Poft multàs perfechtiones iniquas, quás Saul commovit in David,

1. ZReg;gr."

Philiftzi pugaaverunt adverfus enm.,. totimque pondus pralii verfum

eftinSaul, jpíe veró accipiens gladium, ex defperatione , irruitin eum.

Mortuus eftergo Saul & tres filii ejus , & univerfi viri ejus.

;ü

Crudele bellum fuitinter 12. pueros David

(*

feth filii Saul, quando muturó fe occideruns.

AE ?2. ex parte Isbo-

| 2, Reg. 2,

Andierunt Phil

iffzi, quód David untuseffet in regem 'fuþc;-lïü-a.el,

Ti

& afcenderunc unise

r ,. n« quererent eum,. .. Qui confüluit Dominum,

l-

& percuffit eos.

2. .aneg. 5& Eo

.

-Alia vice accidit ei fimile ; goftea percuffit itertüm

Philiftaos ,. .&-tulit froenum tributi demanu «eorum.

Item percuffit

K

Moab , &fa&us eft ei ferviens füb tributo,

Item percuffit regem Soba,

& de Syria duodecim millia virorum,

Servavitque Deus David i om-

2*5.'

-n;þu; D ,quæ;nnguc profe&usett,

"

d

ti

n-

'"Videns Joab; quód prep

Á

aratu

^

;

m effet advérfam fe 'præ',lï'üf-n : &;ek 2.

t

adverfo ,. & poft rergum dixit Abifa

i fratri fuo z.. Si prevaluerint adver-

*R&g. Iþ:

füm meSyri, eris mihi adjutor.

Siaotem filii Ammon prevaluerint ad-

um

verfüm1e, auxiliabor «ibi :

Efto vir fortis, & pugnemus pro populo no-

ftro,& civitate Dei noftri,

Dominus autem faciet , quod bon

U

um eft'in

Cf)n'fpc&u fuo &c, ;:Inito,prïælilofuge.rum omnes adverfaríi,

Jf

'Jïellïum"in.hone.&um hábuerat Ab

fs

:

,

alon-contra:

patremfuum Davfd ;

»

& 2. Reg. 18,.7

a

malefucceffit ei , &populo, qui eidemadhafit,

on

j

poffe proficere, qui malo principi ínjufte confentit,

4

ut fcias populumn

Benadabrex Syriz cüm 32. regibus obfidebat

Samäriam, & vi&ui 3. Reg. zo.'

]at*

fuit, & fugatus ad preceptum Domini , pugnantibu

$ Contra eorum exer-

udé

Gitum tantüm pueris principum provinciarum, qui

;falï D

anno venititerum Benadabtum maximo exercitu ,

erant 232. Sequeuti

& ceciderunt centum

millà peditum de'Syris'in die una, pro eo;

m

montium Dominus , & noneft Deus vallium.

quód dixgrant ». Deus eft

Cüm effent congregati rex Juda & rex Ifrael & x

ex Edom , vít pug-

4. Reg. 3-

marent contra Moab , &magnum paterentur aqu

& defe&um, dixit

&

ia

Elifzus

34 TITULUS XVIL Bella & Vi&oriee,

EKlifeus prophetat. Alveusifte rcpl&bitur aquis, Infuper trade

þt Dominus

AMoab in manus yeftras,

4 Reg. ä.

Samaria tamdiu ob

feffa fuit à rege Syrie , quód vendebatur caput

?

afini g. ficlis argentcis & quarta pars cadi ftercoris columbini &. argenteis,

'Sedad verbum

E

-

Y

"lifzi, fugati fünt Syri , & exhoc habuerunt maximam

terumabundantiam,

Amafias rex Jüda, obtentá vi&orià de Edom mifit ad regem 1f-

4. Reg. 14.

racl, provocans eumad prelium , fed fuit ab illo fugatus, &t magna

^

ars murorum civitatis Hierufalem deftruc&a fuüit » occafiene elationis

ipfius Amafia.

Eoäem.

Licét Jero

boam filius Joas rex I(ael effet malus , populus ejus ,

tamen Dominus per manum illius falvavit eos ; & multa boria fecit eis,

4. Reg. 15.

Bene & mirabiliter pugnavit Dominus pro Ezechia rege Juda , ad-

verfus Senacheribregem Alífyríe , quando angelus Domini una nodte

»

ercuffit de exercitu Senacherib 185000. — Et ipfe poft à filiis fuis occifus

H

uit,

;Par; 13.

Abia rex Juda cum exercitu fuo ; videnoqu

S$d-initaret bellum ex

adverfo, & poft tergum , clamavitad Dominum ;

: & facerdotes cánere

tubis coeperunt,

& perterruit Dominus Jeroboam , & omnem Ifrael, Et

"

ceciderunt vulnérati

exlfrael 50000. virorum fortium, Humiliatíque

bY

funt filii Ifrael vehementiffimé

;& confortgti filii Juda ,. e qqod fperaf-

fent in Domino.

Egreffus eft contra

Afategem Juda Zará JEthiops cum exercitu füo

s. ?ar; 14

decies centenis millibus

& invocavit Aía Dominum , dicens : Domine

utrum in paucis auxilieris ant in multis

noneftapud te ulla diftantia,

&c, Sequitur: Exterruititaq

z

ue Dominus AEthiopes, & ruerunt usque

adinternecionem, quia Dom

in

o cedente contriti funt,

b & Ammon , utpugrarent contra Jofa-

4,Par, 46.

Cengregati funt filii Moa

Cümque cae-

hat. At illecontulit fetotumad rógandum Dominum,

-

iffeht cantorés Domini laudes canere , vertit Dominus infidias adver-

ariorum in feipfos ;

, & mutuis vulneribus ceciderunt.

Romelie rex Hrael occidit de Jt

da centum . vigind

, Pat. 49.

Phacee filius

"

millia in una die omnes vi

ros bellantes , €ó quód reliquiffent Domi^

num,

Ifzael per manum Judith,

-

Vi&oriam $

-

am dedit Dominus þopulp

]Dölth. 16

famofa eft, utinl

i

»

Judith quafi per totum.,

Unde ipía dixit, occifo

Holoferne: Dominus omnipotens nocuit eUm

& tradidit in manu foc-

ülingel; & cenfudit cuaf.,

"

fidem

RAU

—

' ïl;;LTüLUSXVIII. Bencdäio,ïduäDcuS'&c.i* 39 —

Videns fudas Machabzus exercitum

Seronis magnum , foclis ti- I.Mach.v $

mentibus ai-: Facile eft cóncludi multos in manu pa

ucorum, & non

t

liberarein multis,

veliu paucis &c.

eft differentia in. confpe&tu Dei eceli

Idem Machabaus cum tribus millis

1, Mach, 4.

»

Et contritus eft Seron & exercitus.

bus virorum, qui tegumenta & gladios non habebant,

debellavit Gor-

:

giam.cum magno exercitu.

a

Venit Bacchides in virtute rinlta ;

ut pugnaret contra Ionärham, 1. Mach. 9,

&c dixit Icnathes ad. fuos pugn*mus & cla

memus ín coelum ,. ut Jibere-

8

mur de man/businimicorum noftrorum ,

quod & factum eft.

Y

N

M

De Iuda Machabzo fatis notabile eft, quo

d cüm toties pt

gnave- 1, Mach, 6

& di-

rit, & tot probitates fecerit , quan

docunque pugnaturus Oravit ;

vinum auxilium invocavit, femp:r vicit.

In duobus autem pracipuls

bellis oráffe non legitur

-

Uuoum fuit contra

Antiochum Eupatorem ?

it

Secundum contra. Bacch

li

idem & Alc;mum, & tunc ipíe in pralio

cecidit.

(

-TITULUS XVIII.

1

H

i

ï?ehedi&io; guä Deu& bomini 'benedic:—'t'. ,

JJ

d

Reavit Dominus hominem ad imaginem & fimilitudinem

fuam, Qen, z,

ls

u

mafculum & fceminam creavitillos, benedixítque eis ;

&ait:*

Crefcite & multiplicamini ;

& replete terram,

Benedixit Dominus No£ , & filiis;

& dixit ad illos :

"

Crgkite &C-. Gen.g;

al

terror vefter &c, fit fuper cunéta animalia. &c.

[^

Dixit Dominus ad Abraham: Egredere de terra tua ,

bcn,eäicam Gen. 127

tibí & magnificabo nomen tuu

m, erísque benediétus.

Super I(mael exaudivi te;

dixit Dominus ad Abraham,& ecce bene- Gen, 17,

d

"

dicam ei, & augebo,

& multiplicabo eum valde.

Dominus benedixit Ifaac , & Jocupletatus eft

; & ibat proficiens. Gen. 2(,

Loquens lacob Domino , & avunculo fuo Laban ; ait: Modicum Gen, 39,

thy

habuifti; antequam venirem ad te, & nunc dives es effectus, benedi-

8

g

xitque tibi Dominus ad introitum meum.

lacob jn oratione lu&ans cum angelo ait: N

on dimittam te , nifi Gen, 31,

benedixeris mihi: fequitur,: Et benedixit ei in eodem loco.

m

- Benedixit Dominus domui JEgyptii propter Iofeph, &

multipli- Gen. 99

|

€vit tam in ædvi'bus ; quàmíínagris cun&am fubftantiam ejus,.

Hobi-

Fs

36. TITULUS XIX. Benedi&tio, guä homo &c,

2.Keg G.

: * -

Habitavit arca Domíni m'd:o"ma Obededoni Gethzi tribus men-

fibus , & benedixit Dominus Gbededom & omnem domum ejus.

Iob, r,

Operibus manüum ejus benedixiti, & poffeffio ejus.crevit in

terra,

Iob. 42.

Dominus benedixtt -]65 ím noviffimis magis , quàm in principio,

Afcenfurus im coelum. Salvator,

eduxit difci

Luc.24..

»

pulosrfuos inBetha-

niam ,& elevatis manibus fuis benedixit eis;

Matth, 25.

Defideranda eftilla benedictio, quam dabit Domi»nusele&ïs indie

ludicii, quando diéurus eft;- Venite benedi&i patris mei,

TITULUS XIX.

Beneditl;o, 7»1;'2 bomo 5enec£v;it* þea'.

, /B Eichifedech: rex S'aïe;xæ. Occurrens Ahraäam -revcrtenti à cede, ait z

Gen. raf;

; Benedi&us Dominus excel(us , quo protegente , hoftes in ina-

nibus tuis funt.

*

"

^

Obtentá victoriá d

^

e Sifara , Epebo'rä & Barach ce&i'neru"m dicentes z

iudic. s.

Qui fponte obtuliftis de Ifra&j animas veítras ad periculum , benedicite

Domino. -

x. Reg. 17.

Poft vi&oríam quam dedit DEUS David de Goliath Philiffzo, di.-

citur feciffe pfalmum z. B

-

nus meas ad prelium,

enedi&us Dominus Deus meus, qui docet ma-

Cüm audiffet Hyram ve

rba Salomoníis , Iatetus eff valde, & ait:

Benedi&tus Deus, qui dedit David filium fapientiffimum (uper populum

?. Reg.g.

hunc.

Xdificato templo , dixit Salomon coram univerfo populo : Bene-

3. Reg. 8^

dí&us Deus Iírael , quilocutus eff ex ore füo ad David patrem meum.

Fecit David principem ad confitendum Domino Afaph , & fratres

—:. Pay. föv :

ejus: fequitur , Benedi&us Dominus DEUS Ifrael ab eterno usque ín

eternum extremum , && dicat omnis populus , Amer.

David rex l«tatus eft gaudio magno , & benedixit Domino coram

Eodem.

univerfa multitudine.

Videns Eídras animum Artaxerxis bonum erga Iudzos dixit ; Be-

z. E(d,7,

nedí&us Deus. patrum noftrorum , qui dedit in corde regis , utglori-

ficaret domum Domini.

"

Completo muro civitatis Hieru

falem fub Efdra, & Nehemia,dixerunt

2. Ef:d- 9.

Levita,(urgite & benedicite Deo noftroab eterno & usque in ateinum,

Cum

L

TITULUS XIX. Benedi&io,quáhomo,&c. 37

Cüm aperuiffet E(dras- librum legis , ftetit omnis populus, &be- , E(d. g.

nedixit E(dras Domino Deo voce magna ; & refpondit omn s popu us,

Amen.

Sara filia Raguelis , chm compleretorationem , dixit: I eiedi& um Tob. 3*

€ft nomen tüun: Deus patrum noftrorum.

:

:

-

^i Filium fuum initrueus Tobías dixit i

nter Czterat Omni tempore Tob. 4«

benedic Deum , & pete ab eo, ut vias tuas dirigat.

Raguel & uxor ejus videntes, quód T. biam juniorem mon leferat Tob. g.

demonium, dixerünt: Benedicimus te Domine Deus Ifrael, quia non

contigit nobís, quemadniodum putabamus.

Sollicite monuit Tobiam , & filium ejus Raphatl, utbenedicerent Tob. iM

m-cceli, & narrzrent omnia mirabilia ejus.

Deu

16,.

"Recuperatio vifu & auditis fermonibus Raphaelís ; aperiens To- Tob.

btasosfuum, bencdixit Dominum & di-xit: Magnus es Dominé ii

eternum &c,

Ozias pr

inceps poruli Ifraef , videns Judith cum capite Holofer- Iudith, 13«

nis, dixit; Benedi&us Dominus , qui creavit coelum &terram.

Danicli nocte per vifionem myfterium revelatum eft, & benedixit Dan.2.

Deo coli, & ait: Sit nomen Domini benedictum à fzculo, quia fapi-

e

entía & fortitudo ejus funt, & ipíe mutat tempora & atates.

N

Ananias & focii ejus miffi íin caminum ignis ambulabant in medio Dan. 25

flammz laudantes & benedicentes Domino.

Kt rex Nabuchodonofor

poftea vifo tanto miiraculo , ait , Benedi&us Deus Sidrach, Mifach &.

le

Obtentá de hoftibus vi&toríá, & edificato altari fub Iuda Macha-

x. Mach. 4

Z

bxo , filii Ifracl adoraverunt , & benedixeruntincoclo Deur, qui pro-

fperavit eos.

Propter Hel

iodorum volentem Tpolfare templum Dominí, divina

2, Mach, 3.

virtute terribiliter flagellatum, benedixerunt omnes Deum; quia magni-

ficabat locum fuum &c.

:

Machabaus & qui cum eo erant , videntes auxilium. à Deo fibi

2. Mach. 11s

miffum, benedixerunt fimul mifericordem Dominum,; & convaluerunt

j

animis

Nato Joanne Baptifta, apertum eft os Zacharíz , & prophetavit Luc. r.

dicens : Benedictus Dominus Deus Ifiael.

?.

'Cüm inducerent puerum IEfum parentes ejus in templum, Simeon Luc.2,

accepit eum ín ulnas, & benedixit Deum dicens; Nunc dimitis fer-

|e

vum tuum Domine &F.

t

n

ES3

Poft

,& TITULUS XX. Bénediio, quá hóttio, '&e,

Luc. 141

Poft afcehüonem Domini erant ia templo laudantes & benedi-.^

centes Deum.

5 Lor. T.

Tribulationes pariens Paulus dicebat: Benedi&dus Deus & pater

3. Pet:X.

Domininoftri JEfu Chrifti,

Similiter Petrus: Benedicere Deum , eft

quafi opus , vel officium paradifi,

Omnes audivi dicentes

Apoc. 5.

fedenti in throno &agno: Benedidio &

honor & poteftas ia fzecula fæcu:?orum.

D

TITULUS XX.

Benedi Gio, qua bomo bomini benedicit. :

E]chifedech rex Salem occurrit xAbrahæ Bencdicens &Scait Bene-

Gen. 14.

di&us Abraham DEO excelfo &c,

M

Gen, 28.

Benedixit Ifaac Jacob dicens ; Dettibi Deus

de rofe coeli &

"

pinguedine terrz , abundantiam frur

J

nenti & vini.

Ibidem.

CumE

fau ejulatu magno fleret, !/aac dixit ad eum: In pinguedine

terre & rore coeli defu

per erit benediQio a , vives in gladio &tra-

tr tuo fervies,

Gen. 47-

Introduxit Iofeph patrem fuum Iacob ad Pharaonem , quibene-

dicens illi, & interrogatus ab eo» quot funt dies annorum , vite füua.

Benedixit Iacob filiofuo Jofeph, &ait: Deus, in cujus confpe&ta

?cn- 49*

ambulaverunt patres mei , benedicat pueris iftis, loquebatur de Manaffe

TE LR vt ot J AES P^

& Ephraim, quos

ater eorum rogaverat per patrem benedici. Poft-

modum etiam bene

di

xit lacob fingulis filiis fuis benedi&ionibus propriis.

Locutus eft Dominus ad Moyfen dicens :

Sic Lenedicets fiiiis 1f-

Num. 6.

radl: Benedicat bi Dominus & cuftodiat te,. oftendat tibi Dominus

facdiem fuam.

Levit. 9.

Kxtendens Aaron manum a

d populum benedixit eum,

Dixit Balaam filius Beorad Balach: ad benedicenduma

ddu&ug

Bum. 23.

fum , benedictionem prohibere non valeo.

Deut. 24.

Non pernoé&tabit apu

d te pignus pauperis , fed flatim reddes ei

ante folis occafum , ut dofmiens in vefti

mento fuo benedicat tibi.

Moyf:s homo Dei benedixit filiis Ifra

el ante mortem fuam, & ait :

fi

Deut.33.

Dominus de Sinai venit, &de Seir ortus ef

t nobis.

Yofue 22.

Vocavit Iofie Rubenitas & Gaddizas & dimidiam tribum Manaf-

fen : . dixítque ad eos: Feciftis omnia, qua vObis pracepit Moyfes;be-

*

nedixítque c'is , &dünifit eos,

In

TITULUS XX. Benedi&ioquihomo &c 39

Ih'cantico pr

o viéória habita de Sifara dicitur : .Benedi&a inter Judic, s.

mulieres Jahel uxor

Aber Cinzi, & benedicatür in tabernaculo fuo.

Noàmi videns

Ruth nurum füam

àBoozfuiffe honoratam ;

dixit: Ruth, 2.

dem gratiam , 'quam prabuerat

t

Benedi&us fità Domíno ,* quoniam ean

vivis, fer

vavit fnortuis,

Commenday

eratBooz Ruth, quead Deum Ifraél confugerat ,

& Ruth. 3.

filia, quia prioreni mifericordiam: pofte-

ait! Benedi&a es à Domino

"

riore fuper

afti.

Heli

benedixit Elcanz & uxori ejus ;

dixítque. ei: Reddattibi Do- 1. Reg, 2;

minus femen de muliere

hac pro fomnore , quod commodàáfti Do-

fnino,

Nuntiaverunt Zip

heiSauli, quód David latitaret apud eos : Di- r. Reg. 23,-

XitqueSaul: Benedi&ivosà

Domino!, quia doluiftis lu&um meum.

Nuüntiatum eft David, quód viri J

abes Galaad fepeliffent Saulj die z. Reg. 2.

Éenedié&ti vosà Domino

, qui feciftis hanc mifericordiam.

xítque ad eos:

-

&

t«

€um Domine ve

ftro- Saul , & fcpeliftis eum.

Convertit rex Salomon faciem (uam

& benedixit omni ecclefie 3. Reg. 8.

Mrail: Omníisautem ecclefía Iíraél ftabat,

vid , offerens holocaufta & pacifica ,

benedixit 2. Par. 16j

Cüm complelfet Da

:

NX

populo innomine Doml

ni, & dimifit univerfis per fingulosà viro us-

if

que ad mulier

emtortam panis.

Appreh

endens Raguel d

extram filie füx, dextre Tobiz tradidit , Tob, 7:—

diben

$: Deus Abraham ;

: faac , . Jacob vobiscum fit, & ipíe conjungat

e"

d

vos , impleátque benediétionem fuam in vobis. Ofculatus:eft Tobiam,

& plotaris fuper collum ejus. dixit: Benedidiio tibi fitfilimi , quiaboni

u

& optimi viri

*

filius es,

ulít

Gabelus i!

ngreffus domum invenit Tobiam & flevit. dicens: Bene- Tob, o,

ott

rits,

dicat te Dominus Iíraél , quia filius es viri optimi ögx'thti , timentis

Deum.

*

;

Ozi

as princeps populi Ifraél dixit ad Jadith: Benedi&a.es tu flia ]udith.:tg.

us

Domino Dco excelfo, pr& omnibus mulicribus fuper terram,

Et po-

ftea univerfi presbyteri omnes una voce dicentes: Tu gloría Jerufalem; Judith, 15,

tu latitía lfrael &c.

JdtUs

Fa&tum eft cüm audiret falutationem Marie Elifabeth exclamavit Luc, 1.

:

5 d

&dixi; Benedida gu imcr mulieres &fz.

at

mö(

J

TITIL ;

In

L

ao

TITULUS XXI, Blasphemia

TITULUS XXL --

il

zwbemgg.--

Lev. i4.

| ; hius mülieris Iraelitdis pracepto Domíni lapidatus fuit in deferto;

proeo, qnód nomen Domíni blasphemavit.

m

1. Rega Z

— Dixit Heli filiis füis: Si peccaverit vir án virü

E

1, placari poteft þ:i

-

Dohminus: fiautemin Deum peccaverit, quis orabit pro eo?

4, Reg. 12.

Nathan propheta, multum easapgeravit peccatuma Davi

: qquódblasphemare fecerat inimicos Dormini.

d;, ex gö,

Vir Dei dixitad regem Ifrael: Quia dixerunt Syri Deus montium,

3. R,e"g. 200

eft Dominüs eorum, &noneft Deus vallium

nemgrandem hancia manutna, ..5

» dabo o.mngm muitituc?i-

4

$. Reg. a1.

Videtur quód majus :peccatum nequivit ex

cogítare nequiffima IS-

zabzl5: ad cito la

pidandum Naboth , ;quàm blafphemiam, quam illj fgf

cit imponi,

A

Müitum

difþ*li.cücrunt Deo blasphemie , quas dixerunt fervi Sen--

4. Räg. 19.

ff

macherib Regis A

yriormm, nnde percuffitangelus Domini centum o&o-

gintamillia hominum de exercitu fuo.

il

Non expedit fimplices'homines contra

b:läsphemiäs, infdelium di-

4. Reg- 13.

fputare j propter hoc prohibuit Ezecliias ,

"i

eti

:m? pig;pulps ïnpericug blgsph:r

- mie Rabíacis A(fyrii refponderet.

H

3fa. 3

Holofernes indignatus, eó

quód Achior; otentiam Dei cceli.com-

mendaverat, dixitade.:m : Quoniam prophetáfti, quód gens I(rael de-

]u»d'.!»h. 6.

fendáturà Deofuo; oftendàm tibi quód non ett Deus, nifi Nabuchodo-

3

nofor,'cüm percufferimus eos omnes, .quafihominem unum,

x

"

*

Cum argueret Jeremias populum, pro eo quo

d facrificabant omnes

]crerfl. 4:4.

diisalieni:s refponderunt ; Sermonem Domiini non: audiemus; :fed fa-

crificabimus regiaz cceli , ficut fecimus nos &c

patres noftri , & bene. no-

bisfuit, quiamelum nonvidimus,

Nabuchodonofor rex Babyloni

s dixit fociis Danielis ,' qui ftatu-

Dan; 3

am auream nolueruatadorare? Quis eft Deus , .qui«crigj'at vOS d; manu

mea ?

1, Mach.1,

Quidam iniqui ex Ifrael in -diebus Antiochi fuaferunt —diccïntcs';: Ka-

mus & difponamus teffamentum cum gentibus, Quia ex quo receffimus ab

eis ; invcnerung nos multa mala.

-

1

Ob..

E

r

TITULUS XXII. Bonitas Deierga fitos Servos, At

Obfidente Juda Machabzo quoddam prefidium; quidam gentiles 2. Mach, fq;

intus exiftentes; verba blasphemia nefanda jactabant , tamen cito poft-

€a concremati fuerunt.

Dicentibus Judais. Nicanori : Eft Dominus potensin ccelo, qui 2. Mach. 15.

juffit agi feptimam diem folemnem, ille infelix ait: Et ego potens fum

uper terram , qui impero fumi arma, & negotium regis isnpleri,

10

Cüm ejeciffet

^

damonium Dominus ceecum & mutum , ftup

enti« Matth, 1?.'

11

bus turbis, Phariízi blafphemabant, dicentes: Hic non ejicitdemones

niü in Beelzebub principe demoniorum.

Pendente Domino in cruce, pretereuntes

blafphemabant eum, mo« A& ra. 8

ventes capita fua &c,

Contradicebant

Ut

tes ac contradicentes,

Judaihis, qua à Paulo diccþantur ; blafphemans

ud'l-

1]&-

TITULUS XXII

|ft*

ml

onitas "Deierga fuos Seryos.

Qo*

di«

hte

Braham loquens cum Domino , & petens ut parceret Sodomitis, Geft, !f.'

Á

miráà fiducià utebatur, & vifus fuiffet apud homines importunus,

fed Dominus ei femper beni

cont

conceffit.

gné refpondit , & -quo petebat;

|dee

Fugienti lacob iramfratris Dominus clementer apparuit,

de'

& tunc Gen.4r, &

ipfüm redeuntem ad fratrem fuum ab infecutione foceri fui lib

eravit,

35.

jne

- Magná ffiduciá ufus eft Iacob; orando Dominum dicens:. Non di«

LGcn*. 924

mittam té , nifi. benedixeris mihi,

j*

Ait Dominus ad Moyfen: Cerno, quód populus ifte durz cervi-

pn

Exod, 324

€is fit; dimitte me ut irafcaturfuror meuscontra eos, Quafi

tu me tenes, nec poffum hos peccatores conterere. nifi

dimittás me.

diceret,

at

"Lequebatur Dominus àd Moyfen, ficutioqui folethomo ad ami-

Exod, ggv.'þ ,

qanu

'cum füum» ipsimque ab emulis fuis & detractoribus defendebat.

Obedivit Dominus voci lofue dic

i

Nu.19.& 15;

Iofue 10.

É

movesris.

cmif Sol contra Gabaon non

us

Balach vocavit Palaam , ut malediceret filiis Ifrael,

fed Domiqus 6 Mum. 29«

contrario per illum benedixit eis, ut recitatur Iofue 24.

Gedeon à Domino bis petit fignum in vellere,

utrum dcþerct ludic. 6;

Qb«

vi&priam dc hoftibus obtinere.

F

Mi«

4» TITULUS XXII. Bonitás Dei erga fitos Setvos,

Mirum fuiffe dicitur de hoc ; quód Domintis non füit indignatus ínt

ábje&ione füi , fed contemptu fereorum Deiipfe reputavit fe contemni;

hi

«

üt patetin Sámuele: nonteabjecerunt, fed me, dicit Dominus, -

2. Reg. 7,

Notaetiam, quàm pié loeutus fit Dominus ad Nathan de David

& domo ejus ín futurum,

;

d

Quamvis pofteri David multipliciter & graviter peccaverunt , ta-

3. Räg. 12,

inenopera ejus bena frequenter memo

TO

percit Dominus peccatis illorum,

vt & propter illa multoties pc-

Reg. rv

&

Ex precepto Domini corvi deferebant panem & carnes Elíz, &

1g.

poftea angelus Domini panem & aquam eidem oftendit,

L

2,Par, 30'.

Ezechias rex Juda dixit: Dominus bonus propitiabitur cundtis, «qui

intoto corde requiruntDominum , & non imputabit eís , quód minüs

à

fan&ificati funt,

Tob, 5,

Mifit Deminus angelum fuum, qui Tobiam juniorem duxit &re-

duxit, damonium.ab ejusuxore compeftuit 5 - gaudium parentibus ejus

fecit, feniorem Tobiam à ccecitate curavit» & totum domum ejus omni-

$:

bus bonis replevit,

Jerem.7.

Videbatur qua

fi Domihqs tintere offenfam Jeremiz , cum vellet po-

n

fre

pulum propter peccatafira omnirito délere; dicebat enim cap. 7. Projici-

am vos à facie mea &c.

Tuergó nol orare pro populo hoc, nec affu-

mas pro eisJaudem & orationem

,& non gbliftas mihi, quoniam non

di

€xaudiam te.

fui

Dar, 7.

Planum eft ,. quó

dDeus eft »Cilm fervis fuis in tribulatione: U&de

Nabuchodonofor vidit cum Azaria & fociis fuis fimilem filio Dei in for-

nace candenti,

d

[5

Dan, 14;

Cim Danicl effet in Babylone in lacu leonunt

" mifit ei de. longin-

quo; fcilicet de Judea, prandium per Habacuc prophetam,

n

DL

Exaudivit D

dicos fälxes

Dan, r 3.

ominus vocem Sufanna , & quia per impu

resbyteros injuft fuerat condemmata , per continentem. puer

Wibl

^

u

fto judico liberata.

Przpatavit Dom

]ohæ.— p

inus pifcem grandem, ut deglutiret Jonam, qui

à

tamen propter inobedientiam videbatur jufté meruifíe poenam,

2. Mach,

IO,

Machabxzus, & quicumeoerant, pugnantes contra Timotheum,

k

habugerunt manifefté de coelo auxilium , apparuerunt enim viri quinque

Q

Sfxl.

in equis &c.

Poftcà veró alia vice euntes ad pralium contra Lyfiam ,

apparuit

t

yibrang.

precedens ecubs- eques iq vefie candida armis aurejs baítama

ft

Àil

u

Mira

TITULUS XXII. Bonitas.Dei erga fuosServos. 45

1

Mira erat benjenitas in "alvatore, qui circuibat fanans. omnem Matth, 4

e

fanguorem , & omne

ra]

H

infirmitatem :

quod nifi feciffet , multj infirmi Luc. 8

accedere ad. eum non potuiífent,

Leprofo dicenti: Domine, fivis, potes me mundare, pie refpon-

Matth, $,

dit, &benigné fecit, extendens enim I&fus manum , tetigit.dicens $

Volo; mundare, Sacerdotes autem hujusmodi homines habebant þor-

rOti.

Statim peft vocationem Mätthæi difcubuit Dominusià dómo ejus: watcfy, 9.

; Cim feceffiffet Dominus in defertum , vidit turbam multam,

Mare, 5',

mifertus eft ejus, & curavitlanguidos eorum: vefpere autem fa&o, di»

xerunt diícipuli : Dimitte turbam , IEfus autem tan

qgam liþ:ralim:gus 3

eit illiss. Date cís vos manducare,

-

— Petrus incipiens mergi, clamavit dicens: Domine falvurä mefac, Matth. T4.

j

& continuó 1Efus extendens manum apprehendit eum.

Maríam Magdalenam pi$' defendit' Dominus contra Pharifxum, Luc.7, &

gnalb de ea cogitantem , & contra fororem propriam de illa conqueren- — 19.

tem t Item & contr

frementes,

a difcipplps; propter -Cjïuüogc;;x ;mguemi jn eam Ma:;, 145

u

Ineffabilis pietas Dei multüm oftenditur ín exemplo de filio pro- Luc. 15,

digo , ubi dicitur; Cüm adhuc longg effet filius , / vídit illum pater

fuus & mifericordia motus eft," & occurrens cecidit fuger collum ejus;

& ofculatus eft eum. , Idem petebat fieri ficut unus de mercenariis, Pa-

ter interrupit verba , & recepit eum in filium.

De facili Dominus recipit illos, quos mundus þiïc,it; Ur;de Cæ;-

Ioan.9.

Cus ille nátus , à Domino illuminatus

&tus, ftatim à Domino receptus eft,

: ppüq'uamfui-t a Synagoga eje-

-

5

Mira fuit Chritti bepignitas , quando ad domum publicani 7acheí, r uc.

I5.

ui eum videre cupigbat , íeipfum invitavit; & ejusdem domui bene-

ixit,

Chro protuliffecDominus ándiftin&é , unus ex vobis me tradet,

Joan., 13.

fequitur. .Cüm recubuiffet loannes füper pe&us IEfu , ait; Domine

h

i

&

quis eft? ecce quàm magna benignitas & familiaritas,

Promifit Salvatór diícipulis; de fao receffu contríftatis, quia Pa-

y

A&o,r. 24

ter alium Paracletum daret eis, quód adimpletum optime die Penteco-

ftes , quando Spiritus fanctus eos taliter roboravit, confolatus. eff,

iluiravit, & docuit,

*

Venientibus ad capiendum Dominum mini(tris Pontíficum dícitur

€is; Si msgquaritis, (inite hosabire, — Sciebat en

pa-

fcm. 18,

,

iæ guöd non cránt

gati

^

F2

t

44 TITULUS XXIII, Boni latentesintermalos,

rati ad mattyridm füftinendum. : Idcirco clementer

À

infirmitati emum

condefcendens ,' voluit , quód parceretur eis.

Petiit latro ut Dominus meminiffet ejus, cüm veniffet in regnum

Lug. 3.

uum, Dominus autem plus conceffit, quàm ille peteret, dicens, ho-

die mecum eris in paradifo.

Luc,22.

Magna fuit Chrifti pietas , qui nec Petrum, quiter eum negavit,

loan, 20.

repulit, fed benigné refpexit, nec Thomam in dubitatione reliquit, fcd

fe palpandum manifefté exhibuit,

A. 9.

Item Paulum in a&u períecutionis exiftentem, excecavit, pro-

flravit, vocavit, & convertit.

V

A&. 7.

Dum lapidaretur Stephanus, vidit Dominum in. coelis ftantem,

tanquam paratum ad ipfum fortiter adjuvandum.

Kpoc. 1. &

Beato Ioanni in Infula Pathmos exulanti mu

.

Itam bmignitatcfn

per totum, Dominus oftendit, apparendo ei, & angelum fuum mit;endo—, qui

eug multiplici revelatione confolatuseft, —

TITULUS XXIII

s $oni latent'e.r int&r malos.

€«n. 7,

llamvis fcriptum fit: Omnis caro corruperat viam fuam, tamem

dixit Dominus ad Noe, Ve Vidijuftum coram me in generatio »

Q

ne hac,

lM

Gen, 13;

Loth juíftus habitavit in medio Sodomorum.

Gen. 39.

Iofeph in JEgypto caftam & fidelem yitam duxit:

Exod, 3.

E

arnit Dominus M

oyfi in terra Madian, cüm oves foceri fui

Iethro pafceret in. deferto,

1.Regii:

Samuel inter filios Heli peffimos, fan&tus & innocens fuit.

3. Reg. 19.

Sub Achab & Iezabel Elias omnes , fe folo excepto, reputabat ido-

Jolatras: fed dixit ei per refponfum Dominus: Relinquam mihi 7000.

virorum, quorum genua non funt curvata ante Baal.

De quo etiam

ad Rom. 11. An nefcitis &c,

j

Tob. x.

Tobias natus fuit ex tribu Nephthali fub regno Samarie, inquo

fer& omnes putabantur idololatria & vitiis diverfis ínfedi,

Unde iftc

in captivitate pofitus viam veritatis non deftruit,

.Mardochaus erat vifus» ubi quafi omnesa

dorabant- Aman füpers

"Efther, 3. &

s.

bif&mum ; ipe veró Mardocheusgenua non fle&cbat,

$ane

TITULUS XXIII, Boni latentos inter malos, 45

m

San&us ]db gentilis fuit , & de Ffau dicitur defcendiffe, quem Iob. 2.

tamen conftat fide & moribus mirabiliter claruiffe, qui de feipfo dice-

iv

bat; Frater fui draconum ;; & focius ftruthionum, -;*

(*

Hieremias propheta erat'cum populis, qui remanferant in Judaa Ierem«43s

poft deftru&ionem Hierufalem, qui pro ipfis orabat , & ipfis volun-

Vif'

tatem Domini monftrabat, Illi veró dicebant: Mendacium tuloqueris,

d

non te mifit Dominus, fed Baruch .incitgäat te adverfus nos, ut tradat

nos in manus Chaldeorum.

»

Dixit Dominus Ezechieli; Tufili ho

rainis, ne timeas eos,quoniam Ezech. 2.

'e

incr

eduli , & fübverfores funt tecum ,, & cum fcorpionibus: habitas.

pan. 3- 60

n

Daníel, Ananias, Azarias, Mifael habitaverunt cum Chaldzis ido-

lelatris , qui eos ad idololatriam inducere , & à cultu veri Dei retra-

14«

here laboraverunt,

H

tem

Y

Sufanna fuit caftiffima i

n Babylone, ubi fenes presbyteri erant im- Dan. 13

qu

pudici, & judices iniqui,

E

Videbatur tempore Antiochi

:

iphanis, quód Judeierantadri- y, Mach. 3

tüm gentium translati , fed inventi

unt Mathathias , & filii ejus, Elea-

zarus, & multi alii , in lege Dei valde ftabiles & firmi,

Commendans Dominus fidem & devotionem €enturionis de Ca- Matthi, 13;

pharnaum dixit: Quàd non invenerat tantam

:

fidem in Ifrael,

.Nicodemüs princeps Judeorum venit ad.

JEfum node & —pla.n'e Ioan. 3

confe

ffus eft, Rabbi, fcimus quia à Deo venifti magifter.

Poftea crucifixo Domino , venit ad fepeliendum. eum portans Ioan, 20;

100. libras unguenti pretiofi.

Jofeph nobilis decurio a

b Arimathia difcipulus eratIEfu, óccultus Marc, I5

m

au!

A

um Iudeorum, depofito tamen metu , auda&ter in-

yiQ»

travit ad Pilaaum , & devotam

tem propter met

$

peritionem fecit ; petens corpus Iefu

ab indevoto. tyranno.

2

Honorabilis Do

é&or :Garhalielllrc is erat Pharifzus ; &deditbo- A&. s;

num & nobile confilium pre apoftolis principibus facerdotum,

i

Vir quidam erat in Cefarea, nomine €orncelius , religiofus &ti- A&, yo;

mens DEUM cum oómni domo fua , faciens eleemofynas —plebi

il

deprecans Dominqm femper,

'0'00'

1j

u

ult

F3

&

;peH'-

&ie

46

TITULUS XXIV. Caftitas,

C.

pi

n

TlTU 'i;/q.s XXIV |

f

fü

—CCfitar.

Genc '4.

tramdíu primi paf&nt;es ïn.Paäadif;)fi;'gxünt.; þvirgines extiterüints

fed ipfis eje&is dicitur. Adam cognovit Evam uxorem füam.

Q

Cüm Sichem violáffet Dinam filiam Iacob , fratres ejus irad:

-

Gen, 34a

funt valdà , eó quód feedam rem operatus effec in Ifrael, & viclatá filià

Iacob, remillicitam perpetráffet,* " Tandém & v.

& eorum populum occiderunt.,

iolatorem & patrem .chs':

*

Vicginitatis

Nota qued hoc fuit ante legi

em fcriptam füb lege natürz, qbäntum*

commenda- e

T

.

go füb Iege gratie 'vi';"gi:nf'ras honorari débet ,. & ftuprum pu-

tic.

niri ?

'm:

Gen.39.

Quamvis Iofeph effet fervus emptitius & clegantis forme juvenis,.

fine uxore tamen folicitatus à Domina fua recufavit ftuprum, & ma«

; Qüit offendere eam & in carcerem trüdi , quàm perdere caftítatem.

dl

Gen. 38.

Iudas qui caftus non erat, . deteffatüs eft fornicationem Thamar, '

Num.31s

: Poff debellationem Madianitatüni fa&am per Phinees & alios pug-

pon

natores , juffit Moyfes

" Vari.

i

mulieres corruptas jugulari, & virgines refer-

a

i,Reg.2t.

[e]

Mundi effe deh&b

i

ant , maxim?: à muuenbuS, qui panes f;cerdo.:

W

t2les comedebant:

4. RS2» 4«

Quando mulier Sunamitis hofpita Flifzi volebat ei loqui; mittebat

" ad eanr Elifzus puerum füum, quafi vitans colloquia mulierum,

àlio

Tob. 3.

Sara'in oratione dicebat: Tuftis , Domine. quia nunquam con-

fid

cupivi virum , & mundam fe

centia,

.

rvavi anitnam m;:mi ab omni concupif.

Mortuo v

iro fuo Iurdith alium neicivit, & femper caftitatem ama- "

Vitt

Sed nota, quid faciebat, quia cum puellis fuis claufa manebat,vel

morabatur, & habens cilicium fuper lumbos fuos, jejunabat omnibus

diebus vitz fuz , prater fabbata & neomenias & fefta doanüs Ifrael.

Dan, 13.

Sufanna graviter pulfata fuit ab illis fenibus , fed tua caflitati nee

famam nec vitam preponendam effe putavit.

Matth, 25

Ad hac nullus de fola caftitate confidat , fecundumid, quod

de

virinibus evangelícis fuerunt totfatüg, quot prudentes,

s

Beata

kj

TITULÜUS XXV.' Choree;'

4

Beata virgo ab angelo venerabiliterfalutata non eft oblita voti & yruc, y; ^

ptopofitz cafiitatis,licétangelus promitteret ei, quód ex ea filius altiffimi

nafceretur,

Per hoc quód Salvator dixit : Quia in illo fzculo neque nübeot , Matth, 25.

neque nubentur , quía virgines illi vite bezta fpecialiter apprepinquant.

Caftitatis argumentumi fuitin beato Ste

D]

phano ,quia i

pfe ab Apoftolis 4&0:. 6,

fuif deputatus ad minifterium vel cuftodiam mulierum,

l)

pl

Tl:ruuïs' XXV,.

lia

* dos | Chorez.

l$

.

hm Ifrae*l duc?ntes choreas Deum

n

graviffimé offendunt, & tettibi- Exod. 22;

[]«

I lem poerram fibi attrahunt;

F

M 60 28.

ü

tate Do

mini,

, .Filii Benjamin rapiunt virgines duccntes choreas in folemni- Jgdic,n,zr;

ls

: . .Sarauxor Tobiejunioris nunquam cumludentibus miícuit fe, ne«

ld

Tob.3, 12,

que corum , qui in levitate ambulant , particeps fuit,

h

Dinà fola ex curioütate egreffa & domo paterna , "vitginitatem Gen.54; T.

perdit,

Ce

ja

Minatur Deus flliz Jerafalem:. pro eo , quód plaufifti nianu,

:ï-

«uffitipede , & gavifa es extotoaffe&u: idcirco ecce e

& per- Ezech. 25 6.

num meamfuperte &c.

go ext-endam ma-

j0«

— Saltus filiz Herodis caput & vitam abftulit Joanni Baptifte,

Mätth. 14; 6.

—^ Notat $. Chryfoftomus, quód in nuptiis Abraham , Ifaac, Jacob, &

ht

aliorum Sanctorum nulla mentio unquam fiat de chor

:

&is, íed tantümi dg

1

"läudvc'DEI, *gratiartfma&ione ; & lxtitia fpirituali,

l

TITULUS XXVI.

li

«d

"Compa[fio érga proximum.

T

Udiczfs Abraham Captum effe Loth nepotémifuubi , celeríter & vi-

A

tiliter fuccurrit ei.

€en, 14;

fie

