ſaepius hanc euidentiam, capiatur corpus, vel quodcunque
continuum, & noto omnes eius partes ex quibus componitur,
Et quaero vlterius, vtrum ſunt indiuiſibiles & non quantae,
wel diuiſibiles atque magnae, vel partim ſic, & partim ſic. Si
primo modo, aut tertio conceditur, habetur propoſitum, ſci-
licet, quod continuum componitur ex non quantis. Si ſecun-
do modo, tunc illae omnes partes, & quaelibet earum, eſt
diuiſibilis in partes vlteriores, ergo numerus illarum aſſignatus
in principio, non eſt numerus totalis omnium partium aſſignati.
In iſta autem reſponſione, ſuppono cum Auguſtino & fide
ſcripturae, quod ſicut Deus vidit cuncta quae fecerat, ſic di-
ſtinctiſſime intelligit omnes partes cuiuscunque continui, ſic
quod non eſt dare vlteriores, vel alias ipſum continuum com-
ponentes, Et ſic videtur ratio plane procedere Quantum ad
tentum Ariſtotelis & ſuorum ſequatium patet, quod non fari
idem

LIBERSECVNDVS. 41

fidem cum ſaepe errauerat Democritus, Plato, Aug. Lin. qui
ita ſenſerant, ſunt longe clariores philoſophi, & in multis Me-
taphiſicis ſeientiis plus ſplendentes. Ideo quando aſſumis, quod
viuax ratio, vel demonſtratio Metaphiſica contradicit, falſe
petis, nee aſſoles, quoniam tibi defitiunt argumenta. Sicut

E
enim ternarius non eſt diuifibilis in duas medietates aequales
ſimpliciter, ſic ſenſibile continuum ex partibus indiuiſibilibus
inparibus integratum. Et hinc Metaphiſici qui cum hoc ſunt
ſenſibiles philofophi, vocant tales partes compoſiti, eius me-
flietates oommuniter intellectas, quarum vna inſenitſibiliter vel
indiuiſibiliter procedit aliam. Vnde maior pars argumento-
rum tuorum, non pls procedit contra compoſitionem conti-
mui, ex non quantis, quam contra compoſitionem numeri ex
Vnitatibus. Ideo dicunt ſenfibiles philoſophi, quod talium
Continuorum aliqua eſt pars aliquota quo ad Deum, quae non
eſt nobis aliquota, & alia ſenſibiliter aliquota, & ſic diſtin-
guuntur partes commenſurabiles, & partes incommenſurabi-
les. Indiuifibilia autem non ſunt partes aliquotae & commen-
Ghrabiles, quo ad nos ſenſibilis continui, ſunt autem partes
aliquotae, & commenſirabiles, quo ad Deum. Exemplum
Patet de angulo contingentiae, qui quotiens voluerit in angulo
rectilineo continetur, vt patet in III. Elenchorum ſecuadum
Euclidem. Et tamen certum efſt, quomodocumque loquantur
de angulo, angulus continentiae continetur in quocunque an-
gulo rectilineo ſolum finicies quo ad Deum. Et quo ad com-
poſitionem orbis vltimi. ac curuationem in ſua circumferen-
tia, certum eſt quod iacet compoſitio, ſecundum quam per na-
turam indiuiſibilium menſuratur. Modicum quidem eſt, quod
Vnum per menſuram indiuiſibilem excedit reliquum, quo ad
magnitudinem obliquantem curuedinem, vel alias huiusmodi
pPaſſiones. Nec oportet multum ſolicitari tractando illam ma-
teriam quo ad omnem punctum mundi, materia noſtrae igno-
vantiae eſt expanſa. PsEVDIS. Video quomodo praecipitanter
ad probandum compoſitionem continui ex non quantatis aſſu⸗=
mis, quod ſunt vniuerfalia ex parte rei, vt ſpecies & differen-
tiae, quas leuiter non poteris ſomniare. PHRONESIS. Cer-
tum eſt, quod ſunt vniuerſalia ex parte rei, teſtificata tam ab
Ariſtotele, quam Platone. Licet Plato ſubtilius aſcendit in

F vni-

42a 10 AN. WICLEF

vniuerſalibus Idaearum, & ſpecies in Moſe ſonuerat in princi-
pio libri ſui, vocans rerum creatarum principia ſpecies & ge-
nera, vt patet in principio Geneſis, quam indubie ſpecies in-
tellexit non eſſe terminos, vel conceptus, ſicut ſomniant hae-
retici, exponentes fidem ſcripturae ad ſenſum, quem ſpiritus
ſanctus non flagitat. Et concordat ratio naturalis, cum Sor-
tes & Plato magis conueniunt, quam Sortes & aſinus. IIlud
ergo, in quo conneniunt eſt commune, vt primo conueniunt
in ſpecie, & ſic gradatim quousque ad genus generaliſſimum ſit
deuentum. Sicut enim commune eſt tam Sorti quam Platoni
eſſe hominem, ſic omni indiuiduo hominis, & per conſequens
eſſe hominem communis eſſentia, vel quidditas hominis eſt
communis, & illa vocatur ſpecies ſpecialiſſima, vt ſuppono,
& argutias factas in oppoſitum, non eſt dignum ſoluere, vel
recitari. Et per haec patet medium, vt docet Auguſti. ad
aſcendendum in noticiam trinitatis, & tollendum argutias quae
in materia ſunt communiter obiectae. PsEVDIS. Adhuc
claudicas in deſcriptione creationis, cum ſecundum ſenſum
tuum quodlibet indiuiduum etiam indiuiſibile quo ad molem
componitur ex genere & differentia, & per oonſequens non
ex nihilo. Quia vt concorditer dicunt Philoſophi, quod ex
nihilo nihil fit. PaRoONESIS. Hic aequiuocas ad colorandum
tuas argutias, cum communiter aceipitur a Philoſophis, quod
omnis res citra Deum ſit a Deo, ſine praeiacente materia, quam
Deus necefſario praeſupponit, & hoc ſiue in ſeipſo, ſiue in
Eſy analo- ſuo materiali principio. Verum Autor de cauſſis, illam mate-
gun ad decem riam profunde conſiderans, notat quod prima omnium rerum
genera eſt pri- creatarum eſt eſſe, & ante ipſum non eſt creatim, aliud eſſe
iHασ NHνMIα quidem analogum ad decem genera, eſt primum omnium crea-
creaturarum., . 7 . . .
tarum, & ex illo procedunt ſpecies & genera ordinate. & pri-
mo genus ſubſtantiae, ſecundo genus quantitatis, tertio genus
qualitatis cum ſuis partibus ſubiectiuis, & ſic in illo eſſe ana-
e Ders logo, Deus creauit omnia ſimul, & praeter haec quo ad ſimul-
Fmat. tatem primi inſtantis temporis, ac tertio quo ad creationis fſi-
Creare quid Militudinem totius materialis eſſentiae. Iſtis quidem tribus
Et. modis, qui viuit in aeternum, creauit omnia ſimul, Vnde
re eze. quacumque creatura ſignata, illa fit a Deo pro aliqua menſura,
vossie & non ex aliquo materiali principio praecedente. Et illud ſup.
4 Ponitur

LIB ER SECVNDVS. 43

ponitur eſſe deſcriptiue creari. Verum creaturae habent triplex
eſſe notabile Primo eſſe intelligibile, vel Idaeale aeternum
in Deo. Secundo eſſe exemplare in ſuis principiis, quomodo
creaturae productae poſterius creantur in principio mundi in
ſuis principiis. Et tertio eſſe indiuiduum in ſuo complete exi-
ſtere, quod fit opere adminiſtrationis, & propter medium eſſe
dicuntur omnia facta a Deo creari, licet opere adminiſtrationis
ex aliis producantur.

CAPVT IV.

De materiae primae quidditate &O eius pluralitate.

SEVDIS. De materia prima varie loquuntur Philoſophi, ac
ſi nec ſeipſos intelligerent, nec materiam de qua balbu-
tiunt. Spetialiter cum Ariſtoteles dicat, quod ipſa non eſt
cognoſcibilis, niſi per analogiam ad formam, & forma non
eſt cognoſcibilis niſi per fubiectum, quod eſt ipſa materia.
PnHRO. De materia prima ſatis obſeure loquuntur Philoſophi,
cum Plato dicat ipſam eſſe fraudem fictam in craſſis tenebris in-

uolutam. Ariſto., tamen dicit ſeptimo Metaphiſicae, quod Materia pri-
non eſt quod nec quale, nec aliquid aliorum entium Augu. ma Auid Eit.

vero dicit. quod eſt prope nihil. Et Vrſo aſſerit, quod eſt
medium inter ens & non ens. Et tales loquutiones philoſo-
phorum concipere videtur vires noſtras excedere. Ego tamen
concipio quod materia prima eſt materialis eſſentia, quae non
eſt in partes qualitatiuas diuerſarum naturarum diuiſibilis, ſed
etiam qualiscunque formae ſubſtantialis, ſecundum aliquid eius
ſuppoſitum ſuſceptiua. Et fic per transmutationem ſubſtantiae,
eſt iſta materia a viatorib. cognoſcenda. Nec formaliter prae-
dicationes quales, quae recipiunt corporaliter ex ipſa, & ma-
teriali forma compoſita. Non autem intelligo formam ſubſtan-
tialem materiae primae eſſe aliquid, quod poteſt per ſe exiſtere,
ſed illam materialem eſſentiam formaliter eſſe talem. & ſic tam
materia prima quam ſua forma, quam etiam ex illis compoſi-
tum, licet realiter diſtinguantur. Sunt tamen eadem materia-
T 2 lis

44 IOAN. WICLEF

lis eſſentia, & omnia talia indicant trinitatem. Forma autem
cum fit diſpoſitio materialis eſſentiae non accidentalis, ſed
quidditatiua, correſpondet quodammodo verbo Dei. Eſſen-
tialis materla ex quo fit compoſitum, habet correfpondentiam
Deo patri, & compoſitio iliorum ad inuicem dicit connexio-
nem fpiritus increati. Illa autem materia prima, cum non ſit
per ſe formaliter aliquid vel aliqua, vt dicit Ariſto. vocatur a
Platone loquente abſcondite, fraus ficta, craſſis tenebris inuo-
luta, & ſic eſt prope nihil exiſtens in actu, & nihil exiſtens
Materia pri ormaliter, vt loquitur Anguſtinus. Imo eſt medium inter
ma eſt medi- aliquid exiſtens in actu, & nihil exiſtens in actu formaliter in-
s igten, telligo, vt loquitur ſuperius ſanctus Vrſo, Nec oportet nos
Se d iv, ſolicitari, vtrum componitur ex ſuis partibus intellectiuis,
exiſtens in Qquocdhalias in noſtra ſtultitia diffuſe tractauimus, ſéd componi-
acta. tur ex ſuis partibus quantitatiuis vsque ad ſua indiuiſibilia, ex
quibus varie componentibus reſultat formaliter fubſtantialis
forma. Sed principaliter & per ſe completa ſubſtantia, vt no-
uerunt Philoſophi, in illa materia fubtilibus verbis loquentes,
ſic quod non poteſt eſſe plurior aut paucior, vel alia materia
Non poteſt prima quam eſt modo Ariſtote. Tamen videtur dicere, quod
We Plarior generatur per accidens, quia eſt fubiectum generationis com-

neg pautior, 22 . .
vef S. Prips poſiti. Ideo denominatur transmutatione fucceſſiua, qua

materia compoſitum generatur aliud cum generatur. Sic particulari-
guæmzwodo ter quo ad ſubiectum, cum pro tempore ſuae generationis non
AI. eſt. Alterstum vero pro tempore ſuae alterationis eſt, & lo-

quor de eſſe exiſtere in indiuiduo, ideo vt arguit Ariftoteles,
generatio & alteratio diſtinguuntur, & eadem materialis eſſen-
tia quae eſt ignis, creata eft in mundi principio, & illa eſſentia
vt eſt ſuſceptiua illius formae eſt materia prima. Et vt eſt in
actu ignis eſt compoſitum ex materia & forma. Igneitas quae
eſt forma ſubſtantialis non eſt, niſi illam eſſentiam eſſe ignem,
illa autem igneitas eſt forma fubftantialis, quia eſt prima ſub-
Kantia ſuperaddita illi eſſentiae, & praecedit illam caliditatem,
quae eſt illam efſentiam eſſe calidam, & fſic de aliis accidenti-
bus, quae oportet ineſſe compoſito. Et ita intelligendum eſt
de aliis formis elementaribus, ſic quod illa efſentia, vt eſt ſuſcs-
ptiua denominationis talis, quae eſt forma fubſtantialis, eft
materia prima, & ſic cum fit prius ſuſceptiua talis formae
quam

LIBERSECVYVNDVS. 45

quam ipfa eſt., vt ſubſtantia, vt puta ignis aut aqua, & ſic de
aliis denominationibus ſubſtantialibus. ſignanter dicitur quod
praecedit ſubſtantiam. Coneipere autem modos loquendi phi-=
lofophorum in illa materia foret Logica hodiernis extranea. Mixrtio Aris
Mixta aufem concipio ſic compont, cum ſecundum Ariſt. Et
mixtio ſit miſcibilium alteratorum vnio. Elementa enim ſe-
cundum partes indiuifibiles, vel ſaltem nobis per ſe inſenſibi-
les ad inuicem miſeentur, & formae ſuperadditae refultent, ha-
bita proportione mixtionis ſufficienti ad illam formam ſuper-
additam principiandum. Et ſic licet in elementis ad omnem
punctum ſit formaliter elementaris, & ſic vere extenditur in
mixtis, eum ad omnem punctum ſint formae elementares, &
forma ſuperaddita. Forma tamen fuperaddita non habet in
qualibet parte indiuifibili ſuae materiae appropriatae, partem
indiuiſibilem ſuae formae, ſed ſignato minimo naturali in tali
mixto formae fuperacdldito, indiuiſibilis quo ad molem multé⸗
plicatur per totum illud minimum naturale, & ſic de alio mi-
nimo naturali iuxta poſito, ita quod apparet ſecundum qualita-
tes ſecundas, totam formam ſubſtantialem mixt?, & qualitates
ſequentes propriiſſime & maxime continue extendi, ficnt ap-
paret ſonum chordae trementis eſſe continuum, cum tamen ſit
inſenſihilis interciſio ſatis ſpiſtim. Et ſicut formae ſuperadditae Elementa ſunt
ſunt eleuatiores a conditione materiae, ſic ſunt rarius ſibi im- ace r
merſae, & ſic elementa ſunt realite in mixtis, per ſormam ſub- fraan a.
ſtantialem mixti ſuperadditam cathenata, & ſecundum diuerſi- ſuntiales
tates generum proportionum, ſunt diuerſitates ſpecierum mix- minti Juper-
tarum, vt patet aſcendendo a formis elementaribus, vsque ad vgsodon 26
animam intellectiuam. Per ſe enim ſunt inſimae formae inter Tozs zetal-
formas materialium, & anima intelleétiua eſt fuprema inter lectius eſt ſu-
formas ſublunares, in confinio inter formas materiales, & in- prema inter
telleékiuas abſtractas. Simpliciter autem formae materiales ſor= Föormas Jisb-
tiuntur nomina a ſpecie ſubieétarum, vt igneitas eſt forma fub- unares.
ſtantialis, qua ignis eſt in tali ſpeeie, & ic igneitas eſt indiui-
duum ſpeciei, aſineitas eſt forma ſecundum quam illud mixtum Eorma fub-
eſt aſinus, & ita de formis fubſtantialibus artifeio cauſſatorum, Kantialit.
Vt panitas & vinitas, ficut formae ſubſtantiales, ſecundum quas
ſunt panis & vinum, ſiout ſpecies panis & vini funt panitas &
vinitas in communi.
F 3 CAPVT

46 1IOAN. W I CLEE
CAPVTI V.
De anima intellectiua & ſuis potentiis.

AnIs. Videtur conſequens ad dicta tractandum eſſe de
anima intellectiua, & ſuis potentiis, tam organicis, quam
non organicis. Sed videtur mihi frater Phroneſis te manifeſte
Anima. innuere, quod anima intellectiua ſit actus corporis phiſici, or-
ganici, habentis vitam in potentia, vt Ariſtot. deſcribit ani-
mam in communi. PsEVDIS. Hic non poteſt frater tuus con-
tradicere, & cum omnis anima vegetatiua vel ſenſitiua ſit edu-
cibilis de potentia materiae, & ſic corruptibilis ad corruptio-
nem ſui ſubiecti, manifeſte videtur, quod anima intellectiua
hominis ſit corruptibilis, ſicut dicit haereſis Auerrois, & alio-
rum manifeſte in fide errantium. Vbi igitur eſt haec fides
Matth. YX. Euangelii Matth. X. Timete illum, qui poteſt tam corpus,
quam animam mittere in gehennam. PHRON. Fateor, vt ſo-
ror mea aſſerit communiter ad dicta de anima hominis eſſe lo-
quendum, ſed tenebo me in limitibus fidei, ſequendo philoſo-
phos de quanto conſentiunt ei. Ariſtoti. autem & alii diffinien-
tes animam in communi de ipſa conſyderant, vt eſt actus, vel
Corpus pbiſi- actuario corporis naturalis, potentis ſubiectiue exercere opera-
eltig⸗ tiones vitales, & hoc eſt corpus phiſicum, habens vitam in
Aecidit ſpiri- potentia. Ex quo patet, cum ſpiritus, quo homo viuit, fit
tui aduare incorruptibilis atque perpetuus, quod accidit illi ſpiritui ſic actua-
corb re corpus corruptibile. Ideo videtur quod dicti philoſophi
oσM.e. conſyderant de actu primo naturalis oorporis, ſecundum ra-
tionem qua ipſum eſt mixtum corpus ſic viuum, vt videmus de
vegetatibus & ſenſfibus corporis hic in terra. Et ſic Ariſtot.
anima homi non conſyderauit, ſed tacuit, quod anima hominis ſit baſis,
nis eſt bafs. ſuppoſito vel perſonae humanae, ſic quod quantumcunque va-
riatur materia, vel animatio eiusdem, manet continue eadem
perſona, ratione intellectiuae eſſentiae, quae eſt anima. Poſt-
modum autem poſt diem iudicii animabit corpus incorruptibile,
ſic quod aſcendendo deuenietur vsque ad indiuiduationem ſup-
poſiti ex ſua materia, vt cauſſa eſſentiali priori ad indiuiduatio-
nem

LIBERSECVNDVsS. 47

nem perſonae, ex ſua forma quae eſt cauſſa eſſentialis prius na-
turaliter, vel originaliter, quam eſt talis materia. Et quia
actuatio qua ſuppoſitum capit ſuam quidditatem, eſt medium
ad haec duo. Ideo Philoſophi cœperant hoc medium, quod eſt
commune formis materialibus, & reliquerunt fidelibus conſy-
derationem de anima intellectiua, ſecundum quod actuat cor-
pus corruptibile hic in via, ſic quod tota perſonalitas hominis Totæ perſona-
ſeruatur in ipſo ſpiritu, ſicut tota ſuppoſitatio indiuidui ſubſtan- litas bominis
tiae ſeruatur in ipſa materia Et ita poſſet dici, quod anima lruatur in
humana etiam ſeparata, eſt actus corporis naturalis inſtrumen- W TPiritu.
tati ad operationes vitales, cum naturaliter ſubducto peceato
homo viueret, quousque ad beatitudinem plenarie perueniret, Anima buma-
ſicut dicitur. quod anima Chriſti ſeparata in limbo, fuit anima naſeparata.
pro illo triduo, & tamen non tunc actualiter animauit corpus
ſuum, ſed fuit in diſpoſitione propinqua, & habuit habitudi-
nem naturalem. Et ita habent omnes animae ſeperatae, quam
habitudinem aſſument omnino in finali iudicio, ſed quo modo
cunque ſit, adhuc mihi videtur, quod omnis homo habet in Omnis bomo
ſe duas maneries animarum, vnam ſpiritum immortalem, quae S er in ſe⸗
eſt eadem fere perſona cum homine. Et aliam corruptibilem animasnm,,
ſimilem animae beſtiarum, quae anima non eſt res quae pote
per ſe exiſtere. Sed actualis ac ſubſtantialis animatio, ſecun-
dum quam corpus eſt animal in ſpecie tali vel tali. Quaerere
autem vel ſcire, quot animae ſunt in corpore anuloſo, non Ia corpore
cadit ſub noſtra ſcientia vel noticia, ſatis eſt cognoſcere quod zal, 9 Rant
ſunt multae. Et ſic videtur eſſe de beſtiis plus perfectis, cum mar, nu,iter.
habeant animam aliam in capite, aliam in epate, & aliam in & in beſtüis.
corde. Verumtamen animalia anuloſa iuxta experientiam Au-
guſtini, cum organiſantur ad modum anuli ſufficiunt in opera-
tiones ſuas vitales, licet in fruſtra plura ſint diuiſa, & ſic im-
perfectiora viuentia, vt arbores & herbae, vt patet de ſalice
habenti virtutem fructiſicandi. & opera vegetabilia exercendi,
licet in partes plures ſint diuiſa. Hic tamen fratres clamant, Multae for-
quod ilud ſit haereticùm & impoſſibile, quod multae animae mae ſubſtan-
ſint in homine, vel multae formae ſubſtanmtiales in quocunque ?ioles ſunt in
corpore, quia cum forma ſubſtantialis dat eſſe rei, res ſic for- Sosd.
mata eſſet in diſpari ſpecie pro eodem inſtanti, quod eſt impoſ- 1cre.
ſibile. Sed pro illa materia idiotae debent cognoſcere, quod
con-

48 10AN. WICLEF

conſonum eſſe multas formas ſubſtantiales diſpares ſpedie in eo-
dem compoſito, dum tamen vna ſit ſubordinata alteri, vt patet
de mixtis. Vnde ſCiendum quod vna forma generalior, & alia
pecialior, quae ſunt in eodem ſuppoſito, ad inuicem ordinan-
fur, ſic formae diſparium ſpecierum, vt manifeſte patet de
oſſe, de carne, de neruo, & caeteris partibus ethromogeniis
in homine. Non enim imaginandum eſt, quod pro inſtanti
mortis ſubito venit forma incinerabilis, & formae aliae cor-
rumpuntur, quia nec propter variationem complexionis, nec
propter alterationem commixtionis, talis motus ſubitus eſt
fngendus. Et cum partes tales ſint diſparium ſpecierum, cer-=
tum eſt quod oportet ipſas habere formas ſubſtantiales diſparis
rationis, & ſic in lapidibus & metallis. Hoc tamen videtur
probabile, quod non per idem ſubiectum adaequate, & ſecun-
dum rationem conſimilem extenduntur formae ſubſtantiales
diſparium ſpecierum, quia tune Ulud fizppoſitum foret ſimul
Format ele- diſparium quidditatum. Vnde ſicut in mixtis imperfectis, vt
mentores aon exalationibus & nebulis partes quantitatiuae habent ſitus pro-
extenduns as prios, & ſunt corpora implicia, vt aqua, terra, & aer. ſic in
R * mixtis perfectis, habent elementa loca magis ſubtilia, & forma
ſuperaddita requirit numerum & proportionem elementorum
talium, ſecundum quod natura illis corporibus limitauit. Vnde
in homine contingit partes ad tantum ſubtrahi vel corrumpi,
quod anima complexionalis deficiet, & ſpiritus deſeret illud
corpus. Vnde ſicut in mixtis formae elementares non exten-
duntur fere per totum, ſed vna pro ſitu ſuo, & alia pro ſitu
ſuo, licet nobis inſenſibili, ſic vnum elementum non eſt aliud,
ſed habet pro ſitu ſuo diſparem quidditatem. & mixtum ſecun-
dum formam ſuperadditam. Alia ratione extenſa differt ſpe-
cie, loco extenſiue a ſimplici componente, & hoc apparet
fenſibilius de animalibus, vt in homine caro, neruus, & Os
cum caeteris partibus ethromogeniis atque humoribus, habent
(uam locationem ſenſibiliter diſparem, ſecundum commixtio-
nem az complexionem, & proportiones ſatis diſpares. Er
omnes tales diſpoſitiones requirit & conſeruat anima ſenſitiua,
quae habet virtutem vegetiuam, & virtutes alias, ſecundum
quod natura eſt ingeminata formis huiusmodi limitare. Et ta-
ſis anima ſenſitiua eſt quidditas corporis, Vel diſpolite eius
ubſtan-

LIBER SECVNDVS. 49

ſubſtantialis, & non ſpiritus mortalis. IIlle autem ſpiritus eſt

homo., vt dicetur poſterius. Nec eſt diſconueniens, ſed con- Anima ſeuf.
ſonum quia membra hominis ethromogenia habent formas tisa eſt gquicdk.

ſubſtantiales diſparium ſpecierum.

ris, ſed ſpiri-

SSS SANd EeNd E6X⁵ 6αvEd Gd Eee 6 SEhehe lis eſt bomo.

CAPVT VI.
De anathomia cerebri, & ſuis humoribus.

Arirni Quamuis nimis diffuſum foret, tractare naturas
omnium partium humani corporis, & anathomias mem-
brorum in ſuis regionibus. Videtur tamen Phroneſis, quod de
anathomia cerebri & ſuis humoribus, gratia decem ſenſuum ſit
dicendum. Specialiter cum ſenſus illi iuuant intellectum, &
praeparant ad ſenſum myſticum ſcripturarum. PHRONESIS.
Oportet capere a naturalibus hanc doctrinam ſupponendo ſe-
cundum Philoſophiam Ariſtotelis, quod ſolus homo de nume-
ro animalium erectum habet caput ad cœlum. Cuius cauſſa eſt

ſecundum Theologos. vt homo eleuetur a terreſtribus ad cœ- Quere ſolus

leſtia aſpirando. Secundum Ariſtot. autem eſt caput hominis
eleuatius propter depurationem ſpirituum, cum quibus illa di-
uina ſubſtantia, quae eſt anima hominis in operationibus ſen-
ſibilibus clarius operetur. Caput autem ſecundum Ariſtot. ex
relatione capitalitatis, & non ex forma ſubſtantiali contrahit
formaliter illud nomen. Caput enim ſecundum eum dicitur
caput capitati caput, & abſciſum non dicitur caput, niſi forte
aequiuoce. Ad eſſe tamen capitis requiruntur multae formae

erectum caput

ſubſtantiales, oum caput ſit ethromogenium in natura. Sunt Oeinque ſen.
autem quinque ſenſus extrinſeci, ſcilicet, Viſus, Auditus, Ius extrinſeci.

Odoratus, Guſtus, Tactus. Et omnium illorum ſenſuum or-
gana in capite ſituantur. Tactus autem propter neceſſitatem
ſuam per magnam partem corporis, in quodam neruo retili ex-
panditur. In organo autem viſus reſidet virtus viſiua tanquam
ſpeculator totius corporis, tanquam indicans a longinquo, tam
conueniens homini, quam nociuum. De anathomia vero
oculi, quomodo componitur ex decem partibus, & quomodo
ſituatur cum aliis difficultatibus, oportet hic ſupponere ſpecia-
G liter

50 10 A N. WICL E F

Cerebrum di- liter ex aliis diffinitionibus Auicennae, & de organis aliorum
uiditur intres ſenſuum. Cerebrum autem dicitur intra caueum capitis in pia
i, ate, matre, quae eſt tela ſubtilis inuoluens cerebrum ſitualiter.
guid ſt. Ipfſum autem cerebrum diuiditur in tres partes, ſcilicet in pri-
Tres maneries mam, mediam, & extremam. Cum autem ſunt tres maneries
pirituum. ſpirituum, ſcilicet ſpiritus animalis in cerebro, & ſpiritus vita-
lis in corde, & ſpiritus naturalis in epate. De ſpiritu animali,
in quo viget virtus ſenſitiua in cerebro, dicendum eſt. In an-
Senſus com- Cipite autem, quae eſt anterior pars cerebri, diuiſa in duas par-
muenis vbi ve tes, vigent mineraliter ſenſus communis, & virtus imagina-
Tn: dgina. tiua, ſenſus communis reſidet in parte priori, ad quem con-
zinae. currunt ſpeties omnium quinque ſenſuum particularium, & ho-
mo ſecundum illum ſenſum iudicat de ſingulis eorum, & con-
uenientiis & differentiis eorundem, tamen non operatur niſi in
praeſentia ſenſuum, ſenſus particulares mouentium. Virtus
imaginatiua in abſentia interiorum ſenſuum operatur, Imo ima-
ginatur de aliquibus, quae ſub ſenſu particulari non poſſunt cadere.
Et haec eſt virtus, quae in ſomniis operatur. In medio autem
Virtus aeſti- ventriculi cerebri finguntur in virtute animali duo ſenſus intrin-
matiua G ſeci, ſcilicet virtus aeſtimatiua & virtus phantaſtica. Secun-
virtus phan- dum autem virtutem aeſtimatiuam iudicat animal ſecundum in-
tzaſtica in me- — 3 .
i, eapizis re- tentiones, quae ſub ſenſu particulari non poſſunt cadere, vt
l dent. de percuſſione & fuga, cum aliis conuenientiis & diſſonantiis,
ſecundum illam quaedam auis fugit ad minas hominum iactus,
& ouis cognoſcit lupum eſſe inimicum ſuum. Et eſt ſubtilior
ſenſus quam imaginatiua, cum ſecundum Phiſicos habens re-
ctam imaginatiuam & ſanam, direcéte proiicit vitrum de fene-
ſtra, & tamen aeſtimatiua deficit, fragilitatem vitri minus con-
ſyderans. Virtus autem Phantaſtica ſituata in parte poſteriori
huius ventriculi, quaſi in medio capitis, in loco parum altiori,
eſt ſubtiliſſima virtus, quae animam ſenſitiuam conſequitur.
Secundum enim illam virtus phantaſtica de particularibus ſilo-
giſat, vt ſp etialiter patet de Cane, & de Vulpe, vt narrant ex-
Hi,sus memo- Perimentatores, & de prudentia beſtiarim. Quinta autem
zatina & vir. Vrtus eſt memoratiua, quae in parte anteriori tertii ventriculi
zus ſecundum cerebri ſituatur. In parte vero poſteriori ſituatur virtus ſecun-
locam motiua dqum locum motiua, & per neruos & per nucham, per iunctu-

æbi in capite . . . . . . S
locant EHas ſpinae dorſi ad reliquas partes corporis deriuatur. El au⸗

L IBE R SECVNDVS. Fr

tem offitium virtutis memoratiuae tam ſpeties quam intentio-
nes ſenſibilium conſeruare. Vnde locus ille occipitis dicitur
parum depreſſior, quam locus medius, & inter duo haec loca
eſt meatus ſubtilis, & corpus ipſum operiens, vocatur ab au-

Ctore de differentia ſpiritus & animae corpus neruile, ſecun- Corpus ger.

dum cuius diſpoſitionem homines in memoria & reminiſcentia
variantur. Memoria quidem conſiſtit in retentione tanquam
virtus paſſiua. Reminiſcentia vero conſiſtit in diſcurſu tan-

uile.
Memoria &
reminiſcentia
. g
in quo conſi-

quam obliti, vel illius quod fugit a memoria, ad actum animae ſtuut.

reduétiua. Quantum autem ad omnes illas virtutes & variatio-
nes in ſuis nominibus cum fundationibus, differentiis & con-
uenientiis earum, debet Theologus relinquere Philoſophis
ſpetialem tractatum. Ipſi enim conuincunt ab experientia,
quoniam ex defectu organi laeditur talis virtus. Nec ſolicitor
Vtrum talis virtus, vel anima, vel verius homo taliter opera-
tur, quia certum eſt, quod nulla talis virtus eſt res, quae
poteſt per ſe exiſtere, aut rem materialem comprehendere,
led eſt diſpoſitio conſiſtens mineraliter in iſtis organis, ſecun-
dum quam animal eſt taliter cognitiuum. Ideo errores multos
in quibus deficit rationis iuditium, conſequentes imaginatio-
nes pueriles debet fidelis excutere, & quantum expedit ad in-
tellectum ſcripturae ac ſalutem animae, de iſtis noticiam mo-
derate accipere, & de obieétis iſtorum quinque ſenſuum inte-
riorum tractatum ſpetialem relinquere perſpectiuis. De obie-
ctis autem ſenſuum particularium relinquere tractatum diffu-
ſum philoſophiae naturali, vt viſus maxime de longinquo per-
cipit ſuum obiectum, vt de luce patet, vel de colore, quos
in aſtris ſatis percipit. Poſt viſum autem eſt Auditus parum
depreſſior, qui non tam a longinquo percipit ſuum ſenſibile,
quod eft ſonus cum a nube ſonus tonitrui ad maximum eſt
percœptus. Non. enim facile eſt nobis credere, ſicut dixerunt
errores antiquorum Philoſophantlum, quod per virtutem audi-
tiuam harmonia confricationis cœleſtium corporum eſt per-

Viſus.

Auditus.

Ccœpta, licet ex conſuetudine inueterata ſit a vulgaribus indi- Olfactus.

incta. Tertio poſt virtutem auditiuam virtus olfactiua, Cu-
ius organum parum eſt depreſſius, percipit odorem, ſed non
tantum diſtantior, licet ſitualis euaporatio quandoque diſtan-
tius fit delata, Poſt hanc tertiam virtutum, quarta virtus eſt
G 2 guſta-

Guſtus.
Tactus.

52 IOA N. WICLEF

guſtatiua, ſituatur in lingua parum depreſſius. Et eſt ſeeun-
dum Ariſtot. quidam tactus. Tactus vero percipiens ſolum
ſenſibile im mediatum, habet muitiplex ſenſibile, ſcilicet ob-
jecta ſatis multiplicia ſicut guſtus, quorum differentias & quid-
ditates cum ſenſibilibus & ſuis organis, relinquo Philoſophis
particulariter pertractandum.

R Ee RE Re R R Rr

CAPVT VII.
De Senſationibus.

SEVDIS. Iſtam materiam traétas Phiſicae, nec fundas, imo
difficultates, vtrum ſenſationes fiunt per extramiſſiones
virtutum ab organis, cum aliis difficultatibus praetermittis, ſi-
cut prius praetermiſiſti, vtrum illud brutum quod homo gerit,
tanquam altera eius pars quidditatiua ſit beatificandum, & cum
homine conformiter figuratum. PHRONESIS Fateor quod
multas difficultates gratis pertranſii, tum quia locus non exi-
git tractatum ita diffuſum, cum tunc quilibet punctus quem
tangimus, tractatum noſtrum finaliter terminaret. Tum
etiam quia in iſta materia & cunctis alis, ſum ignorans am-
plius quam cognoſcens. Quantum ad difficultatem tamen
quam tangis, teneo cum Augu. Linconn. & oaeteris, quod fſit
ſenſatio mixtim per extramiſſionem viſiuae virtutis interioris
ab organo, & per intus reſuſceptionem ſpeciei in organo ſen-
tiendi ſenſibilis. Secundum vero iſtorum eſt patulum, tamen
ſicut organum virtutis viſiuae recipit lumen, vel ſpeciem colo-
ris ab obiecto ſenſibili, ſic organa aliorum ſenſuum ſpecies ab
obiectis requirunt. Et in primo eſt error notabilis, cum qui-
dam groſſe concipiunt, quod a ſenſu exit virtus cum corpore
de organo ſentiendi, vt & ſic infra breue ex lapſu talis corpo-
ris conſumeretur organum ſentiendi. Non autem ſic conci-
pio, ſed quod aptitudo fiue habilitas ſentiendi in finibus talium
ſituum limitatur, & ad tantum ac taliter ſe extendit ac taliter
huiusmodi aptitudo, vt perſpectiui vere intelligunt, quod ſit
viſionis iuditinum, vbi radius viſualis concurrerit cum catathe-

Eß genus li- co, vt videndo aquam ſuppoſitam, vel quodcunque aliud ſpe-

nene.

culum,

LIB E R SECVNDVS. 53

culum, apparet communiter rem viſam in ibi ſituari, vbi linea
recta exiens a re viſa per ſpeculum. Et linea perpendicularis
in extremo eius concurreret, ſicut inuincibilis experientia ſa-
tis docet, non quod corpus exit ab ipſo viſibili, penetrans
ipſum ſpeculum etiam ſphaeram terrae lacerans, ſed quod in
illis ſitibus ſint habitudines, ſecundum quas fit iuditium de ſi-

tuatione viſibilis, vbi lineae imag'nariae ſic concurrunt, ſic & Speties rei
ſic in parte ſentiendum eſt, de ſpetie rei viſae, non quod viſae.

illa ſpeties ſit aliqua res abſoluta, quae per ſe etiam poterit
eſſe, ſed eſt dependens ab obiecto viſibilis, ſicut ſi fuerit lu-
imen vel vmbra, quas iudicamus corporaliter nos ſentire, ſed
ſunt habitudines quo ad ſitus, in quibus luminoſum vel aliud
viſibile adeſt percœptum. Vnde falſiſſimum eſt & a ſeniori-
bus erronee introductum, quod globus luminis vel ſpeciei vi-
ſibilis, ſit vna res abſoluta, quae poterit per ſe eſſe. Eſt in-
quam habitudo vel aptitudo viſibilis ad taliter inibi immutan-
dum, & ſunt tam de poſitiua natura luminoſi quam de natu-
ra coloris, dum lumine radiantur compoſitiones pulcherrime,
ſicut àe natura proiiciendi vmbras, quae docent nos myſtice
quoniam debemus ſpiritualiter intelligere, & credere de ſpiritua-
libus prioribus in natura. Sed quo ad ſecundam difficultatem,
quam tangis de bruto hominis, non debes credere quod pro-
xXxima materia hominis, hoc foret brutum, aut quod ex illa
parte materiali qualitatiua, & ex ſpiritu creato vel intelligentia,
tanquam parte altera formali qualitatiua, tanquam omnino
diſtinctis componitur vnus homo. Sed quod vtrumque vel
vtraque natura, ſit idem homo in numero, vel perſona ſpi-
ritus per ſe, & natura corporea participatione, ſicut conci-
pimus quod Chriſtus affumpſit humanam naturam, licet ibi
ſit diuerſitas ſatis ampla. Nec video quin Apoſtolus intel-
ligit appropriate per naturam illam corpoream animalem
hominem, & per illum ſpiritum ſpiritualem hominem vel
interiorem, qui poſſunt intelligi vt naturae diſpares, vel vt ea-
dem perſonalitas diſparium naturarum Sicut enim in materia
de Trinitate, tres res ſunt, vna ſubſtantia, non perſona, ſic in ma-
teria de inoarnatione & compoſitione hominis, multae naturae ſa-
tis diſpares ſunt eadem perſona, & ſic quicquid intelligit vel cogno-
ſcit animal, intelligit homo interior & cognoſeit & e contra.
G 3 Secun-

Homo eſt ter-
minus ſatis
aeqaitsocus.

54 10 AN. WICLEF

Secundo ſpiritualis homo vel ille creatus ſpiritus, quamuis
ſit extenſum mole magnum, & ſic de caeteris praedicationi-
bus, quae corpori formaliter inexiſtunt, non tamen extendi-
tur, quia eſt mole magnus, vel taliter formaliter informatus.
Et iſte videtur eſſe ſenſus ſymboli, quod ſicut anima rationalis
& caro vnus eſt homo, ita Deus & homo vnus eſt Chriſtus.
Nec video quin vere intelligentes, quod anima intellectiua ſit
pars perſona hominis, valde aequiuocant intelligentes per ani-
mam intellectiuam, lbſtractiue animationem corporis, quae
fit ex participatione creati ſpiritus. Sic autem concaedit Ari-
ſtoteles, quod appetitus animalis hominis eſt participatiue ra-
tionalis, & per idem illa anima eſt participatiue rationalis, &
per conſequens pars qualitatiua hominis non eſt animal irra-
tionale, ſed realiter, licet varie idem homo. Non enim con-
cipimus quod ſit aliquod vinculum colligans illum immortalem
ſpiritum, & illam naturam corpoream, faciens vnum ex illis
ambobus, tanquam partibus quarum compoſitum excaedit am-
bas imperfectione naturali, ſicut non concipimus quod Deus
& homo qualitatiue conſtituunt illum hominem Ohriſtum tan-
quam partes, cum tunc deitas foret pars imperfectior, quam
ille homo compoſitus. Nec foret ſimilitudo illa in ſymbolo ad
propoſitum fidelium, ſed in haereſes plurimas introductiua niſi
