tio & exaltatio meruit ſuo toti, cum tam ſecundum naturam
corpoream, quam ſecundum creatum ſpiritum, fit Chriſtus
idem cum quolibet hominum ſaluandorum. Et patet, quod fal-
ſum in fine annecétitur, cum maior ſit conuenientia indiuiduo-
rum in ſpecie, quam ſuppoſitorum, quae ſolum ooncordant
in genere, quia longe alia eſt conuenientia, quam in termino
vel in ſigno. Ad tertiam tuam inſtantiam dico, quod conſe-
quentia non procçedit, quia inxta tua principia, per hoc argu-
mentum probaretur, quod quaelibet fuperficies ſit infinitum
malor quam linea, & corpus infinitum maius ſuperficie, & per
conſequens vtrumque eorum infinitum magnum. Sed vt ac-
cedam propius falſitatem tuae ſententiae non mendicans, cer-
Omnie bomo tum mihi eſt, quod omnis homo eſt infinitum perfectior quam
N inßnitum beſtia, & tamen non exinde eſt infinitum perfectus, concedo
Pes er „ tamen, quod infiniti homines alii, per impoſſibile poſiti, non
Auam beßie. poſſent Chriſto humanitus coaequari, propter vnionem illam
beatam, quam nullus alius poſſet aſſumere Et ſic Chriſtus
excellit humanitus, tam in natura affumpta, quam in gratia
vnionis. Nullus enim alius homo poſſet in anima vel corpore
Chriſtum praecellere, & per conſequens in corpore fuit tanta
aequalitas complexionis harmonicae, quod non potuit effe re-
bellio corporis ſui ad animam, ſicut eſt in quolibet alio fratre
ſuo. Sed non ex hinc ſequitur, quod Chriſtus infinitum
cedit

LIBER TERTIVS. 1771

cedit humanitus aliquem fratrem ſuum. Et quantum ad repli-
cationem tuam, de primitate humanitatis, concedo tibi, quod
Chriſtus eſt primus homo ſimpliciter dignitate, & fic eſt pri-
mus Adam. Sed communiter intelligitur de temporis primi-
tate, nec eſt contradictio in iſta aequiuocatione licet Sophiſtae
laborant multum in talibus imprudenter. Et quo ad vlitimam
replicationem tuam de loco aſſimili, patet quod multi ex iſta
ſimiali ſimilitudine ſunt lapſi, negando fidem ſcripturae, ima-
ginantes, quod humanitas Chriſti, aut eius diuinitas, ſunt par-
tes eius quantitatiuae aut qualitatiuae, quia aliter ratio tua non
procederet ab exemplo. Audacter ergo concedam ſimpliciter
omnes praedicationes, quas fides ſcripturae concedit de Chri-
ſto ſimpliciter & ſcio quod omnes ſagittae tuae quae inclu-
duntur in tua pharetra, neſciunt haec verba domini impugna-
re. Vtrum autem ſequitur ſimpliciter, Aethiops eſt albus ſe-
cundum dentes, ergo eſt albus, relinquo tibi & ſophiſtis, tuis
ſodalibus ad materiam magis fructiferam accedendo.

6885 6095 66 9 6.n n e ene eee ee
C AP V IL XXX.
Quod nullus ſanctorum eſt laudandus, niſi quia

Cbriſtum eſt imitatus.

LITRHIA. Delector frater Phroneſis, quod tantum magni-
ficas ſaluatorem. Et videtur mihi ſequi ex iſta ſententia,
quod nullus ſanctorum ſit laudandus, vt pars eccleſiae, niſi de
quanto ipſe ſequutus fuerit in moribus Chriſtum noſtrum. Vi-
detur mihi ſecundo, quod nullus ſanéctorum in verbis vel fa-
Gtis, ſit laude dignus, niſi de quanto a Chriſto exhauſerit ma-
teriam laudis ſuae. Et videtur mihi tertio, quod auctoritas
ſeripturae ſacrae, quae eſt lex Chriſti, infinitum excedit quam-
libet ſeripturam aliam, quamcunque autenticam alſignandam.
PHRO. Subtiliter & acute infers multiplicia quae ſequuntur.
Cum enim ex fide capimus, quod Deus erat verbum, quod
quidem verbum caro factum eſt. vt dicitur lohan I. Et idem
verbum quod eſt Chriſtus leſus, nedum infinite excedit quem-
2 cunque

S

₰W
.

7
N.

172 IOA N. WICLEF

cunque alium hominem ſecundum diuinitatem, ſed nullus alius
homo poteſt ſibi in virtute vel gratia coaequari, nec fine illo
vt fonte ſaluari. Quam verum primo concludis, quod fiue pro-
piores legis veteris, ſiue legis gratiae, quantumcunque ma-
gnificentur, non ſunt laudandi in fide, niſi de quanto fequuti

ze&& ⸗ . . . . . . „
r ,, fuerint domimmm leſum Chriſtum. Et hinc ecclefia noſtra ra-
5 e H„„ tionabiliter hubet hanc conſuetudinem, quod quencunque ſan-

te, int ſe. Ctum orauerit, ſermonem ad Chriſtum Deum dirigit, non ad

i Chri illum ſanctum principaliter, ſed ad Chriftum. Nec valet ſo-

um⸗ lenniſatio vel feſtiuitas talis ſancti, niſi de quanto ad magnifi-
candum Chriſtum praeparat, & ad honorem ſunm incitat, &
ad amorem ſuum prouocat & accendit. Vnde ſi aliquae ſunt
ſolenniſationes ſanctorum, quae exorbitant ab hoc fine, non
dubium quin cupiditas, vel peccatum aliud fit in cauſſa. Ideo
multi putant prodeſſe eccleſiae, quod ceſſantibus iſtis omnibus
feſtiuitatibus ſanctorum, ſolum Chriſti feſtiuitas obſeruetur.
quia vt inquiunt, tunc Chriſti memoria recentius haberetur, &
plebis deuotio non ſic in membra Chriſti indebite ſpargeretur,
ſed quomodocunque ſit de hoc, certum eſt quod non prodeſt
alicuius talis ſancti ſolennitas vel deuotio, nifi de quanto accen-
dit ad Chriſtum amandum, & praeparat vt ipſe magis oret pa-
trem ad fiuffragium impetrandum. Quia certum eſt ex fide,
quod oportet mediatorem Dei & hominum Chriſtum leſum (ſi
aliquid a trinitate concedi debeat, propter orationem cuius-
cunque ſancti alterius) mediare. Vnde multis videtur, quod
quando ſingulariter oratio directa fuerit ad illam perſonam me-
diam, pro adiutorio ſpirituali, tunc plus profuit & creuit ec-
cleſia, quam facit modo, mult's interceſſionibus adinuentis.
Et ſic Pſeudis inſtat quod ſancti leg's veteris non ſequuntur Chri-
ſlum, quia nondum eſt pro lege veteri Cum Chriſtus dicat
vnionem hypoſtaticam naturarum, dicitur ſibi, quod nos audi-
uimus ex lege, quod Chriſtus manet in aeternum. Sic quod
de Chriſto ſingulariter verificantur ſophiſmata, quae de aliis
hominibus verificari non poterunt, vt quia perſonalitas Chriſti
eſt aeterna, & ſuae humanitatis aſſumptio aeternaliter praepa-
rata, Poteſt dici, quod pro tempore legis veteris manet iſta
perſona, & iſta perſona pro tempore ſuo eſt Chriſtus. Et hine
Apoſto. I Corinth. X. confidenter loquitur. Petra autem in-
quit)

LIB E R TERTIVS. 13

quit) erat Chriſtus. Ad quaeſtionem ſecundam patet ex fide,

quomodo a quocunque Catholico debet concedi, cum huma-
num genus perpetuo damnaretur, ſi non Samaritanus iſte cu-
ram eius egiſſet, vt notat Euangelium Luc. X. vt patet ex di-
ctis. Et ex hinc multi probabiliter aeſtimant, vt dictum eſt
ſuperius, quod foret expediens Chriſtum ſingulariter inter ho=
mines adorare, quia ipie eſt mediator, interceffor optimus,
paratiſſimus, quo ad vtrumque extremum, & benigniſſimus
ratione charitatis & miſericordiae infinitae. Stultus ergo foret,

qui alium interceſſorem inquireret, quia propofitis duobus eli-

gibilibus, qui minus eligibile ſine cauſſa praeponeret, foret
ſRultus. Chriſtus enim eſt ſemper vivens apud patrem, ad in-
terpellandum pro nobis eſt paratiſſimus illapſus in mente cu-
juslibet viatoris, qui ipſum dilexerit. Vnde non oportet ad

captandum eius colloquium ſanctos alios mediare, cum ſit be- Cbriſtus ef
nignior & pronior ad iuuandum, quam aliquis eorum. Et mo- benignios .¼

ueret quod mens viatoris ex multitudine beatorum, quos orat,
diſpergitur, cum affectio a Chriſto laxatur, eo quod tantum

bpronior ad iu-
uandutn quans
aliquis ſan-

eſt finita, & per conſequens remittitur, cum ſit in plurimos Adorum.

ſic diſperſa. Et ſuper haec poſtquam creuit cupiditas, & affe-

ctio perſona is ecclefiae, ſaepe euenire poterit, quod cupiditas
vel perſonalis affectio deuotionem inficeret, imo quod diabo-
lum canohiſatum ſtultificatus adoraret & coleret vt beatum.
Adorato ergo Chriſto & placato, ad eius imperium beati cae-
teri iuuant de ſuffragio ſpiritali, & quomodocumque ipſi co-
lantur fingulariter non iuuant aliquem, niſi de quanto ab iſto

domino imperantur Stultitia quidem videtur fontem omnino

paratiorem relinquere, & ad riuum turbidum & remotum ac-
cedere, & ſpecialiter vbi fides non doceret, quod riuus talis a
fonte viuo huiusmodi emanauit. Si ergo ad acuendum deuo-
tionem noſtram beatos aliquos adoramus. videtur quod relin-
quendo ambiguum illos adorare debemus quos fides ſripturae
& ſic dominus canoniſat. Penſet ergo fidelis in domino cauſ-
ſam, quare priuatae eccleſiae tam laborioſe, & tam ſumptuoſe
etunt Romanam curiam pro canoniſandis ſuis fratribus, & vi-
debit quod inordinata cupiditas, & defectus fidei ſint in cauſſa.
Quis rogo faceret ſcurram mediatorem ſuum. vt regis paratio-
xis & clementioris colloquio potiretur? Sancti licet in cœlo
X 3 non

Cupiditas.

Adoratio.

1

174 IOA N. WICLEF

non ſunt ſcurrae, ſed incorporati in Chriſto per gratiam ſalua-
toris, tamen minus ſe habent in comparatione ad illum, quam
ſcurra ad regem terrenum. Expedit tamen ad vitam ſancto-
rum attendere & illos ſequi in moribus tanquam duces, de
quanto ipfi Chriſtum choraulam totius eccleſiae ſunt ſequuti.
Et quia ſtultum eſt in periculoſo itinere viam regiam & ſecu-
ram dimittere, & ſemitam incertam ſiue incognitam arripere,
videtur quod patente vita Chriſti & ſuis regulis, alias vitas de-
bemus poſtponere. Vnde beatus Ciprianus diſtinctione octa-
ua profunde & ſubtiliter inculcat iſtam ſententiam Si (inquit)
Chriſtus ſolus audiendus eſt, quid nobis quod ſancti caeteri
praeceperunt? Et hinc Apoſtolus Paulus praecipit, quod de
quanto ſui conuerſi ſint imitatiores ſui, de quanto apoſtolus
ipſe eſt imitator Chriſti, & de tanto ipſum audiant, de quan-
to in ipſo loquitur Chriſtus. Inſuper videtur multis, quod
curia iſta ſic canoniſans ſanctos, blaſpheme praeſumit, cum
ſeducta reuelatione, tam plene ignoret ſanctitatem defuncti,
quam plane ignorat Ilohannes presbiter vel Soldanus. Et cer-
tum eſt, quod teſtium depolitio nihil probat, cum ſuppoſita
veritatis notitia canoniſandi, ac detecta Papae fideliter ſine
mendacio, quod raro vel nunquam euenit. Adhuc depoſitio
quantum ad propoſitum nihil probat. Tum quia ſententia alte-
rius iudicis ſententiantis ſecundum allegata & probata, qui iu-
dex foret mundo magis autenticus, tantum probaret, ſicut
Papae ſententia in hac parte, Tum etiam quia horum teſtimo-
nium deponentium probat ad maximum, quod dati ſancti con-
uerſatio fuit talis, & cum hoc ſtat, quod vsque ad mortem
fuit hypocrita & praeſcitus. Quae ergo praeſumptio ſupra al-
legata & probata affirmare & canoniſare, quod talis in patria
ſit beatus? Nec dubium quin miracula magis poſſunt illudere,
cum diabolus transfigurans ſe in angelum lucis maiora
miracula in perſona defuncti damnati poteſt oſtendere.
Et ſic videtur, quod per teſtes & iudices & primas
procurantes, particularis eccleſia ſaepius ſit ſeducta Hoc
autem foret facile, & diabolus non dormit, decipiendo
popuium quantum poteſt, Vnde multae primae ex tali
ſeductione diaboli, plus colunt vocatum ſanctum nouum

huius-

LIB E RTERTIVS. 175

huiusmodi, & ſpecialiter aſſiſtente ſigno ſumptuoſo ſenſi-
bili, quam colunt dominum leſum Chriſtum.

DSes; 3e8 DS8 e3e 36858 C:38 eet Eee et eee es iet
CAPVT XXXI.

Quomodo lex Chriſti infmitum excedit alias leges.

AXrT/ Conſydero mi frater, quod pro iſta ſententia
(licet vera fuerit) nec laudes a ſatrapis reportabis, nec ab
incolis in contractis in quibus fundantur huiusmodi nouitates.
Sed dic rogo de conoluſione tertia Videtur enim, quod fides
ſcripturae habet hodie plurimos impugnantes, & ex cauſſa
muſtiplici paucos eius ſententiam ponderantes PRHRO. Expe-
rimento' didici quod verum ſentias. Nec dubito, quin infide-
litas ſit in cauſſa. Non enim ſyncere credimus in dominum
Ieſum Chriſtum, cum hoc dato, ex fide fructuoſa teneremus,
quod ſeripturae ſacrae, & ſpecialiter Euangelui noſtri auctori-
tas, ſit infinitum maior, quam auctoritas ſcripturae alterius

ſignandae. Sed vt loquor certius, notanda eſt tibi aequiuoca Quot modis
tio de ſcriptura. Primo enim ſcriptura ſignat leſum Chriſtum accipitur ſa-

librum vitae, in quo omnis veritas eſt infcripta.
Iohan. NX. non poteſt ſolui ſcriptura. Secundo modo ſignat
veritates in ipſo libro vitae inſcriptas, fiue ſint rationes exem-
plares aeternae, fiue veritates aliae temporales. Et tertio mo-
do famoſius quo ad vulgus, fignat aggregatum ex codicibus
legis Dei, & ex veritate quam Deus ipſis imponit, ſed, hoc
nudum ſcriptum materiale non dici vocare ſcripturam ſacram,
quia illi codices non ſunt ſacri, niſi illis ſententia aſſit ſacra.
Et tunc intelligo ſimpliciter aggregatum ex illis codicibus, &
ſacra ſententia eſſe ſeripturam lacram. Et quia iſia tertia figni-
ficatio eſt famoſior, ideo loqnamur ſdecialiter de illa, quanta
Git eius auctoritas & firmitas Veritatis. Nec eſt ad propoſitum
loqui de excellentia codicum, cum illi in natura ſua hbris men-
dacibus communiter ſunt peiores. Nec ſunt potius ſcriptura
ſacra, quam quilibet alia, cum beata trinitas ſcripturae cuilibet

ſit illapſa, & tunc videtur mihi, quod ſicut concluſio tua tertia
ſenten-

Iuxta illud "ra ρα⅝1/ſiere.

176 10 A N. WICL EF

ſententiat. Quod ſeriptura ſacra ſit infinitum magis autentica
& credenda, quam quaecunque alia aſſignanda, quia vt auctor
proximus ad auctorem, ſic liber ad librum. Sed ex fide Chri-
ſtus auétor proximus ſcripturae ſacrae eſt infin tum praeſtan-
tior, quam homo alius, ergo liber ſuus, vel ſcriptura, quae
eſt lex ſua, proportionabiliter ſe habet ad quamcunque aliam
aſſignandam. Vnde ſcriptura aliorum doctorum magnorum
quantumcunque vera, dicuntur apocripha, nec ſunt credenda,
niſi de quanto in ſcriptura domini ſunt fundata. Fundamen-
tum autem iſtius materiae, eſt fides eceleſiae qua credimus,
quod Chriſtus Deus & homo fuit incarnatus. Et modo quo
narrat Euangelium cum hominibus conuerſatus, & quod (Cri-
bas ſuos Euangeliſtas ad exarandum legem Chriſti, & fidem
catholicam ordinauit. Vnde iſte particulares codices, cum ſua
ſacra ſententia, ſunt implicite fides ſeripturae, ſicut eſt impli-
cite fides eccleſiae, quod iſta ſacrata hoſtia ſit realiter corpus
Chriſti, quia ſuppoſita veritate ſuppoſiti, quod ſaepe euenit,
tunce eſt ita. Et ſuppoſita falſitate narrati, tunc poteſt eſſe il-
ſuſio. & in aliis ſignis ſenſibilibus ſaepius poteſt eſſe. Et ex
iſtis patet, quod ſeriptura ſacra ſit veriſſima, ſecundum quam-
libet eius partem, quia ſi ſit ſcriptura ſacra, tunc habet ſen-
tentiam pro ſenſu Ieſu Chriſti. Et ille non poteſt eſſe falſus, nec
aliquid in ſenſu decipere., ergo coneluſio vera. Vnde ex iſto
fonte, tota ſeriptura legis veteris, capit auctoritatem & reue-
rentiam, cum Chriftus in communi vel particulari, allegat
omnes libros legis veteris, quos habet catholicos acceptare.
Et ita paris auctoritatis ſunt omnes codices nouae legis & vete-
ris, de quanto credimus, quod ſuae ſententiae a ſpiritu ſancto
emanarunt. Et ſecundum Auguſtinum ſecundo de doctrina
Chriſtiana in fine. Omnis veritas ſit in ſoriptura ſacra, vel
explicite, vel implicite, patet quod nulla alia ſcriptura capĩt
auctoritatem vel valorem, niſi de quanto ſua ſententia a ſcri-
ptura ſaera ſit deriuata. Sed quia ſpiritus ſanctus vult intentum
noſtrum non diſpargi in multa, ſed circa vnum neceſſarium
occupari, vult vulgares codices de lege noua & veteri ſtuderi
& legi, & hominem non cirea alios occupari, qui licet quan-
doque ſint veri, & fides ſcripturae ſacrae implicite, Deus ta-
men non vwult eos explicite credi. Et hinc Augu. Lib. II. de
ordine

LIBER TERTIVS. 177

ordine rerum ſaepe praecipit, quod nemo credat fſcriptis ſuis,
vel verbis, niſ de quanto ſe fundauerint in ſcriptura, & in
ipſa vt ſaepe dicit, omnis veritas implicite vel explicite conti-
netur. Et indubie idem eſt iuditium, de ſcriptis aliorum ſan-
ctorum doctorum. Et multo magis de ſcriptis Romanae eccle-
ſiae, & doctorum nouorum. Ideo vt ſcriptura ſacra ſit magis
appretiata & laudata, quaecunque veritas quam viator ſenſu
non percipit, debet ex hac fide ſcripturae eſſe deducta, ſaltem
ſi requiritur a fidelibus eſſe credenda. Et tunc ſcriptura ſacra
foret in reuerentia, & bullae papales (ſicut debent) forent poſt-
poſitae, & tam leges papales, quam doctorum nouorum ſen-
tentiae quae ſunt poſt ſolutionem Sathanae promulgatae, forent
in ſuis limitibus veneratae. Quid rogo fideli & ſcriptis huius-
modi quibuscumque, niſi de quanto ex fonte ſcripturae fideli-
ter ſunt exhauſtae? E iſta ſententia rectificaret nedum mandata
papalia & aliorum praelatorum ſed & corrigeret errôres nouo-
rum ordinum. Et ſic ſerenaret atque accenderet cultum Chri-
ſti. Vnde deteſtandi ſunt doctores nouelli qui nituntur aſſere-
re, quod ſcriptura ſacra ſit inter omnia dicta vel ſcripta falſiſ-
ſima, & ſpecialiter verbum Chriſti in Euangelio Iohannis, ſicut
ex logica ſua ſe putant clare deducere. Et inter omnes haere-
ticorum ſententias non recolo, quod ſit damnabilior, Anti-
Chriſto praeparitior, vel fidei Chriſti nociuior. Quis enim cre-
deret aliquam partem legis Chriſti, ſi tanta pars eius debeat vt
impoſſibilis refutari? Et cuilibet ſoripturae expoſitio, & ſenſus
Antichriſto placitus debuit adaptari, & toto facto. In hoc te-
tro inuolucro colliguntur in hac parte omnes argutiae Anti-
chriſti. Ego ſic intelligo hanc ſcripturam ſacram, & ſecun-
dum logicam meam debet ſic intelligi. Sed ſenſus iſte eſt im-
poſſibilis, ergo ſcriptura ſacra, & per conſequens eius auctor
foret falſiſſimus, & maxime diſcredendus, Nam ſol (vt inqui-
unt) & caetera ſenſibilia in quantitate, & caeteris avcidentibus,
iudicium humanum decipientia ſunt falſa, pari euidentia, vel
maiori, qua hoc fignum, homo eſt aſinus, foret falſum,
quare ergo non ſcriptura ſacra, immo etiam ipſe Deus, cum
mouet in Ro nam peccati prioris, & per conſequens ſignat
etiam falſiſſime ſenſus falſos. Liber ergo iſte foret falſiſſi-
mus, & Chriſtus ſumme haereticus. Sed diſcant hii diſco-

Z lores

in quo potiſſi-
me ſtat error
baeretizoramm.

778 10 A N. WICLEF

lores haeretici & diſcipuli antichriſti, quod nihil ad errores eo-
rum, & ſcripturam facram, quod iplain male intelligant, ſicut
eſt de Deo & cacteris aſtris cœli. Ideo ſecundum regulam Au-
guſtini quandocunque de ſcriptura ſacra exoritur talis falſa
opinio, fideles debent cognoſcere, quod vel ſunt codices in-
correcti, vel errans ſoripturam facram male intelligit, & omni-
no ex ſenſu ſuo falſo & ſignis in codice, non refultat fcriptura
ſacra, ſed potius fcriptura diaboli & codices antichriſti. Nihil
ergo ad ſeripturam ſacram, quod haereticus eam ſiniſtre intel-
ligit, non enim ſubiacet ſuo iudicio, ſed potius ipſum damnat,
error autem de intellecin i llius ſtat potiſſime in ſuperbia, &
ſtulta praeſumptione de propria logica, cum logica ſcripturae
ſit rectiſffima, fubtiliſſima, & maxime vfitanda. Hla enim
trahit ſibi regulas cuiuscunque artis liberalis, vt domina, &
non debet ab inuentis regulis humanitus fubiacere, ſed ſuponi
in veritate ſententiae, in forma verborum, & logica Praecelle-
re ſcripturas alias qualescunque, & veritates neceſſariores mia-
gis exprimere. Hlas autem veritates, quae non funt ita vtiles
ad be atitudinem, magis abſcondere, & quascunque difficulta-
tes quas implicat, vt Augu. docet ad exercitium meritorium
ipſum ſtudentis humiliter ex ordinatione ſancti ſpiritus dicitur
continere, quia illa eſt regina quae loquitur Eccleſia. XXIV.
Qui elucidant me vitam aeternam habe dunt. Expedit autem
pro habenda huiusmodi ſe ripturae noticia, quod fidelis in recta
Logica, & etiam in Ph liloſophia depurata a domino ſit inſtru-
&us, vt dictum eſt alias de armatura multi iplici, qua armaren-
tur ſui cultores, contra diſcolos antichriſti. Primo, quod in-
ſtruantur in recta ſententia de vniuerſalibus. Tales enim col-
ligentes ſenſus ſuos, ad vniuerfalia pauca reſpiciunt, & verba
ſua impughantur & de leui pronunciant. Secundo, quod co-
gnoſcant ſecundum rectam Methaphiſicam ſcholae, Chriſti ve-
ritatem de quidditate temporn, & aliorum aceid jentiut n, quo-
modo non ſunt niſi diſpoſitiones ſubiecto ſuo formaliter inhae-
rentes. Tertio quod cognoſcant, quod apud Deum & homi-
nes, omnia quae fuerunt vel erunt, fſunt in magno tempore
ſibi praeſentia. Quarto, quod cognoſcant, quod creaturae
habent in Deo eſſe idaeale aeternum, exiſtentiam in ſuo gene-
re aeternaliter antecedens. Et quinto, quod cognoſcant ma-
teria-

LIBER TERTIVS.B wy

terlalem eſſentiam eſſe perpetuam, & formas materiales eſſe
eius diſpoſitiones, licet ſiat ſpecierum & generum quidditates.
Et iſtud patet cum diſtinctionibus aliis ſenſum ſcripturae multi-
licem aperire. Sed quia de omnibus dictum eſt particulariter;
S& diffuſe alibi, tollendo particulares obiectus factos ab inſciis
contra ſcripturam ſacram. Ideo illis ſuppoſitis, oportet ad
alia pertranſire Certus ſum quidem ex fide, quod Antichri-
ſtus & omnes eius diſcipuli, imo omnes diaboli non poſſunt
aliquam partem ſcripturae ſacrae, etiam de virtute ſermonis
eſficaciter impugnare Sed in omnibus iſtis videtur mihi,
quod fidelis debet vti hac regula, ſi ſcripturam ſacram ſane in- Note vegulam
telligit, laudet Deum, ſi ab intellectu tali deficit, pro intel- Jus elis de-
ea ſano laboret. Et iterum in litera tanquam grammaticus de⸗ ei e e-
. . . . Ieriptur.
conquieſcat, & omnino caueat de ſenſu imponendo ſcriptu-
rae, quem ex ſibi dubio ſpiritus ſanctus non flagitat. Talis
enim fecundum Hieronymum eſt haereticus, & multo magis
qui blaſphemat temere, imponendo ſcripturae ſacrae
. ſententiam, quam ipſemet dicit im-
Poſſibilem.

Finis Tertii Libri.

890 I0 A N. WICLEF
e e e e e e

LIBER QVARTVS.

CATPTVT I.

De Sgnis.

ͤ, quod leuiter tranſcurriſti. Sed vellem libenter,
ZIALMEZ quod tractatum Quartum de ſignis conformiter in-
QOuamd'n bie Us , E= Choares. Quamdiu hic viuimus, oportet ad ſigna
viaimusopof- attendere, cum Samaritanus noſter vſus fuit ſignis cum fſuis
e⸗ l Apoſtolis. Et ſacramenta quaecunque & diſtinctiones ordi-
mnum, vel ſectarum, potiſſime ſtant inſignis. Et videtur in
primis, quod fignum & ſignatum conuertibilia ſunt cum ente.
Nam omnis creatura eſt ſignum creationis, ſicut fumus natu-
raliter ignem ſignificat. Deus etiam eſt ſignum cuiuslibet rei
ſignabilis, cum ſit liber vitae, in quo quodcunque ſignabile eſt
inſcriptum. Et per idem ſequitur, quod quodlibet ſit figna-
tum. Et ſi diffinitio ſacramenti, ſit ſacrae rei ſignum, videtur
quod omne ſignabile ſit etiam ſacramentum. Quia omnis
creatura ſignat fuam creationein, & etiam creatorem, & ſic
rem ſacram ſignat, & Deus multas ſacras creaturas ſignat, &
ſeipſum. Quod ſi ſacramentum ſit inuiſibilis gratiae viſibilis
forma, vt ſimilitudinem gerat, & cauſſa ex ſtat. Cum viſibi-
lis forma in propoſito ſignat quamcunque formam , vel quiddi-
tatem ſenſibilem Videtur quod quaelibet ſenſibrlis creatura,
ſit etiam ſacramentum, quia eſt vilibilis forma inuiſibilis gra-
tiae creatoris, & gerit ſimilitudinem Idaearum, & cauſſa exi-
ſtit ſimilitudinis ſuae, & intelligentiae creaturis. Quomodo
ſunt ergo ſolum ſeptem ſacramenta diſtincta ſpeciuoce? cum
Penes diſtinctiones rerum ſacramentalium, diſtinctio poteſt
capi, imo eiusdem ſacramenti in ſpecie eſt diſtinctio ſpeciuoca,
propter conuenientiam ſignati, & diſconuenientiam ſigni Si-
. militer

E LITHIA. Video quo ad iſtum tractatum tertium,

Diſſinitio ſa-

cramenti.

LIB E R QVARTVS. 18

militer praedicatio verbi Apoſtolici ſacramentum videtur eſſe
ſecundum praedictam deſeriptionem, eo quod eſt ſignum ſan-
tatis auditorii. Et ita ſignificanter in fide ſer pturae iniungi-
tur ſicut exercicium alterius ſacramenti. Cum lohannis vltimo
ſub obrentu triplicis amoris Chriſti, paſtus ouium ſuarum te-
nerrime eſt iniunctus. Quare ergo non eſt 'ſta verbalis paſtio
ſacramentum, nunquid fit cauſſa ſufficiens, quod infert ſollici-
tudinem praepoſiti & non lucrum. Mille autem ſunt talia ſen-
ſibilia ſigna in ſcriptura, quae habent tantam rationem ſacra-
menti, ſicut communiter iſta habent ſeptem. Similiter ſacra-
mentum euchariſtiae, quod eſt maioris honoris inter caetera
ſacramenta, videtur diuidi in duas ſpecies, ſeilicet in ſacramen-
tum panis & in ſacramentum vini Certum quidem eſt, quod
ipfa in naturis ſuis ſpeciuoce ſunt diſtincta. Et quantum ad
rationem ſacramenti vel ſigni, cum primum directe, ſignificat
corpus Chriſti, & ſecundum eius ſanguinem. Videtur tamen
diſtinctio ſpeciuoca ſignorum, inquantum huiusmodi capitur a
diſtinctione ſpeciuoca ſignatorum, quod haec duo ſunt diſtin-
cta ſpeciuoce ſacramenta, non enim ſubterfugi poteſt quin
vtrunque iſtorum ſeorſum poſitum ſit realiter ſacramentum.
PHRONESIS. Quantum ad iſtam materiam de fignis ſum pauper
animo, cum cognoſco, quod multa dicta in iſta materia habent
nimis debile fundamentum & propter aggregationem ac inſtitu-
tionem in terminis, difficile eſt loquenfibus habere viam in-
pugnabilem veritatis. Ideo dicam tibi in primis quid ſentio de Quaelibet cre-
quidditate & conuenientia lacramenti. Non enim video quin atura Tönßibi-
quaelibet creatura lenſibilis ſit realiter facramentum, quia is eſ, Jaczg.
ſignum a Deo inſtitutum vt rem ſacram inſenſibilem ſignificet, Kereg.
cuiusmodi ſunt creator, & creatio, & gratia ereatoris. Nec
didici picacias ex quibus picaciis adiectis hoc nomen ſacramen-
tum, limitari debet vniuoce ad haec ſeptem. Ideo deſperans
de vniuocatione, detego narratiue ordinem iſtorum ſeptem ſa-
cramentorum vulgarium, & poſt procedam particulariter ſe-
cundum ordinem, qui mihi conuenit de eorum quolibet per-
tractando. Cum enim ſacramentum ſit ſignum humano gene-
ri ad patriam procedendi. Haec ſeptem ſacramenta, ſcilicet
Baptilimnus, Confirmatio, Ordo, Matrimonium, Euchariſtia,
& Extrema vnctio, ſic ſe habent: Baptilmus autem eſt ſignum Baptiſmus
3 gene-

182 IOA N. WICLEF

generationis ſpiritualis hominis in Deo, & ſic eſt primum ſa-
cramentum conferens gratiam primam ſpiritualiter generantem,
C:d quia paruulus in Chriſto ſic genitus, eſt nimis debilis in vir-
Confimatio. tute, ideo ſecundo Confirmatio eſt adiecta, vt ſit ſignum ſpi-
ritualis roboris, quod ex confirmationis gratia fit a Deo. Sed
quia eccleſiam oportet habere duas maneries hominum gene-
rantium, ſcilicet ſpiritualiter & corporaliter. Ideo ſunt duo
ſacramenta ad patres huiusmodi progreandum. Primum eſt ordo,
qui eſt ſacramentum ad clericos, & ſpecialiter ad presbiteros
procreandum. Secundum vero eſt matrimonium, quod licet
non ſit ſignum immediatum, ad procreationem hominis natu-
ralem, Eſt tamen ſignum efficax per quod notatur ſine peccato
luxuriae, licere in eſſe naturali hominem procreare. Sed quia
viatores ſaepe decidunt ſpiritualiter infirmati, Ideo duo alia
„„„ fſacramenta ad reſuſcitationem hominis ordinantur, ſcilicet pœ-
Panivenee. nitentia pro peccato delendo, & euchariſtia pro confirmatione
& & roboratione itineris pœnitentis, vnde communiter vocantur
viaticum, & poſtremo pro confirmatione completionis totius
Eætrema vn- jtineris viatoris. Extrema vndtio ſacramentum vlt mum ordi-
Ctio. natur. Fundationem autem iſtorum ſpecialem in fide ſoriptu-
rae, poteſt ſtudens elicere ex tractatu ſpeciali horum ſeptem
ſignorum. Vnde Metricus haec ſeptem ſigna, & eorum ordi-
nem implicans ita dicit. Bap. confir. ordo, ſponſa. poen,
euchariſt. vnctus.

e wee ie Re ee ie ee Ke
C AP. VT II.
De Euchariſtia.

LITHIA. Dic frater Phroneſis de Euchariſtia, quae eſt
A penultimum ſacramentum. Tum quia eſt magis venera-
bile inter caetera, tum ſecundo quia videtur habere fundatio-
nem maximam in ſcriptura, & tum tertio, quia hodie circa
euchariſliam eſt diſſenſio plus brigoſa. Et primo ne labore-
mus in aequiuocis, ſpeciuocare debemus quidditatem huius ſa-
cramenti venerabilis. PHRO. Capere debemus a communi
experientia ſenſus noſtri, quod ſacerdos ad altare accedens, ex

pane

Ordo.

Matrimoni-
int.

I. IBER QVARTVS. 182

pane & vino conficit vel conſecrat vnum ſenſibile remanens,
quod vulgus intelligit corpus & ſanguinem Ieſu Chriſti Ideo de
illo albo & rotundo, conſecrato a presbitero ſimilis hoſtiae non
ſacratae, quod ſacerdos poſt frangit & comedit, ac recipit
transmutationes ſimillimas hoſtiae non ſacratae, vt puta com-
meſtionem a mure, putrefactionem ex tempore cum transmu-
tationibus ſimilibus. De illo inquam albo primitus fiat ſermo,
& ſunt recentes haeretici, qui negant illud eſſe ſacramentum,
vt ſubterfugiant in errore ſuo inconuenientia quae ſequuntur,
ſed illos tam antiquis quam modernis tantum contrarios, opor-
tet caute corripere, quaerendo primum quid deſcriptiue ſit ſa-
cramentum Euchariſtiae in communi, & vel aequiuocabunt,
vel non euadent, quando iſta ſacrata hoſtia ſit aliquod ſacra-
mentum. Similiter per alia ſex ſacramenta Patet quod illa
ſunt ita modicae entitatis ac permanentiae ſicut iſtud. Nec fingi
poteſt ratio, quin per idem quo illa ſunt ſacramenta eccleſiae,
eſt & iſtud, vt patet diſcurrendo per quidditatem baptiſmi, con-
firmationis, & caeterorum quattuor narratorum. Similiter in
iſta materia oportet loquutionem communem accipere, ſed ec-
cleſia in ſuis orationibus, vocat iſtam rem communiter ſacra-
mentum, leges papales vocant illam ſacramentum, & non
rem. Et doctores dicunt communiter, quod ſit ſacramentali-
ter corpus Chriſti. Cum ergo aliquid fit ſacramentum Eucha-
riſtiae, & corpus Chriſti in natura ſua non fit ibi viſibile, re-
linquitur, quod non ibi remaneat ſignum ſenſibile ſacramen-
tum, niſi illud quod differentia accidentis eſt ſignatum. Quam-
uis autem in hoc ſacramento & caeteris ſit trimembris diſ
ctio, ſcilicet ſacramentum & res, res & non ſacramentum, ac
tertio ſacramentum & non res. Oportet tamen quod iſta ver-
ba ſint ſane & cogrue intellecta. Sacramentum autem & res
dicitur corpus domini quod eſt ſurſum. Dicitur autem ſacra-
mentum, quia eſt ſignum ſenſibile animae Chriſti, deitatis &
gratiae, & cum ipſum ſignatur per hanc hoſtiam quam ſacra-
mus, dicitur reſpectu illius res eiusdem ſacramenti, & iſta res
quae eſt naturaliter corpus Chriſti vocatur Euchariſtia, hoſtia
ante mortem domini conſecrata, & aliis multis nominibus, in
quibus multi loquentes taedioſe conuincant. Iſta autem res
ſenſibilis deſcripta, quae dicitur communiter panis ſanctus vo-
caturx

I-

1984 IOAN. WICLEF

catur ſacramentum, & non res, non ad iſtum ſenſum, quod
non ſit res aliqua, cum ſit res ſatis ſenſibilis vt videmus. Sed
ad iſtum ſenſum quod non ſit res illa ſacra primo ſignata per
ſignum ſenſibile, quod videmus, quia non eſt naturaliter cor-
pus Chriſti. Sed tertium membrum quod eſt res, & non ſa-
Cramentum, vocatur gratia vnionis Chriſti cum ſua eccleſia, quae
per hoc ſenſibile ſacramentum acceſſorie efficaciter deſignatur.
Sunt autem in materia de quidditate huius ſenſibilis ſacramenti
errores multiplices, vt quidam dicunt, quod ſit accidens ſine
ſubiecto, & alii quod eſt nihil, cum ex multis accidentibus
quae non ſunt vnius generis aggregatur, contra quos multipli-
Citer inuexi tam ſcholaſtice quam etiam in vulgari, quod inter
Gmnes haereſes quae vnquam in eccleſia pullularunt, nunquam
conſydero aliquam plus/callide per hypocritas introductam, &
multiplicius populum defraudantem. Nam ſpoliat populum,
facit ipſum committere idolatriam, negat fidem ſcripturae, &
per conſequens ex infidelitate multipliciter ad iracundiam pro-
uocat veritatem. Hic autem breuiter inculco ſententiam ex
Sacramentum teſtimonio fidei ſcripturae. Et primo quod hoc ſacramentum
euchariſtiue ſit corpus Chriſti in forma panis. Et cum haeretici aduerſantes
Zuid Mit. dicant ſinguli, quod hoc ſacramentum eſt accidens ſiue nihil,
& non poteſt eſſe corpus Chriſti, licet corpus Chriſti ſit ad
omnem punétum in ipſo abſconditum. Manifeſtum eſt, quod
ini omnes doloſi haeretici ſunt. Doloſi dico, quia noſcunt
communitates hominum in maiori parte ſic credere, & no-
lunt, neſciunt, aut non audent illis fidem ſuam detegere.
Cum ergo haec fides catholica ſit in fidé ſcripturae tam patule
expreſſata, patet quod ſententia ſibi contraria, eſt manifeſte
haeretica. Quid quaeſo eſt magis alicui contrarium, quam
ſententia quae dicit, quod hoc ſacramentum eſt ſacramentaliter
corpus Chriſti? Et ſententia ſibi contrariahs quae dicit, quod
hoc ſacramentum non poteſt eſſe aliqualiter corpus Chriſti? Et
quo ad ſecundam partem, ſiue quae dicit, quod hoc ſacramen-
tum eſt naturaliter verus panis, & ſententia ſibi pertinaciter
contrarians quae dicit. Quod hoc ſacramentum, non poteſt
eſſe panis cum ſit accidens ſiue nihil. Expedit ergo vniuerſa-
lem eccleſiam ad puncétum iſtum attendere, & videre ſolicite ex
fide ſcripturae qualiter eſt credendum, quia certum eſt quod in
euan-

L. I BER QCVARTVS.R,. z

euangelio Chriſti plenius, auctoritatiuius & moderatius quam
in Romana Curia iſta materia eſt deciſa. Ipſa tamen curia ante
ſolutionem diaboli, cum antiqua ſententia praedicta planius
concordauit, vt patet de con. diſ. II. c. Ego Berngarius.
=ð Et ſic de omnibus ſanctis doctoribus, qui vsque ad ſolutionem
Sathanae iſtam materiam pertractarunt. A tempore autem ſo-
lutionis Sathanae, dimiſſa fide ſcripturae, multae haereſes in iſta
materia, & ſpecialiter inter fratres & diſcolos eis ſimiles, voli-
tarunt. Vt patet de duobus erroribus ſupradictis. Fratres
enim ſpecialiter iſtas haereſes ſuſtinent pertinaciter & defendunt,
non ſolum blaſphemando in Chriſtum, & in legem ſcripturae
dAuae, ſed diffamando Papam & Curiam Romanam, defenden-
do nidum ſuum, ſed & Praelatos eceleſiae, temporales domi-
nos, ſacerdotes ſimplices, ac etiam totum vulgus. Nam
