tamen multi infirmantur ſaepius, & ſaepe vnguntur qui ad
Kk damna-

258 IOAN. WICLEF

damnationem perpetuam ſunt praeſciti. Nec eſt credendum,
quod inquantum presbyter ſic facit, oratio ſuae fidei ſaluabit
infirmum, cum tunc foret fides ecoleſiae, quod quicunque in
extremis iſtud reciperet ſacramentum, ex fide Chrifli ſaluabi-
tur, & tune foret neceſſitatiſſimum inter omnia ſacramenta,
cum recipiens alia, poteſt decidere finaliter impcnitens &
damnandus, & ſic poteſt iſtud indubie recipiens ſacramentum.
Ideo debet fſubintelligi, quod ſi ſacerdos quem Deus ad ſalua-
tionem infirm ſie ordinauit conformiter ad iſtam ordinationem
Dei orauerit, tunc ſaluabitur taliter infirmatus. Non emim eſt
ſides, ſed in caſu ſpes, quod iſte ſacerdos ſaluabitur, quomo-
do ergo foret fides presbytero, quod iſte infirmus ſaluabitur?
& ſpecialiter cum facerdotes regulariter carent reuelatione de
ſaluatione infirmi. Et ſic in ſacramento baptiſmatis, in ſacra-
mento confirmationis, & cunctis aliis Antichriſtus ritus infun-
dabiles adinuenit, & ad onus eccleſiae extra fidem ſcripturae,
ſupra fideles ſubditos cumulauit. Sacramenta autem alia nedef-
ſaria praetermiſit, vt patet de ſeptem operibus ſpiritualis miſe-
ricordiae, quae debent apud fideles, & ſpecialiter presbyteros
eſſe acramentum. Sed hoc ſacramentum, licet ſit valde ne-
ceſſarium, quia cum caret lucero temporalium, & eſt praepoſi-
tis taedioſim, ideo eſt infideliter praetermiſſum. Vnde vide-
tur mihi ſingulos, qui inſtituunt tales priuatos ordines, &
dant generaliter regulas, vt talia ſacramenta vniuerſaliter à ſub-
ditis ſint accepta in Deum blaſphemare, ſpecçialiter cqum Deus
vult ſaluare multos ſine acceptione huiusmodi ſacramenti.
Quae ergo Antichriftiana praeſumptio? praelatum aſſerere &
infundabiliter confirmare quod nemo ſaluabitur ſine acception
huiusmodi ſacramenti. Vtrum autem licet ſic vnceto infirmato
poſtmodum incedere ſuper terram, & vtrum oportet presby-
terum habere euidentem noticiam, quod ſie vnctus terram am-
plius non calcabit, & vtrum reiterar- poterit hoc ſacramentum
vnct onis extremae, eſt dubitabile apud multos. Sed relinquo
ſtolidis huiusmodi difficultates inutiliter pertractandas, vnunmm
aſſerens probabile, quod ſic infirmatu ac vnctus, ac poſtmo-
dum in corpore conualeſcens, cum viuit tempus poſterius, non
tunc recipit ſucramentum vltimae vnctionis

CAPVTY

L IBE R QVARTVS. 259

ð oHHovsD αυαYααρ Fezoo Se
CAPVT XXVI.
De ſpeciebus miniſtrorum.

A'"¹ THIA. Dic rogo frater de ſpeciebus miniſtrorum ec-
cleſiae, quia videtur mihi quod in iſta materia ſuperflue
tempus occupas & derides. PHRONESIS. Conſtat mihi, quod Irriſßo in ca.
irriſio in caſu ſit licita & meritoria irridenti, cum Chriſtus, ſuieſt licita
Helias & Apoſtolus irrilerunt. Quare ergo non licet nobis in vanti. 57.
declaratione fidei haereticos irridere? quia tamen virtus iſtius“:ut:
irriſionis conſiſtens in medio, eſt rarenter inuenibilis atque
difficilis, ideo volo ab his irrifionibus me ſeruare, & loqui tibi
de ſpeciebus miniſtrorum eccleſiae. Chriſtus autem fuit ſum-
mus miniſter eccleſiae, cum Chriſtus ſecundum Apoſtolum
fuit miniſter circumciſionis. Nec credo, quod aliquis ſit mi-
niſter matris noſtrae laudabilis, niſi in conuerſatione Chriſti
fuerit exemplatus. Ideo videtur mihi nimis difficile, iſtos no-
uellos ordines ſtabilire. Tria autem ponuntur genera mini-
ſtrorum eccleſiae, ſub ſe multas ſpecies continentia, quorum
primi & infimi ſunt ſimplices laborantes. Secundi & medii
ſunt potentatus ordinationum Chriſti in eccleſia defendentes.
Sed ſupremi & vltimi ſunt ſacerdotes Chriſti, reéte eius Euan-
gelium praedicantes. Et iſta pars debet eſſe quaſi anima cor-
pori matris noſtrae. In iſtis autem eſt maior deceptio, cum
Antichriſtus habet ſub ſpecie cleri procuratores duodecim con-
tra eccleſiam Chriſti machinantes, cuiusmodi communiter po-
nuntur Papae & Cardinales, Patriarchae, Archipraeſules,
Epiſcopi, Archidiaconi, Officiales, Decani, Monachi, & ca-
nonici bifurcati, Pſeudo fratres introducti iam vltimo, & quae-
ſtores. Omnes autem iſti duodecim, & ſpecialiter praelati
Caeſarii & fratres infundabiliter introducti, funt maniteſti di-
ſcipuli Antichriſti, quia libertatem Chriſti tollunt, ac onerant
ſanctam ecclefiam & impediunt, ne currat lex euangelii libere
ſicut olim. Sed quia inter octo pericula quae Paulus meminit,
periculum maximum & vltimum eſt in fallis fratribus, ideo eſt periculam
de ipfſis aliquid dicendum. Vnde cum ipſi fingunt mendaciter, maximum &
quod ante incarnationem domini fuerant introducti. Viden- vltimum.
Kk 2 dum

260 IOA N. WICLEF
dum eſt quomodo ſunt catholice deſeribendi. Ponit autem
Lincolenn. in quodam ſermone, quod generaliter clauſtrales,
D'ffuitiofra- priuati ordinis, ſed ſpecialiter frater, Eit cadauer mortuum de
trum. ſepulchro egreſſum, pannis funebribus inuolutum, a diabolo
inter homines agitatum. Eſt (inquit) cadauer mortuum,
quia licet vita valida corporali, tamen eſt mortuus anima, quod
eſt plus & verius mors, quam mors hominis corporalis, iuxta
illud 1 Timoth. V. Vidua quae in deliciis verſatur, ea viuens
eſt mortua. Eſt autem cadauer putridum atque fœtens. quia
vita corporis naturalis de lege Dei deberet eſſe a vita ſpirituali
animae deriuata. Sed ſecundo egreditur de ſepulchro, quia
vt aſſerit, quatuor clauſtri ſui parietes ipſum includunt, tan-
quam mundo mortuum, & clauſum inibi ac ſepultum. Sed
quia clauſtrum animae eſt infinitum praeſtantius, quam clau-
ſtrum hominis corporale, ideo notandae ſunt quattuor virtutes
cardinales, ſerlicet Iuſtic'a, Fortitudo, Prudentia, & Tempe-
rantia. Et notandum eſt eceleſige, quomodo fratres illas
quattuor parietes lacerant & dirumpunt, & per conſequens
egr diuntur de clauſtro animae, fideles eccleſiae perfide macu-
lantes. Et quia irreligioſe attendunt ad ſigna ſenſibilia, fructus
eorum nimium dimittentes. Ideo Chriſtus & ſuus Apoſtolus
vocauerunt eos hypocritas, & hinc ad decipiendum eceleſiam
vtuntur vltra religionem Chriſti pannis funebribus. Et cum
ſecundum Iacobum ſapientia mundi ſit terrena „animalis, dia-
bolica, duplicant iſti hypocritae in triplici veſtimento. Qui-
Varivs Pa- dam enim ruſſeto ſignante laborem eorum deſuper ſunt veſtiti,
»rum vaſtitns. & vVeſtimento albo ſignante mentis mundiciam intrinſecus ve-
ſtiuntur. Alii autem Pannis funebribus nigris deſuper ſunt ve-
ſtiti, quos dicunt ſignare ſuum mœrorem ac dolorem conti-
nmuum pro peccato. Veſtimentis autem albis induuntur internis
vt priores. Tertii vero induuntur veſtibus albis, quo ad ap-
pParentiam mundi, extrinſecus & intrinſecus, ad denotandum
laborem ſuum in eccleſia ruſfetis veſtimentis veſtiuntur. Sed
quarti veſtiuntur vt ſecundi nigris veſtibus atque albis, ſed in
figura habitus, & ſepulturae forma, variantur a duobus ſequen-
tibus ſicut primi. Dicunt enim, quod figurae difformitas atte-
ſtatur ſui corporis vilitatemn „ & zona qua cinguntur nodaliter,
ſignat in eis vt referunt Pœnam anxiam & continuam corpora-

lem.

LIBER QVARTVS. 26ͦGr

em. Sed re vera ſignata iſta non vidimus, cum iam non ſunt
prophetae, ſed hypo ritae falſae, populum ſeducentes. Et ſie
clauſtrum corporis ſupra clauſtrum animae plus attendunt.
Fingunt enim quod in clauſtro corporis tantum cœlum & cce-
leſtia ſuo conſpectui praeſentantur. Herbae creſcentes in
clauſtro, ſignant in eis virorem virtutum fupra alios mundiales,
& arbor in clauſtro medio ſignat ſcalam, ſecundum quam in
radibus virtutum aſpirant ad cœleſtia acquirenda. Sed vbi⸗ eſt
maior falſitas hypocritica adinuenta? cum comedunt de illo
ligno vetito in medio paradiſi, & intoxicant radicaliter totum
enus hominum ipſos ſequens. Et quantum ad quartam Lin-
Golenn. particulam, quod tale cadauer ſit inter homines a dia-
bolo agitatum, non dubium fideli, quin tales dirumpentes clau-
ſtrum animae, a diabolis agitantur, cum ipſi diaboli plus aman-
tes hypocriſim, & talem deceptionem humani generis, neceſ-
ſario currunt ad iſtam fallaciamn haereſis vigorandam. Pecca-
tum enim hypocriſis, cum ſit praecipuum veritati primae con-
trarium, & plus populi ſeductiuum, eſt attente per diabolum
confirmatum, Et patet iſta quadruplicis membri deſcriptio quam
ponit iſte ſanctus Epiſcopus & declarat. Et idem dec larat bea-
ta Hildegardis in prophetia ſua expreſſius, antequam iſti fratres

fuerant introducti.
„ 2 2 3. 2 2 e 2 . 2 2 2 N R 2e A 3 K
C APVT XXVII.

Quod fratres comminiſcent haereſim in eccleſia.

LITHTA. Rogo te frater, dicas diffuſius, quomodo iſtae
ſectae comminiſcent haereſes blaſphemas in Chriſtum ad
eius eccleſiam ſeducendum PnRoO. Tres blaſphemias de mul-
tis, oſtendi populo de iſtis fratribus in vulgari. Prima eſt de
quidditate ſacramenti altaris. Secunda de mendicatione Chri-
ſti, & Tertia de literis fraternitatum falfiſſimis, per quas ac-
quirunt quaſi redditus a plebe paupere, & cum hoc confœde-
rationem a potente populo, per quam ſub dolo in eccleſia
Chriſti defendantur. Dixi autem ſuperius in principio huius

quarti, per nouem capitula, quanta blaſphemia vtuntur fratres
Kk 3 L in

De boſtia,

262 IOA N. WICLEF

in hoc venerabili ſacramento. Ponunt epim, vt ad partem
ſatis didici, quod ipſa conſecrata hoſtia ſit accidens ſine ſub-
ſtantia ſubiecta, ſine nihil, & hoc publicarunt ſed tacite Lon-
doniis, in generali eorum concilio terraemotus. Poſuerunt
enim ibidem publice, quod in ſacramento altaris ſit accidens

ſine ſubiecto, quod accidens non poſſunt fingere, niſi ipſam

hoſtiam conſecratam, aliter enim neſcirent dicere huius ho-
ſtiae quidditatem, nec fingere quomodo virtute benedictionis
ſuae, ſic accidens, ſic miraculoſe ſine ſubiecto, niſi ipſum ac-
cidens foret ipſum ſenſibile ſacramentum, cum fingunt vt fi-
dem, quod ipſum non poteſt eſſe Panis, vel corpus Chriſti,
nec habere aliquam ſubſtantiam, quae ipfi naturaliter ſit ſub-
ſtrata. Sed iſtud ſummum miraculum faciunt quotidie ex pacto
cum domino, contra formam verbi Chrifti Euangelici, qua
Chriſtus afſſerit, Hoc eſt corpus meum. Et ſic oportet ipſos
dicere, quod Chriſtus in verbo ſacramentali praecipuo impoſ-
ſibiliter eſt mentitus. Quod autem alii fratres vt praedicatores
dicunt, quod hoc ſacramentum, vel iſta hoſtia ſit aggregatio
talium accidentium ſine nihil, tendit haeretice in eandem ſen-
tentiam, & ſic nedum Chriſtum haereticauerunt in ſuo conci-
lio, ſed praecipuos ſanctos Dei ac totam militantem eccleſiam,
quae a tempore promulgationis Euangelii recte credidit, quod

hoc ſacramentum, vel iſta ſacrata hoſtia ſit naturaliter verus

panis, & ſacramentaliter corpus Chriſti. Fratres autem qui
ſubuertunt fidem hanc, neſciunt docere fidem aliam de quiddi-
tate hoſtiae, cum vel dicunt, quod non adorant, ſed vene-
rantur hoc ſacramentum, vel quod adorant illud quod neſciunt.
Videtur autem mihi, quod haeretici iſti habent dicere conſe-
quenter, quod quemcunque nodulum ſtraminis, vel quodcun-
que corpus ſignabile, eſt maior ratio adorandi, eo quod haec
hoſtia non eſt in natura ſua, vel propter bonitatem naturalem,
quam in ſe continet, taliter adoranda. Adorarl enim debet
ex hoc praecipue, non quod ipſa eſt Corpus Chriſti aliqualiter,
ſed quia ipſe continet abſeondite in ſe corpus Chriſti. Cum
ergo in qualibet creatura realius ſit trinitas increata, quae eſt
longe perfectior, quam hoc corpus, videtur quod propter con-
tentum abſconditum quaelibet creatura ſit amplius adoranda.
Dicunt enim, quod hoc ſacramentum ſit in natura ſua peius

quam

LIBER QVARTVS. 263

quam panis furfureus, vel corpus aliquod venenoſum. Nec
dubito quin debent conſequenter dicere, quod corpus Chriſti
ſit in quolibet tali corpore, cum ſit vtique ſpiritualiter quoli-
bet corpore regni Chriſti. Non ergo fingenda ett illis ratio,
quin per locum a ſufſicienti ſimilitudine, quodlibet corpus
ſignabile ſit tantum, vel amplius, vt haec hoſtia adorandum,
cum in natura ſit melius, & aeque realiter vel realius continet
in ſe corpus dominicum, & etiam trinitatem. Vnde videtur
multis fidelibus quod fratres iſti in hoc blaſphemantes in Chri-
ſtum filium, plus quam in eis eſt, inficiunt hoc venerabile ſa-
cramentum, quam fſi linirent ipſum cum corporali veneno &
intoxicarent perſonam praecipuam eccleſiae militantis, quia
blaſpheme mentiri in Chriſtum, eſt maius peccatum, quam
foret talis intoxicatio Caeſaris ſiue Papae. Quomodo ergo ti-
merent tales ſectae mentiri ſuper alios ſimplices Chriſtianos,
quando non timent mentiri tam publice iuper Chriſtum, &
Deum veritatis? Si ergo fidelis tenens temporalis domini of-
fenditur, offert ſe ad pugnam, propter hoc quod aliquis men-
titur in diffamationem, ſuper ſuum dominum temporalem,
quanto magis fidelis quilibet, qui debet Chriſtum ſumme dili-
gere offenderetur, & pugnaret ſpecialiter contra talem quemli-
bet pſeudo fratrem. Si autem experiri voluerit fidelis popu-
jus, vtrum tales ſectae ſic credunt & defendunt, vt ipfis im-
onitur, videat diligenter & prudenter, quid ipſi ponunt hoc
venerabile ſacramentum, quod fi nolunt, néſciunt, vel non
audent dicere, quis non habebit ipſos ſuſpectos? cum pars illis
contraria ſciat, velit, & audeat, ex fundatione Euangelii di-
cere fidem ſuam. IIſta ergo eſt haereſis fratrum, quam blaſphe-
mando in Papam & caeteras partes eccleſiae, nimis diu fideli-

bus occultarunt.
CAPVT XXVIII. L

De Moendicatione fratrum.

Arr THIA. Frater Phroneſis de iſta materia ſatis dixiſti ſupe-

rius. Sed vellem quod de mendicatione fratvxum aliqeid
ecele-

IOA N. WICLEF

eccleſiae Chriſti oſtenderes. Videtur enim multis, quod Chri-
ſtus taliter mendicauit, & certum eſt, quod ſuper mendica-
tione huiusmodi, fratrum religio eſt fundata. Et ita opinio
de mendicatione Chriſti videtur eo coloratior, quo in pfſal. di-
tur, quod Iſcharioth perſequutus hominem inopem & mendi-
cum. Et vt beatus Petrus aſſerit. Act. I. Iſta prophetia Da-
uid de Chriſto & Iſcharioth fuit dicta, nec videtur ſufficere,
quod Chriſtus mendicauit ſolum in membris ſuis, quia certum
eſt quod pſal. loquitur de perſona Chriſti, quam Iſcharioth ta-
liter fuerat perſequutus. PHRON. Dixi alias in lingua multi-
plici, quomodo mendicatio ſit ſatis aequiuoca, ſicut oratio.
Aliqua enim eſt innuitiua, aliqua enim eſt inſinuitiua, & ali-
qua declamatoria. Aliqua eſt etiain mendicatio a ſolo Deo,
& alia eit mendicatio ab homine. Vnde alias deſcripſi mendi-
Mendicgtio Cationem, quod eſt pecitio egeni pro eleemoſyna corporali,
quid ſit. pure titulo miſericordiae ad ſuam egentiam releuandam. Et ſic
Chriſtus mendicauit humanitus a trinitate, & per conſequens
a ſe ipſo. Cum dixit patri orationem dominicam, quam fun-
dauit. Et vt ſaepe aſſerit Aug. in de verbis domini, quilibet
dum orat orationem illam, neceſſitatur a domino mendicare.
Poteſt autem dici, quod Chriſtus mendicauit humanitus, ſed
ſolum innuitiue a ſuis fratribus, cum dixit illis in facto, quo-
modo pro amore illorum factus eſt tam pauper & egenus, vt
dicit apoſtolus in Epiſt. 2 Cho. VIII. Et talis realis mendicatio
ſine petitione infinuatiua vocali, eſt ſumme perfecta mendica-
OQuae ſit men- tjio & faceta. Talem enim mendicationem decebat Chriſtum
Ts:i erfe habere, ad vtilitatem ſuae ecoleſiae. Quod ſi fratres ex tali
. mendicatione ſophiſticant & mendicant valide a populo cla-
moroſe & oneroſe, quis dubitat quin iſta mendicatio ſit diabo-
lica nimis ſophiſtica, ex facto Chriſti tam virtuoſo & eccleſiae
ita grato? Super iſto autem addunt fratres defenſionem ſui
mendacii, quod nedum oportet, ſed eſt ſimpliciter meritorium
ſic voluntarie mendicare. Feci autem contra hoc in vulgari
multiplices rationes. Primo ex hoc Matth. V. quod Chriſtus
qui non venit legem ſoluere, ſed &c. Dicit Deutero. XV.
Omnino indigens & mendicus non erit inter vos. Ad quid
ergo oportuit Chriſtum praeuaricando, in hanc legem a ſuo
populo taliter mendicare? Similiter Prouerb. XXX. Salomon
Ita

264

LIBE R QCVARTVS. 265

ita rogat diuitias & mendicationem ne &c. Chriſtus ergo non
fuit neceſſitatus diſrumpere hanc virtutem conſiſtentem in me-
dio, cum fideles eccleſiae, omnia talia Chriſto neceſſfaria pa-
ratillime ſibi dabant, Similiter Iob XXIX. cap. imprecatiue orat
ſanctus. Quis det mihi, vt ſim iuxta menſes priſtinos, ſecun-
dum dies quibus Deus cuſtodiebat me, quando ſplendebat lu-
cerna eius ſuper caput meum, & ad lumen eius ambulaui in te-
nebris, ſicut fuit in diebus adoleſcent ae meae. Vbi patet luce
clarius, quod iſte ſanctus ſancte imprecatus eſt adeſſe ſibi pro-
ſperitatem ſeculi ſicut olim, quando foret iſtud culpabiliter vi-
tioſum. Similiter Act. XX. Paulus Argentum & aurum &
veſtem nullius concupiui, ipfſi vos ſcitis, quoniam ad ea quae
mihi opus erant &c. Ex quibus videtur quod labor etiam cor-
poralis innuitiue praecipitur, & mendicatio corporalis interdi-
citur. Similiter 2 Lheſſalon. Vlt. ſic ſcribit Apoſtolus. Si
quis non vult operari, non manducet. Audiuimus enim inter
vos quosdam ambulare &c. Ex quibus verbis patet luce cla-
rius, quod Apoſtolus prohibet mendicationem huiusmodi. Si-
muliter Theſſal. IV. mandat Apoſtolus ſub his verbis. Roga-
mus autem vos fratres &c. deſyderetis. Ex quo textu patet,
quod fratres in mendicando apoſtolico mandato, & ſic man-
dato domini contradicunt. Similiter Epheſ. IV. mandando
docet Apoſtolus, qui furabatur iam non furetur. Sed videa-
mus quomodo fratres plene mandato apoſtolico contradicunt.
Saepe enim contra voluntatem domini fraude fratrum ſedu-
Gtam, peſſime rapiunt aliena, & laborem ſuis manibus prae-
termüttunt. Cum tamen Apoſtolus, vt patet Act. XVIII. ad
exonerationem eccleſiae arte ſchaenofactoria fuit vſus. Simi-
liter Deus iniunxit primo homini peccanti corporalem laborem.
vt patet Gen. III. In ſudore (inquit) vultus tui &c. Nunquid
intelligimus, quod ſecta fratrum ſit praeſtantior prothoplaſto,
aut praedicatiuior ſancto Paulo? Similiter 2 Corinth. VI. man-
dat Apoſtolus, Hortamur vos ne in vacuum &c. Quomodo
fratres non inuacuum gratiam Dei recipiunt, qui a Deo habent
corporalem fortitudinem & oportunitatem, & ad onerationem
eccleſiae negligunt laborare. Similiter cum Chriſtus prohibet
mendicationem talem publicam, cum eo ipſo quo ſic mendi-
cans ſit populo oneroſus, quod Chriſtus in Paulo ſaepe prohi-
L buit,

266 1OAN. WICLEF
buit, qua fronte audent nouelli ordines, mendicationem publi⸗
cam in perſonis validis proclamare, & deuotionem nouellam
in ordine tali ſtatuere? Nunquid Franciſcus & alii mercatores
idiotae excedunt fidem eccleſiae, & dominum leſum COhriſtum?
Similiter cum Pauperes, caeci, aegri, debiles, de lege Dei
debent habere tales eleemoſynas, vt patet Luc. XXIV. Patet
quod valide mendicans, ab illis haec ſubtrahens, iniuriatur illis
Mendicatio tribus Pauperibus, ſed quae rapina nephandior? Similiter talis
— ac mendieatio eſt legi naturae contraria, quae ergo blaſphema ne-
contraria legi ceſſitas imponeret illam domino leſu Chriſto? ſpecialiter
naturas. nec ipſum ſic mendicare oportuit, nec lex Euangelica in qua
eſt omnis veritas, hoc exprimit. Qua ergo fronte fratres in
hoc blaſphemant in dominum leſum Chriſtum? Chritlus enim
& eius diſcipuli abſtinendo a mendicatione tali, ſeruarunt de-
cimum mandatum decalogi, legem naàturae, & mandatum ve-
teris teſtamenti. Cum ergo facillime potuit a praeuaricatione
huiusmodi abſtinere, & cum hoc meljius inſtrueret ſuos con-
uiuentes mereri, in dando eleemoſynas, & ſeruando merito-
xius dati nem eleemoſynae, quid moueret eum ad taliter ex-
pectandum? Et haec ratio mouebat beatum Clementem, non
ſinere pauperes baptiſatos publicae mendicationi ſubiacere, vt
Patet in vita ſua. Quae ergo ſequela deuota in papa, vt ne
dum ſinat, ſed inſtituat mendicos validos tanquam implerent
mandatunm Chriſtianae regulae, indifferenter de magis paupe-
ribus mendicare? Iſta ergo non eſt Chrifti religio, ſed (vt cre-
ditur) religio Antichriſti. Quid rogo moueret Chriſtum,
ſtatum innocentiae ſine cauſſa infringere, & deuotionem po-
puli ſic diminuere? cum per ſe notum ſit, quod praeferens re-
leuationem antequam miſer neceſſitatur ad
dum, ex pronitate parat
petendo extinguitur.

cum

vocaliter mendican-
à meretur, & mendici occupationem

B

LIB E R QVARTVS.
2e RESS R e Re 1 R RA REE R N
CAPVT XXIX.

267

Quod mendicatio fratrum eſt inf undabilis
in ſiériptura.

Ai THTA. Pratres in iſto mendaciter circumpalpitant,
quaerentes quomodo mendicatio vocalis Chriſti ab homi-
ne, ex Euangelio eſt fundanda, cum ſciunt quod Chriſtus non
praetermitteret punctum tam neceſſarium ad ſtabiliendum ordi-
nes iſtos nouos. PHRO. Video quod ex rationibus adductis, &
aliis pluribus fi oporteat adducendis, quod mendicatio iſta fra-
trum eſt ne dum infundabilis in ſoriptura, in qua non funt, eſt
& non, ſed plane ex illa improbabilis & blaſphema. Expedit
tamen tranſcurrere per caecas euidentias fratrum, ad fundan-
dum mendicationem huiusmodi, & eius oppoſitum improban-
dum. Nam lohann IV. ſcribitur, quomodo Chriſtus dixit
mulieri Samaritanae, vt daret ſibi bibere. Quis ergo negaret
mendicationem talem in Chriſto, cum fuerat tam egenus? Sed
ponderantes iſtam argutiam, in primis cognoſcerent, quid de-
ſeriptiue eſt hominem ab homine mendicare. Quando enim
creditor vel eius procurator petit debitum propter alienationem
tituli, non ſequitur quod mendicat, & multo magis, ſi domi-
nus petit de fuis, quod ſibi ſeruiens haec miniſtret. Ideo ge-
neraliter licet Chriſtus dominanter de ſuis bona ſua acceperat,
non ex hoc ſequitur, quod in hoc mendicanit ab illis, ſed po-
tius miniſterium boni proprii ab ipfis requiſiuit ad bonum com-
modi miniſtrantium. Et ſic videtur quibusdam, qui Euange-

lium Chriſti ſtuduerant, quod Chriſtus petit potum fidei & de- Cpriſus a Sa-
uotionis a ſœmina ad potandum, non enim videtur, quod maritana pe-

Chriſtus aquam materialem popoſcit ad potandum ieiunus,“
ſpecialiter cum fuerit hora ſexta, & diſcipuli abierunt in villam
ad emendum illis cibaria. Similiter ſi Chriſtus aquam materia-
lem popoſcit a ſœmina ad bibendum, tunc probabile eſt, quod
pro illo potu inſtanter & non inaniter inſtitiſſet. Nunc autem
exiſtente fœmina paratiſſima ad dandum Chriſto de aqua ſua,
Chriſtus bibitionem aquae huiusmodi praetermiſit, dicens diu

ficlei & de-

aotionis.

268 10 A N. WICLEF

poſt diſcipulis ipſum manducare hortantibus. Ego cibum ha-
beo, quem vos neſcitis &c. Ideo vt patet ex Euangelio, Chri-
ſtus fuit delectatus ex fide & verbis fœminae, & ſic ex merito
omnes & diſpoſitione, ad aedificandum eccleſiam ſpiritualiter,
humanitus eſt potatus. dancti enim ſpiritualiter Chriftum re-
ficiunt humanitus obiectiue, & talem cibum, ac eius eſum
Chriſtus ommemorat. Pate ergo, quod fratres in iſto ſunt
ſtultiores ha fœm ua „ qu'a ſicut iſta aequiuocaàt cum Chriſto
propter ignorantiam excuſabilem, ſic iſti dyſcoli damnabiliter
aequiuocant, de ſpiritu ſancto nepharie mentiendo. ideo vel-
lem quod non mendicarent de ſuis niii aquam, antequam pro
iſto errore ſatisfacerent, quae de Deo tam haeretice mentiun-
tur. Secundo niruntur fratres ſuum mendacium ſtabilire per
illud Luc. XIX. Quando Chriſtus dixit. Zachaee feſti. deſe. &c.
Ex qutbus verbis concludunt hii inſeii, quod Chriſtus a Za-
chaeo tam hoſpitium, quam cibarium mendicauit Sed ſciant
iſti rudes grammatici, antequam ſic blaſphement, noticiam
terminorum, & non mentiantur vel vtantur in mendicatione
ſua mendaiis, quia certum eſt, ad verba iſta damnatiua, nec
intentionem Chriſti charitatiuam poſſunt attingere Chriſtus
enim videns deuotionem Zachaei, propter charitatem quam ad
ipſum habuit, & non propter mi eriam ſui ſiue egentiam ita
dixit, ideo notarent fratres haec tria verba, Feſtinans deſcen-
de quia &c. & erubeſcerent, in Hoc fingendo de Chriſto men-
dicationem mendaciter, quin potius Chriſto aſcriberent vt
ſummo medico ac liberaliſſimo, quod ex ſumma charitate ma-
nere cum hominibus delectatur. Vnde multi occupati in viſu
rei delectabilis, dum fratres verba illis haec dixerunt, Feſtinans
deſcende &c reſponderent fratribus mendic ‚ adhuc poreſtis
humiliter petere ſi ſic velim. Tertio arguunt hii blaſphemi ex
textu Matth. XXI. Vbi Chriſtus miſit duos diſcipulos Hieru-
ſalem pro aſina & pullo eius, ſub quibus illuc aſcenderet,
Quomodo ergo non a ciuitate Hieruſalem mendicauit? Sed
erubeſcant iſti haeretici, quod inſtar huius domini mendice it
de hominibus, nec petita licentia nec obtenta. Chriſtus enm
ſummus dominus non indiguit ſuper pullum & afinum lic
aſcendere, niſi ad verificandum fidem ſcripturae Zachar. IX. ad
figurandum quomodo inceſſurus foret ſuper gentes vt hullos
in

LIBER QVARTVS. 269

& in fine mundi fuper Iudaeos vt aſinos, ſtulte legis onera Paulli gentes.
obſeruantes, ſpecialiter dum Chriſti diſcipuli veſtmenta ſua Iudaei aſini

ſternerent, ſuper iſtas beſtias hoc eſt dum virtutes, & ſpeciali-
ter humilitatem efficaci exemplo hos apoſtolos edocerent. Imo
repeto quod Chriſtus ſic aſcendit has beſtias, ad damnandum
equitationem Papae & Cardinalium, imo inferiorum epiſcopo-
rum, qui ſuper equos bellicos, ornatos auro & ſerico equitant,
communiter ſuperflue & pompoſe. Quarto arguunt hii haere-
tici caeci. Quod Chriſtus pro cœna ſua mendicauit in Hieruſa-
lem hoſpitium atque panem, vt eliciunt ex euangelio Matth.
XXVI. Sed fſciant iſti inuerecundi haueretici, quod verba
euangelii damnant ſuam haereſim manifeſte. Nam verba Chri-
ſti ita ſe habent, ite in Ciuitatem ad quendam &c. vbi pafet
luce clarius, quod Chriſtus ibi dominatiue, & non mendiciter
eſt loquutus. Sicut enim prius Matth. XXI. iſte dominus do-
cet diſcipulos ſuos. Si quis vobis aliquid &c. fic dominatiue
& magiſtraliter loquitur in praeſenti Solebat enim efſe regula
poſtillantium, ante quam ſpeudofratres fuerant introducti,
quod dominus ſimpliciter per ſe poſitus, ſpeciuocatur ad domi-
num dominorum. Videat ergo haereticus hanc conſequen-
tiam, dominus hüis opus habet, & confeſtim dimittent vos,
ergo veritas ſic loquens, has beſtias mendicauit Imponunt
enim Chriſto in vtroque iſtorum locorum, rapinam pauperum
ſiue furtum. Chriſtus ergo innuens ſuos apoſtolos hiis verbis
generalihus „ite in ciuitatem &c. & ſpecialiter dum ipſa verba
perfecerat virtuoſe, indicat generalitatem ſui dominii & magi-
ſterii. uia lohann. XII. dicit idem. Vos vocatis me &c. Et
hinc ex doctrina euangelica, Chriſti diſeipuli non audebant ſe
vocare magiſtros & dominos, ſed ſeruos domini noſtri leſu
Chriſti. Connectant ergo haeretici, haec tria verba Chriſti ad
inuicem. Primo quomodo praecipit ſuis diſcipulis, in verbis
generalibus & fructuoſis, quod irent in ciuitatem ad quendam,
ac ſi innueret, ex generalitate mei domini, cuicunque dixe-
ritis de illo quod poſtulauero eſt prouiſum. Secundo notarent
ſecundum verbum quomodo dicitur. Magiſter dicit. Chri-
ſtus enim dicens eſt maior in ſtatione, quam aliquis homo alius
aſſignandus. Vnde ad denotandum conſtantiam dicti ſui, &

ad figurandum quod doctores ſunt digni cibario, ſubiungit
LI 3 notan-

ſunt.

Idiotae ſunt

qui neſeiunt

diſtinguere

27
270

10O A N. WICTL EF

notanter iſta verba. Magiſter dicit. Sed notet haereticus
tertium verbum Chriſti. Tempus meum prope eſt &c. Alii
enim homines quos Chriſtus non tantum illuminat, ſubtrahunt
ſuffragium, etiam cum ſupponunt amicos ſuos chariſſimos
Prope mortem, Ideo cum Chriftus tam certe & magiſtraliter
ſic loquitur, oſtendit quod neceſſitat ciuem illum ad taliter fa-
ciendum. Vt ergo breuiter concludam, patet fidelibus, quod
veritäs Euangelii talem mendicationem Chriſii non innuit, ſed
manifeſtiſſime tanquam ſumme haereſim contradicit. Iſta qui-
dem haereſis praeſumit a Chriſto tollere originalem iuſtitiam
& ſtatum innocentiae, & aué oriſationem mendicationis vali-
dae dyſcolorum blaſpheme ſibi imponere, dum dicunt ſibi im-
plicite, quod hic falſus propheta & dyſcolus, fuit hypocrite
contrarius legi ſuae. Sed vbi magis horrenda blaſphemia?
Quamuis autem in Euangelio legitur de quibusdam, quod in
pœnam peccati populi ſatis licite mendicarunt, vt pPatet
Luc XVI. Tam manifeſte patet, quod iſte modus mendi-
candi, Originali iuſtitiae & ſtatui innocentiae contradicit. Iſti
autem ſunt ſtultificati idiotae, qui neſcientes inter paupertatem
& mendicationem diſtinguere, Primam quae perfeétionem

inter pauper- ſonaret, dimittunt, & ſecundam cupide, vt Iſcharioth am-
tatem & men- plectuntur.
dicitætem.

NNN No Eee en ,Ne NN S Se
CAPVT XXX,
De literis fraternitatum.

Airru A. Satis acute loquutus es, de iſta ſecunda fratrum
blaſphemia. Sed rogo vt de tertia parum dicas. Nam per
literas fraternitatum, nimis magna pars eccleſiae eſt decepta.
PHRONE. Placet de illis dicere in latino, quod quondam ex-
preſſi in Anglico. Sed timeo de Pſeude qui mihi imponet,
uod ſuperflue lauem laterem. Tum quia ſaepe gemino ean-
Sea ſententiam, tum etiam quia creſcente fratrum inuidia, fa-
cio imprudenter nouiſſima eorum peiora prioribus. Verumta-
men iſtum finem regulante Dei gratia non intendo. Suppono

autem,

LIBER QLVARTVS. 271

autem, quod aliqui fratres quos Deus docere dignatur, ad re-
ligionem primaeuam Chriſti devotius conuertentur, & relicta
ſua perfidia, ſiue obtenta, ſiue petita Antichriſti licentia redi-
bunt libere ad religionem Chriſti primaeuam, & tunc aedifica-
bunt eccleſiam ſicut Paulus. Procedendo autem ad tractatum
de iſtis falſis literis fraternitatum, oportet te earum ſeriem au-
diuiſſe, quo ſuppoſito, patet prima earum haereſis ſymoniaca,
cum non dant tales regulas, niſi ſub ſpe & intentione proba-
bili, quod ex eis lucrum temporalium, & confœderationem
illicitam reportabunt, quomodo ergo non ſunt haeretici ſymo-
niaci in affectu? Vnde in confirmationem iſtius, negato illis
adiutorio quo ad temporalia atque defenſionem ſtatim remur-
murant, nec ingeminant tales literas talibus offerendas, & ſi
ipſas perdiderant. Nec dubium quin implicite ſit in iſto frau-
dulenta emptio atque venditio. Nec dubium quin tale hypo-

critarum Commercium Deus odit. Item ex quo fratres ſuppo- Uiteraefrater-
nitatutm.

*

.

nunt, & debent cognoſcere, quod fratrum affectuoſa concel-
ſio tantum valet, vel amplius fratri ſancto, ſicut valet eorom
litera, quantumcunque fubtiliter exarata literis aureis, & filis
ſericis per ornata, non ſupereſt iſtius cauſſa, niſi vt populus
illuſus per fraudes ſubdolas, ad dandum fratribus de ſuis bonis
temporalibus excitetur. Sed quis dubitat quin iſta ſit damnan-

da & nociua hypocriſis? Item cauendum eſt fratribus, ne dent
occaſionem fidelibus ad percipiendum ſuas fallacias, vel intro-
ducendum aliquas infundabiles nouitates, cum debent ſcire,
quod Chriſtus voluit eccleſiam ſuam eſſe liberam ab iſtis. Et
cum fratres faciunt in iſto oppoſitum, manifeſtum eſt, quod in
illo eceleſiam Chriſti ſubdole illibertant. Item videtur multi-
pliciter, quod fratres cadunt in haereſim ex radice. Simulant
enim expreſſe in iſtis literis, quod perſonae, quibus iſtas con-
cedunt, participabunt poſt mortem fſuis meritis. Sed vbi eſt
maior praeſumptiua blaſphemia? cum nec ipſi ſciunt, nec ho-
mines cum quibus mercantur, ſi illi vt praeſciti in tartaris
damnabuntur, quae igitur caeca ſtulticia confeffionem eis tam
ignotam aſſerere? Videtur autem quod innata conſuetudine
mentiendi, non curant contra aeternum ijuditium aſfſerere ſe
facere quod non poſſunt. Idem nemo debet eſſe medium per
ſubtractionem ſui adiutoriü, vt alius ſit damnatus, ſed vt fratres
impli-

Ouare dantur
—

implicant in illa materia, eſt in poteſtate eorum perſeruare

I1OA N. WICLEFP

tam ſe quam alios ne damnentur. Ergo ſuppoſita damnatione
alterius, ex ſubtractione Iui adiutorii iunt culpandi. Si enim
concedunt alteri, quod poſt mortem participabit ſuis meritis,
tunc manifeſte poſt implicant, vt ipſum poſt mortem fore
dignum talis participii, & ipſos in via beatitudinem promereri,
quia ſi vtraque pars ſit praeſcita membrum diaboli, tunc talis
conceſſio excedit potentiam horum fratrum. Item fratres ſer-
uando modum hypocritarum, ſeipſos damnant patule in hoc
Nam ſecundum doctrinam Euangelicam Matth. VI. ta-

les eleemoſynae debent ſecrete flieri, ne pars ſiniſtra hominis
ſciat quid faciat dextra. Fratres autem ex illa ſcriptura ſeòula,

& oſtenſione eius ad populum manifeſte indicant, quod dicunt
populo meo, ſeipſos eſſe ſanctos in eccleſia & ſolennes, & plus
quam ſi ante ſe tuba canerent, dant literas confirmantes ſuam
ſanctitatem, quae literae forent in ciſtis hominum perpetue

conſeruatae.

vocatus ſit ad cœnam nouiſſimam, in nouiſſimo loco recum-
Fratres autem cum vocantur (vt inquiunt) ad hanc cœ-

nam, dum nec habent confirmationem vel reuelationem, vt
ſupra omnes alios ſunt locati, videtur quod alios recte viuentes

Item cum ex fide Euangelii, homo debet, cum

extra hos ordines, debent reputare eſſe ipſis meliores, & non
ſic fruſtra concedere literas excellentius ſupra illos, imo cum
lex Euangelica Matth. V. doceat, quod quaecunque vultis vt
faciant vobis homines, facere debetis illis. Videtur quod ſup-
poſita iuſtitia acquiſitionis iſtarum literarum de fratribus, fra-
tres debent etiam acquirere literas de ſimplicibus extra hos or-
dines, cum probabiliter ex ſuppoſitione debent ſupponere,
