B pꝛopꝛietatis malũ tm̃ pꝛofecto eſt.vt re
ligioſo nihil damnoſiꝰ.nihil veteſta biliꝰ.
nihil ꝑiculoſiꝰ.tm̃ inquã malũ ẽ.vt dice⸗
re iura audeãt. Pon.Max.ſuꝑhũda p⸗
pꝛietate diſpẽſare nõ poſſe ſed ſunt qui nõ

veſinunt alleuiare pctm̃.aut ꝙ clãdeſtia
muneꝝ receptio pctm̃ nõ ſit qꝛ furtũ non

eſt.qꝛ ſi inuito datoꝛe reciperet᷑ munꝰ nõ

eſſet.aut ſi furtũ fit.⁊ iſraelitꝭ furtũ a æ0

extiterit ↄceſſũ.furtum pctm̃ nõ eſt.quia
nullũ admittit pctm̃ o.quibꝰ dꝛ. ꝙ niſi
magnũ eſſet malũ occulte munera ſuſci⸗
pere.nequaq; vir ſumme ſanctitatis Eli
ſeus Gyezi diſcipulũ ſuũ tam acerba lepᷣ
ꝑcuſſiſſet paſſione:qm̃ Naamã ſyri occul

ta ſuſcepit munera: nec ob eaʒ rẽ furti cul

pam euitauit.qꝛ non inuitus datoꝛ ↄtu⸗
lit.ſed qm̃ voluntariũ datum ſibi clam tri
buit.qð erat alteri tribuendum. ⁊ diuine
gratie intulit iniuriaʒ: vt pꝛo celeſti mune
re caducũ⁊ terreſtre ſuſciꝑet munꝰ Dice⸗
bat quippe Oyeʒi naaman exhoꝛtari :vt

ſci⸗
nun.
nohe
ctom
ſecn
hent⸗
tatog
1ſho
v Woy
ſeſe
ſane
perſ
ſſci.

leyfe
Ginn
bege
hos
nd
Ed

in
lce⸗
hun
gpece

nn
nni,

nen
Rfundanen
iiezdeſ
maüßun
6 na i
ezihei
umzen

ngide
Wſtinede
ag z0
tmneodint
mwii fanun
Nlne on
mu porn
iii
nonochiso
nonaſteni iit
Nnon
grsindent
oſecochte
dltitl
nali den
ighicn /
dſuntguio
m alſin
ſtgfmndun
—ʒ SZZ
elr dn
i voch
bih gſ
nmnnſiln
nnatnsfl
n i
niſmo
6 ſinc
s dat tn
unſbicnn
an. Miucß
waſi nn
. – de⸗
gahonn

deum iudeoꝝ vnicũ ⁊ verum eſſe deũ cõ⸗

fiteretur · et ſue infiniti maieſtati gratias

+w—

ageret· qᷓ; pꝛo recepta gratia aliquid hu/⸗

mani munens ab eo exigere. Heq; iſra/

helitici populi exemplo quiſpiam ad fur/⸗
tum dʒ eſſe ꝓpenſus.qm̃ re vera.illi furtũ
nõ cõmiſerut.tũ q; ſibi recuꝑauerũt abla
ta.tũ qꝛ ulliꝰ abſtulerũt iuſſu.cuiꝰ oia ſunt

Adeinde diuꝰ parens noſter ſuꝑ exodo in
qt. Illud eni deꝰ iuſſit.qui nouerat quid

quẽqᷓ; pati opoꝛteat.nec iſrahelite furtuʒ
fecerũt.ſed deo iubẽti myſteriũ tribuerũt
¶ Et qm̃ inter oĩa munera ꝗᷓ deteſtat?eſt

ſi occulte ſuſcipiant᷑.ſolas lĩras nomĩauit

qͥd eum cauſe nouerit indagemꝰ. Poꝛro
aut ꝑ lias inſtra.ↄctꝰ.⁊ iura monaſterij

in tellexit.aut pꝛelatoꝝ.vel etiã ad occul⸗

tãtes directas epłas iſinuauit.Hoꝝ vtꝝ
meditatꝰ fuerit· deteſtandũ pꝛecauẽdũq;
ſcelus merito adnotauit.Hãq; monaſte⸗

rij iuribꝰ tectis.monaſteriũ detegat᷑ opoꝛ

tet. Si pꝛeſidentiũ occupent᷑ littere· occeu
patoꝛes eccleſiaſticas non effugiunt cẽſu

ras. impediunt᷑ inſuꝑ rex gerendaꝝ offi
cia. Si autem ad tegentes ſpectãt. no/⸗

ſca nt ſe ſuarũ rerũ nõ eſſe cenſoꝛes. No⸗
ſcãt qð dulces lras.⁊ ſudariola ⁊ crebꝛa
munuſcła:teſte Hieronymo ſanctꝰamoꝛ

nõ habet · Itaq; pᷣuidit ſapientiſſimꝰ do⸗
ctoꝛ multa indecẽtia ꝑ litteras futura eſ⸗

ſe cõmercia.q̃ vt tolleret nixus ẽ occaſio⸗

nem tollere. Et q;; ipſa munerũ occul
tatio graue ſit delictũ.ſi tũ hõ inquit vltro
⁊æ ſponte aſ tet᷑ occultãs.parcat᷑ illi.⁊ oꝛe
turꝓ eo.
feſſione volũtaria humiliter aperit᷑ ginde

culpa leuioꝛ efficit᷑.q̃ᷓ con

ſanctꝰ Dauid cãtabat. Aixi cõfiteboꝛ ad
uerſus me uiuſticias meas dño.⁊ tu remi
ſiſti ipietatem peccati mei:Et apłs Jaco
bus.Coꝛde credit᷑ inq̃t ad iuſticiã.oꝛe au

tẽ ↄfeſſio fitad ſalutem. Jõ dicebat Job.
SDi iuſtificare me voluero.os ↄdemnabit

me.ac ſi diceret.me reũ ⁊ ↄ-dẽnanduʒ eſſe
ꝑ os meũ ↄfitear neceſſe ẽ. Et dũs ꝑ Eſa
iam.dic tu iniqtates tuas vt iuſtificeris.
Et beatꝰ Ambꝛoſiꝰ.HNõ põt quiſqᷓ; iuſti⸗

ſicari a pctõ. niſi fuerit petm̃ ante ↄfeſſus

Qð Dauid pꝰ pctm̃ de populi murmura
tione ex obiurgatione Gad.⁊ viſiõe ange
li cedẽtis populũ intelligẽs ingemuit.ac
humilit᷑ ſe excuſans dixit. Ego ſum dñe
q̊ peccaui:⁊ ego inique egi qͥ oues ſũt.qͥd

crucient᷑.

ert adrageſimuſtert. ¶ Auguſtinꝰ

v Eſtes vias in vnũ hẽat/ ſub vno
AIuſtode.ł duobꝰ.k qᷣt ſufficere pnt

fecerũt. Aertat᷑ obſecro mantua 5 me 7

3 domũ patris mei.Ex q quidẽ confeſſio
ne ac populũ ſuũ meruit. Rex Dauid in

dulgẽtiq obtinere. Merito igit᷑ pꝛecptoꝛ

noſter iubet illi ꝑcendũ eſſeq̃ͥ vltro cõfite

qᷓ; dimittit.niſi in coꝛde ipſe doluerit.do⸗
leat ipſe ⁊ vobiſcũ etiã oꝛet.vt ei a clemen
tiſſimo indulgeat᷑ ſaluatoꝛe: Hẽpe hec il⸗

la ↄfeſſio ẽ.q̃ nos liberat.q̃ paradiſuʒ ape

rit.que ſpem ſalutis tribuit.q̃.ſ.vt diuus

inqͥt Ambꝛoſiꝰ. cum pniĩa fit. pnia autem
vera eſt doloꝛ coꝛdis.⁊ amaritudo aie.p
malis que qͥſq; cõmiſit. Si autẽ nõ ſpon

te vult cõfiten.ſed depꝛehendi cõuinciq;

uius emendet᷑. Conſequẽs eni eſt.vt gra

uioꝛ culpa grauioꝛẽ ſu beat penã. At vᷣo

grauit᷑ moꝛtaliterq; offendit.qͥ maluʒ qðᷣ
agit abſcondit.hic enĩ credit dei iudiciũ
effugere.fugitq; a tanto languoꝛe ſanari
ac perinde qᷓ;tũ in ſe eſt.ſe inſanibilẽ red⸗
dit. Jure igit᷑ cõpꝛehenſus atq; ↄuictus
grauioꝛi eſt puniendus flagello.Heq; pᷣ

poſiti oĩ deo relinquũt punienda.qm̃ ſic
agentes imerita iudiciaria ptãte fungũt
NQuid enĩ deus alios oꝛdinaſſet ptãtes.

alios conſtituiſſet iudices. Si ſue vellet

oia imediate maieſtati cõmitti · Heq; de
ipſiꝰ tm̃ pꝛeſumeudum ẽ miſcdia.vt cre⸗
damꝰ ꝙ impune velit peccatũ abire.qͥnꝰ

imo vt a parente noſtro optime diſſertũ
eſt · Mullꝰ debite grauioꝛis pene ab eo ac

cepit veniam.niſi qualemcũq; ⁊ ſi longe

minoꝛem.quã debeat ſoluerit penã. Ita
enim impartit᷑ a deo largitas miſcdie.vt
nõ relinquat᷑ iuſticia diſcipline. ¶ MCe⸗
tiant᷑ igit᷑ pꝛeſidentes delicti grauitatem
cõſiderent peccatoꝛis ↄditionem.⁊ cũ cul
pa penã caritatiue cõpẽſent· Ipſos vᷣo qͥ
latebꝛis iucũbunt:moneo atq; exhoꝛtoꝛ:
vt ſi nõ vltro velint cõfiteri.ſaltẽ conuicti
ꝓ eoꝝ ſaluteferas penitentias ferant.Co
gitentq; ſane longe meliꝰ eſſe eis.vt h̊ tẽ
poꝛaliter patiant᷑ qᷓ; in inferno eternalit

tur.ac inſuper ꝓ illo oꝛõdũ. vt etiã dei clde
mẽtia ei dimittat· Et qm deus pciõꝛi nũ

expectat.tũc ſᷣm pꝛepopoſiti arbirtiũ gra

ad eas excutiendas nea tinea ledant᷑. “

Komentũ ãdrageſimũtertiũ

i ſᷣm deum viuere cupiũt. 2 de
ua ꝓfeſſionis integra laudari ob
ſeruantia.nõ ſolum magna one
per ſe peccatũ ſunt.ſed etiaz ꝑua z
leuia.q̃ ſunt diſpoſitiones ad delictũ ſũ⸗
mo ſtudio ſibi cauere debent Hinc fit vt
ſagax p̃ceptoꝛ nĩas veſtes in vno hẽamꝰ
loco ſb vno cuſtodevel duobꝰ. vk qt ſuffi
cere pñt ad eas excutiẽdas iubeat.tũ ne
pꝛopter incuria neglecte.a tineis coꝛꝛum
pant᷑ · tũ ne ſi ꝓpꝛio loco veſtẽ cõſtipare li
ceret.illã nobis tãqᷓ; rem ꝓpꝛiã vendicaa⸗

foſa. ᷓ

remus.⁊ interioꝛẽ ai veſtem tinea demo/⸗

liret᷑ infernalis. Ad hoc quidẽ illud refer
tur.qð in alia regula dicit.Nemo inquit

vendicet ſibialiquid ꝓpꝛium ſiue in veſti

mento ſiue in aliqua re. Hoc ſequẽtis lre

ſenſus ptendit cũ dicit · Et ſicut paſcimi⸗

ni ex vno cellario.ſic induamĩ ex vno ve⸗
ſtiario. Abi clare ſe oberrare cognoſcant
qͥ noſtre ſacre religionis ꝓfeſſos nihil ꝓ⸗
pꝛij etiã in cõi poſſe habere aſſerũt:nõ enĩ
ex vno iuberet veſci cellario.ſi cellarium
habere nõ ꝑmitteret.peculiare qͥdẽ veſtia-
riũ atq; cellariũ ꝓhibet.nõ cõe. Et nim
mo vt ulud deteſtet᷑.hoc xꝓo appꝛobet.no
t ſi fieri pot

tanter qð ſequit᷑ adiecit.
ad vos nõ pertineat.qð vo bis indumen

tũ pꝛo tꝑis congruentia pferat᷑· vtꝝ h̊ re
cipiat vnuſquiſq;.qð depoſuerat.an ali-

ud qð alter habuerat.duʒ tñ vnicuiq; qð
opꝰẽ nõ neget᷑ · Jõ ait ſi fieri põt vt ſi cui⸗

piã difficile videat᷑.liceat ipſum qð depo

ſuerat veſtimentũ reciꝑe ad maioꝛẽ tñ ꝑ⸗
fectionẽ ſpectaret.ſi ad tantũ ſui perueniſ
ſet cõtemptũ.vt eo ſolũm odo·qð opꝰ eſt

coꝛpoꝛi contentꝰ eſſet.ſequens Apli ſentẽ
tiam dicentis. Nabẽtes victũ ⁊ veſtitum

his contẽti eſſe debemꝰ.non enĩ qᷓ;tũ aut

quale determinat. ſed ea tm̃ noĩat que ſa
tis vident᷑ eſſe nature. Imperfectoꝛũ eni

hoĩm voluntas ſemꝑ plus appetit qᷓ; ia
exigat nature nẽtas. Hanq; vt a ſtoico
illo Seneca. et diuo Hieronymo pᷣclare
ſcriptũ eſt·humana natura modico ẽ con
tenta ſed ↄſuetudo multa addidit.⁊ voo

lũtas plunima copulauit.¶ Eex ſi qs ꝑ
fecte deũ diligeret.cũctis carnalibꝰdeſi⸗/

Im bꝛoſiꝰ

l . .?ẽ — .ẽ 4
4

derijs oĩo renunciaret. multaq; reſecaret
ſuꝑflua que mõ tenet quaſi nccia. Quare
ſtudendũ nobis ẽ toto coꝛde:tota mente.
totiſq; viribꝰ verũ ac pꝛepotentẽ deũ di
ligere.quatenꝰ eius amoꝛecõpotes cun⸗
cta ſuꝑflua referemꝰ.qð cuiq; opꝰ eſt mi/
nime venegãtes.qð quidem vt frẽs ſui in
heremo commoꝛantes oꝑe complere poſ/
ſent.ſicut ipſe in ſermone de oꝛone refert
eis cõe muniebat veſtiariũvñ ad eos ſcri
bens ita inqͥt. Et vt bene pſallere ⁊ oꝛare
poſſitis abſq; magno coꝛpoꝛis ipedimẽ⸗
to.de bonis epᷣatis eccleſie ypoñ.centũ et
xl:veſtimẽta cũ calciamentis vobis dileez
ctis fratribꝰmeis depoꝛtari feci.vt tꝑe fri
goꝛis quantũ neceſſe fuerit vnuſquiſq; re
cipiat.reponẽtes ⁊ cuſtodientes ea in cõi
veſtiario cum oĩ diligentia ⁊ caritate.ſciẽ
tes ꝙ vera caritas nõ querit q̃ ſua ſunt.ſʒ

que dei.que aũt facientes non deficietis

quibꝰ aꝑte conſtat.ꝙ cõe ſit habendũ ve

ſtiariũ.a quo ꝓ natura conſeruanda.pꝛo
cõmodo obſequio deo pꝛeſtãdo. nõ ꝓ ha
bendis oblectamẽtis coꝛꝑis quiſq; acci
pere dz. que vt fiãt.nõ opꝰeſt. vt huic vel

illi magis afficiamur tegmẽto.aut p h̊ vel
illo habendo ↄtẽnamꝰ.Si autẽ.vt noſter
aduectit pᷣceptoꝛ. ¶ Hinc int᷑ vos contẽ⸗

tiones ⁊ murmura oꝛiunt᷑.dũ conquerit᷑
aliqͥs ſe deterius accepiſſe.qᷓ; pꝛiꝰ habue

rat ⁊ indignũ ſe eſſe.ꝙ nõ ita veſtiatur.ſi
cut aliꝰ frater eiꝰveſtiebat᷑. HNincait.vos
ꝓbate. quantũ vobis deſit in illo interio

ri ſctõ habitu coꝛdis.qui ꝓ babitu coꝛpo
ris litigatis: quẽadmodũ enĩ calciameta

veſtimẽta.anuli coꝛona.⁊ alia hmõi hĩitꝰ

ſũt coꝛꝑis.ſic pꝛudẽtia.iuſticia.foꝛtitudo

tꝑantia.fides.ſpes.caritas.ſcia.ſapia.in

tellectꝰ.hũilitas:patia:ↄcoꝛdia:pax clem̃
tia.mãſuetudo.⁊ alia hmõi hitꝰ ſ coꝛdis
⁊ quẽadmodũ illa coꝛꝑis ita h̊ oꝛnam̃tũ
aĩe.⁊ quẽadmodũ illa foꝛtuite ſũt dona.
hec ſpiritus ſancti ſunt munera.⁊ illa ca⸗
duca ſunt.⁊ fluxibilia.hec perpetua et in
coꝛruptibilia.illa młtis pnt modis aufer
ri.hec neq; eripi neq; ſbꝛipi pnt neq; ĩcẽ
dio.neq;vllo uaufragio amitti.⁊ ſicut il/
la pꝛeda fiũt tyrannoꝝ.ita ⁊ hec ipſoꝝ vi
tioꝝ.⁊ ſicut illa pace vigent.ita iſta cõcoꝛ
dia augentur.⁊ ſicut pᷣlia ⁊ guerre illa ad
nihilant. ita lites ↄtẽtões ⁊ murmura iſta
effugãt. Sz pugnare hec ad ĩuicẽ vidẽt᷑

ctaſ

—

epret
nulue
nto⸗
isept
Piſan
dio t
n
nulu⸗
mites,
tentoe
pugua
ti qutu
hubitye
mahi
purmur

nerde

L exeo
Ntendo⸗
ſemci
Ra
hunm
tone

cigrb

oottant

Mücnix
ohene
iſerio;
mMgs,
tp
Poſolu

noſolen

GWrene

imn

Püͤan
mentea
pigit⸗
guã en
chiq̃
Dimts

cd
OBipst

veneni

geſtoon

hiade
lnge de

Ptipen
ofenen

lri

ckni⸗
Kfisiuin
ieo
ddeſeſet
fürdeeſe
Aleeraue

oicid

wodedle,
nuſgt
lee ici⸗
iunſun5
dedes
dedendür
ſangnugn
Go i
nſge
ytbuie
autpbͤrel
netnoſter
vos contin
cnqneni
öebin
archul
pinaunros
ilonmteno
aptcee

waian
ſan hi⸗
dinliano
–
te ſtdont
uaic*
11
gahend
:nodbuit
nintſanl
2derſpor 4
. taſſacic⸗

—

8ät aſſeramꝰ virtutes eſſe indebiles.⁊ ens
⁊ pꝛede ⁊ fuge foꝛe obnoxias. MPꝛofecto
nulla eſt gpenenatian, ĩ nr̃a cõp̃hẽdat᷑ in
tijs oppugnant᷑ vᷣtutes a boſi illeſe ma,
nent.in eternũ ꝓculdubio manent. qm ꝓ
piꝛij ſunt poſſeſſoꝛis inſeꝑabiles comites.
Diuo teſtante Boetio.qͥ in egregio phice

qq; vt aſſeruimꝰ nõ niſi a vi⸗

oſolationis volumine ita inq̃t. Mas ſaltẽ

nullus potuit ꝑuincere terroꝛ:ne vim coꝰ
mites ꝓſequerent᷑ iter. Si lites igit᷑ ⁊ cõ⸗
tentiões ex alijs vitijs multũ virtutẽ op⸗
pugnant.efficax eſt ad exꝑiendũ argumẽ

tũ qntuʒ nobis deſit in illo interioꝛi ſccõ
habitu coꝛdis.ſi pꝛo habitu coꝛdis litiga
mus.Hẽpecum iurgia lites ↄtentiones ⁊

murmuratiões. nõ niſi er aio oꝛiant᷑ ela
to.nec duo ſił poſſunt in eodẽ eẽ contra⸗
ria.ex eo pellant᷑ virtutes opoꝛtet.hinc ꝓ.

vtendo exterioꝛibꝰ veſtibus vocis clamo

eaic pabariontapicererc⸗ ollicite
dDe

emus. Pauli apli ſalutiferuz dogma

hujmilit᷑ ſuſcipientes qͥ ait. Hihil ꝑ contẽ

tionẽ.aut inanẽ gloꝛiã ſuperioꝛes ſibi in
uicẽ arbitrantes.nõ ca q̃ ſunt ſua ſinguli

cogitantes.ſed ea q̃ ſunt alterius. Pluri
mũ eni valent hec duo ad remouẽdas li
tes:generandãue cõcoꝛdiam.cũ quiſq; ſe

inferioꝛẽ oibus cogitat·⁊ ea q̃ ſunt alteriꝰ
magis qᷓ; q̃ ſunt ꝓpꝛia pẽſat. In his enĩ

duobꝰ humilitas caritas comendat᷑. q

nõ ſolum vt docte agit NHugo diſcoꝛdare

nõ ſe olent.ſed etiã diſcoꝛdantes ad cõcoꝛ
diꝗ reuocare.Quantũ autem religioſoꝛꝝ
aĩe ĩmineat periculi.ſi veſtimẽtũ ſiue àp⸗

piã aliud ſibi faciat peculiare nõ ex decre
mento interioꝛis aĩ ſolũ.ſed ex intenſa cu

piditatis labe euident᷑ dinoſcitur. (d
quß euitandam Aug. Sauianu mona
cchũ qᷓ; pᷣclaris inſtruxit d ocumentis. Im

pꝛimis inqͥt.ſi vis dño placere ⁊ ad bea⸗

titudinẽ celeſtis regni guenire.obediens

eſto · Si vis obediens eſſe humilis eſto⸗

Si vis humilis eſſe. rẽ peculiaritatis.qᷓſi
venenũ in oĩbus fuge.Ecce qſi oĩis tran-
greſſionis radicẽ rẽ peculiarẽ deſignat fu

giendã.tqqᷓ; ſi aꝑte aſſereret. Si peculiũ
hẽs neq; humilis neq; obediẽs eris.ac ꝑ

inge deo placere nullatenꝰ? poten. Et iõ65
pꝓ tã peſtifero peculiaritatis malo euitan
dao remedium adiecit dicẽs · Si vis pecru
lſiaritatẽ nõ habere cupidus eſſe noli· Si·

vis cupiditatẽ vincere amoꝛẽ xpᷣi te idue.

Si vis amoꝛẽ xpᷣi induere.amoꝛẽ vitiox
de coꝛde tuo radicitꝰ amputa.Si optas
odiſſe vitiafratrẽ tuũ etiam male meritũ

Dilige. Si certe fratrẽ tuũ cupis diligere

noli ei detrahere.aut cũ detrahentibꝰ cõ
miſeri. Holi eũ odiſſe noli nocere. Rem
peculiarẽ oĩino fuge acc õmodatũ acqre⸗
re noli.⁊ tua nõ acquiras aliena intermit

te.Conſidera Bieʒzi diſcipuluz Meliſei.

q̊ͥ cõmoda ſua quirendo ⁊ pecuniã Maa262
man poſtulando eterna ꝑ maledictioneʒ
ꝑcuſſus ẽ.poſt hũc Judas ſcariotb amãa

do pecuniã temeritatꝭ vel cupiditate tra⸗

ditoꝛis ꝓ auiditate pecunie tradidit ſalua
toꝛẽ:⁊ quali moꝛte finiuit.euangeliſta te
ſtat᷑. Abiens laqueo ſe ſuſpẽdit. Tertius

yo poſt hos Ananias fraudauit ppꝛiaʒ

pecuniã cõſcia vxoꝛe ſua.quã ſit vouerant
deo.cupiditate ſeducti apłica ſnia moꝛti

adlũcti ſunt.qð etiãs nunc monachoꝝ oꝛ

do id facere videt᷑.qui amoꝛẽ pecunie vel
peculiarẽ in coꝛde tenere delectant᷑· Vi⸗
de quanti ⁊ quales hoc peſtifero moꝛbo
peculiaritatis perierũt. quãti ab iſto la
queo moꝛtis capti fuerint ⁊ capiunt᷑ ⁊ de
ducunt᷑ in ꝓfundum inferni.poſt hec qͥn
ta ex ̊ moꝛbo oꝛiunt᷑ mnala declarat.cuʒ
ſubdit.¶ De radice peculiaritat inqt vel
amoꝛe pecunie gignunt᷑ vitia hec. YIno⸗
bediẽtia.ſuꝑbia.auaricia.contumacia.va

na gloꝛia.extollentia.voꝛacitas: mẽdaciũ
atq; Inxuria. ꝑ has virtutes peculiaritat⸗

demergunt᷑ in baratꝝ infernale. Vñ ſcri
ptum ẽ. Ve vobis mõachis.qͥ diuites el
ſe cupitis in pecunijs ⁊ locupletes in ve⸗
ſtibus æ amictit regna celoꝝ.qui ſponte
dño ꝓmiſſum dediſtis obſeruare noꝛmaʒ
pꝛm ſctõꝝ:quoꝝ exẽplis ex actu radiare/⸗

mini in celis.⁊ mõ ꝑ cupiditateʒ pecunie

ac negocijs ſecularibꝰ dediti intrabitꝭ in
ignem eteruũ · Quid ꝓficit vobis oꝛare.
vigilare.ieiunare.⁊ militiã monachi ha⸗
bere.⁊ oĩ hoꝛa mens via in vanis ⁊ cadu
cis rebus ⁊ peculiaribꝰreuoluit᷑. Quid mi

ſeri dicturi in die iudicij eritis.qn hec an
oculos veſtros in teſtimoniũ ante tribu

nal eterni iudicis aſſignata erũt.Cũcau
dire verebumiĩ.ite in ignẽ eternũ.qͥ pᷣꝑatꝰ?
dyabolo ⁊ angeł eiꝰ. ¶ ãdeat frẽs dile
ctiſſimi.ne qͥs vos decipiat: male rei exẽ/

plo.⁊ dicat ſiẽ illi fecerũt aut faciũt.ita

”Z

nos faciamꝰ. Obſeero fili atq; admoneo cipiamꝰ indumentũ.qð in veſtiario po-» nocn
obſerua ⁊ cuſtodi te ab iſto malo ⁊ illece ſueramꝰ. in vno tñ loco ſub cõibꝰ cuſtoꝝQ inde
bꝛoſo ⁊ peſtifero moꝛbo peculiaritatis.ſi dibꝰ iubet. nos habeamꝰ. qð poſueramꝰ grchit
no vis amittere beatudinem ſempiternaʒ vt videlicet dum in cõi loco reponimus H Gnſa
Audi fili dũm dicenteʒ · Beati pauperes ipᷣm.qð in pꝛopꝛios vſus ſuſcipimꝰ. non ntet
ſpiritu.qm̃ ipſoꝝ eſt regnũ celoꝝ.Et ite/ pꝛopꝛiũ ſed ↄmune eſſe credat᷑.¶ Cõ fert geeg
rũ dñs. HNolite poſſidere aurũ neq; argẽ/ quidem cõis locus de nob bonam ſecula bushe
tum.neq; duas tunicas.neq; es.in ʒonis ribꝰ famã refrenat vtentium affectů. Di⸗ Fon
veſtris.age ita vt delectet᷑ deo vita tua. ſponit ad omnimodaʒ pꝛopꝛietatis abdi aren
ama eſſe pauper. qꝛ dñe Jeſus chꝛiſtus cationem aĩm. ⁊ deniq; ad habendam ca mort
pauper factꝰ eſt. Canti patris monimen ritatem ianuam pandit.Et ſicut veſtimẽ n
ta fratres mei nõ a Sauiniano ſoluz. ſed ta calciamẽta.vinum. ſegetes.⁊ quecũd ge
a nobis oibus ſunt ſuſcipiẽda.Eteni cuʒ ad victum veſtitũq; ſpectant nec nõ oꝛna ie
illum monuit nos oẽs.et poſteros quol- menta.⁊ pꝛouentus quoſcũq; in ↄmuni
cũq; in eo eſt exhoꝛtatus.⁊ qm̃ tanta ab/ habere iubemur. ſic etiam oꝑa noſtra ita u
dicationis ꝑfectio.vt inter hoc ⁊ illud ve cõia eſſe debent. vt ſane nullus ſibi aliqd ⸗
ſtimentũ non diſcernat᷑ paucoꝛũ eſt.ideo oꝑet᷑.ſed om̃ia noſtra oꝑa inquit in vnũ i
qð dederat pꝛopter imꝑfectos mandatũ fiant maioꝛi ſtudio.atq; frequentioꝛi ala .
temꝑat dicens. ainle, 6 ſi nob ſinguli pꝛopꝛia faceremꝰ ſum
nullus eſt ꝓfecto tam piger. nullus tam
ext⸗ q̃drageſimuſquartꝰ Auguſtinꝰ ignarus qͥ ſi ſue relen nad libertati⸗ to ntaͤt
— tis viribꝰ non cõet᷑ aliqͥd quouis modo hone
Ed tũ ſi veſtra tolerat᷑ infirmitas oꝑari.vt ſibi ſalteʒ vitam ↄſeruare queat nti
yt hoc recipiatis qð depoſuerat· Multo magis pꝛo cõi religionis bono da
in vno tñ loco ſub cõibus cuſto⸗ vnuſquiſq; debet oꝑari. Sed quid di⸗ nse
dibus habete qð ponitis.ita ſane vt nul- cam ꝙ pꝛo rebꝰ publicis tantus quoſdaʒ fu
lus ſibi aliquid operet᷑.ſed omnia veſtra toꝛper inuadit.vt ea la be penitꝰ veſinant. leg
opera in vnũ fiant maioꝛi ſtudio atq; fre ⁊ ꝓ puat tanta ſit eis ſollicitudo.vt nul⸗ bco⸗
quentioꝛi alacritate.q; ſi vobis ſinguli fa lis la boꝛibꝰ nullis ſudoꝛibꝰ. nullis vigi⸗ fucthi
ceretis ꝓpꝛia. Caritas enim de qua ſcri⸗ lijs.nullis itinerum diſcribꝰ.nullis perſi lepann
ptum eſt.qꝙ nõ querit que ſua ſunt.ſic in⸗ monijs.nulł cuiuſcũq; gener fatigatio⸗ htd
telligit᷑.qꝛ cõmunia pꝛopꝛijs.nõ pꝛoptiia nibꝰ ꝑcant. Conſpicimꝰ em̃ mercatoꝛes tnegg
cõmunibꝰ anponit. Et ideo tqto ampliꝰ maximis cũ anxietatibꝰ in latronũ.pirra ſug ma
vos pꝛoficere noueritis. quãto amplius taꝝ.atq; naufragij periculis non ſolũ p⸗ Mn
rem cõmunem q; pꝛopꝛiã curaueritis· vt uincias.ſed oĩa mundi clymata ꝑluſtrare mle
in omnibus quibꝰ vtit᷑ tranſitoꝛia neceſſi xt ditent᷑ atq; locupletent᷑. Nidemꝰ ali⸗ Rnf
tas.ſuperemineat.que permanet caritas os ĩ re militari mille modis qͥtidie ſe in/ tone⸗
——— —N — gerere moꝛti.vt vel diuitias pariãt. vł ſue num⸗
Eoõmentũ qdrageſimũqrtũ ¶¶ Am bꝛoſi?ꝰ domꝰ ſtatum augeant. vel ſar virium ⁊ R hie
,— publicent.⁊ relinquant poſteris nomen. 2
F K/ „ MWniñ generum infirmis compa Intuemur etis ſciaꝝ pꝛofeſſoꝛes noctes cangoſ
ciendum eſt. pꝛopterea ſi claudus ducere in ſomnes.pꝑce viuere multa terra Gen
dn⸗on velociter ambulat. ſi lippꝰ nõ rum ſpacia ꝑagrare.⁊ nunc legendi.nũc ſaun
clare videt.ſi obtuſſus nõ diſtincte audit · ſcribendi.nunc diſſerendi ſtudijs ſine in⸗ fenene
ſi debilis ieiunare non poteſt. minime eſt termiſſione editos eſſe.vt famoſi ⁊ ſin⸗ disne
obiurgandus . immo vt paulo habetur gulares fiantquatenꝰ quem optant finẽ medek
inferius · ſi latens eſt doloꝛ in coꝛpoꝛe. valeant adipiſci Cernimꝰ medicos.non abt
famulo dei dicenti.qͥd ſibi doleat.ſine du ſaniem.nõ ſtercoꝛa ·nõ vꝛiinam.nõ vomi⸗/ naͤ
bitatione credendum eſt.quare merito in tus.nõ quoſcũq; hoꝛridos abominabilei neeſt
quit.vt ſi noſtra tolerat᷑ infirmitas: H̊ eſt q; fetoꝛes.nõ deniq; peſtilentes moꝛbos Nere
ſi ob animi noſtri im becillitatem. infirmi fngere.vt ſibi vel lucrũ vel amicitiã.vel fa co
tatemq; mentis id toleramꝰ. vt illud.ſ.re noꝛem.vel famꝗ.vel ſaltẽ gloꝛiam poſſint in
.

etiuni
vcit
5 Doſueng;
ſponinus
chmn n

i(Cie

nna
ſi de
RPeuns id
Dadenine
tlicnt vehni
Rpenö
igir n
n
sſtiala
ncai
cnenncnt
ufenn
P. nlusnn
. len N
ensn
Mvereci

dn
Ded idd

ntus quoſe⸗
mi lne⸗
ammdoNtne
N. nullonig⸗
n ugto⸗
u naataes
nmni,n
ns Rö
unm

mes
oemi

dsaporeen⸗
4 mi⸗ ni
digum
trnanid
eſes hoctes
Genulum
velbapiini
Atrutsſiein
entſi

FJo. LxxI

vendicare. Aiaduertimus agricolas die

noctuq; colẽdis agris inſudare. vt letas
inde ſegetes legant. Malleatoꝛes.fabꝛi.
architecti. tertoꝛes:ſutoꝛes. ceteri ðᷣmuʒ
artifices ſic in ea quaʒ noꝛunt arte ſe exer

cent.vt nullo mittant toꝛpoꝛe rẽ puatã au

gere ꝙ ſi iſti vt tꝑalit᷑ ſe extollãt.⁊ moꝛtali
bus hoĩbꝰplaceãt.tã feruenter laboꝛant.

qᷓ;to magis frequẽtioꝛiq; alacritate · nos
q̊ religioſi ſumꝰ vt eternaliter viunamꝰ im
moꝛtaliq; deo placeamꝰ pꝛo publico reli

gionis ↄmodo vel ↄſeruãdo·vel augẽdo

oꝑari debemꝰ.Ad h̊ em̃ caritas d q̃ ſcni

ptũ ẽ.nõ querit q ſua ſunt.nos impellit
qð ſic nr interpꝛetat᷑ pᷣceptoꝛ· ꝙ cõia pꝛo

pꝛijs nõ ꝓpꝛia cõibꝰ anponit.tanq; ſi pa

tenter diceret· Ob eã rem nullꝰ ſibi aliqͥd

Abet oꝑari ꝓpꝛiũ.ſed oĩa in cõi fiant ma

ioꝛi ſtudio atq; frequẽtioꝛi alacritate q;

ſi nob eſſent ꝓpꝛia. ¶ Vm̃ caritas non q̃ᷓ
rit q̃ ſua ſunt.ſed cõia illa.ſppꝛijs ante⸗

ponendo.Quocirca ſi xpᷣi caritas.q̃ ſua

ſunt.mie querit.nullꝰ nĩm vebʒ ſibi quip
piã oꝑari ꝓpꝛiũ.Et rurſus ſi eadẽ xpᷣi ca
ritas cõia ꝓpꝛijs anponit iure fit. vt ma/⸗

ioꝛi ſtudio cõia agere debeamus qᷓ; ſi ſin

guli ageremus ꝓpꝛia qm ſine menſura.⁊
abſq; penitꝰ ꝓpoꝛtione maioꝛ ẽ caritatis

fruct. qᷓ; ꝓpꝛietatis ꝓuent?.h̊ em̃ paruo

tꝑe paruoq; claudit᷑ pcio. Ille vo tantꝰ
eſt. vt de ipo dicat Apkłs · Oculꝰ non vi⸗
dit neq; auris audiuit.nec in coꝛhoĩs ex
ſua magitudie ⁊ eternitate aſcenderũt.qᷓ
pᷣparauit deꝰ diligentibꝰ ſe. vt oe illo etiaʒ
in libꝛo & triplici hitaculo gloꝛioſiſſimꝰ
pꝛ nr ſcribat.ꝙ de celeſtis ꝑatrie ↄgrega⸗
tione.quã.ſ.xpi caritas effecit.qͥ erit mi⸗
nimꝰ maioꝛẽ ſine dubio gloꝛiam habebit

qöẼ hñs totũ mundi regnũ.etiam ſi eternũ

eſſet.Et iõ ſi tãta eſt vis caritatis.vt ipᷣa

cardo ſit om̃is mercedis.qᷓ;to ampliꝰ reʒ

cõem ·q̃ ad caritatẽ ſpectat· qᷓ; pꝛopꝛiã ve

ſtrã curaueritis.tanto inqͥt ampliꝰvos ꝓ

—
S ðZ

ſicere noueritis. Hẽpe infallibilis ille coꝛ
dis meta:om̃e pᷣmium nr̃Dm.ex gradu nre

metiet᷑ caritatis.q̊ merito fit.vt in om̃ibꝰ
qbꝰ vtit᷑ tranſitoꝛia neceſſitas ſuꝑemine

at q̃ ꝑmanetcaritas.Cranſitoꝛia quippe

neceſſitas tꝑalibꝰ vtit᷑ rebꝰ in quibꝰ emi⸗
nere caritas ſꝑ debet· ¶ Qm̃ nihil pꝛofe⸗
cto eſt.qð ſine caritate poſſit placere xo.

EKa de re in oibꝰ vñis rebꝰ agedis caritas

pferatur neceſſe eſt. qm̃ ipſa eſt omnium
virtutum mater.ipſa radix omniũ bono/
trum.ipſa via illa ſublimioꝛ.que tendit ad

celum.de qua MPaulꝰ adhuc excellentio

rem viam vobis inqᷣt demonſtro.ipſa ſo⸗
la eſt que finem neſcit. dicente Apło Co
rinthis. Siue pphetie euacuabũtur.ſiue
lingue ceſſabunt.ſiue ſcientia deſtruet᷑.ca

ritas nũqᷓ; excidit. Et rurſus:nũc manẽt
fides.ſpes.caritas.tria hec.maioꝛ autem
hoꝛum eſt caritas:qm̃.ſ.hec ſola celeſtes
illas mentes eterno efficit gaudio. NMãq;
ipſa eſt oĩs future dulcedinis gremium.
beatus ergo ille qui in ea adipiſcenda nõ
tepeſcit.qui ꝓ ea habenda cũcta q̃̊ huius
mũdi ſunt reſpuit.qui reiecto pꝛiuato cõ
modo public bonis vacat.qui quicquid
habet in cõe partitur. qui quicquid ope⸗

ratur in cõem redigit vſum.⁊ illius gratia

libentius atq; feruentiꝰ operatur.ꝙᷓ; ſibi
ipſi operaret᷑ pꝛopꝛia:qm̃ vere hec illa via
excelſa eſt.per quam mens ad celeſtia ſub

leuatur.vt terrenis.ſ.rebus per hanc com
munẽ diſtributionẽ calcatis in deum.hoc
eſt in fontem omnium bonoꝝ omne noꝝw' Dn=½
ed ſunt H

ſtrum dirigatur deſideriuʒz.
nonnulli qui terrenarum facultatũ opes
dimittunt. ⁊ ad monaſterium venientes
habitum religionis ſumunt.deinde toꝛ⸗
pentes hoc ſibi ad ſalutẽ ſufficere credũt
ꝙ ſua dimiſerũt.ꝙ varia crimina ſub ha⸗
bitu religionis conſtituti non admittunt

atq; idcirco doꝛmiunt bibunt ⁊ ſecure vi/

uunt.dũq; hoc faciunt tepidi exiſtũt.ni/⸗

2

hil boni pꝛo re publica monaſterij oꝑan

tes:quibus melius fuerat vt in ſeculo mo

rarentur.vbi peccata ſua recognoſcerent:

⁊ aliquando per dei miſericoꝛdiã cõpun⸗
cti bonis operibꝰ ſtuderent

homines pꝛo eterna acquirenda felicita⸗
te nihil poſſunt efficacius agere.qᷓ; vt in

caritatis operibus ſtudioſi ſint ⁊ peruigi
les.⁊ alacres in ſua re publica amplificã
da. Hinc Africanus maioꝛ ſicut in ſerto
de re publica Cicero meminit. minoꝛi di
rit. Sed q̊ ſis Africane alacrioꝛ ad tutan

d I uare au m
iuſcũq; pꝛofeſſionis ſtatus ⁊ conditõnis

dam regendãq; rem publicam ſic habeoN

to.omnibns qui rem publicaʒ inuenerint
auxerint.certum eſſe in celo definitum lo

cum.vbi beati ſempiterno euo fruant᷑.Hi

hil eſt enim illi pꝛincipi deo.qð guigem)

in terris fiat acceptius. qᷓ; cõcilia cetuſ⸗ .

hoĩm iure ſocietatis:que ciuitates appel
lant᷑.harum rectoꝛes ⁊ cõſeruatoꝛes hinc
celum oſtendens ꝓfecti huc reuertuntur

quã ſniam noſtri pꝛiꝰdocuerũt aſſerentes
oẽm poteſtatem a dno deo eſſe.a quo re/⸗
ctum facientes iudiciũ eternum eſſentpᷣ
Eis igik᷑ omnibus qui

miũ ſuſcepturi.

pꝛo rei publice ſalute aliqua oꝑant᷑ ⁊ illa

nõ ꝓ mundi gloꝛia faciant. ſed ad iuſticie

caritatiſq; pꝛecepta ſeruãda dirigũt.ma⸗

gna debet᷑ merces.caritas autẽ in amoꝛe

dei ⁊ pꝛoximi cõſiſtit. In dei autẽ amoꝛe

tria ſunt pᷣcepta ſeruanda.pꝛimũ vt ipſũ

ex toto coꝛde diligamꝰ hoc eſt vt oẽs coꝛ

gitationes noſtras adipſum refaramus.
Alterũ vt ex tota anima ipſum amemus.
bhoc eſt vt omnes animeaffectiões diriga

mus in ipſum. Tertium vt ex tota mente

ipſum colamus.hoc eſt vt oẽm qua intel
ligimꝰ ⁊ diſcernimꝰ in, ipſum habeamus
rationẽ. In ꝓximi autem dilectione duo
ſunt tenenda.Alteꝝ vt qð tibi nõ vis fie/⸗
ri.alij ne feceris. Alterũ vt que vultis vt
faciant vobis homines.⁊ vos illis facia⸗
tis ſic obtemꝑa bimus pᷣcepto dicenti.di
liges ꝓximũ tuũ ſicut teipſum. Ex hac qͥ
dem gemiĩa in ꝓximũ dilectionis virtute.
omnes quibꝰappetenda deſideramꝰ.aut
fugienda vitamꝰ oꝛiunt᷑ virtutes.qm̃ his
fouetur beneficijs.⁊ nulla ledit᷑ malicia.
In omnibus igit᷑ quibus vtitur tranſito
ria neceſſitas.debet ſuꝑeminere caritas.
qm̃ quicquid cogitamꝰ.quicquid loqui⸗

bus adepta in rẽ cõem redigi de⸗

bent.

germanis.ſiue a qͥbuſcũq; ſuis affinibus

vel quacũq; neceſſitudine.h̊ ſanguinis cõ
iunctionead ſe ꝑtinentibꝰ.vel etiam ami
cis veſtẽ aliquã ſiue quodlibet aliud inter

neceſſaria victꝰ.veſtitꝰ.aut cuiuſcũq; mo
naſterij opoꝛtunitat deputandum ſuſce/⸗
perint.nõ illud occulteꝓ ſe accipiant.ſed
pᷣpoſito conſignent.in cuiꝰ ptãte ſit· in rẽ
cõem redigere.⁊ cui neceſſe fuerit ſᷣm eiuſ

dem arbitriũ tribuere. ſic eni extinguitur

auaricia.ſic reſecat᷑ ſu ꝑfluitas.ſic nutrit᷑
caritas.ſic ſcã cuſtodit᷑ paupertas.ſic ani
mus ad celeſtia anhelat.ſic etiaʒ faciẽs in
hoc mũdo int᷑ btõs incipit coputari. Si

autem · qd abſit.rẽſibi collatam celauerit

vt inqᷣt. furti iudicio cõdẽnet᷑ · ¶ Sed qle
ſit furti indiciũ.qͥſq; aꝑte dignoſcet.ſi int

que crimina furtũ connumeret᷑ intelligat

HNempe in ſcdᷣa mandatoꝝ tabula.ſic oĩ/⸗

mur.quicquid operamur.in dei ꝓximiqqʒ

dilectionem debet verſari. hoc faciẽtes le
gem adimplemꝰ.qm in his duobus mã⸗
datis tota ler pendet pphete.

potentis dei digito ſcriptũ eſt.nõ adulte
rabis.nõ ſurtũ facies.nõ falſum teſtimo⸗/

mũ dices ⁊c. Vnũ ergo ex his eſt crimięe„“
nibus.q̃ eterna merent᷑ ſupplicia.qᷓre iu2

pta ſacroꝝ canonũ ſniam. quẽadmodum
de adulterio.homicidio.falſo teſtimonio

dʒz iudicani, ꝓpterea fures ⁊ latrões.apłs
Naulus ait.regnum dei nõ poſſidebunt

Caueant ergo fratres rem ſibi collatã ce

lare.ne furti iudicio condẽnent᷑. hoc ẽne
regno dei pꝛiuent᷑ ⁊ eternis cruciatibꝰ af
ficiant᷑.

in ſupplicio.qui ſimiules ei volunt eſſe in

(Eert qdrageſimuſ ntus ¶Auguſtin?

nſequens ergo eſt.vt cũ quis fi
ijs ſuis.aut aliqua neceſſitudine
iſ peinentibe in monaſterio cõ
ſtitutis aliquã cõtulerit veſtem.ſiue quod
libet aliud int᷑ neceſſaria deputandũ non

occulte accipiat᷑ ſed ſit in ptate pꝛepoſiti.

vt in rẽ cõem redactũ cui neceſſe fuenit tri
buat᷑.ꝙ ſi aliqͥs rem ſibi collatã celauerit
ſurti iudicio condẽnet᷑᷑. J

¶ oõmentũ qdrageſimũqntũ ¶ Ambꝛoſiꝰ

crimine. Ille enim appetendo lucrum. il

la que ei cõmittebantur a domino abſcõ
debat:Tu monache quetibi donant᷑ oc
culte vis retinere. Ille loculos i collegio
habebat apłoꝝ.Tu peculiũ q̃ritas in con
uentu monachoꝝ· Ille ob auaricià pꝛo-

didit magiſtrum ſuum. Tu ex cupiditate

decipere credis pᷣceptoꝛem tuũ. Par cul/

pa parem exigit penaʒ.ille pinde laqueo
ſe ſuſpendit.tu laqueata lingua ſine ↄfeſ

ſione peribis.ille in agro ſanguinis cre⸗
puitm edius.tu in ſterquilinio euiſceratꝰs

atq; maledictꝰ cũ pecunia tua iacebis.il

le in eternũ tartareos ignes patiet᷑. tuge

V quecũq; munera ſſi oĩa etiã lu o
cra ex ꝓpꝛijs laboꝛibus ⁊ ſudoꝛi

ſequens nccio fit.vt ſi illi qͥ ſunt in
mon aſterio ↄſtituti a ſuis parentibꝰſiue a

iantq; ſites Jude pꝛoditoi

henn⸗
1 velt
autun
Arſ
che hi⸗
femun
eq
neh
urdar
lttae
cundt
mona
turbee
moe
logueo
oted
pyphet.
erepo
nnen Ett
tus eſt.
corruoru
ad indie
areqri
pbetanc
feguunnm.
omnibus
nnfluene
ſegolre he
Afern no
fengrum e
lcbdis
ſeallen
Wehrin
esarn
daleca
nin ve
mung
jotun
lon.
Gfebus
iols omn
usanön
lheude
ontſan
latginb⸗
mnonſi
nlſcope⸗
uncſtbe⸗
en alve

—

ſuait
dootſiig
nmgd
Ajin
mrdſue
stfuhe⸗
ngunsd
lcnunm
Eili
niſägn
unſ
apnt ſe,
ſenſi
fnan
amngudn
Kuunt

es

N.—

zlce
8
Wceatat
(Sei⸗

Giri
rinndl

4
bycg ſcon
um hino⸗
s eſtoum

indodan

olimon
vmmuig
lröes 46
goehn
cluiice⸗
con
murcht
bnn
—
nn
esiala

i gn

„

Jo. LxxII

hennam infernalem ſine fine ſuſtinebis,
⁊ veſtrum vtriq; liquefactum abſoꝛbenti
aurum ab imaniſſimis dicetur toꝛtoꝛibꝰ
Auꝝ ſitiſti.auꝝ bibe. ¶ Moli igi mona⸗
che hie locłos.noli tibi collata occulta⸗
re munera. Multo nnnus monaſterij bo
na defraudare noli. nec perturberis ſi ea
que ab alijs ſuſcipis retinere nõ permitte
ris.Heq; ob id etiam fratres vexare et cõ
turbare velis.cogita qꝛ verſuti hoſtis cal
liditas eſt.vt te irritet ⁊ pꝛouocat ad ira⸗

cundiam.rixas. ⁊ contentiones.quatenꝰ

monaſterij pacem ⁊ fratrum caritatẽ con
turbes. Quare contra calidum hoſtẽ cau
tus eſto contra eius verſutias vigila tibi
laqueos eius pꝛecaue.terrena cuncta qͥ⸗

bus te decipere nitit᷑ calcare ſtude.vt cuʒ

pꝛopheta hoſtiam laudis deo ſacrificãs
dicere poſſis. Dirupiſti domine vincula

mea.Et rurſus:laqueus.ſ.d yaboli cõtri-

tus eſt. ⁊ nos liberati ſumus. Hon igitur
coꝛruptibilia ⁊ caduca petas.nõ que tibi

ad iudiciũ ſũt affectes.ſed dices.q̃d petã

q̃d req̃r.o miſer ⁊ ignauenũqͥd audis ꝓ
phetam cantantẽ.vnam petij a dũo hanc
requiram.vt inhabitem in domo domini
omnibus diebus vite mee. Age ergo ter
ram fluentem lac ⁊ mel.vitam.ſ.eternam

require.hanc pete ad hãcaſpira. que a te

Aenite benedicti patris mei. percipite re
gnum quod vobis paratũ eſt ab oꝛigine
mundi.audite hec fratres dilectiſſimi.au
dite veraciſſimi largitoꝛis pꝛomiſſa ⁊ ta⸗
le regnum amate. pꝛo tali ſpecioſa patria
ſuſpirate.⁊ amoꝛem pecunie.vel veſtium

affluentiam. vel peculiaritatem radicitus
de coꝛdibꝰveſtris feſtinetis euellere. Si

hec enim caduca.que ĩimica ſunt anime
amaueritis.ad illam celeſtem patriam ꝑ⸗
uenire minime poteritis. Hec abalta ſa⸗

naq; indagine pꝛofecta eſt interpꝛetatio.

credendum nihilominus eſt vt ſuo tepo-
re Augu:pꝛeter hos canones aliqua ſuis
fratribus ⁊ clericis dederit ſeruanda ſtaa
tuta.in quib pꝛo ſingulis criminibus ſin
gulas tempoꝛales peuitentias iuiungen
das taxauerit.ſᷣm quas delinqueutes pᷣ⸗
poſitus pꝛo pꝛeſenti ſeculo erat iudicatu
rus.ſic ergo nõ ſolum eterna pena a deo

ſed etiam tempoꝛali a pꝛepoſito rem col
latam celantes furti erant iudicio condẽ⸗

nandi. L

(Lext? ãdrageſimuſſext⸗ ¶ Auguſtinus

qdumenta veſtra ſm arbitrium
pꝛepoſiti lauent᷑ ſiue a nobis ſiue
a fullonibus.ne interioꝛis anime

auferni non potenit. quq ſi cum rerum ter ſoꝛdes contrahat mũde veſtis nimiꝰ ap⸗

renarum contemptu adipiſci ⁊ poſſidere

R

valebis.¶ Quid petis facultates huius
ſeculi perituras ac ſoꝛdidas: Quid ꝓ ho
noꝛe huius ſeculi tm̃ ſuſpiras. Quid fer⸗
ues ⁊ anxiaris in amoꝛe peculiaritatis.⁊

delectaris multiplicare argentum æ dita
ri in veſtibus vt appareas in oculis ho⸗ —

minũ gloꝛioſioꝛ.Quare pꝛo omnibꝰdiui
tijs tuis huc illucq; mens tua diſcurrit.
An ignoꝛas o miſer.ꝙ de malis caduciſ
qᷓ; rebus quas congregas gemesqꝛ cum
ipſis omnibus demergeris in pꝛofundũ

inferni:foꝛſitan times ne pecuniam amit

tas. ⁊ nõ metuas ne animã tuam inferna
li pena detrudas. Eccc enĩ celoꝝ regnuʒ
pꝛomiſſum eſt tibi.ecce vita eterna pꝛepa
rata ẽ tibi.⁊ nõ exardeſces pꝛo tali regno.
⁊ non ſufpiras pꝛo tali vita.non contre⸗
miſcis pꝛo ſupplicio quod tibi pꝛepara⸗

tum eſt pꝛo nequiſſima dilectiõe pecunia
rum vel veſtiũ.vel lucro appetendo. ARu

di nunc vocem domini dei tui dicentis.

¶ Kõmentũ qdrageſimũſextũ Ambꝛoſius

Ei pꝛeeſt non ſuper patrum traa
Witiones ſoluendas:.ſed ſuper fra
trum tranſgreſſiões puniedas cõ
ſtituitur.tranſgrediunt᷑ autem fratres pr
ceptoꝛis noſtri mandata nõ ſolũ ſi in ſpi
ritualibus oberrãt.ſed etiam ſi tempoꝛali
bus nõ conuenienui modo vtunt᷑. quare
pꝛepoſitꝰ nõ ſolum:quomodo fratres ie⸗
innent.quomodo oꝛet.qũo pudici ſint.

duuo contemplationi dediti attendereſde⸗

bet.ſed etiam qualia poꝛtent indumenta
ſcʒ ne nimis vilia.ne nimis pcioſa.ne ni/
mis pauca.ne ſuꝑflua.ne nimis nitida.
en nimis etiam imunda.qm̃ in his omni
bus.qð pꝛecauendum eſſe pꝛeceptoꝛ no2ꝝ„V+
ſter dixit.notabilis eſſe habitus põt.val
de enim notabile eſt. vt frater qui mũdi⸗
cie debet vacare mentis.vacet mundicie
1 2

peſtis. Quid enĩ ex hoc vanitatis ſtudio

inferre poſſumus. niſi ꝙ plus de veſte q;

de ſpiritu. plꝰ de coꝛruptibili qᷓ; de incoꝛ⸗

ruptibili.plus de lana ouium qᷓ; de gra⸗

tia redemptoꝛis omnium curetur. Ob eã
rem valde dolendum eſſe inquit Berñ. vt

