reliqua aſpernant᷑.O inſanꝗ alioꝝꝛ men-

tem. qͥ cum ꝑfecte cuncta ſeruare poſſint.
indiminuta imꝑfectaq; delectant᷑ ⁊ glo⸗
riant᷑ obſeruãtia. En quidẽ nõ mo⸗
nachi.ſed dem oniaci. nõ religioſi ſed de
moniarche ſunt appellandi qui demonũ
freti nequitia. vniuerſa dirupunt manda
toꝝ vincula.⁊ rupt in oim bonoꝝ ab eis
agitant᷑ deſerto.in quo quaſi laſciuiens
hircꝰ? æ indomitus Rinocerus effrenate

ꝑ deuia incedens. in interitum pꝛecipi⸗

tãtur. Hi nimirum ercogitare oebent ch

magna. qᷓ;q; execrabilis eſt animoꝝ ia⸗
ctura.cũ ſue religionis vota minime red
dunt. Quippe de religioſo ſtatu in ſocicu
tatem dilabunt᷑ repꝛoboꝝ. de angelico

faſtigio cũ demonibꝰ in cruciatus eijciũ
tur eternos.fiunt itẽ hoĩbꝰ ludibꝛio.plau
dunt enim eis manibꝰ. oẽs tranſeũtes ꝑ

viam ſibilant eis.⁊ ſuper eos capita mo⸗
uent dicẽtes. Heccine ẽ iſta religio.quaʒ
qudiuiſtis ꝑfecti decoꝛis.fiũt abominabi
les deo.a quo eis ꝓculdubio dicitur. In
greſſi contaminaſtis terrã meam. hoc eſt
eccleſiam ⁊ monaſterium.⁊ domũ meam
ꝓphanaſtis.⁊ hereditatem meꝗ quq per

religionis obſeruantiq ꝓmiſeram vobis.
poſuiſtis in abominationemSi eni vi⸗
neam qͥs deuaſtat.toꝛcular eiꝰ demolit᷑.

⁊ ſepe qua circũdata ẽ igne conſumit.nõ
ſolum deridendus atq; abominandus ẽ
Sed acerrimo plectendus ſupplicio.q̃n
to magis qͥ ſanctam religionem ꝑ manda

toꝝ contemptũ nitit᷑ euertere.nunqͥd etiã

religio ipſa vna ex vineis dũi ſa baoth eſt
⁊ quid ẽ eiꝰ ſepes niſi obſeruantiũ cetus
quid toꝛcular niſi ipſa mandatoꝛũ obſer

uantia coꝛpoꝛa in ſemuitutẽ redigens. ex

ꝗᷓ celeſte gaudiũ tãq; vinũ confluit amen
niſſimũ.O remuneratoꝛ vberrime deꝰ vt
ex modica tꝑaliq; pena imenſam ⁊ eter⸗
nam tribuas gloꝛiam. O qᷓ; igit᷑ inexecra
bili rei ſunt iudicio:qui tq̊ pulchꝛq.tã am

plam.tqq; fertilem dei poſſeſſionẽ deua⸗

ſtant. hi pfecto acrioꝛes ſunt apꝛis de ſil
ua.⁊ crudelioꝛes ſingulanibus feris.que
vaſtant ⁊ depaſcunt letas ſegetes paupe
rum . hi leonibus voꝛacioꝛes.qui oẽ ge⸗
nus inuadũt aĩalium. hi deteriotes ne

quioꝛes his.qͥ ſacra incẽdunt tẽpla. Et o

vtinam ſibipſis tm̃ neq; eſſent.⁊ nõ alijs
dDarẽt offendiculũ.pꝛeſtãt enim hi filij be
lial his qui in ea boni ſũt occaſionem.vt

maium agant ⁊ recedant a via dei:hi o
qui adhuc mũdo viuũt.⁊ religioni affici
untnr.videntes eã deſtitutã moꝛibus. oꝛ
batam bonis religioſis. repletã tranſgreſ
ſoꝛibꝰ. omni genere turpidinis infectõ.

deuotionem ꝑdunt. ⁊a ſancto ad eas in
trandi p̃ᷣpoſito aim auertunt. Quocirca

longe illis vtili? extitiſſet · ſi ad nullq vn⸗
qᷓ; habuiſſent religionẽ ingreſſum.⁊ mun

n
Mlhinen,
inſn
Nintin
Ans eiei
itnog
p no⸗
lgac

onnan
Nm;
n hack
oniten
digi
mmots
Sieni
denolt⸗
nune, no
mandos’
hlo
nemand
undtdi
ſeboohck
ntü aas
oü bie
igens⸗e
uitanen
meder
ſn tcen
chiin
ſori e
apas
Nse
gesaupe
lcig
naen
mes
A
KH
R
Hni
nune⸗
imuſge
nsuiſen⸗
walan
Ann

Fo.

dane potius vacaſſent mercature aut mi

litie· qᷓ; ſancte religionis nomen ⁊ habi⸗
tum veferre. vitam vo omniphariam du
cerent religioni ↄtrariam. Sane igitura
ſapientiſſimo Cõcinnatoꝛe noſtro dictũ
eſt. Si quid vouiſti deo.ne moꝛeris red⸗
dere. diſplicet em̃ ei infidelis ⁊ ſtulta pꝛo⸗
miſſio.ſed quod cũq; vouer redde.Mul
to enim melius eſt. vt mox adiecit.nõ vo
uere.qᷓ; poſt votum pꝛomiſſa non redde⸗
re.Quare qui ſe inhabiles ad ſeruandam
ſanctam religioneʒ cognoſcunt ſanctius

eſt eis in ſeculo viuere/qᷓ; ipſam. ĩmo ſan

etos fundatoꝛes.immo deum veruʒ. ⁊ re
rum omnium auctoꝛem.in ipſa contem⸗
nere. Sed qui iam eaʒ pꝛofeſſi ſunt.ſum
mo ſtudio niti debent eam veluti ſponſaʒ

foꝛmoſiſſimam complecti.⁊ ſine macula ?

ruga ſeruare illeſam. ¶ Ham ſiapud Re
chabitas tm̃ Jonadab valuit mandatũ.
vt ſicut in Hieremia pꝛopheta ſcriptum
eſt. non biberent vinum cunctis diebip/⸗
ſoꝛum.⁊ neq; ipſi neq; nati natoꝛuʒ vtri
uſq; ſexus domos ad habitandum edi⸗
ficarent.vineam non plantarent.ſemen⸗
tum non ſererent.neq; haberent.ſed om/⸗
nis vite ſue tꝑe peregre in tabernacuł vi/⸗
uerent. Si phariſei a deo ſenioꝛum ſerua

bant traditiones. Sicut in Euangelio
Mathei legit᷑.vt nunq; niſi lotis manibꝰ

manducarent. Si Romani eoꝝ ſic obe/⸗

diebant ↄſulibꝰ vt pꝛo eoꝝ ſeruando edi

cto pꝛopꝛijs non parcerent liberis. Si ꝑ
ſarũ leges atq; medoꝝ.nemo.ſicut Hei⸗
ſter pꝛimo recenſet᷑.auderet violare. q;to

magis chꝛiſticole fidei religioſi ſuoꝝ ſanc

toꝝ patꝝ mandata.que non niſi ſpiritus

ſancti ↄſcripta fuerunt conſilio ſeruare de
bent.vt ſcʒ tanqᷓ; legitimi non adulteri fi⸗

lij in eoꝝ ſuccedant hereditateʒ. Etenim

omnis verus hereslegem bet ſequi pa

ternam.vt ea videlicet opera compleat q̃
pater iuſſit facienda.Perinde Saluatoꝛ
noſter Jeſus chꝛiſtꝰ dei hominiſq; filius
iudeis ſe iactantibꝰ Abꝛaam habere pa
trẽ dixit. Si filij Abꝛae eſtis. oꝑa Abꝛae
facite.Fatemus qui vel diuum Auguſti
num. vel Baſilium. vel Benedictũ. Do⸗
minicum.vel Franciſcum ſibi patreʒ ven

dDicant. eoꝛum opera faciant.⁊ que facien

da reliquerunt adimpleant. alioquin nõ
eoꝛum ſolum.verumetiaʒz ſummi dei eos

CIII

nõ pꝛeteribit maledictio.quoniã qui eos
ſpernit. deum ſpernit.qui miſit eos qua⸗
tenus tantarum eſſent religionũ pꝛopa-
gatoꝛes: ¶ Quid pꝛodeſt ꝙ nomen ha- ꝗ
beant habitũ deferant.locave inhabitent
religionis.⁊ mandatoꝛes ipſius ſint con

temptoꝛes. Honne directe eos omnipotẽ
tis.qᷓ; per os Hieremie pꝛophete enũcia⸗
uit.feriet ſententia. Ait enim dñs in obe⸗
dientibus ei.Hunquid ergo ſpelunca la
tronum facta eſt domꝰ iſta. in qua inuo⸗
catum eſt nomen meum in oculis veſtris
Ego ego ſum.ego vidi dicit dominꝰ. Ite

agd locum meum in ſylo.vbi habitauit no

men meum a pꝛincipio.Et videte que fe
cerim ei piopter maliciam populi mei iſ⸗
rael.Et nunc qꝛ feciſtis omnia opera hec
dicit dominus· Et locutꝰ ſum ad vos ma
ne conſurgens ⁊ loquens.⁊ non audiui⸗

ſtis vocaui vos ⁊ non reſpondiſtis.fa—-s
ciam domui huic.in qua inuocatũ eſt no

men meum.⁊ in qua vos habetis fiduciã
⁊ loco quem dedi vobis ⁊ patribꝰveſtris

ſicut feci ſylo pꝛoijciã vos a facie mea.

ſicut pꝛoieci omnes fratres veſtros ſemẽ
effraim. Kum igitur omnis religio.atq;
⁊ omne religionis monaſteriũ dei domꝰ

eſt.omnes in eo habitantes.⁊ ſue regule
pꝛecepta non ſeruantes a facie eijcientur
imoꝛtalis dei. Quicquid ergo pꝛofeſſiõe
ſumus.actione potius qᷓ; nomine demõ

ſtremꝰ.vt nomen.ſicut gloꝛioſus antiſtes
Am bꝛoſius ait.cõueniat actioni.et actio
reſpondeat nomini.:ne ſit nomen inane.

Et ꝙ non ſit deifica pꝛofeſſio. et illicita

actio.ne ſit religioſus amicus.⁊ inreligio
ſus ꝓfeſſus.ne vel reſiſtẽs.vel repugnãs.
vel ↄtẽptibiliter que religionis ſunt omit
tens.cũ egyptijs paruulos iſraelitici ge/⸗
neris. hoc ẽ qͥ humiliter in religione deo
famulantur necare coneturac inſuper cũ
herode naſcentem perſequaturſaluatoꝛẽ.
qui omnis ẽ religionis cardo. ¶ Qui au

tem regule partem contẽnunt.partẽq; ſer
uant:parum accuratis attendunt ad il-

lud quod apoſtolus Jacobus inquit.
Quicũq; totam legem ſeruauerit.offen⸗

dat autem in vnofactus eſt omniũ reus.

Ouid eſt factus eſt omniuʒ reus: niſi qui
legis tranſgreſſoꝛ factus eſt.que ex omm
bus tãq; quiddam perfectum conſtat pᷣ⸗
ceptis. Ideo Apłus mox adiecit · Qui

aq 3

enim dirxit non mechaberis. ditit 2 nõ oc
cides.qꝙ ſi non mechaberis. occides au⸗

tem factꝰ es tranſgreſſoꝛ legis. quoniam
non ex vno pꝛecepto tm̃. ſed ex omni⸗
bus lex ipſa ↄflat᷑. IJtidem enim eſt.ſi pen
foꝛamen ſubmergat᷑ nauis. ⁊ ſi tota di
ſoluat᷑.quemadmodum dpar eſtſi quiſpiã
vno.qut pluribꝰ intereat vulneribꝰ nem
pe talibꝰ apud inferos eueniet quod illi
contigit monacho. qui cum in dumento
quodam partim monachali.partimq; ſe

culari indutꝰ in adulterio compꝛehende

ret᷑.vir adultre ad euʒ dixit.Domine mo

nache ex hac parte qua veſte indutus es

monachali. ne excommunicatꝰ ſim. non
te tangam.ſed ex hac qua indutꝰ es ſecu
lari bene licʒ mihi te vulnerare.⁊ ſic ea ex
pte miſer monachꝰ multis perfoſſis vul⸗
neribꝰ extinctus eſt· Eo pacto quocunq;
ex peccato qͥs damnet᷑ pꝛoculdubio dam
natus eſt. Wu tandeʒ vniuerſa ſᷣuant

pꝛecepta.ſine decoꝛe tamen vtpote minꝰ

pie.minꝰ feruenter.minuſq; deuote ⁊ at⸗
tente illa complent.ſaluant᷑ vtiq;.ſed per
ignem. Hihil enim pꝛo fecto niſi expurga
tiſſimum? nitoꝛe candens intrabit in glo

riam. Si enim monache ieiunas fac qð

chꝛiſt? adiecit.caput ſcʒ tuum oleo vnge
miſericoꝛdie. Si caſtus es. noli gloꝛiari

in caſtitate tua.vt ex te illam tibi vendi⸗/
ces.⁊ fragilem iudices.⁊ deteſteris fratrẽ
ſed potiꝰ deo gratias habeas agas.⁊ pio

viribꝰ referas.qui tibi munꝰ dædit caſtita
tis.⁊ pꝛo fratre oꝛa.vt foꝛtis fiat in temp
tationibꝰ.⁊ donum recipiat ↄtinẽtie. Si
pauper exteriꝰ.noli diues eſſe interiꝰ.qͥd
pꝛodeſt rebꝰ carere coꝛpoꝛaliter ⁊ cupidũ
inſatiabilemq; eſſe mentaliter.Audi quid
Saluatoꝛ dicat.Beati pauperes ſpiritu
Illi nempe ſunt ſpiritu pauperes.qui di
uitijs etiam ſi affluant.coꝛ non apponũt
Si obediens es.fac vt tua obedientia de

ſuo nihilhabeat. Etenim quantum de ſe

habere comperta eſt tantuʒ a ſua veficiet
perfectione. Et demum ſi quod manda⸗

tum ſeruas.cuiꝰte ad moꝛtem ducit tran

greſſio·ſic illud ſerua. vt de illius obſeruã
de circumſtantie non te ducant ad cremi⸗
um. Ex his omni bus illud tm̃ hoꝛtari va
leo. vt quicunq; ſ̃m regulam viuere ſta/⸗
tuerunt ⁊ ſi non ad vnguem.vt dicit᷑.io⸗

tam cuſtodire poſſunt.ab his tamen que

regulariter ꝓfeſſi ſunt nõ diſcedant
(Kömentum
Piritualis vtiq; pulchꝛitudis de

bet eſſe amatoꝛ:qui ſalutifere le-
gis deſiderat eẽ obſᷣuatoꝛ. Quid
eſt ſpũalis pulchꝛitudo niſi virtꝰ animi.

quid aũt virtꝰ niſi habitꝰ mentis rõni cõ⸗
ſentaneꝰ. Perinde Augꝰ.in li.de ſpiritu
⁊ aĩa eam eſſe habitũ mentis bñ inſtitute
definiuit. Mentem aũt bñ inſtitutam in

ſtar bñ inſtituti regni accipito.qð tunc be

lat᷑.recte imꝑet᷑.recteq; obediat᷑.Si mens

ne inſtitutũ eſſe cenſet᷑.ſi recte in eo ↄſu⸗

bu inſtituta eſt.cũ rõ recte conſulit.volũ-

tas recte imꝑat.⁊ vires volũtati ſubiecte

bñ recteq; obediũt · Mec bona inſtitutio qᷓ

maximũ eſt gĩe firmamentũab ipſa efficd
tur virtute.HNãq; virtꝰ ipſa ẽ.que rõem il
luminat.voluntatẽ inflamat.⁊ eꝗ de vitio

rum ſeruitute ad pꝛeclarũ ſublimat impe

riũ/virtus memoꝛiã inbuit. imbutã con⸗

ſeruat.conſeruatã auget.auctam decoꝛat
Decoꝛatam letificat. letificataʒ ad ſummi

dei imaginẽ.rerũq; omniũ ſimilitudines

ducit. ductam irradiat.irradiatã ad iugeʒ
extollit contemplationẽ. contemplantem

vo omnis obliuionis facit expertem.ex⸗

rectum domicilium eiꝰ.vt ob eiꝰ in ea pᷣ⸗

pertẽq; quoq; efficit capacem ſũmi den et

ſentiam vere beata efficiat᷑. Quid plura.

virtꝰ regnandi lex ẽ.regentium regula.re

gendoꝝ noꝛma.pꝛeſidentium ſceptrũ. iu

dicantiũ equitas.pauperũ tutela.oppꝛeſ
ſoꝝ leuamen. domꝰ gubemaculum⁊ oĩs
rei publice regimen. Pulchꝛe igit᷑ inquit
Seneca.virtus regna vꝛbes ac pꝛouinci
as temperat.fert leges.colit amicitias:in
ter pꝛopinquos liberoſq; diſpenſat offi⸗
cia:modo arto fine circũdatur pauperta
tis.exilij oꝛbitatis.non tamen mmox eſt.
ſi ex altioꝛe faſtigio in pꝛiuatum.ex regio
in humilem ſubducitur. ex publico ⁊ ſpa

cioſo iure in anguſtias domus vel angu
li trhit.quoniam exinde fit peccatoꝝ ex
cidium.⁊ tam recte acquirende beatitudi
nis via.vt non veriti ſint ſtoici in ea feli⸗

citatem ſancire. Perinde Marcus Tul⸗
lius Cicero.illoꝛum diſcipline defenſoꝛ

acerrimus in pꝛeclaro ſuarum paradoxa
rum libꝛo ait. pꝛecij quanti eſtimanda eſt

— ☛ —— e f f

A.

dimede
Aunſere ſer
ud
sönc,
de deiu
nſtmunnn
en u
Lun ſubeee
Bnſannoi

Geröanl

neiderto
un dece
AaGſunni
inilaudines
iniuge
nchenen
mün de
mln
lun 106
Gvan
Podd
mond⸗
una
ublotl
us vel ao
ecangre
debennn
wncſie
Prusll
ℳ ſN
lue ipin
n n
unmdt

Jo.

vlrtꝰ.que nec eripi.neq; ſubꝛipi põt.neq;

naufragio neq; icẽdio amittit᷑. neq; tẽpe
ſtatum neq; tꝑm perturbatione mutatur
qua pꝛediti qui ſuntſoli ſunt diuites.ſo/⸗
li enim poſſident res fructuoſas ⁊ ſempi
ternales:Soliq; quod eſt pꝛopꝛium di⸗
uitiarum contenti ſunt rebꝰ ſuis: ſatq; eſ
ſe putant quod eſt. nihil appetunt. nulla
re indigent.nihil ſibi ſentiunt deeſſe. ni⸗
hil requirunt. Sicq; in ea omnis deſide
rij ſtatum locant. HNos auteʒ multũ inter
viam terminũq; diſtare dicimus.Mõ enĩ
viam qua germani Romam veniũt quiſ

piam recte aſſererat Romã eſſe. At enim
per virtutem ad ſummũ bonum tãq; per

gradus aſcendimus. Summũ autem bo
num non eſt. quoniam hoc incõmutabi⸗
le eſt. JIlla vo deperdi vel ſaltẽ remitti po
teſt.hoc inreferibile ad aliud eſt· Illa vo
pꝛopter hoceſt. Rurſus habentem virtu⸗
tem contigit quandoq; doꝛmire.⁊ nmihil
pꝛoꝛſus agere: Et inſuꝑ in maximis ma⸗
lis atq; aduerſitatibus foꝛtnne poſitũ eſ⸗
ſe.At vᷣo qui felix eſt.qm̃ ſupꝛemũ poſſi⸗
det bonum. Ocioſus eſſe nõ poteſt.⁊ oĩs
penitus eſt expers mali. Ideo de illis qui
ſic felices erunt.veraciſſima inq̃t ſcriptu/⸗
ra. Abſterget deꝰ omnẽ lacrimam ab ocu
lis ſanctoꝛum.⁊ iam nõ erit amplius ne⸗
qᷓ; luctus neq; clamoꝛ.ſed neq; vllus do
loꝛ. ¶ Et qᷓ;q; virtus ipſum ſupꝛemũ bo⸗
num. vt diximus. non ſit · eſt tamen re⸗
ctũ iter indeuium ad illud perueniendi
vehiculuʒ. Eſt veſtis qua induti ad eius
admittimur nuptias. Eſt pulchꝛitudo.q̃ᷓ
illud nri capitur amoꝛe.Eſt decoꝛ q̊ nos
qᷓ; dulciter amplexat᷑. Eſt odoꝛ quo nos
ad ſe attrahit ⁊ copulat. Eſt dulcedo per
quam illius guſtamꝰ ſuauitatẽ. Eſt ſplẽ/
doꝛ.in quo lur illa ineffabilis ſuam reco
gnoſcit ſimilitudinẽ. Eſt candidatus oꝛ/⸗
natus.quo nos ille qui eſt candoꝛ lucis
eterne.ſpeculum ſine macula dei maieſta
tis.⁊ imago bonitatis illius nos inſigni
uit. Eſt clipeꝰ quo nos imperatoꝛ ille ce
leſtis.de noſtris fecit hoſtibus triumpha
re.Eſt inſignium.quo dux ille inuictiſſi/⸗
mus nos ſuos milites ⁊ validos pugna⸗
toꝛes extitiſſe cognoſcet. hos ⁊ alios vir⸗
cutis effectus ipſe deus · qui ſolus eſt.qui
eſt ſummũ bonum velut admirãs. ſancte
per Salomonẽ anime inquit.qᷓ; pulchꝛa

CIIII

eès amica mea.qᷓ; pulchꝛa es. oculi tui co⸗

lübarũ abſq; eo quod intrinſecꝰ latet. Ca
pilli tui ſicut greges capꝛarum.que aſcẽ⸗
derunt de monte galaad.dentes tui ſicut
greges tonſarũ.que aſcęnderunt de laua
cro.Oẽs gemellis fetibus ⁊ ſterilis nõ eſt
inter eas. Sicut victa coccinea labia tua.

⁊? eloquium tuum dulce. Sicut fragmen

mali punici.ita gene tue abſq; eo ꝙ ĩtrin
ſecus latet. Sicut turris Dauid collum
tuum.que edificata eſt cum pꝛopugnacu
lis.Mille clipei pendent ex ea.omnis ar
matura foꝛtiuʒ. Duo vbera tua.ſicut duo
hinnuli capꝛee gemelli.qui paſcuntur in
lilijs.d onec aſpiret dies.⁊ inclinent᷑ vm⸗
bꝛe. Vadã ad montem myrre.⁊ ad colleʒ
turris pꝛopter que mox tranſigit.tota pul
chꝛa es amica mea. ⁊ macula nõ eſt in te
Et vt virtutis beata ⁊ felix anima recipi/
at merita:eam ad ſe arceſſit dicens. Veni
de libano ſpõſa mea. Veni ð libano. e
ni coꝛonaberis de capiteamana.de verti
ce Sanir ⁊ hermon.de cubilibus leonũ.
⁊ de montibus pardoꝛum. ¶ Sed illud
nõ eſt pꝛetereundũ. ꝙ ſicut coꝛpoꝛis pul
chꝛitudo.iia ⁊ amme in duplici.ſ.quali⸗
tat quantitatiſve ꝓpoꝛtione cõſiſtit.Hõ
enĩ pulcher quis dicitur.ſi in magnitudi

ne exceſſum vel defectũ patiat᷑.ſed potiꝰ

quidem monſtrũ. Heq; ſi cõis eſt ſtature
⁊ membꝛa habeat diffoꝛmia. Quis enĩil
lum appellabit pulchꝝ qͥ tricubitum hñs
coꝛpus cubitalẽ haberet naſum. Aut qͥs
etiã ſi mẽbꝛa ſingula ꝓpoꝛtinqta habeat.
pulcher eſſet.ſi male coloꝛatꝰ eſſet. Etenĩ
ſicut alia mẽbꝛa maioꝛa alia minoꝛa ſint.
opoꝛtet ſic alit᷑ illa.aliter vo hec coloꝛata
ſint opꝰ eſt.bñ igit᷑ ſenſere phᷣi.pulchꝛitu⸗
dinẽ in varietate aſtruentes. Conſpicia⸗
mus picturas ſi tote rubee. vel tote nigre
ſunt.pulchꝛe nõ ſunt. In h̊ ineffahilis ſa/
piẽtia ⁊ potẽtia laudaãt᷑ creatoꝛis.qꝙ duo
entia oĩno ſilia non fecit. Ham ſi oĩno ⁊
pꝛoꝛſus in omnibꝰ ⁊ ſingulis ſilia eſſent;.
duo pꝛofecto non eſſent.¶ Sed in quibꝰ
iã pꝛopoꝛtionibꝰmentis conſiſtit pulchꝛi
tudo.videamꝰ.ſacre littere beate virginis
pulchꝛitudinẽ deſcribentes eã rutilanteʒ
vt auroꝛam.pulchꝛam vt lunã. electaʒ vt
ſolem.⁊ vt caſtroꝝ aciem oꝛdinatã.terribi
lem dixerũt.Et rurſus de ſeipſa inqͥt. Ni
gra ſum ſed foꝛmolſa filia irin. Sed qͥd

per rutilantem aurotem niſi pꝛudentiam
intelligimus. Manq; ſicut auroꝛa fugat
noctis tenebꝛas dieiq; lucem inducit.ſic
pꝛudentia ignoꝛãtie tenebꝛas tollit.lucẽ⸗
tiſq; veritatis claritateʒ tribuit· Spectat
enim ad pꝛudentẽ mala ⁊ bona ſcire.illa
vt tãq; tenebꝛas vitet hec vt tanq; lucem
ꝓſequamur. Quid per lunam niſi iuſticia
ſignificat᷑. Lriphariam eni luna varniatur
pmo enim in ſua eſt conſiſtentia.qn.ſ.to⸗
ta lucet.tunc luna pulchꝛa tũcq; perfecta
eſt. Eſt ⁊ aliꝰ eius ſe habendi modus.cuʒ
ſcʒ noua augetur.eſt ⁊ poſtremus. cũ vi/⸗
delicet ſeneſcens deereſcit·ſic ⁊ iuſticia in
ſua accepta conſiſtentia totum quoddaʒ
eſt perfectiſſimũ.⁊ lucem ſuam ad ſingu⸗
la effundens:quid tunc aliud eã eſſe dil/
finimus. niſi clariſſimũ totius oꝛbis ſplẽ
doꝛem .qð ſuũ eſt.quodq; ſingulis opus
eſt tribuentem. Hic malis penã.bonis pᷣ
mium.deo latriam.excelſis perduliã: ſin
gulis beatis duliq tribuit. Mic iubet vnũ
deum colere ꝓhibet iurare vana per ipᷣm
dies ſanctificare feſtos demãdat. Hic cõ
pellit filios venerati ꝑentes.rapinas.fur
ta.latrocinia.ſimonias.falſos teſtes.iniu
ſtas neces.ĩiuſtaſq; tallias punit.Mic le⸗
ges condit.cõditas ſeruare iubet· omne
hominũ genus tutat.omni ſexui. oĩq; ſta
tui opoꝛtune occurrit. Hã hic ſuperioꝛibꝰ
obedientiam.inferioꝛibꝰ diſciplinam. pa
ribus equitatẽ.omnibꝰ deniq; vnuatẽ fi⸗
dẽq; reddendã ſanciuit. Mic inferis ſtatu
it cruciatꝰeſſe eternos. In limbi tenellos
imiſit tenebꝛas.ad complendas peniten⸗
tias purgatoꝛia loca diſtinxit.Mic initia
tos animos pnrgataſq; mẽtes ad ſempit
na cel gaudia ducit. Conſiderat᷑ ſtẽ iun⸗
ſticia vt ſolum augens/cũ ·ſ. bene agenti⸗
bus.vt de virtute in virtuteʒ ꝓficiſcantur
pꝛemia donat. Cõſiderat᷑tandẽ.vt decreſ
cẽs.cũ videlʒ male oꝑantes decreſcere fa⸗
cit.q̊ ſublatis pᷣmijs condignas eis infe⸗
rat penas· ¶ Sder ſolem q;uis caritas cõi
ter interpꝛetat᷑·qm ſicut ille inter coꝛpoꝛa
oĩa lucida pᷣmatũ tenet.ita ⁊ caritas oĩm
eſt regina virtutũ.nos autẽ non abſurde
per ipſum foꝛtitudinẽ volumꝰ ſignificari
MHã ſicut in tota celeſti machina.nullum

tãte efficientie aſtrũ eſt ſicut ſol.ita ex oĩi⸗

bus virtutibꝰ nulla ẽ que plures maioꝛeſ
q; hoibus donet triũphos.qᷓ; pclariſſima

foꝛtitudiuis virtꝰ. Hinc vt refert Cicero

apud veteres cũ de vᷣtute ageret᷑ ſola for

titudo virtꝰ putabat᷑.Et merito qdẽ.qm̃
qͥd cum pꝛudẽtia vel iuſticia.vel tpantia.

fide ſpe.vel caritate oꝛdiri vitam ꝓdeſt.ſi L

foꝛtis nõ eſt.ſi vſq; ad finem ꝑſeuerãtia ·qᷓ
ꝑs eſt foꝛtitud inis.armat nõ extiterit.ꝑ⸗

ide oĩa a fine merita appellãda eẽ philo⸗

ſophoꝝ pᷣnceps Ariſtoteles cenſuit. Ve/
ritas itẽ ipſa non qui inceꝑit.ſed qͥ ꝑſeue
rauerit vſq; in finẽ iudicauit ſaluandũ.
Mer oꝛdinatã caſtroꝝ aciem tꝑantiaʒꝭ ad
expugnandã vitioꝝ cohoꝛtem intelligimꝰ
Sicut enĩ caſtroꝝ acies bñ diſpoſita bo
ſtes debellat.ſic ꝑ tꝑantiam.luxuria.gu⸗
la.⁊ oĩs imoderatus appetitꝰ.imoderata
q; actio repꝛimit᷑ atq; in rectitudinẽ diri
giẽ. ñ ⁊ Tullius eã rõnis dñium in li⸗
bidinem.⁊ alios ĩpoꝛtunos motꝰeſſe di⸗
xit. CParens aũt nr in libꝛo de moꝛibꝰec/
cleſie eã definiuit eſſe amoꝛẽ ſeſe deo inte
grũ incoꝛruptũq; ſeruantẽ.cuiꝰofficiũ eſt
contẽnere oẽs coꝛpoꝛeas illecebꝛas. In

dialogo aũt de libero aibitrio.arbitratꝰ ẽ

tꝑantiq eſſe affectionẽ coercentẽ cohiben

tẽq; appetitũ ab his rebꝰ que turpi᷑ appe

tunt᷑. Nam ipſa facit hominẽ abſtinenteʒ
parcum.ſ. obꝛium.mod eratũ.pudicũ.taci
tum. ⁊ verecundũ. Bene igit᷑ Mꝛoſper in
libꝛo de vita contemplatiua dicit.Lem⸗
perãtia ſuin animo habitat.libidines fre/
nat:affectꝰ tẽperat᷑. deſideria ſancta mul
tiplicat.vitioſa caſtigat.omnia intra nos
cõfuſa oꝛdinat.cogitatiões pꝛauas remo
uet · ſanctas inſerit. ignem libidinoſe vo⸗
luptatis extinguit.mentem placita tranl
litate cõponit.⁊ rõem ſemper ab omni tẽ
peſtate vitioꝝ defendit. Ex his ergo ſa⸗
tis cõſtat quo pacto per illa quatuoꝛ bea
te virgini tributa.quatuoꝛ fontes ſignifi
cantur honeſtatis.¶ Munc quid ꝑ ulla qᷓ
ſequuntur intelligere debeamus.viden/
dum eſt. Etenĩ per hoc ꝙ ait. Nigra ſuʒ
non ſolum eius inſinnatur humilitas. ſed
eam fide pꝛeditam eſſe notificatur· Sed
mirabilis foꝛte videbitur expoſitio· vt per
nigredinem interpꝛetamur fidem. cũ hec
lucis.illa vo tenebꝛe vim obtineat.tamẽ
ſi quis nigredinis interius ſcrutetur pꝛo
pꝛietatẽ.ↄgrue in alma dei genitrice. ꝑ ea
intelligit fidem.nõ qm fides obſcuram ⁊
enigmaticam dat de rebus noticiam.ſed

*

— —
—

—2 d — —

—
—–— = . . .

ctſie
Krelgeng
nnun pehf
n Muerimn;
Werntentgn
Ahheiphio
Geenſut Ben
cenmngg!
NKnirtlion
m lunnd
it inodan
nminede
os noceſedi⸗
gode nordecn
iſedeointe
N aoͦdkcuͤch
1 eccdes
Lbemoaderi
wermihi
agenpi⸗
bomminſnone,
Jergti gndcid
lunus daren
datat. ds
eidenu nd
onmu umhos
4
bingſe,
guotarnc
mocr Won
. Erdseg
iuqumen
rmon oMtel
(Eurnii

1 v4. orſi

ℳ

Fo.

am̃ er omnibus coloꝛibus nullus eſt qut
magis congreget viſum ; nigredo. hinc
nature indagatoꝛes eam coloꝛem cõgre⸗
gatiuũ viſus de finierũt. In omni enim
colo: um aſpectu viſiones diſpergutur et
glliciuntur oculi. In nigredinis autem
intuitu etiam ſi diſperſe ſint congregan-
tur. ⁊ oculi intuentiũ roboꝛantur. Quid
per hoc intelligimus niſi fideles qꝛ viſt i10
nes ⁊ de duplici chꝛiſti naturs notiões.
que paſſionis tempoꝛe ab apoſt oloꝛum
alioꝛum omnium perierunt mentibus.
in ſolius beate virginis anima vnte co-
gregate conſeruateq; extiterũt.⁊ adeo qͥ
geum vt in ea ſola tunc dechꝛiſto remanſe

rit fides. Per h̊ quod adiecit.ſed foꝛmo⸗

ſa.qua tantopere freta erat:ſ pẽ ipſam in
ſinuauit. Hon enim per foꝛm oſitatemico

loꝛis ſpecies eſt accipiendacum ipſa ni⸗
gram ⁊ fuſcam ſe diceret.quin potiꝰ ipſa
pꝛoceritas.qua quis tam vultũ q; facieʒ
eleuataʒ habet ad ſuperos. At enim hec

eſt ſpei ſancte imago: Perinde beatꝰ Gꝛe
goꝛius in pꝛeclariſſimo moꝛalium libꝛo

in quit.ſpes in eternitatem animum diri

git. Per id quod tandem tranſegit.filia
hieruſalem caritas demonſtratur. Quid
enim hieruſaleʒ niſi pacis interpꝛetatur
viſio. Sed que virtꝰ pacis eſt auctrix.ni⸗

ſi caritas. Nam cum parx.vt Auguſtinus
git:ſecuritas ſit mentis.tranquillitas ani
mi.ſimplicitas coꝛdis: vinculũ amoꝛis.
ſimultates tollens.bella compeſcẽs.iras

compꝛimẽs. ſuperbos calcans.humiles

amans.diſcoꝛdes ſedans. inimicoſq; cõ
coꝛdãs.⁊ hec caritas gignat.iure fit.vt ꝑ

filiaʒ hieruſalem caritas denotetur. His
omnibus et in gradu quidem excellentiſ

ſimo beata virgo refulſit. Et ideo ad eazʒ
maxime dicit altiſſimꝰ. Lota pulchꝛa es
amica mea. qꝛ ſcʒ omnibus fit virtutibꝰ
oꝛnata.⁊ nulla macula eſt in te.qꝛ nullo
fuit peccato labefactata neq; alicui pec⸗
catoꝛũ generi obnoxia:· Subinde ad ce⸗
teras animas hoc idẽ dicit. q̃s his virtu
tibꝰ pꝛeditas.⁊ ab omnibus intuet᷑ pec⸗
catis mundatas. ¶ Et vt redeamus vn/
de digreſſi ſumꝰ.quid eſt anime pulchꝛi⸗
tudo niſi harum oim virturum pediſſeca

rũq; ſuarum ſplendidum oꝛnamentum.
Etenim ſicut humanum coꝛpus. vnum
quoddam totum conſideramus cui? mẽ⸗

biꝛa pꝛincipalia ſunt.coꝛ.cerebiũ.⁊ epar-
in quibus ſpiritus vite pꝛincipaliter con
ſiſtit. Et alia vtpote oculi.aures. pes.ma

nus. venter. æ cetera his miniſtrãtia.que
a pꝛioꝛibus dependent.⸗ ad illa reducun
tur. Yta virtutem totum quendam ani/
me oꝛnatum conteinplamur. cun coꝛ ca⸗
ritatem.cuius cerehꝛum ſpem.cuius epar

fidem deſignamus. quoniam ab his po

tiſſimum ratioalis anime immoꝛtalis vi/
ta pꝛoficiſcitur. ꝛudentia vero iuſticia

fo:titudo.temperantia.⁊ haruz filie illis

famulantur. Et ſibipſis. ita omnes mu
tuo inherent.vt qui vna caruerit omni/
bus careat.⁊ qui vnam habet. omnes.vt
inquit Gerũhabeat: Hon enim pꝛuden
tia perſecta.ſi iuſta.foꝛtis. temperata.fi/

delis ſperans.æ cantate pꝛedita non ẽ.ne

qꝙ iuſticia vera eſt que impꝛudẽs eſt.que
foꝛtis non eſt.que temperantie.fidei.ſpei
⁊ canitat expers eſt.Heq; caritas vera ẽ.
que ininſta.intemperata.impꝛudens.⁊ꝛ in
omni foꝛtuna frangibilis eſt. que vel cuz
fide ⁊ ſpe non eſt.vel eis nõ ſuccedit. Et
idcirco oꝛnatus iſte per veſtem chꝛiſti in
conſutilẽ merito ſignificatur. Et ecce qn
titatis ⁊ qualitatis pꝛopoꝛtio ad verã ani
mi pulchꝛitudinem opoꝛtunam:quouiaʒ
omnes ⁊ imperfecto gradu ſingule requi
runtur virtutes.tunc quippeadeo erit ex
cellens. vt nulla cum ea poſſit creata pul
chꝛitudo conferri. NKerpulchꝛe igitur ait
Seneca ad Lucillum. Sianimum bo⸗
ni viri nobᷣ liceret aſpicere.o qᷓ; pulchꝛaʒ
faciem.qᷓ; magni fico placitoq; ſplendoꝛe
fulgentem per virtutem:ſ.oꝛnatum vide⸗
remus. Iſta inquam o fratres mei iſta vi
delicet virtus debet eſſe ſacerdotum pul/
chꝛitudo.monacboꝛum oꝛnatus. heremi
tarum ſpecimen.pꝛelatoꝛum apparatus.
pontiſicũ veſtis.⁊ omnis rationalis ſpi⸗
ritus decoꝛ.qꝙ ſi pꝛeditus ⁊ decoꝛatus ex
titerit animus.aut ſaltẽ hũc qadamauerit
concupiueritq; oꝛnatũ.ad ſummi deitan
tiq; nii pꝛeceptoꝛis exequenda mandata
fiet abſq; dubio ꝓpenſioꝛ. DOppugnaret
enĩ.vt quis virtutẽ adamaret.⁊ ab obedi
entia.⁊ obſeruãtia:que pᷣcellentiſſima vir
tus ẽ.diſcederet man datoꝝ. Recteigitur
parẽs ni ait.donet deꝰ vt obſeruetis hec
oĩa tqᷣq; ſpũalis pulchꝛitudis.hocẽ men

tis virtutis amatoꝛes.

Comentũ Ambꝛoſ ij ſuꝑ vᷣbo ⁊ bono xpᷣi

.

odoꝛe. de bona conuerſatione fragraãtes.

quideʒ recte bona fama odoꝛ &ᷣ:

m ſicut er cinamomo. balſamo.

æ alijs pꝛecioſis aromaticis rebꝰ odoꝛ.

ſic bona fama a ſanctis hoĩm oꝑibꝰ ema
nat. iuxta illud beati Grego.fama a bono

Oope vires accipit.pꝛopterea ve ſancta ſcri
bit Judith ꝙ erat in omnibꝰfamoſiſſima

qm timebat dñm valde.rurſus ceu bonꝰ

odoꝛ perceptus rem a qua pꝛoficiſcit᷑ ino⸗
dicat. ita bona in chꝛiſto fama apud eos

xpᷣm denunciat qui ſic redolẽt· Perinde

gloꝛioſi apoſtoli pꝛopter ſancta eoꝝ oꝑa
ſicut vas electionis ad coꝛinthios ſcribit
dicebant xpᷣi bonꝰ odoꝛ ſumꝰ. Pꝛeterea
bonꝰ odoꝛ miruminmodum recreat? refi
cit. vnde ad ſui pomi olfactum Ariſtote
les ad dies plures vitam ſuam pꝛoꝛoga⸗

uit. Itidem bona efficit fama. RPeninde

ſapiens dixit. bona fama impugnat oſſa
cum ſcʒ ad interioꝛa puenerit· Et rurſus
varijs odoꝛibus delecat᷑ coꝛ:iõ bene ſan
ctus inquit OGrego. Quem me videre nõ

licʒ eis bona me paſcit opinio. Amplius

bonꝰ odoꝛ ;ꝙ; regulariter 2 ſui natura.

vim habeat proficiendi. ſᷣm tamen recipi

entium diſpoſitionem. pꝛout ab ipſa do/
cemur expientia.contingitvt alteri anit/⸗
dotum. alten moꝛtiferũ quiddam ſit. ſic ſi
bonam famam ſanctoꝛuʒ. boni audiunt.

eis ſalutifera eſt · ſi vero mali pernicies. pꝓ

inde cum apoſtolus diceret · Cbꝛiſti bo⸗

nus odoꝛ ſumꝰ veo. mox adiecit in his q

pereunt. alijs quideʒ odoꝛ motis i mor
tem. alijs autem odoꝛ vite in vitam. O⅓
nus item odoꝛ ex rei odoꝛabilis ↄcuſſio⸗
ne fragrat. eo pacto bona fama ex huius
mundi flagellis quaſi reuerberans exul⸗

tat. Inde in canncis canticoꝝ ait Salo

mon. Perfla oꝛtum meum:ꝛ fluent aro
mata illi?. Ded quid hoꝛum niſi conſein

entiam intelligimꝰ. quã cũ per flant 7 pul
ſant huiꝰ mundipcelle. conſtanti.patien

tie. ceterarum q; tutum emittit⁊ vndicd;
Bonus quoq; odoꝛ
vim magnã habet attrahendi. AVnde in
cantica ſcriptum eſt.Curremò in odoꝛeʒ

effundit odoꝛem.

vnguentoꝝ tuoꝝ. Perinde qͥ de naturaz-
libꝰ ſcripſerunt hiſtoꝛijs. dicunt . ꝙ ob ei?

Onꝰ xpᷣi odoꝛ:bona fama eſt.Et

ſuauem odeꝛem pantheram cetere ſequũ
tur belue.Cete etiam inquiunt flatꝰ? odo

re alios ad ſe trabit piſces. Carnium eti

am odoꝛes tam vultures qᷓ; canctos are
motiſſimis trahunt regionibꝰ. Hanc etiãʒ

vim bona fama miruüimodũ obtinet.Rãäö

quid reginam Sabbama finibo terre ad
videndam Salomonis ſaptenti traxit.

Eius bona fama. Quid beatum Anth o
nium ad viſendum Paulum pꝛunũ here
mi cultoꝛem induxit.que ſibi deſuper re⸗

uelata fuit pꝛeclara fama. Quid beatum
Augu ſtinum ire ad ſanctum Simplicia

nu a quo poſtmodum in vita inſtructus

heremitica.mouit pꝛofecto bona eiꝰfama

audiuerat enĩ ꝙa iuuentute ſus deuotiſ
ſume deo vixerat. 2 vere ſic erat. Magnuů
igit᷑ bone fame tractum Hieronym? ada
mirans ad ſaulinum de Litiliuio inqt

Ab vltimis Hiſpaniarum Balliarũq; ſi
nibus quoſdam veniſſe nobiles legimus

quos ad contemplationem ſui Roma

non traxerat. vnius hominis fama perdu

xit. Habuit illa etas in auditum omnib?

ſeculis. cel bꝛandũq; miraculum. vt vꝛbez
tanti ingreſſi: aliud extra vebem quereret

Sed quid veteres cõmemoꝛamus Hos

hiſce oculis noſtris perſperximus ad ſua
rum reliquiarum arcam. Diun Nicolaũ
Tollentinatem.ob clariſſime ſanctitatis

ſue famaʒ ab omnibus quatuo⸗ angulis

terre.oꝛientali.ſcilicet occidentali.auſtra

li. atq; meridionali plaga maximam gen
tium limul duxiſſe cateruam. Non mi

noꝛis arbitramur admiratiõis. Diui Ele
mentis vꝛbe vetali famam tati extiſſe. vt
opus fuerat domos plurimas demoliri.
vt patens eſſet aditus incredibili populi
multitudini:que ad eius coꝛpus conflue
bat venerandum. Quis non deniq; ſtu⸗
peat. ꝙ eũ ſanctiſſime matris noſtre Mo
nice ab oſtijs tiberinis. per Martinũ qn
tum pontificem maximum ad vꝛbem coꝛ

pus tranſfereret᷑ edicto ſilentio ne tumul⸗/

tus fieret. tanta facta eſt non ſ⸗ olum ꝑ to
tam Romam. verumetig per omnes cir⸗
cumadiacentes regiones cõmotio. vt vi-

ſinguloꝛuz auribus
acclamaſſe pꝛeconem.quatenus accurre⸗
rent. volitarentq; ad tanti doctoꝛis ma⸗
mis reliquias venerandas. Et ſic in

deretur in omniũ ac

eum quem tantopere euitare ſtuduerant.

lncke
1te
3 Vvi
alͤe
m
nitud⸗
feligt
ſuun
V
oo
ſace
egri
diuz
guſe
hona
ſolus
nafi
tione
Lob
bieb
gio;
plen
bus
f iſ
te
lu
gye⸗
gend
noſte
ſecſat
loqn
glis
Etien
ſche
R
tion
nen
mi
d
Gen
tur.
Viti
l
mar
bon
ſoli
diai

gite

coni

ſeſee

—

CVI

yt vixr aditꝰ pate re reliqarũ latoꝛibꝰ poſſʒ
ofluebant vndiq; vtriuſq; ſexus caterue.

incredibilis populi frequentietumultuʒ

⁊ pꝛeſſuram inci derunt.⁊ eo quidẽ vſq;.

confluebat incredibilis languentiũ mul/

titudoclerus oĩs concomitabat᷑ ſanctas
reliquias. Alij ex deuotione flebant. alij/

ſanitate recipiẽtes deo gratias referebãt.

Alij decantabant gloꝛie melos populus
vo oĩs iubilabat. ⁊ ſic tota letãte RKRoma.
ſacro gaudente collegio innũ eris in oeim
egritudinũ generibꝰ ſanatis infirmis per
diuã Monicã magnificat eſt ſacer NAu⸗
guſtini oꝛdo.qͥd plura.bonꝰ chꝛiſti odoꝛ
bona viri ſcti fama ẽ. qm̃ ſicut odoꝛes re⸗
ſoluẽdoꝝ humoꝝ pꝛopꝛietatẽ hnt.ſic bo-
na fama bonas ꝓximoꝝ mentes in deuo⸗
tionẽ liquefacit.teſtis ẽ Rachuel qᷓ vt in
Tobie libꝛo legimꝰ audita ſenioꝛis o⸗

bie bonitate.⁊ eiꝰ filiũ videlʒ Lobiam iu⸗

nioꝛem intuens.irruit in eum. ⁊ ipſũ am
plexans. cũ lacrimis deoſculans dixit.
bndictio ſit tibi fili mi.qꝛ bõi ⁊ optimi vi⸗
ri fuiꝰ es. ¶ Cum igit᷑ tot tantaſq; babe⸗
at cũ odoꝛe fama couenientias cõgrue ꝑ
illum hanc intelligendã eſſe tranſigimꝰ .
que qᷓ;tũ magnifaciẽda.quantũq; defen⸗
denda ſit.conſtat quidẽ ex eo ꝙ ſaluato:
noſter nũc crudeleʒ illũ appellat. nüc ma

ledicit qui negligit ſuã famam. Et meri/

to quidem. qm fama non ſolum pꝛofici?

alijs dũ viuit hõ.ſicut d octrina oꝛis. ſed
etiam longe pꝰ obitnm. qꝛ durat.perind e
ſapiens ait.bonũ nomen ꝑmanebit ĩ euo

Et inſuꝑ.qꝛ meliꝰ eſt bonum nomen.vt

pſalmiſta inqͥt. q; diuitie multe.cuius ra

tionẽ in libꝛode remedijs vtriuſq; foꝛtu⸗
ne ꝑpſpexit Seneca. qm bona opinio ho

minũ tutioꝛ eſt pecunia. Sed illud ſaneẽ

aduertendũ ꝙ interdũ ex malo.cũ.ſ.lau⸗
datur hõ in deſiderijs.et iniquꝰ benediei
tur. Interdũ de rebꝰ ⁊ negocijs ſeculari⸗
bus. vtpote cũ de potentia.ſapiẽtia ⁊ di
uitijs s laudat᷑. Interdũ de bonis ope

ribꝰ.ſʒ in malum vtq; finẽ.cum videlʒ ob
mundi gloꝛiz cupit laudari· Interdũ ex

bonis. boni finis gr̃a factꝭ oꝛi᷑ fama.hec
ſolũ poſtrema bona ẽet bonus xpᷣi odoꝛ

dicit᷑.⁊ de hac vir ſanctꝰ dũtaxat intelli/

git cum dicit de bono xpᷣi odoꝛe.de bona
conũᷣſatione fragrantes:ac ſi patenter aſ

ſereret. donet vobis dey. vt fragrantes bo

–

ex bonis openibus.xpᷣiſ.gratia:⁊ nõ ob
alium finem exoꝛta.qm̃ qui gloꝛia ᷑ in d

mino debet gloꝛiari.diuino comite auri

lio. veſtraq; miczte vitute. Mec oĩa que

ſeripſimꝰ mandauimus obſeruetiss

¶ Komentu Ambroſij ſuper verbo. non ſi

cut ſerui ſub lege. ſed ſicut liben ſub gra

tia

NIli pfecto ſunt ſui ſub lege. qui
dccoacte timoꝛeq; pene a lege illa/
tee. legis exequunt᷑ mandata. Illi

unt ſub gratia liberi ↄſtituti.qͥ amoꝛe li/
ereq; ſalutifera adimplent pᷣcepta. Lex

eni vetus in ſeruitutẽ redigebat.gratia qᷓ

eſt lex xpᷣi.nos libᷣtati donauit. Illa pol
lius obſeruatoꝛibꝰ oĩa cõtingebant in fi⸗·
gura. Iſtiꝰ cultoꝛis nudq expeditãq; ſe-
quunt᷑ veritatem.per illam ſerui eramus
pꝑ hanc liberi ⁊ filij facti ſum dei qm de
dit celeſtis pater ſilio ſuo Jeſu xpᷣo pote
ſtatem.oẽs eos filios dei facere. qui eum
in mundum venientem ꝑ indubitatq re-
ciperent ſidẽ placet qppe deo timo: no/
ſter.qm̃ foꝛas expellit peccatum.⁊ initiũ
ẽ ſapientie. Sed eũ mag delectat amoꝛ.
qm per ipſum iocunde volũtarieq; ſacri
ficamus ei. At enĩ non ex neceſſitate aut
ex triſticis ſeruiendũ aut ſacrifſicandũ eſt
ꝗm̃ hylarem datoꝛẽ diligit deꝰ. Perinde
pᷣceptoꝛ noſter ſuqꝗ claudens oꝛationem
ait. donet deus. vt obſeruetis hec oĩa.nõ

ſicut ſerui ſub lege. qui timoꝛe operantur

pene.ſed ſicut liberi ſub gratia conſtituti
qꝛ libera iocũdaq; obediunt voluntate.
Ad hoc ſanetus Dauid eꝰ flium Salo
monẽceu in libꝛo paralypomenon ſcri⸗
ptum eſt.inducere ſatagebat dicens.Cu
vᷣo Salomon fili mi ſcito dim patris
tui.⁊ ſerui ei coꝛde ꝑfecto ⁊ animo volen
ti. Ad Bindei qui ert hieroſolymis fra
tres qͥ erãt per egyptum inducere niteban

tur dicẽtes in libꝛo machabeoꝝ.Det voꝛ⸗

bis coꝛ oĩbus vt colatis eũ · ⁊ faciatis eiꝰ
