intellexi

.

Kuc. t9.

Gaudens accepit Dominum Zachzus in domo íua, & Dominus

N

ipfum megis gauden

tem eR'ccit,quando dixit : Hodie falus huic domui

muiliter

fa&ta eft,

Luc, iq.

Exemplo duorum difcipulorum, qui Dominum in

fpeþie' peregrini

M

erunt ad manendum , apparet, quód peregrini non lolüum vocan-

non ded

py:

ntad hofpitium , fed compellendi,

dudor ;

A&or. 1O.

Apofoli hofpitabantur ut plurimüm; in domibus artificum , &

. 6

lit Ya

hominum mediocrium.

Unde Iegitur

de Petro : Hic hofpitabatur

apud

Simonem quendam ceriarium , cujus domus eft juxta mare.

mipimy

Aétor, 18

Item de Paulo , manebat apud Aquilam & Prifcillam , quia erat

:

ejusdem artis.

b

d f

A&Ol'. 160

Obnixé

& inftanter depre&ata eft Lydia

urpuraría Paulum &

r

u

a

,& coégit eos &c.,

|

focios ejus, ut manerent apud cam in domo

Eh'us [

.&&or. 28.

Chm evafiffent Paulus & focii ejus de confracta navi: Pubhus

princeps infüla illius i

píos fufcipiens, triduo benigné exhibuit vitum;

Paulus autem patrem ipfius febribus & dyfenteria laborantem, oratione

u e/ä

& manuum i

ofitione fanavit,

Simige

lirbana fiducia utebatur Paulus

fcribens Philemoni, cüm dixit:

Vülüs e

Para mihi hofpitium, nam fpero per orationes veítras donari me vobis,

1

Hiebr, 13.

. Inter catera, ad qua fpecialiter Paulus inducit Hebraos , eft hofpi-

lo patr

talitas, Hofpitalitatem nolite oblivifci, per hanc enim quidam placue-

D

1

runt angelis.

Commen

dat Cajum beatus Joannes in tertía fua epiftola dicens:

l

Chariffime , fideliter facias, quicquid operaris in fratres & hoc in pere-

lia

grinos,

TITULUS LXV.

& cxb:

K

Humilitaf.

ii

lïhm i

gmo' 166

xit Angelus al Agar: Revertere ad'Dominam tüam, & humilfare

ïb'lg::

D!

füb manu ípfius.

Gen, 18«

Humiliter lo

quebatur Abraham Domino, dicens z Lo.qu;xr ad

(s

Dominum meum , cüm füm pulvis & cinis.

& ii

Multàm humi

liavit fe Jacob coram Efau,

|. & ficcompefcuit iram

&én, 33.

ejus,

uca-

DQmi

Exod. 3,

Lmlinquies excufavit fe MQy&Q , antequam veliet aCCiperä d

tum

Ni d

4s

TITULUS LXV. Humilitas.

117

tumi populi , quem tamen imponebat ei,

necacquievit, donec Dominuni

u ciput

intellexiffet iratum.

Unde tiextus: Ir

atus eft Dominus in Moyfen

3

Dormins

&c.

Moyfes utile confilium pagani hominis non defpexit , fed ei hu- Exod, 18.

yicdomui

militer acquievit.

& tamen Num. 10.

pecgrini

Moyfe

$t*

idebat fe hahere ducatum. Domini fpecialem ;

non dedigna

batur rogare Obab flium Raguelis, ut fecum veniret , &

jm vocate

du&or populi effet.

a, &

Gedeon Angclo dicente fibi :

Vade, in hacfortitudine tua libera- Judic, 6.

bis l(rael, refpondit: Ecce familia mea infima eft in Manaíle , & ego

gitabatur

pv

minimus in domo patris mei,

Viri Ephraim jurgantes fortiter & tumidi contra &edeonem , fe- Judic. $.

quia ent

dati fuerunt per ejus manfuetam & humilem refpoufionem.

lum &

Dixerunt ommes filiiIfrael ad Gedeonem: Dominarenoftri tu, & Ibidem,

«0 &C

filius tuus

Quibus illeait: Non dominabitur n vos filius meus &c.

1. Reg. 9*

« publíos

Humilitatem protendebat Saul in opere & fermone; antequam un-

jt vitum;

&us effet in regem, quando quzrebat afinas patris, & excufabat fe apud

oratíote.

Samuelem, Et poftea dictum eft ei cap. 15 ejusdem * Nonne cüm pare

vulüs effes in oculis tuis , caput in tribubus IMfrael fa&us es &c.

m ünitt

David, líc&t per Samuelem effet untus ín regem, tameri de manda-

I Reg. 17.

gt yolls

to patris portabat viétualia fratribus , quibus praele&us fuerat.

JH o

David humiliavit fe coram Saule, quando débebat fieri gener r

egis.

1, Reg. 18.

at

Item & coram fexvo, audiens quód malediceret eí Semei,

2. Reg.vl'o

; U:

Ktcoram DEO; guando faltavitante arcam, & quando venit Na-

2. Reg. 7-

C 'mpClC'

than ad eum, nuncíans ei voluntatem Domini, de perpetuitate regni.

Humiliter refpondit Miphibofeth, iniqué accufatus à fezvo fuo,

$ Reg. 19,

& exhzredatus injufté-

Achab rex fceleratiffimus Ifrael, audiens poenam fibi pro críminibus

3. Reg. 21.

infigendam, humiliatus.e& coram Domino; propter hoc Dominus

illam. posrram aliqualiter minoraviít,

Frinceps ille; quí humiliter Iocutus eft ad Eliam, nonfuitta&us 4. Reg. 1.

abigne, ficut alii duo quinquagenarit ,

qui venerant ante illum,

honsifart

Veniens ad Jordanem Elifzus ,

primó percuffit aquas nihil di- 4. Reg. 2.

cens, & non funt divifz aqua. peinde invocavit nomen magiftri fui,

quü;ïl' äd

& divifz funt aque.

& príncipesejus: Hacdicir ?. Paral, 136

. Semejas propheta', dixitad Roboam

d

Dominus: Vos relinquitis me, & ego relínquam vos,

Qui confter-

Cümque vidiffet Dominus,quod

nati dixerunt $ ;ukm €ft Dominus.

3

humi-

" dra"

um

|

118

TITULUS LXV. Huniilitas;

humilitatieffent, factus eft (ermo,- Domini ad Semejam dicens: Quía hu-

miliati funt, non difperdam eos.

4

T5 dk

litatem

f. Par, 52.

. Humiliatus eft Ezechias, poftquam elevatim erat cor ejus in ad«

H

ventu nunciorum Babylonis; & idcirco non venit ira Domini in diebus

ie ad f;

illis,

tedunm

judithi 8.

Audientes filii 1rae] tertibilem pot'entianä Holofernis, clamaverünt

U

ad Dominum cum iftantia magna, & humiliaverunt animas fuas.

hinpiíi

E&hef- 140

E&her regina confugit ad Dominum;,.& corpus fuum humiliavit

&Ua ho

jejuniis, oránsque inter Catera dixit: Tu fcis Domine, quóüd. abeminor

Sds

fignum fuperbie &c.

cere ao

jerem. 1.

'Cüm diceret Dominus Jeremiam effe prophetam, ille husailiter fc

|

guum,

[

excufavit, & ait*' Ah, ah; Domine Deus ecce nelcio loqui &c.-

Tats;

Dan. 4.

Nabuchodonofor ambulans in aula Babylonis, arroganter jocutus

'fuguram

eft, Deinde cjectuslab hominibus , & in be&iam mutatüs , recuperavit

[

fenfumi & recognovit

,quód omnes habitatores terre apud Deum in ni-

Tt pane

hilum reda&ti funt,

Rünt, ;

24, Mach, 9.

Clim percuffus effet Antiochus à Deo infanabili plagá, ita , ut nec

i

ür

fcetorem fuum ferre

b

a

1

X

D

poffet

, àit; Juftum ef& fubditum efíe Deo, & mor-

DN

talem non paria Deo fentire.

Wlor e

Ma—tth, $.

Jofeph humiliter fe reputans non effe dignum confortio Beate MÁ-

h

RUE, quam concepiffe videbat; non humano operc , fed divino

munc-

re hoc factum effe credebat, voluit occult$ dimittere eam.

]

n ij

In diebus illis, Magis apparet mira fuiffe humilitas, quándo invene-«

M

Yt exeg

lbid&m.

ruat Pucrupn ag

€um.

um MARI'A,- matr:e equ , & pfdþidenteg .ïdef;vemm

m&kar'

Dum tante ätfetQ reputatio!ii?*; Joannes Bäp'tii&a, ut»-päpuids crede-

l

Luc. 4

fe l;

Matth. 3.

ret ipfum effe Chriftum, dixit: Veniet fortior me poft me» cui non fuias

^

[

|

oan. 1.

dignus folvere calceamnti corrigiam.,

i

.

Matth- 3- 4'

; ; Non erubuit Chriftus, Dei virtus &

faþie;htia, ab eodem themate

Joan, L

redicationem fuam incipere,

Wopher;

*

à quo uam«incepcra;;,?oanncs gapti&a:

Nitn s

Peenitentiam agite &c,

J

Luc, r«

Beata Virgo MARIA

ab Angelo tam 'vcnþerabi)litcr- faiutatä; & nia-

H

ter filii altiffimi appellata, non fuperbiit inde, nec fe vocavit matreng

m&k j

Dei, aut dominam fed ancillam,

1tem non mifit pro Elifa

bgth cognata .fua, ("cd humiliter ivit—ad

mþm

tiden.

illam,

Cüm Elifaibcth spiritu fan&o repleta cognoviffet, quod fa&um

tzhi,dem-ï

Ti!va:()l;

MA-

a jp

"

fugra:, tunc divinam coægmfndav;t'; miícricordiam & potentiam

d

C

RIA,

Quity

TITULUS LXV, Hühilitas,

119

K Quialu-

R1A; dicens-t /Magnificat anima mea Domiaum. -- Quia refpexit humi-

litatem ancille fuse &c.

jus in d

;Humiliter & fideliter.1efpondit.Centurio dicens Domino, volenti Matth, $;

|in dicis

ire a

d fanandum puerum &c, — Domine, noníum dignus, ut inucs (ub

tedum meum,

i

amtverünt

Videns Petrus, fe ad Preceptum Domini conclufiffe multitudi- Luc, s.

»

nem pifcium copiofain ,. procidit ad

quia.homo peccator fum Domine, :

genua eju? , dicens; Exi a me,

zumiliävit

berminor

Salvator nofter publicare miracula fua pi-ohibebat, ut fügerc do- Matth. g,

ceret ja&antiz , & vanitatis vitium ; & 'daret vere humilitatis exem-

ais t

plum; 'Sicut patet in leprofo. mundato : Ft in 2. ccecis abeo illumi--

natis, Item in furdo & multo fanato Matthei fe

"figuratione dixit : INemini dixeritis vifionem,

ptimp. I-t in fga trans-

ter Jocutul

Cüm dixiffetDominus mulieri Chananez : Non eft bonum füme-

Matth. 17;

eapeatt

re panem filiorum ,. & mittere.canibus

"u in al«

"

; Mla mulier dixit:; Euam DOo- Matth. 15.

Pine, nam & catelli &c,

Mvmnæ

f

Quzrentibus difcipulis ,. quis: effet major ín regno corlorum? Re-

Matth. 19:

h& w*

*

pondit Dominus: Quicunque humiliaverit fe, ficut parvulus ifte ] hic

saajor eft àn regno. ccelorum.

pteMÁ-

. Exemplum. vel p.arabolam.humilis

;urbanitatis induxit Dominus., Luc.14 *

io [oune«

Cüm invitatus fueris ad nupti

:

as, non difcumbas in prirao loco.

let exem

Ad fugiendam ja&antiam ,. & humilitatem fe&tandam, multüim va- Luc, 1g.

Ü .chM'

plum, quód inducit Dominus de fuperbo Pharifzo, & humili

publicano,

Joravenunt

Humilitas Joannis Baptiftz apparet multipliciter quia videlicet de

fe humiliter fentiebat , exiftimante populo, quód forté ipfe effet Chri-

W

u!l;sacde-

ftus,

Joan.2. Nonfum ego Chriftus.

j 1001

Ttem humiliter" loquebatur,

Joan,. 1. Ego vox clamantis in:deferto. " Negavit fe effeChritum , aut

prophetam.,

Tum etiam humiliter induebatur piliscamelorum, "Hu-

m [hf.m*e

milem,habitationem eligebat. Luc,.r. EKratin deferto &c,

; pl

. Humiliter Maria Ma

Toini fe pofuiffe &c.

gdalena & frequenter legitur feeüs pedes Do-

Luc.7.16,

y &m-

jg matret

. Querenti Domino , an Petrus diiigär;t

eum. plus aliis diícipulis,

refpondit humiliter dicens: Tu (cis Domihe

Joan, 1.

; quia amo te plus aliis &c,

ii

Pracipua humilitatis 'exempla accipere poffumus, & debemus in

Kalvatore noftro, cujus converfationem in terris confide

rare poffumus,

"i n

quia ipfe concipi voluit in patria:defpeda,

videlicet in Galilza, de qua

(

N-

loquitur Joan, 5, Scrutate; & videte, quia propheta à Galilea non fur-

E

70

rexit,

-

I20

TITULUS LXV,. Humilitas.

Db

rexit, Unde admirando dixit Nathanaél . A Nazareth potef effe a'i-

piem vet

4

Conftat.

quid boni ?

Luc, x

Jterum

de humili matre natus fuit, que dixit: Refpexit humili-

dici ol

tatem ancilla füz &c.

- gopulr

In domuncula parva & loco humillimo. Luc. 2. Reclinavit eum i&

amicori

prafepio &c.

pariaus

Item quafi

per annos 30. latuit in mundo, ita quód nihil iepitur

ffet annorum duodecim, remanfit in Jerufalem, &

Toutats

de co, nifi: cüm e

Tendift

inventus eft jn. £emplo au

diens-& interrogans & determinans. Contra

nimis

feftine ad officium docendi . prorumpunt,

(0 grjc

prefumptuofos , . qui

Defcendit cum MARIA & Iofeph, & erat fubdi-

u m

Sequitur ibi Luc& 2e

tradidit

tus illis.

Exinde circa annum 30, à

dIoannem Baptiftam venit, ut baptiza-

Íolus,

Matth. 3*

amicur

retur ab eo, non proeomifit . Contra multos, qui ad minores per-

Gitur:

gere dedignantur.

& cum eis humiliter converfatus

lomo |

Matth. 14.

Item humiles difcipulos elegit ,

.

eft, & eos pracipue

humí

litatem docuit; Diíciteà me, quia mitis furia

]/

& humilis corde: un

de & filiumliominis fe dicebatfepius, quam fili-

37

ffet verum fecundum duas naturas in ipío:

Catloter

um DEI, licét utrumque e

tamen ab ínferiore frequentius fe nominabat.

Converfatus eft cum hominibus, intereffe veluit pauperibus nu-

prid

joan. s.

tüis, ubi vinum defecit. Non autem interfuit fplendidis & divitibus

Teliüm,

nuptíis, in quibus fiunt frequenter enormes exceffus.

4

üteha.n.

Ioan. 6.

Cüm cognoviffet , quia venturi erant , & raperent eum, & face-

Yerun

fent eum regem, fugit in montem.

TO$

Didrachmam, quafi fervus, aut alienus, exolvit, Idem nom

1 bä:, H

igat:h. 17.

habebat

, übi caput fuum reclinaret. Luc. 6.

iens civitates & caftella» pedes ibat , itaquód fatigatus

Yoatt. 4«

Et circum

& focili?

ftulabat.

ex idnere, fedebat fuper' fontem, & à muliere Samaritana bibere po-

Vit a

Matth. 21

uando veró venit Iecufalem, nobili ve&ura uti noluit, naon equum,

fed afellum habuit.

Ir[l'.iüz

Tranfiturus ex

hoc mundo ad patrem , relinquere voluit fpeciale

loan. Iþ3.

humilitatis exemplüm hinc pedes : iff:ipulorum lavit, & linteo, quo

hat

exterfit,

pracin&us erat ,

Philipp. ?«

Precipueé à

atem in paffione nimis feipfum humiliavit, fa&us obc-

ffatm

diens usque ad mortem,

non quamcunque, íed crucis , qua crat gentts

titis |

mortis turpiffimum , ut in

Evangeliis omnib.us pátet,

;

De

TITULUS LXV. Humnilitas,

121

De quo notarí poteft, quód fuperbi & mundi amatores circa (s2

f f d-

tem verfari folent & appetere, vel in adeptis fpecialiter ploriari, quibus

Hec autem

conftat in cruce dominum caruiffe; & contraria habuiffe,

rit hml

dici poffünt: Terrena affluentia, mundana fapientía, carnalis latitia,

popularis fama, turba famülorüm , deje&io inimicorum ; numerofitas

vür eüm i

amicorum,

Chriftus JESUS autem Dominus nofter in cruce fuit pau-

perrimus, quia veftimentis nudatusJoamnis 19. Fuitftultus &infipiens

hi legitt

reputatus ;

nam verbum crucis gentibus ftuititia eft, 1. CorInthiorum T.

fülem, &

Item diffamatus fuit,-& fedu&or populi appellatus, Unde dixerunt de

Contra

eo principes facerdotum: Recordati fumus. quia fedu&or ille &c, In

murpunt,

cruce infiiper quodammodo fuit vi&us, quia occifus inclinato capite

m üdie

tradidit fpiritum, . Ibi etiam amicum nulium habuit, Torcular calcavi

folus, & de gentibus non eft vir mecum, Píalmog7. Elongáfi

me

y boptizee

amicum & proximum. Item'! famulis & (ervis in cruce caruit, unde di-

tores pete

citur: Difcipuli reli&to eo omnes fügerunt, Píal,g7. — Fa&us fum ficut Matth; 277

homo fine adjutorio &c.

onverfatus

Poft míraculum de claudo per Petrum fanato, humiliter locutus A&or, 3.

mitis u

eft Petrus, non adícribens fa&um fibi , fed divine virtuti, & per invo-

uam fli-

Cationem nominis JESU Chriftf,

$w igïo:

Cüm introiiffet Cefarem Petrus, obviam venít ei Corneliüs, &t A&or. 163

procidens: Sur

ge» & ego ipfe homo fums aít Petrüs , elevans Cor-

jhus t«

nelium,

jiviibus

." Audientes Paulus & Barnabas , quód homines de civitate Lyftris A&or, 14;

dicebanteos effe Deos , & eis facri&care volebant, concifis tunicis exi-

&

lierunt in turbasclamantes, & dixerunteis: Viri, quid hoc facitis? -&

nos mortales fumtüs fimiles vobis &c.

Tandem vix sfedavcrunt— für-

;

jdem 10f

bas, ne fibiimmolarent,

Paulus Apoftolus manibus operabatur , ut haberet neceffaria fibi A& r$.

fuigit

& fociis: prop

ter quod etiàm. morabatur cum Aquila & Prifcilla , qui

erant artís fcenofa&oriz, ficut & ipfe.

;ere pO*

Alibi dicit: ad ea,

que mihi opus erant, & his, qui mecum funt, A&or. 20,

n qüllm)

miniftraverunt manus iftz.

Humiliter de ífe fentiebat Paulus, fratrem orationibus confide- 1. Cor; 1,

j t

bat, Adjuvantibus vobis in oratíone pro nobis, ait.

dU quO

Orationes aliorum follicité poftulavit, unde ait: Obfecro vos Rom. 15.

fratres per Dominum noftrum JESUM Chriftum, & per:charitatem Spi-

us

1itüs fan&i, ut adjuvetis me in orationibus.

m,gfü'*

t'ai'cm

1. ad Cot, 14. -&Thcifal.:af Verbis etiam füis veram humiili

jntt-

[

|

j

142 TITULUS LXVI, Hypö&ïüs & Simulatió.

interius indicabat, r. Cor: L5. EgofumrminimusA-po&olorum,qui notr

« e&

*

AUtem.

| dignus vocar& Apoftolus &c.

]

x.Tim. r

Et:JESUS venit in hunc mundum peccatores falvos facere, quo«

sum-primus ego fum &c.

dicens

Rom, 12«

]

Itemad humilitatem alíos follicit inducebat , ait enim * Non ai-

emni;

ta fapientes, confentientes, Et ad Philippenfes 2, Inhumilitate fupe-

siores fibiinvicem arbitrantes &c.

*

"

TITULUS LXVIL

Ebpocrifis & Simulatio.

2, Reg. 155

Mnott filius Davilc.ä',, fimulavit Janguorem , ut poffet decipere Tha-

A

mar, quamr libidinos& amabat,

. S- Rege 4«

Uxor Jeroboam, mutato habitu, venit ad Abdiam pro-

phetarn, cui' ille dixit; Quare aliam . te fimulas?

litates

| 4- Reg. 5.

Giezi, famulus Elifzi, fimulavit Dominum fuum indigere duplici

vefte pro duobus adolefcentibus ex filiis prophetarem:,

H

/üm veniffet Apollonius Hierofolymam, miffus a

b Antiocho, þav-

Que

z;Macfn- LA

cem fimulans, quievit usque ad diem Sabbati, & tunc feriatis Judais;

arma fuis capere praecepit, & omnes, qui ad fpectaculum venerant,

patum

trucidavit,

Prov, $.

Quamwis divina fapientia

'gene'ra!iter impium deteffetur, tamen fpe-

fühi

cialiter hypocritis comminatur multoties in Evaüugelio, dicensz V

W

CT

- Matthi; 25

vobisPhari£eis, Pharifeis volentibus capere JESUM in fermone, re-

fpondit increpans eos: Quid me tentatis hypocrite?

Tlm,

Joan..1g.:

Quidam. fünt, qui magna fcelera perpetrant ,. & maodica. peccata

devitant, excolentes culicem , & camelum glatientest ficut principes

tpiy

facerdotum , qui mágis tímuerunt intrare pratorium Filaü» quàm. ne-

Y

quiffimé procurare crimen homicidii,

LUC 13.-

Archifyaagogus indignans, quiaDomirmus Sabbato curaret; dice-

bat turbe : Sex dies funt, in quibus oportet operari, in his ergo venite

Tus

& curamini, & non in die Sabbati; Dominus autem illum arguit, hy-

Xuo

pocritam vocans,

fuip

A&or. 5«

Máalam hypocrifim commiferunt Ananías, & uxor ejus Saphira;

fimulantes fe. totum agri pretium attulifíe, & ad. pedes Apoftolorum po-

fuiffe,

fw,

A&&or. $. '

uamvis Simon magus credidiffet.in predicatione Philippi,Petrus

3

dixit d cum ; Non eft tibi fors in ferimone ifto, Cor enim tuum.non

eít-

E

ttio,

JEITULUS LXVIL ja&antia.

123

/qui noft

€ft re&umcoram Domino. Pænitentiamitaque age &c. Refpondens

autem Simon dixit: Precamimi vos pro me.

ttt; Q

Elymam magum graviter notavit Paulus

de h?pocdfi & fal

gïta te) A&Oül' ? 13.9

dicens: O plene omni dolo; & omni fallacia, filidiabolo, & i

nimice

"Non al«

emnis juftiiz, nen definis Domini vias pervertere retas?

acfüpee

1

.S LXVIL

TITULU

Jatlantia.

1 Aal, filius Abed, dicebat fociis : Quis eít Abime!ecb, &

que ef£ Judic, s.

ttt Tl

J Sichem, ut ferviamus ei?. Utinam daret aliquis populu

m iftum

i

fub manu mea , ut auferam &c,

im p

"bitatem indicare voluit.

SamfonIconem manibus inermis laceravit, nec tamen.tantam pro-

Judic, 14;

: duplid

Goliath Philifteus exprobravit exercitui Mrael ,

ut aliquis veniret r, Reg.17;

'cum.eo ad fingulare certamen.

o p

Adonias filius Hagith elevabatur

u[/ä;';'

parüm duravit regnum ejus,

» dicens; Ego regnabo, Sed 3. Reg, K

ptranty

Benadad , rex Syriz, mifit nuncios regi Ifrael, & ait: Hoc faciant

.Reg. 20,

mihi Dii, &'hoc addant , fi fuffecerit

pulvis Samarie pugillis omnis

sl

populi, «qui fequiturme, Sed pulchr

i$: V&

2cdné&us, eque st difcin&us &c,

& nefponfum'f& ei, neglorietur

g,

Grandia verba & fu

eum, dicens : Nunquid 1

perba dixit Rapfaces ,. ex parte repis Affyrio- 4.Reg. 18.

iberaverunt Dii gentium terram fuam de manu

eccatd

vegis Affyriorum .&c,

yincigts

Holofernes dixit Achior: Cüm percufferimus omres ,

quaü homi- Judj—tho 60

àn *

ïg

em unum, tunc etiam ipfecum illis Affyriorum gladio in

teribis,

ä

Aman, invitatusad convivium Efther , vocavit amicos & uxorem Efth.

fuam, & expofuit iilis ma

ï-

4 dict*

gnitudinem divitiarum füarum & filiorum,&c

0 venifc

quód apud reginam folus

cum rege prandere debebat,

Sed nota, quód

til h

fufp

enfus fuit in .cra&ino/

; in. cadem trabe , quam päraverat Mardo-

chao.

Aperuit Ifaias verba regis Affyriorum

s'aphlll?f

feci, & in fapientia meaintellexi &c,

In fortitudine manus mez imi- I0;

umf

51

Non fg;'t qui moveret pennam,

& aperiret os fuum & ganniret &c,

tteramillud Ifajg: Dicebas in 1« 34y

j 2

D« Nabuchodonofor intelligitur ;d.li

-

$?

corde

Jn. jont

DL

g

]

124

TITULUS LXVIL . Ja&antia

corde tu0: in ceelum confcendam, fuper aftra DELexaltabo folium me-

Átt

ltiffimo, .

i

hbt (

um, & fimilis ero a

Terem. 48«

Per Ieremiíam dicitur de Moab: Su

mmitatem ejus & arrogamiarix

€jus; quàd non fit juxta eanr. ejus virtus. &c.

Dan, 2;

Nabuchedonofor rex: Babylonis-dixit tribus fociis Danielís, qni

noluerunt ftatuam ejus adorare: Quis cft DEUS; qui cripiat vos de ma-

:

nu mea ?

Deambulans ín aula Nabuchodonofor, ait: Nonne hec eft Baby-

pan. 4

lon cívitas magna, quam edificavi in domum regni, in roborefortitu-

u

nis mez & in gloria decoris mci? Cümqae adhuc fermo effet in ore

regis, vox.de ccelo ruit &c,

/

1. Mach. 3.

Audivít Serori , quód congregavit

.Iudas Ecclefiam fidelium , &

aít: Faciam mihi nomen, & debellabo Iudam, fed ipfe econtra fuit

Cven

cito débellatus ab:eo.

H

deos.

1, Mach, 16.

- Demetríus filius- Demetrit mifit adIonatham, dícens: Defcende

ad nos in campum & comparemus illic invicem, quiía mecum ett vir-

Donsi

tu$ bellorum,- Interro

DEUM

ga, & difce, quis fum ego &c. Sed pauló poit

talé fucceffit ei.

I

2. Mach. $«

-Nicanor pugnaturts contra udam , vocavit negotíatores , promit-

[

tens , fe daturum pro uno talento nonaginta mancipia Judeorum,

s. Mach. $;

"Multitudíne adarmata concurrente, fugatus eft turpíter Antiochus

lietej,

de Perfepoli civitate Perfidis & fuperbe locutus eft , dicens; fe ventu-

rum lerufalem , & congeriem fepulchri Iudzorum eamfa&urum,

Kee ä

&, Macht. 15.

Nícanor intettogavit Iudzos? Si eftpotensincoelo, quiimpera-

honm

vit diem Sabbatorum : Refpondentibus illís, Dominus potens in coelo,

qui. conftituit. diemï fepiimum ait: & ego potens fum fuüper teiram

ls

(o

üatth. 26.

Petrus valde auda&ter dixit Domino: etft emnes fcandalizati füz-

flitm

Matc, 14

sint

fednen ego. Sed poftealonge aliter accidit,

!

Luc. 4.

Qyi fe ja&ant & d

ilatant, maxime.fi mentiuntur ,

diabolumfpe-

Q

cialiter imitantur , .qui dixit;

cüm oftendifíet Domino omnia regna

fnundi: Mihi tradita funtomnia, &cui volo,

do illa.

D

"

g

Luc, g.

Contia ja&antes fe, . & arrogantes , 1

nducit Domínus exemplum

illius Phariízi dicentis: Non

füm ficut caterài hominum; velut etiam

in )

hic publicanus.

P

Ifm['

loanv 94" |

Magne arrog

aüitie verba dixerurt Phari(zi coeco matos qu:&m Do-

Tüh

fninus illuminavit, & illos-rationa

À

biliter confundcbat : in. peccatis na:-

tu$. e$ totus, & tu deces nos ?

m (

vqu

I2$

TITULUS LXJVIII. Idolol*atr-ia.

ln D

: Arroganter nimis dixit Salvatori Pilatus ; Nefcis; ciuia potcüa:cm Ioan, 19.

habeo crucifigere te,. & poteftatem habeo dimittere te?

ogamïar&

elis, qui

TITULUS LXVIII

o demae

. ldololatria.

f Bbj

fottitil-

faceret defcendendi de monte Moy- gxog, 32.

idens populus, quód moram

lus adverfus Aaron dixit ; Facno-

x in o

V

fes, congregatus omnis popu

bis deoss qui nos precedant,

Fornicatus eft populus filiorum

Yrael cum filiabus Moáb, que vo- Num. 25.

ium, &

"

& adoraverunt

ia ftit

caverunt eos. ad facrificia füa. Atrilli comederunt ;

deos eorum.

Mortuo Iofue filio Nun,

filii 1(rael fecerunt, malum in confpectu fudic, o,

xendt

j du

Domini, & fervierunt Baalim & Aftaroth , ac dimif'erunt Dominum

DEUM patrum fuorum.

j pl

Fornicatus eft I(rael in Ephod

, quod fecerat Gedeon, . Etfa&um Judic. g,

eft Gedeoni & omni domui ejus in ruinam,

gsomï:-

Càm jam fenex effetSalomon ; deprava

tum eft cor ejus per mu- a, Reg. 11,

pum

dieres, ut fequeretur de

os alienos : nec erat perfe&um cor ejus.

fochtt

Cogitato confilio, Jeroboam fecit duos vitulos. aureos;

& dixit : 4, Reg. 12.

««

Ecce dií tui Ifrael , qui eduxerunt te de terra JEgypti.

"

Non fuffecit Achab regi Ifracl, ut ambularet in peccatis Iero- , Rep. 16,

mp&tt*

boam, fed infuper fervjvit Baal, & adoravit eum,

n o

ZEdificaverunt viri de Iuda aras, ftatuas, & lucos fuper omnem col- 4, Reg. r4,

ä

iem excelfüm, & fübtus omnem arborem frondofam.

müm

Achaz rex luda ambulavit in via regum Iuda & Ifrael, Infuper &

4 Reg. 16,

yi fuce

filium confecravit, transferens per ignem.

45

Translatis filiis frael in Aflyrios, collocata funt diverfe gentes in 4, Reg. 17,

civitatibus Samarie, & unaquaque fecit Deum fuüum,

Et cüum Do-

,umka'

minuni.colerent, diis quoque fuis ferviebant, juxta chfuetudinem

rf

gentium,

Con

fufus & vituperatus Sennacherib rex Affyriorum, reverfus eft q5idem,

m?lüm

in Niniven.ab impugnatione Kzechiz regis iuda.

Cámque oraret in

t cri?m

templo Nesroch Deum fuum , Adramalech & Sarafar filii ejus percuffe-

runt eüm gladio , '& fupgerunt,

) W;

Manaffes rex Iuda erexit aras Baal , & adoravit omnem militi- 4, Reg, 2 ,

:atiiflf'

—

'am c

cli, & coluit eam.

.

z

hiox , qui commendaverat poten- Judith, 6,

m

Holofernes indignatus centra AF

tam

ss

3

p

Óa

-

r gisepat s.

;ïkr'

126 TIT, LXIX. Immortalitas Anime rationalis,

TT

tiam Deir Hebreorum.

; dixit, ;quöd ä&enderet i, quód non effet Deus,

C

nifi Nabuchodonofor.

vidloct

Dan. 3:

Nabuchodonefor fecit ftatuatm auream;*&

pulus, tribus, & lingue cadentes, adorarent eam,

præcepit, utomnis po-

Chit

iDan, 6.

pens

Darius rex Períarum propofuit edi&um, qubd nullus intra triginta

&ies peteret aliquid à quocunque DEO velhomine, nifi ab ipfo Dario

tiente|

allo.pi

aege,

Dan.t4.

Erat idolum in Babylone , quod rex quotidie adorabat: quod cüm

(

Daniel (ubvertiffet, Babylonii draeonem adoraverunt,

Dets i

z. MaCho T.

Antiochus juífit adorari idola,

zdificare aras & templa, & im-

toolari carnes fuillas, & relinquere filios faosincircumcifos.

A&or, 174

Cüàm,Paulus maneret Athenis, incandefceb

(moä

Wi

cüm videret fimulacrorum cultui deditam civitat

€m,

at fpiritus ejus «in» ipre,

appa

pate

TITULUS LXIX,

Jtqui

Mürüs

Tic pof

dmmortalttas A"n-z'm;e r atioualis.

&

Nan. 25.

W ))Er hoc, quod dicitur de Abraham: Congregatuseft ad pogulam fu«

um;, innuitur, quód inalio ízculo haberet

tm.

homíines, qui benevixerant, ficut & ipfe,

po pgl um , fcilicet

Gen, $5.

Simile habetur de Iaac: appofituscít populo fuo, Et de Jacob,

Gen, Cap. 49«

Ed

Wen

Gen. 37.

Cüm crederet Jacob mortuum effe Jofeph: Defcendam , inquit,

ad filium meum lugens in infernum, Undcc-redebat eum ibi effe fecun.

àm

dum fpiritum.

Gen, 47«

Fratres Jo

Íeph volcnies dicere, quód unusfratrum fuxoru'»m mor-

«uus effet, dicebant : Duodecim fratres fumus, filii viri uni

dorm

"

TA minimus

cum patre noftro eft, alius non eft füper.

ibte

Exod. 3.

Apparens Dominus Moyfi in rubo , dixit: Ego fum Deus Abra-

l

Matïh. 226

ham, lfaac, &c. Perhoc probat Salvator nofter refurre&ionem mor-

"

tuorum: Non eft,inquit, Deus mortuorum ,. fed viventium.

f

Num. 16.

De Core & complicibus ejus dicitur: Defcenderunt vivi in infer-

num, operti humo, & perierunt demedio multitudinis, Per hoc pa-

e

tet , quód in inferno vivant mali fecundüm animas,

L

I Reg. 284

Si Baul crediffet, Samuelem penitus, quantum ad animam fuiffe

extin&um , non petiviffet ipfum fufcitari,

P

2, Reg, 12;

Mirantibus fervis David, quód ipfe pro mortuo parvulo non

UOT PUR

HITE

ploraget, dixit; Ego vadam ad cum, ille veró non revertetur ad me,

p

Q

ERE

Qifis,

" TITULUS LXIX, Immo:rtalui;tasAniimæ tation,127

[« Deb,

Cüm fuüfpenfus, & tribus lanceis confoffus Abfalon interiiffet, Da- 2.. Reg. Igs

ti

vidlacrymabiliter planxit eum. — Et ut Augzu(

ii

aus, in: lib, de Do&rina

omnis po«

Chrifiiana, ait: Non orbitatem füii dolait, fed quia noverat, in quas

penas tam impie adultera, & parricidalis anima raperctur.

ANamque

ra trigitta

alio- prius filio, qui innocens eras, pro quo axgrotante aflligebatur, mo-

o Dario

ziente Iatatus eft, ut fecundo Regum r2, habetur,

Oravit Elias pro fufcitatione fiii hofpitie fuz, dicensz Domine 9. ch.qj;

quodcüm

Deus meus-revertatur oro anima hujus pueri in vifceta cjus,

, Kige

Frequenter iegitur in lib. Regum: Dormivit cum patribus fuis,

Quod quidem nullatenus de brutis animalibus poteft dici. Unde pro-

TO

batür, €03 vivere poft mortem, & refürrecturos effe; ficut in dormiente

apparet»

Ex ver

bis, qua dixit Tobias, increpans ftu!tiiam propinquorum,

Tob 27

patet manifefté, quód anima vivat poft feparationem àcorpore. . Filii,

inquit, Sán&torum fumu:» & vitam illam expeétamus ,. quam Deus da-

turus eft hiss qi'.li: fidem fuam nunquam. matant ab-eo, Item in oratió-

ne poftea dixit: Domine fecundüm voluntatem tuam fac mecum, & pra-

€ipe in pace recipi Spiritum meum.

.ukjm fll-

Addidit Dominus omnia,'quacunque füerant Job, duplicía, tan-

Job. 42,

haiicet

dem dedit ei feptem filios, & tres filias, ficut prius,

Secundüm Gregor, ult. moraf, vald? expreffe dixit Salomon in fine Eccl, ult,

Ecclefiaffis 51. Revertatur pulvis in terrarmn fuam, unde erat»

: ]aWb.'

& fpiri-

tus redeat ad Deum, qui dedit illum,

Ex verbis illis, que dicunt damnati in inferno » Oftendunt, viv

, ingi

ere Saþibnt, 55

(efegume

i

tam bonos, quàm malos in alio fxculo,

N

De Nabuchodomofor rege Bábylonis dicitur a'd)lït!eram rEX

quo Ifa. 14.

jmnor»

dormifti, ín morte. fcilicet; non aítendit, qui: fuccidat nos,

Infernus

TU

ï

fubter te conturbatus eft in. occurfum adventüs tui. Ft poftea: De-

tracta eft ad inferos füberbia tua;

Et plura pomuntur ibi; per quz pa-

; Abra-

j

tet, illum non

diffe,.

penitus interiiffe, fed ad infernum ejus animam de(cen-

n mot-

|

Dum fuaderetur Eleazaro, nt fimularet fe de carnibus facrificii co-

2. Mach, '6.

n iif

mediffe,dixit: Etfrin prafenti tempore füppliciis hominum eripiar, fe

hoc p

manum omnipotentis nec vivus rec defan&us effugiam,

^

Unus fepiem illorum fratrum dixit: De coclo iff

a poffideo, fed & £, Mach, 7.

, i

propter Dei leges hac ipfa defpicio, quonigm ea abi

pfo me receptu-

j of

rum Ípero,

Similiter ex verbis matris ejus , &

aliorum patet; quàd,.

N

2

Mianrum ad animas, noncredcbant fe perire;

D

G

,

Ra-

-

is$ TITULUS LXX. Impatientia & murmur,

P

2, Mach. 14.

Razias complexus inteftina fua, projecit fuper turbas, invocans

Doiminatorem terrz ac fpiritus, ut hec illi iterum redderet , & fic-obiit.

Müttnui

D

Matth, 10.

Monens ac muniens difcipulos, quos mittebat Salvator, ait: No-

lite timcre illos, qui occidunt corpus, animam veró non poffunt occi-

Qicens:

dinenf

dere: fed potius timete eum , qui poftquam eccidit , habet poteftacrem

mittendi in gehennam.

& m

Luc. 16.

Nora, in €o, quód narrat Dominus de divite & Lazaro, non vi-

(

detur parabolaaliqua vel fimilitudo. Unde vidctur fuiffe hiftoria mani-

pyienci

fefta, & fic appareteffe five bonorum , five malorum animas immorta-

duriffu

les, & recipere poft feparationemr à corpore» prout ia Corpore me-

Kem,

ruerunt,

;

Y

Eodem.

Exemplo villici iniquitatis, qui fecit amicos de bonis Domini fui,

fts, o

concludit Dominus dicens: Facite vobis amicos de mammona iniqui-

taris, t cüm defeceritis, recipiant vos in aterna tabernacula.

Quód

IQ p

[

nihil effet di&um, fi anima poft (eparationem à corpore, ftu poft mor-

tem corporis , nullum haberet receptaculum.

tínum

Caffrori

A&or, 7.

Devotam & reftam fidera de anima beatus habebat Stephanus, qui

ARr

cüim lapidaretur dicebat: Domine JEfu accipe fpiritum meum,

t -

1. Cor, 15.

Ex verbis egregii Do&oris Panli animam vivere poft feparationem

à corpore manifefte apparet,

cimus, inquit, quoniam fi terreftris do-

mus diffolvatur, quód zdificationem habemus ex Deo doimum non

faürmi

lum D

manu fac&tam, fed eternam in. coelis,

Phi. r.

£t ad Phil. Defiderium habens diffolvi & effe cum Chrifto,

IT

Item Rom. 7. Infelix homo, quis me liberabit de corpore mortis

Rom. 7.

Jugx.

hujus? Et certé talianon diceret, n-iü de vita alia certus effet,

Y

i

fiam |

TITULUS LXX.

(

Titly ed

] Jmpatientia o murmur.

R

C

r

Gcno 1 60

Gar ancilla Sare non ferens Correptionem böminæ fuæ,.q-uæ

V affigebat eam. propter ipfius füperbiam, fugam inivit, fed ad

ln

mandatum Angeli rediit,

auti

Exod. 5.

Prapofiti

filiorum Ifrael dixerunt Moyfi & Aaron: Videat Domi-

nus & judicet;

quoniam foetore fcc;&is odorem poürum Ccoram Pha-

fleud

raone &c.

(rael dixerunt ad Moyfen: Forfitan non

g(

Exod, I4.

Videntes X gyptios filii 1

erànt fe

ReRte

tudine.

pulchra In Egypfo, ideo tuliftis nos, ut moreremur in foli-

!

2

Prima

Eä

WUf,

TITULUSLXX, Impatientia & mütmur, 129

- Prima murmuratio üli*oruqüfraeün.deferto fait pro defe&u potis, Fxod, t4.

]nvocans

x fic-oit,

Murmuravit populus contra Moyfen, dicens : Quid bibemus ? &c.

Exod. 16.

at: N*

Deinde pro cibo, murmuravit omnis congregatio filiorum Ifrael,

(ünt ocdi«

dicens: Car induxiftis nos indefertum, ut occideretis omnem multitu- & 17.

yotettatem

dinem fame? Item murmurayit,,pq&quamlmiferat Dom(irixius, coturnices

& manna, prz fitis anguftia,

"chm niurmüre & im- Eodenm.,

) non vl«

Cüm patíebatur populusfamem in deferto,

Sed de

ría mani-

atientia recordabatur carnium, quas Comederat in. ZEgypto.

mmortá

uriffima fervitute, qua opprimebatur, non faciebat aliquam . mentio-

ore me-

nem.

.Vidern's*äöþ;ulus, ubd moram faceret defcendendi de monte Moy- Exod.2*.

omin ïu'?,

