rio corporali, & cum fumalis euaporatio ibidem omnino dee-
rit, ſicut refractio medii ad Ccorpus ſolidum quod eſt ſonus,
videtur quod tres ſenſus medi, non ſecundum actus ſuos pro-
prios ibi erunt. De viſu autem quo ad faciem corporis domini,
eſt dubium apud multos, cum non proprie ſine errore percipi-

tur, niſi in medio & diſiantia Proportionabili, quod non aeque

aptabitur beatis ſingulis, & conformis eſt difficultas de ſenſibus
quinque intrinſecis. De virtute autem generatiua videtur quod
1
omni-

LIB ER QV!VARTVS. 317

omnino ſuperfluat ponere ibi illam, cum illa ponitur ad ſalua-
tionem ſpeciei, quae in indiuiduo corruptibili non ſaluatur. Et
de virtute nutritiua videtur omnino, quod ſuperflueret ponere
ibi illam, cum nemo ibi augmentabitur vel nutrietur.
quid ergo oportet ibi ponere virtutem attractiuam, retenti-
uam, digeſtiuam, ant expulſiuam, cum aliis Virtutibus vege-
tabilibus & lenſitiuis, quas hic ponimus in quolibet animali.
Ideo videtur mihi, quod ſicut anima humana, non ex hoc per-
dit aliquam potentiam abſolutam, quod deſinit informare, au-
gmentare, attrahere, fiue digerere. Sic in anima beata, quod
non perdit aliquam abſolutam potentiam, licet ſecundum vir-
tutem regitiuam non habet operationem aliquam talem, cum
foret ſuperfluum, ſed eadem potentia animae abſoluta, median-
te virtute regitiua patet nunc, quando oportet in operationem
talem procedere, & nunc ceſſare. Si autem dicatur, quod
oportet ponere tales potentias reſpectiuas, quas oportet omni-
no eſſe ſopitas in beatitudine, non contendo. Sed conſtat
mihi, quod nihil eſt ibi ſuperflue, ſed omnes ſenſus animae
atque potentiae, ſunt in aliquo actu ſuo magis laudabili, in
ſine ſui operis conſumati. Et ſic viſus beatificati vident faciem
Chriſti, ſicut intellectus in eius diuinitate finaliter quietatur.
Et vt credo omnes ſenſus beati ſecundum puritatem ſui vltimi
operis, ſunt in illa perſona media quietati, vnus ſic, & alter
ſic, ſecundum quod magis meruit. Nec eſt ex ſuppreſſione,
vel propinquitate ad Chriſtum contentio in beatis. Sed vno
vidente Chriſtum in ſpeculo, alio directo intuitu faciali, &
ipſis viciſſitudinantibus eſt plena quietatio, cum Chriſtus ſit
humanitus ad quamlibet portiunculam regni ſui. Omnes ergo

potentiae animae erunt perpetuae, & in ſuo perfectiſſimo ope- Cbriſtus eſt
humanitus ad
An 11 . . quamlibet
mam, & quomodo plene erit cum beatis in patria Hic abu partiunculam

re ſine dormitione, ſed colere operationem talem perfectiſſi-

tendo quaſi lethifere dormitamus, ibidem autem ſine dubita-

tione, vel cum ſtudio, toto errore expulſo, ſecundum natu-

ralem ordinem cognoſcemus. Hic enim procedimus ab imper-
fecta noticia ad perfectam, modica vel nulla delectatione in
arima conſequente. lbidem e contra affluit noſtra noticia a
ſatietate perfectioris potentiae ad quamlibet potentiam imper-
fectam. Et vbi actus imperfectae potentiae beatitudinis imper-
AIr 3 fectio-

38 IOAN. WICLEF LIBER QvVARTVsS.

fectionem ſaperet, in actu ſuperiori, ceſſabit, & vtrobique
erit delectatio conſumata. Chriſtus enim eſt panis vitae, de

quo Euangelium ſatians ſenſum quemlibet beatorum.
Amen. ;ðèð,

õä

IOANNES WICLEFVS
LCLANDIDO ILECTORI.

Dam capitale fuit palſim, fas iusque tueri.
Et tutum nulii pro pietate loqui.
Delituere boni pabſim, fas iusqueé relictum,
Et vis in cundtis, extulit arma, locis.
Heu quae tempeſtas, quis turbo, quaeue procella
Incubuit, quae nox cordibus illa piis9
At nune poſt hyemem tam diram, vbi rurſus olympo
Sol redit, & pulſa candida nube dies.
Vis quoque paulatim languet, ſentitque ſenectam
Et recalent aninis, ius, pietasqué, ſüis.
E latebris redeunt etiam, Kduntque ſereno
Hactenus in denſo qui gemueré ſitu. .
Inter quos & ego Wicleſus iure reuerſo,
Prodeo, iuſticiae nunc quoque fiſus ope,
Cui ſi non omnis plaudendus forte videbor,
Non etiam totus forte premendus ero.

C35 61 n 6Nne EeA EeN 6e NNe EN Ebn

LIPSIA E,
LITTEBIS IACOBAEERI.

10ANNIS WICLEI =

vIRI VNDICQVACVE PIISSIMI,

DIALOGOLY

LIBRI avATVCM.
QQVORVM
PRIMVS
DIVINITATEM ET IDEAS TRI

SECVNDVS —
VNIVERSARVM RERVM CREA
COMPLECTITVR.

TNTTVS⸗

DE VIRTVTIBVS VITIISQVE IPSIS C
COPIOSISSIME LOQGVTTVN

Balance Q

Focus

N

—
QXKu; TVS
ROMANAE ECCLESIAE SACRAMED
PESTIFERAM DOTATIONEM, ANTICHRIS
FRATRVM FRAVDVLENTAM ORůIGINEM ATQVFE E
SIM, VARIAQVEB NOSTRO AEVO sCITV e -
PERSTRINGIT. QVAE VT ESSENT INVENTV FACIL
LIBRORVM, TVM CAPVT„ TVM CAFPITIS SVM — HZ
☛
—

PRAENOTAVIMVS.

AVCTVS EST DENIQVE LIBER, CATALOGO-—
RVMDE WICLEFO NOSTRO SCRIPTORVM, QVE M V
FONTIBVS, GERMANICO 1DIOMATE bPE „
SsE QCVITVR.

— —

FRANCOFVRTI ET LIPSI AE

=

Q O
I MP ENSIS IO. GOTT L. VIERL
MDCCLIII.
D

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

NN Copyright 4/1999 VXyMaster Gmb wWνυ.νυονοnaster. com