pientia.Ecce epule pᷣparate ſunt. Juſti⸗

cia xpᷣs eſt.cibus eſt. quem ſentit oĩs qui
fauces ſanas habet interioꝛes hois. Ci
bus eſt qui ſeipſum cõmendans ait.Ego
ſum panis viuus qͥ de celo deſcendi. Ci
bus eſt qui reficit nec deſficit.Cibꝰeſt qui
eſuriẽtes ſatiat:⁊ integenimanet.Cũ hinc
ad menſas vꝛas diſceſſeritis.niſi tale mã
ducabitis:qͥd ad iſtas epulas cõucniſtis.
bene igit᷑ mãducate.ſed cũ audieritis. bũñ
digerite.bene mãducat.⁊ male digenit q̃
audit verbũ dei ⁊ non facit.HNõ enim du
cit vtilẽ ⁊ dulcem ſuccũ ſed cruduʒ ructat
in digeſtiõe faſtidium nec miremi ꝙ coꝛ⸗
da noſtra ſic epulant᷑.vt ⁊ ipſa reſiciant᷑.
⁊ nõ minuant vnde reficiunt᷑ Coꝛpoꝛali

bus oculis noſtris deus talem cibum de

dit.HNam lux iſta cibus eſt oculoꝝ.haclu
mina noſtra paſcunt᷑.Et ſi quis in tene
bꝛis diutius fuerit.tãqᷓ; ieiunij eius defi

ciunt oculi.perdiderunt enim hoĩes ocu⸗

los ſedendo in tenebꝛis. Hec aliquid ir

ruit oculis.nec aliquis qͥſqᷓ; percuſſit.nec
bumoꝛ alienꝰ influxit.nec puluis nec fu⸗

mus ꝓducit᷑ homo poſt tenebꝛas.⁊ nõ vi
det quod videbat.oculi eius fame moꝛtui
ſunt.cibum ſuũ.hoc eſt lucem non ſum
do defecerunt. Et iſta lux qᷓ videt᷑ bbo
minibus.omniũ paſcit oculos.⁊ aſpectꝰ
videntis per eã reficit᷑.⁊ lux integra per-
ſeuerat· Si duo videant tanta permanet
Si plures videant tanta ꝑmanentvide/⸗

at diues. videat pauper.equalis ẽ omni⸗/
bus.nullus in ea limites figit. Impletur

pauperis inopia.vacat diuitis auaricia.
Nũquid enĩ qui plus habet.plus videt·

gut pꝛolato auro pꝛeoccupat pauperes.

⁊ emat ſibi quod videat.vt ille non habe

at. Si talis cibus eſt lux coꝛpoꝛea ocu⸗

lis noſtris · quid eſt deꝰ mentibus noſtt
Aurium quidem cibꝰ eſt ſonꝰ.⁊ ipſe qua
lis eſt. Ecce loquoꝛ caritati veſtre adſunt
aures.adſunt mentes.Duo quedam no⸗/

minaui aures mentes.⁊ in eo quod lo⸗

quoꝛ duo quedam ſunt.ſonus ⁊ intellen
ctus ſimul ferunt᷑ ſimul ad aures perue⸗
niũt. Sonus remanet in aure.intellectꝰ
deſcendit in coꝛ: Excellentius intellectuʒ
amare debemus· Sonus eſt quaſi coꝛpꝰ
Intelleetus ẽ quaſi animus . Sed ſonꝰ
vt aurẽ percuſſerit.aurẽq; tetigent.tran⸗

i-

ſue
ſen

leel
pon
diun
plu

1
hei
ile

Md
geren
necet
ſtde

tend
dim

ſung
les.
mul
nibi
Mce
torüt
um
infere
lir
zad
minde
foſed
O

duur
te⸗

ſis

heti
ſent
loꝛgi
uero
guaſn
ci
mltto⸗
s N
me

lerape
neng
Tac
Inel

nchunde
brbel
uisin tene⸗
ni aus deſi
mnboicoc
Reilaust
gmaſi
lis ere/
ehus 1on
unenani
NN
iad
s,tuß
nte en,
a hananc
nanenle
isinnd
bnſſn
s⸗
Gni
1
unhie
uuit

Jo. XXXVI

ſi non reuocauit. Het adhuc ſonat. Ita
enim ſyllabe pꝛeeundo ſibi.⁊ ſequendo
ſuccedunt ſecunda nõ ſonat niſi pᷣma trã

ſierit.· Verũtamen quãqᷓ; ſit quoddam

tranſitoꝛium. magnum hʒ miraculũ Ec
ce enim ſi vobis exurientibus panem ap

ponere non ꝑueniret ad ſingulos totus.
diuideretis vobis qð poſuiſſem. et q̃nto

plures eſſetis.tanto minꝰ haberetꝭ. M0

do aũt ſermonem pꝛofero vᷣba inter vos

⁊ ſyllabas non diuidit.nec ſecatis ßᷣmo
nem meũ · vt alius tollat iſtam ꝑtem aliꝰ
illam.⁊ ſic ꝑticulatim⁊ minutatim aa ſin

gulos quouſq; qð dico ꝑueniat.ſed totũ
audiunt duo.⁊ quotquot veniunt totum

audiunt om̃ibꝰ ſufficit ⁊ ſingulis inte
ger eſt.pꝛeparat᷑ ad audiendum aur tna
nec ea fraudat vicina auris aliena. Si H
fit de v̈bo ſonanti ·qd fit de vbo omnipo/
tenti. Quõ enim vox iſta noſtra aurium
oim audientium ſingulis tota eſt. ⁊ apè
ſingulos tota eſt. Hec tot ſuut mee vo-

ces.quot ſunt veſtre aures Sedvna vox
multas aures implet:non diuiſa.ſed om

nibus tota.Sic cogitate vbum dei totuz

in celis totum in terris.totũ in ang lis.

totũ apud patrem.totũ apud vᷣgineʒ: to
tum in eternitate.totũ in carne. totuʒ ad

inferos. cum viſitaret.totũ in paradiſo.
q̊ latronem tranſtulit. Hec dixi de ſono.

q̃d ſi e intellectu aliqᷣd dicam. Et quãůto

minꝰ eſt qᷓ; verbũ dei.Ecce em̃ ſono ꝓfe⸗
ro.ſed cũ pꝛotulero iam.iam non reuoco
Si volo audire alterũ ſonum pꝛofero ·et
cum ipſe tranſierit ꝓfero alteꝝ: aut ſilen⸗
tium ↄſequet᷑. Intellectu vo ⁊ ꝓfero ad
te.⁊ teneo apud me.⁊ inuenis qð audi⸗
ſti.⁊ nõ ꝑdo qð dixi. Intellectꝰ ergo ma⸗
net in coꝛde meo.migrat ad tuum.nec de

ſerit meum verũtamen cũ intellectꝰ ineſt
coꝛdi meo.⁊ volo.vt inſit etiaʒ coꝛdi tuo

quero.q̊ ad te tranſeat. ⁊aſſumo ſonum
quaſi vehiculum.⁊ quaſi impono intelle

ctũ.⁊ pꝛofero.⁊ ꝑduco.⁊ doceo.⁊ non a⸗

mitto.Si potuit hoc facere intellectꝰ me
us voce mea non potuit verbuʒ dei de

carne ſua. Ecce em̃ verbum dei.deꝰ apud
deum.ſapia dei manens incommuta biliꝰ /

ter apud patreʒvt pcederet ad nos. Car

nem quaſi ſonuʒ queſiuit.eiq; ſe inſeruit

⁊ ad nos pꝛoceſſit.⁊ a patre non receſſit.
Intelligite ſapienter hoc quod audiſtis.

omnem ſonum.omnem intellectum.ideo

ſumopere deſiderandus eſt. ⁊ ad eum in
hiandum. vt letetur coꝛ quereutium dũm
letatum ſatietur.ſatiatum gloꝛificet᷑. glo

rificatum beatum exiſtat ſine fine. Non

igitur fauces ſoluʒ ſumant cibũ.ſed men

tis aures affectent verbum dei. Hon tm̃
coꝛpoꝛalis mẽſe.ſed celeſtis debemus eſ-

quantum ſit. quale cogitate. et de do
maio:a ſentite. Dincit ille omnem lucez

ſe participes. Et quidem quanto pꝛeſtan

tioꝛ eſt anima q; coꝛpus. tqto illius nos
delectent alimenta qᷓ; coꝛpoꝛis. Audia2

mus ergo verbum dei fratres feruenter.

Audiamus ſi poſſibile eſt iugiter. ſi non
ſaltem frequenter. Audiamus ſine tumul

tu.ſine ↄtentione.ſine cõtradictione. Ru

diamus fide affecti.ſpe commoti.carita⸗

te inflammati.Audiamus cum reuerenꝰ

toꝛes tm̃.fallentes voſmetipſos.quoniaʒ
ſi quis auditoꝛ eſt verbi.⁊ nõ factoꝛ.vt ra
tionem ſubiungẽs ait. hic comparabitur

tia attentione.⁊ cũ debito pꝛopoſito ada
implendum . que per ipſum iubentur. iu⸗
xta diuiapoſtoli Jacobi mandatum di⸗
centis· Eſtote factoꝛes verbi = non audi

viro conſideranti vultum natiuitatis ſue

in ſpeculo.Nqq; conſiderauit ⁊ abijt.⁊ qᷓ

lis fuerit mox oblitus eſt. Quiautem in
lege perfecte libertatis perſpexerit.⁊ in ea
permanſerit non auditoꝛ obliuioſus fa⸗

ctus.ſed factoꝛ operis hic beatus in facto

ſuo erit

nõ debet alijs moleſtum eſſe. nec
iniuſtum vid eri eis.quos alios fecit con
ſuetudo foꝛtio:es.necillos felidoꝛes pu
tent.qꝛ ſumunt quod non ſumũt ipſi.ſed
ſ pouus gratulent᷑.qꝛ valent qð nõ va

oõmentũ viceſimũquanũ ¶ Ambeoſi

Aanum mandatum circa victuʒ
ſeruandum eſt. vt foꝛtioꝛes ⁊ ro⸗
buſtioꝛes coꝛpoꝛe.moleſte nõ fe⸗

f 2

”

7 Vi infirmi ſunt ex pꝛiſtina cõſue
tudine.ſi aliter tractãtur in victu

K

rant. nec imniuſtũ eis videat᷑.ſi hi qui inſir
mi ſunt ex pꝛiſtina ⁊ antiqua conſuerudi

ne miſericoꝛdius tractantur in victu.iĩmo
qm validioꝛes ſunt:maioꝛẽ in ſe abſtinen

tie ſeruare rigoꝛeʒ.⁊ alioꝝ non mõ equo

aio ſufferre imbecillitatẽ. veꝝetiam pluri
mü eis compati · plurimũq; miſereri de⸗

nõne ipſa eſt caritati cognata.Haʒ quid
aliud eſt miſcvia niſi aliene miſerie que⸗
dã in noſtro coꝛde cõpaſſio. ſed qͥd eſt cõ
paſſio niſi vt Auguſtinꝰ ait. pia triſticia.
ſildici põt beata miſeria · Et bñ inqᷣt beata
miſericoꝛdia.qꝛ ea qui pꝛeditus eſt.beatꝰ

eſt. dolet qnippe cõpatiens de ꝓrimi ma
lo.⁊ ſi põt delet illud.⁊ eius neceſſitati li

benti aĩo ſubuenit.ſed nũquid hec mune
ra ſunt caritatis. Ob eam rẽ xpᷣs in euan
gelio miſericoꝛdes beatos eſſe dicit· ⁊ ob
miſericoꝛdi quã in pꝛoximũ gerunt.ſeg
patre oĩm miſericoꝛdiarũ.⁊ deo totius cõ
ſolationis miſericoꝛdiaʒ ſuſcepturos eſſe
aſtruxit dicens. Beati miſericoꝛdes.qm̃
ipſi miſericoꝛdiam conſequent᷑. Hã miſe
ricoꝛdia tm̃ obtinet efficacie.vt auctoꝛem
ſuũ ſine pꝛemio eſſe nõ patiat᷑.vt tantum

miſerentis augeret᷑ meritũ.quantũ miſe⸗

ricoꝛdia ipſa auget᷑· Idcirco ad eã facien

dam vnuſquiſq; vigilantiſſimꝰ eſſe debet

Et qᷓ;q; miſericoꝛdia appellata ſit ex eo.
ꝓꝙ miſerum coꝛ faciat alieno malo cõdo/⸗
lentis.nullus tñ ita liber ẽ ab oĩ miſeriaj.
; qui miſericoꝛs eſt · qᷓ qui ſubuenit ino
pi.qͥ eſurienti cibos pꝛeſtat.qui potum ſi
tienti tribuit.qui nudũ veſtit.peregrinuʒ

tecto recipit.cõpꝛeſſũ liberat.docet igna

ros.ſolat᷑ afflictos.remittit iniurias.cu⸗
rat infimos.⁊ deniq; humanitatẽ ſuam
vſq; ad ſepulturã poꝛrigit moꝛtuoꝝ. Vt
iglit᷑ liben a miſena ſimꝰ.miſericoꝛdes ſi⸗
mus. ¶ Si autem nris ꝓximis miſericoꝛ
diam exhibere negabimꝰ. cunctis pꝛocul
dubio miſerijs obꝛuti erimꝰ. Peride Au

guſtinꝰ ait. Si eni vis impetrare miſeri⸗

coꝛdiaʒ dei eſto miſericoꝛs.Si tu negas
hoĩ cum hõ ſis humanitatem. negabit ti
bi deꝰ ſuam diuinitatẽ · Hequaq; indiget
de te. tu autẽ indiges deo.nihil a te pe⸗
tit ille.vt beatꝰ ſit.tu autem niſi ab eo ac
ceperis.beatꝰ eſſe nõ poteris.Oð ab illo

accepturꝰ es queris. nihil ex his q̃ condi

dit:ſed tibi dat ad fruendũ ſe ipſo cõdito
re.quioĩa ex nihilo fecit.q̃ illud eſt· qͥ ni⸗
dil melius nihilq; maius põt excogitan

ꝓpterea admonitio diuina. neq; ceſſaux.
neq; tacuit vnq; . quo minꝰ in ſcripturis

ſanctis.tã veteribus q; nouis ſemꝑ ⁊ vbt

q ad miſcdie oꝑa dei popnlus ꝓuocet᷑.⁊
„ ſiqquidẽ vt etiã ſi fieri poſſit in ea exhiben
bent. Que enĩ maioꝛ virtus miſericoꝛdxia
modo eſt ab exceſſibꝰ liberata.dũ omnia
ſint odioſa cũ tranſcenderint modum: ſo

da modũ non teneat. qm ſola miſcðᷣia tm̃

lum miſcdᷣia terminum nõ habet ipſa. vt
Auguſtinꝰ aſſeuerauit tantus eſt.cuiꝰ ni

mietas placet. cuius enoꝛmitas oblectat

cuius laudabilis põt eſſe pꝛofuſio. Sola
itaq; miſcdia eſt. que quãto ad maioꝛa ꝓ

ceſſerit crementa. tanto amplioꝛ eſt/ vt ſi⸗
bi laudem.⁊ in dño tribuat credulitatem
à miſeratoꝛ ⁊ miſericoꝛs eſt: longanimis
multe miſericoꝛdie:⁊ verax.quare cum
nobis tempꝰ eſt. cũ dei adiutoꝛium adeſt

cũ in noſtra ptãte conſiſtimꝰ.bona opera
faciamꝰ. ¶ Cũ enim tranſierit tempꝰ bñ

operandi.nõ reſtat niſi tempꝰ recipiendi

Memo tibi dicturꝰ eſt pꝰ reſurrectionem

moꝛtuoꝝ in regno dei.fro geeſurienti pa

nem tuñ. egenos vagoſq; induc in do⸗

mũ tuam.qꝛ nõ inuenies eſurientem:nec

egentem. Hemo dicturꝰ eſt. Veſti nudũ

vbi omniũ tunica imoꝛtalitatis erit. He⸗

mo dicturꝰ eſt. ſuſcipe peregrinũ.vbi oẽs
in partia ſua viuent. Hemo dicet. viſita
egrũ.vbi ẽ ſempiterna ſanitas. Hemo di/
cit.ſepeli moꝛtuos.vbi moꝛs nllła erit.iſta

oĩo pietatis officia in vita eterna neceſſa

ria nõ erũt.vbi ſola pax erit. ⁊ leticia ſem

piterna· q̊ hic cõpatiamur.h̊ miſereamur

hic pietatis exerceamus obſequia. hic in
paupꝑes.hic in miſeros. h in egrotos cõi
ciamꝰ oculos.hic nros patefaciamꝰ pal⸗
mas. Cuiꝰ pectꝰ tã ferreũ.cuiꝰ coꝛ taʒ
lapideũ.vt gemitꝰ non expᷣmat. lacrimas
nõ effundat.cũ pꝛoximi vł amici moꝛbũ
vel interitũ intuet᷑.vt patienti nõ compa

tiat᷑.tbolentibus nõ condoleat.Hã ipſe
Jeſus cũ vidiſſet Mariam ⁊ iudeos plo
rantes.infrem uit ſpiritu turbauit ſemet⸗
ipſum ⁊ lacrimatꝰ eſt. YOpſe oſtendẽd e mi

ſericoꝛdie ſue gratia:que ꝓpꝛietas eſt dei.

lepꝛoſos mundauit.cecos illuminauit.a

demonibus oppꝛeſſos liberauit. curuatã
ererxit mulieremmutis loquelã.ſurdis au

ditũ.aridis viroꝛẽ.claudis inceſſum.pa⸗
raliticis firmitatẽ.⁊ deniq; oĩ generi lanꝰ

guentiñ reſtituit ſqmitate. Et quid pluta

egtelut
enſayen
sſengew
lspoocti⸗/
nackheben
AnGat

Wdüonne

Non
ahn
ckadn
mitgscdenn
Rodi Ho
tomg
N aedrun
r. aaran
orumn c0
bongepen

rtno'di

eoed
imerhoner
Amnantg
Bndocin
Naan. Ren
ini 0es
ode N
SS
nuN
cann hen

“

Sjmn ite
AaaN N
nt
lolar Hi e

1¹ ndeospe

Jo. XXXVII

auctoꝛ fecit pietatꝭ. At nobis miſereret᷑.
ſui miſereri nõ voluit vt nobis ĩidulgeret.

Sibi nõ pepercit. vt nos ſanaret a plãta
pedis vſq; ad verticem capitis nõ fuit in
eo ſanitas.vt noſtrã deleret moꝛtẽ.ꝑ noi⸗
bis moꝛi ñ duditauit. voluit igit᷑ cruci af
figi.volult in ſepulchꝛo recõdi.voluit ad
inferna deſcendere.voluit a moꝛte reſur
gere.voluit celos aſcendere.volu t para

clitũ mittere.⁊ oẽm deniq; ſuã peregrina

tionẽ facere voluit.vt erga nos ſuã inex⸗
plicabilem infinitãq; oſtenderet pietateʒ.
Meditemini igit᷑ fratres clementiam
ſaluatoꝛis:cõtemplemini miſciam redẽ
ptoꝛis.attendite ad pietatẽ gloꝛificator⸗
Et q; miſericoꝛs pat᷑ · ⁊ q; longanimis ſit
dñs cõſiderate. Quid tã longanimũ.qͥd
tã multum in miſcðia. peccat᷑ ⁊ viuitur:.
accedũt peccata ⁊ auget᷑ vita.blaſfemat᷑
q̃tidie.⁊ ſolem ſuũ oꝛiri facit ſuꝑ bonos ⁊
malos. Vocat vndiq; ad coꝛrectionẽ vo
cat vndiq; pniam.vocat beneficia largiẽ⸗
do.vooat tempꝰ viuendi imꝑtiundo.vo/⸗
cat perlectoꝛẽ.vocat ꝑattractioneʒ.vocat
ꝑ intimã cogitationẽ.vocat per flagelluʒ
coꝛrectionis.vocat ꝑ miſcdiam conſola⸗
tionis.longanimis eſt ᷓ dñs.⁊ multe mi
ſericoꝛdie eius. Adiſcamꝰigit᷑ frẽs a tam
bono tãq; miſericoꝛdie. magiſtro miſeri⸗
coꝛdiã impẽdere.ſequamur veſtigia eius
MHã quid de no bis erit.ſi ſaluatoꝛ noſter.
clemens piꝰ ⁊ miſericoꝛs fuerit.⁊ nos mi
ſericoꝛdiã negauerimꝰ. MHonne ſi miſeri⸗
coꝛdiã clauſerimꝰ viſcera.claudet᷑ nobis
oĩno xpᷣi ianua.Hã vt pꝛeceptoꝛ nr Au⸗
guſtinꝰ in ſermõe de miſcdia ſcribit. Mi
ſericoꝛdia ẽ poꝛta dñi.⁊ iuſti intrabũt in
eam.hec nouũ teſtamentũ illumĩat. ⁊ ve
teris rigoꝛẽ extenuat.h̃̊ eſt lignũ q̊ Moy
ſes aquas dulcoꝛauit.hoc ẽ ſal quo Eli⸗
zeus ſterilitatẽ exterminauit.hec ẽ farina
qua Eliʒzeꝰ moꝛtem q̃ in olla erat extirpa

nit.hoc ẽ oleum. qð ſamaritanꝰ infundit
vulnerato.hec ẽ aqua Joꝛdanis qua cu⸗

rat᷑ lepꝛa Naaman ſyri.hic eſt ſola virtꝰq̃

diuidit int᷑ crudelẽ ⁊ pium.int᷑ regem ⁊ ty

rannuũ. Ham pꝛopter eã ſanctus Joſeph
fratrum ſuoꝝ oblitꝰ fuit ĩiurie Dauid rex
benigniſſimꝰ. filij perſequẽt deflebat de⸗
mentiã.diua Monica ſui filij Auguſtini
iminentẽ deploꝛabat dãnationẽ.Augu⸗

ſtinus ianuarij lugebat finalẽ impeniten

tiam. pꝛopter eam Paul⸗ aptus dicebat
Quis infirmat᷑ ⁊ ego nõ infirmoꝛ.qͥs ſcõ

daliʒat᷑ ⁊ ego nõ vꝛoꝛ.pꝛopter eã Moy⸗
ſes a deo petijt. vtaut ſuo ꝑceret popu⸗

lo. aut eũ de libꝛo vite deleret.pꝛopter eã
idem pater Auguſtinꝰ diuine ſupplica⸗
uit maieſtati. vt aut iĩpios ꝓfugaret Gar
baros.aut eũ de huius vite medio tolle⸗
ret.pꝛopter eã Abꝛaham cunctãdo petijt
Deu contra nefandiſſimos hoĩes miſeri⸗
coꝛdit᷑ agere. ¶ Sed diceret quis ex vo⸗

bis ecce in monaſterio ſumꝰ. paupes vi⸗
dere nõ poſſumuspupillas et viduas cõ

ſolari nõ valemus.moꝛtuos ſepelire ne⸗
quimꝰ.qũo miſericoꝛdie opera facimus.
Audiatis in ſermõe de miſencoꝛdia opti
mi ꝑꝛeceptoꝛis reſponſionẽ ſue queſtiois

Ipgſe eni ibi inqͥt.Et ſi in ſeculo nõ habi⸗

tatis.nec gentiũ cõmertium habere debe
tis.miſcðie tñ opera bene exercere pote⸗
ſtis.oꝛando.obſecrqdo.⁊ p pupillis ⁊ oꝛ
phanis depꝛecãdo.qð ſi ſatis eſſe nõ vi/
det᷑.penſare debetis.qũo in monaſterio

centũ ⁊ plures hahitatis ſimul.hoc ad ul

los dicebat q̊s in monte ſub eiꝰ cura den
gẽd os cõgregauerat.ſed nos ad vos oẽs
qui eiꝰ ſub regula degitis.ſimul cũ eo di
cimus.HNũquid ſepe infirmamini. Nun
qd ſepe a dya bolo ⁊a mũdo tẽptamini.
Nuũqnid ſepe affligimini.nũq̃d ſepe pa⸗
timini.nũquid ⁊ ſepe moꝛimini. Int᷑ vos
ergo poteſtis pietatis opera exercere.Nõ
tempꝰ.nõ locus.nõ conditio.nõ pꝛofeſ⸗

ſio.nõ quecũq; res alia a vobis tollit. vt

int᷑ vos miſericoꝛdes eſſe non poſſitis.
Quando igit᷑ pꝛopt᷑ egritudinis vetuſta
tẽ aliqͥd aſpicitis fratribꝰ viis delicatior
exhiberi.nõ modo non moueri.turbariq;
aĩo.ſed eiꝰ potius cõpati miſereri.⁊ in qᷓ
bus poteſtis ſubuenire debetis.nec illos
felicioꝛes putetis.qꝛ ſumũt qð vos nõ ſu
mitis.ſed ipſi potiꝰgratulemini.qꝛ vale⸗
tis qð non valẽt illi:Nãq; meliꝰ eſt abſti⸗
nere qᷓ; ſumere. Hã illud virtutis h̊ infir⸗
mitatis ẽ. Gꝛatulari ſibi quiſq; dʒ · do

no diuine gratie tã ſanus ẽ ⁊ validus. vt

poſſit ſibi ſufficere cõis alioꝝ cibus ⁊ po
tus.qð nihil delicatũ querat. nihil ſuper
fluũ petat. Quanto eni quiſq; minꝰ appe
tit.⁊ quanto artiꝰ viuit tanto beatioꝛ crit
Arta enĩ ⁊ anguſta via ẽ que ducit ad xi
tam. Gaudeat g̊ qui ppter xpᷣm viuere ꝑ⸗
3

„
ce põt· Arta enim vita occidit vitia. exx oblectamenti pñt afferre.ſi foꝛtitudo veſit
tinguit libidinem.nutrit vᷣtutes.roboꝛat ſi continui aſſint languoꝛes ¶ H nihil
aĩm. mentẽq; ad celeſtia ſubleuat. Moc in hoc mundo habemus pꝛet᷑ virtutẽ ⁊ ſa n
nob Rothomageñ.decus.⁊ cardinee di pientiam.qð magis accedat felicitatẽ qᷓ ſ.
gnitat ſplendoꝛ. = ſacri nñi oꝛdinis pꝛo/ ſanitas ⁊ indolentia. Inde de beatoꝝ cõ 1
tectoꝛ diligentiſſimꝰ. Guilermꝰ de Eſto/· ditione ſcriptũ eſt. Abſterget ded omnem
uteuilla.tanq; diuinoꝝ muneꝝ cognitoꝛ lacrimam aboculis ſanctoꝝ.⁊iã non erit n
maximus ſepenumero retulit. ſe videlicʒ amplius.neq; luctꝰ neq; clamoꝛ.neq; vl bu
o immoꝛtali vltra innumera alia bñfi/⸗ lus doloꝛ.qm̃ pꝛioꝛa tranſierũt.poſſumꝰ
cia obnoxium fuiſſe:qm̃ ſanitatis frueba caliter locu iſtum ↄſolari.vt ideo foꝛtio⸗ w
tur munere.quo ⁊ cõpatiebat᷑ infirmis⁊ res felicioꝛes dicant᷑.ſi videlʒ foꝛtitudine 1
nos ſepenumero ad eis miſerendũ pĩna illa in vigilijs. ieiunijs. ⁊ ceter pniĩe acti e
liter ↄm onuit.Quid em̃ aiebat in B mun bus faciendis.ex quibꝰ vera acquirit᷑ fe/ i
do meliꝰ ſanitate. qd eſt. in q̊ etxpᷣo bea licitas.oꝛdinarie ſeduloq; vt debẽt vtan. 1
to Auguſtino ſimilioꝛes eſſe poſſemꝰ.q; AIſti inquõ quibus illud plꝰ vel delicatiꝰ ſ
miſericoꝛdia. naʒ ille auctoꝛ.bic miniſter nõ datur. cogitare debẽt quantũ de ſua ſe ſta
ſumme pietatis fuit. culari vita illi quibꝰ dat᷑ deſcenderũt.cũ ſeni
—ů 1ô ad monaſteriũ venerũt quis vſq; ad fru pune
Textus viceſimuſquintꝰ. ¶ Auguſtin?· galitatẽ.hoc eſt ꝑſimoniam ſeu moderan nun⸗
— Etutuaiam alioꝝ qui ſunt coꝛpoꝛe firmioꝛes ꝑ⸗ bient
Tſi eis qͥ venerunt ex moꝛibꝰ de uenire nequiuerint.⁊ quare cogitare de/ ſpon
licatioꝛibꝰ ad monaſteriuʒ aliqͥd bent.vt.ſ.ex rõne cognoſcãt.qm̃ iuſtũ et 1tel
MAlimentoꝝ.veſtinẽtoꝝ.operimẽ⸗ rõni conſentaneũ eſt.vt hi qui plus deſcẽ velee
toꝛumue dat᷑ qð alijs foꝛtioꝛibꝰ.⁊ iõ feli derunt plꝰ acapiant. Id eni nature pꝛe⸗ eche
cioꝛibꝰ non dat᷑.cogitare debent.quibus ſtat exꝑimentũ.vt quantũ aqua de altioꝛi ͤne⸗
non dat᷑ · q;ᷓtuʒ de ſna ſeculari vita illi ad ſcaturit loco.quantũq; plus deſcendit tã jemi
iſta deſcenderunt.qᷓ;uis vſq; ad alioꝛũ.q̃ tũ eminentioꝛa poſſit debeatq; loca irri⸗ znan
ſunt coꝛꝑe firmioꝛes frugalitatem pueni genda deduci. Id etiã ⁊xpᷣs noſtratũ re⸗ imna
re neqͥuerunt. MHec debent velle om̃es q; tbutoꝛ oꝑationũ pollicitus ẽ dicẽs qui hunen
paucos vident ampliꝰ.non qꝛ honoꝛant᷑ ſe humiliat exaltabit᷑.⁊ quantũ quis plus loͤſe⸗
ſed qꝛ tolerant᷑ acciꝑe. ne ↄtingat dete⸗ ſe humiliabit.tantũ plꝰ a xpᷣo exaltabiuur perd
ſtanda peruerſitas.vt in monaſterio vbi hoc ſũme iuſticie complementũ:in eo ce nn⸗
qᷓ;tuʒ poſſunt.fiunt diuites laboꝛioſi.fi⸗ leſtis pĩ oſtẽdit.qͥ illum ad ſũmũ.extulit delo
ant pauperes delicati · faſtigiũ.⁊ dedit uli nomen qð eſt ſnꝑ oẽ pali
eeeeee .e nomen.qm̃ vtinquit Apłs · exinaniuitſe i
Koͤmentũ viceſimũquintũ. ¶ Ambꝛoſi metipſum factꝰ obediens vſq; ad moꝛtẽ. npn
moꝛtẽ in quã ignominioſaʒ crucis. Si er ⸗
d AZintu pꝛeceptuʒz eſt. ꝗꝙ ſi eis qui go H facit dñs.cur eiꝰ miſtri et religionũ reli
vyenerũt ex moꝛibꝰ velicatioꝛibus paſtoꝛes ſuũ imitqtes exemplũ facere nõ lug
aã monaſteriũ.ceu illi qͥ ſunt no debent.Cur ſi vnꝰ plus alio in religione pꝛo
biles ⁊ vii potentes.acdiuites extiterũt deſcendit · ſi plus ſe bumiliat.ſe de altioꝛi gun
in ſeculo aliqd alimentoꝝ- veſtimentoꝛũ. ſtatu ad humilioꝛem venit.plus accipefſe lunt
operimẽtoꝛũue dat᷑.ac ſi aꝑte diceret · plus tolerari. plus etiã ⁊ exaltari nõ debe Gin
ſi talibꝰ aliqͥd delicatioꝛis victꝰ. pᷣcioſio⸗ at. ¶ Pulchꝛa quidẽ res eſt in aio.diſcre eti
ris veſtitꝰ.pulchꝛioꝛis.ↄmodioꝛiſq; mꝗ⸗ tio pulchꝛarectũ iudicium.hoc quidem no⸗
ſionis tribuit᷑qð alijs coꝛꝑe foꝛtioꝛibus ex quadam ſui celſiuudine cõfuſa diſcer/ ſte
iõ felicioꝛibꝰ non dat᷑ ⁊ ex felicioꝛibus nit.ſparſa colligit.ſecreta rimat᷑ veꝝ inue dicee
imqᷣt.qm̃ quo ad humanas felicitates.ro ſtigat. veriſiłlia examinat. ficta ⁊ offuſca⸗ uſn
bur ⁊ ſanitas coꝛꝑis optabilioꝛ ac ſuaui⸗ ta exploꝛat.ſuſcipienda tribuẽda.qꝛ meti onne
oꝛ eſſe videt᷑.qͥd enim opes. qͥd diuitie. tur.oĩa trutinat᷑.omnia põderat.oĩa mẽę· plus⸗
q̊d ſtatꝰ.quid honoꝛes.quidq; alia in qͥ ſurat.oĩa equa bilangia hoc eſt iuſta me nns
bus mundani hoĩes felidtatem ſanxerũt rita ⁊ demerita confert. In te igit a cla lene
lnſean
le⸗ con

utucr
(Hind!
inmnin
tlanti;
Ndegtorch
Wonnen
ünne
gſegl
WMpoſſun?
nüoſono⸗
RZ
rien
aiſe⸗
ndce
Pwdan
antüdeſne
ſcendaiti
is ſuͤfr
ſeu won
efmors;
e oed
t. Riii
ignins i
i e
udeolor
ed
nybam/
zncſrüner
gidcd
mtiguspus
4
cnrüineo c⸗
uni anlit
Sch ſchee
amanult /⸗
cdwon⸗
matlgon
nolüſrn,
leNiun
ſtehe
nmcn
e
eN/
unnſi
e
gbrin

Jo. xXxxXVIII

iſſimo pncipe in vitis patꝝ Ruſticanus

repꝛehendit᷑ heremita.qͥ cum illius fame
⁊ gloꝛia:quaʒ ex frequentia eũ viſitantiũ
ob ſingularem erꝰ ſanctimoniam ſuſcepe

rat inuidens ipſumq; leguminibꝰ.oleri⸗

bus.pane vinoq; paſci ⁊ ſamulũ ſtratum
eiꝰ pᷣparantem. ac in alijs obſequentẽ vi

dens ait ad pncipeʒ. Heſcio ꝓfecto vnde

tantam adeptus ſis gloꝛiã ſanctitatis vt
etiam a remotiſſimis oꝛis te viſendi gra
tia populi ↄ fluant.ego em̃ poſtq; in he⸗

remo ſum pane ⁊ aqua ↄtentꝰ nunq; niſi

ſuꝑ paleaʒ in tugurio meo iacui.⁊ nemo
eſt qui aliquid de me referat ſauctimonie.

nemoq̊ ad me viſendum ſe cõferat. Cui

pꝛinceps dic mihi frater obſecro. anteq;
mundũ relinqueres heremiq; fieres han

bitatoꝛ.Quiſnam erat ſtatꝰ tuꝰ. Qui re⸗

ſpondit.ego agricola eram.cuſtos bouʒ.
⁊ tellurꝭ aratoꝛ.⁊ ruiſus pnceps qͥbꝰ cib
veſcebar . Rñdit heremita.pane ⁊ aqua
⁊ crebꝛo ſolis herbaꝝ radicibꝰ.Et iterum
pnceps.cu bilia tua q̃lia erant. Rñdit he
remita.nuda terra.ſub aꝑto celo. Cunc

pnceps.· Et ſi nihil pꝛopter deu reliquiſti

immo aliqͥd tue vite melius addidiſti.qꝛ
nunc ſub tugurio in palea iaces ⁊ fercu/⸗

lis ſepe veſceris.Ego autem maximũ pij.

pter deũ reliqͥ potentatũ. magnam ſeruo
rum ⁊ clientium cateruq.epulabar quoti
die ſplendide.in excelſ s tectis ⁊ depictis
palatijs ha bitabam.veſtimentis auro cõ
texſtis induebar.quicquid gloꝛie.quicq̃d

apparatus.quicquid voluptatis deſide/

rabam coutinuo mihi conferebat᷑. omnia

reliqui vt xpᷣm ſequerer. Struxi mihi hoc

tuguriũ: Reliqui mihi hunc famnlũ qui

pꝛo vite conſeruatiõe dũtaxat olera ⁊ le⸗
gumina mihi paret. Itaq; frater mi nul⸗
it er
go in ſeruis dei diſcretio perſonarum. qeꝛ

lam habes occaſionem querele.

etiã pꝛeceptoꝛ noſter dixit.nõ eq̃liter oĩbꝰ
qꝛ nõ edlit᷑ valet oẽs.ſit agnitio ſtatꝰeoꝝ

ſit rectu ſanũq; iudiciũ.⁊ cuʒ huiuſmodi
diſcretionẽ pꝛenoĩatqq; diſtributionem

iuſtam rectãq; cognouerint.non velint
omnes accipere qð paucos accipere am/

plius vident. Colerandũi enĩ ſunt qui mi
nus poſſunt. Sufferendi qui minus va

lent.compatiendmu illis.qui delicatius

in ſeculo viuere conſueuerũt.⁊ hoc ideo.
ne contingat deteſtãda peruerſitas.vt ſeʒ

in monaſterio quantũ poſſunt diuites fi
ant laboꝛioſi.hoe eſt abſtinentes parci:2
ſobꝛij.pauperes auteʒ fiant delicatius.vt
plus.ſ.⁊ delicatiꝰ ceteris ſumant. MWa⸗
gna quippe ⁊ deteſtanda peruerſitas eſt.
vt ⁊ pauperes.inopes.egeni.ignobiles.
⁊ ruſticani hoĩes in ſeculo.velint tãq; no
biles ⁊ magni viri In religione tractari.
vbi diuites ⁊ generoſi homines ſobꝛiaʒ ⁊
parcam vitam ducunt:quod tñ fieri ſepe
numero videmus. Efferũt enim ſe nõnũ

pleriq; in religione· vt in ea pꝛimũ ac⸗

cubitum delicatioꝛes cibos pꝛelaturas.
eminentias querãt.cum tñ in ſeculo pau
peresiinfimi ⁊ abiecti extiterint.Econtra
multi qᷓnto nobilioꝛes delicatioꝛeſq; fue
runt in ſeculo.tqto poſtmodũ abiectius
diſtrictius humiliuſq; degunt in mona/
ſterio. Ili quidem ventri.hi menti ſerui⸗
unt. Illi mundũ ſequunt᷑.hi deum vene
rantur. Illi per latq ſpacioſãq; viam ten
dunt ad penam. Iſti perartꝗ anguſtaʒ
tendunt ad gloꝛiam: Cam autem peruer
ſus.tãq; deteſtabilis erroꝛ.ex eo quidem
pꝛouenit.qꝛ ſe ſtatũq; eoꝝ ille minime co
gnoſcunt.¶ DO q; ſublime ⁊ excelſuʒ mu
nus eſt.vt quis ſeipſum cognoſcat.perin
de poeta cecinit.e celo deſcendit noſce te
ipſum.perinde Caſſiodoꝛus inquit.Ma
gnus acceſſus ad deum. eſt pꝛopꝛie infir
mitatis cognitio:nã tunc incipit virtꝰad
eſſe diuina.cũ pꝛeſumptio incipit deeſſe
humana.perinde Solon magnꝰ ille phi
loſophꝰdocuit ſummqᷓ phiam eſſe ſuupſiꝰ

habere cognitionem · Quid eni pꝛiodeſt

ſi curſus ſiderũ.quid ſi vires herbarũ.cõ
plexiones hoĩm.naturas aĩialiũ celeſtiuʒ
oim ⁊ terreſtniũ ſcientiã habeas.ſi teipſuzʒ

ignoꝛas imo pꝛecellentiſſimo illo mune⸗

re.cuius gratia ad religionem veniſti. vt
deum.ſ.agnoſcas cõpos fieri nõ poteris
ſi teipſum nõ agnoſcas.Tu enim ipſius
in te geris imaginẽ.quam ſi ignoꝛaueris
imaginati pꝛeſtantiam ꝓfecto intelligere
nequiueris: Idcirco recte Mugo de aĩa

diſſerens ait. Fruſtra coꝛdis erigit oculũ

ad videndũ deũ.qui nondũ idoneus eſt
ad videndum ſeipſum. pꝛius enim eſt. vt
cognoſcas inuiſibilia ſpiitus tuuq; poſl-
ſis eſſe idoneꝰ ad cognoſcendũ inuiſibi⸗
lia dei. Si nõ potes cognoſcerete.nõ p̃ᷣ
ſumas appꝛehẽdere ea que ſunt ſit up⸗ a te
†

⸗

dum vũ eſt animus rõnalis.ſeipſum vi/
ns. Inde ſpeculatoꝛ maximꝰ citatis.
Au guſtinꝰ cũu in ſingulis creaturꝭ deum

pquireret.⁊ om̃ia que in celis ⁊ ſub celo

ſunt ſcrutaret᷑.nullam aut quã tenuem de

ipſo adipiſceret᷑ notionem tandem ad ſe

reuerſus. in ſe deũ cognouit. ⁊ intellexit.
Vnñ in mellifluo ſolliloquioꝝ libꝛo ita in
quit. Ecce dũe veꝰ meꝰ. Summe om̃ipo⸗

tentiſſime inueni locũ vbi habitas. qꝛ in
aia quam creaſti ad imaginẽ ⁊ ſimilitu⸗

dinem tuã.que te ſolum querit.⁊ deſide⸗
rat ⁊ ego circuiui ſicut ouis q̃ perijt:que/⸗
rens exterius te.qͥ ⁊ interius.⁊ la boꝛaui
multũ querens te extra me. Et tu habi⸗
tabas in me.⁊ nõ inueni.qꝛ male quere/⸗
bam foꝛis.qð erat intus.Circuiui vicos
⁊plateas ciuitatis huius mũdi.⁊ miſi nũ
cios meos oẽs ſenſus exterioꝛes.vt que⸗

rerem te.⁊ non inueni:qꝛ male querebaʒ

qꝛ tu es intus.⁊ ego te foꝛis querebã. qð

ſui ↄditoꝛis beneficia recolens altiꝰ con/

feſſus eſt H̊ pacto.Sero te amaui pulcri/⸗
tudo tam antiqua.⁊ tam noua.ſero te qan

maui.⁊ ecce intus eras.⁊ ego foꝛis.⁊ ibi

te querebã.⁊ in iſta foꝛmoſa.q̃ feciſti /⸗
foꝛmis irruebã. Mecũ eras.⁊ tecum nõ
eram.ea me tenebant longe a te.que ſi in
te nõ efſent.nõ eſſent· Nocaſti ⁊ clama⸗
ſti.⁊ rupiſti ſurditatem meaʒ.coꝛruſcaſti.

ſplenduiſti. ⁊ fugaſti cecitatem meã. fla/

graſti ⁊ duxi ſpinitum ⁊ anhelo tibi.· GOu

ſtaui ⁊ eſurio.⁊ ſitio. Tetigiſti me.⁊ exar
ſi in pacem tuã·
mus: ꝙ ſihic in via cognoſcere deum cu

taq; ex his confera⸗

pimus.noſipſos cognoſcamꝰ.qui ipſius

Beltamne imaginem.qui ſua ſumus ſimi
l

tudo.qui ſue maieſtatis templum facti

ſumus.per quos tãq; per conſonos gra

dus ad eius conſcendim celſitudinem. ⁊

quoniam ita eſt.ꝙ medium ſumꝰ.quo a

nobis cognoſcat᷑ deus.non facile de no⸗
bis ipſis integram perfectãq; habemus
cognitionem.quod Auguſtinus eodem
in libꝛo aſſeuerauit dicens. Animꝰ ad ha
bendum ſeipſum anguſtus eſt.⁊ interro⸗
gansvbi ſit.ꝙ ſe nõ capiat. HNunqͥd extra

ipſum an nõ in ipſo. ⁊ difficultatem au⸗

gens.ita reſpondet· ulta mibi ſuꝑ hoc
obꝛuitur animi fatio. Nerinde recte Sa
lomon dixit.inſcrutabile eſt coꝛ hominis

quoꝶ ſententie hanc eſſe rationẽ. St Ba

ſilio aſſentire licet.exiſtimamus.qm̃ non
ſolus oculus ea que extninſecꝰ habent᷑ in
ſpiciens.ſeipſum nõ valet intueri.ſed etiõ
mens ipſa ſatis acute aliena delicta con
templans.tardioꝛ eſt erga ſuoꝝ cognitio

nem vitioꝛum. iuxta llud Terentianum·

Anuſquiſq; aliena meliꝰ iudicat ꝙᷓ; ſua.
Sed ſi non plns refleriua virtꝰ eſſet mẽs
qꝙᷓ oculus coꝛpoꝛis repꝛebenſione dignꝰ
Balilius non eſſet am hec eſt apud
philoſophos ratio. quare ſeipſuʒ oculus
non intuetur. non qꝛ alia videat · ſed qm̃
ſuper ſeipſum reflectere minime poteſt.qᷓ

re abſonum eſt.vt eam eſſe cauſam aſtru
at. vt difficile animus ſeipſum cognoſcat
quoniam exterioꝛa cognoſcit. Hos autẽ
quoniam remotus eſt a ſenſu.⁊ pꝛopter

ſui entitatis pꝛeſtantiam id eſſe aſſeuera

mus.ꝙ ſi hec vt non dubitamꝰ. tante dif

ficultatis cauſa eſt.non ſegnes eſſe debe⸗

mus. vt tantam entitatem etiam ſi poſſi

bile ſit compꝛehendamus.Mãq; ſi ſui na
tura animus pꝛeſtans ẽ magna digni/
tate pꝛeditus multo nibilominus digni⸗
oꝛ.multoq; pꝛeſtantioꝛ erit.ſi ſe intelligit
compꝛehendit ⁊ cõtinet. Si enim aliena
cognoſcere ci delicioſum pabulum.ſalu⸗

tem perfectionem. dignitatẽq;. non me⸗

diocrem pꝛeſtat· quanto magis ſibiipſi p
ſtabit · ſi ſepſam noſcendo cõtinebit. Hã

ſi lauda bilioꝛ eſt animus · vt Auguſtinus

aſtruit.cui nota eſt infirmitas pꝛopꝛia
qui ea non inſpecta.mũdi menia.vias ſi⸗

derum. fundamenta terrarum, celoꝛũq;
faſtigia perluſtrat.quanto etiam pꝛecel⸗

lentioꝛ erit.ſi ſuam meditabitur dignita⸗

tem. ¶ Megdeat ergo fratres mei vnuſqſ⸗
qꝙ; ad coꝛ ſuũ.intelligat ſe.cognoſcat di⸗
gnitatem ſuam.diſcutiat ſeipſum. cõſide

ret vnde venerit.quo tẽdat. quomodo vi

uat.quid agat.quid committat· quidue

omittat quantum quotidie vel pꝛoficiat
vel deficiat. Quibus cogitationibus ma

gis incurſetur. quibus affectibus frequẽ

tius moleſteturquibꝰ temptationum ma

chinis a maligno ſpiritu acniꝰ impugne

tur. ⁊ cum totum interioꝛis exterioꝛiſq;
hominis ſtatum.pꝛeſtantiam. habitum.
conditionem. ſucceſſumq;. quoad fieri
poſſit.plene cognouerit.non modo qua
lis ſit: verumetiam qualis eſſe dele“

h
ſi
in
hee
gent
6o
N
lur
ſon
ſc
hois
zap⸗
fn
denic⸗
inqutt
prim
deiam
ſco⸗
M⸗
ul
tgt⸗
men
erlt.
dech
ſinin
ſeltſn
1 i⸗
Glage
aul
eterna
lur bo
bereco
mhhie
bitzuna

l fuit
quefer

GRno
dabenen
nldei
n
Sl
Mu⸗
nöſu.
waans
ione on
Nkeimhul
izoalls
deat. ſen
nmneport
auunsin
m c
Ros uti
uapohter
dche lenen
M wed
cſedch,
maun i
Kizi
1nNDN/
CMsD
iennig
Ciamtm
runi
niz
gs ſbiſß
cbanebi⸗
Knns
ns ohuͤch
cin ol
anmn igi
cunm een,
uen de
es Ne

eti

Jo. XXXIX

at intelliget. Ettunc vtiq; non ſe infla⸗

bit.ſed humiliabit.nec ea queret in moꝝn

naſterio que foꝛis hĩe non poterat.eom/
patiet᷑ fratribus ſuis.compatiet᷑ debilibꝰ.

cõpatietur ⁊ his qui de moꝛibꝰ delicatio

ribus ad monaſteriũ venerunt.ſi non ita

parce · ita frugaliterita ſtricte. ita etiã ſo⸗

bꝛie vixcrint.tolerabit eos ptient᷑:/⁊ equo

aĩo feret.ſi quid alimentoꝝ operimentoꝝ

nerplus vel delicatiꝰ eis q; ceteris impar
tiet᷑ per hãc ſui cognitionẽ etiam ad ſũmi
dei ſubleuari potenit contemp lationẽ7.

¶ MWaximus enĩ ↄtemplationis gradus ẽ

humilitas.⁊ ſuiipſiꝰ cognitio.ain ſicut
ſuiipſiꝰ ignoꝛatio. vt Lactantiꝰ iuquit.

mater ẽ oim maloꝝ.ita econtra·notio ſa⸗
lutis gloꝛie. eterne beatitudinis. ⁊ oĩm ẽ
genitrix bonoꝝ. quocirca Bernard) git.
Scio neminẽ abſq; ſui cognitione ſalua
ri.de qᷓ nimiꝝ mat᷑ ſalutis humilitas oꝛit᷑
⁊timoꝛ dñi.quiſicut ⁊ ſapientie.ita ⁊ ſa⸗
lutis eſt initiu. Cryſoſtomꝰ aũt qui ſicut
ſanctitate.ita ⁊ doctrina valuit.nõjmõ ex
hac cognitione ſapientiã voluit pꝛofici⸗
ſci.ſed ait id pꝛecipuũ atq; ponſſimũ eſſe

phois ſapientiã affectantis contẽplari.ſcʒ

q̃d ipſe ſit.quid intra ſeqͥd extra.quid in/⸗
fra.quid ſupꝛa.quid cõtra.quid an:quid
deniq; poſt ſit.hec ↄſideratio q̃triꝑtitum
inquit parit fructũ.vtilitatẽ ſui.caritateʒ.
pximi contemptũ mundi v prepotentis
dei amoꝛẽ vt ſui nanciſcat vnliiatem. per
ſui cognitionẽ compungi᷑ compunctus
conterit᷑. contritus vꝓᷣo quatuoꝛ afficitur
qualitatibꝰ. Nã in pꝛimis vbi fuit medi⸗

tat᷑.⁊ ſic dolens reminiſcit᷑ vitioꝝquoꝛũd

memoꝛia ſecum ↄſiderat.vbi pꝛopter illa
erit.qm ante tibunal diuine maieſtatis

tabernacula tua dñũe virtutũ concupiſcit
⁊ defieit aĩia mea in atria dñi.Coꝛ meum
æ caro mea exultauerũt in deũ viuũ. Ex

quibꝰ vileſcit ei mundꝰ.⁊ cũcta que in eo

ſunt ↄtẽnit oblectamenta· ⁊ eleuãs ſe ad
celeſtia tota mente conat᷑ ab illo redama
ri.in quẽ iam pꝛofecto aĩa eiꝰ liquefacta
eſt amoꝛe.in quo vt mẽs ardeſcat.dulee/

gdinis ac ſuauitatis ſue ià ſe pꝛofiteret᷑ ha

bere ſapoꝛem dicẽs. u es dñe de meus

melle dulcioꝛ. Tu es lacte niue candidi
oꝛ.Lu nectare ſuauioꝛ.gẽmis ⁊ auro pꝛie

cioſioꝛ ·: ⁊ cunctis terraꝝ diuitijs ⁊ hono⸗
ribus mihi carioꝛ.Cu es deus meꝰ.vita

mea.tu ſalus mea.tu gloꝛia mea.tu dul/
cedo aĩe mee.tu es ſuſceptoꝛ meꝰ.⁊ libera

toꝛ meꝰ.⁊ pꝛotectoꝛ meus:Suſceptoꝛ ne
cadam. liberatoꝛ ne peream ꝓtectoꝛ ne fe

riar.tu es mihi omne bonuʒ.qm̃ tu ſolus

ſũme bonum.⁊ in te ſolum ſatiari poſſuʒ
qꝛ tua bonitas ſolum terminũ nõ habet.
⁊ ideo ſatiaboꝛ ⁊ expleboꝛ.cum clanꝰap⸗
parebit gloꝛia tua.qm̃ad aquam ſemper

anhelo nõ differat obnixe pꝛecoꝛ illã mi⸗
pi pandere benigniſſima maieſtas tua.
At tue faciei claritatem videns in te de

lecter.in te quieſcam.te fruar.⁊ tue ſempi

terne fiam betaitudinis cõpos.Et quo⸗

niam bonum tanto maius tãtoq; iocun

dius eſt.quãto diffuſius aduocat pꝛoxi⸗

mos. ⁊ velut ad nuptias inuitat eos.vt
tante gloꝛie tante dulcedinis.tante deni

Gq]q ſuauitatis participes ſiant. dicens cũ

de cũctis redditurꝰ rõeʒ.⁊ eo modo equi

ſimi iudicis futurã irreuocabilẽq; ꝑtimen⸗
ſcit ſniam. Rurſus ſolerte vbi eſt conſide
rat.⁊ ſic pꝛeſentis vite mala innumeroſ⸗
q; laqueos ꝑſpiciens meret ⁊ ploꝛat.po⸗
ſtremo contemplat᷑.vbi nõ eſt.⁊ eo pacto

eterna infinitaq; ſuꝑne ciuitatis medita

tur bona:que nondũ adeꝑtꝰ ẽ.illa ſumo/⸗
pere cõcupiſcit.lugens cũ pꝛopheta.heu

mihi qꝛ incolatus meꝰ pꝛolongatus ẽ.ha

bitaui cum habitantih cedar multũ inco

la fuit aia mea:. rurſus cũ eo in eoꝛum li

quefactus ⁊ reſolutus affectũ.in ſuauem

erupit melodiam decantãs. Quã dilecta

pꝛopheta.guſtate pꝛoximi ⁊ amici mei.⁊
videte quoniam ſuauis ẽ dominus.bea⸗
tus vir qui ſperat in eo. igitur pꝛe2-
claram ſuupſius cognitionẽ.O inexpli⸗

cabilem eius virtutem.per quam ad tan/

tam vehitur mens ſui conditoꝛis contem
plationem.O ſpeculum lucidiſſumum.O

ſaluiferum iudicium· Ad eam igitur cre/⸗

bernmam habendam vos exhoꝛtoꝛi. Ad
eam complectendam vos moneo.Ad eã
iugiter.ſi poſſibile eſt retinendam vobis
perſuadeo.quoniam ipſa fontem ſuum

de quo oꝛitur. hoc eſt mentem. EUt Ber⸗

