Carcere tenebatur, epiftolasfaciebat, Quando refiftebant ei Judei, ad

Qm

A&or..13.

gentes convertebatur , ut A&or. 13. Quoniam repellitis &c, ecce con-

Ym majet

R t

Á

vertimur ad gentes.

A&or, 25.

Ruríus etiam , quia in Syria Felicem & Feftum jüdices habuit ini-

mmhmg.

quos, compulfus eft Cefarem appellare, sícque Romam venit, quám fua

$1

pradicatione, & do&zina falubriter illuihavit ,& paffionc feliciter: de'—

i

Populo

Coravit,

-

-

E

lorym,

Pal

n

h

Wit mtm

TITULUS LXXXII.

E

C

m

fudicmm" extremum.

V

Dam &Eva, cüm audiiffent vocem Domini Dei deambulantis in

üüdlto [m

Gcnf 3- 8-

paradifo , abfconderunt fe à facie Domini Dei,

Interrogatus

Y

autem Adam, ubi effet, refpondit: vocem tuam audivi, & timui,

In j

8€ fert

Quantüm timebunt peccatores, fi audient vocem Dei Judicis, à cujas

mlfbras

-samen facic fc non poterunt abfcondcrc.

Job

|

n

—TITULUS LXXXÍI Judiciumextremum. | 157

Veum

Job. 14. 3.

Iob fo]á judicii memorià perterritus exclamat : qüïs mihi tribuat,

2

ut in inferrio protegas me, donec pertranfeat furor tuus?

P

H

us Yet-

David, lic

tentiam egerit de fuis peccatis, exclamat tamen :

ia

li

2«5.

ét pceni

non intresin judicium cum fervo tuo ; quia nonjuttificabitur in confpe-

€&u tuo omnis vivens,

'Joannem

s; BQF'

l(raéliticus populus , clim vidiffet voces & lampades, & fonitum

Exod.20.1$.

m difcce-

buccinz, montémque fümantem, perterritiac pavore concuffi, ftete-

enje DeO

runt procul, - dicentes Moyfi: loquere tu tobis, & audiemus: nosalo-

.bum Del.

quatur nobis Dominus, ne forté moriamur.

x Pa

Cüm vidiffet rex Balthafar manum in parjete fcribentem , licét non-

Dan. 5.6,

dum intellexerit, fcriptam effé contra fe fententiam mortis, facies ejus

pom e

juo

Q o

immutata eft, & cogitationes ejus centurbabant eum;, & compages re-

; qud d

num ejus folvebantur , & genua ejusad fe invicem collidebantur.

tes of

Cüm vidiffet Daniel apparentem fibi Filium hominis, horzuit fpi-

Dan.7. 15,

0l yirtü

ritus ejus, & territus eft, & vifiones capitis ejus conturbaverunt eum.

Narrat de f& Ifaias propheta: vifio dura nunciata eft mihi. Pro-

1f2, 21. 2.

fecift p*f

30([5; nt

pterea repleti (üntIumbi mei dolore, anguftia poffeditme, corrui, cüm

audirem , conturbatus füm

suranstil

&

s cüm viderem, emarcuit cor meum, tenebrae

as hon

0ra-

ftupefecerunt me, -

Jos

Difcipuli in monte Thabor , vifocoram fe Domino transfigurato,

Matth. 17, 6.

g o

1

qumgue

alih

p

Ceciderunt in faciem fuam, & timuerunt valde;

wahdo J

Cüm S.Ioannes vidiffet Chritum Dominum fibi apparentem, ple-

APOC' I.t

LudZia 3

num majeftate, decujus ore gladius ex utraque parte acutus procede-

| «Qt qu

mortuus.

bat , teftatur de (e: cüm vidiffem eum , cecidi ad pedes ejus tanquam

3

S. Petrusteftatur deChrifto Domino : precepit nobis predicare

p

A&or,xo.ä:;

i qD

p

populo, quód ipfe eft, qui Conftitutus eft judex vivorum. & mor-

Roj

de

tuorum,

Paulus Athenis in areopago de judicio predicat, &ait: nunc Deus

A&. 17. 35,

annunciat hominibus, ut omnes ubique poenitentiam agant, eó quód fta-

tuit diem , in quo judicaturus eft orbem in equitate &c. Auditores ejus

hoc audientes, quidam irridebant, quidam dicebant: Audiemus te de

hoc iterum, quidam veró adharentes ei crediderunt. -

Idem coram Felice Prefide Iudea difputat de judiciofuturo. Quo

j A&, 24. 28;

audito tremefa&us Felix refpondet: quod nunc attinet, vade, tempore

j

autem oportuno acceríam te,

In hominem, qui fine vede nuptiali comparuitad nuptias, à Re-

Matth, 22,

ia

[c.'IOEï'm

ge fertur fententia: lipatis manibus & pedibus ejus, mittite eum in

13

x

m];b'l'

,

[j!

; UJ;GS

fenebras exteriores; ibi gr,it fletus & ftridor dcnyium.

W

juh

y»

Ua

TIIU,

156 TITULUS LXXXIII. fudicia. humana re&a &c.

TITUL

N

JTITULUS LXXXIII,

Childais

datur h«

Tton enir

f'udicia bumana retía & prava.

N

Gen. 1I.

Aufam , quam nefcit judex, debet diligentiffime inveftigare. Unde

piente g

& 18*

DEUS, quemnihil latere poteft, dicitur defcendife, utvideret

tant jndi

Civitatem , quam adificabant filii Adam,

Similiter dixit ipfe:

Defcendam, & videbo utrum clamorem, . qui ad me pervenit, opere

Qu

I ad ii

impleverint.

Gen. 38.

Injufté pracepit Judas Thamar nurum fuam comburi,

Ui

Gen, 39.

Dominus Jofeph» nimium. credulus verbis conjugis , mifit ipfum

quam

u

3

;

Q

:'.

in carcerem,

Minora per minores judices, & majora per majores debent diffi-

Diam, (

Exod. 18.

niri, juxta id, quod confüluit Jethro Mo

yfi.

mnat]

De duodecim bobus & fex plauftris nu

lInm dedit Moyfes filiis Caath,

Cor

N um. 7.

licet effent fibi propinquiores , fed totum dedit aliis Levitis

, €ó quód

Contrit

ifti ampliüs indigebant, qui graviora

.

portabant,

Dura egy

Confuluit Moyfes Dominum occa

fione filiarum Salphaad, & rc-

V oriys

Num. z?.

fpondit Dominus:. Homo cüm. mortuu

Nir

ejus tranfibit hareditas.

s fuerit aþsque filio, ad.fliam ,

lits, o

ium. 32«

Voluit Moyfes, ut

flii Ruben, &cateri, qui pet&bant terram jam

4

acquifitam , armati alios precederent ad bellum, donec terra alia. effe

á

4

i

penitüs acquifita.

)

Baptilï

am

De filüis Samu

el dicitur: Declinaverunt kpoft avaritiam , accepe-

ahum.

1. Reg. 8.

TDix

ríntque munera, & perverterünt judicium;

f a

2. Reg. 16.

Injufté protulit David fententiam. contra

Miphibofeth. abfemcm;

ad verbum Sibz » ipfi David xenia offerentis.

Veruritamen poftea co-

N«

us

veritate' voluitiniquam fententiam penitüs revocare.

Omicids

gnita

3. Reg. 3.

Salomon reétz judicavit de duabus mulieribus, quarum qualibet

-'llati [(t

contendebat unius. pueri effe mater,

Satr

Conftituit Jofaphat réx Juda judicesterre , precipiens eis: Videte,

ü)üidocg

2. Paral. 19.

quid faciatis ,

p

non enim. hominis,exercetis judicium, fed DEI. . Quod-

Ws )Hl

cunque j

udicaveri

tis» in vosredundabit, Sittimor Domini vobiscum,

MR&:

&.cum diligentia cun&a facite.

Ad (uggeftionem Aman rex A

ffverus injufté dixit de pbpulo : Age,

Eifh. S.

N

fuit äiä

quod. placet.

Riltzany

fa. 1.

De Jud

icibus Ifrael dicebat Iaias: Principes tui infideles, focii fu-.

Tittj,

rum, omnesdiligunt münera, fequüntur xetributfones , pupillo non jue

Jud

dkcam i & canía vidue non ingredizuf ad illos, -

Quia

[

inju;ja

:

Á

— LE

À

h.

TITULUS LXXXIIi.judic;a humana ré&a &c. 157

quia. Jeremias Domino prophetabat, Jeruíalero capiendam effeà Jerem, 38.

Chaldais, dixerunt Principes populi Sedecie Regi: Rogamus, ut occi-

datur homo ifte. Qui refpondit eis: Ecce ipfe eft in. manibus veftris,

V

non enim fías eft regem vobis quicquam negare.

L]

Nabuchodenofor rex Babylonis precepit, ut perirent omnes fa- Dan, a.

are, Undt

pientes Baby

lonis, eó unöd ilii fomnium , quod viderat, non pote-

uvideret

rant judicare.

iv i

Quamvis Darius rexPerfarum innocentem fciret effe Daniclem,

Sà- Dam. 14 :

t optré

men ad inftantiam Satraparum fecit eum mitti in lacum leonum.

:l

Difcret? examinavit Danie] duos fenes, quicontra $ufannam ini- Dan.13.

quum :ulerunt teftimonium,

j pf

Cim accufaretur Menelaus in judicio coram Antiocho, per pecu- s. Mach. 4.

niam, q

n diff

damnati.

uam promifit, ab(olutus eft , & Ascufawres ejus iniqna morte

N

Conquefti funt Judai coram Antiocho rege de iniqua morte Oniz, Ibidem,

i at

Contriftatus autem Antiochus, licét alias effet malus, Andronicum pur-

gö qUö

pura exutum in eodemloco, in

quoipfum Oniam occiderat, ;'quï)t'

vità privari,

Ó &rc;

-

Nimis iniquum protuli

t Herodes judicium , quändo mittens .fatc'l-A Matth. 2,

a üam

lites , occidit omnes pueros, qui erant in Bethlehem.

-ramjäm

" Ad petitionem unius faltatricis, fecit: Herodes Tetrarcha Joannem

Marc, 60

]ia &t

fan&um.

Baptiftam in carcere decollari , chm tamea fciret eum virum juftum &

!

N

Dixit Nicodemus Pliarifzis: Nunquid lex veftra judicat hominem,

, «W

Joan.7.

nifi adierit ab ipfo prius, & cognoverit, quid facíat ?

Nequiffimum fuit judicium , quando Pilatus dimifit Barrabam

abfentem

Matth, 27,

ylél (0*

homicidam, latronem; feditiofum, & Dominum JESUM tradidit vo-

r

Iüntati eorum,

quælibü

Sacerdotibus & magiftratibus templi denunciantibus Petro & Joan-

A&or, 4.

ni, ne docerent aliquid in nomine JESU ,. refponderunt Apoftoli dicentes

xVideo

eis : Si juftum eft in confpettu DEl; vos potiüs audire quam DEUM;.

Qu*

judicate,

-

;(;biscum;

Cüm Paulus ejeciffet demonium & puella Pythoniffa, accufatus: AGos, 16;

;

|

fuit à Dominis ejus, quibus illa queftum divinande praftabat.

Ma-

jo: Af

giftratus autem fecerunt Paulum & Silam virgis cedi, & in carcerem

á

mítti,

5

;

s,fofüm'

Judais accufantibus Paulum, Gallio proconful dixit: Si que ef- A&or, 19.

Q g()lï/W

fet injuria, aut facinus malum, Ó Judzi, merito vos fuftinerem: Si

j

s

X

verà

.....

u3.

Quia

^

H

ä

158

TITU

TITULUS LXXXIV, Juramentum,

verb quaftio eít de fermone, &nominibu; & lege v&&ra, vos ipfi vi-

D

deritis, . Judex enim ego horuim nolo effe,

pot N

Aétor, 23.

Princeps facerdotum pracepit percutere os Pauli, tunc Paulus ait

R

Percutiet te Dominus paries dealbate, & tu fedens judicas me fecun-

minum

dumlegem, &contra legemjubes me percuti,

füam l

Aor, 24.

Licét Paulus coram Felice prafide fe rationabiliter excusáffet voluit

D

tamen Felix gratiam praftare Judais, & Paulum vinétum fucceffori fu

^

ä

ltad í

Fefto reliquit,

|

Dixit Feftus pre

fes: Non eft confüetudo Romanis damnareþ"äli/-

juro D

h

A&or, 25.

quem hominem, priusquam is, qui accufatur, prxfentes habeat accufa-

ficia v

tores, locámque defendendi accipiat ad abluenda crimina,

Onis

Ibidem.

Feftus nolens acquiefcere Judzis, qui petierant, ut Paulus Hiero-

folymam duceretur, dixit Paulo : Vis Hierofolymamafcendere, & ibi ju-

ä

proph

dicari fuper iftis ?. Refpondens dixit Paulus: Ad tribunal Judicis fto.

Cefarem appello. Tunc Feftus cum concilio lo

cutus , refpond?t: Ce-

àd Bet

farem appelláfti, ad Cefarem ibis.

A&or, 26,

Auditis rationibus Pauli, Agrippa rex, & prafes Feflos loque-

Télin

N

bantur ad invicem dicentes: Quia nihil morte dignumfecithomo ifte,

Ne

Agrippa autem Fefto dixits. Dimitti poterat hic, nifi appellátfet Cefa-

N

jutasit i

1

t

rem,

lity j

[/:

TITULUS LXXXIV.

hum t

À

Juramentum.

Vs |

Gar.

ij fi

&en. 21«

Ixit Abimelech Abraham: DEUS tecum eft in univerüs, qu agis :

l

jura ergo mihi. Dixítque Abraham: Ego jurabo.

Geh, 31.

Jacob & Laban inierunt foedus, & juravit Jacob per timo-

rem patris fui Ifaac.

"

-

*

Exod. 2.

Moyfi

€8]

uravit, quó

d habitaret cum jethro ; & acciperet Sepho-

ram filiam ejusin uxorem.

1, Reg. 20.

- Pepigit Jonathas feedus cum David in Domino , & juraverunt

ambo.

1. ch. 25.

Audiens David duritiam Nabal, aitt! Hoc faciat Dominus inimi-

cis David, & addat, fi reliquero de omníbus, qua ad eum perünent, us-

s

que ad mane , etiam mingentem ad parietem,

0f

2, Reg. 19.

Flente David pró morte Abfalon filii fui » dixit Joab; Surge &

l10

rocede, & alioquens fatisfac fervistuis. Juro enim tibi per Dominum,

quod fi non exieris, ne unus$ quidem remanfurus fit tecum no&te hac.

David

'msjum

l

TITUL/. LXXXV. ']Qramentum,etiam hofti &c, 1$5

at pf vie

David juravit Bethfabee matri Salomonis, quód Salomon regnaret $. Reg. 1;

poft eum.

Paulasalt :

Rex Salomon, audita petitione matris pro Adonia, juravit per Do- 3, Reg. 2;

m fecute

minum: Hocfaciat mihi Deus, & hoc addat, quia contra animam

fuam locutus eft verbum hoc,

Aftvoluit

Dixit Elias Thesbytes ad Achab regem Ifraelt Vivit Deus meus 3, Reg. 7«

ccellori "

lírael, ia cujus confpe&u (to, fi non erit his annis ros & pluvia, nifi

juxta Oos meum

ynart dl«

Benadad rex Syrie indignatus.ad refponfionem Achab, ait: Hoc 3. Reg. 20,

x u-

faciant mihi dii, & hoc addant, fi füffecerit pulvis Samarie pugillis

omnis populi, qui fequitur me.

yus Hitro»

Simile juramentum fecerat impia Jezabel , quód occideret Eliam 3. Reg. 19,

prophetam.

e &iijt

Dixit Elias ad Elifeum: Sede hic, quia Domünus mifit me usque 4. Reg. 2.

adícis 0«

ndi C

ad Bethel, cui ait Elifaus:

Vivit Degs , vivit anima tua,quia non de-

relinquam te.

Nabucho

donofor juravit per thronum fuum, quód defender:t fe, Judith, . '

It lquC'

Rex Antiochus, filius Antiochi; mifit ad Judeos pacem facere, & 1. Mach. 6,

omo 2

f Cl*

juravit illis rex & princeps. Sequitur: Et rupit citius juramentum.

Herodes Tetrarcha juravit filie Hero

,

diadig: Quicquid petieris, da- Marc, 6.

bitur tibi, licét dimidium regni.

X

Petrus dicentibus fibi: Et tu ex illis es, nam & loquela manife- Matth. 26,

ftum te facit, ccepit deteftari & jurare, quia non noviffet hominem.

Apoftolus Paulus multoties legitur juráffe in epiftolis, fic enim ait : 2.Cor, II

Deus & Pater Domininoftri JESU . fcit, quia non mentior,

Et a

Galat.

Ecce coram Deo, quód non mentior, teftis eft mihi Deus, Galat, I.-

cui fervio.

Col, 1.

quzagis 1

Item ad Cïlofrcnfcs: Teftem Deum invoco,in'animammeam.

et tímo"

TITULUS LXXX V.

a dano"

fur amentum, etiam bofli fatlum , non

urayü Wnt

f*4ngendum.

us inimi'

;;

nent; !*

Ofue iurainentum Gabaonitis etiam infidelibus & fraudulentis fa&um Jofue. 9.

J

non violavit, fed vitá falvà ad altaris minifterium eos adftrinxit.

3

z

(;

Saul,quia iisdem Gabaonitis, quibus juraverant - filii Ifrael, 2.

Reg. 21j

anumy

3

iusjurggdum viclavit; omnis ejus familia; excepto Mighibofe:h ; (ufpen-

hi

pari

i

*

T

160 TITULUS LXXXVI. ]urahlenta& vota &c. :

fa eft (üb rege David, quando ob eam perfidiam fames triennis immiffa

lts D

fuit füuper terram,

?

Il

vanu

T

ferem. 37.

SedeciasNabuchodonofori Fthnico juramentum dederat,fe in ipfius

& 39.

dominatione permanfurum,

Sed ubi juramentum: fregit, à Nabucho-

ln harei

donofore defecit, & ad JEgypti Regem transfugit, vaftatum eft ejus re-

T

&num, direpta urbs fancta, & ipfe cum fliis interiit.

TCgesam

à ma dl

Adi

TITULUS LXXXVI.

disque li

D maxc;

uramentacg- vota impia non implenda.

Di

Volyuetu

1. Reg* 25-

Audatur David, quód ad preces Abigail non occiderit.Nabal ejus

[

L

maritum, ficut in iracundiajuraverat fefa&urum,

Peccàvit Saul temeré & inconfultó vovendo , neminem viro-

pats de|

I.Reg. 14.

D.

omnes hoftes,

rumi , qui fecum erant, aliquid guítare debere, nifi priüs confeciffet

"

1

bere vol

jdic, 1.

Jephte pugnaturus contra fi

lios Amrxicm votum vovit Domino,

Auc

dicens: fi tradideris filios Ammonin manus meas , quicunque primus

d iedii

fuerit egreffus de foribus domüs mez, mihíque occurrerit, eum holo-

Woac

cauftum offeram Domino.

Unde poftea filiam, qua prima ei ocurrit,

Prz

immolavit, Sedtale votum non erat licitpm , multo minus, adimple-

j

ill) &f

tio voti,

TU od

$, Mach. 0.

Poftquam percuffus fuit Antiochus graviffimà & infanabili plaga,

Rv

pollicitus eft Judzis cum juramento , templo Jerofolymitano mirabilia

G

fe fa&urum.

Sed nihilei profuit ;

quia non ex devotione, fed ex timo-

Dxïm (uv

re, & defperatione hoc promifit.

A&or; 23*

Impium & :crudele votum fecerunt Judai illi; q

ui acgedentes ad

principes facerdotum dixer

u

lictm j

ros, donec occidamus Paalum.

unt: devotíone dequimus nos nihil guftgtu-

Pért eo

N

TITULUS LXXXVII

Wt s

Tünt [

h

fufitia & equias.

um f

Braham volens feparári à Loth nepote fuo, dedit ei optionem, ut

UOxhus

6en. 13.-

eligeret partem , quam vellet: & fic pulchré poterit partitio fieri,

Im;

!

A

kin

ut major dividat, & minor eligat.

fopi

Gen. 30;

Dixit Jacob ad Laban : Refpondebit cras juftitia mea.

AÀt

Eli(zus pernfífit, quód filii pr.ophetarum quarerent £l

iam, ne forte

WROS [

^ Beg. 2,

fpiritus

V,

TITULUS LXXXVI. Juftitia & aquitas, 161

s imiff

j

n

iritus Domini projecifent eum , cümtamen fciret, quód ifti laborarent

vanum,

Teftimonio Domini juftam rem poftulaverantfilie Salphaad, que Num. 2?7.

einipfts

in hareditate paterna fuccedere à Moyfe petierunt,

Nabucho«

: ejus ree

Rex Adonibezech comprehenfus à Filiis Yfrael, dixit: Septuaginta Judic, !;

reges amputatis manuum ac pedum fümmitatibus, cefligebant fub mien-

fa mea ciborum reliquias, ficut feci , ita reddidit mihi Dominus.

Adduécto Agag rege Amalech coram Samuele, ait ei Samuel: fecit

I, Reg. 15.

absque liberis mulieres gladius «uus, fic ab(que liberis eric inter mulie-

res mater tua,

Dixit David ad Saul, qui eum injufté perfequebatur:: Dominus.re-

I.Reg. 126.

"

tribuet unicuique fecundum jul(titiam fuam & fidem,

«

Nabal ejui

Conftituit David, & quafi pro lege habitum

eft, ut zqua effet

1. Reg. 30.

pars defcendentis ad praelihm, & remanentis ad . farcinas.

yem vito*

Davíd noluit accipere gratis ab Arauna Jebuíao arcam, :(;uam ha- I. Reg. 24.

onfecifet

bere volebat, fed jufto pretio mediante,

Audiens hoedum balantem Tobiass dixit : Videte ne furtivus fit, Tob. 2»

Domino.

fed redditeeum Dominis fuis.

x Wimus

to, aut contingere.

j Quianon licét vobis auc edere ex fur-

qm holo-

Precepto regis À

ffveri faperbus & iniquus Aman fufpenfus elt in Efth.7. .

zjocurri

illo eodem patibulo, quod ipfe paraverat Mardocheo; & hoftes Judzo-

dinple

rum eodem die ab ipfis Judais occifi füunt, quos Judeos illi o;c'idcrc

putaverunt.

mhäïb

Contra Babylonem prophetans Jeremias ait : Red

Ed

opus fuum, juxta omnia, qua fecit, facite illi.

'dite ei íecundüm jcrcm. 50«

j actino"

Jubente Dario rege, viri, qui accufaverunt Danielem, miífi

funt in Dan. 6. &

Tacum leonum, & non pervenerunt usque ad pavimentum, donec arrí- 14.

dentes il

j gu[ta:u-

perent eos leones , & omnia offa eorum comminuerunt,

Fecit populus daobus presbyteris fenibus, qui iniqu& accufave- Dan. 13;

ruat Sufannam, ficut. malé egerant adveríus proximum, & interfece-

runt €Cos.

I

In eodem toco; in quo Andronicus injufté occiderat Oniam fum- 5, Mä;ch. "

4mum facerdo.em, fecit eum vitá. privari, purpurá prius exutum, An-

tiochus,

jonem U

Impius Jafon, qni inlepultos abjecerat multos , ipfe illamentatus 2, Mach, &,

& infepultus abjicitur, vec propriam nec peregrinam habuit fepulturam.,

qiio f

Antiochus homicida & blasfp

hemus peffime percuffüs , iitque ipfe ?. Mach. g.

tultos tra&averat, peregré in montibus miferabili vita defun&us eft.

(

A ler-

,e'ovtvtc

^ (pirinus

l

*

ié4 TITULUS LXXXVIIL Labor;

TIT

A fervo-nequam, qui noluit dimittere. confervo füo centum dez

Aquilam,

Mättþ 18.

narios, meritó repetit Dominus univerfuüm debitum, quod.liberali--

ars, ma

ter prius dimiferat illi,.

ld

trant, (

L.

oftendi :

li

fratres l

TITULUS LXX

XVI I -

Telrüm g

lder

Labor.

Ulit DEUS hominem, & pofuit'eumin paradyfo voluptatis, non -

Gen. 2; I*S' .

ut otiofüs, etiam inftatu innocentie ,. inillo: degeret ,. fed. ut

l

Operaretur , & cuftodi;ec illum.

1

Dixit Dominus Ade : maledicta terra in' ope

re tHo t in lakboqrib'u'ä'

Gen, 2: 17

N

Ls

comedesexea cundctis diebus vitzetua.

«

In. fudor.c. vultás tui vefc.&rig

Len

ane , donec revertaris in terram.

1noi

Exodi 20, 9.

- DEUS deftinavit fex dies in hebdomat

e labofi-,. 4c.urri dixit i fe:g diej

,

bus operaberis,: & facies omnia opera tua..

fc

QtCTacoh

jacob affiduum fuumlaborem recen

et Laba—rjx-,.vdüm ait: die nos

Y

Gexïf,gi: 49:.

&quue eítu urebar& gelu ; fugiebátque: fomnus ab oculís meis, Sic- :

,

D

ue pér viginti annos in- domo tua fervivi tibi.

idem vir mortises; feä

hia

4 Reg. 2. 26..

* Abiathar Sacerdoti- dixit . Salomon . equ

Sti

hodietenon interficiam, . quia portáftiarcam Domini DEL, & fuftinuifti

Sdf

laboresiinomnibus, inquibus laboravit pater meus;

Anna uxor Tobie ibatad opustextrinum quoti

die ,. & de labore

Vtsore

Töþ.z, xg

NY

manuumfuarumvi&um, quem.confequi poterat ,. deferebat.

Perunt

Erov, 51..

Mulierem. iliam |fortem, & genere illuftrem .laudat Salomonz

Quafivit lanam & linum., & operata eft.in confilio manuum fuarum,

Denodtefurrexit, dedírque predam domeflicis fuis, & cibaria ancillis

lO&ph i

fuis,

De frü&u maniuum fuarum plantavit . vineam, Manum fuam mi-

Qm mga[

Y

fitad fortia, & dipiu *jus apprehenderuntfüfum, Panemotiofanon

comedit,

.

VO i

Yw

Beei 1«

"fadicat'DEUS populo p

er Próplietam Aggzum, quód plürima ma-

monll[ w

la veniffent füper &os , éo

tionem templi.

fiäPd nonJadmoviffent manus: fuas ad ædifi'ca?

Og

üic

Us,

Marc, 6 48.

Chriftus videns laborantesdifcipulos in remipgando, venit ad.eos

H

Fil

füper mare;

Matth.20.

Pàterfamilias laborantibus in vineamercedem foluit;.

Àn

Joan. at.

€hriítus maunifeftat fe difcipulislaborantibus,

*

*

A&or, 195

.Paulus veniens Corinthum; &inyveniens i

bi JudæUm' noäxitïe»

Wt &

Aqui-

TITULUS LX)-(XIX. Lachtyme & fletus. 16s

rtum dea.

Aquilam,-&*Prifcilla&-uxo;em ejus;acceffit ad eos, & quia ejusdem erat

-Aibetilie

artis, manebat apud eos, & operabatur: (erant autem fcenofa&tori » artis.)

Idem de fe teftatur: ipfi fcitis, .quoniam ad ea, qua . mihi opus

A&or, 26;

erant, & his, quimecum funt, miniftraverunt manus ifta.

Qnania

34-

oftendi vobis, quoniam fic laborantes oportet fufcipere infirmos. -

Idem de fe & fociis fuis fcribit ad Theffaloniceufes: memores eftis,

t Theff. 2..97

fratres, laborisnoftri, & fatigationis: no&e ac die operantes, nequem

veftrüm gravaremus, przdicavimusin vobis Evangeliuni DEI.

Idem pronuntiat ; $i quis non vult operari, non manducet,

10,

TITULUS LXXXIX.

atis, non

er, f Wt

Lachryme c7 fletus.

| Jabon'buä

j vecrs

W " Levit Agar, longe àb 1(maele difcedens, nec voluit videre puerum

Gen.2x;

1 morientem,

Ejulatu magno flevit Efau, quöd*bencdi&ipnem patris habe-

Gen. $7,

! fäx dlf-

tet Jacob.

Venit Abraham, &t plangeret Saram uxorem fuam defunétam,

(3en, 22.

u dit ?-9*

Elevata voce , flevit Iacob, poftquam recognoverat Rachel confo-

Gen 2$9.

itif 5'(

brinam füuam.

$,€g j [(d

t

Stringens Ffa" collum Iacob, & ofculans eum flevit,

Gen.33.

Sciffis veftibus Jacob indutus eft cilicio, lugens filium füum multo

Gen, 37.

iil

tempore.

Commota fueruntvifcera Tofeph fuüper fratre fuo Benjamin, & eru-

T

Gen, 4

perunt lachrymz , & introiens cubiculum flevit.

Elevavit vocem Iofeph cum fletu, & dixitfratribus fuis: Egofum

Gen, 45

! 52]05100 í

Iofeph. : Idem flevit fuper patre füo mortuo.

Kerum flevit fratribus

mfüarum

& 5e,

ü aniill'l'S

eum rogantibus , utoblivifceretur peccatiin eum comuiffi.

Vulgus promifcuum, quod afcenderat ex JEgy pto, flagravit-defide- Num, 1.

foom ml

tio carnium, fedens & flensait: Quis dabit nobis carnes ad veícendum ?

oripfa o

Vociferans omnis turba , flevit, murmurantes & dicentes ; Utinam Num. z4,

imortui effemus in ZEgypto.

ii m*

Omnis multitudo vidensoccubuiffe Aaron, flevit fuper eotrigintà Num, 20,

i P

diebus.

Filii Ifrael Moyfen mortuum fleverunt triginta diebus.

Deut, 34.

.'Cnit

gd [

Angelus D'omini venit ad locum fleniium, & improperavit filiis Jud, 2,

irael beneficia , que à DKO receperunt, &

peccatà, qua comtmic-

tunt,. & lcvaverunt vocem ígam , & fleverunt,

2

Pugna-

"

Aqi

P

TT

164 TITULUS LXXXIX, Lachryina & fletus..

Pu

« TÓ

Judic. 20..

gnaturi flii lfrae] contra. filios. Benjämin., Hev::runt' coram

Domino.

Judic, 2r..

Et poftmodum , obtentá vi&oria , fleverunt

gulati gg;

nem. fratrum. fuorum.

propter deftru&io-

lachrysti

[

Ruth. 1.

Recedente. Noémi, nurus. ejus fäer.e Ccoeper

unt,.

$t

L. R€g I

Oravit Anna Dominum ,. flens largiter.

Doninur

(m

L. Reg. IT.

Audita. obfidione. Jabes. Galaad ,. levaverunt. vocem filiiIfrael, &

u &-d

fleverunt,

1. Reg. 15,

Lugebat Samuel Saulem, quoniam. Dominum

Mot;

conftituiffet eum. in regem.

poenitebat,, quód

i, atq

lümen. ex

1. Reg. 20.

David &.Jonathas ofculantes fe, fleverunt pariter..

W

1, Reg. 24.

Saul audiens vocem. David, qui. pepercerat ei, elevatá voce

flevit.

et a

Videns. David civitatem Siceleg effe füccenfam , &abduc&osho-

Ye

1, Reg. 50..

1em dif

mines inde captivos,. planxeruntipfe & populus, qui erat cumeo, do«

In

nec. deficerent. in. eis lachryma.

$, Reg, T.

Planxit David füper Sau! & Jonatham,. & alios interfe&os.

ofcuatys

[

2. Reg. 3«

David & omnis populus fleverunt. fuper. Abner , quem. occi-

fopulus «

derat. Joab

2, Reg 12,.

Noluit. David flere pro. filio. parvulo. mortuo,. &tamen flevit

At

pro in&rmo.

Tà

Quamvis. Abfalon exhibuerit fe

2, Reg. 18.

David flevit eum.miferabiliter mortuum;

peffimum : erga: patrem,, tamen *

ttisüs nq

4. Reg. 8.

Elifxus videns Azaélem coramfe , coepit flere, propter mala, que

$t

ille erat. fa&urus filiis Ifrael , cüm ipfe effct futurus rex Syria.

W

j

6

4. Reg. 20..

Flevit Ezachias fietu magno » oransDominuni pro.morte;, quam.

;

]mam) f

fibi imminere in: proximo' putabat.

lio , à

4. Reg,22.

Cüm audifftt Jofias rex. Juda. comminationes. fcriptas in libro

tiibus

Legis Domini propter. peccata ; fcidit veftimenta füa & flevit,.& multum

Jatyi

DEO: placuit.

Cüm: rezed

i&£cabatür templuxh ab ii$5. qui: redierunt de Babylone;

hi

1 Efd; 3;

müavit à

non poterat

quisquam egriofcere vocem . clamoris latantium; & voccnj.

n

fletüs populi.

thar ,

x, Efd. 10y

Oràante Esd

fa &-Bemï;',fprdp*&äïwmmiïci-onem» popüligentilis curh

Judais, colle&us. eft ad eum. ceetus. grandis. virorum & mulierum, &&

Pälptbra

fevit populüs multo. fletu..

r

z.ä(dg-' Ie

Cüm audi(fet Neemiás miferabilem: ftatum. civitatis- Jerufalem, fie--

Qus &rat

vit- diebus; multis; &jejünabat ; &T orabat.ante. faciein.DEI cæii..')

hlay

"obias.

eus.

TITULUS EXXXIX, Lachryme&tfletus, te4

Jnt Coram

« ' Tobias snanducavit panemi ciim Tu&u & trémore; quia cor

pus ju'.« Tob, $..

gulati proximi indomó habebat, quod no&e fepelire volebat.

deftrü&io-

- Poftea.auditis fermonibns uxoris, ingemuit, & ccepit orare cum Tob, s.

lachrymis.

Sara.

filia Raguei'i's-,-, aüdità ab ancilla gravi contumeliá,oravit ad Eodem,

Dominum cum lachrymis, ut abillo improperio eam liberaret.

iad &

Cüm receffiffet à. parentibus füis Tebias junior , coepirflere máter Tob, s;

ejus, & dixit: baculum: fene&utis noftra xulifti,

. Moramfaciente Tobia, flevit mater ejus irreme

dicabilibus lachrys Tob. 1o;.

d 'quöd

mis, atque dicebat : Heu mihi, filimi, ut quid. te mifimus peregrinari

lümen ocülorum noftrorum &c, ?

Raguel cognoftens Tobiam juniorem,. cum lachrymis ofculatus Tob, v,

a. vott

eft eumi , & ploravit fuper collum ejus.

"Veniens Gabelus.ad domum: Raguelis, & videns Tobiam junio- Tob, o,

)

du&osto-

rem: difcumbentem ,. flevit & benedixit eum.

j 00*

Exurgens cescus Tobias , occurrit filió- fuo redeunti, & füfci

piens 'lïob. IK

oículatus eft-eum cum uxore.fua, & ceeperunt flere prz gaudio,

i

e(to$

Càm exp

ofuiffet Achior omnia, quz dixerat Holofernes, omnis Iudith; 6.

A

yem. oCde.

pepulus communi lamentatione: & fletu; urianimes preces Domino.effu-

unt..

amen fert

Factüs eft

fle:uis Scululatus magnus in Ecclefia : per multas horas Judith, 7.

una noéte clamaverunt ad. Dominum,. dicentes.; Peccavimus. cum pa-

l, tamen

tribus. noftris;.

í

Stetit Judith antelectum: Holofernis

orax.xs cumlach

;ymis,ut DE'-"Judi:th. 13.

axà, QU*

U$ id , quod cogitabat , perficere dignaretur,

!iæ-

Cüm audiffet Mardochausiniquam fententiam contra Jüdzos pro- Efh, 4,

quam

H

latam, fcidit vettimentafüa & indutus eft facco, fpargens cinerem capiti

orte,

füo , &cum ejülatu clamans animi füi amaritudinem oftendebat, In

omnibus quoq.e provinciis, ad' quas crudele regis dogma pervenerat,

; n libro

plan&us ingens erat apud Judzos , jejunium; ululatus, & fletus.

o

Poftquam Aman vidit Mardochzum tam magnificé honoratüm,fe- E fth, 6,

ftinavit ad domum fuam lugens operto capite..

.

gabylonti

San&us Job flevit pro miferiis propriis,. . Ver

fa eft inlu&tüm ci- Iob: 30,

j K voccm'

thara mea,. & organum meum in vocem flentium, ;;£ujus fletus: vehe-

mentia apparet per hoc, quód dixerat: Facies mea Ihntumuit à fletu, &

jalpebre& mes caligaverunt;

gemiïiscum

jjeum

Elevitidem pro miferiis alienis: Flebam füper eo quondam,qui affli- Eodems;.

&us erat, & compatiebatur anima. mea:pauper. Etpoft; Moerensánce-

debam. &c;.

-

cæy/

X 3

Rex:

Ti

T

165 TITULUSLXXXIX. .Lächryma; & fletus,

Pfal. 6.

Rex & Propheta David habebat.de lachrymis füislavacrum, La-

tnultos »

vábo per fingulas noctes le&tum meum, & lachrymis meis ftratum meum

lfrael

rigabo,

Int

*Pfal. 4Te.

Fuerunt ei alimentum '& potus, — Fuerunt mihi Xachfymæ panes

?Píal.79.

Et alibi:

tuenat fi

PP(al. 101,

Poculum meum cum fletu mifcebam.

die ac noce. Potum nobis dabis in lachrymis-in menfura

Con

Unde veríus vulgatus habet,

xusad njí

Huic lachrymz lavacrum , panis, potüsque fuerunt,

Pfal. Sïo

"tte

PlOravit etiam David vitam füam.recolendo* DEtISvitammeam

Q«

annunti2vi tibi» pofuifti lachrymas meas in confpe&u tuo,

píal. 136.

pejeemi

tem cceleftis patrie recordando.

ls l:

fedimus & flevimus.

Super .Flumina Babylonis illic

Tw

Píal. 94«

Tine, a

Item crando Dominum: Exaudi Domine deprecationem meam,

auribus percipe lachrymas meas.

M

qui fecit nos

Et alibi-; B;otcmus «oram Domiqo,

des Don

Afa. 22.

D

Videns lfaias deftru&tionem populi fui, dicebatt Recedite à

: mes

Luany,

amaré flebo. — Nolite incumbere, ut confolemini me , fuper vaftitate fi-

KI1» quag

liz populi mei,

Fiblum

Jerem. 1$.

Dixit Jeremias: Audite & auribus percipite, nolite elevari, quia

IDominus locutus eft.

Sequitur: Quod fihoc non audieritis in abícones

Wt Ts

K

dito, plorabit anima mea à facie fuperbix. Plorans plorabit-&c.

30t2, Qu

ferem. 9«

Copiofi fletüs in Jeremia ipfo figna erantmulte lachrymz, Quis

dahit capiti meo aquam & oculis meis fontem lachrymarum,

]'Unq

Titlierum

"hiren.1.

1tem & multi gemitus; Idcircoego.plorans, & oculus meus dedu-

Yu

.cens,aquam. Sequitur:; Multi gemitus .mez, & cor meum mcoerens,

X'akdlf &

Th[en. 3-

Et clamofi fingultus: divitiones aquarum deduxit oculus meus.

lm

Sequitur: Ne avertas faciem meam à gemitu & clamoribus. -

It

YOCa

t

Thren. 2.

Et.oculorum defeétus : defecerunt pra lachrymis oculi mei , &

Conturbata funt vifcera mea.

mlS, mon

iDan ro.

Ego Daniel lugebam trium heb

domadarum diebus, panem.defides

lty

rabilem non comedi , & caro .& vinum non introierunt in-osmeumiz

&argua

l

iDan. 13.

;Flebant amici Sufannas cum viderent : presbyteros adver(us eam te-

am) u

ftimonium frolatimgs, & ipía etiam flensinfpexitincoelum; erat enim

Cor ejus habens fiduciam, -

l'abilibuï

&.Mach. 1.

Antiochus fecit in Jerufalem cedem magnam hominum, & factus

(

eft plan&us magnus in Iírael, & omnis maritus tum

dg f

fedebant in thoro maritali , lugebant,

pütlamentum, &qua

1. 'Mach. 2.

Planxit I(rael plan&u magno, pro morte Matathiz,

F4 .;MaCh- '99

O dies

. kieverunt omnes de lfrael Judam Machabaum plan&tu magn

paul-

*

AU

TITULUS EXXXIX, Lachryme & letus.. 16*

um, Lt«

-

multos » dicentes ;, Qnomodo €

um um

I1frael.

ecidit potens,qui falvum faciebat

.

Interfecto: Jo

n

f

g panes

,.atl-ïa & duobus filiis ejus cum mille v!&ris-, quos reti- 1, Mach, rz.

A.

]

Exalibi ;

nuerat fibi, à Tryphone, luxít Ifrael luctu.magno.

Contriftatus eft Antiochus propter iniquam mortem Onia,, & fle- 2, Mach, 4..

us habet,

xusad miíericordiam, lachr

"tateim & modeftiam,

ymas fudrit,' & recordatus eft defun&ti (obrie-

H

i

dmmem

Occifis bimatis pueris per Herodem,imple

tum ef?,quod'di&üm ett MattB;a;

perJeremiam Pro

phetam: Vox in Rhama audita eftj plonaïus &.uli;läi

tus multus &c.

loris Wt

Pater pueri lunatici exclamans

:

R

'cum lachrymis ; ajeþät :Credo De- Marc. 9..

mine , adjuva incredulitatem meam.

:

em meamy

Maria Magdalena legitur ter fleviffe: primó pro peccatisfuisad pe- Luc,7.

| Domint,

des Domini:fecundó pro morte fratris: tertió pro paffione Domini, — Joan, 1T.20^

Salvator nofter invenitur tribusvicibus lachrymas fudiffe , fuper Joan. 11,

Jite à t

"Lazarum, quem ad mortalem vitam revocabat.

SuperlIerufalem civita- Luc. 19.

ii fie

"tem» quam propter peccata deftruendam íciebat, ; Et in crucey quando

ebr,s. :

feipfum pro.mundi peccatis hoftiam offerebat, ut ait Paulus :

Precgs H

yi, qii

.cum 1

achrymis & clamore valido offerens,

'Poftnéegationem tertiam Petrusegreffus foras , flevit amaré. Sed Luc,.25;.

jnakote

&

Lt

nota, quod Lucas preemifit , dicens : Refpexit Dominus Petrum,

*

Eundem Dominum d crucem fe

] QUii

"mulierum ,. quz plangebant» & lamentabantur eum. -

quebatur multa,.tu-ljba gqpuliQ & Luc.25.

Paulus Apoftolus cum lachrymis Domino f

ervi

* valediceret fratribus: Vos fcitis, qualiter vobiscum 'per omne tempus

iebat;aitenim; cüm A&or. zoä;'

i

3

] mæröni.

fuerim , ferviens Domino cum humilitate & multis lachrymis..

-*

jus meui

Item cumlachirymis proximos monebat, & ipfosad lachrymas pr

-5- Eodem.

vocabat: Peruienium, ait, nocte & die non ceffavi.cum multis lachry-

T.

