tur replere locum, & munc moueri localiter corporee. Proprie
autem dicitur intelligibiliter in Deo quieſcere. Quomodo
autem mouet corpus, concipit intellectus, ſed actus imma-
ginatiue

LIBERSECVYNDVS. 69

ginatiue ſuſpenditur, ſicut de creatione mundi, & caeteris
pure intellectibus. Sed vocando aggregatum ex angelo, &
corpore animal, ſicut vocat Greg. videtur quod illud aggrega-
tum ſit angelo pure perfectius, cum corpus aſſumptum non
imperficit angelum, ſed ſuperaddit totam perfectionem illius
corporis aggregato. Quo ad ſecundam difficultatem oportet
inniti fidei. Et cum Auerro's dicat, quod veritas teſtatur
ſibi ipſi, omnibus modis concordat experientia, quam habe-
mus de malis ſpiritibus. Dicitur enim communiter ex fide
Eſa. XIV. quod primus angelus vocatur Lucifer, paulo poſt
primum inſtans mundi fuit proſtratus in ſuperbia, & ſtatim
poſt iuſto Dei iudicio deiectus fuerat in infernum. Quamuis
enim omnis locus videretur eſſe inpertinens ſpiritui, vt dele-
Gtatione corporea inibi delectetur, cum Deus aeque delectatur
vbique, & pœna corporea non poſſet ineſſe illi ſpiritui, eſt
tamen grandis pœna creato ſpiritui, quod inuite deiiciatur, &
retineatur in loco humili & indigno, a cœleſti influentia ma-
xime elongato, cuiusmodi eſt locus inferni. Sed de ſuperbia
iſtorum malorum angelorum eſt dubium apud multos, cum
enim fuerunt creati in clara noticia, difficile videtur, quod ſio
inciderent in errorem potentiae, cum homo non poteſt ad tan-
tum errare, quod credat ſe Deo poſſe in potentia coequari.
cum demonſtratio certiſſima docet oppoſitum. quomodo ergo
poteſt primus angelus eſſe ſtultior, quam homo inſipiens? Et
iterum videtur difficultas, quomodo primus angelus, ſi per
tempus in illa clara Dei noticia fuerat delectatus, a noticia illa
excidit, cum ex delectatione tanti obiecti fortificaretur noticia.
Et nihil appetitur, niſi rationi ipſum appareat bonum, quo-

Pœna corpo-⸗
rea non poſſet

iueſſe ſpiritui.

modo ergo poſſet incipere illa fallax apparentia? Et iterum,

multi homines ſunt propter minorem noticiam minoris obiecti
quam eſt Deus, in eius complacentia delectabili confirmati.
Nec poſſet dici, quod angelus creatus eſt in primo inſtanti
mundi, in tali malicia & errore. quia tunc Deus foret autor
talis maliciae, & germinaret haereſim Manicheorum, ponen-
tium eum malum. Hic poteſt dici, quod omnis malus ange-
lus ſtetit in ſtatu innocentiae tempus modicum, licet nobis in-
ſenſibile, & poſt modum in ſuperbiam ſunt dilapſi. Quomodo

Omunis angelut
malus ſtetit in
1§ jce ; ſtatu inuocen-
autem caſus iſte contigit, dici poteſt, quod duplex eſt talium ziae per modi-
13 ſpiri- cam tempus.

75 IO A N. WwICLEF

ſpirituum noticia Dei, ſcilicet viſio in verbo, & noticia in ge-
nere proprio. Viſio in verbo vocatur ab Augu. noticia matu-
tina, & in confirmatis angelis noticia meridiana. Alia autem
Duplex eſt noticia rerum in genere proprio, quae dicitur noticia abſtra-
noticia demo- iua, vocatur etiam noticia veſpertina, & talem itnperfecti-
num de Deo. uam & confuſam noticiam de Deo habemus hic in via. Vnde
Tes uoticiae in nobis diſtinguuntur notabiliter tres noticiae intellectus, ſicue
intelledus. eſt dare triplicem corpoream viſionem. Aliqua enim videmus
directo intuitu, ſicut ſpiritus intuetur tam Deum, quam alias
creaturas in verbo. Secunda autem viſio corruptibilis eſt per
refractionem, quando per media diuerſarum dyaphaneitatum
viſibile, vel ratione diuerſitatis dyaphaneitatum parum a recti-
tudine declinando, & iſto modo dicitur ſpiritum creatum ſimul
cognoſcere creaturam in verbo, & in proprio genere. Tertia
autem viſio eſt per reflectionem, quando ſpecies viſibilis a ſpe-
cCulo reflectitur ad oculum videntem, ita quod prima viſio fit
per lineam rectam, ſecunda per lineam refractam, & tertia
per lineam reflexam, Et iſto modo videmus nunc per ſpecu-
lum in aenigmate, cum Roma. I. nihil inuiſibilia Dei, per ea quae
Omnes angeli ſacta ſunt, intellecta conſpiciuntur. Relinquendo ergo perſpe-
derauc, „"* Ctiuis declarationem huius triplicis noticiae, dico tanquam mi-
, usd; cla- hi probabile, quod omnes angeli habuerunt in primo inſtanti
ram viſionem mundi, & paulo poſt in verbo Dei claram noticiam & eodem
in verbo Dei. meditulio temporis declinando ab iſta noticia, nouerunt res
in ſuo genere. Noticia minus clara pro tempore illius noti-
ciae lapſi ſunt angeli non credentes, quod parificantur Deo,
tum hoc quod non poſſet intelligi, ſed credentes affectantes &
contentati, quod ſint ſimiles altiſſimo, ſic ſcilicet, quod ſicut
altiſſimus non habet ſuperiorem ad quem referat gratias pro
donatis. ſic illi angeli mali quieſcant in noticia rerum in pro-
prio genere, & non ad laudes Deo debitas reuertantur. Et
credi poteſt, quod angeli mali nimis diu in noticia rerum in
ſuo genere perſtiterunt, & ſic in illis, ſicut in omni homine
peccante primo fuit peccatum omiſſionis, & ex contingente
temporis, & miſericordia diuinae punitionis, & ex carentia
innouationis pœnae ſenſibilis, ſunt illi mali angeli in ſuis viciis
indurati, quietantur enim in ſuo modo viuendi, quem habent
a Deo. Ideo non praeſumunt illi apoſtatae pœnitere. vel ple-
ne

Triplex cor-
porea viſio.

LIBERSECVNDVS. 71

ne & debite gratias agere Deo ſuo, & ſic contingit hominem
paulatiue & ſpecialiter dum ſpiritus fuerit ſeparatus a corpore
fRinaliter obſtinari, & eſt peccatum in ſpiritum ſanctum, & dia-
bolicum. Ad primum iſtorum argumentorum, patet ex dictis,
quod non demones ſic credunt, ſed credunt implicite ſicut
omnes ſuperbi credunt. Ex quo ſequitur quod coaequarentur
Deo, ſi cum illis paribus non ex Dei iuſticia ſint puniti. Ideo
dicitur communiter quod fuperbi volunt implicite aequari Deo.
& ſic de multis notabilibus. quae cum conditione huiusmodi
ſunt ſupplendae. Ad ſecundum argumentum dicitur, quod
talis angelus a delectatione decidit, in Deo paulatiue incipien-
do nimis diu immorari in noticia rerum in proprio genere.
Vnde talis mora eſt periculoſa in nobis, & non infuit angelis
confirmatis, ſed non video, quin illi angeli tam tunc, quam
modo, poſſunt cognoſcere res in genere ſuo. Sic tamen, quod
noticiam matutinam debitam non omittant. Ideo eſt veriſimi-
le, quod illi angeli confirmati res in verbo baſaliter cogno-
ſcant, & cum hoc modo viſionis refractae cognoſcunt res in
proprio genere. Diaboli tamen confirmati fuiſſent, ſi tempe-
tiue & debite ad Dei laudem atque noticiam diuertiſſent.
Quantum ad tertium argumentum concedo aſſumptum, vnde
confirmatio conſiſtit radicaliter in praedeſtinatione diuina, &
eius aſſiſtentia gratioſa. Lapfſis autem confiſtit culpabiliter in

Diaboli & ſic
omnes ſuperbi
volunt impli-
cite coaegua-
ri Deo.

In quo confit⸗
matio & la-

us radica-

creaturae negligentia, vt primus angelus negligenter moratus Iiter confſat.

eſt in noticia creaturae in ſuo genere, & ſic neque volentis
angeli, neque currentis hominis eſt per ſe confirmatio, ſed
Dei miſerentis.

W R RS R R RA Reh ee N
CAPVT XIII.

De pugna angelorum.

AMEIN Licet frater Phroneſis, ſententia iſta videatur
probabilis, tamen ſupereſt difſficultas tertia declaranda,

12 . . . . . Ay.
ſcilicet quomodo boni angeli pugnant cum malis, & quomo- Qromodo an-

do in eperat, & quando terminabitur illa pu

0„
gna. PHRON E. geli boni pu-

Fides ſoripturae in Apocalypſi Iohannis, & prophetia Danielis, gnant cum
edocent malis.

72 IOA N. WICLEF

edocent illam pugnam, non tamen intelligo, quod angeli iſti
pugnant laedendo ſe reciproce, vel quod verberando aerem
trucidant, aut laedant ſeſe in corpore, cum non taliter poſſunt
pati, ſed aſſumptis corporibus docent homines, quomodo ipſi
reſiſtunt ſpiritui, etiam violentia corporali. Si enim homines
perfidi reſiſtunt etiam ſancto ſpiritui, vt dicit Stepha. Act.
VIII. Multo magis creati ſpiritus poſſunt aſſumptis corporibus
reſiſtere ſibi iplis⸗ Sed diuerſitas eſt in reſiſtentia bonorum
ſpirituum & malorum. Nam mali ſpiritus apponunt viſum &
difficultatem potentiae contra Dei potentiam reſiſtendo, & illa
vocatur pugna illorum ſpirituum. Spiritus autem boni viden-
tes pleni Dei placitum, inſiliunt contra illos malos ſpiritus, &
reſiſtunt de quanto viderunt domino complacere. Et talis col-
luctatio vocatur pugna in libris propheticis. Taliter enim col-
luctamur aduerſus carnem & ſanguinem, & etiam contra ipſos
diabolos. Beati autem habent in omni tali pugna quicquid vo-
luerint, quia quamuis non habeant modo victoriam talis, cer-
tificati tamen ex reuelatione diuina, habent pro futuro tempo-
Beati in omni re. Et interim habent quamcunque delectationem voluerunt
pugna habent ſine faſtidio reluctante & ſic diſpariter pugnant angeli boni cum
ſaurghers o. antiquo ſerpente, & diſpariter Deus ſi pugna vel luctuatio de-
bet dici. Et patet ſolutio ad obiectum. Nam angeli boni ha-
bent quicquid volunt, quia pro magno tempore, etiam ſunt
continue ſecuri de habitione optati ſine faſtidio incidente. Et
ſic beati licet careant diſpoſitione accidentali, volunt tamen
ipſa carere, & de hoc eſt eis beneplacitum, quantum erit eis
beneplacitum cum habebunt, quia certitudo finis & compla-
centia voluntati diuinae, in ſuccedentis pulchritudine huius-
modi, delectat angelos continue aeque multum. Nec video
quomodo logicus ſine extenſione temporis poſſet in iſta mate-
ria regulariter loqui uere, & patet quod angelus bonus non ex
hoc perficitur, & imperficitur ſucceſſiue, cum delectabilis ex-
pectatio tantum perficit, ſicut habi io talis finis, ſed ſecus eſt
de homine, qui continue fluctuat in ambiguo quo ad finem.
Quando autem illam pugnam incœperat, vtrum ſtatim poſt
lapſum mali angeli in ſupremo cœlo, eſt mihi ambiguum, vel
ſi cœperat illa pugna in particulari triumpho poſt aſcenfio-
nem Chriſti in eccleſia militante. Scimus quidem quod ta-
lis

L HBEIR S EC VN DVS.

lis tota habitabilis noſtra vocatur cœlum, ſicut volucres Tbta babitag.
communiter aues cœli. De ceſſatione autem illarum pugna- bilis noſtra
rum, certi videmur, quod poſt diem iuditäi, cum non erit H .
tunc materia reluctandi. Sed quomodo hic mali ſpiritus““.
tentant homines, eſt diſſenſio apud multos, cum non ſubſit
ratio, vel modus tentandi. Certum eſt tamen quod poſſunt
tentare homines, vniendo ſpiritus corporeos, prout fuerit ope-
ri meritorio conſonum vel diſſonum diſpergendo. Sic enim
diabolus poteſt tentare homines per ſpecies rerum ſenſibilium,
nunc excitantium ad gulam atque luxuriam ſecundum appeti-
tum carnis. & nunc per ſpecies rerum ſenlſibilium excitantium
ad auaritiam, opponendo ſecundum concupiſcentiam oculo-
rum, & nunc ſpecies rerum ſenſibilium excitantium ad ſuper-
biam applicando, ſicut diabolus tentauit Chriſtum Matth. IV.
Et boni ſpiritus poſſunt ſecundum gradus conſimiles adiuuare.
Regulam autem in omnibus iſtis oportet de beneplacito Dei Diaboli nos
accipere, cum diaboli ex fide non plus poſſunt tentare homi- pofunt plas
nes, quam de Dei beneplacito permittuntur, cum Dei iuſticia Brrs pr,
nolIl peTmittit nos tentari ſupra id quod poſſumus, vci tic reſi⸗ tit
ſtere non ſufficimus, peccatum noſtrum primum eſt cauſſa.

2
173

NNNoSN EeNA A 6.N SNa eNn Eee
CAPVT XIV.

De praædeſtinatione & praeſeientia Dei & eorum
cauſſis.

Psnvor s. In omnibus iſtis videtur, quod innuis Deum crea-
turis ſuis in omnibus taliter ioculari, cum creatura non
plus poteſt talia facere vel mouere, quam imago artificis io-
culantis, Cum Eſa. dicat, quod ſumus ſerra domini diuidentis.
Et ſic videtur, quod Deus neceſſitat tam praedeſtinatos homi-
nes, quam praeſcitos. PHRONE. Hic oportet intelligere ter-
minos, vt ſides ſcripturae hos limitat, & non vltra, ne dent
occaſionem concipiendi erronee de eſſentia increata. Et ſic vi-
detur mihi probabile vt ſupra, quod Deus neceſſitat creaturas Des⸗ versg.
ſingulas actiuas ad quemlibet actum ſuum. Et ſic ſunt aliqui Jaemige
K praedeſti-

74 10AN. WICLEF

ſuum acum. Praedeſtinati, hoc eſt poſt laborem ordinati ad gloriam. Ali-
qui praeſciti, hoc eſt poſt vitam miſeram ad pernnam perpetuam
ordinati. Sic enim limitantur hü duo termini, licet apud mul-
. tos accipiantur communius, vt termini videntur ſonare, & ita
De praedeſti- praedeſtinationis, aut praeſcientiae diuinae eſt cauſſa indubie
natione G ipſe Deus, cum nulla creatura cauſſat, formaliter intelligendo

Pa & e ſ hos actus, ſiue noticias Deo intrinſecas atque aeternas. Intel-
2* duſa 1. „ . . „.
ſirans ligendo autem paſſiue praedeſtinationem, vel praeparationem

ad pœnam, videtur quod illae ſunt a Deo abeſſe intelligibili crea-
turae, & a futuritione terminis concauſatae. Et ſic veritas
prior naturaliter in iſta materia videtur cauſſare veritatem ſe-
quentem, ſpecialiter intercidente actu huius veritatis, vt quia
Deus ordinat tale praemium ſiue pœnam, & homo fſic merebi-
tur vel peccabit. Et quia de facto intercidit tale meritum, ſiue
demeritum. ideo de facto ſequitur talis punitio, vel praemia-
Temporale eſßt tio, & ita concedendum videtur, quod temporale ſit cauſſa
canſſæ aeter- praedeſtinationis aeternae, praecedente tamen cauſſa aeterna,
tam ex parte Dei taliter ordinantis, quam ex parte futurititio-
nis creaturae taliter ordinatac. Neue dubium qum Deus, quaii-
docunque ordinauit punitionem, vel actum huiusmodi inten-
dit finem meliorem. gratia cuius, boni, honeſti, & vtilis ec-
cleſiae ſic intendit, ſed nec eſt inconueniens, ſed conſonum,
quod aeternum huiusmodi reſpectiui, cauſſetur ab aliquo tem-
porali, ſuo tempore ſuccedente, vt quia hoc eſt. Et ſie pro-
ficit ac perficit mundum, Deus ordinat illud fore, antecedens
Ouid cauſat eſt temporale, & conſequens eſt aeternum, Et ſi quaeratur
Dei ordina- quid complete cauſſat Dei ordinantiam aeternam, antequam
eneg: iſtud fiat, dicitur, quod Dei volitio, vel etiam ipſe Deus, cum
neceſſarium eſt ad completionem reſpectus huiusmodi effe-
Qum talem ſuccedere abſolutum, & ſic quamuis ſequitur, iſte
homo eſt ordinatus a Deo, intellectus a Deo, vel ab ipſo vo-
ſitus, ergo ille homo eſt, cum Deus nihil intelligit niſi quod
eſt. Tamen non ſequitur, ſi pro illa menſura ille homo intel-
ligitur, vel eligitur, ergo pro illa menſura ſicut Deus elegit
ipfum ante mundi conſtitutionem, ille homo eſt, cum omnis
praedeſtinatus fuit electus ante mundi conſtitutionem. & tamen
non fuit homo ante mundi conſtitutionem, quia tunc seterna-
liter fuit homo, Et ſic non ſequitur, ſi ille homo fuit ants
mundi

LIBERSECVNDVsS.

mundi conſtitutionem in eſſe intelligibili ordinatus a Deo vel
intellectus, tunc fuit ante mundi conſtitutionem. Sed ſatis eſt,
quod fuit pro ſuo tempore. Et ita licet hoc fuit aliquid ante
mundi conſtitutionem, demonſtrando idaeam hominis, & hoc
eſt iſte homo, tamen iſte homo non fuit aliquid ante mundti
conſtitutionem. Et licet tunce fuit electus, a Deo volitus &c.
& tamen non fuit &c. electum a Deo volitum &c. quamuis
fuit electum & a Deo volitum pro ſuo tempore. Iſtud colligi-
tur ex ſententia primi libri.

* R 2 e
CAPVTY XV. & vltimum.

De cœlo & ſuis partibus.

LITHIA. Dic frater PHRONESIS, conſequenter ad dicta
tua, de clo & ſuis partibus, tum quia aſtronomi de eius
noticia multum pompant, tum etiam quia ſcriptura de eis facit
mentionem. PHRONESIS. De illa materia parum concipio, &
Aſtronomi in illa materia loquentes infundabiliter balbutiunt.
Dicunt enim a probabili experientia, quad ſeptem ſunt Plane-
tae, Circa octauam ſphaeramn hunc ordinem obſeruantes, Sa-
turnus, Iupiter, Mars, Sol, Venus, Mercurius, & Luna.
Et motus, ac Eclipſis eorum a ſenſibili experientia cognoue-
runt. Et ſuper omnes hos ſeptem ponunt cœlum ſtellatum, &
figuras aſtrorum, cum ſuis efficaeiis ac coniunctionibus, oppo-
ſitionibus & aliis reſpectibus cum Planetis Et ſuper octauam
ſphaeram, quae dicitur cœlum ſtellatum, ponunt quidam ſphae-
ram nonam, quidam ſphaeram decimam, & quidam ſphaeram
vndecimam, & habent ſuas euidentias. Sub Luna autem po-
nunt quattuor elementa, ſcilicet, ignem, aerem, terram, &
aquam. Et omnia illa ponunt corruptibilia, & in ſuis confi-
niis ſpecialiter ad imicem commiſceri. Et compoſitum ex iſtis
quattuor, vocant ſphaeram corruptibilium, in qua fuper ter-
ram & in aere ſunt homo, & mixta alia, vt ſenſibilia, vegeta-
bilia, lapides metallorum mineris Et mixta alia imperfecta,
quae vocant exhalationes, vapores, vel alias impreſſiones.
Et propter homines ponunt terram quo ad noſtram habitabi-
K 2 . lem,

Septent ſunt
bplanetae

Cælum ſtella-
tum ſiue olla-
ua ſphaera.

Quattuor ele-
melta.

76 10O A N. WI CLE F

lem, parum a centro eleuatiorem. Aquam vero ponunt ſic ſi⸗
tuari, quod ex parte altera fit eleuatior quam eſt terra. Et
Aqua terrae omnia haec tria elementa ponunt quodammodo circundare cir-
ev parte ele ca terram, ignem velocius, aerem tardius. Velocius tamen
seifar W. ſupra circumſerentias altiſſimorum montium. Et illis circum-
ferentiis ponunt ſtellam comatam, ab influentia cœleſti gene-
rari, & ſub illo ardentem draconem, halonem, & iridem,
hiatum, & bochim, pluuiam, & niuem, & grandinem, ven-
Stellæ comata tum, & maris ſalſedinem, cum caeteris impreſſionibus ſubter-
vekeger in, raneis, quas deſcribunt. Aer autem circa periferias montium,
palone Gre. Hicut Mare mouetur irregulariter. Omnia tamen corpora illa
ſublunaria, impreſſiones recipiunt ab aſtris cœleſtibus, & in
corruptione ac aliis paſſionibus in ſuis periodis, a cœleſtibus
corporibus limitantur. Omnes autem orbes cœleſtes, hoc eſt
ſupralunares ponunt cum aſtris circulariter eſſe motos. Orbes
autem planetarum ponunt diuidi in tres partes & ſecundum il-
las planetas eſſe nunc in auge, nunc in oppoſito augis, ſiue
rarefactione ſiue condenſatione cœli. Et praeter haec ponunt
paruos circulos, & in circumferentia ſphaerae planetae, in
quibus defertur aſtrum, quod nune eſt ſtationarium, nunc re-
rοgradum, & nund directum, & illos circulos nominant.
Epiciclos. Epiciclos, & quemlibet hominem n cna generatione a facie
cœli in ſua periodo ac vita, fortuniis cum fortuniis ac infortu-
niis limitari. Planetas autem deſcribunt in proprietatibus ſuis
& complexionibus ſatis diuerſificari. Omnes tamen a ſole
poſſunt lumen recipere, & Lanam quae eft infima planetarum,
Euna magi- & magiſter humidorum, ponunt in oppoſitione ſecundum par-
ſter bumido- . . . .; . —
Tam. tem inferiorem nobis ſenfibilem illuſtrari. In coniunctione
vero cum ſole ſecundum partem ſui ſuperiorem parum maio-
rem habere a ſolis lumine illuſtratam, & in acceſſu ac receſſu a
ſole ſecundum quadras & partes alias in lumine variari. Sed
uo ad omnes iſtas ſententias, in quibusdam ſenſibus dicunt
probabiliter, vt de aſtris, in aliis autem inſenſibilibus infunda-
biliter ſomnmiant, & ideo nimirum, eorum iuditium ſaepius eſt
peruerſum. Lantam autem regularitatem ponunt in motu
cœli quod ſi cœlo vnum aſtrum de nouo eſſet additum vel ab-
latum, totum cœlum non moueretur cum fatigatione & pœna,
vt dicit Auerrois. Linn, autem qui multum in illa areria
B abora-

LIB ER SECVNDVsS. 77

laborauit, ponit in ſuo Exameron deceptiones in illa materia
ſatis multiplices. Nam ex fide ſcripturae Sol nunc ſtetit, &
nunc retroceſſit, & ignoramus ſi ſaepius ita fecit. Et cum to-
tum iuditium Aſtronimi fit de regularitate motus aſtri, quo-
modo certitudinaliter iudicabit, ſpetialiter tamen in gemellis,
qui a facie cœli ſphaerae paritatem influentia ſunt reſpecti.
Vnus habet fatum fortunae laudabile, & alius infortunia ſatis
multa. Similiter cum actiones actiuorum, ſunt in paſſis ſecun-
dum diſpoſitiones paſſorum, ſed materiae ex quibus ſit embrio,
ſunt ſatis diſpares in matrice, nec aliqua ſcientia tradit regulam
de iſtis materiis, nec varietatem actionis cœli, ſecundum di-
uerſitatem ſitus ſublunaris, quomodo ergo ſtabunt generales
regulae aſtrologi quo ad iſta? Similiter certum eſt, quod proles
Variatur in ſuis accidentibus, ſecundum variationem nutritio-
nis, motionis, & complexionis maternae, cum aliis variabi-
libus in aere, ſed quaſi aſtrologus cognoſcet regulariter illas

metas? Et patet quod ſicut medici, ſic & aſtrologi fingunt Medici & a-
ſaepe ſententias quas ignorant, & talis fallacia eſt in arte alchi- Qrologi En-

mitica, & in multis ſimilibus ſophiſmatis fallaciter a trutannis.
Sed in venerabili ſcientia Theologica, quae debet eſſe certiſſi-

ſententias
quas ignoraut

ma ac neceſſaria, ſunt ſophiſticationes nimis ſubdole & haere- ſmiliter &
tice antechriſfti. Quantum autem ad ſpeculatiuam Aſtrono- alebimiſtae.

miae, tam Aſtrologi, quam Philoſophi naturales plurimum
ſunt ignari, vt ſuppoſito ſenſus eorum iudicio ſine errore dici-
tur, quod difficile eſt fidelem credere adhuc, ſicut ignorant
vtrum Angelus copulatur orbi, wt forma, vel vnus illorum
orbium mouetur, niſi a Deo ſolummodo, ſic ignorant, vtrum
aſtra mouentur propriis motibus, ſiue orbe. Vel vtrum ad
motum orbis ſui circulariter deferuntur. Poſſet quidem eſſe,
quod orbis per ſe moueretur perpetuo a ſuis partibus, ſuppo-
ſito quod a Deo ſit ſemel circulariter circumductus, & ſi non
cum tali intelligentia motrice ſit taliter copulatus Videmus
enim quod mixtum figurae teretis ſemel per arcem digitorum
hominis circumductum, continuat per tempus notabilem mo-
tum ſuum, & ſi non eſſet impedimentum ex grauedine corpo-
ris, ex colliſione medii continentis, nec ex corruptione cor-
poris teretis, iſta moti perpetuo moueretur, ex appetitu na-
turali partium, quae naturaliter appetunt continuari ad inuicem,
K 3 vt

78 I'O A N. WICLEF
vt patet ex motibus proiectorum. Quae ergo neceſſitas po-
nendi intelligentias coniunctas orbibus ita motis? Et iterum
cum aſtra poſſunt per ſe moueri in ordibus quietis, vt apparet,
nec ratio neceſſitat, quod taliter moueantur, quae rogo neceſ-
ſitas vt aſtra ad motum circularem ſuorum orbium deterantur?
Stat enim ex ſubtilitate orbis & aſtri, quod orbis non per mo-
tum huius laederetur, vt patet de corporibus aſcendentibus in
cœlum, & ex dote ſubtilitatis corporis glorioſi, aut quale in-
conueniens foret, quod medium diuidatur? ſicut aer diuiditur
per ſtellam comatam, & diuidebatur per illam ſtellam, quae
tres magos duxit ab oriente in Bethleem Chriſto nato.
Ex multis talibus videtur mihi, quod periculoſum eſt ni-
mis multum in ſomniis illius ſcientiae immorari, ſpecia-
liter cum fundatio ſcientiae ſit incerta, & fidelis poſſet
longe melius in aliis exercitiis animae occupari. Nec
dubium quin debemus Deo computum de omni occupa-
tione virium & temporis hic in
Via.

Finis ſecundi Libri.
SEQVITVR TERTIVS

LIBER TERTIVS. 79
PoNαα—οορσνοσασαααπσoαοο*ονσο*ασDτ*J?ροοοοο⅝.ασNge..

LIBER TERTIV.S.

CAPVFL I.

De Virtutibus.

AGArITHIA. Placet frater mi Phroneſis. quod poſuiſiè
eee finem labori & ſtudio huius artis, cum videtur ex-
peditius & vtilius viatori, tractare de virtutibus &
NS

exercitio in illis. Per hoc enim accumulabitur me-
ritum viatori, & proderit quo ad pacem viantium,
& toti eccleſiae militanti. PaRO. Placet nobis inniti tam ſpe-
culatiue quam practice huius materiae praemittendo diuiſiones
multiplices de virtute. Eſt autem quaedam virtus creata, &
virtus quaedam increata, cuiusmodi eſt perſonaliter verbum Dauplex diai-
Dei, & eſſentialiter ipie Deus. Virtutum autem creatarum vireutum.
quaedam eſt naturalis, & quaedam moralis, tum naturalium
quaedam ſit diuiſibilis, & quaedam indiuiſibilis. Et virtutum
moralium, quae ſolum poſſunt ineſſe homini, quaedam eſt mo-
ralis humana, & quaedam eſt theologica, cuiusmodi eſt, Fi-
des, Spes, & charitas. Virtus autem moralis phiſica vel hu- Virtus mora-
mana ab Ariſtotele ſic deſeribitur, quod eſt habitus electiuus lis ecundunm
in medio conſiſtens, quo ad nos determinatus ratione. Et ſunt ?U. aidit.
tales habitus ſecundum ſuas materias multipliciter variati. De
illis autem habitibus quatuor ſunt virtutes cardinales, ſcilicet,
Iuſticia, Fortitudo, Prudentia & Temperantia. Vnde philo- Quatuor vir-
ſophi aequiuocando nominant ſub eodem nomine, nunc vir- ttes cardi-
tutem moralem, & nunc virtutem intellectualem. Quinque "ales.
autem virtutes intellectuales poſſunt ineſſe homini, virtutes Quinque vir-
ſuas morales vt ratio exigit regulantes. Et ſunt iſtae quinque, 2uas intellectu-
Sapientia, Intellectus, Scientia, Ars, & Prudentia, Sapien- ales.
tia eſt de cauſſa altiſſima, & fuis paſſionibus, de quibus primo
libro dictum eſt. Intellectus autem eſt noticia veritatum, quae
ſunt

80 IO AN. WICLEF

ſunt principia ſcientiarum, vt per intellectum cognoſco, quod
nihil ſimul eſt & non eſt, & quod omne totum eſt maius ſua
parte, & ita de caeteris. Scientia vero eſt tertius habitus in-
tellectiuus, de principiis ſuis demonſtratiue demonſtratus, cu-
iusmodi ſunt concluſiones in demonſtratiuis ſcientiis, & aliis
declaratae. &c. Ars autem eſt habitus factibilium, vel etiam
artificialium directiuus, non autem praxis talium factibilium,
ſed habitus ſpeculatiuus ordinans quomodo talia factibilia debent
ordinari. Prudentia vero eſt habitus agibilium directiuus, &
pertinet ſpecialiter ad virtutes morales, cum quaelibet earum
Vpi ſunt vir- dicitur habere ſuam prudentiam. Sunt autem iſtae virtutes
tutes morales. Mmorales in appetitu ſenſitiuo ſecundum Ariſto. Et quia illae
virtutes faciunt hominem eligere finem rationalem, & ad opus
illius finis delectabiliter inclinari. Ideo vocantur ab Ariſto ha-
bitus electiui. Et inſuper quia omnes tales habitus conſiſtunt
in actu medio, inter duo extrema vitioſa, ideo vocat Ariſto.
illum habitum electiuum in medio exiſtentem. Virtus enim
cum dicitur ad aliquid eſt in actu vt in fructu virtutis. Et
actus virtuoſus dicitur ipſe in contrario in virtute, vt in ſuo
efficiente, vel ad ipſum moraliter inclinate. Caueamus tamen
ſemper, ne credamus virtutem aut vitium, vel actus proce-
dentes ab illis eſſe res aliquas, quae poſſunt per ſe eſſe. Sed
virtutes & vitia ſunt accidentia de genere qualitatis, & actus
ſunt accidentia de genere actionis, vt dicit Ariſt. quod oportet
eſſe medium quo ad nos, hoc eſt, quo ad eum qui taliter ha-
bituatur, quia diuerſis honſinibus eſt medium diſpariter ad
aptandum, vt Ariſto. exemplificat de Milone. Ipſe enim vo-
luerit comedere bouem in die. & in multis hominibus excae-
deret illud medium virtuoſum. Ideo oportet loqui de medio,
quo ad proportiones & habitudines virtuoſi, ſic quod diuerſis
Quaelibet vir hominibus ſint diſparia media adaptanda. Sed cum quaelibet
zus habet Cu- vVirtus moralis habeat ſuam prudentiam, connectit Ariſio. quod
m. Tuden- eſ habitus determinatus ratione. Non enim ſemper eſt agen-
dum, nec continuo otiandum, & ſic quo ad velocitatem aut
tarditatem actionis, cum modis aliis infinitis, quos oportet ſe-
virtus mora- Cundum rationem prudentiae regulari. Ideo addit Ariſto quod
lis. virtus moralis ſit habitus ratione determinatus, nec oportet
nos ſicut quando fuimus pueri muſſitare, quomodo habitus talis
ſemper

LIBE R TERTIVS. 8r

ſemper inclinat ſecundum vltimum eſſe ſui, & ita ſoret ſaepe Virtus hoteſt
nociuus, cum inclinaret ſubiectum ad actus uitioſos. Irem W vitium.
ſecundum variationem circumſtantiae videri Poſſet minus in-—
telligentibus, quod virtus poteſt eſſe vitium, vt habitus incli-
natiuus magnifici, ad dandum indigentibus exceſſiue inclinaret,
plus ipſo deiecto ad pauperiem ſcienter, vel ignoranter, quam
toret in ſic diſpoſito oportunum, & ſic deueniret ex caſu tali
extrinſeco habitus vitioſus. Similiter non oportet diffinitum
variari proportionabiliter, vt diffinitio variatur, ſed oportet
hominem variari in actibus extrinſecis vitioſis, vt medium
extrinſecum variatur. Ergo cum non poteſt eſſe latitudo in
virtute & vitio, ſupereſt, quod in habitu animi correſponden-
ter ad medium extrinſecum, habitus a virtute in vitium varie- .B
tur. In iſta materia tenendum eſt, quod virtus moralis, de Quid ſit vir.
qua eſt ſermo ſecundum veritatem, eſt habitus a Deo datus in zar e ten, G.
intellectu hominis radicatus, & diſtinguitur a conſuetudine, é vadicetur.
quam quidam dicunt Ariſto. vocare virtutem moralem. Et ſid
concedo quo ad primum argumentum, quod conſuetudo talis
ſaepe nocet in caſu. Sed illa conſuetudo diſtat plurimum a vir-
tute nec eſt imaginandum, quod conſuetudo ſit vna res abſolu- Conſuetad-
ta quae poſſet per ſe exiſtere, ſicut graue aut leue, & inniti duid ſit.
ſecundum vltimum ſuae potentiae. ſed eſt vna de potentiis ac-
cidentalibus, quibus aduentice homo diſponitur, vt taliter aut
taliter operetur. Ad ſecundam inſtantiam dicitur forma conſi-
mili, quod conſuetudo quae non eſt prudentia regulata, nocet
hominibus, ſed illa conſuetudo non poteſt eſſe virtus aut vi-
tium, verumtamen magnificus debet ſecundum prudentiam pro
talibus caſibus ſuam largitionem prouide menſurare, ſpecialiter
non dando hiſtrionibus, vel mendicis validis pro vano nomi-
ne acquirendo. Quo ad tertiam inſtantiam dicitur, quod in
conftantia & flexibilitate, tam virtus, quam vitium variatur.
Pares autem intenſiuas, non ſolum horreo in virtutibus, ſed
in quibuslibet creaturis. Nec ſolum horreo, ſed quamuis in
iuuentute mea circa iſtam materiam ſolicitus fueram, modo
tamen non intelligo. Habitus autem non variantur de virtute
in vitium, cum ſint ſpecierum diſparium, ſed ſubiectum, ſcili-
cet, vt vnus homo qui ſolebat de bonis fortunae largiri, pru-
denter egentibus virtuoſe, aſſiſtente pauperie, & ſtante im-
1.

proui-

Iuſticig.

In ſeruitio

Dei conſeſtit

bprima, O&
principalis

82²2 LOAN. WICLEF

prouida conſuetudine, largitur prodigaliter de bonis quae ſibi
adueniunt, non ſecundum virtutem, ſed ſecundum conſuetu-
dinem, quae non prudentia regulatur. Sed procul a virtute
iſta largitio.

36 0 6 ee ee ee ee Ke we
C A P V T II.
Quot virtutes ſünt in intelledtu & voluntate.

Ara. Conſydero in parte frater mi Phroneſis, quomo-
do iſta ſententia ſit multum probabilis. Sed tamen in hoc
quod ponis omnes virtutes morales in intellectu vel voluntate
Conſiſtere, miror multum, cum ſecundum Ariſt. II. Ethi.
Appetitus hominis ſenſitiuus, qui dicitur rationalis, ſecun-
dum participationem videtur ſubiectare omnes has virtutes
praeter iuſtitiam, quae dicitur in intellectu hominis ſubie-
ctari. PHRO. Oportet nos conſyderare parum altius, tam
virtutes, quam vitia, quam philoſophus iſte fecerat. Iuſti-
cia quidem non ſolum commutatiua vel diſtributiua, ſed etiam
ſeruitiua debet dirigere nos ad Deum. Nam prima & princi-
palis pars iuſticiae ſtat in iſto, quod ſeruiamus Deo ex tota no-
ſtra potentia & virtute, diligamusque ipſum ex toto corde, &
tota anima noſtra ad ſimilitudinem trinitatis, & ſine hac parte

pars inſtitige. charitatis & gratiae, nulla virtus moralis ineſt homini & poſt

Fortitudo.

Prudentia.

hanc partem iuſticiae, oportet hominem ſeruare aliam ad
quemlibet fratrem noſtrum. Et cum vtraque iſtarum ſeruatur
in ſpiritu ſeparato, patet quod ſit virtus altior quam appetitus
ſenſitiuus in quo virtus hominis ſit fundata. Et poſt iſlam iu-
ſticiam oportet adeſſe fortitudinem, quae moueat hominem ad
patiendum vsque ad mortem, & aggrediendum mortis articu-
lum, ſicut oportet pro defenſione luſticiae. Et haec virtus
eſt in virtute non organica, cum animus in eius completione
naturaliter delectatur. Poſt hanc ſecundam virtutem cardina-
lem, oportet quod aſſit prudentia, quae cuncta opera viantis
regulet, conformiter ad primam iuſticiam impellentem. Et
illam vocat Euangelium prudentiam ſerpentinam, quia contra
omnes

LIBER TERTIVS. 83

omnes tentationes, & ſpecialiter contra tentationem diaboli,
obturat vnam partem auris intellectus, cum parte eximia cau-

dae ſuae, conſyderans quomodo neceſſitatur mori ab hac parte

miſera, & ſecundum quod hic meruit ſiue demeruit, recipere
in alio ſeculo praemium ſiue pœnam. Secundam partem auris
intellectus applicat ad terram fragilitatis humanae, & ſic totam
ſpem adiutorü inclinat ad ſuffragium Dei ſui. Et iſta eſt pru-
dentia ſerpentina, quam neceſie eſt confiſtere in potentia in-
tellectus. Quarto autem cum non aſſunt iſtae tres Virtutes, niſi
inſit temperantia in ſubiecto, ſecundum quam virtutem tem-
perantiae vtitur veſcibilibus conformiter rationi, quamuis au-
tem pro tempore, quo anima hic copulatur corpori, multa
opera iſtarum virtutum, quattuor ſunt organica & delectabilia
appetitui ſenſitiuo, oportet tamen quod in appetitu ſuperiori
hominis radicentur. Iſtas autem virtutes quattuor, ſicut
quamcunque virtutem moralem, eſt impoſſibile ineſſe homini,
niſi aſſit gratia Dei ſui. quomodo quaeſo homo poſſet mereri
beatitudinem. viuendo & agendo ſecundum beneplacitum Dei
niſi Deus ex magna ſua gratia hoc acceptet, ldeo quicquid ho-
mo egerit, vel natura creata in ipſo genuerit, non dicitur vir-
tus moralis meritoria praemii vel laudis perpetuae, niſi illa vir-
tus ab alio venerit, & per conſequens a gratia Dei ſui. Et ex
iſto patet, quod nemo cognoſcit ſi ſit moraliter virtuoſus, niſi
aà Deo ſibi fuerit ſpecialiter reuelatum.
teria de ſpe praemii, de deletione peccati, cum ſibi ſimilibus,
vtitur eceleſia reputatiue & ſuppoſitiue, & non demonſtratiue,
vel certa ſcientia in ſpe bonorum patriae conuerſando. Quam-
uis autem Ariſtoteles dicat, quod ſignum ſit homini, quod ſit
habituatus virtute, ſi delectabiliter & conſtanter operatur con-
