"mis, monens unumquemque veftrüm. Seqitur: Magnus fletus factus eft,

Item cum lachrymis fcribebatepiftolas fuas : ex multa tribulatione 2;Cor;2;

m Agüdö*

* &argutia cordis fcripfi vobis per multas lachrymas, Multi ambula- Philip;3.-

bant, quos fepe dicebam vobis, nunc autem flens dico.:

g

y m

Erad Romanos ait : Spiritus poftulat pro vobis gemitibus.inenar- Rom, g«-

'yabilibus, " Talesautem gemitus non folent effe fine fletu,

N

"E

Cuma

dveniffet- Petrus in Joppen ,. circumfteterunt eum omnesvi- A&or.

d

-

? & f&

du« fientes, &oneqde-mcs eitunicas &-:vdfes, quas fac-iebatrik*is-Dorcas.

n &qllt

, dits

u

TITU-

gl*

TIT

tc? 'E;äTüLUä XC Libcralitas & mifericordia.

pr:

TITULUS:-XC

darentu

litteras

C

Lileraltas €- mifcricordia.

cerdot

[

&en. 4.

Ebecca, filia Batuel, valde liberaliter :r.c'l'pqndir fan'mlo Abrahe di-

den, &

R

cens; Bibe Dominemi. .

Ne

Liberaliter egit Moy

fes defendendo filias Jethro à paftoribus,

Exod. 3.

lus nv

qui eas adaq

uare pecora ton. finebant.

P

—EXO& '180

Audiens /Moyfes quóà

d focer fuus

Jethro veniret ad eum, egreffus

eft in occurfum ejuc, & iptum multipliciter honoravit

& gee

Filii 1rael me-.te promptiffima atque devcta obtulerunt, ad facien-

yrebep

þxod. 36.

&quicquid ad culrum & veftes (an&tas erat ne-

dum opus taberoaculi,

Plusoffert

diuy,.

ceflarium, Etfequicur: Artífives compulfi dixerunt Moyfi :

populas,:quam neceffarium

Y

eít.

T

Num. 20«

Petiit Moyíesà rege

kKdom: Obfecramus, ut nobis tranfire !iceät

Gl k

It gaq

per terram tuam, non ibimus per agros, non per vineas, nec bibemus

Qtülec

aquas de putcis,

Judic. $.

/Gedeon petiit à viris

occoth & Phanuel panes pro commiilitoni-

K

bus fatigaris, qu

i darerenuerunt, / Sed- malé utique accidit eis.

Jündion

Nabal illi

beialiter fe habuit ad Devid petentem aliquid fi

*

bi dari,.

$, Reg. 25«

Obtentá vi&torià.de Amalecitis, David

mifit dona de prada fenio-

Of Iarg

1. Reg, 30*

cens: Acdpite benedi&ionem.

Vil

*

tibus juda proximis fuis , di

Q pert

$. Reg. 9-

Precepit David,utMiphi

bofeth comederet panem in menfa fua fem-

er,

& totam domum Saul dedit ei.

q

Fugienti David à facie ABfalo

n, Sobi,

& Machir, & Berzcllai obtü-

f

"n

2. Reg. 17*

lerunt ei multa exercitui neceffaria,

frumentum; hordeum, farinam.

le[lE: &l

ftitit David, quand

o fugiebat Abfalon filium fuum,

9. Reg. 19.

Qui- Bérzellai a

retinuitfilium illius de familia fua

Fi

obtentà David vi&oriá,

")ïts fu;

Regina Saba multa obtulit Salomoni, & Salom

on dedit omnia, que

3. Reg. 10.

exceptis his, que

ultró obtulit illi munere regio

Ti

petiit,

de I(rael captivos Iudaos veftierunt, &ilos, qui

ditens'

:U

2, Paral. 28.

Quidam boni viri

(üerunt jumentis, & duxerunt ad fratres

Comcdi

ambulare non poterant, impo

eorunt.

Cratio.ï

Rex Cyrus protu

tit vafa templi Domini, qua tulerat Nabuchodo-

1. Efdc t

Fuerunt autem vaía aurea, & argen-

tje, &

nofor, & remifit ea in lerufalem.

Tanftzt

tea quin

que millia quad

raginta,

Ci Hbm'a

Re

deuntes de Bab

vlone filii Juda

obtulerunt. fponte fecundüm

LO E(d. 2«

,Sd

vires (uas ad extruendam. domum Domini,

Prz-

Ti p

ydio,

TITUL[IS XC. Libcralitas & .mifericordig. 169.

Przecepitrex Darius, ut ædiäcarctlx,r'in]cru(äl&ä domus Dei, & r, Efd. 6.

darentur fumptus de arca regís, licét quidam emuli opus impedire per

litteras laborarent:

Gloriofam & libera'em epiftolam dedit Artaxerxes rex Neemiz (a- r, Ffd, .

cerdoti, venienti in Jerufalem àd confolandum Judaos.

'Rex Artaxerxes liberaliter fe habuitad Neemiam venientem in Ju- 2. E(d, ^.

ibrahe die

daam, & dedit ei epiftolas, quales petierat.

Neemias vàlde liberális legatus, qui popilumannona & exa&ioni- 2, Ef(d, s.

aftoribuss

bus non gravavir, &his, ad quos venit, plurima bona fecit.

"Tobias'omnia, quz habere poterat, concaptivis fratribus, qui erant Tob, ,

a, egrdlt

de genere fuo, impertiri ftudebat, efürientes alebat, nudísque veftimenta

^

prebebat..

yalaciene

Raguél 'tra

didit Tobiz juniori fübftantiam fuam -ufque. ad dimii- Tob, 10.

ias erat ne*

dium, ad Saram filiam fuam.

lusofett

Tobias junior multüm fuit gratus Raphaéli, quem.hominem pu- Tob. 1s.

tabat, & valde bene.recognovit beneficia,.qua ab eo receperat, .Et ex-

nfire lictat

inde pater.& filius mediam partem omnium

C bibemus

obtulerunte

; bonorum lli /liberalitsr.

Rex Affverus juffit preparari convivium p'ermagüi'ficum-, pro'cor- Efther; e,

?mnäilïxonï-

jun&tione & nuptiis E(ther, &

Lg.

1

f

dedit requiem univerfis prgvincüs y ac

[fx'bi darï..

dona largitus eft juxta magnificentiam principalem.

Videns EíYher reginam rex Affveeus dixit ei: Quid vis Efther ?

la

que Efther 5.

eft petitio tua? Xtfi dimidiam partem regni petieris, dabitur tibi,

)r:fa d

Quzfivit rex Affverus, quantum honoris ac premii confecutus ef- Efther $.

Cámque intel-

fet Mardocheus pro fide, quam erga ipíum fervaverat.

1 diii obtu-

lexiffet eum nihil accepiffe mercedis, fecit eum magnificà honorari.

rina.

Filii Job facientes convivia, unusquisque in die fuo,vocabant fo- Job. 1;

jumloum

rores fuas, üt comederent, & biberent cum eis,

ynni

quæ

Pium & mifericordem fe füiffe ad pauperes,, oftendit beatus Job, Job. so,

dicens: Cor vidue confolatüs fum , pater eram pauperum, 1tem:- fi & 34,

comedi buccellam meam folus, quiaab infantia. mea crevitmecum mi-

j[os Qd

feratio.

l P (raut

. Mag,

ifter militie regis Babylonis dedit cibaria & murufcula Jere- ]&em. 49;

mie, & dimifit eum, quocunque vellet ire » promittens ei multam hu-

Jabmhod?'

manitatem, fi vellet cum eo Babylonem

^ & ug(!l.

ei liberam facultatem remanendi,

pergere , & nihilpminus dedit

Séeleucus Afiz vex, de hereditatibus fuis, tempore Oniz (ümmi pon- s, Mach. E

L

értinentes,

dlficis, praftábat onvnes fümptus ad minifterium factificiorum p

gue

Apettis-

j

ï

H

D

170 TITULUS XC, 'Lib-cralitþas&miferibOraia,

WMatth, 2.

Apertis thef'aurisïülis, non parvis loculis; in q—üibus.obolgi ,zeþor

N

nuntur, obtulerunt Magi Domino pauperi.aurum, thus, & Myrrham.

tibne

m |

& (ocio

Matth, 19..

Magnificus & largus remunerator Dominus eft, qui relinquenti-

-

Q

bus propter eum temporalia bona reddit centuplum in. hoc fzculo, &

7

vitam eternam in futuro.

Barbar

teficiobon

Matth,-12.

Ex pia liberalitate proveniebat , quód Dominus difcipulos fpicas

Publ

vellentes fabbatis, & manibus confricantes contra Pharifzos maledicos

?

defeidebat.

tempelat

K fonte liberalitatis

Paylus au

Luc.5.

dimanat, quàód Dominus peccatores ad con-

vefcendum , ad colloquendum; & ofculandum admifit

Ày

| Matth 9, .

patet Matthei 9. & Luce 5«

M

! de J-p.opulo,- ut

j

P

Wegoria

T fl

! Item & deillis publicanis peccatoribus, qui appropinqua

bänt ad

Luc. 15. 19.

Luc.. 7

eüm, utaudirent illam. Etde Zachzo Luce 19. Exemplum qüoque

b qä

Matth. 26.. .

de Maria, qua ofculabatur pedes ejus. Item & de Juda,

Onefim

benigaitatis fignum infelix citius refipifcere debuiffet.

pi-g?;er quod

a k

Marc, 14.

Mauh, Id«

Setutz funt turbz pedeftrés Dominum JESUIM de cisitatibus in

i, (

defertàm. ' Vefpere autem fa&o dixerunt ei difcipuli.

Dimitte tur-

bas, ut euntes emant fibi efcas,

-Apfe veró tanquam ;iberglis refpondit:

*

Dàte illis vós mandücare,'

Luc, 19

Difribuendo & re&ituendo .largus fuit Zacheus, cüm dixït'ad'-

Dominumt: Ecce dimidium bónorum meorum

do pauperibus;: & fi quid

aliquem: defraudàvi, reddo quadruplum.

Donum pauperculx vidue; quz mifit duo ara minuta in Gáz0-

Y

I.uc ?x:

hs

phylacium, prafertuz à Domino muneribus divitum.

i

ü

À

j W

Luc, 25.

Valde liberalis fuit'Dominus latroni pendenti & petenti: Memen-

to mei, cüm veneris in regnüm tuum,

Et^ dlxlt illt JESQS :^ Amen

i

Wetta ve

dico tibi; hodie mecüm eris in paradifo,

Bla;

Benignitatem & liberalitatem dignatüs ef Dominus ofteaderes

JO&H. ?9

Vit) E,Ey[

quando vocatus ad nuptias pauperes ivit , & 'ibidem aquam in;vinum

Ye

€onvertit, ut exhilararet pauperes difcumbentes.

u qui

Matth. 19/

Magna Dei liberálitas apparet in illa-fimilitüdine de fervo nequam,

cui dixit Dominus : Omne debitum dimifi tibi, quoniam rogáfti me.^

ïfmntns ï

H

AG0f54

Jofeph, qui coänomina:us eft Barnabas. cüm haberet agrum, ven-

fünt

àD

didit illum, & attulit pretium, & pofuit ante pedes Apoftolorum.

ET

'Audientes difcipuli, qui erant Antiochtz, quod fames futura érat

ldurco i

A&or.- 114

Bhànte g

in univerfo orbe, propofuerunt in miniterium mittere habitantibus

fratribus in Judaa;

Quod & fecerunt, mittentes. per manus Barnabe ,

4p

& Saulis,

lm

füi

z

Qua-

tiig,

TITUL/US XCI Liberorum eruditio. I7I

p

nomine Lydia, baptizata ad praedica- A&or, 16.

ol rtpoe

Quad

am mulier purpuraria,

*

Trham

tionem Pauli

, valde liberaliter & devot& rogavit,

irïxo ca&gi't Paulum

& focios fuos manere in domo fua.

inqu:mi-

Cüm evafiffent Paulus & focii de na

u fracta , tempore hyemali, A&ot. 58:

guo; &

Barbari non modicam humanitatem praftabant eis : Accenfa enim pyra

ui imminebat, & frigus.

reficiebant eos , propter imbrem , q

ft Eodem.,

tos picas

Publius princeps in

fule Melite,

adquam Paulus & focii ejus po

naledicos

tempeftatem venerunt,

fufcipiens eos, triduo benigné fe eís exhibuit.

& dyfenteria laborantem, fanavit,

'qieoe

Paulus autem patrem ejus; febribus;

Ide liberalemfuiffe » quorum T. Cor, 16..

Apparet ;

Paulum erga pauperes va

1

agulo, uf

nesotia tam follicite pro

curabat , ut patet de collectis

,quas diligentiffi-

mé fieri faciebat,

Si dígnum fuerit, ut ego cam,

mecum ibunt, ait:

c& feminat, parce metet

v 4

2.Cor.9.

mbatt il

Et: qui par

Mire

ulo;,

ui pro Ad Phileme-

i quoque

liberalitatis & gratitudinis fuit exemplar in Pa

litteras tam affectuo

as effj- Bem.

Onefimo fervo Phil

emonis fugitivo fcripfit

p quà

caoés & devotas, ut patet in e

:

pitela: Sih

abet me focium, ait , fufcipe

illàm, ficut me, Siautem qui

d nocuit aut debet, mihi imputato,

atibus i

áug tt*

TITULUS- XCI.-

g(gmö'u:

diic d

: Liberamm eruditio.

kf qi

; udiens Jacob fomnia ]—ofeph , increpabat eum, me contra fe fr;i Gen. 9v.

m o*

M. trum füorum invidiam fufcitaret

*

Negligentiam filiorum argueba

t Jacob audiens, quód ali- Gen, 42.

: Mentr-

menta venderentur in. ZEgypto.

.

i jmen

Blasphemus in eremo

lapi

datus fuit, filius mulieris Ifraclitidis, de Levit, 24;

viro JEgyptio generatus,

Tales enim filii malé frequenter inftruuntur.

owdat*;

Fracepit Dominus per

Moyfén, ut filii 1frael docerent filios fuos Dgutf 4.

J

jg um

€a, quz ipfi viderant.

Contumax filius & protervus, &

parentum imperio obedire cön* Deut, 2I;

temnens pracipitur à Moyfe per populumla

pidari.

)ncquämy

Heli facerdos malé corripuit filiosfuos,

(ti m

& ideo tam ipfe quam illi x;Reg.I4.

fünt à Domino puniti

tum

[j

Adonias filius Haggith malé fuit à pat

re f:;o David correptus, &

3 Reg. 4

fed tandem à fratre fuó re-

&

z.

orum.

idcirco in füperbiam elatus regnare voluit,

ccifus fuit,

H

&i

gnante [6]

Approp

inquans ad mortem David, diligetter inftruxi

t$alomohem , p;ral, 28« '

ubnznüb

'eum,

j

N

iligm fuum, qui regn?rc debebat poit

E2

x obias

«

q

*|

]

172.

»' TITULUS. Xcir., Luxuria;.

TOb. T. 4'. 5"' [

Tobias. fenior filium füum ab infantia timere DEUM docuit, & ab-

giint;,

&.14.

ftinere ab omni peccato,. Deinde , cüm fe ci:o crederet moriturum, pi&.

ent, |

& falubriter inftruxit eum.

Similiter fecit inftante morte fua.

Tobc IO&.

et de;

Parentes Sare uxoris Tobia junioris dimiíerunt ire fliam füuam cum

piere.]

viro fuo, monentes eam, honorare foceros , diligere. maritum fuum,

D

xegere.familiam füam , gubernare.domum, & fe.ipfam irreprehenfi-

quaud

bilem exhibere.

Ti 0n

Jeb. 1.

Magnam folicitudinem gerebat Job de tiberis fuis , qui cüm fimul

T8

comeditfent ,. offerebat holocautta per fingulos dies, neforte peccáffznt.

À eütplen

Daïr. 135.:

Parentes Sufanne , cüm effent jufti,. erudierunt.filiam. fuam fe-

BU

cundum. legem Moyfis.

li Mach; .

-Cüm appropinquaret morti Matathias ,. fil

ios fuos falubriter. in-

Wsb

ftruxit,. & contra impios animavit, .

2; Mach. 7.7.

Supra modum mater mirabilis, qua: pati

entes: feptem . filios: fub

DURT

unius: diei tempore confpiciens; fingulos hortabatur: pia voce dicens :

Yel g

Nefcio, qualiter.in utero meo apparuiftis &c,

[

LUA

Püteff,

-TITULUS. XCIL.

l)(&«

D

AKEuxurias.

D»

Xütios

Eccatum carnis:precipua videtur: füiffe caufa, propter quam Domi-

Qgere

6n, 6

nüs-diluvio deleveritmundum,

Dicitur. enim : . Omnis£aro cor-

Qs

ruperat viam fuam.

Gen. 19.-

H6€ etiara fuit caufa horribilis incendii Sodóme.

lb[, [

Gcn.--34'.'

Nota, quot & quanta mala: evenerint«

pro. ardenti- amore: Sichem

hi

Blii Emor,; qui violenter: Dynam oppreffit.-

Luxuriofi quandoque luxuriam in.aliis deteftàntur, ut patet de.Ju-

Gen' ,8. '. -

dá;.qui dixit:de Thamar t Producite: eam ; ut comburatur, .

Qccafione uxoris Levite à viris Belial in Gabaa Benjámin ; incre-

judig,- 20,

dibittibidinis füsore vexante ;^ occifa.funt plusquam 60006, hominum.

2. Reg.3.4..

isbofeth. filius- Saul redarguitAbner, qui ingreffus fuerat-ad. con-

cubinaii patris füi - Abtier autemiratuefuper- hoc p

rocuravit ei auferre

terram:, & citó. poft^ amifit uterque vitam & patriam,;

Q.Rbg: XiI..

David captus amore-Betfabez uxoris:Urtz ; , cum: illà adülcerium

tommifit ;; & cümprodiuone homicidium perpetravit,

judith; .12.;

Stetit. Jadith ante faciem: Holofernis, Concuffum erat cor ; ardens

C.

ipfius ià concupifventia,

afüfci-

Tob. 6;-

x

Duu: angelus-Xobie. jun?eri ; in.cos. qui conjugium.it

P

piunt,

ïhf::l.l

-

375

qITUÉUS:/ XCHI OMagia::

iab

piunt;. &EDEUM E& äam&n&?-fuä exclüdàrit ,^& ifu;c- libidini ita. va--'

uririjpit

cent, ficut equus & mulus; habet poteftatem dxmonium. Quid'ergo:

dr

eft de fornicatoribus , qui nihil aliud intendunt;. nifi fosdam (uam ex--

füam cum

plere- libidinem ?-

m fütmy

Duo fenes presbyte

d füerunt amote: Süfanäæ- decepti, : quód,- Dan, . 13,-

':prchenü-

quando illa voluntatem eoruim facere recufavi

:

t, mortem illius prgcu-

rare.conati (unt,.

^

10

um fimul

*

Tempóre Ant

ochi , 'tEm-plüm:'-luxuria & comeffationibus gentium' 2, Mach, 6

erat plenum , &fcortantium cum meretricibus

;eccäfl':nf-

lieres ultro fe ingerebant/&c.

, facratísque edibus mu-

j um

Occafioné Herodiadis

1

j quam contralegem duxerat Herodes, Joan- Matth. 14.

nes.Baptifta decollatus fuit

2

»

Marc. 6,

rier. it-

ad iuftantiàm peccatricis mulieris.

Spiritus immundi locà immünda diligunt , unde rogavérunt Do-- Matth. g,

minum JESUM , ut.permitteret eos'intrare in' porcos ,. non in boves

; filos fob

vel'aghos, qufunt animalia mufida.

JccdümS:

Inter illos ,

, qui.vocati funt ad magnam ccenam, nec iverunt;

illé, . Luc, 14.

'qui uxorem dux

it, non petiit fe.excutatum. haberi. :

Per.quod patere:

P

oteft ;:quàm Iongt fint à ccena Domini luxuriofi homines & immun-

d

i, fi ducere uxorem ita

hominem implicat & invdlvif j qqöd* quafi :

nihil aliud. cogitare finit.

1

.

Exempló filii prodigi, q

ui

difipacit fubffatiamn füam vivendoTü- Luc,15. -

D

Xuriose, patet; quód id pecca

tum-depauperat. LInde dicitur ?* Coepit*

€gere- Item vilificat:naturam.

Sequitur::Quód ipfe. paltebat por-

v Dorti-

Cos. &c,.

ao Qu*

Item non extinguit ardorem libidinis ,. fed accendit: dicitur enim:

ibi:

Cupiebat implere.ventrem füu

1

m .dc ,üli?uis , /quäs porci manduca-

gre sichem

'bam« £.

M.

aetc]t

TITLILU*;S 'XCIll.'.

| hominum-

jat gd con

5

T auferit

Q.Mgm :

Oram MOvf 8 Aarone-confündüritur magi & malefici in gypto

P

*

Ladülfïfigm

. virga enim Aaron devoravit virgas eorum; -

Exod; 7: 1f

Quin & -'ipür..ulceri-

bus percuffi coram Moyfe ftare nonpoffunt.

(

0f; g,.-del?$

M

ag in JEgypto cüm omrii fuz atte-non: poteratit prodücere dcini- -

Exod. s.:äf;

ii

M

phes:

" 1'[2 ('.!(d'

ä

argumentum:evidens; illjs hoiïfdr'fmi&a.ä DEO éffe permiffa, -

2

Ins-

?Mï:

:

TIT

174 TITULUS XCIV Maledidtio, qua DEUS &c.

Fia

Exod.22. 18.

-Intet leges—-—äud;ici à.DEO datas e& illa : maleficos rgoglga:ierig

vivere,

titito ani

Lev. 19. 321*

Pro

hibet. DEHS. pOpuio : non declinetis a

d magos, nec äb arío-

Nin

Addit rationem? Fgo

in die jud

lis aliquid ícifcitemini , ut polluamini per eos.

Leve20. 6.

Dominus DEUS. vefter, . Minatur etiam talibus : Anima, qua-declina-

m

veritad magos & ariolos, ponam facie

*

n meam contra eam ; &f'.ntcr&-

Ciam illam de medio populi fui.

Saul abftulit magos X ariolos

de terra, & interfecit eos,qui p ythoï

nes habebant in ventre.

Verüm deinde ab hoftibus coar&atus, pytho-

Y, Reg. gs.

M

niffam confuluit, poftridiéque ejus diei in peccatis fuis mortuus , Íeipíura

gladio füo peremit;

Wi

4

Interalia peccata, propter qua Ifraelite fub Rege

Ofeeab Affyriis

l ch 17./

LO pro

17

in:captivitatem. abdu&i fuerunt , etiam hoc adducitur s divinationibus

- tüibu

inferviebant, &cauguriis, .

lt

4. Rege I«

Ochozie regi , ob

confültum Beelzebub DEI Accaron oraculum,

lelieri,

mortem przdicit Elia

$.

2,Patal. 33

Manaffes Rex. o

bervabat fomnía , fe&abatur augüria, maleficisar-

De;

tibus inferviebat, habebat fecum magos & incantatores. — Idcirco vinctus

TUn, quia

.du&us eft,

Bitic

catenis. Babylonem in captivitatem

VoYnà;

A&or. 3*

Simon magus , peftquam mu

Itos fuis magiis dementáffet, tandem

ctedidit , & baptizatus eft,

l.

D

.

Sed vana fuit ejus converfio.

?yniiïn.

Mul ex iis, qui curt

ofa feétati fünt, attulerunt libros fuos (ma-

Qu

,A&Ol'. I 9« I 9"

Nut

gicos) & combufferunt coram omnibus,

ttsdita i

Dir

TITULUS XCIV.

Wt p

Sid

&j

Maleditlio , qua DDE/US maledicit bomini,

&j

d

s*fuiife: Maledi&us eris in-

i "i

Gen. 30

Erpens pri

mb legtur à DEO mialedi&u

Mini.

$

ter omnia

animantia & be&ias terra;

guper Pe&us tuumr , gradie-.

ris, &c.

tontïaba

Eodem.

Ad peenam hominis

di&um eft: Maledicta terra in opere tüo,

*Thren, 2,

Lamentans Jeremias exci

dium civitatis Jerufalem , dixit: repulit

n

]

Dominus altare fuum , maledixit

fan&ificaioni fuz.

VC, afm !

at : ftillavit fuper nos maledi&tio. Et

Q

Dan. 9.

Daniel in oratione fua diceb

nota, quód maledi£tio fu

per peccato

res dicitur ftillare , fed fuper juftos

Phj

benedi&io inundare. Ecc

lef,39. Benedi&tio illius

quai fluvius inundabit.

. Sacerdotibus malis loquens. Domiaus per

Malachiam p'rorph.etam,

10 & diy.

h/ï;a;lach,.z.»

-

f Ficüs,

W $li

dixit; ,Maledigam bcne-di&ioniþ'u; veftrise

J5 &c,

TITULUS XCV. Maledi&tio, qua homo&c. 1754

Matth. 21

*

*

x guier

chüs, haþitfbgïfqlïiïü*üe frdtu] maledi&a fuit à Domino, & con-

tinuo aruit,

Marc, 1I.

C abar-

Nimis erit terribilis illa tale

di&io, contra, reprobos proferenda Matth, 25,

in die judicli: Ite maledi&ti in ignem eternum.

nem Fgo

g ddinz-

&intgrie

TITULUS XCY.

é

:

i

l

0

mini ttaledicit,

$ pytho-

Macdtfa,

qua bomob

1

, Eu

Rimus. in—t&' hominlcsv.Noe'l.egitur maledixiffe Chanaan nepoti fuo,'; 6cn. 9.

wab À (ry I'iis

P

" pro eo, quód Cham pater ejus nuditatem ipfius Noe -cætc:ris fra-

i

mationibu

3:

tribus nuntiavit, cüm magi

$ eam. regere debuiffet. -

** C"mter verba benedi&tionis, qua

.d'cdi:.lfaäcx)acdb filio füo : Qui ma-.Gen; 17.

oractll

ledixerit tibi, fit ille mà

Iedi&us.

"* De Simeon & Levi dixit

Jacob pater eofum : Maledi&us furþr €0- Gen; 49. -

,

yeficisate

rum, quia pertinax, & indignatio eorum , quia dura,

covin&us

"* ^"Balach mifit nuntios ad Balaam, ut veniret, & male

diceret popu- Num, a.

1o Ifrael ; audierat en

^

Y*

f

im , quod mglcdi&us eratzip quem maledi&io e-

ja, n

veniffet.

^'U7 Qui male

dixeric patit, düt matri, niorte moriatur,

/ Y.evit. 20€

jos (It&*

Multas maledi&iones ponit Moyfes in eos, qui transgre

dérentu

T Deut, ,17

tradita illis divina mandata.

Dirüta civitate Jericho imprecatus eft Jofüe dicens: Maledi&us v

R

.coram Domino, qui fufcitayerit & edificaverit Jericho, *

ir Tofue 6f

Sichemita inter epulas & pocula maledicebant Abimelech;

judic. 9."

.v

Goliath Philiftaus maledixit David in diis fuis.

3. Reg. 17.

Fp////)i/.'

Saul volens perfequi Philiftzós adjuravit populum, dicens:: Male-

Io RCg qu

di&us vir, qui comederít panem usque ad vefperam, donþc ulciKar de -

ánimicis.

—

'

s etis!

1 gïa Ie

Semei procedebat egrediens & male

dicebat, mittebátque lapides », ä;g, 16.

«ontra David, & dicebat: Egredere vir fanguinum, & vir Belial.

Klifzus maledixit puerís illudentibus ei, & dicentibus : Afcende cal- 4, Reg. 2,

ercito

ve, afcende. . Et laceratifunt quadraginta duo pueri à duobus urfis.

j p j

Cüm Judas Machabaus obfideret quoddam predium, illi qui in- & , Mach, 10,

tus €rant, fupra modum maledicebant, & fermones nefandós ja&abant;

É

ed;&lo

Pharitzi maledixerunt coeco nato, per Dominum JESUM illumina- Joan, 9.

upïl'

;ui?f?

10, & dixerunt; Tu difcipulus illius fis,

;j

dabl[

. Argüebant ludzi Paulum, dicentes : Summo facerdoti Dei maledi-

A&or, 23«

jimy

ps effet.

prOFh

€is? Sed ilic excufavit ( & dixit ; ne(cicbam fratres; quód prince

AIIU-

ficos

-

:76 TITULUSjXCVI.Malorum multitudo.

CUPTULUS XCVI

AMalorum multitudo. :

Gen.6. & 7.

Um fa&um fuit diluviums. .o&o, homines tantüm falvati funte

»

Omnis quippe caro €orruperat viam fuam..

Id

Gen, 25.

C

;Plures fuerunt filii I

dom

fmaelis, quam .filii :;faa;,y.& plurgs -

Q

nüsc

lios (üfcepit.Abraham. de Cetnra, quàm de Sara;.

Gen, I9.

In quinque civitatibus $domorum non eran

*

t inventi decem il;'üi:

Viret p

-ergo .erat ibi multiudo, malorum, & pa

m

xcitas bonorum,

L

à e my

Inter omnes fratres Jofeph non

fuerünt nifi duo, Ruben & :

1

f

& dü&or,

Gen, 37.

Y

Jüdaïg

Qu

qui laboraverunt ipfum liberare, fed prevaluerunt mali.

3

-

*

,

*

-

iNum. I3.

Moyfíes explora

tores mifit ad

con

fiderand

ni(fióriis,

DOmillus,

'fed duo taatüm erant boni, fcilicet Caleb & Jófue.

umft*er.ramïprom

Ante

.Sexcenta millia pugnatorum numerati fuerunt, -

de quibusduo tan-

In 4g

Num-[;l-

Vidtlcer a

'tüm, Caleb & Jofue, intraverunt terram promiffioriis.

2. Reg.I5e

Plures fuerunt cum Abfalon, regnum patrís ufürpare nitente, quämï

-/Egypt

.cum David ben& & jufte regnante.

ia

:

-

qu

11 hogi

;Major pars filiorüm Ifrael fuitin re,

g

t

:ubi eranthomines,

gnoSamariz, quia decem tribni,';.

MTM

3. Reg. -qm(.

multà:pejores, minor autem in regno Ic;-u(alcm,ïqüi?

:duz..tantüm. tribüs,

"

)

á

H

43

"Tantus.erat nume

rüs bellatortm regis "Syffæ Y QEïa. pugriabant.

hfm [

$ Reg« 20.

«contra Afrael, quód dicebat ipfe rex, pulverém Samarie non fufficere-

Pïüþ((

plag'

l

$ m

pugillis eorum.

Tudith. 2.

In exercitu:Holoferriis tantus erat numerus bellatorum, quàd coo-

?mï

ueruit faciem :terra ficut locufta.

terrgit

"

per

. «Qmnis populus habitantium n terra Zgypti,' & mulieres, qua-

Confe

]ereæ. 44'

"u

m ftabat multitudo grandis, facrificabat diis alienis.

T jj

3. Mach. 9.

** ^Non remanferunt cum Juda Machabao nifi o&ingenti viri, & .eramt:

lt bf

in exercitu Bachidis & Alcimi proditoris 20000, virorum, & duo millia

Ya

N

i d

On [

Xdit

.equitum.

Cüm.e

Waj

Ioan, 18.

ffent in Jerüfalemtempore pafchali, gfüO- paffus et Dominuss -

lmbmm

maxima populi multitudo, non eft inventus vir, qui f& opponeret ma- ,

wtm

nifeftà morti tam nequiter procuratz,

bt i

hunc dimitte, fed Barrabam.

.

-Clamaveruntenim omnþs :Nom

Di

dece

A&or. 2-8

Quidam Iudazi, quos inveni

t Paulus Romz in primo adventu fuo, 'A

m fl

ixerunt ei: De fe&a hac Chriftianorum notum eft nobis, quód.ubique

N

«€i contradicitur,

trar:PF Uden

Qu

Ó

dIny

TITU-

i g

Ll

TITULUS "XCVII. "Mattimonium.

I

7

TITULUS XCVIL ;

,Matrimonmm.

tati (itte

Uód uxor debeat &ffe viro füo focia & «qualis quoad multa, noti Gen, 2

Q

domina; velancilla, patet per hoc, quód Evam formavit Domi-

plurcsi-

nus de cofta Adz, non de capite vel de pede.

Item patet ; quod

vir eft caput uxoris, quia fuit ei quodammodo principium cffendi, & fa-

m jlit

&a eft mulier deviro fuo, non vir de muliere.

Debet effe vir magifter

& do&or, unde przceptum à Deo fuit datum Adz, & per Adam Eva.

L'& ]lldaS,

Quód unus vir unam tantüm uxorem habere debeat ,

Lüc-decemit Eoderm.

-Dominus, dicens: Erunt.duo in carne una,

mi[f;öhä

In Arca Noé tot viros

Ante diluvium, folus Lamech duas uxores Iegitur habuiffe.

Gen,4.

» quot fceminas juffit Dominus refervari, ut Gen. ,

jdio táte

videlicet effet unica, unici.

quà

JEgyptii tempore Abrahe plus abominari videbantur adultérium,

Gen, r2,

ite quam

m homicidium, undetimebat Abraham,ne eum occiderent, & poft-

modum Sarai uxorem fuam Pharaoni offerrent

; quafi nollet eam cogno-

cem !l'lbm)y

fcere, quamdiu crederetur maritüm habere.

;/,/(7, q//(l

Sara, uxor Abrahe, obediebat marito, & Dominum eum vocabat,

Gen. 18.

Item etiam Abraham illius votis condefcendebat interdum.

Gen. a2r,

xeubutt.

Propter Sarai, uxorem. Abr

aha , flagellavit Dominus Pharaonem

Gen. 13,

y lutosre

plagis maximis.

5

Propter eandem

terruit.

X

Dominus Abimelech per fomnium m'inando ex- Gen,29,

quöd «00*

Confenfus exigitur ad m

3

ramus ipfius voluntatem,

atrimgnium: Vocemus puellam, & quae- Gen, 245

t d-

Ille blaíphemus» qui fuit lapidatus in deferto ,

fuit filius mulieris Levit,

24.

m

Iíraelitidis de viro JEgyptio generatus.

Per quod. haberi poteft, quód

non expedit de diverfis ritibus matrimoni.

lUO qeillla

mal& imbuuntur.

a copulare, quia liberi inde nati

Dominüfl

Secretum, quod Samfon

parentibus fuis dicere noluit, uxor ejus ex- Judic. 14.

torfit abeo in damnum ipfius

.

yrtt n

Dixit Elcana ad Annam:

gO

decem filii ?

Nunquid ego non meliorfum tibi, quàm r, Reg. r,

Nabal durus & peffimus & ftuitu

W [uo;

erat| prudentiffima, & fpeciofiffima,

$ habuit uxorem Abigail , que 1. Reg. 25;

T

Quamvis haberet

Bethfabea commifit,

David multas uxores, tamen adulterium cum 2. Reg. 11,

Z

f

JOfam

ä

1

"

175 TITULUS XCViI. ; Matrionium.

/

4. Reg. 8.

joram rex Juda fecit malum coram Domino» & ambulavit in víis

Fhr

Achab. Et fuübditur caufa hujus: Filia enim Achab erat uxor cjus.

veuditi , -

1, Eíd, Io.

Filii tranfmigrationis, qui duxerunt uxores alienigenas

:

mandatum Efdre, dimiferunt eas,

À fecqndüm

*

2 Efd. 3.

Videns Neemias Judzos ducentes uxores alienigenas , objurgavit

€os, &.maledixit, & verberavit aliquos, & decalcavit.

Tob, 5.

Sara, filia Raguelis, dicebat in oratione f2a: Virum autem Do-

mine intimore tuo, non cum libidine mea, confenfi fufcipere

Tob. 6.

Dixit Angelus Tobiz : In eos, qui conjugium ita fufcipiunt, ut

N

Deum àíe & à (üa mente excludant, & fuzlibidini ita vacent ficut

l

N«

equus & mulus, habet poteftatem demonium

Tob.$.

Prima no&e, quando introdu&us eft Tobias junior cum uxore,

Eti

qui dixit

hortatus eft virginem, dicens ei: Sara fürge, & deprecemur Dominum

hodie & cras & fecundum cras, quía iftis tribus noctibus Deo jungi-

iedum ;

mur. 'Tertia autem notte tranfada, in noftro erimus conjugio.

Mi

Honefítam caufam ducendi uxorem expofuit Angelus Tobie:; Ac-

Tüm jüpy

-:rob.. 6,

&itrpam,

cipies virginem cüm tmore Dlomini , & amore filiorum magis , quàm.

libidine ductus.

Mule

Toen iil

Parentes Sare monueruht eam, honorare foceros, diligere mari-

Stde

Tob, ,IO.

tum, regere. familiam, gubernare domum , & feipfam irreprehenfibi-

lem exhibere.

QUo (ojje

Cáli

Mulieres translate de terra Juda in JEgyptum , qux facriücabant'

Jerem, 44.

& cceli, excufabant fe per viros fuos, qui fimilia fawebant, .

W $d Y

regin

n fæ&u

-Pto fervanda fide mattimonii Sufanna expofuit fe morti , & infa-

Dan. 13.

Nu

mie, nifi ei per Danicle

m juftus Dominus providiffet,

quanquu

Salvator nofter con

vivio nuptiarum non dedignatus eft intereffe.

Veni, 4j

Joan. $.

Matth, 14.

Joannes Baptifta fait decollatus, quia Herodem de adulterio ar-

gueba

t

'dCere N.)ï

W

fi liceret homini dimittere uxorem qua-

Matth. 19.

Querentibus Pharifzis ,

lat Daj

cuünque de cauía, dixit Dominus :

Quod Deus conjunxit, homo non

idiabate

feparet.

Uv

Luc, 14

Ex illis; qui ad coenam m

agnam voCati füerunt, & non iverunt,

Pere,

ille, qui uxorem duxit, n

on rogavit, fe excufatum haberi,

Quia ftatus

*

hemente

Gàndo j

ille hominem.ve

r allicit, & fepe retrahit à. divinis.

conjugalem; ad paria, vel fimilia judicat Apo--

1, Cor.7,

Quantum ad a&um

wo! Parel

ftolus viram & uxoremt

Mulier fui corporis poteftatem non . habet, fzd

Viro

Similiter autem & vir

fai corporis poteftatem non habet, fed

moph C

mulicte

Duo

Ana-

uüm

9us

&

TITULUS XCVIII, Mendacium,

179—

Ananiäs, uxore ftia Saphira confcia, fraudem fecit de

isvit f ls

-päctie agri A&on $.

jrejus,

wendit , fed ambo graviffime faïgt puniti,

, fcndum

TITULUS XCVIIL

objurgavit

zMendacium.

-

vamem Do-

t

[('l junt; Ut

Rimum mendacium fuit ä(crpenie prolatum, quando dixifmulicri: Gen. 3.

P

Nequaquam moriemiai.

vt lt

Sara timore: perterrita , de rifu fe mendaciter excufavit,

Gen, 18,

Ktiam fornicatores mendacium dicere dedignantur , ficut. Judas ; Gen, 38.

cum. vxorey

qui dixit: Mendacii nos argu

y Donitum

badum promiferat.) -

;

ere non poterit ( Thamar fcilicét, cui

pro jungl

Mendacium obftetri

cum, qi)od dixerunt Pharaoni , filios Hebrzo- Exod, x,

i0.

süm jupulare nolentes, habuit remunerationem temporalem , & non

obie; 4*

ztérnam, licet fueritillud mendacium valde compaffivum,

ïgi5 ! quan

Multoties Pharao voluit decipere Moyfen per mendacia.

Fxod. 9,

men nihil ei profuit

;ed ta-

& 10,

jigert m je

Sedens & flens dixit populus in deferto: Recordamur pifcium, Num, 11, :

quos comedebamus in ZEgypto gratis.

th*fläbi'

Callid& cogirantes Gabaonite voluerunt Jofue mendaciter decipe- Jofue g.

a

fcibant

re. Sed ille bono ufus eft confilio , eos in fervitutem redegit ; nec ini-

*

tum fcedus rupit,

gnte

Nunquafn licet mendacium dicere , fed veritatemlicet, & expedit j, R

)Hi )

g

eg. ;6.

quandoque tacete, ficut fecit Samuel, dicens: Ad immolandum Domino

veni, Ad aliud enim facere principaliter venerat, & nihilominus hoc

!]'n(ffd]?*

7

facere proponebat.

jujenio af*

XDixitSaul, fervos

fuos conjuráffe adverfum fe ; quia non capie- I.Reg. 22,

bant David. Etdixit David » fervum fuum infidiarifibi; ipíe veró in-

;o:em qm-

fidiabatur ei

gono 1

Occifo unico de filiis David, fama pervenit ad ipfum David dicens: 2. Reg. r3;

Percuffit Abfalon omnes filios regis.

jerits

)

Sic faciunt homines fzpe nun-

^

ciando rumores.

næn,

a ftais

Officiose mentitus eft. Chufai Abfalon dicens: Sicut parui patri 2. Reg. 16,

p

tuo, parebo & tibi.

liA

Vir DFI pradixit Jeroboam deftru&ionem altaris fui , qui perfalfi 3. Rog. 13,

H

"

d

prophete mendacium fedu&us fuit, & mandatum Dumini praterivit.

" pb

[

Duo falfi teftes

Vl

predu&i conua Naboth , fuerunt caqfa dilapida- 3. Reg. 21,

tioniS ej u$.

j

£5

AE

Spi-

j

ää

180

TITULUS XCVIIL. Mehdàciari.

8. Reg. 22,

Spiritus mendax. in ore multorum prophetarum de'cepit Achab,

etutt«

F

u

rati &

Utiretad pugnam. Et ibidem fuit percuffus ad mortem.

À

judith. 10o.

Per verba, quz dixit Judith Holoferni, decepit eum, Licétex-

venditj

cüfetur propter intentionem , quam habuit,

li

€fth, 3.

Peffimum mendacium adinvenit Aman, ut poffet confundere Mar-.

Centes:

dochzum, eó quód illum adorare nolebat,

légem

|

Ierem, 42.

Accefferunt ad Jeremiam principes & vulgus, quod remanfit

C0

!

poft deftru&ionem Jerufalem, & dixerunt , fe fa&turos, quidquid ille

lli qua

preciperet eis, five bonum effet ; * five malum,

Sed largam promis-

ipe :

fionem malé tenuerunt.

wünes

forem

Dah, 13«

Perniciofum & deteftabile mendacium dixerunt duo presbyteri fz-

nes adveríus Sufannam , quam tamen ex conftantimma Caftitate com-

l

mendare debebant.

: dicere

ï

1. Mach. r.

Antiochus rex mifit prin

cipes tributorum in civitates Juda, & ve-

]

nit.in Jerufalem, & locutus eft ad eos verba pacificain dolo, & credi-

ts: yj

derunt-ei, & irruit fuper civitatem repente ; & percuffit eam p/agá

deren d

magná, perdidítque populum multum.

Xit jn tg

1. Mach, 6.

Cüm obfideret Antiochus Eupator Jerufalem , ut poffet capere

Yq

eam; mifit ad illos, qui erant intus, pacem facere, & ceperunt illam,

w

& juravit illis rex & principes, fed rugis citius juramentum, & manda .

I'C'I/b [,

vit deftrui murum.

pendew,

Alcimus, quivoluit fierí fümmus facerdos, dixit regi Demetrio :

1' » Mach. 7«

Perdidit Judas & fratres ejus amicos tuos.

Deinde idemvenit in ter-

Qm .

ram Juda.cum Bachide, & miferunt nuncios ad Judam & fratres ejus,

1

& 1ocuti funt verbis pacificis in dolo, & tandem probatum eft, quód

admoj

E

non eratin eis veritas & judicium,

1. Mach. 11.

