Crimen nihil aliud eſt ⁊c.xliij.p. HW
Crucis chꝛiſti quattuoꝛ coꝛnua moralizantur lijr et ecui⸗. e
ECrux chꝛiſti multoꝛum bonoꝛum extitit cauſa.lij.ſ.
Crux chꝛiſti eſt omnium chꝛiſtianoꝛũ ſpes incõcuſſaibidem.t
Crucis chꝛiſti figuratio ex monimentis vtriuſq; teſtamẽti . ibidem x.
Crux hec in ſe facta oſtendit.liij.y·
Crucis chꝛiſti adoꝛatio que fit ab eccleſia vt ſupꝛa y.
Crucis chꝛiſti vis ⁊ poteſtas.lix.l m⸗ —“
Erucis xpᷣiimpᷣſſio ad quid valeat.lij.q.r.ſ.t.v.r.⁊.liij:p

Cupiditas ⁊ neceſſitas differunt vide quomod o.lxxii „

Cupiditas de hac habetur.lxxxtiij.o
EKu iditas fugatur per hec documenta.lxv.c d. e.
Ei auxilium de hoc ⁊c.xcvi.ſ.
Dentiũ doloꝛẽ paſſus fuit ſanctꝰ auguſtin? acerbilſime. iij .7.
Detractio de hac habetur.xxxiiijp.

Deus contulit homini hec bona.lx.ſ.
Deum nihil latet. xlvi.n. ⁊.xlvij · o
Deus ſic eſt in omnibus:cij·k.
Deus nulli vebitoꝛ eſt. lx.q

Dyaboli arma quibus ve animabus mileris miumppatkckefrercoin

D yabolus cur hominibus infeſt ſit · cix..
Dyabolus tentat ⁊ vt leo circũit hominem.ibidem.

Dyabolotentat hoĩeʒ ſpẽaliter ð luxuria ⁊ incõtinẽtia.nõ Datmonachion nõ z leric! xlij s.
Eecxemplu a ice
Dyabolꝰ licet tentqdo mille artibꝰ vtat᷑pᷣualet tamẽ diuinũ adiutoꝛium.liiij. „=

Dyabolꝰ tentãdo boĩeʒ hec vt ĩ plurimũ infert.liij.b.⁊.lxi.t

Deus poteſt quẽcunq; effectum ꝓducere ſine agentibus ſecuis. lih⸗

Dilectõeʒ dei ſi hõ habet abſtrahit eũ a vano veſiderio terrenaꝝ reruʒ.lxvi.⁊ꝰ

Dilectionem dei ⁊ pꝛoximi pꝛoponit Auguſtinus in in negula! ſuis rnhus err d.

Dilectõnis cauſa ſimilitudo eſt. lxxxvi .e
Diligendus eſt pꝛoximus ſic.xil.
Dilectionis dei ⁊ pꝛioximi connexio.x.i.
Diligentis deum conditiones E raruf..ö
Dilectionis pꝛoximi modus.x.i..

Dilectio quibus modis babenda eſt. ixf. n

Dimittere debemus venigm poſtulanti Kchntheht lerxtz.x.

H

2

Dimittere debitoꝛibus efficaciſſimũ remedium eſt p venia im bende pudweiorne. g.

3.2

MHa biti —
abet moꝛali

(SBilciplina geripif quaduplicterſito Actu ennentie.
Koertione.

¶ Diſcipline oꝛnamenta babentur, .n

NN— — 4 .

tatr.

Diſeiplina monaſterij varia eſt. cEviij. 2
Diſciplinam pꝛelatus ſubdito imponere debet cum timoꝛe kcir. . 7c. 2*
Diſciplinare volens ſubditum. pꝛelatus ſic alloqui debet eundem.c.ʒ
lingua doloſa. xxxij.R l.v. lxxxiij. mn.
Cupiditas.lxxxiij.o.b.
—R IFnuidia ibidem ⁊.
¶ Diſcoꝛdie hec ſunt cauſle Libidinis turpitudo.lxxxiij.i
è8́ Almbitio.lxxxiij.q. “
Bula. xxxuij x. SE
Indagatio entatiotbidem „.
Diſcoꝛdia eſt opus dyaboli. lxx · q S .
Diſcoꝛdie dteſtatio ⁊ vnanimitatis cõmendatio.xiij. t “
Diſcretio res pulcra eſt.xxxvij· Xxrxx viij.g⸗
Diſcretio ꝑſonaꝝ circa tractqdos frẽs ĩ religione ꝑneceſſaria eſt. vide ibidẽ gepulen notabue
Diſputatoes ſcolaſtice nccie ſũt ĩ eccłia ſctã ꝓ vᷣitate enucleãda falſitateq; fugãda.lxxir.m.
Diſtributio neceſſarioꝝ ꝓ fratnbꝰ religioſis irrepheſt ibilis erit ſi hec giſunt. lex. xv d.
Diuitiarum genus duplex eſt. xl.Y.
Diuitie ſpirituales he ſunt.ibidem
Diuinum verbum valet contra puſillanimitatem. rcvi.r
Doctores plures de oꝛdine heremitaꝝ ſancti Auguſtini enumerantur . c. b

Piietas eſt incentiuum inſanie libidinis. xxrim
Ebꝛietas arma concitat.ibidem n.
Ebꝛietas perfidie materibidem n.
Ebꝛietas eſt ſapientie ⁊ potentie ceuaſtatrix. ibidem.
Ebꝛietas pauperes inſanire facit.ibidem.q
Ebꝛietas inceſtus oꝛigo.ibidem.p
Ebꝛietate aliqui ſeipſos intetfecerunt cariſſim os xxxi.r.
Ebꝛietatis veteſtatio pulcra · xxxi.ſ
Ebꝛietas ſuis poſſeſſonbus hec mala infert. grijt. mrlæ rri. Y.
Ebꝛietas nibil aliud eſt ⁊c᷑.lix.x.
Ebꝛletas ſacerdotibus pꝛe cunctis hominum Eeheitulne noxia eſt. ix. 3
Eccleſiarum excellentia.xxiij.y
Egeſtas generat humilitatem xli.?
Elemoſina multa facit bona.xcv.m
Elemoſinarum duo ſunt Narera Wiclem.
Epilogus materie de obſeruantibus pu iktianeve

.

EPplegun omnium in regula ſancti Auguſtini hmtomm esi
Ebiopi ſame ſortbitunr errvihie 1 ur dr. . Prl
piſcopalis dignitas cum ſuis periculis ponitur.xc. JGU
5 Auguſtino archioli⸗ cxij ret⸗ Si. cri sGmi:6 “ futtu
Anima tepida.lvi z ” ́”ẽU Fonhtu
Anima damnanda.lvij0 z. dun
Beatitudine ⁊ bearig lviie. JUùUNd— des
Bonitate diuina. x.... zui
Charitate.lxtxv.b .

Exclamatio de· Cecitate rnard rin
Cognitione nan gnerntirn
LCLClara virgine ſancta oꝛdinis auguſtini. kciiij⸗ „C
Eruce chꝛiſti ſanctiſſimꝗ.lij.
Incarnationis miſterio.lx.p
Ingratitudine hominis ad um. ibidem. q

Bagtig⸗
Hui

Judieio ertrem o.lvij.b. poſt kiuspiume reißſd
Judicij extremi ſe euenitate. xc.
uxurioſis.lxxxiij.q
Tingua incontinenti 2 pꝛocaci. rrrlijeh.
Lumine diuino tenebꝛas noſtras ne Neiie
Monacho verboſo.xxriij hi
ADonica ſancta matre ſancti Auguſtini aurelij.ij j.g. issiim.
Monica matre Augĩ.quꝗ ipᷣe augꝰ.ſuper eã roiſu⸗ nii⸗
¶ Exclamatio de Obedientia ſancta.xxx vij.o
Paſſione tpᷣi eiuſq; beneficijs.lixm.in fine

Roulo Vncio an hxcirt
D DNRaupertate. lxxxii· p
tint Penitentia. cix.
u — Religione oim oꝛdinum. cxi.m.n. o. 9
e ß”UMF Sapientia diuina. lx.r
1ge . BSBilentio ſeruando xxxiiij.m
Aerbo dei. xxxv. D”MU MMUM ⸗“
Erxacetbare ꝛ exaſperare differunt. cxvij · x JMU

Exemplaris dz eſſe pᷣlatus ad oẽs.ſ.ad deũ ad angelos ad boĩes sad demonessclen,
Exemplũ de contemptu mundi.ix.f H
Exercitatio coꝛpoꝛis qᷓ; bona ſit notatun lxij. c.
Exhoꝛtatio pꝛo vite emenda ⁊ moꝛtis iitnagtoneikh rerlrii⸗t
Eprhoꝛtatio ad caritatem.lxij.d.
Exhoꝛta tio pꝛo regule obſeruantia ad religioſos. cvi.m
K cere anteqᷓ; doceat decet famulum dei ·cxiiij. c⸗

¶Fama bona odoꝛ in ſcriptura dicitur:ideo.cv.b.
Famam bonam qui negligit maledicitur. cvi.f.
Fama bona manet in etemum.ibidem
Fame bone odoꝛ vim maximam ha bet attrahendi ibidem vt ſupia
Famam ſuam nullus debet contẽnere.lxxiij.e.
Fams 5 conſcientia due len 4 unt ꝑ here ibidem. et. xlij K.
amã fratris dũ coꝛrigitur ſi poteſt pꝛelatus illeſam conſeruare dʒ.lxvi.h.
SahrdaEcrSgeAActcek ekendtf Etpeonzacpi.
e 8.ſ.fam ice ibi doleat qͥs .
5 er edendum eſt 2. 3 at qs per amulu intelligi debeat cui ſem⸗
eneſtras coꝛpoꝛis ⁊ ſenſuũ diligenter cuſto ire debe . .
Fides in Amnehie neceſſaria eſtnrg, x. 4 mus ne rliij · in fne
Flagella dei ſic ſufferre debemus. xcix.
PFoꝛtitudinis laus.xcviij.f.
Foꝛtitudo per ſolem deſignatur.ciiij.3
Foꝛtitudinis materia pulchꝛa.xc.d.
Frẽs auguſtinenſes pꝛedicandi officiũ auguſtino viuente in eccleſla etercuerunt v. m
Fratres quos pꝛimũu augꝰ.inſtituit fuerunt heremite cenobite nõ vagi. cxxiyn
Fruimur hiſce rebus. x.g
Furti iudieiũ qualiter ſm regulã ſancti auguſtini intelligendum ſit. len p.

Audia electoꝝ enumerant᷑ ⁊ noſtris pꝛauis dele cntionibus obiciunk. leiig
Gloꝛia noſtra hec eſt.lx.ſ
Biatiam habere deſiderans ſic debet oꝛare.li.K
Gꝛatia dei omnẽ mundi timoꝛem expellit.xcvi.y.nota ibi plum de gtia dei.
Gꝛatiarũ actiones ſancti auguſtini habentur.xxx.i.
Giatuita cuncta pꝛeſtat deus.lx.q in fine.

Gꝛatus eſſe quiſt piam debet ſuo pꝛeceptoꝛi ⁊ doctoꝛi.cxxiiij.i
Gꝛegoꝛius oꝛandi modum in eccleſia compẽdioꝛi ſtilo ⁊ limatioꝛi. tumi in bꝛeulario. tũ
etiam in miſſali refoꝛmauit.xxvi.k
Gule genus eſt ardentioꝛi.qᷓ; decet.voluptate cibum ſt umere. xir.b
Gule voluptas imoderatos ꝑit coꝛpoꝛis moꝛes.xxix.c
BGulam timuit auguſtinus aliiq; perfecti.xxx·e
BGule genus eſt abſq; pꝛelati licentia cõmedere.xxx ſ

BGule genus eſt abſq; benedictione pᷣuia ⁊ gratiarũ actione ſequeti cid ſumere. xxx. g

BGula non ſolum in eſculentis ſed etiam in potationibus conſiſtit. xxxi.k .
HBule genus eſt ante hoꝛam pꝛandij cibum ſumere.xxviij.x
Gule genus eſt nõ ad neceſſitatem ſed pꝛo ſenſualitatis deſiderio cibũ ſumere. xxix. ʒ

Sules us beſtijs comꝑatur multa ibi habent᷑ de hurꝰ vitij incõtinentia. xxx. ⁊.et.lxxxilij.x

vitium eſt lauti oꝛes exquirere cibos.xxviij.pyp.
Guſtus iĩmoderatus continentie ⁊ pudicitie acerimd hoſtis eſt xiiint

Albitamus ideo in vnũ iuxta regulam ſancti auguſtini tlix.d
Hereſes tot dãnauit augꝰ.lxxix.ket.cxxx.c.

tiſq; alijs applicantur.ibidem vbi ſupꝛa ĩmediate
Moꝛarum lectiones oꝛaiiones ⁊ pſalmodias augꝰ.ſic diſtinxit:cxv.R
Hominis ſtatus in paradiſo deſcribitur-lix.n.et· lx·o.
Moꝛtant᷑ ſubditi ad ſufferendas libenti aĩo coꝛrectiones exẽpla multa biqz. lFvijK
Humane nature conditio ingenuitas vilitaſq; ponit᷑ lix n. et. lx.
Humilitatem generat egeſtas.xli.⁊
Mumilitatis pulcherrimũ exemplum.xxxvij.f
Humilitatis ⁊ ſupꝑbie dyalogꝰ interlocutoꝛes ſunt xpᷣs ⁊ dyabolus.xxf
Humilitas eſt maximus contemplationis gradus.xxxix · m
Humilis tanta remunerabit᷑ exaltatione in gloꝛia quanta depꝛeſſa fuerat mens eius 8
humilitatem in hac vita. xxxvine. in fine ””MM
Eiunare debent religioſi pꝛopter ſeruare caſtitatem. xtvi.m.
☛ hec bona facit vel inducit vt habetur. xxvij· o
eiunauit chꝛiſtus ideo.xxvij.o

Jaund erũt patres vtriuſq; teſtamenti multa inde habueruntxxvij.p
Yeiunij violatio apud patres veteris teſtamenti ſanguinis effuſione punita zibidem
Jeiunare debemus cum diſcretione. xxviij.r
Yeiunandum non eſt die dominico.ibidem.ſ
Jeiunium ſic bene fit ibidem.it

Jeiunare debent fratres ſancti Augi.extra hoꝛꝗ piandifryi v vid⸗ ibi moderatione

Imago ſumitur multipliciter. cxxviij.n
Jmago dei ſola rationabilis creatura eſt. cxxviij.
mago diſtinguitur ab imaginato.cxxix.p.
Imago dei in homine ſunt tres potentie ipſius anime mationabils ibidem
Imaginis officium hoc eſt. cxxix · p
Imaginem nõ eſſe in homine arguitur.cxxix.v
Imago dei triplex eſt in homine.xxiij.ʒ
Indigeo ⁊ careo differũt.xli.ʒ

Indigentibꝰ fribꝰ in monaſterio mox nccia miſtranda ſunt ⁊ hoc rõe iamplis erno

Infirmis non eſt lex poſita.xxviij.v.
Infirmitates coꝛpoꝛales ſepenumero inde pꝛoueniunt ibidem .y
In firmitates mentis diuerſe ex gula mꝛoueniunt terz.
Inſim irmis compati debemus. ar. f

oꝛarũ canonicaꝝ ſeptenariꝰ numerꝰ nũqᷓ; in eccleſia fuit alteratus triplicin fa/
Hoꝛe danonice ſaluatoꝛis paſſione comꝑant᷑ vel adaptantur mul⸗ tione. cxiii.

nguie
uier
nnten
Nahien

ſſabil
8
Jurleen

nfirmoꝝ veſid erio in ſumẽdis cibariis ⁊ potagijs nõ ſ. obtpandu ?. lrrich.. 2 biezee⸗

i M afirmantib⸗ frboilliko conſulendus eſt medicus. xxij. V
nfirmitas aſi apꝑeat in patiente ab extra tñ dicenti ꝙ ſibi doleat ſine du bitatione cre⸗

vendũ eſt iuxta regulam.lxxiij.ʒ.
Infirmitatem quidam religioſit 1 mentiuntur vt voluptati pꝛopenſius ſtudeant ibidem 3.
nfirmitatem fingentibus quare eis non creditur notatur ca.lxxii.s.bd.
nfirmitatum diuerſa ſunt genera quibus religioſi ſ. epenumero afficiuntur xrritd
Infirmitatum triplex genus ponitur.xcvij·⁊.
Jlemieated hee ſunt ibidem. .—K
Infirmitates pure ſpirituales enumerantur xcvij.a H
nent; nfirmitates que non expellunt᷑ niſi in oꝛatione ⁊ ieiunio be ſunt. ibidem: r
aeee nfirmitates ꝑtim coꝛꝑales ⁊ ꝑtim ſpũales ponuntur cum claratione. xcvijb
ngratitudinis abhominatio deſcribitur. xxx.h.
Iniuriarum genus duplex eſt cxxiiij.d · .
Jtunann remittere nolentes inuehuntur. lxxxij. g. b.
niuriam cum patientia ſufferre expedit.xcix. t.· MM
7nobecctes arguunt᷑ ⁊ qbꝰ vitijs obiam a ſe repellunt eRenditur. rrvi per totum.

edeg

znplci . Status magnitudo-i.
wwne gii⸗ Infirmitatum acerbitas.. .
Alymmpatientẽ bominẽ Agendarum rerum copia.l. foxcviij.
quatuo: efficiunt. Colere vel melancolie exceſſus.m’ MMUNw
Coꝛpox celeſtium ituknsen. ”MUVMB
biui Impudicitia dupler eſt. xlv. d.

Impudicitiam ita exhoꝛruit us.xlvi.g.
Inquietudo mentis religioſum ad hec itat eii3.
nquietudo opponitur beatitudini.xciij.y. L
nquietudop̃ ceteris vitijs denigrat ſtatum monachoꝛum. ibidem xbi ſupꝛa imediate.
nquieti dicuntur iſti.xciij.x.
4t nquieti ſic debenta pᷣlat⸗ coꝛripi. ibidẽ vbi ſi upꝛa ĩmediate poſt enecuun.
nquieti iõ expꝛeſſe in regula ꝑ pꝛelatum coꝛrigendi veniunt. xciij. .
nſtabilitatis flunctuatio ponitur.xciij.; per totum.
nſtabiles comparantur his vbi ſupꝛa ĩmediate?.
ntellectus obnubilatur a ſenſibus.lxiiij.q·
Pꝛelatos malos.xci o.poſt principium . xcvij. ccc⸗,
böen Aitam ſuam non emendantes.lxviij.q. ”MMW
den Ingdiſcretos caſtigatoꝛes coꝛpoꝛis.lxxiij.y in ſne.
Allſerẽtes religioſis nullã ꝓꝛſ ↄpetere medicinam ibidem. HM
Fnuectio 3 Suberfugere volẽteſ laboꝛeſ clauſtraliũ cũ⁊ ipᷣi clauſtrales iint lxiiei
, Fheologos diſputationes.lxxix.i.
InotN Speculatiuas ſpernentes.ibidem.
Illos qui dicunt vtinam hic omnia nobis pꝛo vota ſi uccederent aa
nobis defutuno li.
nuidia de hac æc. lxxxiijer. ðð
Ira hec bona abicit.lxxxi.c.
Jra ad hec mala ſuum pꝛouehit poſſeſſoꝛem. lxxxij.cc.⁊.d.
re obnonus pᷣt quis eſſe quadrupliciter.lxxxi.b.
re damnatio.lxxxij.e. M
L ra di lento ad vindicandum pꝛocedit gradu. elvij. q. H
l Zyohannes os qureum caſtitatis elegantiſſima iinian öumiamn cecidit: bomicidiiB
nhas ab id cõmiſit· xliij.r. poſt pꝛincipbium.
Judicande anime lugubꝛes queſtiones ponuntur.lviij.c.poſt pꝛincipium.
Judicij extremi meduationes ·lvij.b⸗

Judiciũ extremum etiam iuſti timere vident᷑lviij..ꝰ5.
Judicis eterni aduerſus hoĩem pctõꝛem in iudicio conditões.lviijc.
Juſticia vnicuiq; confert hec.xcv⸗cii. ́è
Juſticia diuina omnia peccata puniunt᷑ xxviij.r.
Juſticie. poteſtas. ciiij.y. poſt pꝛincipium.
uſticia virtus competens pꝛelatis.xcd.
Juſticia comꝑatur his rebꝰ.ciiij.x.poſt pꝛincipiũ.

Aboꝛibus manuũ victum queſiuit ſanctꝰ aulus. lxiijiii·
Laboꝛauerunt antiqui pies viri contemplatĩ.lxiij·k poſt pꝛincipium
Laboꝛibꝰ xpᷣs ſuam perfecit peregrinationem. lxij· g·
Lection diuinarũ ſcripturarum inſtruit᷑ homo.ixxxvio.

Lectio diuinarũ ſcripturaꝝ tonitruũ eſt in auribus dyaboli.lxiij.·
Dectione ſacrarũ litterarum Augꝰ.ab erroꝛibus ſuis purgari meruit.iij.?.
Lectionis aſſiduitas valet contra tẽtationes.xxxiij.d.et.lłxiijl.
Lectio ⁊ oꝛatio differunt.cxv.h.
ectio menſalis ideo inſtituta fuit apud clauſtrales.xxxiiij·p.⁊.xxxv.q:
Lectio menſalis audienda eſt.xxxij.⁊.et.xxxiij.b.etcxvi.q. “M
Lectio menſalis continuari debet ꝑ totam menſam apud clauſtrales.xxxiij · d4 Ralio
adiungitur ad hoc. xxxuijipp.“
Legere debẽt religioſi ſcripturas ſacras frequenter.lxxvi.p·et.lxxviij.f. ⸗
Legere debẽt religioſiñ fabłas ⁊ figmta poetica neq; ſuꝑſtitioſa ſʒ ſacrã theologiã.xlvi.t

Frequenter
¶ egere debẽt religio Attene lxxvi o. p. q.r.ſſ.
ſi ſacras litteenrs Deuote ò
. Mũõ ad inaue gloꝛiam

Leges condere parum ꝓdeſt niſi diligenti obſeruantia cuſtodiant᷑.letxvii.r.
Legis dei oꝛdo quẽ ſuis indidit creaturis is eſtliija. ..
Lex carnis legi mentis repugnat.lxiiija.
Libidinis turpitudo cã eſt diſcoꝛdie.lxxxiij.ſſ
De ciuitate dei Nugꝰ.compoſuit.viir.
ALibꝛum Soliloquioꝝ Augꝰ. in heremo ⁊ añ baptiſmũ ſcxipſit.iiip.
Meditationũ alioſq; multos contẽplationis libꝛos Augꝰin rure ⁊ ante
baptiſmũ ſcripſit· iiirbb.
Libꝛos multos augꝰ.cõpoſuit que ad hoĩm noticiã non venerũt.lxxij.h.et.vijx.
QLingua a lingendo dictum. lingit adulando.moꝛdet detrahendolxxxi v.
ALingue effectus peſtiferi enumerant᷑ ibidem vbiſupꝛaĩmediate.
LZLinguam cuſtodire poterimus ſi fecerimus hec.lxxtiij.m.
Lingue frenum inferre ſuadet ſcriptura.xxxii.i.ggg.
Lingue incontinentia cauſa eſt litium ⁊ iurgioꝝ.lxxxij.R.
Lites oꝛiuntur ex incontinentia lingue.lxxxi.t.
Litis duplex genus.lxxxiiij.ʒ. =
Litigantibus religioſis ꝓ habitu coꝛpoꝛis multũ deficit de hitu bonoꝝ mẽtis. lxix. a. b. c.

Logicam aug. verebatur ſanctus ambꝛoſius.iijn.et.lxtcc.
Locus cõis tam pꝛo veſtibꝰ qᷓ; pꝛo alijs neceſſarijs in monaſterio fratrum ad duo diſpo
nit ad que partialitates reſeruantiũ minime facerent.lxx.gg
Loqui volens irrepꝛehenſibiliter hec cogitare debet.lxxxiij.n.
oquendo nõ ante tacendo in peccatum plures lapſi ſunt xxxiiijl.
Loqui modeſte hec bona effitxit.xxxiiij o.poſt pꝛincipiiui:·
Luxurioſi arguunt᷑ ⁊ contra eoꝝ obiecta reſpondetur.lxxxiiij.t.
Lurxurie bꝛeuis delectatio ⁊ longeuus cruciatus.ibidem.v.
Auxurie tẽtationem quidã ſic fugauit.lxiij.in medio.

Med

Daub
Cenad
Denepe
Dents
Dentsl
DVantkq

Llerend
Olene
Diſczi⸗
Miſcdi⸗
Wiſcz⸗
Licda
Diſcdi
lceea
Diaa
Olce
Dcn
Clei
Domne
Donnt
Donſe
onicg
Vorice⸗
Donie

Aceratio camis eepellit tetationes. leiih. b
Magnanitas media eſt inter audaciam timiditatem xevip.
Aaieſtas excelſioꝛ maioꝛem debet habere clementi.xvi p·
aledici regnum dei nõ poſſidebũt.lxxxi.v· . HD
Malum ſcire non eſt malum. cxxiiij.f. èMU
Manuũ operatio beneficat hominẽ ceteris paribꝰ ſteneibus icktynorimſine.
NMMaria virgo ſtabilis fuit. xciij.a. .M
Marie pulchꝛitudo.ciiij.y.
Marie virginis materia pulcra. ciiij. y·5. 7. JM
Medicina infirmis paulatim eſt miniſtanda. ltri. v. H
Medicina q̊tiens infirmitas cogit mime denegai dz iur regnls ſct̃ auctibiden.
Medico experto credendum eſt.lxxi· x.
Medici honoꝛandi ſuntibidem pᷣpꝛincipijõ.
Medicus dei ⁊ nature miniſter eſt.ibidẽ ĩmediate vbi ſupia
Medicus fuit chꝛiſtꝰ ⁊ qualiter eſt punctus notabilis ibidẽ imediate vbi ſupꝛ-.
Medico credere nõ ſufficit niſi s eius obediat pꝛeceptis ibidem in fine.
Medicoꝝ conditio ſanando homines.lxxxſ.et.lxxxix.
Medicoꝝ moꝛe.pllati ſe habeant erga pctõꝛes ſt upqnosconuertendos cxvb in fine . .
Meditatio vix baber ſine lectione.xxxiij.b.

urgatorio-wur. H
becmiie Ferocitatem. lvi.t.
dccchen Moꝛte qtũ ad Fallaces eius inſidias. lvij. v.
Terroꝛes. lvi · x·
MWecitatio de Judicio extrem o. lvij. b.
Peccati malignitate.lix.i.
Z Paſſione chꝛiſti.lix. K.
M. Miſericoꝛdia ⁊ caritate dei lix. n·
Wens hois domus eiꝰ eſt in qua vniuerſa quodãmodo red dita ſunt. xliii. y.
Menſa q̊tidiana hiſce moꝛibꝰa fratribꝰ religioſis poſſideat᷑ in q̃ ita ſe habeant. cxvl. ꝗ.
AMenſe partiales nõ fiant in monaſterio abſq; neceſſitate il hec mala ſe eqrentun krruiyc.
NMNWentis inſtabilitas hec infert mala· xciij ʒ3.
. Mentis leticia terret d yabolum.cvi.b ·
udemn MWentit qui ſe libꝛos aug'. legiſſe fatetur. cxxvij h.
Meſereri ſubditi pꝛelatis dicunt᷑ dup liciter. ci. g.
at. Miſereri debemus conſeruis noſtris.xlvij.q.
Miſericoꝛdia nihil aliud eſt.xxxvi.x.poſt pꝛincipiũ.
Miſcðiam dei nemo tãtoꝑe magnificare dz. vt eiꝰ ꝑinde gifaclat unicum aheiht. L
Miſcðia ſuũ auctoꝛem ſine pꝛemio eſſe nõ patit᷑.xxevix.
Miſcdᷣiam exercere nõ poſſumus poſt hanc vitam.ibidem · -„.
Miſcðᷣiam ſi non fecerimus miſerijs obꝛuti erimus.ibidem.y.
Miſcð ia erga infirmos habenda ꝑſuadetur religioſis. lxxv Al⸗
Miſcðᷣie excitatio ex ſcriptura ha bet᷑xxxvi:C.
ta . Miſcðᷣia ſancti multa oꝑati ſunt bona.xxxvij.a voſt pꝛindpiũ:
Miſcðdᷣie opꝑa religioſi ſic etercere poſſuntabid em. b .
Miſcðᷣia qᷓ; neceſſaria ſit vide.lxxxi·.a.
Miſericoꝛs eſt deus xxtvi.Da.
Monachoꝛum tria fuerunt geuera in egypto. cxr. .
Monaſteriũ exire fratribꝰ non licet niſi mittant᷑.vide qu o.cxvijt.
MNMonaſteria tria fabꝛefecit aureliꝰ Auguſtinus.xij).Pp.
Monica ſancta lacrimis filiũ ſuũ Ausguſtinum xpᷣo regenerauit. d . e. t irb. H
Monice oꝛatio cõmendatur.xxiiij. c.
Monice deuotio quã habuit poſt ſacramenti ſumptionẽ ibidẽ vbi ſ upia H

zid N

nunodl

Monica habuit viſionem de filij ſui conuerſione. i. e. ;ð
Ałonica conſuluit quendam antiſtitẽ pꝛo filij ſui conuerſione.ibidem.f.
Monica ex aphꝛica venit ad Auguſtinũ.ij.l. ”ÿM
Monice ad deum gratiarũ actio ꝓ filio ad fidem conuerſo.ii-.x·
Monica auguſtinu filium ſnũ iam xpᷣianũ ſic al loquit᷑iij.y. ⁊. li·g.
Aonica febꝛibꝰ la boꝛare cepit.iiij.ih. —
Monica rapta fuit exconſideratione diuine dulcedinis.lix b.in fiees
Monice ſancte humilitas in contẽnendo mundũ.ibidẽ vbi ſupꝛa imedila.
Aonica moꝛit᷑ quarto nonas mayas anno etatis ſue ⁊c iii..d.
Monic natris aug'. tranſlatio ſaluberrima.cv.e/poſt pꝛincipium.

AMontem aſcendere debemꝰ ꝓ auxilio dei hoc modo.xliiir. Obe⸗
Moꝛtis conditio ꝓpmouetad bonum xxcQe. Pon
Moꝛs tunc aſcendit ꝑ feneſtras noſtras. xliiij.y.⁊.lvi.ſ.cũ exemplo pulcherrio. Oec
Moꝛes boni iſti ſuntxli.c. Oc
Moꝛtis ferocitas nulli parcit.de hoc vide. lvioꝛit. co
Moꝛtis fallaces inſidie habent᷑ ibidem.v.ĩmediate ſuppaiia. vauln
Moꝛtis terroꝛes inexplicabiles.lvij.x. 4H nlll
Moꝛtis d yalogꝰ cum hoĩe in extremis conſtituto.lviyx. doal
Myulieribus loqui abſq; ſocio bono religioſo nõ licet.lxi.⁊. Ceulu
AMulierum conditiones peſtifere ponunt᷑.lxij..d.. Oculu
Mulierum pꝛedicata varia deſcribuntur ibidem.d. “ eſt
Aulierem tangere contagioſum malum eſt. lxiittt. OHaul⸗
Mundus vna domꝰ eſt tres angulos habens.xci.n.poſt pꝛincipbliñl. Halu
Munera nõ ſolum dicunt᷑ q̃ manibus accipiunt᷑.ſed etiam cõſilia ⁊ fauo:es. leviij.i⸗ Oap
Munerũ receptio peſtifeꝝ quod eſt in religione. q fratres a foꝛenſibus ſine p̃ᷣlati licẽtia Ocap⸗
huiuſcemodi recipiunt.lxviij. r. —]R H “ Daap
Munerum receptio duo includit pecccata qñ fit vt ſupꝛa ⁊c̃.xxvii.ſſ. offaa
Aunerum in receptione.ſanctus augꝰ. in regula litteras munuſculis cõnumerauit.nã Hffai
litteras ⁊ ſudariola ſanctꝰ.amoꝛ non habet. lxix.t. l oficui
Munerum receptionem quidã ꝓpꝛietarij monachi excuſant: ſed arguunt᷑ inuectioe ſai⸗ offage
Murmuratoꝛes puniuntur.cxvi ·o. ä Olecus
Murmuratoꝛes arguunt᷑ cum multis ſcripture exemplis.lxxxv.l. M ne
Murmuratoꝛes omne bonũ in malum ꝑuertuut.lxxm. nn
Murmurarelcontra pꝛelatum q; malum ſit.lxitaas. Radt
. Eceſſitas ⁊ cupiditas differunt.lxxij,yy.
4 n Micolaꝰ de tollentino oꝛdinis anguſtiñ:coꝛpꝰ ſuũ mirabiliter afflixit.lxiii..p. inmio
Hicolai de tollentino modus abſtinendi ponit᷑ibidẽ vbi ſupꝛa imediatelo. Aontio
Micolàus de tollentino ſanctꝰ.e celo deſcẽdere viſus ẽ in auxiliũ cuiuſdã tẽtati.xlij., · Dito
Micolaꝰ de tollentino ideo libꝝ geſtat in manu in quo ſcnptum eſt. pꝛecepta patris mei Daro
NMominis dei inuocatio has habet virtutes.xcyvꝛt.
Momen Jeſus augꝰ.a matre ſua Monica inbiberat.i.b.⁊.cxxviss— d 4
Nomen Jeſus valet contra tẽtationes.li.m. Ml “VMB D
PHominis Jeſu excellentia. virtus ⁊ efficacia.li.n/et.li . “ã Ain
MNHomen Jeſus duas habet ſillabas.vide ibi ſignificationem.lij.o. Sð dn
NMouitius in religione ſihec ⁊c. in monaſterio inuenerit.ſtare? permanere poteritſecu⸗ ur
NHouitius in his ꝓbari debet.cxxiiyp. MZVBw da

HNouiſſima hominis quatuoꝛ ſunt.lvij/a.

enwiſa

Bedientie dupler genꝰ. lxtrvi. g. 1?l
Sbedientia duplerx eſt. ſ. finalis 2ſ. eruilis. lxxxvi.i. vide ibi quomodo differunt.

7 Gbedire ſubditus tenetur pꝛelato ſuo:lxxxvihp.
Obedire non tenentur ſubditi pꝛelatis in his.lxxxvi·K.

Obedltentie pꝛeceptum in regula eſt indefinitum ⁊ non vniuerſale ideo. lxtevi.l·

Obia debet eſſe honeſta tam ad pᷣcipienteʒ ; ad obſequentem. lxxxvi.l· poſt p:
Obedientiam quatuoꝛ efficiunt veram.lxxxvieeeum.
Obediens non attẽdit quale ad q;tum ſu quod pꝛecipitur.lxttvirn··
Obedientia excellentiſſime commẽdatur.lxxxvij:o/per totum.·
Obedientia ſeruanda erga pꝛelatos.cvip.
DObſeruantie regularis incitamenta adducuntur.ciij.p
Mon obſeruantes regulam inuehuntur.cij.n.o.⁊.ciij..
Oeccaſiones peccati vitare debemus.lxi.TCũ.
Ocioſus non fuit paulus apoſtolus.lxiihp.
Dcioſum verbum ad deterioꝛa pꝛobabitur.lxxxi..x.
Oculus impudicꝰ multa mala fecit ⁊ hodie pꝛohdoloꝛ facere contendit teſtes ſunt mul
ti illuſtriſſimi viri.xliij.qꝗdrrr. 4 Sèðð
Oculi in ſupꝛema hominis parte ſi ituantur. xliii ſ.
Oculus impudicꝰeſt nunciꝰ impudici coꝛdis ſᷣm auguſtinum in regula. xlv..
Dculus tot modis pꝛocax dicitur vide ibi que non licet aſpicere · materia enim pulcra
eſt. xlv. d. poſt pꝛincipbiuim.
Oculoꝛum nutos efficaces ſunt ad ſubuertendas mentes·xlv.e.ante finem.
Oculus ſeipſum videre non poteſt.Rõ.xxxvii.k.

Occupatio tã ab intra qꝙᷓ ab ex.ſi tũ honeſta fuerit expellit temptationem lxi. y. cũ exẽplo

Occupationes religioſoꝛum he eſſe vebent.lxi e·

Hecupationes honeſte ſimul ⁊ indecentes ponuntur. xiij. ·
Officiales monaſterioꝝ ideo conſtituuntur. cxvxixx.
Sfficiales clauſtraliũ nõ vt dñi ſed vt ſemi alijs nccia miniſtrare debent.lxxv.k.

Officialium monaſterioꝝ conditiones ⁊ moꝛes varie deſcribuntur lxxv.i.⁊.lxxx· pp·

Officiales pcuratoꝛes monaſterioꝝ cõuentꝰ ſuos defraudantes inueh untur. xxij. r.

Officiales conuentuũ fratribus ſuis neceſſaria dare ideo differunt.lxxx.p.
Olfactus imoderatio abicienda eſt.lxiiij.,. ssl

Nperatio manualis religioſis neceſſaria eſt·cxvi.m.
Opera noſtra in nomine Jeſu fieri debent.cxxviij o.
Operatio ſine gratia dei nulla eſt.xlix.d. MMM
Operatio religioſoꝛum triplex eſt.lxxxvio.
Opus non debet fieri fraudulenter.xv.b.
Dꝛarionis vis ⁊ poteſtas.xxi.-.m.
Oꝛationibus inſtare debemus.xxi.n.
Dꝛatio dñica de hac habetur.li · l.

NOiiatio vniuerſis eccleſie gradibus neceſſaria eſt. xxi·ot

Hꝛatione mundatur homo.lxxvi.o. “
Hꝛatione.ſancti magna impetrarunt videlʒ hee xxi.p.
Ab oꝛationibus nõ eſt deſiſtendum. etiã ſi pꝛima facie deꝰ non exaudit.xxij.q.r. ſ. ꝑ totũ
DOiꝛare ſemper opoꝛtet.hoc ſic intelligitur vt habetur.xxij· r. Z
Hꝛationis duo ſunt genera.xxij.ſ. H

Hꝛatio fit tripliciter.ibidem.it

Hꝛare ante tempꝰ.in tempoꝛe debito.⁊ poſt tempus:quid ſit. xxiij. v.

Hꝛare debemus in oꝛatoꝛio.qm̃ ad hoc ſpecialiter factum eſt.xxiij·x.

Dꝛandum eſt mente ⁊ oꝛe.xxiiij.d. H
Hꝛantibꝰ, dyabolus mentis hoſtium aperiri mollit᷑ vt ingredi poſſit.txiiij.?ꝰ. .
S 6 à2

Oꝛantes qũo debent claudere mentis oſtium ⁊ oꝛis introitũ nordk Friiißa a.
Nꝛationes vt deo accepte ſint hec requiruntur. xxiiipc.

Dꝛatio humilis penetrat celum.xxiii.d. P
Dꝛatio ⁊ lectio diſſerunt.cxv.h. Fin
Dꝛandi modus in pꝛimitiua eccleſia fiebat bm deuotionẽ vmiuſuinſcp criiße. dehe
Hꝛare ⁊ pſallere differunt.cxiiij ·dd. Eer
Nꝛatio obedientis plus valet ⁊c̃.lxiij.5. . ei
Oꝛatio ſpecialis pꝛo adeptione diuini gmokio rh.
Oꝛatio valet contra tẽtationem.lxiem.
Omnes ſanctos.lv.o· HS
Impetrandam gratiam. li·K.
¶ Oꝛatio ſeti Aug!.epi Repellendꝗ carnalem delectationẽ. l. g. “YMVMBD . E6a
⁊ docton eccłie ad Deũ.eſt altiſſima in ſententijs verboꝝ.l.h zun
Deum. ⁊ quomodo videxxiii.e. He

Deum pꝛo complemento ⁊ obſermatoꝛibꝰ regule ſue.cvi.i.
¶ Hꝛdo ſeu religio comꝑatur angeloꝝ hierarchijs.cx.g.h.i.⁊ eſt notabile
¶ Oꝛdines tot ſub breguis ſancti auguẽ.unlitan cxcx et xxviit in

Atientie e laus. xcvidjh⸗ ſunthe
Patientia pꝛelatoꝝ.de hacnota. rcviij.. et. kcix · ”M
Patientie deſcriptio ⁊ latitudo.xcix.p.
Eatientie virtus.tnibus modis exercetur.⁊ eſt notabile xcir i SMU
Patientie graqus octo ſunt.xcix.q. ”l MPeelit
Patiens minꝰ.minus pꝛeſumitur doctus · ccviin. e. poſt prinapium. YM Pen
Paſſionis chꝛiſti materia.lxij.g· ” Penn
Maſſionis xpᷣi memoꝛes eſſe debemus. lix. m. in fine. e Pelmn
Maſſio xpᷣi eſt maxime virtutis contra carnis petulanti. lix. R. è Pen
Maſſionis xpᷣi arma terrent dyabolum . lix.l. l
Maſſio xpᷣi ſepꝑtem hoꝛis canonicis adaptatur. cxiliyf. Ped
Paſſionis xpᷣi moꝛaliʒatõ.xciiij.e. —— aunn
Paſſio ⁊ pꝛopaſſio differunt. rlriij 3. poſt pꝛincipium.
Paulus venetus doctoꝛ egregius de oꝛdine heremitarum ſancti uc uends; penen Mrt
. cum diſputando ſuperauit.lxxixem. “
Adax opus ⁊ conditio dei eſt.xxx. M ſin
Peccatum omnino cauendum eſt · lxxxi.y. =è zan
Peccatum diffinitur aliquo modo nota.xliiij.,Yꝓ. · “ Wln
MPeccata puniuntur ſepenumero hic ⁊ in futuro vide ibi quare. xlvi.m. in fie“ del
Peccata repꝛimere volens virtutum remedia obicere debet klrij.0 ò”òꝗM en
MPeccatum nullum impune tranſibit.xlvij.r M 4 Pein
Meccata manifeſta ſic ſunt punienda.lxvi.f.et.lxvij.i. wu⸗
. Peccati malignitas quantum ad peſtiferos eius effectus cũ ödeteſtationeeiuldem litii en
Peccatoꝛes conuertendi ſunt ⁊ ſicut in firmiper induſtriam medicoꝛũ ſanitati ſpiricuae n
li reſtituendi ſunt.xcv.ck
Peccatoꝛum pꝛoſtratio agilioꝛes bomines efficit i in via virtutis. xcvix. M da
emitentia vera requirit hec. cviij.r Mã Aean
Perſonarum acceptio nõ eſt admittenda in religione quouis modo xrie0 . Pelgt
Aſdetulantia tot modis accipitur.lxv. c .—. . dati
DIIoſtulare debemus a deo q; dat omnibus affluenter. lit i Daltt
MPꝛecepta pꝛime regule ſancti Augl.ſunt decem ⁊ ponunt. cxxich P Pelst
Mꝛecepin ſecunderegule ſunthedecim a ponunæ. cxiii. infine . Nei

Ra

Abſtinentia ⁊ leiunio.xxvi.l.et pe totũ captm
Hoꝛa refectionis.xxviij.vper totum capm
recepta ſeptẽ de victu Lectione menſali ⁊ cibo ſpirituali.xxxij per totũ caopim
4 fratrũ ſub regula Augi.· Dꝛña ciboꝝ circa infirmos ⁊ foꝛtioꝛes hnda.xxxvi.ꝑ to.ca.
degentiũ ⁊ ſunt extracaa Tranquillitate ha benda ſi qũq; rõnabili ex cã pꝛelatus dik
er tertia regula augi. ſcz ferentem fratribus exhibet pꝛouiſionem.xxxvij.ꝑ totũ ca.
pꝛeceptum de Aÿõ tractãdi frẽs poſtqᷓ; de infirmitate ↄualuerũt.xxxix. o.
Regreſſu ad cõmunis vite conſuetudinem poſtq; ſani ⁊ in
columes effecti fu erint.xl.⁊c. ðDUMU
¶ Pꝛecepta q̃cunq; vt exequantur duo ſunt neceſſaria videcxviij.ꝭ. M
MHꝛelatoꝛum circũſpectio

Eꝛecepta regule vt cuſto Supernũ patrociniũ lxtrviijr
diantur requiruntur hee Mandatoꝝ iugis memoꝛia 7
ſueoti. Pꝛecepta ſanctoꝛũ patrum ideo legunturxij.q
Humilis. Ixxxix. aqa. S
M odeſtus.xc.d. Sðèð
Timoꝛe pꝛoſtratus.xc.h
. Exemplaris.xci.m.n.et ·xcij.r
¶ Pꝛelati conditiones Coꝛrectoꝛ inquietoꝝ.xcij.v. D
ſunt hec vt ſcz ſit Conſolatoꝛ puſillanimoꝝ.xciiij.f.g.h

Suſceptoꝛ infirmoꝝxcvij.⁊
Pacificus ad omnes.xcviij.e
Diſcipline impoſitoꝛ metuendus.depoſt imediat
Pꝛelat volens a ſuis honoꝛari hec ⁊c̃. facere dʒ.xc.d.f.vide ibide oꝛnamentis pꝛelati
ꝛelatus malus is eſt.lxxxix.a.b. JJJMVMUä l
Pealan humilis ⁊ ambitioſi differentia.lxxxix.b
MPꝛelaturam trifariam quis adipiſcitur.lxxxix.c.
Pꝛelatus debet pollere modeſtia.xc.Dd

Pꝛudentiam Sð
MPꝛelati debẽt habere Zalgteran xc.d
quatuoꝛ virtutes.ſcʒ oꝛtitudinem
Tem perantiam
palpbe Pꝛelatoꝝ vita ſpeculum eſt ſubditoꝛum.xciim

Pꝛelati conuenientia iure officij ponunt᷑xc R
Pꝛelatoꝝ ſtatus pericula enumerantur.ci.d.g.i
Pꝛelatus amari debet ⁊ timeri a ſubditis.ca
Pꝛelatus plus appetere debet amari qᷓ; timeri.c.·

Pꝛelati pꝛe omnibus debent timere diuinã m aieſtatẽ rõnes foꝛtiſſime adducũt᷑.xc.h.i

me Pꝛelatus bene regere cupiens ⁊a ſubditis amari ab his ſũmoꝑe cauere dʒ.cc.
Pꝛelatus debet cognoſcere vultũ pecoꝛis ſui.lxxiiij.t
Pꝛelatus eſt iudex ⁊ medicus ſubditox.lxvijci .
un kn Pꝛelati tenent᷑ reddere rationem de ſubditis ſibi cõmiſſis quantũ ad illa ⁊c᷑.ci..
n

ꝛelati ſollicitudo vt ea magis ſubditi regule decreta ſequantur.lxxxvii.
hrbu⸗ Sꝛelatus maximũ incitamentum eſt ſubditoꝝ ſi que oꝛe docet oꝑe completibidem.t
Pꝛelatus ſuis ſubditis pꝛouidere dʒ tõ in ſpũalibꝰ qᷓ; in tꝑalibꝰ vel coꝛpoꝛalibꝰ.cxvij.·
Pꝛelato malo nõ ſufficit abſtinere a peccato verũetià exigitur vt opere bono ſuam emen
dationem oſtendat.xcij.p M — MM
40 Pꝛelatus verbo ⁊ opere ſimul ſuis ſubditis relucere debet.ibidem.q.r
J Mꝛelaturas abicere plures ſanctiſſimi viri conati ſunt.xci.i r
ꝛelati cõſulere debent coꝛpoꝛaliter infirmis ſubditis eiſq; de remedio ꝓuidere.xcvij.?
ꝛelati ſic debent conſulere ſpiritualiter infirmis.xcvij.a.b
Mꝛelati ita ſe habeant ad peccatoꝛes ſubditos.xcv.i.

D z

Prꝛelatus ſic debet inquictos coꝛrigere. tciin · .

Pꝛelatoꝛum ſuoꝝ contẽptoꝛes moꝛe pueroꝝ heliſei puniuntur .xc.g. in fiern G
Pꝛelati auſtenitas deteſtabilis eſt ſi fuerit indiſcreta erga ſubditos. xcvl 1
Pꝛelati lõ ſepenumero aduerſitates ⁊ rebelliones a ſubditis patiunt᷑.ibidẽ aũ ſin

Pꝛelati ſic debent patientes foꝛe ad omnes ſubditos.⁊ eſt notabile.xcviij.e.fio.⁊.xcixp. W
ꝛelati quare fratrũ tranſgreſſiones nõ coꝛrigunt cauſe aſſignant᷑.lxxxviij.v et.xciijtx. u
Mꝛelatoꝝ negligentia eſt vna duodecim abuſionum.lxxxviij.x. ſu
Mꝛelatoꝝ auctoꝛitates ſibiinuicem ſubdelegantur.lxxxvi.f
Pꝛelatus in emittendo fratres nõ iuuenem iuueni aſſociare neq; inueterato malo floꝛen DW
tem iuuenẽ coniungere debet ſed ⁊c.vxxiii.g ”’” .
Pꝛelati exhoꝛtantur vt equo animo cum ſubditis delin quentibus penitentiã internam
ha beant.rõ adiungitur.lxix.x ue
Mꝛelati cura circa res ſubditoꝛum habenda que ſit notatur.lxxij.t.
ꝛelatus coꝛrigens ſubditum ita coꝛã eo appeat vt habetur.c.⁊
Pꝛepoſito tãq; patri ⁊c᷑. quid augꝰ.noĩe pꝛepoſiti intelligi voluit.lxxxxvi.g
Pꝛepoſitꝰ debet fratribꝰ abſq; perſonarũ acceptione pꝛouidere.xv.a·
MPꝛelbyteris tria congruũt.cxviij.b/et.cxx.e.poſt pꝛinciꝑiu. “
Pꝛiuatum bonũ plus monet hoĩem inſſuis conatibus q; cõe.lxx.h
Pꝛomiſſio regni dei expellit puſillanimitatem ab actione tepida.clxxix.
Mꝛouidentia dei ad homines de hacnota. ciſ.iim
ꝛopꝛietatem admittere religioſo papa nõ poteſt vide qũo.xiiij.y·et.cxxi.R
Pꝛopꝛietas deteſtatur per multe ſcripture exempla.xiijx “
Pꝛopꝛietatem non ſolum in facto ſed etiam in mente religioſi abicere debent · cxxiij.
Pꝛopꝛietarij arguuntur inſtiganturq; ad bonũ ſalutis. lxxhrr—
Pꝛopꝛietarij monachi reddit? vitalitia hntes arguuut᷑ ⁊ hec mala incurrũt.lcv.c.D.e.et
Pꝛopꝛietarij in religione iude traditoꝛi comꝑaut᷑.ixxiiG lxtij ·l.
Pꝛouidendum eſt omnibus in religione fratribus equaliter vide qũo.xv.c.
Pꝛoximus noſter quis ſit.xi· èJèẽJMM
Plſallere ⁊ oꝛare differunt. cxiiij.d
Pſalmoꝝ diſtinctio ab auguſtino facta habetur ibidem vt ſupꝛa imediate:

ſallere ſic debemus in eccleſia.xxiiij.b . OðOW—V
Pudicitia eſt manmũ religioſoꝝ ⁊ feminarum oꝛnanentum.lxvij.m
Pugdicitia ſeruanda eſt inter hoĩes vbi frequẽtia eſt.lxxiiij.e.in medio l epular
ANudicitia vera in animo conſiſtit.xlv. b ” eu
Spudicitia nõ amitttitur violentia niſi conſenſus aſſiſtat ibidem. N
Pudicitie quẽadmodum virgimitatis duplex genus eſt. ibidem . Hegae
Pudicitia oꝛnamentum eſt virginum cõiugatoꝝ ⁊ viduarũ.xlv.c.poſt pꝛincipiũ Kegn
Pudicitie ⁊ impudicitie comꝑatio.xlv.f Keyul
Pudicitie ⁊ ſplendoꝛ ⁊ dignitas ibidem poſt pꝛincipium. leul
Pudicitia ſũmopere cuſtodienda eſt ⁊ a religioſis ꝑmaxime.xlix a.cum exemplo Kelpn⸗
Mudicitia floꝛi compaturibidem · AKelati
Pudicitia iõ cuſtodienda eſt ⁊c.ſ ppter virtutes qs hʒxlixłc.⁊ ſic ↄſeruanda.lxv·⁊ Kelgi⸗
