Matth. XXVI. fides ſcripturae ſic loquitur. Cœnantibus illis,
accepit leſus panem &c. Et eadem ſententia patet plane
Marc. XIV. & Lucae XXII. & 1 Corinth. XI. Ex quibus fides
eccleſiae obſeruat in conſecratione huius hoſtiae hunc ordinem.
Qui pridie quam pateretur &c. corpus meum &c. In omni-
bus autem iſtis quinque locis ſuppono concordare ſententias,
quamuis ſermones paululum ſunt diſcordes. Et ex iſta fide
tam authentice promulgata, arguo ſic haereticis. Chriſtus qui Argumentuis
mentiri non potuit, dixit, Panem quem accepit in manibus bro remanen-
eſſe realiter corpus ſuum, & non errauit in iſto, nec aſſeruit?* Panis.
falſum, ergo veraciter fuit ita. Et haec ratio dat plenam fidem
fidelibus ad dictas haereſes ad deteſtandum, & fratres ac ſuos
complices de haereſi conuincendum. Vnde Hierony. ante ſo-
lutionem Sathanae, ſcripturae ſacrae indagator praecipuus in
Epiſtola ad Heluidiam, pertractans illam materiam ſic conclu-
dit. Nos (inquit) audiamus, panem quem fregit, deditque
diſcipulis manducandum, corpus eſſe domini ſaluatoris ipſo
dicente. Hoc eſt corpus meum. .

x X kK

CAPVT

186 10 AN. WICLEF
ð

CAPVTL III.
Quid demonſtretur per Ly. boc

A Frater mi gaudeo, quod tam lucide procedis, ad
declarandum fidem eccleſiae nimis diu abſconditam. Nec
video quomodo fratres vel alii, poſſunt ſubterfugere rationem
iſtam, niſi forte fingant ſenſum fidei huius ſcripturae, vel ali-
ter ipſam negent. PHRONE. Nec nos, nec alii poſſumus ra-
tionem iſtam negare. Ideo catholicus debet ipſam ſeruare ſe-
dule tanquam charam. Verumtamen pro ſenſu huius ſcriptu-
rae, haeretici multum variant. Dicunt enim primo, quod
iſtud pronomen hoc, in propoſitione ſacramentali, hoc eſt
corpus meum, demonſtrat ſimpliciter corpus domini, & non
panem, quia aliter (vt inquiunt) foret propoſitio Chrifti falſa.
Quod autem Iohannes de Deo & caeteri rudes haeretici dicunt,
quod nihil demonſtratur illo pronomine hoc, eoque materia-
liter & recitatiue tenetur, ſubticeo tanquam haereſim recita-
tione indignam. Et arguo multipliciter contra primam. Nam
priori pronomine demonſtratur panis, quem Chriſtus ſumpfit
in manibus, ſed ſequenti pronomine demonſtratur idem quod
fuit antea demonſtratum. Ergo per ſubiectum propoſitionis
ſacramentalis demonſtratur etiam idem panis. Quomodo ergo
rogo eaperet fidele ingenium, quod Chriſtus accepit panem in
manibus, benedixit, & fregit, & mandauit ex illo Apoſtolus
manducare, niſi intellexerit priore pronomine illum panem?
Nondum enim transfuſa funt verba ſacramentalia, vt definat
eſſe panis. Et confirmatur ex hoc, quod ſecundum Matth.
XXVI. Chriſtus praecepit omnes Apoſtolos de calice illo bi-
bere, quod fecerunt. Vt patet Marc. XIV. accepto ealice gra-
tias agens, dedit eis, & biberunt ex illo omnes. Et idem eſt
iudicium de pane. vnde textus Apoſtoli I Corinth. XI. ſic aſſe-
rit, Quoties enim cunque manducabitis ex hoc pane &c. Ex
quo videtur, quod vel aucétor feripturaè falſe indicat, vel quod
de pane a Chriſto exhibito Apoſtoli manducarunt. Et ex ea-
dem radice patet, quod idem panis demonſtratur ſecundo pro-
nomine, quod ſubicitur in iſta propoſitione ſacramentali. Iioe
e

I. I B E R CQLVA-RTVS. 187

eſt corpus meum, tum quia aliter cauſſalis foret omnimode ni-
mis ſiulta, tum etiam, quia Chriſtus aliter nimis illuderet ſuae
eccleſiae. Et iſta ratio de demonſtratione pronominis daret
fidelibus plenam fidem. Item demonſtratione verborum Chri-
ſli oſtenditur illud per quod Apoſtolis pertinens noticia gigne-
retur, ſed hoc non ſtat cum hoc, quod nude corpus Chriſti in
natura propria demonſtretur, ergo pertinens eſt ſenſui verbo-
rum domini aliud demonſtrari, ſed nihil pertinentius quamn
panis quem eis Chriſtus porrexerat. Si enim nude demonſtra-
tur corpus domini in natura, tunc iſta foret horum verborum
Chriſti ſententia. Hoc corpus meum, eſt corpus meum. Sed
iſiud Apoſtoli ſatis ſuperius cognouerunt, & foret inpertinen-
ter connexum iſti, quod manducarent ſinguli ex hoc pane.
Item ſi demonſtratio pronominis ſacramentalis foret inpertinens
ili pani, quomodo doceri poterit pertinenter, quod virtute
illorum verborum ſacramentalium eſt illius panis transſubſtan-
tiatio accidens ſine ſubiecto, & corporis Chriſti in loco panis
ſacramentalis innouatio? Iſta autem fictitia demonſtrationis
pronominum omnino interimit ſententiam ſacramenti. Item
ſecundis verbis ſacramentalibus, quibus vinum conficitur, illud
vinum in calice demonſtratur, Ergo per locum a ſufficienti
ſimilitudine ſubiecto propoſitionis prioris qua panis ſacratur ſa-
cramentaliter, demonſtrari debet etiam idem panis, aſſumptum
patet ex hoc, quod nullus catholicus finget, quin methano-
mice demonſtratur contentum in calice, quando ſic dicitur
Marci XIV. Hic eſt ſanguis meus noui teſtamenti. Non enim
intelligit quiuis catholicus, quod illud corpus metallicum ſit
ſacramentaliter ſanguis Chriſti, ſed de vino contento in illo
calice. Sed ad detegendum omnem tergiuerſationem ſophiſti-
cam ordinauit ſpiritus ſanctus, vt dicatur in maſcul no genere.
Hic eſt ſanguis meus, Vnde inter caeteras certitudines de ſigni-
Gcatione ſeripturae eſt haec vna de maximis, quod in propoſi-
tione illa ſacramentali demonſtratur panis aut vinum. Quo
habito tranſeundum eſt catholico ad ſignificationem complexam
illius propoſizionis ſacramentalis. Hoc eſt corpus meum, re-
linquendo opinionem illam vt ſumme haereticam, quod euan-
gelium & ſpecialiter verbum Chriſti ſit dictum impoſſibile &
incultum. Cum autem omne dictum Chriſti ſit verum & ſum-
Aa 2 me

183 1IOAN WICLEF

me catholicum. Chriſlus autem dixit, quod iſte panis ſit cor-
pus ſuum, ſequitur manifeſte quod hoc ſit verum. Sed hic
circumpalpitant haeretici, & cum non poſſunt negare, quin
panis demonftratur pronomine, fingunt ſenſum complexum
triplicem nimis haereticum. Dicunt enim primo, quod non
hoc ſeilicet ille panis eſt corpus Chriſti, ſed quod ille panis vir-
tute verborum illorum ſacramentalium erit quodammodo cor-
pus Chriſti ecunda autem via magis haeretica videtur, quod
iuxta errorem ſuum aeque neganda elt iſta ſententia, iſte panis
erit poſterius corpus Chriſti, quia vt arguit ille panis foret tunc

conuerſus vel idemtificatus corpori Chriſti, & per conſequens

in tranſubſtantiatione deſineret, & ſic nunquam veracſter erit
corpus Chriſti. Ideo ſecundo corrigit, quod de iſto pane fiet
quodammodo corpus Chriſti. Tertia autem via videns, quod
nihil illius panis in Chriſti corpore remanebit, negat quemlibet
ſenſum priorem. Sed dicit quod auctor ſoripturae intelligit.

quod hoc accidens per ſe ſine ſubiecto ſignat ſacramentaliter

corpus Chriſti. Et iſte ſenfus eſt huius propoſitionis ſacra-

mentalis & euangeliſtae hoc eſt corpus meum. Videt enim

quod nec materia panis, nec forma tranſit in corpus Chriſti,

nec ipſa conueniunt in ſubiecto, ideo apparet ſibi, quod non

debet concedi catholice, quod ex hoc pane fiet corpus Chri-

ſti, ſicut ex aere fit ſtatua, nec ſicut ex nocte fit dies. Non
enim conueniunt in fubiecto. Sed quia illa accidentia per ſe

ſine ſubiecto figurant ſacramentaliter corpus Chriſti. O quam

deteſtanda eſt iſta fictio qua fingitur, quod non iſto pronomi-
ne demonſtratur panis vt oſtenſum eſt fuperius. Sed vnum
inpoſſibile, ſecundum doctores modernos non poteſt intelligi.
Et ſecundum Auguſtinum & ſanctos caeteros non de Dei ommi-
potentia poteſt eſſe, & de toto facto neſeiunt exprimere, quod
genus accidentis fit hoc venerabile ſacramentum, ſed conſe-
quenter, licet falſe aſſerunt, quod ipſum ſit peius quam panis
equinus, vel aliquid aſſignandum. Et ſic, ſicut iſti haeretici
a tempore ſolutionis Sathane, non plus quam picae intellexe-
rant iſtud verbum ſicut falſe affirmant, quod nec Chriſtus, nec
eius apoſtoli ipfum intellexerant, ſic nec Patres alii poſtſequen-
tes, Ccontra errorem iſtum non oportet nos inſtanter arguere,
cum notum fſit fidelibus, quam non quotidie a ſacerdote idio-
. tico

1

LIB E R QVARTVS. 189

tico & indigno fit nouiter corpus Chriſti. Nec ante plenam
prolationem iſtorum verborum ſacramentalium fit accidens
ſine ſubiecto. Et ſic quam diu durauerit pronomen demonſtra-
tiuum propofitionis ſacramentalis, non demonſtratur accidens
line ſub'ecto cum tam diu continue manet panis. Similiter
cum iuxta ſanctos, quicunque impoſuerit fidei ſeripturae ali-
quem ſenſum extraneum, quem ſpiritus ſanctus non flagitat ſic,
Vt ſit haereticus. Et iſte ſenſus, nec ex fide ſeripturae, nec
ex reuelatione vel ratione oſtendi poterit Sed quoscunque
ſanctos vsque ad ſolutionem Sathanae omnino latuit. Et plu-
res ſancti Hiero. Auguſt. & viuax ratio omnimde contradi-
cunt, Patet quod iſta ſententia ſit ſimpliiter dimittenda, ſpe-
cialiter cum ſit falſa. Oportet enim iſtos ſcripturam ſacram
corrigere, non quod hoc accidens ſine ſubiecto eis incogni-
tum, eſt corpus Chriſti, ſed quod ipſum ſignat corpus Chriſti.
Sed quomodo virtute ſententiae iſtius fit transſubſtantiatio, vel
accidens ſine ſubiecto? Cum illud accidens ſine ſubiecto aeque
ſignificare poterit corpus Chriſti. Tales autem haeretici non
poſſunt fingere pro quo inſtanti eſt transſubſtantiatio, vel acci-
dens ſine ſubiecto. Et ſic tollitur iſta triplex ſentent'a deriſo-
ria, atque erronea, ſicut quaecunque alia haereticag, ad verba
domini ſimulanda. Standum eſt ergo ſententiae Hieronymi

ſolidi & ſubtilis qui dicit, quod panis ſacramentaliter eſt vir- Secundum

tute verborum Chriſti corpus domini ſaluatoris. Qualis autem
ſit iſte panis, vel quid in natura ſua videat fidelis theologus
alias hoſtias non ſacratas.

*à R ℛα 3 . ¾ 2
CAPVI IV.

Quod poſt conſecrationem manet panis.

ALTTTA. Placet mihi quod tam ſtricte & plane replicas
contra haereticos in iſta materia, ſpecialiter cum tanta
multitudo fratrum & aliorum vocatorum Chriſtianorum, cla-
mant contra tuam ſententiam, & mortem tuam multipliciter
mach'nantur, cum praecedente tua ſententia illi forent manife-
ſti haeretici, & per conſequens ab eccleſia extirpandi, vel ſal-
Aa 3 tem

ſit ſacramen-

190 10OAN. WICLEF

tem a quocunque gradu dignitatis eceleſiaſticae, & per conſe-
quens a poſſeſſione temporalium & percipiendis eleemoſynis
excludendi. Sed dic quaeſo quomodo poſt conſecrationem hu-
ius hoſtiae manet panis. Multi autem dicunt, quod ſi hoe
crederent nunquam in perpetuum celebrarent. PHRONE.
Oportet cum iſia materia ſit poſitiua, ad fidem ſeripturae at-
tendere, & ipfi plane credere, & ſicut virtute verborum fidei
ſcripturae conceditur, Quod hoc ſacramentum eſt corpus
Chriſti, & non ſolum quod erit, vel figurat ſacramentaliter
corpus Chriſti, ſic concedatur eadem auctoritate ſimpliciter,
quod iſte panis, qui eſt hoc ſacramentum eſt veraciter corpus
Chriſti. Et non dubium etiam laico idiotae, quin ſequitur.
Iſte panis eſt corpus Chriſti, ergo iſte panis eſt, & per conſe-
quens manet panis, & ſic ſimul eſt panis & corpus Chriſti.
Exempla autem poſſunt groſſa poni pro iſta materia atteſtanda.
Non enim oportet, ſed veritati repugnat, quod homo dum
fit dominus vel praelatus eccleſiae, deſinat eſſe eadem perſona,
ſed maneat omnino eadem ſubſtantia quodammodo exaltata.
Sic oportet credere, quod iſte panis virtute verborum ſacra-
mentalium, fit conſecratione ſacerdotis primi veraciter corpus
Chriſti, & non potius deſinit eſſe panis quam humanitas. Ex
hoc quod fit Deus, deſinit eſſe homo. cum natura panis non
ex hinc deſtruitur, ſed in digniorem ſubſtantiam exaltatur.
Nunquid credimus quod baptiſta ex hoc quod fuit factus Helias
virtute verborum Chriſti Matth. XI. deſüt eſſe Iohannes, vel
aliquid quod ſubſtantialiter ante fuerit? conformiter non opor-
tet, quod licet panis incipiat eſſe corpus Chriſti virtute verbo-
rum ſuorum, quod deſinat eſſe panis, cum panis fuit ſubſtan-
tialiter ex hoc, quod incipit eſſe ſacramentaſiter corpus Chri-
ſti, ſic enim Chriſtus dicit. Hoe eſt corpus meum, virtute
quorum verborum oportet illud concedere ſicut in Euangelio
Matth. XI. de baptiſta aſſeritur. Si vultis ſcire, ipſe eſt Helias,
& propter laborem in aequiuocis, Chriſtus non contradicit
Baptiſtae Iohan. I. Cum ipfſe aſſerit. Non ſum Helias. Vnus
enim intelligit quod eſt Helias figuraliter, & alius quod non eſt
Helias perſonaliter. Et conformiter non contradicunt, ſed
aequiuocant qui concedunt, quod hoc ſacramentum non eſi,
ſuple, naturaliter corpus Chriſti, & idem ſacramentum eſt
figura-

LIBER QVARTVS. 191

ſiguraliter corpus Chrifti. Et quantum ad illud affertum ab
haereticis induratis, quod nunquam celebrarent ſi hoc crede-
rent eſſe verum. Reuera prodeſſet eceleſiae, & cederet ad ho-
norem Dei, quod tales apoſtatae nunquam ſuum accidens con-
ſecrarent, quia per hoc multipliciter blaſphemant in Deum, &
implicant Deum eſſe auctorem mendacii. Ponunt enim quod-
mundum quem Deus crearat ſtatim deſtruunt, quia materiam
primam quam Deus ordinauit eſſe perpetuam deſtruunt, & ni-
hil innouant huic mundo, praeter hoc quod mentiuntur ſe fa-
cere inaudita mirabilia, in quae indubie Deus non poteſt. Et
ſic vt fingunt faciunt nouum mundum. Quid ergo abeſſet,
quod tales haeretici idiotae nunquam celebrarent, cum ſicut
ignorant vocem propriam, ſic ignorant quidditatem ſacramen-
ti quid faciunt & adorant? Sed quantum ad veritatem fidei,
quod hoc ſacramentum eſt panis vigilent haeretici, & oculis
conniuentibus ſuſcitent intellectum. Nam Matth. VI. docet

nos orare Veritas;, vt panem noſtrum quotidianum, vel ſuper- Panem quort-
ſubſtantialem nobis det hodie. Et ſecundum Augu ſuper eo- zidianum ſe-

dem textu in ſermone domini de monte, per panem quotidia-
num inter alios ſenſus laudabiles intelligit Chriſtus hoc vene-

rabile ſacramentum. Sed nunquid non credimus quod ſequa- dqum.

tur, quod ſi hoc ſacramentum ſit panis quottidianus, pro quo
oramus, panem noſtrum quottidie, tunc eſt panis? Similiter
apoſtoli cognouerunt Chriſtum in fractione panis, Vt dicitur
Luc. XXIV. c. Et illum panem docet Augu. cum lege Papali
de Con. diſt. III. Non omnes, eſſe hoc venerabile ſacramen-
tum. Sed nunquid credmus quod non ſequitur, Apoſtoli
cognouerunt Chriſtum in fractione panis huius, ergo tunc eſt
panis? Similiter Apoſtolus qui in hac parte accepit ſenſum
ſuum a domino, vocat hoc ſacramentum panem quem frangi-
mus, vt patet I Corinth X. & ſaepe cap. ſequente Al. Quis
ergo blaſphemaret in Deum, quod tantum vas electionis ſacra-
mentum praecipuum vocet falſe, & ſpecialiter cum futuras no-
uerit eſſe haereſes de hoc pane? Nimis ergo negligens foret
Paulus eccleſiae ſponſae Chriſti, ſi noſceret quod hoc ſacra-
mentum non fit panis, ſed accidens ſine ſubiecto, ſi tam cre-
bro vocaret ipſum panem, & nunquam vero nomine, cum
noſceret prophetice tot futuras haereſes eſſe in hac parte. Di-
cant

192 IOAN. WICLEF

cant ergo iſti haeretici idiotae, cum ſuſficienti fundatione, quid
eſt hoc ſacramentum quod execrant cum ſuis mendaciis, ſi non
fuerit ille ſacer panis. Similiter vt tactum eſt ſuperius. Chri-
ſtus qui eſt veritas prima, dicit ſecundum quattuor Euangeli-
ſtarum teſtimonia, quod ille panis eſt corpus ſuum. Sed quis
haereticus non erubeſceret tunc negare quod eſt panis? Ideo
vel oportet veritatem ſcripturae ſuſpendere, vel cum ſenſu ac
iuditio humano concedere quod eſt panis. Maures enim ac aliae
Beſtiae iſtud noſcunt. Cum ſecundum Philoſophos de ſuo eſi-
bili habent noticiam. O ſi fideles in domino videbunt Anti-
cChriſtum cum ſuis complicibus tantum poſſe, quod condemnet
& perſequatur vsque ad mortem eccleſiae filios, qui in hoc fi-
dem euangelii ſic concedunt. Certus quidem ſum quod veri-
tas Euangelii poteſt ad tempus in plateis corruere, & per mi-
nas Antichriſti modicum reticeri, ſed extingui non poteſt, cum
veritas dicat, quod verba ſua non tranſient, licet cœlum &
terra quo ad innouationem aliquam ſic tranſibunt. Expergiſcat
ergo fidelis in anima, & diligenter inquirat a noſtris haereticis,
quid ſit in natura ſua hoc ſacramentum venerabile ſi non panis,
cum fides euangelii & ſenſualis noticia, cum ratione probabili
iſtud dicit, quia certus ſum, quod idolatrae qui fabricant ſibi
Deos, ſatis noſcunt quid ſint in ſuis naturis, licet fingant,
quod habeant aliquid numinis a Deo deorum ſupernaturaliter
eis datum. Ideo dicit fidelis, quod iſti haeretici in ignorantia,
nedum excedunt mures & tales beſtias ſed Paganos. Et patet
ſidelitas concluſionis praedictae, quod hoc ſacramentum vene-
rabile eſt in natura ſua verus panis, & ſacramentaliter corpus
Chriſti.

Ro R S Eee3 Ne⸗ R Re, rRv Re
CAPVT vV.

Probot didta ſuperius rationibus.
LTITHTA. Placet mihi, cum video quod vel oportet negare
FEuangelium tanquam ſumme haereticum, vel de hoc ſa-
cramento concedere, ſicut dicis. Sed rogo te commiſceas cum
aucto-

.

LIB E R QVARTVS. 193

auctoritatibus tuis paululum rationis, quia omnes admittimus,
quod Deus nihil poteſt facere, niſi probabili ratione, nec de-

ſiruit naturam inpeccabilem, nec confundit noticiam naturali- Deu
ter nobis datam, niſi ſubſit maior vtilitas & maior probabilitas poreſt niſ
rationis. PHRO. Placet quod fidem de Deo tam acute & re- probabili ra-

center reſpicis, ideo expedit parum procedere ſecundum quo
rationes iſtius materiae exigunt, vt veritas fidei plus clareſcat.
Supponamus ergo, quod inter omnes ſenſus extrinſecos, quos
Deus dat homim, tactus & guſtus ſunt in ſuis iuditiis magis
Certi, ſed illos ſenſus haereſis iſta confunderet ſine cauſſa, fo-
ret ergo Antichriſtianum ſacramentum quod iſtud faceret.
Nam quo ad tactum de ſacramento, patet experimento certo,
quod haereticus non negabit, quod iſte panis ſacratus dum fue-
rit piſtus nouiter, diſpariter frangitur, vt patet de frangibilita-
te & ſono in comparatione ad panem antiquum, & ſpecialiter
in aura humida tenaciter adherentem. Sed talia accidentia du-
rities, mollities, frangibilitas, & tenacitas, nec poſſunt per
ſe eſſe, nec in alüs accidentibus ſubiectari, ergo relinquitur
quod ſit ſubiectum aliquod, vt panis, vel aliquid haec ſubie-
Gans. Cum enim hoc ſacramentum manens idem continue
nunc eſt durum, nunc molle, nunc frangibile, nunc tenax.
Patet philoſophis, quod praeter qualitates quattuor, oportet
dare ſubiectum aliquod quod in illis taliter transmutatur, quia
aliter oporteret negare diſtinctionem talium accidentium. Vel
quod in tali transmutatione ſacramentum nouum continue eſt
creatum, quod ſi primum detur, tunc nullum accidens diſtin-
guitur a materiali ſubſtantia, & cum manent accidentia illa fo-
rent materialis ſubſtantia ſicut primo. Similiter in ſacramento
calicis, quo ad ſenſum guſtus, eſt eadem conſyderatio, cum
poteſt contingere, quod vinum exiſtens in principio dulce &
ſapidum, per conſeruationem in vaſe diuturnam, foret acrum
& omnino inſipidum Et quantum nos guſtu vel ratione poſ-
ſumus iudicare, oportet dare aliquod ſubiectum quod in illis
qualitatibus transmutatur. Quantitas enim vt profunditas, vel
ſuperficies, non recipit denominationes huiusmodi qualitatum,
cum tunc in omni corpore habente longitudinem, latitudinem,

d tione.

& profunditatem foret quantitas taliter informata. Oportet er- Argumentum

go praeter quantitatem dare ſubiectum, quod per qualitates hu-
B b iusmo-

pro rémanen-

194 10O A N. WICLEF

iusmodi alteretur, cum continue ſit noua quantitas rarefacta
ſubſtant'a vel denſata. Sed quia in iſta materia multiplicaui
alias argumenta, & allegaui contra iſtum errorem multiplex
teſtimonium Auguſtini. Ideo illis ſuppoſitis noto tertio, quo-
modo intrinſecorum iſta dementia eſt perplexa. Nam defi-
ciente noticia ſenſus extrinſeci, oportet quod ſenſus intrinſecus
illudatur, & nullus talis haereticus dicet ſcholaſtice, quod no-
ſcit qui ſditatem, vel differentiam ſubſtantiarum ſenſibilium.
Sed con edet cum ſtultis philoſophis, quod de talibus ſenſibili-
bus nihil noſcit. ſicut poſto, quod multae hoſtiae ſacratae &
non ſacratae, hominibus ignorantibus ſint commixtae, tunc
haereticus neſcit accidens ſuum a pane diſtinguere, ſicut nos
neſcimus diſtinguere inter ſacratas hoſtias & non ſacratas, eo
quod ſacratio non eſt ſenſibilis, ſed inſenſibilis. Mures autem
habent ſibi innatam noticiam de panis ſubſtantia ſeruata ſicut
Primo, ſed iſtis infidelibus iſtud deeſt, & cum ignorant quis
Panis aut quod vinum ipſfis latentibus conſecratur. Nec conſe-
cratum iterum recipit conſecrationem, quia ſic accidens per
ſe ſine pane vel vino poterit conſecrari. Patet quod eſt illis
ambiguum, ſi vnquam rite conſecrant, vt ſi multitudo hoſtia-
rum ſtatim poſt piſtionem a presb tero ſit ſacrata, & vinum in
transmarinis partibus ignorante Anglico ſit ſacratum, tund
frater Anglicus non de illis conſecrauit ſicut dicit, ſed quis ſcit
ſi ipſae res ita ſe habent, cum quotquot hoſtiae poſſunt ſimul
eodem verbo domini conſecrari, & vinum poteſt in quocum-
que vaſe & quantacumque quantitate ſacrari, etiam ſi poterit
per ſe eſſe guſtum itaque cauponum, licet iſti ſtolidi haeretici
neçeſſitantur tollere, non tamen eis credunt, cum mures non
obſtante ſua ſtultitia ſeruant ex integro ſenſum ſuum. Quid
ergo moueret dominum leſum Chriſtum tollere ſic iudicium
ſuorum cultorum, cum in nullo redundat eis bonum nec enim
ratione vel fide ſcripturae poteſt fundari, quod eſt neceſſarium
homines ſic decipi? cum panis & vinum remanentia figurarent
aptius corpus Chriſti & ſanguinem, quam accidens ſine ſubie-
cto. Et aeque poteſt corpus Chriſti & ſanguis eſſe ad quemli-
bet punctum talis corporis, ſicut ad aliquem punctum talis
monſtruoſiſſimi accidentis. Et tunc ſaluari poſſent fidei ſeri-
pturae, & ſic vndique maior vtilitas, & Dei maior reucrenti
reſul-

L. I B E R QVARTVS. 195

reſfultaret. Similiter tales blaſphemi inuoluunt praelatos inſo-
lub liter in negligentia quo ad grammaticos, cum grammatici
doceant verba ſupradicta latina conſtruere, ſecundum quod
ſunt vulgariter intellecta, ſed propter periculum haereſis debe-
ret eis iniungi ſecundum iſtam blaſphemam ſtultitiam quod ſio
doceant pueros ſuos conſtruere. Apoſtoli cognouerunt domi-
num in fractione panis, hoc eſt in fractione accidentis ſine ſub-
jecto, quia aliter pueri capaces poſſent concipere quod panis
ſubſtantia foret fracta per Deum, quem vt haeretici iſti inqui-
unt foret grande periculum. Nam grammaticus foret culpan-
dus, qui non iſtam aequiuocationem detegeret, canis in cclo
lucet. Sed ſi doceret in vulgari loquutione, quod animal la-
trabile ibi lucet, multo magis ergo foret culpandus grammati-⸗
cus, qui in puncto laeſionis fidei huiusmodi aequiuocationem
reticeret. Sed benedictus ſit dominus virtutis, qui iſtorum
haereticorum noticiam ſic confundit, quod vsque hodie neſci-
unt ad ſenſum ſuum conſtruere verba euangelica ſupra dicta.
Nam ipfſi nec conſtruendo, nec praedicando intelligunt voces
ſuas, quando dicunt, quod apoſtoli nouerunt Chriſtum in fra-
ctione panis, hoc eſt in fractione accidentis ſine ſubiecto. Et
ſic antichriſtus in iſta haereſi deſtruit grammaticam, logicam
& ſcientiam naturalem. Sed quod magis dolendum eſt tollit
ſenſum Euangelüi. Sed Deus ſicut ſemper ſeruat noticiam na-
turalem in laicis, ſic ſemper ſeruat ſenſum catholicum in qui-
busdam clericis, vt in Graecia aut alibi vbi placet. O quis poſ⸗
ſet fratres & alios apoſtatas excuſare, quod vel ignorant, vel
non audent, vel propter inuidiam nolunt fidem ſuam in iſtis
detegere & populum docere, de quo praeier obligationem ſe-
cundum amorem fraternitatis accipiunt tantum lucrum. Reuera
naturale ingenium hominis pſeudo fratres huiusmodi condemna-
ret, cum tanquam inimici domeſtici plus quam idololatrae re=
moti ſimplicem populum perturbarent. Quae ergo maior
blaſphemia quam dicere, quod Chriſtus qui eſt Deus & do-
minus veritatis, tales errores ſpecialiter in populo ſuo auctori-
ſat? indubie declinatio a lege euangelica eſt in cauſſa. Quare
iſti pſeudo diſcipuli Antichriſti reddunt ſe plus ignaros qualin
ſunt beſtiae vel pagani,

Bb 2 CAPVT

196 10OAN. WICLEF
NaS E N NNnN., NAn NAGn Ee en
C AEPVT VI.

Quomodo & qua cauſſa inoleuit haereſis circa Euchariſtiae
ſacramentum.

A’ ITHIA. Placet mihi quod tam audacter prorumpis in ve-
ritates euangelicas, & illas in parte detegis ratione. Sed
vellem libenter addiſcere quomodo & qua de cauſſa iſta haere-
ſis inoleuit, imo ſuppoſito quod diabolus cum ſuis diſcipulis
hanc inuenit quod ſignat in Chriſti eccleſia, quam Chriſtus
ſuper omnis diabolos damnate. Pk. Forem infideli deterior
niſi vsque ad mortem defenderem legem Chriſti, & certus ſum.
quod omnes haeretici vel diſcipuli Antichriſti, non poſſunt
illam ſententiam euangelicam inpugnare. Et ex alio latere
confido de miſericordia domini, quod poſt hanc vitam breuem
& miſeram, ero luper habundanter propter certationem iſtam
legittimam a domino praemiandus. Scio quidem ex fide euan-
gelii, quod Antichriſius cum ſuo conſilio, non poteſt niſi cor-
pus occidere, ſed Chriſtus cuius partem ſuſtineo, poteſt tam
corpus quam animam mittere in gehennam ignis. Et certus
ſum quod in illo quod eſt ſeruis ſuis vtilius non poteſt deficere,
cum ipſe ſe gratis oppoſuit dirae morti, & omnes chariores
diſcipulos ordinauit ad profectum eorum indubie acutius crit-
ciari. Iſtam ergo reputo cauſſam lapſus hominum in iſtam hae-
reſim, quod diſeredunt Euangelio, & leges papales, ac dicta
apocripha plus acceptant. Et inter omnes infidelitates quae
vnquam Creuerunt in ecclefia Dei ſancta, iſta ſubtilius & pro-
fundius demergit homines in voragines errorum de fide, &
plus facit apoſtatare, ab abbate domino noſtro Ieſu, Et eſto
quod Innocentius tertius deuiauit in iſta den entia, vt fratres
ſibi imponunt, quod non pertinet mihi diſcutere. Scio tamen
ex fide Chriſti, quod quicquid in materia iſta definie it, non
debet acceptari a fidelibus, niſi de quanto in lege Euangelica
eſt fundatum, cum certus ſum ex eadem fide, quod in iſta le-
ge omnis veritas & ſpecialiter veritas fidei, ſecundum menſu-
ram quae magis congruit continetur. Et cum in Chriſto &

lege

LIBERNR QVARTVsS. 197

lege ſua non ſunt, eſt, & non, ſed in lege ſua, vt patet ex
praedictis continetur, quod ſacranentum iſtud eſt corpus
Chriſti & panis, ideo hoc debet quilivet fidelis in domino ob-
ſeruare. Sed ex iſto manifeſte infertur, quod hoc ſacramen-
tum non ſit accidens ſine ſubiecto, cum fundari non poterit,
quod Deus fecit accidens corpus ſuum. Ideo adhaerens fidei
vt haereſim maximam hoc negabo, Ideo miſi alias ſatrapis in

iſta materia, iſtas tres concluſiones, cum proteſtatione debita. Trer conclu-
Prima haec eſt. Si virtute iſtorum verborum ſacramentalium Kones,

ſit accidens ſine ſubiecto, in ſacramento altaris, illud accidens
eſt ipſummet ſacramentum. Patet ex hoc, quod ſacramentum
illud ſecundum confeſſionem concordem iſtorum haereticorum
non eſt ſubſtantia, ideo non ſupereſt quid verba iſta deſtrue-
rent & in ſacramento relinquerent, niſi tale accidens. Secun-
da concluſio fuit iſta. Inter omnes haereſes, quae vnquam
pullularunt in eccleſia ſancta Dei non fuit nephandior, quam
haereſis ponens accidens ſine ſubiecto eſſe hoc venerabile ſa-
cramentum. Patet ex hoc, quod iſta via quantum in ſe eſt
haereticat praecipua verba Chriſti, & haereſim ſuper maiorem
partem eccleſiae introducit. Tertia concluſio eſt iſta. Hoc
ſacramentum ex fide Euangelii eſt naturaliter verus panis, &
ſacramentaliter ac veraciter corpus Chriſti. Patet ex Euange-
lio fupra dicto. Quantum ad ſecundam quaeſtionem tuam vi-
detur mihi probabile, quod Chriſtus qui dominatur ſuper
omnes diabolos, per hoc docet nos figuratiue, quomodo re-
gnum in ſe diuiditur, & finaliter deſolatur, & quomodo eius
praepoſiti benedicunt, ad tantum quidem in ſe diuiduntur,
quo ad iſtam materiam ſectae fratrum, quod quaelibet contra-
riatur reliquae, & nulla fundat efficaciter diétum ſuum. Et
quia fui praelati praeſumunt propter pecuniam benedicere, a
domino maledictis, ſicut maledicunt crebrius a domino bene-
dictis, ideo innuebat nobis dominus, quomodo eorum bene-
dictio ſecundum proprium eorum arbitrium ſaepe maledictio
domini eſt dicenda, luxta illud Malach. I. Maledicam bene-
dictionibus veſtris. Dicunt enim quod in conſecratione ſuae
hoftiae benedicunt panem & vinum in nihilum, cum nulla
pars eius remanet in Chriſti corpore, nec in ſuo ſacramento,
vt inquiunt, ſed loquendo proprie de annihilatione, annihila-
Bb 3 tur

198 10OA N. W IOLE F

tur & in nihil conuertitur. Cheiſtus autem licet vocatus fuerit
homo auſterus a ſeruo pigro, nunquam tamen tam ſeuere ali-
cui rei ſignabili maled«it, quando enim maledixit ficui
Marc. XI remanſit fions ſubſtantia, cum Chriſtus neſciat pro-
pter peccatum vel äguram peccati, ſuam omnimode deſtruere
creaturam, & cum nulla creatura poteſt quicquam facere niſi
praeueniat factio creatoris. Patet vt conſonat, quod licet ipſi
benedicant panem (vt falſe dicunt) in nihilum. tamen Chriſtus
cum ſit ſua fabrica ipſum ſeruat. Nec oportet muſſitare ſuper
dictum lohannis de Deo, quod panis remanens eſt, ſed neſci-
tur vbi eſt, quia fideles ſatis ſciunt, quod panis virtote bene-
dictionis Chriſti, in melius, quia in corpus domini eſt conuer-
ſus, & remanet panis, quia manet ſacramentaliter ipſum cor-
pus Et ſi dicunt quod tranſubſtantiatur virtute verborum ſa-
cramentalium, placet mihi, cum ſubſtantia illa non tranſit, ſi
non in luo tranſitu habet eſſe. Laudemus ergo lIeſum Chri-
ſtum, quod auctor huius mendacii non eſt ille qui dixit, &
facta ſunt. Sed potius ille mendax qui dixit, & non facta ſunt,
mandauit & diſperſa ſunt. Quod ſi replicas ex hoc ſequi, quod
Papa & cardinales ſui frequenter in fide deficiunt, ac ſe & ec-
Tarliſo do- oleſias ſuas ſaepe decipiunt, vera eſt concluſio, ſed dolenda.
Verumtamen vtrum deceſſerunt contriti de tali haereſi, vel re-
manſerunt poſt mortem haeretici, non eſt noſtrum temere dif-
finire. Deus tamen qui nouit archana, noſcit veritatem in iſta
materia, ſic & aliae perſonae, quibus voluerit ipſe reuelare.
Non enim tenemur credere, vel verbis oſtendere, quod ipſe
poſt mortem ſit pater beatiſſimus, ſicut in vita adulatores cu-
Pidi ipſam clamant, ſed ſi in vita vsque ad mortem a Chriſti
ſequela plus fuerit deformatus, tunc in inferno profundius eſt
damnatus. Multos autem ſuppono ſeductos fuiſſe hac haereſi,
qui finaliter pœnitebant, vt ſuppono de domino Lincolen. &
cCaeteris qui in ſcriptis ſuis reliquerant, quod accidens non
poteſt eſſe ſine ſubiecto ſuo, & tamen dictus dominus Linco-
len. in gloſſa ſua de diuinis nominibus ita ſcribit. Accidens
(dicit) forte eſt ſine ſubiecto. Et aduerbium iſtius ſubtilis do-
Q(Goris ſic intelligo. accidens tale in ſacramento oportet in actu
cConſyderationis noſtrae exiſtere, cum monet actualiter ſenſum
noſtrum. Sed conſyderationem de quidditate Iubiecti ſui, de-
cet

1

. LIBER QVARTVS.„ 199

cet ſuſpendere, & totam conſyderati nem ſubſtantiae creatae,
oportet in ſignato ſuo colligere, vt intrans baſilicam, non in-
figit ſenſum ſuum in conſyderatione de quidditate ligni imagi-
nis, fiue crucis, ſed ipſum colit quantum ſufficit in ſignato.
Sic eſt in materia de hoſtia conſecrata, & quia hoc fit quando-
que, & quandoque oppofitum ideo repeto, quod Lincolen.
dicit, Accidens forte eſſe ſine ſubiecto. Et illo modo loquun-
tur Philoſophi ponentes, quod tempus habet eſſe per animam,
& quod ſenſibile per conſyderationem animae eſt in actu.
Tempus enim habet a nobis eſſe cognitum, quod ſit menſura
motus ſenſibilis per conſyderationem actualem animae, ſicut
ſenſibile habet illam potentiam paſſiuam reductam ad actum,
dum actualiter eſt ſentitum. Et eſt mihi probabile, quod ma-
gni philoſophi in iſta materia ſic tacite ſenſerunt. Sed quia
fruſtra enim rimari intentionem auctoris huius erroris, ideo
diſcuſſionem atque contentionem circa hanc gloſſam relinquo
Theologis diſputandam, certus ſemper de fide Euangelii, in
qua intrepide conquieſco.

3683 ree eiet es ense en et eet Eelet ee ee ee
CAPVT VII.

Quomodo panis eſt corpus domini, non exiſtens identice
corpus ipſum.

. Placet iterum, quod tam euidenter & acute ex-
ponis teipſum & conſydero, quod infinitum magis auten-
tica eſt veritas ſcripturae, quam perſona aliqua iam ſuperſtes
vel communitas alleganda. Ideo ſi eſſent centum papae, &
omnes fratres eſſent verſi in cardinales, non deberet concedi
ſententiae ſuae in materia fidei, niſi de quanto ſe fundauerint
in ſcriptura. Video iterum, quod non damnas Papam, vel
perlonam aliquam ſub iſto errore, quia neſeis qualiter deceffe-
runt, ſed quod eſt infinitum tibi plus credibile, quod doctores
ſub iſto cathacliſmo, vel errarunt in fide, vel vecorditer ta-
cuerunt. quam quod aliquod verbum Euangelii poterit eſſe fal-
ſumn. Et ſic eſt tibi nimis leuis euidentia. Si aliquis citra au-
Ctorem

200 IOAN. WICLEF

Ctorem ſcripturae ſic dixerit, ergo verum. Ideo vana eſt ſol-
licitudo hominum in iſta materia credere, credulitate fide digna,
in his quae exceſſerint ſenſus ſuos, cum vix contingat ad ar-
gumentum topicum. Sed ſi talis quantumcunque ſanctus &
prudens ſic afſerit praeter euidentiam ſenſuum, ergo verum.
Qomo pa- Sed vnum vellem libenter cognoſcere, quomodo panis ille eſt
, . 5 corpus domini, cum non ſit identice ipſum corpus. PnRo.
Video quod in multis verum concipis, & quantum ad modum
