iniungere pœnitentias occaſioni peccati oppoſitas, & a pec-
Catis huiusmodi diſtractiuas. Quanta autem debet eſſe poœna
N in

Coutra kare-
nas & bpartes
pœnarunz,

Deas nemi-
oteſt no-
uiter diligere

»es odiſſe.

98 10 AN. WICLEF

in grauedine, vel temporis quantitate, ignorat etiam Papa.
Ideo vt dicam inferius, omnis peccator ſuperſtes, debet de mi-
ſericordia Dei confidere, & deletionem ſui criminis ſperare, &
ſic quantum ſuſficit a peccato deſiſtere, & bonum facere, iuxta
illud pſal. Declina a malo & fac bonum &c. Tunc enim
deſyderat in patria videre dies bonos. Et patet quod propor-
tiones diuiſionis pœnarum, ſecundum tertiam partem, quar-
tam, & ſic de aliis, ſunt fabulae haeretici ideotae. Non tamen
videtur mihi, quod aliquod peccatum dictum mortale in homi-
ne fructuoſe finaliter pœnitente ſit dignum pœna perpetua,
quia quod Deus decreuit remittere, non eſt aliter puniendum.
& dignum eſt, quod omni quaque ſtat ſuum iudicium. Nee
placet mihi concedere, quod hoc peccatum ſit dignum pœna
perpetua, & tamen eſt dignum, quod ſolum temporaliter pu-
niatur, ita quod ſit dignitas adi contradictoria, quia ſic tolle-
retur diuina iuſtitia. Nec ſequitur, iſtud peccatum eſt dignum
puniri perpetuo, imo de facto ſic punietur, niſi aſſit diuina
milericordia, ergo eſt dignum vt taliter puniatur, vel ipſum
eſt dignum ſic puniri, quia ſic omne peccatum quantumcun-
que foret veniale dignum infinitum grauiter puniri. Et quia
niſi aſſit Dei miſericordia, taliter punietur, ideo iſta commu-
nis diſtinctio, quod aliqua eſt dignitas, vel peccati grauitas,
aut meritorum dignitas ſecundum praeſentem iuſtitiam, & ali-
quam ſimpliciter capit calumniam, cum ſequitur. Si iſta ſir
dignitas ſecundum praeſentem iuſtitiam, ergo modo eſt dignum
& iuſtum, vt apud ſummum iudicem ita flat, & per conſequens
non eſt dignum aut iuſtum, quod contradictorium ſuum adue-
niat, quia tunc contradictio foret vera. Concedi tamen debet,
quod multi praeſciti ſunt in gratia, ſecundum praefentem iuſti-
tiam, & multi praedeſtinati peccant grauiter ſecundum prae-
ſentem iniuſtitiam. Praeſciti tamen nunquam fſunt in gratia
finalis perſeuerantiae, ficut nec praedeſtinati ſunt finaliter ob-
ſtinati. Et in iſta materia oportet recolere quomodo Deus ad
cuius dilectionem, vel odium taxatur, pœna, vel praemium.
Neminem poteſt nouiter diligere, vel odiſſe, per hoc enim
cognoſcitur, quod praeſcitus infinitum grauius peccat, quam
praedeſtinatus, nec ſunt partes in gratia vel peccato.

CAPVT

LIB E R TERTIVS. 99
. K 4. . R. N. Z. Re. N. A. N. N , N N. Re N N B Ze N 3.
.“TH EH C APVTIVII.
De Gratia.

AritrI Videtur mihi frater Phroneſis, quod iſta ſenten-
tia ſit inſolita & profunda. Sed rogo dic parum amplius,
R peccata redeunt. vt in iſta materia quidam dicunt, & in quo
differunt gratia praedeſtinationis, & gratia ſecundum praeſen-
tem iuſtitiam. PhRO. In prima materia dicitur, quod apud
notitiam illius dubii requiritur ſcire penes quod capi debeat in- Peccat:i indi-
diuiduatio peccatorum. Et videtur quod peccata ſicut for- idaatis.
mae poſitiuae, indiuiduari debeant ab efficiente a tempore, &
aà ſubiecto. Efficiens eſt diabolus, vel cauſa creata obiectiua,
ex qua peccans occaſionem ſiniſtre accipit ad peccandum.
Tempus autem eſt menſura temporanea, in qua quis incipit
peccare, aut peccatum continuat plus, aut minus, Subiectum
autem peccati eſt creatura ſic peccans. Sed alio modo indiui-
duatio peccati capitur communius a forma quae efficit & a ſub-
lecto licet tempus ſit aliud. Et tunc dicitur, quod in praeſci- Ii praeſecitis
tis omnia peccata redeunt quae peccauerunt. Imo quicunque e beces
reiterauerit idem peccatum in ſpecie, licet peccatum iterum ſit uae peccaue-
deletum contritione, idem peccatum dicitur redire, & homo rant,
in ipſum incidere, vel recidiuare, cum peccatum ſit idem for-
maliter in ſubiecto, & ſic punietur recidiuans pro peccato
praeterito, cum ipſum dat occaſionem, vt in peccatum poſte-
rius incidatur. Nota tamen quod habitus vitioſus peccati di-
ſtinguitur ab actu, cum remaneat actu temporaliter pereunte,
& defectus diſtinguitur ab habitu, cum non aſſiſtente tali habi-
tu vitioſo, remaneat defectus iuſtitiae, ideo ſaepe dicitur pec-
cata redire, cum nunquam defecerant, ſed continuo aſſiſtebant,
vt patet in perſonis non contritis, ſed in voluntate peccandi Halitus vi-
permanentibus. Vnde dolor imperfectus hominis de peccato, Toas α a-
vocatur attritio, & dolor perfectus dicitur contritio, quae di- cus diferuat.
Citur tunc ſolum ineſſe, quando tantum diſponit hominem ad
bonum virtutis, quantum peccatum prius indiſpoſuit ad ma-
lum vicii. Quod ſicut ſolius Dei eſt concedere, ſic ſolius Dei
eſt perfecte cognoſcere. Perrus autem ex negatione Chriſti
2 fuit

/

100 IOA N. WICL EF

fuit contritione diſpoſitior, humilior, atque ſolidior ad cauen-
dum peccatum, quam fuiſſet caeteris paribus, ſi non in illam
blaſphemiam incidiſſet. Ideo dicit Augufſtinus, quod multis
hominibus prodeſt per accidens, in muſta peccata enormia in-
cidiſſe. Et videtur quod praeſcitus, licet videtur contrittuis,
deficit tamen communiter a contritione, & per conſequens a
peccati commiſſi deletione, licet propoſitum, & actus peccati
ſui ad tempus deficiant. Defectus enim quo praeſcitus in com-
Paratione ad contritum, in diſpoſitione deficit, eſt peccatum
remanens perpetuo in praeſcito. Ideo iuſtum eſt quod illud
peccatum perpetuo puniatur, cum aliter remaneret peccatum
aliquod impunitum. Ideo blaſphemantes in Deum de nimis
leui pronunciant, quod repugnat diuinae miſericordiae atque
iuſtitiae, quod quis pro peccato momentaneo perpetuo punia-
tur Non enim diſtinguunt inter actum & vitium, & omnino
non inter vitium & defectum, non enim confyderant, quod
talis perpetuo deficit ab ordine quo ſeruire debet perpetuo Deo
ſuo. Sicut enim ab illo deficit, ſic neceſſe eſt, quod pœna eſ-
ſentiali perpetuo puniatur. Nec dubium, quin pœna actualis
. eenx hoc conſequitur, cum habet dolorem vel diſplicentiam,
te zalari on. quod tam negligenter peccauerat. Et patet quod praelati con-
Jalgentigs Cedentes indulgentias communiter blaſphemant in Dei fapien-
blaſpbemont, tiam, quia ſtulte & cupide praetendunt ſe noſcere materiam,
quam ignorant. Quantum ad ſecundum dubium patet, quod
nimis multa ſchola Theologorum intelligit de gratia, quod ſit
vna ſpiritualis qualitas, quae poterit per ſe eſſe, ſed illis con-
Oratiæ quia fidenter denuntio, quod non fundabunt talem gratiam, ſed
r. praeter illam ſi ponatur, oportet dare acceptationem diuinam,
ſine qua talis ficta gratia non valet. Et cum illa acceptatio di-
uina fine tali ficta priori ſufficiat, videtur oneroſfum & blaſphe-
mum talem gratiam ſic falſe fingere. Ex parte autem Dei eſt
accep antia, quae poteſt dici etiam gratia, & ex parte creatu-
rae eſt paſſiua acceptatio, & ſic quidam intelligunt iliud Io-
lohannie J. hannis I. De plenitudine eius nos omnes accepimus, gratiam
pro gratia. Nam pro acceptantia diuina, & ſpiritualiter in hu-
manitate Chriſti, nos omnes praedeſtinati accepimus gratiam,
Gratia prae- qua fumus finaliter grati Deo. Et videtur mihi, quod gratia
daſtinationis. iſta, quae dicitur praedeſtinationis, vel charitas finalis perſeue-
rantiae,

LI BERTERTIVS. 101r

rantiae, non poteſt a quoquam excidere, quia ſi excidit. non
eſt illa. Gratia autem praeſciſe ſecundum praeſentem iuſtitiam,
eſt acceptatio, qua Deus acceptat hominem, non ad penam
perpetuam, vt praeſciti quandoque viuunt talem vitam, quod
Deus illam vitam non imputat ad damnationem perpetuam, &
talis gratia manebit in Deo perpetuo, & in homine ſolummodo
quo ad tempus, cum ſit illum hominem ſic eſſe in vita diſpoſi-
tum, vt Deus eam non imputet ad damnationem, quod ma-
net per tempus nimis modicum in praeſcito. Et talem gratiam
ſubiectatam in anima, dicitur Deus infundere, & ſic de multis
allis loquutionibus, ratione quarum neceſſitati ſunt multi igno-
rari, in errores multos incidere. Iſta autem diſpoſitio cum ſit
propinqua amicitiae, dicitur ad aliquid, & cum poteſt rationa-
biliter dici qualitas, vt virtutes, quamuis ſecundum Ariſtote-
lem dicantur in homine relatiue. Diſpoſitio enim talis gratio-
ſa, habet rationem aliquam qualitatis. Et patet quod ſicut prae-
deſtinatus, non poteſt a charitate tali vel gratia excidere, ſic
praeſcitus non poteſt in illa charitate vel gratia perpetuo perdu-
rare, quia ſi oppoſitum contigerit, non eſt illa. Et patet quod
vanitas noſtrorum loquentium, qui ponunt quod gratia talis
datur homini non de neceſſitate abſoluta, ſi pene ſaluabitur,
ſed datur de congruo, vt facilitet hominem ad merendum.
Totum quidem hoc eſt falſum, & ſtultius quam error Pelagii.
Et conformiter deſpiciuntur caſus impoſſibiles, quibus ponitur
quod gratia finalis perſeuerantiae, ſeruetur ex Dei omnipoten-
tia in praeſcito vel damnato, etiam vsque ad diem iuditii, vel
quod maneat in lapide informans ipſum, vel quod eius infor-
matio in homine diſpoſito ad gratiam ſuſpendatur. Et ſic de
infinitis aliis fictionibus friuolis, quibus error de euchariſtia,
profundatus in aliis materiis nocet ſcholae. Nec memini ali-
quos de ſanctiſſimis doctoribus ante tempus, quo diabolus eſt
ſolutus, ſic loqui de gratia, ſed error euchariſtiac poſt ſolutio-
nem Satanae, plures in haereſes alias captiuauit. Ad tantum
enim balbutiunt illi groſſi Simoniaci, quod putant emi vel ven- Contra Simo-
di gratiam, ſicut bos vel aſinus poſſet emi. Et ſic mercantur niacos.
cum emptione veniae & deletione peccati, cum diabolus vti-
tur errore ſcholaſtico, ad haereſes in moribus inducendos.
Et ſic ſeducitur ſchola hodie circa caſus in quibus ponitur,
N 3 quod

102 IOA N. WICLEF

quod Deus inducat gratiam ſucceſſiue, & ſucceſſiue educat
peccatum, ſic quod gratia & peccatum pro inſtanti aliquo co-
aequentur. Gratia enim praedeſtinationis ſicut finalis reproba-
tio non poſſunt ineſſe homini, niſi plene infuerint préô inſtanti,
cum non poſſunt habere partes huiusmodi, niſi gratia ſecun-
dum praeſentem iuſtitiam. Nec peccata ſecundum praeſentem
iuſtitiam poſſunt ineſſe homini, niſi plene infuerint & ſubito
pro inſtanti. Ideo cum circa poſſibilia debet eſſe doctrina, ad
quid facit diabolus ſuos diſcipulos circa impoſſibilia euagari?

SNno n.N n ene en enn ene e
CAPVT VIII.
Omnia eueniunt necelſtate abſoluta.

Psrvhrs- In omnibus iſtis conſydero, quod figendo infun-
dabiliter concœptum proprium extraneas a modernis, &
ad tantum dilaberis, quod ponis, nullum praeſcitum, Deum
poſſe ſaluare. Sed quae maior haereſis? PhRO. In iſta materia
vtor terminis ſicut vſi ſunt doctores antiqui, moti ex rationi-
bus & ſcriptura. Moderni autem qui baptiſant terminos ſecun-
dum ſua arbitria, vix fundantur in iſto filogismo topico, qui
multos decipit. Curia Romana vel doctores quos approbaue-
rat ſic loquuntur, ergo verum, Sed reuera non magis ſequi-
tur, quam ſi diaconus eſt comptus, tunc eſt luxurioſus, cum
praedicti homines infundabiliter multa fingunt. Ideo oporte-
ret attendere ad fundationis radicem, & inuenta illa neceſſario
ſtabili fundamento euidentias topicas, quales decipiunt nimis
multos relinquere, & in fundamento neceſſario, ac ſequela in-
dubitabili expegctare. Sed quo ad lapſum meum de neceſſario,
recolo me dixiſſe in libro primo, quod omnia quae euenient,
abſolute neceſſario euenient. Et ſic Deus non poteſt quic-
quam producere vel intelligere, niſi quod de facto intelligit &
producit. Sed quia quondam defendi conſtanter huius oppo-
ſitum, nec claret adhuc mihi demonſtratio quae hoc probat.
Ideo vtor communiter hac cautela, mihi propoſito tanquam
poſſibili vno, quod non eſt de facto. Suppono hoc tanquam
poſſibile,

LIBER TERTIVS. 103

poſſibile, ſi Deus voluerit. Sed quia non ſcio, quod Deus
determinauit oppoſitum, & ſcio quod multa ſunt de facto quo-
rum dubia & ſententias ignoramus. Ideo ne euagemur ſuper-
flue in incerto, vellem quod tractaremus de veritate poſſibili,
quae eſt de facto, cum multas tales culpabiliter ignoramus.
Veritas enim magis fructuoſa deberet primo cognoſci, & ſpe-
cialiter dubito, vtrum vnum fictum ſit poſſibile, vel Deus de-
terminauit oppoſitum, ideo expecto rationem in talibus, qua
probaretur hoc eſſe poſſibile, ſiue verum. PsEVDIS. Conſy-
dero quod tollendum difficultates communes, multa media
ſubdoſa machinaris, ſed tua propria ſententia te damnabit, cum
dicis ex habundanti cautela te ſupponere ita eſſe, Nihil autem
eſt ſupponendum, niſi poſſibile, & illi poſſibili poſito & ad-
miſſo, ſtat difficultas integra ſicut primo. PRONE. Non la-
boro circa ablationem communium difficultatum atque vtilium,
ſed vellem libenter abbreuiare vagationem infructuoſam, &
eligere difficultates plus vtiles ad tractandum. Et hoc debemus
facere, vt clare ſequitur ex principiis per ſe notis. Nec dixi
quod hoc dixi, quod hoc debet ſupponi tanquam poſſibile, &
admitti, ſed dixi quod hoc debet ſupponi eſſe poſſibile, ſi
Deo placuerit, cuius probatione habita, volo illud admittere,
& poſtmodum procedere in arte obligatoria, in quam gaudes.
Sed aeſtimo quod neſcis probare hoc eſſe a Deo volibile, & ſic
poſſibile. Et ſi fingis, quod Sophiſta in arte obligatoria, ſcit
hoc defendere tanquam poſſibile. Dicitur quod omnes tales
argutiae ſunt friuolae, ac ſi Sophiſta de euidentia deſperaret.
Sic enim capi poſſet, quod homo eſt aſinus, vel quodcunque
per ſe notum impoſſibile, & aſſumi poſterius, quod in arte
obligatoria Sophiſta poſſet hoc faciliter defendere, contra ra-
tiones cuiuscunque moderni in oppoſitum faciendas, quia ſi
non, ſit vnus contentioſus iuuenis theologus ſicut frater, &
admittat poſſibilitatem incarnationis aſini de Dei potentia,
ſtante incarnatione hominis, & videamus quas euidentias pon-
derabit, & ſic eſt de omni nominabili, etiam vsque ad contra-
dictionem, quam garrulus dicit ſe ſcire defendere. Et captato
tempore ſuperflue ad hoc improbandum, euagabitur ſophiſta
in altercatione garrula, & tempus vtrobique inutiliter expen-
detur. PSEVD. Probo tibi per deductionem ad inconueniens,
quod

104 IO A N. WICLE F

quod fundamentum tuum ſit impoſſibile, quia tunc ſequere-
tur, quod in quodcunque poteſt Deus, poteſt etiam creatura,
cum potentia Dei terminatur finito maximo in quod poteſt, &
ne dum nemo poteſt melius facere quam facit de facto. Sed
nec Deus voteſt ſaluare hominem nec iuuare, niſi de facto ſic
erit. Sed quid ſtultius? Cum iſte Periher Ariſt. dicat eſſe
poſſibile, pannum lacerari, vel caput hominis frangi, quam-
uis non neceſſario ita erit. Quia aliter poſſet vitioſus prorum-
pere, faciendo quicquid voluerit dicendo in fine, vt tu do-
gmatiſas, quod non poſſit ſe a tali opere continere. Et ſi tu
dicis quod hoc male fiebat, vicioſus ſe excuſat dicendo, quod
capit ex tuo reſponſo, quod Deus non poſſet eſſe, niſi hoc
malum eueniat, & ceſſat omnis poſitio vel depoſitio in arte
obligatoria vſitata. PHRO, Scio quod Sophiſtae Theologi iſti
ſententiae contradicent, ſed vellem videre euidentiam, ad iſtud
efficaciter improbandum. Nam quando tu primo aſſumis,
quod ſequitur ex iſto, Deum & creaturam in potentia coae-
quari, patet quod falſum aſſumis, niſi forte ſophiſticando &
aequiuocando Chriſtum Deum & hominem, vocaueris creatu-
Deus & crea-ram. Nam Deus poteſt verbum & ſpiritum ſanctum ad intra
turs non coe- producere. Sed quae pure creatura poteſt in tantum? Deus
Tuantur. etiam producit vniuerſitatem creatam, ſed quid poteſt ſeipſum
producere? Deus etiam producit animas, gratias, & tempora,
ſed quae pure creatura poteſt in iſta? Ideo prima tua inſtantia
ſatis faciliter tollitur a ſophiſta, & ſic potentia diuina termina-
tur in maximo infinito, in quod poteſt. Potentia autem crea-
ta terminatur finito maximo, in quod poteſt. Et quantum ad
ſecundam tuam inſtantiam, poteſt dici probabiliter, quod ſicut
Deus non poteſt meliorem mundum facere, ſicut tu ſuperflue
euagaris. ſic nemo poſſet melius facere quam facit, poſſet ta-
men ſi Deus voluerit. Nam ſi melius facit quam facit, tune
potentia ſua ſe extendit ad contradictoria, in quae Deus non
poteſt. Nec appraetior tuas diſtinctiones fictas, de ſenſu com-
poſito & diuiſo, & ſic de ſaluatione hominis per Deum, fcili-
cet. quod Deus non poteſt ſaluare hominem, niſi de facto ſal-
uabitur. Nec ſequitur ex iſto, quod Deus ſit impotens, potius
quam ſequitur ex hoc, quod non poteſt ſeipſum deſtruere.

Nec ſequitur quod omnes orationes ſuperfluunt, ſed bene eſt
verum,

LIBERITTERTIVS..

verum, & ſequens, quod multae orationes prluatae & ſpecia-
les ſunt ſuperflue & communiter ſtultae factae, quia tales ora-
tiones debent per conditionem exprimi, vel ſaltem ſubintelligi;
rogo Deum quod ſic faciat, ſi ſibi placuerit. Vnde in facetia
humana fratres quo ad ſuos ſocios miſeros, exprimunt iſta
verba. Ad tertiam inſtantiam tuam bene concipio, quod ex
iſta ſententia mali poſſent occaſionem accipere, vt exinde per-
petrent multa mala, & ſi poſſunt, de facto faciunt, ſed qui
ſunt illi, eſt nobis incognitum, ſicut eſt mihi incognitum,
Vtrum aliquis franget neceſſario caput meum, & dicet in fine
per excuſationem ſuam craſſam, cum neceſſarium fuit ipſum
ſic facere, non potuit reſilire. Sed ego dicerem ſibi, quod
propter tale factum irrationabile neceſſario eſt culpandus. Et
quantum ad ceſſationem poſitionis & depoſitionis in arte obli-
gatoria, donate mihi iſtam iniuriam, cum in iſta altercatione
tempus communiter expenditur ſuperflue & inaniter, vt opor-
tet. Vnde niſi fortiores rationes habueris, ſtabo tacite in mea
ſententia confirmatus.

CAPVT KX.
De ſeptem peccatis mortalibus.

AXA.σan Rogo te frater Phroneſis continere te de caete-
ro ab iſta materia, & ſi volueris per ordinem ad tractan-
dum de ſeptem peccatis capitalibus procedamus, & ex qua ra-
dice in tanto numero & ordine ſunt ponenda. PnHRON. Tra-
Catus iſtius articuli oconfundebat plurimos ſapientes, & viuaci-
tas rationis plus ſciolos conſternebat, vt dominus Armoka-
nus dicit ſe pro ſolutione illius euidentiae viginti annis ſtuduiſ-
ſe viciſſim, ſi Chriſtus prophetauit vel aſſeruit hoc eſſe ventu-
rum, hoc eſt, vel fuit, vel erit. Sed antecedens eſt neceſſa-
rium, ergo conſequens. Non enim ſubiacet hominis poteſta-
ti, vel poteſtati creaturae, quin Chriſtus talia multa aſſeruit,
nec aſſertio, credulitas, vel electio actus arimae Chriſti eſt
huiusmodi per accidens. ideo ſicut neceſſario Chriſtus illud
aſſeruit, ita necefſario illud eueniet vel euenit. Nec ſcit iſte
doctor

Argumentam
inſolubile de
nece Gitate.

Omne

106 IOA N. WICLEF

doctor iſtam rationem in fine euadere niſi concedendo, quod
Chr ſtus erraſſe potuit. & eccleſiam decepiſſe. Sed quis ca-
tholicus iſta dicet? Item fi Deus determinauit hoc fore, ita
erit, extendamus tempus, & ſic patet conſequentia. Sed quo-
cunque futuro ſignato ante mundi conſtitutionem Deus deter-
minauit hoc fore, ergo hoc erir, quanta ergo eſt neceſſitas in
antecedente, tanta eſt neceſſitas in veritatis conſequente.
Quis rogo poterit facere vel impedire, quin Deus determina-
vit hoc ante mundi conſtitutionem? Nunquid creatura poteſt
impedire Dei determinationem? Et vt Sophiſtae concedunt, ve-
ritatem aeternam procedentem ex Dei propoſito facere, quod
non erit? ac fi ab illis penderet diuinum propoſitum, & veri-
tas aeterna, quam Deus ipſe per ſe ſolum complete cauſſauit.
Item miſera creatura habet poteſtatem ſuum opus futurum pro-
ponere, & ſubductis impedimentis conſyderatione erroris, &
vVariatione voluntatis & temporis, foret determinate verum,
quia illud eueniet. Ergo multo magis poteſt Deus ad euentum
futuri ſe determinare. Cum ergo in ignorantia Dei in varia-
tione fuae volitionis, vel rei impedientis, non poteſt obſtacu-
ium euenire, relinquitur quod propoſitum Dei oportet neceſ-
ſario adimpleri, & ſic omne futurum neceſſario eueniet. Si

mu- ergo propoſitum hominis, vel ſua determinatio facit aliqualem

rum de necef- firmitatem in futuritione ſui operis, videtur quod determinatio
Sario eueniet. Dei facit ſummam firmitatem in futuritione fui operis. Item

repugnat Dei exiſtentiae, quod non intelligat omnes homines
intelligibiles, cum homo illos intelligit, & conſtat, quod
longe plures res, & plura animalia quam homines Deus intelli-
git. Signatis ergo illis hominibus, patet quod nullum homi-
em praeter aliquem illorum Deus poteſt producere, cum mul-
um hominem niſi quem Deus poteſt intelligere, poteſt ipſe
producere, ſed nullum hominem niſi aliquem iſtorum Deus
oteſt intelligere, cum Deus intelligit omnia quae poteſt intel-
gers, ergo nullum hominem praeter aliquem iſtorum Deus
poteſt producere. Euaſiones autem Sophiſticae, quae poſſunt
Heri in iſta materia, nec ſunt ſapidae, nec dignae memoria.
ideo animaret & quietaret viantem ad ſtandum pro defen-
fione iuſticiae, quod oportet mercedem ſuam neceſſario eue-
nire, ſicut oportet Deum punire aemulos veritatis. Et ſic non
oportet

L I B E R TERTIVS.

oportet eéuagare in imaginatione rerum, quas ponimus poſſibi-
les, dummodo non eſt ita. Et tollere poſſumus quaeſtionem,
qua quaeritur, quare Deus non efficit hoc, vel illud? Dicen-
do quod ideo, quia hoc non eſt effectibile, & claret ratio
Auguſti. & locus a ſimili. Quod ſicut Deus, ſi non produce-
ret verbum ad intra, tunc impotens foret vel inuidus. ita ſi
non produceret effectum ad extra, ipſe impotens foret & inui-
dus. Imaginatio autem noſtra, & error intellectus noſtri cir-

107

Reſponſio ge-
neralis guare
Deus boc vel
boc uot fasit.

cuit, credens ſaepe ſe intelligere, quod non intelligit & mul-

ta ſe poſſe facere, quae de facto non concipit. Studeamus er-

go veritates quae ſunt & falſitates procedentes de imaginatione
impoſſibilium obmittamus. Ideo excuſando vanitates creden-
tium in iſta materia ſaepe dixi, quod paratus ſum illud quod tu
ponis poſſibile admittere, docto quod illud ſit poſſibile Non

enim tantum confido de tua ſcientia, quod ſi aſſeris hoc eſſe

poſſibile, ergo verum, cum concedis, licet falſe, quod mul-
tos homines intelligis, quos Deus non poteſt producere, vt
hominem infinitum magnum, hominem infinitum meliorem
Chriſto, & hominem ſibi Dei potentiam coequantem. Placet
autem mihi, quod ad tractandum de ſeptem peccatis capitali-
bus procedamus. Et ſi interim occurrerit argumentum viuax
contra iſtam ſententiam, quod non credo, ipſum diligentius
repetamus. Videtur mihi, quod numerus ſeptem peccatorum
capitalium in fide ſcripturae fundari poterit, & communi ex-

perientia quam habemus, conſtat quidem quod Iohannes di-

cit, concupiſcentiam oculorum, concupiſcentiam carnis, &
ſuperbiam vitae eſſe originem cuiuslibet ſequentis peccati.
Et lacob. idem dicit, ponendo quod ſapientia huius mundi eſt
terrena, animalis, & diabolica Superbia autem vitae, quae
dicitur ſpirituale peccatum, & diabolicum, gignit ex ſe duas
filias, ſcilicet, inuidiam, atque iram, cum ſuperbus ratione
ſingularitatis quam appetit, inuidet inferiori, ne forte ad ae-
qualitatem ſuam attingat. Inuidet aequali, quod Deus ipſum
ſibi aequiparat, & inuidet ſuperiori, quod ſie ipſum exuperat,
& ſic vtrobique inſtar diaboli inuidet ordinationi, & operi Dei
ſui. Habito ergo iſto maledicto ternario, & Luciferina ſuper-
bia, reſumendo peccatum irae, ſequitur ex concupiſcentia oculo-
rum ſecundus ternarius maledictus, ſcilicet ira diſſoluens homi-
02= nes,

Superbia vi-
tae gignit ex

ſe duus filias,

Inuidiam C1.
Iram.

Concupiſren:

Concupiſcen-
tia carnis.

108 IOAN. WICLEF

nes, Accidia ac Auaritia inde ſequens. Nam iracundus quem
oportet fruſtrari a ſuo propoſito, tam mente, quam corpore
hebetatur, & ſic oportet ipſum incidere in quartum peccatum
Accidiae. Et cum deſyderium mentis neceſſario ſit circa aliquid
oceupatiuum, fruſtrante primo ternario diabolico hominem a
ſapida conſyderatione, vel concupiſcentia Dei ſui non ſupereſt,
niſi vt virtus concupiſcibilis improuide circa temporalia euage-
tur. Et ex iſtis & concupiſcentia carnis infertur tertius terna-
rius maledictus, qui enim terrena ſic ambit, & deſyderat irra-
tionabiliter illis vti, & fic incidit in gulam quo ad guſtabilia.

Et cum otiatur a conſyderatione diuina, circa quam foret ho-

mo naturaliter occupatus prorumpitur beſtialiter in ſenſibilia
ſenſus tactus, & completur tertius ternarius maledictus, ſcili-
cet Auaritia, Gula, atque Luxuria. Et ſic peccatum poſte-
rius inducit ſororem ſequentem, ſicut crimina ſunt connexa.
Et ſic in ſeptenario ſunt tres communicationes ternarii im-
plicati.

6 38 3⁶ 26 66 ° 5 e
CAPVT X.
De Superbia.

LITHIA. Conſydero quod ſecundum rationem diſparem,
licet hominibus tractare de iſto ſeptuplici ordine peccato-
rum. Incipiamus ergo a Superbia Cum ſecundum Ecoleſia-
ſticum ipſa ſit initium omnis peccati, & in cœleſtibus ſpiritibus
ab alto originem traxit. PHRO. Dicam breuiter in iſta materia
& conſequenter de peccatis aliis, cum ſermocinantes ex gratia

Dei & vfſu loquendi, poſſunt ſatis iſtam materiam dilatare.

Verumtamen cum ſit ordo naturalis quattuor quaeſtionum, &
in quaeſtione ſi eſt ſuperbia, non oportet hominem immo-
rari. Videtur mihi expediens primo dicere, quid deſcriptiue
ſit ſuperbia. Hoc enim facilitat ad cognoſcendum proprieta-
tes ſuperbiae. & propter quod tales proprietates ſibi aceidunt,
& loquor de fuperbia & peccatis caeteris, non vt dicunt de-

fectus, vel peccata intellecta formaliter, ſed vt dicunt habitus

vitioſos. Ab illis enim habitibus procedunt actus hominem
contur-

LIBER TERTIVS. 109

conturbantes. Dicitur autem ſuperbia inordinatus amor ex- Luid Ft ſu-
cellentiae propriae. Deus enim amat propriam excellentiam, Perbia.
ſicut & angeli ſuam. Homines etiam cum quibus eſt gratia
amant virtutis excellentiam, vt poſtmodum ſunt beati, ideo
ſubdolus & Pſeudis ſtatim obiiceret contra hominem, ſuper-
biam taliter deſcribentem, quod eſt amor propriae excellentiae.
eum Deus foret ſic ſumme ſuperbus. Intelligo autem per amo-
rem non ſolum actum amandi, ſed habitum, quo ſuperbus in-
clinatur ad zelandum pro ſuo ſtatu indebito. Et ſic oportet
ſupponere, quod Deus ordinet omnia creata in ordine pulchro
conſiſtere. Creatura autem rationalis, vt homo & angelus,
infringit hunc ordinem in ſeipſa & aliis, cum ratione ſuae ex-
cellentiae appetit inordinate, tam ſecundum intellectiuam po-
tentiam quam volitiuam, in gradu incompetenti conſiſtere.
Et diſtinguuntur ſpecies ſuperbiae, ſecundum quod inordina-
tae potentiae appetunt malos fines, vt intellectiua potentia,
quando appetit ſcientiam, vel finem alium inordinate, tunc
dicitur ſuperbia interior. Vnde diabolus primo mentiendo
ſuggeſſit fœminae. Nequaquam (inquit) moriemini, ſcit enim
Deus, quod quocunque die comederitis ex eo, aperientur
oculi veſtri, & eritis ſicut di, ſcientes bonum & malum.
Ecce quod Deus dicit, morte moriemini, mulier dubitat ne
forte moriamur, & diabolus mendaciter contradicit. Nequa-
quam (inquit) moriemini, & ſuper hoc fundat originem fui
mendacii a Deo procedere. Et in ſuperbia iſta ſcholaſtica, ſunt
multi clerici occupati, cum facit multos languere, circa in-
vtiles quaeſtiones, & in errores intellectus incidere, ex qui-
bus cauſſatur error affectus & éxtrinſecorum operum ſatis late.
Et vt dicit Metricus. Superbia intellectus in quattuor errori-
bus eſt fundata Verſus. Ex ſe pro meritis falſe plus omnibus
inflat. Quidam enim putant ſe habere excellentiam ex ſeipfis,
Quidam ſecundo putant ſe habere bona naturalia de condigno.
Quidam putant ſe habere bona aliqua, quae non habent. Et
quidam quarto comparantes ſe aliis, falſe putant ſe alios ex-
cellere. Et tota radix cuiuslibet ſpeciei ſuperbiae, ſtat in iſto,
quod homo errat non credendo humiliter, quod quicquid ha-„ zis pe,
buerit eſt a Deo. ktt ideo dicit Apoſt. 1 Cor. IV. Quid habes Rahir Kter-
quod non ac cepiſti? Si autem ac cepiſti, quid gloriaris, quaſi bet in quo
3 non ſlat.

110 I1OAN. WICLEF

non ac ceperis? Et ita defectus fidei ſoripturae, eſt cauſſa
ſuperbiae, ſuperbia autem affectus conſiſtit primo in hypocri-

Hipoeryfis e ſi, quae eſt peſſima ſpecies ſuperbiae, & religioſos noſtros

6165
biae,

Heg, Ite- ſaepe conſequitur, cum non praeſumerent ſuperaddere tradi-
Pei tiones ſupra Euangelium, quae communiter ſunt contrariae ra-

tioni, niſi hypocriſi laborarent. Ideo falſe fingunt fratres &
alii, quod habent regulam priuatam, quae in bonitate excedit
regulam lIeſu Chriſti. Omne enim peccatum ſapit errorem,
qui inpugnat primariam veritatem. Superbia autem conſiſtens
in concupiſcentia oculorum inordinationem temporalium ſae-
pe reſpicit, vt multi ſuperbi de affluentia temporalium inaniter
gloriantur. Et ſuperbia circa bona carnis, reſpicit ſaepe inor-
dinationem volitiuae potentiae, circa bona corporis naturalia,
vt circa naturalem fortitudinem, circa corporis elegantiam, &
circa ſimilia bona naturae corporeae. Originatur autem iſte
error ſuperbiae, ſicut & caeteri, ex errore intellectus & fidei,
quo credi debet, quod onmnia iſta bona ſunt a Deo, vt de datis
iſtis ordinate proſit eceleſiae. Ideo dicit Apoſtolus, quod fi-
cut membra humana corporis proſunt toti corpori ad implen-
dum eius operationes vtiles, quantum ſufficiunt, ſic quaelibet
perſona militantis eccleſiae, debet ſine praeſumptione, vel ni-
mia replicatione actus reflexi ſupra ſeipſum quantum ſufficit, vel
habet ex donis Dei prodeſſe eccleſiae, tunc enim debite ſeruit
Deo, & ex omnibus viribus amat ipſum, cui repugnat, quod
amat propriam excellentiam, niſi de quanto ſonuerint in ho-
norem Dei, & vtilitatem eceleſiae. Et patet quomodo ſuper-
bia extinguit bona gratiae, inficit bona naturae in anima, &
omnino impedit profectum ſpiritualem, in quo viator creſce-
ret, nam tam bona ſpiritualia, quam bona corporalia, ordi-
nantur proficere viatori, quando ſeruando regulam naturae,
ponit illa bona modeſte in opere. quia rebellando obſtinate in-
Hexibilis eſt ad bonum. Et patet ex fide ſcripturae, exemplis
naturalibus, & rationibus viuacibus, quomodo eſt ſuperbia
reprobanda. & videtur quod ſuperbia, & omnia alia vitia ſunt
connexa Nam quicunque inordinate amat bonum proprium,
inuidet aliis, & iraſcitur in effectu. Et per idem eſt Accidio-
ſus, Auarus, Guloſus, & Luxurioſus. Torpet enim in ſer-
uitio Deo debito, & nimis inordinate appetit bonum proprium.
Et

LIBER TERTIVS. ITI

Et ſie homo interior guloſe & falſe guſtat honorem indebitum.
Et de ſpirituali luxuria patet, quod fornicatur a Deo turpiter
cum ſe ipſo.

38688 36883 68385 S85 DBese ee See Eee eeee eee eee ees
CAPVT KXKl.
De Humilitate.

ANAKEN. placet quod ſic leuiter & breuiter de Superbia te
expediuiſti. Sed cum illi contrariatur Humilitas, rogo ve
parum dicas de ipſa virtute, cum ſit contra Superbiam medici-
na. Antidotum enim qua vitium eſt virtus contraria. PHRO.
placet de virtutibus conformi via tranſcurrere. Sicut enim
ſuperbia eſt initium peccatis aliis. Sic humilitas eſt aliis virtu-
tibus fundamentum. Et hinc fuit Chriſtus (quia ſapientia Dei
patris) in humilitate beatae Mariae virginis incarnatus. Vr
patet Luc. I. Sicut enim Chriſtus non potuit ſuperbire, ſic
non potuit ipſo eſſe humilior, cum ſit centrum toti humano
generi, quo centro non poteſt eſſe inferius. Nam cum res al-
ta, ſit eo inferior, quo centro propinquior, patet quod nemo
poteſt eſſe Chriſto humilior. Ideo errant qui ponunt quod
Deus poteſt ponere centrum mundi inferius quam eſt modo,
cum ſic mundus rarefieret in infinitum, cum inferioritas non
attenditur a mundi circumferentia, centrum mundi non foret
inferius quam eſt modo, Et per idem ſi totus mundus conden-
ſetur ad non quantum, per impoſſibile verſus centrum. Et
eadem eſt ratio, poſito quod mundus fluctuaret, vel infini-
tum quorſumcunque moueretur in vacuo infinito. Sicut ergo
nemo poteſt intelligere quicquam baſſius quam eſt centrum, ſic
nemo poteſt intelligere quicquam humilius quam eſt verbum.
Ideo oportet quemſibet ſaluandum ſptrituale aedificium conſti-
tuere in hoc centro, quia aliter non poſſet eius altitudinem eri-
gere vsque ad coelum. Turrim, enim tam altam, oporter
habere immobile fundamentum Sed ſecundum Apoſto. 1 Co-
rinth HI. Fundamentum & Deſcribendo autem virtutem

humilitatis conformiter ad praedicta poteſt dici, quod humilitas
eſt

112 IOA N. WICLEF

Quid eſt hbu-

eſt amor ordinatus, in gradu debito ſibi perſiſtendi, qui amor

militas. in Chriſto ſecundum eius humanitatem immobiliter perſeuerat.

Alii autem vt ſibi in hoc conformiores ſunt, ſic ſunt & humi-
liores, & ad apicem virtutum facilius attingendum promptiores.
Et patet primo quomodo Chriſtus directe contrariatur diabolo,
cum ipſe ſit ſumme ſuperbus, ſed Chriſtus ſumme humilis.
Ideo ſi vis placere Deo, deſpicias ſuperbos, cogitatu animae

atque vita. Talis enim domus non patitur ruinam a contrariis
impellentibus vel procellis. Sicut enim oportet eſſe vnam ra-
dicem vitiatam, a qua cuncta poſteriora crimina ſunt contra-
cta, ſic oportet eſſe vnam radicem ſaluantem caetera, quae ſit

Octo proprie-
tates vere bu-
milem conſe-
quentes.

plena virtute & gratia. Cum enim Chriſtus ſit Deus & homo,
poſito quod aliquis ſit humilior ipſo, tunce foret in humilitate
ſtandi in gratia fibi debita Chriſto conſtantior, ſed quid impoſ-
