Hcrodes cupiebat videre JESUM, &

nullum fructum affecutus eft. inde

vifo eo gavifus eft valde',x fed Luc, 25.

l

; quia curjofitas , vel vanitas erat in

-

caufa, norn pietas vel charitas,

33

TITU«

j

142 ., ; TITULUS LXXVI-I.',InV.fdia,g'

"

^sv

TITULUS LXXVIL :

ad Demi

qu tegj

Vi

Imri;liä.ï

E

& pui

Ti

ticrifli

Sapient, 2;

i

Nvidi4 díaboli mors ïdträ&ïc in orbem teri-äfüqi; Quia fcilicet ?*i&k

!

diabolus hominem in ftatu felici effe, & ad illum poffe aícendere;

4j

unde ipfe corruerat, idebrentavit hominem, & vicit.

n di

Gefts 4«

Invidià motus Cain, fratrem fuum Abel occidit

pot eun

munera ejus acceptari à Deo, & non fua.

» quando -vlidit,'

De 1faac dicitur: Benedixit illi

D

jnpletu:

|

&en, 26.

^ominus , & locupletatus et ho-

N

mo.

Ob hoc invidentes.ei Paleftini puteos ejus obftruxerunt.

Per

TUht zd

hoc patet, quód profperitas hominis

1fei «

liter tamen..

"

:

'.;cäu(ät invidiam malis, occafiona-

)

Gen, $0:

'Rachel fterills foro

ri foecunda invïdit. Ecce quomodoinvidiä nec

Tünt,

propinquis parcit.

eum [Uil

Fratres Jofe

ph invidebant ei animo peffimo & crudeli, viderite-s,-

ChIIKUm

Gen, 37

quód à patre plus cun&is fratribus amaretur, & audientes fomnia, que

Pa

narrabat, Et nota ibidem, ad quantum facinus ex illa invidia proruperunt;

L: &m

Num. 1I«e

'Cüm duo viri prophetarent in caftris, Jofue quafi invidens dixit:

TM poi

Domine mi Moyfes, prohibeeos. Atille: Quid emularispro me?

Ini

Num. 12.

Maria, foror Moyfis, & Aaronlocuti funt contra Moyfen, dicen-

Yidentes

tes: Non per folum Moyfen locutus eft Dominus.

Ex quo apparet,

TijeCerun

uód mundus non parcit beneficis, vel propinquis.

Moyltes enim eo«.

EU

rum frater erat, & per.eum grandem recipiebanthonorem.

Trids

Percuffo Philifteo cantabant mulieres: Saul percuffit fnille, &

;X. Reg. 18.

pitntig

David decem millia, lratus eft autem Saul nimis , & difplicuit ei fer-

C

mo ifte.

L

Videns Achitophel, quód non factum fuerat fzcundüm confi-

Iium fuum fed ma

E&

Zggeg- 1Z.

dio interiit.

gis fecundum Chuf/ai; abiens in domum fuam fufpen-

v Titlie

mmm

l- Efd. 3*'

J&dificantibus templum filiis Juda poft reditum de Babyldne,, gene

tes, qua erant in circuitu ; doluerunt, & eos multipliciter impedie-

runt«

Audierünt Sanaballat & Tcbias, quód veniffet homo , qui quareret

profperitatem filiorum I(rael, & contriftati funt afli&ione magna.

Dan. 6

Daniel fuperabat omnes Principes&Satrapas, tndeomnes Prin-

/

cpes & Satra

3

pe guæx/eb,am occafionems ut eruerent Danjdcm ex latere

Xepls.

/

^. Akimus videns charitatem Jude, & Nicanoris ad invicem, ve

þitr

a

TITULUS LXXVIIL, Ira Déi;

14;'

ad Demetrium, & dicebat, Nicanorem rebus alienis affentire , Jadam- Mmäm

que regis ánfidiatorem, fuccefforem fibi deftináffe,

Videntes principes facerdotum miracula , que Dominus faci-ebatg Luc.19.

& pucros clamantes Hofanna filio David, indignati funt,

Frater filii prodigi audiens feffum , quod faciebat pater adolefcen- Luc, rs,

Ket vidi

tiori filio revertenti, indignatus eft, & nolebat introire.

A Joanne Baptifta longe fuit invidia relegata, ad quem cüm ve- Joan, 3,

(cedetoy

nirent difcipuli; & dicerent, quéd Chriftus baptizaret, & omnes irent

o tilit

poft eum, refpondit: Amicus fponfi &c,. In hocergo gaudium meum

impletum eft, illum oportet crefcere, me veró minui &c.

Quidam Judai, qui viderant Lazarüm à Domino fufcitari , abíe- Joan, 1X;

; ehoe

runt ad Pharifzos & dixerunt: Quid facitis? Unde Pontifices & Pha-

y K

Ccafionae

zifzi collegerunt concilium.

Ad tam immane fcelus pr

incipes facerdotum ex invidia prorupe- Matth. 27;

vunt, quód legitur: Sciebat Pilatus,

uód per invidiam tradidiffent

wigia n

eum fummi facerdotes, videlicet ipfum Dei fillum Dominum JESUM

€hriftum. -

:

videntesy

Petro & Joanneloquentibus ad populum, fupervenerunt facerdo- AGor, 4;

üa, que

tes, & magiftratus popul

o

3

i, & SadduCagi, molefté ferentes, quoód doce-

rent populum,

:

*

»j dixt:

" Exurgens princeps?

: facerdotum

3

& omnes, qui cum illo erant,

mel

videntes figna, que per Petrum fiebant, repleti fünt emulatione, &

Aétor, 5-

, dict

injecerunt manus in Apoftolos, & pofuerunt eos incuftodia publica,

qputo

- Audientes verba Stephani Judai, diffecabantur cordibus fuis; & A&or, 7.

m 00*

firidebant dentibus in eum , dolentes, quód non poterant refiftere fa-

pientiz & fpiritui, qui loquebatur.

fie; k

Convenit pene univerfa civitas audire verbum Dei, quod Paulüs Adtor, 13;

!

j; d r*

& Barnabas predicabant, | Videntes autem Judzi repleti füntzelo.

Ex Theffalonicenfibus Judis; & gentilibus crediderunt multi viri, A&or, E7;^

] Cona'

&t mulieres nobiles non

vitatem,

pauce: ;glames adtm Judai concitaverunt ci-

(ufetw

n geïl i

LTITULUS LXXVIIL.

jmpe

i qu;[ml

x la ZDEL

n:fa; Pa

. À friende; quà8, fecü'hdüm Auguftinum 15, de civit,Dei. 1raDei Aug.15, de

[ p

[X non pertuzbatio animi ejus eft, fed judicium, quo árr

[9)

atur poe- civ, Dei

^i

4- Bà peccato, cogitatio vero ejus & recogitatio mutan

s

4l [

:

IUm. re- Cap, 25»

ait

k

^

TITULUS LXXVIII. Ira Dei,

344

-

T

rum.'eft immintábilis ratio. . Neque enim; videlicet, icut hominem lra-

Domino,

tum, ita Deum fa&i (ui poenitet, cujus eft de omnibus omnino re-

I

bus tàm fixa fententia, quàm certa preícientia.. Sed (i non utatur fcri-

tais reg

ptüura talibus verbis , nom fe quodammodo familiarius infinuat. omni

bant vitol

generi hominum , quibus vult effe confultum ; ut & perterreat fuper-

Adi

bientes, & excitet" negligentes, & exerceat quarentes, & alat. inteili-

gentes, quod non faceret,. fi non fe priüs inclinaret, & quodam modo

eis dictnte

'defcenderet ad jacentes.

$

P'Qh

Exod. 4.

Quód Moyfes ducatum populi: rec

ipere, jube'ntc Doi)inO , mui-

Doninti

fulit eQs

toties recuíavit, iratus eft Dominus in Moyfen.

kratus eft Dominus in ZEgyptios, qui detinuerunt, & afflixerunt

r

Exod. 15

Q Ad

populum fuum, & tandem volüerunt perfequi recedentes,

Sequitur :

Taififti iram tuam,

i

Dominu

- Moyfes orabat Domin

üimn dicgjns 1. Cur, Domine, irafcitur furor

bon 0p

h Ri

jtuus contra populum tuum? . videlicet propter vitulum conflatilem, cui

L

Joa

obtulerat holocaufta.

fidi at j

Numo I ; [

Flagravit populus defiderio carnium fedens, & fens. Sequitür:

M

Ám;

áratus eft furor Domini valde,

s

-

$

P

XMRQ, &

Occafione feditio

nis

Core, &coxixþlicdm ejiis, dixerunt Mþy('es

4 lfïum. 16. :

DIONN

*

& Aaron ad Dominum : fortiffime Deus fpirituum, num uno peccante

contra omne$ ira tuà defzviet ?

t

FEre

'lbiä'lqänïï.—

UM

urmuravit omnis multitudo. filiorum Ifrael. contra Dominum,

QUf eleyat

tüíilem.

Moyfen, & Aaron, dicens Vos interfeciftis populum Domini.

Sequi-

tur: Egreífa eft iraà Domino, & plaga defzvit.

N

m

i

Fornicatus eít populus cum fiiabus. Moab.

Sequitur: Iratus

?

p

qui

Gl

Dominüs dixit ;d Moyfep : Tolle cun&o:s pfigcipes populi, &. fufpende

Co

illos.

Num. 20.: -'5

Propter h&fita

tionem ad-äqüä's,cähträdi&ionis,-i;—at-ügs 2& Domi-

qici j

ut, I. -Mihi iratus e Dominus

D»eut, xl.

nus.contra Moyfen; ficut ipfe dicit De

Ü

(fc. Moyfi) propter vos dixie mihi :

Non ingredieris illuc , fcilicet in

"t tntr

terram promiffionis.

-

Wis:

Cavete, dixit. Moyfes, ne forte decipiati

r cot veftrum, & ne re-

, D

Deut, H.

cedatis 3 Domino , ferviatísque diis alienis,

adórctis eos, iratísque

ul 6

"

Dominus claudat coelum,

1 C&Um

xf maridä'EUm, & ufurpaverunt de ana-

D

Filii Ifrael prevaricati fu

jofue 7. |

^

themate, Sequitur: lratüsque c

:

ontra fiios Ifrael Dominus proptee

in Via, |

Ccatüm- Achan,

Olitudi

Jratuseft Dominu

i

AcYM - D heimeri .

DI

[

icietar

:glffet arcam-Dei. -

Ératus

1

^

3

5

ATITULUS.*LXXVKHI. ira Dei;

1

iminemlet-

Itats eft Dominus Salomoni , eà quód averfa effet. mens ejus à 2 Reg. 11.

Domino.

ynnino te-

Iratus eft furor Domini contra Ifrael,

& tradidit eos in manu Ha- 4.Reg. 13.

dololatrig , quía adora-

watur r

zaelis regis Syriz, & hoc propter peccatum ;

jnuat- omnt

bant vitulos, quos fecerat Jeoboam.

eat Dopet

Additit furor Domini irafci contra Ifzael, commovitque David in 2. Reg. 24

1

jaz. intell-

eis dicentem ad Joab: Vade numera Iírael & Judam &c.

dam mo60

l62

*

Poft idololatriam, & auguria, & alia peccata diverfa irr

taverunt 4« Re

e

£.

U

m mu-

Dominum f'ii 1frael: Iratísque eft Dominus €ehementer Ifrael, & ab

ftulit eos de confpe&tu fuo.

-Propheta Jehu, dixit Jofaphat regi Juda, qui venerat ad. pratium ?. Paral, 19.

: oflixerute

cum Achab rege Mrael: Impio prabes auxilium , & iis,. qui oderunt

gequitit*

Dominum, amicitià jungeris, & id circo iram Domini xpärebaris, fed

bona opera inventa funt 1n te.

$

(icur furor

Joas rex Iuda, & principes ejus fervierut

at lucirs & f/culptilibus,þ & 2, Paral. 24,

^tifem Cl

fadta eft ira Domini contra Iudam propter peccatum hoc.

Amafias rex Iuda, divino fretus auxilio , Idumaos fuperavit in 2, Paral, 25,

quuifüi 8

bello, & attulit Deos eorum , & adoravit eos, quamobrem iratus eft

Dominus contra eum,

jn of

Fzechias non juxta beneficia, qua acceperat à Domino, retribuit, s,Paral, 32.

; pua

quia elevatum eít cor ejus, & fa&a eft ira contra eum , & contra Ie-

rufalem.

j

r

chm-

Magnus furor Domini ftillav

it fuper vos, eó quód non cuftodie- 2.Paral.ä4.

runt

atres veítri verba Domini , dixit Iofias rex Iuda , auditis verbis,

j

v

lmr'. kamï

qua

ripta erant in libro legis.

. Comederunt, & faturati funt, & impinguati, & abundaverunt in 2; E(d, 9.

o

deliciis,in bonitate tua magna provocaverunt autem te ad iracundiam,

4 Don-

.Omnia fecundum Dei legem fiant Deo altiffimo, ne forte irafca- r, Efd, 76

popins -

tür contra regnum regis & fliorum ejus.

[ta pracepit Artaxerxes

(

£

entilis.

Dixit Dominus ad Kliphaz Themanitem: Iratus eft furor. meus Job, 4s.

a. r

in te, & in duos amjcos tuos, quoniam non eftis locuti coram me

rectum,

;; Md

De Babylone dicitur: Ecce erit noviffima in gentibus & deferta, Ierem. 50,

in via, & arens ab ira Domini, non habitabitur , fed tota redigetur in

"T M

folitudinem.

1 PWPKt

Machabaus Iudas, congregata multitudine, intolerabilis gentibus Mach. ,

" itie

cä;iebatar. Ita enim Domini in mifericordiam verfa efty

In

j fs

345 TITELUS LXXIX. Íra homihis mala.

T

Matth, 18.

In parabola de fervo nequam , quf noluit mifereri con&rvo fuo;

Cu

icitur: Iràtus Dominus ejus tradidit eum tortoribus.

COntta €

Luc. 14.

Contra illos, qui fe excufaverunt, ne irent ad coecum, dicitur; tunc

cidit Jud

iratus ;paterfamilias dixit fervo &c.

joan. 3. -

TC

Qui credit in filium Dei habet vitam zternam : qui veró incredulus

jlisira

eft filio, non videbit vitam, fed ira Dei manet füper eum.

APOC. 60

Multüm timenda eft ira; quz oftendeturin diejudicii, De qua in

NXü

Apocalypfi: Reges terre & principes &c,

f

Sequitur: dicent montibus

& petris: Cadite fuper nos, &

Cy

& ab ira Agai,

abfcondife 10s à facie fedeatis ;n throno;

-

Tágnaves

27

Q

TITULUS LXXIX.

Yon (

Ára bominis mala.

feeff ï

TP

Gen. 4.

Kfpexit Dominus ad Abel & ad munera ejus: Iratique eft Cain

At con

véhementer; '& concidit vultus ejus.

N

Iratus Balaaccontra Balaam conrplofis manibus ait: Adma-

ferhent

Iedicendum inimicis meis vocavitte, quibus econtra benedixifti,

Wn d n

1,Reg.I 8

Audiers Saul poft victoriam commendari David, iratus eft nimis

& difplicuit in oculis ejus fermo &c.

lr in co4

3. Reg. 20;

Cüm excu(áffet Jonathas David apud patrem fuum, Saul iratus ad-

verfus Jonathan dixit; Fili mulieris ultro virum rapientis, nunquid ig-

IN

noro, quia filiumIfai diligis in confufionem tuam? &c.

À

3. Keg. 2 t.

Venit Achab rex Ifracl in domum fuam, indignans & frendens fu.

per

Ws et

verbum, quód locutus fuerat ad eum Naboth I(raelites.

]

4. Reg. 5.

dicens ;

Poft facile & falubre confilium Elifzi, iratus Naaman recedebat,

finq

Putabam, quód egrederetur ad me, & invocaret nomen. Dei

D

fui &c.

Wt omn

Hanani propheta venit ad. Afa, & increpavit eum, q*üia confifus

*. P'guaï.)ö.

Vldl

eratin Benedad rege 5

yx"iæ: Iratüíque Afa adverfus videntem; juffit eum

W

imitti in nervur.

Separavit Amafias exercitum, qui venerat ad cum ex Ephraim : pro

LT

2, Paral, 25,

It

€o fcilicet , quód fecum venirent ad bellum.,

At illi vehementer. irati

Ra

contra Judam, reverfi fünt 9n regionem fuam,

e. Paral. 26.

Sacerdotes arguebant Oziam regem Juda, volentem adolere incen-

füitiens

fum, iratásque Ozias, & tenens thuribulum minabatur illis,

Cüm audiffet Sanaballat, quód edificaretur

Detaac

z,EFd. 4

murus Jewfæ;en; iratus

f valde, & motus nimis fub(annavir Judaos,

Vllag Og

s

&üm

Dr

7

-

JTITULUS LXXIX, lrahominismala, 14

M

(erio fuo;

Cüm rever(us effet Sennacherib, fagiens à Judza plagam, qtam Tob, ;,

contra eum faceret DEUS propter blasphemiam füam, izatus multos oc-

jtur , UC

cidit Judaos,

Tobia dicente de heedo balante : Videtene futtivus fit &c, Uxor Tob; 2.

jncredulus

ejus irata refpondit: Manifeffe vana fa&a eft (pes tua,

Nunciarum eft Holoferhi , quod filii 1(rael prepararent fe ad refi- Judith, 5

De qua in

miontibu

ftendum ei, & furore nimis exarfit in iracundiam magnam.

a (hroro

Cüm dixiffet- Achior, magnam effe potentiam DEI I(rael, icati funt Ibidens,

magnates Holofernis, & cogitabant interficere eum,

Càm audiffet Aman, & experimento probáffet, quód Mardochaus Elth. 3.

non (ibi fle&eret genua ,^ niec fe adoraret, iratus cft valde &c,

Iratus indignatüs

[

que eft Eliu Buxites a

2

fc effe diceret coram Domino.

dverfus ]oþ, eó quód juftum Tob, 43,

Principes Juda. putantes, quód Jeremias fageretad Chaldzos , irati Jerem, 37;

funt contra eum , & cefum miferunt in carcerem,

e eft Cii

Nabuchodonofor rex Chaldeorum in ira magna fua przcepit, ut Dan, 2.

: M

na-

perirent omnes fapientes Babyloniz, pro co fcilicet, quód fomnium fu-

um ei non poteraat indicare,

m

seltninis

Idem ctiam poftea in furore & ira precepit, ut tres viri adducerett- pan, ^;

]

tur in confpe&u ejus &c,

imusad-

Arguit Dominus Ionam , quia irafcebatur füper hederam.

Ionz 4.

quxlïï k

Audiens Antiochus przlia Iude & vi&oriam, quam obtinuerabira- 3, Mach, 3;

tus eft animo, & congregavitexercitum. —

Tortores Eleazari audientes verba conftantie ipfius, in iram verfi ? Mach, 6

ydenyfoptt

n

Ld

fant, qui pauló ante fuerant mitiores,

[f(fdfbaïa

Poít feptimi fratri

s. verba, rex Antiochus accenfus ira, in illum fu- 2. Mach. 7.

m Dd

per omnes defzvit.

Videns Ántiochus, quód non poterat fpoliare Pentapolim civita-

2;. MaCh. 9(

4 conffts

j:jjf

tem, elatus in iram, arbitrabaturfe injuriamillorum , qui fe fugave-

juffr cum

rant, poffe in Judzeos retorquere,

|

Fa&um eít , ut audirent gentes, quàd edificatum e(taltare in (an- 1, Mach; z

riim: r

1

&uarium, ficut priüs, & irate funtvalde &c."

3

)!

x

Herodes vid

ens$, quó

d illufus

eff

eta

Ma

gis , iratus eft valde , & Matth, 2,

emer 2

j

j

mittens occidit omnes pueros &c.

Cüm audiffent illi de Nazareth Dominum dicentem: Nemo pro- r uc,

4

i

phetaacceptus efin patria fua &c. Sequitur: Repleti funt omnes in

fynagoga ira,

"

'akm) f us

- Demetrius q

£m

uid?m argc.ntarius,. fzïcieljs edes argenteas Di;mæ:, A&or, 19j

TT

148 TITULUS LXXX Ira hominis ex Z'eIo,

convocatis opificibus illius artis, dixit: Quia Paulus avertebatmultam -

turbam , dicens : Quoniam non funtVDii, quimanibusfiunt&c, His- -

auditis , repleti funt irà.

r

TITULUS LXXX.-

Cj

*

fcit

j

lra bominis ex &elo.

bon

n

Exod. r1.

Um loqueretur Moyfes Pharaoni, & ille nollet. audire,, exivit à

DEO d

Pharaone iratus nimis,

C

nedi&)':

Exed. 16,

Praccpit Moyfes filiis Ifrael utnullus de manna relinqueret

usque mane. Quinonaudierunt eum, fed dimiferunt quidam ex eis

tiftran

usque mane, & fcatere cor

]j

pit vermibus & computruit ; & iratus eft :

Moyfes contra eos,

do quen

Exod. 32,

Revertens Moy

fes, cüm appropinquáffet ad caftra , vidit vitulum

120 mj

& choros, & iratus. projecit de manibus tabulas, & confregit eas ad -

(rta K

radices montis,

Weios

Levit. IO.

Cüm quareret Moyfes hircüm, qui oblatus füerat. pro peccato,

DE0;

exuftum rep

erit, iratísque contra Eleazar &Itþamar ait; Cur non co-

&

mediftis &c.

Num, 16.

Yidens Moyfes rebeliionem Core & complicum füorum , iratus

kine p

À

valde.ait ad Dominum : Ne refpicias facrificia eorum,

Ts

I. Reg. 20

Confiderans Jonathas filius Saul nequitiam patris fui contra Da-

2. Reg. 1 z.

vid , furrexit à menfa in ira furcris fui, & non comedit panemilia die,

Eoyp

Audità David parabolá Natban prophetaz, iratus indignatione ad-

i

verfus hominem; dixit:

cit hoc.

Vivit-Dominus, quia fiius eft morfis, qui fe-

»

Áipa,

üdetr

4. Reg. 13.

Elifzus iratus fuit contra Joas regemIfrael;,eó quód non percuffiffet

T

terram fagittà quinquies aut fexies, uttotam deftruxiffet Syriam..

*. Eíd, 5.

mmæm

Audiens Nehemias clamorem populi, propter ufuras, quas-exi-

n

gebant. optimates, iratus eff nimis,

Efth, 7.

Audita querimonia, quam dixit Efther de: Aman, qui omnes Judaos

Yüll &

procurabat occidi; rex Affuerus fürrexit iratus de loco communi,

Càyit j

Luc.20..

Circumfp

exit Dominus um ira Iudaos; qui obíervabant eum, &

traret

contriítatus. eft fuper cog;itate cofdiä, €OrHm..

z

glma à

gïlmdlu

u

V,

lo,

TITULUSLXXXI, Judicia DEI occulta",./ 149

batmultam

TITULUS LXXXLI

u His

Bfudicia DEI occulta,

Ciebat Dominus hominem peccaturum , & tamen ipfum peccabilem Gen, r,.

fecit, cam impeccabilem facere potuiffet, . Sed fciebat ; quantum

$

bonum occafione illius culpe elici debuiffet.

Filii Jacob undecim fratrem Jofeph extinguere decreverunt , fed Gcn,37.

DEO difponente ipfum füper feipíps exaltaverunt,

& 41«

t o à

Mirante Jofeph , & caufam igaorante, Jacobin filiorum ejus be- Gen, 49.

nedi&ione fuper Ephraim pofuit manum. dextram , fuper Manaffem fi-

relingaeret

niftram.

dam ex tl

Poffquam Moyfes percufferat Jgyptium, & offenderat corripien- Exod. 2.3,.

; jrans l

do quendam Judzum , fugit à facie Pharaonis,& exulavitin terra Ma-

dian multis annis, ita quód videbatur, ne de cetero auderet comparere in

it vitulum

terra gypti, Kt tandem ibi pafcendo oves foceri (ui , habuit majores

g'u & ad

occafiones vacandi DEO, & vidit vifionem illani grandem;ac miffus fuità

DEO ad filios Ifrael, & ad Pharaonem.

? peiatt

Sciebat Dominus Pharaonem non obediturum mandatis fuis ; & Exod, $. 6.

non (0-

ipfum per Moyfen faciebat requiri.

X'amen

Antequam educeret Dominus filios Ifrael, ex JEgypto, longo tem- Exod, 1. &c,.

ï

P las

pore; & multoties eos affligi & flagellari permifit.

Magi & malefici Pharaonis, DEO permittente ; fecerunt figna in Exod, 7,

contrà Dü

Jgypto , ficut Moyfes , quoad plura.

emilla [

Permittit Dominus reprobos ind

ürari, & ele&osrafäigvi&', ut,velut Exod, g,

atjont at

fupra, aliqua miraculofa operetur, & inde cognoftatur ampliüs ,. &

j qul It

laudetur.

Toties promifit Dominus filiis Irael terram

"n pdc Rs

erCümf&t

manantem, & tamen duo tantum de illis, qui viginti annos habebant,

:

Num. T4,

D«

Caleb & Jofue ,* ad illam pervenerunt, reliqui vero non, fed tantüm par-

quis o

yuli eorum.,.

"

i

Moyfes , qui

toties populum: peccanteni reconciliavit DEO, pec-

Num, 20;

ys ]s

cavit femel ad aquas contradi&tionis, & nomobtinuit pro fc ipfo , ut in-

TMM

traret terram. promiffionis.

[

Hoc ipfo, quód filii1frael propter peccata fupermanferunt quadra-

j eum

Jofue, 2

D

m

ginta annis in deferto & ampliüs, magnificatus eft DEUS , qui eos

tamdiu pavit, &eorum veftimentaà confumptione fervayit , & tandem.

H

d

er introduxit,

' gas: in terram promiffionis mirabilit

iE

*5

De

T

"ESET

j

o p us

1j TITULUS LXXXL Judicia DEI occulta.

Jofue 11«

De gentibus, qui habitabant in terra promiifionis, diciturs Do-

Pra

mini fententia fuerat , ut'indu

rarentur corda eorum, & puenarent con-

fuper de

tra Ifrae] & caderent , & non mererentur ullam Cementiam , & peri-

duxit,

rent,

t

judic.8.-

Poftquam Gedeon tam' mirabilem vi&öriam de inimicis habuerat,

toris &

& dominari populo recu(averat

; fecit Ephod, quod fa&um eft ei & do-

i

mui ejus in ruinam,

-

Iratus Dominus filiis I

ib nf

Judic, 10«

a

fegel propter peccata corum, dixit eis - Nón

Y

$t pro

addam, ut ültra vos liberen

L

ite & invocate Deos, quos elcgiftis: Di-

T«

xerántque ad Dominum; Peccavimus. kt fequitur; Quod doluit fu-

tis fedi

per mileriis eorum.

Judic, x6.

Samfon ,- angefo nuntiante,

k

de (terili matre 6onceptus, poftea fuit

Doinin

pluries per mulierem deceptus, &ad ultimum ruiná domüs oppreffus,

Judic. 20.

Filii Ifrae! contra filios Benjamin de confilio & voluntate Domini

lcroþc)a

praliantes)bis debellati fuerunt, fed illos poftea pene penitus deleve-

M:

runt.

lf?is Vit

1 Reg. 6.

Permifit DEUS arcam capi ab incircumcifis, ubi multa miracula

mmum, E

fecit, Etcum reduceretur, Bethfam&ae cum gaudio receperunt eam.

Quia veró viderunt eam

lof

; percuffit Dominus feptuaginta viros de prin-

X isite

Cipibus, & 50000. plebis.

5 Dor

1. Reg. 15.

Saule melior non erat in populo,

: quändo fuità Domino fignan-

ter electus, & tamen cító poft peccavit,

Cm0pj)

& fuità DEO proje&us.

I' Reg. X6'

David erat minimus inter fratres,

& quafi nullius reputationis in-

X5 ptr

Ü

tereos, Unde quando vocatifuerunt filii ifai, ifte negle&us vel con-

temptus fuit: tamen

per illum Dominus totum populum gubernavits

þummx [

& toetam íllius progeniem fublimavit.

yovif

1. Reg. 28.

Sads eft mirabile, quando Samuel

propheta à muliere Pythoniffa

Yallari:

legitur fufcitarus. Augu(linuslibro de d

0€&, Chrift.dicit, quód fuitima-

fUIärf()

o Samuelis, non i

d

r

&

À

pfe propheta vel anima ejus; apparuerit veró arte

[4)

monum facrilega.

2. Reg. 7.

Notandum, quàm exprefse locutus eft DEIISad Nathan de boni-

gt qi

lr ts

& 24.

tate David, & filii ejus, quiedificaturus erattemplum, &tamen ambo

jn peccatum tam turpiter Corruerunt,

Td

3. RCg 2.

QCs

Moriturus David ordinationem fecit fatis mirabilem ; fed quia Scri-

ptura ita commendat eum, füpponendum eft licét crudelis

in parte fue-

tàbon d

rit, non tamen injufta ratione feciffe, aut factum fuiffe,

Y

5. Reg. IT.

Salomoni dedit Dominus tantam

profperitatem & pacem , quàód

Holof

non erat Sathan in occurfum ; fa

lte

&is regibus, & tandem permifit

eum Dominu

pientiam quoque & gloriam prz cun-

flUjf Po[f

& ci muliplices adverfarios (ufcitari,

8 infatuari J depravari,

ii

Pra-

!

Ó

UUMSUNIPS HH

"fa.

]u ITULUS LXXXIL Judicia Dei occulta. 15r

ii Do-

Pracepto Domini per Ifaiam prophgtaxvhþ prafe&us eft Ieroboam 3. Reg, 11.,

lao

WE

COf«

fuper decem tribus, qui tamen populumad idololatriam malitiosà in-

duxit.

n X pïli-

Occidit-1eo virüm Dei, qui predixitleroboam deftru&tionem al- 3. Reg. 13;

je habutrat,

taris, & de carnibus ipfius mortui non comedit,

j ei&do

Cüm effet Achab fceleratiffimus, & audiret poenam fibi pro crimi- 3, Reg. 21,

nibus infligendam, coepit exterius humiliari; & Dominus pcenam infli-

gere prorogavit,

:

T

jfiis: Di-

Terribile fuit, quód duos principes quinquagenarios, cum 50.vi- 4« Reg. I;

od f

ris, fecit elias igne defcendente defuper fubito devorari,

! Iehu rex Ifrael maximo zelo perfecutus eft Baal cultores, ita quód 4. Reg. 16.

,polafuit

Dominus ipfius opera commendavit, & tamen ab idololatzia vitulorum

J

opprdfs

lcroþc)am non. receffit.

:alel pominl

us d

Manaffes rex in Ierufalem terribilia facinora perpetravit, poftea ca- 2, Paral, 33.

tenis vin&tus, & in Babylonem du&us , poenitentiam agens oravit Do-

minum, & exauditus fuit,

i miracula

Iofias rex Iuda, cüm fan&iffimam vitam duxiffet, tandem perrexit,

2, Paral. 35*

unt. (

ut dimicaret contra Nechao regem JEgypti, dicentem ei: define adver-

s du

fus Dominum facere, qui mecum eft, ne interficiat te,

Non acquievit

fermonibus Nechao ex ore Dei, & malé fücceffit ei; fagittis enim con-

"

:/,g //Z'/WI Jf

fxus periit,

,;ionis [

Civitatem fan&am» ele&am, fpecialiter diledam, peculiarem po- 4, Reg. 17.

d (oIt*

pulum, quém de JEgypto mirabiliter eduxerat per defertum , in terram & 18,

romifTionis introduxerat , permifit Deus per Chaldzos & Aífyrios de- Jer, 25,

;»ubem»'ïh

vaítari & mirabiliter captivari , videbatárque, quód de iliis penitus non

P qhonifl'a

curaret, dicitur autem Tob. 13.

d uitimd-

Confitemini Domino filii Ifrael, quoniam ideo difperfit vos inter Tob, 13

o drte

entes, que ignorant Deum, ut emnarretis mirabilia ejus, & faciatis

fcire eos, quia non eft alius Deus prater eum,

t bOïfl-

Tobias poft tam pia opera mifericordiz, quibus follicitus erat, ex- -r(,j,. 2,

xen aubo

ccecatus eft, cujus caufam non intelligentes amici ejus fcandalizati, inful-

tabant ei.

"i

Satis mirabile potuit reputari, quare tot re

gna permifit Deus ab Iudithf 2:3;

1 Pmi füce

-

Holoferne nequiffimo fubjugari.

1tem de Aran , qui fuit fuperbiffimus & crudeliffimus ;

& tamen h, "

m

qii

-

fuit poft regem fuper cunétos principes exaltatus.

r U

Mirabantur & fcandalizabantur amici Job fu

dCP"W'

per eum, quod vide- 1ob, 1,2:

bant fam gravibus flagellis offi&tum,

Divina

prie

I52 TITULUS LXXXI. Judicia Dei oceulta.

f

1fa,.10.

Divina juftítia punitinterdum malos homines per pejores, ficut fi-

f«

[ios I(rael & Juda per Nabuchodonofor, & Chaldeos, Undelía,1o. Ve

flli(, &n

Affür virga füroris mei, &c. Non folum fuper populum fidelem & bo-

N

Pe

num conftituit Dominus princfpem , vel prelatum, verum etiam fupet

Herodt

omnes, Noneaimeft poteftas, nifi à Deo,

fa&umi

Pracepit Dominus Jonz, ut predicaret: Adhuc quadrapínta dies,

Rom. 13.

gelio/ai

& Ninive (übvertetur : Et tamen. fciebat Dominus, Ninivitas peeniten-

Terachs

]onæïg.

tiam a&uros, & non taliter puniendos.

Inj

i Ma:h. I

' Permifit Dominus , ut Autiochus profän'aiet illud venerabile tem-

iupleyit]

plum, & fuccenderet civitatem fan&tam , & faceret ibi innumeras cades

volumtat:

innecemqm.

Qmnium

1, Ma

h. 6.

Tempore Antiochi Ehiphanis, qui Te

mplum Jeruíalem deffruxi!,

K

profanavít

,multos Judaos torfit crudeliter ,

& occidit, poterat videri

tet Chri

multis, quó

d magna confufio erat & deordinatio in regimine univerfi,

.

Ti

Veruntamen ex i

llis malis elicuit Dominus malorum punidonem, quo-

Cim ey

rundam correptionem, multorum etiam tunc interfectorum virtutes &

quod Pet

meritafuerunt multipliciter augmentata,

lés, velin

m B&aCh. 60

Obfecro autem eos, qui hunclibram le&uri funt &c, Quoma-

& (s Q

1,Mach. 9.

do Iudas Machabzeus, Ionathas , & Simon fratres ejus , fuerint viri quo-

averit

ad Deum & homines fideliffi

ini & ftrenuiffimi, & tamen fatis miferabi-

bello contra Bacchidem cecidit, Ionathan

Iptrare

1. Mach. 12.

liter mortui,

Nam Iudas in

I5

veró cum duobus filiis Tryphon occidit , Simeonem aut

em & duos filios

$, Mach. 15

pOm

ejus Ptolomzus filius Sabol

di inebriatos proditori& jugulavit,

.

Quritas, «

1

Mirum fuiffe videtur, quód Kleazarus vi

r etate provectus, & illi

&t a

'L.MaCh- &

feptem fratres tat

ncrudelia fuftinuerunt pro divina lege tormenta, nec

u

& 7.

tamen Deus ibi a

liquam vindi&am in tyrannos oftendit.

tüm dijj

Voluit Dominus

uer exi(tens, in ZEgyptum deferri à facie He-

féimpore

Matth. ?.

ui innocentes occidi,

Sed in hoc ipfis infanti-

todis, & permifit 1oco

bus meliüs pro

vidit,

Nuünquam en

im tantum bonum proveniífet eis,

BIN

fi Herodes eos

it eis ex hoc, quod

honorare curáífet, quantum proven

ccratus, 1

€os occidi mandavit.

N

Audita fide Centurioni

s miratus ef& Dominus , & fcquemibus fe

D (s

Matth. 9-

deit: Multi venient ab oriente & occ

jdente, & recumbent cum Abra-

filij autem regni hujus ejicientur

O glori

. ham Ifaac & Iacob in regno coelorum,

9Jus, qu

qUit mir

foras in t;uebras exteriores.

dendum Dominum, & nop fuit ad-

uidam fcriba obtulit fe ad feq

la

Lwt.g9.

d fequen

dum, qui non voluntarius vide-

Maáith, $.

xniffus.

Alium veró invitavit a

.

Niero(oy

batur, unde dixit ; Permitte me

fepelire patrem meum,

Fecit

Uler Á

l

TITULUS LXXXI. Judicia Dei occultà. r5

« t f«

'Fecit Dominus virtutes ia Chorozain & Beth(aida, ubi parüm pro- Matth. t i.

10. Vg

fuit, & non fecit in Tyro & Sidone, ubi, fi feciffez, multàm profuifet.

jem & bo-

Permifit Deus Joannem Baptiftam» exemplar totius fan&itatis , ab Marc. 6.

tiam. luper

Herode viliffimo adultero decoliari, /Stuporem autem auget, quia hoc

factum fuit ad inftantiam meretricis, necaliqua vindi&a legitur in Evaa-

yolnta dies,

gelio fübíecuta, non ii puellam , non in adulteram, nec in ipfo Herode

P

; pnitte

Tetrarcha,

.. 1n Dominica paffione per fceleratiffinam hominum iniquitatem A&or. 13.

dlletem«

implevit Deus circa redemptionem humani gzneris fuam benigniffimam

r cads

voluntatem, unde dixit Petrus: Deus autem, qui prenuntiavit per os

2

omnium prophetarum, pati Chriítum fuum, fic implevit &c.

; deftruxiy

Petrus princeps Apoftolor

ter Chriftum negavit,

j

um & caput Eccleäag, ipfo permittente, Joan. 18,

igrac r

je uiirttl

Thomas, qui tam confidenter dixerat: eamus & nos &t moriamur Joan. x1.

nemy quo*

cum eo» de refüzrectione dominica dubitavit. Ex quibus fecutum eft,

virtutes

uód Petrus fuit mitior erga peccátores, & fuerunt in £de folidati fide-

les, vel in fide trepidantes. — Habetur etiam ex hoc, quód nullus debet

uom-

de fua firmitate prefumere, & quód, five quis ceciderit à fide, five du-

guiriquo-

bitaverit, non debet de Dei mifericordia: & confequenda venia de-

iabl

Íperare.

4

Ex hoc, qu

ód Judas Apoftolus & difpenfator Domini in enorme Matth, 26.

Tonadiat

n

ijos loS

peccatum cecidit , nec refarrexit, retunditur omnis praefumptuofa fe- & 27.

curitas, quà nullus pro ftatu , quem habeat , vel pro aétu, queni faciat,

|

:

debet. altum fapere, fed timere.

g Kl

F

Quoniam Apoftoli duces fidelis þopuii fuerunt, tamen in carcere Actor, 4.

jei, I

y

cum diligenria cuftoditi, poterat vidert aliquibus infirmis, quód Deus,

tempore nóvellz fidei, non debebat talia permififfe , fed ex hoc ipfo fi-

fide Fe

:

deles füerunt mirabiliter confolati, & adveríarii fidei confutati.

; inint*

*

Simile accidit de folo Petro, quando ab Herode ca

ptus; & incar- Actor.

-

ni(fet 9

ceratus, & per Augelum miraculos& edu&us füit:

yc, QU*

Magna fuit iniquitas Stephanum lapidare, & tamen inde muita bo- A&or,

5

na, füperna providente clementia, provenerunt. Nam ipfefuit in cce-

R ii n

:

yentibus k

lo glorios& coronatüs, in terra abundantius honoratus , oratio autem

r

. us

ejus, quam ibi fecit, nobis Paulum acquifivit, & omnibus pofteris reli-

"n

j

EU ia

quit mire patientie & charitatis exemplum.

ia

ID

Lapidato Stephano, fa&a eft magnaperfecutio in Ecclefia

»qua erat Ador, g,

) fl

j/

Hierofolymis, & omnes di

erfi funt per regiones Judez &

Samarie,;

l*

Ti

d

w.w; p

E

preter Apoftolos, ita quó

-videbatur

ad cultum Chriftiane religionis

T

/

u

inge-

g

ia

E

RT

a

[

154 TITULUS LXXXII. Judiciam extremut,

ingerere detrímentum , fed difperfi difcipuli evangelizabant |Verbum

1b

Dei, ita quód hoc ipfo Ecclefia fuit ampliüs dilatata,

t in iofe

A&or. 15.

.Predicantibus Paulo & Barnaba Judais, & illis repellentibus Ver-

D

bum Dei, affumpíerunt ipfi occafionem gentibus praedicandi.

Ton intre

A&or, I5.

Faéa eft diffenfio inter Pauluta & Barnabam propter Joannem

&t tuo o

Marcum, quem Paulus nolebat recipere, có quod defeciffet ab eis , Bar-

lf

nabas autem volebat illum fecum affumere, íta quód ab invicem difceffc-

butcie;

runt, exquo videbatur fcandalum debere fequi,

Sced difponente Deo,

Tütt jitocu

inagnus fecutus eft fru&us, quia pluribus predicatum eft Verbum Dei,

quitür )

Grandia facinora committebant illij qui egregium doctorem Pau-

n

lum incarcerabant, & à predicatione ipfüm ceffare cogebant: poterat et-

üm intd

jam multis videri, quód hoc magnum inconveniens erat, & quod Deus

hoc permittere non debebat.

Et tamen notandum eft valde, quód ex

D'NWEE

Wm eju

tantis impedimentis, & damnis divina providentia multas utilitates often-

Cün

dit & effecit.

Nam inde meritum Pauli crevit, fic etiam majora virtu-

1iLUS cjus

tum exemplà reliquit, & melius docuit per opera, quàm priüs feciffet per

verba.

Nari

Futa, in carcerem pofitus fcripfit abfentibus & remotis, nec

tantüm profuit Ecclefie predicando, quantüm

rofuit epiftolas transmit-

Pistearepl

tendo,

à

iffet ab omnibus honora-

acirem ,

Unde fiin una civitate, vel provincia

Wx&t&m

tus, & libenter auditus, non habuiífet occafiones ad diverfos populos

tranfeundi, Quando ergo perfequebantur eum Judai,vel quicunque alíi,

D

de civitate in civitatem Verbum Dei pluribus pradicabat.

-Quando in

rfcid:rym

