vera innocentia. Auguſtinus diſſerutt
mmandatum dei ſi timoꝛe fit pene.potius
G6j am oꝛe iuſticie.ſeruiliter fit non libera
liter.æ ideo bene non fit. NHon enim bo/

nnus fructus eſt. qui non de caritatisira⸗
Dice pꝛocedit. Heq; ob eam rem ſerui dei
expaueſcere aut trepidare debent.quoni⸗

anm non eſtaliquod p:eceptum tam ar-

R—R———

quoddam appꝛopꝛiatuʒ ab eo.quod oĩin
bus fuerat in quadam generalitate iniũ⸗
ctum diſtare videtur. VPeꝝ cum boc in lo
co.de vnanimitate cohabitatiõis noſtre.
quam concoꝛdiam domus appellamus.

duum: quod diligenti religioſeq; menti
facile non ſit. VUnde Leo pontifex maxi

mus. Hihil humilibus arduũ.nihil miti
bus aſperum indicans.facile inquit omꝰ

nia pꝛecepta veniunt in effectum.quàdo

gratia pꝛetendit/in auxilium.⁊ obediẽtia
mollit imperium.nec dura ibi neceſſitate

ſeruitur. vbi diligitur quod iubek.

— ¶ Auguſtinus

tetis in domo c.

Am h. q; ſuperioꝛe in littera ceu
i preelibauimus nobis fuit deman

atum vt deum ac pꝛoximũ dili⸗
qᷓ; pꝛeceptũ hoc ab illo. niſi tõq;

mentio fiat ſpecialis. Idcirco de ipſa ali

quid diſſerendum putauimꝰ conteplatu
ri. Impꝛimis eius nominis interpᷣtatio⸗
nem.Subinde quante ſit efficacie.quan
tũq; gloꝛie mereat᷑.ac demũ quantum in

vna domo cõmoꝛantibꝰ ſit opoꝛtuna di

cturi. ¶ Concoꝛdiã igit᷑nil aliud eſſe ar
bitramur.niſi plurium animoꝛum vnita“
tem ad aliquid ſiue bonũ ſine malum ꝑa
gendum. Ham cum coꝛ ab animo nõ di⸗
ſtet · iuxta pientiſſimam Saluatoꝛis peti⸗
tionem dicentis. Fili da mihi coꝛ tuum⸗
plurium coꝛdium. animoꝛũ q; vnitates.

eandem ſignificationem explodunt. Mõ

enim tãta maieſtas coꝛ carneum.ſed ani/
mũ poſtulauit ſibi donari.ac ſi aperte di

xiſſet. Non tm̃ a te exterioꝛes o fili actio⸗
nes exquiro.cũ ille ſepenũero in tus non
ſint poteſtate.ſed bonam agẽdi intentio⸗

nem.rectuʒ animũ.rectãq; exigo mentẽ.
Et cum duplerx ſit concoꝛdie genus.alte
rum ad peccandum. alterũ ad bene agen
dum inſtitutum. MHobis pꝛimum cauere

ſumopere debemus iuxta ſapientiſſimi

Salomonis conſilium monentis. Fi⸗
li ſi te lactanerint peccatoꝛes. ne acquia

no
lo

e

+☛ £

ten
nan
h
luh
hoi⸗
nii⸗
nlo
ne⸗
166
z
u
tio⸗
un
u
di
a
E.
N
gel⸗
⸗
es
o
ni⸗
edi
no⸗/
on
tio⸗
nli.

—

e

n
ce
ſinn
y

is

eſcas eis. Ob eam rem diuus Auguſti ·
nus vehementer in ſermone de pace do⸗
lendum eſſe inquit.Si ſuperbi.ſi impijiſi
perfecta caritate carentes pacẽ ⁊ concoꝛ⸗

diam habeant adinuicem.quo niam ſicut

multum nocet inter bonos diſcoꝛdia.ita
multũ obeſt inter malos concoꝛdia.Cůüc

enim augent᷑ omnia peſſima que fieri vel

excogitari ab hominibus poſſunt. quan

do ſcilicet mali pacifice ⁊ concoꝛditer vi

uuntalteꝝ ſummo ſtudio ſummaq; ope

niti debemꝰ amplecti.quo ſcilicet ad be⸗

neagendum ad ſeruiendum creatoꝛi no
ſtro.ad eius implendam voluntatem de
bemus vnin. quoniam hoc eſt pꝛopter
quod in vnum ſumus in monaſterio con
gregati.vt in ſummi dei ſeruitio vnũ ani

mum vnum ſpiritũ. vnum coꝛ.vnãq; mẽ

tem babeamus. Idcirco iubet vt vnani⸗

mes habitet in domo.⁊ ſit nobis anima
vna.⁊ coꝛ vnum in deo. Nhil enim pꝛo

fecto perſonarum confert congregatio.ſi
adſit ſpiritualium mentium diſſenſio.
NLuid enim pꝛodeſt. ſi nos vna continet
domꝰ.⁊ diuerſa ſe iungit volitas. Mq;

multomag diuina celſuudo ad animo⸗
rũ·qᷓ; ad loci attendit vnitatem. ⁊ iõ an⸗

nitendum eſt. vt ſi perſonaliter ſanguine
natione:moꝛibꝰ.vel quacunq; alia re dif

ferimus.in monaſterio ↄgregati vinculo
ſimus perfecte caritatis coniuncti. Haq;

fiuinis noſtri ingreſſus ad monaſteriũ.no/⸗/
ſtreue cohabitationis is eſt.vt per opera
penitentie expiati. ꝑſpirituales actiones

puri ⁊ initiati effecti.per hanc religionis
bigam. eternam acquiramus felicitatem
At enim bonarum mentium vnitaspax
tranquillitas: concoꝛdia.ſerenitas men/⸗
tis.⁊ caritas eſt.que multitudinem ope⸗
rit peccatoꝛum.q̃ gratiam impetrat· men

tem ſubleuat.animuʒ cum vo nectit. q̃e
tem in ſummo ac ſuperno bono meretur
adipiſci. Perinde vates ei excellentiſſi⸗

mus Dauid in pſalmos cecinit · Ecce qᷓ;
bonum ⁊ qᷓ; iocundum habitare fratres

in vnum.quod nos in vno pacis vinculo
in vno caritatis feruoꝛe. in vno concoꝛ/

die nexu degere interpꝛetamur. talis au⸗

tem conuentus.talis cohabitatio.tał fra
trum vnio nempe ſimilis eſt vnguento.
quo linitum Aaron caput extitit. quod

ex capite in eius barbam. æ in oꝛa veſti⸗

menti fugrans deſcendit Similis eſt ro

ri hermon.qui deſcendit in monteʒ ſyon.
quoniam ſicut ibi.ita ⁊ in bonoꝛum fra⸗
trum ⁊ vnanimiter ⁊ concoꝛditer in dio
viuentium domicilio deus maieſtatis in/
tonuit.mandauitq; ſua magnitudo be⸗

nedictionem et vitam in ſeculum ſeculi ·

¶ O ineffabilem fraterne vmonis virtu

tem. Etenim nihil efficacius eſt ad pꝛo⸗

piciandum deum fraterna ↄcoꝛdia. Mic

ſaluatoꝛ ait. Si duo vel tres ex vobis cõ

uenerint in terra.in medio eoꝛum ego ſũ
⁊ quicquid petierint fiet eis. ꝙ ſi paucis
tanta pꝛeſtatur fiducia impetrandi. qᷓ;to
inagis ſi plures in monaſterio conſtituti

mino pꝛoſternamur diuinoꝛum mune

rum erimus ſuſceptoꝛes Amemus igitur
concoꝛdiam fratres. ſequamur vnanimi⸗
tatem.coꝛ vnum ⁊ animam vnam habea
mus in deo. vt vnus ſpiritus efficiamur
cum eo. Nam he ſunt pꝛimitie ſpiritus
quas tonantis vei maieſtas in noſtre cõ⸗
uerſionis exoꝛdio a nobis ei iubet offer
ri.eius eterna ſapientia clamitante. Fi“
li da mihi coꝛ tuum.nq; ammo coꝛde et

vo luntate pꝛius ad eum vecti.inuietiſſi⸗
mi aduerſarioꝛum efficimur pugnatoꝛes

uid igitur tibi commune eſt cum diſ
coꝛdia frater. Quid ſimultates amas.

Quid tibi libet:quod tuo nõ potuit pla⸗
cere auctoꝛi. Honne ipſum in euangelio

audis dicentem. Qui non eſt mecum. cõö

tra me.ſed quo pacto enʒ chꝛiſto eſſe.aut

cum eo habere concoꝛdiam potes.ſi diſ⸗
coꝛs volueris eſſe cum chꝛiſtiano.Hon/
ne in contumacie crimen laberis:ſi omit/⸗
tis quod ab eo pꝛecipitur. aut ab eo den
clinas.quod imꝑatur. Quid exerces ini/
micitias quas nec illa euadere potuit.q̊
eas pꝛimitus adinuenit. In initio inimi

citias in pꝛothoplauſtum dũ ſerpens ex
ercuit interfectus eſt. Perinde AKuguſti⸗

nus in libꝛo de verbis domini de ſugge⸗

ſtoꝛe pꝛothoplauſtoꝝ inquit.Dũ homi/⸗

ni inuidet ipſe pꝛoſternitur. dum Adam

cupit decipere ipſe pꝛimitus iugulatur.
Quare aut chꝛiſti caritatem amplectere

chꝛiſtiane:aut diſcoꝛdie auctoꝛi de ſimili
tudine ipſius opeꝝ.parem te eſſe cogno⸗
ſce.Itaq; ſi vis in monaſterio pꝛoficere.

fuge rixas.fuge ↄtẽtões. fuge emulatões

⁊ cũ oĩbꝰ fribꝰ deo ſerune voletibꝰ ↄ coꝛS

eſto. Attende frater ad id quod Ambꝛo⸗
ſius doctoꝛ pꝛecellentiſſimus in libꝛo de

patriarchis monet. M. elius ẽ inquit emim

grare cum gratia. qᷓ; cohabitare cum diſu
coꝛdia.melius eſt ſine lite abire. qᷓ; cũ iur
gio reſidere. Hempe nulla ſpacia poſſũt
eſſe ſatis diſcoꝛdibus.quietꝭ autem ⁊ pa

cificis etiam anguſta a bundant.diſſonis
vero moꝛibus ſpacioſa artantur. imo ad

nihilum rediguntur.quoniam vt Marcꝰ
Tulliꝰ Cicero in pꝛeclaro de amicitia li⸗

bꝛo inquit· Nulla eſt enim domus tq fię”xn2ñ

ma. tqq; ſtabilis. que odijs ⁊ diſſidijsfũ
ditus euerti non poſſit. IDꝛoinde roma⸗
noꝛum tm̃ auctum fuit imperium.vt do⸗
mini eſſent vniuerſi.quoniam ad parcen
dum ſubiectis.ad debellandũ ſuperbos.
ad conculcandos rebelles. ad diumũ cul
tum exercendum.ad pudicitiam conſera
uandam.ad relinquenda pꝛopꝛia cõmo⸗

da:ad compꝛimendas voluptates.⁊ de/

niq; ad ſingula honeſtatis officia extite⸗
runt concoꝛdesicum vero pꝛopꝛium com
modum ſectantes abinuicem diſſenſerũt
Dde eoꝛum celſitudine ſic ad infima deue⸗
nerunt.vt ſicut omnium gentiuʒ ac natio
num.ĩmo ⁊ totius oꝛbis terrarum pꝛima

tum monarchiq; tenebant.ita ⁊ omnibꝰ
gentibus pene fuerũt effecti obnoxioꝛes.

æ iure quidem.quoniãvt pꝛeſtantiſſimus
eoꝛum ciuis criſpus. Saluſtius inquit.
oncoꝛdia res parue creſcunt. diſcoꝛ
dia vo maxima dilabuntur. Et dominꝰ
in euangelio. Omne regnum in ſeipſum
diuĩſum aſtruit deſolandũ. Idcirco fra⸗
tres nobis qui ſumus in monaſterio con
ſtituti ſumopere neceſſaria eſt concoꝛdia
Et ideo ſi cupimus deo placere · diſplice

re autem dyabolo.mutuam dilectionem
æ concoꝛdiam habeamus.quoniam ſicut
nihil eſt pꝛecioſius nihilue gratius deo.
concoꝛdie ⁊ dilectionis virtute.ita nibi
eſt. vt diuo Gꝛegoꝛio libuit. dyabolo de

ſiderabiliusextinctione caritatis.ac per

conſequens nihil ei odibilius qᷓ; perfecta

noſtrarum mentium vnio.qꝛ hoc nos te

nemus in terra quod ipſe in celo ſeruare

contempſit.Si concupiſcimus igitur ſa⸗

croſanctam noſtram religionem.et eius

monaſteria in quibus habitamus.ſuſci/⸗
pere incrementa.Si affectamus noſtras
oꝛatões.noſtra ieiunia.noſtras diſcipli⸗

cut eis

nas.noſtra ſacrificia. noſtraqʒ cetera bo⸗

na a deo acceptani.contentiones.impu⸗

gnationes.iurgia.diſſenſiones.conſpirra
tiones.⁊ cetera que concoꝛdiam tollunt.

ſumopere fugiamus. diligenter attendẽ

tes ad id quod luculentiſſimus Miero⸗
nymus inquit. Quiſquis coꝛpus affligit

⁊ concoꝛdiam deſerit:ideum quidem lau

dat in tympano.ſed non in choꝛo.qꝛ vbi

diſſenſio.inuidia:impugnatio veritatis.
lingue defluxꝰ.⁊ iurgia ſunt.ibi choꝛus
eſſe non poteſt·Ad quam quidem vnio⸗
nem ⁊ concoꝛdiam ſeruandam.fugiẽdã/⸗
qᷓ; diſcoꝛdiaʒ.licet innumera habeamus

incitamenta.tamen ſi nihil contra vitium
Diſcoꝛdie:vel cauendum vel ſanandũ ex

iſteret. niſi plaſmationis hominis memo
ria:quod ſcilicet ſummus omnium opi⸗

fex deꝰ.pꝛopterea voluit vnum creare ho

minem. de quo multitudo pꝛopagaretur.

vthac ammonitione. in multis concoꝛs
vnitas conſeruaretur.ſufficeret quidem.

Ananimes igitur inquit.habitet i do
mo.⁊ ſit vobis anima vna.⁊ coꝛ vnum in
deo. Et quoniam vt ſtoycus ille Seneca
recte ſentit. Diſcoꝛdie puncipium ⁊ oꝛigo
eſt. aliquid ex communi facere ſuum. Id

“ circo pꝛeceptoꝛ noſter pꝛo ↄſeruanda con
coꝛdia. ⁊ tollenda diſcoꝛdia ſᷣm pꝛeceptũ
dQaliecit dicens.
(Eerxtus terti.. (Auguſtinus.

EWπ T nõ dicatis aliquid pꝛop:ium.

1 n tertium. ¶ Ambꝛoſius.
Poſtolicam vitam ducentes nõ
modo habere.ſed nec dicere ali⸗
quid pꝛopꝛium debent.Ham ſi⸗

eis cõmunia debent appellari vocabulo.

vt non meum quippiam ego:tu vᷣo tuũ.·
ille autem ſuum.dicamus.ſed noſtrum q̃
libet:id noſtrũ eſſe dicatvt codex noſter.

cauſa noſtra.cuculla noſtra.⁊ opꝰ noſtrũ

dicatur. Manq; ſi abvno aliqua bona.ſi
ue ſpiritualia ſiue tẽpoꝛalia pꝛoñciſci vi⸗
Qdeãtur.illa tamen ſibi vendicare minime
debet.quoniam deus.a quo omnia bo⸗

na pꝛocedunt.vel ſuoꝛum confratrũ ob⸗

ſecrationibus. vel vt illa ↄfratribus cõicet

omnia debẽt eſſe cõinunia.ſic ab

in⸗
ſte

d
ſaw’⸗
ime
bo⸗
ot⸗
et

dignatus eſt elargiri. ⁊ eo modo vel coo

perantes ſunt. vel coutentes ſint ſm dei

voluntatemneceſſe eſt. NHon enim ſi ſciẽ

tiam.ſi ſapientiam.ſiq; quodcunq; aliud

donum ſumma dei bonitas cuippiã do⸗

nat id tribuit.niſi vt ſu oꝛum ſit muneruʒ

diſpenſatoꝛ· Accedit ad hec.quoniam ca
ritas qua in monaſterio conſtituti ferue⸗

—

re debent.ſicut apoſtolus Paulus ait.qᷓ
ſua ſunt nõ quenit accedit quoniam vt in
altero pꝛecepto aſſertum eſt. pꝛopꝛietas
ipfa rirarum.contentionuʒz.litium. ⁊ oim

deniq; eſt mater diſcoꝛdiarum. quarum

viri religioſi vndiq; debent eſſe experttes.

Accedit penarum terroꝛ:quibus pꝛopꝛie
tarij debent eſſe effecti.HNaq; ⁊ ſi omniuʒ

criminum inflexibilis iudex vltoꝛ exiſtat
huius tamen generis perquã ſeuerus eſ⸗
ſe cõſueuit. Perinde iudam loculos ba⸗
bentem laqueo voluit ſuſpendi.Si enim
legimus in actibus Apoſtoloꝛum. ⁊ hic

quidem poſſedit agrum de mercede ini⸗

quitatis.⁊ ſuſpenſus crepuit mediꝰ.⁊ dif

fuſa ſunt omnia viſcera eiꝰ. Merces qp⸗

pe iniquitatis Jude non tm̃ fuerunt illi
triginta argentei.quibꝰ vendiderat chꝛi⸗
ſtum.ſed omnis pecunia ab eo furtim tãa⸗
qꝙᷓ; pꝛopꝛietario ſublata.perinde Anania
Saphira.defraudantes pꝛecium aꝑri.·

⁊ mentientes ſpirituiſancto coꝛam apo⸗
ſtoloꝛum cetu.⁊ omnium aſſiſtentiũ tur⸗
ba.retroꝛſum cadentes velut fulmine per

cuſſi mox expirarunt. In ſacra etiam mo
nachoꝛum contione apud egyptum de/

gentiuʒ· vbi ſicut patres noſtriſcripſerũt
circiter quinq; milia ſacelloꝛum floꝛebat
peniteutium. Cuidam ex fratribus cum

centum ſolidis moꝛienti cõmuni decre⸗

to dictũ eſt. Pecunia tua tecuʒ ſit in per
ditione.quod quidam tremendum iudi/

cinm tradito ſepulture Beatus Oꝛego/
rius vni ex ſuis monachis cum tribꝰ au⸗
reis decedenti oĩno fieri iuſſit. quo etiaʒ

iudicio Innocentius pon.max.fretus.ſi
cut in capitulo:cum ad monaſteriumde
ſtatu monachoꝛum.exemplum eſt.decre
uit. ꝙ ſi pꝛopꝛietas apud quẽq; in moꝛte
fuerit inuenta.ipſa cum eo.in ſignũ eter⸗

ne ꝑditionis.extra monaſteriũ in ſterqᷣli⸗
nio iuberet᷑ ſuberan · Ceſario qͥʒ refert·cõ

uerſũ quendã oꝛdinis ciſterſienſis.cum e

vita diſcederet dominicum coꝛpus ſume

FJo, XIIII

re nõ potuiſſe. qm quinq; ſolidos apud
ſe tenens non fuerat confeſſus: Quidaʒ

etiam monachus beatum Anthoniũ in
retinenda pꝛopꝛietate vecipere ſatagens
abaccipitribus.vultunibus.⁊ alijs rapi⸗
dis auibus totus eſt dilaniatus. Sʒ qͥd
alios commemoꝛo. Diuus pꝛeceptoꝛ et
parens noſter Aurelius Anguſtinus. qᷓ;
ſeuerus impꝛopꝛietarios extiterit:ex ſen⸗
tentia in Januarium aperte dinoſcit᷑. de
quo ita in ſmone ad pꝛeſbyteros ypoñ⸗
meminit. Male inquit Januarius vixit
⁊ male moꝛitur. Quare vel quomodo ma
le vixit. quia quod ſuum non erat ſecrete
tenuit. Quomodo etiam male moꝛi᷑. qi
in fine ſe non cognouit.⁊ obſtinatꝰ ĩ ſuo
ſenſu nobis ignoꝛantibus teſtamentum
fecit.⁊ filium quem in ſecu lo habebat. di
tauit.o vtinam ſaltem in fine hoc nob di
xiſſet vt oꝛantibus nobis veniaʒ impetraſ
ſet. Hec eum feciſſe penituit. pꝛopterea ð
meis non eſt nec dum viueret erat·Li⸗
gantes igitur manus cadaueris eius.po
nentes in pãno centum ⁊ vndeeim ſiclos
quos in pariete cellule retinebat abſcon⸗
ſos.⁊ flentes ſuper eum dicatis pecunia
tua tecum ſit in perditione.Hon enim li
cet eam nobis ſeruis dei collocare.vel po
nere in victu.vel veſtitu.vel in opere mo
naſterii/quoniam pꝛecium damnationis
eſt. ¶ Rurſus impoſſibiliias quam ſecũ
habet diſpenſandi.nos cogit ipſam pꝛo⸗
pꝛietateʒ abdicare. Sic enim maximi põ
tifices cõtra pꝛopꝛietarios regulares eo⸗
vem capitulo.cum ad monaſterium acer
rima extat ſententia.Abdicatio pꝛopꝛie⸗
tatis ſicut ⁊ cuſtodia caſtitatis adeo eſt
annexa regule monachali.vt contra eam
nec ſummus pontifex poſſit licentiam in
dulgere.Et quanq; in maximo pontifice
plenitudo inueniatur poteſtatis.ſuꝑ pꝛo
pꝛietarijs.cum monachis diſpenſare po⸗
teſt minime. Poteſt quidem monachum
monaſterio extrahere.⁊ ipſum nõ mo
nachum facere. Poteſt cauſa legittima
ſubſiſtente ei tradere vxoꝛem.tamẽ vt mo
nachus ſit.⁊ pꝛopꝛietarius.facere nõ po
teſt.nec mirum quia nulla virtute etiaʒ ſi
infinita ſit. alicui eſſentialia poſſunt au⸗
ferri · Quis enim efficere poteſt.vt quiſ⸗
piã hõ ſit.⁊ aĩal.ſeu rõnalis non ſit.neq;

natura. neq; ifinita ſumi oei ptãs id valzʒ

Aalet quidẽ deus ſui pꝛeſtãtia bomineʒ

malitatis.expers ſit rõnis.nõ valet. Sed

ois appꝛobate regule eſſentialia ſunt obe

dientia. pauꝑtas. ipſa cõtinentie hone

ſtas.Anullo igi᷑ regularum genere quis

virtute hec tollunt᷑ Euitare ꝓpꝛietateʒ in

ſuꝑ de bemꝰ.vt q;tum int᷑ carnales ⁊ ſpi⸗

rituales fratres iterſit.agnoſcat᷑. Illi enĩ
quod cõeleſt partiunt᷑.iſti qð diuiſuʒ erat

cõe efficiunt.Eoꝝ quiſq; quod ſuũ eſt q⸗

rit.· Hi vo non q̃ ſua ſunt depoſcũt. ſʒ que
ieſu xpᷣi. O q̃ntum igit᷑ hec pꝛopinquitas

illi pꝛeſtat. Haq; illa deficit.iſta creſcit. il
la habet diuiſionẽ.iſta vnitatem. illa cuz

ſeculo tranſit.iſta cũ eternitate manet.
Reſens ite vita figura eſt illiꝰ.quã adi/

mune bonũ. Anũ cõe gaudium. Anum

oĩm beatoꝝ pabulũ.quo beati compotes

efficiemur.ipſa.ſ.patr ⁊ filij ⁊ ſpirituſſctĩ

eſſentia.que ſummũ ⁊ ſupꝛemũ eſt bonũ

⸗

qm̃ infinia:incompꝛehenſibilis.eterna.?
. mentiũ omniũ eſt plenitudo · Qð ſi vnũ
ibi eſt.a quo qð cuiq; opꝰ eſt:accipiet.ab

ſurdum eſtvt in monaſterio degẽtes pꝛo
pꝛis habeant ⁊ poſſideant.quinimo ſicut

vnũ domicilium habẽt. ita vnum veſtia/

rium ⁊ vnũ habeant cellarium.opoꝛteat.
ſi ſecꝰ factũ ab aliquibꝰ fuerit.mẽtie
tur in eis. Illud apłi dicentis. Scim au
tem qm̃ cuʒ apparuerit ſiłes ei erimꝰ. qm̃
videbimꝰ eum ſicuti eſt. Sicuti eſt eni il
lum videbimus.qm̃ cognoſcemus eũ eſſe

omne bonũ.⁊ nõ pꝛopꝛium alicui.ſed oi

bus cõe· qui deſiderant ⁊ cõcupiſcũt eſſe

boni. Omnes igit᷑ illud cõe bonũ cõiter

poſſidebimꝰ.ſi hic quoad fieri põt oĩa cõ

muniter habe bimꝰ. Filij huiꝰ ſeculi:.aurũ.

argentũ.domos.familias.nomẽ grande
potentiã gloꝛiam.⁊ alia.que ad huiuſmo

di potentatũ ſpectant.partiunt᷑. ⁊ alter

his alterũ inuadit.qꝛ humane mẽtis aciẽ

explere nõ poſſunt.HNos autẽ qui religio

ſi ſumꝰ.hoꝝ contentõe ſublata nihil ex/

tra deuz habere debemus.qm̃ nimis aua
rrus eſt.cui nõ ſufficit deus.qui pelagꝰ eſt

æ abyſſus infinita oim honoꝝ. ¶ Abijci⸗

agoymus igit᷑ ꝓpꝛietates frẽs ne tam ſubli⸗
mmis excellentiſq; boni exꝑtes fiamꝰ, duo
gquippe ſunttpale.⁊ eternum.ſi tempoꝛa
luum volumus eſſe poſſeſſoꝛes eternoꝛuzʒ

piſci ſperamꝰ. At eni in illa vnũ erit com

nequaq; erimus fmito:es. Et pꝛopterea

xps dicit. Beati pauꝑes ſpiritu: qm̃ ipſo

rũ eſt regnum celoꝝ. Maieſtatis item in
celo pᷣſidentis efficientia ad abijcienduʒ

cxecrabue cõtagioſũq; pꝛopꝛietatis moꝛ⸗
bum.cõſeruandãq; cõmunitatis dignita

tem nos etiam impellit.Hõ enim tm̃ ſan
ctis dedit deꝰ ſolem ⁊ lunam ⁊ pluuiã.et
oĩa naſcentia terre.⁊ omnes fructꝰ.qͥ oꝛi

unt᷑ in ea.ſed in cõione omnibus hoibus
dedit illa.qui ſolem ſuũ oꝛini facit ſuꝑ bo

nos malos.⁊ pluit ſuꝑ iuſtos ⁊ ĩtuſtos

paſſus eſt.ſed ꝓ petõꝛibus.impijs.⁊ ſcele

ratis.aſcendit in crucẽ· ⁊ paſſione ſua oẽs
reuocauitad vità. Ideo ipſum oĩm redẽ

ptoꝛẽ recte pꝛedicamꝰ. qui ideirco oibus

hominibus ſue pietatis oꝑa fecit cõia· ſi⸗

cut ab Auguſtino in libꝛo de ſalutaribꝰ

documentis pᷣclare diſſentum eſt. vt ⁊ bo

nũ noſtrum.⁊ elemoſine noſtre.⁊ canitts
noſtra:⁊ pacientia nr̃a.⁊ humilitas nr̃a.
in cõe omnibꝰ hoibus diſtribuant᷑.Quã
diu ergo fuerimus in hoc mũdo faciam2
bonũ ad omnes. maxime auem ad dome
ſticos fidei.⁊ oꝛemꝰ pꝛo inimicis niis.et
bonũ ꝓ malo reſtituamus.Oð ſi ad totaʒ

vniuerſi multitudinẽ noſtroꝝ operũ com
munionem iubeamur referre.qᷓ;tomagis
id vno degentibꝰmonaſtenio ſeruandum

eſt. Gentilium etiã exempla q;tuʒ nos in

monaſterio cõſtitutos ad peſtiferum vi⸗
rus ꝓpꝛietatis fugiendũ moneãt pꝛece/⸗
ptoꝛem noſtrũ in libꝛo de operibꝰ mona
choꝝ audiamus dicentẽ.Si hni? terrene
reipublice pꝛincipes pᷣclariſſimo litterato
rũ ſuoꝝ eloquio pᷣdicari ſolent.q rẽ com
munẽ vniuerſi populi ſue ciuitatis pᷣma/
tes ſuis rebᷣſic anteponebantvt eoꝝ qͥ⸗
dam Affrice domite triumphatoꝛ qͥd nu
benti filie daret nõ habuentt. niſi ex ſenatꝰ

cõſulto de publico dotaret᷑.iqͥ animo eſſe

debet in rẽpublicam ſuã.Ciuis eterne il⸗
lius ciuitatis Hieruſalẽ celeſtis.niſi vt il
lud ipſuʒ qð ppꝛijs manibus ela boꝛabit.

in cõmune cum fratre habeat. Et ſi quid

ei defuerit.de cõi ſuppleat · Dicens cũ il
lo.Cuiꝰ pꝛeceptum exemplũq; ſecutꝰ eſt.

aſi nihil habentes ⁊ oĩa poſſidentes.⁊ in
tractatu de ſpiritualibus marganitis iu⸗

bet. nemo ex oꝑeſuo aliquid ſibioppꝛo⸗
pꝛiet.apoſtolica enim vita optamus vi⸗

— — — —,— —

— ——

— — — - —

—

di
do⸗
in
u;
N,
4

ſin
11bo
ds
ni
Qui
nd
one,
6
jn

Fo.

gere. ſi quis aũt cõtrafecerit furti iudicio

odemnet᷑⁊ ſi coꝛrectꝰ nõ emendauerit de

vra ſocietate abijciat᷑. Et in ᷣmone pmo

xc cõi vita clericoꝝ qualis eſſet vita ſua.

oũñdens dicit. Ecce quõ viuimꝰ.nulli licʒ
in ſocietate nra habere aliquid ꝓpꝛium.
quẽ viuendi modũ. non ſolũ dum here/⸗
mi cultoꝛ cũ ſuis fratribꝰ eſſet.retinuit.ſʒ
etiam dũ antiſtes in ſua ↄmoꝛaret᷑ eccłia
pꝛopterea in ſᷣmone de tribꝰ generibꝰ mo
nachoꝝ fibiipſi de pauꝑtate ↄgratulatus
hoc pacto ſuos fratres alloquit᷑. Igit᷑ fra
tres mei.licʒ in cathedra epᷣali me videa⸗
tis. pauꝑtateʒ mihi tñ caram ſponſam te
nere ↄgratuloꝛ.qꝛ ipſa eſt ſponſa xpᷣi.ſan
ttoꝝ poſſeſſio.btõꝝ vita fideliũ ſecuritas
clericoꝝ oꝛnamentũ:monachoꝝ vita:no
biliũ pulchꝛitudo.diuitũ magnificentia.
hec eſt eni illa ſancta pauꝑtasquaʒ qui
tenet ⁊ amat.nulla põt indigentia labo⸗
rare: hec miꝝfratres.qꝛ ei dat᷑ oim domi
nus poſſidendꝰ.qͥ eſt oĩbꝰ in ſe ſperanti⸗
bus theʒzaurus in pauꝑtate.ſolatiũ in ſo

litudine.gloꝛia in abiectione.honoꝛ ĩ cõ

temptu.⁊ in omni ꝓtectiõe vm bꝛaculum
quẽ qͥdeʒ vt nude expediteq; diuus Hie
ronymꝰ ſequeret᷑.qͥd egerit ſua indicant
vba Ego inqͥt non accipio hereditatẽ in⸗
ter ceteras tribꝰ ſed quaſi ſacerdos ⁊ leui
ta viuo de decimis. ⁊ altari pᷣuiens.altar⸗
oblatione ſubſtentoꝛ hũs victum ⁊ veſti
tũ his ↄtentus ero.⁊ nudã crucẽ nudꝰ ſe⸗
quar.beati enĩ pauꝑes ſpiritu.qm̃ ipſoꝛũ
eſt regnum celoꝝ. MHinc egregius doctoꝛ
Ambꝛoſius ↄcitatꝰ in libꝛo viduis ait
Etenim qbus nihil eſt ꝓpꝛiuʒ.nihu deeſt
Breue qͥppe vbuʒ.ſed grande ⁊ veraciſſi
mũ vᷣbum·qm̃ ipſoꝝ eſt regnum celoꝛum.-
vbi oĩia ſunt oblectamenta bonoꝝ.ipſoꝛũ
eſt deꝰ.qͥ om̃is eſt bonitas ꝑ eſſentiò: ipſo
rũ eſt vera ⁊ eterna beatitudo.q̃ eſt ſtatꝰ
oĩm bonoꝝ aggregatione ꝑfectꝰ.perinde
pᷣceptoꝛ noſter in eodẽ ſmone ad eã nos
hiſce vᷣbis hoꝛtat᷑. Eſtote igit᷑ pauperes

fratres mei.qm̃ exaudiuit duominus pau2/

peres.⁊ pꝛeparationem audiet auris ſua
Tunc enim vere pauperes ſpiritu eritis.
Tunc vere beati.tunc benigni.tunc obe⸗
dientes tunc veraces.tunc non ficti.tũc
ab omni malo ignari.ſi vere coꝛde.⁊ oꝑe
pauperes inuneniemini.⁊ qᷓ;q; pauperes
⁊ exꝑtes pꝛopꝛietatis eſſe debeamꝰ .tamẽ

xXV

Gdiu hiẽ gegrinamur p hac vita ſubſten

tanda.ad victũ veſtitũq; oꝛdinata: nobis
ſunt opoꝛtuna. Idcirco adiecit.

Textus q artus. AAuguſtinus. 1

pꝛepoſito vio victus ⁊ tegumtẽũ
noô equali omnibus. qꝛ nõ equa
liter velat oẽs.ſed potius vnicuiq; ſicut
cuiq; opꝰ fuerit.ſic enim legitis in actibꝰ
Aploꝝ:qꝛ erant eis omnia cõia.⁊ diſtri⸗
buat᷑ vnicuiq; ſicut cuiq; opꝰ erat.

¶ Koõmentũ quartum ( Ambꝛoſiꝰ

Rſacro aploꝝ collegio.vt expe⸗
ditiꝰ poſſent verbo dei vacare nõ
nulli fuerunt ad miniſtrandũ in⸗
i. ſic pꝛeceptoꝛ nr̃ ſua voluit oꝛdina
re monaſteira.vt in eis alij vacarent ſpi⸗
ritualibus/alij vero tempoꝛalia miniſtra
rẽt:.Et ideo alios voluit eẽ pᷣpoſitos.ali⸗
os ſubditos. Pꝛepoſitoꝝ officium ẽ.ſub
ditis tẽpoꝛalia miniſtrare.que adwictum
ſpectant ⁊ tegumentũ.ſicut in pꝛima ꝑte
huiꝰ textꝰ aꝑte inſinuat᷑. Subditoꝝ autẽ
officium eſt. vt Vgoni placuit. ſpirituali
bus ſtudijs inſiſtere.vtpotelectioni.oꝛa⸗
tioni.⁊ contẽplatiõi vacare. In pſalmis
hymnis ⁊ canticis ſpiritualib celeſti do⸗
mino qͥtidie deſᷣuire. Que ⁊ ſi vera eſſe vĩ
deant᷑.nõ tamen pᷣpoſiti ab his ſpiritua⸗
libus abſoluunt᷑ ſtudijs.Cum ipſi oim
optimarũ actionũ alijs exemplar eſſe de
beãt.ſicut nec ſubditi ab officio miniſtrã
di.ſi eis fuerit iniunctuʒ.cnm ꝓpꝛium ſit
ſubditoꝝ in quibuſcũq; honeſtꝭ ſuis obe
dire pꝛelatis: Et metienda ſunt vᷣba ma⸗
gna ſapiẽtia ↄſcripta. ꝛout dicit vni
cuiq; vim victꝰ ⁊ tegumentũ a pꝛepoſito
vio diſtribuat᷑.neminem ercipit.qꝛ in pᷣ⸗
poſiti mente nulla debet eſſe ꝑſonarũ ex/
ceptio.qꝛ ſi oẽs in mõaſteno cõſtituti al⸗
tari ſeruiunt.omnes de altari viuere de⸗
bent.ſi omnes laboꝛamꝰ omnes mandu
care debemus.qm̃ vt domin ait.dignus
eſt operariꝰ mercede ſua.Oðõ ſi inter nos
quiſpiam non laboꝛans inueniat᷑.iuxta
apłi ſententiã non manducet. Et ideo ca
ueat vnuſquiſq; viuere de annona xpi.ni
ſi laboꝛet in ſeruitio xpᷣi. ꝙ ſi non labo⸗
c

VE diſtribuat᷑ vnicuiqʒ veſtrum a

„

rata manducat tãto maioꝛis criminis ef
ficitur reus.qᷓ;to dei beueficia ſumit indi
gnus· Pꝛopterea ſanctus dauid nos ex/

citans dixit. Surgite poſtq; ſederitis qui n
facile coꝛrigibiles alij in ſuo ſenſu obſti/
natialij ad oẽ bonuʒ opus pꝛomptiſſimi

b manducatis panẽ doloꝛis. ¶ Opoꝛtet gͤ
vt diligenter ei ſeruiamꝰ a quo paſcimur.
ſi ſine anime piculo.qð nobis diſtribuit᷑
ſumere volumꝰ. Et notanter diximꝰ dili

genter.q; maledictus hõ.qui facit opus

dei negligenter. Meus frẽs · ſi tãto ſtudio
mundani ſu bditi.ſuis pꝛincipibꝰ ſeruiũt.
vt nullis parcãt laboꝛibus. vt eis poſſint
cõplacere.⁊ ab eiſdẽ aliqd h umane ⁊ ca⸗
duce mercedis ſuſcipere.qnto magis nos
pꝛincipi noſtro.creatoꝛi noſtro·redẽpto
ni ſaluatoꝛi ⁊ gloꝛificatoꝛi noſtro.a qͥ in⸗
numera bona ſuſcepimꝰ. in finita ⁊ eter⸗
na ſperamꝰ eſſe de pꝛoximo ſuſcepturi.oĩ
ſtudio.omni conatu:omni deniq; affectu
ſeruire debemꝰ.⁊ quippiã boni operis of
ferre.qð ſue celſitudini ⁊ eiꝰ infinite libe⸗
at maieſtati. Penſemꝰ ergo ad quid no⸗

bis victus ⁊ tegmentũ diſtribuit᷑.vt ſitto

tum deſideriũ noſtrum. pꝛimũ querere re
gnũ dei.⁊ iuſticiaʒ eiꝰ. Pꝛopter qð ⁊ hec
omnia adijciunt᷑.Et ait victꝰ ⁊ tegmen/⸗
tum.qm̃ his duobꝰ ſicut gentium doctoꝛ
æ vas electionis Ktaulus monuit contẽ/
tiſeſſe debemꝰ.neceſſaria nobis nõ ſuper⸗
Aua diſtiibui iuſſit.qm̃ per neceſſaria qͥp
pe humana ſubſtenta vita.ſed ꝑ fuꝑflua
noſtra ſubmergit᷑ anima.ꝑ neceſſaria du
cimur ad ſuꝑna. ꝑ ſuperflua labimur ad
inferna:a ideo a noſtro ſaluatoꝛe.nõ the⸗
ʒauros.nõ pꝛedia.nõ lapides pꝛecioſos.
nõ delicioſum pabulum.nõ quecũq; ſuꝑ
flua.ſed panẽ quotidianũ ·i.neceſſariũ vi
ctum a ſuo patre celeſti ſua in oꝛatiõe do

cemur poſtulare.Diſtributo autẽ illa q̃li

ter ſit facienda dealarat cũ ſubdit.
¶ Kextus quintꝰ (¶Auguſtin?

vrn equalit᷑ omnibo. qꝛ nõ equa⸗
liter valetis oẽs:ſed potiꝰ vnicui

qᷓ ſicut cuiq; opus fuerit.

(Eeechei avinen ¶m broſius

Ontingit autẽ in monaſterijs di
uerſaꝝ complexionũ ⁊ conditio⸗
nũ eſſe hommes. vt alij debiles.

alij robuſti.alij infirmi.alij ſani.alij no-⸗

biles.alij ruſticani. alij alta ſapiẽtes. alij

ignari:a lij ſoli contẽplatiõi dediti.alij in
actõe ſolliciti.alij humiles.alij ſuꝑbi.alij

atq; feruentiſſimi.alij non mõ tepidi.ſed
frigidiſſimi maneãt.Pꝛudentis autẽ pꝛe

lati ẽ. has differentias ſuoꝝ ſubditoꝝ di

ſcernere.q̊ ꝓut vnicuiq; opꝰ eſt.i.ꝓut eiꝰ

exigit ↄditio.⁊ ꝓut poſtulat indigẽtia p/⸗

uideat᷑. Vñ ſi in ſeculo delicate nutritis.
aut infirmis.aut in pᷣdicando.docendo.
monẽdoq; occupatis aliqͥd delicatioꝛis
alimẽti tribuat᷑.qð alijs foꝛtioꝛibꝰ. igno2ꝝłDQ
bilioꝛibus.⁊ manuum actionibꝰ deditis
foꝛte nõ dat᷑.talis repꝛehẽdi nõ debet di
ſtributio.qm̃ nõ equalit᷑ valent.nõ cqua⸗
luer oꝑant᷑.non eq̃liter ſapiũt.dũmodo
vnicuiq; ꝓut opꝰ fuenit.nõ deneget᷑.dilli-⸗
genter ſemꝑ aduertẽdo.vt tm̃ vnicuiq; tri
buat᷑ vt nutriat᷑.⁊ nõ abundet.abundan
tia enĩ rebellẽ facit carneʒ ſpiruui.qð dei
ſeruo pꝛecauẽdũ eſt maxie. ¶ Et ideo n v
diſtribuendis rebꝰtalis eſt ſeruandꝰ moꝛ
dus.vt coꝛpꝰſic nutriat᷑ vt ſeruiat.ſic re⸗
pꝛimat᷑ vt nõ ſuperbiat.ſic reſeruet᷑ neceſ⸗
ſitas nature vt abſcidat᷑ ſuperfluitas con
cupiſcẽtie.ſicaſpiciant᷑ ad decus religio/
nis. vt in monaſterio ſeculares nõ videa
mur.nõ enĩ opus ẽ alicui monaſteriũ in⸗
gredi.ſi blanda.ſi lenia.ſi mollia.ſi deli⸗
cata.ſi ⁊ alia que carnẽ fouent.q̃ mentem
depꝛimũt.que in ſeculo querebatinmo⸗
naſterio expoſcat. Et vt ſuũ pꝛeceptũ ma
ioꝛis ha beat᷑ firmitatis.apłlica auctoꝛita
te ipſum coꝛroboꝛat dicẽs. Sic eni legit ·
in actibus Apłoꝝ.qꝛ erantillis oĩa cõia⸗
⁊ diſtribuat᷑ vnicuiqʒ ſicut opꝰ erat.· Vñ
diui Luce euangeliſte ſacroꝝ apłloꝝ de
ſcribentis actꝰ verba ſunt iſta. 0ρ ultitu⸗
dinis credentiũ erat coꝛ vnum ⁊ aia vna.
Nec quiſq; eoꝝ que poſſidebat alid ſuũ
eſſe dicebat.ſed erant illis oĩa cõia.Neq;
enĩ egens quiq; erat in᷑ illos. Quotqͥt
eni poſſeſſoꝛes agroꝝ· aut domoꝝ erant
vendẽtes.efferebãt pꝛecia eoꝝ que vende
bãt.⁊ ponebãt ante pedes apłoꝝ.Diuide
bant aũt ſingulis ꝓut cuiq; opꝰ erat.quẽ
quidẽ ſcripture locũ ſanctꝰAuguſtinꝰ ſua
is volens imitatoꝛibꝰ regulã dare.ſicutĩ
bmo ſermone de cõi vita clericoꝝ inqui?

—
— — — — — — —. e

— .—

— 2 — 22 —— – — — —

FJo. XVi

Prꝛimo ꝑ Lazaꝝ dyaconũ legi feeit. de⸗
inde ꝑ ſemetipſum legere voluit: ſubiun
gens. Audiſtis qͥd velimꝰ.oꝛare. vt poſſi

mus. ¶ Tota ita diui gentis noſtri Au⸗
guſtini fuit intẽtio· vt ſaluatoꝛem noſtrũ⸗
ei q; ſetõs apłos in cõione ſeuaàda quo
ad fieri poiuiſſet imitaremur.Teſtat᷑ hec
regula.teſtant᷑ ſermonesteſtantur ⁊ alia
multa documẽta diũſis in locis ab eo cõ
ſchta · ¶ At eni ĩ ſacro illo apłoꝝ cetu.q̃o
tuoꝛ in pᷣfatis verbis inſinuat᷑ fuiſſe cõio
nes. AVna qͥdem localis.qm̃ dicit multi⸗
tudinis credentiũ in vnũ.ſ.ꝑ cohabitatio
nem congregate: Vñ ſicut in Actibꝰapo

ſtoloꝝ dicit᷑.xi.apłi pꝰ reſurrectioneʒ dñni

ſił habitauerunt in Hierim in cenaculo

grandi ſtrato.⁊ erant oẽs ibidem ꝑſeue⸗

rantes in o?onibus cũ mnlieribꝰ⁊ maria
matre Jeſu. Dẽs enim tam apli qᷓ; alij di
ſcipuli.necnõ ⁊ młieres in ea regiõe Hie
ruſalẽ habitabãt:q̃ dici᷑ Mello.ſ.in mõ/⸗
te ſyon.vbi rex Dauid ſuũ cõſtituerat pa
latiũ.ibi cenaculũ illud erat. in q̊ ſanctiſſi
mi apti cũ matre dñi habitabãt. Diſcipu
li autem ⁊ alie mulieres in circũadiacen
tibꝰ cõmoꝛabant᷑ locis. In eo cenaculoĩ
die aſcenſiõis ſue xpᷣs eis apparuit pᷣcipi
ens · vt inde egreſſi in montem oliueti ad

ſuã aſpiciendã aſcenſionẽ conſcenderent.

quẽ cũ vidiſſẽt ad idẽ cenaculũ maxio cũ
iubilo ſunt reuerſi:in eo vſq; ad diẽ ſan⸗
cte penthecoſtes habitantesLũc vᷣo ibi

dem in centũ ⁊ viginti in vnũ ↄgregatos

in linguarũ ignearũ ſpecie tonantibꝰ cen
lis.cardinibꝰ terre trementibuꝰ.velut fui
Ircoꝛruſcans. eoꝝ coꝛda ſuccendẽs. mẽ
replens fiduciâ donans. oim gentiũ
ne mibuens. vt in oĩbus finibꝰ terre
ſaluatolis mũdi. indefeſſi. intrepidiq; eſ
ſent pᷣcones.e celo miſſus ſpũſſantꝰ deſcẽ
dit. ¶ Altera cõio vnionis ẽ ſpũalis.cuʒ
ſcʒ vnũ coꝛ ⁊ vnã aiam hũtes in deo.vni
us moꝛis.vniuſq; obſeruãtie in cõi cõſiſti
mus.que nõ niſi auctoꝛe deo fieri põt.ſi⸗
cut de ipſo ſanctꝰ loquit᷑ Dauid dicens
Qui habitare facit vniꝰ moꝛis in domo.
Hec tãto vᷣma eſt pᷣſtãtioꝛ: q̃nto vnio plu
riũ mentiũ i vno d eo maioꝛ eſt qᷓ; pluriũ

coꝛpoꝝ in vno loco.q;tũ aia coꝛpus ⁊ de

us oẽm creaturã circũſcribentẽ locũ ante
cellit.Nec pma quippiam valet ſine alte
ta. Perinde Ruguſtinꝰ in ſermone de ſi

unus Elemens põtifex maximꝰdit. AUſus

uo pdigo inquit. Cogitate fratres ad qd
venimꝰ.ecce in ſolitudine ſumꝰ.elongati

agentibꝰ ſumus.⁊ lõgo tꝑe iõ manſimꝰ ĩ
ſolitudine.vt ſᷣm apłicam foꝛmã remotiꝰ
viuere valeamꝰ.Locꝰ enĩ nõ facit ſctõs.
ſed bona oꝑatio locum ſanctificat ⁊ nos
eccauit enĩ angelus in celo. peccauit
Adã in paradiſo.⁊ tñ nullꝰ locus ſancti⸗
oꝛ illo erat.Si enĩ loca habitatoꝛeʒ tue⸗-
ri poſſent,pfecto nechõ:nec angelꝰ a di⸗
gnitate ſua coꝛruiſſent. Ob eã rem carmẽ
illud Dauid. Ecce qᷓ; bonũ qᷓ; iocũduʒ
hitare fratres in vnũ.nõ tmi ad coꝛpoꝛau⸗

lem hĩtationem:qtũ ad vnionẽ referen⸗
dũ eſt aioꝝ.Quid eni ꝓdeſt moꝛibꝰ.ad/

poſito diſſidentes vno domicilio ↄiungi.
Hanc mentiũ vnioneʒ beatꝰ Lucas euã
geliſta inſinuauit cũ dixit: Erat coꝛ vnus
⁊ aia vna: Per coꝛ qͥdem vnũ. vnã intel⸗
lexit voluntatẽ.qm̃ ſiẽ coꝛ carneũ.vt phy
ſici aiũt.oĩm motuũ coꝛpoꝛaliũ eſt pnci⸗
piũ.ita a volũtate oẽs ſiue bone ſiue ma-
le ſpũales emanant actiões.⁊ eo pacto ĩ
create ſapĩe intelligenda eſt petitio cũ di
xit. Fili da mihi coꝛ tuũ. Ier aĩiam vero

vnã.vnifoꝛmitas ẽ vite intelligenda.qm̃ꝰ

vt a ꝑipateticis pᷣclare aſſertũ eſt· Nĩa pn
cipi eſt pumo viuim. lli vnam de
bent hẽe aiam quoꝝ vita.hoc eſt viuendi
foꝛma eſt vna. Si vo ĩ auentu aliq̊ ego

meõ.tu tuã.ille o ſuã vitam ducimꝰ.vꝛe

diuiſe erũt aĩe.diuerſi moꝛes.diũſe ceri⸗
monie.diũſe ſnĩe.diuerſi modi viuendi.q̊
fit vt ſi in vna ha bitemꝰ domo qð ad pꝛi
mã ꝑtinet vnionem.nõ tñ vni ſumꝰmo⸗
ris in domo.qð ad alterã ſpectare docui⸗
mus · Fit etiã vt vita nrĩa nõ aplłica.ſʒ cõ⸗
fuſio babylonica.nõ Auſtuſtini regła. ſʒ
abuſio anoꝛ ea.n oꝛdo ſʒ hoꝛroꝛ me⸗
rito cenſeat᷑. ¶ Certia cõio tꝑaliũ eſt poſ
ſeſſionũ.qũ videlʒ eoꝝ nemo qͥ in ſancto
placito habitant.aliquid habet ꝓpꝛium
ſed eis oĩa ſũt cõia.q̃ abipᷣo rõnalis crea⸗

ture exoꝛdio ſũmi dei.natureq; fuerũt iu

ribꝰ ꝓgenita. Uũ Augꝰ.ĩ cõmẽtarijs ſuꝑ
Johem inq̊t. Dñi eſt terra ⁊ plenitudo
etꝰ.pauꝑes ⁊ diuites deꝰde vno limo fe⸗
cit.⁊ pauꝑes ⁊ diuites terra vna ſuſtẽtat
Jure aũt humano hec dĩ domꝰ mea. hec
villa mea.Lolle ius imꝑatoꝛis.⁊ qͥs aua
det dicere.hec villa mea eſt· Perinde di⸗

£ £

*

h

oĩim qᷓ ſunt in H mundo oĩbꝰ hoĩbꝰ vebet

eſſe cõis.ſed ꝑ iniqtateʒ aliꝰ dixit hoc eſ⸗
ſe ſuũ.aliud vᷣo iſtud. IPlato quoq; iure

diuino imbut? dixit. Sicut nõ põt diui⸗
di aer.nec ſoł ſplendoꝛ.ita nec reliq̃̊. que

cõiter data ſunt ad habendũ.diuidi de⸗
bere. ſed hũda eſſe cõia · Ideo rẽpublicã
ſic inſtituit.vt in ea nihil inter ciues habe

retur ꝓpꝛij. Diogenes etiq cum oĩa peni⸗
tus reliquiſſet.Alexandro multa pollicẽc⸗

ti ruũdit:nihil a te de ceterꝭ volo. dũtaxat

mihi veliz. vt ſoli nõ obſtes. Cratio.So

crates. ytagoꝛas.⁊ multi alij philoſo⸗
phi banc cõitateʒ pp:letatiſq; abdicatio⸗
nẽ ſic abdicarũt. ꝙ om̃i relicto patrimo⸗

nio ſoliꝰ vᷣtut ſe fatebantur eſſe poſſeſſo
res.huiꝰ cõitat ablectamẽtis. Cicero af

fectus. Dulciſſimã oĩm poſſeſſionũ com

munẽaſſeuerauit. Pꝛopterea in pmo of

ficioꝝ libꝛo etiq̊ inquit · Suntaũt puata
nulla natura.ſed aut veteri occupatione

vt qͥ quondã in vacua venerũtaut victo

ria.vt qͥ bello potiti ſuntaut lege.aut pa
ctione.ↄſuetudine.vel ↄditione.vel ſoꝛte
Hanc ſenatꝰ ille ſanctiſſimꝰ apoſtoloꝝ a

* xpo fuit edoctꝰ.⁊ eã in ſcript redigens.

Scriba dei Lucas dixit.FHlec quiſq; eo⸗

rũ qᷓ poſſidebat aliqͥd ſuũ eſſe dicebat.ſʒ

erant ilł om̃ia cõia.cuius figuraʒ in libꝛo
numeri legimꝰ.vbi mandatum fuit. vt ſa
cerdotes ⁊ leuite ſolũ decimis viuerẽt.
nihilq; niſi in cõi poſſiderent. ¶ Poſtre
ma cõmunio penes diſtribuẽdi ꝓpoꝛtio⸗
nẽ attendit᷑. Duplex em̃ apud phos genꝰ
reꝑit᷑ equalitatis.alterum qð ad eandem
quantitatẽ alteꝝ q ad quandã ppoꝛtio⸗
