Coꝛam te domineẽ ſanitas infirmitas

mea.illam ſerua.iſtam ſana.i.ſana me do
mine ⁊ ſanaboꝛ.ſaluũ me fac ⁊ ſaluus ero
Tu qui infirma ſanas.⁊ ſanata cõſeruas

Lu qui ſolo nutu tno reſtauras dirupta

⁊ collapſa. Si enim digner in agro tuo
ſerere bonũ ſemẽ. neceſſe eſt vt manu pie

tatis tue ſpinas pꝛius euellas vitioꝛum

meoꝝ. Dulciſſime. amantiſſime. beni⸗
gniſſime.pulcherrie.infũde obſecro mul⸗
titudinem dulcedinis tue ⁊ caritatis pec
catoꝛi meo.vt nihil terrenũ. nihil carnale
deſiderem vel cogitem.ſed te ſolum amẽ.

te ſoluʒ habeã in coꝛde meo.⁊ in oꝛꝛ meo

Sceribe digito tuo in pectoꝛe meo.dulcẽ
memoꝛiꝗ tui melliflui nommis nulla vn
qꝙ; obliuione delendam. Scribe in tabu⸗

lis coꝛdis mei voluntatem tuam æ iuſtifi

catiões tuas. vt te imenſe dulcedinis do
minũ.⁊ pꝛecepta tua ſemper habeam pꝛe
oculis meis. Succende menteʒ meq igne

tuo quem miſiſti in terraz. 2 voluiſti vehe
menter accendi. vt ſacrificiũ ſpiritus con
tribulati ⁊ coꝛdis contriti aboꝛtis lacri/
mis quotidie offeram tibi. Dulcis chꝛiſte
bone ieſu.ſicut deſidero.ſicut tota mente
affecto. da mibi amoꝛem tuum ſummu =

caſtum. qui me repleat.teneattotũq; poſ

ſideat.⁊ da mihi euidens ſignum amoꝛis
tui.irriguũ lacrimaꝝ fontem iugiter ema
nantem.vt ipſe quoq; lacrime tuũ teſten
turamoꝛem. Ipſe pꝛodant.ipſe loquan⸗

tur. quantum te diligit aia mea.dũ pᷣ ni⸗/

mia d ulcedine nequeat ſe a lacrimis con
tinere.Reminiſcoꝛ dne illius bone mulie
ris.que ad tabernaculũ pꝛo filio venit ro
gatura. de qua ſcriptura refert. qꝛ vultus

ulius poſt lacrimas ⁊ pꝛeces nõ ſunt am
plius indiuerſa mutati. Sed memoꝛ tan

te virtutis.tanteq; conſtantie doloꝛetoꝛ⸗

queoꝛ.⁊ verecundia confundoꝛ.qꝛ me mi

ſerum nimis deoꝛſum iacere intueoꝛ. Di
enim ita fleuit. ⁊ in fletu perſeuerauit mu
lier que querebat filiũ. quomodo in plan
ctu pꝑſiſtere debet anima mea: que que⸗

nit et amat deum.⁊ ad dominũ peruenire

deſiderat. Quomdoo gemere ⁊ flere dʒ
anuma que querit dominũ nocteac die.
que pꝛet᷑ chꝛiſtum nihil velit amare.Mi

tum quoq; non eſt:ſi iam facte ſunt lacri

me ſue panes die ac nocte. Reſpice ergo
⁊ miſerere mei.doloꝛes coꝛdis multipli⸗

cati ſunt. Da mihi conſolationem tuã ce

leſtem.⁊ noli ſpernere animam peccatricẽ

pꝛo qua moꝛtuꝰ es.da mihi lacnimas ex
tuo effectu internas que peccatoꝝ meoꝝ
poſſint ſoluere maculas. celeſti iocun⸗

ditate ſemꝑ repleant aiam meam Tenit

q̊ʒz mihi ĩ mentem altenus mulieris mina

veuotio.que in ſepulchꝛo iacentem amo

re pio querebat.que recedentibꝰ diſcipu⸗
lis nõ reced ebat q̃ ſedebat triſtis.⁊ merẽs

⁊ diu multũq; flebat.⁊ ſurgens multiſqq

lacrimis iteꝝ iterũq; antra ſepulchꝛi vigi

lantibꝰ oculis exploꝛa bat.ſi foꝛte alicubi
te videre poſſet.deſiderio feruente q̃rebat
Jam foꝛte ſemel ⁊ iteꝝ ingreſſa ſepulchꝝ
viderat ſʒ nimiũ amanti ſatis nõ erat.vir
tus enim bom oꝑis perſeuerantia eſt.Et

qꝛ pꝛe ceteris dilexit.⁊ diligendo fleuit.
⁊ flendo queſiuit.⁊ querendo ꝑſeuerauit.
ideo pꝛima oĩm inuenue te.videre teal

loqui te meruit. Et nõ ſolum hec. ſed eti5

—

ſoſisd
pꝛenn
termol
cantin.
turfout
gueruu
chtange
cuper
coded
Cplcn
mloo
ſuhn
nome
gto⸗
detee
biaſt
ſotott
uo co
lorim
demt
docu
jedie
bunt
crim.
lenn.
omne
liope
mibig.
kuppen
no poſt
ſanoumn
1 flen
lonnan
fumven
G
oe
oig
rine
imn
ſupen
dieg
deus
locnn
humt
guc
tem ſe
ſonte
tie⸗
enime
tigt
ptern
biege

Sepolullirc⸗
arg lon

Daleche

3were
Guen wen
unmenͤtin
bgelgn
ſes hanm e
Aus nen
ſinnedolar,
men e
aniniene
ncte 1fin)
nüͤ oden ⸗
peitammn
n ſent le
ds nulg/
unun oanii
ntb Gommas
ecmnor
,ON
—
turistbin
1in cmerulch
n Mn
NeAtonerlan
,ſouenteijig
49
atiſcpuc
ſuslölhil
ſen Wn ⸗E
hugendo ſaun
60 eren
er dant,

en ſ

Gundbe

Jo.

ipſis diſcipulis gloꝛioſe reſurrectiõis tte
pꝛenuncia extitit.te pꝛecipiente.⁊ clemẽè⸗
ter monẽte. Nade dic fratribus meis vt

eant in galileam.ibi me videbunt. Siigi
tur fleuit.⁊ in fletu perſeuerauit mulier.

que viuentẽ querebat.que te manu fide/
q; tangebat.quomodo plãgere ⁊ in pblan
ctu perſiſtere debet talis anima.que te ex
coꝛde diligit totoq; deſiderio videre con
cupiſcit. O ſolum confugiũ vnica ſpes
miſeroꝝ. Tibi nũqᷓ; ſine ſpe miſericoꝛdie

ſupplicat᷑. pꝛeſta mibi hanc gratiã pꝛopt᷑

nomẽ tuũ ſanctum.vt quotiens de te co⸗
gito.de te loquoꝛ.de te ſcribo.de te lego.
de te confero.quotiens tui reminiſcoꝛ.tci
bi aſſiſto.laudes pꝛeces ⁊ ſacrificiũ offe⸗
ro.totiens a boꝛtis lacrimis in conſpectu
tuo copioſe ⁊ dulciter fleã.ita vt efficiant᷑
lacrime mee panes die ac nocte.Lu qui/
dem rex gloꝛie.⁊ omniũ virtutũ magiſter

docuiſti nos verbo ⁊ exẽplo gemere ⁊ fle

re dicens. Beati qui lugent: qm conſola
buntur.Tu fleuiſti defunctũ amicũ.⁊ la

crimatus es valde ſuper perituraʒ ciuita
tem. Rogo te Jeſu illas lacrimas.⁊ ꝑ
omnes miſerationes quibꝰ mirabilit᷑ no/

bis perditis ſnbuenire dignatus es. Da

mihi gratiam lacrimarum quà deſiderat
⁊ appetit anima mea.qm ſine dono tuo
nõ poſſum habere eam. Da per ſpiritum
ſanctum tuũ: qui coꝛda mollit peccatoꝛũ
⁊ ad fletum cõpungit · Da mihi gratiam
lacrimarũ.ſicut dediſti pꝛibꝰnoſtris.quo
rum veſtigia debeo imitari.vt plangã in
omni vita mea.ſicut ipſi planxerũt die ac
nocte.pꝛopter merita ⁊ oꝛatiões eoꝝ qui
tibi placuerũt. Miſerere mei.miſere mei.
⁊ indigni ſerui tui.Et da mihi gratiã lan
crimarum.da irriguũ inferius: ⁊ irriguuʒ

ſuperius.vt ſint mihi lacrime mee panes

die ac nocte. Efficiatq; in conſpectu tuo

deus meus per ignem cõpunctionis.ho

locauſtum pingue ⁊ medullatũ matuti⸗
num totum in ara coꝛdis mei.⁊ tãqᷓ; pin
guiſſ mũ holocauſtũ aſſumar tibi in odo
rem ſuauitatis. Da mihi fontem irriguũ
fontem perſpicuũ:in quo lauetur conti/⸗

tinue illud inquinatum holocauſtũ.licet
eni me tibi totũ optulerim opitulante gra

tia tua.in multis tñ qͥtidie offendo pꝛo⸗
pter nimiam fragilitatem meam. Da mi⸗
hbi ergo gratiam lacrimarum.benedicte ⁊

LI

amabilis deꝰ. pꝛecipue e᷑ multa amoꝛis
tui cõmemoꝛatione miſericoꝛdiarũ tuaꝝ.
pꝛepara hanc menſam famulo tuo in co⸗
ſpectu tuo.⁊ da mihi eò in poteſtate. vt q̊
tiens volo ſanar ex ea. Tnbue pꝛo piez-
tate ⁊ bonitate tua.vt iſte calix tuꝰ in ebꝛi
ans ⁊ pꝛeclarꝰ ſatiet ſitim meãꝗ. vt inhiet
ſpũs meus.⁊ ardeat mens mea in amoꝛe
tuo.o blitꝰ vanitatis ⁊ miſerie. Nudi deꝰ
meus ⁊ lumẽ oculoꝝ meoꝛum.audi que
peto.⁊ da vt petam quod audias pie dne
⁊ exoꝛabilis.ne eſſiciaris mihi inexoꝛabi
lis pꝛopter peccata mea.ſed pꝛopter bo⸗
nitatem tuã ſuſcipe pꝛeces ſerui tui. ⁊ da
mihi effectum petitionis mee. ⁊ deſide⸗
rij mei pꝛecibus ⁊ meritis gloꝛioſe virgi⸗

nis Marie domine noſtre Amẽ. ¶ Hde i

uotionis ordoꝛẽ. O contemplationis aqͥ
lam · O ſententiarum celſitudinẽ.O diui⸗
ne caritatis feruoꝛem. uis non mouea
tur fratres. Quis nõ cõpungatur. Quis
non conteratur. Quis in diuino non ſuc
cendatur amoꝛe.cum talem ac tantum ta
literq; depꝛecantẽ audiuimus oꝛatoꝛem
Poterit ne diuina clementia tam feruẽti
oꝛatoꝛi quippiam denegare. Diſcite igiẽ
a magiſtro diſcipuli. diſcitea patre filij.

Diſeite a tanto capite membꝛa.diuinãq exo

rare pietatem. Poſtulate conſeruande pu
dicitie gratiam. Inu ocate dei clementiã
Imploꝛate auxiliũ.vt nos mundos con
ſeruare poſſitis. Petite ⁊ accipietis. Pul
ſate ⁊ aperiet᷑ vobis.O bedite iubẽti.quo
niam vnicuiq; paratus eſt dare petenti.
Neminem fallit.qꝛ veritas eſt. Affluen/⸗
ter donat.qm diues eſt. Libenter tribuit
qu oniaʒ liberalis eſt. Nulli denegat.qm̃

cõ munis pater eſt.Hemo ab eo indonatꝰ

recedit. qm̃ nem oa ſuo põt ſe caloꝛe abu
ſcondere.ſi ſe ſue humiliter pꝛeſentat ma

ieſtati. ¶ MHõ pigeat igit᷑ fratres mei gra
tiam poſtulare ⁊ noſtro cum bonoꝛũ oim

largitoꝛem.⁊ celeſtem ſic affari imperato
reʒ. Cu enim dne dixiſti oꝛe tuo ſancto et
benedicto.Siqͥs ſitit.veniat ad me.⁊ bi⸗
bat.fons vite da ſitienti aĩe.ſemper bibe⸗
re ex te.vt ſᷣm ſanctam et veridicã pꝛomiſ
ſionem tuam de ventre modo fluqt aque
viue.fons vite reple mentem noſtrã toꝛ⸗

rente voluptatis tue.⁊ inebꝛia coꝛ noſtrũ

ſobꝛia ebꝛietate amoꝛis tui.vt obliuiſca⸗
mur que vana ſunt ⁊ terrena.⁊ te ſolũ iu⸗
5 z

.Ił.”ä 1

giter habeamꝰ in memoꝛia noſtra:· Me⸗

moꝛes tui fuimꝰ.⁊ in te delectati ſumus.
Da ſpm̃ ſanctum tuum.quem ſignifica⸗

bant aque.quas ſitientibꝰ datuꝝ te pmi⸗

ſeras. Cu dne diues oĩm bonoꝛum.⁊
dapum ſuꝑne ſatietatis opulẽtiſſime lar
gitoꝛ. Da lapſis cibum.collige diſperſos
reintegra ſciſſos.En pꝛ. immenſe pietat
animꝰ nĩ ſtat ad hoſtium ⁊ pulſat. Obſe
cramꝰ te ꝑ viſcera miſericoꝛdie tue.quibꝰ
viſitaſti nos oꝛiens exalto. aꝑi pulſanti
miſero manũ miſericoꝛdie tue ⁊ iube pꝛio

piciabili dignatione: vt ingrediatad te ?æ

req̃ eſcat in te.reficiat᷑ de vino paneq; cele
ſti.q̊ͥ ſatiatꝰ reſumptiſq; viribꝰ ad ſuꝑio/
ra ↄſcendat.⁊ de hac lachꝛunaꝝ valle pẽ
na ſancti eſiderij raptus ad celeſtia reg⸗

na volitet.Aſſumat dne.aſſumat rogamꝰ

aſſumat ſpũs noſter pennas vt aqͥle:⁊ vo
let:⁊ non deficiat.⁊ volet.⁊ ꝑueniat vſq;
ad decoꝛem domꝰtue. ⁊ locum habitatio
nis gloꝛie tue.vt ibi ſuꝑ menſam refectio
nis ciuium ſuꝑnoꝝ paſcat᷑ de occultis in
loco paſcue iuxta velitiaꝝ tuaꝝ fluẽta ple
niſſima. ¶Dus item nr Jeſus chꝛiſtus
oiĩim magiſter optimꝰ. ⁊ noſtre ſalutis au
ctoꝛ gloꝛioſiſſimꝰ.etiam impetrandarum
graꝝ viam atq; modũ efficaciſſimum do
cuit dicens.Cũ oꝛatis dicatis p noſter.
in qua quidẽ oꝛatione oẽʒ vim oꝛãdi atq;
poſtulandi ſub ſeptem petitionibꝰ bꝛeuit᷑
ↄplexus eſt.in quaꝝ tribꝰ eterna.in reli⸗
quis vᷣo quatuoꝛ.tꝑalia petunt᷑.que ta/⸗
men pꝛopter eterna ↄſequenda.vt Augu
ſtinꝰ inqͥt.ſunt neceſſaria. NHam qð dici/⸗
mus. Sanctificet᷑ nomen tuũ.Adueniat
regnũ tuum. Fiat voluntas tua.ſicut in
celo in terra:Sicut non abſurde quideʒ
intellexerunt in ſpũ ⁊ coꝛꝑe omnino ſine
fine retinenda ſunt.⁊ hic inchoantur.Et
quantũcunq; pꝛoficimꝰ augent᷑ in nob.
ꝑfecta vero qð in alia vita ſperandum ẽ.
ſemꝑ poſſidebunt᷑.Qð vero dicimus pa
nem noſtꝝ quotidianũ da nobis hodie.
⁊ dimitte nob dbita noſtra. ſicut ⁊ nos
dimittimus debitoꝛibꝰ noſtris.⁊ ne nos
inducas in temptationem.ſed libera nos
a malo.Quis nõ videat ad pñtis vite in
Digentiam ꝑtinere. In illa itaq; eĩna vi/
ta.vbi nos ſꝑ ſperamus eſſe futuros.no⸗
minis cci ſanctificatio. nomen eius ⁊
voluntas cius in noſtro ſpũ ⁊ coꝛpoꝛe ꝑ⸗

fecte atq; imoꝛtaliter permanebunt. pa⸗

nis vᷣo quotidianus ideo dictus eſt · qꝛ hᷣ
eſt neceſſarius anime.carniq; tribuendꝰ

eſt.ſiue ſpũaliter.ſiue carnaliter.ſiue vtro

qʒ intelligatur mõ. Hic eſt etiã quam po
ſcimus remiſſio. vbi eſt cõmiſſio peccato
rum.Hic temptationes que nos ad pec/
candum alliciunt ⁊ impellunt.Hic deni
q; eſt omnis carnis oculoꝝ ⁊ mundi cõ⸗
cupiſcentia.ommis voluptas:omis am bi

tio.omnis iracundia. omnis incontinen

tia.omnis illecebꝛoſus actus omneima

lum a quo cupimus liberari: Ecce qᷓ; di

lucide inſufficientiaʒ noſtram redemptoꝛ

noſter inſinuãs: qᷓ; opoꝛtune docuit om⸗

nium noſtrarum neceſſitudinum gratiazʒ
nobis eſſe impetrandam.
ꝛolixas ⁊ longas fatigamur oꝛationes.
Pabemns nomen quod inuocatũ omnes
repellit temptationes Moc idcirco auda
cter pꝛepono.qꝛ non ſolum quotidie.ſed
oꝛatim.ĩmo ſingulis momẽt ſcutũ ẽ oim
violentiarum meaꝝ.ſi me aut carnis: aut

gule.aut mundi.aggreditur concupicen
tia.illo inuocato mox recedit. Si caſus.

ſuinſidie:ſi deniq; alia mundi ĩminent pe
ricula illo ꝓlato magna adeſt ſecuritas.
Si lites. ſi diſcoꝛdie.ſi deniq; turbines

mentis oꝛiuntur.per eius dulceʒ ample/⸗

xum cuncta fiunt tranquilla. Muius no⸗

minis ſanctiſſimi inuocatio iuuat puſilla

nimes.refouet flebiles.ſuccurrit miſeris/

repꝛimit audaces.confundit ſuꝑbos.de⸗

bellat hoſtes.ſubijcit ⁊ fugat demones⸗
deponit potẽtes.exaltat humiles.robo⸗
rat fideles.obcecat hereticos.indurat ob
ſtinatos.ſuſcipit cõfitentes.confoꝛtat ſa⸗
nos.liberat infirmos.mitigat doloꝛes.et
vniuerſas ſanat languoꝛes. O nomẽ ſan
ctiſſimũ.nomen gloꝛioſum.nomen potẽ⸗
tiſſimũ.nomen dulciſſimũ.nomen line in
termiſſione inuocandum. Sed quod ẽil
lud nomẽfrẽs mei.dicite queſo.qð eſt il⸗
lud nomen tam grande.tam excelſum.tã

efficaxtanta deniq; deuotione inuocan

dum. ¶ Moc inquam illud nomen eſt.in
quo opoꝛtʒ omnes homines ſaluos fieri
hoc eſt illud nomẽ · quod eſt ſuper omne

nomen.in quo ⁊ per quod dei hominiſq;

filius eſt ſaluatoꝛ munduad cuius inuo⸗
cationem omne genu celeſtium terreſtriũ
infernoꝛum curuabit᷑.quod omnis lin⸗

ed quid ꝑ

guacon
gicſumo⸗
Gtepb
luofelu
tiumm
ſubfin
ſee oe
cebiben
ſecutoꝛ
bil
fesor
ſugge
inſe
do.il
Onltt
yanen
long
poef
ſeere
hbenige
Nper
ent
o ludn
quoo
laba⸗
cund
tur.g
duee /
a nun
lis ſher
banben
ſir
ſeereſa

ſipoon

Ponam
Cs⸗
NN
dens
bikin
p
Hocl
le eſte
ſinatu
leret
nen ei
5 Uenter
iſini
ntdien
Glite
nus
Amäg

Jo. LII

gua confitebitur.quod omnes in die no⸗ Jeſus niſi immenſus eternus. quo ad
4 mhe uiſſimo terrebunt. Muius virtute dulces deitatem. ſuper vniuerſuʒ ſedens quo ad
. a Stephano lapides fuerũt tonẽtis. Sau iudiciũ ⁊ dominiũ.ſibi a patre collocatũ·
luernn lus relicta ſinagoga factꝰ eſt doctoꝛ gen/⸗ ſedens dicitur:qꝛ iudicantis ⁊æ ſaluantis
manp tium· Auguſtinꝰ relicta manicheoꝝ ſecta hoc eſt eternam requiem dãtis eſt ſedere
lioerrntn ſub ficuue pꝛoſtratꝰ ſurrexit ſplendoꝛ eccle At enim ipſe eonſtitutꝰ eſt iudex viuoꝛũ
enos aen ſie.Hoc eſt inquã illud nomen.qð in la/⸗ ⁊ moꝛtuoꝝ.ipᷣe ⁊ ſaluatoꝛ eſt mundi. De
unthede cte biberat matris. ſine quo q;q; illius ꝑ his duabus Auguſtinꝰ inquit. Et quis
1 muncici⸗ ſecutoꝛ eſſet.nullam qᷓntumcũq; expoli/⸗ eſt qui dicitur ſaluatoꝛ.vt nomẽ eius vo
onisnd ta ſibi lectio afferebat dulcedinẽ. Omira ciferem. Ipſe eſt Jeſus chꝛiſtus. Et rur
Nsnhnnen res o magne pietatis myſteriũ.vt ex illo ſus:quid eſt Jeſus niſi ſaluatoꝛ.ergo in⸗
187 0nden ſuggerat lac dulcedinis.quod venenato quitpꝛopter temetſpſuʒ eſto mihi Jeſus
n Eceid inſequebat᷑ enſe.hic moꝛiebatur inſequen de altero ait. Ipſe idem eſt iudex meus.
mmimdenor do.illud ſanabat occurrẽdo.h̊ nocere nõ intra cuius manus tremo. Hoc igit᷑ no/⸗
edocnton omittebatillud pꝛodeſſe non ſinebat.hic men fratres inuocate.hoc ſemꝑ ſit in oꝛe
un gan, venena.illud mella dabat.hic nuadẽdo xveſtro.hoc in omni initio oꝑis veſtri.di⸗
qidn elongabatur/deꝰ per illud miſerẽdo eip cẽte Apoſtolo:quicquid facitis.in nomi⸗
maanans, pioꝛ efficiebat᷑. Sʒ noli nos amplioꝛi aſj/ ne domini veſtri Jeſu chꝛiſti facite. Cuʒ
HR ficere expectatione · qð eſt iſtud nomen ta ſusggerit dyabolus inuocate JYeſum cuʒ
Nidamwac benignum.tam ſuaue.tam piũ ⁊ clemes. ſubꝛepit temptatio exclamate Yeſus. cuʒ
ncunleſ vt per illud tm ſummi dei moueatur cle/ aliquid fuenit aduerſi amplectamini Je⸗
Ritwiidn mentia.anhelamus ⁊ concupiſcemus ilA- ſum qm̃ ipſe redemptoꝛ.ipſe defenſoꝛ.pꝛo
— —r lud nohis explicari.¶ Illud quippe eſt tectoꝛ.ſaluatoꝛ.⁊ gloꝛiſicatoꝛ noſter ẽ·
Venin quod biſyllabum eſt. per cuius pꝛimẽ ſy ¶ Alterum cuſtodiende pudicitie efficaciſſi
⸗ . labam ĩmenſitas etemitaſq; ſignat᷑.perſe mũ remediũ eſt.ſanctiſſime crucis ſigna⸗
S“ cundam ſuper vniuerſum ſeſſio impoꝛta culum.de qua oſtenſiue ita efficaciam te⸗
Ainnantpe tur. quod ideo duarum eſt ſyllabarum.qꝛ ſtificatur eceleſia · Eccecrucẽ domini fu⸗
k ſanng, due fuerũt ⁊ ſunt in chꝛiſto nature.⁊ qm̃ gite partes aduerſe. Et rutſus pꝛecat᷑.vt
nich mdn ad naturam diuinam ĩmenſitas ⁊ eterni⸗ per ſignũ crucis de inimicis noſtris libe
ezinde tas ſpectat.ideo per pꝛimã ⁊ vnam ſylla⸗ ret nos deus noſter. Hos autem dyabo⸗
larnum bam hec duo in vna deitate denotantur. los ⁊ omnẽ malam concupiſcentiam pꝛo
nouuatgil ⁊ qm̃ vt hominis etiam filius eſt.accepit noſtris habemus inimicis:quos omnes
Kaunenia, ſed ere ſuper ſolium dauid. ſicut ei celeſt⸗ facile repellimus.ſi nos crucis ſignaculo
riige pẽ pꝛomiſit dicens. de fructu ventris tu deuote pꝛemunimur. Intuentes igit᷑ ſa⸗
cr danes⸗ ponam ſuper ſedem tuam. Et gabtiel an lutiferam crucem chꝛiſti omne calunian/
tdunuslcho⸗ gelus.vt in euangelio Luce ſcriptum eſt tium ſuperboꝝ virtus expellimus: Eam
R ad Mariam dirit. Et dabit illi dominus amplexantes omnes tẽptationes abijci/
scnirſn deus ſedem Dauid patris eius.⁊ regna/⸗ mus · Ipſom adoꝛãtes in oĩ vitute robo
atdeleg bit in domo iacob ineternũ.⁊ regni eus ramur. Ea ſignati cuncta fugamꝰ aduer
1, Hlonin non eritfinis· Et ipſe a patre ſuo dataz ſa.ipſa amati intrepidi ad bella congre⸗
anenpaif ſibi poteſtatem in celo ⁊ in terra fatetur. dimur. In eiꝰ figuna omnis religio chꝛi⸗
wnenllen Hoc inquam illud nomen ſumme efficiẽ ſtiana depingit᷑in eiꝰ caractere tota vir⸗
clcvoli tie eſt.quod ab eterno fuit chꝛiſto pꝛede/⸗ tutum ſpiritnalium ꝑfectio deſignat᷑.naʒ
lo Getl⸗/ ſtinatum. ⁊ anteqᷓ; in vtero virginis on in his tribus virtutibꝰ fide.videlʒ ſpe.ſi⸗
4 ntnd ciperet᷑.a gabꝛiele dicẽte. Et vocabis no mul ⁊ caritate ois lex diuina ↄſiſtat. atq;
na men eius Jeſum.fuit mirabiliter acreue ex bis oim virtutũ multitudo ꝓcedat.
– renter expꝛeſſi um. ¶ Yeſus ergo illud ẽ al ¶In illa crucis ꝑte.que terre figit᷑. ceu alte
ng f tiſſimũ ⁊ ineſſabilis virtutis nomẽ. quod Ddiuus p noſter Augꝰ. interpꝛetatꝰ eſt. fi
esſe 4 vt diximus duarum ſyllabarum. ⁊ quin/ des que xpiane religionis fundamentuʒ
Nacſenn qꝙᷓ; litterarum eſt.per i imenſus. per e.eter figurat᷑ huic.ſ.füdamẽto tota fabꝛica bo⸗
ing nus.perpumũ ſ.ſuper u.vniuerſum. ꝑ vl ne oꝑatiõis innitit᷑.⁊ vt ſtare poſſit oim
4 un timũ s. ſedens interpꝛetat᷑. quid ergo eſt vitrtutum ſpititualiũ machina ſ Bſkegel⸗
4 ommns

Ande Apoſtolus diſcipulis git. Mam ſi

de ſtatis. Per ſupꝛemũ vᷣo coꝛnu.quod
ceter eminet ſpes intelligitur qua noſter

anunmus ad capeſſenda celeſtia pꝛouoca⸗

tur. Illo vo ſigno.quod in medio poſiũ

binis.vtrĩq; poꝛrigitur bꝛachijs latitudo

ſignatur gemine caritatis· Hoc eodẽ vni

ce crucis ſigno quatuoꝛ pꝛincipalium vir
tutum numerus indubitanter expꝛimitur
ex qnibus vtiq; tãq; ſeminibus omnium
virtutum ſegetes germinantur. iuſticia · ſ.
foꝛtitudo.pꝛudentia.atq; temperantia.ꝑ

ſupꝛemũ nãq; coꝛnu.quod celum ſpectat

iuſticia figuratur ſicut ex ipſius redem⸗

ptoꝛis ſermone colligitur:qui cum pꝛemi
ſiſſet qꝛ ſpirituſſanctus arguet mundum
de peccato.⁊ de iuſticia ⁊ de iudicio pau

lopoſt intulit· de iuſticia vᷣo qꝛ ad patreʒ
vado.⁊ iam non videbitis me.Et vir ſa⸗
piens ait.iuſticia eleuat mentem. nec du
bium quin ad celum. Inferioꝛ autem ꝑs
crucis.que ſuperioꝛẽ ſuſtinet molem.foꝛ⸗

titudinem ſignificat:que grauia quelibet

⁊ aduerſa equanimiter tolerat.Dextrum
vo crucis bꝛachium pꝛudentiꝗ expꝛimit.

qꝛ videlicet niecta maligni ſpiritus iaciu
la tanq; dextre manus obiectionepꝛopel
limus.eũq; feruidi ſpiritus telo per foſſũ

diuino muniti pꝛeſidio foꝛtiter pꝛoſternẽ
tes victoꝛie manubias repoꝛtamus. Per
ſiniſttum quoq; coꝛnu temperantia non

iĩmento deſignatur· in ſiniſtra eniz manu
minoꝛ virtus eſt qᷓ; in dextra.per tempe⸗

rantiam ergo virtutis noſtre quodomo/
do robur attingimꝰ dũ temperanter mo⸗
deſteq; viuimusdum ſepe rigoꝛem cen⸗
ſurãq; iuſticie.quac magẽe diſcretio⸗/⸗
nis manu retiemꝰ. Q

innumerabilium bonoꝛum nobis extitit
cauſa. Mam crux de erroꝛibus liberauit.

Crurx ſedẽtes in tenebꝛis liberauit.Crux

nos dya bolo expugnato recõciliauit deo

Crux exalienatis reſtituit in domeſticos
de longinquis pꝛoximos fecit.de peregri
unis reddidit ciues. Crux eſt inimicitiarũ
interemptio.pacis firmamentum.⁊ om⸗
nium nobis bonoꝛum theʒzaurus.pꝛopter
eam iam non erramus in ſolitudinibus.

per eam viam veritatis agnouimus. nec

tam extra regnum poſiti ſumus. Januaʒ
enim regiã intrauimꝰ pꝛopter eam.igni⸗
tas dyaboli ſagittas.nõ timemns. quo⸗

Quid plura.Crux

.

niam fontem vite quo extingu erentutr in
ea inuenimus.pꝛopter hanc amplius nõ
foꝛmidamus tyrannum. qꝛ regi adherea

mus.pꝛopter hanc in viduitate nõ ſumꝰ.

qm̃ ſponſum per eam recipimus.non iã
expaueſcimꝰ lupum.qꝛ bonum paſtoꝛem
inuenimus.pꝛopter hãc diem feſtum agi
mus.qm̃ paradiſum plunbus quinq; mi
libus annis clauſum in cruce chꝛiſtus pẽ?
dens apꝑuit. In eãq; latronem intro-
duxit.tunc reddidit nobis patriam pꝛin/⸗
cipalem.tunc reduxit nos in ciuitatẽ pa/
ternam. ⁊ comuni hominum nature doꝝ
mũ redonauit eternã. ¶ Qrux igitur cu-
biculuʒ redẽptoꝛis.fuit ſcala celi.per quã
chꝛiſtus hominem lapſum leuauit ad pa
trẽ.Crux clauis paradiſi:·Crux terroꝛ in/
ferni.pulſio demonum.cathena luciferi.
Crux eſt illud lignũ ſecus decurſus aqua
rum plantatum.qð in tempoꝛe ſuo.hocẽ
ſingulis dieb. in his qui baptizant᷑ deo
dulciſſimos exhibet fructus.Crux Petri

gaudiũ:Andree ſalus.Pauli gloꝛia.HNe

lene deuotio.Cõſtqtini victoꝛ a. Eradij
triumphꝰ. Chꝛiſtoferi euaſio. Auguſtini
confeſſio:Franciſci fernoꝛ. Nicolai tol-

lentinatis amplexus. Et omniũ chꝛiſtia⸗

noꝛum deniq; ſpes inconcuſſa. Crux ila
lud eſt admirabile vexillum. quod e celo
fnlgentiſſimũ ꝓdibit.cuʒ vniuerſum dũs
ad iudicanduʒ venerit. Oꝛbẽ hinc ſancte
eã eiꝰ
Onomẽ
crucis occultũ mſteriũ. O gĩa ineffabit

crucis:laudatoꝛ maximꝰ Augꝰ.
q; nomẽ ita d euote exclamat.

In nomie enim crucis pax. crux q̃ deo

hoĩem ↄiunxiſti.⁊ a dñio dyaboli capti⸗
uitatis magnifice ſegregaſti. O crux q̊ hbu
mano generi paſſionẽ ſaluatoꝛis mũdi et
redẽpiionẽ ciuitatis humane.vera comi⸗/
tantef ide.ſemꝑ repꝛeſentas incolumẽ.O
crux que q̊tidie laudes imaculati agni fi
delibus diuidispopuł⁊ dira ſerpẽtis ve
nena.pocło ſalutari ð pellis.atq; rupheã
paradiſi ignit credentibꝰ ſine intmiſſiõe

reſtinguis.O crux que paceʒ qͥtidie terren

nis cũ celeſtibꝰoꝑaris.⁊ mediatoꝛis moꝛ
tem.qͥ de moꝛtuis reſurrexit.⁊ iã nõ moꝝꝰ(/
rit᷑ eterno pꝛi.eccleſia ꝓ filijs agẽte ſedu-
lo reꝑas.⁊ legatiõe feliciſſima renouas ⁊
refoꝛmas.grqde ⁊ ꝓfundũ miſteriũ cruc⸗
⁊ ineffabile atq; inſeꝑabile vinculũ carita

tis ꝑ erucẽ ad ſe traxait oĩa deꝰ.xpo dicẽ

—

tech⸗

mord
niſi
Pha
deſe
natel
Utee
daco
N
tend
dei
ter

Num aareden

nrger

lnct ,g
unlenutin
. u oeKN
teubaſen.
Sdernisobe
npeſnohoci
1bapezantder
s. Curden
Paul goru e
na Hi
mio. Aobl
Reohico⸗
ommüͤchuſad⸗
naniſi. (mri⸗
n. godetl⸗
Wivandis
obebineſincte
edüͤc

una⸗ Gmi

ei
õ
—
mune en/
ntus neonid

oinpinsSe

lisatg e
,ſyeninſie
z iodeunn
nelnnllin

JFo.

—

te. cũ exaltatꝰ fuero oĩa trab ad meip̃m.
¶ Hoc eſt eniĩ lignũ vite. in q̊ deſtructũ ẽ

moꝛtis ĩperiũ. Hocẽ lignũ in ea virga ᷣ
uiſu.ꝑ quã Moyſes mare rubꝝ diuidẽs ·

Mharaonẽ ꝓſtrauit. . quã dei populum
De ſeruitute educẽs egypti:triuphali pal
ma redemit. ꝑ quã terrà ymbꝛibꝰ iunda/
uit.celũ tenebr obduxit. magoꝝ leuauit
dꝛacões.ſuꝑ quã vt Amalech gẽs barba
ra vinceret᷑ Movſes expanſis manibꝰ ex

tendit᷑. ꝙ ſi tanti fuit figura eiꝰ nõ imenito

de ipſo dicimꝰ ꝙ celi ſuſtineat machinz.
terre füdamẽta coꝛroboꝛet. oẽs hoĩes ſal

uet. maxime in quibꝰ ſunt in frõte fixa tro

ℳ—ℳ

eternã pducat vitã. ¶ Bec dẽ mirãda.?
dicta excelſa vidẽt᷑ · Sed ſi qũo crux fuit
ↄſecrata 2aſideremꝰ. nulla admiratõe du⸗
cemur. Hũquid deꝰ ⁊ hõ in cruce pepen
dit. Nunqͥd oĩa dei filiꝰ miſteria in cuce
ſumauit. Nunqͥd coꝛpꝰ eiꝰ ſanctiſſimũ
in ea. vt nobis vitã daret. vitã finire volu

phea.⁊ iĩmoꝛtali ra eos ſuſtiet. ⁊ ad

it. Nunqͥd eiꝰ ſanguis ad eo extitit pcioc

ſus. vt vna ipſius gutta torus potuiſſet

mundus redimi.⁊ mhilominꝰ vt ſue ſux

abundãtiq demonſtraret caritatis.illũ to
tum per crucem voluit eſſe diffuſum Hũ
quid humilitatis.obedientie.iuſticie.con
ſtantie.patiẽtie manſuetudinis.amicitie
omnis virtutis in ea fuit demonſtrata
perfectio. Quare ſi humilium tuitio. ſuꝑ
boꝝ deiectio. victoꝛia chꝛiſti. diaboli pat

tio.infernoꝝ deſtructio: celeſtium ↄfirma

tio. moꝛs infideliũ.vita iuſtoꝝ.xpᷣianoꝛũ
ſpes.moꝛtuꝝ reſurrectiocecoꝝ dux· 2uer
ſoꝝ via.claudoꝝ baculus.paupeꝝ ↄſola

tio.confuſio diuitũ.tropheũ mũudi.lignũ
vite.paradiſi arboꝛ.equitatis vexillũ. pzʒ

uoꝛ inferni. celeſtis gloꝛie ſplendoꝛ:⁊ qc⸗
qd aliud dicat᷑. mioꝛ qᷓ; mereat᷑ a nobis
impendit᷑ laus.minoꝛ expꝛimit᷑ virtꝰ. mi/
noꝛq; inſinuat᷑ efficientia. b eã rẽ ꝓ chꝛi
ſtiani ipetranda agmis ſalute has ad eaʒ
eccleſie pꝛeces effùdit. O crux ſplẽdidioꝛ

cũctis aſtris mũdi celebꝛis.hoĩbus mul⸗

tũ amabilis.ſanctioꝛvniũſis.q̃ ſola fuiſii
digna poꝛtare talentũ mũdi.dulce lignũ
Dulces clauos.dulcia ferẽs põdera·ſalua
pñtẽ cateruã in tuis hodie laudibꝰ ↄgre⸗
gatã. Inuadit igit᷑ te d yabołꝰ.recurrere
ad crucẽ rebellat᷑ caro.ↄfige eã vᷣtute em
cis. tics ne amittas pudicitiq ſine inemiſ

ſiõe te ſigno munias cruc ¶ Tertiũ

LIII *

eſt angelus.qui eam a æmonuʒ tueatur

inſidijs.⁊ bonas actiones.eaꝝq; ei ſua-
deat perſeuerantiam.piimam huius ſena⸗
tentie clauſulam ſatis in excelſo volumi

ne veciuitate dei Auguſtinꝰ cxplanat di
cens. tantus angeloꝛum numerus sde⸗
rit·quantus hominum erit. vt ⁊ vitam ſu

am quiſq; ab angelo ſibi adhibito audi-
at recitari. Perinde 2 beatus Mieronyz
mus inquit. Magna dignitas animarũ
vt vnaqueq; habeat ab oꝛtu natiuitatis
in cuſtodia ſui angelum deputatuz. Gre

goꝛius quoq; vnumquẽq; vnum bonum

angelum ſibi ad cuſtodiam deputatum. ⸗
vnum maluz ad exercitium habere dicit

quod ab ipſa didicerunt veritate que in
euangelio a puſilloꝛum ſcandalo nos ꝓ⸗
hibens Ita loquitur. angeli eoꝛum ſem
per vident faciem patris.angelos vtiq;

eoꝛum dicit eſſe.quibus ſunt ad cuſtodi⸗
am x putati· Et Yſidoꝛus in libꝛo de ſü⸗
mo bono ait. Singule getes pꝛepoſitos

habere angelos creduntur. et om̃es ho⸗
mines angelos habere pꝛobãtur ita vni⸗

cuiq; nationi vnꝰ pꝛeſid eat pꝛincipatuũ.

hominibus auteʒ ſingulis ſinguli ſint an

geli adhibiti recta fides teſtet᷑. NHinc Da
nielis vecimo de Grecoꝛum Kerſarum.
Medoꝛumq; paincrpi⸗ manifeſta fit v⸗
1

ſcriptio vbi ſua in viſione refert.regẽ Per
ſarum pꝛincipem · vno et viginti diebus
angelo populo dei pugnãti reſtituſſe. Ab

ſer

de pudicitie.iuuamẽ c ſctoꝝ angel zuͤ
akog lia HMempea ſue creationis exoꝛ⸗
dio vnicuiq; rationali menti deputatus

hac ſententia magni illi philoſophi. So

crates Plato.ceu Apuleyus in eo libꝛo

quem ap pellauit de deo Boeratis memi
nit. minume diſcreparũt·

geloꝛum miniſterio ſolo ſuo imperio ho⸗
mines cuſtodire.quidnam angelice depu

mtionis cauſe ſit perſcrutemur Ad quod

ſane dicimꝰ ſummum pꝛepotentemq; de
um.neq; ex roboꝛis debilitate.ne imbe⸗
cilutatis cauſa id effeciſſe.cuius maieſta
tem nullam pꝛoculdubio pꝛeterit poten⸗

tiam. poſſet enim ſi vellet. cum ſumma vo
luntas.ſumma ſapia. ſummaq; ptãs.nõ

bẽat. nec hre queatquib im pediat᷑.ꝑ ſe⸗
ipm facere vniuerſa· poſſet viiq; ſine ſole

nim Sed cum in
finite ſit poteſtatis us. poſſetq; ſine an

illuminare oꝛbeʒ.ſine igne calefacereſine

aqua ĩfrigidare.humectare ſine aere:col-

ligendas ſegetes ſine ſementis dare.⁊ ali

os quoſcuq; effectꝰ pꝛoducere ſine alis

ſecundis agenti bus poſſet/ſed vt res ipſe
ocioſe non eſſent neq; pꝛopꝛijs deſtituerẽ
tur actiõibꝰ.neq; ſuperuacue eſſent ſuis
finibꝰ pꝛiuate.eas velut concauſas. ⁊ ad
agendũ media foꝛe inſtituit vt inferioꝛa
ꝑſuperioꝛa reducerent᷑.¶ Ham hec eius
diuinitatis lex.bic ſue legis oꝛdo.vt ſa⸗
cer Dionyſius inqt. t ſecunda ꝑ pma.
infenioꝛa ꝑ ſuperioꝛa.coꝛꝑalia ꝑ ſpũalia
reducant᷑ gubernent᷑. In eo igit᷑ ſtatu

ↄſtituit hoĩem.vt ꝑ angelos in eius redu

ceret᷑ tribunal.vbi de om̃ibꝰ ſuis actioni⸗
bus ſiue bonis ſiue malis ↄdignum red
Dant teſtimonium. Ita ꝙ pꝛo bonis de/

fenſoꝛes.pꝛo malis aũt equiſſimi erũt ac

cuſatoꝛes. Itaq; buiꝰ veputationis cau
ſas iuxta noſtri ingenij exiguitatem pau
cis in vnuʒ colligentes aſſeruimꝰ. ob eiꝰ

ↄmunicandam bonitatẽ.ob eius oſtendẽ
dam ſapientiãob eius erga nos manife/

ſtandam dilectionem.obipſius vniuerſi
ↄnexionem.q̃ om̃es ad diuinam redigun
tur pꝛouidentiam ꝑ quam ipᷣe altiſſimus
ab ipſa ſua eternitate ſic diſponens vni⸗

uerſum gubernare.hunc oꝛdinẽ inſtituit

Accedunt etiam his noſtre maxime in
digentie.Hã cum aduerſarij diaboli.nũc
intellectum obnubilare.nunc voluntatẽ
pꝑuertere.nunc ſenſualitatem.q̃ natura q⸗
dam pꝛona eſt ad malum pcipitare.nũc
etiam in om̃ibꝰ vijs noſtris perſonas no

ſtras pdere geſtiant ſanctoꝝ angeloꝝ ob

inexplicabilem erga nos caritatem ſuam

ad nos ab his demonum violentijs tuen
mentia. Sed qð ad tuendum iuuanduz

conſolandum monendum curandumue
nos ſint inſtituti.clare in ſoliloquijs ex⸗
plicauit Auguſtinꝰ cum dixit. Diligunt

nempe angeli ciues ſuos. ꝑ quos ſue rui

ne ſciſſuras inſtaurari expectant.ideoq;
magna cura ⁊ vigilanti ſtudio aſſunt no
bis omnibus hoꝛis.⁊ locis ſuccurrentes
et pꝛudentes neceſſitatibus noſtris.⁊ ſol

licite diſcurrentes inter nos. ⁊ te domine
gemitus noſtros et ſuſpiria noſtra referk

tes ad te. vt impetrent nobis focilem tue
benignitatis pꝛopiciationem. et referant

ad nᷣos tue gratie ceſiderataʒ benedictio
nem Ambulant nobiſcum in omnibꝰ vijs
noſtris.intrant ⁊ exeunt nobiſcum atten

te conſiderantes.qᷓ; pie qᷓ; honeſte in me

dio pꝛaue nationis conuerſemurquanto
ſtudio quantoq; deſiderio queramus re
gnum tuum.⁊ iuſticiam eius.quantoq;
timoꝛe ⁊ tremoꝛe ſeruiamus tibi:⁊ exulte
mus in leticia coꝛdis noſtri.adiuuant la
boꝛantes:pꝛotegunt quieſcentes.hoꝛtan
tur pugnantes. coꝛonant vincentes.con

gaudent gaudentibus. compatiuntur pa
tientibus.pꝛo te inquã patientibus.gra2⸗

dis eſt eis cura de nobis. ⁊ magnus effe
ctus dilectionis eoꝛuʒ erga nos.⁊ hocto
tum pꝛopter honoꝛem tue ineſtimabilis
caritatis qua dilexiſti nos.diligũt enim
quos tu diligis. cuſtodiunt quos cuſto⸗

dis.odiunt quos odis.⁊ deſerunt quos

tu deſeris.⁊ inſuper ait.facis angelos tu
os ſpiritus pꝛopter me.quibus mandaſti

vt cuſtodiant me in omnibꝰvijs meis.ne
foꝛte offendam ad lapidem pedem meũ.

Mi ſunt cuſtodes ſuper muros tuos no⸗

ue hieruſalem. ⁊ montes in circuitu eius
vigilantes vigilijs noctis ſuper gregem

ſuum.nequãdo rapiat vt leo animas no

ſtras · dum non eſt qui eripiat. Ille auteʒ

eſt antiquus aduerſarius noſter. qui qua

ſi leo ſemper circuens querens quem de

uoꝛet hi autem ſunt ciues beate ciuitatis

hieruſalem ſuperne que ſurſum eſt mater

noſtra.⁊ in miniſterium miſſi ſũt pꝛopter
eos qui hereditatem capiũt ſalut.vt eos
liberent ab inimicis ſuis.⁊ cuſtodiant in
omnibus vijs ſuis:ↄfoꝛtent qu oq; et mo

neant.⁊ oꝛationes filioꝛum tuoꝛum ofſfe/⸗

rant in conſpectu gloꝛie maieſtatis tue.
quibus de rebus non ſolum timere eos

offendere ſed totis viribus niti debemus

eoꝛum beniuolentiam ? amicitiam adipi
ſci :acquirimus autem eam per bone vo⸗

luntatis ſimilitudinem cum illis enĩ ſu⸗
mus.⁊ cum illis viuimus.quando deuʒ

quem colũt colimus. tiam ſi eos coꝛ

poꝛalibus oculis videre non poſſumꝰ.in⸗

quantũ autem diſſimilitudine voluntat

fragilitate infirmitat miſeri ſumꝰ.intm̃

ab eis longe ſumꝰ. vite merito nõ coꝛpo
ris loco.Mõ eniĩ qꝛ in terra cõditione car
nis habitamꝰ.ſed ſi imundicia coꝛdis ter
rena ſapimus ab eis.vt idem inquit Au

Guſti
vtqu
Popt
too
ventl
ſugy
onnee
orus
ban⸗
ante⸗
nſee
mene
perar
pugnn
poſen
poltin
habitac
ooden
uſiſer
itudi
inde e
utag
neret
geloꝛ
tiace

Co⸗
hoies⸗
autetn

ſncto⸗

leſnin
ſese
ſenall
(adar
gen
Ee
di⸗
4
m⸗
ge
gi
tos.
(gdne
4
nle⸗
ben
etia
ſo
ntfu
dun
hen

0s

baneict
ommndd ns
dolſaun ien
neſen ne
ewurqrant⸗
cenmuste
enra
nadnel

nos, dhoen
eneſtimdis
dilgitann
cos aſto⸗
denun goos
asangelos u
dus undt
risesne
nedennei⸗
ros wos e
mar as
iye gihn
tio mimesdo
pin. Teuut;
noſte
gens qmd
begte autns
uſumeſt mu
Ke
nſdut u
unwoum
S
unundten
NorueN
Matan
nMunri
m sciſi
5. Cnmndo ⸗
Pund en
on lin in
wanenn.
em dinn
naibon
nono e
motole
aucdbr/

Jo.

guſtinus.diſiungimur.cuʒ vero ſanamur
vt quales ipᷣi ſunt ſimus.fide illis iterum
pꝛopinquamus . ſi ab illo nos fieri bea⸗
tos.a quo ⁊ ipſi facti ſunt etiam ipſis fa⸗
uentibus credimus. Ulmnec tm̃ ſinguli a
ſingulis defendimur angelis.ſed etiam

doꝛus abbas.etiam coꝛpoꝛeis oculis.ab

bati Moyſi aperte monſtrauit. qui cum
tantũ carnis vexaretur aculeis.vt ſuo etiã

in ſacello reſidere minime auderet. mixꝝ ti
mens imodum ab immũdicie ſpinitu ſu/
perari.d iuum JIſidoꝝ adiuit.eij ſuarũ im
pugnationum referens violentiam. qui

poſt multas ſacre ſcripture documenta·

poſt inuictiſſimoꝝ patruʒ exempla.ad ſui
habitaculi cacumen euʒ aſſumpſit vbi cũ

occidentem verſus ſuos conijcere oculos

iuſſiſſet. pꝛoſpexit magnã demonũ mul⸗
titudinem ad pugnas feſtinantiũ. Sub
inde eum ad oꝛientem inſpicere manda/
uit.ad quem videndum cũ oculos cõpo⸗
neret.aſpexit innumerabiles ſanctoꝛũ an
geloꝛum contiones.⁊ gloꝛioſa atq; fulgẽ

tia celeſtium virtutum agmina.Tunc bea
tus Iſidoꝛus ad abbatẽ M0n oyſen inqut

Quos in occidente vidiſti.ipſi ſunt:qui
hoĩes etiam ſanctos impugnant. Quos
autem conſperxiſti in oꝛiẽte hi ſunt qui in
ſanetoꝛum ſuoꝝ pꝛotectionem a ſuperce⸗
leſti imperatoꝛi ſunt deſtinatiqui cũ plu
res pꝛeſtãtioꝛes ac potentioꝛes ſint.time
re nullatenus debemus in omni genere
certaminis dyabolos inuadere. NHemi⸗
nem certe vincunt. niſi vel de dei diffidẽ

tes auxilio.vel in fediſſimas merſi volu⸗/

ptates vinci ipſi volunt. quibus abbas
Moyſes auditis pugnandi vires. reſu⸗/
mens pꝛopꝛiuʒ repetit habitaculũ:iuges
gratias deo agens ĩimoꝛtali. Eliſeus qͥ/
qꝙ; innocenti puero oſtendit.plures bea⸗
tos angelos habuiſſe ad ſe defendẽdũ.qᷓ;
aduerſarij malos haberet ad nocendum.
Et quẽadmodum dei hoĩmq; aduerſarij
nil pꝛetermittunt.vt nobis noceant.ſic ⁊
beate celeſtes mentes nõ vno ſolum.veꝝ
etiam multis multiplicibuſq; modis pꝛe
ſto ſuutvt nobis pꝛoſint ⁊ iuuent.HNãq;
vt fides in nobis roboꝛet᷑ futuros pan⸗
dunt euentꝰ.ſic maxio illi pꝛiarche.Abꝛa
he multa pᷣdixere iniſteria. Manuel cõiu
gi Sãpſonis ↄceptionem.⁊ vniuerſe eiꝰ

—

omnes a militia iuuamur celeſti. ceu Iſi

LIIII

vite geſta reuelaft. Helye vt pᷣco eẽt moꝛ
tis Oʒie.Danieli. Ezechieli· Eſaie.ceter

