citra Deum. Tenet autem vitium iſtud ſic medium. cum fu-
perbia vt dictum eſt, ſit praeſumptuoſa exaltatio creaturae
peccabilis de ſeipſa. Ad ipſam conlequenter ſequitur Inuidia
atque ira. Et neceſſe eſt quod ad haec tria torpor in Dei ſer-
uitio conſequatur, cum nihil eneruat magis ſpiritualem poten-
tiam quam peccatum, nec ad ſapiendum cœleſtia magis appeti-
tum hebetat. Ideo neceſſe eſt, quod haec tria peccata ſequa-
tur Accidia. Et cum ſequitur ad tria peccata ſequentia certum
eſt, quod iſtud peccatum eſt medium inter duos ternarios ma-
ledictos, ficut olfactus eſt medium inter duos binarios ſenſus
extrinſeci, quodammodo conueniens cum vtroque. Et per
haec patet reſponſio ad tuam argutiam, concedo quod pecca-
tum omiſſionis eſt primum omnium peccatorum, tam tempo-
re, quam natura. Verumtamen ad iſtud peccatum conuertibi-
liter ſequitur Accidia, & multa peccata alia. Sed decet quod
ſpecies peccatorum. peccatum omiſſionis habeant tanquam
cauſſam. Nec ſolicitor, ſi peccatum Accidiae ſit cauſſa ſuper-
biae, & cuiuscunque pPeccati alterius, cum dicitur communi-
ter, quod haec ſeptem crimina ſeſe cauſſant. Enumerantur
communiter ſedecim quae Accidiam tanquam ſpecies vel con-
uertibilia conſequuntur, quae ſunt tepiditas, mollicies, ſomno-
lentia, ocioſitas, dilatio, tarditas, negligentia, imperfectio,
vel imperſeuerantia, remiſſio difſſolutio, incuria. ignauia,
indeuotio, triſtitia, tedium vitae, deſperatio. Eſt autem te-
Piditas paruus amor boni, amore Dei poſtpoſito. Et eſt pri-
ma radix Accidiae, vel conuertibilis cum eadem. Ex iſta au-
tem naſcuntur ſpecies aliae conſequentes, ſic quod correſpon-
denter, vt creatura peccabilis inordinate afficitur creaturae.
Sic ſunt ſpecies Accidiae capiendae, cum accidus quieſcat in
amore indebito creaturae, Vnde talis tepiditas cum ſit propin-
qua hypocriſi, vomitum prouocat ſpiritualem. Sicut enim
ſunt e halationes calidae, commixtae cum frigido aqueo in
aqua tepida, quse prouocant ad vomitum, ſic ſunt in hypo-
criſi quaedam operationes .
peceato hypoerifis. Et ideo Apocal. II. dicitur,
Calidus es neque &c.

127

Veritas)

Peccatum o
mi Rio nis eſt
brimum oinni-
um peccaso-
rum.

Sedecim quaæ
Accidiam
tanquam ſpe-
cies couſe-
guuntur.

Tepiditas

Zuid ſit.

bonae de genere, commixtae cum Nibij zam
quod neque prouocat

Nihil enim tam prouocat Deum (qui eſt Denm, Rieut
ypocriſis.

Medium dia-
boli in ho-
mine magis
aptum.

128 IOA N. WICLEF

veritas) ad abhominationem peccantis, ſicut hypocriſis, quae
eſt ſimulatio ſanctitatis. Omnis ergo accidus, ſicut omnis
peccator peccat in hypocriſi, cum falſe ſimulat ſanétitatem.
Et iſta tepiditate inficitur totus mundus. Ex hoc enim cauſſa-
tur quaecunque pigritia, vel delectatio creaturae rationalis in-
debita, quia ſi haberet amorem in Deo ſatis intenſum, torpo-
rem illum excuteret, & perfecte amando Deum ſibi debite de-
ſeruiret. Et cum peccatum quodcunque cauſſatur in tepidita-
te dilectionis, patet quod incuria, hoc eſt parui penſio, vel
non curatio legis Dei, & peccatum quodcunque actuale ad il-
lam conſequitur. Vbi quaeſo eſt maior ingratitudo, quam
amorem terminare finaliter in creatura abiecta, & Deum quem
debemus maxime omnes diligere, non ſolum non diligere, ſed
odiſſe? Qui enim ſio blaſphemat in Deum, tradendo dilectio-
nem creaturae, quae Deo eſt propria, nimis ingratus eſt, &
blaſphemus idolatra. Et ſic facit qui ſubtrahit fibi Dei ſerui-
tium, ſeruiendo indebite creaturae. Nam fides ſcripturae &
viuax ratio dictant nobis, quod ſubducto ocio debemus conti-
nue ſeruire Deo, nam ſicut auis naſcitur ad volatum, ſic homo
ad laborem, & hinc poſitus eſt in paradiſo, vt operaretur illud,
ſicut dicitur Geneſis II. Si ergo beati angeli damnarentur, niſi
ſeruirent continue & debite Deo ſuo, quod priuilegium excu-
ſaret nos miſeros, ſi ſubtrahamus ſeruitium Dei noſtri? cum
terrenus dominus inſtar Dei punit acute pro ſubtractione ſui
ſeruitii, ideo ocioſitas in Dei ſeruitio eſt vorago, ſubtilius de-
uorans ociantem. Nam ſicut continue plus incurrit magis de-
bitum, ſie continue eſt profundatus in crimine, & impotentior
ad ſatisfaciendum. Vnde diabolus non habet medium in homi-
ne magis aptum, quam quod viderat ipſum in Dei ſeruitio
ocioſum. Et hinc diabolus Euam ſolam & quodammodo
ociantem aggreditur ad tentandum. Et ſunt quo ad iſtam ſen-
tentiam multae concordantiae in ſeriptura, & multa conſimi-
lia. Vt quodcunque poteſt manus tua inſtantius opereris.
Vnde etiam dicitur Ezech. XVI. quod haec fuit iniquitas Sodo-
mae &c. & hinc Chriſtus tam crebro monet ſuos diſcipulos vi-
gilare. Cum enim natura naturaliter operatiua, naturaliter
appetit operari, dum deeſt operatio debita, poteſt defacili ad
operationem indebitam inclinari, & ſi ſapiat quicquam n de-
itum,

L I BER T†ERTIVS. 129
bitum, tranſit ezx vſu conſuetudinis in deleftabile. Ideo di-
cunt Philoſophi, quod vſus eſt altera natura, vnde de pruden-
tia applicationis ad opus debitum, eſt maxime attendenda, &
ſpecialiter vt dictum eſt, vt in oinnibus operationibus noſtris
honorificetur Deus, & ſic vt intentio, vt oculus animae ma-
neat ſemper ſimplex. Neceſſarium quidem eſt nobis, vt ha-
beamus ſpiritum conſilii atque ſcientiae, quid & qualiter eſt
agendum, cum multi turbantur in animo propter defectum or-
dinis operandi, non ſolum opus corporis, ſed praecipue opus
mentis. Et hinc eſt quod in religionibus priuatis, praelati qui

ſaepe ſpiritui ſancto reſiſtunt, ex ſua dominatiua prudentia ſub- Damaipri:
tae op'dinunms

ditos faepe confundunt, & hinc tales domus priuatae, ſunt

mundus ſpiritus cum exierit ab homine ſic religioſo, acute in
Dei ſeruitio vigilanti, ambulat per loca arida ſecularium, &
non occurrente tentatione ad votum, dicit ad ſeipſum reuertar
ad domum meam vnde exiui, & inueniens eam vacantem, &
ſcopis mundatam, facit eam generationem peſſimam, & hoc
propter ocium ſiue Accidiam cultus Dei ſapientia limitati,
quae rogo eſt prudentia hominis, vt praeſumat regulariter
ſubuertere iſtum cultum? .

Ec n e e
CAPVT XvVII.
De virtute Accidiae oppoſita.

LITHIA. Dic quaeſo de virtute iſti peccato contraria. Vi-
detur enim, quod propter amplitudinem peccati, non eſt
aliqua ſpecialis virtus ſibi oppoſita, cum contingit hominem
eſſe accidum in quocunque genere operanti, & a modeſtia de-
bita demiare, vt oratio non poteſt iſti peccato in toto ſuo am-
bitu eſſe contraria, cum multi torpent in opere, & quolibet

gsnere quo ſeruirent. PRRO. Non expedit tractare de virtute ryeeſetia op-
adaequati ambitus cum hoc peccati, ſed ſatis eſt, quod aliqua ponitar acci-
Virtus, imo omnis virtus eſt ſibi contraria, audiui tamen vir- diee quae &
tutem quandam Theoſebiam nominatam, quam quidam di- pietes dicieur.

cunt eſſe directe & adaequate peccato iſti contrariam, cum ſit
R virtus

communiter nidus diaboli, quia vt dicitur Matth. XII. Im- S oli

130 1OA N. W ICLEEF

₰

virtus Deo debite ſeruiendi. Et hoc vitium eſt peccatum, quò
aà ſeruitio Dei inordinate ſubtrahitur, & ſicut hoc vitium, ſic
haec virtus eſt in eccleſia ſatis ampla, tum a ſacerdote ſummo
vsque ad laicum infimum omnes ſubtrahunt a ſeruitio debito
Deo ſuo, vt omnis ſiniſtra peruerſio ordinis ſeruiendi domino,
cadere poteſt in hoc vitium, & vt incipiam a minera probabi-
liter ponitur, quod Romanus pontifex ſit praecipuus Antichri-
Romanus pon- ſtus. Ipſe enim falſe fingit, quod ſit immediatiſſimus & ſimillimus
r ſex ltiae. in vita Chriſti viearius, & per conſequens, ſic viator humilli-
AWriſtas. i mus, homo pauperrimus, & a mundo, ac a negotüis ſeculari-
bus maxime diſtractus. Sed quod falſus blaſphemat in primam
veritatem, cum ſit communiter in ſummo gradu peccatt oppo-
ſiti? Et fic intelligunt quidam dictum Chriſti Matth. XXIV.
Et cum videritis abhominationem &c. Cum autem mos ſit
ſoeripturae ſaepe abſtractum pro concreto intelligere, & veritas
magis abhominatur huiusmodi antichriſtum, confonum vide-
tur, quod ipſe vocetur abhominatio in abſtracto, cum ipſe per-
tinaciter ſibi vendicat quod in quantum ſtatum illum occupaue-
rit, taliter conuerſetur. Vendicat enim ex dotatione caeſarea
maxime dominatiuus, & ditiſſimus homo mundi Sed quid
Chriſto magis contrarium pauperrimo? cum ipſe teſtatur
Matth. VIII quod non habet humanitus in proprio ſeculariter
tantum de poſſeſſione ciuili, vbi caput proprium reclinaret.
Ideo apoſtolus docet 2 Corrinth. VIII. quod Chriſtus fuit pro
nobis egenus & inops, & cum Chriſti egentia perfectionem
ſonuerat, manifeſtum eſt, quod nemo taliter poterat efſe plus
egenus Quomodo ergo talis Antichriſtus dicitur ſimillimus
vicarius noſtri leſu? Et ex hoc patet quod non fſit humillimus,
ſed vicarius regis Superbiae ſumme elatus. Et quo ad negotia
ſecularia magis patet, quod in mamn ſua eſt fons pleniſſimus
huius fori. Chriſtus tamen negat Lueae duodecimo ſe eſſe
hrs Aenita. iudicem aut diuiſorem ſuper duoôs fratres, vbi negotium fuit
ses, zaefs,eas Minus ac ſatis modicum mundiale, quia diuidere in clero no-
N offeium ſtro ſecundum legem iam currentem dignitates caeſareas, &
plene diabo- Officium plene diabolicum Et ex iſtis nimirum infertur, quod
licum. eccleſia militans ſit per iſtum hypocritam nimium deſolata.
Nam conſolatio quae debet eſſe ad viuendum modo Chriſti, &
ſecundum vitam contemplatiuam appetere bona cœleſtia n
extincta.

Dinidere in

LIBERTERTIVS.

131

extinfédta. Et cum iftud periculum ſit tam nociuum eccleſiae.
Chriſtus nimirum praecipit, vt qui legit intelligat, & indubie
poſtquam intellexerit, charitatiue vsque ad mortem detegat,
quia aliter Deus daret ſibi de hoc ſuperflue intellectum, & ipſe
damnabiliter abſconderet talentum dominicum, & poſt iſtum
magnum Antichriſtum, ſuccedunt Antichriſti minores, vt

praelati caeſarei, qui ſatis deſerunt officium, quod Chriſtus eis Reveis Prac-
at05ρ.

inſtituit, & in alio officio ſecéndum legem aliam exundant,
quia ſecundum Auguſti. illud Pſalmi IX. Conſtitue domine
legislatorem &c. de Antichriſto intelligitur. Et ſic vbi Chri-
ſtus ter ſub obtentu ſuae dilectionis. Petro & ſuis ſucceſſoribus
inſtituit, vt paſcerent oues ſuas, talis Antichriſtus in lege ſua
limitat, vt depaſcant contrarie oues Chriſti. Quod ſi volueris
experiri, nota vitam Chriſti, & Apoſtolorum officium, & vi-
de quam contrarie noſtri praepoſiti hos ſequuntur. Nam prae-
dicationis officium eſt proſcriptum, & officium ſpoliandi fub-
ditos eſt inductum. Sed pſeudo fratres non minus falſe atque
ſophiſtice, dicuntur pro epiſcopis ſupplere iſtud officium, &

ſic eccleſia vndique eſt decœpta.

Et breuiter attendat homo

ad praxim modernam, & leges Antichriſti, & videbit quod

vndique ſint contrarie officio & legibus leſu Chriſti.

Nec du-

bium quin in allis duabus partibus eccleſiae, ſcilicet militari
brachio atque popularibus rectum Chrifli officium eſt peruer-
lfſum, cum pene omnes damnabiliter conſentiunt Antichriſto.

Haec ergo haereſis inficit matrem noſtram

Virtus tamen

peccato iſti contraria ſeruatur ad regulam in triumphante ec-
cleſia, cum omnes diligunt ibi ſe charitatiue reciproce, & ſpe-

cCialiter proſunt in ſpiritualibus eccleſiae militanti.

Et cum

Moiſes debet facere omnia, ſecundum quod in monte ſihi hoc
monſtratum eſt, vt dicitur Exod. XXV. patet quod praelati no-
ſtri in ſpiritualibus prodeſſent praecipue ſubditis ſuis, ſicut an-
geli eccleſiae triumphantis, ſed Iordanis conuerſus eſt retror-
ſum, cum labor & ſolicitudo circa grauia & baſſa, alias vana
temporalia ſunt deiecti, & per conſequens plena & periculoſa
haereſis pullulat in eccleſia militante, cum vbi debemus ex fide
omnem ſolicitudinem in Chriſtum proiicere, retrorſum proiici-

mus e contra totam ſolicitudinem noſtram in terrena

factum noſtrum imponit realius

Et cum

ſenſum ſcripturae, quam vox

R 2

noſtra

.

132 IOA N. WICLEF

noſtra tranſitoria, patet quam plures praelati ſunt maniſeſti
haeretici ex defenſione reali pertinaci, qua contrariantur rectae
ſcripturae fidei ſancti Petri, omnem ſolicitudinem in eum pro-
iicientes. Et patet quod plures ſunt haeretici reales, quam
verbales, & patet in parte, quomodo infideliter a ſeruitio Dei
diſtrahitur per verſutias Antichriſti, cum totus mundus & cle-
rici ſpecialiter laborant per energuminos energia carnis & ſe-
culi laborare circa cœleſtia praetermiſſo. Sed hic obiicit ad-
uerſarius noſter Pſeudis. Videtur (inquit) quod omnes crea-
turae ſeruiant debite Deo ſuo, & fupponit ſecundum Auguſti.
quod oportet omnem hominem ſeruire Deo, vel faciendo
Deo quod debet, vel patiendo quod debet. Si (inquit) ali-
qua creatura ſeruit Deo indebite, hoc foret potiſſime in
damnatis, ſed illi ſine accidia feruiunt potiſſime Deo ſuo, ergo
omnis creatura alia, quante enim patiuntur tante ſeruiunt, ſed
iuſtiſſime, acutiſſime, & inſtitutiſſime patiuntur, ergo ſerui-
unt ſic. Et eum impoſſibile ſit viantem peccare, niſi ex pœna
inflicta a Deo ſtatiſſime puniatur. Videtur quod idem fit iu-
dicium de quolibet peccatorum Sed tolerare poſſumus, quod
hic Pſeudis ſic ſeruiat Deo ſuo. Sed ad elidendum ſuam ſuper-
biam ſciat, quod tam criminofi in via quam damnati pœna per-
petua nimis iniuſte atque indebite ſeruiunt Deo ſuo. Nam pu-
nitio ſiue damnatio eſt ex parte ſua iniuſta, & quantum ad in-
ſtitutionem generalem humani generis ſatis indebita, ſed quan-
tum ad Dei iuſticiam & reatum in naturalem peccantis dicitur
eſſe iuſta, & ſatis debita, & nec eſt inconueniens, ſed verum,
quod idem eſt iuſtum & iniuſtum, ſecundum diſparem
rationem.

e e ee Kee ee ee ee en en
CAPV T XVIII.
De Auaritia. .

A'DHIA. Proſequere de Peccato Auaritiae, & dormiat
Pſeudis noſter, quia certa ſum ex fide, quod potentes &
ſpecialiter praelati Caeſarii Vicarii Amtichriſti potenter tor-
menta patientur, & ſic ſeruitus ſua erit potens, parata & iuſta
modo

LIBER TERTIVS. 143

modo quo ſuperius declaraſti. Sed muſſito quomodo Apoſto-
lus dicat. I Timoth. VI. Quod radix omnium malorum eſt
cupiditas, cum initium omnis peccati ſit ſuperbia. Et iuxta
tua dicta ſuperius, peccatum omiſſionis eſt primum omnium.
PHRONE. Quantum ad dictum Apoſtoli, videtur mihi, quod
intelligat mala militantis eccleſiae, cuiusmodi malum fuit in
Pſeudapoſtolis pro ſuo tempore, & futurum in malis praelatis,
& falſis fratribus quos etiam prophetauit, & poſſet dici, quod
extendit cupiditatem, ad cupiditatem illicitam, tam tempora-

lium, quam honoris, quaſi diceret radix omnium malorum,

in iſta praeſenti & futura eccleſia eſt dicta infamis cupiditas, in
ipſa enim conuertitur cum ſua ſuperbia, cum nemo ſuperbit,
niſi qui cupit inaniter nomen ſuum. Et omnino antequam
ſubrepſit haec radix mala intra eccleſiam fuit talis cupiditas in
diabolo, & primo homine, & ſic inpugnabiliter etiam a Pſeude
dicit Apoſtolus. Quod radix omnium malorum in iſta eccleſia
eſt infamis cupiditas. Nec mouet duplex obiectus, quando
obiicis, cum talis cupiditas vel conuertitur cum Superbia, vel
ipſam includit vt genus, nec obeſt peccatum ſignatum in no-
ſtra eceleſia habere radicem duplicem propinquiorem ſicut ſu-
perbiam, & diſtantiorem ſicut omiſſionem in genere. Sed

quantum ad Auaritiam poteſt dici, quod ipſa deſeriptiue ad no- Auaritia quid

ſiram intentionem, eſt inordinatus amor temporalium. Et ſit.
intelligo temporalia, vt ſunt vulgariter intellecta, ſcilicet pro
omni terrena ſubſtantia, quae poteſt eſſe de poſſeſſione homi-
nis Intelligo etiam per temporalia habitudines reſpectiuas in
rebus terrenis fundatas, quas homo irrationahiliter appetit,
ſicut dominia & honores mundanos, quae ex poſſeſſione ta-
lium oriuntur. Et tunc patet ratio deſeriptionis, & deteſtatio
huius criminis cum declaratione in fuis partibus ſubiectiuis.
Inter omnia namque peccata Auaritia habet plus irrationabili-
ter relongationis a Deo, & hinc cum ſuccenſa fuerit, ardet
diutius ex proprio fomento. Terra quidem & terrena ſunt
corpora maxime opaca. & cœlo ſitualiter magis diſtantia, &
magis extranea, vt facient hominis appetitum, & ſic diſcipuli
Chriſti vendentes ſua temporalia, poſuerunt eorum praecia ante
pedes Apoſtolorum, vt legitur Act. IV ac ſi in facto dicerent,
affectio temporalium debet pedibus animi, hoc eſt appetitibus
KR 3 con-

134 IOA N. WICLEF
conculcari. Et hinc legitur Apoſtolos ſparſiſſe puluerem Iuo-
rum pedum, quando percœperunt cauſaliter obſtinatos Multi
quidem reliquerunt legem domini propter affectionem indebi-
tam, quam habent in temporalibus proſperari. Ideo ad deno-
tatdum quod Apoſtoli non cupierunt temporalia fui auditione
habet ſeipſos in ſua ſeparatione ab eis pedum puluerem reſper-
ſerunt. Et vtinam pſeudo fratres ſic facerent hodie in effectu,
cum ergo temporalia a Deo maxime elongantur, & in eo ſo-
lum eſt naturaliſſinum mentem finaliter quietari, patet quod
innaturale eſt, quod mens hominis temporalia ſic indebite con-
cupiſeat. Et haec ratio ponitur communiter, quare appetitus
auari eſt inſatiabilis tanquam hydropici, cum non poteſt in
poſfleſſione vanorum temporalium ſatiari, ſed quantumcunque
de illis habuerit, appetit bonum infinitum fupernis Deum
ſuum Ideo dicit Auguſtinus. Creaſti me domine ad te, &
inquietum eft cor meum donec requjeſcat in terris. Nec eſt
poſſibile ante hoc animam ſatiari, Ideo in Pſalmo dicitur. Sa-
tiabor cum apparuerit gloria &c. Cum inquiunt doctores, ani-
ma humana ſit ſublimior, & purior cœlo Empirreo, exaltari
debet magis a terreſtribus in affectione, quam exaltentur cœli a
terra in locatione. Non ergo faciat Auarus per ſuam cupidi-
nem iſtud monſtrum, vt faciat hoc cœlum ad Himilitudinem
Dei factum, tam innaturaliter terreſtribus adhaerere. Nam
quantum in ipſo eſt, cum Deus inhabitare debeat in munda
anima, vt ſpeciali habitaculo, culpabiliter diſſociat Deum
ſuum, & naturae regulas conatur ſubuertere. Vnde vt dicit
Bern. cum an'ma ſit ſpirituale cœlum, reſpectu cuius coœlum
materiale dicitur deſertum. Lucae XV. pro quo ccœlo ſpirituali
redimendo, dominus dignatus eſt mori, quanta ergo naturae
peruerſitas foret implere hoc cœlum terrae phantaſmate, &
fupercumulare terrena phantaſmata ſuperflue ſuper ipſum? Ad
id valent multa vae, quae ſcriptura imprecatur Auaris, & multa
mala quae ex peccato iſto proueniunt. Certum quidem eſt,
quod Iichariotes propter auaritiam vendidit ſaluatorem, ſicut
mercantes ſimoniaci, raptores, periuri, homicidae, vſurarii,
& omni genere vitii irretiti. Omnes enim tales pro affectione
indebita temporalium ſunt ſeducti, & maior pars falſorum
Viantium ex affectione indebita trahit originem plus vel minus,

I. I B E R T. ER TIVS. 135

vt patet de falſe mercantibus in foro communi. De falſis ſimo-
niacis & multis aliis generibus peccatorum. Vnde ſicut Simon
magus, ſic Iſcharioth ſunt duces notabiles, ducentes ſecum
magnum exercitum hominum auaritia ſeductorum, ſicut patet
malicias hominum particulariter deducenti. ideo non oportet
pro deteſtatione huius criminis vlterius laborare.

C APV T XIX.
De virtute oppoſita Auaritiae.

A'r HTA. Dic nobis de virtute huic vitio oppoſita, & quia
videtur aliquibus, quod illa virtus fit liberalitas, aliis au-
tem ſit corporalis miſericordia, & aliis quod ſit congruus amor
Dei, ideo dic nobis rogo, quae iſtarum ſententiarum tibi vi-
detur probabilior in hac parte. PHRO. Dixi tibi ſaepius, quod
volo tractatum iſtorum tam inutilem vobis relinquere. Scio
quidem quod quaelibet harum virtutum, imo quachbet virtus
habet aliquam rationem Auaritiae, homini & vitio cuilibet re-
ſiſtendi. Vnde pro contrarietate hic ſignanda, & in ſuis ſimi-
libus poteſt dici, quod ſicut auaritia eſt inordinatus amor tem-
poralia poſſedendi, ſic virtus ſibi oppoſita, eſt ordinatus amor
temporalibus vſitandi, quod confiſtit in hac regula, quod qui-
cunque ſecundum illam menſuram optet temporalia, ſecundum
uam menſuram ſibi proficiunt ad aeterna. Et caueat ne ſua
affectio ſit nimis in temporalibus profundata, ſed conetur ac-
quirere beatitudinem, cum parco vſu temporalium, cum tali-
ter fecit Chriſtus cum ſuis Apoſtolis, indubie virtuoſe. Quia
licet temporalium affluentia laudabiliter poſſet haberi. Vt patet
de patribus legis veteris, & multis in lege gratiae. Laudabi-
lius tamen & ſecurius eſt ſeruare regulam Chriſti, cum magi-
ſter optimus illam dedit. Ideo ſignanter dicit Apoſto.
I Tim. VI. Nihil intulimus &c. Nec video quin omnes cleri-
Ci ſint ad iſtam religioſam & benedictam regulam ſtrictius obli-
gati, quia quod amplius eſt, nedum a malo eſt, ſed ſapit aua-
ritiam & exponit cupidum periculo ſpirituali. Nam quid valet
illud quod ſupereſt cum non prodeſt corpori mortuo in ſepul-
chro?

136 10OAN. WICLEF

chro? nec animae, niſi de quanto ſibi proderit ad meritum,
ſiue virtutem. PsEVD. Video quod allegas ſeripturam anti-
quam, ſcripturam corruptam atque falſiſſimam, & dotationi
approbatae contrariam. Quis enim dubitat, quin falſum fit,
quod nihil intulimus in hunc mundum, cum certum ſit, quod
omnes potentias animae noſtrae non organicas, & per conſe-
quens virtutes naturales intulimus in hunc mundum? Quod
faiſum ergo eſt quod nihil intulimus &c. Et euidentius falſa
eſt ſecunda particula textus Apoſto. quam allegas, ſcilicet,
quod non dubium nihil inde auferre poſſumus, tum quia poten-
tias naturales animae auferre poſſumus de hoc mundo, in qui-
bus ſecundum tuum arbitrium praemiabuntur, vel ſi noſtrum
demeritum exiget, punientur, tum etiam, quia ſecundum fi-
dem noſtram, opera illorum ſequuntur illos, & ſic merita ſiue
demerita aufferre poſſumus de hoc mundo. Et quo ad tertiam
particulam textus Apoſtoli, quod habentes alimenta, de illis
debemus ad maximum contentari. Quis dubitat quin verbum
illud fit inſipidum & incultum? Primo, quia de naturalibus
potentiis animae & de habitibus eis inſitis debemus amplius
Contentari. Secundo. quia de meritis noſtris, quae non funt
alimenta vel tegumenta debemus plurius contentari Tertio,
quia cum alimenta iſta & tegumenta non ſint nobis finale prae-
mium, non debemus ante executionem illius praemii finaliter
contentari. Et vitimo, cum nemo ſit prudens, qui nihil habet
prae manibus, quod ipſum non tegat vel nutriat, non debe-
mus adaequate de illis alimentis & tegumentis in hoc ſeculo
contentari. Quid rogo valet illa corrupta ſententia textus
Apoſtoli quam allegas? PHRONESIS. Video quod captioſe la-
titas ad impugnandum textum fidei ſcripturae quem non intel-
ligis, ideo primum diſcas ſenſum textus Apoſtoli, & poſtmo-
dum obiicias quantum velis. Loquitur enim Apoſtolus, illud
pertinet ſuo propoſito de temporalibus adiacentibus homini in
ſuo interitu, vel exitu de hoc mundo. Sed dic ſi noſti, quid
de talibus temporalibus intuleris in hunc mundum? Nunquid
funſti diues haereticus antequam fuiſti natus de matris vtero?
Aut nunquid congregabis tecum diuitias in ſepulchro? Intel-
ligas igitur idiota de adiacentia temporalium, de quibus nihil
intulimus in hunc mundum, ſicut nec cum ſpiritu noſtro quic-
quam

LIB E R TERTIVS. 137

quam eorum auferre poſſumus de hoc mundo. Et pro tempo-
re medio debemus pro alimentis & tegumentis adiacentibus
contentari. Et quantum ad tuam triplicem argutiam debes ve-
recundari quod non ſit digna memoria. Sed in tertia replica-
tione quadruplidi, eſt tibi color maximus, ideo ad illam per
ordinationem reſpondebo Sed ad ruborem tuum dicam in
principio, quod vteris incultis picatiis in textu Apoſtoli, quan-
do tibi deficiunt argumenta. Non enim dicit Apoſtolus, quod
debemus praeſciſe finaliter, vel ad maximum de iſtis bonis cor-
poris contentari, ſed ſpeciuocat per alimenta & tegumenta,
quod de bonis fortunae nobis adiacentibus, quae ſunt bona mi-
nima debemus cum moderamine contentari, non negans quin
debemus contentari de bonis mediis, quae ſunt bona naturalia,
nec negans ſed implicans, quod debemus etiam contentari &
gaudere de bonis maximis, quae ſunt bona gratiae & virtutis,
& finaliter de Deo debemus maxime gratulari, ſed quid hoc ad
propoſitum ſententiae aſſignatae? Et quantum ad ſecundam
tuam argutiam patet, quod currit ſub eadem inſtantia friuola,
ſed non nocet. Et conformiter dicitur ad tertiam tuam picta-
tiam. Sed quo ad vltimam quae habet colorem maximum, in-
telligo, quod prudens Apoſtolus intelligit per alimenta cibum
& potum quae ad perficiendum opus meritorium ſufficiunt via-
tori, ideo non dicit, quod debemus lauticias habere, vinum
& edulium ſumptuoſum, ſed alimentum quod nobis ſufficiat ad
merendum, non negans quin in caſu quo ſit lautius & ad me-
rendum expeditius, cum gratiarum actione debita debet ſumi.
Et fieut videtur mihi intelligit ſubtilis Apoſtolus, per tegu-
menta neceſſaria pannorum genera &c. domorum, de quo bi-
nario debent omnes viantes in ſuis gradibus contentari, vt vi-
ri perfecti Apoſtolici, non habentes ſuperfluitatem in cibariis
ſumptuoſis, vel etiam nimis multis. Et quo ad tegumenta in
pannis, quod omnino non vtantur ſuperfluis, vel nimis ſum-
ptuoſis, ſicut Apoſtoli qui fuerunt pro fimul Chriſti de vna
tunica contentati, vocando tunicam pannum illum qui emi-
nentius tegit corpus, nec habebant in domiciliis proprietatem
domorum, & omnino carebant altis domibus, & ad onus pro-
ximi ſumptuoſis. In omnibus autem iſtis exceſſibus laborant
tratres, & ſpecialiter quo ad exceſſiuum numerum, quo ad
8 ſumptuo-

138 1IO A N. W ICL E F

ſumptuoſitatem iſtorum, etiam omnino quia fratres nec de la-
WB bore corporis, nec de aedificatione ſpirituali faciunt debitam
recompenſam, Et conformiter dico tibi, quo ad dotationem
Dozatio Ee- eccleſiae, non enim video quin peccatum ſapiat cum eius hae-
Sere. ,uazere Teditatione propter multa mala, quae exinde proueniunt, non
pronifonem tamen video, quin licet habere prouiſionem moderatam vltra
vlira neceſt- media licita ſunt quaeſita, hoc tamen raro, vel nunquam eue-
tatem alimen- nit. Ideo Chriſtus & eius Apoſtoli ſeruauerunt gradum ſum-
vei Sα mum perfectionis. ideo nota quod Apoſtolus non dicit quod
praeſciſe de alimentis & tegumentis ſint ſinguli contentati.
Sed dicit quod de alimentis & tegumentis ſimus contenti, in-
telligens non ſolum illa quae de facto alunt vel tegunt, ſed illa
quae debent in modico tempore de congruo ſic tegere vel
nutrire, fic omnino quod caueatur acquiſitio vel ſeruatio cul-
pabilis de eisdem.

CAPVT Xx.
De Gula.

A LITHIA. Rogo nunc frater Phroneſis, vt de Gula & eius
. contrario procedas, ſeruando eundum ordinem quem
feruaſti. Miror tamen ex dictis tuis cum coloras implicite,
quod eceleſia ex hoc peccauit, quia dotationem accœpit, &
regulam Chriſti deſeruit, cum habendo quodeunque dominium,
poteſt homo ſatis deuote viuere, & vti temporalibus ſatis parce-
PnRRO. Placet ſeruare hunc ordinem quem ſignaſti. Sed in
primis videtur mihi, quod nimis laxe & leuiter capis ſenten-
tiam quam praedixi. Non enim video vel ſuppono, quod Sil-
ueſter vel quicunque alius accœpit dotationem Caeſaris perpe-
tuam non peccando, quia licet illa perſona peccauit leuiter,
dedit tamen ſtulte occaſionem infirmis poſterioribus plus pec-
Candi, cum ante dotationem quando viri apoſtolici fuerunt plus

eccleſiae promereri. Et modo ratione dotationis, ſunt plus
obligati,

moderotam necçeſſitatem alimenti & tegumenti, dum tamen praeſciſe per

humiles, ad merendum tenebantur, quantum tunce ſuffecerunt

obligati, & minus humiles, ſequitur quod ſtulte ſupra vires ſe
ad proficiendum eccleſiae obligarunt, ſed ſtultitia inſolubiliter
ſtat in iſto, quod ex hoc ad promerendum vel prodeffendum
ecclefiae ſe inhabil tant, & mandatum ſiue Chriſti confilium,
propter amorem tem p ralium, vel eorum dominium relique-
runt. Sed quae exvculatio eſt in iſto? Supponi autem poteſt,
quod Silueſter & ſancti caeteri ante mortem de tali ſtultitia ſunt
contriti. Sed abſit hoe credere, quod in conuerſando, Chri-
ſto, vel fuis Apoſtolis erant pares, cum nemo debet ſequelam
eorum accipere, niſi de quanio choraulam impeccabilem Chri-
ſtum ducem exercitus ſequebatur. Et quantum ad iniunctum Gale guid ſi.
tuum de Gula. Videtur mihi in primis, quaod taliter deſcribi
poterit. Quod Gula eſt inordinatus appetitus ſumendi cibaria.
Et patet, quod homo poteſt eſſe quantumcunque famelicus,
vel nunquam veſci datis cibariis, cum hoc quod ad illa cibaria
ſit guloſus. Gula enim per ſe conſiſtit in appetitu, vel volun-
tate indebita, non in facto. Ad deteſtandum autem Gulam,
militant rationes multiplices. Primo naturale exemplum, quod
homo exuperat beſtias in irrationali appetitu, & ſic videtur eſſe
magis irrationalis beſtiis appetitu. Nam beſſiae de naſcentibus
terrae, quantumcunque affuerit, moderate comedunt, & tune
ceſſant. De aqua etiam bibunt temperate, quantum eis pro-
fuerit. Homo autem plus beſtialiter in gaſtrimargia eſt di- Gaſrimargis.
lapſus, hoc eſt mergens in ventre putrido tanquam caſtro veſci-
bile datum a Deo, non ad profectum eccleſiae. Et ſic homo
euertit ſigna naturae, quia homo in comparatione ad alia arſi- Homo in com-
malia ſuae magnitudinis, habet os minus ſecundum philoſo- barorione ad
phos, ad docendum hominem, quod vtatur veſcibilibus am- onimalia
plius beſtiis moderate, modo autem facit e contra Secunda ?'bet. o7 Mi⸗
euidentia eſt, quod Guloſus vt ſic multipliciter committit in.
iurias, Contrariatur in primis corpori proprio in difponens ad
naturalem fortitudinem, qua ſeruiret Deo & ſuae eccleſiae, in-
tantum, quod vt homicida ingratiſſimus pluries occidit ſemet-
ipfum. Iuxta illud Conſtantini commune prouerbium. Plu-
res occidit gula quam gladius. Iniuriatur etiam multipliciter p,ouerbium
roximo. Primo faciendo ventrem & os cloacam, inficit ae-
rem, & ſic in parte generat peſtilentias. Secundo in hoc, quod
vires tam corporis quam animae quibus prodeſſet proximo,
S 2 hebetat

40 10OAN. WICLEF

hebetat vel confundit. Et tertio in hoc, quod veſcibilia, quae
de lege naturae debent eſſe communia, iniuſte deſtruit, non
ſolum iniuriando pauperibus, ſed etiam toti eccleſiae, & toto
ſponſo. Finis autem profectus ex tali gula conſequens, ſtat in
iſto, quod praeparat eſcam vermibus, & iniuriatur tam Deo,
quam proximo, Ideo philoſophi conſyderantes ordines cauſſa-
rum finalium, ſic concludunt, Multi manducant vt viuant, &
multi vimunt vt manducent. li autem qui ſtatuunt pro cauſſa
finali, vt tempore aptato veſcantur cibariis, ad vitae ſuae con-
ſeruationem, & officium promerendi, illi manducant vt viuant,
cum de tanto ſunt cibaria aſſumenda. Sed illi qui aptant ſuam
vitam finaliter, vt voluptuoſe veſcantur cibariis inordinate,
viuunt vt comedant. Et patet in quo moderamine. & gratia
cuius finis cibaria debent ſumi. Sed tertium ſumens ad dereſta-
tionem Gulae, eſt teſtimonium ſcripturarum. Chriſtus enim
qui menſuram in veſcibilibus non poſſet excedere, quadra-
ginta dies ieiunauit, non manducans, nec bibens, vt dicitur
. Matth. IV. & Marci I ad exemplificandum indubie ſuis fratri-
Men riwus hus, quod debent cum prudentia ieiunare, Cum Adam primus
&‿α homo peccauit in Gula, neceſſe eſt vt ſua poſteritas ipſam me-
. minens ieiunet, ad ſtatum naturalem beatitudinis reducendum,
cum non ſit peccatum modicum, tam ſalubre Chriſti exemplum
Moderate ie ſpernere, & ſeipſum tot inconuenientiis volutare. Vnde exem-
Pi “ plum ſcripturae docet quod moderate ieiunans eſt diſpoſitus
Ma⸗ ons. tarm ad prophetiam, quam ſcientiam, ad cœleſtem influentiam
capiendam. Vt patet de Moyſe, Helia, & Daniele, & caete-
ris qui per ieiunium ſeipſos tam mente, quam corpore exalta-
runt. Non tamen video quin contingit hominem, licet raro
per ieiunium ſtulte ſeipſum conſumere, ideo neceſſe eſt vian-
tes ſeipſos eum prudentia regulare, non ſolum quo ad quanti-
tatem cibarä, ſed etiam qualitatem. Vnde metricus conſyde-
rans Gulae ſpecies, ponit quod quinque modis ontingit gulo-
ſum abuti cibariis. Primo praeuiendo tempus debitum, vt ii
qui nimis ſero, & nimis mane aſſumunt cibaria. Secundo in
aſfumptione cibarii, etiam hora indebita, indebite properando.
Tertio nimis lauta & ſumptuoſa cibaria praeparando. Quarto
nimis exceſſiue quantitatem cibarii afſumendo. Vnde videtur
mihi, quod melius & Deo acceptius eſt pro ſeruando keinni
multi-

LIBERTERTIVsS. 14

multiplicare vices. quam quantitatem. Quinto ille qui ſtudet
indebite ſe circa ordinem cibarii, incidit in ſpeciem Gulae
damnabilis. Vnde verſus. Praepropere laute nimis ardenter
ſtudioſe. Et inter omnia peccata huius peccati ſenſibilitas,
amor boni proprii, & exemplatio mandati dominici facerent ad
hoc vitium deteſtandum.

* * * à à ¾ * * *½ . . e e e 14

CAPVT XXI.
De Virtute oppeſita Gulae.

LITHIA. Dic de virtute contraria huic gulae, quam qui-
dam dicunt abſtinentiam, & quidam moderantiam. &
quidam ordinatam voluntatem veſcendi cibariis. Non enim
videtur, quod abſtinentia contrarietur huic vitio propter multa.
Primo, quia abſtinentia dicit priuatiue & analogice rei caren-
tiam in facultatem hominis aſſumendam. Non ergo eſt ſpe-
ciale contrarium huic gulae. Similiter quicunque qui ab-
ſtinet, vtitur abſtinentia, ſed hoc poteſt tam bene, quam male
fieri priuatiue, cum ergo contraria ſunt circa idem, videtur
quod ſic abſtinendo, non vtitur virtute contraria huic gulae.
Similiter ſecundum veritatem philoſophorum & theologorum.
Cmnis virtus hominis ſubiectatur in intellectu, vel ad mini-
