tioſe inflictam, ſic oportet quod ſecundus Adam humilietur
vsque ad mortem corporis gratioſe acceptam & paſſam. Et
ideo dicit Apoſto. quod Chriſtus factus eſt pro nobis obediens
vsque &c. Et fuit neceſſarium ipſam acceptam fuiſſe in ligno,
vt ſicut ex fructu ligni vetito periit homo, ſic ex fructu ligni
paſſo ſaluetur homo. Et ſunt aliae multae congruentiae vtro-
Qkare peeca- bique. Et ex iſtis patet reſponſio ad diſſicultatemm tuam ſeeun-
zum diuboſi dam, ſcilicet quare peccatum diaboli non deletur. Sicut enim
won deletur. Oportet ad actiones Miturales eſſe agentia, & diſpoſitiones in
paſſis, ſio oportet ad deletionem pPeccati eſſe virtutem actiuam
agentis, & diſpoſitionem contritionis aliquam in peccante, ſed
hoc deeſt diabolis, & ſic peccati eorum deletio. Nec dubium,
quin illis fructuoſe contritis, Deus non poſſet deletionem peo-
cati ſui non concedere, ſic quod de exiſlenti inculpabili omni-
Peecatum dia- no tota culpa iaciat in ipſo diabolo. Peccatum autem diaboli,
soli, eſt heccu- eſt peccatum contra ſpiritum ſanctum, quod vocatur peccatum
lams Pan. finalis impeœnitentiae. Ideo ſicut Adam peccauit contra ſapien-
tiam Dei patris, quam oportuit Ppropterea incarnari, ſic propter
ſaluationem diaboli, oportuiſſet tertiam perſonam incarnari,
quod cum eſſe non potuit, patet quod nec deletio peccati ipſius
diaboli. Verumtamen tam gratioſe punitur, quod ſtante ſua
praeſumptione ſuperba, minus mouet pœna vt conteratur,
quam dolor ſenſus ſui, ſicut non fuit in natura hominis corpo-
rali. Ideo cum nec ex Proportione aequalitatis, nec ex pro-
Portione minoris inaequalitatis fit actio, patet quod pœna dia-
boli non poteſt ſuam obſtinatam ſuperbiam exptrgare. Opor-
tet ergo quod maneat perpetuo induratus, & cum nihil eſt ad
ſaluationem ſuam, quod lIeſus Chriſtus taliter ſatisfecit, eo
quod eſt alieni generis, patet quod non antequam ſpiritus ſan-
ctus incarnatus fuerit (quod eſſe non poteſt) demon ſaluabitur.
Nota dictum Ideo dicunt quidam ſubtiliter, quod ſicut diabolus peccauit in
ſubtile & mi. clara ſcientia & ex pura malitia, ſic nemo damnabitur, vel
abile, d. peccabit proprie in ſpiritum ſanctum, niſi habuerit claram
g unlanaß ſcientiam paululum ante mortem, & deſperet in illa ſcientia,
ex ſua pura malitia, & ſic quodammodo fiat diabolus. (uan-
tum

LILBERTERTIVS. 157

tum ad tertiam difficultatem tuam, quam imponis Pſeudi, pa-
tet quod quicunque ſie aſſerit, ſomniat ſicut ſtuſtus, ideo poſt
ſomnum, quem tibi impoſueras innuis, quod ſomnium ſit fe-
cutum, conſtat quidem, quod occaſione primi hominis longe
plures homines creabuntur, quam ſtante ex integro ſtatu inno-
centiae fuiſſent ereati, per tot homines, quot ex peccato fina-
lis impœnitentige damnabuntur. Non enim decet, quod po-
ſita tanta ſatisfactione pro peccato hominis diminuantur de ſal-
uandorum numero, qui ſeruato ſtatu innocentiae ex integro
ſaluarentur. Et ſic Pſeudis non huc vsque oſtendit quin illi
homines qui tune fuiſſent creati, ſolummodo ſaluabuntur, &&
alii homines qui ex gratia Dei ſuperabundanti, occaſione illius
peccati ereati ſunt, miſericorditer damnabuntur. Et ſic vide-
tur ſicut bonum eſſe habent lapides, & naturaliter appetunt
eſſe ſuum, ſic melius eſſe habent damnati, & appetunt natura-

liter eſſe ſuum. Specialiter tamen Anguſti. docet, quod nulla Nalla ereatu-

creatura poteſt appetere ſe non eſſe. Et patet quam leuiter & 7a poteſ ab-
petere ſe non

frontoſe aſſumitur, quod damnatis hominibus melius fuiſſet,
quod principium humani generis non peccaſſet. Nam ſi ſic,
non fuiſſet eis, tunc neque melius, neque peius, ſed ratione
ſui eſſe boni, quod habent de hoc rationabiliter congauderent.
Et quantum ad beatos in patria, clarum eſt, quod charitas vr-
geret eos de damnatione talium congaudere, tum quia vident
rationabilitatem & ſententiam ſummi iudicis in hoc fieri. Qus
ergo non gauderet rationabiliter de judicio ita pulchro? tum
etiam, quia vident quod Deus ex ſua gratia ſeruauit eos a
damnatione huiusmodi, & aliter potuifſſent faciliter con-
demnari. V

3 ° 36 e e ee de Ke e
CAPVT XXVI.

De Originali peccato.
S X

AHETA Video mi frater PaRONESIS, quod probabiliter
reſpondiſti obiectis, ſed vnum didici, quod in monendo
te, de caetero habitum Pſeudis non aſſumam. Sed adhuc mi-
hi ſuperſunt multa dubia, quae vellem habere humiliter ple-
V 3 nius

158 IOA N. WICLEF

nius declarata. Et primum eſt de peccato originali, quomodo
anima a Deo creata tam munda, peccat pro inſtanti primo ſui
eſſe, eum Deus non ſit auctor peccati. Et Deus per prophe-
tam dicit, quod filius non portabit iniquita &c. ſed vnusquis-
que onus ſuum, ſicut dicit Apoſtolus. PHRONESIS. IIla quae
dixi, quae in Pſeudis perſona leuiter obieciſti, dixi tanquam
probabilia diffuſius pertractanda. Sed placet quod materiam de
originali peccato, cum ſcripturae teſtimonio introducis, quia
in iſta materia Pelagius, & multi alii haeretici deuiarunt. Et
videtur primo, quod diffinitio originalis peccati, in principio
debet dici. Et videtur Anshelmum ſententiare, quod deſeri-
Peccatum ofi- ptiue peccatum originale, ſic carentia originalis iuſticiae debi-
ginate quid te ineſſe, quod videtur difficile propter multa. Primo, quia
ecszeen iuſtum eſt, & de ordinatione diuina, quia infans deſcendens
de parente praeuaricante, careat originali iuſticia, quousque
fuerit baptiſatus. Quomodo ergo eſt tam iuſta ſententia pec-
catum originale? Similiter homo rite baptiſatus, & reincidens
in mortale, habet carentiam originalis iuſticiae. Et ſic pecca-
tum originale rediens, & per conſequens oporteret quemcun-
que peccantem mortaliter iterum baptiſari, cum baptiſmus va-
let praecipue ad peccatum originale delendum, ſed quid magis
haereticum? Et confirmatur ex hoc, quod quicunque natus eſt
habere originalem iuſticiam, & ſimpliciter eſt iniuſtus, caret
originali iuſticia. Similiter omnis damnatus caret originali iu-
ſticia, ſicut primi parentes quando peccauerunt. Et cum non
habent omnes originale peccatum perpetuo, ergo deſeriptio
minus bona. Ideo recolo me alias dixiſſe. Quod peccatum
Peccatum ovi- originale, eſt originalis defectus hominis, a primo parente de-
Sinale ſeeng- ſcendentis, quo ad iuſticiam, quam ex lege Dei debet habere,
Bia gaick he. in principio ſui eſſe, & ſie non eſt peccatum originale, niſi in
See⸗ ſua origine ſit contractum. Et per hoc tolluntur obiectus,
Nam lex Dei neceſſitat, quod ſicut homo debet gaudere eſſe
naturali, & iuſticia originali occaſionata a ſuis parentibus, ſic
debet ipſis peccantibus participare de fructu, cum radix viciata
neceſſario inficit reſiduum ſtipitis, cum non diuinat quod non
habet. Et ſic peccatum originale, licet iuſte infligitur, ipſum
tamen ſimpliciter eſt iniuſtum. Pœna enim eſt iuſta, vbi pec-
catum ipſum cauſſans, non poteſt taliter eſſe iuſtum. et ad
ictum

LIBER TE R TLVS. 159

dictum illud propheticum dicitur, quoc iuſticia Dei exigit, quod
filius non punietur pro patre ad ſui damnum ex traduce deſcen-
dens, niſi culpa ſua propria maculetur. Vnde quilibet deſcen-
dens a primo homine, in principio ſui originis, habet propriu
peccatum originale, & ſaepe ex infectione ſeminis, & deme-

Ouilibet bomo

— .
hbabet propri-
um peccatum

rito ſui parentis peccatum proprium actuale, quare ergo non s„νginale.

pro peceato proprio punietur? Et a quantumcunque infecto
parente deſcenderit homo, niſi proprium peccatum habuerit,
peccatum alterius non portabit. Et ita ſi per verum aut falſum
Chriſtus deſcenderet a valde infectis parentibus, quia tamen
non potuit deficere ab originali iuſticia, quam neceffario ex ſe
habuit ſupra primum hominem, peccato originali non potuit
maculari. Fuit tamen baptiſatus a lohanne, ſicut fuit circum-
ciſus die octauo, ad implendum vtramque legem, & dandum
exemplum ſuis fratribus taliter faciendum. Angeli autem mali
cum non a ſuis parentibus linealiter procreantur, non poſſunt
ſic originaliter peccare. Et ſupponi debet de Chriſto, quan-
tum ad ſui materiam, cum miraculoſe fint capta de virgine, &
non immediate deſcendit a viro in fœminam ipfis peceantibus
procreando, quod caruit omnino in diſpoſitione ad ſubiectan-
dam animam, ſicut in ſtatu innocentiae caruiſſet. Vnde ſicut
procreati immediate ex parentibus ſecundum talem diſpoſitio-
nem dicuntur fingulariter ex traduce procreari, qualiter Chri-
ſius procreari non potuit. Sed dubium eſt Petri Lombardi in
III. diſtin. 3. Quomodo Deus creauit animain mundam in
principio ſii eſſe, & tamen pro eodem inſtanti, eadem anima
ſfit immunda. Deus enim non creat aliqualem ſubſtantiam, niſi
ipſa pro aliquo tempore fuexrit talis, ſed anima infantis, mortui
antequam baptiſetur nunquam eſt munda, ergo Deus nunquam
creat eam mundam. Si enim pro inſtanti quo Deus copulat᷑
ipſam corpori, Deus creat ipſfam mundam, tunc pro illo in-
ſtanti ipſa eſt munda, & pro eodem inſtanti ipſa immunda, cum
talis peccat originaliter, ergo ſimul eſt munda & immunda. Et
hice communiter dubitatur, in quo peccatum hominis originale
ſubiectatur, & propter iſtam rationem à multis ſtultis dicitur,
quod ſubiectatur in ſemine, ſed quid ſtultius? Cum oportet
ommne ſubiectum peccati proportionaliter peccare ad peccatum,

ſed cum ſemen non ſit homo nec creatura peccabilis, vel meri-
bilis,

Quare Chri-

Nlus fuit ba-

ptiſatus &α
circumciſus.

Omne creare
eſt facere.

160 IO A N. WICLEF

bilis, quid ipſum demeruit apud Deum? Et patet error ponen-
tium, quod a primo parente in omnibus patribus per quos
Chriſtus deſcenderat, fuit quaedam maſſa ſeminis ſeruata mun-
da a crimine, vt ex illa Chriſtus humanitus procreetur, Nam
ſemen pro tempore intermedio, antequam anima coniungatur
eidem, mereri non potuit aut peccare, Ideo ſicut bene probat
Pelagius peccatum originale, non in illo ſemine ſubiectatur,
quamuis illud ſemen ſit ſignum vel oecaſio ſic peccandi, & cum
tota perſonalitas hominis ſeruatur in illo primo creato ſpiritu,
patet quod pro primo inſtanti, eſſe hominis originaliter peccan-
tis, peccatum illud in ſpiritu ſubiectatur. Et ſic limitando
munditiam ad iuſtitiam hominis, quam habere debeat, quo ad
Deum, & immunditiam quo ad ſenſum oppoſitum, & ſuppo-
nendo quod anima non habet exiſtentiam, antequam corpori
copuletur, videtur mihi probabile, quod Deus nec creat eam
mundam nec immundam. Non enim creat eam mundam, quia
tunc foret talis pro inſtanti creationis, nec creat eam immun-
dam, cum non facit eam deficere ab originali iuſtitia, & omne
creare eſt facere. Sicut ergo Deus non ordinat quod ſpiritus
ille ſic deficiat, ſic nec creat, ſed bene creat ipſam animam,

quae pro inſtanti ſuae creationis eſt immunda.

Et ſi quaeras

vnde contrahitur illa immunditia, dicitur quod a linea peccati,
aàa primo homine vsque ad illum hominem deſcendente. Verum-
tamen ſi ſpiritus ille remaneret incopulatus corpori, remaneret
mundus, & occaſione iſtius trahitur ſermo, quod anima con-

trahit ſuam immundiciam a ſemine ſic infecto.

Verumtamen

placentius eſt mihi, quod hoc peccatum originale contrahitur
a primo homine, & a linea omnium hominum, ſecundum
quam poſtgenitus deſcendebat. Sed ſcio quod multi in mate-
ria iſta muſſitant, & ſpecialiter cum animae multorum ſancto-
rum ſunt omnino mundae a crimine pro tempore, quo procre-
ant prolem ſuam, a quo ergo contraheretur peccatum origi-
nale in prole? Numquid ab illo homine qui actualiter non exi-
ſtit, aut ab illo ſpiritu ſeparato, quem ſupponitur eſſe beatum,
& ſio omnino mundum? Imo videtur ſicut Deus perfecte ſanat
hominem a peccato, ita faciat ipſum, neque contaminet pro-
lem ſuam. Hic tamen conſydero, quod loquentem oportet
in iſta materia eſſe bene fundatum, in materia de quidditate

Origi-

LIB E R TERTIVS. 16

originalis peccati, noſcendo quomodo eſt originalis defectus
iuſtitiage, & non quod eſt creatura aliqua, quae transfundi poſ-
ſet per ſemen, vel aliter per ſe eſſe Sed eſt quidam prima-
rius defectus in producto homine, quem habet ex defectu ſuo-
rum parentum, ex quo defectu impeditur ne obſeruet, quod
aliunde ſibi ſtante ſtatu ſuae innocentiae foret iuſtum. Sciat
ergo fidelis loquutiones breues, in ſenſus tales reſoluere, &
cauebit erroris periculum. Quamuis autem Deus peccata ho-
minis deleat quo ad perſonam propriam, non tamen delet ho-
mini ſimpliciter omnem pœnam, cum aſtrictus ſit mori, &
Pati anguſtias, & ſic redundat quodammodo in pœnam ſuam,
quod prolem procreet ſic peccantem. Oportet ergo, quod
pro defectu tali, qui caeteris paribus non debet parentibus im-
putari, fiat ſatisfactio, vt baptiſatio in virtute mortis Chriſti,
vel medicina alia in baptiſatione ſequente duplici, quam medi-
cinam Deus ex ſua gratia acceptat, pro defectu prolis taliter
deficientis, ſic quod non aſſiſtente huiusmodi medicina, neceſſe
eſt prolem a beatificatione deficere. Et quantum ad obiectus
experimento didici, quod nemo ſoluit clare & inpugnabiliter
obiectus iſtius materiae, niſi tempus extenderit, & noſcat re-
gulas diuinae iuſtitie, & omnino quod peccatum originale
non lit in ſemine macula poſitiua, quia anima pro inſtanti ſuae
coniunctione polluitur.

* 2 2* .* à * . . A A N N 22

CAPVjI XXVII.
De incarnatione quomodo Deus potuit incarnari.

LITHIA. Verba tua in parte intelligo, & licet circumſtent
dubia infinita. Videtur tamen mihi difficile, quomodo
Deus poterit incarnari, & quomodo ad obiectus incarnatione
ſuppoſita eſt dicendum. Videtur quod ſicut identificatio eſt
impoſſibilis, vt ſuppono ex alibi declaratis, ſic & incarnatio,
cum ſit quaedam identificatio naturarum magis diſtantium,
quam earum quarum identificatio eſt neganda. Si enim Deus
partes quantitatiuas continui identificare non poterit, quomodo
identificare poteſt Derlonalitatem. verbi cum natura humana?
ſio

Incarnatis.

162 10O A N. WICLEF

ſic quod vtrumque eorum ſit eadem perſona, Similiter incar-
natione fuppoſita, non videtur ratio, quin verbum multas
naturas humanas ſimul poſſet aſſumere, & multae perſonae di-
uinae eandem ſimul. Et idem eſt iuditium de qualibet natura crea-
ta, vt videntur quidam doctores aſſerere & periret omnino ratio
arguendi, cum ſicut nemo ſcit, vtrum ipſe ſit dignus per affumptio-
ne abſeonditam, ſid neſcit de qualibet creatura, vtrum ſcilicet
Deus ſuus ſit quodcunque animal irrationale vel accidens per
aſffumptionem hypoſtaticam ſe latentem. PHRO. Oportet fi-
dem vt fundamentum iuuare in iſta materia, & certum eſt
quod illa ſuppoſita, facile eſt per rationem tollere, omnes ar-
gutias in oppofitum faciendas. Sicut enim ex trinitate animae

a poſteriori cognoſcitur trinitas increata, ſic ex vnione animae

cum corpore, incarnatio domini poteſt noſci, Spiritus enim
PBerſonalitas Creatus vnitur corpori animato, & fit vna perſona hominis,
ſeruatur in quae ſeruatur in illo ſpiritu, quomodocunque natura corporea
pirim bu- fuerit variata, & ſic credendum eft in parte de perſona verbi,
dosnn u Go quod affumpfit in vnitatem perlonae humanitatem integram,
iera rgere⸗ faciendo ſe eſſe illam perſonam hominis, quae aeternaliter prius
fuerit varia- fuit, quia ſecundum naturam verbi aeternaliter prius fuit. Et
ta. non eſt intelligendum, quod ſpiritus ille ereatus, habet vllam
intellectionem, quam non communicat perſonae compoſitae.
Sed quicquid ſpiritus hominis intelligit, intelligit illa perſona
compoſita, & e contra. Sic intelligendum eſt de perſona ver-
bi, & homine illo aſſumpto, & quicquid perſona verbi intel-
ligit, intelligit perſona diuina compoſita. Et quicquid patitur
humanitas aſſumpta, patitur illa perſona compoſita. Nec eſt
intelligendum, quod perſona verbi, vel deitas ſit pars illius
hominis, ſicut nec pars integralis hominis eſt ille ſpiritus, ſed
realiter totus homo Vnde fſicut in materia trinitatis, tres per-
ſonae ſunt eadem natura diuina, ſic in materia de incarnatio-
ne tres naturae, ſcilicet corpus, & anima, & natura diuina
ſunt fingulae eadem perſona verbi. Et ficut non ſequitur,
Pater eſt natura diuina, & verbum eſt natura diuina eadem,
ergo pater eſt filius, ita non ſequitur ſingula harum trium na-
turarum eſt eadem perſona verbi, ergo aliqua earum eſt reli-
qua earundem, vt docet Anshel. de incarnatione cap VII. Et
per hoc tolluntur argutiae, quae volutant in iſla materia zic.
R uerſitas

LIBERTERTIVS. 163

uerſitas tamen eſt in incarnatione & vnione animae, quia baſis
incarnationis, quae eſt natura verbi, eſt aeterna a parte ante,
quia realiter Deus ipſe. Sed baſis vnionis alterius ſpiritus crea-
ti cum corpore, eſt perpetua a parte poſt, licet inc œpit eſſe, &
ſic eſt in incarnatione quodammodo duplex vnio, ſcilicet vnio
verbi cum creato ſpiritu, & conſequenter cum corpore ac na-
tura compoſita, & vnio illius ſpiritus creati cum corpore, quae
in ſancto triduo eſt ſoluta. Et ſic tam ille ſpiritus quam cor-
pus eſt in triduo pro tempore ſeparationis, realiter verbum
Dei, ſie quod verum ſit & inexpugnabile a ſophiſtis, quod
Deus pro illo triduo iacet mortuus in ſepulchro. Et idem ille
Deus pro eodem triduo, ſecundum eundem creatum ſpiritum
deſcendit ad inferos. Mors tamen vera intercidit, per ſepara-
tionem animae a corpore, vt diffuſe dictum eſt in materia de
incarnatione ex teſtimonio Auguſti. Nec ſequitur, ſi verbum
aſſumpfſit iſtam naturam, & iſta natura eſt perſona verbi, quod
verbum aſſumpſit perſonam verbi, vt non ſequitur. Si verbum
aſſumpſit humanitatem, quae eſt natura humana, verbum eſſe
hominem, quod verbum propterea aſſumpſit perſonam aliquam,
ſed cœpit eſſe perſona hominis, & non cœpit eſſe perſona.
Sicut Deus incipit eſſe Deus meus, & non incipit eſſe Deus.
Et diſcordat iſta ſententia ab errore Pelagii, Arrii, & aliorum
haereticorum, qui in iſta materia errauerunt, vt ſuppono ex
deolaratis in tractatu de incarnatione. Nec video quomodo
caſus communes poſiti de aſſumptione multarum naturarum
hominum poſſunt probari vel credi. Vnde non oportet negare
huiusmodi ſylogiſmos. Omnis perſona verbi eſt Petrus, omnis
Paulus eſt perſona verbi, ergo omnis Paulus eſt Petrus. Nec
video quin foret ſuperfluum, quod perſona verbi multas huma-
nitates afſumeret, vel quod multae perſonae eandem humani-
tatem aſſumerent. & per conſequens cum omne ſuperfluum
foret in Deo ſimpliciter impoſſibile. Omnes tales caſus inani-
ter poſiti ſunt ſimpliciter impoſſibiles. Et iſta ſententia habet
colorem ex dictis, quod omne poſſibile eſt verum, & quod
non oportet in Deo ſeruare potentias infinitas, formaliter lo-
quendo, quarum nulla procedit ad actum, vt quod Deus
poteſt afſumere naturam tuam, & alias infinitas. Et cum ſu-
perfluit vel potius non proficit, quod poteſt affumere naturam
X 2 tuam,

36 4 10 AN WICLEF

tuam, & ſic de caeteris, quod poteſt negare ſeipſum. Et cer-
tum eſt, quod omnes aduerſarii neſciunt probare poſſibilitatem

Deus poteſt talium caſuum, vt quod Deus poteſt eſſe aſinus &c Bene ta-
eſſe aſinus & men eſt verum, quod poteſt ſi uelit. Et iſta gloſſa ſatisfacit

velit.

cuicumque dicto vel rationi, cum in oppoſitum allegando, &

per hoc exonerati ſumus a ſtudiis & occupationibus multis ſu-
erfluis, quibus circa caſus & reſponſiones haeretici occupan-
tur. Salubrius quidem efſt ſtudere veritates ſolidas, quam ina-
niter euagari circa fictitias, quas neſcimus probare eſſe pofſi-
biles, vel eas aut earum noticias poſſe homini prodeſſe, cum
multae veritates ſolidae & vtiles iacent hominibus occultatae.
Ideo quando ponitur, quod Deus dimittat naturain aſfumptam,
& ſic de aliis caſibus fundatis inaniter ex hae radice impoffibili
excut antur & contemnantur, niſi eorum poſſibilitas ſit proba-
ta. Deus enim non poteſt tantam ingratitudinem committere
ſine cauſſa peccati, illum ſpiritum creatum dimittendo, cum
ſtante afflumptione non eſt compoſſibile, quod ſic peccet, &
deſinente aflumptione illa praecederet naturaliter, antequam fit
poſſibilitas ad peccandum. Et ſic in triduo fuit Chriſtus ho-
mo viuns, & homo mortuus, & ſecundum diuerſas naturas
deſtitit a ſeipſo. Sed deitas neceſſario infuit vtrique naturae.

a 'R E. R⸗ Ne Re s Re⸗S Ne Rr Ne
CAPVT XXVIII.

De numero ſaluandorum.

7

A LITHIA. Bona infers auribus meis, & multis incredibilia.
* Quis enim crederer, quod anima humana non ſit pars ho-

minis? Aut quod Deus adtantum illibertatur ad afſumendum

illam animam, quin per idem poflfet aſſimere quamcumque

aliam, cum libere contradictorie illam aſſumpfit, Videtur er-

go multis, quod blaſpheme extinguis ſubtilitatem ſcholae, &
dimittis ſubtilitates ſolidas omnino intactas. Et fſi praeſciſe ſal-
uabuntur tot homines, quot ex peccato in ſpiritum ſanctum
finaliter damnabuntur. PHRONE. Conſydero, quod in multis
extraneo a modernis, ſed cum multis ſanctis antiquis, & be⸗
Cialiter

LIBER TERTIVS. 163

cialiter Auguſti. conuenio. Et quantum ad primum de vnio-
ne animae cum corpore, certum eſt quod Ariſto, ante incar-
nationem, & alii philoſophi multum circa iſtam materiam du-
bitarunt. Quomodo videlicet ex anima, vel ſpiritu tali per
ſe poſſibili, & corpore organico, poteſt fieri vnum compoſi-
tum, & adtantum deuenit Ariſto. quod ſufficit forma in mate-
ria, ſic quod ad informationem non requiritur aliud ligamen-
tum quia vt vere apparet, illius ligamenti foret aliud ligamen-
tum, & ſic in infinitum. Ideo delirant qui ponunt, quod
actuatio huiusmodi formae ſuſpendatur. Anima ergo humana
dupliciter poteſt intelligi, vel perſonaliter pro illo ſpiritu ſepa-
rabili a corpore, ſecundum rationem qua amant. Vel fimpli-
citer pro illa animatione, quae eſt actus primus corporalis illius
ſpiritus. Et illa animatio eſt eiusdem rationis cum formis aliis
materialibus, ita quod ſicut ſufficit pro cauſſa, quare corpus
beſtiae viuit, quod hoc ideo, quia complexio illius corporis
ſuſfi it, vt ſic viuat, ſicut eſt dicendum de homine. Spiritus
tamen hominis habet legem per ſe ſupra animas beſtiarum. Et
quamuis tales actuationes ſunt accidentales materiali efſentiae,
ſicut ſunt igneitas & caeterae formae. Tamen ſunt eſſentialis
quidditas totius compoſiti differenter a formis accidentalibus.
Et ſicut ſpiritus hominis eſt in confinio, inter angelos & for-
mas materiales. Et hinc dixit Plato, quod creatus eſt in ori-
Zonte aeternitatis, ſicut enim orizon eſt circulus diuidens mun-
dum in duas medietates, quarum vna ſatis videtur oculis, &
alia a ſenſu noſtro abſconditur, quae ſunt duo hemiſphaeria in-
tegrando totum mundum, ſic vniuerſitas creata ſecundum
aliam rationem, diuiditur in ſpiritus inſenſibiles, quos philoſo-
phi vocant intelligentias', & nos angelos, & in res nobis ſen-
ſibiles, ſaltem ſecundum ſenſum intrinſecum, cuiusmodi ſunt
omnia corpora & formae materiales. Spiritus autem qui ſunt
prima pars mundi, ſunt aperte poſt aeterni, & res aliae tem-
porales. Et diſtinétionem inter res iſtas, quarum prima occul-
tatur ſenſui, vt hemiſphaerium ſub orizonte, & ſecunda mani-
nifeſtatur ſenſui, vt hemiſphaerium ſupra orizontem, diſtin-
ctionem (inquam) iſtam, vocat Plato orizontemn aeternitatis.
Et qu'a ſpiritus hominis in parte conuenit cum formis materia-
libus, & in parte cum angelis. Ideo dicit Plato, quod poni-
X 3 tur

Anima hbuma-
na poteſt du-

plieiter intel-
ligi.

166 IOAN. WICLEF

tur in orizonte in confinio aeternitatis. Et patet ad primum
obiectum tuum, quod anima humana poteft intelligi ſimplici-
ter, vt pars qualitatiua, vel quidditas hominis, vt eſt de
aliis formis materialibus. Et poteſt intelligi perſonaliter pro
illo ſpiritu, cui accidit taliter actuare Et ſecundum iſtam ae-
quiuocationem, procedunt dicta philoſophorum, quorum qui-
Anima eſt ho- dam ſententiant, quod anima eſt pars hominis, & alii ſicut
mo intetior. ſeriptura, quod anima eſt perſonaliter ipſe homo. Apoſtolus
tamen ſpeciuocat, quod eſt homo interior. Quantum ad ſe-
cundam inſtantiam, patet ſolutio, quod omnia quae euenient,
de neceſſitate euenient. Nam ex determinatione & ordina-
tione Dei aeterna, oportuit Chriſtum illum ſpiritum aſſumpfſiſ-
ſe. Nec credo quod alium potuit ſibi hypoſtatice vniuiſſe. Po-
tuit tamen ſi voluit, quod eſt ſatis, ſed cum illa affumptio ſit
prius quam meritum illius ſpiritus, apparet mihi, quod ille non
meruit vt ſic aſſumeretur, vel taliter crearetur, cum ſecundum
noſtros loquentes nemo meretur ſibi primam gratiam. Et
quantum ad libertatem contradiétionis, vellem vt ſuſpendere-
tur illa loquutio cum non fſit autentica, nec fundabilis ratione.
Quidam tamen vocant libertatem contradictionis libertatem il-
lam, quae eſt ad vnam partem poſitiuam, & poſſet in ſuum
contradictorium. Si potentia illa libera illud velit, & illa ſum-
ma libertas contradictionis in Deo. Quaedam tamen perceptio
libertatis huiusmodi eſt nobis ſenſibilis, & quaedam a nobis
abſcondita, vt neceſſitates futurorum euentuum a nobis com-
muniter abſconduntur. Et vt quidam aeſtimant illa ſunt archa-
na verba, quae audiuit Paulus, nec licet homini, niſi genera-
liter, ipſa loqui. Et patet quod Deus non illibertatur quod-
cunquam facere, licet abſolute neceſſario illud agat, ſicut non
illibertatur producere verbum vel ſpiritum ſanétum, licet ab-
ſolute neceſſario illud agat. Actio tamen iſta ad intra neceſſa-
rio eſt aeterna, & factio eſt temporalis. Ideo dicitur quod
factio eſt contingens. Quantum ad tertiam tuam inſtantiam,
ſcio quod multas ſuhtilitates ſcholae praetermitto, & alias va-
nitates, quae vocantur ſubtilitates ſubticeo, de quo gaudeo.
Scio tamen quod archana difficultas, eſt de quantitate numeri
ſaluandorum, & Deus vult ipſam nobis eſſe abſconditam, ſicut
aduentum diei iuditii, & quantitatem temporis praecedentis.
Vnum

LI B ER TERTIͤVS.

Vnum tamen videtur mihi probabile, quod tot homines ſalua-

167

Tot bomines

buntur, quot angeli ceciderunt, & quot homines ſtante ex ſaluabuntar.

integro ſtatu innocentiae crearentur, Et ſic occaſione accepta
ex Dei gratia, tam peccatum primi angeli, quam peccatum
primi ho ninis fecit boruum. Videtur enim decere magnifi-
eum, quod illa cœleſtis ciuitas, vltra ruinam tantam ex pec-
cato, ad melius reformetur. Et ſic quot fuerunt ſpiritus creati
in mundi principio, & quot homines in ſtatu innocentiae pro-
ducendi, tot erunt ſpiritus ex creatione hominum cœleſtem
curiam integrantes. Et ſic generi humano, multipliciter eue-
nit bonum occalione peccati, per gratiam ſaluatoris. Et patet
in parte ſolutio ad tuam tertiam inſtantiam, ſemper ſeruando
Deo archana ſuae notitiae, vt qui & quot homines ſaluabun-
tur, qui & quot homines damnabuntur. Et quantum erit
gaudium beatorum, aut qui homines ad aequalitatem angelo-
rum vel ſupereminentiam affumentur.

õ
CAPVI XXIX.

Quomodo Cbriſtus excedit ordines angelorwn
& bominum.

AXrure Placet de iſta ſententia, & ſpecialiter quia ſeruas
te in limitibus ignorantiae, fatendo humiliter quod igno-
ras. Sed vnum videtur mihi, te manifeſte innuere, quod le-
ſus Chriflus Deus & homo excedit infinitum, non ſolum
omnes homines, ſed & omnes ordines angelorum. Et in hoc
debemus omnes fratres ſui gaudere & exultare quodammodo
infinite, Ex hoc enim habemus bonos angelos adiutores, &
malos angelos velint nolint vtiliter ſeruientes, & infinitum
plusquam enarrare ſuſficimus gaudium libertatis. PHRO. Bene
concipis quod oportet cauere de Pſeude, propter ebulliciones
ſophiſticas, quomodo Chriſtus eſt duarum naturarum comple-
tarum vtraque, ſcilicet tam deitas, quam vera humanitas. Et

guot angeli
exciderunt.

Chriſtus eſt

duarunm natu⸗

arum com-

ſecundum illas concedi debent de eo ſimpliciter valde diſparia plete.

praedicata, vt quod ſit aequalis patri ſecundum deitatem, &
minor ſecundum humanitatem, hoc eſt dicere. Ipſe humani-
tus

168 IOA N. WICLEF

tus virtute eſt paruus & pater taliter non poteſt eſſe paruus, &
ſic ambulauit, eſuriit. Et tales praedicationes humanas ſuſce-
pit, quales Euangelium de ipſo ſimpliciter concedit. Ps EV-
DIS. Videtur mihi, quod praecipitanter te in contradictoria
inuoluis. Quae (rogo) planior contradictio, quam quod
Chriſtus fuit minoratus paulo minus ab angelis. Et tamen tam
ſecundum diuinitatem, quam ſecundum humanitatem quibus-
cunque angelis maior factus? Similiter ſi Chriſtus infinitum
excedit alios homines in perfectione eſſentiali, tunc neceſſe eſt,
quod ſit ab illis diſparis ſpeciei. Sed quid tunc ad genus huma-
num, quod ipſe ſic meruit? Tam extraneum quidem videtur
fuum meritum ad ſaluandum homines, quam extraneum eſt
ad diabolos liberandum. Similiter ex vnione hypoſtatica,
Chriſtus aliquante perficitur, & non poteſt eſſe homo alius,
ſibi par in perfectione humana, ergo Chriſtus eſt homo infi-
nitum perfectus. Et ſic eſt primus homo ſimpliciter, cum
praeceſſit Adam in tempore, & procedit ſimpliciter dignitate.
Sicut ergo non ſequitur, Aethiops eſt albus ſecundum dentes,
ergo ipfe eſt albus, Sic non ſequitur, Chriſtus ſuſcipit talia
praedicata humanitus, ergo ipſe ſimpliciter ſuſcipit talia prae-
dicata. PHRONE. Video quod gaudes in contentioſis pugnia
verborum, ſed nos talem conſuetudinem non habemus, quis
ſecundum Ariſto. decet philoſophum ſcire ſoluere tales argu-
tias, ne capiatur in verbis. Ideo expedit, vt induam habi-
tum philoſophorum, & tollam tuas inſtantias. In primis ergo
dico tibi, quod Chriſtus fuit vniuoce homo, cum quolibet
alio fratre ſuo, & per conſequens infinitum melior Deus quam
homo, & itaà cum ille homo contingenter ſit homo, licet hu-
manitas ſua non ſit accidens alicui, & ratione talis contingen-
tiae ſunt ſophiſmata tua de Chriſti humanitate. Non tamen
videtur mihi, quod in melioritate humana creuerit ſucceſſiue,
ſed pro primo inſtanti fſuae incarnationis fuit aeque bonus ho-
mo, ſicut aliquis homo poſſet eſſe. Et ſic ratione vnionis hy-
poſtaticae, & ratione plenitudinis virtutum & gratiae, videtur
mihi, quod tunc fuit aeque bonus homo, ficut vnquam poſt-
modum, quantumcunque profecerit vel creuerit in virtute.
Videtur tamen mihi, quod a primo inſtanti ſuae incarnationis
incluſiue, vsque ad inſtans mortis ſuae, meruit ſibi & generi
ſuo.

LI. BE R TERTIVS.

ſuo. Et ſic proficiebat aetate & ſapientia coram Deo & homi⸗-
nibus, non ſolum fſuis fratribus, ſed etiam ſibiipfi. Cum
Apoſt. dicit ad Philip. II. Quod Chriſtus factus eſt obedi. &.
non tamen intelligo, quot partes quantitatiuae vel intenſiuae
meriti Chriſti quaeſierunt fibi humanitus partes praemii vel
gaudii, ſed continue totum gaudium meruerunt. Nec eſt co-
lor, quod tunc meritum Chriſti ſuperfluit, cum neceſſe ſit
Chriſtum totum meritum ſuum compleuiſſe. Concedo ergo
tibi, quod Chriſtus eſt tantum finite bonus homo, imo quod
totum genus ſuum eſt ipſo melius. Verumtamen quocunque
homine ſignato, qui non eſt multi homines. Et ſic de Ange-
lis, Chriſtus eſt humanitus melior quam aliquis eorundem. Et
bene nouiſti, quod duplex eſt bonitas hominis, ſcilicet boni-
tas gratiae, vel naturae. Quantum ad bonitatem gratiae,
Chriſtus Deus excedit quamlibet aliam creaturam. Vnde ſe-
cundum modos loquendi ſanctorum, quodlibet membrum
Chriſti, accipit modo ſubtili atque mirabili nomen ſuum, vi
Uilibet talis vere dicatur Chriſtus. Sed ad tollendum tuas in-
antias, intellige, quod Chriſtus eſt nomen appellatiuum, ac
ſi intenderetur, quod omnia membra Chriſti vngantur gratia
ex plenitudine fontis huius. Ideo dicit Iohan. in principio ſui
Euangelii. Quod de eius plenitudine nos omnes accepimus.
Vnde licet ſancéti dicant quod omnia membra eccleſiae ſunt
Chriſtus, vel tunc intelligunt appellatiue, quod vngantur gra-
tia leſu Chriſli, vel more ſeripturae intelligunt per membra
eccleſiae ipſam eccleſiam. Et ſic Chriſtum qui eſt vna perſona,
cum eccleſia ſua ſponſa. Saepe enim pars principalis refundit
nomen in partes alias conſequentes. Ad primam inſtantium
tuam, oportet te intelligere ex praedictis, quod Chriſtus ra-
tione incarnationis ſuse, eſt multorum ſingulum, & nunce do-
minatur ſecundum vnum eorum, & nunc ſecundum aliud, ſe-
cundum quod pertinet hiſtoriae, quae de eo debeat enarrari.
Et ſic videtur pſal. dicere. Quod Chriſtus minutus eſt paulo
minus ab angelis, ſecundum naturam corpoream, quae eſt in-
ferior natura angelica. Et ſecundum illum creatum ſpiritum,
ſicut ſecundum deitatem excedit angelos quoscumque, &
quamlibet aliam creaturam, ſecundam verba Apoſt. ad
Hebr. I. tanto melior angelis effectus &c. Per humanitatem
quidem

169

170 IOA N. WICLEF

quidem ſuam omnes angeli, complete & finaliter ſunt beati.
De eius quidem plenitudine, nos omnes accepimus. Et patet
ſi noſti naturam contradictionis quod non ſolum contradictio-
nem tuam euadam, ſed & cuncta inconuenientia, quae ſic
pompas Ad ſecundam tuam euidentiam patet, quod Chriſtus
non humanitus excedit in infinitum in perfectione efſentiali
alium hominem, cum totum genus humanum, cuius quodli-
bet indiuiduum ſibi parificatur in perfectione ſpeciuoca, non
infinitum excedit aliquod eius ſuppoſitum. Sed ſecundum dei-
tatem infinitum excedit hominem, hoc eſt naturam hominis, vt
ſuppono. Et patet defectus primae conſequentiae „ quam fe-
ciſti, quia ſecundum deitatem non includitur in aliqua ſpecie,
& ſecundum humanitatem eſt eiusdem ſpeciei, cum quolibet
alio fratre ſuo. Et patet, cum Chriſtus ſit idem totum ſpeci-
uocum, quod eſt quilibet alius frater ſuus, quod eius incarna-
