Chriſti, tamen ſua tentoria dilatante. PaRONE. Videtur mi-
hi ſoror, quod mones ſubtiliter & acute. Ideo oportet te mi-
hi compati, diſtinctionem verborum in iſta materia attenden-
do. Quod quaedam loquor ſimpliciter aſſertiue, & alia ſolum
reputatiue. Sicut credo doctores ſanctos eccleſiae, quantum-
cunque magnos poſt auctores ſcripturae ſacrae loquutos fuiſſe.
Loquor autem illa ſimpliciter aſſertiue, quae vel ſunt nota meo
ſenſui, vel patent mihi ex fide ſoripturae, ſed alia quibus ar-
gumenta ita deficiunt, cum habeo ad ipſam ſuaſionem proba-
bilem, reputo ipſa eſſe vera. Et ſic loquor tibi in iſta materia
quam nouiſti. Ad primam inſtantiam tuam de ſignis, videtur
Cbriſtus ſgna mihi, quod Chriſtus ſigna approbat, licet eorum abuſum con-
approbot, ſed demnet. Et ſic intelligo illud Matth. XII. Generatio adulte-
abaſum da- r ſigna quaerit, & fignum &c. Chriſtus enim in propria per-
ao uain ve⸗ ſona, eſt ſignum ſenſibile. Et vt videtur mihi ſacramentum
teri Mormen ſacramentorum, cum ſibi fſumme conueniat deſeriptio ſacra-
to. menti. Sicut enim Moſes exaltauit ſerpentem aeneum in de-
ſerto, & omnes percuſſi a ſerpentibus, intuentes illum ſerpen-
tem aeneum ſanarentur, vt dicitur Num. XXI. Sic lIeſus no-
ſter ſerpens viuus, habens ſimilitudinem peccati. Licet non
poſſet etiam de poſſibili peccare ſuſpenſus eſt in ligno. vt per.
cuſſi

LIBER QCVARTVS. 215

cuſſi veneno ſerpentis antiqui peccato, ſpiritualiter fiant ſani.
Ideo dicit iſte ſerpens Iohan. III. Sicut Moſes exaltauit &c.
Et ſicut Ionas fuit in ventre &c. hoc eſt in loco ſubterraneo ab-
ſconditus & ſepultus, Fuit enim ſex horis pro die paraſceues
ſic ſepultus, & per integrum diem ſabbati, conſequenter &
ſex horis in prima ſabbati. Et ſic tribus diebus licet non per
illos tres dies fuit dominus ſic ſepultus. Approbat ergo Chri-
ſtus ſigna tam nouae legis quam veteris, ſed abuſum eorum odit
ſemper. Opoirtet ergo te notare, quod corpus Chrifti myſti⸗
cum, pro tempore legis veteris tanquam puella iuuenis fuit
ſignis talibus ſenfibilibus multipliciter inſtruendum. Sed cre-
ſcente eccleſiae aetate pro tempore legis gratiae, non eſt ad
ſigna huiusmodi adeo attendendum. Ideo conſydero hodie
abuſum triplicem in his ſignis. Primo quod ſeruantur legis
veteris ſigna quae ex diffinitione Apoſtolorum ceſſare nunc
debeant, vt patet Act. XV. & in Epiſto. ad Galat. Et ſpeciali-
ter illa ſigna, quorum ſignatum anterius eſt elapſum. Idem
enim foret ſigna ipſa ſeruare, & futuritionem ſuorum ſignato-
rum infideliter expectare. Secundus abuſus in ſignis pro tem-
pore legis gratiae, eſt cum illis deſponſatio impudica. Multi
quidem ad tantum vel plus attendunt ad obſeruationem ſigno-
rum talium, quae non ex lege Dei, ſed phantaſia humana in-
prouide ordinantur, quod mallent praeuaricari in decalogo, quam
in illis. Tertius abuſus eſt, oneratio eccleſiae, quam Chriſtus
ordinauit a ſignis iſtis eſſe liberam. Etiam vltra generationem
ſignorum, qua onuſtata fuit eccleſia veteris teſtamenti Et in
iſtis duobus abuſibus religioſi noſtri laborant communiter. Et
patet quod hcet vti ſignis, & ſpecialiter inſtitutis a Chriſto
cum moderamine, tamen ab iſtis tribus abuſibus praecauendo.
Cum ergo Chriſtus ipſemet inſtituit ſignum Baptiſmi, quare non
debemus ipfum ſignum prudenter obſeruare, ſpecialiter ocum
adhuc ſumus in via citra claram ſcientiam, in qua via per ſigna
huiusmodi neceſſarium eſt nos duci?

S ⸗ S

Triplex ba-
ptiſmus.

Fluminis
Sanguinis.

Flaminis.

216 10OA N. WI CLEF
&† Res Ree e Re Re e Re e
CAPVYT XII.
De triplici Baptiſmo.

ATTA Placet mihi frater, quod tetigiſti materiam iſtam
de ſignis, quia videtur mihi, quod in parte ſubtiliter de-
claras materiam, licet contra religioſos noſtros dicas tacite,
quod foret expeditius illis ſigna ſua adinuenta dimittere. Sed
dic rogo ad alios duos obiectus quos detegi. PRHRON. Placet
mihi de onere quod iniungis. Oportet tamen te notare recen-
ter de diſtinctione loquutionis duplicis quam praemiſi. Et
tunc dico ad primum iſtorum obiectuum, quod videtur mihi
probabile, quod Chriſtus ſatis poſſet ſine lotione huius, infan-
tes ſpiritualiter baptiſare, & per conſequens ſaluare. Vnde
dicitur communiter quod triplex eſt baptiſlmus eccleſiae ſed ba-
ptiſmus fluminis baptiſmus ſanguinis, & baptiſinus flaminis. Et
quilibet eorum cum paribus ſufficit ad ſalutem. Baptiſmus
ergo fluminis, eſt baptiſmus cum aqua materiali, de quo ba-
ptiſmo crebrius eſt loquutum. Baptiſmus autem ſanguinis, eſt
lotio qua animae martirum ſunt purgatae. Vnde & licitum vi-
detur mihi effundere ſanguinem hominis non martiriſati pro
Chriſto, loco laticis baptismalis. Nec audeo aſſerere, quod
infantes occiſi pro Chriſto, de quo Matth. II. qui infra octa-
uum diem circumciſi non fuerant, ſint damnati. Et credo
quod dominus Armacanus reputatiue loquutus eſt, & non dif-
ſinitiue taliter aſſerendo. Baptiſmus autem flaminis, eſt bapti-
ſmus ſpiritus ſancti, qui eſt ſimpliciter neceſſarius cuilibet ho-
mini ſi ſaluetur. Ideo duo baptifmi priores ſunt ſigna antece-
dentia, & ex ſuppoſitione neceſſaria ad iſtum tertium bapti-
ſinum flaminis, ideo absque dubietate, ſi iſte inſenfibilis ba-
ptiſmus affuerit, baptiſatus a crimine eſt mundatus, Et ſi ille
defuerit, quantumcunque adſint priores, baptiſmus non prodeſt
animae ad ſalutem. Ideo cum recte ſit inſenſibilis, & tantum
nobis ignotus, videtur mihi inprudens praeſumptio, taliter ſal-
uationem hominis, vel damnationem ex baptiſmate diffinire.
Reputamus tamen absque dubietate, quod inſantes recte bapti⸗
ati

LIB E R QVARTVS. er⸗

ſati flumine, ſint baptiſati tertio baptiſmate, cum habent gra-
tiam baptiſmalem. Et ſic reputo ego de martiribus occiſis pro
Chriſto. Et vt patet de legione Lhebaica; licet multi eorum
non fuerunt flumine baptiſati. Et ſic vlterius quantum ad fidem
ſcripturae. Iohanais III. Nilſi quis renatus fuerit &c. probabi-
liter dici poteſlt, quod Chriſtus loquitur de aqua, quae fluxit
de ſuo latere, & de baptiſmo tertio, quia certum videtur, quod
homo martiriſatus pro Chriſto, licet non irroretur aqua bapti-
Cmatis nouiter, eſt ſaluandus. Ideo videtur probabile ad illum
ſenſum negatiuum Chriſti intelligere, ſcilicet quod nemo poteſt
introire in regnum cœlorum, niſi baptiſmate aquae effluxae de
latere Chriſti, & baptiſmate flaminis baptiſetur, cum trinitas
non poſſet ſaluare lapſos ad beatitudinem acceptando, niſi per-
ſona ſecunda & tertia purgent. Et ita Chriſtus ſubtilitate &
breuitate miraculi, docuit primum baptiſmum in iſtis verbis
Fuangelicis obſeruari. Non enim licet fidelibus ſupponendo
baptiſmum flaminis, baptiſmum fluminis omnino relinquere,
ſed neceſſe eſt data oportunitate circumſtantiae ipſum accipere.
Et cum omnia quae eueniunt de neceſſitate eueniunt, dici poteſt,

quod talis homo non poteſt ſaluari ſine illo baptiſmate Hoc Homo zon
tamen cognoſcimus reputatiue, poſtquam baptiſatio eſt com- poteſt ſaluari
pleta. Et ita debet intelligi, dum infidelis baptiſat puerum, & ine bapti-
non reputat quod illa baptiſatio proficiat ad ſalutem, baptiſmus /nate Numi-

talis non proderit baptiſato. Verum quidem eſt, quod quili-
bet criminoſus eſt nimium infidelis, & multis paganis infide-
lior. De quibuslibet ſupponimus, quod baptiſatio eorum ſul-
ficiat baptiſato. Nec reputamus, quod deſcendente de cœlo
pluuia, vel homine deriſorie, vel caſu aliquo relinquente ba-
ptiſmate, ſit propterea in anima baptiſatus. Credimus tamen,
quod quaecunque vetula, vel abiecta perſona rite lauante ho-
minem, cum verbis ſacramentalibus baptiſmum flaminis Deus
complet. Modicum enim valent ſigna noſira, niſi de quanto
illa Deus acceptauerit gratioſe. Et per haec reſpondeo ad ob-
iectum tuum tertio concedendo, quod Deus ſi uoluerit, poteſt

damnare infantem talem ſine iniuria ſibi facta, & ſi voluerit De ſalute &
poteſt ĩpſum ſaluare. Nec audeo partem alteram diffinire, nec damnatione

laboro circa reputationem, vel euidentiam in iſta materia ac-
quirendam, ſed vt mutus ſubticeo, confitens humiliter meam
Ee igno-

218 10 A N. WICLE F

ignorantiam verbis conditionalibus vſitando, quod non claret
mihi adhuc, ſi talis infans a Deo ſaluabitur ſiue damnabitur.
Sed ſcio quod quicquid in iſlo Deus fecerit, erit iuſtum, &
opus miſericordiae a cunctis fidelibus collaudandum Illi autem
qui ex auctoritate ſua, ſiue ſcientia in iſta materia, quicquam
diffiniunt, tanquam praeſumptuoſi & ſtolidi non ſe fundant.
Et quantum ad multa dicta magni Anshelmi & ſpecialiter in de
baptiſino paruulorum, & in de fide ad Petrum poteſt dici, quod
reputatiue loquitur vel conditionaliter, ſi taliter Deo placet.
Credo tamen quod multa dicta a ſanctis probabiliter reputata,
imo quod diffinita ex fide ſcripturae, Per ignaros ſfatrapas fue-
rum & forent poſterius condemnata. Sed non habeo reputa-
tionem vel opinionem, quod proprerea foret ita. Et quantum
ad illucl, giuoel Deus eſt pronior ad praemiandum quam punien-
dum. Et quantum ad aliud, quod paſſio Chrifti ad quantum-
cumque poſterius tempore ſe extenderit, eſt vtrumque iſtorum
ſatis imbrigabile apud ſcholaſticos. Specialiter de primo, cum
Deus fit infinitum pronus ad puniendum, ideo cum in punitio-
ne ſua ſit ſumma iuſticia, videtur quod non fit pronior ad ali-
quid praemiandum. Ideo vel hoc dictum magiſtrale taceo, vel
gloſſo illud ſecundum magis certos, & minus inpugnabiles,
quia non video magnam prudentiam, verba huiusmodli defen-
dendo. Sed quantum ad ſecundum „non dubito quin paſſio
Chriſti, tam ad poſterius tempore quam anterius in fructus ef-
ſicacia ſe extendit, Et ita concecdh poteſt, quod paſſio Chrifii
eſt modo non in propria exiſtentia, ſed in fructu. Et ſic intel-
ligo illud Apocal. XIII. Opera enim illorum &c. Et illud
quod leſus occiſus eſt a principio mundi. Nec ſequitur incon-
ueniens ex dictis iſtis, ſed libertas ſequentis conformiter ad
ſcripturam. Quod autem dicit, quod infans in caſu poſito ſal-
uabitur, ſicut pium eſt credere, plus quam ſibi proderit ſuper-
flue ſe incertat. Sunt autem aliqua in poteſtate Parentum, licet
ſint lapſa in praeteritum, propter quae iuſto Dei iudicio necef-
ſarium eſt ſic venire. Ideo qui diffinit quod nec parentes, neo
populus ſic Peccauerunt, vt ita euen at, ſupra caput ſuae no-
titiae loquitur ſicut pica. Credimus tamen ex fide quod mihil
contingit homini poſt graciam primam niiſi aliquam pars huma-
ni generis hoo meruerit vel demeruerit ſic venire.
CAPVT

LIB E R QVARTVS. 219
65ae 6. eNAYe NAN N. 6No n
C APVT AXlII.

De pœnis infantum ſine peccato actuali ge-
cedentium.

LTITHIA. Placet mihi, quod a te excutis talia praeſumptuo-
ſa dubia & reſponſa hominum non fundata. Sed adhuc
Gunt aliqua dubia, quomodo animae talium infantium, ſine
peccato actuali decedentium, punientur. Et vtrum pœnae
omnes talium ſunt aequales, cum punientur, vt videtur Io⸗
lummodo pœna damni. PHRONE. Placet quod ſic inculcas
dubia ſatis pulchra. Sed videtur mihi, quod modus ſingularis
puniendi damnatos in inferno, viatoribùs vt communiter eſt
ignotus. Generalem modum tamen puniendi damnatos, ex
principiis fidei ſatis cognoſcimus. Pœnam autem damni, vo-
camus damnum, quod iuſto Dei iudicio eſt inflictum damnatis,
quod nec eſt actus, nec qualitas, ſed priuatio boni & carentia,
quod eſt ex Dei gratia in beatis. Et ſic diſtinguitur pœna
damni, & pœna ſenſus, tanquam priuatio & actus immanens,
vel'qualitas poſitius. Et ex iſtis quandoque intuli coneluſio-
nes dignas memoria. Prima, quod in damnatis pœna damni,
eſt infinitum grauior pœna ſenſus, quia cum quantacumque

graui pœna ſenſus ſtat beatitudo, vt patet de Chriſto. Sed?

pœnae damni repugnat beatitudo formaliter. Ideo cum infini-
tum magnam pœnam ſenſus, poteſt homo iuſte ſufferre, ad
euacuandum ſibi perpetuam pœnam damni, videtur manifeſtum,
quod poena damni ſit infinitum grauior pœna ſenſus. Cum
enim nullae pœnae ſint rationis tam diſparis, quod non pote-
runt coaequari ad inuicem, non ſequitur. Si vna ſit infinitum
grauior quam reliqua, quod poœna grauior fit infinitum gra-
uis. Nec eſt putandum quod quantitas grauitatis pœnaé damni,
attendi debet ſimpliciter penes quantitatem commodi, quod
non habet ſic punitus, quia ſic infinitum grauis foret quaeli-
bet pœna damni. Nemo enim habet pœnam damni niſi ille qui
non habet, imo qui caret commodo infinito. Ideo ſi penes
quantitatem talis non habitionis ſiue carentiae, attenditur gra-
Ee 2 uitas

In damnatis
pœna daumni
eſt inſinitum
grauior bœna
Jenſus.

220 ILOAN. WICLEF

uitas pœnae damni, nulla talis pœna foret maior quam reliqua,
ſed foret quaelibet infinita, ideo dixi quando fui iunior, quod

Penes quidat- quantitas pœnae damni, attenditur Penes quantitatem commo-
zenditur pæ- di, quod damnatus haberet, ſi ipſemet non poneret obicem in

nae damni
quantitas.

peccando. Sed modo apparet mihi iſtud inbrigabile propter
multa. Primo quia poſitiuum & priuatiuum, non ſic poterunt
Coaequari. Secundo, quia omnia quae euenient de neceſſitate
euenient, abſolute necefſarium, quod eſt damnatus ponat obi-
cem in peccando. Et per conſequens damnatus infinitum ma-
gnum boni commodum haberet, ſi non poneret obicem in
peccando. Ex impoſſibili enim ſequitur quidlibet vt ſuppono.
Ideo dicunt alii, quod quantitas pœnae damni attenditur penes
quantitatem boni commodi, quod habet plene ſaluatus, qui eſt
cum damnificato conſimilis fpeciei. Sed relinquo materiam
iſtam iuuenibus, & forte pro loco tractus beatitudinis retra-
ctanda. Pono concluſionem ſecundam in propoſita materia,
vbi dixi. Quod impoſſibile eſt aliquem damnatum puniri poœ-
na damni, niſi etiam punitus fuerit pœna ſenſus. Ideòô tales in-

Infantes da- fantes damnati etiam damnati in vteris maternis, videntur
"nati babent mihi habere aliquam pœnam ſenſus. Cum enim ſenſus illorum

pœnam ſen-
ſus. .

ſpirituum ſunt viuatiores quam ſenſus noſtri. Et cum hoc im-
perfecte cognoſcunt beatitudinem ſaluatoris, videtur quod ha-
bent dolorem aliquem quod ſunt ab illa beatitudine deſtituti, &
dolor talis foret neceſſario bœna ſenſus. Non enim videtur,
quod Deus ad mitigandum pœnam talium, ſuſpendit in illis
omnem noticiam beatitudinis beatorum, quia ſic videndo con-
fratres ſuos damnatos, & Pœna ſenſus punitos forent beati, quia
haberent quicquid vellent, & nihil mali vellent. Quamuis
enim damnati velint ex inuidia, quod damnati alii ſint puniti,
quod eſt magnum malum pœnae, & per conſequens cum ſit
iuſtum. Deus & omnes beati volunt etiam illud malum. ve-
rumtamen qui non vult ſibi implicite, nec explicite malum
culpae, neceſſario eſt bestus. cum Chriſtus fuit heatus in via,
& omnes nos dum peccamus, volumus nobis implicite malum
culpae. Ideo licet tam damnati, quam beati velint malum
Pœnae, & malum culpae, pro ſuo tempore ineſie ſibi, vel
aliis. Beatus tamen cum neceſſario Pro tempore pro quo eſt
beatus, non vult ſibi ineſſe aliqualiter malum culpae. Et ſice
intelli-

LIBE R QVARTVS. 21

intelligit Auguſti. Nec oportet morari circa gloſſas doctorum,
qui videntur afferere in materia iſta oppoſitum, quia vel lo-
quuntur reputatiue aut opinatiue, vel ſunt illi quibus non opor-
tet credere, niſi de quanto ſe fundauerint in ſcriptura, quiĩia
certum videtur, quod ratione fundari non poterunt, quod
ômnes tales damnati omnimode careant pœna ſenſus Et ex

iſtis inferri videtur concluſio tertia, ſeilicet quod neceſſe eſt Neceſſe eſt
peccata originalia hominum eſſe inaequalia, ſicut decedentes peccat

in originalibus ſunt propter illa inaequaliter condemnandi.
Nam iuxta dicta omnes condemnati pro originalibus ſunt con-
demnandi, tam pœna damni, quam etiam pœna ſenſus. Sed
impoſſibile eſt, quod damnentur aequaliter omnino illis pœnis,
ergo relinquitur. quod peccata quibus illas pœnas demeruerunt,
inaequalia ſunt dicenda. Nam ficut vnus damnatus pro origi-
nali habet ingenium viuatius, & foret beatificandus perfectius,
ſic habet ex Dei ijuſticia maius damnum. Sed in damo Dei
oportet eſſe homines in gradu diſpares quo ad iſtud cum ſicut
oportet homines in figura faciei, aut aliis eſſe in parte diſſimiles.
Sic oportet eſſe in potentiis animae, quam oportet habere apti-
tudinem in parte diſparem, ad ſuum fubiectum diſpariter infor-
mandum. Et haec eſt ratio, quare Auguſti. in ſoo Encheri-
dione ſaepe inculcat iſtlam ſententiam, & quare damnati pro
peccatis originalibus debent tam diſpariter pro peccatis. Vnus
enim habet diſcretionem animae plus viuacem, & foret in bea-
titudine tam corporis quam animae plus beatus. Quare ergo
non foret propter pœnam plus grauem tam in corpore, quam
in anima grauius condemnatus? Nec oportet immorari circa
opinionem Anshelmi, in iſta materia, quod in non habere,
vel carere Originali iuſticia, non eſt exprimendum, quomodo
quis magis aut minus fuſcipiat, cum plus habituatus in natura-
libus habet carentiam ampliorem. Sed ſicut primus angelus
Lucifer, ex naturali potentia quam Deus illi dederat, pius pu-
nitur, ideo videtur ſecurius penes naturalem potentiam talis
damnati, menſurare grauedinem pœnae ſuae, quam penes bea-
titudinem vel commodum, quod haberet, ſi ad beatitodinem
fuerit ordinatus, quia illud quod nec eſt, nec poteſt eſſe, non
poteſt aliud menſurare. Imo vt dixi ſuperus, quilibet damna-
tus foret tunc baptiſatus ſupra Chriſtum, & minus quam beatus
Ee 3 aliquis,

nalia bomi-
num eſſe inae-
qualid.

2²² IOA N. WICLEF

aliquis, cum eſſe non poterit ſic beatus. Difficultates autem
alias de pœna ſenſus taliter damnatorum, & quomodo melius
eſt ipſos eſſe ſic damnatos, quam omnino non eſſe, cum dit-
ficultatibus aliis relinquo poſteris pertractandas.

28736 635 888 ½ 865 26886 362735 30636 2689 6238 52.e3 3628 e
C A PV TIT XIV.
De Confirmatione.

LITHIA. Sed dic rogo de ſacramento tertio, quod Con-
firmatio communiter nominatur. Et primo de eius fun-
datione ex fide ſcripturae. Non enim videtur mihi fundatio
ſufficiens, ex illo Act. VIII. Cum audiſſent Apoſtoli, qui
erant Hieroſolymis &c. ſpiritum ſanctum &c. Ex iſto textu
communiter concluditur, quod ſupra baptiſmum quo baptiſan-
tur homines, oportet confirmationem Apoſtolicam ſuperaddi,
cum ſic fecerunt Apoſtoli. Sed nimis leuis videtur eſſe haec
confirmatio, quia dici poſſet probabiliter, quod licet baptiſatio
in nomine leſu Chriſti, fuit ad tempus valida, quousque non
fuerit iſtud ſufficienter publicatum, tamen publicatione hac
facta, fuit ad formam verborum Euangelii redeundum. Et ſic
nomine fenus baptiſati in Samaria fuerunt legitime baptiſandi,
ſicut haptiſati baptiſmo Iohannis, vel alio baptiſmo illegitimo,
ſunt ſine periculo iterum baptiſandi. Et confirmatur ex hoc,
quod baptiſatos noſtros dicimus regulariter ſpiritum ſanétum
accipere, eo ipſo quo legitime baptiſantur. Multo magis hoc
ergo fuit verum in primitiua eccleſia. Sed in textu dicitur,
quod Petrus & Iohannes, imponebant manus ſuper illos &c.
Ac ſi non ante illum ſpiritum accepiſſent, quomodo ergo per
ante fuerant legitime baptiſati? Nec obeſt, ſed conuenit bapti-
ſantem ſuper baptiſatum manus imponere. Similiter vt patet
in textu Act. VIII. Petrus & lohannes imponebant manus
ſuper illos &c. Si ergo praeciſe ex textu iſto conuincitur, con-
firmatione eſſe appropriandam Epiſcopis, oportet vt ipſi im-
ponant ſuper confirmatos ſuas manus, vt ſpiritum ſanctum ac-
cipiant. Sed iſta ſpiritus ſancti acceptio, nec docetur in ſigno
enfibi-

LIBER QVARTVS. 224

ſenſibili, nec etiam ratione Quomodo ergo ex iſto textu
concluditur, quod Epiſeopi dant hoe ſacramentum pueris quos
confirmant? Et quantum ad oleum quo vngunt pueros, & pe-
plum lineum quod complexum eſt capiti, videtur quod ſit ritus
leuis infundabilis in ſcriptura. Similer videtur quod iſta con-
firmatio introducta ſupra Apoſtolos, blaſphemat in Deum, quia
conſtanter aſſerit, quod Epiſcopi dant nouiter ſpiritum ſan-
Gtum, vel eius dationem roborant & confirmant. Hoc autem
eſt plus quam dare ſpiritum ſanctum. Apoſtoli autem non ſic
audent dicere, ſed quod orauerunt pro ipſis, vt a Deo recipe-
rent ſpiritum ſanctum. Nunquid ergo caeſarea dotatio facit
noſtros Epiſcopos eſſe dignos, vt ipfi ſic donent ſingulariter
ſpiritum lanctum? Et hoc quod ipſi ſic Chriſti mandatis & con-
ſiliis aduerſentur? Videtur enim quod ſic textus iſte aà Deo pon-
deratur, quod oportet ad confirmationem Papam loco Petri
accedere, & plus ſpeculatiuum praelatum loco Iohannis. Nec
debent dedignari de iſto officio plus quam Petrus dedignabatur,
quod a caeteris Apoſtolis fuerat miſſus Communitas enim bona
& ſancta eſt vna ſimplici eius parte Deo acceptior. PHRONE.
Viderur mini ſoror, quod ſatis acute replicas, nec adhuc video
contradictionem claram ex ratione viuaci, vel ſcriptura, quo-
modo contradicerem verbis tuis. Sed ſuppoſito, quod Epiſco-
Pi orant pro baptiſatis, vt in acceptione ſpiritus ſancti confir-
mentur, & apponant ſigna ſenſibilia modo quo faciunt. Non
video, quin conficiunt hoc tertium ſacramentum, ſuppoſito
quod ille finis eueniat, ſicut in factis Apoſtolicis ſequebatur,
quod ſi a fine Apoſtolorum deficiant, non video ex hoc textu
quomodo confirmant. Quando autem ab iſto deſiciunt, &
quando finem iſtum non attingunt, videtur vanum nobis diſ-
cutere. Oportet tamen nos ſic laxe loqui de ſacramento,
cum Petrus & lohannes aſcendentes in templum vt orarent,
fecerunt ſacramentum laudabile Quia certum eſt, quod eo-
rum ambulatio, & Petri loquutio fuit ſacrae rei ſignum, quia
ſignum ſacri miraculi in ſanatione claudi, a ſpiritu ſancto inſti-
tutum, vt patet Act III. Et ſice ſancti Epiſcopi faciunt vulgo
incognita plurima ſacramenta. Non tamen video, quod gene-
raliter ſit hoc ſacramentum de neceſſitate ſalutis fidelium, nec
quod praetendentes ie confirmare pueros regulariter hos con-
firmant,

224 10O A N. WICLE FP

firmant, nec quod hoc ſacramentum ſit ſpecialiter Epiſcopis
caeſariis reſeruatum. Et vlterius videtur mihi, quod foret plus
religioſum & conformius modo loquendi Icripturae negare,
quod noſtri Epiſcopi dant ſpiritum fanctum, vel confirmant
Vlterius ſancti ſpiritus dationem, quia gloſſata quantumcunque
loquutione tali a doctoribus noſtris conceſſa, adhuc ſtat mali
intellectus periculum, & modi loquendi deficit fundamentum.
Vnde quibusdam videtur, quod iſta leuis & breuis Epiſcopo-
rum confirmatio, cum adiectis ritibus tantum ſolenniſatis eſt.
Ideo motione diaboli introducta, vt populus in fide eccleſiae
illudatur, & Epiſcoporum ſolennitas aut neceſſitas plus creda-

tur. Dicitur enim communiter, cum Epiſcopi noſtri dant hoc

hacramentum confirmationis, ſicut & alia ipſis ſpecialiter re-
ſeruata, nec ſine acceptione iſtorum ſacramentorum tam ſo-
lennium ſtat ſalus fidelium, quomodo poſſet eccleſia ſine tali-
bus epiſcopis ſeruare ex integro ſtatum ſuum? Sed vnum vi-
detur in maiori parte contingere, quod implicatur blaſphemia
quoscunque epiſcopos taliter confirmantes ex pactione Dei
ſpiritum ſanctum dare, Relinquo autem aliis diſcuſſionem
ſubtiliorem iſtius materiae.

e e e e
CAPVT XxvV.
De fſacramento Ordinis.

Arrruatt. Non video efficaciam in tractatu vlteriori iſtius
materiae, nec magnum fructum, Licet conſuetudo Ro-
manae curiae, vel antiqua confuetudo eccleſiae ſic ſe habet,
quia hoc non eſt potius euidentia, ad rectificandum hoc ſacra-
mentum, quam ſi abuſus antiquitus praelatorum huiusmodi ad
rectificandum ſuum peccatum ex antiqua conſuetudine alle-
getur. Sed rogo dio pure de ſacramento Ordinis, & quomo-
do deſcribi debeat. Et primo quid ſit ordo. PaRRO. Conſy-
dero quod hoc ſacramentum ordinis ſit ſatis analogum. Et ſic
eius ſignum eſt valde aequiuocum. Cum enim ordo ſit crea-
turae ex ordinatione diuina ſtatus ſiue poſitio, patet quod ſicut
in angelis ſunt multi ordines ſic in qualibet creata multitudine
4 ſublunari.

LIBE R QVARTVS. 225

fublunari. Illi autem qui dirumpunt Chriſti ordinem, dicuntur
efſe ſine ordine puniendi. Sed in ſecundo gradu dicitur ordo
quaſi antonomatice de ſtatu fiue poſſeſſione religionis nouellae,
ac ſi antichriſtus antecederet ordinationem & regulam leſu
Chriſti. Sed tertio ſtrictius & magis ad propoſitum. Ordo
vocatur poteſtas data clerico a Deo miniſterio epiſcopi, ad de-
bite eccleſiae miniſtrandum. Et ille ordo datur communiter in
ſancto tempore cum ſolenni ieiunio, cum miſſis & aliis rit bus,
qui iſtud epiſcopale miniſterium eccleſiae ſolenniſet. Vnde di-
citur 6ommuniter, quod non datur ordo clerico. niſi quin epi-
ſcopus det ſibi ſpiritum ſanctum, & imprimit in mentem ſuam
cCharacterem. Et ille eſt tantum indelebilis, quod licet cleri-
cus degradaretur, vel quodcumque ſibi eueniat, character
inſeparabiliter manet. Et idem eſt iuditium de characétere
impreſſo in baptiſmate. Sed de quidditate Characteres illius eſt
diſtenſio apud multos, Cum quidam dicunt quod eſt qualitas
& de facto gratia licet ſteterit cum motali, ſed concedat nobis
Deus aliam gratiam, cum iſta in multis hominibus damnandis
& ſaluandis viantibus nihil valet. Alis autem videtur, quod
character ſit ſignum inſenſibile, quo fidelis ab alio conuiuente
diſcernitur, & ad ſpeciale officium in eccleſia limitatur, & ſa-
tis eſt ad eſſe talis characteris, conſtantia ſubiecti & praeteri-
tio officii praeaccepti, quae cum ſint perpetua & indelebilia,
character manet indelebiliter impreſſus in anima. Baptiſmi enim
charactere fidelis ab infideli diſtinguitur, ac ſi ad Chriſti mili-
tiam ſit ſignatus, & charactere ordinis clericus ſeparatur a laico,
ac ſi ex ordinatione Chriſti ad officium ſingulare ſupra laicum
in eceleſia ſit ſignatus. Et ſic multiplicant quidam in ordinibus
& ſacramentis multis Characteres. Sed iſtorum fundationem
vel fructum nec in ſcriptura conſydero. Sed vnum audacter
aſſero, quod in primitiua eccleſia, vel tempore Pauli ſuffece-

runt duo ordines clericorum ſcilicet ſacerdos atque dyaconus. In primirius
Similiter dico, quod tempore Pauli fuit idem Presbiter atque eccleſia &
Spiſcopus patet I Timoth. III & ad Titum I. Et idem teſtatur oſͤre Pau-

ille profundus theologus Hiero. vt patet LXXXVII. dis Ca
Olim. Tunc enim adinuenta non fuit diſtinctio Papae & Car-
dinalium, Patriarcharum & archiepiſcoporum, Epiſcoporum
& archidyaconorum, Officialium & decanorum cum caesteris
f officia-

i duo ordines

De gquae-
ſtionibus vete.
& nouae le-

85.

10 AN. WICLEP

officiariis, & priuatis religionibus, quorum non eſt numerus
neque ordo. De contentionibus autem circa iſta, quod vnum-
quodque iſtorum eſt ordo, & in eius acceptione gratia Dei ac
character inprimitur, cum aliis difficultatibus quas noſtri balbu-
tiunt, videtur mihi eſſe tacendum, cum ſic loquentes nec fun-
dant quod aſfſerunt nec probant. Sed ex fide ſcripturae videtur
mihi ſufficere, eſſe Presbiteros atque dyaconos ſeruantes ſta-
tum atque officium, quod eis Chriſtus inpoſuit, quia certum
videtur, quod ſuperbia caeſarea hos gradus & ordines adinue-
nit. Si enim fuiſſent neceſſarii eccleſiae, Chriſtus & fui apo-
ſtoli non in expreſſione eorum ac detentione ſui officii retice-
rent Sicut blaſphemant illi, qui Papalia iura magnificant ſu-
pra Chriſtuin. Officium autem iſtorum clericorum debet ca-
pere catholicus ex fide ſcripturae in Epiſtolis ad Timoth. &
Titum. Nec ad inuentiones nouas caeſareas ſub pœna peccati
grauis debet admittere. Vnde non dubito, quin in conſenſu
huiusmodi admiſſionis ſunt plurimi maculati. Nam ſecundo
modo loquendo de ordine, certum eſt quod eſt dare ordinem
militarem, regalem, & imperialem, qui ſunt magis fundabiles,
quam praedicti ordines nunc adiecti. Radiz autem blaſphe-
miae perturbationis eccleſiae, in hac parte ex iſto ſuboritur,
quod olerici abhorrentes Chriſti pauperiem, ſic implicant ſe
cum mundo. Ex hoc enim patet eorum ordo, cum vbi gene-
rarent filios imitationis Chriſti & Apoſtolorum, adulterine ge⸗
nerant filios Antichriſti. Et per hoc fortificatur regnum
ſuum, & regnum magiſtri fui diaboli ſupra Chriſtum. Peci
autem alias euidentias ad declarandum regis & ordinis milita-
ris officiumn. Nam ſicut dicit Augu. Sicut Papa eſt Vicarius
Chriſti, ſic rex eſt Vicarius Dei. Quod ſic intelligo. Sicut
papa debet fſequi humanitatem Chriſti in moribhus vitam
pauperem, more Chriſti & Apoſtolorum viuendo opprobria,
contemptus ſupra caeteros patiendo. Sic rex debet eſie Vica-
rius deitatis, rebelles & dirumpentes Dei ordinem, ſeuere
cum coactiua potentia cohercendo. Cum ſecundum Apoſto-
lum Rom. XIII. Non ſine cauſſa &e. Hoc eſt habent poten-
tiam coactiuam. Feci autem alias rationes multiplices, quod
clerici debent viuere vitam pauperem more Chrifti. Primo
ex lege veteri, Nam Num XVIII. ſic habetur. Dixit ominus
a

226

LIBER QVARTVS. 227

ad Aaron. in terra eorum nihil poſſidebitis, nec habebitis par-
tem inter eos, ego pars & haereditas tua in medio filiorum
Ifrael. Filiis autem Leui dedi omnes decimas Iſrael, in poſſeſ-
ſionem pro miniſterio, quo ſeruiunt mihi in tabernaculo fœde-
ris. Si ergo praelati noſtri, & viuentes de decimis fundant ſe
in ſecunda parte huius dicti dominici ad auide capiendum deci-
mas quae lucrum ſapiunt, cur non primam partem auctoritatis
domini, pro amore Chriſli pauperis, adeo amplectuntur? Si-
militer Deuter. XVIII. ſic habetur. Non habebunt ſacerdotes
& leuitae, & omnes qui de eadem tribu ſunt partem & haere-
ditatem cum reliquo populo Iſrael, quia ſacrificia domini &
oblationes eius comedent, nihil aliud accipient de poſſeſſione
fratrum ſuorum, dominus ipſe enim eſt haereditas eorum, ſi-
cut loquutus eſt illis. Si ergo tam acute negatiue legis veteris,
de poſſeſſione olericorum ex verbis domini ſunt mandatae, &
cum hoc Chriſtus & ſui Apoſtoli tempore legis gratiae, hoc
idem mandatum ſtrictius obſeruarunt quis maior foret haereti-
cus, aut Antichriſtus quam ille clericus, qui ſupra priores le-
gis veteris contradiceret iſtis verbis. Similiter Ezech. XLIV.
ſic habetur. Non erit ſacerdotibus haereditas, quia ego haere-
ditas eorum, & poſſeſſionem non dabitis eis in Ifrael, ego
enim poſſeſſio eorum, victimam pro peccato & pro delicto
commedent, & omne votum Irael ipſorum erit, primitiua
omnium primogenitorum, & omnia libamenta ex omnibus
quae offeruntur, ſacerdotum erunt, & primitiua ciborum ve-
ſtrorum dabitis ſacerdoti, vt reponat benedictionem domui
fuae. Si ergo pro tempore legis veteris, quin populus magis
fuit affectus temporalibus, quam iuuenis & non ſapiens cœle-
ſtia, Clerici ſic fuerant in temporalibus ex praecepto domini
coartati, quanto magis ſuccedente Deo Chriſto & homine in
vita pauperrimo, & mandante tam verbo quam opere vita
Apoſtolica haec ſeruari? Patet ergo, quod ſi aliqui ex praeua-
ricatione in legem domini ſunt haeretici apoſtatae vel blaſphe-
mi, ſunt illi clerici, etiam Epiſcopi qui tam notabiliter offen-
dunt in praeuaricantiam harum legum Duae aliae leges decla-
ratae ſunt ex Gen. II. & Ezech. XVI. Si ergo Epiſcopus in
mitra ſit cornutus, ad denotandum, quod noſcit & obſeruat
vtrumque teſtamentum, quis magis blaſphemando mentitur in
Pf 2 Chri-

228 1O AN. WICLEF

Chriſtum, quam ille qui dotatur, & ditatur in poſſeſſione
temporalium, etiam ſupra reges.

— 00 e ee ee ee e e en
C AP V T XVI.
M confirmatio ſenſus praecedentis.

A'rrra- Frater, acute cibaſti noſtros Epiſcopos cum quin-
que panibus hordeaceis, Penthateuco Moſaico, vt dici-
tur figuraliter Iohan. VI. Sed quia noftri Praelati falſe fingunt,
quod haec dicta de lege veteri fuerunt cœremonialia, & ceſſare
pro lege gratiae debuerunt. Ideo rogo te ſi quicquam habes
de lege gratiae, confirma hanc ſententiam quam dixiſti. PuRo.
Videtur mihi quod non oportet confirmare Epiſcopos in fide
inſtructos vlterius pro iſta ſententia, cum per locum a maiori
ſequitur. Si Epiſcopi in lege veteri ſic fecerunt, quod Epiſco-
Pi pro lege gratiae hoc feruabunt. Specialiter cum Chriſtus
& eius Apoſtoli tam facto (quod plus docet) quam verbo (quod
ſatis obligat) hoc ſeruarunt. Sed quia Chriſtus in fecundo
ſuo conuiuio, pauit quattuor milia hominum cum ſeptem pa-
nibus & paucis piſciculis, vt patet Matth XV. Marc. VIII ideo
ex habundanti adducam tibi ſeptuplex teſtimonium de lege gra-
tiae ad hoc idem. Nam Luc. XIV. poſt parabolam domini ſic
adiungit, ſic omnis ex vobis qui &. Quomodo autem Chri-
ſtus intelligit renunciationem in hoc verbo euangelico, ipſe &
eius Apoſtoli per conuerſationem pauperem ſatis docent. Nam
opera Chriſti & ſuorum diſcipulorum, ſunt interpres optimus
legis ſuae. S militer non eſt ſeruus maior domino ſuo &c. ſed
ſufficit diſcipulo vt fit &c. vt dicit Chriſlus Matth. X. Cum
Chriſtus ſit magiſter optimus, & dominus dominorum, &
omnes praelati debent eſſe ſerui huius domini atque diſcipuli,
patet quod non debent ſupra Chriſtum extolli in dominio ſecu-
lari. Sed Chriſtus dicit Matth. VIII. Quod filius hominis
non habet &c. hoc eit, non habet humanitus ſeculariter 8
proprierarie dominando. Qua ergo fronte Epiſcopi noſtri cae-
ſarii audent in dominio ciuili ſe ſic extollere ſupra Chriftum?
ſicut Luc. XXII. Chriſtus magiſter optimus iſlam Katenthrn
10

LIBER QVARTIVS. 22⁹

ſic decidit, quando facta eſt diſſenſio inter diſcipulos Ieſu, quis
eorum videretur eſſe maior, & vt apparet (dicit fides euange-
li) videretur ad denotandum quod loquitur de ma oritate ſen-
