ſibili quo ad mundum. Reges gentium dominantur éorun &c.
miniſtrator. Ex quibus verbis euangelicis pater juce larius
quod Chriſtus diſtinguit de maioritate mundana, & maioritate
ſimpliciter quo ad Deum. Cum primam maioritatem notat per
denominationem regum gentilium. Et cum propter antiquam
conſuetudinem & bona de genere vel moralia quae mmiſcent
vocantur beneficiati, & ſpecialiter ex hoc, quod bona tempo-
ralia dant ſubiectis, & ſubtrahunt de maleficiis quae exercere
Oterint licet ſaepius ſint tiranni. Sed ſecundam maioritatem
apoſtolicam exprimit, cum ſimpliciter negat illam viris Euan-
gelicis debere competere, cum fubiungit. Vos autem non ſic.
Vnde illam negatiuam notat Bern. multum ad papam Euge-
nium. Sed conſequenter Chriſtus declarat, penes quid attendi
debet virorum apoſtolicorum maioritas, quae eſt ſimpliciter
maioritas quo ad Deum. Et docet quod quicumque eorum in
mente eſt humilior, & ex maiori charitate miniſtrator diligen-
tior, eſt maior, vt patet de humilitate ex dictis ſuperius. Et
ſecunda pars patet notando ſpiritualia opera miſericordiae, &
qua ratione Petrus fuit praefectus caeteris. Ideo cuicumque
ſideli cuius ſenſus non replent ſenſibilia, hinc patet iſta ſenten-
tia. Sed poſtquam clerus fuit mundo deditus, & contempfſit
legem domini, ac viluit Chriſti diffinitio in hac parte, dixe-
runt diſcipuli antichriſti tacite, quod Chriſtus eſt contrarius
noſtris operibus. Humanitatem quam mundus requirit non
docuit, ſed miſerabiliter vixit & inhonorabiliter vt mendicus,
Quis ergo ſequereretur eius veſtigia niſi ſtultus? Et ex iſto te-
ſümonio triplici Euangelico atet ſententia praedicta, confir-
mata de veteri teſtamento. Sunt autem alia teſtimonia ex ſcri-
pturis apoſtolorum, quae teſtificantur eandem ſententiam. Nam
Apoſtolus qui raptus fuit vsque ad tertium cœlum, dinit prae-
latis pro regula Habentes (inquit alimenta &c. I ad Tim. VI.
& notant fideles quomodo Apoſtolus dicit al me ta fimpliciter,
non lautitias plus corpus hominis nutrientes. Et dicit quibus
tegamur, non pannos de ſcarleto meminens, nec Cameras
ſumptuoſas. Per hoc quod docet nos de talibus contentari,
Pf 3 prohi-

Maioritas da-⸗
plex.

230⁰ IOAN. W I CLEr

prohibet ſuperfluitates talium ad onus eccleſiae & dimiſſionem
noſtri officii Similiter Petrus princeps apoſtolorum praecipit
1¹ Petr. V quod non ſimus dominantes in clero, ſed forma fa-
cti gregis ex animo id eſt voluntarie facti humiles ad gregis mi-
niſterium & non diſcentes quomodo poterimus ſubditis domi-
nari. Numquid rogo praelati quaerendo ſibi caſtella & praedia
dominantur in clero, & machinantes quomodo veſtiri potue-
rint ſolennius, & dimiſſa conſyderatione onuſtationis eccleſiae
ſplendidius praeornari? Vita autem Chriſti & apoſtolorum do-
cet quomodo intellexerant iſta verba. Similiter Apoſto.
2 Cor. VIII. ſupponens vt fidem quomodo omnes debemus
ſequi Chriſtum in moribus ſic ſubiungit. Scitis (inquit) gra-
tiam domini noſtri leſu Chriſti, quoniam propter vos egenus
factus eſt cum eſſet diues, vt illius inopia diuites vos eſſetis.
Cum ergo non volet negare, quin oportes omnes fideles ſequi
Chriſtum in moribus. Patet quod in gradu ſuo oportet cleri-
cos, ſpecialiter in paupertate humili ſequi ipſum. Vnde reli-
gioſi noſtri (vtinam non falſe) confitentur concorditer, tan-
quam ſubſtantiam religionis ſuae obedientiam ſeruandam Chri-
ſto, paupertatem & caſtitatem quam ſeruabant virgines huic
ſponſo. Similiter Act. VI. ex decreto Apoſtolorum poſt miſ-
lionem ſpiritus ſancti dictum eſt publice, Non eſt aequum &c.
Et hinc ordinauerunt ſeptem diaconos ad hoc opus. Sed quis
dubitat quin ille praelatus magis ſecularibus negotiis ſe impli-
cat qui relicto Chriſti officio in vita, quam mundus exigit ſe
intricat? Apoſtolus tamen dicit 2 Timoth. II. Quod nemo
militans &c. Ideo cum nemo ſumit ſibi honorem ſed qui vo-
catur a Deo, patet quod praelatus habet illum honorem a dia-
bolo cui ſe probauit. E ſic juxta primum verbum Lucae XIV.
talis non poteſt eſſe Chriſti diſcipulus, ſed diſcipulus antichri-
ſti. Et ſic cum praeſumit eſſe maior domino leſu Chriſto patet,
quod non eſt eius diſcipulus ſiue ſeruus ſed potius diſcipulus
antichriſti. Et ex iſtis ſeptem panibus, licet non hordeaceis,
ſed ſatis aſperis, poteſt ſatis ſatiari populus praelatorum, & ſu-
pradicta ſententia confirmari. Alia autem fragmenta doctorum
& rationes quas in iſta materia quidam multiplicant, non opor-
tet nos ad hoc colligere, cum haec integra de lege noua & ve-
teri ſufficiunt fidelibus, ad iſtam ſententiam confirmandam.
CAPVT

LIBER QVARTVS. 231

CAPVT XVII.
De Auaritia CUeri,

SEVDIS. Licet verba haec ſaepe contra caput tuum protu-
leris, videtur tamen quod tam ratio quam ſanctorum cano-
niſatio, tuae ſententiae contradicunt. Quis enim dubitat quin
lex Chriſti nedum tollerat, ſed exigit vt eius ſeruo praecipuo
debite in temporalibus miniſtretur? Deus enim qui non deficit
in maioribus (vt bonis gratiae & naturae) non deficit ſeruis
ſuis in nummis, cuiusmodi ſunt bona fortunae. Similiter li-
cet euidentiae tuae tollant, quòd praelatus in clericis non de-
bet iſta requirere, ſed de paucis temporalibus contentari. tamen
non praefumes aſſerere, quin licet dominis temporalibus cleri-
cis ſuis, titulo eleemoſynae iſta dare, quia ſic extingueres quam-
libet eleemoſynam corporalem. Similiter clerici poſſunt ali-
quantulum habere haec temporalia & ſatis parce viuere, nec
citra omnia erit ſtatus, ergo poſſunt habere haec temporalia
ſeruando parſimoniam, ficut fecerunt Apoſtoli. Et ſic credi-
tur Silueſtrum feciſſe, & multos alios quos canoſauit eceleſia-
Cum enim haec temporalia ſint creatura Dei & per conſequens
valde bona, quid nocet habere ipſa cum bonis maximis? cum
multum per accidens proſunt illis. Pä RONESIS. Claret mihi
ex decupla fide ſeripturae allegata ſuperius, quam credimus os
domini loquutum fuiſſe, clericos noſtros, & fpecialiter, tem-
pore legis gratiae debere ſic viuere. Et cum Chriſtus Deus &
homo iſtud praecipiat, patet quod non diligit dominum Ieſum
Chriſtum, qui notabiliter haec contemnit, & per conſequens
excommunicationem horribiliſſimam incurrit. Cum Apoſto-
lus dicat 1 Corinth vlti. Si quis non amat dominum leſum
Chriſtum, ſit anathema. Et cum idem ſit amare Chriftum, &
legem ſuam implere patet, quod iſti praelati ſpecialiter ſic in-
obedientes legi domini incurrunt grauius anathema Iſta au-
tem excommunicatio aà ſpiritu ſancéto infficta, non capit aufu-
gium per cautelas hominum, ſed eo ipſo infligitur quo reatus
incurritur. Et iſtud eſt grauius quam damnatio vel haeretica-
tio, quam praelati caelarii ſciunt infligere. Et ad primam in-
ſtantiam

I1OA N. WICLEF

ſtantiam reſpondeo concedendo, quod ſaepe contra caput
meum & proſperitatem meam mundanam protuli iſtam ſenten-
tiam. Sed cum Chriſtus & eius Apoſtoli ſic fecerunt. Et ex
hinc credimus quod iam ſunt in patria glorioſi. Quis fidelis
dubitare debeat, promulgare & defendere verba Chriſti? ſpe-
cialiter cum dicat iple. uii me erubuerit coram hominibus
& ſermones meos, hunc & filius hominis erubeſcet coram an-
gelis Dei. Nec dubito quin ratio, vel vna canoniſatio contra-
Contra dota- dicent praedictis verbis domini & doctrinae, cum veritas non
to en. poteſt contradicere veritâti. Et quantum ad canoniſationem
Silueſtri, Gregorii, & aliorum, qui dotationem eccleſiae ac-
ceptarunt. Dicitur non ſcandaliſando, vel deprauando hos
ſanctos, quod reputamus, ſed non ex fide credimus illos fuiſſe
in via ex Dei gratia a macula temporalium depuratos. Sed quis
ſtultus dimitteret Chriſti monita atque conſilia propter hoc,
quod vnus praeuaricans ex Dei gratia ſit ſaluatus? Si enim vnus
ex praecipitio vel ſupinio periculo, ex cauſſa nobis incognita
Hiberatur, quis exponeret ſe frontoſe maiori periculo? quia
numerati praelati longe magis illicite & nephande haec tempora-
lia amplectuntur. Et fic concedo tibi, quod tam ratio quam
lex Dei exigit, quod praecipuo Dei ſeruo debite de te mporali-
bus miniſtretur „ cum Deus non potefſt in iſto deficere, ſed
tam ratio, quam vtilitas Dei ſerui requirit, quod non ni mium
iſtis temporalibus oneretur, ſed cum haec temporalia non pro-
ſint ! habentibus, niſi de quanto habilitant eorum officium quo
ad Deum. Patet, quod vir Euangelicus de quanto pauperius
ſupplet ſuum officium, de tanto plus caeteris paribus placet
Clniſo Ideo ſicut non proficit, quod nauis portetur ab itine-
rantibus poſtquam aquam fluidam nauigarunt. Sic etiam non
prodeſt nobis quod in animo portemus temporalia plus quam ad
nauigationem talem ſunt necefſario requiſita. Obartet nos
enim in itinerando in aetate noſtra imtantali atque decrepita na-
uigare. Sed in aetate media in ſignum, quod debemus aſpirare
ad cœleſtia, debemus viare in ficco itinere. In prima nauiga-
tione ſuſtentamur a noſtris parentibus, & in VRimma de bonis
quae colligimus temporate, vel de eleemoſynis corporalibus
fratrum noſtrorum. In media autem aetate de noſtro labore
debemus viuere, vel de temporalibus quae nobis acquirimus
virtuoſe.

LIBER QVARTVS. 233
virtuoſe, & iſte ſtatus eſt propinquus ſtatui innocentiae quem

13

1
Apoſtoli obſeruarunt. Et ſic intelligunt aliqui dictum Chriſti Quomodo in-

Matth. X. Nihil tuleritis in via ne peram &c. Non enim de- zelligituz ni⸗

1
bent viri Apoſtolici tardari cum aliquo temporali, quod ve
eorum affectionem, vel occupationem, quo ad ſuum officium
impediret. Nuda autem & moderata habitio per virgam ge-
ſtam in manibus poteſt intelligi. Vnde ſicut oneratus multi-
plici veſtimento, eſt ſaepe per hoc indiſpoſitus ad iter. Sic
oneratus temporalibus eſt ſaepe indiſpoſitior ad prodeſſendum
eccleſiae. Et ad iſtum ſenſum dixit Chriſtus vbi ſupra. Ne-
que duas tunicas habeatis, & iſta lex Chriſti eſt fundata in le-
ge naturae, cum qua nemo poterit diſpenſare. Ad ſecundum
obiectum tuum patet, quod nimis falſe aſſumis. Cum domini
temporales debent ſic moderare ſuas eleemoſynas, quod nullo
modo Chriſti ordinatio extinguitur, quia aliter non forent
eleemoſynae, ſed praeſumptiones proditorie maledictae. Chri-
Kus enim docet in euangelio Luc. XIV. quomodo debemus
corporaliter eleemoſynare pauperes caecos, pauperes claudos,
& pauperes debiles, & per conſequens alios mendicantes validos
aſtringere ad laborem. Oportet enim, quod in Chriſti regula
ſit paupertas in triplici ſequenti particula, tripliciter intellecta,
quia Chriſtus non docet eleemoſynare diuites mundo, licet ſint
Caeci, claudi, debiles. Docet enim eleemoſynare tres tales
pauperes moderate. Sed quomodo vniuerſalis & perpetua do-

bil tuleritis.

tatio eccleſiae conſonat cum hac regula Chriſti? Ideo ſenten Quomodo de-
tia iſta implicat & docet, quomodo fructuoſe & prouide cor- ber Prouide-

poralis eleemoſy na debet dari, & quomodo iniuriatio facta his
tribus egentibus, rectificari debet & corrigi, ſed dona mihi
iſtam iniuriam. Ad tertium obiectum tuum dictum eſt ſaepius,
quomodo duplici titulo ſtat hominem habere temporalia, ſcili-
Cet titulo originalis iuſticiae, & titulo mundanae iuſticiae. Ti-
tulo autem originalis iuſticiae habuit Chriſtus omnia bona
mundi, vt ſaepe declarat Auguſti illo titulo, vel titulo gratiae
luſtorum ſunt omnia, ſed longe ab illo titulo ciuilis poſſeſſio.
Vnde Chriſtus & ſui Apoſtoli ſpreta dominatione ciuili, fue-
runt de habitione pure. ſecundum illum titulum contentati.
Ideo regula Chriſti-eſt, quod nullus ſuorum diſcipulorum
praeſumat pro temporalibus ſuis contendere. vt patet Matth. VI.
Gg qui

dari eleemoſy-
na corporalis.

Domini do- iſto quam habeo, & ſi Deus volue
tantes eccl'ſi- ralium dominorum. Tene firmiter & nullatenus d

234 IOA N. WICLEF

qui aufert quae tua ſunt ne repetas. Sed longe ſunt leges ciui-
les & conſuetudo dominantium ſeculariter ab iſta ſententia. Et
haec ratio quare leges iſtae mundanae & executio furioſa illa-
rum. ſunt tam culpabiliter etiam inter clericos introductae. Et
patet quod concluſio quam infers eſt concedenda, ſed habitio
diſtinguenda. Nam habere ciuiliter, cum neceſſitat ad follici-
tudinem circa temporalia & leges hominum obſeruandas, debet
omnino clericis interdici. Et quantum ad Silueſtrum & alios
eſt mihi probabile, quod in recipiendo taliter dotationem gra-
uiter pec auerunt. Sed poſſumus ſupponere, quod de hoc
fructuoſe poſterius pœnitebant. Et ſic concedo tibi, quod li-
cet clericis habere temporalia, ſed titulo & modo habendi quem
Deus inſtituit, & non illo modo cupido, quem Caymitica in-
ſtitutio adinuenit. Nam chorda eſt creatura bona Dei, ſicut
& collum hominis, & tamen modus habendi illam circa col-
lum hominis ſtrangulati eſt ſatis odibilis. Ideo nuda eſt tua ar-
gutia peccans in fallacia conſequentis. Si licet clericis habere
haec temporalia, ergo illo modo.

èðès dραρνορNρ⅜NùbNH αHHνH.H ̈dουd να⁰ α
C APVTI XVIII.
Seculares propter dotationem ſunt puniendi.

A'rrhrk. Placet frater de iſta ſententia, quia apparet mihi,
quod ſatis acute & quodammodo clare inuehis contra aua-
ritiam ſacerdotum. Et cum ſecundum Apoſtolum 1 Timoth. VI.
Radix omnium malorum eſt cupiditas. Et ſacerdotes debent
eſſe radix iuſticiae, vehens ſeculares ad cœlum. Videtur quod
inuehis contra radicem totius peccati eccleliae. Sed dic rogo,
vtrum ſeculares ſunt propter dotationem huiusmodi inerepandi.
PHRONE. Placet quod iſtam materiam Pro vlteriori declaratio-
ne ſecundi obiectus tui taliter introducis. Et quia ſaepe impe-
ditus ſum, quia non reprobaui peccata temporalium domino-
rum. Ideo in excuſatione omiſſionis illius dicam tibi fidem in
rit, veniet ad aures tempo-
ubites, quin
temporales domini in iſto grauiter peccauerunt. Et hinc credo
quod

LIBER QVARTLVS.

quod iuſto Dei iudicio taliter in ſuis mundanis diuitiis ſunt pu-
Biti. Ex hoc enim orta ſunt bella, contentio. & paupertas
multorum ſecularium dominorum. In hoc enim in quo pec-
cauerunt, iuſtum eſt quod peœenaliter patiantur. Ratio autem
mouens ad fidem concluſionis praedictae eſt iſta. non ſolum
operantes nequitiae, ſed conſentientes ſuae nequitiae ſunt cul-
pandi, vt patet Ichann. 1 Sed domini temporales non ſolum
cooperati ſunt ad iſtam dotationem, ſed multipliciter conſen-
ſerunt, Ergo cum iſta dotatio ordinationi Chriſti ſit contraria,
quoniam omnia potens eſt, quod domini temporales ex dotatio-
ne huiusmodi ſunt culpandi. Si enim ſunt ſex modi conſen-
ſuum, vt includit Metricus in his verſibus. Conſentit coope-
rans, defendens, conſilium dans. Ac auétoriſans, non iuuans,
nec repraehendens, Patet luce clarius, Quod domin tempo-
rales in omnibus iſtis ſex ſe indicant irretitos, & ſpecialiter in
duobus vltimis, eo quod vaecorditer ſubtrahunt adiutorium &
repraehenſionem, quibus rectificata foret iſta Chriſti & ecole-
ſiae ſuae iniuria. Cum tamen illorum ſit ex Caufſſa multiplici
hanc Chriſti iniuriam emendare. Primo, quia illi ſunt qui in
commiſſione illius iniuriae peccauerant, ideo illorum eſt ſatis-
facere pro peccato. Secundo, quia Deus ad regendum ſuam
eocleſiam eis talem conceſſit poteſtatem, vt patet Rom. XIII.
Ideo ne ocientur in poteſtate iſta, vel ea culpabiliter abutantur,
exercenda eſt in tanta Chriſti iniuria more ſuo. Chriſtus enim
in reprobando ſacerdotes templi, Vvſus fuit ſaepe iſta regia pote-
ſtate, cum in perſona ſua eiecit ementes & vendentes de tem-
lo. Vt patet lohann. II. Et ſaepe patiendo ac reprobando
Chrillus verbaliter corripuit ſacerdotes, vt patet in ſua captio-
ne & paſſione, ac poſt aſcenſionem anno XLII. in ſeruis ſuis,
Tito & Veſpaſiano ſacerdotes ſuos dire corripuit, ſicut Lue
XIX. prophetauit, quia ſi cognouiſſes &c. Et iſtam ſenten-
tiam pulchre declarat Iſido. vt notat decretum XXIII. q. v c.
Principes ſeculi. Si enim temporalia ſua tenent a Chriſto rege
regum, propter ſeruitia inde debita, quod rogo ſeruitium fo-
ret eis pertinentius, quam vindicando Chriſti iniuriam & or-
dinationem fuam tam rationabilem defendendo? Cum enim
idem ſit Chriſtum diligere, & legem vel ſermones ſuos ſerua-
re, vt patet Ioh. XIV. Patet, quod ſi domini temporales dili-
Sg 2 gunt

dines quas
α

pPoralibus.

faſam eſß.

S⸗ Ba kere dominus temporis, & dui potuiſſet naſci quandocunque volue-
dominis tem. Fit, elegit nalci

236 IOAN. WICLEF
gunt Chriſtum ſuper omnia, ordinationem ſuam praecipuam
ordinando debent poteſtatiue defendere, quis rogo temporalis
dominus in reuerſatione ordinationis ſuae Praecipue non offen-
deretur? Et ſpecialiter ſi iſta reuerſatio ſponſam ſuam violet, &
diſſipat regnum ſuum, multo magis eſt hoc verum, de prima
juſticia lelu Chriſti, Recolerent ergo domini temporales, quo-
modo Chriſtus in conuerſatione fuit eis gratiſſimtis, indubie
Propfer ſeruitium rependendum. Sex autem gratitudines ali-

Sevx gryatiza quando collegi ex fide Euangelii quas Chriſtus fecit, ac domi-

nis temporalibus oſtendeat. Primo, quod Chriſtus qui eſt

quando magis floruit dominium ſeculare. Nam
Patet Luc. II. Exiit edictum &c. Secundo, quia Chriſtus
potuiſſet dom nari ſi voluiſſet, ſupra omnia regna mundi, no-
luit in minimo diminuere dominium ſeculare, cum Matth VIII.
ſcribitur. Filius hominis vbi &&c. Tertio, quia Chriſtus Vt
. . 4 zi „
ſeculare dominium redderet integrum ad dominos ſeculares,
fecit ſacerdotes templi ſui de ſuis dominiis ſpoliari. Vt patet
Luc. XIX. Quarto, quia Chriſtus pro ſe & ſuo puſillo grege
ſoluit tributum Caeſari, vt patet Matth. XVIII. Quinto, quia
Chriſtus dedit iudicium ſumme autenticum, quod bona caeſa-
„ 21. 2
ris forent ex ſumma eleemoſyna ſibi danda, vt patet Matth.
XXIIL. Reddite quae ſunt caeiaris caeſari & c. Et Sexto, quia
Chriſtus tenentes Pauperes dominorum ſecularium Pauit, ſana-
uit, & in obedientia facienda illis multipliciter inſtruxit, vt
patet in decurſu Euangelii & ſcriptis Apoſtoli, quomodo ſerui
debent ſuis dominis obedire, & quod eſt infinitum plus quam
aliquod iſtorum, quae tamen mundani praeponderant Chriſtus
dominos temporales fecit, redemit, & finaliter praemiauit.
Quid ergo vltra debuit facere, & non fecit? Recolerent ergo
Pro omnibus iſtis illius verbi Apoſtoli Colloff. III. Grati eſto-
te. Sed notet (rogo) fidelis quantam ingratitudinem ſenſibi-
lem domino rependerunt. Nam ciro polt aſcenſionem eius
- 1 . 2 . . S N
qui infra annum quadringenteſimum eius ordinationem praeci-

Tempore d,- Puam in dotando eccleſiam reuerſarunt, & per conſequens
mpore do- . . . „*; a 6 ſtiplicitet pro.
tationis vene. Antichriſtum in deturpationem ſponſae ſuae multipliciter pre
num peſtilens Crearunt. Kanone .
2 eeeleßam ſiae, vOx audita eſt in aere angelica ,tunc temporis ſic dicentis.

Vnde narrant Chronicae, quod in dotatione eeccle-

Hodie

LIB-E R QVARTVS. 237

Hodie effuſum eſt venenum in eccleſia ſancta Dei. Vnde a
tempore Conſtantini qui ſic dotauit eccleſiam, decreuit impe-
rium Romanum, & in ipſo dominium ſeculare. Nec valet ex-
euſatio in peccato, quod Imperator & alii eccleſiam dotantes
putauerunt ex deuotione huiusmodi multipliciter promereri,
quia ex minori caecitate ſic credidit Apoſtolus membra Chriſti
proſequendo. Vt patet 1 Timoth. I. Et cum non obſtante hac
ignorantia & euidentia capta ex veteri teſtamento. Apoſtolus
vero confitetur quod fuit blaſphemus in hoc, & peccauit gra-
uiter contra Chriſtum, quare ergo non Imperator & all do-
mini ex magis craſſa ignorantia, poſt tantam gratitudinem de-
linquerent contra Chriſtum? Vnde eis denunctio, quod nimis
durum eſt eis contra ſtimulum calcitrare. Ideo ſi volunt ha-
bere dominia ſua integra, non diabolice lacerata, pacem ec-
cleſiae reformatam, & tenentes ſuos ſecundum legem domini
Validos non rebelles, ſtudeant proprie & attente ad ordinatio-
nem Chriſti, quo ad ſuam eccleſiam quantum ſufficiunt refor-
mare, quia ex fide ſupponere habemus, quod ſub illa ordina-
tione foret proſperrime regulata. Tunc enim extingueretur
ſymonia in clero circa temporalia implicatio & nephandiſſima
ignorantia, deſidia & haerefis cleri Chriſti. Et per conſequens
ſecundo ceſſarent bella, & regnorum translatio per conque-
ſtus, & ſic longe iniqua tenentium pauperum ſpoliatio, exi-
ſtente integro mundano dominio in manu brachii ſecularis. Et
quod maximum eſt currente libere & ſpiſſim ſermone Chriſti,
plures ad patriam volitarent. Tunc enim ceſſarent blaſphe-
miae de pirituali poteſtate Paparum, quantum ad abſolutionem
a poœna & a culpa, & infundabilem conceſſionem indulgentia-
rum. Etiam ſupra hoc, quod Chriſtus vel eius Apoſtoli nun-
quam conceſſerant cum caeteris blaſphemiis infinitis. Nec
poteſt fieri a Pſeude vel aliis Antichriſti diſcipulis euidentia
perfunctoria, quod dominis temporalibus non licet iſta cor-
rigere, quia idem eſſet hoc afferere & dicere illis, quod
non ſunt potentes pro peccato ſuo commiſſo ſatisfacere ne-
ceſſario ſunt danmandi. Nos autem dicimus illis, quod ne-
dum poſtſunt aufferre temporalia ab eccleſia habitudinaliter
delinquente, nec ſolum quod illis licet hoc facere ſed quod
debent ſub pœëna damnationis gehennae, cum debent de ſua
Gg 3 ſtulti-

238 10AN. WICLEF

ſtultitia pœnitere & ſatisfacere pro peccato, quo Chriſti ecele-
ſiam macularunt. Et ſi obiicis quod dare tales eleemoſynas
literatorie & ſolenniter promiſerunt, quomodo ergo licet illis
frangere votum ſuum? Quaero a Pſeude, ſi vouerit non ſub-
ſtracta cauſſa fratrem ſuum occidere, nunquid debet illam in-
iuſtitiam adimplere? quin poôtius de voto improuido poœnitere?2
Sic in propoſito querat diſeretus ſaecularis dominus, ſi tot Ora-
tores habeat, quod ſufficerent ex data eleemoſyna ſuſtentari &
indubie, vel oportet ipſos concedere quod ex implicatione
cum mundo ſunt ad orandum inutiles vel omnino quod deſi-
ciunt de illo numero nimis multi. Cum ergo rex mittens ex-
ercitum ad bellandum in Frantia, prudenter & ſedule facit bel-
lantes oſtendi, prouidens quot ſunt completi in numero in va-
litudine corporis & armis, quanto magis circumſpiceret magis
ſollicite de oratore, qui bellaret contra diabolum & ſibi adqui-
reret regnum Dei.

* X * A à e e N N N e
C AP V I XIX.

De Matrimonio.

Mare Frater mi ſatis dixiſti de ſententia iſta de clericis,
& ſpecialiter ſuperioribus odioſa. & eo magis quo non do-
ces quomodo tua ſententia foret, ſine nimis magna perturba-
tione eceleſiae practiſata, Imo deſcendas ad materiam de ſacra-
mento Matrimonii conſimilem ordinem obſeruando. PHho.
Nunquam ſoror habui materiam aliquam ſcholaſticam magis
Cordi quia videtur mihi, quod praecipue cedet ad honorem
Dei, & vtilitatem vniuerſalis eccleſie. Vnde videtur mihi,
quod notabiliter deficit a charitate perfecta & amore regis ſin
& regni, quia pro timore ammiſſionis temporalium & amici-
tiae ſatraparum, imo qui propter amiſſionem vitae corporis
haec obmittit. Nec dubium quin Apoſtoli & alii cordati Chri-
ſti diſcipuli vsque ad mortem iſtam ſententiam promulgarent.
Rex autem & regnum in iſto peccato ſunt damnabiles ex con-
ſenſu. Quis ergo fidelis eius legius in hoc peccato maximo re-
ticeret? Auctoriſat enim rex peccatum maximum cleri ſui „ &

ſico

LIBER QVARTVS. 239

ſic radicem peccati per quod regnum quod regerat, eſt infe-
tum. Et cum ad verum ſeculare dommium requiritur iuſticia
dominantis, quae repugnat huic crimini, videtur quod rex &
regni ſui proceres nimis perfunctorie dominantur. Si enim ſe-
cundum legem Angliae tenente, fruſtrante ſeruitium ſui Capi-
talis domini per biennium, licet capitali domino de iure regis
Angliae capere illud dominium ad vſus ſuos proprios, ſibi in-
digne per ſunm fubditum occupatum, quanto magis licet regi
regum confiſcare dominia regnorum, ſi debitum ſuum ſerui-
tium, per multiplex biennium ſit dimiſſum, cum debent ſer-
uire Chriſto in non conſentiendo proditorie Antichriſto, ſed
operibus ſuis Chriſto contrariis quantum ſufficiunt aduerſando.
Patet per quantum tempus tante debitum Dei ſeruitium eſt ob-
miſſum, Et vt videtur mihi. quod ille legius regis qui dete-
Ctionem talem dimitteret, foret vaecors proditor regis, regni,
& Dei. Et quantum ad iſtud quod inuehis, quod timor per-
turbationis regnorum retrahit ab executione iſtius ſententiae,
conſydera quomodo Antichriſtus per ſuos principes caecauit
vaecorditer noſtros milites in hac parte. Nam ad inuadendum
regna alia in cauſſa propria & ſatis ambigua ſunt audaces. ſed
ad complendum onus leue, & iuuandum charitatiue incolas
regni ſui quos magis debent diligere in cauſſa domini ſunt vae-
cordes. Nec dubium’, quin Antichriſtus cum ſuis principibus
iſtam vaedcordiam introduxit. Facilitatem autem faciendi hano
eleemoſynam & debitum ſic potes cognoſcere, conſtat ex rega-
libus regis Angliae, quod decedente Epiſcopo, vel abbate, aut
quocunque notabiliter dotato de Anglia, temporalia ſua ad de-
notandum regalia regis, cadere debent in manu ſua. & non
procedetur ad electionem, niſi obtenta regis licentia, nec ha-
bebuntur ab electo mortiſicata regni dominia, niſi rege nouiter
approbante. Contineat ergo ſe rex ab innouatione derelicti
maximi progenitorum ſuorum, & in breuitate erit totum re-
gnum purgatum a mortificatione ſtolida bonorum tempora-
lium, quae iam ſunt in manu mortua. Quis rogo praeſumeret
Vel auderet occupare talia dominia, non obtenta regis Hicen-
tia? Nec oporteret regem aut regnum ſuum, pro ſe danda iſta
materia in iuſticia ferro percuttere, quenquam oceidere, vel

praeſumptuoſe exercitio laborare. Sed ſicut natura odiens mu
tatio

Contra Sara-
boitas ferro
pereutientes
E& comburen-
tes monaſte-
riæ.

24⁰ 1OA N. WICLE F

tationes ſubitas ordinate continue procedit, ſic ſicut iſtud deli-
ctum maximum paulatiue & inordinate proceſſit. Sic ſi ſuc-
ceſſiue & paulatiue ſecundum mortes occupantium decreſcat
debite, quantum ad non & regulante parua prudentia, non
contingeret regi vel incolis nocumentum. Qui autem de cle-
ricis vel aliis contrariantur iſti ſententiae, ſunt falſarü legis
ſeripturae, ſic Dei & regis maximi proditores, nam Pfal.
XVIII. per regem Dauid dicitur. Si mei non fuerint domina-
ti &c. quod ex ſenſu ſpiritus ſancti pertinenter poteſt intelligi,
ac ſi rex quicunque hoc diceret, qui multos clericos in regno
ſuo haberet, & clericos illos ſuos vocaret. Si mei, hoc eſt
ſacerdotes & clerici, ſecundum quod Deus inſtituit, non fue-
rint dominati, tunc immaculatus ero a conſenſu peccati ex-
trinſeci, & emundabor a delicto maximo, quo contrariando
Contra ordinationem Chriſti clerus ex protectione ſecularium
inſurgit communiter contra Chriſtum. Nec audiendi ſunt
clerici vel laici regi & ſuo confilio inimici, qui detegunt &
promulgant ſibi, vel ſuis proceribus contrarium huius ſenten-
tiae, quibus applicari poteſt illud Pſal. Filii alieni mentiti ſunt
mihi &e. Et ex iſtis colligitur, quod rex & regnum ſuum de-
bent pauperes presbyteros promulgantes iſtam ſententiam de-
fendere, & contra quoscunque & contra fratres ſuos protege-
re, quia aliter ex ſanguinibus, vel ex voluntate carnis, vel ex
voluntate viri nati ſunt, & non ex Deo, & per conſequens
non nati ſunt filii Dei, vel regni cœlorum, ſed regis tartari,
cum plus amant filios patris mendacii, qui machinantur ſui
diſpendium, quam filios veritatis. Poteſt enim eſſe, quod
pſeudo fratres & alii potentes clerici regnorum, contra pro-
mulgantes ſententiam iſtam conſpicerent, & quomodo mor-
tem eorum per commenta falſiſſima machinentur. Sed quis
fidelis horreret corruptionem ſententiae huius veridicae? Vnde
ſi non ſperarent in defenſione Chriſti & protectione Dei pro-
mulgare iſtam ſententiam Euangelicam non auderent. Qui-
cunque enim contrariatur huic ſententiae, acceptandus eſt in-
dubie tanquam Antichriſtus Chriſti verbis contrarius. Vnde
vae illis, qui impugnant iſtam ſententiam catholicam, & tam
cunctis fidelibus ſalutarem. Non enim eſt fidelis aliquis prae-
ſcitus, ſiue diabolus, quin ſententia iſta ſibi proficeret, quia
cuilibet

LIBER QYARTVS. 241

cuilibet praedeſtinatio proficeret, non ſolum ad bonum viae,
ſed ad bonum patriae impetrandum, Quia timentibus Deum,
omnia cooperantur in bonum, & cuilibet praeſcito etiam dia-
bolo prodeſſet in illo, quod demeritum eorum abbreuiaret, &
pœnam inferni quodammodo mitigaret.

Ro R. R. R α. . R NNRN
CAPVT XX.
Quid ſit Matrimonium.

Panokrrs. Sed redeundo ad materiam de ſacramento Ma-
trimonii, vt ſuperius tetigiſti, videtur mihi eſſe dicendum,
quid ſit Matrimonium, vt habita eius quidditate, de eius pal-
ſtonibus ſecurius procedamus, Poteſt autem dici, quod Matri-
monium eſt coniugum legitima copulatio, quia ſecundum Dei
legem licet eis ſine crimine filios procreare. Ordinauit Deus,
quod Adam & Heua, & per conſequens, quod cuncti duo con-
iuges in procreatione carnali taliter copulentur. Vnde Matth.
XIX. Chriſtus ſic determinat iſtam ſententiam contra ſcribas
& phariſaeos ab ipſo quaerentes, ſi licet dimittere homini &c.
homo non ſeparet. Ex quibus verbis Euangelicis patet auten-
ticatio huius venerabilis ſacramenti. Ideo dicitur communiter,

cum a Deo ordinatum fuit in mundi principio & in paradiſo,
quod ratione priuilegii multiplicis matrimonu, excedit alia ſa-
cramenta. Cum enim ordinauit natura in coniugibus media Matrimoni-
procreandi, Certum eſt, quod poſt contractum legitimum poſ- am excedit
funt licite procreare. Et iterum certum eſt, quod Chriſtus in- alia Jacra-
tendit, quod iugati debent eſſe caro vna, tam corpore chari- Rents.
tate coniuncto, quam etiam conſenſu prolem legitime pro-
creandi, quia certum eſt, quod contra P eudem, quod omnes
duo homines ſunt impugnabiliter vna caro. Ideo Chriſtus alſ-
ſerendo hanc negatiuam, excludit vitam extraneam a ſic ma-
trimonialiter copulatis, ideo dicitur communiter ex teſtimonio
Auguſti. Quod tria ſunt bona coniugii in communi, ſcilicet
ſides, proles, & ſacramentum. Rationabilitas aut huius ſa-
cramenti ex hoc euidet, quod cum naturale & ex ordinatione
Hh diuina

242 10O A N. WICL E F

diuina ſit homines procreare, ac multi ex pronitate peccati
nolunt ſeruare fidelitatem coniugii. Rationabile eſt „ quod ex
lege matrimonii ad hanc fidem coniugü ſunt artati. Si enim
quilibet prol'ficus ex qualibet quae ſibi placeret, procrearet,
foret conſanguinitatis confuſio, haereditatis paternae deſtructio
parentum inhonoratio, hominum contentio atque occiſio cum
multis aliis inconuenientiis quas vident philoſophi naturales.
Ideo lex naturae cum facto Dei docet eccleſiam, quod coniu-
ges copulati legitime pro ſuo perpetuo coniungantur. Et ſatis
modicum eſt & neceſſarium, quod vterque coniugum pro ſuo
perpetuo alteri ſeruet fidem, quia cum tantum vniuntur virtu-
te matrimonii in principio, quod ſunt taliter vna caro, & ſi
alter eorum dimitti deberet propter infortunium, vtroque ſu-
perſtite ſequeretur matrimonii infidelitas & inconuenientia
ſuperius recitata Ps EVDIS. Videtur mihi, quod falſe & im-
brigaliter loqueris in hac parte. Videtur enim primo, cum
tam mulier, quam vir ſit coniunx, quod quorumcumque ta-
lium copulatio ſit matrimonium. Et ſic duo viri uxorati, &
charitatiue ſociati ex hoc contraherent coniugium, & ſic de
vxoribus. Similiter nihil eſt licitum niſi poſſibile, ſed multi
copulantur ſatis licite matrimonialiter, qui non poſſunt filios
procreare, ergo deſcriptio eſt minus valida. Similiter procrea-
tio eſt non ſolum appropriate in maſculo, ſed ſaepe ſtat matri-
monium, quando procreatio talis deeſt. Videtur ergo non
ſolum quod eo ipſo quo eſt vnum matrimonium ſunt & duo,
ſecundum quod bona matrimonii valde accidentaliter ſibi in-
ſunt. PnRONESIS. Valde captioſe inuehis, ſed ſcias certitu-
dinaliter, quod ſucoumbes. Ad primum argumentum tuum
reſpondeo concedendo, quod quorumcunque duorum coniu-
gum copulatio ſit matrimonium. Sed nota quod non ſequitur,
A eſt coniunx C, & B eſt coniunx D, ergo A & B ſunt con-
iuges. Quia ad hoc quod illi ſint coniuges, oportet quod ſint
diſtincti in ſexibus, & quod alter reliquo ad finem matrimo-
nii copuletur, vt non ſequitur in ſimili. Si iſte canis qui eſt
pater illius catuli. ſit tuus, quod ſit propterea pater tuus. Con-
iuges ergo cum dicunt relationem ad inuicem fundatam in fide
taliter relatorum, ſecundum logicam relatiuorum non dicuntur
coniuges, niſi vnus ſit coniunx alterius, & e contra. Con
cedo

LIBER QCVARTVS. 243

cedo tamen tibi, quod coniunx dicit generalibus copulationem
talium, quam ſocietatem ſodalium, vel copulationem carna-
lerm aut matrimonialem, cum ſtat tales duas perſonas ex con-

ſenſu abſcondito copulari. Ad ſecundam tuam inſtantiam vide-

tur mihi probalile, quod tales qui non poſſunt procreare Car-

naliter quodammodo illicite copulantur. Vnde antiqui qui ex/
cupiditate temporalium ex ſpe mutuorum iuuaminum, aut ex

Lui non poſ-

unt procrea-
e car naliter
uodammodo

cauſſa excuſandae libidinis, licet deſperent de prole copulen- Micite copa-
tur adinuicem, non vere matrimonialiter copulantur, & ſic lantar.

iuuenes aetate. Sed improportionabiliter coniugati, ex pPecca-
to priori deficiunt a ratione pœna huius venerabilis Sacramenti.
Multi enim in proportione ſunt inepti ad gignendum, qui cum
aliis ſatis gignerent, ideo non deficeret ſuùae copulationi Dei
regimen, niſi peccatum anterius ſit in cauſſa. Vtrum autem
tales permanent graues adulteri, ex falſa palliatione Matrimo-
nii, relinquo aliis perſcrutandum, Certe aſſerens, quod non
