cinit. Et cepit viuere ſᷣm regulam ſub ſan
ctis apoſtolis conſtitutam.quod ⁊ ipſeĩ
plieriſqʒ ſuis aſtruxit ſentẽtijs. in quibus
ſe pꝛofitetur apoſtolica vita viuere velle.
Sed quanto ſacer ille apoſtoloꝛum ſena

tus pꝛeſtantioꝛ extitit beatoꝛum patruiu

collegio.tanto apoſtolica vita illoꝛum ẽ

inſtitutis excellẽtioꝛ.quo nimirum fit· vt

Dinui Auguſtini regula üllius gerens ima

93

gineʒ. ceteris pꝛeſtet.neceſſe eſt. Cum ob

eius maguam vetuſtatem omnibus enim

rebus diuturnitas ipſa magnum pꝛeſtat

laudandi officiũ. Quod maxime in ſcri
pturis pꝛopter diuturnum magnoꝛu vi
roꝛum verificatur examen. in quo ſi abſ⸗

qʒ calũnia pertranſierint.nemo illas de⸗
inceps audebit inficiari. ¶ Sed cũ ſan/
ctiſſimi Auguſtini doctoꝛis regula.non

ſolum modernas.verumetiam diui Be⸗

nedicti.⁊ alioꝛum quoꝛumcunq; quibꝰec

cleſia vtitur latinoꝛum annis mulc regu/
las pꝛeceſſerit.per totq; illuſtrium viroꝝ

æ concilioꝛum tranſierit iudicia.Quisleã
oppngnare audebit.Quis etiam obeam

rem ceteris eam pꝛeſtantioꝛem eſſe nega
bit⸗Tum ob ipſius regule argumentum.

Poꝛro alie omnes magis circa coꝛpoꝛa⸗

les obſeruantias. ieiunioꝛum diſciplina

rum.vigiliarum.multarũq; angariarum
onera imponentes. Parentes autẽ no/⸗

ſtri ſanctiſſimi canones erga ſpintuales
ceu dei pꝛoximiq; dilectionem coꝛdium

vnitatem.beatoꝛum moꝛum concoꝛdiam
pietatis officia:⁊ cetera huiuſmodi.qui⸗
bus totum eſt opus refertum magis ver

ſantur monimenta. At quidem ſicut ſpoi

ritus coꝛpoꝛi.⁊ lex ſpiritualis legi pꝛeua
let carnali.ita ſptritualia exercitia coꝛpo/⸗
ralibus pꝛeſtent opoꝛtet ac perinde regu

la earum moderattix pꝛeſtãtioꝛ ſit· opus

eſt.Cum deniq; ob eius pꝛeceptoꝛũ mo⸗

FJo. vII

a ſui ratione recipit dignitateʒ. Hinc fit
vt dei opera perfectiſſima compꝛobent᷑.
quoniam per infallibiles eternaſqʒ ratio
nes in letante ſui mente exiſtẽtes vniuer

deramen. Hanq; alie nimis oneroſe. alie

nimis leues ſunt.Altero depꝛemunt᷑.al⸗
tero licenter pꝛofeſſoꝛes vagantur. Olo⸗
rioſiſſimi autem Auguſtini regula ea pi⸗

fecto in ſuis pꝛeceptis vtitur mediocrita
te.vt nec auſteritas ipſa.nec leuitas m/⸗
datoꝛum inuitioſum labatur extremum:
ſed vtiq; omnis eius pꝛeceptio in eo con

ſiſtit medio in quo virtus omnis iure ma
nere dignoſcitur.

Jo.

Cõmentarij ſuper regula diui Auguſti⸗ H
m Iponenſis epiſcopi ſancte eccleſie do
cctoꝛis pꝛecellentiſſimi editi ab Ambꝛoſio

Coꝛiolano ſacre theologie pꝛofeſſoꝛe et
pꝛioꝛe Generali totius oꝛdinis fratrũ he

logi feliciter incipiunt.
(¶A2Aunguſtinuüus

remiiarũ eiuſdem ſancti per modũ Dia/

Ante omnia fratres kariſſimi diligat᷑ de

us.deinde pꝛoximꝰ.qꝛ iſta ſunt pꝛecepta
pꝛincipaliter no bis data·

rente doctoꝛum.⁊ noſtre ſan
ctiſſime religionis· pꝛimo ac
emrgciſſimo fundatoꝛe Nure
lio Auguſtino iubemunvt in pꝛimis deũ

ſubinde pꝛoximũ diligamus.quoniam ſi

cut rationem adiecita mundi redempto

re iſta pꝛecepta ſeruanda ſunt pꝛincipali
ter nobis data adeo quidem vt ex his
ceu ipſe ſalua toꝛ mox intulit.tota lex pẽ

deat ⁊ pꝛophete · Ob eam rem g ſanctiſſi

mo gentium doctoꝛe ſeriptũ eſt. Qui di
ligit legẽ adimpleuit. Et Auguſtinus in
cõmentarijs canonice Johannis inquit

Dilectionem habeas ⁊ impleſti legeʒ.qðᷣ

rÄpzeclariſſimum q; conſentaneum di
ctum ſit.cõſtat ex eo quidẽ. ꝙ ex his dus

bus dilectionibꝰ tota confletur caritatis

eſſentia. Ande eęam hoc pacto ſacni diffi
ritas eſt dilectõ qua
Diligimus deuz pꝛopterſe. ⁊ pꝛoximũ ꝓp/

nire doctoꝛes:

pter deum.aut in deum.perinde idẽ ZRiu
guſtinus in octoagintatriũ queſtionum

volumine eam talem vocat amoꝛem. quo

deus ⁊ animus ipe diligitur.· Et in libꝛo
de doctrina chꝛiſtiana: ea motum animi
nuncupauit ad fruendũ deo pꝛopter ſe⸗

ipſum.⁊ ſe atq; pꝛoximo pꝛopter deum,.g
At enim tanta eſt caritatis neceſſuas.tã⸗
ta excellentia.tanta pꝛeſtantia.tanta de⸗

niqʒ gloꝛia ⁊ ſplendoꝛ.vt de ipſa idẽ glo
noſus apoſtolus Paulus ad Coꝛinth·
ſcribens intonuerit. Si linguis hominũ

locquar ⁊ augeloꝛum cantatem autem nõ
heoea beam factus ſum velut es ſonansaut

IX

cymbalum tiniens. Et ſi habuero ꝓphe
tiam.⁊ nouerim miſteria omnia.⁊ omnẽ

ſcientiam. ⁊ habuero omnem fideʒ.ita vt

montes tranfferam caritatem autem nõ

pabuero nihil ſum. In quib z alijs que

ſequuntur non modo vtilem. ſed neceſſa
riam.hanc vnam omniũ caput parentem
decoꝛẽq; virtutum.ſatis eſſe ad eternam
felicitatem acquirendã tranſegit.eiꝰ quo
ꝙ; pꝛeſtantiam augens eam eſſe omniuʒ
pꝛeceptoꝛum finem. legiſq; plenitudineʒ
ꝗlibi definiuitquoniam ad eam. ſi de cõ
ſcientia bona.⁊ fide nõ ficta extiterit. oĩa
referuntur pꝛecepta.quoꝝ quidem adim

pletio vera eſt legis plenitudo. cuiꝰ eti⸗

am diuus Gꝛegoꝛius celſiudinem cõo⸗
templans illud ſaluatoꝛis verbum.hoc ẽ
pꝛeceptum meum vt diligatis inuicem. ſi
cut ego dilexi vos.exponens.cum vehe⸗
mẽti rogat affectu. Eum cuncta ſacra in

quit eloquia plena ſint dominicis pꝛece

ptis.quid eſt ꝙ de dilectõe quaſi de ſin⸗
gulari mandato dominus dicit. Moc eſt

pꝛeceptum meum vt diligatis inuicem. ſi

cut ego dilexi vos.niſi qꝛ omne mand⸗
tum de ſola dilectione eſt.⁊ omnia vnum

pꝛeceptum ſunt.q; quicquid pꝛecipit᷑.in
ſola caritate ſolidatur. AUt enim multi ar
boꝛis rami.ex vna radice pꝛodeũt.ſic mul

te virtutes ex vna caritate generant᷑. Hec
habet aliquid viriditatis ramꝰ boni ope

ris.ſi non manet in radice caritatis. Pꝛe

cepta ergo dominica multa ſunt ⁊ vnum

multa per diuerſitatem operis vnũ in ra
dice dilectionis.Et Auguſtinus cum de
foꝛtitudine ſuis in ſermonibus narraret.
pꝛeſtantiamaſſeruit. omnis bone actio⸗

nis foꝛmam eſſe caritatem. Cum autẽ di

uinoꝛum verboꝛum eſſet declamatoꝛ.tam
excellens bonum canitatem eſſe aſſeue-
rauit · vt nihil ea pꝛecioſius. nihil lumi⸗
noſius.nihil firmius. nihil vtilius. ni⸗/
hil deniq; aſtrueret foꝛe ſecurius. Et in
tantam pꝛofecto eius laudes erexit ve⸗

bementiam vt dicere nõ diffideret.qꝙ ſub

lata caritate cetera dei munera nihil pꝛo/
deſſent.Ad cuius item pꝛeſentiam cetera
viuerent dona imo virentioꝛi quadà va/⸗

lerent virtute. Et vt ſuam celſitudinẽ ad
ſummũ tolleret faſtigium eam oĩm bono
rum radicem aſtruxit. eam vitã omnium
virtutum dixit.eam inter oia diuina te

nera pꝛimatum tenere pꝛedicauit. eius ti „ x
vem foꝛnax effectus intonuit ſummi dei

maieſtatem ab ea non diſtare. quoniam
orus caritas eſt. ¶ O qᷓ; ſublime quaq;
pꝛecellentiſſimum verbum. Haʒ quomo
do altius.quomodo excellentiꝰ.quomo⸗
do eminentiꝰ. quomodo demum magni⸗
ficentius nobis potuit carittas commen
dari qᷓ; cum dicitur.deus caritas eſt. Bꝛe

uis quippe laus.ſed maximum pꝛeconi-

um. bꝛeuis in ſermone. maxima in intel⸗
lectu. Merito igitur perquirenda eſt ca⸗

ntas.merito amplectenda. merito pꝛo il
la adipiſcenda omne ſtudium eſt adhi-

bendum.merito ⁊ pꝛeceptoꝛ et inſtitutoꝛ
noſter Auguſtinus in apoſtolice regule
traditione exoꝛſus eſt. Ante omnia fra⸗

tres canſſimi diligatur us .einde piAo
ximus.Caueat igitur vt nemo ſe ſeducat
aſtruendo ſe dumtaxat in bominem pec

care.ſi non diligu fratreʒ.Quomodo qͥs
non peccat in deum ſi in canitatem. que
veus eſt delin quit. ¶ Banc igitur ame⸗

us. hanc ſequamur. hc amplectamur mü ⁊ imer
nihilo creat᷑.heca patre ⁊ filio de vtriuſ⸗

i xo gratieſſe veſideramus.ſi moꝛtẽ cri⸗
minum.pugnantium virtutem.victoꝛuzʒ

palmam.mentium concoꝛdiam. electo-⸗

rum cõſoꝛtium omniumq; bonoꝛum an⸗
helamus affectum. Mancteneamꝰ in di⸗
uine maieſtatis fieri dmicilium concu⸗
piſcimus. Sic enim familiaris ẽ deo ca⸗
ritas. Vt ipſe manſionem habere nolit.

Abi caritas non fuerit. Si ergo carita-

tem habemus.⁊ vtiq; veum in nobis ha/⸗
bemus.quia deus caritas eſt· Quid igi/⸗
tur opus eſt.vt longe vageris. Quid gi/⸗

rum celi perluſtras· vt veum videas. In⸗
tuere conſcientiam tuam. Attende et an

caritatem in ea videas conſidera. Si in

mentis tue ergaſtulo habitat .et veus ibi

habitat. Si caritatem in ea vides et de⸗

um pꝛofecto vides. quia deus caritas ẽ.

Vis o frater · vis.o herrmitane videre ſe
ntem in celo. habeas caritatem dili⸗
gas ante omnia veuʒz. diligas einde pi

kximum. exequere mandata pꝛeceptoꝛis

tui Auguſtini.⁊ in te illum ſicut in celo
meditaberis ſedentem rer

N¶ Muomodo differt caritas a xo.

(NAinbꝛoſius

—.

BDe modis quibꝰ habenda ẽ dilectio.

t ita exiſtimes caritatẽ eſſe deuʒ

citia dicit᷑.ita ⁊ caritas verius nuncupat

Partienda eſt igit᷑ caritas: vt altera cra
ta alteri inſit.altera creatrix in ſe ecxciſtat.

Hec illam nobis creat:⁊ infundit.per il⸗

lam ad iſtam tendimus ⁊ deuenimꝰ. JIl⸗
la via.hec finis.illa mens perficit᷑. ꝑ hãc
perfecta in ſuo regno locat᷑ · Illa toti?tri
nitatis munus eſt hec patris ⁊ filij ſum/

mũ ⁊ imenſum eſt donũ. Illa nempe ex

qꝙᷓ; ſubſtãtia pꝛoculdubio ſpirat᷑. Illa de

ſolius trinitatis arbitrio dat᷑̊tempoꝛalit᷑⸗
hec diuina cõcomitãte natura pꝛoducit᷑
eternaliter. Per hanc pater ⁊ fili mutuo
ſe diligůt.per illam nos felicit᷑ deũ ama
mus ⁊ pꝛoximũ.qᷓ;qᷓ; illo ſpũ.qui ⁊ cariꝰ
tas eſt.vt noſtro vnito.veluti non ablſur-
de quidã eſtimauerũt.vtrũq; deũ.ſ.⁊ pio
ximũ meritoꝛio compłectamur amoꝛe.Et
m̃ vtraq; ad beatitudinẽ facit vtraq; hbo
minũ mẽtes incendit.vtraq; inflaàmat et

nectit.lʒ m ltis diſpari efficiẽtia · vtraq;
merito. vno ſingulariſſimo ↄfundit᷑ voca

—

¶ Ambꝛoſius =ð
Taqm̃ deũ atqʒ pxim iubemur di
ligere.pinde qũo vtraq;.⁊ q̃ circa
Beuz.⁊ q̃ circa ꝓxim verſat᷑ dile⸗

tenẽda ſit. indagandũ ẽ. Eſt eni illa
qͥ ſũmo ac pꝛepotenti.vnũ deo.eminẽtie.

cõtiuuitatis.vehemẽtie.inreferibilitatiſ⸗
q; modis dʒ eẽ circũoꝛnata. Eminẽtie in
quã modũ ĩpꝛimis tenere dʒ.qm̃ cũ dile
ctionis obiectũ bonũ ſit.tãto vnũquodq;
magis dʒ amari.q;to maius eẽ bonũ di⸗

9

Eq; tñ te labi volumus in erroꝛr? e

ot eum illum eſſe mẽtis noſtre hba
bitum credas.quo eiꝰdiligimus maieſta
tem. Abſit vt id arbitreris. Scimus eni
deiũ eſſe ſubſtantiã.eternã ĩmenſaʒ incoꝛ
ruptibilem. omnitũ rerum creatricẽqua-
les quidem pꝛopꝛietates tali habitui qui
ab ipſa ſumma dei celſitudine noſtris in
mentibus tãq; aliquid creatũ ⁊ alteri in
herens infundit᷑. tribui nõ poſſunt.NHon
tñ ob eam rẽ mentitꝰ eſt Johannesqui
Ddixit. De caritas eſt. qm ſpirituiſancto
hoc nomen tribuit᷑.qui ſicut ⁊ patris et
filij amoꝛ.nexꝰ.vinculum. dilectio ⁊ am

— — —

— hv — —. –— —

Jo.

gnoſci ? At eni pſtatmoꝛtalẽ den obſui

imenſitatẽ.eternitatẽq; ſũmũ ac ſußmug
elſſe bonũ.Hec vtiq; alio bono bonũ.ſed
vt vᷣbis d iui Auguſti vtar. Ipſũ bonuz
ęæẽ oĩs boni bonũ. Quo circa ſuꝑ oĩa bo

na eiꝰẽ diligenda maieſtas.Qð ipſa nob

aut mr̃em.frartesaut ſoꝛoꝛes.aut etiã ⁊

aĩam ſuã pluſq; me.nõ eſt me dignꝰ. Eꝗ
obrẽ.parẽs nr pꝛeſtãtiſſimꝰ Auguſtinus
ad nos filios ſuos ſermonẽ dirigẽs hanc

dilectiõis emin entiã celſitudinẽq; cõtem

plãs intonuit. An oia hoc ẽ pꝛiꝰ.⁊ ſuper
ſingula creata frẽs cariſſimi diligat᷑ deꝰ

Kotinua inſuꝑ ⁊ iugis dʒ eẽ dilectio.q̃ ĩ
ſũmi dei ferunt᷑ celſitudinẽ.⁊ vſq; ad exu⸗
tremũ vite ſuccẽſi.illa feruere debemus⸗
qm̃ ipſo teſte.nõ qͥ incepitſed qͥ ꝑſeuera⸗
uerit vſq; in finẽ h̊ ſaluꝰ erit.h̊ inquã dile

ctionis aſſequet᷑ pꝛemiũ.h̊ verã eternãõue

acqͥrit felicitatẽ. Quid enim ꝓdeſt reꝝ ag

gredi exoꝛdia:/ſia ↄſeqnẽdo fine aim au/

um. Profieiſcett eni magna ẽ imputãda
ↄfuſioſi cũ poſſit et debeat · ad inſtitutuʒ

pꝛefixũq; terminũ mime ↄtenderit.MHin

phᷣoꝝ pꝛinceps Ariſtoteles in egregio de
aia volumiĩe.a fine oĩa appellari aſſeruit
Egregiꝰ q̊ʒ vates HNaſo cecinit. Exitus
acta ꝓbat. Aehemẽtes q̊ʒ ac ſũmo feruo
re ſuccẽſi eſſe debemꝰ tã excelſũ.tãq; imẽ⸗
ſum bonũ.q̃leẽ ſũmi dei maieſtas diligẽ
tes.ne qð abſit.tãqᷓ; tepidos nos ſuo vo
mat ex oꝛe.hanc nob vebementiã inſtituit

ſeruandã cũ dixit. Diliges dñũm deũ tuũ

ex toto coꝛde tuo.⁊ ex tota mẽte tua.⁊ ex
tota aia tua:/Quibꝰ in vᷣbis ꝓfecto nullã

in vite nĩ̃e ꝑtẽ reliq̃t qᷓ vacare æbeat.⁊ q̃i
locũ dare.vt alia re velis frui. Sed q̃cqͥd

aliud diligendum venerit in aim illuc ra
piat᷑·̊ͥ totꝰ dilectionis ĩpetꝰ curnt.⁊ quo
vniũſe nre vires.vniũſe potẽtie.vniuũſaq;
mẽbꝛa ſunt dirigẽda.ſicut ipᷣe pᷣceptoꝛ nr
eo in libꝛo quẽ de infirmoꝝ viſitatiõe edi
dit ita monet.Diligat deũ tuũ oculꝰtuꝰ.
manꝰtna. pes tuꝰ.⁊ oĩs ſenſus tuus.⁊ tu
totdiligas deũ · ⁊ vt tu totꝰ diligaris ab

eo.Et ceu in libꝛo meditationũ exclamat

Immelſus es o dñe. ⁊ ſine meſura debes

amari ⁊ laudari ab his q̊s tuo pᷣcioſo ſã
guine redemiſti. Meus frẽs dilectiſſimi ſi
põ hoiem tanta diligit dilectiõe. vt alter
ggltex vix patiat᷑ abeſſe.ſicut ſponſa ſpõſo

genda mai ſa nob fabilib' inenarrabilibꝰq; oꝛnamẽtis excel
vᷣitas inſinuauit cũ dixit. Qui amat piez

X

tanto gglutinat᷑ mẽtis ardoꝛe.vt p ma-
gnitudie amoꝛis niła ꝑfrui valeat reqͥem
viri ſui vbſentiã cũ mexplicabili ferẽs me
roꝛe qᷓ dilectõe.q̊ ſtudio:quo feruoꝛe aĩa
nĩᷣa.quã ſibi ſũma eiꝰ benignitate cũ inef

ſa eiꝰ maieſtas.fide ⁊ miſeratiõibꝰ deſpõ
ſauit deũ.ſ.veꝝ ⁊ pulcherrimũ erꝰ ſponſũ
qui eam ſic adamauit. vt ꝓ ea ſaluanda
moꝛi nõ dubitanerit.diligere dz. Poſtre
mo ineffabilẽ dei maieſtateʒ ſic adamare

debemvt ꝑ nim amoꝛẽ ullã in finẽ alium

nõ re feramꝰ.HNãa cũ ſũm ⁊ vltimoĩm re
rũ finis exiſtat.q̊ pacto ſi recte ulã diligi
mus. ꝓpter aliũ diligimꝰ. Pꝛeterea ſicut

a nr edocti ſumꝰ pᷣ̃ceptoꝛe.ſolo deo fru-

endũ ẽ. qm illo fruimur q̊ bti efficimur. in
q̊ ſpẽ ponimꝰ.vt ad id ꝑueniamꝰ. Ea de
re in libꝛo de doctrina xpiana. (EKes 4
bus fruedũ ẽ diffinit eẽ piem filiũ ⁊ ſpmni
ſanctũ.eadẽ tñ trinitas.vt adiecit.q̃da ſũ
ma res eſt cõiſq; oĩbus fruentibꝰ ea.ſitn
res dici dʒ.⁊ nõ rerũ oĩm cã. ſi tñ ⁊ ca.ũ
eni facile iueniri põt nomẽ qð tãte excel
lẽtie ↄueniat.niſi qð meliꝰdẽ trinitas vnꝰ
deꝰ.At eni ſicut ab eodẽ pᷣclare diffinituʒ

⁊Z. Frui quidẽ nil aliud ẽ.qᷓ; amoꝛe ĩhere
rfe alicui rei pꝛopt᷑ ſeipam.Qð ⁊ clanꝰ in
eyminẽtiſſimo de trinitate voluie hiſce vy

bis iſinuat.Fruimur cognit.in qbꝰ ipᷣis

ꝓpter ſe volũtas delectata ↄqͥeſcit. Ex qᷓ
bus ſane fit.vt eo pacto a nob ſit dilige⸗
dus deꝰ. vt dilectõnẽ ꝗᷓ tantã cõplectimur
celſitudinẽ. in nullã referamꝰ creatur.q;

ſi ſecꝰ a qpiã fiat.miꝝ quidẽ imodũ ober⸗
rat.qm̃ nẽpe nulla maioꝛ ꝑuerſitas ẽ ſicut
eidẽ nro parenti excellẽtiſſimo placuit.qᷓ;
vtẽdo fruẽdis.⁊ fruẽdo vtẽdis. Cõſera⸗
mus igit᷑ ſũmi imꝑatoꝛis maieſtatẽ.cũ eiꝰ
natura eternaanfinita.ĩmẽſa. incircũſcri
pta.rerũ oĩm pncipiũ.atq; finis.ſũmũq;
ſit pᷣcellẽtiſſimũ atq; ineffabile bonũ.ĩmo

ſiurectiꝰ loqͥ volumꝰꝰ. ipſe ſit ꝑ eſſentiã boi⸗
nitas.ſimplex.puriſſima abſtracta. ⁊ oĩs

penitꝰ expers ↄcretiõis.mõ eminẽtiſſmo

iugi atq; perhenni vehemẽtiſſimo.⁊ deni

dẽmodos foꝛnaxliſta caritatis Auguſti

nus cõtẽplaàs vt nos eterne felicitatis cõ
potes fieremꝰ.exoꝛſus ẽ. An oĩa frẽs ca⸗
riſſimi diligatur deus ita vt illa pꝛepoſi⸗
tionis nota.nõ ſolũ pꝛioꝛitatè ſon kicet⸗

ſed etiã ſupioꝛitatem inſinuet. Qð enim

ſuperiꝰ eſt · alteri ꝓſit neceſſe eſt. ac pinde

eminentie vehementie. irreferrbilitatiſ;
modos deſignet opoꝛtet. Sed vt tã ſalu
tiferũ mandatũ adimplere valeamus ar-
rectis auribꝰ eundem nrm pᷣceptoꝛem. in

libꝛo de beata vita docentẽ audiamꝰ.

Ille inqt deũ diligit qͥ ſuis in oibus ma

datis obtemꝑat. Ille deñ diligit. leges

erꝰ ⁊ pᷣcepta cuſtodit. Ille deũ diligat. qͥ
ſe vt ille ſanctꝰ eſt · ⁊ ipſe ſanctiſicat.ſicut
ſcriptũ eſt. Eſtote ſancti.qꝛ ego ſanctꝰ ſũ

dyñs deus vi. deũ appꝛime diligit. qui ⁊ il

lud ꝓphete implet eloquiũ. Qui diligi⸗
tis deũ odite maluʒ. deum diligit q nihll
aliud qꝙ celeſtia cogitat ⁊ diuina.deꝰ enĩ
nõ niſi ſanctitatis ⁊ iuſticie ⁊ pietatis ex
iſtit amatoꝛ.nẽpe ille deũ diligit.qͥ nõ ali

ud q; qð deꝰ amare videt᷑ operat᷑. Quid

aũt ſit deũ diligere.dñs ⁊ ſaluatoꝛ nr᷑ de

clarat dicẽs. Qui audit æba mea ⁊ faẽ ea.
hic eſt qͥ diligit me. Igit ille deũ diligit.

qui qð deus pᷣcipit facit. Quia qui nõ fa
cit. noõ diligit. Studeams ſũmi dei ma⸗
data ſeruare.⁊ ſic eiꝰ diligemus maieſta⸗

tem.⁊ eo pacto ea adimplere nitamur.vt

ex toto coꝛde:⁊ ex tota aĩa.⁊ ex tota men⸗

te.illũ diligere videamur. HNos qui ad vi

tã eternã puenire ꝓpoſuimꝰ. Vita enim
eterna ẽ totum pꝛemiũ.tota merces.⁊ de
nart? a ꝓcuratoꝛe vinee celeſtis nobis ꝓp
laboꝛibus noſtris redditꝰ gaudemꝰeius
ꝓmiſſione.pᷣmium tñ pᷣcedere menita non
põt.igit᷑ nõ debemus poſcere pᷣmiũ:ante

¶ Eiſo qũo diligendus eſt deꝰ. ſequik vi⸗

gere quo diligendus ẽ pꝛoximus.
- ¶ Ambꝛroſius

diligẽdo deo adiecit.deinde ꝓximꝰ. Hõ
enĩ dilectio dei põt eſſe in hoĩe:qui nõ di

ligit ꝓximũ.nec dilectio ꝓximi in eo qͥ nõ

diligit deum · Quo circa nonnũqᷓ; alteꝝ
ſine aitero.ſiue h̊ ſiue illud. ꝓ plena do⸗
ctrina inuenit᷑ cõmemoꝛaſſe ſcriptura.vt
etiq ꝑ hoc intelligat᷑ eoꝝ tqta eſſe cõnexio
yt alterum ſine altero eſſe nõ poſſit·.qm qͥ

T qm̃ he due dilectõnes. dei. ſ.
i adinuicem ſunt cõnexe.iõ

diligit deum ſicut pauloante aſtruxim?

ſacit ⁊ ĩplet iuſſa dei.At eni ex his vnuz

pclariſſimũ eſt.⁊ pmo mandato teſte ſal⸗
uatoꝛe ſiłe vt ꝓximũ.ſ.diligamꝰ. ¶ Sed
q̊ pacto ipſum diligere debeamꝰ. docuit

cũ adiecit.ſieut teipſum· Nam in pᷣcepto

caritatis tria inuenit hõ que diligat. vt/

pote deũ.ſe.⁊ pꝛoximũ. Et qm̃ ille in ſui
dilectione nõ errat.qui deũ diligit cõſe?ę-
quens fit.vt ꝓximo ad diligendũ deũ cõ
ſulat.q̃ inbet᷑ ſicut ſeipſum diligere. Sic

en vxoꝛi.ſic filijs. ſic domeſticis . ſic cete

ris quibus poterit hoibus.ac ꝑ h̊ erit pa

catus oĩ homini.qᷓ;tũ in ipſo eſt.hoĩm.i.

oꝛdinata cõcoꝛdia.cuiꝰ oꝛdo eſt.vt ĩpꝛi
mis nlli noceat.deinde etià vt pꝛoſit cui
poterit. Meditare igit᷑ diligere nil ali
ud ẽ niſi bonũ velle ⁊ bonũ optare. ρα
ditare q̃ ſunt bõa.que tibi optare debes

Meditare que ſũt qᷓ̃ ad tuã faciãt ſalutẽ.

Que te adoptatam deſideratãq; felicita
tem eternã inducere queũt.hec ꝓ tuo p⸗
ximo affectes-hec ꝓ eo pꝛocurare nõ de
ſiſtas.⁊ eo pacto illũ ſicut teipſuʒ diliges
Pꝛoimde in libꝛo de moꝛibꝰ eccleſie.hu⸗
ius adimplendi mandati Auguſtinus ſe
rieʒ moduq; deſcribẽs dixit. Qui diligit
ꝓximũ agit qntum põt.vt ſaluꝰ coꝛpoꝛe.
ſalunſq; aio ſit.ſed cura coꝛpoꝛis ad ai re
ferenda eſt ſalutem.Et in libꝛo de doctri

na xpiana inqᷣt. Quiſqᷣs recte diligit ꝓxi

mũ.boc eſt cũ eo debet agere. vt etij ipſe
toto coꝛde.tota mẽte. totaq; aĩa diligat
deü. Sic enĩ illũ diligens tãq; ſeipſũ. to

tam dilectionẽ ſui ⁊ pximi refert in illam
dilectionẽ dei · q nullũ a ſe riuulũ dari e
ſe patitur. Sed quiſnam ſit iſte pximus.

queʒ ſicut noſmetipſos diligere debemꝰ
in libꝛo de diſciplina xpᷣiana aꝑte indica

uit dicens. Non eni pꝛimo ſic debes dili
gere pꝛoximũ.vt fratrem vel cognatũ vel

affinẽ. ¶ Pꝛoximus ẽ eni omni hoĩ oĩis

omo.pximi ſibi dicunt᷑ pater ⁊ ſilius ·ſo
cer ⁊ gener. Nil tꝗ ꝓximũ q; homo ⁊ hõ.
Sed ſiputas nõ eſſe ꝓximos.niſi qui de
eiſdem parentibꝰ naſeunt᷑.Adã ⁊ Euam
intendamus⁊ oẽs fratres ſumꝰ. Equidẽ
ſi fratres ᷣm ꝙhoĩes ſumus · q;to magis

ſ̃m ꝙ xpᷣiani ſumus. Ad id ꝙ homo es.

vnus pr fuit Adà.vna mat᷑ fuit Eua.Ad

id ꝙ chꝛiſtian? es vnus pʒ eſt deus. vna
mater eſt eccleſia. Que ⁊ ſi pꝛeclare dicta

— *

.

;
3

1
i
e
1e

1.

li
ia
p*

/

Ex veriſſima ſint.diſcernit tñ in pleriſq; lo
cis ſue ſententie homiem abhomine de?
vt hunc amicum.illum vᷣo inimicum no
ſtrum appellet.⁊ vtrũq; ab ipſo inbemur
amare.amicum quippe in eum.inimicuz

vᷣo pꝛopter eum. Ob eam rem diuꝰ Gꝛe⸗/⸗
goꝛius ait. Ille eni veraciter caritatẽ ha/

det qui amicum diligit in deũ.inimicum
o diligit pꝛopter deum. Amicus idcir
co in deum diligendus eſt qm̃ pꝛeter eiꝰ

naturam in ſe habet.quo diligi mereat᷑.

bonum vtpote ⁊ oblectamentũ amicitie·
qꝛ tamen noſter amoꝛ. noſter affectꝰ. no

ſtraq; dilectio in eo ſiſtere tãq;ᷓ in noſtro
fine minime debet. hunc ſcʒ amici noſtri
amoꝛem in illud bonum.täàq; in matꝰat⸗

q; pꝛeſtantius referre debemꝰ.quod hu/

ius eſt cauſa boni. Inimicus vᷣo diligen
dus eſt pꝛopter deum dũtaxat.quoniam

tãqᷓ; inimicus nihil in ſe habet amabili

tatis.⁊ ideo iubemur illius gratia ipſum
diligere.qͥ omnis diligende nature fons
eſt ⁊ oꝛigo.cnius etiam ipſe inimicus ge⸗
rit imaginem. Omnis enim homo vt ini
micus vt peccatoꝛ.⁊ vt aduerſariꝰ nequa
qᷓ; eſt diigendus.ſed vt naturꝗ ha bet hu
manitatis.vt imaginem geſtat ſũmi dei⸗
vt plaſma ẽ ſummi opificis.ergo pꝛopter

ipſum eſt amandus.quatenus eũ ſequa⸗

mur.qui in cruce pendens pꝛo erucifixoꝛi

bus exoꝛauit. Pꝛopter deum igitur pec
catoꝛes amemus.qui pꝛopter peccato⸗-

res ſaluandos de celo deſcendit in vterũ
virginis. qui tacẽs ꝓpter eos colaphos
accepit.verbera ſuſtinuit.crucifixus eſt.⁊
moꝛiens voluit ad inferna deſcendere.O
ineffabilẽ dei bonitatẽ.o inenarrabilẽ cle
mentiã.o inexplicabilẽ cantatẽ.vt ꝓ redi
mendis ſaluadis gloꝛiſicãdiſq; pctõnbꝰ·
tã acerbam ꝑegeinationẽ tã equo aĩo tu⸗
lerit. Et qm̃ ab ipſo ſapientie acſũme pie

tatis magiſtro diſcere debemus. manda

”

⏑ — ——

uit nobis.vt noſtros etiam pꝛopter eũ di
ligamus inimicos. Compello celũ.⁊ vo
co terram vt pietatis d ominice nouitate
⁊ terra ſtupeat.⁊ celum imitet᷑.que mens
ſentit.ͥs capit auditꝰ. que doctrina tra⸗
ditAd qð euangeliſta imo euangeliſtaꝝ
pᷣceptoꝛ attrahit xpᷣianos auditoꝛes dicẽ
do.Diligite iimicos vios. Hec recipit h
moꝛtalis ſenſus. Hec h viſcera humana

capiũt.recuſat hec cognitio carnalis:.hoc

XI

Pr e.

ſeculi nõ qdmittit auditꝰ. Imbecillis ani
mus amantes amare nõ ſufficit. ⁊ diligẽ
tes diligere vix valet.incõſtans hoĩs na⸗
tura. Honne filij patentes.vxoꝛẽ vir.vi
rum vxoꝛ.fratrẽ frater.ciuem ciuis parẽs
parentẽ ſepe feralibꝰ odijs perſequunt᷑et
de caritatis vinculo nodos alligãt odio
rum.ſumentes de pace bellum. de cogni
tione diſſidium. ⁊ ipla fit cq odij.que fue
rat res amoꝛis.Et ſi iſta que ꝓ natura ſũt
ſic oꝛbitant a natura illa que cõtra natu⸗
ram ſunt.quis inſerit nature.ira mali cãꝗ

eſt.am oꝛ vᷣo eſt res nature. qmoꝛ &̊ = ia

ſic d iuiſa ſunt vt ↄiungi nequeant.Et q̊⸗
modo dicit᷑. Diligite imicos vios.odio
habentes nõ odiſſe.perſequẽtes nõ perſe
qui.⁊ pꝛo perſequentibus oꝛare.Hon va
let animus carnis onere pᷣgrauatꝰ. PHec
tũ loquentes deſpatione nõ facimus.ſed
vt recte ſola᷑ pꝛeceptoꝛ n Auguſtinus.
Celeſtis pᷣcepti magnitudinẽ de terrena

RbaugemonſiGnn. augten) iplere

illud.nõ ſit humani oꝑis.ſed diuini mu
neris ipſo xpᷣo auctoꝛe qͥ dicit.· Que im/
poſſibilia ſunt apud hoĩes.poſſibilia ſũt
apud deũ.Jubẽdo deꝰvelle tuũ qrit.poſ
ſe datipſe qui pᷣcipit. Si eniĩ lapis lapidi
iluſus cũ ſit vterq; frigidus.emittit ignẽ.
inimicitiarũ ignes iũcti.quã pnt confla-
re ↄcoꝛdiã.nõne regna:gẽtes.populi duʒ
inimicis inimicitias feddũt: mundũ vni
uerſum ↄſcindũt.bellis ſanguinem ꝑfun
dunt.Seuiẽte diſcoꝛdia.ardet mundꝰ.et
ea ſola ꝑeunte.in ſeculo nõ manet incen⸗
diũ.Sicut aqua extinguit ignẽ.ita dile⸗
ctio reſtringit incẽdia.dilectio enĩ eſt pa
cis vnda ros gratie.caritatis imber.ſemẽ

cõcoꝛdie.affectꝰ germen. amoꝛis fructus

vberrimꝰ.⁊ deniq;.vt illud. q̊ altiꝰ dici ũ
põt.explicẽ.dilectio deus ẽ.qͥ ſeruos ſu⸗
os inimicitijs nolens ſubiacere inimici-
tias imperauitauferri.eaſq; voluit dile
ctione placari.furoꝛẽ caritate cõpeſci.⁊ in
amoꝛem ipᷣas inimicitias cõmutari.· Sic
enim imiatur quiſq; deũ.ſi dilectiõe in⸗
terficit iram.ſi anicum de inimicoide ho
ſte ftatrẽ.de pꝛophano ſanctũ.de ſaerile

go religioſũ.de gẽtili efficit xpᷣianũ. VUnñ

poſtq; ð pᷣdicta dilectõe locutꝰ ẽ.adiũxit
vt ſitis filij patris vti:qui in celis eſt.quã
q̃dẽ filiationẽ vt adipiſceremur.a caritat
mãdato regulã tradẽs aplicq̊ nr̃ incepit

pceptoꝛ eum dirit. Añ oĩa fratres cariſſi⸗

mi diligat᷑ deꝰ deinde ꝓximꝰ. Mã hec ſũt

due ale.amoꝛ.ſ.dei ⁊ ꝓximi.quib euola⸗/
mus qd celos.tranſimus ad ſctõs.inſeri
mur int᷑ angelos.viuimꝰ in etetnũ.iubi⸗
lamus ac gaudem abſq; fine.⁊ filij der ꝑ
adoptõnẽ effecti e᷑n poſſidẽꝰ hereditatẽ
Vñ Auguſtinꝰ apud Pꝛoſpeꝝ ait. Vn
iſtis gẽmis virtutũ qͥ caret alis celoꝛũ. ad

regnũ nõ hʒ vñ volet.

Ec ſunt q vt obſeruetꝭ p̃cipimꝰ ĩ

nimes habitetis in domo.⁊ ſit vobis aia
vng ⁊ co? vnũ in deo. S

Komentu ſ. ee un aũ “

.diũ.dtendat᷑q; ſubinde ad ea q̃ magẽ di⸗
lſi incta ſũt ⁊ ſpalia.Cerinde pᷣceptaa ſal

natoꝛe nr̃o oim hoim natiõi data Augu

ſtinꝰ his fnibꝰ qͥ in monaſterio ſũt ↄſtitu

ti.tqq;ᷓ etiã cõmuni lege aſtrict: ſuandaĩ

ſtituit. cũ exoꝛſus ẽ. An oĩa frẽs cariſſimi
Diligat᷑ deꝰ. deinde ꝓximꝰ.poſtmodũ qð
cõe ẽ.eiſdẽ nixꝰ ẽ appꝛopare.cũ dixit. Pꝛi
mũ.vtpote mandatũ.a me pᷣceptoꝛe vio
vob filijs caniſſimis datũ.illud nẽpe ẽ.p⸗
pter qð in vnũ eſtis cõgregati.vtpote vt
vnanimes habitetis in domo.⁊ ſit vobis
aia vna.⁊ coꝛ vnũ ĩ deo.
fres vnanimes hĩtant in domo.qũ vnum

hnt aim.vnũ velle. vnã deniq; mentẽ in

his faciẽdis qᷓ placita ſunt deo.ſiqͥdem vt

quẽadmodũ ĩi vna ↄtinent᷑ domoita vna

Dilectiois biga ad ſe mutuo diligendũ.⁊

ſibi iuicẽ ſubueniẽdũ.⁊ ad diuina ĩplẽda
pcepta regant᷑. quib verb apte prĩ indi⸗

cauit amoꝛẽ.qm̃ vt in alt᷑o aſtruximꝰ ſer⸗

mone ad h amandꝰ ẽpximꝰ.ad q̃ noſmet
upſos diligimꝰ. Dilectionem aũt dei inſi
nuauit cũ dixit: Sit vobis aĩa vna ⁊ coꝛ
vnũ in deo: Hq cũ nos dilectio dei a mũ
do ſeꝑet.deoq; cõinngat. ſic enĩ nobᷣ erit

gia vna ⁊ coꝛ vnũ in deo.ſi ex toto coꝛde.

ex tota mẽte.⁊ ex tota aĩia ſuã diligeèma

monaſterio ↄſtituti: Pꝛimũ ꝓpt
qð in vnũ eſtis ↄgregati.vt vna2

¶ Ambꝛoſius
Mnis doctrie ⁊ diſcipline oꝛdo.
ceſſariꝰ qe notioꝛibꝰ ſumat᷑ exoꝛ2

Mꝛofecto tũc

ieſtatẽ ppterea ſcriptuzʒ ẽ. De? canitas ?. ⁊
q̃ manet in caritate in deo manet.⁊ deꝰ ĩ
eo.Ecce qᷓ; dilucide qᷓ;q; ſub alijsverbis
eandẽ replicauit ſniam. nõ tñ ob eã rẽ nu
gatione repᷣhẽdi dʒ.tã qᷓ; in ſuo ſuꝑfluus

extiterit ſermone.qm̃ in exoꝛdio cõe reccx

ſuit mandatũ: in ſequentibqð cõe ẽ ſuis
fribus appꝛopauit apꝑiens hoꝝ adimplẽ

doꝝ pꝛeceptoꝝ maioꝛẽ eis ↄuenite nectẽ.

ti vnã habeatis mẽtẽ.ad ea oĩa faciẽda.q̃

ſũmo ac pᷣpotenti deo placita eẽ dignoſiaG
tis.qm̃ ſi pꝛefata pᷣcepta hi qͥ in ſeculo ſũt

qͥ habitatiõe.ↄſoꝛtio ⁊ iugi cõione ſũt ſe

pati adiplere tenent᷑· q;to magis vos q̊
vnã colitis domũ.vno victu degit!. vniꝰ

eſtis ↄſoꝛtij.vno deniq; eſtis voto aſtri⸗
cti. Oð egregie in ſermõe defilio ꝓdigo
indicauit dicẽs. TPacẽ ⁊ dilectioneʒ inter

tãq; li patentẽ diceret. Ob eã cõm vos in
monaſteno in vnum ↄueniſſe dicimꝰ. v
ceu vna vos ↄtinet domꝰ.ita his dubbus
dilectionibꝰdei.ſ⁊ ꝓximi.vniti ⁊ colliga

vos habete.qꝛ eſtis frẽs.qꝛ i hac vaſtaſo

litudine ſił eſtis ↄgregati Ano eni pane
vno indumẽto.vno nigro coloꝛe.vna aq̃

oẽs ſił ꝑticipamꝰ. In his eni verb aꝑte⸗
ſinuat int᷑ eos neq; fuiſſe.neq; eẽ debuiſ

ſe qnicq; diuiſũ qð ad verã coꝛꝑis aĩeq;
Ptin eret ſalutẽ.Et ſi hec q̃ coꝛpoꝛea ⁊ ca⸗

duca eẽ cernunt᷑.ſic eis eẽ cõia.vt ſingula
ſingulis.⁊ oĩa oibus vnũ ſint opoꝛtet.q̃n

to magistanq; vno indiſſolubiliq; nexu
vna debẽt caritate ſił cõplecti.deũ·ſ.⁊ p⸗
ximũ.ſine eroꝛe amãtes.
alit locũ hũc interpᷣtari.vt aſtruamꝰ ſicut
ꝓculdubio fuit.diuũ Auguſtinũ tres ren
gulas edidiſſe. Pꝛimã quidẽ ex oĩm fim

in mõte piſano ſolitarie cõmoꝛantiũ de⸗
creto. In qua vt indiſſoluẽde ꝓmiſſionis

efficaciſſimũ pᷣberẽt teſtimoniũ.ſinguli ꝓ
pꝛiũ.ceu in ipſa expᷣſſe dignoſcit᷑ ↄtineri

ZFan addidere.cuiꝰ qͥdẽ exoꝛdiũ ẽ.

õi diffinitiõe decreuim? apud vos.qð

nũq; poſtmodũ ab vllo põt infringi.KRe
ſidentibꝰ in mõaſterio.in noĩe dñi nr̃i iez3
ſu xpᷣi.oĩbꝰ placuit vnũ ſentire.Alterã eu
ius initiũ eſt. AUñ oĩa frẽs cariſſimi dili⸗
gat᷑ deꝰ.deinde ꝓximꝰ. qꝛ iſta pᷣcepta ſũt
pncipalit᷑ vob data.Qualit᷑aũt opoꝛteat
vos oꝛare vel pſallere deſcripſimꝰ. HNanc
autem vt quibuſdam placet fratribus he

remitanis apud centum cellas cõmo:an

¶ Koſſumus ?

„
.

sss

E ES

PℳN r.

—
☛

—

— — —

tiauit texrtum dicens. ¶ P

tum de diligendo deo ac pꝛoximo. quod
ſecunde regule exoꝛdium eſſe nemo ſane

„ —

tibꝰ dedit.vel vt alijs libet illis quos in
Apbꝛica in pꝛimo monaſterio congreggsg
uit. pleriq; eenſerunt.vt etiã in monte bi
namus. Aideamꝰ igit̃ in pꝛimis de mo⸗

ſano eam ediderit. poſtq; autẽ creatus eſt
Iponenſis antiſtes.tertiam ex his duaz
bus.⁊ ex quibuſdam alijs ſalutiferis do⸗
cumẽtis ad nos fratres ſuos heremita/⸗
nos conſcriptis.que ipſi paradiſi nuncu
pauit margaritas.conflatã ediditquip-/
pe quam ⁊ nobis pꝛioꝛibus filijs ſuis et

clericis.quos in domo epiſcopi ad reu

larem.apoſtolicãq; vitam reduxit·volurt
eſſe cõmunem. quod inficiari nemo poꝝũ: t†p
teſt. cum ipſe in ſermone de tribus gene
ribus monachoꝛum patẽter aſſeruit.eos
heremitas plura obſeruare.qᷓ; in hoc ſpe
culo demandauerat. Hanc enim ſpeculũ

appellauit:quoniam quecunq; in ullis cõ

tinebantur. ⁊ ſingula ad noſtram ſalutez
opoꝛtuna m hac vna velut in ſpeculo qͥ⸗
dam poſſumꝰ intueri.Hec vt pleriq; aſꝰ-

ſerunt eo loco incipit.vbi legitur hec ſunt

que vt obſeruetis pꝛecipimus in mona⸗

ſterio eonſtituti. Pꝛimuʒz pꝛopter quod

in vnum eſtis cõgregati ⁊ci ita tamen vt
pma clauſula vtpote.hec ſunt:que vt ob
ſeruetis pꝛecipimus in monaſterio conſti

tuti. ſicut inuetuſtiſſimis emẽda tiſſimiſq;

libꝛis reperimus. Rubꝛica ſit ſequentis
ſermonis.vbi connumerando pcepta ini
nmũ pꝛopter
quod ⁊c̃.quibus ſi aſſentiri licet manda⸗

mentis.⁊ in operibus Auguſtini exerci⸗
tatus ambigit. Idcirco aditum fuiſſe cẽ/⸗
ſendum eſt.quatenꝰexpꝛeſſius ad id ſer-
uandum excitemur.vebementiuſq; inflã
memur.ceteris quideʒ pꝛetermiſſis.quo⸗

niam in hac poſtrema oꝛdinatioꝛi modo

. 2 — — —r — —

ita ⁊ nos ſuam doctrinam vitqq; ſectan⸗

atq; elegãtioꝛi quodam ſtilo ſunt omnia
illa conſcnipta· Quiſquis autem Augu/⸗
ſtinum in hac etiam ita fuiſſe exoꝛſum ve
lit.pꝛioꝛem noſtram imitetur interpꝛeta⸗
tionem. Quocunq; modo res ſe habue-

rit:ita eximij atq; pꝛecellentiſſimi docto

ris mens eſt ſuſcipienda vt quemadmo/⸗
dum ipſe dei ac pꝛoximi ardebat amoꝛe

tes.vere caritatis ſucccedamur feruoꝛe.

¶Ambꝛoſius

—

quit nos in monaſterio ↄoſtituti.
tria doctoꝛ excellẽtuſimꝰ Auguſtinus in
aphꝛica fundauit monaſteria.eque ac in
ſermone de iuſticia ipſe apertehiſce verꝰ
bis beclarat. vt bene noſtis fratres cariſu“u
ſimi tria monaſteria apud Iponem dei
gratia merui landabili ad honoꝛem ſan
cte trinitatis conſtruerequoꝛum Pꝛimũ

XII

Caq; hac ãbiguitate reiecta ad
littere interpꝛetationem acceden
tes.que in ea ſunt contenta expo

naſterioꝛum conſtitutione. quoniam in⸗
¶ Mãq;

hoc eſt.in quo iam annis multis modi⸗
co pabulo contenti hilariter cõmoꝛamur

beſtijs aſſociati abauibꝰ miniſtrati.cibo⸗
rũq; ſpernentes delicias.viſus hominuz
fugientes.⁊ ideo non ego miſer.ſed vos
ſepe angeloꝛum eſtis aſſueti colloquijs.
Aliud quoq; monaſterium in hoꝛto.quz

ſanctus pater Valerius mihi dedit edifi
catum eſt. Et quoniam poſtq; epiſcopus

factus ſum nec ſemper hic vobiſcum ha
bitare potui:nec cum fratribus qui in al
tero poſiti ſunt mõaſterio. Pꝛopterea in

fra d omũ epiſcopi mecum habere volui

monaſterium clericoꝝ.vt cum eiſdem pa
riter ſᷣm apoſtolicam traditionem viuerẽ
ſicut ⁊ vobiſcum hactenus vixi. Quibus
ſane tranſigitur. ꝙ cum tam heremitas.
qꝙᷓ́ᷓ; etiam clericos in monaſterio cõſtitue/⸗
rit: ꝙ ad vtroſq; hanc regulam direxenit.
Auguſtinus igit᷑ in monaſterio conſtitu
tus.vt ſe religioſumſicut ſemper poſt ba
ptiſmatis lauacrum fuit.fateretur.ab eis
quos in monaſterio conſtituerat.vt eoꝝ
ſe pꝛeceptoꝛem ſe parentem. ſeq; funda⸗
toꝛem aſſereret.ac deniq; ab eoꝝ ſucceſ⸗
ſoꝛibus /: pat᷑no iuſſit affectu hec qᷓ in hac
continent᷑ regula obſeruari
com dei ſanctoꝝq; patrum. quibꝰ collata
eſt iubẽdi poteſtas.nobis pᷣcepta legunt᷑

beã enĩ

quatenꝰlecta intelligant᷑intellecta opere

compleant᷑.qm ſicut diuini vbi pꝛeco ex⸗
cellentiſſimꝰ Paulus clamat:non audi⸗

toꝛes legis tm̃.ſed factoꝛes iuſtificabunt᷑

Hiec abhac ſnia diſſentijt Marc? Tul⸗
lius. in officioꝝ libꝛis vᷣtut ois laudẽ in
gctõe cõſiſtere aſſenauit.Et diuꝰ Jacobꝰ
ſcribit: Si qͥs ĩ lege ꝑfecte lipbᷣtat perſpe-
xerit ⁊ ꝑmãſerit n auditoꝛ obliuioſꝰ factꝰ
ſʒ factoꝛ oꝑis.h̊ beatus in facto ſuo erit⸗

Et dei hominiſq; fllius ieſus xpᷣs in eus
gelio dicit:· Beati qui audiunt verbũ doi
⁊ cuſtodiunt illud. Cuſtodire enim verꝰ
bum dei eſt ea facere.que per ipſum iubẽ?
tur. cuius celſitudini Auguſtinus cupi⸗/
enrns parere. alioſq; ad ei obtemperantes
excitare dixit. Mandata dei ſiue cum le-
guntur.ſiue cum memoꝛia recolunt᷑.tãq;

ſpeculuʒ intueri vebemus.⁊ eo pacto ad

eoꝛum obſeruantiam eſſe parati.vt ſi ali⸗
quid iuſſerit.quod ſecundum homineʒ vi
atur iniuſtum.iuſtum credatur.⁊ fiat.
cuius volũtas eſt ſola vera iuſticia. Per/
inge in comentarijs ſuper Johannez vi
cej dei loquentis functus ait· Qui habet
mandata mea ⁊ ſeruat ea · ille eſt qui dili
git me. Qui habet in memoꝛia et ſeruat
in vita.qui habet in ſermonibus. ⁊ ̃ᷣuat
in moꝛibus.qui habet audiendo ⁊ ſeruat

faciendo.aut qui habet faciendo ⁊ ſemat

perrſeuerando.ipſe eſt.qͥ diligit me· Ope
re eſt enim vemonſtranda dilectione ſit
infructuoſa nominis appellatio. quoniãs
vt egregius doctoꝛ Gregoꝛius pꝛeclare
inquit. ꝛzobatio dilectionis exhibitio ⸗

operis Quo circa ſic ad ea:que nobis in

monaſterio conſtitutis traduntur pꝛecep
ta attendamus.ne quod abſit in nobis il

la pertimeſcenda verificetur ſententia. q̃

agit. Seruus qui ſcit voluntatem domini

ſui. ⁊ non facit illam. plagis vapula bit

multis. HNanq; contemprus cuiuſcunq;
prꝛecepti. teſte Hieronymo pꝛecipientis
iniuria eſt in quouis pꝛopoſito.in quo⸗

uis gradu.equale peccatum eſt.vel pꝛo⸗

hibita admittere. vel iuſſa nõ facere. Iti⸗
dem Bernardus affirmans ait. Juſſa ſi⸗
ne culpa non negliguntur. ⁊ ſine crrmi2-
ne non contemnuntur. Itaq; ſiue deꝰ ſi/
ue homo vicarius dei mandatum quodu
cunq; tradid erit.pari pꝛofecto obſequen
dum etſt cura. pari reuerentia veferenduʒ.
voceſferendum autem cenſeo cũ perfecta pa
rendi dilectione. quoniam vt in libꝛo e
