TITULUS. CXII, Mulicrüm ftultiloquium. /207

at r«

TITULUS CXII.

| pricete

jnfanten

Wu!iemm flultiloguium.

dire fipi-

Va þgiüs legitur locuta fuiffe cum ferpente, quam cum Deo ado- Gen.3.

rando, vel cum víro fuo ad aliquam eraditionem percipiendam,

j

.

K voluit

E

Promittente Domino , quoó

d Sara effet filium paritura; -

& Gen, 148.'

primó

illa rififfet pre diffidentia, negavit poftea fe rififfe.

,Spe

Cernens Rachel, quód infcecunda effet, ait maríto füo: Da mihi Gen. g0.

liberos, alioquin moriar.

t [iberaret

zili fcoecundam facere.

Quafi effet in ipfius Jacob poteftate, de fte-

UxorSamfíonis, ftatim ut fcivit propofitionem ob

(curam viri fui, Judic. t 4.

itdo p*

indicavit civibus fuis in damnum mariti fui,

Cüm vidiffet Dalila, quód Samfon confeffus effet ei omnem ani- Judic, 16,

um t*

zmum füum, quomodo fortitudinem amittere poffet, inimicos illius vo

1-

cavit, & ftatim eis revelavit.

itim Dete

Quia David pre magna devotione faltaverat coram arca Domini; 2. Reg. 6.

Michol filia Saul ironice dixitei: G quàmgloriofus fuit hodie rex Ifrael?

NARUM

Cüm dixiffet Tobias de heedo: Videte ne furtivus fit, Anna uxor Tob. 2.

»jo diti

ejus irata refpondit: Manifeftà vana fa&a eft fpes tua.

raius dC

Sara filia Raguelis increpante ancillam jufté, illa impatienter & in- Tob. 3.

Q W

juriosé refpondit: Amplius ex tenon videamus filium , aut filiam fuper

$ mgms,

terram.

mudandüm

Cüm contenderent due snülieres meretricis coram Salomone, illa 3. Reg. 3.

yimum

ftult$ & nequiter locuta eft,

: Fl

fed dividatur,

que dixit de inrfame: Nec mihi, nec tibi,

j 007 i

Uxor Aman audiens querimoniam , quam vir faciebat de Mardo- Eflh, s.

chao, refpondit: Jube parari excelfam trabem, ut'appendatur in ea,

vdes DO*

Sedente Job in fterquilinio, & faniem defiuentem teftá radente, di- Job. 2,

10 !

np

xit eiuxor fua: Benedic Domino, & morere,

Sed ille bene & diícreté

i exi

jpuk

refpondit: Quafi una de ftultis mulieribus locuta es.

Petitio matris fillorum Zebedaei non fuit à Domino approbata, Matth, 26,

quando dixit: Dic, uthi duo fedeant, unus à dextris; alter à finiftris.

: prudfä'.

Ad vocem unius ancill«, negavit Petrus Dominum,

Matth. 26,

Muita verba, & fimplicia dixit Domino mvlier Samaritana, ante- Joan, 4.

quam impingeret in yeritatem,

TITu. |

rrrde

-

*o& TITULUS CXIIL Maneram ácceptatio.

'l

Á

TlITULUS CXIII

ipum,

N

&o Ax

- AMunerum 4cceptatfip.

-

giren

C

inídcde

Gen, f4.

; Braham 'noluit accipere munera , quae obtulit ei rex Sodomorum,

J lic&t ipfe optim& meruiffet, quando reverfus fuit Abraham à cede

D

quatuor regum.

[uii,

Gen. 32«

Munera mifit Jacob offerri Efau fratri fuo, ut compefceret iram

M

ejus.

J

Exod. 36.

Munera obtulerunt filit Ifrael ad opts tabernaculi Domini in tanta

]

4uant

itate, quod juffit Moyfes clamari, ut nullus aliquid ulterius offerret.

rrfpor;

Num.22,

Mercedem iniquitatis amavit Balaam,'& ivit cum nunciis Dalaao,

qui di

vinationis pretium habebant in manibus.

Aod obtulit munera Eglon regi Moab, & poftea fecreto loquens

regihug

Judice 3.

&VOCCidit.

fpe&ue

cum €o, percuffit eum graviters

t

|/

Judic. 16.

Inimici Samfon pecuniam

Dalilg promiferunt , & eam , ut illum

eret, induxerunt,

miite

decip

De filiis Samuel dicitur: Declinaverunt poft avaritiam, acceperunt

N CR

1. Reg. 8.

& otti;

munera, Ft ftatim fequitur ; Perverterunt judicium,

1. Reg.. 12,

Non fuit impofitum Samueli, qui viginti annis populum Ifrael ju-

Pj

dicaverat, quó

d unquam muneraab aliquo accepiffet.

tiüchf) n

2. R&g. 16.

Xenia, .

uz obtulit Siba puer Miphibofeth David ,à facie Abfalon

Rgxpu

fugienti, videntur inclináffe animum ipfius ngld ad hoc, quód contra

enof

abíentem ániquum tulit judicium.

ba dedit regi Salomonii centum viginti talenta auri, aro-

3. Reg. 10.

Regina Sa

Obtiny

aváta mnulta, & gemas pretiofas.

Rex autem Salomon dedit ei omnia,

ET

quz voluit, & que petivit ab illo, exceptis his, qua ultro obtulerat eà

Süm qu

gunere regio.

luit offerre David ateam, & omniaad facrificium necef-

AI'CPK

?. Reg. ult.

Arauna vO

]

ü

faria, fed il

2

e noluit gratis accipere, nec facrificium dealieno offerre,

Rex Syrix Bene

dad faedus habebat cum Baafa rege Ifrael: Sed pro-

Metra

3f Reg. 15.

mi

ifit i Aza rex Juda, rupto fcedere cum Baafa. gra-

9

ptermunera» qua

viter impugna

vit eum,

N

Naaman Syrus

fuit animo grato ab Elifeo curatus.

Et tamen

] udlh

4« Reg 5»

fuit gravi plaga percuffus,

Ormj

Giezi, quiaab eo accepit munera,

d Ezechiam, & fequitur:

Mifit rex Babylonis litteras & munera à

4 Reg. '2'04

Latatus eft autem Ezechias in adventueorum, Sed nota ibi, quomodo

hciüm

;

Iu

dí(plicuerit Domino,

Achaz

TITULUS CXIII. Munerumacceptatio. 295

Achaz rex Judá , fpóliata domo Domiai, & domo regum & prit- o.Paral, 23.

cipum, dedit regi Affyriorum munera , & tamen nihil ei profuit.

Statuerun: Judei , in memoriamlatitie, quam habuerunt interfe- Eftlt.g,

&o Aman, peffimo Judeorum inimíco , ut pauperibus munufcula lar-

girentur,

f.

*

Conquerendo loquitur Dominus per. 1

ia

iam dicens: Principes tui. 1f3, r,

» equuntur retributiones,

Qoruimiy

infidcles, focii fürum ; omnes diligunt munera

Dedit magifter militie regis; Babylonis cibaria ,jeremiæ & munu- Jerem, 49«

] ä Cædt

fcula, & dimifit eum,

Poftquam expofuerat regi Nabuchodono

for Daniel vifionem , rex Dan.2.

t drara

n fübtime illum extulit, & munera magna , & multa dedit ei,

j in tand

Baltha(àr Babylonis rex promiferatmagna donaría Danieli; Qui- Dan. 5.

ondens ait: Muneta tua fint tibi, & dona domus tuzalteri da.

s offerrth

refp

js Daliaty

- Abiit Jonathas Ptolemaidam , & dedit Alexandro & Ptolomao 1. Mach. 1o,

fegibüsargentum multum & aurum & dona , & invenit gratiám in cog-

o lgt

fpe&u eorum,

Videns Tryphon , Jonatham veniffe ad eum cum exercitu multo , 1,Mach. 125 .

ytillüum

timuiteum , & cum honoreaccepit , & muneraeidedit, &hac occafio-

nedecepit eüm, Nam remiífis militibus ; ipfum cum paucis retinuit ;

ipenmt

& occidit.

Propter munera, qua dedit & promifit ambitiofus Jafon regi An-. 2 Machi, 4.

(radl j*

tiocho , obtinuit fümmum facerdotium, — Cüm autem mififfet pecunianx

regi per Menelaum , ille fapplantavit eum, & obtinuit principatum; quia

; Afrdot

fuppofuit Jafom talenta argenti trecenta.

d contrà

ES

Menelausfrater Lyfimachi per pecuniam, quam promifit Antiocho, Ibider.

obtinuit füummum facerdotium,

Deinde donavit Andronico quedam

lllfi; 31'10'

vàfà aurea; de templo furtim accepta , & fecit Oniam occidi, Poftmo-

Í om/)/äz

dum cüm accufaretur apud Ptolomaum regem, per pecunias; quas ei

ul &

darc promifit ,. accufatores fuos procuravit morte damnari,

Cupiens obtinere füummum facerdotium Alcimus proditar impius 2. Mach; 14;

w

ferre.

& detra&or, obtulit Demetrio regi coronam auream , & quadam alía,

Obtulerunt. Magi Domino pauperi aurum , thus , & myrrham.

Matth, 2, "

Sed Pl' 0*

;E-

fc

ah g

Milites illi , qui debuerant cuftodire

ulchrum Domini, accepta à Matth,

28'

]

judzis pecunia copiofa ; dixerunt , quód d

7

ii

-ec

ipuli ejus furati fuerant , illis

dormientibus,

go al

Paupercule donum viduz, que duo zra minuta mi

lacium , preferturà Domino muneribus divitum,

)

fitin Gazo PhY- Luc,o.

T

g

Cum vidiffet Simon , quia per impoütioncmmanuug .Apoitc;län-1 A80:. $;

Y

j

TITU

21o TITULUS CXIV. Obedientia, & inobedientia,

rum daretur Spiritus fan&us, obtulit eis pecuniam dicens: Date & mihi

hanc poteftatem.

tüs e&;

A&or, 24.

Felix prafe

s, qui tenebat Paulum vin&tum à Iudeis nequiter(accu—

& Ceter]

&ntia qu

fatum, fperabat, quód pecunia daretur ei à Paulo.

Propter quod fre-

quenter eum accerfens, loquebatur cum eo,

Et quia verifimile eft, eum

D

non obtinuiffe intentum; Paulum reliquit vin&um.

paui m

pracicdi

;

O.

l

[

peat ei.

TITULUS

. CXIV.

Aüttth a

d& fuse

(

Oledientia, « z'nobedientia,

tation.

quenda

Ominem Deus volens fub ebedientia vivere , etíam in ftatu inno-

Vi

centiz, ftatim ut conditus eft, ipfum praceptis aftrinxit, & eum

&t ocdií

Gcn, 2, & 5. H

contra obedientiam viventem fever& punivit,

päftæ &

Gen,7.

Prompté obedivit Noé Domino in ominibus, que eifacienda pra-

[

cepit tempore inftantis diluvii.

Preceptum Dei de circumcifione,

IT

Gen, 17.

quamvis effet grave & ;nfqlitum,

oUtr:

nond

iftulit Abraham implere usque in craftinum,

T

Gen; 22.

Praceptum Abraham de immolatione filiifine mora exequi voluit,

Ecce confidera mirabilem ejus obedientiam.

Oni;.

" Prompté obedivit Iofeph patri ad fratres eum mittenti , quamvis

Gen. ä7.

facidha

prius

eos accusáffet, ob quod merito timere debuerat,

Obedivit Moyfes Domino imponenti ducatum po

puli, $ed at-

(

EXOdQS' 40(

tende cum quanta difficultate; quinquies enim excufat fe,

Tüm |

Magnam obedientiam promiferunt fiii Ifrael dicentes: Omnia,

Exod,- 24. 1

uz locutus eft Dominus, faciemus ; & erimus obedientes,

Sed poft

[Dedi;

Operibus contrarium fecerunt,

N

Num. 9

Filii 1rael per defertum ambulantes, ad imperium Domini erige-

bant tentoria , & ad imperium cjus deponebant.

g

Num. 114.

Item filii I(rael ad terram promiffionis juxta mandatum Domini ti-

Qam

muerunt afcendere , fed poftea Domino prohibente afcendere

! conati

füntsfed malé fucceffit eis.

erat f

Euntes ad bellum contra man

datum Domini & Moyfes, multi,vi&i

Num. 14;^

utem 'ex obedientia pugnaverunt, pauci vicerunt,

& 31.

à paucis. Cüma

ln

jofue 7.

Quía transgreffus eft Achan mandatum Iofue,

popu?us in pralio

Omm

fuit fuperatus, & ipfe pofteaà populo lapidatus.

ba-

&, Regs 33s

Sanl offerers. holocauftum contra mandatum Samuelis, repro

tus

m pi

(

(éntis,

TITULUS CXIV. Obedientia, & inobedientia, 217

2 & mihí

tus ef'c; Similiter quia pepercit Agag teg! Amalech,

& gregibusovium, J« Reg. Y5.

& ceteris rebus predofits,

Ettunc dixitei Samuel: Melior eft obedi-

ifer atl«

entia quam victimz.

qod te-

T

David licét per Samuelem effet un&us in regem , tamen obediebat 1. Reg, I7.

patri mittenti eum , ut portarct viétualia fratribus, quibus tunc fuerat

-

praele&us,

Pradixit Dominus Salomoni » quod fi faceret omnia» que prece- 3« Reg.9. —

-

perat €i , poneret thronum regni ejus in Ierufalem in fempiternum: fi

autem averteretur, & non cuftodiret, ejus mandata, auferret Ifrael 2.Paral, 7,

de fuperficie terra.

Obedientia etiam: interdüm commendatur in iís, quz videntur fine 3. Reg, 2Qe

ratione mandari.

Unde percuffus eft à Ieone ille , qui noluit percutere

quendam de filiis Prophetarum.

*

t intoe

Vir DEI, quiprazdixit Jeroboam deftru&ionem altaris fui , à 1eo- 3« Reg. 12;

ne. occifus fuit,

j & um

quia contra praceptum Domini in domo alterius Pro-

phete comedit,

Cüm ad mandatum Elifzi Naaman indienatus abiret, dixerunt ei 4.Reg. 4,

ndapra-

fervi fuüi: Pa

N

ter,eriamfi rem grandem -dixifï'ct tibi Propheta, certa facere

debueras.

jnfotum

Tobias junior, auditis exhortationibus patris, re

fpondit & dixit: Tob s. |

j voluit

ania, quaecunque precepifti mihi , faciam pater,

Quicquid przcipiebat Mardocheus, obfervabat E(ther,& ita cundta

, quon

faciebat , ut eo tempore folita erat; quoeam parvulam nutriebat.

Efth, ?.

Commendantur. à. Domino Rechabite pro eo, quód noluerunt vi- Jerem.

35.

, delit

num bibere, precepto patris obedientes, dicentis : Nonbibetis vinum,

Jonas infipienter refugiebat obedire Domino pracipienti,

utiretad [onz r, »,

Ü ()mniä»

pradicandum in Ninive, fed refugiendo devenit,

quo Dominus miferat, "& ;,

jed po

. Matathias dixitnuntio regis Antiochi t. Etfi omnes obediunt regi, 1, Mach. 2,

ego & filii mei obediemus legi patrum noftrorum,

ini i*

Dixit unus illorum feptem fratrum: Parad fümus mori ma

gj's, 2« MaCh. 75

quàm patrias DEI leges prevaricati,

pooitit

.Defcendebat puer JESUS cum MARIA & Jofeph in Ierufalem , & L uc, o,

t (onit

ä

erat fubditus iliis.

Cito & perfe&t obedieruntilli Apoftoli, qui à Domino vocati,con-

mum. Vl&i

Matth, 4.

tinuó reli&is omnibus fecuti fünt eum,

Similiter & ,Matth/æus reliétis

Luc. 5.

z nt,

omnibus fecutus eft eum.

Q

T

uàm. ver-

Dc obedientibus verbo & non fa&o, (eu fa&o plus q

duorum filiorum , quorum unus

Matth..gg.'

bo;,þ proponit Dominus exemplum

Dáà.2

dixit;

g

a

512 'Ii'ITUL»US CXV. OQb&'inatio, &,dqrjtia coräis.

dixit, fe iturüm ia vineam patris, & operaturum; & nonivit: alius ne«

avit ,. & ivit,

]

Etíam malis pralatis ob

ediendumïefï'e, pracepit Dominus : Super

al dil]ä

/ Matth. 25.

Luc.2, & 22.

cathedram Moyfi federunt &c. omnia, quecunque juffezint facere, facite,

Salvator nofter,legis Dominus,legi volait obedire in circumcifione;

& oblatione facta in templo, & etiam in efu agni paíchalis.

qij

^philipp. 2.

Exemplum obedientie proponit nobis Apoftolusin Salvatoreno-

Teni &

ftro,dicens: Fac&tuseft obediens usquead mortem. — Ubietiam infinuat

I

lite ind

obedientie fru&um ; fequitur enim; Propter quod exaltavit DEUS il-

lum &c.

*

bant, 1

A&orn 4«

Principes facerdotum comminati funt Petro & Joanni, ne ultra

1

üumr

loquerentur in nomine JESU. — Qui refponderunt eis: Sijuftum eft, vos

làmur

otius audire , quàm Domintüm, judicate, Non enim poffümus, que

A&or. 5«

. vidimus & audivimus, nonloqui. Deinde.cum arguerentur Apoftoli à

manjfe

principibus (acerdotum , quia non ferváffent eorum mandatum, refpon-

i

derunt Petrus & alii Apoftoli : Obedire oportet DEO magis, quàm ho-

ittcircy

&

minibus.

A&or. 9.

Saulus in terram poftratu

s audiens verba JESU Nazareni» prompté

ait; Domine, quid me vis facere ?

A&or, Xo.

Cornelius dixit beato Petro: Omnes nosin confpectu tuo adfümus

P

arati audire omnia , quacunque tibi praceptafunt à Domino.

A&or, I5*

Paulus, éle&o fibi Silain focium, perambulabat Syriam & Cilici-

am , confirmans Ecclefias, & pracipiens cuitodire pracepta Apoftolo-

rum & feniorum.

N

l

W

TlTUiUS CXV.

Yident

E

-^

tüm &f

4l

Olflinatio, r duritiacordis.

fim vid

Y

u

Gén, 4;

Ain poft iäc:epätionem, quam fecit Dominus, pejorfuit , & fratri-

M

C

cidium perpetravit.

Exod, 5. uld;

Cor Pharaonis non pe

r blandimenta, quz primo dixit Moyfes

ad 10.cap,

ex parte Domíni, nec per dura flagella p

otüit emolliri,

t

N

Filii fzael dicuntur à Domino popu

lus dure cervicis , ut patet eti-

Exod. 32.

ErIn)

)!

am Levit, plüribus locis.

1, Reg. 2.

Heli (ermonibus fuis filios corripuit ,

fcd nihil eis profuit,

&

Samuel predixit populo condi

T

tiones regis eorum valde graves,

lüis, t

1. Reg. 8.

luerunt defiftere abincepto.

Wi

quàd hoc difplicebat Domino; & tamen no

Non

'

ydis,

" TITULUS CXVI. 0cu10rü;n cuftodia. — 213

alits t«

Non per verba Jonathz, nec per beneficia à David receptacor Saul. I. Reg. a$.

ad diligendum ipfum David potuit provoceri.

De Nabal dicitur, quód etat durus, peffimus, & malitiofus,

1. Reg. 25.

i Supit

$

2. Reg. 2.

re, fcite

Obftinaté nimis Afahel perfequebatur Abner,

qiliont

Mittebat Dominus viris Juda prophetas , ut reverterentur ad eum,

2.Paral. 24«

quód illi audire nolebant. 1mo & Zachariám flium Jojadse, increpan-

tem eos, crudeliter occiderunt.

yorenoe

pinfintat

Ezechias rex Juda milfit nuncios in univerfum Ifrael, dicentes: No-

2'.1Paral. 3e.

lite indurare cervices, &

[o

»

x

cpatresvefiri&c, Stquitur, quàd illi irride-

)EUS il*

baut, & fubfannabant eos,

Luc, 22.

perà

Duriffima fuerunt corda illorum, qui venerunt ad comprehenden-

dum Dominum, quos cüm ad terram proftraviffet folo verbo , & auricu-

Joan. 18*

mcRJVUS

Jam unius fanáffet , non fueruut moti ad mitericordiam vel ex miraculi

.

y qll?

*

l UBOH [

ynanifeftatione, vcl ex beneficii pietate,

Beatus Stephanus, Judzos ardenter increpans, ait: Dura cervice, & A&or, 6,

" rC(POH'

incircumcifi corde & auribus, vos femper Spiritui fan&o refiftitis,

guäm 0

promple

TiITULUS CXVI.

yadlumus

h

- Qculorum cuflodia.

(c GU

Rima mulier , vifo ligni vetiti fru&u pulchro, tulit deillo & com-

ng., 3-

QQQROXO'

P

edit,

Pulchritudo vifa mulierum fuit occafio multorum malorum; Gen. 6.

videntes enim filii DEI filias hominum , quód effent pukchre &c.

Ex eo quód Cham filius No£ vidit verenda patris , & ipfum nuda- Gen. 9.

tum effe fratribus nunciavit, maledi&ionem patris incurrit,

Abraham dixit uxorifüg Sarai; Novi quód pulchra fis mulier, & Gen, 12.

cüm viderint te JEgyptii , inteificient me, & te refervabunt,

"Volens videre regionis mulieres Dina, ipfa vifa & corrupta fuit,

Gen, 34«

u

Judas vidit Thamar in bivio , & cum ea peccavit.

Gen. 38.

Domina, cui ferviebat Jofeph, oculos in eum injecit.

Gen. 39.

art

Dixit Dominus ad Moyíen: Conteftare populum, ne forte velint &xod . 19.

tranfcendere terminos ad videndum Dominum &c,

TO

Vidit David de folario (üo mulierem lavantem

fe ex advcrï'o, &tulit z. Reg. 11,

M

cam , & poft virum illius dolosé fecit occidi,

at d

Cüm intráffet Judithante faciem Holofernis, captus eft ille in oculis Judith. 1.

fuis, Unde dicitur ejusdem cap, 16. Sandalia ejus rapuerunt oculos ejus,

jl

&

pulchritudo cjus captivam fecit animam ejus,

fjffil

*

3

Vide-

0019!1

h

on

TITU

E

414 — TITULUS CXVII. 6p6ratio boná.

diü fue

Dans 13'

Videbant duo fenes Sufannam quotidie in

gredíentem & E!eambu-

talitatis

lantem, & exarferunt in concupifcentiam ejus,

Matth 14,

Quia filia Herodiadis faltand

o placuit Herodi, lipfc'ei ftultà pro-

(

mifit,, quod crudcliter implevit.

ftemer

Marc. 6.

fiüi 4

TITULUS CXVIL

(

jatit, 8

6

Operntio bona.

allàs (

Geti; 2.

| Ofuit DEUS hominem in Paradyfo voluptatis , ut operaretur, & cu-

ftodiret illum. . 1n fudore vultüs tui veícéris panetuo, — Et poft e-

qus.

irum

mifit eum Dominus DEUS de Paradyío voluptatis, ut operaretur

terram, dequanatuseft, Cap, 3.

'Etfic nota, quód DEUS hominem

&l iji

voluit operari in ftatu innocentie, & poft peccatum,

2, Reg. I1.

Tempore , quo folent reges ad beila procedere, David in domo

d a:

fua remanfit, & in illo otio adulterium cum proditione commifit,

Salomon zdificat domum DEI, & domumuam, sSed nota,quód

5. Reg. 6 7:

priüs domum DEI , & licét opus effet maglgs, tamen in minori tempore

compleverit omnia.

2, Paral. 24»

Egerunt hi, qui operabantur induftrié, & füfcitaverunt domum

DEI in. ftatum priftinum, & firmiter eam ftare fecerunt,

Ezechias rex Juda operatus eft bonum, & re&um, & verum coram

24 Paral- 3 Ie

Domino, volens requirere Deminumin toto cordre füo, Fecítque , &

profperatus eft,

Anno fecundo reditus filiorum Juda de Babylone, coeperunt fun-

(

X, E(da s«

dare templum, Jofue veró filius Iofedec, & fratres ejus inftabant fuper

d

eos , quifaciebant opus,

Qs I

1. Efd- 6-

Precepit rex Darius , ut edificaretur domus Domini in Ierufalem,

£0b fi

- & darentur fumptus de arca regis, ne impediretur opus.

4

j.Efdre & 2.

Nota, quód opera, quafecerunt filii transmigrationis infunda-

àmarj

tione templi, & inadificatione muri civitatis, multos habgerunt im-

per tOUJ!!'I.

editores,

E

Vidit DEUS opera Ninivitarum , & mifertus eft eorum.

QW. '

POnCED

Matth. 20.

Otiofi arguuntur , fi operarii ad mercedem vocantur,

V'Km

Servus, qui accepit quinque talenta, & operatus eft

in eis, &Iu;

.cratus eft alia quinque, commendatus eft à Domino. — Similiter & qui

Malth- 2]5-

pul

duo acceperat, & lucratus eft alia duo. — Alius autem , qui unum ac-

cepit, & non multiplicavit, & inutiliter refervavit, reprobatus fuit.

fiem

ame

Luc. 241

llli duo difcipuli, qui fecum manere Dominum cotgerunt, qu

diu

Volur

TITUL. CXVIII, öpprefiïo bonorun'z permalos.214

dia fuerunt cum eo, in veri)is non cognoverunt eum, fed in operehofpi--

3

dcambu-

talitatis & fractione panis.

Opus Maris Magdalene; quando unxit Dominum recumbentem, Mar, 144

V pro-

frementibus difcipulis, ab ipfo Domino approbatum eft.

Laudabilia opera patrum à filiis imitanda effe oftendit, dicens: Si Ioan. g.

filii Abrahz eftis , opera Abrahe facite.

Opera bóna comparat Apoftolus femini, de quo fatis modicum 2, Cor. 9.

jacit, & multum metit,

Qui parcefeminat, parce & metet,

' Graviter. reprehendit Paulus Theffalonicenfes otiofos, lic

ét ipfo's 2; Theff, 3.

alias commendaret.

Quinon vult operari, non manducet,

Tabitha erat Chrifti difcipula, plena operibus bonis & eleemofynis, A&or, 9.

uasfaciebat, Ideoipsá mortuá, multi fuerunt moti ad rogandum Pe-

u t

t po& [

trum pro ea, qui fufcitavit eani,

yperarttur

In omni gente, qui timet Dominum, & operatur juftitiam,acceptus A&or, 10;

dhominem

eft illi.

z

Apud Corinthios manebat Paulus cum Aquila & Prifcilla, quia ejus- A&or,, 18;

.

!j doreo

dgm artis erat; & operabatur,

nifl,

912, U0

^TITULUS CXVIIL

enpore

um

Oppreffio bonorum per malos.

wcoram

Aia nequam & invidus pravaluit adver

eum,

(us Abel juftum, & occidit (—äen. 4

N

W*

C

Sodomite animam Loth multipliciter afflixerunt,

Gen. 19.

vrüntíüt

Oderat femper Efau Jacob, dixítque in corde fuo : Venient dies1u-

pant fuptt

Gen, 27. zsf'

é&tus patris mei, & occidam fratrem meum, — UInde & compulfus eft Ja-

eob fugere ad Laban avunculum fuum.

erüliltmy

Oderant filios Ifrael JEgyptii, & a

ingebänt illudentes 6is, atq!ue ad Exod. 1.

amaritudinem perducebant vitam eorum,

infumda-

Abimelech ambiens principatum , vel regnum ,lgcci"d.it 70. fratres Judic.g,

yerunt im,f

fuos,

Saul diíu

li

viebat.

perfecutus eft David , qui tamer fideliter & utiliter fer- 1, Reg. 19.

dionets t

Abfalon in tantum commovit populum adverfus David,quód com- 2,

Reg. 15.

nEli&u

pulíus eft exire Jerufalem, licàt cito fuerit revocatus,

j d

Jl

P E

nem Dei Eliam, ita

Impiiffima Jezabel minata , & conata eft, quód occideret: homi- 2:

Reg. 19,

gnum -

quód ille timens abiit,, quocunque eum ferebat

y D

voluntas,

J

J

Rex

diu

ä 14 TITUL, CXQIII.: Oþ—remo bonorum pet malos,

Rex Ifrael Joram peffimus audiens, quód maxima fames effet in civi-

4. RCg. H

tate, mifit virum ad amputandum caput Elifzi,

Qrcid

2. Paral, 24.

Adímperium Joas regis Juda, lapidatuseft Zacharías filius Jojada,

Pettu

pro eo, quód arguebat regem & populum, fculptilibus fervientes,

1

ludhh- z.

Nabuchodonefor precepit Holoferni, ut omnes Deos terre ex-

fàver

terminaret, videlicet ut 1pfe folus Deus digeretur, & propter hoc muita

bus f

regna deficuxit, & populum DEI, qui nuper redierat de captivitate Ba-

bylonis, afflixit.

ili i

Aman füper

bus , crudelis, & impius ita potens feit, quód pr(; nihilo

Tudai,

[2

Eühf 24«

habuit procurare necem omnium Judaeorum , fed divina providentia ejus

€onatibus obviavit.

Jerem. 20.

* Percuffit Pha

ífur Jeremiam vprophetam ,& mifit eum innervum,

dem

Ananias prophetavit plane contra illud , quód dicebat Jeremias ,&

dvita

]esem, 28.

E

*

tulit catenam ligneam de collo Jeremiz , & confregit eam , & abiit Jere-

miasindomum füam, qudiconfufus ab illo mendace propheta,

N

Dan. 5. I3«

Nabuchodonofor rex Baylonis Azariam &íocios ejus inforna-

& 14

cem mitti juffit, eo quód illi adorare noluerunt ftatuam , quam ipfeido-

lolatrainiquus erexit, EtDaniel bis fuit miffus inlacum leonum , pro-

shominibus,

curantibus peffimi

1, Mach. r.

Antiochus a

fcendit Hierofolymam in multitudine gravi cum füper-

bia, & fecit ibi terribilem hominum cedem.

Bacchides, & Alcimus proditor, miífià rege Demetrio » tantum

LA Mach. 9.

exercitum produxerunt contra Judam Machabeum, quód ipfe Judas ce-

i

ciditin bello , & cateri commilitones fui fugerunt,

debeym

1, Mach. 15.

Proditor & dolofüs Tryphon , qui Dominum fuum regem Antio-

EU

chümadolefcentem dolo occidit , Jonatham & duos ejus filios nequiter

interfecit.

]

Ws jp

. Joannem Baptiftam,

to:iuä exemplar fan&titatis,ad petitioncmkunius

tionibm

Matth, 14.

meretricis Herodes, adulter viliffimus, decollavit.

Marc. 6,

Wlray

Matth, 26,

Salvator mundi Dominus JESUS fuit percuffus & delufusab Anna,

[t

&ab Herode Tetrarcha, & tandem à prafide Pilato judicatus &

W*&e

Joan. 19:

Caipha,

ï

Luc. 23. .

crucifixus;

imo ab ipfis latronibus blasphematus,

M;

Q

Princeps fac

erdotum & omnes, qui cum illo erant, in jecerunt ma-

j

A&or, 5.

nusin Apoftolos,

& pofuerunt eos in cuftodia publica, & poftea fuerunt

f g

cafi, & denunciatum eft eis, ne ampliüs loqueretur in nomine JESU.

mmoverunt plebem & feniores & fcribas, & ra-

Qaidam Judai co

fe, fed

A&ot. 6. 7.

uerunt Stephanum, & ft.

atuentes duos falfos teftes contrg eum, lapida-

Tody,

verunt iplum.

Mifit

|

N0 [/

|

BIOS.

TITULUS CXIX, Ofatio.

217

n d«

Mifit Herodes Aärippa rex manus, ut affligeret quosdam deEcclefia A&or; 15.

Occidit autem Jacobum fratrem Joannis gladio, & infuper incarceravit

Jojcd,

Petrum.

*

Judai concitaverunt religiofas mulieres & primos civitatis,& exci- A&or, Y3

] [io

taverunt perfecutionem in Paulum & Barnabam, & ejecetunt eos de fini-

C muta

bus fuis.

Càim Paulus & Barnabas effent Lyftris civitate ita. honorati, quód A&or, x4«

tte B«

illi homines ipfis quafi diis facrificare voluerunt, (upervenerunt quidam

Jadzi, & pe«íuafis turbis lapidantes Paulum ,extraxerunt extra civita-

ynidilo

a qui

tem, exiftimantes eum mortuum effe.

Quidam que/tuarii ducentes unam mulierem Pythoniffam, à qua A&or. 16,

demoniüm Paulus ejecerat, ita concitaverunt principes & magiftratus de

rV.

civitate Philippis, quód Paulus & Sylas focius ejus juífi funt cedi, & in

as

carcerem mitti, & pedes eorum ligno aftringi,

jit at*

TITULUS CXIX.

'infomz-

:[eio-

u Pm'

Oraiio.,

p

UImiliter & di(cret& , conftanter & pià oravit Abraham Dominum, Gen, rg.

ut parceret Sodomitis,

tontum

H

s (*

Pro rebus, quas etiam.-Dominus deftinavit facere, interdum Gen, e5.-

debemus Deum orare,

Unde Ifaac deprecatus et Dominum pro uxo-

z

re fua (terili,

uam parituram forte difpofuerat Dominus.-

T d

:

:

:

Penfan

um valde eft, quàm gratus, quàm humilis, etiam importu- Gen. 35;

5 nequiæf

nus in oratione fuit Iacob, dicens: Domine mirior füum cun&is-mifera-

DI UE

tionibus tuis; Poftea quomodo ipfe fe ab uxoribus & tota familia fe-

en uniüi

5

queítravit, & folus de no&e remanfit ibidem.

.

.

'

- « . Oravit multoties Dominum Moy

fes, ut amover

et plagas de JEgy- Exod, 7.8«

" 10.

J n

pto, & exaudiebatur, licét illi mali effent,

Oratio mentalis clamat in aures Dei, ficut apparet; quando dixit Exods 14;

jjcans

Moyf nihiiloquenti: quid clamas ad me?

ä

In bello, quod habuerunt filii Ifrael contra Amalech, plus fccitMpy- Exod. 17.

:rum' ma

fes orando, quàm Iofüe pugnando.

, foctn

Poft adorationem vituli, videbatur velle Dominus populum dele- Exod.

.

3 ?

3

re, fed Moyfes per orationis inftantiam obtinuit ei veniam: Et. nota ibi

p

f

modum orandi: Aut, inquit, dimitte eis hanc noxam , aut dele me de

j

libro vite,

" [3)"

Ee

Per

gt

j

218

. TITUL, CXIX. Orstio,

ä fmur-

Nüm, tz.

Pér oràtionem Moyfis abforptus eft i

)

Yi

murantium, & dolentium pro labore,

egnis,qui devorgüt caftr

*

evetit n

EKodem,

Petiit populus carnes in deferto, & Dominus iratus conceffit eis,

1

Per quodlique:» quód non fem

per 'exauditip orationis fignum eft divine

aq 'mte'»

dile&tionis

Num., I2.

Curata eft Maria àlepra per orationem Moyfis.

chrymi

$

J

Num. 2I.

Affi&us populus ab ienitis ferpentibus dixit ad Moyfen: Ora pro

nobis, & oravit Moyfes pro populo.

TErit in

Cüm ceílet Anna amaro animo, oravit Dominum , flens largiter,

1, Reg. r.

fiens,

& votum vovit, loquebatur autem im corde fuo, & vox penitus non

Qedo]

audiebatur,

1. Reg. 7.

Pugnaturi filii 1

frael conitra Philiftzos, dixerunt Samuelí: Neceffe

poteí

eft pro nobis clamaread Dominum, utfalvetnos demanu Philitinorum,

lüm,

Orati

x, Reg 8,

Non platuíc Dumiuo; quod filii 1frac? peucrunt fuper fe r'egetn, &

tamen Dominus dixit Samueli: Audi vocem populi tui in omnibus,

qu& loquuntur tibi.

nüm,

X, Reg. 12«

Dixit Samuel

ad populum: abfit à me hoc p&ccatum,ut ceffem

Moyte

orare pro vobis.

precib

£, Reg.7.

David dixit, fe inveniffe cor (üum, ut oraret Dominum,

)

2. Reg. 12,

Deprecatus eft Dominum David pro parvulo, & jejunavit, & in-

i aj

*

greffus feorfum , jacuit fuper terram. - Bonus fuit miodus oraudis fed

lum

tunc David non fuit dignus exaudiri.

"ming

1

9. Reg. 18.

Orans Elias pro plüvia dixit puero füo, ut profpiceret contra ma-

se, unde fperabat nubem confurgere pluviofam, fed ufque ad (eptem vi-

Qhwx;

ces nihil pénitus. appa

]

commendantur,

R

rebat; in quo orationisþ diuturnitas & inf?amia

Omne

Q.Paräl'. 20.

Jofaphat rex Juda* timore pertefritus, totum fe contulit ad rogan:

lnl

QUomc

dum Dominum ; audierat enim quöd maxima multitudo gentium vene-

rat contra euime

7

N

Qs

d. Reg. 19.

Bono u(us eft con(ilio Ezechías, auditis nunciis repis Affyriorum,

quando mifit ad Iaiam prophetam dicens: Fac orationem pro reliquiis,

)

]

qua reperte funt, & ipfemer ad orandum Dominum fe converti. — Et

nota ibi, quàm fideliter , quam prudenter oravit. -

Orar

, Reg. 20,

Convertit Ezechias: faciem fuam ad orandum ad parietem, ut at-

teatius orare poffet, & oravit Dominum dicens; Obfecro Dorine, me-

Verat

amento quefo &c, — Flevit itaque Ezechias fletu magno,

Orayj,

Miro modo fuit humilis, devota, efficàxque oratio Manaffz regis

Juda, ficut patetintuenti ia fine libri.-

s

2, Päral' 335

Jeju-

TITULUS CXIX. Oratio. :

219

T ftfe

Jejuavimus & oravimus Demiaum pro re&o itinere & fecuro, & «, E(d. $.

v

evenit nobis profpere: ajebat Esdras.

orat DEUM cali,

Cim debuit , k(d, r.

'eft eit

Neemias, dum daret regi bibere,

2«

ad interrogata refpondere, oraveratvalde hu

militer.

ft divin

:

Tobias , auditis duris fermonibus uxoris ;

ceepit orare. cum lg- Tob. $.

chrymis,

Sara filia Raguelis ,

'audíta ab ancilla fua grandi contumelia, per- tbidem.

Qrapro

& tribus diebus in oratione per-

rexit in fuperiu

s cubicilum domus fuz,

fitens, cum lac

hrymis deprecabatur ad Doxminum, utabillo impro-

fargfter,

ius 001

peio liberaret eam.

Raphaélaogelus m

onüit Tobiam juniorem, ne demonium haberet Tob, 9.

um, ut cümaccepiffetSaram uxorem ; i

ngreffus cubicu-

: xf

poteftatem in e

o&es consineret fe ab ea, & nihil aliud faceret, nifiquod

lum, per tresR

tnoruft,

orationibus ambo vacarent,

"

lofernis clamaverunt ad Domi- Judith. 4.

m

Audientes filii 1rael potentiam Ho

X

omnibui,

num. Eliachim veró

fümmus facerdos commemorab

at eis, quomodo

fua Amalec , non ferro pugnando»

fed

Movfíes confidentem in virtute

t ln

precibus fan&is orando dejecit

e

in orationibus aliorum, unde proponens Iu.dith $«

Multifa confidcbat Iudith

ire ad Holofernem ;

dixit presbyteris: Orate, ut firmum faciat con-

i;[l 8( ite

Nihil aliud fiat pro me, nifi oratio ad '

mdb

filium meüum DEHS.- Sequitur ;

Dominum,

Similiter quan

do debuit amputare caput Holofernis, oravitcum la Iudith, 1 L

gu&ïämïï"

chrym

is ad le&um.

[2

gem Vi*

E

fther locutura ad regem Affuerum, dixit Mardocheo: . Congr

&torate prome. Quàm veró devote

e ga E&ho 4-

; inftanta

omnes Iudaos , quos reperies ;

De oratione Mardochai,

humiliter oraverit, poftea habetur capite 14-

ft Dominum pro fe & pro populo, C. 14.

id 01

quomodo deprecatus e

n yent"

Magnz reputa

tionis apu

d DFUM erat oratio Ieremiz , quando di- Ietem, 11]

cebat ei Dominus:

Noli orare pro populo hoc..

Azarias ftans in medio fornacis , oravit fic :

Bgncdi&us es Domine Dan, 5.

fyriorm

DEUS patrum noftrorum,

» rriiqu!ls,

;,;»

Non omifit Daniel, propter impium Da

rii regis decretum , quin Dan. 6;

artlb

oraret ter in die DEUM fuum, genibus flexis, ficut ante facer

e confue-

verat. Eccequam pretiofum & utile reputabat orare Dominum.

« U a

seffe completum, inftantius Dap, 9

joili ne

Intelligens Dahiel ,' tempus captivitati

oravit pro populo, in captivitate þdctevnt'o.,.

3*.

Et-/:—xvota,y 'qpäm humiliter &

feryenter ogaverit.

d

t

Ee 2

videns

p

m

220

TITULUS CXIX. Oratio. -

Videfis Sufanna» omne humanum fibi deeffe confilium;, recutrit ad

Dan 13.

orationis füffragium , & oratio ejus fuic exaudita.

Jonz s.

Oravit Ionas ad Dominum de utero pifcis, & dixit: Clamavi de

quu

tribulatione meaad Dominum, & exaudivit me.

d

1. Mách. 3.

Congregatus eft convertus, ut effent parati in prelium, & ut ora-

rent,& peterent mifericordiam & miferationes,

d

hem

1.Mach. 4.

judas Machabeus commiffurus prelium contra Gorgiam, cravit,

& dixit: Benediétus es Salvator Iírael.

In duobus autem pracipuis

1. Mach. 6,

Sice

bellis non lepitur oráffe , uno fcilicet contraregem Autiochum, & tunc

& 9.

non vicit, fed divertit? altero contra Bacchidem & Alcimum, & tuncin

def

beilo cecidit,.

u

1, Mach. 11,

Videns Jonathas, quód omnes ( exceptis paucis ) derelinquebant

qui

eum pugnantem contra alieni

genas , (cidit vefïimenta fua, & oravit, &

poftea victoriam obtinuit.

Orai

2. Mach, 3.

