expergiſceris.qꝛ qui non timet ad tantuʒ

tonitruũ non doꝛ:mit.ſed moꝛtuus eſt.O
gArboꝛ infructuoſa vbi ſunt fructotui.vbi⸗

q; ſpine pungẽtes.⁊ amara peccata.que
vtinã ſic penitendo pungerent.vt confri

gerentur.ſic amareſcerent vt euaneſcerẽt.

Sed foꝛſitan paruũ quid putas aliquod
peceatum.quod per pꝛeuaricationẽ deuʒ

exhonoꝛat.Quis autem peccatum aude
bit dicere paruũ.per quod in eternũ cru⸗

ciabitur. O lignũ aridum ⁊ inutile ⁊ eter
nis ignibus dignũ.quid reſpondebis in
illo die.cum exigetur a te vſq; ad dietam

celi omne tẽpus viuendi tibi impenſum.

⁊ requiret᷑a te.qũo ⁊ qualiter fuit expena⸗
ſuʒ ⁊ totũ quippe condemnabit᷑.quicqͥd

inuentum fuerit in te mali operis ⁊ ocio⸗

ſi ſermonis ⁊ ſilentij vſq; ad minimã cogi
tationem quam geſſiſti.ſiue fuerit ad dei
voluntatem ſiue non. O quot peccata ꝓ

rumpeẽt ⁊ impꝛouiſo ãſi ex inſidijs.Quoꝰ
modo nõ vides quot ⁊ que tunc eſſe etiẽ

ggun
Mle, slran
oe⸗ Wun
unmn dolten
onnesdiſo⸗
mnsſennzd
dcige nne⸗
daringgnen
Pdecngäm
esundee⸗
s. gongi
e luchagdbian
noomm won
scogltöe⸗
Amsvncde

1 4

el,
mt. dies
Damnina
nitus : mieen
mis dies nedn
1Gig⸗Omg
domgasdit
hormitas a
nncu
mna*
ünigtl
teuananonid;
anmn
utM ℳ
11nutle tenn
Archondehon
Aubimpnſin
Alrerft chtn
W gncß
oens 1000
Uope

10 moomi 9

Jo. Lvm

mala putas. quot ⁊ qᷓ̃ tunc credis eſſe nu
data.⁊ facie ad faciẽ apparebũt.tũc ingẽ2³

tia pctã. Ibi ꝓculdubio recipies put geſ
ſiſti. Cunc iã non erit tempꝰmiſericoꝛdie
tunc penitẽtia non recipiet᷑. Hic igit᷑ co⸗
gita quid geſſiſti.⁊ quid opoꝛteat te reci⸗
pere. Si multa bona ⁊ pauca mala mul

tũ gaude. Si multa mala pauca bona

multum luge. Inutilis peccatoꝛ.an non

ſufficiũt bec tibi ad effundendum ſangui

nẽ ⁊ medullas ⁊ lacrimas. Ve miſerabi⸗
lis duritia.ad quã confringendaʒ leues
ſunt tam grandes mallei. AVe inſenſibilis
toꝛpoꝛ.ad quẽ excitandũ mutũ eſt tã ter/⸗

rificum tonitruũ.pctõꝛ inutilis ſatis hec

tibi hoꝛrent.⁊ ad continuandũ fletum et

luctum. ⁊ ad effundendas iuges lacri⸗/

mas ſufficere tibi poſſunt. Sed certe gra
uedine irruẽtis miſerie quicqᷓ; non debeo
diſſikandotacere.⁊ oculis anime mee fu
rari.ne impꝛouiſe irruãt repentini dolo/
res:⁊ ſubito ingruat tẽpeſtas intolerabi⸗
lis.Certe nõ ſic expedit peccatoꝛi.Si enĩ
dico quicquid potero.⁊ poterit excogita⸗
ri nõdũ ad id quod res eſt poterit cooꝑa
ri.igitur deducantioculi mei lacrimas per
diem ac noctẽ:⁊ non taceat pupilla oculi
mei. Auge etiã peccatoꝛ.auge ſuperioꝛi
bus erũnis pondus ⁊ terroꝛẽ ſuper terro
rem.⁊ vlulatũ ſuper vlulatum.¶MHã ipᷣe
te iudicabit.ad cuiꝰ contumeliaʒ ſpectat
quicquid inobediens deo aut pꝛeuarica⸗
toꝛ peccat:qui mihi bonũ pꝛo malo red/
didit ⁊ cui malum ꝓ bono reddendi.qui
nũc ẽ patiẽtiſſimꝰ. tunc erit diſtrictiſſimꝰ
clem̃tiſſimꝰ nũc.diſtrictiſſimꝰ tũc.heu me
heu me cui peccaui.beu qꝛ dominũ inho
noꝛaui.⁊ omnipotentẽ pꝛouocaui. Neu
o peccatoꝛ quid feci.cui feci.qᷓ; male feci
NZe de ira omnipotentis.ne irruas ſuper
me.Mõ eſt qð poſſit te tolerare intra me
O anguſtie.hinc erunt peccata accuſan
tia.inde erit terrẽs iuſticia.ſubtus erit pa
tens hoꝛridum chaos inferni.deſuper erit
iudex iratus.intus erit vꝛens cõſcientia.
foꝛis ardens mundus.iuſtus vix ſaluabi
tur. Peccatoꝛ vᷣo ſic depꝛehenſus in quã

partem ſe pꝛemet. igit̃᷑ conſtrictus vbi la⸗

tebo.Et qꝛ latere nõ potero.quo appare
bo. Latere erit ipoſſibile apparereerit in/
xolera bile.illud deſiderandum nuſqᷓ; erit
illud execrandum vbiq; erit· Quis igitur

omniũ bonoꝝ.regnũ eternũ.regnuʒ oĩm

tunc eruet me de manib dei. Vnde mihi
conſiliuũ.vnde mihi ſalus.Quid ergo fra

tres mei faciet virga deſerti: vbi vt Gꝛe2

goꝛij verbis vtar. Concutietur cedrꝰpa-⸗

radiſi. Quid faciet agnꝰ vbi aries tremit
Si iuſtus vix ſaluabit᷑.impius vbi appa⸗

rebit. ¶ Si omnes celeſtes mentes.⁊ vni

uerſa beatoꝝ ſpirituũ agmina ſuperni iu

dicis timebunt pꝛeſentiã.Si Auguſtinꝰ

penitẽtie pat᷑:caritatis foꝛnax.humilitat
exemplar.noꝛma viuendi.ſanctitatis ſplẽ

doꝛ/fidei firmamentũ.ſũmuʒ vas diuine

ſapientie.⁊ ſanctiſſime trinitatis imago.
ita diem illũ pauebat ⁊ timebat.Hos vni
uerſis peccatoꝝ generibus labefactati.qͥd
facturi ſumꝰ. Si maximꝰ ille diuine leg
interpꝛes.ab omni mundanaꝝ rerũ ſegre
gatis delicijs.diuꝰ Hieron ymde ſe di⸗
cat.Quotiens diem illũ ↄſidero toto coꝛ
poꝛe cõtremeſco.ſiue comedam ſiue bibã
ſiue aliͥd aliud faciam. ſemper videt᷑ voł
illa terribilis ſonare in aunbꝰ meis. Sur
gite moꝛtui venite ad iudiciũ. Hos inge

nio parui meritis puſilli:rerũ terreſtriuʒ

deſiderijs affecti.quanto magis iugit᷑ cõ
q̃tu⁊ oĩ tremoꝛe agitari debemꝰ. Et ſemꝑ
timere ac pauere tãti iudicis offendamꝰ
maieſtatem. Meditemurquãtũ ſit legitti
me certantiũ pꝛemium. impoſſibile enim
eſt vt voluptates ſeculi non contẽnat qui
gaudia celi fida mente ↄſiderat. Unde ⁊
beatus Gꝛegoꝛiꝰ vileſcere nobis aĩo git.
Due habent᷑ in terris.ſi que ⁊ q̃t ſunt. q̃
nobis ꝓmittunt᷑ in celis cõſideremꝰ. Ob
eam rẽ parens nr inquit. Quanto auget᷑

ſpes vidende illiꝰ. qua vehementer eſtuo

pulchꝛitudinis.tanto ad illam totꝰamo
re voluptaſq; conuertit᷑. Sed quis eam
pulchꝛitudinẽ ⁊ cetera gaudia ⁊ pᷣmia re
ſerare poſſet beatoꝝ. HNaãq; beati de peri⸗
culo maris buiꝰ eductu ad dñũm poꝛtum
tutiſſimũ de pelago ad littus.de exilio ad
patriꝗ.de carcere ad celi aulã.optata iazʒ

gloꝛie apice adepto felici iocunditate in

perpetuũ letant᷑. ¶ O igit vere beati bis.

terq;:quaterq; beati.qui maloꝝ omniuʒ

exuti.ſecuri iã de ĩmarceſſibili glia ad re⸗
gnũ celeſte peruenire meruerũt.ad regnũ

liuquã decoꝛis.regnũ lucis.regnũ ineſti⸗
mabilis ſplẽdoꝛis.regnũ amoꝛis.regnuʒ

42

quiete felices peruenerunt.⁊ ſũmo eterne

☛e

. ſecnloꝛum. vbi lumen ? patx eſt .qᷓ exupe/⸗

ſter. recte qui fruit̃᷑ quid illi erit et qͥd illi
ꝓſcrutentur.pꝛofecto quicqͥd volet erit·⁊
quicqͥd nolit non erit.ibi quippe erũt be

rat oẽʒ ſenſũ.in qua ſanctoꝝ requieſcunt

anime ⁊ leticia ſempiterna ſuꝑ capita eo⸗
rum. ⁊ gaudium obtinent ⁊ exultationẽ:
Toloꝛq; ab eis aufugit ⁊ gemitus. O qᷓ;

gloꝛioſum eſt regnum.in q̊ͥ ſancti omnes
gamicti lumine.ſicut veſtimento eoꝝ in ca
pite coꝛonaʒ de lapide pꝛecioſo hntes cũ

veo regnant.O regnũ eterne beatitudis.

vbi ꝰ ſpes ſanctoꝝ.⁊ diadema głie.fa⸗

cie ad faciem videt᷑ a ſanctis.vndiq; eos

letiſicans in pace ſua.q̃ omnem exuperat
ſenſum . vbi vt noſter ↄtemplat᷑ pꝛeceptoꝛ
gaudiũ infinuum leticia ſine triſticia.ſalꝰ

ſine do loꝛe. quies ſine laboꝛe. lux ſine te⸗
nebꝛis vita ſine moꝛte.om̃e bonuʒ ſine oi
malo.vbi vita nunq; ſeneſcit.vbi vita ter

minum neſcit. vbi decoꝛ nunqᷓ; palleſcit.

vbi amoꝛ nũqᷓ; tepeſcit.vbi ſanitas nũq;
marceſcit.vbi gaudiũ nunqᷓ; decreſcit.vbi
Toloꝛ nullus ſentit᷑.vbi gemitꝰ nullꝰ au⸗
Dit᷑. vbi triſte nihil videt᷑.vbi leticia ſemꝑ
ha bet᷑.vbi malum nullũ timet᷑.qm̃ ibi il
lud ſummũ ⁊ ſupꝛemũ poſſidet᷑ bonum ·
Elaaem dDñi vᷣᷣutuz ſemꝑ inſpicere.

xcita igit᷑ te nüc aĩa a bijce abſte vni

uerſas ſeculi voluptates · vᷣte terga camis
ↄcupiſcentijs. omibꝰ tyrannis tuis.re//

linque oẽs mundi vanitates.⁊ eleua te⸗
ipſam.eleua totum intellectũ tuum. ⁊ co

gita q;tuʒ potes.quale ⁊ quantũ ſit illud
bonuʒz. Si em ſingula bona delectabilia
ſunt.cogita ⁊ intende.qᷓ; delecta bile ſit il⸗

lud bonum.qð ↄtinet iocunditatem oĩm

bonoꝝ.⁊ non qualem in rebꝰ exꝑimurhu

manis.ſed tanto differentẽ.quantũ crea⸗
toꝛ differt a creatura· Si em̃ bona eſt vi⸗
ta creata.qᷓ; bona ẽ vita creatiix. Et ſi bo

na eſt ⁊ iocunda ſalus creata. qᷓ; iocun⸗
dioꝛ eſt ſalus.q̃ fecit omnem ſalutẽ· Et ſi
amabilis eſt ſopia creata. q; amabuioꝛ ẽ

ſapia que omnia ex nihilo ↄdidit ¶ De⸗
niq; ⁊ ſi młte ⁊ magne delectationes ſũt

in reb oelectabilibꝰ.quał ⁊ quanta ẽ de/

lectatio in eo. qui fecit ipſa delectabilia.
Ouis autem eſt iſte. tam magn tam po

tens.tam ſapiens. tam iocundꝰ. tam bo⸗
nus tãq; ſuauis ⁊ amabilis. qͥ ẽ ſummuʒ

bonuũ.⁊ cauſa eſt omis boni.niſi œæus no

na coꝛpoꝛis anime: qlia nec oculus vio
dit.nec aurꝭ audiuit.nec coꝛ hominis oo

gitauit.Cur ergo per multa vagaris ho

muntio querẽdo bona multa anune ⁊ coꝛ
poꝛis tui. Ama vnũ bonum in quo ſunt

omnia bona.⁊ ſufficit.deſidera ſumplex
bonũ.qð bonum veratx eſt.⁊ ſatis eſt qͥca

quid eni amat caro noſtta.quicquid de-
ſiderat anima noſtra.nempe ibi eſt. ⁊ ibi
amant ⁊ deſiderant· Si pulchꝛitudo de
lectat.fulgebunt iuſti ſicut ſol.Siue loci⸗

tas aut foꝛtitudo.aut libertas coꝛpoꝛis.
cui nihil poſſit obſiſtere.erũt ſimiles an⸗
gelis deiiqꝛ ſi ſeminat᷑ animale.reſurget

coꝛpus ſpirituale.poteſtate tamen nõna

tura. Silonga ⁊ ſalubꝛis vita.ibi erit ſa⸗
na eternitasqua iuſti in perpetuup viuẽt
⁊ ſalus iuſtoꝛum a domino. ſſi ſatietas ſa

tura bimur cuʒ apparuerit gloꝛia tua. Si
ebꝛietas.inebꝛiabũtur ab vbertate domꝰ

tue. Si melodie ibi angeli concinũt deo
ſine fine. Si quelibet munda ⁊ imunda

voluptas.Coꝛrente voluptatis tue pota

bis eos.Si ſapientia. ipſa dei ſapientia
oſtendit ſeipſam ſapientiam. Si amici⸗

tia. d ligunt dominum pluſq; ſeipſos.qe
il ullum.⁊ ſe inuicem perillum. ille ſe. et

illos per ſeipſum· Si concoꝛdia omnibꝰ
illis erit vna voluntas. Si poteſtas.erit
eis vna omnipotẽs voluntas ſua.vt deo
ſua · Mam poteſt deus quod vult per ſe⸗

ipſum. ita poterunt illi.quod volent per

illum . qꝛ ſicut illi non aliud volent q; ille
ita ille nolet quicquid illi nolent.⁊ quod
ille volet non poterit nõ eſſe. Si honoꝛ.

ſi diuitie· deus ſeruos ſuos bonos ⁊ fide
les ſuper multa cõſtituet. ĩmo filij dei et
dij vocabũtur. Et vbi erit filius dei.erũt

⁊ illi heredes quidem dei.coheredes au

tem chꝛiſti. Si vera ſecuritas amat᷑. Mzä⸗2

pe ita certi erunt illud bonũ nũq;· vel nul
latenus de futuro perdituros. ſicut certi

erunt ſe nõ ſua ſponte amiſſuros.nec de⸗/

lecte oꝛem deum illud bonum delectato

ribus inuitis a blaturũ.nec aliud deo po
tentius inuito deo ⁊ illis eſſe ſuꝑallatu⸗

rũ. Si ipſa deniq; delectat dulcedo. ipſe

ſublimis ⁊ gloꝛioſus deꝰ.eſt dulcedo in⸗

eſtimabilis per quam omnia amara dul
coꝛant᷑. ¶ Ham eius dulcedo Stepha/⸗
no lapides toꝛrentes dulcoꝛauit.Ei dul
cedo Laurentio craticulam dulee fecit.

hines
boꝛ gu⸗
dlamer
num et
bernoau
hrroleci
ſuſtorno
Pntzdul
cadinis
lus den
Qpr⸗
vanint
nemdin
abſcona
nem wi

Dannlen

19ola⸗

tbldyep

ma Don
nun deus
ſeles e
ong

Muladud

Mdm

Moe

EKdoe
umd.
Pom

di c

febon⸗

1 bptate

lgntat
Pecczto
lengde
hüange
ceſole
nencn
emerſe
tang
Mtpdin

nedallisn
bonnse
AWensh
anuneren
mucgoſun
dümnſnnen
rlnsckin
agoden
ehch abt
acundode
oSo
aütſimlesp,
ngle. in
ke umen in
n.bien⸗
Pehen ni
d.ſilanag
n gu
rrurdon
guda ihnn
vm. Diso
ſc ſaig60

Notdi oinnd
beſs4
nas ius Nde
nod ul
cuodrwen
mwlril
lnrtgo
Dbond
4 ino finde
GAhi
i ul
We. R

iſumws l

ovrn Delega
Auudde⸗
gele ſgln⸗
mdunin
=
lumit
undulsſil

Jo.

Pꝛo eid dulcedine ibant Apli gaudẽtes
a ↄſpectu ↄcilij.qm̃ digni habiti ſüůt pꝛo

nomine Jeſu ↄtum eliam pati. IJbat An
dꝛeas ſecurus⁊ gaudens ad crucem.qm

ad xp̃i pꝛoperabat dulcedinẽ.hec ſummi
dei dulcedo.ipſos apoſtoloꝝ pᷣncipes ſic

impleuit.vt pꝛo ipſa crucis patibulũ vnꝰ

eligeret.alteri quoq; caput gladio ferita⸗

tis ſupponere non timeret.Pꝛo hac emẽ

da pellem pꝛ opꝛiã btũs Bartholomeus
vedit.p hac guſtanda veneni poculũ Jo
hãnes intrepide potauit.Hanc vt in Ca
boꝛ guſtauit Petrus oĩm inferioꝝ oblitꝰ

clamauit quaſi ebꝛius dicens. Dñe bo⸗
num eſt nos hic eſſe.faciamꝰ hic tnia ta⸗
bernacula.hic moꝛemur.h̊ ↄtemplemur.
hic dilectemur.qꝛ nullo alio indigemus:
ſufficit nobis dne te videre. ſufficit inqͥt

nuunnta dulcedine ſatiari. vnam ſtillam dul

cedinis iſte guſtauit.⁊ oĩm inferioꝝ ob/
litus. oẽm aliam dulcedinem faſtidiuit.
Quid putas dixiſſet.ſi magnam illã eter
nam infinitamq; dulcedinis multitudi/
nem diuinitatis tue dñe guſtaſſet.quam
abſcondiſti timentibꝰ te.Hanc dulcedi⸗
nem tuã deꝰ ⁊ illa guſtauit vꝓgo Agatha

dum letiſſima gloꝛiant᷑ ibat ad carcereʒ

æ quaſi ad epłas inuitata agonem ſuum
tibi dñe pꝛecibꝰ ↄmendabat.hac ſanctiſſi
ma Monaca inebꝛietate rapta ⁊ ſuꝑ ter/
ram eleuata clamabat. volemꝰ ad celum

fideles.volemꝰ ad celum · hanc cum ſan/⸗
ccus deguſtaſſʒ Dauid cecinit. q; magna

multitud o dulcedinis tue dñe.quã abſcõ
Ddiſti timentibꝰ te. eamq; guſtare mone⸗

vat inquiens.guſtate ⁊ videte qm̃ ſnauis

eſt dũs. Quis ̊ tam ſtultꝰ.tam inſanus:

tam demens.tamq; mente captꝰ eſt· qui

pꝛo modica carnis.aut oculoꝝ.aut mun
di ↄcupiſcentia. tot tantaq; velit amitte⸗

re bona. tanta q̊ʒ diuine dulcedinis vo⸗
luptate puari· ¶ Meditemur peccati ma
lignitatem atq;vilitatem. NHihil eſt enim

peccato peiꝰ.nihil deteſtabilius. nihil vi
lius.nihil veterius. nihil deniq; iĩtellecti
ue nature officientius. Etenim angelica
hũanaq; natura cum a ſummo eſſet opifi

ce ſole clarioꝛ ↄdita peccati labe ſuꝑ om

nem carbonẽ eſt nigrioꝛ effecta. MPeccatũ
em̃ ex ſumma libertate in ſeruitutẽex ſciẽ
tia in ignoꝛantiã/ex pulchꝛitudine in tur

puudinem . ex ſatietate in eſuriẽ. ex celſitu

IIX

dine in imũ.ex hylaritate in meſticiaz. ex
rectitudine in obliquũ.ex patria in exiliũ.
ex honoꝛe in ignominiam:ex pace in pꝛe/⸗
lium.ex iocunditate in amaritudinem. ex

amoꝛe ⁊ gratia in odium redigit homint᷑
pꝛop terea ſtoicꝰ ille Seneca inquit· Si

ſcirem deos ignoſcituros ⁊ homines ne

ſcituros:adhuc pꝛopter peccati vilitatem
peccare dedignarer.pꝛopterea fanctꝰ pa⸗
ter Auguſtinus ait ſi hic peccati pudoꝛẽ
⁊ illic cinerem.⁊ inferni viderem horroꝛẽc.

⁊ neceſſario in vnum eoꝛũ haberem imer
gi. pꝛius me in infernum immergerem. qᷓ;

peccatum in me committerem. Mallem

enim purus a peccato innocens gehen

nam intrare.qᷓ; pcccati ſoꝛde pollutus ce

loꝛum regna tenere. cum cõſtet ſolos ma
los in inferno toꝛqueri.⁊ ſolos bonos in

celeſti beatitudine foueri ab eam rem do⸗
lens.ita fugiendum eſſe meditatur. Meu
peccatum nomẽ hoꝛrendum.xres deteſta⸗
biles:nullo modo comparabilis: cecꝰnon
videt foueam in quam cadit. inſanus pu
tat ſe debere facere quod facit.qꝛ ſponte
facit peccatum videns ⁊ ſciens.⁊ pꝛecipi
tio ſe tradidit.moꝛs ⁊ toꝛmenta tĩ ſunt.
⁊ in ſe feda nõ ſunt.qꝛ oꝛdinata ſunt.pec
catum eſt in ſe habet feditatem ſuameæ in

ſe trahit eternam infelicatem. Meli? eniĩ
erat eligere toꝛmentum.qð per ſe feditatẽ

eternam non attrahit.q; peccatum quod

cum feditate ſua doloꝛes eternos iungit

Et certe o miſer homo.ipſa ſola plus eſt
vitãda peccati feditas. qᷓ; quelibet toꝛmẽ
toꝛum acerbitas. ¶ Weditemur ſaluato

ris ⁊ domini noſtri Jeſu chꝛiſti paſſio⸗

nem:que tante virtutis eſt.vt non modo
a carnis concupiſcentia.verũetiam a cũ⸗

ctis periculis.peccatꝭ.⁊ vniuerſis malis

potens eſt nos liberare. AUnde ſicut he⸗
bꝛayeus ille populus cũ a ſerpente moꝛ⸗

Aeretur. ſerpentem eneum in ligno pen/
dentem intuens ſanabatur. ſic quemcũ⸗

q; momoꝛderit aſtutia ſathane. ſi intuea
tur chꝛiſtum in ligno pendentem pꝛocul⸗

dubio ſanabitur · NHanq; plus eſt chꝛi/

ſtus.qᷓ; quecũq; figura chꝛiſti.at vo ſi il⸗
lud potuit figura chꝛiſti.quãto magis h̊

poterꝛit verus chꝛiſtus. Sed tunc xpᷣm in

crucis ligno pendentẽ vere inſpicimus.
qñn mentis oculis ſui ſanctiſſimi penſamꝰ
acerbitatem martirij:crucifigẽtes carnem
Ton n i

noſtrum. Jurta Apoltolum ſcribent?ad

Galathas.cum vitijs ⁊ cõcupiſcẽtijs no
ſtris. congruit enim noſtre infirmitati.vt
quideum crucifixi med itamur paſſioneʒ.
rep:imendarum carnalium voluptatum
nobis crucem faciamus. ¶ Hihil eſt enĩ
qð tm̃ terreat dya bolum.ſicut arma paſu⸗
ſionis chꝛiſti. quibus etiam victus ⁊ de/
bellatus ⁊ eiectus fuit. Ob eam rẽ vir do
ctiſſimus Dꝛigenes tantã eſſe inquit vim
crucis chꝛiſti.vt ſi ante oculos ponatur?

in mente fideliter retineat᷑.ita vt inipſam

moꝛtem xpᷣi intentus oculis mentis aſpi
ciat.nulla ↄcupiſcentia.nulla libido. nul
lus feruoꝛ.nulla eam ſuperare poſſit in/

uidia.ſed continuo ad eius pꝛeſentiaʒ to
tus ille peccati ⁊ carnis fugatur exercitꝰ*.

¶ uod diuus parens noſter Auguſti
nus in ſeipſo experiens aiebat. Cum me
pulſataliqua turpis imaginatio ſeu co/⸗
gitatio.recurro ad vuluera chꝛiſti. cũ me
pꝛemit caro.recoꝛdatione vulnerũ d omi
ni mei reſurgo.cum dyabolus ꝑarat inſi⸗
dias.fugio ad viſcera domini mei.⁊ rece⸗
dit a me. Si ardoꝛ libidis moueat mem
bꝛa mea.recoꝛdatione domini noſtri filij

dei extinguitur. In omnibus aduerſita⸗

tibus non inueni tam efficax remedium.
qᷓ; vulnera chꝛiſti.in illis doꝛmio ſecurꝰ.
⁊ requieſco iutrepidus.bꝛiſtus moꝛtuꝰ
eſt pꝛo nobis. Hihil igitur tam ad moꝛtẽ
quod per moꝛtem chꝛiſti nõ ſanet᷑· Cota
ſpes mea in moꝛtem dñi mei. moꝛs eius
meritum meum.refugiũ meum.ſalꝰ mea⸗
⁊ reſurrectio mea.pꝛoinde in libꝛo de viri
ginitate nos fixe attenteq; ad chꝛiſti cru⸗
cifixi miſteria inſpiciamus ita iubet.inſpi
ce vulnera pendentis ſanguinem moꝛien
tis.pꝛecium redimentis.cicatrices reſur⸗

gentis.caput habet inclinatũ ad oſculan

dum.coꝛ apertum ad diligẽdum.bꝛachia
extenſa ad amplexandum.totum coꝛpus
expoſitum ad redimendũ.hec quãta ſint
cogitate.hec in ſtatera coꝛdis veſtri appẽ
dite·vt totus vobis figuretur ĩ coꝛde. qui
totus pꝛo vobis fuit fixus in cruce. Nẽ/⸗
peſihec ad memoꝛiam reducantur. nihil
eſt tam durum.quod non equo animo to
leretur.parua enim vt inquit Caſſiodoꝛꝰ
toleramꝰ.ſi recoꝛdamur quid biberit ad
patibulum.qui nos inuitat ad celum. Il

le enim obpꝛobꝛia.irriſiones.cõtumeli⸗·

as.alapas.ſputa.flagella ·ſpineam coꝛo-
nam. crucẽq; ſuſtinuit.⁊ nos miſeriad no
ſtram confuſioneʒ vno fatigamur ſermoꝰ
ne.ille cunctas pꝛo n obis pertulit affli-/
ctiones.⁊ nos ꝓ nobis exiguas ñ ſuſtine
mus temptatiões. Ipſe temptari voluit.
vt teinptationibus reſiſtẽdi nos doceret.·
moꝛtem ſubiuit vt nos a moꝛte liberaret
gladiũ ignẽq; miſit ĩ mundum. vt dei an
geloꝝq; nanciſceremur pacẽ pati vndicq
voluit· vt ⁊ vltro ⁊ citro impaſſibiles fie-

remus.quid plura.DO inexplicabilẽ clemẽ

tiam· vniuerũ dñs accepit foꝛmã ſerui.pa
nis exuriuit:fons ſitiuit.lux obſcurata ẽ.

virtus infirmata.vita moꝛtua.redemptoꝛ

venditꝰ.vt his omnibus obnoxiꝰ hõ liber

efficeret᷑. Sed quid eſt qð nobis ad hanc

conſequendã liberationem poſſet eſſe im

pedimento.niſi vt ingrati effecti tãti effi

ceremur martirij imemoꝛes. Quare frẽs
meiquos vna animi cõplectoꝛ leticia.nul

la nõ dico hoꝛa:ſed cuiuſcũq; tẽpoꝛis nõ

pꝛetereat moꝛula in qua ſaluatoꝛis noſtri
non memoꝛemꝰ paſſiones.cuiꝰ memoꝛia
vt aſtruere non vereoꝛ pꝛopugnaculũ eſt
erpugnobie omniũ violentium aduer
¶ Meditemur ſummi dei crga nos
ineffabilem beneficentiam miſericoꝛdiaʒ
⁊ coritatem. Canta eſt enim ergannos be
neficioꝛum magmitudo. vt lingua moꝛta
lis illam explicare non poſſʒ. Nihbil enim

ſari.

ex nobis ſumus.nullius meriti auctoꝛes

nullo pꝛemio remunerandi.ſua tamẽ bo
nitate.⁊ eſſe ⁊ mereri.⁊ pꝛemium cõtulit.
⁊ non quidem eſſe ſolum. ſed viuere ſenti
re moueri ⁊ intelligere:quibꝰ nõ ſolũmo
do cum lapidibus.cum arboꝛibus.cũ bel
uis.ſed etiam cum angelis participes ei
ſemus ineffabilium munerum bonitatis

ſue.⁊ nõ angelis tm̃.ſʒ ſue maieſtati nos

ſimiles faciens.ſua inſigniuit imagine.q
dedit vt nõ ſolum ſetui ſed filij eius fiee
mus credentes in eum. Et in ipſo creas

tionis exoꝛdio in maxiaꝝ deliciarum pa
radiſo hominẽ locauit .vt ibi viueret ſicut

vellet.q;diu ſeruaret qð ipſe iuſſerat.cibun

ei tribueratine eſuriret.potum ne ſitiret.li
gnum vite.ne illum ſenecta diſſolueret.
viuebat pꝛoꝛſus ſine pena.ſine doloꝛibꝰ.

ſine quacũq; mala valitudine· ⁊ omnino

ſine vlla egeſtate.ſic item ei viuere in po⸗

teſtate dederat/vt poſſet non moꝛi:ſi pia

4 .

obe
iud
Vl
luu
bet
A
(c
doff
rlpt
ſolio
0 Ule
loꝛ.
lutu
nitn
nsel
till
to⸗
mon
vent
ſern
h⸗
vol

cnen n
lanal
Nonnrien
pammir afli
gagiſuſine
nemwplut.
Anns ont⸗
Ner n ng
mpelblgie⸗
ttamiſmnn
r bamn
aeden
wosgobin
n poſſctcſen
effenn iͤtie
. Aueffis
canlencaand
an ſenn
ſcnmum 0
ni deiagenos
1miencondi;
zmergmos
Nbogewot
oſß. Hhlan
s menni s
mdi uted
ctyto ſcinon
Cis nche⸗
R tNs
benuutu s
uNR
S
Encrt
rdehcinnh
tibiciunnſi
ipſe uſoncl
eumvelare
edoop
1onn

—¶—¶——M .
——

Fo,. Lx

obedienria ſua cuſtodiret mãdata.Et cũ

iubenti placuiſſet.celeſtiũ mentium abſq;
vlla moꝛte adiuiſſet conſoꝛtiũ oĩm viſibi/

lium inuiſihiliũq; rerum perſpicuã habe/⸗

bat cognitionẽ.magna virtute pꝛeditꝰ to
ti imꝑa bat vniuerſo. MHempe viuẽtia oĩa
celeſtes oꝛbes ſoli luna ⁊ ſidera cũcta ſuo
ſubijciebant᷑ imperio. Nulla ſibia ſũmo
opifice denegabant᷑ munera angeloꝛum
⁊ ipſius deitat adhuc in terreſtri reſidẽs
ſolio.ſepenumero letatus viſiõe.melliflu
is reficebat᷑ colloquijs.¶ Ged pꝛochdo
loꝛ ꝙ ciᷣ hõ in tãta eẽt celſitudine conſti⸗
tutus.tot affectꝰ honoꝛibus.tãtis deco⸗
ratꝰ muneribus nõ intellexit.⁊ iõ comꝑa
tus eſt iumentis inſipientibꝰ.⁊ ſilis factꝰ

eſt illis quoꝝ peſſima ⁊ inſana hec eſt cõ

ditio.vt impinguata ⁊ incraſſata.ↄtra nu

tritoꝛẽ. paſtoꝛem cuſtodẽq; ſuum recalci⸗

trent. Incraſſatus igit᷑ ⁊ impinguatꝰ mi

ſer hõ tot ineffabilibꝰ mũeribꝰ. cõtra tan

tũ largitoꝛem recalcitrãs.cunctiſcies ſieri

voluit.⁊ ſeducte feie placere maluit.vt vi

liter periret.qᷓ; ſui cõditoꝛis ſeruare man
datũ.vt in eternũ regaliter viueret. ꝑinde
nõ s loco tm̃ optimaꝝ voluptatũ.inſqua
lentem ſentibꝰ terrã eiectus.ſedab ĩmoꝛ/
talitatis conditiõe.ad moꝛtis neceſſitatẽ
aſſũma valitudine in oim egritudinũ ge
nera.a maximo imꝑio ad depꝛimentẽ ſer
uitutem.a cunctis oblectamẽtis ad innu
meras amaritudines.ab ineffabilibobo⸗/
nis ad inexplicabiles erũnas ⁊ miſerias
a libertate maxima ad ꝑpetuã captiuita⸗
tem.iubente deo.angelico flämeo pugio
ne pellente ſuis exigentibꝰdemerit mil⸗
ſns eſt.Et cũ neq; ipſe pthoplauſtꝰ.neq;
totiꝰ ſue poſterioꝛitatis quiſpiã nũqᷓ; tan
ti fuent.qͥ iuſtiſſimi ⁊ ſapiẽtiſſimi iudicis
potui ſſet irã placare.eiuſq; tollere maie⸗
ſtatis offenſã.vt a tartareis hũano gene
ri erepto carceribꝰ aditus in celo pateret
ipſe miarũ deus.antiqua ſua motꝰ pieta
te.nõ ꝑ creaturarũ quãpiã.cui tãte delen
de culpe nulla potenit eſſe ptãs. ſed eter⸗
nã ſuã deſtinauit ſapientiã.vt qui elatus
ĩ appetẽda dei ſcia peccauit.ꝑ humana/
tã humiliatãq; ſapientiã eiuſq; redimere
tur.¶ O mirabile myſterium o ĩmenſam
pietatẽ.o inexplicabilem caritatẽ.deꝰ fa
ctus eſt hõ.dns factus ẽ ſeruꝰ.imẽſus fa
ctus ẽ circũſcriptus.ĩpaſſibilis paſſibilis

—

imoꝛtalis moꝛtalis maieſtas infirmitas.
celſitudo gloꝛie.o bpꝛobꝛium hoĩm.⁊ ab
iectio plebis:vt venundatus hõ peccatis
redimeret᷑.dãnatus ſaluaret᷑.captiuꝰ libe
raret᷑.lapſus erigeret᷑. miſer oppꝛeſſuſq;
gloꝛificaret᷑ extolleret᷑ hõ. ¶ O igit᷑ dere
ſtanda hoĩs ingratitudo. qqͥ iugiter tot tã
toꝛũq; non fuerit memoꝛ bnficioꝝ. qui ꝓ
conſeruandis hmõi bnficijs ſeipſũ pudi-⸗
cum caſtũ mundũq; ſe nõ conſeruat.Hõ
enĩ benigniſſimus deꝰ pꝛo tãta erganos
munificentia ſua a nob aliud q; nre men
tis mundicitiã poſtulat. Ipſe enĩ ois glo
rie ⁊ pulchꝛitudinis auctoꝛ.nos in cõſpe
ctu celſitudis ſue pulchꝛos mũdos nitẽè⸗
teſq; gloꝛioſos eſſe affectat.Et qm̃ vtmũ
di ſimꝰ pꝛecellentiſſimũ nobis eſt munus
nõ nobis illud.ſed ſue eſt gre aſcibendũ
ſine qua etiã nõ fuit nobis collatũ.Hqq;
ſublimis ⁊ gloꝛioſus deꝰ nulli aliqdi de⸗/
bet ˖ qꝛ gratuita oĩa pᷣſtat.Et ſi quiſq; di⸗/
ceret.aliquid ab illo ſuis meritis deberi.
certe vt eſſet nõ ei debebat᷑.nõ enim erat
cuideberet᷑.⁊ inde qð meritũ eſt cõuerte
re debes ad deũ.ex q̊ es.cũ ex ipᷣo etiã̊ me
lioꝛ ſis.ex q̊ habes ꝙ ſis.qm̃ quid ẽ meri
tum hoĩs ante gratiq. Qũo merito ꝑcipi
at gratiã.cũ omne meritũ nrm nõ faciat
in nobis niſi gratia.⁊ cũ deꝰ coꝛonat me
rita noſtra.nil aliud coꝛonat niſi munera
ſua.quecũq; igi᷑ bona habemus eoꝝ au
ctoꝛ eſt deꝰ.Ei ſi bonoꝝ operũ miſtri ſu⸗
mushoc inſuꝑ deꝰ gratuita bonitate cõ
fert. Itaq; vt cardinẽ epilogemus ſermo
nis oẽ eſſe nrm.oẽ meritũ.oẽ pᷣmiũ.oẽ de
niq; bonũ.ipᷣe gratis ↄtulit qͥ eſt ſũmũ bo
nũ . Ob eam rẽ in cõmetarijs Dauitice ꝓ
phetie.ita noſter q̃rit pᷣceptoꝛ.Quid di⸗
cturni ſumꝰ ei.qui pꝛimo gratis nos fecit.
qꝛ bonus eſt.nõ qꝛ illo ahiquid meruimꝰ
Deinde de ipſa reꝑatione.de ſecũda. ſcʒ
natiuitate quid dicturi ſumꝰ. Merita no
ſtra feciſſe · vt nobis illa ſalus ꝑpetua mit
teret᷑ a dũo. Abſit ſi eni merita nĩa id fa⸗
cerent.ad dãnationem noſtram venirent.
Non eni venit ille ad inſpectionem meri
toꝛum.ſed ad remiſſionem peccatoꝝ.MNõ

fuiſti ⁊ factus es. Malus fuiſti.⁊ libera⸗“

tus es. Quid deo dediſti. Quid non ab
eo gratis accepiſti. Merito ⁊ gratia no⸗
minaturquia gratis datur.exigit᷑ ergo vt
⁊tu gratis colas eum. Attende igur ad

teipſum.o hõ Attende.o monache Attẽ⸗
de quid merebaris. vide ſi occurrit tibi ni
ſi pena.ſi occurrit niſi ſuppliciu;ʒ Nides
ergo quid tibi debebatur.⁊ quid dederit

⁊ quid gratis dedit. Data eſt venia pec/⸗

cotoꝛi.datus eſt ſpiritus iuſtiſicationis.

Ogta eſt cantas ⁊ dilectio. in qua bona
omnia facigs.⁊ ſuper hoc dabit ⁊ vitam
eternã ⁊ ſocietatẽ angeloꝝ.Lotũ h̊ de mi
ſericoꝛdia accepiſti. merita igit᷑ tua nũq;

iactes.qꝛ ⁊ ipſa tua menta.illꝰ ſũt dona

NQuod cũ idem ſane contemplaret᷑.ad di
uinam clamabat maieſtatem. Quoad fie
n poſſit. erꝰ numerans beneficia hoc pa/
ccto. ¶ D ſapientia que aperis os mutoꝝ
D verbum per quod facta ſunt oĩa.Ape
ri os meum. Da mihi vocem laudis tue.
vt enarre omnia bũficia tua.que mihi do

mine a pꝛincipio contuliſti. Ecce enĩ ſum

qꝛ tu creaſti me.⁊ ꝙ me creares in nume⸗/

ro creaturarum tuarum ab eterno tu pꝛe
oꝛdinaſti anteq; quicq; faceres a pꝛinci⸗

pio.anteq; extenderes celos.nec duʒ erãt
abyſſi.adhuc terrã non feceras.nec mon

tes fundaueras.nec dũ fontes eru perãt
anteq; hec omnia faceres per verbũ tuuʒ
feceras me ⁊ creaturã tuaʒ foꝛe certiſſima

veritatis tue ꝓuidiſtii⁊ creaturã tuaʒ me
eſſe voluiſti. Et hoc mihi dñe benigniſſi/

me deꝰ altiſſime.pat᷑ miſericoꝛdiſſime.po

tentiſſime.⁊ ſemꝑ mitiſſimeque mea me⸗
rito.que mea gratia. vt complacent᷑ ante

conſpectũ tue maieſtatis creare me. Hõ
eni eram ⁊ creaſti me.nihil fueram. ⁊ de

nihilo me eſſe feciſti. Quale autẽ aliquid

Mſon ſtipul nõ ignẽ.non auẽ vel piſcem.
vel ſerpentẽ · vel aliquid ex bꝛutis aialibꝰ.
noõ lapidem nõ lignũ.necaliquid ex eoꝛũ
genere.qᷓ tm eſſe poſſunt.⁊ ereſcere et ſen
tire.ſed ſuper hec omnia voluiſti me eſſe.
⁊ex his que creſcũt ⁊ ſentiunt.qꝛ ſum.cre
ſco ⁊ ſentio.⁊ paulominus me parem cre
gaſti angelis. qꝛ te cognoſcendi cum ipſis
rationem accepi.Sed paulommus vti/
ꝙ; dixi.qꝛ illi faciem tuam iã habent.non

per ſpẽm.ergo per ſpem. Illi facie ad fa⸗
ciem te vident.ego vᷣo per ſpeculũ in eni/

gmate. Illi plene.ego vo te video a par⸗
te. Sed cum venerit quod futurũ eſt· eua
cuabitur quod exꝑte eſt. quando reuela/

ta faeie iam faciem tuam videbimus.qð
iam pꝛohibebit nos eſſe minoꝛes paulo

minus ab angelis. quos tu domine coꝛo

na ſpẽi oꝛnata gloꝛia ⁊ honoꝛe coꝛonaue

ris. quos tu d omine nimis quaſi ami/

cos ſanctos tuos honoꝛificauer.imo po
tentia pares illos angelis feceris equa
les. HNempe ⁊ veritas tua dicit.equales
erunt angelis.⁊ filij dei erũt. Quid nimi
rum ſi filij dei ſunt.ſi pares ſunt angelis.
vere quidem erũt filij dei.qꝛ filius homi⸗
nis factus eſt. filius dei.hec igitur cõſide
rauti mihi.fiducia eſt mihbi dicere. homo
non minoꝛ paulominus ab angelis:quia
deus homo homo deꝰ. ⁊ non angelus
Et dicam pꝛopterhominem creatutã di/
gniſſimꝗ. qꝛ verbum quod erat in pꝛinci
pio deus apud deum. verbum per quod
deus dirit. Fiat lux ⁊ facta eſt lux:ange⸗

lica ſcʒ natura. ¶ Aerbũ per quod deus
creauit omnia in pꝛincipio.idem verbuʒ

caro factum eſt.⁊ habitanit in nobis.⁊ vi

dimus gloꝛiam eius:gloꝛiaʒ quaſi vnige

niti a patre· Ecce gloꝛia per quã gloꝛioꝛ.
ecce gaudium per quod gaudeo domine
deus meus vita mea ⁊ gloꝛia anime mee
Et vere gloꝛia.vere gaudium. vere ſalus
anime mee. tu es xpᷣedeus meus.q: non
modo ſic me feciſti vt tuus eſſem eterna

ſapicntia patris. cum non eſſemſed rede

miſti cum perijſſem vt humiliatus fuiſti⸗
vt homo eſſes.⁊ obediẽs ei fieres vſq; ad

crucis moꝛtẽ perierã vtiq; domine. ⁊ moꝛ
tuus fueram.⁊ ad moꝛtuum deſcendiſti.
AMAoꝛta litatẽ ſuſcepiſti.ad ſeruũ rex deſcẽ

diſti.⁊ vt ſeruũ redimeres.teipſum tradi⸗

diſti. ⁊ vt ego viuerem tu moꝛtẽ ſuſcepiſti
Aboꝛtem viciſti ⁊ me reſtauraſti.cũ te hu

miliaſti perieram ⁊ abieram. ⁊ in peccat
meis venundatus eram: Veniſti pꝛo me

vt me redimeres.⁊ tm̃ me dilexiſti.vtſan-
guinem tuu m pꝛecium tuum dares ꝓ me

dilexiſti me plus q; te.qꝛ moꝛi voluiſtiꝓ
me.tali pacto.tã caro pꝛecio reduxiſti me

de exilio. Redemiſti me de ßuitõ. retraxi⸗
ſti me ð ſupplicio· Vocaſti menoĩie meo.

Signaſti me ſigno tuo.Et vt memoꝛiale
tuũ ſemper eſſet in meet nũqᷓ; recederet a
coꝛde meo. qui pꝛo me non receſſit a cu

ce. AVnxiſti me oleo tuo.quo tu vnctꝰfu⸗

iſti. ⁊ a te chꝛiſte dicerer chꝛiſtianus. En

in manib tuis deſcripſiſti me. vt ſpꝑ ſit me
moꝛia mea apð te.ſi tũ mẽoꝛia tua fůit u

git apð me.ſic igit᷑ gra tua ⁊ iniſcdia tua:

ſnder
(mculis
emut⸗
doct
uundo
zodepe
Cblerep
ggimid
eG
ocer
g ben
mevi
ſenpen
bigrot
bonis!
1totas
puler
omnͤe
goder
Ge⸗
mS
perſe
a
ten
went
ohe
loos
aint
eidiſp
ledor
innde
mnd
t1 An
pd
free
Un
con
ant
ſuo⸗
jemn
wur.
mim
un⸗
ſepto
ts
den
gem
Vnd
Pter⸗
deen
men
eun

ecchonen
aſ ran

uen inoe

femnstagl
Dat adis
. Qulnin
ſun netls⸗
ſlustont,
aigncſce
1deen doro
ngels
nonange
naumnäde
entingn
vn perqd
ctlot an
qodas
Gem m;
nnobise
zcidwig
aigone⸗
deo dome
cinene
n, Meſls
us,0 o
ſen aema
nſecfede
grus fulſtſ
nes ſ;ad
nige. 1mo:
endl⸗
iner deſeᷣ
um tradi⸗
zſuſcepiſti
d
Ne
gencupon
lerſunen
dvcee
u wlliiß
nunſi ne
iöſetmri⸗
genciene⸗
cnenoi
irechaen

ſemder pꝛeuenerũt me. de multis nãq; pe

riculis liberaſti me liberatoꝛ meꝰquando

erraui ad viam reduxiſti:qũ ignoꝛaui me
docuiſti.quando peccaui coꝛripuiſti me.

quando fui triſtis ↄſolatus es me. quan
do deſperaui confoꝛtaſti me.quando ce/
cigdi erexiſti me. quando ſtetitenuiſei me.
qñ iui duxiſti me.quando veni ſuſcepiſti
me.quando doꝛmiui cuſtodiſti me.quan
do clamaui exaudiſtime:Mec ⁊ multa a⸗

lia beneficia largitus es mihi dñe dens
meꝰ vita anime mee· de quo dulce ẽ mibi

ſemper loqui.ſemper cogitare.ſemper ti⸗
pi gratias agere.vt poſſem te pꝛo omnibꝰ
bonis tuis laudare ⁊ amare toto coꝛde.
æ tota anima.⁊ tota foꝛtitudine mea.ſi/

mul ex omnibꝰ medullis intimis coꝛdis.

omniũq; compagum mearũ.beata dulce

do deus meus omnium.qui delectant᷑ in
te · Sed imperfectuʒ meum viderũt oculi
tui.Oculi inquẽ tui multo lucidioꝛes ſu⸗

per ſolem.⁊ aſpiciẽtes oẽs vias hominis
⁊ pꝛofundum abyſſi.qui in oĩ loco ſꝑ cõ/

templant᷑ bonos ⁊ malos.qꝙ cũ tanta ſue

mmentis ſit perſpicacitas. cqueamꝰ ne coꝛ
da noſtra aſpiciat impudica. ne labe infe

etos libidinis.nos a ſuo conſpectu abij⸗
ciat.Cogitemꝰ etiam fratres.qno pacto

ei diſplicere audeamus.qͥ nos tot ac tan
tis donauit muneribus.quis enim nõ cõ

fundatur quippiam coꝛã illiꝰ oculis ope

rari turpitudinis.qui nihil ad eius cõmo
dum honoꝛẽq; faciendum omiſit. ¶ Ge/
prmi conſeruande pudicitie remediũ eſt

requens pura. nuda omnium etiã cogi

tationum.ex quibus quis ad impudicas

concitatur actõnes.confeſſio.Conat᷑ enĩ
antiquus aduerſarius noſter nobis per/⸗

ſuadere.vi vana cogitamina eoꝛũ pudo/⸗

rem leuitatẽq; ſuggerens.non confitea⸗
mur. quatenus per illa duʒ inconfeſſa in
animo reſideãt titillemur veremur ⁊ vꝛa⸗
mur.ſicq; labamur in cõſenſum.quo ſub/⸗

repto iam pudicitia pereat.pꝛopterea ſi

eut talium cogitationũ vulnera nuuc eo⸗
dem inſtigãte aduerſario.nũc pꝛ opter le⸗

gem membꝛoꝝ repugnanteʒ. nunc tactũ
vanũq; aſpectum inflamantemnũc pꝛo⸗

pter male actoꝛum memoꝛiam, vix vnq;
deeſſe poſſunt.ſic ⁊ confeſſionis medica
menta deeſſe non debent. Hon eni vult
Deus vt has vanas confiteamur cogita⸗

tiões. ſicut nec ⁊ cetera peccata noſtra ꝙ;
ipſe ea ignoꝛet cum omnium cognitoꝛ ſit

⁊ omniãa ſint coꝛam ſue maieſtatis oculis

nuda.ſed qꝛ dyabolus h̊ deſiderat.vt m

ueniat quod nobis ante tnbunal iudicis

eterni obijciat. ideo nequiter perſuadere

niti.vt magis defendere qᷓ; accuſare pec
cata noſtra velimus.Ecõtra autẽ domi/⸗

nus noſter q; miſericoꝛs ⁊ pius eſt. ⁊ no
ſtre ſalutis amatoꝛ. vult vt ea ↄfiteamur

in hoc ſeculo:ne pꝛo illis cofundamur in
futuro ⁊ temendo iudicio. Si enim cõfi
temur nos.ille parcit.ſi agnoſcamus ille

ſcit. ¶ Serpẽs autẽ ille quomodo inſti

tit vt bomo caderet qui ſtabat. ſic agit.
vt qui cecidit non reſurgat.ideoq; aduer

ſus incantatones eius ⁊ inſidias:quibus

nunc umpedire nobis vult cõfeſſionẽ pec⸗
cati reſiſtamus. q; enim ſcit nos nõ poſſe
redire.niſi per humilitatem. qui per ſuper

biam lapſi ſumnsad quã ipᷣe nobis dux

fuit:omni ſtudio conatu confeſſionem.

que nutrix eſt humilitatis nobis impedi

re.uos vᷣo eius peruerſa ſtudia dirumpẽ
tes chꝛiſtum humilitatis ducẽ ſequamur
eius rogitantes clementiam.vt pedes no

ſtros dirigere dignetur in viaʒ pacis.per

quam in vi tabernaculi admirabilis vſ⸗
qᷓ; ad domũ dei in voce exultatiõis ⁊ cõ⸗

feſſionis am bulemus. Dere enim con⸗/
feſſio ipſa viua eſt.per quam relin quimꝰ

caſtra tartarea.per quam ſathane ſupera

mus impugnanones.per quam abij cimꝰ

vitia:per quam pudicitia humilitate fien
de ſpe caritate ⁊ ceteris oꝛnamur virtuti
bus immo omnium earum ipla ineuerti
bile nobis ẽ ꝓpugnaculũ.Cõfeſſio ẽ aiaꝝ

currus.ſcala celi.ingreſſio ad dñm.colla
tio gloꝛie.⁊ vere felicitatis cardo.hine pl
ceptoꝛ noſter in libꝛo de verbis dni ait.

Cognoſce quid es.cognoſce te infirmũ.
eognoſce te hominẽ.cognoſce te peccato

rem.cognoſce illu qui iuſtificat te.cogno

ſce qꝛ maculoſus es. Appꝑeat in confeſſio
ne tua macula coꝛdis tui.⁊ pertinebis ad

gregem chꝛiſti. qꝛ cõfeſſio peccatoꝝ inui

tat medicum ſanaturum. ¶ Semper igi
