tur confitere ſemper enim habes qð con
fitearis. difficile quidem eſt vt in hac vi⸗
ta ſichomo moꝛetur. vt nihil inueniat᷑ in
eo qð repᷣhendat᷑.Et ſi magna deſemiſti

non debes pꝛopter id parua contemnere

ex contemptu enim parna fiũt magna ex
continuo modice aque decurſu:magnuʒ3ʒ
conſueuit pelagus congiegari.opꝰ ẽ igi=
vt nõ in magnis ſolũ.ſʒ etiã in mimis ac
leuibus te repꝛehẽdas.ne ille te repꝛehen
ctauũ cu

dat qui condẽnaturus eſt.
ſtodiende pudicitie remedium eſt.vt ĩmi

nentibus tẽptationibꝰ mens ipſa ad alia
diſtrahatur. vtpote ad eas quas dixiꝰ

mus meditationes. aut quaſcunq; alias

ganimi vel coꝛpoꝛis ſalutiferas occupatio
nes.iuxta beatũ HMieronymũ admonen/
tem.ſemperaliquid boni oꝑis facito. vt
te d yabolus ĩueniat occupatũ. Quoniã
qui carnis ſue deſiderijs nõ reſiſtit. vt di
uus Bernardus in libꝛo de interioꝛe ho

mine inquit.motꝰ coꝛdis ſui cuſtodire ne

gligit.⁊ ita tandem pꝛaua cõſuetudine al

ligat᷑.vt poſtmodum volens eis reſiſtere

nõ poſſit· pꝛopterea q̃tiẽs huiuſmodi cõ⸗/
ſiliarios impꝛobos ⁊ iniquos in vnũ con
geenireſentis.nõ eis conſentias.ſed illico
ercute te. nũc ad oꝛationẽ. modo ad ope
rationem.ſepe aũtad meditationem.nec

pꝛiꝰ ceſſes.donec illi euaneſcant. Intue
re qũo chꝛiſtus ſtetit in cruce . conſidera
qũo moꝛier vel vbi vel qũ. Statue tean
te rerrificũ tribunal tremendi iudicis. de
ſcende vſq; ad infernũ inferioꝛẽ. ⁊ ibi cer

ne qũo anime pꝛo peccatis ſuis puniunt
Talis enĩ cogitatio poſt baptimmũ reme

dium eſt cõtra turpes cogitatões. Quã⸗
tum inſuꝑ aduerſantes etiã ſi dedita ope
ra inferant ꝓſint· JIdoneus teſtis ẽ Ado⸗
leſcens cenobita.qui cũ.vt ſenioꝝ patrũ

narrat hiſtoꝛia.nullis ieiunijs:nullis di

ſciplinis.nulliſq; oꝛationibꝰ ardentis libi
dinis potuiſſet ſffammam extinguere.Se

nioꝛes monaſterij cõſuluit.ex quibꝰ vnꝰ

⁊ pꝛudentia ⁊ ſanctimonia clarus palam

ſic eum hoꝛtatꝰ eſt. vt in obſecrationibꝰ.

⁊ domatione carnis perſeueraret.qm̃ per

ſeuarantia omniũ eſſet palma certaminũ

Ex alio latere verens fratris lapſum.clã⸗
deſtinas in eũ texuit inſidias. iubens nõ

nullis vt quocũq; eũ inueuirent in loco.

ei inſidiarent᷑.unpꝛoperia cõtumelias.cõ
uitia ⁊ maledicta quecũq; imponẽdo at
q; inferendo ipſiq; pꝛepoſitũ citioꝛes p⸗
clamantes adirent.inducerentq; teſtes.q̃
eum in cunctis cauſis reũ eſſe pꝛofiterent᷑
qui cũ pꝛo ſaluanda fratris anima iuſſis

iam per annũ puiſſent. Simulans illata

rum iniuniarũ ſe neſciũ eſſe interrogauit.
Senioꝛ adoleſcentẽ. an ſolitis vꝛeret᷑ t᷑⸗

ptationibus.cui reſpondens ait.mihi qe⸗
tidie ĩiuſte accnſatoꝛ.mihi qᷓ; iniuſtis tot

affectis iniurijs.ac ob eas cõtinuo gemẽ

t ⁊ lugenti viuere nõ licet.foꝛnicari qũo
licet.⁊ eo pacto dei ſeruo aduerſa ſalutis⸗

fera extiterũt medicamina. cũ ab eo pꝛoꝛ

ſus carnis illecebꝛoſos ſtimulos ⁊ demo⸗

nũ tollerẽt inſidias. ¶ uocirca ſane ab

Auguſtino dictũ eſt. ꝙ aduerſitatis fla/

gellum interiꝰ ⁊ cxteriꝰgloꝛiſicat creato-

rem.compellit nolentẽ.erudit ignoꝛantẽ.
cuſtodit virtutem.pꝛotegit infirmitatẽ.ex

citat toꝛpentẽ.humiliat ſuperbientẽ.pur/⸗

gat penitentẽ.coꝛonat innocentẽ.nunci⸗

at ad moꝛtem ſuperuiuentẽ.perinde virtꝰ

per quietem vt beatus Oꝛegoꝛius inquit
in Job ſe exercuit.ſed virtutis opinio cõ
mota per flagella fra grauit.qm̃ ſicutaro/⸗

mata fragrantiã ſuam nõ niſi cum incen
duntur expandũt.ita ſancti viri: oẽ quod

nis huiꝰmundi.in quo omnes poſiti ſu/⸗

mus doloꝛes.plagas.tribulatioes ⁊ ada

u erſitates nõ ſuſe ben in futuro inglo⸗

rioſus apparebit.

tas facile inducunt hominem ad peccan
dum. Perinde beatꝰpater noſter Augu⸗
ſtinus nũqᷓ; cum muliere loqui ſolus vo⸗
lebat.etiam ſi reſerandũ aliquod eueniſ⸗
ſet arcanum. Et ſi foꝛſitan aliqua emer⸗
genti neceſſitate aliquaʒ audire compelle
retur.id minime faciebat niſi qui teſtes eſ
ſent antea pꝛeoꝛdinauiſſʒ. quod cũ exem

plo docuiſſet. iure pꝛecepit in regula. In

eccleſia aut vbicũq; femine ſint inuicem
veſtram pudicitiam cuſtodite.Lm̃ quip⸗

pe hominem feminarum inuadit cõöuer

ſatio.vt nemo ſit tam caſtꝰ.quem ex diu⸗

turuo opoꝛtunoq; cõmercio non pꝛoſter
nent:/quoniam aculeus peccati eſt foꝛma

feminea.⁊ moꝛtis conditio non aliunde
ſurrexit qᷓ; de muliebꝛi ſubſtantia· Idcir⸗
co eo in libꝛo.quem de clericoꝛum ſingu
laritate inſcripſit Auguſtinꝰ ait. Sepe/⸗
ramini pᷣcoꝛ.ſeꝑamĩa cogitatõe peſtifera

q;tũcũq; fuerit vnuſqͥſq; longiꝰ abaduer

¶ Ronum cuſtodiẽde
pudicitie remediũ eſt opoꝛtunitatis.eui⸗
tatio naq; loci ꝑſone tempoꝛiſq; cõmodi

virtrtutibꝰ red olent.in tribulationibꝰ inno
teſcunt. Et nimirũ qui in campo certami

ſis tan
luptat
tia voln

1 us pott

non vis

Duri:n

mnt
Gas⸗ n
untde⸗

(aoide

ſcentie
blanal
fa p
luthag
CMct
cutund
buſllici
ſalutnie
ltz neſo

ſihero⸗

nistp⸗
ſoſtom⸗
bie inim
fium ma
ſgbilem.
lun dele
Minoſte
beodiet
inlnio ful
ſonsder
noum
ſumo⸗
Cos
wore
inte⸗
wen
lami
lauit
loni
cheue
blido.
eno!
amn
ueve
gente
dalita
ſcust
Gan⸗
ſento⸗
lente
hnej

nen

enenul
llisnereiß
senhli⸗
c
ſn
Arghſint⸗
cheg
mnlsre
Moenainen
haitnst
anagt gentn
tigout
Knümntnäü

ebanin

nocenti, nunon
tigandenn
rlshe
nms opmnod
nanone
an
ennd diget
wotonden
nanen
onna pit in
—––
nfunm din
unaidi
Mikcne
con
ihn⸗
doſte A
iisſo⸗
nin
niqnnen⸗
niie ſiui
ſ wdcin
tnng 1
meſit mmon
pans na
1 Wwadr ca

tia voluptatum. ⁊ minꝰ quaricie
ag as patitur qui diuitias non videt.
non vis a ſerpente moꝛdi.nõ ab igne cõ
bðnri.non a pice coinquinari. fuge ſerpen

ſis.tantũ non ſentit aduerſa Et minꝰ vo
luptatibus ſtimulat᷑.vbi non eſt frequen⸗

i

tem.re cedas ab igne.⁊ picem non contin

gas. qm̃ ſicut de carbonibꝰ ſintille diſſili
unt.de ferro rubigo nutritur. Moꝛbos

aſpides ſibilãt.ita mulier fundit cõcupi⸗

ſcentie peſtilentiaʒ. in riſu diſſoluit᷑.nunc
blandicias exhibet.nũc ſaltat.nũc pecto

ra ⁊ vbera pãdit.nũc venenoſo aſpẽu ve⸗
lut ſagittas intuitꝰ iactat.⁊ qð eſt ſuper

cuncta venenoſiꝰ. canere ⁊ pſallere dele/
ctatur.cuiꝰ cantu tolerabilius eſt audire
baſiliſcũ ſibilantem. HMinc Salomon.cuʒ

ſaltatrice noli aſſiduus eſſe.nec audias il
laʒ. ne foꝛte deſpereas in efficacia eiꝰ.qð
ſi Herodes monumentũ ſeruaſſet pꝛeco

nis xp̃ᷣi caput nõ abſcidiſſet. ¶ Hinc Cry
ſoſtomꝰ ait.nil aliud eſſe feiam q; amici/⸗
tie inimicã.ineffugabilem penam.neceſſa

rium malũ.naturalem tẽptationẽ.deſide
rabilem calamitatẽ.domeſticum pericu/⸗
lum.delectabileq; detrimẽtũ. Nincinde
pat᷑ noſter Augꝰ.in libꝛo de nuptijs ſcri⸗
bẽs dicit · Jter mali ad hominẽ mulier ab
initio fuit.moꝛtis poꝛta.diſcipula ſerpen
tis.dvaboli cõſiliaria.furũcula arboꝛis.
fons deceptionis. canicula operum diui
noꝛum.rubigo ſanctoꝝ.que vultus ſacra
tiſſimos elixit.⁊ cuiꝰ homines iã pene an
gelos factos facies periculoſa deiecit.cu
ius latrocinia ꝑuenerunt ad ſidera:facies
in terris poſita in alto emiſit ſcandala.in
vꝛendo multitudinẽ viroꝝ:que tanta ca⸗
lamitas rerum viduarũ paradyſum cõpi
lauit ⁊ celum.quid igitur aliud mulier qᷓ;
foꝛnica decipule.qᷓ; inſidioſa deceptrix.
ꝙᷓ; ꝑuerſa ⁊ amanſſima peſtꝭ.que laqueo
blãdo incautos ſemꝑ elexit.⁊ toxicato ve
neno innumerabiles cruciauit. Quid ali
ud mulier qᷓ; laqueꝰ dyaboli occupantis
que vermiculo ſepe ex alto deiecit impꝛu
dentes.hinc ſane ſcriptum eſt · Omnis ſo
dalitas mulierumgluten ẽ delictoꝝ:⁊ vii⸗
ſcus toxicatus quo dyabolus aucupat᷑
Sane igit᷑: pꝛudenter Troie inſtituerũt
ſenioꝛes edici pꝛeconio.vt a facie fuge⸗
rent Helene.cum publica adiret ſpectacu
la.ne ſcʒ ſua in lexi pulchꝛitudine ad libi

Jo. LxII

dinem concitarentur. ꝙ ſi pꝛo ciuili hone
ſtate ſeruanda infidelis ille populus tm̃
adhibuit cautele. vt iunioꝛes monerẽtur

Helene fugere aſpectum. quanto magis
nos qui chꝛiſticole ſumus. Nos qui deo

dicaꝛi ſumus.nos qui caſtitatem pꝛofeſſi

ſumus/omnẽ peccandi opoꝛtunitatem fu
gere debemus.nõ de loco fratres. nõ de
perſona.non de tempoꝛe confidamꝰ.qm̃

nouimus qui ⁊ ſanctimonia ⁊ pudicitia

clari habebant᷑ inſtigante dyabolo. data
opoꝛtu nitate vna actione.⁊ tempus ⁊ ꝑi

ſonam ⁊ locum ſacrum omnes pariter p⸗

phanuiſſe.nõ igitur iniuria pꝛeceptoꝛ no
ſter etiaz in eccleſia iubet pudicitiam cu
ſtodiri.quoniaʒ captus ⁊ obcecatꝰ.amoꝛ

etiam violare templa nõ veretur.ſi ei pec

cãdi cõmoditas exhibeatur. ¶ Decimum

conſeruande pudicitie remedium eſt coꝛ⸗
poꝛis animiq; exercitatio.nãq; ſicut acci

dia vtrũq; homineʒ languidum facit.de
virtutum culmine eijcit.calamitatibus af

ficit:contemptibilẽ reddit.libidinis in eo

fomenta nutrit.omnis tumpitudinis ille/⸗

cebꝛoſis actibus fedat.omnis male con/⸗

cupiſcentie.⁊ dem onuʒ ſedem ipſum cõ/

ſtituit.ita econtra laboꝛ coꝛpoꝛis.⁊ exer⸗
citium virtutum eum locupletatur.pur/

gat.mundatextollat.caſtum.pudicũ.ſa⸗
num.humilem.ſapientem. deoq; gratum

efficit ⁊ conſeruat. ¶ Maturalium enĩ re
rum ad exercitium nos mouemur exema⸗
plis.Aer quidem ne coꝛrumpatur ⁊ peſti
lens fiat.nũc agitatur pꝛocellis.nũc plu
uia roreq; irrigatur.nunc caloꝛibus.nũc

qꝙ. frigoꝛibus expurgatur. Sepe exagita
tur tonitruis nonnũqᷓ; inflammat᷑ coꝛruſ
cationibus. crebꝛo niues grandineſq; cõ

gerit.vt infecti ⁊ eleuati e terra lacuniſq;
vapoꝛes moꝛbideq; exaltationes aut atte
nuentur aut pꝛoꝛſus in nihilum redigun
tur. Maria iteʒ ⁊ clariſſima putredinis
ſunt exꝑtia.qꝛ iugiter fluũt atq; refluũt.⸗
maximis ſepenumero fluctibus tument
Decurrentin fluuioꝝ genita.⁊ ipſoꝝ de⸗
niq; vñ ſalubꝛioꝛes ſunt:Quieſcẽtes autẽ
aque putride ⁊ infructuoſe ſũt guſtui nau
ſeã.ſtomacho egritudinẽ. odoꝛatu fetoꝛẽ
inferũt.Eo pacto religioſi ocio dediti pu
trent coꝛpoꝛe.fedant᷑ mente.⁊ non niſi lu
xurie ⁊ ↄcupiaꝝ vᷣmes ꝓducunt.Ob eam

rem vapoꝛes.exaltatõeſq; ciboꝝ atq; po

tuũ ex lacunis noſtri ſtomachi.vtpote ol
la ⁊ renum atq; lumboꝝ fontibus ſcatu⸗
rientes:niſi vel ieiunijs conſumentur.vel
laboꝛibus per ſudoꝛes reſoluantur innu
meras egritudies focoſq; libidinis = in⸗
extricabiles temptationũ laqueos inge⸗
nerant. Fugiamꝰ igitur toꝛpoꝛem animi
fugiamus coꝛpoꝛis quietem.obediamus
opifici noſtro. qui in ſudoꝛe vultus no⸗
ſtii niſt nos veſci pane noſtro. Hq; qͥ
in laboꝛe hominũ non ſunt.in laboꝛe pi⸗
fecto demonũ erunt. Qui ſudoꝛes euitãt
mundi.in ſudoꝛibus cruciabuntur infer⸗
mnmi.Luna ſol ⁊ quippe ſydera cuncta. ele
menta omnia.plante ⁊ vniuerſa germinã
tia pigros arguẽt. Cum eaipſa oĩa ad in
ſtitutum oꝛdinatũq; eoꝛum finẽ abſq; oĩ
ſegnitie contendant.omnis igit̃᷑ vita no⸗
ſira in hoc mũdo in laboꝛibus ſita eſſe de
bet.vt in futura eterna potiamur requie.
Religioſoꝝ igit᷑ vita in his occupari
cõſumi debet exercitijs que deo place⸗
ant. ⁊ d yaboli vincula rumpant. ceu oꝛa
tiones lectiones diſputationes monitio
nes diſciplinationes pꝛedicatiões.hoꝛto
rum vinearum pꝛatoꝝ pꝛedioꝛũq; cultu/
reſacroꝛũ mũdatio ⁊ cetere que ad ſtru/⸗
ctoꝛes fullones ſutoꝛes ſcriptoꝛes fabꝛos
pictoꝛes ſculptoꝛeſq; ſpectant operatões
⁊ he pꝛecipue que ad bonum ſanctũq; re
gimen familie pertinẽt. Itaq; ipꝛimis
vir religioſus canonicas abſoluat hoꝛas
ab his ad lectiones pꝛoficiſcat᷑.quibꝰ exa⸗

pletis ad laboꝛes manuũ cõgrediatur.ſu

per omnia tamen iuſſa cõpleat pꝛelatoꝛũ
vt opera exerceat pietatis. Sed ad hanc
quidem pꝛofeſſionem ſeruitutis dei veni

unt ex conditione ſeruili liberti.vel ꝓpter
hoc ab hominibus libertati dati.vel libe
randi.⁊ ex vita ruſticana.⁊ opificum exer
citatione.⁊ plebeio laboꝛe.tanto vtiq; fe

licius.quanto educati foꝛtius.qui ſi non

admittant᷑ graue peccatum eſt.multi enĩi
ex eo numero vere magni ⁊ imitandi ex/⸗
titerunt.pꝛopterea ꝙ ⁊ ignobilia mundi
elegit deus ⁊ ea que non ſunt.vt ea que
ſunt deſtrueret.vt non gloꝛiet᷑ omnis ca
ro coꝛam deo.hec itaq; pia ⁊ ſancta cogi2
tatio facit. vt etiam tales admittant᷑· qui
nullum afferant mutate vite documentũ

neq; enim apparet vtrũ ex pꝛopoſito ſeri⸗

uituuis dei venenint. an vitam inopem et

bo ſe

laboꝛioſam fugientes vacui.paſci atq; ve

ſtiri ⁊ inſuper honoꝛari volentes ab eis a
quibus contẽni conteriq; conſueuerunt.
¶ ¶Cales quippe ſi quo minꝰ operent᷑ de

infirmitate coꝛpoꝛis ſe excuſare non poſ⸗
ſunt.qm̃ pꝛeterite vite conſuetudine con

uincunt᷑.ſed vmbꝛacło male diſcipline ſe
contegũt.vt ex malo intellecto euãgelico

ſermõe dicẽte·reſpicite volatilia celi.quo

niam nõ ſerunt neq; metunt.⁊ cetera pᷣ⸗
cepta apoſtolica dicẽtia. Qui ñ vult ope
rari nõ manducet peruertere nitunt᷑. Te⸗
re tales iuxta obiurgationem parẽtis no
ſtri Auguſtini.in eo libꝛo quem de ope⸗

nibus monachoꝝ edidit.volatilia celi ſũt
per ſuperbiam in altũ ſe extollendo.⁊ fen

nũ agri ſe carnaliter ſentiendo. Atq; vti
nam iſti.qui vacare volunt manibus. oĩ⸗
no vacarent ⁊ linguis · Heq; enĩ tam mul

tos ad imitationem imitarent. ſi non tm̃
exempla pigra:ſed etiam muta pꝛopone
rent. Verum iſti qui nihil carnaliter ope

rando volatilia celi imitantur. curmanꝰ

ocioſas ⁊ repoſtoꝛia vt hoꝛrea haberevo

lunt. Cur ea ſumunt ex alioꝝ laboꝛe rea

condunturcur deniq; molunt ⁊ coquũt.
Hec enim aues non faciũt. cur volatilia

celi non ſunt in exemplo ad nihil reſeruã

dum ⁊ ſunt in exemplo ad nihil operan/⸗

dum.non tamen quiſq; putat apoſtoluʒ

cont arium fuiſſe euãgelio.cuiꝰipſe poꝛ⸗

titoꝛ ⁊ pꝛeco in vniũſo mundo erxtitit.chꝛi

ſtus enim ſollicitudinem pꝛohibuit aua⸗
roꝛum:non negocium humanoꝝ laboꝛũ.

Alpoſtolꝰ vyo honeſtos iuſſit laboꝛes.ne

comeſtus a nobis panis in iuſtos vertq/

tur doloꝛes· Ille auariciã que eſt idoloꝝ

ſeruitus vetuit.h̊ moderamen exercitij ad
animi ſalutẽ iuſſit. Quod non modo ver

pere vterq; migximodum comple
uit. ã quis legit chꝛiſtum vnqᷓ; ocio⸗
ſum extitiſſe · Hũquid oẽm ſuã peregina⸗

tionẽ egit in laboꝛibꝰ. Nũquid impmis

iuſſa capeſcebat parentũ. Nũqͥd poſtmo

dũ cũ palam voluit ſe eſſe fuiũ dei oſtde

re quieuit vnq;. N modo oꝛãdo.mõ lan
guoꝛes ſanando.mõ oꝛas ⁊ regiones plu

rimas luſtrãdo.mõ diſſerendo:mõ incre-

pando:modo monẽdo.mõ ſolando.mo/⸗

do docẽdo.mõ inſtituta faciendo.modo

humanitatis.mõ diuinitatis.mõ vtniuſ⸗

q; vbilibet opera oſtendẽdo operabatur ·

han

ſolum
ſueho

zunel

Giatu
Gtorn
itch;
Arcut
lpbo
4 ve
perſo
ſout

ua

guciut
ſrbon

tope

Gitum
Plcabl
ius wul
feverd⸗
ſtechm
Wregt
ptp;
mogu

mee

daran
lspon
lt.
beeooſe
mager
lunde
nen
Wape
knp
ine⸗
lusſ
nibe⸗
nog
chisg
ipſo⸗
puunn
goſu
guen
nusge
Pid
gedie
busſe
toorn
gengt
ſolicu
fliss
iemn

an ,
ſwwenteztden
Saenſaem
mnsopeni
gaſer on
ruun c
edlchine
lemnarigln
epoarlacelq
Detont enß⸗
1, Quönl
merengunt,
nonen arin
oguen dege
rounlwcſi
endo. Rq

unt mambus, ô—

ſapenitunen
auen. nonm
mw Rop
nbilangloe
nantur, and
boxreobiden
ralor abaen
volunt cui
nit arrolanl
otanhreſeni
d nilopenn
5 puumtpoto,
o an enn
muncennidh
engetintan,
hbunenor ubod⸗
tldde
asin ſos nn
nai gecki
enmaanmt

o veNe

rinoi Goht

ium mi; n

zen ui arhan
Hicud umpnnis
i Fiit oin
celüdacſin
000n00 nol
us 1 hoheißl
ſcrendond n
lono londoN

Fo.

eus inertes pigri atq; indeuoti ad eoſ
ſolum chꝛiſti animũ cõuertite laboꝛes q̊s

ſue paſſionis tempoꝛe pertulit.Quis vn

qᷓ; tantũ laboꝛauit.Quis vnqᷓ; tantũ an⸗
gariatus ſuit. Quis vnqᷓ; tot doloꝛes at/
qꝙ; toꝛmenta ſuſtinuit.lIunquid ocioſus
fuit chꝛiſtus cum oꝛando ſanguinem fu/
dit.cum captus ⁊ ligatus extitit. cum co⸗

laphos accepit.cum a planta pedis vſq;

ad verticem capitis vapulauit.cuʒ caput
perfoſſum ſpinis habuit.Cum venenata

ſputa ⁊ pocula ſuſcepitcuzʒ tot obpꝛobꝛia

blaſfemias ⁊ cõtumelias tã equo animo
audiuit. cum altaʒ ⁊ ponderoſam crucis
grboꝛem toto afflicto baiulauit doꝛſo. cũ
in eo pedes bꝛachia ⁊ coꝛpus totum extẽ
dit.cum manus pedeſq; clauis cum inex

plicabili doloꝛe confiros habuit.cum la
tus vulneratum oſtendit.cũ alto clamo⸗
re verba pietatis in cruce pẽdens intonu/
it.cum tandem ex hac luce migrans tar/
tarea regna ĩuaſit.⁊ alligato ſathana.ca⸗

pta pꝛeda expoliauit inferna. cum poſt⸗

modum.xl.diebꝰ multis argnmentis ſua
reſurrectione pꝛobata celos aſcendit:⁊ ad
dextram dei patris ſedens.quem diſcipu
lis pꝛomiſerat. paraclitum ſpiritum ſetm̃
milſit. Quocirca apłlus Paulus ad Me/

bꝛeos ſcribens ait.Habentes pontificezʒ

magnum.qui penetrauit celos Jeſum fi

lium dei teneamus fidei noſtre confeſſio

nem. Hon enim habemꝰ pontificem · qui
non poſſit compati infirmitatibꝰ noſtris
temptatũ autem per omnia pꝛo ſimilitu⸗
dine abſq; peccato. ¶ Duem ipſe apoſto
lus ſic gloꝛioſe imitateſt.vt nullis labo⸗
ribꝰ.nullis periculis.nullis deniq; moꝛ⸗

tis generibus parceret.vt eiꝰ nomen cun
ctis gentibus manifeſtaret. Vñ ⁊ de ſe⸗
ipſo Coꝛinthis ita ſcribit. In laboꝛibus

plurimis.in carceribꝰ abundantiꝰ.in pla
gis ſupꝛa modum.in moꝛtibus frequẽter
a iudeis quinqes quatragenas vnas mi

nus accepi.ter virgis ceſus ſum.ſemel la-

pidatus ſum.trer naufragiũ pertuli.nocte
ac die in pꝛiofundum maris fui: in itineri

bus ſepe periculis fluminũ. periculis la

tronum.periculis ex genere.periculis ex
gentibꝰ. periculis in ciuitate:periculis in

ſolitudine. periculis in mari.periculis in

falſis fratribꝰ· In laboꝛe et erũna. in vigi
lijs multis.in frigoꝛe ⁊ nuditate.pꝛeter i

LxXIII

la que extrinſecus ſuntinſtãtia mea qus
tidina.ſollicitudo omniũ eccleſiaꝝ.Quis
infirmat᷑.⁊ ego nõ infirmoꝛ. Quis ſcãda

lizatur ego nõ vꝛoꝛ. Et tandem poſt in
numera itineꝝ diſcrimina. poſt inexplica
biles diuini verbi pꝛeconiʒatões.poſt de

niq; in finitas Romanoꝝ perſeeutiones
capite ꝓ confeſſione noĩis chꝛiſti truncatꝰ
eſt. ꝓpter que ⁊ alia inumera Augꝰ.in li⸗

bꝛo de openbꝰ monachon de ipſo ita lo⸗/

quit᷑ mirandam rẽ fecit apłus.qui reuernaz
in tanta ſollicitudine oĩm eccleſiarum ꝓ
pagatarũ 2 pꝛopagandarũ ad eius curã

laboꝛẽq; pertinentium etiã manibus ope
rabatur. ¶ Et rurſus apkus TPaulus in/

quit.nec furta faciebat.nec effractoꝛ aut

latro.nec auriga aut venatoꝛ.aut hiſtrio.

nec turpilucrꝰ. ſed honeſte ⁊ inocent᷑ que
uapta ſunt humanis vſibꝰ operabat᷑. Si/⸗
cut ſe habent opera fabꝛoꝝ.ſtructoꝝ.ſui⸗
toꝝ ·ruſticoꝝ.⁊ his ſiłia.Heq; eni honen
ſtas ipſa repꝛehendit.qð repꝛehendit ſu⸗
pbia eoꝝ.qui honeſti vacari amant.ſʒ eſ⸗
ſe non amant.nõ igit᷑ dedignaretur lpo
ſtolꝰ ſiue ruſticanũ aliqð opꝰaggredi.ſi⸗
ue in opificũ laboꝛe verſari. Qui eni ait.
Sine offenſione eſtote iudeis ⁊ grecis et

ro. Si iudeos dixenit.patriarche pectoꝛa

pauerũt. Si grecos qͥs etiã paganos di
cimus ⁊ phos.multũ ſibi honoꝛabiles ſu
toꝛes habuerũt.Si eccleſiã dei hõ ille u
ſtos ad teſtimoniũ coniugalis ſemꝑ man
ſuete virginitatis electus.cui deſponſata
erat virgo Maria que peꝑit chꝛiſtũ.faber
fuit.quicquid hoꝝ ergo cũ innocentia et
ſine fraude hoĩes operant᷑ bonũ eſt. Haʒ
pᷣcauet hoc ⁊ ipſe Apts.ne quiſq; ex nez
ceſſitate ſuſtentande vite in mala oꝑa di
labat᷑. Qui furabat᷑ inquit iò non furetur
magis autẽ laboꝛet manibus ſuis.vt ha
beat vñ neceſſitatem tribuat patienti:ꝙ ſi
vas electionis Paulus qͥ iuſte acmerito
ꝓ euangeliʒandi officio.qð tanto exerce
bat cũ feruoꝛe ꝓ pꝛopaganda gubernan

daq; eccleſia.quã tanta pꝛoſequebat᷑ cari

tate.victũ veſtitũq; potuiſſet exigere.nul

lum mechanicũ reſpuebat opꝰ ne cuiq;
murmurandi pꝛeberet occaſionẽ.quanto

magis nos pꝛo cuſtodienda pudicitia.ꝓp
euitanda mentis toꝛpoꝛe/ꝓ facienda obe
dientia.pꝛo ſubueniendo monaſterijn. in

boneſtis religioſiſq; opeii bꝰ laboꝛare de

bemus.Qui autẽ ſeab operibus retrabẽ/

do dicunt vacare lectioni.nõue vt Augu

ſti.cõtra tales inuehitillic inueniunt qð
pꝛecipit Apoſtolus.que eſt ergo iſta per⸗
uerſitas.lectioni noli obtemperare. dum
vult ei vacare.⁊ quod bonũ eſt.vt diutiꝰ
legatur. ideo nolle facere quod legitur.
Quis enim neſciat tanto citius quẽq; ꝓ
ficere cum bona legit. quãto citius facit
quod legit. ¶ Hbedientes igitur fratres
apłicis pꝛeceptis aliquas tempoꝛum par

tes manuum deputemus operibus.tunc

etiam noſtre oꝛationes deo erunt gratio
res.quoniam citius exauditur vna obedi
entis oꝛatio.vt Auguſtinus inquit:qᷓ; de

cem milia contemptoꝛis. Cantica vo di
uina cantare manibus laboꝛantes faci
le poſſunt.⁊ ipſo laboꝛe tãq; diuino ce-

leumate conſolari.An ignoꝛamꝰ omnes

opifices.in quibus vanitatibus.⁊ plerũ

q; in turpitudinibus theatricarum fabu/⸗

larum donent coꝛda.⁊ linguas ſuas:cuz

manus ab opere non recedant. Quid er

go impedit ſeruũ dei manibus operantẽ

in lege d omini meditari ⁊ pſallere nomi⸗/

ni domini altiſſimi. quid Daulũ Antho
nium Macharium Hieronymũ Augu⸗/
ſtinum ⁊ alios viros contemplatione cla

riſſimos quotidiana exercitatio impedi⸗

uit.vt de deo ⁊ gloꝛia non conſiderarent

beatoꝝ. MPlacetigit᷑ nobis vita beati Ar
ſenij inſtitutio qui q;uis omni tẽpoꝛe in

opere manuũ eſſet occupatus.ſic tů cele
ſtis patrie ardebat amoꝛe.vt ob vehemẽes
illius deſideriũ lacrimari ceſſaret nunq;.
Mlacet ⁊ alterius vini ſanctiſſimi exẽplar

qui cum in vaſta ſolitudine carnis incen
dio.⁊ pꝛocreande pꝛolis vexaretur ſtimu
lo · vt ſimul carnem ⁊ temptatoꝛẽ dya bo⸗
lum ſuperaret ex ceno mulierem vnã qua

ſi vxoꝛem.alteram quaſi filiam plaſmauit

Tunc ad ſe tacitus ait. AVxoꝛem habes ⁊
filiam:itaq; opus eſt vt magis ac magis
ta boꝛibus inſudes. vt eis ac tibi victũ ve
ſtitũq; lucreris: eo pacto noctes dieſq; la

boꝛans macerauit coꝛpus:carnem in ſeꝰ
uitutem redegit. temptationes ſuperauit

2 ſuam illeſam cuſtodiuit pudicitiaʒ. Si
quis autem veram coꝛpoꝛis infirmitatem

vt laboꝛare non poſſit · oſtendit bhumane.
vt Augꝰ,etiq iubet.tractandus eſt qui o

falſam Feenait. neinon põt. deo eſt

dimittendus. ũ iñ ⁊ alios quoſcũq;

hoꝛtamur.qui vel nõ poſſunt.aut mani⸗
bus laboꝛare cõtemn ũt.a lectõne diuine
ſcri pture ⁊ ab oꝛatiõe non ceſſent.ſi ma⸗
las inſurgentes cogitatiões perdere affe
ctant.Hãq; diuina eloqa a peccato ho/⸗
minẽ retrahbũt.diceẽte Pꝛopheta. In coꝛ

de meo abſcondi eloquia tua.vt non pec

cẽ tibi.Oꝛatio vt nõ labamur.auxiliũ imn⸗
petrat. Lectiones diuine tonitrua ſũt in
aure dyaboli.oꝛones deuote effuſe iacu
la ſunt cõtra demones.per lectiões relin
quimur a tẽptatoꝛe/per oiones fugamus
adueiſarios.vtraq; ꝓpugnaculũ ẽ ⁊ ſcu-
tum cuſtodiẽde pudicitie cuilibet aduer/
ſitatis reſiſtendi remediũ.⁊ oim tẽptatio⸗

nũ excellens victoꝛia. Vñ pꝛeceptoꝛ ⁊ ſal
uatoꝛ nr chꝛiſtus.vt nos tẽptatoꝛi reſite⸗
re doceret.ipſe per oĩa voluit tẽptari.⁊ in
tẽptatione qlibet diuine ſcripture clypeũ
oppõere. Attendamꝰ igit᷑ fratres.qͥd pꝛe
ceptoꝛ nr reſponderit dyabolo.⁊ qũ talis

tẽptatio nobis venerit dicamꝰ ⁊ nos illõꝰ

qð ipſe dicendũ docuit.Lemptatus ẽ de
gula:qͥd dixit.⁊ nõ in ſolo pane viuit hõ.
eptatꝰ eſt decurioſitate miraculi.qͥd re
ſpondit.nõ tẽptabis duũm deũ tuũ. Cem
ptatus ẽ de auaricia.que ẽ idoloꝝ ſeruitꝰ
quo reſtitit.ſcriptũ ẽ.dũñm deum tuũ ado
rabis.⁊ illi ſoli ſeruies.Sic ⁊ nos cũ tem

prtamur in luxunia.ad ſacrã recurrẽtes ſcri
pturã:dicamꝰ dyabolo ſcnptũ eſt.nõ me
chaber.⁊ rurſus fugite foꝛnicationẽ.Tẽ⸗
ptamur de mũdi ſtatu ⁊ honoꝛe.reſpon⸗

deamꝰ ei.ſcriptura inquit. nolite diligere
mundũ.neq; ea q̃ in mũdo ſunt.hõcreſi

ſtendi viã imitantes.neq; concupiſcẽtia

carnis nec oculoꝝ.nec am bitõ ſeculi nos
ſubiugabit · ¶ Dꝛatio inſuꝑ q;tum huic
habẽde cuſtodie pſit.tum exhis q̃ in ſupe
rioꝛibꝰↄſiderauimus tractatibꝰ.tũ ex ſan
ctoꝝ patrũ geſtibus aꝑte trãſigit᷑. qui im
minẽte carnis paſſiõe pꝛo q̊daʒ ſingulari

remedio ad deuotas habebãt oones cõ
curſum. ſdꝛoinde diuꝰ Pathum?deu im

moꝛtalem vocat in teſtẽ.ſe demones plu

ries audiuiſſe. eoꝝ ad capiẽdas aias recẽ
ſere vᷣſutias.Ex his qͥbꝰ aliꝰ ſe Ʒ 2ſtãtiſ/
ſimũ virũ habuiſſe certamẽ referebat.qui

quotiens ei pꝛauas inqͥt ĩmitto cogitatõ

nes.mox ad oĩones ↄſurgens ſe in terrã

tͤger
imple
fuſus
toppon
Quoan
in de
di eſe⸗
danmd
.
tlite
lsimt
ſigeni
choeñ
bunca

ott
ntii
leunis
dauttci
reiuct
Pefon
cupiſc
abune
bimt
laret
ſugui
dent
vrwela
Munn

ſockin

uerit
ſngln

£☛G
E
S

Alos Coſcie
hm un
4 Modediu
nnalen ſch
noes einſ
ae Nub,
Ropdr s
NN
mencngſien
Moreſile e
Mlmöͤczrein
Wesſlanns
dalütrſcn⸗
deadasdren
di.cn in
ostilie
zwolotägnd
elpeoppi
r Mes if
lorgit
cnn nosl
Temptangihe
Nopevenuthe
Nennmnaividre
tinorſat
n deum d
Sicn wsahten
ciranirsſcn
ſotpeich ͦe
bende ncn
o tedign
Nüdoſunebin

runhuß ulad

uip nn /
mcheii

crbiniein

Jo. LxIII

cũ gemitu ⁊ lachꝛimis ꝓſternit diuinum

imploꝛãs auxiliũ/ad cuiꝰ oꝛeʒ cogoꝛ con
fuſus abire.Aliꝰ aũt gloꝛiebat᷑ ſe contra
toꝛpoꝛe affectos.qᷓ; facile eſſe victoꝛem.
Quocirca ſꝑ oꝛandũ eſt.⁊ nomen dũñi no

ſtri Jeſu xpᷣi ↄtra temptationes inuocan

dũ eſſe.btũs ſenex hoꝛtat᷑.Ob eã rẽ quan
dam vᷣgineʒ qᷓ; maxime tẽptatam ⁊ plu/⸗
rimũ oꝛoni deditam. Angelus dñi docuit

vt ſi temptationes ſuꝑare ↄcupiſceret.il⸗

lis imminentibꝰ coꝛde oꝛeq; diceret. Cõ
fige timoꝛe tuo carnes meas dũę:a iudi/

cijs em̃ tuis timui. cui non oĩo obtꝑaret

oẽm carnis non ſolũ depꝛeſſit.ſed repulit
ↄcupiſcentiam.¶ Andecimũ ↄſeruande
udicitie remediũ eſt. carnis domitio. do
mat᷑ aũt caro multifariam. vno qͥdeʒ mõ
ieiunijs.quẽ parens nr̃.qᷓ; ſalutifere mã⸗

dauit cũ abſtinentia eſce ⁊ potꝰ eã doma

re iuſſit.Qui em̃ niuulos adnihilare cu⸗
pit fontem deſiccet opꝰ eſt.at em̃ ſemẽ cõ
cupiſcentie ⁊ oĩs fluxus libidinis exſuꝑ⸗

abundanti fonte emanat ciboꝝ.Mãq; ci

bi in ſtomachi olla decocti groſſioꝛ pars
ꝑ ſeceſſum emittit᷑ ſubtiliſſima ꝑ venas
ſanguineʒ carnemq; tranſſubſtantiat᷑ vt
inde vita ↄſeruet᷑ animati. Quociẽſcũq;
vo vel ad augmentum vel ad ↄſeruandã
vitam qð ſatis eſt alimenti ſuſceperit: qð
ſuꝑ eſt in ſemen ꝓcreande pꝛolis natura
ↄuertit.ſuꝑabundantia igit᷑ potus ac cibi

fons. lacus cauſaq; eſt oĩs libidinis deſic

ca g̊ lacum exbaurias fontem. tolle càm.
⁊ riuulus.⁊ effectus tollet᷑ luxurie.¶ Ob
eã rem q̊ͥ caſtitatis nitere veſiderarunt cã
doꝛem/adeo artiſſima ſᷣuauerunt ieiunia
vt languẽtes ſicut btũs Hiero. meminit

aqua frigida vterent᷑.⁊ coctum aliqͥd ac/

cepiſſe.luxurie fuerit. Cale vite regimen
ſic Hicolaus tollentinas. vt ſuam vᷣgini
tatem mente coꝛpoꝛeq; ſᷣuaret intactã cõ
plexus eſt.vt annos/xl.carnes.oua. lacti
cinia· piſces.pinguia queq; ⁊ cuiuſcunq;
generis fructus nũqᷓ; deguſtauerit.paniſ
aquaue ſola ↄtentus.oleribꝰ interdum ſi
ne butiro ⁊ oleo pꝛo maximis vtebat᷑ de⸗
litijs.hunc viuendi modum ab optimo
parente Auguſtino didicit.qui vt in ſer
mone de pꝛudentia dicit ſe ſuoſq; fratres
heremi cultoꝛes crudis herbis.aqua: oꝛ/
eaceoq; pane cunctis diebus contẽtos
fuiſſe aſſerit.pꝛeterq; in magnis ſolenni

4

tatibus.vel diebꝰ quibꝰa ſancto ſene epᷣo
NValerio viſitabant᷑.qñ leguminibꝰ ⁊ vi⸗
no ꝓ ſolẽni quadã vtebant᷑ refectione.
lltero autẽ mõ cuʒ diſciplinis verbenbꝰ
q; coꝛpoaffligit᷑ eo modo gloꝛioſus apo
ſtolus Paulus caſtigabat coꝛpꝰ ſuũ.⁊ in
ſeruitutem redigebat. Eo pacto beatus
Hieroꝰ.ter in die ad ſanguinis vſqʒ; effu
ſionẽ duro a ſeipſo vapulabat ſaxo. Sic
bñdictus inter vꝛentes ſpinas vepꝛeſq; ſa

liens e mẽete imaginẽ abijciebat mulieruʒz

Sitc Hicolaꝰ tollẽtinas cathenis ferreis

ſuõ confringens carnẽ noctem pene duce

bat inſomnẽ. Sic beatus Anthoniꝰvula⸗

nerato doꝛſo fugabat demonẽ. In ſctõx

q̊ʒ patrum geſtibꝰ hoc de quodã recolit᷑
pꝛeconiũ ꝙ cum ad eũ in vaſta ſolitudi⸗/
ne cõm oꝛantẽ erratica ꝑgeret adoleſcẽtu⸗
la.mox tẽptatoꝛ affuit ſolita emittẽs iacu
la.⁊ cũ dei famulus grauiter ꝑcuſſus vꝛe
ret᷑ amoꝛe in ardẽtis lucerne flãmã digi/⸗
tos imiſit.O tẽptatõis vehementiã. vt ob
amoꝛis iaculũ articuloꝝ nõ ſentiret incen
diũ.HNõ defuerunt viri cõſtantiſſimi atq;
ſanctiſſimi.qͥ ne ea cõtactu ĩpudicaꝝ mu⸗
lierũ coꝛonã amitterẽt caſtitatis.Et vt ty
rannoꝝ ſuperaret ſanitiẽ pꝛopꝛiq dentibꝰ
abſciſſam linguam in eaꝝ ſpueret faciem.

QAuidẽã q;q; mime imitandi ſintiminenti
bus tẽptationibꝰ virilia abſciderũt.Hõ/⸗

nullis put deſuꝑ inſpirati fuerũt. nudiin
cedentes.nudiq; ſuꝑ nudam doꝛmientes
glebã aut ſuꝑ humectantia ſaxa iacentes

libidinis flãmã extinxerũt.Alij ingelidaſ
aquas demerſi tẽptatiões ſuꝑarũt.alij ex

niuibꝰ. vt de diuo Fraciſco ferẽ mulienis
imentẽ veniẽtis cõfectã imaginem tã diu
oſculati ſunt ⁊ amplexati.vt non mõ libi

do.ſed pene coꝛpꝰextingueret᷑.alij in ca⸗

daueꝝ mulierũ putredine atq; fetoꝛe fa⸗
ciem volutãtes in nauſeã ducebant᷑ feia⸗
rũ dicentes.ecce qͥd amas.qͥd cõcupiſcis

cuiꝰ amoꝛe ardes.cuiꝰ ſtimulo cruciaris.

⁊ eo pacto ſancte pudicitie cõſeruatoꝛes
optimi euaſerũt· ¶ Duodecimũ cuſtodi
ende pupicine remediũ eſt:ſenſuũ cuſto⸗

dia.nã cum nõ niſi incognitũ volũtas fe
rat᷑ nihilq; mens cognoſcat.qð ſibi quis
mõ non inſinuet᷑ a ſenſibꝰ. ſic tãq; nucij
⁊ referẽdarij aĩ cuſtodiẽdi ſũt.vt ꝑ inoꝛdi
natas eoꝝ aſfectiones aimus nõ labefiat
Et qᷓ;qᷓ; ob ſui pꝛeſtanti oĩm ſit ſenſnuz
2

directiuꝰ veꝝ cum natura qdam qᷓ;diu in
hbunꝰ coꝛꝑis ergaſtulo manet incluſꝰ. coꝛ
poꝛeis afficiat᷑ paſſionibꝰ. Sic anniten⸗
dũ eſt ſenſuũ cuſtodie.vt menti non pꝛe⸗
ſtẽt occaſionem ruine.nõ q;q; imꝑatoꝛiã
maieſtatẽ ſplendoꝛẽ ceat iuſticie. illãq;
cũctis huanis rebꝰ anponat.nonnũqᷓ; tũ
aduerſo relatu tam venuſtam gratãq; ſi⸗
bi ſponſam turbat ⁊ afficit.eo pacto ſepe
numero vana inoꝛdinataq; ſenſuum affe

ctione adeo. mẽs nube tetigit᷑ vt difficile

ei ſit qð veꝝ qð iuſtũ qð q; ſibi ad hono⸗
rem ↄmodũq; cedit eligere.lex em̃ carnis
q̃ in vanoſenſuũ affectu ſita eſt. mẽtis re
pugnat legi qᷓ in recta eſt rõe ſancita. Co
nemur igit᷑ totis viribus ſenſuales bꝛuta
leſq; affectꝰrõi ſubijcere. Subijciemꝰ aũt
optie.ſi nr̃os cuſtodiemꝰ ſenſus.viſuʒ vt
pote auditũ tactũ.guſtũ ⁊ od oꝛatum.cu
ſtodimꝰ aũt eos ſi eis imponemus babe
nas.vt nõ ad vanitatẽ.nõ ad voluptateʒ.
nõ ad illicitos actꝰ relgxent᷑.devano ⁊ im

pudico aſpectu qt mala gignant᷑ ſat ha⸗

bunde diximꝰ. ppter q̃ ⁊ alia innumera ꝓ
phetica ſummꝰ Dauid obnixe dum pᷣcan
bat᷑vt auerteret ocłos ſuos.ne viderẽt va
nitatẽ.ꝑ tactũ aũt quqta ſoleat mẽtis ſeqͥ
ruina.qͥs explicaret.¶ MHẽpe vt ad igneʒ
ſtuppa.ſic mar ↄtactꝰ ſe hʒ ad feminaʒ il
la vt nõ cremet᷑.ſi ignem ↄtingat impoſſi
bile eſt. h vt frequẽter incendat᷑.opꝰ eſt.ꝑ
inde viri ſancti gloꝛioſuʒ de carne hr̃e tii
umphũ cupiẽtes non minuſq; ignem aut
quamcũq; rẽ peſtiferã feminaꝝ atq; rerũ
oĩim molliũ ↄtractũ⁊ blandũ vſum ſibi pᷣ
cauere. Vñ ſicut btũs Gregoꝛius in ſuo
memit dialogo.pᷣſoyter qͥdeʒ etate ↄfectꝰ
⁊ in ſue vite laboꝛans extremis ei q̃ con⸗
iunx fuerit mulieri dixit.non me tangas.
adhuc igniculꝰ in coꝛde viget.Alteraũt
cũ ſuam vltra fluuiũ tranſferret genitricẽ
ne ſuam ↄtingeret carnẽ.manuʒz inuoluit
pallio. Duo q̊ʒ noſtre ſacre religionis vi
ri caſtiſſimi: qu oꝝ alter Augꝰ. Aincẽtiꝰ
alter Mermandꝰ? Germanꝰ gꝗppellatus
phiſici doctiſſimi ⁊ exꝑtiſſimi.pulſuʒ mu
lieꝝ ad quamcũq; eoꝝ inſtantiã ob eoꝛũ
ↄſeruandã pudicitiq.⁊ tangere ⁊ iudica⸗

re voluerũt nũq;: qð ſi Jõ Pon. Mrax.

obſeruaſſet.abſcindi ſibi manũ ⁊ ex ma⸗
trone oſculo non opoꝛtuiſſet. NHeq; beati

MHieronymi monachꝰ ex ↄtactu manꝰſo

roꝛis relinquere monaſteriũ fuiſſet cõpul
ſus. Et q;uis oĩm mulierũ cõtactꝰ incen
tiuũ quodd ſit.qui tũ ꝑ oſculum ⁊ am/
plexum ẽ.flãma ignis vꝛentis eſt. ¶ Iſder
auditũ cũ ſiue bone ſiue male ſenſus diſci
pline ſit.miꝝimodũ mens ipſa mouet᷑.q

re vanis poetarum fabulis ⁊ ſingulis ver
bis turpibꝰ. aures accõmodare caueamꝰ.
qm̃ vt ſacer inquit Apłs.colloquia mala
coꝛrũpũt bonos moꝛes. Onippe vani ſo
mi.vani cantus.vanaq; verba plꝰ demul

cent aim. qᷓ; nautas melodia Syrene de

cipiat. Idcirco ab aſpide diſcamꝰpꝛuden
tiam. qui ne a venefico incantãte capiat᷑
aurtes ſuas terra caudaq; obtundit. nãq;

aurẽ vnam vtpote infernioꝛem in terrã cõ
pꝛimit.in alteram vtpote in ſuꝑioꝛẽne in
cantantis audiat verba caudam ĩmittit.

Sic ⁊ nos ne laqueis ꝑaudituʒ paratis
capiamur.alteraʒ ad caudam Gᷓ eſtad nii
finis ↄſiderationẽ.alterã ad terram. hocẽ

ad diuini verbi cõminãtis.qꝛ hõ puluis
eſt ⁊ in puluerem reuertet᷑meditationem
aurẽ accõmodemꝰ. Pꝛofecto ſi et᷑ᷣne glo⸗

rie magnitudinẽ:moꝛtiſq; iugiter cogite⸗

mus hoꝛroꝛem.nulla nobis erũt de cadu
cis rebꝰ oblectamenta.imo has quas nũc

putamus dulcedines. amanitudines eſſe

cenſebimꝰ. ¶ Buſtus inſuꝑ moderatꝰ.ſi
cut in ſupioꝛiblongioꝛi demonſtrauimꝰ
ſerm one.oĩs caſtitatis:oĩs ↄtinentie.oĩs

deniq; pudicitie acerrunus hoſtis ꝓpha

nis violatoꝛ.⁊ obſcenꝰ ẽ coꝛruptoꝛ · ea de

reqſqͥs ardentes cõcupiſcentie ſtimulos

tollere cnpit.moderet᷑ guſtũ tollat inglu⸗
uiem.⁊ gule deſideria frenet. ¶ Candem
olfaciẽdi ĩmoderatio abijciẽda eſt.vt enĩ
fetoꝛ de maxime ꝓſternẽtibꝰ naturã vnuzʒ
eſt.ſic ⁊ ſuaues odoꝛes.adeo naturã refo
cillant.aut Ariſtotelis vitã diebꝰ multis
vniꝰ dũtaxat pomi ab eo magno phie ar
cano ↄſecti odoꝛatu ſcribat᷑ ꝓꝛogatã exti

tiſſe. Caro autẽ pluſ qᷓ; opꝰ ſit refecta aio

rebellis efficit᷑. lerũq; etiã odoꝝ ameni

tas memoꝛiã eaꝝ inducit ꝑſonarũ.q̃ volu
ptati ⁊ carni ſolu ſũt dedite.qm̃ he vt pla
ceant amatoꝛibꝰ. varijs cõſueueri

t olen/

g

tibꝰ atq; coloꝛibus madefieri.
lʒ multe ſint artes aduſarij. oĩm tñ artiuʒ
ſuarũ venena.oẽſq; decipulas qͥnq; his
ſenſibꝰ nr̃is oppõit.Oculis.ſ.ad vidẽdũ.

auribꝰ ad audiendũ.naribꝰ ad odoꝛdu-

1

ſieiͤfulti
en cotne na
emeſenſisd
mnsgdouti
Mszingllo
dnodrenenn,
Dhem⸗
SNNeden
egig fun
4ccbrnnddni
ſmnamin tei
oein igoroͤzen
Landam imin,
Amuuzp
widtenmwbei

tei nrNRG

pugtn
odis eil ean
ninodteul

7

duu denonidin

mmns s ir
1 . 8 4s
. aile⸗ 8

EE
Gfid on
d

veom gho hli
ei ee,

Jo. LxvV

lingua ad loquendum manibꝰad ↄctan/
dũuũ.Armat enĩ oculos ad illicitos viſus.

⁊Z militi xpᷣi iã ſibi renũciqti pulchꝛas ſpe
cies variaſq; foꝛmas demõſtrat.qbꝰtan⸗
gens certãtis aſpectũ ꝑ ſcelerũ nũcios ad
ulterinas maculas infundit in coꝛda. ſin
guloſq; attemptàs.vtꝝ captiuos teneat
oculos nr̃os.⁊ inſidiatoꝛes nobis excitat
alienos. Minc ſcriptũ eſt.foꝛnicatio mu/
lieris inextollẽtia oculoꝝ eiꝰ.⁊ in palpe⸗
bꝛis illiꝰ cognoſcet᷑. Et rurſus. qͥ viderit
