Gb161_qt_1
author: Wyclif, JohannesandWirth, Ludwig Philipp

UNIVERSITXTSBIBDLIOTHEKIUBINCEN.

Alls DER BCUCHERSIIEFTUNE

DES HERRN
FABRIKANTEN.
ERNSTAUBERLEN
S TUTTGARTI

102 8

I10 ANNIS WICLEFI

VIRI VNDIQVACVE PIISSIMI,

DIALOGORVM

LIBRI QVATVOR,

QVORVM

PRIMVS
DIVINITATEM ET IDEASLS TRACTAT.

SECVNDVS

VNIVERSARVM RERVM CREATIONEM
COMPLECTITVR.

T. E RK L I V S

— DE VIRTVTIBVS VITIISQVE IPSIS CONTRARIIS
COPIOSISSIME LOQVITVk.

QVARTVS

ROMANAE ECCLESIAE SACRAMENTA, EIVS.
PESTIFERAM DOTATIONEM, ANTICHRISTI REGNVM,
PRATRVM FPRAVDVLFENTAM ORIGINEM ATQVE EORVM HYPOCGRY-
SIM, VARIAQB NOSTRO AEVO sCITV DIGNISSIMA, GRAPHICE
PERSTRINGIT. QVAE VT ESSENT INVENTV FACILIA, SINGVLORV M
LIBRORVM, TVM CAPVT, TVM CAPITIS SVMM AM IN DICE
PRAENOTAVIMVS.

AVCTVS EST DENIQOQVE LIBER, CATALOGO PRAECIPVO-
RVM DE WICLEFPO NOSTRO SCRIPTORVM, QVEM VITA EXN OP TIMIS
FONTIBVS, GERMANICGO IDIOMATE DEPICTA,
SEQVITVR.

7

P22
—

FRA NCOFVRTIET LIPSIAE,

IMPENSIS IO. GOoTTI. VIERLINGII,
MDCCLIII.

PROLOGVS.

CHRISTIANO LECTORI GRATIAM
ET PACEM.

DEVS Olim non per vnum, ſed per plures prophetas, candidiſ-
ſime lector, & quidem multis modis, nunc per viſionem, nunc
ds facie ad faciem, nunc archano diuino ſpiritus adflatu ſeſe
A nobis inſinuauſt, & vt ſemel dicam, modo aperte, modo ob-
ſcure, tandem placuit extremis diebus, non per hominem,
neque per angelum, ſed filium, ſuam voluntatem manifeſtare, qui cuiuis
ſaeculo ſuos in propriam meſſem operarios deſtinauit, id quod nonnihil
veteri inſtrumento, ac ſtatim naſcenti eceleſia in apoſtolis a Chriſto ſele-
Ctis adparet, cœleſte myſterion vndique in vniuerſum orbem ſpargentibus,
erant enim tum ſpiritu ſancto, tum variis linguarum donis dotati, quo
euangelicas opes humanae ſagaecitati plane alienas, ex denſiſſima ignoran-
tiae vmbra in lucem clariſſimam proueherent. Adeo Deus humani
generis Adae prothoplaſti lapſu deperditi, nullo non aeuo miſertus, non
ſolum veritatem cœleſtem, ac ſe ipſum, immo & ſacratiſſimas linguas
hanc adiuuantes in hanc noſtram regionis diſſimilitudinem, vbi omnia tu-
multuantur deiecit, hinc monomachia, vt qui omnium maxime peſtilen-
tiſſima contra Dei ac Chriſti ſpiritum ſuborta eſt, Quidni vero? Non enim
non poſſunt, piis in aurem dormientibus, euangelii hoſtes homines philauti
ſuas nugas portentuoſaque fabulamenta, ne dicam anilia deliramenta, vi,
gladio, aut literarum bonarum neglectu, vtut furor arma miniſtrat, ſumma
denique pertinacia tueri, quibus cacaedemonis inſtinctu vteunque & qui-
dem impendio ſaeuientibus, ſie ſic conſtat pullulaſcente veritatis flore nun-
quam defuiſſe, qui non contra ſtimulum calcitrantes, Chriſton vel eius ver-
bum nullo non tempore extirpare adnixi funt, hoc impii huius mundi pro-
ceres ac principes, illud ſeholae malorum Lernae ſibi vendicarunt, vt rem
quam excellentiſſimam peſſundarent. Demum inualeſcente Antich iſti
tyrannide, cœlum terramque miſcuere, ac perturbarunt omnia. Interim
tamen quod Dei beneficio factum, diuina clementia nunquam non ſuos
vere piiſſimos elegit, qui ſua genua ante Baal non curuauerint, e quorum
albo hic noſter Ioannes Wiclefus, verus Chriſti teſtis & pius, haud dubio
2 libro

libro vitae ante mundi fundamina inſeriptus, qui atrociſſimas antichriſti mi-
nas ſus deque ferens, Cchriſton ac eius verbum, ſuo quo potuit a Deo con-
credito ſermone annuntiauit. En, mitiſſime ac chriſtiane lector, is ipſe eſt,
qui iam iam ſole relucente, tenebras ac denſiſſimas lucis inimicas nebulas
propulſante, ab inferis ſolertiſſimi cuiusdam typographi beneficio & ope-
ra non vulgari ex longinquis adicitus, in lucem reuiuiſcens prodit, qui (vt
teſtantur monumenta) nouerit quid diſtent aera lupinis, tamen adeo ſte-
rile ac infelix erat, quo vixit, ſaeculum vt eo quo decet nitore (licet pie)
non potuit, aut fſi potuit, minus ſuae aetati licuit, cœleſtes ſibi datas
opes exactius poſteritati demandare. Hic Wiclefus, mitiſſime lector,
ftatim operis ingreſſu ob ſaeculi ſui ſterilitatem aſpere perplexeque vide-
tur loqui, crudis pro tempore ſuo Dialecticorum vocabulis vti, ne
rem ipſam ob ſtili aſperitatem ac lexeos ſalebroſos contextus exhorre-
ſcas, ſed potius animo conſtanti progredere, diſpeream, ni ſentias
hominem pium ac ſanétum ſecundo tertio ac quarto libris, vti nec in
primo ſolidam theologiam neutiquam diſſimulans ac veritatem inter
Cymerias (vt aiunt) tenebras ſacrae ſcripturae amuſſi conformem do-
cere, non eminenti quidem ſermone. non enim iſto ſed in virtute re-
gnum Dei conſiſtit, ſiquidem veritatis ſimplex eſt oratio & vt minime
mendax eſt, ſic autoris noſtri Wiclefi candorem & mentis inno-
centiam repraeſentans, verborum lenociniis ac fuco non eget, non
enim chriſtologias is noſter Wiclefus ſed veritatis chriſtianae ſolidi-
tatem ſpargens, qua nihil commodius celebriusque ſimplieiſſimo iuxta
apertiſſimo ſermone profert magis rem ipſam quam Atticum ſermonis
leporem, eurans ne forte ebur atramento candefacere, aut lumen fſoli
addere videretur, id quod veritatis inimici natiua poniria, nunquam
non euribatiſantes vitio verterunt, id quod Conſtantienſi concilio ac
aliis comitiis cernere eſt. Vbi cœptam Monomachiam vel ipſo mor-
tuo abſoluere. Ibidem enim decretum, libri authorem Iohannem
Wiclefum qui iam diu vitae ſuae temporariae penſum abſoluiſſet ac ſe-
pultum, rurſus effodi, ac eius oſſa cremari ſtatutum eſt. O Cœcita-
tem! O vindictam inſignem! qui vt in humanis ita in vmbris placidis-
ſimis cum Chriſto quieſcens magiſtri nempe Chriſti domini ſui teſtis
euaſit. Hiis paucis Chriſtiane lector, vale, & Typographi
L operam boni conſule.

INDEX

—.5.

——

INDEX.

LIBRI I. ARGVMENTORVM SINGVLORVM.

CAFPITVM IOANNIS WICLEFI.

Cap. I. Quod Deus ſit omnium rerum prima cauſſa pag. I
11

. Deus eſt ſupra omne genus - 3
III. De triplici ſuppoſitione - 7
IV. Quomodo Deus eſt quicquid melius eſt efſe quam
* non effe - - JI0 -—
V. De pallionibus & proprietatibus Dei — 13

VI. Quod Deus ſit trinus — 15

VII. De naturali demonſfratione trinitatis - 18
VIII. De ideis —

- 21
IX. De inuentore idearum & quae res habent ideas 24

X. De intelligentia & potentia Dei - 27
XI. De limitibus idearum „ - 30
INDEX LIBRI II.
Cap. I. De vniuerfſitate creata - 34
II. De triplici menſura aeternitatis . — 36
III. De compofſitione rerum & ereatione „40
IV. De materiae primae quidditate, & eius pluralitate 43
V. De anima intellectiua & ſuis potentiis 46
VI. De anatomia cerebri & ſuis humoribus 49
VII. De ſenſationibus - - 52
VIII. An immortalitas ſpiritus ex ratione deduci poſſit 55
IX. De potentiis intellectus humani ——59
X. De angelis . - —62
XI. De diuerſorum angelorum diuerſo iudicio 65
XII. De angelorum lapſu & eorum pœna = 68
XIII. De pugna angelorum - - 7r
XIV. De praedeſtinatione & praeſcientia Dei & eorum
cauſis — — 73
XV. De cœlo & fuis partibus - 75

INDEX LIBRI III.

Cap. I. De virtutibus - ⸗ . 79

II. Quot virtutes dunt in intellectu & woluntate 92
3 Cap. III.

I N D E X.

IV. De peccato ⸗ 9
V. Quomodo peccatum veniale & mortale Ailhmgaum-
tur . - - - 93
VlI. Penes quid attendatur Peccafi grauitas 956
VII. De gratia 99
VIII. Omnia eueniunt neceſſitate abſoluta 102
IX. De ſeptem peccatis mortalibus „ 105
X. Le ſuperbia „ 108
XI. De humilitate ⸗2 - III
XII. De inuidia — 114
XIII. De charitate — 117
XIV. De ira ODò . - 120
XV. De patientia & mititate = 123
XVI, De accidia, quae medium tenet inter ſeptem pecca-
ta mortalia - . 126
XVII. De virtute accidiae oppoſita - 129
XVIII. De auaritia 132
XlIX. De virtute oppoſita quaritige . 135
XXI. De virtute oppoſita gulae = . 141
XXII. De luxuria ⸗ 145
XXIII. De caſtitate 148
XXIV. De pronitate hominum ad peccandum 151
XXV. De incarnatione & morte Chriſti —154
XXVI. De peccato Originali „-- ⸗ 157
XXVII. De incarnatione, & quomodo Deus potuit incar-
nari - = 16 1
XXVIII De numero ſaluandorum . 164
XXIX. Quomodo Chriſtus excedit ordines angelorum &
haominum 16
XXX. Nullus ſanctorum laudandus, niſi quod Chriſtum
imitatus eſt ⸗ 171
R XXXI. Quomodo lex Chriſii in infinitum excedit alias
leges - - . 175
V INDEX LIBRI IV.
Cap. I. De ſignis . — 190

Cap. II.

I1ND E X.
Cab. Il De Euchariſtia - —pag. 182

III Quid demonſtretur per 15 hoc = 1986
IV. Panis poſt conſecratonem manet - 189
V. lIam dicta ſuperioribus rationibos Pprobantur 192
VI. Quomodo & qua cauſa, haereſis circa euchariſtiae
ſacramentum, inoleuit - 196
VlII. Quomodo panis corpus domini eſt, non exiſtens
identice corpus ipſum - 199
VlIII. De identificatione panis cum corpore Chriſti 202
IX. Corpus Chriſti non putrefit 2 205
X. Vtrum duo corpora eodem in loco eſſe poſſint 209
XlI. De baptiſme 8 - 212
AlI. De triplici baptiſmo — 216
Alll.: De peœrnis infantum ſine peccato actuali deceden-
Sð tium - . - 219
XIV. De confirmatione . — 222
XV. De ſacramento ordinis 2 224
XVI. Confirmatio huius ſacramenti 8 228
XVII. De auaritia cleri - - 231
XVIII. Saeculares propter Gdotacionem puniendi ſunt 234
XIX. De matrimonio 2 - 238
XX. Matrimonium quid expl. d- 242
XXI. De libelli repudii cauſa - 244
XXII. Quibus cum verbis vel ſi ignis matrimonium cele-
Prari debet - 247
XXIII. De pœnitentia — — 250
XXIV. In quo ſigno veram contritionem capere poſſu-
mMuSs - ⸗ =— 254
XXV. De vnctione extrema - - 257
XXVI. De miniſtrorum ſpeciebus . 259
XXVII. Haereſin in ecclefiam fratres introducunt 261r
XXVIII. De mendicatione fratrum - — 2563
XXIX. Mendicatio fratrum fundamento caret in ſoriptu-
ra ſacra - - 267
XXX. De literis fraternitatum 2 270
XXXI. Fratres quomodo merita oratione ſue falſe ven-
ditant - - - 274
XXXII. De indulgentiis ⸗ 277

Cap

LP N D. E? X.

Cap XXXIII. Quomodo fratrum ordines introducti, expl. 280

XXXIV. In quonam fratres leg Chriſti contrar i

ſunt — 284
XXXV. De variis Fratrum abufibus è 286
XXXVI. Quomodo fratres regna ſeducunt, quae in-
colunt - 290
XXXVII. De fraude atque malicia fratrum 294
XXXVIII. An domini temporales debent & poſſunt popu-
M lares iunare & defendere contra fratres 297
. XXXIX. De ſtatu hominis quem polt hanc vitam conle-
quitur 301
I. De vltimo judicio quare, bi & quando erit 305
XLI. De dotibus corporum beatorum - 308
XLII. De dotibus anima - Z311
XLIII. De pœnis damnatorum - . 314

XLIV. De ſenſibus bonorum intetioribus & exte-
rioribus. - „ VX 316

generalis, & mens multorum, qui afficiuntur ſingularibus, ex tali loquu-
tione acuitur, vidimus quod poſſet multis vtilis quidam eſſe Trialogus,
vbi primo Alithia, tanquam ſolidus Theologus loqueretur. Secundo
infidelis, captioſus, tanquamn Pſeudis obiiceret. Et tertio ſubtilis Theo-

logus & maturus, tanquam Phronefis decideret veritatem.

CAPVT I.
Docens Deum omnium rerum eſſe primam cauſam.

Dar a

. ZrITHTA Licet dixit inſipiens in corde ſuo,
/e non eſt Deus, tamen videtur ſupponen-
àG dum, omnium hominum Deum eſſe, quia
= & aliter tibi nemo negaret aliquid, vel aliquam
B r D - Veritatem efſſe, cum negando illud ſtatim

concederet eius oppoſitum., quia ſi aliquid eſt, illud vel eſt

finitum vel infinitum, ſiue ſie ſiue ſic, vel illud, vel cauſſa
illius, eſt Deus, cum ſupponitur Omne quod eſt prima caulſ-

LIBER PRIMVsS

C loquutio ad perſonam multis plus complacet, quam loquutio

ſa

1

Sappoſetio,

Deus.

2 IOA N. WICLEF

ſa non cauſſatum ab alio, eſſe Deum. Et extendo hoc nomen
aliquid ad omne ens, vel per ſe, vel aggregatum, vel affir-
matiuam, aut negatiuam, vel poſſibilem veritatem. PsEV-
DIS. Praecipui Logici multipliciter ſic inſtarent, non
claudit contradictionem formalem, nullum ens eſſe, cum ex
nulla negatiua ſequatur formaliter affirmatiua, non ergo
Primo, ſequitur pro primo loco Deum eſſe, quia tune ſequeretur
formaliter, ſi nihil eſt aliquid eſt. Item ſtat veritatem eſſe
cum hoc, quod non ſit aliquid, cum veritas poteſt eſſe quod
nihil ſit, & tunc non eſt aliquid. Et tertio poſſibile eſt eſſe
proceſſum in infinitum in cauſſalibus, non ergo ſequitur,
li cauſſa eſt, tunc prima cauſſa eſt, cum in ordine cauſa-
rum homo poſſet procedere infinite. Sicut enim diuiſo lu-
mine in ſuas partes proportionales caufſſatur a ſecunda, &
ſic in infinitum. & ſic etiam in infinitis caſibus, quibus
Ad primmm. Oportet procedere infinite. PHRONESIS. Soror noſtra
mature procedit, concedens quemlibet oportere concedere
Deum eſſe, & tuae inſtantiae ſophiſticae non concludunt.
& ſic ex qualibet negatiua oportet concedere ſe qui formali-
ter affirmatiuam, quia Deum eſſe, quae eſt prius formaliter,
quam veritas de poſſibili. Vel alia negatiua cum ſequatur
formaliter, Nihil eſt, ergo veritas eſt, quod nihil eſt, cum
antecedens nihil ponit, niſi quod in ſuo conſequente forma-
Ex negatius liter implicatur, & ſic ex negatiua formaliter ſequitur affir.
formaliter matiua, licet inſipiens illud neget. Nec quaelibet affirma-
Lezeeer "- tiua indifferenter ſequitur ex qualibet negatiua. Sed affir-
attgeg. matiua vehementis exiſtentiae cuiusmodi concedimus eſſe.
Ad ſccundum. Et ſic quantum ad ſecundum argumentum patet, quod ſi
veritas eſt, tunc ſimplex veritas eſt, & ſic Deus eſt, quia
ſi ſit ordo cauſarum, cauſa prima eſt, quam ſupponimus
Ad tertium, eſſe Deum. Quantum ad tertiam inſtantiam de proceſſu in
infinitum patet, quod omnis talis proceſſus, quem falſe in-
finitum dicimus eſſe reſolubilem ad finitum, cum omne in-
diuiduum reſolubile ſit ad ſpeciem, & omnis multitudo ſpe-
cierum eſt reſolubilis ad genus. & ſic infinitas, quam falſe
vocas in partibus luminis, vel ſui ſubiecti reſolubilis eſt ad
ſuum integrum, & illud integrum in aliud, & ita quousque
deueniatur ad finitum corpus, quod eſt mundus. & ſic de
partibus

LIB E R PRIMVS. 3

partibis mundi, quae ſunt ſpiritus Et breuiter cum nobis
infinitas ſit demonſtrabile, maniſeſte repugnat, quod aliqua
ſit veritas, nilſi fit prima veritas infinita, & illa ſupponitur Deus eſe pri.
eſſe Deus. Deus autem eſt prima & ſimplex affirmatio ſe- mæ & ſim-
quens ad quamlibet veritatem, ſic quod claudit contradictio- Plexæ afßrma-
nem formalem aliqualiter eſſe, vel aliqualiter poſſe eſſe, niſi 0 Sdoine
Deus ſit. Ideo bene dicunt Methaphyſici, quod veritas vertzatem,
prima ſequens ad quamcunque aliam, eit Deum eſſe, quae
non differt aut Deum poſſe eſſe, aut Deum non eſſe diabo-
lum. & ſic de aliis veritatibus negatiuis. Verum tamen hic Maltiplex di-
faciunt Logici diſtinctionem inutilem quod aliqua eſt diſtin- Nindio, aliæ
ctio realis, & alia diſtinctio rationis. Quamuis autem inter "ealis, alia
dictas veritates non fit realis diſtinctio, eſt tamen inter eas“ ionit.
diſtinctio rationis, & ſic licet Deum eſſe ſit prima Veritas,
tamen Deum poſſe eſſe eſt prior, veritas rationaliter intelli-
gendo. Iſta autem verba ſunt infructuoſa & contentioſa,
ideo ſufficit Theologo concedere „ quod prima veritas ſit
Deum eſſe, & illa eſt natura diuina, inferens per ſe vel per
media quamlibet aliam veritatem. Et inſtantiae Sophiſtarum
in illa materia, non ſunt dignae memoria.

1888 DSS133 e1s ee ese ers ees Se, S3 el ees Senz
. CAPVT II.
Deus eſt ſupra omne genus.

Arrrka. Habito quod prima veritas ſit Deum eſſe natu-
ram diuinam, vel ipſam deitatem, & ſic omnium no-
minabilium primam cauſam, manifeſtum eſt, quod non ſit
aliud genus, vel eius indiuiduum, ſed naturaliter ſupra ge-
nus, quia fi foret genus, vel eius indiuiduum, reciproce
cauſſaretur, cum omne vniuerſale ſuperius cauſſat ſuum in-
ferius, & e contra, eum in diuerſis generibus cauſſandi
communiter hoc contingit. Eſt ergo Deum eſie ante omne
genus, omnem ſpeciem, vel omne indiuiduum, cum ſit
cauſſa cuiuslibet illorum, & non reciproce eſt cauſſatum.
Et cum totum genus cauſſae materialis per ſe caufſſatur a ge-
nere formae, & totum genus fortiſſime per ſe cauſſatur a

2 cauſſa

10O A N. WICLEF

cdiens & finalis cuiuslibet quod cauſatur, & per conſequens
ipſa eſt indiuiſibilis omnino, ſecundum partes quantitatiuas,
qualitatiuas, vel quidditatiunas, cum penitus caret cauſſa, &
In libro de ad illam noticiam peruenerunt philoſophi. Ex quo patet
cauſßi. Platonis ſententia, quod Deus eſt ſuperior omnium narra-
tione, & non deficiunt linguae loquendo de ipſo, niſi pro-
pter excellentiam ſui eſſe. Ex quibus patet, quod mundani
intelligentes ipſum perfecte, concipiunt cum phantaſmati-
bus ipio poſterioribus, quae phantaſmata cum intellectu Dei
ſunt commixta. Ideo dicit Kriſtoteles, Quod licet Deus ſit

bet, ſicut nycticorax ad ſolis radios intuendum. Et ſice dei-
tas non poteſt eſſe materia vel forma, cum cuiuslibet talis
Ooportet eſſe cauſſam. Ex iſtis ſequitur, quod deitas fit ae-
ternaliter & vbique, quia ſi aliqua ſit menſura prior deitate,

FPternitas di- usmodi foret prius, & ideo menſura deitatis vocatur pro-
eieur menſir- prie aeternitas, quae eſt omnino indiuifibilis, & cum ſit ipſe
"e Deitotis. Deus, non accidentaliter ſibi ineſt, nec habet prius & po-
ſterius ſicut tempus. Et neceſſario Deus eſt vbique & im-
menſus, quia modus exiſtendi rei ſpiritualis, eſt regere &
cauſſare Deus autem vbique regit & cauſſat, ideo modo
Deus eſi im- ſuo neceſſario eſt vbique. Eſt autem immenſus, quia ſi in-
menſuis. finitum mundum produceret, foret localiter infinite. Ideo
Iufinitus. cum menſura loci non menſurat quantitatem Dei: pater
Quomodo quod proprie eſt immenſus. Sic etiam eſt infinitus, quia
Deas A aßf. Ane fine, & per conſequens ſine cauſa alia menſurante, non
S 2. Poten- tamen eſt infinitae potentiae in vigore, ſic quod infinitum
Buir his coutus. Mmundum poteſt producere, ſed quia eſt maximae potentiae
poſitiuae, per nullam aliam potentiam finitate. Ideo peccat
imaginatio illa, quae imaginatur Deum eſſe localiter men-
Teatus vbique. ſuratum, vel dimenſionaliter figuratum. Sed eſt totus vbi-

1

infinite Dicunt enim denominationes illae, illud quod
conuenit ſimpliciter perfectioni infinitae, & illud quod con-
Z uenit perfectioni creatae, quae quodammodo eſt imperfectio
. =õ Ppriuati-

cauſſa efficiente & finali, manifeſtum eſt quod deitas ſit effi-

manifeſtiſſimus in natura, tamen acutiſſimus ingenio ſe ha-

ibpſfa non foret prima cauſſa, quia menſuratum menſura hu-

Aque ſine dimenſione, qui habet omnes denominationes hu-
iusmodi ſatis aequiuoce & poſitiue ac priuatiue quodammodo

LIBER PRIMVS. 3

priuatiue. Et ſic tollitur inſtantia Sophiſtarum, qui quae-
runt & arguunt, Vtrum Deo conueniat conceptus aliquis

proprius poſitiuus? Et certum eſt, quod ſic intelligendo per Deo conuenis
conceptum actum animae, & non rem aliquam, quae pote- conceptus

rit per ſe eſſe, ſicut haeretici ſomniant de hoſtia conſecrata,
ſed eſt accidens reſpectiuum de genere actionis. Diffuſius
autem tractatus illius materiae expectat tractatum de anima.
PHRONESIS. Licet ſoror noſtra ſit paruula quantitate, ta-
men eſt magna ſcientia & virtute, non enim habes quicquam
quod poſſis ſibi obiicere in hac parte. PsRVDIS. Balbutit
vt amens vel ſomnians materiam quam non fundat, & ita ab-
ſtracte loquitur, quod non admittit ſermones logicos, nec
principia per ſe nota. Non enim ad nos loquitur, ſed au-
deat tractare communem ſententiam illius materiae. Pate-
bit quomodo obilciemus ſatis valide contra illam. Sequitur
enim ex eius principiis, quod Deus ſit, quod maius cogitari
non poteſt, vt loquitur Anshelmus, ſed nec verba, nec
ſententiam illam ſcit ipſa defendere. Nam ſi intelligit hanc

negatiuam, omne quod poteſt intelligere maius Deo, cum Principium

illa ſint contradictoria incomplexa, nihil maius Deo, & ali-
quid maius Deo, & primum intelligit ſicut dicit, igitur ſe-
cundum intelligit, cum aliter non iudicaret illa eſſe contra-
dictoria, cum iudicium non ſuperat intellectum. Similiter
omnes logici & rectilogi conueniunt in hoc, quod homo
poteſt multa intelligere, & per conſequens terminus multa
ſignificare, quae non poſſunt eſſe, quare ergo non poteſt
homo intelligere maius Deo? licet nihil poteſt eſſe maius
Deo. Similiter imaginatiua inferior intellectu, imaginatur
montem aureum, ſicut Philoſophi loquuntur de Traiela-
pho & Hircoceruo. Imo ſophiſta obiiceret, quod ſuus ſo-
cius ſit Chimera aliqua, ergo ſignificant iſti termini, licet
ipſa nullatenus poſſunt eſſe. Sic enim putat aeſtimatiua de
vmbra in noctibus, quod ſit homo, ſed quid impoſſibilius
quam vmbrarum iudicium, quod viuunt, mouentaur per ſe,
& funt qualecunque corpus quod hic ſentitur? & funt ad
haec tam experientiae, quam ſcripturae. ALITHIA. Iſta
ſophiſtica conceſſio videtur mihi nimis difficilis, ooncedunt
enim, nedum quod intelligis aliquid quod non intelligis,
A 3 imo

cogitari nibil

6 IOAN. WICLEP.

imo quod tu intelligis, quod non potes intelligere, ergo
iuxta praecedens argumentum intelligis illud, quid iſte ter-
minus adaequate ſignificat, ſed iuxta praedicta, ille termi-
nus ſolum adaequate ſigniſicat aliquid, quod tu non potes
intelligere, ergo tu intelligis aliquid quod tu non potes in-
telligere. Similiter videtur ſequi plana contradictio ex hac
via, vtputa, qui aliquid quod potes intelligere, intelligis,
& nihil quod potes intelligere, intelligis. Nam ſecundum
videtur eſſe verum, cum intelligis illum terminum, nihil
quod potes intelligere, & ſic intelligis, quid ille terminus
adaequate ſignificat, & ſic loquendo ſignificatiue, & non
materialiter, mihil quod potes intelligere, intelligis. Sed
vbi eſt manifeſtior contradictio? cum ſic proximum princi-
pium per ſe notum, quod ſolum quod intelligis, intelligis.
& tamen ſophiſta contradicit, qui aliud quam intelligis, in-
telligis. Et ſic contradicit expoſitioni oommuni, & obuiat
multipliciter ſibiipſi. Nam propoſitio ſibi ſolum, quod in-
telligis, intelligis, quod videtur ſicut vniuerſalis ſecum
conuertibilis. Omne quod intelligis, intelligis, & tamen
uando ſic argumentatur, aliud quam intelligis, intelligis, er-
go falſum eſt, qui nihil aliud quam intelligis, intelligis. &
per conſequens falſum eſt, qui ſolum quod intelligis, intelli-
gis, non habet colorem negandi argumentum, quia reſpon-
dendo ad propoſitionem illam, oportet concedere, qui in-
telligendo illum terminum aliud quam intelligis, intelligis
aliud quam intelligis. Similiter ſequitur, quod potentia tua
intellectiua, ſit ſimpliciter infinita, quia Deus non poteſt
intelligere plus quam tu potes, & non intelligis plus, quam
Deus poteſt intelligere. Quomodo ergo non ſuperat poten-
tia tua intellectiua potentiam intellectiuam Dei? Nam tu in-
telligis iſtum terminum, plus quam Deus poteſt intelligere,
juxta euidentiam priorem, per illum terminum ſic ſignifi-
cantem, tu intelligis plus, quam Deus poteſt intelligere,
& ſequuntur concluſiones infinitae, quas ethnicus ab-

horret.

LILBERPRIMVS. 7
RRNdEENXGKαοo6oNα6 ã*οd6 XαHρdHααν **αα
CAPVT III.
De triplici ſuppoſitione.

Panox S1S. Iſte punctus non eſt multum realis, ſed ver-
balis, laborans in aequiuocis, & videtur quod ſoror no-
ſtra partem habeat ſaniorem. Sed pro intellectu vtriusque
partis notandum, quod quaedam eſt ſuppoſitio pure ſignifica-

Tripler ſup-

tiua, & quaedam pure materialis, quaedam autem mixta. Peſitio: Pa-

Pure autem ſignificatiua ſuppoſitio eſt, quando terminus
pure ſupponit pro re quam ſignificat extra ſeipſum. Suppo-
ſitio autem pure materialis, eſt quando terminus ſupponit
pure pro ſeipſo, vel ſecum analogo. Sed ſuppoſitio mixta
eſt quando terminus mixtim pro ſuo ſignificato ad extra, &
etiam pro ſeipſo. & illa mixtio confundit plures reſponden-
tes, vt patet in illa materia, & in materia inſolubilium.
Vnde ad exprimendum illam ſuppoſitionem mixtam, vtebar,
quando fui iunior, hoc aduerbio, ſic, loco illius coniun-
Ctionis, quod vt inſipiens dixit in corde ſuo ſic: non eſt
Deus. & non dixit, ſicut non potuit dicere, quod non eſt
Deus. Et per haec reſpondi ad omnia argumenta, & ita
concedi debet, quod nihil melius, aut maius Deo poteſt co-
gitari, quia hoc dato, inferri debet ex talibus, hoc poteſt
cogitari, & hoc vel poteſt eſſe maius Deo, quia ſi haec ſin-
gularis foret ſufficiens, hoc intelligis eſſe maius Deo, nunc
omnis terminus tranſcendens, vel impoſſibilis, ſignificaret
infinita, quae Deus non poteſt intelligere, quia ſignificat
hoc argumento demonſtrato, & haec poteſt intelligi eſſe
aliquid, quod Deus non poteſt intelligere, & ſic quilibet
terminus praecipue ſignificat, quod Deus non poteſt intelli-
gere vel cauſſare, ſed illa eſt concluſio deteſtanda. Ideo ex-
tendendo eſſe ad omne eſſe poſſibile, videtur taliter expoſi-
torie eſſe arguendum, hoc ille terminus ſignificat, & hoc
eſt melius Deo, ergo melius Deo iſte terminus ſignificat.
Sed minor eſt neganda vt impoſſibile, cum nihil poteſt eſſe
melius Deo. Et per haec reſpondeo ad triplex argumen-
tum Pſeudis, cum fibi ſimilibus. Ad primum conceditur,
quod

re ſigniſica-
tiua, Mate-
rialis, Miæta.

8 PLOAN. WICLEF

quod termini dati ſunt contradictorii, ſcilicet maius Deo, &
nihil maius Deo, cum primus terminus ſignificat ſic, & ſe-
cundus ſic, non quia cum primus fignificat hoc, & hoc
poteſt eſſe, vel eſt intelligibile eſſe maius Deo. & ſic quae-
libet res, cum fſit intelligibilis eſſe maior Deo, foret aeque
pertinens tali demonſtrationi, vt aliqua. & ſic nullus termi-
nus ſigniſicat, vel ſignificari poteſt maius Deo. Concedi
tamen debet, quod tu intelligis, quid ille terminus fignifi-
cat, quia ſignificat Deum, & omne ſignificabile ratione ſua-
rum partium, ſed non ſignificat maius Deo, licet ſignificat
ſic, maius Deo, cum nullus terminus ſignificare poterit,
niſi quod eſt, & per conſequens quod poteſt eſſe, quia
omne quod habet eſſe intelligibile, eſt in Deo. & ſic iuxta
logicam Pſeudis, haberet Deos in ſe infinitos in infinitum,
meliores ſe infinita. Sic enim concedit Euangelium lohan-
nis primo, quod omnis creatura facta, fuit vita in ipſo, quia
omne ſignificabile foret ſecundum eſſe intelligibile ipfe
Deus. Et iuxta illam loquutionem deliram, Deus foret res
monſtruoſiſſima rerum mundi, imo quidlibet nominandum,
ſed procul a fidelibus iſta inſania. Et ita licet iudicium non
ſuperat intellectum, & intellectus intelligit eſſe contradicto-
ria incomplexa, intellectus intelligit illum terminum maius
Deo ſignificare, ſic maius Deo, tamen non ſequitur, ergo
intelligit maius Deo. Ad ſecundum dicitur, quod male aſ-
ſumitur, ac ſi Pſeudis peteret quod probaret, cum nemo
poteſt quicquam intelligere, nec etiam Deus ipſe. niſi quod
habet eſſe in Deo, & ſic ſecundum eſſe intelligibile ipſe
Deus. Sed nota quod non ſequitur. Iſta res quae habet
exiſtentiam, eſt ſecundum eſſe intelligibile ipſe Deus, ergo
illa res exiſtit Deus, vel quod quidlibet ſit Deus. Sicut non
ſequitur, Petrus ſecundum ſuum eſſe intelligibile eſt Deus,
ergo Petrus eſt Deus. vt alias diffuſe dictum eſt in tractatu
de Ideis. Et ſicut termini impoſſibiles, hoc eſt contradi-
Gtionem includentes, nihil adaequate ſignificant, niſi forte
dicatur, quod ſignificant conuertibiliter, cum illo termino
ens quodlibet in communi. Sic ergo dico, ille terminus
maius Deo ſignificat ſic maius Deo, nec aliquid adaequate

ſignificat, niſi forte ſit tranſcendens. Ad tertium dicinm.
quo

LIBE RPRIMVS. 9

quod falſum aſſumitur ſicut prius, cum dicti termini non ſigni-
ficant montem aureum, Traielaphum, Hircoceruum, vel Chi-
meram, ſed ſignificant ſieut mons aureus &c. Nec ſophiſta
poteſt velle vel intelligere ſocium ſuum eſſe Chimeram, vel
aſinum. Sed intelligit ſic, Tu es Chimera vel aſinus, ibi mi-
ſcetur ſuppoſitio ſignificatiua cum ſuppoſitione materiali, cum
rem quae poteſt eſſe, intelligit ſignificatiue, & illud quod non
poteſt eſſe, non intelligit, ſed intelligit modum quo ſignum
impoſſibilitatem, cum primo intelligit ipſum ſignum. & ita
non ſequitur, quod illi termini non fignificant aliqua quae non
poſſunt eſſe. Et vlterius dicitur, quod nec ſenſus, nec intel-
lectus, nec Deus ipſe intelligit quod vmbra ſit homo, nec quod
hoc demonſtrato, vmbra ſit homo, licet intelligat hoc. & ho-
minem, & falſe ac impoſſibiliter ſic componat hoc & homo,
& ita nec Deus, nec homo vmbram intelligit eſſe hominem,
nec hominem intelligit eſſe vmbram, quia ſolum intelligit eſſe
Deum. Vel illud quod habet ſe Ideale in Deo, nec experien-
tia, vel ſcriptura conuincit oppoſitum illius ſententiae. Ideo
ſignificanter ſoriptura loquitur, quando dicit. Dixit inſipiens
in corde ſuo, non eſt Deus. Textus autem ſcripturae non
aſſerit ſoripturam dicere, vel poſſe dicere, quod non eſt Deus.
Ideo cum nihil in ſeriptura obmittitur, vel additur ſine cauſſa,
propter cauſſam notabilem, ſeriptura obmittit illam coniun-
ctionem, quod. Alia autem reſponſio, quae obmittit talem
ſuppoſitionem mixtam, ſine limitatione huiusmodi incertat
ſe ipſam ſuperflue, ideo gaudeat fructu laboris inutilis, dum
reſpondet. Nihil enim vtilitatis video in conceſſione primae
concluſionis, quam Alithia infert, niſi vanam gloriam & la-
borem, quia vt videtur intelligendo ſic mixtim terminos ma-
terialiter eſſe ſignificatiuos, ooncedendum foret propter ſignifi-
cationem materialem, quod ego poſſum deſtruere Deum vi-
uum, & quod omne intelligibile ſit verum, omnem hominem
eſſe afinum, vt quidlibet eſſe quidlibet, quo ad exiſtentiam
actualem, eo quod tale materiale ſignum habet exiſtentiam
actualem. Sed procul a fidelibus iſta reſponfſio, cum excedit
praeſumptionem Luciferi, qui voluit eſſe ſimilis altiſſimo. Iſta
autem reſponſio concedit, quod multa intelligit, quae Deus
non poteſt intelligere, & tamen Deus eſt aeque intellectiuus,
B vt

10 IOXAXN. WICLEF

vt eſt cauſſatiuus, & vt apparet pluribus, Deus eſt plus intelle-
ctiuus cum intelligit ſeiplum, & deductio eſt prompta, quia
non ſolum intelligis, quod multa quae Deus non poteſt intelli-
gere, intelliguntur a te, verum etiam quia intelligis infinitos
hirco ceruos, & infinita talia quae non poſſunt habere idaeam
in Deo. Deus autem non poteſt quicquam intelligere, niſi ſit
ipſe Deus, vel in Deo aliqualiter idaeatum. Infinita ſunt talia
inconuenientia, quae apud ſedulum Philoſophum, ex talibus
reſponſionibus friuolis ſequerentur. Scio tamen, quod tam
Philoſophi, quam Theologi, ipfis ignorantibus incidunt in
hanc viam (vt Philoſophi dicunt) quia imaginatiua excedit
ſenſum particularem, quod poteſt in multa, quae nec poteſt
ipſe, nec ſunt poſſibilia in natura, vt imaginando montem au-
reum. Theologi etiam concedunt quod tu intelligis, quae
nec Deus poteſt intelligere, quod ipſe Deus intelligit multa,
quae non poſſunt eſſe Deus, nec in ipſo exemplariter idaeata
ſunt, ideo &c.

2 R RE R. Re Re . R. H
CAPVT IV.
Quomodo Deus eſt quicquid melius eſt eſſ quam non eſſe.

X TRIA. Cum principium ſit apud Theologos, quod Deus
ſit quicquid melius eſt eſſe quam non eſſe, & per hoc pro-
bari poteſt omnis proprietas, quae eſſentialiter ineſt Deo; vi-
detur priorem materiam eſſe relinquendam Logicis, & tractan-
dum qualiter eſt de illo. Probatur autem illa concluſio, cum
Deus ſit omne quod eſt Deus, ſed melius eſt eſſe Deum. quam
non eſſe Deum. ergo Deus eſt omne, quod melius eſt eſſe,
quam non eſſe. Nam melius eſt Deum non eſſe mundum,
quam eſſe mundum, cum Deus approbat ſe non eſſe mundum,
tanquam eſt conſequens ad Deum eſſe. Iſtud ergo quod eſt
conuert bile cum prima eſſentia, erit Deus, ſic elicit eſt longe
melius quam eſſe mundum, vel aliam oreaturam. Imo hoc vi-
detur ſequi ex illo. Deus eſt optima rerum mundi, quia dato

illo. Quaecunque res quae non eſt Deus, melius eſt aliquid
non

L I.B ER PRIMVS. II

non eſſe illam rem, quam eſt aliquid eſſe illam rem, cum aeque
bonum ſit illam rem eſſe illam. ſicut eſt aliquid eſſe illam, cum
ſolum illa ſit illa. Et ſic quicunque negauerit concluſionem
propoſitam, debet negare conſequenter, quod Deus eſt opti-
ma rerum mundi. Sed quis infidelis vel ethnicus hoc negabit?
Et ita formaliter ſequitur. Iſta eſt res, quae non eſt Deus,
ergo melius eſt aliquam rem non eſſe iſtam, quam eſt rem ali-
quam eſſe iſtud. Et iterum formaliter ſequitur. Iſta res eſt
deitas, ergo melius eſt aliquid eſſe illam rem, quam eſt aliquid
non eſſe illam rem. PsEVDIS. Delectaris multum in iſtis
verbis globoſis, videtur tamen, quod principium tuum non ſit
abſolute neceſſarium, cum poſſibile ſit ſolum Deum eſſe, & ſi
ſic, Deus non eſt qui melius eſt eſſe quam non eſſe, quia hoc
dato, non eſt bonum aliquid non eſſe Deum, cum ſequitur,
bonum eſt aliquid non eſſe Deum, ergo verum eſt aliquid non
eſſe Deum, & per conſequens, Deus eſt non omne quod eſt,
conſequens contra datum. Non enim eſt melius, aliquid eſſe
Deum, quam aliquid eſſe Chimeram, quia non eſt bonum ali-
quid eſſe Chimeram, ergo falſum foret tunc, quod Deus eſt
ſolum illud quod eſt melius eſſe, quam non eſſe. Similiter, ſi
Deus eſt omne illud, & ſolum illud quod melius eſt eſſe, quam
non eſſe, tune Deus non eſt homo, conſequens falſum & hae-
reticum, ergo antecedens quod adeo eſt commendatum, nam
melius eſt deitatem non eſſe hominem, quam ipſum eſſe homi-
nem, cum primum ſit abſolute neceſſarium & aeternum, ſed
ſecundum ſimpliciter temporale, non melius quam aſſumpta
humanitas. Ex quo videtur, quod Deus non ſolum eſt illud
quod melius eſt eſſe quam non eſſe, cum melius ſit aliquid
non eſſe humanitatem, quam eſt aliquid eſſe humanitatem, cum
abſolutum optimum ſit deitatem non eſſe humanitatem, & ſum-
me impoſſibile ſit aeque bonum eſſe, quod aliquid ſit humani-
