quod tales literae plus eis valerent, quam literae laicorum de
atribus impetratae. Item ex parte fratrum videtur eſſe Luci-
ſumptio, cum nemo noſtrum ſcit, vtrum ſit dignus
amore, vel odio, & ſic vtrum ſit modo laruatus diabolus, vt
fuit Iſcharioth, vel ex Dei gratia praedeſtinatus ad patriam.
Qua ergo fronte praeſumeret ſuperbus Lucifer ſic piſcare ante
rethe, & conuenire alteri, quod habebit partem meriti ſui in
patria cum neſciat? & nunc noceat, & amplius tunc nocebit.
Item iuxta leges conceſſas & cognitas a toto populo, nemo
debet in corporali commercio decipere fratrem ſuum, igitur

multo

LIBE R QLVARTVS. 273

multo magis non in commertio ſpirituali, de haereditate per-
petua Cum igitur commercantes vt bono temporali, requi-
runt certitudiaem de mercando, multo magis in tam praecioſo
commertio ſpirituali. Igitur cum nec fratres ex parte ſui habent
certitudinem de bono ſperato, videtur vtique quod fratres ſe-
minant deceptionem friuolam vtrobique, & faciunt in facto
magis fraudulentam commutationem, quam ſi venderent catum
in ſacco, ementes quidem beneficia eccleſiaſtica facta, ſymo-
niaci ſunt poſiti in ſpe propinqua, euidente ex contingentia rei
geſtae, ſed fratribus omnino deficit euidentia in ſuo commer-
tiO. Quis igitur ſic mercaretur cum fratribus, cui ſeintilla
ſidei coruſcaret? Item nemo poteſt praeſumere ſibi, quod Deo
eſt proprium, quia hoc foret manifefia blaſphemia, ſed com-
municare indifferenter cuicunque volenti emere participatio-
nem meriti fratrum, videtur Deo eſſe proprium, ergo fratres
non debent in Deum taliter blaſphemare. Non enim boni an-
geli, vel apoſtatae talem vnquam blaſphemiam praeſumpferunt.
Nunquid credimus, quod propter talem conceſſionem fratrum
maniacam Deus a rectitudine regulae iuſtitiae declinabit? Au-
diui quidem quosdam maniacos ſuper bono temporali & ſecula-
ri dominio delirare, ſed non audiui alios ſic praeſumendo ſe
eſſe Deum, & tam horride blaſphemare. Item ex fide demon-
ſtrata a doctoribus, nemo poteſt quicquam alicui rite conce-
dere, niſi Deus prius illud conceſſerit. Quicquid ergo fratres
concedunt homini, Deus illud prius concedit. Cum igitur
conceſſio diuina non dependet a fratribus, nec ab eorum char-
tulis vel ſigillis, videtur eſſe vltra praeſumptionem diaboli,
concedere participium meriti hypocritae viantis. Si enim rex
terrenus concederet quicquam ſuo ſubdito, & confirmando
per chartam poſtmodum ſigillaret, quomodo non foret ſcurra
de ſua coquina ſtulto ſtultior? qui ſupra illud quod poteiſt con-
cedere ſigillum ſuum ſigillo regis apponere, & multo magis in
literis fratrum illa ſtulticia habet locum. Item nemo debet ſt

ta⸗-
bilitatem fidei in ſuos proximos infucare. Sed hoc fit per tales
literas fratrum. Multi enim credunt ſimplices talibus literis
friuolis, quam credunt iſtum articulum fidei de communione
ſanctorum, & ſalute populi per dominum leſum Chriſtum.
Quomodo igitur haec haereſis non praeberet viantibus occa-
Mm ſionem

274 10OAN. WICLEF

ſionem publicam delinquendi? Quis enim timet opera volu-
ptuoſa, vel lucratiua fratre, ſi poſtmodum crederet propter
modicam pecuniam dictam fratribus abſolui ſimpliciter, de toto
crimine quod commiſit? Haec igitur haereſis fratrum ſupponi-
tur eſſe cauſſa, quare fides inter laicos ſic vacillat.

ϑ ° £ 66 e e e e w
CAPVT XXXI.

Quomodo fratres falſe vendunt ſuas orationes
& merita,

AXrTnI. Cum ſint multi Meandri fratrum in illa materia,
rogo vt radicem eorum deſtruas, vt hoc crimen penitus
ab eccleſia ſit euulſum, quia ſatis video, quod fratres permit-
tunt ſuperflue ex illa communjione ſui meriti „Vltra quam poſ-
ſunt concedere, vel etiam ſibipſis accipere, & ſpiritualiter de
fucata conceſſione a ſignis fratrum vel literis, & diſtincta ve-
ritate aut immunitate infinitum plus valida quam hae literae,
vel aliquid tale ſignum. Nullus ehim frater prae verecundia
mentietur, quod concedit homini talem literam non ſignatam,
& illo ſignato ſignantur notato manifeſte patet, quod fratres
innuunt ſe concedere quod non poſſunt. PnRo. Placet mihi,
quod tantum concipis de erroribus pſeudo fratrum, & adhuc
videbis amplius in ſuis excuſationibus ſubdolis & reſponſioni-
bus frauduloſis. Dicunt enim primo verum, ſed falſe, quod
non poſſunt quicquam talium alicui concedere, niſi ſuppoſito,
uod ille ſeipfum dignificet apud Deum „& ſic concedunt talia,
4 Deo placuerit. Sed erubeſcant iſti haeretici, & ſciant quod
poſſunt cuicunque concedere quod ſit Deus, & quod Deus de-
ſtruatur ipſo poſito in loco Dei, cum ſio Deo placuerit. Quid
ergo ſtultius a conceſſione conditionali? tum a probabili retra-
hit ſtultificatos, & fratres in hoc notabiliter demerentes, ne
fiant digni vt & gratioſi apud Deum nunquam talia mereantur.
Chriſtus enim & ſui Apoſtoli nunquam talia concedere prae-
ſumpferunt, tum inuitis fratribus oportet eos concedere, quod
conceſſio talis ſit friuola aliis nihil valens. Ideo ſecundo di-
cunt, quod homines quibus concedunt talia multipie iter in
ratrum

LIBER QVARTIVS. 75

fratrum ſubſidio promerentur, ideo debet ſupponi pars melior,

quod quicunque tribuerunt illa fratribus, erunt participes ſui Meritum dan.
meriti & beati, quia verum inquirunt, pars melior debet ſup- tium fratri-
poni. Sed in iſtis verbis latet Meander diaboli, ideo quantum bus Jua hona.

ad primum dico tanquam mihi probabile, quod homines
quibus fratres concedunt talia, multipliciter demerentur.
Primo quia fiunt in fide inſtabiles, dimittentes fidem catholi-
cam, propter mendatia friuola horum fratrum. Secundo quia
tales caecati nutriunt fratres, antichriſti diſcipulos, & dimit-
tunt pauperes, caecos, claudos, atque debiles, quibus de iure
euangelii debent dare. Et tertio quis fraus fratrum hypocriti-
ca, interimit communiter hos & illos, & ideo cum pars ſecu-
rior atque melior ſupponi debet, ſupponi debet capi vt fides,
religio, conſuetudo antiqua per Chriſtum edocta, ſit longe
melior, quam conſuetudo vel religio fratrum nouiter introdu-
cta. Et ita ſupponi debet, quod ſi omnes fratres eſſent extincti
vel damnati in tartaris, melius foret eccleſiae, quam eſt modo.
Et ita ſuppon' debet, quod licet fratres nullas literas tales con-
ceſſerint, foret ex conceſſione Chriſti ſimplici melius quam eſt
modo, ideo tales ſtultitiae, in quibus fratres balbutiunt, re-
dundant directius contra illos. Tertio fratres arguunt falſe,
quod ſicut dominis temporalibus licet bona, quae habuerint
gratis concedere, ſic licet ipſis habentibus ſuper meritis ſuis
aeque verum dominium, gratis concedere cuicumque volue-
rint, ſic & ipfis participationem ſui meriti. Sed iſta ſimialis
ſtultitia patet induxiſſe ſymoniacos in commertationem bono-
rum eccleſiae, quae vocantur beneficia eccleſiaſtica, licet ſint
de facto maleficia. Sed adhuc longe ab iſta ſimilitudine, quam
fratres a ſuo ſimili introducunt, cum humanae ordinationi
ſubiacet taliter de officiis eccleſiae prouidere, ſed omnino caret
ratione ſimilitudinis, quod fratres ſic ſua merita partiantur,
cum nihil poteſt habere rationem meriti, niſi ex Dei gratia
ſpeciali. Ideo quod fratres communicent naturas ſuorum ope-
rum, quas vocant merita, eſt deriſibile auditui viri iuſti, &
quod participent rationem ſecundum quam gratioſe ſunt meri-
ta, excedit omnimode potentiam creaturae, cum ſecundum
veritatem oOrationes, ieiunia, praedicationes, & ſex opera,
quae communiter fratres exprimunt in ſus literis, pen tranſeunt
Mm 2 poteſta-

276 10 AN. WICLEF

poteſtatem eorum, vt ſeruent ea & communicent quibus vo-
lunt, & meritum ex operibus iſtis remanens formaliter intelle-
ctum, non eſt niſi hominem ſic mereri. Et ſic vnusquisque
habet proprium meritum ſiue demeritum. Merita niſi quan-
doque redundant in vtilitatem alterius commerentis, ſed tunc
faciunt nouum meritum, ſecundum gratiam acceptionis diui-
nae. Si ergo non licet homini commutare aliquod temporale,
niſi habita licentia capitalis domini, multo magis non licet fra-
tribus communicare ſua merita, nili habita ſpeciali licentia do-
mini dominorum. Sed certum eſt quod Deus nunquam licen-
tiat niſi habita dignitate merentis, ad quod cumulantes tempo-
ralia fratribus, faciunt communiter ſe indignos, cum inimicos
Chriſti ſaepe nutriunt & defendunt. Si igitur nihil praeter
Deum poteſt dare virtutes, nec abuti illis communicando ali-
ter, quam requirit ratio a pari vel maiori, ſolum Deus poteſt
Partiri rationem meriti, ſecundum quod promerens facit ſe di-
gnum in vita propria. Eſt ergo manifeſta blaſphemia, praeſu-
mere quod aliquid non Deus, diſtribuat merita quibus volet.
Sed quarto arguunt fratres per locum a ſimili ſicut prius, quod
ſancti in cœlo dant prius ipſis, qui benefecerant hic in via men-
ſuram bonam, confertam, coagitatam, & ſupereffluentem,
vt dicitur Luc. VI. Ego per idem licet duobus fratribus, dare
ſuis benefactoribus minus bonum. Sed hic debet concedi con-

7

cluſio, cum fratres dant communiter fraudulenta reſponſa, &
naturas alias vitiatas, Quis ergo color, ſi ſancti dant acciden-
talem beatitudinem benefactoribus ſuis in patria, ergo per idem
licet paria fratribus dare merita hic in via? Beati enim dant ob-
iectiue beatitudinem talem, & non ſubiectiue vel effinienter ſi-
ut Deus, qui illabitur & beatis, & illa eſt menſura bona, quia
bonum ſupernaturale, conferta, quia replet capacitatem ani-
mae bonorum, coagitata, quia ſine vacuitate plene firmata,
& ſupra effluens, quia ſupra beatitudinem eſſentialem plenius
cumulata. Sed ſic dare eſt infinitum inferivs, quam meritum
impartiri. Et ſic vbi Lucifer voluit eſſe fimilis altiſſimo, iſti
tratres praeſumunt implicite Deum a ſtatu ſuo excludere, & in
ſe ipſis affumere ſtatum Dei. Quinto arguunt fratres per locum
a ſimili, ſicut ſupra, (inquiunt) Papae diſtribuunt merita ſan-
ctorum in cœlis, vt patet de indulgentiis. Cum igitur fratres
ſint

LIBER QLVARTVS.,. 277

ſint aequales Papis, quo ad naturam ſacerdotii, videtur per lo-
cum a maiori, quod licet eis diſtribuere merita propria quibus
volent. Sed hic attende, quomodo fratres primo accuſant
Papas. Secundo quomodo vſurpant eis eſſe aequales. Et ter-
tio quomodo contendunt eis ſuperiores Non enim Papae
concedunt tales indulgentias, niſi expreſſa conditione, quod
homines quibus concedunt, ſint vere confeſſi & contriti. Pra-
tres autem illam conditionem contritionis non memorant.
Scimus tamen quod Deus non poteſt culpam peccatoris dimit-
tere, niſi veraciter ſit contritus. Quae ergo eſt illa ſecta,
quae tantum extollitur ſuper Deum, & quemlibet eius

Vicarium?

CAPVT XXXII.
De indulgentiis.

XrEe Quia frater mi, hic tangitur de indulgentiis, vi-
detur quod earum conceſſio conſona ſit huic praeſumptio-
ni fratrum blaſphemae. Vellem libenter, quod aliquid diceres
de illa materia. PHRO. Quia ſüperbia eorum qui Deum ode-
runt, aſcendit ſemper. Ideo licet fons haereſis & peccati, ſit
in ipſo tenebrarum principio, tamen riuulus fratrum ab eo de-
ſcendens, nititur (vt dictum eſt) in naturaliter ſe extollere
ſupra fontem. Fateor, quod indulgentiae Papales, ſi ita ſe
habeant vt dicuntur, tunc ſapiant manifeſtam blaſphemiam.
Dicitur enim quod Papa praetendit ſe habere potentiam ad ſal-
uandum ſingulos viatores, & quantumcunque viantes. Et ne-
dum ad mitigandum pœnas eorum qui deliquerunt ad fuſſragan-
dum eis cum abſolutionibus & indulgentiis, ne vnquam ve-
niant ad purgatorium, ſed ad praecipiendum ſanctis angelis, vt
anima ſeparata a corpore, indilate ipſam deſerant in requiem
ſempiternam. Et per fratres coloratur iſta blaſphemia per hoc,
quod Chriſtus eſt omnipotens, excellens cunctos bonos ange-
1os eius. Sed Papa eſt plenus vicarius eius in terris, & ideo
poteſt idem, quicquid poteſt Chriſtus humanitus. Vnde rudes
legiſtae cum fratribus vt lupi vlulant, & contradicentes ſibi
Mm 3 ipſis

278 1IOAN WICLE F

ipſis dicunt, quod conſyderantes infundabilitatem potentiae
huius Dei in terris, non audent ponere os in cœlum. Vnde
ad declarandum Papalem potentiam, pſeudofratres in ſecretis
fiden ſic procedunt. Suppommt enim primo, quod in ccælis
ſint infinita ſanctorum ſuper erogata merita, & ſpecialiter me-
ritum domini noſtri leſu Chriſti, quod ſuſficeret ſaluare mun-
dos alios infinitos, & ſuper illum totum theſaurum, Chriſlus
Papam conſtituit. Ad ſecundum quod fibi libuerit diſpenſan-
dum, ideo infinitum poteſt de illo diſtribuere, cum hoc rema-
neat infinitum. Contra iſlam rudem blaſphemiam inuexi alias

Contre indul-primo ſie Nec Papa nec dominus leſus Chriſtus poteſt diſpen-

Cgentias.

ſare cum aliquo, nec dare indulgentias, niſi vt aeternaliter
deitas iulto conſilio diffiniuit. Sed non docetur, quod Papa
vel homo aliquis poteſt habere colorem iuſtitiae taliter faciendi,
igitur non docetur quod Papa talem habeat poteſtatem. Item
quaero de illis ſuper erogatis meritis ſempiternis, ln quo mem-
bro eccleſiae ſubiectantur, ſi in Chriſto & membris ſuis mirabi-
le videtur, quod Papa poteſt a ſubiectis propriis illa ſubtrahere
propter multa. Primo, quia accidens non poteſt eſſe ſine ſub-
iecto. Secundo quia nullus eorum illam deſyderat praeteriit
illis hora merendi. Et tertio quia plene iuxta ſuum meritum
praemiatur. Quomodo ergo Papa poteſt per rapinam talem
imaginatiuam facere Deo & illis iniuriam? Iitem per deducens
ad impoſſibile declaratur, quod ſi viator in tempore alicuius
Papae damnabitur, ipfe Papa erit reus damnationis, propter
hoc quod obmittit ipſum ſaluare. Habet enim ſufficientem po-
tentiam ad perficiendum ſaluationem huiusmodi, nec aliquid
obeſt quod non faciat, niſi forte ſua deſidia, ergo propter talem
defidiam eſt culpandus Quis igitur diſpenſaret cum illo? niſi
cum fuerit ſolus Deus? Sed cum Deus non poteſt reuocare Pa-
pale officium, propter pactum abſolutum, quod cum eo pepi-

git, videtur infidelibus, cum ſtante illo officio, Papa errare

non poterit vel damnari, quod ſit animo inpeccabilis ſicut
Chriſtus. Sed vbi maior blaſphemia? quod ex nuda poteſtate
caeſarea palliata, quae eſt legi Chriſti contraria, Ant chriſtus
talem habeat poteſtatem, vnde videtur multis, quod inter
omnes patientias, quas Chriſtus habet de iniuräs viatorum,
haec eſt vna de maximis, quod permittit Antichriſtum tam diu
. reguare,

.

LIB ER QVARTVS. 279

regnare, & populum tantum ſeducere. Idem videtur quod illa MaximaChri.
opinio multipliciter blaſphemat in Chriſtum, cum extollitur Ei parieneia.

ſuper eius humanitatem atque deitatem, & ſic ſuper omne quod

gund eousgue
tollerat Anti-

dicitur Deus, quod declarat Apoſtolus competere Antichriſto. epriſti tyran-
Habet enim poteſtatem caeſaream ſupra Chriſtum, qui non nidem, & ſub-
habuit domicilium vbi caput proprium reclinaret. Et quantum ditorum in-

ad ſpiritualem poteſtatem, quae humanitati Chriſti attinet, vi-
detur quod Papa ſuperat leſum Chriſtum noſtrum. Oportuit
enim Chriſtum pati duriſſimam paſſionem pro ſaluandis homi-
nibus, & ſuper haec oportet credere de Dei iuſtitia, quod vir-
tute paſſionis Chriſti homines quicquid beatitudinis habuerint
mereantur. Sed iſte refuga dicit, quod licet ſibi quantum-
cunque voluerit voluptuoſe conuerſari, & ex nuda ſcriptura
vnius de ſcribis ſuis, poſſunt in militante eccleſia infinita mira-
bilia innouari. Quomodo ergo non extollitur ſupra dominum
Ieſum Chriſtum? In cuius vita non legitur, quod Chriſtus ta-
les abſolutiones, vel indulgentas tales conceſſerat nec aliquis
de ſuis apoſtolis, ſi tamen talem poteſtatem haberent, eſt mul-
tis probabile, quod non forent in illa ſimpliciter otioſi, ſpecia-
liter cum Chriſtus damnat ſeruum pigrum, non negotiantem
cum talento ſibi credito, & requirit de manu praelati animam
ſubiecti, in deſidia ſua damnati. Vt patet Ezech. III. Vel
igitur oportet negare, quod Chriſtus & fui Apoſtoli talem po-
tentiam habuerunt, vel quod incarcerando ipſam potentiam,
& non operando, cum illa ad vtilitatem eccleſiag peccauerunt.
Sed quae maior inſania? Eadem eſt conſyderatio, quod Papa
eadem merita ſanctorum applicat vel aſſignat, ad prodeſſendum
homini quantumcunque voluerit. Oportet enim Chriſtum
plus facere, tam ex parte ſui pro complemento iuſtitiae, quam
ex parte peccantis, quem oportet Chriſtum mouere, & dare
ſibi gratiam ad merendum digne, vt taliter ſit adiutus. Et ea-
dem eſt conſyderatio de ficticia clauium Antichriſti. Nam fun-
dationi eorum non oportet fidelem inſiſtere, cum patenter non
ſequitur. Chriſtus conceſſit Petro imitatori eius praecipuo, ta-
lem clauium poteſtatem, ergo per idem debet concedere An-
tichriſto, in vita & verbis ſibi magis contrario, tantam vel
maiorem eccleſiae poteſtatem. Chriſtus enim decdit Petro, &

alüs habentibus legis Dei ſcientiam, poteſtatem ſecundum le-
gem

iuriam.

280⁰ IOA N. WICLEF

gem illius ſcientiae iudicandi, tam ligandi, quam ſoluendi con-
formiter eccleſiae triumphanti. Sed modo hic refuga non vult
per ſuperiorem eccleſiam, vel perſonam aliam regulari, ſed
tanquam Antichriſtus, ſtatuit nouas leges, & vult ſibi pœna
grauiſſimae cenlurae, quod tota militans eccleſia credat illis, ſico
quod ſi quid ſecundum illas diffinierit, ſtabit vt Euangelium
Ieſu Chriſti. In tales infinitas blaſphemias inuoluitur infatuata
ecta F'a- Eccleſia, & ſpecialiter per caudam illius draconis, hoc eſt ſe-
rum eſt cau- Cas fratrum, quae ad illuſionem iſtam, & alias ſeductiones ec-
va draconum. cleſiae Luciferinae deſeruiunt. Sed eia milites Chriſti, abüici-
te prudenter haec, atque ficticias principis tenebrarum, & in-
duimini dominum leium Chriſtum, in armis fideliter confiden-
tes, & excutite ab eccleſia tales verſutias Antichriſti, docen-
tes populum, quod in ipſo ſolo cum lege ſua & membris debet
confidere, & operando illis conformiter ex ſuo bono opere
ſaluari, ſpecialiter Antichriſti verſutias fideliter deteſtetur.

0 e e eee e ee e e
CAPVT XXXIII.

Quomodo ordines fratrum ſunt introducki.

AruIa Dic frater quomodo iſti ordines quos innuis tan-
tum perturbare eccleſiam fuerunt introducti. Videtur
enim multis de populo, quod ſaluant ecceleſiam, cum iſti ſpe-
cialiter tenent Chriſti pauperiem atque vitam. Papa, Epiſco-
pis, & praelatis caeteris notabiliter declinantibus ab hac vita.
Oportet ergo quod quattuor tanti & tales ordines habeant ſta-
bile fundamentum. PHRON. Punctus quem tangis, eſt in par-
te hiſtoriacus, & cum ſit extra legem Chriſti, a multis hiſto-
riographis, a quibusdam indubie mendaciter eſt nazratus. Mi-
hi autem probabile videtur, quod poſt ſolutionem Satanae, quae
facta fuit in ſecundo millenario poſt Chriſti aſcenſionem, eccle-
ſia a ſequela Chriſti notabiliter deuiauit. Et hinc ſancti vel de-
uoti, quibus non defecit prudentia, nitebantur reſuſcitare in
ſe & ipſos ſequentibus hanc ſequelam, & ſic Dominicus,
Franciſcus & caeteri fratres, incœperunt facere aliqua bona de
genere, qui per artem diaboli in multis mendaciis hypocrite
unt

L IBER QVARTVS. 281

ſunt fundati, vt dicitur communiter, quod Dominicus videns Domiuicus.

deuium canonicorum regularium, qui nimis intenti ſunt ſae-
culo, fundando praedicatorum ordinem, a canonicis ſtolide

l. 4 31 rareiſe Hnas r de 3 „.
declinat. Et poſt illum Franciſcus, qui licet prius fuit gnarus g,anciſcus.

mercator & cupidus, incœpit ſuum ordinem, ex deuotione
caeca, deficiente prudentia ſempiterna. Aliae autem ſectae
fratrum videntes, quod in iſtis ſectis multum ponderatur anti-
quitas, antiquitatem ſupra illos mendicaliter ſimularunt, vt

tratres Auguſtinenſes, cum a magno Auguſtino ſe aſſerunt eſ- Auguſtinenſes

ſe fundatos. Pingunt quod quadringentis annis & amplius
wixerunt in vno eremo mundi incogniti, antequam fratres

aedicat 4 2 It i G 8 5 1 r ſoé ar Imes .
praedicatores fuerant introducti. Sed quarta ſecta Carmelita- Carmelitae

rum, intuens illam fictionem, ſuperaddit mendaciter, quod
ante incarnationem domini ſub Helia, in monte QCarmeli, in
honore beatae Mariae virginis ſint fundati. Sed cum iſta ſunt
ſicta mendacia, ſicut forma & color ſui habitus, patet quam
ſpiſſim & oneroſe ſequuntur patrem mendacii, & ſic quodlibet
Hlum, ſui habitus portat mendacium. Et hinc praeter menda-
cia vitae & operis in ſuis ſignificantüis, quae ſibi inſtituunt mi-
ſcunt tanquam hypocritae mendacia ſui oris. Et iſtos apoſta-
tas videtur Salomon deſcribere Proverb. VI. dum ſic dicit. Ho-
mo apoſtata vir inutilis graditur ore peruerſo, annuit oculis,
terit pede, digito loquitur, prauoô corde machinatur malum,
& omni tempore iurgia ſeminat, vt alias particulatim expoſui.
Alii autem videntes habenas mendacii ſic laxatas, fingunt quod

in Caym fuerunt iſtae ſectae quattuor inchoatae, & ſic vox In Caym quat-
fratris ſui Abel. ad figurandum horum fratrum malitiam, de uor ſecae
terra clamauit ad dominum. Et in teſtimonium iſtorum, qua-

tuor literae huius nominis Caym, inchoant hos quattuor ordi-
nes, ſecundum ordinem quo finguntur a fratribus inccœpiſſe,
ita quod C. Carmelitas figuret. A. Auguſtinenſes, I. Iacobi-
tas, & M. Minores ſigniſicat, ſecundum ordinem temporis,
quem mendaciter fibi fingunt. Sed aggregando ſuas nequitias
videtur mihi, quod licet originaliter in Caym incœperant, cum
poſt ſolutionem Sathanae, & per eius cautelam ſub figura ſan-
Qitatis, iſti hypocritae ſunt excuſſi, ſed quia homo poſſet in
infinitum labi, in iſtis mendaciis fabulofis, ideo ſuppoſita ha-
rum ſectarum exiſtentia, multa concernentia ſtatum militantis
Nn eccleſiae

unt inchoa-
tae.

282 IOA N. WICLEEF

eccleſiae ſunt notanda. Primo, quod ordo, vel religio catho-
lica, quam Chriſtus inſtituit, excellit omnes iſtos priuatos or-
dines, quodammodo infinite. Sicut enim patronus ad patro-
num, ſic ordo ad ordinem, Sed Chriſtus patronus noſter in
infinitum excedit patronos horum ordinum „ ergo &c. Etr
haeo ratio, quare ſanctus Apoſtolus, vt patet I Corinth. I. &
III. non audebar introducere tales ſectas. Vnde licet fratres
ferant grauiter, quod noſtra religio ſic excedit ſuam, quia tunc
foret rationabiliter deſtruenda, circumpalpitant circa confirma-
tionem ſui ordinis a Romana curia, & picacias ſuae religionis
de papa ſimulant multiformes-, probantes ex hoc quod licet a
religione ſaeculari, tranfire ad religioſos poſſeſſionatos, ſe-
cundum gradus eorum multiplices, & ab hiis ad fratrum ordi-
nes. Ex quo ſequitur, quod ordines iſtarum ſectarum, ſunt
infinitae auctoritatis Chriſtianae, & ſic quibuscumque caeteris
ordinibus ſpiritualiter altiores. Et ſi quis auderet & poſſet di-
cere concedendo, quod iſtae ſectae ſunt infinitae auctoritatis,
quia non ſub gradu auctoritatis in termino incluſiue, & hinc
ſic expetunt a Papa confirmationem ſui ordinis, & multotiens
innouationem ſuarum partium, ſic, quod ſi imitans hos ordi-
nes, vel dans eis maiorem partem ſuae vitae, debet dici eorum
Patronus proprius vel fundator, & tunc iſtae ſectae quattuor
mendicantes, debent dici fratres Papales, plusquam fratres
Dominici vel Franeiſci. Cum vt dicitur Dominicus apoſtota-
uit a ſuo ordine, vel tenet pure ex integro regulam Auguſtini.
Franciſcus autem dicitur compilafſe ſermones tante incongruos,
quod fratres ſui erubeſcunt, regulam ſuam oſtendere. Sed par-
ticulatim colligendo de Papis regulas ſui ordinis, tanquam
ſcurrae mantellum ſuum, ex picatiis vicariis mendicantes, col-
legerunt ſuum ordinem multotiens innouatum. De duabus
autem ſectis aliis, videtur euidentius, quod ſaepe mutando
fuos habitus, proceſſerunt inſtabiliter, tanquam nauiculae flu-
ctuantes in mari vacui infiniti. Iſta ergo fundatio illorum or-
dinum, & debilis fundatio fallit opus, non mirum ſi iſti ordi-
nes defraudant eccleſiam. Vnde fratres iſti videntes defectum
ſuae fundationis, dicunt quod non habent niſi religionem vel
ordinem Chriflianum, fed longe perfectius nobis ſaecularibus,
ſicut perfectius obſeruant in vita & opere legem Chriſli. Sed
Com-

LIBER QtVARTVS. 293

communiter eſt quaeſitum ab eis, quomodo ſunt quattuor or-
dines vel religiones mendicantium diſtinctae in ſpecie, aut
quomodo petunt Papam, ſuos ordines & correctiones eorum
taliter confirmare. Et cum nouitas ritus, quem tam ſingula-
riter obſeruant, non ſit ſpecialis ordo vel religio. Quaeritur
communiter ab eis, quare ipfum retinent tam conſtanter, &
in quo proficit fructus eius, Vel ſtabilitur fundatio ſpecialiter.
Cum ſecundum fidem ſcripturae, non licet ſupra ipſam & reli-
gionem, quam Chriſtus inſtituit, grauitates tales nouas ſic in-
fundabiles innouare, & neceſſitati ſunt ordines ſuos manifeſte
exprimere, & longe ſub ordine Chriſti poſtponere. Cum abbas
noſter Chriſtus, ſit patrono eorum dignior, regula noſtra
euangelica, ſit regula ſua imperfecta, longe perfectior, & co-
mitiua ſanctorum ſub ipſa militans, longe nobilior. Imo ſi
ordinis excellentia ab iſtis ſignis capitur, Ppatet quod ordo mili-
taris, ſit hoc ordine fratrum longe perfectior atque prior.
uis rogo inueniet in hoc ordine mendicantium tale collegium,
quale fuit in Graecia de ſancta legione Lhebaica? ſcilicet de
Mauritio & ſuis ſociis, & ſic de ducentis militibus, qui merito
tempore ſanctae Catharinae, ſequebantur Porphirium, & ſic
de multis collegiis militum mundanorum, qui antiquitate, au-
QRoritate & ſanétitate excedunt hos ordines mendicantium. Et
patet reſponſio ad argumentum ſororis noſtrae in principio hu-
ius capituli fabricata. Falſum enim aſſumit, licet hypocritae
per ſuam ſimulationem, caecent & decipiant multos homines,
ad ſuperficiem vitae & non fundationem ordinis attendentes.
Nec ſequuntur Chriſti pauperiem ad modum viuendi, cum
ille magiſter optimus, noluit ſic habere domicilia ſumptuoſa,
eis propria, nec annonam ſic de pauperibus colligere, nec ta-
les fures, nec predones tanquam antichriſti complices congre-
gare, ſed patronus eorum videtur ipſos inficere, & econtra.
Nec eſt argumentum, ſi ipſe ſtatuit eis legem, dans ipfſis priui-
legium, quod ſit verum, cum Beatus Clemens prohibuit po-
pulum ſuum taliter mendicare.

Nn 2

284 IO.A N. WICLE F
A A N A A N N N . 9 9 3. 3. e . I e ge e Ge ⸗
C APVT XXXIV.
In quo fratres ſunt legi Chriſti contrarii.

A'rrara. Maior pars vulgi credit, cum fratres ſic cele-
brant, praedicant atque orant quod ſunt neceſſarii ſanctae
matri eccleſiae. Ideo dic rogo, in quo ſunt contrarii legi
Chriſti, quia tunc indubie ſuut haeretici, & a clericis ſpeciaſi-
ter lapidandi. PHRONERSIS. Conſtat quod ſuperficietenus
faciunt haec opera, & propter occultatam in corde malitiam,
tam ſibi quam aliis multum nocent. Non tamen nego, ſed
ſuppono, quod boni aliqui funt in eis. Quantum ad celebra-
tionem certum eſt, quod ſi in radice ſunt haeretici, negantes
panem eſſe corpus Chriſti, ſed quod accidens eis incognitum,
ab ipſis idolatriae conſecratur, tunc manifeſtum eſt quod fit
eorum celebratio in peccatum, longe euidentius quam ſacerdo-
tium Baal, ac idololatrarum gentium peſſimorum. Et quan-
tum ad praedicationem corum, rei euentus ofſtendit. quomo-
do reſultat in deteriorationem eccleſiae, vt ſi curantes fidem
ſoripturae, intendunt ritmiſationibus, adulationibus, detra-
ctionibus atque mendaciis, fide ſeripturae dimiſſa, & peccato
dure reprobando dimiſſo. Qis dubitat, quin eorum friuola
ſermocinatio nocet eceleſiae? Et quantum ad orationes eorum
hypocriticas, eſt eadem conſyderatio. Cum ſecundum
Grego. cum is qui ad intercedendum mittitur, difplicet, pro-
cul dubio irati animus ad deterius prouocatur. De deodecim
De duodecim autem abuſionibus fratrum Pauca recitabo in iſto capitulo. Pri-
nu*Uι¹s ma eſt fratrum blaſphema haereſis, qua in ſacramento altaris
hltilicant eccleſiam, ſic quod relicta fide ſoripturae, iſti quat
tuor orcines laborant in pluribus quam quattuor rimis haereti-
Templario- Ccis. Et ſignum euidens eſt. quod a fide deuiant ex hoc, quod
* daſßrur ſunt tantum contrarii ſi biipſis Et ſi templarii deſtructi fuerant,
chio. propter defectum fidei nobis incognitum, quanto magis iſti
ordines propter haereſim tante notam. Mittunt enim ad tar-
tarum magiſtro ſuo & patrono diabolo, multas viuas animas
annuatim. Taceo vero quod occidunt corporaliter plurimos
fratres ſuos. Et ſic penſata tota occupatione eorum eſ eui-
dens,

LIBER QLVARTVS. 285

dens, quod in eccleſia ſunt viri inutiles Non enim valet in-
troductio ſuae haerelis, vltra quod ex fide ſcripturae antiqui-
tus fuit doctum, niſi vt loquar iromice in hoc, quod capiunt
occaſionem in concluſionibus ſuis haereticis, quas ſubtilitates
nominant, eccleſiam perturbandi. Fingunt enim, quod quoti-
die corpus Chriſti integrum in natura ſua deuorant, & ſub tan-

ta quantitate, quanta eſt in CClo inglutiunt ore ſuo, quia (vr

inquiunt) corpus Chriſti eſt in natura ſua integrum, ad quam-
libet accidentis particulam, quam ſic ſacrant. Nec cefſant in
iſto, ſed praedicant, quod poſſunt ſtare extra mundum maxi-
mum, & ipſum manentern ſub tanta quantitate, vt eſt modo
ponere in os ſuum. Et Certus ſum, quod infernus licet tan-
tum dilatauerit os ſuum, quantum ſufficit, non ſic poteſt. Et
probatio huius concluſionis eſt eis facilis, poſito quod Deus
debet eis poteſtatem ad transſubſtantiandum panem ſacramen-
talem in totum mundum, ſicut in corpus Chriſti non ſacrauit.
Et ſic fratres ſeminantes ſua mendacia per patrias, per quas
vallunt, ore peruerſo gradiuntur, mentiuntur enim non ſolum
de illis quos odiunt, vel qui eis benefaciunt, ſed de ipſis & do-
mino leſu Chriſto. Et eiusdem euidentia eſt multis fidelibus,
ſua mendacia pati humiliter, cum ſic blaſphemant in dominum

dominorum. Si igitur retinens ſecularis domini, grauiter fer-
ret mendacium, de illo domino publicatum, quanto magis
quilibet ſidelis ferret grauiter, publicatam blaſphemiam de do-
mino leſu Chriſto. Nec dubium quin talis frater, annuat ocu-
lis cupidis, & multipliciter vitioſis, multiplicatae nequitiae
fuae mentis, & pede affectionis, imo animno terit multa virtu-
tum ſemina, quae creſcerent in eccleſia militante. Et ſolenni-
ſando argutias de digito loquitur, pompan- ſe habere poteſta-
tem ſubtiliter operandi, ſuper hoc quod Deus vnquam habuit,
vt patet de ſuis miraculis accidentis. Nec dubium, quin talis
apoſtata ſit repletus in mente mendaciis, prauo corde machi-
netur malum ad damnum eccleſise. Et cum nihil poteſt eſſe
magis occaſio iurgiorum, quam ſeminatio talis mendacii, ma-
nifeſtum eſt, quod continue ſeminant iurgia in ecclefia, cum
fint ſic mendacüs tam corpore, quam anima inuoluti.
Secundus abuſus fratrum, eſt crimen blaſphemiae, quo im-
ponunt in Chriſtum quod mendicant notabiliter ab homine,

286 IOAN. WICLEEF

ſicut fratres mendicant a pauperibus, ipſos mendaciter ſpollan-
do. Sed de iſto patet ſuperius, conſyderando, quod ſi ſuper
hoc fundamento fratrum, ordines ſunt fundati, tunc manifeſte
innuunt velle ſe eſſe ex parte diaboli. Tertius abuſus eſt in
blaſphemia literarum fraternitatis, in quibus innuunt ſe proxi-
mos implicare velle confœderari tanquam fratres ſuos, & filias
diaboli cum patrono ſui ordinis, qui videtur eſſe princeps ſe-
culi, & ſeductor peſſimus Antichriſtus. Quartus abuſus fra-
trum eſt eorum damnanda excellentia ſupra Chriſtum, tum vbi
Chriſtus, qui eſt magiſter optimus atque potiſſimus, ſolum
duodecim habebat Apoſtolos, ac illos poſtquam in fide perfe-
cte inſtruxerat, miſit in mundum, Euangelium praedicandum.
Iſti congregant ſibiipſis, furando pueros, milia multa ad con-
uentum, & praedicando verbum patris ſignum, quo prius di-
eitur clauſtro ſuo perpetuo ſunt affidati. Quintus abuſus eſt,
quod fratres mentiuntur ſe eſſe Chriſto ſimillimos in pauperie,
& quorumcunque temporalium poſſeſſione, & ſic in domibus,
redditibus, & quibuscunque temp ralibus, quae ipſis attinent.
Sed certum eſt, quod in hoc committunt in Chriſlum blaſphe-
mum mendacium. Chriſtus enim nunquam aedificauit hune-
nitus tale manſum, imo repugnauit ſtatui fuae innocentiae,
quod libros, pecuniam & taſia vſibilia ſibi taliter cumularet-
Sextus abuſus fratrum eſt, Sy: noniaca collectio temporalium
per officium, ſic ſimulatorie praedicandi. Chriſtus enim do-
cuit ſic ſuos diſcipulos Matth. X. Cum gratis acceperant a
Deo ſcientiam euangeliſandi, atque potentiam miracula facien-
di, quod gratis darent ipſa egentibus, ſicut Deus & boni ange-
li dant gratiſſime ſua dona. Et ſic iſtae ſectae fratrum ſunt
multipliciter in haereſi ſymoniaca inuolutae.

s
CAPVT XXXV.
De reliquis ſex fratrum abuſibus.

A'rgura Rogo frater Phroneſis, dicas de aliis ſex fratrum
abuſibus, ſicut ſuperius promiſiſti, quia non claret mi-
hi, quomodo reatum iſtorum abuſuum poſſunt euadere, niſi

forte

LIBER QVARTVS. 287

forte redeant ad legem liberam leſu Chriſti, quia regula eorum,
atque religio, vt mihi videtur neceſſitat ad haec mala. PnRO.
Placet mihi, quod tam fubtiliter concipis radicem maliciae ho-
rum fratrum, ſed procede ſtudendo vlterius, & videbis cathe-
nationem diaboli, quomodo ſibi ſunt multiplicius ligati. Pri-
mus autem ſex illorum abuſuum poteſt dici oneratio, qua con-
tra Chriftum & ſuum Apoſtolum, ſunt fidelibus oneroſi, Cer-⸗
tum eſt, quod multa milia fratrum diſperſa in vna parua pro-
uincia, ſunt illi prouinciae magis ſubdole oneroſa, quam fo⸗

rent in caſu mille raptores, qui illam prouinciam publice prae-

darent. Vt eſto quod fint in Anglia quattuor milia fratrum
