ſibilius? Et patet ſecundo, quod humilitas non coniiſtit in vo-
luntate inferius perſiſtendi, cum Chriſtus ſumme humilis vult
eſſe altiſſimus in bonitate humani generis, cum homo vt hu-
milior eſt ad ſeruiendum Deo promptior, & vt ſic ſe clarius
conſyderat eſſe miniſtrum Dei. Sed & ſie eſt Chriſtus humi-
lior, quia ad ſeruiendum Deo & eccleſiae promptiſſimus. Et
poſſunt probari octo proprietates, quas Lincolenn. declarat
eſſe, vere humilem conſequentes. Humilis enim ſecundum
fidem Euangelii Lucae XIII. recumbere debet in nouiſſimo lo-
co, hoc eſt in loco humillimo, atque ad ſeruiendum Deo
promptiſſimo. Non enim intelligit Chriſtus de loco corporeo,
quia ſic foret praeceptum ſuum ſuperfluum ſolum vni conue-
niens. Ideo certum eſt, quod Chriſtus non loquitur de nuptiis,
vel prandio corporali, ſed de ſpiritualibus nuptiis, quibus in-
uitamur ad conam nouiſſimam, in quibus homo, cui non ſit
reuelatio, debet ſe reputare abiectiſſimum eſſe ſaluandorum.
Non tamen debet hoc credere, cum ſaepe ſit falſum, ſed de-
bet ſperare ſe eſſe ſaluandum, & de nullo ſaluando putare,
quod ſit Deo abiectior, quam ſit ille. Aliter enim ſine eui-
dentia recumberet in loco nimis alto. Et ex iſto patet tertio
quod Deus neminem eligit in praelatum, niſi ſit ſubiectis ſuis
humilior, quia Deus neminem eligit in talem, niſi ſit virtute
habilior, & per conſequens humilior. Quicunque enim eſt
humilior, eſt Chriſto propinquior. ideo humilitas, & caeterae
virtu-

virtutes non ſolum quo ad ſpecies, ſed quo ad gradus laudabi-

les ſe ſequuntur. Et haec ratio, quare ante dotationem Caeſa- Aute dotatio.

ream ſeruabatur regula Apoſtoli. Quod nemo ſumat ſibi ho-
norem niſi &c. Non enim video quin aſpirantes in eco
Primatum, vel quicunque de priuatis ordi

33
πιεμ

1 .
„dm r6/
6

Inibus ab humilitate vitae apo/

deficiunt, & per conſequens a virtute, quia vel ſunt ſtulti, vel loram.

K 11t0
reputant ſe ſubditis digniores. Si enim propter excellentiam
bonoris ab homine, vel propter lucrum temporale hoc appe-
tunt, tunc indubie ſunt culpandi, cum amor Dei & humilitas
& per conſequens virtus poſtponitur, & bonum temporale ni-
mium ponderant. Sed quae maior ſiulticia in amore? Et ex
iſtis patet, quod electiones hominum vt plurimum ſunt iniu-
ſtae, quia ſi electus non ſit humilior, iniuſte eligitur, & hoc
in maiori parte euenit, cum humilior hodie reputatur indignior.
Et patet, quod in electionibus humanis & priuatis religion bus
communiter contenditur contra Deum, quia quod diſcernit
eſſe faciendum, tanquam indignum poſtponitur, & ſecundum
iudicium hominum quod Deus deſpicit, ponderatur. Et haec
eſt vna ratio quare religiones priuatae communiter ſunt per-
plexae Et ſi obiicis, quod humilior eſt communiter ignoran-
tior, & ad regendum ineptior, ſed cum auſterus & prudens
debet eligi, vt praeſit humilibus, videtur quod regula non eſt
generaliter obſeruanda, ſcilicet, quod humilior ad praeeſſen-
dum eſt aptior. Iſte autem obiectus eſt diabolicus, vel mun-
danus, cum ſupponit illum eſſe praeeligendum, quem mundus
vel lucrum temporalium praeacceptat. Ex quo indubitanter
conuincitur, quod communitas haec ſentiens, plus appraetiat
vitam humanam, vel laute viuere, quam viuere virtuoſe. Et
haec eſt maledicta religio, cum bene eſſet illi, cum quo foret
a tali ordine diſpenſatum. Et illud quod obiicis, quod calli-
dior, qui vocatur ſcientior, foret ad regendum diſp ſitior, &
bene perſonatus virilior, foret pro acquirendis poſſefſionibus
mundo coaptatior, reuera accuſas talem priuatum ordinem, &
doces acceptandum Chriſti ordinem praecellentem. Si autem
ſeientia inflat, etiam in natura ſua laudabilis, & quanto magis
Vulpina calliditas? Et ſi ſecundum reputationem humanam,
grauidior atque auſterior plus laudetur, ideo debet eligi in prae-
latum, vbi eſt fides ſeripturae, & virtutis praeeminentia ſuper

iſta?

114

IOA N. WICLEF

iſta? ideo indubie tales incidunt in illud vae propheticum

Eſaiae X. Vae qui dicunt malum bonum &c

Et patet cum ra-

tio & inclinatio mundi deſtruunt hos ordines, quod bonum eſ-
ſet ipſos ceſſare, & ſecundum purum ordinem Chriſti regulari.
Vnde pro ſententia iſtius religionis, in humilitate fundatae, no-
tandum eſt verbum Chriſti Matthaei XVIII. diffinientis & ſe-
dantis diſſenſionem inter diſcipulos, quis eorum videretur eſſe
maior. De qu contentione Lucae XXII. Et reſpondentis ad
quaeſtionem, quam diſcipuli quaeſierunt. Quis putas eſt ma-
ior in regno cœlorum, aduocans (inquit) Ieſus paruulum &c.
vbi patet luce clarius, quod Chriſtus loquitur de paruulo vere

—

ſermone.

Ouis vere di- humili in ſua reputatione. Et iterum, quod talis humilior eſt
itur paruus, in regno cœlorum maior, vt Chriſtus dicit tam opere, quam
Ex quibus videtur, cum maior in regno cœlorum

debet ideo praeeſſe, ſecundum Dei arbitrium, quod praelatus
& praepoſitus qui communiter ſecundum homines praeferun-
tur, non fſunt de regno cœlorum, ſed de regno regis

ſuperbiae.

CAPVTL XII.

De Inuidia.

Arrryra Videtur mihi, quod iſta ſententia ſpecialiter (quia
alludit fidei ſcripturae) debet eſſe fideli ſapida. Sed rogo

proſequere cœptum ordinem conſeruando.

Ex quibus videtur,

quod debes tractare de vitio inuidiae, & de ſibi oppoſita chari-
Quid ſit In. tate. PRRON. Placet de iſto ordine, & primo videtur, quod
mucia. Inuidia ſit inordinatus appetitus volendi malum alteri. Et in-
telligo de malo damni, non de malo pœnae, cum Deus ordi-
natiſſime appetit hoc malum eſſe damnatis. Nee videtur iſta
deſcriptio Inuidiae eſſe laudabilis, quae imponit Augu. ſcili-
cet quod inuidia ſit dolor de alieno bono. Non autem opor-
tet, quod ſit dolor de fœlicitate alterius, quia tam praeſcitus,
quam diabolus inuidet ſibi conſimili, cui non ineſt fœlicitas, ſed

inuidet, quod tam miſericorditer eſt cum illo.

Similiter non eſt

ratio quare inuidia foret deſcriptiue dolor de fœlicitate aliena,

quin

2LIB E R TKERTIVS. n5

quin per idem & euidentius foret gaudium de damno alterius,
& ſic Inuidia foret tam dolor, quam gaudium. Et cum illa ſint
contraria, & non relatiue oppoſita, contraria forent de ſe re-
ciproce praedicata, & ſic idem homo poſſet eſſe ſimul beatus
plene, & damnatus miſerrime. Quamuis enim Chriſtus ha-
buit ſimul dolorem & gaudium, hoc tamen fuit de diſparibus
obiectis, & vt placet multis, ſecundum diuerſas potentias in-
tellectus. Similiter quam extenſa eſt charitas, tam extenſa eſt
Inuidia ſibi contraria. Sed charitas ſe extendit ad diligendum
Deum & proximum, ergo inuidia ſe extendit ad appetendum
malum Dei & proximi. Et ſic poteſt dici, quod ex inordinato
amore propriae excellentiae, pullulat inordinatus amor, vel
appetitus mali alterius. Quamuis autem Deo non poteſt in-
eſſe malitia, tamen inuidus appetit implicite, quod Deo inſit
malum, cum appetit virtutem communicationis diuinae defi-
cere Ideo inuidia dicitur ſecundum quandam proprietatem,
peccatum eſſe in ſpiritum ſanéctum. Sed arguitur communiter
contra genus Inuidiae. Nam ſupponitur, vt per ſe notum Phi-
loſophis, quod nemo quicquam appetit, niſi ſub ratione boni,
vel apparentiae quod ſit bonum, ſed non poteſt apparere ho-
mini vel demoni, quod ſit ſibi bonum malum alterius, ergo
nemo poteſt ſecundum iſtam rationem appetere malum alteri,
& per conſequens non poteſt alreri inuidere. Sed hic commu-
niter dicitur, quod minor eſt falſa, cum tam diabolus quam
inuidus ex innata malitia delectatur de malo alterius, & per
conſequens apparet ſibi eſſe bonum delectabile, & ſic bonum.
Eſt autem error in quocunque inuido ſecundum intellectiuam
potentiam. Et ſic omnis talis malus eſt ignorans, cum tam
bonum vtile, quam bonum delectabile deberet eſſe, quod alter
careat tali damno, vt communicatio boni proſit diſpoſitis.
Vnde hoc gaudium inuidi, eſt paſſio ſpiritualiter phrenetici at-
que diaboli, cum gaudet de hoc, vnde rationabiliter eſt dolen-
dum. Cum Apoſt. dicat Corinth. XII. gaudere cum gaudenti-
bus &c. Diabolus autem deſperans bonum alterius ſibi profi-
cere, ſuperaddit inuidiam, volens inordinate tale bonum non
eſſe, & ſuperaddit malitiam appetens illud bonum deſtruere.
Et ſic videtur mihi, quod ſpecies inuidiae, capi poſſunt penes
diſtinctionem obiectorum, ad quae inuidia terminatur. Et hoc
P 2 vide-

I16 1IO AN. WI CLE F

videtur conſonantius dictis ſuperius, quam diſtinguere inuidiam
in haec duo genera, in gaudium inordinatum de alieno malo,
& dolorem inordinatum de alieno bono. Poteſt autem dici,
quod ſpecies peſſima inuidiae, eſt inuidia, qua creatura inui-
det Deo ſuo. Ula enim ſpecies habet modum peſſimum, ma-
Peſſma ſpe- Xime ingratum & minime fundatum in apparentia rationis.
cies inuidige Et ideo vocatur ſpecialiter peccatum diabolicum. Sicut enim
Tkta“ t. inuidia diaboli, mors intrauit in orbem terrarum, ſic impoſſi-
bile eſt quenquam inuidere alteri, niſi primo omnium inuideat
Deo ſuo, ſed in iſto grauatur difficultas praedicta. Nam nee
homini nec angelo poteſt apparere, quod Deo inſit malum,
vel quod a bono priuetur, quomodo ergo poteſt in cogitatione
huiusmodi delectari, cum nemo poteſt delectari, niii in illo
quod poteſt intelligere. Sed iuxta dicta, nec Deus nec crea-
tura poteſt intelligere hoc, quomodo ergo poteſt in hoc irra-
tionabiliter delectari, vel hoc apparere fibi bonum delectabile.
Hic ſupponendo praedicta de intellectione vt firma, videtur
mihi quod tam apparentia quam inuidia, poteſt terminari ad
aliquid indirecte, vt nemo vult nec poteſt velle, aut intellige-
re directe, quod Deo inſit malum culpae, vel pœenae, vel
damni, vel quodcunque fingibile, ſaltem ſecundum deitatem,
quia nec creatura, nec Deus poteſt hoc intelligere. Creatura
tamen poteſt ad tantum cœcari, quod intelligat, ſic ego volo
quod Deus non taliter honoretur, vel quod fibi non inſit iu-
ſticia, vel noticia malefacti, quia ſi ſic, non foret pro quo-
cunque delectabili cruciandus. Sed quamuis homo, vel dia-
bolus poſſunt intelligere ſic erronee, cum nec ſua intellectio,
nec apparentia terminatur ad rem apparentem, vel intellectam
extra ſignum. Ideo ſicut falſum eſt, quod intelligo meliorem
Deum, quam eſt Deus noſter, quamuis intelligam iſta ſigna,
ſic falſum eſt quod intelligo, volo vel appeto quod Deus igno-
rxet peccata mea, quod non ſit iuſtus, vel criminis punitiuus,
quamuis velim vel appetam ſic fub iſtis ſignis, & ſic quilibet
inuidus vult implicite vel indirecte, & non poteft ſic extra
figna intelligere, vt quaecunque vult quodcunque peceçatum
culpabile, & ſecundum ordinem culpa dignum, ipfe inuidet
implicite Deo fuo, quia appetit peruerſe finem aliquem, quo
fine ſine culpa completo ineſſet modus peſſimus Deo ſuo, imo
Deus

LIBER TERTIVS. ny,

Deus de facto non foret iuſtus vel Deus, & cum talis volitio
ſit iniuſtiſſima, patet quod radix peccati inuidiae multipliciter
eſt peruerſa. Non enim video quomodo poteſt quis peccare
actualiter, niſi implicite peccet inuidia. Et patet quod vaga
cogitatio & impoſſibilis eſt periculoſa viantibus cum ſuper tali
cogitatione falſa, poſſet homo faciliter figere appetitum, & ſic
ſeipſum indiſponere ad dieendum illam partem orationis domi-
nicae. Fiat voluntas &c. Et de talibus vanis interpraetationi-
bus ex imaginatione indebita procedentibus quamuis finis pro-
pter quem talia appeto, ſit laudabilis, timeo mihi in tantum.
Scio enim quod debeo intellectum & cogitationem meam ad
Deum, & ſuam veram fabricam terminare, & non in talibus
imaginationibus impoſſibilibus euagari. Et quo ad omnia fu-
tura quae deſydero ad volitionem & ordinationem diuinam ipſa
humiliter terminare. Et ſic per errorem in cognitiua poten-
tia, ſeductor diabolus errores peccati in potentia volitiua calli-
diſſime introducit.

èsä
CAPVT XlII.
De Charitate.

AriruIa. Quamuis iſta ſint breuiter dicta, & quo ad ſer-
mocionantes nimis ſubtiliter. Verum tamen placent mihi,
cum faciliter poſſum applicare exempla naturalia & ſcripturas,
ad deteſtandum hoc vitium. Sed rogo dicas parum de Chari-
tate, quam dicis huic peccato opponi contrarie. Videtur ta-
men mihi mirabile, cum charitas & gratia conuertuntur.
Quodcunque autem peccatum directe contrariatur gratiae, &
per conſequens charitati, quomodo ergo inuidia haberet ſpe-
cialiter Ccharitatem fibi contrariam? PHRONE. Dictum eſt tibi
ñi recolis, quomodo volumus tractare de virtutibus & vitiis, &
non formaliter de peccatis. Dictum eft tibi etiam, quod pec-
catum non contrariatur alicui virtuti, cum ſit defectus, &
non aliqua creatura, ſed modo ſuo opponitür cuicunque vir-
tuti, cum extinguit charitatem, Virtutem, & gratiam in com-
P 3 muni.

1II8 IO AN. WI CLEF

Duplex Cha- Mmuni. Et dictum eſt tibi tertio, quod duplex eſt Charitas, ſi-
ritas. ue gratia, ſcilicet in creatore qua denominatur gratificare. vel
diligere creaturam, & illa charitas in deitate eſt aeterna, & in
Chriſto perpetua. Iuxta illud Hierem. XXXI. In charitate
perpetua dilexi te & attraxi te miſerans. Si gratia vel charitas
in creatura intellectiua vocatur denominatio, qua ipſa dicitur
gratà vel chara. Et eſt duplex, ſcilicet praedeſtinationis, vel
finalis conſumationis, qualiter ſolum praedeſtinati ſunt Deo
grati vel charl. Et alia eſt gratia vel charitas ſecundum prae-
ſentem iuſticiam, qua rationalis creatura diſponitur, & eſt ad
modicum tempus chara Deo, & illa eſt ſatis fluxibilis in vian-
te Et nota quod propter aſſiſtentiam vel deficientiam talis
gratiae, Deus non magis vel minus afficitur creaturae, cum
ſemper vult praedeſtinatos ſuos habere gloriam ſempiternam,
vt tantum dilexit Petrum, Dauid, & caeteros quando grauiter
peccauerunt, ſicut quando modo in patria ſunt beati, quia tam
firmiter voluit ipſis tantum bonum. Verumtamen ſicut non
voluit ipſos tunc habere tantum bonum, ſic poſtmodum ita
In Deo tam Odit illam in diſpoſitionem, quia taliter peccauerunt. Et ſic
rz⸗ Mun in Deo tam amor, quam odium ſunt aeterna, & ſic Deus in
aetenng infinitum odit plus praeſcitos, etiam exiſtentes in gratia ſecun-
dum praeſentem iuſticiam, quam praedeſtinatos & criminoſos,
quos diſpoſuit ad patriam. Et ſic quamuis Logicus dicat, quod
Deus odit bonos in patria, quia propter indiſpoſitionem prae-
teritam quam habuerant cum peccauerunt, non tamen odit eos
ſecundum diſpoſitionem, quam nunc habent in patria. Et ſic
communiter intelligitur, quod Deus odit beatos, hoc eſt pro-
pter diſpoſitionem qua beatificantur, quod eſt impoſſibile.
Videtur tamen mihi, quod charitas poteſt intelligi communi-
ter, quia intellectualis creatura dicitur chara Dei, & ſic non
video quod talis charitas contrariatur inuidiae, ſpecialiter &
directe, ſed potius vitio in communi, Secundo modo intelligi
poteſt charitas appropriate & ſpecialiter, ſecundum quod de-
nominat creaturam rationabilem charum habere quicquid Deus
ordinat n aliqua creatura, & ſic poteſt dici, quod charitas &
inuidia ſunt directe oppoſita contraria. De charitate autem
dictum eſt tibi ſuperius, vbi tres virtutes theologicae ſunt de-
ſcriptae. Apoſtolus etiam 1 Corinth. XIII. ponit breuiter nul.
chre

LIBE R TERTIVS. 119

chre conditiones ſedecim Charitatis, ſed vt habeam verba bre-
uia & hoctatoria, ſtudeamus, quod totam vitam noſtram du-
camus, & omnia opera noſtra ad honorem De faciamus, &
tunc indubie in charitate facimus omnia facta noſtra, & pleni-
tudo legis eſt talis dilectio. Et vt dicam particularius, quo-
modo debemus facere ad honorem Dei quicquid fecerimus, vi-
deamus legem Dei, & ſpecialiter decalogum ac Euangelium,

& obſeruemus illam in vita tam opere, quam ſermone. De- Quomodo lex
fendamus illam contra Antechriſti diſcipulos, hortatione ſuaui, de de⸗
. .1 . 12 7 7.
oratione humili. & operatione laudabili vsque ad mortem.ndende

Jec video, quomodo maiorem charitatem poterit quis habere.
Nec video, quin quilibet Chrifſtianus tenetur ad iſtum gradum
charitatis, ſaltem implicite ad ſenſum aliquem ſeparare. Sed
vt dicit Euangelium, refrigeſcet charitas multorum, quod in
diebus nouiſſimis ſatis claret, cum multi ſunt leges domini im-
pugnantes, & pauci eam debite defendentes, ſed ſcripta Papa-
lia, ac religiones priuatas longe amplius ponderantes, Et cum
in eadem damnatione ſint omnes, qui illis aliquo ſex modorum
conſenſus conſentiunt, patet quod pauci ſunt in ſtatu aliquo
viatorum, quin proprer carentiam iſtius charitatis, niſi reſipi-
ſcant, finaliter ſunt damnandi. Cum autem charitas ſit pa-
tiens & benigna, ſecundum Apoſtolum 1 Corinth. XIII. diſpo-
namus nos ad patientiam vsque ad mortem, & ſeruemus con-
tinue benignitatem charitatis, ſi forte Deus vult peccatori mi-
ſereri, & conuertere eos ab inſania, qua nunc turgent, &
ſemper recolamus, quomodo Prophetae in lege veteri, & quo-
modo Chriſtus in lege gratiae. & chariores eius diſcipuli in
cauſſa iſta ſpecialiter ſunt occiſi, & nunquid nos meliores ſu-
mus illis praedictis patribus? Aut nunquid totum Dei prae-
mium exhauſtum? Fides autem noſtra docet oppoſitum. Et
breuiter non conſydero, quomodo quis delectabilius, aut iu-
cundius poſſet mori. Cum ergo ſumus certi de morte, & de
Pœna vaecordiae, obſeruemus fidem ſpem, & charitatemn „ &
operemur bonum dum tempus habemus. Cum fides ſcriptu-
rae docet Ezech. XXXIII. c. quod ſpeculator eſt quicunque,
cui Deus dat noticiam legis ſuae, & a quocunque tali vult acu-
te acquirere rationem & computum, quomodo vſum talenti
talis, ad vtilitatem eccleſiae expendebat, & deſidia ac negli-

gentia

120 IO A N. WICLEF

gentia in iſto articulo facit multos praelatos eccleſiae & ſcho-
TLaſticos condemnari. Ideo rogemus Deum obnizxius, quod iſta
ſententia ſtabiliter obſeruetur. Scimus quidem, quod nimis
aulti praelati caeſarii peccant in ignorantia legis Dei, nimis
multi ſcholaſtici peccant in vaecordia, non ex Charitate debita
perſeueranter iſti maliciae reſiſtendo. Et nimis multi peccant
in Inuidia ob defectum benigni & ſuauis modi, & ordinis
Charitatis.

9 9 9 e e A A
CAPVTL XIV.
De Ira.

A LITHIA. Video & conſydero, quod iſta ſententia ſit deuo-
tius & humilius proſequuta, ſed obſerua ordinem conſi-
milem de Ira, & eius oppoſito, quem in viciis & virtutibus
ſuperioribus obſeruaſti. Sed miror in primis, quomodo ira
quaedam dicitur eſſe licita, vt ibi. Neque in ira tua corri-
pPias me. Et ita videtur quandoque capi in bonum, ſed de In-
uidia hoc non lego. PHRONE. Obſeruabo libenter ſententiam
quam iniungis, ſed quo ad obiectum tuum literalem, conſy-
dero ſecundum Logicos, cum nomen ſit vox ſignificatiua ad
placitum, quod non oportet multum ſolicitari, quare nomina
Superbiae, Inuidiae, & Irae, ſignificant tam diſpariter ſenſus
ſuos. Licet enim imponenti terminos vti ipſos ad actus lici-
tos atque illicitos deſignandum. Caue tantum de Grammati-
corum figura, quam ipſi vocant Antropoſtpatos, quando hu-
mana paſlio, vel proprietas Deo tribuitur, quod in omnibus
illis vtamur regula Auguſt. tollendo illud quod ſimpliciter per-
fedtionem ſignat, & Deo noſtro perfectionem huiusmodi re-
ſeruemus. Illud autem quod notat imperfectionem appropria-
tam creatura. loquendo de Deo penitus ſubducamus Ideo
tum in furore tum in Ira ſunt aliquae motiones iratorum impe-
tum deſignantes. Et quaedam proprietates analogicae, quae
Deo poſſunt competere, ſubducamus primas, & alias ſeruemus
ad hunc ſenſum, quod Propheta rogat Deum ſuum, ne in fu-
xore ſuo in die nouiſſimo, quando arguet acute ad regulam
auſtere,

I. IB ERTERTIVS. 121

auſtere, damnet, vel puniat ſuam miſeram creaturam, neque
in via antecedenter ad furorem illum corripiat fratrem ſuum,
& illum finem cum ſuis mediis, debet viator quilibet impreca-
ri. Poteſt autem dici, quod deſcriptiue vitium Irae, eſt inor- Ira quid ſit.
dinatus appetitus animi ad vindictam de creatura Deum exe-
quendum, per hoc autem quod eſt inordinatus appetitus patet,
quod Deo non poteſt competere, ideo furor quo in die iudicii
magis ſaeuiet. nec ira Dei, qua gratioſe & modeſte capit vin-
dictam de hoſtibus, non poſſunt deſcriptioni huius vicii ſubia-
cere, ſicut nec ira Moſi pro idolatria populi, aut alterius ſan-
Cti Dei dum ſeruat ſe iraſcendo in limitibus rationis, ad quod
multum valent cauſſa vindicandi Dei iniuriam, & modeſtia
proſequendi vindictam ad regulam, ſecundum quod expedit
eccleſiae illam capi, ad quod requiritur ſpeciale conſilium Dei
noſtri. Vnde ira ſic ebullit de peccatis prioribus, cum pecca-
tor ſuperbierit modo dicto, non ſolum dedignatur de proximo,
ſed inuidet, quod approximat bono ſuo, & vltra machinatur,
quomodo de bonitate proximi poterit vindicari, & in illa
ebullitione virtutis iraſcibilis, cor & membra corporis com-
muniter agitantur. Et illius Irae nominat Chriſtus tres ſpecies
Matthaei V. Omnis (inquit) qui iraſcitur fratri ſuo. &c. Ille Tres ſpecies
autem ad ſenſum Euangelii iraſcitur fratri ſuo, qui contra illum 'rae.
irrationabiliter in animo eſt commotus, & ſiue fuerit haec bre-
uis commotio, ſiue diuturna, ſiue cum ſignis extrinſecis, ſiue
fuerit irrationabilis commotio animi, ſiue illis dicitur ira ſub-
iecta Dei iudicio ad vindictam. Vnde legitur Matth XII. de
Chriſto, qui non potuit ita iraſci, arundinem quaſſatam non Iraſci fratri
confringet, & linum fumigans non extinguet, donec eiiciat 7“i St.
ad victoriam iudicium. Per arundinem intelligunt quidam ro-
buſtos de ſeipſis inaniter gloriantes, tales enim ſunt vacui a Arundo gquaſ
gratia, vt baculus arundineus plenus poris, ille autem confrin- Iata.
git iſtam arundinem, quae dat ſibi occaſionem ad irrationabili-
ter iraſcendum. Per linum fumigans intelligunt quidam debi- Linum fumi-
les virtute, qui ſecundum aliquem gradum charitatis ſapiunt & gans.
diligunt legem Dei. TLalem autem harundinem ſiue linum non
confregit Chriſtus, nec extinguit, ſed potius in virturibuis vi-
gorauit. Et propter iſtas rationes conuincit Chriſtus, & ſpe-
cialiter in die iudicii per ſingulos inimicos. IIlle autem in ſe-

cundo

Raeba.

122 IOA N. WICLEF

cundo gradu dicit fratri ſuo Racha, qui eum ira prorumpit in
verba deriforia. Racha enim interiectio eſt deridentis, & de
tali confulunt boni angeli, ſi erit propter vehementiam ira-
cundiae condemnatus. Sed in tertio gradu ille dicit fratri fatue,
qui cum ira animae prorumpit in verba contumelioſa, fcanda-

loſa proximi vel blaſphema, & talis eſt reus gehennae ignis, ex

Belluvs, Odi-
um Momäüci
diunm, Rapina,
ex ira pullu-

ant,

follis verborum cum actu animae. Et ſi in verba non prorum-
Pit, multo magis qui ex ira gignit odium perſeuerans, & iacet
Vt lupus rabidus, quomodo inopinate nocebit proximo, tan-
quam antiquus diabolus iratus inſidiis de irata malitia ſe occul-
tans. Et patet vitium Irae poteſt diuidi in ſuas Ipecies, ſecun-
dum eauſſas, quibus quis irrationabiliter iraſcitur fratri fuo, vt
Vnus iraſcitur propter detentionem rationalem terrenorum,
quod eſt irrationabile, eum medium aliud fubfit, per quod
temporalia ſunt debite acquirenda. IIle etiam qui propter ra-
Pinam, vel detentionem indebitam temporalium iraſcitur fra-
tri ſuo, eſt rationabiliter culpandus, cum alia rationalis via
fubſit. Et multo magis eſt ille iracundus culpandus, qui pro-
pter bonum gratiae vel naturae iraſcitur, quia talis iraſcitur &
inuidet Deo ſuo. Et ex vitio irae fructificant bellum, odium,
homicidium, rapinam, & caeterae iniuriae infinitae, quia
tunc fortificata fuit mater. Superbia, & accenſa inuidia atque
ira, abutitur viribus naturalibus hominis, quousque fiat natu-
ra debilis, & in ratione animae excœcatus. Poſſunt autem ra-
tiones multiplices hoc vitium deſuadere, ſpecialiter cum omnes
debemus eſſe fratres in domino, & in via ad patriam profice-
ge nobis ipfis. Sed Iracundia nobis, quo ad communicatio-
nem iſtam fraternam, magis obeſt, cum ira extinguit charita-
tem, diſſuadet rationem, & omnino impedit itinerationem ad
patriam. Et hinc Gen. XII. dixit Ioſeph fratribus fuis, Ne ira-
leimini in via. Et ſic loſeph noſter qui eſt Chriſtus in Euange-
lio prohibet iram iſtam. Cum ergo talis ira indiſponit animum,
impedit opus proficuum & omnino habilitat ad diuinum iudi-
tium ad damnandum, & per confequens ſpohat diuinum ha-
bitaculum, & praeparat ad hoſpitandum maximum inimicum.
patet quod ratio conuinceret, quod a tali iracundia ſit ceſſan-
dum. Sunt autem rationes aliae, & exempla tam naturalia,
quam etiam ex ſcriptura, ex quibus fortificari poteſt in ſen⸗
entia.

LIBERTERTIVS. 125

tentia. Quid enim plus conturbat iuuamen naturae & gratiae,
quam quod viator qui debet pro opere & mercede magis ne-
ceſſariis laborare, ſit a fratre ſuo qui ipſum debet in eodem iu-
go iuuare diabolice impeditus?

N Ne ee eeee enn e een
CAPVT XV.

De Patientia & Mititate.

AX”* TTHIA. Cum virtus ſit vitio ſibi oppoſito antidotum ſpe-
ciale. Rogo quod dicas de patientia, vel etiam mititate.
Multi quidem videntur contendere, quae virtus ſit Irae con-
traria. Et videtur quod mititas, quia irati eſt paſſionibus ani-
mi perturbari, & in verba inordinata prorumpere. Sed miti-
tas ſedat vtrunque, ideo videtur eſſe vitio irae directe contra-
ria. Vnde Matth. V. Vbi veritas dederat legem ſuam dicitur.
Beati mites, quoniam ipſi poſſidebunt terram. Nam circa
temporalia, vel bona fortunae iraſcuntur mundani communius,
cum tanquam pueri vel ſtulti appretientur plus bona minima,
quam bona maxima, vt gratiam & virtutes. Ideo pro illis
pugnant communiter & contendunt. Ad denotandum autem
quin mititas & non Ira diſponit ad illa. Dicit Euangelium non
quod iracundi ſed mites poſſidebunt terram. Licet autem fe-
roces bellantes videantur quandoque habere ſeculare dom nium,
cum videntur habere ſecundum ſtultorum iuditium & non
habent. Vnde Matth. XII. de Chriſto legitur, quod non con-
tendet, nec clamabit, neque aliquis audiet in plateis vocem
eius, hoc eſt vocem iracundiae, cum legem domini ſaepius
praedicabat. Nec didici vbi in Euangelio fuit contentio, vt
lis legis humanae audtoriſata, niſi vt loquar Ironice, quod
Chriſius, qui dedit exemplar omnium faétibilium non conten-
dit. Docuit enim tam conſtantem mititatem, quod conſulit
Matth. V. Vt qui vult tecum iuditio contendere, & tunicam
tuam tollere, praebe ei & pallium. PRRoO. In proſequendo
ordinem quem incoœpi, non videtur mihi vtile tractare ſolicite,
quae virtus cui iſtorum vitiorum directe & plene opponitur,
Q2 cum

124 1OAN WICLEF

Patientia & cum tam virtutes quam vitia ſint connexa. Et vnum vitium
mititas oppo- ſecundum vnam rationem virtuti opponitur, & aliud ſecun-
vr „* dum aliam, ideo poteſt dici, quod vtraque iſtarum virtutum
Marier. opponitur vitio Irae, ſecundum diſparem rationem. Hoc ta-
men tenendum eſt, vt fides quod Chriſtus ſecundum omne
genus virtutum, fuit ſumme vt fons plenitudinis virtuoſus, &
per conſequens non fuit ſecundum aliquem gradum peccatoò
iracundiae irretitus. Vnde de illo teſtatur Petrus. 1 Petr. II.
Chriſtus paſſus eſt pro vobis &c. Et maiorem mititatem ne-
mo poſſet oſtendere, quam quod perſona omnipotens, quae
leui cogitatione poſſet omnes hoſtes ſuos ſi vellet proſternere,
eorum iniurias tam verbo quam opere, ita humiliter ſufferebat.
Nec dubium quin cauſſa, quare ſic fecit fuit, vt daret exem-
plum poſterioribus membris ſuis, vt taliter patiantur. uae
patientia, plus floruit in ſuis Apoſtolis & charioribus diſcipu-
lis, nunc autem quaſi omnino alienata eſt haec Chriſti imita-
tio, quia lex eius & ſuum conſilium quaſi totaliter exulauit.
Vnde ipſe prophetans illud exilium narrat ſuis filiis, quomodo
praelia & opiniones praeliorum ſunt multipliciter audituri. Et
tamen iſtis non obſtantibus religioſi priuati, qui videntur eſſe
aliquid, dicunt tacite quod obſeruant legem Euangelii, & do-
cent illam efficaciter, etiam diligentius & ſubtilius quam fece-
runt apoſtoli. Sed factum iſtorum hypocritarum, docet mani-
feſte ſuum mendacium. Quaecunque ergo virtus, quae tem-
perat hominem ad mitigandum paſſliones iracundiae, poteſt di-
ci ſibi oppoſita, ſiue fuerit patientia ſiue mititas, vel alia virtus
nominanda. Vnde patientia vocatur virtus cum tranquillitate
Patientiæ & animae iniurias tolerandi. Et mititas vocatur virtus, a vindi-
mititas quid Catione illicita proprie iniuriae abſlinenidi. Et vtraque oppo-
ſane. nitur iraecundiae. Et poteſt diuiſio harum virtutum capi penes
cauſſam & pœnam iniuriae patiendi, vt aliter paſſus eſt martir
immediate pro Chriſto, & aliter iniuriatus a proximo. Omnes
tamen qui patiuntur virtuoſe ab aliquo, patiuntur pro amore
Chriſti, & defenſione paſſiua ſuae iuſticiae. Latrones autem
Paſſo latro- ſecundum Auguſti. & alii malefici durius patiuntur, quibus
num quando cum cauſſa non valuit, ideo non ex hoc ſolummodo ſunt lau-
"ſt luudabilis., dandi, ſed aſſiſtente contritione operis perpetrati, & durante
vsque ad finem vitae, videtur mihi quod laudabiliter finiunt
vitam

LIBER TERTIVS. 125

Vitam ſuam. Sed raro hominibus in ſcelere induratis, hic finis
euenit & moueret multum ad deteſtationem peccati iracun-
diae, & conſeruationem patientiae, quod videtur iratum in

Dei dominium blaſphemare. Deo quidem eſt proprium de in- Iratus in Dei
iuriis commiſſis in eum taliter vindicare, ideo quicunque vi- dominium
tioſe prorumpit in iram, praeſumit vindictam quae Deo eſt laſphbemat.

propria, & per conſequens ſic blaſphemat. Ideo ait fides ſeri-
pturae. Mihi vindicta Fides etiam de Dei omnipotentia mone-
ret ſuos filios ad hoc idem, cum ex fide credimus, quod ex
Dei omnipotentia ſubterfugi non poteſt quaecunque iniuria,
quin a Deo ad regulam vindicetur. Fides etiam docet Dei
filios, quod humiliter reſeruando Deo vindictam, poteſt ini-
mici crudelitas mitigari. Et quomodocumque ſit de hoc, certi
ſumus ex fide, quod patiens non poteſt a praemio largo defi-
cere, ideo tam ratio quam fides Kuangelii, condamnant tali-
ter iracundos. Et hinc Chriſtus docet ſuos apoſtolos. Luc.
XXI. In patientia (inquit) veſtra. Nemo enim ſedet ſecu-
rus in vita beata, quod ſonat verbum poſſidendi, quam illi qui
pro Chriſto mortem humiliter patiuntur. Hli autem qui con-
cedunt, qui pugnant, vel ſubterfugiunt hanc patientiam, vae-
corditer fini ambiguoſe exponunt. Et ſie exemplum, ratio,
& autoritas, animarent fidelem ad ſe exponendum martirio,
ſed diabolus tantum excœcat homines amore carnis & ſeculi,
quod vix vnum inuenies, quin praeuaricetur in primum man-
datum decalogi, Sciunt enim pro leui bono fortunae, vel ſe-
culari dominio, ſuam iniuriam vindicare, ſed pro vindicanda
Dei iniuria ſunt vaeoordes, cum minus pauci audent Dei in-
iuriam ſecundum fidem, alias legem ſcripturae, Antichriſti
diſcipulis reſerare. Quomodo ergo tales vindictam caperent
pro Dei iniuria, vel pro defenſione iuſticiae paterentur? Ideo
cum omnes viantes debent eſſe Chriſti milites, Patet quam
multos eorum vaecordia condemnauit, cum timor amiſſionis
temporalium, amicitiae mundanae, & timor fragilis boni, cor-
poris, nimis multos faciunt infideles, vel detegendo cauſſam
Dei, vel ſtando pro iſta viriliter, vel mortem ſi oporteat pa-
tiendo. Vnde Luciferina eſt excuſatio, qua hypocritae mo-
derni dicunt, quod non oportet hodie, ſicut in primitiua ec-
cleſia pati martirium, quia nunc omnes, vel maior pars conuiuen-
QQ3 tium

Omnes vian-
tes debent eſ-

12 lohann. ult.

IOAN. WICLEF

tium ſunt fideles. Ideo non ſupereſt tyrannus, qui proſequa-
tur contra Chriſtum, vsque ad mortem membra eius. Et haec
ratio quare hodie non ſunt martires ſicut olim. Sed certum
eſt, quod a diabolo adinuenitur haec excuſatio in peccato, cum
fideles ſtando pro lege Chriſti, ſicut & eius miles omnia a ſa-
trapis pateretur, vt dicat homo Papae & Cardinalibus, Epiſco-
pis & praelatis aliis conſtanter, quomodo ex fide Euangelii in-
iuſte miniſtrant Deo in ſuis officiis, & faciunt periculoſam in-
iuriam ſuis ſubiectis, & ſtatim de internicione ſua, vel vno
modo vel alio prouidebunt. Et conformis eſt ratio de dominis
temporalibus & aliis, ſed non tanta, quia abhominatio deſola-
tionis incipit a clero peruerſo, ſicut a clero conuerſo conſola-
tio fuit orta. Et ſic non oportet nos Chriſtianos viſitare pa-
ganos pro iſtis conuertendis cum martirio ſubeundo, ſed prae-
dicemus conſtanter legem Chriſti, etiam praelatis caeſarüs, &
ſtatim aderit florens martirium, ſi in fide & patientia

126

perduremus,

C APV TL XVI.

De Accidia quae medium tenet inter Jeptem
peccata mortalia.

Arirura: Video quod totus mundus eſt in maligno poſitus
per peccatum. Sed ſuper vnum muſſito, cum tractares
iam proximo de Accidia, vel torpore. Videtur mihi mirabile,
quomodo hoc peccatum tenet medium inter haec ſeptem mor-
talia ſpecialiter cum peccatum omiſſionis ſit primum omnium,
tam quo ad conſequentiam, quam quo ad tempus. Cum ſe-
quitur, ſi quis peccat, omiſſione peccat, cum non poteſt eſſe
quod creatura peccet niſi omittat potiſſimum ſeruitium debi-
tum Deo ſuo in gratia quam extinguit. PaRO. Conſydero
paruum fructum iacere in iſtis. Sed quia aduerſarius noſter
Pſeudis de mutitate noſtra gauderet, aliquid eſt dicendum.
Conſydero in primis, quod erras in iſto, reputans Accidiam
peccatum omiſſionis, cum ſit peccatum commiſſionis, lee d
illu

LIBER TERTIVS.

illud ſicut ad quodceunque factum culpabile omiſſio, conſequi-
tur, cum Accidia ſiue pigricia ſit quieſcentia culpabilis in aliquo
