ille ſpiritus immortalis foret per ſe, & complete idem homo.
Et ſi obiicitur, quod per ſe homo eſt animal, & animal per ſe
eſt corpus, & ſic homo eſt per ſe corpus, patet ex dictis alibi,
ſcilicet priori eapite, de compoſitione hominis, quod homo eſt
terminus ſatis aequiuocus. Quandoque enim homo dicit crea-
turam rationalem ſimpliciter abſolute, & quandoque dicit crea-
turam talem rationalem, quo ad aptitudinem corpoream de
poſſibili. Et quandoque quo ad aptitudinem talem corpoream
actualiter exiſtentem. & ſic pro modo homo ſecundum Augu.
non diffinitur per hoc quod eſt animal rationale & mortale,
tunc foret idem, poſito quod fuerit factus immortalis, & eſt
idem homo, cum ſpiritus fuerit a corpore ſeparatus. Non enim
debemus concedere, quod defluente carne ab homine tempore
ſenectutis, deficit vel diminuitur propter hoc perfectio homi-
nis, ſed potius attendendo ad naturam ſpiritus magis perficitur.
Et quantum ad argumentum ſophiſticum, quod in tali deflunn
perdi-

LIBERSECVNDVS. 55

perditur ſubſtantia, & non loco illius acquiritur aliud aeque
bonum. ergo ille homo ſic diminutus inperficitur per deflu-
xum. Non procedit ratio haec ſicut in beſtiis, quae ſunt ra-
tione pinguedinis meliores, quia ex parte defluenti, & parte
alia quae eſt immortalis, ſpiritus non fit vnum quantitatiue,
aut qualitatiue, cum natura illa corporea ſit accidentalis atque
extranea illi ſpiritui, & ſic illi tali homini, cum perdita mate-
ria illa ad non quantum, & inducta vel accepta particulariter,
vel ſubito noua materia, foret continue idem homo. ſicut
Apoſtolus translatus ad cœlum, ſiue in corpore, ſiue extra
corpus fuit indubie idem homo. Vnde poſito de Dei potentia,
quod abhinc usque figantur naturae corporeae, quae ad orga-
niſationem intellectus humani ſucceſſiue diſponantur, & quod
idem immortalis ſpiritus ſucceſſiue, cum talibus corporibus
hypoſtatice copuletur, patet idem homo ſucceſſiue mouebitur
ab vno loco ad alium, & non corporaliter, cum omnia corpo-
ra illa diſtabunt fixa, ergo ſpiritualiter. Et ſic relinquitur,
quod iſte homo ſit ſpiritus, & per idem quilibet alius homo,
non ergo propter depoſitionem carnis vel corporis homo im-
perficitur, ſed potius alleuiatur & perficitur ille homo, vt lo-
quitur fides ſcripturae.

2 3 . R X 3 e N Xe I N 1e 2 e N A 8

CAPVTY VIII.
Si immortalitas ſpiritus ratione deduci poſſt.

A'nà. Sententia iſta eſt alta nobis & inſolita fidelibus,
cum videtur ſapere ſubtilem ſententiam & credendam-
Sed rogo te frater, ſi immortalitas ſpiritus, quam ſaepe aſſumis,
deduci poterit ratione. PHRON. In iſta materia neuter no-

ſtrum ambigit, quin ex fide ſit ſpiritus hominis immortalis, & Rationes qnuod
Der conſequens cum ille ſpiritus ſit eadem perſona hominis, ſe- asnima ſit im-
quitur quod illa perſona manebit perpetuo immortalis. Et wortaliA.

haec ratio quare Apoſtoli ita animoſe & intrepide mortem ſu-
ſceperant, imo ſcientes, quod incarceratio ac oneratio carnis
fuit illis ad taedium atque onus, gaudent in cauſſa iuſticiae
ſuſceperant mortem ſuam. Ponunt autem Philoſophi rationes
multi⸗

56 IO A N. W I CLEF

multiplices, per quas probant iſtam ſententiam. Primo ex te-
ſtimonio Ariſtot. & communi experientia, aliqua autem opera-
tio animae hominis eſt immortalis, ſed nulla operatio, vel
actio rei eſt permanentior, quam ſuum ſubiectum, ergo illud
ſubiectum, quod eſt anima, vel ſpiritus, oportet ponere im-
mortale. aſſumptum ſuadet Ariſt. de intellectione hominis,
quae propter debilitationem corporis ſui non deficit, ſed po-
tius vigoratur. Intellectiuitas enim ſpeculatiua in ſenioribus
eſt clarior, quando quaecunque inſtrumenta corporea deficiunt.
Oportet ergo aliquid eſſe fundamentum illi intellectioni, quod
taſe organum non requirit, & ita ſupra omnes virtutes beſtia-
les ſuperdictas, oportet ponere in homine intellectum. Nam
quo ad illas virtutes beſtia excedit hominem, vt dicit Metri-
cus ab experto edoctus. Nos aper auditu praecaellit, aranea
tactu, Vultur odoratu, linx viſu, ſimea guſtu Et fic eſt in
quinque virtutibus interioribus organicis ſupra dictis. Cum
enim homo non excedit beſtias in virtute corporali, nec ſenſu
aliquo animali, relinquitur quod excedit in operatione intelle-
Gus. Sed qualis foret exceſſus, ſi in articulo fœlicitatis ſuae
maxime neceſſitaretur per mortem fœlicitatem illam deperde-
re. Deus enim tunc magis confunderet ſuos filios chariores.
Habet ergo homo intellectum, quem abſtrahit a corpore cum
ipſo perpetue permanentem. Item homo ſentit in ſeipſo, quod
habet naturale deſyderium ſemper eſſe, & ad hoc ſapientiores
magis diſponunt. Cum ergo natura non poteſt fruſtrari in tan-
to propoſito, videtur quod aliquis intellectus hominis poteſt
naturaliter ſemper eſſe, & ſic eſt immortalis. Et idem eſt iu-
dicium de quocunque, cum poſita immortalitate indiuidui
Vnius naturae, oportet cuilibet naturae conſimilis proprieta-
tem illam ineſſe, quia aliter non ineſſet naturaliter, ſed ca-
ſualiter, vel propter caufſam aliam aduenticiam non fingen-
dam, quia ſi ſpiritus ille foret corruptibilis a ſuo contrario,
vel quacunque alia cauſſa infinito tempore neceſſario ineſſet
corruptio cuicunque, qua aliter ineſſet corruptibilitas ſine
cauſſa. Res enim quae terminantur periodis, non aeternali-
ter perſeuerant, quia ſic haberent infinitam potentiam, vltra
hoc quod haberent res ſpeciei conſimilis, quae per tempus

modicum poſſunt ſtare. Sicut ergo homo habet appetitum
andi

LIBERSECVNDVS. 5„

ſtandi eum Deo, vt vltimo fine ſuo naturaliſſimo, ſic non eſt
fingenda cauſſa, quae illum poſſet à tali propoſito ſine ſuo de-
merito ſeparare, ſpecialiter cum corporis corruptio non tollit
illum ſpiritum, ſed magis laetificat. Item vt docent philoſo-
phi, & ratio naturalis, praeeligendum eſt in caſu mori pro-
pter bonum publicum, & ad turpia vel culpabilia euitandum.
Sed hoc non poteſt excuſari ratione, niſi ſio moriens poſſit
viuere poſt hanc vitam, ergo concluſio. Aſſumptum patet
ex hoc, quod homo de communitate omnino iuſta, poteſt
juſte mori pro illa ſaluanda, cum illi communitati, & ho-
mini morienti, foret in caſu medium vtilius. Cum ergo
omnis homo debet appetere magis bonum, quod communiter
eſt bonum publicum. Videtur enim quod homo in caſu, ita
debet eligere mori, bonum autem communitati poſſibile, eſt
de lege naturae potius eligendum. Nec dubium, quin in mul-⸗
tis caſibus foret communitati vtilius certam perſonam mori,
quam ipſam viuere vlterius etiam virtuoſe. Et eadem eſt ra-
tio etiam de homine in adoptione poſito, vel peccatum com-
mittere, vel ſecundum virtutem temporanee iuſte mori. Sup-
poſito ergo, vt fide per ſe nota homini, quod eſſet ſibi vir-
tuoſum & vtilius ita mori, quaeratur, quando iſta vtilitas ſibi
ex morte illa contingeret, vel ante mortem ſuam, vel poſt?
Non ante mortem ſuam, cum mors non antequam fuerit, in-
fert bonum. Si poſt mortem ſuam, tunc poſt mortem ſuam
ſpiritui ſuo inferret illud bonum, & per idem manebit ille ſpi=
ritus, cum a corpore non dependet, & tales ſunt multae ratio-
nes demonſtrationi propinquae, vtque ſapientiores & ſcientio-
res homines taliter moriuntur. Non ergo illi in cauſſa tam
neceſſaria ſuperflue moriuntur, quia tunc eſſent miſerabiliores
& ſtultiores cunctis hominibus, ſicut multi homines vtque ad
finem vitae ſuae in virtutibus perſeuerant. Alia ergo foret
merces illis a Deo magnifico in fine tribuenda, non in vita
iſta, cum Deus diſpoſuit, quod in virtutibus moriantur, ergo
ſupereſt, quod in vita futura, & per conſequens ſpiritus poſt
mortem corporis hominis perdurabit. Similiter enim Deus
Äuſte diſtribuit praemia virtuoſis, ſine perſonarum acceptione,
notatis duobus, quorum vnus virtuoſe viuat, & alius volu-
ptuoſe per totam ſuam periodum, oportet quod pro aliqua
H menſu-

58 10OA N. WICLEF

menſura temporis ſit iuſte illis de ſuo precio diſpertitum, non
in hac vita, vt patet ex caſu, ergo ſupereſt quod poſt mortem.
Et quia fides ſcripturae eſt plena teſtimonio huius fidei, ideo
illa eſt pernecefſaria homini amplectenda. Sicut enim neceſ-
ſarium eſt fideli credere, quod Deus eſt, & quod eſt remune-
rator bonorum, ſic neceſſarium eſt illi credere, quod ſpiritus
perpetuo manebit poſt hanc vitam. Nec ſunt argutiae haere-
ticorum dignae memoria. arguunt enim quod ſi aliqua forma ſit
corruptibilis, & educta de potentia materiae, multo magis
materia diſpoſitior & dignior, habebit formam de ſua potentia
ſic eductam. Materia ergo hominis habebit formam ſubſtan-
tialem, & per conſequens corruptibilem ſic eductam, conce-
denda eſt concluſio, quia anima quae eſt animatio perpetui
ſpiritus, ſic educitur & corrumpitur in potentia materiae eius-
dem ſubiectantis. Nec video ſubducta hac fide, ad quam fi-
dem quis meritorie laboraret. Sed tanquam inſipiens frueretur
bonis ſenſibilibus dum hic viuit. Sicut enim natura ordinate
procedit aſcendendo in formis, ſic eſt dare terminum illius
aſcenſus, qui terminus eſt anima intellectiua. Ideo dicunt ab-
Anima canſſa- ſtracti Philoſophi quod ipſa creatur in confinio orizontis aeter-
ezur in conf- nitatis. Creatur enim cum ſit infima intelligentia quam Deus
"io oναDNανειproducit, nec video ad quid oportet, quod in mundi principio
geternitatis, 2 1.. 1 .
in ſuo indiuiduo producatur, ſed ſicut paulatiue producuntur
materiae, ſic ratio exigit vt illae intelligentiae tunc temporis ſint
creatae, & ita etiam creaturae peccabiles Deum neceſfſitant ad
ereandum. Sed iſta tota neceſſitatio originaliter eſt a Deo.
Et iſta creatio infima requirit diſpoſitionem materiae, non ob-
ſtante, quod ſit libera, nec eſt vis pro quo inſtanti, vel qua
aetate pueri ille ſpiritus homini copuletur. Dicitur enim com-
nuniter, quod animal primo viuit vt embrio, ſecundum ani-
mam vegetatiuam, ſecundo viuit vita fenſibili ſecundum ani-
mam ſenſitiuam, & tertio viuit vita rationali, ſecundum quod
ſibi coniungitur intellectus. Et quamuis in iſtis proceſſibus di-
uerſae ſubſtantiae producuntur, & quibusdam placet quod ſub-
ſtantia perfectior corrumpitur in aduentu ſubſtantiae plus per-
fectae. Tamen multa dicta in iſta materia ſunt voluntarie
ſomniata.

CAPVT

LIB E R SECVNDVS. 59
CAPVT IX.

De potentiis intellectus hominis.

PsrevDre- In omnibus iſtis dictis videtur mihi, quod nimis
exiliter procedis, ac ſi dormiens vel a peritis abſconditus
loqueretur. Cum Sophiſtae tollerent omnes iſtas inſtantias.
Sed dic nobis vlterius de potentiis propriis intellectus hominis,
quem aſſeris immortalem. Videtur enim & philoſophis, quod
quattuor virtutes ſufficiunt, ſcilicet intellectus poſſibilis, in-
tellectus agens, potentia concupiſcibilis, & potentia iraſcibilis.
PHRONESIS. Scio quod a veritate prima, quae Deus eſt, cum
angelis ſuis ſum viſus, & ideo teneo me quantum ſufficio in
menſura, numero, & pondere & omnino in limitibus verita-
tis. Scio quidem quod in quacunque iſtarum materiarum, vI-
tra quam expedit poterimus euagari. Nec ſolicitor modo cir-
ca reſponſiones ae contentiones ſophiſticas, cum ſcio quod
illae vitioſe procedunt & infructuoſe, oblique, aut a fine vlti-
mo. Ideo vt docet Paulus, quod contendendo cum illis, nos
talem conſuetudinem non habemus. concedo ergo quod homo
noſter interior habet multas potentias, quia omnes per quas
poteſt non organice operari. Eſt etiam perſona habens omnes
illas potentias corporeas, vel cognitiuas organicas, ſecundum
quas homo exterior operatur. De corporali vero potentia eſt
nobis impertinens modo loqui, conceditur ergo tales quattuor
eſſe potentias, ſicut tu recitas. Sed oportet cauere hanc hae-
reſim, quod credatur illas potentias eſſe res abſolutas, quae
poſſunt per ſe exiſtere cum non ſint, niſi illum ſpiritum ſic
poſſe agere. & ita licet ſint accidentia inſeparabilia verumta-
men nec poſſunt eſſe, nec intelligi ſine ſpiritu ſubiecto, qui
quidem ſpiritus eſt realiter ipſe homo dicente veritate Luc. IX.
ſuis apoſtolis. Neſcitis cuius ſpiritus eſtis. Sunt autem circa
quidditatem ac limites intellectus agentis, & intellectus poſſi-
bilis quaeſtiones inutiles, vt quod Ariſtot. vel alius Philoſo-
phus vocat intellectum poſſibilem veritatem phantaſticam, vel
alio nomine, ſicut homines contendendo ſaepe aequnuocant.
Sed quid nobis? ſatis quidem eſt nobis, quod ſit vnus talis im-
H 2 mortalis

Quattuor. ps-
tentiae intel-
lectus, homi-

nis.

2 Tim. II.

De potentiis
animae.

Lac. ILA.

Intellectus

poſſibilis.

Species.

Intentie

Mutellectus a-
gens.

60 IO A N. WICLEF

mortalis ſpiritus, habens virtutem ſiue potentiam cuncta intel-
ligere, quam potentiam vocat Ariſtot. omnia facere, vel intel-
lectum agentem. Habet etiam virtutem fiue potentiam, ſpe-
cies, intentiones, vel apprehenſiones cunétorum recipere. tam
ab actu proprio, quam a ſuperiori influentia. Et illa vocatur
intellectus poſſibilis, vel omnia pati. Et prima dicitur poten-
tia actina, ſecunda paſſiua. De numero vero ſpecierum vel
intentionum eſt apud quosdam contentio, vt ſpeciem videtur
Auicenna formam vocare rei ſenſibilis, in potentia ſenſitiua,
intentionem vero formam rei inſenſibilis in eadem potentia,
vt formam amicitiae vel inimicitiae, aut talis habitudinis reſpe-
tiue. Quandoque autem fpecies vocatur fimilitudo habitudi-
nalis, quam intellectus habet, ſiue vniuerſalis, ſiue particula-
ris. Et intentio vocatur nunc ſpecies, nunc actus intelligendi
fatis aequiuoce, cum omnes actus animae ſunt de genere actio-
nis. Et ita res intellectae habere dicuntur eſſe ſpirituale in
anima, & ſic intellectus poſfibilis comparatur materiae primae.
Intellectus autem agens dicitur prima forma, de qua quidem
ad tantum aequiuocant, quod vocant ſolum Deum intellectum
agentem, quia certum eſt quod Deus cum ſit intellectus, eſt
agens omnia, & mouens ſpiritualiter interiorem hominem, ac
ipſum edocens quicquid cognouerit, & ſie fruſtra palliant ver-
bum Auerrois, quod eadem eſt anima omnium hominum, quia
certum videtur ipſam fuiſſe philoſophice opinatum, quod qui-
libet homo habet ſuam animam corruptibilem, vt habent be-
ſtiae & fuper haec eſt vna infima intelligentiarum toti ſpherae
corruptibilium copulata, & illa coniungitur ſpecialiter homini
plus cognitiue quam beſtiae, non tamen copulatur ſibi vt pars,
ſed vt intelligentia illuminans ac mouens ſingulariter, quando
virtus hominis a ſenſibus abſtracta eſt. A fide autem iſtud de-
Diat, cum omnis homo ſit ſecundum intellectum illum agentem
perpetuo praemiendus, vel perpetuo puniendus. Et fub iftis
duobus nominibus intellectus agens, & intellectus pofſibilis,
poteſt virtus tota, ſiue potentia noſtri interioris hominis com-
prehendi, & ſic poteſt eiusdem ſpiritus potentia multiplicius
nominari. Sunt autem apud illos diffinientes in iſta materia,
Vtrum intellectus agens ſit mobilis, aut noſtra potentia voliti-
va, & vtrum illa prior ſit intellectu hominis, vel e contra,
quia

LLBER SECVNDVS. 61

quia certum eſt intellectus agens noſter, imo ſubſtantia illius
ſpiritus mobilis, eſt a Deo & a veritate, quam concipit, ac
neceſſitabilis ab obiecto, & ſic volitiua potentia, quae dicitur
appetitus intellectiuus, pofeſt neceſſitari ab obiecto, quod po-
tentia intellectiua conſyderat, & tamen cum hoe libere cogno-

ſcit & appetit Deum ſuum, cum liberalitas & neceſſitas non Likeralitac
ſunt contraria. eo quod beati liberrime cognoſcunt Deum, & ueceſſitas non
volunt ſuam beatitudinem, & tamen neceſſarie, quia propter /iut contra-

influentiae vehementiam non poterunt reiilire Quando au-
tem appetitus intellectiuus hominis, infigitur ſuper re tempo-
rali, vel aliquo non in Deo, tunc illiberrime & innaturaliſſi-
me appetit finem huiusmodi, quia contra ordinem primae na-
turae appetit in creatura aliqua finaliter quietari, quod quia non
eſt poſſibile languet continue tanquam vacuus a ſpiritu qui re-
pleret eum. Et haec eſt ratio quare homines auari in appetitu

temporalium non quieſcunt. Et iſta potentia iraſcibilis eſt vir- Potentia ira-
tus ſibi potenter conueniens proſequendi, & a ſe diſſonum ex- ſcibilis.

pellendi. Quando autem homo abutitur iſta potentia innatura-
liter ad fines contrarios, tunc peccat grauiter, & ſic virtus

concupiſcibilis limitatur ad bonum quod appetit, & homo poteſt Coneapiſci-
ea abuti, vt iraſcibili, & illae virtutes ac actus ſui concurrunt *ilis.

communiter, Quando vero deordinatur haec virtus concupi-
ſcibilis, tunc vel ad concupiſcentiam oculorum, vel ad con-

cupiſcentiam Carnis, vel ad vitae ſuperbiam terminatur. Re- r Lobann. II.
gula autem noſtrae religionis eſt quod nihil niſi Deum, & me- Regule r
dia quae vt diſponunt ad ipſum penitus appetamus. Et ad tan- Wianae zeli-

tum poôteſt homo habitudinaliter indiſponi, quod heae duae
Potentiae innaturaliter in obiecta miſeria irreuocabiliter perpe-
tuo terminentur. Et iſte eſt ſummus gradus miſeriae, qui in-
tellectum humanum poteſt attingere. De ordine autem poten-
tiarum huius fpiritus, non oportet nos eſſe ſolicitos, quia ni-
hil valet aliqua eius potentia. niſi de quanto ordinatur ad Deum.
Vnde intellectiua potentia, habet in aliquo rationem excellen-
tiae, ſuper potentiam volitiuam, cum ipſam praecedat & mo-
ueat tanquam ductrix. Nihil enim volumus, niſi quod intelli-
gimus. ſaltem ſecundum apparentiam eſſe bonum, ſecundum
aliquam autem rationem dominatur fupra intellectum potentia
volitiua, cum ipfa praeexigit volitiuae potentiae miniſterium,
H 3 & ſibi

gionis.

62 IO AN. WICLEF

—

& ſibi imperat vt taliter eperetur. Sed omnes illae loquutio-
nes figuratiuae ſunt, cum tales proprietates ſolum proprie in-

ſint ſubſtantiae.
3 36 385 35 35 365 6 36 060

CArPVT X.
De Angelis.

LITHITA. Quia ſecundum menſuram debitam procedis, mi
frater Phroneſis, de vniuerſitate creata, conueniens foret
parum de Angelis pertractare, cum illos adoramus, & credi-
mus, quod ſit factura Dei digniſſima inter ſingulas creaturas.
PHRONE. De noticia Angelorum parum concipimus, cum
tam demonſtratio, quam ſenſus deficit, quo ad eorum noti-
ciam. Rationale autem eſt, vt Deus qui in creaturis ſuis or-
dinatiſſime procedit, habeat naturam angelicam, a corpore &
anima ſeparatam, vt ſicut quaedam eſt forma omnino materiae
Iriplex Jor- alligata. Quaedam autem forma licet ſit materiae ad tempus
ma. coniuncta, eſt tamen a materia ſeparabilis, vt anima humana.
uaedam autem corpori coniuncta, vt inſtrumento ſeparabilis
in natura, & alias dum ſibi placuerit a corpore ſeparata, & ta-
les ſpiritus dicimus angelos, ſiue bonos ſiue malos. Tres au-
Tres Hierar- tem hierarchias ponunt Theologi eſſe in illis ſpiritualibus, ita
chiae angelo- quod quaelibet hierarchia contineat tres ordines angelorum, &
rum. fuper illis hierarcham ſummum, ſcilicet ipfum Deum. Sunt
Nouem ordi- autem nouem ordines angelorum ita nominati. Angeli, Ar-
nes angelo- changeli, Throni, Dominationes, Principatus, Poteſtates,
rum. Cherubim, & Seraphim, quorum excellentias in virtute, &
deſcriptiones nominorum poſuit Grego. in Omilia Acceſſe-
runt ad leſum publicani. & alii cum Dioniſio illam materiam
pertractantes. Experientia autem videtur conuincere poten-
tiam iſtam de illis ſpiritualibus, & teſtimonium Danielis Apo-
calypſi apponitur, & alii libri prophetici idem dicunt. Quot
autem ſpiritus ſunt in uno ordine, ſi decies millies centena
milia plures, aut pauciores, eſt nobis incognitum. ſicçut igno-

ramus. vtrum intelligentiae vel ſpiritus mouent cœlum Iſti
autem

LIBE R SECVNDVS. 63

autem ſpiritus dicuntur communiter habere triplex officium, Triplex an-
(cilicet perficere, illuminare inferiores angelos, & purgare. gelorum of-
e omnihus autem iſtis ſpiritualibus, tantum tres ſunt nomi- unm.
nibus ſpecialiter nominati, ſcilicet, Michaej, Gabriel, & Ra-
phael. Michael dicitur ex bpugna contra diabolum, a micha
quod eſt pugna, & el Deus, Gabriel dicitur ex fortitudine Ex omnibus
Dei contra aereas poteſtates. Raphael ex medicina Dei, vt augelis tres
notant hiſtoriae. Pofſunt autem angeli moueri celeriter, tam Tunt womina-
cum corpore affumpto quam ſine corpore. Et vt communi-
ter dicitur, quilibet viator habet duos ſpiritus, ſoilicet bonum
ad iuuandum, & malum ad exercitandum. Corpora autem
aſſumpta dicuntur aerea, ſiue cœleſtia ad figuram, ad quanti-
tatem, & ad denſitatem, ac raritatem celeriter coaptata. Poſ- Quilibet via-
ſunt autem hi ſpiritus mouere ſe etiam ſine corpore localiter, zor habet duos
velocius aut tardius, ſecundum quod Deus dat illis potentiam Iiritus.
ſio mouendi. Sicut enim globus luminis eſt per totum ſitum
corporeum varie quantificatus & figuratus, ſic ſentiendum eſt
de iſtis ſpiritualibus, praeter ho- quod ſunt ſpiritualiter poſiti,
ac multiplicati per talem ſitum corporeum. Sed difficultatur Quomodo mo-
communiter, cum illi ſpiritus poſſunt moueri tam ſubito, quam ?zus Hubitus
ſuoceſſiue, quomodo motus ſubitus poteſt illis competere. Si hor Rirtt.
enim mouentur ſubito per tantam diſtantiam, tunc eſt dare, Nr hete⸗
quod ſunt ſubito per ſignandam diſtantiam. Quomodo ergo
mouentur localiter per illam diſtantiam pro inſtanti quo com-
pletae ſunt per illam diſtantiam? Nam mobile pro inſtanti ſui
mutati eſſe, eſt in termino ſui motus, & deſinit moueri quo
ad illum motum per remotionem de praeſenti. Sed hic reſpon-
det theologus, quod alia eſt conſideratio motus ſubiti, & alia
ſucceſſiui, cum motu ſubito ſimul inſtanter ſunt mutati & mu- Ana eſt confi-
tatum eſſe, cum eadem res ſubito generatur, & eſt generata. deratio motus
Rationes autem iſtorum terminorum diſtinguuntur ab inuicem, Mubiti, &' alia
cum generari ſit ſubitum inſtantaneum, ſed eſſe generatum ſit Ges iu.
continuum & durans per tempus. Alii autem dicunt quod ge- Generatum
nerari vel moueri ſubito per vnum inſtans, procedit eſſe gene- We.
ratum vel mutatum, ſed in iſto non contendo, cum eadem
videatur eſſe ratio de inſtanti procedenti proximo, & inſtanti
poſterius aſſignato. Eſt ergo ratio, quare angelus pro dato
inſtanti ſubito mutatur localiter, & non vltra, quia cum mo-
tus

64 10A N. WICLEF

tus componitur ex multis affirmationibus, & negatio-
nibus, eſt dare multas affirmationes & negationes pro
hoe infſtanti poſitas, & non vltra. Ideo cum motus,
non ſolum reſpicit affirmationes pro hoc inſtanti prae-
ſenti, ſed cum hoc negationes de praeterito & futu-
ro, non eſt color, ſi angelus pro inſtanti poſito moueatur,
quod per idem ſemper in poſterum mouebitur, quandocunque
poſterius erit motus, ſicut patet de generatione ſubita creatu-
rae. Sed ſecundo difficultatur acutius, quomodo angelus
poteſt moueri localiter ſucceſſiue, quia dato, quod moueatur
ſucceſſiue per A tempus, acquirendo ſpacium anterius, &
deperdendo ſpacium poſterius erit motus, cum multiplicetur
per ſpacium diuiſibile, eſt dare tempus, per quod ſie mouebi-
tur ſpacium, poſterius de perdendo, & ſpacium anterius acqui-
rendo. Et cum hoc per idem tempus in ſpacio medio quieſcen-
do, ſed illae videntur denominationes contrariae eſſe ſatis.
Hic tamen ſupponendum eſt, quod angeli cum mouentur ſe⸗
cundum rationes diſpares, a motu corporeo ſecundum partem
anteriorem aſcendant continue, & cum hoc ſecundum partem
poſteriorem loci deſcendant continue, & per idem tempus in
parte loci media ſint quieti, vt dicitur communiter de anima
hominis moti in ſuis extremitatibus, & quieti in loco medio,
Vt corde vel caeteris partibus non ſic motis. Ita poteſt intel-
ligi de motibus localibus angelorum. Et ita non ſequitur ſi
angelus adquiret locum aliquem ſucceſſiue, quod tune deper-
det alium, vel e contra, cum poteſt nunc eſſe per loca am-
pliora, & nunc curatiora vel ſtrictiora, & ſio ſitum acquirere,
& non cum hoc ſitum deperdere vel e contra. Et ita ſi Deo
laceret ſpiritus poſſet quantumcunque velociter aut diſtanter
locum acquirere, ſiue deperdere, & tamen non per maiorem
locum multiplicari, aut minorem quam in principio, vt poſi⸗
to quod Deus limitet a angelo, quod ad maximum per ſpacium
pedale cubitum, vel ſibi aequiualens multiplicatur, & captovt
per ſe noto geometris, quod quantum cunque longum poſſet
eſſe ſpacium aequale pedali cubito. Et tertio ſuppono, quod
A. angelus ſit in oriente in ſitu ſuo quadrato, & noto ſitum
gracilem ab oriente in occidens ſeruantem aequalitatem ſitui

cubito aſſignato. Et patet ex limitatione diuina, quod A. an-
gelus

¹

LILBE RSECYNDPDVS., 6 5

gelus poteſt remanere continue in oriente, & immediate poſt
hoc eſſe in occidente gracilitate ſitus & aequalitatem ſitui cu-
bito continue conſeruante, & ſic diſperfis ſitibus in ſitus linea-
res, poſſet idem angelus ſimul eſſe in oriente & occidente, vt
Sophiſtae falſe imaginantur. Poſſet tamen iſtis poſitis eſſe ſi-
mul ad quemlibet punctum mundi.

0☛ e en e e e

CAPVT XI.
De diuerſorum angelorum diuerſo oficio.

SEVDIS. In iſta materia video te notabiliter deficere & bal-
butire, ac ſi ebrius dormiens ſomniaret. Nihil enim quod
hic dixiſti probas, ſed grauiter quaſi labi poſſet per idem in con-
cluſiones inutiles ſine fine. PhRO. Dixi publice, quod in iſta
materia parum noſco, & plurior pars illius materiae, quam hic
dico eſt ſanctorum ſententia elicita probabiliter ex ſcriptura.
Et quantum ad illam vltimam concluſionem certum eſt, quod
nemo poteſt ſuppoſita probabilitate ſuarum ſuppoſitionum ipſam
infringere. Et hinc dicitur, quod angeli poſſunt ex ſua celeri-
tate nunc eſſe in oriente, & nunc in occidente, ſeruando
quantitatem ſui limitati ſitus corporei, figura illius ſitus quan-
tum expedit variata. Sed in illa materia oportet cauere de
imaginationibus calculatoriis, vt non credatur ſuperficiem vel
corpus ad tantum diuidi, quod poſſet occupare ſimul quemli-
bet ſitum mundi. Oportet ſecundo cauere ne admittatur,
quod ſuperficiale lineare, vel quodcunque corporeum multi-
plicetur ſimul per ſitus diſpares, cum multiplicatio talis ſit ſo-
Ium ſpiritibus vel rebus ſpiritualibus propriata, & tunc poteſt
ſententia illius concluſionis ad multa dicenda proficere vt an-
gelus tam bonus quam malus poteſt mira celeritate infra horam
pPer poros quantum libet ſitualiter variari Corpus etiam glo-
rificatum poteſt per dotes ſubtilitatis & agilitatis intrare ianuis
clauſis, ſine hoc, quod laceret vel frangat quamcunque par-
tem earum, cum non habeant partes earum, cum non habeant
partes ſie propinquas, quin inter multas earum ſit aer noôtabilis
intercœptus. ArrrurA. Satis eſt Phronefis de iſtis imagina-
I tionibus

66 IOAN. WICLEF

tionibus & calculationibus declaratum. Sed rogo te, dic miht
theologicas difficultates, quas in illa materia dimiſiſti, graue
quidem videtur, cum angelus ſit vbicunque afficitur, ſicut
Lincolen. dicit de anima Et angelus afficitur cuicunque parti
mundi, quando ergo eſt angelus ad quemlibet punctum mun-
di? Et iterum videtur poſſibile, quod angelus ſit ſimul per di-
uerſa loca, vt in cœlo & in terra, & non in medio intercœpto.
Et iterum videtur ſicut praetermiſiſti tractatum de modo eſſen-
di Dei, ſcilicet eſſentialiter, potentialiter & virtualiter vbique,
ſic praetermittis modum eſſendi angeli in loco. PHRONESIS.
Fateor quod multa puncta ſatis neceſſaria, dimiſi in tractatu de
Deo, non ſolum propter ignorantiam, aut obliuionem, ſed
quia videtur mihi expediens matri noſtrae, quod ſint multi
tractatus de Deo, de ſua fabrica, in breuitate & ordine varia-
ti, ita quod in illa materia poſſet multorum ſtudium dilatari.
Neceſſario Certum quidem eſt, quod neceſſario Deus conſeruet locum
Deus eſt vbi. quemlibet, & quamlibet creaturam, & non conſeruat per po-
Br, Tterne⸗ tentiam ab eo diſtinctam. Nec poteſt viciſſim adeſſe, & de-
iter, & eſſen- eſſe ſuae fabricae, ideo neceſſario eſt vbique. Quamuis autem
tialiter. mundus & tempus, & vniuerſalia etiam ſint vbique ad modum
Mundas zem- eſſendi Dei vbique, non poſſunt attingere, cum Deus neceſſa-
pus & vniuer- rjo ſecundum totam ſuam eſſentiam perpetuo eſt vbique. Mun-
Wi dus autem quamuis ſit ſecundum partes diſpares vbique, non
tamen ſecundum ſe totum. Tempus etiam quamuis ſecundum
ſe totum ſit vbique, non tamen ſemper eſt vbique, ſecundum
quamlibet ſui partem. Vniuerſalia etiam quae habent ſua ſin-
gularia vbique quamuis etiam ſunt vbique, non tamen ſemper
ſecundum ſuas partes ſingulas ſubiectiuas. Ideo Deus habet
vnum modum excellentem & proprium, quo eſſentialiter eſt
vbique. Et cum in Deo ſit virtus atque potentia, quae reali-
ter eſt diuina eſſentia, patet quod Deus virtualiter & potentia-
liter eſt vbique. Intelligendo tamen illos modos analogice,
patet quod in Creaturis notabiliter diſtinguuntur, cum virtus
vnius creaturae, tam ſpiritualis, quam corporalis, ſe extendit
& ad loca & ad corpora, ad quae eius eſſentia non extendit.
Vt rex dicitur potentialiter eſſe per totum regnum ſuum, &
ſol virtualiter per totam ſphaeram corruptibilium. Et cer-
tum eſt, quod non ſitualiter vel eſſentialiter ſunt bidenmn i lie
intelligi

I. IBERSECVNDVS. 67

intelligi de creatis ſpiritibus. Ad primam inſtantiam quam Deaugeloruss
quaeris ſoror, vtrum angeli ſunt vbique, videtur mihi proba-Gtu.
bile, quod non ſecundum ſuas eſſentias, ſed ille modus limita-
tus ad Deum, fibi eſt proprie reſeruatus. Non tamen video,
quin boni angeli potentialiter vel virtualiter ſunt vbique, cum Boni augeli
afficiunt cuilibet creaturae, licet ſecundum gradus bonita- loizenese⸗ .
tum in creaturis, & affectionum ad illas diſpariter ſint cum ſan vbiger.
illis. Hoc tamen eſt ex fide tenendum, quod ſancti angeli
quorſumcunque ſe mouerint in mundo, inueniunt Deum vbi-
que praeſentem in quo beatifice mouentur ad ſuum miniſte-
rium implendum. Vnde autem angelus deſcendit de cœlo, non
debet credi quod recedit a Deo, ſed vbique inuenit Deum Angelus de-
ſuum beatificantem ipſum obiectiue, & per conſequens non crndenj d⸗
poteſt a Deo eſſentialiter recedere, licet multi peccando a Deo ecit a Deo,
recedant moraliter. Et ſic limitato modo eſſendi angeli ſecun-
dum hos tres gradus diſpares, concedi poteſt quod angeli mo-
uentur ſecundum ſuas eſſentias, ſecundum quod Deus eis limi-
tauerit ad impletionem ſui officii, & ſic aequiuocando in modo
eſſendi angeli, videtur probabile quod idem angelus ſit perlo-
ca diſparia, & non in medio interciſo. Vtrum autem hoc ſit
poſſibile ſecundum modum eſſentiendi eſſentialem non hic de-
finio, ſed credo quod malus angelus ad puniendum, ad tentan-
dum vel nocendum homini ſaepe adeſt etiam eſſentialiter,
quando non charitatiue afficitur. Et patet quomodo exiliter
eſt dicendum ad ſecundam tuam inſtantiam, & patet de eodem
tramite quomodo ad tertiam tuam inſtantiam ſit dicendum.
Scio autem quod in omnibus iſtis punctis, neceſſitati ſumus
plurimum ignorare. Quis enim nouit ad quid Deus officium
angeli regulariter limitauit, vel in quanto ſitu aut vbi vult an-
gelum eſſe, vel prodeſſe ſuae fabricae? Credimus enim tamen,
quod ſic Deus limitauit angelos bonos perficere partes mundi,
ſic continue implendo inpeccabiliter ſuum officium, continue
Gine otio perficiunt partes mundi, & ita illuminant & purgant
inferiores angelos, licet non a ſuis erroribus vel peccatis, ſed
Praeſeruant eos in ſtatibus debitis, quando caeteris paribus di-
lapſi forent aliter ab illis ſtatibus quos nunc ſeruant. Et ſic il- Aungelaus conti-
luminant inferiores angelos, licet omnes & ſinguli lumen a nue videt quid
Deo recipiant. Angelus autem continue videt in verbo, quid ler
I 2 & qua-

68 10 A N. WICLEF

& qualiter ſit agendqdum, & mouetur a Deo ad perficiendum
opus ſuum debitum, & in hoc beatifice delectatur, vnus tamen
videt clarius, & alius minus clare. Quomodo autem angeli
alterantur in ſuis illuminationibus eſt difficultas, & error mul-
tiplex, cum multi imaginantur nimis groſſe, quod lumen quo
informatur angelus ſit res quae poterit per ſe eſſe continue de-
fluxu a Deo, vel ſuperiori angelo. Sed quid ſtultius? cum
affectio angeli poteſt inſenſibiliter variari, & in maiori parte
angeli habent affectiones perpetuas, quas ex perpetua ſeruatio-
ne pro ſuo tempore proſequuntur.

1684 t Deet eet et et Be Seei Eeet eet een ee
CAPVT XII.

De angelorum lapſu & eorum pœna.

— Audiui quod taliter qualiter eructaſti tuam ſen-
tentiam, ſed dubia, in quibus difficultas abſconditur, prae-
termittis. Dubium quidem eſt, vtrum ex angelo & corpore
aliquid componatur. Et iterum dubium eſt, quomodo aliqui
angeli erant facti ſic mali, in ſuis malitiis induxati Ac tertio
dubium eſt, quomodo boni angeli pugnant cum malis. Tum
hoc videtur beatitudinem bonorum tollere, cum ſecundum
Beawus vir qui Auguft. Beatus eſt qui habet quicquid vult, & nihil mali vult.
K. Sed quomodo habet angelus ſic pugnans quicquid vult, cum
appetit finem victoriae, & pacem ſequentem, quibus caret
pro menſura alia, & ſic perficitur ac imperficitur ſucceſſiue?
PRRO. Conſydero quod eructatio ſonat excellentius quam
poteſt competere creaturae cum ſubſtantia diuina dicat de pa-
tre & filio. Eructauit cor meum verbum bonum. Sed ad pri-
Nibij proprie mum dubium tuum videtur mihi, quod nihil ex ſpiritu & cor-
componitur pore proprie componitur, ſed aggregatum ex illis vocatur
, iris & nunc animal, & nunc capit denominationem vnius partis, &
P o.. nunc alterius differentiae communiter. Vt angelus nunc dici-
