eſt legitimum matrimonium, niſi Deus approbando coniungat
taliter coniugatos, Cum Chriſtus pertinenter praecipiat, quod
Deus coniunxit homo non ſeparet. Et quia fuimus incerti de
coniunctione approbata per Deum, ideo multi homines in tali-
bus coniugiis de vita ſua meritoria ſunt incerti. Ideo benedi-
a ſit conuerſatio virginum ſine tali copula. Et cum frequen-
ter tales apud Deum indiſpoſiti, ſaepe in facie eccleſiae matri-
monialiter copulantur. Patet quam ſpiſſim peccatum commit-

titur in tali copula, & ſpecialiter in ficto diuortio celebrato. Contra diaor-
Nam pſeudo fratres capitulares clerici, & alii cupidi faciunt tium.

ſaepe diuortium de perſonis, quas Deus approbatiue coniunxit,
Sed vae illis. Nec delector in multitudine cauſſarum diuortii,
cum multae ſunt infundabiliter humanitus ordinatae, vt patet
ſpecialiter de cognatione. Nam tempore primi hominis fratres
& ſorores fuerunt ex ordinatione diuina taliter coniugati, &
tempore patriarcharum, vt Abraham, Iſaac, & talium ſatis
propinque cognati. Nec ſupereſt ratio, quare non ſic liceret
hodie, niſi humana ordinatio, quae dicit non ſolum ex cogna-
tione, ſed ex affinitate amorem inter homines dilatari, & cauſ-
ſa haec hominum eſt nimis debilis. Ad tertiam tuam inſtan-
tiam dico, quod procreatio vel actiue, vel paſſiue eit & in fœ-
mina. Nec video quare gignere ſit commune ad marem &
Hh 2 fœmi-

244 IOA N. WICLEFP

fœminam, quin ratione conſimili procreare, cum vtrique
conueniat prolem producere Nec eſt conueniens, quod ſint
duo matrimonia ſe ad inuicem conſequentia, ſicut ſunt duae
ſimilitudines ſi eſt vna. Verumtamen matrimonium eſt prin-
Marrimoni. Cipaliter in viro, ideo vxor debet honorare virum diligentius
um eſt in viro quam e contra. In cuius ſignum mulier facta eſt ex viro, non
priueipaliter. vir ex fœ nina, vt patet Gen. III Debet tamen inter ipſos
eſſe mutua dilectio ſocialis, in cuius ſignum non ex capite vel
pede viri facta eſt mulier, ſed ex coſta, ad denotandum quod
non dehet eſſe viro ancilla nece domina, ſed ſocia lateralis.
Et ſic concedo tibi, quod bona coniugii ſunt fibi accidentalia,
ſed noſcas quod ſatis eſt eſſe prolem in aliquo tempore, & ſi
non continue ſtante coniugio. Sicut non oportet quod vir
ſemper ſoluat debitum, ſed ſatis eſt quod ſoluat in tempore
oportuno. Alias autem difficultates de legibus humanis per-
tranſeo, credens quod multi ex affectione indebita coniungun-
tur, ſicut multi indebite ſeparantur. Primum patet Tobiae
VI. Nam ſeptem viri per Aſmodeum diabolum, cum copu-
ſarentur filiae Raguel Sarae iugulati perierunt. Vnde VI. cap.

ſic habetur. Dixit angelus Raphael Tobiae, oſtendam tibi
qui ſunt. .

AE& SNN NNN EN SNn , eNne e

CAPVTY XXI.
De Cauſſa libelli repudii.

NEITTHIA. Cum cauſſa ſeparationis coniugum exprimitur in
ſcriptura, decens eſt frater Phroneſis, quod de illa & de
difficultatibus aliis hic loquaris, cum ſpecialiter in illa materia
fit diſſenſio generalis. PHRONES. Parum noſco in ita mate-
ria, & ideo propono me tenere in limitibus fidei ſeripturae,
ſciens quod dicta in illa ſufſiciunt, & alia inuenta humanitus
communiter non fundantur. Dixit autem Chriſtus, vt reci-
tatur Matth. V. Dictum eſt antiquis. Quicunque dimiſerit
VxOrem &c adulteratur &c Iſtum autem textum ſic intelligo,
non quod libellus ex lege domini eſt excerptus, ſed quia tem-
pore

LIB E R QVARTVS. 245

pore Moſi homines fuerunt proni ad occidendum fœminas quas
odierunt, & aliunde mala plurima ex malorum copula conti-
gerent. Ideo Moſes ad tollendum cul am iſtam toliditus tole-
rauit libelhun repudi, & a mihi Probabili ad excludendum
Vtrimque iniurias libellum repudii ordinauit. Multi quidem
verecundarentur cauſſam exprimere, quae non valet qui ſubti-
cendo cauſſam ad ſeparationem nephandam procederent, &
ſuper haec poteſt eſſe ortatio judicum monens ad fa inus di-
mittendum. Dicitur autein communiter, quod libellus repu-e

dii fuit charta, in qua Cauſſa ſeparationis coniugum fuit inſeri bellus repudii.

pta, & data fuit communiter a maritis. Chriſtus autem exci-
pit fornicationem dictam communiter quae includit adulterium.
Quando enim alter coniugum committit infidel'tatem in iſto,
& reliquus coniugum manet fidelis, cum fides iſta ſit pracipua
in matrimonio, licet coniugium diſſoluere, ſaltem quo ad tho-
rum, vtraque perſona inconiugatà pro ſuo perpetuo remanen-
te. Ideo dixit Chriftus, qui dimiſſam duxerit, adulteratur,
cum de lege domini mulier ſic ſeparata, debet aß actu carnali
coniugii abſtinere, nec dicat quod ſibi ſine cauſſa ſit iniuria,
quia priuatio a bono coniugii, & quod illi exiſtentibus vna
Perſona aliter inficit perſonam compoſitam. Et ſic ex infideli-
tate maculauit coniugium quo ad thorum, quod ſi mulier de-
lectatur in prolis procreatione, non video quin ſi voluerit, li-
Cet ſibi ſtare cum coniuge taliter delinquente. Et licet ſibi ſi
continere voluerit a coniuge ſeparari. Sed difficultatur vlte-
rius, vtrum propter cauſſam aliam quam infidelitatem adulterii
licet diuortium celebrare. Et videtur quod ſic, quia non ſo-
lum ſeruanda eſt fides coniugum, in procreando prole, ſed in
ſeruando ex integro legem Dei, quia aliter liceret alteri coniu-
gum eſſe ad reliquum omnium hominum infidelem Hic vide-
tur mihi, quod licet coniugi in eaſu alio a reliquo coniuge ſe-
Parari, vt poſito quo alter coniugum praecipiat reliquum eile
in crimine aliquo induratum, ſic quod deſperet de ſua conuer-
ſione, & timeat de ſua contagione exX cohabitatione. Tunc
vVidetur mihi, quod licet ab inuicem ſeparari. Sed fi alter con-
jugum ſperet conuerſionem ſui coniugis, per fſuam exhorta-
tionem, tune debet cohabitare cum illo coniuge ad hune finem.
Et iſte videtur mihi eſie ſenſus ² poſtoli 1 Corinth. VII. quando
Ih 3 - dicit.

QOuid fuit li-

Ouomodo in-
— . .
telligitur di
u Ambro-
hli poſt couſe-
crattionem non
panis ſeæd cor-
pus domini eſt
dicendum.

246 IOA N. W ICL E. F
dicit. His autem qui in matrimonio coniuncti ſunt praecipio,
non ego, ſed dominus, vxorem a viro non diſcedere, quod
ſi diſceſſerit manere innuptam, aut viro ſuo reconciliari. & vir
non dimittat vxorem. Et ſequitur, Nam caeteris ego dico,
non dominus, ſi quis frater vxorem habet infidelem & haec
Conſentit habitare cum illo non dimittat illam. Et ſi quae mu-
lier habet virum infidelem, & hic conſentit cum illa habitare
non dimittaàt virum, ſanctificatus eſt enim vir infidelis per mu-
lierem fidelem & e contra. Ex iſto textu Apoſtoli videretur
mihi, quod primo alludit verbis domini praedictis in Euange-
lio Matth. V. ſupra expoſui. Nec oportet timere Pſeudis inſtan-
tias, quod textus Apoſtoli contradicit explicite ſibi ipſi, quan-
do dicit, praecipio non ego &c. Vbi videtur exprimere quod
ipfe praecipit, & non ipſe praecipit, Sed ſciat talis ſophiſticans
ſenſum cathelicum & pertinentem ſcripturae inponere, & ceſ-
ſet a ſua ſtulta blaſphemia. Videtur enim Apoſtolum ſic ſenti-
re in iſta ſcriptura Corinth. non praecipio ego principaliter, ſed
dominus in Euangelio Matth. expreſſe ſententiam ſupradictam
declarat, quam recitatiue vobis commemoro. Et ſic tollenda
eſt ſecunda apparentia repugnantiae, quando dicit. Praecipio
ego non dominus. Videtur enim Pſeudi cum Deus neceſſario
agit in qualibet actione quod ſi apoſtolus quicquam praecipit,
& tune & dominus ſpecialiter cum ſine principali auctoritate
domini non valet praeceptio. Patet quod ex ſerie verborum
Apoſtoli, quia intendit ſe in Euangelio ſuo ſuper addere ex-
preſſe ſententiam, quam dominus in praedicto Euangelio non
expreſſit. Sed abſit eredere quin Apoſtoſus intendat, quod
dominus principaliter praecepit ſententiam, quam Apoſtolus
hic inculcat. Patet quidem ex ſerie verborum apoſtoli cum
bene ſciuit, quod ſententia ſua non valeret aliter. Et quod ſi
quis loquitur quaſi ſermones Dei debet loqui. Et iſtum mo-
dum loquendi vellem phariſaeos noſtros attendere, qui negant

infideliter, quod hoſtia conſecrata ſit panis „ quia Ambroſius

& alii doctores videntur dicere, quod poſt conſecrationem non
panis, ſed corpus domini eſt dicendum. Nunquid tales
blaſphemi volunt negare fidem ſcripturae Apoſtoli & verbis
a 1188 A△ℳ
Chrifti, propter ſiniſtrum intellectum verbi doctoris apocrv-
Pphi? Intelligit enim more Apoſtoli quod poſt conſecrationem
non

LIBER QVARTVS. 247

non principaliter erit panis, & tales ſunt multae negatiue, quas
in ſcriptura poteris reperire Sed dimittendo iſtud videtur mihi,
quod Apoſtolus in ſecunda propoſitione ſua includit ſententiam
quam dixi ſuperius, quod li infidelis diſcedit diſcedat, Non
eſt enim ſeruituti ſubiectus frater aut ſoror in huiusmodi. In
pace autem vocauit nos Deus. Vnde ſcis mulier ſi virum ſal-
uum facies vel e contra, quaſi diceret. Cum Deus ordin uit
matrimonium ad ſidem leruorum ſuorum fſibi fideliter reſer-
uandam, Non vult quod matrimonium taliter ſit ſeruatum,
quod faciat in aliqua perſona oppoſitum. Sed oportet in tali-
bus cum prouidentia prouidere, ne carnalis affectio, vel pec-
catum praecedens indiſponat taliter coniugatum, quod non fa-
ciat quod magis beneplacitum foret Deo. Nam ordinatio Dei
eſt, nobis abicondita, ideo oportet quod ſimus filii Dei, &
eius ſpiritu ſimus ducti. Et iſla credo ex euangelio ſufficere
fidelibus quo ad legem matrimonii regulandum.

C APVT KXXII.

Cum quibus verbis vel Rgnis matrimonium celebrari
debet.

AXr A. Placet frater de iſta ſententia ex ſeriptura tantum
autentica reſerata Sed dic quaeſo, cum quibus verbis
vel ſignis debet matrimonium celebrari, Dicitur enim commu-
niter, quod cum verbis de praelenti, ego te capio in vxorem
verbum iſtud de praeſenti, & non cum verbis de praeterito,
vel futuro, imo expreſſa affirmatione de futuro, vt quod te ca-
piam in vxorem, & alia perſona poſtmodum verba exprimit de
praeſenti, eo quod notet expreſſiorem & efficatiorem affectum
diminuit verbum prius dictum. Verumtamen dicitur a leg ſtis,
quod expreſſio contractu per verbum de futuro, & ſequenti
Copula carnali, vt aeque valet, ac ſi contrahentes verba ex-
primerent de praeſenti. Sed vltra cum ſurdi & muti poſſunt
contrahere, videtur quod alia ſigna ſufficiant praeter verba.
PnRO. Non delector multum labi in iſta materia, ſpecialiter
cum

248 10O A N. WICL E F

cum ſit humanitus, & ſaepe infundabiliter inſtituta. Veritas
quidem mihi videtur, quod aſſiſtente conſenſu coniugii, &
domino approbante, ſubducto quocunque ſigno ſenſibili foret
ſatis, ideo lex conſcientiae & conſenſus domini in bene viuen-
tibus in contractu huiusmodi rectiſſime regularent. In verbis
enim qualitercumque aptatis extrinſecus, poteſt eſſe deceptio,
vt dicendo. Capio te in vxorem, poteſt eſſe quod mens dicat
oppoſitum propter complendam voluptatem carnalem. Cum
ergo verbum mentis ſit praeponderantius verbo oris, & ad
verum matrimonium requiritur conſenſus, videtur quod non
Adverumma ſit matrimonium per verba huiusmodi de praeſenti. Iudices
trimonium re ergo qui ex nudis verbis iudicant pro matrimonio, iudicant
un * on contra iuditium legis Dei, ſed maledicta fit lex huiusmodi,
Tſus. quia iudex coartabit per cenſuras ſuas fictas iugum perſonarum,
Vt faciant contrarie legi Dei. Similiter videtur, quod omnia
talia verba de praeſenti ſint falſa, & ſic contractus falſus quem
Deus non approbat, ſicut nec verba. Falſum quidem eſt, quod
nunc capio te in vxorem. quia ſic ſubito matrimonium foret
completum, & non vlterius adimplendum, quod contradicit
legiſtis iſtius ſententiae & vſui communi eccleſiae. Si enim per
verba illa de praeſenti fit matrimonium, ita quod illis rite pro-
nunciatis, fit primo matrimonium, tunc ſequitur oppoſitum
in adiecto, quia cum quando vox deſinit eſſe non eſt, verba
iſta de praeſenti non faciunt matrimonium, nec ſunt ſibi com-
poſſibilia, quomodo ergo matrimonium fit per illa? Nec du-
bium, quin illa verba conſenſum non faciunt, ſcd illud quod
mouet animum ad conſenſum, nec ſufficienter teſtantur, vr
ex illis ſolummodo iudicetur, niſi forte illi iudici Antichriſto,
qui non timet falſe contra Deum iudicare, quomodo ergo ſer-
uat talis iudex regulam iſtam catholicam. Nemo debet contra
voluntatem domini repugnare? ſicut fit communiter in hoc
caeco iuditio. Similiter haec conuertuntur, vt hic ſupponi-
mus. Te accipio in vxorem, & te accipiam in vxorem, cum
ergo ſecundum ſit certius, & minus imbrigabile videtur, quod
ipſum ſit eligibilius ad homines matrimonialiter copulandum.
Si enim accipio te in vxorem, tunc per ante eſt verum, quod
te accipiam in vxorem. Et ſi ſit verum, quod te accipiam
pro vxore, tunc pro tempore ſuo eſt verum quod te accipio in
vzorem.

LIBER CQLVARTVS. 249

vxorem. Cum ergo cum verbis de futuro ſit conſenſus com-
poſſibilis, & verba illa ſunt vera, atque in domino ordinata,
quomodo licet verba illa fruſtrare per verba ſequentia de prae-
ſenti, quae non ſunt tantae efficatiage, Iudex ergo capitularis
ſic iudicans, diuino iudicio contradicit, & eodem modo vide-
tur mihi mirabile, quod carnalis copula, quae communiter eſt
peccatum, confirmet, vel faciat matrimonium, cum Deus
non dignatur ad complendum ſuum opus habere tale adiuto-
rium Et ſpecialiter cum conſenſus ſit in anima, & ſecundum
philoſophorum principia, materiale non agit in immateriale,
qua ergo regula foret idem matrimonium bis completum. Pri-
mo in contractu coniugum per le facto. Et ſecundo in ſolenni
ritu ad oſtium eccleſiae a ſacerdote per verba nugatoria & falſa
communiter celebrato. ArIThIA. Videtur mihi quod induis
Pſeudis habitum, & capitulares leges eccleſiae non admittis,
quod non eſt viri prudentis facere. PRONE. Dixi tibi in prin-
cipio, quod a me non expectes fundationem harum legum, vel
rationabilitatem earum. Sed placet mihi, quod ex facto & de-
ductionibus ſatis certis cognoſcam verſutias & infidelitates in
illis, vt ſic eas cautius caueam & doceam, quod a fidelibus ca-
ueantur. Nec video, quomodo diabolus iſtas verſutias intro-
duxit, niſi vt ſuſpendat hortationem ſanctam, & praedicatio-
nem praelati, quae legem conſcientiae adiuuarent. Ideo ſu-
ſpenſa hac tota lege Capitulari. Notandum tibi eſt, quomodo
eſt Chriſtus cum ſua eccleſia deſponſatus. Eccleſia enim
quandoque capitur reputatiue, modo quo ſolenniſantur multi-
praelati eccleſiage. Et iſtum ſenſum vel modum loquendi non
approbo. Sed vere dicitur eccleſia corpus Chriſti mixtum,
quod verbis praedeſtinationis aeternis, eſt cum Chriſto ſponſo
eocleſiae copulatum, Et talis eſt triplex eccleſia, ſcilicet Mili-
tans, Dormiens, & Triumphans. Militans eſt corpus prae-
deſtinatorum, dum hic viat ad patriam. Eccleſia dormiens, eſt
praedeſtinati in purgatorio patientes. Et eccleſia triumphans,
eſt beati in patria quieſcentes. Vna autem magna eccleſia fiet
de omnibus illis in die iuditii. Nec eſt inconueniens, ſed con-
ſonum, quod beati angeli ſint pars eccleſiae. Ex iſtis videtur,
quod non ſolum quantitatem eccleſiae, ſed eius quidditatem
oommuniter ignoramus, & hoc prodeſt nobis, ne hic ſtulte
Ii de

Quomodo
Chriſtus caum

ſua eccleſia eſt

deſbonſatus.

Purgatorium.

250 1OAN. WICLEF

de qualitate perſonarum nobiſeum militantium temere iudice-
mus. Sicut ergo nemo noſtrum ſcit modo, vtrum alius ſit
praedeſtinatus filius eceleſiae, vel praeſcitus, ſic non debet
iudicare aliquod eſſe membrum eccleſiae, vel ipſum damnare,
excommunicare, canoniſare, vel aliter declarare, niſi forte
hoc fuerit ſibi reuelatum. Reputare tamen debemus recte no-
biſcum viuentes, eſſe filios ſanctae matris eccleſiae, & con-
trarie viuentes efſe filios ſynagogae Satanae. Et cum nemo
faceret contra conſcientiam ſdam plus diaboli nutriendo Vi-
detur quod nemo tribueret temporalia praelatis, vel aliis con-
uerſantibus malicis criminalibus vel pPeccatis ſpiritualibus no-
torie irretitis. Et haec regula extingueret praelatias, ſic quod
ſacerdotes ſimpliciter ſtudeant quomodo prodeſſent ſanctae ma-
tri eccleſiae, ſicut fecerunt Apoſtoli tempore eceleſiae primi-
tiuae. Secundo excuteret leges hominum, & ſpecialiter cen-
ſuras eccleſiaſticas iam regnantes. Nam vt patet ex dictis de
quidditate eccleſiae iudices errant communiter in factis iſtis, ac
ſi de praedeſtinatis ac diabolis iudicarent. Et ſic tertio ſtare
lex ſeripturae per ſe ſufficiens, & foret debite adornata, & le-
ges prophanae extraneae, quae ſunt ad omis eceleſiae & eius
perturbationem forent penitus extirpatae. O ſi in via videbi-
mus illum finem, quia certus ſum, quod in alio ſeculo illum
exitum cognoſcemus. Matrimonium autem hominum ſcimus
a matrimonio Chriſti, & ecoleſiae exemplandum.

. ☚
ee ee ee e, S65
CAPVT XXIII.
De Pnitentia.
M'rrA. Video quod inſtitutiones humanae, quae vocan-
tur leges matrimonii modicum placent tibi. Ideo modi-
cum dic (rogo) ſententiam tuam de Sacramento pœnitentiae.
Et primo videtur mihi difficile ipfum deſeribere propter aemu-
los captioſos. Cum enim dicitur communiter, quod pœniten-
tia habet tres partes vt cithara, ſcilicet cordis contritionem,
oris confeſſionem, & operis ſatisfactionem. Videtur diflleile
ſignare genus Pœnitentiae, cum iſta tria ſint diuerſa in genere.
PHRONE:

IL. IBER QVARTLVS. 25v

PgRONE. Non imagineris, quod iſtae ſint partes quantitatiuae,
qualitatiuae, vel quidditatiuae pœnitentiaeé, vt ratio tua innuit.
Sed pœnitentiam intelligo formam qua comtritus dicitur forma-
liter pœnitere, & fic apparet mihi pœnitentiam in mente con-
ſiſtere. Mia autem (quae vocantur partes pœnitentiae) ſunt
ſibi accidentia, ipſam vt communiter complentia. Et iuxta il-

lud pſal. Confitebor tibi in cichara Deus meus, ſignantur peænitentia
communiter per partes citharae corporalis, iſta ſuprema pars principaliter
citharae in qua infiguntur claui notet contritionem cordis, & conſſtit in

groſſa ac concaua pars citharae, quae ſonum cauſſat, ſignet
oris confeſſionem tertia autem pars citharae, quae connectit
has duas ad inuicem, ſignet operis ſatisfactionem. Et ſic lirae

ſunt quaſi particulares expreſſiones peccati hominis quod com-
miſit, ad quod proſunt digiti praelatorum, & ſic eſt multiplex

nente.

pœnitentia aggregata. Prima eit ſolum in animo & inſenſibilis, Maltiplex

quia contritus domino confitetur. Illa autem licet ſit parui-
penſa, eſt tamen virtute maxima, ſine qua aliae nihil valent.
Secunda vero eſt pœnitentia aggregata ex illa, & expreſſione
vocali ſingulariter facta Deo, & ſic tam patres legis veteris,
quam patres noui teſtamenti, communiter ſunt confeſſi Sed
tertia eſt pœnitentia aggregata ex duabus prioribus, & promul-
gatione ſecreta priuate facta presbytero. Et ad iſtam pœniten-
tiam magis attendimus propter lucrum. Vtrum autem iſta
poœnitentia tertia ſit de neceſſitate ſalutis, vel qua auctoritate

pœnitentia.

introducta fuerat, eſt diſſenſio apud multos. Sed oportet cre- Confeſio aun-

dere lohanni de Deo in hac parte, qui in gloſſa ordinaria de-
cretorum dicit poſt multas opiniones quas reprobat, quod In-
nocentus tertius hanc inuenit, & pro eius confirmatione hanc
legem ſtatuit. Omnis vtriusque ſexus, quae in V. Decreta-
lium expreſfſatur. Mihi autem videtur vt explanaui diffuſius,
quod foret eccleſiae vtilius, vt de prima pœnitentia & ſecunda
eccleſia contentetur. Sed licet tertia multis noceat, & multa
mala vtrique parti ingerit, Verumtamen facit eccleſiae multa
bona. Ideo cum poſſet bene fieri, videtur mihi, quod ſit ex
ſuppoſitione necefſaria, & ſic eſt neceſſarium ſimpliciter, quia
aliquibus quos Deus ad hoc praeordinat taliter confiteri, cum
multi ex erubeſcentia de confitendo peccatum commiſſum, &

expletione pœnitentiae iniunctae cum timore, alias taliter con-
Ii 2 fitendi

ricularis reii-
citur.

Alquo inuentæ
auricularis

252 10 A N. WICLE F

ſitendi a peccato iterum committendo communiter ſe praeſer-
uant. Sed non cCredat aliquis, quin ſine tali confeſſione auri-
culari, ſtat hominem vere conteri & ſaluari, cum Petrus in-
iunxit generalem pœnitentiam vt patet Act. II. &c. & ſuſſecit,
imo aliter omnes mortui a tempore aſcenſionis Chriſti vsque
ad innocentium tertium forent damnati quod nephas eſt crede-
re, cum ſupponimus, quod fub iſta lege Papali & eius ſeruan-
tia, plures damnantur, quam damnati fuerant ſine illa. Similiter
nemo abſoluens communiter, ſcit grauedinem peccati confeffi,
ſicut neſcit ſi confitens ſit contritus, & bene ſcit quod aliter
non deletur peecatum, quomodo ergo mentiendo ſuper Chri.
ſtum, tam frontoſe abſolueret, & pœnitentiam cuius propor-
tionem ad peccatum ignorat, iniungeret? Similiter non licet
eccleſiam onerare cum nouis traditionibus & ſpecialiter ſuſpe-
ctis. cum priores ſufſiciunt, ſed leges de confeſſionibus in
ſeriptura expreſſae, per mille annos & amplius ſuffecerunt,
quomodo ergo eſt lex de pœnitentia tertia tam improhabilis
introduceta? Videtur ergo mihi, quod iſta obſeruantia huius
legis Papalis debet admitti praeciſe de quanto diſcretio confiten-
tis indicat ipſa ſibi proficere. ALITHIA Video frater, quod
iſtam legem Papalem parum ponderas, & videtur mihi, quod
Per idem confeſſiones factas, limitatis confeſſoribus modicum
ponderares, & ſie abſolutionem a pœna & a culpa, & plenam
remiſſionem conceſſam a Papa, & per idem peccati grauedi-
nhem, quam praelatus fulminando excommunicationem horri-
bilem ſaepe grauat, Et ſic diffinitio Romanae curjiae in tali bus
deperiret. PHRONES. Non video quin multa vera minus in-
nuis, cum in fide ſcripturae ſine nouis additionibus de Romana
Curia ſatis exprimitur, quomodo quis debet vinere, quo ſer-
uato ſequitur ex ſide, quod vitam illam perficiens ſit ſaluan-
dus. Vnde omnes illae dictae ficticiae, ſunt vt communiter
promulgatae ad ſubiectionem, & fallacem obedientiam popu-
li reſeruandam. Et ſic blaſphema cupiditas eſt damnabil's ra-
dix huius. Proſpiciamus ergo in lege perfectae libertatis quid
praecipitur & mandatur a domino, & illud perficiamus, & a
vetito abſtineamus, absque attendentia ad leges ordinatas no-
uiter, & eſt ſaris. Vnde quod ſupereſt nondum a malo eſt ſed
eſt malum communiter Câecans multos. Et ſic de ommibus
votis;

LIEBER QVARTVS. 253

votis, promiſſionibus, & aliis priuatis obſeruantiis conſyderet
fidelis omnipotentiam leſu Chriſti, & traiiciat totam intentio-
nem anim' ad futurum viuendo perfectius, vt prodeſt eccleſiae,
& de vita mala praeterita pœn teat, confirmans in ipfomet pro-
poſitum, men vlterius ſic peccandi. Et vt videtur mihi, ſuf-
Hicit ad culpam delendam, & ad ſaluationem quomodocunque
ſuperiores contrariantur iſti ſententiae. Sed in omnibus iſtis
debet fidelis cauere ne cum Deo ſophiſticet. Et quantum ad
illud diétum Matthaei N VIL. Quodcunque ligaueris &c. Quae-
rat fidelis a pſeudo epiſcopo dictum hoc domini allegante, ſi

ex ſanctitate vitae ſuae, quae ſit vitae Petri fimilis, iit verus Quomodo in-

Petri vicarius, quod ſi praeſumptuoſus hypocrta frontoſe ſie e

2 . —— 1: . 11: runAue
aſſerit. quaeratur prudenter fimilitudo vitae illius ad Petrum, & 1odeus
liganerise.

ſpecialiter in gratia faciendi miracula & humili paupertate. Pe
trus enim non praeſumpſit ſe habere huiusmodi poteſtatem, a
quo ſigno ergo Hypocrita talis ſic aſſert? cum contentioſa &
defenſataà affertio contradicit Et cum non probat nec ſufficit
probare, quod ſit verus Chriſti vicarius, aut membrum eccle-
ſiae quid ad illum, quod Deus beato Petro poteſſatem huius-
modi repromiſit, cum ille nec eſt Petrus, nec ex humilitate &
Vita ſancta eius vicarius? Si autem vicariam Petri non ſic ſtulte
in ſe afſerit vel praeſumit, quid hoc allegatum ad ipſum? vt
praeſumat taliter ſupra Petrum. Non enim videtur hoc di-
tum in Petro vlteriorem ſapere poteſtatem, niſi quod omne
quod ligauerit vel ſoluerit ſuper terram, conformiter ad Chri-
ſti iuditium & eccleſiae triumphantis, erit ſolutum & in cclis,
quod ſi errauerit in ſoluendo ſubditos vel ligando, quid ſibi &
Ruiusmodi dicto Petro? quod ſi propter talem repugnantiam
excommunicat, comburit vel damnat, ſic loquentem tan-
quam haereticum infidelem, quis dubitat quin iſta foret caeca
praeſumptio antichriſt? Non enim eft fides eceleſiae, quod
ipſe Petri verus vicarius vel ſaluandus. Nec ſequitur ſi talis
Antichriſti praeſumptio omnino ceſſauerit, quod pereunt cla-
ues vel ſalus eccleſiae, quin potus omni tali pompa ceſſante,
& omni tali abſolutione, & excommunieatione caeſaria, in
perſonis nobis ineognitis Chriſtum humiliter Confitentibus ſta-
ret eccleſia. Quid rogo magis haereticum, quam quod tales
perſonae ſic viuendo forent ex pacto, propter conſenſum fy-
li 3 monia-

254 IOAN. WICLEF

moniacum vicarii ſancti Petri? Talem ergo pompam haereti-
cam per antiphraſim allegatam, poteſt Deus fidelibus ſiuis
oſtendere & extinguere quando volet. Viuamus ergo in fide
filii Dei, hoc eſt, in lege ſeripturae domini noſtri leſu Chriſti,
& conformemus nos illi quantum ſufficimus & contemnamus
praeſumptiuas pompas huiusmodi Antichriſti. Et Deus pro-
uidebit fidelibus ſuis ex perfidia iſta paſſis. Nam paſſos ex ti-
more nocturno a ſagitta volante & negotio per ambulante in
tenebris, credimus eſſe martires glorioſos, quare ergo non paſ-
ſos ab incurſu & daemonio meridiano, quod eſt maximum ma-
tris noſtrae periculum permiſſum a Deo in manifeſtiſſimo An-
tichriſto. Tales inquam Antichriſti in diſcipuli habent claues
inferni & non cœli. Cum claues regni cœlorum ſunt poteſta-
tes ligandi & ſoluendi in humilitate, & caeteris virtutibus fun-
datae, & limatae per fidem ſoripturae a rubigine Antichriſti.

CAPVT XXIV.
In quo ſigno poſſumus capere veram contritionem.

AM'rr HIA. Dic rogo frater mi Phroneſis ex quo ſigno poſſu-
mus capere veram contritionem, vel peccati deletionem,
quia acute (licet obſcure) Antichriſti verſutiam detexiſti. Et
nunquid illae ſectae caeſariae & nouellae quae dimittunt regulas
Chriſti, & attendunt appretiantes nouas regulas ad inuentas
in hoc peccant, aut vere poœnitent dum acutiſſime & fortiſſime
iſta ſeruant? PgRO. Tam fideles noſtri quam aduerſarii diſci-
puli Antichriſti conformiter confitentur, quod ad peccati dele-
tionem requiritur habere veram cordis contritionem. Vnde
diſpoſitionem primam doloris (quae non ſufſicit ad peccati de-
letionem) vocant attritionem & ſequentem dolorem ſofficien-
tem vocant contritionem. Sed nec inter iſta ſeiunt diſtingue-
re, vel cognoſcere contritionem. De contritione autem dixi
in tertia parte ſermonum LXIV. Quod eſt dolor ſuſſiciens ad
deletionem peccati, quem oportet eſſe maiorem de amiſſione
gratiae, quam de amiſſione dolor cuiuscumque commodi tempo-
ralis. Et quam diu talis gradus de dolore peccati eccant de
uerit,

LIBER QVARTVS. 255

fuerit, non contritione, de amiſſione ſponſi eccleſiae plene
dolet. Nec eſt doloris quantitas attendenda penes intenſionem
ſolummodo, vel ſolum penes extenſionem temporis, Sed
oportet ad iſta duo in modo dolendi ſimul attendere, ex qui-
bus videtur quam diu ſumus in via oportet habere dolorem
peccati in actu, vel habitu, cum dolorem pro temporalibus
continuamus per tempus notabile. Ex iſtis etiam videtur vl-
terius, quod vere contritus peccatum praeteritum iterum non
committit, quia ſi committeret quantitatem doloris debiti vel
extenſiue vel intenſiue amitteret. Et ſic vere dicunt doctores,
quod pœnitere eſt peccata praeterita plangere, & plangenda
iterum non committere. Et ex iſtis videtur vlterius, quod ſo-
lum praedeſtinatus de peccatis praeteritis eſt contritus. Prae-
ſcitus enim interrumpendo dolorem, docet non adeſſe contri-
tionem. Et ex iſtis videtur vlterius. Quod ſicut Papa & con-
fitentes caeteri ignorant qualitatem praeſciti vel praedeſtinati,
ſic ignorant qui homines ſunt contriti. Et ex iſtis patet vlte-
rius, quod Luciferina foret praeſumptio, homines ad inuenire
nouiter ſine fundatione, quod hunc Vel illum per impoſitionem
manuum capiti abſoluerent ſimpliciter a peccato. Quid rogo
facit hoc ſignum ſenſibile bulla cum plumbo, vel datio pecu-
niae ad contritionem animi peccatoris? reuera non plus facit
ad deletionem peccati, ideo tales confeſſores communiter ſe-
ipſos mendaciter decipiunt & confefſos. Et patet quod in ſpem
miſericordiae Ieſu Chriſti & doloris firmi ac ſancti propofiti,
poteſt viator topice capere in ſeipſo, quod peccatum ſuum de-
letur, vel quod in animo ſit contritus. VIterius quantum ad
concluſiones vlteriores firmiter tene, & nullatenus dubites,
quin iſtae ſectae nouellae peccant grauiter contra Chriſtum,
in hoc quod ordinationem eius contemnunt, & in ordinatione
ſua friuola plus delectant. Vnde prouide videtur, ac ſi prae-
uaricarentur in aliquo mandato decalogi, & praeuaricationem

illam pertinaciter contra Deum defenderent. Sed vbi foret

maior haereſis, aut plus damnabilis? Debent enim poſſeſſio-
Chriſti & Apoſtolorum

nati noſtri cognoſcere, tam ex vita
quam ex lege ſcripturae, quod dotatio talis repugnat ſtatui,
quem nominetenus (licet faſſe) & intentione ſubdola profiten-
tur. Et tamen cum iſto fraudulento nomine machinantur ſo-
licite,

Pœnitere
quid.

IOA N. WICLEF

licite, quomodo poſſeſſiones illas augere poſſunt, defendere in
mundo & inpugnantes extinguere. Repugnat autem diuinae
iuſtitiae mentes huiusmodi non punire, & eadem eſt conſyde:
ratio de fratribus, qui blaſphemant in Deum & partem ſuam
defendunt magis ſolicite, ac in nomine domini detegentes ea-
rum fraudes aſperius perſequuntur. Et idem eſt iuditium de
amore ſtatus, aut legis caeſariae vel Papalis, ſtatu vel lege do-
mini praetermiſſo. Iſtud (inquam) peccatum grauiſſimum
non poteſt deleri verbis floridis vel pompoſis, aut ſignis ſenſi-
bilibus, abſolutionibus vel indulgentiis adinuentis, ſpecialiter
dum adfuerit ſatisfatiendi oportunitas & poſſibilitas & durandi
in peccato pertinacitas. Quis ergo prudens & videns animum
mentientis, quod non vult vltra delinquere, & cum manum
ſuam extentam vt parate male faciat peccatum dimittet com-
miſſum? Et ſic parantem ſe ad peccandum vlterius in corde di-
ligeret. Deus autem intuetur corda & intentiones hominum,
ac quantitates & circumſtantias paſſionum, ideo non expedit
blaſphemare in eum, quod ipſe propter ſignum ſenſibile adin-
uentum ſimpliciter deleat maculas praeſcitorum, Quae ergo
foret magis blaſphema praeſumptio? quam hoſti Dei falſe pro-
mittere quod faciat dominum ſibi placitum licet dominus ſecun-
dum legem aeternam & planam iuſtitiam contradicat, Per hoc
enim dant falſi confeſſores & praelati, membris Antichriſti au-
daciam ad ſua crimina defendendum, & partem ſuam contra
Chriſtum nimis pertinaciter vſurpandum, ac ſi magis praeſu-
meret dominari in Chriſtum. quoniam Lucifer vel eius diſcipu-
lus Antichriſtus. Conſyderent ergo ſaeculares domini, quo-
modo Epiſcopi habentes a rege terrena dominia, & cum hoc
cuſtodiam latronum in carcere, ne aufugiant, & regnum fur-
tiue maculant, dum haec fecerint epiſcopi, debent pro illis fu-
ribus reſpondere, quanto magis ſi Papa, Epiſcopi, & friuoli
confeſſores habent a Deo limitatum carcerem cum caeteris do-
nis Dei ad maleficos caſtigandum, & cum hoc proditorie Deo
& regnis animant verbis ſuis haereticis contra Dei iuſtitiam
regnum eius & populum maculandum. Nonne credimus quod
tales praelati reſpondebunt Deo pro iſtis furibus, quos tam
falſe & proditorie Deo & regnis animant contra legem Chri-
ſti, & ad eius populum maculandum, & eius regnum quo ad

fructus

256

LIBE R QVARTVS. 257

fructus virtutum diabolice deſtruendum. Radix autem huius
malitiae eſt ſuperbia Antichriſti, & praeſumptio contra paupe-
riem Chrifli & diſcipulorum ſuorum contra ordinationem
Chriſti occaſione caecae ordinationis caeſariae diruperunt.
Sugeſſit enim illis diabolus, quod cum ſic mundane dominan-
tur in clero, oportet ad fundendum ſuum fallum dominium,
quod blaſphemiae fingant eis potentiam ſpiritualem, nec eſt
qui impugnet illam potentiam, cum non ſenſibilis, & habent
poteſtatem de regibus ad omnes ſuos aduerſarios tanquam haere-
ticos comburendum. Sic inquam fuit praetenſa potentia Anti-
chriſti ſubdole introducta.

0☛ ☚ ee e ee ee e e
CAPVTY XXV.

De Extrema undlione.

ArasHI A. Sufficiunt frater Phroneſis dicta de iſta materia-
Sed die rogo parum de vltimo ſacramento, quod vocatur
extrema vnctio. Fundatur enim in illo dicto lac. V. Infirma-
tos, quos in vo. &c. PHRoO. Iſta videtur nimis leuis fundatio
ſacramenti, cum fidelis poſſet dicere ſatis probabiliter, quod
iſte ſanctus apoſtolus non ſpeciuocat infirmitatem finalem, ſed
conſolationem faciendam a presbytero, dum aliquis infirmatur,
& quia per viam naturae oleum habundans in illis partibus va-
let ad corporis ſanitatem. Ideo talem meminit vnctionem,
non quod illud oleum agat in animam, ſed quod oratio effuſa
a ſacerdote deuoto medicat quenquam vt Deus infirmitati ani-
mae ſuffragetur. Si enim iſta corporalis vnctio foret ſacra-
mentum, vt modo fingitur, Chriſtus & caeteri Apoſtoli eius
promulgationem & executionem debitam non tacerent. Con-
cedo tamen tibi, quod iſta corporalis vnctio eſt aliquibus cae-
teris paribus ſacramentum. Sed oportet tunc, quod presbyteri me-
derentur ſuis deuotis orationibus infirmatis. Caue tamen ne
nimis leuis leuiter verba apoſtoli ſic intelligas. Potes tamen ad
tantum errare vt credas, quod eo ipſo quo ſacerdos orauerit
pro infirmo, ſi aliquod peocatum habuerit, remittetur. Cum
