praecioſam dimittere? Et quid ſcimus nos, ſi perſonae illarum
Pp 3 ſecta-

De reſurre-
Kione.

302 1OA N. WICI EF

ſectarum, quas placet Deo ex ſua gratia illuſtrare, dimittant
has ſectas friuolas & traditiones hominum? ſicut Paulus ex
Chriſti gratia dimiſit ceremonias veteris legis, & traditiones
legales, intentus pure, & ſpecialiter legi Chriſti, Multo magis
fratres poſſunt per Dei gratiam illuſtrari. Vnde quidam mo-
raliſantes hoc verbum Chriſli Luc. XXI. Erunt ſigna in ſole
& luna, & ſtellis, intelligunt per illa ſigna perturbationes,
quae fiunt in populo laicali, de Papa principaliter perturbante
eccleſiam, licet debet eſſe ſol mouens & illuminans atque viui-
ſicans totam eccleſiam militantem. Per lunam autem capien-
tem virtutem ſuam a ſole, intelligunt tres ordines poſieſſiona-
tos, vt Canonicos & Monachos hoſpitalarios, qui viant & illu-
minantur inſtabiliter tanquam luna. Per ſtellas vero intelli-
gunt ſectas & perſonas de ordinibus mendicantium, IIli enim
tanquam ſtella comata, fixa in aere caliginoio, ſigniſicant
certius mortes ſpirituales eocleſiae militantis. Sed experimen-
to didici, quod tractatus de iſtis ordinibus dolorem ingerit,
tam ſubiectiuum, quam etiam obiectiuum. Et ideo placet vt
monebas tractatui iſti vale facere, & de ſtatu beatitudinis per-
tractare. Sed primo omnium videtur mihi ſupponendum ca-
tholicis, quod omnis homo reſurget in corpore anima reunita
cum ipſo perpetuo permanſura. Hoc autem docet fides Apo-
ftoli 1 Corinth. XV. declarans pulchre ex reſurrectione Chriſti,
qui eſt frater noſter, homo nobiſcum vniuoce, quod omnes &
ſinguli reſurgemus. Tradidi (inquit) vobis quod accepi, quo-
niam lIeſus mortuus eſt pro peccatis noſtris ſecundum ſoriptu-
ras, & quia ſepultus eſt, & quia reſurrexit tertia die ſecundum
ſeripturas, & quia viſus Cephe, & poſt hoc vndecim, deinde
viſus eſt plus quam quingentis fratribus, ex quibus multi ma-
nent vsque adhuc, quidam autem dormierunt. Deinde viſus
eſt lacobo, deinde Apoſtolis omnibus, nouiſſlime autem
omnium tanquam abortiuo viſus eſt mihi. Si autem ſecundum
iura legis Dei, & legis hominum, in ore duorum vel trium te-
ſtium ſtat omne verbum, quomodo teſtimonio eſt probandum,
quanto magis verbum de reſurrectione Chriſti, quod ex ſua
notoria debet latere ſenſus hominem ex tam eſficaci teſtimonio
eſt probatum. Sex enim praedicta teſtimonia ſanctorum tam
recte viuentium ſufficiunt ad dictum fidei articulum atteſtan-
dum.

4.

LIBER QVARTVS. 303

dum. Et hic Apoſtolus commemorat illos articulos, qui ex
fide ſcripturae & non experimentali ſenſatione probari debent,
quod ſic contingit ſecundum ſcripturas, vt vel ſic diſcamus
expertam per lucem ſenſibilem veritate ſerpente ſequenti cre-
damus per fidem ſcripturae, quod veritas ſenſibus noſtris ab-
ſcondita eſt & certa Cum enim non debemus experiri reſur-
rectionem Chriſti, nec mortem eius pro peccatis noſtris,
ſignanter annectit Apoſtolus ad haec duo. quod ſi euenit ſe-
cundum teſtimonium ſcripturarum. Vnde ſecundo Apoſtolus
per multiplex deducens ad impoſſibile, probat hanc Chriſti re-
lurrectionem. Si (inquit) Chriſtus predicatur quia reſurrexit
a mortuis. Quomodo quidam in vobis dicunt, quod reſurre-
Ctio mortuorum non eſt? Si autem reſurrectio mortuorum non
eſt, neque Chriſtus reſurrexit. Si autem Chriſtus non reſur-
rexit, inanis eſt praedicatio noſtra, inanis eſt fides noſtra, in-
ueniemur falſi teſtes Dei, qui teſtificationem diximus aduerſus
Deum quod excitauerit Chriſtum, quem non excitauit ſi mor-
tui non reſurgunt. Nam ſi mortui non reſurgunt, neque
Chriſtus reſurrexit, quod ſi Chriſtus non reſurrexit, vana eſt
ſides noſtra, ergo & qui dormierunt in Chriſto perierunt. Si
(inquit) in hac vita tantum in Chriſto ſperantes ſumus, miſe-
tabiliores ſumus omnibus hominibus. Nunc autem Chriſius,
reſurrexit a mortuis primitiae dormientium, quohiam quide
er hominem mors, & per hominem reſurrectio mortuorum.
Et ſicut etiam in Adam omnes morjiuntur, ita & in Chriſto
omnes viuificabuntur. Et ex iſto textu Apoſtoli, patet omni-
bus fidelibus philoſophis nutritis in rudimento fidei, & rectifi-
catis in logica quomodo plane reſurrectio hominem per Apo-
ſtolum eſt deduéta. Tertio autem Apoſtolus 1 Theſſal. IV. te-
ſtatur eandem fidem catholicam ſub hiis verbis. Nolumus vos
fratres ignorare de dormientibus, vt non contriſtemini ſicut
caeteri, qui ſpem non habent, ſi enim credimus quod leſus
mortuus eſt & reſurrexit, ita & Deus eos qui dormierunt per
lIeſum adducet cum eo. Hoc enim vobis dicimus in verbo
domini, quia nos qui viuimus reſidui ſumus, in aduentu do-
mini non praeueniemus eos qui dormierunt, quoniam ipſe do-
minus in iuſſu & voce archangeli, & in tuba Dei, deſcendet
de cœlo, & mortui qui in Chriſto funt, reſurgent Frimn
deinde

304 10A N. WICL E F

deinde nos qui viuimus, qui relinquimur ſimul rapiemur cum
illis in nubibus obuiam Chriſto in aera, & ſic ſemper cum do-
mino erimus. Et talia ſunt multa teſtimonia euangelica ex le-
ge tam noua quam veteri, quae eandem fidem catholicam con-
teſtantur. Concordat autem ratio iſtis dictis tam ex parte
praemiandorum, quam ex parte domini praemiantis. Nam
ſicut aſſumit Ariſto. & veritas conteſtatur multi virtuoſi & ſan-
cti occiduntur pro veritate catholica, ergo aliquam mercedem
Deus iuſtus eis retribuet, ſed non in hac vita, cum continue
viuunt in pœnalitate, & etiam vsque ad mortem pœnaliter pa-
tiuntur, ergo relinquitur eis remuneratio poſt hanc vitam. Et
iſtam rationem fecerunt Ariſto. & ſanctus Apoſtolus, ex quo
deducunt ſpecialiter, quod mali reſurgent pro ſuis demeritis
puniendi, cum ab experientia communi comincitur, quod
multi per totam hanc vitam viuunt in voluptatibus vitioſis.

Sed Deus eſt neceſſario & vniuerſaliter aequus iudex, ergo re-

linquitur quod Deus puniet peccata taliter mortuorum, ſed
non in hac vita. Quia vel viuunt vitioſe continue vel in fine
inuoluntarie puniuntur, Non ergo propter hoc quod peccant
in hac vita, ſed propter hoc, quod in fine apponunt nodum
blaſphemiae ſuper peccata ſua praeterita tantum vt iuſtitia exi-
git puniuntur. Oportet ergo quod poſt reſurrectionem in vita
alia ſint puniendi. Ex parte autem Dei idem deducitur. Cum
Deus ſit infinitum liberalior & munificentior quam aliquis do-
minus temporalis. Sed domini temporales ex ratione ſui do-
minii in finem praemiant ſeruos ſuos, ergo ſtante maiori ratio-
ne, cum infinitae virtutis ex parte Dei ſequitur quod ipſe ſer-
uos ſuos finaliter praemiabit. Sed non in hac vita vt patet, re-
linquitur talis praemiatio pro futuro, Nec ſufficit praemiatio
ſola in ſpiritu, quia natura corporis ſicut eſt participatiue
rationalis, ſic meretur pœnam vel gaudium, vt tactum eſt de
homine. Sicut ergo repugnat diuinae liberalitati atque iuſti-
tiae, quod non erunt perfonae hominum finaliter praemiatae,
ſic & repugnat quoad remunerationem naturae corporeae.
Vnde Iob XIX. ille magnus philoſophus audenter aſſerit. Scio
quod redemptor meus viuit, & in nouiſſimo die de terra reſur-
recturus ſum, & in carne mea videbo Deum ſaluatorem meum,
Ex talibus multis teſtimoniis cum euidentia naturali uietanun
fideles

LI. BE R QVAKTIVS. 305

fideles in iſto articulo fide, quod cuncti homines ſunt, tam
corpore quam anima ſurrecturi.

CAPVYT XIL.
De vltimo iuditio quare & vbi & quando erit.

AXiirur A. Satis quietor in iſto articulo. Sed dic rogo cla-
rius, quare oportet eſſe vnum vniuerſale iuditium vltima-
tum & vbi erit & quando. PnHRO. Non dubium quin erit vnum
Vltimatum iuditium, cuius tempus vocatur dies domini in ſcri-
ptura. Quia ſicut aduerſarii tractantes de pace eorum aſori-
bunt habenti pro die illo victoriam diem illum patet rationabi-
liter, cum dominus tunc finaliter praeualebit contra diabolum
ac omnia membra ſua, quod illa vocetur dies domini, & ſub
iſta ſpe fideles humiliter tolerant iniurias ſibi factas, credentes
quod tunc erunt rectificatae ad plenum & gratioſiſſime iudica-
tae. Et quantum ad primam quaeitionem quaeſitam, non du-
bium, quin quilibet homo habet ſpiritum proprium ſempiter-
num. Oportet ergo eſſe finem conuerſationis hominum, quia
aliter eſſet procefſus in infinitum in per ſe ſubſtantiis ſempiter-
nis. Sed talem numerum Deus non poteſt cauſſare, qui poſuit
omnia in menſura, numero & pondere, ideo necefſſe eſt vt
expectetur vnum finale iuditium. Et cum multae animae ſi nt
interim in purgatorio expurgandae, nec decet vniuerſalem do-
minum multiplicare ſic ſuum iuditium, patet quod oportet eſſe
juditium vltimatum. In illo ergo oportet eſſe reſurrectionem
vniuerſalem hominum, ad recipiendum mercedem quam hio
meruerant. Et quantum ad duas alias concluſiones non mire-
ris ſoror, ſi per ignorantiam me excuſo. Vtrum autem locus
finalis iuditii erit in valle loſaphat, vel alibi non contendo, ſed
ſcio quod erit vbicunque in regno Chriſti, vbi ipſe decreuerit,
quod eſt ſatis credibile. Certum tamen mihi eſt, quod prae-
deſtinati ſaluandi obuiabunt Chriſto in aera, vt dicit Apoſtolus
1 Thefſal. IV. De damnandis autem reprobis hoc non credo.
Sed quantum praedeſtinati diſtabunt ab aliis, videtur mihi quod
ſit puerilis & ſtulta contentio. Et quantum ad tertiam quae-
Q ſtionem

306 IOA N. W I CLEF

ſtionem reſpondet Euangelium, quod de die illa nemo fcit,
neque filius quantum ad humanitatem, quantum ad ſe attiner,
ſed ſolus Deus. Parcatur ergo iſtis aſtronomis, & calculatori-

bus aliis, ſi neſciunt quantitatem temporis ante diem iuditif.

Decens quidem eſt, quod illud tempus ſit nobis abſconditum,
ſicut decens eſt, quod hora mortis noſtrae, & multa ſimilia
ſunt nobis incognita. Certum eſt quo ad tempus illius iuditii,
quod eſt prope, vt patet ex multis ſignis & rationibus, quae
ex fide ſoripturae colligimus, ſed quamn prope & quo tempore
raeciſe eueniet, nemo ſe ſollicitet niſi ſtultus. Dicit enimt
Peatus Euangeliſta, quod nouiſſima hora eſt, ſed quantitatem
ällius horae, ſicut diei cuius eſt hora, penitus ignoramus. Ad
quid ergo occuparet ſe curioſitas intellectus circa ea quae Deus
nos taliter vult ignorare? Satis quidem eſt, vt ex fide creda-
mus illum diem eſſe venturum, & ſperemus ex vita noſtra me-
ritoria, quod ſaluabimur illo die. PskVDIS. Videtur mihi,
quod non ſolum ignorantia occuparis, ſed maniſeſla repugnan-
tia tibiipſi. Innuis enim, quod ſecundum idem corpus in mi-
mero, quod hic geſſimus, reſurgemus. Sed vbi eſt manitfe-
ſtior contradictio? Cum ad identitatem numeralem cor DOris,
requiritur identitas numeralis temporis ſuae generationis. Cum
ergo idem tempus in numero non redibit, ſicut nec poteſt, vi-
detur quod nec redibit eadem forma materj'alis in numero.
Similiter ad identitatem materialem corporis, requiritur nume-
ralis identitas ſuae materiae. Sed quis poſſet tantum diſcrete
colligere atomos combuſtos, aut varie diſperſos in aere? Si.
militer contingit quosdam homines depaſei corpora ſociorum
& filiorum ſuorum, tales ergo ex cibo tali ſuperflue filios poſ-
ſunt procreare, eum quo ergo reſurget materia tam varie di-
ſtributa? PaRONE. Video quod propter defectum materiae
contentioſae, per tempus non modicum latuiſti, ſed animo ex
cauſſa multiplici, oportet nos ſoliditati intendere. Vnum au-
tem ſuppono te cognoſcere, quod ad identitatem numeralem
animae remanet eadem perſona hominis, & ſi materia varietur.
Aliter enim nemo poſſet creſcere vel minui, manere per ſuam
periodum, mutilari, vel vt ſentimus in corpore variari, quod
deſtrueret totam philoſophiam de homine, ſic enim nemo fo-
ret animal perfeéctum, cum non poſſet ſuum ſimile generare.
Et

L IBER QVARTVS. 307

Et 'cum omnis talis generatio ex deciſione ſeminis eſt cauſſata,
imo ſic nemo poteſt abradere fibi partes ſuperfluas, ſed quid
ſiultius? Cum experientia certiſſima docet hominem in huius-
modi adtibus naturaliter delectari, & multorum actuum talium
memorari. Satis eſt ergo ad identitatem numeralem hominis
perſona animae cuicunque materiae fuerit copulata. Iſto ſup-
poſito oportet ſecundo oognoſcere. quod ad identitatem for-
mae, cum numeralis identitas conſiſtit in gradu multiplici, ſuf-
ſicit quod identitas facientis, & identitas ſui ſubiecti, licet
tempus loquendo formaliter varietur. Cum ergo manebit idem
ſpiritus, cauſſans formam materialem in eadem materia reſur-
gente, quare non remanebit eadem forma? licet tempus ſuae
Pproductionis formaliter varietur. Tertio ſuppono tibi ex fide,
quod facile eſt Dei omnipotentiae atomos quantumcunque di-
ſperſi fuerint nobis incognito, Deum vel immediate per ſe, vel
miniſterio angelorum ſecundum quod ſibi placuerit ſubito, vel
ſucceſſiue colligere. Et tunc patet fidei noſtrae poſſibilitas,
atque Deo facilitas ſuppoſita, ſeruatione hominis in ſpiritu
tanquam baſe, & ſuppoſita eadem collectione multitudinis per-
petuae materisalium atomorum. Ad primum argumentum
tuum reſpondeo concedendo, quod imponis me innumere,
ſcilicet, quod ſecundum idem corpus in numero, quod hic
geſſimus, reſurgemus. Si enim portamus idem corpus in nu-
mero per totam noſtram perihodum, propter identitatem ſpi-
ritus actuantis quantumlibet materia varietur, quanto magis
redeunte eadem materia in numero cum eodem ſpiritu copu-
lata. Nec obelt identitati numerali formae materialis, vel ac-
cidentalis, quod tempus integrum formaliter varietur, cum
ſaruatur eadem abſoluta eſſentia per ſe poſſibilis, & toto facto
argumentum tuum non plus implicat, niſi quod forma mate-
rialis & accidentalis, ſecundum abſtracdlionem vltimam intelle-
ta, propter variationem temporis variantur. Sed quid obeſt
hoc reſurrectioni verae ſecundum identitatem numeralem tam
formae, quam materiae? Eadem enim fundamentalis eſſentia
materiae, eſt ſubſtantia omnium formarum talium ſubſtantia-
lium, vel accidentalium, cum ſecundum philoſophos tuos ma-
net idem inſtans continue quo ad ſecundum. Si ergo homo

poteſt ſaepe eundem acdtum repetere, vt oportet ex fide ſeri-
Qa 2 pturae

308 1O A N. WICI. ErF

pturae concedere, quid obeſt quod redeat eadem forma? licet
reſpectiua accidentalia varientur. Ad ſecundum argumentum
tuum reſpondeo per ſuppoſitionem tertiam. Quod ſicut Deus
ſecundum diſtinctiſſimam noticiam omnia corpora ex atomis
ſuis oompoſuit, ſic cum non eſt a noticia rerum excidere, ſcit
perfectiſſime atomos illos recolligere. Ideo ſtulte miraris ex
tua ignorantia immenſa, noticiam Dei tui. Ad tertium argu-
mentum tuum reſpondeo, quod ſicut tu aſſumis tibi incogni-
tum Deum eſſe, imo neſcis ſi hoc ſit poſſibile, ſic reſponderi
poteſt per tibi ambiguum, quod Deus ordinabit in talibus
quod ſibi placuerit, ſicut ordinauit materiam ad panes & piſces,
quos ſic multiplieauit, vt in Euangelio recitatur. Nec erube-
ſeo, quod oportet tam me, quam te, Dei ordinationem in
talibus ignorare, vtputa, quam rarum erit corpus beati, vel
quid aut quantum de materia reſurgent, quam portauerat hic
in via De vno tamen non dubito, quod multi corpulenti &
groſſi portant hic plurem materiam, quam habebunt poſt re-
ſurrectionem in patria. Sed ſcio, quod in omnihus iſtis Deus
ad regulam ordinabit. Sed quid vis amplius, cum argutiae
non militant aduerſus poſſibilitatem, vel rationabilitatem huius
ſententiae?

0 e e e e 02 ◻
CAPVT XLI.
De dotibus corporum beatorum.

ArTETA. Dic rogo frater de dotibus corporum beatorum,
quod videtur multis mirabile, quod corpora tante con-
traria, non agent ad inuicem, & ſeſe conſumentur in tempore
infinito. Et iterum videtur mirabile, quod corpora tam gra-
uia, tam multum de terra habentia, non illos creatos ſpiritus
fatigabunt in ſuis motibus & tardabunt. Similiter videtur mul-
tis mirabile, quomodo dimenſiones corporum beatorum ſeſe
taliter penetrabunt, cum philoſophi improbantes vacuum, ac
dimenſionem propriam loci ſumpſerunt vt per ſe notum princi-
pium, quod dimenſiones non poſſunt ſe reciproce penetrare.
PRHRONE. Ponuntur communiter quattuor dotes corporis in
beatis,

LIBER QVARTVS. 309

beatis, ſcilicet dos claritatis, dos incorruptibilitatis, dos ſubti-
litatis, & dos agilitatis. Nec muſſites quomodo ſummus arti-
fex poteſt de pauca materia quattuor elementorum quae fuit
in homine, illas dotes quattuor ordinare. Cum fſubtilitas in
igne & aere poteſt, vt Deo placuerit adaptari, & per idem
Claritas connaturalis luminis, poteſt eſſe in illis corporibus,
icut videmus in vitro & chriſtallo cum corporibus ſplendenti-
bus eis ſimilibus Et cum ſecundum philoſophos ex propor-
tione aequalitatis non fit actio, facile eſt Deo proportionare ſic
elementa ad inuicem, ſuſpenſfis ſuis qualitatibus actiuis, quod
nunquam ſit in patria actio inter illa. Non enim concipio,
quod forma fubſtantialis agat in reliquam ſine qualitatibus re-
quiſitis inſtrumentaliter ad agendium. Et cum facile fit Deum
talem creatum ſpiritum non cum corporibus nimis grauibus
onerare, poteſt faciliter cum proportionali potentia, agilita-
tem corporis eis dare. Ad primum argumentum tuum patet
ex iſto reſponſio. Si enim virtus Adamantini lapidis poteſt
vilum & adtionem corporum grauium ſuſpendere, quare non
poteſt illa cœleſtis complexionalis qualitas pro perpetuo actio-
nes elementorum ſuſpendere in beatis corporibus, ſpecialiter
cum qualitates actiuae non ſint in patria requiſitae. Ad ſecun-
dum argumentum tuum reſpondeo & dico, quod tua miratio
procedit ex defectu veri principii. Nam corpora beata in pa-
tria, parum habent de aqua vel terra, & magis de aere vel
igne. Ideo cum ſunt corpora leuia, in natura potentia moti-
ua ſpiritus, poteſt ipſa ſecundum quod voluerit agitare. Non
enim debes imaginare quod corpus beati ſit graue & depreſſi-
uum fruſtum hominis, vt ferrum, plumbum, ſed vento longe
agilius, & delectationem inferens, & in nullo fatigationem.
Ad tertium argumentum tuum reſpondeo concedendo, quod
Corpora ſic ſubtiliata poſſunt ſe ex ordinatione domini penetra-
re, & cum penetratio & laceratio, vt ſuppono ex declaratis
alibi, ſint diſtincta, patet ex hinc, non ſequi, quod corpora
peata ſe lacerabunt ad inuicem, vel corrumpunt, & cum non
ſint dimenſiones immobiles, ſed proprietates innatae illis cor-
poribus naturalibus, patet ex hinc non ſequi, quod dimenſio-
nes penetrabunt ſe, vel quod erunt corpora coextenſa. Cor-
pora enim glorioſa indiuiſibilia ſeſe penetrantia, habent ſuas
. Q 3 dimen-

30 IO A N. WICLEF

dimenſiones & loca propria, ſed commixta. Sed diffuſum tra-
ctatum iſtius relinquo philoſophis. ideo non imagineris, quod
Deus impedit in corporibus beatis viſum vel actionem aliquam
perpetuam naturalem, ſed aptat in eis perpetuam & conſenta-
neam harmoniam. Nec ſententia Anshelmi ponentis ſeptem
dotes corporis in beatis repugnat huic ſententiae, ſed concor-
dat. Septem autem dotes corporis quas Anshel. ponens tali-
ter nominauit, ſunt Pulchritudo, Velocitas, Fortitudo, Li-
bertas, Sanitas, Voluptas, & diuturnitas. Et omnia iſta
ſeptem declarat doctor iſte topice ex fide ſcripturae. PsEV-
PDIS. Miror quod in tanta materia fidei doctores ſunt ſibüpſis
contrarii, vel aliter diminuti. Miror etiam quomodo beati
erunt tam agiles ad mouendum, cum non erit tempus amplius,
vt dicitur Apocal. X. Et miror tertio, quomodo corpora
beata poſſint moueri ſubito, cum hoc implicat idem corpus
pro eodem inſtanti eſſe per diuerſa loca. Imo non eſt fingen-
dum vbi duo corpora, quae inciperent moueri ſubito per ean-
dem literam a cœlo ad terram, & a terra ad cœlum, ſibi mu-
tuo obuiabunt. Inſtans enim obiectiue, non erit immediate
poſt inceptionem motus, quia tunc non prius foret corpus in
loco propinquiori quam in alio plus diſtanti. PaR O. Video
quod tibi deficiunt euidentiae contra praedicta, ſed moues no-
ua dubia, quae ex quibusdam verbis Anshel. poteris elicere.
Sed vnum ſcias, quod nec dictum Anshelmi, nec alicuius al-
terius doctoris citra auctores ſcripturae defendimus, vel tene-
mus in fide, niſi de quanto conſonant rationi. Et haec eſt via
patula tuas argutias euitandi. Ad primam tuam argutiam pa-
tet, quod non eſt mirabile, ſi iſti doctores ſint in multis ſibi-
ipſis contrarii, velin ſuis ſermonibus diminuti, cum ſaepe magis
quam ſic peccauerunt. Verumtamen homo per aequiuocatio-
nem poteſt tollere multas contrarietates, ab emulis eis impo-
ſitas. Et quantum ad diminutionem certum eſt, quod mult
obmittunt licite multas materias, cum non omnia omnibus &
vbilibet ſunt dicenda. Ad ſecundam tuam argutiam dicitur,
quod ſeriptura debet intelligi ad ſenſum quem expetit, & ſic
poteſt intelligi ſicut Apocal. quod non erit tempus amplius ta-
liter operandi, vt poſt diem iuditii non erit tempus amplius
promerendi, ſed cum omnia tempus habent, erit kenpus de
caetero

L. IB ER CVARTVS. zu

caetero congaudendi Verumtamen non tunc erit tempus an-
nuale, diurnum, vel ex curfu ſolis vt modeo cernimus acce-
ptatum, & hoc ſatis eſt & ſubiectum illius temporis poteſt ra-
tionabiliter dici mundus, ſecundum quamcunque partem,
quam Deus ad hoc aptauerit. Ad tertiam argutiam tuam re-
Ipondeo, cum quomodocunque Anshelmus vel alii doctores
dixerint, quod poſt diem iuditii nullum corpus mouebitur,
nec poteſt localiter moueri ſubito, ſed ſucceſſiue mouebitur
celeritate nobis inperceptibili quod ſatis eſt. Ideo non ſolici-
tor vbi corpora ſic ſubito mouentia, ſibi mutuo obuiabunt,
ſed ſatis eſt cum continuum componitur ex non quantis, quod
pro vno inſtanti ſitus indiuiſibilis a fituato indiuiſibili ſit quaeſi-
tus, ita quod motus cœli ſecundum punctum in aequinoctiali
ſit velociſſimus, & motus ſubitus in generatione vel alteratio-
ne ſit, nec velox, nec tardus, ſicut immenſum non dicitur
eſſe paruum, nec mole indiuiſibile dicitur eſſe magnum. Et
vt pacet logicis, cum magnum & paruum ſunt conuertibilia
relatiua millum immenſum dicitur mole magnum nec aliquod
indiuiſibile mole paruum, nec aliquid eſt ita magnum vt par-
uum, ſicut logici altercantur. Et quantum ad dictum fuperius,
eirca quod potes contendere, ſcilicet quod dimenſiones pene-
trant ſe, ſicut & corpora. Dici poteſt quod hoc non ſequitur,
cum dimenſiones ſicut & caeterae quantitates non ſunt de ge-
nere actiuorum.

2 2 * * e 2: e e 32
CAPVT XLII.
De dotibus Animae.

7

APrTRIA Dic rogo de dotibus animae beatorum, quia mihi
videtur difficile, quod aliquae naturales potentiae & ſpecia-
liter organicae, quae fuerant in viante, redeunt poſt refurre-
tionem finalem, cum illae ſint eductae de potentia materiae.-
Et iterum non video, quare dotes illae forent ſeptem vel
ꝗq dattuor plus quam mille. Et tertio non video, quom odo i lae
Reptem dotes animae, quas Anshel. recitat forent proprie do-
tes animae cum non ſunt ſibi naturales, ſed accidentales, qua-
les

3¹² IO A N. WICLEF

les multas oportet ponere. PHRO. Multi contendunt inani-
ter circa quidditatem dotium, vt hii quod ſunt ſolum natira-
lia, data homini intrinſecus informantia, Alii quod ſunt bona
quaecunque accidentaliter inhaerentia. Et alii dicunt commu-
niter quod vtrumque, & ſic de numero iſtorum eſt apud mul-
tos contentio, vt quidam dicunt quod dotes ſunt quattuor pro-
portionales, ad dotes corporis vt ingenii ſubtilitas, inueniendi
ſolertas, memoriter retinendi ſuffitientia, &ſperpetuo ad agen-
dum indefitientia Anshelmus autem videtur ponere iſtas ſeptem,
Sapientia, amicicia, concordia, honor, poteſtas, ſecuritas
& gaudium. Et ſuadet qualitates membrorum. PsSEV. Vide-
tur mihi de iſtis ſeptem valde mirabile. Primo quia non ſubeſt
tibi ratio, quod lapientia ſit dos animae in beatis, quin per
idem quaecumque virtus intellectualis, vel donum ſpiritus,
Similiter cum amicicia ſit bonum totius compoſiti, non vide-
tur ratio, quare illa ſit dos animae potius quam dos corporis,
ſed e contra, & ſic de aliis dotibus recitatis. Similiter tam de
gaudio, quam de eius ſecuritate eſt difficultas non modica,
cum videtur quemlibet beatum tantum gaudere de bono alte-
rius, quantum gauderet de illo, ſi ipſum haberet intrinſecus.
Ex quo patet, quod quilibet exiſtens in cœlo, ſit aeque bea-
tus. Similiter videtur mirabile, quod beatus aliquis de beati-
tudine ſit ſecurus, cum neceſſe ſit quod Deus contingentiſſime
poteſt ipſlum damnare, cum ſumme libere contradictorie ipſum
(aluat, quomodo ergo eſt in beatitudine talis ſecuritas. PHRO.
Sic videtur mihi quod duae perſonae contra me inordinate in-
geminant. Sed primo videtur, quod ſororis meae obiectus
triplices ſunt ſoluendi, & poſtmodum ad quattuor Pſeudinas
argutias per ordinem eſt dicendum. Primo ergo quia non cir-
ca quidditatem dotium eſt Philoſopho difficultas, ideo ſuppo-
nendo, quod quicquid Deus ſponſus eceleſiae gratis dederit
ſponſae ſuae, congrue poſſit dici dos. Ad primum argumen-
tum ſororis reſpondeo concedendo, quod eaedem potentiae
vel virtutes animae, redeunt in homine refſurgente. Sed
oportet conſyderare quod non eaedem virtutes in numero vlti-
mate abſtracte, Et ſecundum triplex principium indiuiduans,
ſcilicet agens, ſubiectum & tempus forent materialiter diſtin-

cCtae. Sed quo ad ſubiectum & agens, potentiae ſunt Sedem
0

LIBZER QVARTVS. 313

Ad ſecundum argumentum ſororis reſpondeo, concedendo
ſibi, quod non claret mihi adhuc ratio, quare forent
ſeptem vel quattuor dotes, quin per idem forent ſub quo-
libet numero aſſignando. Sed ſeptenarius eſt numerus vni-
uerſitatis, & quaternarius eſt primus numerus cubicus.
Ideo numerus dotium pertinenter iſtis numeris eſt ſigna-
tus. nec eſt dos aliqua, quin ſit ad aliquam iſtarum do-
tium reducenda. Ad tertium argumentum ſororis reſpon-
deo concedendo, quod iſtae ſeptem dotes ſunt animae ac-
cidentales, vel verius contingentes ſecundum quid hoc
contra rationem dotium, cum dos corporaliter data vxori,
ſit communiter plus contingens, & plus accidentalis eidem.
Vnde ad primam rationem Pſeudis reſpondeo concedendo,
quod quaecunque virtus intellectualis beati ſpiritus, eſt dos
eiusdem, ſicut omne donum Dei, quod gratioſe ſibi de-
dederit vt inhaerens. Ad ſecundam rationem Pſeudis re-
ſpondeo concedendo, quod amicitia eſt tam dos animae,
quam dos corporis, cum amicitia principaliter debet tribui
toti compoſito, ſed principaliter ratione ſpiritus, cum crea-
ti ſpiritus ſint amici, nec corpora niſi ratione ſpirituum
ſunt amica. Vtrum autem illae amicitiae dicantur aequi-
uoce, eſt apud logicos verbalis diſſentio, ſed tranſeo illam
tanquam inutilem. Quantum ad tertiam difficultatem Pſeu-
dis, quae eſt maior inter caeteras, reſpondeo concedendo,
Quod gaudium dicit multa bona animae, & non eſt for-
maliter, niſi ipſum ſpiritum gaudere beatifice, quod multa
bona alia praeſupponit. Et ſic aliquod eſt gaudium ſubie-
ctiuum, & aliud gaudium obiectiuum. Omnes autem beati
habent eandem beatitudinem & gaudium obiectiuum, quia
naturam diuinam. Et ſic orat eccleſia ad ſapientiam Dei
patris, Iu eſto noſtrum gaudium, quies futurum praemi-
um &c. Sed gaudium ſubiefétiuum, eſt forma inhaerens
animae, ſecundum quam dicitur formaliter congaudere, &
illa non eſt aliquid, quod poteſt per ſe exiſtere, ſed ipſum-
met gaudere beati, Et ſic gaudia beatorum diſtinguuntur,
ſecundum quod ſubieéta illa funt eſſentialiter diſtinéta. Et
per hoc reſpondeo ad primam confirmationem Pſeudis,
Concedendo ſuum aſſumptum. Sed iuxta dicta, homo diei-
Rr tur

314 IOAN. WICLEF

tur⸗ aliquante g audere dupliciter, ſeilicet ſubiectine & obiectius
de gaudio alterius, quantum gauderet ſubiectiue, ſi ipſum gau-
dium in ſe haberet formaliter & intrin ecus, ſec 4 non tantum
habe et gaudium ſüubieckiue de ipſo gaudio, quia tune indubie qui-
libet beatus foret aeque beatus vt alius, nec in domo patris
Chriſti ſorent multa e manſiones, hoc eſt gradus beatitudinis,
vel gaudii ſubiectiui. Et per hoc reſpondeo ad quartam ratio-
nem & vltimam. Pſeudis, concedendo fibi, quod quilibet bea-
tus, eſt aeque beatus vel bonus, gaudens de bono alterius,
ſicut ſi illam beatitudinem in ſe obiectiue habuerit, non tamen
eſt aeque beatus formaliter, ſed obiefctiue. Et quantum ad ſe-
curitatem, quae eſt maior r pars beatitudinis, non dubium quin
ſancti in nullo trepidant, quin in perpetuum habebunt beatitt
dinem, quam nunc habent. Sed derident verboſos Sophiſlas,
qui ponunt contingentia Jonttadictionis in illa beat tudine quo

ad Deum. lpli enim vident clare quomodo ex terminatione

Dei aeterna, quicquid ipſe voluerit, ſit neceſſarium euenire,
Ideo procul iſta libertas contradictionis a Deo, vel ſuis beatis,
cum ſufficit libertas alterius partis, ad denominandum ipſam
ſumme liberam, licet libertas illa non ſit impoſſibiliter in con-
tradictorium ſic diffuſa- Relinquo autem in materia illa erran-
tibus viam cauillandi vt eis placuerit verba ſua.

õ Rρα⁰° ° °00°0° ll ℳ ðõ * .NνσαοNHα+

CAPVYT XLIII.
De pænis damnatorum.

LITHIA. Dic rogo frater breuiter de pœnis proportionali-
bus, & non de dotibus damnatorum. Videtur enim mi-
hi, uod ſi unt ſecuri de ſuis damnationibus, ſicut beati ſunt ſe-
curi e ſuis ſaluationibus. Videtur enim etiam, quod ſicut
beati habent dotes tam corporis quam animae, ſic damnati
habent pœnalitates perpetuas confirmatas tam in corpore quam
in anima. PHRoO. Sentio ſoror, quod in hoc ſentis ſtolide at-
que catholice, & ſic potes concipere quod damnati habent
octo vel nouem nodos ſuae damnationis, ſicut beati habent

totidem confirmationis ſuae ſaluationis. Et tamen non oblian-
tibus

LI BER CQVARTVS. 3r5

Gbus omnibus iſtis pœnalitatibus, melius & eligibilius eſt eis
ſic viuere quam non eſſe, quia vt declaret Auguſti non eſſe
non poteſt habere rationem boni, aut eligibilis, cum tamen
damnati habent gratioſe a domino multa bona. Ideo intelli-
gendo modum loquendi comparatiuum, non impliçatiue ſed
negatiue, concedendum mihi videtur, quod eligibilius eſt
damnatos ſic eſſe, quam foret eis non eſſe ſimpliciter. Ve-
runtamen ſicut concipis, quod quicquid boni foret melius in-
eſſe beatis, quam ipfis deeſſe ineſt illis, ſic debes concipere,
quod quicquid mali poœnae foret pœnalius ineſſe damnatis,

quam eis deeſſe, illud perpetuo ineſt illis. Et ſic dicuntur ha-

bere perpetuo permanentiam pœ litatis, ſicut habent pœnam
damni, cum pœna ſenſus ſatis acuta in eis perpetuo ſtabilita,
nec habent conſolationem ex ſua mutua charitate, ſed deſola-
tionem ex illa maledicta ſocietate. Horrorem autem magna-
tum de pœna ſenſus exiſtentium in inferno hic dimitto, quia
deficit mihi efficax illius pornae probatio, cum videtur mihi
ſufficere impoſitio & probatio pœnae dictae. Nec dubito quin
corpora damnatorum, non erunt ex igne tam calido diſſoluta,
ſed multa verba fidei ſoripturae oportet ſane intelligere Vt
quod Chriſtus dicit Matth. XIII. ibi erit fletus & ſiridor den-
tium, quod damnati tranfibunt ab aquis nimium ad calorem
nimium. Et quod damnati habent corpora continue lacerata,
& continue reunita pœnaliter, cum multis dictis ſimilibus ad
terrendum viantes, incedere per viam ducentem ad tartara.
Mihi autem videtur, cum ſufficiat veritas verborum exhorta-
tionis hinusmodi, & ſic acutius quam verbum verum falſum

taliter fictum, quod verbum verum fictum & ſic acutum, fit
exhortatione dicendum, & verbum falſum phantiſticum reti-
cendum. Quomodo autem damnati tam ſenſibus quam corpo-

—
re puniuntur, videtur mihi probabile, quod radix pœnae eo-
rum conſiſtit in ſua pœna damni, & habent dolorem effuſum
ab anima ad fingulos ſenſus ſuos, & ita licet non ſentiant cor-
ruptionem aut diſſolutionem fui corporis, ſentiunt non diſpli-
centiam in ſuis ſenſibus, plusquam poſſibile eſt hic al'quem
ſentire. Et illum effluxum doloris ab anima credunt quidam
Chriſtum vocçare fletum, & dolorem de perpetuitate pœnae,
vocare ſtridorem dentium, quod eſt pœna non modica. Nam
S=Z Kr 2 ſicut

316 IOAN. WICLEF

ſicut gaudia bonorum maior pars eſt perpetuitatis ſecuritas, ſic
Pœnae damn torum maior pars eſt damnationis perpetuae ine-
uitab litas. Vtrum autem Corpora damnatorum erunt ex con-
denſatione oppreſſa & ſibi nocentia, & ſic multa in eodem loco
paruo indebite cumulata & in qua proportione habebunt plus
de terra & aqua, quam de aliis elementis, relinquo theologi-
ſantibus deolarandumn, ſicut quod auarus damnatus erit eadem
ſcoria metalli quo abuſus fuerat cruciatus. Sed mihi videtur
probabile, quo ad locum inferni, quod ſit in medio mundi,
diſtantiſſimus a cœlo, & carens lumine & aſſiſlente corpore
conſolatorio, Et ita videtur mihi quod damnati, poſt diem iu-
ditii habent maiorem deſolatignis rationem, quam habent dia-
boli, homines hic tentantes. Non tamen audeo dicere, quod
habent ex tali tentatione conſolationem, ſed damnum pro tem-
Pore viae ſibi inferunt vndiquaque „& fic ſenſuum tenebratio
ſecundum rationem qua Pœnalitatem eis intulerit ipfis ineſt.

8834 Eege 51e 30ee Bee eees Seeee 66res Sees 3884 360734 666
CAPVT XLIV.
De ſenſibus bonorum interioribus & exterioribuc.

AM'rHI2. Video frater quod non delectaris in verbis iſtis
terribilibus fulminatis Sed rogo cum materia iſta tam
mihi quam tibi tantum diſplicet, fſac finem in materia alia laude
digna. PH R. Placet de ſententia quam hic dicis. Et videtur
mihi dubitabile quomodo ſenſus bonorum tam intrinſeci quam
extrinſeci in patria erunt paſti. De ſenſibus autem extrinecis
videtur, quod ibi excitabitur ſolus viſus aut tactus. Non enim
erit ibi necefſe ſentire guſlabile, cum nemo ibi paſcetur ciba-
