' XE&tdormiente Petroin Herodis carcere::

Herodeszex veftitus vefte regali fedebat pro tribunali populus €i ac7

Kodem.

Cclama-

19

TITULQS XIIL Apparitiones.

— damabat, voces' Dei, non homfnis".

Confeftim autem percuffit eum

angelus Domini, & confumptus à ve

rm

ibus exípiravit.

ffe, di-

AG.a7.

Aftitit AhgelusPaulo in navi,

fuadens eum Bono animoc

cens: Ne timeas Paule &c.

Significa

vit Deus qua oportet fieri citó.

Poft hocloquens fervo

.APOC; La

*

fuo Joanni ,. qui

teftificatus eft fermonem Dei Sgc. Et totus ;ibcr ille

plenus eft angelicis revelati

onibgs.

TITULUS.XIIL

Afparitjaïzei.

A Nte peccatu

m;

locutus eft Dominus ad. Adam: po&vpecc.xtum;

-' Gen. 2,2,

ad Adam,

& Evam, & adferpentem. Cain etiaum

onult ante

& .4.

fratricidium , & poft dur& arguit eum.

"Noé precepit Dominus, ut faceret

arcam;

deinde ut ingreder&ur

Gen, 9.

in eam. Ft poft exficcationemterrz ,

'pracepit ut egrecerentur de ar-

ca. Deinde benedixit Dominus Noe & filüis ejus ,

à

&v—dixikt ad eost

Crefcite & multüplicamini,

Dixit Dominus ad Abraham: Egre

dere de terra tua , - & cogna-

Gen. 14.

üonetua. Kodem cap. Apparuit Dominus Abrahe , & dixit ei: Se-

mini tuo dabo terram hanc.

Kt poftquam divifus eft Lot

habeo ; poftea proximo &ap. Factus

H

Gen X4«

eít fermo Domini ad Abraham per vi

& 15.

fionem. — Deinde apparuit ei Do-

minus, & d

edit ei preceptum circumcifionis,

Tunc audivit certum tempus filii

Gen, 1$.

nafcisuri.

Apparuerunt' ei tres viri -&c.

Gen. 19«

Venerant

duo angeli , fedcntc Loth in foribus civitatis, .qui cüm

vidiffet eos, furrexit, & ivit obviam eis, & adoravit eos,

Gen. 29,

Venit Dominus ad Abimelech per Íomnium & aitilli : En morieris

propter.

mulierem quam tulifti, habet enim virum,

Gen, zx.'

* Cümdurte accepiffet Abraha

m verbaSare ; conquerentis de ancilla

Non tibi videatur afperum füper

&flio ejus , dixit ei Dominus:

puerum.

Apparuit angelus ín deferto Agar ancille & filio.

Tentavit DEUS Abraham, & dixit ad eum : Tolle filium tuum

Ibidem.

Gen,22,

&c, Et poftquam extendiffet gladium , ecce angelus Doxnihi &c.

C a

Lf

Appa-

20

TITULUS XÍlI. Apparitiones;-

€en. 2o.

Apparuit Dominus Ifaac in Berfabee ; dicy(:ns:r Ego íüm Deus

Abraham patris tüi &c,

Gen, 28.

Apparuit Jacob multoties eunti ad Laban, Gen, 28. & redeunti.

31.

Cap. 31. ubi etjam dixit Laban in fomnis: Cave nequicquam afper£ 1o-

-

quaris contra Jacob, Et poft locutus eft Dominus pluries ad Jacob.

Exod. per

Quoties apparuerit Mo

totum,

dicere, vídeatur Exodus cap, 3. & fequentibus,

yfi, &locutus ci fuerit, nimis longum effet

Legitur quoque: dominus fuiffe locutus Balaam. dormienti, & ei-

Num, 2-2.

dem fedenti fu

per afinam; qua vidit aagelum , quem Balaam non vi-

dit.

Iofue r.

Pluries etiam locutus eft Dominus ad

Jofue; ficut apparet ]ofueï

Cap. 1.4.5.7, & 13.

ludi&. I.

Poft mortem Iofue, confuluerunt filii Ifrael Dominum dicentes ;

Quis afcendet ante nos? Dixítque Dominus , Iudas afcendet.

Iudic. 2

Aícendit angelus Domini adlocum flentium & ait; Kduxivos de

JEgypto.

&udic. 6.

Venit angelus Domini & apparuit Gedeoni, &

;ait : Dominus

tecum.

Apparuit angelus Domini uxori Manue, &alia viceapparuit Ma-

,mdic. 13.

nue pariter & uxori ejus,

füdic. 2o.

Filii Ifrael congregati ut pugnarent contra Benjamin ,. confulue-

runt Dominum , quibus ait: QuódIudas effet dux exercitus, — Licétau-

temi bis fuerint debellati, tamen dixit eis Dominus, qnód pugnarent,

Vocavit Dominus Samuel quater , tandem ait: Loquere Domine,

1. Reg. 3.

uia audivitfervus tuus, juxta confilium quod dederat ei Heli facerdos,

"

Seiuitur, addidit Dominus ut appareret in Sylo.

Quando David debebat committere pralium, ffequenter confüle-

Ed Reg. z.

bat Dominum, qui femper legitur ei refpondifit, ut patet in mul-

ts locis.

Apparuit Dominus Salomoni dicens: Poftula quod vis,

8. Reg. 3.

Cüm perfeciffet Salomon zdificium domus Domini, & domus

3. Reg. 9

regis, apparuit €à Dominus, dixíque ad eum : Audivi orationem

tuam.,

Eidem locutus eít , increpans eum du propter fcelera ab có

3. Reg. I*

commiffa,

Hclis fagienti à facie Iezabel , apparuitangelus Domini , quici

, $ Reg. 19

panem & aquam oftendit. Dominus quoque in fibilo aura tenuis,

r

EKlifeo

TITULUS XIIL. Apparitiones.

21

Elifzo ab exercitu Syrorum circumdato, apparuerunt n-'lulti angeli, 4. Reg. 6.

defendentes eum, quos &

puer ejus yidit, ad fimilitüdinem equorum

& currüuum igneorum.

Longo tempore duravit apparitio Raphaelis angeli; quem Do- Tob,9.

minus mifit ad curandam Saram,

Multas .mírabiles vifiones diverfi propheta viderunt. Ffaie 6, Hie-

rem. T, De virga vigilante, & de olla fuccenfa, . Item Hieremie 24.

De duobus Calathis ficubus.plenis.

Fracipue veró Ezechiel, Daniel,

Amos, Zacharias plenifünt imaginariis vifionibus,

quas exprimere lon-

&

gum effet.

Volente Heliodoro fpoliare tem

plum , & depofita äfportare appa-

ruit quidam equus terribilem habens íefforem,

2, Mach. 3.

Cüm vehemens pugna effet inter Timotheum & Iudam Machaba-. 2. Mach. 10,

um, ap

tum lIu

d

aruerunt quinque viri in equis, frenis aureis decorati, duca-

xis preftantes , & quibus

z

uo Machabeum med

ium habentes

armis füis circumfeptum , incolumem fervabant,

Euntes Iudai ad pralium contra exercitum ma

gnum Lyfiz, Ma- Ibidem.

chabzo duce, apparuit precedens eques irdy

reis ,. haftam vibrans.

efte Candidz; ; armis au-

Angelus Domini 1

egitur ter apparuiffe Jofeph. Primó : €üm effet Matt,1, & z.

adhuc dominus in matri

sutero ; Secundó : Cumnatus ex ütero, Terto:

Cüm effe: in. ZEgypto,

Super Dominum ba

H

tizaium, Sp

vifus eft, paferna vox au

iritus fan&us in columbz fpecie Matth, 3.

ita eft, Hic eft filius meus dilectus.

Luc. 4.

Item in transfiguratione, apparuerunt Mo

yfes & Helias cum Matth, 17,

Domino loquentes, & yox de colo facta eft,

Luc. 9.

Refurgente Domino JEfu Chrifto »

dormierunt, refürrexerunt, & exeunte

multa corpora fanctorum qui Mátt

h. 27.

s demonumentis, veneruntad

1

fan&ani civitatem , apparuerán

tque multis.

Surg

ens JEfus mane prima fabbati , apparuit primà Mariz Mag- Marc; ult,

t

dalene.

Poft hoc difcipulis duobus , euntibus in via,

H

Noviflïmö , recum-

Luc, 24.

bentibus undecim difcipulis apparuit ,

& exprobravit eis incredulitatem

corum;

Poft paffionem füam Dominus

JEfus prabuit feipfüm vivum,

in A&. A

multis argumentis, per quadrag.

inta dies a

pperens eis, & loquens de

regno Det,

Sequitur in eodem capit,

C

ecce duo viri

mnque intgerentur in coelum,

aliterunt juxta illos,

€3

C€um

22

TITULUS XIII, Apparitiones,"

-

E

A&g äo

Clim Complerentur dies Periteéoftés; erástomnes difcipuli pariter

in eodem loco. Etapparuerunt eís difpertitoelingtia, taniquam ignis,

A&, 7.

' Stephanus plenus Spiritu fan&o » iritendetis in coelüm, vidit glo-

ridm Dei &raiti Ecce video cælds-apet*tros., &thium hominis Hantgm

à dextis Dei.

A&. 12.;

Angelus Dom

iniaftitit, & refülfie Iumen in habitaculo carceris , in

1

uo'efat dormiens Petrus, vinétus'catenis dáabust

q

i

pertufföquek Patgrcï

&

Petr

j excitavit eum , dicens: Surge velociter. "

?

^. *Cüm "appropinquar

et.Saulus Detiaíco ,. ut-ca

þerct Chri&iä-nös

A&. 9..

fubitó circumfulfit eum lux

de coelo, & audivit Dominum JEfum Na-

zarenum dicentem fibi :

Saule quidþme«—perfcqucris? & con(cqucmer

apparuit Ananie.

ifeftt,

A&.10.

Corneliüs Centurio

vir zeligiofus. -& timens Deum; vidit man

em fibL Corneli ,

mitte

quafi hora diei nona, angelum Domini dicent

viros in Joppen, & acceríe Simonem Peuum,

hic dicgc tibi, quid fc

oporteat facere.

Ybidem.

Orante Petro

& efuriente, cecidit fuþzr cum mentisexceffus, &

vidit ccelum apertum ,

ac defcendens ad fe vas quoddam velut linteum

atum fummiítti & coelo in terram, in quo

magnum quatuor initiis allig.

erant, omnía quadrupedia terre ,

beftíeque & reptilia, & volatilia

cgeli.

A&, 16.

Cüm Paulus & Syl

as tranfiffent Myfiam, defcenderunt Trojadem;

vifio per no&em Paulo o

ftenfa eft. Vir Macedo quidam erat ftans &

Tranfiensin Maeedoniam, adjuva nos, Di-

deprecans eum, dicens:

xit Dominus no&e per vifionem

Paulo: Noli timere, loqu;re, ne ta-

ceas.

A&, 18.

uadam no&erDominlls affifens Paulo aicillit- Conftans efto

Paule, ficut ceftificatuses de me in:Higrufalcm', "fic&c Ro;ïxï te opor»

"

£et teftificari.

.Coníolari volens Pa

ulus focios fuoä, tempore tempeüati*g, fuafit

A& 23.

ftitit mihi angelus hac no&e dicens : Ne

eisbonoanimo effe, dicens: A

timeas Paule, Cefari te oportet aífiftere.

Kt ecce donavit tibi/DF.LIS

cum.

omnes qui navigant te

a exilio xclegätus, in me-

A&. 27.

Beatus Ioannes

Apoftolus & Evangelift

dio feptem candela

brorum aureorum & m

irfubilïbus reyelationiþus,

totus ltber plenus eít.

$

TITU

TITULUS'XIV, .;Ai*gl:r;ti?ïaä&,CaHiäiüagx fjála2 234

"u

dbsto o TE VET RI r

Wi nctgog E

ial t fora calidie

atis'?&;nenäa;cii , ïfcgäïfufiæï,ap;lt&t» fuiffe?Gen, 5;

diabolum in ferpente;:

Qui/cüm'callidior effet cun&is animand- v

^5 bus , 'primám mülierem (eduxit. Non enim voluit virüm a

goredi pri-' *

mum, quem fciebat majóri di(cretione dotatur

.

Müiltóties volüit feducere Jacob nepotem füum,modó

in uxore; mo- Gen, 30.

dóin mercede. ,Laban fciliet (ocer

*

4

veniencumilli affüit,

du

&

Fiusï S*.Td—Dom'vinug ?nwfvrgude circmg

P

lefhlcm ja&ob & x;efii

-

.

a

Cüm Laban fcrutaretur fupel

i&t ad .tiem;orimm' Gen. 31.

í

Rachel ; "illain follicitudinem qute

"

E

rtís aftute delüfit; : -

&

Szevientes ob ftuprum fororis :

füaDyns filii Jacob 5* cal

lidé fua(e-?ï.Gcn;;«;.

runt; Sichem & civitatis po

pulum circumcidi, ^ Quo fa&o irruc-rum in.

€os, & faciliter occiderunt.

"

rem , ,qüafidofünicam ]o&ph tin- Gen. 37.

Filii Jacobvoluerunt decipere pat

ecunt fanguine hzdi , mittentes qui dicerentei ; Hanc invenimus vide

ütrum tunica filii tui fit , an non?

gyptl adhoc, utfilios Exod,1. 84«

.. -Diverfas excogitavit. aftutias Pharao. rex JE

Ifraéltotaliter extirparet. — Ad hoc ctiam;ut eos in JEgyptointerimeret, &

nullatenus recedere pateretur.

;

w

an

Malefici Pharaonis qu

itum ad. duo figna , príma fecerunt per in- Exod, 6.

cantationes ,- ficut fecerat Moyfes.

M

H

Malitiose Iocuti fünt Chorc ,^

& complíces- ejus , quando fteterunt Num , 16. -

contra Moyfen & Aaron, dicentes: Sufficiat vobis, quia omni$ multi-

tudo fan&orum eft ; & inipfis et Dominus.'

ulum Domini ?

' Ql?id elevamini: füper pc?-

Videns Balac rex Moabitarum , quód fortitudine filios Ifraél vince-

'Num.,lzz.

re non poterat, voluit eosmaledictione Balaam füperare.,

-. "Gabaonite audientes , qua fecerat Jofue Hiericho & Hai , . callid?

Jofüa 9.

J

cogitaverunt,, : quomodo poffint itafacere, quód non totaliter delerentur.

- Caverant Philiftini, nefaber ferrarius in

à

j

veniretur : in öx'ynniï terra

xReg íg.

Mraél; nefortéHebrel facerent gladium , aut lanceam..

Saul invidens profperitati David, dixit de filia fua Michol,

: uam

1,Reg. 18.. -

David habere volebat: Dabo cam illí, utfiateiin fcandalum , ,& fit fuper

cum manus Philitinorum; Dixitergo $aul ad David : in duabus rebus

þgcncr ippus eris hodie,

Pes

i

24 TITULUS XIV, Aftutia & Caliiditas mala

2, Reg. ET.

Per magaam a&kutiam voluitDavid celare jni']uitätcm füam, quindo

mifit pro Uria, ut dormiret cum uxore fua.

2, Reg. 13.

Nefaudam calliditatem docuit Amnon filium David Jonadab,tius

Semna , quandodixitei, utlanguorem fimularet , & fic Thamar foro-

rem Abfalom , de qua teatabatur , folus habere poffet.

Eodein,

Cüm vellet Abfalom vindicare injuriam fororis füz , quam oppref-

ferat Amnon frater ejus , fecit percande convivium ,. & fratrem fuumins

vitavit ,. 'S&: dum comederet ,. ibi eum occidi fecit.

Ambiens Abfalom regnum patris , coepit malitiose

2. Reg. I5.

*

adularí, &fada

patria fui vituperaus feipfum bené judicaturum ja&tavit,

3. RCg. I2,

Dixit Hieroboam in corde fuo: Nuac revertetur regnum ad do-

mum David, fi afcenderit populus ifte, ut faciat facri&cium in domo

Domini in Hierufalem , & excogitato confilio , fecit duos vitulos

aurcos,

Achab rex

'l['raäl dixit quedam generalia verba nunciis Benadab.re-

3. Reg. 20.

gis Syriz , fuos & fua liberaliter offerendo. Exquibus illeaftutà voluit

eum gravare nimis ad fpecialia defcendendo,

3. Reg. 22.

Sedecias filius Chanaam propheta Baal , fécit fibi cornua fieri fer-

1ea, quafi effet propheta verus, dicens regi Achab, Hsxc dicit Domi-

nus, hisventilabis S

yriam donec deleas eam. * Tandem fefellit , eum, &

;

fecit eum ire ad bellum.

4; Reg. 5.

,Cürrens Giezi poft Naaman ; callid& coloravit petitionem fuam,

quando dixit: Dominus meus mifit mead te, dicens: Modó venerunt

ad me duo adolefcentes , da eis talentum argenti & veítes mutatorias du«

plices &c.

g. Reg. ?1

Scelerata Jezabel crudeli aftutiaufa eft ad hoc, ut vineam Naboth

acquireret viro uo.

Athalia mater

Ochoziævregis Juda ,. videns mortuum filium , inter-

4. Reg. IIe

fecit omnefemen regium , & fic regnavit faper terram fex annis,

4. Reg. ls.

Loquebatur alta voce Rapíaces nuncius Sennacherib re

gis Afl'yrio-

rum, utaudireteum poputus,& timeret fuper murum.,

2.Pat. 13.

Dum Abia rex Juda exercicum füum confortaret , & adverfarios

increparet, Hieroboam rex Ifrael retro moliebatur infidias, — Cümque

exadverfo hoffium ftaret, ignorantem Judam (uo ambibat exercitu,

É. Efd.g.& 4-

Varias excogitaveruntaftutias vicini filiorum Ifrael , qui redierant

decaptivitate Babylonis, adhoc, utimpedirentur in edificatione templi ,

2,E(d.4.5. & murorumcivitatis Hierufalem.

Supet-

. TITULUS XIV. Aftutia & Calliditas malla. 2$

Suþcfbimmus Aman , videns;, quod Mardochas ipfum edorare.Efther 3;

nolebat , occaficne ejus

fuafit regi per mendacía, ut totus Judeorum

populus deleretur,

Quia Sathan non poterat coram Deo virtutes fan&ti Jab omnino Job, x,

negare voluit intentionem ejus callidédepravare, dicens: Nunquid fru-

ftra Job timet DEUM ?. Notaetiam ibi : Quomodo una die diabolis to-

tüum ei abftulit & fimu] nuncios venire

fccit, ut multiplici dolore per im-

pgzientiam frangeretur,

N

Principes & Satrapz regni Perfarum procurárunt ,. àt Daríus fta^ Dan, 6.

*

tueret decretum, contra quod Danielem cogitaverunt omninó debere

facere , uthac arte ipfum poffent à regeavertere,

Duo fenes presbyteri deteftahdam adinvenerunt nequitiam

; ut poff Dan. 13;

Á

fent Sufannam decipere, & poftea (e de ea crudeliter vindicare,

Plenns malignitate Alcimus acceili

t ad Demerríum regem ,. & ac-

la

cufavit Judam Machabaum ia cuitis.

Deinde ut narratur , obtulit re-

1. Mach. .

2. Mach. 4.

t

gicoronamauream, &aliaquedam dona, &ipfiquidem diefiluit. Et

poftea tantim fecit ,

conftituit,

,,& dixit ,. quód rex fummïum facerdotem eum

|«

Jafon mifit Mcnciaüm portantem

pecuniam Aþmiocho regi * acille ».

Mach.4.

Menelaus commendatus regiin fe&meti

pfum.retorfit fiummum Sacerdotj-

um, fipponens Jafonitalenta argentí tr

ecenta.

————P—

L

-Herodes dlam vocatis Magis diligenter ab eís didicit tem

pus ftelle; Matth, e,

uz apparuit eis , & mittens eos in. Bethiehem, dixit: Ite;

& interrogate

W

Il«

iligenter de puero,

Hoc veró quá intentione diceref D

pparuit occi-

fione puerorum,

s

Pharifzi volentes capere Dominum ikn fermone ,

miferunt ad eum Matth, 22.

o

difcipulos fuos cum Herodianis, dicentes: Magifter,

(cimus, quia verax

es, licet cenfüm dare Czfari, an non?

t*

Varios circuitus fecerunt Pharifei, utfacerentc

luminatum , quód non cffet illuminatus à Chrífto,

on&tg;i coecum il- Joan, 9.

—

j

Principes Judzorum cuftodibus fepulchri dederu

nt pecuniam co- Matth. 1$.

piofam , ut dicerent ,. JEfüm de no&te furto füblatum e

ffe,

Ananias

10$

l

venditi,

, confià Saphirá uxore fug fraudavit. de pretio agri A&, «

qu

Samaritani attendebant ad Simonem magum ,

eörquöd megicisart;i- A&or,. g,

"

bus fuis multo tempore dementáffet eos,

Videntes Jud«i quód verbum Domini

h

diffeminabatur per Paulum A&, 13.

& Barnabam , concitaverunt religiofas mulie

res & honeftas & primas ci-

vitatis

i

EE

26

TITULUS XV, Avwatita

vitatis Antiochenz , &excitaverunt perfecutionem in illos , & &ic(:crun!

€os de finibus fuis.

Cüm Paulus & Barnabase

ffent in civitate Lyftris , & tantam habe-

A&or, 14,

rent gratiam ibi, quód hemines ipfis tanquam Diis (acrificare volue-

.

rant, fupervenerunt qui

dam Judai, qui taliter perfüaferunt turbis, quà

Paulus fuit ibi lapidatus , & extra ci

vitatem tra&us putabatur effe

mortuus.

habentc , vO-

A&, 16.

Quaftuarii quidam cum puella fpiritum phyconem

lentes conqueri

de Paulo , non dixerunt , quód per eum

amiferunt que-

ftumfüum, Ííed mentiendo dixerunt :

Hi homines conturbant civitates

cüm fimus

noftram, annunciantinftituta, quz nobis nonlicet fufcipere;

Romani.

ut Pautum produ-

A&, 25.

Jud«i malitios& cogitaverunt petere à Tribuno,

fituri effent ab illo.

Infidia-

ceretin medium , quafialiquid certum inqui

bantür autem ei multi, qui voleban: &atim interficere eum ;

& ad hoc cti-

am obligaverunt fe per totum.

n

TITULUS XV.

"yaritia.

Gceh. 4

tIltapoteft notari philargia in hoc, quód Caia ; cüm profperari

viditfratris bona, eundemfratrem fuum occidit.

M

ificá

*odem,

Cain primus legitur ed

Affe civitatem fed non Abel , quia

fan&inon habent hic manentem civitatem , fed futuram iniquirunt ; ut

teftatur Apoftolus Hcb. 13.

Gen. 13.

Propter multam

"

fübftan

tiam , quam Abraham & Loth habebant,

non potuerunt pariter

habitare. Et coeperunt paftores eorum ad invi-

cem litigare.

Abundanti

abonorum temporalium frequenter eft occafio gravium

Gen. 19..

órum , ficut patet de Sodo

mitis peccatoribus peffimis.

peccat

Gen, 26.

Poftquam creverat Ifaac ,

& locupletatus füerat, paítores fui $&-

vicinorum fuorum , jurgari coeperunt, -

Odiumavaritie , plus quàm ceterorum vitiorum ,

debent habere

Exod. 18.

judices & prelati, 1deó fignanter dicit Jethro de judicibus, qui oderunt

avaritiam

Pauci funt hodieClerici, qui

faciunt oblationes fuperfüuas prohi-

£xod, 36.

*eri , ficutfecerunt illi,qui ogeribq,? tabermaculi prefidebant,

Nun«

27

TITULUS XV. Avaritia.

Nuncii Balaac perrexerunt ad Balaam, habentes donationes & pre- Num. z2;

um inmanibus, & ita fuit cupiditate corruptus.

uia habe

Eant Num. 32«

Tribus Ruben & Gad , &tribus Manafle dimidia ,

fubftantiam multam , & pecora , noluerunt tranfire Jordanem, fed in-

1

terra alendis gregibus apta contenti funt habitare, atque accipere por-

tjonem,

n

Cupiditate fedu&tus Achan ; de anathemate Hiericho fumpfit , fed Jofue 7,

pro illo lucro damnum terribile reportavit.

Bs

Pro p

ia Samfonem virum fuum Judic. 16;

€is tradidit.

ecunia à Phili&æis promiffa Dall

Y

De filiis Samuel dicitur: Declinaverunt poft avaritiam ; accepe- I. Reg. 8

mántque munera , perverterunt judicium,

Pracipua caufa , vel occafio reprobationis Saul, videtur fuiffe cu- 1. Reg. 15*

P

iditas, quam habuit adpredam Amalech. Unde dixit ei Samuel : Qua-

re non au

difti vocem Domini : fed verfus ad pradam es , & fecift

süalum i oculis Domini?

-.Nimis tenax fuit Nabal erga David aliquid petentem dari fibi, pro-

1. Reg.25»

pter quod fere totam fübftanuam & perfonam amiferat, nifi fuiffet Abi-

gail uxor fua,

$

Semei exivit de Hierufalem cohtra prohiBitiOnem.Salombnis, ad g.Reg. $s

requirendum fervos fuos, qui aufugerant ; & ob hanc caufam fecit eum

Salomon occidi.

&

Vinea Naboth , qnam concupivit Achab, fuit caufa vel occafio,

5. Reg. ciä

:

quare duo falfi teftes fuerint . contra eum

produ&i-, & ille juffus eft

t

lopidari..

.

Qui

a Giezi accepit à Naaman id

percuffus fuit,

- quod Elifae(ps f&gufavcrat; lepra 4. Rgg.' 5';

.

Tempore Neemí

æ;, erant aliqui ex 6þiimafibus* ita ufuris'oppreffi, s.

Esd. L

uód volebant filios fuos & filias fuas vendere in fervos & ancillas,

u

Sed Neemias illos divites graviter & viriliter increpavit.

Obtentá vitorià de Arphaxad rege Medorum Nabuchodonofor

Judith. z.

rex Affyriorum ftatim regna alia omnia concupivit,

Dixit Judas Machabzeus commilitionibus fuis;' Non concu

pifca- r. Mach

"

tis fpolia , quia bellum contra nos eít

"

; & Gorgia; & exercitus ejus in

monte prope nos &c,

Ptolomaus rex JEgypti vituperavit Alexandrum generüm fuum

^

r

opterea ,

[ Mach; ul.f

L*

-quód concupierat regnum, cüm Alexander þum hongri&c&

f;cpiifef.

d«

—

i

Ad-

TITULUS XV.. Avaritia.

28

x

Adverfüs Oniam & civitatem fan&am concitavit Simom de tríbu

2 b;aäh. 3.

Benjamin Apollonium & regem Antiochum

: 'd;'cens: AJErarium gccu-

niis innumerabilibus effe plentm.

2. Mach. 4.

Menelaus per argentum , quod premifit Antiocho, obtinuit für-

mum facerdotium, Demüm pervaía aurea , de templo furtive ablata,

qua dedit Andronico, fecit Oniam occidi;

Tandem accuíatus apud

regem Ptolomaum corrupit eum

fecit ferri mortis fententiam.

p pecunia.mi $ f'& contra »accufatorgs

j

Eodem,

Idem nequam Menelaus , propter eos qui ín

populo erantad ;vaa

ritiam , permanebat in poteftate, crefcens in malitia, & ad infidias ci-

vium,

LA^ MaCh. IO,

Cüm quidam Judei ;de mandato Ma&habæi obfiderent duas turres;

in quibus erant inimici gentiles, accepta pecuniá, quosdam effugere di-

miferunt ,

interfecit

quos Machabeus tanquam Ap'roclütägrxes& fraurüm venaitoxes

H

Poft bellum contra Go

2: Mach, 12

rgíam commiffumt., venít Judas Mache" aus

cum fuis , ut proftratorum €orpora fepeliret, Invenerunt autem íuüb

tunica interfe&torum de denariis Idolórüm, à quibus lex prohibet Ju-

dais, Ob hanc ergo cauíam creditum eft eos corruiffe,

Matth, 19.

Adolefcens, qui quefivit à Domino , quemodo poffetïhäbere vi-

tam xternam, multas habebat

poffeffiones, Ft 1dcxrco abiit triftis, cþm

:

audivit. confilium perfettionis.

Matth. 21,

Sacerdotes Judaorum volentes, quód populus frequenter offer-

ret, permittebant , quód ca; qu» offerri potcerant, venderentur im

templo. Hac etiam de cauía dicebatur aurum templifanétius effe tem-

plo & donum,

quod erat fupeï altare , n/lgioris eííe rgv;yentiæ ; quàam

ipfünm altare.

*

Matth; 26.

€upi

di

^

tas, VE: libiäo Iucrandi É vi;lcturfujlfe p)rincipale motívum;

quare Judas tradidit Dominum; hinc ait: Quid vultis mihi dare?

Matth. 28.

Per pecuniam fuerunt corrupti cuftodes dominici fepulchri, ut

mentirentur, Dominum àdifcipulis fuis de no&e furüvé fuiffe fub-

$

latum.

Luc.I12.

Domiínus IEfüs legíslator verus noluitfeintromittere, de divifio-

ne hareditatis terrenz , cüm effet fuper hoc requifitus,

Eodem,

.. Contra eos, qui bona temporalia congregant, & multotempore

multis delectari putant divitiis, propofuit Dominus fimil

itqd;nem de

divite , cujus ager uberes fruétus attulit.

"

Luc.16.

Contra. divites-edaces , & veftibus pretiofis & delicatis utentes,

it Do-

kqäuiäadrelevandam indigentiam p;exiuxi funt tenaces & parci, pon

minus

,

[

29

TIT*UIN;UXSA XVL Bächar'xaliax

tnínus exemþlum de divite epulóne. ;Etnóta, quód non parabola; fed

hiftoria fuiffe videtur, 1tem nctas Si ita premitur ille , /qui non de-

ropria , quid fiet de jlliss qui rapiunt aliena ?

-dit P

Excufaverunt fe,ne irentad magnam coenam,ad quam vocati erant,

Luc. 240

emptores boum & villartím , fcilicet mobilium & immobilium poficí-

|

fionum:

ía fape per talia homines.à coelefti gloria retrahuntur.

Pha

k:

&

i , qui erant avaris'audientes monitiones Domini; quód

Luc.16.

ddeberent facere amicos de Mammona iniquo , deridebant ipfum.

Nimis terribiliter fuit punita avaritia Ananiz & Saphirz, qui de

;

Ad. 5.

pretio dgri venditi partem retinuerunt.

A&- 160

-^.* Quidum quzftuarii , habentes unam puellam Pythoniffam, à qua

Paulus ejecit demonium , videntes quód amiferant quaftum fuum, ap-

à

prehenderunt: Paulum & Silam focium ejus, . & düxerunteos ad Prin-

ls

Cipes civitatis , accufantes eos; , 'quód civitatém tnrbarept, & moresil-

licitos nunciarent,

Magiftratus autem íciífis illorum tunicis , feccrunt

j

eos cedi, & in carcerem mitti, -& cum.diligentia cuftodiri,

Paulo apud.Ephefum exiftentes & multà miracula ibi faciente,De-

A&o I,O

metrius quidam argentarius, faciens zdes argenteas Diane, przítabat

la

artificibus non modicum quaftum.

Quos convocans dixit, quód Pau-

lus fuadebat & avertebat populumáàcultu Deorum, dicens: Quoniam

l-

non íunt Dii, qui manibus fiunt, fed demonia. —K ita turbavit civi-

tatem, quó impleta eft confufione , .& impetum fecerunt uno animo

in theatrum rapto.Gajo & Ariftarcho comitibus Pauli.

$

r-

Cüm effet Paulus apud. Felicem prefidem vinétus à ludais, tan-

A6.34.

[j

quam homo feditiofus & peftifer accufatus, fperabat Felix , quód pe-

€unia ei daretur À Paulo, Propter quod frequeriter accerfens eum Fe-

^

lix,

loquebaturcum eo. Etquia non ita fuit factum, i

pfe Judex non

abíolvit eum, fed relgguit eum Fefto fucceffori fuo vin&tu

m,

)

B.

K

o-

TIT-ULL;S XVI.

à

- 3 Bachanalia.

r

k

nis caro Ecrruperat viam fuam, Propter quod iratus Dominus Gen.6,.13.

mifit diluvium- in terram.

:s,

,OM

- Exod. 10,25,

)*

Tenebra Egyptie , que per tre s dies; durárunt.,. imagon.c:

-

W

£

30 TITULUS*XVIi. Bella &Vi&otie,

rallbüs.

nebrarum & coecitatis, qu& hoinines laborant tribus di,ebusf. antecine-

*

Ium äureum mandueäre & bibereä & iuire-

Kxod.32,6.

Sedit poputus circa vitu

xerunt ludere ; magaá voce clamantes , ita ut Jofue putaret ,. effe ulu-

v.28.

latum pugna. . Propterea .230CO. de populo deleta.

Num. tI P]

Adhuc efce erant in dentibus eorum, & ecce füroz, Domini conz

a«

"

»

33.

citatus án populum percuffit eum: plagà magn

Iudic. 21,21.

'"Filii Benjamín ra

s

puerunt. 409.(vi:gines*', quz exi

erunt dc LSiLQ ad

ducendos choros.

Tud. 16, 25,

Principes Philiftinorum,

dumlati epülarendix: ; chümcatera mul-

^

C.

titudine oppreffi funt ruinà dom:

us

1s, cujus columnas: Samíon concuf-

ferat.

2. Mach. 5,

Apoïloniuä ab.Antiocho m

iffus venit ]er-ofolym'am cum €xercitü;

25'

ac

pro«etfe.

$

rant; tru:

' eidavit,.

pacem fimulavit : fæd1 omnes , qul gct)fp?&afgtum .

2ibÀ.

TITULUS XVIL ..

Bella éo- V'iorie.

D Braham cüm paucís focliïi's:fuifsncïebel'la?it qüatuor'regc-s, qui

ta-

€en, 14«

men ita potentes era

nt, quód ipfi terras multas vaftabant, &

s de Pentapolivicerunt , &illos deSodoma

tandem quinque rege

& Gomorrhafpoliaverunt.

Ipfe verà Abraham fpevliav recuperavit, &

Éethi nepotem fuum liberavit.

;

£t

Notándum, quód ín bello

iuüö, fión tenetur homo inimicis füis

vel eos pramonere.

Imó licet etíam eis infidias

pugnam pradicere,

& Jofue o&avo & decimo, Idem

tendere. Sicut patet per Abraham ,

atet de Gedeone.

Exod. 17.

Coriwa Amalech, filios Ifraet impedire nitentem,

mifit Moyfes Jo-

fuead pugnandum, Tpfe veró irt propr

*

ia perfora non ivit, fed in ora-

tione permanfit, & plus fecit orando,

Qquaàrm ille manibus feriendo,

effi funt bellum, prohibente

—

Nums14.

Filii Ifraél moti, valde animosé& aggr

Ifti autem percutientes &

Moyfíe, con

tra Amalecitas & Chananaos.

concidentes filios Ifta&t, perfecuti

fünt usque Horma.

MNum, 21.

Rex Aràd pugnavit contra filios Ifraél ;

& duxit inde predam. 1ili

wero, voto fe Domino

poftsa oþligantc;; vicerunt me' & unbes

kX

hpkwm fübyesterune -

L

TITULUS XVII: Bella & Vi&ories;

3t

Ex precepto Domini

pugnantesfililfraél contra Madianitas, tan- Num, 3

ia virginum fuerunt

tam viétoriam habuerunt , quód triginta duo raill

inpreda, & tamen de populo Iíraél non fuerunt, nifi duodecim mil-

lia pugnatorum , de quibus nec unusquidem in pralio mortuuseft, -

la

Vociferante populo & clangentibus tubis , ficut preceperat Jofue , Jof, 6;

snuri Hiericho.corruerunt, & fic capta eft civitas.

Occafione prevaricationis Achan , filii Ifra&l fugati fuerunt ab illis Jof,7, & ;

:

decivitate Hai, Poft expiationem autem peccati , ad preceptum Do-

mini , capta fuitcivitas & fübverfa,

Cüm pugnaret Jofüe contra quinque reges, qui venerant ad deftru- Jof. ro.

*

endam Gabaonitas , mifit Dominusfuperillos lapides magnos de coelo ,

"

B multo plures delapidibus mortui funt grandinis, quàm quos gladio

ercufferunr filii 1fraél, . Tuncad vocem Jofue ftetit fol per fpatium unius

diei, ut poffet delere funditüs inimicos fuos.

*

Notabile etautem , quódlicét ia acquifitione terre premiffionís Ibidem;

dicatur , quód Jofue omnhem terram percufferit cum regibus fuis, & quó

prater Gabaon , omnes debellando ceperit , tamen legitur ibi: Dominus

aütemIfrael pugnavit proeo, Unde qnamvis filiilfrael manibus fortiter

pugnarent , tamen Deoattribuebatur vi&oria,

Poft mortem Jofue, filii Ifrael non leguntur iviffe ad prelium , nifi Judic, y;

prius confulto Domino , fic iverunt, . Et tradidit Dominus Cbana-

(

nzum & Pherezzum in manus eorum,

. Muttas gentes dimifit Dominus inter filios Ifrac], ut erudicet in eis

Judic, 3.

Xfraelem ,, & omnes quinon noverant bella Chananeorum , & difcerent

a—

fillü eorum certare cum hoítibus , & habere conífuetudinem pree-

w

Nliandi.

Suícitavit Dominus Ifrae] falvatorem nomine Ahud , qui percuf- Ibidens:

fieEglonregem Moab. Defcenderüntque cum eo filíi Ifrael, ipío infron-

.te gradiente , qui dixitadeos: Sequimini me , tradidit enim Dominus

Jls

inimicos noftrosin manus noftras, Et percufferunt de Moabitis circiter

2$

decem millia,

d

Dixit Debora ad Barach: Surge hzc eft dies, 1n qua tradidit Do-

JudiCo 4.

minus Sifaramin manustuas, Perterruítque Dominus Sifaram & omnes

J.

[*

*

currusejus, ita utomnis hoftium multitudo usque ad internecionem ca-

eret,

4

.

Intrecentis viris , qui' manu ados projicientes aquas biberunt,libe-

It

maxi-

H

Judie, ,

ravit Dominus Ifrael , de manu Madian & Amalech , qui erant in

L

£a maltitudine tempore Gedeconis,

fj

x

11]

Abi.

P

32

TITULUS VXIIL Bella & Vi&torie.

Judic. 9.

. Abimelech ; filius Jerobóal ex concubina,ínterfecit feptuaginta fra-

tres fuper unum . lápidem : ut folus poffet dominari? Pofíca quedam

mulier cerebrum ejüs fregit, fragmen molz jaciens fuper ipfüum , dum

obfideretturrim Sichem, reddidit illi Dominus malum &c.

Judic. 12.

Tranfivit Jepthe ad filios Ammon, ut pugnaretcontra eos , quos

tradidic Dominus.

Percufsitque 20. civitates hliorum Ammon plagá

magná nimis,

)uäic; 3.

Ex magna

fortitudine., quam dcäit Dominus Samfoni,' multas vi-

étorias obtinuitde Philiftzis, qui t

gnc gravi fervitute opprimebant fili-

OS ifraél,

"

Sexcenti

viride tribu Dan venerunt in. Lais ad populum quieícen-

judic. 18

tem & fecurum, & percufferurt eos in ore gladii: urbémque incendio

tradiderunt , nullo penicüsferente prefidium , eó quód procul effentà

z

S$ydone, & cum nullo hominum haberentquicquam foci«tatis,aut com-

mercii.

Licet filii Ifra&l juft& moverentur cohtra filios Benjamin, & effeat

Judic. 10.

plures feptuplüm quàm i-li : tamen ipfi fortitudine & numero eonfiden-

tes ,. bisfuerunt debellati

Poftea veró coram Domino flentibus & je-

junantibus dixit eis Domíinus: Cras tradam eosin man

:

us veür)as. , & aanc

pienam victoriam habuerunt de ipfis.

1. Reg. 4.

Tempore Heli facerdotis , filii Ifraél debellati fuerunt/ à Philiftais $

Ípe-

& poftea quafi rentantes Deum , tul

erunt arcam Domiaz fecum

Philiftai veró con-

rantes per eam prafümptuose victoriam habituros.

fortantes fe mutuó, iterum vicerunt €os , & arcam I?omini, ceperunt

in pralio.

Clamante a

d Dominum Samuele pro filiis Ifral , & facrificium

lbidexfn.

ro eis offerente, intonuit Dominus fragore magno fuper Philifteis, &

^

czfifunt ab invicem inter fe

fos , & fugati.

Cüm obfeffi effent vici

E

e Jabes Galaad

;

à Nahas rege Ammonitarum,

1. ng. II*

citó füccurrit eissaul. Nam cum mulütudine bellatorum isgreffus eft ca-

ftra, in vigilia matutina, &fic difperfi funt inimici , ita ut non relin-

querentur in eis duo pariter.

filius Saul , ftationem Philiftinorum , dixit ad ar-

1, Reg. 14.

Videns Jonathas 8

migerum fuum : Non eft à Domino

difficile falvarein multis, vel paucis.

k

miraculum à Deo ;

Et accidit quafi

fuit enim iultitudo per €os proftrata' ,

& huc illücque diffugiens ,

ubiqne difperfa.

Ad mandatum Samue

lis percuffit Saul Amalech , &

appre hendit

1. Re'g. 16.

Agag regem Amalech vivum , emne autem vulgus interfecit,

Mira-

nl

TITULUS XVIL, Bella& Vidorig,

33

Mirabile duellutn fuit inter -David & Goliath Gethzum gigantem.

e

*

David enim érat puer ineptus, & fine militaribus armis, ipíe auteth

I. Reg. 1g.

"

confidens in-Domíno' , prevaluit adverfüs gigantem armatum , fortem

& expertum ; & hocinfunda & lapide ,'innopiüine Domini.

Audiens David , quód Amalecite fuccenderunt Siceleg , & capti-

vas duxerunt mulieres, confulnitiDominum , utrum deberet perfequi Ia-

x. ch; 3-0.7

trunculos illos.' DíxiítqueeiDjominus, perfequere , &

cum guadriq-

gentis viris dehellavit eos & pradam integram reduxit,

