nalitatẽ refert᷑. Pꝛimũ ad iuſticiã ↄmuta
tiuã in qua rei ad rem fit comꝑatio.Alte
rum vo ad iuſticiam diſtributiuam ſpen

cctat.in qua reꝝ ad ꝑſonas.earũq; condi
tiones ↄſiderat ppoꝛtio.quam nos reſpe
cctũ quendã indigentie recte poſſumꝰ ap

pellare.ita ꝙ q;to qualiq;vnuſquiſq; ſᷣm
ſui conditionem indiget. tm̃ taleq; ſit ei
ↄferendũ. Nñ qꝛ plus ſani comedere cõ
ſueuerũt.q;ᷓ infirmi.plus alimẽti ſaniſ.q;
infirmis ẽ tribuendũ.⁊ qm̃ ebilioꝛ eſt ad
digerendũ vᷣtꝰ infirmoꝝ.qᷓ; bene valenti
um.equũ eſt. vt illis delicatioꝛa.iſtis vᷣo
groſſioꝛa tribuant᷑ cibaria. Et id eſt qð ĩ
lectioneactuum ſubdit᷑ apoſtoloꝝ.Neq;

eñ egens quiſqᷓ; erat inter illos.Et infra

Diuidebot autẽ ſingulis put cuiq; opus

erat. ¶ Mhaximꝰ igit᷑ doctoꝛ Auguſtinꝰ

pſpiciens ſuo tꝑe aplice cõionis obſeruã
tiãꝗᷓ extra fines eccleſie ferme exulaſſe.⁊ ti

mens ne ipoſteꝝ ꝓpter pꝛauã hoĩm cõdi

tionẽ in nihilũ redigeret᷑.eam inſtaurare
decernẽs regulã ſũma pꝛed itã diſcretiõe
⁊X in actibus apłoꝝ fundatã conſcripſit.
in qua quidẽ ĩpꝛimis pꝰ caritetis pᷣceptũ
eãõ quatrifariã cõitatẽ q;q; ſubalijs vᷣbis
iuſſit obſeruari. Pꝛimã cũ dixit hec ſunt:
que vt obſeruetis ꝑcipimꝰin monaſterio
oſtituti. Pꝛimũ/ppter qð in vnũ eſtis cõ/⸗
gregati.vt vnanimes habitetis in domo

Secundã cũ ſubdit. Et ſi vobis aĩa vna
⁊ coꝛ vnũ in deo. Certiꝗ cũ adiecit. Hec

dicatis aliqͥd ꝓpꝛij. ſed ſint vobis oĩa cõ

munia. Quartam cũ poſtremo adnectit⸗
Et diſtribuat᷑ veſtrũ a pᷣpoſito vꝛo victꝰ⁊
tegmẽtũ.nõ eq̃liter oĩ bus.qꝛ nõ eq̃lit᷑ va
letis oẽs.ſʒ potiꝰ vnicuiq; ſiẽ cuiq; opus
fuerit.Quibꝰſane Auguſtinꝰ aplice vite
inſtauratoꝛ dici põt. Ham lʒ ante eũ plu
res pꝛes maxime ſanctitatis extiterũt.nul
lus tũ viuẽdi foꝛmã.ſuꝑ apłicis cardini⸗

bus ſancitam añ ipſum tradiderat. qð et

ipſe in ſermone de tribꝰ generibus mona

chonꝝ teſtat᷑ dicens. Videte fratres ꝙ añ
mefuerũt patres multi. q̊s imitari debe⸗

mus.non tñ ſicut ego ſᷣm aplicã vitã ali⸗
os viuere docuerũt. Caput igit᷑ ⁊ pꝛinci
pium oim veſtrum ſed apłicam vitã me
dicere nõ erubeſco.nõ te pigeat eos ſequi

⁊ imitan in oibus.Attendẽtes tñ oĩa cõi

ter hĩe ⁊ poſſidere.qꝛ in celſitudine pau⸗
Etatis viuentes nõ lʒ.niſi vt vnũ ſit coꝛ.
vna aĩa.⁊ oĩa cõiter poſſidere. Illud au
tẽ quod in bfe⸗ lectione de actibus apło
rum legit᷑· ¶ Heq; enĩ egens quiſqᷓ; erat
int᷑ illos·ad illud refert᷑ q; ſequit᷑ qꝛ di⸗

uidebant ſingulis pꝛout cuiq; opus erat

Quod nõ eſt ſic intelligendũ.vt ſic abun
danter diſtribueret᷑ vt uullam haberẽt in

digentiꝗ. cũ etiam de ipſis apoſtolis ſcri

ptum ſit.ꝙ ſeruiebãt deo in fame. ſiti. fri
goꝛe · ⁊ nuditate·ſed potiꝰ ad animi affe⸗
ctũ circa deũ eſt referendũ. Hãq; in pꝛi⸗

mitiua eccleſia tanta erat gratie ſpiritua

lis abundantia.vt nõ ſolum illicita deſi/

deria.veꝝetiã coꝛpo:ales naturaleſq; ap

petitus in eis extingueret.vt ⁊ illi nõ ſo⸗

lum foꝛtune bona. ſed ſeipſos penitꝰ aba

,

N,
,

—

negarent. vt non ſolum modico contenꝰ-

e

evolebant.tm̃ bonum eum eſſe intellige/

F.

ti eſſent.ſed ipſum quod nihil habebqt p

ſummis reputarẽt delicijs .iuxta illud a⸗
poſtoli.anq; nihil habentes. ⁊ omnia
poſſidentes· Cantas enim que omnia

ſuffert.dilectio dei:que foꝛtis eſt.vt moꝛs
etiam in ſummis neceſſitatibus.laboꝛi⸗
bus.⁊ anguſtijs.conſtitutos com potes
faciebat.perinde eoꝛum paupertatem cũ
omnium pꝛincipum delicijs mie contu⸗
liſſent Perinde iubilans Paulus dice⸗
bat.Maguus queſtus eſt paupertas cũ
ſufficientia. habentes igitur victus.et q́
bus tegamur his contenti ſumus. Per⸗

in de ſanctiſſimi apoſtoli agroꝛum pꝛe⸗

cia:quibus fidelium pꝛediavendebantur
non in manibus vt illis cupidi eſſent

ſed ante eoꝛum pedes.tanq; eoꝛum con⸗

temptoꝛes apponi iubebant.

Kertus ſextus

(Auguſtinus.
Zi aliquid habebant in ſeculo.
quando ingreſſi ſunt monaſteriũ
libenter velint illud eſſe cõmune.

mentum ſertum ¶ Ambꝛoſius

Poſtoli vt diximꝰ iubebant om/
nia bona eoꝛum.qui ad fidem cõ

uertebantur vendi. ⁊ illoꝛum pꝛe

ca añ eon pedes deponi. ⁊aſignaruac de

inde diſtribui.ſᷣm vniuſcuiuſq; indigen⸗
tiãꝗ. Hunc pᷣciſe modũ Augꝰ.in ſuo cano

ne non iuſſit.qm̃ ꝑſpicaci mente ↄſidera

bit modũ illu non foꝛe diuturnum· Non
em̃ maxima multitudo hoĩm diu viuere

potuiſſet ex ſolis pᷣcijs venditoꝝ agroꝛũ.

qm̃ illis ↄſumptis non facile alia venden

daßppᷣdia donarent᷑ſed ei eualentem mo/

du mandauit.vt q̊ͥ monaſteriũ ingrede/⸗
rent᷑.ea q̃ haberent in ſeculo.monaſteno
libenter donarẽt.libẽterq; vellent illa om

nib ibidẽ viuẽtibꝰ eſſe cõia Ille modus

apkłoꝝ tunc tꝑis ↄgruebat.vt q̃ xpᷣm ſeqͥ

rent.vt oĩs mundi theʒaurus eius gra fo

ret ↄtemnẽdꝰ.vt in vſum poneret᷑.oſilium
xpi dicentis. Qui nõ ſolũ poſſeſſoꝛes.do
mos.⁊ agros.ſed etiã pꝛiem ⁊ mrem.fra⸗
tres ⁊ ſoꝛ oꝛes.adhuc aũt ⁊ aiam ſuaʒ pv⸗

pter me nõ reliqͥt nõ eſt me dignꝰ.vt exy·

XxVII

tirparent.penitus de eoꝝ mentibus in/⸗

ueteratà rerum mundanarũ cupiditateʒ.

HNq; iudaicus ille populus ſatumiam
ſequẽs naturã auaricie ⁊ cupiditati ſem

per deditus fuit. ideo vt nõ ſolum res.

ſed rerum deponerent affectũ.om nia eo⸗

mum bona vendi. eoꝝ pꝛecia taq; viliſſi
mnmna in terram pꝛoijet mandabant. Rur,
ſus modus ille in Mieruſalẽ conſentaneꝰ

erat.⁊ tempoꝛi illi vehementer expediẽs.
quoniam apoſtoli ſpũſſancti afflatu ſcie
bant eccleſiam que erat in Hierulalem.

tum pꝛopter inſtantem perſecutionem iu
deoꝛum. tum pꝛopter iminentem deſtru⸗
ctionem ciuitatis.necẽ diſperſionẽq; po

puli illius hebꝛeoꝝ foꝛe de pꝛoximo di⸗
ſpergendam. ⁊ ad gentiles eſſent pꝛofen-
cturi.apud quos fidem xpᷣi nũq; defectu
ram fundarẽt.⁊ ob eam cauſam in iudea
habere pꝛedia minime expedie bat.ſed vẽ
debantur.vt eoꝝ pꝛecijs ſaltẽ pꝛo illo bie

ui tempoꝛe viuere potuiſſent. Sed Au-,
guſtino modus qnẽ in regula poſuit de⸗
centiſſimns viſus fuit.quonia diutiſſime
durare ⁊ ab omnibus equo animo obſer.

uani poterat.necnõ ſuo tempoꝛi ſatis cõ⸗

foꝛmis. expedit eni legiſlatoꝛẽ. vt tempo⸗
ris congruentie ſua accomodet pꝛeccpta

vnde cõitas hec.⁊ pꝛopꝛietatis abdicatio

multos multipliceſq; ſucceſſus ſubiuit·
Ehꝛiſtus nãq; pꝛimus euangelice pauup
tatis.fundatoꝛ.q;q; dñs omniũ rerũ ex⸗
iſteret · eſſetq; ipſe rex regũ.⁊ dñs domi⸗/

nantium:non ſolũ quo ad deitatem. veꝝ
etiam quo ad humanitatẽ.nullus tamen

rei in mundo voluit ſe poſſeſſoꝛẽ oſten
dere.ĩmo vt veram pꝛofundq; omnibꝰ

pꝛedicaret paupertatẽ dixit. Tulpes fo
ueam habent.⁊ volucres celi nidos. filiꝰ

autem hominis nõ habet vbi reclinet ca

put ſuum.Et rurſus qui non renũcigsaue⸗
rit omnibus.que poſſidet nõ poteſt meꝰ
eẽ diſcipulus.Pꝛopter qð apoſtoli quic⸗
quid poſſiderant eum ſequentes relque

runt. Quo circa Petmus in omnium per

ſona ita confidentes locutꝰ eſt. Ecce nos

reliqͥmus omnia ⁊ ſecuti ſumus te.Quid

̊ᷓ erit nobis. ¶ Niuebant enĩ omnes ſi⸗

mulcum eoꝛum.ĩmo cum omni magiſtro

ex elemoſinis.quas de fidelium ſuſcipie
bant facultatibus. Perinde Lucas euã
geliſta nanat. Quo pacto quedaʒ ſancte

mulieres ſequebant᷑ chꝛiſtum. vt ei de ſu
is facultatibus miniſtrarent. Me quideʒ
erqt Maa Magdalena. Martha. Jo
hanna vxoꝛ Chule ꝓcuratoꝛis Herodis
Suſanna ⁊ alie plures. que a chꝛiſto de
diuerſis lauguoꝝ generibus beneficium
ſuſceperant ſanitatis.Poſt vᷣo chꝛiſti re-

ſurrectionem.apoſtoli eů modum viuen

di inſtuueruntvt inter eos nihil eſſet pꝛo
pꝛijſcd de pꝛecij venditoꝝ agroꝛum ſicut
Lucas recenſuit.vnicuiq; pꝛout opꝰerat
diſtribueret᷑. Deinde cum per apłoꝝ pꝛe/⸗
dicationem credentium creuiſſet multitu
do.⁊ de alienigenis diuerſiſq; gentibus
dqd xpᷣi fidem multi confluxiſſent. ob inue
teratam eoꝝ gentilitatem.⁊ vt tenaciꝰ fi⸗
dei erudimenta ſeruarẽt. nil aliud eis im
ponebant.niſi vt a foꝛnicatione.tapinis
a ſanguinis ſuffoeatione.⁊ idoloꝝ ĩmo⸗
latione ſe ahſtinerẽt. atq; ob eam liberta
tem que gentibus pꝛ opter eoꝝ infumita
tem iudulta.pꝛimus ac ſanctꝰ ille feruoꝛ
etiam apud perfectos friguit· exiſtiman⸗
tes id quod erat gentibus pꝛo infirmita/
te cõceſſum.ſibi etiã licitum extitiſſet.vt⸗
pote pꝛedia.domos.⁊ agros pꝛo eoꝝ vſi
bus retinerent.locupletatis autẽ a Con
ſtantino eccieſijs.cũctis laicis habere p⸗
pꝛium a Siuueſtro pon.max.fuit conceſ⸗
ſumdũmodo annuas decimas ſuis ſol-
uerent ſacerdotibꝰ adhuc in cõi viuenti⸗/
bus.Sed creſcente clericoꝝ auaricia vi⸗
ta cõmuni mie contenti.ceperũt ſicut lai
ci pꝛopꝛiũ habere.qð virus ita paulatim
ſubꝛepit.vt nulla amplius ſeruaret᷑ inter
ſacerdotes cõitas. Qð Auguſtinꝰ vidẽs
ingemuit.⁊ ↄtẽplans quanta fuerat apo
ſtolice cõionis perfectio.vt ipſam ſaltem
in ſuis fratribꝰ. ⁊ clericis ſibi ſubiectis e’ö

inſtauraret. ſiatutũ fecit de nõ habẽdop
pꝛio.iubens deinde in regula.vt quicaa
in ſeculo haberentcũ nionaſteriũ ingreo

derent᷑.libenter vellent illud eſſe cõe.Di
gnũ eni videbat᷑ vt Hugo git.vt qui cõo/⸗
munẽ ha bebant gratiam.cõem haberent

eſſet ſumptus.Et vt t pꝛecepti cla⸗
rioꝛ habeat᷑ cx poſitio. Sane aduerten
o dũ eſi.ꝙ in ſeculo manentes duo hnt bo
na .ſ.terrena.⁊ eoꝝ offectũ.cũ monaſterin
ingrediuut᷑ vtruq; in monaſterio offerre
aliiſſimo debẽt bona quidem vt ſint cõia

5

⁊ ſubſtantiꝗ.⁊ quibus vnꝰerat ſi ache 4

maieſtati ei? famulantibo affectũ. vt non
ampliꝰ illa vt ſua · ſed vt cõia diligãt. ⁊ qꝛ
bonũ q̃nto cõius.tanto ꝓculdubio meliꝰ

ideo plꝰ illa in monaſterioꝓ cõione fra

trũ curare tenent᷑.qᷓ; ſi illis in pꝛopꝛiũ cõ
modũ in ſeculo vterent᷑ pꝛopterea pꝛece
ptoꝛ ni in ſequentibꝰ dicet. Dia via ope
ra in vnũ fiant maioꝛi ſtudio.atq; frequz?
tioꝛi alacritate. qᷓ; ſi vobis ſinguli ꝓpꝛia
faceretis.hec enĩ illa duo ſuntque dnñns ĩ
uerit oĩbus q̃ poſſidet.nõ poteſt meꝰ eſſe

diſcipulus.q̊ ad pꝛimũ.ſ.poſſidẽdi facul

tatẽ.Et iteꝝ. Qui vult venire poſt meiab
neget ſemetipſum.quo ad ſcᷣm.ſ.retinen
di affectionẽ· Hõ eni ſufficit extenoꝛẽ re-
linquere ſubſtàtiã :niſi interioꝛẽ abſcida-
mus concupiſcentiã. Et ſane abiecit libẽ
ter.qm̃ hilarẽ datoꝛem diligit deꝰ necſue

celſitudini grata ſunt coacta ſacrificia. x5

tria igit᷑ tua faciẽt munera gta.ſi teꝝ ſub
ſtantia.ſi earũ affectũ.ſi cũ mentis hilari
tate offeres. libent᷑ igitur oĩ eum affectu
debemꝰ terrena dare. vt poſſimꝰ celeſtia
comꝑare.his tribꝰregnũ celoꝝ emit᷑ etiãẽ
ſi pꝛimũ exiguũ ſitdũmodo altera duo ĩ
archano ferueãt mentis.Etenĩ regnũ ce⸗
loꝝ tantũ valet.qᷓntum habes. MHihil vti
lius emit᷑.nihil cariꝰ poſſidet᷑. Nihila te
poſtulat vberrimꝰ remuneratoꝛ deꝰ. niſi
qð largiri potes. Nihil iubet.niſi qð ad
implere vales. Sti exterioꝛa nõ habes.qᷓ
dones interioꝛa nõ deſũt q̃ offers.q̃ tan⸗

to erunt illi ſũmo pꝛincipi deo gratioa.

quanto hec illis ſunt quippe pꝛeſtãtioꝛa

¶ Textus ſeptimꝰ (Buguſtinus

VLi autẽ non habebãt.nõ ea que .
erãt in monaſterio que uec foꝛis

habere potuerut.

¶ Koõmentũ ſeptimm ¶ Ambꝛoſiꝰ

Iccoꝛ ad monaſteriũ multipliciuz
hominü genera fuiſſe veẽtura nec
vẽs qui illuc ſe conferunt. diuino duce⸗

rentur ſpiritu. quinimo aliqui monaſte/

ium ingrederent᷑ laboꝛes mũdi euitãtes
oc etiã & rebꝰ ad victũ veſtitũq; ſpectan
uibꝰ diffidentes. quibꝰ ð vt non pᷣſum⸗

3

— Recognouit pꝛecellentiſſimꝰ do p

f fd——— — — — — —

8

ptuoſe.non arrogant᷑ in monaſterio vi⸗
uant.nec ſe erigant ad ea poſtulanda. q̃
foꝛis h̊ eſt in ſeeulo habere non potuerũt
Diſcreti tũ pᷣlati caritas ſuppleat ·vt eoꝝ
neceſſitati pꝛeſertim tꝑeinfirmitatis. qð
opꝰ fuerit.minime deneget. Idcirco mox

abiecit. Sed tñ eoꝝ infirmitati.q opus

eſt tribuat᷑etiam ſi pauꝑtas eoꝝ.quãdo
foꝛis erant. nec ipſa neceſſana poterãt in

uenire. Caritas quippe illud eſſe indu⸗
mentũ pꝛecioſiſſimũ atq; ampluſſimum
vſcribit᷑.qð omnia operit.Et iõ paupe⸗

res diuites.magnas ⁊ paruos. doctos

1 ceſſitatem. non pꝛopter anime ſa
Auuitem veniunt ad monaſterium. qui non

. Aibus fratres iſtos cõfene poſl- xr

fſumus.qui pꝛopter coꝛpoꝛis ne⸗

mentem.ſed ventrem replere deſiderant.
Qui ſe felices ideo putant.qꝛ inuenerũt
in monaſterio victum ⁊ veſtitum.qualeʒ

in ſeculo inuenire non potueruntales

quippe Beluis comparamus.que omnẽ
eoꝛum appetitum ad ingluuiem dirigũt

Cales de numero ſunt epicurcoꝛumqui

eoꝛum felicitatem in voluptate ſanxerũt
Lales vtiq; ſunt.quoꝛum.vt inquit apo

ſtolus.deus venter eſt. Rd hos chꝛiſtus
direxii ſermonem.cuʒ dixit.ueritis me
non qꝛ vidiſtis ſigna.ſed quia manduca

⁊ignaros.nobiles ⁊ ignobiles. cum ne⸗
ceſſitas affuerit. eadem debemꝰ caritate
cõplecti. NHanq; oẽs qui ad xpᷣi accedunt

☛ ℛK.e ς$ S-. E. . Mm

ſeruitiũ.equum eſt. vt d xpᷣi viuant mu/
neribꝰ. Dignꝰ eſt em̃ operarius mercede
ſua.Et licʒ pauꝑes aliqui q̊ ad terrenam

ſtis ex panibꝰ meis. Ablit igitur fratres.
vt in monaſtenio ſimꝰ.vt bene reficiamur
bene veſtiamur.bene doꝛmiamus:.⁊ bene

5 ſubſtantiam ad monaſterium accedant. nobis tempoꝛaliter ſit. Honne tunc no⸗
tñ pleriq; effecti diuites ſunt.quib iubet᷑ his illa Saluatoꝛis cõueniret ſententia.
“ vt pꝛopter deũ ipſum dimittant ¶ EUnũ Aimen amen dico vobis.recepiſtis merce
em̃ de ſecunda tabula mandatum eſt · vt dem veſtram.ſed Abſit. vt hic finis. hic
ſte non ↄcupiſces.ↄcupiſcentia em̃ reꝝ terre merces.hic ⁊ pꝛemium noſtramum ſit ope.
ai narum atq; fluxibilium.ſatis eſt ad con/⸗ rationum.vt nos ſimul cum illis hic fine
i ſequendam eternà damnationem. Hinc claudamur. Caueamus igitur concupi⸗
cer ſcriptum eſt.qͥ viderit mulierem ad cõcu/ ſcereterrena.ne amittamus celeſtia. NHõö
. piſcendam eam. iam mechatus eſt · hinc deſideramus tẽpoꝛalia.ne pꝛiuemur eter
8 Bernardus ait. Viſcus quideʒ pꝛaui d mis. Jeiunemus igitur bꝛeui tempoꝛein
ii ſiderij.⁊ delectationis terrene animaʒ vo monaſterio.vt in eternũ epulemur in ce⸗
. lare non pati.⁊ citius retrabit mentem. lo.Exunire debemus hic. vt ſatiemur cuz
ſi foꝛte aliq ſubleuat᷑. Pꝛopterea ſpecu/ apparuerit gloꝛia dei. Non enim nobis
. latoꝛ noſtraꝝ intentionũ deꝰ.plus ad no tunc illa dari ſatietas poterit.que noſtra
e ſtram attendit intentionem.qᷓ; ad ipſam erit felicitas.niſi nos hic pꝛiꝰ afficiamur
ſubſtantiam extenioꝛem. pꝛopterea ab eo perſinonia Ande beatus Hieronymꝰ
enunciatuʒ eſt. Beati pauperes ſpiritu. difficile ĩmo ipoſſibile eſſe dicit · vt quis
Pꝛopterea a nobᷣ coꝛ expoſtulat. Nãq; de delicijs ad delicia tranſeat.vt in vtro
s ex omibꝰ creaturis. q̃ ſubſole ſunt.nihil q; ſeculo maneat gloꝛi oſus.vt hic ven⸗
humano coꝛde ſublimius.nihil nobilius trem.ibi menteʒ plenã habeat.pꝛopterea
e nihilq; veo ſimilius reꝑitur.iure igit᷑ ni terrena tm̃ nobis debent eſſe in vſu · vt vi
19 hil aliud a te quenit niſi co:ꝛ tuum. uamus.non viuere vt illis fruamur. Da
U uitice monitioni obtemperãtes. Diuitie
, VMV ſi affluant. nolite coꝛ apponere.Hq; il
6 ¶ Zextus octauus ¶ Auguſtinus lud cui vnuſquiſq; ſuũ coꝛ apponn.pꝛo⸗
culdubio efficitur. dicente patre noſtro
o — Almen non ideo putent ſe eſſe feæę Auguſtino. Si terram diligis.terra es.
; lices. quia muenerunt victum er Si deum diligis. deus es. Et rationẽ ali
Ne tegmentum quale foꝛis inuenire bi adiecit.qm̃ ꝓfecto tanta ẽ vis amoꝛis.
ce non potuerunt. äyäyäürt amantẽ trãſferat in amatũ·ſitq; vniuſa⸗
6 erreine H cuiuſq; amoꝛ.pondus amãtis. vt eo fera „.
is omm entum octauum ¶ Ambꝛoſius tur.ſicut eidem placuit.q̊ͥ pſe fer amoꝛ.

lic inflan ?· ”
Koͤmentũü nonrũñ ¶ Ambꝛoſius

9

terrena

cientur in monaſterio: ad quos dũ eſſe
in ſeculo accedere nõ audebant. In B

Diligamus ergo eterna fratres. vt eterni
fiamus .· diligamꝰ celeſtia vt celeſtes ſimꝰ

diligamus deum vt vnd ſpiritus efficia/⸗
mur cum eo.cuiꝰ maieſtas.que nec ocu

lus vidit:nec aur audiuit.nec ĩ coꝛ hois

aſcendit. nobis in ſua pparauit eſſentia.

Ec erigãt ceruices. qꝛ ſociantur
eęeeis.ad qͥs foꝛis accedere nõ au⸗
debẽãt.ſed ſurſum coꝛ habeant.et
vana nõ querant.ne incipiãt mo
naſteria eſſe diuitibꝰ vtilia nõ paupenbꝰ
ſi diuites illic humiliant᷑.⁊ pauperes il⸗

Scut moniti ſunt paupes mona

mnaſterium ingredientes. vt nõ ea

querãt in illo. que in ſeculo non

4. potuerũt habere.nec exiſtimet ſe eſſe feli⸗

ces.ſi victũ veſtitũq; talem inuenerint. q̃ᷓ
lem in ſeculo inuenire nequiuerũt.ita ad
monent᷑.vt ceruicẽ non erigant ſi eis aſſo

magna vis. magnũq; oſtẽdit᷑ religionis
vinculũ.vt pauꝑes ⁊ ignobiles.ad diui⸗
tes ⁊ nobiles ſeculares eoꝝ pudoꝛe.diui
tũq; contemptu accedere in ſeculo nõ au
deant.⁊ vtriq; ieſu xpᷣi facti cõſerui: vtri/⸗

q; eiuſqé dom eiuſdem cellari: euſdẽc;

veſtiarij ſunt facti poſſeſſoꝛes.Sicut enĩ
oẽs eiuſdem vinee domini ſabaoth cul/⸗
toꝛes.ita oẽs eiuſdem conſoꝛtij.eiuſdem
animi.eiuſdẽq; coꝛdis in domino eẽ de⸗

bent. HNec tũ ob hanc cõem ſocietatẽ pau
peres ceruices erigãt.i:nõ ſuperbi:nõ ar/
rogãtes.nõ ambuioſi.nõ inflati fiant.ſed

ſurſum coꝛ habeãt deo gras agẽdo.ꝙ ta
liũ in religione hnt conſoꝛtiũ.ad quos in

ſeculo nequibãt ha bere ugreſſuz. Et ter
Sanũ pꝛopꝛie il

rena vana nõ querqt · ũ p
lud dicimus.qð ſuũ nõ conſequit᷑ finem.
At eni religioſoꝝ finis eſt ipſe gloꝛioſus

2

⁊ ſublimis deꝰ qui ſummũ ẽ bonũ· Cerui
cũ igit᷑ erectio.elatõ mẽtis.ambitio ⁊ ois

actus ſuperbie.⁊ deniq; oim rerum terre
narum appetitꝰ.vani ſunt.hoc ẽ inuanũ

incaſſum.⁊ fruſtra illos in monaſteno eſ

ſe facit. qui in eos dilabunt᷑.qm̃ ſanctere
ligionis miſcðie permittent eos aſſeqͥ fi
nem. MH ⁊ ſi ſancta ſit religio.ſanctum ſit

monaſteriũ.ſanctꝰ ſit ha bitus:ſancta vi⸗

deant᷑ opera.omnia tñ inutilia ex ſupera⸗
bie efficiunt᷑ vitio. Hẽpe omnis ſuperbia
caſuʒ habet. Inde de ſuperbo ſcriptũ eſt.
ſi peuetrabit nubes ⁊ celu aſcenderit tãq;
ſterquiliniũ perdet᷑ in fine. Quid enĩ ſuꝑ
bis angelis pꝛofuit celũ · Quid elatis ꝓ⸗
thoplauſtis delitiarum paradiſus.uid
igit᷑ ambitioſo monacho ſanctũ pꝛoderit

monaſteriũ.certe nihil.pꝛopterea ſanctꝰ

Dauid oꝛatad dñũm. Mõ veiat mibi pes
ſuperbie.qꝛ ibi ceciderũt qui operant᷑ ini

quitatem expulſi ſuntinec potuerũt ſtare.

ñn Habuchodonoſoꝛ regi de ſua baby

lonia ſuꝑbienti ⁊ exclamanti ·atq; in hec
verba pꝛoꝛũpenti.MHNonne hec eſt ciuitas

Babylon quã ego edificaui in domũ re⸗
gni in roboꝛe foꝛtitudinis mee.⁊ in glo⸗

nam decoꝛis mei. Aox ſuper eum into/⸗
nuit dicens.Tibi rex dicitur regnũ tuum
tranſiet a te.ab omnibꝰ eijcieris:⁊ cũ be⸗
ſtijs fer:q; erit habitatio tua.fenũ vt bos

comedes. ⁊ ſeptẽ tẽpoꝛa ſuꝑ te mutabun

tur. donec ſeias ꝙ excelſus dominat᷑ in

regno hominũ.⁊ mox ſenſum ⁊ regnum
awmilit · ſicut bꝛutũ iumentũ annis ſeptẽ
paſcua querens.
in ſermone de ſuꝑbia his verbis nos cau

uocirca pᷣceptoꝛ nr

tos reddit.O fratres mei: Cauete ne oꝛã

tesvel legẽtes.vel ſtãtes vel ſedentcs.vel

vigilãtes.⁊ in cinere ⁊ cylitio habitantes
cum phariſeo dicatis.gras tibi a go dñe.
qꝛ nõ ſum ſicut ceteri hoĩes.h̊ enim ſolita

riã vitam ducẽtes.d vabolo inſtigati ſepe

cogitãt.ſepe ̊ dicere tẽptant᷑ ab inimico

ſeruoꝝ dei. potiꝰ enĩ volo vos heremuz

.

exire.q; talia dicere velcogitare.¶ Ded
dũ tẽptamimi h̊ aſſerere. vel de vob hů cogi
tare.mox clamate. mox vlulantes dicite.

Ego ſü vermis ⁊ nõ hõ.o bpꝛobꝛiũ homi

nũ ⁊ abiectio plebis.Et cũ pellicano di/⸗
cite qbuſcũq; oꝛnati vᷣtutibꝰ. De ppitꝰ
eſto mihi petõꝛi.Attẽdat igit᷑ caritas via
quid dixerit veritas noſtra· Qui maioꝛ ẽ
veſtrum.fiat ſicut minoꝛ.⁊ qui pꝛeceſſoꝛ ẽ
ſit miniſter.ergo o monache.quanto ma

ioꝛ es humilia te in omnibus. Di minoꝛ

es non engas ceruiceʒ. qꝛ magnis ⁊ pꝛo
fectis aſſociaris.ſed potius memoꝛ eſto

Neſe
ſiſe
unſt
Grtr

let.

Cöomentum decimũ

Jo. xXix

vilis ronditiõis tue. ⁊ iñ omnibus te hu⸗
milia.deo gratias agens.⁊ ſic inuenies

3 gratiam coꝛam deo ⁊ hominibꝰ.¶¶ Ecõ⸗

tra ſi feceris.ſuperueniet in te commina/

tio.quam noſter adiecit pꝛeceptoꝛ dicẽs.

Ne incipiant monaſteria eſſe diuitibꝰvti

N'Jeut tnbus pꝛeceptis admoniti s
ſunt pauꝑes. ita d iuitibus ac-no
bilibus monaſterium ingredien

tibuũs tria confert documenta ſeruanda.

lia non pauperibus. Si diuites illic hu

miliantur. ⁊ pauperes illic inflatur. M.0α

non eſt a natura vel foꝛtuna conceſſum.
eis eſſet ad ſalutem pꝛoficuum. ad perpe

tuum conuertat᷑ incendium. Verbũ eni

gIna quippe abuſio eſt.vt pauperes ſuꝑ⸗

Pꝛimũ quidem.vt non habeant faſtidio
fratres ſuos.qui quidem venerũt ex pau
pertate ⁊ ignobiluate ſeculi.ad illam ſan
ctam ſocietatem que in cõmuni vita reli
gionis conſiſtit. Duabus pꝛofecto ratio
nibus diuites. nobiles.potẽtes:⁊ qui ali
quid alio modo videbantur eſſe in ſecu⸗
lo/ſũopere cauere debent pauꝑes ⁊ igno

biles ad ſanctam monaſterij ſocieratẽ ve

Saluatoꝛis eſt.vt difficilius ſit diuitem

regnum celoꝛum intrare· qᷓ; camelluʒ per
crunam acus.ergo expeditius atq; liben
tius pauper. quoniam paucioꝛibus im/

plicatis curis.ideo poterit famulari.Si

v ſuperbie detentus pondere.faciliꝰ ad
ſuperioꝛa non euolet. ſua dumtaxat erit
aſcribendũ volũtati . ¶ Sicut ergo in ſe
culo pauꝑes.ſicut infimi.ſicut abiecti ex⸗
titerunt.iia ſe in religi ne oſtendant.in q̃
nõ modo humiles.ſed mites. docibiles.

Diſciplinabiles. ⁊ ad omnes debent eſſe

obedientes.quoniam dominus ſicut ſcri
ptum ?. Docebit mites vias ſuas.Etrur
ſus ipſe emittit fontes in conuallibus.i.

gratiam ſuam pꝛeſtat humi libus.Et ite⸗

nientes odio vel faſtidio habere. Altera
quidem eſt ex eoꝛum maioꝛitate pꝛofecta
nam ad eos dictum eſt.quanto maioꝛ es

tanto magis te humilia. Altera ex iucom

pꝛehenſibili abiſſu diuine ⁊ eterne electio
nis emanans.quoniam ſicut Apłus ait.
Infirma mundi elegit deus.⁊ ignobilia
⁊ contemptibilia.vt foꝛtia queq; confun
deret.vt non gloꝛetur omnis caro in cõ
ſpectu eius. ſcʒ neq; potens in potentia
ſna.neq; ſapiens in ſapiẽtia ſua.neq; di⸗
ues in diuitijs ſuis. Et tertiam addimꝰ.
quoniam non eſt vt Apts inquit. acce⸗
ptio perſonarum apud deum. Idem enĩ
dominus omnium.⁊ diues in omnibus
inuocantibus eum. Pꝛopterea diu? Ba

ſilius ait. ꝙ deus non fecit diuitem. diui

rum.qui ſe humiliat exalta bitur. Et pPꝛo

pheta. Superbus deus reſiſtit. Pumili

bus autem dat gratiam. Et dominus in

euangelio. Humilis recumbit in nouiſſi
10 ocNE NPi. on oſtea 01 % Kextns vndecimus
cat᷑.amice aſcẽdeſſuperis.Et ſctůs dauud4⁴·?

mo loco.vt ab ipſo domino ei poſtea di⸗

Elegi abiectus eſſe in domo dei meihoc

eſt in loco humili ſancte religiõis.⁊ in cõ
ſoꝛtio deo famulantium.magis qᷓ; habi-
tare in ta bernaculis peccatoꝛum. hoc eſt

in ſinagoga peruerſoꝛum.⁊ in conuentu M
(Eoͤmentum yvndecimũ ¶ Ambꝛoſius
¶ extus decdimus ( Auguſtinus

r AVrſus etiaʒ illi qui aliquid eſſe A-

malignantiũ atq; ſuperboꝛunn.

videbant᷑ in ſecło.nõ hẽant faſti⸗
dio fratres ſuos:qui ad illam ſan
letatem ex paupertate yenerunt.

— —

¶ Umbꝛoſius

tiarum dominum poſſeſſoꝛẽ.ſed diſiri⸗
butoꝛem. Eum quidem fecit vt ſaluetur.
paupenibus cõpatiendo.non deridendo

¶ Nuguſtinus

Atggis qutem ſtudeant non de pa
rrentum diuitũ dignitate. ſed de
ARlpauperum fratrum ſocietate glo
tial..

Tterum documentum eſt. vt di
uites ⁊ nobiles ipſi nõ debeãt de
aarẽtũ Dignitate: diuitijs ⁊ potẽ
tijs gloꝛiari.qm id ad vanitateʒ pertinet
mundi. Hempe magna ſtulticia eoꝝ eſt.
qui mundum reliquerunt monaſteriũ in⸗
grediendo. ⁊ muudi inuoluantur vani⸗
tatibus. ¶ Honne iſti melius letarentur
in ſeculo. qᷓ; ſie et alios affligerunt in

monaſterio. Mõne iſti talibꝰ ↄpant᷑ amẽ-
tibꝰ. qͥ ſuauiſſimis ſpꝛetis epulis.velint
veinde epulaꝝ ſatiare odoꝛe. Studeant
igit nõ de vanitatibꝰ mundi.cui moꝛtui
ſunt.ſed de paupeꝝ fratꝝ·cũ quibus vi⸗
uũt xpᷣo ſocietate glari.Contẽplent᷑ cum
Salomõe.ꝙ om̃ia q ſub ſole ſunt.vani⸗
tas ſunt vanitatũ.Contẽplent᷑.ꝙ nec p

borenen magnitudo aliqͥd conferũt ad
btitudineʒ. Contẽplent᷑ ꝙ ſublimis veꝰ
q diues in gloꝛia ſua. pauꝑ factꝰ eſt pꝛo
nob.nec diuitibꝰ. ſed pauꝑibꝰ dignat? ẽ

rentuzʒ dignitas.nec diuitiarũ copi ne .

ſociari. Eõtemplent᷑ ꝙ qͥ excelſus.ĩpaſſi

bilis.⁊ immoꝛtatł eſt in ſua veitate.paruꝰ
hũilis.paſſibilis.⁊ moꝛtalis factꝰ eſt ĩ no
ſtra huanitate.Quod igit᷑ ſuꝑbis.o mo⸗
nache.q̊ͥ puluis es ⁊ cinis.qͥ de mũdi va
nitatibꝰ gloꝛiarꝭ. qͥ vaſtigio pauꝑes frẽs
habes.qͥ dedignan eis ſociare.qͥ eos veri
ſoꝛio vultu aſpicis.Si rex celoꝝ.creatoꝛ
vniuerſi.dñs dominantiũ.⁊ ves maieſta
tis.ſic paupeꝝ adamauit ↄſoꝛtiũ. vtreli
ctis regalib ſedibꝰ.pauꝑ inter pauperes
naſci voluit.pauꝑ viuere cũ pauꝑibꝰ cõ/

erſari. pauꝑes ad ſe accerſiri· pauperuzʒ

collegiũ ↄſtituere.pauꝑ ⁊ ſanctꝰ int᷑ pau⸗
peres nudos ⁊ ſceleratos moꝛi.⁊ mundi
potentiã calcare.⁊ mundũ ipᷣm toti:pau
cis emiſſis paupib? ad ſe duertere · Non
em̃ alis.nõ cuneis;nõ legionibꝰ.nõ acie
bus caſtroꝝ.nõ exercitibꝰ militũ.non ara
mis quibuſcũq;.nõ ducũ:imꝑatoꝛũq; im
petu.ſed diſcalciatoꝝ hoĩm pauperuʒ ſcʒ
apoſtoloꝝ linguis om̃ibo terre finibꝰ ſu⸗
am voluit pᷣeſſe maieſtate · Mos igit᷑ fra⸗
tres diligamꝰ 2 amemꝰ pauꝑes.qm̃ mili
tes xpᷣi ſunt.gloꝛiemur de paupeꝝ fratrũ
ↄſoꝛtio.qm dñs refugiũ eſt pauꝑi.gau⸗
veamꝰ ⁊ iocũdemur de eoꝝ ſocietate.qm̃
ipſoꝛũ eſt regnũ celoꝛum. Caueamꝰ eos
ve riſui vel ↄtẽptui habere· qm nihil pꝛo⸗
fecto grauiꝰ. ſicut egregius doctoꝛ Am/⸗
bꝛoſius inqᷣt.qᷓ; vt fiatres nros pauperio
res ſuꝑbo oculo ſpiciamꝰ.ↄfoꝛmes no
bis intolerabili repellamus faſtidio.no
ſtra indignos gratia iudicantes qꝛ ſunt
inopes.cũ pauꝑtas faciliꝰ ſit deo qᷓ; tbe⸗
zaurus acceptioꝛ ꝓpterea Auguſtinꝰ in
libꝛo de vᷣbis apoſtoliait. AUis cognoſce⸗
re qᷓ; locuplex ſit paupertas. celum emit.
QAuibthezauris ↄferti poteſt qð pauper

tati viem? indultum. vt paup ad regnus

celoꝝ venerit · qd dines poſſeſſiõe ſua ob

tinere nõ potuit·

Eermus duodecim (AZuguſtin?

Ec ertollank ſi ci vſte veſius fa
n cultatibꝰ aliqͥd ↄtulerint. Hec de
la frueren· nie⸗
õmentũ duodecimũ ¶ Ambꝛoſius

—Dptoꝛ diuitibꝰ ad monaſteriũ aca
cedentibꝰtradidit eſt.vt ſi ſuis de
facultatibus mõaſterio ꝓ cõi vita ſeruan
daqppiã tribuerint.nõ extollant᷑ mente:
neq; etiã verbo ſe iactent. erba eni ex⸗

terioꝛa imago ſunt vᷣbi interioꝛis.Nerin

de Ariſtoteles in libꝛo enunciationũ ait.
Aoces ſũt.note eax. q̃ ſunt in aĩia paſſio

nũ. Pꝛopterea ſi às iactan᷑ narrat:q mo
naſterio ↄtulit.ſignũ eſt vt elatam habeat

mentẽ.Hec de ſuis diuitijs magis ſuper
biãt.qꝛ eas in monaſterio int᷑ fres partiꝰ
unt᷑.qſi eis in ſeculo fruerent᷑. Multo enĩ
minꝰ malũ eſt. vt qͥs humilit᷑ ſuis diuitijs

ſmuat᷑ in ſeculo.q; ſuꝑbe partiundas inter
frẽs ↄferat mõaſterio.Ob eã rem diuꝰ pa
rens nr Auguſtinꝰ in ſermone de ſuꝑbia

nos admonet vt caueamꝰ ⁊ vigilant᷑ at⸗
tendamꝰ.ne ſuꝑbia inflemur de bonis cõ
miſſis. At enim bonoꝝ duo ſunt genera
Alteꝝ qð ad aĩim. Alteꝝ qð ad bona ꝑti/
net ext᷑ioꝛa.Ex quibꝰduo genera naſcun
tur ſuꝑbie.alteꝝ qð carnale.alteꝝ qð ſpi
rituale d. Hq; opæs.diuitie. pulchꝛitu
doinobilitas generis robur coꝛꝑis.⁊ alia
hmõi exterioꝛa bõa ſunt de his głiari.ꝓp⸗

pter hec faſtidio fratres hĩe.pauꝑes pꝛo/

ſequi.alios ↄtẽnere ad carnalem ſpectat
ſuꝑbiã.At vᷣo ſcia.ſapiẽtia.foꝛtitudo aĩ.
pudicitia tẽptatõnũ.victoꝛia.ſiugule vᷣtu
tes mẽtis.⁊ deniq; oĩa pietat obſequia·

ſpũalia ſunt bona. De his qui ſe extola.

lunt in genus ſpiritualis ſuperbie labun
tur. Quippe vtrũq; malum. ſed hoc peri
culoſius. Atrunq; euitanduʒ.ſed boc fu

giendum. Atrunq; eijcit mentem. ſed 6
intelicioꝛem facit animam. Minc beatus

ſuis diuitijs magis ſuꝑbiantqui
s in monaſterio ꝑtiunt᷑.qᷓ ſi eis in ſe-

— Ertiũ docmentum qð nr pꝛece⸗

d

3

1
in

deo
bien
perd
nitu
ſius

tend
dbue
yrer
ſcan
ſegg.
ſiete
pofe
688
Kv
it⸗
ela⸗
aſee
ximt

gy
wae
horc
celeſt
insg
tanace
eg
g

bs

n

lgit
ls ⸗
hofer
cn

ſts

uisſ
Bede
mcti
Guſe⸗

Jo. xx

Pieronymus ait. Eulto illa defoꝛmioꝛ

eſt ſuperbia que ſub quibuſdam humili/

tatis ſignis latet.ſicut ſepenumero con⸗
tingit. vt gloꝛienis ꝙ de peccato ſuperbie

egeris penitentiam. O infelix anima· vt
de occiſo inimico ſuſcites hoſtem.ſuper⸗
biam abijciendo gloꝛieris. mactando ſu
perbiam efficiaris ſuperba.Quid hoc ꝑ/
nitioſius.quid infelicius:quid periculo/
ſius. Hempe virus hoc naturã habet vi
perarum.pꝛopterea ſummo ſtudio anni/⸗
tendum eſt.vt hoc genus noſtris e men⸗
tibus penitus euellamus. Caueamꝰigi/
tur extolli de bonis operibꝰ fratres.ne de

hyrciamur. Quiſquis enim in eo quod be⸗

ne agit intumeſcit.eo ipſo tramite quo pp-

ficit cadit.Et poꝛro quanto magisvidet᷑
pꝛofeciſce.tanto plus deficit.⁊ quãto ma
gis aſcendiſſe creditur: tanto periculoſiꝰ

ac velocius pꝛo ſui ponderoſitate deſcen

dit. Hinc Caſſiodoꝛus dixit. Sathanas
elatus cecidit humilis homo ſubleuatus
aſcendit. Hinc Gꝛegoꝛius pontifex ma⸗
ximus in moꝛalibus ait. Omnis ſuper/⸗
bia eo ipſo in imo iacet.quo in altoſe eri⸗
git · vt inde magis ſuppoſita cunctis ſit.
vnde cũctis appetit ſupereſſe · Minc Ber
nardus faſſus ẽ. Superbia de ſupernis
celeſtibꝰ ad ima pꝛecipitat.humilitas ab
imis ad alta leuat.Angelus e celo ad tar
tara coꝛruit.hõ e mundo ad celum aſcen

dit. Et Vgo in cõuentarijs inquit.Oĩis

quippe ſuperbia tanto in imo eſt.quan⸗
to in alto ſe erigit.tãtoq; pꝛofundius la
bitur.quanto excelſiꝰ eleugatur.

¶ Tertus decimuſteniꝰ (Auguſtin?

VEquitur alia quippe quecũq; ini
quitas in malis operibus exercet᷑
vt fiant ſuperbia etiã bonis ope⸗

nibus inſidiat᷑ vt pereant·

¶ Koõmentũ decimũtertiñn ¶ Ambꝛoſius

Xferuẽtioꝛes ſint ad ſuſcipiẽda
documenta. q̃ de euitãda ſnꝑbia
didit eiꝰ deteſtationem. ⁊ ma
lignitatem adiecit. aperiens ipſam cun/
ctis iniquitatibꝰ.cũctis vitijs ⁊ peccatis
pꝛofecto eſſe nequioꝛẽ.qm quecunq; aha
iniquitas.quodcnnq; delictũ ſitquippe

*

illnd exercet᷑ in malis operibus.vt fiant.
hoc ẽ.vt illa perpetrent᷑ ⁊ ſequant᷑ mala.
Superbia vo nõ ſolũ perpetrare mala in
tendit. ſed etiã bonis inſidiat᷑ operibꝰvt
pereãt. Et ideo in libꝛo de natura ⁊ gra

inquit.omnia vicia in malefactis tm̃mo⸗
do valent.ſola ſuperbia etiã in recte fact⸗
eſt cauenda.in quibꝰ pede celenoꝛe ſuꝑ⸗

uenit ⁊ obꝛepit · Cetera vitia ſimiles ſunt

leoni.qui aꝑte iraſcit᷑. Superbia dꝛaco⸗
ni:qui occulte inſidiat᷑. Et qᷓ;to difficiuꝰ

eſt occultas euitare inſidias.qᷓ; impetꝰ fu

gere ma nifeſtos tanto ceteris vitijs ⁊ ne

quioꝛ ⁊ periculoſioꝛ ẽ ſuperbia. Hinc du
plicem finẽ eſſe ſuperbie agnoſeito mala
vtp ote vniuerſa cõmittere. ⁊ bõa omnia

tollere quo fit.vt recte ſeniptũ ſit.initium

oĩs peccati eſſe ſuperbiã. Rerinde pꝛecel

lentiſſimus doctoꝛ Auguſtinꝰ in ſermo⸗
ne de nõ alte ſapiẽdo inquit. Superbia

mater eſt ⁊ caput oĩm vitioꝝ.ab ea enim

deſcẽdit inanis gloꝛia.ĩuidia.ira.triſticia
auaricia.voluptas carnis.in q̃ ↄtinet᷑ gu
la atq; luxuria. Aſcẽdit quis fratres mei
ad ſapientiã huiꝰ mundi. ⁊ dum conſide

rat honoꝛes ſibi a diſcipuł exhibitos.ex⸗

tendit alas ſuas vſq; ad terminos oꝛbis
terre.⁊ de ſe pꝛeſumẽs gloꝛiat᷑.⁊ ſuperbiẽ/
do ac pꝛeſumendo.mox ianis gloꝛia pᷣſu
mentẽ aggredit᷑. dum ab alijs querit glo
rioſus videri· Et dum ſic qrit. a quibuſ⸗
dam cõſiderat ⁊ videt ſe deſpici dicenti⸗
bus.nõ eſt qð a multis credit᷑. plures nã
q; ſunt eo acutioꝛes. plures eo melioꝛes
eſſe nõ dubitamꝰ. Inflatus vᷣo ule.qui ſe
oĩa putat ſcire vel ſingula poſſidere. vi⸗
dens quoſdꝗq altioꝛes ſe. mox eum inui⸗
dia aggredit᷑.cuiꝰ veſtigium ira imitat᷑.et
non valens irã oꝑe perficere triſtat᷑. ⁊ cõ
ſolationẽ querẽs triſticie ab auaricia tan
git᷑ · vt habeat vt tranſcendere valeat oẽs
Sed ecce cum diuitias ↄgregauerit.ſta⸗
tim in gule ⁊ lnxurie foueam cadit:Et eo
pacto cunctoꝝ maloꝝ radix.⁊ regina eſt
omniũ vitioꝝ ſuperbia:Quid plura cete⸗
ris vitijs creature offendunt᷑. ſuꝑbia vᷣo

ſuũ iaculum in deum imediate enixa eſt

emittere.dicente Auguſtino in cõmenta
rijs pſalmoꝝ. Quid ſuꝑbie malicia dete
riꝰ que nec deum habere ꝓpoſitum. Hec
velut omniũ peccatoꝝ imperatnx pꝛima
eſt in delinquẽdo.vltima remanet in cõ⸗

.felix pfe

*

flictu. Ob ez rem enm dei ſerui cetera ſu⸗
perauerint vitia.⁊ ad alta virtutum ↄſcen
derint.ad huc ſuper eis cõtra ſuꝑbiã pu⸗
gna.quã niſi expugnauerint.fruſtra in ce
teris laboꝛaruntqm̃ arx ⁊ foꝛtilitium ca⸗
uernoſum eſt.vbi tãqᷓ; clamdeſtini cetera
vitia latẽt. Hec ieiunia.diſciplinas.oꝛa⸗
tiones.ꝑegrinatiõeselemoſinas.oĩm fa
cultatum diſtnbutiones. ⁊ omniũ virtu⸗
tum genera facit inutilia.ideo ſubiunctũ

(ertus decim?quart? Auguſtinꝰ

TX quid pdeſt diſpergendo dare
pauperibꝰ. ⁊ pauperem fieri.ſi aĩa
miſera ſuꝑbioꝛ efficit᷑ diuitias cõ
demnendo qᷓ; fuerat poſſidendo.

¶ Cõmentũ decimũquartũ ¶ Ambꝛ:

VOnge eni melideſſet.ſi eas in ſecu
lo retineret.qᷓ; ſic dimittere vt in
monaſterio deindeſuꝑbiant. In
cto eſt q̃ perit virtutibꝰ.⁊ vñ pꝛe⸗
miũ expectat.inde toꝛmentum incurrat.·
Mãc felicitatem incurrit phariſeꝰ.qñ bo⸗
na ſua opera iactanter in tẽplo recenſuit.
ſeqdem iuſtificando. ⁊ ipſum condẽnan
do publicanum. Merinde Auguſtinꝰ ali/⸗
bi ſic dicit.Sunt qͥdam qui de contẽptu
vane gloꝛie vanius gloꝛiant᷑. Siliter ſũt
pleriq;. qͥ de cõtemptu diuitiarũ vanius

extollunt᷑.quibꝰ ſane dicit᷑. melioꝛ eſt hu

milis peccatoꝛ qᷓ; iuſt elatꝰ.Melioꝛ hu⸗
milis diues qᷓ; ſuperbꝰ pauper. Quocir
ca oĩs ſeruus dei ſic ꝓuidus.⁊ circũſpe⸗
ctus in ſuis debet eſſe actionibus.vt hac
ꝓſpicaci ſtudeat mente. Inpmis nema⸗
la cõmittat.deinde ne bona negligat. po
ſtremone de bõis q̃ fecerit extollat᷑.Ete⸗
nim illa que agimꝰ. tunc vere ſunt bona.
cum ſemꝑ ſunt ab humilitate cuſtodita
tunc veracit᷑ ſumꝰ pauperes xpᷣi.ſihumi⸗

les ſumus ꝓ amoꝛe xpᷣi.⁊ tũc quidẽ ſumꝰ

bhumiles ꝓ amoꝛe xpᷣi.· qñ abꝛenuncian⸗
tes dyabolo ſequimur xpᷣm:¶ Mãq; per
ſuperbiam ⁊ cupiditatem. ceu Auguſti⸗

nnus libꝛo de ſalutanbꝰ documentis chꝛi

ſtianiſſune diſſerit.O yabolus ſuperbe di
cit. In celum conſcendã. Chꝛiſtus cũ hu
miultate dicit:. Mumiliata eſt in terra aia
mea. Oyabolus ꝑ ſuperbiq. ⁊ cupiditatẽ

dicit. Ero ſilis altiſſimo. Chꝛiſtus ꝑ hu⸗

militatem cum eſſet in foꝛma dei exinani

uit ſem etipſum foꝛmã ſerui accipiẽs.hu⸗

miliauit ſe pꝛi. Factus obediens vſq; ad

