& Théffal. ut patetintuenti..

Irguit

Mij

Gen. 45.

Debet infuper bonus pralatus pigros & teþidos.- excitare,, quod

Qui ter

fecit Patriarcha Jacob , qui audiens, quod alimenta venderentur in JEgy-

a j

pto, dixit filiis (uis: Quare negligitis? ;Et hoc ftrenuus & vigil Paulus

DUSEN

Rom. 13.

optimé noverat facere, ad Roman. Hora jam. eft, nos de'fouino fur-

W.

Ephef 5*

ere, Ftad Ephef. Surge, quidormis, & exurge à mortuis, & illumi-

nabit te Chriftus. Etad Timoth. Commonefacio te , ut refufcites gra-

?. Tim. I«

draba;

tiam Dei ,. que eft in te perimpofitionem manuum mearum..

Orqrg |

4. Reg' 46

Idem debet indigentibus pro poffibilitatefua quantum ad neceffaria

Bu

fuübvenire, Exemplum eft de hoc im Elifzo ,. qui quinque panes fecit

diftribui filiis prophetarum. Quod & Paulus diligenter implebat, me-

Ts (

Aaex . 20.

mor illius verbi : Beatius eft magis darequàm accipere, proüt ipfe re-

ipfim

fert, . Cüm veró non habebat, quod dare poffet ,. ab aliis follicité pro-

tion:sl

z. Cor, 16,.

curabat: & hoc optimé apparet ad Corinth. De colledtis a

utem &c.A Et.

2. Cors 9.

alibài: Qui parce feminat , parcé & metet.

Num, 16g

Item ad eum pertinet füperbos & tumidos refroenare & humiliare,

Quod volens.facere: Moyfes ;; increpando dicebat : Multum erigimini

in filiis Levi, -Samuel etiam dixit Saulis Quarenon audifti vocem Do-

1 Reg. 15.

mini? &c. ln hacergo arte Paulus erat válde peritus. Unde ait:

1. Cor, 4.

Perinde quai nom venturus. fim ad vos ,. inflati funt quidam » fed vc-

niam breviad vos;. fi Dominus voluerit , & cognofcam,. non fermo-

nem ipforum, qui Inflati funt, fed virtutem, Ét alibi; Divitibus in

PR'

1. Tim. 6.

prafenti fzculo. precipe, ne elato fint animo.,

Rurfus etiam. bonus pralatus-diftantes, & ad eum accedere non

dll(' cf(

1 Reg 7

bat,

A pra

valentes debet. perfonalüter. vifitare. /Qucd béene Samuel adimple

qui

*

Qd

TITULUS CXL, Prindipcs & fuperiores mali. 261 -

qui ibat circumiens Bethel & Galgala & Mafphat, & judicabat Ifrael, Rom, 1'75'..

plum

Ét quis hoc unquam exercuit, ficur Panlus, qui ab Jerufalem usque ad r. Cór. 9.

dpo»

ultimum mare replevit Evangelium Chrifti? Ita quód vitam fuam quen«

Jdeo

'ee

dam curfüum nominavit. Et fic curro non quafi in incertum, — Et ite- Z, Tim. 4.

;(ort

rum: Curíum confummavi,

Hem decet delinquentes & transgreffores punirc, ficut fecit MOy- Exod. 32.

fes, quando populus vitulum conflatilem adoravit, Inhac etiam parte

Cum

Paulus.negligens non erat, fed dicebat: Arma militie noftre non

j il

funt carnalia, fed potentia DEO &c. - Sequi

tür.; In promptu habemus 2, Cor, I0;

gu

vindi&am. adverfus omnem inobedientiam, Ft: cum virga veniam ad t, €or.4.

)

(oR

vOS, an in charitate & fpiritu lenitatis ?

Item bonus pralatus debet contumaces de populo, & peftiferos Num, 16,

, qui

(

ft-

extirpare t ficut fecit Moyfes deCore, & his, quiadhaferuntillis Tu,:

nilpp

inquit, & omniscongregatio tua ftate feorfum. — Deinde dixit ad alios :

Recedite à tabernaculis horum hominum impiorum.

Paulus de illoy

qui tenebat novercam fuam, ait: Ego judicavi tradere hujusmodi Sa- r, Cor, &;

quod

thanz in interitum carnis. Et poft; Éxpurgate vetus fermentum. Hy«-

A

menaum. & Alexandrum tradidit Sathane , ut difcerent non. blasphe- y, Tim, s;

ulus

mare.

g

Poftremb debet pro univerfis orare, ficut faciebat Moyfes, — Is pxogd, 32.

Jj«

órabat Dominum, Et Samuel: ab

:

fit à me-xhoc. peccatum , ut ceffer r Reg, 12,

ggra-

Orare pro vobis.

Hoc autem: Paulus diligentiffimé adimplevit, Sineintermiffione Rom, 1;

;cc[faïid

memoriam: veftri facio femper im orationibus meis, Et Theffal. Ora- 2, Th

mus femper pro vobis, ut Deus dignetur vos vocare &c,

Item. hoc

eff.l.

«s fl

ipfum fieri hortabatur, dicens : Obíecro, utante omnia fia

a ne

nt depreca- x.Tim. 2.

ipft rt*

tlones pro omnibus hominibus , pro regibus &c.

l

t pro"

gr, Ht

TITULUS CXL.

mmäïej

;igimim

— Principes «v fuperiores. malt,

m Do*

Z

j at

fdve

Racepit Dominus Moyfi, dicens: Tolle cun&)os principes populi , Num, 257

p

& (ufpende eos contra folem in patibulum.,.

o

Dixit Moyfes ad. Aaron : Quid tibi fecit hic

popnulus, ut in- Exod, 24

jpus [

duceres füper eum.

eccatuta maximum? ( quafi diceret) Multum pec-

Cat pralatus in fubditos, quando corum pravz acquie(cit voluntati..

g

Mals corripuit Heli filios fuos, quód multum difplicuit Domino. 1, Reg. 2,

-

11)16

pat

^

Kk 3

t

qul

-*

TIT

1;62 TITLILUS CXL I;rincïpes & fuperiotes mali, :

Ft tameh corripuit eos verbo, fedienté, non viri]iie( & fevert, —Qüid

gup

ergo de iliis, qui malis favent; vel qui dant eis occafionem peccandi,

Lac, f

occide

Euam malis prelatis debent deferre fubditi, ficut David, qui per-

fis:

cuffit cor füum, quód praciderat oram chlamydis Saulis , nec a;'iquid

TOn r

mali voluit facere ei,

1

perab

i, Reg 317

Totum pondus pralii verfüm eft in Saul : inde cecidit in pralio;

& occifus eft.

A

mortef

Dävid in numeratione populia

Tüdor

$. chQ 24«

Propter peccatum , quod commifit

mortui funt ex- populo feptuaginta millia virorum,

Quia Roboam popu

Wotiq

3. Reg. 1710

4

lum nimis gravare voluit, magngm partemþ

ejus amifit,

Occafionem dedi

t Roboam populo recedendi àcultu DEI,'quau—þ

& CX;

ibidem.

do vitulos fecit, & adorari eos pracepit.

fa.

Propter malos pr.

i.

zlatos fubditi interdum temporaliter affliguntur,

Vinsfe

9-R€g- 18

Unde Elias dixit.Achab

: Tu conturbas Ifrael, & domus patris tui,

fuorum: Non pngnabi-

P

" Rex Syrie pracepit principibus curruum

Wt

9. Reg. 22

tis contra majorem , vel minorem quempiam;

niü*chtx-a.x-egem Ifrael,

hï:mm

Solus autem ille erat Achab nequiffimus,

Manaffes feduxit Judam &'habitatores Jezu

falem, ut faceret malum

ame.hï

g.Paral.ss-

nusà

facie filiorum Ifraél,

l

Íuper omnes. gentes, quas fubverterat Domi

D ve

Malorum pralatorum in Jerufalem ha

bitantium peccata expreffit

Qïllhus)

1(à. 1.

focii furüm, fequuntur mu-

1Gias dicens : Principes tai infideles funt ;

mera, diligunt retributiones.

fcitbaä

De Nabuchodonofor principe pe

ffimo dicitur: Tu terram tuam

/

AXfa. i4.

m occidifli &c.

z

Inoy äm

difgerdidifti, tu populum tuu

«redebat in Jerufalem diu vivere, & morie

&ía, 22:

Sobna prepofitus templi

mm, he

turus honorificé fepeliri, 5e

d mandavit Dominusei: quid tuhic, aut

uafi

q

uis hic? Poft pauca fe

uitur : Expellam te de ftatione tua. Et

ille videtur fuiffe de his, qui

:

icebant pauló ante : Comedamus & bi-

ï*HSIpf,

of

bamus;

cras enim-moriemur.

i

N

Sédecias rex Juda

dixit principibus Jeremiam occidi petentibust

IMW

yerem. 58.

Ecce in manibus veftris eft&, non enim fa

s eft regem vobis quicquam

Cs

negare.

etas & præians dixit Dominus per Ezechie-

Ezech, 113.

Contra malos proph

dverfo » nec oppofuiftis murum pro domo

lem : Non afcendiftis ex a

Plul'a(

lfrael, ut ftaretis in pralio in d

ie Domini.

Q c

u

"Malis przlatis Dominus

er Ezechielem terribiliter comminattr,

NT

&zech. 38-

gke-

L

diceng? Væ pa&oribug irael, qui p

afccbantr Íemetipfos. Nonne

Es

jl

TITULUS CXL, Principes & füperiores mali. 2,5;'

,

ges päfcunmr à paftoribus ? Sta'tim defcribit malorum a&uä' paftorum;

qii

.

Lac, inquit, comedebatis, & lanis operiebaminis & quod craffüm erat;

occidebatis; & egrotum non fanáftis: quod fra&um erat, non alligá-

yi ptte

ftis: quod infirmum fuit, non coníolidá(tist & quod abje&um erat,

aiqu

non reduxiftis: quod perierat, non quafivi(tis ; fed cum aufteritate im-

perabatis eis &c,

P;;lioi

Mali fuerunt illi presbyteri, qui condemnaverunt Sufannam' ad. Datt, 15;

imortem, eó

quód noluit confentire eis, cüm ex hoc magis meruifï'c;

laudari,

Rex Demetrius Alcimum proditorem impium conftitui

': in facgrn

1, Mach, ?

dotio, & mandavit 'ei facere ultionem in filios 1frael.

"

partem

Elegit Bacchides viros impios, & conftituit eos Dominos regiönis,

;. Mach.9;

& expugnavit amicos Jude, & adducebant eos ad Bacchidem.

, quan-

Jafon frater Oníz, qui füummum facerdotium emit ab Antiocho,

2. Mach, 4/

flatim ut obtinuit

transferre coepit.

prindpatum , ad gentilem ritum gontribules fuos

igunmf.

y

Proprietates malorum pralatorum tangit Dominus JESUS. -

Su-

Ex t'ovo,te«

per cathedram Moyfis federunt Scribe & Pharifzi &c,

Dicunt & non

ftamento,:

j nabi*

Matth. 23,

Y üüd'

faciunt: allipant opera gravia. Clauditis , addidit , regnum coelorum

ante homioes, & vos non intratis &c.

Ét apud Joannem: . mercenarius, & qui non eft paftor, videt 1u-

malum

Joan. Io,

nde

pum.venientem, & dimittit oves, & fugit.

Non pertinet ad eum. de

Ovibus, fed. curat tantum de pellibus-

Sciebat Pilatus, quód Judei per invidiam Dominum tradidiffent:

Matth, 27,

yur D

fciebat; eum effe innocentem, & tamen-

propter favorem populi, & ti-

morem Czfaris; tradidit eum voluntati

eorum,

Joan. ï9v

p

Principes facerdotum vocantes Petrum & Joannem, dénunciave- Ador,

4*

runt, ne omnino loquerentur, nec docerent in nomine JESU.

& morio

hícs at

- Videns princeps facerdotum multa figna per Apoftolos fieri,exur«

A&or, 5:

gensipíe & omnes, qui cum eo erant,

injecerunt manus in Apoftolos ,

a

T

& pofuerunt eos in-cuftodia fua publica. Angelus autem Domini

er

»

&l

nodem eduxit eos, — Tuncabiit magi

ftratus cum miniftris, & adduxe-

runt illos, & poff multa confilia vocaverunt Apoftolos, & cefis denün-

tentibus"

c;averunt, ne amplius loquerentur in nomine JESU,

Raptus fuit Stephanus à Judzis, & addu&us in confilium.

Cüm

A&Or. 6, ?

Elechif'

plura objicerent ei principes facerdotum,dixerunt ei : Si hac ita (e hà

bent?

Qui càm fideliter fe excufaret, & duritiam Judaeorum acriter incre

paret,

" do

lapidatus

:

«

demi-

eft ab eis; præfafis principibus nullam d;fplicenniam oflen

þus.

rmc g(c-

u

|

Q,i-

X,

L

264.

TITULUS CXLI. Proditio.

Aaoro 160

uidam homines habentes puellam , à qua Paulus ejecit fpiritum

Pythonicum, accufaverunt eum & Sylam eius focium» quód ipfi civi-

Cuffen

tatem turbabant. Magiítratus autem fine. aliqua probatione fecerunt

Paulum & Sylam virgis cedi, & in carcerem durum mitti.

Produé&us Paulus in confilium cceperat rationabiliter loqui, fed ad

pone

A&or, 23.

duce

primum verbum , quod dixit, princeps facerdotum fecit eum percuti,

Tunc Paulus dixit: Percutiet te Dominus paries dealbate, & tu fedens

judicas fecundüm legem, & contra legem jubes me percuti?

Volt

Malos prafides &iniquos habuit Paulus, Felicem & Feftum, qui

AGor. 25«

VO

t

[

tiam Judeis praftare» & idcirco compulíus eft Cæfargm

ap

uN

a

TITULUS CXLI,

Ditin

h&

*P(oditio.

N

T5 mií

1:. Rc!gJQ-

Atiente Saule vexationem à daemone , David coram ipfo pfallebat,

Türsit

& illenifuseft eum configere parieti cum lancea, quam tenebat..

I

aturum filiam fuam David, ut per hanc

1 , Reg; I8-

Saul promifit , fe

hrj f

occafionem poffet à Philifteis occidi.

U; &I

i. Reg' 23'

Salvavit David habitatores Ceile ab exercitu Philiftinorum oppus

Odias

gnantium civitatem.

Et tamen voluerunt eum tradere Saul zmulo;

ad mortem profequenti,

ipfum

Tétiner

1 ,Reg- 24'

Poftquam Saul fleverat, quafi doleret de perfeeutione David, &

Tathas

David ei juraverat, perfecutus eft David ita nequiter & acriter , ficut

U

riüs-fecerat.

Urias detulit ad Joab ex parte David literas mortis,

[Uo: df

2, Reg, IT»

Amnon filius David vocaverat fororem Thamar , quafi de

?

2, Reg. 13*

Vmanu

illius cibum fümere deberet. — Et poftea oppreffit eam,

l'toni

Vocavit ad convivium Abfalon Amnon fratrem fuum? & ibidem

C

lþidem.

Ooccidit eum.

uY

Cüm fà

lutáffet Joab Amafam, quafi ofcularí eum v.cllgg , percuffit

Y à

2, Reg. 20e

eum in latere, & effudit inteftina illius.

.

ry

Zambri, dux medie partis equi

tum, occidit Hela Dbminuni

Ti

$. Rcg- 16.

fuum, & regnavit poft eum feptem diébus tantüm. — Obfeffus enim

ffü li

fuit, & fuccendit fe, & palatium, in quo erat.

.

45 Reg. 1 5'

Sellum filius Jabes. conjurav

it contra *Zacharian-; regem Ifrael

QU2

-Dominum íuum, & interfecit eum & regnavit poft eum uno meníe

t

tantüm.

Cum

W ho [i

"Es

s

265

TITULUS CXLI. Proditio.

jiritum

Càm orarét Sennacherib ia temþlo Deum fuuhn, duo fïl-/iivxfuiï per- 4: Reg. 19.

fidivie

cufferunt eum, fed tamen neuter eorum regnavit poft eum,

cerunt

Quidam inimici Nehemiz voluerunt faedus cum eo malitiose com- ?. Efd. G.

ponere, & cogitabant ei facere.malum; d—ederunt etiam pretium» ut eum

jfd ajl

ducerent in peccatum.

erCutle

Düo janitores regis Affueri, quiin primo limite palatii ;c[idebant, Efth, 2.

ledeti

voluerunt in regem infürgere, & ipfüm occidere,

Venit Ifmaél filius Nathanie» & multi cum eo, & comederunt 2. Reg. ult.

[ll qul

a

tum Godolia, quem prefecerat rex Babylonis terre Juda,

-Et poft

randium Íurrexerunt, & interfecerunt eum , qui nihil mali voluerat

credere contra illos,

Antiochus rex mifit tributorum principem in civitates Juda, & ve-

1, Mach. x,

nitin Ierufalem, & locutus eft illis, qui erant intus, verba pacifica in do-

lo, & crediderunt ei; & irruit füper civitatem repente.

Cüm obfideret Antiochus Eupator Ierufalem, nec poffet eam cape-

1. Mach. 6;

re, mifit ad illos , qui intus erant; pacem facere, & receperunt illam.

Iurávítque eis rex: fed rupit citius juramentum,;

fulehits

Ptolomaus rex JEgypti quarebat obtinere regnum Alexandri ge-

geat

I. Ma&h. Ir.

neri fui dolo. Et cüm intráffet civitates Alexandri cum magno exerci«

"27

tü, & reciperetur in eis honorificé, de mandato Alexandri ponebat cu-

ftodias militum in eis.

p

''Videns Tryphon, quód Ionathas venit cum exercitu multo, juffit

I, Mach. 12:

retineri paucos, &alios remitti.. Et cüm fa&tum fuiífet, captus eft Io-

pathas cum mille, quos retinuerat, &alii funt reverfi,

aVid j &

Cim,ambularet Tryphon cum rege Antiocho adolefcente Domino

I. Mach, x3

gr I

fuo, dolo occidit eum, & regnavit loco ejus.

Ptolomzus filius Abobi, gener fummi facerdotis, fecit convivium

1. Mach, 16,

fe manü

Simoni, & duobus filiis ejus, — Et cum inebriati effent; occidit eos.

Cüm veniffet Apollonius Jerofotymam, fimulans quievit usque ad

2. Mach, s.

y ipie

diem.fabbati , & tunc feriatis Judzis ingentem multitudinem peremit,

Audiens Judas Machabaus , quód illi, qui obfederant turres; ubi

z.Mach.xo..

pe

scifit

erant inimici gentiles, pecuniam acceperant, & quosdamabire permife-

rant, illos tanquam proditores & fratrum venditores interfecit, & con-

D

E

yumitum

feftim turres oécupavit.

fus eni

5

ä!

Omnes. alias pro

ditiones in nequitia & p&rverfïtate füperat illa, Matth, 26,

quam facinorofiffimus Judas contra Dominum procuravit. Qui Do- Marc. I4.

em

]þcl !

minum & magiftrum fuum vendidit pro tantillo pretio, Etiam in ma- Luc, 22.

cn(e

nushoftium tradidit ofculando,

;Joan, 18.

j

Ll

L

Acceffe-

n

ERE EEE M RE E Iu

:

—

266 TITUL, CXLII. Profpetitas mundana.

|

Á&or, 23

Accefferunt quidam Judai ad principem facerdömm & feniores,

dicentes eis, ut facerent, quód Tribunus Lyfias, qui Paulum tenebat

deci

vindum, adduceret illum in medim , tanquam fi effent de eo aliquid

certius cognituri, Ipfi veró parati ftatim erant interficere. illum,

micoi

Citat

Cong[

TITULUS CXLII,

&

—— ÜProfperitas mundana, -

&t re;

Gehe

15:

" Bundantia rerkum-temporalium (æp& fit multorum occafio pecca-

Vere

torum; ficut in illa regione, que irrigabatur ficut paradyfu;, in

Quoc

qua habitabant-Sodomite peffimi.

üreyj

Gedeon, cüm parvus homo effet, & in area frumentum excuteret,

judic. Ks.

bonus fuit, & eum Angelus Domini vifitavit, poft obtentam vi&orianr

malé fe habuit.

aliquj.

il q

1, Reg.15.

Saul antequam rex effet, bonus fuit, at poftquam ;egni gubernacula

erant

. fufcepit» intumuit, & mandatum Domini praterivit, -

.

Yv

g Räg. II

Poft multa bella & viétorias de inimicis obtentas, David rema-

ln

nens quietus in Jerufalem, commifit adulterium ; & exinde fecutum eff

»

homicidium.

2 ,Reg. 244

Occafione multitudinis fübditorum D.

avid inþfuperb,iam elatus eft,

al»fci([ä

& fecit populum numerari, Sed nota,quàm graviter fuerit punitus,

muadg

3.Reg. 10.

Non eratargentum alicujus pretii in diebus Salomonis; quia tanta

Sed. nota

g. Reg. 11

erat in Jerufalem argenti abundantia, quanta eft lapidum.

hi di

quàm mirabile, & quàm terribile fuit, quod. plus nocuit ei rerum co-

ia, quàm profuit tanta fapientia.

YO lj

4, Reg. 12^

Antequam Jeroboam haberet dominium fuper decem tribus, non

Atali;

legitur fuiffe malus, fed magis adolefcens bona indolis & indu(trius: fta-

Cm

tim veró, ut regnum adeptus eft, fecit vitulos aureos; & avertit popu-

lum à Deo,ne averteretur ab eo.

À

Amafias rex Juda debellavit Edom, & inde elevatum eft cor ejus, &

[

4 Reg. 14.

voluit contra Joas regem Ifrael przliari fed malé fücceffit ei,

N

2» Paral, 12

Cüm roboratum fuiffet regnum Roboam & confortatum, derceli-

quit legem Domini, & omnis 1frael cum eo,

4.Paral. 26. -

Cüm roboraius effet Oziasrex Juda, elevatum eft cor ejus in inte-

Cümfp

ritum fuum. Ingrefsásque in templüm adolere voluit incenfum,

hion j

Manaffés rex in Jerufalem fuit peffimus, pofteain Babylonevin-

d« :aral, 33

&us, & coanguftatus oravit Dominum , & egit poenitentiam valde co-

Wum,

:am Domino,

iMUy,

Come-

m

TITUL, CXLII, PröfperitaS* mundana. 267

dote5;

Comederunt, & faturati funt, & impinguati, & abundaverunt 2. £fd. 9;

deliciis in bonitate. magna: provocaverunt autem te ad iracundiam,

enebat.

jiqid

Quandoque mundana profperitas multüm multiplicat carnales a-. Tob. 1, e;

1

p

micos,

/& congregat , quos adverfitas fzpe fugat, Unde Tobiaà coe- & 1:;

E

citate fanato & ditato, veneruntconfobrini ejus ad eum, gaudentes &

congratulantes ei,quod non leguntur feciffe , quando prius erat. coecus,

uxor ejus ibatad textrinum opus.

Poft vi&oriam obtentam de Arphaxat rege Medorum,

exaltatum Iudith, r.

eft regnum Nabuchodonofor regis Affyriorum,

& cor ejus elevatum eft,

Quamvis Aman effet fecundus à re

ge potentiffimo Affüero, & ha- Efth.

5

beret multas divitias » & filios ,

& amicos,

ita tamen torquebatur ex eo;

P

at

uód Mardochaus ei genua non fle&ebat,

is,

brevitatem illius profperitatis,

quafi nil?il haberet, NNota

;;u:erel,

Quamdiu duravit

plaga Domini füperJob, lic&t venerintad eum Io

aliqui amici , fuerunt tamen ei confolatores onerofi,

nec leguntur ei de-

boA.z;

Roriair

diffe aliquid. Pofiq

uam autem addidit Dominus omnia, quecunque

qnacllà

fuerant Job, duplicia, venerutit ad eum omnes fratres fui,

& cun&i, qui

noverant, & confolati funt ;

& inaurem auream unam,

) o

& dederunt ei unusquisque ovem qflam,

um

Statuam , quam vidit Nabuchodonofor ,

que percufía à lapide Datt, o;

abíciffo de monte » reda&ta eft in favillam ,

x h

mundanam nihil effe,

fatis indicat profperitatem

i

Filii Zambri faciebant nu

tha duce, & occiderunt mult

ptias magnas, & venerunt Judei, Iona- t. Mach.9;

lülä yanta

d 00

05 , converfz

funt nuptie in luétum ,. &

-vox ipforum muficorum in lamentum.

«um (*

Ptolomaus rex JEgypti, Alexandro :e

ge Syria debellato , &in , Mach. 11;

Arabiam fugato, exaltatus eft, & abftulit Zadb.

iel Arabscaput Alexandri,

fus, 101

& fic mifit Ptolomeo;

& rex Ptolomaus mortuus eft die tertia,

jus: f*

Adolefcens , qui quefivit à Chrifto

» quomodo poffet habere vi- Matth, 19;

j g*

tam eternam, multas habebat poffeffiones.

Etidcirco abiit tríftis, quan-

of e;US;&

do Dominus dedit ei confilium perfe&ionis

.

Petrus negavit Dominum in atrio principis facerdotum,

Matth, »28.'

j ol

Magnum feftum fecerant Judei Domino Ierufalem v

enienti, & cir- Matth. 21,

:;

cumfpe&is omnibus, cüm jam vefperáffet hora,

exiitin Bethaniam , cüm.

i n jnt

non inveniret, qui eum hofpitio reciperet.

Ad contemnendam tem

poralium abundantiam multim facit exem-

plum; quód ponit Dominu

s in illo div

Luc, 124

yl

oni

"u

ites cujus ager uberes fructus

d

yde CO'

atulit. Cüm autem follicitus cogitaret

deftruere horreafua, & facere

a

majo-

Cone

NC

T

26$ TITUL'US C)XLIII.. Providentia. Dei.

majora, ait illi Deus : Stulte, hac no&e repetent diaboli animam tugm à

piio fx

te , & qux aggrepátti &c.

Luc, 14

Emptores ville & boum,

& ille , qui uxorem fuam düxerat; vocati

effett

ad caenam' Domini fe excufaverunt. tanquam aliis occupati.

Pauperes

-autem & debiles fuerunt introdu&i:

fuit |

falem pace temp'oräli fruentem &

Luc. 9.

Videns Dominus civitatem Jeru

nilloj

fuperventuras miferias ignorantem, flevit fuper illam , dicens : Quia fi

cognOViffes &tu , fcilicet fleres,

nem 8

Cüm populus Herodi magn

0 regi veftito vefte regali , & (edenti

!

EW

A&o*r.nz 2e

ro tribunali acclamaret : - Voces Dei & non hominis: confeftim per-

cufft eum angelus Domini, & confumptus à vermibus expiravit.

Á

bene

TITULUS CXLII.

mitir

,dfpori

cProvidenutia DE[.

bcrare;

Ira eft DEI Providentia in confervatione & gubernatione mundi

d ftatum fuum naturalem , quàm quoad politicum,

Qugh

M

tam quoa

.

Gen, 7; & 8.

Fluxi

t hec, dum Noe cumtota fuafamilia & omnibus ani-

mahtibus confervavit in arca ab univerfali diluvio, quam fuper aquas di-

piin

rexit ;

. & demum requiefcere fecit fuper montes Armenia.

]

fe totum commifit Divine Providentiz, primó düm juf-

Yn

Gén, 12.1;

: Abráham

Whi),

GCR. 22.

(üs fnit exire de terrafua, deinde cüm Deus illi precepit immolare filium

füum unigenitum ; in quo tamen illifuit promiffa innumerabilis pofte-

ritas.

f(

Yint;

Gen, 50.20.

Permifit DEusJofeph Patriarcham à fratribus vendi,& in ZEpyptum

(

erduci, obillum finem,

quem Jofeph ipfe indicat his verbis , quibus fra-

tres. fuos eftallocutus ;

Vos cogitáítis de me malum, fed Deus vertit

Koij

"4

Itaret me, &falvosfaceret multos populos,

H

illud in-bonum , ut exa

- Moyfes parvulus flumi

ni in fifcella expofitus invenitur à &ilia Pha-

Rxod, »z.

raonis, &ignote foemina., qu

2 tamen Moyfis mater erat , ad nutrien-

dum . traditur.

o.annos in deferto pluit manna ad mahducandum;

EXO&. ïöo

Filiis Ifrael per4

dantem ad bibendum eduxit.

& aquám de

petra abun

Eorun

dem veftimenta toto illo temp

ore non funt attrita» nelguc

Deut, 39. 5

calceamenta vetuftate confümpta.

miter unquam agrotavit.

r

PÍal104.37. .

item nullus corgi per totu

d. ch. 90

às qu&rit, ungitut in regem Ifrael,

Sàul, fium afinas patris fui perdit

. David

D

!

.

rmu'Lüs SCXHL/IV. Provide;itia, & difcretio, 249

B

seftà Saule & à pro- L. 1. &

um à

David inter omnes perfecutiones , quas paffü

rOvi

dentiafuit prote&us, 2. Reg. ,

priofi

lio (uo Abfalone, mire femper à Divina P

busannis & menfibus fex 3. Re

Elias in magna illafame, cüm coelum tri

B. 17

at,VGCati

effet claufum ,

ut ne gutta quidem pluviz decideret, à corv

is juffu Dei

T

& carnes deferebant,

fuit p

aftus, qui quotidie bis ei panem

diantis fibi Jezabel, & in de

(erto 3, Reg. I9.-

Eidem, cüm fugeret furorem infi

n

nilhaberet, quod manducaret, & biberet , Angelus Domini attulit pa-

Qu 1

nem & aquam.

Elifzus centum

homines viginti panibus hordeaceis pavit, & mul- 4. Regt 4- 42

c(edeati

us famulo.

tum fuperfuit, obftupefcente Giezi ej

m t*

AddiditDominus omnia, que

cunque fuerant Job, duplicia, & Iob, 42:

jl

benedixit noviffimis ejes magis, quàm principio ejus.

Tota Tobiz hiftoria eft argümentum mirz Dei providentia. -

Tob.

Danicli,ob deftru&aBabyloniorum idola,in lacum leonum conje&o, Dan, 144

mittit Deus ex Judaa prandium, per Prophetam Habacucilluc ab angelo

deportatum.

Singul

ari ei difpofitione Efther fit regina, ut populus Judaicus li-» Efther;.

N

'Beraretur ab exitio fibi parato.

Chriftus Dominus in d

eferto 500o. hominum quinque panibus & Ioan, 6.

Y mundi

duobus pifcibus pafcit.

(UI

Idem alia vice 4000. ho

minum feptem panibus & paucis pifciculis Marci g,

pafcit.

jus dTl*

Idem di(cipulos fuos interrogat :

quando mifi vos fine facculo & Luc.22.$5.

mxüï M

pera , & calceamentis , nunquid aliquid defuit vobis? ar illi dixerunt:

ydim ;llf-

nihil,

Idém monet difcipulos fuos, ne fint fotliciti de cibo & veftinaentis, Matth.6.25.

mc üuum

jj pl*

menta.

fed fe. committant Divinz Providentie, cujus multa adducit. argu-

VE

Ep)P

tU

Salomon inlibro Sapientie longum texit panegyricum Diving Sap.10,& I1

gibUs

frt

pfovidentiæ, ejásque multa affert exempla,

E

$ Vmïl

j u]()fo

TILULUSCXLIV

4jia PA*

1

i nuvil*

3

"Prudentia; c di þretio.

Braham veniens in JEgyptum, de uxore fua prude;xter & cauti Gen, 12,

celavit veritatem , nec tamen afferuit falfitatem, dicens; Soror

u d

mea eft..

Gen. 20;

'Simile eglt, quando venit ad Abimelech.

jl

(;ael-

Prl/g-

paii

legr

a7o TITULUS CXLIV. Prudentia & difcretio.

1

Gen. 13«

. Prudenter feparavit fe Abraham à Loth, ne paftores ad invicem

litigarent,

& de(]'

Gen. 2f*

Di(creté divifit Abraham filiis fuis, dum viveret, portiones, nepoft

mortem fuam. ad invicem concertarent,

Gen. 27-

Rebecca (agaciter inftruxit filium fuum Jacob, ut benedi&ionem

tenta

patris fui confequeretur , & eum fecit recedere à partibusillis , donee

requiefceret furor fratris,

Gen. 30.

Artem arte

delufit Jacob pulchré , quanäo nolebat ei dare Laban

mercedem ,. pro fervitio competentem,

prude;

Sagaciter egit Jacob, quando. debuit obviare irato fratri, quoniam

potr

Gen. 32.

munera eimift, res fuas divi(it, ne uno furoris impetu totum perderet,

Tuy

h

& res. nimis dile&tas majori periculo exponeret,

Prudenter locutus eft Jofeph coram Pharaone, ei exponendofo'-

miff

G€n. 4I'

mnium, & contra futuram famem dando confilium.

Ti

Gen. 44*

Jofeph fratres fuos cauté deprehendit, & eis timorem incuffit,

EXO d. 1 8'

Bonum confilium dedit Jethro Moyfi, dicens: Provide tibi viros

Áatere

(

potentes, & timentes Deum, in quibus fit veritas, & qui oderint ayari-

A

tiam &c;

Num. 13:

Antequan Mo

m&o]

tores illuc, ad confiderandum conditiones ejus.

yfes jüvaderet terram promiffionis , miütxexploraf

yofue 2.

Exploratores , quos mi(it Jofue, prudenter latuerunt, donec illi,

qui querebant eos, ad propria redirent.

Placuiu;

lofue 8.

Magna fagacitate ufus eft Jofue , infidias ponendo juxta civitatem

Hai, & fugam poftea fimulando.

Qw

.

Jofue 9.

Callid& cogitantes Gabaonite , voluerunt

d'eciperq Jofue ,/ fevd ille

eos diícreté in fervitutem redegit,

tonf

Filii Ifrael , Phinees, & alii nuncii, ad filios Ruben miffi , difcret&

flity

]of, 27e

locuti fuerunt, & illi eos verbis prudentiffimis placaverunt,

:

|

judic. 3.

Aod portans munera , Eglon ipfum aftuté decepit,

Pärab(

Judic. 8.

Gedeon percuffit caftra hoftium , quifecuri erant, &nihil adverfi

W Q

fufpicabantur,

Jadic. 11.

ephthe per nunc

ios prudenter fignificavit regi ülioruni Ammoltis

quód indicebat ei bella non jufta , fed pofteaindifcretum fecitvotum,

M;

]udic. 12«

Cauté deprehendit Jephthe , qui effent Ephratei, & qui Galaadi-

t'lïs;

te, dicendo : Schiboleth, dum illi refponderent Siboleth &c.

fxlüf

]udic. 20.

Filii I(rael pugnantes contra

illos de Benjamin, fugam arte

Dtr

fmulaverunt, & fic eog à civitate extraxerunt, & penitus debella-

yerunt,

lora

Diceft-

| ^

Knpuqe g

1.

TITULUS CXLIV. Prudentia, & dicretio, 271

invicent

Dicentibus quibusdam de $aule: Unde falvare nos, poterit ifte? r,

Reg. 10;

& defpicientibus eum, ille diffimulabat fe audire,

wpot

Magne prudentiz fuit, quando David armatus armis Saulis coepit ,

Reg. 17.

(kionem

tentare, fi fic poffet incedere contra Goliath &c.

Egrediebatur David ad omnia

T

, quecunque mififfet eum Saul, & r Reg. 18,

prudenter fe' agebat.

eLan

David coram Achis fimulav

it fe effe fatuum. & quafi furentem ut r, Reg, 21.

poffet fügere ab eo.

goíam.

uum,

Abigail prudenter placavit David, iratum contra Nabal virum z Reg. 24.

rl

Arguere volens Nath

an propheta regem David ; de exceffu com-

miffo in llriam & uxorem

2, Reg. I2;

of

ejus, apertam parabolam de divite , qui ab-

ftulit ovem pauperi, prud

enter affumpfit.

Prudenti cautela ufüs eft Ioab

cafít

faceret Abfalon revocari,

; ad hoc, ut per mulie,re;n fapientem », Reg. 140

jpi viro

Sapiens mulier de Abela fecit recedere Ioab ab obfidione civitatis. 0. Reg. 20.

t aydti^

Audiens Bet(abea, quód Adonias volebatr

egnare pro patrejfapien- 3. Reg, r,

ter locuta eft ad David pro fe, & filio füo Salom

one,

gxpmi'

Diícretionem & fapientiam poftulav

it Salomon, quód multum 3. Reg. 3.

((2 iHi)

placuit Deo, & cum fapientia alia multa ci

conceffit,

Salomon prudenter judicavit. inter

E

duas mulieres» de unico filio Eodem,

dyitaem

!

Contendentes,

'Rex Roboam refpondit:

P

opulo dur&, bono & difcreto feniorem 3. Reg. 12;

; [ed i

confilio dereli&to, quod ei d

ederant,

Etlocutus eft eis fecundüm con-

filium juvenum, & imprudenter egit,

Reprehenfurus Achab regem I

ii

parabolam de viro cómmendato,

Írael; quidam de filiis prophetarum 3 Reg. 20.

& male cuftodito,

difcreté propofuit,

per quam rex ille peccatum f:um manifefté cognofc

eret,

o

Studiosé fecit Iehu,

poftea illos occidit, & alt

proplietas Baal honorare v

elle fe Enggns, & 4, Reg.10.

are Baal deftruxit,

mmon,

"Studiose & difcretà Ezechias re

x Iuda prohibuit,

,'uv

gtum

ciis regis Affy

riorum dicentibus. blasphemias re(ponde

ret,

ne populus nun- 4,Reg. i8-

Non enim lfa.

(i-

BAR s

expedit populum fidelem contra liti

36.

Go

T

DETe,

-

gantes infideles difputationes ha-

(

m afte

Iojada Pontifex, volens conft

ga

cþellä'

Joram, valde cauté fe habuit & pru

denter.,

ituere regem in Ierufalem Ioas filium 2, Parzl. 23,

d

Ezechia

$ intelligens regem Affyriorum contra Jerufalem adventu-

2, Paral, 32,

ium, obduray

jvitatis,

it cagita fomi-um extra urbem ; reparavit muzos c

pice

-

- bellaz

272 TITULUS CXLIV.- Prudentia; & difcretio:-

tollo

bellatores fuos optimis fermonibus confortavit, & deihde,ad precandum

tio, t

Dominum fe convertit,

2.Efd. 2 -

Cüm magna difcretione, diligentia,

& follicitudine Neemias «dif-

Do&

cavit murmur in circuitu Jerufalem.

Omn

3. &4.

2. E(d. g.

Magna fapientie verbum & merito a

pprobatum fuit illud , quod

dixit Zoroba

belr Fortiores funt mulieres, fuper omnia autem vincit

veritas,

&f

TObo 4«

Tobias credens fe cíito moriturum , ded

it filio fuo magnaz pru-

Tàcula

dentie documenta, & inter alia. dixit: Con

uüdtl

filium femp:r à fapiente

perquire,

Sapientiam magnam

fe habere oftendit Judith in verbis,que dixit

tus,

judith 11.

bd fervi Holofernis mirabantur fapientiam

Paj

Cap.8. Et poftea dicitur, qu

ejus, & dicebat alter ad alteru

m: Non eft talis mulier fuper terram in

Om;

afpe&tu, & pulchritudine, & in fenfü verborum

e

Cum magna prude

ntía requifivit Mardoc

haus E&hej, ut füccur-

müirer4

Efth. 4.

dicens: Si nunc filuerís, per aliam v

iam libe-

it d

reret populo Judeorum ,

is tui peribitis. — Quis novit, utrum

rabuntur Judai, & tu,

& domus patr

" avirï

idcirco ad regnum veneris, ut inh

oc tempore parareris ?

C

Patly

Dan, 1;

Danieli & fociis ejus dedit Dominus fcientiam & difciplinam , in

tüm Y

omni libro & fapientia, Danieli autem fpecialiter inEelligenti.::m vifio-

num & íomniorum.

(

fl

a

Vifiones Nabuchodonofor regis Baby

lonis Daniel expofuit fapien-

WW

Dan. 2. 4.

ter.

ur (lic&t prius acci

derit) de duobus fenibus

& 13«

Et poftmodum legit

lver

resbyteris , quos

mira pru

dentia contra innocentem Sufannam.falfum

dixiffe teftimonium

deprehendit,

ffätze«

: Mach. ?

Innotuit Jude M

achabeo , quód Nicanor venerat cum dolo, &

gnabäfl

uód volebat eum caper

e: caute fübtraxit feVJudas, & noluit eum am-

plius videre.

dolo loqueretur , petens

f

Cognovit Simon,

quód Tryphon cum

hii [

1. Mach. 13.

duos filios Jonathe & centumt

alenta argenti:

juffit tamen dari, ne ini«

micitiam magnam fumeret ad

populum dicentem : Q—gia non mífit ar-

N

gentum & pueros, propterea periit.

P

A

fratres cum pia matre

fua in verbis, qua fibi invicem &

2. Mach. 7-

Septem illi

tyranno dicebant, miram

fapientiam fe habuiffe demonftraverunt.

Conftituta fuit.dies, in qua Judas fecreto cum Nicanore loquere-

E

2.Mac'h,14,

tur. Precepit autem Judas

armatos efle in locis oportunis, ne forte in

oriretur.

hoftibus repente aliquid mali

L

dentie b

paretin

Luc. t.

Mirz difczetionis & pru

beatam Virginem. f Qiflä,,ap

cqllo -

-

|

*

TITUL, CXLIV; Prudentia, & diferetio, 2v5

colloquio, quod habüit cuim Angelo,

mdum

Cogitabgt qualís effet iffa faluta-

tio, &ait: Quomodo fiet iftud?

Cüm reman(iffet in Ierufalem. duodennis puer IESUS in medio

alife

Luc. 2,

Do&orum, audiens & interrogans illos.

Sequitur, quód ftupebant

omnes, qui eum audiebant, fuper prudentia

& refponfis ejus.

jqui

Laudavit Dominus villicum iniquitatis, quia prudenter feciffet,

Luc. 16,

vincit

j

