mulierẽ ad concupiſcẽdũ eã.iam mecha⸗
tus ẽ eãᷓ in coꝛde ſuo. Gꝛauis pugna mo
leſtaq; cã.nondũ eni ipſum flagitiũ paria
cõmiſerũt membꝛa.⁊ ſolo intuitu adulte
ra iam iudicata ẽ aia.necdũ pene crimis
inſtituta eſt cã.⁊ a coꝛdiũ inſpectoꝛe reci

tata eſt iuſta ſnia. Vide g̊ magnũ pericu

lum xpᷣi miles.ſed fac qð te tuꝰ docuit cã

piductoꝛ. Si inqͥt oculus tuꝰ ſcandaliʒzat

te.erue eũ ⁊ pijce abſte.abſcinde a coꝛde
tuo ipſam ſuggeſtiõis intentiont᷑.⁊ abſtu

liſti mẽbꝝ te ſcanpalizans integritate coꝛ
poꝛis ꝑmanente.¶ Silr ⁊ aunibꝰ ille ne

phandꝰ inimicꝰ ꝑ male ſuauem ⁊ turpiſſi
mã cantilenã turpem infundit auditũ.ꝑ
linguã vibꝛatas ⁊ odioſas iras iĩmittit in
coꝛda. Abſcinde hos ſenſus ſuggerentis

iimici.lingua excitat᷑ ad infläãmandas li⸗

tesad inimicitias exercendas. ad blaſſe
mias ac turpiloqͥa.conuerte h̊ oꝛganũ ad
artificem ſuũ.vt labia tua xpᷣs aꝑiat.⁊ os
annũciet laudes eiꝰ.¶ llicitis odoꝛami
nibꝰ captat olofactũ.manꝰarmat ad frau

des.⁊ quariciã.coꝛde cõceptã radicẽ oĩm

maloꝝ altiꝰ inflãmat intrinſecꝰ.vt effectꝰ
qͥs auarus velit eſſe ſuũ pꝛopꝛiũ qͥcqͥd tei⸗
tigerit alienumHG̊ mõ hec mẽbꝛa ſunt abi
ſcindendavt abſcindas malã cõcupiſcen
tiã coꝛdis ⁊ radices amputes auaricie et
rapacitatis. ¶ Sic ↄuertes vſus mẽbꝛo
rũ in artes bonoꝝ operũ. Ecce cuſtodien

de pudicitie que oĩm religioſoꝝ maximũ
ẽ oꝛnamentũ.quoad fieni potuit remedia

cõſcripſimꝰ.diuine.ſ.gratie iuocationem
ſctẽ crucis ſignaculũ.celeſtiũ mentiũ cu⸗
ſtodiam.ſcõꝝ interceſſionẽ:conatũ ꝓpꝛiũ
plurimoꝝ ſalutiferã meditationẽ. purã et
nudã cõfeſſionẽ. diſtractionẽ ſiue mentis
exceſſum.opoꝛtunitatis ⁊ cõmoditatis fu

g. exercititũ.carnis domitionẽ. deniq;
ſenſus cuſtodiq annotqtes.quibꝰ ſipᷣmu

niti erimꝰ.nõ dubito tã ſingulare munin
tegrũ illeſũq; ſeruabimꝰ cuſtodiemꝰ.
Ad qð faciendũ.vt ſimꝰ ꝓpenſioꝛes.ſum
mꝰ pudicitie defenſoꝛ Augꝰ. quinta clau
ſtri abuſiõe.pupicitie dignitatem ſpẽmq;
his vᷣbis deſcribit.pudicitia inqͥt caſtita⸗
tẽ hʒ.lites deuitat.iras mitigat.libidineʒ
occupat.cupiditatẽ temꝑat.laſciuiã caſti
gat.ebꝛietatẽ cauet:verba nõ multiplicat.

gule cõcupiſcentias purgat.furtum oĩino

dãnatQuid plura oĩa vitia reſtringit.et
oẽs vittutes.⁊ qͥcqͥd coꝛã deo ⁊ bonis ho

minibꝰ laudabile ẽ nutrit. impudica nõ/⸗

qꝙ; vita nec laudẽ ab hoĩbus in pñti ſecua⸗

lo.nec remũerationẽa deo expectat in fu

turo. Pudica vᷣo vita famaʒ bonãꝗ int᷑ ho

mines poſteris memoꝛiã ama bilẽ relinqͥt

bonis ſꝑ moꝛibꝰ delectat᷑ ⁊ cõſentit.⁊ aſa
ſiduis ſcenpturaꝝ meditationibꝰ⸗ eloqᷣis
aim figit.bonoꝝ pᷣcedentiũ exẽpla cuſto⸗
dit.⁊ inſepabilia ꝑfectis ↄtubernia nectit

duobeg modis cõſtat vere pudicitie exer
citatio.i.coꝛꝑis habitu ⁊ ſuꝑficie ⁊ aĩ afa⸗

fectu interno.ꝑ exterioꝛẽ iuxta Apłm co

rꝗ hoĩbus exempla.ꝑ interioꝛẽ coꝛã deo

ꝓuidemus bona oꝑa. ¶ Pudicitia nãq;
coꝛpoꝛis eſt alienas res non appetere.aĩ

ipudicitiã deuitare.añ hoꝛã congruã nõ

guſtare velle.niſum nõ excitare.verba va

na ⁊ falſa non loqͥ. habitum ꝑ oĩa oꝛdina
tũ ꝓpoſitoq; cõuenientẽ.tã capilloꝝ qᷓ; ve

ſtiũ ſicut decet hꝛe.Cũ indignis ↄtuber⸗
nia nõ inire.ſuꝑcilicioſo intuitu nemineʒ
aſpicere. Nagari oculos nõ ꝑmittere.põ

patico ⁊ illecebꝛ oſo ingreſſu nõ incedere

nu llo inferioꝛ inceptu bono oꝑe appare⸗

re.nulli ↄtumeliq aut roboꝛẽ incutere ne
minẽ blaſfemare.ſenes nõ irridere. mino

ri nõ ↄtrouerſari.de his q̃ ignoꝛas nõ cõ
tractare.⁊ ea q̃ ſcis nõ oĩa pꝛoferre. Hec
enĩ ꝓxis amabilẽ hoiem reddũt. deo acu
ceptabilẽ faciunt. MPudicitia autem ai eſt
plꝰ ꝓpter dei oculos. qᷓ; hoim bona opa
facere.appetionẽ turpiũ cogitationũ cõ⸗
peſcere.oẽs melioꝛes ſe exiſtiare eſſe:nemi
ni inuidere.de ſemetipſo nihil confidere.
Dei auxilio res oẽs ſꝑ cõmittere.ante dei
oculos ſemetipᷣm cõſtituere.heretica pꝛa⸗
uitate ſenſũ no maculare.catholic ꝑ oĩa
ↄſentire.deo ſoli adherere.caſtitatem erer
ne mentis deo xpᷣo offerre.Oĩa cepta bo
na oꝑa moꝛtis tm̃ termino fimre. piten
5

tribulatiões cũ foꝛtitudine aĩ negligere⁊
euipendere. In terra pꝛet᷑ pximos nihil
amare cuũcti amoꝛis in celo theſaurũ ↄſti
tuere.⁊ p oĩ bono actu mercedẽ a deo in
celeſtibꝰ ſperare.pudicitia oꝛnamẽtũ no⸗
biliũ ẽ exaltatio humiliũ.nobilitas igno
bpiliũ.pulchꝛitudo debiliũ ꝓſꝑitas labo⸗
rãtin.ſolamẽ iuſtoꝝ. augmentũ oĩs pul⸗
chꝛitudinis. decus religionis. deſtructio
crimiuũ.multiplicatio meritoꝝ.creator
dei oim amicc.

G ext? triceſimuſoctauꝰ. Auguſtinus

ſi hanc de q̊ loòr oculi petulã
tãᷓ in aliqͥ vim aduerterit.ſtatim
gdmonete ne cepta ꝓgrediant᷑ſʒ
de ꝓximõ coꝛrigunt᷑. Si autẽ pꝰ admoni
tionẽ iteꝝ vel alio qͥcũq; die id ipſum eũ
facere videritis.iã velut vulneratũ ſanan
dũ ꝓdatquicũq; H̊ potuerit iuenire.pus
tñ alteri vel tertio demonſtrãdũ.vt duoꝝ
vel triũ poſſit oꝛe ↄuinci · ⁊ cõpetẽti ſeueri
tate coerceri.

Komentũ triceſimũoctauũ ¶ Ambꝛoſiꝰ

f p Etulantiò quidẽ ꝓ temeritate ⁊ ĩ
ꝓbitate modernus vſus ſuſcipit⸗
oolim autẽ ꝓ acerba exactiõe pecu
niarũ a crebꝛo peteda dicta ſumebat᷑. Aa
gis autẽ ocuł aſcripta vtrãq; cõplectit᷑ ſi⸗
gnificationeʒ.Qui eni ipudicos hʒ ocu⸗
los ipꝛobꝰ eſt ⁊ tem erariꝰ petitoꝛ.qm̃ illi
cite rei non verb.ſʒ pudendis ẽ flagitatoꝛ
aſpectibꝰ. Et qm̃ ꝑuũ in pncipio malum
ita ſerpit.vt in fine ad ꝑnicieʒ labat᷑.iubet
optiĩe vt cũ eã oculi petulantiã in noſtrũ
aliq̊ͥ aduterimꝰ.ſtati admoneamꝰne ma⸗
la ꝑ ipſam cepta ꝓgrediant᷑.ſed de pximo

coꝛrigant᷑. Sicut enim coꝛpoꝛis.ita ⁊ aa

egritudines difficiliꝰ ſanant᷑.ſi ſero medi
cina paret᷑.⁊ nonnũqᷓ; ob remedij tardita
tẽ de oĩ eſt deſperandũ ſalute.itaq; monẽ
di ſunt ⁊ coꝛripiẽtes peccantes.¶ Sʒ in
coꝛrectiõe ipſa debitꝰ ẽ modus ſeruãdus
MPꝛimũ qͥdem pᷣceptoꝛ iubet.tum qm̃ ſi ſe
ueritas diſcipline doꝛmiat dep̃ſſa ſeuit ĩ⸗
punita neqͥtiatum qꝛ qð emendare negli
geris.cũ videas emendãũdũ adũſus cari⸗
tatẽ facistũ ne iubent dei trãſgreſſoꝛ fi⸗
as pᷣcepti:⁊ a te cui nõ reſiſtis appꝛobari

videat᷑ erroꝛ. Ob eas cãs in libꝛo de coꝛ⸗
rectiõe ⁊ gr̃a ondit à pacto.Sicut nonẽ
ab oꝛone ceſſandũ ꝓ eis qͥ̊s coꝛrigi volu⸗
mus.etiã ſi nullo hoĩim oꝛante ꝓ Petro

dñũs reſperxit eũ:⁊ fecit eum flere ſuũ pctm̃

ita non eſt negligẽda coꝛreptio.q;uis deꝰ

etiam nõ coꝛrectos faciat eſſe coꝛrectos
Cic eni coꝛrectiõe ꝓficit hõ cum miſeret᷑
atq; adiuuat qͥ fecit.q̊s voluerit etiã ſine

coꝛreptione ꝓficere. Idcirco q;tũ ad nos
ꝑtinet.q̊ pᷣdeſtinatos a nõ pᷣdeſtinat dii
cernere nõ valemꝰ.⁊ ob h̊ oẽs ſaluos fieri
velle debemꝰ. oibꝰ ne pereãt.vel ne alios
ꝑdant adhibẽda eſt a nob medicialit᷑ ſe⸗
uera coꝛrectio.dei ẽ aũt illis eã facere vti
lem.q̊s ipſe pᷣſciuit.⁊ pᷣdeſtiauit ↄfoꝛmes
fieri imagini filij ſui. Si eni aliqũ timo⸗
re nõ coꝛripimꝰ. ne aliqͥs inde pereat.cur

⁊ nõ timoꝛe coꝛripimꝰ ne aliqͥs inde plus

pereat.HNeq; dilectõis viſcera maioꝛa ge

q̃etos.ↄſolamĩ puſillanimes.ſuſcipite in

firmos.patientes eſtote ad oẽs.videte ne

qͥs malũ ꝓ malo reddat. vbi intelligẽdũ ẽ
tunc potiꝰ malũ ꝓ malo reddiuſi coꝛripiẽ⸗
dus nõ coꝛripit᷑.ſed pᷣua diſſiłlatõe negli⸗
git᷑. Heq; mag nos cõpatimur ꝓxio nr̃o
qꝙ; pientiſſimmgr nr.qui ſuo in euãgelio
iubet frẽm in nos peccantẽ ꝓ eꝰ nanciſcẽ
da ſalute coꝛripiamꝰ. Ecce oĩs ſalutis au
ctoꝛ xpᷣs.doctoꝛ gentiũ Paułꝰ.⁊ oĩm pa
rens doctoꝝ Augꝰ.coꝛrectionẽ tãq; ſalu
berrimũ aiaꝝ medicamentũ iubẽt. Non
igit᷑ eoꝝ contẽnamꝰ iuſſa.qm ita peccat q̃

vigdet frẽm ſuũ peccare ⁊ tacet · ſicut qͥ pe⸗

nitẽti non indulget.Hinc ꝑpulchꝛe Leo
Pon. Max.ait.faciẽtis pꝛoculdubio cul
pꝗ bʒ.q̃ͥ qð põt coꝛrigere. negligit emẽda
re.⁊ libat dño ꝓſpera. qͥ abafflctis pellit
adũuſa.⁊ negligere.cũ poſſit: ꝑturbare per
uſos.nihil alið ẽ qᷓ; fouere: nec caret ſeru
pulo ↄſenſiõis occulte.qͥ manifeſto faci⸗
noꝛi deſinit obuiare. Et pꝛimꝰ innocẽtie
gradꝰ ẽ.odiſſe nefanda.Latũ pandit de
inquentibꝰ aditũ.qͥ iũgit cũ pꝛauitate cõ
ſenſu. Et nihil ꝓdeſt alicui nõ puniri ꝓp⸗
pꝛio.qͥ puniẽdꝰ ẽ de alieno pctò.iã Quis
ialienis coꝛripiẽdis culpis ſit tenẽdꝰ mo
dus dicamꝰ
ripiẽdoꝝ delictoꝝ còꝑtũ habeamꝰ. AUna
cu adhibet᷑ pena caſtigãdi gra.vt is qͥ de
liq̃t attẽtioꝛ fiat atq; coꝛrectioꝛ.Altera cũ

.¶ Eteni cũ tres eſſe cãs coꝛ

sinbteden
Senp
eongnb
aunteg pen
cus
Acſecnag,
otböan iet
Wber güͤſte
ninn
in
siileeſ
dei⸗ nane i
ob nedtcili
llis ifceen
ℳimnt/tone
Ailginn
zsmde paten
ealis yis
non nong
det Lorhten
nints. ohen
eois. mMen
. ainelgii
oremiconpin
dilnie hl/
nem olfd
ir WRü

Srdsſinaad
Pukrene

mani ni r
ocfun
rntiari
mdte
zbsfunr
v⸗ n in
r n

grien

Jo. LxvVI

dignitas auctoꝛitaſq; eius n quem pec/
catur tuenda eſt ne pꝛetermiſſa aiaduer/
ſio eiꝰ pariat cõtemptũ. TPoſtrema vt ce

teri metu pene terreãtur.Ob earum du⸗
as pꝛimas ſi iminere cernatur periculum
mor qui peccauerit puniendus eſt. NHinc
pꝛeceptoꝛ ait.ſtatim admonete. Et in h⸗
bꝛo quem cõtra donatiſtas de baptiſmo
edidit ait. Cuiuſeũq; hominis pꝛauitas
quanto periculoſioꝛ eſt ? toꝛtuoſioꝛ.tan⸗
to inſtantius ⁊ operioſius eſt coꝛrigẽda.
Coꝛripiendum autem eſſe peccatoꝛẽ im
pꝛimis inter te ⁊ ipſum ſolũ auctoꝛ ſum⸗
me pietatis xpᷣs mandauit. ita ꝙ pꝛia ad
mõitio ſi cõmiſſi ſecreti ſit.ſecreta ſit ⁊ le⸗
nis. Juxta aptm MPaulum dicentẽ. Si
pꝛeoccupatus fuerit homo in aliquo de

licto.vos qui ſpirituales eſtis. inſtruite

huiuſmodi in ſpiritu lenitatꝭ.qui ſi te au⸗
dierit.ſicut veritas ipſa adiecit.lucratus

eris fratrẽ tnũ. ſi autem te nõ audierit.in

ſua ſcilʒ pergens malicia.adhibe tibi du⸗

os vel tres. vt in oꝛe duoꝝ vel triũ ſtet oẽ
ſcilʒ ſue conuictionis verbum. Quod ſi

non exaudierit eos.dic eccleſie. Si autez
eccleſiam non audierit.ſit tibi ſicut eth ny

cus ⁊ publcianus. Hempe qui ſecrete,d
monitus coꝛrigi de peccato negligit.pu⸗
blice arguendus eſt. vt vulnus quod oc⸗
culte ſanari neſcit.manifeſte debeat cura

ri. ¶ Manifeſta peccata nõ ſi unt oeculta
coꝛrectione purgandai palã enim ſunt ar

guendi qui palam nocent.vt dum illa aꝑ
ta obiurgatiõe ſanantur. qui eos imitan

do deliquerant coꝛrigant᷑. Dum vnꝰ coꝛ⸗

vt pꝛo multoꝝ ſalutatione vnus condẽne
tur.qᷓ; vt Iſidoꝛus ait.per vniꝰ licentiam
multiplicent᷑ iniqui.Recte igitur Oꝛige⸗
nes illos obiurgat ſacerdotes.qui vt vni
parcant.vniuerſe eccleſie moliunt᷑ interi⸗

tum. Que eſt iſta bonitas.iſta miſericoꝛ⸗
dia.vni parcere ⁊ omnes in diſcrimineand
ducere. polluitur enim ex vno pᷣeccatoꝛe
populꝰ.ſicut ex vno oue moꝛbida vniun/
ſus grex inficitur. Ecce q; dignũ in cooiCũłũms l
C¶¶ Cerxtꝰ triceſimuſnonꝰ ¶ Auguſtinus

gendis emendandiſq; delictis tenenduʒ
modum diuina nos docuit ſapientia. a
qua ⁊ euidenter conſitat Auguſtinus im⸗

butus eiuſdem faciende coꝛrectionis ca⸗

nonẽ hunc ſeruandum conſcripſit· Itaq;

nõ vnifoꝛmit᷑ coꝛripiendi ſunt delinquen

tes.nec ſemꝑ ᷣm menſuram delictoꝝ in⸗
crepationes opoꝛtet inferri. ſed diligeter
eoꝝ qui dereliquerunt vires conditiões
aotq; pꝛopoſitum.tempꝰetiam ⁊ locũ coꝛ⸗
rectioni cõmodum inſpicere.ne foꝛte vo
lens rupta ſarare.maioꝛem operetur di⸗
ruptionem. ⁊ cupiẽs erigere collapſa.vt
Criſoſtomus inquit caſum inferat gra⸗

enim cibis reficitur. alter per abſtinentie

doꝛus docuit.nõ vna cauſa ſalutis eſt.al=

beneficia tenuatur. hic lauacra mollia.ilo
le ferrum querit ad vulnera.⁊ ſic varium
poſcit medicamen diuerſa qualitas paſ⸗

ſionum. ita ⁊ feroces diſcretione pꝛemen

di fnntmanſueti ciuiliter admonendi.do

loſi caute. ſimplices ſub lenitate tractdi

⁊ ideo vbiq; neceſſaria pꝛobatur eſſe pꝛu
dentia.que rebommbus adhibere videk
accõmoda. In omni tñ coꝛreptione odio
habeant᷑ peccata.nõ homines. Wꝛoinde
ad Conſtantium de vnico baptumo Ziu
guſtin? ſcribens ait. Coꝛrigo in te qð tuũ
eſt agnoſco qð chꝛiſti eſt. hoc enim iuſtuz
eſt.vt cũ mala hominũ repꝛobamus.que
cuq; in illis bona dei reperimꝰ appꝛobe-
mus.hoc inquam iuſtũ quod in ſacnilego
etiam non violem qð verum inuenio ſa⸗
cramentum ne ſic emendem ſacnilegũ. vt
in eo perpetrem ſacrilegiũ.Attendainus
igit᷑ impꝛimis in coꝛrigẽdis peccatis ad
cõe ⁊ publicum bonũ.ſubinde ad pꝛoxio
mi delinquentis ſalutem. penſemus pec
cati grauitatem. cõſideremus ꝑſone qua
litatem conditionem. tempoꝛis ac locia
opoꝛtunitatem. modumq;ʒ inferendoꝛuz
verboꝛum.aut etiam ſi opꝰ fuerit verbero
rum ſeruemus. Omnis liuoꝛ.oĩs ira pec
cati.omne odium. oĩs in coꝛrectiõe pim
pa.⁊ elatio abijciat᷑. Timeat᷑ deus.game
iuſticia.⁊ religionis cunctis humanis re
bus pꝛeferatur dignitas. MHec ſi obſerug
bimus tqᷓ; ex magno pietatis officio mi
rüimodum merebimur. pꝛoinde pᷣceptoꝛ
ſubdit. epto

Ec vos iudicetis eſſe maliuolos.

4 n I qñ hoc iudicatis.magis quippe ĩ
ze L . nocentes nõ eſtis. ſi fratres vios
Is iudi

cando coꝛrigere poteſtis.tacendo

uloꝛem. Hq; ſicut egris.vt ſane Caſſio⸗ 5

4

perire ꝑmittis. Si eni frater tus vuln? ha
beret in coꝛpoꝛe.qð velit occultari · dum
timet ſecari:nõne crudeliter a te ſilere et

miſericoꝛditer indicaret᷑. Quãto ergo euz
potiꝰ de bes manifeſtare. ne deteri
ſcat in coꝛle.

ttini dicando quidẽ maliuoli nõ ſu
i mus.:tacendo vtiq; nocentes eri
nmus. qm̃ ſicut noſtra ex taciturni
tate piclitatiõis.ita ex peccati inſinuatõe
ſumus cã ſalutis.Si enĩ crudelis eſt.qui
in fratris coꝛpoꝛe vulnꝰ celat:multo maæz⸗
gis crudelis ẽ qui peccati vulnꝰ ĩ aia fra
tris nõ indicat.⁊ reꝰ moꝛtis illius exiſtit.

quẽ tacendo perire ꝑmittit.ille quidẽ ope

re. hic vo taaturnitate venit condẽnandꝰ2

At vo ſi is crudelis cenſet᷑.qui fratn cul⸗
pam tegit. ecõtra miſericoꝛs ꝓculdubio ẽ

qui eaz detegit · Quid enĩ peunti maius

peꝛelſtari põt ꝙ; vita. Hõne cum viuere vi

uentibꝰ ſit eſſe · ſi ſic oꝑaris.vt vitam nõ ꝑ

dat tribuis eſſe. Sed ſunt q̃ poꝛtare ſibi
vident᷑ peccata cũ peccatoꝛibꝰtacẽt· Sed
ꝓfecto iſta ſibatio deteſtanda ẽ.Quocirca
vt Auguſtinus in ſermone de Jacob. ⁊

Eſau iubet.poꝛta peccatoꝛẽ non vtames
peccatum in illo.ſed vt ꝑſequar peccatũ
pꝛopter illũ: Dilige peccatoꝛẽ non inq;tũ
pctõꝛ eſt.ſed inq;tuʒ hõ eſt.qũo ſi diligis

egrũ.perſequeris febꝛẽ. Hã ſi pacem das
febꝛi nõ diligis egrum. Dic ergo qð verũ
ẽ fratri tuo.noli tacere.ne tibi eueniat qð

ſcriptuʒ eſt. AUe mihi qꝛ tacui.Quid enĩ

aliud agimꝰ.qᷓ; dicere qð ẽ noli ergo mẽ⸗
dacit᷑ loqui.ſed aꝑta veritate dic qð verũ

eſt.ſed d onec coꝛrigat᷑ poꝛtet᷑. etenim ſi⸗
cut moleſtus ẽ medicꝰ furenti frenetico.
⁊ pater in diſciplinato filio.ille ligando.

iſte cedendo.ſʒ ambo diligendo.⁊ ſi illos

negligãt ⁊ perire ꝑmittant iſta potiꝰ. ceu

cõtre donatiſtas parẽs noſter inuehit.fal
ſa manſuetudo crudelis ẽ. Si enĩ equus
2 mulus quibꝰ nõ eſt intellectꝰ moꝛſibꝰ et
calcibꝰreſiſtũt hoĩbus a quibus eoꝝ vul⸗
nera curanda cõtractant᷑. ⁊ cum int᷑ den⸗
tes ⁊ vngulas ſepe hoĩes periclitent᷑ ⁊ ali
qñ vexent᷑ non tñ eos deſerũt.donec per
doloꝛes ⁊ moleſtias medicinales reuocẽt
ad ſalutem. Quanto magis hõ ab hoĩe.⁊
frater a fratre.ne in eternũ pereat nõ ẽ de

putre

ſerendus. magna qͥppẽ illi merces ab oĩ⸗
potẽti deo debet᷑ · qui dixit · Bti miſericoꝛ
des qm̃ ipſi miſericoꝛdiã conſequent᷑· Et

gloꝛioſus apłs Jacobꝰinquit⸗Qui ↄuer

ti fecerit pctõꝛem ab erroꝛe vie ſue.ſalua⸗
bit aĩiam eius a moꝛte ⁊ operit multitudi
nem peccatoꝛum. Si tamen obiurgaãdis
æ coꝛripiendis male agentibus quis par

cit.qꝛ opoꝛtuniꝰ tempus inquirit.vel de

eiſdem ipſis metuit.ne deterioꝛes exhoc
afficiantur.vel ad bonam vitam ? piã eru

diendos impediũt alioſq; infirmos pꝛe/⸗
mant atq; auertant a fide. non vt eidem
cum dei deſcripſit ciuitatem placuit.vide

tur eſſe cupiditat occaſio.ſed caritatis cõ

ſilium. Sed nonnulli pꝛopter pꝛopꝛiam

imbecillitatem· Aliqui pꝛopter peccantiũ
obſtinationem ab hoc magne pietatis ſe

retrahunt officio · Quibus per Auguſti/⸗
num contra epiſtolam ſPermeniam dici
tur.vt miſericoꝛditer coꝛripiant quod poſ
ſunt.quod autem non poſſunt patienter
ferant.⁊ cum dilectione gemant.donec

deus deſuper em endet ⁊ coꝛrigat.aut vſ
q; ad meſſem differant eradicare ʒiʒzaniã.

⁊ paleã ventilare.vt tũ de ſalute ſua/bo⸗

ne ſpei chꝛiſtiani.inter deſperatos. quos

coꝛripere non valent ·in vnitate verſentur
guferant maluʒa ſeipſis. id eſt vt in ipſis
non inueniatur. quod eis in moꝛibꝰ dil⸗
plceat alioꝛum.ne abulis quos coꝛripe⸗

re nituntur eis dicatur. medice cura pꝛiꝰ

teipſum abijce pꝛius a tuis trabem· po⸗
ſtea a meis oculis paleaam.

Cextꝰ quadrageſimus ¶ Auguſtinus L

( Eã anteq; alijs demonſtretur
per quos conuincendus eſt.ſi ne

gauerit pꝛi pꝛepoſito debet oſtẽ⸗

te poſſit ſecretius coꝛrectus non innote⸗
ſcere ceteris. Si gutem negauerit ,tunce

mentienti adhibendi ſunt alij etiam coꝛẽ
omnibus vt poſſit nõ ab vno teſte argui.

ſed a duobus vel tribus conuinci.conui

ctus vᷣo ſecundum pꝛepoſiti:vel etiã pie-
ſbyteri ad cuius diſpenſationem pertinet
urbitrium. debet emendatoꝛià ſubire vin-
dictam.quam ſi ferre recuſauerit.etiaʒ ſi

inde non abſceſſerit.de via ſocietate pij⸗

ciat᷑.nõ enĩ hoc fit crudeliter.ſʒ miſericoꝛ

dit᷑.ne ↄtagione peſtifera płimos perdat

ſiamm onitꝰ neglexerit coꝛrigi.ne foꝛ⸗

— —

DT

nuagh
B nlen
ſegnei6
mlu
achii⸗
sen
Aurt, de
oseo
Mumhie
nſnnesne
non gadn
nante
S
Nagchen
Nreeni
Ne enns
N Rugni⸗
menun did
tqrol
nd nne
rnm de
engntann
Gicezz
bluteuw
eAos.
nevenan
zchwups
nod
Geang;
Eden ,

(ginn

denopemn
wlsct .
uet,he
ljen
oteſe hl⸗
—
en
ai ibue h⸗
uant⸗ tſ
cceuntph⸗/
nſͤnln

— — —

Komentu quadrageſimã Ambꝛoſiꝰ

Robus magiſter multifariam ni

citur ſuos diſcipulos docere ſai
entiam.⁊ medicus pꝛouidus vtꝑ
fecte ſanet. diuerſoꝛum generum confer/
re medicamenta non ceſſatſic pꝛeceptoꝛi
noſtro ſatis non fuit.ſpirituales moꝛbiſa
nãdi cõmune ⁊ euangelicum tnibuere me
dicamen. ſed iuxta religionis ⁊ tempoꝛis
exigentiam nonnulla etiam particularia
nixus eſt excogitare remedia.quatenꝰ ſan
cte religionis conſeruaretur honoꝛ.vtpo

teſi ftater a quocũq; fuerit in delicto cõ⸗

pꝛehenſus.monitꝰ neglexerit coꝛrigi·an/
teq; alijs demonſtretur.per quos cõuin/
cendus eſt. ſi negauerit. pꝛius pꝛepoſito
debeat oſtẽdi. Poſt igitur comparientis tu lancti
6 tamur oẽs in dnoqͥ aliqua ſunt labe infe
cti.ne ſue.alioꝛũue.c ſint perditionis.yxt
non mõ ſuꝑioꝝ,verumetiã equaliuʒ atq;
inferioꝝ equo aĩovelint coꝛrectiones ſu-
ſciꝑe:male acte vite vitia relinquere.a ca

malam monitionẽ.anteq;ᷓ alijs illud pan

dat.pꝛepoſito tanq; maioꝛi mõaſterio re

uelare debet. tũ ne foꝛte poſſit.id eſt ſi foꝛ
te poſſit.ita ꝙ ne pꝛo ſi accipiatur.ſecretiꝰ

coꝛrectus non innoteſcere ceteris.hoc eſt

vt ſecretius peccatum coꝛrectum ceteris
non innoteſcat. Conſeruari enim debet
ſemper quoad fieri poteſt pꝛoximi nomẽ

⁊ fama.quoniam vt ſcriptum eſt.melius
eſt bonum nomen qᷓ; diuitie multe.tum

vt pꝛeſidenti debitus erxhibeatur honoꝛ.
tum quia cum iudex ſit omnium. que in
monaſterio aguntur ſibi illa debent pꝛiꝰ
notificari. tum deniq; quoniam in adhi

bendis remedijs.doctioꝛ credendus eſt

atq; expertioꝛ.inde fit vt credatur per eũ

poſſit acilius egroto ſubuenin. Si au/⸗
tem tanq; medico et iudici ſuo. ſce/⸗

lus ſuum negauerit.tunc mentienti ad/

hibendi ſunt alij etiam coꝛam omnibus.
vt poſſit nõ ab vno teſte argui.ſed a duo
bus vel a tribus iuxta euangelicum pꝛe⸗

ceptum conuinci.⁊ merito quidem: quo
niam iuſtum eſt· vt qui monitus ſecreto

coeꝛrigi de pctõ noluerit. publice argua⸗
tur quatenus vulnus quod nequit occul
te ſanari manifeſte curetur.Omnis enim
diſciplina medendi exigit: vt quales ſint
inualitudĩes.qᷓlia vulnera.qualeſq; egro
tantium paſſiones.talia tnibuant᷑ medi/
camẽta.¶¶Quo fit vt occulta occulte:.ma
nifeſta palam. immatura linitionibus.
digeſta ferro.et alia queq; pꝛout opus

fuerit. ⁊ iuxta arbitrium medici ſint cu⸗
randa. Merito igitur manifeſta peta no

1P20

LxVI

S

ſunt occulta obiurgatione purganda.pa
lam em̃ arguendi.increpandi ⁊ ſi expedit

vᷣberandi ſunt.qͥ palã deliquerũt.aut qui

occultã ↄtempſerũt diſciplinã.vt eoꝝ ce-

teri terreant᷑ exemplo.Et quidẽ non cu/⸗
iuſcũq;.ſed pᷣpoſiti vel pꝛeſbyteri tanq; ꝓ

pꝛij medici aciudicis arbitrio emendato
ri linquẽs.debʒ ſu bire vindictã. quam ſi
ferre recuſauit.etiã ſi a monaſterio ſponte

nõ abſceſſerit.de via inquit ſocietate abij

ciat᷑.neq; vt adiecit.̊ fit crudeli᷑.ſed mi-⸗

ſericoꝛdit᷑:ne ↄtagiõe peſtifera plurimos

ꝓgat. Haq; moꝛbida facta pecꝰ. vt poeta
inqͥt totũ coꝛrũpit ouile. IJtaq; valdeme
lius eſt.vt ꝓ multoꝝ ſalute ↄdemnet᷑.et a
oſoꝛtio vnꝰ pellat᷑.qᷓ; ꝑ vniꝰ exemplũ to⸗
tũ ſanctũ ꝑiclite᷑ agnen. ¶ Quare hoꝛ⸗

ſu reſurgere.virtutibꝰincũbere.⁊ in omni
ſanctitate pꝛeceptoꝛis nr̃i ſaluberrima ob

ſeruitare mandata. Hõ Caym. nõ Judõ

qui pꝛius ſalutiferas ſũmi dei cõtempſe⸗
runt monitiones.ſubinde ob eoꝝ pecca-

ti magnitudinẽ eius negauerũt mĩam ſe
quatur.ſed MPetrũ apłoꝝ pꝛincipem. qui
peccatũ ſuũ amare fleuit ⁊ inferioꝛis.ſcʒ

Mauli non cõtempſit coꝛrectionem.quẽ
in epiſtola ad Mieroſolymitanũ ita com⸗

mendat Rugu.fidelis diſpenſatoꝛ Pau⸗

lus.veritatis non falſitatis Petrum ar/⸗
guendo. Petrus vᷣo benigna pietate ſu-

ſcepit.atq; iã rariꝰ atq; ſancti exemplum

poſteris pᷣbuit.qͥ nõ dedignent᷑ · ſicubi foꝛ

te recti tramitẽ reliqͥſſent etiã a poſterioꝛi
bus coꝛrigi· Laudabiliꝰ ẽ inquit accipe/
re coꝛrigentẽ.qᷓ; audacter coꝛrigere deui⸗

antẽ.ꝙ autẽ ſi peccauerint coꝛrigi nolunt

nihil aliud eligerũt cũ h̊ mũdo. niſi dĩẽna
ri. N qͥbꝰ pctõꝝ veniòq negat.nõ eos aliq̃ᷓ

ſanitate cuſtodiũt:ſʒ egris ſubtrahũt me

dicinã. Ham ſi putarenõ debes te amare

ſeruũ.q eũ nõ cedis.aut tũcamare diſci⸗
pulũ qn ei nõ das diſciplinã.aut tũc ama
re filiũ tuũ.vt parẽs nrᷣ inqͥt.qũ eũ nõ coꝛ

ripis.quo te amas.ſi coꝛrigi n amas.Nũ
quid aut ſeruus aut diſcipulꝰ.aut etiam

filiꝰ tibi carioꝛ ẽ.qᷓ; tuipſe tibi qᷓ; tibi ant⸗
ma tua. Si ego te plus his amas et

ctionem ad tui ſalutẽ fugis.cur emenda⸗
tionẽ ſpemis:cur vitia ſequeris. Hon au
dis pꝛophetam clamantẽ.qui diligit iniqͥ

tatem oditanimꝗ ſuam.MHõ audis ipſum

pꝛoteſtantẽ ꝙ longe eſt a peccatoꝛibus ſa
lus.Hõ audis deũ verum ⁊ inflexibilem
iudicem pꝛofitentem. ꝙ iniquos odio hʒ
Mõ audis eundẽ ad coꝛrectõeʒ equo aĩo
ferendam exhoꝛtantem.⁊ qᷓ; dulciter pat᷑⸗
no affectu dicentẽ. Quos amo coꝛrigo ⁊
caſtigo.gaudet quippe deꝰſi coꝛrectos vi
derit:quos emendat. Letat᷑ cuʒ ⁊ iuſtos
mutatos inſpexerit quos flagellat.vehev⸗

mentiꝰ exultat.terroꝛes ⁊ minas. ⁊ vbera
in peccatoꝛes ꝓſicere ad pꝛauos coꝛrigẽ

dos.qᷓ; ad reos puniendos exoptet. Igi
tur ſi quos amat coꝛrigit ⁊ caſtigat.ſi nõ
vult diſciplinã a filijs negligi.ĩmo omnẽ
filium quem recipit flagellat.⁊ ſi omnem

filium ad h̊ flagellat.vt coꝛrigat.ad H̊ coꝛ

rigit vt pater.hoc eſt vt deo dignũ erhibe
at. timcat quẽ nõ flagellat.vt fili eſſe non
oſſit. tineat quẽcoꝛrigere nõ vult dedin
oe ſeculo.ne cuʒ ſupplicio deſtinet poſt

ſeculum. Limeat qͥ adhuc in ſeculo gau-

det ⁊ letat᷑.ne in eternũ cõtriſtet᷑ ⁊ ploꝛet.
Timeat qͥ cum iuſtis in hoc ſeculo nõ do
let.ne cum pctõꝛibus in ſupplicio ꝑpenni
iaceat.¶ Ged ſi pctõꝛes inquis delicto⸗
rum ſuoꝝ verbera in hoc ſeculo patiunf᷑.

cur ⁊ ſancti viri pariter ⁊ eque cũ peccaꝰ"
toꝛibus aſfligunt᷑.niſi qꝛ ad emendato⸗
nem peccatoꝛibꝰ coꝛrectiones.iuſtis ad ꝓ

bationem iuſticie pꝛoficiunt.vt enim his

remedijs peccatoꝛes coꝛriguntur a malis

ita iuſti his augent᷑ ĩ bonis. Illos enim

emendat deus.vt coꝛrigat.hos vo pꝛoꝝꝛ

bat vt augeat.illos a culpa reuocat.hos
ſanctioꝛes ſibi reſeruat. Illic peccata coꝛ
rigunt᷑.hic merita virtutꝭ augent᷑. Hic er

go recoꝛdatio penitens.hic pure mentis
leticia gaudens. Ille indulgentiam diui

nam exoptat.hic pꝛemia pꝛemiſſa iã co⸗
gitat. Ille pium iudicẽ veniam poſtulat.
hic iuſtum remuneratoꝛẽ expectat · ille ſol
licitus vt poſſit impetrare quod poſtulat

hic ſecurus.qꝛ poteſt quod meret᷑ acepe⸗
re.nam peccatoꝛes ſalutis emendatione

eos niſi coꝛrigas nonamas.curtu coꝛre-

homine ſiue a deo peccatoꝛes caſtigẽtur
patienter caſtigatões ferant.neq; de ipſa

coꝛrectione augmentent᷑ contra gratiam

nec de gratia cõtra coꝛrectionem:. qꝛ ⁊ pec
catis iuſta pena debet᷑ ⁊ ad ipſaʒ pertinet
iuſta coꝛrectio.que medicialis adhibetur
etiam ſi ſalus egrotantis incerta · vt ſi is q
coꝛripitur ad pꝛedeſtinatoꝝ numerũ per
tinet.ſit ei coꝛrectio ſalubꝛe medicamen⸗
tumſi autem non pertinet. ſit ei coꝛrectio

penale toꝛmentũ.

extdãd rageſim uſpꝛim⸗ ¶ Auguſtinus
Ehoe quod dixi de oculo nõ fi-
E

ggengdo etiam in ceteris inuenien
. dis. pꝛohibendis.indicandis.cõ
uincendis.iudicandiſq; peccatis.diligẽ⸗
ter ⁊ fideliter obſeruentur cum dilectione
ominum ⁊ odio vitioꝝ.

¶ Eõmentũ q diageſimũpꝛimũ Embꝛoſtꝰ

AVoniam nõ ſolum defigens ocu

Aum abominabilis ẽ deo . ſed etiaʒ
aaomniũ peccatoꝛum genera ſua im
mèſa atq; puriſſima ⁊ ſimpliciſſima odit
maieſtas.ideo ea in coꝛrigẽdis emendan
diſq; alijs peccatis diligentia ⁊ ſollicitu
do ſeruanda iubetur. que in cuſtodienda
pudicitia in obiurgandis caſtigandiſq;

impudicis fuit demandata.quã tũ tanto

ſtudio.idcirco iuſſit explicite intactaʒ ſer
uari.quoniam pꝛofecto neq; feminis. ne
q; deodicatis hoĩbus maius poſſet trin
bui oꝛnamentũ · Et hoc quoꝛucũq; coꝛri
gendoꝝ peccatoꝝ officium. diligenter in
quit ⁊ fideliter obſeruet᷑ cũ dilectiõe ho⸗

minũ ⁊ odio vitioꝝ.qm̃ vt alibi ipſe inqᷣt

Sic diligendl ſunt hoĩes. vt eoꝝ nõ dili
gantur erroꝛes.Aliud eſt enim amare qð

facti ſunt:aliud odiſſe qð faciunt.¶ Sed

ſunt nõnulli.qui alioꝛum redarguũt cul⸗

dine.nõ tꝗ vt eos coꝛrigi velit.qᷓ; vt odiũ
quod in coꝛde ſeruant exercere poſſint.⁊

hoc quod nõ ẽ ſ̃ᷣm deum.⁊ magis ad vin
dictam pertinet q; ad diſciplinam· NHem

ſicut peccati alieni tractatõſicut nibilad

experiendam medici pꝛeſtantiã eflicattꝰ
debita ſanatio languoꝝ. Igitur quẽ⸗

pe nil magis pꝛobat ſpiruualem virum.
deus coꝛrigit ne inueniat malicia creſcen
te quod iudicet.odit enim ſupplicium.
ante pꝛeſtitit ne condẽnet · Siue ergo ab

ct
Il
nl
0
an
fnu⸗
co
igt
ner

le⸗
in

los

deoabiͤſ
Mms nuan
ndlcindis c
auns. digir
un Meatone

B

Ndeſgne. d.

i tn
gena ſio in
nſima ot
dis anendan
ta tſolhucin
Rodend
ſngndlg
iian,
ctentuck
6 nns e
ntSn,
tuugütal⸗
ooangiun
lt,Gnd
Grhoſnn
lohnoc Fa

ſpiceret.

Jo. LxXxvViIII

admodũ medicꝰnõ ex odio.nõ ex ira.non
ex vindicta.non ex qcũq; liuoꝛe.ſed vt ſa
net᷑ egrotꝰ vulnera incidit.ita verꝰ cotre⸗
ctoꝛ nõ inſultationẽ ſed curationẽ.nõ coõ
uitia ſed auxilia.nõ doloꝛẽ ſed amoꝛẽ.nõ
iniuriã ſed gratiam intendit delinquẽtis
Ob eam rem nunq; alieni peccati obiur
gandi ſuſcipiendum eſt negocium dici⸗

mus:niſi cum interrogationibus noſtraz
conſciam examinam? internis. Liqdo

igit᷑ nobᷣ ipᷣis coꝛã deo m̃demſi dilcctio⸗
ne nos ad coꝛrectõeʒ faciendã mouemur
Et ſi nonnũqᷓ; exigẽte culpa ſonet in vo
ce aſꝑuas.ſꝑ nihilominꝰ in mẽte maneat
lenitas obtꝑante apło qͥ in ſpũ lenitatis
mãdat velinquẽtiũ fien inſtructiões.cau
tos nos reddens ne nosipᷣ os tẽptemus
Attẽdere em̃ magnoꝑe debemꝰqͥ alios
repᷣhendimꝰ.qꝛ ipᷣi pctõꝛes⁊ fragiles ſu⸗

mus ne grauit᷑ tẽptemur.ſiq̃deʒ indignꝗ⸗

do potiꝙ ↄpatiẽdo obiurgamꝰ. hic ſal⸗

uatoꝛ ⁊ redẽptoꝛ nr xpᷣs RRetꝝ quẽ luum

inſtituerat vicariũ.labi voluit. vt ⁊ alijs
cũ laberent᷑ ↄpati ſciret memieretq; ſuam
ita fragilẽ an aduentũ ſpũſſancti extitiſſe
naturã qles in coꝛripiẽdo fratre actu con
c ꝓinde nõ durꝰ nõ aſꝑ non
impetuoſꝰ.ſed molł.lenis.⁊ qͥetꝰ eſſʒ rep⸗
bhenſoꝛ.Cũc quippe lapſi aĩo eqoꝛi coꝛre
ctiones ſuſciꝑent. qm ſicut a ſapiẽte ſcrip
tũ eſt. Sermo molł frãgit irꝗdurus aũt
ſuſcitat furoꝛẽ.Arceſſet igit᷑ pᷣſidẽs pctõ/
rẽ.⁊ ſic eum ameno affet᷑ colloqͥo fili mi.
q;ta ſꝑ te ꝓſecutꝰſũ dilectiõe ſꝑ te amaui
ſp te dilexi tuꝰ mihi cure fuit honoꝛ.⁊ in⸗
terioꝛi plus erga te caritate exarſi qᷓ; bõꝗ
de cã exteriꝰ vemõſtraueri.meis in obſecra
tionibꝰ nunqᷓ; te tradidi obliuioni · Et in
qᷣbꝰo ſᷣm deũ tuis petitionibꝰ potui ſatiſfa
cere negaui nunq;. vtꝰ tua glia mea fuit.
qm̃ ſcriptũ eſt. głia pꝛis eſt filiꝰ ſapiens.
Cũ te ire de vᷣtute in vᷣtutẽ videbã: inex/⸗
plicabili afficie bar leticia:laudabã deũ in
te.⁊ ſue infinite maieſtati nõ ceſſabã gra
tias agere.qm̃ talẽ mihi ſubditũ.ĩmo fra
trẽ. ĩmo filiũ cariſſimũ ↄceſſerat. Sʒ nũc
o fui mi dulciſſime.om̃e gaudiũ meũ con
uerſũ ẽ in triſticiã.oĩs dulcedo in amari⸗
tu dinẽ.oĩs leticia ⁊ riſus in luctũ .qꝛ vi⸗

co te offendiſſe creatoꝛẽ tuũ. Ecce dile⸗

ctiſſime quẽ amo ſicut aiaʒ meã. cum luxu
ria te labefeciſti· polluiſti templũ dei. q

es tu ſicut ſcriptũ eſt. templũ vei ſctm̃ eſt
qð eſtis vos.Et iteꝝ neſcit qꝛ coꝛꝑa via

templuʒ ſunt ſpuſſancti. Sed h̊ ſcio qi ꝑ

fragilitatem peccaſti. Hõne veꝝ dico:cui
vt velamẽ quod da hẽat cxcuſatiõis aſſen

tiet. Ergo füi mi vt ꝑditaʒ gĩam ſaluato

ris renãciſci poſſis. Nolo vt tui te peni⸗
teat delicti. volo mihi vt vnq des ↄſolatõ
nẽ.MNõne fili mi dulciſſime libenti aio fa

cies.Qui ſi ↄpũctꝰac demulſus qͥʒ pacto
erit.q̃ nã ſit illa interrogabit.tunc piꝰ pat

vᷣbis amenis.⁊ amplexibꝰ dulcibꝰ. ipſuz

faciat h̊ mõ polliceri.fili mi. mihi magna
eſt ·ti bi leuis mihi iocũda.tibi ſalutifera.
tibi vtilis.deo acceptiliſſima: hecinquaʒ
illa ẽ.vt tuũ ↄfitearis pcim̃.⁊ a tanto te in

poſterũ abſtineas turpitudie. ⁊ eo modo
etiã ſi coꝛ hẽat adamantiuʒ ad cõdignam

ſui mouebit᷑ emendationẽ.Et nunc vtad
te pctõꝛ ſermonẽ cõuertã.Holi obſiinatꝰ
eſſe.noli pinas aſꝑnari monitiões. Holi

ampliꝰ pᷣlatũ tuũ imo pꝛem macerare do

loꝛe. Couertere ad dũm deũtuũ. Exaudi

pces pãis tui· Derelinque iniqs vias tu⸗

as.Conſule ſaluti tue. Holi ppter tuã ꝑ⸗

tinaciaʒ ꝑire. Scito qꝛ vltoꝛ acerrunꝰ eſt
dñs pcti.⁊ tn benignꝰ ad te ſuſcipiendũ.
ſi diſpoſitꝰ es ad ipᷣm adeundũ. credo qͥſ
quis non vis coꝛrigi.deſꝑando peris.an
ſperando. Siq̊dẽ ſperando.q; tuo in aio
dicis. Iniquitas mea ſuꝑ me ẽ. In pctis
meis cõtabeſco.q̃ mihi ſpes ẽ viuẽdi.Alu
di Pꝛophetã.imo dũm ꝑ os MPꝛophete
dicentẽ. Holo moꝛtẽ pctõꝛis.tm̃ reuertat᷑
impra ſua via peſſima z viuat. Si ſperã
do peris.qꝛ in tuo dicis cogitatu. Gonꝰ
es deꝰ ⁊ miſericoꝛs ignoſcit oĩa.Hõ red/
dit uiala ꝓ malis. Audi Apłm dicentem
An ignoꝛas qꝛ patiẽtia dei ad pniam te
adduẽ: ¶ Sʒ dic nec deſꝑo.vt deſꝑando
pereã:nec ſpero vt male ſperãdo peream.
Sed adhuc modicũ tpᷣs viuã.quo volo.
poſtea me coꝛrigam.⁊ cũ coꝛrectꝰ ⁊ con⸗
ũſus fuero · delebit deꝰ oia mala mea.O
miſer qͥd ais. Ouare h̊ dicꝭ:qꝛ foꝛte inqͥs
ꝓmiſit deꝰ indulgentiaʒ. Sed qͥd addere
dies malos diebꝰ malis.ſufficiat diei ma
licia ſua.malus dies heſternꝰ malꝰhodi⸗
ernꝰ.malus craſtinꝰ.an putes eẽ bonos
dies quando ſatiſfacis voluptatibꝰ tuis.
quãdo in luxurijs enutris coꝛ tuũ.qũ ĩſi
diar aliene pudicitie:qũ fraude ↄtriſtas⸗

ꝓximũ tuuʒ, qñ cõmodata negas.quoniã
falſuʒ ꝓ mimo iuras.Qñ exhibes tibi bo
nũ pꝛandiũ.iõ putas qꝛ bonũ diẽducis.
Vn ⁊ ab Augulſ.clare diſſertũ ẽ·fieri põt
vt dies bonꝰ ſit cũ malꝰfuerit hõ.Malos
dies vis addere malis diebꝰ.qꝛ ꝓmiſit ti⸗
bi deꝰ indulgẽtiãꝗ. Si craſtino die te vi⸗
cturũ nemo tibiꝓmiſit. lege vbi ꝓmiſſus
ſit craſtinꝰ dies. Et viue craſtino die ma
le.q;; frater nõ debui h̊ dicere. lõge erit
foꝛte vita tua.Si lõga erit bona ſit. Qua
re vis hꝛẽe vitã longã ⁊ malaʒ.Aut longa
nõ erit.⁊ illa tedʒ delectare.q̃ non hʒ finẽ
Aut longa erit.⁊ qͥd mali erit.qꝛ diu bñ
vixiſti.tu male vis diu viuere.bñ non vis
æ tñ craſtinũ diẽ nemo tibi ꝓmiſit.coꝛrige
teo miſer audi ſcripturã ne tardes cõuer⸗
n ad dũm. neq; differas de die in diem.
Subito eni venit ira eius.⁊ in tꝑe vindi
cte ꝑdet te.Audiã inquã vocẽ te pie coꝛ⸗
ripiẽtis · Fac qð dulcit᷑ rogat. Imple qð
iuſte iu bet: Moli eſſe ꝑtinax. NHoli inſani
re ipctõ tuo.amplectere ſalu berrima do
cumẽta ·ama te coꝛrigentẽ.vt ꝓbus a ſapi
ente dicaris.a qͥ ſcriptũ ẽ.Coꝛrige ſapiẽ⸗
tẽ ⁊ amabit te. coꝛrige ſtultũ ⁊ habebit te
odio. Nolo igit᷑ ꝑ odiũ diſcipline int᷑ ſtul
tos cõnumerari.ſed ſapiẽs ꝑ emendatio⸗
nẽ male vite cõpꝛobari.

¶Kertꝰ qdrageſimuſſecũdus. Auguſtin⸗

Nicũq; aũt in tqãtũ ꝓgreſſus fue
rit malũ.vt occłte ab aliqͥ litteras
vel qdᷣlibet munꝰ accipiat.ſi h̊ vl
tra cõ fitet᷑. ꝑcat illi ⁊ oꝛet᷑ ꝓ illo.Si autẽ
dephendit᷑ ⁊ ↄuincit᷑.ſᷣm arbitriũ pᷣpoſiti
grauius emendet ·

Kõmẽtũ q̃drageſimũſcðm ¶ Ambꝛoſi⸗

Anera nõ ſolũ.auꝝ. argentũ.lit
ere.ſudariola poculẽta.eſculẽta.
q̃cũq; manuũ ſũt acceptiões.a
uibus nomẽ munꝰ accepit. veꝝetiã con
cilia ⁊ fauoꝛes ſub muneꝝ veniũt appel⸗
latiõe·qᷓ ſepenumero qᷓ; cetera maioꝛi ſũt
pᷣcio habenda. qm maioꝛi ſunt monaſte
rio a cuicũq; recipiẽti vtilitati. Exꝑimur
enim iudices.ſapientum cõſilijs magna⸗
tũq; fauoꝛibꝰ multo magis qᷓ; auro et ar
gẽto ñ mõ res publicas.ſʒ puatas augeri

Et cũ ex piecipuo regule fundamẽto ſin
gulare habeat᷑ in monaſterio decretuʒ.q;
omnia ſint ⁊ eẽ dẽant cõia.ĩ magnũ pꝛo⸗
fecto ꝓgredit᷑ malum. qͥ muneꝝ qðcunq;
clam occulte accepit. Quid em̃ id aliud
eſt. niſi ſcẽ ⁊ apłice vite eñtere fundamen
ta.niſi regulã deſtruere.niſi oꝛdĩeʒ ac ſan
ctũ ꝓpoſitũ infringere.niſi ſancitã pᷣuari
care legẽ.Hẽpe ſicut qͥs tãto maiꝰ facẽ bo
nũ.qᷓ;to rem pᷣuataʒ efficit cõioꝛeʒ.ita ecõ
tra qs tanto maiꝰ facit malum q;to rem
cõem facit puatioꝛẽ. Jure igit᷑ pctm̃ h̊ ag
grauando inqͥt quicũq; aũt intm̃ſ̊ eſt in
tam magnũ ꝓgreſſꝰo fuerit malũ.vt occul
te ab aliq̃ las.vel qðᷣlibet munꝰ accipiat
occulte em̃ acciꝑe ſua ꝓ retentione puata
inſtar Jude loculos hñtis in quibꝰ ab⸗
lata recõdat intellexit.¶ Duo ſil in eideʒ
vᷣbis inſinuant᷑ mala.furti videlicʒ.⁊ pꝛo
pꝛietatis.furtũ quidẽ. qm̃ vt in exodi int
pꝛetatione ab Auguſtino ſcribit᷑.furtum
nõ ↄmittit᷑.niſi dũ alieno occulte ablato
pꝛoximꝰ ledit᷑. Sʒ quis maioꝛ pꝛoximꝰ
monacho.qᷓ; monachꝰ.qᷓ; monaſteriuʒ.et
quõ magis monaſterium ledit᷑qᷓ; q que
cũq; bona. ſiue iura ſua aimonachis oc⸗
cupant᷑.clãdeſtineq; retinent᷑. Pꝛopꝛieta
tis vo petm̃ inſinuat᷑.qꝛ q̃ monaſterij ſũt
pꝛopꝛia facit.Hãq; quicqͥd acquirit mo⸗
nachꝰ monaſterio acqͥrat leges iubent. ⁊
