Pudicitie actiuitas ⁊ pꝛopꝛietas.lxv.a. H heilge
Pugdicitie vꝛibanitas.ibidem. 8 ” M Kelgge
Gꝛatie dei inuocatio.xlix.d.et.l.e.fſ.gꝑ totum . Kelga
EXrucis xpᷣi impꝛeſſio.lij.qr.ſ.t.v.x.y (Eib
Pugdicitia per hec remedia con Angeloꝝ cuſtodia.liij.?ꝰ. Aelci
ſeruatur.⁊ ſunt vndedceim Sanctoxꝝ interceſſio. lv. n. tur
CLoonatus pꝛopꝛius.lvi.p . Vtne
Bonoꝛum meditatio.lvi.r eligi
Durg confeſſio · lxi.t. heiig

ccaſionis peccatoꝛum fuga. lyi. D lai

ern.

H

ſoten

Nienen

dhĩ

Exercitium.lxij.c

Epudicitia per hecremedia conſerustr Camis domatio. lxiij.n

Genſuũ cuſtodia.lxiuiij.q
Punire nõ ſufficit pꝛeterita ſed etiã pꝛecauere debem? ꝑ emendationem futura.lxxxix. y.
Puſillanimes hi dicuntur. xc-oo.
Pu ſillanimitas filia eſt accidie.ibidem.
Puſillanimitatis mala ⁊ que ab ea pꝛoficiſcuntur.xcv.p·

Puſillanimes exterius interiuſq; patiunt᷑.xcvi.q

Dminũ verbum.
Deiaurxilium. ſ
Puſillanimitatis reme MNominis dei inuocatio.t

dia ſeptẽ ponũt᷑ xcvi Societas bonoꝛum.v
Contrarioꝝ pꝛoſtratio.x.
Gꝛatie diuine beneficium. y.
Eterne remunerationis conſideratio.ʒ.

Auies mentis ⁊ coꝛpoꝛis ad letcionẽ ſacrarum litterarum requiritur.cxvi.q

Egimen ſubditoꝝ exercens hec aĩo cogitare ⁊ ope implere ſtudeat·cif
MRegere bñ cupiens ⁊ a ſubditis amari ab his ſibi caueat.c.c
Regula ſancti Augĩ. ideo ſpeculum appellatur. cvi.
Reguls ſancti Augi. crebꝛius legenda eſt ꝓfitentibus eã. cvi.l
Regula Augi · frequenter legenda eſt triplici rõne.cvij.o.et.cviij.p.q
Regule ſancti Augĩi.aliqua verba exponunt᷑.lxxxviij·x.et.lxxxix·v. ?ꝰ
Regulas tres compoſuit ſanctus Nugꝰ.doctoꝛ eccleſie eximius.v.n. “
Regul pꝛim a ſeam cõpoſuit Qug'.nondũ clencus ſi heremita ãs ſuis fratnbꝰ here
mitis in mõtibꝰ piſanis hĩtantibꝰ ſeruandas tradidit.cxiij.a.in fi. ⁊. cxviij· b. rterne er
Neglła t᷑tia ſcti augĩ.canõiſata ẽ tãq; hũane aptabilioꝛ fragilitati.cxviij.b.in fi·¶cxxi·i
Regulam aug'. dare noluit in monaſterio ſancti Simpliciani heremite.iõ. cxxi. g. xI.1
Regulas q̃s augꝰ. heremitis piſanis in montibus tradidit vnꝗ appellat.iõ.cxx.f
Regula augĩ.pꝛimatum tenet in eccleſia vij/ʒ 10.cxx t

Regulam augi.nemo impugnare audebit.ix.d MU
Regulam nouam condere potuit augꝰ.abſq; apłice ſedis licentia ſpeciali lIʒ modo con „
trarium tenere neceſſariũ ſit.vide qũo.cxxi.m.· “
Regula vnde dicat᷑.notatur.cxxii
Regulam ſeruare debent fratres in religione cum duabus conditionibus.cxxijr
Regula augi ·ideo a caritate incipit. viij.a. et xij.o Sð
Regula ſeruanda eſt tam a pꝛelatis q; a ſubditis.cxxiiij:e. .
Regula augi.plꝰq; vigintiduas complectitur religiones.cxxviij:m.et.cxxx.b.
Reipublice periculoſa eſt omnis innouatio.vide quomodoxxvi.h.
Kelatiuoꝛum duo ſunt genera.cxxixx
Religionis fluuius vnde mentes rigantur eſt ſinceritas caritatis.cxij.,.
NKReligionis pater nemo dici debet niſi ab eccleſia fuerit confirmatus.cxv.l
Religionis vis ⁊ poteſtas.xviij·t ́”MVMẽ
Religionem ingredi volens duo debet ante ingreſſum derelinqnere ⁊ deo offerre. xvij. o
¶ Et hec facere debet. xvij . m. ”M”M

Religionem ingredientes/ſi fuerint nobiles diuites potentes in ſeculo aliterq; tractan

tur q; ceteri fratres.non ſit alijs m oleſtum neq; eis videatur iniuſtũ.ſed cogitent *c.
vt notatur.xxxvij c d. e. f. cum exemplo⸗⁊. xxxvix ·
Religio qᷓ; bona ⁊ vtilis ſit notat᷑.cx. d.e.et.cxi · p. et. cxij · t
Religio hiſce rebus comparatur. cx · f. g. h. et. cxi·i
Religionis leges oĩm ciuitatum iura excellunt. cx. q. et. cxi.

Religioſi maximum in eccleſia fructum ſcibendo docendo ⁊ bene operando pꝛotule-

Religioſi deo placere cupientes.his intendere debent.lxxx.r. vrunt.cxij.t.v.x.
Religioſus non debet abſq; ſocio incedere ſi fuerit e᷑ mõaſteriũ.lxxiiij.d.et.cxvij.t.
Item non debet aſſumere ſocium ad placitum ſuum ſed ſuperioꝛis.lxxilij.f.
Religioſi ſic debent eſſe inſtitutixix.⁊.et ſupꝛa.a·b.et.xix.c:per totum.
Religioſus hec ſtudeat mente in ſuis actionibus.xxxᷓe.
Religioſi bibere ⁊ cõmedere extra ſepta monaſterij non veberentcxvij.v.
Religioſus ab his ſibi cauere vebet.xx.g. “

Religioſi in vendendo ⁊ emẽdo cauti ſint ne legł vei tranſgreſſoꝛes inueniantur.cxvij. ·

Religioſoꝝ dinᷣſa ſtudia ponunt᷑ſ.pᷣlatoꝝ officialiũ alioꝛumq; ſubditoꝛum.xv.⸗·
Religioſi poſt egritudinem tractandi ſunt vt citius recreentur.xxxix.
Religioſus ideo debet eſſe compoſitus in moꝛibus.xli h. .
NReligioſi dicuntur ſal terre.xlij.i · —
KReligioſi veri ſunt lux mundi.xlijll. “
Religioſi ſic debent curam pꝛo populo chꝛiſtiano habere.ibidem.
Religioſoꝛum vita concoꝛdare vebet cum nomine.xliijim.·
Religioſi nomie ⁊ non re hi ſunt.ciij.q.r.ſ. G
Religioſe tunc viuimus ſi ⁊c̃.xliij.n.
KReligioſi ideo aliqui dicunturibidem in fine.
NReligioſi non vebent oculos conijcere in mulieres.xliij.o. S .
Religioſi debent dicere noſtra cappa noſtra tunica non mea cappa mea tunica.cxxij.p.
Religioſi in cõi viuere volentes.has habeant conditiones.cxxij.t.et.cxxiij.v.x·
KReligioſoꝛum vita figura eſt future vite perennis.xiiij..

Religioſi non debenttractare in coꝛdibus ſuis de neceſſarijs coꝛpoꝛis. vide quomodo

7 ponit quatuoꝛ rationes.cxxiij.v.

Religioſi ſicut nihil dare ita nec quicq; recipere debent abſq; ſui ſuperioꝛis licentia ſpe

Keligioſi nullo machinante debent ab officio caritatis ſeꝑari.cxxx.h
KReligioſi exercitia hec eſſe debent.lxix/˖e
Religioſi laboꝛes clauſtrales ſubterfugere conantes repꝛehenduntur.ibidem.f

Religioſi non poſſunt abſq; pꝛopꝛietatis fermento ĩmo furti iudicio lucrũ pꝛopꝛijs la-

borꝛibus acquiſitum ſine pꝛelati licentia poſſidere.lxxis
Religioſi nihil efficacius agere poſſunt qᷓ; ꝙ caritatis operibus ſtudeantlxxi.m

Religioſi quideiu tepidi ſunt qui coꝛpoꝛis ingluuiem ſequẽtes ea que ſpiritus ſunt cu-⸗

rare non ſatagunt.cxxxij.l.⁊ comꝑantur beluis.xviiji
KReligioſi non debent erigere ceruicem.xviij.ſ.t.v.x.
Religionẽ non omnes pꝛopter deum ingrediuntur.xviij.p
Religioſi inſtabiles ⁊ vagi hec mala incurrunt.xciij.ʒ.
Remittere iniuriam nolentes inuehuntur.lxxxij.g.h.i
KRemiſſio peccatoꝝ nunqᷓ; certa erit de lege cõmuni.cix.t
Reſiſtere debemus d yabolo per confeſſionem.lxi.v

Ditatione.l.li.

¶ Meſiſtere debemus tẽtationibſus Inuocatõe noĩs Jeſusm.per totum
Reſopublica ſimilitudinem gerit humani coꝛpoꝛis.xcio
Retroſpicere diſuadetur.xliij.v. orisrcdoo
debet oſtenditur.lxvi.g. h.per totum ”MVUVMVMV s
Reuelare volens crimen pꝛoximi ſui ſic debet pꝛocedere vt notatur. xvie.h

Acerdotes ⁊ clerici omnes ſunt lur mundi xlijel.
Sacercotalis dignitas deſcribitur.lxxxixx. b

.

e eer er

2TSNeI

äl

Sle,
Goc

Goa
Joli
Gyrr
Opes
Gont
Ottb
Gum
Giud
Oubd
Oubd
Glbe
Ge
nbe⸗
nde

Theo
Dheo
Dheo

—

(The⸗

ohle⸗
Mlne
t

Nen
4

nci,

ncc⸗
uf

n

sſunt

. ..

Sancti in eccleſia de virginitate ⁊ pudicitia ꝓbati.liliũ in manibus geſtant.xlixłb.

HSancti interpellant pꝛo no bis ſi ad eos deuotionem genmus. lvn.
Sanctis ideo facile eſt pꝛo nobis oꝛare.lv. m.

Sanitas coꝛpoꝛis figura quedam eſt eterne beatitudinis. vide. xxxvije.
Sanitate reſtaurata. religioſi debent redire ad cõſuetudinẽ viuẽdi ſue regule.xl. t.v.

Salutem deſiderans tria debet in ſe habere. xcuij.d·

Sapientie conditiones.xcviijjgg.
Sapientia dupler eſt. lxxxij.l.
Sapientis eſt omnia ſcire oꝛdinare.xlvij.p.poſt pꝛincipium.
Saturitas eſt cauſa multoꝛum peccatoꝛum·xxix.a. l
Scala qua deſcendit᷑ vſq; ad pctm̃ ⁊ deinceps ad eternõ dã nationẽ ponit᷑.exlvi.R/
Senſatio de ſe non eſt peccatum.xlui·z.
Senſuũ coꝛpoꝛalium machinationes contra ſpiritum habentur.lxiiij.q.r.ſ.t.v.
Senſibus nr̃is coꝛpoꝛalibus.d yabolus ſue tẽtationis venena ĩmittit.⁊ qualit᷑.lxv.x.x.ʒ.
Sermo veſter ſit ⁊c̃.xxxiii.o. . Wl
Serui ſub legehi dicuntur.cvi.ig. P
Seruitia coacta diſplicent deo.ibidem vt ſupꝛa ĩimediate.
Silentiũ a religioſis ſeruandum eſt in menſa.xxxiij·f.⁊.xxxiiij. .in medio.
Silentium indiſcretum ſicut vaniloquium vitandum eſt.xxxuij.n. ðð
S ocerge bonoꝛũ iuſidiatur dyabolo.cx.d.e.notabile pulchꝝ. Item efficax eſt ad mul
ta vtilia. xcvi. 3. . .
Sõcietas viteq; cõitas.ſolitudini pꝛefertur.iõ.xlij.g
Solitudo ſpenumero obeſt tẽtatis.xli.ę.

Spirituſſanctus tria operatus eſt in die penthecoſtes. xxx. g.

Spes mercedis eterne.multa bona facit in homine·xcvi..
Soni vani ⁊ cantus demulcent animũ.lxuij.ſ·
Stabilitas multoꝛum deſcribitur.xciija.et.xciiij.d.
Stimulus carnis qᷓ; plures illuſtriſſimos in yma pꝛoſtrauit.cix.ʒ.

Studioꝝ omniũ religioſoꝛum.ipſa diuina ſapientia finis eſt.lxxviij.bD.

Subditi reuereri debent pꝛelatum ſuũ.xc.d/in pꝛincipio.⁊ ibidem.g.
Subditi miſerereri debent pꝛelatis.ci:g.h. dr
Subiectum ſepe accipitur pꝛo foꝛma.cix.y.

Buperbia deteſtatur. xviij. x.

Superbie remedium ponitur.xviiiy.
Superbo religioſo hec cõminatio veniet in effectum. xix · J.
Superbia nequioꝛ eſt oĩbus peccatis ⁊ aſſiłatur dꝛaconi ⁊c.xx ·d· per totum.
Superbie ⁊ humilitatis dyalogusinterlecutoꝛes ſunt xpᷣs ⁊ dyabolus.xx· f.
Supplantatoꝛum duo ſunt genera · cxi.o.

Surdi cum loquuntur ſemper clamant.xlvi.m.
. .

Acendum eſt ⁊ audiendum non ſtatim loquendum.xxcxiiij.K
Te deum laudamus.a quibꝰ ⁊ qũo componiturvide.iiij.c
Theologia paſſim ſibi vendicat omnes artes liberales.lxxvi.t.et.lxxviij.d.
eologie ambitus declaratur. lxxvi ·t.v.et.lxxxvij.x.y.5. ⁊. 1
Theologie pꝛoceritas ⁊ ſtatura.cuncta ad moꝛes ſpectantia metitur.lxxviij.f.
Theologie actiuitas in trãſfoꝛmando humanas mentes ponit᷑.lxxviij.ſ.in fine.
Theologie amenitas in diuerſitate expoſitionum declaratur.lxxvijaa.
Theologie abiſſum.nullus doctoꝝ exhauriri potuit vnqᷓ;.lxxvij.a.in fine.
Mari magno

¶ Cbeologia aſſikatur Ligno vite lxxvij.b.

Splendoꝛi celeſtis gloꝛie

Theologia ſapientiẽ compatur. eſt applicatio pulcberimar lexviijc.

Theologia oẽs in ſe habet delicias.⁊ quicquid volueris ex ea naſct vide lrrri e. N0..

Theologie virtus.deſignat᷑ ꝑ auctoꝛitatẽ nigra ſum c ciij JA
Tempantia.caſtroꝝ acie comparat᷑.ciiij).2
Templum dei duplerx eſt. cxxiiij.a ”M
Templum dei deuaſtantes.qua pena plectendi lrupabanzain fne.
Tẽtationibus.oꝛatione reſiſtere debemꝰ.l.vſq;.li:
Teẽtat dyabolus pꝛeſertim religioſos.xlix. c.
Tẽtationem multi ſancti ſuꝑarunt ſic. lxiiij. . . lix. m. .
Tẽtationem fugauit augꝰ.hoc modo.lix.m.
Tẽtatio vincit᷑ lectione.lxiij.l
Tẽtatio xpᷣi qualis fuit notat᷑ ibidem pꝰ pꝛincipium
XTẽtatoꝛes alij enumerantur.quibꝰ dyabolus cõtra nos vmureeir .
Tẽtationũ remedia.lxv.x.y.3· et.cx.⁊.et.cx..b.
Teſtamenti Aeteris libꝛi enumerant᷑ lxxvi. v.et. lxxvijx. 15.
Teſtamenti Moui libꝛi enumerantur.lxxvij⁊.
Timoꝛ dei neceſſarius eſt.xlviij.t.
Timoꝛ dei hec operatur bona:ibidem vt ſupꝛa imedliate.
Timere quis nõ deberet ſi hec cogitaret.xlviij.v.
Timoꝛ moꝛtis ſemper habendus eſtexemplũ pulchti xlvii.
Timentes dũm defendunt᷑ ab angelis dei.liiij·i.
Timentem deum omnia timent.xlviij.y.
Timet omnia qui deum non vererur. ibidem
Timoꝛis duo ſunt genera. xlix. 3·
Dimoꝛe pene malũ non facere minimeſi ufficit ibidlem.
Totum ſepe ponitur pꝛo parte.cix.y·
Trinitatis materia.cij.l.
Trinitatis ad cognitionem homo per duo doteſt aſeendere qrviien.
indiuidue pulchzum ecxemplum. xciii.b.

Aleriꝰ eps accerli iuit auguſtinũ vt eum . uũ heccleſie ie em pꝛeſicret v.l. .
Aanũ illud dicit᷑ xviij.v·
endendo ⁊ emendo multa fiunt mala. cxvij.x⸗
Aenie frequens poſt lapſum poſtulatio multa bona fit lnter monaſticos tk.
NVerbi dei virtus habetur.xcvi.r.
Nerbum dei diuerſi.diuerſimode audiunt. xxxv. q⸗
Aerbũ dei cuſtodire nihil aliud eſt.ibidem
Verbum dei ad recipiendum pꝛeparatio.ibidem
OAerbi dei virtus ⁊ efficacia.xxxv.ſin medio:⁊ ibidem.t.
Aerbũ dei non minus eſt q; coꝛpus chꝛiſti.vide quomodo.xx .t. P? pꝛincipiũ

Aerbum dei cibus anime.plus fauces delectant mentis S eſca cosporis cninc ibidem

Aerbum ocioſum qᷓ; deteſtabileſit cxviijyr.
Derba vnuſquiſq; pꝛofert qualem habet animũcxiiij·b.

De in adiutoꝛiũ meum intende ⁊c̃.tqte virtutis vt oẽs bumanos oꝛdinet

affectus ⁊ a cũctis viſibilium atq; inuiſibiliũ boſtiũ tueat᷑ incurſie ibus. l luf.

¶ Berſus Bloꝛia patri filio T⁊·ſſ.⁊c̃.hoc tempoꝛe inſtitutus eſt.xxv.f⸗
Bloꝛia patri ⁊c̃. Et ſicut erat ⁊ciõ ſe cquit dene in aämtonmc.
Aeſtes anime ⁊ coꝛpoꝛis hec ſuntlxix.a.
Aeſtibus his religioſi pollere debent.xli.b.
Aeſtis pꝛecioſe cupiditas in religioſo pernicioſa eſt. lxxij · t.

.—N Aeſtimenta ꝓ fratribꝰ religioſis ſint in loco aliquo cõi.lxx.fᷣ
Aeſtimentoꝝ ꝓpꝛietas abomina bilis eſt in religione.lxix.v.3.
Neſtimenta religioſoꝝ nõ pꝛecioſa nimis nec abiecta eſſe debent · xli. a.
Aeſtiarium cõe debet eſſe in monaſterio fratrũ·lxix.⁊ in fine.
Aidere feminas nõ eſt malum.ſed appetere.xliij/p.
Nie eundi ad deum hec ſunt.clij.ſ.
Ainũ bibere licet.ſi ſic ſumat᷑xxxij.v.
Aini abuſus hec mala fecit.xxxij·y.vide ſub littera e ebꝛietas.
Aini vſũ augꝰ interdixit ſuis fratribꝰ in heremo exiſtentibꝰ p: eterqᷓ; diebꝰ ⁊c· lxviij. ſ.
Airtutes quedã cardinales ideo dicunt᷑.xce.
Virtus perficit᷑ in infurmitate.xxxit.sd.
Virtutes nõ niſi a vitijs impugnantur.lxx.b
Virtus ex nece pullulat vitioꝝ.xl.y.in fine.
AQirtutis laus in actione conſiſtit.xliij.m.
Nirtutis cõmendatio.ciijit.
Virtutis comꝑatio.ciiij.v. ,
Lirtutis pulchꝛitudo.humani coꝛpoꝛis comparat᷑ decoꝛi.ciiij et. cv.b
Ziſus hominis qᷓ; efficax eſt ad imutandũ humane mentis aciem · xluij.ſ.
Nite huius miſeria.iij.p. M
Aite rectitudo ſola.nõ ſcientia.nõ miracula teſtis eſt ydonee ſanctitatis ·i.a.
Ananimes hi ſunt.xi.m.
Ananimiter viuere pertinet ad voluntatẽ xxi ch.
Anum ſentire nihil aliud eſt.cxxij.p
Aolenti nihil eſt difficile.ratio habetur.cvi·h.
Aoluptas foꝛtiſſimos hoĩes ad peccandum pꝛoſtrauit.xl.x.
Aotum ſubſtantiale an poſſit per papam tolli·cxxi...
MAouere libertatis ẽ.reddere vᷣo neceſſitatis.ibidẽk.

Kifgeliun⸗ ⁊ apłoꝝ viuendi modus quem in pꝛimitiua eccleſia habuerunt.xvij.
&p̃s reconciliauit ⁊ pacauit nos deo patri qui inimici eramus.lxxxij.h. in fine.

Xps laboꝛioſus ſemper extitit.lxij ·g·
/
R

–
2*

Finis.laus deo.
Duce virtute ⁊ comite foꝛtuna.
Opera.F.CLimperger.
/ —— 9

4 *
“”ä
H
2
.

.
4
.
*
.
) *
*
.
,
„*
3
”” GUG

S
3 7
Sðèð
X
5
.
4
2*
.
.
.
.
2

.

.
„ ð 2
.
.
X
.
.
. .
.
7
.
.
4
4
UNK . .

8 S /
7
.
7
.
.
5
3
.
.
5
4
. 5
.
„
4
ſ
4

——— ——

.

—õ . ——

e.,

Jo. IIII

vt loquelã ipſam pꝛoꝛſus amitteret. q̃ in
tereis tabellis ſcriberet.opꝰ fuit vt ꝓ atte
nuando ſaltem doloꝛe.qui ſecũ aderant

deũ exoꝛarent. cuius deſiderio cognito.
mox genua ſupplici fixerunt affectu. ⁊ in

ipſo deptecatiõis exoꝛdio pꝛotinꝰ doloꝛ

ille fugit.qͥ talis ac tantꝰ fuerat.tanqᷓ; ex
tẽplo ſedatus.vt de eius intẽtione ac re⸗
pẽtino receſſu magnoꝑe paueret.diceret
q; nil eſſe mirũ ſi aliqͥ in eam incidiſſent
opinioneʒvt ſummũ locauerint bonũ in
ſanitate aſſerebat qͥʒ ab ineunte ſua etate
penò talem expertũ fuiſſe nunq;.quam qͥ
dem ob rẽ inſinuatiſunt ei in ꝓfundo nu
tus dei in cuius iã fide.qᷓ;; nondum ba

ptiſma ſuſcepiſſet.ſic letꝰ.alacer viuebat.

vt die noctuq; laudare.bndicere.gloꝛifi⸗
careq; eius maieſtatẽ ⁊ celſitudinem ſine
bat minime. ¶ Et vt in eiꝰ amoꝛe magis

magiſq; ſuccenderet᷑ Diuo antiſtiti Am

bꝛoſio pꝛiſtinos erroꝛes ſuos.pᷣſenſq; tũc

votũ litteris inſinuãs edoceri ab eo petijt

q̃d de libꝛis ſacris ei legẽdũ eſſet.quo di⸗
uine ꝑcipiẽde gratie aptioꝛ fieret.atq; pa
ratioꝛ. Ille auteʒ Eſaiã perlegi iuſſit.qm̃
tũ xpᷣi miſterioꝝ.tum gentiũ vocationis
lucidiſſimꝰ teſtatoꝛ.enunciatoꝛ clarꝰ.vali
diſſimuſq; pꝛeco fuiſſet. Quippeſaluato
ris miſteria ſic deſcribit aꝑte.vt euange⸗
liſte potiꝰq; pꝛophete ſtilũ ſapiat. Verũ
cũ pꝛime lectiõis mentẽ non hauriret.to

tũq; volumẽ tale arbitrãs repetenduʒ ad

illud vſq; tpᷣs diſtulit. q̊ in diuinis elo⸗
quijs ⁊ ᷣmonibꝰ eẽt exercitatioꝛ. ¶ .n
ſit autem in abditis his locis a tertio no
nas maias:qñ ſub ficu eũ xpᷣi caritas vul
nerauit ad pꝛidie vſq; idus ſeptẽbꝛis.qũ
vindemiaꝝ edictis ferijs ſcholaſticis ſu/⸗
is aliũ verboꝛũ venditoꝛẽ pꝛouidendum
mediolanenſibꝰ inſinuauit. Eo tꝑe me⸗
ditationũ.ſoliloqᷓoꝝ ⁊ alios libꝛos mul/
tos maxime ↄtẽplatiõis ſcripſit. Vbi aũt
tempꝰ aduenit. q̊ ſicut tunc mos vigebat
in ecclia.de his qui cathecumini erãt.da
re eũ nomẽ opoꝛtuitrelicto rure Medio
lanũ remeauit. ¶ Sancte vo reſurrectio
nis paſcha adueniẽte.duʒ triginta ageret
annos Archadij.Honoꝛijq; tẽpoꝛibꝰab
integerrimo a pꝛeſule Ambꝛoſio vnacuʒz
Alippio ⁊ gnato ſuo Deodato in fonti⸗
bus q̃ Diuo inſcribunt᷑ Johi.cunetis ad

mirantibꝰ. ac deñ laudantib meffabilis

indiuidue.ac ſanctiſſime trinitatis piis
ſcʒ filij ⁊ ſpũſſancti noĩe publice baptiʒa⸗

tus ẽ.Et vt de eiꝰ ↄuerſione idẽ Ambꝛo⸗
ſius Datiq; recẽſuit · Ambꝛoſio Te deũ
laudamꝰ exoꝛdiente.Auguſtino Cedũm

ↄfitemur reſpõdente.ꝓut ſpũſſanctus elo

qui illis dabat.tã pꝛecellentẽ.altiq; tonõ

tẽ hymnũ alternatim decantantes cũctis

ſtupentibꝰ: coꝛdeq; oꝛantibꝰpoſteris edi
deruntquẽ maxima cũ ven eratione eccle

ſia recipiẽs poſt nocturnos ⁊ añ laudes

religioſe canendũ iuſſit.qui ſic colletãtes
ↄgaudẽtes ſibq; iubilantes. ⁊ pſallentes
q̃ſi multis diuitijsineſtimabilibuſq; mar

garitis ditati cũ gratiarum actiõe celeſte

ſumẽtes pabulum in ꝑhenni dei ſeruitio

ↄfirmati ⁊ ↄfoꝛtati fuere.¶ At qui tanta

ĩ baptiſmate repletꝰ fuit gratia.vt nõ mo

do e mente oĩs radix euulſa fuerit erroꝝ.

Nerũ etiã mundane vite pꝛeterite ab eo

ſollicitudo fugiẽs.oĩs humane acdiuine

ſapiẽtie fons ad xpᷣi fidẽ defendendõ.pꝛo
tegendã.irrigandãq; eiꝰin aio ſcaturiuit
Ob eã rẽ.neq; illis diebus.vt ipᷣe in egre

gio ſuaꝝ ↄfeſſionũ volumine teſtis ẽ.ſa⸗

tiabat᷑ dulcedĩe mirabili cõſiderare altitu

dinẽ ↄſilij diuini ſuꝑ ſalutem generis hu
mani.q;tũ in hymnis ⁊ canticis ſuaue ſo

nantis eccłie vocibus acrit᷑ coꝛpoꝛe men

teq; pꝛoſtratꝰfleuerit.difficile eſſet dictu:
Aoces qʒ ille eiꝰ auribus influebãt.dei
q; veritas in coꝛ ſuũ eliquebat᷑.ꝑinde pie
tatis eſtuabat affectꝰ. fluebat currebatq;

eius ex oculis tãq; duobus ex fontibꝰin⸗

deficiẽs irrigatio lacrimarũ cũ quippe q
bus tã bñ erat ei.vt diuine celeſtiſqʒ dul/
cedinis cõpos videret᷑.cuiꝰmuneris am/

pliſſimi poſtmodũ haud imemoꝛ vt lau⸗

des gratiaſqʒ ſuo redderet creatoꝛi dice⸗
reↄſueuit. Sagittaueras tu coꝛ meũ cNari
tatetua dñe.⁊ meis in viſceribꝰ tranſfira

v̈ba tua geſta bam.tuoꝝ qͥʒ ſeruoꝛum.q̊s
de nigris lucidos.de moꝛtuis viuos fe/⸗

ceras in cogitatiõis mee ſinũ cõgeſta me
exempla vꝛebãt. GOꝛauẽqʒ toꝛpoꝛem aſſu

mebã.⁊ a ploꝛatiõis valle aſcẽdẽti.⁊ can

tti canticũ gradũ dederas ſagittas acu

tas tqqᷓ; carbones vaſtatoꝛis. ¶ Et vt lõ
ge femẽtiꝰdei vacaret obſequijs.ſicut ipᷣe
in ſermone de filio ꝓdigo memoꝛat ideʒ

ſanctꝰ Ambꝛoſius eũ Diui Pauli pꝛuni

heremite habitũ.cucullq.ſ.nigrã ad mun

— N
ðèð — ☚
=
.— S „
—
O
M I.⸗
2
C
R

Copyright 4/1999 VxVMaster Gmbhi www.yymaster. com

-Euroskala Offset

VierfarbSelector Standard“