A &or.24.

Jebat s

Viri Ifraclizz adjuvate , hic et homo , :quiadverfus populnari& legem

& locum künc omnes ubique dozens , infupes- &

lfgentn;e's,-i:»xduixir m

templüm ,. & violavit fan&um lócum iftum, ;

"

E

.

1

[

i

w

911

t contra Paul

um .Ter

rüuehiyretor

A&or, e4;

/257: Coram Felice prafide^pr

/zuhzei;u

pro Judais; dicens : Invenimus

a

unc:i hominem. peftiferum ;

concitan-

tem féditiones omnibus Judeis in univerfo orbe, & authorem f

edi-

T g(z?cr—

tionis, fe&z Nazarehorum , qui'etiam templum conatus eít violate, ;

AGor,. 17

o

*5 .vDifputante Paulo apud Athenas; quidanr Epicurei & Stoici Phi -

fi

P

lofophi dicebant: Quidnam vult

»ermologus ?xic dicere? Alii vero:

m: D«

Novorum *demoniorum annundatoz:efto :

3

B

A&or,28;

o tuoBarbari videntes.viperar: pendentem 10 m

äm.i Pauli, dixex-;;ät-z uti-

, dit

que homicida hic eft, qui cü

m eïafäri: de naxji &c.k Sed cicþ. ] Poacg

catorm

.t;»—pinirogämr m*utvaverunleï,"

-

T

) 54

, Pa

J W.Q'

oTITuLUS XLÍ

ï

jus QUs

;'Sama-

Deifo cr ^ (oritia

" o*

iforeniy

T 1ri Seccoth & Pha;lüel defifkrünf Ged&oaem , Zebee & Salmana

Iudic, $,

perfequentem,

;ciio'rüm

ea tractavit.

Sed inde malé eis accidit , quia mal& eospoft-

itllïj qü(.

Contempfit Nabal' verba nunciorum David ftomacha

hdó;, dícenst

L Repog,

Quiseftife Dàvid? Et

, diche

d

quis eft filius Ifai ? Hodie incrcverua*g ferviyqui

KU.

ueiunt dominos fuos.

Im; e9

Michol videns regem David faltantem ante arcam domini; defpexit

2. Reg.6, "

Mm j h

eum, quia nudum eum vidit, Et poffmodum inful

Fando & dgx*iden4

«ein 0*

do, dixit: Quàm gloriofus fuit hodie rex?

- Derifóriis verbis dixit impia Jezabel a

3. Rég. z.

mam;

d Achab: Grandis auth:orif

tatis e$,. & bene regis regnum Ifrael.

nioto !^

Quia pueri illuferunt Elifeo dicentes

f Afcende' ([:glve: duo urfi

4. Reg. 2.

laceraverunt quadraginta duos ex eis.

r

d gomïar

Curfores , quos mifit Ezechias , pergebant. velociter de ci«itate

2, Pàar. 34,

in civitatem, predicantes, ut filii Ifrael reverta

À

üridenubus veró ac fabfannantibus &c,

ntür afd Dominum.- ufif,

&

a

Dd

Mit-

—

16

TITULUS XLL . Dile&io DEL

4, Par. 36.

Mittebat' Dominus prophetàs quotidie cómmonens eot» quod par-

dilari

cerent populo & habitaculo füo; - At illi füb(annabant nuncios Domie

Domi

ni, & parvi. pendebant fermones ejus, illudebántque prophetis.

1. Efd, 3. 4.

Saunaballat & Tobias audierunt, quód edificabantur murí Ieru-

falem, & irridebant edificantes.

minu)

Tob, 2.

Excecato Tobia, parentes & cognati ejus irridebant vitam ejus,

dicentes; Ubieft fpes tua, proquacleemofynas & (epulturas faciebas?

lurlal

1. Mach, 7.

Yidens Nicanor holocauíta, qua offerébantur à Judais

fs «

iriidens.íprevit eos, & locutus eít fuperbe & juravit in. íra.

pro rege,

lum

2. Mach. 7.

Antiochus crudelis tyrannus, ex verbis feptimi frauis accenfus ira;

in ilium füper omnes crüdelius deíayit, indignà ferens derifum fe,

Wt fie

Derifus fuit mu.

Patienda.

lüpliciter Dominus JEfus, ut infra patebit tit, dc,

&

Á

tedtr

A&. 2.

Quídam Judzi, videntes di

fcipulos Domini loquentes variis lin«

uis poft infufionem Spiritus fan&ti, irridebant dicentes: Quia mufto

Quar

pleni funt viri idti,

Cüm audiffent

A&. 17.

Athenienfes re(ürre&tionem mortuorum, quam an-

f2 x

nunciabat Paulus,

l

quidam i:x*idebanF, quidam veró dixerunt; Audiemus

se de hoc itefum.

um

]

TITULUS XLL.

M in

"Diletlio *DEL

tatem

fáttqu

md. 20,

Aturus legem Moyfi Dominus dixit ei; Egofum Dominus Deus

Yj ]

tuus , faciens mifericordiam his, qui diligunt me, &qultodiunt'

pracepta mea,

h

pan. 6.

Precipaum omnium man

datorum legis && dile&io Dei;, Nam

dixit Moyíes poft decem mandata populo repetita: Diliges Dominum

^

DELUM tuum ex toto corde tuo . &c.

mïum

J:Deut. 10.

Timorem Dei & amorem, volens fpecialem imprimere in populo

Ye

Moyfesait: Et nuncifraél , quid Dominus Deus tuus petit à te? nifi

Tün y

uttimeas Dominum Deum tuum, & ambules in viis ejus, & diligag

eum, ac fervias Domino Deo tuo, intotocordetuo &c,

df

lofue. 13

Longzvus Jofue & pcrfenilis æ;atis vocat omnem Ifraelem, &

[

monens eos de multisdixitinter cetera : Hoc tantüm diligentiffime

pracavete, ut diligatis Dominum Deum veftrum,

EEEX

De

TITULUS XLI. DileGio DEI.

77

.

od pare

De rege David dicitur: De omni corde füo laudavit Deum, & Eccl. 47;

dilexit Dominum, quifecitillum. Hnde ipfemet dicebat : Diligam te

s Doiis

Domine fortitudo mea.

Al

iuri ftrt«

Apoftolus Paulus talem tulit fententiam ? Si

æquis non amat Do- 1, Cor, 6,

minum IEfum €hriftums fit anathema , Maranatha,

x

iam ejus,

i Qxia amoreft virtus motiva ad Chriftum, magnum amorem Pau- Galat, 2.

faciebos?!

lus habebat, qui ei crucifixuserat, Et poteftnotari de Paulo,quód Chri-

ptortgey

ftus erat ci íua fapientia : Non judicavi me fcire aliud inter vos , nifi

IEfum Chriftum , & hunc crucihxum,

nfüs íràj

Item füa fubftantia: omnia, inquit, detrimentum feci, &arbitror Philip, 3.

i (

ut ftercora, ut Chriftum iucrifaciam.

i ir, de

$ua juítitia, fa&us c£t' nobisfapientia, juftitia & (anctificatio . & Coloff. 1. -

1edemptio.,

variislite

Poteít

didi, quód Chriftus in eo loquebatur : An experimentum 1.Cor, 14«

quaritis ejus, qui in me loquitur Chriftus?

yia mu

Item Chriftus in eo operabatur; Non audeo aliquid loqui eorum; Galat.z,

uam n*

qua per me non efficit Chriftus,

iudienmus

" Item . Chriftus in eo vivebatt Vivo ego , jamnonego; vivitautem Eodem,

in me Chriftus,

Mihi vivere Chriftus eft.

Philipp..3. -

Item Chriftus in eum triumphat: Deo gratias, qui femper trium-

2. COr. z.

phat in nos Chrifto.-

Poteft quoque dici Chrifti fervus: Paulus fervus IEfu. Chrifti.

Rom. v,

Et Chrifi Apoftolus: Paulus Apoftolus IESU Chrifti per volun- 2, Cor. T.

tatem Dei,

Item Chrifti legatus & vicarius: pro Chri(to legatione fungimur» 2, Cor, 5,

—

tanquam Deo hortante per nos , obíecramus pro Chriito , reconcilia-

mini Deo.

YÍnls p

Et Dei adjutor erat: Dei fumus adjutores.

I. Cor. 5.

od

Ktiam pugil, velcertator : Bonum certavi,

2, Tim. 4«

Et alibi: Sic pugno, non quafia&rem verberans, Etprima Corin-

j Nm

Dominm

thiorum decimo quinto : Si fecundum hominem cum beftiis depugnayi,

Item curfor :.Sic curro non quafiin incertum, Prima Corinthio-

d opulo

rüuía nono cuifum confummavi,

TEU

^ -Hem fpecialis imitator: Imitatores eftote mci, ficut ego Chrifti,

2, Tim. 4.

& digs

Pulchram fecit exhortationem béatus Ioannes, dicens :

Nos ergo z, 1oan, 4

diig.inus Deum , quoniamipfe prior dilexit nos.

fraeltny K

x

Magdalene remittuntur peccata multa, quoniam dilexit multüm. T uc, 7

mgemi,ume

K3

Petru$

pe

7$ TTULUS XLH. bzi &io Inimicotum,

C

Petrus refp

[

ondit Domino fepius rogaatt amas pae? Dobine ,.

3

d2 v

Toatt. zr

fis , quia amo te,

*

C

*

lw

"

H

tite,

TITULUS XLII.

't

(&lo, $

jus u

| Pileäfb lnimicqrum-. i

$t

fionem

Omne d

Uid. veniftis ad me- homínem, quem odiftis, & expulifis à ve-

s. Q

bis? ait Ifaacad quosdam fuos inimicos.

Et tamen poftea fecit

Voyo f

eis .convivium, &poftcibum & potum fürgentes mane jurave-

verunt fibi mutuoó , dimisítque eos Ifaac pacifice in domum fuam.

Gen. 45'-

Iofeph non ultus eft malum à fratribus fuis fibi illatumy fed oftendit,

'fe illos diligere, càm ipfis dixit , Nolite pavere,. neque vobis durumr

effe videatur , quód vendidiftis me in his regionibus &c, ofculatísque

eft Iofeph omnes fratres faos, & ploravit füper fingulos,

Filii Ifrael, licétà Benjamitislefi, non defierunt tamea propterea

Iudic, 215 3.

eorum excidium ululatu magno deflere, dicentes: Quare Domine Deus

Ü

I(rael faétum eft hoc malum in populo tuo , ut hodie una tribus au-

fr

ferretur ex nobis.

;

Cüm David inveniffet Saul inimicum fuum follum in fpelunca, eíim-

ham) )

T Reg. $4. ;

que potuiffet tutó occidere, imó ad hocáà fervis fuis fuiffet animatus, 'ei

tamen nil mali intulit, fed refpondit : propitius fit mihi. Dominus,

Qd

- ne faciam hanc rem: & non permifit fervos füos confurgere in Saul.

äele m

1. Reg.30,1Ie

Idem Inimici fervo cibum prebet.

?. Reg. L.

Idem oftendit fe diligere inimicum in planctu Saul.

dfmu?ll

Idem cüm feduló inquifiviffet : num fupereftaliquis de domo Saul,

8. Reg. 9.

Ut faciam cum illo mifericordiam.

ïD àntor

2. Reg. 16.

Idem parcit Se

mei , lic&t multis & magais. injuriis ab. eo fuiffet

H

affe&us.

"r

$. Reg. 18«

Idem diligit filium Abfalon, licét rebellem & hoftem fütim , man-

L

dátque 'militibus fuis: Servate mihi puernm Abfalon,

Iob de.fe teftatur : i letatus fum ad ruinam ejus, qui me oderat,

Tanf

Iob, 1. 29

& exultavi, quód inveniffet eum malum. —Non enim dedi ad peccags

(

dum guttur meum, ut expeterem maledicens animam ejus.-

in Pla

l

klifeus Propheta inimicos ad capiendum íe miffos non tantüm

4. Reg. G.

D

amavit, (cd menfam eis apponi pracepit , refedtósque abire illafos per-

À

soifit,

Cüm

79

TITULUS XLIII. Djle&tio Proximi.

rine; tl

, €umcepiffent Hraclite ducentamillia mulierum & paerorum & Ju- 2, Par,'.zï;

*

]

dxa, veftitos atque refectos ad propria remiferunt,

Chriftus Dominus ignofcitcrucifixoribus,

Luc.23.

t

1dem diligit Judam proditorem füuum ; eimque vocat amicum.

Matt, 26. 30

$. Stephanus pofitis genibus oràt pro lapidantibusfe, dicens: Do- A&.7.

mine , neftatuas illis hoc pec

catam.

J À d

ocannes

;; Cum ]acobus & J

rogaffent Chriftum , utïgn.cm mitteret de Luc.9. $4

Cclo, &confumeret inimicosfuos ; refpondit Chriftus ; nefcitis , cu-

jus fpiritus-eftis.

Servus de

bitor prociditcöram Dominofuo, petitveniam & remif- Matth, 18.

fionem debiti,

Mifertus autem Dominus fervi illius dimifit eum , -&

omne debitum dimifit ei.

Cümvero hic nollet remitteze debitum con-

jis a vt*

fervo fuo , increpat eüm Dominus, gravi poenaà mulétat.

yofrea lt

*

ge u-

,

CTITULUS . XLIH,

w j Of[ändif,

xis durult

Qfatisque

E

?

p;l;e&(q proximi.

l p"fo?mü

Eprehenfus ett Cainà Domino praviter , & punitus , quia contra Cem, 4?

mine Deus

R

fratrem fuum iniqué egit, & fenon effe cuftodem dixit ejus.

rpus at*

Nota, quàm diligenter & follicité orabat Dominum Abra- Gen. 18«

ham, ut parceret.Sodomitis , quod erat magna dilectipnis fignum.

m,'c(m-.,

Tantam dile&tionem erga proximos, fibifubditos Moyfes habebat, Exod, 3Y.

Qs g

uódipfe orans Dominum, dicebat: Aut dimjtte eis hancnoxam, aut

Domimlil

d

ele me delibro tuo,

e in Saül.

Optabat Moy

(es omnes de populo prophetas, lictt honor ejus in- Num. t1.

de minui videretur.

—

Noluit Moyfes majus Dominium, quod ei Dominus pr.omictebat: Num; 14.

yno $at

intantum proximos.füos , quibus prxerat, diligebat.

Filii irael, poft occifionem filiorum Benjamin , magno ululato .Judic; 12«

e0 fü'l(m

toperunt flere .-dicentes 1. Quare Domine Deus nofter fafflum eft hoc*.

i

snalum,

om, m

,Anima Jonathz colligata eft ànime Dayid , & dilexit eum quafi ati- r Reg. 18

mam fuam.

- Oftendit David, fe diligere inimicum, inplan&uSaul: Amicum, $, Reg.r.

ye odtith

in planctu Jonathg, Similiterin plan&u Abner.

Wavd PCCm'

Filium quoque, licitmalum; &fibi adverfarium, flevit,

2, Reg 18«

o !

antum

wz[gipïl'

Magnam

m

$o

TITULUS XLIHM, DiledioProximi.

]

5. Ffd,

Magnam dile&ionem oftendit fs habere Neemias ad filios transmi-

pertotum,

grationis , quod patet in his, quz eis fecit.

RR

|

Tob. 1.

Quia Tobias multis multa opera charitatis exhibebat , multi dili-

gebanteum, lInde cüm juífus eífet otcidi à rege , latuit , & inven-

effín

tus non fuit.

ipen

Matth. 18.

Tantam dile&ionem vult Dominus ad proximos nos habere ; ut

non]

dixerit Petro: Non effe dimittendum fepties peccanti fratri, fed usque

luodet

feptuagies fepties.

dile&tionem habuiffe laudatur Samaritanüs

mifis.

Luc. 16,

Ad proximum magnam

tiam |

ille, qui appropians femivivo , mifericordia motus eít, & ejus vulnera

fionis

alligavit ,. infundens oleum & vinum,

lt pr

A&. 7-

Miram dile&ionem ad proximtim habuiffe monftratur. beatus Ste-

W.

phanus,. qui prolapidateribus fuis devotius , quàm pro feoráffe vide-

Y5

tur, . Nam pro ilis genua pofüit, & vocemagna clamavit, pro fe veró

fimpliciter dixit ; Domine JFfa fufcipe fpiritum meum.

Onti

Inzftimabiliter Paulus proximos diligebat : erat enim erga eos,

Galat, 4.

i

utmater parturiens, nam dicebat Gafatis: Filioli mei, quos iterum par-

!H[, j

turic.

1. Cor. 4.

Item tanquam pater corripiens , per Evangelium in Chriftoego vos

genui: & pauló poft :

n virga veniam ad vos,

w&'

1. Theff. 2.

Ad Theffalon. Tanquam pater filios deprecantes vos,

& confolan-

trgo

tes tefti&cad fumus

Fodem: Tanquam nütrix fovens & blandicis fa-

]

&i (umus, ait, tanquam fi nutrix foveat filios fuos.

pupe

EKtalibi: Tánquam parvulis in Chriftolac potum dedi vobis.-

lsad

1. Cor. 3.

2, Tim. I.

Item tanquam magifter & Do&or erudiens : pofitus fum predi-

cator , & Apoftolus & magifter gentium in fide & veritate.

Item tanquam frater & focius collaborans , & coadjevans : Fra-

Philip. 4.

&la;

tres mei dilectiffimi, & defideratiffiml , rogo te Germane compar. &c.

Etcap. 1. ad Philipp. Habeo vos , in confirmatione Evangelii , fo-

Tion.

Philip. 1.

Jolis

cios gaudii mei &c.

2, Cor, I.

Et fecunda Corinth. r, Non dominamur fidei veftre ,

fed adjutores

fümus gaudii veftri.

üty

2, Cor. 50

Item tanquam

legatus reConcilians : Pro Chrifto Iegatione fun-

gimur,

Et Apo

ftolus, bona annuncians: Vos fzitis, qtïäliter nihil fübtra-

CQ

A&G. 20.

in j

xerim vobis utilium ;

quo minüs annuaciarem vobis , & doceremi vos

publicé per domos.

ts

per

A&, 17.

Etalibi: Quod ignerantes colitis , ego nuncio vobis.

[titu

lr

Püfm

iteum

p

TITULUS XLiiI. Dile&ioProximi, — sSr

ransi-

Ttem rchite&us ädifxcems.: ut ,'(gpicns archite&us pofui funda- r. Cor, e;

mentum,

yli dill«

Per aliam nihilontinus -viam poteft dici, quód Paulus oftenditfe A&.20;

X invete

effe proximorum ferventiffimum dile&orem, Per hoc videtur, quod

ipfe multa pro eis faciebat: Siquidem vel fuftinebat, vel dabat ea,.que

w u

non habebat, ab habentibus pro indigentibus procurabat, Quod enim

« usque

fuadet ad. utilitatem proximorum , ipfe teftatnr: Ad'ea, qua opus erant

mihi, & his qui mecum funt, miniftraverunt manus ifte, Sequitur: Quo-

yrítamus

niam beatius eft dare , quam.accipere. «Quamvis atitem .füpereroga-

vulnera

tionis eifet, cüm ab ipfis accipere poffet, in hocfaciebat , nt illis,qui-

bus pradicabat, parceret. üindead Corinthios: Paratusíum veniread

hs 9

vos , &-non ero vobis gravis. Non enim quaro, qua veftra (unt, fed

*

fe vidte

vOos,

] fcvf[ö

Secund5, utpleudo - Apoftotis glariandi occafionem auferret ; In . Cor, r2.

emttibus fine onere ine fervavi, & fervabo. — Quod facio, & faciam, ut

1ga *5

amputem occafionem eorum, qui volunt, utin.

tur, reperiantur ficut & nos,

&

D

€o ; ;d? quo glorian-

um Pa[.

Tertio... Ut exinde majorem mercedem :haberet :1 Non ufi hac 2, (for. II.

Qg() vo

poteftate , ut accipiamus (fciticetr)fumptusà.vobis: fequitur: Que eít

ergo merces mea? ut pradicans fine famptu ponam Evangelium Chrifi,

g/]falall'

ciis f

Rurfus etiam ipfe.procurabat ab Ecclefia de Achaja, ad donandum 1,.Cor, 16,

pauperibus de Judza, ob quam cau(am colletas fieri faciebat, & fidc-

les ad hoc .efficaciter inducebat.

»

,. Cor. 9.

yal

-s la

Atem: Qui parce feminat, -parc& metet.

Dabat proximis verha DEI , quibus copiofiffime abundabat:Imo 1. Theff. e.

j R

etlam feipfum.eorum utilitatibus dedicabat, ^ Volebamus tradere vobis

if

non folum £van

gelium , fed & animas poftras,, propterea quód chari

l , [b.

nobis fa&i eftis.

i

xSic & Corinth. .Fg

3

^

jjutorct

o ipfe -l'ib;ntimm'e-'impendam ;&-(pperimpen- 2. Cor, 14;

dar pro animabus veftris,

Mirzinfuper de corpore fuo fecit.proximis ad. fidem & falutem Pr ofe&ie

,n? fat-

convertendis, pr«dicando videlice., difpurando difcurrendo à Damafco tault.

'án Arabiam, in Jernfalem, in Antiochiam, * Deinde nunc juffu Spiri-—

j fübtra*

ts San&i cum Barnaba de Antiochia in Cyprum.

inde navigantes

reii (

er Ciliciam, .& poft euntes .in Pifidiam, Iconium, Lycaoniam, cone

Ítituerunt presbyteros per fingulas ecclefias; Ft tandem poft fadtum

multiplicem fruérum Antiochiam redierunt, /Dehis habetur in A&ibus, A&.o:r T.12í

Poíunoéum veró Paulus volens vifitare fratres, quibus predicaverát :4. 15, &c. -

yver-

f

g» — TITULUS XLIIL Dile&io Proximi,

verbum Dei » affumpto:Sila infocium , profe&üs eft in Syriam & Citi-

£iam : Inde tranfiens Phry

ie & Galatig regionem venerunt Myfiam;

:

& poítea vocatus in Mace

oniam navigavit, Et tunc Paulus Theffalo-

nice, & in mults aliis civitatibus regionisillius multum fru&um faci-

ens, confequenter pervenit Athenas, nbi cum Philofophis curiofis falu-

briter difputavit.

Ex quo tranftulit fe Corinthum , & ibi multbm po-

pulum Domino acquifivit,

Inde profe&us eft Ephefuin , & ingreffus

nagogas , difputavit cum Iudais. Indeegreffus defcendit Cefaream,

Pa

&

Cafareavenit Antiochiam , & fa&o ibi ali

uanto tempore, profedus

à

rmans omnes difcipuios,

litar

eít Galatiam regionem, & Phrygiam, con

lm

&t poftea peragratis fuperioribus p

artibus, iterum venit Ephefum, ibí-

que bien

nio commoratus , difputans & fuadens de regno Dri, fecit, ut

habitabant in Afia, audirent verbum Domini,tam genules quàm

N

Oves, qui

Miletum, & per

[

Judai. Inde reverfus per Macedoniam & Troadem &

lures alias civitates & infulas tranfiens applicuit Tyro, & de Tyro Pto-

fti

iomaidem , & Cxfíaream iter faciens. Deinde Jerüfalem cum multa

. Ubi comprehenfüus à Judais , tra&us & verbera-

g

fagitatione pervenit.

ficit

tus fui ». & coram

diverfis judicibus nequiter accufatus,. à manifcfto

ravamine Cel

f:

(arema compulfüs appellare, « Traditus autem Centurioni

P

oft naufragia & innumera pericula ad urbem Romanam catenis

p

vin

&us acceffit : ibique pradicationi ac. do&rine infiftens, ire etiam

in Hifpaniam proponebat.

Ecce.quomodo amabat illos, pro quibus

ts

tot & talia fuftinebat, Undeait: Omnia, chariffimi ,

adedificauonem

litot

veftram,

l Cer, 12.

fs

Apparent etíam

figna dile&ionis, cüm quis vult füftinere,vel pati

Xcclef,. :z.l

ravia pro amicis.

üUnde Ecclefiaftici dicitur: Aimicum falutare non

confündaris, Et-fi malà tibi cvenerint per illum, fuftine.

$

Ex jam di&is veró Paulum mira fuftinuiffe liquet pro utilitatibus

ttrr

proximorum.

üinde ait: Omnia fuftineo propter ele&os, ut & ipfifa-

lutem confequantur,

De hoc require in tíitulo de tribulationibus, Ibi

fitig

enim multa. de his invenies.

—

li

Magnam dile&ionema

d proximos habuiffe Joannem Evangeliftamy

d

jatet ex verbis fuis, Ex abundantia enim cordis os ejus loquebatur,

quando dile&ionem, vel charitaiem toties repetebat, - SKcutapparetin

h]

-

grüma cpiítola cap. 3. 84«

[

£t

€0i

$oh

TITU.

&

"

]

TPI'ULUS XLiV. Difcotdia, iit.cs, äz.üxæ;- 83

: & Cf

TiTULUS XLIV.

Myfam

Theffalo«

vum faci«

jofis

"Difcordia, lites, && rixe.

um po«

imam difrordíam inter hemines moít invidia inter Caia S Abet*? Get.4. 4

ipgrelis

gl tdly

Pa

Quoniam opera Cain maligna erant; fratris autem juffa,

rofedus

Subftantia Abraham & Loth erat multa, & nequibant ha- Gen. 13«

bitare communiter , unde & fa&a eft rixa inter paftores gregum Abra-

:cipuios.

ham &Loth,

imybl-

R, t

Quia quinque reges Sodomorumfervierant duodecim annis Cho- Ger14,

dorlahomor fegi Elamitarum, & decimo tertio recefferant ab eo : ideo

j quant

fa&um eft bellum iljud de quatuor regibus adverfus quinque , in quo

,U

fuit Loth captus, íed per Abraham liberatuse

90 Bo«

f mllha

Viri civitatis Sodomz vallaverupt domum , in quaerantduo An- Gen, 19, .

erberae

geli i humana fpecie hofpitati , & volebant illos cognofcere, vímque

faciebant vehementiffimé , eó quód Loth fideliter hofpites defendebat,

auicfto

Fa&um eft jusgíium paftorum Gerare adverfus pattoresIfaac, pro- .Gen. 26,

oriont

QW

pterpoffefonem ovium, & armentorum, & familiz plurimes,

re &i

Oderat femper Efau Iacob, pro benedi&ione, quà benedixeratei Gen, o7,

pater, dixítque incorde füo: Venient dies lu&us patris mei & occidam

: q[ll'.,"lli

Xacobfratrem meum,

Hionea

Fugiens Iacob cum jurgio , dixit ad Laban: Quam ob cuipam Gen. $1.

meam fic exarfifti in'me? & (crütatusesomnem füpellecbilem meam?

pl

Occafione Dinz filie Iacob, quam Sichem filius Emor rapuit, & Gen, 54,

yarc o

oppreffit , fa&a eft d

ifcordia magna inter füios Iacob, & habitatores

terre il'ius;

R

i

jlitaius

fitd-

Moyfes quadam die vidit duos Hebrzos rixantes,dixítqueci, qui Exod, s;

Ljf

faciebat injuriam: Qnare percutis proximum tuum?

$

Jl

Cüm exiffent filii Ifrael deterra JEgypti, & tranfiffent mare vubrum, Exod. 17,

Amalech venit & pugnavit contra eos in Raphidim,

efiftam

Multoties jurgati funt filii Iírael contrà Moyfem in deferto. Primó Exod.16,

hi

:pro defectu potás; poftea habito uno cibo , delideraverunt atium. Fx-

j

todiati enim manna, petierunt Carnes, — Item ad aquas contradi&tionis

€onveneruut adverfus Moyfen & Aaron fiii I(rae!, wubi jurgati funt Num. 2t;

contra Dominum & Moyfen.

»5

.

Inter Abimelech filium Ge

deonis & viros Sichem, qui'malé fece- I,ud.ic

r *1

sant eum principem, fuit magna difcordia fufditata? ita, quód illi

£ocperunt eum deteftarj, & rebeliare ei , & ipfc eos expugnavit,

It

m

-

$4 TITT.ILUS XLN. bifdöfdïäylïfes& &rixe.

TIT

-0 -u

J;]die. 12,

Orta eft feditio inter vir

95 Ep

ä?ai:m & Jephthc—, eó quód Jephthe

Vadens ad pugnam contra filios Armimión, illos vocare noluit , ut di»

du

Cebant;

"

/

ego

ludic, s.

Pro uxore Levits iti Ga

baà Bbhiamih, & inter tríbus Ifrael tami

Vico

vehemens difcordia & prelium fuit, ita quód illide «ribu Benjamin;

exceptis quingentis viris , penitus funt deleti,

fieriu

Occifo à David Fhiliftzo, iratus éft Sast contra David; eb quód

died

i, Reg. 13.

€ommuhiter laudabatur, Nom re&is oculis ergo Saul áfpíciebat David

a i

$ais

à dieilla, & deinceps. Nec aliquis ex tunc potüit mollire cor Saul;

quin períequeretur eum,

mrbatj

1. Reg. ,

Faétaeft longa concértatio ínter domumr Saul & domum David:

farius

fed David femper proficiebat, & domus Saul continu? decrefcebat,

Bl a ia C i.

W

p Regc 184

Nimis inhonelta fa&a eft difcórdia inter Abfalon ambientem re-

/mum, & David patrem fuuni, Denique Abfalon, qui edm movit,

pOpW

fufpenfus ett.

4

Com

2' ch. 19.

Rege Davi

d redeunte in Terufalem, filii Ifrael turbäri'füerunt, eà

7

*

:

quód

viri Juda ipfum reduxerant, aliis nom vocatis.

fum,(

3. Reg.3.

Duz rulíeres meretrices litigabant coram rege Salomone ; occae

dicor:

fione unius infantis, quei utraque volebat habere,

i i Ra at tb

Vi

&. Reg. 12.

Mortüo Salomone, petiit populus, utà Roboam filio ejus mititis

tra&aretur, Quo durius refponéente, recefferunt decem tribus ab eo,

£

& fecerumt Jeroboam regem fibi, cx quo multa bella fuerunt inter

5

V

reges Ifrael & juda.

Luc.27,

Fatta eft contentio 1

nter difcipulos , quis eorum videretur effe

major : fed Domino rion placui(fe talem contentionem

u fequüntur.

joan.6.

Litigabant ]

udai ad invícem dicentes : Quomödo

poteft hïc no«

bis dare Carnem (fuam ad manducandum ?

Murmur multum erat de Domino JESU inter turbam,

Quidam

?oafu. 7.

enim dicebant: quia bonus eft; alii autem dicebant: non eft,fed fc-

ducit turbas. Sequitur: Faéta eft diffenfio &c.

M

Ae

:ïï

Baptizato Cornclio cüim omnt

domo faa, audierunt Ápoftoli &e

Alaor.r I,

frattes, qui erant ex Judea, quoniam gentes recepiffent verbum Del.,

;

Cüm afcendiffet autem Petrus Hierofolymam , difceptabant adverfus

V

illum , qui. erant ex circumcifione fratres, dicentes: Quare iptroini

ad viros?

lia

Paulo & Barnabá ín civitate Iconio predicantibus, & multa mi-

AGor, I4.

donj

racula facientibus , divifa eft multitudo civitaus,

Quidam erant cum

;

fpra

r bf[h

]Audæisx, & quidam erant cmrf Apoftolis,

Qui-

Pmbu

y

o

TI.XLV.Desisonficnege n

"

yohihe

"Quidamy def

Ceti

ddemtes de ^ Indza docebant fratres : .Qui'a': nifí A&or. 15.

, U o

€ircumci lamini fecundàüm morem Moyfis ,

nor poteffís falvi fieri, Fa&a

ervo feditione non minimá Paulo & Barnabe adverfus illo$, ftatucrunts

tacd ttm]

utconfulererntur Apoftoli, quieran

t Hierofolymis, füper hác qu&ftione,

dibini- Éodem.

cnjaminy

Occafione loannís Marcí , quem Paulus volebat recipere a

fierium Evangelii , fa&a eft diffenfío inter Paülum & Bárnabam, ita. ut

H

e) quid

difcederent ab i

nvicem.—r Attamen totuii pgrvcnit ad profe&um kvan-

at Daríd

geliic

or Sauly

Predicante Paulo Ephefi, etianimaltá miracula facfente,fa&a eff A&or, 19»

türbatio non minima de via Domini, Demetrius enim quidam argen-

sDuidt

farius, faciens edes Dianz argenteas ; preftabat artificibus non modi-

(einte

cum quaftum &c. frapleta e(t tota Civitas confufione.

Quidam Judzi, viderites Pautumin templo,concitaverunt omnem A&or.21,

ntem fe«

1 movit,

populum, & injecerunr manus, clamantes: Viri l(raelite , adjuvate,

C€ommota eff civitas tota, & fa&ta eft concurfio popuii.

"Cüm exclámáffet Paulus in conciliot Viri fratres, ego P

harifeus A&or, 24.

T

füm, filius Pharifzorum s de fpe & refurre&tione mortuorum ego ju-

g, 08

dicors fa&a eftdiffenfio inter Pliarifeos & Sadduceos; & foluta eft mul-

titado,

£

jus mitius

j at

t if

AU PUL RLY

w de

« p

"Domninorum officium erga Servos ,

.€g deryorum erga Dominos.

( hic o*

midatt

Gar ancilld Sarz, poftquam defpexit Dominamfüam, fugifab fIIz, Gen. 16,

A

fed ab angelo juffa eft redire , & fe humiliare fubmanu Dominz

) feift

üuaz,

»

yoftoll &

Eadem; cüm pericufum effe

t, ne prppfer illani Ifaac filius perver- Gen, 2T.

teretur, é domo ejicitur,

Setvus Abrahe, miffüsín Mefopotaniam ad querendam filio füo Gen, 24.

? 3dVCI'tl'u€

1

e [ntto!

lfaac uxoremi, Domini fui miandatuni fideliffimé implet.

Jacob, quàm fidelis fuerit fervus, & quàm durus erga eum Labar! Gen, 31,38»

dotninus illius, indicat illis verbis; qua dixit ad Laban: oves tue &

gulld pj

capra fteriles non fuerunts. arietesgregistui non comedi: neccaptum

«

à beflia oftendi tibi, ego damnum omne reddebam: quidquid furto

peribat, àme exigebas : diu no&íque &(tu urebar & gelu; fugiebát-

3

que

N

Ql-

86 TIT, XLV.Dominorum oæc-iqm ergaXS;-rvos, -&c;.

ue fomnus ab oculis meis, sícque per viginti annos in domo tva

äj

rvivi tibí : ámmutáfti quoque.mercedem meam decem vicibus.

3

j

etendi

Gen.29.

Injuftus etiam fuit Laban erga Jacob, dum ci negavit Rachel, pra

;

quii.

qua ta

men 7 annis illi fervivit.

!

txequ

Gen. 39.

Jofeph ob ea, qua geffit in domo Putiphar domini fui, cft exem-

plar fidelis & i

nduftrii fervi,

nàmju

ftus fuerit Iob erga fuos fervos, indicat his verbis : fi cor-

€mply

fob, 31.13.

- tempfi fubire judicium cum fervo meo & ancilla mea, cüm difsepta-

n

rent adverfum me.

$ervi Regis Saulà Domino fuo juffi , utinterficerent facerdotes,

1. Reg. 22;

Noluerunt

tilem i

i7.

noluerunt extendere manus fuas in facerdotes. Domini,

nempe iniquum Domini

fui mandatum exequi,

Armi

er Saul noluit occidere Dominum

fuum , licet ab eo juffus,

Ontf

1. Reg. 31. 4.

B

2. Reg. ?1,

David in pralio deficiens, cüm in periculo effet, ne ab hofsiuoms

16'

quodam interficeretur, liberatus fuit à fdeli (ervo fuo Abifai, qui

irrüentem Fhlifteum occidit,

4- Reg. 5-

Naaman Syro, cüm leprá laboraret » faluti fuit ancilla, que con-

Blum ei fuggeffit, ut ad Eli(

um Prophetam accederet, & apud eum

;

(anitatem quereret,

Salomon mifit fervos fuos a

d laborandilm in Libanum tantàm

3. Reg. $. 14*

er fingulos menfes viciffim , ita ut duobus menfibus effent in dc mibug

o

»

uisz ne vi

delicet continuo labore nimiüm gravarentur.

Giezi (ervus Elifzi Prophete contra voluntatem Domiri fui mu«

A-Reg. 5. 200

nera petens à Naaman Syre, & mentitus Domine fuo , leprà percutitur,

I

£fth, 6,

Mardochzus Dominum fuum Affverum, indicata proditione, à

morte liberans, diupro hac fide nihil premii confecutus eft,fed tandem

pols;

orem accepit,

infignem hon

frgy

Phil. 2. 7.

Chri&tus

Dominus formam fervi. accipiens,

"

omnibus fervis poteft

effe foiatio & exemplo.

1

Donjs

Idcmï mírá femper patientià &t bon

itate cum difciþulis fuis agens,

Ó

Ui

e

orum neceffitatibus fuccurrems, eos inftruens &c, eftexemptum om-

Nb

nibus Dominis, quomo

do fe erga fuos fervos gerere debeant,

l

Püm

In parabola talentorum proponitur tum fidelitas & pigritia fervo-

.

Matth. zs;

rum , tum liberalitas Domini remunerana

-

s fideles ,fc:vo's ; & juftitia

Quis

r

angn

punientis fervüm pigrum.

Centurie follicitus eft, ut egrotantifervo fanitatem reftituat,

Matth, $..

üxer

Idem teftatur obedientiam füorum fervorum his verbis: dico hu:€s

Matth. $.

t,

vade, & vadit, &alii : veni, & venit, & (crvo mee: fac hoc, &faci

EVla

Wn:

3 &c

54

TITULU'S XLVI, Ele&io,

omo tra

Setvi, qui fevDomino offerunt ad colligenda ex agro zizani:» Matth, 13;

yus.

oftendunt , quàm folliciti fint de rebus Domini, nequid pereat : item 57,

ahd t

quód non expectent juffa, fedícultro offezant Domino fuo ad labores.

Miniftri Judeorum iniquiffiraum Dominor

3

um fuorum imp'eriums Ioan, tg. ^ $

eLeyete

exequuntur, & capiunt JEfüm.

Judas proditor, qui commiffas fibi pecunias clamfuratus eft, ex^ Joan, 1. 6.

emplum infidelis fervi.

:

jstficorte

diieptde

Regulus , cujus filius à Chrifto Domino fuit fanatus, credit, & ;o3n,4, $3.

domus ejus tota, ad ejus exemplum & adhortationem.

Cornelius Centurio, quia ipíe erat reli

seudoteóy

talem dicitur habuiffe totam familiam.

giofus actimens DEI'IM, A&or. 10,

vouerünt

Paulus ad Philomenem fcribit, quomodo fe debeat

e

Oncfimum fervum fuum fugitivum,

y eojufüs

fed ab 4po&glo remiífum,

gerere erga EPV' ad Pþü&

i hofium

E

r

i, qu

TI1 TUL

tj COl

$ XLVL

apud eun

Eletlio,

yy at

72771

Onfilio Jethro facerdotis Madian Moyfes ufus humiliter M ef&girs Exod, -

iudices, feu pralatos minores, viros potentes & timentes Domi-

ifuiae

minum ,/ín quibus erat veritas, & qui oderunt avaritiam.-

Przceperat Dominus Moyfi, ut tolleret 12. virgasjuxta numerum Num;

;?4

r&!mmm'

tribuum filiorum Iífrael, nomen Aarom erat in tribu Levi , quas cüm

d à

pofuiffet in tabernaculo , fequenti die invenit virgam Aaron germináffe,

(cdandeft

Volens Moyfes ulcifti 1frael de Madianiis, ait: Mille viri de Num,

3F

fingulis tribubus cligantur ad bellum.

)

Trjypoflü

Moyíes advertems fe juxta voluntatem Domini mbri'turum,oravif'

Num,27,

Dominum devoteé ; dicens: Provideat Dominus Deus fpiritum omnis

carnis, hominem, qui fit fuper multitudinem hanc &c. — Ordinavit au-

yis qptio

tem Dominus , quód Iofue fili

q-s Non effet fucceffor ipfius, && dux

Pïum om.

populi loco ejus &c.

u

Poft mortem Iofue confuluerunt filii Irac] Dominum , dícentes: Indic, g,

r[iiia fe Vo..l

...Quis afcendet ante nos, & erit dux belii? Dixíque Dominus: Iludas

r jutiud

aícendet &c,

Videntes filii Ifrael, quód Gedeon ftrenu

& pro eis pugnaverat, [udic, g;

tUl

5]

dixerunt omnes ad eum: Dominare noftri &c.

Majores natu de Galaad perrexerunt ad Iephthe,

o

dixerántque ad Iudic, Yz,

. gt ..

eugx : Veni & cfto princepsnofter, & pugna contza &

lios Ammon,

]

&

EKsat .

4j

«

uj

1

£8

TITULUS XLVI Elcaio,

Erat vir de Benjamin, nomine Cis, & ci fïïius; xocabiulo Sauf,

1. Reg. 9

€lectus,. & ibonus, & non eratvir del(rael melior illo, &c. hunc reve-

lavit. Dominus Samueli eligendum £ore, & inüngendum fuper popu-

*

jum izael.

-Demandato Dómini fp

veciali ivit Samuel in Bethlehem , & unxit

n Reg. 16.

David filium /faiin regem fuper Ifrael & Xeruí2iem.

5. Reg. 2.

Mortu. autem Saule, venerunt sári detribu Iuda, & unxeruntDa-*

vid fuper fe im re:em. Deinde univerfz tribus Ifrael veneruntad euar,

AJ

^. Reg. 5«

& un&as eft in r:.gem fuper totum populum 1frael.

Unde ipfe dicie

Píalmo 77. inP£ilmis:- Klegit David fervum füum, &t alibi.

Placuit Domino;

;. Páral. 28. ut me eligeret zezem füper.cun&um-populum Ifrael.

Kodem.

Appropinguans morti David , , dixit majoribus Ifrael : "De filiis

T

meis elegi: Dominus Salomonem , ut federet in throno regni Domini

fuper 1írael.

dv

Terribili jadicio Dei affumptus fuit Ieroboam, «t effet rex faper

luter

$. keg., lY.

IO. tribüs lfrael: & tamen occafio fuit populo recedendi à Deo.

4. Reg. 10*

Scripfit Ichu literas . & mifit án Samariam ad optiinates civitatis,

ttjs t

Fligite meliorem , &eum, quivobis placueritde filiis Domini veftri,

D &'

& penite.eum fuper folium patris füi , & pugnate ;pro domo Domini

veftri,

LYS

1. Mach. 9.

Congregati fünt omnesauiici Judz , & dixerunt Jonathz : Ex quo-

frater tuus dctun&us eft ,. vir fimilis ei:non eft, qui exeat contra inimi-

g"idc

cos noftros,. Nunc itaque te cligimuse

ffe pro:eo nobis in ?prixïcipcm &

