mum in potentia ſenſitiua, ſed abſtinentia non. Nam in illa
parte hominis quam abſtinet a veſcendo, eſt abſtinentia ſubie-
Gtata, & ſic abſtinentia eſt in manu vel ore, quod eſt nimis
extraneum a virtute. Dimitto obiectus Pfeudis quibus arguit,
quod abſtinentia veſcibilium non eſt, niſi dum illa fuerint, &
per conſequens oportet ad abſtinentiam hominem veſci illis.
Sed iſte obiectus eſt Guloſi & ſtulti, ac ſi intenderet, quod ne-
mo abſtineret a veſcibilibus, niſi ipſa veſcibilia indebite deuo-
raret. Conſtat quidem philoſophis, quod cœeitas eſt viſus
carentia, dum ille viſus defuerit, quare ergo non eft cibarii
abſtinentia, dum illud defuerit? quamquam tamen habet ratio-
nem maioris pœnalitatis, quod homo a cibario delectabili ab-
ſtinet, dum eſt praeſens, quia libera praeſentia talium fortius

mouet appetitum. Quantumcunque ergo guloſus quis fuerit,
S quando-

142 10O A N. WICLEF

quandoque ſe abſtinet, cum non poterit perpetuo manducare.
Etiam contingit, quod poſt eſum improuidum ſtatim ſe ab-
ſtineat virtuoſe, non ergo talis abſtinentia, quae ſubito poteſt
aduenire atque recedere, erit virtus. Et ex iſto patet, cum
homo poteſt inopinate vti cibariis, quod abuſus eorum non eſt
vitium Gulae, ſed indebitus appetitus. Eſau en m commiſit
gulam, decoctionem offae lacob fratris ſui indebite appetendo.
De quo Gen. XXV. Ideo vt dictum eſt, gula non per ſe ſtat in
veſcenti a culpabili, licet actus talis veſcentiae quandoque au-
get, quandoque diminuet ipſam gulam. Quo ad ſecundam
ſpeciem, quae dicitur moderantia, videtur quod ſolum con-
ſiſtit in actu, cum tamen virtuti ſit proprium conſiſtere quan-
doque in habitu. Sed de obiecto conſydero, quod ſolummo-
do eſt verbalis, cum contingit hominem eſſe moderatum, pro
tempore, quo non eſt in veſcendo cibariis, ſed de tertia nomi-
natione virtutis gulae oppoſitae mihi maxime placet. PnHRoO.
Satis acute arguiſti contra primam ſpeciem, ac ſi Pſeudis habi-
tum induiſſes. Sed conſydero quod in ſecunda ſpecie virtutis
Partialiter contentaris, Et in tertia ſatis plene, & ſatis eſt mihi,
quia vt dixi ſaepius, nolo in iſſa contentione indebita immo-
Obiectes con- rari. PsEVDIS. Video quod excuſas te friuole, quando times
a eiαα aLeutiem argumenti. Quis enim dubitat, quin gula conſiſtit in
actuali abuſu veſcihilium? Et per conſequens virtus ſibi oppo-
ſita conſiſtit in vſu veſcibilium moderate? Et cum continue ſit
Vſus alius, videtur quod virtus gulae contraria in ſucceſſione
conſiſtat, & homo abſtinens vel dormiens non foret taliter vir-
tuoſus, cum nunc non habet vſum cibarii aſſumendi, quia
non adtantum infatuas, vt dicas hominem vti cibo & vino, quae
in cellariis tibi abſconditis atque ſeratis contra tuum placitum
includuntur. Sicut ergo Gula conſiſtit in actu ſucceſſiuo, ſic
& virtus ſibi oppoſita. Similiter videtur, quod blaſphemas in
Deum tuum iuſtum & bonum, quia dicis ex virtute moderan-
tiae, quandoque debere hominem ad magnam pœnam corpo-
ris per tempus notabile abſtinere. ſicut patet de Moyſe, Helia,
& Chriſto, qui quadraginta dies & noctes ijeiunauerunt. Quis
enim dubitat, quin tale ieiunium poſſet facere hominem ethi-
cum vel ptiſicum? Et ſic cum virtus reguletur prudentia, &
Deo mouente finaliter. videtur quod Deus mandaret indebite
homi-

L IBER TERTIVS. 143

hominem ad mortem propriam ieiunare. Nam ſicut in exceſ-
ſu cibarii, ſic in eius abſtinentia mors communiter praepara-
tur. Deus ergo bonus non ſic praecipit ieiunare, ſed ſatis eſt
pro ieiunio hominem vti regulis medicinae, ſcilicet quod pa-
ſcatur tante & taliter, qualiter ſibi proderit ad ſalutem. Quis
ergo ſtultus diceret, quod homo ſeipſum occideret virtuoſe?
cum decalogus praecipit, Non occides. Et certum eſt, quod
homo poteſt valde diſtanter in tempore ſeipſum oecidere, quia
accelerare ſtulte mortem propriam, quod eſt culpabile. Sed
quis ſcit, ſi ex tali abſtinentia iſtud eueniat? Vtamur ergo
prudenter veſcibilibus, & ſatis eſt. Similiter regula ſeruandi
ieiunium eſt communiter generalis, & per conſequens debet a fi-
delibus generaliter fieri, ſed cum homines ſint diuerſimode com-
plexionati, patet quod illud ieiunium quod foret vni homini ad
ſalutem, alteri foret ad mortem. Sed quis ſapiens talem regu-
lam ordinaret? PHRONESIS. Delector in tuis obiectibus, quia
per obiectus tuos friuolos, ſeduci poſſunt incauti. Et ideo re-
ipondendum eſt illis, vt cautius caueantur, & quo ad obiectus

tuos alios plus viuaces, ſaltem mouent dubia diffuſius decla-

randa, & ſic vtrobique ſicut & peccata proficiunt. Quantum
ad primum patet, quod virtutes quo ad ſuas eſſentias conſiſtunt
in habitu, & quo ad fructus ſuos, & profectum hominis conſi-
ſtunt in actu, vt beatus lacobus declarat de fide. Vnde in
praedicatione ſecundum habitudinem actus tales & habitus de
le reciproce praedicandum, & vulgariter virtus Gulae oppoſi-
ta. ſicut & Gulae vitium, accipiuntur in praedicatione ſecun-
dum habitudinem pro actu, vel opere fructu eorum. Nullus
tamen philoſophus adtantum infatuatur, quin ſatis noſcit, quod
opus, vel actus talis non ſit eſſentialiter virtus aut vitium, ſed
potius habitualiter fructus eius. Ideo oportet fideles pro intel-
lectu ſcripturae aequiuocationes iſtas cognoſcere. Et ſic vere

concludis, quod actus Gulae & virtutis ſibi oppoſitae conſiſtit

in ſucceſſione, ſed eſt dare longe alterius naturae habitum dor-
mientem, & ſic nimis aequiuocas. Ad ſecundam tuam inſtan-
tiam, quae eſt ſubtilior primo intellige, quod nunquam actus
jeiunii praecipitur a prudente, niſi propter habitum & fructum
alium magis bonum, vt quandoque pro crimine praecauendo,
& quandoque pro commiſſo erimine abſtergendo, vt multi ſpu-
marent

Verum feiu-
nium quod eſt.

144 IOAN. WICLEF

marent in libidinem atque luxuriam, niſi caeteris paribus ieiu-
narent, ad abſtergendum multa ſcelera perpetrata, expedit
multis vt doleant ieiunando. Et ſic ieiunium quod eſt abſti-
nentia a peccato, eſt commendabile tanquam finis. Vnde
Eſalae LVIII. ſcribitur. Nunquid hoc eſt ieiunium quod eligi,
dicit dominus? per diem hominem affligere animam ſuam, ſed
Fratrum & potius in abſtinentia a peccato, & completione operis virtuo-
pbariſeorum ſi, & narrat multa opera, quae in ſuo populo defecerunt. Et
vebrore vt phariſaeos noſtros alloquar, oculi noſtrae religionis priuatae
taehaſe za- ſupercilio iſto phariſaico nimium ſunt cœcati. Plus enim ap-
atar. pretiantur corporale ieiunium, vel eius ruptionem, quae pa-
tent ad oculum, quam ieiunium ſpirituale, ideo libera nos do-
mine a ſtulticiis iſtorum ordinum. Et ſic concedi debet, quod
homo in multis caſibus debet eſſe cauſſa per accidens, quare
corporaliter occidatur, vt patet de ieiunantibus atque martiri-
bus. Nec exinde incurrit homo praeuaricationem ſecundi
mandati ſecundae tabulae. Non occides, cum debet intelligi
quod nemo debet iniuſte occidere. Aliter enim Deus qui di-
cit Deuterono. XXII. Ego occidam, & ego viuere ſaciam, per-
cutiam & ego ſanabo &c. foret communiſſimus homicida, ideo
videamus quod non iniuſte vel imprudenter abbreuiemus in
hoc ſaeculo tempus noſtrum, ſed debemus audacter hoc face-
re, cum ſcimus quod in alio ſaeculo beatis prodeſt ad praemium.
Et ſic Deus praecipit debite hominem multa facere, quae indu-
cunt mortem propriam corporalem, cum bonum virtutis ex
hinc acquiribile ſit longe melius, quam vita hominis tempora-
lis, & ſic ſupra medicorum artem, oportet nos in ſtatu beati-
tudinis figere fidem noſtram, & vltra quam medicina praeci-
pit, praecauendo mortis ſecundae periculo prudenter in multis
caſibus ieiunare. Ad tertiam tuam inſtantiam dico, quod ve-
Ieiunium bho- rum in maiori parte concludis, ſcilicet, quod ieiunium homi-
minum eſt num communiter eſt imprudens, & ſic generatio adultera,
communiter ſenſibilia ſigna quaerens, & fructum eorum obmittens decipit
imprudens. plurimos cum ſeipſa. Vnde multi quibus non conuenit iſtud
leiunium, ſunt ab illo per regulas hominum excuſati, vt iu-
uenes & pregnantes, ſenes, infirmi, & corporaliter laboran-
tes In iſtis tamen poteſt eſſe ſophiſticatio ex hoc, quod ho-
mines non debite abſtinent a peccato. Ad tantum enim & non
amplius

₰

LFBIE R TERTIVS. 145

amplius lego de Chriſto, quod tale ieiunium corporale ponde-
rauit. Vnde eius diſcipuli ſine ſuo inproperio ſpicas fructuum
manibus confricarunt, & edebant, quos non vituperat, ſed
contra Phariſaeos excuſat, vt patet Matth. XII. E ſic ratio tua
ac difficultas quam moues ſunt ſuperficialiter ſolutae.

CAP V TL XXII.

De Luxurid.

Arrrkr Supereſt tibi de Luxuria, & eius contrario per-
tractare. Cum ſicut dixiſti, corpus quod nimis paſcitur,
communiter ſpumat in libidinem. Ideo corporalis abſtinentia
ſaltem a prouocantibus ad luxuriam, deuota mechtatio quam
vilis erit caro mortua, & conſyderatio de praemio obtinendo,
& de ſupplicio praecauendo moueret viantes ad hoc peccatum
Luxuriae deteſtandum. PaRo. Placet de ſententia quam in-
iungis. Et primo videtur mihi'expediens, quod Luxuria de-
ſeribatur. Poteſt autem ſic deſcribi, quod eſt illicita voluntas ſt.
membris genitalibus abutendi. Et conſiſtit communiter circa
ſenſibilia ſenſus tactus, iſtorum membrorum Sicut Gula
conſiſtit communiter circa inordinationem ſenſibilium obiecto-
rum ſenſuum guſtus. Et ſic quamuis actus inordinatus iſtius
peccati, confſiſtit communiter circa abuſum membrorum gene-
randi & ſeminis eſfluxi, tamen peccatum eſt radicaliter in ani-
ma. Cum Chriſtus dicit Matth. V. Omnis qui viderit &c.
Opera tamen iſtius voluntatis indebite conſiſtunt communiter
Circa virtutem generatiuam & eius ſubiectum, & per conſe-
quens cirça tactum membrorum generatiuorum taliter neruo-
ſorum. ArIT. Pſeudis hic obücit, & circa iſtud in parte muſ-
ſito, oum per ſe finis huius actus naturaliter intenditur a natu-
ra, Videtur quod natura, & ſic Deus ordinauit media, & ſic
Operationes naturaliter adeundem. Sicut ergo Deus ordinauit,
quod homo generaret hominem ſecundum ſexus diſcretionem,
& ordinauit virtutes ad taliter procreandum ſic videtur eſſe
licitum & Deo placitum, quod homo ſic procreet, quia ab eo
†T .

qui

Luxuria quid

146 10 AN. WICLEF

qui non poteſt in ordinatione deficere ſic eſt aeternaliter ordi-
natum, quomodo ergo non mereretur homo in completione
ordinationis diuinae? cum membra, materia, & virtutes ac
vehemens appetitus taliter procreandi, naturaliter ſunt homi-
ni inſita, ſicut omnia ad completionem illius operis requiſita.
Et tota iſla materia tractatur diffuſe per anathomicos naturales.
PHRONE. Hic dico tibi & cuilibet ſtolido aduerſanti, quod pro-
creatio & prolis generatio, ſicut & ſua media eſt homini natu-
ralis, ſicut actus ſuperbiae, actus irae, & actus gulae. Imo vt

Omnis actus placet ſapientibus, actus quilibet poſitiuus, cum ſit creatura
plaeet Deo. placerent producta a domino, ideo non dubium quin tales actus

poſſunt eſſe meritorii & virtuoſe laudabiles, cum occurrerint
circumſtantiae ad denominationem virtutis debite requifitae, vt
procreans ſecundum fornicationem ſimplicem natum ex foemi-
na, patet in eodem tempore, ſecundum ligamenta matrimonii
ex eodem éundem puerum procreare, & tunc foret actus ex
matrimonio ſatis licitus, & in caſu meritorius, vbi iam eſt vi-
tium reprobandum. Ideo dicunt Metaphi. quod vitium dicit
cum habitu vel actu huiusmodi circumſtantiae bonae carentiam
vel defectum, & per hoc dicunt, quod virtus non poteſt efſſe
vitium, nec e contra, nec vitium eſt ſolum actus vel habitus,
ſed aggregatum ex illis, & circumſtantia vitioſla. Licet virtus
& vitium dicant communiter talem habitum tanquam partem
eius principaliorem. Et in iſta aequiuocatione contendunt
multi inaniter, & ſic poſitiuum in talibus a Deo intenditur. &
creatur. Et non intenditur nec fit a Deo quod ſit habitus vi-
tioſus. Et ſic notanda eſt tibi diſtinctio pro diſſenſione ſedan-
da. quomodo nomina talium vitiorum quandoque ſignificant
concretiue, reſpectu talis peccati ſimpliciter pro toto aggrega-
to, & quamque perſonaliter pro huiusmodi creatura, vt actu
vel habitu in quo defectus huiusmodi eſt fundatus. Sicut enim
diabolus non poteſt eſſe ſine Deo, ſic peccatum non poteſt eſſe
ſine fundamento in creatura bona. Videtur tamen mihi, quod
multi habitus vitioſi, ſunt inſeparabiliter mali, licet inſeparabi-
litas peccati non per ſe inſit oreaturae Dei. Deus ergo facit
ſundamentum peccati, & creatura mala facit defectum, de quo
Deus gratioſe facit bonum. Et ſic eſt nimis turpis deceptio ſi

luxurioſus vt inſtrumentum Dei facit bonum poſitiuum, tunc
non

LI B E RTE RTIVS. 147

non in hoc eſt culpabilis, cum faciat bonum male, nec attin-
git ad cauſſationem ſpiritus humani ideo non potius facit ho-

minem, quam diabolus facit beatitudinem. Ponuntur autem QOuingque ſpe-
communiter quinque ſpecies luxuriae corporalis. Prima eſt cies luxuriae.

ſimplex fornicatio, quae eſt inter ſolutum & ſolutam. Secun-
da eſt ſtuprum, quae eſt illicita defloratio virginum. Tertia
eſt adulterium, quod eſt alterius thori violatio, quod potefſt
fieri tribus modis Quarta eſt incœſtus, qui eſt conſanguinea-
rum vel affinium abuſus, ſub qua ſpecie, religioſorum & ſan-
timonialium luxuriae ſunt contentae. Quinta eſt peccatum
Contra naturam, quod habet multas ſpecies maledictas. Com-
muniter autem fit, quando ſemen effunditur indebite, & ex-
tra locum naturalem, quod poteſt fieri multis modis, ſicut
multis modis poteſt homo abuti vaſe debito ex natura. Et vi-
tium iſtud Sodomiticum more Apoſtoli generaliter eſt tangen-
dum, ne ex verbis inprouidis detur occaſio ad illud turpiter
committendum. Vnde videtur mihi, quod pro loco & tem-
pore, non omnino debet ſub ſilentio praeteriri, cum diabolus
ſcit docere iuuenes extra mulierum conſortium hoc peccatum
turpiſſimum. Et ſpecialiter aſſiſtente copia iuuenum maſculo-
rum ſeparatorum a fœminis, voluptuoſe viuentium, & a labo-
ribus ociantium, vnde Ezech. XVI. Haec ſuit iniquitas Sodo-

mae &c. Ideo cauendum eſt priuatis ordinibus, ne incidant Peccatum mo-
in hanc culpam, cum multi ſunt ſuperbi homines, ibi laute & nachis

voluptuoſe conuiuentes a laboribus hominum ociantes.
communiter ex ſua hypocriſi a fœminis ſeparati. Iſtud autem
peccatum habet inter luxurias corporales excuſationem mini-
mam, tunc ex parte fœminae ſit minor excitatio ad peccandum,
plus peccatur contra naturam. Et communiter libido eſt ha-
bundantius accenſa. Vnde iſtud peccatum inter quattuor dici-
tur clamare ad Deum, ac ſi materia ſeminea cum virtute infor-
matiua, quae foret cauſſa producendi hominem in diſpoſitione
propinqua, vt ſic homo clamaret ad Deum pro vindicta, ex
quo ſic innaturaliter extinguſtur. Et hinc tam a Deo, quam
homine pro iſto peccato vindicta acute accipitur. Ex hinc
enim Sodoma & Gomorra, cum ſuo populo ſubmerſa ſunt, vt
patet Geneſis XIX. Ex hinc enim patet, quod Deus ſubito
percutit homines vsque ad mortem vt patet Geneſis XXXVIII.
T 2 Et

Et muni ſimum.

149 10 AN. WICLEF

Et ex hinc ſecundum leges hominum tales Sodomitici ſingula-
riter ſunt occiſi.

CAPV T XXIII.

De Caſtitate.

ArrA Rogo dicas de Caſtitate, generaliter vitio iſti
oppoſita, quia de peccato iſto ſpecialiter eſt abhominabile
mihi loqui. Sed de neceſſitate iſtud videtur pecoatum proce-
dere vt ſuperius aſſerebas. Nam quodcunque opus naturae ha-
bet antecedens ad ipſum neceſſitas, ſed hoc eſt opus naturae,
ergo &c. Et iſta communiter eſt ratio ad neceſſitatem in pro-
ductis ſingulis inducendum. Sicut enim in productione ſecun-
dae perſonae diuinae eſt cauſſa neceſſitans, ita videtur quod in
Productione ad extra cniuslibet creaturae, nam capta volitione
diuina cum diſpoſitione, & cauſſa quacunque creata ſuſſicienti
ad producendum effectum, quaero ſi ſequitur iſta cauſſantia
ponuntur, ergo hoc cauſſabile conſequitur, ſi ſic completae
caufſſae iſtorum ad iſta neceſſitant. Et ſic aſcendendo quous-
que ad cauſſam primam & vltimam ſit deuentum. Si autem
Cauſſae aſſignatae non neceſſitant ad producendum A effectum,
tunc cum requiruntur aliae, non omnes cauſſae fuerunt plenius
aſſignatae. Et vt ſuppono Deus diſtinctiſſime intelligit omnes
cauſſas cuiuscunque cauſſabilis, licet nobis fuerint infinitae.
Et iſta ratio mouet me cum aliis factis ſuperius cap. IX. ad
credendum, quod omnia futura de neceſſitate eueniant.
PRRO. Moneris probabiliter, licet ego cum meis ſimilibus re-
Calcitraui ſaepius contra iftam ſententiam tanquam ſumme hae-
reticam, & libertatem Dei penitus extinguentem, ideo bonum
eſt ad tempus concluſionem iſtam cum moderamine ſubticere.
Verumtamen illa conceſſa ſequens eſt, quod omnia peccata
mundi de neceſſitate euenient, & per conſequens quod omnes
peceatores ſecundum formam, qua Deus decreuerat, punien-
tur, & totum hoc facit ad pulchritudinem vniuerſi. Sed dimit-

Diuiſio caſti- tendo iſtam materiam, notanda eſt diſtinctio charitatis & caſti-

tatis.,

tatis.

L IBE R T- E RTIVS. 149

tatis. Aliqua eſt enim caſtitas virginalis, quae vocatur virgi⸗
nitas. Alia eſt caſtitas coniugalis, & alia vidualis, & alia ge-
neraliter eſt. caſtitas, qua quis virtuoſe ſe continet a peccato
luxuriae, quomodocunque in circumſtantiis fuerit variatus.
FHaec autem virtus caſtitatis dicitur cœlibatus, quia beati in cœ-
lo non tentantur peccato ſibi oppoſito, ſed dicunfur virgines
quomodocunque hac luxuria fuerint maculati. Omnes enim
iſti (vt dicitur Apocal. XIV.) ſequentes agnum, ſunt virgines,
dum cum mulieribus non fuerunt vsque ad mortem coinquina-
ti, ſed a damnatione perpetua per Chriſtum & matrem ſuam
virgines praeſeruati. Sicut enim mater Chriſti eſt virgo ſ-
cunda, ſic triumphans eccleſia ſponſa ſua Nec dubium quin-
vir quicunque cui placuerit Deo, a Deo ſuffragari, habet ſuf-
ficientem potentiam, & media ſatis diſponentia ad luxuriam
Praecauendum, Fuglat autem omnino conſortium perſonae
vel ſuppoſiti, quo poſſet in iſto abuti, & omnino abſtineat a
cibario, ne corpus ſuum ad commiſſionem huſus oriminis ſpu-
met. Ideo caueat damnandus, pro hoc crimine de mediis ad
ipſum neceſſitantibus. Quod ſi dicit quod neceſſe eſt media
illa poni, Deus ipfum puniens non facit ſibi iniuriam, ſed dat
ſibi eſſe naturalium & damnationem tam corporis, quod ani-
mae gratioſam, cum Deus non poteſt punire creaturam ſuam,
niſi ipſam punierit gratioſe. Ideo inexpugnabiliter omnis
homo debet intendere caſtitati, quod ſi non facit culpa-
biliter pro pœna & Dei iuſticia ex integro erit ſalua.
Et correſpondenter ſicut eſt ſpiritualis virginitas &
corporalis, ſic eſt ſpiritualis luxuria, ſpiritalis caſtitas, & Duplex virgi-
ſpirita is procreatio, quae eſt principalius attendenda. vrers Neruzt
Chriſtus enim ſpiritalis ſponſus eccleſiae eſt, & ſicut omnis itas daples.
alius homo debet eſſe membrum ecoleſiae, ſic debet eſſe ſpiri-
tualiter ſponſa Chriſti, quod ſi adulteratur cum diabolo, car-
ne, vel mundo, viuendo in hoc ſeculo criminoſe, tunc diſ-
ſoluit ſpirituale matrimonium, & ſpiritualiter fornicatur. Ned
ponderatur corporalis luxuria, niſi propter luxuriam ſpiritua-
lem. Et ſic loquitur Hieremias & ſancti caeteri de luxi ria
ſpirituali. Et ſic ſpiritualis caſtitas, quo ad ſponſum eccleſiae,
cum in patria debet eſſe virginitas, eſt praeponderantius obſer-
uanda. Et ita ad ſpiritualem procreationem debent fideles, &
T 3 ſpecia-

150 1IOA N. WICLE F

ſpecialiter praelati magis attendere, modo quo loquitur Apo-
ſtolus 1 Corinth. IV. In Chriſto leſu ego vos genui. Et mo-
do quo debet frater iunior fratris prioris mortui ſuſcitare ſemen
ſecundum legem veterem, vt patet Geneſis XXXVIII. Chri-
ſtus autem frater noſter ſenior, vt dicitur ad Hebr. II. cum ſit
primogenitus mortuorum, qui mortuus eſt in cauſſa eccleſiae,
& poſt reſurrectionem aſcendit in cœlum. Ideo cum Papa,
Epiſcopi, & praelati alii debent eſſe fratres Chriſti primogeniti
iuniores, debent ſemen fratris ſui Chriſti de militante eccleſia
Monita de ſe- ſuſcitare. Sed heu nulli in iſto peccato grauiſſimo plus delin-
mine verbi quunt, cum ſemen quod debet eſſe verbum Dei deſerunt, &
Pe. ſcoriam metallicam, frigidam, & generationi ineptam in ſe
ſeruant, & auare iniiciunt in animos ſubditorum. Alii autem
vt fratres & reliqui lucrum temporalium ſapientes, contemnunt
hoc ſemen viuum, verbum Dei, & ſemen vulpinum mon-
ſtrum procreans, iniiciunt in animos ſubditorum. De talibus
conqueritur Apoſtolus 2 Corinth. II. quod ſunt adulterantes
verbum Dei, cum iocoſa mendacia atque ludicra in plebe ſe-
minant, cum quibus lucrum temporalium ſubdole procreatur.
Alii autem praelati caeſarii ſunt nimis ſteriles, & non ſpiritua-
liter prolifici, niſi forte procreando membra diaboli. Et pro-
pter iſtos defectus eſt eccleſia nimium perturbata. Tales enim
ſunt perpetuo virgines antichriſti, & filii diaboli, prolem ſibi
expeditius procreantes. Ideo niſi dominus reliquiſſet nobis ſe-
men Euangelii ſui, quaſi Sodoma fuiſſemus. Vitium autem
corporale Sodomiticum eſt paruum in comparatione ad hoc
peccatum, ideo ſignificanter Chriſtus dicit Matth. X. quod to-
lerabilius erit in die iuditii Sodomae & Gomorrae, quam illi
populo vel perſonae, quae fruſtrat hoc ſemen ſpirituale, ne
fructificet in mentibus ſubditorum, Cuiusmodi erant Phariſaei
& Sacerdotes veteris legis. Quod ſi noſtri praelati & phariſaei
ſint in caſu conſimili, non dubium quin luent in die iuditii ſi-
cut & illi. Et tanta hic ſint dicta de ſeptem peccatis mortali-
bus, & virtutibus eis oppoſitis, quibus adiunctis decem ſermo-
nibus decalogi, quos diffuſe alias explanaui, poteſt populo
praedicari ſenten viuificum verbi Dei.

CAPVT

I. I BE R TERTIVS. 151
CAPVT XXIV.
De Pronitate bominum ad peccandum.

Arrrita: Rogo dic frater Phroneſis, quomodo tanta pec-
candi pronitas inoleuit, cum homines debent naturaliter
inclinari ad bonum virtutis, & naturaliter a malo vitii declinare.
Certum debet eſſe fidelibus quam iſta peccandi pronitas in fuit
homini ex culpa propria, cum Deus creauit hominem mun-
dum, & dedit ſibi ſufficienter potentias naturales, & quodam-
modo originalem iuſticiam, & completam complexionem, lo-
cum & diſpofſitiones alias, cum quibus poſſet cum paribus a
vitiis declinare. Sed inuidia diaboli, vt dictum eſt de primo
peccato, infuit homini tentatio, & ſuccubuit ex ſua ſtultitia,
modo quo dicit fides ſoripturae Geneſ. XXX. Ex hoc enim
eccato homo indiſponitur ad tentationibus reſiſtendum, & fit
pronior ad peccatis ſuggeſtis vel propoſitis annuendum. Fuit
enim homo in paradiſo poſitus, habent diſpoſitionem corporis
naturalem, ſecundum quam poſſet perpetuo ſine intercidente
morte durare, & viando in paradiſo per tempus notabile, fo-
ret ſine morte vel pœna ad écleſtia quodammodo exaltatus,
perpetuo & plene beatific andus in patria. Et cum ſtatus homi-
nis in paradiſo pofiti, ſit quo ad ſubſtantiam ſuam, ſtatus in
quo homo mori poterit. Et habito bono regimine corporis ex
influentia animae, ſemper poſſet non mori, neceſſe fuit, quod
anima ſua recedens a Deo per peccatum, & per conſequens de-
ficiente Dei plena influentia quo ad animam, deficiat eius in-
Huentia quo ad corpus. Et cum homo poſitus fuit in paradiſo,
in minimo gradu proportionis, in qua vitae perpetuitas poſſet
ſtare, neceſſe fuit ſtatim proportionem illam deficere, & ho-
minem neceſſitari ad mortem, & pœnas corporis ſubeundum.
Et homo vt fuit propinquior ſuae perfectioni primaeuae, fuit
longaeuior in corpore, fortior, pulchrior, & decentior, & in
proceſſu temporis multiplicantur erumnae, Auas neceſſitatus eſt
homo modo ſubire, vt conteſtatur fides ſcripturae. Pulchrum
quidem eſt, vt fides conueniat hiſtoriae ſcripturae vndique

rationi, & homine luente culpam propriam, ordinatio Dei re-
maneant

Vnde tantu

peccandi pro-

nitas inoleuit.

De ſtatu bo-
minis in pa-
radiſo.

152 IOAN. WICLEF

maneat omnimode inculpata. Et patet cauſſa neceſſitationis
hominis ad mortem, & quomodo cauſſa illius mortis, & defe-
ctus corporis humani ex peccato exoritur, non ex Deo. Et
ſic fides ſeripturae quadrupliciter manet plene inculpabilis, &
omnis pœna exoritur ex peccato primario, & ex aliis peccatis
poſterioribus pœnae aliae conſequentes. Deus autem nunquam
infligit pœnam, vel poſſet infligere, niſi peccata antecedentia
ſint in cauſſa. PsEV. Miror quomodo non erubeſcis tantam
ſcripturae ſacrae euidentiam colorare. Non enim eſt cauſſa
prior ſignabilis de veritate hyſtorica quae euenit, vt quos
Poteſt de bello Troiano cauſſam antecedentem probabilem aſ-
lignare. Item cum Deus ſit omnipotens, & volitione ſumme
liber vt aſſeris, quare non poſſet ex infinitate libertatis ſuae at-
que potentiae hominem ſferuare incolumem, & poſtmodum
peccatum remittendo, ad ſtatum primaeuum reducere? hoc
enim foret vndique honorificum, & plus congruentius Deo
magniſico. Similiter ſicut omnes T heologi profitentur. Deus
ex omnipotentia ſua poſſet gratanter & libere homini culpam
totalem dimittere, & plene in ſtatu innocentiae ponere, ſi ut
primo. Quare ergo ab illo grauamine deficit, & a ſtatu ma-
gnifieentiae, quae competeret de tanto? PHRONESIS. Video
ex ſubtilitate rationum tuarum, quod ex commendat'one ve-
ridica confortaris, & hinc in rationes viuaciores & efficaciores
prorumpis, ideo ea intentione volo libenter amplius laudabi-
les veritates detegere, ſub iſta tamen conditione, quod inpro-
babilitate rationum, & ſubductione ſermonum tuorum extra
ordinariam de caetero taceas, & loquaris efficaciter verba quae
condecent talem virum. Et ſic ſubea conditione reſpondeo
ad tuum triplex factum ſuperius argumentum. Ad primum
patet, quod deſipis in aſſumpto, quia vt patet ex ratione prio-
ri, ſi quis elare cognoſceret cauſſas quorumcunque euentuum,
Pofſet clare illos euentus ex cauſſis prioribus demonſtrare, vt
bellum Troianum indubie habuit cauſſas completas priores, ex
quibus certiſſime ſequebatur, demonſtrationes tamen Veritatis
hiſtoriacae propter certitudinem nobis incognitam ſubticemus.
Sed nunquid propter noſtram ignorantiam ſimpliciter ſint igno-
tae? Cum Ariſtoteles veſter vere dicat, quamuis quadratura
circuli ſit cognoſcibilis. Verumtamen nondum ſoitur, quin

poſſet

L IBER TERTIVS. 183

poſſet corrigi, quod non ab illo, & nobis obſcure viantibus,
licet a primo numero elare noſcatur nihil penitus ignorare.
Ad ſecundum argumentum tuum reſpondeo concedendo, quod
Deus poſſet hoc facere ſi vellet & longe plura. Sed non expe-
cto rationem tuam, qua inferas, quod Deus ſic poteſt velle,
quia certus ſum, quod nec hoc ſcis nec potes. Non enim
Deus eſt mobilis, vt homines in agendo, ſed ſi quicquam fe-
cerit, rationes priores aeterne neceſſitant vt ſic fiat. In ratio-
nibus autem aeternis videtur mihi eſſe rationabile, quod pec-
cato primi angeli, & primi hominis praeſuppoſito, creaturae
aliae habent inclinationem naturalem in ſuo opere ſicut primo.
Et ſic deficiente proportione, ac virtute regitiua hominis quo
ad corpus, deficiat actio & conſeruatio hominis prius facta, &
ſic agentia corporea ad corrumpendum hominem, ex defectu
reſiſtentiae ſatis agant. Et ſic dico tibi, quod Deus poſſet ſer-
uare hominem in ſtatu prioris innocentiae, ſi hoc vellet, ſed
debes oſtendere ſi potes, quod ſic rationale quidem eſt, vt non
obſtante peccato hominis, ſiue diaboli, irrationabilia agentia
habent curſus ſuos. Quod enim demeruit rationalis potentia,
quod ſine ſuo demerito propter peccatum hominis, ſuae actio-
nis naturalitas ſit ſuſpenſa? Ideo ſicut nihil poteſt ad infinita-
tem diuinae potentiae, quod ſic poſſet facere, vel peccatum
ſine cauſſa dimittere, ſic nihil pertinet ad finitatem ſuae magni-
ficentiae in iniuriam ſuae legis ſic facere. Ideo improbabiliter
petis, quod hoc fiat ad Dei magnificentiam, & ſic plus ſibi ho-
norificum. Non enim decet Deum, qui perſonas non accipit,
legem agentis naturalis, propter peccatum hominis ſuſpendere
vel mutare. Ad tertium argumentum tuum, patet ex dictis
ſolutio. Non enim dicunt aliqui ſani theologi, quod Deus
poſſet ſine ſatisfactione culpam dimittere, quia hoc repugnaret
regulis aeternis diuinae iuſticiae. Sed quid demeruerunt illae
regulae, vt propter culpam hominis ſunt deſtructae? Deus ta-
men poſſet ſi vellet hoc facere, & mirabilius ampliora, Sed
non expecto rationem qua probares omnipotentem Deum
iſta velle. ArITHIA. Placet mihi frater Phroneſis, de tua
ſatis ſubtili ſententia. Sed ſuper vno muſſito, Videtur mihi,

uo4 nimis melius fuiſſet homini & toti mundo, quod ipſe De ſtatn ho-
ic peccaſſet, quam quod omnino perpetuo in ſtatu inno winis in inno-
V

centiae

Neceſſe

.

134 IOAN. WICLEF

centiae permanſiſſet. PHRONESTS. Concedo tibi ſoror,
quod ex infinitate diuinae miſericordiae peccatum hoc pro-
fuit, & ſic ex ordinatione diuina melius fuit, quod homo
fuiſſet ſic lapſus a ſtatu innocentiae, quam quod in ſtatu in-
nocentiae perpetuo & generaliter permanſiſſet. Nam plures
homines occaſione peccati primi hominis fuerunt perduéti plus
virtuoſi, & in patria plus beati. Ideo benedictus ſit Deus, qui
peccatum tam graue, ſcit tam gratioſe, ad profectum generis
humani conuertere. Nam de genere humano tot erunt homi-
nes ſaluati, quot fuiſſent ſtante plene ſtatu innocentiae. Et
etiam plus beati, & praeter haec totus numerus damnatorum
cedet mundo ad profectum & gloriam beatorum. .

„α ο e e
CAPVT XXV.
De Incarnatione & morte Chriſti.

AXAkr Video frater Phroneſis, quod ſuper haec multa
dubia alia ſunt connexa, vtputa, ſi necefſſe fiit Chriſtum
incarnari propter ſatisfactionem peccati humani generis, &
poſtmodum ipſum mori. Secundo, quare peccatum diaboli,
ſicut peccatum hominis non deletur. Et tertio Pſeudis ohiicit,
quod illis homin bus qui damnabuntur foret melius, quod
prothoplaſtum hominis non peccaſſet, & quid prodeſt beatis
in patria, quod damnati ſui generis taliter ſunt puniti. PHRO-
NFSIS. Placet ſoror, quod haec tria dubia tam efficaciter ſunt
induéta. Pro primo notanda funt multa, & primo omnium
notata hiſtoria peccati hominis ſupponitur, quod ipſe peccat ex
ignorantia, cum mulier ſit ſeducta, & vir ex peccati grauedine

eſt deceptus. Secundo ſupponitur, quod vir iſte & fœmina

ſentientes tantam pœnae grauedinem, innouatam ante mortem
poœnituerunt fructuoſe. Et tertio ſupponitur vt ſaepe prius,
quod non obſtante peccato primi hominis ſeruanda fuit ex in-

fuit tegro iuſticia inconcuſſa. Iſtis fuppoſitis dicitur, quod ne-
verbum Bei Ceſſe fiit verbum domini incarnari, quia neceſſe fuit genus
incurnari. humanum ſaluari in ſuo principio, iuxta ſuppoſitionem ſecun-
dam. Et ſaluari non poterat, niſi Chrifſtus fuiſſet incarnatus,

ideo

2

—.,—

—,—

LIBERTERTIVS. 155

ideo ſequitur intentum. Saluari quidem opportuit illum ho-
minem, cum tam fructuoſe pœnituit, & Deus non poteſt ne-
gare ſuam miſericordiam taliter pœnitenti. Et cum iuxta ſup-
poſitionem tertiam, oportet quod ſatisfactio pro peccato fiat,
ideo oportet, quod idem illud genus hominis tantum ſatisfa-

Ciat, quantum in prothoplaſto deliquerat, quod nullus homo

facere poterat, niſi ſimul fuerat Deus & homo. Omnis enim
alius homo non ſuffecit ex ſe ad ſatisfactionem pro peccato
proprio attingere, quomodo ergo ſatisfaceret pro toto ſuo ge-
nere? quis rogo potuit adtantum humiliari, ſicut Adam ſuper-
biuit. Cum enim ille ſuperbit implicite, implieans ſe ad ae-
qualitatem Dei attingere, quia innuebat ſe non debere manda-
to domini obedire, patet quod oportuit perſonam ſatisfacien-
tem, a tanto gradu exaltationis humilitate deſcendere, ſed vbi
foret illa paritas? niſi ſicut homo, non Deus, aequalitatem do-

mini praeſumebat, ſic homo Deus ab aequalitate Dei, ad hu-

militatem hominis deſcendiſſet. Ideo dicit Apoſto. ad Philip II.
Quod Chriſtus ſemetipſum exinaniuit. Notandum tamen tibi
eſs, quod praeſumptio primi hominis more criminis fuit falſa,
ſed'aſlumptio & minoratio ſecundi hominis fuit realis & vera.
Notandum eſt tibi ſecundo, quod iſte ſecundus homo non ca-
debat, ſicut non potuit a forma deitatis, cum non poteſt eſſe
accidens alicii, ied illa ſeruata humanitatem aſfumpſit, quae
licet fuit in ſe ſubſtantia, tamen fuit a deitate extranea. Et ſi

muſſitas, qualiter potius ſecunda vel media perſona, plusquam Ouere fiüius
prima vel tertia debuit incarnari, dictum eſt tibi, quod hoc eſ incarnatus
peccatum ex ignorantia eſt commiſſum, ideo oportet, quod & zon alia
ex perſonali ſapientia fit deletum, quae ſolummodo eſt Dei ver- terſona.

bum. Cum ergo oportet quod alia perſona Dei, mittat perſo-
nam aliam quae ſatisfaciat pro peccato, & pater non poteſt

mitti, cum ſit perſona prima originaliter trinitatis. Patet quod

neceſſe eſt, vt mittat perſonam aliam pro peccato incarnan-

dam, quae propter rationem multiplicem ſit conuenientiſſime

verbum Dei. Ideo cum minimum conueniens foret, in Deo

per impoſſibile patet, quod oportet ſaluatorem hominis taliter Ouare Ciri.
le habere. Et patet cum oportuit peccatum primi hominis de- ſius eſt mor.
leri, ſatisfactione debita mediante, quod oportuit Chriſtum ?uus. .

taliter incarnari, & neceſſe fuit mortem poſtea ſequi, cum
V 2 opor-

156 IOAN. WICLEF

oportuit Chriſtum proportionaliter pati, ſicut Adam inpropor-
tionabiliter praeſumebat, aliter enim non foret ſatisfactio pro
commiſſo. Ideo ſicut Adam ſuperbiit vsque ad mortem gra-
