ſitudo ⁊ ſublimitas:qui oẽm celſitudineʒ

ſublimitatẽq; tranſcẽdunt.derinde Job

patientiſſimꝰ mqͥt.nõ ſunt tenebꝛe ⁊ non
eſt vmbꝛa moꝛtis vbi abſcondant᷑ q ope/
rant᷑ iniquitatẽ. erinde Salomon ait.

Dculi dñi multum lucidioꝛes ſuꝑ ſolem

AMerinde Eſaias in ꝑſona dei loquẽs di

cit. Ego ĩ thꝛono meoↄ ſidero oĩa. Mer⸗

inde abã qᷓ;q; gentilis ita fat᷑. Nullus
ſermonis nii teſtis eſt abſq; deo. qͥ vbiq;
reſpicit vniuerſa. Minc etiã Dauid ceci⸗
nit.ipſe eſt qͥ nouit abſcondita coꝛdis/ac
ſi diceret.q̃nto mag oĩa alia.⁊ vbiq; ab⸗

ſcondita.⁊ rurſus exclamãs ·ſic euʒ affat᷑

Intellexiſti dũe cogitatiões meas de lõ
ge ab ipſa.ſ.tua eternitate.ſemitã meam.
⁊ funiculũ meum inueſtigaſti.⁊ oẽs vias

meas pᷣuidiſti. Et rurſus.⁊ non eſt ſermo
in lingua mea.quẽ.ſ.tu non pꝛecognoue

ris · Ecce tu dñe coguiſti oĩia nouiſſima
7 antiqua.Tu foꝛmaſti me.⁊ poſuiſti ſu⸗

ꝑ me manũ tuꝗ: A irabilis facta ẽ ſciẽtia
tua er me ↄfoꝛtata eſt. ⁊ nõ potero ad eã.
Et idcirco dñe Quo ibo a ſpũ tuo⁊ quo

a facie tua fug . Si aſcendero in celu
tu illic es.ſi Deſcendero in infernũ ades:

Si ſũpſero pẽnas meas diluculo.⁊ ha⸗

bitauero in cxtremis maris.Etenĩ manꝰ
tua illuc deducet me.⁊ tenebit me dexte/⸗
ra tua.Ecce q;ampla.q;q; excelſa ptãs ⁊
ſapientia dei vt eã neq; pᷣterire neq; fuge
re quicq; poſſit · Et ne ſicut amentes vt ſe
abſcondãt antra petũt locoꝝ.ſubiũgit.et

Dirxi foꝛſitan tenebꝛe ↄculcabũt me.⁊ nox
illuĩatio mea in delicijs meis· Vana ꝗ/
Adem ẽ cogitatio filij hoim. Et quare dñe

qꝛ tenebꝛe non obſcurabunt᷑a te.Et nox
ſicut dies illuminabit᷑ ſicut tenebꝛe eius

ita ⁊ lumen eiꝰ.qm nihil obſcuꝝ eſt in cõ

ſpectu tuo altiſſime. Et qre iteꝝ dñe. va⸗
na eſt cogitatio pctõꝝ a te ſe abſcondere

volentiũ.qꝛ tu poſſediſti renes meoz. co
gitationes meas intuendo.qꝛ iu ſuſc pi⸗
ſti me de vtero mĩis mee. potentiam ſil
miſciam ondẽdo.qꝛ nõ eſt occultatum
os meũ a te.qð feciſti in occulto.⁊ ſubſtã

tia mea in inferioꝛibꝰ terre. Imꝑfectum

mnultu.

meũ.hoc ẽ pctã mea viderũt oculi tui: et
in libꝛo mẽtis tne oẽs boni.ſ.⁊ mali ſcri⸗
bunt᷑. Mis vas electõis MPaulꝰ aſſentiẽs
intonuit.Oia nuda ⁊ aperta ſunt oculis
eiꝰ.qm̃ non ſolũ oꝑa iplaſed oẽs motus

oẽs geſtus.nutꝰ.cogitatiões affectꝰ.intẽ
ti ones.⁊ deniq; cuiuſcũq; genens enti/

tatis vniũſa.ſic ei patent.vt neq; tenebꝛe
neq; int᷑media.neq; ex iguitates· neq; di
ſtantie aut remotiones.neq; latebꝛe vlle
eiꝰ poſſunt ĩpedire aſpectũ. Sane g pᷣce
ptptoꝛ nr ait. ꝙ ſi fingens oculum lateat

7 a nemine hoĩm videat᷑. qͥd faciet deſuꝑ

deillo inſpectoꝛ:quẽ latere nibil põt.qm̃

vt in libꝛo. lxxxiij.qõnũ.ac in de eſſentia

dei ait. oculos hʒ altiſſimꝰ.qꝛ vis in eo ẽ.
in qua oĩa ꝑcipit atq; intelligit. qua oia
videt.⁊ nihil ei later.qua oĩa ſunt nuda.

2 nihil eſt obſcurũ.Et cũ ſolus loqueret᷑

cũ deo aiebat.fateoꝛ equidẽ.qꝛ quicqͥd fa
cio an te facio:.⁊ illud qð facio.meliꝰ vi⸗
des tu qᷓ; ego qͥ facio. Quid eni ſꝑ oꝑoꝛ
tu parit᷑emper pñs aſſiſtis.vtpote perpe
tuus inſpectoꝛ oim cogitationũ.intentio

nũ.delectationũ.⁊ oꝑationũ mearũ. Et
idcirco ſepenumero eum totũ eſſe oculũ

Dicit.qꝛ oĩa videt.totum manum. qꝛ oĩa
operat᷑.totum pedeʒ.qꝛ vbiq; eſt.·magna
pꝛopterea ẽ nobis indita neceſſitas recte

viuendi. vt diuꝰ Boetius in libꝛo philo⸗
ſophie cõſolationis trãſegit.qui cũcta fa

cimꝰ ante oculos iudicis cũcta cernentꝭ.
In cuiꝰ iudicio cum nil ꝓfecto remanet
umi a culpa magnopere debe
mus. ¶ Ad repꝛimenda vo delicta vni/
cuiq; eoꝛum generi ſunt antidota contra

ponenda:nãq; ſuperbiã humilitas.iram

manſuetudo.inuidiz caritas.gulã abſti/
nentia:luxuriã continentia.pigritiã bene
operandi ſollicitudo ⁊ ſpiritualis iocun
ditas. auariciam pietatis officia oppu/⸗
gnant.Contra item oim vitioꝛum incen
tiua. inferni toꝛmenta.contra tranſito⸗
riaʒ delectationem perpetuum debemus
doloꝛem opponere. qm̃ momentaneum
eſt qð delectat.qð vero cruciat eternum.

O igit᷑ maxumꝗ eoꝝ inſaniã.qͥs ꝓ mimis

infinita.p momẽtaneis et᷑na.ꝓ obſcuriſli
mis lucidiſſima ꝓ fluxibilibꝰvoluptatibꝰ
ſũmũ bonũ/ꝓ cõcupiſcẽtia oculoꝝ nõ pu
det gloꝛiã perdere angeloꝝ. Quã igit᷑ p⸗
clare eo i libꝛo.quẽ de libo diſputauit ar

bitrio: Sanctus baĩ noſter Auguſtinus

ꝓclamauitad dñm dicens. Ve qui dere
liquunt te ſapientiã.veritatẽ.⁊ ducẽ.⁊ ob
errant in veſtigijs tuis qui nutꝰ tuos ꝓ
te amant.⁊ obliuiſcunt᷑ quid innuas. O

ſuquiſſima lux.purgate mentis ſapientia

nõ enim ceſſas innuere nobis:que ⁊ q̃nꝰ

ta ſis.⁊ nutus tui ſunt oẽ creaturarũ de/
cus.qð obꝛuti concupiſcentijs ⁊ in volu
ptates demerſi.⁊ tãq; ceci ambulantes.·
⁊ videri ⁊ contẽplari contẽpnunt:Confe

ramꝰ igitur ex his nihil eſſe qð diuinã fu
giat cognitionẽ. Conferam pꝛoinde ſũ/⸗
mũ eſſe dementie cardinẽ.putare nõ mo⸗
do oculoꝝ nutus.ſed etiã aliquẽ mentis

conceptũ diuine maieſtatis poſſe intuiꝰ

tum pꝛeterire.etiã ſi ad puniẽda male cõ⸗
miſſa tardioꝛ videat᷑. Hinc noſter accura
tiſſimꝰ pꝛeceptoꝛ adiecit. An ideo putan
dus eſt nõ vid ere.qꝛ tanto videt patien/⸗
tius quanto ſapientiꝰ.tãqᷓ; ſi diceret.non
ob eã rem putandus eſt deꝰ oculoꝝ nro⸗
rum fixiones.⁊ alia perperã geſta nõ vide
re.ſi ad nos puniẽdos videat᷑ tardiuſcu/⸗
lus.qm tanto videt patientiꝰ. quanto ſa
pientiꝰ.decet enĩ ſummã eiꝰ ſapientiã.ſũ⸗
ma vti impunitionibus faciendis pati⸗
tia. ¶Eteni qutadmodum ſapientis eſt
oĩa ſcire.ita ⁊ eiuſdem ẽ oĩa oꝛdinare.di⸗
rigere.⁊ bñ gubernare.bene autẽ guber⸗
nantis eſt ⁊ loco.⁊ tẽpoꝛi:⁊ rationi.oẽm
actũ iuſticie tribuere.ita vt non ſolum qͥd

facturꝰ ſit coguoſcat.ſed rei agende mo⸗

dũ diſponat.⁊ ipſius pꝛemeditet᷑ finem.
MNon etiã eum decet ſue celſitudinis pᷣte
rire examen q̊ fit.vt aliꝰſit imꝑatoꝛis aliꝰ
inferioꝛis poteſtatis puniẽdi congreſſus
Quippe excelſioꝛẽ maieſtatẽ. maioꝛẽ ha
bere decet clementiã. Sed cum regnante
ĩ celis maieſtate nihil.aut nobiliꝰ.aut di
gnius. aut meliꝰ aut maius.aut pꝛeſtan
tius.poſſit excogitari.infallibilẽ eiꝰ decet
ſapientiã punienda ſepenunumero diſſi⸗
mulare.atq; linire.
ximi ſniam dicentis. Lento enim gradu

ad vindictã ſui diuina pcedit ira.qð tum
ſue aſcribendũ eſt nature. cuiꝰ pꝛopꝛium

eſt miſereri.tum vt eiꝰ imitet᷑ exemplũ.vt
quẽadmodũ ipſe crebꝛo nos equo aĩo to
lerat ⁊ expectat.ita ⁊ nos offenſoꝛes no⸗
ſtros patient᷑ ferre ⁊ expectare debeamus

ne qð abſit.ſicut ſeruo neq; noꝑꝶ eueniat.

uxta Aalerij ma

z cũ ſuo noluiſſet ↄſeruo miſereri. coactꝰ

ẽad oẽ debitnm.qð ſibi dimiſſuʒ erat.ad
vnguẽ mult cũ ſupplicijs reſtituendum
Tũ ne ſue fidei aduerſatij de ſuoꝝ fid eliũ

gloꝛient᷑ toꝛmẽtis ꝓinde ĩ deutronomio
de ipſo ſcriptũ eſt ꝓpter irã inimicoꝝl di

ſtuli.ſ. punire:ne foꝛte eoꝝ ſuꝑbirent ho⸗
ſtes. Lũ vt acriꝰ in die puniat vltionis.
Tũ vt młtiplicato cumulo pctõꝝ.augea
tur etiã in hoc ſeculo numerꝰ toꝛmentoꝝ

7 delinquenti qð vulgo ðꝛ.ↄtingatqnto

aſcendit altiꝰ.tanto ꝓfecto emergit᷑ infe⸗
nus.fiatq; deinde. vt talis exẽplo boni

magis in bono ↄfirment᷑. mali vo pecca

re terreant᷑.Lũ deniq; vt pctõꝛibꝰ.q̊s vel

le penitere nouit miſericoꝛdit᷑ ad ipſuʒ re

deũdi libera pꝛeſtet᷑ occaſio· Aliter enim
humiles ⁊ fideles.aliter vᷣſuti ⁊ ꝑtinaces
alit᷑ obſtinati ⁊ infideles in eoꝝ ſunt exceſ
ſibus ꝑtractandi. ¶ Et q;ʒqᷓ; de his cauſ
deð pater oĩm pientiſſimꝰ pctõꝛes ſuffer
re coſueuerit.ſua tũ iuſticia non admittit

vt quippiã ſcelerꝭ relinquat impune. qm̃

ipſa veritas dixit·ſicut nullũ bonũ apud
eũ inremuneratũ.ita ⁊ nullũ erit malum
ipunitũ. Idcirco nemo tm̃ de dei cõfidit

miſcðia vt de ſua eqͥtate in refragabiliq;

iuſticia nõ meditet᷑. Ipſe enĩ ⁊ multũ mi
ſericoꝛs ⁊ longanimis dũñs eſt.ita ⁊ iuſtꝰ

eſt iudex.⁊ iuſticiã diligit.⁊ eqͥtatẽ videt

vultus eiꝰ. Pꝛopterea Dauid inqͥt Ju⸗

ſticia ante euʒ am bulabit.⁊ ponet in via

greſſus ſuos.⁊ rurſus vt eiꝰ iuſticie ⁊ mi
ſericoꝛdie inſinuaret equalitatẽ decanta
uit. Miſcðia ⁊ veritas obuiauerunt ſibi.
iuſticia ⁊ pax oſculate ſunt.Sic g diuine
ſimꝰ miſcdie ↄfidentes.vt eius iuſticiã et
iudiciũ ꝑtimeſcere nullatenꝰ omittamus
alioqͥn pᷣſumentes potiꝰq; ſperantes iure
cẽſemur. Sũmi g̊ dei celſtudo. infallibitł
ſapĩa.ineũᷣtibilis iuſticia: głie ſplendoꝛ.
honeſtat decoꝛ.in eũ pcti hoꝛrẽtiꝗ .accu
ſatoꝛis auẽtas.iudicãdiq; ptãs. Hos nõ

mõ cõmouere.veꝝetiã terrere debẽt.ne ꝑ

perã coꝛã ſue maieſtat oculis aliqͥd aga⸗

mus. QOuis eni non ↄfundat᷑ in terreſtrẽ
pncipẽ qͥ ⁊ inſpectoꝛ.⁊ accuſatoꝛ.⁊ teſtis
⁊ iudex ꝑpetrati ↄ eũ facinoꝛis eſſe poſſ,-

peccare.At nũqͥd oẽ petm̃ ᷓ dei fit volũ
tatẽ. Hũqͥd ⁊ coꝛq eo peccãꝰ.qͥ videns oia
vbiq; ẽ.HNũqͥd ipᷣe rex regũ ⁊ dũs dnan⸗

tium.Hũquid ipſe magnꝰ ẽ dominus .?

—.

ſudab

eſtfns
uono⸗
ſcod⸗
Mulic
nneipſ
1 Cal
dicio
teris7
glo tie
ſaplente
fundgt
ztnloert
e herel
gletoid
ere geſt
cieta velin
lantaown
viderem
1vlſlo. xt
obiurgar
niq nn
ſotipnyye
euli⸗
ſen hep
nor tim.
ginoze denia
mnereded vo
fiop eeno
ſpecne C
GgW
Nrens
igckanre
tis etem
eis.ſiti
Fnitiymn

neno ſur
(cbommnat

malieſt

Pomunbe

=

keadtplce
besſubi
Dpigencn
nnharau
Cmmendan
6 Clon

larei tar
niſizent
Reſvorſihi
daumnon
Ninmer)
utonrde,
unnns⸗
oehn n
nentonenn
zbetinn
oenengind
is eriplod
woll oden
cönde gorl
ndie A pi
io Araenn
unt onces
nerſumait
cbdeds
örs if
urunen
menpone,
gli wnicpul
äatmi
idd
rn Mbi⸗
ſeaiinlin
igekn
anid nit
. ponet in

uſtnce mn

Klund dann
nanenn i,
S oruttstwe
mi uſllit
dehinden
un
sgis oͤn
. J . ane

Jo. xL.vVIII

laudabilis nimis. cuiꝰ magnitudis non

eſt finis. Nunqͥd ipſe puritas illa cẽ. ↄtra

quam om̃e ↄmittit᷑ facinꝰ. Minc ingemia
ſcens Dauid lugebat · Tibi ſoli peccaui.
⁊ malũ coꝛã te feci.Nunqͥd ⁊ ꝑ os Mie⸗

remie ipſe dicit.Ego ſum iudex.⁊ teſtis.
2 Malachiã dirit. Accedã ad vos ĩ iu
Dicio.⁊ ero teſtis velox maleficis ⁊ adul/
teris ⁊ ꝑiuris. Quis non igit᷑ Sathana

deterioꝛ.qͥ coꝛam dno tã magno.tam di
gno.tã excelſo.tõ puro.tam honeſto.tam
ſapiente.tã iuſto.⁊ ſeuero peccare nõ cõg
fundat᷑. Recte igit᷑ pceptoꝛ ait. Illi S.ſ.

q̃ talis ac tantꝰ ẽ vir ſanctꝰ timeat diſpli⸗

cere.ne velit femine male placere. Jllum

cogitet oĩa videre.ne velit feminaʒ male

videre.ac ſi dicat.Cqueat ne in tali pla-
cẽtia.vel in tali viſu:mali quippiã coꝛam
tanta ↄmittat maieſtate.Et notant᷑ male

videre.maleq; placere ait.qm̃ oplacẽtia.

⁊ viſio.vtiq; ſine pctõ fieri põt. quaʒ ipſe
obiurgare intẽdit mime· Et addit.illlus

nqq; ⁊ in hac cͥ ↄmendandꝰẽ timoꝛ. vbi

ſcriptuʒ eſt.Abominatio ẽ dñũo fingẽs

oculũ: ¶ Die ad ſummũ redeundi opifi

cem he ꝓfecto ſunt directioꝛes. cognitio
vtpote.timoꝛ.⁊ amoꝛ.ꝑ ↄgnitionẽ ad ti⸗
moꝛẽ.ꝑ timoꝛem ad amoꝛẽ aſcendimꝰ.ꝑ

amoꝛẽ veniq; o ↄiungimur. St em̃ ti/
mere deũ volumꝰ. cogitemꝰ eũ oĩm inte⸗

rioꝝ exterioꝛũq; actionũ noſtraꝝ eſſe in-

ſpectoꝛẽ. Si titillat te mala ↄſcientia.co

gita ꝙ ded tecuʒoſpicit.quicqͥd egerꝭ aut
dixeris.aut mente tractaueris. Semper
igit᷑ attende ſuꝑ te oculos tante maieſta⸗
tis eternos cruciatus minantis.ex quibꝰ
eris.ſi timoꝛe agitaberis qm̃ ſcriptuʒ eſt.
Initium ſapie timoꝛ dñi. Eterna vero ti

mens ſupplicia cogitabis feditatẽ. labe.

——

abominationemq; peccatoꝝ cogitab. q;

malũ eſt diſplicere o tuo: cogitabis q;

abominabile eſt ei. vt tu oculos tuos in
mulierẽ figas/quos tibi ad neceſſaria vi/
te adipiſcenda.ad pꝛeſtandũ ceteris mẽ⸗/
bꝛis ſubſidiuʒ.ad ſacra diuina celeſtiaq;
ic pꝛeceptoꝛ ait
in hac cauſa.⁊ pꝛopter has rõnes illius
cõmendandꝰ eſt timoꝛ.quem pia nob in
cutit ſcriptura nos a peccatis repꝛimen/
do dicens. abominatio eſt dñs defigens
oculum.ac ſi diceret.timete cauete vo⸗
bis oculoꝛuʒ defixiones.ne ꝑ eas veſtro

ꝑſpicienda donauit⸗

abominabiles ſitis creatoꝛi.qͥ eas odio
⁊ abominationi mirũ habet imodũ.Exp

gutem cõmẽdato timoꝛe.ad diuinũ cono

ſcendimus amoꝛem. qm̃ ſicutacus flum

vt Auguſtinus inquit. ita timoꝛ introdu
cit caritatẽ. Minc per Salomonẽ dictuz

eſt. Cimoꝛ dei initium dilectiõis eiꝰ. Ex

nõ modo ꝑ eũ ad diumũ vehimur amo⸗
rem.ſed ad ſue felicitat efferimur gloꝛiã.
eodem Salomone teſtante. qui in pꝛon
bijs ait. Cimoꝛ dñi hoĩem gloꝛificat.hu
miliat eni hominem. humilem vo ſpiritn
ſuſcipiet gloꝛia. Innumera etiam gignit
adiumenta ſalutis.hine Eryſoſtomꝰ.Ci
moꝛẽ dei.mentes coꝛrigere.crunia fuga⸗
re.innocẽt aq; ſeruare.Aſtruxithinc Ber
nardus. Limoꝛem dei inciꝑe:oꝑari oim
virtutum penitudinẽ aſſeruit:dum ſcʒ per

iuſticiꝗ defert maioꝛi.ꝑ pꝛudentiam non

credit ſe ſibi.per temperan tiꝗ retu git di⸗
ſcernere:per foꝛtitudinẽ totũ ſibi obediẽ⸗
tie ſubdit nõ diſcernende.ſed adimplẽde.
Et rurſus ait. In ventate ſe didiciſſe.ni⸗

hil eque efficax eſſe ad gratiã ꝓmerendaʒ

retinendã. recuperandqq;. qᷓ; ſi oĩ tꝑe co
ro deo inueniaris nõ altum ſapere. ſed ti
mere · Et Lhobias timoꝛis dei hoꝛtatoꝛ
maxim dicit: ilł ulta bona habebim. ſi ti

muerimus deũ.Et eccleſiaſticꝰ.Cimenti

deum bũ erit in extremis.⁊ in diebꝰ defũ
ctionis ſue benedicet᷑.timoꝛ item dñi pꝛo
funda eſt radixaplice perfectionis. quo
circa Caſſiodoꝛꝰ cõtẽplat᷑ de timoꝛe dii
ſalutarem naſci compunctionem.de com
punctione coꝛdis ad renunciationc. hoc
eſt nuditatem ⁊ contẽptũ omniũ faculta
tum ꝓcedere.de nuditate humilitatem ꝓp
creari.de humilitate voluptatũ generari
moꝛtificationẽ.de voluptatum moꝛtifi⸗
catiõe. vniũſa vitia marceſcere atq; extir
pari.de vitioꝝ expulſiõe.virtutes fructiſi

care atq; ſuccreſcere.ð vtutũ pullulatõe

coꝛdis acqᷣri puritatẽ.ꝑ coꝛdis puritatẽ.⁊
aplice caritat ꝑfectionẽ poſſidere. Quid
pulra.Limoꝛ dei nu bes carnaliũ cogita
tionũ ⁊ affectionũ fugat. mẽtẽ ſerenat. ri

uos concupiſcentiarũ reſtringit. reptilia

vitioꝝ de terra coꝛpor humani extermi

nat.mare mundi congelando conſolidat
⁊ ſicut ventus aquilo pluuias diſſipat.

coꝛ delectat.et gaudium. et leticiam. in

longitudinem dabit dierum· ¶ Limea x

*
*

te igit᷑ dm fratres mei.vt tot tataq; mu
nerg ex eius poſſitis timoꝛe adipiſci. quẽ
tanto magis timere debetis.quanto ma
gis ſi pꝛeter ea que diximus.ignem.ver⸗
mes fetoꝛes: frigoia.fſames.toꝛtoꝛes.hoꝛ
roꝛes.tenebꝛas.vincula.⁊ carceres tarta
reos.⁊ hoꝝ omniũ acerbitatem. diuerſi⸗
tatem.,diuturnitatẽ: vniuerſalitatẽq;ʒ con
ſiderabitis · Si celeſtiũ virtutum cõmo⸗
tionem. reatus veſtri certitudinẽ.aduer⸗
ſarioꝝ potentiam.nefandoꝝ operũ eui⸗
dentiam.auxiliantium inopiã.pꝛopꝛia⸗
rum virtutũ defectus.circũſeptantes an
guſtias.toꝛquentiũ impetum. tube clan/⸗
goꝛem.ſentẽtie ſtupoꝛem.iudicij magni/

tudinem.ʒzelum atq; thꝛonũ iudicis.eiuſ

dem conſtantiã.ſeueritatem. inflexibilita
tẽ.perſpicacitatem.poteſtatem. cohoꝛtem
vexilla.⁊ omnis ſue paſſionis inſignia.ſo
lis ⁊ lune eclypſim.ſtellarũ caſum.totiꝰq;
machine celeſtis defectum: mariũ confu
ſionem. vniueiſe terre agitationem. rui⸗
nam montiũ pꝛeſſuras gentiũ.ſubitane⸗
as moꝛtes.vniuerſe carnis finem.totiꝰ oꝛ
bis cõcremationẽ.⁊ deniq; vniuerſi iudi⸗

cij ſigna contẽpleminu pꝛopter que beatꝰ

Hieroꝰ.inquit. Siue comeda ſiue bibaʒ

ſiue aliquid aliud faciã ſemꝑ inſonare vi

det᷑ auribꝰ meis illa terribilis vox. Sur⸗
gite moꝛtui venitead iudiciũ. Si itẽ no/⸗

ſin redempton geſta meditemini. Quis
enĩ non paueat. Quis non timeat huius
ſeculi ſtatũ.⁊ conditionis ſue emergentia

pericula.qũ terre celiq; dñs ſuper ciuua⸗
tem fleuit.ſuper Lazatum defunctũ la/⸗
chꝛimatꝰ eſt. Et tempoꝛe ſue paſſionis in
agonia poſitus pauere tedereq; incipiẽs
dirit· Lriſtis eſt anima mea vſq; ad moꝛ
tem. Hinc Bernarnꝰ ait. exconſideratio

ne remedij periculi mei exiſtimo quanti-
tatẽ.ſilius enĩ occidi iubet᷑ vt vulneribus
meis pꝛecioſo ſanguinis illbalſamo me
ctoꝛum cõcutiebat᷑ tmoꝛe.¶
tur ac ſapienter dictũ eſt. illũ qui dũm ti⸗
met. oĩa timent. Qui vᷣo non timet dñũm.

deat᷑ Agnoſce igi᷑ homo q; grauia ſunt
vulnera.pꝛo quibꝰ neceſſe eſt chꝛiſtũ do/⸗

minũ vulnerari. ſic medicine exiſtima tio
doloꝛis ⁊ timoꝛis cõſentanea eſt erag
geratio. ¶ ¶ Sümopere igit᷑ nobis placet
cuiuſdam potẽtiſſimi regis meſtitia. qus

ſic ſuoꝛum maloꝛum.dminiq; iudicij me
moꝛ afficiebatur.vt etiam in ſolẽnitate re
gia cũctis letantibus ipſe letari nõ poſſet

Et interroganti ſuo germano fratri.quãẽ

4

idq ob rem faceret. tante triſticie cm non
quidem verbo ſed facto oſtendithocpa⸗
cto.ad eiꝰ palatij ianuazʒ ſuos deſtinauit

tubycines iuxta regni conſuetudinẽ moꝛ

oĩm oblectamentoꝝ quibus ⁊ letari ⁊ io

cundari poſſet ei pꝛeꝑaret.audito quideʒ

pꝛeconio nihil ꝓꝛſus voluit ſuſcipere gau

dij. Cũ antẽ rex diceret.ccce epularum ſo

noꝝ.cantus.deniq; oim voluptatum ge
nera.⁊ omnes apparatꝰ regij coꝛam tu⸗

is ſunt oculis:cur mi cariſſime frater non
epularis. Cur nõ iocundaris. Cul ille et

lacrimis ⁊ ſingultibus.⁊ coꝛdis affectus

doloꝛibꝰait.Quo pacto pꝛinceps gloꝛio

ſiſſime letari poſſum. cũ ſciam ex hac lu⸗
ce me de pꝛoximo diſceſſuruʒ. Cul rexin
q̊ͥ me mihi offendiſti fr mi· vt meun tin ꝑ⸗

timeſcas iudiciũ.At ille.vt reoꝛ:ꝓfecto in

nullo:ſed ſolo tue maieſtatis perteritus

ſum edicto.Lũc rex.ſi me fratrẽ tuũ mo⸗
ralem ⁊ coꝛruptibilem.in nulloa te offen
ſuui tantũ times.tãtũq; mei ſine cauſa il⸗
lato perturbaris iudicio.vt nullam pꝛoꝛ/
ſus coꝛam tãto apparatu poſſis ſuſcipere

leticiã· Qnid miraris.ſimeſtis triſtis co
ram deo celi.coꝛã tanta celſitudine.coꝛaʒ

ouim rerum opifice ſemꝑ maneo.quẽ innu

meris peccati infinities offeudi:. cuiꝰ exa

men ſtrictiſſimũcuiꝰ iudicium inſallibi/
le.cuius toꝛmenta eterna.cuimoꝛs abſ⸗
q; moꝛte. cuiꝰ aſpectu vniuerſe contreme
ſcunt poteſtates · Ecce qᷓ; fideliter catho⸗
licus rex mundani hoĩs con fudit temeri

tatem.qui dei nõ agnoſcens timoꝛẽ.tã fa

cile taq; repente ab hoĩs compꝛehenſus ẽ

terroꝛe.in quibus quanta timoꝛis dũi ſit

virt? dignoſcit᷑. Rex quidem qm̃ dnm ti
mebat.neq; ſuos pꝛincipes.neq; hoſtiuzʒ

impetus.neq; tumultuantẽ populũ.ne⸗
q; quãcũq; verebat᷑ aduerſam foꝛtunam
Eius autẽ frater.qꝛ dũm nõ timebat cun
ꝛeclare igi

is oĩa timeat neceſſe eſt.perinde Chaim

necato fratre. tremulentus effectus inge
muit dicẽs.Oẽs qui inuenerint me occi⸗
dent me. ꝛopter qð Augꝰ.in cõmenta
rijs ſuꝑ pſalmos inquit. Seuit iu te fe⸗
ra· deũ time ſerpens inſidiat᷑tdeum time.
homo te odit.deũ time.d yabolus te imꝰ

pugna
mes m.
bes ſel
bulc
Nuicaf⸗
t. G
eNdi
hentes⸗
nimian
nmoꝛn
taNd.
tnop⸗
gulſin
Aoutenk
Xbone
nugnüͤe⸗
ſticii nch
Nnp
ezrem
inqt⸗S
eſtinte
diaig
malet
u
1ſici⸗(
amoꝛe dr
onczo
nugnon
ſn
wnti.
WM
NN
eſa⸗
bares
dulig⸗
ſenls.
(zpis
ſeuin
ſtlari
ngeher
ds
Giadt
bernbt
Ado
(ds
Pdean
offabe
lfutun

—

iſteiechnnn

enorbarp,

os deſtnett
nusndine n
ennöewentn
tlent
adni
Autſcheege
Alunnd
nwohptung
Pghenunn
mümefaan
1dans. Kulet
1cls afenn
vhemeps glon
iunerbael
ſung ulrexi
ni Nmeümg
Knegiecen
hnsenmn
neftuginite
unuloeudi
neiſne antn
nullom on
upoſis ichen
nchs is
nümde
m nancn tin
Sofadet
vdun i
mulinorgth
muatetonent
cnfudtimnn
ſCNstnid/
scNpinle
Euntms t
ehoen⸗
lumigchincn
Guatan fopnn
innigninte⸗
e hicn⸗
4lücndinn,
vononnne n

eſt in te qdeʒ fides.qꝛ credis futux eſſe iu
diciũ.gaudeo fidei tue.ſed adhuc timeo

noli facere malũ.ſed ama videre deũ tu
uun in hac pegrinatione.illnm toto amo

Fo. xLIX

H pugnat. veum time. ac ſi diceret. ſi ei⸗ ti-

mes maieſtatẽ non modo hectimere ve/
bes.ſed ipſa te timebunt.qm tota creatu

ra ſub illo eſt. quẽ iuberis timere · quia ipe
Dixit ⁊ facta ſunt.ipſe mandauit ⁊ creata

ſunt. Ninc ⁊ vᷣitas ſuis ait diſcipul. Ec/
ce di vob poteſtatẽ calcandi ſupia ſer⸗
pentes ⁊ ſcoꝛpiones.⁊ ſupꝛa oẽm vᷣtuteʒ
inimici.⁊ nihil vobis nocebit ¶ Sed vt
timoꝛ nĩ ad illũ nos ducat finemquẽ op
tam?. Duo timoꝛis diſtinguim? genern.

Mãq; alter pᷣuilis eſt. alter caſtꝰ. Ille eſt
vt nõ patiaris penꝗ .h ne amittas iuſticiã
q̊d em̃ magni eſt timere penam. Hh facit et

nequiſſimꝰ pᷣuꝰ.̊ᷣ ⁊ crudeliſſimus latro B

ddulteri.̊ pꝛoditoꝛes.̊ ⁊ impij homici⸗

de. Hon eſt igi᷑ magnũ timere penꝗ. ſed

magnũ eſt amare iuſticiã· qui g amat iu⸗
ſticiã. nihil timet.timet plane.nonne inci
Ddit in penã.ſed ne amittat iuſticiam. Ob

eã rem Auguſtinꝰ in libꝛo ſuaꝝ omeliaꝝ

.

etiz ſi te deꝰ nõ dimietat in penã. t̃mo⸗
do faciem ſuã te videre non ꝑmittat.nu⸗

quid nõ meliꝰ fuerat. te nõ fuiſſe natum.

Cum vo fieri nõ poſſit. vt qui faciem eiꝰ
nõ meruerit videre. ignem eternũ euade⸗

re poſſit. Quare ſicamas pñtis ſ. eculi vo

luptatẽ. vt nõ expaueſcas eterni ignis ar

doꝛem. Pꝛopterea ad amoꝛem dei ꝓpul

ſo timoꝛe nos hoꝛtat᷑ dicens. Si g meꝰ
ſermo inuenit ĩ vobis aliquãſintillã gra“

tuiti am oꝛis dei.ipſam nutrite· ad hane

augendã vos aduocate pᷣce humilitatis.
doloꝛe pnie.dilectione iuſticie.operibus
bonis. gemitib? ſinceris. Zzuerſatiõe d ya
boli.amicitia fideli. hanc ſintillam boni
amoꝛis de qua dñs dirit ˖ YIgnẽ veni mit
tere in terram. ⁊ quid volo niſi vt ardeat.
Flate in vobᷣ.nutrite ĩ vob·ipſa cũ creuit.
⁊ flãmã digniſſimam fecerit omniũ cupi⸗
ditatu carnalium ligna conſumet.-

inqͥt. Si timoꝛe gehenne nõ facis malũ. Cextus triceſimuſſeptim? ¶ Auguſtinꝰ

malicie tue qꝛ ſi timoꝛe gehenne nõ facis
malum.non amoꝛe iuſticie facis bonu
Aliud eſt timere penã. aliud eſt timere iu
ſticiã.¶ Amoꝛ caſtꝰ in te eſſe debet · quo
amoꝛe væſideres vid ere.non celũ ⁊ terrã
non cãpos liqͥdos maris.non ſpectacula

—⏑

nugatoꝛia.nõ fulgoꝛes nitoꝛeſq; gẽmarũ

ſed deſideres videre eũ tnuʒ. amare e

um ruũ. pꝛopter iſtam viſionẽ facbonuʒ

re ſuſpira ⁊ veſidera: Ecce fac.q̊ te vult ꝓ
bare deꝰ tuus.vt appareat.pꝛo qͥbꝰ rebus

diligas eũ.vtꝝ pꝛo ſeipᷣo.an ꝓ rebꝰ ter⸗/
renis.quas tibi pꝛeſtitit⁊ dicat tibi. fac
qð vis. Imple cupiditatẽ tuam. extende
nequiti. dilata luxrunam. Quicqd ubue
rit licitũ puta· Hon te h punio. Hon te h
in gehennã mitto.·faciẽ meam nunch vl⸗
ebis. Si ad iſtã ſnĩiam expauiſti. amaſti
Si ad hoc qð dictũ eſt. faciem ſuã nega
bit tibi ? tuꝰ.ↄtremuit coꝛ tuũ.⁊ non vi

dendo deũ tuum magnaʒ penam putaſti.
gratis amaſti. hoc iõ dixi. qꝛ ſunt homi⸗
nes ita negligentes.2 tepidi.⁊ infideles
wv dicunt. vtinam hic deus in hoc ſeculo

om̃ia bona tribuat non ad me ꝑtinet.qð

in futuro ve me fien velit. O infelir aia ·

Alando ergo ſimul eſtis in eccle
ſia. vel vbicũq; femine ſunt inui⸗
Vcem veſtram pudicitiam cuſtodi⸗
te. deus enĩ qui habitat in vobis etiã iſto
modo cuſtoùiat vos ex vobis.

¶ Kõmentũ triceſimũſeptimũ ¶ Eim bꝛoſi⸗
+ Amediate ante aſſemuit. oculum

deligentes deo abominabiles eẽ.

— ideo ne huiuſmodi ſuper nos ca⸗

dat abominatio. de cuſtodienda pudici
tia mandatum tranſigit dicens.Quqn/

do ergo ſimul eſtis in eccleſia. vel vbicuq;
femine ſunt inuicẽ veſtram pudicitiã cu⸗
ſtodite. Cuſtodienda ẽ vtiq; ſummo ſtu

dio pudicitia.tũ qm̃ humani generis ho
ſtes incredibili quadam ſollicitudine eã
nobis auferre nitunt᷑. VUnde in vitis pa⸗
trum legitur. quendam heremi cultoꝛem

ſummũq; pudiciie ſue cuſtodem. annos

xl.vt illam amitteret.a demonibus fuiſſe
atrociter tẽptatum. Sũt quidẽ vt ſcriptu
ra teſtatur.velut locuſte arboꝝ floꝛes de
uaſtantes. At enim quid aliud eſt pudi⸗
citia niſi quidaʒ flos redolentiſſimus hu

mane mentis. ¶nde qui de ſua vin

ginitate ſunt ab eccleſia pꝛobati.pꝛo ſue
pudicitie nitoꝛe.ꝓ ſue ſanctitat in ſgnz⸗

*

6

pꝛopugnaculũ ẽ dei gratia.ſine qua oĩs
alia ſuperuacua eſt cautela. Dauid pphe

fragrantia lilia geſtant. tũ qilfragile vo⸗

eſt. in à tantus eſt recõditꝰ decoꝛ. Juxta

Apli ſententiam dicentis. Habemthe/⸗

zaurum iſtũ in vaſis fictilibꝰ. hniuſmodi

autem vaſa magna conſueuerũt diligen

tia cuſtodiri.Cũ ob ſuam pᷣcioſitatem at
q; pꝛeſtantiam. Que enĩ ponderatio eſt.
vt eccłiaſticus inquit digna aĩe continẽ⸗
tis· Cum qm̃ rarus eſt in hoĩe tantꝰvirtu

tis ſplendoꝛ. At vo omne rarũ. vt Cice

ro inquit. pꝛeclarũ.Cum deniq; qm̃ ce⸗

leſte munꝰ eſt. ⁊ in ſacris litteris.ſůmope
re creberrimoue.cõmendatũ. pꝛeclare igi
tur a venerabili Hugone dictũ eſt. pudi

citiam eſſe virtutẽ ſpiritualem ⁊ celeſtem
que hoĩem a terra ſubleuat.angelis ſoci⸗
at · deo coniungit. de terreno celeſtem.de
carnali facit ſpiritualem.hec quidẽ huma
nam tranſcendit naturam. Hã ꝙ homo
pudicꝰ ſit.⁊ caſtusnõ t̊ humana qᷓ; di⸗

uina operat᷑ virtus. perhãc nos amatin

uiſibilis ſponſus. Non enĩ placʒ deo aia
ſi caſta ⁊ pudica nõ extiterit. Nãq; ſi imũ

ditie luxurieq; deſeruit.repꝛoba eſt.⁊ ſue
qꝙᷓ; abominabilis maieſtati. Pudicitie au
teʒz.ſic nõ modo hominibꝰ.ſʒ deo accepta
eſt. vt ob eaʒ non dedignet᷑ eidem rõnali

menti ſeipſum exhibere in ſponſum.
Hinc nobis inuidet. hinc nos impugna

re non ceſſat antiquꝰ hoſtis. Ipſe eni eſt
inuaſoꝛ.pſuaſoꝛ.ſi uggeſtoꝛ.⁊ incenſoꝛ.at

q; accenſoꝛ.ĩmundicie atq; luxurie.plu⸗

res decipit.plures incendit atq; ſuccedit.
plures coꝛrumpit. Mõ parcit clericis.nõ
parcit monachis.⁊ qð ſatis gemendum
eſt. ipſos etiam religioſos pꝛoſternit. Ne
ceſſe eſt ergo ſũma vigilantia inuicẽ no⸗
ſtram pudicitiã cuſtodire. Hã ſi eam per
dimus.totũ amittimꝰ.etiã noſmetipſos.

Qui pꝑdit pudicitiam.perdit animg ſuaz.

perditd eumde it ſocietatẽ angeloꝝ.p2⸗

dit ſeipſum Sed ad hoc in vnũ habita
mus.vt inuicẽ cuſtodiamꝰ. inuicẽ coꝛri⸗/

gamuꝰ.inuicẽ erudiamus.vt quod quiſ⸗

q; nõ poteſt per ſeipſum poſſit per aliũ.
Nuo nam autem pacto noſtram valea⸗

mus cuſtodire pudicitiq iam indagandũ

eſt. Quippe cum nemo vir bonꝰ ſine ali⸗
uo afflatu diuino. vt inquit Socrates.
Cuſtodiende pudicitie excellentiſſimum

tarum eximio teſtante.qui ait.Niſi domi

nus cuſtodiret ciuitatem. fruſtra vigilat.

qui cuſtodit eam. Et pater Auguſtinꝰ in
commentarijs ſuꝑ pſalmos huic aſien⸗
tit ſententie dicens. Mec Ediſciplina chꝛi
ſtiana. ꝙ nemo facit aliquid bn niſi gra

tia dei:quod facit hõ male. ipſius eſt ho
minis.quod facit bene. de beneficio dei
facit.⁊ cũ ceperit bnfacere.nõ ſibitribuat.

Et cum nõ ſibi tribuerit.gratias ei agat.

a quo acceperit.Et in libꝛo de p̃ᷣdeſtina/
tione ſanctoꝝ inquit. Ad nullum opꝰ bo
num.vel incipiendum vel perficiendum
quẽqᷓ; ſufficere poſſe conſentiendum eſt.
Et in libꝛo de gra ⁊ libero arbitrio. Jpa
bona opera ille in nobis oꝑatur.de quo
dictum eſt. Deus eni operatur in nobis.
⁊ velle ⁊ operari pꝛo bona voluntate.Et
in libꝛo de varia innocentia. Nullis me⸗
ritis gratiam pꝛeuenientibꝰ debeturmer
ces bonis operibus.ſi fiãt.ſed gratia que
non debetur pꝛocedit.vt fiat. Hinc etiã
in libꝛo de gratia ⁊ libero arbitrio adie⸗
cit. Sine gratia dei nihil boni agere poſ⸗
ſumus.veritate teſtãte que ait. Sine me
nihil poteſtis facere. Et Apoſtolus ait.
Hon ſumus ſufficientes ex nobis.tãq;ᷓ ex
nobis aliquid excogitare.ſed ſufficientia
noſtra ex deo ẽ. Et rurſus.nõ eſt volent⸗
velle:neq; currẽt currere ſed dei miſerẽt.
Et apoſtolus Jacobus. Omne datum
optimũ inquit.⁊ omne donum perfectuʒ
deſurſum eſt deſcendens a patre lumen
apud quem nõ eſt tranſmutatio. neq; vi

ciſſitudinis obumbꝛatio.perinde parens

noſter in deuotiſſimo ſuaruʒ confeſſionũ
volumine aiebat. Quis eſt hominũ qui
ſuam cognoſcens infirmitatẽ.audeat vi⸗
ribus ſuis caſtitatẽ atq; innocentiaʒ ſuã
tribuere. Cum ſapiens dicat.ſcio qꝛ ne⸗
mo poteſt eſſe continens niſi deꝰ det. Et

rurſus.eodem in libꝛo id conſiderans ita
cum femoꝛe.magna plenus fiducia po-./-
ſtulat. Domine continentiam iubes. da
quod iubes.⁊ iube quod vis.ac ſi diceret

ſi mandas cõtinentiã vt tuis parere poſ⸗
ſimus mandatis.tuum nobis roꝛem iu⸗
ſunde. HMec eſt noſtroꝛum renum poſſeſ⸗
ſio. de qua Dauid ſanctꝰ loquebatur ad
dominũ dicens. Tu poſſediſti renes me

os.ac ſi renum lumboꝛũq; cuſtodiam.

per quam ſplendoꝛ nitet caſtitatis.in dei

Wran

„ N

ſſtere
ſuiͤt
larin
vob.ul
anieſe
dug
poſirp
Ns0
nus
dighe
goen
tii p
camss
terulin
fnfn'
Gbat,gl
guärpen
lud cee
wings⸗
lesſath
ſtode
eteelin
bell 1
nnefg
caist
i as
nen O
Puctette
nerithte
Uiſinur
namng⸗
ſabs

—w

mine,
nang
ofes
ctiohe
turina⸗
ſpüali
ſgsomm
ctoned
comas
onege
umnph
dusn
glene
berne
Cme
monup
ach

3wnce ĩèA

1n Hulls ner
ddcenrne
dgemar
wordmo d
lbon wepv⸗
en uene
Apeun
ernohstiht
uſtcen
ochtwi
omedarun
wunefenn;

Gtano⸗ Rehn
hemdepain
gnſſini
3ehon
–
invaei ſi
Nt o0e
uiedakt
lanihmnen
nus W
nunie⸗
gageſiduet
s merſin
bis een
un poſi⸗
aenumt
glaitenesll
an
KunoN

s S = RSZM

Jo. I.

dſiſtere ptãte aſſereret. Hãc dine gre cu⸗

ſtodiã.hᷣ pꝛo nobᷣ pᷣcat᷑ dicens · De qͥ ba

bitat in vobᷣ etiã iſto mõ cuſtodiat vos ex
vob. tanq; ſi patenter aſſereret. inſuffici/⸗
entẽ eſſe nr̃am cuſtodiaʒ. niſi adſit gratia
dina.cũ neq; in ſe.neq; in aliũ quiſpiam

poſſit pudicitiq cuſtodire.niſi nob pꝛepo
tens adſit deꝰ. Ea de re ita viuere ſtudea⸗
mus.vtnos in ipᷣo.⁊ ipᷣe in nob habitare
dignet᷑. quatenꝰ ꝑ eũ in nob habitanteʒ.
qð ex nob non valemꝰ. noſtrã tueri pudi
citiã poſſimꝰ. Mac gratia ↄ foꝛtatꝰ Apłs
carnis ſtimulꝰ æ ſathane colaphos valẽ/
ter ſuſtinebat.¶ Huiꝰ vtutem btus Hie
ronymꝰ ſane intelligens.btm̃ illum pᷣdi⸗

cabat. qqͥ ſtatim vt ceꝑit cogitare ĩterfecit
cogitatꝰ. ⁊ allidit eos ad petrã. petrq ĩ/
quã xpᷣm hoĩs dei filiũ.hac pᷣditꝰ.Sidꝰil
lud celeſte Hicolaꝰ tollẽtinas inumeras

minasatrociſſima verbera: ⁊ inexplicabi
les ſathane hoꝛroꝛes.vt ſuam illeſam cu

ſtodiret vᷣginitateʒ eqͥ animo tulit.ꝑ hãc

excelſus Antonius Abbas dira demonũ
bella ſuꝑauit.ꝑ hanc om̃is hũana ro bo/⸗

rat᷑ fragilitas. merito igi Apło Paulo

carnis tẽptationes ab eo tert poſtulã
ti vᷣitas dixit. Paule ſufficit tibi gratia

mea. Quibꝰ ↄferamꝰ fratres.vt in nobis

pudieitie dignitateʒ ab om̃i queamꝰ ad⸗
uerſitate defend ere.pꝛecipuũ atq; effica⸗
tiſſimum defenſoꝛium eſſe ſummi dei gra
tiam.quam vt habere valeamꝰ.eiꝰ maie⸗
ſtatis imploꝛemꝰ auxilium. coꝛde oꝛeq;

tẽptationibus imminentibus dicentes.
F

De in adiutoꝛium meum intende. do
mine ad adiuusndum me feſtina. Verſꝰ

nanq; iſte tantevtutis eſt.⁊ efficientie.vt

om̃es humanos oꝛdinet affectꝰ a cun⸗
ctis hoſtiũ viſibiliuʒ atq; inuiſibiliũ tuea
tur incurſibꝰ. Et vt in libꝛo œ perfectione

ſpuũᷣali interioꝛis hominis ðꝛ · habet aduᷣ

ſus omnia diſcrimina imminentia pꝛote
ctionẽ d iuine inuocationis · En doctoꝛ

eximius Ambꝛoſiꝰ in huius vᷣſus pꝛola⸗

tione arrianos armata inuadẽs manu tri

umphatoꝛ euaſit.hʒ ⁊ timoꝛis ⁊ ſollicttu
dinis pꝑpetuam vigilantiã. hʒ pꝛopꝛie fra

gilitatis vehementem ↄſiderationem.ha
bet ineſtimabilem exauditionis fiduciaʒ.
armen item h̊ omnibꝰ infeſtationem de
monũ patientib. ⁊ inexpugnabilis murꝰ
eſt. ⁊ clypeus munitiſſimus. defendens

nos ↄtra omnem vitioꝝ impugnationez
Hoc a vitijs purgat.vᷣiutes in animo il
luſtrat. mentem ſerenat.ad celeſtes theo⸗

rias eam ꝑducit.ad illũ ineffabilem oĩo7
nis ardoꝛem extollit. gratiam impetrat.

gloꝛiam ineffabilis parit trinitatis· hinc
ei immediate vecantandũ eccleſia adiecit

Glona patri ⁊ filio ⁊ ſpiritui ſancto. Si
cut erat in pꝛincipio ⁊ nunc ⁊ ſemper⁊ in
ſecula ſeculoꝛum Amen.Quibꝰ de rebus

ſic illud nobis crebꝛo dicendum eſt.⁊ ita
familiare facien dũ. vt non modo vigilo⸗

tibꝰ.verumetiam ⁊ doꝛmientibꝰ nobis ve

niat in mentem. Hoc nos de cubili genu

um curuatione eripiat.̊ ſedentes.h̊ ſtan

tes.q̊ ambulantes.h̊ omne bonum opus

facientes meditemur.hoc in noſtri coꝛdiſ
liminibꝰ.oꝛiſq; ianuis ↄſcribamus.hanc
inuocãde diuine celſitudinis foꝛmã mẽs
indeſinenter teneat. donec vſu eius inceſ
ſabili ⁊ iugi meditatione firmata.omnes

ↄcupiſcentias:omnes oꝛnatus ſeculi. om

nes oclicias.omnes opes ⁊ diuitias.om
nes ſtat? 2⁊ honoꝛes omnes deniq; volu/⸗
ptates.et terrenarum rerum affectus abij
ciat.refutet ⁊ cõtemnat. Et hoc pacto hu

ius verliculi virtute ſue pudicitie fulgo/⸗

re anima co:ruſcans.ad eterni regis pala
cia cunctis bonis referta cõmigrabit. Et
q;q; hic modus diuine inuocande maien
ſtatis pꝛecellentiſſimus ſit.nõ deſunt.ta⸗/
men alij innumeri dümodo a purgatis ꝓ
ferant᷑ mentibus. (¶ Ende pꝛeceptoꝛ no⸗
ſter. cum in libꝛo de ſalutaribus docume
tis. diuinam clementiam.vt deſideria car
nalia.delectatio ſpiritualis nobis iminu
at. pietas crudelitatis iram reſtringat.
malignitatem patientia coerceat.⁊ libidi
nem vincat pꝛudentia.iuſſerit exoꝛandã.
ipſe hoc pacto eam exoꝛauit dicens. Po
ne domine lacnimas meas in conſpectu
tuo.⁊ perueniat ad te in celuʒ depꝛecatio
mea.Adeſto mihipeccatoꝛi.⁊ ſbᷣueni at⸗
qꝙᷓ; in manibus tuis cõmẽdatum tibi me
ipſum ſuſcipe:liberans me de oꝛe ſeuiſſi⸗
mi dꝛaconis ⁊ de manu atrociſſimi infer
ni. Cum acceperis me. ⁊ auferes de me“-

dio vmbꝛe moꝛtis.immo deduces in ſemi

tam lucis in clariſſimam regionem viuẽ/
tium.colloca me in caulis tutiſſimis gre⸗
gum tuoꝛum.qꝛ tu es paſtoꝛ bonꝰ qui re⸗
quiris ⁊ reducõ perditam onennthens et
2

ſaluas inuentaʒ. foues ſanas languidã
Tu es miſericoꝛs dominꝰ qͥ ſperantes in

te non confundis.requirentes te nõ dere

linquis. reuertentes qd te nõ reſpuis.ſed
exaltando ⁊ laudãdo ſuſcipis.atq; in eter

na beatitudine vna cuʒ ſanctis tuis eter⸗
naliter regnare cõcedis. qꝛ eſt tibi cũ eter
no patre ⁊ ſpuituſancto. vna diuinitas:

gloꝛig vutus imperium. = poteſtas in ſe

cu la ſeculoꝛum Amen. Et in hibꝛo medi⸗

tationũ qᷓ; humiliter q; dulciter. q; q; de⸗
uote ⁊ obnixe Jeſum chꝛiſtum creatoꝛem
redemptoꝛem noſtrum verum deũ.ve/⸗
rũq; hominem. Illud Apli cupio diſſol
ui ⁊ eſſe cum chꝛiſto.⁊ pſalmũ. Jubilate

deo ois terra. pſalmũ dicite nomini eius

date gloꝛiam laudi eius.contenplans.ro
get. exoꝛet:⁊ pcetur.audiamꝰ.¶¶ O chꝛi/
ſte dne inquit verbum patris. qui veniſti

in hunc mundum pctõꝛes ſaluos facere.

Rogo te per indulgentiſſima miſericoꝛ⸗

die tue viſcera.emenda vitam meam. me

lioꝛa actus meos. compone moꝛes meos

Tolle de me qð mihi nocet. ⁊ tibi diſpli⸗

cet.Et da quod noſti tibi placere.⁊ mihi
pꝛodeſſe·Quis põtde ĩmundo mundum
facere.niſi tu ſolus.n es deus omnipo

tens infinite pietatis: qui iuſtificas impi-

os⁊ viuificas moꝛtuos.qui imutas peci⸗
catoꝛes ⁊ non ſunt. tolle ergo de me qͥca⸗
quid offendit oculos pietatis tue in me.

