
Eleazar, fliusSaura, cucürritaudacter ad elephantem, &fup&r-

Wedus

pofuitíe ei, & occidit cum, & cecidit in terram fuper ipfum,& mor-.

m!m 3

tuus cít illic,

D

L M&Ch. 6?

Eleazarüs dixittortoribus fuis* Fortiter vitan& excedendo,dignus

Dopulun

apparebo; Adolefcentibus autem exemplar forte relisquam , fiprom-

T

pto animo ac fortiter ,

morte perfüungar.

pro gravimm;s ac fan&iüïmis lcgibus , honefta

*

fü Dos

RUT

Machabeus, & qui cum co erant, ibant prompti ad bellum con-

e; Mech. 1E,

ttà LyBiam , de ccelo habentes adjutorem.

Leonum autem more, im-

Ts

petu irruentes in hoftes , proftraverunt ex eis undecim millia peditum,

Tüjfer.

Ui

$& cquitum mille fexcentos. niveríos autem in fugam verterunt,

N

A&or. £&à

Virtute magna reddebant Apoffoli teffimonium refürre&ionis

fei f

IEfi Chrifti , & gratia magna eratin omnibus illis,

Vg

iuy

Stcphanus plenus gratia & fortitudine ,. faciebat prodigia & figna

al

ln

A&or. 6.

magna inpopulo. Ejus autem fortitudo pracipué apparuit in eà,

W

'fhl T

quód Iudzis conftantiffime reftitit

2

,« .diram mortem paticm,iiïimä-to-,

Diam

leravit,

füblaq

Gicero 2

Fortitudo eft confiderata periculorum füfceptio, & laborum

Ecthore

erpefRo. Sed in hoc conftat Paulum Apoftolum fortiffimum militem

Wbus 4

Chrifti fuiffe, qui tot, & tanta pericula ; pro Chrifto fuftinuit, & tot

OQuere

ta-

[^

TIT, LVI. Fortitudo adï gpcrändum malum. 103

10b g«

& tales iabores füftepit. Sicut Apate't ab undecime Acorum usqu& ad A&or, i1.

finem : Ipfe þtiam hos enumerat 2,ad Cor, 11,

wttfedie

& muris

TITULUS LVI,

rationem

. Fortitudo: ad operandum malum.

en, &

Ain fuit fortior

i DW

» quàm Abel, quando confurrexit adverfas eum, Gen, 41

notum ft

C

& interfecit eum,

Multum laboraverunt ii quatuor reges, qui poft magnam Gen, 147

fragem hominum debellaverunt regem- Sodo

2

et Deim

morum cum catcris ; .

Loth nepotem Abrahe captivum duxerumt.

* Abim

dendo

elech filius Gedeonis fatigationem magnam faftinnit , occi- Jadic, 9.

uia itatt

*

faüs citó miferabiliter occifus,

70. fratres fuos, & poftea Sychimit'as oppugnando: & deinde

nft id

Multis & magnis periculis & laboribns Sanl fe expofuit ad perfe- z. Reg. 18

quendum David, & numquam propofitum poetuit obtinerc,

&(ugcr-

Abfalon volens expellere patrem fuum de regno, grande nego- a,

Reg. 15.

UOT

4um arripuit; & peffimé ei fücceffit,

kxcogitando & bellando multum laborabat Ieroboam,

'ad hoc ut .

populum ifrael poflet à domo David avertere, &averfum retinere,

Reg, I;.

,dignus

Terras multas perambulavit Holofernes

o orome

& devaftavit, uteas pof- Iudith, 1.

fet Domini fui imperio fubjugare,. $ed tandem mua mulier decapitavit

,meüa

eum. etiam, antequam propofitum. compleviffet,

Antiochus Epiphanes multos labores füftinuit, utcultum Dei de- 4,

Mach, 9.

Ld

5

lum cote

ftrueeet i& Judza, & tandem depauperatus, & confuíus in aliena terra

miferabili morte defunctus eft,

2

yore, I*

quiwmu

Non folüm prudentiores, fed etiam potentiores fünt flii hujus Matth, 26,

Unt,

faculi filiis lucisingeneratione fua frequenter.

Nam difcipulis dor-

mientibus, Judas procurando proditiomem diu follicitus vigilabat.

:

rrt&iOn'ü

Principes facerdotum multa follicitudine & labore fati

gati fuerüht Matth, 28,

ad hoc, quéd poffentextingnuere ,

T ügna

& ad.nihilum redigere nemen Chri-

fi; corruperunt enim.cuftedes dominici fepulchri per copiofam pecu-

( in [

niam, quam dederunt, ut dicerent , cum per füos difcipulos fuiffe

jfimiton

fublatum.

item & difcipulos ejus nunc carceribus monuerunt, nuncfermo- Adt,

3;&4.

jabortt

Wibus ar&averunt , nunc verberibus.& contumceliis affecerunt, ut non

j m

ii

doquerentur , nec docerent in nomine Domini IEÍfu.

h

&nt

t am- Ador, æg.

u

Cüm tribunys Lyfas v'änüum dgzincxj-:; PayHun; fuerun

p485;

Tl

Io4 TI,T[ILUS/ LV(II. Furtum facrilcgum.

pliüs , quiàm 2o. Judei, qui voverunt, f non guftataros quidquams

ntm

donec occiderent Paulum, unde volebants ut produceretur Paulus in

Qmaes

x?cdium' , ut, €o vifo, ftatim cum impetu occiderent eum,

Adoni

a(yluq

TITULUS LVII.

ingen

l

COnfer

Furtum facrilegum.

Domin

4. Reg. 12«

Oás Rex , qui thefaures templi temer& furripuerat , à fervis fuis

DQïïw'lä

J

interfcitur, -

Dan.5.

Balthafar Nabachodonoforis pronepos , quia vafis facris, &

vt

templo Jerofolymitano ablatis, cum principibus & concubinisabute-

batur, à DEO corripitur, & poftea occiditur,

á

qu

1, Mach.6.

inJe

Antiochus ob fpoliatum & profanatum templum

cho folymita-

num, variis malis ac doloribus oppreffus miferrima morte perit.

?, Mach. 3.

Heliodorus à Seleuco Rege Afie miffus ad rapiendos tlíefauros-

Durjo

templi , facerdotibus DEUM invocantibus, ab angelis flagellatur , &

di,

nonnifi ad Oniz (fummi facerdotis preces liberatur.

5(&&'&[:

X Mach.*T.

Lyfimachus, multis commiffis in templo facrilegiis & rapinis, an-

x

te €rarium interfcitur.

liz,

Judas exzrario Apoftolico clam pecunias furripit , fed hocfurtum

Joan. 12. é.

fuit origo ejus interitüs,

& "

G.

H

tit by

anci

in te

T!T*ULCIS LVIII

faudi

| 1 gaädium bonum «v malum.

|

1.Reg. ts

u

ale gaudium habuerit Anna mater Samuclis, indicat in fuo can-

Wwex.

tico : exultavit cor meuminDomino. item: letata fum in fa-

Q

-

lutari tuo,

D

lh

Bethfamite gavifi funt, quàód potuerint videre arcam Domiíni im

1, Rege 6.

Qu

terras fuas adventantem. — Sed propterea percuffi funt plagá magná à

1

Domino.

$. Rog. 1.

Magnum fuit gaudium Adomiz filii David, dum fenefcente pau:c

far

feipfum regem fuccefforem coníftituit, & fplendida convivia inttituit,

$cd hoc gaudium '—'"?',ï evanuit, cüm audivit ia comvivio, Salomo-

Rena

I^

TITULUSLVIII, Gaudi-un; bonum & maäum. 10$

idquamy

nem à Davide conftitutüm effe regem; 'Sc à facerdote inun&um. Nam

qlus in

omaes convive hoc nuntio territi, abierunt unusquisque in viam fuamz

Adonias autem furrexit, & timems Salomonem ad

altare tanquam ad

afylum confugit.

David reduxi

tarcam Domini in Jerufalem cum füo & totius populi

LA P:?.al. 145

ingenti gaudio. Ipfe faltavit coram arca, in

ftituitcantus &c.

onis & thefauris aliquid I«Paral. 29;

L«tatus eft populus , quód de fuis b

conferre poffent in edi&cium templi , quia

toto corde offerebant ea

Domino,

Sed & David

&c benedixit

Domino &c.

Rex leuatus eft ggudio magno ;

vis fuis

Poftquam Jofaphat infignem vi&oriam de fuis hoftibus reportavit, 2, Paral. a0;

fs , t

rever(us eft omnis vir Juda & Jofaphat aute eos cum latitia magna , eó

jisabute«

quód dediffet eis Dominus gaudium deinimicis fuis. . Ingrefsíque funt

in Jerufalem cum pfalteriis & cytharisin Domum Domini.

o|ynitte

Populus Ifraéliticus abfoleebat a&dificium templi cum letitia, fub z Efd. 16.

rit,

Dario Rege Perfarum , & celebrabat dedicationem Dom(üs Dei in gau-

vefatrok

dio, & fecerunt folemnitatem feptem d

.

iebus in ;ætiti'a , quoniam lati-

tur, ^

ficaverat eos Dominus.

Y

.

Tobiam é peregri

natione reducem ofculatus eft pater cum Uxore mop. x r,

jnis, te

fua , & coeperunt ambo flere pra gaudio. Cámque adoráffent Deum,

& gratias egiffent , confederunt.

.

H

"fartia

Reliquum vite Tobie in gau

dio fuit, & cum bono präfe&u timo- Tob, r 4.4-

ris Dei perrexit in pace.

Efther de fe teftatur: Tu fcis, Domine, quód nunquam latata fit gfi, 14, 1.

ancilla tua , ex quo huc translata fum usque in praíentem diem, ni

in te Domine Deus Abraham.

Latatus eft Jonas fuper hedera letitià magnà , (ed breve füitJong 4.

gaudium; mam una nod viruit, & diluculo exaruit.

Filii

ambri, ciwn leti proceffiffent ad nuptias , occifi funt, Ef

1. Mach, 9?

converíae

:

unt nuptie in Ju&um, & vox muficorum in lamentum.

R

fo Citt*

-Difcipulos lztantes, quód demones ejecerint , monet Chriftus : Luc, 10, 20

In hoc nolite gaudere;» quia fpiritus fübjiciuntur vobis: gaudete autem,

m in 9*

quód nomina veftra fcripta funt in coelis.

yyiti

Magi videntes ftellam gavifi funt. gaudio magno valde.

" Matth. 2;

ficaretur.

Joannes Baptifta exultavit in utero matris, cüm à Chrifto fan&i- Luc. r.

ä

TM

Zacheus Chriftum excipit hofpitio gaudens.

Luc, 19.

Gavifi funt difcipuli vifo Domino refurgenke,

Ioan, 20, 29;

jpfitle

$00*

gem

ä

o

Ibant

ä

*

T4

TITULUS LIX. Glorià vana,

ii

Aéor. 5. 4Y,

Ibant Apoftoli gaudentes confpe&u concilii , quoaiam digni ha-.

f

4. Cor, 7. 4.

biti funt pro nomine JESU contumeliam pati,

loria

Paulus de fe teftatur : repletus. fum confolatione , fuperabundo

gaudio in oxini tribulatione noftra.

$*

r

(uit in

Àmos, 6, 5.

Gaudium malorum defcribit Propheta Amos: Va, qui feparati

nis, u

eftis in diem malum, & appropinquaus folio iniquitatis, Quidormi-

Ya i

tis in le&iseburneis, & laícivitis in ftratis veftris.

Qui canitis ad vo-

1

?

cem pfalterii, Bibentes vinum in phialis, & optimo unguento delibuti :

lonm

& nihil patiebantur (uper contritione Iofeph (pauperum,)

Ind, 16 24.

tiadeo

Eràt popu?us jucundus, fed fecundum faciem San&orum.

tüls :

*

Yeo

TITULUS LIX.

glor

Tiim,

s igu »g/'or'ia vana.

potm

Oyfcs grandis fa&us negavit fe effe filium filie Pharaonis, majo-

fuhic&i

Hecb, i:.:4.—

res divitias zftimans -t

Soray

: .Chrifti,

-

hefauro Egyptiorum æimp»ropcriwf:

Jofeph omnia, que in ZEgypto gelfit, refert ad DEUM , & nuL-

Teprel

lam pro fe vultgloriam ; ait enim: absque me DEUS refpondebit pro-

fpera Pharaoni. Item:

ue faturus et DEU $, oftendit Pharaoni,

Qaf 12

[

Gen. 41. 16.

"

l1em: DEUS fecit mequafi patrem Pharaonis, & dominum univerfe

v. 25.

&t x

Gen. 45.

g. domüs ejus, ac principem in ómniterra Jgypti.

Item: Vos cogi-

gt

Gen, 50, 20.

táftis dememalum ,; fed DEUS vertit illud in bonum , ut exaltaret me,

,

& falvos faceret multos populos,

David fuam dignitatem regiam & preclara gefta foli DEO adfcri-

fay

Pf, 117. 16,

bit; ait enim ; Dextera Domini fecit virtutein ,^ dextera Domini exal-

i

üttr

tavit me,

Ioab laudem vi&orie non petit pro fc, fed totam vult Domino fuo

2, Reg. 12.

David.aifcribi; Cüm enim obfideret urbem Rabbath ,. eámque jam in

$7.

extremas anguftias redegiffet, mifit nuncios ad David, dicens : di-

nicavi adverfus Rabbath, & captenda efrurbs aquarum,

Nunc igitur

congrega reliquam partem populi , & obfide civitatem, & cape eam,

n*; chm à me vaftata fucrit urbs , nomini meo adícribatar vitoria.

Á. Regizb-

Ezechias ex vana gloria oftendit omnes íuos thefauros nunciis Re-

gis Babylonis.

Sed propterea à Propheta graviter incre

àtur, eíque

DEI nomine denuntjatur

$

; quód omues if elauri inta

Affyriis Ba-

bylonem transferengi,

Salo-

$

N

TITULUSLX.GratindocrgaDEUM. — ro7

g.Rex

-*

-

fenila-

Salomon, oblatá fibi à. DEO optione aliquid petendi , non petit

gloriam coram mundo, fed fapientiam. Et ob hoc ipfum addita illi

'rabundo

fuit ingens illa oloria.

Judixh. 16,

judith omnia va

fa bellica Holofernis obtulit in anathema oblivio-

feparati

nis, ut videlicet oblivifceretur praeclarz vi&oriz à fe reportate, & nul-

23.

idormi-

lam inde caperet vanam gloríam,

js advO-

Nabuchodonofor vaná glorià tumens ait: Nonne hac eft Baby-

Dafl. 4. 26.

dejibut :

lon magna, quam ego edificavi in robore fortitudinis mez, & in glo-

ria decoris mei?. Cámque fermo adhuc effet in ore Regis vox de coelo

ruit: regnum taum tranfibit à te, & ab hominibus ejicientte &c.

Joan. 8. 4o.

Quid Chriftus Dominus fecerit , . fuis illis verbis demonftravit:

Kgo autem non quero gloriam meam,

B. V. MARIA , cüm à fan&a Eli(abeth laudaretur, ftatim omnem

Luc. t.

gloriam retulit ia DEUM, dum dixit: magnificat anima mea Domi-

num.. Quia refpexit humilitatem ancille fuz, Fecit mihi magna, qui

potens eft.

Septuaginta dao dicipuli gloriabantur, quód demones haberent

Luc. xd. 17

fubje&os. Sed redarguit eos Chriftus exemplo Luciferi , qui ob vanam

, mio*

gloriam & ccelo cecidis

4

Y

gycxïuvg

$. Petrus , cum

fanáffet claudu:h, plaufum fibi à populo datum

A&or. 3.

repreffit his verbis : Quid miraminiin hoc, aut mos quid . intuemini,

&

quafi noftra virtute ac poteftate fecerimus hunc ambulare?., &c.

j pro*

: $, Paulus omnem gloriam copio& fui laboris DEO foli adftribit;

1, Cor. 15.

arioni,

ait enim :^ abundantius illis omnibus labgravi: non ego autem, fed

10,

n

o

gratia DEI mecum,

.S.Joannes, dum mu

lta laude digna de (e narrat in Evangelio fuo,

uret m

femper de fe loquitur quafi de tertia perfona.

Chriftus Dominus multis, quos fanavit, precepit, ut nemini

) AGiCT

Jf

dicerent , & imiraculum non evulgarent.

ini cxad

jf

ol

u

TITULUS LX.

ïum in

Ts HI

ycigttt

20 a

z gmtitmia erga 'DE'UGJff !

&ori?.

mCl'I'SVRf'

«|

Ollicite eratias agebat DEO Jacob dicens :

H

W

S

cun&is miferationibus tuis,

D'omiac minor (ut Gem 5g,

f f;gll

P

i

1]

Voluit Dominus, ut liberatio filiorum Ifrael de ZEgypto nün-

Exod, 131

1

quam cxcideret ab corum memoria. Erit quafi figaym , ait in manu

$u0*

m

.

t

"

ï

;

n

T

108

TITULUS LX. Gratitudoerga DEUM.

tua, & quafimonumentum ante eculos tuos, ut lex Domini femper fit

M

in ore tuo.

beoedix:

Exod. 15.

Cecinit Moyfes & filii Yrael carmen DEO , & dikerunt, . Cante-

mus Domino, Poftquam (fcilicet) tam mirabiliter tranfierant mare

ä()b(ïl[)ï

rübrum,

"

fice d z

Num. 3t.

Obtenta de inimicis mirabili vi&toria, veneruntad Moyfen princi-

pes exercitüs Ifrael, dicentes,..quód nullus fucrat de filiis fracl in bello

[)ri] Ff[

occifus : & tamen hominum & animalium ra

pueruut magnam pl'æ' ams

qu: m;gl

& ob hanc cauíam dona magna obtulerunt.

k

tu&c i

Jofue 4.

Precepit Dominus, ut poft tranfitum Jordanis miraculofum po-

nerentur duodecim lapides jn perpetuum monumentum.

Collatis,

j

Judic. 5.

Poft vitoriam deSifara habitam per Barach et Deboram, Domino

cecinerunt.

[

paer j

J. Reg.2.

Oravit Dominum, et

laudavit Anna pro filio fibi dato.

Chiriti

Judic, 20

Quamvis filii Ifrael in praliis, ubi vincebant, fortiter dimica-

N

rent, tamen dicebatur Dominus percutere inimicos , ut laus Deo at-

Domin

tribueretur,

Audiens David revelationem, quam Deus fecerat Natham prophetae

Ifracl

2. ch. 2:

k

de regni fui duratione, gratias egit valde humiliter et devote,

BU

3. ch. 5.

Multàm laudandus eft Deus, qui dat popslo. bonum principem

H

y

et przlatum: Benediétus Deus, qui ded

it Daviä

filium fapiendflimurs,

Dttn, .

propter populum hunc plurimum,

s

na tfxræ: Dedit

lte

1. Efd. 1.

- Cyrus rex Perfarum fecit clamari per omnia . re

g

Dtn d

mihi Deus cocliomnia regnaterrz, et pracepit mihi, utzdificarem ei

|

Doómum iàlerufalem. ^Quis ef in vobis dé univerfo populo ejus? Sit

ionm

Deus cum ipfo, et aícendat in lerufalem.

]

Tob. 1 1.

Càm Tobias recuperáffet vifüm , et uxoz ejus; et omnes, qui fcie-

liro (j

bant eum prius coecum , glorificabant Deum.

Q

Omnis populus, poft vi&oriam de exercitu Holofernis habitam,

j

ithia

Judith, 16.

venit in Ierufalem adorare Dominum.

Vi

3an. 2.

Revelata Danieli vifione Nabuchodonofor regis Babylonis, benedi-

T jj

xit DEO coeli et ait: Sit nomcn»*;Do»mini b:enf:di&um, quia fapientia

[

et fortitudo éjus fünt, —

li Qui

colueruht laüdes Deo illi tres püeri, defor-

taviti

Dan. 3.

Devot£ ct pulchre ex

nacis incendio liberati.

E

t non folum illi hac de caufa gratias egerunt

in&lio|

Déo, fed et Nabuchodonofor fecit: pr.

ädic?d. mirabilig Dei iq tot3

ICSHO-

t no

Mun-«

"

TITULUS LX, Gratitudo ergaDEUM. 105

,

Mundato templo & ch&o füb jada Machabao, adc;ravcrunt & 1. Mach. 4«

(mnper t

benedixerunt in. ccelo eum, qui profperavit eos.

, Gu

Judas Machabeus & populus Hieroíclymorum

.

fcripferunt Ari- 2. Mach. 1.

ftobolo, dicentes: De magui

s periculisà Dco liberadi , gratias magni-

ant mir

fice ei agimus,

n princie

Devi&o Timoetheo per juda

m Machabezum, & capto quodam ?. Mach, 16.

forti prefidio , in hymmnis & confeffionibus benedicebant Dominum;

dn bello

Prædäm,

qui magna fecit in lírael.

Bcata Virgo audita laude fua ,

n

quam dixitElifabeth: Benediéta Luc, t,

tu &c. in vocem laudis prorupit, pro

beneficiis fibi , & toto munde

um p

collatis.

Quando volebat Dominus in Fvangelio aliquod grande opus fa-

; Doniino

cere , freqnenter legitur in coelum (üfpexiffe, & gratias egiffe. — Sicut

patet in panum maltiplicatione Joan, 6. in Lazari fufcitatione, in ku-

Charitie inítitutione Matth. 26.

r dimict*

Nato Joanne Baptifta, Za

charias rccuperaio loquendi-officio , Luc. F.

Deo àt*

Dominum prophetando laudavit, dicems : Benediétus Dominus Deus

lfracl.

poptta

Accepit puerum JEfum Simeoninulnasfuas, & benedixit Domi- Luc, 2:

num.

Videntes türbz paralyticum à Domino curatum , glorificaverunt Matth. 9«

rjniptn

flimuify

Deum , qui dedit poteftatem talem hominibus.

Item vidu»x filio fufcitato , aecepit omnes timor , & m'agniücabam; Luo7.

Deum dicentes : Quia propheta magnus fürrexit.

H Dïöll

ia d

Unus illornm decem leproforum, ad mandatum Domini munda- Lüc. 17.

torum, regreffus eft &-ceciditin faciem ante. peées cjus, gratias agens,

gu: l

Poftquam ceenavit Dominus cum diícip

ulis fuis, «fu.bdimr: Et hy- Ma,"h' 26.

mno di&o; exierunt in montem olivarum.

qnifcif'

Claudus , à Petro fanatus, intravit cum Apoftolis intemplum, A&.3. & 4.

ambulans & exiliens , & laudans DEU M.

Sequitur; Omnes glorifica-

yobitaty

bant Deum propter id, quod fa&um íuit, XKratenim hemo ille anno»

rum plus quam quadraginta,

,bgncdï'

Gratias agebat Paulus pro beneficiis fibi & aliis à Deo collatist Si- z, Tign, T.

fapienliü

bi quidem in fua converfione, Giatias ago Deo meo,qui me confor-

tavit in Chrifto, Qui prius füit blafphemus, & perfecutor , & contu-

ineliofus.

Sed miíericordiam Dei confecutus fum.

j ifr

; egerunf

Item in fua converíationes-Deo gratias, qui femper triumphat 2. Cor, 2.

jj ?

ger nos in Chrido ]Efu.—

9 3

kt

u

*

Ti

110 TïTüLUS LXI Gratitudo ergahomines.

Rom. I;

Et pro beneficiis f;atsibus collatis gratias devoté a:gebat: Primüm

quidem gratias ago pro omnibus, Quia fides veítra aanunciatur uni-

Mane m

verío mundo,

Tüéam

». Thcm 30

M

Ad Theffal, Gratiarum actionem

poffumus DEO retribuere, pro

& filiy

vobis in omni gaudio, quo

gaudemus,

Eghef. 5.

Idem gratias a

?

gere in omnibus admonebat Ephefios, cap; quinto t

fine intermiffione orate &c,

quis f

lït femper gaudete ,

COnyira

o

TITPUuLUS LXL

Otfia ,

E

cac'mrl

Ctai

: gmtitua/o erga laomz'ne.r:

W ,

lict,

GtR. 14.

Um percuffiffet Abraham quatuor Reges , & omnem fabftantiam;

quam illi rapuerunt, reduxiífet, rex Sodomorum egreffus eft in

4

occurfum ejus, & omnia obtulitei ; folis animabus exceptis,

flcer

übi notandum: Quód licét Abraham oblata refpueret, tamen bené

À

volult, ut focii fui partem haberent de pteda, tanquam eorum fuf-

Yere

fragio non ingratus,

.

Slem

GcR; 24.

Videns Lab

an jocali

a, inaures fciiicct & armillas, que fervus Abrae

]

ham dederàt Rebecce forori fue, venitad illum & dixit ei: Ingredere

Rünej;

benedi&e DomiRi. Et eumin hofpitiis cum multa humanitate recepit,

Gcno 290

Poftquam Jacob fervierat Laban avunculo fuo multis anais, dixit

Qitera

ei Laban : Quia frater meus es; gratis fervies mihi.

Ydin

Pharao rex Xgypti, multum fuit gratus

Y

fomnii füi, & eum magnificé fublimavit,

]ofeph, pro expofitione

Exö(i. t.

Jethro facerdos Madian gratus fuit

pro co, quód Moyfes filias

P

ejus defenderat, quando adgregem adaquandum iverant, | Undefecit

«um vocari, ut comederet, & dedit ei filiam fuam in uxorem.

Jo(ue 6.

ïï

. Valde fallicitus fuit Jofue ; ne Rahab meretrix, que nuncios ab eo

miffos abíconderat, civitate Jericho ruente, periret,

Verio

Cüm liberáfíet Gedcon ab inimicis Ifrael, dixerunt omnes ad eum $

Ug

Dominare noftri tu & filius tuus, quia liberáftinos de manibus Madian,

QUs

Ruth. 9.

Benedi&us fit à Domino

.Dixit Noémi commendando Booz, qui Ruth benig. & viderat:

; quoniam eandem gratianil, quam prabuerat

al ]

vivis , íervavit & mortuis,

£. Reg. 15.

Quia Cineus bene fe habu

eratad flios 1rael ,^ pepercit ei Saul,

quando deítruxit Amalech.

YO in

Dix

"

VIn m

£, Reg. 22,

*

it David ad Abiathar,*cujus pater dilexerat ipfum David:

Mane

d

I65,

TITULUS LXI .«Gvra,tituäo etgà homincs.l 111

Piimüm

Mane mecum, ne tímeas.

Si quis quafierit animam tuam , queret &

itur ünis

meam,

Mifi David ad viros Jabes Galaad, qui fcpeiierunt corpöra Saul, 2, Reg. $.

yrt, po

& filiorum ejus, & gratias cgit eis,

Propter amorem Jonatha filii Saul , inquifivit David, fi effet ali- a, Rep. 9»

i quintot

quis füperftes de genere ejus, & conftituit Miphibofeth, filium Jonatha,

conyivam meníz íua.

&

!

Regiua Saba multa munera atulit Salomoni, ille veró. dedit . ej 4, Reg. 26;

omnia, qua.expetivit, exceptis his, que ultró obtulit ei munere rcgio.

Elias pi& cempaffus eít viduz - apud quam fuftentabatur, & effi- 3. Reg. 17

Caciter oravit

€itavit,

pro filioillius defun&o, ita, quód ipfum à mortuis fuf-

Allegavit Abdias beneficium , quod contulerat prophetis Domi- 3, Reg. 1.

ni , quos abíconderat, quando quarebantur ad mortem, ad hoc vide-

N

licet , quód Elias nuncium periculofum ei injungere non deberet.

flantiati;

Aícenfurus in coelum

; bene remuneravit diícipulum íuum Elias; 4, Reg. 2;

fus eft i

fcilicet Elifzum.

exccptig.

Mulieri Sunamite hofpite Elifzi ipfe Elifzus benigne obtulit , ut 4, Reg. 4:

et bent

loqueretur pro ea tegi, i apud ipfum haberet negotium,

EKem filium

yum (ui«

eidem impetravit, & poftea mortuum fufcitavit,

Naaman Syrus mundatus à lepra» ad verbum Elifzi ,

-obtulit ei 4. Reg» 5.

j Áhdo

munera, dicens: Obfecto, ut accipias benedi&tionem, à fervo tuo.

rgrcd:rc

Accufatores Judeorum miferunt epiftolam: Artaxerxi regi, inter y, E(d, 4.

qeepite

catera continentem : Nos autem memores falis, quod in palatio co-

ss d

medimus, & quia lefiones regis videre nefas ducimus, idcirco ' mifi-

mus &c.

(pOfltiOm

Tobias junior, cum multa gratitudine , retulit patri fuo bene- Tob. 12;

ficia à Raphaéle percepta,

(s flas

Efther regina non fuit ingrata Mardochzo nutritori fuo,

indeíedt

| E&h. 40 7-'

Nabuchodonofor rex Babylozis audita expofitione fomnii fui per Dan, 4, & s;

"

jos ab £0

"Danielem, in fublime eum extulit, & magna munerailli dedit: Simili-

ter & Balthafar honoravit eum,

pro eo quödvgxpofuerat ei ícripturam,

quam in pariete viderat, -

4d um*

$ Ma'dial.

Audiens Judas Machabzus , quód Seythopolita bene fe habuerant a, Mach. 1.

. ad Judaos in tempore tribulationis eorum, gratias egit. illis.

vidert:

Seniores Judaeorum dixerunt Domino JE(u de Centyrione pro fer- Luc. 7.

p,;bumf

vo infirmo rogante : Dignus eft,ut hocilli preftes, Diligit ehim gen-

n

scm noftram, & fynagogam «dificavit nobis.

Pi&p

)

len£ recognefcebat Paulus benefcia fibi collata,

Unde ad Galat. r

,

ala-

j piid :

Mant

a

»|

1I2

TITULUS LXII. Gula & ebrietas,

[ E.

Galatasait: Sicut Angelum Dei recepiftis me, &fi fieri potuiffet; ocu-

los veftros eruiffetis , & dediffecis mihi,

puero:

Re

|

Philip. 4. (V

pletus füum Vacceptis ab Epaphrodito, quz mififiis in odcrem

fuavitatis,

lonit:

Etalioloce: Det Dominus mifericordiam Onefiphori domui,

1

: L Tim. I«

quia fepe me

refrigeravit , & catenam meam non erubuit.

Tneatt

Item pro Onefimo fervo Philemonis, qui miniftraverat in carcere

k

fcribit eidem Philemoni afe&uofas & c&ieaccs lítteras.

fitín Y

lor.

TITULUS LXII.

Jadih

Gula «2- ebrietas.

to f

lati f

Gen. $.

Rimum homínis peccatum, vitio gula fait cömpletum;

fingul

€en. 9.

Noé bibens vinum inebriatus && nuda:us eft in taþernaculo»

l

r

füo,

Vit D()j

iis fliabus commifit &c. -

Gen. 19.

Loth inebriatus inceftum cum propr

Qdge

€en. 25.

E(au pro lentis edulio vendidit primogenita fua.

meda

Exod.37.

Sedit populus manducare & bibere, & coeperunt ludere.

j

Levit IO.

Dixit Dominus ad Aaron : vinum & omne quod inebriare poteff,

M, [

Moftbibes «u & filii cuij quando intrabitis in taberhaculum teftimonii,

Ordii

ne moriamini.

Num. 6.

uícunque

fecerat votum in-lege, & fe volebat Domino conía-

D

crare, à vino &ab omni eo , quod inebriare

oterat, abftinere debcebat.,

Num, ID

Flagravit populus defiderio carnium , fedens & flens, &ait: Quis

dabit nobis ad veícendum carnes &c.

Exod, 16«

Prima tentatio flliorum Ifraél fuit de potu: fecuadade cibo: &

pro de

a fimili occafiote multoties peccaverurt.'

I

pofte

Judic. 7.

In trecentis viris, qui ad aquas lambuerunt, & moderaté biberunt,

-

V,

liberavit Dominus Iíraél de manu Madian.

judic. 9.

In epulis fiunt homines audaciores & loquaciores,

vt

Inter epulas & pocula, maledieebanr Abimelech.

Colla

J

jbus Philifteis & letantibus, domus cecidit fuper €os,

'äuäic; t6.

.Kpulant

1. Reg. 2»

Nolebant filii Heli carnes coctas ab offerentibus accipere:. fed

qui !

crüdas» ut eas fibi lautiüs prepararent.

Tij IT

Comedit Jomathas modicum mellis, contra inhibitionem patrís,

fion ;

1. Reg. 14.

& ideo occifus à patre fuiffet, nifi popilus occurriffet.

tibo,

9. Reg. 13.

Amnon filius David inconvivio Abfalon temulentus fuit occifus.

4. Regs 20.

Benadad rex Syriz temulentus in tabernaculo fuo(habcbat maxi-

manm

í1

E

1ITULUSLXII, Gula & ebrietas.

5

f o«

üiam multitudinem bellatornm , & tamen vi&tus fuit, & fugatus "

pueros principum provinciarum.

odorem

Comederant & faturati funt, impinguati abundaverunt dcliciis i

g 2« Eíd. 9.

bonitate tua magna , provocaverunt autem t€ ad iracundiam.

j domui,

Prxvalet vinum omnibus hominibus , qui bibunt iilud ,

feducit 9- Eíd.$.

mentem, itémque regis, & orphani facit mentem vanam.

n carceit

Holofernes bibit vinum multum nimis

,quantum nunq

uam bibe- Judith, «4.

uiturs Erat

cubiculo. & 1g.

rat in vita fua & poft pauca feq

Judith fola in

Porró Holofernes jacebat in le&

o nimia ebrietate fopitus.

Quo fa&o

dendi eum.

Judith habuit opportunitatem occi

FEgreffus eft Aman àconvivio

Regine latus & alacer, fed in crafti- Efth. s.

no fuit triftis &confufus cum decem

filiis (uis patibulo crucis affxus.

idcirco poftquam epu- Job. 1.

Noverat Job multa in conviviis peccata ,

fferebat holocaufta per

lati fuerant filii ejus , confurgens diluculo » .O

fingulos.

Pro tempore illo, quo

deb&b'at deftrui Jerufalem dicitur : Voca- Ifa, 22,

::mawlo*

vit Dominusad fletum & plan&um ,

& ecce gaudium & letitia, Oc-

& bibere vinum, Co-

[

cidere viculos, jugulare arietes, comedere carnes;

medamus & bibamus, cras enim moriemur,

Sacerdos & propheta nefcierunt ,'pre e

brietate abforpti (untà vi- 163, eg.

',; 70!65!

RO, erraverunt in ebrietate,

Omnes enim meníz replete fantvomitu

fordiámque &c.

limonlily

Ptolomaus filius Abobi, fecit convivium

Simoni fccerdoti, & -duo- 1. Mac. $,

yo ol

bus filiis ejus, & cüm inebriati effent , occidit eos.

Primi parentes , perefum ligni vetiti , peccaverunt,

Gen. 5,

clie

j;j;; QUi

Filii Ifrael venientes in defertum, primà pro aquis amaris, deinde pxoq, r6;

to defe&u cibi murmuráffe leguntur,

db &

In tentatione Domini fecundüm Math, & Luc.rlcgigur n Si— filius Matth. 4

Dei es, dic, ut lapides ifti panes fiant &c.

Herodes natalis fui coenam fecit ,

filia veró Herodiadis , ibi falta- Matth, r4;

bibcrunt.

vit ,

& Herodi, fimálque recumbentibus placuit, & hac occafione de- Marc, 6,

collatus eft Joannes Baptifta ad petitionem illiu

s faltatricis,

Spiritus immundi loca immunda diligunt :

Unde demoniacus ille, &uc, g.

abatin monumentis, & dzmones

N

er &O5

,

qui habebat legionem in corpore, habit.

]

]i

illi rogabant Dominum JEfum , ut exe

untés immitterentur ín porcos,

pcrc-' j

il

munüo veícentes

4]

non in boves vel agnos , qua funt munda animalia?

«

m'ïp

cibo.

exein- Luc. t6.

Contra edaces & comeffationibus vagantes, multüm valet

plun

, « fü

3

T qmaxt

H

má

4

114

TITULUS LXIII. : Homaicidium,

plum divitis e

T

€ruciatum,

pulonis, qui conquen-ebatgx fe' pati- linguá fgecäalem

Cotwidt

H

(

giffec à

TITULUS LXIIL

ejus fi

3

t

j

P

büi f

Homici

/1777 9

€en. 4.

Raviter DEUS homicidium cemmiffum à Cain punivit, & tamen

Exod. 2,

nondum erat prohibitum aliqualege fcripta. Occidit.Cain Abel

1. Reg. 17.

G

£

fratrem fuum : Moyfes JEgyptium : David Goliath: Josb Abner &

2, Reg. 20.

Amaíam: Salomon Adoniam, Joab & Semei: Herodes Joan-

g. Reg. 2,

nem Baptiftam : Petrus Ananiam & Saphiram: fed confidera varias inten-

WMarc.6,

tiones & caufas.

Voluit Dominus, ut homo vehementer abhorreret

A&or, s.

homicidium ;; Unde & fanguinem in carne prohibuit, Genefis nono.

Ni

G6 27.

Homicida deberet reputari quafi. occifus, unde dixit Rebecca:

[

Cur utroque orbabor filio in ira DEI?

Quia fi occidiffet Efau Jacob,

homine

utrumque perdidiffe filium reputabat.

Wudic.8.

-8i Zebee & Salmana fratres G

4

OEerens

oft ab codem occifi effent;

À

edfonis nohfoctidiff;nt-, nequaquam

A*brahï

!udic;g;

Abimelech filius Jero

boal occidit fäpmagihta fratres füos, utfolus

poffet regnare, " Sed ipfe ibi modico tempore dominatus fuit, multa

àd mag

mala fuftinuit , & malé vitam finivit.

& locqu

$u

3,Reg, 22»

o Quia facerdos Abimelech confortavit David, fugientem Saul, ip-

Poft

fius David perfecutor Saul, accidit eum cum aliis (acerdotibus, mulieri-

Onor.

bus, & parvaulis,,

$. Reg.1;

. : Occidi fecit Da:

V.

9. Reg. 11,

Item fecit occidí Uriam per manum . Joab,

id adol.efce,n't,em ; qüi dixit fe Saul occidiffe,

m

UTA

9. Reg. 13.

dem occidit,

Abfalos invitatum ad convivium fratrem füum Amnon , illi ibi-

E

lr

g. Reg.7.

Tantus e€ft horror effundendi humanum fan:

guinem, quéd, licét

álias David effet optimus , tamen ne

;

luit Dominus, ut a dificaret ei tem-

ln

plàm, fed Salomon filius.

Nire

Y

g. Reg.*.

.. Quamvis Joab fuerit miles probus in armis, & Domino fuo valde

fidclis: Quia tamen occidit duos viros proditori?: omnes ejus gratiz,

f

quafi pro nihilo computate fuerunt, .

Unde fecit eum occidi Salomons

licàt teneret cornu altaris,

Q.Reg.zt.

Procutante iimpia Tezabel , Naboth fuit crudeliter lapidatus,

tegtin

2«9 Pat' 240»«

. Rex Juda Ioas juffit Zachariam filium Io

jade facerdotís à poputo

fpi;

lapidari, cimtamen pater illiüs reftituifiet illi

regnüm, & Athaliàm oc-

i,

cdiffet,

Duo

I!$

TITULUS LXiV. Hofpiþaliïas.

p

D« fenes presbyteri; qui morteíà Ssfanne nequiffime cogitabant, pag, 13.

convi&i per Danielem, à populo funt occifi.

Occidit Tryphon Jonathan & duos filios ej

Us: cüm tamén réC€- rp. Mach, iga

piffet à Simone centum talenta argenti pro liberatione Jonathe, & duos

ejus filios pro obfidibus.

Ptolomeus filías Abobi fecit convivium fummo facerdodi & duo- ; Mach, r6.

bus filiis ejus, & eüm inebriati effent , proditorie oc-cidit €0$,

CTITULUS LXIV.

& o

Cain Abtl

b Abner

- Hofpitalitas.

yles Joan

Ota de Abraham , quàm celeriter, quàm letanter angelos hofpi- Gem. 1g.

irias IT

abhorrert!

N

tío receperit, & ipfis ea , qua videbantur neceffaria , .p:regrilnïxs-

[js 1010,

n

parari fecit,

| bt

Item de Loth attende,

uomodo angelos fbos putabat effe Gea; r9.

homines tranfeuntes, honoravit, obnix? rogavit, & eis neceffaria benigné

jn Jacoby

offerens domum fuam contra incurfantes defendit , ut potuit.

Prompta ad hofpitalitatem videbatur Rebecca, que dixit fervo Gen, 24

mmquam

Abrahe: Palearum & fceni plurimum et apud nos, & Iocus fpatiofus

ad manendum. . Et pauló poft dixit eidem Laban: Preparavi domum,

y, utlols

& locum camelis.

ít, imUltà

Sine magna prece Jethro recepit peregrinum Moyfen hofpitio. Exod, 4.

Poftmodum antem filia ejus & nepotes fui, füerunt per illum magniíficé

TA

honorati.

s, il

Te

ftatur Moyfes ;dicens * Dominus Deus nofter amat peregri- Deut, 19

num , & dat ei vidum & veftitum, & vos quoque amate peregrinos,

quía & ipfi fuiftis advena,

j

?

Exploratores, quos m

ifit Jofue ; accepit hofpitio Rahab «eretrix Jofue 2.

n lui ibi'

liberaliter, & cuftodivit fideliter.

1n Gabaa Benjamin, non irlyenit lócum Levites, qui eum hofpitio Judic, r9."

a i

recip

erets nifi quendam fénem de opere vehientem.

artt

ei m*

Elias fufcitavit filium mulieris, apud quam fuftentabatur,

4. Reg. 15

'Mulier Sunamitis Elifieum tranfeuntem hofpitio füfcepit, hinc &i 4, Reg. 4«

bfuo '.'alde

fslium impetravit , & eundem mortuum fufcitavit,

R

:

n

dicebatt Foris non manfïtxvpä-' Job. sr.

405 raliälv

Bonus hofpitalarius erat Job,

qui

li sdcmom

gegrinus, oftium meum viatori patuit,

[

.

"

uando mifit Salvator

difcipnlos ad prædicandum,"ihillis feipfum Matth. ro,

/

fecip1a

fferuit & audiri: Qui vos reci

(s

lo

pit, me r':cigit : qui vos audi;, me Luc, 10

j p

audi, Qui vos fpernit, me fpernit,

jilim oc-

Pt*

P l l':

p

j

*

116

'riTULUs, LXV. Humilitas,

iLüc, r6.

Ambulans per mundum Dominus JEfüs» non habebat, ubi caput

tim pop

Joan. 12.

recüinaret. Martham veró fpecialem hofpitam legitur habuiffe.

