duceni ad bellandum ;bellum noftrum,

Luc. 6.

Vocavit Dominus difcipulos fuos, & elegit duod

,

g;im ex üpfiss

quos & Apoítolos nominavit.

:

.

Poft a'cenfionem Domini

difcipuli ftatuerunt duos, (cilicet Jofeph

A&-or. 'l.—

$k Mathiam , &torantes dixeruntz u Domine , qui noftri corda om-

nium, ofende, quem elegeris, ex his duobus unum , accipere locusa

minifteri hujus & Apoftolatüs.

A&ot. 6.

Serimo, quem dixerunt Apoftoli,

acuit .omni -rhultitudini ,

Es

elegerunt 3tephanum virum plenum t?de

?

Spiritu fan&o, & Philip-

2

lein

pum ó.

A&or, 13

Miniftrantibus difcipulis Domi :o/S jejanantibus., dixit illis Spi-

Qty

ritus fanctus: Segregate mihi Pauium & Baimdbam iu.opus , adquo

affumpli eos,

LO

[

ac f

jutio

* TITU-

/

, TIf*ULUS XLVIL Elcemofyne mei:ccs,

89.

iilo 5«f

ac reves

'ITTULU;; XLVIL .

er popte

,« qnrit

Eleemofyne cSMercese. -

enmtDte

À Brahamofacienti .,elccinofynäm filius promittitur,

M

Gen.s8.

Abigail ob panes aliquot Davidis militibus prtr

denter ;äikrji-

1. Reg. 257

tad elithy

ibutos ad ftatum regium promovetur,

"

2

iíe dicit

inde fru&us :percip;if,. 3. Reg. 12,

DominOs

'Vidua pauper, in Eliam liberalis , magnos?

Mulier Sunamitis , erga Elifeum benefica , àmpetrat filium , qui 4. Reg. 4«

t

mortuus ad vitam ab Klifzo refufcitatur,

Cornelius Centurio propter eleemofynas fuas , quz afcenderunt A&or, xo,

i Donjni

in memoriamin..caniþs&u DEi, recipitin Præmium eram fidem & fa-

jutem. -

v fipt

cü

m evaüïfejt Paulus cum fociis de-confra&a navi, Publius prin- Actors 28.

De

Ü

,

triduo vié&tum benigaé-prebet. Paulus autem patrem ipfius fe-

dritatb

€eps eis

bri & dy

fenteria laborantem oratione & manuum iímpofitione fanat;

jnivelttl

Dominus

in die judicii mifericordizerga pauperes vitam zternam :Matth.25,35;

) DQW,m

án premium dabit ; dicet enim : efurivi, & dediftis mihi manducare &c.

Angelus Tobieindicat, quód propter eleemofynam tantis bonis Tob, I2.

z2 Eroo

ra Ínill«

ejus domum mirabiliter cumulaverit. "

xFigem

Pa

TITULUS XLVIL -

24 ',1?&'9

licctJO(CPh

Exemplum bonum - tnalum,

coria o*

Va primacomedens de fructu vetito

, €xemplo (uo permovit Ada- Gen, 3. 6;

«clom

mum, utetiamipfe comederet.

^

"

/

Filii Ifraél feliciter

ugmarunt contra.

:Moabitas , Aod ,e(ärimi Judi 3. 27.

'uu&ü'ï ) V

&uce in fronte gradiente, qui

&

xitadeos: fe

uimini m€.

X pj*

IN

d

Gedeon pugnaturus contra Madianitas

ixit ad füos: .quód mefa- Jud, »,17. —

jis 3o»

cere videritis, hocfacite, .wadï,c,üm,iui feciffent , ;jnügngm dehoftibus.

ii

i

reportárunt vi&oriam,

5 3qu0

Saul omnibus arg:

umentis , qua illi attulit filius ejus Jonathas;non s, Reg; 24,

oteft perfuaderi de fidelitate,& innocentia David. Perfuafus tamen de

3

ac fuit unico Davidisfa&o , quo vite ejus pepercit ; & exclamavit 2

jutiorestu, quamego. t tu indicáfti mihi hodie ; qua feceris mihi

hrona,

M

'David-

TTU-

1

.9o TIT. XLVIII, Exemþlum bontum & malum,

$. Reg. 23.

David, cüm exercitus ejus ingenti fiti torqueretur , allatam fibi

16.

áquam noluit bibere , fed cffuditin terram, ut exemplo fao milites omnes

fitim tolerare deceret,

4. Reg.

s-

Naaman $yrus ope E

lifzi tnirabiliter älcþrä mundatus, intuitu hu«

jus miraculi agnovit quidem, quódnon fit alius DEUS , nifi in lfrael ,

fed idololatriam noadurm propterea reliqui ^ Accüm vidit Elifeum ge-

fierose contemncre oinnia munera , qua-illi obtulit , ftatim hoc-exem-

lo fuitpermotus , utfe converteret, & ad klifzum dice

ret; non faci—et

amplius fereus tuus holocauftum diis alienis,

8, Par, 12, 1,

Cüm foborátumfuiffet regnum Roboam ;

dereliquit legem Domi-

ni, & omnisI(raelcum eo ,. fecutus nimirum rcgis fui exemplum,

IEMSCB. 23

Mathathias moritmrus, utfilios fuos animaretad leges patrias forti

ser fetvanidas & defendendas » proponitillis plurima exempla Sané&orum,

9«

gul

2, Mach.3; 1.

Jerofolymis leges optim& fuerunt cuftedite , & templum fummo

lonore, etiamabexteris, cultum , propter Onie Pontificis pietatem,

Eleazarusíead omnia tormenta & mortem offert, ut adolefcenti^

ld

4. Mach, 6,

28

bus exemplum forte relinqueret moriendi potíüs quam contralegem DEI

deen

agendi,

[*

hriftus paffus eft pro nobis , vobis relinquens exemplum , ut (s«

Omne,

1. Pet. 2, 21,

[petu

quamini veítigia ejus.

*

Matth, 5, 16.

Id

ema

fuis diíci

pulis exigit, ut veritates à fe doctasnon tantüm lin-

ruá, fed ctiam exemplo fuo populis pradicarent. Hincaitadjeos : Sic

dio,

luceat lux veftra coram hominibus,ut videant opera veftra bona; & glori-

J f

ficent Patrem veftrum , quiin cceliseft.

Prop,

Coepit JEfüs facere

& docere: priüs fdcere; & exemplofuo confíre

A&Of. t, Is

vt

mare, quod docuit.

n

WMatth. 3,

Jeannes Baptifta nullum fignurn fecit , & tamen fummopere fuitab

Omnibusazftimatus, & maximus hominum concurfus ad eum fa&us $

tün

Hunc attraxit folum exemplum cius anfterz & innocenü(fimz vite,

füde

Toati, 4. $3.

Regulus, cujus Filius à Chriftofuit(anatus , credidit, & ad illius ex-

emplum domus ejus tota.

n

P

.

Cornelius Centurle e

ratReligiofüs actimens DEUM cum omni do-

iden

'A&or. 10. Ài

mo ua , Domini fui exemplum fecutá,

A&Of& I6:3 LE

Cüm cuftos carceris baptifmu

,

V

C

ofitinuó eft baptizata.

L]

m (ufccgilï'et,. ctiam omnis domus ejus.

Q

Tit. 2,7,

Paulus monet Titum ; in omnibus teipfum prebe exemplum bo-

*

pat

4

:POrum operum,

1

Aihiy

Itg|

F.

inj

9gX

TITULUS XLIX, Fama bona & tuala,

llatam (bí

F.

jesonney

*

intuíta hu«

n Mfratl ,

TITULUä/XLIX.

ileum gte

hoc extm«

nomq'ct

- Fuma Lona «v mala.

mDomi-

UI

ris fottio

[iitDomïnus cum Jofüe, & nomen ejus Fu*l—gatu& eft in omni terra. Jof, 6.7,

an&orumi

Ruth pauper invenit gratiam in oc

f

ulis Booz viri potentis ac Rutà, 2,

m fürmmo

divitis, ab eo

que jn conjugem eligitur ;

€

3

6 quód Booz multa bo-

na de illa audiverit,

jetate

T, Reg. j.

;

0

Jefcenio

Anna mater Samuelis , cüm ab Heli facerdote ebría reputaretur ,

defendit íe & bonamfüamfamam: mequaquam,Domine mi: vinum &

egem DH

omne, quodinebriare poteít , non bibi, fed effudi animam meam in con-

|, Itfee

fpectu Domini, —

Hcli filios fuos increpat: quare facítis res hujusmodi, quas ego au-

1. Reg.e.25,

Nolite filii mei; non enim e(t bo-

atimlite

dio, res peífimas, ab omni populo.

i ( Ó

na fama, quam ego audio , ut transgredi faciatis p

opulum Domini,

Propter famam ením hanc peffimam plurimi abftine

bant à facráficiis,

&glori«

Regina Saba audiens famam fapientie Salomo

nis, ab hac commota

9? Rclg. I6?

matis,

Ut autem audivit fa-

p totite

venitin Jerufalem, & tentavit eumin xni

; L

pientiffima ejus refponía dixit; major eft

t

a

pientía , &t opera tua, quam

Y

ruümor, quem audivi.

.

m fb

bus famofiffima; quoniam timebat Domisum I2dith, 8, g.

pfb

Judith erat in omni

D

dit,.

valde: necerat,

E

uiloqueretur de ea malum verbum,

Rex Thou, cüm mukta egregia facinorade David audivifet, mifit 2. Reg.g, ro,

lu eXe

ad eum Joram filium fuum , ut falutareteum congratulans. -

qni do*

job defendit famam fuam contraamjicos, quiomnia mala, qüc pa- Iob, 29, 15,

N

tiebatur , ejus peccatis volebant imputare, dum de fe teftaturrnon pec-

Cavi; item: oculusfui coeco, &

esclaudo , pater eram pauperum,

ymus j

Chriftus Domigus,cüm € deferto in Galileam rediiffet , tantamox Luc, 4. 14;

patravit, utfamade illo per univerfam illam reeionem exiverit,

T

Idem cüm filiam.

Aniverfam terram illaa,

principis à mort,uis fufcitàádet , exiit fama hec in. Matth, 9. 26,

1

. Herodesaudiensfamam Chrifti Domini

, judicavit, eum effe Joan- Matth, 14,

m ad vitam,

; g,cm Baptiffam à mortuis revocatu

M2

Apo-

,

Mu s sl t

52

TITULUS L. Eä&dmm.OBiErvätio;

&. €of. 24185«

Apoftolus ftudet ubi

|

onus odor fumus.

quebenam famam habere; hinc ait : -Chrifté

erity

Philip. 4 j 8o

Idem pr'æcip?:?hiüppenübüs ,;,Bt omnia fc&entur quacunque funt

tomp

borno famum,

j

Sabba

Be li. 3. 7.

r

Idem exigit ab eo , qui inEpifcopuus debetcligk , ut teftimonium

iabeat bonum ab iis

tetei

qsum diaboli,

j qm forisfunt, ncin opprobrium incidat ; & inla-

dtoftt

Pharif:

JONTPUDUS L.

*

Non

ttiam:

[

. Feftorum | Obfervatio.

T

Yos

Gen. 2,

K Wifavatio Sabbád otíginem trohit ex eo , qüöd dicíturz Benedixít

ligim

Domirus die feptimo , & (anctificavit illum , quia in ipfo ceffa-

Luc,

vit ab onini opere fuo,

a p

Éxod. 16;

Sexto dic filii Mfrael in deferto colligebant

Manna induplici. quanti-

tate, utdie fabbati vacarentab omní opere.

Áiar.

kxo da 20.

Itém in praceptis decal

O:

i folius mardatí de obfervatione Sabbati

(

4

Qu

fatiO redditur , qüuía minus

€ rationc habere apud carnales hofnings

let OPI

Vidfbatufa

IPond,

i:xa 41.Lev.

Praceptum , deoBfervatione Sabbati , frequenter ín lege reperitur,

u

üthomo id diligenter ob(ervet; & ut veram requiem adipifci laboret,

J

195 24« & 26,

i

t

Num. 28

Die Sabbati offerebantur duoagni, diebus aliis ünus tantüm , nifi

AR

ánfoleunitatibus & calendis, ad defi

gnandum , quàd in fcftis abundan-

]

tius DEUM laudare debenmius.

&

Homo; deprehenfus colligeteli,

8

jna in Sabbato ; fuit precepto Do«

f

Rum, 15.

minià toto populelapidatus.

4

nj

2; E(dc 136

Videns Neemias hominés torcu

laría calcantes , & onera þortantes

m

vénaliain Sabbatis objurgavit cos , tanquam díem Sabbati procfanantes,

Gentiles ex parte Antiochi conftituerunt pralia in diebus Sabhato-

þranei

?,Mach 2,

[

[

rüm adverfus quosdam , qui fugerant de Judaa.- At illi non miferunt

lapidem, nécoppilaverant loca occulta, dicentes: Moriamur omnes in

fimplicitatenofla. Deéquibus eft advertendum: .Quód lic&tin hoc erga

, hümf

tnandatam Domini devotioneni oftenderint , . tamen attendentes poftea,

gun

'quód in hoc populus Domíni difpergi poterat; cogitaveruntfaniori con-

Mio, dicentes: Omnis homo quicunque venerit ad nos in bello die Sab-

bátorum;pugnemus adverfus eum : - Mon enim dicitur opus fervile, pug-

fáre pro ïueada vita; vel pro lege Dei.

Ma-

TTUEUS L. Feftorum Obfergatio. ^ -

53

hii

.. Machabaus Judas'& focii fuí, þugnames'comra Nícanorem & ex- 2. Mach. $;

'ercítum fuum , interfecerunt $000. hominum , cateros atitem fügere

touefunt

compulerunt $ fed. non perfeveraverunt infequentes , eó quód cratante

Sabbatum,

imoniumy

Nicanor cogitavit cum

: omní ímpetu die Sabbatí bellum commit-

2, Mac, 15,.

j &inlie

tere:. fed Judei, quieum per neceffiiater fequebantur, díxeruntei: Ne

íta ferociter ac barbarz feceris , fed honoreni tribue diei fan&ificationis,

Diícipvlis Domini vellentibus fpicas & manducantübus , dixerünt Matth, 12,

Pharifzi : Eccefaciunc, quod non licet facere fabbatis, — Atille dixiteis;

Non legiftis ,

quedfeqit David ; Sequitur: Dominus eft filius hominis,

i

€tiam Sabbati,

Salvator nofter legitur ín Sabbatis multa feciffe miracnla , ut patet

Lu(f. 6,

,per omnía Evangelia, -Cujusratio triplex affignari poteft, lna, ut

Dominum oftenderets utíupra Matth, 12.

Secunda , ut veram intel-

Jigentiam pracepti daret: quia non ab omni opere ceffandum Matth, 12,

peneirit

Luc. 6.

o Cff[ï'

An licet Sabbato bené (acere an male ? anímam falvam facere,

an perdere? Tertía, ut

i

plures homines , audientes eum & vidcr;tes,;gdif

4

í quan:t'f

ficare , £t Luc. 19g.

m curáffet ínclinatam molierem , Archifynagogus indignans ;

Luc, 13/

.quia curáffet Sabbato JEfus, dicebat urbx ? Sex diesfünt,in quibus opor-

x od

Jiomines

tetoperari, in hisergo veníte & curamini, & nonin die Sabbati.

Re-

fpondens Dorminus JEfüs Archifynagogo,dixit: H*pocrite , unusquis-

:pcritufi

a -

ue veftrum Sabbató nion folvit bovem fuum aut afinum à prafepio , &

ucitadaquarc? Hanc autem filiam Abrahe,quam alligavit Satanas , ecce

ont

WE ülï('z

-üecem & o&o annis, nonoportuítfolvià vinculo ifto die Babbati ? E&

qutiate

ciim hac diceret , erübefcebant omnes adverfarii ejus ,. & omnis populus

gaudcbat in univerfis; quz gloriofe à Chtrifto J E(u ficbant,

Mulieresían&kz , qua paraverantaromata , ad ungendum corpus

Luc, -24."

cipto Do

dominicum , ita diftricté fervabant Sabbatum , ' ut tali die noluerint tam

ortattéd

fan&um corpus inungere. Uinde Sabbato quidem filuerunt. fecundüm

. preceprum.

fagamöc

ä

Sabbato requievit Dominus in feputchro,

Joan. t9:

gahato*

t

Dies Sabbgti erat apta fpecialiter & conveniens ad audiendum ver-

A&or, 13;

üim & 1e.

Omgö iil

guntur,

g DEI, voces prophetarum ; que per omne Sabbatum le- & 16;

t U

^

oftàs

5

H

g

njori(0f*

jodisi"

pile

M5

TITU.

M

94

TITULUS LI.Fidelitas erga hominem.

K

TITULUS LL

Qntes t

quódia

Tiobiscu

Fidälz'mf erga /:ominm.» -

&

du Y

&i

Gen, 24.

Ervus Abrahz Fliezer fideliter ;:Agit nuncium à Domittojfuo fibi com-

T

S

miíffum, quando ivit pro Rebecca ad domum Pathuelis,

Fideliter fervivit Jacob avunculo fuo Laban , quando gregem

tia Phili

Gen. 51.

defiderio

ipfius pafcendo dieno&éque zftu urebatur & gclu.

Ya

Gen. 39.

Jofeph erga Dominum (uum fideliter f& habuit, qui uxorem ejus

lit m

tangeie noluit.

Item erga Pharaonem in confilio , quodei dedit, & in minifterio ,

n

Gen. 41.

N

quod e: exhibuit, (cilicet Jofeph.

Iof. 2. & 6,

Rahab meretrix fideliter epi

tcum exploratoribus , 'q-ugs miferat Jo-«

fb t

fue, &ipf: Jofue egit poftea fideliter cum eadem.

Quamvis Gabaonita fefelliffent Jofue , & filios Ifra8l , tamen jura-

C

Jof. 8. & 10.

fitius

menta &paétaeis fervaverunt, & eos contra hoftes poftea &deiiter ad-

F

juverunt;

n

I.Räg. 20.

Fideliter indicavi

t David ]onathas iram

fv

tum potuit excuíavit, & poftea confortavit,

patris fuüi , &ipfumqüag—'

I

Occifo patre Abiathar occafione David , Ego , inquit , füm reus

cipiou,

3. Reg. 22.

omniumanimarum patristui, mane mccum , ne timeas: fi quis qua(i-

veritanimam meam, queret &animam tuam , mecámque fervaberis, "

Noluit David percutere Dominum fuum , licét malum & perfe-

1. Reg. 20.

emeum , cüm tamen, fi voluiffet, bis eum percutere potuiffet,

quent

I.ch;gl.

Magnum fidelitatis fignum fuit, licetindi(cret& egeritarmiger Saul,

uando videns Dominum fuum effe mortuum , noluit ultra vivere, fed

irruit fuper gladium fuum, & mcrtuus eft cum eo. . Quid ergo facete

lt

debemus pro Domino, pro nobis crucifixo ?

1.f2eg. 31.

Viri Jabes Galaad fideliter fe habuerun

t ad. Saul dominum fuum,

licétmalum , reverenter fepclientes eum.

Yuit k

2. Reg. 1.

Urias Kthzus nolebat effe in deliciis, quamdiu Joab Dominus fuus

laberabat in exercitu.

is Rabbath , quaädiu obfederat Joab , mi-

VW."

s. Reg. 12.

Inftanté captione civitat

fit ad David, ut veniret, & illam caperet, ut Domino fuo, non fibi ho-

fn A

nor vi&torix- deferretar.

Cüm fugeret David à facic Abfalon , dixit illi Kthai: Vivit Domi-

£. Reg. 15.

Sl'gam'

aus ; quoniam in quocunque loco fueris Domine mi rex , fivein morte,

Ym ye

five i vita , ibi erit fervas tuus,

No-

TITULUS LII. Fides;

PL

- Noluerünt viri David , quàd ipfe exiret cum eis a.d pralium , 'di- e, Reg. 1£;

centes : Tu unus pro decem millibus computaris. , In quo appa

ruit ,

bdfdeliter diligebant eum, ; Ecfequenti Cap. 2:

Jam non egrcd

-kcris

nobiscum ad prelium , ne extinguas lucernam in Ifrael,

Separatus omhis Ifrael à David , fecutásque eft Sebam filium Bo- 2, Rej. 26;

chri Viri antem Juda adhaferunt regi füo ,. tanquam fidzles videlicet,

& conftantes

*

o fibi COl«

T

res vi

iri robüftiffimi fideliter defenderunt David pugnantem con- r. Par. Il

tra Philiftiim, & attuleruntei de aqua cifterng Bethichem , quom cum

o gregem

defiderio magno petierat.

Valdefideliter egit Joja

da antifcx cum Joas filio Joram regis Juda, 4. Reg. 113

o ejüf

licet malé recegnoverit poftea,

Onias Summus Pontifex ,

& alii facerdotes laboraverunt fideliter vi- 2, Mach. 3.

miniterio,

duarum & pupillorum depofita cuftodire,

p

Commendat Dom

inus fidelitatem fervorum , qui multiplicaverunt Matth, 'zs.

miferat Jo«

"

7 fibi tradita,

»

Cum multa fidelitate procurabat Paulus fieri colle&as pro necef- 2, Cór. g,

jen j

fitatibus pauperum de Judza.

Ajer od

Fideles & affectuo(as litteras mifit Paulus Philemoni pro Onefimo Philem, r;

fervo ejus fugitivo,

Difcretum & fidel: confilium dederunt Paulo

junqu-

quidam de Afig prin- A&a 19 : .

cipibus , rogantes eugnmc fe daret in theatrum.

(üm cetá

js quali

ieriss

"CETULUS LI.

El!ifrffo

i

Fides.

migtr $Ul

jnrt, P

Redidit Abraham DEO, reputatum eft ei ad juftitíiam,

Nota ! Gen, zs,

j fatete

Quod credidtt DEO promittenti rem valde difficilem.

C

Translato mari rubro, . & exercitu Pharaonis fubmerfo , ti-

Om. 4«

ys um

Fxod.4,

.gnuit populus Dominum , &crediderunt Domino & Moyfi,

Usque. ad aquas contradi&ionis fideliter credidit Mo

yfes cun&is Num, 20.

sims f

verbis Domini , fed ibi aliqualiter hafitavit,

"Dixit Jonathas armi

p, nl*

gero fuo: Nop eft Domino difficile falvare vel

1 Reg. 14;

jeà

(bl

Án multis , vel in paucis.

10l

Magns £idei verbum

fuit, cüm'þugnaturus David contra

Goliath 1, Reg. 17

igantem, dixit: Tu venis ad me cumgladio & hafta & clypeo,

€go au-

gir por*

'em venio ad tein nomine Domini,

i

-. Dixit Jofaphat rex Juda exercitui füo , ad pugnam gongrcga'ct?

: 2'Paf' 20.

M

"

96

TITULUSLIL Fides

N

Credite in Dbmiho*DEO veftros Sfecuri erids:

Credite propfietis ejas,

& cun&a veaient profpera.

iacted

(

$, Pat, 14.

Magnefidei verbum dixít Aza * Domíne, non eft apud tc ulla

Domi

diftaritia, ütrum in paudis auxilierís , aut in pluribus,

Efdras venturus in Jerufalem propter magnam &t perículofam ví-

X Efdo ,g.

am, noluit

ii

Orationem,

pstere condn&m À rege » led convertit fe ad jejunium ; &

ais

, EÍd, 4.

Videns Neemías tot immínere pericnla &labores , sdificantibus

dixit: DEUS nofter pugnabit pro populo, & nos ipfi faciamus opus.

|

tuit:

iDan. 3.

Magns fidei verbum dixerunt (ocii Danielis regi Nabuchodonofor*

(

DEUS nofter quem colimus , pote(t nos eripere de camino ignis ,. &

demanu tua liberare , quod fi noluerit, notum £fit tibi, quód DEOS

tehit

f

£uos non coelimus.

Ws

1. Mach. 5.

Dixit Judas Machabzus fociis fuis fimentibus : Facile.eft concludi

cred

snültos in manibus paucorum,. & non eft- differentia manus DEI liberare

inmulüsautin paucis. Quianoninmalütudine exerciüs vi&oria bel-

Tünt

li, fed de coelo fertitudo eft.

hiij

Eleazarus dixit his , qui volebant eum mortem evadere , fimulati-

1. Mäch'ä'

dofe defacrifiii carnibus mand

:

1

ucare; Manus Omnipotentis -nec -vivg:s

P

WNer

nec defun&us cffugiam,

tius

'Ex abundanti fide mentis procedebant verba, illorum feptem. frá»

g. .Maci;. *

£rum, & matrisipíorum.,

Zachariz pàtri Joannis Baptite dixit angelus: Ecce eris tacens ,

Sim&o1

£Luc. t,

Dixt

&jnonp

oteris loqui üsquein diem , quo hec hant pro €o . quéd noa

Kredidifti verbis meis.

Taw

Elifabeth xepleta Spiritu .Sancta-beatam Virginem fpecialiter lau-

i

Eodem.

davit, beata, aitque credidi&i &c,

Mira fides in illis tzibus Magis fuiffe probatur, qui in Bethlehem

[077

Matth, z.

ab oriente venerpnt:. , & invenientes puerum cum paupercula matre ,

BFlimn

hummiliteradoraverunt ; & myfticas ei munerum fpecies obtulerunt,

Merito commendatur à Domino fides Genrurionis , qui dixit?

V

M?xfth.g,

Domíne'moníum dignus &c, Sequitur; Non inveni tgntam fidem ja

Y

1Mraél.

fupty

Matth. 9.

Multim poteftvalere cuilibet fides propria, fitantüm paralytico

waluitfides aliena. - Videns JEfusfidem illorum dixit: Confide fili

E :g-'

10qu

Luc.5«

mittuntur tibi peccatatua , & itatim inregraliterfanavit.

ad

Matth, 9.

Mulier lluxum fanguinis patiens 4ntra fe- ait: Si tetigero tantüm

Wuüni

Íecit.

veftimenta ejus, äiyg c;ai Sequitur; Con£ide filia , fides 1Ua alvam te

Non

(

97

TITULUS LII. Fides.

hf ejut,

Nen fecit Domings Jkfus virtutes multas in. patria fua propter Matth. 14,

;

incredulitatem illorum,

uando Petrus am

bulans fuper aquas ccepit me

rgi, arguit Matth, 14.

udue u

dubitáfti

Dominus de defectu fidei dicens: Modice fidei, quare

Commendatur à Domino mulier Chananca, cai dixit s

O mulier Matth, 15.

ylofimví«

magna eft fides tua, fiat tibi ficut vis,

ynium, X

Matth, 16.

Magna fidei. verbum dixit Petrus Deminointerroganti, quid ho-

mines dicerent de eo: Tu es, inquit, filius Dei vivi.

jfícantibts

Mira fides.fuit Magdalene, idcirco juft& à Domino exaudiri me-

Luc; 7;

$ 0plis»

ruit : Fides tua te fatvam fecit,

donolor;

Credens jam pater pueri lunatici ,

humiliter fibi idem aukgxcri þt- Matth. 9.

$ss

tebat , & cum lachrymis ajebat: Cre

do Domine , adjuva in&reduli-

DL DEQS

tatera ra:am.,

Noli effe in- Joan. 29.

Thome Dominus dixit: Inferdigitum tuum &c.

t concludi

credulus, fed fidelis: Quia vidifti, credidifti,

Beati qui non vide-

ET Hiberaty

runt, & crediderunt.

doria l^

Die Pentecoftes poft primam Petri Predicationem ;

poft Spiritüs -A&. .

San&i receptienem , circiter tria millia hominum crediderunt.

fimulate

Cüm (amatus effet claudus, Petrus allocutus eft mirantem & fte-

A&. 3.

jec mef

pentem turbam. Multi autem, qui audierunt verbum, crediderant, Et

fa&tus eft numerus virorum quinque millia,

Elegerunt Apeftoli Stephanum virum plenum

fide & Spiritu A&. 6.

ptam ;71'

San&o.

Eunuchusait Philippo :

Ecce aqua, quid prohibet me baptizari ? At 8.

To

Dixit autem Philippus : Si credis ex toto corde, licet.

Et refpondens

Eunuchus, ait: Credo DEI filium effe JEfum Chriftum. — Et tcunc Phi-

lippus baptizavit eum.

A&, 9. & 16,

jalter la

Saulus & Cornelisss modo vario fed utroque xdificatorio ad fidem

Chrifti fuerunt adducti

A&, 11.

gedicheni

Quidam Cyprii & Cyrenei, Càm introiiffent Antiechiam, loque-

bantur ad Gracos annunciantes Dominüm JEfüm , multásque numerus

j ts )

converfus eft ad Dominum.

rüna

Proconful Paulus, videns quomodo ad verbum Pauli Apoftoli

AQ. g.

Elymas magus, qui refiebat ei, excoecatus fuit, credidit, admirans

yfirm

fuper do&rina Dominf,

Paulo & Barnmába dicentibus Judeis: vobis oportebat primüm

Egdem.

ao

loquifermonem Dei , fed quoniam repellitis illum, ecce convertimur

ad gcntes: audientes autem gavife funt, & glorificabant nomen Do-

j fii,

mini, & crediderunt, quotquot erant præor-dinati ad vitam «ternam,

0 gt

[itite.

N

Qui«

n

Nf

o t ob p r i

98 TITL,LIIL Fidem 'co,lcntium fglicitaä &c

A&, 14-.

Quidam vir de civitate Lyäris, qui nuiquam ambulaverat, au-

$

divit Paulum loquentem. 'Paulus autem videns, quód fidem haberet,

ut falvus fieret, dixit ei:

vitam,

ambulabat,

Surge fuper /pedes tuos re&us , & exilivit, &

RSTEEN NEHE

|

Eodem,

um,

Fa&um ef Iconii, ut Paulus & Barnabas fimul introirent in fy-

1

i

nagogam Judaeorum , & loquerentur ita, ut crederet Judeorum &

Gracorum copiofía multitudo.

Tum Bä

A&. 16,

Jaad

Tranfeuntibus Paulo & Barnaba per diverías civitates Ecclefie,

5

confirmabantur in fide, & abundabant nimero quotidie,

EKodem,

Cuftos carceris , in quo detinebantur Paulus & Si!as, videns terra

ä

cirfü Ed

*

motum fieri, & carcerem aperiri, treme(actus procidit ad pedes eo-

tüm ho

rüm, dicens : Domini, quid me oportet facere, ut falvus fiam? At

Qd c

illi dixerunt: Crede in Dominum JEfum, & falvus eris,

A€, 1?.

Cüm Paulus difputáffet Athenis contra idololatriam , quidam viri

comgs

adharentes ei ,. credidErum ; in quibus Dionyfius &F.

qu

TITULUS LIIL

Fidem colentium felicitas, deferentium

infelicitas.

t

l

f

!xod- .Co 2. 36

Oyfes ob retentum verz Religionis cultum &zelum non curavit

d

& feq.

M

bonisípoliari , & in exilium profugere : ex quo fa&um, ut ad

tantam digsitatem ac poteftatem eve&tus fit, quantam ante ip-

üt&ï

fum nemo legitur aífecutus,

puart

pan. 6,

Daniecl propter actus verg Reli

gionïs fummá honorum & bono-

rum temporalium felicitate autus eft.

àbll ;

Exod.8. 22.

' Filii Ifrael immunes fervantur à plagis Xgypti,

E

2. Par, 23.

joas , quamdiu veram Religionem coluit , feliciter regnavit : at ubi

mls) li

é:fecit, maultis languoribus à Syrisexcruciatus, à fuis tandem inter-

h

fe&us eft.

f u

Gen. 22.

Abraham à Deo benedictus propter fidem, quá filium fuum im-

A

molavit, & cortra fpem in fpem credidit,

Y

Heb.11, 304

Fide muri Jericho corruerunt circuitu dierum feptcm.

MHeb. 11. 31.

Fide Rahab meretrix non periit cum incredulis,

€0 fj

Tedic, 2.

Ifraélitz fervientes Baal & Aftaroth, deferuerunt viam, per quam

ingreffi fuerant patres eorugm,

E

lancc

mangs Giripicatiug,

vngxug itaque Dominus tradidit eos in

t om

Saul,

Nj

C

925

TITULUS LIV. Fc?rma corporis,

t d«

Ssul, quia contemþfst nomen Domini, regnum ami&t, & r.Reg. 3r.

n hoertty

vitam.,

exiivi &

Michol Saulis fiia & uxor Davidis, quia deriütRelïäionis cul- 2. Reg. 6,

tum, ideo prole caruit,

at in fj«

- Achab rex impiiffimus au&or foediffimarum fuperftitionüm ido- 3. Reg. c. 1.

eorum

lum Eaal pertinaciter coluit. Verüm Rexipíe, & üimpia ejus conjux & e7.

4. Reg. 9.

Jezabel dignas impietatis fue ipoenas dederunt.

Ectiehe,

Salomon, quamdiu veram Religionem coluit, fecundo rerum 3. Reg. 11.

curfü ufus e&, — Sed cüm idola cocpit colere ,. à felicitate excidir.

lensterta

. Sedecias ultimus rex Juda imitator impietatis antecefforum fi1o- Jer. $9.

edes &*

rüm horribiliter à Deo punitur,

Evertitur enim totum ejus regnüm,

fom? At

cund&i ejus flii ante oculos patris trucidamtur, ipfe, effoffisoculis, im

compedibus & fquallido carcere vitam ducens miferrime perit,

du vii

- Judei ob infidelitatem fuam excluduntur à regno Dei, &relia-

quuntur ia obftinatione fua, fubftitutis in eorum*!ocum gentilibus;

T113UL€15 LIV.

D

- Forma corporis,

-

Ebecca erat decora nimis, virgóque pulchétrima , fed fimnt ca- Get.24;

ftiffima, &-humillima, adeó ut fervo Abraham ejísque camelis

n ooravit

ex puteo aquam hauriret. Fuit poftea à fponfo füo Ifaac adeó

ym, w2

dile&a, ut hic dolorem, quem ex morte matris fuz conceperat, tem-

n an J

peraret.

Samíos , catera fortiffimns , formá Balile capitur» fed deceptus Iudic. 16,

ab.illa inimicis fuis traditur,

, &WO'

——

Erat Jofeph pulchrá facie & decorus afpe&u, fed fimul caftiffi- Gen. 39«

m3s , licet fortiter tentatus.

m

Erat Abíalon pulcherrimus in Ifrael, &cdecorusnimis, à veftigio 2. Reg. 14;

j i«

pedis usque ad-verticem non erat inco ulla macula : pracateris vané 25.

fibi complacebatin capilis fuis, ' Sed pulchritudinem luam multis vitiis

ïuum il'll'

foedavit, & ipfi capillt exitio ei fuerupt,

^ Thamar

eciofiffima, quód nimium fideret fratri fito Amnon, ab 2. Reg. r4.

1

eo füit oppre

D

a »fed dein odio habita, & & domo ejeda.-

Judith erat eleganti afpe&tu nimis» fed adeó caftitatis amans,ütad Judith. 8;-

banc confervandam domi claufa manerct, cilicio fe indueret, & jejuna-

g

set omnibus diebus vite füz praterSabbata , & fefta domfslfracl. Hác

dl

dj[ [7] l,

pulghritudine liberavit exhem fyam ab excigio,

UM

&

Efher.

p

ä:

— "

koo

D

TITULUS LV. Fortitude,

Efth. 2,15.

I:ï;&her erat formoíà valde, & inCrcdibilipxwichritudinc, omnium

oculis gratiofa & amabilis.

$ed non quafivit muliebrem cultum,

I

vilens.

1. Reg. 17.

As |

David erat adolefcens pulcher afpe&u , fed fimul fortiffinus &

.

caftiffimus.

1. Tim. 2. 9.

Paulus vult mulieres in habitu ormato , cuim verecundia & fos

brietate Oornantes fe, & non in tortis crinibus

alpo

» aütauro, aut marganie

angs

ts vel vefte pretiofa,

6

pf:

Cixqq

TITULUS TV *

s M

j

Fortittudo.

E

«

Naly

€&en, 14.

Idens Abraham nepotem füum Loth effe captum; affumptis verna-

V

culis fuis., & aliis fociis , irruit no&e füper quatuer reges, qui

forii

z

ceperant illum, Et

percuffis hottibus? reduxit Loth, cum tota

fabftanti

a, & populo Sedomorum,

Ce'n.gi.

Securum facit hominem & audacem puritas confcientiz. Hinc

ter

eft, quód Jacob tumens cum jurgio ait: Quam ob culpam meam, &

ob quod peccatum meumi fic e

xarfifti poft me, & (crutatus es omnem

Vil

fupelle&ilem domüs ?

$cn. 32.

Dixit Angelus ad Iacob: Sicentra DEUM fortis fuifti , quanto

lorium

magis contra homines pravalebis ?

l!xod.; 5.

Audatter & conftanter ftetit Moyfeg coram Pharaone arguens eum;.

quia non dimittebat populum Domini,

hevfo

Armati afcende

Vrarii

Exod. 13.

runt filii Ifrael de terra JEgypti.

Num. 13.

Caleb & Iofue viriliter confortaverunt populum dicentes: Afcen-

þr te

& 14.

damus & pcffideamus terram , quoniam poterimus obtinere eam. Et

iterum: ne timeatis

Pag

€os devorare,

populum terre , quia ficut panem, ita poterimus

flios

Num; 31.

. Phinees cum duodecim | millibus pugnatorum debellavit Madia-

mitas. Quorum prater viros & mulieres ; qui occifi fuerant, triginta

duo millia virginum in predafuerunt, animalium veró erat maxima

YX

imultitudo.,

Nec aliquis de filiis Ifrael mortuus eft,

Beut. 31.

Moyfes dixit ad Iofue, qui ei debebat faccedere : Confortare , &

p

efto robuftus, tu enim introduces populuf iftum.

Tofue 9.

Pergens ad bellum Iofue contra habitato

N

res Hai, eratin frontf: ex-

Ads

ercitus vallatus auxilio pugnatorum,

lofue 16,

Captis quinque regibus , dixitIofue ad principes, qui fecum erant

Hc & ponite pedes veftros fu

m'aqæ

RecC. paveatis,

per copa regum iftorum; Nolite timere,

Dixit

IOI

TITULUS LV. Fofti;udo.

t, omnigm

Dixit Caleb ad Iofue: o&oginta quinque annorum fum hodie, fic jofue . 14.

cultum,

valens, ut eo valebam tempore , quando ad explorandum miffus fum,

tifius &

illius in me temporis fortitudo perfeverat.

Aod judex & princeps exercitüs Ifrael, in fronte gradiens, dix-it Iudic, 3

di; & fq-:

ad populum: Sequimini me, tradidit Dominus inimicos noftros in

u morgatie

manus noftras,

Gedeon dixit Angelus: Dominus tecum , virorum fortiffime , & judic, 6,

poft: Vade, & ia hac fortitudine tua liberabis Ifrael de manu Madian.

Cümqueille fe humiliter excufaret, audivit: Ego ero tecum, & percu-

ties Madian ; quafi virum unum,

Ex precepto Domini dixit Gedeon exercitui: Qui formidolofus Iudic. s

eft& dmidus, revertatur, Trecenris . enim viris . pulchro ftratagemate,

Madianitas vicit.

2

*

E

püstrtie

Samfíon leonem manibus inermis: 1

aceravit; Et pöft hoc opera Iudic, 14.

iges qu

fortitudinis multa fecit, ut patet cap. 15. 16.

qum totd

Áudiens Saul obfidionem virorum Iabes Galaad , auda&er & cffi- 1. Reg. I1.

eaciter & feftinanter fuccurrit eis,

z Hi

David in pueritia fua fortiter fu

peravit, &interfecit leonem, & 1 Reg. 17*

yam, 9

urfum, & Goliath Philifteum.

es o

Item David venit cum uno míilite ad caftra Saul, & intravit ten- 1« Reg. 26.

torium ejus, tulit haftam & ícutum cjus.

H

| quama

Pueri duodecim exIsbofeth, & duodecim ex parte Davi

d; appre- 2, Reg. t

henfo unusquisque capite comparisíui, defixit gladium in latus con-

(s

trarii , & ceciderunt fimul.

Defiderante & petente Davi

d de aqua cifterne Bethlehem, tres 2. ch. 23.

«t M

fortes milites David perruper

t

gnt Caftra Plüli&inqrum, & attulerunt ;i

de aqua illa.

[2

Viriliter egit Iehu , percutiens duos reges, & fratres Ochozia, & 4. Reg. 9.

orerimus

IO..

filios Achab; & prophetas Baal occidit in multitudine numerofa.

i Madïä-

Cum magna ftrenuitate Iojada Pontifex eripuit regnum Iuda de 4. Reg. II.

manu Athaliz , & Ioas de genere David parvulum coronavit,

" zriginïü

ijl.Tlïl

loab filius Sarvie , füit princeps & dux exercitüs, quia in primis 1

. Patal. 11.

percuffit 1ebu(xum , qui habitabat in Ierufalem, & ita ftatuerat David,

*

fl'äfc ) &

Dixit Neemias optimatibus 8 magiftratibus Iudxorum

*

Surga- 2, E(d.2.

Et confortate fügt manus eorum in bono,

müs & edificemus,

Tontt a

Filii transmiprationis edificantes murum in circuitu Ierufalem,una 2, Efd. 4.

xianu faciebant opus, & altera4enebant gladium,

*

m eu :

:g

' gnimii fiorum transmigrationis terrebant eos variis modis, co- e. E(d. 6,-

t g'mfff)

i

| gitan-

*

pixt

t

102

Th

TITULUS LV, Fortitudo.

i&antes » quód ceffarent ab opere.

& tüles

;

a

m confortavi manus meas?

Sed dixitN eemizis : Quam ob cau-

Áinem :

Iudith, 4

Audientes filii If(rael potentiam Hbl&fernis, praparaverust fe di-

ligenter ad'refiftendum, praoccupantes vertices montium, & muris

Circumdántes vicos fuos, con

gregaverunt frumenta in preparationem

pügua.

Tudith, 11.

Miram ftrenuitatem habuit

occidendo eum im tentorio fuo, -

Judith, eundo. ad Holofc;nem ; d

Dan, 34

i

Socii Danielis dixerunt Nabuchodonofor. regi Babylonis: Deus

nofter poteft nos eripere de camino ignis: quod fi noluerit, notum fit

CA

:

tibi , Ó rex, quód deos tuos non colimus,

Dan. 6,

Danicl non omifit, propter cdi&um regis, qujn oraret Deum

ihüee

uum,

loth:

1. Mach, z

Miram fortitudinem habuerunt Mathathias & filii ejus;

quia ita re-

fliterunt. Antiocho regi»

&

evaluerunt toties contra eum.

d:ndod

i. Mach. 5.

Con&denter & ítrenui

l:

1!'

mé Iudas Machabeus flumen tranfit ad

4l5 Q

M

€aftra hoftium, qui erant ultra ipfum flumen,

i. Machæöi
