€eptis (excentis hominibus., fuit Domino jubente , deleta,

Heli peccantes filios corripuit ,. f. ed leviter , propter quod ipfe in z, Reg.

eis & cum cispunitusfuit. Qnidergo deillis ,

gul filios füos non.corri-

piunt., fed incitantad malum verbis &.exemplis ?

Quia Saul obtulie holocauftam contra mandatum Samuelis ,. re- 1, Reg; E.

probatusfuit, Et

d ipf

fervaverat,

quia regem. Agag . Amalech,, &gr/eges ovium re- I, Reg.15e

R

Propter peccatum Saul puniti funt illi de domo füua, etiam poft mor- 2, Reg. 21.-

tem ejus, & propter eos facta.eftfames in terra.-

cigui

Adducente David arcam Domini füper plauffrum , Oza tenuit eam; 2. Reg. 6 ;

ne.caderet ,. quia. bos Iafciviens. inclinaverat eam ; & percuffit.eum Do-

e Dty

minus füper temeritate, & mortus eft ibi.

Septuaginta duo millia hominum | mortui fünt propter elationem.2, Reg. 242

David, quandofecit populum numerari..

;intere

j Amá*

Vir DEI, quivenit dejuda, & nuntiavit Jeroboam fücceffionem $ Reg. 139

officiorum facerdotum ejus , occifus fuità. leone, eó quód contraim-

j (ie

perium Domini comedit panemrin domo cujusdam prophetz.

Quadraginta duo pueri , à duobus urfis fu

erunt lacerati, pro eo, 4 Reg. 22

" Riliod

quódilluferant Elifzo , dicentes : Afcende calve,

.

üpet

Si'tami graviter punitum fuit Giezi peccatum

; qui accepit munera à 4:Reg; 5».

Naaman , fatis ei voluntari$ data, quid eritde illis

; qui accipiunt multa

& 5

fraudulenter exa&a , vel violenter extorta ;.

Ozias rex Judacepit thuribulum,, & more facerd

otum voluit ado- 5 paral; 26;

! PUd

lere incenfum , ftatimqueeftorta leprain fronte,

Hga Id«

Quia Ezechias oftendit thefauros fuos nunciis regis Babylonis,ami-

4* Reg. 20.-

fiteos, cümtamen illi de terralonginqua veniffent , & videbatur

, quod.

loyfen.

lztanter recipi debuiffent,

'mua&"lt

Populüm peculiarem: & dile&um tradidit Dominus ih manüs Na«

4* Reg. 25»

u W

buchodoriófor, qui totam gentem crudeliter capüvavit , lan&am. civita-

tem.combuffit , & templum.deftruxit,

atus,

Proeo, quód elevatz fünt filie Sion &c. erit

1

pro fuavi odore foe« ifä. $:

ia

tor, pulcherrimi.quoque viri tui- gladio cadent, &

for

tes tuiin pralio.

d

Reges.babylonis filiosIfrael crudeliter tiactaveru

wpplf,

nt, poffea etiam Iía. T4.

ipfi cum. inclytacivitate fuafuerunt. deftru&i,,

ficut minabatur Do-. Jerem. 20;

minus.

Bf

qi

Heliodorus fuit' graviter fla

gellatus, eó: quód. viduarum & pupil-

2, Macli, 3

lorum: depofita voluit afportare,-

)l

hr

Antios

pro

Z

5348 . TITULUS CXXXIH. Poenit'e;itia.

2, Mach. 9.

Antiochus rex füit tam gravi-plaga percuffus, ut de corþore impii

vermes fcaturirent, odore etiamillius ac foetore exercitus gravaretur.

hitcmï

Matth. 18.

Servum nequam, qui noluit dimittere confervo centum denaríos,

Dominus iratus tradidit tortoribus, quoad usque redderet univerfum

dis,

;

debitum.

lamí

Iputilem fervum , qui traditum fibi non ftuduit multiplicare talen-

Matzh. 25.

licijn

tum, precepit Domínus illo , quod habuerat , fpoliari , & in tenevbras

exteriores ejici.

licnjg

ias , confcia Saphira uxore fua,

(

A&or. 5:

Fraus illa, quam commifit Anan

'gravi fuit ultione puuita.

d

Herodes veftitus ve

fte regali fedit pro tribunali, populus autem

AGer, r2,

acclamabat: Dei

x

voces & non hominis.

Confeftim ergo percuffit

üiei

eum angelus, eó

quàd non dediffet honorem Deo ,^ & confumprus à

vermibus expiravit.

c;wm

jore,

r

TITULUS CXXXIIL

n

Filidis

tPenitentta.

liümigs

Md

Ti d

Num, 12.

u

amdim manfit Maria extra caftra, non procefferunt filii Hrael.

Non enim eft bonum ire per defertum hujus vitz fine amaritu-

* Veftie

Q

dine pænitemiæ.

Num..14e

Audiens populus fili

orum Ifrael, Dominum effe iratum , propter

murmurationes eorum , luxit nimís,

& in quane plus voiugrunt faceres

l

quam Dominus

preciperet eis,

.

Judic, 2.

Ad vocem angeli improperantt

s populo p&,ccanti beneficia Dei,

Bonf,

Zadlæo

elevaverunt vocem fuam, & fleverunt.

Iudic. 19.

Dixerunt filii Iírael ad Dominum: Peccavimus,

tü. redde nobis,

lte

ftto

quicquid tibi placet. EKt omnia idola projecerunt; Sequitur; Qui do-

. ]

luit fuper miferiis eorum.

V m

, quando Nathan ipfum de crimine repre-

s. Reg 12

Cito poenituit David

r

hendit.

Yeti

- Achab rex Ifrael fceler

atiffimus coopernit carném fuam cilicios kie-

YW

3. Reg. 21.

pl

junavítque ,

& dormivit in facco, & ambulavit demiffo capite, & im-

morata €

ft peena, digne

illi pro criminibus infligenda,

l

Manaffes rex Iuda vinétus catenis, & in Babylonem

du&us; egit

Dlüm ;

2, Paral. 33«

&enitentiam valde coram Domino, Etreduxit eum Dominus in Je-

h übj

rufalem regnum fuum.

Lamen-

4g

*

249

: TITULUS- C'XX)'/'(HI. Pcch'itenti»a.'*

,

Lamentante Esdra pro populi peccatïs ; di&um eftei: Si etpoe-

I, Efd, xä,

e[mil

nitentia in lfrael fuper hoc, percutiam fcedus cum Domino DEO noftro.

tur,

Audita terribili potentia Holofernis , . facerdotes indueruntfe cili-

Iudith, 4,

naríoh

veriüm

ciis, & extoto corde omnes orabant Dominum, ut vifitaret popu-

lum fuüum.

Ktin Lau

dem Judith dicitur : Quód habens füper Iumbosfuos ci-

Judith, 8

etlene

licium , jejunabat omnibus diebus vite fuz, Preter Sabbàta, & . Neo-

enbras

menias, & fe(tà domüs I(rael.

Quamvis Job effet vir. fimplex& re&us, timens DEUM , & rece- Job. 42,

3 füa,

densà malo , tamen dicebat; Egoago poenitentiam in favilla & cinere,

Inftante captivitate Jerufalem dicebatI(aias : Vocavit Dominus in Ifa. 22,

$ autent

üieillaad fletum & plan&um, &ad calvitium & ad cingulum facci.

DUCUH:*F

Ninivite crediderunt Domino ad praedicationem Jonz ,. & predi- Jonz 3.

ypii à

Caverunt jejunium,- Et veftiti. funt facco, à minore usquead ma-

jorem.

H

Appropi

nquante exercitu 'Timothei, Mächabæugg &qui cumilio 2, Macl, 10,

erant, deprecabantur Dominum, caput terra afpergentes, Jumbósque

ciliciis pracin&i, adaltaris crepidinem provoluti , ut eis propitius , &

inimicus eorum inimicis,

Joannes Baptifta fan&ificatus, anteqüám ex üteró matris natus, Matth, 11,

àfanctis parentibus educatus,fupgit in defertum, — Ubi tam aufteram

vitam duxit, quod dicebatur: Nec comedens , nec bibens, adde , nec

ul [Q.QL

fe veftiens, quia pili.camelorum non fünt veftes humanz.

a

me

Quàm libenter receperit Dominus peccatores ad poenitentiam

5

his apparet, quod predicationem fuam à pcenitentia legítur incepiffe,

ex Mätth, 4

! [OPW

Item ad hoc afferit fe veniffe, Luc; 5. Et hoc ipfum per operade-

d

monítrabat,exemplo de Maria, Luc. 7. & Matth, ejusdem cap, 9. De

Zachzo, Luc. 19. Et de Petro, Matthai 26.

f Dn

Item & per fimilitudines, quas ponebat de oves qua periit in de-

Luc, 15,

m

ferto. De drachma, quam mulier perdidit indomo, — De filio prodigo,

quem pater reputabat mortuum, & poftea fufcitatum,

i

5

María Magdalena exemplar pcenitentie, non juffa ad Dominurti Luc, 76

venit, convivantes non erubuit

jne (

i rcFro fecus pedes Domini ftetir, inter

epulas lachrymas obtulit.

jidoy!

Ut induceret homines ad faciendum pæniteniiam,þofuit exem- Luc,

13.

Jfe)

, Kif*

plum de quibusdam. fuper quos cecidit turris in Silo& , & occidit eos.

Et fubdit: Sinou poenitentiam egeritis, omnes peribitis,

g&u* j4

1U5

nj

Ad exemplqm/ovis, que periit, vel drachma , quam mulier per- Luc, 15.

li

didit,

n

p*

eber 4

450 frl'IETuLus CXXXIV.Poenitentia dilata.

didit, fed þoftea inventa fuerunt, dicit Dominus, gaudium magntüm

effe in coelo fuper uno peccatore poenirentianr agente.

joan. 8.-

Levem & brevem poenitentiam injunxit Domiaus mulieri in adui-

slti tü

terio deprehenfe, dicens: Vade, & ampliüs noli peccare,

tnini.

Videns. Judas, quód damnatus effet, peenitentiá duétus, retülit tri-

Matfh. 27.

inta argenteos, dicens: Peccavi, tradens fanguinem juftum,

Phaj

quidem dixit, fed quia defperabat, veniam non meruit.

Verung

Qütri

Mat-th. 7.6

Petrus péeccávit negando Dominum in atrio principis facer-

Marc. 14.

.dotum, íed quando flere, & poenitere voluit , foras exivit,

Et

fiuim

Joan, 18.

nota, quod Lucze 22. ajddi.tum eft; Converfus Dominus refpexit

*

Luc. 22.

Petrum

[ üïxlu

A&or. 24

Quarentibus quib

usdam Judais cordecömpun&'is t Quid facimus

viri fratres? ait illis Petrus: Poenitentiamr agite, & unusquisque ve-

ftrüm baptizetur,

H

A&or, II

Auditis rationi

bus Petri, quare venerat ad Cornelium, & eum

-

baptizaverat, tacuerunt fratres , & glorificaverunt Dominum, dicentes :

Ergo -& gcntibusDeu-s pqenhcntiam ad vitam dedit.

TITULUg CXXXIV. .

E (

(

JTenitentia dilata,

kü ugï

Sau abii'tþparvï pendens, quód primogenita vendidiffet » fed ug de-

Jisin

Gett; 'as'.

i

34 ?7-

( mum vidit, quàód benedi&tio primogeniti data effet fratri fao Ja-

Hebo 12) 17'

cob, eum poenituit, irrugiit clamore magno; fed feró nimis.

Tojfat

Pharao, lícet decem horrendis plagis affliétus & admonitus, fem-

Exod, 8. &

llig,

feq.

et tamen incraftinum diftulit; & promifit dimiffionem popüuli, (cd'nun-

[

quam, nifi

poft uitimam plagam dimifit.

Adonibezec nunquam poenituit , q

uód : feptuaginta reges , amputa-

As

Jud. r.

tis nianuum ac pe

dum fummitatibus, fub. menfía fua ciborum reliquias.

li Y

colligere coégiffet, niff poftquam ipfi hac pcena fuit. irrogata.

ï(um

9. Reg. Y1.

David, poftquam. peccavit, novem msénfibus impoenitens pere

& 12.

manfit, & neque t

n

unc cogitáffet de peenitentia, nifi Nathan. Propheta

fUifïg

per fimilitud

1

nem gravitatem peccati

fui propofuiffet..

Antioc

hus nullá unquam poenitentià fuit du&us, quód tot mala

1,Mach, 6,

fiàs]

intulerit Judais, nifi primüm in morte;

tunc enim primüm : exclama-

liaty

vit: nunc reminifcor malorum, qua feci in Jerufalem &c..

Sed. vana

€pl t

fuit hec pornitentia,

Petrus

W

)

täk!

z TITULUS CXXXV Poenitentiya/;. falfa — .35r

/

n

Petrus Simonem 'horta&:r, ut peenitentiam agat, & Deum veni- Á&or; 9.25;

m roget, Sed 5imon nil aliud agit, & refpondet, quàmhoc: preca-

(

al«

mini vos pro me ad Dominum.

fittri

Magdalena ftatim , ut cogn

Ovit , -quödJJEfus accubuit in domo Luc, 7.

Pharifzi, nihil morata, perruptis omnibus difficultatibus, ad eum ac-

Vernm.

Cürrit, & vpeccata faa deflet,

facre

Paulus, quamprimum illi in terram proftrato apparet Chriftus, A&or, 9,

ftatim fe convertitad Dominum , dicens:; Domine quid me visfacere?

Dd

yaut

Ninivite ad predicationem Jona ftatim agunt

poenitentiamquam Ione, 3;

äï'd»i&uüfïeng , non effugiffent intentatam posnam.

)

*

acimls

u v

TITULUS CXXXV.

j eum

qena

T^enitentia falfa.

& ,/'Sau poenituit de peccato vendite primogeniturz , fed male

3 nam Gen, 27;

' lachryma ejus non erantpoenitentie, fed animi violenii,

& in«

dignationis interna.

.

Pharao, plagis Del :

inipfum favientibus, dolet,& r'nira pellicetur:

Exod, 8,

fed ubi Divina manus fitremiffior , mutata fententia relabitur,

& denuo & Io;

divinitus punitur.

d

Poenituit Adonibezec, quód feptuaginta regibus amputaverit fum-

Iud.vr.yo

|[üo *

mitates manuum ac pedum.

Sed poenitentia hec fuit tantüm natu-

(mie

ralis , expreffa à prafenti calamitate,

lllslffm-

Saul, poftquam contra preceptum Domini pepercit Ag

ag regi r Reg, 14;

(Cd nut-

Amalec, & melioribusarmentis, dolet & dicit: Peccavi, Sed

F qUO 30.

non yera fit poenitentia , oftendit mox adjun&is & ad Samucl

em pro-

ayqie

latis verbis : fed nunc honora me coram fenioribus populi mei, &

fdjqulzï

Coraàm Ifrael,

]

Idem flet, & dolet, quàd tanta mala intulerit David, — Sed vanum I.R

e 248

n5 p

fuiffe dolorem , oftendit fubfequens Davidis perfecutio pejor priore,

1

*

Antiochus rex fceleratiffimus , c'm füb vita finem

graviffimas poe« ?. Mach,

naslueretobafflitam à (e Judeorum gentem,

9.

T

templumfacrilegé fpo-

liatum, & ceeleftis Numiniscontemptum Jadmiffa quidem agnovit, de-

udi^

flevit, ac reftituere promifit: mifericordiam tamen non eft' confecu-

g

qno

tus,

quia tantüm propter dolo?:es » quibus torquebatyr ,. poenitentiam

-

a

li-2

4

Judai

2;8 TITULUS C,XXXV,L! ,Vl?loenitentium feliþitas.

; Mattï;. 27.

juda; proditor pæniiemiä dü&usretulit triginta argenteos, dicens:

3.

peccavi tradens fanguinem. juftum.

Á

Sed. mox abiit, &cla

;

dit, quód evidens erat argumentum falfze peenitentie

queo fe fufpgnj

hn

A&er,.8. 19.

"Simonmagüs offendit quidem fe. dolere de. attentata Si

A v

monia ,f

quando rogavit Petrum , ut Deàm pro peccati. fui venia deprecaretur,

tec

fed vàna fuit pcerüitentía , orta ex timore poenarum temporaliüm, quás

i

Urti

Pctrusr ipfi eft minitatus,

*

ET

- TITULUS

CXXXVL

BU

pir

Tænitentimh felicitas, -

fuli

Num. 20.

Eccavit Aaton, quia non eredidit Dómino, dum dxhul cüm fratre füo

Sed poft peenitentiam à

R

Moyfe juffus eff & petrá-aquam elicere,

Exod. 280

DEO eligitur in fümmum facerdotem.,

- . Maria foror.Moyfis ; poenitentiam agens de murmuratione contra

iNum, ig.'

-fratrem , liberatur à lepra, & priori dono Prophetiz decoratur,

Ifraelite, poenitentiam agentes , contra ignitos ferpentes reme-

iNum.2r. 6.

dium confeqüuntur in ferpente eneo, quem cüm percuffi afpicerent,

fanabantur.

»

4. Reg. 6. :

lirbs'Samaria à

Syris obfeffa , & ingenti fame opprefía, ob regis

D

cilicio fe induentis & totius populi poenitentiam mirabiliter liberatur,

&7:

David ,. cüm de peccato fuo poenitentiam egiffet, exipfa Betfabea;

Ine

2, Reg. 12

cum qua prius peccaverat , jam Uxore genuit filiqm fapientiffimum &

,

for

nem.

potentiffimum Salomo

N

b cedem innocentis Naboth ei exterminium totiuä

lig |

Achab;

cum o

g.Reg'. 21

füz domüs ab Elia denünciatum fuiffet , egit poenitentiam , operuit ci-

licio carnem fuam;jejunavítque; & dormivitin facco , & ambulavit de-

)

Qp]

miffo capite, -Dixit ergo Dominus ad Eliam: Nónne vidifti humilia-

Wï

tum AChab corám me?-quia igitur Iumiliatus eft meicausá, non indu-

ly

cam malum in diebus ejus..;

"

H

2. Mach; I0,

Machábaus, & qgui cumi

pfo erant, appropinquante hoftili exer-

0l

citu, caput terra afpergentes ; lumbósque ciliciis precin&i, deprecaban-

25.

1ur Dominum; utfibi propitius effet.. Ob hanc pornitenitiam infigni vi-

a

Inj

&oiià contr

a

hoftes potiti funt.

lat

fertus eft fuper mali-

Jone 3. ío.

"

Vidit-DEUS poenitentiam Ninivitarum, & mi

g

"

amg, quaæ ;ocutus fuerat ; ut face'ret eis, & nonfecit.

Mi

W

^s

m

E

1

s.

TITULUS CXXXVIL Precepta DEL&C. 25

dicenst

Mattheus publicanus poenitens fit Apoftölus & Fvangelifta.

Matth;9.9, -

Zachaus itidetm publicanus & poenitens meretur Chriftum Domi- Luc. 19«

(ufpeto

num hofpitio excipere.

Magdalenam poeni

tentem Chriftus facit fuam difcipulam , ad ejus

inonit,

Ican. 1I. 3;

:caretty

reces Lazarum à mortuis reíufcitat, illam prima fuiapparitione ,90& I€-

loaü 20,.1!I,

furre&ionem fuam, multísque aliis gratiis dignatur.

m qui

Luc.23. 49«

Latroni poenitenti in cruce paradyfus à Chrifto promittitur,

Petrus, poft trinam negationem poenitens; princeps Apoftolorum, Joan. 21. 15»

& caput Ecclefie corftituitur,

i

5

Filius prod

igus per poen

itentiam reverfus ad patrem, þþfculo & con- Luc. 15

vivio ab eodem excipitur,

Atf

x

rmat Chriftus Dominus, quó

d majus gaüdium fit in ccelo fu- Luc. 15. 7*

pér uno peccatore poenitentiam agente, quàm fuper nonaginta novem

p

juftis , qui nonindigent poenitentia,

qare lo

TITULUS CXXXVII.

entíanma

"Precepta «DEL « eorum obfervatio,

nt Qomïa

Un,

Receptum leve adimplendum dedít Dominus primo parenti, dicen$t Gen, 2,

« relnt

P

Ex omniligno paradyfi comede, de ligno autem ícientiz boni &

?ïLCXCM»

mali ne comedas,

Malé tamen cuftodivit, & gravem poenam

incurrit.

ä, Ob ngi'5

Mandata DEI, licet videantur interdum effe de re parva non tà- Ibidem,

jatut.

men parvá diligentiá fervanda fünt, quia puniuntur graviter transgref-

geftbtt

fores, unde dixit Adamo ; Quacun

que hora comederjs -deligno-fcien-

(fjmum

tie boni & mali, morte moriéris,

Fecit Noé omnia, que -mandaverat ei Dominus,

Gen. 7,

j t

iuä

.

Recepturi filii I(rael mandata DEI, juii fontfand&tificari; Vade ad Num, 15,.

)?üm( d.

"

populum, & fan&ifica eos hodie &cras,^ Unde pracepit filiis Mrael,

at £**

ut ponerent vittas hyacinthinas per angulos palliorum, quatenus cohti- Ibidem;

nuam haberent memoriam caeleftium mandatorum,

!' humilia'

noni

noue

Specialem monitionem fecit Deminus Jofue -de meditatione & Jofue 1,

obfervatione legis, quando conftituit eum principem fuper populum.

ii *

Balaam Ariolus dixit Balach regi: Nónne dixit tibiy quodcunque Num. 23.

T ffcabm.

mihi DEUS imperaret, hoc facerem: Ecce

quantam r.evei'emiam habe-

n d

bat homo malus ad imperium. DEI!

v1

Non pratermifit Jofue de univer

fis mandatis Dominj, ne verbum jofüe 13,

jli-

" i

unurg.

li 3

Saul

M

24 TIïULUS 6XXXVII.- Pzæcepta Dei, &c |

iit

1 Reg.18o

Saul fignanter ele&us, propter tramï;gi-emonem divini mandati ie-

revocabiliter eft rejectus.

Verlig

Rex David inftruens Salomonem filium füum poft feregnaturum,

11 Paral. 22.

dicebat: Tunc proficere poteris, fi cuftodieris mandata , que precepit

:Dominus Moyfi,.

24 Patal. 23.

. Ordinante Jojada pontifice , eduxerunt filium rcgis,&ixh—;;ofuei

runt ei diadema, dederíntque in manu ejus tenendamlegem , & con-

ftituerunt eum regem,

r Ea -

Cyrus rex Perfarum gentilis, Monarcha totius mundi , Nnon vere-

cundabatur dicere: Pracepit mihi Deuscoeli & terrz , ut edificarem ei

domumin Jerufalem.

Jerem. 35«

Conquerendo dicit Dominus: Pravaluerunt fermones Jonadab,

Dit,

filii Rechab , quos pracepit filiis füis, ut nonbiberent vinum; quiobe-

dierunt prece

pto patris fui, Ego autem locutus fum ad vos, & non

obediftis mihi,

Tili,

'Dan. 18- :

Meliüs judicavit Sufanna incidere in manus hominum, q'uärh de-

füm y

relinquere légem Domini; exponens periculo vitam & famam.

Due mulieres delata funt, natos circumcidiffe; quas , infantibus

W

£, Mach. 67

&d ubera fufpenfis, cüm pu

blicé per civitatem perduxilfent , per muros

£him.

pracipitaverunt,

Eodem.

Eleazarus vir ztate prove&us, duros corporis dolores fuüftinuit, &

tandem occifus fuit;quia carnes porcinas noluit manducare

f

Ccontra legcm,

nec etiam fimulate,fe nullatenus manducáfíe.

2,Mach 7«

Propter legem Dei fep

temi fratres cum matre fua gravia tormenta

pial

paffi funt (ub Antiocho.

:

:

ln

n

E

fte erant incedentes in o

Lu&. Y..

Parentes Joannis Bapti

/

mnibus. tixïan.dati/s

& juftificaionibus Domini fine querela.

h.

lfam f'

Vïde're

Adolefcenti querenti à Salvatore, quid £on—i»facerert, Ut vitam

Matth. 19

zeternam haberet

ferva mandata.

, refponfum eft ei à Domino : Sivisad vitam ingredi,

n

VW

2, Reg. ult,

Ad obfervandum precepta Domini, inducant nos aliz creaturas;

que obediunt eíi, De bonisangelis non eft dubium, qui funt miniftr?

flüm

ejus facientes voluntatem & verbum illius, ut videre licet Pfal 102.

ln

Luc. 8.

Dean

homine.

gelis véro malis » præcipiebgt fi pirieui immundo, ut exiret ab

Job. 9.

Item prece

pitSoli & non oritur; Precepit corvis ut. pafcerent

3. Reg. 17.

Eliam , & fecerunt,

qvan

Generaliter dicit Pfalus: Praceptu

eter-

Píal. 148.

:

m pofuit, & ünon pr

ibit,

TITUL, CXXXVIII, Prafentia Dei,. 255

a

ibit. lgnis,

jati t

verbum ejus.

grando,-ni-x,' glacies ; f(pir/itus. procellarum, qgæ faciunt

tUrumty

recpt

TITULUS CXXXVIIL

J

1 ofu:;

& Cone

Prefentia Dei.

j w

'Ain ad patrandum fratricidium locum folitarium querit, quafi 6ett,

Sed malo fuo ex-

48

Deus ubique prafens ibi eum nom videret.

um a

pertus eft, (celus faum à Deo vifum fuiffe,

Deo,

Henoch fuit tam fan&us, & placuit Deo, quia Jambulavit' CU Gen, 5122;

Onadab;

lüiObc'

. Noé vir juftus atqil'e perfetus cum Deo ambulavit, -

Gen. 6. 9.

&t

De Moyfe teffatur S. Paulus: - invifibilem tanquam videns fufti-

Heb, 11, 275

nüit. Hoceít: ità Deum fibi femper habuit prefentem ,. aci. oculis.

eum videret, Inde ejus fan&itas,

m de

Abraham vitam duxit tam fanctam, quia obfecutus eft

illi Deiim- Ge.m 17 5

perio: ambula coram me, & efto peifectus.

.

nl

Elias de íe affirmat, quód femper in prefentia Dei verfetur

muroó

enim: vivíit Dominus Deus Ifrael, in cujus confpe&u fto..

;.— alt , Reg. 17.I.

David de fe teftatur: Prov

idebam Dominum in confpe&u 'meo pf 15, $.

w

X 4

femper. Hincvixit tam fan&&,

j

Idem injuftas perfecutiones füorum hoftium adfcribit oblivioni

praefentig Dei, duin ait:

non propofuerunt Deum ante confpe&um

PÍ.53. 5«

orentà

fuum,

/

——

Duo fenes Sufannam ad flagitium. follicitant, quia Dei

prafen- pan, I5

ii

tiam & memoria excluferunt; declinaverunt enim oculos fuos;

ut non

viderent ccelum, & dicunt ad Suíannam: Ecce nemo nos videt,

, m

Contra Sufanna graviffimam tentationem vicit memoriá prafen- pbidemns.

tiz Dei roborata; refpondit enim. (enibus: meliüs eft mihi absque.

g

opere incidere in manus veftras, quàm peccare in confpeé&tu . Domini

Judas Machabaeus, & qui cum €o erant, invocato Deo,

reagl]'fæll

per ora- o. Mach..

ny.

tiones congreffi funt cum hofte, manu quidem

pognantes , fed. Doini- e6,

ial

num cordibus orantes, proftraverunt non min

u$ triginta quinquemil-

lia, prefentia Dei magnifice dele&ati,

?;irel Ü

Petrus prafente Chriffo fibi timens,

]

quare dubitáfti?

increpatur; modica fidei lMatth.' 14.

t

Chiiftus Dominus ante (uam afcenfionem in cagum, ut difcipulis N;Iä;:th,gg,

g

"31$ o9,

n

jpit

C

Tl

z'f"g TITUL, CXXXIX. Principes & fþþeriörcs &c.

faüis folatium firoul & robur ad füftinendos apoftolicos labore: relinque-

faci

ret, ait adillos: Eccee

go vobiscum fum omnibus diebus usque gd cone

$d

fummationem faculi,

S. Stephanus ex pre

fentia Chrifti Domini, quem in tormentis vidit

Actor. 7.55,

trà

glorigfum in ceelo, mirificé ad fubeundum martyrium fu;tf'coxxfortatus.

E

n

100

TITULUS CXXXIX.

idon

"Principes ( /zäperiqïgx Loni.

o

D

Exód. 6. 7.

Onus pralatus . Moyfes multoties infravit ad Pharaonem pro caufi

bfn

& (cquent,

b

populi, ut eum liberaret de ZEgyptiaca fervitute,

Exod. 14.

Populum timentem. Moyfes confortabat dicens: Nolite ti-

mere, Dominus pugnabit pro vobis, & vos tacebitis.

Ore quidem ver

X

"

Orar

ba dicebat, fed corde Dominum exorabat, ficut apparet ibi.

r

Kxod, xs;

Clamabat pro populo ;d Dominum Moyfes, quando murmurabat

pea

populus contra eum.-

Exod, 16.

/Omnia debet retorquere ad Dominum bonus Pralatus.

Unde

duj

dicebat Moyfes: Nec eft contra nós murmur veftrum, fed contra Do-

3

minum. Nosenim quid fumu£?

h, nonivit Moyfes ad pralium,

W

Kxod, 17.

€üm pugnaret Ifrael contra Amalec

fed tántum Jofüe mifit famulum füum, & tamen erat ex parte ipfius

Qu«

juftiffimum bellum: ipfé veró ftans in vertice collium, ad orandum

Dominum fe convertit,

dy

Receffurus à populo Moyfes, & iturus ad montem , bonos vica-

Exod, 24.

rios reliquit, videlicet Aaron & Hur.

Videbatur velle Dominus confun

tit

Exod. 31

dere & delere popülum peccato-

Et tamen

rem , & promittebat Moyfi magnum ftatum & honorem,

Moyfes pro populo fuo inftanter orabat,

Et nota, quanta feveritate

Wopu

populum punivit, pro quo Deum tamen inftanter orabat,

lauftra, qu'oä

Wte

Num. 7,'

Moyfes diftribuit Levitis duodecim boves & feptem p

obtulerant principes tribuum filiorum Ifrael, fed nihil dederat filiis

N

Caath; licét effent ma

gi; propinqui; quia propriis humerisomnia por-

hi

tare debebant.

4

Num. *X.

Defiderabat Moyfes

,quód omnes de populo prophetarent, licét

honor füuus minui videretur,

€ur

Num. :4«

Poft reditum exploratorum dixit Dominus ad Moyfen: Quous-

Id(

que detrahét mihi populusifte? Feriam ergo eos peftilentià ; te quoque

aciam

&C,

TITUL, CXXXIX. .I).äig;ipcs & fuperiores &c. 257

que-

faciam prilicipem fuper gentem mägnam & fortiorem, quàm hic eft,

(l*

Sed noluit Moyíes ad majorem transferri pralationem,

Num. t16.

vidit

Pereunte populo pro murinure & tumultu, quem faciebant con-

tra Moyfen & Aaron, dixit Moyfes ad Aaron: Tolle thuribulum, &

iUS.

haufto igne de altari, mitte incenfum: pergens cito ad populum, ut

roges pro eis;

Moriturus Moyfes follicité rogavit Dominum, ut populo de duce

Num, 27.

idoneo provideret. Nullum veró in fpeciali voluit nominare,

Bonus enim

ServieruntIÍrael Domino cun&tis diebus Jofue &c.

Jöfuc 24.

pralatus multum confert ad populum in via Domini dirigendum,

Samuel judicabat 1frael, & ibat circumiens Bethel & Galgala &

I. Reg. 7,

bere acceffum,

Mafphat, ut homines, qui eo indigebant , faciliüs poffentad ipfum ha-

caul

.Dixit Samuel ad populum: Abfit à me hoc peccatum, ut ceffem

I, Reg. 12,

( t

orare pro vobis, & docebo vos ,viam re&am & bonam,

j er*

Videns David angelum percutientem populum, obtulit fe pro eo

a. Reg. 24«

percutiendum, — Vertatur, inquit, obfecro, tnanus tua contra me &c.

raat

Audivit/omnis Ifrael judicium, quód judicáffet Rex Salomon, de

3. Reg, 3.

duabus mulieribus, & timuerunt Regem, videntes íapientiam Dei

U

eífe in eo.

Do

Signum eft, quód Dominus diligit poþulum; quando dat ei bo-

2.Paral, 9;

num prelatum, Underegina Saba dixit: Quia diligit Deus Ifrael, id-

itty

circo pofuit te regem fup»ra eum, ut facias judicium atque juftitiam,

-

ipfis

Volens Dominus tradere regem Syrie in manum regis Ifrael,man

3- Reg. 20.

ndum

davit ei per prophetam, quód ipfe rex debebat incipere praliari,

Quamdiu vixit Jojada pontifex, Joas rex Juda fuit bonus»quo mor-

49Reg.12.

yiae

tuo, multa mala fecit,

'

Ezechias rex Juda fecit ferpentem

eneum confringi, eà Quö'd effet

(4t0*

z. Pal'al. 243

m

populo idololatrandi occafio,

Jofaphat rex Juda conftituit judices fuper populum; & eos valde fi-

4e Reg. 18.

vinatt

deliter & prudenterinftruxit. Videte, inquit, quid facitis.

2, Paral. 1 9.

Perrexerunt curfores cum epiftolis, ex regis imperio Ezechie &

2, Paral.30,

qüOi

um

principum ejus, in univerfüm Ifrael & Judam, przdicantes : Revertimi-

s

ni ad Dominum &c.

o

. Orante Efdra & flente pro transgreffione populi, collecus eft ad

I. E(d, 10,

eum coetus magnus virorum ac mulierum

li

ad exemplum ejus,

, & flcvit popqlus multo fletu

;

Audità Holofernis potentjá, Eliachim magnus facerdos cizcumivit

mdith' z.

!1005'

*

Kk

omnenm

oque

8

m

»

t

j

248 TITUL. CXXXIX Principesa-&zfup;rioräs.&a

omnem Ifrael, allocutus eos, dicens : Scitote, ïquo'niam exaudivit Do-

ü'los

minus preces noftras; sí

i

cque populum bonis eXhor;atiOnibus'cdnfo'r--

vebo

tabat,

ipk

!fa L 22 $

Bonus pralatus debet effe quafi bonus pater populi fibicommilfi,

E

Nam de Eliachim, quem conftituit Dominusloco Sobne prapoliti, Ci-

D

citur apud Ifa. — Erit quafi pater. habitantium in Jeruíalem.

ia

x. Mach, 9.

Mortno Juda Machabzo, emeríerunt iniqui in omnibus finibus

ii

Yrael, & exhortati funt omnes, qui operabantur iniq

bus illis facta eft. fames &c,

qit;uem ;1n fiic-

-

-

diiin

',

Cui

Cüm crederetur occifus Jonathas à Triphone , quefierunt omnes

1, Mach. I2«

Dixerunt

Wa

geéntes, que erant in circuitu judeorum; conterere eos,

*

qu

enim: Non hab«t principem adjutorem , nunc ergo expugnemüs €os;

& tollamus de hominibus memoriam eorum,

pf&

Caufa pacis & boni ftatüs (an&z civitatis pulchré dicitur fuiffe pru-

p Mach. 3.

!ya'iz

dentia & pietas Onie fummi facerdotis, & bonitas fübditorum.

altt

Bene reftitit Onias Helidoro; volenti

Ibidem;

vfgxoliare templum; & depofi-

citud;

ta viduarum & pupillorum auferre,

Gitud

Salvator nofter Dominus JESUS, ubi fe bonum pafforem dicit,fta-

fcan, 10,

lm?g

tím caufam fübjungit, dicens : Bonus paftor animam fuam dat pro ovi-

165j

bus, Etpoftpauca: Animam meam pro ovibus meispono, In quo

(og

- dat intelligere, quid exigatur ad hoc, quód gliquis bonus paftor vocari

li,

imereatur,

Netho

Quando Salvaotr nofter poft r

efurre&ionem fuum voluit gregem

Mde :

joan, QI.

Kcclefie Petro committere , primó probavit eum, dicens: Simon di-

lios

ligis me plus his? Kt nota, quód examinavit eum de dile&ione, nom

de cognitione, ^ De pra&ica veró, non de Theorica, de fa&o veró,

:

dinaj

non de jure,

Item non folüm iaterrogavit fimpliciter, ar-eum diligeret, fed t

3

dicit : Si diligis me.

Addit ter: Paíce oves meas, nón tonde, vel oc-

ins Ie

cide, Bonus enim pralatus commiffum fibi gregem debet pafcere ver *

i

bo, & exemplo» & temporali fubfidio,

Videns Petrus Judeos admirantes , & mal& de difcipulis fentien-

W

tes, elevavit vocem, & locutus eft eis: Viri Judei &c.

Ubi gregem

p

füum conftanter defendit; & adverfarios falubriter füperavit.

for

Confiderari poteft hic de Paulo Apoftolo eximiz bonitatis pralato;

Tam

Ad bonumenim pralatum fpecialiter & fummé pertinet dile&io , quant

advc

habere debet ad fubditos, ficut diligebat paftor ille optimus princeps pa-

defi

xiffet

UOoS,

ftorum; qui poffsit aníimam füam pro ovibus Íuis, qui cum dile

E

ä

N

T^

|( TITULOCXXXIX. Prindipes& aperioresboni,ajs

Do«

fllxos, infinemdilexiteos, Paulus autem miro modo ea dile&tone fer- $, Cor, 15;

:

fote

vebat.

Unde dicebat: Ego libenti

(me impendam, & faperimpendar

ipíe pro animabus veffris: licet plus vos diligens minus diligar à vobis,

Tl'liïïo

Et ad Philippen.4. Fratres mei chariffimi: &c.

Philipp. d.

[

Ibidem.

Iterum debet in eo effefcientia fcripture. — Eligite lumenfapien-

tiz , quod profit populis, alioquin quomodo poffe

tlepramà nonlepra

SaPo 6.

yibus

eró Paulus de

difcernere, vel commiffum fibi populum judicare? Ipfe v

dit«

divinis & humanis excellentiffimam cognitionem habebat, qui parvulis in

I, Cor, 2; 3:

Chrifto lac potum dabat, & inter perfe&tos fapientiam loquebatur. Quip-

2. Cor, 12, .

as

pe qui fuit raptus usque ad tertium ceelum, & audivit arcaga verba,

erunt

qua non licet homini loqui.

Rom. 14/

| COS)

" Ex amore vero fübditorum ,. & notiria fcripturarum follicitudo in

prazfidente caufatur, qui praeft infoHicitudine, Qua quidem follici-

tudine Paulus erga proximos |ardentiffimé fungebatur, propter quod 2, Cor, 117

Pl'l!'

ait: Prater illa , qua extrinfecus funt, inftantia mea quotidiana ,. folli-

citudo omnium Ecclefiarum, 1tem &alibi: Volo fdire qualem folli- Col, 2.

apoü'

citudinem habeam provobis, Ex prediáis tribus debet fequi inftru&io

Jerem. 3;

imperitorum.

Unde promittit Dominus Jerem, 3. Dabo vobis pafto-

.

ul

resjuxta cor meum, qui

pafcent vos fcientia & do&rína, — Et juxta id,

"1.Efdr, 7,

y 0i*

uod dixit Artaxerxes Efdrz & judicibus populi : Imperitos docete li-

Quà

I, Tim, 2«

beré. Ethoc profe&ó liquet fecit Paulum do&orem gentium , qui

ocart

verbo, vel fcripto docuit univerfum mundum,

Do&or gentium in

fide veritate, . t a, Corinth, fecundo : Odorem notitie fue Deus per

2. Cor, 2;

teett

nos manifeftat in omni loco &c, Etadhac quis tam idoneus?

en à

[*

Debet etiam bonus pralatus officia difponere inter fubditos; & or-

I. Cor ir,

)

, f0f

yeo

dinare: ficut Moyfes, qui confilio Jethro inftituit inpopulo Centuriones

EXOd- Is. s

quinquagenarios & decan

Og

Paulus quoque in Ecclefia fimilia facie-

bat. Cetera cum venero difponam, Propter quod dicebat Tito. Hu-

d tet

jus r

ei gratía reliqui te in Creta, ut, qua defunt, pergas corrigere, & con-

Tjt. 1

) o

ftituas oppidatim presbyteros ,

ficut ego tibi ordináram,

M

Item debet pufillanimes & timidos animare, ficut. fecit Moyfes,

Exod. 14;

z

3

quando dixit populo pavefcentit Nolite timere, Dominus pugnabit

ntiet

pro vobis

Ethocutique Paulus optimé faciebat. Ephefios.6. Con-

mqu

fortamini in Domino & in potentia virtutis ejus, & induite vos armatu-

ram Dei&c, Idem: Kecogitate eum;qui talem füftinuit à peccatoribus

yatt

']'

adverfus femetipfum contradi&ionem, ut non fatigemini animjf veftris

^

Hebr. xz

deficientes.

,qnglf

j

ficut Onias

24 Mach, $;

h

pXl

Item in bono Prælago c-ievbet' e?fe defenfio oppreflorum,

uin-

fyo*

1

L

a6o TITUL. CXXXIX. Principes& füperioresboni. -

[

fammus facerdos , qui conftanter reftitit Heliodoro , volenti t&mþlum

qui i

Domini fpoliare.

Quam viriliter autem Paulus reftiterit pfeudoapo-

itqi

$. Cot. 12.

lültiqy

ftolis Judais, patet in A&tibus, . Et ad Corinth. Ia quo quis audet, audeo

1. Cor. 9

& ego: Etideo dicebat fe pugnare, — Sic pugno non quaf) a&rem verbe-

dam.

rans. 'Etad Timoth,quarto : Bonum certamen certavi , curíum con-

Tüm;

fümmavi &c,

Praterea debet effe confolator affli&torum, velüt Eliachim , .cüm

fs,

*]udizh 4

Holofernes Bethuliam obfediffet.

Paulus autem non erat inferior in

Pal

ht (

24 Cor. I.

hac parte, unde ait: Benediétus Deus , & Páter Domi:i noftri JESU

N

Chrifti, qut eft Pater mifericordiarum, & Deus omnis con(olationis, con-

folans nos in omni afflidione noftra » ut poffimus confolari eos, qui

Yos,

funt ín quavis afflidione. Et ad Hebraos: Rogo vosfratres, urfuffe-

ber. .l 26

ratis verbum folatii; Verba enim confolatoria habuit ma

xim& ad Phili;ips

Qttjy

