ſeruationem.felicibus moderamen. ⁊ de
niq; afflietis ſolamen tribuit peninde be
atus Geegoꝛius ait. Vera iuſticia cõpaſ

empla. Medici enim magis dulcoꝛatio
nibus.linitionibus.⁊ ſuauitatis vnguen
tis.qᷓ; cauterio vtunt᷑. Sic medicꝰ noſter

ſionem babet. Et rurſus que eſt iuſticia ſi
ne milericoꝛdia. Et dauid in pſalmo cen
cinit. MI. iſericoꝛdia a veritas oſc ulate ſůt
NQuid eſt ꝙ iuſticia ⁊ miſericoꝛdia ſe mu/⸗
tuo oſculantur.niſi ꝙ he due virtutes ſic

inuicem cõiungunt᷑.vt ſe mutuo cõcomi
ouent alioꝛum artificum ex

chꝛiſtus fecit cuʒ pubiicano.magdalene.

thheolonario.ʒacheo.⁊ alijs innumen me

deretur.ſic petꝝ cũ alijs pᷣfecit.facere do
cuit. Sic de ſamaritano.qui ⁊ cuſtos in/⸗
terpꝛetat᷑ legis perito parabolã diſſeruit.
qui in vulnerati plagas nõ ſolũ vinũ vt
Abſtergeret.ſed oleũ vt doloꝛes mitigaret

2 ſedaret infudit- ¶ Mouemur deniq; a

maloꝝ fuga.que ex nimia pᷣlatoꝝ auſteri
tate ⁊ ↄſolationis ꝓficiſcit᷑ carentia. Haʒx
ſubditi ob eam rem amarſſimã vitq du/⸗
cunt.hine trenoꝝ pꝛimo ſcribit᷑. Idcirco

ego ploꝛãs ⁊ oculus meus xducẽs aquã
quia lõge factus eſt a me cõſolatoꝛ bene

operandi actionem deperdunt. vnde ibi⸗
dem de hieruſalẽ dicit᷑. vepoſita eſt vehe⸗
menter nõ habens ↄſolatoꝛẽ.quo fit.vt a
vite politice cõſuetudine ſepe diſcedant.
Sepenumero cuca eoꝝ ſtatũ q;q; etiam
in ſe tutiſſimũ vacillant.pꝛopterea iudaſ
2 Sylas abapoſtolis miſſi in antiochiã
ſicut actuũ apoſtoloꝝ lectio declarat.cõ⸗
ſolati ſunt fratres.⁊ ↄfirmauerũt.pꝛeit cõ
firmationẽ cõſolatio.quoniã ꝑ ↄſolatõeʒ
in fidei ſtatu fuerũt cõfirmati.Nõnunq;
a laboꝛibꝰ ceſſant. ideo ꝑ deſertũ ambulã
tibꝰ dñs ne ficerẽt mãna e celo pluit ꝑ⸗

inde.Apłs ad philippẽſes ſcribit. omnia
poſſum in eo qͥ me ↄfoꝛtat. Plerũq; ↄſo

latione deſtituti in eſperationẽ labũtur.
Igdcirco ad Choꝛinthios ait apłs.cõſo⸗

lemini.ſ. q fflictũ. ne foꝛte abundãtioꝛi tri

ſticia abſoꝛbeat᷑ qui hmõi eſt. rebꝛo re⸗

belliones ↄiurationes ⁊ alia mala innu⸗

mera in pᷣatos machmant᷑. Idoneꝰ teſtiſ
ẽ roboam.a quo receſſit iſrael ⁊ perpetuo
ſe rebellauit. Ouoniaʒ relicto documẽto
ſenũ.lenia ceu ſcriptũ eſt in libꝛo regũ lo
qui noluit.ſʒ pꝛaue iuuente imitatꝰ ↄſilia
Dirit ei pater meꝰ aggrauauit iugũ veſtꝝ

Ego aũt addꝗ iugo veſtro. Pater meus
cecidit vos flagellis. ego aũt cedam vos

P

m

ſcoꝛpionibe Magna item vtilitas ex hoc

pietatis officio parta.nos miꝝ in modũ
ad illud exequendũ mouere debet.¶ Mẽ
pe om̃is elemoſina.vt parẽti noſtro glo

rioſiſſimo placuit.mũdat peccata.pꝛo no

bis ad dũm interpellit.⁊ in nouiſſimis fi

deliſſimus ac potetiſſimus nobis comes

2 pꝛopugnatoꝛ aſſiſtit At vero elemoſina

ru duplex eſt genus.alteꝝ qð ad coꝛpꝰial
terũ qð ad animã ſpectat. ⁊ vtrũq; ſepte⸗
nanio explet᷑ numero pꝛimi generis ſpeci

es ſunt.eſurientẽ paſcere.ſitientẽ potare.
nudũ veſtire·hoſpitẽ colligere.viſitare in

firmũ. redimere captiuũ.detunctũqʒ; recõ

dere.ſecundi generis ſpecies ſunt docere
ignoꝛantẽ cõſulere dubitanti.delinquen

tem coꝛripere.remittere offendenti.ſuffer
re oneroſos.pꝛo cũctis oꝛare.meſtũ.affli
ctũ.triſtẽ. puſillanimẽq; ↄſolan. Inde ver
ſus aiunt.viſito/poto.cibo.reduno.tego.
colligo.condo.cõſule.caſtiga.remitte.ſo
lare.fer.oꝛq.Et ceu aĩa pᷣſtat coꝛꝑi ſic pi
etatis opera ad ſpiritũ ſpectantia vnifoꝛ
miter cõparata longe his pᷣſtant.quibus
carnis occurrit᷑ ꝛndigẽtie. Studioſi igiẽ᷑
plati ſint ad hoc tã ſalutiferũ opꝰ exequẽ
du. ¶ Sʒz qm̃ in om̃i octione moò? pul
cerrima eſt vutus.ideo quo pacto ↄſola

ri pꝛoximũ debeama beato Gꝛegono in

moꝛalibꝰo adiſcomꝰ. Cuʒ volumꝰ? inquit
quempiã a meroꝛe ſuſpẽdere.oꝛdo ↄſola
nonis eſt. vt ſtudeamꝰ? pꝛius merẽdo erꝰ
luctui ↄcoꝛdate.Dolentẽ nõ pᷣt cenſola-
n..qui nõ ↄcoꝛdat doloꝛi.cuiq eo po. quo
amerentis afflictõne diſcerepat minus ab
illo recipit᷑. cui mentis qualitate ſcperat᷑.
ſed emolliri pꝛius debet animꝰ vt afflicto
ↄgruat.ↄgruens inhereat.inherẽs trahat
WMec ferrũ ferro ↄpiungit᷑ ſi nõ vtrũq; exu

ſtione ignis liquet᷑ duꝝ molli nõ adheret

niſi pꝛius eiꝰ duricia moleſcat. Sic nec

iacentẽ erigimus.niſi a rigoꝛe noſtni ſtatꝰ

inclinemur. quia dũ rectuudo ſtqtis a ia
cente diſcrepat eum cui ↄdeſcẽdere negli
git nequaq; leuat Ses quos debeat pᷣ
latus conſolan declaratcũ ſubdit puſilla
nimes.puſillanimes quidẽ ſunt qui quo

dam imoderato timoꝛe.ex animi paruita
te ꝓficiſcẽte ſunt affecti. Vnde puſillani

mitas ſic definit᷑.ꝙ eſt viciũ quo quis in
oꝛdinato timoꝛe ex animi paruitate pꝛon
cedente ſe a bonis ſubtrahit oꝑibꝰ.q̃ poſ

„

ſet oeberet agere. nah; vta philoſ⸗ ophis

pclare diſſertu eſt. Magnanimitas ẽ vi
tus media inter audaciã ⁊ timiditatem q̊

fit. vt ſicut temeritas ex nimia animi ma
gnitudine ita ⁊ puſillanimitas ex nimia
animi paruitate ꝓficiſcat᷑ que pꝛoculdu⸗
bio accidie filia eſt. Hanq; huiuſ vicij eſt

vcx bonis ſpũalibꝰ ↄtriſtari. bona vero ſpi
ritualia.de quibꝰ ↄtriſtat᷑ accidia ſunt fi⸗
nis.⁊ ea que ad finẽ dirigunt᷑.finis autẽ
ſuga ꝑ deſperationẽ gignit᷑ ab eis vero q̃
ſunt ad finẽ diſceſſus quo ad ardua que

ſubſunt ↄſilijs ꝑ puſillanimitatẽ generat᷑

NDuo ad ea vero.q̃ ad cõmunẽ pertinent

iuſticiã per toꝛpoꝛem circa pᷣcepta cõmit
titur.¶ Nuſillanunitas aũt mala multa
ſunt. Hã ſepenumero exiſtimare facit ibi
eſſe crimen.vbi nullũ eſt peccatum.qð vt
plurimũ pꝛimo aↄuerſis ↄtigit.de quibꝰ in
pſalmo dicit᷑. Crepidauerunt timoꝛe vbi
nõ erat timoꝛ. Hõnunq; cauſa eſt. vt be⸗

ne operandi ignoꝛet᷑ exoꝛdiũ.ꝰe quo ibi⸗

dem dicit᷑.eũ nõ inuocauerũt.qm̃.ſ.hu⸗

ius inuocatõis initij expertes fuerũt. Ere
bꝛo a bene inceptis veſiſtere facit de qͥbꝰ
Hieremias dicit.vidi pauidos terga ver
tentes.que idcirco vertũt.qm̃ arbitrantur
opus qð aggreſſi ſunt pꝛopꝛiq excedere fa
cultatẽ.cũ tũ nõ excedat.omnia em̃ bona
opꝑa cũ dei adiutoꝛio poſſumꝰ.pſalmiſta
teſtante qui ait. expectabã eum.s.deũ qui
ſaluũ me fecit.per odiutoꝛiũ gratie ſue...⸗
puſillanimitate ſpũs ⁊ tẽpeſtate. Et apks
om̃ia poſſum in eo qui me cõfoꝛtat.qnag
⁊æ ſi aliquid ardua aggrediant᷑ in eoꝝ tᷣ
2greſſu ꝑ puſillanimitatẽ titubãtes clam

tant dicẽtes.Dñe ſalua nos perimus.in
quoꝛuʒz ꝑſona ad ſuos diſcipulos fluctu

antia maria timẽtes.ſaluatoꝛ noſterapoꝰ
mattheũ inquit. Quid timidi eſtis modi
ce fidei. Et Bernardus ait.puſillanimis
ab ingreſſione futuri laboꝛis victꝰ nõ te⸗
lo ſed tuba pꝛoſternit᷑·.Multũ pᷣterea pu

ſillanimitas danoſa eſt.nõ ſolũ quia no/⸗
cet habẽti.veꝝ etiã quoniã tanq; moꝛbuſ

dtaginoſos vnius puſillanimitas pluri/
mos timid os reddithinc in libꝛo deute⸗

ronomio ſcriptũ eſt. Quis eſt homo foꝛ⸗
midoloſus ĩ coꝛde pauido.vadat ⁊ reuer
tat᷑ in dmũ ſuam.ne pauere faciat coꝛda

fratꝝ ſuoꝝ.ſicut ipᷣe timoꝛe perterritus eſt
Rurſus puſillanimitas miꝝ in moduz.

ejſen
ſhna
fpu⸗
nur he
eſl⸗fori
paſtlar
Ao⸗
luti⸗
wohen
ſorni
aſfan
oteſ
Tine
Etma
neſe⸗
tulſo
nugfal
ſeride
iſenn
tgteg
nelig
Penis⸗
more⸗
ocne
fomi
hoſter

bunſnij
ntoh
mdnſunſ,
ui in
tia aorri

de

mmeammn
pcepticin
Wemnalam
kingeſzatil
AC S
N cubin
mmUrdent
anis Kd
Ndii Nol
Mmitc

Ws ſai O

dsted

Rcöchen.

Negüͤder
Nortutiide
en goni
hiamai
Neigeſes
õl
necöfonnſg
dunt neor,
umndinscn
1s Nin
dicns
utint
nictönid
. allunmne⸗
es ein no
nͦugnun

Jo. xXxCVI

periculoſa eſt. qm via eſt qua quis facile
in veſperationẽ ⁊ in perniciẽ labitur.hoc
em̃ modo in hominũ mẽtes vt Bernardꝰ
ait ſerpit. Repꝛo bis tribulatio parit pu
ſillanimitatẽ. puſillanimitas ꝑturbatõeʒ.
perturbatio eſperatõeʒ. deſperatio interi
mit. Inde fit vt vemones pꝛe ceteris infe
ſtent puſillanimes.quoniã ꝑ eà facile eoſ
Ducit ad interitũ.nã ſicut accipitres colũ

bas ⁊ ceteras pauidas aues.⁊ canes le⸗

poꝛes.ceruos.cuniculos.⁊ cetera huiuſ⸗
modi pauida animalia magis inſequunt᷑
ita callidꝰ hoſtis mente ebilioꝛes qᷓ; ani

mo foꝛtes libentiꝰ aggredut᷑ ⁊ hec nempe

cauſa fuit.quare potiꝰ euã qᷓ; adã in ipo
mundi exoꝛdio inuaſerit. Merito igit᷑ ad
hac verſutiã.calliditatẽq;.antiqui hoſtis

euitandã gloꝛioſus apłs Paulꝰhoc pa⸗
cto Epheſios alloquit᷑. Cõfoꝛtamini fra

tres in dño.⁊ in potẽtia virtutis eiꝰ. In

duite vos armaturã dei.vt poſſitis ſiare

aduerſus inſidias dyaboli. Om̃ non eſt

nobis colluctatio aduerſus carnẽ ⁊ ſan⸗
guinẽ.ſʒ aduerſus pꝛincipes ⁊ poteſtateſ

aduerſus mũdi rectoꝛes tenebꝛaꝝ harum
cõtra ſpiritalia nequicie in celeſtibuſ.Ob

eã rem eccleſiaſticus etiã inquit.noli pu/⸗
ſillanimis eſſe in animo tuo. Duid plu
ra· puſillanimes exteriꝰ interiuſq; patiun
tur. Hinc d eis in deuteronomio ſcriptũ

eſt.foꝛis vaſtabit eos gladiꝰ.⁊ intꝰ pauoꝛ
puſillanimes etiã ab om̃ibus minimis ⁊

vltro ⁊ ctro agitant᷑.pꝛopterea de ipᷣis in
leuitico habet᷑. Cerrebit eos ſonitus folij
volantis. Et Job. vndiq; terrebunt eum
foꝛmidines.puſillanimes ſine ceſſatione

afficiunt᷑. OUnde puſillanimi recte tribui

poteſt qð in deuteronomio ſcriptum eſt.
Timebis nocte ⁊ die ⁊ nõ credes vite tue
Et mane dices.quis mihi det veſperaʒ.⁊
veſpe.quis mihi det mane:ppter coꝛdis
tui foꝛmidinẽ.puſillanim es fallaci ⁊ cõti
nua fallunt᷑ opinione Arbitrant᷑ em̃ pꝛo
pter id qð in ſcriptura dicit᷑ Beatus vir

q̃ ſemꝑ eſt pauidꝰ.ſibi ad virtutẽ ⁊ felici⸗
tatẽ aſcribendã eſſe puſillanimitatẽ.cũ nõ

intelligat de pauoꝛe peccãdi ⁊ peccatoꝛũ

penis ⁊ nõ de aggrediendaꝝ virtutum ti

moꝛe ſcripturaꝝ fuiſſe locutã.Hã ĩ bona/⸗
rũ actionũ aggreſſu om̃is eſt repellenda
formido. Idcirco ad eas explẽdas parẽs

dei quare dubitaſti.
nũ auxiliũ ↄſolet᷑.quis explicabit.hoc eĩ
eſt in q̊ poſſumꝰ in oĩa.hoc itẽ eſt.q̊ ſubla

thane obnoxius eſſes poteſtati.pꝛopꝛio

men. cũ ait. Kõſolet᷑ puſillanimes. ſola
ri em̃ eos debet.vt mala q̃ ex puſillammi
tate pꝛoueniunt euitare poſſint.vt a ſanꝰ
cto ppoſito nõ diſtrahãt᷑.vt ardua ⁊ ſan

cta religionis oꝑa hilaniter oꝑentur.vt ⁊

ipi pꝛelati ex hoc magno pietatis officio
magnã a veo ↄſequant᷑ mercedẽ. ¶ Me⸗
Oicamẽta aũt quibꝰ ad hãc animi egritu
inẽ ſanandã vtendũ eſt.ſunt diuinũ ver
bũ.dei auxiliuʒ. erꝰ nois inuocatio. bona
ſocietas. ↄtrarioꝝ ꝓſtratio.diuine gratie
beneficiu.⁊ eterne remuneratõis ↄſidera
tio. Diuinũ quidẽ verbũ tante eſt efficiẽé⸗
tie. vt nemo ſit ita remiſſus:quin ad bene
beateq; agẽdũ ꝑ illud reddat᷑ audaciſſi/
mus.MHã ſi homo homieʒ ſic ſuo ↄfoꝛtat

verbo. vt ꝑ illud etiã ſepenumero ad om̃e
genꝰ moꝛtis equo anumo ferendũ ↄcitet᷑.

quto magis animari bet homo ex di⸗
uini verbi ↄcitatõne.at vero dei verbũ eſt
illud.qð nobis in hoc mari magno ⁊ ſpe
cioſo nauigantibus.in quo ſunt reptilia.

hoc eſt innumera genera periculoꝝ ait.
Nolite timere.O magnã fiduciã. O ma
gnũ ⁊ inexplicabile ſolamẽ.qð ſuſciꝑe de

bemus. qn ipᷣa infallibilis veritas.eterna

ſapiẽtia ⁊ om̃ipotens ſermo dei nobis di
cit. HNolite timere.ac ſi diceret.Et licet in
periculo ↄſtituti ſitis.ſi in me ↄfiduĩ.no

lute nmere ego e pſio odſum loerato⸗

defenſoꝛ ⁊ cõſolatoꝛ. Ande neq; vllo pa
cto naufragiuʒ pati valetisſi mihi abſq;

heſitatõe inheretis. perinde petrũ mergi.

incipientẽ increpabat dicẽs. Modice fi⸗
uantũ aũt diui

to nihil pꝛofecto valemꝰ omnes.veritate

teſtãte q̃ ait.Sine me nihil poteſtis face

re.⁊ ideo ipᷣm ſine ceſſatõe petẽtes dica/⸗

mus. Deꝰ in adiutoꝛiũ meũ intede.dñe

ad adiuuandũ me feſtina. Sʒ dicet quiſ
piã.quo pacto nobis adeſſe dei auxilium
innoteſceret Reſpõdet queſtioni pſalmi
graphus dicens. Non veeſt.ſ.per auxiliũ
eus timentibus ſe. quod ⁊ ipſe teſtatur
apud Eſaiam. cum dicit. Molite timere.
quia ego redemi te.tanq; ſi patenter aſſe
reret.ꝙ ego tibi auxilio pꝛeſto ſim.timere
⁊ dubitare nullatenus debes.quoniã cũ
nihil aſſes creaui te.? cum tua culpa ſa⸗

P 2

ſanguine redemi te. Hine urſus Dauid
inquit. Redimet dominus animas ſeruo
rum ſuoꝛum/⁊ non verelinquet ſcilicet in

ſfſuo auxilio omnes qui ſperat in eo.timoꝛ

igitur cei ⁊ ſpes ĩ eo ſolidiſſuma cauſa erit
ꝙ adſit auxilio famulantibus ei.quoꝛuʒ

non modo ſpes.ſed ad eos ð hocauxilio

facta eſt repꝛomiſſio.Minc ad iſraelẽ Ja
cob in viſionibus Eſaie pꝛophete dicit.

Seruus meus es tu. elegi te. ⁊ nõ abieci

te.ne timeas.quia ego tecum ſum.ne ⸗
clines quia ego deus tuus cõfoꝛtqui te.⁊
auxiliatus ſum tibi.¶ Quã magnuz eſt

uini nominis inuocatio. Audiamꝰ Sa⸗
lomonem in pꝛouerbijs dicentem.Tur⸗

ris foꝛtiſſima nomen domini. ad ipᷣaʒ cur

rit iuſtus ⁊ exaltabitur. Et rurſus.om̃is
ſermo dei ignitus clipeus eſt omibꝰ ſpe/⸗
rantibus ĩ ſe. Et Dauid in pſalmo. Vox
tonitrui tui ĩ rota.ac ſi diceret.ſicut toni⸗

trui voce homies terrent᷑.⁊ eoꝛum aures.

que toꝛqueo ⁊ rota figurantur ſi urdeſcũt
⁊ obtunduntur.ita diuini nominis inuo

catione pauent vemones ⁊ temtadi fallẽ
diq; artem relinquũt. ¶ Wonoꝛum aute

ſocietas q; efficaxſit ad conſolationem pᷣ

ſtandam conſtat ex eo quidem ꝙ boni ſi/
miles ſunt carbonibus ignitis.qui ꝑap⸗
plicationem flante vento igniunt extin/

ctos. Sic bonis mali.puſillanimes foꝛti

bus vniti diuino ſuccenduntur afflatu.

ontrarioꝛum item pꝛoſtratio nos qad
bene operandum facit pꝛomptioꝛes.Si
cut em̃ in militia cernimus coꝛpoꝛali.qꝙ;

cuictis hoſtibus pugnatoꝛes efficiũtur
audacioꝛes.ita peſſundatis vicijs.debel
lato ſathana facilioꝛ nobis eſt ad virtu/⸗
tes pꝛogreſſuſi & pirituſſancti gratia ceuG

in menfem hominum fuerit inſuſa. omnẽ

pꝛo:ꝛſus timoꝛẽ foꝛas expellit.Teſtes ſunt

apoſtoli. qui ibãt a cõſpectu concilij gau

dentes. Quoniam digni habiti fuerant

pꝛo nomine hieſu contumelias pati.e

ſtes ſunt om̃es ſancti martires.qui in illa

confoꝛtati nullum genus moꝛtis timue/⸗
runt. Eſt em̃ gratia acutus gladius.⁊ in

euertibile pꝛ opugnaculũ.quo qui pꝛemu

nitus eſt ab om̃ibus ſe poteſt tueri ⁊ c/⸗
tendere ĩ curſibus.perinde paulo a ſe ſti
mulum amoueri poſtulanti ſaluatoꝛ Di/⸗

xit. Sufficit tibi gratia mea ad te ſcilicet

4 òM õs “è 8

efendendũ. Et idem apoſtolus diſcipu
lum ſuum Lytũ in ea monet confoꝛtan

dum dicens:Tu autem fili mi confoꝛta

re in gratia.que eſt in chꝛiſto hieſu. Si⸗

cut ergo bonus gladius in mundi militia

magna eſt audacia pugnatoꝛi.ita dei gra
tia cuilibet i caſtris dei ↄſtituto. Vbi nũc

cum carne.nunc cum mundo.nunc cum

piꝛincipibus eius.nunc cuʒ poteſtatibus

infernoꝛum pugnandũ eſt audaciam foꝛ
titudinẽ.conſtantiã.mentiſq; ſolamẽ ma

ximum pᷣſtat. Hinc beatus Oꝛegoꝛid ait.
Celoꝛum hoc eſt euangeliʒantium chꝛi-

ſti fidẽvirtus de ſpitituſancto ſumpta eſt

Dui a mundi huiꝰ poteſtatibꝰ contraire

non pᷣſumerent.niſi eos ſanctiſpũs gra⸗
tia ſolidaſſet. Ouales nanq; eccleſie ſan⸗
cte doctoꝛes ante aduentũ huiꝰ ſpintꝰfu
erint ſcimus.ſ.quoniã timidi⁊ pnſillani⸗

mes erant ⁊ poſt aduentũ illiꝰ cuiꝰ foꝛti-
tudinis facti ſint cõſpicimus. Certe ibe

paſtoꝛ eccleſie Petrus quãte debilitatis
quͤteq; foꝛmidinis ante aduentũ huius

ſpintus fuerit. Ancilla hoſtiaria requiſi/⸗
ta dicat.vna em̃ mulieris voce percuſſus

dũ moꝛi timuit vitam negauit. Et tũc pe

trus negauit in terra.cum latro cõfitebat᷑
ĩ cuce. Sʒ vir iſte tante foꝛmidinis qua⸗
lis poſt aduentũ huiꝰ ſpiritus eriſtat au
diamus.fit ↄuentꝰ magiſtratũ atq; ſenio
rum ceſis denũciatur apłlis.ne in nomie
hieſu loqui debeant Petrus magna au-⸗

toꝛitate reſpondit. Obedire opoꝛtet deo

magis q; hominibꝰ.⁊ rurſus.ſi in ↄſpectu
cLci iuſtũ eſt.vos potius audite.q; dum.
iudicate. Poſtulemus ergo ſine intermiſ

ſione dei gratiã fratres.vt per eam in eiuſ
ſeruitio foꝛtes ⁊ conſtantes eſſe valeamꝰ
¶ Poſtremo contemplari.quantã no⸗
ſtris pio actionibus omniũ bonoꝛuʒz lar
gitoꝛ ſit erhibiturus mercedem ad omne

etiã difficile opus nos reddit animantio
res. OQuiſquis em̃ vel currendo.vel pu-
gnando. vel quouis alio modo operan/
do laboꝛat leues pꝛofecto ſibi putat eſſe
laboꝛes.ſi magnas ſibi futuras arbitrat

eſſe mercedes CPerinde diuus Oꝛegoꝛi?
ait.quicquid intolerabile puſillanimitas

aſſerit hoc leue ⁊ facile ſpes remuneratio
nis oſtendit.At vero quis metietur mer/
cedem laboꝛantibus in agro dominico p
miſſam. Quis ſuperne ciuitatis gaudia

kolsdi
Kconſenn
Am rin
daen
Imundimunt
nliduge
n Vhini⸗
conuncan
Vporſtutns
wdnunt
nigſolnin
1sBeegner
izunduncn
do ſunpnck
Tanbiconn
ſncnlisgn
nchcctkieſtn
übuenein
zrprilri⸗
il aoͤfan⸗
dns Cmeß⸗

te Wumrübrnas

otuut⸗
euſis
nt ktüthe
un wwönht⸗
wernnsd
ſpernnsalint

õ

lsr n
Roe.
murtemnmn
nisi Henn
uwhtrihn,
emunne⸗
Gnrseſennen
mmibnai 4
ami mne
ätunimnenti
õ
1o nod oham

Jo. XCVII

miſurabit. Ouis animatis mẽtibus ope
rantium pꝛemia explicabit. Hinc domi/

nus noſter hieſus chꝛiſt? in euãgelio ait.
Molite timere puſillus grex.quia cõpla⸗

cuit patri veſtro vobis dare regnũ. tanq; L
ſi diceret regni pꝛomiſſio vos adiugiter

forꝛtiterq; laboꝛandũ confoꝛtet.vos exci

tet. vos impellat regni inquã ꝓmiſſio voſ

animet.Cuiꝰ regni.nõ humani.nõ terre

tabilis ⁊ pꝛoꝛſus iuincibilis ⁊ eterni. Ccõ
ſuuletur igitur pᷣlatus puſillanimes. vt tꝗᷣ
ſibi qᷓ; ſubditis merito ꝓꝛoſiciat.vt vtroꝛũ

ſtris. nõ amiſibilis.nõ coꝛruptibilis:non

expugnabilis.ſʒ diuini celeſtis incõmu/

q; opoꝛtune dignoſcat᷑ ſalute conſulere.

ẽ? tqtiq; regni eterni parel. q; fiãt poſſeſſ. oꝛeſ

Rõ Aſcipere infirmos nil aliud eſſe

.

(Seauitur ſeptima conditio.

Aſcipiat infirmos.
¶ mbꝛoſi⸗

Lommentũu.

arbitramur. quã eis cõpati.⁊ pꝛo

rum ad animam tantũterciũ ad totum

qqʒð ex his partibꝰ conſtat ſpectans pꝛimi

generis ſpecies ſunt vulnera.fracture. fe

hominis lapſum ꝓ pena oꝛiginalis cul/

pe.iure gen humanũ fuit affectũ. Tales

quidem infirmi in viſceribus cõpaſſiõis
ſunt a pᷣlato ſuſcipiẽdi.vt eis medicamẽ/
ta tribuant oppoꝛtuna.qð ⁊ ſaluatoꝛ no
ſter ſuo exemplo docuit faciendum.qui vt

apud euangeliſtã Lucã ſcribit᷑.ſuper ſin
gulos infirmos cuiuſcũq; generis lãguo

ns ad eum ductos manũ imponẽs curan
beat.ꝙ ſi ea gratia pꝛelati non valent.me⸗
dicos tamẽ accerſire non differant.qui p
aſaalute medicinas exhibeant ↄgruentes⸗
perinde Auguſtinus in ſuperioꝛibus di
xit. fiat ſine murmure ð cõſilio medicine.

ita vt ſi nolit iubente pᷣpoſito fiat.qð faci
erndum eſt pꝛo ſalute.Moꝛum autem ali/

qqui ſunt ex quadõẽ naturali cõplexione in

ut eoꝛuʒ exigunt egritudines ſub
fe. At vero infirmitatuʒ triplex eſt ge
nus.vnũ quidem ad coꝛpus tantum.alte

firmi. quã ſ. cilicet oe bilẽ habent cõplexio⸗/
nem. quos pꝛelatus ſic ſuſcipere tenetur.
vt cũ eis in victu.veſtitu.tempoꝛeq; refo

cillande cõplexionis diſpenſet.de quibuſ

parens noſter intellex it cũ dixit.⁊ ſi eis.
qui venerint ex moꝛibus vexliciatoꝛibꝰ ali
quid alimentoꝛum.operimentoꝛum.veſti
mentoꝛumue dat᷑.qð alijs foꝛtioꝛibus.⁊

ideo felicioꝛibus nõ datur.nõ cbet alijs
moleſtuʒ eſſe. Et hoc ideo quoniã nimia
coꝛpoꝛis debilitas vt in quadam ſua in/
quit epiſtola.etiam vires anime frangit.
mentis quoq; ingenium marceſcere facit

Secũdi generis ſpecies ſunt.ſupꝑbia.

inuidia.blaſphemia.rancoꝛes.infidelitaſ
⁊ cetera ſpiritus vicia.que ita egrotare fa

ciunt animũ vt ipſum ad moꝛtem ducãt

ſempiternꝗ.de quibus apoſtolus Paulꝰ
ſcribens ad Choꝛinthios ait. Conſcien⸗
tia ipſoꝛum cum ſit infirma polluitur.Et

ſcnbens ad romanos inquit.inſirmum in
fide aſſumite.Aſſumendi autẽ ſunt a pᷣla

tis.vt in pꝛimis pꝛo ipſis ieiunẽt ⁊ rogẽt.

quatenus ex ſua pietate deus tam grauia

⁊ periculoſa vicia ex eoꝛum coꝛdibꝰ euel⸗

lat.quoniã hec ſunt illa demonioꝛum ge/

nera. que vt ſaluatoꝛ inquit. nõ niſi in ie⸗
iunio ⁊ oꝛatione expelluntur. Subinde

aa confeſſionem humiliationem 2 cogni
tionem veritatis ſunt inducendi.poſtmo

dum niti bent pꝛelati vt depulſis vicijſ

oppoſitas illis virtutes in eoꝛum mẽtes
l perſonam doctrinaʒ. per exempla diuine
bꝛes.ſincopis.ydropiſis.paraliſis.d iſſſin
terio.⁊ alie innumere.quibus poſt pꝛimi

accidia.gula.luxuriq.ſtulticia.neces ho⸗
minũ.maloꝝ ſpirituũ vexationes.⁊ alia
hmõi.quibꝰ ꝓculdu bio ↄſtat in felicẽ ani

ſcripture.⁊⸗ er crebꝛos actꝰ virtuoſos in

muü ſimul ⁊ coꝛpꝰaffici humanũ.p ir qͥdẽ

coꝛpꝰ ſuccendit᷑. Om̃ vt ab Ariſtotele eſt
ſinita ira.eſt accẽſio ſanguiniſ circa coꝛ

Mã ꝑ eã labia pallẽt.dentes ſtridoꝛe.= cũ

cte fere extremitates per ſanguinis ab eis
receſſum tremoꝛe agitant᷑. der accidiam
⁊ gulam.toꝛpoꝛ ⁊ putredines in coꝛpoꝛe
generantur.⁊ ſic quidẽ vt plures ſicut di
ci ſolet:mactet gula.qᷓ; interfiat tela Per

libidinẽ attenuant᷑ vitales ſpiritus.⁊ ey

hauſto naturali vigoꝛe miſerabilis vita

erxtinguitur. Et ideo apoſtolus ait. Qui

foꝛnicat᷑.in coꝛpuſ ſuũ peccat.ipſum.ſ.ad

vcbilitatem. tandẽ ad intentũ ducẽs·

5 5

Cercij generis ſpecies ſuntira b

aũt animã inſiciant ↄſtat quidẽ. Om̃ nõ

ſolũ inter moꝛtalia.ſʒ etiã inter capitalia
cõputantur crimma.rurſus de homicida
ſaluatoꝛ dixit. qui gladio ferit gladio pe
rit. hoc eſt gladio iuſticie perire vebet. Et
inſuꝑ frequentiꝰ homicide pauidi incon⸗
ſtantes toꝛui.⁊ paralitici.ſicut ĩ ibꝛo Ge
neſis pꝛimus paricida Ehaim idoneus
teſtis eſt. efficruntur. Mens item indebi
te occidentis iure patit᷑ quoniam contra
ius nature.ius gentiũ.ius digito dei ſci
ptũ.⁊ ius pontificiũ operat᷑. Stulti quo
qꝙ; ⁊ ab immũdis vexati ſpiritibus multa
coꝛpoꝛis patiuntur incõmoda.multꝭ pe⸗-
nis ⁊ doloꝛibus afficiunt᷑ coꝛpoꝛeis.ani

mus vero ipſoꝝ ſic infirmat᷑· vt omni vſu

vſtituat᷑ rationis. Hos om̃es infirmos
ſic pꝛelati ſuſcipiãt.vt pꝛius eoꝝ mentis.
ſubinde coꝛpoꝛis ſaluti ↄſulant. Nexa⸗

tis quidẽ in nomine hieſu ⁊ alioꝝ diui⸗
noꝛum nominũ inuocatione.euangelio
rum lectione.exoꝛʒiſationibus.oꝛationi
bus.⁊ crebꝛis deuotiſq; diuini auxilij in

uocationibus medeantur occurràt demẽé/

nibus.cũ coꝛdis ⁊ cerebꝛi cõfoꝛtationibus

eum tetris locis.detentione.⁊ alijs iuxta
medicoꝛũ cõſilia. medicamentis. iracun/

dos.mites.libidinoſos.caſtosguloſos:
abſtinẽtes.⁊ temperatos pꝛo viribus effi
ciant.homicidas ad ſatiſfactionẽ.ad po

ſtulandam veniꝗ ad remittẽdas iniuniis
ad contritionem.luctũ.⁊ ad alia remedia

ſalutis inducant. Suſcipit item eos in

ꝓtectione æfenſione.⁊ omni opoꝛtuna

cuſtodia:ne ab aduerſarioꝛum ledant᷑ in

curſibꝰ. Omne item ſanitatis genꝰ.⁊ que

ad coꝛpus:⁊ que ad animò.⁊ que ad ex
his cõpoſitũ ſpectat quedã circuit imper

fectio.que afficit illiꝰ generis nouitios q
tanq; paruuli ad paruuloꝝ nutrimen

ta in charitate ſunt ſuſcipiendi exemplo

apoſtoli. qui ve his ſcribẽs ad Coꝛinthi⸗
os ait. Ego fratres nõ potui vobis loj

quaſi ſpiritualibꝰ.hoc eſt in fide ꝑfectis.

qz quaſi camaliboid eſt adpuc impfectis
ſem carnem viuentibuſ tanc; paruulis in

xpᷣo lac potũ vobis vedi.nõ eſcã. ¶ Sed

ꝓ doloꝛ. Cũ nõnulli pᷣlati ſint.qui nõ vi-
ſcera pietatis.ſed potiꝰ cudelitatis infir

mis oſtendũt.qui nõ modo pabulo ſuaui

tatis paruulos alũt.ſʒ iam nutritos felle
amaritudinis necant.qui no ſanant ſʒ oe

cidunt.qui nõ patiẽtes ſuſcipiũtſed a ſub
ditis ſuſceptos expellũt.qui nõ ↄfractos
cõſolidàt.ſed ↄſolidatos frangũt ⁊ dirię2-/
punt.hi vtinã eoꝝ animũ verterent i ob
quo cũ ab infantia miſeratio creuit.vtinã
aſpicerẽt ad Thobiã.quem pietatis oble
qquia fecerũt ĩmoꝛtalẽ.vtinò ↄtemplarent
ꝗpłm paulũ·qui ob eius charitatẽ dicre
ſolitꝰ eſt. Quis infirmat᷑ ⁊ ego non inrſi

moꝛ.vtinã beati Petri meditarent᷑ vitã.

qui ꝑ miſericoꝛdiam ad ſanodos vtriuſ
hominis languoꝛes penitꝰ deditus erat.
vt oculos mẽtis in xpᷣm iam in excelſis ſe
dentẽ dirigerẽtqui ob imenſam erga no
charitatẽ ſuã.omes noſtros laguoꝛes t
Eſaias inqͥt.tulit ⁊ doloꝛes noſiros poꝝꝛ
tauit.vtinã Auguſtinũ.Ambꝛoſiũ. Oꝛeꝰ

goꝛium· Nicolaũ.⁊ alios veros paſtoꝛes

animaꝝ ſecũ putarent.qui pꝛo ſanando
grege ſibi cõmiſſo.nullũ pꝛoiſus recuſa-⸗
bant laboꝛẽ. Vtinã deniq; ſaperẽt ⁊ intel

ligerẽt ⁊ nouiſſima ꝓuiderent.in quibus

auctoꝛ pietatis p̃ ceteris pietatis exami⸗

nabit ⁊ iudicabit obſequia.Sciant igiẽ

fideles pᷣpoſiti animaꝝ languentium ſibi
cur eſſe cõmiſſam. JIdeo parẽs noſterad
eos iubendo ait.vt ſuſcipiat infirmos:

ſi abſit minime fecerint.audient iratũ et

omipotentẽ iudicẽ per Eʒechielẽ dicentt
ve paſtoꝛibus iſrael.qui paſcebant ſemet
ipſos. Hoõne greges a paſtoꝛibꝰ paſcunt
lac comedcbatis.et lanis operiebamini.
Et qð craſſum erat occidebatis.gregem
aũt meũ nõ paſcebatis. Oð infumũ fuit
nõ ↄſolidaſtis.⁊ qð egrotũ eſt nõ ſanaſtꝭ.
qð ↄfractũ eſt nõ alligaſtis.⁊ qð abiectia
eſt nõ reduxiſtis.⁊ qð perierat nõ qſiſtis.
ſʒ cũ auſteritate imꝑabatis eis.⁊ cũ potẽ⸗/
tis. Et diſpſe ſunt oues mee.eo ꝙ nõ eſſʒ
paſtoꝛ.⁊ tacte ſunt in deuoꝛationẽ omni

um beſtiaꝝ agri.⁊ diſperſe ſunt. Erraue⸗

runt greges mei in cũctis montibꝰ.⁊ in
vniuerſo colle excelſo.⁊ ſuꝑ oẽm faciẽter

re diſpſi ſunt greges mei.⁊ nõ erat qͥ reqͥ

reret. ꝓpterea paſtoꝛes audite verbũ dñi.
NAiuo ego dicit dñs deꝰ.qꝛ ꝓ eo ꝙ facti

ſunt greges mei ĩ rapinã.⁊ oues meeĩ de
uorationẽ oĩm beſtiaꝝ agri.eo ꝙ nõ eſſet

paſtoꝛ.neq; em̃ q̃ſierũt paſtoꝛes gregem
meum.ſʒ paſcebàt paſtoꝛes ſemetipſos.?
greges noſtros nõ paſcebãt.Ecce egoip

ſe ſuꝑ paſtoꝛes requir gregẽ meũ we ma

ne
geh
wen
man
recui
Piſrat
meie
uboe
locis.
caln
gege
am!
ſiuis.
ben
ſo i⸗
in herb
buope
oues n
hene
7099
nil
tean
d doso
Opin
ua ⸗a
anup
oñene
pineoft
oſßes ini
Aniqin
nieni
veſtmerr
bulumfe

Diſen
neſumn

ſhirdti

undhfn
6 moinedi⸗

ueraentcg

harsob
minplen:
crndere
cnmnnft
—
0
—
ummgealse
renung
elge
S goſospon⸗
ndſiͤ, e
waosaſtos
nigo ſinand
ſuseote
geit ru

ns

ints aN
uSanigt
—
paisneſe
its
woentmni/
zecbielideem
Cebant nd
ſonb gl
schechanm.
ens een

OSnimiſt

nickro
ſisncin
cartiijſn
S
mali
vnioh
Aünt er
znonta
oenfiin
znöantiſei/
Atevedi
roes nrin
eo 1ℳ

gen/
n 6 .

Jo. XCVIII

nu eoꝝ.⁊ ceſſare faciã vt vltra nõ paſcant
gregẽ meũ.nec paſcãt vmpliꝰ paſtoꝛes ſe
metipſos.⁊ liberabo gregẽ meũ de oꝛe eo
rũ.⁊ nõ erit vltra eis in eſcã.Ecce egoipe
requiraʒ oues meas.⁊ viſita bo eas.ſicut
viſitat paſtoꝛ gregẽ ſuuʒ.in die qũ fueriti
medio ouiũ ſuaꝝ diſſipataꝝ.ſic ego viſli-
tabo oues meas ⁊ liberabo eas de omibꝰ

locis.in quibꝰ diſperſe fuerãt ĩ die nubis

riuis.⁊ in cũctis ſedibus terre.in paſcuis

vberrimis:paſcã eas.⁊ in montibꝰ excel

ſis iſrgel erũt paſcue eaꝝ. Ibi requieſcẽt
in herbis virentibꝰ. ⁊ in paſcuis pingui⸗
bus paſcent᷑ ſuꝑ mõtes iſrael. Ego paſco
oues meas.⁊ ego eas accubare faciã.qð
perierat requirq.⁊ qd abiectũ erat reducã
⁊ qð ↄfractum fuerat alliga bo.⁊ qð infir
mũ fuerat cõſolidabo.⁊ qð pingue ⁊ foꝛ⸗
te cuſtodiã.⁊ paſcam illas in iudicio ego

dñs om̃ipotens. ¶ O tremendũ iudiciijũ.

O pauendã ſententij. O amarã diem. in

qua inexoꝛabilis ⁊ inflexibilis iudex d·
manu pꝛelatoꝛũ oues ſuas exquiret.tũc

om̃es negligẽtie.om̃es incurie.om̃es ra⸗
pine.om̃es extoꝛſiones.omnes ſimonie.

om̃es iniuſticie.om̃es ſimulatões.om̃es

deniq; imp ietates patebũt.patefacte ex⸗
pꝛobꝛabunt᷑.expꝛobꝛate.qᷓ; acerime pu⸗

nient᷑.paſcite igit᷑ pᷣlati diligẽter nũc oueſ

veſtras.ne tunc vos in deſperationẽ pa⸗
bulum fiatis infernoꝝ. Suſcipiatis infir
mos.ne perpetuis afficiamini cruciatibꝰo
Miſericoꝛdiã cuʒ ſubditis veſtnis agatis
ne ſummis miſerijs ſubditiſemꝑ ſitis.

¶ Sequitur octaua conditio.

Atiens ſit ad omnes.
Irtus animi.que patientia bicit᷑
pꝛofecto tam magnum ei donũ
eſt. vt etiaʒ ipſius qui eam nobis

Commentj.

largitur patiẽtia pꝛedicet᷑.quo fit vt pᷣla-

tus qui vicem dei gerit in tenis ſi recte pᷣ⸗

eſſe recteq; gubeinare affectet patientig

pꝛeditus ſit opoꝛtet. Spectat cnim ad ᷣ
latum in ſtatera iuſticie ſuas libꝛare acti
ones.At vero in hoc mens iuſta ab iniu
ſta diſcernitur.ꝙ omnipotentis dei laux
Jem inter aduerſa confiteatur. ꝙ non cuʒ

caſu gloꝛie extenoꝛis cadit. Jdcrco apo
ſtolus Yacobus giebat. Ira viri luſticij

dupe rat 1 die ſanam doctrinam ſubditos docere. At eiz
⁊ caliginis.⁊ educã eas e populis.⁊ cõ⸗
gregabo eas terris ⁊ inducã eas ĩ ter⸗
ram ſuj.⁊ paſcq eas in montibꝰ iſrael. in

ſana doctrina viri ſicut beato Gꝛegoꝛio
in moꝛalibus placet per patientiam no⸗
ſcitur. Canto ergo quiſq; minus oſtendi
tur doctus.quõto conuincitur minus pa
tiens.nec enim poteſt veraciter bona do⸗
cendo impendere.ſi viuendo neſciat ma
la tolerare. Pꝛeclare igitur a parente no
ſtro in cõmentarijs pſalmoꝛum aſſertum

eſt Om̃es iniquitates que fiũt in terr acd

tempus.omnes felicitates hominum ma
loꝛum.omnes laboꝛes iuſtoꝛum.meditã
n die ac nocte legem veique ad verum pᷣ
latum verumq; doctoꝛem ſpectat:nullos
eſſe. omniaq; equo animo tolerat. Spe⸗

ctat item ad pꝛelatum animo eſſe fortem

ſed quo pacto foꝛtis erit.ſi quidẽ impati
ens erit.ſi quidem perimpatientiam fran

gatur. Quid en im aliud eſt foꝛtitudo ant

mi.niſi in aduerſis tolerstia. perinde mar

cus tulluus in rhetoꝛicis ait. Foꝛtitudo
eſt immobilis inter aduerſa gloꝛioſa ani⸗
mi claritudo.res arduas pulcreadmini⸗
ſfſtrans:que nec aduerſis in feſtando fran
gitur. nec pꝛoſperis blandiendo eleuatur
Er gloriolus antiſtes Ambꝛoſius in f
egregio officioꝛum volumine inqͥt. Nõ
mmeldliocris animi eſt foꝛtitudo.q̃ ſola deſẽ
dit oꝛnamẽta virtutũ oĩm.⁊ iuſiiciã cuſto

dit.q̃ in expiabili pᷣlio aduerſus oĩa viciꝗ
vcertat.inuicta ad laboꝛes.foꝛt ad peri
cula.rigidioꝛ aduerſus voluptateſ.vtaua
riciõ fugiet.tanq; labẽ quandã.q̃ virtutẽ

effeminat. iure igit᷑ parẽs noſter pᷣlato iin

bet vt patiẽs ſit ad oẽs.vt ſua. ſ.iuſticia do
ctrina ⁊ animi foꝛtitudo omnibus eluce

ſcat. vt ſua quoq; omnibus ſplendeat x
fectio. Etenim perfectus nemo eſtq̊ ſu⸗

per mala pꝛoximoꝛum non eſt.qui enim

teſte Gregoꝛio. equanimiter aliena mala
non tolerat.ipſe ſibi per impatientiam te

ſtat. Abel em renuit eſſe quẽ C aym mali

cia i exercet Sicut in tritura palee grana

bit Ambꝛo
gitur.non poteſtate mutatur.non atolli
tur pꝛoſperis. non triſtibꝰ mergitur. AUbi
ergo ſapiẽtia ibi virtus patientie.ibi con
ſtantia. ibi ⁊ vera animi regnat foꝛtitudo
Perinde Salomon ait in ꝓuerbijs. Qui
patiens eſt multa gubernatur ſapientia.
qui autem impatiens eſt exaltat ſtulticiã
ſuam.⁊ pauloante dixerat. impatiẽs ope

pꝛemuntur.ſic floles inter ſpinas pꝛode⸗
unt. roſa que redolet creſcit cum ſpina
daeeard ſua inſuper fulgeat ſapien

ſius. Sapiens non metu fro⸗

ratur ſtulticiam. ⁊ vir verſutꝰ odioſus eſt
vt veniq; innumeras eius mereatur lau⸗
des. pꝛemia merita aſſequatur. ¶ Quiſ

enim pꝛeconia ⁊ merita patientie poterit

explicare. MPatientia enim legis eſt pleni

tudo.iuxta apoſtoli CPauli ſententiã di2
centis. Alter alterius onera ſcilicet ꝑ pa⸗

tiẽtiam poꝛtate.⁊ ſic adimplebitis legem
chꝛiſti. Patientia eſt que om̃ia vincitad/

uerſa. non colluctando ſed ſufferẽdo.nõ

murmurãdo.ſed gratias agendo.ipᷣa eſt

contemptam habere.inclinato capite in
cedere.velum ſuper oculos dimittere.ſed

verum humilem vt ad pꝛobam inquit.

Auguſtinus Patientie oſtendit iniurie
conferamus igitur nulla eſſe bona.q̃ agi

mus ſi patientie non conficiantur virtu/
te. Sane igitur. ꝙ ſepe replicauimus. a
Marco Tullio in pꝛeclariſſimis officio

rum libꝛis dictum extitit. Hihil eſſe patiẽ
tia cum conſtantia iuncta laudabiliꝰ ar
bitrandum. Sed quia pᷣmunitum ani

mum patiẽtia habere nequiuimꝰ.niſi cau

ſas euitemꝰ impatiẽtie. diligẽter õnotan⸗

dũ eſt. ꝙ quinq; ſunt qᷓ impatientẽ effici⸗
unt hominem.ſtatus:ſ.magnitudo.infir

mitatum acerbitas.rerum agendarũ co⸗

pia.colere vel melãcolie exceſſus.⁊ celeſti

um coꝛpoꝛum influxus. Hanq; potenteſ

viri. quoniam qui eoꝛum repꝛimant furo
rem non habent per quõ facile iraſcutur.

2 pꝛopꝛie confidentes virtuti exiſtimant
neminem. nec ab aliquo poſſunt quicq;

₰

uoniam ſicut ad ſimplicianũ ſcri

que totius voluptatis abſtergit.ipſa eſft
que limpidas animas eo reddit. ipſa eſt
religioſi viri omnium laboꝛum ac dolo⸗
ſpe futuram remuʒz. ⁊ ſummi dei amoꝛe gra
ta tolerantia ip ſa deniq; eſt acquirende fe
licitatis oſtenſio.per facile enim eſt veſtẽ

niſi inflatis accipere auribus. Bene igiẽ

a Salomone dictum eſt. Secundum li⸗
gna ſilue.ſic exardeſcit ignis.⁊ ſᷣm homi⸗

nis virtutem.hoc eſt potentiam.ſic iracũ

dia illius erit.qᷣ Rharaonis⸗HNabucho

donoſoꝛ. Habal. Senachenb. Heronts.
et alioꝛum multoꝛum rabies. oſtendit.qᷓ
pꝛopter eoꝛum maximum potentatuz re
pleti furoꝛe impatientiſſimi effecti.nõ ſo⸗
lum homin es.ſed deũ etiã viuentẽ blaſ/
phemabant ⁊ aſpernabantur
item egritudinum commouentur acerbi⸗-
tate. Quis enim in vniuerſo oꝛbe terra-

Snfirmi

rum Joh vnq; fuit patientioꝛ.⁊ tũ młta

ãqſi impattẽs ſuis loquebat᷑ amicis· cũ vi⸗

ſendr ſ. 61 ndiq;.gratia ad eum ſe confete
bant. emum vehementes negocio“
rum occupationes mentes hominũ mo/⸗
uere ſolent.ſunt em̃ tanq; muſce pungen
tes.⁊ impoꝛtune vexãtes.Hinc recte iſia
el ſabbatum quod interpꝛetatur requies
accepit in munere.quia contemplatim.et

ceuz videntes.in ſolius dei viſione ⁊ me

ditatione quieſcunt.Egiptus autem mu
ſcarum percutitur multitudine-quoniaʒ
tenebꝛoſi anguſtiati.⁊ negociatoꝛes ho⸗
mines a moꝛdentibus muſcis.hoc eſt a
vanis curis rerũ terrenarum iugiter mo
leſtantur. ¶ Kolerici deniq; pꝛopter ve⸗
hementem ⁊ ſubitaneam ſanguinis ebul

litionem. Melancolici vero pꝛopter tedi

urm vite quo cõmuniter ob nigni fellis ex

uberantiam afficiuntur ſic impatiẽtes fi⸗
unt. vt amicoium contemnant affatum.
humanamq; fugiant conuerſationem.
¶ Mõnunq; etiã ab aſtris quibꝰ quo ad
corp ſubijcimur cõmouent᷑.ꝑinde marci
ales.ſaturnini.⁊ lunares min aio q̃eti.
minꝰ pacifici.minuſq; patiẽteſ ſunt.⁊ qm̃
pᷣlati ſublimi onerent᷑ faſtigio.gubernãdi

—

pᷣgrauant᷑ cura.q̊tidianis diſtrahunt᷑ ne⸗

22

gocijs.laboꝛibꝰ plłimis.⁊ crebꝛis afficiũt᷑

ifirmitatibꝰ.młtas ha bẽt ĩ patiẽtie occa⸗
ſiones. erito ne frãgant᷑ pᷣceptoꝛ nĩ
eos monet vt patiẽtes ſintꝗd oẽs.i.circa
oẽs cauſas pariũde impatietie cauti ſint.
ita vt nõ dignitat celſitudinenõ laboꝛũ
7 negocioꝛũ diſtractione.non infimita⸗
tum exardeſcant languoꝛibus.aſi abali⸗

qua naturali cõplexione.vel aſtroꝝ agi⸗

tentur influxu. medicamenta adhibeant

