q; ꝓphis. excellentiſſimo euãgeliſte Johi

⁊ alijs innumeris diuina reſerarũt arca
na:Bonos ⁊ innocẽtes a malis ⁊ cũctis
iminentibꝰ periculis liberẽt· teſtꝭ ẽ Loth
quẽ ab incendio Sodome liberarũt.Te⸗
ſtis ẽ Chobias.quẽ Raphael a piſc de
uoꝛatiõe exemit.ab eius vxoꝛe demonuʒ
pepulit.⁊ pio reſtituit viſum parẽti. Ce⸗

ſtes ſt yſdrac. Miſac ⁊ Abdenago.q̊s ex
ardẽtiſſimis flãmis laudãtes ⁊ bndicẽtes

deũ illeſos irrupuerũt. Petri fulgente in
carcere luieangelus dui cathenas diru⸗
pit. ue⸗ itẽ directoꝛes regulatoꝛeſq;

nfſ't in acquirẽdis meritis ꝓhibẽdiſq; pec

catis.ob eã rem Abꝛahe derterã angelꝰ
in mõte tenuitne vnigenitũ yſac macta⸗
ret. Balaà in aſina ſedeti inhibuit ne dei
ppło maledictionẽ ĩferret. Joſeph ↄiugẽ
ſuã clã dimittere cogitãtẽ redarguit illiꝰ
ſctẽ vᷣgitatis eũ certitudinẽ atq; rõem do
cens. ¶ Sunt noſtraꝝ mentiũ illumia-
toꝛes.atq; doctoꝛes veraciſſimi: In cuiꝰ

typo Jacob ſcalã vidit.cuiꝰ ſũmitas ce⸗

los tangebat.Et angelos dñi aſcenden⸗
tes.deſcendẽteſq; per eã.Sed qͥd perila
lũ aſcenſum in celũ.niſi vt tam ↄtemplati
uõ.ꝑ quã ad dũm ſubleuamur docere vo
luerũt.quid ꝑ deſcenſũ.niſi vitq actiuaʒ.
q̃ quidem deſcẽdimꝰ humiliqtes nos ad
compatiẽdũ.ſeruiendũ.atq; miniſtrãdũ

ꝓximis nr̃is in acqͥrenda vtriuſq; hois in

terioꝛis.ſ.⁊ exterioꝛis ſalute inſinuarunt.
Hinc vnus de ſacro atq; ſublimi Sera⸗
phin collegio ignito calculo yſaie labia
mundauit atq; purgauit.MHincangelꝰpa

ſtoꝛes infantulũ.mũdi.ſ.ſaluatoꝛẽ inuo ⸗

lutum pãnnis in pᷣſepioq; reclinantem in
Bethleem iude cõperire docuit.Seuiẽ⸗
te àʒ imaniſſimo Merode in euʒ Joſeph

inſtruxit · vt genitrice filioq; nocte.ſuſce-

ptis egyptũ peteret.¶ Hec vnq; no de
ſunt afflatu.erudire nos qͥd canere:quid
ue ꝓſequi debeamꝰ. Mon mõ a ſpũalibꝰ.
veꝝetiã a coꝛpoꝛalibus.nos tuent᷑ inimi
cis. MPerinde int᷑ egyptoꝝ ⁊ iſrael caſtra.
vt iudeos defenderet.Angeli viſi ſunt.et
vt Judã machabeũ ̊ Chimoteũ tuerent᷑
quinq; angeli armati eqſtreſq; e celo de⸗

ſcẽderũt. Aliuſq; veſte cqjdida idutꝰ exer

citũ anibat.Zelo ſuccẽſi obiurgãt ⁊ pnni

h

unt delinquentes. Sic iudeoꝝ cũ Cha⸗
naam amicitiam contractã deteſtati ſunt
Superbientem Dauid de populi multi
tudine coꝛrigentes manũ ſuper Hieruſa
lẽ extenderunt. Nocte vna centũ ⁊ octoa
ginta milia quinq; hominuʒ de exerciiu
Sennachenib contra dei populum dimi
cantis occiderunt. Helyvod oꝝ teuplum
domini expoliare volentem percuſſernnt.

MHerodi diuinos vſurpati honoꝛes.to les

intulerunt plagas:vt eũ vermes cõſume⸗-
rent. Quantũ timidos afflictoſq; ſolen-
tur ſacrarum litterarũ teſtantur hiſtoꝛie.
in quihus innumera referuntur angeloꝛ
ſolamina.nempe celeſtes ille mẽtes He-
deoni victoꝛiã pollicentes ipſum ad pu⸗
gnam concitarũt.Melyam aieʒabel facie
pꝛofugum confoꝛtantes delicioſo refece
runt pabulo.abacuch e iudea q; repente
in ba bylonem tranſtulerũt.vt omnipotẽ
tis dei famulo Danieli pꝛandiũ deferret.

poſt ſathane tẽptationes ad chꝛiſtum ac

ceſſerũt ſue miniſtrantes maieſtati.quem
dũ paſſionis tempoꝛe oꝛaret in hoꝛto. in
veh emẽti poſitũ agonia celeſtis pꝛis no
mine miꝝ ſunt in modũ cõſolati:vt equo

animo/ꝓ humani generis ſalute moꝛtem

ipſaʒ ſu biret.hi ſue inelite gemtricis ea tẽ
peſtate ipſam cuſtodiẽtes dulciſſimis at,-
q; mellifluis eoꝝ affatibus acerbiſſimos
mitigabat doloꝛes. Nonne etiam Man

gdlenam inexplicabili affectam peniten

tia diebus ſingulis roꝛe ullo celeſti ciba-
bant. nõne NRuguſtino Helye pſimoni-
am experm volenti panis depoꝛtarũt an
nonam. Quis vnq; celeſtem illum regem
veraciter ſequens angeloꝛum eſt deſtitu-

tus auxilio: Quis ad bñ beateq; faciun/⸗

dum maioꝛa pꝛebuit incitamenta.nonne
ſanctos ulos apoſtolos carcere ſolutoo.

vt populo de chꝛiſto pꝛedicarent ſollici/

tauere dicentes.ſurgite ⁊ loquimini ple-
bi.nonne P biupum w in gazã ſe con⸗
ſandum verbum dei cõ
mouerunt.tũc qui candacis regine in via
baptizauit Eunuchum. Coꝛneliũ quo
q; hoꝛtati ſunt.vt Cetrum adiret. quem
cum alloqueretur ad chꝛiſti fidem cõöuer-
tit. ¶ Demũ poſt dei genitncis pꝛeſidiũ
ex omnibus creaturis/dux potentioꝛ fi-
delioꝛq; dari nob non poſſet.qᷓ; dei ange

ferret ad euangeli

lus.qui tantopere aſfectat nos ad poꝛtũ

conducere ſalutis. quemadmodum ido/

neus teſtis Jacob fuit:cui ad patrem re
deũti angeli fideliſſimi extitere comites.
Iſrabeliticum populum in terram duxe
runt pꝛomiſſionis. Judith euntem ſtantẽ

redeuntẽq; ab angelis ſe cuſtodiam fuiſ⸗
ſe aſſeruit. Raphael quoq; ad genitoꝛez
ſuum q; tutiſſime iunioꝛem reduxit ho
biam. Mendicus etiam e vita hac moꝛta

li migrans in Abꝛabe ſinum ab eis dela⸗/
tus ẽ.omnes deniq; ſine peccati labe de⸗

cedentes in eternam ducunt felicitꝛtem.
Inde fit.vt diem feſtum agant.letantes

ſuper his qui refugientes cõſoꝛtijs demo

num per exercitia virtutum angelicis fe⸗
ſtinent ſe ſociare ↄſoꝛtijs.aſſentit his vir
vtiq; doctiſſimus Oꝛigenes.qui in coma⸗
mẽtarijs ſuper libꝛo numeroꝝ ait. Adeſt
vnicuiq; noſtrum etiam minimis qui ſũt

in eccleſia dei.Angelus bonus.angelus
Ddomini.qui regat.qui moueat.qͥ guber⸗

nat.qui pꝛo actibus noſtris coꝛtigendis
2 miſerationibus expoſcendis quotidie
videat faciẽ patris.qui in celis eſt.aſſen/⸗
tit pꝛeſul ſanctiſſimus.Iſidoꝛus qui in li
bꝛo de ſum. bo.ait. Boni angeli ad mini
ſterium humane ſalutis deputati ſunt.vt

cunctis adminiſtrent mundi ⁊ regnat oia
iuſſuidei.Aſſentit diuus Bernardus qui
abſq; omni heſitatiõe credere aſſemit:ſan

ctos angelos aſtare oꝛantibꝰ.offerre deo

vota.pꝛeceſq; hommũ.ſi ſine deceptione

leuan puras manus perſpexerint.Aſſen⸗
tit beatꝰ Ambꝛoſius.qui in ſermõe de bel

li tumultu ita fatur· Sepe dixiſſe memi⸗/

ni me.qꝙ tumultus bellicos timere mini⸗
me debeamus. nec quãlibet copioſam ho
ſtium multitudinẽ foꝛmidare.qm̃ ait do⸗
minus.¶ Maioꝛ eſt qui in nobis eſt. qᷓ;
qui in hoc mundo.hic potentioꝛ eſt ad ꝓ
tegendos famulos ſuos chꝛiſtꝰ. qᷓ; d ya⸗
bolus ad inſtiganduʒ inimicos. Quãuis

enim idem dyabolus colligat ſibi turbas

⁊crudeli eas armet inſania.tamen facile
deſtiuuntur . qꝛ melio ubus populuʒ ſuũ
ſaluatoꝛ circũdat auxilijs.At enim ꝓphe
ta. Immittet angelum dominin circui⸗
tu timentium eũ.⁊ eripiet eos.ꝙ ſi ange⸗

lus domini timentes eũ de periculis eri⸗/

pit.nõ poteſt timere barbarum. qui timue

rit ſalua toꝛem . Nec poteſt metuere ho-
ſtis impetũ:qui chꝛiſti pꝛecepta ſeruauit.

Oe

piece
.
a6
iuſtru
uniu
ſerico
Uino
Oltq
uem
R un
19
Neſ
cnrt
lunhu
Aune
lo,
Nuert.
os ſecn
tenene
u gun
izcun

fenſoꝛ

pugn⸗
es ſun
beytan
gtden
certus!

Eann

one
Uetd
henefe
oblen
Mn
Gr
N
ſpe
ſup
her
lun
ſne
ſpen
nlui
ſenp
metun
hirge
loge
2vid
katui
bop
Pom
lct
he

Mdmwimni,
ad ne
Tütgetonis,
nntenn den
tdamen NS
eiglun f
oigan
denſeänttl,
nennbenann

epernd ede
luneſclatnn.

negan Nn

s (hortis n

s Aſinurisn.

snin c
orat Aek

nummns alu

donusangls

Noner n⸗
ſrs ngends

ſcends gonde
ncelschd
ceusn
ſangelioo n
cpuran ſuntn
dir egnatei
Bemundus qui
gereaſena ian
nbooffene d
ſnedectpnone
perenni Aen
nſamiedebel

edtriſe men⸗

psteeii
etceholan

Ae

minwwrpc⸗
R
vlgf⸗
nmncs OMinu
Aripnms
iui unmſol⸗
Tus whlujſ
1,amg
won Mo

inmmicum.

Fo.

pꝛecepta enim chꝛiſti arma ſunt xpᷣianis
Et diuinꝰtimoꝛ a nobᷣ expellit hoſtilẽ.ar⸗
ma auteʒ hec noſtra ſunt. quibꝰ ſaluatoꝛ
inſtruxit. oꝛatio.mia.atq; ieiunium. Je⸗-
iunium enim melius qᷓ; murus tuet᷑. aρ 1
ſericoꝛdia facilius liberat q; rapina. om⸗/
nino longius vulnerat.qᷓ; ſagitta- Sa⸗
gitta pꝛoxime ↄſpectum ꝑcutit aduerſa/
tium. oꝛatio quᷣtlonge poſitum vulnerat
ic nanq; Eliſeꝰ pꝛophe⸗/
ta. cum eum vellet rex Syrie captiuare
ac ſue ſubdere ditioni.multiſq; armatoꝝ

cinxiſſet agmninibꝰ. Hon eſt territꝰ.non
turbatus.ſed annuncianti puero ait. no

li timere plures enim nobiſcũ ſunt. qᷓ; cũ

illis.O fides ſancti pꝛophete. non timet
adu erſarios. q̊s pꝛoſpicit. qm̃ ſcit ange⸗

los ſecum eſſe.quos qredidit non mertuit
terrenas inſidias.quia celeſtia adeſſe no

uit auxilia. plures inquit nobiſcum ſi unt.
q́; cum illis. Aira res.plures e celo xn

fenſoꝛes meret᷑ ſanctitas · q; in terris op⸗

pugnatoꝛes adduxit impꝛobitas. Plu/⸗
res ſunt nobiſcum qᷓ; cum illis. Nidete
beatitudinis meritum. CPꝛopheta nun/
ciat de multitudine.cum puer adhuc in/⸗

certus ſit de ſalute. Spirituales octi plꝰ

cernunt.hic pꝛoſpicit armatoꝛum numeꝝ
⁊ non cernit defenſionis iudicium Quã⸗
ta eſt diuina miſericoꝛdia.defert᷑ hoibus
beneficiũ.nec videt᷑ auxiliũ periclitantes
conſequit᷑.⁊ neſciunt.hec enim eſt pietas
ſaluatoꝛis.vt interueniat ſaluti.nec ſe p⸗
dat aſpectui. Sentiat᷑ beneficijs.⁊ nõ cer
nat᷑ obtutibus. vñ errat qui putat cuʒ pi⸗
ſpera aliquid geſſent ꝓpꝛia ſe foꝛtitudine

ſuperaſſe. Scire enĩ debet. ꝙ aduerſarij

meritis magis qᷓ; virtute vincuntur.⁊ nõ
tam virtute q; ſanctitate ſuperant᷑. Sicut

ſanctus Meliſeus hoſtes ſuos nõ armis

ſuperabat.ſed oꝛatiõe vincebat. Ham cũ

miniſtro ſuo ad depellendum eius timo

rem plures adeſſe diceret defenſoꝛes nec
metum ab illo poſſet auferre. Tunc oꝛa⸗

uit ad dominũ dicens.domine aperi ocu

los eius.vt videat.⁊ aperti ſunt oculi eiꝰ.
⁊ vidit.Et ecce mons totus plenus equi
tatuũ:Oꝛatio autẽ pꝛophete aperuit ocu
los pu eri.vt videret exercitum. qui noua
pꝛomerentur auxilia.aut cur non acies ꝓ
qucat obtuitum. quem acies inſtruxerat

angeloꝛum.pleri q; etiam philoſ ophoꝛuũ.

LV

⁊æ ex his maxime ſtoici eandem aſtruxere

ſententiam. non quidem vt arbitremur

eos pꝛopꝛie mentis acie ad hanc doctri⸗
ne celſuudinem vectos.ſed vel ex iudeo⸗
rum libꝛis eam didicerunt. vel ob coꝝ fu

gam vitioꝛum accuratiſſimũ q; ſtudiũ.vir
tutum ſumma dei pietas.aut afflatu quo

dam interno almi paracliti. aut cuſtodi⸗

entis angeli miniſterio eã illis reſerauit.
ceu Socrates fuiſſe creditus eſt. qui oeem
philoſophiam ad mundi contemptũ bo
nos ſanctiſſimoſq; moꝛes trahens. de tãꝗ
cxcelſo pꝛeſtantiq; hominũ cuſtode pꝛi⸗

mus fuit pꝛolocutus.cuiꝰ pꝛeclarniſſima

dicta Plato. Apuleyus. ⁊ alij poſterio
res comemoꝛantes aſtruxerunt cuſtodes

veſtros.quos ipſe deos. nos qutẽ ange⸗
los quaſi dei nuncios oppellamus. tam
magnãꝗ curaʒz de no bis ha bere.vt eos ſi⸗

cut Apuleyꝰ codem in libꝛo de deo So

cratis meminit: cuſtodes ſingulares.do
meſticos pꝛefectos.ſpeculato:es pꝛopꝛi⸗

os.curatoꝛes ĩtimos:cognitoꝛes atq; ob
ſeuatoꝛes aſſiduos.ĩdiuiduos arbitros.
inſeꝑabiles teſtes.maloꝝ impꝛobatoꝛes.

appꝛobatoꝛeſq; bonoꝝ.q; claniſſime pꝛe⸗

dicarent: O quantũ igi᷑ benignus eſt no

bis deus noſter qui nõ ſolum per fideles

ſuos.verũetiam per gentiles nobis reuen
lauit.quatenus mie contentus eſt noſtra

fragilitate muroꝛum.ſed ipis hominum
cuſt odibꝰ angelicam ſuꝑponit cuſtodiã.
hinc eſt ꝙ ppheta Dauid cecinit. Ange⸗

lis ſuis deꝰ mandauit de te.vt cuſtodist
te in omnibus vijs tuis.hoc quidem ver⸗
bum magnam nobis reuerenti.deuotio

nem.fiduciãq; tribuit.reuerentiam qui⸗
dem pꝛo pꝛeſentia.deuotionem pꝛo beni
uo lentig.fiduciam autẽ pꝛo cuſtodia con
tulit. Muocirca magno ſtudio anniten
dum eſt.ne tãtos offendamus cuſtodes
in quibus poſſumus eis exhibeamꝰ ho
noꝛem. Exhibemus autem optime. ſi ven
rebimur eis pꝛeſentibꝰ cõmittere.que mi
nime coꝛam homimibus perpetrare aude
remus. Et ea oꝑari que placita ſunt eis.
⁊ que eos in nobis inuenire delectt.quẽ
admodum ſobꝛietas.caſtitas.voluntaria
paupertas.pax.veritas.pudicitia.pꝛo q̃
umpetranda nõ deſinunt. ⁊ crebꝛo in ce⸗
lum gemitus. Hinc beatus Bemardus

git. In qͥ vis diuſoꝛio· In q̊ vis angulo.

. .ä

reuerentiam exhibe tuo angelo. nec aude firmamentũ innumera tẽptatis expibits cuan

as illo pꝛeſente qð ne vidẽte nõ auderes. refrigeria. Omittã inexplicabiles ſctẽ dei jemg
AAldſũt enĩ tibi nõ modo pntes tecũ.ſʒ vel genittricis ꝓpitiationes: que ꝓculdubio .
ꝓte adſunt vt pꝛotegãt.vel adſunt vt ꝓp- agq repellendas vniuerias tẽptationes ſin L lan
m lint.¶ Pꝛopterea qtiens grauiſſima cer gulare refugiũ. Hõ dicam que per ſingu ſerer
nit᷑ vꝛgere temptatio. ⁊ vehemẽs iminere los dies a beatꝭ noſtris virginibus ſuſce Aper
tribulatio:iuoca cuſtodem tuũ/ ꝓtectoꝛez pimus quxilia· ¶Mecambigendũ ẽquin o end
pudicitie tue.directoꝛem itinerũ tuoꝝ. et omnes ſancti ⁊ ſancte dei nob fauoꝛi au⸗ ruf
adiutoꝛem tuũ in oĩibus opoꝛtunitatibꝰ xuilio ⁊ pꝛotectioni ſint.ſi nobis fuerint de . digte
tuis in tribulationibꝰ eni neq; doꝛmitat. uotioni.ſi humiles ad oꝛanduʒ ſi pꝛeſto ceune
neq; doꝛmit.etiã ſi ad tempꝰ diſſitłet. Si ⁊ iuges extiterimus ad ſupplicanduʒ.qð niis⸗
mus igit᷑ deuoti frẽs · ſimus tantis cuſto ſi beatus ⁊ plenus bonis meritis parens heni
dibus grati.caueamꝰ nobis eoꝝ offenſa,z noſter Auguſtinus facere ceſſabat nunq Is
qm̃ vehe nobis.ſi noſtris pctis ⁊ neglig qnto mag nos puſilli.nos infirmi. nos ntotie
tijs puocati. nos eoꝝ pꝛeſentia viſitate fragliles/nos ſine intermiſſione temptati. hesc
7 cuſtodia iudicauerint eſſe indignos. nos innumeris labefacti maculis facere mur m.

π

n¶ Qnartũ cuſtodiende pudicitie iuamẽ ? debemus · Vnde in egregio ſuarum medi angz.
Aſnctoꝝ interceſſio. Interpellant eni ſan tationum libꝛo. qᷓ; deuote.qq; humiliter ctamu
cti ꝓ nobis.ſi ad eos deuotioneʒ gerin dd eos pꝛeces fundat.Audiamus felices ſortiur
ſi humilit᷑ rogainꝰ.vt ꝓ nobis intercedere inquit vos ſancti dei omnes.qui pertra⸗ 84
dignent᷑ . Si de eoꝝ reliquijs apud nos ſiſtis hoc moꝛtalitatis pelagus:⁊ perueni 9
aliqd deuotiſſime ferimꝰ.ſi eoꝝ efficimus re meruiſtis ad poꝛtum perpetue quietis cſt
cõmemoꝛationẽ. quoꝝ quidẽ cũ eterni re ſecuritatis ⁊ pacis ſecuri ⁊ tranquilli ſem naoco⸗
gis alij milites ſtrenuiſſimi.alij ſeibe do- prerq; feſtiui atq; gaudentes eſtis.Obſe⸗ llut
ctiſſimi.alij iudices eqͥſſimi.alij pncipes cro per veſtram caritatẽ.vt qui ſecuri eſtis ſeinpen
gloꝛioſiſſimi.⁊ oẽs dei pꝛis per adoptio/ de veſtra iĩmarceſſibili gloꝛia. ſolliciti eſto ſois ben
nem filij. xpi ꝑhumanitatẽ fratres.⁊ eiuſ- te de noſtra multiplici miſeria. Et pꝛopt kelenent
dem amici ꝑ adimpletionẽ mandatoꝝ ca ipſuʒz vos rogo.qui vos elegit.qui vos ta fundend
riſſimi atq; dilectiſſimi ſint.quippe facile lees fecit.de cuius plenitudine iam ſatis noszuten
quidẽ eis eſt ꝓ nobis impetrare gratiq.qᷓ mini.de cuius imoꝛtalitate facti eſtis im ſeito
mundos.pudicos. caſtoſq; nos ↄſerurre moꝛtales . de cuius beatiſſima viſiõe ſem edſe
poſſimꝰ. Sic ꝑ beatum apm Andream. per gaudetis.Eſtote iugi᷑ memoꝛes no⸗ i n
Micolaꝰ ſenex.in vitio carnisi mueteratꝰ ſtri.ſubuenite nobis miſerl.qui adhuc in ſnni .
Et venerabilis Antiſtes dyaboli tranſ/⸗ ſalo huius vite conflantibꝰ agitamur p⸗ ſan
foꝛmatione deceptꝰ.⁊ is ad pꝛecipitiũ la⸗ cellis.vos poꝛte pulcherrime. que in ma elan
bens extitit liberatus. ſic vt Cyrillus ad gnam ſurrexiſtis altitudinem adiuua- ſtg
Auguſtinũ ſcribit. Monachꝰ demonum te nos vile pauimentũ longe infenus ias Mdnife
ſugsgeſtione in ſoꝛoꝛis ſue cõcupiſcẽua ex centes.Date manum ⁊ enigite iacentes nnin
ardeſcens ꝑ beatum Hiero.cuiꝰ ob erag ⁊æconualeſcentes de infumitate foꝛtes ef e
eũ deuotiõe ſuo in oꝛatoꝛio venerebatur ficiamur in bello. Intercedite ⁊ oꝛate cõ eb h⸗
imaginẽ a male mentis diſceſſit ꝓpoſito ſtanter.⁊ indeſinenter pꝛo nobis miſeris gee
Et nos quendã nouimꝰ vite religioſiſſi/ multü negligentibus peccatoꝛibus· ⁊ per ſnn
me virũ foꝛnicatõis ſpũ de quadã mirum veſtras oꝛationes veſtro ſancto conſoꝛtio it ſe
ĩmodũ vexatũ:qui cũ poꝛtitoꝛis xpᷣi beati coniungamur.qꝛ aliter ſalui eſſe non poſ u
martyris &hꝛiſtoferi maxima cum deus ſumus. Sumꝰ nòq; valde fragiles nul N dll
tione deoſcularet᷑ figurã.ſic repẽte eiꝰ fri lius virtutis homũtiones.animalia ven/⸗ mei
guit caro.vt ꝓꝛſus oĩs abiret tẽptatio.Et tris:⁊ carnis mancipia.in quibus vix pꝛo munin
de pꝛeſule qdã ſanctiſſimo accepimꝰ. me bitatis apparet veſtigium.verutamen ni 6 8
rito ſanctoꝝ ad collũ geſtabat reliquias ſi finiatur noſtra miſeria non complebi⸗ lat
a vehementiſſimis libidinis ſtimulis exti tur totaliter felicitas veſtra. Et vos ex dignn
tiſſe liberatũ. Taceo ꝑ beatum Hicolaũ nobis fuiſtis.exhominibus homines.Et ſucen
tollentinatẽ per diuũ Auguſtinũ eccleſie nos ſub confeſſione chꝛiſti poſit ligno W

ð
hllesſcid
eaulrbo
enonesſt
ſe
Nerntiin
Nhon
dsfunnd
Angoz ihect
lcana
nennsgen
ſabunnz
Snfrnne
ſonetnpen
noals a
ourun nedn
Schdam
amosſ
nes gpen
agonn
cetel,
1anqui
ls N
gulſecnnan
v ſolianeſt

ſe Sn

Aiwwet
lnin
Neſeneks in
ſmurlie en
inenoes⸗
1 aniadhwe
nmne⸗cbenn
nen a1,
ongenſeneg
tant s⸗
. um 4
dre 0iec⸗
40 nchas nſas
cvndus ſe⸗
vcnoo

mdenchf

Jo.

crucis ferrimur nauigantes.per hoc ma⸗
re magnũ ⁊ ſpacioſum vbi ſunt reptilia q̊
tum non eſt numerꝰ. vbi animalia puſil⸗
l cum magnis.vbi eſt dꝛaco ſeuiſſimus.
ſemper paratꝰ ad deuoꝛandũ. vbi ſunt lo
ca periculoſa.ſilla caribdis.⁊ alia innu
merabilia in quibus naufragant᷑ incauti
⁊T in fide dubij.Oꝛate dñm.oꝛate pijſſimi
oꝛate omnia agmia beatoꝛũ.⁊ vniuerſus
cetus ſanctoꝝ · vt veſtris pꝛecibus ⁊ me⸗
ritis ad iuti.ſaluatiq; integris mercibꝰ ꝑ/⸗
uenire mereamu.ad poꝛtũ ſalutis? quie

tis ⁊ cõtinue pacis.⁊ nũqᷓ; finiende ſecu⸗

ritatis felicitate frui mercamur. Huũc fra
tres cariſſimi mei.hunc oꝛandi cõplecta⸗
mur modũ.tanti pᷣceptoꝛis imitemurdo
ctrinq.ſi puri ⁊ imaculati cuſtodiri affe⸗
ctamus. ſi in ſanctoꝝ cupimus efferri cõ
ſoꝛtium.ſcandamꝰ interim ſpe.vt cũ tem

uintũ cuſtodiende pudicitie remediũ
elt.vt nos etiã totis viribus nitamur va
nas cogitatioões.⁊ cunctas repellere oc⸗
caſiões.que noſtre pudicitie poſſent eſ⸗
ſe impedimento. Hqq; ſi ſancti. ſi angeli
ſi oẽs beate mẽtes pꝛo nobis intercedt.
⁊ clementiſſimꝰ deus pꝛeſto adſit ad in⸗
fundendũ in nobis ſue ppiciationis roꝛẽ

pus aduenerit ſcandere poſſimꝰ re ·

nos autem indiſpoſiti ſimꝰ. quo pacto de

ſiderij noſtri compotes erimus. Rũquid
medicꝰ indiſpoſitũ ad ſanitati membꝛuʒ
curat. nunquid natura abſq; diſpoſitiõe
foꝛmꝗ inducit. Recte igit᷑ inquit Areſto
tiles.agentiũ operationt in his conueui

enter recipi.que patiẽtia ſunt bene diſpo

ſita. Hinc ſenioꝝ patrum referũt hiſtoꝛie

adoleſcentẽ quendam ſuis imundis agi

tatũ cogitationibꝰ pꝛobatũ ſenem adiſſe
vt ꝓ ſua oꝛaret pugna.qui vera ſuccẽſus
caritate pie annuẽs petitiõi ꝓ fratris oꝛa
uit victoꝛia.⁊ cũ ei temptatꝰ nõ agnoſce⸗
ret ſubueniri.vt feruentiꝰ oꝛaret poſtula
uit.qð cũ ſenex ſepenumero efficeret. nil
tñ adoleſcens ſuarũ temptationũ ꝑcipie
bat medicaminis. Ob eam rem ſenex ule
ſanctiſſimꝰ erga adoleſcentẽ magna mo/
tus pietate vehementi afficiebat᷑ triſticia
ſuppliciter deũ exoꝛans.quatenꝰ reuela⸗
re dignaret᷑.cur pꝛo fratr ſalute effuſe nõ
exaudirent᷑ pieces. Sequẽti nocte coꝛaʒ
fratre ſedente aſpexit foꝛnicatõis ſpm̃ in
diuerſis mulierũ foꝛmis iocantẽ. ipſũq;

LVI

cũ eis magnoge delectari. Nidit inſi uper
cuſtodẽ ſuũ angelum dni aſtantẽ ⁊ 5 fra⸗
trẽ vehement᷑ indignatũ, qm uon mõ nõ
reſiſtere tẽptationibꝰ.oꝛand oieiunando
carnẽ ſuam macerqdo.⁊ vanas amputã⸗
do cogitation es geſtiret. ſed eũ ille potiꝰ
delectarent. Lũuc beatꝰ ſenex viſione ſolu
tus dixit adoleſcẽti.tua culpa ẽ frat᷑.ſi ex⸗
auditus nõ ſũ⁊ in malis peſſundaris co
gitationibꝰ. qm ille nõ mõ tibi odio ſunt:
ſed te plurimũ delectant. Quocirca ĩpoſ
ſibile erit foꝛnicatõis ſpm̃ a te repellas.ni
ſi tu te diſponas.tuq; teipᷣm vigilijs.ieiu
nijs. oäntbꝰ diſciplinis gemitibꝰ.æ alijs
alutiferis iuues exercitijs. Quid eni poſ
ſet medicꝰ pꝛeſtare ſalutis ſi egrotꝰ nõ ab
ſtineat a noxijs. Eo pacto ꝓ languẽti aĩo
inuanũ oꝛamꝰ.ſi ſeipᷣm obleetamẽtis va⸗

nis facit obnoxiũ. Quibꝰ adoleſcens cõ⸗

punctꝰ.venerãdiq; ſenis documæta ſuſci⸗

piens.ad ieiuniũ.oꝛonem.⁊ vniuerſe peʒ

nitẽtie ꝑtes ſe coꝛpoꝛe mẽteqʒ pꝛoſtrauit.
tũcꝙ; mox ab eo ſpũs imũde paſſiõis di⸗
ſceſſit.pꝛopterea Appolloniꝰ vir magne
ↄtinentie frẽs ſuos quotidie monebat.vt
dyaboli inſidias.q̃s per cogitatiões in⸗
fert hoibus.mox inimicitijs retunderent
eos hiſce verbis ſepe alloquens.Kõſtrin
gat᷑ caput dꝛaconis.⁊ oẽ eius coꝛpꝰ moꝛ
tuũ redderet᷑iuxta ſũmi dei voluntatem.
q̃ nobis iuſſerit ſerpentis caput obſerui⸗
tare.i.inſidiari ⁊c.per dꝛaconis ⁊ ſerpẽt⸗
caput iniqs intelligimꝰ cogitatiões. qm̃
initium ſunt oĩs d yabolice oꝑatiõis.
Coꝛ igit᷑ mundũ ſeruandum eſt.ne in eo
moꝛtifere cõſideqt cogitatiões. NHinc ſcri
ptura dicit.omni cuſtodia ſerua coꝛ tuũ.
Abijciamꝰ igit᷑ que ſubꝛepũt cogitatões
malas.cõpꝛimamꝰ conſilia impia.receda
mus a peccatoꝝ via. nec in ſedẽ ſcanda⸗
mus peſtiferã.qm̃ beatꝰ vir. vt ſacer Da⸗
uid pſallere exoꝛſus eſt.q̊ nõ abijt in con

ſilo impioꝝ.⁊ in via petõꝝ nõ ſtetit.et in

cathedra peſtilẽtie nõ ſedit. Quid enim
in his cytharedus nr̃.niſi malas cogita⸗
tiones. delectationẽ.conſenſũq; eaꝝ inbi
bere voluit · Nanq; impioꝝ ↄſilia ꝑuerſe
ſunt cogitatiões.via pctõꝝ earũ eſt delen
ctatio.cathedra peſtilẽtie moꝛtiferus ẽ de
lectationis ↄſenſus.⁊ illiꝰ cõſuetudo iniq̃
quidẽ.ſi miſera ↄſederet aia.moꝛbo iã in⸗
fecta.eternꝗ cõſeqret᷑ moꝛtẽ.q̃re oẽs deo

4 “ ð

dicati in vanis effugandis cogitamini/
bus moꝛã tollant. Ipſi nempe ſunt eunu
chi. qui vt in euangelio dici᷑. ſeipſos ca⸗
ſtrauerunt pꝛopter regnũ celoꝛum.qui ſ.
ferro ſui conatꝰ coꝛda eoꝝ vanas ampu⸗
tandas cogitationes ab ciderunt. Eryſo
ſoſtomo teſtante qui ait.nõ membꝛoꝝ di
cit abſciſionem ſed malarum cogitatio⸗
num interemptionem. Maledictioni eni
eſt obnoxius qͥ ſeipſum abſcindit. MHam
abſcindere membꝛa demoniace tempta⸗
tionis eſt.neq; talibꝰ fit cõcu piſcẽtia mã
ſuetioꝛ.ſed moleſtioꝛ.neq; lum bus pcin/
ctioꝛ ·ſʒ relaxatioꝛ. Aliunde enĩ habet fon
tes ſperma qð in nobis eſt.⁊ pꝛecipuea
ꝓpoſito incptinenti ⁊ mente negligente⸗
⁊ ſi pſa ſobꝛia fuerit naturalium motuũ
nullum eſt nocumentum.neq; ita abſciſ/⸗
ſio mẽbui cõpꝛimit tẽptatiões ⁊ tranquilli
tatem facit. vt cogitationis frenũ nulla⸗
tenus pꝛopter zelum abſeindendũ ẽ mẽ⸗
bꝛum tum qꝛ vt ceſaria aiunt iura alienũ
inuadit. qm neminem ſuoꝝ membꝛoꝛum
dũum eſſe leges iudicarũt.tum q; ſuiipſiꝰ
pditoꝛ eſſe cenſet᷑. tum qm̃ qui in ſeipſum
ſeuit in alios tyrannus eſſe pꝛeſi umit · Ju
xta illud qð cõmuniter dicit Qui ſibinõ

peit· tibi ⁊ mibi qũo parcet. Minc etiam a

2 ſacro phibent᷑ canone ꝛomoueri. ꝓmoti
vo deijci abent.⸗⸗ extũ ⁊ ſalutare re⸗
medium eſt bona meduato. Meditemur

umpumis. ꝙ nulla eſt tam repentina ma
la cogitatio:que vt Augꝰ.inquit purga

toꝛias poſſit effugere pẽas· Meduemur
purgatoꝛij. inferni penarũ acerbitatem
quaꝝ mia omnium uiuſmodi toꝛmento
rum ſuꝑat exceſſum·quem frat᷑ quidẽ duʒ
libidine in flãmatus cõſideraret ·digitum
ad focum mittens.ſibupſi dixit ꝓ tali fe/

ditate igne cruciaberis eterno.expirean/

teq; peccatum cõſumes.tranſitoꝛij ignis
incendiũ.
tẽptatio. ¶ Meditemur diſceſſum animi
a coꝛpoꝛe quẽ vulgus moꝛtẽ.phiuloſophi
vo vltimũ appellauerunt terribilium. di⸗
ſceſſus quidẽ ille q;s certiſſime futurus
ſit adeo tñ penoſus ẽ: vt de illo dicat ſcri
ptura.memoꝛare nouiſſima tua.⁊ in eter
nũ non peccabis.ꝑpinde vi ſũme ſanctita
tis Hieronymꝰ mãat.facile contẽnit oĩa.
qui cogitat lemper ſe eſſe moꝛuurũ.2 glo
rioſuſimus pꝛeceptoꝛ noſter ſuis in exhoꝛ

=
=

erfecto ꝑiculo vꝛens receſſit

tationibus. Mihil ſichoĩem inquit. reuo

cat a peccato qᷓ; frequens moꝛtis medi⸗

tatio.pꝛopterea beatus Bernar. vt moꝛt!

nũq; deleat᷑ oblimio ſuꝑ ſepulchꝛũ iacere
ſup feretra ſedere. ſepulchꝛa q̊ʒ cadaue

ra ipſa putrida ſepe ac diligenter inſpice

re iubet valde enĩ mentema vitijs ſepat.
eãq; ad bene beateq; faciendum cõcitat

noſtre miſerie conſideratio q̊ quidem pa

.—

rens noſter diligetiſſime fret? q;ᷓ lamen⸗

tabiliter ceſarem in monumẽto defleuit.
Intuit? inquit ſum cadauer ceſaris in ſe⸗

pulchꝛo.⁊ vidi eũ liuido coloꝛe oꝛnatuzʒ

putredine circũdatũ. aluũ eius diruptuʒ

2 vermiũ cateruas perillud tranſeuntes.

Diſcurrebant ad os per illud aſcẽdentes.

7 duo famellici paſcebunt᷑ in foueiꝰ ocu

loꝝ.crines vo non adherebãt capiti·den

tes patebant labijs cõſumptis.⁊ reuela⸗

—

tum erat nariũ fundamentũ. Et dixi · vbi
nam eſt Ceſar. choꝛꝰ puellarum. magni
tudo deliciaꝝ· multitudo diuitiarum.ca/⸗
terua baronu acies militum. vbi ſunt ca⸗
nes venaces.equi veloces.aues rapaces

vbi thalamus depictꝰ. lectꝰ eburneus/au

ratum atriũ vbi ſunt mutatoꝛia veſtimen
ta.diũᷣſa cibaria.canticꝰ lyre.ſonitus oꝛ⸗

ganoꝛũ.· odoꝛ aromatic?. Ce verebant᷑ ho
mines.trmebãt pꝛincipes.colebãt oꝛbes

Quo iuit tanta potẽtia.tꝗ pᷣclara magni

ficentia· Et reſpõdit mihi·hec oĩa defece

runt. q defecit in me ſpũs meus. ¶ We
ditemur moꝛtis ferocitatem. qua quideʒ
mille modis hoĩes quotidie rapit. hunc
ribus oppꝛimit.hunc ↄſumit fame.illum
ſiti extinguit. hunc ſuffocat aquis.hunc
interemit laqueo.illũ penmit flãma aliũ

dentibo beſtiarum foꝛtiũ voꝛat · huc tru⸗
cidat ferro.iullũ veneno coꝛrũpit.alterum

vo terroꝛe impetuoſo miſeram vitam fini
re compellit. Meditemur moꝛtis rapaci
tatem:qua ſic oẽs inuadit·vt nulli peni⸗
tus indulgeat.nulli eni etatinulli ſexui.
nulli conditioni.nulli deniq; ſtatui par⸗
cit. hũc quidem adhuc in vtero clauſus.
illum inualuis parientis.hunc infantulu
illum puex.hunc adoleſcentẽ. illum inue
nem. hunc virũ. illum ſenẽ aliũ q̊z decre⸗
pitum necat · Hõ ruſticanos· nõ nobiles.
nõ paupꝑes.nõ diuites.nõ debiles nõ foꝛ
tes.nos ignaros ñ doctos.nõ Rultos no

(pien
non f⸗
latos.
penuto⸗
nos te
nceN
zywot
hoſtmn
mrl
deg
hunma
nent⸗
edaal
orone
eſusy
ſeb Hit
ſeroza
Naumr
hofmner
perſp
valc
Pine⸗
ne
opte
ꝓmor
onmnes
ulbon⸗
znoco⸗
gukenin
Aluitet
cgtiuge
beamd⸗
Ran
dd
NeN
en
dies,
aqq
gnitue
potent
digs,
musin
Hlicrid
funbi
leinced

lan

bilesn

Angul

tremo⸗
copon

mnch;

Mlnef,

nnrlt
s wons nede
Gmnunm
ulchiuen
n izrau
genruh⸗
mnenisſcn⸗
Cendnn dt
oing
t bn
umäarodeſtt.
ucrccſmnon
dccre anan
nücsdnpe
lud vuncnnees⸗
ni io asn
nhitcgpln den
l
atlann N
dodntenn
s aa Ms
t c
toens ind
re oninid
Terechulin
s colcditone
daan
dedercitnet
püs nas l⸗
asGqnd
ſni ,
nt inii
inn bien

vanigt dlunn

Jo. LvVrI

ſapientes.non religioſos:non ſeculares.
non ſuos non dnos.nõ ſubditos.nõ pꝛe
latos.non duces.non pncipes.nõ Im/
peratoꝛes.non deniq; pontiſices maxi/⸗
mos relinq̊t.quin oẽs ſuo deglutiat voꝛ/⸗
tice. Merito igit᷑ ſcriptũ eſt: Quis eſt hõ
qꝗ viuat ⁊ non videat moꝛtem. Mac enim
poſt mandati tranſgreſſionem oẽs naſci⸗
mur lege.vt qͥ natꝰ eſt moꝛiat᷑ neceſſe ſit.
Dei quoq; atq; hoĩs filiꝰ xpᷣs Jeſus ſᷣm
hbumanitatẽ hac ſub lege nat crucis toꝛ/
mentsa moꝛtemq; ſubiuit ¶
eiꝰ callidas fallaceſq; inſidias.vt neq; de

deditemur

loco neq; de mundo neq; de tꝑe neq; ð fi

ne ſua valeamꝰ in obſidione fieri certio⸗
res. Hinc Auguſtinꝰ hoĩs deploꝛans mi
ſeriaʒz ait.· Suꝑ om̃ia magna miſeria eſt.
qꝛ cum nihil ſit certius moꝛte.ignoꝛat tñ
hõ finem ſuũ.Et cũ ſtare ſe putat.tolli᷑·
perit ſpes eiꝰ ⁊ neſcit homo qñ moꝛiatur

vel quõ.⁊ tñ certꝰ eſt ꝙ eũ moꝛi opoꝛtet.
Hinc ſaluatoꝛ nos monet eſſe paratos.

qm̃ neſcim diẽ neq; hoꝛam aduentꝰ eiꝰ.
pꝛopterea Auguſtin plane ſe ſcire aſtruit

ꝙ moꝛtales ſumꝰ.⁊ ꝙ velimus nolimus
omnes moꝛiemur. Mil em̃ certius moꝛte

nil hoꝛa moꝛtis incertius.HNam neſcimꝰ

q̊modo aut qn aut vbi moꝛiemur. Has
autem incertitudines ſalubꝛiter dedinſti/

tuit · vt qm̃ moꝛs vbiq; ⁊ ſemꝑ nos expe⸗

ctat iugiter ⁊ in ommi loco parati eſſe de⸗
beamꝰ.vt cum coꝛpꝰ reuertet᷑ ad terram.

Lcc qua ſumptum eſt.ſpũs redeat ad eum

qui dedit illum. Mna igitur miſericoꝛ
dia dei eſt.qꝛ neſcit homo qñ moꝛiatur.la

tet enim vltimꝰ diesvt obſeruent᷑ omſes

dies. Si tenet te mundꝰ iüllecebꝛe circum
quaq; blandiuntur.delectat pecunie ma⸗
gnitudo.delectat honor fulgoꝛ.delectat
potentie terroꝛ. electant te iſta. Sʒ au

dias.quid dicat Apoſtolus nihil intuli⸗/

mus in hunc mundum. ſed neq; auferre
aliquid poſſumꝰ.quare in haꝝ caducaꝝ
fluxibilinmq; rerum oblectamentis cau⸗

te incedamꝰ. ne velut ceci ⁊ demẽtes in il

lis ambulemꝰ. ¶ Meditemur inerxplica

biles moꝛtis terroꝛes. ⁊ ineuitabiles eiꝰ
anguſtias. inexplicabiles quippe timoꝛ.
tremoꝛ:⁊ terroꝛ eſt fratres Caniſſimi.qn a
coꝛpoꝛe anima ſeꝑat᷑. Hanq; in illa hoꝛa
vndiqʒ anguſtie imminent· Vox quippe
Vtinet.⁊ lingua verbum excutere nõ va

ſuſuſcipiat.

oim qui pauloante no biſcũ erqt conſide⸗

let. reuoluit hincinde oculos frequenter
videt aſſiſtentes amicos vel parentes.fi⸗
lios aut frẽs agnoſcit.⁊ loqui nõ valet.la
mẽtantes audit:⁊ conſolan eos non põt

venit enĩ hoꝛa qñ nõ eſt cogitatio filioꝝ.
nec amicoꝝ.⁊ nullũ interuenit negociuʒ.

niſi cogitatio delictoꝝ.quo vadat.qualẽ

remiſſionem accipiat. qualiſq; locus eaʒ
ſſiſtunt ſubito angeli tar
tarei a deo tranſmiſſi.tũc ſi impꝛeparata

eiit tota conturbabit᷑. ⁊ de ſtratu fugam
petere non poterit. ſed tũc oculis miſeris
⁊ vultu ploꝛa bili rogans.depꝛecãs ado⸗

rans dicit.Miſerere mei amatoꝛ humani

generis. ⁊ vos angeli miſeremini non me

nudãq ⁊ ſine fructu ad iudicem depoꝛteti.
nõ me peccatricem a coꝛpoꝛe ſegregetis:.

Rogo dimittite per modicũ tẽpoꝛis me

penitere.ſuſpirare.lamentari.elemoſynas
facere: depᷣcoꝛ depꝛecemini:rogo interce⸗
dite.qꝛ male vitã expendi.Tũc impꝛimis
opa ſua q̃ſi in conſcientia dicẽt. Cu nos
egiſti.tua opera ſumꝰ.non te deſeremus.
ſed tecũ ſemper erimus.tecũ pergemꝰ an⸗
te diuini iudicis tribunal. ¶ SGSubinde

ipſi loquent᷑ angeli dicentes. O aia miſe
ra oẽs dies tuos in peccato vixiſti.⁊ mõ

vis pẽitere.· Sol tuꝰ occubuit.finis tuus
aduenit.deꝰ iuſſit·egredere igit᷑ a coꝛpo⸗
re.ſeꝑare ⁊ cruciare ĩ etemo igne ſᷣm ope
ra tua nõ eſt tibi de cetero ſpes ſalutis.ſʒ
perpetua dãnatio. O ſemper deflendam
nũqᷓ;ve obliuioni tradendã calamitatem

Quid tunc faciat animꝰ oĩ auxilio ⁊ ſpe
deſtitutꝰ. Quo ibit.quo fugiet.quo ſe ver

tat.cuiꝰ imploꝛabit auxiliũ.ſub cuiꝰ cona

fugiat pꝛeſidiũ: Juderx inflexibilis eſt.te⸗

ſtes ⁊ accuſatoꝛes atrociſſimi inſtãt.nãq;

antiqͥ hoſtes eo tꝑe rapidi effrenatiq; cru

delitatis ac violentia iminent .vt qͥs viuẽ/⸗

tes deceperunt blandiẽtes. moꝛientes ra

piant ſeuiẽtes· tempꝰ miſerẽdi pᷣterit.pec⸗

cata nõ modo exterioꝛꝗ.ſed ſingula patẽt

coꝛdis cogitamina. uare fratres mei
dũ in hac vita poſiti ſumus.ita agamꝰ.vt
cũ hinc migrauerimꝰ.⁊ caro noſtra cepe
rit in ſepulchꝛo a ꝓmibꝰ deuoꝛari aĩa bo

nis oꝛnata operibꝰ cũ ſanctis oibus leue

tur in celis. Eoꝝ quos permiſimusa ma
lis operibꝰnos retrahat interitꝰ. attenda
mus eoꝛũ calamitates diuinitũ.⁊ eoꝛum

1

v*

7

remusſſepulchꝛa.⁊ quid fuerunt.quidue
nunc ſint.vel quid eis diuitie ⁊ ſeculi pꝛo
fuerint cupiditates contemplemur. Ecce
nihil ex eis niſi ſoli cineres remanſerunt·
quibꝰ ſi fandi modo daret᷑ poteſtas. hec
nobis pꝛofecto dicerent verba. Cur infe
lices tm̃ pꝛo ſeculi diſcurritis vanitate.
Cur tot pꝛio mundo inſudatis laboꝛibus
Cur tanta vitioꝝ criminũq; coinquina⸗
mini labe.Conſiderate inquiunt defun⸗
cti oſſa noſtra. vt ſaltẽ ſic vobis hoꝛreat
cupidiatẽe miſeriam viam. Quod vos
eſtis nos fuimus. Quod nos ſumꝰ vos
eritis. Iſta omma fratres ſollicita ↄſide⸗
ratione penſemus.penſantes paueamus
pauentes diem moꝛtis tam grande ſpe
ctaculum.ante mẽtis oculos ſemper ha⸗
beamus.ſicq; tante miſerie contẽplatio⸗
ne affecti. vigilantiſſimi erimꝰnoſtre pu⸗
dicitie defenſoꝛes. Platonis enim ſentẽ
tia eſt. omnem ſapientũ vitãꝗ meditatio/⸗
nem eſſe moꝛtis. Debemus igitur ⁊ nos
animo pꝛemeditari.quid aliquando futu
ri ſumus.⁊ quod velimus nolimꝰ. abeſſe
longius non potelſt. quod diligentiſſime
faciendum eſt. quoniam timoꝛ de futura
moꝛte mentẽ neceſſario concutit.⁊ quaſi

claues carnis omnes motus ſuperbie.vt

Auguſtino placuit.ligno crucis affigit.
Qui ergo conſideratqualis erit in moꝛ⸗
te.ſemper pauidus eſt in operatõne.atq;
inde vt in ſuis moꝛalibꝰ ſanctus Oꝛego
rius inquit.in oculis ſuis quaſi nõ viuit.
vnde qui veraciter in oculis ſui condito⸗
ris viuit nihil qð trãſeat appetit. cũct vi
te pꝛeſentis deſiderijs contradicit.⁊ pene
moꝛtuũ ſe conſiderat.qꝛ moꝛiturum ſe mi
nime ignoꝛat. Perfecta enim vita ẽ moꝛ⸗
tis meditatio.quam dum iuſti ſollicite ꝑ
agunt.culparum laqueos euadunt.Quo
circa beatus Bernardus monet. In oĩi/
bus operibus tuis memoꝛare nouiſſima

tua.¶ Houiſſima vo q̃tuoꝛ ſunt.moꝛs.

iudicium. gehenna.⁊ gloꝛia. Ouid hoꝛri

bilius moꝛte.quid terribilius iudicio.qͥd
intolerabilius gehenna.⁊ quid iocundiꝰ
gloꝛia.Moꝛtis igit᷑ hoꝛroꝛem. iudicium
vſq;quaq; tremendum. ardentis gehẽne

metum ab oculis coꝛdi tui elongari nul/

latenus patiaris:cogita peregrinationis
tue miſeriam.recogita annos tuos anti⸗
quos.cogita vite humane pericula.cogi⸗

ta fragilitatem pꝛopꝛiam. cogita qualiter

oculi tui euellentur ex capite. qualiter ve

ne omnes rũpentur in coꝛpoꝛe:⁊ vniuera⸗

ſe artarie depꝛeſſe opilabuntur.qualit᷑ coꝛ
ſcindetur doloꝛe: qualiter omnes diſſol⸗

uentur iuncture.qualit᷑ omnis ſpecies de

cidet.omnis potentia deficiet. omnis cõ
iunctio ſeꝑabitur. Te derelinquẽt paren
tes te derelinqnent filij: derelinquẽt ami

ci:noti.pꝛoximi.⁊ familiares tui te deſe⸗
rent.rumpetur omnis coꝛpoꝛis compago

Diſſoluetur totiꝰ coniuncti vinculum. nõ

opes.nõ diuitie.non ſtratus.non aliqua

pꝛobitas tua.eo tempoꝛe ſuffragabit᷑ am
bitioni tue.hec miſer homo omnia cogita
ſi in hoꝛum perſeueraueris cogitatiõe.
parum ſenties quicquid foꝛis videtur eſſe

moleſtum. dum toto coꝛde circa interio⸗

rem moleſtiaz occuparis. ¶ editemur
tremendi iudicij ſigna pauoꝛes.de qui⸗

bus tremens ac lugẽs Auguſtinꝰ ita ſuã
affatur animã. O anima ſterilis quid ag⸗

qquid toꝛpes anima peccatrix. dies iudi/

cij venit. Juxta eſt dies domini magnus
⁊ velox. Dies illa dies ire.dies tn bulatõ
nis ⁊ anguſtie dies calamitatis ⁊ milerie
Dies tenebꝛarum ⁊ caliginis.dies nebu⸗
le ⁊ turbinis:dies tube ⁊ clãgori. O nox

Domini amara. Ouid doꝛmitas aia tepi

da ⁊ digna euomiqͥd doꝛmitas.cur non
