tur pſalmi. lxxxviij. cum debitis antipho
nis verſibꝰ reſponſoiijs.Ad pꝛimã ⁊ ter

tiam ⁊c̃. ꝓut in textu continet᷑ alij vo qui

glios numeros habent. nõ ad multitudi

uẽ.ſed ad quotationẽ ſeu oꝛdinẽ illos rea⸗

ferũt.vt tertiũ.ſexageſimũ.ſcᷣm.quintſi
octoageſimum.octauũ.⁊ ſic deinceps ve
lint interp̃tari.· ¶ Mꝛo curdeuidentia ad/
uertendũ eſt pmo. ꝙſi iſte numerus pſal
moꝝ.lectionuʒ verſuũ ⁊ reſponſoꝛioꝝ · in
oĩbus exemplarijs nõ eodem mõ reperit᷑
nõ eſt mirum.tũ qm̃ facile in numeris cõ
tingit erroꝛ.tũ qm̃ cum alijs datꝰ ſit poſt

modũ oꝛandi modus nõ adhibita eſt di
ligentia in cõſeruanda deſcriptione illa.
HNã in pmitiua eccleſia quilibet ꝓut erat
a deo inſpiratꝰ diuerſos pſalmos cũ diuů

ſis autiphonis ⁊ lectionibꝰ in ſuas oꝛa-
tiones eligebat.ꝓut etiam hoc tꝑe in par

tibꝰ vltra montanis extat cõſuetudo.vbi

alia ⁊ alia dioceſis aliud ⁊ aliud tenet of
ficium. ¶Secundo eſt diligenter aĩada
uertendum. ꝙ quantũq; tenella eſſet ec⸗
cleſia dinerſimode a diuerſis diceret᷑ of
ficium.ſemper tũ ſeptenarium canonica⸗
rum hoꝛarũ ſernauetũt qð ⁊ triplici fece⸗

runt de cauſa.Cum qꝛ ſanctꝰ Dauid ſe⸗

7

pties in die laudem dicebat deo. Tu qe
oꝛatio quam ſaluatoꝛ noſter dicẽdũ nos

docuit ſeptem continet petitiones.:Lum

deniq; qm redemptoꝛ nr̃ chꝛiſtus Jeſus
oum nia ſalutis noſtre myſteria in illis bo
ris conſumauit· Ham nocte in numeris

apparentibꝰ ſignis naſcitur· oꝛat.tradit᷑

⁊xvt latro cum gladiis ⁊ fuſtibus capitur
aoc ducitur. omnẽ exbibet patientiam. gla
dum detro perhibendo· oſculum iude
pioditoꝛi dando. eum ⁊ alios hoſtes ſu⸗

os caritatiue monendo.auriculam abſci
ſam ſanando. Doluntarie ſe pati oſten/

dendo.ea que inſtabãt pꝛedicendo ad lo

cum pꝛoditioni congruum ſe tranſferen

Do. Moſtibus obuiam pꝛocedendo. eos
ſolo verbo ſoletenus pꝛoſternẽdo.ſeipᷣm
eis indicãdo.Quid plura. Nocte ipſe q̃
erat via.veritas.⁊ vita.terre celiq; patra
toꝛ. obpꝛ obꝛijs falſoꝝ teſtium ſaturatur.
alapis a ſeruis ceditur. Et falſus ꝓphe/
ta puerili ludo illuditnr ⁊ cõſpuitur.a di

ſcipulis deſeritur.a Petro negatur. ⁊ pu
tinus oculo miſericoꝛdie eum intuetur.
Tandezʒ nocte coꝛpus eius in ſepulchꝛo
quieſcit.Anima ĩ inferno alligato ſatha/⸗

na cum deitate parat educendam pꝛedã.
Mane quod eſt hoꝛa pꝛima in conciliuʒ
dDucitur iudeoꝝ. Falſa contra eum quen/
runtur teſtimonia extoꝛta ab eo veritatis
pꝛofeſſio iudicatur blaſfemia.falſis oppa
mitur accuſationibus. CPilato tradit᷑᷑. Et
vt quibuſdam placet ab inferis reſurgit.
Hoꝛa tertia accuſatur. Merodi mittit᷑. ab
ipſo ⁊ ſua cohoꝛte ſpernitur.a quo etiam
illuſus in veſte alba ad examen Pilati re
mittitur.clamoꝛibus iudeoꝛum crucifigi
tur. in pꝛetoꝛio Pilati flagellatur. Vpm̃
ſanctum mittit. Moꝛa ſexta iudicatur. cõ

dẽnatur cõſpuitur.illuditur.ſpinis coꝛo⸗
natur.arundine ceditur.crucem ſibi baiu

lans egreditur.felle aceto potatur.cum
ſceleratis computatur. blaſfematur.irride
tur.tenebꝛis coꝛpoꝛalibꝰ occaſus veri ſo
lis oſtenditur. Moꝛa nona matrem conſo
latur. Clamans ⁊ inuocans patrem mo/
ritur.velum templi ſcinditur.terra moue
tur.petrediuiduntur. Æοα onumenta ape
nuntur.Centurio confitetur.alij ſua pe
cioꝛa tundentes reuertuntur. Hoꝛa veſꝑ

tina lãcea latere perfoꝛato.ex vulnere ſan

guns ⁊ dqqua egreditur. Sero qð eſtho⸗

utdeo D
erdeiin
Rentiones n
rcrſins zen
mounllsd⸗
1hrsc
gredlcencon
m. aeheq
recnqne
mſammr,
1 Vüllaspph

Dren

am ndn
DonNan q
nag iaſigcpy
puotui Et
avs neingl⸗
pewaininid⸗
nena oenn

ns

uni,

Nα dus
r
wumnid
nsrn,
0 M ℳ.

M.

ra ↄpletoꝛij cenãs cum apłis cenaʒ lega
lem.ſacramentalẽ inſtituit. apłoꝝ pedes
lauat ⁊ extergit hintheo.apłis pꝛedicat.p

eis piem oꝛat.ad locũ pꝛoditionis ꝓpe⸗/

rat.triſticiã ſuam manifeſtat diſcipuł tri/

nã oꝛationẽ emittit.factꝰ in angonia gut

tas ſudoꝛis ſanguinei &fluentis in ter/ D
. E Miter oꝛationem ⁊ lectionem hoe

ram fundit.de cruce deponit᷑. aromatibꝰ

dadit᷑ inuolutus ſindoneſepulchꝝ lapide

grandi claudit᷑ ſignat᷑.cuſtodit᷑ atq; val

lat᷑.Cũ igit᷑ tot tantaq; ſalutis myſteria

de ds noſter Jeſus xp̃s in his ſepteʒ

hꝛroꝛis fuerit oꝑatꝰ merito canonicate ⁊ ꝑ

offm̃ ſolemniʒzate extiterunt.qꝙ aũt ſepteʒ

fuerint dies pᷣmi a deo creati in quibꝰdom
nia fecit. ⁊ in vltimo quieuit. qð ſeptem
ſint macrocoſmi ⁊ microcoſmiid eſt ma-

ioꝛis ⁊ minoꝛis mundi etates. Septem
ſint planete. Septẽ candela bꝛa.Septez
pꝛime vᷣtutes. Septeʒ pietatis officia.et

alia hmõi ꝑ appꝛopꝛiationem dicta ſuut

Seld vt ori famulus nullũ tpᷣs ſine dei
ude ꝑtranſiret pꝛeterhas cões ⁊ cano⸗
nicas hoꝛas duas alias ad fundẽdas pᷣ
ces altiſſimo inſtituit.quaꝝ alteraʒ lucer
narium.alteram añ ſomnium appellauit
Lucernariũ erat pꝛima hoꝛa noctis in ſe
ro.qñ ↄmuniter luminaria in domibꝰ aca

cendunt᷑ita ꝙ ſicut nunc ↄſuetudo extat
vt pulſet᷑ tribꝰ vicibꝰ cãpana? aue M,?

ria a fidelibo perſoluat᷑.ita ea hoꝛa vole
bat ſanctꝰ vir vt fratres in vnum in oꝛa⸗

toꝛio ↄuenirent: ⁊? diceret᷑ pſalmus vnuus

Reſponſoꝛium vnũ.Antiphone tres.cũ
lectionibꝰ tribus.Hoꝛa an ſomnium erat
qñ iam facta cena imminebat tpᷣs eundi
wꝛmitum:tunc etiã iuſſerat vt ab oñnbꝰ
in vnum ↄgregatis certi pſalmi cum qui
buſdam oꝛationibꝰ ſoluerent᷑. Manc ho⸗

ram pᷣterlapſam reſuſcitauimꝰ nos ĩi eag

dem beati Auguſtini religione mandaui
mus em̃ vbiq; in oꝛdine anteq; eat᷑ doꝛ⸗
mitum. Vt in vnũ fratres ↄueniant.⁊ ꝓ
viuis defunctis in pꝛimis faciant ſuffra
gia cũ pſalmis ⁊ oꝛationibꝰ inſtitut. De
inde faciant ↄfeſſionem. Tertio qͥ pꝛeeſt
abſoluat ↄfitentes · Quarto aqua bnñdica⸗
ta fiat aſperſio. Poſtremo bndictionem
recipiant a pꝛeſidente ⁊ ſic in nomine do
mini vnuſquiſq; intret ſuam cellẽ vel ad

oꝛandum vel qd doꝛmiendum cum vcbi/

to ſientio. ¶Sequitur·

io tua

Mertiũ mandatũ de audiendis lectiõibꝰ.

T tempoꝛe opoꝛtuno poſt lucer⸗
e nanum omnibus ſedentibus le/
Agantur lectiones.

Ambꝛoſius

intereſt. quoniam vt Auguſtinꝰ
In cõmentarijs pſalmoꝝ ait. Oꝛa
ocutio eſt ad deum.lectio locutõ
eſt dei ad te. Quando legis deus tibi lo
quitur.quãdo oꝛas.tu deo loqueris. per
oꝛationem tuas facis deo petitõònes· per
lectiões deus te docet.quid ⁊ quomodo
petere debeas.per oꝛationem affectum
tuum reſeras qᷓ;q; ille notioꝛ ſit ei q; tibi
per lectionem voluntateʒ tibi manifeſtat
per lectionem ipſe iubet quid facere debe
asper oꝛationem eius tu iuſſa comples.
Et quoniam nemo adimplere poteſt que
ignoꝛat: Idcirco dei ſeruo non ſoluʒ opꝰ
eſt oꝛare.ſed etiam lectioni vacare: Et q̊/
niam fints pꝛeſtãtioꝛ eſt his que ſunt ad
finem ⁊ oꝛationis gratia mandat᷑ lectio.
Mꝛoinde merito pꝛimũ iuſſit oꝛare.⁊ po⸗
ſtea lectiones audire. Debent autem le⸗
ctiones tempoꝛe opoꝛtuno audiri.opoꝛ/⸗
tunitasautem tempoꝛis in pꝛeſentiarum
bifariam accipitur.vt ſcilz quando tempꝰ
illud iuſtis. maioꝛibus ⁊ neceſſarijs ne⸗
gocijs non impeditur. Minoꝛa eni ſem/
per maioꝛibꝰ cedunt.Rurſus opoꝛtunuʒ

tempus ad lectiones audiendas dicimꝰ

non ſolum quando fratres ſoluti ſuut cu
ris.ſed etiã quando ſobꝛioꝛes ſunt. Sed
poſt hoꝛam lucernariam. que eſt ante ce/
nam cum iaʒ facta ſit digeſtiol ſobꝛietatis
tempus eſt.ideo eo tempoꝛe congrue le⸗

ctiones audire fratres iubentur. Sed

quo pacto innuit.cum addit.omnibus ſe

dentibus legantur lectiones.per ſeſſionẽ
duo indicantur ad lectiones capeſcẽdas

opoꝛtnna.vtpote quies ⁊ attentio. Nam
ſedẽs qui eſcit ⁊ qui quiete fruitur.ſi vult
eſt attentioni idoneus.ideo tecte inquit
Ariſtoteles·Sedendo ⁊ quieſcendo qami/

ma fit pꝛudens. aduertendum tamen qð

non tm̃ coꝛpoꝛis qᷓ; mentis opus ẽ cnes
3

Ideo per hoc. qð ait ſedendo. intellełxit
quietem coꝛpoꝛis.um vᷣo addit.⁊ qui⸗
eſcendo/intellexit quietem mẽtis ad quã
velut ad pꝛeuiam diſpoſitionem ipſa ſeqͥ

tur attentio.ita q; qui vult bene capax ei

ſe lectionis.motum coꝛpoꝛis.fluctuatio
nẽq; mentis abijciat.⁊ attentionem habe
at neceſſe eſt.Sed cum non omni tempo
re idem dicatur officium. quale ⁊ quan/⸗

tum ſingulis menſibus dicendum ſit. ex⸗·

ponit cnm dictt.
¶extus

Octurne autem oꝛationes menſe
nouembꝛi.decembꝛi.ianuario.et
febꝛuario.antiphone duodecim.
Pſalmi ſex.lectiões tres.marcio.apꝛiliſe⸗
ptembꝛi.octobꝛi.antiphone decem.pſal⸗
mi quinq;.lectiones tres.maio.iunio. iu
lio ⁊ auguſto antiphone octo.pſalmi q̃⸗
tuoꝛ.lectiones dune.

Auguſtinus

Kömentum

AVm omnia.vt inquit Salomon
tempus ha beant.omnia ſunt tẽ⸗
poꝛi accõmodãda · DHinc fit vt ec
cleſia libꝝ Geneſeos vno tempoꝛe.quan
do ſcilicet creatus eſt mundus alio tem/
poꝛe.ſcilicet quando dominus reſurrexit
actus apoſtoloꝛum ⁊ apocalipſim Johã
nis.alio epiſtolas auli.alio parabolas
Salomonis.alio alias partes biblie iu⸗
xta tempoꝛum diſpoſ.tionem legi pꝛece/
pit· Sic Auguſtinus iuxta menſium pꝛo
pꝛietates ⁊ pꝛolixitatem noctium officiũ
ſtatuit eſſe dicendum pꝛout in textu cla⸗
re patet. Sed quo pacto dicit aliquis cũ
Auguſtinus nondum clericus eſſet has
puimas duas regulas edidit ⁊ officiũ ſic
collegialiter dicendum ſtatuit dicenduʒ
ꝙ nullus poſſit nouã religionem fundaꝰ

re.nec nouas dare regulas.aut nouũ of ¶ Quanũ pꝛeceptum deoperibꝛmanuũ

Textus Auguſtinus

ficium ſine ſedis apoſtolice auctoꝛitate in

ſtituere.noua eſt lex.nouũq; ius.ſed an⸗
tea quicũq; animamm habebat curã po
terat illis ritum viuendi dare:At vᷣo ſan⸗
ctus AHuguſtinus curã habebat gnimaęg

rum.receperat enim poteſtatem a ſancto

Aim bꝛoſio fratres congregandi. Et ſan/
ctus Simplicianus ſicut ipſe in ſermone

¶ Ambꝛoſius

nt incipit. At nobis per litteras decla⸗

rauit ſanctus pater Hieronymus teſtq/

tur duodecim fratres ſibi donauit.⁊ alioſ

poſtmodum denuo recepit. EUnde in eo

ſermone inquit. perreri ad virũ illũ Sim
plicianum depꝛecans cum fletu = gemi/
tu.vt mihi quoſdam de ſuis fratribus ſer
uis dei donaret. ⁊ donauit eos mihi pa-
terne.⁊ quare eos paterne mihi donauit
q; ſciebat me velle monaſteriũ in Aphꝛi⸗
ca edificare.⁊ aſſumptis mecum Anaſta

ſio. Fabiano. Seuero/Hicolao. Doꝛo⸗
theo.yſaac. Nicoſtrato.aulo. Cyril⸗

lo. Stephano. Jacobo.⁊ Ditale paup.
culo. qui pecunie ſacculuʒ apud ρνdio
lanum inuenit ⁊ non rapuit.de quo iam

ſermonem fecimus, qꝛ innenit ⁊ nõ rapu
it.nec poſt aurum abire voluit; Iſtis igi

tur mecum aſſumptis imitari cupiebã cũ

cariſſinis meis amicꝭ. Enodio. Alippio
⁊ Pontiano.qui diu mecuʒ fuerunt.⁊ cũ

ceteris duodecim. quos nuper aſſumpſe

ram illos.quoꝛum famam etiam ſanctus

pꝛeſoyter NHieronymꝰ mihi deſcripſerat.

Ha bens igitur Auguſtinus hos fra⸗

tres ſub ſe potuit illis regulam dare.⁊ di
uinum officium dicendum conſcribere.
Gqᷓ;; ita ſit.non tamen hoꝛum fratrũ he/
remitarũ pater dici pꝛopꝛie potuiſſet. nio
ſi poſtmodum in eoꝛum patrem ab eccle

ſia fuiſſet confirmatus. ſicut de facto exti

tit ceu in noſtro defenſoꝛio diffuſe pꝛo-
bauimus. Sicut nec Franciſcus minoꝝ
HNiec Dominicus pꝛedicatoꝛũ. Hec Be⸗-
nedictus monachoꝛum. q;qᷓ; illos cõgre
gaſſet ⁊ regulam dediſſet. paterdici ponꝛ-
iſſet. niſi per eceleſiam quiſq; ſue religioo
nis pater confirmatꝰ extitiſſet. Qm̃ qui-

cũq; pꝛomouetur ab alio debet pmoueri

⁊nemo ſeipſum. Ande Petrũ. Andreã.

Johannem.⁊ deniq; MPaulum.chꝛiſtus

ad apoſtolatum vocquit. Sequi᷑

Perentur a mane vſq; ad ſertam

o Es ſerta vſq; ad nonam vacẽt le⸗
ctioni.⁊ ad nonã reddãt codices.

⁊ poſtq́; refecerit ſiue ĩ oꝛto. ſiue vbicũgg
fuerit faciqt opꝰ vſq; ad hoꝛã lucernarij

— — - — —

☚ –– —

e⸗ Ldech
Efnns in
ndnnn
s n⸗ N
enh donaue
oo⸗ doo⸗
deqnon
do Appo
Bfunntni

per ſunde

aan ſas

wRRbar
un fmnuͤhe⸗
uponniſ i
ndenoen
Atmi Frbe
potenda
ſer i

nimn un
WGDãDA

Fo.

Ambꝛoſius

Aoniam temponobis datumẽYẽ. „
vt illud totum vel in dei en

vel in negocijs pꝛo vita cõſeruan

Va expendamus. Ideo virſanctus oẽem

tempoꝛis partem in debita diſtribuit ex⸗

ercitia. Ham a mane vſq; ad hoꝛaʒ ſextã
inquit. manibus operentur.tum pꝛo con

ſeruanda ſanitate. quoniam inquiete

nimia omma membꝛa fiunt languida.
tum pꝛo neceſſitatibus monaſterij ⁊ fra⸗
trum ſubuentione.tum ꝓ recreanda men

te. Hã q;diu anima in ergaſculo coꝛpo/

ris manet illius paſſionum eſt particeps.

⁊ ideo vacare contemplationi femꝑ non

poteſt quinimo ſi in vita contemplarun

titur. multis temptatiõibus obꝛuitur.q̃s
vt effugere poſſit ſalutiferũ remedium eſt
exercitium.pꝛopterea MHieronymus mo⸗
net.ſemper aliquid boni operis facito.vt

te dyabolus inueniat occupatum.nõ enĩ

facile capitur a temptatoꝛe.qui bono va⸗

cat exercitio. Et addit a ſexta vſq; ad no⸗

nam vacent lectioni. Et ad nonam red/
dant codices. Que autem lectiones.qua

rũ q; doctrinarum erant Ule. Arbitramur

noui ⁊ veteris teſtamenti ⁊ earũ nõ mo⸗

do diſciplinarum.que ad deuotionẽ ex⸗
citabant animũ.ſed que opus erãt ad di
uinum verbum pꝛedicandum ⁊ ad tuen/
dam.⁊ defendendam ↄtra hereticos chꝛi
ſti fidem. quoꝛum ipſe malleus ⁊ hoſtis
acerrimus factus erat.⁊ tales quales ipᷣe
erat ſuos cupiebat frẽs euaſuros. Reddir

tis autem codicicibus eoꝛũ cuſtodi ad re

fectionem accedebant quidem famelici

quoniam ocium faſtidium parit.exercitiũ

famem. fames autem miromodo dulcia

reddit que faſtidium facit inſipida.qua qͥ
dem refectiõe cum gratiarum actione ex

pleta iterum vſq; ad hoꝛam lucernarij ex

ercitium ſiue in oꝛto/ ſiue vbicunq; oꝑ

erat facicbant.⁊ eo pacto totam diem in

bonis expendebant operibꝰ. ſciẽtes ꝙ de
oĩ tempoꝛe amiſſo.erant reddituri rõem.

MPoerinde beatꝰ Hieroꝰ.ad Demetriadeʒ
inquit.nihil in ſctõ ꝓpoſito ocio deterius
elſt.qð non ſolũ non acqͥrit noua.ſed etiã
parta ↄſumit ſctẽ vite rõ ꝓceſſu gaudet ⁊

creſcit ceſſatione toꝛpoꝛis· ¶ Sequit᷑
Quintũ pꝛeceptũ de abdicatoe ꝓpꝛietat

(Kextus

CxVI

Textus (Auguſtinus
Eno ſibi aliq̃d vendicet pꝛopꝛiin
ſiue in veſtimẽto. ſiue in quacũqs
re.Apłica eni vita optam viuere

Zimbꝛoſius

v Igdens dei ſeruꝰ qᷓ; graue pecca⸗
tũ eſt in religioſo ꝓpꝛietas. man
dauit vt ĩ nulla re aliqͥd ſibi vẽdi
cent ꝓpꝛium etiam in veſtimentisque ſi
bi ad vſum ſunt conceſſa.ac ſi aperte dice
ret.ſihec que vident᷑ eſſe impartibilia de
bent dici cõmunia.vt dicatur noſtra tuni
ca.noſtra cappa.quto magis ⁊ alia oĩa
que diuidi poſſunt. Et rationem reddit
quare nemo debet ſibi vendicare aliquid
pꝛopꝛium.qꝛ vt inquit.apoſtolica vita vi
uere optamus. Apoſtolica eni vita erat.
vt in actibus ſcribitur apoſtoloꝛũ.vt nul
lus diceret aliquid pꝛopꝛiũ.ſed eſſent eis
omnia cõmunia.⁊ diſtribueretur vnicui⸗
q; pꝛout cuiq; opus erat.ad hanc auteʒ
cõmunem vitam ſeruandam caritas que
nõ querit que ſua ſunt.nos impellit.Dei
benignitas ſuper iuſtos ⁊ iniuſtos effu⸗
ſa nos concitat.ſaluatoꝛis clementia.qui
non pꝛo nobis tm̃ · ſed pꝛo peccatoꝛibus
moꝛi dignatus eſt nos hoꝛtatur. Mali⸗
cia item pꝛopꝛietatis ad eam abdicandã

M

Koõmentum

pꝛopter quam iudas laqueo ſuſpenſus ẽ

Anania ⁊ Caphira perierunt. Januariꝰ
damnatus eſt.⁊ alij innumeri eterno cru
ciantur igne nos mouet. ¶ Sequit

Sexrtum pꝛeceptũ de euitanda murmu⸗
ratione.
Auguſtinus
Eñmo cummurmure aliquod fa/
Neiat vt nõ ſimili iudicio murmu/⸗
Aratoꝛum peregt.

Kõmentu
Vare que pꝛo fratribus 2 mona
W ſterio facienda ſunt ſi ine murmu⸗
re fieri debent · ne ſimili iudicio

N murmuratoꝛum pereant. Sed quod.

⁊æ quale murmuratoꝛum fuerit iudicium.

dicat tibi in pꝛimis. Maria ſoꝛo:ꝛ Moy

ſi. que contra eum murmuraſſet.mox per

cuſſa ẽ lepꝛa:apparẽs caro ei cqdẽs ſicut
nix. Dicãt tibi filij iſrael.quoꝝ nullus in
repꝛomiſſiõis terram intrare potuit. qͥ cõ
tra deum murmurauerat. Dicãt tibi cho⸗
re dathan.⁊ Abyron.ſuoꝝ pedibus diru

ta eſt terra.⁊ aperiens os ſuũ deuoꝛauit

illos cũ tabernaculis ſuis ⁊ ſubſtãtia eo

rum. Deſcenderũtq; viui in inferno oper

ti humo.et perierũt de medio multitudi
nis. Om̃ ſteternnt aduerſus Mopſen et

Aaron dicẽtes.ſufficiat vobis.qꝛ omnis

multitudo ſanctoꝛuʒ eſt.⁊ in his eſt dũs.

Cur eleuamini ſuꝑ populuʒ dñi. Dicat
tibi Sẽnach erib rex Aſirioꝝ. qͥi murmu-

rans cõtra deum.ipſum arundine a vẽto

agitatam appellans percuſſis in ſuis ca/

ſtris ab angelo in vna nocte centũ octoa
gintaquinq; uuilibꝰ armatoꝛũ.⁊ reuerſus

Niniue adoꝛanſq; in tẽplo deum ſuum.

NHeſdraac ab eiꝰ fuit filius interemptus.
Dicant tandẽ ⁊ alij innumeri.qui eoꝛum

affecti. Sequit᷑

murmurationibꝰ diuerſis fuerunt penis

Septimũ pᷣceptum de reddẽda ſuperio⸗
nbus obedientia.
Textus
Igdeliter obediant.hi patrem ſuũ
poſt deum honoꝛẽt.pꝛepoſito ſuo
deferant ſicut decet ſancto.

¶omentum

” Ambꝛoſius
Lii pfecto fideliter obediũt. qui

re iniũctũ eſt. ſed etiã qũ.quomo

do- hꝛopter quid demandatũ eſt faciũt

in deu totum qð per eos benefactũ eſt re
ferentes. Cum vvo ſubdit. Hi patrẽ ſuum
poſt deum honoꝛẽt pᷣpoſito ſuo ꝛc̃.per pᷣ
poſitũ intelligit pꝛioꝛẽ localẽ.qui fratrum
curã imediate gerit.de quo dixit in tertia

regula. ꝛepoſito vio tãqᷓ; patri obedia
turper pꝛem quẽ iubet poſt deum hono⸗

rari illũ intelligit.qui oiĩim vniuerſalẽ cu⸗
ram gerit.quem in tertia regula appella⸗
uit pꝛeſbyteꝝ.i.ſenioꝛẽ nõ quidem ab an
mis.ſed a pꝛudẽtia ⁊ pᷣſidentia:vbi cũ di⸗

.

ctauum pꝛeceptum de lectione aud iẽy

Eömenti

Auguſtinus

nõ ſolum faciũt qð eis a ſuperio

Xiſſet ppoſito veſtro tanq; patri obediat᷑.
Statim adiecit multo magis pbᷣꝛo· qui
oĩim veſtrum curam gerit. hic poſt deum
phonoꝛandus eſt. Quoniam ſicut maxi/

mus pontifex in toto oꝛbe vicẽ gerit ſum

mi dei.ita ⁊ generalis in ſua religione nõ
ſolum Auguſtini. Benedicti.vel Franciſ
ci vicẽ gerit· Sed etiam pꝛincipaliter oii-
potẽtis dei qui eos miſit ad has religio⸗

nes inſtituẽdas.pꝛopter hoc ſaluatoꝛ in
euangelio ait. Qui recipit piophetam.
ſcilʒ miſſum in nomine pꝛophete. ſcilicet

mittentis·qui eſt rex ⁊ pꝛinceps pꝛophe/
tarum mercedem pꝛophete accipiet. ac ſi
aperte diceret. qui in pꝛopheta miſſo ho

noꝛat deum.qui eſt pꝛophetarum inſtitu
toꝛ.a deo mercedem recipiet. ¶ Sequit᷑

da in menſa.

Edentes ad menſam tacegt au⸗

dientes lectionen.
Ambꝛoſius

QRia ſimul in hoc pᷣcepto ſeman
daea pꝛecipiuntur- pꝛimum vt ſede
Aant ad menſam. pꝛopter hoc rep⸗
hendendi ſunt iülli.⁊ ſi moniti non ſe coꝛ/
rexerint caſtigandi ſi bibentes vel come⸗
dentes ad menſam ſtẽt. ⁊ multomagis qͥ;
hincinde comedentes diſcurrũt. Secun
dum eſt vt taceant· Memo enim in men⸗
ſa ſine pꝛioꝛis licentia loqui debet.Hãq;

ſummum ſilentium in ea ſeruandum eſt.

Lum pꝛopter cõtumelias:murmuratio⸗
nes.tumultus:contentiones:⁊ vaniloqͥa
euitanda.in que omnia facillime incidũt
comedentes. Cum ne pandantur archa

na.quoniam vt vulgo dici ſolet in men/

ſa ⁊ in aculeo reſerantur occulta. Cũ p/
pterhoneſtatem ac modeſtiam cuſtodien

dam.cauponum enim ſtipendiarioꝛuʒ ac
lenonum eſt edacitati loquacitatem con
iungere. Tum vt ipſa lectio ſine tumul-

tu audiatur.Certium eſt vt lectio legatur
ſcilʒ tamdiu q;diu durat refectio.cui ra⸗
tionẽ in tertia regula poſuit cũ dixit. Cũ
acceditꝭ ad mẽſã donec ide ſurgat qð vo

l
N
ſdan
Ama
rſen
Noneng
Fun
Ago⸗
ſlgo⸗
luntnis
Pann,
ſclen
3Pper
Naxi

en

wutn
(Sat

e woi

ugüne

nai

nunt
ð
Plrmni
MarN

(ertus

poſitus talem curq gent
circo ſiue in ſpiritualibꝰ. ſiue in tꝑalibus
aliquid alieui.vel toti monaſterio opzus

Fo.

bis gm conſuetudines legit᷑ ſine tumultu
caotentionibꝰ audite He ſole vobis fau

ces ſumant cibũ.ſed ⁊ aures eſuriant dei

verbum. Ita ꝙ ſicut coꝛpoꝛi coꝛpoꝛalem
ita ⁊ aĩe ſpinitualem tribuere cibum debe
mus.At vᷣo ſalubernimꝰ ſuauiſſimꝰ ac io⸗
cundiſſimꝰ aie cibus.quem eſurit ⁊ appe
tit ipſum eſt verbũ dei. ¶Oequitur

¶ Nonũ peceptũ de ſollicitudine pꝛepoſiti

Jautem aliquid opus fuerit O-

poſitus eoꝝ ſollicitus ſit.
omentum
Rniſi vt ſollicite q ad eoꝝ ſpectant

officium exequant᷑. At enim pꝛe
s talem curq gerit monaſterij. J4

fuerit.vel ꝑ ſeipſũ.velꝑ ſuos ĩferioꝛes of

ficiales iuxta rei exigentiã. aut per aliquẽz
alium ꝓut expediens videbit᷑ facere ſolli⸗

citꝰ ſit. alioqᷓn noſcat ſe de negligentia ſal
tem a deo eſſe puniendũ. qͥ ſicut nullũ bo

num irremuneratũ⸗ ita nullum malum
quantũcũq; exiguũ relinquit impunituz

mõ omne defectũ.qͥ ꝓpter ſui eueneritin⸗
curiam ſibi dignoſcat eſſe imputandum
. Sequit

Decimũ pceptũ eſt de vſ⸗ u vini cedẽdo.

Abbato dñica ſicut conſuetulo
eſt qui volunt vinũ accipiant.

¶ Ambꝛoſius

Anes illi ſcti patres ſummope⸗
re nitebant᷑ carnẽ domare. vt incẽ

Auguſtinus
mentum
tiua extinguerent᷑ libidinis.⁊ ſpi

Augꝰ.ſuoꝝ fratrum collegio.vt illoꝝ pꝛi

ſcoꝝ patrum imitarent᷑ exemplũ.vinũ in
terdixit pꝛeterq; in magnis ſ olẽnitatibꝰ?⸗

Hn ob aliq cãm officiales crean-⸗·

Kömentum

ritui eſſet ſubiecta.⁊ pꝛecipueabſtinentia
elce ⁊ potꝰ vini. qm̃ in illo vt ꝓpheta inqͥt
multũ cõſiſtit luxuria.ꝓpterea vir ſanctꝰ

CXVII

in diebo dñtcis 1ſabbatis in quibd illud

ſumere volentibꝰoceſſit. Sed pleriq; oẽs

illiꝰ potum tm̃ abhoꝛrebãt vt nũqᷓ; quis

de cauſa ipſum auderent acciꝑe.vñn in ſer
mone ad clericos yponenſes eos obiur
gans ait.ꝑgite ad fratres meos.⁊ diſcte
ab eis.qꝛ mites ſũt ⁊ humiles coꝛde.pau
peres ſpiritu.⁊ filij obediẽtie egredimini
foꝛas.⁊ qͥd eſtis vos.⁊ quid ipſi ſint cõſi-
derare vos volo. Hũquid ⁊ vos eſtis qGd
les ipſi ſunt. O vtinã tales eſſetis quaeles
ipſi ſunt.vos enĩ voꝛatoꝛes eſtis.⁊ ipſi ſũü⸗

me ſobꝛietatꝭ· Vos diſcurſoꝛes ciuitatũ·

2 ipſi iſus boim fugiunt. AUos impudi

ci.⁊ ipſi caſti. Aos deriſoꝛes.⁊ ipſi feruẽ
tiſſimi oꝛatoꝛes. Eos pellibꝰ cuniculoꝝ
vel varioꝝ oꝛnati iacetis.⁊ ipſi ouino co
loꝛe nigerrimo aſperrimoq; ſunt indquti.
Aos delicate paſci ſũme curatis carnes
varias affectãtes.Et ipſi poſtqᷓ; heremũ
intrauerũt.nũqᷓ; earnes ſumpſerũt. Vos
vina electa ſpeciebuſq; inebꝛiata q̃nitis.
⁊ ipſi ſꝑ puſillũ aque recipiunt. Ecce q̃n

ta illoꝝ fratrũ erat abſtinẽtia ⁊ pcitas bi
bendi ꝙ nõ ſolũ nõ bibebãt vinũ ſʒ aqdu,ãs

in exigua capiebãt mẽſura.⁊ merito qdẽ.
qm̃ abundantia ge ⁊ aque peſſunde⸗
dit ſogqomam. ¶ Sequuk··

¶ audecimi mãdatũ de frib foꝛas mittẽ

Jop fuerit ad aliquã neceſſita-
¶ Ambꝛoſius

Vo ſez ad paucioꝛes eant. pinde
in tertia regula dicit.nec eantad
balnea ſiue qcũq; ire neceſſe fue⸗

rit min? qᷓ; duo vel tres.⁊ nõ vagãdi gra

tia moꝛe circumcillionũ eant.ſed cũ opꝰ
fuerit ad aliquam neceſſitateʒ vel pꝛo bo
no publico monaſterij.vel pꝛo aliqua ne
ceſſitudine alicuiꝰ ex fratribus mitti: inat

enim mitti.quoniam non niſi miſſi a ſu⸗
peri oꝛe fratres extra monaſterium ire de/

bent. ⁊ cum quibus pꝛepoſitus iuſſerit ꝓ

ficiſci tenent᷑.tum vt ꝓpꝛia ſicut religio-

ſos decet abdicetur volũtas.tũ vt ↄgrus

—
.D
5 .

⁊ conueniens conſignet᷑ ſocictas. Lũ et
pꝛepoſitus tam monaſterij qᷓ; fratrum fa⸗

cilius commodiuſq; opoꝛtunitati poſ-

ſit occurrere.ſoli autẽ incedere nullatenꝰ
fratres debent. tum qm̃ ve ſoli.qm̃ ſicut
ſcriptum eſt.ſi ceciderit nõ habet ſuhleuã
tẽ.tum cauſa cõis recreationis habende.
qm̃ nulla ſine ſocio iocunda eſt poſſeſſio
Tum vt alter de altenꝰ moꝛibꝰ poſſit red
dere teſtimoniũ. Cum deniq; cã euitan⸗
de murmuratiõis ſecularium.quoꝝ ſem
per fuit conſuetudo religioſis ſolis ince⸗
dentibꝰ detrahere.¶ S equik

¶ Duodecimũ mandatum denon mandu⸗
cqdo extra monaſteriũ.

Emo extra monaſteriũ ſce pres
cepto manducet neq; bibat. NHõö

(Eomenti

„π enĩ hoc ad diſciplinã pertinetmo

D diſciplinã enim moaſterij ſpea

1 ctat.vt in inceſſu · ſtatu ⁊ i oibus
nmgotibus veſtris. qᷓ; ad moduʒ in

fendat aſpectum. Offenditur autem ple/⸗

rũq; in manducando ⁊ bibẽdo ſeculariuz

aſpectus.qm̃ nũqᷓ; ita parce cibum potũ
q; ſumere religioſi poſſunt qͥn ab eis iudi
cent᷑.aut ꝙ nimis auide aut ꝙ ſuperſlue.
aut ꝙ ĩmunde ſumpſerint.⁊ nõnũqᷓ; mo
deſtiam vertũt in hypocriſim dicẽtes.co
rã nobis volũt ſob:ij apperere.in mona/⸗
ſterio autem deuoꝛãt ſicut lupi rapaces.
Si autem contingat ꝙfrẽs vel pꝛopter
pluuiam.vel pꝛopter negocioꝝ ĩminẽtiã.
extra hoꝛam pꝛandij vel cene notabiliter

pꝛeter lapſam foꝛis detineant᷑ ⁊ comede⸗
rint pꝛeſertim ſi debiles fuerint huiꝰ man

dati vt arbitroꝛ.trãſgreſſoꝛes nõ fiuntdũ
modo ſilentiũ.benedictionem.etalias oꝛ

dinis cerimõias.quoad fieri poſſit. obſer
uent ſcientes iuxta apim ſcribencẽ ad Ro

manos. ꝙ nõ eſt regnũ dei eſca ⁊ potus.
ſed iuſticia ⁊ pax ⁊ gaudiũ in ſpirituſctõ
Qui eni in hoc ſeruit chꝛiſto.placet deo.

„» ¶ Ambꝛoſius

tertia regula dicit. nihil fiat ꝙ cuiuſq; of

ſunt ſectemur.⁊ que edificationis ſunt in
uicem cuſtodiamꝰ.MNolite pꝛoptereſcam

Ddeſtruere oꝑpꝰ dei.Omnia quidẽ ſunt mũ

da.ſed malum eſt homini qui per offen/⸗
diculum manducat. Bonũ eſt non manv
ducare carnem.⁊ nõ bibere vinũ. neq; in
quo frater tuus Gendk. aut ſcandaliʒa
tur.aut infirmatur. ¶ Sequit᷑

Kertiũdecimũ mandatuʒ de vendendis

2 emendis rebus.
¶exus ¶ Auguſtinus
— J opꝑa monaſterij mittantur frẽs
vendere.ſollicite caueãt. ne qͥd fa
ciant ↄ pꝛeceptũ ſciẽtes qm̃ exar
cebant dñm in ſctis ſuis. Si aliqͥd emant
ad neceſſitatẽ monaſterij.ſollicite ⁊ fide⸗

¶ Ambroſius
Ancti illi patres tum vt ociũ eui

tarent.q̊ nihil in famulis dei pe⸗
riculoſiꝰ.Cum pꝛo victu ⁊ veſti⸗
habendo. Tum vt apoſtolum ſaulũ

imitarentur.qui vltra pꝛedicationem no/
cae ⁊ die manibus operabatur.ne popu⸗

lis quibus pꝛedicabat.fieret oneroſus in
hoꝛtox cultura. in alijs artibus. que ſi⸗

ne peccato ſcandalo offendiculo in he-⸗
remo fieri poterant laboꝛabant.⁊ olera ?

alia que inde naſcuntur.⁊ ciſtellas ſpoꝛ
tulas alia huiuſmodi.que ſine infamie
⁊ peccati labe faciebãt.vendere mittebãt.
⁊ quoniam in vendendo emendoq; mul
ta ſolent cõmitti peccata.vel in quantita

te vel in qualitate rerum. vel etiꝗ in actu

ipſo nũc mendacia dicẽdo.nũcplꝰ vendẽ
do aut minꝰ emendo:qᷓ; ſint ipſarũ reꝝ va
loꝛes.iõ ait.ſollicite caueãt ne qͥd faciãtõʒ
pᷣceptũ.Pꝛeceptũ enĩ eſt.vt nulla oꝑe vł
vᷣbo in emendis vendẽdiſq; rebꝰ fraus fi
at atq; deceptio: ſcientes qm̃ exarcebant
dũm in ſctĩs ſuis.Exacerbare eni cxaſpe
rare eſt. Exa ſpare aũt quempiã ẽ ipſũ nõ

mõ ad rigoꝛẽ iuſticie:ſed ad crudelitatẽ in

qucere. Deꝰ ergo exarcebat᷑ in ſanctis ſu⸗
is:qñ ꝑ falſos mĩſtros ſcõꝝ miſtenia male
⁊ iiuſte miniſtrantur.igitur ſtudeant mi/

niſtri · eoꝛum miniſterium fideliter ⁊ iuſte

e. 4 4

nn

alg
/

Pongfnt
Rptenin
iciſineri
ugofn
ücknonnan
emni neg,
iuſanctin
i

Bdenad

CKgin

aei riͤf
ts Gnern

tüieno e

etiden

(ie

wntcid
n mdisdeſ
roren ne⸗
volwlun u
chicaonant⸗
naun aehoßt
handchadſiet
sndlsgueſ
Kmndbnbe

otwNt0en

eleletſpe
1 genenin
G 5

NQNuartudecimum mandatũ de euitan⸗

¶ Koͤmentum

-3
..

Fo,

crecutioni demandare. ⁊ in omnibꝰſol/
licite fideliter. tam in vendendis ꝙ; in

emendis ad neceſſitatem monaſterij ſpe⸗
ctantibus vt ſeruos dei decet perageret.

intib

¶ Sequit᷑

do ocioſo verbo.

Kioſum verbü apud illos nõ ſit.
Mane ad opera ſua ſedeãt poſt
oꝛationeʒ tertie eant ad oꝑa ſua.

non ſtantes fabulas contexant.niſi foꝛte
aliquid ſit ꝓ vtilitate anime ſedentes ad
ospa taceant. niſi vt neceſſitas operũ exi⸗

geret. vt loquat᷑ quis.

CLioſum verbũ vanũ eſt verbum.
vanũ verbum vane conſciẽtie eſt
Wiudex.nec abſq; iudicio erit.qͥ i⸗
lud ꝓtulerit.qꝛ ab oĩ ſtatu rectitudinis de
periunt.qui ꝑ verba vana dilabunt᷑· pꝛo⸗

pterea inqͥt Apłs. Colloquia mala coꝛ⸗

rumpunt bonos moꝛes. Et ideo nõ ſolũ

apud illos.ſ.qui emunt ⁊ vendũt.Ocio⸗
ſum verbũ eſſe nõ debetſed nec apud ali
os quoſcũq;.Alliga igit᷑.vt diuꝰ antiſtes
Am bꝛoſi git. Sermonẽ tuum ne luxuri
et:ne laſciuiati:ne multiloqͥo peccata ſibi
colligat ſit reſtrictioꝛ.et ripis coherceat᷑.
cito lutũ colligit.amnis exundãs· Jugũ
ſit verbis tuis. ⁊ ſtatera atq; menſura vt

ſit grauitas in ſenſu: in ſermone pondus

atq; in vᷣbis modus ſcito ſicut ſcriptũ eſt

ꝙ moꝛs ⁊ vita in ptate lingue.moꝛs autẽ

per linguã ingreditur. per has vias ſer
pitt.ſi videlʒ falſum.turpiè᷑ ꝓcaciter inde/⸗
uote-⁊ non opoꝛtune loqrnis.igit᷑ hec tibi

caue.vt in te ocioſũ nõ repꝛehendat᷑ ver⸗
bu.Adiecit ſubinde in iuqioꝛẽ ſuperioꝛuzʒ
declarationẽ.q̃s conditiões ſeruare debe
ant in oꝑibꝰ faciendis.ſ: ꝙ nõ ſtantes fa
bulas ↄtexant.ſed ſedẽtes taceant.niſi foꝛ
te vel pꝛo vtilitate aĩe.vel ꝙ opeꝝ neceſſi

CxVIII

V ãas aut non oi virtute adiuuãẽ
Hte miſcðdia dei hec conatꝰ fueritĩ
plere.ſed ↄtumaci aio deſpexerit.

ſeł atq; iteꝝ cõmonitꝰ.ſi non emendaue⸗
rit.ſciat ſe ſubiacere diſcipline mõaſterij

ſicut opoꝛtet. Si autem talis fuerit etas

ipſiꝰ vapula bit.hec autẽ in noĩe xpᷣi fide⸗

Eoõmentu

.—K ¶ Ambꝛoſius

liter pie obſeruantes.⁊ vos pficietis.et

nobis non pua leticia erit de vꝛa ſalute.hᷣ

ſunt q̃ obſeruetis pᷣcipimꝰ in monaſterio

QIJhil pfecto ↄdere leges pꝛodeſſet
niili ille obſeruarent᷑.nihil pᷣcepta
dare. niſi executiõi mãdarent᷑.Ad
vo ob implẽda exequẽdaq; mãdata duo
ſunt pᷣcipua incitamẽta.timoꝛſ.pene ⁊ 8
mij atq; mercedis expectatio.altero trãſ⸗

greſſoꝛ afficit᷑ altero fidelis obſeruatoꝛ le

tas illud exigatvt qͥs loquat᷑ ⁊ hoc qui/

dẽ vbiq; ⁊ ſʒ.⁊ apud qſcunq; ab eis mo⸗

deſtia ⁊ ſctimonia ſeruet᷑.
¶ Lextus Auguſtinus

tat᷑.Et qm̃ extĩoꝛe ad amoꝛẽ ꝓficiſcimur.

Igcirco parens ⁊ pꝛeceptoꝛ nr vtrũq; po

nẽs pꝛimũ antepoſuit dicens.ſi q̊s auteʒ

nõ oĩ virtute.adiuuãte miſcdᷣia dei h̊ con

natꝰ fuerit adiplere.ſed ↄtumaci aĩo de⸗
ſpexerit ⁊ reliqua q̃ ſubdit vſq; ad ꝑticu⸗

l illã.hec autẽ in noie xpᷣi fideliter ⁊c.vbi

alteꝝ adiecit. Quoad pꝛimam lr̃am ait ĩ
pꝛimis. Si qͥs non oĩ virtute.i.tot viri⸗
bus appoſitis.⁊ rurſus oĩ virtute.tam.ſ.
moꝛali qᷓ; theologali adiuncta.qm̃ ſicut q̃
vniꝰmandati fuerit trãſgreſſoꝛ factꝰẽ oĩm
reꝰ. Ita ⁊ hec pᷣcepta q̃ ſine alijs virtutibꝰ
ſeruauerit trãſgreſſoꝛis eoꝝ penas nõ ef/
fugiet.Scðo ait adiuuante miſedia dei.
vt intelligamꝰ. ꝙ q;q; oẽs vires nĩ̃as in
his pᷣecptis exequẽdis adhibeamꝰ. nihil
tñ ſine dine miſcðᷣie adiutoꝛio facimꝰ.qm̃
vt ait Apłs.nõ eſt volẽtis velle.nec currẽ
tis currere.ſed dei miſerẽtis.ipſa etiã veri
tate teſtãte.que aꝑte locuta eſt dicẽs. Si
ne me nihil poteſtis facere. Lertio ait.ſʒ
ↄtumaci aio deſpexerit. Eotumsr enĩ
q́s reddit̃ multifanã. Pꝛimo qͥdẽ qũ per/⸗
emptoꝛie citatꝰ venire contemnit. Scðᷣo
qũ malicioſe ſe occultat.Tertio qñn impe
it ne citatio ad eũ ꝑuenire poſſit. Quar
to qñ citatꝰ ad iudiciũ venit.ſed iuri pare
re nõ vult. Poſtremo qñ offenſa ẽ naniſe

ſta ⁊ iuſſus a iudice non vult emendare.
QAuouis modo ↄtumax accipiat᷑ ꝑ inobe

—.

5

₰

dientiam ⁊ rebellionẽ fit cõtumat᷑.igit᷑ il⸗

le deſpicit mandata aĩo ↄtumaci:qui non
tãq; ignarus ⁊ impotẽs. ſed inobediens
⁊ rebellis mãdata adimplere contẽnit.h̊
ſi ſemel atq; iteꝝ cõmonitꝰ. Si nõ emen
dauerit.ſciat ſe ſubicere diſcipline mona⸗
ſterij. ¶ Monaſterij vᷣo diſciplina im di

uerſa ſtatuta diuerſa eſt. Alia enĩ eſt car-

ceratio.alia ẽ ieiuniuʒ.alia in nuda terra

ſeſſio alia cenſura eccleſiaſtica.alia fuſti-
gatio ad qᷓs. vel aliquaꝝ iſtarum vel alia

rum ſi plures fuerint ꝓut opoꝛtet maioꝛi⸗

ſcʒ vel minoꝛi trãſgreſſiõe.in obedientia.
rebellione.⁊ qualitate ꝑſone penſata de⸗
linquens dànet᷑.ita vt ſi talis fuerit etas

ipſiꝰ.i.vt nõ ſit ſenio confectꝰ. vapulabit
i. kuſtigari cũ pſalmo debet. Demũ ſub⸗
nectit alterũ dicens.hec autẽ in nomine

xp̃i fideliter.⁊ pie obſeruantes.⁊ vos ꝓfi
cietis.Et nobis non parua leticia erit de

veſtra ſalute.ac ſi diceret.qui hec que pꝛe
cipimꝰ in monaſterio ſeruabũt duo faci⸗
ent vnum ſibi .·ſ. in virtute ⁊ diuine gratia
ꝓficientes: Alterũ mihi Augu.de eoꝛum
ſalute leticiã dantes.qm̃ gloꝛia patris eſt
filiꝰ ſapiẽs. Ille enĩ verꝰ ẽ ſapiens qͥ deũ
cogſcit ⁊ amat.⁊ ille verꝰ ẽ amatoꝛ·q illiꝰ
mandatoꝝ fidelis eſt obſeruatoꝛ. fit ita⸗
qꝙ; ꝙ magna fuit leticia. Auguſtinꝰ de ſu
is fratri bus affectꝰ.qũ illos vidit ſua ob
ſeruare mandata. Poſtremo eſt adnotã
dum.qꝙ pꝛimũ mãdatũ:ſ.ante omnia fra⸗
tres cariſſimi diligat᷑ deus.deinde pꝛoxi
mus·a noſtris fratribꝰ in memoꝛiaʒ huiꝰ
regule adiunctũ eſt in exoꝛdium tertie ⁊
hec vltima clauſula.vtpote hecſunt.que
pꝛecipimꝰin monaſterio cõſtituti ponit᷑ p

exoꝛdio ab Hugone de ſctõ victoꝛe. q;d

nos in vetuſtiſſunis atq; emendatiſſimis

exemplarijs illam in rubꝛicã inuenerimꝰ

pꝛeſcriptam quibꝰ pꝛoculdubio trãſigit᷑
vt vtraq; fuit ab Auguſtino cõpoſita.qͥ⸗
rum hanc ſolis ſuis fratribꝰ heremitanis
tertiam heremitanis ⁊ canonicis voluit
eſſe cõem ad laudem dei.⁊ noſtrarũ ani⸗
marum ſalutem. men.
Anũ pꝛeterea nõ ẽ omittendum.qꝙ cũ
in noſtro exoꝛdio huiꝰ interpꝛetationiꝭ.
ac in noſtro defenſoꝛio in ambiguũ du⸗
ceremus.quo in loco Auguſtinꝰ hanc ſe⸗
cundꝗᷓ regulã ediderit.dicẽtes id clare ad

hũcvſq; diẽ cõpertũ nõ haberemꝰ. NHolz

tes poſtea pꝛimã regulam interp̃tari.di⸗

ligenter hurꝰ ſacratiſſimi doctoꝛis dicta
ĩiueſtigauimꝰ.⁊ libꝛos multos ac etiã ſer

mones legendo:incidit in manꝰo noſtras
in vetuſtiſſimo codice ſermo qͥdam de mo
rnibus ⁊ vita clericoꝛi.qui incipit. Molite

arbitrari fratres cariſſuni. ꝙ alienũ ſum⸗
pſerim exoꝛdiũ.in quo de his regulis ex

pꝛeſſam faciens mentionem. eas in mon

te Piſano ↄdidiſſe aſtruxit dicens. Lria
enim pcipuead vos pꝛeſbyteros ſpectqt.

foꝛma viuẽdi. oꝛdo miniſtrandi. ⁊ modꝰ
iudicandi. de foꝛma viuendi habetis ren
gulam. quam in monte Miſano. put po

tuimus fratribꝰ noſtris pꝛimo diligenter
condidimus iuxta apoſtolicã foꝛmã ibi⸗
dem vt ⁊ vos noſtis docemur. Quomo⸗

do deus ⁊ pꝛoximus diligat᷑. Quibꝰ ho⸗

ris ⁊ tempoꝛibꝰ pſallere ⁊ oꝛare ⁊ manibꝰ

operari debemꝰ. Et quomodo vnũ ſenti⸗
re.⁊ omnia ſimul poſſidere in dño. Abi

q;uis vnã ſolum dicat tñ de vtriuſq; ex⸗
oꝛdio aliquid ponit.Nam a puncipio vſ
q; ad clauſulam iſtq excluſiue ⁊ qũo vnũ
ſentire. Id totũ ad ſedᷣam regul ſpectat
Id ant ⁊ quomodo vnũ ſentire·⁊ oꝛa ſił
poſſidere in dño pꝛima regula continet.

ſed quenam ſit cauſa.qꝙ in ſingulari regu

la nominet quã in monte Piſano edidit.
ſi due ſunt quas ibidem compoſuit. Diei
mus vt cõmuniter aiunt.⁊ res cõſtat. q
