?* * " Rogaturus Neemias 'Artaxerxem regem pro;civi

tate fgr'xaax, ut muri 2, Efd; Ie:

ejus Poffent re

parar, dicit.'de feipfo ; Jeju?gbam & orabam ante faciem

J

Dei cosli.

'

Qerüs civitatibus , perfin- Aq,

Paulus & Barnabas cüum conftituiffent in di

144

£

ulas eccl

4

e

verunteos domino , inquem crediderunt. :

efias presbyteros , & oráffent cüm iejunggiqpibus, commenda-

-

'"De Tobia jüniori'&foceró ejus ac caterisamicis dicitur ;; Cumti- To

"

v

more Domihi Convivia nuptiarum exercebant..- Angelus etiam poftea di-

b. $.

citutrique TObi& " bonacítoratio cum jejunio & eleemofyna.

Audientes filii I(ra&[ terribilem :

runtaniras (uasin jejuniis, -

»!

potentiam ;flolof;rnisi, , nufniüaxfä- Judith, 4,:

De Judithetiam dicitur ; quo

d jejutiabat Ombilbtk di&bus&iitæ füze

4

» Judith, g,

prater (abbata'& feftá & Neomenias damtüs Mratl. -:..

^'--Allocutüraregem Afsverum; .dixit Efther Mard

ochzo;: Congrega

omnes füdeos, quosin Sufis reperies , & orate pro me, non comedatis

Efh, 4 -

& ncn bibatis tribus diebus & tribus noct

jbus ; & edo cum'gar.cillis'mei,s

fimiliter jejunabo,

.

Commendatur à Domi.

noabftinentia Rechabitarum ;

qülanolu ?- Jïer.häs'.. E

fïgfrk:ibqrcvinum, ficut præc:þzrgtcis,ga;? eorum, ..

.

Duram

Z

à

4 TITULUS Il Abfinentia & Sobrietas,

Kzech. 4;

Durani díetam impöfuit Dominus Ezechieli prophete , dicens:

Sume tibi frumentum , & hordeum , & fabam , &lentem; & milium, &

^

viciam &c,

Dan, r,

Propofuit Daniel in corde fuo , ne pollueretur de menfà re

quitur; Puerisillis dedit Dominus fcientiam & difciplinam &c.

pis, Se:-

Dan. 10,

Daniel per tres hebdomadas panem defiderabilem non comedit , &

Caro & vinum non introierunt in os ejus, & tunc mirabilem oftendit

ci Dominus vifionem,

Gregorius in homilia Pentecoítes dixit quód

Spiritus fan&us abftinentem implevit

puerum , & prophetam judiccm"

enum fecit, ficat apparet Dan. Io.

Y

Dan..,14,

; Panem. & pulmentum-mifit Domínus per Pr»ophü'aïh Abacuc Da-

nieli pofitoin lacu l'cor:;:g;z;,.nqn carnes , aut alia cibaria delicata.

2. Mach, 7,

Eleazarus vir ztate prove&us , maluit occidi crudeli morte, quàm

€arnes

diífe,

po;cings contx:g legem manducaye , vel etiam fimulare fe come-

Contigit fäptäxh frä—tres'cunfmatre'eorum compelli à rege , carhes

Ibidem,

porcinas contra leg:

em manducare ::- illi vverö..:magis clcgcrx/mt cx'udslilïima

i

tormenta fuftinere,

-JDe béato

Matth; 3.

joanne þgptmg di

1

&jtuf;, quöd '.cju: efca »crantrlocu&æä:l

mel fylveftre.

Matth; 11,

Multam abftin

cntiam mc1bo &

potu dicebatur facere, qugü non

manducans , .nec bibens ,. fcilicet Joannes.

i

Luc, 4.

Anna prophetifía filia Phanuel, inter ca

terà commendatur , quód

J

non diícedebat ex templo , ïcjggggä'"'8c;279þchmtionïl;&ü^'sfgf

n

y

iens 'dje ac

D

node,

Matth.— 4.*

Salvator nofter poft baptifmum ; ftatim duetus e(t in.defertum , &

Luc. 4.

ibijejunavit , donec efüriret;

-Contra illos j' qui jejunant cum.feeditate

confcientie , vel qui- nolünt tempore jejunii €

Íüriem füftinere, -

judic. 2-6.-

. Filii l(racl de duodecim tribus primó & fecundó à Filiis Benjamin

debellati, poftea fle

M

H

erunt coram Domino; &))eiþnnvaver/unþt dic-i;lo., &

fic prevaluerunt in illos.

Philiftzi tempore.H

eliæx-(kim-ebelläveruht ähos if'räöl - 'Llit'läa vict, & al-

X. Rega-!

téfa , '&árca Dominifuitcaptá, —Tertió

oftea:congregati funt Philiftai

:

1

€ illaatque dixerunt; Pecca-

fub Sainüele. Sedfiüliilfraél jejunaverunt

vimus Domire&c. Sequitür, quódcafi funt à filiis Ifraél,

Poft refurre&ionem etíam feptem difcipulis pifcantibus & non

]oan, zx.

3nanifeftavitfe Salvator dicens: Mittite in dexteram na-

-

prendentibüs ,

Cl-

Vfgi; gete ,& invenietis,

,Sc'q?it!ü' P ïuOd exiraxerunt rete plenumi m;glrn*'ig

^

TITULUS T. Abüin;ntii & Sobrietas, $

pifcibus & de pifcibus illis dedit Dominus difcipülis fuis, Populo autem

Judaico tanquam carnali & de carne curanti , - dedit Deu

s carnes ad vefcen-

dum, licétin malum ipfius,

Multum valet abftinentia ,

d hoc quód homo poffit vigilare faciliüs, Matth. 26

&orare, Nampoftcoenam increpavit Dominus difcipulosfuos , dicens: Marc. 14.

Non poteftis una hora vigilare mecum ?

Luc. 22.

Salvator nofter , cujus a&io e(t noftra inftru&io, nunquamlegitur Luc. 24.

Carnes comediffe, nifi de agno Pafchali,

De pifce veró, fibi alfato ad Joan, 2 z.

manducandum, comedit,

Mittens Dominus diftipulos ad predicandum dixit : In quamcun-

Luc, 16. '

que domum intraveritis &c, edentes & bibentes, qua apud illos funt,

Hoc eít, ut eífent contenti cibariis ; que haberent, non curiofe alia que-

terent,

"

Clüm efuriret Petrus in domo Simonis coriarii , cecidit fuper eum

'—A&. IO,

mentis exceffus , & vidit coelum apertum &c. — In qua etiam vifione oblata

fünt fibi animalia, fecundüm legem vetita,

Qui comedere renuit . quam-

vis ut dictum eft , efuriret.

Erant in ecclefia, quaerat Antiochie , prophetz & doctores &c.

: AG, 1 3-

Miniftrantibus autem illis Domino , & jejunantibus illis , dixit illis Spi-

zitusfan&us : Segregate mihi Paulum &c,

Convenerunt filii Ifraél injejuniis, & in faccis & humo fuper eos

s. Esd, 9.

&c

Et fteterunt, & confitebantur peccata (ua , &lfgerunt in volumine

legis,

Clim effet fa&um prandíium bonum in domo Tobiz, & audiffet

Tob, 2.

unum de filiis Ifraél jugulatum jacere in platea , ftatim exiliens de accubitu

fuo, relinquens prandium, jejunus venitad corpus,

a

-De feipfo loquens Daniel ait ; Pofüi faciem meam ad Dominum

Dan. 9.

Deum , rogans & deprecansin jejuniis, facco, & cinere. Ettunc per-

cepit fpecialem

revelationem de incarnatione; de paffione , -&pcciüone

-

Chrifti &c,

N

Baruch legitverba libri fui ad aures Jec

honie filii Jdachim r'egis

Baguch. l.

Juda, & adaures populi unive

fi , qui aqdicmcsylorabam& iejunabanþ,

& orabantin confpedtü Domin. "

E

-

- TITU-

À 3

6 «'I;IULUS IiI, /Agc,eptatio Pcf.*.f'onar—wum.f

TITULUS ll

!

à

Accefta»io Terfæamm.

L^v. 19, 15.

Eus ä]u-dfce exigít , neconfideret perfonam pauPeris, nec honos

Deut. 1, 16,

retvultum potentis, -

17:

. $amuel, cüm ingteffus effet domum 'Ifai, at aliquem ex ejus

1. Reg. 16,7» fliis inre

gem Ifra&l inüngeret ,

jubetur à Deo non refpicere vultum ali-

?

cujus , nec altitudinem ftaturz.

2. Par, 194! 7-

JofaphatRex Juda, cüm Judices per cunctas

" civitates conftitueret ;

precipit illis, ne

perfonam refpicerent ,. ponens eis ante . oculos exem-

plum Dei.

j

1f 11,3-

Interalia, quaI

f

alas de Chri&o Domino predicit, etiam hoc e&. 3

Nor fecandüm vifionem oculerum judicabit, neque fecundüm auditum

"

aurium arguet. &c.

Sacerd

Y

otes fa&i (unt contemptibiles, & humiles omnibus þopulis—;

quia acceperunt faciemin lege, hàc eft, perfonam, prout etiam feptua-

»

gintayertunr, -

Matil.22,16,

Pharifzx

i, utChriftumin fcrmon& cäpcrcnt,laudant ejus veritatenti

acjuftitiam , putántque, fenon poffe evidentius teftimonium ejus ju(ti-

tie aff:rre , quàm fiilli dicerent ?. non efttibi curadealiquo ; nonenim

*

í

»

refpicis per(onam hominum,

AG, 10, 34.

Cüm Cornelius Ethnicus & miles mirab

iliter ad fidem fuiffet ve-g

Ca:us, exclamatPetrus: in veritate comperi, quia non e[t perfonarum

acceptor Deus, fedinomni

/

tiam acceptus eft illi.

s

gente, qui timet eum , & operatur ;ulh.

Paulus hortatur Dominos , ut fint mite

s & humani erga füos fcx;vos;

EPHO 63 9'

reddítquerationem, quiaillorum & vefter

fonarum acceptio noneett apud eum,

Dominus eft in cc o *,& per-

Deus j

PA 'Pet-. I. 170

udicat fine áczeptione perf. narum fecun lm uqiusicufusque

opus.

Jac ?. . ".

Jacobus Apoftolus hortatur fideles, ut null:m faciant difcrimen

& Íec.

inter divitem & pauperem, ar

ägftquc illog peccati, quà perfonam acci-

x

Fïlnï.

TITU-

?rlTüLus IV. Accufátio ralhfa.

copqrru s.

: Aceufatio Falfa |

Ofeph à Puti

a conjicitur.

pharis uxore falfis Cr-ix?xinationibus delatus in carcerem Gen. 39, 17.

J

Aman Calumn

iis Judæoru'm populo éxitium parare medidatur, Ff:gg &c,

quod tamen in ejus caput redundat. Nam in crucem quani Mardochzo

paraverat, cum liberis fuis füblat

/

useft, Kjusdiguitas Mariochao, bona

Regina Efther funt collata.

Principes & Satrapz apud Darium falfis accufationibus efficiunt, ut Dan, 6,

Daniel in lacum leonum conjiciatur» ubitamen mirabilitzr coníervatur ;

ejus accufatoribus leonibus in predam cedentibus.

»

Innocens Su(anna falfo accu(a

tur a

f«

enioribus , illa tamen libexfawr, Dan, 13,

- 'hilapidibus obruuntur,

[

fatus.

Chriftus Dominus quàm multis falfis accufationibus ad Judices de-. Luc, 23, $;

To.

Paulus à Principe facerdotum & fenioribus coram Prafide accuía. A. 24.

tur,quód fit homo peüïfer,au&or feditionis,& templum violare conatus.- a. Y. I.

1

TITULUS . V..

-

4lcedia Neglägentifz.

üdíens Jacob quàd alimenta venderentur in JEgypto.dixit filíis füis; Gen, 41.

Á

Quare negligitis ? Deícendite & emite nóbis neceffaria,

Panemangelorum habebant £ilii 1(rati in deferto, & tamen ex-

- Numo II;

od d

erabant cibos JEgypti.

A«edia veltediüm homini eft caufa im

þazientiæ & carnalis defide- iïodcm.

4ii, caufa multiplicis mendacii . ficut patet Numer, 11. Recordamür

pifcium &,

Frofe

&i (un: filii1fratl de monte Hor & tedere coepit populum iti- Num, 21;

.feris &laboris, lecutüsque contra Dominum & Moyfen ait: Aníma

Woftra nauleat tuper cibo' ifto Jeviffimoy Quamobrem mifit Dominus

E

án populum i; nitos (erpentes,

Negli-

8

TITULUS V. Acedia & Negligentiá,

1. Reg. 26.

. Negligenter cuftodiebat Abher dominum füuum Saul, Nam quane

do David venitad caftraejus, neminem reperit vigilantem.

?. Reg. 4.

Dormiens(uit percuffus Isbofeth filius Saul, & occi(us,

2. Reg. 11.

Tempore quo folentregesad bella procedere , remanfit David in

domo : ubi

commifit,

grave adu-ltexl-iugn & graviffimum homicidium hac occafione

2. Par. 24.

Placuit Joas regi Juda , ut inftauraret domum Domini, & precepit

Levitis , ut circa hoc effentfolliciti, Porro Levitze

qua de cauía rex arguit Jojada facerdotem.

egerunt pegligentifqg:

Cüm,dormirent liomines

üatth. 3.

, venit inimicus, & fuger['emiqavit zizania

*

in medio tritici,

Matth, 20.

Arguuntur otiofi , & remunerantur operarii,

Fa&a tempeftate in mari Jonas defcenditad interioranavis, & dor-

Jonz. 1.

miebat fopore gravi, & acceífitad eumgubernator , & dixitei : Quid tu

fopore deprimeris ? furge , invoca Deum tuum,

Marxth.. 25.

Dure reprehendit Dominus fervum malum & pigrum; qui multi-

plicare neglexit commiffum fibi talentum,

Iþidem.

Virgines dormitantes, quarum lampa

des non;fuer'unt prius ornatz;

fuerunt poftea à nuptiis exclufz.

Matth; 26,

Valde videntur fuiffe acediofi difcipuli hor.

g'illah, 'poüquam rogad à

Marc. 14.

Domino vigilare ; continuó Ac'lqrmigbant.

j

TITULUS VI.

—— eAdulatio. -

k

I;lore& complices ejus, cüm üctm'cn; adverfüs Mbyfcn & Aaron,

dixerunt : Sufficiat vobis, quia omnis multitudo fan&orum eft ,

Num. 16.

in ipfis etDominus, In quoapparet ; quód captabant benevo-

lentiam populi,

Adole(ícens narrams David mortem Saul & filiorum ejuss occiíus

?. Reg. !).'

fuitde mandato ipfius, - Putabat autem fe profpera nunciare,

Duolatrones, quifilium SaulIsbofeth occiderunt, & caput ejus

4. Reg, 4*

David attulerunt , placere crediderunt, fed David bene o

ftendit , quód

fibt difplicuit.

Dicebat A

bfalonhomini negotium habenti coram rege bavid : Vie

. Reg. 15.

dentur mihi fermontes tui boni & j

ufti; feä noneft, qui te audia-t , con-

"*

ftitutus à rege

-

Mali

^

E

&

&

9

"TITULUS VI. ' Adülatio, *

"Mali prophete dicébarit Achab regiIfratt de bello faturo profpere, 3. Reg. 22;

!

"fecundum quod eum velflefciebant, *

Poft obitum Jojadz Sacerdotis. principes Juda adoraverunt regem.,

2, Par. 24.

Qui delinít is obfequiis eorum acquievit eie-, & dereliquerunt templum

Domini, fervierántque Iucis & fculptilibus,

JEdificantibus templum filiis Jude, poft reditum de captivitate, ho-

1. Esd, 4.

?fes eorum fcripferuntregi, Nos memorcs fàlis , quod in palatio come-

dimus ,. & quia Izfiones regis videre nefas ducimus.

Nabuchodonofor dixit majoribus natu , & ducibus

b&llaiorUm fuo-

Judith, 2.

zum, Cogitationem füuam effe , utomnem terram fuo fubjugaret imperio,

uod cüm placuiffet omnibus &c.

Rex Aísverus iratus contra Vafthi reginam , interrcgavit fapientes

**onfliarios fuos , cui fententiz Vafthifuübjaceret? Qui non temperave-

Efth.r Ig^

runt regis furorem , nec excufaveruntabfentem, fed unus refpondit , cum

indignatione dicens: regis jufta eft indignatio.

Amici Anan & üxor ejus , non avertentes pe

ffimum animum,-äuem Efth,

5

habebaterga Mardocheum, nec increpaverunteum, fed dixerunt ; Jube

excelfam parari trabem,

H

:

.

Principes & Satrapz

Darii regis Perfarum, cupientes , quód rexini- Dag;6;

quum ffatueret decretum propofuerunt aliquid , quod videbatur pertinere

^

Ad. honorem ipfiüs, .

5

;

Alcimus proditor i

mpius, quivolebat fieri facerdos , dixit regi De-

Sequitur poftea ;

1 Mach 7

E]

metrio; Perdidit Judas & fratres ejus amicos tuos.

Quod Akimum hunc conftituit rex in facerdotio , & mandavit ei facere

ultionem in filios Ifraél.

-Recedentibus difcipulis Joannís, coepit Dominus ipfum mirabi- Math, pro

di

-

tér Ccommendare , contra illos qui pvalam laudant , & ocuké de-

trahunt,

^

.:

pharifzi volentescapere Chriftum in fermone , coeperunt magnas Matth; 225

Jaudes eidicere; Magiíter, fcimus quia verax es &c.

H

Videns Herodes Agrippa rex magnus , quia placeret J

udäais in hoc,

A&. 12,

le

quód quosdam de ecclefia ceperat , & Jacobum fratrem Joannis occide-

lj

.zat ; appofuitapprehendere & Petrum,

.

"

H

Herodi nequiffimo regi , qui occi

derat Jacobum ,* & incarcerabat pbidem,^

'"Petrum , populusacclamabat ; voces Dei & non hominis.

"

Orator Tertullus, contra Paulum à peincipe facerdotum addu&tus, A& 24 .

in princjpio orationis adulatus eft Felici prafidi,

.

B

TITU.

jl

10

TITULUS' VIL Affe&io cafnalic.'

7JTITULUS VIL. -

Afeäh'a Carnalis..

N

À

Mum, 7,

Oyfes dif&ibuïtL&f:ïs I2. boves & !Exrp!auffra , quos obtulerant

M

Principes filiorum Ifraél, fed nulIum dedit filiis Caat , licét effent

ei magis propinqui,

Nonlegitur Moyfes alícui de filiis fuis magnum dediffeofficium,

lic&t ipfe à populo in tanta reverentia haberetur,

iNum, 2

Moriturus Moyfes follicité rogavit Dominum , ut populo deduce

idoneoprovideret. Nullum de generatione fuo nominare voluit.

Jotue 17,

Diítribuens Jofue terram filiis Ifral , ita parvam partionem dedit

illis de tribu fua, ut de hoc fpecialem querelam fecerint, | Sed notare-

fponfionem ,. quam fecit eis.

2, Reg, *

Audiens Heli mortem filiorum füorum in pralio, non vifüs eft mul-

tum curare, fed cüm nuncius ille dixiffet ; arcam Dei effe captam , cecidit

defellay & mortuus eft.

?. Reg. 19.

Quia David nimis flebat occifunm filium fuum Abfolom impofuit ei

Joab, quód nonitadoluiffet, fitotum amififfet exercitum,

B, Mach, 7.

Supra modum mater mirabilis & bonorum memoriá digna, qua

pereuntes feptem filios fub unius diei tempore confpiciens» bono animo

ferebat,

&,Mach, 16.

Kuntibus ad prelium Judeis contra Nicanorem , pro uxoribus &

filiis, itémque fratribus & cognatis minor follicitudo

, maximus autem

& primus pro fanctitate timor erat templi,

Matth, 12.

Loquente JEfnad turbas, dixitet quidam: FEcce mater tua & fratres

tuíforisítant querenteste: quíirefpondit: Que eft mater mea , & qui

füntfratres mei? quicunque fecerit voluntatem Patris mei &c;

Matth. 9.

Petenti matertere Chrifti (ecundüm carnem , ut duo filíi fai federent

juxta eum im regno fuo, refpondit ipfe Dominus ita durt, acfi fuiffet

alíena omnino , & itabon

ficut illis.

€

à

um forum de regno füo paratuske& facere tibi,

joan. 21.

Quamvis beatusJoannes, & duo Jacobi effent maximz fanaitotis ,

nullitamen eorum commifit generafem Ecclefix curam, fed Petrum , quí

non fibi carne attinebat , conflituit caput, principem & paftorem.

Matth, 16.

Salvator nofter approbans Petri profeffionem , quam fecit deipfo ,

gumdixig Tues Chrmu'süliu?Pci vivi, coníequenter fübjunxit ; Caro

TITULUS VIIL: Altaria ereda.

II

& fanguis;non " revelavit tibi, . Per hoc innuens , quód caro pravasre-

velationes facere confüuevit,

Apoftolus Paulus commendans fuum Evangelium dicit: Compla- Galat. z.

cuit ei , qui me fegregavitex utero matris mez, & vocavit per gratiam

uam &c, Continuó non acquievi carni & fanguini,

*

TITULUS VIII

, /ï/tafia eretía,

Dificavit No& altare Dbminö, & tollens de cundtis pecoribus

Gen .ls,fzo.

/E

mundis, & volucribus, obtulit holocauftum ; odoratíisque

M

eft Dominus odorem f(uavitatís.

Apparuit Dominus Abraham in terra Chanaan, & dixit ei: Se- Gen,

12976

minituodaboterram hanc, Qui adificavit ibi altare Domino, qui ap-

paruerat ei.

Apparuit Domiuns in Berfabee Iaac , dicens: noli timere, quia

Gen.áó,24,

ego tecum fum. . Itaque edificavit altare Domino , & invocato nomine

Domini erexit tabernaculüm.

Locutus eft Deus adIacob ; Surge & afcende Bethel, & habita ibi,

Gen.35,T.7.

fác

doci illius Domus Dei.

que altare Deo &c. Ediücavitque ibi altare ; & appellavit nomen

.. Moyfes adificavit altare ad radices montis,

inqüuem ixilffus' eft.à Exod.24,4:

Deo afcendere, obtulítque fuper illud holocaufta.

Iofue, ut fe'gratum Domino fifteret pro obtentis vi&oriis, edifi- jo(-

8,30.

cavit altare Domino de lapidibus impolitis, quos ferrum non tetigit,

Gedeon in loco, in quo ei apparuit Angelus, & carnes panés-

que azymi ab igne ex petra profiliente confümpti funt , edificavit altare

Xufiic.s, 24«

Domino,; vocavítque illud Domini pax.

»

.

Saul, ut placaret Dominum peccanti

populo , adificavit altare.

David , ut flagellum peftilentiz à populo fuo averteret , edificavít

1. Reg. 14,3g

2.Reg.24425.

alare, & obtulit holocauíta ; & propitiatus eft Dominus terre, &

Cohibifa eft plaga ab Ifrael,

Salomon in fuo templo fecitaltare eneum viginti cubitorum ]on-

gitudinis, & viginti cubitorum latitudinis, & decem cu

2. Par.4,T.

»

þitorum alti-

tudjnis, Fecit quoque altare aureum,

v. 19.-- :

D

M

*

b 3

Judas

I5

-"TTULUS TX,.. Ambitio.

IO MaCh. 4:

judas'Machabaus altare à gentibus profanatum

vum 2 Jificat,

zi

d:ftruit ,& &04

44

*

AITULUS IX.

v

Num. I2e

Ocuta eft Maria & Aaron contra Moyfen , & cixermnt : Nonne &&

nobis fimiliter locutus eft-Dominus? Sed hec verba videbantur

ambire ducatum populi fui,

Chore. & complices fui anhelantes ad regnum popu'i, condemna-

NUME.,.

veruüt Moyfen , & Aaronaccufaverunt; dicentes: 5u ciat nobis, quód

omnis multitudo fan&orum eft ,' & inipfis cft Dominus. Cureleyamini

s

füper populum Domini ?

j

A

bimelech filius Gedeonis callidé p

rotü'rävit fe elig

sudic. 9.

paite matris fu» : fed poftea peffime fucceffit utrifque,

iper amjl;os e:f

Parabola illa, quam propofuit Joatham , quód oliva ; vitis ,-.8e

ficus noluerunt fibi regnum accipere & principatum,rhamus veró ar-

bor modica' & Vilis regimen ufürpare prefumpfit, poteft ambitiofis ap-

taríi.

Dicebat Gad filus Obed: tItinam daret aliquis populum iftum fub

EKodem;

manu mea, utauferrem de medio Abimelech,

e, Reg. 1.

Abfalom , hominibus ad judicium regis venientibus, pavid blan-

diendo, detrahendo fimul & ambiendo; dicebats Videntur mihi fermo-

nes tui boni & jufti , fed non eft, qui teaudiat, conftitutus àrege, Quis

me conftituat judicem füper terram ?. Sed nota; quid ei poftea acciderit,

i

Cap. 17. 18. ejusdem.

$: Reg. t.

Adonias filius Ha

gith elevabatur, dicens: Ego regnabo;

Dixit Ahias Sylonites propheta ad Hieroboam, Regna fuper

4. Reg. 11.

omnia, quz defiderat animatua, Sed poftea adeptus regnum füper 19,

tribus, peffime fe habuit.

Zambrj videns Hela

hn

dominum füum regem Ifraél temulentnm »oc-

h

9. Reg. ;6.

cidit eum , & regnabat poft eum fepte

m diebus tantüm.

Athalia mater Ochozia regis vi

dens mortuum effe filium fuum, i

u Reg. 11.

tantam exarfit libidinem dominandi,quód interfecit omne femen regium;

fuit à forore Ochozis furtive fublatus.'

. Regs 15.

excepto Joas, qui

Sellum filius Ja

bes conjuravit contra Zachariam regem Ifrae] demi-

ämmä fuum ; & interfecit eum ; u& regnavit pro eo uno meníe.

iabu-

gt

TITULUS JX. Atibi

t

*

13

Nabuchodonofor rex^A

ffs

iorumi vocavieduces bellatores fuos, di- tudith, 2

*

2

"eIfej tit Onintm terram fuo fubjugaret

&Itque , cogitationem füánrin

imperio,

Ambitiofi &

fuperbi plus affliguntur. de paucis, qui'eos prace- Edher, 5

unt, vel eisnon obediunt , quàm lxtentur de mulüs, qui eosfequun-

tur vel obfequuntur eis, Unde fuperbus Aman , quí erat fecundus à

rege, & filios- & divitias multas habebat ;; nil fe ha

b

:

'ere putabat,qf*üggfi-

diu videbat Márdocheum antefores regias &c,.

*

:

.

it Iudas ecclefiam Gdelium,&äit t

1, Màch, sc

AudivitSeron, quód:cong

regavi

Faciam mihinomen, & glorificabor in regno, & debellabo Iudam3

*

ipíe cito -fuit debellatus;à Iuda.

Alcimus, quivolebat funimus facer

dos. fieri, '& quidam alii ini-

I. MaCþo ?0

ui.de populoludeorum; veneruntad regem Demetrium dicentes eit

Perdidit Iudas.& fratres ejus amicostuos, & nos difperdidit de terra

noftra.

Ptolomzus rex JEgypti voluit dolo opprimere regnum Alexandii,

1. Mach, 11,

& tandem obtinuit, Aléxandro devi&o.& inArabiamfugato, &abftu-

lit Zabdiel Arabs caput Alexandri & mifit Ptolomao

fus et, quia mortuus eft die tertia,

, quj parum gayi-

-. Ptolomaus filius Abobi habebat argentum & aurum multum. Ex-

1. Mach; t5.

ï.

altatum cor ejus efe, & volebatobtinere regionem , qua occafione pro-

ditioso occidit Simonem.fummum facerdotem , & duos filios ejus,

»

3

'-.-:

Ambiebat Iafon fuper omnes fummum facerdotium ,. propter hoc

'z AMac)h. 14

$

ediit regem Antiochum nobilem promittens ei $60. argenti talenta, &

multa alia, Quod cüm rex annuiílet modico tempore facerdotii hono-

u

*efunétus eft, quia Menelaus, quem mifitad Antiochum ,. retorfit in fe

j

fummum facerdotium , qui etiam citofuitamotus, & Lyfimachusfra-

:

ter éjus loco iilius fubftitutus,

€üm vidiffet Simon , quia per impofitionem manuum Apoftolo-

rum daretur Spiritus fan&us, obtulit eis pecuniam, dicens:- Date mi-

A&. $,

hi hanc poteftatem , ut cuicunque impofuero manus , accipiat Spiritum

"

fan&áum. Fetrüs autem dixit ei: Pecunia tua tecum fit. in gerditio-

300

Aem,

d

L]

ly

j

B3

TITU.

12

1

-TÍTULUS X. Amicitia,

-"TITULUS X.

L micitias

Gen. 29.

Oca!ïs multis amicorum turbis ad Eonvivïum, Kaban fecit nuptias,

& dedit filiam fuam Rachel nepoti fuo Iacob. -

fen facie ad faciem , ficut ;folci

Exod.533.

Loquebatur Dominus ad Moy

homo ad- amicum fuum.

:

Ruth. r.

Ruth adhefitfocrui fue No

émi, &dixitei: Quocun üe perrexe-

ris, pergam:

& ubimorata fueris, & ego pariter morabor,

i. ch- IS,

Anima Ionat

hz colligata eft animz David;, &dilexit eum Iona-

thas , quafi animam fuam. -Nam expoliavit fe Ionathas tunica, qua erat

indutus , & dedit eam David.

1. Regs 305

Signum fuit fidelis amicitiz , licét indifcrete , quód armiger Saul,

videns dominum füum mortuum , mortuus eft. cum eo,

$. Reg. 3.

Mifit Abner ad David dicens: Fac mecum amicitias , & erit manus

mea tecum & reducam ad te univerfum 1fral.

.

9. Rego 80

Chuíai Arachites amicus David

tj ;vv'cmt a

;

d Abfalom & dimpaüit

confilium Achitophel.

3. Par, I9.

Propheta Iehu

dixit Iofaphat rcg.inl-üda. qui inierat fcedus, & ve-

nerat ad

rzlium cum Achab rege 1fraél: Impio przbes auxilium» &€

his qui o

1

erunt Dominum amicitía jungeris.«. Et idcirco iram Domini

merebaris,

4

Kíth, 5.

Aman füperbus convocavit :

adíe amicos, & äxpofuitiliis magni-

- tudinem divitiarum fuarum & filiorum turbam , & quanta eum gloria

fuper omnes principes rex eleváffet.

iofa. . 8

Audientes tres amici Iob ómne ma

lum , quoll accidiffet ei, vene-

Cap. 6.

rurit finguli delocofuo , ut vifitarent eum & confolarentur, Dehista-

men dixit poftea : Subvertere nitimini amicum veftrum,

1. Mach; 7,

Alcimus proditor & impius, concitavit regem Demetrium adver-

fus Iudam Machabzum, pro quo dixit ei: Perdidit Iudas & fratres

x

ejus amicos tuos,

3. Mach. ro.

Rex Alexander mifit epiftolam Ionathe, nunciavítque ei dicens :

Audivimus de te quod fis vir potens viribus, & aptus, ut fis amicus

»

nofter,

3. Mach, 11.

Accepit Ionathas aurum & argentum ,

. & aliaxenia multa, & de-

dit Demetrio , & invenit gratiam in confpe&tu ejus , & feciteum prin-

cipem amicorum,

Vidit

TI TULUS lX,l. Amor ptoprius,

I f'x

Vidit Jonathas ,. quia tempus eum juvat , mifit viros Romam ftatue-

1, Mach. t5;

re & renovare cum Romanis amicitiam.

Poftquam Alexander percuffit Demetrium ,. mifit ad Ptolomaum

I, Mach. t9.

zegem JEgypti legatos , ut ftatueret amicitiam ad invicem , & daret ei

filiam fuam in uxorem,

1

Propter veterem amicitiam , quam habebant ad Eleazarum , qui-

2, Mnch, 6.

dam aftantes attulerunt Carnes ,

uibus vefci licit& poterat , ut fimnlaret

fc de facrificii carnibus manducáfle ,. & fic evadere poffet mortem.

Lyfias inlelligens invi&tosJudeos , Dei omnipotentis auxilio, mi-

: &, Mach,

I

fit ad cos; promifitque fe regem compulfurum , . amicum feeri:

Laudavit Dominus villicum iniquitatis ; quia prudenter feciffet

Luc, 16.

acquirendo amicos de bonis Domini : . Concludens per hoc, quód facere

Gdebemus amicos

oportebit,

"

» qui poffint y;cipcrc nos, quando nos in morte deficere

Pont

t Dominus cxä'rfiþlüm deillo, qui 'mcldïa* nodte vadit ad ami-

Luc. 11.

cum, ut petat aliquid ab co,

In paffione Domini , Herodes & Pilátus fa&i funt amici,

Luc, 23.

Commota civitate Ephefo & confuía, quidam de Afiz priacipibus,

A&, 19,

qui erant amici Pa

:

uli, miferunt ad eum rogantes ; ne fe daret in. thea-

frum.

E TITULUS XLC

.l /Imovr' þroprim.

Eccatum Angelorüm à nullo alio traxit originem quàm ab amore

proprie excellentix,

Primi parentes ob nullam al

17.

iam rationem transgreffi fünt manda-

Gen,5. 5,

tum Dei , quàmquía ex amore proprio affectabant fimilitudinem cum

Dco, & fcientiam boni & mali..

laacamabatE(au, non qnód effet primog&nitu's ; vel aliis bonis

Gen, 25, 28.

qualitatibus inftru&us, fed quód de venationibus ejus vefceretur.

Sauldolet, fe peccáffe ,

non ob amorem Dei , fed obamorem pro-

prium. quód nempe perdiderít honorem fuum apud populum. Hinc

I. Rcä, 15. |

rogat Samuelem ; fednunc honora me c

39

&oram Ilíradl,

oram fenioribus populi mei , &

Ab-

16

TITULUS:XIÍ, "Angeli bosic"

eilegi rj -

*s Abfatém Tabditis (l patéis omnem exhibet huniánitateis , t ece

;

2

C.

m

: r

cordglgcrgrczur , & viam fibi fierneret ad folium Tfratl, -

T*

iàChrifto ,' dt miracul'afa;

jó

Sam. 74

"*'Obamorem propritim'petunt cognat

ciat , & (e manifeftet coram populo.

Matth, 17; 4-

Petrus, cumin monte Thabor vidiffet

exclamavit: bonumett noshic effe.

giorigm fui Divini Magiftri

^^ Omneodiüm Pharifsorum erga Chriftur provenit ex amore pro-

prio, neinpe

éx amore proprie eftimationis, &timore nie hant perde-

»

&

H

rent apud populum,

fi Chriftus plushonoris & væüin—ïationis*' d) füa -mij

racula apud populuni acquiréret,

Gen, 19, 1.

Loth itaamabat doómum, & Sodomanrpatríam fuam , ut ab angelíss

apprehenfa ejus mamu, quafiper vim , inde debuetit abftrahi.

Htli ità eratalienus ab amore proprio , üt non dóleret acceptam cla-

iber

1. Reg. 4, 13. d:m

» fugam militu

g^

d d C

a5

[

T

p uN

*

1

if.1 c& Céptam arcam."

Samuel,. dum e

"

-

ag.iudck ,. repofito omhi amoré proprio , ipfeCit^

1. Reg. 75 10

u

&

Cuibat cum magnaá füa moleftia otmnes

rbes, utfinsulos ubiquþ?gdiret,

*

eísque jusdiceret , & ànemine ullu

"

!

*

H

.

n

m muntus accepit.

*

" JOnas amorem proprtie vita 1ta

'exuit, ut'pro (atute fuofüm comi-

Joan. 1, 12.

Ed

tum mortem elegerit.

ut de fe fcribat Coixinthiis :

2,Cor. 12»

Paulus ita fuit expers amoris proprii ,

aratus fum venire ad vos, &nonsrogr

*

14.

CA d x

awx;vaibiï.. iNon enim quzrQ ,

que veftra funt, fed vcs; -

TITULUS:;XI.

-

F

&

L Pigeli loni.

P

Gem. 18.

N

runt,

geli: pparuerunt 4brahæ ,« Erga'euxh fefe -?arhiliäriter habüq.

1

Y

Apud Lot3 hofpitati fueruntangeli , &t qu

afi piam ei violen-

Gmfg

"tiam facientes ,: ipfu:

nde periculoextraxerunt. ^^*

$

Angelus Domi

nivocavit Abraham , & prohibuit, ne hum immo-

G:n. 22.

— larét, & magna ei propter obedientiam promifit,

&

ng. 28.

Fugiens Jacob Efau fratrem fuum, vidit angelos afcendentes ;

; defKend

entes per fcalam,

*

Redeunti Jacob

a

fervitio Laban ad Iíaac patrem fuum angeli é&i,

G:n. 32.

-:fcilicet ad protcgendum , obviaverynt.

Ange-

TITULUS XII Anceli b'oni.x

1

Angelus Domini, qui przcedebat caftral(rael , quando recedebat

Fxod, ro.

populus deJEgypto , ftetit inter caftra JEgyptiorum, & caftra Ifrati.

Unde in Exodo. Ecceego mitto angelum meum , qui pracedat te, &

cuftociat invia, & introducatad locum , quem praparavi,

Stetitangelus Domini in via contra Balaam , qui

fedebat fUPC*' N-um. 22.

afinam,

AngelIus Domini in crepavit filios Ifraél ,* qui juraverant amiciti-

am cum habitatoribus terre Chanaan

Judic. 2

collata,

3

, memorans benceficia cis à Deo

Apparens Gedeoni angelus Domini confortavit eum ,

& animavit Judic, 6.

eum ad liberationem populi.

Uxori Manue fterili apparuit angelus,

conceptionem filii pradicens, Judic. r3.

& abítinentiam indicans.

Numerato populo ad mandatum David , mifit Dominus peftilen-

tiam in Ifrael, Cámque extendiffet manum fuam angelus Domini füper

2. Reg. 24.

Hierufalem , utdifp

erderet eam , videns David angelum cædentcm po-

pulum, ait: Ego fum;qui peccavi,

Fugientem Heliam Jezabel tyranni

fantem reginam angeluä Domini

Confortavit , & fobrio cibo eum refecit.

3. Rep. r9,

Et an

Ochoziz,

gelus revelav eidem , quid refpondere deberet nunciis , Reg, v

Plures angeli boni erant cum Elifzo, ad eur defendendum, quàm

4. Reg. 16,

cum adverfariis effent mali homines ad nocendum.

Venit angelus Domini, & percuffit una no&e centum o&oginta

quinque millia hominum ,' de exercitu regis Affyriorum.

4. Reg. 19.

/^» Raphaél an

S

gelus qui fuit dux Tobiz,ipfum à devoratione pifciseri- Tob, $.

puit, uxorem ejus à demonio liberavit , patri coeco vifum reftituit , &c

pereum tam parentes, quàm focii fueruntmultiplici confolatione re-

pleti.

ld

- Vidit Dominus , aitJudith : Quoniam cuftodivit me ang.

& hinceuntem, & ibicommorantem, &índehucrevertentem

L

elus ejus, Judith, rs;

"

Volavit ad Efaiam unus de Seraphin, & mundavit eum calculo,quem g. 6,

forcipe tulerat de altari.

i

ignis,

Angelus Domini defcendit cum Azaria , . & lociis ejus in fornacem Dan, $;

Daniel in laeu leonum exiftens , dixit Dario regi ad ipfum venient:

Deus meus mifit angelum füum, qui conclufit ora Iconum,

?m 6,

d»

&

Pof£«

a

z

18

TITULUS XI. : Angeli boniz

-

Dan. 14.

Poftmodum angelus D'oiini Habacuc

prophetam de Judza ïm.cbalï»

-

daeam tranftulit ; utferret prandium Danieli,

Dan, g.

. Revelata fun

t Danicli multa & magna myfteria , per minifterium ans

Xo. & 11.

gelorum,

2. Mach. 1r,

Machabaeus, & quicum eoer

ant, I'OgahantDominüm , utbonum

angelum mitteret ad faluteim IHrael.

Sequitur : —APparuit p:gce—d;ns €os

angelus in veíte candidae.

i

£üc. r.

Ad Annunciandam conception

em J;)ann«is-: Baptifte , a-ppa—nrui't an-

gelus Domini Gabriel Zacharia,

Eod;m.

Ad annunciandam conceptioneni Salvatoris, mi(ïq—s- eft idem angelus

à Deo in civitatem David.

Luc

IQ

Ruríüs etiam. nato Domino; angelus Domini ftetit juxta pafto-

res , & ía&a eft cum angelo mul

dantium &c;

Fitudo miligiæ ;:nxf;eüis c;ercxtq:s lau-

Matth.. 1.&:.

Angelus Domini legitur

þcri'am 7:tpparuf^ïl"&- jofeph , & ei .vloäcütuis)

éffe. " Primó ante nativitatem Domini, Matth. r. Noli timiere accipere

Mariam conjugem tuam

Secundó:: Poft adorationem: Magorum ?

Surre & accipe puerum tuum, &'fuge im JEgyptum. — Tertio : Poft

mortem He

"

a

ifíaei o

ro'þdlis : Acciple. Pueguxlx??chrnätïcïmreiusïä &Vac??-ï in terram

Magth. 4.

Poft.receffüm tentato

niftrabant ei.

?

ris, Icgitur : Ecce angeli accefferunt, & mx—

Luc. 22.

Poft coenam , in oratione

.e-

coelo confortans. eum,

faäila m horto» apparuitilliangelus d

1

L

In ejus refurre&ione , angelus Domini defcendit dec

celo. Jö-an.. 2oþ

H

Matth, 28. Marc 16.Lüce 24.

A&, r.

in ej'u-s af&cg(ïone': Ecce duo viri affiterunt,

Principes facerdotum , & omnes 'qui cum illis erant ; inieccrung

A&., 5

mamus inapoftolos, & pofuerunt eos in cuftodiapublica. Angelus au-

tem Domini per no&tem aperiensjanuam carceris, eduxit eos, & dixit:

mini in templo plebi.

-I»F 2. &!Iöquj

T

1

j

4

2

- Angelus

AG.9. -

Domini dixit ad Philippum: S'urget & vadþ meridiein ver-

füs &c.

AG.10.-

L

i

Corneliüs vidit manifeft&àn

gelum hofá diei dona ; introeuntem ad

fc, & dicentem fibi Corneli &c.

$.

FGACIM

