exclamavit voce magna, dicens: Domine, ne ftatuas illis hoc peccatum

&c. Etcüm dixiffe5 obdormivit in Domino.

ue Domi

Kt Salvator nofter Dominus JESUS Chriftus, qui fecundüm Au- Auguft, lib

,puichrum

guftinum, libro quarto de Trinitate, per fingularem mortem fuam no- 4.dz Trini-

ftram deftruxit duplicem, — Qui, ut ait idem Auguftinus 74, de civitate tate, — Ft lib,

um

Dei: Tantam fidei contulit gratiam,ut mors (quam vite conftat effe 14 de civi-

jf

eaette

contrariam) inftrumentum fieret, per quod tranfiretur ad vitam. Quam tate Dei, c, $,

nobis concedat ipfe verus Author falutis eternz, qui eft via, veritas & vi-

, £

ta; Qui vite & mortis habet imperium : Qui cum patre, & Spiritu fan-

jl

&o vivit & regnat Deus per interminabilia fecula. Amen,

opl?

( p

j pr'

Odfm

;mpef'"m'

TT

Bb

TITU-

" lave-

194 TITULUS CIV. Mots malorumf

TITULUS CIV.

dem.

ocdf

A»Mar.r malorum.

G-en. 4.

3

fid a

1 Ain,q

ui occidit fratrem füum, occifus eft à Lamech.

& ttr

í

C

Dominus pluit fuper Sodomam & Gomorrham

fulphu;' &

ng. 19.

ignem de coclo, & fübvertit quinque civitates , deteftabili peccato

fcetentes.

E

)

qnods

Gen, 34.

Sichem filius Emor, qui oppreffit Dinam filiam Jacob; intesfe&us

eftà fliis Jacob, & omnis civitatis populus.

Nl

füit

Exod. I4.

Aque maris rubri cooperuerunt currus & equites cun&os exerci-

tus Pharaonis, nec unus quidem remanfit ;

Et quidem fatís iuftà, cujus

cor non potuit emolliri, corpus ejus in aquis totaliter mergeretur,

Q

Levit, IO.

Nadab & Abihu filii Aaron, offerentes ignem alienum coram Do-

mino, devorati funtab igne Domini , & mortui.

tlert

Levit. 24.

Precepto Domini filii Ifr

(

ael eduxerunt blafphemum extra caftra;

duos N

ac lapidibus obruerunt.

Num. 16.

Core, Dathan , & Abyron, ac eorum complices Moyfi rebellantes,

defcenderunt vivi in infernum, operti humo,

Alii etiam murmurantes , & diverfa committentes peccata , variis

&oq

Exod. $2.

ACCen

Num.r1, 14, mortibus interierunt in deferto,

ita quód de fexcentis millibus hominum

j

14 Deut.1. pugnatorum duo tantam terram promifTionis intraverunt,

Quoniam Achan tulit furtivé de anathemate Jericho, lapidavit eum

Wm

Jofue. 7.

Siftn

omnis Ifrael, & cun&a, quz ejus erant, igne confumpta funt,

ludic. 4.

Tulit Jahel, uxor Haber Cínzi, clavum tabernaculi, & defixit in ce-

*hor

rebrum Sifare, qui f(oporem morti focians defecit» & mortuus eft.

Si Zebee & Salmana ferváffent fratres Gedeonis, peperciffeteis Ge-

ludic. g.

&tüdj,

deon, fed quia eos occiderunt, &ipfi à Gedeone occifi fuerunt,

q'idrai»

Iudic; 1,

Comprehenderunt filii 1frael Adonibezech, cefis füummitatibus ma-

,

nuum ejus,ac pedum (& ita fecerat ipfe feptuapinta regibkus) adduxe-

Vij

runt in Jerufalem, & ibi mortnus eft.

Una mulier jacens fuper caput Abimelech, fragmen mole confregit

lt»idic. 9.

cerebrumr ejus, qui vocavit armigerum fuum, & juffit fe interfici : & red-

EU

dit ei Dominus malum,quod fecerat, interficiens feptuaginta fratres (uos,

4

Cüm audiffet Heli, Arcam Domini effe captam, cecidit de íclla re-

78 Reg. 4-

trorfum juxta oftium, & fraáis cervicibus mortuus efít.

——

r

€ffet.

I Reg. 77.

Superbum Goliath & blafphemum David puer inermis, non habens

utum atmorum, gladio illius proprio intezíecit,

Plfls :

Saul,

TITUISUS ClV.» Morts5 mälorüm. 19s

Saul, quadam iniqua invidia motus , perfecutus fuerat David : tan- Y.Reg. 32;

dem arripuit gladium füum, irruens fuper eum, & mortuus eft,

m

Primogenitus David oppreífit fororem fuam Tha

-

ar, & pauló póft 2« Reg. Is

occifus eft, jubente Abfalon tratre füo, cüm comederet cum eo,

2. Reg, 18:

Libidine dominandi Abfalon multüm afflixit patrem fnum David,

fed antequam affecutus effet propofitum ,. fufpenfus fuit iuter coelum

&. terram.

üphr &

Videns Achitophel , quód non fuiffet acceptum confilium fuum,

?. Reg. I7.

j ptato

quod dederat contra David, abiit in domum fuam, & fufpendio interiit,

Scba álius Bochri concitavit populum contra David, & fugiensin

ii

2 Reg. 204

Abelem civitatem, ubi putabat habere refugium & auxilium, decapitatus

£uit ibidem.

losertd

Adolefcens, qui dixit, fe Saul occidiffe

*

H

UR&; [Hius

Ccüm putabat profpera nunciare,

$ iubgnte David occiíus eft,

2. Reg. I

Uf

Simile accidit duobus latronibus, qui cäput Isbofeth filii Saul at-

2, Reg. 4«

oram DO*

tulerunt,

1a afti

Quamvis Joab fuiffet miles ftrenuus & fidelis, quia tamen occidit 3, Reg.2,

duos viros proditorié , juffus eft occidi monente Salomone.

at

Rege Ifrael peffimo Hela,rebellavit Zambrí contra dominum fuum, 3, Reg, 16.

& occidit eum, qui poftfeptem dies ingreffus eft regium thalamum , &

4, tats

fuccendit fe cum ipía domo regia.

s

yominurm

Vulneratus in bello Achab mortuuseft vefperi, & linxeruntfangui- 4, Reg. 22,

nem ejuscanes in eodem loco»in quo linxerunt fanguinem Naboth, qui,

ii t

diffimulante i

mortuus eft,

pfo Achab, cüm liberare eum deberet & poffet, lapidatas &

Ánit

Cüm afcenderet Elifeus in civitatem Bethe! , quidam pueri malà 4 Reg. 2;

l

eruditi illudebant ei, egreísíque funt duo urfi, & dilaceraverunt ex eis

f

(; 6

quadraginta duos pueros,

Unus de duobus, qui aderant cum rege Iírael, nolaitcredere verbis 4 Reg. 7.

ubug ht

Elifzi, futuram abundantiam pradicentis, in craftino verà conculcavit

) Qd

eum turba hominum , ad fpoliaconcurrentium, & mortuus eft,

Benadad rex Syrie , qui muita mala intulitfiliis Ifrael , fuit de- 4,

ii tt

éde

Reg. 8

j; t

fnum ab Afael filio jugulatus.

Videns Jehu Jezabel impiam, qua fuit caufa malorumjuffit eam

4« Reg. q

, l00*

prxcipitari deorfim, & fuitita equorum ungulis conculcata, qua, licét

je(dia f

effet flia regis, non fuit tradita fepukura,

Tantám enim calvaria Ca-

pitis aderat,

nonhfms

ÁAth

ali

ja mater Ochozie interfecit omne femen regium ; ut poffet 4 g

L

rcgna-

eg. "f

5qüb

vt

ä

156

- 'TITULUS CIV. Mors malorum.

^

D

]

regna:e füper popolum, & poftmodum turpiter interfe&a fuit; juffu Jo-

jade facerdous.

r de

ui fecit Zachariäm filium joïadäe

ait aui

4. Reg. 12,

Rex Juda malus & ingratus Joas, q

ä

facerdods crudeliterlapidari, poftea interfeétus eft à fervis fuis.

Rex Affyriorum Sennacherib fuperbifmus, & in DEUM cceli

morti

4. Reg. 19.

blasphemus , poftquam de terra Juda confufus aufugit à. filiis (gis

interfedtus fuit,

vmdiu:

nes, comprehenfus

]

4 Reg. ult,

Sedecias rex Iuda malus apud DEUM & homi

effugiens. Antecujüsoculos rex Babylonis proprios filios fecit occidi,

latüra

l

Dinis,

deindeexoculatus fuit , & du&usin Baby'-l"onenr, & ibidem miferabiliter

mortuus.

N

Jl;dith. 13.

Multas terras cepit, & deftruxit Holofernes, tandem dormiens ine

€briatus, per manum mulieris decapitatus fuit.

Efth. 7..

Superbiffimus Amans qui faciebat feab homi

nibus adorari, fafpen-

4

fus eft in patibulo, quod ipfe paraverat Mardocheo,

iDan, 4e & 5

Balthatar rex Babylonis non eft corre&tus per exemplum Nabucho-

donofor patris fui, qui ante eumfuerat mutatusin beftiam, Etincon-

vivio vidit cripturam in pariete: Mane, Thecel, Phares. Eadémqueno-

&e inteife&tus eft, & regnum ejus ad Medos, & Perfastranslatum.

Dan.6.

Accufatores Danielis, jubente Dario rege Perfarum miffi funt in

lacum leonum, & à leoaibus devorati.

Simile accidit Cap. 14.-

1. Mach. 1.

Poftquam Alexander decidit in le&um; dicitur: quod cognovit,

quiamorer

etur: quafi anteà mortis memoriam feu notitiam non haberet.

1. Mach.qg.

Fercuffus füit Alcimus proditor, & diffolutus eft paraly i, nec ultra

UE

potuit loqui , & imandare de domo fug, & mortuus eít cum tormento

magno,

*

T t

Contri

ftatus rex Antiochus de hoc, quód Andronicus injuft? oc- :

2, Maàch, 4—0

-

ciderat Oniam fummum facerdotem , occidi in eodem locojutfit Andrp-

*

st p

nicum, in quo nimiam impietatem commiferat,

Ruino.

Eodém.

Multis facrilegiis à Lyfimacho commiffis in templo, congregata eft

Wi

multitudo adverfus eum , & ipfum fecüs «rarium interfecerunt.

.I. MaChc SO

Jafon impius , qui fratrem proprium captivaverat, & multos de

Yaf

patria fua expulerat, peregre periit, &infepultus, & illamentatus ab-

bum

je&us fuit.

Antíochus, qui multorum torferat v

ifcera , paffus durum dolorem

|

CInis

2. Mach. 9«

vifcerum ,. mirabili obitu in montibus viíta defunctus eft,

Um

2, Mach, 13.

Menelaus ,. qui malitios& obtinuit modico tempore principatum,

Inns ]

M

de alta turzi fuit pracipitatus ia agge&ugz cinezis,

L

ÀHomo

Hardg

^

Vä

TITULUS CV. Mortificatio. ^" x97

b

E

Homo ille dives ;..cujus age

uberes fru&us;attql.it , cümcogita- Lüc, 12

if u

plus credebat habere de vita,

ret deftruere horrea faa. & facere majora,

ait autem- illi Dominus : Stulre iac n

oé&te peribis,

m ]o';adæ

Tetribile eft valde illud exanplum de div

ite famofo epulone,

qui LUC: 16.7

iis.

mortuus €/í, & fepultus, atqu

ein infernum . delatus.

;UUM cadi

Anauias & uxor ejus saphira ; qui

fraudaverunt de pretio agri

A&or, 5.

fliis fols

venditi , ad increpationem Petii ter

ribiliter expirárunt.

Herodes fedens pro tribuneli»

,& vefiius v

efteregali conciona- A&or, 12;

) rehenqu

DEI vóces & non ho-

tocadiy

batur ad populum, , Populusa

utem. acclamabat ;

minis.

Ccnfeftim autem percu

ffiteum angelus Domini, eó quód non

(orabiliter

- dediffent honorem DEO , & confumptus à vermibus expirayit,

iets lt

j,ipete

TITUL ïIS C V.

yabucho

krin con"

Mortzfca;io.

mqueno-

m

— f Agna opusfuit—mon*ïficatione, ut Abraham primó exiretde terra Gen.. z8;

fua, deinde ut immeolaret chariffimum, quod in mundo ha- & 22«

ï/]] [un;ïn

^ bebat, nempe unigenitum fuüm filium,

Oc;;ngx'ifs

Dum Cain à paffone invidie effet-o

À

ccupatüs, ait' Dominus ad Gen. 4.

"

mä?)&ïü'

eum: füb teeritappetitus tuus, & tu dominaberis illius,

W[ ulà

Nazarai abítinebant à vino, & omni eo, quod inebriare poteft, Num. 6. .

19 meno

per

totam vitam,

David vehementer fitiens defi

derat aquam ex cifterna Bethlehem. 2, Reg. 23.

r,;üfïe *

Sed. poftquam hec fuit allata s effudit eam in terraæ, 'ïSflibavit eam Do-

mino,

j 400l

yacobkculitdelapidibxïxs ,(& fuppcneäs capïti füo ïdormivir, Sic fe Gen, »8.

res,f,a'adt

morti&cans vidit myfteriofam "ïllam 1calam, & ipfum .Dominum inni-

xum fcalz.

TU

Omnis populu

s humiliaverunt animas fuas in jejuniis & oratiomi- Judith. 4»

nultó

säe

bus,ipfi & mulieres eorsm. . Ec induerunt fe Sacerdotes ciliciis , & erat

yatus 2

cinis faper capixa eorum.,.

M

^ Judith, licet innocent

js vite; habebat fuper lumbos fuos cilici- Judith. g.

j doïolem

um , & jejunabat omnibus diebus viteíug , preter Sabbata & feftado-

3

.

s|

mtis Iírael,

nap

at

Càm promulgatum foiífet crudele ediétum Aman contra Judzos, Efth, 4;

nibus

Mardochæus indutus eft facco , (Paräens cinerem capitis in om

quo»

gom?

ïï

ä

5]

&

3

kl

198 .^ TITULUS CVI, Mulierum aviditas,

quoque provinciis, oppidis, ac locis iTan&us ingens erat apud Judeog

tito [

jejunium & fletus, facco & cinere mutis pro ftrato utentibus.

g(. 54. 13.

Quàm aufteram vitam duxerit David, indicat his verbis t Fgo au-

tem induebar cilicio , humiliabam injunio animam meam, . Kem t an-

vito,

PÍ.76. 5,

ticipaverunt vigilias oculi mei, Item: cínerem tanquam panem mart-

qu

Pf. ro1. IO.

ducabam, & potum meum cum flet&mifcebam, —

.

Job, 42. 6.

Job, licecnullius gravis culpe ccnfcius, d

e fe teftaturt ipfe mz

dbt,

reprehendo , & apo poenitentiam in favilla & cinere,

Chriftus Dominus continuam fortfficationem in omnibus , pau«

[2 i(

pertatem , rerüm omnium penuriam , aufteram vite rationem pro fe

|

elegit:: nunquam legitür rififfe , aut aliqua recreatione frukus fuiffe,

Qüone

Matth 3.

Innocentiffimus Joannes. Baptifta auferriffimam in deferto vítam

TO

duxit usque ad trige(imum atatis annum ; habebat veftimentum de pilis

camelorum : eíca autem ejus erant locufte & mel filveftre.

forj

1. Cor. 9.

Quàm mortificatus faüerit Paulus , ex ejus teftimonio colligitur ; ait

2

.

enim: caftigo corpus meum , & infervitutem redigo,neforté, cüna

Gpie

2. Cot. 4.

aliis przdicavero , ipfe reprobus efficiar. Item: femper mortificatio-

nem JESU in corpore nóftro circumferentes, ut & vita JESU manifeftetur

ä'xoal.ö. I4.

incerporibus noftris, 1tem : mihi mundus crucifixus eft, & ego mun-

do, Teftatur item, quód fuerit in labore & erumna, invigiliis mul-

[

$. COor, 1I.

27-

tis, in fame & fiti , injejuniis.multis, infrigore & nuditate,

Luc. 1 6.

Dives epulo , qui induebatur purpura & byffo,& epulabatur quo-

/fü!l'm

tidie fp

lendidé, coníequenter ab omni mOrti&cationc alienam vitama

üit

Quxerat ; fepu?tus ef in inferno.

Qd "t

TITULUS CVI.

intef

COn]

Wuliemm aviditas,

qusí

Gen, 3.

Rima mulier vidit lignum pulchrum & delectabile, & ftatim fequitur;

&guöi

uàd fine deliberatione tulit defru&uillius, & comedit.

i fe

P

Sara, licét effet bona , tamen ita defiderabat habere filios,

Gen.16.

D

quód priüs voluit habere de ancilla filium, inquiens: Ingredere ad

ancillam meam &c.

E flï;

o Abrahz, continuà

Gen. 24f

Interrogata Rebecca , an vellet ire cum famul

Doni,

refpondit; Vadam, Non dixit: voloire, fi placet vobis, vel hujgs-

modi,

faudi

Gen- 190

Filie Loth potiüs voluerunt de patre ljberosfufcipere, quam fine

i

Nuntj

Jliberis permanere.

Cene

TITULUS CVI. Melierum avidiras, — 19

jiag

Cernens Rachel, quód irfcecunds effet, invidit forori' , & ait ma- Gen; gä:

rito fuo : da mihi liberos» alioquin moriar.

vifa fuit à quodam Gen, 34

Egoat«

Dina cupiens videre mulieres regionís illius,

(m t at«

viro, Sichem videlicet, & tandem oppreffa ab eo,

Quid ergo de illis,

emmalte

qux volunt videre viros, & videri ab eis? Non eff mirum &c,

Domina , cui fervíebar Jofeph, non expectaba:,quód follicitaretur Gen, 39;

fed ipfum nimis procaciter requifivit,

ipft m

ab €o;

Ax2 filia Caleph , obtinuit à patre terram irriguam , quia fcilicet Jofue z5,

eam ín(t.uter fufpirando petivit.

jj, pat"

n proie

Tantüm inftitituxor Samfon apud eum, quàd ipfe dixit ei propofi- 1udic, 14.

y tf

tionem obfcuram , quam parentibus noluerat indicare.

Ad illa ftatim

f(it] vitam

zevclavit amicis fuis, quamquam effet in damnum viri fui,

Y

"Dalila

n dC pllls

fortitudo maxima confiftebat,

per importunitátem evicit,ut Samfon Qiccret, in quo ei:ïs Iudic. x6,

s; a

Anna mater Samuclis pre

defiderío habendi liberos flebat, & nón 1, Reg. 1,

l'lä) Cüm

capiebat cibos,

rtikcatio"

Multüm

defiderabat habere filium illa; qua rapuit alienum,

3. Reg. 3«

fta^concupivit Jezabel vineam Naboth tradere viro fuo, quód pro-

3. Reg. 2T,

nifcltetut

go mute

ducens falfos teftes, procuravit & fecit Naboth crudeliter lapidari,

jl m*

Cüm vellet ire Sunamitis ad-Elifeum; & vi: ejüs non plenarié con-

fentíret, refpondit illa: Vadam,

Statímque ftravitilla afinam, & praez

4 Regf 4

yurquo-

'E

cepit puero ii via: Propera, ne mihi moram facias in eundo, & hoc age,

n me

quod pracipio tibi,

Athalia mater Ochozia régis coricupifcens regnare fuper terram,

4. Reg. 11;

interfecit omne femen. regium, excepto Joas infantulo

"

;qui furtim 3bf'

Íconditus fuit.

H

Anna'uxor Tobi

*

£ /circumfþic'iebät quotidie, & circuibat vías, per

Iob 19.

quas fpes redeundi videbatur, utfipoffet procul videre filium venientem,

Kfther non fuit contenta ex eo, quód rex dederát ei demum Amán,

Efd, 9.

& quód occiderat in fola civitate Sufis quingentos viros, fed etiam in cra-

ll(ecp'mï»

ftino fecit trecentos occidi.

Mulier Chananza fanitatem filie obtinuit precibus importunis,

Matth. 15,

ï:cfc flo$s

Mater filiorum Zebedai nori expectavit, quód Dominus remunera-

Matth. 26,

ret filios fecundüm excellentiam meritorum, fed petiitante cempus unüm

g[cdöfe 4

poni ad dexteram Domini in regno fuo, & alium ad finiftram.

?4

I)O

Puella nomine Rhode intelligens Petrum pulfare ad iamiam, Dr» A&or, 12,

u

g !

gaudio non aperuit, fcd dimittens illum foras cucurrit & intro ftantibus

ylne

"

nqmiavit.

--

L

h

MHero-

i

(er

:g

*

!

266 TITLI-LUS CVII. Mulierum fallacia,

í

Matth. 4.

Herodias infidfabatir Ioanri Baptifte, tantóque odio infidiabatue

quietey

t T

ei, quoód magis elegit filiam fuai petere caput ipfius , quàm dimidiam

]

*

partem regni Herodis.

Luc; 19.

: Pónit Dominus exemplum viduz, quz ita fuit molefta judici, De-

fMlm !

&um

np c;iaïg —nonä fime-mil, üt cfaþdeyn ipfam à [uo edverfario vindicaverit,

fiiin ;

TITULtS CVIL -

ficans]

F

quamvi

]

| Ji/lm'æmm jlzllaciq.

Eun

Gcn: 3.

h Cécafione Fvæ« äec&ptuäleü;Ad;am; Iig'ät-;hon fueritfgäuäus n eo,

coll.m

.in quo Eva fuit, fc-dt:x&a',.fcd cum deligno vetito , Eva fuüadente;

ilu] 1

-? comedit, :

Gen. 18

Sara rifit, audita promiffione decon

ceptione filii : Redargutá au-

tem à Dórmiino eju

s diffidentiá; feipfam mendaciter excufavit...

G:n».xxg.

/Diiz filiaL

óth' volentes ex patre fuo concipere, cüm verbis eum

fortaffis ad-hociriducere.non auderent, mediante vino propofitum per-

"gerunt,

Bene, ergo alium hominem decepiffent, quando nec patrá

proprio pepercerunt,

proprium

; querentem idola fua, pulchraadinver-

0

Geg.gx.

Rachelpatrem

tione delufit.

Domina .Jofeph ipfum. ap

ud virum füum nequiter accufavit, ut

ém. $9-

feipfam mendaciter excufaret, &

deinceps apud vicum fuum deipfo Jo-

feph fe impiiffime vindicavit.

ts x

Obftetrices. Hebreorum;

lic&t piam intentionem habueriütin re-

Therce

Exod. 1.

férvatione puerorum, tamen P

haraonem regem JEgypü adinvemiong

mendacii fefellerunt.

hs dig

Mulieres Moabiti

d filios Ifrael deceperunt, contra quos Balaam

Num,25.

N

artolus cum omni

bus magicis artibus fuis nihil potuerat operari.

Wt mipa

Rahab meretrix abícondit exploratores

Jofue, & e0s;qui quere-

ts

jofue z.

-bant €os; fecit currere usque a

d vada Jor.danis, dicens : quód exierint

V

Clausá portá.

dl

hel i'n occurfum Sifare, dixit ad eux-n : óintraad me, Do-

I

Judic. 4«

Egreffa Ja

llum dormientem occidit.

mine mi,netimeas. Ft poftremói

lfh !

Uxor Samfonis fundens apud eum la

chrymas, dicebat: Odifti

Tienda

]udi&. I4.

: tamen .illi in damnum

Inavit:

me, idcirco problema non vis mihi exponere

gruprium re

velavit,

lefta fuit Samfoni jugiter per mu

itos dies, fpatium ad

]udiC) 2'6-

, ;Dalila mo

quietem

flhll qm

TITULUS .CVIIL Mulierum fides. 5»or

flabatur

quietem non tribuens

& defecit anima ejus, ad. mortem usque laífata

eft. Tuncvi&tus fortiffimus

Samíon ftult& apertsit ei totum

dimidiam

d Saul pater fuus quareret David virum r, Reg. 19.

Michol iatelligens, quà

fuum ad mortems fecit eum fugere , &

pofuit fimulacrum fuper 1e-

(ic Di*

€tum . ejus.

werlt

ui nunciare debebant David ftatum Abíalon, fuerunt po- 9. Re

g xz.,

fitiin puteo»

& mulier quedam ponens velame

4

xeceffiffe mentita eff,

n füper os pgtei, qgafi

ficcans ptifanas, ipíos

Fefellit. Holofer

nem Judith; à facie cujus terra tremere videbatur, Judith. 1o,

vis optima inte

ntione.

quam

Herodes metue

bat Joannem Baptitam, fciens eum virum juftum, Mart. I4.

Kt tamen Herodias in tantum laboravit ; quód fecit eum in carcere de-

collari,

Saphira uxor

& Ananias mentiti funt Petro de a

hus in

gri pretio, .äed A&or. s;

fündttltg

illud mendacium .-fuit per Petrum graviffimé punitunt,

s

argulä QU

TITULUS. CVIIL.

rhjs &

wun *

eSMulierum fides.

r

Ommendat Apoftolus fidem Rahab, que non periít cum is, Hebr. 11-

adinvette

C

qui non obedierant, càm excepiffet hofpitio exploratores pa- Jofue 2.

cifice.

yfuit; n

Ruth adhzfit focrui fus No&mi dicens: Populus tuus & Deus Ruth, 1. 2.

p J*

«uds meus, Unde Booz pofteadixit ei: Reddat tibi Dominus plenam

mercedem, ad quam veniíti, & fub cujus confugifti alas,

qnin r

Mulier vidua Sareptana credidit verbis Elie prophete, licét rem 3. Reg. 17.

jcientione

fetis difficilem illi faciendam juberet.

Mundi creationem & corporumrefurre&ionem optimé confiteba- 2.Mach, 7.

tur mirabilis illa mater, qua feptem fratres filios torqueri uno die vidit,

: poau

tl

& ipfos ad moriendum

pro Dei legibus fortiter animavit.:

í uaree

Circa myfterium dominice incarnationis fuerunt muli

eresad &re- Luc. r.

d r

dendum promptiores, quam viri. NNam Zacharias pater Joannis Bapti-

ftz incredulitatis fuit ab angelo redargutus: pro eo, quód non credi-.

1me po

difti verbis meis &c. . Elifabeth autem non reprehenfibilis, fed com-

mendabilis legitur extitiffe,

que ftatim in adventu h?atæ virginis excla-

, Qiil

mavit: Benedi&a tu &c.

du

Similiter commendatur Beata Vir|

u

g0, qua crcdidit angelo dicenti Eodens,

fibi, quàd conciperet de Spiritu fan&o.

m 9

€

liem

F"

([st

qu

M

A

€

3502 TITULUS CIX. Muïiäruih fortitudo.

TT

Luc, 2.'

Item Anna vidua prophetiffa, Ioquebatur;de puero rato omnibus,

C

qui expectabant redemptionem Ifrael,

Luc. 7.

Sarax f

]

Marie Magdalene dixit Dominus: Fides tua te falvam fecit, vade

]

in pace.

fui,;q

Ü

Matth, 9.

Tantam fi

dem habelgat ad Dominum mulier hemorrhoiffa, i;uöd

D

[

j

Luec, 8.

ideo

fufficiebat ei; utitantutmimodo taángeret fimbriam veftimenti ejus,

Witr

meruit audire verbum dulce : Confide filia, fidestua te falvam fecit.

gifag'gaj

Mafth. I15.

Nec longa expeétatione; nec dura refponfione deftitit clamare ad

K

Dominum mulier Chananxa. Idcirco tandem audivit: O mulier, ma-

dMabuit

gna eft fides tua, fiat tibi, ficut vis.

x

tdücati

Mulier Samaritana plene con

feffa eft, dicens: Quia Meffias venif,

Xm (

]oaxj. 4.

qui dicitur Chriftus, . Et poítea multi Samaritanorum crediderunt: in

Dominum, propter verbum mulieris illius,

À

tuini ;

joan. 11«

Confeflio fidei Marthe ; que dixit: Ego credidi, quia tu es Chii-

difti

Matth. 16.

ftus filius Dei vivi; qui in hunc mundum venitti, fauis fimilis fuit con-

etiam

feffioni Petri,

Matth. 16.

lifi e

De refurrectione Domini legimus multos viros dubitáffe, & Domi-

Matth. 29.

num JESUM illerum incredulitatem, & cordis duritiam exprobráffe, de

mulieribus autem nihil tale legitur.

Sed refurgens Dominus primo ap-

nuntiavit.

paruit mulieri , fcilicet Magdalena; & illa currens difcipulis lugentibus

A&or, 16,

Quadam mulier , nomine Lydia purpufaria, audivit predicatio-

nem Pauli, cujus Dominys aperuit cor, & baptizataeft, & domus ejus.

Rw

TITULUS CIX.

Tgis

Mulzewm fortitudo.

|

Arach filius Abinóam noluit ducere exercitum contra Sifaram, nþili

Dt i

Judic, 4

Debora uxor Lapidoth iret cum eo, qua dixit: Ibo quidem tecum,

Optay;

fed in hac vice viétoria nor reputabitur tibi, quia

nz tradetur Sifara.

;

E manuw foomi-

Ruth; 3.

-Dixit Booz ad Ruth, que reliquerat patriam & Deos fuos: Scit

communis populus, qui habitat inter portas urbis, mulierem te effe

th

virtütis:

E

(

1, Reg, 19.

Viriliter falvavit David virum fuum Michol, cüm quareretur ad

mortem à Saule patre fuo,

Cor |

füeri

2, Reg. 25,

. Cüim vidiffet Abigeit virnm fuum Nabal dur& refpondiffe nunciis

thvid, feftinavit, & tulit diver(a xenia; & David iratum placavit,

Gra-

LT

,

TITULUS CX. Mulierum pietas, & coinpaüïo.xzog'

ATA

Gravem contumeliam, ab ancilla profatam , valde. patienter tulit Tob, $,

Sara filia Raguelis, nec ei quid refpondit, fed ad orationem fe convertit,

y d vdt

- Küher regina expofuitfe periculo moriendi pro liberatione populi Efth, 5.

fui, quando non vocata ad regem ire prefumpfit,

IOiffär qUöï

Supra modum mater mirabilis , que pereuntés

feptem filios fub 2. Mach. g

US,

10to

unius diei tempore confpiciens, bono animo ferebat, & foemines co-

w fecit.

gitayoni mafculinum animum inferebar.

^

7

qdamare at

Fortiffimá fuit beatavirgo MARI

A in continendo gaudium, iwod

ilíery Dd«

habuit de filii conceptione, mativitate, Magorum adoratione , & ipfius

educatione, predicatione, miraculorum operatione, refurre&ione, Ruz-

kffas vetb

fum fuftinendo dolorem, quem pafía fuit in ipfius filii paffione.

diderunt

Valde fuit mirabilis audacia Marie Magdalenz, quz paffioni Do-

Ioatt, 26;

mini adfuit, & toties ad fepulchrum Domini venit, recedentibus etíara

fre ii

difcipulis dile&iffimis ,^ non recedebat, fed (tans ihidem plorabat. Ipfana

etiam nimis audacem faciebat amor.

lis uj o*

; cüm. dicebat ; Domfin.e, ficu (wtu-

lifi eum, dicito mihi,

&& Dorti«

robfäw?) d

TITULUS CX.

rímo ap-

gbl

- AMulierum pietas ,. « compásfio.

| fæ(/[l'ä[/la'

-

ys jf

Ebecca vidensfervum Abrahz, hominem peregrinum & bibere pe-

Geh. £4,

tentem, fine mora refpondit: Bibe Domine mi, quin & camelis

tuis hauriam aquam , donec cun&i bibant,

Timuerunt obftetrices DEUM, & non fecerunt

juxta preceptum

Exod, f.

regis JEgypti, fed confervabant mares,

Cernens filia Pharaonis vagientem puerum, miferta eft ejus»& ait :

Exod, 2;

De infantibus Hebreorum eft hic, & facienseum nutriri, in filium ad-

I'[amm, niü

optavit,

jem t

Rahab meretrix audiens ,

exploratores Iofue ad mortem queri,

Iofue 2,

yno a

compafía eft eis,

& ipfos abfcondens liberavit, &[anos remifit.

Nuntii, euntes ad. David, abíconditi fuerunt in

mulierem

puteo & falvati per

2. Reg. 17;

fuos ?

gdt

, qua pofuit velamen füper os putei,

sen & *

f

deluát,

& e0s , qui q'uærebantf

Duarum mülierum, coram Salomone contendentium

i

cor habuit,

, illa pium

g.Reg. $,

ii à

fuerunt.

qua liti cedere voluit, cujus vifcera fuper filiu

In commota

Vidua mulie

| M'e nw]iiis

o ts

r Sareptana fuit þofpita Elie proplrxctæ,þ & luc apud ii«

i

lam füftentabatur,

, Reg. fï.c

6ra

Cca

Muyligr

$c4 TITULUSCX. Mülierum pietas & compaffio.-

nogave

4. Reg. d«

Maülier Sünamitisinduxit vi/'rum'.fïmm ad. hioc, ut fieret. in domo fua

mi$ €oi

Elifzo locus. aptus ad manendum..

[

4. Reg. 11.

Cüm occideret Athalia omne femen regium ,. Jofaba filia r»egis Jo-

Joannis

ram. tulit. Joas unum de filiis regis, & abfcondens (alvavit eum

Per ho

Compatiens populo, morti addi&to , Efther magno'fe,expofuig

vum D

EPH i.

(

obtinuit;.

periculo ,. &xappd. Aflverum. Judeorum liberationem: & . fublimationema

tíoftm

Ioan. 2,

Pietas. beate virginis MARIZE mult

üm aþparet im hoc, quód ad

dittisi

pauperes nuptias ire voluit, & deficiente vino non requifita ab aliquo

& coligi

&deo

fed [ponte: verecundorum paupérnm advocata, dixitfilio: Vinum non

Mattlii2..

habent; Perhoc etiam poteft innui largitas ejus magna;quia ciim à Ma-

gis aurum; thus,.

& myrrliam, qua-obtulerant,recepifet, pauló poft in

-

£Kuc.2..

purificatione fia. non: porit habereagnum., quem offerret. Supponen-

dum ergo eff.,, quód illa munera pauperibus erogaverat.

1ean. r2..

Ambulans per mundüm: Salvator: mundi in domo Martlae & Mari

fpecialius hofpitium Iegitur habuiffe..

Mulier illa Chananza miferiam fliz fs propriam reputabat , di-

Matthï ISov j

censz Miferere. mei: Domine: fili: ngid.,) Hlia« mea: malé à demonio ve-

MT

Xatut..

Yo]

Multeres: mini

firaverunt Domino: px:'æd'i'cantii & pcr'Caaelila & ci-

J

£uc. 9.

vitates: eunti..

lenedidi

pofea t

Luc. 22.

Aftkterunt pasienti, & fequebartür ; dum ad crucem. duceretur , ab

jJoan.19;

Apoftolis dereli&um.

|e

Marc... 16..

Item ftudiosé o

bfequi volueruntei in fepulchro jacenti. Matth. 28.

totim d(

D

Xoan, 29..

Luc.23. & 24.

Luc, 21..

Pratulit Dominus due'era minuta paupercule viduz , que mifit in

litn 4j

murtéribusdivitum. ^ Quia fcilicet illa deco, quod

lia

Gazophylacium cum

$9]

deerat j eidederat;

& quia-plus ponderat Dominus mentis pietatem,

R

titnige.

quàm muneris quantitatem.

Ms

Auc,1r.

Blasphemantibus miracula Do

nüniïfcribi's & Pharifæis,muliei-quæ-

ï"w lm

dam: devore. aüdiens. verba. €jus , extulit. yocem, dicens ; Beatus venter,

Yu

ui te; portavit..

"

?

dij;

WR

Matth. 27..

lixor: Pilati

£magis*vconataa fuit impedire domihicam paffionem &

ov

injuftanr affe&ionem ipfius ;, quàm: aliquishomo , de:quo friptura te-

st

flatur;.

lb[&l()n

1,.Cor. 9..

Innuit Apoftolüs Corinthi

is,. quod aliqur Apoftoli pretencebant

ere,

eis fcilicet neceffaria miniftrantes:

sulieres forores: circumduc

ciebat,

V &P

&dor9;-

— "Propter operá pictatis

mcg;,.

&.eleem?&nas,quasiThabi;; viduisfa

roga-

TITULUS CXI. Mulierum fapientia,

204

xffo,

utad defünctam veniret, Et motus lachry-

doxofta

sogaverunt flentes Petrum;

& eam fuüícitavit,.

mis e

orum Petrus ponens genua, Oravit,

it ad domum Mariz matris; À

&cro- m'

Exiens decarcere Herodis Petrus, ven

gnominatur Marcus, ubi erant m

ulti congregati orantes..

regis o

Joannis, quico

lm

Per hoc patet ;

piam fuiffe & bonam mulierem, & hofpitam difcipulo-

rum Domini.

. expofüit

Quadam mulier purpuraria., n

emine Lydia, credens ad praedica- A&or, 16.

gationem

o fua deprecata eft , dicens:; Si ju-.

tionem Pauli, && baptizata cum dom

Uód al

dicáitis me fidelem Domino meo effe:

, intrate donsum meam &t manete,

:

& coégit nos, ait Lucas, uübietiam fatisinnui

abaliquo

t qgöd.mglieres prompte-

jnum not

& deyote aqdi'unt. Verbum: DEI..

imà M*

ippiti

TITULUS CXI

upp(')nfn'

d

t Node

AMulierum fapientia,

yjat, di«

D «AQa: pruden

ter intellexit , lbdum- in1(aac & IfmatIenoneffe bonum,& Gen, es

sonio -

voluit fominus;.

ut Abraham acquieíceret illius voluntati.

$

Rebecca fuit valde argumentoía ,ad procurandum, quód Jacob Gen, ?.

[t & d«

7«

benedi&ionem à patre, quae debebatur primogenito,, obtimerct; &

poftea

fecit eum caut& iram Efau declinare:.

xretuf y 2]

Rahab meretrix. difcret& exploratores abfcondit',- & per hoc fe & Jofue 2.

totam domum füam integraliter liberavit,

qatth, )

Debora, uxor Lapidoth, judicavi

t-popul'mi:,& docuit Barach fi--

"

lium Abinoam , quid facturus effet , ut populum DEI- de' manu. Sifara:

J.udi'c,4.v.

liberaret;.

2 miüt i

£0j qIIO

Sollicita fuit Noemi &affutaad modum inveniendum , quo Rütli Ruth; z;.

alienigena nurus fua: nubere poffet Booz inclyto & potenti,.

pieta':emx

Mater Samuelis.Anna difcrete fe excufavit ab eos. quod. Eielifacer- z. Reg. 1.

dos ei: impofuit, quando filium à Domino: poft: lavit..

yliergue

Per fapientiams, & eloqueniam íuam ,. & liberalitatenr fatis mo-

I. Reg. 25.

IU

dicam Abigail:viro- fuo» Nabal. vitam fervavit,, & David.ab homicidio:

ámpedivit.

fjonem &

Sapiens mulier- Th'eeuiti's:ïindüxit:David-ad hoc;. quód filium fuum: 2, Reg; 14-

Ab(íalon exulem revocaret;

plurä e

!

Obfidente Joab civitatem Abelam; mulier fapiens taliterlocuta eft

2, Reg. 20.

:gen(.'fbïm

ei, & populo civitatis, quód ille cum totius patrie utilitate ab obfidione:

;

u

jty

reïfm:..

Beth-

j

$

g

R1

C,c 3

206

TITULUS CXI, Mulierum fapientia;

8. Reg- I-

Bethíabea mater Salomonis fapienter verbum propofuit coram re-

ge David , t filius Salomon poft illum regnare deberet,

3. Reg.3.

Duarum mulierum coram Salomone contendentium illa pruden-

ter.& pié refpondit, qua dixit; Obfecrote Dominces date illi infantem

vivum,

9. Reg-10,

Magna fapient

ia fuit in regïna Saba, quéd ipfa venit audire fapi-

entiam 'Salomonis,

4. Reg. 4-

Mulier Sunamitis hofp:

ita Elifxi prudenter adhefitei, nec voluit

El

Id

eum dimittere propter Giez

i, donec ejus filium fufcitáffet.

4. Reg. 22,

Holda prophetes, uxor Sellum, Iofiamregem contortavit, & po-

di

ixit.

primoj

pulo mala ventura propter eorum peccata pra

j

Tob, 3.

Sara filia Raguelis difcreté & devot& oravit Dominum , ut liberaret

Jhero

eam de improperio; quod audierat ab ancilla,

1ili f

Tüdith ab $,

Miram ptudentiam & conftantiam oftendit Iudith ailoqueudo po-

ufque ad fin,

pulum, & decipiendo Holofernem tam potentem tyrannum,

indic;

Efth. 7.

Efther cum magna cautela fecit petitionem fuam, po(tquam re«

i

gem ad prandium invitaverat, & illevino incaluerat.

Tnum í

Lüc. 1,

Elifabeth mater Ioannis Baptifte difcret

?

Inavit,

& cognovit adventum Bea-

Giit à

te Virginis, & ipfam matrem Domini nom

EKodem;

Tamtacendo, quàm loquendo patet Beatam Virginem MARIAM

chml

mirabiliter fuiffe prudentem, Tacendo quidem, quia pauca «erba dixif-

(

fcinvenitur, Locutaeftcum An

elo difcreté querendo, & diftreuus ac-

[

quiefcendo. Quomodo fiet iftu

d

*

*

Item , ecce ancilla Domini,

Item

$

N

[

cum fané&ta Elifabeth ipfam falutando. Et nota,quód poftlaudes magnas,

tss

quas Elifabethilli dixit, nihil ei dire&é refpondit, fed ad laudandum

Vitam

Dominum fe cenvertit, dicenst Magnificat anima miea Dominum &c,

1

Luc.2.

1tem locuta fuit cum filio, ipfura dulciter interrogando : Fili,quid

Ioan, 2«

fecifti nobisfic? &c. Et pro verecundis

fhuti

pauperibus Vinum non ha-

ftd dj

bent, ait.

Luc. 7.

Maria Magdalena valde prudenter agebat in eo, quód ad pedes Do-

joan. i.

minife ponebat, Ad pedes enim Domini impetravit veniam pro fe,

ChæO ]

Matth. 27.

vitam pro fratre, audiebat divinamíapientiam. LuceIo.

Et exhibuie

Chrifo devotam reverentiam,

Xterun

V

n

Matthe 27.

Uxor Pilati

w egiffet,

; du locuta eft &j; &fi PüatUS'Crccädiifet, prudea-

P

[iw

W

——

Quam

TIT u*s

À

