cia. Ju vultu pudicitia. Inceſſus cũ gra
uitate.ſtatus cũ reuerẽtia.motꝰcũ matu/⸗
ritate.ha bitꝰ cum religione.quatenꝰ vbi
qꝙᷓ; reſplendeat ſctitas:emineat honeſtas.
ſeruet᷑ humilitas/vt in oĩibus motibꝰno⸗

ſtris nihil fiat qð cuiuſqᷓ; offendat aſpe⸗

ctum.ſed qð noſtram deceat ſctitatẽ.⁊ ſic
tandem in oĩbustã pꝛ iuate qᷓ; publice.tã
palã q; clanculum nos geramꝰ. vt in no/⸗
bis nõ mentiat᷑ religionis nomen. Mãq;
religioſus.vt ait Cicero a religendo ap
pellatus ẽ.eo ꝙ retractat.⁊ tãqᷓ; relegit ea
que ad cultũ diuinũ pertinent. modum.
oꝛdinẽ.foꝛmãq; cunctis ſpiritualbꝰim/⸗
ponens. Et JIſidoꝛꝰ inquit. Religioſidi
cti ſunt ex relegendo. tãq; ex eligẽdoſeli⸗
gentes.⁊ ex diligẽdo diligẽtes.ꝙ ſi in tã⸗
to culmine poſiti ſumꝰ diuinitatis conti
neamus impꝛimis nos taliter quatenus
ſine mmoꝛe alios cõtinree valeamꝰ. qm̃

nõ põt exercitũ ↄtinere ĩperatoꝛ.ſicut p⸗

cllare Marcꝰ Cicero inqͥt qui ſeipſum nõ

¶ Kextus triceſimꝰ pꝛimus ¶ Auguſtinꝰ?

Euli veſtri ⁊ ſi iaciant᷑ in aliquã
feminaruʒz in nullam figant᷑. HNe

nas videre ꝓhibeminiſʒ appetere.aut ab
ipſis appeti velle criminoſum ẽ.

¶ Kõmentũ triceſimũpꝛimũ ¶ Ambꝛoſius

Snipotentis dei mandatũ eſt.
Jnõ mechaberis.in quo oĩs mem
bꝛoꝝ genitaliũ illicitꝰ pꝛohibetur

vſus. ad eniꝰ quidem pꝛecepti obſeruan

tiam.cũ totũ genus obligeturhbnmanuʒz·
nõ illud hic iuſſit Augꝰ.vt quidam aiũt.
ſed vt diuine maieſtati hoc iubenti faciliꝰ
liberiꝰ.cõmodiuſq; parere valeamꝰ.opoꝛ
tunitatẽ.cãm atq; viam:qua ad pꝛohibi⸗/
ti vitij deuenit᷑ labem. nobis imꝑauit ca⸗
uendam dicens. ¶ Hculi veſtri. ⁊ ſi iaci⸗
ant᷑ in aliquam feminarũ in nullam con⸗
figant᷑.tanq; ſi manifeſte dixiſſet.Cauete
fratres ne in mulieres oculos conijcere.
⁊ ſi coniecti fuerint.in nullam figant᷑.qiũn
in aliquam earũ conficti ſagitte ſunt coꝛ
da ferientes atq; penetrantes.⁊ ſecũ vi⸗
6

q; enim quando pꝛoceditis femi 3

rus deferentes. vt interficiãt aĩam· perin
de Lreñ:tertio ſcriptum eſt · Oculus meꝰ

dẽpꝛedatus ẽ aiam meam. Ob eam rem
Democritꝰ ſicut Certullianꝰ meminit ſi
bi oculos eruit.ne videlʒ feias videre.q̃s
ſine cõcupiſcẽtia aſpicere nõ poterat:Ad
hoc hoꝛtatꝰ eſt nos xpᷣs in euangelio di⸗
cens. Si oculus tuꝰ ſcandaliſat te. erue
eum ⁊ ꝓijce abſte.hinc beatꝰ Antho.cum
didimum vinũ pꝛofecto eruditiſſimũ de

ſua conſolaret᷑ cecitate dixit.Multo qui⸗
dem meliꝰ eſt ſpũ videre q; carne.⁊ illos

oculos poſſidere.in quos feſtuca pecca⸗

tinõ poſſit incidere.qᷓ; illos qͥ ſolo viſu ꝑ
concupiſcentiq poſſunt hoĩem in interi⸗
tum gehenne mittere. ¶ Et ne qs credat
in ſimplici viſu peccatũ conſiſtere ſubdit.

Meq; enĩ qñ pꝛoceditis feias videre pꝛo
hibemini.non enim videre pꝛohibitũ eſt.

ſed male vid ereille enim male videt.ille

nequiter aſpicit.qui ꝑ viſum ad concupi
ſcentiaʒ tendit.hinc adiecit.ſed appetere
aut ab ipſis appeti velle criminoſum eſt.
Crimen enĩ vt ipſe ſuper Johem inquit.

eſt peccatũ graue accuſatõe.⁊ dãnatione

digniſſimũ.emo idcirco ꝑuifaciat cõcu
piſcentiam.ſi criminoſa eſt.ſi accuſatiõis
demeritũ habet. ſi concupiſcentem dãna
tione facit eſſe digniſſimũ.¶ Kaueamꝰ

igit᷑ figere oculũ. ne ad concupiſcentiam
labamur. qm̃ ſi qtidie velis pulchꝛis fa-
ciebus oculos figere.vt Cryſoſtom ait.
capieris oĩno.⁊ ſi bis vel ter foꝛtaſſis la-
queos euades.nõ tñ que fragilis eſt.hu⸗-

mane nature expers eris.que talibꝰẽ con
ſtipata conditiõibus.vt ſi etiam contuitꝰ
tꝑe ſe ↄtineat.ſpẽs nihil oĩnus foꝛme ſe⸗
mel coꝛdi ꝑ oculos imiſſa adeo illigata te
net᷑.vt vix magni luctaminis ſoluat᷑ pote

ſtate. Ea de re idẽ vir doctiſſimꝰ Cryſoꝛ⸗

ſtomꝰ cautos nos reddens inqͥt. Quan⸗/

do viſa muliere flama ſemel accẽſa fuerit
⁊ poſtea abſente ea.foꝛmat quis apud ſe

imagines turpiũ actionũ multotiens pi/
cedit ad opꝰ.Ceſtis ẽ ſanctꝰ Dauid:.qui
oculos ſuos in feminam figẽs.illicito ap

petitu deuictꝰ qdulterium homicidium

ppet auit.eſtis eſt Judas.qͥ cum iu bi

uio nurum ſů hamar aſpiciens cũ ea

peccauit.Ceſtes ſunt filij dei.qui cũ fili⸗
as hoim pulchꝛas viderẽt.eas in vxoꝛes
acceperũt.Ceſtes alij innumeri. qͥ ex libi

Qqᷓiuoſo aſpectu in cõcupiſcentiam exrarſe
runt.ac deinde ad fediſſima deuenerunt

opera.Et ſi opoꝛtune cõmoditatis caren

tia ad opus non veniat᷑.rei nibilominus

ſunt apud dei maieſtatem· perperam affe

ctantes.dicente Saluatoꝛe in euangelio

Qui videnit mulierẽ ad concupiſcenduzʒ
eam mechatꝰ eſt in coꝛde ſuo.deus enim

qui eſt ſcrutatoꝛ coꝛdiũ noſtrq iudicat in
tentionẽ. Itaq; ſi cuiuſ qᷓ; malus eſt aimꝰ

mala mens.pꝛauꝰ affectus.ꝑuerſaq; ex⸗

titerit intentio.neceſſe fit.vt ipſe totꝰmaꝰ-

lus ſit. Chꝛiſto teſtante quiait.ſi oculus
tuus ſimplex fuerit.totũ coꝛpꝰ tuum lu⸗
cidum erit. Si autẽ neq; fuerit:⁊ totum

coꝛpꝰ tuũ tenebꝛoſum erit. De mẽtis vti
q; oculo qui pmatũ tenet in hoĩe.⁊ a quo
nõ ſolum nomẽverũetiã ⁊ oꝑationem.et

eſſentiã tenet.veritas ipſa intellexit. He⸗
mo igit᷑ ſe de caſtitate. nemo de virginita

te.nemo de pudicitia gloꝛiet᷑.ſi caſtů vir-
gineum pudicũue coꝛ nõ habuerit.pote
rit quidem hoĩem fallere.ſed deũ curoia
patent fallere nõ poterit. Sed ne homo
exardeſcat interioꝛ.Oculus auertat᷑exte-

rioꝛ.ne.ſ.videat vanitatem ·⁊ ſi viderit in
eam nõ figat᷑. ¶ Mõ enim nos Salomo
ne ſapientioꝛes.nõ Dauid ſanctioꝛes.nõ

Sãpſone exiſtimꝰ foꝛtioꝛes.ꝙ ſi g tanti

viri per incuriã ceciderunt oculoꝛũ.HNos

q̊ longe ab eis virtute diſtamꝰ.taʒz moꝛta

le pꝛecipitiũ ſumoꝑe timere ⁊ cauere de⸗
bemus. Diſcamꝰ igit᷑ ab iſtis Diſcamus
⁊ viro ſctiſſimo atq; peritiſſimo Johã⸗
ne os auri.qui cũ ſe tã caſtum eſſe gloꝛia
ret᷑.tante continentie atq; foꝛtitudinis ex
iſtimaret. vt dicere auſus eſſʒ deo.Dñe li
bera me a ſuperbia.qm meipſum a libidi

ne ⁊ homicidio liberabo.⁊ tñ ad contui
tũ erratice adoleſcentis mox tãte caſtita⸗

tis ruit colũna. O fratres mei.xl.⁊ vltra

annos exempluʒz extitit pudicitie.qͥ vnico

momẽto amiſit gloꝛia caſtitatis.⁊ homi

cidij ꝑpetrauit ðᷣlictũ. O iſcamꝰ a Pau
lo apło vaſe electõis.qͥ pꝛeparatꝰin euun
gelio xpᷣi ob carnis aculeos. ⁊ incentiua
vitioꝝ nõ modo oculos.ſed totũ coꝛpus

ſuũ repumebat.⁊ in ſeruitutem redigebat
ne foꝛte alijs pꝛedicãs ipſe repꝛobus in⸗
ueniret᷑. O fratres mei ſihic ad tantã gra
tiam erectꝰ poſt nuditateʒ. ieiunia.fame:

earceres flagella.⁊ ſupplicig clamat. Ni 1

ed.Ad

Genti
kun
Erele
Auode
ncum
con
netun
ge
zasz
nuo
lumen
tenn
(E
ſe
Earelp
ſchenen
Gſeratſ
Geus
onisſ
ſup oẽs
nabilio

mus m
quooꝛn
ſublim
Hinet
noriq
livtoe
kesbyine
ſedinccl
Punoner
weon
dNs&
cigomn
heſeg
hos en
c
maleſt
nöbbef
moim
co v⸗
nia Kne
nſicn⸗
Ginee
noanc
Caſii
gengin
ng⸗
Nn

gienn
in
Modtagag n

Bandlntnns

mhohmmafe
menamgel
tangland
eladancnin
1notinhn
65Mansckiin
fenpſetinr
guar ſioall
Wapenunl⸗
fntelotun
n deninsyti
Ninboiendco
itoggdonen
hamelen Be
wdernen
prci ſafin
i nt
Wi a
,Oobehune
usatigtn
umiN
nin en
nuz. g1oN
nrmdni⸗
n ch
tautde⸗
s dN
ntiino ⸗
jonwens/
i
õ
wssnd en
ttle
vnn mi
tnns

47

tanmndn

ncmtnin

Jo. xLII

NWo alteram lege in membꝛis meis repu⸗

gnantẽ legi mẽtis mee.captiuanteʒ me in

lege peccati.Et rurſus. Infelix ego hõ.

q̃s me liberabit de coꝛꝑe moꝛtis huius.

Quõ nos ſecuros eſſe putamꝰ. ſi velicijs
vacamꝰ.ſi micantes oculos in feminam

eijcimꝰ. Ob eã rem patientie atq; ↄſtan⸗

tie tur inexpugnabilis Yob aiebat. pe⸗/
pigi fedꝰ cũ oculis meis.vt non cogitaræę

qͥdeʒ de vᷣgine. Exꝑiebat᷑ em̃ vir ſanctiſſi
mus.qꝙ ꝑ exterioꝛẽ viſum intenꝰ coꝛrũpet

lInmen.ſuis cũ oculis pactũ ꝑegit ne in/

caute aſpiceret qð illicite concupiſceret.

¶Et qᷓ;ᷓ; animus ex om̃ibꝰ ſenſibꝰ tq;
ſuis ex nuncijs poſſit ↄmoueri. nullꝰ tñ

eſt.q̊ vel plures vel diſtinctioꝛes. vel etiã
vehementioꝛes. exactioꝛeſq; mẽti noſtre
offerat ſpecies· qᷓ; viſus. Magna nimirũ
eſt eius ptãs.⁊ qᷓ; ꝑ amplum giꝝ luſtra⸗
tionis ſue.fulgoꝛe velociter curſus eiꝰ.et
ſuꝑ oẽs volucres celi volatus ſuꝰ.penein⸗
trabilioꝛ om̃i gladio acuto conꝰ intuitus
eiꝰ.Adamat pulchꝛa.⁊ velut ſtrennuiſſi⸗

mus miles atq; expeditiſſimꝰ armiger.

quooꝛſum ſe verterit.dimicando ferit.in
ſublimibꝰ ⁊æ excelſis q;maxime delectat᷑
Hinc tanq; in arce in ſublimioꝛi pᷣſtan⸗
tioꝛiq; ꝑte hoĩs oculi ſunt a natura loca

ti.vt ꝑ eos non in feminas.nõ in vanita⸗
tes huius mũdi.nõ in ſeculi voluptates.
ſed in celos ⁊ ad ſidera.⁊ ad ſũmi dei ↄtẽ/⸗

plationẽ nr vᷣſet aſpectus.Et qm̃ in domi
to eq̊ ſunt calcande habene.ſicrefrenan⸗
dus eſt aſpectꝰ n.ne calcitret.ſic pi dici
cia oꝛnandꝰ ne labefiat. ſic ↄpꝛimendus
ne ſe extollat. ſic retinendꝰ ne in pᷣcipiciũ
nos eijciat. ſic deniq; vbiq; ⁊ apud quẽ⸗
cunq; cuſtodiendꝰ. ne referendarniꝰ tante
maieſtatis cardo fiat nr̃e eterne captiui⸗
tatis.¶ Eredite mihi frẽs mei dilectiſſi/
mi.curioſum.vanũ.⁊ incautũ aſpectum.
nõ labefactantis libidinis tm̃. verumeti
am oĩm maloꝝ extitiſſe oꝛiginẽ. Ham q̊

pacto voluptuoſiſſima illa pma parens
njjr̃a Eua diuinü fuit tranſgreſſa p̃ᷣceptũ.

niſi qꝛ vetitũ incaute pomũ aſpexit Chã
qꝛ impudice patris aſpexit verẽda.de ho
noꝛandis paretibꝰ mandatum ↄtempſit
Caſtiſſimu Joſeph dña oculos in eũ cõij
ciens in libidinẽ exarſit. Dina ob eiꝰ va⸗
num aſpectum aſichem coꝛrupta homici
dioꝛum. guerraꝝ inexplicabiliũq; fuit cqᷣ

maloꝝ.Ex nude veneris aſpectu. Paris
excelſe ⁊ inclite ciuitatis troiane peꝑit in
cendiũ. Egyptij viſa eius pulchꝛitudine
Sarà Abꝛahe ↄiugẽ rapuerũt. Oolofer
nus captꝰ ſctẽ Judith oꝛnatu cum oĩ ſuo
perijt exereitu.Senerx ex luxunioſo viſu ĩ
caſtã pudicãue Suſannã exarſerũt. Sed
quid ꝑ amplioꝛa vagoꝛ exempla.Hõ ſoa⸗
lum h̊ coꝛpoꝛeꝰ ſed ment aſpectꝰ incautꝰ
maloꝝ oĩm extitit iitiũ. Hãq; lucifer ſuã
pulchꝛitudinẽ.ſplendoꝛẽ.celſitudinẽq; cõ

templãs elateſt: ⁊ pꝛeliari cepit.vt pone
ret ſedem ſuã verſus aqͥlonẽ.⁊ ſilis fieret

altiſſimo. MPꝛopter qð e celo cũ oĩ ſua co

hoꝛte in eternos cruciatꝰ eiectus ẽ.Minc

xpᷣs in euangelio dicit. Nidebꝗ ſathanãẽ
ſicut fulgur de celo cadentẽ G2 qᷓ; igit
periculoſus.qᷓ; dãnãdus.qᷓ; deteſtandꝰ.
q;q; magnoꝑe fugiẽdus ẽ interioꝝ exte⸗
rioꝛũq; oculoꝝ vanꝰ ⁊ incautus aſpectꝰ.
Peride ſanctꝰ ſupplicabat Dauid.Auer
te oculos meos dũe ne videant vanitatẽ

Aluerte oculos carnis ne carnalis fiam.

Auerte dñe auerte oculos mentis mee.

ne elatus a tua celſitudie. ſicut ſathanas

tuã. Ob eam rẽſancto Loth a ſodomis
fugienti pᷣcipit᷑.vt nõ retroaſpiciat.neq;
remaneat in oĩ circũadiacenti regione.ſʒ
in monte ſaluũ ſe faciat. Qui retroaſpi⸗
cit.vt xpᷣs ait nõ eſt aptꝰ ad regnũ dei.h̊
eſt qui ſicut canis ad vomituʒ redit.q̃ ex
religione ad iã relictam militiã ſeculareʒ
reuertit᷑.qui ꝑ oculos coꝛpoꝛeos aie que

rit interitũͥ.qui ob mundanarũ rerũ con

cupiſcẽtiam.minime veret᷑ ſua labefacta

re conſcientiã.de qͥ quid aliud ſentire poſ

ſumꝰ. niſi qð vxoꝛi Loth retroaſpicienti
ↄtigit. vt ſalis videlʒ conuertat᷑ in catuã.
vt de aĩato ſenſibili rationabili.inaĩatꝰ

iſenſibił irrõabiliſq; fiat.vt ꝙ mĩoꝛ hoiĩe.

deterioꝛ bꝛuto.⁊ ſicut lapis ſine oĩ vita ef

ficiat᷑· Contemplemurg. qᷓ; mala ſit huiꝰ

poſitionis inſpectio⸗qᷓ;q; deteſtanda ani
miadũuſio. Heq; aliquis dei ſeruꝰ.ſicut ⁊
Loth in aliqua circũadiacentiremanere
debet regione.circũadiacẽtes regiones ĩ
oꝛdiati ſunt alioꝝ ſenſuũ appetitꝰ.Ouid

Ddei famulo ꝓdeſt.ſi cõponat oculos. lin

guã habeat ad detrahendũ ſolutq:nares·
guſtũ.tactũq; ad molliciem.ſapoꝛes.odo

res ⁊ ad oẽs indecentes voluptates hẽéat

extẽſos.aures ad vana colloquia audiẽ⸗
8 2

da habeat erectas. He quidẽ vie peſſun⸗

datarũ ciuitatum ſunt quibꝰ põt ad ani/
mõ ingredi moꝛs. Idcirco ⁊ has regio⸗
nes incolere.ſicut retroaſpicere caueamꝰ
¶ Et in montẽ vbi ſaluifiamus nitamur
aſcendere.Chꝛiſtus enĩ vt oꝛaret. crebꝛiꝰ
aſcendebat in montẽ. Dauid ꝓpheta ocu
los ſuos.vt inde ei auxiliuʒ veniret.leua
bat in mõtes. Lex dñi ĩ mõte fuit Moy/⸗
ſi collata:Dei hoiſq; filius in monte vo/⸗
luit exaltari.⁊ de mõte in celum ⁊ ad pa
trem redire. Et deliciarum paradiſus in
monte conſtituta eſt.qm̃ mõtes ſublimio

res ſunt celo ꝓpinquioꝛes · ⁊ deo qᷓ; con⸗

ualles ſunt ſilioꝛes.qui magnꝰeſt ⁊ excel
ſus.⁊ ſuper oẽs celos.qui firmꝰ ⁊ ſtabilis
dans cuncta moueri.q̊ pꝛecioſioꝛa mune
ra donat.qͥ ab oĩ conualliũ eſt alien ca⸗
ligine. Mons tñ pꝛimus triceps eſt.qm̃
vnus deꝰ ? trinus eſt. ꝓmontoꝛia ⁊ appẽ
ditie ſũt ſancti. videlʒ qui in celeſti illa ci
uitate ſunt pꝛimoꝛes.tandem colles ſunt
qui inferioꝛes ſunt ſpiritꝰ bei. Ad hos in
quam inſpiciamꝰ.ad hos oculos mentis
noſtre eleuemus.ſed ad vnũ ⁊ tricipiteʒ
pꝛimũ dirigamus aſpectum.clamãtes cũ
pꝛopheta . Ad te leuaui oclos meos qui
habitas in celis.vt inde veniat nobis hic
bene oꝑandi auxiliũ.⁊ poſtmodũ ad euzʒ
aſcendendi cõcedat᷑ vehiculum.Ouiſqͥs

igitur Sodomoꝝ gomoꝛreoꝛum fugere

incentiua deſiderat vitioꝝ ab eoꝝ aſpe⸗
ctu.vicinoꝛũq; reſidentia ſe pꝛoꝛſus faci
at alienũ.⁊ ſimul cum Loth altos vir⸗
tutum montes conſcendat.⁊ tandem ad
montem qui chꝛiſtus eſt efferri mereatur
Etenĩ tanto quiſpiam illeſioꝛ ſeruabitur
a vitis.quanto ⁊ coꝛpoꝛe ⁊ virtute ma⸗
gis elongabitur ab eiſdẽ. Et ne quis am
bigat viſum eſſe cam ↄcupiſcentie addit

¶ Kextus triceſimuſſecund⸗ ¶ Au guſtind
. Hn in ſolo tacito affectu. ſ⸗ 3 aſpe

ctu quoq; ⁊ affectu appetit᷑ ⁊ ap
petit cõcupiſcentia feminarũ.

enan⸗

mbꝛoſiꝰ

nentũ triceſimũſecundũ .¶R
Itc tacite pᷣceptoꝛ nĩ reſpõdet qᷓ/
dſtioni.Ham cũ plurimis in locis
lipſe aſſeuerauerit petm̃ intm̃ eſſe

petm̃ intuz eſt voluntanũ. Et iter pec „»„

catum eſſe retinẽdi voluntatẽ.vel ↄſequẽ

di qð iuſticia vetat. Et rurſus om̃e pec⸗

catu eſſe factum.vel dictũ.vel ↄcubitum
ↄtra eternam legẽ.ex ipſa pcedens volun

tate.exqua tanq; ex arboꝛe mala pꝛoce⸗

dunt opa mala tanqᷓ; fructꝰ mali.nõ igi
tur ex ipſo aſpectu ↄcupiſcentia.vel qð/

cunq; aliud emanat pctm̃. NHuic latenti

obiectioni ruũdet dicens.nõ ſolo tacito af

tectu.h̊ eſt tacita voluntate intus ↄcupi⸗

ſcentia oꝛit᷑.ſed aſpectu quoq; exterioꝛt ſi

mul cũ affectu interioꝛi generat᷑.ac ſi di⸗
ceret ꝙ ex vano aſpectu oꝛit̃᷑ iniquus af⸗

nr̃as. Sed qͥd eſt moꝛs anume:niſi cõcu⸗

piſcentia mala. Quid domꝰ nr̃a.niſi mẽs

noſtra.in qᷓ vniuerſa bona ⁊ mala noſtra

ſunt recondita· Et ꝑ huius domus fene⸗

ſtras·qͥd aliud. niſi quinq; ſenſus coꝛꝑis
intelligimꝰ. Moꝛs ꝑ feneſtras aſcẽdit-
atq; in domos ingredit᷑.qñ ↄcupiſcentie
vitiũ per ſenſus coꝛꝑis ad mentis ſerpit
intei ioꝛa. on tñ ob eam rem.ſenſatõ
nem ipſam petm̃ eſſe dicimꝰ. etiam ſi ad

intellectꝰ acceſſit cognitionem.ſed ſi fira

fuerit.ſed ⁊ voluntas fixioni ↄſenſerit cqꝗ
eſt peccati. Vñ beatus Hieronymus ſal
uatoꝛis vᷣbum interp:etans.in quo dicit

fecto. ae pinde neceſſe ẽ. vt ex vtroq; oꝛiaẽz
petm̃. Hinc ſane ſcriptum eſt. Aſcendit
moꝛs feneſtras nrᷣas/ingreſſa ẽ domos

Nui vident mulierem ad ↄcupiſcendum

eã.iam mechatꝰ eſt. Inqᷣt inter paſſioneʒ
⁊ pꝛopaſſionẽ h̊ intereſſe.ꝙ paſſio repu⸗
tatur in vitium. ꝓpaſſio licʒ vitij culpam
habeat. tñ non tenet᷑ in crimine.ergo qui

vigderit mulierem. ⁊ aĩa eius fuerit titilla

ta.h̊ pꝛopaſſione ꝑcuſſus eſt Si vxo cõ⸗
ſenſerit· de cogitatione affectum fecerit

Sicut ſcriptũ eſt in Dauid. tranſierunt

in affectu coꝛdis. de ꝓpaſſione tranſiuit

ad paſſionẽ.⁊ huic non voluntas ſed oc
caſio veeſt peccandi. Quapꝛopter ne ex

pꝛopaſſione veniamꝰ ad paſſionẽ. ne ra⸗
tio ſuecũbat.ne voluntas ꝑ exterioꝛc ap
petitũ pereat.ne ꝑ feneſtras nr̃as. moꝛs

ingrediat᷑ ad domiciliuʒ ↄſcientie noſtre.
opus eſt vt feneſtras ipſas diligenter cu

ſtodiamꝰ.⁊ oẽm noſtꝝ appetitum ratõni

ſubijciamus. ¶ MNam in omni actione ſu
ſcipienda.tria ſunt.vt..C.ait. tenen⸗

da.pꝛimũ vt appetitus pareat rõni. quo

gbhick⸗
nusde
venmino
ſulul.
oolben
ſle⸗M
lenere⸗n
petunt
(Chtemp
appet
ſcentis
00 Alus
Negen
apperee
noſund⸗
Utonſoe
ſpernut
lbleeiuoe

ctäen
wnonde
a
gidner
ſihabe
ocylus
lotedi
leſilauis
ptionein
Reſctti
ſalnünn
dosge
lis Aun
ſtis.Au
Qudn
. deeoen
hoen
czqz

i Ete.

äine Negi
Azhenn
oalnzln
WeMAP
Mra c
nöſcn
aenas e
gogeman
nans⸗ Keſid
Vaaintgnns e
inerthon
anct. Mend
ngeſidns

ug bsc

Nons Kuni
—RRðð
õ
us peis
gsnN
. e
10 1
ſ⸗
Ken
eD
achs *
ius
en .
n
ee W .

N
Se W

“l
. ,
s. G
N
4 4 .B
. 46

—
=

)

¶Cextꝰ viceſimuſtertiꝰ

Jo.

nihil eſt ad officis ↄſemanda occõmoda
tius. Deinde vt aĩaduertat᷑.q̃nta illa res
ſit. quã efficere velimꝰ. vt neue maioꝛ. ne

ue minoꝛ.cura ⁊ oꝑa ſuſcipiat᷑ quã cq po⸗
ſtulet. Certiũ vt caueamꝰ.ne que ꝑtinent
adſliberalẽ ſpẽm.⁊ dignitatem imoderata
ſint. Modus aũt optimꝰ eſt.decꝰ ipſum
tenere.nec ꝓgredi longiꝰ. Moꝝ tñ trium
pꝛeſtantiſſ imũ eſt appetitum obtꝑare rõi⸗
obtemꝑpat autem mime.ſi a viro feiarum
appetat᷑ concupiſcẽtia.vel ecõtra cõcupi
ſcentia feiaꝝ ipſum appetat virum. Hoc
ad illud refert᷑ qd ĩmediate ſupenꝰ dixit·

Meq; enĩ feias videre ꝓhibemini.ſedegs

appetere.aut ab ipſis appeti velle crimi⸗/
noſum ẽ. Itaq; feiaꝝ concupiſcentia ſub
utrouiſ actiuo.videlʒ ⁊ paſſiuo ſumat᷑ re

ſpectu.ſub quis caſu/ſub recto.ſ.aut ſub

ablatiuo eiꝰ capiat᷑ habitudo.
Auguſtinꝰ
Ec dicatis vos habere aĩos pu⸗

n dicos.ſi habetis oculos impudi
cos.qꝛ impudicꝰ oculus impudi

ci eoꝛdis ẽ nuncius.

Cõmentũ viceſimũtertiũ ( Ambꝛoſius
Aaoꝛundã redarguit verſutiam.
q̊s non mõ vite penitet impudi/
AAdce.ſed eoꝝ nitunt᷑ mentis impu⸗
dicitiã quoddã falſo tegere velamine.cuʒ
tñ non deſiſtãt ipudicis oculis ſe accuſa
re.⁊ eiſdẽ tãq; efficaciſſimis teſtibus ſe de
nuciare ↄuictos.õ quos ſagax pꝛeceptoꝛ
ait:ne dicatis vos habere aios pudicos.
ſi habetis oculos ĩpudicos.qꝛ impudicꝰ
oculus impudici coꝛdis ẽ nunciꝰ.Cãqᷓ; ſi
aꝑte diceret.quid aĩ pudicitiã ⁊ ſanctita
tẽ ſilatis ypocrite.cũ veſtre mentis coꝛru
ptionẽ impudici oculi veſtri denuncient
Heſcitis ꝙ ea que intꝰ latẽt.exterioꝛa ge
ſta inſinuãt.An ignoꝛatis ꝙ habitꝰ coꝛ⸗

poꝛis creberrimꝰ ſit nuncius habitꝰ men
tis.Quid fingitis rectitudinẽ.cũ obliqui

ſitis.Quid pulchꝛitudinẽ cuʒ turpiſſimi⸗
Nuid nitoꝛẽ cũ in tetrum eſtis chaos il/

lapſi.Sitis &̊ veraces.vt qð pꝛoſfitemini

oꝛe.oculus indicet.⁊ mens ipſa teneat.

Hõ enĩ niſi in aia vera pudicitia ↄſtituta
eſt.qᷓ; ; eiꝰ index oculus eẽ poſſit.ꝑinde

4

*

—

XLVY

a ſtupꝛatoꝛe nece ipſa eripi pot.HNq; vio
lentia nõ violat᷑ pudicitia. At ipᷣe ad pꝛe
ſulem honoꝛatũ ſcribit.ſi mente ſeruatur
qm̃ nec in carne violat᷑.qn voluntas pa⸗
tientis ſua turpit᷑ carne non vtit᷑.ſed ſine

coõſenſione tolerat.qð alius operat᷑. Sic

apud gẽtiles Lucretia Matrona nobi/

lis Romana.vi ſtupꝛata laudat᷑ atq; de

fendit᷑. Sic apud chꝛiſticolas diua LQu

cia conſulari Paſcaſio ſibi lupanar minã
ti dicens.nõ coꝛrumpit᷑ caro.niſi de con
ſenſu mentis extollit᷑.qð ⁊ Augꝰ.in epła
ad Victoꝛinum clariꝰ aſſeuerauit dicẽs.
Si aimus nulla cõſenſionis turpitndine
maculat᷑.etiq carnẽ ſuam defendet a cri⸗
mine.⁊ quicqͥd in ea nec cõmiſit nec ꝑmi⸗
ſit libido patientis.ſoluet culpa facientis
Ois eni illa violentia nõ pꝛo coꝛruptio
nis turpidine.ſʒ ꝓ paſſionis vulnere de⸗
putabit᷑.tantũ enĩ valet in mente integri
tas vt illa inuiolata.nec in coꝛpoꝛe poſu
ſit pudicitia violari. cuiꝰ mẽbꝛa potuerũt
ſuꝑari.Et in excellentiſſimo de ciuitate
dei inquit.Cũ pudicitia virtus ſit animi
comitẽq; habeat foꝛtitudinẽ · qna potius
quelibet mala toleraret.qᷓ; malo cõſenti
ret diſcernit.nullꝰ autẽ magnanimꝰ ⁊ pu
dicus ſ poteſtate habeat qͥd de ſua car⸗
ne fiat.ſed tantũ qͥd annuat mẽte vel re⸗
nuat/quis tandẽ ſane mẽtis putauerit ſe
ꝑdere pudicitiam.ſi foꝛte vi appᷣhenſa et
oppꝛeſſa carne ſua.vt exarceat᷑ ⁊ expleat
libido nõ ſua. ¶ Et vt vꝛis mentibꝰ.que
diximꝰ magis pᷣluceant. Sane aduerten
dũ puto.ꝙ ceu bifariã definiuimꝰ virgi⸗
nitatem.mẽtis.ſ.⁊ coꝛpon.ſic duplex pu
dicitia genꝰ eſſe aſſeruimus. Alteꝝ qð in
aĩo reſidet.Alteꝝ qð ad coꝛpus.mõ ſpe⸗
ctare videt᷑. Uirginitas mentis fides eſt
incoꝛrupta. Virginitas coꝛpoꝛis ẽ coꝛpꝰ
intactum.nã ſicut carnalis ſponſa vt vir⸗
go a ſuo cenſeat᷑ ſponſo. neceſſe habet vt
illeſum integrũ ⁊ intactũ ſuũ vas ↄſeruet
ita ⁊ virgo xpᷣi· ei per mentis deſponſata
virginitatem.integrã fidem.ſolidam ſpẽ.
ſincerãue caritatem ei inuiolabilit᷑ teneat
opus eſt. Eo pacto ð pudicitia.q;q; oẽs
humani virginalis.maritalis.vidualiſq;
ſtatus decoꝛ ⁊ oꝛnamentũ ſit. cenſenduʒ

eſt · vt altera caſtiſſimis polleat in coꝛpo⸗
re moꝛibus altera ſine vlla fictione ſplen

deſcat in mente. ¶ Et qm̃ par eſt oppoſi

toꝝ multiplicatio. duplicẽ etiã eſſe impu
dicitiã aſtruamꝰ. Alterã animi.alterã coꝛ
pons. Que aie eſt ꝑ intranee cogitatiõis
delectationẽ ꝑagit᷑.Que vo coꝛꝑis ꝑ ex⸗
terioꝛes actꝰ multifariam implet᷑. Ham
nunc ꝑ viſum.nunc ꝑ auditũ nunc ꝑ ta⸗
ctũ.non ꝑ locutioneʒ. nunc ꝑ oꝑationis
complet᷑ defluxuʒ. Et rurſus.ea que per
viſum cõmittitur in tot ↄfundit᷑ ſpecies.
quot modis ꝓcax oculus dicitur impudi
cus. Etenĩ ſic vno mõ dicit᷑.cuʒ humant
ſexus verẽda inſpicere nõ veret᷑. ſic Chã
genitor ſui Hoe vino madefacti puden
da deridendo vidẽs. meruit maledictio
nem habere. Rurſus cũ pulchꝛas depi⸗
ctas imagines libidinoſe intuet᷑ · ſic oli⸗
ba meretrix oculoꝝ ſuoꝝ concupiſcentia
inſaniuit. cũ Caldeoꝝ hoĩes foꝛmoſe de
pictos baltheiſq; accinctos conſpiceret.
Cũ etenim coeũtia bꝛuta.quoꝝ aſpectu

humana ſolet ꝓuocani cõcupiſcentia ne

quit᷑ ſe oculiconijciũt.Cũ in ſpectaculis
impudicoꝛũ actuũ.ceu in theatris gẽti⸗

les faciebant.repntationes ab eis cõſpici

untur. Quos beatꝰ Augꝰ.in pᷣclariſſimo
de ciuitate volumine deteſtans ait. Ve⸗
niebamꝰ ⁊ nos adoleſcẽtes ad ſpectacu/⸗
lũ æ ludis turpiſſimis oblectabamur.Am
plius oculꝰ impudicus dicit᷑ vel cũ mu⸗
lierũ ſpecies curioſe vaneq; ↄſiderat·Cõ
tra quem modũ Eccłliaſticus au. Ne re⸗
ſpicies ſpẽm mulieris.vel cũ ſuis eas reꝑ
cutit nutibꝰ. ¶ DO q; venenoſe.q;q; effi⸗
caces ſagitte ad ſubuertendas mẽtes:ſũt
nutus oculoꝝ.derinde Salomon in ꝓ
uerbijs inquit · Nõ cõcupiſcat pulchꝛitu
dinem erꝰ.ſ.male mulienis coꝛ tuũ. ne ca
piaris nutibꝰ illius. Recte igit᷑ ⁊ pꝛece⸗
ptoꝛ noſter inq̃t · Impudicꝰoculus.ĩpu⸗
dici coꝛdis eſt nũciꝰ.ↄſtat enĩ oculosſub

animi eſſe regimine.quare ipſi ĩpudici eſ

ſe nõ poſſent.niſi ⁊ ipſe ſit animꝰ impu⸗
dicꝰ. Que enĩ matrona dici poſſet pudi⸗
ca.que ꝑ ſuos nuncios ipudicis verbis.
ſibi faciat amatoꝛes. Hõne oculi ſicut ge

nitalia ſubduntur rõni. Sed cum per hu

iuſmodi mẽbꝛa nihil exercet᷑ impudicum
q̃n illud aio aſcr bat᷑: quo pacto ſi oculꝰ
erit impudicꝰ.qanimꝰ pudicus erit. Mõ ꝙ
vanũ ⁊ impudicũ paruipendamꝰaſpectũ
ſi ex oculo ĩpudico coꝛ fiat impudicuʒz.ſi
noſtre ꝓfeſſiõis vota negligantur. ſi reli

gionis decoꝛ perdatur.Turpe eni valde
vitioſum eſt.⁊ omnino deteſtabile.ſi cũ

habitu ſancto ⁊ in ſancta pꝛofeſſiõe.ſcoꝛ
to digna exerceant᷑ opera. ſPerinde miꝝ

imodum nos Pericles delectauit obiur

gatio. qui cũ haberet collegaʒ in pꝛetura
Sophoclem poetã.vt.M. C. pmo offi⸗

cioꝝ meminit de cõiq; officio conueniſl⸗

ſent.⁊ caſu foꝛmoſus puer pᷣteriret.dixit
qᷓ; Sophocles.O puerum pulchꝛũ.peii
cles ipſum his verbis obiurgauit pꝛetoꝛẽ
O Sophocles decet nõ ſolum manꝰ ſed
etiã oculos abſtinentes habere.ꝙ ſi pꝛe⸗
toꝛi ⁊ aſpectus ⁊ ſermo college ſui diſpli
cuit impudicus.quũõto nobis magis qui
ad honeſtatem ſumꝰ dedicati.omnis tur
pitudo.omnis vanitas.omnis impudi⸗
cus actus diſplicere debet. que enim par
ua videntur eſſe delicta.nec a multis ina⸗
telligi poſſunt.ab his.ſi veri dei cultoꝛes
eſſe deſideramus.etiam diligenter eſt de
clinandum. aueamus igitur fratres
nobis omnẽ impudicitiam coꝛpoꝛis: ſed
multo magis repellamus impudicitiaʒ
mentis.ſimus coꝛpoꝛe ſed magis animo
pudici ⁊ imaculati cogitemꝰ qualis vtri⸗
uſq; conditio. Nam pudicitia oꝛnamen

tum eſt nobiliũ. unpudicuia cõfuſio.hec

exaltatio humiliũ:illa depꝛeſſio.hec no⸗
bilitas ignobilium.illa exterminatio.hec
pulchꝛitudo viliuʒ illa turpitudo.hec ſo
lamen merentiũ.illa luctus.phec augmẽ⸗

tum omnis pulchꝛitudinis.illa diminuz2

tio. Hec decus religionis.illa vituperiũ.
Hec minoꝛatio criminum.illa augmenta
tio. HMec multiplicatio mertoꝛumilla di
minutio.Hec creatoꝛis omniũ dei ami/
ca.iula inimica.Quid plura.Tatꝰ eſt pu
dicitie ſplendoꝛ.vt in eius virtute homo
non diſtet ab angelo. Vnde Bernardꝰ
ait. Diffe unt quidem inter ſe homo pu
dicus ⁊ angelus. ſed felicitate non viriu
te.huius enim caſtitas felicioꝛ.ſed illius
foꝛtioꝛ eſſe dignoſcitur. Econtra per im⸗
pudicitiam hõ non diſtat a beſtia.an/
tum inſuper immoꝛtali ac pꝛepoteti deo
ſemꝑ grata extitit pudicitia. vt de illa nõ
ſolum apud fideles ſuos.verumetiam ⁊
apud gentiles admirandam gratitudinẽ
palam voluit demonſtare. EVnde nauim

qua ſimulachꝛum matris hꝛygie vehe

batur. vt pater noſter Aurelius Auguſti

enild
oeſſür ſin
Neinden
Araunr obin
Bnpenmn
Croofi
No convani⸗/
enmer dett
hiͤei
Maengd
ounnmdd
ergſinn
egeſud
dsgs
ℳonmnen
nus mpu-
gvecnimoer
ci minsin⸗
ndaalors
geng de
Sne ne
mcaporo
1s mprdc;
Imegsgnen

1 golsnn

tuomanen
cfuſo hen
vchſoeenn⸗
nmmninddo h
rpiwdohe
s hec g
giludimni
uvtupeni.
Auaugnent
tumud
woii denen
ra. Tir hy
ns nmuinn
Drr bend
attevonv.
onlin
uulim
votn de
Ape s
rande

Jo. xXLVI

nus decimo libꝛo de ciuttate dei. memi⸗/

nit multis hominibus.boũq; conatibus
imm obilem redditam vna muliercula 30

na alligatam ad ſue pudicitie teſtimoniũ

mouit ⁊ traxit. Virgo item veſtalis.ecum
de eius coꝛruptione queſtio verteretur.

aqua impleta cribꝛo de Tyberi neq; per

fluente.abſtulit controuerſiam · ¶ Ecoꝝ
tra impudicitiã ſic ſemper exhoꝛruit deꝰ.
vt apud nullam nationem reliquerit im
punem. Idcirco ne quis impudicũ par/
uipendar aſpectumſed ad ipſum euitan⸗
dum fugiendũq; ſemper ſimꝰ feruentio/⸗
resqui ⁊ quales ex ipᷣo ſequantur effectꝰ
oſtendit.cum ſubdit.

¶ Terxtꝰ triceſimuſquartus ¶ Auguſtinus

Tcum ſe inuicem ſibimet etiam
tacente lingua cõſpectu mutuo.
coꝛda nunciant impudica.⁊ ſᷣm

concupiſcentiam carnis alterutro dele⸗

ctantur ardoꝛe.etiam intactis ab imun⸗

da violatione coꝛpoꝛibus.fugit caſtttas

ipſa de moꝛibus.

Eõmentũ triceſimũãrtũ ¶ Ambꝛoſius

Erum quidem eſt. quod antiquꝰ

teſt amantium tegi amoꝛ · cuiꝰ rei

cauſam illam eſſe arbitroꝛ.quam ipſe pꝛe

ceptoꝛ inſinuauit his verbis. Amoꝛ meꝰ
pondus meum.eo feroꝛ.quocũq; feroꝛſ.
Et rurſus.amoꝛ tranſfoꝛmat amanteʒ in
amatum.⁊ adeo quidem. vt am boꝝ vnꝰ
efficiatur animus· Et ſi natura coꝛpoꝛũ
admitteret penetrationem. idem pꝛocul
dubio fieret coꝛpus.quam cum non pa⸗
tiat᷑ nutibus.geſtibus:⁊ quibuſcũq; poſ⸗
ſunt actibus nituntur vinculum inſinua
re animoꝛumquod ⁊ de caſto ⁊ libidino
ſo poteſt amoꝛe contingere. Si perfectꝰ
fuerit.caritas ipſa intendi᷑. Si autem
carnalis ⁊ voluptuoſus. beluini.moꝛes
caſtitatem iam amiſſam denunciant.

¶¶ ¶ Voc eſt quod ait:mala que ex impudico
ſequuntur aſpectu explicãdo.Et cũ coꝛa

da.hoc eſt cogitationes ipſe turpit᷑ ſe ad
amantium.ſe inuicem. ſibimet mutuo ac
libidinoſo aſpectu,.etiam ſi tacẽte lingua
vt inter eos nullus pꝛoꝛſus oꝛiatur ſer⸗

ſermo dicit. Diutiſſime non po⸗-

. moimpudica eſſe denunciant.: cum ſe⸗

cundum concupiſcentiam carnis alteru-
tro.hoc eſt recipꝛoco delectantur ardoꝛe
etiam minime tactis ab immunda violau
tione coꝛpoꝛibus. cum hec inquaʒ q̃ iam
diximꝰ ex impudico ꝓuenerint aſpectu· D
Dãaͤnoſuʒ ⁊ plurimũ deteſtabile ſequet᷑ ma
lũ. ꝙ fugiet caſtitas ipᷣe de moꝛibꝰ Itaq;

mala q̃ ex vano pꝛoficiſcunt᷑ aſpectu.ſũt.

que ipſa fiũt coꝛda impudica.ꝙ inextin/⸗

guibiles libidis naſcunt᷑ ardoꝛes. ꝙ ho⸗

neſtatis floꝛes ⁊ om̃es beati coꝛrumpunt᷑
moꝛesi.ex quoꝝ qͥdeʒ coꝛruptela etiaʒ in
tact ab immũdòa violatione coꝛꝑibus fu
git.⁊ tandem ipſa religioſoꝝ ſponſa caſti
tas perit. ¶ Etem̃ ex impudico viſu ĩ ma
lam cogitationẽ.que ꝑ coꝛ ſignificat᷑.ex
mala aũt cogitatione in pꝛauã deuenitur

Velectationẽ.hec ↄſenſum parit.ex q̊ libiꝰ

dinoſe carnis ſuccendunt᷑ ardoꝛes.ex qui
bus mala gignit᷑ oꝑatio ꝑ cuius frequen

tiã ↄſuetudo naſcit᷑.ↄſuetudo aũt legezʒ

⁊ neceſſitateʒ inducit. Iſtis fomentis q̃ſi
quibuſdã gradibꝰ exercet᷑ libido.tollit᷑ de
mente vᷣginitas.fugit de moꝛibꝰ caſtitas.
ↄſumat᷑ ⁊ creſcit pctm̃.q̊ anima miſera aũ
tit᷑ a deo.qm̃ vta noſtro pᷣceptoꝛe defini⸗
tũ eſt. pctm̃ nil aliud eſt niſi ſpꝛeto incõ/
mutabili bono. adheſio bono ↄmutabili
quare adultera effecta.ac pꝛoinde iure a
ſuo legitimo ſponſo repudiata:⁊ expulſa

omiq; auxilio deſtituta in manus incidit

inimicoꝝ.qdð in Dalida ſatis eſt aꝑte fi-
guratũque Sampſonẽ viꝝ ſuũ foꝛtitu-
dine expoliatum ſuis pꝛodidit hoſtibus
Quid em̃ ꝑ dalidam niſi concupiſcentia
Quid per Sampſonẽ niſi mens intelli⸗/
gitur. Hã quemadmoduʒ Sampfſon ſue
foꝛtitudinis ꝑ reſecationẽ capilloꝝ vᷣtute
puatꝰ.a Dalida vxoꝛe hoſtibꝰ tradit᷑ᷣ. ſic
⁊2 aĩa miſera capillis. q̊ eſt timoꝛe Z amo
re dei.pudoꝛe.⁊ ſue rõnis lumie.ceteriſq;
vᷣtutibꝰ.qͥbus inuictiſſime cum hoſte pu
gnans decoꝛa ↄſpicit᷑ reiectis ⁊ omnino
pꝛoſtratis.a Dalida ↄiuge.hoc eſt. a pa
ditrice ↄcupiſcentia diuino pꝛoꝛſus deſti
tuta auxilio.ĩ laqueos tradiẽ demoniozꝛ

Eccliaſtico teſtãte qͥ ait Si ꝰederlaie tue

ↄcupiſcentias ſuas.faciet te in gaudium
inimicis tuis. In gaudiũ enim eoꝝ te fa
ciet.cum ab eis captus ſubuerteris·

¶ Hõq; hoſtium mos eſt.vt debellata ciui -

tate.vaſa.domos.menia: ⁊ oĩa in ipſa cõ
tenta ſubuertant. Vas autem ſubuerſuʒ

omni euacuat᷑ cõtento.Sic cũ a demoni
bus ſubuerſus erꝭimiſera aĩia tua.fide:ſpe
caritate.⁊ ceteris euacuabit᷑ virtutibus.q̊
circa diuine imaginis amiſſo candoꝛe.et
ſuper carbones nigrioꝛ effecta.teterrimo

rũ ſpirituũ ſibi ſimilitudinẽ pariat necelſo

ſe eſt. Aſſentit his Daniel ſanctꝰ.qui vo⸗
Auptuoſiſſimos Senes deteſtans ait.Ex

arſerunt in cõcupiſcentia eiꝰ.⁊ euerterũt

ſenſum ſuũ⁊ declinauerũt oculos ſuos.
⁊ nõ viderent celũ.neq; recoꝛdarent᷑ iudi
cioꝝ iuſtoꝛuʒ: Aſſentit Apłs.qui ob eas
rationes iubet nobis · vt oẽm malam con
cupiſcẽtiã moꝛtificare debeamꝰ. Aſſentit

Johes euangeliſta pᷣcipuus.qui vnũ ex

tribus noſtris hoſtibꝰ ĩmaniſſimis cõcu⸗
piſcentià numerauit oculoꝝ. Quare cuʒ
huiuſmodi cõcupiſcẽtie genus tot periat
mala.uõ debent religioſi ei relaxare.ſʒ po
tius calcare habenas.piũ imitãtes C ho

biam dicẽtẽ. Mundã ſeruaui aiam mej.

ab oĩ concupiſcentia.

(G(exiatriceſimuſquint? ¶ Auguſtinus

Ec putare debet ·q̊ in feminã fi⸗
Ait oculũ.⁊ illius in ſeipſum dili
git fixum abalijs ſe nõ videri cũ

videri arbrtratur.

¶ Kõmentũ triceſimũquintũ ¶ Ambꝛoſti?ꝰ Vctoꝛe ·quezʒ latere ni 1
— dputandꝰ eſt nõ videre qꝛ tato videt pati⸗

Vamobꝛẽ quis iĩpudice oculos

ꝓbatã.vel qꝛ adeo ſtolidus eſt.vt ab alio
ſe videri nõ exiſtimat. ſicut in pꝛeſenti lia
inquit. Quibus niſi cecis ⁊ ſurdis talem
comꝑabimus. Ceci eni qꝛ ipſi non vidẽt
alios minime videre credunt Surdi vᷣo

cũ loquant᷑.ſemꝑ clamantputãtes alios
ſiłiter ſurdos eſſe. Sic ⁊ voluptuoſi ho-
mines in feminas oculos defigẽtes.qmũ̃
amoꝛe ceci ſunt. Juxta poetarũ figmẽta.
amoꝛẽ ſecũ labentiũ circũaſſiſtãtes oẽe ce

cos eſſe putãt. Sed lõge cecꝰeſt. Nident᷑

eni oĩno.⁊ a quibꝰ ſe videri nõ arbitran

c faeit. vider omnino. ⁊a quibꝰ ſe non

in feminã figat.pꝛet᷑ voluptatum
iieincentiua. idcirco eſſe põt. vel qe
idq nõ opinat᷑ eſſe illicitũ.cuiꝰ opiniõeʒ ꝑ
mala ex eo ſequentia ſatis cõſtat eſſe im ⸗

HMõ enĩ yſaac ſua tum vłoꝛe Rebecca io
cantẽ ſe videri credebat. cum tũ ab Ima

lech ſaleſtinoꝝ rege viſus ꝑ feneſtram

fuit.multis itẽ vtriuſq; ſexus adulteris ⁊
alijs in oĩ facinoꝛe ſceleſtiſſimis ↄtigit.vt
dũ nõ ſe videri exiſtimẽt.⁊ vident᷑ ⁊ com
phendent᷑.⁊ tãdẽ illaqueati magnis affi
ciunt᷑ ſupplicijs.qð ⁊ iuſtiſſimo dei fit iu
dicio.tũ ne etiã in hoc mũdo grauia ſce⸗
lera ipune omittant᷑.tũ ⁊ alij eoꝝ terrean
tur exẽplo·q̊ pacto ob Ananie Saphire
qᷓ; iudiciũ in actibꝰ apłoꝝ ſcriptũ eſt. Fa

ctus ẽ timoꝛ magnꝰ in vniũᷣſa eccleſia ⁊ ĩ

oẽs qͥ audierũt illud.tũ vt oppida.ciuita
tes.regna.imꝑia.⁊ tandeʒ oẽs reſpublice
ↄſeruent᷑.qm̃ ſublata iuſticia qͥd hec oĩa

niſi magna eſſent latrocinia. Interdũ oĩ

potens del ſceleſtiſſimos hoĩes puniri iu
bet.vt cũ eis miſericoꝛdit᷑agat qtenꝰ pu
niti ↄfuſione qdam coꝛrigant᷑.coꝛreptiſe
virtutum faciãt amatoꝛes. Juxta Dauid
ſniam dicẽtis.ↄfundant᷑.ſ.pctõꝛes.⁊ con
ſtant᷑ retroꝛſum.h̊ eſt a ſuis vijs malis ꝑ
ↄfuſionẽ retrahant᷑. Vel iõ oculos fige⸗
re quiſpiã nõ veret᷑.qm̃ tãte amentie fa⸗
ctus eſt.vt ab inſopito diuine maieſtatis

oculo credit nõ videri.cuiꝰ erroneg̊ ima⸗

ginẽ refellit cũ ſubdit.

ext⸗ triceſi. imuſſextꝰ ¶ Au guſtinus

Eãſi lateat: a nemine hoĩm vi
deat᷑ qͥd faciet de illo deſuꝑ inſpe
ctoꝛe⸗queʒ latere nihil põt.An iõ

.

entiꝰ.q̃nto ſapiẽtiꝰ. Illi ꝗ̊ vir ſanctꝰ time

at diſplicere · ne velit feminã male videre

Illiꝰ nãq; ⁊ in hac cꝗ cõmendandꝰ eſt ti

moꝛ vbi ſcriptũ eſt. Abominatio eſt dũo
defigens oculũu M

¶ Cõmentü triceſimũſertũ l Ambꝛoſiꝰ

☛ O

nexplicabilẽ guerſoꝝ hoĩm ceci
atẽ. vt infinità mentẽ.intermina

bilem ſapiam · oculũ inſopitũ. et
ſingula penetrantẽ.lucẽ indeficientẽ.in⸗
tellectũ oĩa cõpꝛehẽdentẽ.aliqͥd latere ar

bitrent᷑. Nũquid tenebꝛe tante maieſtat
oculos impedire queũt.vt non omnia vi
deant.qͥ ſole lucentioꝛes cũctas tenebꝛas
fugant.Hũquid media.qui oĩa penetrat

1
3

Mi
ath
i⸗
ſg
ſae
ſoblin
hatien
eſt vn
rantt
Ocl
Parit

cE

ſcen
ſanon
ſeſicl
ltapl
ſdce
J ſn
n
Gee
7 f
mea

“””M
ſ/

hi
bner

iuger

Ktih
aſga⸗
uull
Git
d
We
la
ſor
jeea
obl
Dirt
illi⸗
den
Ete
ſcen
itg⸗
ſpee
nge
vol
tt
ſein
mic

espanin u
jebh
i aneſe
umdend

es n

aris mele
voabs ſn
ranente h
nengieſiyts

mroez ine⸗

Nans

niehein
loignhe
zmedahtin
icbdwe

ni meidae

vendnndf
ninggoctdi

¶ini⸗

rheingti

Ntänntem
nchti4
cend.
iiißbn,

icstmd
Gouh

Jo,. xLvVI

MNũquid reꝝ exiguitas.qni oẽsnumerqt
atha mo s. Mũquid earũ diſtantia.qͥ oĩia
a fine vſq; ad finem attingũt.⁊ vbiq; ſũt
pntes. Huquid earũ ꝓfunditas. q vnin/
ſas ꝑtranſeunt abyſſos. HNuquid reꝝ cel/

