Judai in tribulatione pofiti, que füpervenit eis, oraverunt Domi-

num, Sacerdotes verà ante altare » cum ftolis facerdotalibus jactave-

Orár,

runt fe, & invocabant de ccelo eum , qui de depolitis legem pofuit , ut

lis, qui depofuerunt, ea falva cuftodiret, Univerfe etiam. mulieres,

Ritt

protenfis manibus in.ccelum deprecabantur.

n

Kodem.

. Onias fummus pontifex oravit pro Heliodoro, divina virtute gra-

viter flagellato , có quód voluerat fpoliare templum.,

Dominus autem

uj

illi vitam doaavit

2, Mach. 8

Judas Machabzus , & quicum eo erant, fimul deprecabantur Do-

V, |

minum , ut eriperet eos abimpio Nicanore &c. Etfinon propter eos,

fed propter teftamentum; quod erat ad patres eorum, & propier invo-

Woin

catiohem fanf&ti & magnifici nominis ejus füper ipfos.

2, Mach. 9.

Orabat fceleftus Antiochus Dominum, à quo non effet mifericor-

s

filty

diam confecuturus,

li

2, Mach, uit,

Nicanor & .qui cum €o erant, ctim tubis & canticis admovebant:

Judas veró cum fais, invocato DEO per orationes, congrefli funt,

dæa 1

Mans quidem pugnantes, fed cordibus Domiinum orantes, proftrave-

"ine,

runt non minus triginta quinque miliía hominum , prefentia DEI ma-

gnifice dele&ati,

.

Aj

Matth& 8.

Brevem, utt

1em, & humilem -modum orandi habuit leprofus ille,

Luc,

quí gehu flexo adoravit Dominum JESUM, dicens ; Domine, fi vis,

^

p

Marc. i,

potes me mu

re.

ais ;

Matth. 9,

Similem modum orandi, per modum infinuationis, habuit Centu-

1jo, cn dixit; Dominc, pucr meus jacet paralyticus,

Quo

hanml

item

22I

TITULUS CXIX. Orati?.

tritad

Item. Martha & Maria pro Lazaro jam fepulto,

Ioan, 1r,

Etiam de co ; quod Dominus facere propofuit, vult per nos ipfc Marc, 9.

quandoque rogari: Kogate Dominum meffis, ut mittat operarios in

qi t

meífem fuam, — Statim iequitur: Convocatis &c,

Dimiffa turba, afcendit Dominüs in montemfolus orare, 1nquo Mattfi. 14;

üt orà«

docemur;

quod dum orare volumus, turbam debemus fugere, ne tur-

bemur.

joranits

Dominus & Salvator nofter in evangeliis nos orare docuit verbo. Matth, 6.

Z[j!',uli

Sic ergo orabitist Pater nofter &c, — Oportet emperorare & nunquam Luc. 18,

:

&wunc

:?ï

defere, -

uuncin ]

Item animavit promiffione. Luc, 6. Petite, &accipietis. Item ; $i

quid petieritis patrem in nomine meo , faciam,

]oan. 14-

lqnebent

Informavit exeraplo, : lplï enim, qui poterat imperare , volebat

Matth. 146

mvil,

Orare,

aarc. 1.

Specialiter autem; inftante perfecutione

Luc. 2£.

pafngnis füg, cravit, &

l Doni-

orare monuit: Vigilate & orate, ajebat.

Matth. 26,

i flait^

Quando Maria Magdalena veniam obtinuit à Domino dicente: Re- Luc, 7.

lüit; u

mittuntur tíbi peccata, nihil vocaliter oráffe dicitur, fedfleviffe, Ubi

apparet efficacla mentalis defiderii, etiam fine oratione vocali,

wlisteh

Ad inftantiam. orationis Dominus nos inducit exemplo amici ad Luc. 114

ye gro

amicum media noéte euntis.

Etexemplo viduz , qua ab iniquojudíce, cum importunitate mul- Luc. 18$

s aum

ta, fefe vindicari petebat.

Ad humiliter orandum & ja&antiam €ontemnendam , inducit Do- Ibidem.-

mur Do*

pter 605

&oinus exemplum-de fuperbo Pharifzo & humili publicano,

jiecinvo-

Poft afcenfionem Domini in coelum, reverfi funt difcipuli in Jeru- AGor, 1.

falem, & erast omnes períeverantes in oratione unanimiter, cum mu-

r]il?limr r

lieribus & MARIA.

Apofítoli volentes unum de difcipulis eligerein Apoftolumloco Ju- 1bidem,

dz , flatuerunt duos Jofeph & Mathiams & orantes dixerunt; Tu Do-

pvb

i. ont

mine, qui nofti- omnsium corda, oítende, quem elcgeris,

ol

Omnes fideles in primitiva Ecclefia perfeverantes erantin doctrina

A&or. 2;

,DDme

Apoftolorum » & communicatione fractionis paris, & orationibus.

Lem Fetrus & Joannes aícenderunt in templum ad horamoratio- PU UM

3.

1

[ü$ i

nhis nonam,

" j

vii«

Cüm oráffent difcipuli unanimiter una voce, motus eft locus, in Aaor,

4a

uo erant COpngregati, & re

r d

pléti funt omnes Sþiritq fan&to, &loque-

bantur verbum DEI in"iïducia.

kKe 3

qon

Lapi-

222

'fIT[ILUS CXïX. Oratio.

A&Or 7,

Lapidabant Stephanum Judai » invocantem & dicéntem : Dómine

bonis

JESU, accipe fpiritum meüfm, Pofitis'aitem genibus, clamavit voce

in or

magna, dicens: Domime ne ftatuas illis hoc peccatuim.,

LE

Petrus & Joannes oraverunt pro illis de Samaría , ut acciperent

puiti

A&orr. g,

Spiritum fanétum. Tunc i

mponebant manus fuper. illos; &accipie-.-'

do,c

baut Spiritum fanctum.

prono

Saulus ad terram pro

ftratus, & falubriter excge.catuä. oftea fur-

Tern

A&O[g 9!

rexit, Etin Damaícum veniens, orare ccepic , & fuit tribus diebus non

(ütrat .

inanducaus,

[

Cornelius Centurio erat vir réligiofus & timens DEIIM cum omni

A&or. 10.

Menr

domo füa , faciens eleemofynas multas & deprecans Dominum femper.

pl

&t per. hoc difpofüit fe adfidem. tndefequitur: Orationestue & elees

,mofyrie aftenderunt in memoriam in confpet&tu DEI.

bus D

A&or. 12.

Petrus fervabatut in carcere Herodis , oratio autem fiebat fine in-

ftt; (

termiffione ab Ecclefia ad DEUM pro eo.

Doni

Actor,' 13.

Cüm dixiffet Spiritus fan&us:

Segregate mihi Barnabam & Pau-

1um ad opus;.

ad quod affumpfi eos; fequitur :

Tunc jejunantes & oran-

& fequent;

dimiferunt illos,

Et fequitur : Feces

80 u

tes, eísque manus imponentes ,

1

runt mirabilem fruérum.

Afcendit Petrus in fuperiora

domus, ut otaret circa horam fex-

mus, )

A&of. io.

linratj

tam, ut fic poffet orare devotius, à familia inferiüs exiftenteremotus.

Cüm iret Paulus ad orationem, obviavit puelle, qua fpiritum py-

.A&of; 16,

T

thonem habebat, quem P

aulus expulit, precipiens ei in nomine JESU.

lüs .f

-Recedens Paulus à fratribus de Achaja,

poft paucos fermones & pia

A&or, 20.

vt d)

verba, pofitis genibus, cum omnibus illis oravit, Magnus autem

fletus fa&tus eft om

K

^

nium.

Cum orà

ffet i

n templo Paulus , fa&us eftinftuporem mentis ; &

41&0;'. 22,

vidit Dominum JESUM , dicentem; Feftina & exi velociter de Jeru-

"^ falem.

Patre Publiifebribus & dyfenteria labo

A&or. 28.

$

rante, cüm oráffet Paulus;

& impofuiffet ci manus, fanavit eum,

f&

1. Theffal. 5.

*

Apoftolus Paulus orandum effe fine intermiffione, monebat, hoc

Wa

ip

umque fo

llicitus faciebat Rom, r. , Sineintermiffione memoriam fa-

b

,

W

Rom. ?4

Clo velft

ri femper in orationibus meis.

N

Rdm. 8

Adeo grande &.arduum opus eft orare, quód ipíe Paulus ad id

^

depiny

agendum dicebat fe fufficientem non effe.

Quod oremus, ficut oportet, nefcimus t prop

ter quod ipfe o'ratiä-

T

B, Theff, 2«

nobis.

férnen

nes aliorum frequenter &humil;:itc; flagitabat: Fratres, orate pro

Pete-

Wl [O) (

T ITULUS' CXX Ornatus fuperfluus. 225

'

petebaát etiam Paulus otationes fieri. pro imalis amovendis, & pro Rom, r5 ;

mifie

bonis obtinendis.

De pri

mo: Obfecro:vos fratres, ut adjuvetis me;

: YO

jn orauonibus.veftris ad.Deum, ut liberee ab infidelibus,

Quód au- 2, Cor. 4

tem aliorum fe. orationibus juvari crederet, dicit : De tantis periculis eri-

puit nos Deus, adjuvantibus vobis in oraüone pro

nobis.

De fecun-

Coloff, 4.

pertnt

tabat ,.aitt. Orantes

cipies. '

do , quód. bona obtinere per aliorum. orationes op

pro nobis, ut Deus aperiat. nobis oftium fermonis,

ad loquendum my- 2. Theff. 2,

a ftr-

fterium Chrifti,.. Et alio loco: Fratres orate pro nobis , ut fermo Dci

]s 102

currat & clarificetur.

Orabat Paulus pro aliis» ut eos videre & in cis fru&tificare po

(fet,

m omn

Memoriam veftri facio femper in orationibus meis, obfecrans,.fi quando Rom. £.

profperum iter habeam, in voluctate Dei , venieadi.ad vos. —

fgmpeh

Etad Titum; Sine intermiífione habeo tui memoriam in orationi- Titum 1.

&de

bus meis, no&e ac die» defiderans te videre,

Item pro Theffalonicenfi

bus,.ut Deus eos ad

víam falutis voca- 2. Thelf, 1.

tünfï'f'

zet: Oramus femper pro vobpis, ut vos digpo; habeat ifta vocatione

!

Dominus Deus nofter,

Et pro Philippenfibus,

ut Iipfi debono ín meliüs proficerent, Hoc Philipp, 1.

& pati*

i ordt*

6ro, ut charitas veftra magis ac magis.abundet,

Item u: plenitudinem divinz cogitationis haberent,

Non ceffa- Col, z.

u

mus, pro vobis orantes & poftulantes, u: impleamini agnitione vo-

a

luntatis ejus.

Apoftolus Jacobus o

rationem dicit vdleré pro obtinienda: córpOrali Jacob &«

U

d-

falute : Oratio fidei falvabit. infirmum.

Item & pro eterna; que e

yompy*

lus fimpliciter vera; Orate p

S

ro invi;þm, ut (alvemini; multüm enim

JEU..

valet depreca;i?'i.um.,

d

5 auüm

— TITULUS CXX,

jtis ; &

jc t

Ornatus /upeg?um.

et?auWS;

Hamar nurus Judae filii Jacob vblens focerum allicere, ut ex. illo Gen; 58.

ho

od

conciperet, depofitis viduitatis veftibus oznavit fe , & affumpfit

h

teriftrum.

,omm

Audito advéritu Jehu

H

j

, qui occiderat Joram regem 1fra

-

d, leza*bäl 4. Reg. 9.

depinxit oculos fuos ftibio, & ornavit caput fuum.

T

g

Teftatur Judith, quód ornamenta;

uz affumpfit, deceperunt Ho- Judith, 16.

D UA

Tofernem

Induit -enim f& veffimento

1

atitdiz.unxit faciem fuam uür-

0,3(!0

j

g obl

guento, colligavit cincinnos fuos nütra, ad decipiendum ipfum,

De

1 p

N

E

224

-- TITULUS CIX. Otium..

E..

De Efther legitur , quod , quando debuit intrare ad rezeta , noa

|

quoxfiritmuliebrem cultum ficut faciebànt alis imulieres.

naufra'ï

lfa. äs

Comminando dicitur l(aie 3. Auferet Dominus órnamenta calcea-

marey

meutorum, & lunulas, & torques, mo

difcriminalia, & multa alia ponit ibí.

nilia, & a;millaf, & mitras, &

mittit

Prov, 74

Reprehenfibilem habitum male mulieris defcribit Salomon : Con-

"fiderà vecordem juvenem, -Occürrit illi mulier ornatu meretricio, pra-

",

Aparata ad capiendas animas; garrula, & vaea; quietis impatiens.

í

Eccd. 9.

Non fine caufa monet Sapiens, quando ait: Averté faciem tuam à

EU

fauliere compta. Mulier enim compofita & ornata magis incitat ad

[ it-;!

peccatum;

1. Pet. 3.

Mulierum non fit extrinfecus capillatura, aut circumdatio aurí,

dom

autveftium cultus &c.

Ee

TITULUS CXXL

-

| Otmm

E

Dam iuffus.fuitäDeo 'operari in' Paradyfo ,fed quia otiofus füïc,

D

Genfrïo

p

peccavit, non peccaturus , fi fedulà laboráffet, $. Chryfoftomus

l

Hom, 14.in Gen.,

Qs

Ezech. 16.

Otium fuit orige iniquitatis & excidii Sodomze, tefte Ezechiele :

Hzxc fuit iniquitas Sodoma, füperbia, faturitas panis , & abundantia,

fratre

49.

& otium ipfius & filiarum ejus.

ITlaac

Judic. 16.

Samfon otio vacat per multos dies apud Dalilam, fed perdit forti-

patri f

tudinem, libertatem, vitam.

Sexcenti viri ex tribu Dan venerunt in Lais ad populum quiefcen-

Judic. 18.27.

Btnjas

tem atque fecurum, & percufferunt eos in ore gladii, urbémque incen-

lempor

dio tradiderunt,

David eotempore, quo folent regesad bella procederes; domi va-

"Ros li

2, Reg. 11«

Y

MCq»

cat otio, & labitur ia adulterium, & fübíequens homicidium,

.

*

Salomon , dum fuit occupatus labore. edificationis temp

lí, vitaü

X

Bs

duxit innocentem, poftquam à labore ceffavit, & vitam defidem.ac mol-

Pam,

lem düxit , captus amore mulierum in idololatriam eftlapíus,

£xod. 32.

Populus Xfraeliticus , quamdiu fuit occupatus labore ín Xxgyptes

Calam

nunquam legitur aliquid mali egiffe, Sed cum ccepit manducare & bi-

us

bere; & fur:exeant Iudere, factus eft idelolatra,

Tonas

t ej

TITULUS CXXII Pgrentes honotandi, 42«

i, tot

Jonas, dum omnes effent occupati in navi vel labore ad evitandusa Jonz,t.

naufragium, vel oratione ad Deum, folus dormit, Inde projicitur in

iC

mare, & fit prada piíci.

i, &

Pateifamilias increpat otiofos in foro ftantes , eösque ad laberem Matth. 20,

mittit,

n: Cote

Servus piger & inutilis, qui cum cgmmi(fo fibi talento noluit ope- Matth. 25

rarl, ejicitur in tenebras exteriores.

Eio, pl'æ-

dorhum vacantem, tunc vadit, Matth. r2,

)

Spiritus immundus veniens invenit

ii à

& affumit (eptem alios fpiritus fecum nequiores fe, & intrantes habi- 44. -

tant ibi.

yiat ad

Paulus przcipit vitare illas viduas; que otofe diícunt circuire r.Tim.5.13.

jo aud,

d,omos.

OTITULUS CXXIL

"Parentes bonorandi.

Em & Japhet benedi&tionem patris meruerunt , quía nudato obfe-Gen,g;-

quium prabuerunt.,

Cham veró filius fuus maledi&us fuit, quia-

$

fus fl

patris nuditatem derifit.

Magnz exiftimationis erat apüd antiquos benedi&io patris, ut pa- 'Gen, 27.

fooss

tetin Jacob & Efau, quia ipfam follicité quafierunt.

Licét Kíau, effet homo malus, reprobatus à Deo, & odio haberet Ibidem.

ïzgchidc t

fratrem fuum Jacob, nolebat tamen ipfum occidere vivente patre fuo

andani

I(aac, Unde dicebat: Venient dies lu&us patris mei, 1n hoc deferens

honorem, & timens offenfam ejus.

vt

pgtri

Ad magnam poenam obligabat:fe.Judas, càm dixit patri : Nifi Gen, 42.

Benjamin reduxero, & tradidero eum tibi, ero -peccáti reus in omni "& 43.

qiftte

tempore. Et notandum, quód priusquam dixerat Ruben: duos filios

d

meos interfice, fi non reduxero illum tibi, tamen pater non acquievit

illi, acquievit autem Jude dicenti predi&a verba,

doni

Idem Judas poítea fupplicans Jofeph, ut Benjamin ad patrem re-

Gen, 44.

mitteres, inter catera repetiit predi&a verba, quibus fe obligaverat

g, vt

atri, & fubjunxit: Non poffum redire ad patrem abfente puero, ne

n,ac mo

calamitatis, que oppreffura eft patrem meum, tettis affiftam.

Jacob benedicens filios, dixit contra Ruben: Effufus es ficut

'Gen, 49.

H

l

Pth

li*

aqua, non crefcas , quia afcendifti cubile patris tui, & maculáfti ftra*

a

tum .e]us,

Ff

Prz-

à

f05

226. TÉTUL, CXXHE. Patentüni oficiühi erga lib,

TIm

Deut, 2«

Prxcepit D'omimäs- per Moyfen: Si genuerit hiomo filiüm con-

tümacem: & protervum, Sequitur: Lapidibus eum obruet populus

amarä

civitatis.

"OR 4

ludïc. 9.

Reddidit.Deus malüm, quód fecerat Abimelech. contra: patrem

DEQ

fuum, interfectis leptuaginta fratribus fuis,

1. Reg. g.

Non audierunt filii: Heli' patrem, ipfos.corripientem..

Et- ideo

& 4.

divinam ultionem experti funt.

vidif

$ äontra' inhibitionem

indece

1, Reg. 14.

- Quia Jonathas guftaverat paululüm melli

patris, morttadjudicatuseft à patre; tamen à poptlo liberatus et,

& diig

David à facie.Saul fugienss & in magna neceffitate exiftens, ha-

(

1. ,Regt 22.

buit curam-

quoi

parentum füorams & recommendavit eos diligenter gpud

Moab regem,

2.*.Reg- I5.

Abtalon David

Trent,

peffimà ei fucceffir.

patrem.füum de regno expellere labcraþa:, fed

Tijmt

Venienti Betfabeg matri- Salomonis- affürrexit. zex:

2; Reg. 2«

, adoravítque

þcam,

& pofitus eft thronus.matri regis.

puift

4(Reg. ígs

Filii duo Sennacherib occiderunt. eum , fed tamen neuter eorum

Cübue;

regnavit poft eum.

DEL al

Tob, 4.

Tobias fenior inftruens filium fuum, inter cetera dixit: Cüm ac-

G

erit Deus- animam. meam, corpus meum: fepelietar; & honorem

3

ab

€bis matri tuz oimnibus diebus vite-tue.,

4

|

Ejiciens Dominus de templo cum flagello vendentes- &t ementes

Cltm) t

joan, 2:

boves, &:numularios, dixiti Nolite facere domum patris mei domum

|

negotiationis. 1n hoc & aliis multoties honorem patris quarens.

Rliqu

ILuc. 2..

De puero]ESU dicitur: Defcendit. cum illis (icilicet MARIA &

mme;

Jofeph) & venit in Nazareth, & erat- fubditus illis.

joan. 8.

ipfe etiam dicit.alibi: Honorifico patrem.meum;

9d

JQRB» 99

Et pendens in cruce matrem fuam dile&o difcipulo commendavit.

In.quo apparet, quam.folicitudineag

dijg

gefferit de.ipfa, qui.nec in.mqnis

(

a:ticulo,.h/u)us. obiitus £uit,

&üm n

Rhia

l.

TITULUS CXXIL-

|

li

- Parentum officium erga liberos,

fm ]

€on;19. 39

Ubd Deus tam benevolüs & familia:is erga Abraham füerit, ut

Päiet4

Q

ei celare non potuerit, quz gefturus effet, reddit ipfe rationem his

verbis:'Scio enim, quód pracepturus fit filiis fais, & domui fua

*Ulerilj

"

poft (c, ut cuítodiant riam Domini; & fa;iam judicium & juftitiam

Abra-

Wey,

&

ib,

TITUL.CXXIII. Patentum officium ergaliberos.227

m Qf

Abraham 'ita dilexitfilium faumtünigenitum 1faac, utmulto plus Gen. 22.

POPU)IJS

amaret DEUM; nam cüm à DEO juffusfuiffet hunc fibi filium immolate,

Ton dubitevit hoc mandatum promptiffim? exequi, Fuit idcirco à

patrem

ID EO'benediétus.

gt ideo

Sara adeó. fuit fUliicita profilio fuo 1faac bene educando, ut, cüte (en.2j, 9:

vidiffet ifmaélem filium Agarancillz fue ludere cum filio fuo ( utique

jionen

indecenter ) dixerit ad Abraham maritum fuum : ejice ancillam bhanc,

$ ülium ejus.

k

,

Occurrit Dominus Moyfi

in itinere, & voluit occidere eum, €

qs, ht

f') Fxod.4.24.

quod &lium fuum non circumcidiffzt juxta legem.Domini,

r ao

Fa&um eft grande miraculum;ut, Core peceunte, filiiejusnon-er- Nüm. 26,rt.

jirent,

Nam peccante patr

j d

numeratür.

e ipü non peccaverunt, quod inter miraculà

raiq

Heli fummus Pontifex, €ó quód peccantes filios fuos non corri- r, Reg,

3e

puiffet, horrendum à DEO fuit punitus, :Nam ambo filii in:

;

raelio oc- gc 4s

: r um

cubuerunt, triginta millia peditum de populo in eodem c«fa

f

ünr, arca

DEI .ab hoftibus fuitcapta, -Heliipíe cecidit de fella retrorf

um,

& fra&tis

cervicibus mortuus efh,

im *

yonoren

Magna fuit Elcane & Annz circa filii füi educationem pietas, dum r,

'Reg. r.

'eum totum DEO confecrárunt, ut cun&tis diebus vite fux et inferviret,

entes

Jacob Patriarcha; quód plus dilexilfet filium fuum Jofeph, quàm Gen, 374«

ioim

reliquos fuos filios, caufa fnitinvidie & odii, quod ifti adversus Jofeph

'ens,

conceperunt

"n

lfraelite narraverunt filiis fais bene&cia toti populo à DEO prefti- Judic, 6, 15;

ta, tefte Gedeone , quiaiti narraverunt patres noftri, atque dixeruntt

N

de JEgypto eduxit nos Dominus,

p

Cüàm audiffet David inceftum , quem patravit filius. ejus Amnon, ,.

Regs 18«

l qors

eum non corripuit; -noluit enim contriftare fpiritum Amnon filii fui, ; y

*

quoniam diligebat

eum; qyuia primogenitus erat ei, Std in hoc malé

egit.

Optime tameu egit David, cüm filium füum Salomonem magna fol-

$. Rego 2»

licitudine Nathan Prophete tradiditinftiuendum , eíque moriturus bo-

nam regni adminiftrationem , & cultüs Divini curam commendavit,

ii

Quantum pro filiorum fuorum falute curam gefferit: S. Job, ex €o

Job.- 1.5

patet, quod quotidie pro illis DEUM fit deprecatus» & facrificia ob-

tulerit,

V

|

yeri ,Jf

o

Tobias fenior optimé educatus.à füis parentibus;. quippe qui ut

Tob, 4

j1no

jni

pugrulus omnia fecundüm lege

m DEI obíervabat, Optimé. quoque

Ff z

lium

)

"

4

PU

zäs TITULUS CXXIV, Paþicntia in adverfis,

flium foum educayit ,. & faluberrima

(

dam illi dedit.

präcepta ad vi»tam kpi?;- inüitugn-

füerat

Tob. 10. 13.

Raguel & Anna filiam fuam Saram pit & pudicé educatam dimit-

tentes, monent eam, ut honoraret foceros, diligeret maritum, regeret

feiif

familiam , gubernaret domum; & feipfam irreprehenfibilem exhiberet.

Parentes Sufanne , cüm effentjufti, erudierunt filiam fuam fecun-

Popu

Dan.13.

dis, .

düm legem Moyfi. Hinctam pié & cafté vixit, ut mori. maluerit, quàm

fadori,

1. Mach. 3.

Matathias filios fuos optime educatos hortatur, ne à veritate, ejüs-

propt

quale:

que propugnatione deficiant , quibus monitis illi feduló fuot obfecuti,

Septem fratres Machabai propter bonam educationem & conftan-

2 .Mach. 7.

tem adhortationem matris immania tormenta invi&o & forti animo per-

ferunt,

fq f:c

dorm

Luc, t.

Zacharias & Elifabeth, quia erantjuftiambo ante DEUM; | ince-

dentes in omnibus mandatis & juftificationibus Domini ; habent etiam

Vr

filium fan&iffimum Ioannem.

Chananza , cüm haberet filiam

/malé àdiemonio vexatam , acce-

(hie

Matth. 15.

22.

dit ad Chriftum, rogat falutem filiz, & licét primó non exaudita, non

tàn,

tamen ceffat, dum impetret petitam gratiam.

Cüm. pater quidam adduxiffet filium fuurm, habentem

i'þixritum mu-

Marc, 9. 16,

um , ad Chriftum, interrogavit eum Chriftus ; quantum temporis eft,

hnic,

€x quo ei hoc accidit? at ille ait ; ab infantia, S. Chryfologusfer. s.

putat, ideo hoc illi acciciffeab infantia, quia malefuit à parentibus edu-

ilosy

€atus, & forté etiam demoni traditus.

Are

faltus fuit educata.— Hinc

Marc. 6. 22

Filia Herodis à parentibus ad levitatem &

fuit tam perverfía, ut non fit verita petere mortem Ioannis.

fsl

A&or, 7. 51,

'S$, Stephanus increpat Iudeos: vosfemper Spiritui fan&to refiftitis,

din

—iïcut patres veitfi ; ita&vos, Nempe ficut parentes, ita filii

fllit le

tidf

"TITULUS CXXIV.

lt ili

[Umæ

*

*Patientia in adverfis,

ü [5

Genö 52.

Anfuete ferebat Ifaac, cüm pater fuus eum immolare vellet,

pati

€Gen.37.

Iofeph facinus, quod in enm commiferantíratres fui, & pa-

& 45.

tienter tulit & clementer indulfit,

imc

Eodem,

&

Speciale mandatum dedis rauibus fuis Iofeph dicens; Ne iraf.a-

mini in via«

hàm

2

Citó

5

TiTULUS CXXIV. Patientià in adverfis. 229

(rittet«

Citó oravit.Moyfes pro. Maria , qux contra eu

^i r

m tam iniqu& lqcutg Num.12;

füerat, & per orationem ejus fanata fuit.

j nit-

Murmurabat populus contra Moyíen & Aaron dicens : Vos inte

(r' Numc 160

, gt

feciftis populum Domini, & cumiratus effet Dominus, ut percuteret

xhiberet

populum, dixit Moyfesad Aaron: Perge citóad populum, ut roges pro

n f&cut.

€is, & fequitur, quód. plaga ceffaverit,

i, qum

Filii Ephraim jurgantes fortiter contra ,Gedeonem , fedati fuerunt

Judic. 8.

t

propterejus maníuetam reíponfionem: Quid .enim tale: facere potui,

le, &tj«

uale vos feciftis?

cut,

Noluit fuftinere Saul, quód occiderentur viri, qui detraxerant ei.

1. Reg. 1T,

contate

Potuit David pluries , & noluit occidere Saul, ipfum acriter per-

1Reg. 24

jimope

feqventem, quando abícidit oram chlamydis ejus , quando invenit eum

dormientem.

J, i

Fugiens David à facie Abfalom , patienter dixitad Sadoch: Si in-

I. Reg. 15.

ent etian

venero

*

8

ratiam

i

;

1

& 16. .

centem fibi &c.

,in oculis Domini, reducet me. Et ad Semei maledi-

I acct.

Miphibofeth patienter fuftinuit iniquam fententiam contra fe la-

2. Reg. 19.

tame,

jia, 101

pixerunt-feniores, dantesconfilium Roboam ; Si pi.acütr,i; populo

9. Paral, 18,

jtmmte

buic, & lenieris eos verbis clementibus ,. omni tempore fervient tibi,

gotli t

FTET

Homines , qui venerant ad capiendum Elifeum, non permifit ipfe

4. Reg. 6.

sfer,5T.

illos aliq

uid mali habere ; fedvpræccp,igïcïis,;ncjniäm,apppgi ; & réfectos

$

buset

abire permifit,.

Excoecatus Tobias, miram

patientiam oftendit fer-gal di"viïrnumkiflä-

Tob.2.5,

j BI

gellum, & irrifionem amicorum & uxoris.

. Job fait patiens perdendo fua & fuos, & quafi fefpfum .E.in,otag,—

JOBO I. 2,

«'0 feüüilisl

dum , quód femel amifit bona fua , & liberos fuos, & fic vchementior

,

fuit tentationis impetus. Item illi, qui renianferunt de amicis fuis, pius

ei defolationis, quàm confolationis attulerunt, tit patet in uxore, &

in ilis amicis, qui fuerunt ei confolatores onerofi,

Alacrem patientiam exhibnerunt focii Danielis, miffi jiuffu regisin

Dan, 3;

fornacem ignis ardentis : Et tantum , vel amplius fuit landatus DEUS

ex eorum patientia, quàm ex Danielis fapientia.

.

Filia Raguelis Sara, gravem contumeliam a

b .ancill"g; p'rolataxm,

patienter tulit, nihil refpondens, fed ftatim ad orationem fe convertens,

ToB. 2.

ellch

Cim plagis puniretur Eleazarus, dixit ; Domine, tu fcis, quia,cüm

2. MaCh. 60

slui;

à morte póffem liberari , - duros cordis fuftineo dolores, fecundüm ani-

mam vero propter timorem tuum, libenter hac patior,

r d

1

Ff5

(

scpterp

230 TITULUS CXXIV. Patientia *ig fædverä's.,

2/Mach. y.

Septem illifratres cum matre Tüa ala

.

2

d

cxü;ar.x;imo; paffi ünt horrenda

tormenta,

àfi

Cüm 'intecrogáffetPetrus Dominum, quoties peccabit in me fratec

Toq

Matth. x8.

meus, dimittam;ei usque. fepties ? Audivit: Non dico usque feptiess fed

usque feptuagies fepttes;

[!

EKodem.

Ad remittendum fratribus ex corde, indux

itDominus paraboiam

fervi nequam, cui-mille talenta à'Domitio liberaliter fuerunt dimiffa.

-Cüm audiffent'jacobus -& Joannes, quod Samaritani 'non recepe-

Tij

Luc. 9.

Volt

rant nuncios Domini, quos przmiferat, dixerunt: Vis; dicamus, utig-

ais -defcendat'de ccelo, & Confürat illos, & Dominus inc

.

daxxd

rfpavit illos &

dixit; Nefcitis, cujus fpiritüs eftis.

Tità

Mulier in adulterió deprehenfa, & coram Domiino accufata , nihil

:,]oan. 8['

omnino accufatoribus refpondebat: Dominus autem pro ea verbum af-

fümpfit, -& eam benigue abfolvit. "

L

3

?

"

Ill

Luc;.-4:

"Cedend

um €&

ft quandóque furori

'perfequentium, unde Domints,

fpe

Quo

.qui

pat & occidi venerat, non ut timidus , (ed ut providus, " & horam

paffioris comp

étentem expeétans , rabiem Iudzorum pluries devitavit,

[/77]

Et Joannis$. JESUS autem tranfiens per mediumillorumibat, Et ca-

tüm, ]

& exivit de templo.

z

lütig

pite düodecimo , abfcondit fe ,

tis fum & humiliä

Matthi XI»

De'feipfo Dominus ait: Difcite à

me, quia mi

j

Corde. -

Dominus noffer patienter tülitinju

tiàs illatas verbis & fadtis, Ver-

[l (uo,

Patentia

deriforiis & conttüimeliofis.;De-

affienis

bis quidem detra&oriis, contradi&oriis,

licis

Chiifti.

traxerunt ehim ei occülté & manifefté : Occ

ult&, intra fe loquendo, &

latioy

ipfüm temere & nequifer judicando. — Hic fiet

fet propheta, fciret, qualis

Hic blasphemat. Ma-

ente,

hzc effet mulier, Item Matthai 9. Luce quinto.

terdoy

nifeté , quando dicebant difcipulis ejus Pharifzi: Quarecum publicanis

YOS.fec

& peccatoribus manducat & bibit magifter vefter ?

M-thf

item quando eju

s miracula depravabant dicentes: in Deelzebub

^i [77]j

ejicitdemonia, Matth. 12. Luc. rr. Item; Non

princeps demoniorum

ü

eft hic homo à DEO,

qui fabbatum non cuftodit,.& ibidem, fcilicet

ly

Joan. 7.9. : Nos fcimus , quia hic/homo peccator eft;

li

(äp

, tem dicebant eum habere demonium.

an Unm

Contradi&toria veró verba fuftinuit , Joan

nis octavo: Tu deteipía

* teftimonium tuum non eft verum,

Et ibidemt

WMC PN

teftimonium perhibes

& Abraham vidifti 2

&

Quinquagin

ta annos nondum habes »

ioæm

kt ver

ba deriforia, cüm dixiffet:

Mat-th. 9«

*Non eltmgrtga Pue;la, fed dor»

£.uc. 8.

qmit, deridebant.eum, .

M ace

Stes

d

'EIT UL. CXXIV, Patientiain adverfis;; 251

3

-

w

Tteui vetba: contameliofa: :'Nonne benedicinius nos, quia Samari-

loamz, 8j

g

tanus es tu, & dezmonium habes? Et

Luce quinto, '"Quis eft hic , qui

loquitur blafphemias ?.

efratet

Matth. 26;

.iCS;fe

Specialiterautem in cempore paffionis antecrucem; in domo Anne

& Caiphz,; coram Pilato ; Herode &c,

Ac demum dum penderet in

U.

crucej hujusmodi-verba multa audivit contta fe&-

3olam

In fa&is item gtayes injurías paffüs füir,

Nam ipfo ptadicante,

Luc, 14..

f

repleti fünt omnes in fynagoga íra, & cjicientes eum extra civitatem,

Ioan 8.

; rgcepe-

volüerurit euni precipitare de fupercilio montis, Et iterum, ad lapi-

:

Matth.- 207

14

dandum ipfum, lapides faftülerunt;

o

Item cüm exiret de Jerulalem; & vellet tranfire Sa-mariam; Sama-

ritani-nuncios, quos premifit, recipere noluerunt;

Luc, K9.(

4 mhü

Praterea ipfo pr&dicante, & Judeos deeorum militia iricrepante; Joan gg.k

bum 2*

illi ad lapidandum eum lapides fuftülerünt; Hoc totum parüm füit re- Luc,23.

Ípe&tu eorum, que in paífione fuftinuit: Circa qux fotaie poteris, Matth, 277

p

quod fecundüm ea , que predixerat; fuit delüfus & flagellatus, & cru-

cifixus t- delufus in domo Caiphas,

Viri (inquittextus) qui " tenebant

kuitar

eum;, illudebantei dicentes: Ave rex Judeorum &c.:. Similia in pre-

j

torio Pilati prafidis agebant, genu flexo illudebant ei &c,:

'* Similiter iltüfus'foit in domo

Herodis, fpresitillum cum exerci-

hzi

tu fuo, & illufit ei;

NsNet-

Item ilufus fuit Doniinus IESUS in patibulo crucis pendens,: & Luc,23;

hic à militibus,-& facerdotibus, & communiter à pratereuntibus, & Matth, 27;-

jofs. D*

latronibus, .. Siquidem de militibus.dicitur: Wludebant. ci/milites acce-

qenao

dentes, & acetum.offerentes... De facerdotibus autem t Frincipes fa-

[el quans

1-

cerdotum cum fcribis & fenioribus illudebant e, dicentes: Alios.fal-

at

vos.fecit, feipfum non poteft falvum facere &c,

Praiereuntes autem

maim

"

blasphemabant eum; moventes capita fua,'&c,

Lauones, qui cruci-

fixi erant, àmproperabant ei,

g

u

Ulteriüis nota; quód fuit-illofus nutibus- & fignis, qnando move-

Luc. 23

«

bant capita fua; & fle&ebant genua.

Verbis, quande dicebant falutan-

f

te8: Áve rex ludaorum, — Factis, quando fuit. fpinis coron

an-S, * &

arundo loco fceptri pofita in:manu cjus , fputis: deturpatus,. ^^ Nunc

yefte purpurea, nunc alba veftitus;

)d

ett [plü

Salvator. nofter.in fua paffione manfüetudinem exhibuit ad

Prodie k oden.

&t ii

UE

torem, quem vocavit amicum, ad li&oreni, cujus aurem fanavit,

À

Matth; 26.-

f

Ad. Annam ,ad. Caipham , ad Pilatum , coram . quibus fvit fa/fifli-

Aoan, 18, 395

J

ii

m accufatus, manfuetiflime refpondit &c,.

Xtei-

LU

;

^

532 TITU,LUS. CXXIV. þatienüa"ih adv-erfis;

Luc. 25.

. dtemad crucifi-a;ores $

pro quibus oravit, & ad ïla'Fr*onem, cui tam

benigaé refpondit &c; .

.

Tum

Luc. 2443.

tism

De flagellatione pen

fandum eft: Quia ipfe Dominus primo flagel-

loan.i9.

latus fuitin capite,

Percutiebarit caput .ejus arundine, . Item .in facie.

füge

Matth, 27.

Etapud Joannem capite 19... Unus minittrorum affittens Pontifici, dedit

paff

eialapam,

Item in collo colaphis eum cedebant, & in toto corpore.

Tradidit illis Pilatus JESUM flagellis cefum , ut crucifigeretur.

Circa

átiici

uod notari poteft, quód flagellari folent in capite infcii, qui erudiun-

tur, In collo fervi, qui de domo ejiciuntur, n facie rei, qui nuncu-

l6q

pantur, in toto corpore [celerati, qui puniuntur,

Item Confiderari debet ab anima fideli , quód. ipfe fuit fiagellatüs,

a

Y

linguis blafphemanrium; improperantium; aC clamantium: Crucifige

eum, Palmis percutientium, ut in Matthao vigefimo fexto,

Alii pal-

Istj

mas in faciem dederunt, 1n arundine & flajellis, ficuti vifum eft in

Matthaeo & Marco,

Tit jo

Id &

Joan, 18.

Ad omnis veró injutie cumulum multum facit, quód Dominus

;dominantium, qui folvit compeditos, & illuminat ccecos, ipfe fuit tan-

quam latro captus, &ligatus, .Miuiftri Judeorum, ait Joannes, com-

prehenderunt JESUM, & ligaverunt eum.,

"

i

Ti

Joan, 18.

Item fuit latroni poftpofitus , quia petierunt Judai Barraba

m ibi

RU

dimitti, & Dominum crucifigi , teftantibus Evangeliftis.

Et tamen ille

Luc, 23.

Matth. 27,

erat latro, & in feditionefecerat homicidium. | Unde ille Barrabas erat

dibity

homicida, feditiofus, latro infignis, in maliria diffamis,

EE

TIoan, 19,

Fuit infuper in medio latr

onum pofitus , quafi effet magifter eo-

quod

Unde Joannis 19. Medium autem JE-

$9,

rum, & (celeratior omnibus.

$UM &c.

]-?tron

Preterea penfa

ndum eft, quód ipfe fuit in omnibus imembris cor-

poris afflictus, feu fenfibus.

Oculí namque ejus videbant illos torto-

eles ;

Item píam matrem füam pariter in anima

res (uos rabidos & crud

domin;

cruci

fxam, & dile&um difcipul

um, & mulieres devotas compatientes,

ütem verba blafphemiz , infultationis , derifionis ,. & imprope-

mlüe «

Aures a

W $

rii audiebant,

Nares etiam ratione loci Calvarie, in quo crucifixus

Wf

eft; ubi

decalvabantur & decapitabantur malefici,

poterant foetore gra-

iaml «

vari.

Guftus ejus fuit affli&us in hoc, quód fuit potatus vino myrr-

Jl

hato, vel aceto cum felle mixto, -

In qgibus datur intelligi, potum

1

fuiffe amariffimum.

Tnulti

senfus autem ta&üs; per totum corpus diffufus, ubi dolorem fen-

H]ar Iy

fit in membris, videlicet flagellatis, in manibus & pedibus clavis atroci-

"lt Qu

ter perforatis,

Pote-

Wmc

|

.TITULUS CXXIV. Patientia in advärfxs. 255

qui t

Poterit etiam confiderari,quod ipfe Dominusk IE

SUS fuftinuit dam-' Ioan, 19.

Quia fuit veftimen-. Matth. 26.

num in rebus, quas fecundüm hominem habuit:

tis nudatus; ab amicis dereliétus,

Unde . diícipuli reli&o eo, omnes Marc. 14.

T

jin fade

fugerunt, afflius in toto corpore, ut diQum e(t, per acerbiffimam

paffionem.

(j det

CO[POW.

Item paffus eft in corde, vel in. mente, quia compatiebatur, ibi

Cif (

amicis a(tantibus, & inimicis eum ignoranter crucifigentibus,

N

Duncu-

Tum etiam paffus eft quodammodo, & lefus in fama feu opinio-

ne, quia dicebant, eum populi fuiffe feductorem,

Domine, dixerunt

ad Pilatum principes facerdotum, recordati fumus, quód fedu&or il-

1

;ellat

Ye.éc.

Cricgt

Advertendum eft etiam circa falutiferam paffionem Domininoftri

alipl-

IESU . Chrifti , quod fuit turpis ; imó turpiffima & ignominiofa ratio-

ne loci,

,m en

Quia in lerufalem, ubi notus, vocatus, & honoratus fue-

rat, & multa miracula fecerat &c,

porninis

Item ratione temporis» vel diei:

fujt t*

