illo fuit obfeffus.

uetur à damone, quia jamab infantia ab Ma;c.g, T

"

t

2O0e

o

Lozarus quatriduanus figura confüetudinarii, & difficuItas eum fu-

Ioan, rzrI.

fcitandi à mortuís , quam offendit Chriftus, figura difficultatis, quam

habet confuetudinarius à peccatis & mala confuetudine furgendi.

lerufalem , quondam Domina gentium, deftruéta; & in fervitu- Threp, r,

tem reda&a imago peccatoris fub jugo mala confuetudinis oppreffi,

"

Immundus fpiritus revertitur in domum , feucor,

tum fepten: aliis fpiritibus nequioribus fe & habitat ibi,

confuctudifxarlii Luc.11, 26.

*

n*

d

VTITU-

N

62. TIïiXXXIV.Contchïplatio& I-..üum.atiägmntis;

TITULUS. XXXIV.-

T

ii

a

A

in

(an;e-w[)ldtää'ü- ll/ty?fatio Lmt'enti:».f ,

X

"

(Gen. 12. 13.

Y DO&quam €xivit Abraham de.Hur Chsldeorüm ; crebró apparuit ei

Dominus, & eum diverfis revelationibus vifitavit.

à

l&

15. & 18.

hd.

'GC!ie I 80

n

aruit Dominus Abrahe in convalle Mambre , fedenti in

ofio tabernaculifni in ipfo fervore dici &c.

Totum poteft exponi

de viro contemplativo,

fecit

Habitabatl

'Gen. 24.

faac in terra auftrali, & cgreffas fuerat a

d medi tap.sixxri:

t

in agro.

h

Gen, 25.

Fa&us eft E(au vir

H

vir finvplex habitabat in tabernacutis.

guarus venandi, & homo agricola; facob autzu

Aiac

GeD, 28«

Egreffus lacob de Berfabee, pergebat Haran, cámque vellet in quo-

t

dam loco requiefcere poft folis occafum, tulit de lapidibus, qui jace-.

bant, & fupponenscapiti fuo dormivit in eodem loco, vidítqu:in (om-

pro

nis fcaiam ftantem.

u

hY

1Gen.'52-

Chía mature furcexiffet Iacob, tranfivit vadum Iaboc, tradu&ísque -

fif

ommibus, quzadíe pertinebant, remanfit folus, & ecce vic luétabatur

cum €o C-c,

Moyfes pafcebat oves foceri fui, cámque mináffetgregem. ad inte-

Qi.

Exod. 3.

dtt

ziora deferti, venitad montem Dei Horeb, a

pparuítque ei Dominus m

Y

flamma ignis.

Exod; 18.

Videns Ietro Moy

fen occupatum jüdicando populum cxpe&zm-

tem ad vefperam, dixit : Srulto labore confumeris,. & populus , qui

h

tecum eft: efto tu populo inhis; que ad Dominum pertinent.

lm

Exod. t9.

Defícendit Dominus fuper montem Sinai, $& vocavit Moyfen in

cacumine ejus, ibi revelavit ei Deusjud

J

d

opulum docere debebat.-

ifia & pracepta, & caremonias,

Fxod. 33.

unæ P

['T

Loquebatur Domings ad Moy

fen facie ,adlf,acicm , ficut folet loqui

& 24.

homo ad amicum (uum. Fuítque Moyfes cum Domino per quadra-

ginta dies, & to

I

bibit,

tidem no&es , panem non comedit, & aquam non

Qu

Dcu.t, 820

Dixit Dominus ad MnyQn: Afcende àd montem iftum, &

àU

contemplare inde terram, quam daturus füm filiis Ifrael.

] yR.cgo 3'

- Saaucl dorm

L"r

muelemn.

4

ig:ka: m eemp:lo Domini , & vQ;ayi: Do'minus $a-

£m

RLl Mi a Fa

wu,;

XTiT. XXXIV.Contemplatio & Illuftratio mentïszä»g*

Cüihfedïffewäx David in domo fua ,' & Dominus dediffet ei re- $, ch, ^

quiem undique ab univerfisinimicis, dixit ad Nathan prophetam; Vi-

r

es, quód habitem in domo cedrina,

FIia-fupgienti à facie Jezabel oftenfümeft, quód Dominus non erat 5, Reg. 165

ánfpi

ritu grandi , nec in commotione; nec in igne; fed in fibiloaurz tenuis,

Per fimilitudinem rerum corporalium debet anima fürtiere judicium, 4. Reg. 3-

velferrt i DEUM , inquo infeparabiliter meliüs invenitur, quicquid de-

itei

Te&abile in creatura videtur.

Unde cünmcaneret pfaites coram Elifzo ;

fa&aeft manus Domini füper eum.,

yi du

3

Cüm Elifz

u

poní

fecit hoc coramaliis, fed claufit oftium.

us attenté voluit orare pro mortuo filio Sunauiitidis, noA 4, Reg. 4

- Sara filia Raguelis , audito grandi improperio ab una de ancillis Tob, 3.

ndu

'füs, perrexitin inferius cubiculum domüs fag, & tribus diebus & tribus

"no&ibus non mariducavit, neque bibit , fed in oratione perfiftens cum

aueu

ymis deprecabatur Dominum,

il'achx;

Videns Judith populum füum inar&to pofitum , ingreffa eft orato-

Judith, 9s

quo

zium füum, &induens fe cilicio pofuit cinerem fuper caputfüum , &

ijäcc-

ernensífeclamavit ad Dominum,

;

.pron

Ffther regina confugit ad Dominum, pavens pericnulum , quodim-

(o

E(th. 14.

minebat. Cümque depofuiffet veftes , fletibus & luctui indumenta apta

Bjsque

füfcepit, & deprecabatur Dominum: Adjuva me folitariam

at

Poft tribulationes & turbationes, quas fuftinebat David, dicebat:

p£ 54$

Quis dàbit mihi' penmas ficut columbz , & volabo, & requieftam, Et fub-

inte

dit modum acquirendi pennas & requiem ; Ecceclongavi fugiens & manfi

n

&

s

in folitudine.

€üm effetEzechiel in mediio captivorum,facta eft füper eum manus Do-

Ezech, 1;:

'mini , & vidit, quód ventus turbinis veniebatab Aquione,

pl

j qm

Audiens Daniel crudelem fententiam contrà fapientes Babylonis Ja-

Den. 2,

tam , ingrefíus eft

in domum fuam,&dc nodte per vifienem my[terium re-

velátüm eft ei.

goniü!

Dixit Gabtiel Angelus ad Danielem mírofervore órantem: Fgref-

Dan 9.

fus fum, ut docerem te, &intelligeres, quia vir defidericrum tu es.

Super cuftodiamftabo, ait Habacuc , & figam

9

audium meum fü- zabac, 2

"

per mu-citionem, &contemplabor, utvideam , qui

d

dicatur mili ,

qace

:

j 19

quid refpondeam ad arguentem me.

^

H

Dimiffà turb

a

afcendit Domi

nusi

n montem folus orare. V&fpere "Matihi, 7

'autem fa&o(olus eratibi, 1Im

1,»

K

quo qcmplum' dedit turbas fugiendi , &

&;litudinerg inquiyrendi.

[4

p

IÍn-

s

:

64 TITULUS XXXV. Corre&io Fratettti,

Luc.t.

Ingreffuseft Zacharias templum Domini ; ut incenfüm poneret, :

& omnismulütudo populi erat orans foris, Tunc ei apparuit angelus

Domini.

1'ui

Martha circa minifterium follicita & turbata erat : María autem fe-

Luc.IO.

[T

dens fecus pedes Domini ,. audíebat verbum illius.

EKceít notabile val-

de,, quodtam

h

bi Domini.

pio & d?vqo minifterio prafertur quies , & audientia hn

Á

joan. 12.

Videns JEfus Mariam plorantem, & Judeos ,

ql;i venerant. cum

du

€a, plorantes, infremuit fpiritu, &lachrymatuseft, quod nequaquam

Wir

fecerat, quandolocuta eft ei Martha.

Miro &ineffabilimodo f

A&Of " !ov

uerunt difcipuli Domini do&i & illuftratl

Ms

dnadventu Spiritüs fan£&i,

DÓ

Poftquam lux deccelo Sau

lum circumfulfit , ipfe cadens n terram

A&Gor. -9.4

excacatus fuit,

Deinde per ttiduum jejunans ,. & orans excellenies reve-

lationes habuit à Chrifto,

Ad&or.10.

Cüm hofpitaretur Petrus in domo Simonis coriarii, afcendit qua-

dam viceiu fuperiora domüs, ut otaret. Ad hoc videlicet , ut poffet

Ettunc revelavit ei

Da

vyacare quietiüs, àturba iuferiüs exiftente remotus.

Dominus in mentis exceífu , quód gentiles non erant repellendi à pre-

-

dicatione Evangelii.

t

d tertium.ccelm , & audivit arcana ver-

N

$. Cor, 12.

Raptus fuit Paulus usque a

D

ba , qua non iicét homini loqui,

ii

"

.

AltifÉima vero ejus

fa

pientia apparet

in £piftolis fuis, precipué aue

tem Rom, 1. 9. I0. II. Tum etiam ad Epheíos 1, & 2, & Coloff. 1. s.

"l

Hebf. I.

3

Apocal, I.

;Beato Joanni fequeftrato à tumultu & confolatione mundi, quando

án infala Pathmos exulavit, revelav

T.

jt Dominu;- fatta cæleüa , ut ia

or

Apoc. patet.

ti,

, TITULUS XXXY.

n

t

fs

- .f[öfreüio Fraterna,

E-

B

b

6en. at.

K — Oripere proximum vel reprehehdere eftopus mifericordie. Unde

poftquam juraverat Abranam Abimelech, quod faceretei miferi-

cordiam , contínuó fequitur , quód increpavit Abimelech,i

Gen. 13.

Charirativé , & manfucté compefcuit Abraham jurgium , quod

gratinter. paftores fuos , & paftores nepotis fui Loth,

Dul-

TITULUS XXXV, CoreBiofraterms — 6;

|

eret

** *Dulciter & bénigné

us

*quieverint ei,

increpabat Loth $odomi£as » licét illi m ac- Gen, 19;

Ruben & Judas temperaverunt furorem fratrum füorum , ne otci- Gen, 27,

nf

derent Jofeph.

evile

Moytes injuriantem Hebraum charitativé corripüit ; fed ille pro Exod. 2,

a Vee

tmalo habuit, & adinjuriofa verba prorupit: Nunquid occidere me vis?

: Videns Jethro populum.expe&aatem judicari per Moyfen , dixit: Exod, 1g,

: (Uft

$tulto labore confumeris,

Et nota , quomodqtapcus homo gentilis»vho-

quam

ininis monitioni acquievit,

,

Phinees filius Eleazari & cateri nuncii fratres fuos , qui edifica-

flratd

verantaltare in fcandalum filiorum 1(raél ,. difcret& arguerunt , & fatis-

]ofuc.zz.

fa&ionem libentiffim& fufceperunt,

-

terram

Miferunt nuncios filii I(raél ad

tribum B&n)amin , qui diceren ; Cur Judic. to.

see

tantum nefas in vobis repertum e(t? Tradite homines , qui hoc flagitium

perpetravezunt.

Increpand

t Id

o Jonathas patrem. füum Saul , pro iniqua perfecutione r, ch 19.

po/fd

David, ejus malitiam aliqualiter in principio temperavit,

lt d

Volers Abigailarguere virum fuum fuper duritia, quam oftende-

L Reg. 25.

1 ?fæ'

.

f

?

t nunciis David , . noluit quidem ftatim dicere Poft prandium , fed ex-

ec&tavit tempus op

n vt*

5

ib

itum digeffiffet,

ortunum folum usque adcraftinum , . cüm prius vinum

Abner benéarguebat Afahel, qui nimis urgebat

perfequendo eur, », Reg. &.

je aue

fed illeaudirecontempfit , & propterea occifus fuit,

Ll, h

Nota,quàm di(creta arguit Nathan propheta David , cüm peccáffet

"adulterium & homicidium committendo : non. enim cum furore dixit:

2. Reg. xg.-*

æüo

"Peffimé fecifti, fed affumpta fimilitudine cengrua illaqueavit eum verbis.

qu

Oris fui.

;,U

]i

' Cum.magno Zelo arguit Elias populum dicens: . $i Dominus Deus

3. Reg. 18.

eft,' fequiminieum : Utquid claudicatis in duas partes ?

Reprehen(urus Achab regem líraél vir quidam de

filiis propheta-

5. Reg. 20,

zum, propoíuit ei fimilitudinem ; per quam cognovit rex peccatum

uum.

Cum magnalibertate dixit Elizeus ad Joram regcm Ifra&l,exercitu

4 Reg. 3.

-

Circumftante: Sinon erubeícerem vultum Jofa

phat, non attendiffem te ,

nec refpexiffem.

Sacerdotes re

ftiterunt Ozis regi Juda volenti adolere incenfum, 2 par, a6,

ia

; "

E J digerua::— Non eft :gi offidi, ut adolcasxinccnfum.

1

i

qUO

Cum

py

66 TITULUS XXXV Cotte&io Fráterná;

t, Efd, 9.

€uim magno,afdo:e*corripuie Esdras filios ;r-:nsmigr.ationis-, qui

T

10,

duxerunt alienigenas contralegem.

Neemias audiens clamorem popu

li propter gravaminayquo päticbaï

Apo

4, Efd, 5.

fur àdivitibus , increpavit optimates & magiftratus,

Idem fecit; pro

to$

co quód multi portando onera, diem fabbati prophanabant,

ut

Tob, 2;

Irridebant Tobiam parentes & cognaticjus, atipíe increpabateos

V0j

dicens : Noliteitaloqui, fiii fan&orumi fumus

C.

juditd. g.

Audiens Judith propofitum civium (fuorum , quód poftquinque

fije

dies volebántcivitatem tradere Á

ffyris , zeprehendit gos fermonibus

*

fidelibus & difcretis.

Dai 5.

Daniel valde difcret& arguát regem Balthafar exemplo patris fui,

ftty

Etnota , quàm patienter rex illum audivi

t, licet dixiffet contra eum

&

^

poftea ipfüm magnific& honeravit,

Y

fs

Matth.— .

Cumfíro fervore dicebat Joarines BaptiftaP

harifais, &saddu-

cæis:

[

Luc.3.

progenics vipgrarum , quis dcxnon&:avif vobis fugere à ventus

fj

E ira?

d

Mat:h; 14.

Dicebat Jeannes Herodi adulteranti cum Herodiade uxore fratris

Márc. 6,

fni; Nonlicet tibi illam habere..

["

Matth, 16,

.Jndifcretà, licàtpie, voluit Dominum Petrus increpare , cüm dí-

DL

ceret: Opórtereeum patià principibus; fed Dominus duré ref?qndilf 3

,

Vade poft me Satana..

.

m de corredtione 'f:'i;gtcmæ:

M;i'tlïQ 18.

Veram & certam dedit. Dominus regula

$i peccaverit in téfrater tuus, corripeeumiinter te & ip(um folum,

-. ."Unus delatronibus ,. qui pendebant blasphemabat Dominum JE-

3to

Luc. 23.

SUM ; refpondens alter increpabat eum dicens ; Neque tu times DRUM

-

1

&c, Nosdignafadis recipimus &e,

A.-

Yot

) Pulchré arguebat & convincebát Pharifeos ille ccecus natu

5;

»

à Do-

,dm- 9(

inino illuminatus, dicens : Mirabile quiddam'eft , quód vos neciti$y

l

*

ünéefirillehomo , & aperuit oculos meos, A fzculo non eft auditum;

quód aperuerit quis ocul

vt

facere quicquam.

osceeci nati, nifi hic effetw àDEO, nonxpotuiffgt

A&or, z.

Videns Petrus quosdam ]

RE admirantes & difcipulos dcridg;m-

tés, difret& & confidenter arguit illos & inftruxit , &3d fidem com-

vertit, .

M

ind

Símile acciditcap.4

. A&or, Poü-fa*na:ion.;m,clagdi; Culþag co-

tüm Ípfe o'tendit, &aliqualiter excufanscos, multa dulcia verba dixit,

ita quód converfi füerunt quinque millia hominurn,

A&Qf: 50

r

Z

Dusiflimé increpavit Petrus ?nan;axn & Saphiram , pro co

quód

IaUe

"TITULUS XEQ(V"'-Corre&iq Fraterna. — 67

,qi

Araudaverant de pretio agri , quem wendiderant, & partes ad pedes

Apoftolorum poíucrant.

äticha:

Stephanus in conci

lio Judzorüm exiftens confidenter increpabat A&or, f, 1

; pO

€os, dicens inter cetera: Durá cervice, & incircumcifis cordibus &

auribus, vos femper Spiritui fan&o refiflitis, ficut patres veftri, ita &-

battos

vo$, Quem prophetarum non perfecutt funt patres veftri?

Paulus intnens Elymam mogum, qui nitebatur avertere procon- A&or, 18;

d

fulem à fide, díxitilli: O plene omni dolc, & omni fallacia fili diaboli,

Jm'busE

& inimice omnis juftitie, non definis fübvertere vias Domini re&tas ?

Simonem magum , pro dono Dei pecuniam offerentem Petrus A&or, $,

is f

terribiliter increpavit, dicens: Pecunia tua tecum /fit in perditionem.

.m,

Miro difcretionis modo , Paulas arguit Romanosex genulibus Rom, $;

$& Judeisconveríos, qui fuperba commotione volebant fe alterutrum*

fupponere. Oftenditáutem utrosque peccáffe, & gloriofa Dei mifericor-

isäädv;

éia indigere. Nam X gentiles legis naturalis, & Judzi legis Mofaice

v

fuerant transgreffores. Caufati fumus , inquit, Iudzos & Grecos , id

€ft, Gentiles & circumciíos omnes füb peccato effe,

^

*

futri

, Corinthios arguit de hoc pracipue,quoó

í

d Chriftus in ei

s dividi vi- T. Cer, gy

debatur dicente uno: Egoíuim Apollo: alío,ego Cepha. itaetiam

giffimulabant inter fe fornicatorem ,

uf tenebat tiovercam füam.

quia: .

ia

-

Item, quia apud intideles judices de (zcularibus negotiis litigabant, T« Cor. 6;

j

Reprehendít ecsdem circa Euchariftiz fümptionem,

I, Cor, 1 E;

qene

Kt de errore circa mortuorum refurre&tionem cap. 15,

Eosdem increpat de hoc pracipue, quód illi multa gravia à pfeudo- *- Cor. 1 T.

ipoftolis faftinebant, & ipfum non habebant in tanta reverentia , ut de-

al

bebant. Suftinetis, inquit, fiquisvos in fervitutem redigit, (i quis de-.

p

vorat, fi quis accipit &c.

Item, ego debui à vo

bis commendari, non enim máínus feci ab ? Cor. 1$,

ji D*

his, quifünt fupra modum Apoftoti.

qdllh

Galatas acríter & ferventer arguit füper hoc, quàd poft acceptam Galat. 3,

veritatem Evangelii, volebant ad circumcifionem & legales obfervatio-

jditurtiy

m

mes revertt — Q infenfati, ait, Galatz , Quis vos f£afcinavit ?

Audierat Apoftolus

uosdam de Theflalenicenfibus ambulare in- ?. Theff, 3,

:

deilt

quiete »

,non operantes , fe

curios& agentes.

Iddrco corripi tales

LUE

d

j2 [ d

j

4 uU

ii

1l

v

0 4"06

r

Iz

*TITU.

m

s od

1

é8 TIT. mvr.fCor;e&ionem ægrä fetentés..

*

./TFTULUS'

LXXXVL

:

qade.

— Corretlionem agrà ferentes.

&en, 16.

Á Gar ancilla Sarz non ferens corre&ionem Domine fug, quà ejus

; fuperbiam redarguebat, fugit & domo, fed juffa eft ab angelo,ut

F

rediret ad. Dominam fuam, & fe humiliaret füb manu ejus.

3; Reg. 22.

Michzas Propheta, quia non eft locutus ad gratiam principumy

24. &€.

à Sedecia in maxillam percutitur, & à Rege Ií1ael juffus eít in carcerém.

mitti,

Toon

£, Par. !6,

Cüm increpáffet Hanani Propheta Afa Regem Juda, quàd .con'Efu;

LT

7. &c

effet in. Benadab Rege . Syrie,- iratus A(a juffit Prophetam mitti inner-

[l

vum , & interfecit de populo in tempore illo plurimos.

TUL

. Sedecias rex Juda claufit Ieremíam Prophetam in carcere, dicens z.

J er e-m.3.2.3.

quare hec dicir Dominus &c,

Quia Daniel probavit, Be

] & draconem non effe Deäs,Bab-y!onii

prop

Dan- 14.

VN

«onvenerunt adverfüs Regem» .& procuraverünt Daniclem mitti in la-

€um leonum.

C

IOb. 3 * 7-

Sara filia Rag

uelis unam de ancillis füis jufté increpat propter cul-

helo

am: & illa nimis injuriosé refpondet: amplius ex te non videamus

filium an filiam füper terram , interfe&rix virorum tuorum,

to.

Matth. 14.

Joannes Baptifta dicebat Herodi: non licet tibi habere uxorem

fratris tui.. Id egré ferens Herode

:

s Joasnem in vincula conjg&mn

HU

interfecit,

d

Chm Chriftus graviter increparet Pharifzos & Legisperitos, ccepe -

Luc.Il; $5*

hx

runt ifti graviter infiftere, & os cjus opprimere demultisjinfidiantes ei;

& quarentes aliquid capere de ore ejus, ut accufarent eum. .

Joari. 9.

Phari(zi coeco .nato , &.à Chrifto Domino illuminato maledi-

D

xerunt, eumque extra $

k()u

tiffimà fateretur.

ynagogam r2] ec'efum, quód veritatem conftan-

;

- Principes Sacerdotum audientes verba Apoftolorum de do

&;ina

Vg

4&0:. 5.

Chrifti , cogitabant interficere illos, & cefis denuntiárunt, ne ampliüs

Ti

loquerentur in nomine Domini IE(u : at illi gaudentes ibant à confpes

&tu concilii.

db

A&or,7.

Omnes , qui erant Jerofolymisinconcilio, ut audierunt gravem

pofl

increpationem Stephani , diffecabantur cordibus , & ftridebant dentibus

los,

d um , & cjicientes eum extra dvitfutgm lapidabant,

1

LY

TITU.

—

D G

sj

;

/TITULUS XXXVII. Cultus 8 Adoratio Dei, 69

4

1

-TITULUS XXXVIL

d Ci:ltm c'y— /Idorazfio --'Dei.ï

A A&um eft, üt of?err.&t Cain de fni&ibtïxs terre munera Domino:

» d

nà tjus

eout

:- Abel quoque obtulit de primogenius

gregis fui, & de'agüpiþus

eorum, Et refpexit munera. Abel,

Enoch, filius Seth, ccepit invocare nomen Domini,

dem.

ipunt,

Xdificavit Noé altare Domino , & tollens de cun&

is pecoribus Gc;

n, s'

I

mundis & volu

F

[*

nus odorem fuavitatis.

^

cribus , obtulit holocauftum ; odoratásque eft Doä—

:

4

*

"

conflis

A

aruit DOminus

Abraham in terra Chanaan ; & dixit ei : 'Scmihi :

jinnete

tuo dabo terram hanc. Qui adificavit ibi altare Domino , qui appá-

Set- Mi

&

ruit ci.

li

?

Cüm eleváffet oculos ;Abxäham, apparuerunt ei tresviri , ftantes

rope ipfüm : quos cüm vidiffet

, adoravit in terrà, & dixit : Domiflq

)','ïüni.l

D

inveni gratiam 'in oculis tuis, ne trarifeas fervum tuum,

d

Paratus fuit Abraham offerre Deo unicuim filium

f

uum F

f

aac 'Vin Gen.ï 2.'*'3 :

x

helocauftum. '$ed Domino aliter providente, arietem obtulit.

er (l

^ Apparuit Dominus ii Berfabee Ifaac , dicens: Nolitimére; q

À

Ua Gen, s6,

leamus

£go fuüm tecum. Sequitur, adificavit ibi altare Domino &c.

Locutus eft Dominus Jacob, dicens; Surge & afcende Bethel, ce,.

yoretm

& habita ibi , fácque altare Domino

!5-.

:

;; 'qui .?Pzpkaruit, tibl ? ;9"3'140 Ifu'-

H

um

gicbas Kfau fratrem tuum,

*

d vifitáffet eos Dominus;,

" Audierunt filii Ifraé! , quó

5 (apt

fpexiffer affli&ionem corum, & próhi adoraverunt.

antts

Poftquam locutus eft Dominusad Moyfen de réligione Phafe ; &

percuffione

Exod. m

yidi-

adoravit,

primogenitorqm Egypti, fequitur ; incurvatus populus

Jethro dixit Moyfi: Efto tu populo in h

is , qux ad DFUM funt,

jnftate

Exod, 18.

ut referas, que dicuntur ad cum , often

dásque populo chïemqnvias &

doaäna

zitum colendi &c.

2

ypli

Dixit Dominus ad Moyfen: . Afcende in montem tu & Aaron, . Na-

Exögi. 24;

dab & Abihu, & feptuaginta fenes ex l(rat1,. & adorabitis procul, Et

of*

P

ft

auca fe

&

uodeci

m.

quitur , Obtuleyäntque vi&timas pacificas Domino, vitu-

eravtd

los

ia

Precepit Dominus fibi fieri taberRaculum ,. cum variis utenfilibus,

Exod, 25;

& miniftros ad minifteria ordinari ad cultum ipfius, Ut patetin mul-

13

Pri«

tis Cap. Exod,

TT

o "TITULUS XXXVII. Cultos & AdoradioDei.

fxed. 20.

Primum præccptum decalogi éft ; Non habebis Deosalienosnog

facies tibi fculptile, non adorabisea, neque coles, Etalibi, Dominune

Deut. 6. -

;!

DEUM adorabis; & illi foli fervies.

Dwit

judic. 13.

Angelus Dormini dixit ad Manue -- patrem Samfonis: 8i vis ho-

Tunt,

locauftum facere, offer illud Domino.

z

I

Y. ch. '

E

. Elcana, pater Samuelis, afcendebat de civitate fua ftatutis dichqg,

at

ut a

doraret & íacrificaret Domino Deo exercituum in Silo. *

?

T. Rgg-o 2;

àd

Erat peccatum filiorüm Heli grande nimis corám Domino; qu

retrahebant homines à facrificiis Domini.

EC Reg. 7-

,. CümSamucl offerret Domino holocauftum pro þbpulm?hïïimïm

.inieru,n;;prælium: contra Ifrael.... Intonuit autem Dominus fragore ma-

gno fuper Philiftiim ,

& exterruit eos, & cefi funt à. fliisIfrael —

t Poral, 15. | 5 s Rex. David folliaite Dei. cultum

2

! in:cantoribus & facerdotibus fru-

ufque 25, ^ .duit- ampliare,.

u

Abtit Salomon

1. Reg. 34

, ut immolaret Dominó inGabaon, mille þf)f,/üg's

--

21

in. holocauftum :'obtulit,. . apparuítque ei Dominus per fomnium,

f

8. Reg. 8

*

. Salomon , zdificato templo , ftetit ante altare Domíni» ia conipe-

&u Ecclefia. Ifr

"

d

acl, expandens manus fuas in ccelum ,. utr'gmä? gennu

,

:

&

í

E

n q

e

2 H

, dn-erram fixit,..&. oravit. .

Y5

*

um

$. Eíd. 9.

Reverfi filii.1fracl d

"

*

-capti

vitate Babyl

bnis , Jegerunt ia ;

Do

lii ;

legis Dei fui, .

2

!CRT, 1

num Deum. (uurm,

u

quater in dic & quater in nodie, €onfitebantur .

.

Tob, .1.

,i; Cümirent .omn

es filit. 1(rael ad vitulos aureos;

Tobías fügiebat

ttan(cen

htl

confortia eorumy & pergebat.in Jerufalem ad templum

Domini , & ibi

U

adorabat Dominum Deum.

fnbt

Job. 1.

f

.. t ,Cunraudiffet Job nunciorum verba ,.

dicentium fibi Pgrdi.tïöätïä

K

rerum fuarum , furrexit ,.& corru

at

ens in rerram ardoravi;«,.ü&f- dixi:

v Nudus egredüs (um de utero. &c..

& Volui

pan. 6.

^. Quamvis effet prohibitum ,. quód nullus ali

uid pete;ezlrab'" aliquo.

|

Faf

Deo, vel homine , usque ad triginta dies, nlfi à folo rege Dario:tamen

Ws

t

*

4

Daniel tribus temporibus 'in. die fle&ebat geniia füa in coenacul

.& adorabat ; con-ä.tebatzirqnc(coxam Domino;Deo fuo;

b fiuo,

LT

"Magi intrantes domum, invenerunt puerum curma Maria matré ejüs;

"

; & procidentes adoraverunt eum, ^ Ecce mirz huruilitatis dévotio,

fitj

X

QQuid ergo debent facere Chriftiani Domino

5

nl

jam regnanti, frücfe(:qum

gisol)

* gentiles puero vagienti?

.Cüm defcendiffet JESHS de monte , leprofus veniens , geni flexo,

M-gfth. g.

ls

eensr

"P

f

Yentüs

adoravit f"fn , di

II

-

pon o odl i s i

UET

£gecus

)n.

. TITULUS XXXVIII, Coriofissshumang,. 7Y

joan. 9:

Coecus natus procidens , adoravit eum, .

Hirn

qjt0ft

"Di(-ipuli po refurrealo

ném Dortinuhi adoraverunt; "

Matth, 287

yminu

Sacerdos &.populus de Lyftris viden

tes Paulum & Barnabaám j A&or. 14»

i

vis o«

IDeos eos effe cré entes ;voxlvuvetuxln;facri&carc cig ; quod illi p;oh?bue-

gunt,

Cecídit Joannes ante pedesangeli, utadoraret eum. - Refpondit ei Apoc, 19;

sqdicbl;.

angclus;. Vide ne fecerís : confervus tuus fum , &c. DEUM adora.

I

- UUTITUEUS --XXXVIIL

v

ytitm

;ex:ma--

[rd.

L]

j lt

Rímariz transgreffionis occafi

0 ortum habuiffe videtuf ei:þeo, quöd Gen;

3:

Eva fer

Ó

6, & lignum vetitum curiofé re-

l

P

pentem curiofe | ?udi

Ípexit,

Egreffa

eft Di;iä"äl.ia'üæ.,utv'ildcïät.uï—älii:r"es rcäonis illiuss fequi- Gen. 34;

gnäi?f

tur , quód vifa, rapta , & opprefía fuit,

m

Precépit Dominus. Moyfi, ut diceret populo: Cavete ne afcenda- Exod. 19«

gt

tisin montem , nec tangatis fines illius * Omnis , qui tetigerit mon-

'Udl 4

teii , morietur. -Etpofpauca: Conteftare populum , ne forte velit

tranfcender

.

fáultitudo.

eterminos ad videndum Dominum , & pereat ex eis plu;m?ga

i

bt

j

Dixit Dominu

r ad Moyïcn s 'm- Aarön: &Elii ejus 'tanütüm'in—trarem Nüm,. 4^

jj

fanéta fan&orum, alii veró nulla curiofitate viderent, qua erant in fan-

ftuátio , priusquam eífent omnia involuta, alioquin morerentur, :

j

Oziasrex]Juda; ingreffus templum Domini , . accepit thuribulum, 5, Paral, 26

ii

& voluitadolere incenfüm füper altare thymiamatis, quod nenad uum,

fed ad facerdotum pertinebat officium ;; ftatímque orta eft lepra m fronte

jaiq

$us

.Cümviäeren; ]üdzi miracula à Domino JESU,Eeri,.manife&a & u:i:- Luc, IIj

D;zamu

lia videre nolebant » íed de coe!o querebant,

-»;o f00,

-t* 11:Wetrodes Tetrarcha vifo JESU gavifus e

ft valde ,. non tamen picta- Luc, 23«

tis jfed .curiofitatis caufa , quia fperabat fipnum aliquod ab ee videre

1&"'&

fieri , &

deyotio

propter hpc vifio illa Domini JESU nihil profuit ei, fed ma-

d

gisobfuit,

*

Curi

Ofitatem difcipuldrum ; fire volentium tempus fecundi ad- A&or, 3;

"ventüs ,; compefcuit Dominus , dicens.

Non eft veftrüm noffe tem-

enulnäo, n

pora vel momenta ,. qua patcr pofuit infua poteftate,

"

Curig-

æ(lä

T

€

: Ayfnrrutuä XXXIX. Dethédlio & Maledicentia;

A&.8.

Curiofitas videtur fuiffe

:

a qdarq 'S'iäIOä Mague w;uæ. bap:ifgäägi,quia

fat

videlicet videbat figna ,. qua Philippusfacicbat.

quidDa

Athenienfes omnes & advena & hofpites a

d nilil aliud Vocabant

inquo i

A&' 170

Á

Paulum, nifi üt autdicere, aut videre, vel audire aliquid novi vellént. -

vid inter

A&:/19.

Pradicante Paulo in Ephefo civitate, multi, quifuera

nt curiofa fe-

&t contulerunt libros, & combDüfferunt coram omnibus.

:

P

$. Theff. 3.

Reprehendit Apoftolus quosdam Theffa!

pnicmfes , inq

uiet& ambüe

quod pto

lantes, & nihiloperantes.

A

5

lic perve

Adoieícentiores. vi

duas -monet: Apoffölus éffe/ dévitandas, Fre-

AW

Ts Tim. 5*

quenter vero vagas ,

otiofas, & curiofas arguit , & vitare monet , que

& qit

diícunt domos circumi

re , & vagabundé difcurrere , &íe oftendere , ac

sb

2

vendere, &loquuntur , quaillicitafunt, &cüm Tuxuriate fucrinr, nuü-

Ecfidss|

-

h

benfg 'vqlu—tþit...

fleseon

/

"

intermir

.D

F

Qii

TITULU

SXXXX. .

fondix

terfedirix

Q

.

- ÜDetratlio eg- eSMaledicentia.

léat, jp

Jf cont

Gen. 59.

Mp-ii-.- detráxit Jofeph innocend - & pudico d;omin-a)'ejuä apud virm

Íuum,

I

dixit Pharao Moyf., Pa

Qrnes fue

Exod, 10.

Cui dubiu

m qff, quód peffimé EoglitäQi; :

Pïm'xüx.l

uodpatet, peffimos hoftes quandoque viris optimis.

, iniqua impgütif

Yi

one & falfa ; cum multa àudacia affirmare,

Chaidæä

Locuta eft Maria & Aaron contra Moyfen., mo

dica occafione af-

Tit pacey

Num-13.

fümpta.

Sed cito fecutà eft ultrix poena.

"

à

^ petraxeruntfilii Ifrael terre promi

Hïonfs 5 in malum fuü&r.

^

Num. 14.

tlofor rfg:

Num) 160

": Océafione Seditionis Chore & complicum fuorum , fuerunt multi

transgl»c'm

terribiliteroccifi. X Etpoft murmuravit multitudo contra Moyfen & Aa-

Prir

ron, dicens: Vos interfeciitis populum domini,

.

b

Wüve mn

Quamvt

seffet malus Balaam, tamen dixit

» quo

d nequaquam ma-

Num, 23.

ui benedixerat dominus, Et quoad. hoc multi ia-

Varipí

lédiceret pópulo , c

ui libentiüs & frequentiüs Maledicunt ; & de-

Quo

yeniuntuür deteriores illo , q

M

Std W

trahunttam bonis, quàm pervetfis,

A

Saul fuit in principio valde bonus ,

& tamen dixerünt quidaiia füii

dixcrum

1. Reg. 10

Bélía]: Undefalvare tos poteritifte? -

*

Occafione Dot& Idumai : referenti

sSaul, quàód Abimelech facer-

o5 di;

I, Reg.. 22.

(

dos confortaverat David , occidit o&toginta quinque viros ; portantes

"Ephod, &multos alios parvulos & mulieres,

Satra-

M

TITULUS XXXIX. Dettadio & Mafedicentia, 73

Satrape Philiftinorum . procuraverunt apud Achis regem Geth , r. Reg.29.

h&i,qül

quód David , qui judicio ejus bonus erat , fuitamotus de honefto officio,

*

l' 'i'Okaban;

inquo ipfum pofuerat,

illént, "

Adole(centem, narrantem Sau! & filiorum ejus mortem , juffit Da-

2, Reg. d

uriotalte

vid interfici ,. cüm putabat illi profpera nunciare.

Principes filiorum Ammon dixerunt ad dominum fuüum: Putas,

2. Reg. IQ;

ete anbde

quód propter honorem patris tui David miferit ad te confolatores ? — Et

fic perverterunt fimplicem & puram intentionem David.

$; Fre-

Abfalon ambiens regnum , diceb

at habenti coram fe negotiüm: aoln

2, Rega 15.

ett, qui teaudiat conftitutus à rege.

W quæ

Siba fervus Miphibofeth nequiter detraxit domino fuo apud David.

2, Reg. 16.

TECHES

yeinr i

Etfides nimis cito fuit adhibita pravis illius verbis.

J&dificantibus templum filiis Juda, qui redierant

de Babylone þ, ho«

1. E(d. 4.

fteseorum iniquam miferuntepiftolam Artaxerxi regi', ut opus faceret

intermitti,

(

€üm 8arafilia Raguelis unam de ancillis increparet pro culpa fua;re-

Tob. 3.

fpondit: Ampliusexte non videamus filium ,. autfiliam fuper terra

xln,in-

terfectrix virorumtuorum.

Occafione folius Mardochzi, qüi fuperbiffimum Amah adorare no- Efth. 2,

lehat, ipfe Aman fuggeffit regi Affuero ,

uód populus iudeorum regis

juffa contemneret, & pertotum regnum

1

ifcordias feminaret , ita quód

ud WIII/I!

emnes fuerunt adjudicati morti, Sed divina pietas de eorum liberatione

Providit.

.

Qu

Ptt

Quia

leremias przdicabat , capiendam effe civitatem Ieru(alem à Iecem, 38.

lmofxll-

Chaidzis ,

dixerunt principes populi Sedecig regi. . Homo iftenon que-

rit pac

em populohuic , fed malum,

cafio äf'

Accedentes viri Chaldai accufaver

unt Iudzos, dicentes Nabuchodo- Dan, 3.

foforregi, quód focii Danidis non adorabant Decos illius ,. & effent

c«ansgreífores regii decreti,

llä;r muld

Principes & Satrape D

arii regis Perfarum,, insidenres Danieli , ac- Dan. 6;

n & A

cufaverunceum apud regem ,. quia ipíe oraret, & obfecraret alium Deum,,

quam ip(um regem Darium,

a t*

'Duo illi fenes presbyteri conati. funt Sufannam turpiter infamare, Das. 13.

3 multi iv

Sed DEUS eam rirabiliter per abftinentem puerum liberavit,

guity '

Alcimus , qui volebat fieri fummusfacerdos, & quidaih alii iniqui 1, Mach, y.

"

dixerunt regi Demetrio t PerdiditIudas& fratres ejus amicos tuos , &

quldmm"

Óos difperferun: de tezra nofira,

Convenerunt adverfus Ionat

han viri peftilentes ex Irael , utin- 1. Mach. 10,

ged

f«

ter-

j

d

$u*

:;

74 TITULUS XX XIX: Detractio &cMaledicentia;

: terpellarent regent Alexand:umadyerfuseum; & nonjnterdit adeos rex.

s

1

ä.l(äclïïkg.

Simon detribu;Benjamin ,, preepofitus templi, venita

d

:

1 5peuonjium,;

tsledi

ixk, erarium pecuniis innumerabilibus effe plenum;.

i

£

hs fs

g. Mg,dj. 44 .5

Pradi&usctiamSimon male loquebatur de. Onia ; prov

ziif(iyïg;ämquc«:a

Civ

i

1

í

tatis, ac defenforem g

entsfuz, & emu

Vi

j.;acor;em:lggis:DEi.audgba.s in.

11

€

- fiéiatorem.regni.dicere,» . b

yoitn

12

&lot

" Veniens ad regemDemeét

sitia AR taugs ii

inter.cactera t

2 ailto o

,

"

anm—

templi

'i:ï]

judas fuperett ,. 'impoflibileeft pacem dare negotiiss-

(

- po* Mádentes :Pharifei: -Dominum difcumbentem in.domo M

ättjh'æi:

Matth, g.

" dicebant.

mom

Quare cum pubyl?cækxis &»,pcccatoribusvnlxanduc;at magifter

tem f

vetten ?:

Simile àc

ddiide Za&hæo

fionis,

Lué. 19.

:

: *ix?!-Jnnu?faïb«a(nth, q;i'od apud lgomincnhx-«

!

, peccatorem divertiffet,

Matt':ï" IL I

Vgl

:515;,De; Joanne, ngg

ifta-s. multgm i»giunadjtc' ; dicebant quidäm: De-.

; monium habet.

Mm

*

/.,.De domino autem- JESU ; ; cum.peccatoribus commedente ,^ dic

e-

Eodem. ;

quä/z

bant ; , Eccehomo vorax.& potator, . vinj, publica

amícus.

.

gorpm & peccatorum:

6pj

I

oan,

Vifo miraculo de coeco per dominum ]

ESUM iümenbo| Phi

rifzi détcaxerünt Domino , dicehtes? -nos fcinius , quia hic hómo pec-

cator éfÉ. * Et maledixerunt homiaillli , "Sédixerunt ?' tà difcipulus ejus!

fis, Q&& qtiidem male ictio fit füper.vós'; & füper-fitios veftrós;: -

H

Scribe & Pharifei detrakerunt domino , dicentes eum effe Sama-:

ditanum, demoniacum , blafphemum , peccatorem, potatorem " vorasi!

em, mend

acc

ace

m , prohibentem tributa dari Cafari, gentis fübverforem,

populifedu&orem, Hecomnía pofmqt "i;dï*"ïfüs* locis Evæ;g'eüdrgnïv.

haberi.

sí

X]Q

A&or. 6,

DP^OUNOR va

lentes Judai refifteiefapientie- Stephani , *&-ïi-'þi—ritu:l,,:'qui

Toquébatur péreum ; addtxerunit in conflium duos falfos teftes, - dicen-

tes: homo ite non ceffat loqui adverfus populum , lepém, &locum;

Quise

Quidam quxftuarii dolentes , quod amiferantqueftum füum,

g

il

A&or; 16.

auód Paulus ejecerat fpiritum Pythonemsà quadam puella ," quam illi

l

habebant , dixerunt magiftratibus ; Hi hominés conturbaüt civitatem nos-

Wy,

^ ffram. "Ftádverba eorüm pravd Concurtit plebsadvérfus illos, & fciffis

1

&

N

veftibus eorum juffi fünt virgis Cedi, & in carcerei mitti,

fatls

ASór. 18

Galliene proconfule Achajeexiftente;infurrexerunt uno aninro Ju-

d&i contra Paulum , & adduxergnt eum ad tribunal dicentes, quód contra.

later

legcm homo hic perfuadet hominibus coleie D-w'eum.

H

L

l Cj

Apud

Ui

-

7*

i

TITULUS XL.: Dérifio & Corvitia.

0 t€X,

7 Apud Ephefünr;

chas quidam: indurarentar ;..&t tiotcrederent, A&or. 19. .

Oniunp

maledicentes víam domini,

Comm!mf'-lfim"ifï? dqfcedcn

L

"

Sä:agha qi? Paür

Y

i

lus fegregavit di(cipulos.

,re':nquä

! QuidamJudai de A

fía; videntes Páulam in tem

pllä;:CI

am

;verun; :

