na poſſit doctrina im bui.idcirco abbis.
qui pꝛoficere deſiderant.ſingulis diebus
eſt aliquid diſcendum. ea dere doctꝰ by
pocrates nos ſollicitos faciẽs dixit· Ars
longa:vita bꝛeuis.expenimentum fallax.

Ea que ſcimus minima pars eſt eoꝛum.

qui ignoꝛamus.contigit etiam ſepenume
ro pꝛopter hanc coꝛrectionem moꝛtalem
vt Aolato in phedrone inquit.vta moꝛi⸗
bus cupiditatibus.foꝛmidinibus.omni/⸗
fariãq; imaginibus multis deniq; nugis
a coꝛpoꝛe mens impleatur. Cõtingit etiẽ
nonnũq;.vt interioꝛes ſenſus obtuſi mi⸗
nus ſint ad referendum idonei. Cõtingit
vt fantaſia ⁊ memoꝛia ſpecierum intelli⸗
gibilium armarium quadam tegant᷑ nu/⸗
be.⁊ q;uis aduerſa diſpoſitione.vel ad re
cipiendas ſimilitudines laboꝛent.vel in
eisiretinendis labantur quo fitvt nõ faæ-
cile poſſit intellectus erudiri pꝛopter que
omnia exercitatione indiget non parna.
qua quidem conſumpta ⁊ eiecta rn bigi⸗
ne mentis clareſcat acies.quippe nemoẽ
tam rudis ingenio qui legendi conferen⸗
diq; excitatione perſpicax non fiat.quo
niam vexatio pꝛeparat intellectum.perin
de Ouidius cecinit.quid duriꝰ ſaxa. qͥd
mollius vnda.Dura tamẽ molli ſaxa ca

uantur aqua percontinuumſcʒ diuturnũ

gutte deſcenſum. ¶ Debemꝰ inſuper at⸗
tente vt intelligamus:quod legitur lectio
ni vacare.quoniam legere ⁊ nõ intelligen⸗
re.neſcio quid aliud ſit qᷓ; negligere·taliũ
autem.ſcilʒ non intelligentium lectio ſi⸗
milis eſt pſitaci.pice.coꝛui pꝛolationi.

bec enim humana verba pꝛoferũt.ſed qd

dicant intelligunt mĩme. ⁊ ſolum vt Per

ſius inqᷣt.magiſter artis ingenijq; largi⸗

toꝛ vent᷑ ad ea conanda mouet. Itaq; nõ

ad vocem non ad melodiã conſonantiã.

armoniãq; verboꝝ. vt demulceant᷑ aures
ſed ad veram ſanãq; carpendam ſenten/

tiam.vt repleant᷑ mentes.vacare debemꝰ
Hinc etiam de ſcripturis diſputanteʒ.vt
ad Damaſum pon.max.Hieronymꝰſeri/⸗
bit.nõ decet Ariſtotelis argumenta con⸗
quirere.ne ex flumine tulliane eloquẽtie

deducẽdus riuulus.nec aures quintilia⸗
ni floſculis excollende.aut declinatione

V mulcende.ſed pedeſtris ⁊ qtidiane ſimi⸗

litudinis.⁊ nulla lucubꝛatione redolens

oꝛatio neceſſaria eſt.que rem explicat.ſen
ſui ediſerat/æ obſcura manifeſtat. ¶. De
bemus qz; deuote legere diuine ſupplicã/⸗

tes maieſtativt noſtrarũ lectionum no/⸗

bis verum rectũq; ſenſum reſerare digne
tur.qm̃ non ſumus ex vobis tanqᷓ; ex no

bis ſufficientes.vt Apłs inquit.aliquid
excogitare.ſed ſufficientia noſtra ex deo ẽ
Perinde parens noſter gloꝛioſiſſimꝰ re⸗
cte obiurgat phos.qui eůᷣ
ri cognitionẽ pꝛopꝛio ſe fuiſſe adeptos in
genio:ꝑinde virtutem eſſe qualitatẽ men

tis.quam deꝰ in nobis ſine nobis infſun
Adit optime in encheridion definiuit.quo

fit.vt ad ſacre ſcripture cognitionem opꝰ

ſitintima compunctione. potiꝰqᷓ; pfunda

inueſtigatiõe.ſuſpirijs.qᷓ; argumẽtis.cre
bꝛis gemitibus.qᷓ; copioſis argumenta⸗
tionibus.lacrimis.qᷓ; ſententijs.oꝛatiõe
q; lectiõe.gratia lacrimaꝝqᷓ; ſcientia lit⸗
terarum celeſtiũ potius contemplatione.
qᷓ; terreſtrium occupatione.ſpiritꝰ eleua⸗
uatõne.potiꝰqᷓ; chartaꝝ reuolutõe.Hinc
beatꝰ? Gꝛegoꝛius in cõmentarijs ſuꝑ Eze
chielem inquit . q̊ legentis ſpiritus tendit
illuc diuina eloquia eleuant᷑.qꝛ ſi in eis
altũ qͥd videndo ⁊ ſentiendo q̃ſieris.hec
ead em ſacra eloquia tecũ creſcunt. ⁊ tecũ
in altioꝛibꝰ aſcendunt.ꝑinde ſi vadũt ani

malia ad vtilitatem. ſi ſtant ad cuſtodiaʒ

ſui ſi eleuant᷑ ad contẽplationem dei.⁊ ro
te ipſe pariter vadunt.ſtant ⁊ eleuant᷑.qꝛ
queſita ſacra lectio talis inuenit᷑.qualis ⁊
fit ipſe a quo queri᷑.Ad actiua:u vitã pi⸗
ficiſcenis ambulant tecum.ad ĩmobilitatẽ

atq; conſtantiam conſcẽdiſti:ſtant tecum

ad contemplatiuã vitam ꝑ dei gratiã per

ati crediderũt ve

nenuti volant tecum. ¶ Debemdetiam le ſ
ctiones ⁊ ſtudiuʒ noſtrum nõ ad inanem
mundi gloꝛiam.non ad rerum terrenarũ
lucrum.ſed ad noſtre mentis ſalutem di
rigere.qm̃ ſi ſecus faceremꝰ.etiam ſi eua/
deremus peritiſſimi. apud deũ ſtulti cen

ſeremur· Debemꝰ tandeʒ diligenter ad

ea legenda dirigere aĩim. que nõ fabulas
poetaꝝ.non inhibitas ſuꝑſtitiones genti

lium.nõ vagationem mentiũ.ſed dei lau

dem.chꝛiſtiane fidei defenſionẽ.habende
Deuotionis incitamentum.⁊ oĩia demum

documenta ſalutis cõcernunt.hec autem
ſunt diuini canones.ſacroꝝ doctoꝝ int᷑/

pꝛetationes.⁊ oĩm deniq; geſta ſanctoꝛũ

MNempe per hoꝝ lectionem.quid cauere.
qͥd pꝛoſequi.quoue tendere debeamꝰ di⸗

ſcimꝰ. Hinc ſanctꝰ Dauid.cecinit.luceræ-

na pedibus meis verbũ tuum.⁊ lumẽ ſen
mitis meis. Per hoꝝ lectioneʒ.humana

diuĩaq; no bis reſerant᷑ arcana · nihil enĩ

grãmaticꝰ aꝑte coniungit.nihil rethoꝛicꝰ
recte ſuadet.nihil dyaleticꝰ acute diſcer⸗

nit. Hihil geometra menſurat.nihil arith

metricꝰ numerat.Hihil aſtrologꝰiudicat
Nihil pꝛoſpicit vidualis. Nihil delectat
muſicꝰ. Nibil ſanat medicus. Nihil natu
re pandit phus. Hihil economicꝰ. Hihil
ethicꝰ?. Nihil deniq; politicꝰ.⁊ artifex qͥ/
cũq; docet.qð ſacram doctrinam pꝛetere
at. Hinc beatus Hieronimꝰait.qð medi

coꝝ eſt ꝓmittunt medici.tractant fabꝛilia

fabꝛi:ſola ſcripturaꝝ ars eſt.que ſibi paſ⸗
ſim oẽs vendicat: Pnde vt eiꝰ ambituz
pauciſſimis luſtrẽ.ſi illos noſcere cupis.

quibus diuina tradunt᷑ pᷣcepta. Lege li⸗

bꝛum Geneſeos.in q̊ recipientium legem

generatio deſcribit᷑. Si ipſa vis ſcire pꝛe

cepta · Exodi volumẽ legas: Si pᷣceptoꝛẽ

obſeruantiam diſcere affectas. Leuiticũ
vbi eccleſie ſtatuunt᷑ miniſtri adiſcas. Si

idoneos legis cupis ſcire executoꝛes.HNu

meri ſcias libꝛum ĩ q̊ infirmi a foꝛtioꝛibꝰ
decernũt᷑· Si anhelas leg obſcuros ſol⸗
uerenodos. Deutronomiũ legito.ĩ q̊ ob
ſcura. legis dubia declarantur· hucuſqq
Moyſes.hucuſq; Pentatheucus. de q̊
ad Paulinum beatꝰ Hieroꝰ. ita ſcribit.
Manifeſtiſſima eſt Geneſis in qᷓ de crea
tura mundi.de exoꝛdio generis humani
de diuiſione terre.de confuſiõe linguarũ

cum de deſcẽſione vſq; ad Egytũ ſenbi⸗

enen
o nnnen
aunimenni
Nsſalnten
deüſlni
Dgnn
gbenöſnte
Mthnten
Wriſeda
maoudemn
mnhe Wen
enquidaden
gedehenn
1 adnd un
worezhunan
ran Nhlai
adinhd

me aante dian

abhie
ſroloc wa
⸗Boidelen
as. Hblnann
oni
Ncaanie;
oonnampe
ban Hen
cnuant
ceſici
eneimdr;
Eind
fpcgea⸗ /
nnnie

Jo.

tur hebꝛeoꝝ. patet Exodꝰ eum decèm pla

gis.cũ decalogo.cũ miſticis diuiniſq; pᷣ⸗

ceptis.in ꝓmptu eſt leuiticꝰ liber. in quo

ſingula ſacri ficia.iĩmo ſingule peneſſilla⸗
be ⁊ veſtes Naron ⁊ totꝰ oꝛdo Leuiticuſ
ſpirant celeſtia ſacra. Numeri vᷣo non ne
rotius arithemetrice ⁊ ꝓphetie balam et

qluadragintnauaꝝ manſionũ ꝑ heremũ

miſteria ↄtinent᷑. Deuteronomium vero
ſecunda lex ⁊ euangelice legis pᷣfiguratõ
Nonne ſic ea hʒ q̃ pꝛioꝛa ſunt.vt tnñ noua
ſint om̃ia de veteribꝰ. Hucuſq; igit᷑ pᷣma
ꝑs eſt ſcripture veteris teſtam̃ti.q lex ap/
pellat᷑ pꝛeceptoꝛuʒ.¶ Altera ꝑs ſcripture
antiq̃ legis hiſtoꝛia.ſ.exemploꝛũ eſt. In
qua pᷣmo pᷣlatoꝝ.ſubinde ſubditoꝝ ↄtem
plari exempla poteris. Nam ſi noſſe deſi
deras. q̊ pacto pᷣlati ſubditos ſuos diri⸗

gere in finẽ debeant Joſue libꝛum legito

vbi Jeſus naue typum dñi non ſolum in
geſtis.verumetiã in noĩe pꝛefert.trãs ioꝛ

danem hoſtiũ regna ſubuertẽs. diuidẽs

terram victoꝛi ppło.⁊ per ſingulas vꝛbes
vitulos.montes fiumina.toꝛrentes atq;
finia.eccleſie celeſtiſq; Mieruſalem ſpiri
tualia regna deſcribens in eſideratam ꝓ
miſſionis terram ſubiectum ſibi ppłm dei
ↄdurxit.ſi lites rixas.cõtentioneſq; ppłi ⁊
ſoluere ⁊ paccare aues:intuere.iudicum
libꝝ.in q̊ ob eam gram diuerſoꝝ iudicuʒ
deſcribitur inſtitutio· Si infoꝛmare ⁊ in⸗
ſtruere ſubditum optas. libꝝ Ruth addi
ſcas ĩ quo habes quõ Meemi infoꝛmauit
Ruth.quatenꝰ h̊ in veꝝ ↄiugiũ iungeret᷑

Ruth inſuꝑ moabit Eſaie explet vatici

nium dicentis. Emitte agnũ dñe.dñato
rem terre.de petra deſerti ad montezʒ filie
ſyon. Samuel in heli moꝛtuo.⁊ in occi⸗
ſione Saul.vt inqͥt Mieronymꝰ.vetereʒ

legem abolitã mõſtrat.poꝛro in Sadoch
atq; Dauid noui ſacerdotij · nouiq; im/

perij ſacr̃a teſtat᷑. Si aũt ſcire optas.quõ
reges a coꝛꝑalibꝰ bellis tueant᷑ populum
habes libꝛos regũ. Si vᷣo quõ a ſpiritua
libꝰ pugnis vefendant᷑ ſubiecti. Macha
beoꝝ leges volumen.ſi diruta tam coꝛꝑa
lia q; ſpiritualia cupis reficere Heemias
Heſdraſq; adiutoꝛes conſolatoꝛeſq; ti⸗
bi aſſint. Hi em̃ templum inſtaurant mu
roſq; extruunt ciuitatis. Si quõ pᷣſiden
tes in ſecundis aduerſiſq; rebꝰregi ſecło
rum immoꝛtali ⁊ inuiſibili deo firmi᷑ ad/

ti ꝑs tertia.

LXXVII

herere debeant intelligere anhelas. Job
patientiã conſtantiãq; meditare.Si qũo
in aduerſis patientiã · in periculis foꝛtitu
dinem. ⁊ in ꝓſperis beniuolentiã ſubditi
habere debeãt.ſcire concupiſcis.edoceris
quidẽ per Cho biamqͥ cecitatem patient

ſuſtinuit.ꝑ Judith q̃ cõſtans ⁊ periculis

ſe exponẽs hoſtẽ interfecit acerrimũ. per
Heſter.q̃ ſublimata.⁊ popło ſuo beniuo⸗
la in eccleſia tido populũ liberat de ꝑicu
lo.⁊ interfecto Aman.qui interpꝛetat᷑ ini
quitas partẽ cõuiuij ⁊ idem celebꝛem mit
tit impoſteros.hucuſq; ꝑs ſcða veteris te
ſtamenti.¶ Certia ꝑs que in monendis
hoibus continet ſapientiã.in generalem
ſpecialẽq; conſumit᷑ admonitionẽ.gene⸗
ralis quidẽ habet᷑ in libꝛo eccleſiaſtici.vbi
vniuerſi cuiuſcũq; ſtatꝰ monent᷑ſperia
lis altera ad pꝛelatos. altera ad ſubditos
ſpectat.pꝛelatoꝝ autem admonitio eſt.vt
ſeruare iuſticiaʒ debeant.qð Salomon ſi
eũ recognoſcimꝰ auctoꝛem.in libꝛo edo⸗
cuit ſapientie.in q̊ dicit. Diligite iuſticiã
vos qui iudicatis terram.ſubditoꝛũ mo/⸗

nitionem trifariã dicimus. zq; alia ẽ in
cipientiũ. hoc pacto ꝓuerbia ad paruu⸗

los directa edidit.Alia pficientiũ.eo mõ
eccleſiaſtes libꝝ confecit.in quo pficien/⸗
tes viros monuit tꝑaliũ relinquere vani
tatem. Poſtrema ꝑfectoꝝ eſt.ſi cãtica can
ticoꝝ cecinit.vbi viri ꝑfecti in contempla
tionibꝰ erudiunt᷑.ꝑinde Hieroꝰ.ſicut vi
ſanctiſſimꝰ ita eloquentiſſimꝰ ait Salo⸗
mon pacificꝰ ⁊ amabilis deũ moꝛes coꝛ⸗
rigit.naturã docet.eccleſiã iungit ⁊ xpᷣm.
ſanctaꝝq; nuptiarũ dulce canit epithala
mium Hucuſq; ſcripture veteris teſtamẽ
uarta pꝛophetarum ſcilz
continens vaticinia ſequit᷑ partimur autẽ
ipſam in eã.que de tam capite qᷓ; de mẽ⸗
bꝛis eſt.ſic Dauid ſimonides noſter xpᷣm
lim pꝑſonat:⁊ in dechacoꝛdo pſalterio ab
inferis excitat reſurgenteʒ:⁊ cũcta que ad
ſalutem ſuoꝝ ſpectant mem bꝛoꝝ.tonanti

ſpiritu decantat.⁊ in eam que de chꝛiſto

capite pꝛincipaliter extat.hec autẽ aut in/

carnationis indicat puritateʒ.ſic Eſaias

intonuit.Ecce virgo concipiet ⁊ pariet fi-
lium ⁊ vocabit᷑ nomen eius Emanuel.q̊
in hac ⁊ in cunctis alijs nõ pꝛophetiam.
ſed euangelium texere videtur. Aut paſ⸗
ſionis deſcribit acerbitatẽ ſic HNieremias
DW m

vaticinatꝰ dicens.Ego quaſi agnꝰ mana/

ſuetus qui poꝛtat᷑ ad victimam.Aut aſcẽ

ſionis nunciat ſublimitatem.ſic &zechiel

aquilam grandem magnarum alaruz vi

dit. Aut finalis equitatis inſinuat retriꝰ

butionem.ſic a Daniele ſancto dictum ẽ
Aperti ſunt libꝛi.⁊ iudicati ſunt moꝛtui.
ehis que ſcripta erant.⁊ in eam tandeʒ
que de mem bꝛis maxime eſt.ſic Oſe. Jo

heł.Amos.Abdie. Jone.Michee. Haũ

Abachuc. Sophonie. Ager. Zacharie.
Malachieq; habes vaticinia.in quibus
filioꝛuʒ Iſrael opem pꝛedicunt᷑.hucuſq;
teſtamentum vetꝰ. am nouum ſeq̊rn
tur cuiꝰ pars vna in quatuoꝛ euangelia
velut in quatuoꝛ flumina partita oꝑa de
ſcribit redemptoꝛis qui cum verus deus.
verꝰ homo.verus ſacerd os veruſq; rex ex
titerit.iure afflatu quodam ſpiritu ſancti
hoc quatuoꝛ de chꝛiſto quatriga domini
omni manifeſtauit creature. Hanq; Jo⸗
hannes deitatemeum alte intonuit. In
pꝛincipio erat verbum. Matheus huma
nitatem.cum liber generationis ieſu chꝛi

ſti filij dauid exoꝛſus eſt.Lucas ſacerdo

tium.cum incepit.fuit in diebꝰ Herodis
regis ſacerdos.Marcus regalem reſur⸗
rectionem: cum a mugitu quaſi leo exoꝛ⸗
diret᷑ dicens. Ego vox clamantis in de⸗
ſerto:cſcripſit.Altera pars apoſtoloꝛuʒ
alioꝛumq; electoꝛum geſta miracula.pꝛe

dicationes.monitiones.ac viſiones enu

merat. De quibus ita ſcribit Hieronymꝰ
MPaulus apoſtolus ad ſeptem ſcribit ec⸗/
cleſias. Octaua enim ad hebꝛeos a ple⸗/
riſq; extra numerum ponit᷑.Cimotheum
inſtruit ac Cytum:⁊ Philomonẽ.actus

apoſtoloꝛum nudam quidem euident᷑ ſo
naret hyſtoꝛiaʒ ⁊ naſcentis eccleſie infan
tiam texereſed ſi nouerimꝰ ſcriptoꝛem eo

rum Lucam eſſe medicũ.cuius laus ẽ in

euangelio.animaduertimꝰ pariter om̃ia
illius anime languentis eſſe medicinam.

Jacobꝰ. Petrus. Johannes. Judas ſep
tem epiſtolas ediderunt.tam myſticasqᷓ;

ſuccinctas ⁊ bꝛeues.parit᷑ ac longas.bꝛe⸗

ues in verbis.longas in ſententijs.vt ra⸗

rus ſit. qui non in earum excutiat lectio
ne. Apocalypſis Johãnis.tot habet ſa⸗

cramenta quot verba. Et parum inquit

dixi.⁊ pꝛo merito voluminis omnis lauſ
inferioꝛ eſt. In verbis ſingulis multipli⸗

ces latent intelligen tie · ¶ Ecce q; bꝛeuiſ a
ſime ſacre ſophie diſtinctiones.non dico
compꝛehendimꝰ.ſed quatulacũq; ex par
te generice tetigimus: ſingulares autem
eius partitiones miſteria ſacra ſen ſus lit
teralem vtpote moꝛalem tropoligicum et
anagogicum.fructus.dulcedines. ame⸗
nitates.amplitudinem.pꝛofunditatẽ.cel
ſitudinẽq; eius quis explicaret. pꝛofecto
nulla vis humani ingenij. nulla lingua
moꝛtalis.nulla creata facultas.nulla de
niq; finita potentia eius vel compꝛehen
dere vel narrare vel penetrare poſſet im/
menſitateʒ.Teſtes ſunt quatuoꝛ illa ma⸗-
xima eccleſie luminaria· Auguſtinꝰ. Hie
ronymus.Ambꝛoſius.⁊ Gꝛegoꝛiꝰ. Ce⸗
ſtes ſunt Oꝛigenes. Dyon:iſius.Hilan.

Cipꝛianus.Chꝛiſoſtomus. Cirillꝰ. Eu
ſebius. Iſidoꝛus: Beda.Athanaſiꝰ. La

ctantius. Boetius. Caſſiodoꝛus.Ricar
dus:Bernardus.Hugo.Teſtes deniq;
ſunt omnes ſcholaſtici doctoꝛes.e quoꝝ

omnium mentibus q;q; multa multipli/
ciaq; pꝛo eius interpꝛetatiõe milia libꝛo/
rum emanauerint volumina.non tamen
eius potuerũt exhaurire abyſſum Ha⸗ b

q; hoceſt illud mare magnũ ⁊ ſpacioſum
⁊ ĩpertranſibile fretum in quo ſunt repti
lia animalia puſilla magna.quoꝛũ non
eſt numerus.hoc eſt illud virentiſſimum
pꝛatum.in q̊ roſe foꝛmoſiſſime.viole ame
niſſime.lilia fragrantia.⁊ omniũ floꝛũ ge

nera ſemꝑ redolent.hec eſt illa voluptat⸗

paradiſus.in q̃ eſt omne lignũ pulchꝛuʒ
viſu.⁊ ad veſcendum ſuaue.Zignũ etiaʒ
vite in medio paradiſi.Lignũ ſcientie bo
ni ⁊ mali.equa fluui ad ipſam irrigandã
in quatuoꝛ capita diuiſus egreſſus ẽ.qm̃
omnis ſacre pagine tractatꝰ. aut de ſim⸗
plici ĩmoꝛtali.vᷣo vno ⁊ trino ⁊ deo.aut

de pura creatura.aut de rpᷣo deo ⁊ hoĩe

aut de ſacramẽtis.pꝛeceptis.alijſq; eiꝰin

ſtitutis eſt. Et iõ in ſcriptuns ſanctis di⸗
citur.ſpiritꝰ ſapiẽtie multiplex.eo ꝙ mul

ta.vt inquit Auguſtinꝰ. in ſe habeat.⁊ q̃
habet ipſe eſt.⁊ ea oĩa vnꝰ ille ſunt.Neq;
enĩ multe.ſed vna ſapientia eſt. in q̃ ſunt
infiniti quidã eiq; finiti theſauri rerũ in/
telligibllium.in quibus ſunt oẽs muiſibi
les atq; incõmutabiles rationes reꝝ etiã
inuiſibilium mutabiliumi. que per ipᷣm

facta ſunt. Mec eſt igitur ille ſplendoꝛ ce

Ere zi
Oneggand
ncungn
mulcinſis
Nantigume
dulgines, mer
Pofmncenie
mi Min
Aunt n
enge doſe n
guaallun
Bngnſin he
wr Ln
mlus hiint
s CNI E
ſochus Hin
S
min

—22.1

Giinhden
znci
õ
ud aaſinmn
ciſr en
mifgig⸗
S
S
giſanen
gantnen
laseptſie/⸗
– mwadt
nmin

Jo. LxXxXVIII

leſtis gloꝛie.in q̊ omnis viſibilis atq; in⸗
uiſibilis cognoſcit᷑ natura.nam quicquid
de deo. de angelis. quicquid de celoꝝ oꝛ
bibus planetis: Sideribuſq; eoꝝ effecti⸗
bus atq; influentijs.de elementis.de ꝑ⸗
fectis imꝑfectiſq; coꝛpoꝛibꝰ. de interioꝛi
exterioꝛiq; homine.de mũdi plag clima
tibus.regionibus.de inferno.limbo.pur
gatoꝛio: de vtroq; paradiſo terreſtri atq;
celeſti.⁊ deniq; de his omnibꝰ.que in il/

lis gerunt᷑ ⁊ continent᷑ eedaſene

hec ſola ſapientia cõplectitur. ¶ erinde
ipſa in eccleſiaſtico inquit. Ego girũ celi
circuiui ſola.⁊ ꝓfundũ abyſſi penetraui.
⁊ in fluctibꝰ maris am bulaui.⁊ in oĩ ter/⸗
ra ſteti ⁊ in omni populo.⁊ in omni gẽte
pꝛimatũ habui.⁊ oĩm excellentium ⁊ hu
miliũ colla pꝛopꝛia virtute calcaui. Hinc
ſapiens ipſe omniũ rerũ que ſunt ſcientiã
veram.vtpote diſpoſitionem oꝛbis terra⸗
rũ ⁊ virtutes elementoꝝ mitium. Conſu
mationẽ ⁊ medietatem tempoꝝ · Niciſſi/⸗
tudinũ ꝑmutationes.⁊ moꝝ mutationẽ.
Diuiſiones tempoꝝ.anni curſus.Et ſtel
larum diſp oſitiões.naturas animalium.
æ iras beſtiarũ. AUim vẽtoꝝ.⁊ cogitatio⸗
nes hoĩm.differentias virgultoꝝ.⁊ vir⸗
tutes radicũ.⁊ quecũq; ſuntabſconſa ab
oĩm artifice ſe gioꝛiatur per ſapientiã di
diciſſe in qua.vt inquit. eſt ſpiritꝰ intelli⸗
gentie.ſanctꝰ. Anicꝰ.multiplex.ſubtilis.
Diſſertus.nobilis.incoinquinatꝰ.certus
ſuauis:amans bonũ.acutus.qui nihil ve
tat benefacere.humanꝰ.benignus.ſtabi⸗
lis.certus.ſecurꝰ.oẽm habens virtutem.
omnia pꝛoſpiciẽs.⁊ qui capiat oẽs ſpiri
tus intelligibiles.mundꝰ.ſubtilis. omni
bus enim mobilibꝰ mobilioꝛ eſt ſapiẽtia.
Attingit autẽ vbiq; pꝛopter ſuã mundi⸗
ciam. Vapoꝛ eſt eni virtutis dei. ⁊ ema⸗
natio eſt quedam claritatis oĩpotẽtis dei
ſincera. Et ideo nihil inquantũ in eã in⸗
currit.Candoꝛ eſt eni lucis eterne. ſpecu
lum ſine macula. Dei maieſtatis.⁊ ima⸗
go bonitatis illiꝰ.Et cum ſit vna · oĩa po
teſt. Et in ſe permanens oĩa innouat.łꝑ
nationes in aĩas ſanctas ſe trãſfert.Ami
cos dei ⁊ ꝓphetas cõſtituit. Neminẽ enĩ
Diligit deꝰ.niſi eũ qui cum ſapiẽtia inha⸗
bitat:Eſt enĩ hec ſpecioſioꝛ ſole.Et ſuper
omnẽ diſpoſitionẽ elrun Aue com/
ꝑata inuenitur poꝛ.illi eni ſuccedit nox.

Sapientiã autẽ non vincit malicia.At/⸗
tingit ergo a fine vſq; ad finẽ foꝛtiter. et
diſponit omnia ſuauiter. Tot ac tantis
hec noſtra ſapiẽtia ſolet extolli pꝛeconijs
vt nonnũqᷓ; in laudes increate ſapieniie
incidam?τ hoc ideo. quoniam huiꝰ no/
ſtre illa motrix eſt in bumana mente ad
agendum. Et q;q; huius illa ſit autrix.

vtriuſq; tamen idem eſt obiectum.idẽ fi⸗

nis.Et ꝙ pares videntur effectꝰ. At ad
illam per hanc recte inſtructi conſcendi⸗

mus.⁊ ſi per illam dumtaxat hanc valea

mus adipiſci.Ob eam rem Au guſtinꝰ in

prꝛeclariſſimo de trinitate volumine inq̃t
Scientia noſtra chꝛiſtus eſt. Sapientia

quoq; noſtra idem chꝛiſtus ẽ.ipſe nobis
fidem de rebus tempoꝛalibus inſerit.ipᷣe

Dde tẽpoꝛalibus exhibet ventatẽ. per ipſuz

pergimus.ad ipſum tendimus.per ſcien⸗
tiam ad ſapientiam.ab vno tamen eodeʒ

chꝛiſto non recedimꝰo. in quo ſunt omnes

theſauni ſcientie ſapientie abſcõditi · nõ
ergo ſat eſt. vt credidere philoſophi.ad
ſapientie complementum humanarũ ac
diuinarum rerũ habere cognitionem.ni⸗

ſi ex illa per pietatem increate vniamur ſa

pientie.⁊ beati fiamus.hinc in libꝛo Job
ſcribit᷑· Ecce pietas eſt ſapientia.⁊ abhac
vtiq; nomẽ accepit.quoniam a ſapoꝛe ſa
pientia dicitur. Hinc Auguſtinus in li/
bꝛo de ſpiritu anima eam amoꝛem ſa
poꝛẽ eſſe boni deſcribit. Et ĩ libꝛo de aca
demicis eam humanarũ diuinarũq; re⸗
rum que ad beatã vitam pertinent ſcien⸗
tiam definiuit· Et qm̃ diuine ſcripture he
omnes conueniũt pꝛopꝛietates iure ſibi
nomen vendicat ſapientie.¶ Mã vt in li⸗
bꝛo de doctrina chꝛiſtiana inquit Augꝰ.
Quicquid hõ extra hanc didicerit ſi no⸗
xium eſt hic danat᷑. Si vtile eſt hic inue⸗
mnitur. Et cũ ibi quiſq; iuenerit omnia.q̃
vtiliter alibi didicit. multo abũdantiꝰ ibi
inueniet ea que nuſq; alibi iuenire potuit
Etenim hic philoſophica eſt. qm̃ vt ali⸗
bi dicit. omnes omniũ naturarum cauſe
mũdo creatoꝛe ſunt.hic ethica.qm̃ bona
vita ⁊ honeſta nõ aliunde foꝛmat᷑ qᷓ; cuʒ
ea que diligenda ſunt.⁊ quẽadmodũ di
ligenda ſunt diliguntur. hic eſt deꝰ ⁊ pxi⸗
mus.Mic logica.qm̃ veritas lumẽq; ani⸗
me rationalis nõ niſi deus eſt. Mic etiaʒ
laudabilis rei publice ſalꝰ neq; enĩ opti⸗
m 2

me cuſtoditur ciuitas niſi fundamento

⁊ vinculo fidei.firmeq; ↄcoꝛdie.cum bo⸗
num ↄmune diligit. q ſummum atq; ve
riſſimum deꝰ eſt que inſuper diſputatio⸗
nes.que lr̃e quoꝛumlibet philoſophoꝛũ.
que leges quarum libet ciuitatum. Duo⸗
bus em̃ pꝛeceptis ſunt ↄparanda. ex qui
bus chꝛiſtꝰ dicit legem totam pꝛophe/⸗
tas dependere. diliges dũm deum tuũ ex
tota anima tua ex toto coꝛde tuo:⁊ ex to⸗
ta mente tua.⁊ pꝛoximum tuum ſicut te⸗
ipſum.
nus.⁊ oẽs in ſe hʒ delitias. NHempe qͥcqͥd

volueris ex ſᷣmone diuimno naſcit᷑ ſicut de

manna tradunt iudei.qð qn comedebant
pꝛo vniuſcuiuſq; voluntate ſic ſapiebat
in oꝛe.⁊ ſicut illud panis angeloꝝ omne
in ſe habens delectamentum dictꝰ eſt.ita
2 ſacra ſcriptura liber vite. in q̊ͥ omnia cõ
tinent᷑ arcana ci.cuiꝰ oꝛigo eterna. cuiꝰ
eſſentia incoꝛruptibilis.cuiꝰ cognitio vi/⸗
ta intermina bilis:cuis ſcriptura indele
bilis.cuiꝰ inſpectꝰ deſiderabilis.cuiꝰdo/⸗
ctrina infallibilis.cuiꝰ ſcia dulcis.cuiꝰ ꝓ
funditas inſcmita bilis. cuiꝰ ꝓba innume
ra bilia.vnum tñ verbum omia.quid plu/⸗
ra.h̊ in libꝛo quicqͥd docet᷑ veritas eſt qͥe
quid pꝛecipit᷑ bonitas.quicqͥd ipꝛomittit᷑
felicitas.nam deꝰ vᷣitas eſt ſine fallacia.
bonitas ſine malitia.felicitas ſine miſe/
ria.querit᷑ quicqͥd eſt qð in hac vita virũ
ſapientem teneat.⁊ inter pꝛeſſuras ⁊ tur⸗
bines mundi equo animo manere ꝑſua/
det id pꝛimũ ſanctaꝝ ſcripturaꝝ medita⸗
tionem beatꝰ Hieronymꝰ eſſe arbitrat᷑.
pꝛopterea metriadi inqͥt.diuinas ſcri⸗
pturas ſepiꝰ lege. imo de manibꝰ tuis ſa
cra lectio nunq; deponat᷑.ſcio in ſcriptur⸗
diuinis. ꝑ quas ſolas potes plane dei in
telligere veritatem pꝛohiberi quedam.pᷣ⸗
cipi quedam. cedi aliqua ſuaderi nõnul
la pꝛohibent᷑ mala.pꝛecipiunt᷑ bona.ↄce

dunt᷑ media.⁊ ſuadent᷑ ꝑfecta.¶ Mꝛopte

rea beatꝰ Gregoꝛiꝰ ſuꝑ eʒechielem inqͥt.
Sacra ſcriptura oſtendit ſtaturam ſuam
in edificatione moꝝ oſtendit altitudineʒ
in ꝓmiſſione pꝛemioꝝ.oñndit hoꝛribilem
aſpectum in terroꝛibꝰo ſupplicioꝝ. Recta
eſt em̃ in pꝛeceptis · Alta in ꝓmiſſis.hoꝛ⸗
rbilis in minis.pꝛopterea etiam beatus
Ambꝛoſiꝰ.ĩ libꝛo de Caym ⁊ Abel iubet
vt celeſtiũ ſcripturaꝝ eloquia diu texere.

Pinguiſſimꝰ eſt igit᷑ ᷣmo diui

ac polire debeamꝰ toto animo coꝛdeq;
vꝓᷣ̈ſantes.vt ſucꝰ ille ſpiritualis cibi in oẽs
ſe venas anime diſſundat.quoniam ni/
hil in hac vita dulcius ſentitur.nihil aui⸗
dius ſumitur.nihil ita mentem ab amoꝛe
mundi ſeꝑat.nihil ſic animũ contra tem
ptationes roboꝛat.nihil ita hominem ex⸗

citat adinuat ad omne opꝰ. ⁊ ad omnẽ

la boꝛem ſicut ſanctarum litterarũ medi⸗
tatio. Ideo merito beatus a ſancto pꝛo⸗

pheta dicitur.qui in lege domini medita

bitur die ac nocte.⁊ huius ſancte medita
tionis pꝛemium magnum inſinuans pꝛo

ſe ad dñm ait. Neniant mihi miſeratöes

tue ⁊ viuam.qꝛ lex tua meditatio mea eſt

Et ideo vt ſic audacter cum eo.vt nobis

miſereatur.⁊ vitam largiatur eternam po
ſtulare valeamus fratres mei eum in me⸗
ditatione ⁊ obſeruatiõe diume legis imi
tari totis viribus ſtudeÄamus.¶ed di
cet ex vobis aliqs.ecce ignarns ſuʒ.Aliꝰ
infirmus ſum. Alius.non lʒ in bibliothe
cam adire.Alius.publicis rebus ſum de
tentus.⁊ eo pacto a lectione ſanctarum
ſcripturarum ⁊ ab earum ſe retrahunt me
ditatione. Quibus dicitur. ꝙ neq; in va

litudineneq; ignoꝛantia.neq; quibuſuis
occupationibus tolli poteſt.ꝙ oꝛationeʒ

dominicam ⁊ ſymbolum non repetant.⁊
quoniam deus dederit non contemplen
tur.hoc ſi fecerint ſacrarum litterarum le
ctiones compotes ſient.quoniam omnis

latiiudo ſcripturarum in oꝛatione domi

nica.⁊ in ſym boli bꝛeuitate concluditnr.
Et q;q; omnium ſtudioꝛum noſtroꝛũ
diuina ſapiẽtia finis ſit.et in ipſa omniũ
cognoſcendamm rerum ſic ratio refulge

at.vt quicũq; eam perfecte poſſideat oim

rerum pleniſſimam habeat notitiam. nõ
tamen liberalium artium.vt quidam oba⸗
ſtinati in pꝛopꝛio ſenſu pꝛoterue defen⸗
dunt.eſt ſtudium ſuperuacaneum. qno⸗
niam ſublimis ⁊ gloꝛioſus deus omnes
alias ſcientias vt huic famulentur.ſintq;
eius pediſeque ⁊ miniſtre humanam do⸗
cuit mentem.quibꝰ tãq; quibuſdam gra⸗
dibus ad hanc velut omniũ ſcientiarum
reginam poſſit aſcẽdere. Neq; omnes ſu
mus apoſtoli.vt per ſpiritumſanctũ mox

repleri mereamur. Heq; omnes Auguſti

nus.qui in nulla ſcientia:/niſi deum co⸗
gnouit pꝛeceptoꝛem. Opus eſt igitur· vt

—

— – — – 9 ——, S

lshe Dõ
conun U
r gthlg
nenchenar
oi
honnenn
Naddonn
mmi wedi⸗
1nao
onian edt
Slaodenet
nninuunspn
mbinſanmis
rereick
me. cns
nr amnd
neicuminnen

unsſaz. B
zhubehroche

sicdusſunde

noveſmanne
etemnbuntne
N
ec buins
teſt qine
non ſehen
on contengel
müunerame
wonumoms
dto

mranchi,

deun ſobei
an oNn
Lennno wie
eeſetin
Nendotnn /7
unun.
isdens onns
mnianniNh
Gebunmande,

n den
usCSedd

1

5
1

2

iuxta noſtri ingenij imbecillitateʒ in adi

piſcendis ſcientijs manducamur. vt.ſ. de

ſcient ia. ad ſeientiam e munerib ad fon

tem muneꝝ. de radijs ad lucem Duigin-

q; radioꝛum. de creaturis ad creatoꝛem
pꝛoficiſcamur.qm̃ · vt Apoſtolꝰ ait.inuiſi

bilia dei a creatura mundi ꝑ ea que facta

ſnnt intellecta cõſpiciunt᷑. ſempiterna q̊ʒ

virt eius ⁊ diuinitas. huic ſententie pa/

rens noſter pꝛimo de tninitate aſſentit di⸗
cens. humane mentis acies inualida. in
tam excellenti luce figi non poteſt · niſi ꝑ

iuſticiam fidei emundetur. Aſſentit Hu

go ſuper euangelica ierarchia. vbi ait qꝙ;
quemad modum infirmi oculi. ſolem nu
be tectum libere ↄcupiſcunt. ꝙ coꝛuſcum

eiꝰ lumen minime intueri poſſunt.ſic di

uinum radium opꝰ eſt ſacroꝝ velaminuʒ
eſſe circumuelatum. Aſſentit Dionyſius
qui non aliter inquit poſſibile eſt nob di
uinum radiuʒz lucere.niſi varietate ſacro

rum velaminum anagoice circumuelatũ

Qui g̊ alias ſcientias iõ adiſcit vt ꝑ eas

tanqᷓ;ᷓ per medium · viamq; in finem dinri
gat᷑.non modo nõ errat.vt aduerſarij o

timaꝝ doctr naꝝ inſule aiunt.ſed ſummi

ceilaudant magmrficantq; potentiam et

benignitatem. qui tot modis ſe nob tri⸗
buit cognoſcendum. Nempe omnis alia

ſcientia. vt in deum refert᷑.velamen qunecd

dam eſt cognoſcende deitatis· ⁊ gradus
ad eam aſcendendum.perinde Marcus
Tullius in his libꝛis qui ſunt de natura
coꝛum ait. Quis igit᷑ cum tam celi cer⸗
tos motꝰ.tam ratos aſtroꝝ oꝛdines tãq;
inter ſe omnia ↄnexa⁊ apta ↄſpexerit ne⸗
get in his vllam ineſſe rationem.omiaq;
a caſu fieri dicat.ꝙ ſi gentilis ex aliaruʒ

ſcientiaꝝ noticia deum eſſe tranſigit.q;dto

magis id facere debet chꝛiſtianꝰ ¶Sunt
inſuꝑ nonnulli.qui qm ipſi diſſerendi a⸗
cuitatis expertes ſunt.diſputationes dã
nant. ⁊ ↄtemnunt.non animaduertentes

quatenꝰpꝛimum ſapientie actum magi⸗

ſteræ pꝛeceptoꝛ noſter xpᷣs.inter doctoꝛes

diſputando docuit.quatenꝰ omnes apli
⁊ diſcipuli eius hunc actum exercuerunt
cum pꝛincipibꝰ mundi pꝛimatibus de
ppo diſputantes AUnde ⁊ de Stephano

in actibꝰ apoſtoloꝝ legit᷑ſurrexerunt au
tem quidam de ſynagoga que appellaba
tur libertinoꝝ cyrenenſium. alexandri⸗

*

T.xXX

noꝝ.⁊ eoꝛum qui erant a cilicia ⁊ aſia diſ

putantes cũ Stephano.⁊ nõ poteratre“)

ſiſtere ſapientie ⁊ ſpiritui qui loquehat᷑.

⁊ de Petro actuũ.xi.dicit᷑icũ autem aſcẽ

diſſet Petrus hieroſolymã.diſceptabant

aduerſus illũ.qui erant ex circũciſione.qᷓ

tenus pꝛeterea omnes eccleſie doctoꝛes
ſuis diſputationibus:⁊ pꝛecipue parens
noſter Aurelius Auguſtinus: ab here
ticos iaculis ſacroſanctã chꝛiſti fidem de
fenderunt.hinc ⁊ merito ipſum doctoꝛuʒ
lucem. firmamentum eccleſie. malleũ he
reticoꝛum eccleſia nuncupauit.quoniam

cunctas hereſes ſuis diſputationibꝰ de⸗/

ſtruxit. Unde hereſim Apollinariſt an/

thiomaritarum. Arrianoꝝ: Antromopoꝛ

phitarum.Alogioꝝ.Aquarochoꝛum.Ar
chidioꝛum Apoſtolicꝗ.ARdamianam.⸗

chademicam.Arabicam. Archẽciatoꝛũ.

Acephalicarum.GBonoſioꝝ. Baſilianã·

Calcianoꝛum.Circumcilionum. Catba
phꝛigiam. Chernicianoꝝ. Carpothan/

tianꝭ. Eun ominianoꝛũ.E betianã. Elu⸗

dianoꝛum. Donaſticam. Fauſtoꝝ. FTau

tinam. Felicianam. Onoytarum. Gallia

nicarum. Heraclitam. M.%ermogenianam

Jouinianiſtam. Juliuaraʒ.Lucifenanã

AMentagioꝛuʒ. ontanam. Manichea
Moꝛthioniſtam. Melchiſedechianam.

Menandrianam. Maximinam. Heomi
tianoꝛum. Houitianam.Haʒareoꝛũ.He
ſtoꝛianam. HNoſticoꝛum· Hicolitarũ. Oꝛ
phitarum. Oꝛigeniſtam· Paulinam. Pi/
ſciluaniſtam. Relagianam. Tdatricianaʒ

Paternianam: ſRdermenianoꝛũ. Certu/

lianoꝛumTatianam. Trottoytarũ·Si/⸗

moniacam.Settagum.⁊ alioꝝ innume-

rabilium quos in pꝛeſentiarum inter mii/

ſos faciam verſutias hereſeſq; extirpauit

euulſit atqʒ deſtruxit: pꝛo quibꝰ mouen
dis atq; delendis.pꝛeter diſputationes.

pꝛeter pꝛoclamatiões/pꝛeter illa que ali⸗

bi de ipſo ſeipſimꝰ plura q octo ⁊ octoa

ginta in eos deſtinauit volumia.¶ Mer
inde Milarius accellateñ:inquit. Doctoꝛ
excellentiſſimus Auguſtinꝰ.catholice fi⸗

gei defenſoꝛ. in diuina meditatione ſem/
per aſſiduus.metu moꝛtꝭ intrepidus ſin⸗
gulos deſtruxit ſacrilegos.atq; oẽs ſupe

rauit hereticos. Hinc Caſſiodoꝛꝰait. Be H

etiſſimus atq; ſanctiſſimus doctoꝛum p
cellentiſſimus Auguſtinus hereticoꝛum

debellatoꝛ/fideliũ ptectoꝛ.oĩm famoſoꝛũ
extitit palma cerraminũ. Hinc Calcido⸗
nius fat᷑. Augꝰ oim monarchia vᷣtutum
in ſancte fidei defenſione. ꝓ qua totus ar

debat ſicut pᷣualuit atq; pfecit.qꝙ ) ſingu

los nequiſſimoꝝ hereticoꝝ vᷣſutias intre
pida mente feruentiq; ſpũ ↄtinuum certa
men pꝑageret. Minc diuus Mieronymus
paulinum.Hinc ſonctus Ualeriꝰ nepta
rium alloquit᷑.ꝙ niſi ptep otens atq; piẽ/
tiſſimꝰ & ſonctum pꝛem Aurelium Zu/⸗
guſtinũ foꝛtunati tꝑe novᷣ ↄceſſiſſet atq;
donaſſet.Sanctificatio nr̃a deſolata fuiſ
ſet . Dies feſti noſtri ↄuerſi fuiſſent in lu
ctuʒ. Sa bbata nr̃a in obpꝛobꝛiuʒ.hono
ris ⁊ ſublimitas noſtra in meroꝛem ⁊ plã
tum. c q̊ ipſe in pmone pꝛudentia ita
em̃ ad fratres heremitanos inqͥt. decreue
ram em̃ diu inter vos oſolari·⁊ vobiſcuʒ
babitare vſq; ad feſtum dñice aſcenſiõis.
ſed qꝛ aduerſariꝰ noſter foꝛtunatꝰ ad par
tes ꝑuenit redire yponẽ.om̃ino ↄpelloꝛ.
cupiens illũ videre ⁊ cum eo ꝑiter diſpu
tare. ⁊ in ᷣmone de miſericoꝛdia ait. frẽs
mei anuncio vob gaudium magnuʒ.qm̃
foꝛtunatum manicheoꝝ pꝛeſbyterum dei
gratia ſuꝑauimꝰ. ⁊ obſtinatꝰ in ſuo ſenſu
velut alter ꝑditionis filiꝰ a plebe noſtra
receſſit ↄfuſus.⁊ eccleſia huiꝰ victoꝛie me
moꝛ.ita cqtat foꝛtunatus pꝛeſbyter mani
chheox verſutia plurimos ſeducebat.queʒ
ſonctꝰ Augꝰ. in cõuentu oĩm diſputans
publice ſuꝑauit. uid etiaʒ noſtris tẽ

poꝛib grecis.boemijs ⁊ fraticelł de opi⸗
nione ↄflictum dedit.diſputando. uis

franciſcum poꝛcariũ ſenenſem. qͥ iam nõ
modo ciuitatẽ vginis.ſed pene totũ agꝝ
tuſcie ſuis hereſiboinfecerat igne crema⸗
ult.egregij doctor pauli veneti acerrima
diſputatio.Cm̃ ergo ſꝑ valuit apð chꝛi⸗
ſticolas diſputatio.vt ipᷣa ſꝑ in delende fi
i extiterit pꝛsopugnaculũ.Confundant᷑
ergo ⁊ reuereant᷑.qͥ Rntutanden Aren

indagatrices extiterint inimici. ¶ Codi
ceo ergo ſingulis diebus. ſiue ad legeno
dum.ſiue ad diſputandum. ſiue ad mo
nes clero populoq; faciendos.certa hbo2-⸗
ta a pꝛelato.ſ.conſi ituta petant᷑ extra bo

tam. qui petierit.ni.videlicʒ neceſſitasve
geat non accipiat.omni quippe hoꝛa cõ
gruit in qua neceſſitas imminet. Etom

ms ſ. cientia adiſcenda inxta pꝛelati arbi

—

trium que mentem dèodicatam ad pur⸗
gandam conſcientiam.tuendam fidẽ.oꝛ⸗
nandam religionem.etad ſacram theolo
giam finem noſtrarum ſcientiarum acq 7
rendam diſponit. Unde ⁊ Auguſtinꝰ nõ

vnius doctrine tm̃.ſed indefinite.qſi om2-

nium optimarum diſciplinarũ pꝛout opꝰ
fuerit codices iubet eſſe petendos. Illud
tamen verũ eſt.ꝙ in alijs doctrinis tan⸗
tum eſt conterendum tempoꝛis quantuʒ
ſatis eſt.vt mens ipſa ad vberrima dulciſ
ſimaq; diuine ſapientie ſuggerenda vbe⸗
ra fuerit vegetata.tunc enim eam oſcula2“
ri vt ſponſam.amplecti vt genitncemla⸗/⸗
ctere vt alune mammas.venerari vt do⸗
mimam amare. vt ercellens anime bonuz
debemus excogitantes.qꝙ omnein ſcien⸗
tiam atq; doctrinam ſic excellat. non ſo2w
lum qꝛ pꝛe ceteris vera pꝛedicet.pꝛimeq;
inhereat veritati. ꝙ ad celeſtem patriam
inuitet.qꝙ a terrenis deſiderijs coꝛ legen⸗
tisreuocet ꝙ in dictis obſcurioꝛibus foꝛ⸗
tes exerceat.⁊ paruulis humili ſermone
blandiatur.nec enim ſic in litteris patet.
vt vileſcat.nec ſi clauſa eſt.vt pauere de⸗
beant adiſcentes.ſed etiam qꝛ eius vſus
faſt idium tollit.⁊ tanto.vt inquit Gꝛego
rius.plus diligitur.quanto amplius me
ditatur.quoniam illius ſupeme viſionis
gerit figuram· qua celeſtes mentes ab ini

tio diuinam viderunt maieſtatem. nec ta

men hodie aut hinc ad mille annos aut

ammirantur vel delectãtur.qꝛ vt Augu⸗
ſtinus in libꝛo de triplici habitaculo trã⸗
ſigit coꝛam angelis aſſidua viſione tante
maieſtatis ſecreta ⁊ mirabilia nõ vileſcut

H (Eext⸗ anquageſimuſpꝛim? ¶Auguſtin?

SEſtimẽta vᷣo ⁊ calciamẽta.quan
Ado fuerunt indigentibus neceſſa
va. dare non differant. ſub quo⸗
rũ ſunt cuſtodia que poſcuntur.

2 õmentũ qnquageſimũpmũ Ambꝛoſi⸗

poſt muleſies mille. minus q; pꝛiima die

Vius mandati quadruplex el⸗ .

Wanelen
ndanftig,
annthen
uguſtindi⸗
fnrſ onn⸗
Wüporop,
Wdos Nud
Pan ganm
Wonmn de
Geradde,
mema
gennegnun
werne
3ammne boxh
onnenſcdene

Nel. nonſoe

Aren neh
etemwen
isleenn

bumn ne.

nlmmsone,

Anereden

un ganeis
mnded
vtosnhusne
ſupemericn

smentesz

gichaten 44
nilemcg A
ns; ndde

AN Nen

otclori
n onenn

Niatonii
mnl Ro

auni. eqn

Cutuentnl
annt u
nm⸗

Fo,

ſe cauſa dignoſcltur. ¶ Pꝛima quidem

ne ad animi perturbationem murmura/
tionemue maximum vt oſtendimus pec

catum concitent. irritentq; poſtulan /

tes. Secunda ne pꝛopter conferendi di/
la tionem· indigenti occaſionem infe/

rant egritudinis. Hanq; facile ẽ pꝛopter

rerũ neceſſariarũ carentiam quẽpiã in ma
lam incidere valitudinem vn Gelido im

reſim. colycã.yliacam.in aliaſq; acerbiſſi

ſi que ad medelas ſpectãt dare differant.

nõ infirmitatis ſolu. ſed etiã moꝛtis poſ⸗
ſent eſſe occaſio.⁊ eo pacto nõ neceſſitu/⸗

dinis exhibitoꝛes.ſed vite ſnoꝝ fratrũ eſ⸗
ſent extinctoꝛes.ſicq; apud dei maieſtatẽ

rei fierẽt eterni cruciatus.Tertia ne pu⸗

blica caritas detrimentũ patiat᷑ ⁊ in pꝛi⸗

uatã quandam vertat᷑ inbumanitatẽ. Re

rũ enim cuſtodes publici miſtri ſunt. Bo

na auteʒ rei publice ꝓut mẽbꝛis ſuis opꝰ

fuerit diſtribui debent.ałs ? ipſa patiat᷑.
