talium, quod quilibet conſumat annuatim in perſona ſua de
bonis regni centum ſolidos, totidem in aedificationibus & in
reparationibus & adornationibus domorum clauſtrorum. Et
tunc patet, quod illa ſecta expendit de bonis regni, ſexaginta
milia marcarum annuatim non dubium quin nedum ſolicite,
ſed cum multis mendaciis propterca perpetratis. Sed quis do-
minus in Anglia ſufficeret tantum expendere, vt fratres reptan-
tes in domos vel cameras diuitum, & lautiora cibaria conſu-
mentes? Nimis conſumunt de bonis regni, qui ſua veſcibilia
ſic furantur. Cum enim expenſae ſuae non deſcendunt eis
deſuper, nec experti ſunt in arte alchimitica, quia ſic forent
damnabiles, tante populum pauperem oneran do. Manifeſtum
eſt, quod quicquid temporalium bonorum in regno noſtro
conſumpſerunt, eſt de regno. Quomodo ergo non forent
tam pauperes, tenentes dominorum ſecularium, inſufficientes
ad parate dandum eis redditum ſicut prius? cum circiter tan-
tum fratres de illis accipiunt annuatim. Et reuera totus popu-
lus remurmuraret, etiam ſi ad magnam releuationem vel de-
fenſionem regni, etiam ex potentia regia ad tantam pecçuniam
ſit taxatus. Et mirabile videntur multis, quod tot Antichriſti
diſcipuli, tam ſubdole in regno Angliae ſubtrahunt tam ſubti-
liter de bonis regni, & cum placentia populi tantum lucrum,
& cum rex pro defenſione regni, vix tantam pecuniam fin
tanto tempore obtineret. Conſyderet ergo prius populi reue-
lator, quomodo vulgus quod daret ſe laboricio eſt complex'o-
ne debilior, ſanitate infirmior, & vita breuior quam ſolebat,

cœlum triſtius reſpicit haec terrena in perturbando temporalia,
in

288 IOAN. WICLEF

in fruſtrando terrae naſcentia, & omniquaque in tardando haee
vegetabilia. Et ſupra haec omnia populus ſeruientium eſt ca-
rior, ſumptuoſior, & falſior quam ſolebat. Quomodo ergo
non ad ſatis magnam pœnam regnorum foret hoc flagellum in-
Hictum a Deo? licet non ſuper iſtud ſuperadditur noua afflictio,
per fraudes inſenfibiles Antichriſti. Quomodo ergo ſequuntur
Chriſtum, & ſuos Apoſtolos in vita & doctrina, parcendo ec-
eleſiae? cum Chriſtus legitur feciſſe miraculoſe duo conuiuia,
quae a probabili exceſſerunt totum prandium, quod ipſe cum
fuis diſcipulis aſſumpſit de toto populo, praeter haec fragmenta
quae ſumpſerant poſt plenam eius cibationem, vt Marcus &
Iohannes in ſuis Euangeliis conteſtantur. Secundus abuſus
fratrum eſt, quod in contractis quas habitant, comtemnentes
Pauli laboricium, de quo dictum eſt ſuperius, ociaäntur. Et
haec videtur ratio, quare in Anglia ſunt tantae terrae plus ſteri-
les quam ſolebant, imo conſyderando vlterius, cum corpora
ſupercœleſtia agant in terram, ſecundum diſpoſitionem paſſo-
rum, ſic quod tota intemperies ex indebita poſitione terre-
ſtrium eſt cauſſata, videtur quod fratres ociantes inordinate,
globate, & aggregantes terreſtria, cauſſant totam intemperiem
ſfublunarem. Et hinc aſſignant Philoſophi rationem, quare in
ciuitatibus & locis paludalibus, aer communiter eſt corruptus.
Si enim fœtiditas incluſa intus foret, vt olim foret per labori-
cium expirata, non plus modo quam prius forent peſtilentiae,
vel intemperies quae contingunt in aere, vt tangitur in parte,
ſermone ſecundo primae partis, ſuper primo Luc. XXII.
Erunt ſigna in ſole & luna, & ſtellis &c. PFratres ergo ocian-
tes in terrae laboricio, & multiplicantes in globo ſuperfluo in-
ordinate terreſtria, ſunt multae cauſſae aerie diſtrafiae. Et ſi
dicatur quod communitas hominum, etiam rurales cauſſant il-
lam intemperiem ſicut fratres, conceditur quod nedum ſit, ſed
inficientes aerem cum ingurgitato ſtomacho, & ſudoribus eua-
poratis indebite inficiunt aerem communiter „& inferunt ſuis
confratribus nocumenta. Sectae tamen fratrum communiter
praecipue, cum debent manere in eremis, vt baptiſta, & nullo
modo conglobari in conuentu indebito, ſed plus attente dare
ſe laboricio ad oprofectum eccleſiae, ſicus Paulus. Tertius ab-
uſus fratrum eſt, quod poſtponentes legem & ordinationem
Chriſti,

LIB E R QVARTVS. 289

Chriſti, cum ſua ſententia adinuentiones fratrum friuolas an-
teponunt. Et iſtud eſt magnum facinus ad damnum ecclefiae,
cum blaſphemant innuitiue, praeponderantes ſenſui Chriſti
ſuas dementias, quas diabolus adinuenit. Cum enim fratres
ſint finitae actiuitatis & obſeruantiae, ſicut & erant Apoſtoli,
patet quod in complendo pure legem & ordinationem Chriſti,
forent longe melius occupati. Iſta ergo eſt inexcuſabilis fra-
trum culpa, quod dimittendo ordinationem Euangelicam tam
blaſpheme praeponderant ſuam ſtulticiam adinuentam. Ac ſi
dedignarentur, vel erubeſcerent ſequi Chriſtum patronum,
ſed vnum alium mendacem & grandem peccatorem ſibi ſtatu-
unt, regulas Chriſti ordinis deſerendo. Sed Chriſtus dicit,
qui erubuerit me & ſermones meos, hunc filius hominis eru-
beſcet coram angelis Dei. Quartus abuſus fratrum eſt iſte,
quod deſerentes executionem legis Euangelicae de correptione
fraterna, infideliter fauent diabolo atque mundo, vbi enim
Chriſtus dicit. Qui diligit patrem, aut matrem, fratrem aut
ſororem, etiam animam ſuam plus quam me, non eſt me dignus.
Fratres autem propter amorem ſui, corrupti ordinis vel perſo-
nae, non audent fratres ſuos quantum cunque manifeſte de-
liquerint euangelice corripere, vel percepta obſtinantia (vt
dicit Chriſtus Matth. XVIII.) tanquam publicanum deſerere.
Sed ſtatuunt ſibi pro regula expreſſe, quod eſt contra euange-
lium, pro comitiua ſua diabolica conſeruanda, quod obmit-
tant ſic fratres ſuos corripere, vel dicendo eccleſiae caſtigare,
ſed ſaepe in tetro carcere, contra legem Chriſti, includere &
ad onus eccleſiae irae malicia, vel defamatio ſua aperiat, ab-
ſcondite contra charitatem occidere. Et cum idem ſit diligere
perſonam vel conſuetudinem, vel legem, quam ipſe approbat,
manifeſte patet, quod fratres legem & conſuetudinem domini
poſtponentes & praeponderantes ſuam mendicam conſuetudi-
nem & leproſam, & Chriſtum poſtponunt iſtis miſeris perſonis
in amore, Sed vbi rogo tunc eſt in fratribus regula charitatis?
Quintus abuſus fratrum eſt, quod omnino ſubuertentes ordi-
nem charitatis, plus amant honores & lucra mundana, quam
ipſos homines, Zelantes per haec media ad honores mundanos,
& implicantes ſe cum hoc ſaeculo, contra legem Chriſti
2 Tim. II. Nemo militans Deo, implicat ſe negotiis ſaecula-
Oo ribus.

290 IOA N. WICLEF

ribus. Quod ſi fratres haec faciunt iudicent cum mundo de
ſuis operibus vero iuditio. Si enim propter honores vel lucra
mundana adulantur hominibus, parcentes veritati catholicae,
non dicendo illis ſine ſimulatione veritatem euangelicam, tam
in proſperis quam in aduerſis, quis dubitat quin latenter & ab-
ſcondite deſcendant in lacum inferni, propter exaltationem in
ſaeculo? Euangelium enim docet tales magiſtratus vel praepo-
ſituras non appetere, vel hominem ſe negociis ſaecularibus im-
plicare, quod ſi fratres faciunt omnino oppoſitum, non per-
cipientes aliquem tractatum ſaecularis negocii, cum quo cum
aliquem velatione ſuae apoſtaſiae, non poſſunt colorate intro-
mittere quin fubdole ſe ingerant magis legiſtis, quis dubitat
quin diabolus laboret in illis, mundum in fuis verſutiis diabo-
licis inuoluendo. Sextus abuſus fratrum peſſimus flat in fimu-
latione confeſſionum, quibus per infinitos meandros blaſphe-
miae ſimulant, quod confeſſos ſuos purgent, & omnino fa-
ciant mundos a macula, quo ad Deum, ex praeſumpta anti-
chriſti potentia, lege & ſatisfactione domini praetermiſſis. Et
cum illa cautela zelantes pro lucro magiſtri ſui diaboli, trahunt
nimis multas ad infernum. Si enim conuerſatio iuſtorum pro-
pter legis & vitae rectitudinem fit in cœlis, per locum a fuffi-
cienti contrario, eſt horum fratrum conuerſatio in inferno.
Ideo conſtantius dicitur quod trahunt ad tartara, quam quod
mittunt. Et quod peſſimum eſt ſuper omnia iſta duodecim,
ſeducunt capitaliter populum in bonis ſpiritualibus, qui teme-
re eis credunt.

CAPVYTY XXXVI.
Quomodo fratres ſoducunt regna quaé? incolunt.

A LITHTA. Conſydero quod non aſpere, ſed ſatis detexiſti
verſutias pſeudofratrum. Sed dic quaefſo particularius,
quomodo ſeducunt regna quae incolunt. Videtur enim mihi,
quod cum non habent a rege ſuo licentiam ad mortificandum
Ioca quae habitant, nec recognoſcunt regem fuper fuis tempo-
rallbus eſſe dominum Capitalem, quod alium dominum habeant
anti-

LIBER QHVARTVS. 291

antichriſtum. PRRO. Videtur mihi quod obmittendo medul-
lam rei & bonum animae, infideliter moueris circa periplema
temporale. Certum tamnen eſt mihi, quod heae ſectae fratrum,
in fraudem & praeiuditium regnorum, ac ſi omnia illa vellent
deſtruere, machinantur. Idem enim foret fratres non petita
vel obtenta regum licentia, antichriſtum ſtatuere dominum
omnium bonorum quae poſſident, tam quorumcunque mobilium
quam domorum, & inducere vt ſit rex regnorum quae incolunt.
Quia ſi antichriſtus nequior (Vt Robertus Gibonenſis) habeat
plures fratres ſub ſuo ducatu, quam alius Papa bonus. Quid
impedit, niſi gratia Dei tum regni potentia, quin inuadat
regnum Angliae tanquam ſuum? Dicitur enim, quod habet in
Anglia ſatis ampla habitacula & theſaurum, & vt fratres de ſua
ſecta fingunt, foret omnino contrarium rationi, impedire do-
minium, ne rapiat vſum ſui dominii ſuper bonis, quae habet a
fratribus occupatis. Et ille meatus callide introductus praepa-
ret ad totum regni reſiduum perquirendum. Debet ergo fide-
lis conſulere regi noſtro, vt prudenter obſtaret his falſis princi-
piis, & ars diaboli eſt eo patentior, quo fratres noſcunturx
contra ſcripturae logicam ſic mentiri. Fabulantur enim ad ſi-
mulandum ſuam ſanctimoniam, quod nihil poſſunt in proprio
vel communi, quod non poſſet efficaciter excuſari, niſi dixe-
rint ſe eſſe haereticos & membra diaboli, quia certum eſt,
quod ſicut habent eſſe naturale & bona naturae, ſic habent
multa bona fortunae, ſuppoſito quod eis inſiſlat gratia hoc
permittens. Ideo ſi vere nihil habuerint, ſed tam copioſe bo-
nis alienis abuſi fuerint, tunc certum eſt quod membra ſunt
diaboli, ex titulo habendi aliquid ex Chriſti gratia alieni.
Quod ſi fingunt, quod nihil habent ciuiliter, ſed ſolum euan-
gelice in proprio vel communi, tunc certum eſt caeteris cum
paribus, quod implicant Papam Petri Vicarium dominari ciuili-
ter, & ſic Chriſtum Et cum eis licet (vt inquiunt) domina-
ri, quomodocunque Chriſtus fuerat humanitus damnatus, li-
Cet eis ciuiliter dominari. At quod ergo imponunt Petri Vi-
cario, & ſic Petro tale dominium, cum nec Petrus, nec
Chriſtus potuit in ſtatu tali taliter dominari? Nunquid credi-
mus, quod hii fratres excellunt Chriſtum, vt antichriſtum
praeliciant ſuper regnis, & eum conſtituant dominum domino-
OO2 rum?

De Coucil'o Mill
sver ve. ſuo concilio terraemotus Londoniis, intoxicauerant re
mis, cum ter- oſtrum. Dicitur enim ex geſtis credibilibus,

rabtmottt.

Prophetia
wicleſi.

292 IOAN. WICLEF

rum? Si igitur hii fratres verbotenus excludant a ſe iſtud domi-

nium, & imponant ipſum patri ſuo „ quem dicunt eſſe Chriſto

proximum, vel oportet eos blaſphemare in Chriſtum, vel af-
lerere, quod patri iuo imp

onunt ſpiritualem maculam & vene-
num. Sed praeter iſtam antiquam toxicam & ex ſtulticia prae-

termiſſam, videtur quad fratres generaliter pro anno domini
eſimo ſeptuageſimo ſecundo recenter & particulariter in

gnum
& fratres ſu-
res ſubtiliores, & maiores ho-
0O concilio, ſic traxerunt mul-
tos Epiſcopos ad tractatum, quod implicarunt dominum leſiun
Chriſtum, & multos ſanctos eius, praecipue jam beatos obiiſſe
haereticos. Et in maiorem blaſphemiam non potuerunt iſti
haeretici corruiſſe Olim enim Epiſcopi noſtri dicuntur pſeu-
dofratres, tanquam diabolos odiuiſſe, cum in tempore domini
Armacani, dicuntur ipſum in ſumptibus, contra hos pſeudo
ordines defendifſe. Sed modo facti ſunt amici H

lerodes & Pi-
latus, qui prius intra ſe fuerant inimici. Duo tamen progno-

ſtico in hac parte. Primum, cum ifta confœderatio non ſit
fundata in lege domini noſtri leſi Chriſti, quod non ſtabit, ſed
ceſſabit ad damnum vtriusque partis, ſiue alterius, cum non
ſit bona ſocietas Chriſtiani ad Belial. Secundum quod ego
Prognoſtico eſt iſtud, vel quod oportet noſtros Epiſcopos &
Freghi proceres, opiniones iſtorum pſeudofratrum deſerere in
hac parte, vel quod cum illis ſint in haereſi inuoluti. Nam in
primo articulo diffinierunt hii fratres, vt repugnans haereſi,
quod nulla ſubitantia panis materialis vel vini, manet poſt
eonſecrationem in ſacramento altaris. Oppoſitum (inquiunt)
huius eſt haereſis manifeſta, ſiout eſt haereſis, quod acciden-
tia non manent ſine ſubiecto poſt cConſecrationem in eodem ſa-
cramento. Quamuis autem Pepigi extra ſcholam non vſurum
iſtis terminis, ſubſtantia Panis materialis aut vini, tamen fides
neceſſitat concedere conuertibile propoſit'oni terminorum iſto-
rum. Nam vt dicit beatus Hieronymus Panem quem cœpit
Chriſtus in manibus atque fregit, eſt corpus domini ſaluatoris.
Sed rogo quis panis füiit ille? Nunquid ſubſtantia panis mate-
rialis, vel alia res ignota? Cum ergo Chriſtus dixit hunc pa-

nem

ſtinent ac defendunt, quod frat
rum ordinum, ex communi ſun

LIBER QVARTVS. 293

nem eſſe corpus ſuum, & fratres iſti negant idem tanquam
ſumme haereticum, patet quod quantum in illis eſt, damnant
Chriſtum tanquam ſumme haereticum. Et cum oportet de le-
ge dammationis talis, alteram partem eſſe haereticam, patet
cum Chriſtus non poſſet eſſe haereticus, ſed ſecta iſta fratrum
ſit omnino haeretica, expreſſis ſermonibus, vel conſenſu. Item
ſubſtantia corporis Chriſti manet poſt conſecrationem in ſacra-
mento altaris, vt oportet fratres credere, & vbicumque eſt
fubſtantia corporis Chriſti, eſt generaliſſimum genus ſubſlan-
tiae, ergo ipſum manet poſt conſecrationem in ſacramento al-
taris. Et cum ipſum ſit ſubſtantia ac quidditas cuiuslibet ſpe-
cialis ſubſtantiae, ſequitur quod ipſum ſit ſubſtantia cuiuscun-
que panis aut vini materialis, & patet ſtulticia huius damna-
tionis. Non enim repugnat huic ſacramento, quod miça ma-
terialis panis vel guttula vini imbibatur in poris hulius venerabi-
lis ſacramenti. Item vt ſaepe tactum eſt, ſi ex diffinitione iſto-
rum blaſphemarum, in hoc ſacramento ſit accidens ſine ſub-
iecto, oportet concedere illos, quod illud accidens ſit ipſum-
met ſacramentum, & cum nullum aceidens poteſt eſſe corpus
domini, relinquitur ipfis concedendum, quod ipſum facramen-
tum non poteſt eſſe corpus dominicum. Et cum Chriſtus di-
cit, Hoc eſt corpus meum, & demonſtrat panem, vt ſupra
oſtenditur, relinquitur, quod iſti haeretici tam expreſſe Chri-
ſto contrarii ſunt blaſphemi. Et hino multi fideles pie repu-
tant, quod ſicut in alia damnatione Chriſti, per ſacerdotes le-
gis veteris, quae fuit minus reproha, ſic in iſta damnatione ad
ôſtendendum defectum atteſtationis humanae fuit inſolite ter-
raemotus. Quando enim membra Chriſti deficiunt ad recla-
mandum contra tales haereticos idiotas terra clamat. Ideo
conſulerem noſtris Epiſcopis & omnino- ſecularibus, expellere
tales haereticos idiotas, cum diaboli iſti vellent ſeducere per

ſuam haereſim alios fide ſtantes.

OoO3

294 10O A N. WICLEF

CAPVTY XXXVII.
De fratrum fraude atque malicia.

A'rkIA- Satis enim dixiſti de illa materia, ideo vellem,
quod procederes vlterius, materiam aliam tractaturus.
PRRO. Cuncti fideles debent inſtare, tam verbo quam opere,
Ppro declaratione iſtius materiae, & conſtantes catholici viri
vsque ad mortem ipſam deſtruere, conſyderando iuxta anti-
quam ſententiam, quod ſunt tres leges in ila materia attenden-
dae, ſcilicet lex Chriſti & ſuorum membrorum, lex mundi &
hominum mundanorum, lex diaboli & ſuorum filioruum, Lex
& conſuetudo primi principi, eſt bonum pro malo reddere-
Lex & Conſuetudo ſecundi principii, eſt reddere bonum pro
bono, & malum pro malo. Sed lex tertii principii, lege Dei
contraria, eſt reddere regulariter malum pro bono. Vnde illi
filii Belial, ſic inſtruendo Epiſcopos ac fideles alios, pro be-
neficio eis dato, oſtendunt patenter ſe efſe diabolos. Vnde
melius fuiſſet illis, antequam in tales haereſes idiotice decidiſ-
ſent, ſtuduiſſe, quid ſit illud ſacramentum, & quid ſit propo-
ſitionis ſacramentalis pronomine demonſtratum. Sed pater
eorum in hoc ligauit ſuas noticias. Cum ergo in hoc conci-
lio terrae motus damnarunt Chriſtum tanquam haereticum, &
doctores eccleſiae praecipuos, & per mille annos ao amplius ab
eccleſia approbatos, manifeſtum videtur quod innuunt ſe hae-
reticare ſingulos Chriſtianos. Sed ſecundo ſpecialiter laborant
in eodem concilio, ad damnandum regem Angliae proceres
eius ac regnum tanquam haereticos, & per conſequens ad ex-
haeredandum omnes hos dominos. Ac Robertum Gilbonen-
ſem cum globo haereticorum fratrum, de ſuo concilio in An-
gliam inducendum. Aſſumunt autem iſtud ſubdole pro medio
ad hunc finem, quod error nimis periculoſus eſt dicere, quod
domini temporales poſſunt ad arbitrium eorum auferre bona
temporalia ab eccleſia delinquente, & quod populares poſſunt
ad eorum arbitrium dominos delinquentes corrigere. Quam-
uis autem iſta ſecunda particula ſit iners picacia a fratribus ad-
inuen-

LIBER QVARTVS. 295

inuenta, tamen fratres laborant aſſidue ad fundandum illam ſo-
phiftice. Deus inquam, poteſt praecipere populo ſic facere,
nec eſt Dei potentia ſic exhauſta, quin poſſet mouere populum
ad taliter faciendum, ergo populares poſſunt ſic facere. Simi-
liter perſonae illae, quae iam ſunt populares, poſſunt ex euen-
tibus bellicis & infinitis aliis caſibus eſſe fortiſſimi conqueſto-
res. Sicut econtra domini temporales poſſunt eſſe miſerrimi
mendicantes, quomodo ergo negandum eſt, quod populares
poſſunt corrigere dominos delinquentes? Similiter cum popu-
lares ſint creaturae Dei ficut & fratres, & habent communiter
verba exhortationis plus efficacia, quare non poſſunt, ipſi,
cooperante Dei gratia, corripere & corrigere dominos tempo-
rales? Nunquid fratres velint tantam indurationem in dominis
ipſis ponere? quod ſicut ipſi impediuntur a patre ſuo dominos
illos corrigere, quin potius ad deterius agitare, ſic neceſſiten-
tur cuncti populares, communicare venenum diaboli ipſis do-
minis ſicut fratres. Vnde alias dixi, quo ad primam partem
ſententiae, quod domini temporales habent poteſtatem a Deo Domini tzem-
conceſſam, vt patet ad Rom XIII. ad viros eceleſiaſticos caſti- porales ba-
gandum. Mirabile quidem foret, quod domini temporales bent hoeee⸗
habeant poteſtatem ad eccleſiaſticorum vitam in Chriſti paupe- * Fn re
rie ſubuertendum, & non habent poteſtatem ad ſtulticiam, in iros veclefia-
qua contra Deum delinquerant corrigendum. Fratres enim in ſlicos caſti-
noc videntur ſimulare ſibi illos ſaeculares dominos, quod ſicut gandum.
illi diaboli indurati, licet autem ſaeculares domini ad tempus
ab iſtis pſeudofratribus fint ſeducti ſic quod quilibet illorum,
Vel multi cum ſuis vxoribus, habeat vnum lſcharioth pſeu-
dofratrem, cum ex Dei gratia poteſt eſſe, quod cognoſcant
diabolorum illorum verſutias, eorum fraudes ſubdolas deſe-
rentes. Suppoſita autem veritate primde partis concluſionis
damnatae per fratres, & reli a illis ſolutione rationis triplicis,
quam veritati priori fatue cumularunt. Videamus vlterlus,
quomodo diffiniunt, quod iſte error eſt nimis periculoſus. In-
Pertinenter autem videntur ſuper tota copulatiua taliter diffini-
ri, niſi ſuper vtraque parte ſenſerint eſſe errorem atque peri-
culum, & per conſequens niſi vtramque partem ſenſerint eſſe
falſum. Et cum domini temporales ſe exercitant communiter

in prima parte, ad ſalutem ſuae animae, Vt ſupponunt fratres
Impo-

296 ILO AN. WICLEF

imponentes errorem in iſto labore, implicant dominos in hoc
communiter malefacere, quia in periculum ſuae animae, &
damnum reipub. ob errorem, & cum ad regulam regis
hoc attinet. Patet quod fratres imponunt regi & omnibus ſuis
conſentaneis hunc errorem, & cum omnis veritas ſit in ſcri-
ptura ſacra, patet quod error iſte, quem falſitatem aſſerunt,
ſit Contrarius ſaltem implicite alicui parti ſcripturae ſacrae, &
cum ſit tam pertinaciter defenſatus, patet quod fratres debent
aſſerere errorem iſtum eſſe haereticum, & ſic regem & ſuos
proceres ipſum taliter defendentes. Et ita ebullit fratrum ſtul-
ticia, quam aſcribunt ſibi pro magna prudentia, quod in ma-
teria fidei aliquam falſitatem vocant errorem & aliquam haere-
ſim, cum tamen vtrobique pertinax defenſio ſit aequalis.
Sciant (inquam) iſti ſtulti Antichriſti diſcipuli, quod omnis
error periculoſus in materia fidei, eſt haereſis manifeſta. Sciant
ſecundo, quod non poſſunt primam partem, quae ad regaliam
regis pertinet diſſoluere, & per conſequens nec damnare, imo
ſi principia ſua bene ſtuduerunt non negarent, quin ſinere poſ-
ſunt corrigere dominos temporales. Sed ſupponitur fratres in
correctione dominorum putantes iacere periculum, quia illa
ſuppoſita forent libertati de fonte diaboli, & a fraternitate qua
fratres confœderantur cum filiis Belial ſeparati. De hoc autem
tanquam periculo timent fratres. Et patet quomodo regaliam
regis & totum regnum, ſaeculare dominium fratres ſubdole
nituntur deſtruere, & cum illo percepto a regis clericis ema-
naret rex, & eius proceres forent ad ablationem temporalium,
quae occupantur per clericos amplius animati, patet, quod
ſubdole procurant pro vtroque brachio eccleſiae Anglicanae.
Vnde in illis quae ſapiunt eis ad lucrum, licet in haereſim mani-
feſilam ſonuerint laborant aſſidue. Sed ex Dei gratia conſilium
Achitofel diſſipatur, nam tanquam membra diaboli illud quod
ſibi reputarunt proficere ad ſui damnum tam in corpore quam
in anima conuerterunt, cum vndique ex ſui malitia fraus eo-
rum diabolica amplius eſt percepta. Et ſpecialiter in hoc,
quod tam Londiniae quam Lincoliae laborarunt aſſidue, ad ſa-
cerdotes fideles & pauperes extinguendum, & propter hoc
ſpecialiter, quod eorum verſutias charitatiue in populo dete-
xunt. Et vt credo ante plenam peccati huius vindictam, Deus
ſuper

L. IB ER QVARTVS. 297

ſuper iſto ſcelere non quieſcet. Dicunt enim quod Chriſtum
ſequuntur, in vita praecipue. Sed quomodo poteſt Chriſtus,
qui dilexit & orauit pro ſuis inimicis, fideles illos niti extin-
guere, propter hoc quod laborant charitatiue proficere mem-
bris ſuis? In hoc ergo fratres manifeſte oſfendunt, cuius ſunt
ſfili, & quomodo in reddendo malum pro bono, nituntur
complere monita patris ſui. Reuera inter omnia peccata, quae
vnquam conſyderaui de fratribus, hoc mihi videtur eſſe ſcele-
ratiſſimum, propter multa. Emanauit enim integre ex vni-
cordi conſenſu, & conſilio fratrum. Hoc enim ideo quilibet
ſeorſum rapiat vxorem alterius, & ſic de aliis peccatis, quae
committunt publice vel priuate, videtur eſſe peccatum modi-
cum quoad illud.

6 e e ee ee eee eee en
CAPVT XXXVIII.

S domini temporales poſſunt & debent populares iuuare
& dehendere contra fratres.

LITHIA. Videtur mihi quod ſatis plane detexiſti fratrum
A malitias. Sed dic rogo, ſi domini temporales poſſunt aut
debent infimam partem eccleſiae cuius (ſunt tenentes ſui & alii
populares) iuuare ac defendere contra fratres, quia certum
mihi videtur, quod fratres ſunt haeretici, & deſerunt ſaltem
ex conſuetudine ſuorum ordinum contradictionem, qua mili-
tant contra Chriſtum, Nec videtur mihi, quomodo patentius
poſſent haereticare Chriſtum, & ſingulos Chriſtianos, quam
damnando iſtum articulum tanquam haereſim, in ſuo conſilio.
Scilicet quod ſpeciales orationes applicatae vni perſonae per
praelatos vel religoſos, non plus proſunt eidem per onae,
quam generales orationes eidem perſonae caeteris paribus.
Nam ex fide & auctoritate Chriſti credimus. quod oratio do-
minica, de qua Matth. VI. eſt longe melior, quam aliqua ora-
tio ſpecialis. Et ſic credimus conſequenter, quod oratio illa
deuote effuſa pro populo, plus prodeſt eidem, quam aliqua
oratio quam fratres vel praelati ſciunt dicere aut vnquam poſt-
Pp modum

298 IOA N. WICLEF

modum inuenerunt. Et numquid applicatio facta per Chri-
ſtum eſt melior quam blaſphema applicatio, quam fratres fin-
gunt ſe illis perſonis (quae volunt ſibi dare pecuniam) appli-
care? Et cum beati, ſicut ex letania ſupponimus, orant pro
eccleſia militante, videtur quod iſtorum beatorum oratio, ſit
longe melior nobis quam oratio iſtorum fratrum, vel oratio
Praelatorum. Et cum iſti beati inſtar Chriſti plus amant po-
Pulum quam perſonam priuatam, nec propter talia ſtercora
poſſunt flecti, ſatis apparet mihi, quod generalis eorum oratio,
plus proſit eccleſiae militanti, quam fratrum oratio ſpecialis.
Non enim praeſument fratres ſe extollere ſupra ſanctos. In
iſta ergo infidelitate videtur mihi, quod fratres damnauerunt
quantum in eis eſt Chriſtum, & omnes ciues cœleſtes, & per
conſequens totam militantem eccleſiam, quae plus appretiatur
Orationem dominicam, quam illas ſpeciales orationes & friuo-
las a fratribus adinuentas. PHRO. Placet mihi ſoror, quod de-
texiſti iſtam haereſim manifeſtam, fratrum commiſſa conſyde-
rans tam acute. Nec dubito quin iſta determinatio ſapiat hae-
reſim maniſeſtam, & claret ratio quare haec haerelis taliter
pullulauit. Fratres enim per orationes huiusmodi illudunt po-
pulo quo ad Deum, & falſe ſpoliant populum quo ad mundum.
Et hinc orationes illas tante magnificant, vt ſententia ſua ha-
beat maius robur, & minus ex affectione proprietaria ſic ſuſpe-
cta, copularunt fratres ſibi communiter religioſos, & Epiſco-
Pos coniunxerunt, Sed Chriſti & ſanctorum in patria, iſti fra-
tres ſubdole ſunt obliti. Sed vlterius attendendo ad quaeſtio-
mem quam quaeris, non dubito quin domini temporales tenen-
tur iuuare infimam partem eccleſiae, contra hos pſeudofratres,
ſicut tenentur feipſos iuuare contra poſſeſſionatos clericos vt
Praedixit. Deus enim non potuit accipere a ſuo ſubdito, vel
conferre niſi gratioſe ſibi retribuat maius bonum. Quomodo
ergo licet praelatis vel dominis accipere quicquam de luis ſub-
iectis, niſi aequiualente adiutorio recompenſent? Debent emm
quantum fufficiunt ſequi Chriſtum. Vnde praelati falſi &
omnes vicarii Antichrifli vendicant diabolice ſe eſſe liberiores
quo ad fubditos, quam eſt Chriſtus. Nec video quomodo ali-
quis poſſet eſſe tyrannus ſeculi, niſi in fubtractione vel obmiſ-
ſione huius adiutorii tyranniſet. Chriſtus enim non poteſt ad-
luto⸗

LIBER QVARTVS.
Quomodo ergo

jutorium & defenſionem a ſuis ſubtrahere.

ſequuntur hunc Deum, qui
rium ſuum tenentium, con
Nec dubito, quin iuſta de
oſperitatem mundanam,

Poralibus ad pr

ad gloriam ſempiternam.
tur ſuos tenentes defend
imo contra hoſtes publicos, regnum quod incolunt
eudofratres, cum fint in omnibus iftis
Et eo ſpecialiter quo fratres directius
um. Et quo facilius poſſet per tempo-
Nam non oportet, ſicut non conſulo,
Sed ad hoc ſane con-
non foueant eos in ſuis temporalibus, ſub Chr ſtiananz
moſynae, quia ſic damnificarent indubie cf. v
recolerent domini quomodo peccatum eorum

multo magis contra p--
iniuriis praecellentes.
impetunt contra Chriſt
rales dominos mitigari.
pugnent cum fra
ſulo, quod homines
mendaci colore el
ſe & illos. Vnde

tribus eos occidendo.

ſubtrahunt defe

299

nſionem & adiuto-
tra praecipuum eorum inimicum?
fenſio eorum cederet dominis tem-
ac ſuum meritum, &
Si autem domini temporales tenen-
ere contra fures, latrones & raptores,
inuadentes,

proprium, eſt ipſis dominis nimis graue, licet non faciant ſe

Participes cum

gelii ſit nimis peri

hypocritis iſtis in crimine, cum ex fide Euan-
culoſum, ſic ponere portionem cum iſtis

hypocritis. Et ſi dicatur, quod temporales domini debent illis
credere tanquam ſanctioribus militantis eccleſiae, dico cum

Apoſtolo, quod non credant nimis facil
debent examinare eos
facile, cum faciliter poſſit a fratre quaerere ex

iter omni ſpiritui. Sed
ſi ex Deo ſunt, quod eſt ſaeculari ſatis
teſtimonio to-

tius ſectae ſuae, cum ſigillo ſuo, communi, quod ſit hoſtia
conſecrata, in quo cum frater neceſſitatur mentiri, Patet quod
ſaecularis dominus conuincens fratris mendacium in materia

fidei, debet omnino ipſum repellere vt ſuſpectum.

Nam in

ſuo generali concilio decreuerunt, ſicut & doctores ſui, a tem-

pore quo Chriſtianiſmum ſubintroierunt,

quod iſta hoſtia

conſecrata ſit accidens ſine ſubſtrata fibi ſubſtantia ſine nihil,
quod ſi iſtud conſecrant, dicunt domino ſuam haereſim mani-

feſte, cum non ſo
hoſtia non poſſit eſſe pa

ſeipſos, quid fit illud ac
crant & adorant. Conſyderent ergo hii domini illud pſal. vbi quid Et acci-
Ipiritus ſanctus diffinit per ſanctum Dauid, quod hii h .

Pp 2

lum debent dicere conſequenter, quod iſta
nis, vel corpus Chriſti. Sed vt certe
ſcio omnes fratres mundi, non poſſunt docere aliquem, nec
cidens ſine ſubiecto, quod ſic conſe- /

ſi docere

abitabunt dens ſine ſub-

tanquam 'ecco.

Sanum .

Impo ibile
2Pe

30⁰⁰ IOA N. WICLEF

tanquam membra in tabernaculo eceleſiae militantis, & re
ſcent poſtmodum in eccleſia triumphantis, in monte eceleſiae
triumphantis. In quibus conditiones iſtae per ordinem ſunt
completae. Primo quod ingrediantur ſine macula in ſtatu de-
bite militandi, a quo puncto fratres, & cuncti ſymoniaci pa-
tenter deficiunt. Secundo, quod viator poſtquam ſtatum illum
intrauerit aſſidue operetur iuſticiam, & inter alias iuſticias ho-
minem iuuare proximum ſuum ſpirituali iuuamine, eſt vna
praecipua, cum ſit ſingulare opus miſericordiae, ad quod
omnes homines obligantur. Tertio quod ſit in ſe verax non
nude in verbis, ſed animo cuius eſt viator, qui loquitur veri-
tatem in corde ſuo. Et quarto, quod non lingua ſub ſenſibili
colloquio ſit doloſus. Quinto, quod non iniurietur proximo
vel corporale ſubſidium vel ſpirituale (quod magis eſt debitum)
ſubtrahendo. Sexto, quod non acceptet, & non credat ob-
probrioſa verba dicta de aliis, cuiusmodi potiſſime ſunt crimi-
na, ibi illi non accipiunt obprobrium aduerſus proximos ſuos,
quales ſunt qui non fouent communiter detrahente
fratres mendaces ſunt communiter iſto crimine irretiti, omnes
fideles debent cauere, ne in crimine iſto ſunt illis Participes.
Sed ſeptimo ſcit ſaecula is dominus & quilibet fidelis, quantum
ſufficit quod malignum ꝗquemcunque in conuentu ſuo deducat
ad nihilum, cum faciendo talibus facit proditorie contra Deum.
Sed octauo extollat & glorifcet quantum fufficit fratrem ſuum,
qui operatur iuſte inſtantius, & perſeueranter, ac filialiter ti-
met Deum. Nec dicant alii fratres, quod nos in ſic loquendo
contra has ſectas a charitate excidimus, quia certus quod Chri-
ſtus dominus non potuit in charitate deficere Et cum ipſe
Chriſtus, vt patet Matth XXIII. ſectam phariſalcam acutiſſime
reprobauit, cum vae octoplex non ſolum imprecatus eſt illis
vel prophetauit, ſed in illis effectualiter adimpleuit. Chriſtus
enim ad magnificandum ſectam ſuam quam ordinauit per ſe
ſufficere, omnes tales ſectas religionis priuatae, vt phariſaeos,
Saducaeos, & Eſſaeos, omnes ordinauit deſtruere Vnde
Chriſtus in ſuo Apoſtolo ad Titum primo docet ſie nos ipſos
diligere, Sunt (inquit) multi nobedientes, vaniloqui, & ſedu-
ctores, maxime qui ex circumciſione ſunt, quos oportet re-
dargui, qui vniuerſos domos ſubuertunt, docentes quae non
oportet,

quie-

§s, & cum

LIBER QVARTVsS. 301

oportet, turpis lucri gratia. Et ſequitur, quam ob cauſſam
increpa illos dure, vt ſani ſunt fide. Nec dubium, quin reli-
gioſi noſtri priuati tam infideliter appretiantes ſigna ſua adulte-
ra, quam fructum fidei, qui in lege Euangelica edocetur. Nec
dubium, quin illi regulariter ſint vaniloqui ſimplicem populum
ſeducendo. Tales autem deſponſantur cum ſignis ſuis tanquam
infideles tempore legis gratiae, qui deſponſati fuerunt cum cir-
cumciſione. Nec dubium quin hii fratres nimis comiter, tam
domos corporales temporalium dominorum, quam domos ſpi-
rituales ſubuertunt docentes agocrypha atque ludicra propter
quaeſtum. Ideo cum oportet ipſos redargui, debet ſecundum
formam Apoſtolicam ipfſos arguere dure. Et cum tantum in
fide fluctuant debemus intendere, quod ex noſtra reprobatione
ſtabiles ſint in fide. A quibus enim ſi ignaue deſiſtimus cha-
ritatem Chriſti eccleſiae ſuae, imo ſectarum iſtarum dimitti-
mus. Et ſicut videtur mihi damnabile & quo ad regulam Chri-
ſti proditio manifeſta.

6 & e ie e e e e de
CAPVT XXXIX.

De ſtatu bominis quem conſequitur poſt hanc vitam.

AXNL, Bone frater, poſſes in iſta materia contendere
nimis diu, idcirco rogo vt aliquid dicas de ſtatu hominis,
quem accipiet poſt hanc vitam, & ſic de ſtatu beatitudinis, &
ſiatu perpetuae damnationis, vellem quod aliquid declarares.
Quamuis enim ille finis ſit vltimus in executione, debet tamen
eſſe praecipuus, & primus in intentione, cum ad finem illum
debemus totam vitam & laborem prudentius applicare. PnRo.
Conſydero quod cunctae creaturae Dei proſunt, acceptae in
ſuis ordipibus. Et ſic quilibet tractatus noſter videtur mihi de-
bere nobis proficere ad commodum & conſolationem. Sed
tractatus ſpecialiter de hiis ſectis, cum certi ſumus, quod plus
inſſant pro defenſione illorum ordinum priuatorum, quam in-
ſtant pro obſeruantia legis Dei, ſed quae maior inſania, quam
ad traditiones friuolas tantum attendere, & legem Dei tam
