ſapiẽtie:qm ſapiẽs.⁊ nature ⁊ aſtr dñat᷑.

ſt
6
ho⸗
letis
inſim
nobi
niͦ
inet
in m
inco⸗
koo.:
fenan
ſerioꝛ
Un
quo
) imtias
tig
Pat
petl.
lod⸗
pꝛoꝛ
ciñn
lntel
putiet
leund
ſtano
ſacere
pefſeen
gawi
neer
Potrſ
cunq
illpe
jedet
tnb
nonq
Aguen
Amo
0une
lament
8 n
Nbeg
berme
pertmt
tentan
ltation
fogell
M

ſds Pare
Seancne
11. fnben⸗
lendam cni
donis Eabuc
Cebdhan
1dsNnd
motan
ſmicſhrn lüſc
ci mtidi⸗
aner Gir
mopanmen
erlo adeimn
nennior mnt
datamicoi,
Wcum ſecotint
nentes gegoc
nesdomini e
eepunen
Picnecen
penn ee
wutwetmpong
us monerde
Xagsertene
1Dedarnaſd⸗
6 mnudesdatt
namm vao
wiq; eehn
mn ſonguinsn
ara prptn!
moh iglielt
gricimpavae
gennant in

—

FJo. XCIX

Rurſus patiẽtes ſit ad om̃es.hoc eſt cir
ca om̃es.⁊ quaſcũq; iminẽtes cauſas.ta⸗

qᷓᷓ ſi diceret.cũctas pertractàdas cauſas.

etiã q;ꝛũcunq; arduas equo aĩo placabi

liq; vultu pertractẽt · Et iteꝝ patieteſ ſint
ad om̃es.ſ.ſubditos.abẽt em̃ ſub ſe p/
lati doctos ⁊ ignaros.humiles ⁊ ſuꝑboſ.

infumos ſanos.pꝛudẽtes ⁊ inſ pientes
nobiles ⁊ ignobiles.⁊ alios aliaꝝ ↄditio

nũ.quos ita omnes cõplecti debẽt· vt oẽs

iuxta ſuas ſufferãt ↄditões⁊ hoc magis
in munere videt᷑ ſenſus litteralis.Hõ tũ

incõuenienter interpꝛetamur.ſi ad ſubdi
tos.⁊ ad alios etiã quoſcũq; litteram re

feramus.Quoniã pᷣlati nõ ſolũ ſuos in⸗

ferioꝛes. veꝝ etiam ſuperioꝛes.equales.⁊
vemũ om̃es homĩes ⁊ omniũ hominum.

quo adlicet.debẽt equo animo ſufferre in
inrias. 4. S ic a beato Gꝛegoꝛio patien
tia definita eſt.cũ in libꝛo omeliaꝝ inquit.
Patiẽtia eſt aliena mala equanimiter ꝑ⸗/
peti.tra eũ quoq; qui mala irrogat nul
lo doloꝛe moꝛderi.Aliena em̃ mala abſq;
pꝛoꝛſus alicuiꝰ hominum generis diſtin
ctũne toleranda eſſe inſinuauit.vt ꝑ hoc
intelligeret omnẽ hoĩem hoc ampliſſimo
patiẽtie munere ab omnihomine eſſe to⸗
lerandũ. Saluatoꝛ quoq; noſter cũ iuſ⸗
ſit a nobis noſtros diligi inimicos.bene
facere his qui nos oderũt.⁊ noſtris pꝛo

perſecutoꝛibꝰ caluniantibus oꝛare.nõ

ad vnã tantũ nos coanguſtiauit natio/
nẽ. veꝝ erga totũ genꝰ humanũ ſuum ve⸗
pꝛomſit mandatũita vt a quocũq; ⁊ vbi

cunq;.⁊ qncunq; laceſſiti fuerimꝰiniuria

illi parcere.illi benefacere.⁊ pꝛo illo oꝛa⸗
re debeamꝰ. ¶ ꝛetereundũ tũñ nõ eſt.q;

tribus modis virtꝰ exercet᷑ patiẽtie.Alia

nanq; ſunt q̃ a eo.Alia que ab antiquo
aduerſario. Alia que a ꝓximo ſuſtinemꝰ.

A pꝛoximo nanq; petſecutões.damna ⁊z⁊

ↄtumelias.Ab antiquo aduerſario tem/
tamenta.A o aũt flagella toleramus.

Szʒ in his om̃ibꝰ modis vigilãti animo.

vt beatus dicit Gꝛegoꝛiꝰ.ſemetipᷣam ve⸗
bet mẽs circũſpicere.ne cõtra mala ꝓximi
pertrahat᷑ ad retributionẽ mali.He cõtra

temtamenta aduerſarij ſeducat᷑ ad vxle⸗
ctationẽ vel conſenſum delicti. He contra
fiagella opificis pꝛoꝛumpat ad en
murmurationis vel blaſphemie. lli
genter quoq; adauertamus ꝙ ſepe aduer

ili

ſarius callidus cuʒ pᷣparatam mentèad
tolerantiã videt quid ab ea maxime dili/
gatur exquinit.⁊ ibi laqueos ſcãdali inſe
rit.vt quo magis res diligit᷑.eo ꝑ eã faci
lius patiẽtia turbet᷑.pꝛopterea beatꝰ MRe⸗
trus nos vigilare monet.ne ſcilicet ĩ ſuis
cõpꝛehendamur inſidijs: ¶ In diuinis
aũt flagellis Job imitemur im omnibus
tribulationibꝰ dicentẽ. Dũs edit.domi⸗

nus abſtulit. Sit nomẽ dũi benedictum

Quis em̃ dedit diuitias.deus.Quis fili
os.vxores.ſtatus.bonas valitudines tri

buit. de*. Quis pꝛudentiã. ſapiẽtiqꝗ.⁊ hoo

noꝛes largitꝰ eſt. veꝰ. Hõ ergo iſta noſtra
ſunt ſʒ dei ſi ergo hoꝝ quidpiã aufert nõ
noſtꝝ tollit.ſʒ qð ſuũ eſt repetit. Sane er
go ⁊ recte dicimſi cũ Job dicimuſ. dñs

nedictũ.Benedicere em̃ deũ debemus· et
ei gratias agere.quoniã illa nobis cõceſ
ſit.quia in illis nos experitur.quia per il
loꝛum ablationẽ perficimur ſi equo ani⸗
mo illam toleramus.bene ergo in com/

mentarij pſalmoꝝ flagellis diuinis ceſuzʒ
conſolatur. Auguſtinus diccnſ.fili.ſi plo
ras ſub patientia ploꝛa: Holi cum indi⸗

gnatione.HNoli cum typo ſuꝑbie qð pa⸗

teris ferre. Ende quod plangis medici⸗/
na eſt non pena. Caſtigatio non damna
tio. Moli repellere flagellũ. Si nõ vis re
pelli ab hereditate.MNoli attẽdere quẽ̊ pe
nam babeas in flagello. Sed quẽ locum

ĩ teſtamẽto.Et beatas Ambꝛoſius ſuper
Beati ĩmaculati.illud pꝛofecto magnifi

cum eſſe inquit. Si ſubiectꝰ contumelijs

iudicium dei laudes: Si vexatus egritu⸗
dine iudicia dei dep̃ces. Site inopia nõ
reuocet.quo minus laudes iuſticiam dei
Et Caſſiodoꝛꝰ cũ illud cytharedi. olũ

tarie ſacrificabo tibi interpᷣtaret᷑ at. NHo⸗
luntarie deo ſacrificant.qui inter anguſti
gas paſſionũ iugiter gratias agunt. Qui
cum omni humilitate ſiue digne.ſiue in⸗
digne poſiti ſunt. o iudiciũ derelin/⸗
quunt.⁊ patiẽter ſuſtinent qð de ſe iudi/

catum eſt. iſti a deo miſericoꝛdiam cõſe

quentur.⁊ frequenter tum ab eo.tum ab

hominibus in gradum ⁊ gloꝛiam.quam
amiſerunt reuocantur. Nãq; multo ma⸗/
is bonis omnibꝰ abundauit Job.cũ ꝑ
ui patiẽtiq.⁊ vᷣi agnitõeʒ a largitoꝛe deo

ad illa fuit reſtitutꝰ.qᷓ; locuplex eẽtanq; a

vemolitoĩe ſathana illis pꝛiuaret᷑. ¶ In
malis vo q̃ a ꝓprimis inferunt᷑ imitemur.
Fenophantẽ.qͥ cuidã ſibi maledicẽti inqͥt
tu maledicere didiciſti.ego cõſciẽtia teſte
didici maledicta òtẽnere. JImitemur dio

genẽ.cui cũ quidã diceret.vituperãt te mł

ti. Rñdit.Oꝑtet ſapientẽ ab inſipientiuʒ
oꝛe deferri. Imitemur Laciũ Quiĩ ſena
tu lutio metrello ſibi male dicẽti dixit.fa⸗
cile eſt in me dicere qꝛ ego rñſurus nõ ſũ
inde a tacẽdo. Laciꝰ quaſi tacẽs dictꝰ eſt·
Sʒz qs eſt iſte taciꝰ quẽ ſeqͥ ⁊ imitari debe
mus.niſi dei ⁊ hoĩs filiꝰ xpᷣs hieſus.qͥ vt
a ſybilla Erythꝛea pᷣdictũ extitit ĩ ſenatu
iudeoꝝ colaphos accipiẽs tacuit ⁊ quaſi
agnꝰad occiſionẽ ductꝰ.vt Eſaia vatici⸗
natꝰ eſt. Obmutuit ⁊ nõ aperuit os eius
Hic inquã eſt ille pᷣclarꝰ ⁊ eximiꝰ doctoꝛ
patiẽtie.quã vt alios doceret in euãg lio
dixit. Nudiſtis qꝛ dictũ eſt antiqs.Ocu⸗
lũ ꝓ oculo.dentẽ ꝓ dente.ego aũt dico vo
bis.nõ reſiſtere malo.ſed ſi qͥs te ꝑcuſſerit
in dexterã maxillã tuã.pᷣbe illi⁊ alteram.
Et ei qui vult tecũ in iudicio ↄtendere.⁊
tunicã tuã tollere.dimitte ci ⁊ palliũ.⁊ q̃/

cunq; te angariauerit mille paſſusvade

cũ illo alia duo. Qui aũt petit a te.da ei
⁊ volẽti mutuare a te ne auertaris. Imite

mur apim dicentẽ. Holi vinci a malo.ſed

vince in bono malũ.Magna em̃ virtus
eſteſi non ledas.a quo leſus es.Magna
gloꝛia ẽ ſi cui nocere poanſti parcas.Ho
bile vindicte genuſ eſt ignoſcere victo.⁊
rurſus eundẽ imitemur apoſtolũ.qͥ iubet
nos ſufferre inſipiẽtes cũ ſimꝰ ſapientes.
Architã ⁊ ſocratẽ imitemur.qͥ clinquẽti
ſeruo ſuppliciũ pepercerũt.m̃ irati erãt
Ariſtoteles etiã vt patiẽs cõmendaretur.
mltas irate ⁊ impoꝛtune ↄiugis fuit con
tumelias ⁊ iniurias ꝑpeſſus.ꝙ ſi hi pꝛo⸗
pter hominũ cõmendationẽ patiẽtes eſſe
vo luerũt.q;ee magis nos ꝓpter dei gliaʒ
patiẽtes eſſe debemꝰ.¶ Ad ꝑfectã aùt pa
tientiãẽ cũ ꝓximo habẽdã.octo ſunt gradꝰ
Pꝛimꝰ qdẽ vt Johãni chꝛiſ Ronn pla

cuit.nõ incipere iniuſtici̊. Scðs poſtq;

inceptũ eſt equalibꝰ nõ vindicari.Terciꝰ
eſt nõ facere vexãti ea q̃ paſſus es.ſʒ quie
ſcere. Quartꝰ tribuere ſeipᷣm in patiendo
mala. Quintꝰ eſt ampliuſ tribuere q; ille

fecit. Sext nõ odio habere qͥ opatur hec
Septundeſt diligere. Octau bene face/

re. Nonꝰ ꝓ ipᷣo deũ depcari. per hos qui⸗
dem gradꝰ quiſq; ad vere patientie api/
cem ſcanhdait. =ðẽð

¶ Sequit᷑ nona conditio. W HMZ

Iſciplinã libẽs habeat.metuen⸗
Adus imponat.⁊ q;uis vtrũq; ſit
neceſſariũ.tñ plus a vobis amari
appetat qᷓ; timen ſemꝑ cogitãs ſe pꝛo vo
bis reddituꝝ eſſe rationnrnz.

Vatrifariã ſumi diſciplina ſolet
vno quidẽ modo pꝛo habitu ſpe⸗
culatiuo a doctoꝛe.ſ.in diſcipulo
recepto.de quo apud phiuloſophos crebꝛi
us eſt ſermo. vnde de hoc diſeipline gene
re in ſuis pꝛeceptis inquit pythagoꝛas.
NQui bꝛeui tꝑeꝓ pudoꝛe diſciplinà nõ pa
tit᷑ id eſt nõ a cocẽte recipit om̃i tꝑe ĩ pu
doꝛe in ſciẽtie ꝑmanebit.Altero modo ꝓp
habitu moꝛali.Hã cũ aliquẽ bonis mo⸗
ribop̃ᷣditũ intuemur.ipᷣm bene diſciplina
tum dicimus. Eo modo Cypꝛianus do
ctoꝛ egregius eam eſſe membꝛoꝝ omniũ
oꝛdinatũ motũ dicentemq; diſpoſitionẽ
in cunctis rebus peragendis dfiniuit.
De qua S toicus Seneca ait in libꝛo de
moꝛibus.educatio ⁊ diſciplina moꝛes ſa
cit.Lercio ꝓ actu penitetie.ſic ieiunia vi
gilie.veſtes aſperuas.ſtrati duricies.fa/⸗

ſtigationes.⁊ flagella quecũq; ſiuea deo·

ſiue ab homine illata diſcipline nomẽ ha
bent.Sic Dauid loquẽs ad deũ dicebat
in pſalmo. Diſciplina tua coꝛrexit me in
fineʒ.diſciplina tua ipſa me docebit. Sic
Eſaias de chꝛiſto loquẽs ait. iſciplina
pacis noſtre ſuꝑ euzʒ. ⁊ liuoꝛe eius ſanati
ſumus.Poſtremo ꝓ ipſa accipit᷑ coꝛrecti
one.ſic Salomon ĩ pꝛouerbijs dixit.MHo
li ſubtrahere a puero diſciplinã Sic apo
ſtolus ad Epheſios ſcribẽs parentibꝰ iu⸗
bet. Et vos patres inquit educate filios
veſtros in diſciplina ⁊ coꝛrectione domi⸗
ni:⁊ qᷓ;q; ad hos om̃es modos textꝰ poſ
ſet referti.ad tres nihilominus poſtremoſ

ſenſus litteralis conuenientius dirigitur

Manq; coꝛnipere, bonis moꝛibꝰ imbuere

(Eomment.. (Izammtzoſ

rheni
disn
neadi
nunc
nooſa
mol
ſeſuod⸗
Lu
vehen
pchor
odi
dur mi
mentüb
dulaplin

Perhc in

Cprian
Kvrrgin
uinapm
ſine dic
humane
hemitr
monglb
keigiu
ſtumnen
non : me

Uicem ſb

Vitrulaun
bbet moc
ſeögtuafn
Punenunn

(cptornon

Wbeneda
Nincd.
Gom)⸗
ſubcltis
diſplc̃
inloniz.
gelpien

ſcpins⸗
Nlmis q;
Zumnli
centis A
dnedimit
acgpiti
agtſeeni
Uöhmue

igate
Weedenne 8

Rcdn,

(Antis

dbienrenn
Minceig

is inchen

nacegtiseger
oni,

üni dicgin ſe
rooobha⸗
wce lin Mnn
1ſbioſopbesd
Ndocdiapſten
u nbree
Wordicpininig
epr eitpei
h Anonod
inngnitensn
nöndedicn

NN.enn

1iſe nanrcl
nmmg Mr
wngns dinin
eurilbon
o:Mgnnrors
enttle einan
nas Mnsd
la geig uen⸗
Nadichlurnihi
leqi Caidrce
crn. 1
u ont notic
uis n diohlil
gtlwott lus n⸗
gnhi or

.
depi

e. C

Epenitentijs vel pꝛo cõmiſſis.vel ꝓagen
dis meritis afficere pᷣlatus ſubditos de⸗
bet.perinde beatus Bernardꝰ ſuper can
nca dicit. Jugo diſcipline inſolẽtia mo/
rum edomãda eſt quo vſq; duris ac diui
nis ſenioꝝ attrita legibꝰ humiliet᷑ ⁊ ſanet᷑

ceruicoſa volũtas.bonũq; qð in ſe natu⸗
re ſuꝑbiendo amiſerat obediẽdo recipiat

Quibquidẽ diſcipline generibꝰ tanto

vehementi ſe ſubditi ſubmittãt. quanto

pclarioꝛa ex illis gſequunt᷑ oꝛnamẽta.At
vo diſciplina cuſtos ſpei.baculum fidei.

dux muneris ſalutaris.fomes ac nutri⸗/

mentũ bone indolis.⁊ magiſtra ẽ virtutiſ
diſciplina nos facit ĩ chꝛiſto manere.ſem
per ac iugiter o viuere. Et vt vir ſctũs
Cypꝛianꝰ in epiſtola de diſciplina ⁊ habi
tu virginũ inquit ad ꝓmiſſa celeſtia.⁊ di

uina pᷣmia nos conducit.econtra:coꝛ qd

ſine diſciplina eſt exaltari non valet.quia
humana mẽs ſicut male eleuata ĩ infumis
pꝛemitur.ſic bene pꝛeſſa.ceu Gꝛegoꝛiꝰ in
moꝛalibꝰaſſerit.in ſublimis leuatur. Ju/
re igitur Bernardꝰ exclamat.O qᷓ; cõpo
ſitum reddit omnem coꝛpoꝛis ſtatum.nec
non ⁊ mentis habitum diſciplina. Cer/⸗
uicem ſubmittit.ponit ſupercilia. compo
nit vultum.ligat oculos.cachinnos co⸗
bibet. moderatur linguam. frenat gulam.

ſedat iram. foꝛmat inceſſum.qꝙ ſi tantoꝛũ
munerum diſciplina pꝛedicatur. Jure pᷣ
ceptoꝛ noſter demandauit. vt eꝗ pꝛelatuſ

libens habeat ſed cuilibet opus eſt.libe⸗
at inq; o.qui coꝛrectionem iuſſit facien
dam. libeat.hoc eſt libere ⁊ placere xebet
ſubditis.qui diſciplinãdi ſuntqm̃ ſi cum

diſplicẽtia eã recipiunt.ſue mẽtis detegũt
inſaniqj. Salomone teſtante qͥ ait. Coꝛri

ge ſapientẽ ⁊ amabit te.coꝛrige ſtultum ⁊
habebit te odio. ¶ Eʒ vt in inferẽdis di

ſciplinis ſubditis pꝛelatus libeat.Eis in
pꝛimis qᷓ; ſalutaris ſit diſciplina pᷣponat
Juxta illud Salomonis in ꝓuerbijs di
centis.Audi fili mi diſciplinã patus tui
⁊ ne dimittas legẽ matris tue.vt addatur
gra capiti tuo.⁊ toꝛques collo tuo·Adi⸗/⸗

ciat ſe etiã ſub diſciplina extitiſſe.⁊ ꝑ eam

ad pᷣlature aſcẽdiſſe faſtigiuʒ.dicatq; ad
eos cũ Salomone.Audite filij diſcipli⸗

nam patris.⁊ attẽdite vt ſciatis pꝛuden⸗/

tiã. Donũ bonũ tribuã vobis.legẽ meaʒ
ne derelinquatis. Hã ⁊ ego filius fui pa⸗

tis mei tenellus. ⁊ vnigenit? coꝛ matte

mea/⁊ docebat me ac dicebat. Suſcipiat
verba mea coꝛ tuũ.cuſtodi pᷣcepta mea.⁊
viues.Et qᷓ;q; ad pꝛimũ vel ſecũdũ diſci
pline genꝰ hec ſpectare videantur p̃lato⸗
rum tñ eſt.ea alijs cosptare generibus.
Gbdat tercio.ꝙ nõ odij.nõ liuoꝛis non
vindicte.nõ ſuꝑbie.nõ cuiuſuis oſtentati
oniſ cauſa.ſʒ vemõſtrãde beniuolẽtie gra
tia ſe dicat diſciplinã exercere.⁊ ita re ip
ſa faciat oꝑtet iuxta ſaluatoꝛis verbuʒ in
apocalipſi ꝑ os Johãnis dicẽtis:quos
amo coꝛrigo ⁊ caſtigo.AIddat q̃rto bene
diſcipliati hoĩs laudes ⁊ pᷣconia.Anne

ctat quinto.qꝙ qͥ de male actis in hac vita

tꝑalem nõ capiet diſciplinã ĩ altero ſecu⸗
lo eternã patietur lei ⁊ diſciplinã.eoq;
pacto de ipᷣo verificabitur qð ſcriptũ eſt.

Qui fatuꝰ eſt ĩ culpa.ſapiẽs erit in pena.

hoc eſt penã ſentiet ⁊ cognoſcet.Et id qd
Salomõ in ſapiẽtia inqͥt. Laſſati ſumuſ
ꝑ viã ꝑditionis·qꝛ viãs domini ignoꝛaui/
mus. Vt capiãt item libenti animo diſci

plinã.ſexto inducat.q̃tenus ppter modi⸗
cas momẽtaneas quas hic ſuſtinemus
paſſiones.infinita ⁊ eterna erimꝰ gaudia

ſuſcepturi.⁊ ꝙ ad hect magna pᷣmia ꝑ⸗

uenire minime poſſumus.niſi ꝑ magnos

laboꝛes.dicẽte apło Mõ coꝛonabit᷑ niſi qͥ
legitiine certauerit. Poſiremo diſcipline
oſtendit leuitatẽ dicẽs eis qð chꝛiſtꝰ om̃i
bus docuit pᷣdicandum.cũ dixit. JZugum
em̃ meum ſuaue eſt.⁊ onus meum leue.
itaq; verbis amenis ĩ facto correſponde
at lenitas diſcipline.¶ Sic em̃ diſcipli- 2
nã libẽs pᷣlat habebit. qm tũc libẽter ⁊ ej
animo ſubditi ullã recipiũt.tũc eis libẽs ⁊
beneplacẽs pᷣlatus ent. Juxta ilud qd
Seneca dixit. Leuiter caſtigatus.reuer?æ
ti exhibet caſtigãti.aſperitatis aũt nimie
increpatio.nec increpationeʒ recipit. nee
ſalutẽ.qm qui vehemẽter emũgit vti Sa

lomon in ꝓuerbijs ait elicit ſanguinẽ.ita

q; talis debet eſſe regimĩs moderatio vt
19 qui pꝛeeſt ea ſe circa ſubditos menſura

moderetur.quatenꝰ arridẽs vt inqͥt Gꝛe

goꝛi. timeri debeat. ⁊ iratꝰ amari. vteum

nec nimia leticia vilem reddat.neciĩmode
rata ſeueritas odioſum Sʒ cũ adiecit me
tuenqdus imponat.inſinuauit· ; q;q; pꝛe
latus diſcretus, dulcis.amenꝰ. ⁊ miſeri/⸗
coꝛs ĩ exercẽda diſciplina eſſe debeat.ſ tũ

ſic remiſſe illa eum vti Ecere vt Itemnat tes etemplo. Nune publicaſium coͤtrituz

ſed ſeiuata pietatis menſura ſic viriliter⸗
ſicq; ſtrẽnue diſciplinã imponat ⁊ iniun
gat.vt merito ſit abalijs metuenduſ.ne ſi

cut in ſuperioꝛibus aſtruxit.dum nimiuz

ſeruatur humilitas regendi frangatur au

teoꝛitas. Itaq; duo hec amoꝛ ſcilicet ⁊ tit
moꝛ ſubditoꝛum in vero pꝛelato reſplen
geat. hoꝛum tamen pꝛeſtantioꝛ eſt amor
¶ JIgcirco ſubdit.Et quauis vtrunq; ſit

appetat q; timen. vtruũq; nimirum neceſ
ga ſimul ⁊ mũõna erat.quia cum ſeipture
ſacre ſcientia in boni rectoꝛis pectoꝛe cõ⸗
ſiſtat ſi eſt virga coꝛrectionis ⁊ manna de
bet eſſe dulcediniſ. Minc Dauid ait Uu
ga tua ⁊ baculus tuus.ipſa me conſola⸗
ta ſunt.virga em̃ percutimur⁊ baculo ſu
ſtentamur. Sit ergo diſcretio virge que

ſariuin eſt. quoniã timoꝛ peccatum expel

lit. qmoꝛ vero gratiã inducit. Per alteruzʒ

ſubditi peccata ſibi cauent.per alteꝝ que
ſunt ad bonum regimen reipublice vehe
mentius miniſtrant.per alterum contem
ptus pꝛelati euitatur.per alterum in regi⸗
mine ipſe perficitur. quoniam vinculum
omnis perfectionis eſt amoꝛ per alteruʒ
fugantur aduerſarij per alterum fo:tius

inherent ſubiecti.per alterum ne nocumẽY—
ta recipiat cuſtoditur.peralterum in omi
aduerſitate iuuatur.quoniam teſte Mar

co tullio. Amicicia nunqᷓ; intempeſtiua.

nunq; moleſta eſt ſed quoquote verteriſ

pꝛeſto eſt. ſcilicet ad te iuuandum.per al

terum potens habetur. per alterum in ex
ceſſibus ſuppoꝛtatur. HMinc Auguſtinus

ait.tantũ quis poꝛtat.quantũ quis amat
per alterum gladius iuſticie euaginatur.
per alterum ad veram charitatem aſcen⸗

ditur. Atrunq; item neceſſarium eſt.ſecũ

dum ſcilicet ſubd itoꝛum qualitateʒ. Su

perbi enim rebelles ⁊ elati cum rigoꝛe et
ſerui.ſed vult vt eum diligamus tõq; pa
trẽ filij. Et vt pᷣcepta eiꝰ faciamus nõ ti⸗
moꝛe pene · ſed amoꝛe iuſticie Et ideo nõ

terroꝛe.humiles vero cum manſuetudin

ne ⁊ amoꝛe ſunt obiurgãdi.Rurſus vl—

q; neceſſarium eſt.ſecundum ſcilicet tem

poꝛiſ.loci.⁊ cauſe diſpoſitionẽ᷑. omnia erfm̃
vt ſapiens ait. tempus habent.quo fit vt

interdum id ſeuere.interdum miſericoꝛdi

ter caſtigandus ſit. Ob ea rẽ. Uenerabili

AVgo de nouicioꝛum inſtructione inquit
ꝙ q;uis nullo loco diſciplinã ſuam ho⸗
mo deſerere oebeat. diligentius tamen ibi
conſeruanda eſt. vbi vel neglecta pluribꝰ
generat ſcandalũ.vel cuſtodita bone imi
tationis exemplum. Et iterum. vtrunq;
neceſſarium eſt.quoniam vtrunq; chꝛiſtꝰ
quem imitari debemus faciendum docu⸗

it. Nam nunc de funiculis fecit flagellum
ad verberandos eijciendoſq; delinquen

—

iuſtificauit in fano. Hunc permiſit indaʒ

ſuſpendi laqueo. Nunc latroneʒ iuſſit lo

cari in paradiſo. Hũc iudeos eternis cru
ciatibus affecit. Hunc Petrum negantẽ
oculo pietatis inſpexit. Miſcenda eſt igi
tur lenitas ſeueritati.fſaciendo qdam cx
vtroq; temꝑamentũvt ſubditi neq; mul
ta aſperitate exaltentur. neq; nimia beni
gnitate ſoluantur. Hoc iuxta diuimi gre⸗
gorij interpᷣtationem nimirum illa taber

naculi archa ſignat.in qua cũ tabulis vr

feriat.ſit ⁊ conſolatio bacul que ſuſten⸗

tet. Sic em̃ dux popul moyſes eos ama
uit.quibus pꝛefuit.vt pꝛo eis nec ſibi par
ceret.⁊ tamen delin quentes ſic perſecutꝰ

eſt · quos amauit.vxt eos etiꝭ domino par

1

cente pꝛoſteneret vtrobiq; legatus foꝛtii
vtrobiq; mediatoꝛ admirabilis: canſam
populi apud deum pꝛecibus:cauſam xxi

apud populum gladijs alligauit. Er

quanq; vtrũq; neceſſariũ ſitꝛtamẽplꝰ imn

quit.a vo bis aman appetat qᷓ; timer..qn
niã magis illa wo placet ſeruit?.q̃ ex dili
gentis coꝛdis ꝓcedit armario qᷓ; qᷓ ex ipᷣo

pꝛoticiſcit᷑ timo:e· Ideo ait. Jõ non dicã
vos ſeruos.ſed qmicos. Hon enim vult
eus vt eum timegmus. tanq; dominum

Bernardus dicit ad pꝛelatos. Studete
magis amari q; timeri. Et Iſidoꝛus.ta⸗

ſolũ parẽs noſter Auguſtinus.veꝝ etiazʒ

lem te redde ſubditiſ.vt magis ameris qᷓ;

timeatis.nec ambigendum eſt.id a ſpi⸗
tuſancto extitiſſe.hos tres celeberrimos

coctoꝛes vno pene oꝛe in hanc cõueniſſe
ſententiã.
vta ſu bditis ſcilicet pꝛelatus magis dili

gatur. Caueat ſibi in pꝛimis ſuperbism

quoniam ſicut in eccleſiaſtico ſeriptũ eſt
Odibilis eſt coꝛam co ⁊ hominibꝰ.Ca⸗
ueat ſubinde ſibi coꝛ durum ⁊ in flexibile.
quoniꝗ hoc ſicut in libꝛo regum legitur.

d hoc qautem ↄſequendum

diann
wchemntt
unnguin
N
Dimhe
NdSnN
mrnegmN
e mdan
nmmn Ure
nmänhi,
anſhe
atons pcanri
Momstnanud
ne dandar
igla ne conlen
mmmut ea
dlaciovege
Mle e
Ancſescrsnt
tſoasperſoſe
venns ſepaſn
wcidnnog
rmdls 390
nüſnmin
Ppeinihnn
Nec lnt tn
mmmiiel
wan Finon din
s Bon cninn
ihdinn
dicanut
õ
e ulice in
aginnenin
4mumg M
1 Nönnen
nmtgoilini,
ndn
nes ttann,
en bon 3 J
unen ,

pnriii⸗
cioſn⸗ a
0
xottenn ,

7 6
a 1
lbonxun

☛
=— EE⸗

Jo.

Frecit Roboam odioſum.iõ egregie ſcri
prtiuũ eſt. In manſuetudine oꝑa tua ꝑfice.
2 ſuꝑ gloꝛiam hominũ diligeris. æ ſalua
toꝛ mites beatos eſſe dixit.qm̃ ipſi poſſi-
Ibunt terrã· Caueat ſibi crudelitatẽ.HNã
hec MNeronem duxit ad interitũ. Caueaat
gSuanciꝗ. qm̃ nequit plebs tollerare eſu-

riem. Ideo pſalmiſta inqͥt. Si non fuerit

ſaaturati murmurabunt. Obauariciã qui
xem. M. craſſo a babylonijs intercepto.
mBercurialem auꝝ abſoꝛbenti dictum eſt.
Aurum ſitiſti. auꝝ bibe. Caueat ſibi txra
is memoꝛare nouiſſima tua. ⁊ in etetnuz

nicam vitaʒ.iniuſtas tallias iniquas ſen

tentias.ꝑ has quidẽ multi ſubditi in de/
ſperationẽ labunt᷑.per has alter dionyſiꝰ
ſyracuſanꝰ pꝛofugatꝰ ẽ.alter interemptꝰ.
HMHõ velit ſingularis haberi. Nam regẽdi
gductoꝛitate modeſtia.⁊ honeſtate vite ſer

uataſi alijs ↄfoꝛmis fiat.allicit eoꝝ ani⸗
mos ad eum diligendũ.qm̃ ſicut ſcriptuzʒ

eſt · Vmne animal diligit ſibi ſimile. Hõ

ſit vite voluptuoſe adamatoꝛ.Hõ iuriſdi

cctionũ ſue rei publice.⁊ ſubditoꝝ neglec⸗
toꝛ.per hec em̃ Sardanapulꝰ regnuʒ ami

ſit.⁊ ſeipſum cum om̃i ere ſuo in igneʒ p
cipitauit.⁊ in h̊ ſolum vt inquit Juſtinꝰ

imitatus eſt vig. ¶ Mꝛeclare igiẽ᷑ e Epi
ſcopis Ambꝛoſius ait.Quanto pᷣ ceteris

gradꝰ epᷣalis altioꝛ eſt. tanto ſi ꝑ negligẽ

tiam dila bit᷑ ruinam incurrit grauioꝛem·
lNHNlihil pꝛeterea eſt ꝙ in tantã cꝛdinatõö

nem ⁊ ↄfufionẽ inducat ſicut negligentia

pꝛelatoꝝ. Obeam em̃.vt Berñ.ait.in eis
eſt terra ſurſum.⁊ celum deoꝛſum. pedes

ſunt ſupꝛa caput.⁊ facies eſt retro.interio

ta effuſa ſunt extra.Deꝰ ibi ↄculcat᷑ ⁊ ter

ra deificat᷑.diabolꝰ honoꝛifice recipit᷑.

us vv ↄtumelioſe repellit᷑. Terra ſurſum
ęeſt. ⁊ celum deoꝛſum.vbi terrena celeſtibꝰ
piteponunt᷑.pedes ſũt ſupꝛa caput.vbi vi
rti ſpnᷣales deſpiciunt᷑ homines vo terre⸗
na ſapientes ad regimen tꝑaliũ vtiles in
honoꝛe habent᷑.facies eſt retro.cũ in oꝑi
bus que vident᷑ bona potiꝰ vtilitatis ter-

rena intendit᷑.qᷓ; merces etema queratur

Interioꝛa ſunt extra cũ bona interna ne
gligunt᷑.⁊ exterioꝛa diligunt᷑ deꝰ xᷣo con
culcat᷑.⁊ terra deificatur.vbi deficit cari⸗
tas.⁊ regnat cupiditas.diabolꝰ honoꝛi⸗
ſice recipit᷑ ⁊ deus cõtumelioſe repellitur
vbvbi raptoꝛes ⁊ vſurarij cũ honoꝛe recipiũ
ur.⁊ magnis expenſis pꝛocurantur boni

CI

vero paugꝑes.vel repulſam patiuntur. Vvkr

male ꝓcurant᷑⁊ illiꝰ qͥdẽ pᷣclariſſime ſnie.
vt magis.ſ.amet᷑ q; timeat᷑.rõem ipſe po⸗

nit cũ ſubdit: Semꝑ cogitas deo ſe ꝓ vo

bis redditurũ eſſe rõem. hec pfecto cogi-

tare ſemꝑ debet.qͥ iudex eſt aiarum.qꝛ ſu

pꝛa ſe iudicẽ hʒ deum. vt regiminis curã

tanto ſolitiꝰ agat.qnto ſe reddituꝝ rõem
ꝓ cõmiſſis ſibi apud diſtrictũ iudicẽ pen
ſat. ¶ Aalde eni ſolicitat᷑ in bono opere

ſi quiſq; in cunctis que agit ſꝑ cogitat de

extremo fine.vñ ſcriptũ eſt. In oĩbus tu

nõ peccabis. At vᷣo de caſto amoꝛe.de q̊

ipꝛeſentiarũ ẽſermo.quatumcũq; vehe-

menti.penã nemo ſuſcepturꝰ eſt: nec rõeʒ
redditurus.qm̃ in eo nullus pꝛoꝛſus po
ſu vtiq; qm̃ ꝑ eam nonnũqᷓ; ſic frangunt᷑
ſu bditi.vt in pᷣlatũ tqq; in tyrannũ mul-

ta.etiam vſq; ad ꝑniciem machinent᷑ ma⸗

la. Sed circa rõem ab eis reddendà in p
mis cõſiderare pᷣlati debent.ꝙ de rebꝰ p⸗
cioſiſſimis ac pᷣcellẽtiſſimis ſunt rõem red
dituri.qm̃ de aĩiabꝰrõnalibus ad ſũmi dei
imaginẽ creatis. Juxta illud apłi ¶pau/⸗
li ad Mebꝛeos vltimo.ipſi videlʒ pᷣpoſiti

guigilant quaſi reddituri rõem de aĩabꝰ

veſtrisſubinde nõ de vna.nec de oĩbus
ſolum cõiter.verũetiam ſigillatim de ſin

gulis exẽplo ſaluatoꝛis.qui ad eiꝰ patrez
celeſtem loquẽs. vt Johannes in euãge⸗

lio ſcribit aiebat.. pat᷑ſancte quos dediſti
mihi ego cuſtodiui.⁊ nemo ex eis perijt.

niſi filius ꝑditionis. tertio de ipſarũ fru

ctibus.ceu vigilantiſſimꝰ cuſtos Jacob
ad Laban dixit. Oues tue ⁊ capꝛe ſteri⸗
les nõ fuerũt.arietes gregis tui nõ come⸗
di.nec captũ a beſtia oſtendã tibi.ego dã
nũ omne reddebam. poſtmodũ de ipſaꝝ
qualitate huic per os Eʒzechielis ait do
minꝰ ad paſtoꝛes. Ecce ego iudico inter

pecus pingue ⁊ macilentũ.cõſiderare itẽ

debent deficientes in rõne non leuiter

punient᷑:ſed pꝛoculdubio aĩam pꝛo ani⸗
ma reddent. Juxta illud qð in tertio re⸗
gum ſcribitur. Cuſtodi viruz iſtũ:qͥ ſi laz-
pſus fueriterit anima tua pꝛo anima illiꝰ

Conſiderent demũ⸗ꝙ non ꝓ cõmiſſis ſo

lum.ſed etiam pꝛo negligẽter omiſſis pe

nam luẽt. Pꝛopterea Salomon ſexto pp

uerbioꝝ monet. Fili mi ſi ſpoſpõdenis p
9

amico tuo defiriſti apud extraneum ma⸗/

num tuaz. illa queatꝰ es verbis oꝛis tui.⁊

capt pꝛopꝛijs ſermonibꝰ.fac qð dico fili

mi temetipſum libera.qꝛ incidiſti in ma
num pꝛoximi tui. diſcurre feſtina. ſuſcita
amicum tuũ.ne dederis ſomnum oculis

tuis.nec doꝛmient palpebꝛe tue. Eruere

quaſi damula de manu. ⁊ quaſi auis de ĩ

ſidijs aucupis. Quibꝰ quidem de cauſis

non aliquando aut ſepe.ſed ſemper.pꝛe/⸗
ceptoꝛ noſter inquit. pꝛelati cogitare de⸗

bent ſeꝓ ſubditis deo reddituros eſſe ra
tionem.ac perinde pꝛomptio:es fiantad

ea facienda que pꝛo ipſis ſunt facturi.

Cum igit᷑ tot ſunt opoꝛtuna ad rectũ re/

gimen pꝛeſidentium. nõ imerito Oꝛegol.
Dirxit. ꝙ ars artium eſt cura animaruũᷣ. Et
ꝙ valde penſandũ eſt ad culmen regimi

nis quiſq; qualiter veniat.⁊ qͥ ad hoc re-⸗

cte ꝑueniens.qualit᷑ viuat.⁊ bene viuens
qualiter doceat. Et recte docens infimi

tatem ſuã quotidie cognoſcat.ne aut hu

militas acceſſum fugiat.aut peruentio⸗

ni vita contradicat. aut vita doctrinã de

ſtruat.aut doctrinam pᷣſumptio extollat.
virtutibꝰ pollens coactus ad regimẽ ve⸗
niat. HNon vacuus ſed coact accedat.qm̃

mõſtruoſa res eſt. vt Bern.ait. Ctat gra
dus ſummꝰ ⁊ animꝰ infrmus.ſedes pᷣma
2Z vita ima.lingua magniloquia.⁊ manꝰ

ocioſa.ſermo multus.⁊ fructꝰ nullus.vul
ins grauis.⁊ actus leuis:caput canuʒ.⁊
coꝛ vanũ.facies rugoſa.⁊ lingua nugoſa
iugens auctoꝛitas.⁊ nutans ſtabilitas.

CEerr-

MRge vos magis obediendo nõ
i ſolum veſtri. ſed etiam ipſiꝰ miſe
remini. qui inter vos quanto in
ſaro iubelicni tanto in ꝑiculo maioꝛi ver

Aãq; aurelij Auguſtini inter⸗
pꝛes ſimus.nullo tamen melioꝛi

—

garceſſimus ob eam rem ipſum ſepenume

ro loquentem introduximus.ob eaʒ cam

vt hunc textũ ſanius excellentiuſq; expo⸗

maioꝛi verſant᷑.

(Auguſtinus

Kömentum (Ambꝛoſius

modo ipſum interpꝛetamur. qG
eum ſuarum ſententiarũ ipſum interpꝛetẽ

namus.libet nobis cũ eo in libꝛo de ver-
bis dñi dicere. Hihil ẽ in hac vita: ma⸗/
xime hoc tempoꝛe diſficilius.laboꝛioſius
ac periculoſius ep̃ᷣi aut pꝛeſbyteri officio
ſed apud deum nihil beatius.ſi eo modo
militetur.quo nr̃ imꝑatoꝛ iubetOb gran
de igit᷑ officij periculum.diſficultates.la⸗
boꝛeſq;.ſubditi miſereri pꝛelatoꝝ debent.
id autem faciunt optime.ſi eis obediunt
Quippe ex ipſa vera ſubditoꝝ o bediẽtia,
duplexoꝛitur miſeratio. Nãq; impꝛimis

obediendo ſubditi ſibiipſis. ſubinde eoꝝ
pꝛelatis miſerent᷑. Sibupſis quidem mi

ſerentur.ſi iuſſa cõplent.qm ſicut nõ obe

diendo peccant.peccando vo in ſeipſos
crudeles ſunt.qꝛ ſeipſos odiũt.qm̃ qui di

ligit iniquitatẽ odit aiam ſuaʒ. qꝛ ſeipſos
in ſeruitutẽ redigunt. qm̃ qui facit pecoa
tum ſeruꝰ eſt peccati.qꝛ ſeipſos occidunt
qm̃ peccatum cũ conſũmatũ fuerit indu,-
cit moꝛtem. Ita ecõtra obediendo.liber
tatem. dilectionem. vitam conſequun
eternam.iuxta ſaluatoꝛis ſententiã:ſi vis
ingredi vitam ſerua mãdata. ad hunc itẽ
ſenſum ſcriptũ eſt. Miſerere aĩe tue· pec⸗
cata.ſ.cõmiſſa delendo. futura euitõdo
Bubinde ſubditi obediendo pꝛelat mi-
ſerẽtur. qm per ſubditoꝝ obedientiã pꝛe/
lati ab innumeris laboꝛibꝰ. difficultatibꝰ
periculis.taʒ aĩe q; coꝛpoꝛis liberant᷑.qᷓ
quanto in loco ſuꝑioꝛi.tanto in periculo
nde fit vt leuiꝰ eſt de
plano coꝛruereſic grauiꝰ eſt. vt diuus in
qͥt Ambꝛoſius.de ſublimi cadere ſublimi
tate.qꝛ ruina que de alto fit.grauioꝛi ca⸗/
ſu collidit᷑. Et iõ magna ſublimitas ma/
gnam debet habere cautelã. honoꝛ gran/
dis. grandioꝛi dz ſollicitudine circũual-
lan. Cui plus credit᷑ plus ab eo exigitur.
Db eam reʒ ſubditi oẽs pꝛelato compati
magnope debent. qꝛ illi oẽs crediti ſunt.
æ de eis oĩbus ⁊ ſingulis eſt rõem reddi/
turꝰ. Cranſegit qð iam expoſuimꝰ ex ſu⸗
perioꝛi ſententia.ſi eni ſubditi plus ama
re pᷣlatos debent qᷓ; timere.ſane fit vt ma
gis ſint ad obediendũ pꝓmptioꝛes. Amo

re enĩ hylariꝰ ferimꝰq̃cũq; ferimꝰ. Amo⸗
re igit᷑ iuga libentiꝰ ſubimus mandatoꝛuũ

qm legis plenitudo ẽ amoꝛ.ſicut ſcriptuʒ
eſt. diligit legem adimpleuit.¶ Ded ꝗ
nam ſint iſta maioꝛd pericula. in quibꝰ pᷣ
latus in altioꝛi poſitus faſtigio verſatur.

Jo.

ᷓeᷓ er libatis intelligi ſatis poſſint. nõ

CII

etiam alte ad Lucillum ſtoic? noſter

z tñ mutile videt᷑illa in vnum ᷓ ſuccincte Seneca ſcribens ait. Pꝛope de⸗ eſt · tecũ
a lhan⸗ redigere. Hãq; pꝛeſidentes pluribꝰ maio eſt. int? eſt · ita dico Lucilli. Sacer intra
—R ribuſq; ſunt impediti negocijs. Ipſe nẽ/ nos ſpũs ſedet. maloꝝ bonoꝛũq; obbuau
Aencfi ſunt in às oim hominũ oculi ſunt cõ/ toꝛ ⁊ cuſtos.Hic ꝓuta nobis tractat eſt

ſe
Ws Keo o⸗

!
Hder,
ogn

ecti. Ipſi ſunt a quibꝰ oim ſubditoꝝ exqͥ
ret᷑ rõ. Ipſi ſunt quibꝰ maioꝛes pꝛeꝑpant᷑

ita nos ipſe tractat.bonꝰ enĩ vir ſine deo
nemo eſt. qd a Socrate pꝛi aſſertum fue

uiarz inſidie. Diuturnioꝛa exqͥrunt᷑ exilia. erx/ rat. qui vt Marc? Tulli? in bis libꝛis 4
Nltor dehent ſitioꝛa dant᷑ flagella crudelioꝛes inferun ſunt de natura deoꝝ meminit dicere ſole
ſieschetunt tur neces. De altioꝛi cadẽtes magis colli bat. Nemo vnq; vir bonꝰ ſine aliquo af/
nrodhin dunt᷑.colliſi tardiꝰ erigunt᷑. Deniq; ꝓ pa flatu diuino. qð ſi ita eſſe firmiter aſſeren
Rignngint ri crimie maioꝝ cruciant᷑ ſupplicio.pꝛo“ dũ ſit. vt oim rerum atq; bonarũ actionũ
Ns ſonetn pterea quicũq; deſiderauerit pmatum in Des ſit auctoꝛ ſue excelſe maieſtatis ſeruo
wis udeng terra. vt pciare dictũ eſt a Criſoſtomo.in trum ſuoꝝ mandata qͥs ſerua bit. niii ipſi⸗
Giſiatnöcc ueniet cöfuſionẽ in celo. Hec in ſeruos donet clemẽtia vt ſeruent᷑. Hõ enim ẽ vo
6o zo ntts xpᷣi cõputabit᷑qui de pᷣmatu tractauerit·. lentis velle:nec currentis currere.ſed dei
oditchidr MHec vnuſqͥſq; eoꝝ feſtinet. qũo alijs ma miſerentis. Perinde ſanct? Dauid leua
nſaz gis ioꝛ appareat · ſʒ quo oĩbus inferio: videa bat oculos ſuos in montes. vn ꝓuentret ·
tur.qm non qͥ maio: fuerit in honoꝛe ille auxiliũ ei. ¶ Sed in q̊s mõtes niſi in il⸗

1 4

iuſtioꝛ eſt. ſed q̃ inſtioꝛ fuerit ille ꝓculdu⸗

los excelſos montes eternitatis.patrẽ. ſc,ʒ

giain —— filium ⁊ ſpm̃. qui oĩ fine pꝛincipio carẽt
miͦndl . qui penit? ſunt imutabiles quoꝝ inacceſ
aatd Textus ¶ Auguſtinus ſibilis eſtaltitudo· quoꝝ fundamentü eſt
mintei Kats e inineuertibile. quoꝝ agentes ſunt fecũdiſſi⸗
us ſntennon Onet deus.vt obſeruetis hec oĩa

4 Ihenee
htn 1f0bl

Enttle⸗ toꝛes · ⁊ bono xpᷣi odoꝛe de bona titud o.Mi quidẽ ſunt ille triceps mons.
ſinntnlit cõuerſatione fragrãtes.nõ ſicut ſerui ſub cuiꝰ radix eterna.cuius baſis infinita.cu⸗
ndo et lege.ſed ſibi liberi ſub gratia oſtituti. ius ꝓfunditas eſt abyſſus.cui magnitu⸗

4 Catt
1000

EComentũ

D tꝙ ſpuͦalis pulchꝛitudinis ama

Amdꝛolius

mi quoꝝ noſter intuitꝰ clara ẽ viſio inbe-

ſio. requies amplexꝰ.⁊ vera noſtra bea⸗

do vltra ⁊ citro eſt incõpꝛehẽſibilis. Hec

inquã illa eſt eſſentia.ſubſtantia.ſeu na⸗

wosldani tura.q̃ deitas eſt.ꝑ quam filius.pĩ ⁊ ſpuſn
npeide Aenain eſt mõ. vt deũ roget qug ſanctus.q; ; pꝛop: ietatibꝰ diſtineti. vnꝰ
Keenlu d. tenꝰ donet ⁊ cõcedat.vt obſerue⸗ ſit deꝰ. vnus motoꝛ.vnꝰ dñs/qui fecit co/
öchndinen mus hec oĩa.niſi quia ipſe dirit. lum ⁊ terrã.a quo vt adiecit. Dauid ſuus
—– Sine me nihil poteſt; facere. Hãq; de“ extatau xliuʒ ad quem oculos coꝛpoꝛis
oſtguni eſt omniũ rerum vncipiun. foꝛma. 7 finis. ac mentis ſemꝑ.ceu noſter pꝛeceptoꝛ fecit
uſubimntett Quippe vt pꝛincipiu efficit oĩa.vt foꝛma eleuare debemus. ei? humiliter ſuppli⸗
e od eſt oĩm rerũ oꝛdo.vt finis.i:ad qð redu⸗ care celſitudini.quatenꝰ ſuam grati do
—Rr”M cunt᷑ omnia. Hec vllo ignoꝛantie genere nare largiri dignet᷑.vt tanti nri ſeruemꝰ
id euʒ effugit. qm tot oculus eſt.qui oĩa p̃cepta parentis.quoꝛũ obſeruantia ſpiri
e ant videt. nee loci ab eo tollit diſtatia. qꝛ totꝰ tualis pulchꝛitudinis iundicemur amato
gen igt, pes eſt.qui vbiq; ẽ.neq; aliqua aufert im res· ¶ Oquantis igit᷑ extollenda eſt ptee m
e nc becillitas. qm totꝰ manus ẽ que oĩis ope conyæe tantis patri ſollicitudo, quaʒ erga
lschung f, ratur. Hinc parens nr ſuꝑ id qð in oꝛone ſuos.quos in xpᷣo genuit fulios geſſit . vt
vchoin duica dicit᷑. pater noſter qͥ es in celis ait. nõ ſolum tãq; verfus doctoꝛ.quid ꝓſequẽ
ichn ſne dey eſt in ſeipſo ſicut alpha ⁊ o. In mun/⸗ dum.quidq; euitandũ ſit docuerit t nõ
narineſt „ do ſicut rectoꝛ ⁊ auctoꝛ. In angelis ſicut modo tãq; verꝰ paſtoꝛ.que ſint ſuis oui⸗/⸗
. hnuncn, ſapoꝛ ⁊ decoꝛ. In eccleſia ſicut patertami bus neceſſaria paſcua demõſtrauerit.ſed
cig n . lias in domo. In aia ſieut ſpõſus in tha etiam quo pacto illa habeant᷑.op erã de⸗
bnts n lamo. In iuſtis ſicut adiutoꝛ pꝛotectorꝛ dit illum.ſ.depꝛecãdo.qui dat eſcõ omni
immnla In repꝛobis ſicut pauoꝛ⁊ boꝛroꝛ. DNinc carni.qui dat cibũ in tempoꝛe opoꝛtuno
mlut , ðð ẽ
1,10

his omniboqui in eũ ſperant. aperit ma
nũ ſuam.et implet oẽ aial benedictione.

qui oꝑandi concedit vires. bene oꝑan
ti tribuit gloꝛiam. Imitatꝰ quippe eſt do

ctoꝝ pꝛinceps:gentium doctoꝛem.qui in

oim ſuarum epiſtolarũ calce.gratiam do
mini nĩi Jeſu xpᷣi cũ illis.ad quos ſcri⸗
pſerat.eſſe rogabat.quatenꝰ ꝑ illam. que

docuerat adimplerent. Et poꝛro tã ꝑfe⸗

ſectoꝝ viroꝝ nunq; fruſtrat᷑ oꝛatio.quo⸗

niã Bauid teſte. Mꝛope eſt dns.ſ.ad ex/⸗

gaudiendum omnibꝰ inuocantibus eum.
non tñ qualitercũq;.ſed vt adiecit.inuo
cantibꝰ eũ in veritate.̊ eſt his. qui equa
mente.iuſtoq; animo.equa ⁊ iuſis poſtu

Komentum ¶ Ambꝛoſius

Caq; hoc efficaciſſimũ ẽ patro⸗

ciniũ.pꝛepotentẽſ.inuocare deũ
gquo vniuerſa ſeruemꝰ mandata.
Roboꝛari enĩ ⁊ illuſtrari opus eſt mentẽ-
⁊ roꝛe irrigari ſuperno.vt iuſſa compleat
At volipſe imoꝛtalis deus ſolendoꝛ eſt.
nũqᷓ; deficiens.vita indefeſſa nõ moꝛiẽs
fons ſemꝑ ſcaturtens: Seminale vite ſe⸗
minariũ.ſapientie pᷣncipale pꝛincipium.
Initiale bonitatis initiũ.⁊ oĩs ſalutife⸗
re actiõis infallibilis oꝛigo.atq; infatiga
bilis cardo:qð cũ ita pꝛoꝛſus ſit.quis am
bigit.ceu nr̃ poſtulat oꝛatoꝛ. vt ſi ex alto
Donet᷑.cũcta ſeruare queat. Sed quis ce
leſtium expers eſt donoꝝ. niſi qͥ labe pol
lutus eſt peccati. Purgemus igitur iĩpꝛi
mis fratres mentem. poſtulemus deinde
e ſuperis vires.quibꝰ hec oĩa que ſũt no
bis ꝓ ſalute acqͥrenda demandata.valea

mus integre.pꝑfecteq; ſeruare. ¶ Sed o

. nefandam religioſoꝝ perfidiam. qui vni
uer ſa religionis contẽnũt pᷣcepta.O ſtul
tam eoꝝ curam.qui aliqua obſeruantes.

