formiter rationi, hoc tamen ſignum non eſt inuincibiliter con-
mnictiuum virtutis, cum homo expers gratiae poteſt ad tempus
in bonis operibus delectar', etiam malus angelus, & quantum-
cunque praeſcitus peccando in ſpiritum ſanctum, etiam vsque
ad mortem, Et patet quod hoc peccatum nimis multos cœcauit

inſcios, qui diffiniunt quod homo abſoluitur a peccato, pro-
ter leuem verborum ſuorum oſtenſionem, vel expreſſionem,
& ad ſacramentalem manuum impoſitionem, ſed de iſto infe-
rius., Iſtud autem eſt contra Pateriam fidei, licet materiam
2

ſpei

Teinßesantia

Impoſibile eſt
virtutent mo-
ralem ineſſe
bomini, niſi
a it gratia
Dei.

Et ſic in tota iſta ma-

De ſide bic

agitur.

84 IOAN. WICLEF

In quo diffe- ſpei fidelibus adminiſtret. Differunt autem iſtae tres virtutes
runt tres vir- theologicae, fides, ſpes, & charitas in hoc, quod fides dicit
rutes ee ſuper naturalem & habitualem noticiam credendorum, inter
e, Re reputationem atque ſcientiam, & habet fides proprietates lau-
multipliciter dabiles. Sed notandum quod fides quandoque accipitur pro
occipitur. actu credendi, quandoque pro habitu, & quandoque pro ve-
ritate quae creditur. Ideo dicunt fideles, quod prima eſt fides
qua credimus, ſecunda fides per quam credimus, & tertia eſt
fides quam credimus. Et fides (vt dicunt ſcholaſtici) aliqua
eſt informis, cum credunt daemones & tremiſeunt, & aliqua
eſt fides charitate formata. Videtur tamen mihi, quod fidelis
ſecundum integritatem fidei, habet neceſſario charitatem, cum
daemones & quicunque in charitate deficiunt, ſunt ſecundum
Proptietetis aliquid infideles. Prima ergo proprietas quae fidem conſequi-
Fadei. tur eſt, quod ſit ſolum de veritate, falſitate excluſa, quam ve-
ritatem debet fidelis vsque ad mortem defendere. Vnde ſuper
veritatibus contingentibus actus humanos concernentibus, non
immediate & directe fides noſtra erigitur, ſed ſuper quamcun-
que veritatem affirmatiuam vel negatiuam de praeſenti, prae-
Super quibus terito, vel futuro, de poſſibili, & etiam de ineſſe, vt patet
erigitur Rdes deiſtis. Deus eſt, Deus non eſt iniuſtus, Deus creauit mun-
Zoſiz. dum. Deus veniet ad finale iudicium, Deus non poteſt ſeipſum
negare, Deus praemiat beatifice ſuos ſanctos. Secundapro-
prietas fidei eſt, quod citra demonſtrationem, & ſenſibilem
noticiam fidelibus ſit obſcura, cum illud quod videmus ad ocu-
lum, dicimur non credere. Et ſancti qui clare vident articu-
los, quos nos obſcure cognoſcimus, non dicuntur ipſos cre-
dere, ſed videre. Vnde ſecundum Apoſtolum. 1I Corinth.
XIII. Charitas manet tam in via, quam in patria, cum nun-
quam excidit, ſed loco fidei habent beati claram viſionem, &
in loco ſpei perpetuam fruitionem. Tertia fidei proprietas eſt,
quod eſt baſis vel ſubſtantia viatori veniendi ad quietam habi-
tionem credendorum. Ideo dicit Apoſtolus Hebr. XI. Quod
fides eſt ſubſtantia rerum ſperandarum, argumentum non ap-
parentium. Quamuis autem fidelis noſcat confuſe omnes ar-
ticulos fidei, & habeat euidentiam, etiam demonſtrationem
ad aliquos articulos fidei cognoſcendum, non tamen oportet
ipſam ex hinc, a merito ſuo excidere. licet viator don t ſie
habeat

LIBER TERTIVS. 85

Babeat rationem meriti, & crediderit veritatem ſenſibilem. Et
ſic intelligi poteſt Grego. in Omilia de octaua paſchae, quod
fides non habet meritum &c. Nec video quomodo viator poſ-
ſet in ſtatu iſto peregrinando proficere ad beatitudinem prome-
rendam, niſi primo omnium ſit fidelis. Fidelis autem eſt, qui Fidelis quis
habet fidem a Deo infuſam ſine aliqua trepidatione fidei con- dicatur.
traria, quae ſuae fidei fit commixta. Omnes autem praeſciti
& criminoſi, fecundum praeſentem, etiam iniuſtitiam funt in-
fdeles, cum impoſſibile ſit quenquam peccare, niſi de tanto
in fide deficiat, quia ſi pœnam infligendam fore peccantibus Eupoibile eſt
cogitaret, & plene crederet, & haberet fidem diuinae noticiae, 4uennam
quomodo clare cognoſcit omnia, cum aliis veritatibus ð
dis, non tunc indubie ſic peccaret. Ideo Apoſtolus vocat in- S & Ioe
ter ſex ſpirituales armaturas virtutem iſtam ſcutum fidei, quae tribus modis.
virtus tribus modis poteſt deficere. Primo modo in infirmita-
te, ſecundo modo in poroſitate, tertio modo in peruerſa ap-
plicatione. Primo modo in fide deficiunt, qui in credendo
titubant, & non vsque ad mortem pro defenfione fidei perſe-
uerant. Secundo modo in fide deficiunt, qui multa credenda
firmiter credunt, & in multis credendis tanquam in foramini-
bus vacuis a fide deficiunt. In tertio ſuppoſito. quod quis ha-
beat firmum habitum credendorum, ab actu tamen operis me-
ritorä propter vitam inordinatam deficiunt, tunc arma ſuae
fidei ſunt peruerſa. Et patet ratio, quare fides ſcripturae in
Euangelio Pauli & lacobi taliter laudat fidem.

— e e eee ee ee ee ne ee
CAPVI III.

Ar HIA. Iſta dicta placent mihi frater Phroneſis, cum ſint
pulchra & neceſſaria viatori. Sed dic rogo de aliis duabus
virtutibus, vt cœpiſti. PHRONE. Spes in multis differt a fide.
Primo in hoc, quod ſpes ſolum eſt de futuro praemio obtinen- Sper quomodo
do, fides autem eſt de veritate quantumlibet variata. Secundo 2ert a Kide,
ſpes non attingit demonſtrationem, vel fidei noticiam de ſpera- Caärgtte.
to, ſed quietatur in quodam actu medio inter dubietatem & cre-
3 dulita-

3

Neceſſario

86 10 A N. WICLEF

dulitatem. Ideo dicunt Logici de ſperandis, non quod ipfſa
ſciunt, negant, aut dubitant, ſed ſupponunt. Et talis ſpes
dicit quandam adhaeſionem delectabilem citra fidem. Tertio
in hoc, quod ſpes non eſt niſi de bono patriae poſſibili ſic ſpe-
ranti, fides autem eſt tam de bono, quam de malo credenti
pertinente. & de multis quae impertinentia ſunt credenti. Et
patet quod multa ſunt proponenda fidelibus, quae diſtinctione
ſemota, nec debent dubitare, concedere, nec negare, vt pro-
poſito praelato, vtrum ſit haereticus, debet ſperare ac ſuppo-
nere eius oppoſitum. Et ſi dubitat, eſt omnino culpabilis,
cum euidentia quae mouet eum ad partem affirmatiuam, debet
omnimode ſemoueri. Si concedit ex cauſſa eſt magis culpabi-
lis. Et tertio ſi neget cum neceſſario omnis praeſcitus eſt hae-

omnis praeſci- reticus, & ille quem alloquor non debet omnino negare, quod
tus eſt haere- ſit praeſcitus, ideo non debet negare ſimpliciter quod ſit haere-

tieus.

ticus. Nemo enim debet ſine obligatione negare verum, quod
a iuſto Dei aeternaliter ordinatur, cum beati examinati a Deo
concedendo oppoſitum negati, ad magiſtri optimi beneplaci-
tum reſponderent, examinati tamen de talibus limitant ad hae-
reſim de praeſenti iniuſtitia, qua ſunt ſecundum noticiam ſuae
conſcientiae hodie irretiti. Et ſic multi negant ſe eſſe haereti-
cos, qui ſecundum veritatem, quam debent cognoſcere, de-
bent concedere iſtud Deo, & corrigendo ſeipſos de haereſi

Charitas quid vel tacere vel dicere veritatem. Charitas autem eſt virtus
ſit: O&; in quo maxime neceſſaria viatori, cum nemo poteſt venire ad patriam

con ſiſtat.

ſine illa, eo quod eſt veſtis nuptialis, propter cuius carentiam,
Euangelium dicit poſitum in militante eccleſia, excludendum
in finali iuditio & damnandum. Conſiſtit autem charitas in
amore, quo Deus debite diligitur, & tota ſua fabrica, & ſic
ſtat in delectabili obſeruantia mandatorum. Primo quod Deus
diligatur ex toto corde, ex tota anima. & etiam tota mente.
Ex toto corde, vt correſpondenter ad Deum patrem, homo
diligat debite quantum ſufficit ſupra omnia Deum ſuum. In
tota anima, vt correſpondenter ad Deum filium, quae eſt for-
ma vel vita, diligat in omnibus actibus quantum ſufficit Deum
ſuum. Et tertio quod diligat in tota imente, correſpondenter
ad ſpiritum ſanctum, de Dei ſeruitio debite & continue cogi-
tando. Et nos miſeri lapſi ſeruamus ſatis exiliter hoc manda-
tum,

LIB ER TERTIVS. 87

tum, licet ſit primum & maximum. Secundum autem manda-
tum ſimile eſt priori, vt diligamus totam Dei fabricam, & ſpe=
claliter proximos vt nos ipſos, hoc eſt volendo illis bonum
volitione effectuali, vt ipios debemus in caſu conſimili nobis
velle. Et in iſto conſiſtit obſeruatio omnium mandatorum ſe-
cundae tabulae. Et in iis duobus mandatis vniuerſa lex pen-
det & prophetae. Et licet omnes fingimus quod obſeruamus
mutuam charitatem tamen facta & vita contraria, oſtendit op-
poſitum. Plus enim factis noſiris quam nudis ſermonibus de-
bet credi. Et incipiendo a tribus mandatis primae tabulae ſup- em eſt Deum
ponamus quod idein ſit Deum diligere, & diligere legem ſuam. diligere, &
Et patet hoc quod idem eſt lex Dei & ipſe Deus. Similiter diligere legem
Io. XIV. dicit veritas. Si quis diligit me &c. Et multa alia !.
ſunt dicta ſimilia in ſcriptura, ex quibus conuincitur, quod
idem eſt Deum diligere & diligere legem ſuam, Iſto autem
ſuppoſito videamus, ſi legem Dei infimam magis diligimus
quam legem creatam, vel alias creaturas, quod conuinci
poteſt ex legis attentatione & eius obſeruatione, & ex legis Dilectio Dei
defenſione. Nonne ignorando & contemnendo legem Dei al- er greles co.
ficimur legibus hominum & aliis creaturis? Nonne plus dili-c Perch.
gimus alia ad quae plus attendimus? Quis quaeſo eſt, quem
non magis appraetiatur ſuum commodum in ſcientiis lucratiuis
quam attentionem & obſeruationem ſedulam legis Dei, quod
repugnat manifeſtiſſime charitati, cum Apoſto. ad hunc ſen-
ſum dicat. 1 Cor. XIII. quod charitas non quaerit quae ſua ſunt.
Videamus ergo vtrum viator magis ſedule ſolicitatur circa bo-
num proprium, quam circa obſeruationem legis Chriſti, & cum
conſtet oppoſitum patet, quod maior pars hominum eſt cha-
ritatis expers propter defectum obſeruantiae primi mandati &
maximi, quod ſi homo ſic radicatus vel habituatus eſt in iſta
perverſa conſuetudine, quis dubitat quin ſit haereticus? pro-
Pter pertinacem defectum in huius legis attentatione ac obſer-
uatione. Et fi defenſionem legis in ſuperioribus perſonis atten-
dimus, quis dubitat, quin tam ſeculares homines quam prae-
lati, plus attendunt ad defenſionem caufſſae priuatae, quam ad
defenfionem publicam legis Chriſti. Aliter enim ex omnibus
viribus ſuis deſtruerent cauſſas quae diminuunt vel ſunt con-
trariae iſti legi, & tamen videmus tam praelatos quam ciuiles
domi-

88 IOAN. WICLEE

dominos exaltare atque defendere leges, & cauſſas hominum,
legem domini poſtponendo, quia aliter non video quomodo
lex ciuilis, vel cauffa hominum tantam executionem & dili-
gentiam pateretur, nam ex leuiori euidentia deſtruuntur quae
perturbant leges, aut proſperitates hominum. Patet ergo in
diligentiori legis humanae executione, quomodo praepondera-
tur legi Dei in ſua defenſione, quomodo ergo ſine ficticia di-
cit talis, quod diligit dominum Deum ſuum ex toto corde &.
Reuera omnes vel plures religioſi priuati, ſunt primi in iſta
praeuaricatione in die domini inexcuſabiliter condemnandi,
cum omnes quaerunt quae ſua ſunt, & pro cauſſa propria or-
dinis laborant, vel pro ſolutione anxie vsque ad mortem, &
cauſſam ac defenſionem diuinae legis praetermittunt. Ideo iſtae
fectae priuatae priuant ſuos cultores communiter charitate.
Chriſtus tamen qui voluit ſuae legis obſeruantiam eſſe liberam,
& ſic plus beatitudinis meritoriam, non dedit nobis pro ſiatu
legis gratiae poœrnam ſenſibilem, pro praeuaricatione legis pec-
catoribus infligendam, ſed ex fide reliquit perſonam negligen-
tem, finaliter infimum grauius poſt diem iudicii cruciandam.
Quomodo ergo non iſtae tres virtutes, fides, ſpes, & charitas
hodie ſunt proſcriptae? Nam pro timore Ppoœnae ſenſibilis ſta-
tim praeuaricantibus legis homini infligendae, ſunt ipſae leges
diligentius obſeruatae. Ideo fides, ſpes, & charitas in legis
domini obſeruantia, ſunt ſopitae, cum nemo poteſt conuincere
ratione, quare duobus eligibilibus propoſitis, homo vnum pro-
ſequitur, & aliud dimittit, vel non ita ſedule obſeruat, niſi il-
lud poſtpoſitum vel non amat penitus, vel minus diligat, &
ſic eſt de mundum diligentibus ſiue carnem. quo ad Dei dile-
ctionem. Et fic iſtae tres virtutes theologicae refrigeſcunt.
Quis quaeſo in Scotia propter legis libertatem, & priuilegia
regis Angliae non letanter pateretur, ſi cum hoc foret ſecu-
rus, quod integer & viuax rediret in Angliam proportionabi-
liter ad punitionem regis Angliae praemiandus? talis inquam
gratanter reciperet tribulationes in Scotia, pro ſpe praemii in
Anglia conſequendi. Et multo magis tribulatus in valle huius
miſeriae, & transferendus ad locum patriae, ſtante fide, ſpe,
& charitate certaret viriliter pro praemio beatitudinis conſe-
quendo. Cum certi ſumus ex fide, quod oportet nos a Hooti
recede-

LI BE R TERTIVS.

89

regedere, & correſpondenter ad gratitudinem pro paſſione tri-
bulationis cœleſtis Angliae perpetuo praemiari. vel pro ingrati-
tudine perpetuo cruciari. Stantibus autem iſtis virtutibus, non
ſubeſt aufugium excuſandi, ideo certum eſt, quod ſicut ſecun-
dum philoſophos tam virtutes morales, quam vitia eis oppoſi-
ta ſunt connexa. Sic eſt de iſtis tribus virtutibus theologicis,

& ſuis oppoſitis ſentiendum.

et er See eee ee it Serst Eee ei Eret 8, es

CAP VT IW.

De Peccato.

LITHIA. Contentor frater mi Phroneſis de iſta ſententia
& conſydero, quod pauci viantes ſunt iſtis virtutibus de-
corati, quin potius quamuis verbis ſuperaddant mendatia, ſunt
tamen haereſi, apoſtaſia, & blaſphemia deturpati. Et quomo-
documque fuerit de excuſatione clamoſa hominum quo ad
tempus, oportet quod finaliter ad regulam iudicentur. Sed
vnum breue dubium ſuper quo parum muſſito, rogo quod de-
tegas mihi clare. Conſtat quidem ſecundum philoſophos, quod
virtutes & vitia contrarie opponuntur, Numquid ergo his tri-
bus virtutibus theologicis eſt dare peccata contraria? quae vt
virtutes ſunt proſequendae, ſint e conuerſo proportionaliter
deteſtanda. PHRO. Videtur mihi, quod peccatum dictum for-
maliter, non ſit virtuti contrarium, quia tunc foret creatura,
res poſitiua, ſicut ſunt omnes habitus, qui ſicut ſunt quali-
tates, ſic ſunt neceſſario creaturae, & ita non foret pecoatum, Peccatum for-
niſi fuerit a Deo bono creatum & aeternaliter ordinatum, quod maliter di-

4

eſt contra fidem Euangelii Ioan. primo. Sine ipſo factum e
nihil. Et videtur mihi vlterius quod peccatum dictum forma
liter, non priuatiue virtuti opponitur, quamuis inferat neceſ-
Et ratio eſt iſta quia iuſtum eſt &

ſario priuationem gratiae
decretum a Deo quod homo priuetur Dei gratia pro peccato,

ſt dum non eſt
virtuti con-
ttrarium, ſed
opponitur vir-
tutt.

ſed nullum peccatum dictum formaliter eſt iuſtum aut decre-
tum a Deo, ideo nullum peccatum dictum formaliter poteſt
itio an-
tecedit.

dici priuatio, ſed priuationem praecedentem ex Dei iud

medunt pec

catum populi.

9⁰ 10 A N. WI CLEF

tecedit. Vnde ſcrutando Categorias Ariſto. non inuenio quod
peccatum de quo ſcriptura loquitur, directe in aliquo decem

generum continetur.

Vnde ſecundum Auguſti. non habet

cauſſam efficientem, ſed deficientem, quia cum fides Euangelii

dicit Ioan VIII.
uus eſt peccati &c.

Quod omnis homo qui facit peccatum, ſer-
Et Apoſto. meminit de lege peccati, &

ſic de aliis poſitiuis denominationibus, quas oportet conſequi

ad peccatum.
dere ſecunduin ſenſus aequiuocos.

Ideo ſeruata aequiuoçatione, oportet deſcen-
Notando primo quod pecca-

tum nunc Nckirur formaliter pro defectu, & ille defectus non

eſt priuatio, ſe

ipſum praecedens, nec eſt ipfum vitium, ſed

ipſum originans. Sed praeter peccatum dictum formaliter, quod

nec eſt culpa, nec reatus

Peccatum aliquando accipitur pro

hoſtia pro peccato, & iſto modo Chriſtus dicitur peccatum, vt
Sacerdotes co-Patet. 2 Corinth. V. Et in lege veteri ſacerdotes dicuntur

comediſſe peccatam populi, & quandoque accipitur peccatum pro
ſubiecto peccante. & vltimo accipitur peccatum pro pœna de-

bita pro peceato. Et ſic quattuor modis peccatum ſumitur ſa-

tis aequiuoce.

Deficere autem eſt verbum abſolutum, & ideo

competit peccato quod a ſubiecto ſuo exoritur. & in ſubiecto

ſuo finaliter term natur.

& reatus diſtinguuntur a peccato formaliter intellecto.

Vitium ergo, priuatio, pœna, culpa

Et ad-

huc eſt penuria verborum qua dicimus quod peccatum fſic for-
maliter eſt acceptum, quia potius diceretur, quod difformiter,

alias deformabiliter, ſi vſus loquendi admitteret.

Dicitur au-

tem quod multae ſunt ſpecies peccati, accipiendo peccatum

pro habitu, vel forma poſitiua

Sed accipiendo ipſum pro de-

formitate, vel defectu peccantis, ſic non eſt per ſe, vel per
accidens in genere, ſed per reductionem. Et vt dicitur com-
muniter in genere qualitatis, cum ſit defectus gratiae. quae qua-

litas dicitur ſicut virtus.

Priuationes autem, vt cœcitas, te-

nebra, & ſimilia ſunt in cathalogo creaturae, ideo aliter peo-
cata ſunt per reductionem in genere, & aliter priuationes hu-

iusmodi.

Verumtamen ſicut peccatum dicitur eſſe ens ad ſen-

ſum aequiuocum, ita dicitur eſſe bonum, cum Grego. vocat

Adae neceſſ neceſſarium. Adae peccatum & culpam ſœlicem, cum occa-
rium peccaæ.

tuns &' feliæ

ſione accepta per Dei gratiam multum prodeſt.

Nec Deus

poſſet peccatum ſinere eſſe, vel fieri, niſi per accidens mul-

tum

LIB E RTERTIVSS. 91

tum perficeret, quia ſi peccatum eſt, tunc Deus punit illud, & eulpa quemse-
per conſequens eius iuſta punitio multum prodeſt. Et ita dici- do intelligi-
tur Deum velle peccatum, quo ad eſſe ſuum ſecundum quod Pras vair her⸗
eſt occaſionaliter perficere. Peccatum tamen dicitur ſatis aequi- ctum quo naä
uoce habere eſſe ſecundum quod illud eſt eſſe bonum, quod ſſe ſuum ſe-
conſequitur ad deeſſe, & ita quamuis tam Deus quam creatura cundanmt.
Velit peccatum ſic eſſe, & ſic prodeſſe, non tamen eſt iuſtum
Deum velle hominem peccare, vel in hoc homini complacere,
quia tales praedicationes dicunt eſſe primum peccati, vel ſuum
deficere. Pœnae autem cum ſint iuſtae & inflictae a Deo, de- Diabolum o-
bent eſſe volitae, & etiam ipſum diabolum oportet velle ſuam fote vege
damnationem, cum ſit caufſſa iuſta tantum mundum pulchri- sn
ſicans, etiam ſemet ipſum. Cum ſecundum Auguſti. ſi rema-
neret peccatum aliquod inpunitum, deturparetur vniuerſitas,
non aeque primo ſecundum ſe totum, ſed ſecundum partem
peccantem. Ideo oportet concedere, quod pœna inflicta,
ipſam partem pulchrificat, ſicut eſt iuſte & pulchre punita a
Deo, & ordinata iuſtiſſime ita pati. Et ita ſi diabolus per im-
poſſibile eſſet poſitus in adeptione, quod peccatum ſuum ma-
neat impunitum, vel quod ſic puniatur ad regulam, ipſe debet
ſecundum eligere, quod ſi non poteſt, tunc inſolubiliter eſt
damnatus. Multipliciter tamen dlicitur pœna peccati, vt ali-
qua eſt pœna damni, & aliqua pœna ſenſus. Poœna autem damnmi
eſſentialiter conſequitur ad peccatum, vt ſi creatura peccat
Deo, de tanto eſt ſibi deacceptata, cum Deus approbare non
poterit, quod ſic peccet, niſi Deus poteſt eſſe indifferens cum
ſit omnipotens. Et vt dicunt philoſophi cum ſibi ſit cura de
omnibus. Ideo relinquitur, quod eo ipſo, quod ereatura Dei
peccauerit, de tanto Deus eam deacceptat, vel odit, nec du-
bium quin illa deacceptacio vel odium, eſt infinitum grauior
pœna, quam aliqua pœna ſenſus, cum Chriſtus paſſus fuit
maximam pœnam ſenſus, & propter malitiam pœnae, non
poterit pati huiusmodi poenam damni, ideo poſitus in adoptio-
ne, potius eligeret quancunque pœnam ſenſus infligendam,
quam huiusmodi aliquam pœnam damni, cum illa non poteſt
ineſſe, niſi peccatum caufſſaret ipſam. Et peccatum eſt infini- Peccatum eſt
tum peius, quam aliqua creatura, cum Deus approbat tam infinitum pe-
pœnam ſenſus, quam pœnam damni. Sed Deus approbare "s Huen, ali-
M 2 non J a crcatura.

92 IOA N. WICLEF

non poterit, quod quis peccet, quia tunc homo deberet pec-
care & non peccare. Et ad communem inſtantiam qua ſic ar-
guitur. Verum eſt quod Petrus peccat, & omne verum eſt a
Deo cognitum atque volitum, ergo eſt a Deo volitum quod ſic
Peccet. Dicitur quod conſequentia non valet, ſed bene ſe-
quitur, quod illud peccatum eſt a Deo volitum , de quanto eſt
a Deo volitum, quod ſit punitum & proſit eccleſiae. Et illud
vocatur eſſe ſecundum peccati, quod Deus vertit in bonum.
Vnde quamuis Petrum peccare, & peccatum Petri ſit idem, ta-
men, propter variationem ſignificationis conceditur, quod
peccatum Petri placet Deo, & negatur quod placet Deo, quod
Petrus peccet, vel Petrum peccare, & ita conceditur quod ſi-
cut peccatum debet puniri, & multis proficere ad eius deteſta-
tionem, & conſolari bonos, quod ex gratia Dei a tali miſeria
ſunt ſaluati, ita etiam peecatum debet eſſe, quia quo ad iſtud
eſſe ſecundum, quod eſt prodeſſe, & tamen ipſum peccatum
non debet informare ſuum ſubiectum, quo ad eſſe ſinim Pri-
mum, quia tunc creatura deberet peccare Et quo ad obiectio-
nem communem, captis omnibus inſtantibus ad primum pec-
catum, ſi iſta ſunt, tunce creatura peccat. & iſtam conſequen-
tiam Deus vult eſſe bonam, cum aliter non poſſet eſſe ſic ne-
ceſſaria, & Deus vult antecedens, cum non ſapit peccatum,
ergo vult conſequens, & per conſequens ſic vult, quod peccet
creatura. Dicitur vt prius, quod Deus vult conſequens, quod
eſt primum peccatum, quia vult ipſfum quo ad eſfſe ſuum ſe-
cundum, & tamen non vult quod creatura peccet, quia licet
magnis videtur probabile, quod ficut Deus approbat & neceſ-
ſitate ad peccatum, ſic neceſſitat cresturam peccabilem ad pec-
candum, cum omnis cauſſa neceſſitans ſit a Deo, & Deus fa-
cit miſericorditer cum damnatis, & habent bonum eſſe, ſio
quod ipſis poſitis in adoptione eſſe ſit bonum, foret eis vtilius
& eligibilius quam non eſſe, cum eſſe ſuum naturale ſit bonum,
& non eſſe, non poteſt habere rationem eligibilitatis. Ego
autem non audeo adhuc ſententiam iſtam aſſerere, vel ad pec-
candum hominem incitare praedicando, quod eſt Deo bene-
placitum & ordinatum ſibi pro praemio quod ſic peccet.

CAPVT

LIBERTERTIVS. 93
õ
CAPVT V.

Quomodo peccatum veniale & mortale diſtinguuntur.

AErETA Frater mi Phroneſis, quamuis tractatus illius ma-
teriae, poſſet placere ſcholaſticis, qui deſyderant ſophi-
ſlicationes euadere, & propter inanem gloriam alios capere in
ſermone. Videtur tamen mihi, quod bonum eſt in iſtis ſobrie
ſapere in menſura, ideo optarem quod nos ad aliam materiam
tran feramus. PHRONE. Delector modicum in iſta matéria,
ſed credo quod neceſſe ſit mundo ſeneſcente, & multiplicatis
falſis fratribus gloriantibus inaniter de ſua vacua ſophiſtria,
quod aliquid dicatur acutius contra illos. Et iterum cum op-
poſitorum eadem eſt diſciplina, & quilibet fidelis qui debet de-
lectari in ſermone de virtutibus, debet vt ſic delectari in tra-
Gatu de viciis vel peccatis. Et iterum, quis fidelis dubitat,
quin peccata ſint deteſtanda, & a catholico fugienda? & con-
fiat, quod multi putant mala peccata eſſe bona & laudabilia.
Nec peccata fugi poterint, niſi praeuiae cognoſcantur, ideo
ſermo de peceatis eſt neceſſarius, cum fides ſceripturae ipſum
explicat. Si ergo tractatus de infinito & vacuo fuerit neceſſa-
rius philoſopho naturali, non propter philoſophiam directe fun-
datam in illis, ſed propter errores in illa ſcientia deſtruendos,
quanto magis in moribus, expedit tractare de viciis, vel pecca-
tis, propter rectitudinem & honeſtatem in virtutibus conſer-
uandam. Ideo videtur mihi expediens de peccatis parum am-
plius pertractandum, Et primo de diſtinctione inter peccatum
mortale, & veniale, quae diſtincétio rotatur communiter in ore
vulgarium & praelatorum, qui melius ſciunt pro peccatis pe-
cuniam extorquere, quam a culpis mundare, vel inter mortale,
& veniale (de quo frequenter balbutiunt) iudicare. Quia au-
tem iſte terminus vulgaris non fundatur expreſſe in fide ſcri-
pturae quantum conſydero, ideo videtur licitum limitare ſigni-
ficationes illius, ſecundum quod magis conuenit in ſcriptura.
Poteſt autem peccatum dici mortale, quod dignum eſt morte,
ſecundum puniri ex arbitrio Dei noſtri. Et ſic ſolum pecca-
tum finalis inpœnitentiae (quod eſt peccatum in ſpiritum ſan-
M 3 ctum)

Diſtinctio in-
ter mortale &
veniale pecca-
tum.

Peccatum
mortale.

Veniale.

94 10 A N. WICLEF

Kum) proprie eſt mortale. Quodcunque autem aliud pecca-
tum, cum ſit dignum venia, poteſt dici rationabiliter ve-
niale. Sed quia peccata actualia, quae extinguunt gratiam ſe-
cundum praeſentem iuſticiam, ſunt nobis in limitibus ſuis in-

cognita, ideo videtur quod debemus nos ſeruare in limitibus

noſtrae noticiae, & non vltra quam noſcimus ſuperbire. Et
patet ex iſto quod ignoramus, quod peccatum ſit veniale in
nobis viantibus & quod mortale, ideo debemus quodcunque
peccatum fugere, cum generaliter cognoſcimus peccati pericu-

ſum, & eius grauedinem ignoramus. Poteſt autem quodcun-

Nullus debet
comimittere
peccatuim pro-
pter bonum
quodcumque.

que peccatum dici, ingratitudo peccantis, quia conſyderando
gratitudinem Dei, contra quem ſolum peccatur, hoc eſt, non
peccatur contra alium niſi peccetur principaliter contra illum.
Poteſt fidelis conſyderare peccati grauedinem, ipſe enim fuit
infinitum gratus homini, cum ſua gratitudo, non poteſt limi-
tibus finitis menſurari. Et cum in quantum gratitudo eſt ma-
ior, ingratitudo peccantis contra illam eſt grauior, videtur
quod omne peccatum habet rationem grauedinis infinite. Si-
militer, vt loquar ſecundum politicos, inquantum dominus,
Contra quem peccatur eſt altior, intantum peccatum commilſ-
ſum contra illum eſt grauius, ſed Deus eſt infinitum magnus
dominus, ergo peccatum contra illum commiſſum proportio-
nabiliter eſt graue. Similiter vt malum eſt plus deteſtabile, eſt
proportionabiliter magis malum, ſed omne peccatum videtur
eſſe infinitum deteſtabile, & per conſequens ita malum. Nam
proportionabiliter vt Deus eſt appetibilis, eſt peccatum fugibile,
cum mutuo correſpondent, ſed Deus eſt infinitum appetibilis,
ergo peccatum eſt infinitum fugibile, & ſic malum. Non enim
propter bonum finitum vel infinitum, deberet quis peccatum
committere, vnde vt loquar tanquam logicus hodiernus po-
no, quod diabolus promittat homini ſub conditione quod pec-
cet, certum bonum, in prima parte proportionabili illius ho-
rae, & in ſecunda parte in duplo maius bonum, & ſic infini-
tum. Et credat ille homo ſub conditione, quod ſi peccet, ha-
bebit certitudinaliter illud bonum, & tunc probatur, quod
propter nullum tale bonum promiſſum, quantumcunque leui-
ter debet peccare, quia ſi peccare debeat, peccet propter bo-
num huiusmodi, Et patet ex caſu, facit vt debet, & nemo
peccat

LIBER TERTIVsS. 95

peccat in faciendo vt debet, ergo homo datus non vt ſie pec-
cat conſequens contra datum. Ideo certum eſt, quod propter
nullum bonum, etiam propter Deum, quantumcunque leuiter
eſt peccandum. Ideo Deus non poteſt praecipere vt quis pec-
cet, imo ſi impoſſibile Deus praeciperet homini ad peccandum,
homo non deberet in hoc obedire Deo, cum ageret laudabili-
ter a vita culpabili ſe ſeruando. Ex iſtis patet, quod pecca-
tum habet rationem infiniti & vacui, & ex iſtis concludunt lo-
gici, quod peccatum eſt ita malum, ſicut Deus eſt bonus,
quia infinitum malum, & non magis Deus bonus eſt, quam in-
ſinitum bonus. Et iterum poſitus in adoptione, etiam vt ſic
Deus peccatum non committeret propter illud, ideo quam bo-
num eſt eſſe Deum, tam malum eſt hominem peccare, Et ex
iſto videtur Ansh. dicere, quod propter infinitos mundos ſal-
uandos, non committeret homo vel leue mendatium, quia
propter nullum bonum debet homo peecare, omne menda-
tium eſt peccatum, ergo &c. non propter infinitos mundos
ſaluandos. PsSEVDITS. Quamuis videtur tibi probabilitas in illa
logica, tamen non potes euadere contraria argumenta. Si
enim omne peccatum ſit infinitum graue, & nullum infinitum
eſt maius reliquo, nullum peccatum foret grauius quam quod-
cunque. Similiter ſi omne peccatum ſit ita malum, ſicut Deus
eſt bonus, omne peccatum eſt irremiſſibile, & per conſequens,
cum omnes nos peccamus, nullus noſtrum ſaluabitur. Sed
nunquam tua ſtulticia facit eccleſiam deſperare? Similiter pari
euidentia, qua peccatum eſt aeque malum, ſicut Deus eſt bo-
nus, foret aliud aeque magnum, ſicut aliud eſt paruum, cum
maior ſit ſimilitudo inter magnum & paruum, quam inter bo-
num & malum. Sed da ſi audes, quod tu ſis ita magnus ſicut
paruus, & non fingis quin per idem quaelibet pars quantitatiua
tui, ſit aeque magna ſicut parua, & cum infinitum parua ſit
aliqua pars quantitatiua tui, ſequitur quod proportionabiliter
erit magna, & ſic omne magnum eſt infinitum paruum, &
omne paruum eſt infinite magnum, quod certiſſimis demon-
ſtratiomibus geometricis & veritatibus per ſe notis vulgaribus
contradicit.

CAPVT

Quomodo pec-
Q
cucum dicitur
malum infini-

tum.

Ad remiſſio-
nem peccatt
requiritur po-
tentia infi-
nita.

9⁵ IOAN. W I[CLEF
CAPVT VI.

Penes quid attentatur peccati grauitas.

Pkaontsis. Video quod in materia Logicali multum captio-
ſe es pronus arguere, cum huc vsque in materia ſolida la-
tebas vt anguis, ſed Deus reſiſtit tollendo faciliter argutias tuas
ſophiſticas. Non enim video quomodo omne peccatum, vel
aliquod ſit infinitum graue, quia tunc infinitum graui pœna
foret ex Dei iuſticia puniendum, quod eſt impoſſibile, cum
nulla creatura poteſt infinitum grauem pœnam ſubire. Vide-
tur tamen mihi quod omne peccatum poteſt dici quodammodo
infinitum, non quo ad molem, vel virtutem, cum nulla talis
quantitas ſibi ineſt, nec quo ad grauedinem, cum nullum pec-
catum a Deo ſit puniendum. Sed peccatum dicitur infinitum
quodammodo priuatiue, hoc eſt peccatum caret ſine laudabili
gratia cuius deberet fieri. Nihil enim in mundo habet finem
huiusmodi, niſi deberet gratia Dei finientis quodcunque opus
laudabile creaturae. Sed nec homo debet peccare, nec pec-
candum eſt finaliter propter Deum. Concedo tamen quod
bonum inexiſlens peccato, eſt finaliter propter Deum, Et pa-
tet in parte ſolutio ad tuam primam inſtantiam. Ad ſecundam
dicitur, quod petendo falſum aſſumis, cum non poteſt eſſe
proportio aequalitatis inter bonitatem Dei, & malitiam peccati,
cum illa non poſſunt taliter comparari. Hoc tamen bene con-
cluditur, & debet concedi, quod ad deletionem vel remiſſio-
nem peccati requiritur potentia infinita, quia impoſſibile eſt
aliquem peccare, nec peccet principaliter contra Deum, &
er conſequens oportet ipſfum magnum Deum primo remittere,
ſi rationabiliter debet tolli, & ipſe Deus eſt potentiae infinitae
ergo coneluſio. Nam Deo remittente peccatum, quilibet ſer⸗
uus ſuus non poteſt a remiſſione ſimpliciter reſfilire. & ſic non
intendo homines mouere ad diabolice deſperandum, ſed potius
ex infinitate miſericordiae Dei, ex dolore & ſatisfactione pec-
cati in Deo confidere & ſperare. Ad tertiam inſtantiam tolle-
bam eam diffuſe, quando fui Logicus, & nunc tollo conce-

dens, quod ſicut nullum peccatum eſt ita malum, ſicut Deus
eſt

LIBER TERTIVS. 97

eſt bonus, ſie nihil eſt ita magnum, ſicut ipſum eſt paruum, & e
contra. Et ſic de aliis priuatiue oppoſitis, quia proportio ae-
qualitatis requirit conuenientiam generis in rebus comparatis.
Sed magnitudo & paruitas non ſic concordant in genere, con-
cedo tamen, quod talia poſſunt analogice comparari, vt tam
magnitudo, quam paruitas cauſſatur a Deo, & principalius
magnitudo quam paruitas, cum Deus non adeo appreciatur, vel
diligit paruitatem. In ifſtis tamen comparationmibus non eſt ra-
tionabilis proportio expetenda, & tollitur tertia tua inſtantia.
Sed adhuc muſſitas, penes quid attendi debeat grauitas peccati, Penes quid at-
cum peccatum (vt ante dixi) ſit ratione magnitudinis domini éendatur pec-
infinitum. Hic tamen reſpondeo tibi concedendo, quod pec-uti &ααatàaα.
catum quodlibet eſt ad ſenſum expoſitum infinitum, etiam ra-
tione magnitudinis potentiae domini, ſi deleri debeat, requiri-
tur potentia infinita. Peccatum autem eſt eo grauius, quo
pcœna pro ipſo debita foret maior, quod eſt ſolius Dei cogno-
ſcere. Scimus tamen quod omne peccatum finalis impœniten-
tiae, eſt puniendum pœna perpetua, ſed non infinita intenſiue,
& ſic peccatum praedeſtinati annuale, & peccatum praeſciti Peccatum
horale ſunt infinitum diſpariter punienda, cum primum & ſi Praeſciti &
videatur grauius quo ad genus, & ſecundum licet videatur le- ρadalinati.
uius quo ad genus, habent concomitantias diſpares a ſuis fini-
bus limitatas. Vnde non intelligas ſic erronee, quod vna pars
quantitatiua praeſciti, ſit poena perpetua punienda, & alia pona
propria, vel intenſiue, vel temporaliter menſurando. Sed
omnia peccata praeſciti ſimul ſunt vna pœna perpetua punienda.
Et ſic peccatum Saul fuit infinitum grauius, quo ad pœnam, Peccatum
quam peccatum Dauid, licet videatur Dauid contra Vriam plus Socual ſuirgra-
proditorie & grauius peccauiſſe, cum peccato Dauid adiuncta panis us ,
fuit pœnitentia, quae defuit in Saule. Et ſice taxantes pecca- onc.
torum grauedinem ſecundum quantitatem pœnitentiae ſpolian-
dae, ignorant voces proprias, cum nemo niſi forte certifica-
tus per reuelationem cognoſcat, ſi peccatum ex Dei gratia, &
ſatisfactione debita remittetur. Et ſic de peccatis praeteritis
peccatorum ſuperſtitum, ſicut ignoramus fines, ſic eorum gra-
uedines & pœnas rationabiliter iniungendas. Poſſumus tamen
