genti pᷣcio pᷣparata mille modis diſtrahe
re fecit. Ebꝛietas in vtroq; ſexu cũcta ma

la ſꝑ appetit.⁊ nefanda ↄmittit.Ebꝛietas

timoꝛẽ dei aufert.futuꝝ dei iudiciũ/de coꝛ

xe ſe hñtiuʒ tollit. Ebꝛietas vt ait aptus

regna celeſtia appetẽtibꝰ denegat.Ebꝛie⸗

tas tumulento dño tpᷣs furat᷑ dies ſuri
pit depoſiti ſui ñ reminiſcit᷑.⁊ añ illũ poſi

ta.nec mẽte.nec ocuł ↄtuet᷑.famulo vero

non ſolũ fidẽ aufert.ſed etiã fraudũ ⁊ ſer

uitut officio inutilẽ facit. ¶ Quid plui/⸗

ma. In qbꝰ regnat ebꝛietas. nulla rõ. nul⸗

lu gerende vite ↄſiliũ.nulla geſtoꝝ aut le

ctionũ memoꝛia.nec vlila artiũ aut indu⸗

ſtria puidentie.qm ebꝛietas rõnis offu⸗

ſcat iudiciũ.memoꝛiã euacuat.voluntatẽ

depꝛauat·cũctas eneruat potentias: ꝑ eã
toti menti ſuupſiꝰ obliuio generat᷑. Abi
em̃ dñat᷑ ebꝛietas ibi rõ exulat. intellectꝰ

obtundit᷑.oↄſilia deuiant.iudicia ſubuer⸗

tunt᷑.Et in libꝛo de ſalutaribꝰ documen

tis.his vᷣbis nos monitos facit. Fugia/
mus inq t ebꝛietatẽ.ne in crimẽ luxune in
curramꝰ. qꝛ apłus pcepit dicens. Nalite
v inebꝛare vino in quo eſt luxuria. ¶

Di/

nũ enim deus nobis ad leticiqᷓ coꝛdis.nõö
ad ebꝛietatem donauit. Gibamus igitu·

non quantum gula exigit.ſed quanrũ na
ture im becillitas poſtulat. Ne igitur ad
inedelam coꝛpoꝛis noſtri tributum eſt. ad
pernitiem deputemus. Annuncia queſo
tuis in domo tua ſubiectis ꝙ pleriq; per
vinum homicidia. foꝛnicationes. ꝑpe⸗
trgauerunt.nec ipſam moꝛteʒ recuſauerũt.
¶ Mlii per vinum a demonib? capti ſunt
nerb eſt aliud ehꝛietas qᷓ; manifeſtuſimus
demon. Ebꝛioſus putat ſe aliquid opti⸗
mum gerere.cum fuerit ad pꝛecipitia de
uolutus.per vinolentiam amaturad ma
ledicta.⁊ ad conuitia pꝛoximoꝛumæ ima
mutatur mens eiꝰ.⁊ lingua balbutit·hu⸗
iuſmodi enim vir cum ſe putat bibere vi
num. bibitur a vino. plurimi nãq; homi⸗
nes per vinum maximam debilitatem cõ

traxerunt.nec potuerunt conſequi pꝛiſti
nam ſanitatem.quia gule non temptaue

runt ardoꝛem. Et rurſus ſacris virginibꝰ
coꝛruptela. Ebꝛietas vt q̊tidie cernimus
umplaꝝ familiaꝝ q;plurimos labefecit ?
cura gubernationis veæſtitutos ·parentuʒ

ſenbens ebꝛietatem ipſam. vt ſanctq quãẽ

docuerunt virginitatem conſeruare que/
ant deteſtatur hoc pacto. ¶ Ot cũcta in
quit ſummatim perſtringam per vinũ ca

ſtitati ſurreptum ẽ.⁊ plurime a coꝛrupto⸗
ribus decepte ſunt: multe virginum etiã

pellente vino thoꝛi genitalis oblite pu⸗
diciciam ſuam adulteris tradiderunt et
mechis de moꝛte pacte ſunt maritoꝛum.
Quo in plures ĩpellente vino pꝛecipites
indecentibus ſe conuentibus polluerunt
7de genitoꝛibus aut genitricibus. de fi⸗
lijs aut filiabus. de fratribus aut ſoꝛoꝛi⸗
bus.de generis aut nuribus.per nephan

dos concubitus ſibi filios genueruntper
vinolentiam plurimi.plurimeq; a ſancto
pioq; pꝛopoſito exciderũt.⁊ ſui obliti.miſ
ſis honoꝛibus.ignobiles remanſerunt.et

a patris ſedibus pꝛofugi vitam, non vbi

ſumpſerant finierunt. per vinũ foꝛtes ab
infirmi elin ſunt. et in moꝛtem q;plures
ictu muliebꝛi pꝛoſtrati.⁊ inuicti exercitus
vino dominante extincti ſunt.⁊ ſeruitu⸗
tis iugo ſubacti. Innumerabiles iugum
alterius dominationis diu recuſantes vi
nolentia in alienum redegit arbitrium.

Aſſuetudine vini q;plures in inſaniam

conuerſi ſunt. et mentis durante a ⸗
mentia ab humana ſunt conuerſatione

„
ſeiũcti.⁊ ferina moꝛte ⸗ſũpti.Quãplures Eõm entũ viceſimũtertiũ ¶ Ambꝛoſius 4
vini ĩmoderatꝰ exceſſus.ex diuitibꝰ pauꝰ· a
peres reddidit egenos. Infiniti nume0 Z
ro vino impellente iniuſta ĩpiaq; homi-, 1 Ertium pᷣceptũ qð in mõ vinẽdi ⸗ n
cidia cõmiſerũt. Quãplurime vꝛbes duun· ſeruare maxima cũ diligentia de go
obſeſſe. nec capte.cuſtodibꝰ ſomno vuo bemus eſt. ꝙ q;diu ad menſam lnt
qꝙ; ſepultis hoſtibꝰ patefacte ſunt. ⁊ incc pꝛo refectione ſumenda ſumus. attento nſen
dijs cõcremate.⁊ alia multa nephͤda et cio. erectis auribus ſine tumultu.ſine cõ n
innumera ſunt.quibus ꝑ ebꝛietatis viia tentiõe.de his:ſ.ſcriptur:.que nob ſᷣm cõö is
mundus ipſe frequent᷑ veratꝰ eſt. nune ſuetudinẽ legi iubent᷑.lectionẽ audiamꝰ? ſuab
vſq; vexat᷑. Pꝛopterea vinolentiã ⁊ ooem ⁊ hociõ.qm nõ ſolum fauces coꝛpoꝛales 6o
ebꝛietatẽfrẽs mei fugiatis.¶Mãq; ebiie debet ſumere cibũ.ſed etiaʒ aĩa delicioſſo est
tas lzʒ oĩm hoĩm generi mala ſit:ſacerdo- illo pabulo qð verbũ dei eſt · refici debet. chili
tibus tñ ⁊ diuino cultui dedicatis dqna ⁊ qm verbũ dei.vt inquit Apłs.ꝑ auditu ßon
tiſſima.pꝑinde ARlugꝰ.ait.quicũq; erit bo elſt.cuʒ teſte pho.ſenſus audit ſit ſenſus du
noꝛiſacerdotali pꝛeditꝰ. ꝓpximus fuerit diſcipline.iõ aures ipſe.nõ quidẽ exterioo deere
ebꝛietati.vicinꝰ eſt vltioni.⁊ ab eis qͥ deo res quibꝰaffectꝰ eſſe nõ poteſt.ſed aures multi
ꝓximant.ſi fuerint te mulenti.pꝛocul nõ coꝛdis exuriant.hoc ẽ affectẽt ⁊ concupi- lgenn
ſunt vindicte.qᷓ̃ ſeuiant. Ergo quiſqͥs di ſcant audire verbũ illnd dei ſacratiſſimũ diahl
uino munere ↄſtitut? vinolentus acceſſe Multa in huioſalutifeni mandati paucis eni
rit ad ſacramenti celebꝛationẽ:moꝛtis cõ verbis cõpꝛehendunt᷑ myſteria.q minim ⸗ gekw
ſequende nõ habetdilationẽ. At crude ſunt ſilencio pᷣtereũda. Itaq; videamꝰ? e benſck
lem igit᷑ necem. vobis moꝛdax effugite vi explicemꝰ caritati vꝛe iſia qad fieri poteſt tun
nũ.nec vobis de via potandicontinentia & ſingula verba.vt nõ mõ noſtri pᷣcepton cegt⸗
blandiamini. qm̃ Hoe vir ſũme ↄtinen-/ acumẽungenij. ſʒ erga nos filios ſuos ar nus
tie nõ inebꝛiatꝰ eſt diluuio inebꝛiatus ti; entiſſimũ noſtre ſalutis intelligamꝰ de⸗ docl
eſt vino.qᷓ;; ille naturã vini ignoꝛabat. ſigderium. iubet igit᷑ dũ reficimur a nobis ſaptn
Mõ enĩ ante potauerat. Sed vos didici lectioneʒ audiri.vt dei nobis in lectione gudan
ſtis in illo.qͥd cauere debeatꝭ.Loth etiã loquentis reficiamur ſuauitate.⁊ magis mvoſi
q̃ inter ſod omitas vixerat ↄtinentiſſimus guſtũ interioꝛis hoĩs ad illam ineffabilez nos n
in mote ſalutis.q;q; per deceptionẽ filia- dulcedinẽ diuine maieſtatis deguſtandã ſnebi
rũ a vino deuictꝰ inceſtũ cum eis cõmiſi dDirigamꝰ.qᷓ; fauces.dentes:guttur⁊ vẽ⸗ Cett
Aultis ergo nõ decipi · vultis nõ cireum trem ad ſumendũ putribilem cibum pꝛe/⸗ inen
ſcribi vultis nõ irrideri.a ſomno non ca/ paremꝰ. hic nepe ſepiſſime nauſeam gene ſapi
piamini.vultis ab illo non capi.eſtote ſo rat. cũ digeſt ſuerit rurſus relinqͥt eſu Ang
bꝛij ſitis ↄtinentes.fugite vinũ qð oculos riem. illa vero ſic delectat ⁊ ſatiat aiaʒ· v P⸗
letali pondere claudit. Si non vultis vꝛi oĩ ſublato faſtigio: oĩ ſitiq; extincta vniũ thẽ
ad ignem nolite accedere · Fugite pluſᷓ ſi ſui deſiderij i compos efficiat᷑. hic coꝛ doc
ignem vinũ.ſi vꝛi nõ vultis cõcupiſcẽtia · poꝛalis ⁊ terrenꝰ cibus ventrem implet ⁊ neg
Imitemini nõ Loth in monte.vbi vino grauat · illa cõplet mentẽ ⁊ ſubleuat. hic ſe Oeg
madefactꝰ eſt. ſed pᷣceptoꝛẽ noſtrũ Augu penumero infelicẽ facit refectum.illa feli/⸗ nch
ſtinũ q̃ ſuis cũ fratribus in eo habitans. cem ⁊ beatum facit intellectũ.Hinc ſan⸗ abi⸗
pane oꝛdeaceo ⁊ aqua· vt liber deo ſamua ctus Dauid dicebat. Guſtate ⁊ videte q; doant
laret᷑ · content? eraat. fuauis eſt dns.beatꝰ vir qui ſperat in eo. goſal
— G SS è BHinc beatꝰ Auguſtinꝰ.de flumine lo⸗ Aut
¶Eert viceſimuſterttꝰ ¶ Auguſtinus quens deitat aiebat. Si quis de fluuio lih
— ppparadiſi biberit. cuius vna gutta maioꝛ ẽ ſene
VAm acceditis ad menſã.donece omni oceanonil ſibi reſtat niſi vt oĩs ſi mple
inde ſurgatis . qð vobis pᷣm ↄſue ts in eo extincta ſit. Et Saluatoꝛ noſter ferde
inẽ legit᷑.ſine tumultu ⁊ contẽ ſecum ad puteum loquenti Samarita/ Gieben
tionibꝰ gudite.Hec ſole vobis fauces ſu ne dixit. Si quis biberit ex bac aqua niſeer
mant cibũ.ſed ⁊ aures eſuriqt verbũ dei. ſitiet iterum. Si quis autem biberit de men

5 (Ainen

Gnnöng

idlgn
Muilnenn
ennn irc
, genhſn
ANNRNdend
Auetscndo
ccztin iot
dachttiad
t Zls geudti
8mr ſeſani
wrientan
get ſgabns
ſatt ape
dabonſini
nmrüus
iacäm
ucant
ni wnjapn
Wos ſcst
neeliandd
onmenchs
nchan eae
Elindffnl
sginid
ers: W
amnn
enauſann gen⸗
nisteliitci

—

aqua quãẽ ego dabo nõ ſitiet in etemum⸗
Aqua aũt xpᷣi aqua ſalientis ẽ in vitã et᷑⸗
nam.aqua xpᷣi munera ſũt ſpũſſcti.aq̃ xpᷣi
gratia ⁊ gloꝛia xpᷣi eſt. ad quam hic per
lectionẽ.obſeruantiãq; ſuoꝝ mandatoꝛũ
diſponimur.cum vᷣo noſtre moꝛtalis car

nis veſtimenta depoſuerimꝰ:eq cũctis ex

pletis affectibꝰ ſuſcipiemꝰ. dicente ꝓpha
iſatiaboꝛ cũ apꝑuerit glia tua. Qui ĩ alio

pᷣs dño decãtauit. Veniãt mihi miſera⸗

tões tue ⁊ viuã.qꝛ lex tua meditatõ mea ẽ
cui lex dei meditatõ ẽ. Nic teſte Ambꝛo·
p̃ſſto ſũt miſcedie.vt viuar ĩ e᷑nũ. Et rurſꝰ
Dauid. Btüs vir qͥ ĩ lege dñi meditabit᷑
die ac nocte. ¶ Sed quo qͥs ſine lectiõe
venlet ad meditationẽ nam qͥ meditat᷑ in

lege erudit᷑ in lege.⁊ quem lex erudierit.

dnñs ꝑ lectionẽ erudiuit.qͥ locutꝰ eſt legez

nõ eni aliud eſt nob deũ loqui.qᷓ; ꝙ ipſe
q̊j eſt veritas infallibił.ſapientia incõpꝛe⸗
henſibił.mẽs infinita.⁊ intellectꝰ vnico in

tuitu oĩia cõpꝛehẽdens nob legat.nos do

ceat.erudiat ⁊ illuĩet. Jõ ſcriptũ eſt. Bea
tus queʒ tu erudieris dñe.⁊ de lege tua
docueris euʒ. Audiamꝰ g fratres diuine

ſcripture lectionẽ libent audiamꝰdeuote-

audtamꝰ attẽte.ne tm̃ offendamdoctoꝛẽ
nos ſuã ſapientiam docẽtẽ. iſcamus ⁊

nos in lege meditari. vt poſſimus abſq;
ſine btĩficari. non aduocemur ſecularibꝰ

illecebꝛis.nõ occupemur mundanis ipe-
dimẽtis.ſed ſꝑ ad legẽ dei ſimꝰ attẽti.qm̃

ſcriptũ eſt.Os iuſti meditabit᷑ ſapientiã.
⁊ lingua eiꝰ loquet᷑ iudiciũ. Idem aptus
Maulꝰ docuit obᷣuandũ cum ad Timo
theũ ſcripſit · Attẽde lectiõi exhoꝛtatiõi.et
doctrine. lectio enĩ frequẽs nec intẽmiſſio
ne aliq̃ᷓ deſtituta doctrine munꝰoperat᷑.
Oꝛigenes etiã vir certe eruditiſſimꝰ.nũqᷓ;

vt Hieroꝰ.refert ſine ſacre ſcripture lectõe
cibũ ſumebat. Pꝛeceptoꝛ etiam nr plꝰhſᷣ̊ʒ
docuit exẽplo qᷓ; ſcripto/ipᷣe enĩ ↄditoꝛ le
gis ſaluatoꝛis ſequẽs veſtigia nil nob im
ꝑauit faciendũ.qð ipᷣe pꝛiꝰ abũdãtiꝰnõ
feẽ̃. Hũc aũt ritũ ⁊ modũ legẽdi ad mẽſã
a ſenioꝛioꝛibꝰ viris doctiſſimis didicit. q̊
rũ pleriq; oẽs tanta cuʒ dulcedine mẽtis
reꝝ diuinarũ cum reficiebant᷑ lectiões au
diebant.vt ſumẽdi cibi ſepenumero obli⸗/
uiſcerent᷑· Et q;qᷓ; oibus lectio atq; in le
e meditatio perutilis ſit.regularibꝰ tũ ⁊
acris dedicatis myſterij s. his pᷣſenim.

Zalijs p̃ſunt ſope eſt necia. Cuiꝰ röem
apfts Paulꝰ? ad Litũ ſcribens his verbis
inducit. Debet inqͥt eᷣs amplecti eũ.qui

ſm doctrinã eſt fidelẽ ſermonẽ vt potens

ſit exhoꝛtari in doctrina ſana.⁊ eos qͥ cõo/

tradicũt arguere.qð vtiq; ſollicite atq;ʒ in

tente meditatõis ẽ. nõ ꝑfunctoꝛie lcctio/⸗
nis. ¶ Et vt noſtre ſatiffaciamꝰ pollita⸗
tioni.illud qð noſter exoꝛdit᷑ pᷣceptoꝛ.cũ
ſcʒ acceditis ad menſaʒ plane inducit. vt
edẽdi bibendiq; ſeruet᷑ cõitas. ſeruari au
t᷑ẽ non põt.ſi plures diuerſis in locis:diũ
ſiſq; tpibꝰ pᷣparent᷑ menſe. Sed q̊ enĩ pa
cto frẽs mei ſił in menſa lectionẽ audiet⸗

ſinon ſił eodẽq; in loco reficiamini.Ma
gna igit᷑ ẽ in ilo monaſterio abuſio ⁊ põ

deroſa religionis trãſgreſſio.in q̊ ꝑtiales

fiunt menſe. Innumera enĩ ex hoc ⁊ exe⸗

crabilia ſequunt᷑ mala. Hanq; unpꝛimis
fundamentũ debilitat᷑. ⁊ o vtinam nõ de
ſtruat᷑ religionis. Fundamentũ eni vere

⁊ appꝛobateq; religionis eſt ipſa cõitas.
Scrptũ eſt eni in actibꝰ Apłoꝝ. Et id/⸗

dem mandatũ eſt a noſtro pꝛe pꝛecepto
re.ſint vobis oĩa cõia.cõia autem eſſe nõ

poſſunt.que diuiſa ⁊ pꝛopꝛia facta ſunt.
Diminuit᷑ deinde caritas que nõ niſi coi

cari oĩa depoſcit.Haſci᷑ murmur. Etenĩ
tali ꝑtiendi genere alij abundant.alij vo

eſuriunt inde murmura oꝛiunt᷑.qm̃ iuxta
Pꝛophetã. qui nõ fuerit ſaturati murmu
rabunt. Conſumuntur monaſterij bona
Detractiones:coniurationes.clamoꝛes.
conuitia maledicta deniq; imnnmere ex
inde oꝛiunt᷑ inſolentie. Vna igit᷑.⁊ cõmu
nis fratnbus.qui bene valent.⁊ qui ſedu
lo in mõaſterio cõmoꝛant᷑.debet eſſe mẽ

ſa. Pꝛo infirmis autem ⁊ boſpitibus ex⸗
hibenda caritate.plures fien.tam regu⸗
la ꝙᷓ noſtri oꝛdinis inſtituta iure admitti
turqm̃ caritas que imperatrix eſt omniũ

virtutũ omnia ſuffert. Si autem cũ ali⸗
qua cõis vel particularꝭ neceſſitas id ad⸗

mittat.vt plures fiant in monaſterio mẽ

ſe.in vnaquaq; hoc ſemandum eſt man⸗

datũ.vt ſine tumultu ⁊ contentiõe qui nn

ea fuerint/ſine tumultu ⁊ contentiõe au⸗
diant lectionem. ¶ KCum vo ſubdit.do⸗

nec inde ſurgatis:lectionis per totã mẽ⸗

ſam continuitatem aperte inſinuauit.qm̃
quẽadmodum vnd ↄtinuaq; coꝛꝑis ita ⁊
mẽtis dʒ eſſe refectio. Multum q̊ʒ oĩ tꝑe

eontra quaſcũq; tptationes lectiõis vo/⸗

let aſſiduitas. TPerinde beatꝰ Ambꝛoſiꝰ
git. Quando in afflictiõis tꝑe ſumꝰ.⁊ qᷓ
timur aduſis.meditatio nobis in lege ſit
ne imꝑatos ꝓcella temptationis aff ligat
athleta niſi exercitio paleſtre pꝛius fuerit
aſſuefactꝰ non audet ſubire certamẽ. An
gamus g̊ oleo lectionis noſtre mentis la

certos. Sit nobᷣ tota die ac nocte exerci/

tij vſus in quadõ celeſtium ſenipturaruʒ

paleſtra.artuſq; animoꝝ noſtroꝝ ſalubr

ſpiritualiũ ferculoꝝ eſca ↄfirmet.⁊ cũ ad
uerſariꝰ aſſiſtere cepit· ⁊ puluere nos ſue
æ tłẽptationis aſpꝑſerit.ſtemus intrepidi·
(

der hoc auteʒ qð adiecit. Qð vobis ſᷣm

ↄſuetudinẽ legit᷑.indicauit nõ vniuſcuiuſ
ꝙ; arbitrio.ſed ſᷣm ſuperioꝝ pꝛm cõſueta
⁊ lauda bilia inſtituta legant᷑.quelegen/⸗
da ſunt. Netuſiiſſimis autẽ in menſa le⸗
gendi nitus ceu in ſanctoꝝ pĩm legit᷑ in⸗
ſtitutis.Hõ de egyptioꝝ ſolũ.ſed de cap
padocum typo ꝓfectus eſt.a quibꝰ tum

pꝛopter cõpeſſendam ocioſam confabula

tionem.tũ pꝛopter ↄtentiones euitãdas
tũ pꝛopter refectionis mentis habendaʒ.
tũ deniq; pꝛopter capeſſendã ſpiritualem

exercitationem:ſicut Johanni Caſſiano

placuit religioſe ſancteq; fuit inſtitutus.

Singula autez hec begtus Augꝰ.in hoc

mandato cõſcripſit. am in eo qð di
cit. Sine tumultu.̊ eſt cũ ſilentio ocio⸗
ſam confabulationẽ nobis caueam iubet
qð in ſcða regula expꝛeſſius demadauit
dicens Oẽs ad menſam ſedentes taceãt
gudientes lectionẽ. hanc taciturnuatem
tanto ſtudio ſenioꝛes patres ſemabãt.vt
cred eret᷑ apud eos hoc religionis man/
datũ inter cetera tenere pmatum. cui ſen

tentie viſus eſt aſſentire Augꝰ. cuz dirit
in libꝛo ſermonũ. Silentium frẽs caniſſi

mi int᷑ cetera vobis in heremo ſumme eſt

neceſſariũ. Omne enĩ qð non edificat in

periculum vertit᷑ dicentiũ ⁊ audientium.
lingua enĩ noſtra ſenſum ſequat᷑ ⁊ ratio⸗
nem.nõ voluntatem. Mon enim debemꝰ
tiñ oculos clauſos tenere.ſʒ ⁊ linguas in
fra dẽtes ſeruare illeſas. Sermo enĩ vanꝰ
vane cõnſcĩe iuder eſt.q̃lis enim es.tales
ſermones loqu er: talis ⁊ mens cõpꝛoba
tur.⁊ qᷓlis fueris in factis.talis cõpꝛoba⸗
ueris in vᷣbis.ſtultus enĩ valde ẽ qui non
pꝛiꝰ verbũ ducit ad linguam rationis.qᷓ

educat ad linguã oꝛis.qualis ẽ bõ in mẽ
te:talẽ verboſitas depingit in oꝛe:verboſi
tas hoĩem ↄducit ioculatoꝛẽ humane na

ture.dignitatẽ deponit.honoꝛes ſibi ra⸗

pit.inimicos infinitos acquirit.infljmat
deniq; lingue mobilitas in adoleſcentia
ad iocoſa in vinili etate ad fraudulenta.

ſʒ in ſenili ad detractoꝛia.¶ Reſtrigẽda

tat᷑ flmꝗ·ſurculus ne creſcat in ſiluꝭ.gut
ta ne creſcat ĩ fontẽ. maius ẽ deniq; frẽs

linguaʒ refrenare qᷓ; caꝑe ciuitatem.qꝛ id
inſultat exteriꝰ.ſed iſtud intertꝰ. h ſumũt
urma ) teipſuʒ.ſed ibi de alieno. Sũma
tũ verecũdia eſt.⁊ depᷣſſa deiectio nõ poſ
ſe linguã refrenare.⁊ vile non poſſe ligare
mem bꝝ. Ecce lingua egredi q̃tit.motuzʒ

perqrit. tu vo o monache ꝑ tꝑantiq ipſa

refrena · appone ei penſulũ icrchie

de eã maturitate diſcretiõis lingua

tu periculũ iminens es.tu lutum ꝓducis
diſcoꝛdiã ſepe ſpergis.ꝓditionis venenũ

7 detractionis paris.⁊ ad infernũ qͥ tibi
credũt ↄducis. O monache cognoſce lin
guã neq; ⁊ fuge eam.deſpice eã.ſi potes
cõfunde eam ſʒ volo te inſtruere tuã lin⸗
guam bñ loqui. vis bñ loqui da eimode
ratũ modum. pcioſa enĩ lingua nõ nouit

niſi ᷣba diuina ſemꝑ ↄſtruere · O qᷓ; ſctm̃

eſt os vñ ſemper celeſtia erũpũt eloquia.
O monache ↄſidera te reddituꝝ rõem de
oĩ verbo ocioſo.⁊ tanto maioꝛem quãto
minꝰ es obligatus.non enĩ in foꝛo ſed in

cella habitare debes.nõ familiã.ſed fam ·

liaꝝ aĩias oꝛone paſcere debes.non igit ẽ
tibi neceſſe nõ multum loqͥ.nec int᷑ hoĩes

2zuerſari.nec mercãtias pertractare.vt vi⸗
uas.nam mercantiã iu monacho vſuraʒ

occultam exiſtimamꝰ.Ama igit᷑ o mona/⸗
che ſolitudinẽ.multitudinem vᷣo fuge.ne
compᷣhendaris vᷣbo.ac etiã ↄfundaris in
facto.Et ſi interrogatꝰ fureis meliꝰ eſt ti

bi a ſingula rũdere bꝛeuit᷑qᷓ; diutiꝰ in mo

rando vᷣba criminoſa ꝓlixius extendere.
verboſitas eni quid aliud ẽ qᷓ; ſemen qð
fructũ nõ facnt. verboſe erubeſce ⁊ cõ
ſidera tuã grandem miſeriam.qͥd eni ali

ud eſt qᷓ; ſal infatuatum qð ad nullũ va
let condumentũvere tu infructiferus ſe ?

in fructiferos facis qui te libenter audiũt
O vᷣ̈boſe mẽdax.qͥ vᷣitatẽ raro dicere vo⸗

luiſti.o eloqᷣx cogſce teipᷣm:naʒ loqͥ nũqᷓ

eſt gr bee pua fauilla.ne in magnã ver⸗

anbe

diſcen
tigs’:
ſce yo
Mloe
nenubu

cdtu.

aular
ofaber
Vrrling
tenp⸗
torotren
ſuannch
Glt uge

tnmenat

fucgz no⸗
boſuns ⸗
neſlenn

üctad

keftage⸗
no cop
iſgeld
ſeuaue
vnoc
ma vor
ſtods
niges.
niſtia
7gudtn
vemal⸗

gulhn
as
Nedep
ocſo
mone
ens Q
leeſea
copelang
pophe
Popte

Rtes in

ſutts
nſcke
Gentij. .
gmenti.

itaſc

nonemn

Wonis fe

iu i⸗

enng din
4daemon
mpſelan
ineg
ehunniſ⸗

nin
dsOnenn

niomn ſelc⸗

Rnenisna

1Miiniei
mauſm
ruimagiit
n n
nii
050
ciji
MarNN
aen lal⸗
nin on
mli ſetfnt
Nsenic
Nnetede
NeNN
ae,
1ℳ
.
Ani ininin
nohlil
ödudtin
usamnin

li zena

Nkenhetti

uni git⸗
Gnnlin

waſct

elbehte
inn Nicgeſn
nnßbic⸗

Jo. XXXIIII

erubelcis. neceõſidefas quid ſed quantũ

dilcere poſſis.nõ menſuras verboꝝ ſentẽ
tias.ſed tm̃ vt ſatieris. O verboſe erube-⸗

ſce.qꝛ oĩno cognoſceris qͥdagis.nam tua

ↄditio eſt occulta manifeſtare nota in cõö

uentibus pᷣdicare:ſed ſi neſcis ſomnias ĩ
auditu.fingis te ſcire qo neſcis.vt libẽter

audiaris a cunctis. O artifex mẽdacioꝛũ
o faber fabularumlege qð in pᷣs.dicit᷑.qꝛ

vir linguoſus nõ dirigetur nec diliget᷑ in
terrã pꝛomiſſiõis o monache ⁊ tu diligẽ
ter attendas.nã qui nõ refrenat linguam
ſuam.huiꝰ vana eſt religio.qui nõ cuſto
dit linguũ ſuã monachus nõ eſt.qui aũt
moderat linguã ſuam pꝛudẽtiſſimꝰ eſt.ve
ruſq; monachꝰ ẽ. Muic aſſentitus ẽ Am
bꝛoſius qͥ in pꝛimo officioꝝ libꝛo aſtru/
xit ſilentiũ a nobis potiſſimũ foꝛeadiſcẽ⸗

duũ atq; diligent᷑ ſeruandũ qð magno ⁊ ir

refragabili legis dei oĩpotentis teſtimo⸗

nio cõpꝛobauit dicens. ¶ex dicit. Audi
iſrael dũm deum tuũ.Hon dixit loquere

ſeu audi.ideo Eua lapſa eſt.qꝛ locuta eſt
viro.qð non auòierat a dño deo ſuo pꝛi⸗
ma vox dei dicit tibi.audi.ſi audias cu⸗/

ſtodias vias tuas.⁊ ſi lapſuses cito coꝛ

riges. In quo eni coꝛrigit iunioꝛ viã̊ ſuũ
niſi ĩ cuſtodiẽdo vᷣba dei. ¶ Tace g̊ pꝛiꝰ

⁊ audi.vt nõ delinq̃s in lingua tua.gra“-

ue malũ eſt.vt aliquis de oꝛe ſuo condẽ⸗/⸗

net᷑.Etenĩ pꝛo ocioſo verbo reddet vnuſ

quiſq; rõem.quanto magis ꝓ verbis ini/

quitatis ⁊ turpitudinis.grauioꝛa ſũt eni
verba pꝛecipitatiõis qᷓ; ocioſa:ergo ſi pꝛo
ocioſo verbo rõ poſcit᷑.q̃nto magis ꝓ ſer
mone ipietatis pena exſoluit᷑. ꝑindeſapi

ens Catho optimeputanit pꝛimã virtu⸗
tẽ eſſe compelſcere linguaʒ.qui autem nõ
cõpeſcit.ſed vir linguoſus ẽ.nõ vt inquit

pꝛopheta.diniget᷑ in terra.neq; q̊ʒ diliget

Pꝛopterea fratres mei in cenobijs habi/

tãtes in mẽſa.⁊ ſingulis alijs in locis cõ

ſtitutis ſtudeamꝰtenere ſilentiũ.qm̃ ex eo
naſcit᷑ quies mentiũ.ſurgit pꝛofectus ſtu
dentiũ.contẽplatiõis deuotio ſumit au⸗

gmentũ.cultus iuſticie exoꝛit᷑pax.tranàl

litaſq; domꝰ ſeruat᷑ ecõtra ex ſilentij ſolu
tione mẽtis inquietudo.vagꝰ diſcurſus.
ꝑturbatio ſtudij. oꝛationũ ceſſano.deuo
tionis remiſſio.contemplatiõis ꝑditio.li

tes.iurgia.contentiões.rixe.detractiões.
bonoꝝ moꝝ colluuio:⁊ deniq; oim ouun

tur decremẽta virtutũ. ⁊ eo pacto cũ cre⸗

ſcere in virtute religioſt us dẽat ſal vanuzʒ
⁊ in fatuatũ qð ad nullũ valet condimen
tũ effectus:in pꝛecipitiuʒ labit᷑.⁊ detenioꝛ

efficit᷑ ſecularibus.Ob eam rẽ ſanctꝰ doa
ctoꝛ Ambꝛoſiꝰ eodeʒ in libꝛo.vt ſuꝑioꝛis
ſnĩe eius verbᷣ vtar dixit· Quid pᷣ ceteris
debemus diſcere q; tacere.vt loqui poſſi

mus.ne pꝛi me vox pdẽnet mea.quã ab
ſoluat aliena.Scriptũ eſt enim ex verbis

tuis ↄdẽnaberis.qͥd opus ẽ igit᷑.vt pꝛope
res periculũ ſuſciꝑe ↄdẽnationis loquen
do.cũ tacendo poſſis eſſe tutioꝛ. ¶ Cõ⸗
plures vidi loquendo in pctm̃ incidiſſe.

vix quẽq;ᷓ tacẽdo.ideoq; tacere noſſe.qᷓ;
loqui difficili ẽ.ideo pythagoꝛas h̊ ſuis

in ſtudijs decretũ ſtatuit:vt ad ſeptenniũ
vſq; iuxta numerũ ſeptẽ liberaliũ artium

uullus ſuoꝝ diſcipuloꝝ de his q̃ abipſo
Diſcebat rõem poſtulare auderet.ſed fidꝗᷓ
ſuis daret vᷣbis.q̊uſq; ſingula ſua audiſ⸗

ſet pᷣcepta· Scðo etiam phᷣo.ita in ma
trẽ obfuit vniꝰ verbi pꝛolatio.vt deĩceps

ſub ſilentio ſꝑ fuerit philoſophatꝰ. Aliꝰ

ne ad loquendũ lingu ſolueret calculuʒ
ſuo ſꝑ geſtabat in oꝛe. Johõnes q̊ʒ os au

ri.vt de noſtnis dicamꝰ.pꝛopt᷑ elationis

verbũ in adultenum ⁊ homicidiũ lapſus

õmodo velut qdrupes per nemoꝛa peni

tens mutꝰ ingemuit. Dauid etiã pꝛophe
ta ſummꝰ.ne inter ſirepentiũ crebꝛa cera
tamina.⁊ deceptiõis tumultus ſermo ali

quis offenſiõis eiꝰ ab oꝛe excederet.tace

re ꝓpoſuit.⁊ intra ſe ipſe tacitꝰ cõferebat
legẽ ſibi taciturnitatis ĩponẽs dixit. Po⸗
nq cuſtodiã oꝛi meo.vt nõ delinquat lin
gua meaæ cũ taceret.inimici eũ clamoꝛe
magno velut inſolentes. vt loqueret᷑. et
eas de ſua q̃litate faceret certioꝛes puo⸗
cabãt dicentes.ſi de potẽtia pᷣſumis.ecce
vides te eſſe victũ. Ipſe aũt tacens ↄuer
ſus ad dũm loqbat᷑ dicẽs. Om̃ in te dñe
ſperaui.tu exandies me dñe deus meus.
qꝛ dixi.ne aliqũ exultẽt in me inimici mei
Suſannã qʒ nullũ magis iudiciũ ſue ca
ſtitatis inuenit qᷓ; ſilentiũ.dns etiã ni ien⸗
ſus xpᷣs in paſſione tacens.oĩm operabat᷑
gram ⁊ ſalutem.

lium ſtabilitatis fundamentũ. amate igi
tur. ſilentiũ fratres mei. ponite cuſtodiaʒ
oꝛi veſtro. imitemini tantoꝛum viroꝛum

4
4*

— 15
1.

9

ran ntem. igit᷑ validu ſcutum m
circũſpecte munitionis ſilentin. D fideæ—l

veſtigia : pfecti nempe viri 7 ſapientis 2

vnꝰ ex ſeptẽ ſapientibꝰ. cũ alijs loquenti

bus taceret interrogatꝰ. an ꝓpter vboꝛũ
inopiam.an qꝛ ſtultꝰ eſſet.ipſe ſileret.re⸗

ſpodit ſtult? ſilere nõ põt.linguam cohi

beo.qm̃ dixiſſe me aliqn penituit.tacuil-

ſe vo nunq; O rñſuʒ viro dignũ.duo do
cumenta indelebili memoꝛia digna vni/
ca mſione ꝓtulit. ¶ Et ſane aliqn dixit.⁊
non ſꝑ.qm̃ ſicut incauta ⁊ ſuperuacanea

locutio meroꝛẽ pit. ita indiſcretũ ſilentiũ
mrecuperabile damnũ ſepenumero gin⸗
gnit. Atrũ q; em̃ tacere ſcʒæ loq̊ͥ vᷣtutis ?

ſ cũ opus eſt.⁊ fruetũ affert in vſuʒ aſſu
mit᷑.aliqu otiens em̃ nimia taciturnitas
ſtulticie a cribit᷑.⁊ doloꝛem affert. Unde
ſcriptũ eſt. Ve mihi qꝛ tacui.ſic ⁊ vꝓᷣboꝛũ
nimietas ad furoꝛẽ refert᷑.qm̃ in multilo/⸗
xit.Cempꝰ loquẽdi ⁊ tempꝰ tacẽdi.⁊ rura
ſus. hõ ſapiens tacebit vſq; ad tpᷣs.⁊ rur
ſus pomũ aureũ in lecto ebumeo. vᷣbuzʒ

p.solatũ in tꝑe ſuo.qð nimiruʒ pꝛeceptoꝛ

noſter Auguſtin? non ſolũ ſcriptis verũ
etiã exemplo docuit.HNam cũ docere po⸗
pulu.monere fratres.arguere ⁊ increpa⸗
re hereticos:.ei opꝰ eſſet.⁊ pꝛo fide expedi
re videbat᷑.ſilebat minime quinimo dies
nocteſq; ducebat inſomnes.vt tanqᷓ; leo
rugiens ↄfunderet aduerſarios.fidem de
fenderet malos obiurgaret.et bonos in
opibꝰ roboꝛaret. Cum aũt ↄſentaneũ ſta
tutũq; adueniret tpᷣs. ſieut cuʒ alimenta
ſumeret cũ ⁊ diuine maieſtatis meditaret
myſtena.nil ſibi poterat gratius eſſe ſilẽ⸗
cio ·¶ Eontentiones aũt noxias euitas
Ddas innuit in eo qð dicit.⁊ ↄtentionibus
O q; grauis ⁊ ꝑiculoſa eſt in om̃i gene/⸗
re hoim ↄtentio.que vt excellenti doctoꝛi
Ambꝛo.placuit. nil aliud eſt q; impug/⸗
natio vᷣitatis. ⁊ ↄſidentia clamoꝛis eam
igit᷑ vbiq; ⁊ ſꝑ.⁊ cum om̃ibꝰ fugiamꝰ.ex
ↄtentionibꝰ em̃ neq; vtilitatis.neq; ho⸗
noꝛis quippiaʒ poſſumꝰ adipiſci. Hanq;
ↄtra parẽ ↄtendere anceps eſt.cũ ſuꝑioꝛe
furioſum.cũ infenioꝛe ſoꝛdidũ.maxie aũt
ↄtra fatũ ⁊ ebꝛioſum ↄtentionẽ inire.Nã
vt Caſſiodoꝛus inqᷣt.abſentẽ ledit q̃ cum
ebꝛio luigat. Sit ergo ſmo nr̃ad om̃es
grauis.ſit modeſtꝰ.ſit verax. ſit deniq; in
numero.pondere menſura conſtitutis

quio nõ deeſt pctm̃. Pꝛopterea ſapiẽs di

Etenim vt diſſertiſſimꝰ doctoꝛ Mierony

mus ait. Qui modeſte alloquit᷑ pꝛoximũ
gratũ accipit reſponſum.⁊ qſi de vbenbꝰ
in quibꝰ lac querebat butirũ expꝛimit.ſed

qui incepto verbo rixã ⁊ diſcoꝛdiq ex ſu⸗

pemo coꝛde poꝛuocat.quaſi neceſſaria in

de emungens.ſanguinẽ elicit. iuxta illud
qui vehementer emungit.elicit ſanguinẽ
æ qui pꝛouocat iras pꝛoducit diſcoꝛdias.
Pꝛopterea per Salomonẽ dicit᷑.qui di
mittit aquã caput eſt iurgioꝝ aqua pꝛo⸗

pꝛie dimittit᷑ cum lingue fluxus effrenaẽ

ſed dimiſſoꝛ aque iurgioꝝ caput efficit᷑.

qꝛ per lingue incõtinentiam diſcoꝛdie oꝛi

go pꝛopinat᷑. ¶ Ob eam rẽ idem Salo⸗

mon ait. Mollis ſeimo frãgit iram dur?
autẽ ſuſcitat furoꝛem. Et qm̃ in cõuiuijs
prꝛopter ventris ingluuiem· ⁊ vini fumoſi

tates ad cerebꝛũ aſcendentes.nonnunq;

pꝛopter inuidentiã maioꝛis.aut delicatio
ris annone interdũ pꝛopter miniſtrantiũ

incuriam.oꝛiri cõtentiones cõſueuerunt.
pꝛo his cõtentionibus tollendis.acꝓ de
tractiõibꝰ.que ſepiſſime de abſentibꝰ na⸗

ſcunt᷑ in menſa.cauendis atq; euitandis

diuꝰ ſolertiſſimuſq; parens noſter.velut
magne cautionis magiſter inſtituit · vt tã

diu fratres cõticentes lectionem audiant
in menſa.qᷓ;diu eoꝝ duret refectio · Et nõ
ſolum hoc mãdauit in regula.ſʒ vt nemi⸗

nem ſuam poſſit latere intentio.hos in ti
tulo menſe.a cũctis legendos verſus de/⸗

ſcripſerat. Quiſqͥs amat dictis abſentum
rodere vit̊. Manc menſam indignã no⸗

uerit eſſe ſibi. qð quidem pꝛeceptum taq;

optimꝰ legiſlatoꝛ adeo accurate ĩ ſuo ob

ſeruari volebat edulio· vt nullo pacto fer
re poterat.vt etiã coepiſcopi in eo loque⸗
rent᷑ quinimo ſi vel ad detractões.velad

cõtentiones eos cõtigiſſet ſoluere linguã
adeo acrit᷑ eos obiurgabat. vt eis diceret.

aut hos delete verſus.aut veſtra cõpeſca
tis labia.aut hinc in malo abeatis rem.⁊
qnq; ipſe tanto in eos furoꝛe pꝛopter lin
gue relaxationẽ replebat᷑.vt de mẽſa di⸗
ſcedens in ſtudiũ ingrederet᷑. Statuerat

inſuper. vt Poſſidontꝰ inquit. hic celeſtꝭ
vite inſtructoꝛ.maximꝰ. vt ſecum cõuiud
tes poculoꝝ pꝛefixum haberent numeru

quoꝝ tot pꝛiuabant᷑.quot leuia etiq ver⸗
ba pꝛoferrent.

tis re fectionẽ. ⁊ in ſpnalibus exe citatio⸗

ſeclt .

b lt

uni
Ged e
ſeon
zinik.
vdpn⸗
dwoa
mens⸗
agred
receh
ſanui
nin
miri
nonſa
ſeͤaf⸗
fer q⸗
guͤn
mente

dgd m

bin
cote

laſt

ſremi

ſunt dr
Bean⸗

1 nd.

nouſt

Adid

W
d
nenr
vir
ceci
l⸗

bonz

ni cſ.
diente
unpat
kefert⸗
coidis

co hern
utgodn
Uderbeng
nepumtt
Edägſ⸗
Anarſiun
. lmld
Aulngun⸗
rdicgge
dictnd
ras
–
ꝛpncht,
n dicnenn.
eidenn
fotrande
tcñnchri⸗
nnn inot
usdoNNu
1urdaicne
mmnſmmi
scöſuctan
dsdcNN
abſenabo
Nqh atitnds
Snoſen Ren
niſttut n
wonen MN
reofiij
uben⸗
mobosn
ocecs e
ecnathenn
mn tndi,
eceprnte
enarin

pinen ahlt/
Nicits iili
ſoluaelngi⸗
Ktedit
reſnchdn
Pebenneſche
vueſennOH

9

rihdi
e

Jo. XxxV

nem. ſane Intellexit eñ huius mdati ad-

iecit rõnẽ dicens. Nec ſole fauces ſumãt

cibũ.ſed ⁊ aures exuriant vᷣbum dei. Illi

exuriũt vᷣbuʒ dei:q̃ illud audire deſiderãt

Sed ad ipᷣm audiendum alij mouen vt
ſolũ eoꝝ demulceant᷑ aures.alij vt adiſcãt
in ilł.q̃ didicerint.vel ꝓ euitãdis tedijs
vel ꝓ mundi gloꝛia acqrenda.vel ꝓ pariũ
T lucro ſe exercet.Alij vt eoꝝ reficiatur

mens.⁊ diſcãt quid euitare qdq; obſerui
tare vebeant.pꝛimi ab ipᷣa lectione vacui
recedẽtes.nullũ in ea hũt affectũ.nulluʒ

ſentiũt ſapoꝛem:nullũ acqrunt ꝓfectum
nã quicqͥd audiunt facile admittũt hi ni/

mirũ ſibi ve diuini vᷣbi lectione iudicium
non ſalutẽ repoꝛtant.neq; exuriẽtes ſunt

ſed aſpernãtes.qm audire ⁊ nõ intellige-
re. qͥd eſt aliu dqᷓ; negligere. Etem̃ ſi às
audiat ⁊ nõ intelligat ſimił factus eſt iu-
mento lyre ſonum audienti. Alteri ⁊ q̊ ſi
ad mundũ videant᷑ ꝓficere.tñ diuini ver
bi pᷣmiuz non aſſequunt᷑qm̃ non ꝓ cadu

co terrenoq; ↄmodoſed ꝓ conſequendo

celeſti munere illnd eſt audiendum. .=0

ſtremi dũtaxat perfecti ſunt auditoꝛes.hi

ſunt ve quibꝰ ſalnatoꝛ in euangelio dicit
Beati audiunt verbũ dei ⁊ cuſtodiunt

illud. Quippe Dnina vkor cuſtodi
tio.ipᷣa eſt pꝛeceptoꝝ adimpletio.fruſtra

eñ̃ cuſtodiunt᷑ memoꝛia. niſi cuſtodiant᷑
⁊ vita.hi ergo ꝓpꝛie exuriunt vbuʒ ci.hi

gaudiũ.bi leticiã. hi mentis ſaturitatẽ. hi

veniq; veram btitudineʒ recipiũt. Juxta

ſaluator ꝓmiſſa. Beati qui eſuriunt et ſi
tiunt iuſticiã.qi ipᷣi ſaturabunt᷑.q ſcʒ.ſic

retinent illud.vt faciant qᷓ iubent᷑ ꝑ iÄ5ßm.
vñ dñs ipſe ꝑabolam de ſemine.qð aliund

cecidit ſecus viam. aliud cecidit ſupꝛa pe
trꝗ.aliud inter ſpinas.⁊ aliud in terram

bonã.diſcipuł aperiens.inqͥt terram bo⸗

nꝗ eſſe illos.q ĩcoꝛde bono ⁊ optimo au
dientes verbu dei retinẽt.⁊ fructũ afferũt
in patientia petraʒ aũt ⁊ ſpinas ad illos
refert.qͥ vel in fide ficiunt ꝓpter eoꝛum

coꝛdis ariditatẽ.vel mũdanis ſuffoctur

curis ꝓpter pungentes auaricie ſpinas.
dce quibꝰin altero nr̃e diuiſionis membꝛo

fuimꝰ locuti. ꝑ viam aũt intellexit illos.

q̃ audiunt ſed nõ intelligunt. ſi intelli⸗
gunt negligũt illud/ ꝓpterea inqͥt. venit

Dia bolus ⁊ tollit ꝓbuʒ de coꝛde eoꝛũ.ne

credẽtes ſalui fiant.quos in pmo nĩe ꝑ⸗

titionis loco poſuimꝰ.q̃re ſic exurire dèn
bemus verbũ dei vt ſaturemur:nam iõ ſa
turabimurqꝛ pꝛiꝰ exuriuimus. ¶Exuri⸗
endo enĩ hõ efficit᷑ dign.ꝰvt poſtmodum
ſaturet᷑.pꝛimuʒz ergo debemꝰ pꝛeꝑare coꝛ
noſtrũ ad eſuriendũ ⁊ deſiderandũ verbũ
dei.tũc ſuperceleſtis veniet gratia.q̃ nos
intꝰ ꝑfundat.⁊ dulcedine atq; ſapoꝛe ſpi
ntali reficiat. vt delectet nos cũ cythare/⸗
do ⁊ ſymphoniario noſtro Dauid cãta-
re.qᷓ;dulcia faucibꝰ meis eloquia tua ſuꝑ
mel oꝛi meo. bonuʒ mihi lex oꝛi tui ſuꝑ
milia auri ⁊ argenti. Et ſane ⁊ pulcre in
quit diuinũ eloquiũ dulciꝰ eſſe milibꝰ au
ri ⁊ argenti melius.qm̃ in ipſo.fons oĩs
dulcedinis ſcaturit. In ipſo oĩs bonitas
relucet.in ipſo oĩs decoꝛ reſplẽdet. Nñ
ipſum. vt inſlibꝛo de qõnibus euãgelioꝛũ
Alugꝰ.inquit.Dñi verbũ lucidũ eſt can⸗
doꝛe veritatis.ſolidũ fumitate eternitat.
æ vndiq; ſui ſimile pulcritudine deitatis
Pꝛopterea quiſqͥs verbo dei paſcit᷑.ter⸗
renũ pabulũ non q̃rit.nec enĩ põt panem
ſeculi cõcupiſcere.qui pane reficit᷑ ſalua⸗
toꝛis. Hec ventris.vt ait Ambꝛoſiꝰ.curaʒ
habere poterrt qͥ alimentuʒ verbi celeſtis
acqͥrit. qm ipſum eſt oim refectio que ſa-
ginat aiam.que ĩpinguat viſcera.ipſum ẽ

ꝛoboꝛat᷑ ad pugnã. q̊ pꝛemunit᷑ ad victo⸗
riã.quo victoꝛ parit triũphũ. q tiumpha
toꝛ: iocũditate potit᷑ ipſum ẽ q̊ iluminat
ad cognitionẽ cui init᷑ ad virtutẽq̊ͥ refoꝛ
War ad ſapientiã .cui adheret ad decoꝛẽ
cui maritat᷑ ad facunditateʒ. quo fruit᷑ ad
eternã felic tatem.ꝑ ipſum ſi in coꝛde reti
net᷑ a laqueo.a via pꝛaua.a ruina.⁊ oĩ li/
berãt᷑ pcipitio.defendit᷑ periculo. ⁊ oĩ de
ſtituit᷑ malo:q̃d enim mali pati põt queʒ
cuſtodit deꝰ.cui inhabitat deꝰ. Uñ La⸗
ctantiꝰ.cuſtodit eni deꝰ pium hominẽ ab
oĩ malo:At enim verbũ deiqð dedeſt a te
recedet minime.ſi ei in tuo coꝛde habita
culum peparas. ¶ Oqᷓ; pia igit᷑ diligen
tia verbũ dei tractnndum eſt. O qnto de
ſiderio deſiderandum. quanto nitoꝛe ſu⸗
ſcipiendũ.quanto ſtudio cuſtodiendum
Quid eniĩ ipſo maiꝰ:quid pꝛeſtãtiꝰ.quid
meliꝰ.quid ſublimius.quid iocundiꝰ.qͥd
deniq; põt efficientiꝰ excogitari.MNã per
ipſum celos.terrqq; creauit altiſſimꝰ. per
ipſum genus humanũ redemptũ eſt. der

cui ſi aĩa ↄſentiat.coꝛriget᷑ ad ſalutẽ · quo

Sm alligato ſathana de infer eripuit öõ

dã. Quid plura.verbũ dei Hiniuitꝭ a peſ
lſundatione liberauit ſacꝝ cetũ apoſtolo

rũ effecit.Eunuchũ regine candacis alle

xit.Koꝛneliũ Dionyſiũ Areopagitã Vi

ctoꝛinũ oꝛatoꝛẽ maximum. aulum Au
guſtinũ.grecos.latinos.⁊ demuʒ omnes
mũdi nationes ad xpᷣi fideʒ ↄuertit.per-

inde doctoꝝ pꝛinceps Auguſtinꝰ quaſdã
ſanctimoniales interrogat. Quid vobis

plus eſſe videt᷑.verbũ i.aut coꝛpus xsbi.
Di vultis veꝝ rũdere.hoc vtiq; dicere de

betis.ꝙ non min ſit verbũ dei. qᷓ; coꝛpꝰ

xp̃ᷣi. ⁊ iõ non minꝰ eſt reus qͥ verbum dei

negligenter audierit.qᷓ; ille qͥ coꝛpus xpᷣi
in terra ſua negligentia cadere permittet.
hinc Marthe ſoꝛoꝛ Maria non tã reue/⸗
renter qᷓ; attente ſecus pedes dni audie⸗

bat verbum illius. hinc diſcipuli emaus

quanq; qͥs loqueret᷑ ignoꝛarent. coꝛ ar⸗
vens habebãt ad ea.que vexpᷣo expone⸗

bant᷑ ·hinc xpᷣo in templo loquente.om2n
nis populus ſuſpenſus erat audiens il⸗
lũ.hinc Eglon rex.mox ſuo ſurrexit e ſo

lio.⁊ velut attonitus audiuit aioth dicen
tem. verbum dñi habeo ad te o rex. hinc

Eſdra legis vꝓba ſine intermiſſionea ma
ne vſq; ad meridiẽ legente ↄticuitomnis

populus.aureſq; erectas attentaſq; tene
bãt. ¶ Hinc ab Auguſtĩo qᷓ; alte quanq;

eleganter dictũ eſt.letabit᷑ coꝛ noſtruʒ.ſi

mentibꝰ exurimus Cum em̃ aliq̃ ſuauia

apponunt᷑ in epulis noſtris letantẽ᷑ fau-/

ces:querentiũ cibum. Cum varie coloꝛa

ta.blandeq; depicta apponunt᷑ aſpectibꝰ

noſtris.letant᷑ oculi querentium aliquid
vigdere liminoſum.letant᷑ aures querenti
umicantũ.letat᷑ olfactus querentiũ odo/

rem gratũ. Sed letet᷑ coꝛ querentium do

minũ.pꝛoculdubio ſingula q̃ expibentur
Diuerſis ſenſibꝰ.noſtros ſingulos ſenſus
delectãt. Neq; em̃ vel ſonꝰ clectat aſpe⸗

ctũ vel coloꝛ auditũ.Coꝛdi auteʒ noſtro
Dñs ⁊ lux eſt.⁊ vox eſt.⁊ odoꝛ ⁊ cibus eſt.
2⁊iõ om̃ia eſt.qꝛ nihil hoꝝ eſt. Eſt lumen
coꝛdi noſtro.ecui dicimꝰ. in lumine tuo vi

debimꝰ lumen. Eſt ſonꝰ coꝛdi noſtro.cui
dicimꝰ. Nuditui meo dab gaudium ⁊ le⸗
ticiam.Eſt odoꝛ coꝛdi noſtro.de q̊ ðꝛ.xpᷣi

bonꝰ odoꝛ ſumꝰ. Si autẽ cibum quentis

qꝛ ieiunaſtis.beati qͥ eſuriunt ⁊ ſitiunt iu

ſucii· De ipſo auteʒ dño noſtro iemu xro

dietum eſt.qꝛ factus ẽ nobis iuſticig ⁊ ſa⸗

