tibꝰqm̃ non ſatis eſt poꝛis voluntas no-

uitijs ad pꝓfe ſſionez recipiendis niſi alij
frẽs ↄſentiant. Huaũt pꝛobationis cãʒ

dicit eſſe ꝓpt᷑ id qð ſcriptura apud Salo

monẽ docʒ ⁊ admonet dicens.Amicũ no

li cito compꝛobare.Et. M. C. in libꝛo de· ¶ Zextus

4

amicitia inquit.Multos modios ſatł ſi“
mul edendũ eſſe e anq; munus amicitie ſit
expletũ.Sed quiſpiã diceret qͥd opus eſt

maioꝛi pꝛobatione.Si om̃ia vendidit.⁊

edit pauꝑibꝰ. Si ſeipſum abnegauit.tu
lit crucem ſuã.ſequutꝰeſt xpᷣm.⁊ de nullis

ad victuʒ veſtitũq; ſpectantibꝰ cogitet in

craſtinũ.Dicim ? ſepenumero.hi feruo
res.ſicut etiꝗ ⁊ nos vidimus.angeli Sa
thane tranſſigurantis ſe in angelum luc⸗

1

¶ Eextus

Eã ſi contigerit. vt aliqͥs exqua⸗

Eend

ſtantioꝛiq; ſtatu eum in baratruileterne
dãnatiõis pꝛecipitet· Ob eam rẽ pꝛefixuʒ
tempꝰ pꝛobationis dat᷑.qm in eo experi

ri ſatis poteſt an a deo motꝰ ſit vel a dya

bolo impulſus.
(Iiuguſtinus

libet cauſa neceſſitatis a monaſte

cum aliqũ attulerat.ſiue ea que cũ fratri⸗

bus acquiſierat.qꝛ certum ẽ fratres nibil

habere poſſidere dare vel accipere debere
ſine ſupenoꝛis licentia ·

Anta eſſe debet his.qui in mona
lfKfeunio degunt abdicãde pꝛopꝛie⸗

piam alicui retinere ppꝛium non licet.ſed

etiam extra monaſteriũ abſq; pꝛioꝛis licẽ

tia aſpoꝛtare aliqͥd cogitare ⁊ ↄcipere nõ
debet. itaq; nõ ſoluʒ debet ꝓpꝛieta tem in
facto.ſʒ etiã in cõceptu ſibi cauere.Et nõ
ſolum tm̃ ſi in monaſterio eſſe decreuerit.

ſed etiq ſi quacũq; neceſſaria ex cꝗ̊ ga mo2ꝝ
naſterio diſcedat opꝰ ẽ.⁊ inſuꝑ qualiaciũ
qᷓ; ⁊ quoꝛũcũq; fuerint illa bona.ſiue pꝛi

us ipſiꝰ extiterint monaſteri.ſiue ipſe cũ
ad monaſterium venerit.ea ſecũ tulerit. ſi
ue in monaſterio cũ fratnbus poſt eiꝰ ina⸗

greſſum oꝑa vel induſtria ſua acqſierit.?
hoc ideo.qm̃ certeſt fratres nihil habere
poſſidere. dare vel acciꝑe debere·ſine ſupe

rioꝛis ſui licentia.
AAYAuguſtinus

libet fratrũ aliqͥd offerre voluerit
pmo qdẽ poꝛi inſinuet᷑.⁊ ſic ſuſci
piat᷑ ſi ipſe màdauerit.de quo tñ nihil fi
at aliud.niſi qð pꝛioꝛi placuerit.vel ꝑmi⸗
ſerit.qm̃ valde verẽdũ ẽ.neſibi euẽiat qð

ſcptũ ẽ.vir mutabilis ĩ ligua ĩcidit ĩ moaia
¶ Komentum M ¶ Ambꝛoſius

no fuerit abſtractus ne vel mente
4 cõcipiat ſecũ aliquid ferre de his omnibꝰ
que in monaſterio fuerũt.ſiue etiò que ſe

E¶Wnbꝛoſius

tatis obſeruantia.vt nõ modo qͥp

Aod ſi ppinquvel amicꝰ. vel q/

amiig
ninu
ngeſn
nncogn

Aning

sen
Nsrmonte
terenan
dedsom
niſementt

8 moda .
reer

4
mban tcted

ipiasN

e apeO

ertnn
cue Eli
ſedcocuant
naciano⸗,
ſig uolv
wn vehi
ſaümlenel
RKRK wn
inntſent
—
corlel

ſmne Cbn
goo z
aun
ſt iug

¶ Textus D

(Eõmentũ

Jo. CxXIIII H

On ſolum abſq; poꝛis licẽtia ali
cui ex fratribus lʒ aliqͥd eẽ mona
ſteriũ aſpoꝛtare.ſed neq; etiã re⸗
pꝛopterea iubet · ꝙ ſi aliquis ſiue
ꝓpinquus ſiue amicꝰ ſiue etiã aliꝰ frater.
alicui fri voluerit offerre:qũocũq; etiam

offerat.ſiue loco elẽoſime.ſiue loco mu⸗

neris. ſiue etiã loco debui.is teneat᷑ oꝛ⸗
do. JInpmis inſinuet᷑ pꝛioꝛi. Deiude ſi

ipſe mandauerit ſnſupi ſuſcipiat᷑.alit᷑ nõ
Poſtremo de ſuſcepto illud fiat qð eidẽ

pꝛioꝛi placuerit vel ꝑmiſerit fſaciendum.
Vn ſi aliquis ex ↄſanguineis aliquid de
foꝛis ad te venerit.mox pꝛioꝛeʒ tuũ adue
debes dicẽs.pꝛ tał ↄſanguineꝰ mihi talẽ
rẽ offerre vult.ſi placet illam capiã⁊ ſi ce

pero iube qͥd de illa facturꝰ ſim. ꝓut pꝛe

ceperit facito:nec alit᷑ de illa diſponas qᷓ;

ipſe diſponendũ iuſſerit. tuq; diſponere

in tuo verbo ꝓmiſen.ne aliud oꝛe ꝓmas

aliud oꝑe compleas.eueniatq; tibi quod

ſcriptũ eſt. VUir muta bilis in lingua inci

ITlIteꝝ vt nullũ de fratribꝰ ſecum
puocet. ne magis d eſtructoꝛ qᷓ;
egdificatoꝛ monaſterij videat᷑.ꝓ⸗
pter id qð ſcriptũ eſt: qͥ non ẽ mecũ ↄ me
eſt.⁊ qͥ mecum nõ ↄgregat dſꝑgit.

Aplex templum dei ſacra ponit
ſcriptura.vnũ materiale quod ex
moꝛtuis ↄſtruit᷑ lapidibꝰ. in q̊ fi⸗

deles ad audiendũ verbũ deuad ꝑcipien
dũ dñici coꝛpoꝛis ⁊ ſanguĩs ſacrm.⁊ de⸗

niq; ad oẽm diuinũ cultũ explendũ cõue
niunt. Alteꝝ eſt ſpũale:quod nos ſumꝰ⸗

ñ ſcriptũ eſt.templũ dei ſanctũ eſt.qðᷣ

eſtis vos.Et iteꝝ neſcit.qꝛ coꝛꝑa vꝛa tẽ

plũ ſunt ſpũſſancti:ppterea ad epheſios ĩ
fide ↄſtantiſſimos ait Apłs. Ergo iã nõ

eſtis hoſpites ⁊ aduene.ſʒ eſtꝭ ciues ſan⸗

ctoꝝ ⁊ domeſtici dei ſuꝑedificati ſupᷣ ſun

da mentum apłoꝝ ⁊ pꝛophetarum ipſo.ſ.
ſũmo angulari lapide xpᷣo Jeſu.in q̊ oĩs
edificatio ↄſtructa creſcit in tẽplũ ſanctũ
in dño.in quo ⁊ vos coedificamini in ha
bitaculum dei in ſpũſancto.ſi ergo eos qͥ

¶ Ambꝛolius

materialia incendunt templa. nunc capi

tali ſententia leges plectunt. nunc igne
cremari iubent. nunc a beſtijs deuoꝛari

mandant. Canones vo maioꝛi excõica⸗
tione feriunt. Quanto magis qui ſpiri⸗

tualetemplum ſuccendunt apud infalli⸗

bilem iudicem maioꝛi ſuut pena plecten⸗
di.Et ob eam rem parens noſter iubet.vt
nullum de fratribꝰ aliquis ſecũ pꝛouocet
hoc eſt irritet:ne magis deſtructoꝛ qᷓ; edi
ficatoꝛ monaſterij videat᷑.nõ enim appel
latione monaſterij tm̃ muri veniũt.Sed
potiꝰ fratrum congregatio: que monaſte

rium ſpirtuale ẽ· qui ergo fratres ad iraæz

cundiam/ad odium.⁊ ad quodcũq; ma
le agendum pꝛouocatnõ ſolum materia
le demolit᷑ monaſterium ſʒ ſpirituale.qd
vnanime debet eſſe in dño.diſſoluit. deꝛꝝ

ſtruit ⁊ ediſſipat.ac per hoc acerim po⸗

¶Kextus

¶ Kõmentũ

ſtis debet monaſterij iudicari pꝛopter id
quod in euãgelio ſcriptum ẽ: Qui nõ eſt
mecum contia me eſt.⁊ qͥ mecũ non con
gregat diſpergit.Minc malas ꝓuocatiooꝛ
nes xpᷣs in euangelio ꝓhibens ait. Ois q̊
iraſcit᷑ fratri ſuo reꝰ erit iudicio.Qui at
Dix erit fratri ſuo racha.reus erit concilio
q̃ aũt dixerit fatue reꝰ etit gehẽne ignis.

¶ Auguſtinus

XT quicũq; ꝓuocatus ab aliqͥ de
monaſterio noluerit abſcedere ·
aut indicet pᷣpoſito.cui vtiq; de
his q̃ in cõi decreuimꝰ. nihil eſſe cenſeo
ſubtrahendũ.qꝛ ſcriptum ẽ. paciſici ſint ti
bi multi:Sed vnꝰex mille ſit tibi ↄſilianiꝰ

MAuimbroſius

.

vIZaet᷑ hic Augꝰ. innuere cum ait
quicũq; ꝓuocatus abaliq̊ de mo
nnaſterio noluerit abſcedere.ꝙ pa⸗
uocationis cqꝗ̊ quis monaſteriũ poſſit re⸗
linquere.cũ tñ in exoꝛdio cõtrarniũ aſtru/
xit dicens. cõi diffinitõe decreuimꝰapud
vos.qð nũq; poſtmodum ab vllo pote⸗
rit infringi. Dicim? diſceſſũ de monaſte⸗
rio duplicẽ eẽ.aut añ ꝓ feſſionẽ.⁊ tũc ſiue
ſpõte.ſiue ab alio piouocatꝰde monaſte/⸗
nio quilibet diſcedere ꝑoteſt.ſi vo eſt poſt
pꝛofeſſionem.nulla poteſt dan abſq; ſu⸗
perioꝛis licentia diſcedendi occaſio. de

Kimglleenn u h̊ loquit᷑. In exoꝛdio vᷣo
æ ſeẽundo intellexit. poſſumꝰ ⁊ aliter tex
tũ iſtum interpꝛetari.vt ꝑ abſcedere ð mo
naſterio nõ religionẽ penitꝰ relinquere.ſʒ
vno monaſterio ad aliud eiuſdem reli
gionis migrare intellexerit · qᷣcũq; gnõ

credensneq; ↄſentiens mał ꝑſuaſionibꝰ
aut alteriꝰ puocationibꝰ non ↄfract? de

monaſterio egredi noluerit · alteꝝ faciat/

duobꝰ aut redarguat ꝓuocantẽ dicẽs
abi hinc hõ neq; noli mihi talia ſuadere.
Non em̃ in te hĩtat deꝰ.qui ſᷣuuʒ eiꝰ ſic co
naris ꝓuocare.aut indicet pꝛepoſito.cui
om̃ia que ad bonum publicũ monaſterij
ſpectant.vel etiã ſi alicuiꝰ fratri ↄcernant
ſalutẽ ſunt reſeranda.qm̃ ſicut ſcriptum ?
pacifici ſint tibi multi. iuxta illud apłi cũ
om̃ibꝰ pacem habete.⁊ deꝰ pacis erit vo⸗
biſcũ. Sed vnꝰex mille ſit tibi ↄſiliarius.
Hic aũt qͥ in monaſterio pᷣeſt ↄgruus eſt
qm̃ pꝛudens ⁊ exꝑtꝰ ⁊ oim amatoꝛ ſalutꝭ
eſſe pᷣupponit᷑ ·¶ Sed mouetur lectoꝛis
animꝰ cum hec audit.vt pꝛouocatus &“
beat pꝛouocantem redarguere cum dñs

quem imitari vebemꝰ in euangelio dicat⸗

ſi s te ꝑcuſſerit maxillam in dexterq tuã.
pꝛebe ei ⁊ alterã·Et ei qͥ vult tecũ in iudi
cio contendere.⁊ tunicã tuam tollere.di/⸗
mitte ei ⁊ palliũ.⁊ quicũq; te angariaue⸗
rit mille paſſus.vade cũ illo ⁊ alia duo⁊
paulo inferiꝰ. Diligite inimicos veſtros
benefacite his qui oderũt vos.⁊ oꝛate ꝓ
perſequentibꝰ calũniantibꝰ vos · vt ſi⸗
tis filij patris vii qui in celis eſt.qͥ ſolem
ſuũ oꝛiri facit ſuꝑ bonos ⁊ malos.⁊ plu⸗
it ſuper iuſtos ⁊ iniuſtos. ¶Reſponden
tes dicimꝰ duplex eſſe iniuriarũ genus.
alterũ quod coꝛpꝰ ⁊ q̃ coꝛpoꝛis ſunt affi
cit.⁊ humanã labefacit gloꝛiã· Omne ta⸗
le pꝛorſus eſt ſine differentia remittendũ
alterũ qð aĩm percutit.⁊ diuine maieſta
tiscollit honoꝛẽ ⁊ reuerentiꝗ · hoc eqͥ aio
ferendũ nõ eſt. Idcirco ſaluatoꝛ nr.⁊ oĩs
ſane doctrine veraciſſimꝰ pꝛeceptoꝛ xpᷣs
Jeſus dei atq; hoĩs filiꝰ eum a ſathana
de vitijs qᷓ ad humanitatẽ ſpectant.tem⸗
ptaret᷑ debitas rõnes ſuas refellentes pe

titiones aſſignãs ei rũdit. Cũ autẽ diui

nũ vellet vſurpare. honoꝛem petẽs ab eo
adoꝛari audire meruit. Vade ſathana.
Senptũ eſt eni.dũm deũ adoꝛabis.⁊ il⸗
uluſoli ſeruies. Quo admonemur.ꝙ neq;

ſufferre debemꝰ. q̃ ad petm̃ ⁊ diuine ma
ieſtatis nos pꝛouocãt offenſam.
¶ Textus (Auguſtinus
Git᷑ hec que ſcripta ſunt cũ ſũma

diligẽtia obſeruanda ſunt a pᷣpo⸗
ſito vſq; ad oẽs frẽs.

Ranſigit exhis ꝙꝙ ea ã ſcripta ſũt
es obſeruare debẽt a pꝛepoſito
Mvſq; ad oẽs fratres.pᷣmũ pᷣpoſitũ
noĩat.qm exẽplo ſaluatoꝛis.qͥ peſt:pꝛimꝰ
in obſeruãdo pꝛecepta eſſe dj. Subinde
oss frẽs includitqm ninllus cuiuſcũq; cõ
ditionis ↄditiõis ⁊ ſtatꝰ ſit.excipit᷑ ab ob
ſeruantia regule.pᷣſertĩ a tribꝰ votis.queę
ſunt regule eſſentialia· ⁊ qͥdẽ ab oĩbus ſũ
ma cũ diligentia obſᷣuada ſunt.qm̃ ſcri⸗

ptum ẽ. M.a ledictꝰ bõ qͥ facit opꝰ dei ne

gligent᷑.
Lextus

—

¶ Auguſtinus

E ſi as abaliq̊ doctrinã audiue/
rit pᷣterq; in monaſterio ↄſecutꝰẽ
R8 o cui ſe credidit.hanc aũt ſu⸗
ſcipiat.⁊ eã nõ ſbᷣtrahat doctoꝛi.qꝛ ſciptũ
eſt Omne qð manifeſtat lux ẽ. Si enĩ bo
na fuerit collaudãda ẽ.Si vᷣo pᷣua repꝛo
õmentũ
Agnũ ꝓfecto crimen ẽ. nec ſuꝑbie
nec ingtitudĩs expers.non ab eo
M recognoſcere. qð ab aliq̊ mund. p
ſerti ſpuũale.ceu ſcia eſtaccepiſti · ꝙ pꝛo⸗
pterea dicit hanc.ſ.doctinõ.quã qͥs ↄſecu
tus ẽ ſuſcipiat.hocẽ nõ eã aſꝑnat᷑nec ob
liuioni mandet.ſʒ ↄſeruet. nec tñ eã ſub⸗
trahat doctoꝛi. eã .ſ. ſibi aſcribendo.quin
imo illũ laudare ⁊ illi gras hẽe ⁊ agere. et
aliqñ ſi põt referre a q̊ illa didicit dʒ. qm̃
ſi doctnngã aliquã imꝑtit? ẽ · lucẽ ei dedit
qꝛ ſicut ſcenptũ eſt oẽ quod manifeſtat. li⸗
cut oĩs facit doctrina.lux ẽ. Sed nũqͥd
oẽm doctrinã ſuſciꝑe ⁊ ↄſeruare in aĩo de
bemꝰ. dicimꝰ ꝙ bonũ ? malũ ſcire bonũ
z. illud vt ꝓſeqmur. h vt euitare ⁊ deteſta
ri poſſimꝰ debemꝰ enĩ ex roſeto roſam car
pere.⁊ ſpinam relinquere. Ob eã rem di⸗
cit ſi eni doctrina bona fuerit collaudan

¶ Ambꝛoſius

¶ Ambꝛoſius

— „5 —
=ee = —,. — — = –

co
mea
lo
nn
at

1Nnen
M

Rain

intäſin
inti

Gen

giſai
Urpeo

mi on.

öctan

J. Oubne.

inſcüghi
aopttcbob
nwas gve

idonsſi

gim ſon
wodan

Nnidn
4 Nninn
wwei i

zoann
ſriril⸗

*

Ginth

nonede
Panm,
crgin.
ni niisn
iiͦſrin
ſttulinn

Nir d⸗ O

dalt
4
unnſſ

S ½

(Koͤmentum

Aoniam ad impetrandaʒ veniã

Jo. CxxvV

da eſt. Si vo pꝛana repiobanda. Perin
de Aniſſtoteles in ſua ſapientia inqͥt. etiã

illis philoſophis debemus qui male di/

xerunt. Qm̃ cautos nos reddiderunt.
(Auguſtinus
tate conſiſtunt.ſi quis ſubito ad
uerſus pꝛepoſitum altercatus fue
euangelium docet.licet exoꝛare.ſi autem
noluerit ſe emendare.ille cui iniuriam ir⸗
coꝛrectionem.qui nõ reuocauerit contu⸗
macem denunciet ilud pꝛepoſito.ne ꝑ
tur.ſicut Salo mon ait. qͥ occultat umi⸗
citiam inſtruit dolũ.

Ehis autem fratribo. qui in vni⸗
rit.non ſolũ ſemel.ſed ſecundo ⁊ tertio.vt
rogatus ẽ poſt penitentiam vel ſecundã
taciturnitatẽ ille ⁊ frater ſuus pericliten/⸗
¶ ZBinbꝛoſius

de peccatis ab ipſo deo efficaciſ⸗
☚ ſimũ medium eſt. vt nos illis in/⸗
dulgeamus.qͥ nos offenderunt iuxta do
minicam oꝛationem.in qua quotidie deũ
exoꝛamus.vt dimittat nob debita noſtra
ſicut ⁊ nos dimittimus debitoꝛibꝰ nr̃is.
merito pᷣceptoꝛ noſter iubet. vt ſi aliquis
contra pꝛepoſitum ſimiliter contra alios
fratres ſubito fuit altercatus non ſolum
ſemel.ſed ſecundo ⁊ tertio.vt euangeliuʒ
de coꝛrectione fraterna docet licet exoꝛa
re.ſcʒ eum vt ſe coꝛrigat ⁊ emendet:⁊ deũ
vt ei parcat:⁊ notanter inquit ſubito.quo
niam ſi ex malicia ⁊ appẽſate pluries re⸗
uertitur ad vomitum non eſt ei ſine caſti
gatione remittendum. Et ſi ita pertinax
fuerit vt poſt penitentiam vel ſecundam
coꝛrectionem noluerit ſe emendare· ⁊ in
iuriam quaʒ intulit non reuocauerit.qui
irrogatus ⁊ offenſus eſt irrogantem et of
fendentem contumacẽ denunciet.⁊ pꝛe⸗

poſito talem denunciationem manifeſtet
ne vterq; pericliteturhic qui offenſus eſt

per taciturnitatẽ ⁊ conueniat ei illud pꝛo
pheticum. Ve mihi qꝛ tacui:⁊ qui offen⸗
dit ꝓpter perpetratã culpam.q̃ quidẽ ma
nifeſtatio non mõ vtilis ſed nccia eſt.qm̃
ſicut Salomon ait. Qui occultat inimi⸗
catiã inſtruit dolum.

Kextus

petere
modũ deo fauente euaſerint. ⁊ potuerint
ꝑuenire.vbi pᷣpoſitũ eſſe cognouerũt.ve⸗
lut filij ad patrem feſtinare debebũt.Hec
vllo mõ poterũt ſeꝑari.qͥs diuina caritas
ſociauit qꝛ ſcriptum eſt. perfecta dilectio

foꝛas mittit timoꝛẽ

6 .
¶ Kõmentũ
Ai vere pꝛudẽs ẽ oibus futuris
tingentibꝰ opoꝛtuno occurrit re
medio. VUn metiẽdo tꝑa ſecũ pu

ſapiẽs pᷣceptoꝛ ſuis fratribo iuſſit.vt ſi m
curſio repẽtina aut hoſtilitas.vt inquit.
fieri ſolet ꝓpter guerras.q̃ tunc in dies ĩ⸗

minebãt.ſuꝑuenerit.ſic quidẽ vt ipoſſibi⸗/

le ſit fribus in vnũ fagò petere pꝛopter in
ſecutõeʒ iimicoꝝ.⁊ poſtmodũ vel ſedatis
iq guerris.vel ad locũ tutũ ꝑueniẽdo deo
fauente.ĩimicoꝝ manꝰ euaſerint.⁊ ꝑueni
re potuerint ad locu.in q̊ eoꝝ pꝛepoſituʒ
eſſe cognouerũt.velut filij ad pꝛem feſt⸗
nate debẽt accedere.ꝓpt᷑ indiſſolubile ca
ritatis vinculũ.qð habere debẽt. Hõ eni
aliq̊ mõ poterũt ſeꝑari.quos diuina cari
tas ſociauit.qꝛ ſcriptũ eſt· ꝑfecta dilectio
foꝛas mittit timoꝛẽ.iũ illud apłi ad Ro
manos ſcibẽtis.qͥs nos ſeꝑabit a carita⸗
te xpᷣi. ribulatio an anguſtia.an fames
an nuditas.an ꝑiculũ.an ꝑſecutõ an gla

dius.ſicut ſcriptũ ẽqꝛ ꝓpter te moꝛtifica

mur tota die eſtimati ſum ſicut ouis oc/⸗
ciſionis:ſed in his oĩibꝰ ſuꝑamꝰ. ꝓpter eũ
q̃ dilexit nos. Certꝰ ſũ enĩ qꝛ neq; moꝛs
neq; vita.neq; angeli.neq; pncipatꝰ.nei⸗
q; virtutes.neq; inſtãtia. neq; futura.ne
qᷓ; foꝛtitudo.neq; altitudo.neq; pfundũ.
neq; creatura alia poterit nos ſeꝑare a
caritate dei.q̃ eſt in xpᷣo Jeſu dñno noſtro

Yquis autẽ qð ſuperiꝰ dixrimꝰ cã
ncẽtis detinet Id qð a mõaſterio
ſecũ poꝛtauit: ncce hẽbit vbi pᷣpo

¶ Auguſtinus

JSo vt fieri ſolet incurſiadbepen
tina ſuꝑuenerit. aut hoſtilitas vt
ipoſſibile ſit fratribꝰ in vnũ fugaʒ
ꝓpt᷑ inſecutionẽ inimicoꝝ.⁊ poſt⸗

tat.ſi ſic eueniet.ſic faciendũ erit ꝓpterea

¶ Auguſtinus .

¶ Koõmentum

ſitus ſuus eſt.illud perferre.qꝛ non pote

rit ſibi retinere qð per pactum ad omnes
pertinet.⁊ deo vtiq; eſt conſecratum.ſed
ſi cogitauerit de his aliquid retinere con

tra dictum apoſtoli agere videtur qui ait
nemini quicq; debeatis.niſi vt inuicẽ di⸗

ligatis vos.

pꝛietatis abdicatõ annexa.vt nul

pꝛietas q;q; ⁊ vſus licite poſſit concedi.
pꝛopterea pꝛeceptoꝛ inquit.Si quis aui⸗
tem.vt ſuperius diximus.cauſa neceſſita
tis.i.pꝛopter repentinam incurſionem de

qua ĩmediate dictum eſt pꝛo ſuis neceſſi⸗/
tatibus detinet aut ne perderet᷑.ei neceſa⸗

ſarium fuit retinere illud quod a mona⸗
ſterio ſecũ poꝛtauit.neceſſe habebit illud
deferre ad locum in quo pꝛepoſitus eſt.⁊
rationem adiecit.qꝛ nõ poterat ſibi illud
tãqᷓ; piopꝛium retinere:quod per pactum

ad omnes pertinet.⁊ deo vtiq; eſt conſe

cratum. Ham ſicut in exoꝛdio dixit.ꝑ cõ⸗
munem omnium fratrum diffinitionem
fuit decretum.vt eis iuxta apoſtolicã tra

ditionem nihil eſſet pꝛopꝛium.ſed habe⸗

rent omnia cõmunia.ſed ꝙ ſic redactum
eſt in comunitatem deo eſt conſecratum.
quoniam vt.M. C. in perſona ſcipionis
maioꝛis dixit. Hihil eſt enim illi pꝛincipi
deo. quod quidem in terris fiat acceptiꝰ
qꝙᷓ; concilia cetuſq; hominum iure ſocieta
tis.At vᷣo.ſi quis in tantam fuerit tẽpta⸗
tionem pꝛogreſſus.vt cogitauerit de his
que aſpoꝛtauerat pꝛo ſe contra pꝛepoſiti

⁊ ceteroꝛum fratrum voluntatem retinere

cõtra dictum apoſtoli agere videtur.qui

ait. Hemini quicqᷓ; debeatis.niſi vt inui

cem diuligatis vos.tanqᷓ; ſi diceret:omnia
que debemus alteri reſtituere debeamus
nec terreſtria nos teneant obligatos.ſed
liberos ⁊ ſolutos. Sola enim caritas
nos ſemper faciat debitoꝛes.illa nos iu⸗
giter obligatos aſtrictos ⁊ concathena⸗
tos teneat.nos ſemper mutuo diligẽtes.
Sed diceret quiſpiam· quo pacto ſe mu
tuo diligẽtes ſemper alter alteri debeat.
Dicimus ꝙ id bifariam poteſt continere

veritatemaut per graduum equalitateʒ.

Antum debet eſſe religioſis pio

de cauſa eis concedatur pioꝝ

△

¶ Ambꝛoſius
quo debitum ſemper maneat diligam te

aut per illoꝛũ exceſſum. vnde ſicut teſem
Pamo. ita ⁊ tu teneris inre caritatis me
ſemper amare.⁊ quantum te amo tantuz
a te debeo redamari. Et rurſus.cum cani
tas fine non claudatur hoc modo in di⸗
ligendo poteſt ſemper debitum remanere
quoniaʒ ſi tu me vt vnũ diligis. ego vnrũü/
gradum dilectiõis debeo tibi. hoc pacto

ex vtriuſq; parte ſolutum eſt debitumſed

vt duo manebis mihi in vno obligatus.

Sed econtra vt ego tibi fiam debitoꝛ tu

me vt tria peramabis.⁊ ſic ſemper ꝑ gra⸗

dus aſcendentes ſemꝑ alter alteri.in di⸗
lectione erimus debitoꝛes.perinde ꝛſder
ſius in quarta ſatyra inquit. Excutienda

damus pꝛecoꝛdia quantaq; noſtre pars

tua ſit.coꝛnute anime pᷣdulcis amice oſtẽ

extus

diſſe viuat.
¶ Auguſtinus

Mnia que in iſto libꝛo cõtinen⸗
tur.omnes fratres obſeruent at⸗
q; ſe ſubſcribant.qͥ boni eſſe deſi/
derãt.verum pꝛopter illos hec ſunt cau⸗
ta.id eſt ſcripta qui in omnibꝰ ſtabiles eſ⸗

ſe noſcuntur. ¶ Finis pꝛime regule Alu⸗
relij Auguſtini.
¶ Kõmentum (Ambbꝛoſius

ptoꝛ vt hec omnia que in hac re⸗
la continentur obſeruent᷑. vo⸗
luit vt omnes ſe ſubſcriberẽt.ad hoc vt re
trocedere nõ poſſent: ⁊ quoniam pꝛeno⸗
uit nõnullos futuros tranſgreſſoꝛes.hoc
ab illis maxime petijt.qui boni eſſe deſi/
derabant. quoniam pꝛopter illos qui in
oĩbus bonis openbꝰ ſtabiles eſſe noſcun

tur hec inqᷣt cauta ſunt.hoc ẽſcripta·

piens diligentiſſimus pꝛece⸗

Jo. CxxvVI

kiankin ”8MV —
. ¶ Am bꝛol ij Choꝛiolani ĩ ſaẽ theologia
ſis pꝛofeſſoꝛis ſacri oꝛdinis fratꝝ heremitaꝝ
. ſancti Auguſtini Oꝛatio de laudibꝰeiuſ⸗
ltn dem ſancti coꝛam MPio ſecundo Ponti.
num Max. toto cardineo cetu ha bita anno
Comi ſalutis.M. cccclxiij. Cybure in die eiuſ⸗
nibechenn N feliciter incipit.
undennn beatiſſime pater reuerẽ
tſengrdan diſſimi do mini ceteriq;
lmad patres reuerẽdi. qui de
RG magnis grauibuſq; re⸗
. us ap rimum pꝛeſtantiſſimoꝝ
4Ental bus apud celeberrimum pꝛeſtantiſſime
grole en viroꝝ ↄuentum oꝛationem habituri ſunt
—RKK plerũq; in ipſo dicendi pꝛincipio ↄmoue
ri atq; animo perturbari.foꝛmidant enĩ pᷣ
ſidentis maieſtatem.verent᷑ aſſiſtentium
Deetc auctoꝛitatem ⁊ gloꝛiam.digntatẽ quoq;
Gohä ac tacitum de ſe auditoꝛũ iudicium perti⸗
. meſcunt. Cum enim quotiens dicimus.
adotin totiẽs de nobis iudicet᷑.difficilis pꝛofeci⸗
Scheun to ⁊ magni animi res eſt oꝛnatum oc ma
rmncheda⸗ ximi pontificis ſplendoꝛe vndiq; circum
aimlcn fuulſum. circumuallatum q; inſignium vi
mnb beniesin roꝛum multitudine quempiaʒ; ſolũ cun/
anetgeh ctis ſilentibꝰ ꝑoꝛare· ⁊ ſe totum audien/⸗

tum examini atq; ſententie ↄmittere.Ea
de re pleroſq; interdum tantus timoꝛ oc/
(dcis cupauit vt quid dicturi ſint non ſatis in/⸗
cipere. Quidam qð inceperant ad finem

insgeen vſq; veducere nõ valuenit. ſic heophꝛa
Acennbiefen ſto philoſopho omnium ſue etatis facun
ainai diſſimo apud populuʒ Athemenſez oꝛa
— turo ↄtigit · Sic demoſtini. cuius eloquẽ
–RR tiam omnis grecia decantat apud Phi⸗
acet lippum Regem vba facturo eueniſſe le⸗
enaln gimus. Cycero item lingue latine pꝛin/
elg ceps· ? Romani oec? Imperij in ſeipſo
e nn ſepiſume expertum eſſe ſenbit.vt ipᷣo ini⸗
– tio dicendi exalbeſcat.⁊ contremeſcat ple
ℳ.

riſq; etiam ſuperioꝛis ⁊ noſtre etatis vir
doctiſſimis pariter 2 eloquentiſſimis id/
ipſum eueniſſe ſcimꝰ. vt dum auditoꝛum
pꝛeſtantiam ⁊ auctoꝛitateʒ attenta nimis
meditatione cõſiderant. vnde oꝛationis
exoꝛdium ſumantaut vbi potiſſimum de
ſinant.non intelligunt.Quid igit᷑ ego fa
ciã. Aut quid agam Beatiſſime Pater.⸗
qui neq; ingenio.neq; auctoꝛitate. neq;
vlla dicendi exereitatione valeo. Pꝛofe⸗

cto ⁊ ſi tantoꝝ dominoꝛum pꝛeſentia.at
q; tot peritiſſimoꝛum viroꝛum aſtantuz
auditu mihi mentem atq; animũ cõmo⸗

ueri certe ſciam.nihilominus cum maieꝝ

ſtatem auctoꝛitatem ſanctitatem ſummũ
deniq; ſꝑlendoꝛem ciui excogito totum
me timoꝛ ac tremoꝛ appꝛehendit.tum qꝛ?
nihil tam magnificũ tam luculentũ atq;
expolitum poſſe afferri penſitabaʒ. quod
non exile obſcurum atq; ſoꝛdidum apud

celſitudinem ⁊ ſummã eloquentiam tuaʒ

videretur. Magnũ enim habes ingeniũ
⁊ pene infinitam ſermonis ſuppellectileʒ

Facile nõq; ⁊ pure ⁊ eleganter loqueris.

facilitaſq; ipſa ⁊ puritas ſũmis locis gra
uibuſq; ſententijs pollens mixta eſt mire
pꝛudentie.tuʒ ipſius rei magnitudine.de
qua oꝛaturus huuc locum aſcendi. Haʒ
quis tam frequẽs vſus conſuetudoq; di

cendi.Que tanta vis ⁊ copia oꝛãdi. Qð

tam elegans ⁊ incredibile oꝛatiõis genꝰ.
vt Auguſtini maxim eccleſie ſplendoꝛis
laudes plenarie poſſet ⁊ accumulate cõ/⸗

plecti. Equideʒ ex omnibus rebus quas

mihi pꝛepotens deus donauit. nil mihi
ſentio quo digne poſſem merita eius ex⸗
tollere.cum nec humanũ quodcũq; in/
genium ea.ſat excogitare valeret. Ouã⸗
obꝛem non modo tempus quo ⁊ ipſe vi⸗
ta vitalis extitit.ſatis non eſſe.ſed alterũ
me foꝛe Auguſtinum opoꝛteret ſi obacqͥ
rendam diumam ſapientiaʒ defenſandã
gubernandãq; fidem chꝛiſti exercitationẽ
eius ⁊ operam referre vellem. Vernm cũ
id a me pꝛoꝛſus alienũ ſit. ſummi ac imu⸗
moꝛtalis dei. ſine cuius afflatu eleganꝰ
terdicere nemo poteſt.Mccerſire fauoꝛeeez
⁊ imploꝛare auxilium opoꝛtet. Quod vt
cõmodius atq; facilius efficere queam.
Mariam virginem dei genitriceʒ. reginã
poloꝛum diuine ſapiẽtie habitaculum et
celerem gratiarum datricem ſilenter.hu/⸗
militer ac deuote cum celeſti nuncio ſalu
temus dicentes.Aue maria ⁊c.
NVXqOzq; beatiſſime pater Auguſti
eNni laudes propꝛijs aggredi viri⸗
.Bus temerarium exiſtimaram.ta⸗
men de ſuperfuſo roꝛe ad eas ipſas quã⸗
tulacũq; ex parte recenſendas vires ſuſce
pi · Si qͥd tñ vel minꝰ cumulate vel incõ⸗

pte aut iepte dixerĩ tua ꝓinnata clemẽtia
piẽtiſſime p? nõ dubito mihi veniam ſis

allaturus.Studeboq; aduires hunc do
ctoꝛum pꝛincipem tam bꝛeuiter laudare
qꝙᷓ; bꝛeuius tantus ſapientie ſplendoꝛ lau
dibus extolli poſſit. Cuius quidem oꝝ/⸗
ginem pꝛimo atq; vitaʒ eius ſanctiſſimã
paucis abſtringam. Subinde rerum ab
ipſo geſtarum quaſdam ſolum minimas
recenſebo. ¶ Aurelius itaq; noſter Au⸗
guſtinus vt pꝛimũ dicere.Afer quippe fu

it.⁊ ex ciuitate Cagaſtenſi.de numero cu
rialiũ parẽtibꝰ genitoꝛe Patricio. oni
ca vᷣo matre moꝛibus ſanctiſſimis.⁊ ſum
ma grauitate pꝛeditis extitit oꝛundus.

Nuez adeo pure adeo ſancte mater aluit
vt nũq; lac ſuggeret.quin pꝛecioſiſſimum
Jeſu ſcilʒ ſaluatoꝛis nomen ab optĩa pa
rente inuocatum inbiberit.quo factũ fu⸗
it.vt nullam fere cuiuſuis libꝛi dulcedinẽ
ei lectio afferebat.que ſaluatoꝛis nomine
pꝛemunita ⁊ comꝑta non extitiſſʒ.Quod
maximũ fuit incitamentum vt manicheo
rum ſectas deſereret. ⁊ in chꝛiſtianitatis
fonte renaſceretur. Hã hoc eſt illud glo⸗
rioſiſſimum ⁊ maxime efficientie nomen.
quod totiẽs potarat.in quo erroꝛes om⸗
nes dimitti.⁊ eternam adipiſci veritateʒ
opoꝛtet. Hic cum adhuc in euntis fuiſſzʒ
etatis adeo foꝛmoſus.adeo modeſtus.
agdeo deniq; venuſtus erat.vt de ſe om/
nibus ſpem maximam daret. quos eũ vi⸗
dere ⁊ intueri contingebat. Hic tanto pu
er valebat ingenio.vt pleriq; omnes ſtu/⸗
poꝛe imbuti eius gloꝛiam ⁊ altitudinem
pdixere.hic paulo magis pꝛogreſſus eta
tem.ſpem omnem quam dederat incredi
bili virtute ſuꝑauit.¶ MHMam quis ab ipᷣo
mundi exoꝛdio ⁊ inenarrabili eius am bi
tu vnq; fuit.qui ſua vt ita feram in ado/⸗

leſcentia ea ex ſeſe inteliexit.que Rugu/

ſtinus omniũ ſcientiarum exemplar.⁊ di

uine ſapientie quaſi quedam imago intel

ſern ⁊ ſciuit. Nic enim ſi icut in eius con⸗
feſſionũ codice ſepe lectitaui.quicquid de

figurarum dimenſionibus. quicquid de
numeris ac muſicis compertum erat.ma

Ina ſine difficultate nullo videlʒ traden/
te homine didicit. Mic Ariſtotelis. Pla
tonis.Zenophontis. alioꝛũq; philoſo⸗

phoꝛum ⁊ illuſtrium auctoꝛũ libꝛos ſin-/

gulis in artibus quas liberales vocãt. in
tenere ſue etatis annis ſeſe quoſq; potuit

legit.ac pꝛeclarum mirumimodum intel

lexit.
atq; Mediolanenſis gymnaſijs nondũ

longe adultus etate.tanto cum honoꝛe.

tanta cum gloꝛia.tanta demũ cuʒ elegan
tia dicendi artem docuit.vt alij Piſiſtra

tum qui in dicendo tantũ valuit vt ei re

gimen. ⁊ imperium melliflua ſua oꝛatio⸗-

ne Athenienſes committeret. Alij egeſiã

Cirenaicũ qui.teſte Valenio. ſic vite ma

la populo pꝛeſentabat.vt multis volun⸗
tarie moꝛtis appetende cupiditatem inꝰ
generaret.Alij paridem qui ſua eloquen

tia. vt libuit.vexauit Athenas.Alij ſtilſpo

nem Athenienſem quem oꝛantez omnis
grecia ammirabatur. Alij Zenophontez;

quiꝓ ſua imenſa dicendi ſuauitate atbhi-
ca muſica dicebatur. Alij Marcum Tu
lium Ciceronem. cuius ab ingenio lin/

gua latina fulget eum fuiſſe cenſebat · At

vo alijs e celo potiꝰq; ex ſemineis viſce/
ribus lapſus videbatur.

ic dialectin
cam ad veri falſiq; cognitionem.ad diſ⸗
putandum.pꝛobandum refellendũq; ſic

vehementeraccomodauit. vt non modo
CKronum.Archeſilaum.Criſippũ. Goꝛ/

giam. Leontinũ.alioſq; acutos ⁊ acerri
mos dialecticos.verumetiam quotcunq;
fuere moꝛtales adeo ſuꝑaſſe viſus ẽ. Vt
doctoꝛ ille ſanctiſſimus ⁊ mediolanenſis
antiſtes Ambꝛoſius cõtinue in eecleſiaſti
cis oꝛationibus ante eius baptiſma de⸗
pꝛecani dominũ iuſſerit chꝛiſtianuʒ popu

lum ab Auguſtini logica liberari · Acce⸗

pto autem ſnmmo cum feruoꝛe ⁊ incredi

bili deuotione baptiſmate.ab eo quẽ pau

loante Ambꝛoſium nominaui ita catho⸗
licam vitam duxit.ſic ſaluatoꝛis pꝛecepta
non ſolum. verumetiam vniuerſa cõſilia
geſtabat in coꝛde. vt nocteſq; dieſq; ex/
cogitare niteretur: quid pꝛe ceteris ſalu⸗
bꝛius.quid dignius.quid ſummi ac im⸗
moꝛtalis dei filio acceptius potuiſſet of/
ferre. Eictus eius adeo tenuis erat ⁊
parcus vt cum ad menſam pꝛoficiſceret᷑.
audiendi verbi dei potius.q; ſumendi ci

bi cauſa recũbe bat. Hinc nobis in regu-

la iuſſit.vt cum nos ad menſam aduen⸗

tare contingeret.non tam fauces ſumen⸗

do cibo.qᷓ; aures audiendo verbo dei. et
his que ſᷣm conſuetudinem legerent᷑ ac/
comodaremus.

d

con eſtitus item ei? ſic (
honeſtus erat ⁊ mediocris · vt ſe de pꝛe⸗

dic in alte Carthagis. Roma. c

*

oſa
ſupere
pioſen
tepꝛec
erepe
omare
delte

Gro⸗

poten⸗
ltos ec
hoſpit⸗
lontbu⸗
ſis ceten
Cpotun
batrn
lludc

(Mina

(luſ
po
Giegn⸗
Nu
lavoct
rari
nige
Peper
leſtevt
o tuvtn
honmde
hiſblles
gebgt Q
Phicarn
ſſigem
am inn

iſino⸗
ſcptuag
Numer

1s pond
mmhonne
azele
iſ
ake
ongo⸗
Aei
Nleyteng

Usonne

Gttuen
u clen
ntz oms

Nophont

uitne ath
Man Ll
ngenolin⸗
nſchir⸗ R
Wnesdlcn
Pedaiece
nen N
Klangüg
tonno⸗
nii
wsen
n orng
Ms 1
eolnan
eineccleint
dpninn de
itunnz ont
m. Acke
oetmndel
dedcep
arta
orseec
ucsci
aisn
ne ml
iunal
mlet
tenuls au⸗
Pofoſch,
Fünmnt
ſobis inneg
im ,
ſues ne

Grwnt
up
“
uNf

Jo. Cxxvn

cioſa veſte erubeſcere fatebat᷑. ardebat in
ſuper ea caritate.vt quicquid ei daretur.

—

libẽtius ilud pauperibus diſtribuere. q;

pꝛo ſe reciꝑe ſatagebat vt ignaros vllo ſi⸗

ne pꝛecio doceret.vt ei nihil dulcius acci

dere potuiſſet in vita q; eos moꝛibus.ſci⸗
entia.ceteriſq; ſalutaribus documẽtis ex
oꝛnare.quos ad bene beateq; viuendum
deditos eſſe cognouerat.¶ Canta quo⸗
q; mouebatur pietate. vt ⁊ pꝛeſul quoſq;
poterat viſitabat infirmos.viduas defen

ſabat.oꝛphauos pꝛotegebat.ſolatur affli

ctos.eccleſias religioſoꝛum conuentus.⁊
hoſpitalia pꝛo viribus erigebat.pꝛedica/⸗
tionibus ⁊ oꝛationibus.ieiunijs.diſcipli
nis.ceteriſq; ad acquirendam felicitatem
opoꝛtunus ſic vehementem operam da⸗
bat.vt non iniuriam hodierna die.de eo
illud cantet eccleſia Mon eſt inuentꝰ Au

guſtino ſimilis qui conſeruaret legẽ ex/

celſi.Ouid plura. O rem dignam memo
ria poſterum. O rem cunctis ſeculis pꝛe⸗
dicandã.quis vnq; tante humilitatis at
ↄſtantie fuit.vt vniuerſa peccata que mẽ

xe. voce.ac opere in omni vita ſua perpe-

traratſic confeſſus eſt.vt ea cunctis ve/⸗
luti Auguſtinꝰ legenda reliquerit. Ouis
deniq; omnem vitam eius non miretur.
MNempe vt huic generi finem imponã tꝭ⸗
te ſue vite erat excellentia. tanta ſublimi⸗
tas.tanta deniq; ſanctitas.vt omniũ ſer⸗
uoꝛum dei.ceu ab Anaſtaſio didici.repꝛe
hẽſibiles culpabileſq; moꝛes apparere fa
ciebat.Qui cum italiam et omnem pene
aphꝛicam peragraſſet.eum omnem Chꝛi
ſti ſidem defendaſſet. Cum eam defenſa⸗

tam innumeris pꝛopugnaculis pꝛemu⸗

niſſet.pꝛemunitam ſtilo quodam pꝛecla⸗
tiſſimo poſteris reliquiſſe apertam. Cum
ſeptuageſimũ ⁊ ſecundum iam ageret an
num.ex hac moꝛtali vita diſceſſit.⁊ ad ſu
peros ſumma cum gloꝛia.⁊ immenſa cuʒ
felicitate.velut Chꝛiſtiãe fidei iubar qð/
dam ſplendidiſſimũ euolauit. Et hoc de
pꝛimo genere ſaits..

VAnc ad alterum dicendi genus
me conferam. vbi de ſuoꝛum pꝛe
clariſſimoꝛum operum copia bꝛe

ter dicere aliquid inſtitui. Quecum in

numera. æ ab humano ingenio pene in⸗
excogitabilia ſint. Quid de eis agãꝗ. Nꝛo

ð

fecto ſi mihi linguas centum oꝛaq; centi

voceſq; ferreas ſuꝑi donaſſent.eiꝰlibꝛos

non dico legere.ſed recenſere ſolum. duʒ
mens mea humi defixa foꝛet pꝛoꝛſus ne⸗
quirem. Ferunt enim Marcum Teren⸗
tium Varronem.vt mMoſſidoniꝰ antiſtes
optimus eleganter ſcripſit. innumeros li
bꝛos compoſuiſſe.Apud itẽ grecos Cal/
cidoꝛus miris attollitur laudibꝰ. De no/
ſtris inquit Dꝛigenem ſex milia libꝛos.vt
Iſidoꝛus etiam memoꝛat ſcripſuſe ferũt.
At vᷣo Auguſtinus cunctarum ſplendoꝛ
ſcientiarum.⁊ diuine ſapientie ſcriba ſo⸗
lertiſſimus omnium:ſtudium.ſcientia.⁊
ingenio vitia.altioꝛa enim et quaſi plura
hic ſolus in ſacra ſophia edidit quam ce
teri omnes conſcripſerint·Ham tanta di
ctando pꝛiuatim tanta in eccleſia diuer/⸗
ſiſq; locis.nunc diſputando.nunc monẽ
do ſcripſit.vt diebus ac noctibꝰ quis eiꝰ
libꝛos ſcribere nondum poſſe.ſed menti⸗
tur qui ſe totum legiſſe fatetur. QRꝛeclare
itaq; a Uoluſano diſſertũ fuit.Legi dei

deeſt. quicquid XRuguſtinum contigerit
ignoꝛare.Nam quis chꝛiſtianam doctri⸗
nam. Chꝛiſti religionem. religionis na⸗

turam declarauit. Auguſtinꝰ.Quis vir/⸗

ginitatis officium. coniugatarum noꝛmã

viduaꝝ vitam aperuit: Auguſtinꝰ. Quis

paganoꝛum ferocitate. hereticoꝛum tena

citatem deuicit. Auguſtinus:Quis here
ſim pelagiam.hereſim maniceã.⁊ dona⸗

tiſtam hereſim ſabellianam. ⁊ arrianoꝛũ

Ddeſtruxit.Auguſtinus. Quis confitendi

modum. penitendi vicum.oꝛandi viã p/

fitendi ſemitam.pꝛoteſtandi foꝛmã oſten

dit. Auguſtinus. Quis anime quantita/
tem ip ſius foꝛmas. eiuſq; imaginem ma
nifeſtauit. NAuguſtinus. Quis moꝛalem.
actiuam ⁊ contemplatiuam vitam. Quis

pꝛophetaꝝ reſerauit archana.Quis euã/⸗

gelicam aperuit doctringj. Quis opoſto⸗

loꝝ denudauit actus Ruguſtinꝰ. Ouis

virginum continentiam. Confeſſoꝛũ noꝛ
mam. doctoꝛum ſcientias. martyrum toꝛ
menta apoſtoloꝛum pꝛedicationes.ange

loꝛum eſſentiam.eoꝛũq; loquendi modu.

⁊ ſumendi coꝛpus.archangeloꝛum potẽ
tias. Gabꝛielis foꝛtitudinneʒ. Seraphin
feruoꝛem in apertum duxit. Auguſtinus
AQuis dei genitricis .aane gloꝛiam z al
tituqinem explanauit. Auguſtinꝰ. Quis

vV

.

vtranq; illam eiuitatem Hieruſalem. vi⸗

delicet ⁊ Babyloniam.hoc eſt facinoꝛuʒ
⁊æ virtutum ſiue celeſtium ⁊ terreſtriũ vꝛ/⸗
bem.itã diſſerto ⁊ imenſo volumine ape⸗
ruit.Auguſtinus:Quis paradiſi arboꝛeʒ

oꝛiginalem maculam.moꝛtale crimen.ve
naleq; peccatum diſtinxit. Auguſtinus

Quisſſitum oꝛbis.rerreamaqueam. ae⸗
reamigneq; regionẽ deſcripſit. Augu⸗
ſtinus. Quis ſuperioꝛum ⁊ inferioꝛũ coꝛ

poꝛum compoſitionem nouit.Auguſti/
nus.Quis cõgrue fari.apte elemẽta cõiũ

gere docuit.Quis diſſerte diſticteq; loqᷓ.

nos mirũ exoꝛnauit imodum. Quis ven

rum ⁊ falſuʒ diſcernere inſinuauit.Quis

numeros eoꝛũdẽq; pꝛopoꝛtiones diſtineę⸗
guere dedit.Auguſtinus: Quis dimẽſio

nes.lineam. videlicet ⁊ ſuperficiem.coꝛ⸗
pus.tempus ⁊ locum.perfecte intelligere

donauit. Auguſtinus. Quis ſphere qui

ditatem.ipſius centrum.⁊ axem· eoꝛũdẽ
circulos: polos.mundi foꝛmam.⁊ ſignoꝝ

oꝛtum atq; occaſum.⁊ dierum ⁊ noctuuʒ
Diuerſitatem.climatum d iuiſionem ſoa
lis ⁊ lune eclypſim planetarum motꝰ.eo
ruudẽq; ſufficientiam.bellum/ pacem. fer
tilitatem.inopiam.peſtem.humanoꝛũq;
pꝛopoꝛtiones delucidauit.pꝛofecto u⸗
guſtinus. Quid alterius inquam Rugu-
ſtinus mũdi creati onem notificauit.Au⸗

guſtinꝰ plagas in fernales deſcripſit. Au

guſtin purgatoꝛias penas reſerauit. Au
guſtinus floꝛentis paradiſi delicias pꝛe⸗

dicauit.Auguſtinus indiuiſibilem illã tri

nitatem. patrem ⁊ filium ⁊ ſpititumſanctũ

vnicam eſſe eſſentiam tres vo perſonas.
quindecim libꝛis oſtendit.Auguſtinꝰ pa
tris potentiam. filij ſapientiã. ſpirituſſan
cti aperuit bonitatem.celeſtẽ vꝛbem.oẽm
imnndi globum. omnem oꝛbis ſublimita
tem. omnem eius latitudinem. omnẽ de⸗

niq; ſuperum celſitudinem. Auguſtinꝰin

dagauit. Sane itaq; Mieronymus ait⸗

Aluguſtinus epiſcopus volans per mon

tium cacumina qᷓſi aquila.⁊ ea que ſũt in

montium radicibus non cõſiderans. mul

ta celoꝛum ſpacia. terrarũq; ſitus.aquarũ
circulum claro ſermone pꝛonũciat.Quid
pluribꝰmoꝛoꝛ.quicquid de ver bi dei in/⸗
carnatione. Quid de chꝛiſti miſterijs di⸗
ci poſſʒ ab Auguſtino pꝛecellentiſſime ex
planatum fuit.Ham Ehꝛiſti conceptio⸗

nem aperuit Auguſtinus. Chꝛiſti natiui
tatem reſerauit Auguſtinus. In Chꝛiſti

vna eadẽq; ꝑſona duas naturas aſſeruit

Auguſtinus.Circũciſionẽ.magoꝝ adoa⸗
