xerünt eum ante tribunal, c

j

hic hq-

mo contra legem perfuadet hominibiis colere

DEUM.

Tl

Kxiftente Paulo Ephefi ,

& fiducialiter loquente Verbum DEI , &

r

multa ibidem miracula faciente,

Demetriusquidam argentarius, faciens

rtifici

bus, concitavit maximam turbationem

& tti

ades Dianz , convocatis a

His

ümmw

adver(us Paulum, quem dic

ebat avertere turbam à cultu Deorum.

auditis, repleti funt ira, & clam

1

averunt , dicentes: Magna l?iana

I

Ephefiorum.

, fa&ta funt ei infidiz à Iudzis,

fo

&& 20

Paulo navigante deGracia in Syriam

habuiítque confilium, ut reverteretur per

Macedoniam ; comitati - funt

frii

auteim cqm iulti fratres de diverfis locis

Nud

]

Qui-

I

TITULUS CLXXIII. Tribulatio, &ej üä utilitas.315

tf

Quidam Judai Afiani, cüm vidiffent in .femplo Paulüm, cbncitave- A&or. 2t;

runt omnem populum , & injecerunt manus in eum, clamantest Viri

C

díraelite adjuvàte,

Et apprehendentes Paulum, trahebant extra tem-

lt«

plum.

Quarentibus autem illis eum occidere , nunciatum eft tribuno,

uód tota confunderetur Ierufalem , qui affumptis militibus , decurrit

yett

ad illos,

Videntes autem tribunum & milites , ceffaverunt percutere

Paulum, Tunc a

at«

duabus,

pprehgndit tribunus eum, & juífit alligari catenis

ul

ese

Vociferantibus Ju

äæis adverfus Paulum & projicientibus veftimen- A&or, 24.

ta fua , & pulverem ja&antibus in aerem; juffit eum tribunus duci in

ïï&-

caftra, & flagellis cedi, & torqueri, utfcirent, propter quam caufam

acclamarent ad eum,

jcurt

enint

Cüm effet Paulus à tribuno detentus, Judai plus quam 46. dixerunt A&or, 23;

atf

principi facerdotum: Devotione devovimus nos nihil guftaturos, do-

pedcs

nec occidamus Paulum, . Nunc ergo faciatis»ut adducatur, & nos, pri-

usquam appropinquet, parati (umus occidere illum.

Sed tribunus à

yudei

nepote Pauli monitus, fecit eum ad Felicem

præüdem Cum manu forti

x

cor«

& tutela deduci,

TuW

Exiftens coram Felice prefide Paulus, fuit à Judais tanquam fe- A&or, 55,

00

ditiofus & peftifer accufatus , qui, cum eum & Judaos frequenter audiffet,

frunt

& tempus ita tranfiffet, habujt quendam, Feftum nomine, (uo loco Ce-

5

farex füccefforem. . Volens autem Felix gratiam praftarc Judais , reli-

quit Paulum vin&um , à

mü:&?

Cafarem appellavit.

quo judice F efto Paulus fentiens fe grava;i,

n

apt

Poftea ( fupple poft appellationem) Romam catena vin&us ,

& A&or;

tempore hyemali naufra

i

toleravit.

giqm paffus ,

multas tribulationes & anguflias & 9.

]

jice"

Paulus & Barnabaks hortabantur, ut permanerentin fide, quia- per AGor,

multas tripulationes oportetnósintrare in regnum DEI.

.De feipfo fcribens Apoftolus ait: Nolumus vos ignorare fratres

2. Cor, T.

i &

fz(lms

de tribulatione noftra, qua fa&a eft in Afia, quia füpra modum gravati

anonfm

fumus, fupra vires noftras, uttederet nos etiam vivere.

pis

Cüm veniffemus Macedoniam , nullam requiem habuft caro no-

2. Cor,7,.

aþpizna

ftra, fed omnem tribulationem paffi fumus, Foris

pugna ; intus ti-

faores,

. mdzisr

Commendans Apoft(;lus Theffalonicenfes ait: Vosimitatoresno-

I, Theff. 1.

flri fa&ieftis & Domini

" fut

gaudio Spiritás fan&i,

j accipientes verbum in tribulatione multg ;cum

»

Rrz

Ab

qi

sb TITULU$ CLXXIV, Tyranni.

ApoC I, &

* Abadventu Spiritüskfan&i in difcipulos usque ad tempus iilud, quo

gec totum,

fub Domitiano Jóannes Apoftolus fuit in exilium relegatus, flüxerunt

H

anni circiter 50. nectoto illo tempore legitur, tot & tantas confolationes

divinas habuiffe , quot habuit modico tempore; quo tribulationem per-

t

p;frus eft: ficut apparet Apoc, y.

n

| E

Yi

TITULUS CLXXIV.

li

tiþ

V yranni.

U

Exod. 1.

j / Arias þadi'nvenitnequi*tïas Pharao, ut poffetextinguere, vel adnu-

usque ad

merum parvum redigere filios 1frael. Imprimis eos duris Jabori-

Exod, 10,

bus pracepit affligi: deinde mafculos occidi, poftea eos man-

H

davit in fluvium projici , & fcoeminas refervari.

Primó fimpliciter di-

xitPharao: Nefcio Dominum, & Iírae! non dimittam. —Deinde concef-

fit dicens: Ite, facrificate Domino in terra hac.

Re

d

Poftea dimittere eos. voluit , ut facrificarent Domino in deferto.

Iodemf,

Veruntamen longius: ne abirent, poftmodum voluit, ut viri irent , dum

tamen oves. &armenta dimitterent.

p

Poftquam intellexit Pharao, quód filiiIfrael voluerunt facrificare

T

&xod. s.

€:Pomino; durius afflixit eos,

judic. z..

Septuaginta reges, amputatis manuum ac pedum

fummii'taxibus,

f

cólligebant reli

quias fub menía Adonibezec.

Abimelec

h filius Gedeonis, ufurpato dominio . fuper populo, 70.

Xudic. 9.

viros fratres fuos occidit faper lapidem unum.

D

Ái

2. Reg. 22.

Poft multa beneficia à David percepta, Saul quafiviteum ad mor-

tem, & occidit 85. viros portantes Éphod..

&

. Virum DEI, arguentem Jeroboam proa

ltari facrilego, quod con-

$, Rege 13.

tit

.

ftruxerat, pracepit ipfe Jeroboam apprehendi,

3. Reg.. 19.

- Jezabel fecit. Eliam ad mortem. queri, quia prophetas Baal fecit oc-

P

cidi..

hu

3. Reg.. a1.

Naboth Ifraelítes: lapidatus fuit, procurante Je;aösl., & fecit falfos

teftes contrá illum prod ci

C(),

3. Rep. $2.

Achab rex Hfraclfecit poni Micheam: prophetam: in carcerem , &

füftentari p

ane tribulationis & aquaanguftia.

3. Reg. 16,.

Cümfa

&um effet Verbum Domini in manu Jehu prophete contra

[

Baaía regem Ifrael, & contra domum fuam;occidit predicum prophetam.

Imn

A Reg, 21.

Manaffes. rex Juda fanguinem innoxium effudia, & implevit Jeru-

'Xer.

fa-lgm crüore innocentum,.

Cüm

317

: TITLI'LUS CLXXIV. Tytanni.

10

Cüm réverfus effet Sennacherib fugiens à Judaa, Ob plagam;quam Tob, r,

Int

contra eum fecerat DEUS propter blasphemiam fuam,; iratus multos:

ne

judeos occidit &c.

£.

Nabuchodonofor dixit Holofcrni : Non parcet oculus tuus ulli tudith, 2,

.

regno,

De Holoferne veró poftea legitur: Quód tantus metusillis pro- Iudith, 3.

vinciis incubuit, ut univeríarum urbium habitatores exirent obviam ve-

nienti, excipientes eum cum coronis & lampadibus, ducentes choros in

tibiis & tympanis , nec tamen ifta facientes ferocitatem

ge&ori; ejus mi-

tigare potuerunt,

Quia Mardochaus fuperbiffimo Amam genua nom fl"e&ebät', m4- Efth. 3;

gis elegit Aman procurare omnes Judaos occidi, quàm parcere uni foli,

[id

jl

Ad petitionem principum populi , pracepit Sedecias rex Juda Ie- Ierem, 39.

pl

remiam prophetam mitti inlacum, in quo non erat aqua nec lumen,

[ (i-

Rex Babylonis occidit filios Sedecie regis Iuda in. oculis. ejus in Ierem, 39»

xd

Reblatha, oculos quo

duceretur in Babylonem,

que ejus eruit» & vinxit eum conïpedibvus, utad-

ettO,

"Nabuchodonofor rex Babylonis im furorem verfus

Præcepït , Ut Dan, a,

d

perirent omnes fapientes Babylonis: pro eo ícilicet, qu

[*

d

"

. non»/ pote-

zant ei fomnium, quod v-i'derat,-. indicare..

(are

Mira crudelitas fuit, cüm Nabuchodomofor rex Babylonis fecit Dan. 3.

focios Danielis in fornacem ignis ardentis mitti.

Y

puy

Antiochus afcendit Ierofolymam, & fecit cedem h

ominum: , & r. Mach, r»

effuderunt fanguinem innoc

j 70.

falem, & multa &c,

entem per circuitum: fan&ificadonis leru-

'u

Comprehendit exercitus Antiochum filium Antiochi

& Lyfiam, 1, Mach. 7,

imo

& deduxit eos ad Demetrium, quivolüit videre cos,

Citus,.

8—6 occidit eos exer--

a

Tryphon cepit Tonatham proditorié, címque teneret eum

» petiit

I, Mach. 13;

"

j o

pre ejus liberatione 200. talenta argenti, & duos filios ejus pro

obfidi-

bus. Quoscümhaberet , occidit nequiffimé patrem cum filiis,

yfos

Rogatusà Menelao Andronicus , & per munera,. que

accepit ab z, Mach, 4»

37

€0, Corruptus, occidit Oniam fummumr facerdotem.

dU &

Rex Antiochus Menelaum hominer facrilegum de fceleribus mul- 1bidenn..

tis accufatum abfolvit, & accufatores ejus morte damnavit, & eum

immunem dimifit,

conlm

Nimiam crudelitatem in Eleazarumilli tyranni ab Antiocho miífi 2, Mach. 6,.

peo?

1 ]cxll

exercuerunt 5 &Hmil-itcr in illos feptem fratres, & eorum matrem,

& 7*

Q

Rr3

Videns

EVR

318 TITULUS CLXXV. Vana & ftulta confidentia.

"Videns Herodes, quód illufus effec à AMagis, iratus eft väldex &

[

Mafth. 2,

mittens occidit omnes pueros, quierant in Bethlehem, & in omnibus fi-

nibus ejus, à bimatu & infrà.

Sciebat Herodes Tetrarcha , Ioannem Baptiftam effe virum juftum

Matth. 14.

Marc. 6.

& fan&um. Et tamen ad petitionem unius mereuicis, fecit cum in

carcere decollari,

Matth. 27,

Pilatus fciebat , quàd Iudei þer invidiam tradidiffent Dominum;

[

& nullam caufam pcoterant invenire. Tamen ad eorum clamores, &

d(

timens perdere amicitiam Cafaris , ipfum flagellatum tradidit voluntati

eorum,

Luc. 13.

Accefferunt quidam Pharifzorum ad Dominum IE

Exi, & vade hinc, quia Herodes vult te occidere.

SUM diceptes:

LUC.j 23.

- Herodes Tetrarcha multo tempore cupiebat videre IESUM, & vifo

co gavifus eft valde: & tamen fprevit illum cum exercitu fuo , & illufit,

& indutum iftum vefte alba dimifit ad Pilatum.

Mifit Herodes rex Agrippa manus, utaffligeret quosdam de Eccle-

[

A&Olï* 12«

fia.

Occidit autem Iacohum fratrem Ioannis.

Videns autem , quia

[

fi

placeret Iudais, appofuit

, ut appreherideret & Petrum.

A&or. 16.

A quibusdam fuit Paulus mendaciter accufatus;

pro eo, quódipfe

fpiritum Pythonicum ejecerat à quadam puella,

Magiftratus autem

ü

jufferunt eüm & Sylam ejus focium virgis cedi; & in carcerem mitti, 8e

pedes eorum ligno ftringi,

Vr

A&Of. '4*

Felix Prafes fperabat, quod pecunia ei daretur à Paulo» quem te-

nebat vin&um, propter quod frequenter accerfens eum loquebatur cum

€o

Succeffit autem ei Feftus, & volens Felix gratiam praftare Iudzis,

li

reliquit Paulum vin&um : propterea Paulus compulfus eít Ce(arem ap-

A

pellare.

fia

U.

i

TITULU.S CLXXV.

p

Vana €v (lulta confidentia.

hi

Ppl

Gen, 11

An& & ftulté nimiüm in fe confidebant adificatores turris Babel,

&

V

quorum linguas meritó confudit Dominus.

Pharao & JEgyptii in curribus & equis ftulté confidentes,

Exod. 1 4-

thàj

dum adverfus Dominum perfequerentar Hebraos, fubmerfi funt in mari

lt

rübro,

Nimi£

Ws

i

.T ITULUS CL.'XXV. Vana & ftulta confïd&ntia, 319

u

Nimis in viribus fuis confidentem Goliath gigantem occidit David 1. Reg. 17;

'adhuc puerulus.

u

Nec minüs vana fuit Holofernis in potentia & armis confidentia, Iudith, 6,

dicentis, non effe Deum, nifi Nabuchodonofor, cujus tamen-caput & 13.

m

amputavit imbellicis foemina:

n

Qui confidunt in virtute fua, & in multitudine divitiarum glorian- Pfal,48.

tur. Sequitur: & relinquent alienis divitias fuas, & fepuichra eorum

2

domus illorum in perpetuum,

Ptovi 11I,

1

- Qui confidit in divitiis fuis, corruetz- jufti autem quaf virens fo-

lium germinabunt,

zn

Qui confidit in cogitationibus fuis, impi& apit,

Prov. 12;

1

Prov, ?8,

Qui confid

it in corde (uo, ftultus eft ; qui autem gfaditür fäpienter,

ifo

ipfe falvabitur,

[it

Stultiffimé infe confidebat, five Lucifer, five Nobuchodonofor, Ifa; 1

cui hzcverbaadfcribuntur : incoelum afcendam fuper aftra , & exaltabo

T.

de

folium meum, &c. Unde meritó illi refpondetur: veruntamen adin-

J

fernum detraheris in profundum laci.

Maledi&us homo, qui confidit in homine , &

ponit carnem bra- Jer, x7;

gt

ii

chium fuum , & à Domino recedit cor ejus,

jrem

V& , qui opulenti eftis in Sion , & confiditis in monte Samariz , op- Amos 6,

timates , capita populorum ; ingredientes pompaticé domum Ifrael, -

w

Stulta & inanis fuitconfidentia Virginum fatuarüm: quz accenfis Matth, 25,

qua

lampadibus, non fumpferunt oleum fecum, — 1deoaudire meruerunt:

Amen dico. vobis, neício vos,

falfs

T

Petrus quoque nimium in. fe confidebat , cum dixit : etfi omnes Matth. 26,

fcandalizati fuerint in te; ego nunquam fcandalizabor.

Marci 14.

Itemcum dixit; tecum paratus fum & in carcerem , &in mortem Luc. 22.

dre,

Difficileeft confidentes in pecuniis in regnum cclorum introire , Marc, 10,

ait Dominus,

Unde diviti illi , qui ftultiffimé confdens in divitiis äicebat:anima, Luc,12.

habes multa bona, pofitain annos plurimos , requiefce, comede , bibe j

epulare, refponfum eft; ftulte, hac no&e repetent animam tUam àte:

& qua paráfti » cujus erunt ?

Babd,

EPT

Nec etiam in operibüs , qua funt de genere bonorum , fi

fint absque Luc. I8.

chàritate» confidendum eft, :Non enim Phariíxus

; qUí orans. dice-

jenté

bat : jejuno bis

in Sabbato, decimas: do omnium ,

que poffideo,

j i

íed publicanus ,' quiznon. audebat oculosad coe-

d—efcendit juftificatus ,

Jum,

gïmïi

5320 TITULUS GLXXVI. VerbumDeiauditum,

lum levare, fed percutiebat þe&us (faum; dicens :

mihi peccatori.

peus » propitius eft& :

&i

ii

TITULUS CLXXVI.

&

Ferbum 1Dei 4udztum.

Qd

[üa

Aron locuttis fuit omnia verba, que dixerat Dominus ad Moyfen,

Exod. 4:

Á

Et creditit omnis populus, audierántque, quod vifitáffet Domi-

nus filios Ifrael, & proni adoraverunt.

E

EXOd. 60

Dixit Moyfes coram Domino:; Ecce filii I(rael non me audiunt,

'&quomodo audiet Pharao ?

Cun&us populus dixit Moyfi uRa voce: Omnia verba Domini,

pc

Exod, 24»

D

uz locutus eft, faciemus,

Etpauló poft affumens Moyfes volumen

fcederis, legit audiente populo, qui dixerunt; Omnia, qua Iocutus eft,

faciemus,

plo

£olon, rex Moab, fedebat in eftivo coenaculo,

& dixit ad eum

]UdiC. 3 *

Aod: Verbum Dei habeo ad te.

Qui ftatim (urrexit de throno , quafi

b

reverentiam exhibens Verbo Dei.

hls

1. ch' 3-

Bene docuit Samuelem Heli, ut diceret Domino loquenti fibi: Lo-

lur,

quere Domine, quía audit fervus

tuus.

Achab rex Iírael nolebat au

dire Michzam prophetam Domini, quia

3. Reg. 22.

non prophetabatbonum; fed. malum.

Vocatus tamen Michaas

ixit

Ws

€ei: Audi fermonem Domini.

4l

ha

^ F.fd. 8.

E(dras attulit librum legis,

& legit in eoaperte, de maneusque ad

mediam díem, & aures omnis populi erant ere&ta ad librum.

Etfequi-

tur ; Flebat omnis populus,

cüm audiret verba legis.

àtd

Refpond

ens Job Domino dixit : Au

ditu aurísau

divi te, nuncautem

t q

]Ob. 424

oculus meus videt te,

-Ideirco me reprehendo, & ago poenitentiam in

favilla & cinere.

Xen]

I:eem, 26.

Fa&um eft verb

um Domini ad Jeremiam: Noli fubtrahere ver-

nf

bum Dei, fi forte audiant, & avertatur unusquisque

à via füa mala,

Ptr (

malidam ftudio-

*

N

rum corum,

& poeniteat me mali, qn.öd cogito facere eis propter

Ezech. 3

Dixit Domínus Ezechielis Vade ad domum Iírael, & loqueris

$t

Verbaieaadeos, Sequitur: Domus Ifrael noluit audire te, quia no-

lunt audice me.

Verbum Jonz pervenitad regem Ninive,

& (urrexit de folio fuo, &

fflln

jone. 3.

& fedit in cinere.

him,',

abjecit veftimentum fuum à fe, & indutus eft facco;

Hero-

TITULUS CLXXVI. Vetbum Dei audi'tum. E

(ó

Her:)des Tetrarcha metuebat Joannem Baptiftam, & cuftodiebat Marc, 6.

eum ; &audito eo, multa faciebat, & eum libenter audichat.

Maria foror Martha, fedens fecus pedes Domini, audiebat verbum Luc

illius,& audivit tandem Dominum dicentem: Maria optimam partem

elegit &c..

In fine (ermonis in monte , dixit Dominus: Omnis qui audit ver-

Matth, s.

ba mea, & facit ea

fuam fuper petram.

; affimilabitur viro fapienti, qui ædificavif domum

fet,

Cüm turbe irruerent in Dominum JESUM , ut audirent verbum Luc,

It*

Daei, fedens docebat de navicula turbas: Petrus cum fociis » dedu&ís

5

ad terram navibus, iis reli&tis , ipfi cum fociis fecuti funt Dominum.

iunts

Extollenti. vocem mulieri, &t dicenti:

Beatus venter, qui te Luc, rr,

portavit: Refpondit Dominus :

Quinimo-beati ,-qui audiunt verbum

jf y

Dei, & cuftodiunt illud,

men

j efh

Inftante dominica pach;ne, legitur: Erat docens quotidie in tem-

Luc. 16,

plo: Et poft pauca; Omnis pop:lus fufpenfus erat , audiens illum.

Duo difcipuli Domini

«

JESU, euntes in caftellum , nomine

Luc, 24.

Emaus, loquentes ad invicem de íis »

que tempore dominice paffio-

Qul

nis acciderant,

tür.

meruerünt habere focietatem illius , de quo loqueban-

[0"

Facto fermone ad plebem in die Pentecofte

s poft advemumr Spiri-

A&or. 2,

w.

tüs fan&i, dicitur: His auditis , compun&i fi

u

nt corde, & dixerunt

adPetrum, & ad . reliquos. Apoftolos:

àutt

Quid faciemus virifratres ? Et

babtizati funtcirciter tria millia hominu

m

kuc ad

Poft fanationem claudi , & fermonem Petri ;

fequitur : Multi , qui Á

qu

audierant verbum , crediderunt.

merus virorum circi-

Or, 4

ter quinque millia hominum,

Etfaöïtus eft nu

um

Convocantes duodecim Apoftoli multitudinem difc

j

ipulorum , di-

xerunt:; Non eftf equum nos derelinquere verbum Dei

; & miniftrare

A&Ol'g 6.

menfis,

Nota tamen,

; vet^

Per quod datur int

elligi, quód o

quód ille menfíe erant pauper

um viduarum,

pus predicationis verbi

mala,

operi mifericordiz corporalis,

Dei -præfer-tþur

^

ylio*

Non poterant refi

Stephanum loquebatur,

ftere Judei (apieneiæ & fpirï:ui,

TM Pet bratum nidey,

gertó

Philippus de(cendens in

civitatem Samariæ,

Predicabat illis Chri-

j m*

ftum. Intendebant autem turb

AGor, $,

3

nimiter audientes;

& his, qua à Philip

po dicebantur , una-

(I7] &

r

$s

Ape-

jero*

E

322 TlTULUSAGLXXVII. Vefbuch; przdic, &c,

A&or. $;

Áperiens P

hilippus os- fuum evangclizavit-lïunuc-ho JESUM, & ve-

t

:

tizavit eum,

nientes ad quandam aquam, confeffus. eft Eunuchus, íe c;.eder-e, & bap-

Z

:

9-

De Saulo, quem Dominus JE(us exc

cecaverat corporaliter, & il-

.-äl&or'.þ

luminaverat fpiritualiter, dixitipein vifu Ananie : Vade, quonianr vas

electionis eft mihi ií(te ut portet nomen meum, coram gentibus.

í

5

M

r ahgelum , fed: mandavit

l

A&Or. IO;

Noluit Dominus intruere Cornelium pe

4

1

€i; ut accerfiret Simonem Petrum, & ille doceret eum, & diceret, quid

eum facere oporteret,

;

tr

lBieïem—.

Loquente Petro;.

cecidit Spigitus— (a»n«&us fuper omnes, qui audie-

;

bant verbum illius,

1

Audiebant gentes , quód Judai repellebant verbum Dei, & quód

A&Jf. 1319

Páulus & Barnabas volebant predicare eis, & gavifi funt ; & credide-

d

zunt, quotquot erant preordinati ad vitam &ternam..

A&or. 14.

Faétum eft Iconi, ut Paulus & Barnabas ingrederentur fynagogam,

&lo

fe

titudo.

querentür, ita ut.c'rederec jqdæ.orum,. & Gracorum copiola mul-

t

AGor; 16,

Quzdam mulier, romihe Lydia, purpuraria audivit Paulum Io-

quentem, cujus Cor Dominus aperuit, & baptizata eft cum domo faa.

Vtïï

Cüm Audiffent Athenienfes Paulum loquentem de refurre&tione

X

* A&or, 17;

]

mortuorum, qu

idam irridebant, quidam veró dixerunt: audiemus te

de hoc iterum.

Sic Paulus exivit de medio eorum.

Quidam veró ad-

harentes ei- crediderunt, in quibus Dionyfius Areopagite & mulier no-

h

mine Damaris , & aliicum cis.

: Aéctor. I9.

Manfit PaulusEphefi per biennium;qu

otidie difputans in fchola ty;

pn

ranni cujusdam, ita ut omnes, qui habitabant in A fia, auc&ent verbuimDei.

[

tel

A&or. 26,

Poftquam rex Agrippa audierat Paulum

, dixitei: Xn modico fuades

me Chriftianum.fieri,

Veniens Paulus Berrhazam;

intravit fynagogam Judeorum; &qui-

lo

A&or, 17,

i:aviditate, quotidie fcrütantes fcrip-

dam füfceperunt verbum cum omn

tlbx,.

turas, fihacitafe haberent, Ft multi crediderunt ex eis,

Ws

TITULUS CLXXVIL

aQ

: 7 eräum "Dei Pmdicatum,' cz bone adbor.

cap;

tAt 10z205,

Gth, 4«

Ain admonitus exteriori voce Dei, ab accepta iniquitate non de-

,J ftitit. Hinc patet, quó

d exterior exhortatio fine interiore pasüm

&tQu

eft efficax,

Ntr

Gen, 19,

bat Sodomitas dicens; nolite quaío fra-

tres

Mtus Loth pi& admone

/

w

v

'TITUL,CLXXV:II;Verbuchi pre dicatum &c.323

,V*

tres inei, nolite malum hoc facere: cui ilii comumäciier refponderunt:

Recede illuc, Hinc patet, quód perverfi difficile corriguntur.

Gen. 2».

Bene fucceffit Iacob, qui acquievit confiliis matrís fuz,

'Gen. :37.

, i

Audiens Ruben iniqua fratrum verba contralofeph,dixit: Nonin-

1028

terficiamus eum , nec effundamus fanguinem ejus.

Iudas etiam confu-

. duit, quód non occideretur, fed venderetur ,& chalæm minus malüm

wdaVi-f

"committeretur,

Soror Moyfi bene fuafit filiz

qüid

'Pharaonis,lut mulier hebrza pro nu- Exod. ,

triendo parvulo vocaretur,

udita

Ad utilitatem populi & alleviationem Moyfi, beneconfüluiteile- Exod, :$,

thro , ut minores judices conftitueret in populo,

7

uod

Bona exhortatione Abigail.converfus eftf Da

vid ä- propofito fun- I.Reg. 25«

qitt*

dendi fanguinem Nabal,

Bonum confilium dedit Abner Afacli (e fequenti, dicens: Noli me 2, Reg. 2.

oga

fequi , necompellar te confodere interram, — Quod

quia i;k audire con-

m

tetmpfit, ab eodem occiíus eft,

Confilium bonum dederunt

lqniOräs Roboam filio $alomonis. Ille 3. Reg. 15;

um füum acquievit confilio juniorum,

!mfc'

veró in mal

Cüm

Ut

Naaman Syrusadwverbum Elifzi abiret ind—i-gnfans,fervi,fui fua- 4. Reg. 5;

i

ferunt ei, ut Prophéte mandatum impleret, quorum monitis acquievit. '

j "

Quamdiu vixit Iojada Pontifex, qui bene inftruebat Ioas regem Iu- 4. Reg. 12,

d

da , tamdiu fuit illebonus: quo mortuo, fa&us eft peffimus.

. 2. Par. 25,

y

Perrexerunt curfores cum epiftoliss ex . regis Ezechie imperio & 2, Par, 30,

principum ejus , in univerfum Ifrae] & Iudam , pradicantes: Filii Ifrael

revertimini ad Dominum DEUM Abraham, & 1faac, &4frael, 8c rever-

jo [y.'l

umDü.

tetur ad reliquias, qua effungerunt manus Affyriorám.

)A(uadö

Jdificantibus Iudeis templum, reverfis de Babylone, exhorta- , Efd, s.

bantur , & adjuvabanteos Aggzus & Zacharias Prophetz.

gt

Defiderans Neemias ecificare in Ierufalem murum , dixitoptima- 2, E(d, ».

;5[&[1?'

tibus & mapiftratibus; Surgamus & edificemus. Etconfortata fünt ma-

4

nus eorum in bono,

Ad exhortationem Neemie ii , q

ui ufuras accipi&bant à populo, & », Efd, s,

acceptas reddere, & ultra non accipere confenferunt.

Tobias , in captivitate pofitus, pergebat per omnes, qui erant ia Tob, z.

captivitate, & monita falutis dabateis, Item bene pradicavit filio füo,

"L

Cap. 4. & 14«

Benecel

t Tobiz, quia Raphäelis, quem hominem putabat;confiliis Tob, $,

acquievit, Specialiter in extra&tione piícis, & in petendo uxorem, & de

f

"T

KePa

rgm

matrimonio habendo cum cg.

?

(o fr'*

$$2

pa-

]

7

, 324, TIT. CLXXVII VerEum Dei prædicatum'&g.

Tob. 10,

Parentes Sari uxoris Tobia junioris monuerunt eam;honorare fo-

Ceros , diligere maritum , regere familiam4 gubernare domum, & fe-

Ap(am irreprehenfibilem exhibere. -

l

judith. $.

Judith bonam exhortationem fecit populo,arguens,quód indifcret&

b

ordinatum erat , & docens, quid faciendum effet.

(

E&h' 40

Efficaciter perfuafit Mardocheus Efther, ut cum periculo (uo in-

grederetur ad regem , precatura pro falute gentis fuc.

1fa. 6,

&

Poft oftenfam Ifaie mirabilem vifionem, dixit ipfe Prophetat Ve

mihi, quitacui. Et poftea, quando labia fua cüm calculo de altari fum-

In

pto vidiffet fuiffe mundata, dixit Domino quarenti, quem mitteret ad po-

pulum:.Fcce ego, mitte me,

:

Ifac 586

Dixit Dominus eidem : C

lama,neceffes, quafi tuba exalta vchrh

(

tuam, & annuncia populo meafcelera eorum , & domui Jacob peccata

€orum.

lerem. I.

Jeremias primó excufavit

d

fe à pn-ædigati?ne, &poftea divinz vo-

luntati acquievit,

Jerem. 38.

Abimelech

J&thiops dixitSedecie régi Juda: Domjhe mi rex,maylä

]i

fecerunt viri ifti tui omnia, quecunque perpetraverunt Contrà Jeremiami

Ü

prophetam , mittentes eum in lacum,

Et pr&cepit ei rex : Leya eum

delàcu, antequam moriatur.

H

Fa&um eft verbam Domi

niad]onam, dicens: Surge, & vade in'

Jone. ,& 2.

Ninivem, & pradica in ea predicatione, quam loquar ad te,

Mw

D

Dan d

Bonum confilium dedit Daniel Nabuchodonofor regi Babylonis,di-

censt Comfilium meum tibi placeat» & peceatatua eleemofynis redime.

1.Mach. 2.

Moriturus Mathathias filios fuos efficaciter adhortatus eft ad agen-

- dumviriliter prolege DEL

-

am änimabat

i

1. Mach. 3.

Judas Machabeus pugnaturus exhortabatur, & ceti

4. & 8.

populum fuum in fermonibus bonis. Et fpecialiter 15. cap. ubi dicitur,

fe

uód fingulos armavits non clypei, & hafte munition

, e vincere , fed

í

[:

rmonibus optimis & exhortationibus,

.

ü

2. Mach. J.

Clim primüs feptem illorum fratrum in fartagine torreretar,ceteri

una cum matre fe hortabantur mori fortiter, dicentes: Dominus afpiciet

u

veritatem, & confolabiturin nobis. Et

*

fpecialiter ipfa mater mirabiliter

d

& efficaciter exhortabatur filios fuos.

"Marc.1.

Joannes Baptifta multa exhortans, evangelizabat popülo. Luce2.

De quibus nornullà tanguntur capite primo ejusdem, Cujus exhorta-

tio ita efficax erát, ut nonfolum multi baptizarentur, confitentes pecca-

[

Marc, 6.

ta,fed &ip?e Herodes audito eo multafaciebat, & libenter eüm audiebar,

$

Mifit

! Tü'. CLXXVII. Verbum Dei pradicatum &c. 325

0*

Mifit Dominus difcipulos fuos dicens: Euntes,pradicate,dicentes : Matth. 10;

"

. Quia appropinquavitregnum coelorum. Simile habetur Marc. 16.

PetrusApoftolus in die Pentecoftes tam efficaciterpredicavit,quód Aé&tor. 2.

a

baptizabantur una die 3000. hominum. Et alia vice fimiliter ad pradi-

cationem ipfius fa&us eft numetus credentium quafi 5000.

M.

Miniftrantibus & jejunantibus prophetis & do&oribus, qui erant A&or. 134

Antiochiz, dixit Spiritus fanctus: Segregate mihi Paulum & Barnabam.,

[

Sequitur: Ipfi quidem miffi à Spiritu fancto , predicabant verbum DEI

m-

in fyna. ogis Judeorum

in domo Cornelii predicante Petro , cecidit Spiritus fanétus füuper, A&or. 10,

N

omnes , qui audiebant verbum DEI, & juffit eos baptizari.

C

Reverfi fünt Panlus-& Barnabas Lyftris Iconium , & Antiochiam, A&or. 14.

confirmantes animas difcipulorum;exhortantes,ut permanerent in fide.

d

Cüm Paulus vinétus coram Agrippa Rege & Fefto Prafide caufam Ador,

26.

V0*

diceret, Agrippa dixit ei: In modico fuades me Chriftianum fieri.

Fa&tum eft Iconii, ut Paulus & Barnabas-introirent in lynagogam A&or, 14.

Judzorum & loquerentur, ita ut crederent Judeorum & Gracorum co-

yile

piofa multitudo.

jasi

Vifio per noétem Paulo vifa eft: Vir Macedo quidam erat ftans A&or,

16,

eum

& deprecans, dicens: Profe&tusin Macedoniam füccurre nobis,

Sequitur: Ut autem vifum vidit, ftatim quafivimus proficifci in

e j

Macedoniam, certi fadii,

quód vocáffet nos Dominus ad evangelizan-

dum eis.

is,di'

Multi Corinthiorum audientes PauIum predicantem , predicatio- A&or,

I8:

nem credebant & baptizabantur,

Dixit autem Dominus noéte Paulo

j

agen-

pervifionem: Noli timere, fed loquere: netaceas, quia ego fum tecum,

& nemo. apponet, ut noceat tibi.

Apollo vir Judeus Alexandrinus genere erat edoctus viam Domini, Eodem.

mabüt

citufs

fervens Spiritu loquebatur, & docebat diligenter ea, qua funt JESU.

Apud Ephefum Paulus intrans in fynagogain Judeorum cum fidu- A&or. 19.

Eye

Cia loquebatur, difputans & fuadens deregno DEI.

Quadam die, cüm in craftinum

t

[9)

rofeéturus fermonem protraxiffet A&or; 20.

,czleri

usque ad mediam noctem, quidam a

lefcens oppreffus fomno cecidit

fjidit

de feneftra, & fublatus eft mortuus.

Adquem cüm defcendiffet Paulus,

abilim

& fufcit&ffet eum , rurfus afcendit, & allocutus eft cos usque in lucem,

& fic profe&us eft,

J »

Receffurus Paulus :

de Afia dixit majoribusriatu: Pertriennium non Ibidem,

o

f:ctfavi die ac no&e cgmlachrymis, monens unumquemque veftrum.

«

,djcbüf-

TITU-

$s 5

yift

zi

f

N

426 TITULUS CLXX-V;iII. Veritas odium .pariens,.

TITULUS CLXXVIIL

i

L

Feritas odium. parieæïx./

Alaac rex Moab multum dolebat, quando Balaam bona dicebat.de

filiis I(rael,licereffentvera. "|Nec eum honoravit , ficut honoráffet,

Sum. aj B

fi éi placentia verba dixiffet: Decreveram quidem honorare te &c,

1udic. 9.

Xonathas filius Gedeonis fugit à facie Abimelech, cüm dixiffet ve-

rum de eo, & de illis, qui malé eum elegerunt.

z, Reg. 20.

Iratus eft Saul contra Jonatham filium fuum

; quia ille excufabat

David, qui veré innocens erat, erga ipfum Saul,

—

Achab oderat Michxam prophetam, quia ille dicebat

veritatem fi-

9. Reg. 22^

ed

bit ego odi eum (inquit) quia nunquam prophetat mihi bonum ;

imalum, .

Cüm increpáffet Ananias propheta Afa regem Juda , quia confifus

2, Parol. 16.

iratus eft. Afa, misítque videntem in nervum,

" erat in Benadad rege Syrie,

2, Paral; 24«

Ad imperium regis Joas,

lapidatus eft Zacharias filius Jojade, qui

regem & principes

arguebat, pro eo,

quód Dominum reliquiffent,

C€üm dixiffet

Achior magnalia, que fecerat DEUS filits lrael, & ma-

irati funt omnes magnates Holofernis, & co-

Judith. 56

gnam effe ejus poteftatem,

gitabant interficere eum, :

Hólofernes etiam indignatus eft vehementer,

Claufit Jeremiam prop

hetam in domum carceris Sedecias rex Juda,

2

Term, 32.

? dicens: Hac dicit Dominus,

diceng : Quare vaticinaris

ferem. 36.

Cüm legiffet Baruch

verba, qua fcripferat ex ore Jeremiz corana

joachim rege Juda, fecit rexin ignem profici

volumen.

Quia dicebatur

ibi veritas, de civitate Jerufalem capiendá

H

Et pracepit rex Baruch &

DEO neolente;

tuncnon fuerunt inventi.

(

Ieremiam comprehendi, fed

H

M

D

Poftmodum veró, . cu

m iterum prophetaret captionem civitatis,

Ierem, 58.

fed lutum, Kt defcendit Jere-

miffus fuit in lacum, ubi non erat aqua " j

3

1

1nias in ccenum.

Daho 149

Pro eo, quód Darniel pro

avit Bel, & draconerr; non effe Deos,

Babylonii convenerunt adverfus regem; & procura

yex-untDanielexn mitti

in lacum 1eonum.

Ex bonis & verisferm

onibus Eleazari h'i,qu'i eum trahebant ad fup-

2. Mach. 6.

plicium , & pauló ante füerant mitiores,

converfi funt in iram.

-gï

Non ficet tibi habere uxo-

Matth. 14«

Quia Ioannes Baptifta dicebat Herodi :

Marc. 6.

rem fratis tui, fecit eum Herodes incarcerari,

& poftea decollati.

(;:«

Cüm Dominus increparét de multis hypoc

ritas & Pharifzos, coepe-

Luc, I1.

&

runt illi graviter infiftere, & 0s ejus opprimere;

de mu;tis infidiantes ,

$-

quarentes fapgre aliquid ex oreejus,

A

TITULUS CRXXIX, Vigilantia

327

Pharifzi cceco nato, à Domino illuminato: maledixerunt, & extra Joan, 9. '

Íynagogam ejecerunt, pro eo, quód veritatem conftantiffim? fatebatur,

Principes facerdotum, audientes verba. Apoftolorum de doétrina AG, 5,

€hrifti, diffecabantur, & cogitabant interficere illos, & cefis denuncia-

verunt». ne amplius loquerentur in nomine Domini JESU. — Et illi ipant

gaudentes à confpe&u con-ilii, '

k

Audieutes Judat beati'Step

hani. verba, diffecabantut cordibus füis, A& y.

Y

D

& ftridebant dentibus iv eum;

Et ejicientes eum extra Civitatem lapi-

dabant,

Multos & magnos habuit adver

farios beatus Paulus; pro verbis Adt, 9.

veritatis & fobrietatis» que ipie hominibus loquebatur.

dt

Item ad Galatas, Ergo inimicusfa&us fum vobis verum di.ccns? Gal; 44

f«

TITULUS CLXXIX.

i

»

Vzgz'/dnt $4

ltl!

jLIàm vigilans fuerit Jacob in fervitio Laban , teffatus eff his vet- Gen, z

d

bis: die no&ü

"

Q

que «ftu urcbar &gelu, fugiebátque fomnus. ab 46,

Docemur

i

oculis meis. Sícqve'per vipinti annos fervivi tibi.

hoc exemplo, quam vigilans quisque' debeateffe in fervitio Dei, pre-

m

fertim fi fit paftor animarum.

d

Cherubin; quos vidit Ezechiel'juxta currum gloriz Domini; 'pleni Eiecä. ioi

erant oculis, Item & quátuor illa animalia, qus vidit Joannes in circui-

at

tufedis, plena erant oculis ante & retro.. Debeht' nem

Apoc.4. -

pe omai'ex parte

vigilare, qui volunt Deo fervire, & ad ejus gloriam pervenite;

Caufa; ob'quam David. cecidit in

If

/

peccatum adu/lteriiy- fuit defe&us ?. Res. rg.

fufficientis vigilantix.

aqe

Monet nos Salomon: Omni cuftodià ferva cor tuum , quoniam proy,

4,23

e0$)

ex ipfo vitaprocedit, Siipfehoc monitum obferváffet, non tam turpi-

ter peccáffet;

yii

Ut nos Dominus excitaret ad vipilantiam,

proponit exemplüm Fuc, r7,

tum illorum hominum , qui vixerunt tempore'Noé, tum'Sodomitarum.. 26, &c,

fup:

Ifti enim nullo modo invigilabant fibi ipfis, & fuz fatuti, fed'edebant, &

bibebant &c, donec re

j*

de cceló;

pente füper iliog venit dih/;vium, fuper ltos ignis

Virgines fatua ob defedum vi

À

ua;.

gilantia non füerunt admiffz à fpon- Mattfi, 25

fo ad nuptias; fed clàufa illis fuif' jan

Sæ&

'Cüm

n

ï

128 TITULUS CLXXX.«Unitas, & confenfus &c.

Cüm dormirent homines, venit inimicus, & fuper feminavit zizania

Matth. 13.

in medio tritici.

Quàm multa vitiorum zizania feminantur & crefcunt

in homine, fi anima non vigilat: quàm mülta in domo, fi paterfamilias

dormit: quàm multa in civitate, & Republica, fi Superiores & magi(tra-

(

tus dormiunt,

t

Cur femper debeamus vigilare, rationem dat Chriftus Demirius.

Matth, 24«

Vigilate, ait, quia nefcitis, qua horá Dominus vefter venturus fit, . Hliud

L

"

42. 8(:0'.

autem Ícitote , quoniam fi fciret Paterfamilias, qua horá fur venturus

