toꝛmentoꝛum varietates habeãt. Qua vi
ciſſitudie. Quo auctoꝛe crucient᷑. Quid
eoꝛum verbis qui nõ moꝛietur. Quid ig⸗
nis qui non conſumens non lucens incẽ
qdit: cruciat.⁊ inextinguibilis manet a bſ⸗
q; ine. Quomodo cum ſit coꝛpoꝛcus in
coꝛpoꝛeos affligat ſoũs ĩdagauit. OQuid
Abꝛae ſinus.quoꝛum fuerit domicilium
quo ſolamine. quaue ſpe.ſpꝛeti viuebant

AQuotũ inter infema obtinuerit locũ ex⸗

4

plicauit. Quãtꝰ ſubinde elemẽtaris ethe
reeq; regionis ſit ambitꝰ q̃ntaq; eaꝝ dia
meter metitus ẽ.Cerram eſſe ſicut mundi
centrum in medio omniũ ſitam herbis.

floꝛibus.frugibus. arboꝛibus.flumini⸗

allectario'amatiſto· optallio.oꝛichemelo

nite.magnete.ligario.iaſpide.carbuncu/⸗
lo.topation:berillo.calcedonio.coꝛallo.
chꝛiſolito.chꝛiſtallo.chꝛiſopation.⁊ alija
innumeris lapidibꝰ pꝛecioſis oꝛnatã effi

cati ratione monſtrauit.auri:arg enti.oi⸗

umq; mieralium ſpeciẽ.vi oꝛiginẽq; ſcru⸗
tatus ẽ.ſeminũ naturam ⁊ oim animan⸗/
tium pꝛopꝛietates deſcripſit.Hã qu:d ve
getatiuũ.quid ſenſitiuũ. quid ſᷣm locum
motiuũ.⁊ intellectiuũ ſic diffiniuit.con/⸗
ſcendit pꝛofunda maris.⁊ quicquid in il
tẽplans.nullũ natalium genꝰ reliqͥtigno
tum.Oẽm item multitudinẽ animalium
aut ad veſcendũ.aut ad cultꝰ agroꝝ.aut
ad vehendum. aut ad coꝛpoꝛa veſtienda
inſtitutam. ad eoꝛum ſpectatoꝛem dire⸗
xit. Volatilium genera.⁊ eoꝛũ cantꝰ re⸗
latam conditoꝛi celi laudẽ oſtendit.Flu⸗
xus atq; refluxus aquarũ aereos pulſus
agitationem ventoꝝ.terremotuũ.ſterili/⸗
tatis peſtilentie.tonitſuoꝝ.fulguꝝ.oĩm
q; tempeſtatũ ⁊ pꝛocellarum. cometamuʒ
hyvatuũ.voꝛaginũ.⁊ deniq; ſingularũ im
pꝛeſſionũ cauſas ⁊ effectus docuit. Ethe
rei ignis naturã perſpiciens ſidera petijt.
Et ſolis ⁊ lune.⁊ oĩm planetarũ atq; ſi⸗
gnoꝝ motus.defectusretrogradationes
velocitates.coniunctiões.influxus aſpe/
ctus.diſtantias.magnitudines.oꝛtꝰ ⁊ oc
caſus.domos.exaltsationes.triplicitates
terminos facies ſufficiẽtias.⁊ quicqͥd ad

eoꝝ ⁊ totiꝰ celeſtis machine vel natura;

vel accid entia ſpectet. Marimonature in
dagatoꝛ Auguſtin meditat eſt.Eã ob rẽ
diuus Hieronymꝰ aiebat. Auguſtinus
epᷣs volans per montiuʒ cacumina quaſi
aquila.ea que ſunt in montium radicibꝰ
non conſiderans multa celoꝝ ſpacia.ter⸗
rarũq; ſitus.aquarum circulum. claro ſer
mone ꝓnũciat.Hõ quieuit mũdi ꝑagrare
hoꝛas.Hã floꝛẽtis padiſi ligna⁊ quicqͥd
ĩ eo ſpᷣlime ẽ totiꝰq; oꝛb plagas deſcpſit.
Quot ĩ eis puincie.Quot ciĩtates.uot

flumina. Quot natiões ⁊ lingue.qͥq; ea/

p
Muſt

61n
monnn
(poce

tue
t
fos
d
3
Ri

numn
nan
are
blea
Gore
„,R
chyn
(ous
ſho⸗
gutn
gunne

devi

dep⸗
Mar

ppht⸗

ficoun
Haen

ſobo ⸗
nturese

mnnldu

ſondtad
bummt

cggech

bisqur
ſinisge
Ktyrſa

donen.

morait
imiszf
und
9 ter
muum
bun
couen

Cnt

dütieche
Warde
ſarmund
mhabs,
1s uninn
nte gaate
nchenelo
arnnen,
Nontii
0ngticſt
rgenno
nign
dinmn⸗
thiadr
wüfnlonn
Fnnt c
rcnani
dgiſte
mirelinge
mmindlun

gert

Nn eſtend
Moren due⸗
gi ant
mdt. Fle
geosulis
ornis dtenn⸗/
an
–
Ptr
NN
eri riſ

rum moꝛes a conſuedines ⁊ leges et inſti
tuta. Oueve ĩ illis reꝝ genems ſint enar-

rauit. Memoꝛauit omnium gentium vi/

ros illuſtres. ⁊ quicquid factuʒ vel geſtũ
ob eis pꝛeclarum fuerit conſcnpſit. Oim

inſuper artium atq; diſciplinatum egre⸗

grue loquatur grammaticꝰ?. Ouomodo

perſuadeat rethoꝛicꝰ. Quom odo demöo-,
ſtret logicus. Quomodo ſonis ⁊ cantibꝰ

muſicus delectet.Quomodo aniſimetricꝰ

numeret.perſpectiuus aſpiciat. Geome⸗
tra menſuret. Philoſophus nature pan2/

dat arcana. Hauifactiua militar reſpu⸗
blica.⁊ ſingule artes ⁊ diſcipline quomo
do regulẽtur optime tradidit. Quid plu⸗

ra. Nullus ſtatus.nulla ↄditio. nulla ſe⸗
cta.nulla pꝛoſeſſio.nulla celſitudo. nulla
gloꝛia.nulla deniq; hunc fragrantem mũ
di floꝛem Augnſtinum ſuauitas vel ma/

gnitudo pꝛeterijt: Ham quicquid de vir

H ginitate.Quicquid de ↄiugio.QAuicquid
de viduis.Quicquid de iudeis. Quicqᷣd
de paganis.Quicquid de cathecuminis

ODuicquid de neophitis. de infantiũ ado

leſcentum iuuenum.ſenũq; etate.De pꝛe

poſitoꝛum atq; ſubditoꝛum lege. Decle

ricoꝛum. Monachoꝛum Cenobitarum

Heremitarum.Canonicoꝛum. Sacerdo

tum. Pꝛeſulum. Cardinalium. Regie at
qq; Imperatoꝛie maieſtat.Et deniq; ma
ximoꝛum pontificum vita poteſtateq; di
ci poteſt pꝛeclare diſſeruit· Quid opus ẽ
verbis. Hic omnem viam ad pſequendas
virtutes ad fugienda vitia aperuit.Nam

omnibus pꝛudeutie.iuſticie.temperantie
foꝛtitudinis.ſfidei.ſpei.caritatis.patiẽtie

humilitatis penitẽtie. Et deniq; omniuʒ
aggrediendarum virtutũ.non modo ver
bis aut ſcriptis. Verumetiã ſuis ſanctiſ⸗
ſimis actionibus iter atq; aditum pãdit.
Et vt ſublimia ſcandã. Hic mundi crea⸗
tionem. Mominis imaginem. Anime im
moꝛtalitatem· Intellectus vires. Uolun
tatis affectum.pꝛothoplauſtoꝛum ſtatũ.

eoꝛundem lapſum.⁊ inſqualentẽ ſempti⸗
bus.terram exilium. patriarcharum. pꝛi/⸗
matum. Mꝛophetarum arcana. Apoſtio

loꝛum pꝛedicatões. Martirum toꝛmen/
ta.Doctoꝛum ſcientias.⁊ omnium ſan⸗
ctoꝛum geſta illuminauit. Mic oꝛiginem.
eſſentiam.perfectionemeoꝛum loquendi

9

modum. a ſumendi coꝛpus mutatiõis lo

cum illummationes:hyerarchias. oꝛdi⸗/

nes.choꝛos vnitates.legiones.ſedes.ſpe

cies:numerum.diſtinctionem. ſimplicita
tem.confirmationem.poteſtatem.officia

mutationes atq; pꝛeeminentias angeloęꝝ

rum intuitus ẽ. Mic ſummi dei arcaniſin
gula expoſuit myſteria. Nã quicquid de

eius aduentu. Quicquid de incarnatione

⁊ oꝛtu:Quicquid de circũciſione ⁊ adoꝛa

tione regum. Quicqnid de oblatiõe qua
dragenaria et diſceptatione in templo.

NQNuicquid de baptiſmate.ieiunio. tranſſi
guratione. pꝛodigijs. miraculis.ſignis:p
dicationibus,paſſiõe.moꝛte.reſurrectio⸗

ne:de ad inferos deſcenſu.de adepto tri⸗
umpho.de crebꝛa apparitione.de aſcen⸗

ſu in celum. de iubilo ſtupoꝛe angeloꝝ
in illo. de ad dexteram patns ſeſſione.de

miſſiõe ſpirituſſancti paracliti. De archã

geli tubo. De mundi crematione. De in/

uocatione eiuſdem. De tremenda ſenten

ttia ⁊ poſtremi iudicij omniũq; nouiſſimo
rum inrefragabili decreto excogitari poſ-

ſet. hic celeſtis ſcriba notificauit. Quid
moꝛoꝛpatris ⁊ filij ⁊ ſpirituſſancti equa⸗/
litatem:coeternitatem. coomnipotentiaʒ
maieſtatem.gloꝛiam.infinitatem. ſapien

tiam, bonitatem. in eſſentia vnitatem. in
perſon is trinitatem. Hec celſitudo para⸗

diſi alte intonuit. Hecaliquando deſtitit

hec ſeraphica lingua euangelizare. Eun
dem immoꝛtalem pꝛepotentẽq; deũ pa-⸗
trem ſcilʒ filium ⁊ ſpiritnmſanctum illud

ſummũ pꝛecellentiſſimũq; bonum eſſe ex

quo omnia ſunt bona. Hos item omniũ

beatarum mentium vnicum eſſe pꝛemiũ.

Anicam beatitudinem. Unicã poſtre/⸗
mãq; omnium bonarum actionũ merce
dem.hec celoꝛuʒ tuba.Cuius clangoꝛ in
omnes fines terre effuſus eſt cunctis gẽè/⸗
tibus exclamare ceſſauit nunq;. Alia de
niq; eiꝰ dicta ⁊ geſta qͥs enarraret. Quip
pe vt Hugoni ac Poſſidonio doctoꝛibꝰ

quidem egregijs placuit.Canta dictan/⸗

do puatim.tanta in eceleſia diuerſiſq; lo
cis.nunc diſputando. nunc legendo Au

guſtinus conſcripſit.vt diebus ac nocti⸗
bus quis eiꝰ libꝛos ſcribere ne dũ poſſet:
ſed mentitur qui ſe legiſſe totum fatetur.

quos medius fidius tam mirfice æ ar ⸗
tificioſe compoſuit. vt nemo perſpicax

ingenio vereatur hunc mundi ſtupoꝛem
7 diuine ſapientie fontem. Auguſtinum
inexplicandarum rerum facilitate. Pla⸗
tonem. In reſerandis nature Archanis
Ariſtotelem. In affirmãdis veritatibus
Elaudianũ. In perſuadendi officio Ci
ceronẽ. In oꝛnatu Demoſtenẽ. In nar⸗
randis hyſtoꝛijs Liuiuz. In refellendis
alienis Lactantium. In interpꝛetatio“
ne ieronymũ. In nũero ⁊ copia libꝛo⸗

rum Marcum Terentiuz Uarronẽ Eal

cid oꝛum Oꝛigenem æ alios demum ſin⸗
gulos in ſingulis ſuperaſſe. Ob eaz rem
Cipꝛianus ait:Sileant doctoꝛes omnes
vbi os mellifluum aperitur Auguſtini.
Lb eam cauſam Poſſidoniꝰ cum cete⸗/
ros laudaret doctoꝛes cecinit. Si Augu
ſtinus adeſt ſufficit ipſe tibi. O ſol reful⸗
gens cuncta illummans. O mentium cel
ſitudo omnium ingenioꝛum pꝛofundi/⸗
tas. Auguſtine. AUnde tuis ex viſceribus
t innauiga bile oceanũ ſapiẽtie defluxit ·
vñn tibi tqta arcanoꝝ cognitio.vt nihil ob
ſcuꝝ difficile. nibil dubiũ. nihil vemũ ab
ditũ ⁊ oꝑtũ eſſʒ.q̃n illud reſeraueris atq;
patefeceris. Pꝛofecto nil aliud arbitran

dum eſſe cenſeo. niſi ꝙ Jeſus chꝛiſt ho⸗/

minis ciq; filius vera ⁊ eterna ſapientia
ſie in ſuum te elegerit domicilium . vt om/
nes ex te ſcientie ac ſapientie fontes ſca⸗

turirent.quibus omneʒ vniuerſamq; mũ

di machinam irrigares.atq; irrigatam in
ſalutem omnium gentium fecundares.
Quid amplius Reuerendiſſimi domini
cc hac celſitudine paradiſi Nuguſtino di
cam. Refulſit vt ſol Auguſtinus.quoniã
ſicut ſol ſui magnitudine ſaturnũ vene⸗
rem martem ceteroſq; ſuperioꝛes et infe⸗
rioꝛes planetas excellit. ita Auguſtinum
omnes antique ⁊ noue legis viros ſani⸗
ctos quouiſmodo ſuperaſſe non ambigi⸗
mus. Ceſtis eſt diuꝰ Pꝛoſper· qui eum
hiſce verbis ceteris ſanctis pꝛefecit.deus

pater pervnigenitum filium ſuum cuncta

creauit. ⁊ creaturas ſingulas aliquo gra/
du perfectionis dotauit ſed beatum Au/
guſtinum ad imaginem trinitatis creatũ
adeo ſublimauit. alta ſcilicet inteliigẽtia.
memoꝛia lata. volunta te inflammata.vt

nullus excepto filio dei Yeſu chꝛiſto ſibi

fuerit ſimilis inuentus. Teſtis eſt Bali⸗
Nus· qui aſſeruit eum ſpeculum ⁊ noꝛmaʒ

et extitiſſe in natura. atq; beatum beato⸗
rũ.ſancteq; matris eccleſie pꝛecipuũ fun⸗
damentum ? pꝛopugnaculum atq; ſplẽ/

doꝛem necnon tranquillitatis meridiẽ.ca
rnitatis ⁊ feruoꝛis plenitudinem columna

mundi.genus ſapientie.arcam HNoe.an
tique ⁊ noue legis fructum.omnis ſancti
tatis exemplar.fontem vite.lumen oꝛbis.

in cuius ſplendoꝛe tota eccleſia irradiat᷑.

lumen indeficiens quod cuncta illumina

uit.Cunctos illuſtrauit.Cunctos in te⸗
nebꝛis releuaſſet iacentes aſſeruit. Teſt
eſt Audax doctoꝛ egregius.qui ſpiritua⸗
lis vite inſtauratoꝛem ⁊ eterne ſalutis diſ

penſatoꝛem eſſe pꝛedicauit.Ceſtis ẽ Re
migius.qui cũ alios ſanctos ſtellis hunc
ti ſoli comparuit.quoniã ſicut ſtelle in⸗

quit lumen a ſole recipiunt.ita ⁊ ceteri ve
re ſapiẽtie lumẽ ab Auguſtini fonte emi

nentiſſimo hauriũt.ipſumq; hauſtum in
alios effundũt.Teſtis eſt arabs ille Aui

cenna.omnium quidem medicoꝛũ pꝛin/
ceps meritiſſimusqui hunc ſolem tantã
poſſidere ſapientiam teſtatus eſt.quanta
humane mẽti tribui põt.Teſtis eſt Pau
linus Pontifex. qui cum in omnium mi⸗
niſterioꝛum pꝛofunditate.viteq; ſanctita
te.eum obtinere pꝛimatum admiraretur
quid eo dignum laudis caneret.ſe neſci⸗
re pꝛofeſſus eſt.niſi ꝙ cum natura homo

eſſet.gratia ſit angelus effectus.TLeſtis ẽ

Seuerus epiſcopusqui illud examen fa

uumq; mellis non quidem moꝛtalibus a

pibus. ſed diuina arte fabꝛicatum dixit.

exquo omnium. floꝛum dulcedo.omni/

um ſapoꝛum ſuauitas.omnium odoꝛum
gmenitas.omneſq; roꝛis pinguedo man

naret. Teſtis eſt Moſſidoniꝰ. qui nõ mo
do ſingulos eccleſie doctoꝛes ſcientia.in/
genio moꝛibuſq;viciſſe.ſed etiam ſuꝑ che

rubin aſcendiſſe volaſſeq; ſuper pennas

ventoꝛum. dicere ſolitus eſt · Leſtis eſt

Aoluſianus·qui legi dei veeſſe inquit.qͥc
quid Auguſtinum contingerit ignoꝛaſſe

Teſtis eſt Anaſtaſiusqui tanti eum fea⸗

cit indicere auſus fuerit.ꝙ ſicut ſolis pꝛe

ſentia om̃ia lumina obumbꝛatur. ſic Au
guſtini ſanctitate omnium ſeruoꝛum dei
⁊ culpabilis ⁊ repꝛehenſibilis appareret.

CTCeſtis eſt vir ſanctus et mediolanenſis
antiſtes Ambꝛoſius qui poſtqᷓ; de ſacro⸗

ſancte baptiſmatis fonte eum regenera⸗

—

ker

n
ſun

nel
ſee
chon
u
niee
man
ger
nir
ſell
gt
opr
glo⸗
nnc
lriſe
ſtenn
D
ſeid
none
ſſon
o
Uatat
cesvd
tes. de
obſtu
Vthec
magis
Oedlie
Enen
doype
anc⸗
chſe⸗
ane
tlin
clton
egn
chiſ
teſi

Nmden
Cprüſe⸗
nncglh
endi
emcolumni
in Bo n

nnsſaa

mnnoebes
Ummͤct.
ullumn

nosnen

ſann Tch
Ape
meſhnsd
Lasik
sſtellsh
intſtellen⸗
tcctenn
miontemn
Gdauſune
mbsled

eeni n

meſolnmmi
msch N
Lchsck de
zomnomm
cqſonat
Mdmiraren
geret ſeniſe/
uundond
ins Letei
drdanat
nportlbyst
icnmmdirt.
loedo⸗oNd/

miunde

Jo. CxxxXIII

uit. tanto ipſum omni genere pietatis im
butũ ꝑſpexit.vt diceret ſũm ði maieſtatẽ

ſibi in gramtempluʒ. ſacrificiũq; elegiſſe
Auguſtinum/CTeſtis eſt flumen illud elo
quentie Hieronymus qu eum tanta vir
tute in oꝛbe celebꝛandum manifeſtauit.

vt eundem antique rurſum fid ei condito
rẽ aſtrueret. Leſtis eſt ſanctꝰpꝛeſul Va⸗
lerius: qui cuʒ ſdaulino obſtupebat. ꝙ in

ancte matris eccleſie templo nondũ quiſ

piam natus eſſet.Cuius Anguſtinus pa

ter ac magiſter dici non poſſit. Ceſtis eſt
Gꝛegoꝛius Romanoꝛũ Pontifer Ma⸗/

ximus.qui ſic eum maguifaciebat.vt fur
furem egregia ſua opera in comparatio⸗

ne ſimulaginis illius cum Inn ocentio p

fecto Aphꝛice reputaret. Teſtis eſt vir pᷣ
clariſſimus Boetius.qui eum hiſce lau/
dibus pꝛeſcripſit. Auguſtinus afer ypo⸗
nie ciuitatis Epiſcopus vir eruditiõe hu

mana ⁊ diuine toti oꝛbi clarus.fide inte
ger·vita purus.ſcripſit quanta nec inue⸗
niri poſſunt.Quis ergo gloꝛietur omnia
ſe illius habere.aut quis tanto ſtudio le/

gat.quanta ipſe ſcripſit. Quid pluribus

opus eſt teſtibus. Conferamus itaq;. vt
alios innumeros ſilentio tribuam.nullũ

vnq; hominum in toto oꝛbe terrarum ex

titiſſe.cuius vt Maffeo vegio Lauden⸗

ſi etiam placuit.ingenium altius·iudiciũ

nobilius.ſtudium vigilantius.doctrina

fecũdioꝛeloquentia artificioſioꝛ.modera
tio maioꝛ.pꝛomptitudo celerioꝛ.copia p
fuſioꝛ.memoꝛia capacioꝛ.elaboꝛatio ope
roſioꝛ.perſeuerantia indefatigabilioꝛ.ex
ercitatio perſeuerantioꝛ fuerit. cuius vo-
ces vbiq; locoꝛum exauditas.angeli letã
tes.demones contremiſcentes.moꝛtales
obſtupeſcẽtes.omnes audierũt. Sed
vt hec eius eminentia vobis magis atq;
magis pꝛeluceat. Laudamus Abel. qꝛ in

obediẽtia ⁊ martyno pꝛimꝰ fuit · Enoch
qꝛ in eum locum trãſſerri meruit vnde p⸗

thoplauſtus fuerat expulſus. Hoe/qꝛ ſe
cundꝰ fuit oꝛbᷣ ⁊ iuſticie reparatoꝛ. M,:l

chiſedech.qꝛ in typo veri ſacrificij pꝛimꝰ
panem ⁊ vinum obtulit.Abꝛaham:quia

exilium.peregrinationem multum. circũ
ciſionemq; iuſſu dei eqͥ animo tulit.yſa⸗

uc.quoniam caſtim onia clarus in figura

chꝛiſti parenti obediens vſq; ad arã ſpõ/
te ſacrificandus acceſſit. Jacob.qꝛ collu

ctatus cum angelo pꝛeualuit et deum fa

ce ad faciẽ vidit. Loth.q pie caſteq; in
ter nephariam gentẽ vixit. Job qꝛ humi⸗/
litate patientiaq; plurima valuit.oy⸗
ſen. qꝛ loquens cum deo meruit manda⸗/
toꝛum legem impetrare.⁊ dux populi et
pꝛophets inſignis fieri.Aaron.quoniazx
eius virga floruit: ⁊ ſacerdotium quo in
lege pꝛimus functus fuerat.per oꝛdinem
generis poſteritati ſue tranſmiſit. Joſue
quoniam eiꝰ impenio ſol in celo ſtetit.do

nec cepti p̃ᷣlij victoꝛiã aſſeqret᷑. Sãpſonẽ

qꝛ foꝛtiſſimꝰ. Salom onẽ.qꝛ ſapiitiſſimꝰ.
Helyã. qꝛ igneo curru neſciꝰ moꝛtis in ce
lum aſcendit.Heliſeum.qꝛ Maaman ſyç2
rum mundauit a lepꝛa.⁊ vidue filium ex
citauit ab inferis· Dauid Eſaia m. Miere

miam. Danielem ceteroſq; ꝓphetas lau/
damꝰ. quoniam vates arcam ſumm dei
extitere. Johannem baptiſtam extollimꝰ

qꝛ cultoꝛ fuu heremi.initium baptiſma⸗
tis.⁊ ſaluatoꝛem indice pꝛomiſit Petruʒ
⁊ Paulum apoſtoloꝛum pꝛincipes vene
ramur.qꝛ in omnem terram nomen Chꝛi
ſti deferentes multa ⁊ grauia toꝛmentoꝝꝛ
genera ⁊ necem ipſaʒ.alter enſe.alt᷑ cruce.

ptulere Johes euãgeliſta mir attollitur

laudibus.qꝛ virgo virginis cuſtos fuit.⁊
de ſacro dominici pectoꝛis fonte euãge⸗
liꝭ fluenta bibẽs diuini verbi excelſa my
ſteria intonuit. Andream Jacobũ.⁊ ali⸗
os apoſtolos ⁊ iclytos Chꝛiſti martyres

honoꝛamꝰæ magficamꝰ·qm iuſſa pncipũ
mundiq; gloꝛiam contẽnentes pꝛopꝛium
ſanguinem pꝛo chꝛiſti nominis confeſſio

ne fuderuntat enim neſcio in quo Rugu

ſtinum maioꝛi pꝛeconio efferã. Cum ipᷣe

pꝛofecto in obedientia pꝛeclarus. In hu

militate circumſpectus · In caſtitate foꝛ⸗
tiſſimus. In ſacrificijs deuotiſſimꝰ. In

fide cõſtantiſſimus. In caritate ignis ar
dens. In oꝛatione aſſiduus. In pꝛedica

tionibus tuba reſonans. In fugãdis cõ⸗

uincendis deuoꝛãdiſq; hereticis.Leo ru
giens. Malleus ⁊ gladius ex omni parte
acutus. In iuſticia ſplendoꝛ. In tempe⸗
rantia exemplar. In dilſciplinis flagellũ.

In pꝛudentia ſpeculum. In dandis ge⸗
nerandiſq; deo filijs pater patrum Au⸗
guſtino . Item in contemplatione ne⸗

mo eleuatioꝛ. In affectu martirij nemo
pꝛomptioꝛ. In ſubſtinendis laboꝛibus

effundẽediſq; pꝛo Chꝛiſti fide ſudoꝛibus

nemo periſeuerantioꝛ.in fide moꝛũq; ho⸗

neſtate nemo pꝛeclarioꝛ. In reſeruandis
arcanis nemo acutioꝛ. In referendis an

tiquitatibꝰ nemo copioſioꝛ. In explanan
dis ſcripturnis nullus verioꝛ. In omni ea
rum ſenſu nemo diffuſioꝛ. In agendarũ
rerum electione nemo ſolertioꝛ. In pꝛe⸗

ceptis legibus dogmatibꝰ atq; inſtitutis

ſanciendis nemo diſcretioꝛ. In confeſſio
ne noĩis Chꝛiſti nemo apertioꝛ. In flen/

dis culpis nemo feruentioꝛ. In ſecundis
aduerſiſq; rebꝰ tollerandis quis conſtan

tioꝛ. In plantandis erigendiſq; eccleſijs

quis efficacioꝛ. In pꝛodigijs ac miracu⸗

lis faciendis quis acceptioꝛ. In vidẽdo
deum quis clarioꝛ atq; limpidioꝛ: In oĩ

eius opere quis perfectioꝛ:· Quid pluribꝰ
moꝛoꝛ. Hempe Augꝰ. in omnibꝰᷣ pᷣclar
in oĩbꝰexcelſus.in oĩbus ſingularis. Ivu

oĩbꝰ omni ſanctitate ſplẽdidus.in omni/

bus deniq; acp omnia admirabilis. Ha
vt alia omittam quis nõ admiretur ꝙ ꝑ&ſe
omnes artes quas liberales vocant ꝑ ſe-
ipſum nullo tradente magiſtro didicerit.

quis nõ admiretur ꝙ ſingulis in operi/

bus ſingulis dicendi modis vſus fuerit.
quis non admireturꝙ omnibus omnia
publice eius peccata legenda reliquenit.

Nuis non admiretur ꝙ ex perſecutoꝛe fi
dei omnis a Chꝛiſto ei fuerit fides cõmu
ſa. In qua quidem cõmiſſione ſic eam de
fenſauit.ſic pꝛotexit.ſic roboꝛauit.ſic ſub?ꝰ-
limauit.⁊a auxit.vt iure ac merito ctetur.
NMNon eſt inuentum Auguſtino ſimiem.

qui conſeruat legem excelſi. ad ciuitatem

dei amplificare valeret.¶ hſanctum ro⸗
bur eccleſie.o firmamentum fidei.O calꝰ
car virtutum.flagitioꝛum flagellum. Me
reſum malleum. Erroꝛum gladium.Cer⸗
roꝛem ſuperboꝛum. armonia celoꝛum.
O tuba angeloꝛum. O fulmen tonantis
dei. O tam toti mundo neceſſarium Au/
guſtinum. Sane igit᷑ quaſi ſol refulgens
Sic iſte refulſit in templo dei. Quomo/⸗/

do autem refulſerit.quibuſve modis ful⸗

goꝛ.lux.ſplendoꝛ.efficientia.cetereq; ſo⸗
lis pꝛopꝛietates ei recte conueniant.ſatis
quoad potuimus bꝛeuiter dilucideq; mõ
ſtrauimus.quibꝰ ſicut ſol inter lucida coꝛ
poꝛa. ſic ipſe inter ſanctos ⁊ potẽtiſſimos
Chꝛiſti milites pꝛimatum tenet dubita⸗/
re nemo queat.Quam ob rem diligẽdus
colendus.obſeruãdus.inuocanduſq; no
bis eſt vt eius ineffabilibꝰ meritis atq; in

teruentione.nos hicpꝛepotens tueat᷑ deꝰ

deniq; perhennis nos ſue gloꝛie etemoſ
faciat poſſeſſoꝛes.Amen.

DPopus canonum Aurelij Auguſtini: Rum noua ac pꝛeclara in⸗
terpꝛetatione Ambꝛoſij choꝛiolani viri pꝛeſtantiſſimi. genera⸗
lis magiſtri totiꝰ oꝛdinis heremitarum diui Auguſtini.perſpe⸗
ctabiles viros. Lilmãnũ limperger.oꝛdinis heremitarum ſancti
Aliuguſtini. fratrẽ. Jacobũ fedderer. Johannẽ ſcherrer. artiũ li⸗
beralium ꝓfeſſoꝛes ⁊ ſacre theologie bacchalarios foꝛmatos et᷑
quiſitiſſime caſtigatum atq; reuiſum eſt. Impꝛeſſũq; Argentine
arte ⁊ impẽſis ſolertiſſimi viri Martini ſchott.Anno ſalut.M.

¶ Monimenta ad lectoꝛem.

i quis ades doctus Ambꝛoſij nomen adoꝛans

Et libꝛos pꝛoperas velle videre nouos
Hunc eme qui docti nomen.qͥ limen olimpi
Mueris.habet pꝛeſens munꝰ vtrũq; liber
Hinc celeſte bonũ.ſanctoſq; docebere moꝛes
Et pꝛodeſſe magis lectio nulla poteſt.

F. d. L.

ſrate
es
ſcande
Wl ſeſube
weian
Bautuen
umfor,
da de
glun pe⸗
un Tan
nucdoun,
tonmes
ſanum R
olmefulgon
1 Wonon
modisfui
cLereqſo
munt ſan
Auadechn
nawadze
monmſine
nwa
hrendilgins
ocndcr
nentengn
tens eee
gonecen

„

Rebe
Zigelon
ugehs⸗
ugelos:
Alng pe
Ainino
Annse
Anthonin
Zoelan
Aana
Meng

.

Baicatio pꝛopꝛietatis religioſis ſuadet᷑ ⁊ pꝛecipitur.xiiij.ʒ.⁊.cxx v.iiet.cxxi:k.
aA Abnegare bet ſeipſum religioſus.cxxij.⁊ ibidem.q.t.in fine.
Abſtinentia eſceæ potus valet ad carnis refrenationem.lxuij.n.cxv.ſ.xxvi.l.
— 4 idiam fugere exempla naturalia nos qmonent.lxij · d.
Accidia qꝙᷓ; malum ſit demonſtratur. folio.lxijc.
Actio omnis tria requinit ſi quis pꝛudenter agere intendit.xlv.⁊
Aduerſitatis flagellum plurimum pꝛodeſt.lxi.;
Affectiones mentis per exterioꝛa ſepe cognoſcuntur.xlij h.⁊.xlv.a.
Affectus iniquus oꝛitur ex malo aſpectu.xliii...
Alimenti in aliti ſubſtantiam ↄuerſio veſcribitur.lxiiij.n·
Ambitio de hachabetur.lxxxiij.q. Hr
Amoꝛ camalis cecus eſt.xlvi.m.poſt pꝛincipium. ?”M
Am oꝛ diu tegi non põt Rõ.xlvi.h.⁊ applicat᷑ tã ad amoꝛẽ qͥ ẽ caritas qᷓ; advoluptuoſũ
Amoꝛ caſtus debet eſſe in homine.xlix ⁊ poſt pꝛincipium.
Amoꝛis diuini oꝛatio pulcra.xl.y. I HM
Ambꝛoſium dilerit augꝰ.tandem ꝑ eum fugatis erroꝛibꝰ augꝰ.ad fidem ↄuerſus eſt.ijR
Ambꝛoſiꝰ tm̃ ⁊ oꝛandi rituʒ in eccleſia inſtituit cuiꝰ vſꝰ in ꝓmptu fuit vſq; ad greg.xxvi·l
Angeloꝝ miſterio deꝰ nõ indiget ꝓ hoĩm cuſtodia voluit tam hoĩes ange loꝝo ffo cuſto⸗
Angelꝰ cuilibet aĩe deputatꝰ eſt ꝓpꝛiꝰ in ſui cuſtodiam.liij.3· dirt lõ. liij . ⁊. a. b.
Angelis ſic ſumus ſimiles ſic diſſimiles.lii. G s
Angeloꝝ militia tota iuuat᷑ hõ nedũ a ꝓpꝛio angelo ſibi deputato pʒ ꝑ vtꝝq; teſta · liij. d
Angeli fũt reglatoꝛes in acqrendis meric ꝓhibẽdiſq; pctis pʒ ꝑ exempla ſcripture.liuiye
Angeli ſũt illumĩatoꝛes nr̃i atq; doctoꝛes vᷣaciſſimi.liiij.fpʒ ꝑ exem pla ſcripture.
Angeli defendunt nos ab inimicis tam ſpintualibus qᷓ; coꝛpoꝛalibus. liiij. g.et· ciij.K.
Angeloꝛum auxilium pꝛeſtantiſſimũ eſt pꝰ dei genitricis pꝛeſidium.liii.,
Angeloꝝ cuſtodia foꝛtioꝛ ⁊ pꝛeſtantioꝛ eſt qᷓ; tutbe pꝛeualentia monum liiiyi.
Angeli ſingulariter cuſtodiunt timentes deum ibidem.
Angeloꝝ cuſtodia habetur.liij.⁊ H
Angelo pꝛopꝛie cuſtodie reuerentiam debemus ⁊ honoꝛem.lv.ł
Angelus in temptationibus ſemꝑ pꝛeſto adeſt hoiem liberando. lv.m
Angelus dei ſemper conſolatoꝛia pꝛomit.lvih
Anima peccatrix ſpoliatur omnibus bonis gratuitis.xlvi.l
Animi motus per exterioꝛa ſepenumero cognoſcuntur xlijh.xlv·a
Annus pꝛobationis requiritur religionem ingredi volentibꝰ. cxxiij. x.
Anthonius virum eruditiſſimũ conſolatur.xliij.o
Appellari aliquid poteſt alterum dupliciter.cxxix·r
Aqua quam chꝛiſtus dat deſcribitur · xxxij.a
Arenga ſermonis ad clerum.cxxv.m
Armature hominis contra dyaboli temptamenta.cxc
Artes liberales nõ ſunt.vt quidam inertis fingũt.ꝓ ↄſecutõe theologie ſꝑnẽde.lxxviij.h
Artes liberales famulant᷑ theologie ⁊ ad eiꝰ noticiã ꝑncẽie ſunt teſtantur Augꝰ. hugo.
Aſcendere in celum volentibus opus eſt ⁊c̃.xxi. „ dyoniſiꝰ.lxxviij· h. in fi·
Aſpectus curioſus omnium maloꝝ oꝛigo eſt ꝓbatur exẽplis vtriuſq; teſtamẽti.xliijt
Gloſa dicta ſunt de te.cxi.p
Hoc eſt mandatum meũ vt diligatis ⁊c lxxxv.d
. MHeq; egens quiiſ qᷓ; erat inter illos.xvi.l
¶ Auctoꝛitas Nigra ſum ſed foꝛmoſa.ciiij.a Esponitur
M Mulchꝛa vt luna electa vt ſol·ciiij.y·3.
Qui vult venire poſt me.cxxij.q
Reſpicite volatilia celi.lxi..·
Si quis te percuſſerit in maxillã dexterã.cxiiij.c
¶ Auditus curioſus mentem pꝛecipitatad malum.lxiii

A 2

Auditum refrenare debemus ibidem in iiie
Auguſtinus natus eſt eo tempoꝛe⁊ die vt habetur.folio..eibbd.
Auguſtini vita ſub cõpendio habetur.cxxvi.a. Item fo.i.habeturad longum.
Auguſtin per ſe intellexit libꝛos quos legere poterat ·i.b.et.cxxvi.
Auguſtinus rethoꝛ maximus.cxxvic. ä— ð
Auguſtinus legit yſaiam pꝛophetaʒ monitis ſancti ambꝛoſijiiiſas
Auguſtinus logicus pꝛofundiſſimus.cxxvi.⸗d. S
Auguſtini victus tenuis ibidem.e. ” =JDGMU
Auguſtinus tot hereſes diſputando damnauit.lxxix· et.cccxx
Auguſtini veſtimenta qualia fuerunt habet᷑iiij.e.et.p.et.xli. d.et. cxxvijl.
Auguſtinus miſericoꝛs ⁊ pius.cxxvij.g.et.vie ····· U
Augi ſcripta ſalubernma ⁊ qliter oẽm ſcripturã rimatꝰ eſt habet᷑.cxxvij.h.et.cxxxi.dð
Augnſtini ſinceritas deſcribitur.vi.q.etcxxvij.i5. “

Aluguſtinus chꝛiſtum meruit in carne videre ibidem.

—

Augĩ ↄmẽdatões hñnt᷑.vi.v.et.lviij.d.et. lxxix.l.et. cxi.et. cxrvij. . et. cxtrij. e

Aug.ↄpat᷑ ceten dooctoꝛibꝰ⁊ inſcribẽdi dicẽdiq; ꝓſpicacitate exrolliẽ. crxviij.leet. cxeri.‚k

Auguſtinus ymago dei pꝛe ceteris hominibus merito appellatur. cxxix.ſ
Auguſtinus refulſit vt ſol diuerſimodetñcxxx vſq; ad.cxxxij.per totil.

Auguſtinus omnia dei archana vt ita loquar creaturarumq; ⁊ oim deniq; ſcientiaꝝ cõ

Dditiones nimatus eſt. cxxvij.h. et. cxxxi.d
Auguſtinꝰ ↄparat᷑ viris illuſtribꝰ vtriuſq; teſtamẽti.cxxviij.l.et.cłxxij.f
Auguſtinus in erroꝛem manicheoꝛum lapſus eſt.i.c
Auguſtinꝰ clam matre romam ꝓficiſcit᷑ ad docendam rethoꝛicam.ij.h.
Auguſtinus ad ſimplicianum heremitam venit.ij.r.
Auguſtinus ſeſe ad pontianum tranſtulit a quo in fide aſtruitur.iij.ſ
Auguſtini ſub ficu pꝛiocum bentis deuota ad deum oꝛatio.ii...
Auguſtinꝰ cum mjr̃e ſua rus petijt ibidem cum alippio ⁊ alijs veo ſeruiendo.iij.⁊
Auguſtinus dnm aliquando cantaret verſum cum inuocarem ⁊ verſum in pace inidip⸗
ſum in maximum caritatis ardoꝛem raptus eſt.ibidem. 2ð

Auguſtinꝰ manſit in rure heremitario tertio nonas mayas quando ſub ficu caritate dei

vulneratus fuit vſq; ad pꝛidie ydus ſeptembꝛis.iiij.d.

Auguſtinus baptiſatus fuit die ſancto reſurrectionis anno etatis ſue xxx. cum alippio

gnatoq; ſuo adeodatoũiiij.c.et.cxx.c

Auguſtinus cbꝛiſtum et vitam imitatur apoſtolicam xvi.e.et ibidem.k.
Auguſtinus baptizatus tantam a deo recepit gratiam.iiij.d.

Auguſtinus poſt baptiſmum a beato ambꝛoſio nigra cuculla indutus fuit mundi ſigni .

ficans contemptum ⁊ cinctus zona pellicea ibidem.e.
Auguſtinus ſic fuit in moꝛibus poſt baptiſmum inſtitutus·vi.ſ.

Auguſtinus poſt baptiſmum rediſtad heremum ſctm̃ ſcʒ virum ſimplicianum iij. e Ha

Auguſtini nouiter baptizati ⁊ ante epiſcopatum conuerſatio.cxx.c.d.e.f.
Auguſtinus cum fratribus heremitanis ad affricam venit.iiij.e

Auguſtinus fiatnbus piſanis in beremo ↄſtitutis pꝛimam regulam tradidit.iiijf.

Auguſtini obſequium in matrem vefunctam.v.i.
Auguſtinus defuncta matre ad centum cellas moxr ſeſe contulit.v·RK.
Auguſtinus miraculoꝛum gratiam habuit ibidem.
Auguſtinus foꝛtunatum aggreditur diſputando.vꝛn.
Auguſtinus factus epiſcopus regulares inſtituit ibidem.

Augẽ. tertiã cõpoſuit regulam quã tq fribꝰ ſuis heremit qᷓ; reglaribꝰ voluit eẽ cõez. v.n.

Quguſtini viuendi ritus dum eſſet epiſcopus.vs.. et. cxlij. a
Auguſtinũ ſi quis interfeciſſet opinione heretica nullũ ↄmiſſis peccatum.vi.r
Auguſtinus ſpeculum caſtitatis.vxiłtt. NN8IJRƷñ

Auguſtini iam chꝛiſtiani ⁊ monice matris eius dulciſſimum colloquium.ibidem.gg-

3

Chen
Chent
Chet
Chntt⸗
Chunt
Jench
Chanta
Chartu
Chartta
Charig
Chand
Kharid
Camis
Laſtit
Caſtity
Ceci ex.
Ch ſ⸗
Oon
Cbem
Lirei
Qn
Kode
Logt
Kogt
Cogte
Kognit

nd

nan

dit
neni

natN

RrLZ
wnij⸗

ri
den

tuignn⸗

—
b

Auguſtinꝰ p̃terſeptẽ hoꝛas canonicas adhuc duas oꝛãdi hoꝛas inſtituit.ccv. g.
Auguſtinꝰ cõparando ſuos heremitas clericis ab eo inſtitutis hanc diſpꝛopoꝛtõeʒ iuenit
vt habetur. cxvij. ſ MMVM D
Auguſtini cõmendatoꝛia pꝛedicata.lviij.d.poſt pꝛincipium.
Auguſtinus pꝛimus reſtauratur vite apoſtolice fuit.cxij.r. ðð
Auguſtinus ſuis heremitis hãc quꝗ ſpeculũ appellat regulã tradidit. cvij. o. 2 cvlij. p.
Auguſtinus oꝛauit pꝛo obſeruantibus regulam ſuam.clx.i.
Auguſtini etas. vij,y.·
Auguſtinus obitus ponituribieem
Auguſtinẽſes in dicẽdis hoꝛis canonicis foꝛmã imitant᷑ romane curie.xxvi.R⸗
Auſteritas pꝛelati nimia veteſtatur.xcv.l.
ZBuxiliatur deus his qui timent enm.xcvi.ſe

Alneis tam naturalibus qᷓ; artificialibus fratres ſub regula ſancti Auauſtini mift
tantes vti poſſunt in hoc caſu.lxxij.v.poſt pꝛincipium. gula ſancti Auguſtini mili
Beatitudine eterna omia aduerſa dulcoꝛant᷑ patet ĩ multis ſanctis ⁊ electẽ.lixh
eneficia dei notantur.lix.n.o0.
Beneficia dei circa hominem. x.ſ.
Bibere vinum ideo debemus.xxxij.v.
Bonoꝛum conſoꝛtium vtile ⁊ neceſſarium eſt.xlij.e.⁊.cvi.v.
Bonoꝛum eternoꝛum ⁊ tempoꝛalium comparatio.lilij.g.
Bonoꝛum meditatio.lvij.⁊.
Antare qð non eſt cantandum pꝛohibet Auguſtinus.xxv.g
Cant in eccłia ñ iuxta arbitriũ ſinguloꝝ ſʒ ſᷣm antiquoꝝ inſtituta ſuandꝰc.xxv.h
adi modũ ſanctꝰ Am bꝛoſiꝰ aliquãdo inſtituit.xlvij.i.

Eantũ fieri in eccłia ⁊ oꝛã
areo % indigeo differunt. xli. ʒ.
Charitas pacis auctrix eſt.ciiij.a poſt pꝛincibium
Charitatis diuine neceſſitas ⁊ excellentia.ix.
ECharitas cõmendat᷑.ix:c.lxxi.i kn.⁊.cxiiij ·b.in medio
Charitas differt a ix.⸗. .
Eparitatis duo ſunt bꝛachia.lxxi.i Rn. a. lxxi · n. ⁊. cxiiij.b. in fine.
Item charitatis duo ſunt fontes.lxxxv.a U
Charitas fluit per tres riuulos ibidem
Eharitate inuicem debitoꝛes ſumus vide quomodo.crxv.kA· l
Eharitas pꝛoximi ꝑ duas foimulas fluit ex quibus oĩs lex pendet pphete.lxexv.a
Charitatis effectus mirabiles· lxxxv⸗.““·
Charitate non aſſiſtente noſtris oꝑibus non ſunt veo accepta.lxxi.ck
Charitas non querit que ſua ſunt ſed cõmunia pꝛopꝛijs anteponit.lxxi.i.

Carnis repꝛeſſio valet cõtra temtationes.clxuij.n.? p
Caſtitas ex ſolo inoꝛdinato aſpectu recedit ab homine. xlvi. i
Caſtitas dupliciter in regula pꝛecipitur.cxxij · q
Ceci equo non vident alios minime videre crequnt.xlvi.m M
Eibũ ſumere ñ licʒ fnibꝰ ſub regka auguſtini degẽtib⸗ añ hoꝛã pꝛãdij.vide ibi moderatõeʒ.
Eibum lautioꝛem querere gule vicium eſt. xxviij.x eeeexxxviij. x.
ibum ſumere ſine benedictõne pᷣuia ⁊ gratiaꝝ actone ſequenti malum eſt. exx. g!
Eircũſpectio pꝛelati ad ſubditos conlſiſtit in quattuoꝛ.lxxxviij..· luũ:xciiij.b c.pꝑ totũ
Clara vᷣgo oe mõte falcone oꝛdiĩs heremitaꝝ ſancti auguſtini extollit ppter certũ miracu/⸗
Codices ſingulis diebus poſtulare iubet ſanctꝰ auguſtinꝰ in regula.lxxv.n.⁊.lxxix.n.
Cogitatio mala etiam repentina digna eſt purgatoꝛij pena. lvi.· ẽpla ⁊c.

Coglitatões vanas repellere vebemꝰ ſi ũ cũ ſctis ſuis ꝓpitiũ hre volumꝰ.lvi.p.patʒ ꝑ ex
Cogitatões añqᷓ; pgrediunt᷑ ĩ moꝛoſaʒ delectatõeʒ allidẽde ſuntad petrã qᷓ eſt xpᷣs.l·e.

Kognitio ſuijpſius q;ᷓ bona ſit oſtenditur/ xxxviij h i.
A 3

Cognoſtere ſeipſum intert cognitionem cei. exkvii. b i1i. ôM
Cognoſcere ſeipſum poteſt mens humana ſed tarde.xxxviij.i.in ſin⸗ e K. S=ðJðèðMUU .
Cognoſcere ſuadet ſeipſum ardenterxxxviij.l.
Cognitio ſuijpſius eſt maximus contemplationis gradus. xxxixtm ſo⸗
lationem chꝛiſoſtomꝰ notabiliter rſenbiterer n. ᷣ

Cognitionis ſuijpſius contempla
Colerice complentonis exceſſus qᷓ; periculoſus ſit.xcviij.m
Colloquia pꝛaua coꝛrumpunt bonos moꝛes. xiiij.ſ.
Lomedeudi neceſſitati adiungitur periculoſa concupiſe tentiocundtae rnxe
Comedere ſine licentia graue peccatum eſt in religione. xxxf. = ir
Cõmuniones quattuoꝛ fuerunt in cetu apoſtoloꝛum.xiijſ. JMMM
Coõmuniter omnia poſſidere nihilaliud eſt niſi 1c. cxxij. poſt pꝛincipium. Jð M I
Conatus pꝛopꝛius in bonis quid ſit.lvi p. “ d
Concoꝛdia quid ſit m nominis interpꝛetationem. xij Fr.
Loncoꝛdie genus duplex.ibidem .
Concoꝛdia peccatoꝛum mala.ibidem vbi ſu upꝛa.
Concoꝛdie bone excellentia. xiij...·
Concoꝛdia parue res creſcunt⁊ ex eius oppoſito maxime edilabuntur riij v.
Concoꝛdem vitam religioſi tunchabere dicuntur quando ⁊cc̃.xxi.i.
Concoꝛditer viuere ad quid ſpectat.xxi. 2
Concupiſcentia rerum tranſitoꝛiarum inoꝛdinata ſufficit ad eternam damnatoez. xviij. .:
Auguſti. vi.v.⁊.lviij.dð⁊.lxxix.l.⁊.cri.R.⁊.cxxvij.R.⁊. cxxxij. e. v.cxxiij.6
Charitatis.ix.c.⁊.lxxi. vkep. r criih. b. in medio.
omendationes MPauli apoſtoli.xcij. ſ. MMV
Zirtutis.ciij.t..
Confiteri vebemus cogitationes noſtras vanas ⁊ impue dicas. lert
Confeſſlone reſiſtere vebemus dyabolo.lxi.v
Conteſſio ſpontanea peccatoꝛum alleuiat culpam.lxix. x
Confiteri bemus frequenter.lxi.xx.
Confeſſionis virtus deſcribitur.lxi.v.
Compati debent ſubditipꝛelato.ci.h
ERonſlentid ⁊ fama due res ſunt pemeceſſatie letiiie
onſilis euangelica a chꝛiſto vocentur.xcix·ſ.in medio.
Kõſolari debẽt puſillanimes a pᷣlatis patet diuerſis ripture cxtplis tcitij. f. 7. xcv. g ok.
Conſolatio pᷣcedit ofirmatõeʒ cuiuſcũq; boni tam operis qᷓ; operantis.xcv.l.
Conſolandi modus quẽ erga pꝛoximũ habere bemꝰ cc.⁊ eſt notabile.xcv.n
Cõſtitutionibus ⁊ oꝛdinationibus patrum tria conlerunt dignitatem. mij 7*
Conſuetudines religioſoꝛum hec ſunt.lxxv· t
Continentia comparatur ceteris virtutibus. ctxviij · !
CContemtus mundi ſuadetur ab auguſtino.iij.o
ontentionem euitare vebemus. xxxiij· o.
Contrarioꝛum pꝛoſtratio hec eſtxcvi.y
Lontumax quis redditur multifariam. ct.?
Conuerſionis ſancti auguſtini mitium ponitur.iij.p.
Coꝛ mundum amalis cogitationibus ſeruandum ſuadet᷑. wi q.
Coꝛpoꝛales infimitates he ſunt.xcvij. . .
Koꝛngere volẽs ſubditũ ita ſe habeat pᷣlatꝰ dicẽdo 25zhas pabeat Nditões. c.5
Eoꝛrectõiſ erga ſubditũ pᷣuãde modꝰ. ⁊ ẽ notabile aureũ.lxv.d.e.⁊.lxvi.f.ꝑ totũ.⁊.xviij.p
Koꝛrectõeʒ velinquentiũ paruipẽd ere q; malũ ſit notat᷑ xv· dein fine. 7 e·
Coꝛrectionis ſubditoꝛum tres ſunt cauſe.lxv..
Eoꝛrectõeʒ ſubire qᷓ; bonũ ſit ⁊ ð coꝛrectõis bonitate notant᷑ piura ri ij. kpo ſt piineſptd (lpt
cum multis ſcripture exemplis deinceps vſq; l inctuſiue. c
Koꝛriguntur tam boni qᷓ; mali.lxvij ᷑᷑ . (Npt

U

S=R⁶*
—
= –

mi

8

tncfi

CCoꝛrigendo percata ſola charitas nõ odium locum habeat. levij n. cũ u exẽplo tis em.

Coꝛrigere volens fratrẽ ſuũ hec attendere vebet in ſeipſo. xviij. o

Coꝛrigendi ſubditos mirabilis ponit᷑ modꝰ ⁊ pꝛoceſſus quo pꝛelati vti cebent erga ſubi

tos ne ſub diſciplina coꝛruant durioꝛeſq; reddantur. lxviij. p
Coingete delinanentes qᷓ; bonum opus ſit notarur ktei v.

zelo iuſticie V

Hadij fomite

Koꝛrectõis erceſſus ztingit Auplcter krgii e le; Stugdio acuratiſſimno
Innata vi dicẽdi epai ꝑandi

Creatũs eſt homo in maxima dignitate. le · .
