tas. PHRONESIS. Tu monſtruoſe addis ſuper verba & ſen-
tentiam ſororis, cum ipſa ſolum dicit hic: Quod Deus eſt
quicquid melius eſt eſſe quam non eſſe. Et tu ſuperaddis, quod
hoc ſit abſolute neceſſarium. Ipſa etiam non dicebat, quod
Deus ſolum eſt idem, quod eſt melius eſſe quam non eſſe, ſicut
poſtmodum falſe fingis. Sicut ergo Deus eſt optima rerum,
quae poteſt eſſe. Sie eſt, quicquid eſt melius eſſe quam non
B 2 eſſe,

Deus nihil
poteſt aunibi-
lare.

12 LOA N. WICLEF

eſſe, & ita debet dici, quod prius principium ſit abſolute ne-
ceſſarium, ſcilicet, quod Deus eſt quo maius cogitari non
poteſt. Hoc autem principium fidei eſt neceſſarium, ſicut eſt
neceſſarium Deum eſſe optimam rerum mundi. Iſte ergo eſt
ſenſus huius principii. Deus eſt quicquid vel cuiusmodi cun-
que melius eſt aliquam rem eſſe, quam aliquam rem non eſſe,
quod eſt neceſſarium. Scio autem quod neſcis probare caſum,
quem ponis, quia cum Deus nihil poteſt annihilare, & ſemper
fuit mundus, neceſſe eſt fabricam Dei effſe. Iſta autem pro-
poſitio, ante primum inſtans mundi ſolum Deus fuit, eſt diſpu-
tabilis apud multos cum certum ſit quod non temporaliter
fuit Deus ante mundum, ſed aeternaliter, non vt illa praepoſi-

tio ante, dicit ſucceſſionem, fed prioritatem naturae. Secun-

doò certum eſt, quod propoſitio, inſtantis mundi, non eſt ita,
quod Deus fuit ante mundum, ſicut non fuit tunc, quod Deus
fuit, ſed tunc incœpit eſſe, quod Deus fuit ante mundum. Et
tertio certum eſt, quod exponendo hanc excluſiuam, tantum
Deus eſt per hanc negatiuam: Nullum ens quod eſt, Deus eſt,
& extendendo hoc nomen ens, ad omnem veritatem vel rem
rationis, ac limitando praedicationem formalem, & non efſ-
ſentialem, certum eſt, quod contradictionem claudit ſolum
Deum eſſe, quia ſi ſic, alia veritas eſt, quae non eſt formali-
ter ipſe Deus, & ſic eſt de infinitis veritatibus & idaeis. Sicut
autem abſolute necefſarium eſt, multas veritates eſſe, quarum
alia ſit affirmatio, & alia negatio, aut de poſſibili, aut de prae-
terito vel futuro, ſic abſolute neceſſarium eſt, eſt eſſe ens,
quod non eſt Deum eſſe. Loquendo tamen formaliter, quae-
libet huiusmodi veritatum, eſt eſſentialiter ipſe Deus, nec crea-
tura aliqua, cum non fit opus Dei, eo quod non poteſt inci-
pere. Sed eſt formaliter veritas rationis, modo quo loquitur.
Auerrois, IV. Methaphiſicae, III. Imo videtur abſolute ne-
ceſſarium, eſſe veritatem contingentem, quam non eſſe ne-
ceſſarium ita eſſe, vt poſito quod ſolum Deus ſit (ſicut tu po-
nis eſſe) ante mundi creationem. Quaeratur, vtrum eſt alia
creatura? Quod ſi ſic, eius inceptio erit quam Deus cognoſcit
ante mundum, vel eius inceptionem fore, eſt ſumme contin-
gens. Si neges aliquid fore ad hunc, cum abſolute neceſſario
aliquid poteſt fore, contingens eſt veritatem non eſſe tempiu;
10

LIB E R PRIMVS. 13

& ſie Deus cognoſcit veritatem quam contingit non eſſe, ta-
men ſi Deus eſt, ipſe poteſt multa producere quae non produ-
xerit eſſe, nec veritatem nouerit contingentem. Cum ergo ab-
ſolute neceſſarium ſit Deum eſſe, & ſi Deus eſt, ipſe noſcit
veritatem contingentem, Patet quod abſolute neceſſarium ſit
eſſe veritatem contingentem. Quantum ad ſecundam inſtan-
tiam tuam. patet ex dictis, quod non obiicit, cum conceditur,
quod Deus eſt quicquid melius eſt efſe quam non eſſe, & non
conceditur, quam Deus ſolum eſt illud quod melius eſt eſſe,
quam non eſſe, cum poſita incarnatione, Deus eſt humanitas,
& melius eſt aliquid non eſſe humanitatem, vtputa deitatem,
quod eſt aliquid eſſe humanitatem, eo quod non eſt melius ali-
quid eſſe humanitatem, quam eſt ipſa humanitas. Sed de illo
inferius.

* * 2 3e N N N 2e A N 2 2e N N N e N
CAPVT. V.
De palſonibus et proprietatibus Dei.

Paenksre- Ex iſtis duobus principiis tam praeclaris inferri
poteſt quaecunque paſſio, vel proprietas quae infuerit dei-
tati. Deus enim eſt iuſtus, quia melius eſt aliquid eſſe iuſtum, Deus eſt iu-
quam eft aliquid non eſſe iuſtum, eo quod dirigens aliquid vt ſus.
eſſe debet, eſt melius, quam directione tali indigens. Primum
ergo dirigens oportet eſſe iuſtum, ſe habens vndique ſicut de-
bet. Et ex eodem patet quod Deus eſt intelligens, quia melius Deus eſt in-
eſt aliquid eſſe intelligens, quam aliquid eſſe non intelligens, 'elligeus.
eo quod illa res quae intellectus legit, quicquid iuſte ordinat,
eſt melior quam aliquid quod non ſic cauſat. Ex eodem vide-
tur, quod Deus eſt omnia, neceflario ſemper noſcens, cum Deus eſ
abſolute neceſſario noſcit ſe ipſum, cum de ſe, ſe ipſum noſcat, omnia.
& melius eſt quod cauſſa cognoſcat quicquid efficit, quam quod
ſit cauſſa non cognoſcens quicquid efficit. Et ex eodem ſequi-
tfur, quod ſemper Deus ſciat omnia, cum melius ſit aliquam rem Deus ſcit o-
eſſe immobilem ſcientem omnia, quam eſſe aliquam rem non "nie lewper.
ſcientem omnia. Et ex iſto plane infertur. Quod omne quod

it, eſt. H oſeit Omne quod
fuit vel erit, eſt. (Quia ſi gligme fuit vel erit, Deus cognaltit fair rer erh
3 Ulud'/.

Deus eſt onmi-
porens.

Peceare non
eſt facere: ſed
a factioue bo-

ni deſicere.

14 10 A N. WICLE F

ilud eſſe, & ſi cognoſcit illud eſſe, tunc cognoſcit illud eſſe,
cum poteſt incipere vel deſinere quicquam noſcere, & ſi Deus
cognoſcit aliquid eſſe, tunc illud eſt, ergo a primo ad vlti-
mum, ſi aliquid fuit vel erit, ipſum eſt. Et ex eodem ſequi-
tur, quod Deus ſit omnipotens, quia melius eſt eſſe, aliquid
ita potens, quam non efſe aliquid non ita potens. Et ſi dicas,
quod in omnihus iſtis primo petitur demonſtrandum, ſtatim
adeſt prius principium, quod Deus ita bonum & perfectum ſi-
cut poteſt intelligi quicquid eſſe. Nota tamen, quod ex illo
non ſequitur, quod Deus poteſt deficere vel corrumpi, quia
hoc non eſt poſſe, ſed a poſſe deficere. Nec ſequitur, quod
tu potes facere aliquid quod Deus non poteſt facere, eo quod
tu potes facere mendacium & defectum, hoc eſt mentiri & de-
ficere, ſed non ſic Deus. Nam ſic mentiri vel deficere, non
eſt aliquid facere, ſed a factione boni deficere. Deus autem
facit omne poſitiuum quod creatura ſua fecerit, & tamen ex
hoc non ſequitur, quod comecdat, loquatur, & ambulet. & ſic
de aliis peccatis formaliter, de ſuppoſitis imperfectis. Et ſic
ad diſtinguendum peccata illa formaliter, oportet notare, quod
peccatum ſit melius eſſe formaliter Deo conueniens, quam ſibi

non taliter conuenire, ad quod requiritur intelleétus. Deus

Inſenſibilis.

Indiuiſibilis.

enim facit ambulationem, ſed non ambulat, cum melius eſt
rem non ambulare, & eſſe omnino immobilem, quam eſt eſſe
rem aliquam ambulantem. & ex eodem principio ſequitur, quod
eſt omnino inſenſibilis & inextenſus, licet virtualitur ſit im-
menſus. Prima pars patet ex hoc, quod melius eſt eſſe rem
inſenſibilem, quam eſſe rem ſenſibilem. Sicut enim ſanitas ho-
minis & eius vita excedunt ſenſibilia in eodem, ſic harmonia
mundi partium & mundi principium, excedit omnia ſenſibilia
huius mundi. Deus ergo qui eſt, quicquid melius eſt eſſe quam
non eſſe, eſt omnino ſenſibilis, & per idem indiuiſibilis quo.
ad mobile, cum melius ſit eſſe virtualiter, quam quid fuerit ad
denominationem perfectionis in ſuppoſito requiſitum, quam
habere partes diſtantes a ſe inuicem ad ſui magnitudinem re-
quiſitas. Ideo non ſolum negatiue, ſed poſitiue conceditur
Peum eſſe immenſum & infinitum, cum denominationibus hu-
iusmodi, cum Deus habeat poſitiuum perfectionis ſimpliciter
in iſtis denominationibus, & non habet finem alium menſuran-
tem.

tem. Ideo concedunt philoſophi
Et ex eodem ſe

ſic

G

A

L I B E RPRI

Et eodem m

M VS.

„quod eſt potentiae infinitae.
quitur, quod Deus ſit ereatiuus
de aliis denominationibus
eo quod omnia talia includu
lam imperfectionem implica
talia inſunt Deo.
iusmodi non eſt Deus.
tias blaſphemorum. O
argumenta, notando fallacia
ſimilitudine ſimiali.

15

„ punitiuus, &

,quas fides ſeripturae ſibi attribuit,
nt perfectionem ſimpliciter, & nul-
nt in ſubiecto, vt iuxta dicta omnia
odo deduci poteſt, quicquid cu-
Et iſta eſt tiriaca ad tollendum verſu-
portet tamen ſane & caute intelligere
s, quando occurrunt, & locum a

e e ee ee ee ee w.

CAPVT VI.
Quod Deus ſit trinus.

LITHIA. Ex iſtis mihi videtur,
Deum dominum omnium eſſe tri
tamen videtur multis graue
demonſtretur,
ratio praebet ex
fidei eſſe ad dilucidandum tales ar
aſſeritur quod omnes illi demonſtrari
quod videtur faſſum, pro eo quod
Caeteri philoſophi, tam praeteriti,
tales articulos, vt impoſſibiles

ret nos hebetiores ingenii aſſerere,

poſſunt demonſtrari.
iſtis articulis,
rum doctrinalium demonſtratis.
aequiuocatur in ſignis, & vtraqu
uidam nimis craſſe conci

quod inferre poterimus
num. PsEVDIS. Hoc

„ quod praecipuus articulus fidei
quod fides non habet meritum, cui humana
perimentum. Et ſic vbi olim docebatur lumine
ticulos fidei requiſitum. Hic
poſſunt in lumine naturali,
Ariſtoteles, Auerrois, &
quam praeſentes, negant
Magna ergo praeſumptio fo-

quod omnes illi articuli

Quare ergo potius homines diſſentirent
quam aliis concluſionibus in quadruuio ſcientia-
PHRONERIS. Hic dupliciter
e pars dilabitur in errorem, vt
Ppiunt deitatem, & caeteros articulos

dei propter hoc quod non adhaerent fideliter fidei ſcriptura-
rurmn. Alii autem tantum difficultant ſcientiam Theologicam,

ſtatuentes

ſibi ignotos terminos

dilabuntur, ſed medium tenuere beati.

ma ſecta, ponentes lumen ſidei requiſit
men vnum globum gratiae per ſe poſſibilem

„ quod in haereſes multiplices

Quidam autem de pri-
um, ponunt illud lu-
„requiſitum ad hoc
quod

Nomen fſidei.

16 IOAN. WICLEF

quod aliquis ſit fidelis. Et quantumcunque ignarus fuerit, ſi de
illo lumine quicquam habuerit, eſt fidelis, & ſic ex terminis
bene prius intellectis patet, quis habeat in ſe lumen fidei. Qui-
dam autem ab hac fidei catholica dilapſi, ſunt deliri in errores
multiplices, certum quidem eſt, quod oportet omnem homi-
nem habere lumen noticiae quod quoddam lumen non eſt, nec
illuminaria Deo ad veritatem aliam cognoſcendam, vt patet ali-
Impoſſibile eſt bi. At hic ſupponitur, impoſſibile eſt fidelem vel haereticum
FPdelem ve! quicquam cognoſcere, niſi per fidem fundamentaliter illud
baereticunm ognoſcat. Quia ſicut nemo cognoſcit literas, quod eſt vna
aagſtene, „ifa, reliqua , & ſic de caeteris niii credat, ſic nemo ſenſu co-
per fdem fun gnoſcit quodeunque ſenſibile, niſi prima veritas illud dicat &
damentaliter doceat, quod illud ſenſibile ſit, illud vel illius modi. Nam in
cognoſcet. ente analogo quod prima impreſſione imprimitur, Deus cogno-
Quid ſit lu- ſcitur, ſed confuſe, & ille docet quamcunque veritatem ſe-
men ſidei. cundam, vnam tamen per aliam ſecundum legem, quam ſta-
tuit in ordine diſcendi procedere, & ſic lumen fidei quo quis
denominatur fidelis, non eſt niſi ipſum a Deo ſic reſpici, vt
cognoſcat catholice fidem ſuam. & in illo lumine ſunt infiniti
gradus. Ad tantum alii infatuantur errantes in iſta materia,
quod ponunt lumen fidei contrarium lumini naturali, ſic quod
apparens impoſſibile in lumine naturali, ſit neceſſario creden-
um in lumine fidei. & e contra. Veritas autem eſt, quod ta-
lis cœcitas non eſt lumen naturale, ſed tenebrae, quia non talia
duo lumina repugnantia. Sed poſt praeuaricationem lumini
debili naturali, ineſt quidam defectus, quem Deus gratioſe
ſanat, donans noticiam. Et ſic quod vnus cognoſcit in lumi-
ne gratiae, alius cognoſcit in lumine naturali. Ideo diuerſi
ſunt gradus in diuerſis hominibus, in quibus diſſimiles fidei ar-
Deum eſe ticuli cognoſcuntur. Deum ergo poſuerunt philoſophi eſſe tri-
zrinum potue- num, Vt Plato cum caeteris cognouere lumine naturali, ve-
runs Pileſo. runtamen ad hoc quod idem meritorie cognoſcant, requiritur
r He es lumen fidei formante gratia, quia cum ſit deducibile, quod
na⸗ „atu. Deus ſit actus purus, infinitiſſime intellectiuus, certum eſt
rali. quod habet potentiam ad ſe, & ad alia cognoſcendum, Et illa
Deus. potentia dicitur Deus pater. Et quantum poteſt ſe ipſum cogno-
Deus pater. Tcere, tantum ſeipſum neceſſario cognoſcit, & illa noticia dici-
Deus fiüus. tur Deus filius. & ſicut non poteſt eſſe, quod ſic poſſet ſe iplim.
niii

L I B ER PRIMVS. 17

niſi cognoſcat actualiter quantum poteſt, ſic non poteſt eſſe,
quod ſie actualiter ſe cognoſcat, niſi in ſeipſo finaliter quiete-

tur, & illa quietatio eſt ſpiritus ſanctus. Et illae tres perſonae Spiritus ſas-

abſolute neceſſario ſunt coaeternae, coaequales, & ordinatae duas.

(vt dicitur) procedentes. Pater enim eſt prior origine, quam
filius, & pater, & filius ſunt prius ſpiritu ſancto origine, quia
ex hoc quod Deus pater poteſt ſic ſeipſum cognoſcere, ſic
cognoſcit, & ex hoc quod poteſt cognoſcere ſeipſum cogno-
ſcit & amat ſeipſum. & quaelibet illarum trium rerum eſt eſſen-
tialiter idem Deus, cum eſſentia diuina ſit quaelibet harum
trium. Rationes etiam & proprietates ſecundum quas diſtin-
guuntur ſunt cauſſae, quare nulla illarum trium rerum reci-
pit praedicationem propriam alterius earundem. Et nomina ac
logicam illius materiae, oportet fidelem diligenter cognoſcere,
vt eſſentia, ſubſtantia, vel natura diuina, eſt quaelibet harum
trium perſonarum, & per conſequens ipſa trinitas. Sed ſicut
nulla illarum trium perſonarum eſt reliqua, ſic ipſa trinitas
non eſt aliqua earundem. Et quamuis pater & filius ſunt idem
neutraliter intelligendo, non tamen intelligendo pluraliter
maſculine, vt pater eſt idem quod filius, quia idem Deus, ea-
dem eſſentia, vel natura, & tamen pater non eſt filius, quam-
uis idem Deus, qui filius, & ſic Deus a Deo diſtinguitur, ſicut
Deus a Deo perſonaliter differt, & tamen negatur quod Deus
non eſt Deus. Nec ſequitur, Deus pater, Deus filius non eſt,

ergo Deus, Deus non eſt. Et ſic Deus Deum cauſſat ſecun- Deus Deu
dum cauſſationem, ſed non ſecundum Deum, & omnes illae sahat.

perſonae ſunt vna prima cauſſa, ſicut ſunt vnus Deus, & non
tres cauſſae, ſicut non tres dii. Item ſic. Pater & flius ſunt
vnum principium ſpiritus ſancti, quia vnite principiant ſpiritum
ſanctum, & tota trinitas eſt idem principium cuiuslibet creatu-
rae. Et conuerſiones propoſitionum illius materiae excluſiuas,
exceptiuas, vniuerſales, conuertibiles, cum caeteris conten-
tionibus Logicorum, relinquo iuuenibus pertractandas, vt fal-
ſum eſt, quod tantum pater eſt Deus, quia alius quam pater
eſt Deus, & aliud ac alia natura & ereatura quam pater eſt Deus,
quia humanitas aſſumpta, quae eſt tam aliud, quia natura alia
quam alius, quia perſona alia quam eſt pater. Et patet noſcenti
diſtinctionem inter praedicationem formalem & eſſentialem,
quomo-

D. apl. egx de-

monſtratio.

Deum eſſe tri-
nnnt E, ani-
miüat trinitate
demonſtratur.

18 IOA N. WICLEF

quomodo ſylogizandum eſt in quacunque figura cum iſtis ter-
minis, vt omnis natura diuina eſt pater in diuinis, omnis filius
Dei eſt natura diuina, ergo omnis filius Dei eſt idem quod eſt
pater. Et ita non ſequitur expoſitorie, hoc eſt pater, & hoc
eſt filius, demonſtrando eandem naturam diuinam, eundem
Deum, vel eandem cauſſam cuiuslibet creaturae, ergo pater eſt
filius. Sed bene ſequitur, quod pater eſt idem quod eft filius,
& exemplum omnium talium patet in materia de vniuerſalibus.
vbi natura communis eſt ſuorum ſuppoſitorum quodlibet,
quamuis ipſa ſuppoſita ab inuicem diſlinguantur. Lotam autem
iſtam materiam & profundationem in illa relinquo Logicis.

—09 e ee ee e ee ee e
CAPVT VII.
De naturali demonſtratione trinitatis.

A LTTHIA. Quamuis autem, mi frater, iſta materia ſit tibi faci-
lis, & ſenibus taedioſa, eſt tamen nobis neceſſaria, & ſpe⸗
Cialiter ad euacuandum Pſeudinias argutias, per quas infideles
onerant nos & illos. Timeo autem, ne tibi gignam vel faſti-
dium, vel ſim in quaeſtionibus taedioſa. Vellem tamen cogno-
ſcere, vtrum demonſtratione naturali oſtendi poterit Deum
eſſe trinum ex animae trinitate, ſicut videtur Auguſtimus pla-
ne oſtendere. PHRONESIS. Hic ſuppono tibi diſtinctionem,
quam Ariſtoteles dat de demonſtratione. Quod quaedam eſt
propter quid, ſiue poſtera, ſiue ſequens, & quaedam eſt de-
monſtratio quia. Prior autem demonſtratio eſt, vbi caufſatum
oſtenditur ex ſua cauſfſa. Et ſecunda demonſtratio eſt, quando
cauſſa oſtenditur ex effectu vt. VIII. Phiſicorum, primus mo-
tor oſtenditur ex perpetuitate motus ccœli, & ſic certum eſt,
quod Deum eſſe, demonſtrari non poterit. Primo modo, cum
non habet cauſſam extrinſecam, & per conſequens necg Deum
eſſe trinum, nec alia paſſio quae Deo naturaliter ineſt. Sed
ſecundo modo non video, quin Deum eſſe trinum demonſtrari
poteſt a ſuo ſigno poſteriori, ſicut infinita demonſtrari poſſunt
de Deo deducendo ad impoſſibile, & ita plane ſicut ſequitur,
primus motus eſt, ergo primus motor eſt, qui Deus eſt. ſic
ſequitur.

.

LIBERPRIMVS. 19

ſequitur. Anima intellectiua eſt trina, ſcilicet, memoria r⸗
tl0, voluntas. ergo Deus ipſam creans, eſt trinus. Nec in-
telligit Auguſtinus per illam triniratem potentiarum animae
tres Ppotentias, quae accidentaliter ſibi inſunt, ſed tres res,
quarum quaelibet eſſentialiter eſt ipſa anima, vt eſt de perſo-
nis in diuinis, non tamen adeſt mihi autoritas, per quam illas
tres res ſunt perſonae, ſed tres res in Deo ſunt tres perſonae, Eecleſis er
quia nomen perſonae inuentum eſt ex concordi & magna an- magna auga-
guſtia, ad ſignificandum illam ineffabilem trinitatem. Quae i e iroe .
ſierunt enim haeretici, quae tres res ſunt Deus, quia conce- ev perſona
perunt quod ſunt tres ſubſtantiae, vel res ſeparabiles in natura, propter bae-
& tunc ex vnicordi conſilio inuenit eccleſia nomen perſonae, 7eticos inue-
concedens, quod tres ſunt perſonae, & vna ſubſtantia. Grae- vir,
ci autem aequiuocando concedunt, quod ſunt tres hypoſtaſes
ſiue ſubſtantiae. Et ſic natura hypoſtaſis eſt aequiuocum apud
illos. Sed abſit ex iſtis fidelem credere, quod natura diuina ſit
trine dimenſionata riſibilis, vel habens paſſionem, animam
imperfectam. Oportet enim capere in minori, quod affectus
aliquis non poſſet eſſe huiusmodi, niſi Deus naturaliter foret
talis. Sed quod impoſſibilius? cum iuxta dicta tales proprieta-
tes propter imperfectionem non poſſunt Deo ineſſe. Ideo fo-
ret nimis ſimialis ſimilitudo concludere ſylogiſtice, vbi ſylo-
giſmus peccat in materia de minori impoſſibili, concludere per
locum a ſimili. & vbi ſylogiſmus non peccat in materia nec in
forma. Sed vbi concluſa proprietas naturaliter Deo ineſt, ſei⸗
licet, quod melius eſt aliquid eſſe huiusmodi, quam eſt aliquod
non eſſe huiusmodi, vt docetur ſuperius. Vt ſi infidelis Capiat᷑
corpus eſſe trine dimenſionatum, ſcilicet longum, latum, &
profundum. Et non poſſet eſſe taliter dimenſionatum ,mniſi
deitas fuerit taliter dimenſionata, ergo deitas eſt longa, lata,
& profunda. Sed conſtat, quod fidelis ſatis pauſare poterit de
Probatione haeretici in minori, quam Apoſtolus dicat de Deo,
quod ſibi inſunt latitudo, longitudo, & fublimitas, tamen ſatis

Aequiuoce intelligit de iſtis quatuor, vt patet exponentibus Deus eſt per.

ſenſum ſuum. Eſt autem nomen perſonae deſcriptum apud ſone cum per.
multos, qui concedunt aequiuoce, licet quodammodo analo- Tönie angelo-

gice Deus ſit perſona cum perſonis angelorum & hominum. veͤ ’

Vnde dicunt quod perſona eſt rationalis naturae incommunica- Porſona quid
C 2 bilis ſir.

20 IOA N. WICLEF

bilis exiſtentia, quod non poteſt deitati competere, cum deitas
communicatur neceſſario tribus rebus. Competit tamen cuili-
bet perſonae quae efſt deitas, ſicut perſona eſt incommunica-
bilis ad hunc ſenſum, quod ſit multorum ſingularium, eſt ta-
men communicabile, quia natura diuina. Et eodem modo
natura eſt incommunicabile, quia perſona, tamen eſt incom-
municabilis, quia trium perſonarum eſt quaelibet. Nec eſt fa-
cile fingere, quare non quaelibet trium rerum creati ſpiritus ſit
perſona, cum ſit rationalis naturae incommunicabilis exiſten-
tia, deficit tamen mihi auctoritas ſic loquendi. Boetius autem
videtur dicere, quod perſona ſit rationalis naturae indiuidua
ſubſtantia, & forte intelligit per ſubſtantiam ſubſiſtentiam, quae
eſt inferius quam ſubſtantia, & tunc perſona dicitur etymolo-
gice, quaſi per ſe vna. Homo igitur, licet ſit tam Gorpus,
quam anima, iſta tamen ſunt diuerſae naturae. Ideo indiui-
duum hominis non ſic communicatur eidem naturae, nec ſpe-
cifice, neç indiuidue Et ad communia argumenta quibus
argumentatur, quod eſſet proceſſus infinitus in trinitatibus,
cum prima perſona habeat potentiam, noticiam, & compla-
centiam, quae pari euidentia diſtinguuntur, quam tres perſo-
nae diuinae, & foret proceſſus in infinitum. Solutio eſt, quia
prima perſona diuina ex ſe eſt potentia, eſt autem intellectiua,
quia communis natura, cum intellectiua quandoque accipitur
perſonaliter, & quandoque naturaliter. Et ſic eſt de duobus
aliis nominibus, ſcilicet, potentia, & beneuolentia. Et ita
eſt quaedam inſenſualis nugatio, procedere ſuper tria in natura
diuina, cum potentia talis potentiae foret illam naturam nul-
lum poſſe poſſe, & intelligentia verbi Dei foret, illam naturam
intelligere intelligere. & voluntas voluntatis foret, illud velle
velle. Et tunc pater intelligit communi intelligentia, ſicut
ſilius poteſt communi potentia, poteſt tamen ſicut eſt per po-
Verum naætu-tentiam, quae eſt pater, cum ex patre habet eſſe Et confor-
ra diuina gi- Miter tollitur difficultas, vtrum natura diuina gignit aut gigni-
gnit aut gi- tur. Quamuis autem Petrus Lombardus videatur dicere, quod
Znitür. non, ſicut ſpecies humana non generat, nec generatur, cum
actio non competat formaliter, niſi perſonae. Poteſt tamen
dici probabiliter, quod ſicut ex natura diuina eſt filius, ſic ex
illa gignitur filius. & ita in perſona patris gignit filium, & ſpi-
ritus

LIBER PRIMVS. 21

ritus ſanctus procedit ex illa in patre & filio, non tamen idem
gignit ſe, quamuis perſona gignens, & perſona genita ſint eaz
dem eſſentia trina. Lales autem ſunt multae difficultates, quae
potius ſtant in logica, quam in re ipſa. Ideo circa altercatio-
nes huiusmodi non contendo.

CAPVT VIII.
De Idaecis.

Pssrs- Videtur quod in iſtis materiis idiotice loqueris,
vocem propriam ignorando, cum non ſubſiſtit ratio, quod
ſint ldaeae in Deo diſtinctae, quin per idem forent huiusmodi
infinitae & per conſequens foret Deus infinitus ratione multi-
tudinis ITdaearum, & quod ſint Idaeae aàa Deo diſtinctae forma-
liter, non negabis. PHRONESIS. Fateor, quod propter alti-
tudinem materiae ignoro plurimum. Sed credo, quod in pa-
tria videbo clare ſententiam, quam modo balbutio. Ideo te-
neo me in fide ſcripturae, & limitibus rationis, nego autem
quod fint infinitae perſonae in Deo ad intra, nec ratio, nec

auctoritas hoc conuincit. Perſonalitas autem eſt diuina eſſen- Quid ſit per-
tia, & non veritas aliena in Deo fundata, vt Deum poſſe in- ſonalitas in
telligere ſe Deum quietari in ſua intellectione. Iſtae ſunt tres Peo.

res, cum in eis ſit prioritas originis, & quaelibet earum eſt
diuina efſentia. Et ſi tu imaginaueris quoties tibi libuerit
Deum poſſe, poſſe intelligere ſe, illud erit, quod Deum poſſe
intelligere ſe. Deum autem poſſe intelligere hominem, vel
aliam rem ad extra, non eſt perſona formaliter, ſed paſſio di-
uina, & multo magis Idaea, non eſt perſona diuina, ſed veri-
tas abſolute neceſſaria, quae eſt intelligibilitas rei ad extra.
Quomodo quaeſo intelligeret Deus fignificandum ad extra,
mifi ipſum foret intelligibile? ficut ergo primum eſt abſolute
neceffarium, ſic & ſecundum. Nec Deus poſſet quicquam
producere, niſi ipſum intelligeret, cum nihil poſſet caſualiter
producere, vel inſipienter. vt Augu LXNXNXIII q XLVII. ſae-
pe arguit, & talis intelligibilitas eit aequalis intellectiuitati, vel
intellectioni Dei quod idem eſt Nec poſſet Deus quicquam
C 3 ad

22 IO A N. WICLEF

ad extra producere, niſi praecederet eius intelligibilitas ad ex-
tra, vt exemplare, quia aliter poſſet rem ad extra producere,
& non ipſam intelligere, & per conſequens non ſapienter pro-
ducere ipſam, quod eſt ſumme impoſſibile. Et haec ratio quare
omnes idaeae quae ſunt formae exemplares, ſecundum pro-
prietatem aliquam, ſunt in verbo, quod eſt forma ac ſapientia
„HDHei patris. Et vt Auguſtinus vere aſſerit. vbi ſupra q. XLVIIr.
ons gam ſa ſine idaeis non eſt poſſibile quenquam ſapientem fieri. Quo-
Hön de⸗ ſeri modo quaeſo poſſet homo eſſe ſapiens cognoſcendo creaturam
poſibile non aliquam, niſi cognouerit eius producibilitatem, hoc eſt ratio-
eſt. nem ſecundum quam producibilis eſt a Deo, & per conſe-
quens rationem, ſecundum quam intelligibilis eſt a Deo? Hoc
autem cognoſeit homo abſcondite, licet verbaliter illud negat,
quia ſicut nemo intelligit, niſi ens in communi intelligat, ſic
non intelligit aliam creaturam, niſi eius intelligibilitatem, &
intellectionem paſſiuam intelligat, & illa eſt in intellectu vel
verbo diuino veritas abſolute. Et ideo dicitur, quod beati vi-
dent in verbo huiusmodi veritates. Verum tamen in tota tri-
nitate beata, ſunt huiusmodi veritates ſecundum quandam ſpe-
Cialitatem in verbo. Quamuis autem omnes dictae idaeae di-
ſtinguuntur inter ſe formaliter & a Deo, ſunt tamen omnes
Omnes Idaeae eſſentialiter ipſe Deus. Vnde Ariſtot. vII. Metha. arguens
Sn:. Vntie contra idaeas Platonis aequiuocauit in Logica ſtulte concipiens,
Deus. quod idaea ſit eſſentia abſoluta, diſtincta ab eſſentia diuina, ſed
quis ſapiens ita intelligit? Sed ſi Ariſto bene concipit, omnis
talis idaea foret ſuperflua. Sed intellectualitatem creaturarum
oportet omnem fidelem ponere, non formaliter rem abſolu-
tam per ſe exiſtentem, quia tunc foret formaliter ipſe Deus, &
non foret idaearum diſtinctio, ſed dii infiniti. Illi autem qui
loquuntur formaliter ſicut perfecti philoſophi, ſatis concipiunt
diſtinctionem formalem huiusmodi idaearum. Alia (inquit
Auguſtinus) eſt ratio, ſecundum quam Deus producit atque
intelligit ipfum hominem, & alia eſt ratio ſecundum quam in-
telligit amſinum, eo quod Deus intelligit talia intelligibilia vt ſe
habent, ſed aliter ſe habent illa producta, ergo ſunt aliter in-
telligibilia, & per conſequens aliter intellecta. Et ideo dicit
ſubtilis Euangeliſta, detegens productionem rerum ad extra,

quod factum eſt in ipſo (Iohan. I. inquit) vita. Nam mpenl⸗
ile

LIBERPRIMVS. 23

bile eſt Deum quiequam facere, niſi illud intelligat, & ſi illud
intelligit, illud habet rationem obiectiuam, ſecundum quam
terminat intelligibilitatem diuinam. Sed videamus quid eſſen-
tialiter ſit illud ſecundum eſſe primum, quod habet coaeuum
cum intellectione diuina, & non inuenietur niſi realiter ver-
bum Dei, quod dicit lohan XV. Ego ſum via veritas, & vita.
Ideo omne productum ad extra, eſt neceſſario & aeque primo,
ſicut verbum ipſum, intelligit ipſa vita. Ignorantia autem il-
lius Metaphiſice, & veritatum huiusmodi aeternarum ſtat ra-
dicaliter in ignorantia artium ſermocionalium, ſcilicet gram-
matiça, & dialectica. Quis enim rectilogus negaret hanc con-
ſequentiam, Deus intelligit hoc, ergo hoc eſt intellectum a
Deo? ſed de quacunque creatura ſignata, antecedens eſt abſo-
lute neceſſarium & aeternum, ergo & conſequens. Sed quis
grammaticus hoc negaret? quin ſi hoc ſit intelleétum a Deo,
haec eſt res intellecta a Deo, & per conſequens haec eſt res ali-
qua, ſicut & antecedentia ſunt abſolute neceſſaria, ſie & con-
ſequentia ex illis illata Sed quae res abſolute neceſſaria foret,
haec demonſtrata quacunque creatura, niſi fuerit prima vita?
Et quantum ad ſylogiſmos expoſitorios, & alias inſtantias pue-
riles in illa materia, oportet intromittentes ſe eſſe inſtructos in
recta grammatica, & fubtili Logica. Grammatici quidem po-
nunt, quod pronomina ſigniſicant ſubſtantiam meram, hoc eſt
diuinam eſſentiam, ſecundum rationem qua intelligit ſignifica-
tum pronominis, ſiue nominis. Nomina autem ſignificant
ſubſtantiam meram cum qualitate. hoc eſt ſupra diuinam eſſen-
tiam, vel eſſe intelligibile creaturae addunt qualitatem, in qua
res talis producitur in eſſe exiſtere, vt iſti termini homo &
animal, cum ſibi conſimilibus connominant actualem exiſten-
tiam, quam habent ex creatione Dei ad extra, & ſic non con-

notant ipſa pronomina. Et patet quod totus error in ſcriptu- Totus error in
rae ſacrae noticia, & quare idiotae ipſam ſic turpificant atque noticia ſeri-
falſificant, eſt e grammaticae & logicae ignorantia- Et niſi turae ſacrae

eus adiuuerit ad illa rudimenta fidei cognoſcenda, fides ſcri-
pturae erit nimium paruipenſa. Patet ſecundo veritas ſenten-

rantia gram-

tiae, quam Auguſtinus ſaepe inculcat, ſcilicet, quod ſi aliqua que Logicae.

eſt veritas, ipſa eſt in ſeriptura. Nulla quidem eſt ſubtilitas in
grammatica, vel logica, vel alia ſcientia nominanda, quin ſit
excel-

24 IOA N. WICLEF

excellentius in ſoriptura. Et licet voces, aut characteres tales
deficiunt in ſeriptura, tamen in libro vitae non poteſt deficere.
Quia vt teſtatur ſubtilis Euangeliſta Iohan X. non poteſt ſolui
ſoriptura quam pater ſanctificauit. Quis ergo poteſt ſoluere
connexionem veritatum huiusmodi aeternarum? Et patet ter-
tio, quomodo ſunt ſoluendi obiectus puerorum, qui putant ex
illa ſcientia, quod omnis homo & quaelibet creatura ſit Deus
ipſe, quia vita prima. Nam ſi hoc eſt hoc, eſt vita prima,
ipſe Deus, vel diuina ſapientia. & hoc eſt homo, vel alia no-
minalis creatura, ergo non poſſunt eſſe homo, vel alia crea-
tura, niſi fuerit vita prima Oportet enim ſupponere iuxta
praedictam grammaticam, quod nomina modo quo dicitur,
connotant qualitatem, pronomina autem ſignificant ſubſtan-
tiam meram, & ſic eſt extraneatio ſignificationis & ſuppoſitio-
nis in illatione tali vocata expoſitoria. Et patet expoſita ratio-
ne, quomodo pueriles turpiſſime paralogiſant, vt ſi hoc ſit
aeternum, quia ſecundum eſſe ſuum intelligibile atque primum,
& hoc eſt iſte homo, quia in eſſe ſuo exiſtere ſecundum quod
creatur a Deo, ergo iſte homo ſecundum illud eſſe exiſtere eſt
aeternus.

Se3e 62138 2S8 2G86 38 656788 836 563 2073 6338 665 e
CAPVT IX.
De inuentore Idazarum, & quae habent Idacas.

Psrvyr §8. In iſta materia poſſunt credere tibi, qui volunt
LLogicam tuam inuſitatam accipere. ſed graue videtur, cum
ſingulum incomplexorum, aut ſignificat ſubſtantiam, vel qua-
litatem &c. quid ſunt tales Idaeae, quae nec ſunt ſubſtantiae,
nec accidentia? Imo ſic intelligendo terminos, poſſes totam
philoſophiam ſubuertere. cum Plato primum inuenit nomen
ldaeae, & ſententia ſua per Ariſtotelem eſt efficacius deſtructa.
Nec ab bhine inuentus fuit Philoſophus, qui hanc ſententiam
auſus fuerat ſuſtinere. PHRONESIS. Nemo debet credere
(niſi voluntarie) veritati, & quod tantus populus diſcredit ve-
ritati infringibili, diſplicet multum bonis, Ideo laborant, vt

homines fidem adhibeant veritati. Ponit autem Auguſtinus
quo

LIBERTRꝑIMV.s. 25

quod Plato primum adinuenit nomen idaeae, ſed res ipſa cum Plato adinse-
Platonis ſententia eſt aeterna. Ideo lapſus ac error a via veri- nit nomen
tatis eſt adeo antiquatus, quod creditur propter antiquum er- deae.
rorem illud quod de facto eſt falſum, vel impoſſibile eſſe vermn.
Vnde turpiſſima & fallax argutia, tam in ſpeculatiua, quam in
morali materia eſt, qua diabolus ſeducit miſeros, ſi ad tantum
tres credita, vel vſitata fuerit illa ſententia, ergo vera. Et ſic Turpiſfima eſt
credens fidei ſcripturae cum verbis ſuis, debet dictam Logicam & fallax at-
acceptare, quia ſicut ſacrae ſcripturae ſententia, ſic & eius 1ue nimis
Logica a fidelibus eſt veneranda Vnde peccant mortaliter, qui eie iab⸗
dimiſſa Logica ſcripturae, innituntur adinuentionibus friuolis
hodie vſitatis, cum Deus obligat plus homines ad formam ver-
borum fidei ſcripturae, quam creatura aliqua poſſet ad ſuas
innentiones vel conſuetudines obligare. Et hinc lapſi ſunt
diſcoli ad tantum in deuium, quod reputant legem Dei ſummae
impoſſibilem, & propter adulterinas traditiones a cunctis ho-
minibus relinquendam. Et ex iſto errore pullulant alii infiniti.
Nec mouet tua argutia, ſi ſingulum incomplexorum ſignificat
aliquod decem generum, ergo non ſunt idaeae. Nam omne
incomplexum tam kathegorema, quam fſinkathegorema Pri-
marie, vel ſecundarie ſignificat ſubſtantiam, imo diuinam eſ-
ſentiam, & tunc nomina ldaearum ſignificant tam ſubſtantias,
quam diuinam eſſentiam. Sed non eſt color ſi nomen Idaeae
ſignificat ſubſtantiam, vel aliquid aſſignandum, ergo eſt for-
maliter illud ſignatum, quia ſic Deus eſſet quaelibet creatura,
& omne nominabile foret Idaea aeterna, ſicut quidam errantes
concedunt. Idaea ergo eſt eſſentialiter natura diuina, & for-
maliter ratio, ſecundum quam Deus intelligit creaturas. Et
ſic intelligendo terminos, quo modo ſcriptura ſacra & philoſo-
phi rectiloqui conceperunt, non ſubuertitur Philoſophia, ſed
Praeparata eſſet via, ad philoſophiam nobis miſeris cognoſcen-
dam. Nec Ariſtoteles ſciuit iſtam ſententiam Platonis deſtrue- Ariſioteles
ve, ſed aequiuocando ac ignorando veritatem ſui ſermonis, ultos durit
multos homines duxit in deuium. Sed Auguſti. & multi* deuium.
alii errorem Ariſtot. detexerunt. Et patet quod aſſumis
falſum & infundabile de Ariſtot. ſententia atque verbis.
