moꝛtem. Dya bolꝰ per ſupe biam ⁊ cupi

ditatem dicit. Super aſtra exalta bo ſoliũ
meum.Chꝛiſtus cũ humilitate dicit. di
ſcite a me qꝛ mitis ſum humilis coꝛde.
Dyabolus cupidus ⁊ ſuꝑbus per Pha⸗
raonem loquitur dicens. Heſcio deum ⁊

iſrael nõ dimittam· Chꝛiſtus cũ humili⸗

tate dicit. Si dixero qꝛ non noui euʒ.ero

ſimilis vobis mendaxſed noui eũ ⁊ man
data eius ſeruo. Dyabolus ſuperbꝰ ⁊ cu
pidus dicit. Mea ſunt flumina.⁊ ego fe⸗

ci ea.Chꝛiſtus cum humilitate dicit. Nõ

poſſum a memetipᷣo facere quicqᷓ;.ſed pꝛ
meus in me manens facit oia: Dyabolꝰ

ſuperbus ⁊ cupidus dicit. Mea ſunt oĩa

regna mundi.⁊ gloꝛia eoꝝ⁊ cui volo do
ea.Chꝛiſtus cũ diues eſſet ꝓ nobis factꝰ
eſt pauꝑ.vt eius inopia diuites reddere
mur. Dyabolus ſuperbꝰ ⁊ cupidus dicit
Sicut colligunt᷑ vue que derelicte ſũt.ſic
vniuerſaʒ terã.ego congregaui⁊ nõ fuit
qui amoueret pedẽ.⁊ aꝑiret os atq; gar⸗

riret.Chꝛiſtꝰ cum humilitate dicit. Si⸗

milis factꝰ ſuʒ pellicano in ſolitudine.vi
gilaui ⁊ factꝰ ſum ſicut paſſer ſolitariꝰ in
tecto.O va bolus ꝑ ſuperbiã ⁊ cupiditatẽ

dicit. Exiccaui veſtigia pedum meoꝛum.
oẽs niuos aggeꝝ.Chꝛiſtus cũ humilita⸗

te dicit.Hunqͥd nõ poſſum rogare patreʒ
meũ.⁊ exhibebit mihi plłꝰqᷓ; duodecim le
giones angeloꝝ:Et ad vltimũ concludã
Dyabolus ꝑ ſuperbiam ⁊ cupiditatẽ cum
ruina magna ad infernũ pꝛecipitat᷑ Chꝛi
ſtus cum humilitate ad celos ſubleuatur
¶ Et nos fratres ſi volumꝰ perficere no

ſtri cetaminis curſum. ⁊ ad eternam bea

titudinẽ peruenire ·Caueamꝰ impmis cua
piditatem malã ꝑ abdicationem pꝛopꝛie
tatis. Caueamꝰ ſuperbiã dyabolicaʒ. de
ꝑ nos collatis monaſterio.⁊ ceteris alijs
bonis operibꝰ.nos nõ extollendo.⁊ cum
omni humilittate xpᷣi conemur ſequi ve⸗
ſtigia.pauperibꝰ fratribꝰ bona cõicando
infirmos viſitando miſeris ⁊ afflitis oĩ⸗
bus pꝛeſtando ſolamen.vnionẽ.pacem.⁊
caritatem cũ oĩbus habẽtes.⁊ eo modo
legis ſaluatoꝛis.⁊ pᷣceptoꝛis nñi ANuguſtĩ
regule.veraces erimꝰ obſeruãtes. Idcira

*

asohen
eimm
e hi⸗
e
niapi
do
dat. di
Sce.
P
wdan:
übumte
Maz ao
Ltn
pebta
oſe⸗
Diebo
umcis
d
hsſuc

elde:

NsNeet

mi
wrnöſſt
r
et
ndien
t
ot
ncoum.
nine
venc
oleonl
concvi
uian
tiA
unb
ems

1 ccxritate ſũmaʒ conſentionẽ. nco.
Adenm autẽ ducimus vitã. ſi noſtris in acti
bus ſingulares nõ fuerimus: NHon eni de

¶Textus decimuſquint?ꝰ ¶ Auguſtin?

nes vnanimiter et cõcoꝛditer

viuite.⁊ honoꝛate inuicẽ deũ in

noꝛate inuicẽ deum in vobis.id nimiruʒ

fit.ſi pꝛopter deũ nos inuicẽ diligamus.
ſi ſolliciti ſumꝰ. vt noſtrum vnuſqͥᷣſq; dei

ſeruet mandata. Ananimiter inquã vi/

uimus.ſi vnũ in deo aĩim habeamus.vt
omnes vnũ ſentiamꝰ.qð ad noſtram ſpe

ctet ſalutem. Si oẽs ſumus vmiꝰ velle in

dei ſeruãdis mandatis. vniꝰ nolle in eui
tandis ꝓfugandiſq; vitijs.vtrũq; enim
velle ⁊ nolle ad voluntatẽ ſpectat.que ſi

in aliquibus cõiungant᷑.veri ſuntamici.

qm̃ Criſpo Saluſtio teſte. idem nolle ?ꝰ
idẽ velle ea demũ firma amicitia eſt. a ᷓ
Marcij Cullij nõ diſcrepauit ſententis· cimufſertirs 1 Breſtmtts
¶Keytus decimuſſextus ¶ Auguſtinus

cum diffiniret. amicitiq eſſe oim huma⸗
naruũ.diuinarũq; reꝝ cum beniuolẽtia et

cet in vno monaſterio cõſtitutos diſcre⸗
pantes eſſe in cerimonijs. Hõ decʒ quẽ/

piam vt ſi cõuentus reficiat᷑.ipſe vt ſingu

laris appareat.ieiunet ſi ↄſtitutus ẽ in le

ctione:ipſe velit eſſe in oꝛatione.vt ſi con

ſtitutꝰ oꝛando ſtat.ipſe pꝛoſtratꝰ iaceat.

multo minus moꝝ decet diffoꝛmitatem
vt cũ alij taciturni:caſti.modeſti.⁊ humi
les ſint.ipſe loquax.luxurioſus.pᷣceps ſit
⁊ ſuperbꝰ. Itaq; frat᷑ qui concoꝛditervi/
uere affectat.pꝛiꝰ debet pꝛauos relinque
re moꝛes.vt ꝑuerſus.inoꝛdinatꝰ.infeſtus
indocilis/pcax.⁊ petulãs minime ſit.De
inde ſermoues.inceſſum.ſtatũ. oẽm mo⸗

tum.⁊ oẽm deniq; vitam ſuã ſic liberare.

vt cõcoꝛs ſit illis:cuʒ quibus nouerit eſſe

Kk viuendũ. ¶ Is itaq; religioſoꝝ hoĩm ẽ
rectus oꝛdo viuẽdi. At impꝛimis in eis
ſit vna volũtas.deinde cõcoꝛs ſeruet᷑ vi⸗

vobis. cuius tepla facti eſts.
¶ Koͤmentũ decimũquintũ Ambꝛoſi? .
NAoã ait vnanimiter od vnãſpe
Aetat voluntatem. ðadiecit cõ⸗
dcoꝛditer. ad vnitatẽ cerimoniarũ
2⁊ beatoꝝ moꝝ pertinet. Oð annectit.ho

Concoi⸗

debitus latrie exbibeat᷑ cultus. Honoꝛa

ta. poſtremo deum in ſeipſis inuicem ho
noꝛent. Monoꝛat᷑ autem a nobis deus.ſi
eius ſeruamꝰ mandata. Honoꝛat᷑ deꝰ.ſi

tur in nobis deꝰſi pꝛopt᷑ipſum noſipſos

diligimus. Hinc Saluatoꝛ ait. In hoc

cognoſcit hoĩes.qꝛ mei diſcipuli eſtis· ſi
dilectionẽ habueritis ad inuicẽ.honoꝛat᷑

à nobis deus. ſi bona opera que agimꝰ
deo attribuimus.⁊ in eiꝰ referimus maie

ſtatem. Cum enĩ egerimus hec.eius tem

habitantem ſpirituinſanctum eius in no
bis.Ea vo aſſequi non poſſumus.niſi ꝑ

fugam pꝛopꝛietatis. ⁊ ſuꝑbie ⁊ ꝑ pauper

tatis ⁊ humilitatis amplexũ. Quoniam

ſicut illa duo omnis diſcoꝛdia. oĩs odij.
omnis diſſenſionis. omniũ contentionũ
guerrarum ⁊ belloꝝ ſunt cauſa. Ita hec
paupertas ⁊ humilitas caritatẽ generãt.

caritas vo vnitatem nutrit atq; concoꝛ⸗
diam. AUnitas autem ⁊ concoꝛdia nos ef

ficiunt templũ dei. Pꝛopterea pꝛeceptoꝛ

noſter ad comunionem ſeruandamad re

pellendam ſuperbiam.ad amplexandam

tantoq; ſtudio concitauit.

Rationibus inſtate hoꝛis 1 tem
porꝛib conſtitutis.

Ebelantibus celũ aſcendere. op?
eſt. vt impꝛimis canitate feruezt.

tur. vnionem pacem ⁊ cõcoꝛdi/
am habeant. poſtmodum terrena ſuppe

ditent. Quarto vt reiecta ſuperbia humi

les ſint. hec ad hunc vſq; locũ pꝛeceptoꝛ
noſter iuſſa tradidit capeſſenda.nũc ma⸗

magnopere ſubleuamur. wubet aſcendere
Hec quideʒ oꝛatio eſt. que poſt pꝛedicta

ſane iubet᷑ quoniã ſine illis pꝛoꝛſus abl⸗

qᷓ; fuctu habetur. ¶ Hinc pꝛobe dicimꝰ.

ꝙ oꝛatio ſerenat coꝛ.ſi ſũit a caritate ſuc

cenſa. MPurgat a vitijs.ſi cũ fraterna emit

tatur concoꝛdia.Abſtrahit a terrenis.ſi a

9

vnionem ⁊ concoꝛdiaʒ nos tanto osꝛdine

*

1

rio ſequi

2
5

paupere ſpintu fiat. Subleuat ad cele-

ſtia.ſi a ptrito ⁊ humiliato ꝓficiſcit᷑ coꝛ⸗
de.De qua Auguſtinꝰ. Impꝛimis maxi
mũ ponit incitamẽtũ cum dicit.Oꝛatio⸗
nibus inſtate. Subinde q̊ tempoꝛe oꝛan
dum ſit docet. cũ annectit hoꝛis ⁊ tempo
ribꝰ ↄſtitutis.Lertio oꝛatoꝛij ſubiungitĩ
munitatẽ cum ait.in oꝛatoꝛio nemo aliqͥd
agat.niſi ad qð factũ eſt: Poſtremo mo⸗
du adiecit oꝛadi dicens. Pſalmis ⁊ hym
nis cum oꝛate deum.h̊ verſet᷑ in coꝛde qð
ꝓfert᷑ in oꝛe · ouet itaq; nos impꝛimis
ad oꝛandũ hiſce verbis.¶ Oꝛationibꝰin

ſtate · Inſtare inquã debemꝰ.qm̃ ſine mo

ra excuſſa pigritia.curis mundanis ſub/
latis.⁊ omni reiecta tepiditate.⁊ abſq; in

termiſſione oꝛare debemꝰ.aliqũ neſcio q̊

pacto de noſtris oꝛonibus illa Auguſti⸗
ni poteiit verificari ſententia. Dꝛationẽ
definiens.eſſe aſcenſum aĩe de terreſtribꝰ
ad celeſtia. Inquiſitionẽ ſupernoꝝ. In⸗
uiſibiliũ deſideriũ. Diſceſſionẽ ſeculariũ
moꝝ.quibus qtidie mens pꝛemit᷑ huma⸗
na.Oꝛationibꝰitem inſtare debemus:qm̃
vt Auguſtino in tractatu de oꝛatiõe int᷑⸗
rogare liceat.QOuid eſt oꝛatione pꝛecla⸗
rius.Quid vite noſtre vtilius. Quid ani

no dulcius. Quid in noſtra tota religio

ne ſublimiꝰ.Oꝛatio eſt q̃ nos xpᷣianos ꝓ
uocat. Oꝛatio eſt qua cũ deo loquimur.
qua patrem dicimus.qua vniuerſa deſi⸗
deria noſtra in ↄſpectu maieſtatis eiꝰ ef⸗
fundimꝰ.Oꝛatio eſt.que celos ꝑenetrat.
nubes trãſit.dei aures attigit. ec in
eccleſia vniũſis gradibꝰneceſſaria ẽ. Mec
cathecuminis ſpm̃ fidelibus pᷣſidiũ.peni
tentibꝰ ſolacium pꝛeſtat. Mec iuſtos cõti

net.pctõꝛes ſubleuat.Per hãc etiam qui

ſtãt non cadũt.⁊ qͥ eliſi ſunt erigunt᷑· Mac

vtit᷑ etas oĩs ⁊ ſexꝰ. Hac ↄditio oĩs ⁊ di⸗

gnitas.He magna ſeruat. h̊ tutat ⁊ mia.
ꝑ hanc diuites tuti ſunt· ꝑ hanc pauꝑes
nõ deficiunt hec illoꝝ abundantiã excu⸗
bat.hec vt ab ipſis penuria repellat᷑ exo⸗
rat.in hac gubernamur in pſperis. ꝑ hãc
fiduciã genmꝰ in qaduſis.hec nob in gau

dijs iocũda eſt.h̊ in luctibꝰ ſuauis. Per

hanc leticiã ꝑ hanc triſticiam declinamꝰ.
Muic autem ai noſtri pondꝰ.et tediũ.vo
tiuaq; oĩa cõmendamꝰ. Manc qſi fideleʒ
ſequeſtramꝰ.⁊ quaſi idoneã ⁊ tutiſſimam
nauem vniuerſoꝝ deſiderioꝝ noſtroꝛum

merabus onerqmus, qᷓ vt ad oĩpotenteʒ

deum pſpero feliciq; curſo pueniat. etpa
ſis manibꝰfuſiſq; pꝛecibus euitemur.per

hanc oĩa timoꝛis dñi oꝛnamẽta ꝑcipimꝰ
ꝑ hanc qͥcquid fides inchoat.ſpes cuimu

lat.caritas decoꝛat.aſſidua depᷣcatiõe ſer
uamꝰ.ꝑhanc caſtitatẽ tuemur.cõtinentia
qᷓ; virtute gubernamur. ꝑ hanc in ↄfeſſio
ne ꝑſiſtimꝰ.in tẽptatione duramꝰ.ꝑ hanc
ꝓ xpᷣo coꝛpoꝛis vincula ſuſtinemꝰ. ꝑ hqc
poſtremo beata martynia ↄſumamꝰ. ¶ D
ᷓ;tũ igit᷑ eſt fratres mei oꝛonibꝰinſtan⸗

dum.ex qbus tot adipiſcimur oꝛnamen,-
ta virtutum. quantũq; eis ſꝑʒ vacandum
exqͥbus tot tantoſq; nouimꝰ effectꝰ per/

ueniſſe.qͥs enĩ oꝛonis efficientiam expli⸗
caret.qͥs eius enarrat myſterium. Ecce vt

Aug'. in ſermõe de oꝛone mellifluis ver
bis vtar. Mopyſes oꝛabat in mõte:/⁊2 Jooꝛ-

ſue Amalech deuincebat in pᷣlio. ꝑ oꝛo⸗

nem Ezʒzechias ſanat᷑. ⁊ aie coꝛpoꝛiſq; ſa

lutẽ adipiſcit᷑ꝑ oꝛ onem Mieremias con

foꝛtat᷑ in carcere.Daniel inter lec nes ex⸗

ultat. Lres pueri in foꝛnace tripudiant.
Job in ſterqͥlinio nudus triüphat.ara
dium de cruce latro iuenit. Sulſanna in
ter ſenes defendit᷑. Chanee clamoꝛes ex
audiunt᷑. De Magdalena ſeptẽ eijciunt᷑
demonia· Stephanꝰ de toꝛrente.in celuʒ
ſuſcipit᷑ ⁊ int᷑ lapidantes pꝛo Saulo cx⸗
audit᷑. Saulus effici᷑ aulus.⁊ docioꝛ
gentiũ.⁊ pᷣdicatoꝛ oꝛbis terre. Et qd am
plius dicã. Hunqͥd ⁊ ipᷣe Augꝰde hoſte
fidei.ꝑ oꝛĩonem factus eſt ꝓpugnaculum
fidei. De vaſe eiroꝛis factus ẽ doctoꝛ ve
ritatis.de tenebꝛoſa caligine factꝰ eſt iu⸗
bar ſplendidũ. Oꝛauit M.ο.nica ſanctiſſi

ma ploꝛauit ⁊ lacrimata ẽ piẽtiſſima m̃
ꝓ ſuo ꝑdito filio ꝓ ſuo nato ĩ erroꝛes de

merſo. Et ſic ad lacrimoſam eiꝰ oionem

deus reſpexit.vt nõ ſolum catholicũ effi/⸗

ceret xpᷣianũ.ſed totius xpᷣi fidei inſtitue
ret defenſoꝛẽ. O qᷓ; igi᷑ grandis.qᷓ excel
ſa.quãq; efficax oꝛoms virtꝰ.merito igi
ait.oꝛonibus inſtate.Non ſimpliciẽ inᷣt

oꝛate.ſed oꝛonibus inſtate:qm̃ non ideo
eſt ab oꝛone deſiſtendũ.ſi obſtrepentiuʒ
cogitationũ tumultꝰ mentem ab oꝛatio⸗
ne diſtrahat.aut ſi nõ illico nos exaudiet
deus.ſed oꝛando pulſandoq; ſic eſt ꝑſe⸗
uerant᷑ inſtandum.quouſq; impoꝛtunas

deſiderioꝝ carnalium ſuggeſtiones.que

noſtris obſtrepũt ſenſibꝰ foꝛtiſſima ſupe

bus
trpl
ge

e

NNpnn

um
Woeſer
nunn
Feſto
abane
edi

,D 3

ulan
Wamnen,
andum
nerpl⸗
Eceyt
fuisver
n Jo⸗
doio⸗
gadch
migscn
erpesn
wwount,
en
umn
noreser
chouni
n;
Zuoc
6,1dod
ftidon
gdebe
abr
docat
ctiſn
caſal,
annt“
us
M
dc
ant⸗
Gi
wot
Gguipi
nont
wendi
cpord/
lindit
ſ Epe⸗

tonsgl

7

ceni

Jo. XXII

remꝰ intẽtione.ac tam diu opꝰ inſiſtereẽ᷑.
quouſq; ꝑſiſtẽdo vincamꝰ.HNõ em̃ veſiſtẽ
tibꝰ.nõ tepidis.nõ ocioſis.nõ negligenti
bus.ſed vſq; in finẽ feruenter ꝑſeueranti
bus celeſtia regna donant᷑. Hinc Salua
toꝛ ait. Hõ qui inceperit ſed qͥ perſeuera
uerit· vſq; in finem.hic ſaluus erit.Hinc
rurſus ſcriptũ eſt. Regnũ celoꝛũ vim pa
titur.⁊ violenti rapiũt illud. Hinc Anti⸗
quus ſᷣmo dicit ꝑſeuerantie triumphꝰ.et
palma dat᷑ victoꝛie.Hinc ariſtoteles · a fi
ne om̃ia appellari iuſtũ eſſe aſſeuerauit·

¶ Keloꝝ igit᷑ Rex inuictiſſimꝰ. noſtris

in ſupplicationibꝰ inſtantiã impoꝛt unita

tẽq; a nobᷣ requirit.Hinc in euãgelio ait

Petite ⁊ accipietis.querite ⁊ ini enietis
pulſate ⁊ aperiet᷑ vob. Magna em̃ ⁊ ex⸗/
celſa munera facile dari minime vebent.

Meẽpe magnitudini pᷣmioꝝ menſura ⸗

bet coꝛreſpondere deſidenoꝝ. At em̃ ocu
lus nõ vidit.nec auris auduut.nec in coꝛ
hoĩs aſcendũt.q̃ deꝰ pᷣparauit diligenti⸗
bus ſe. Pꝛopterea btůs Gregoꝛiꝰ ſtupẽs

interrogat. Oue auteʒ lingua dicere ˖ vel

quis intellectꝰ caꝑe ſufficitilla ſuꝑne ci⸗
u tauis quãta ſint gaudia. angeloꝝ inter

eſſe choꝛis.cũ beatiſſimis ſpiriibꝰ gloꝛie

ↄditorꝭ aſſiſtere pnteʒ dei vultuzʒ cernere.
incircũſeriptum lumẽ videre.nullo moꝛt
meiu affici. incoꝛruptionis ꝑpetue mu⸗
nere letari. Quocirca ſi pᷣmas oꝛationes
deꝰ nõ exaudit.ſi ad pꝛimas lacrimas nõ

attendit. nõ iõ deſiſtendum eſt.ſed inſtar

Cananee afluxu liberari petẽtis. Inſtar
Magdalene dũm in monumẽto inueni
re affectantis. Inſtar Anne ꝓleʒz ex ſuo
viro Alchana ſuſciꝑe cupientis. Inſtar
Joachim ⁊ Anne vᷣginis gloꝛioſe paren
t. Elizabeth ⁊ Zacharie.⁊ aliaꝝ plunũ
ex ſe ſobolẽ habeie queritantiũ inſtandũ
eſt.hoc mĩ illa pietate plena diua A. on
nacha effecit.q̃ pꝛius Ruguſtinuʒ carne
mũdo pepererat.poſtmodũ caritatis vi
ſceribꝰ. multo lacrimaꝝ ſemine eum ge⸗
nuit xpᷣo.⁊ qm̃ multũ feruenter.ac inſtan
ter oꝛauit.multũ fleuit.multum ad aures
diuine pulſauit maieſtatis. Multas ad
illã pᷣces emiſit. multas fudit lacrimas.
multas deſtinauit ſupplicationes. in qͥ
bus ſua feruentiſſima pãdebat deſideria.
explicabat mentẽ.inſinuabat qiĩm.multu

cor eiꝰ obſecrando ↄtriuit. multũ petẽdo

ſe humiliauit. multũ piẽtiſſima ſůma dei
maieſtas.dignata ẽ eã exaudire.qm̃ non

ſolũ lauacro fontis baptiſmat.ſicut ipſa

petebat renaſci meruit.ſʒ ut ↄtẽptoꝛ mũ⸗/
di.heremi cultoꝛ.paſtoꝛ gentium. funda
toꝛ religionũ.inſtauratoꝛ vite apłice.lu⸗
men ecclie.doctoꝛ doctoꝝ.abyſſus ſapi⸗
entie.⁊ pᷣco ſũmꝰ.ſanctiſſime foꝛet trinita
tis donatũ eſt.Hanc imitemur frẽs.tan/
te mr̃is ſequamur veſtigia. q̃ nullis ꝑcen
do laboꝛibꝰ.oĩbus ſublatꝭ cõmodis:nul/⸗
la itineꝝ curando diicrimina. oĩ tecto fa
ſtigio ſine intermiſſiõe.cũ vberrimo fonte
lacrimaꝝ.ꝓ ſui filij Auguſtini ſalute ex ĩ
timo amario coꝛdis pꝛeces fundebat ad
dñm. Hunꝰ qmata ⁊ cõpagnonꝰ imiuati
feru oꝛẽ.ex ſterilibꝰ lũ bis coꝛruſcãs illud
ſidus Hicolaũ Collentinate Auguſtini

oꝛdinis decꝰ genuerũt.O igit᷑ ſancta oꝛo

Lu es colũna ſanctaꝝ virtutũ· Lu deita
tis ſcala.Cu viduaꝝ maritꝰ. Qu virginũ
gloꝛia. Tu ↄiugataꝝ leuamen.Tu ꝑtu⸗
riẽtuũ iuuamen.Tu ſteriliũ ſoboles.Tu
angeloꝝ cognata.M onachoꝛuʒ coꝛona
Oberrantiũ via.Egrotoꝝ ſanitas. Affli
ctoꝝ ↄſolatio. Fluctuantiũ poꝛtꝰ. Patiẽ
tia paupeꝝ.Beatꝰ qͥ te amat. Beatioꝛ q̊

te frequẽtat. Beatꝰ qui te aſtringit.ſʒ bea

tioꝛ qui in te ꝑſeuerat. Felix itaq; qͥ tecuʒ
lacrimas fundit qm̃ holocauſtũ ſanctum
deo.⁊ imaculatum offerre nõ dubitamꝰ.
ꝛationibꝰigit᷑ inſtate frẽs.⁊ in ſtan/⸗

do flete. ſi vĩis in petitionibꝰ exaudini de

ſideratis.ſi digni cõcupiſcitis gra dei fie⸗
ri.Et ſequit᷑. Hoꝛis ⁊ tꝑibus ↄſtitutꝭ ⁊c᷑.

Et qᷓ;qᷓ; oẽs qui deo ꝑ fidẽ adheſeruntin

hanc ↄueniãt ſniam. vt nobis iõ opus ſit
Fdrnn oꝛone.vt qni q̃tidie delinquimꝰ
ↄtinua aſſiduaq; nos purgemꝰſatiſfactio
ne:De hoꝛis tn ⁊ tꝑibus ↄſtitutis nõ ea⸗
dẽ oĩm videt᷑ eſſe ſnia.HNq; nõnulli exi⸗
ſtimarũt nũqᷓ; ab oꝛone eſſe ceſſandũ.ppt᷑
id qð Saluatoꝛ in euãgelio dicit. Opoꝛ
tet ſꝑ oꝛare ⁊ nõ deficere. ⁊apłs ait.ſine
intermiſſiõe oꝛate.⁊ Auguſtinꝰ in ſermo
ne de oꝛone cũ triplici vłitate oꝛationem

eſſe faciendã aſtruxit.vtpote in oĩ loco.ĩ

oĩ tempoꝛe.⁊ pꝛo oĩbus.oꝛate inqͥt ſemꝑ
⁊ in oĩ loco.vt ſaluemini.nõ ſolũ vnuſqᷣſ
qᷓ; pꝛo ſe.ſʒ pꝛio oĩbus oꝛare debemꝰ.⁊ ron

nem quò a viro ſanctiſſimo Am bꝛoſio ac
ceꝑat adiecit dicens. Hq vt ait pat᷑ Am⸗
Lekarg .

₰

hbꝛoſiꝰ. Si ꝓ te tm̃ rogauer ſolũ tuũ meri
tũ poſſidebis. Sed ſiꝓ om̃ibꝰ rogauerꝭ.
om̃es ꝓ te rogabunt.Hanc oꝛãdi ꝑſeue
rantiã foꝛtius in ↄmentarijs ſuꝑ pᷣs. aſſe
uerauit dicẽs.Quãdiu hic ſumꝰ.rogemꝰ
dDnim.vt non a nob moueat depꝛecatio⸗
nẽ nr̃am ⁊ miſericoꝛdiã ſuam.vt ꝑſeuerã⸗
ter oꝛemꝰ.⁊ ꝑſeueranter miſereat᷑. Multi
em̃ in oꝛando langueſcũt hi ſcʒ. qͥ in no⸗

uitate ſue ↄuerſionis feruenter oꝛãtpoſt

ea languide.poſtea frigide.poſtea negli/

genter. qſi ſecuri fiãt. Aigilat hoſt! doꝛ//

mis tu. Ipſe dñs pᷣcepit in euangelio · qꝛ
opoꝛtet ſꝑ oꝛare:⁊ nõ deficere.igit᷑ non de
ficiamꝰ in oꝛone. Ille etem̃ qð ↄceſſurus
eſt.⁊ ſi differt nõ auferet. Securi igit᷑ de
pollicitatione ipſius non deficiamus in
oꝛando. Alij vᷣo huic ſnieq; om̃i die oꝛã
dum ſit. aſſentientes. nõ aſtruũt.q; om̃i
bus hoꝛis ⁊ om̃i momẽto oꝛare debeamꝰ
qm̃ hec ſolũ angeloꝝ ⁊ abſtractaꝝ men/⸗
tiũ eſt ꝑfectio.⁊ dũ in hac ſumꝰ via dum

terrenis artu bꝰ.dũ ponderoſo coꝛꝑe. dũ

humi mens nĩa fuerit defixa.ad tantã cel
ſitudinẽ efferni neqͥmꝰ. Cuius ſnie aiunt
Auguſtinũ fuiſſe non ſoluʒ hoc in loco.
vbi non ſꝑ.ſed hoꝛis ⁊ tꝑibꝰ cõſtitut ait.
eſſe oꝛandũ.ſed etiam in ſecunda regula.
⁊ in tractatu de margaritis paradiſi.vbi
certa deſcnpſit oꝛationis tꝑa ſeruanda.
¶ Mos aũt ambiguitatẽ ve medio aufe⸗
rentes.duo eſſe oꝛonis genera definimꝰ.
alteꝝ miniſteriale ⁊ publicũ.alteꝝ deuo⸗
tionis ⁊ pꝛiuatũ. Ad pmi obſeruantiam
certas hoꝛas:.certaq; tha ab eccłia inſti⸗
tuta.plane ↄſtat. Hanq; genꝰ hoc in ſep
tẽ hoꝛas canonicas eccłia ipſa.cuius hec
eſt auctoꝛitas faciendi.ob multa in ſepte
nario numero ſignificata myſteria ꝑtita
eſt.q̃ quidem hoꝛe ab his.q̃ in ſacris ſunt
ↄſtituti abſq; moꝛtali labe pᷣtermitti ne⸗
quaq; pnñᷣt.Hoc genꝰ publicũ etiam dici
tur.qꝛ publice coꝛam populo.⁊ ꝓ om̃i re
publica xpᷣiana in eccleſijs celebꝛat᷑. Al⸗

terũ genꝰ pꝛiuatũ eſt.qꝛ a pꝛiuatis perſo

nis / ꝓ pꝛiuatis neceſſuudmibꝰ. aut ꝓ p/
uata ſalute fuit aſſumptũ.ad qð ipſa refe
renda eſt ↄtmnuitas. Mix enum in modũ
opꝰ eſt.vt ſuggeſtionibꝰ d ya boli: tẽpta⸗
tionibꝰ mundi fomen tis carnis.et alijs

innumeris .q̃ non ſolum diebꝰ ſingulis.

ſed ſingulis momentis imminent.ꝑ hu⸗

miles 2 ↄtinuas ſupplicatiões petamꝰ l⸗
berari.i Sed quiſpiaʒ diceret.quis enĩ
hõ tante mentis ⁊ coꝛpoꝛis foꝛtitudinis
eſt.quis oĩbus ita curis ſolutus.qͥs tan

to feruoꝛe ſuccenſus.tõta gratia im butꝰ.
vt hoc abſq; interuallo oꝑe cõplere que⸗
at. Atneq; xpᷣs neq; apłs aliquid videa

tur impoſſibile pᷣcepiſſe. Sano ſunt ſen⸗

ſu eoꝝ iuſſa ſuſcipienda. NHemo enim ad
impoſſibilia tenet᷑ mãdata. Itaq; vt vtri
uſq; ⁊ xpᷣi qͥ ſemper oꝛare opoꝛtere.⁊ nü
deficere:⁊ apłi qui ſine intermiſſione oꝛà

dum diit · habeat᷑ intentio.trifariam poſ
ſe oꝛationẽ fieri dicimus.voce.ſ.mente.⁊
exterioꝛi acione.de pꝛima quidẽ pſalmi⸗

ſta ait· Voce mea ad dñũm clamaui De
altera idem Cytharedus inquit. Deſide

rium paupeꝝ exaudiuit dũs.De poſtre⸗

ma gloſa.ſupᷣ eodem verbo xpᷣi dicit.Hõö
deſinit oꝛare/qui nũqᷓ; deſinit benefacere

Ob eam rẽ cuidam interroganti.q̊ pacto

illud poſſet adimpleri mandatum. Yſaac

abbas.ceu in ſanetoꝝ pim collationibus
habet᷑.in hac verba ꝓꝛupit.Cũ mens no

ſtra ab oĩ fuerit paſſione ⁊ põdere ſuble⸗

uata.⁊ illi ſũmo deo ardẽtiſſimo deſide/⸗
rio ↄiuncta.tunc ĩplebimꝰ illud apłi. Si

ne intermiſſione oꝛate.Cũc enim de ter⸗
reno ſitu mens noſtra q̃ſi ad puntatean

gelicam ſublimata quicqͥd egerit ſinceriſ
ſima atq; puniſſima dicet᷑ oꝛatio.Ille er⸗
go ſemꝑ oꝛat.⁊ ſine intermiſſione pꝛecat᷑

qui aliqͥ hoꝝ genere ſemꝑ eſt occupatus

qð peragere nulli pꝛofecto reputamꝰim/

poſſibile.etiã ſi ſomno ligatus ſit. dimo

do cum oꝛandi doꝛmitauerit deſiderio.

Etenĩ ob pᷣeriſtentẽ phie habitum quiſ-
piam etiã doꝛmiẽs phᷣs eſt ꝓinde NRugu⸗

ſtinus in cõmentarijs ſuper pᷣs.xxxxvij.lo

cum iſtũ ſecum diſputans ita trãſegit.di⸗

cit Apłus.ſine intermiſſiõe oꝛate.nũqᷣd
ſine iutermiſſiõe genua flectimus.nũqͥd

fine intermiſſiõe coꝛpꝰ pꝛoſternimꝰ.ma

nus autẽ leuamꝰ.vt dicat ſine intermiſſt io
ne oꝛate. Hoc puto ſine intermiſſiõe nõ

poſſumꝰ facere.Eſt ⁊ alia rõ ſine intermiſ/
ſione.que ẽ deſiderium. Quicquid aliud
agas ; ſi deſideras ſupernã quietem.nõin
termittis oꝛare. Si non vis intermutere

oꝛare.noli intermitttere deſiderare · cõti⸗
nuũ deſideriũ tuũ/ↄtinua eſt vor tua.ia⸗

cebis ſi amare deſtitens:Sed ſi ſꝑmanet

nſoneai
tnungo
cenen
nen de
deſce
epolre⸗
efune
d Kod
ontrs
nensno
ge ube/
uaG—
naded⸗
uricn
mrlnet
epe⸗
opuns
un ,
ie.dono
dc⸗
Pen
WE
un n,
ummii
—
Guen 1on
—KZ

caritas.ſemp clamas.ſi ſemꝑclamas.ſꝝ
deſideras.ſi ſo deſideras.ſꝑ oꝛas.At etiiã
dd publicas ⁊ canonicas boꝛas in ecclijs
celebꝛandas hanc oꝛandi ↄtinuitatẽ poſ⸗

ſumus ꝓculdubio referre nõ quidem re/⸗

ſpectu vniꝰ ⁊ ſingularis eccleſie.ſed ſiad

totã eccleſie vniuerſitateʒ per totũ oꝛbem
terarũ effuſam. eã reeferamus. Hãq; ſa
pientẽ latet nemmẽ ·dies in oĩ hemiſperio

equales nõ eſſe. ſed nũc in alio lõgioꝛes

nunc vo ⁊ in alio eſſe bꝛeuioꝛes conſtat.

In uꝑ ſemꝑ alicubi eſſe diem.⁊ alicubi eſ
e

noctẽ.fit ex his ſane vt qñ in aliqua re
gione ẽ media nox.in alia ſit hoꝛa pꝛima

diei: alia hoꝛa tertia.⁊ ſic deĩceps.Crã⸗

ſigit᷑ ex his ncẽrio · ꝙ ſꝑ alicubi eſt media
nox ·ſꝑ alicubi eſt hoꝛa pᷣma.ſꝑ alicubi eſt

boꝛa tertia.ſꝑ alicubi eſt hoꝛa nona.ſem⸗
per alicubi ẽ hoꝛa veſperi.ſemꝑ alicubi ẽ
cõpletoꝛij. Ex quibꝰ neceſſario inferimꝰ.

ſemꝑ alicubi hoꝛas canonicas celebꝛari.

⁊ eo pacto Saluatoꝛis verbuʒ. q ſeinper
oꝛare ⁊ nũqᷓ; deficere iuſſit.Et dictũ apo
ſtoli Pauli.q̃ ſine intermiſſione oꝛanduʒ

p̃cepit.bñ ⁊ congrue poſſumꝰ interpᷣtari.
vt.ſ.pᷣceptũ hoc ad vniuerſalẽ nõ quideʒ
ad apłicam ſingularem dirigat᷑ eccleſiam

̃ eriã pacto inſtitutum pᷣceptoꝛis noſtri

Auguſtini ſane põt exponi.cũ dicit.oꝛa⸗

tionibus inſtate hoꝛis ⁊ tꝑibus ↄſtitutis
Inſtate inquit.i.ſine intermiſſiõe oꝛetis.

Hoc eſt hoꝛas canonicas.hoꝛis et tꝑibꝰ

ab ecclia ↄſtitut.ſine inẽmiſſiõe celebꝛet

referẽdo ꝑceptũ nõ ad fratres alicuiꝰ ſin
gularis monaſterij.ſed ad totazx fidelium
multitudinẽ eius regulã ſectantiũ. qs in
ſpũ in vniuerſo oꝛbe terrarũ pꝛenouit eſ

ſe futuros. Quocũq; aũt modo.ſiue pu⸗
blice.ſiue pꝛiuate.qͥs oꝛat.ad tam dignã
tãq; pꝛeſtantẽ actionem exequendã.non

tã pᷣſto.qᷓ; deuotus ⁊ ardẽs et modeſtiſſi
mus debet accedere. Hã quis ẽ tam ini/⸗

ſulſusqui cũ ad loquendum mũdanũ re
gẽ accedit coꝛpoꝛe.mẽte.verbiſq; nõ ſtu⸗
deat cõpoſitꝰ accedere · At enĩ noſſe debe
mus.ꝙ oꝛare nil aliud ẽ qᷓ; cuʒ ſũmi dei
maieſtate.cui oẽs beatoꝝ ſpirituũ contio
nes aſſiſtunt loq̃. Pꝛopterea Auguſtinꝰ

in libꝛo de ozone dñica dicit. Sit oꝛanti

bus ſermo.⁊ pᷣdicatio cuʒ diſciplina quie
tt ↄtinens ⁊ pudoꝛẽ · Cogitemꝰ nos ſub
AIſpectu dei ſtare/placendis diuinis ocu⸗

oꝛare

Jo. XxXIII

lis habitu coꝛpoꝛis.⁊ mõ vocis.Hãq vt

impꝛudẽtis ẽ elamoꝛibꝰ ſtrepere. Ita ſan
pientis modeſtis pᷣcibꝰ exoꝛare. ¶ Sed
ſunt nõnulli qui anñ tempꝰ oꝛare ſtudent

alij vo conſtituta obſeruant tꝑa. Quidã

⁊ mente ⁊ coꝛpoꝛe hebetes illa pꝛetereũt

pꝛimi laudandi ſunt tãq; pꝛudentes.qm̃

ante tempꝰ oꝛare eſt puidentia. dũmodo
id non faciãt.vt quietius doꝛmiant.vt de
lectabilius epulent᷑.vt accuratius mũda⸗
nis occupationibꝰmiſceant᷑.Alteri extol
lendi ſunt tãq; obediẽtes.qm̃ oꝛare in tẽ⸗
poꝛe eſt obedientia:que qnto pꝛeſtantioꝛ
virtus eſt qᷓ; ꝓuidẽtia.tanto magis ſecun
di adipiſcunẽ᷑ meritũ qᷓ; pꝛimi.Tertiũ ge
nus oꝛatoꝝ eſt omnino fugiendũ.qm̃ ſi⸗
ne peccato ⁊ ſine maledictiõe oꝛandi tem

pus pꝛeterire nõ poſſumꝰ.hinc ſcriptum
eſt. Maledictus hõ qui facit opꝰ dei ne

gligenter. Cm̃ enim dãnoſas canonicas
intermittere hoꝛas. ꝙ etiam reſtitute nõ
amplius merent᷑ nomẽ officij. oꝛationis

nomen tenent. officij autẽ non tenẽt. Et
vt quietioꝛi attentioꝛiq; animo.fieri poſ⸗
ſit oꝛatio adiecit.

¶ Kertus decim ſeptimꝰ ¶ Auguſtinus

RNRdoꝛatoꝛio nemo aliqͥd agatniſi
ad qð factum eſt · vñ ⁊ nomen ac
cepit.vt ſi foꝛte aliqui ⁊ pꝛet᷑ ho⸗

ras cõſtitutas.ſi eis vacat· ⁊ oꝛare volue
rint.nõ eis ſint impedimento.qui ibi ali⸗
quid agendum putauerint.

¶Komentũ decimũſeptimũ ¶Ambꝛoſi?

Agnope cauendum eſt. ne in tẽ/
pio dñi aliquid fiat qð oculꝰ di⸗
uine maieſtatis offendat.vel ibi
olentes ĩpediat. ꝑinde Bernardꝰ?
ait. Omnino diuine ceſitudinis pditoꝛeʒ

*ℳ

ſe eſſe nouerit quicũq; eſt ille.qui vitia q̃
libet in hanc domũ conat᷑ inducere.⁊ tẽ⸗
plum dei ſpeluncã vult facere demonioꝝ
Db eam rem ſaluatoꝛ noſter vendẽtes ꝰ
ementes de tẽplo eijciens.⁊ menſas nu⸗
mularũ ſubuertens dixit· Domꝰ mea do
mus oĩionis vocabit᷑. Vos auteʒ feciſtis
eam ſpeluncam latronũ. Domꝰ mea in⸗
quit.qꝛ oĩs eccleſia omne templum do
mus dei eſt· Domꝰ mea inquit.vt ſe deũ

oc dñm elſe inſinuaret. Dommea inqt⸗
vt intelligerem? eum nõ ſolum poſſeſſoꝛẽ
ſed factoꝛem eſſe diuine domꝰ.nemo eni

poõt eccleſiam edificare · niſi a deo morus
ꝓpterea ſcriptũ eſt.templũ dei ſanctumẽę o. ”
Komentũ decimũnonũ ¶ Ambꝛoſiꝰ

dei ſtructura eſt dei edificatio eſt. Et ſub
dit.domꝰ oꝛionis vocabit᷑.qꝛ in tẽplo dei

nõ niſio?ones.obſecratões.⁊ diuina de⸗

bent adminiſtrari ſacramenta. hinc pꝛe⸗
ceptoꝛ nr ait in oꝛatoꝛio nemo aliqͥd agat
niſi ad qð factuʒ eſt.vn ⁊ nomen accepit.
Quippe oꝛatoꝛium ab oꝛone dictũ eſt. et
pꝓpter oꝛonem faciendaʒ erectũ eſt.quare
nihu eſt ibi aliud agendum qᷓ; oꝛandum
Cauete igit᷑ fratres alias ibi facere ↄ fa⸗
bulationes.cauete non dico tm̃ oꝑari.ſed
nec etiam ibi aliquid cogitare.qð iniuſtũ
qð turpe:qð inhoneſtum.⁊ vanũ ſit. Ca
uete ibi nõ ſolum coꝛpoꝛe.ſed nec mente
vagari. ¶ Eccleſia enĩ eſt domus dei . ec
cleſia eſt poꝛta celi. eccleſia eſt domꝰ ſa⸗
lutis. In eccleſia eſt illa ſcala JYacob. cu/⸗/
ius ſũmitas celos tangebat.ꝑ quã deſcen
dentes ⁊ aſcendentes angelos vidit. Ibi
oculus dñi cunctos nr̃os intuet᷑.⁊ diſcer
nit actꝰ. IJbi thꝛonus ſue maieſtatis. Ibi

cum nos ſumꝰ oꝛatoꝛes.choꝛi angeloꝝ aſ

ſunt laudatoꝛes. Ibi peccatoꝛes recõcili
ant᷑. Juſti ſanctificant᷑.celeſtia tractant᷑
ſacramenta · diuina explent᷑ myſtena.⁊ ce
leſtes effundunt᷑ bnñdictões Jdcirco Sa
lomon hoc pacto ꝓ edificato templo oꝛa
uit. Bnudic dñe domũ iſtam.quam edifi⸗
caui noĩ tuo.veniẽtiũ in loco iſto.Exau/
dipces in excelſo ſolio gloꝛie tue.Oñe ſi
ↄuerſus fuerit populꝰtuus.⁊ oꝛauerit ad
ſanctuarium tuũ.Tu exaudies eos.⁊ di
mitte peccata eoꝝ.O qᷓ; igi᷑ metuendus
oqᷓ; venerandꝰ.o quanta cũ deuotiõe fre
quentandus eſt locꝰ eccłie. hinc cõmen⸗
dat᷑ Chobias ꝙ frequent᷑.s.ibat ad tem
plum oꝛans deũ.hinc angelus apꝑto car⸗
cere in q̊ erant apłi.dixit eis. Ite ⁊ loͥmi
ni in tẽplo vᷣba vite.hinc laudat᷑ Eunucꝰ
candacl regine ethiopũ. qui de ethiopia
veniebat ad hieruſalẽ ad viſitandum tẽ⸗

plum. hoc nos ocuit. Chꝛiſtus faciẽdũ

qui nunc ꝑ oblationem quadragenariò.

mnunc ꝑ diſputationem cũ doctoꝛbꝰ. nũc

oꝛando.nunc docendo:nũc pᷣdicãdo. nũ
ᷓ deſtitit ⁊ viſitare ⁊ honoꝛare templum

(Tettus decimuſnon? (Auguſtin⸗

Salmis = hymnis cũ oꝛatj deũ.
poc verſet᷑ in coꝛde quod ꝓfert᷑ in
oꝛe;

AIm pſalmis hvymnis.⁊ quibuſ⸗
cũq; alijs obſecrationibꝰdeũ oꝛa
Eus.nõ de labijs tm̃ pcedat oꝛan
tio.ſed toto ſimꝰ aĩo intẽti ad ea que oꝛe
ꝓferimꝰ ne qð abſit.de nobis ſaluatoꝛ di

cat.qð contra ludeos pꝛoclamauit dicẽs
Hic populus labijs me honoꝛat· coꝛ autẽ
eoꝝ eſt longe a ine. ꝑinde gloꝛioſiſſimus

pꝛeceptoꝛ noſter Nugꝰ. in libꝛo de oone
Dnica ita nos admonet. Quando ſtamꝰ

qd oꝛationẽ fratres dilectiſſimi vigilare ⁊

incũ bere ad pꝛeces tota mente debemus.

Cogitatio oĩs carnalis ⁊ ſecularis abſce
dat.nec quicq; tunc animꝰ. q; id ſolũ co

gitet.qð pꝛecatur. Ideo ⁊ ſacerdos ĩ pꝛe

fationis exoꝛdio ꝑat fratrum mentes di

cendo. Surſum coꝛda.vt duʒ reſpondet
plebs. Habemꝰad dũniad mõeat᷑. nihil
ſe aliud qᷓ; deũ cogitare debere.hoc hoꝛ/⸗

tatur apłs.cum ait. Pſallam ſpuitu.pſal

lam ⁊ mente. Hoc Berñ.ſuper cantica ꝑ
ſuadet dicens. pure pſallere debetis. nil

aliud dum pſallitis cogitando. qbuſdã
interpoſitis rõemjadiecit.qm̃ ſpũſſanctus
illa hoꝛa gratũ nõ recipit quicquid aliud

qᷓ; quod debes.neglecto eo qð debes ob

tuleris. hoc dñs in euangelio pᷣcepit cuʒ
dirxit. Cum oꝛauer intra cubiculum tuũ

⁊ clauſo hoſtio oꝛa pꝛem tuũ.qd enĩ cubi
culum niſi arcanũ mẽtis inteiligere volu
it.Cubiculum g& tuũ.ſecretum interioꝛuʒ

tuoꝝ eſt. Cubiculum tuum ↄſcia tua eſt.

Cubiculum tuũ aia tua eſt.Cũ igit᷑ oꝛa⸗

ueris intra in eaz. H̊ eſt intellectu ⁊ mente
pꝛiꝰ ꝑcipias q oꝛare intendis.hinc bea
tus Ambꝛoſiꝰ de ſacramentis ad neophi

tos ait. Intra in receſſum pectoꝛis tui.et

totꝰ ingredere.nõ te ꝑfunctoꝛie videas.

ſed diligenter ꝓſpicias.vt ille cui placere
deſideias.vidiat ꝙ ex toto coꝛde oꝛas.vt

te ex coꝛde oꝛantẽ dignet᷑ audire. Et ſub
dit redẽptoꝛ nr̃. Et clauſo hoſtio oꝛa pa⸗n
trẽ tuum.qð eſt eni hoc hoſtium.qð clau

dere debemꝰ. Nempe ẽ ⁊ hoſtiũ ↄſcĩie. de

pſe in ſna Apocalipſi t Johem dirt

— —

en

iaen d
pfenn

(Anbos

gabbi⸗
eig

Rpadncan
Ges geor
nelolngtor
unautdici;
rat c du
rolſimus
dode ione
uundoſtam
mngler
uedchenus,
ne d
1,Gidſc
1odosine
mmmSN,
teg
nſpuing
padorag
n Neans⸗ l
o. 10uldi
ĩiſinas
hud lud
dehes ch
opeeht ch
bud
zieic
riugertt
nmten
nn
Li
u: nehte
a hirbu
Pudrcphl
onstucl
nehs⸗
leaigen⸗
S
u Hi
ℳo goh
un ctn
e

Jo. xXxXxIIII

Ego ſto ad hoſtiũ ⁊ pulſ o. 7eſt hoſtium

oꝛis.iurta pᷣces Dauid dicẽtis. Pone cu
ſtodiam oꝛi meo. vt nõ delinquat lingua

mea · Atrũq; claudere debemꝰ.pꝛimũ q̊
dam ne dyaboli obꝛepant tẽptatiões.vñ

Augꝰ. ad pᷣfata verba adiecit. Clauda’ß
3 qduerſariũ pectꝰ.⁊ ſoli deo pateat. nec
ad ſe hoſtẽ dei tꝑe oꝛationis adire patiak
Obꝛepit enĩ frequent᷑ penetrat.⁊ fal
lẽs ſubtiliter pꝛeces noſtras a deo abuo-
cat.vt aliud habeamꝰ in coꝛde. aliud in
voce · qũ intentiõe ſincera dũm debeat nõ
vocis ſonꝰ.ſʒ animꝰ ⁊ ſenſus oꝛare.Que
qdutẽ ſegnitia ẽ. alienati ⁊ capi ineptis co
gitationibꝰ? pphanis cum dñm depꝛe2⸗
caris.q̃d aliud eſt q magis debeas cogi
tare.q; id qð cũ deo loqueris.ũo te au
diri a deo poſtulas.cũ teipſe nõ audeas
BZis eſſe dñm memoꝛẽ tui.qũ tuipſe me/⸗
moꝛ nõ es.¶ Rurſum hoſtiũ oꝛis clau⸗
dere debemꝰ.Cunc aũt ipſum claudimꝰ.
ſiſqñ oꝛamꝰ.nõ ſermone clamamꝰ.nec no
ſtram ob mũdi gloꝛiã diffundimꝰ oꝛatio
nẽ nec nos iactamꝰ in populis.⁊ ideo in
ſecreto cõſcientie nre ſecuri oꝛemꝰ.vt nos
in ſecreto poſſit audire qui oĩa videt atq;
audit vniuerſa. ¶ Et, qñ oꝛare ⁊ pſallere
in eccleſia ꝓ celebꝛandis hoꝛis opoꝛtʒ. eo
vtendũ eſt moderamine · vt ſic populo et
eccleſie ſatiffiat.q̃tenꝰmens imoꝛtali deo
nullatenꝰdiſpliceat.attendẽs ſemꝑ ad id

qð diuus Berñ. ait·ꝙ ille alte cãtat. qui

humilit᷑ cantat.plus enĩ attẽdit dei maie
ſtas ad deuotionẽ ⁊ puritateʒ coꝛdis.qᷓ;
aqd modulationẽ vocis.ꝓpterea in ſuarũ
feſſionũ libꝛo Auguſtinum dixiſſe legi⸗

mus. Cuz accidit.vt me ampliꝰ cantꝰ qᷓ;

res que cantat᷑ moueat.penalit᷑ me pec⸗

care ↄfiteoꝛ.⁊ tũc mallem nõ audire can/

tantẽ perinde a qdam ſapiente ſcriptum
eſt.Hõ voxſed votũ. non fidiũ ſonantiũ
muſica ſed coꝛ nõ clamoꝛ.ſed amoꝛ cãtat
in aure dei. Hinc Athanaſiꝰ alexandninꝰ
eps at tã modico flexu vocis iuſſit pſal/

mos decantari. vt lectoꝛ pꝛonũciti ſiłioꝛ

eſſet qꝙ; canẽti ꝓpterea beatus Ceſariꝰ vo
ceʒ extollentes deteſtãdo inquit ſe vidiſſe
demonem impleuiſſe ſacculũ tumultuo
ſis vocibꝰ ſublime in choꝛo canentiũ
¶ Quas ob res vt deo grate noſtre ſint oꝛso
nes. bꝛeui cõplectar ſermõe.que opꝰ ſunt
oꝛatoꝛibꝰ. Itaq; impꝛimis rerũ terrenaꝝ

relinquat᷑ ſollicitudo.ſubinde ceteroꝝ ne
gocioꝝ fiamꝰ ĩmemoꝛes.Detractiões.it-
vaniloquia.⁊ oẽs ſcurrilitates de noſttis
mentibꝰ amputemꝰ. Hihil deniq; triſti⸗
cie.uihil ꝑturbatiõis:nihil elatiõis.nihil
concupiſcentie.nihil deniq; liuoꝛis in no

ſtro reſideat aĩo:ſed ſit mẽs deuota.ſit hu

milis.ſit iuſta.ſit caſta.ſit caritate ſucen

ſa.ſit ita deo intẽta vt petitiõis ac ſui vi⸗

deat᷑ oblita: petitiões ipſe honeſte. eque

ue ſint ⁊ ſalutifere.His quippe oĩbꝰ bea
te Monice pᷣdicta ſũopere cõmẽdat᷑ oꝛo.
vñ Auguſtinꝰ ad ſoꝛoꝛẽ ſuam ſanctimo-

nialeʒ virginẽ de ea ſcribit. ꝙ ſua iu oꝛ o2-

ne ſepenumero tanta ſpũſſancti replea?
ebꝛietate.ꝙ in ea vere tota die dũ eſſet rex

in accubitu coꝛdis ſui ſic qͥeſceret.vt neq;

vox neq; ſenſus in ea ꝑciperet᷑. nec mirũ
inqͥt.qm pax illa que exuꝑat cẽm ſeuſnm

intm vidue coꝛpoꝛales ſepeliebat ſenſus

vt vix matrone ⁊ conuicine noſtre eẽ wũůu
gentes excitare valerent. In die autẽ ſan

cti Cipꝛiani dũ hec xpᷣi ancilla diuia me
reret᷑ accipere ſacramẽta.dũ eſſʒ in domo

oꝛans.fere a terra ꝑ cubitum eleuata fu⸗

it clamando. que qͥetiſſima eſſe conſueue

rat dicens· Uolemꝰ ad celum.volemꝰad
celũ fideles:quã cum poſtea interrogare
mus qd ſibi acciderat.nõ reſpondebat. ſʒ
tm̃ replebat᷑ gaudio. ꝙ oẽs ad feſtum per
ducebat.cantãs cu pꝛopheta. Coꝛ meũ ⁊
caro mea exultauerunt in deum viuũ. Et

dũ quadã die eadẽ ancilla xpᷣi pꝛeuẽta et

viſitata a te dñe.beneficia tua q̃ tu in car

ne humano generi clemens exhibuiſti. cõ

ſideraret.tantã compunctiõis gratiam. et

lacrimarũ copiam.toꝛculari tue crucis ex

pꝛeſſam in paſſiõe adinuenit · ꝙ veſtigia
eiꝰ per eccleſiã lacrime deſuper pauimen⸗

tũ copioſe defluentes oſtẽdebant.= qn⸗
to plus a fluẽtia hoꝛtabat᷑ deſiſtere lacii
marũ.tanto maioꝛ fluuiꝰ oꝛiebat᷑ illarum

ad quos etiã mẽtis exceſſus:ſicut in ſua⸗

rũ confeſſionũ volumine ipſe cũ gratiaꝝ

actione confitet᷑. Auguſtinꝰ ſepiſſime ra

piebat᷑:vñ ait.aliquando intromittis me
in affectũ multũ inuſitatũ introrſus. ne⸗
ſcio ad quã dulcedinem.que ſi perſiciat᷑ ĩ
me.neſcio quid ent.Scio tn ꝙ iſta vita ũ

erit.Sed dices. quis tot oꝛationis circũ
ſtantias adimplere. quis ad tantã purita
tem deuenire. vt ita rapiat᷑ valebit. ¶ Di d

eimus vt humilies coꝛ tuũ.ſi vis vt oꝛan⸗

tio tua nubes penetretq;.celos aſcendat
Vis exaltari.nõ æſinas humiliari. et qꝛ
omne datum optimum et omne donum
perfectum a veo eſt. petas ab eo humili⸗
ter. qin dat omnibus libenter petas in q;
vt te in oꝛando purum in contemplãdo

humilem faciat.⁊ ad ſupernos eleuet exy

ceſſus.¶ Dilce a pꝛeceptoꝛe noſtro Ru/
guſtino.qui multifariaʒ multiſq; modis
obnixe dei pꝛecabatur maieſtatem.vt ad
puiuſmodi effectus intromitti mererermur
Et impꝛimis qualiter in libꝛo de conrem
platione ſaluatoꝛis oꝛet.qaudiamus.Tu
es inquit domine vita mea qua viuo. tu
es ſpes mea.cui inhereo gloꝛia. quã adi⸗
piſci deſidero.Tu mihi coꝛ tene· mentem
rege.intellectum dirige:amoꝛẽ erige.ani/⸗
mũ ſuſpende.⁊ in ſuperna os fluentaſſiti
entis te ſpirtus trabe.Lare queſo tumul
tus carnalium conticeſcãt.phantaſieter⸗
rarum. æ qquarumaeris. ⁊ poli/¶ Lace
ant ſomnia. et imaginane reuelationes.
omnis lingua. omne ſignum. ⁊ quicquid
