quo panis ille, eſt corpus domini. Firmiter crede hoc, cum
Chriſtus qui mentiri non poterit ita dicit. Et nouiſti quod tri-
plex eſt praedicatio, ſcilicet formalis, eſſentialis, & habitudi-
nalis. Relictis in iſta materia duabus prioribus ad tertiam
oportet attendere. Nam ſecundum tertiam dixi tibi, quomo-
do Chriſtus dixit de Baptiſta quod ſit Helias. Matth. XI. Apo-
ſtolus dicit de Chriſto 2 Corinth. X. moraliſando geſta legis
veteris. Petra inquit erat Chriſtus. Et Geneſ. XII. Fides
ſcripturae aſſerit quod ſeptem ſpicae, & ſeptem boues craſſi,
ſunt ſeptem anni fertilitatis. Et vt Auguſtinus notat ſcriptura
non dicit, quod ſignant illos annos, ſed quod ſunt ipſi anni.
Et talem loquutionem ſpiſſim in ſcriptura poteris reperire.
Nec dubium in iſtis loquutionibus eſt praedicatio ſecundum ha-
bitudinem & non pradicatio ſecundum eſſentiam, vel forma-
lis. Et omnes loquutiones tales notant, quod res ſubiecti or-
dinatur a Deo, rem praedicati ſecundum habitudinem figurare.
Sic autem dici poteſt quod panis ille ſacramentalis, eſt ad illum
modum ſpecialiter corpus domini, cum Chriſtus tam autenti-
Proteſtatio- Cus illud dixit. Paratus ſum tamen ſi ex fide, vel ex ratione
nes Wiclefii, qoctus fuero ſenſum ſubtiliorem credere, ſed de hoe ſenſu ſum
certus, nec haeretici contrarii habent hic materiam reſiſtendi,
cum ſecundum videre illorum hoc accidens ſine ſubiecto,
quod eſt ſacramentum, eſt corpus Chriſti, hoc eſt ipſum cor-
pus ſacramentaliter ſignat vel figurat. Cum ergo maior ſit ha-
bitudo panis ad corpus Chriſti, vt docet Augu. quam huius-
modi accidentis, quare non poteſt coloratus dici, quod ille
panis eſt ſecundum habitudinem corpus Chriſti. Nam vt do-
cet Auguſti. ſuper Iohannem. Prumentum ex multis granis
collectuùm molitur, ſecundo irroratum aqua in puluere pinſa-

tur, & tertio ad corporis eſum pro fundamento capitur, —
pon-

LIBER CVXAARTLTLVS. 20

ſpondenter panis ſacramentalis a fidelibus ſparſim recipitur,
conſequenter irroratus fide euangelica in corde pinſatur, &
igne charitatis induratus, ſpiritualiter manduçatur. Ideo dicit
Auguſti, fuper Iohann. Crede, fide, charitate formata &
manducaſti, quod de eſu ſpirituali oportet intelligere. Nec
audendi ſunt haeretici, qui ſenſum iſtum nituntur extinguere
per hoc falſum, quod Euangelium ne ante, nec poſt habet
talem modum loquendi figuratum. Nam Luc. XXII. ſtatim
ſubiungitur, Hoc facite in meam commemorationem, Ac ſi
diceretur. Hic panis ſacramentalis in eficacem mei memo-
riam debet capi. Similiter 1 Corinth. XI dicit Paulus. Hic
calix &c. Vbi non dubium, quin iſta ſit figurata loquutio.
Cum Marci XIV. dicat Chriſtus. Hic eſt ſanguis meus &c.
Et idem patet ex dictis, cum mens catholici non capit, quod
panis ſit corpus Chrifti, niſi intelligendo figuratiue, cum
idemtificatio non ſit poſſibilis. Ideo abſque omni ambiguitate
haec eſt figuratiua. Hoc eſt corpus meum, vt ſunt loquutio-
nes de Euangelio lohannis. Niſi manducaueritis carnem filii
hominis, cum multis eis ſimilibus, quae ad ſenſum alium di-
xit Chriſtus. Verumtamen aliquae ſunt loquutiones fidei ſcri-
pturae, quas oportet plane ſine figura accipere, vt in materia
de incarnatione concedi debet, quod leſus noſter ſit Deus &
homo vt patet ex ſcripturis collatis ad inuicem, vt Iohann I.
& Epheſ. I. & Hebr. I. Vnde reputatur, quod calliditas diaboli
diu ſtuduit circa iſtam fallaciam, vt eccleſiam in hance haereſim
introducat. Cuius cauſſa eſt, quod praelati eccleſiae non ſe-
cundum ordinationem Chriſti praeferuntur, nec ſint propter
legem Antichriſti in lege domini ſtudioſi, ac ſi diabolus machi-
naretur iſtam ſententiam, ſi poſſum per meum Vicarium anti-
chriſtum, adtantum ſeducere fideles eccleſiae, vt negent hoe
ſacramentum eſſe panem. ſed credant ipſum eſſe accidens ma-
xime abhominabile. Per idem inducam, quod credant poſte-
rius quicquid voluero, cum fides ſcripturae & ſenſus manife-
ſtus hominis illud docent. Nec verum, quin per locum à fi-
mili ſimplicibus fidelibus poſſet dici quod quomodocumque vi-
uit praelatus, luxurioſus, homicida, ſymoniacus, vel aliter
vitioſus nunquam illud a ſubiecto populo debet credi. Verum-
tamen illud a ſubiectis clericis oportet propter lucrum iuditii
Cce amoueri.

Memtificotio
guid ſit.

202 IO A N. WICL EF

amoueri. Sed de papa oportet iſtud ſupponere tanquam fidem,
ſed quod non errat, & ſpecialiter in fide eccleſiae, ſed cum fſit
Pater beatiſſimus, quia non peccat. Et ſic videtur illud ex-
planatum ſuperius Matth. XXIV. Cum videritis abhomina-
tiohem deſolationis &c. in haereſim de iſta hoſtia redundare.
Quid quaeſo maior deſolationis abhominatio, quam quod ex
inſtitutione Antichriſti pendeant venerabiliter ſupra altare mul-
tae hoſtiae conſecraâtae? Et tamen fideles cogantur concedere,
quod quaelibet talis hoſtia, quam nos credimus eſſe panem &
corpus Chriſti, fit prius ſimpliciter quam panis equinus, vel
corpus aliquod quantumlibet venenofum, cum certum fit,
quod omne accidens tale corporeum, ſiue fſit quantitas, ſiue
qualitas, ſiue aggregatum multis accidentibus, ſit infinitum
imperfectius, quam corpus aliquod aſſignandum. Nec prodeſt
fratribus neg ntibus iſtam hoſtiam adorari, ſed propter aſſiſten-
tiam corporis domini venerari, quia certum eſt, quod in qua-
libet creatura eſt trinitas increata, & illa eft longe perfectior,
quam eſt corpus Chriſti. Ideo oportet hos fratres dicere, quod
populus adorans hanc hoſtiam, vt corpus domini ,ſit idolatra
de lumine fidei deſolatus tamen nos ex fide ſoripturae euiden-
tius & deuotius adoramus hanc hoſtiam, vel crucem domini,
Vel allas imagines humanitus fabricatas.

CAPVT VIII.
De identificatione panis cum corpore Cbriſti.

A'rrurè: Rogo frater, probes vlterius per rationem viua-
cem vel ſcripturam autenticam, quod non ſit idemtiſica-
tio panis cum corpore Chriſti nec inpanatio. Non enim de-
lector inſcripturis apocriphis, qualibet vtuntur moderni ad pro-
bandum accidens eſſe ſine ſubiecto, quia eceleſia ita dicit. Ta-
les enim euidentiae neminem quietzrent. Pnk. Quantum ad
idemtificationem oportet primo in ſignificatione termini con-
uenire, quod ad iſtum ſenſum ipfum intelligas. Quod naturas
diſtinctas in ſpecie vel numero Deus faciat eſſe vnum idem in
numero, ac li perſonain Petri faceret eſſe Paulum. Et ne
recolo

LIBER CQVARTVS. 203

recolo me fſeciſſe rationes multiplices ad improbandum impoſſi-
bilitatem identitatis huiusmodi. Nam iuxta iſtam phantaſiam,
quaelibet pars quantitatiua quantitatis permanentis, vel tempo-
ris poſſet idemtificari cuilibet, quod ſtatim probatur eſſe impoſ-
ſbile. Nam ſi hoc verificatum ſit de A pedali linea, tuno
quaelibet eius quantitatiua, eſt pedalis, & iterum quaelibet
ſumme parua quod ſibi ipſi maniteſte contradicit. Ideo iſta
opinio idemtificatur opinioni impoſſibili atque haereticae, &
conformis eſt ratio de tempore, & quolibet aſſignando. Nam
ſi A idemtificatur B, tunc vtrumque illorum remanet, cum
deſtructum non idemtificatur, ſed corrumpitur vel deſinit efſe.
Et ſi vtrumque illorum remanet, tunc tantum differunt ſicut
primo, & per conſequens differunt in numero, & ſic ad ſen-
ſum expoſitum non ſunt idem. Nam patet de virtute ſermonis.
Si vtrumque illorum remanet. tunc illa ponunt in numerum,
& per conſequens numeraliter diſtinguuntur. Similiter ſi ali-
qua idemtificantur ad ſenſum expoſitum tunc oportet, quod
omnes differentiae eorum ſunt etiam identificae, quia quaeli-
bet differentia repugnat tali idemtificationi, & per idem conſe-
quentiae forent idemtifice differentiis, & res vnius ſpeciei rei
alterius ſpeciei, quod notum eſt claudere contradictionem in
terminis. ALITHIA. Quietor in iſta ratione triplici quod non
poteſt eſſe idemtificatio quam ſignaſti. Sed rogo tolle inpana-
tionem, quae eſt a quibusdam pſeudofratribus tenta. Sicut
videlicet quod humanitas & diuinitas in Chriſto, ſunt vtrum-
que eadem perſona verbi, ſic panis & corpus Chriſti, ſunt vir-
tute verborum ſacramentalium idem ſuppoſitum. Videtur enim
ex verbis tuis, quod innuis iſtam viam. PHR. Sum certus
quod ſententia iſta inpanationis, eſt impoſſibilis atque haereti-
ca, & propter hoc tenebatur a ſtultis pſeudofratribus plus fu-
ſpecta. Sicut enim argumentum topicum quod homo comptus
eſt ex hinc luxurioſus, ſic eſt argumentum topicum, iſta opi-
nio originatur a fratre, ergo eſt falſa, nam eorum mendacia fa-
ciunt euidentiam, ad hoc topicum argumentum. Primo enim
contra iſtud arguo, quod iuxta viam iſtam corpus Chriſti, &
ſic Chriſtus glorificatus in corpore, reciperet omnes transmu-
tationes, vel denominationes quas panis reciperet, & ſio cor-
pus Chriſti ne dum foret factum a presbitero celebrante, ſed a
Cc 2 piſtore,

Inpanatis.

204 IOAN. WICLEF

piſtore, & nunc multiplicatum ſic, quod Chriſtus haberet mul-
ta corpora ſimul, & omnes praedicationes, quas panis iſte re-
cipit, & corpus Ohriſti reciperet, & ſic mus corpus Chriſti
comederet, ipſum corpus Chriſti putrefieret conuerlum in ver-
mes, & generaliter ſacerdos celebrans collum & omnia mem-
bra Chrifti frangeret. Sed quid infidelius vel abhominabilius
deſolans catholicum viatorem? & conſequentia patet, quia
quando duae naturae idemtificantur in eadem perſona, vt patet
in materia de incarnatione, omnis praedicatio alterius naturae
eidem perſonae conuenit. Sic enim vere concedimus, nedum
quod Chriſtus ſed quod Deus fuit crucifixus, mortuus & ſe-
pultus, ſicut per ante fuit temporaliter genitus, & ex muliere
factus. Simijliter ſi iſte panis fic factus idemtifice corpus Chri-
ſti, & illud corpus eſt realiter ipſe Chriſtus, ergo ille panis
eſt factus realiter Chriſtus Deus Sed quae idololatria foret
amplius deceſtanda? Sic enim quaelibet ece-leſia haberet Deum
ſuum, qui reciperet praedicationes abhominabiles ſupradictas,
& ſie deitas foret turpiſſima res in mundo. Simi iter ſi ad ſen-
ſum expoſitum foret inpanatio, ſicut eſt incarnatio, inpanatio-
nis foret feſtiuitas ſolemniter celebranda. Et Chriſtus foret ad
ſenſum conſimilem factus Petra, agnus, ouis, vitulus, aries,
ſerpens, &c. ſed quid ſtultius? Ideo certum eſt ex fide, quod
iſtam ſententiam. Hoc eſt corpus meum, ſicut alias ei ſimiles,
oportet in praedicatione ſecundum habitudinem acceptare.
Ideo notanda eſt nobis vna differentia inter praedicationem
idemtificam, & praedicationem ſecundum habitudinem. Nam
quando duae naturae idemtificantur eidem perſonae, vt con-
tingit de incarnatione, tunc vtraque earum eſt numeraliter
idem ſuppoſitum. Sed ſecus eſt in materia de ſacramento al-
taris, quia licet panis fuerit fractus in tres, vel in quotlibet
partes, quaelibet earum non eſt realiter, ſed habitudinaliter
corpus domini, vt intuendo diuerſa ſpecula, eadem facies eſt
intentionaliter, id eſt ſecundum ſimilitudinem in quolibet eo-
rundem. Vnde non oportet rem factam a Deo ſecundum ta-
lem habituationem, ſuum figuratum requirere. ipſum figura-
tum moueri ad ipſam localiter, vel ex hinc realiter alterari, vt
non eſt intelligendum corpus Chriſti deſcendere ad hoſtiam, in
quacumque eccleſia conſecratam, ſed manet ſurſum in⸗ toli
abile

LIBER QVYARTVS. 205

ſtabile & immotum, ideo habet eſſe ſpirituale in hoſtia, & non
effe dimenſionatum & caetera accidentia quae in cœlo. Vnde
videtur mihi, quod corpus Chriſti, & ſic Chriſtus humanitus,
ſit ſpiritualiter ad quemlibet punctum mundi. Sed ſecundum
Auguſti. & doctores caeteros rex eſt ſpiritualiter, potentiali-
ter & virtualiter, ad punctum quemlibet regni ſui. Corpus
ergo Chriſti eſt ad punctum quemlibet huius mundi, cum vir-
tute illius corporis, quaelibet pars mundi perficitur vltra quam
rex terrenus partes regni ſui poteſt perficere, Verumtamen
credendum eſt quod longe aliter eſt corpus Chriſti in hoſtia
conſecrata, cum fſit habitudinaliter ipſa hoſtia. Et ſecundum
rationem ſpiritualis & virtualis exiſtentiae, eſt aliter ad quem-
libet punctum eius. Et patet quod ſecundum rationem dupli-
cem, eſt corpus Chriſti in loco hoſtiae conſecratae.

ie i e e ie ee e e
CAPVT KHX.
Quod corpus Chriſti non putreffit.

sEVDIS. Propter ſtultitias quas ebullis per tempus non mo-
dicum dormitaui. Sed modo oportet me vigilare paulu-
lum, ad illas ſtultitias reprobandum. Primo enim non potes
ſubterfugere ſylogiſmum talem expoſitorium Iſte putrefit, vel
a mure comeditur, ille idem panis eſt corpus Chriſti, ergo cor-
pus Chriſti ſic putrefit atque comeditur, & ſequuntur inconue-
nientia tibi impertibilia. PHRO. Conſydero quod nimis So-
phiſtice vt vulpes infideliter dormitafti. Sed conſydera prae-
dicta de trinitate, de incarnatione, & de vniuerſalibus, &
tunc in multis tuis argutüs erubeſces. Nego ergo tuum argu-
mentum, quod vocas ſylogiſmum expoſitorium, cum ſit de-
ceptorius paralogiimus. Si enim in materia de trinitate non
ſequitur iſia eſſentia eſt pater, & iſta eadem eſſentia eſt filius,
multo euidentius non ſequitur in ſylogiſatione tuae cειae argu-
tiae. Et eodem modo non fequitur in materia de incarnatione,
iſta perſona eſt iſta humanitas, & iſta eadem perſona eſt iſta di-
uinitas, ergo iſta humanitas eſt iſta diuinitas. Et in materia
de vniuerſalibus, non oportet ambigere exemplis, vt licet
Cc 3 ſpecies

Obiectus con-
tra remanen-

206 IOAN. WICL EF

ſpecies humana ſit Petrus, & eadem ſpecies ſit Paulus, non ex
hinc ſequitur, quod Petrus ſit Paulus ſed ſatis eſt, quod ſint
idem in ſpecie. Et ſic ſatis eſt tibi in propoſito, quod ſi iſte
panis a mure comeditur, & iſte panis eſt corpus Chriſti, tuno
illud quod eſt corpus Chriſti a mure comeditur &c. Et talis
aptanda eſt concluſio in omnibus aliis paralogiſmis. Exem-
plum autem iſtius, patet in fide ſcripturae. Vt non ſequitur,
iſte Baptiſta eſt Helias, & iſte Baptiſta tunc procreabatur de
Zacharia atque Eliſabeth, ergo ille Helias tunc fuit taliter pro-
creatus. Ideo non oportet propter hoc verbum verum Chriſti,
concedere omnes praedicationes formales de Baptiſta, quae
conceduntur de Helia, vel e contra. Et hoc patet reſoluendo
proproſitiones in ſua ſignificata catholica. Quis rogo color, ſi
iſte panis figurat ſacramentaliter corpus Chriſti, & iſte panis
tunc fuit piſtus, quod corpus Chriſti tunc temporis pinſaba-
tuxr? Ps EVDIS. Adhuc tuae euaſiones haereticae cognoſcentur.
Nam iuxta ſenſum tuum concedendum foret, quod ſcriptum,
vox, & quidlibet imponendum ad ſignandum corpus Chriſti,
foret habitudinaliter, & ſic realiter ipſum corpus Chriſti.
Sed quis ſufficeret enumerare inconuenientia ex hoc ſequentia?
Nam in praeditatione ſecundum habitudinem eſt conformis ra-
tio vtrobique. PHRONESIS. Adhuc euadet fidelis multas ta-
les argutias ſimiales, quia niſi poſſis probare, quod quilibet
imponens ſignum vel terminum ad ſignandum corpus Chriſti.
vel aliud aſſignandum ſit ille, qui dixit & facta ſunt, nec men-
tiri poterit, aliter non procederet tua argutia ſimialis. Ideo
nihil potes idemtificare cuilibet vel alicui alteri, antequam iſta
auctoritatiua excellentia ſit communicata, cuilibet tuo compli-
ci imponenti, quod cum non potes, erubeſcas de turpitudine
tuae argutiae. Vnde non concedo iſta verba ſoripturae, pro-
pter impoſitionem humanam, ſed quia prima ita dicit, ideo
hanc reuerentiam ſcripturae ſingulariter reſeruo, quod humi-
liter illi obediens integraliter hanc concedo, tanquam cer-
tus ex fide quod nulla pars ſoripturae ſacrae, poterit eſſe
falſa. Ideo quid mihi quod impoſitor tuus impoſuerit ſigna
vel terminos ad taliter deſignandum? Non enim propter
hoc variabo reſponſionem ad ſenſum, quem didici ex icri-
ptura, vt ſi impoſueris quod iſta propoſitio, homo eſt =
ignifi-

LIB ER QVARTVS. 209

ſignificet praecipue primarie Deum eſſe. Propterea non con-
cedam, quod homo eſt aſinus, nec propoſitionem illam quam
proponis. Non tantum obediam impoſitioni tuae, vel regulis
de obligatione, vel impoſitioni termini quam tu fingis. Scio
tamen quod laborem, omnes tales loquutiones figuratiuas ſori-
pturae, recenter memoriae commendare. Sed ſcio quod ae-
quiuocans in praedicatione identifica, vel ſcripturam non con-
ſyderans, ſicut non contradicit ſententiae ſcripturae, ſic non
cCapitur in tua redargutione, vt Chriſtus & Baptiſla non contra-
dixerunt ſibiipſis, licet Chriſtus conceſſit, quod Baptiſta eſt
Helias, & Baptiſta ad ſenſum aequiuocum aſſeruit ſe non eſſe
Heliam. Vnde in iſto puncto ego aliquando infatuaui, igno-
rans praedicationem habitudinalem. Credidi enim, quod in
tali loquutione. Baptiſta eſt, eſt Helias, hoc nomen Helias
transfertur a ſignificatione illius magni prophetae in lege vete-
ri, de quo. 3 Regum XVIU. Et ſignificat omnino aequiuoce
& fingulariter lohannem Baptiſtam. Sed poſtmodum reperi
ex ſanctorum teſtimonio & ratione valida, quod Helias ſignifi-
cat in loquutione Chriſti, illum prophetam de lege veteri, &
per conſequens habitudinalis praedicatio eſt dicenda, non au-
tem identifica, cum Chriſtus intellexit, quod Baptiſia eſt He-
lias figuraliter, & Baptiſta intellexit, quod non eſt Helias per-
ſonaliter, cum aliter foret dictum Chriſti ad iſtum ſenſum de-
riſorum exponendum. Si vultis ſcire, ipſe Baptiſta eſt illa
perſona. Et ſic intelligo alias perſonas habitudinales ſcripturae
ſacrae. Et ſi quaeras, quando Baptiſta incœpit eſſe Helias, vi-

detur quod tunc, quando habuit ex ordinatione Dei illam ha- Qeando Ba-
ptiſta incœbpit

eſſe Helias.

bitudinem ad Heliam. Et prius ſaltem naturaliter fuit Baptiſta
Helias, antequam Chriſtus protulit illa verba. De ſacramen-
to tamen altaris videtur probabile, quod prolatis his verbis ſa-
cramentalibus, ille panis eſt corpus domini, & non ante, ita

quod de virtute verborum Chriſti, ille panis habeat ſimul no- Quando panis

men ſacramenti, & nomen corporis domini leſu Chriſti. .ι corpus

PsSEVDIS. Adhuc videtur mihi, quod claudicas, cum iuxta
dicta tua quaelibet pars quantitatiua panis nobis ſenſibilis, fo-
ret idem corpus Chriſti in numero, & ſic corpus Chriſti foret
infinitum paruum, pars ſuiipſius, & quantumlibet a ſe diſtans.

Nam quaellbet pars quantitatiua iſtius hoſtiae eſt corpus, ſed
infini-

briſti.

208 IO A N. WICLEF

infinitum perſona eſt aliqua pars quantitatiua, iſtius hoſtiae, &
cum iſta tota hoſtia ſit idem corpus in numero. Sequitur ſe-
cunda concluſio. Et cum tales hoſtiae, quae ſunt corpus
Chriſti in prouinciis multum diſtant. Sequitur tertia conclu-
ſio. Primo cum infinitae ſunt variationes in huiusmodi hoſtiis
conſecratis. Sequitur, quod omnes illas variationes recipit
corpus Chriſti. PHRO. Sicut dixi tibi ſuperius, oportet te
cognoſcere ſententiam de vniuerſalibus & ſic intelliges, quod
ſicut ſpecies humana, eſt quodlibet eius indiuiduum, ſic idem
corpus Chriſti in numero, eſt quaelibet pars ſenſibilis hoſtiae
conſecratae. Concluſiones enim Logicae iuuant ad veritates
catholicas cognoſcendas. In multis tamen eſt diuerſitas, in
exemplo ſpeciei & corporis Chriſti, cum quodlibet ſuppoſitum
hominis ſit idemtifice ſpecies lumana. Non ſic autem eſt de
partibus quantitatiuis panis ſacrati. Et ſic totum vniuerfſale eſt
idemtifice quodlibet eius ſuppoſitum. Sed corpus Chriſti non
eſt idemtifice quaelibet pars quantitatiua panis, ſed habitudina-
liter. Vtrum autem ſit reſolutio ad partem indiuiſibilem in-
cluſiue, non hic diffinio. Sed certus ſum, quod quaelibet pars
naturalis, atque ſenſibilis panis ſacramenti, eſt habitudinaliter
corpus Chriſti. Cum non ſit ratio quare panes diſpares in
qualitate & quantitate, dum conſecrantur quantumcunque de-
ſtiterint, ſunt ſacramentaliter corpus Chriſti, quin per idem
& multae partes quantitatiuae eiusdem panis. Sed praedicatio-
num diſtinctio eſt omnimode notanda. Et patet, quod prima
conceluſio eſt concedenda. Et quantum ad primam trium re-
plicationum patet, quod nihil eſt infinitum paruum, ſicut ni-
hil eſt infinitum magnum praeter naturam diuinam, & illa non
eſt parua. Compoſitum enim ex duobus punctalibus, eſt
ſumme paruum, ſicut numerus binarius in quantitate diſcreta.
Concedo tamen, quod corpus Chriſti eſt ſatis paruum, &
quantumlibet varie figuratum. Nota tamen, vt dixi ſuperius,
quod omnia iſta intelligas in praedicatione habitudinali & eſſen-
tiali. Non autem vt praedicatum tale formaliter praedicatur,
vt corpus Chriſti eſt quantum & figuratum aequaliter grano
frumenti, quia eſt illud quod taliter figuratur & quantificatur.
Et tamen corpus Chriſti non taliter quantificatur, aut figura-
tur, cum corpus Chriſti non figuratur, niſi vt eſt in cœlo, lice
1t

LIBER QCVARTVS. 209

ſit figuratum, quod hic ſubſtantialiter ſit nobiſcum, quia eſt
panis, qui ſecundum denominationes huiusmodi eſt nobiscum
& ſic in replicatione prima, falſum aſſumitur, & non ſequens.
Quo ad ſecundam patet vt ſupra, quod falſum aſſumitur & non
ſequens, Nam corpus Chriſti non eſt pars ſuiipſius, licet ſit
pars iſtius panis, qui eſt ipſummet corpus Chriſti, ſicut Deus
non differt a ſe, licet ſit perſona, quae a perſona alia differt.
Et omnes ipſae perſonae, ſunt illemet idem Deus. Oportet
enim ſi corpus Chriſti ſit pars ſuiipſius, quod ſecundum idem
componat ſeipſum, quod eſt impoſſibile. Et ex eodem patet,
quod probatio conoluſionis tertiae non aufertur, ſcilicet quod
Corpus Chriſti diſtat a ſe. Conceditur tamen quod corpus
Chriſti eſt multi panes a ſe diſtantes, vt patet de multis pani-
bus conſecratis in Anglia. Sed non ſequitur propterea, quod
corpus Chriſti ſit multipliciter, licet ſint multi panes tam varie
ſituati. Sed ſi cum iſtis panibus corpus Chriſti foret identifice,
illa multa ratio ſatis procederet. Et patet iſta reſponſio termi-
nis in ſua exponentia reſolutis.

CAPVIX.
Si duo corpora poſſunt eſe in eodem loco.

Pearor. Adhuc video, quod non erubeſcis contra dicere
tam Philoſophis, quam Theologis, propoſitionibus per ſe
notis. Supponunt enim omnes ſani capitis Quod impofſſibile
enim duo corpora eſſe in eodem loco quod tamen manifeſte in-
nuis de corpore panis, & corpore Chriſti. PHRO. Leuiter
mones & verecunde tibiipſi, ſi bene ſaperes. Nam vt dicunt
logici, omnia corpora mundi ſunt in eodem loco magno, &
in particularibus locis ſunt quotlibet corpora quantumcunque
diſtlincta. Sed tangam propius, ſecundum communiter lo-
quentes theologos. Corpus glorificatum eſt per eundem ſitum
cœli adaequatum. Et vt credunt Philoſophi per eundem ſitum

Corpus glori-

mixti ſunt eadem corpora elementaria coextenſa. Sed adhuc fieatum eſt
tertio accedam propius. Nonne ſecundum tuam phantaſiam per eunden:
impôſſibilem, per eundem ſitum hoſtiae eſt corpus de genere Rtum cæœli

Dd quan-

adaeguatum.

2¹⁰⁶ IOA N. WICLEF

quantitatis & corporis Chriſti, quamuis diſpariter, imo cum
corpus de genere quantitatis ſit per ſe quantum, & corpus de
genere ſubſlantiae non ſit quantum, niſi per accidens, tanta
toret repugnantia, vel maior ponendi quantitates & qualitates
corporeas coextenſas. Ipſe enim per ſe habent dimenſiones,
vel potius ſunt illae dimenſiones ſeſe de poſſibili penetrantes.
Sed vt accedam finaliter ad diſficultatem tui propoſiti, dico
quod philoſophi habuerunt pro inconuenienti, quod per eun-
dem locum fint duo corpora non contaminantia coextenſa. Sed
Corone Chri quomodo pertinet nobis ſic dicere, cum corpus panis ibidem
E, in huſtie e tenditur, & corpus Chriſti ibidem exiſtens ſpiritualiter mul-
iitnestter tiplicatur? Et quamui Chriſti ſit ibi ſ
Aknitipli«- til huamuis corpus Chriſti ſit ibi extenſum, quia res
tur. extenſal, vtputa ille panis, non tamen ibidem extenditur, nec
ponit vt ſic in numerum cum pane, cum ſit realiter ipſe panis.
Et patet, ſi concipis quomodo tua argutia eſt ſoluta, nec ex-
pedit plus pro replicatione, in iſta materia immorari. PsEV-
DIS. Adhuc apparet mihi, quod non potes clare aufugere, non
ſolum quia corpus Chrifti eſt ibi extenſum, cum corpore panis.
Sed quia neſeis dicere, quid ſit ibi eſſentialiter corpus Chriſti.
Non enim corpus eſt alicubi nifi vbi eſt corpus, quia alias ſe-
queretur, quod corpus foret alicubi non corpus, & ſic corpus
Chriſti & corpus panis, forent per eundem ſitum coextenfa,
licet ſint corpora non communicantia. PHRO. Video, quod
ad ſupradicta nimis ſuperficjaliter attendis. Nam vt patet ex
dictis, corpus Chrifti eſt in loco hofliae extenfum cum corpo-
re panis quia eſt panis extenfus cum corpore panis, cum ſit
quarta pars panis, & ſic de multis eius partibus. Verumtamen-
corpus Chriſti non coextenditur cum corpore panis, vt dictum
eſt tibi ſuperius de diſtinctione praedicationis formalis, & prae-
CorpniChriſti dicationis eſſentialis, & habitudinalis. Quantum ad fecundam
AW: in buſtia tuam inſtantiam, diétum eſt tibi fuperius, quod corpus Chriſti
Puitualiter. eſt ibi ſpiritualiter, etiam modo quo diſtingu tur eſſentialiter a
corpore panis. Ideo quando dicis, quod neſeimus dicere,
vtrum corpus Chrifti ſit ibi eſſentialiter, corporaliter, vel di-
menſionaliter, Videtur mihi, quod probabihter dicere poſſu-
mus, quod corpus Chriſti eſt ibi corpus, quia illud idem cor-
pus quod in cœlo extenditur. Sed vtrum fit ibi corporaliter,
vel dimenſionaliter. videtur mihi quod multi in aequiuoeatione
L laborant

LIL BE RQVARTV'S. 21r1

jaborant inaniter. Nam intelligendo hoc aduerbium redupli-
catiue, videtur mihi, quod corpus Chriſti ſit ibidem corpus,
& non ſit corporaliter, ſed cum aduerbiis analogis, concedi
debet. quod corpus Chriſti eſt ibi bene, pulchre, & realiter.
Non tamen audeo dicere, quod eſt ibi dimenfionaliter, vel
extenſe, licet ſit panis qui eſt ibi dimenſionaliter, & extenſe.
Sed ſecunda aequiuocatio aduerbiorum huiusmodi eſt, quod
accipuntur quandoque ſimpliciter, vt res dicitur eſſe corpora-
liter alicubi, dum eſt ibi modo corporis. Et ſic intelligunt
quidam, quod corpus Chriſti eſt in hoſtia corporaliter, ſub-
ſtantialiter, & eſſentialiter. Et poteſt confirmari iſta loquutio,
ex textu Apoſtoli ad Colloſſ. II. dicentis. quod in Chriſto
omnis plenitudo diuinitatis habitat corporaliter, non quod di-
uinitas poſſet eſſe corporaliter. Sed quia multi haeretici ab-
horrebant, quod Chriſtus ſit ipſa diuinitas. cum ſit corpus.
Apoſtolus dicit nobis, quod in Chriſto exiſiente corporaliter,
hoc eſt modo corporis habitat idemtifice ipſa diuinitas, & ſic
diuinitas licet non ſit corporaliter, eſt tamen corpus exiſtens
corporaliter. Sed abſit quenquam credere, quod reduplicatiue
intelligendo, Chriſtus ſit corporaliter ipſa diuinitas, cum fſit
corpus, quia tunc in quantum corpus, & per conſequens ne-
ceſſario omne corpus foret ipſa diuinitas. Quando autem talia
aduerbia intelliguntur reduplicatiue, oportet negare per ſe
praedicationem, & ad modos vniuerſales actualiter, vt homo,
in quantum viuit iuſte, viuit virtuoſe, quia per ſe iuſtitia eſt
virtus, nec poſſet homo iuſte viuere, niſi haberet modum vi-
uendi virtuoſum. Corpus tamen poſſet eſſe alieubi, licet non
ſit ibi dimenſionaliter, vt patet de eſſe corporis ſpirituali quo ad
locum. Et patet ſolutio huius obiectus, ſi bene attendis.
PSEVDIS. Videtur mihi, quod deliras ab opinione eccleſiae, &
fide ſcripturae, cum iuxta tuum dicere, aeque poſſet laicus
conficere vt ſacerdos. Et ſie eccleſia foret vtrobique ambigua,
quam hoſtiam adoraret. PHRONE. Video, quod argumenta
Vlteriora illius materiae tibi deficiunt. Sed ideo quomodo dif-
ficultates extraneas introducas. Eccleſia enim propter ſubtili-
tatem materiae, & excitationem in ſtudio temporalium, nimis
modicum attendit ad iſtam materiam, cum Papa & omnes eius

cardinales de ipſa parum concipiunt. Sed per Chriſti gratiam
Dd 2 tene-

Conſeerare
omnium pro-

borum ſſe-

eium eſt.

De aderatio-
ne boſtiae
gonditionali.

2¹² IOA N. WICLEFP

tenebo ſenſum & fidem ſeripturae & cauebo ab hac haerefi. Sj
Papa & cardinales aſſerunt hunc eſſe ſenſum ſcripturae, ergo
ſic eſt, quia tunc forent ſfupra apoſtolos confirmati. Sed vlte-
rius quantum ad tuam logicam, multis videtur Pprobabile, quod
idem eſt, laicus poteſt conficere, & latis rite poteſt laicus con-
ficere. Sed primum ex logica tua debes concedere. Et iterung
multi ſancti presbyteri ſunt idiotae, & ſicut placet quibusdam,
laici & ipſi faepe conficiunt. Et iterum laborando in aequiuo-
catione conſecrationis, concedendum videtur, quod laici con-
ſiciunt, imo quod conſe- rant, ficut Beata Cecilia domum
ſuam eceleſiam conſecrauit. Imo credo quod nefcis oſtendere,
quod quando Chriſtiani fregerunt panes circa domos, vt legi-
tur Act. II. Quod illi panes non erant corpus Chrifti, aus
quod ſoli Apoſſoli, vel presbyteri ſic fecerunt. Sed' dimit-
tendo iſtud in certum apparet mnihi. Quod ſacerdotes ſanctos
decet iſtud officium, cum Chriſtus ſpecjialiter iniungit eis ſie
facere, dum adiungit hoc. Quotiescunque fece. &c. Sic er-
go quandocumque Chriſtus operatur cum homine, & ſolum
tune conficit ſacramentum, quod reputari debet de noſtris ſa-
cerdotibus, & fupponi. Verumtamen quia iſtud non eſt fides,
non oportet quod credatur ab ecoleſia, ſed quod probabiliter
ſupponatur, nee oportet quod ambigatur, cum multa funt
proponenda vianti, quae nec debet concedere, nec negare,
nec dubitare, vt propoſito mihi quod ſum praedeſtinatus, aut
de peccante grauiter, quod erit damnatus, per hoc quod erit
finaliter obſtinatus, nec talia concedo, nec nego, nec dubito,
ſed repeto vnam partem. Et ſic viſa hoſtia adoro eam condi-
tionaliter, & omnino deadoro corpus domini, quod eſt fur-
ſum. Et ſic reſponſio ad iſtas ſex argutias, poteſt eſſe medium
ad tollendum conſimilia argumenta.

* à X e N Ve Be ge N A N. N. 9 N I. 2 N A 2. 8
C AP V T XI.
De Baptiſino.

LITHIA- Rogo te frater Phroneſis ceſſet litigioſa contentio
Pſeudis noſtri & procedamus per ordinem ad ſex alia ſacra-
menta.

LIBER QVARTVS. 213

menta. Et quia non procedis ſecundum ordinem, quo ſaera-
menta ſuperius inſcripta recitaſti, ſed potius ſecundum ordi-
nem, quo ſacramenta in ſcriptura ſacra expreſſfius ſunt fundata.
Ideo poſt ſacramentum Euchariſtiae, videtur efſe euidentius
tractandum de Baptiſmo. Ideo vellem quod de ipſo. aliquid lo-
quereris. PRRoO. Placet de iſto ordine. Et primo videamus
vbi Baptiſmus in euangelio ſtabilitur. Nam lege Matth. vltimo

Baptiſmus in
euangelio ba-

betur.

quomodo Chriſtus mandauit ſuis apoſtolis. Ite docete &c.

Et hinc Philippus baptiſans Eunuchum Act. VIII. prius inſtru-
xit eum in fide, ſicut fecerunt apoſtoli Act. II. quando popu-
lum baptiſarunt, Chriſtum tamen non oportuit Baptiſtam in-
ſtruere, de quo Luc. III Sed e contra in humilitate, & aliis
virtutibus a domino eſt inſtructus. Et propter hanc formam
verborum Chriſti Matth. vltimo eccleſia noſlra adducit fideles
pro infante, qui diſcretionem non attigerat, reſpondentes. Et
tales compatres communiter faciunt, quod filii ſui quos de ba-
ptiſmo eleuant ſint in oratione dominica & ſimbolo inſtructi.
Et alii qui diſcretionem attigerant dum inſtruuntur in fide
Chriſti, ante ſuum baptiſmum vocantur Cathecumeni. Hoc
autem ſacramentum eſt tam necefſſarium viatori, quod
Chriſtus dicit Nicodemo, lohann III. Niſi quis renatus fue-
rit ex aqua &c. Et tanta itaque auctoritate fidei ſcripturae ſunt
fideles generaliter baptiſati. Et ordinauit eccleſia, quod quae-
libet perſona fidelius in neceſſitatis articulo poterit baptiſari.
Ad baptiſationem autem dicunt requiri aquam ſimplicem, non
vrinam, vel liquorem alium. cum hoc non ſit a domino exem-
platum. Nec refert ſiue immergantur ſemel vel ter. Siue
aqua ſuper capita ſua effundantur. Sed faciendum eſt ſecun-
dum conſuetudinem loci quem quis incolit, tam in vno ritu
legittimo quam in alio. Quia certum eſt, quod corporalis ba-
ptiſatio ſiue lotio modicum valet, niſi adſit lotio mentis per
Ipiritum ſanctum, a peccato originali vel actuali. Hoc eſt enim
principium in hac fide, quod quicunque rite baptiſatus fuerit,
baptiſmus delet quod cumque peccatum inuenerit in homine
baptiſando. Et quia ad deletionem peccati, requiritur ſatisfa-
io, & non poteſt fieri ſatisfactio pro peceato, niſi per mor-
tem Chriſti, ideo dicit Apoſtolus Rom. VI. Quicumque ba-
ptiſati ſumus in Chriſto leſu in morte eius baptiſati ſumus.
Dd 3 Ar.I.

Conſuetudo

oci eſt

ptiſmo ſer⸗

uanda.

Non eſt alia
ſatis factio
quam Cbriſti.

214 IOAN. WICLEEF

ArI. Placet de iſta materia groſſa, ſicut ſunt alia fidei rudi-
menta. Sed dic rogo clarius, quomodo Chriſtus qui tantum
odiuit ſigna ſenſibilia, tantam neceſſitatem ſaluationis poſuit
in huiusmodi lotione. Videtur enim derogare diuinae libera-
litati atque potentiae, quod Deus non poſſet intercedere to-
to merito ſuo atque paſſione ſaluare infantem vel adultum fi-
delem niſi a vetula vel alio viante baptiſetur communiter infi-
deli. Similiter delato infante fidelium ad eccleſiam, vtſecun-
An infantes dum Chriſti regulam baptiſetur, & deficiente aqua, vel requi-
rl abtiſati fitis aliis ſtante pia intentione totius populi, interim mortuo
utuentur. naturaſiter nutu Dei. Videtur graue damnationem infantis hu-
iusmodi diffinire, ſpecialiter cum nec infans iſte nec populus
peccauit vt taliter damnaretur. Vbi eſt ergo miſericors libera-
Hitas Chriſti Dei, ſi talis proles fidelium propter illud quod non
eſt in baptiſante eorum damnabitur, cum Deus ſecundum prin-
cipia theologiae communia, ſit pronior ad praemiandum homi-
nes quam ad damnandum? Et ſpecialiter merito & paſſione
