Pulchr& delufit Dominus curíofam interrogationem Sacerdotum

Matth. 2£;

& feniorum populi Iudzorum quarentium , in qua poteftate ille mi-

racula faceret

Luc, 20,

; prü-

unde eft?

, ait enim ; lnten-ogabo & ego vos: Baptifmus Ioannis

giente

Cüm Paulus Apoftolus fuiffet cum focio fu

tus, in craftino miferunt ma

o Sila in carcere pofi-

; üirit

iftratus pracipientes , ut dimitterentur.

/A&O'l' » I6e

Paulus prudenter dixit: Ce

i

o

$ nos publicé indi&ta caufa, cüm fimus

R

gnuam

Romant, conjecerunt in carce

m

Com

rem, & nunc occultà nos ejiciunt?

mota & confufa civitate Ephefina, Paulus prudenter & hu-

militer acq

uievit confilio amicorum;!qui rogaverunt eum , ne fe daret

AGor, 19,

faccur*

" übf'

in theatrum, — Libi etiam apparuit prudentia illius Scrib,

qui pulchré

fedavit populum fic commotum, & remifit ad domum,

grurmt

Cüm Tribunus juffiffet PauIum cedi & flagellis torqueri, dixit

A&or, 22,

Paulus aftanti fibi Centurioni: Si hominem Romanum licét indemna-

jn, I

tum vobis flagellare? & diícefferunt ab eo, qui ,euni torturi erant.

ln

Càm vellet Paulus de Grecia navigare in Syriam, & intelligeret

A&or, 29;

fibi à Judais effe paratas infidias, caute declinavit,

Et reverfus eft

per Macedoniam, nec recufavit comitatum , quem fecerant ei fratres

m

diverfarum civitatum,

(enibUs

Sciens Paulus,

quód una pars eiï'etPharifæorum,exclamavit: Viri

| falf qm

fratres, Pharifzus fum &c,

A&or, 23;

Et furgentes quidam Pharifzorum pu-

guabant pro eo.

j &

Poftea cüm audiffct, quód quidam Judai voverant;

j a*

fe nihil gu-

Eodem,

ftaturos , donec. occiderent Paulum , fecit hoc nun

ciari Tribuno

, qui

mifit eum cum multis armatis ad Felicem Syriz Prafidem.

?eteni

nt j*

Cüm Feítus Prafes vellet eum in Jerufalem reducere ad inftantiam

A&or, 26,

(t a*

Judeorum, Paulus prudenter advert

ens eorum malitiam, Gafarem

yif

appellavit,

—

"n

gl

fit

$n (o) w6

ge

orté

J

retm

M m

Pil

oo*

TITQ—

| 2.74,-,* TITULUS CXLVfPueri bone indolis.

TITULUS CXLV.

i

CPueri bone indolis.

Gett, ZT,

lm

On iegitur ifaac murmuráffe vel fugiffe ,. quando ejus paterexþxg*-«

U g

N

cepto Domini ipfum.voluit immolare,

his

Gen, 37.

Jofeph accufavit fratres (uos apud patrem crimine peífimo;.

uod erat in eo fignum deteftationis peccati, & patri dicenti:; Veni,

mittam te ad fratres tuos.; obedienter refpondit: Prxfto fum &c.

lat (

dc k

Y. Reg. 25

Samuel adhuc puer, erat minifter in.confpe&u. Domini, ubi erat

M

& 3

.

arca Dei

D

1.Re

g. 16..

Quando debuit in regem inungi David, erat in agro parvulus, &

pafcebat oves, tanquam patri obediens humilitey. & abje&te,

s

ile

Joas filius Joram regis Juda, puerfeptem annorum, cüm regnare

ina

4. Reg: 12.

Áiis.

cospiffet, fecit quod bonum. erat. coram. Domino , cun&is diebus Joja-

de facerdotis.

'4;Reg. 22.

O&o annorum .erat Jofia

" clim: regnare cæpm"et,« fecítque:

M q

Velter

quod placitum erat coram Domino, & tamen peffimos patrem. & avum:

habuerat,.

Tob. t.

Tobias cüm effet minor omnibus in tri

bu: Nephtali;r, nil' tamen:

Ya

puerilegeffit in opere.. Etidem cüm poftea filium genuifler,. ipfüm ab

Que

infantia timere Deum docuit, & abftinere ab omni peccato.,

d

Dan, I',

Sine propheta, fine facerdote; fine magiftro, Danicl & tres focit

ejus legem Dei obfervantes fobrie, & juít&, & pi& vixcrunt inter pue-

mxtx

ros gentiles,

.

2, Mach, 7.

Fratres i

lli feþkem adolefcentes-miram fapientiam: jn refponfioni-

hm

bus; & patientiam intribulationibus habuerunt.

^

Áint

Luc. 1..

Peatus Joannes Baptifta puer crefcebat, & confortabatur Spiritu, &

erat in deferto usque ad diem oftenfionis fuz ad Ifrael;

ILuc, 2;

Salvator nolter puer duodennis exiftens in carne, ihventus eft im

lue (

temp

le & in medio Do&orum, audiens illos, & interrogans, Deinde:

defcendit cum MARIA & Jofeph, & erat.fubditus illis,

"Wc:

Qs

TITULUS CXLVL

ll

"Pufillanimitas,

ng(

|c

lm dixiffent ahgeli-adlLothj:" In monte fäl&»um te fac. Räfpcmz.

fed

Stn;- 9. C

' dit: Non

poffum:in monte falvari»

nefort& aggrehcndat me-mae

R

»

-

«

dum. Ettunc pejus ei -accidit.-

Videus-

Y

.

TITULUS CXLVI. P-gfïi«ianimïtgs. 275

Videntes . filii Ifrael Egyþt'ios poft fe, timuerunt valde, licét vi- Exod. t4.

diffent tot miracula , fa&a pro eis poteftate divina,

Loquente Domino Moyfi in-monte, populus audiebat voces, & Exod, 20.

lampades , & fonitum buccine, montémque fumigantem , & perterri-

gx:pl'?:'

ti , ac pavore percuffi fteterunt procul, dicentes Moyfi: Loquere tuno-

bis, -& audiemus. -Nondoquatur nobis Dominus»ne forte moriamur,

eífimoy

Revelatione fa&a de conditionibus terrz promiffionis, que habe- Nüm, v3,

yeni,

bat cultores fortiffimos -& urbes grandes atque muratas , dixerunt illi & 14.

€ populo: ütinam mortui effemus in ZEgypto , & dixerunt; :Nuncii

W ent

terruerunt nos.

Sicut dicitur Deut. 1,

jus, &

Videns Balaac rex Moab omnia, qua fecerant filii Ifrael Amor- TNum, 32,

rhzis, & quód timuiffet populusejus, plus confifus eft in verbis, quàm

in armis; unde nuncios mifit ad Balaam, utveniret, & malediceret

f n'af e

filiis Iírael,

us ]Oia'

Exploratoribus, qui venerantex parte Jofue , dixit Rachab: No- Jofue z.

vi, quódtradiderit Dominus terram vobis, & jam irruit in.nos terror

fecitgue

vefter, & elanguerünt omnes habitatores terrz,

irarum

Poftquam Achan tulerat de anathemate Jericho , fupaverunt filii Jofue 7.

g

B

Haifilios Ifracl , & corruerunt ex eis triginta fex homines, pertimuft-

j| tomer

que cor populi, & inftar aque liquefa&um eft: Jofue veró fcidit vefti-

räl/ll 4

menta.

B

Gabaonite audientes cun&a , qna& fecerat Jofue Jericho & Hai, d-

L]ofue 9.

st

muerunt, & venientes ad Jofue, fecerunt pa&um ad voluntatem ipfius,

N

upe

Cüm haberet Gedeon in exercitu fuo triginta duo millia homi- Judic. 7.

num, Camatum fuit: Qui formidolofus eft, revertatur.

Et reverfa

oxfoni*

lunt ex populo viginti duo.millia hominum,

Saul & omnes Ifraelitz audientes fermones Goliath Philiftzi, Hngu- I, Regi :17,'1

jritl i

lare certamen petentis ; ftupebant nimis.

Congregavit Saul univerfum Ifrael , & venit in Gelboé, & Y

T it

idit 1. Reg. gg.

panit

Saul caftra Philiftiim, & timuit, & expavitcor ejus nimis.

Roboam rudis & corde pavido, non potuit refiftere exercitui, 2,

Paral. 12$

quem Jeroboam congregavit contra eum,

Cüm audiffent exercitus Affyriorum, 'Holofernem efle decolla-

Judith, 15.

tum, fugit mens & confilium ab eis; & folo tr

fuge prafidium fumunt,

emore & metu agitati,

Nunciatum eft domui Davd,

quód rex Ifrael, & rex Syrig con- 1(a, 7,

fcederati deberent contra Jerufalem

prealiari, & commotum eftcor ejus

gpr

p mae

& cor populi ejus , ficut commoventutligna fylvarum à facie venti,

Ü

9nu$

qi

N

276

TITULUS CXLVI. Pufillánimitas,

lfa. 24.

Onus Tyri deferibens Ifajas, dicebat : Fo)rmido & fovea & la«

queus fuper te, qui habitator es terra.

Fropheta Ieremia ex parte Domini prophetante , Ierufalem ca-

Ierem.v 38.

piendam effe , dixerunt .principes populi Sedecie: Rogamus, ut occi-

datur homo ifté, qui tanquam pavidus & mifer refpondit eis: Ecce

ipfe in manibus veftris eft, Neque enim fas eft, regem vobi;, quic-

quam negare,

Dän. 6

Darius rex

Perfarum ftatuit de confilio Satraparum quoddam cru-

dele decretum. . Quod cüm transgreffus effet Daniel, — miffus eft in la«

cum leonum ,. & tamen difplicuit regi , fed illis Satrapis virilitercontra-

dicere noa audebat,

»

N

Videns Iudas Ma

1, Mach, 9.

chabzus,quód defluxerat exercitus füus, & bellum

perurgebat eum, confra&us eft corde, & in bello illo cecidit. — Nec

477

legitur idem Iudas aliàs in bellis velalib

.

.

M

H

i timuiffe,

$. Mach, 14.

Nicanor contraxitamicitias cum Iu

da Machabzo, quoddifplicuit

Düm (

portat

Antiochoregi, & mandavit Nicanori, ut hinc mitteret ei Iudam, qui

hocinvit&faciebat, fed tamen voluntati regis refiftere non audebat,

Unde fi potuiffet, malam voluntatem regis impléffet,

Io f]dF,

Ambulans fupra mare Petrus, ventebat ad Dominum.

Videns

lo

dana

Matth, W

autem ventum validum timuit.

Joan. 3.

Pufillanimitas videtur fuiffe in Nicodemo, quódipfe venit ad IE-

fum no&e, quafinon venire auderet de die.

Do

TaQulo.

Matth,26.

Videntes difcipuli capi Dominum,&lligari, reli&o eo fugerunt om-

st

nes, . Petrus autem fequebatureum à longe , quia appropiare nonau-

debat,

4

d

Mat tho 80

Arguit Dominus pufillanimitatem difripulorum, quia commotio-

i

$$ ]

nem maris ipfo prafenre timebant : - unde ait ; .q,uid timidi eftis modice

dei ?

;

Pufillanimis

Petrus fuit nimis', quandb ad vocem unius ancilla;

fl

Matth, 26,

Dominum. poft tante audacie verba negavit,

ls &

Marc, 14.

Similiter adolefcens ille amictus findone ,. cüm teneretur à mini-

Val

firis ,. maluit amittere findonem & nu(þqs aufugere, quàm ibi amPlius

.

Q*WA(

rzemanere.

[oan. 9.

Parentes illius ceeci nati, à Domino illuminati, refponderunt

d

timidé Ph;arifæ?g , €o quód timcbant extra fylïagogam fiexi,

p

'3010!

N &

RQ* TI'

TITULUS EXLVII. Religio Chriftiana.

272

&l

R.

"T

It ocd-

TITULUS CXLVIL-

: d

j qlliC'

Aeligio Chriffiana.

) C«

ín Id

Eligionem Chriftianam demonftrant omnes figurz & prophetie ad

NONC

amuffim impletzin perfona Chrifti, in ejus geftis, in ejus paflione

& morte,in fundata ab eo Ecclefia,

Lpellum

Pugne, quas inierunt Ifraélite ad occupandam terram. promiffam, Joh -

QX

& vi&oriz , quas reportárunt de tot gentibus , funt figura certami-

num contra idololatriam , & vi&oriarum ubique terrarum de illa re-

i(plicuig

portatarum,

t qul

Perfecutiones contra prophetas , qui fidem przdicárunt, & mo-

udebat

res fidelium ftuduerunt reformare, fuerunt prodromi illarum perfecu-

tionum, quas pati debebant Apoftoli & Apoftolici viri, cüm fidem Chri-

);

ftianam per orbem propagárunt,

Vs

"

Quód Chriftus Fundator Reli

onfs Chriftiane fit verus Meffias à

atl -

Deo miffus, Dei Filius, & Salvator mundi, evidenter oftendunt tot mi-

4 Evang&

racula ab eo patrata

; qug etiam ab ejus hoftibus non potuerunt in

g o*

dubium vocari,

"

on a

u

Magnum etiam argumentum veritatis Relipionis Chriftianz eft, 4. Evang,

od fuerit propagata, & ftabilita per pifcatores, aliósq

ne homines ru- & A&.

amotio'

:

es, imperitos, panperes, inermes, ubique contemptos.

mod'lcæ

Su

Magnum item eftargumentum , quód inter totperfecutiones non

tantüm non defecerit, fed mirumin modum aucta femper fuerit. Ni-

mis enim quàm verum fuit, quod Judei Romz degentes dixerunt ad

3ncill?:i

Paulum; defe&a hac notum eft nobis, quia ubique ei contradicitur,

A&or.28.22;

; nin

Apoftoli primis ftat

im concionibus poft acceptum Spiritumfan- A&or 2, & 4.

&um converterunt octo

millia hominum,

ampliüs

56

Petrus per miram vifionem docetur, quod etiam geniiles ad f- A&or, X6,

dem Ch

riftianam vocatiíint, & mittitur ad Cornelium Centurionem

"

)ndk;uüï

N

(

Romanum, ut eum cum tota fua domo baptizet,

De primis Chriftianis dicitur : Erant

ftolorum , & communicatione fia

perfeverantes in do&rina Apo- A&or, 2. 49;

Gionis panís, Storationibus, Om- 44

*

*cs etiam, qui credebant , erant pa

riter, & habebant omnia communia,

Ktem; Mul'tknd;nis credentium erat cor unum, &anima una,

A&, 4. 32,

»"

Mm 3

Fide-

Mu

279 TITUL CXLVIIIL Reügnatio in Diviinäm &c.

Fideles pfimhm Antiochia , ubi Paulus prædicaba.þ', vocati funt

tor Q

A&or.11.26, .

3

Chriftiani, indehoc nomen ad omnes propagatum.

as

X. Petr, 2« 9.

S. Petrus prerogativas Chriftianz Religionis exponit his verbisz

Vos autem genus ele&um, regale facerdotium, gens fan&a ,. populus

E«e

ut virtutes annuntietis ejus, qui de tenebrisvos vocavit in

acquifitionis ,

tàten

admirabile lumen fuum,

Qui aliquando fïon populus, nunc àutem po-

tellim

ipu?us Deh

3

m e

Yate

TITULUS CXLVIII.

| Re[zgnätio inDivinam voluntatem..

Ratres Jofeþh ob

i*llatam fratriinjuriam:fibi timentes d&precæxhamur

Gen, 50, -

Quibus illerefpondit: Nolite ti-

eum, uthanc illis condonaret.

mere; num Dei poffumus re

fiftere voluntati? Vos cogit

þäftis de

me malum ;

fed Deus vertit illud in bonum.

Cüm Samuel indicáffet Heli

Sacerdoti ftatutam Dei poenam ob

F Reg- 2.

4nal

am educationem filiorum , refpondit Heli : Dominus eft; quod bo-

num eft in oculis fuis , faciat,

Deus hoc teftimonium perhibu

jt 'David-iz inveni David filium

Ts

A&ot. 134

fecundüm cor meum, qui faciet omnes voluntates meas,

22«

Jeffe» virum

Y

David

», €u

m in perfecutione filii fui Abfalonis de Jerufalem fuü-

lm

2. Reg. 15

ere coa&us fuiffet, dixit

adSadocSacerdotem : Si invenero gratiam in

£ánte

A.

oculis Domini, redu

cet me.

Si autem dixerit mihi: non places: pra-

faciat, quo

d bonum eft coram fe,

ablm

fto sum ,

dicentes : ubi eft

ltns,

Tobias, cü

m' cognati irriderent vitam ejus ,

uoniam filii fan&o -

T'o-b& 2« X 5-0

fpestua ? increpabat

eos, dicens: nolite ita loqui,

Nj

rum fumus, & vitam i

llam expectamus, quam Deus

:

aturus efthis , qui

) €O.,

N

fidem fuam nunquam mutant al

Idem in omnibus injuriis fi

bi illatis fe convertitad Deum, dicens

totjs

Tob. 3. 6

Et nunc Domine fecund

üm voluntatem tuam fac mecum,

ob ad.omnia mal

a fibiillatanihil aliud repofuit, quàmhoc: Do-

Jjob. I;L

Dominus abftulit: ficut Domino placuit, ita factum eft

Pt

minus dedit ;

fit nomen Domini benedi&um,

Al tey

* fudas Machal

baeus fuos adhortatu

s vel ad vi&oriam vel ad glo-

1.Mach. 3«

iiofam mortem in

bello contra hoftes fufcipiendo , adjungit: Sicut au-

V obr

60.

3

xe;n'fucrit voluntas in coelo' , lic fiat,

judai

D

5a

^

'I'ITULUS CXLXI. Refpe&us hümanus, 279

Kc

Jüdai: ia Jerofolymis fcribunt Judaeisin Xgypto: Deus ((ietxlvoïb'is p

« Machi1.31

atifunt

€or omnibus, ut colatis euro, & faciatis ejus volunta

tem corde magno;

d

& animo' volenti,

P

vertist

Paulus de. Chrifto Domino affirmat : ingrediens mundum dicit;

Heb, 10; 5.

Populuä

Ecce: venio : in capite libri fcriptum eít de me, ut faciam Deus volun-

at it

tatem. tuam,

$m po«

ChriftusDominus per' totam vitam fuam opere ipfo. comprobavit Jcan..4534-

teftimonium, quod de fetpfo dedit; meus cibus eft, ut faciam volunta-

tem ejus, qui mifit me, ut.perficiam opus ejus.

1dem adafpe&um amaricalicis fue paffionis itaorabatad Patrem: puc,. 20;

4

Pater, ; vis, transfer. calicem iftum à me; veruntamen non mea. íed:

ma.rv.ol.umas fiat,

TITLI'LUE- CXLIX,

cabatlr

;

olíte tl«

| Refpetlus bumannse

kafils 0f

ä

| Aron fümmus Sacerdos, cüm ab eo

um

"

3

opulus poftaláffet, ut Deum

10d bO'

L

illis faceret, ex mero refpeétu hum

no ejus iniquiffimis poftula-

Exod. 32 ;

tis annuig, & formavit vitulum aureum, quem Ifraelite ado-

rárurnt:

*

j fiium

1j meas.

FiliiTfrael nolebant amplíus progrediad terram promiffam ex vano

Num; 18

timores.quem caufaverat opinio, quód in terra illa fint monftra: & gi-

$33* —

(iem f

gantes, quibus comparati effent quafi locuffz, & quód terra devoret

;ral.lüm n

gj p

habitatores fuos, cum tamen fuerit feliciffima regio, la&de & mcelle

fluens,

Ita conftitutus eft refpe&tus humanus."

David, cüm à fratribus ci fuilfet obje&um, quód ex füperbia reliz

I, Rez

TT

querit füuas oves, & fecutus fit caftra, nihil movetur, fed manet, ubi

p

[2)

I

jindo"

Deus eum voluit liabere,

*

4ji, d

Idem non ceffayit.faltare: coram arca ,. etiamfi rideretur à Michol

conjugefua.

2 e"RCgo 69 H 6*

Populus Iírael.à. falfis

j djccns:

promiffis & fi&is adulationibus Abíalon fe

2; Reg. 15,.

permittit fedüci,

ut contra füum legitimum regem David infürgat,

: D

Salomon,

ut placeret uxoribus & concubinisfüis idololatris , ere-

Xune"

xit templa & ftat

3.-R€g". II

uas idolorum , eísque ipfemec thus adolev-it ; & facrifi-

Gia. obtulit,

j ? fo

[ s

Danicl no& curat edi&um regis, quo cultus veri Dei prohibeba- Dan,.6;

..A

turs.

ys

ago TITULUS CL; San&orum invocatio &tc.

-

tur, fed pergit, etiam apertis feneftris; ut. ab omnibus cdnfpiä poffet,

adorare Dominum Deum fuum, ficut ante confueverat.

redad

fob; 1.5.

" Tobias, cim irent omnes ad vitulos aureos, quos

Jeroboamr fe-

gt

cerat rex I(rael, hic folus fügiebat confortia omnium (fepofito omni

vum ]

.

humano refpe&u) fed pergebat in Jerufalem ad templum Domini, &

aufer,

ibi adorabat Dominum Deum lfírael.

J6an,7,13:

Nemo palam loquebatur de Chri

fto Terofolymis , propter metum

1f

Iudeorum, licét mulgi eum agnoverint pro magno Propheta, & vero

Meffia,

Obft(Jm

!

'loann 90

Coecu:

s natus à Chrifto fanatus palalh confitetur Chriftum , & mi-

raculum ab eo patratum,

lic&t jam confpiráffent Iudai , ut. fi quis eum

W Q.N«

confiteretur effe Chriftum ,

extra fynagogam fieret,

Non fic parentes

ejus, quia timebant Iudaos,

.

mO-ri(

Matc. 6.26.

Herodes jubet amputart

caput Ioanni , ut non contriftaret filiam

Catüry

fuam faltatricem.

Pilatus , lic&t agnover

it innocentiam Chrifti, confenfit tamen in

df. /frc

Ioan. 19. 12«

utaudivit: fi

hunc dimittis, non es amicus Cafaris,

AtlQg.

ejus mortem,

N

Ioan, 11 48«

Pontifices

& Pharifzi confpirant in necem Chrifti, dicentes: fi di-

mittimus eum fic;

omnes credent in eum, & venient Romani, & tol-

EC

Ient noftrum locum, & gentem.,

Herodes Agrippa, poftquam o

ccidit Iacobum fratrem Ioannís

lfracl,ï

A&or. 1$«

appofüit, ut apprehenderet &

D

gladio, videns, quia placeret Iudais ;

fl o

Petrum.

mim;) (

A&.24. 2?.

Felix prefes Tudax, volens

gratiam praftare Iudais ; reliquit

Paulum vin&um, licét ag

noverit innocentem,

VOrdig

icant Chriftum & ejus do&rinam,

Advocati

A&O 5.-29.

Apoftoli liberé prad

autem in conciliam, & propterea o

bjurgati , refpondent : Vobedixc nos

oportet DEO magis, guäm hominibus,

S.

TlTUI:US CL.

,QE

s

ons V

San&arum incocatio - auxilium,

re(ra h "

Acob Patriarcha benedicens filiis Iofe

ph, hac precandi formula uti-

O pup

am & Ifaac invocetur fuper eos,

. Gen, 48. 16. J

.türti nomen patrum meorum Abràh

Jer

& crefcant in mpltitudinem fuper tetram,

Cum

RE

u

" TITULUS CLI, Scandalium:

28.*1?

Cirm Jerufalem ab Affyriis$ effet obfefa , & in extremas anguftias

poffcf,

4- Reg. 19.

redacta, promittitDeus Ezechiz regi per ifàiam prophetam t- prote-

94.

a ft«

gam urbem hanc, & falvábo ea

vum faeum,

m propter me, & prqpter David. fer-

Q omnl

j &

Trium puerorumï adfornacem damnatorum oratio hec erat:

Ne Dan;

auferas mifericordiam tuam'à nobis propter Abraham dile&um tu

um;

& Ifaac fervum tuum , & Ifrael (anéctum tuum.

3» 35'

quett.

& veto

3. Petrus pauló ante^m*rtem füani (cribit Chriftianis , quód poft 5.

obitum (uum fit eorüm memor futurus apud Deum,

Pet.- z, Ij;

T.2

Apoftoli pro' muliere Chananza rogánt Dominum,

& impetrant; Macch. 1.

ut ejus filia à demonio liberaretür,

yi eum.

Seniores Judeorum à Centurione ad Chrift

H

p

purenti

im miffi ejus fervo jam äu.c, 7.

morituro fánitatem rógant, & impetrant,

- Judas Machabeus contrà ampliffimum Nicanoris exercitum dimi-

4 f

caturus videt Oniam Pontificem 'orarepro populo Judeorum» & dein-

2.Mach, 15.

I2*

arios,

€ Jeremiam gladium fibi porrigentem ,

quo deje&urus effet adver-

amen in

s

Mortuus quidam in fepulchrum Elifzi Pröphetæ conje&us,

s:lide

E

ftatim, 4. Reg. 13.-

ubi attigit offa Prophete , furrexit vivus,

g

Baruch Propheta fic Deum precatur: Domine omnipotens,

ä

1frael,

audi nunc orationem mortuorum Ifrael.

Deus 123;;. 3 4

],,;/;/li!

Deus iratus populo. dixit ad Jeremiam: fi fteterit Mo

yfes & Sa-

qe

muel coram me, non eft anima mea. ad

populum iftam,

Unde defu-

lerem, I5. r,

mitur, quod Deus aliàs ad orationes Sa

cordiam.

n&orum fÍoleat fle&i ad miferi-

: s

Advomd

i

i n

TITULäIS CLI.

ócandalum.

Va graviüs p

E

peccandum.

unitur à Deo, quam Aqam', quyïa Adam induxit ad Gen, 57

Impetrat Deus Ifraelitis, ut Amalecit

as d&lerent deterra

ilios volu

erunt im

romiffz,

» Quia Deut, as py,

E.

Erat peccatu

pedire ab ingreffu terre

l,

m filiorum Heli gran

D

€ nimis coram Domino , quia

retrahebant homin

es à facrifidio Domini,

Deo punitum,

Hinc tam graviterpoftea à

L, Reg. 2, z;n'

Id

,

m

Jeroboam, qui erexit idola, peccarefecit I;ael; hinc de illo- dici-

if

m

N

3: Reg. 14, 7

f5

Q

a52 TITULUS CLIL Sacre: Scripture.,

tur, quod operatu.g fit mala- füper omnes, qui fuerunt ante eum: . &

Tüm in]i

horribiles pcenz per Ahiam prophetam à Deoilli denunciantur.

pantem ]

?. Mach. 6.

Eleazarus. noluit fimulare, quód comederet carnem prohibitam,

ipsimq

dicens : ne adolefcentes arbitrantes, Eleazarum tranfiffe ad vitam alieni-

Wt AQ,

24.

genarum;

& ipfipropter meam fimulationem decipiantur,

1inguis.

i. Mach. 2.

Mathathias videns Judeum

publicé immolantem idolis, infiiens

trucidavit eum fuper aram , ut hoc fcandaluni tolleret,

&

23*

lo ; ,peccata veítra prohibuerunt bonum à

vàtalit

E.C[Cm- 51 25'0

Jeremias denunciat popu

vobis , nempe beneficia & gratias Divinas. , Qualia aucem fuerint pec-

quire

cata , indicat fequentibus verbis : quiainventi.. funtin populo. meoim-

pii ,infidiantes quafi aucupes , Iaqueos ,ponentes, & . pedicasad capien-

hus 'wä

dos viros,

2*

RE

Matth. 16,

Petrus , cüm prohibere volui

t Chriftum à paffione füa & inoi-tc »

Tniby

23.

audivit à Chrifto : vadepoft me Sataria , fcandalum es mihi,

Q

2. Reg. I2.

David punitur merte filii, quia peccato fuo Ícandalum dedit; . &

fum (ä

14.

blasp

hemare fecit inimicos Domini,

Precipit Deus populo Ifrael: cave, ne unquam

cum habitatori-

(Omp]g.

€xod. $4.

aüribus

12.

bus terra illius jungas amicitias, que fint tibi. in rninam,

h"ma,n—

P

1, Cor, 9,.12-

Paulus defe teftatur: Siefca fcandalizat fratrem meum; no

W.

ducabo carnem in eternum, ïxe frva:trem meum fcandalizem,

D

(b dyi,

TiTULUS CLÍL. -

Preteribi

ütor

üti Q

dacre Scriptum.

ibunt,

?

EXOd. 3 I

Agna

mreverentiam habere debemus ad facram fcripturam, quam

minUm,

ipfe Deus

voluit fcribere, vel tradere fpecialite? & docere.

M

Reverfus eft Moy.

fes de monte, portans duas tábulas fcri-

E€xod. 32.

"f&ient:s

Matth. 10.

ptas

digito Dei.

Marc. 1.

Ipfe etiam Dominus JE

StS dicit, fe miffum fuiffe ad evangelizan-

j

dupm, & mifit di(cipul

osad hocipfum.

t"'hö tit

Luc, 4

(t.dici , quód lex vetus fuit data à Deo Moyfi ,

joan. 5.

Sic ergo potc

mediantibus angelis,

utait Apoftolus, & beatus Stephanus hoc ipfum

Xaw

teftatur.

Accepiftis';

ait; legem. Dei, in difpofitione Angelorum.

^s

Hkx

j

W

Gal. 3.

tamenti data fnit infpiratione Spiritüs fan-

A&or. 7.

Reliqua veró pars veteris Tef

.;gQPEtro 19'

&i,ut Petrusait: Non enim

voluntate humaná allata eft aliquando

EL

Prophetia, fed Spiritu fané&to,

infpirati, locuti funt Dei homines, Novum

fmCm

ba & fatta Domini JESU. Chrifti in

autem Teftamentum continent ver

pfo-

)

Xvangelüs,verba Apotolorum in epiftolis &

rum

in Ap(—)calypü,. fada i

-

"R anr

TITULUS CLII. Sacra Sctipture,

283

Un: &

rum in libro A&uum Apoftolorum,

Chriftus ergo verus Deus & homo,

partem Evangeliorum protulit per feipfüm, & per Spiritum fan&um, per

hibitam,

ipsümque alia verba, que dixerunt Apoftoli & Evangelifte inftru&i,

al

ut AG. Re

pleti funt omnes Spiritu fan&o, & cceperunt loqui.va;iïis A&ot, $;

linguis,

infiiens

Sapientiam omnium antiquorum exquiret fapiens, & in Prophetis Eccl, 39«

vacabit, quafi diceret:' Sapientiam quidem fapiéntum debet fapiens ex-

jonma

quirere , fed fpecialiter debet ad Prophetarum fcripturas intendere,

ínt p

seolm-

jonathas fimmusfacerdos, & feniores )uäæorum, licét effent re- z. Mach, 12,

japi-

bus bellicis intenti , fcripferunt Spartiatis epiftolam, Nosenim, quans

do nullo horum indigeremus,

habentes folatio fan&os libros, qui funtin

&moite;

manibus noftris.

Salvator nofter, tentatus à diabolo, per fc:ipturam/rcfpondit, &ip-

Matth, 4,

dCdif! k

fum tentatorem ftriptura authoritate confudit,

Idem fcripturam'effe

completam in adventu fuo , dixit:

auribus veftris.

Hodie hec fcriptura impleta eft in q uc., 4.

gbittor-

Et per fcripturam refpondens, defendit difcipulos fuos contra Pha-

Matth, 1$;

um

ri(zos. Non legiftis, ait, quid David fecerit quando efuriit ?

Ma

gnam authorjtatem tribuit Dominus veteri Teftamento, quan-

Matth, 5,

do dixit : Donec tranfeatcceelum & terra, jota unum

,autapex unus non

preteribit, Et.loan 10. Non poteft folvi fcriptura.

Non minoris loan,10;

authoritatis, fed majoris eft novum Teéftamentum , de q

uo Dominus

ait:z Cedum & terra tranfibunt',

ibunt.

méa autem verba notn trans-[uc.or,

Principes facerdotum, fcribas, & Pharifzos injufté arguentes Do--

minum, ipfe multoties per fcripttiras convicit,

Matth. 9,

p quam

Arguit Dominus Sadduczos de ignorantia fcripturarum.

r

Erratis, Maïtï;. 254

nefcientes fcripturas.

'ï;as fci-

Petrus in prima pradicatione fua , poft miffionem Spiritüs fan&i, A&or, 2;

*

^

p*

authoritatem Joélis exponens, tria millia hominum convertit ad Chri-

Ton.

*

Valde commendandus eft Funuchus ifle

"

g MO

"

S'G )

Hïcro

,qui veniens de ZEthiopia A&or, 9

L

hoC1

l fum

ä

folymam»legebat Ifaiam prophetam, in

curru exiftens.

- Et Philippüs prece

u

" c'ofbm'

pte- Domini occafionem affumpfit pradicandi Ibidem,

jritus

ei Evangelium Chrifti

» ex authoritate, quam legentem inve

nit, &cre-

a

dentem illico baptiza

vit.

jiq

um

s N

Veniens Paulus Berrheam,

intrabat fynagogam Judeorum, Qui- 44o;;

I7;

. quil

dam autem fufceperuntverbum c

um omni aviditate , quotidie fcrutan-

d I

Nn3

te$

284

-TETULUS.CLIIL Sepultüra, -

T

tes fcripturas, an hecitafehaberent, Et crediderunt multi ex

fïs, Gre-

felpotdi

Cz mulieres honefte , & viri non pauci.

Uàm vei

A&or. 18,

Apollo vir eloquens, potens in fcripturis, contulit multum hic»qui

illul,

crediderunt per gratiam, Vehementer enim Judaos revincebat public*e,'

$

oftendens per fcripturas effe Chriftum JESUM.

YO exci

Luc, Io,

Legisperitum fcifcitantem, quid agendo acquireret vitam eternaim,

(

remittit Dominus ad fcripturam, Quomodo Iegis? In lege quid fcrip-

tum eft ?

Tünt pig

ET

TITULUS CLIIIL

Sepu]t ätm."

[5

Gen. 23»

Ui magna diligentia emit Abraham agrum, in quo uxorem mor-

Ten

tuam fepelivit.

fc&

Gen, 47.

C

Noluit Jacob fepeliri cum malis hominibus in JEgypto , fed

E

& 49.

adjuravit Jofeph ut eum mortuum ad patrum füorum fepulturam defer-

iuy, c

ret. Hoc ipíüm repetiit poft. benedi&ionem filiorum inftante morte

Wpedix

fua , quod Iofeph follicitus adimplevit.

Ü

Exod. 13.

Exiens Moyfes de JEgypto , tulit offa Jofeph fecum,

Commendavit David multüm viros jabes Galaad, eó quód cada-r

Áüiy, &

I. Reg. 51

Po

2, Reg. 2.

vera Saulis & filiorum ejus reverenter tradiderant (epultura,

o

3. Reg. 13.

Poena viri DEI, .qui panem contra divinum mandatum in domo

EQ lo

mali Prophete comedit, fuit una, quód non fuit fepuitus in fepulchro

parrum fuorum.

[ll()) oj

4« Reg. 9.

Jehu rex I

Írael, qui fecerat occidi Jezabel , fecit.cam fepeliri, eó

Pauf li

quód fuit filia zegis,

Tob. 1. &2,

Commendatus eft Tobias de hoc, quód cum periculo vitz fuw cor-

di

pora occiforum rapiebát , & fcpulturam eis follicitus exhibebat.

b 9atu

lde

Tob. 4.

Prima admohitio inter illas falubres, quas fecit Tobias filio fuo,fuit

n il

e (üa & uxoris fuz follicita fepultura,

Judai accufatores impii Menelai fuerunt per judicem iniquum

2. Ma;h. 4

morte damnati, quamobrem Tyrii quoqne indignati , erga fepulturam

hiy i

eorum liberaliffimi extiterunt,

nOn a

2« MaCh- 12:

Poft prelium contra Gorgiam commiffüm venitudas Machabaus,

Cj j

ut corpora proftratorum tolleret, & cum parentibus fepeliret,

Difcipuli beati Ioannis Baptifte, audito quód decollatus erat ab

Q

Matth. 14.

ifle ;

Mairc.6

Herode, venerunt & tulerunt corpus ejuss & fepelierunt eum,

propter quod

Yoan, x;,

Apparet Dominum IESIFM de fua fepul;ura curáfíe ;

reipon-

TITULUS;CLIV; Silentium & loquacitas. 28;

N

-

r&ipondit Iudé murmuranti deunguento, quód fecundüm fententiam

e.is, 6rz-

füam venundari debaiffet, |Sine (inquit) ut indiem fepulture mez fervet

illud.

.

m iil

^ pu'bllixeï

Sepultus fuit Dominus per Jofeph & Nicodemum it& fepulchro no- Matth. 27,

vo excilo in petra,. in quo nondum quisquam pofitus fuerat.

Marc. 15.

ïæ!crnzm:

Curaverunt viri timorati à Judaislapidatum Stephanum, & fece- Luc. 23.

äüld [;IiP'

runt plan&tum magnum fuper eum,

Joan. 19.

A&or $.

TITULUS CLIV.

- Gilentium e*- loguacitas,

Receptum dedit Dominus Ade, non Eve, ut mulier haberet mino- Gen, ,

rem occafionem lo

oremmot

quendi, fed pofius interrogandi à viro & di-

Ícendi.

Eva prius legitur cum ferpente, quàm cüm viro habuiffe collo- Gen, 5,

y[,!fo j k d

am t

quium, quod fibi & pofteris damnofum fuit, Ibidem nota» quam mal

repetiit mandatum Domini, homini datüm.

n smot

Cham filius No&, cüm vidiffet verend

fuis, & inde maledi&ionem incurrit,

a patris, nunciavit fratriþus Gen, 9;

.öd cada'r

Poftquam locutus eft Dominus ad Moyfen , impeditioris & tar-

Exod. 3.

diorislinguae fuit, Ex quo innuit

» quód fpirituales viri, qui fzpe cum

DEO loquuntur , tardi effe debent ad loquendum,

n n domo

ii

Axa filia Caleb fedens in afino, & fufpirans, cüm fuafa effetà viro jofue 15.

fuo, monuit patrem, ad querenáum quid haberet, & poft impetravit à

paue icriguum füuperius & inferius,

'gpcliri: 9

Samfonfecretum , quod parentibus dicere noluit, uxori expofuit : fudic, 14

g fog r*

qua ftatim illud in damnum mariti publicavit.

ldem indicavit Dalile , quomodo poffet amittere fortitudinem Judic, 16,

Qbaï.

fuam , illáque fine mcra hoftibus revelavit,

jio füO;fm

Anna mater Samuelis, veniens ad tabernaculum Do&ini,,]oque-

I, Reg, Is

batur in corde füo , tantámque labia ejus movebantur, & vox penitus

1 iüiquum

non audiebatur.

j

:;

Samuel dormiens in tabernaculo, oftenfam fibi viionem non indi-

Cavit Heli, donec interrogatus & adjuratus fuit ab illo,

1, Reg. 3.

»lAChäbæus!

Cüm filii Belial dicerent de Saule novo rcge : Non falvare nos poterit

I. Reg, I1o,

ifte ?

Lle diffimulabar fe audire. Ex quo intelligitur, quód cauté

"TR

tacebat.

Càm David contra Nabal turbatus , poftmodum per Abigail , pru-

L Reg. 25.

:O

Nn 3

ens

0 yapo

;

j»

!

486 TIIULUS CLIV. Silentium & loquacitas.

dcipul

denter Jocutam , placatus fuiffet ,. illa non indicavit ipfi Nabal viro fuo

lus nih

pufillium , aut grande usque mane, cum vinum, quod biberat digef-

fiffet.

& em

Tob.23.

]

Tobias, auditis verbis injuriofis ab uxore, non legitur ei refpon-

tür ali

dile, íed ingemuit, & coepit plorare cum lachrymis,

Ciim ancilla Sare domine dixiffet gravisimproperii & maledidtio-

eam d

Tob. 3.

l

nis verbum, Saratacens ceffit liti, & pergensin cubiculum domüs fue

Sriear

devoté ceepit orare.

&íth. 2.3.

Diu tacuit Efther, non indicans populum fuum, & patriam, ficut

Quod (

IY

ei preceperat Mardochaus, ne fcilicet à rege haberetur exofa.

E

Jób. 2.

Beato Jobà DEO percuffo, uxor ejus ftulté locuta eft.

V

Iob. 39.

San&us Job mapis videtur feipfum reprehendere de a&u loquendi,

uàm de alio quocunque, unde dicit : Quileviter locutus fum , refpon-

d

ere non poffam, unum locutus fum, quod utinam non dixiffem. — Ft

Cap.42. Quiainfipienter locutus (um, & qua ultra modum excederent

Ícientiam meam &c.

Cüm Rafin rexSyriz, & Phacee rex lírael, pro

fuiffent praliari

tfa. 9.

contra Judam » dixit 1faias propheta Adam regi Ju

? Vade, &noli

ümere , &cor tuum ne formidet &c,

Mandavit Ezechias rex Juda, ne populus aliquid refponderet Rab-

ifaie. $6.

faci.

(t

Etfiluerunt, & non refponderunt ei verbum.

fi

Terem. T«

Aeremias in utero fan&tificatus, & à Domino propheta datus excu-

lant ca

fabat fe dicens.

Aaa, Domine DEUS ecce nefcio loqui, qui puer

A

Pïrfxci; |

ego füm.

ET

Dah.13.

Adduéta Sufanna ne iniqui fehes presbyteri ferrent contra eam fal-

man Syl.

fum teftimonium, fensfufpexitad coelum, & clamavitad Dominum,fed

(€ Grin

accufatoribus dire&é non Iegitur refpondifle.

4l

2. Mach, 12:

judai agriculturz operam dabant, fed Nicanor & quidam alii non

bæum

finebant eos in filentio agere & quiete.

[ [u,mn i

Luc. 1.2.

Beata MARIA Virgo legitur in Evangelio tantummodo locuta fuiffe

ln

angelo. Itemcum filio fuo : Quid fecifti nobis fic? Et apud Joannem

Tv fi

Vinum non habent.

ï".x&

D.

A Ya !

fic

ioan.z«

Et quando miniftros nuptiarum inftruxerat: Quacunque dixerit

vobis&c. Licétautem Elifabeth magnificé eam commendáffet , nihil ta-

X

J']quq

men eirefpondit, fedad laudandum Dominum fe convertit.

Lu*C- 7.

Maria peccatrix veniens ad pedes Domini in domo Simonis nihil

dgnum

( m()l

dixiffe fertur, fed lachrymis coepit rigare pedes ejus.

Luc. 10,

Similiter (orori, de ipfa conquerenti nihil refpondit, Rurfusetiam

ïüf f]-n-

ici-

m

——

287

15.

D

TITULUS CLV. Simonia,

