Vnde antiqui deliri noſtri temporis ad tantum lapſi ſunt in illa
materia. quod concedunt, quod quamlibet creatura, imo quod-
D

libet

laea guid ſit.

26

I.O A N. WICLEF

libet nominabile eſt Idaea, vt homo ſecundum rationem, qua

bilis,

intelligitur a te, vel alio, eſt Idaea, & ſic aeternus, inenarra-

incorruptibilis, nec ſolum hoc, ſed filius tuus, & infi-

nita nobis ſimilia, quae vere ponimus nos, non exiſtere abſolute,
neceſſario ſunt Idaeae, & tunc tu habes infinitos filios, & ita
de aliis friuolis riſu dignis. PsEVDIS. Licet paruipendas illam
logicam, tamen multi ſubtiles logici noſtri temporis hanc ad-
mittunt, & graue Uidetur, quod Deus intelligat filium tuum,
montem aureum intelligibile cum eis ſimilibus, niſi Deus ha-
beat Idaeas, per quas iſta intelligit, ſic enim Deus habet idae-
am peccati, cum ipſum intelligit, iudicat, & diſcernit.
PHRONE. Iſtam logicam propter ex ea ſequentia, debet quili-
bet fidelis deſpicere. Scio tamen quod fratres ipſam magnifi-

cant,

concedentes quod habent infinitos naturales filios, &

alia maxima monſtra mundi. Ideo imo infinitum meliorem
Deum quam nos habemus, & ſic de ſimilibus blaſphemiis, in

quas

incidunt propter errorem amplioris intellectus. Et ſic

credunt falſe ipſos intelligere infinitum meliorem Deum, quam
eſt Deus noſter, licet Deus non poſſet ipſum cognoſcere.
Et ſic videtur quod Deus nihil poteſt intelligere, niſi quod de
facto intelligit, quia ſi hoc poteſt intelligere, ipſe cognoſcit

quod

hoc poteſt intelligere, cum illa ſit veritas, & ſiue Deus,

ſiue hoc cognoſcat, quod hoc poteſt intelligere, tunc intelli-
git hoc. Ideo ſi Deus quicquam vult intelligere, tune illud
intelligit, quia dictum eſt, Deus nihil poteſt incipere, vel de-
Ginere intelligere., ſiue cognoſcere, & Deus nihil intelligit,
niſi quod eſt ſaltem ſecundum eſſe intelligibile. Et probabili-
ter poteſt dici, Deus nihil intelligit, niſi quod exiſtit dum
poteſt exiſtere, & ſic omne quod exiſtere poteſt, exiſtit. Sic

Omne quod enim

propoſito, quod filius tuus eſt, reſpondent ſupponendo

poteſt eniſtere quod non, quia ſi non erit, non eſt, & e contra & ſic infi-
er iſtit. nita ſunt ſigna quae errabundi vane intelligunt, putantes ſe in-

telligere ſua ſignificata primaria, dummodo non ſit ita. Sed
juxta dicta ſuperius intelligunt ſic commiſcendo ſignatum ter-
mini cum modo intelligendi, vt non docetur, ſed ſupponitur
eſſe falſum, quod Deus intelligit filium meum. Et hoc vide-
tur conſonantius, quam concedere, quod quilibet frater ha-
et infinitas vxores, habet & filios, imo, quod omne ſcanda-

lum

LIBERPRIMVS.

lum ſibi impoſſibile ſibi ineſt, & ſic Deus non intelligit filium
tuum montem aureum. Et in intelligibile, licet intelligat iſt
ſigna, & ſic non ſunt ldaeae talium, cum non exiſtentis, non Deus pecca-
ſit ldaea. De peccato conceditur, quod Deus ipſfum intell
& cognoſcit, non tamen habet peccatum Idaeam. ſed homo
cognoſcendo creaturam peccabilem, & quod peccat ſine Idaea
hoc eſt per carentiam vacuitatis Idaeae (vt dicit Linconon)
cognoſcit peccatum. & ſic de quocunque malo culpae, abſtra⸗
Omne tale cognoſcitur a Deo
per carentiam Idaealem, ſicut homo cognoſcit tenebram pe
carentiam ſpeciei luminis. Quia tamen materia iſta eſt diffici-
lis & brigoſa, ideo ab illa ſuperſedeo, relinquens pro alio lo-
co diffuſum tractatum illius materiae.

HE SeNS 6e ed 6d S 6 6NN GAS
CALPVTX.
De intelligentia & potentia Dei.

Ctiue & formaliter intellecto.

ſua potentia incluſiue.

27

igi

Imo videtur

3

t tum intelligit
cognoſeæ.
Non exiſtientis
à non eſt Idaeæ.

sEVDIS. Hic manifeſte laberis in Charibdim concedens,
quod Deus ſolum intelligit quod exiſtit, & quod nihil
poteſt producere, niſi quod actualiter producat, quod contra-
dicit fidei ſeripturae & rationi viuaci.
mias in Deum, quod homo intelligit multa falſa, quae Deus
non poteſt intelligere, cum Chriſtus praecipiendo Petro mitte-
re gladium in vaginam, concedit, quod rogare poteſt patrem,
vt ipſe exhibeat ſibi plusquam duodecim legiones angelorum, &
ſic de multis ſuffragiis quae Deus non compleuit. Aliter enim
non foret omnipotens, cum ad omnia quae poteſt terminatur
Et ſic nemo foret culpandus propter
aliquod quod faceret, cum abſolute neceſſario illud eueniret,
quod impugnat libertatem diuinae potentiae.
quod in Idaeis procedendum foret in infinitum, pari aeuiden-
tia Gt Idaeae Idaea, qua aeuidentia alicuius ad extra ſignabilis
ſit Idaea, & intellectus diuinus foret aequae praeciſe amplus,
ſicut ſua potentia cognitiua. Imo videtur quod ſicut produci-
bilitas creaturae & eius intelligibilitas diſtinguuntur, ſic forent
duae maneries ldaearum, ſecundum quarum primam Deus in-

Ideo ad tantum blaſphe-

telli-

28 IOAN. WICLEF

Res rationis telligit rem ad extra, & iuxta ſecundam efficit rem ad extra.
non babent PgRO. Cum multae ſint res, quae non habent exiſten-
„ Rreg. tiam, vel eſſe exiſtere formaliter intelligendo, patet quod fal-
re formaliter. ſum aſſumis, cum Deus intelligit quod hoc fuit vel erit & in-
telligit, quod hoc non erit, cum multis veritatibus rationis
ſimilibus, qugee non poſſunt habere exiſtentiam actualem.
Omne quod Concœdi tamen poteſt, quod omne quod poteſt exiſtere, tem-
poreſt exiſtere pore ſuo exiſtit, & ſic Deus communicat omni homini intel-
idu. Iuo lectiuam potentiam ſuper omne quod ipſe Deus intelligit, ta-
men neceſſario alio modo intelligit, quam eſt modus quo homo
poteſt intelligere, cum diſtinctiffimus. & inerrabiliter Deus
ſolum intelligit, homo autem nihil intelligit nifi errabiliter &
confuſe. Vellem tamen addiſcere in illa materia, quia nihil de-
finio de Dei potentia, nec audeo profundare me in diſtinctio-
ne, de abſoluta Dei potentia, & potentia ordinata. Scio ta-
men quod faepe lapſus ſum in altitudine maris, multa balbu-
tiens, quae non valui clare fundare, & in aliquibus eſt illud
facilius, in aliis autem difficilius. Nec video nunc, quare
Deus poſſet multa non exiſtentia intelligere, quin per idemein-
telligat infinita, quae tu non potes intelligere, vel e contra
vtrolibet deficere, ratio haec probandi ſicut ſomniatio, qua
dicitur Deum aliqua intelligere, quae non poſſunt eſſe, & iſta
ſunt ſpecialiter Deo cognita, ſed non nobis. Talis autem va-
gatio captionum ex commixtione ſenſuum materialium & figni-
ſicatorum inducit plurimos in Charibdim. ficut religioſi errant
moraliter ex commixtione ſuarum traditionum, & legis diui-
nae. Et ficut Deus ad intra nihil poteſt producere, niſi abſo-
lute neceſſario illud producat, ſic nihil ad extra poteſt produ-
cere, niſi pro ſuo tempore illud producat. Et ſic orationes
fiunt neceſſario, & aliquae implentur necefſario, & aliae ne-
ceſſario ſuperfluae ſunt, & ſic Euangelium vere dicit Matth.
XXVI. quod Deus pater poteſt exhibere filio plus quam duode-
cim legiones angelorum, & ſic facit. Non tamen dicit Euan-
gelium, quod illas legiones poteſt filio ſuo concœdere, vt non
taliter patiatur, Poteſt tamen ſi voluerit, & ſic concœduntur
concluſiones contingentiae, quas manus (hoc eſt) oppoſita
eorum poſſunt contingere ſi Deus voluerit, modo quo Augu-
ſtinus concœdit, quod Deus pater poteſt ad intra gignere alum
flium,

LIBER FPRIMVS. 29

ſilium, & ſic eſt contingentia quoad tempus, & non contin-
gentia fimpliciter abſolute. Et tamen oportet conciliari, ne-
gociari, dammnari, & quicquid Deus vel creatura fecerit aut

omiſerit in hoc mundo. Scio tamen quod illa via eſt valde Proteſtatio
difficilis, & multis quae quondam opinatus ſum ſatis contra- Wie!

ria, paratus tamen ſemper ſuum reuocare quicquid dixero,
doctus quod ſit contrarium veritati. Et patet ſolutio ad obie-
ctus concedo quod Deus nihil poteſt producere nihil pro men-
ſura aliquid illud producat, quia aliter non clare ſoluitur ratio
Aug. de Dei inuidia vel impotentia. Ideo ſignata qua-
cunque creatura, docto, quod iſta poteſt eſſe ſiue intelligi,
concedo quod Deus poteſt illam producere. Sed nolo vagare
circa intelligibilitatem, ſeu potentiam producendi res, quae non
ſunt, concedens quod nihil eſt producibile, niſi quod eſt, cum
ſi hoc ſit intelligibile, vel producibile, hoc eſt res quae poteſt
intelligi, vel produci, & fſic intellectus diuinus, ac eius noti-
cia ſunt paris ambitus, ſicut intellectus creatus, & eius noticia,
& ſic falſum aſſumis, quod tu multa intelligis, quae Deus non
poteſt intelligere. Imo quamuis illud omne intelligis, quod
Deus poteſt intelligere, & e contra, tamen infinitum imper-
fectiori modo, quam Deus poteſt intelligere. Et ſic omne
falſum quod homo intelligit, Deus intelligit, falſe tamen ho-
mo intelligit, qualiter non poteſt Deus intelligere. Siue enim
falſitas fuerit in homine, fiue in alia ſignabili creatura, Deus
intelligendo illam falfitatem. intelligit ſubiectum eius falſum,
quod ſimul eſt verum, cum ſua falſitate, eo quod eſt ens, &

ſic verum vel intelleétum a Deo. Vnde nec homo, nec Deus lIutelligere
intelligit quod homo eſt aſinus, quia cum intelligere ſit intus uid ſit.

legere, tunc liber vitae foret falfiſſimus. Deus tamen clare
intelligit haec ſigna falſa, ſicut tu intelligis ſic homo eſt aſi-
nus, & ſic Deus eſt omnipotens, cum omne poſitiuum produ-
cibile producit. Peccatum autem quod eſt defectus hominis,
non producit, & ſic omnipotentia Dei, & eius actualis creatio
vel cauſſatio coaequantur, Non quod omnipotentia ſua ſe ex-
tendit ad aliqua, quae tu non intelligis, aut quod illa non ſunt
ſignanda, ſed omnino huiusmodi ſunt defectio. Et fic tollitur
vaga imaginatio Sophiſtarum, qui falſe dicunt, quod intelli-
gunt multa, quae balbutiendo, nec ipſi, nec Deus intelligit.
D 3 Vnde

30 10 A N. W ICLE F

Vnde tales negatiue, Deus non intelligit iſta. debent ſic pro-
bari. Iſta non ſunt, ergo iſta non intelliguntur, & antece-
dens poteſt intelligi ſieut eius ſubiectum, nemo tamen intelli-
git quod adaequate ſignificat. Sed quia deficit eius adaequatumn
ſignificatum, ideo verum eſt quod illa non ſunt. Et patet
plane quod ſequitur neceſſario, quod Deus culpabit iniuſtum,
cum aſiter deficere Dei iuſticia. & Deus ordinauit aeternaliter
quod culpabit, ſed non ordinauit quod homo peccabit, quia
ſuper hoc non cadit ordinatio, ſed deordinatio. Et ſi quaeras
Quare Deus quare Deus non prohibuit hominem, ne ſic peccet, eſt mihi
non hrobibuit faciliter reſpondere, quod ideo, quia hoc non fuit prohibile
—“ fec- oum non fuit, nec potencia Dei ſe extendit ad hoc, cum hoc
non eſt, & potentia diuina non ſe extendit ad nihil vel vacuum,
Omnes probi- vel non ens, & omnes prohibitiones Dei quae exprimuntur in
bitiones Dei ſeriptura, intelliguntur ſub conditione tacita, quod ſi facis ſie,
Rriere tunc neceſſario punieris. Ideo propter illud periculum prohi-
Fs cotdizoge bet Deus, ne ſic fiat, hoc eſt certificat ſi ſic factum fuerit ſio
punietur, Non tamen eſt poſſibile, quod Deus quiequam man-
det, niſi aliquis hoc obſeruet, vt patet de Chriſto. Aliis au-
tem praeuaricatoribus praeccepit, quod non ſic faciant, vel
De ueceſſtete aliter punientur. Abſolute tamen neceſſarium eſt, quod non
abſoluta, ſic facerent ſicut Deus & homo neceſſario intelligunt quicquid
mandant, homo tamen ſaepe falſe intelligit illud quod mandat.
Libertas diui- Quantum ad libertatem diuinae potentiae patet, quod eſt ſum-
nae potentiae. me libera, & tamen quicquid facit neceſſario eueniat, ſicut
Deus pater ſumme libere producit filium, & tamen neceſſario
abſolute. Et quantum ad libertatem Contradictionis patet,
quod eſt terminus magiſtralis erronee introduétus, vt idem
quod Deus poteſt facere ſi voluerit, & non facere, ſi noluerit,
cum hoc quod ſit contingens quo ad tempus dicunt quod libe-
re contradictorie eſt produétum.

S R C Re e e e
CAPVL XI.
De limitibus Uaearum.

HRONESIS. Quantum ad proceſſum infinitum in idaeis pa-

E' tet, quod eſt dare limites idaearum, cum alia ſit idaea vni-
uerſa-

LIBER PRIMVS. 31

uerſalium, & alia ſingularium, & per conſequens prima Idaea,
eſt Idaea ſublſtantiae, vel entis analogi. Et cum non ſit pro-
ceſſus in infinitum in Idaeatis illis, quod Deus in infinitum
poſſet procedere in Idaeis? imo ipſas Idaeas Deus intelligit per
ſeipſas. cum ſit eſſentialiter ipſe Deus. Ideo falſum eſt, quod
Idaeae eſt alja Idaea, & ſic in infinitum, cum multiplicando
illa verba, homo balbutiendo ignorat ſeipſum. Nec dices di-
uerſitatis rationem, qualiter haec ſit incongrua, homo homo
currit, quin cum per idem haec erit incongrua ac nugatoria,
Idaeae eſt Idaea, & fic in infinitum. Et in multis iſtarum lo-
quutionum ſunt multae nugatoriae incongruitates, quas balbu-
tiendo obiicimus, & ſicut hie eſt nugatio, Deus intelligit ſe-
ipſum intelligere ſe intelligere, ſic eſt hic nugatio, intellectiui-
tatis Dei eſt intellectio, & ſic in infinitum. Et ita de Idaeis,
quod intelligibilitatis rei eſt alia intelligibilitas, & ſic in infini-
tum. Et ita de generatione accidentium, vt quantitatis eſt alia
quantitas qualitatis alia qualitas, relationis alia relatio, & ſic
in generibus procedendo. Imo docent Philoſophi, quod ſtan-
dum eſt in primo. licet videatur Auguſtinus aſſerere, quod in-
tellectionis alia eſt intellectio, & quamdiu volueris proceden-
do. Tamen graue videtur, quod intellectio quae eſt actus ani-
mae, non poſſet diſtincta intellectione concipi, variato tam
obiecto, quam tempore, certum eſt tamen, quod ſic gemi-
nantes intelligunt ſuperflue atque male, & vt ſubtiliores gram-
matici concedunt, loquuntur incongrue. Et in iſto errore la-
borant, ponentes vacuum infinitum, & ſic tam grammatica
quam methaphiſica deſtruent talem vagationem friuolam, vltra
limites rationis. Intelligamus ergo res, quae per ſuas exiſten-
tias mouent obiectiue intellectum noſtrum. & de illis habere
poſſumus noticiam conſequentis. Sed ſicut in materia calcula-
toria, multi labuntur perdendo ſeipſos in pelagus intellectus,
ſic in materia de talibus rationibus geminatis, & aliis cogita-
tionmibus ſuperflue introductis, vt multae ſophiſtae dubitant, ſi
eus intelligit omnes homines quos poteſt producere. Et ſunt
reſponſiones variae ſophiſtarum, vt quidam dicunt quod non
poſſunt intelligere, quia ſignatis illis, ſunt alia indiuidua
hominum quam illa ſignanda. Et pari euidentia qua poteſt
Deus aliquem illorum producere, poteſt producere quem-
libet

3² IOAN. WICLEF

libet aliorum, & ſic in infinitum. Nec eſt ratio quare ali-
quid non ens poteſt intelligi, quin per idem alius numerus
hominem, quam iſte poteſt intelligi, & ſic in infinitum. Nec
eſt ratio fingenda vlterius, quare Deus poteſt de illo numero,
quem non producet, ſingularem hominem producere, quin
per idem de alio numero extraneo ſignando. Ideo dicunt ſo-
phiſtice negatiuam, quod Deus non poteſt intelligere omnes
homines quos poteſt producere, quia tunc foret ſua potentia
neceſſario limitata, & ſic Deus non intelligit maximum nume-
rum hominum, quem Deus poteſt facere ſimul, quia tunc
non poſſet creare alium hominem cum iſtis. mundum maiora-
re, vel illorum aliquem minorare. Et concedunt, quod plu-
ra poteſt producere, quam poteſt intelligere, & e contra.
Sed quando arguitur illis, ſi Deus poteſt plura producere
quam producit, ergo aliqua & aliquid poteſt producere, quod
non poteſt producere. Et ſi praeciſe tot producere poteſt,
quae & quot poteſt producere, ſtabat ſohannes, tunc eſt dare
maximum numerum quem poteſt producere, & ſi ille numerus
Eh dare ma- eſt ſignandus, & ſic potentia Dei terminatur ad finitum &
ximum quod. maximum quod poteſt, quam tamen effugiunt vt venenum. in
Deas poteſt Ommibus iſtis facilitati ſumus concedere, quod eſt dare maxi-
intelligenre d Dei teſt intelli 3 iſtos 1 .
mum quod Deus poteſt intelligere, quia iſtos homines quos
Deus intelligit & producit, poteſt intelligere, & non VItra,
Vnde ſicut idem eſt, Deus intelligit hoc, & Deus poteſt in-
telligere hoc. Sic idem eſt, Deus facit hoc, & Deus poteſt
facere hoc. Potentia autem ſua eſt vtrolibet infinita, cum fit
potentia non habens finem vlteriorem. Potentia autem creata
eſt finita. quia habet finem ſupra ſeipſam obiectiue & finaliter
producibilitas terminantem. Et ita concedi poteſt, quod idem eſt produci-
G intelligibi- bilitas creaturae, & eius intelligibilitas, cum idem ſit dicen-
litas ſunt dum, inter legere creaturam quamlibet, & ipſam producere,
idem. vel ſeruare. Alia autem videtur inſtantanea produétio. quam
ſeruatio vel intellectio, & ſic eadem eſt idaea cauſſandi, &
intelligendi quamlibet creaturam. Sed cum peccati non ſit
Idaea, nec peccati productiuitas, vel producibilitas, eſt in
Deo, ſed oportet concedere peccatum eſſe, & acdeſſe vel
abeſſe deficere. & ſic ratione peccati oportet in eſſe aequi-
uocare, & ſic quilibet qui malefacit, vel peccat, videtur
tante

LIB E RPRIMVS. 33

tante malefacere, quante poteſt. Et iſta moderatio homi-

nis menſuratur per Deum, ad tantum quantum poteſt. licet
ipſe ignoret terminum menſurantem. Sicut infans putat ſe
moueri & progredi, vltra hoc quod limitat eum ducens, quia
credit erronee, ipſum hoc facere ex ſeipſo. Notanda tamen

eſt diſtinctio actionis Dei ad intra, & actionis ſuae ad extra, Diſtindtio a-
cum prima non ſit tempore menſurata, ſicut menſuratur ſe- Adionis Dei ad

. . intra et aclio-
cunda. Quamuis neceſſario Deus facit hoc opus, ficut & gir acf erria.

ipfum intelligit, ſed non ſemper neceſſario illud facit. Et ſic
actio Dei ad intra, non indiuiduatur a tempore, licet neceſſa-

rio ad actionem Dei intrinſecam, tempus conſequitur. Nec

deſpicienda eſt illa ſententia, licet Auicenna & plures alii Phi-

loſophi priores (quos nominamus haereticos) ipſam tenuerunt,

quia ſicut in materia de ſacramento altaris, plures vltra hoc
quod cognoſeunt, balbutiunt, ſic in illa materia. Dicunt

enim, quod conſecrata hoſtia, eſt accidens ſine ſubiecto, &

tamen hoc non poſſunt intelligere, & ſic affirmant quod non
poſſunt concipere, nec Deus ipſos docere. Et ſic indubie falſe
concipiunt & indocte, cum Deus doceat omnem veritatem „&

ſolum illam quam ipſe ſemper intelligit, & poteſt facere

ipfos intelligere, vel intus legere in libro
. Vitae.

Explicit liber primus.

Haſtia.

Alind eſt rem
fomper eſſe,
& illam ae-
terualiter eſſe.

34 10 A N. WICLEF

365 35 36 ϑ . e

3

LIBER SECVNDVsS.

CAPVT I.
De vniuerſitate creata.

ZLITHIA. Videtur poſt illam generalem ſententiam

dictam de Deo, loquendum eſſe de vniuerſitate

creata.

Supponendo illam vniuerſitatem, loquen-
do generaliter eſſe mundum, licet mundus com-
muniter accipitur pro vniuerſitate creatae ſuhſtantiae.

Et

primo videtur, quod quaelibet pars mundi neceſſario eſt crea-
tura, quia quaelibet pars mundi eſt, & ſi eſt neceſſario eſt. Et
quod neceſſario creatur, ex hoc euidet, quod neceſſario pro-

ducitur ab eſſe intelligibili ad exiſtentiam actualem.
creatio, vocatur actio Dei ad extra.

Ideo eius

Nam quacunque parte

mundi ſignata, niſi ſuum eſſe intelligibile, & ſuum eſſe exiſlere
diſtinguantur, ita abſolute neceſſario eſt aeterna, & ſic Deus.
Et patet quod aliud eft rem ſemper eſſe, & illam aeternaliter
eſſe, cum mundus ſemper eſt, quia in omni tempore, & ta-

men non aeternaliter, vt patet ex eius creatione.
inſtans creationis oportet incipere ſicut mundum.

Nam quia
Vocando

autem mundum aggregatum ex vniuerſitate creaturarum, tam
ſubſtantialium quam accidentalium, videtur quod conſiſtit in
quadam ſucceſſione, & componitur ex non quantis. Sed vo-
cando mundum aggregatum eſſe perpetuum, cum materialis
eſſentia, quam quidam vocant materiam primam, ſit perpetua
quantum libet fit diuiſa, & aliae abſtracte ſubſtantiae, quas vo-
camus angelos, humanae animae, & Vniuerſalia, etiam ſunt
perpetua, cum necefſſario ſemper erunt. Nec oportet ſolicitari
de vnitate huius mundi a qua forma eſt indiuiduus, vel vnus

ex tam multis ſubſtantiis aggregatus.

PsSEVDIS. Verba viden-

tur nimis inſipida, & totam philoſophiam deſtruentia, Quis
quaeſo diceret, quod pro quolibet inſtanti eſt nouus mundus,
& mundus deſinens eſſe? Item aggregatum ex accidentibus &

ſubſtan-

LIBERSECVNDVsS. 35

ſubſtantiis, videtur eſſe idem cum ipſis ſubſtantiis, ſicut idem
eſt homo albus & homo. Item videtur quod mundus acceptus
pro vniuerſitate ſubſtantiarum continue innouatur, cum con-
tinue generantur ſubftantiae ſublunares ex elementis, vt patet
de mixtis, & ſpecialiter de animabus humanis. PHRO. Con-

ſtat quod mundus accipitur ſatis aequiuoce, cum ſecundum Mundaus acci.
Philoſophos, homo dicitur minor mundus, corpus etiam ſub- Pitur aegui
lunare vocatur minor mundus, ſecundum ſe totum incorru- oce.

ptibilis, homines etiam in notabili multitudine cum rebus eis
adiacentibus vocantur ſaepius totus mundus. Et ſic ex diuer-
ſitate modi loquendi, patet philoſophis quomodo mundus acci-
pitur, & ſic vniuerfitas creata poteſt dici mundus, quam opor-
teet incipere tam ſecundum partes ſubſtantiales, quam acciden-
tales, vt patet de inſtantibus de luminibus & corporibus ſub-
lunaribus continue generatis. Et ideo dicunt vulgares, quod
variata notabiliter noſtra habitabili terra per reſpectum faciei
cœli aduenit nouus mundus. In illo autem mundo oportet
eſſe aliqua ſolida promanentia, ſieut in homine funt membra
ſpermatica, & illa ſunt de creatione prima ordinata eſſe perpe-
tua. & ſic quia aliqui nolunt aeceptare aequiuocationes huius-
modi, eſt contentio voluntaria inutilis & inanis. Et patet ſo-
lutorum ad tuam primam inſtantiam, & ſic loquentes de mun-
do, debent in eius ſenſu ad tollendam aequiuocationem pri-
mitus conuenire. Ad ſecundam tuam inſtantiam patet logicis
quomodo agrregatumn poteſt dici ſubſtantia & accidens in ſenſu
compoſito, ſic quod idem incipiat vel deſinat ad inceptionem
vel definitionem partis ſuae ſubſtantialis vel accidentalis. Et
terminus accidentalis perſonaliter poteſt denotare talem ſub-
ſtantiam, cui ineſt accidentaliter tale accidens aſſignatum, vt
homo albus poteſt vocari natura hominis, & non huiusmodi
aggregatum. Et primo loquuntur Ariſtoteles, & Auerroĩs
commentator ſuus communiter. Et in illa diſſertione verbali
at tua replicatio ſine fructu. Ad tertiam tuam inſtantiam pa-
tet, quot ſlat contentio in aequiuocatione acceptionis mundi.
Communiter tamen dicitur, ſicut eſt continue idem homo
Propter vnitatem animae, & vnitatem membrorum ſpermati-
corum, ſie eſt continue idem mundus, propter vnitatem ma-
terialis eſſentiae, & vnitatem Dei, qui ſecundum quosdam di-
E 2 citur

cienter con-

36 IOA N. NICLEF
citur anima mundi. Et quoad vnitatem formae intrinſece,
quae eſt pars mundi, eſt diſſenſio apud multos, vt quidam au-
tumant, quod angelus eſt pars cœleſtis corporis atque mundi.
Quidam autem, vt Auicenna, & alii peripatetici, putantes
quod cœlum mouetur ex ſe, credunt quod coœlum habet ani-
mam ſenſitiuam, cui ineſt virtus imaginatiua, & non ſenfſus
particulariorum. Nec mireris quomodo mundus dicitur vnum
corpus, & continuum ex partibus immediatis, licet ſint cor-
pora diſparium ſpecierum, quia ſic eſt in homine, imo duo ho-
mines quantumcunque diſtantes, faciunt vnum corpus, &
vnum ſpiritum, & vnam animam, cum localis diſtantia, vel
contiguatio non impedit, quin talia conſtituant vnum corpus,
eo quod iuxta Porphirium participatione ſpeciei, plures homi-
nes ſunt vnus homo. Mihi autem videtur, quod angelus non
componit cum orbe, & ſi moueat illum orbem, cum non poteſt
mitti ad terram iuuando homines & redire. Nec videtur mihi
oportere, quod orbis habeat fic animam ſenſitiuam, licet luna
& aliae influentiae cœleſtes viuificent maſſam corporis ſubluna-
Totus mundus Fris, & ita totus mundus corporeus eſt vna ſubſtantia, & ſuffi-
eſt vna ſub- cienter continua, cum fit naturaliter vnum corpus, & ad cor-
Rantia Jiſf- ruptionem ſuarum partium ſublunarium, non oportet ipfum
corrumpi, vel ſi corrumpitur ſecundum ſuam partem, & ſe-
cundum aliam generatur, non tamen incipit vel deſinit pro
tunc eſſ. Et ſic communis Logica, & philoſophia excutiunt diffi-
cultates ſophiſmaticas, quae in illa materia ventilantur. Et
hoc ſatis eſt de vnitate & de incorruptibilitate huius mundi.

2 2 8e 2e Z. 9e 3 N N N 2 2 N. 2.

CAPVT II.
De triplici menſura aeternitatis.

tinna.

Triplex men- AXm. Videtur propter dicenda conſequenda eſſe perti-
Jſura. aeterni- nens de menſura triplici pertractatio, ſcilicet, de aeterni-

tas, ceuum & tate, aeuo, & perpetuo tempore. Aeternitas autem eſt du-

PzYe, & ratio Dei ſecundum eſſe immobile. Et vocatur a Boetio, inter-
Tuid Eut. minabilis vitae poſſeſſio, tota ſimul cum in aeternitate non

lacobi. I. ſuccedunt partes ſine inſtanti, eo quod Deus non habet eſſe
IIitransmu-

LIBER SECVNDVS. 37

transmutabile, vel obumbrationem viciſſitudinis, ſicut mun-
dus. Conceditur tamen, quod Deus fuit, & erit propter
adiacentiam temporis, quod contingenter vel accidenmtaliter
ſibi ineſt, ſio quod ſi per impoſſibile non eſſet mundus, aut
motus ſenſibilis, non ineſſet Deo fuiſſe, vel fore, ſed ſimpli-
citur purum eſſe, & ſie non oportet muſſitare de partibus, vel
inſtantibus aeternitatis, aut quod alii quam Deo poteſt ipſa for-
maliter competere, licet cauſſaliter principiet omnem menſu-
ram creatam. Nec refert, ſiue ipſa aeternitas vocetur pars

aeternitatis, ſiue pura aeternitas, cum ſit idem. Aeuum au- Aeuuum quid

tem vel aeuitas, eſt menſura ſpiritualis, & mole indhiuifibilis r.
creatae ſubſtantiae, ſecundum quam dicitur perdurare, & non
conſiſtit in ſucceſſione, ſicut nec aeternitas. PS EVDIS. Iſta
videtur brigoſa ſententia, primo quia videntur eſſe tot aeuita-
tes, quot ſunt tales ſpiritus perdurantes, Verum tamen ſicut
eſt vna aeternitas, & vnum tempus, ſic videtur quod fſit vna
aeuitas, quae omnibus talibus ſpiritibus eſt communis Secun-
do videtur, cum angeli poſſunt moueri tam ſenſibiliter quo ad
corpus, quam inſenlſibiliter ſecundum affectiones animi, quod
fuiſſe & fore in ſunt ſuis durationibus, ſicut & tempori. Ad
quid ergo oportet ponere aeuitatem huiusmodi ante tempus?
PHRONE. Quantum ad primam inſtantiam tuam videtur, quod

Omnes ſpiri-

multitudo illorum ſpirituum, ſieut dicitur, non conſtituere tus conſtitu-

vnum ſpiritum, ita ſua prima duratio, non dicitur conſtituere
vnum aeumm. Mihi autem videtur probabile, quod illi ſpiri-
tus conſtituunt vnum ſpiritum, & quod omnibus illis vna ae-
uitas eſt communis. Et quod ex adiacentia temporis, ratione
mutabilitatis ſuae, habent propriam qualitatem & fuiſſe ac fore,
quod eſt poſterius ipſo aeuo, vt beati intuentes diuinam eſſen-
tiam, ac immoti in fuis affectionibus, habent vnam duratio-
nem conſtantem, non ſucceſſiuam. Oportet ergo quod illa
duratio habeat quoddam nomen, & praeter illam communem
aeuitatem, videtur quod fingulus illorum ſpirituum habet pro-
pPriam menſuram, quae a quibusdam dicitur aeuitas, & ab aliis
quandalitas aeuitatis. Nec eſt difficultas in iſtis variationibus
terminorum. Ad ſecundam inſtantiam tuam, patet quod con-
cluſio illata debet concedi. Verum tamen aeuitas eſt, ante tale
fuiſſe vel fore angeli. Angelus autem poteſt mirabili celeritate
E 3 aſflume-

unt vnum ſpi-

38 10 A N. WICLEF

Angelus aſſu- aſſumere ſibi corpus praeter vnionem hypoſtaticam, & aptare
mit Kbi cor- ſibi illud corpus in figura & accidentibus humani corporis.
Hus Z Propter quod Grego. & alii ſancti, vocant tale aggregatum ex
giogen H9 ſpiritu & tali eorpore, animal rationale, & ſic talis quandalitas
creati ſpiritus tempore menſuratur, & non ſolum illa, ſed ſuc-
ceſſiua affectio, ac inſenſibilis talis creati ſpiritus, ſiue bona
fuerit, ſiue mala, & ita videtur ſubſtantiam materialem, &
ſpiritum hominis habere quandam aeuitatem, durationem ſuam
ſucceſſiuam naturaliter praecedentem, vt poſito quod ſubducta
foret omnis ſucceſſiua mutatio, ſiue tempus, ſtaret cum hoo,
quod tales ſubſtantiae habeant durationem ſolidam permanen-
Tempus quid tem. De tempore autem videtur, quod ſit duratio mundi in
St eſſe transmutabili, ſecundum eſſe prius, & ſecundum poſte-
rius ſueceſſiuum, & ſic quaecunque mundi pars ſic mota fuerit,
ineſt mundo tempus. Ideo quodammodo vere opinatus fuit
Auerrois, quod tempus motum conſequitur in communi. Re-
Hctis autem erroribus de quidditate temporis, capiendum eſt,
quod ex vnitate mundi, & motus ſui, eſt idem tempus in nu-
mero, multiplicatum per totum mundum in cœlo, & in mari,
& praeter illud tempus, partes mundi hahet ſuas proprias quan-
dalitates, quae ex menſura temporis ſunt cauſſatae. Et ideo
eezeh we vere dicit Autor ſex principiorum, quod quando, vel quanda-
Has . litas eſt illud, quod derelinquitur ex adiacentia temporis, cum
duo genera quantitatis, ſcilicet. tempus & locus principiant
duo praedicamenta, ſcilicet, ſeptimum & octauum. Et ſic
nullius partis mundi ſucceſſiua duratio eſt tempus, ſed ipſa
quandalitas, Et patet quod ſi aliqua pars mundi ſucceſſiue du-
rauerit poſt diem iuditii, tunc poſt diem iuditi erit tempus.
Verumtamen ad hoc, quod pars mundi tempore menſuretur vi-
detur oportere, quod illa pars transmutationem habeat ſuc-
ceſſiuam, vt omnino quieto cœlo, & moto angelo, vel cor-
poraliter vel ſpiritualiter, tune ipſum ceœlum eſt in tempore ſi-
cut Deus, ſed non tempore menſuratur, ſic & modo Deus,
& beati exempti ſunt a tempore intelligentiae cum ſunt fuerunt,
& erunt. Et tamen non ſequitur quod tempore menſurantur,
ideo talis quandalitas eorum, videtur eſſe dicta aequiuoce, quo
Inſtaus quid ad quandalitatem corporis, tempore menſurati. Inſtans autem
Rie temporis, eſt pars eius indiuiſibilis, tam quo ad molem quam

quo

LIB ER SECVNDVS. 39

quo ad ſucceſſionem, cum ſit iſtum mundum, quo ad moueri
vel mutatum eſſe indiuiſibiliter permanere. Et ita inſtans tem-
poris, cum omne tempus ſit quantitas, non dicitur eſſe tempus,
ſed temporis infinitum, vel finis Idem tamen eſt, inſtans
temporis per totum mundum, & pars mundi, habent ſuas
quandalitates indiuiſibiles ſicut mundus, & illae quandalitates
non ſunt inſtantia, licut Gilbertus Porreta. loquitur. Et ex
iſtis ſedari poteſt diſſenſio, in qua diuerſi homines in materia
de inceptione mundi inaniter altercantur ſupponendo primo,
quod omne quod fuit vel erit, eſt in aliqua parte magni tempo-
ris. Et ſupponendo ſecundo, quod res tunc incepit eſſe,
quando pro aliquo inſtanti temporis eſt, & ante illud non fuit,
tunc pro primo inſtanti mundus incipit, quia pro illo inſtanti
mundus eſt, & ante illud non fuit. Deus autem licet ſit in illo
inſtanti, & ante illud inſtans non fuit, ſecundum fuiſſe ſucceſ-
ſiuum, non tamen videtur mihi eſſe pro illo inſtanti, cum
non poteſt tempore, vel inſtanti temporis menſurari, & ſic
aliud eſt eſſe in inſtanti temporis, & eſſe pro inſtanti temporis.

Mundus autem & quaelibet eius pars eſt pro illo inſtanti tem- Aliud eſt eſſe
poris, ſed non Deus, cum quaelibet pars mundi creatur, & inſtans tem-
Deus eſt increabilis cum non poteſt incipere, exiſtere, vel ha- Voris, eſſe

bere eſſe ante exiſtentiam actualem, concedi tamen poteſt, 7³α
quod continue poſt primum inſtans eſſe mundi eſt verum, quo
Deus fuit ante illud inſtans, ſed non temporaliter, vel variabi-
liter, imo naturaliter & cauſſaliter prius. Verumtamen ſi eſſe-
mus in primo inſtanti mundi, tunc non eſt ita, ſed incipit ita
eſſe, quod Deus fuit, aut quod mundus fuit. Et ſic videtur
mundum, & partes mundi prius naturaliter fuiſſe ante illud in-
ſtans, & ſic melior, breuior, ac communior videtur eſſe illa
loquutio, quam pictaciae ſuperadditae expoſitioni inceptionis,

2 temporis.

quod illa propoſitio, Deus incipit eſſe, debet ſic exponi, Deus Dens iucipit

eſt, & non fuit, ſi aliquid fuit, tum quia inceptionis ſignifi-
catio variatur, cum iuxta iſtam ſignificationem quaelibet crea-
tura ſemper inciperet, tum etiam, quia generaliter eſt inceptio

eſſe quomodo
exponitur.

Vvniuoce diſtribuenda. Et ita iſta propoſitio ante, dicit aequi- Ante, dicit du-
uoce nunc prioritatem ordinis, alias originis naturalis, & blicem prio-
nunc prioritatem temporis, vt in expoſitione inceptionis. Si ĩtatem.

autem quis contenderit circa repugnantiam iam dictorum,
poteſt

Continuum
componitur

10 AN WICLEF

poteſt latius exprimere illam aequiuocationem, vt ſi res incipit
eſſe, tunc eſt pro aliquo inſtanti temporis, & non ante illud
temporaliter eſt, vel inſtanter, quia mundus eſt ante illud in-
ſtans, quod eſt prius naturaliter, non tamen temporaliter ante
illud, ſicut nec Deus, Deus tamen non eſt pro illo inſtanti,
ſicut eſt mundus cum qualibet eius parte.

CAPVT III.
De compoſitione rerum & creatione.

P evpis. Impoſſibile ſaepe aſſumis, quod continuum com-
ponitur ex non quantis, quod Ariſtoteles ſaepe reprobat

ex non quan- contra Platonem atque Democritum, imo viuax ratio ac de-

115.

monſtratio Metaphiſica illud docet. PHRONESIS. Certum vi-
detur ſapientibus, ſicut in Arithmetica, ſic in Geometria, &
caeteris ſcientiis, quantum componitur ex non quantis, quae
oportet eſſe principia cuiuscunque compoſiti, in tantumque
homo non poſſet eſſe niſi cum corpore, componitur ex ſpiri-
tu, qui inter caeteras partes hominis maximus eſt virtute, &
quaecunque ſubſtantia ſenſibilis componitur ex ſpecie, & eius
differentia, quae ſunt indiuiſibiles quo ad molem Feci autem
