fic fecit Iudas,

i

& magnam habuit viétoriam.

Cuüm dicerent

focii Iude àd. eum , ut liberarent animas füas, quía 1,

Mach. 9.

&

hoftes erant multi, & ipfi pauci: Refpondit Iudas: Abfit rem iftamfa-

N

cere, & fi appropiavit tempus noftrum ,

inferamus crimen glorie no(ftre.

þmoriam'ur invirtutc, & non

Videntesfociilude Machabei exercitum venientem , dixerunt: 2-

Mach, $;

i

Quomodo poterimus pauci pugnare ad multitudinem tantam , '& tam

jj

fortem? & ait Iudas : Facile eft concludi in manus paucorum , & non

eft differentia in confpe&u DEI ; liberarein multis ,' autin paucis, quia

)lle

non eft in multitudine exercitüs vi&o;-ia belli, . fed Ade caeto fortitudo

d*

eft.

Iomathas atimavit fuos ad. pugnam, exeo quód bellum erat exad- 2. Mach. gj

atris

verfo, & aqua Jordanis hinc & inde, & rips & paludes & faltus, et

20*

non erat locus divertendi,

Cüm effet Jonathas in pralio contra alienigenas,

reliquerunt eum I-MRCh; h

* omnes ex fuis, exceptis duobus. Sed videntes, quód dux fortiter pug-

n

TM

; maret , reverfi funt

-

fugientes , & ceciderunt de alienigenis tria millia

virorum,

" Fgreg

ius milie dux Judas Machabaus ad eas , qu& ampliüs 1. Mach. 167

gt

uurgebant, pugnas fe convertit,

Jurts

.

- videntes auxilium de ccelo fibi 2. Mach. 11

Machabaus, & qui cum co erant,

"

á

' miffum , convaluerunt ani

mis , non folüm homines, fed & beftias

.

Uu'

* fortiffimas, & muros ferreos

arati intrare,

wäs'

'"Crucifixo Domino Jofe

ph ab Arim

'athi'a audadter introivit ad. Matth. 27

"

'Pilaum, & petiit corpus IESU.

o*

" Jlle ccecus natus ; à Domino illuminatus, libera voce veritatem Ioan, 9.

^:de Domino fatebatur,

1]

"

Dixit Thomas ad difcipulos : Ear'nu;—& nos, & moriamur cum Iean, 11.

4

^eo,

Ti

Petrus.-', qui ad vocem uniuxs anciliæ þave;fa&us Chriftum negaverat, A&. 2, 3.

iC

recepto Spiritu fan&to , fuit tanta virtute indutus, ut coram populo, 4. 5*

Pharifzorum ac magiftratnum Coliegie ipfum cum omni fiducia pre-

u

nt

Aicaret

e 3

$te-

jnb

s4TITULUS XXVIIL. Confidentia &Magnahimitas,

Stephantts plenus gratía & fortitudine , Chriftum Dominum cum

A&. 7

mira libertate predicabat, & Judaos increpans confundebat ,. dicens in-

ter cetera: Duüracervice , & incircumcificorde & auribus, vos femper

$piritui faucto refiftitis.

A&, 5.

Magi(tratus & miniftri arguendo dixerunt, Apoftolis praciþiendd :

Pracipimus vobis, nedoceatis in nomine ifto. Ft ecce repletis Jerufa-

lem do&rina veftra ,- & vultisfuper vos inducere fanguinem iftius. — Re-

pondentes autém Petrus & A

poítoli , dixerunt : Obedire magis oportet

Deo , quàm hominibus.

Paulus Apoftolus, prefente Paulo proconfule, Elymam maguia

A&.13-

Ver

duriffim£ increpavit, & ad tempus lumine oculorum privavit,

A&. 16.

Cimimandáffet magiftratus , ut Paulus & Silas liberarentur decar-

cerc, Paulusdixitcis; Cofos nos pupiicé, homines Romanos , indemna-

tos miferunt ía carcerem , & nunc occulté nos ejiciunt. KFtfic locutus

f

eft, quódillitimentes venerunt , &ri

ogaverunt eos , ut egrederentur dc

)

illa civitate,

trj

A. 19.

Commota & confufà civitate Ephefina, civesimpetum fecerunt una-

p

Wimiterintheatrum ; raptis comitibus Pauli, Paulus autem

voluit ,.jn'

lü

trare in ipfum, fednon permiferunt eum diícipuli,

A&v 200

Valedicens fratribus de Afia dicebat Paulus : Spiritus fan&us p-er.orh-

nes civitates proteftatur mihi , quia vincula & tribulationes me manentin

hu

Jerufalem , fednihil, inquam , horumvereor , nec facio animam meam

DT

pretiofiorem quàm me R.

Ó

LU

A&. o3.

Coramillisjudicibus, quos habuit Paulus,miram magnanimitatens

-oftendit , videlicet coram Anania principe facerdotum, Felice, & Feíto,

E

24. & 25.

àquo maniíefté gravatus, Cefarem appellavit.

A. 27.

In tot & in tantis periculis conftitütus Paulus,

femperfuit intrepiciüs

Y

&cíecurus , &hoc

faa.

pracipue appa;uit in tempe[tagc, quam pafía e& nayis

n

Auguftinus

Deipfo beato Paulo dicit Auguftinus: Illum opportunum (inquit)

n

lib. 14.De ci- &fortiffimum virum , qui in fuis iufirmitatibus gloriatur , qui plus (uis

vitate Del,

omnibus condifcipulislaborabat: lIllum, inquam» virumbeatum Pau-

€ap. 9.

-]um Athletam €hritti , do&um abillo, viné&um deillo, crucifixum cum

illos gloriofum in illo, in theatro hujus mundi, cui fpedaculum factus eft,

& angelis & hominihus , legitim& magno agonecertantem , oculo fidei

libeatffim& fpe&amus gaudere cum gaudentibus , flere cum flentibuss

;

feris habentemi pu

$

ghas, intus timores , cupientem diffolvi & ch cum

Chiifto,

fü

o

TITU.

h,

4$

TITULUS XXTX. Confcientia mafa & bóna., ey

um

*

Ill

t

TITULUS XXIX,

do:

uf«

,

('onfcientia mala & bona.

M

m

rtet

Rimi parentes poft commiffu

"

P

ment, fugiunt, abíconduntfe.

äeccamm à mala conífcientia agitati tíi- Cen, q&

** Cain imorem à malaconfcientia caufatum fatis prodit,tum per Gen. 4.

üg

verbailla: omnis, quiinveneritme, occidet me, tumper hoc, quó

ute

Íemper fuit vagus & profugus in terra.

.. Fratres Jofeph , cümeffent in anguftia, à confcientia peccati in Jo- Gen, 42. 21;

nnte

ts

feph commiffi admoniti , locutifunt ad invicem: meritó hec patimur ,

quia peccavimus in fratrem noftrum &c.

l1dcircó venit fuper nos ifta

T

tribulatio, . Equibusunus Ruben ait; nunquid non dixivobis : nelite

peccare in puerum , & non audiftis me? enfanguis ejus exquiritur.

If«

Cur Jobinter omniaadverfa tam conftans fuerit, reddit rationem Job., 27. 64

his verbis: neque enim reprehendit me cor meum in omni vita mea.

Davidde feteftatur: noneft pax offibus meis àfacié peccatorum PÉ37. -

Qme

d

eorum. Quoniam iniquitates mea füpergreífe funtcaputmeum , .&

*

ficut onus grave gravata funt füper me, Mifer fa&us fum , & curva-

A

?us Íum usque infinem: tota die contriftatusingrediebar,

BalthafarRex ad.afp:

(

ectum manüs in pariete Ífcribentis à mala Dan, 5,?5.— ,

«onfcientiaita fuit perculfus, ut deeo legatur; facies regis commutata

:m'.

w&, &cogitationes ejusconturbabant eum , -& compagesrenum ejus fol-

webantur, & genua ejusad feinvicem collidebantur.

jdut

Antiochus Rex de feipfo conqueritur , receffit fomnus 3b oculis 1.'Mach. 6,.

nays

meis, &«concidi, &corrui corde prafollicitudine,. :Caufam mox addit 11,

tante angufliz: nunc reminifcormalorum qua feciin Jerufalem.

uit)

Judas proditor; quiatormentum male confcientiz.am

pliüstolerare Matth. 27. $.

(uis

mon potuit, abiens laqueo fe fufpendit. -

0*

Vermis confcientig ; :

43$ dammatorum.

qui.nonmoritur , :unum:cx.maxinüsitarmc-q- Marc, 9, 45i

$ Cny

Chiiftus dormiens in navi Inter ttempcü;t&m'fymbdlum bone & Matth. g,

fàrí

quieteconícientie ínter omniamala hujus mundi,

Iu

.Septem fratres Machabzi, -& omnes alii mart

yres inter tormenta ;z.'Mgch,7.

qui

fuerunt lxti ob bonam fuam confcientiam,

A

. S. Paulusindicat., in quo Chriftianus omnem fuam

ponere, dumait: Gloria noftra heceft, teftimonium confcientiz.no-

gloriam debeat 2. Cor, z A2j

ä

U.

; æ ,Vquibd»-in;grariaDn.conve:'fasifunusinhocmmda. .

Idem

3

l

$6

TITULUS XXX, Conflis bótid.

Y Cori 44«

Idem , licét nullius peccai fibitonfciuseffet, tamenIn hoc non fe

&9,27

putatjuítiicatum , fed«aftigat corpusfiüum , ne reprobus cäciatuï.

T

IITULUS XXX..

(onfitia bona.

[

p

I[li: non obfequi, quam pericu/o i.

tü

ach ! 90

) Ngeli, qui apparuerunt Loth , dederuntei honum con(ilium , uc

f

exiret de Sodomis, & generos fuos fecum ducens , nequaquam

poft tergum refpicerent ,. fed in monte falvos fe facerent,/ Qui

dixit generís füis , qui accepturi erant filias ejus, ut egrederentur. . Sed

vjfus eft eis quafi ludens loqui. — Generi ergo Loth , nolentes exire de

medio pravzgentis, perierunt cum ipfis Sodomitis.. lIxor autem ejus-

retró refpiciens, verfaeft in ftatuamíaiis. Ipfe etiam Loth , qui juxta

confilium angeli noluit ftatim in montem aícendere ,' cum propriisüua.

bus peccavit.

Ruben confuluit fratribus, ut Jofe

Geno 37.

h redderetur patri fuo,-

g;i

& 42.

non acquieverunt ei ; idcirco venit poftea fuper eos, tribulatio.

Filiis Ifra?l volentibus afcendere ante tempus ad locum

de quolo-

gum. 14e

cutus fuerat Dominus, ait Moyfes: Non eft DEUS vobifcum , Amalecites

& Chananzus ante vosfunt, quorum gladio corruetis ; eo quód nolue-

—-—

;

ritis acquiefcere Domino.

Poft (celus perpetratum in uxerem Levitz, convenerunt filii Ifra&l ;

judic. Hzo;

& miferunt nunciosadfilios , veltribum Benjamin, qui, dicerent: Cur

tantum nefas in vobis repertum eft? Tradite honiines , qui hoc flagitiuim

D

perpeuaverunt, — Qui ncluerunt audixfe',' propter quod omnes poftea;

exceptis , fuerunt occifi.

I

2, Reg. 9.

Dixit Abner Afaeli ,

ut defifteret ab infecutioneipfius , quod audire

contempfit.

Abner autem ipfüum adveríá haftà transfodit,

Roboam filius Salomonis noluitaudire confi

lium fenum , fed con-

Y

3. Reg. 12.

Iideo magnam populi fui partem amific.

filio juvenum acquievit ,

filium dedit Achior Holoferni , quod ifle cunr

?

Judith, 6.

Bonum & fidele con

füperbia & indignatione contempfit , qui paulo poft fuit occifüs, &

$

cfus

exercirus cum damno & confufione fugatus.

Godoliz, quem Rex Bobylonis prafecerat terre Judeorum nun-

L:

Jerem. 40, *

& 41.

ciavit fideliter Johanan filius Careah , quód I(maél filius Nathaniz -vole-!

e.

I

W

ï?*-ï?*äm occdere, - Quirefpondit ei ; Falíum loqueris de Mímaék

menfe

i

L

TITULUS XXXI Cbnfïtia mala.

$7

Ye

»menfe ;utcm feptimo venit Ifimaél, & occidit Godoliam , poi!*qqam—co-

gmederat cum illo.

Confiliummeum placeattibi , Órex , & peccata tua eleemofynis Dan, 4... .

xedime , ait Daniel Nabuchodonofor regi. Qui non xquievit, & mu-

tatus eftin beftiam,

:

Vadensin Galaad Judas M

achabeus reliquit Jofephum & Azariam 1,Math, $;

ducespopuli, & pracepit eidicens: Nolitebellum committere adver

fus

gentes, donecrevertamur, illi veró soluerunt fibi facere nomen , &

perdiderunr res & nomen.

Habebat judas Machabsus octip

füm veró viginti duo niillía ; & avertebant eum fodii , ne pugnaret tünc,

gentos viros fecum , adverfario- y, Mach, 9.

fed priüs exercitu congregato, |Quinoluit acquiefcere eorum confilio

,W

&cin bello ipfe cecidit , cateri vero fugerunt.

Qu

Bonum confilium dedit uxor Pilati virofao , fedilleac

cjuicfcere rt- M

Qui

axtb. 296

$d

cufavit , magistimens Cafazemoffendere , quamjuftum fanguinem con-

*

jrede

(jui

Aedgmngnc.

iuxtà

TITukLus XXXL

fl*

Qi

- Confilia mala; -

Va deligno vetito. dedit viró fuo , qui comedit, ' Prafumendum G&n. $;

oló«

i

s

e(t, quodipfa perfuaferit viro.

jon*

E

. Domina, cuiferviebat Iofeph

x

,maleipfum *foll;c^ita'bat ad pec- Gen. E

ftatum.

Moram faciente Moy[e cum Dominoin monte , dixit populus Aa- Exod. 32

1íratlg

roni; Facnobis Deos alienos , qui nos precedant, — Quibus fuggeftio-

t r

dhibus populí Aaron ftulté acquievit.

gjLium

oftty

^* SBalaam docuit Balac, quomodo per mulieres poffet filios 1fra&lad Num, 24,

*

peccatum trahere , & fic contra fe Dominum provocare.

Filii Ammon mal& fuaferunt regi fuo , . ut dehoneftaret nuncios 2, Reg. 10.

uditt

-David.

-

] ov

- gonadab mpos*Daviä.maïum-coh'ülium dedit Amnon; ut deflora. 2. Reg. 13,

lg

set fororemfuam : dequo poftea multa mala evenerumt,

- Detetandum & turpe confiiium dedit Achitophel Abfaloni,. & ta-

2. Reg. 16,

em

men erat confüium : quod ille dabat in diebusillis , quafi quis confule-

&il

zet DEUM, .

Averterunt mulieres cor Salomonis ,

n nllü'

& itadepravatum eít p'er eas, $. Reg, II

;Wk'

ut fegucrctur Deosalienos, & coleret eos,

H

Ocho«

J u

men(C

$8

TITULUS XXXI, Confiia maía;

£. Par. 22.!

Obhoziasf rex Juda ingreffus eft per víam domüs Achab, quz erat

peffima, Mater enim ejus Áthalia impuliteum , utimpié agerez.

1. EÍd, 4. -

Edificantibus templum Judais.poft reditum de Babylone, hoftes

eorum ícripferunt Artaxerxi . regi , & ipfe perfüafus ab eis prohibuit

opus feri.

Efh g

Amict Aman audientes ipfüm coriquerentem: de Mardoclixe, qui

'

€i genuz.nonfledebat, refponderunt: Jübe parari excelíam trabem: &

$

mgne dicregi, utappendatur Mardochaus fuper eam,

Sultum confilium uxor Job dedit ei

d

, fed ille tanquam prud'cns,&

fanctus homo tali confilio non acquievit.

Iia: 19;«-

Sapientes cornfiliarii Pharaonis ded

erunt ii;üpien sconfiltum:

Quia Jeremias prophetavit, capiendam effe civitatem Jerufalem à

u

Jcre—m. 38.

*

^*

Chaldzis, dixerunt principes populi Sedecie regi : Rogamus , ut occi-

&

datür homoiíle, / Qui frulte acquiefcens , refponditeis : Ecce'in mant-

bus veftriseft. Non enimfas e(bregem: vobisquidquamnegare.

Dan./6.

Ad malam fuggeftionem principum & Satraparum, Darius rex Pete

i

farum conftituit decretum , ut quicunque peteret qu

jq.ä Deo vel homine;

nifiabipforege, miteretue'in lacum leenum;

..

In diebus Afitfochi exierunt ex

"

&i

x.uMach. UA

1frael filii iniqui ,^ & fuaferunt mul-

tis, dicentes: Eamus & difponamus teftamentum cum gentibus.

&

2. Mach. 4.

cerdotem. -

Tantüm fuafit Menelaus Andronico ,. qpöd ille o.ccidgt Oniam fa-

^

;

Hi

Xodesm-

Cüm adveríus Menelaum fu

dicium agitaretur 'cora*m-jïntfö;fiä,,

Ptolomzus pecunià corruptus per Menelaum; perfuafit regi ; & eumad

»

n

fententiiam deduxir , qui Menelaum : abíolvit ,. & muitos juftos

it.

ejus

accuíatores morte damnav

"

.

pmuquu arcon

filium:

deditHerodias filie dicens z N

Matth.: '1;4-:-

ihilaliud pgiaï,

Marc. 6.

nifi caput Joannis Baptiftz.

f

Proconful Paulus defi

derabataudireverbum Dei, quod Paulus &

)

A8.13.

Barnabas predicabant, Refiftebat autem illis.

nfüléjn à fide:

Elymas magus; qu'ærerfs—

"

averter? proco

N

A&, 14.

€hàm Paul

us & Barnabas effenc incivitate Lyftrisin tanto

'honore ,

quód

n

H

3owiines illis tanquam Diis facrificare vellent , quidam Judai. füpes-

venerünt, & pérfüafis turbis , lapidantésque Paulum ; traxerunt extra

civitatem ,. exiftimantes eum effe mortuum.

.

Occafione cujusdam

-pue

llz , àqua Paulus fpiritum

?thonïm cic-*-»

A&i6

deamiffo quzftu ; tot tanta

;.

xerunt magie

cit , Domini i Jius dolentes

!

& Silam virgif cadi & i;pcgrcerari..

m:acif;u.s . qgu.bdvfcgc:*u;:uvraululm

u

i

hi

E

FT

TITU-

"N

CT ULUS XXXIL Confolatio Di;;im. ^ $9

A

hofies

TITULUS XXXII

híbnit

6

Confolatio Divina.

;

:;ui

ORQuam Abfaharh exïv;it de t-crra fua, ;d mandat;lm Domiíni, ipfe Gen. t9;

ens.

'Dominus. confolatus eft eum d

]

iverfis .gppatidonibus & rcvelaf 15. & 1$-

tionibus.

H

Y

2

FugientiIacobà

facie fratris fui, & fuper lapidem dormientiap- Gen. ag,

jeinà

paruit Dominus, & ei magnam conífolationem infudit.

QU

Apparum Domínus Moyíi exulanti, & oves paícenti, qued non Exod. 2;

manie

accedit ei, quamdiu nutriebatur in domo Pharaonis.

Filis Ifracl pluit manna in deferto & ceelo ;. carnes quoque & Exod. ry.

xpite

aquam pluries Dominus miraculosé dedit.

minf,

;Moyfes in monte cxifteus , quadraginta diebus; & totidem. no- Exod, $4.

&ibus, non manducavit, nec bibit , re&cicbatur enim divino eloquio,

lt

T

ml«

t

it Dominus ad Iofue , non dimittam nec relinquam te; COD- Jofue, z.

fortare, & efto robuftus.

-

a fie

Precepit Dominus , ut corvi p

Elis.

örtärcn; bisin die panem & carngs $. Reg. I5 .

Poft hoc apparuit Dominus ei, cüm fugeret Ibzaþïei, cujus pro-

30 Reg- Ig,

A

iphetas fecerat o

Ccidi.

Efficaciter Dominus confolatus eít Ezecbiam regem

per prophe-

9 C?HST

tàm & perangelum » qui occidit 185000.de exercitn regis Affyriorum,

4 Reg.-ng :

pGHSy

. ,Exaudite funt eodem temporcorationes Sare. & Tobie, & miífus

Tob. 5,

*ft angelus Domini , . qui curaret ambos ;. Saram videlicet à demonio

j &

.viros illius interficiente & Tobiam feniorem à ccecitate & paupertate,

Populum Ifrael exiftentem in anguftiia & timore, . prz exercitu

lzrmf'

;'Hol,c

fernis,

dignatqs:üiüominxis"pcr manum unius fæmmæ mirabiliter

Iudith, mf

10ft s

confolari.

*

-;

E

,

.

(pti"

iCom

vertit Dominns luétum Judzorum jh .gaudiumk,/gqando ipfi, Edh,

9.

procurante Efther , hoftes füos , qui ad jügulátioriem illorum fe para-

| cxtf?:'

v&xant, occiderunt,

m t

Notabile eft qubd quando poputus Ifrael füít'in magna aflli&ione,

fcilicet tempore captivitatis Babylonie, plures habnát prophetas, quàm

"

tempore Salomonis, quando fuit in maxima profperitate; nam Ieremias

fuit in Iuda, Ezcchicl & Daniel in Chaldza.

- Angelus Domini defcendit cum Azaria & fociis ejus in fornacem,.

Dan, 3;

&.

excuflit flammam ignis de fornace, & íecit medium fornacis quafi

u

*

Ven-

éó TITULUS XXXIL Coníohatio Divinai

ventum rorís flantem, Per quod appatet, quód omni loco, omni

tempore, párata eít divina pfetas hominem confortarc.

Dan. [

Danielem bis pofitum in lacum Ieonum confolatus eft Domínus,

Prímó mittendo angelum, qui leonum ora conclufit. . Secundó per Ha-

bacuc prophetam , qüem de Judaain Chaldeam cum cibo per angelum

transportavit,

Sufannam calumn

Dan.13,.-

ios& damnatam eripuit Deus ex in.fpex-afo, per

puerum Daníeler,

!' Mac- 1 l'

Machabzus 5

& qui cum eo erant, videntes adjutorem à Deo fibi

b

miffum , benedixerunt mi

fericordem Dominum, & convaluerunt animis.

A&i äv

Bené implevit Domínus promiffionem apoftolis fa&am ; quando

dixerat eis, alium fe miffurum paracietum , quando mifit eis Spiritum.

fantturm, qui eos tam copiose doc

uit, confolatus eft, & roboravit.

ali

4, Cor. t.

Felix Paulus ín hac vita; qui

dícebat fecur& 2, Corinth, 1. Sicut ab«

undant paffiones Chrifti innobis,

ita per Chriftum abundat confolatio

n

4. & 7..

:

(Hiq

noftra.

Ecclefia habebatpacem, & edificabatur ambulans ín tímore Do-

mini, & confolatione Spirítüs: San&i replebatur,

«

Tüm

A&. i ,v z.

Petro in carcere Herodis vinéto mifit Dominus angelum

qui d

e manu Herodis & Judeorum liberavit eunr,

A&. 16.

Paulo & Sila faudantibus Deur in carcere , fubito terre motus

p

ja, & omnium vincula füntfoluta,

fa&tus eft magnus, & aperta funt oft

Dixit Dominus per vifionem no

étePaulo, càmpradicaret Corin-

amp]

A&, xvs.

thí: Noli-timer

e, fed loquere & ne taceas, propter quod ego fum

Wn

tecum. .

:

Vi

A.a('v 230

Càm effet

,Pa*uyrus ír cuftodia Claudií Tribuni detentus,node affi-

itens eí Domíaus ait: Conftans efto Paule, ficut enim tcitiäca;ps e$

üt

Deum ín Jerufalem, itaopo

rtette & Roma teftificari,

ff

Confortare volens €os

Paulus, qui fecum in navj erant, ait: Aftitit

mihí hac no&teangelus Dei dicens ; Ne tíimeas Paule , Cafari oportet te

df

affilere, & ecce domavit tibi Deus onies, quinavigant tecum,

Cüm beatus Ioannes Apoftolus effec in Pathmos infulam zel

Vy

?*Pofal' L

d

tf divina revelotione fuit gnuhipliciter confolatus,

f

n

fem

'üm

TITU-

TITULUS XXXIII. C'onfuefüdo male — 1

*

omni

tfntts

t Ha«

TITULUS XXXIII.

cun

:

-

o p

-

Confuetudo mala.

ofib

iimïi.-

Sratlite, lictt optimo cibo à Deo ä;-.&i in deferto, fufpirant a;! priö- Num. rt.

U

I

-tes cibos in ZEgypto ; quia illis erant affueti,

líiraelite , poítquam mortuus effet judex, reverte

bantux, & mul- Iuä: z,' 19.

iritum.

tó faciebant pejora, quàm fecerant patres corum , fequentes Dcos

alienos férvientes eís , & adorantes illos. Non dimiferunt adinventio-

t

nes f2as, & viam duriffimam

[olaio

» per quam ambulare confueverunt, ira-

tüsque eft furor Domini &c,

*

Cives urbis Lais habitabant fecuri & quietí

absque ullo tímore;jux- Iudic, is.

:

ta confüetudinem Sidoniorum, |Quod advertentes viri tribüs Dan eo- v,7. 27.

rum urbem occupárunt, ommnésque percufferuntin ore gladii.

(uuts

Pharao malà confuetudine induratus nulla ampliüs monita, nullas Exod. 7

peenas à Deo immiffas curat,

8. &c.

motus

Samíon per malam confüetudinem eó devenit, utnon fe potuerit Iudic. 16,

olütdr

ámplius liberare é manibus hoftíium fuorum , & omnem fuam fortitudi- 29,

orifte

nem perdiderit, licét dixerit in corde fuoz. egrediar, ficut ante feciy

-

j d

& me excutiam, nefciens,

üód receffiffet ab eo Dominus,

*

Salomonem , licet fapientiffimum, mala confuesud

O €o

deduxi

de:ff-

f5 3. Reg. IT

ut amore mulierum ídola adoraret, eisque templa zdifcaret, -

I,

C.

qus 5

Tudas , quia fur erat, . &locnios hahens, hoceft, avaritiz & furtis

Ioan. 12, 6.

affuetus , tandem Magiftrum fuüum yeudidit, & laqueo . fe fufpendit,

Luc. 22, g.

Altiit

defperans de mifericordia Dei,

uv

Energumenus malé terq

e

f

