nardus inquit.purificat.affectus regit.
actus dinigit. exceſſus coꝛrigit.moꝛes cõ

ponit.vitam honeſtat ⁊ oꝛdinat.quid lii/⸗

ceat.quid deceat.quicq; expediat docet

demũ tanq; ſplẽdoꝛ maximꝰ gie. ⁊ iu bar
qdd ſplendidiſſimũ ment oim hũanaꝝ

—
.

H

diuinarũq; rẽrum ſcientiam confert·

Eextus viceſimuſſextꝰ ¶ Auguſtinꝰ

Ane quẽadmodum egrotãtes ne

ſe habent minua acciꝑe.ne gra
Auenkt.ita ⁊ poſt egritudinẽ ſic tra
millima ſeculi pauꝑtate venerũt.tãq; hoc

uitibus anterio: conſuetudo.

illis contulerit recẽtioꝛ egritudo quod di

¶ Koõmentũ viceſimũſextů ¶ Eimbꝛoſi

( VErxtu m maudatum eſt.in quo iu

gio.ſiue de humillima ſeculi pau

peñate venerunt. poſt egritudinem ſic in

paupertas in his debet.que poſtulat hu

mana neceſſitas. Decet autem id fieri.tiü
vt debita caritatis ad omnes extẽdantur
obſequia.tum vt vnuſquiſq; quantotiuus
poſſit famulari deo: ſeruire mõaſterio.et

alia virtut exercere officia liberiꝰ valeat.

Tũ ne ipᷣa infumitas.ſic in famulo dei ſu

ſcipiat pꝛiedominiũ.vt inde vel de recidi⸗

ua periculũ incurrat.vł mindidoneus ad

onera religionis poꝛtãda efficis᷑. Rur⸗

ſus vt Hieronymo placuit.HNimia coꝛ⸗-
poꝛis debilitas nõ ſolum ipſiꝰ. ſed etiam
aĩe vires frangit.ingemiũ marceſcere fa-
cit plerũq; ipſum deuotionis tollit fer/
uoꝛẽ:qm̃ q;diu hec membꝛa rexerint artrꝰ
oꝛgano. medioq; animꝰ coꝛpoꝛe indiget.
¶Et qᷓ;ꝙ; apłs virtutẽ in infirmitate pfi
ci pꝛedicauerit.noluit tũ quẽpiò ſic atte⸗
nuari. vt exceſſum laudauerit infirmita-
tis.cũ ⁊ ipſe etiam dixerit:caſtigandũ eſa
ſe coꝛpus.⁊ nõ moꝛtificandũ. Et rurſus.
ne frangamur in tẽptationibꝰconſolatꝰ ẽ
nos dicens. Fidelis deꝰ non ſinet vos tẽ
ptari ſupꝛa quꝗ ferre poteſtis. pꝛopterea
quicqͥd cum mõ ⁊ tꝑamento fit.ꝑ pulchꝛe
⁊ ſalutare fieri dicimꝰ. ꝑinde ſemper libu
it virtuti.ſuũ in medio locare tribunal.
Vꝛeterea nõ ita in infimitate apłs virtu
tẽ perfici voluit.vt aſſereret infirmitatem
ipſam.cauſe eſſe ꝑficiende vututis.ſed

ctandi ſunt. vt citiꝰ recreeut᷑. etiã ſi dehu

bet . vt oẽs ſiue ex diuitiarum faſti

victu ⁊ in alijs opoꝛtunis quibuſcũq; tra
ctentur.vt citiꝰ recreent᷑. Nempe in hac
recreatione facienda perſonarum nõ de-
bet eſſe acceptio.neq; contẽni humillima

an pfecta ſit infirmitas ipſa oſtendat.qm̃
in egritudinibꝰ.ꝑſecutionibꝰ. toꝛmentis.

⁊ in quacũq; aduerſa foꝛtuna viri demõ/⸗

ſtrat᷑ conſtantia. JIdcirco cũ non oẽs tan

ta mentis valeamus foꝛtitudine.vt cun⸗
cta aduerſa equo animo toleremus. quo

ad fieri poteſt annitendum eſt.vt famuli
dei cito ſanentur.⁊ poſt egritudinem ne

frangantur.ſic tractandi ſunt vt citius re

creentur. tqm̃ multa ſunt egritudi/

nũ genera:alia quidem tenuem vitam. et
pꝛeſertim in pꝛincipio exigunt.ceu quedi
febꝛes ſunt que ex multa ſtomachi repilteo
tione generant᷑. In quibus ſi cibus ſumi
tur nõ eleuat ſed grauat.tunc ſane neceſ⸗

ſe habent egrotantes minus accipere.ne

grauent᷑.Alia vo rerũ pꝛeſertim optima-
rũ copiã depoſcunt. ſicut oculoꝛum cata

racte.egritudines malencolice nature de

fectus.⁊ inualitudines ſincopim. ⁊ tott?
coꝛpoꝛis.poſt euacuationem debilitatez

inducentes huiuſmodi infirmitatibꝰaffe

cti in cibo.potu.veſtitu.cubatione.man
ſionibuſq;.qm̃ omnia iſta ad ſubleuandã
naturam multum con ferũt.ſic tractandi
ſunt vt citius recreentur.etiam ſi paupe⸗
res in ſeculo fuerint.tanq; hoc illis con
tulerit recentioꝛ egritudo.quod diuitibꝰ

anterioꝛconſuetudo.ac ſi patenter aſſere
ret.ꝙ ſicut ex delicatioꝛibus moꝛibus ad

monaſteriũ venientes pꝛopter eoꝝ anti/
quas et conſnetas debilitates. melius
ſunt tractandi.ita ⁊ circa pauperes.pꝛo2-
pter recentioꝛem eoꝝ egtitudinẽ vt ctius

recreentur diligentioꝛ eſt cura adhibẽda.

ue eni ſeminat homo.vt inquit apo
ſtolus.hec ⁊ metet. Sed quo pacto miſe
ricoꝛdiam metemus in agro ſummi dei.ſi
eam in campo.hoc eſt in doloꝛe nõ ſpar⸗

gumus pꝛoximi. perinde Johõnes euan

geliſta inquit. Qui viderit fratrem ſuum

neceſſitateʒ habere.⁊ clauſerit viſcera ſua
ab eo:quomodo caritas dei manet in eo

Si ergo celeſtis patris caritatem deſide
ramꝰ habere: debemus ⁊ noſtris fratribꝰ
miſericoꝛdiam exhibere. Vnde vt ad eam
exhibendaʒz. vnigenitus filius ſuus nos
hoꝛtaretur dixit.Beati miſericoꝛdes.qmm̃
ipſi miſericoꝛdiam conſequentur. MWa⸗

gna ꝓfecto.⁊ incompara bilis nobis mi⸗
ſericoꝛdia oſtendetur: quando pꝛo ſub⸗

uentione.⁊ cura tempoꝛalis egritudinis.

6;
tten

„

nb⸗
nali
(len
id
ſche
uni⸗
mur.
ege
gn
mii
nis
ipfin
calk.
etio
teniq;
nus.
nilo⸗
nlta
ginte
mir
ſans
adr

p

ſinda
bumil
ttncd
cohem
uiint
diengl
disn
ſenaiv
Kdi⸗
den
eum
fatil

.
.

bieoe
as hece
neeſen
lefuer
cgeren

Gin

nirc⸗
ndeni⸗
doistan
Mane
aͤnen z
ansn
n
anm
en
wn w
1 MN
nbf
menn
euvo
iahen
Nist
odun
nru glot
noubus 36
8, Welus
gaes 0
neRatus
addr
Awcorz/
oltns fend
dectdin
us ſustn
nieodes⸗
cntur⸗
dobn

Zegntid

quaʒ in hocſeculopꝛoimo gerimus.ab
eternis in die iudicij liberabimur crucia⸗

tibꝰ.⁊ celeſte regnũ ꝓ tantillo obſe̊o nob
ab illo donabit᷑ in pꝛemũ.a quo ꝓ tribu
nali in ſolio ſue maieſtatis ſedente au²2
diemꝰ infirmus fui ·et viſitaſtis me eſuri
ui. dediſtlis mihi manducare. ¶ O inef
fabilem bonitatẽ redẽptoꝛis.vt ſue celſitu
dini vendicet.que hic ſuis puſillis imꝑti⸗

mur. O inexplicabilẽ liberalitatem ſũmi

regis · vt ꝓ tã exigua ſeruitute infiniti re/

gin dignet᷑ largiriamplitudinẽ. O maxi
mi imꝑatoꝛis magnitudinem.qui ꝓ terre

nis celeſtia. pꝛo momentaneis eterna. ꝓ

infimis ſublimia condonare nobis polli
ceat᷑. Idcirco fratres ſic exhibeamꝰ nos
metipſos ad ſeruiendũ infirmis vt nõ al

teri qᷓ; imoꝛtali deo nos ſeruire exiſtime/

mus.⁊ quãto pauꝑioꝛes deiectioꝛes hu
milioꝛeſq; infirmi extiterint.tanto ad eos
viſitandos.curãdoſq; ſimꝰ feruentioꝛes.
qm̃ ſicut ipſa ſapientia incarnata.egrota
infirma.atq; moꝛtał ad nos venit.vt nos
ſanaret atq; imoꝛtales faceret.ita pauꝑ

ad nrᷣas tollendas calamitates deſcendit

vt pauperibꝰatq; egenis miſericoꝛdioꝛes
ſimꝰ.ac perinde beatioꝛes tãq; de maioꝛi
humilitate pꝛemiũ repoꝛtantes.fſiamꝰiu⸗
xta edictũ per os Dauid .tãqᷓ; ꝑ ſuũ pꝛe
conem factũ.qui in pſalmo cecinit beatꝰ
qui intelligit ſuꝑ egenuʒ ⁊ pauperem.in
die mala que dies erit vltõis liberabit eũ
dñs.⁊ non ſolum tunc.veꝝetiam ⁊ in pꝛe
ſenti vita.maxiĩa ei aduenire munera op⸗
tat dicẽs.dñs conſeruet eũ ⁊ viuificet eũ.
⁊ beatum faciat eum in terra.⁊ nõ tradat
eũ in manũ inimicoꝝ eius.dñs opem fen
rat illi ſuꝑ lectum doloꝛis eiꝰ.

Textꝰ viceſimuſſeptimꝰ ¶ Auguſtinus

y Ed cũ vires pꝛiſtinas recuꝑaue
nnt. redeòt ad felicioꝛem ↄſuetu⸗
dinem ſuaʒ. q̃ famulos dei tanto
ampliꝰ decet quanto minꝰ indigent.Hec
cibi eos teneat voluptas iam vegetatos.
q̊s neceſſitas leuarat infirmos. Illos ſa
ne eſtimẽt ditioꝛes:qui in ſuſtinẽda ꝑcita

te fuerint foꝛtioꝛes. Meliꝰ ẽ enim minus

egere.qᷓ; plus habere.

¶ Kõmeutũ vieeſimũſeptimũ ¶ Ambꝛoſi?

Vſtremũ mõdatũ eſt. vt ſubleua⸗
„ ta dei gra.infirmitare. recuꝑatis
ob diligẽtẽ curã pᷣſtinis viribꝰ ad

felicioꝛẽ cõſuetudinẽ ſuã fratres redeantt·

Felix ↄſuetudo ẽ coꝛpus ſuũ caſtigare.at
ꝙᷓ; vt apłs in ſeruitutẽ redigere: Felix con
ſuetudo ẽ carnalia deſideria que militt
aduerſus aĩam abſcidere.Felix conſuetu

do ẽ die noctuq; diuino vacare ſeruitio.

Felix ↄſuetudo eſt monaſterij bona.⁊ ea

marxime q̃ ſpiritualia ſunt diligent᷑ cura⸗

re.Felix ↄſuetudo eſt ſe in obſequiũ ſer⸗
uoꝛũ dei exhibere: Felix ↄſuetudo ẽ ſe to⸗
tũ diem meditatiõi ⁊ ↄtemplatiõi dedica
re.contẽplari quidem debent.qũo amari
debeat de. ⁊ cũ aquila ↄtemplatõis Au
guſti.in dei amoꝛẽ toto liquefacto.ita eũ
querere.⁊ ad euʒ exclamare dicentes·

Amamus te o deus noſter.⁊ magis.ma

giſq; amare volumꝰ. Da nobis ſpecioſe
pᷣ f.lijs hoĩm. vt deſideremꝰ te.⁊ amemꝰ.
ãntuʒ debemꝰ ⁊ volumꝰ. Immenſus enĩ

es.⁊ ſine menſura debes amari.pᷣſertim a

nobis q̊s ſic amaſti.⁊ ſic ſaluaſti.pꝛo qui
bus tãta feciſti ⁊ talia.O amoꝛ.qͥ ſemꝑ ar
des ⁊ nũqᷓ; extingueris.dulcis xpᷣe ⁊ bone
ieſu.caritas deꝰ noſter. Accende nos to
tos igne tuo.amoꝛe tuo.caritate tua.dul
cedine tua.deſideriotuo.iocũditate ⁊ ex
ultatione tua.⁊ pietate ⁊ ſuauitate tua.et
voluntate ⁊ cõcupiſcẽtia tua.que ſancta
eſt:⁊ bona:⁊ caſts ⁊ munda.vt toti dulce
dine tui amoꝛis pleni.⁊ toti flãma carita
tis tue vapoꝛati · Oiligamus te dũm nirim
dulciſſimũ ⁊ pulcherrimuʒ ex toto coꝛde
noſtro.⁊ ex tota anima noſtra.⁊ ex totis
viribis noſtris.⁊ omni intentione noſtra
cum multa coꝛdis contritiõe ⁊ lacrimarũ
fonte.cum multa reuerẽtia ⁊ tremoꝛe.ha
bẽtes te in coꝛde:⁊ in oꝛe.⁊ pꝛe oculis no

ſtris ſemꝑ.⁊ vbiq;.vt nullus in nobis pa

teat locus adulterinis amoꝛibus. Etad

hanc ieiunadi.diſciplinandi.laboꝛandi.

oꝛandi:meditandi.atq; contemplandi fe

licẽ conſuetudinẽ.famulos dei tanto am

plius atq; feſtinantiꝰ redire decet. quan
to minus indigẽt.Hec cibi eos teneat vo
luptas iam vegetatos.quos neceſſitas le
uarat infirmos. Hãq; ad leuandum de⸗

ponendãq; coꝛꝑis infirmitatẽ.carnis age
re ⁊ hĩe curã nccium ẽ.q̃ qdeʒ caro cũ ve

getata ⁊ ĩſtaurata fiit.ſic cibi potꝰ q;vſuq

rêmittendus eſt. ſic cariꝰ reſecanda cura⸗
vt dei famulos cibi.aliarũq; deliciaꝝ ñ te
neat voluptas.nec ſeruiant gule.qui de⸗
ſeruire debẽt aie. ¶ Periculoſe enĩ ac ꝑ

poc ſumopere fugiende ſunt voluptates

que effeminatũ faciũt aim.ſicut idoneus
teſtis eſt ſardanapalus.Maximũ attenu
gnt roburſtrennuũ ducem vilẽ faciuut.⁊
in bello inuictum ſua lenitate deuincũt ⁊
pꝓſternũt.ſicut indomitꝰ Manibal teſtat᷑.
quẽ cum fomẽta campanie arma vince
re neqͥuerant.hyberna vina dapeſq; ſol⸗
uerunt atq; eneruauerũt/b eã rẽ Mar/⸗
cus Cicero ↄſentaneũ nõ eſſe inquit.vt qͥ̊
metu nõ frangit᷑.is frangat᷑ cupiditate.et
qui inuictũ ſe a laboꝛibꝰ pꝛeſtiterit.ille a
voluptate vincat᷑. Quanto g̊ famuli dei
minꝰ indigent. tãto eos ampłliꝰ decet ad
pꝛiſtinã felicẽ auſterioꝛẽq; vitã redire.nec
gie virtutes ipſe auferant voluptates qͥ
bus neq; maioꝛ neq; ſuauioꝛ põt inueni
ri tyrannꝰ. Hẽpe vniuerſa nature⁊ foꝛtu
ne ⁊ gratie cũ quadã falſa ⁊ peſtifera iocũ
ditate enipiũt bona. qm̃ vt recte JIſidoꝛꝰ
eas interpꝛetatur. Holuptates nil aliud
ſit.niſi cũ quadã lubꝛica ſuauitate ad illi
cita fede mẽtis inclinatões · Ninc magnꝰ
ille ſtoicꝰ Seneca inq̃t.ꝙ hoſtis vnq; tã
dtumelioſus fuit.qᷓ; in quoſdã volupta⸗
tes ſue.Quidã ſe in voluptates mergũt
quibꝰ in ↄſuetudinẽ adductis carere non
puit.⁊ ob hoc miſerrimũ eſt.quo eo ꝑuene
rint.vt illa q̃ ſuꝑuacua fuerunt facta ſint
neceſſarnia.ſeruiũt itaq; voluptatibns nõ
fruunt᷑.⁊ malaiſua.quod maloꝝ vltimuʒ
eſt amant.ꝑinde in pꝛeclaro et excelſo vo
lumine de philoſophica ↄſolatione diuꝰ
Boetius eas deteſtando ita interrogat.
Quid de coꝛpoꝛis voluptatibꝰ loqr. qua
rũ appetentia quidẽ plena eſt anxietatis.
ſatietas vᷣo pnie quarum motus quid ha
beat iocunditatis ignoꝛo.triſtes vᷣo eſſe
voluptatũ exitus.quiſquis reminiſcit᷑ li⸗
bidinũ ſuarum intelliget.que ſi bonos ex
plere pñt.nihil cauſe eſt.quin pecudes q̊ʒ
beate eſſe dicant᷑. Sed certe vt Nierony
mus ait.nihil ꝓdige ſatis eſt voluptati.
ſemꝑ famem patit᷑ ſui.que alimẽtis perpe
tuis neſcit ĩpleri.pꝛopterea a blandimen
tis voluptatũ abſtrahendus eſt animꝰne
ſi mergi incipiat.ſubleuari mõ non poſſit
Sirenis vtiq; moꝛẽ tenẽt que tqdiu nau

tas allicit ⁊ demulcet cantuiquouſq; nau

fragium perſpexerit incurriſſe.HNuiligit᷑
ſe illecebꝛoſis ſeducat a moꝛibꝰ. Nullus
vineia voluptatibꝰ ſe permittat.vnuſqᷣſ⸗
qꝙ; conſtanter pugnet.vinlit᷑ dimicet. ho
ſtem audacter inuadat. qm̃ nullus ſpiri⸗

tualis certaminis appꝛehendit palmaʒ qͥ̊

nõ legittime certauerit qͥ in ſemetipſo pꝛi
us per aff lictã ventris concupiſcentiam
ante carnis nõ deuicerit incentiua. Hec
ad conſuetum ſpiritalis certaminis oꝛdi

nem aſſurgit᷑.ſi non pꝛius inter noſmet⸗

ipſos hoſtis poſitus gule videlicet appe⸗
titus edomet᷑.qm̃ ſicut abarte ⁊ a natura
recte docemur.niſi ea que nobis vicinio

rfa ſunt pꝛoſternamꝰ. ꝑ quam inaniterad
remotioꝛa ipugnanda pertranſimus.Et

vt vitia que in nobis ex ipſis generantur
voluptatibus.maioꝛi cũ impetu extinguẽ
da inuadamꝰadiecit.illos ſane extiment
ditioꝛes qͥ in ſuſtinenda parcitate fuerint
foꝛtioꝛes.¶ Duplex diuitiarum genꝰ eſ⸗
ſe nouimus/aliud quidem tempoꝛalium.
aliud ſpiritualium. Lempoꝛales diuitie
que ſint latet neminem.quoniam pꝛedia
palatia.gẽme.auri argentiq; pond eraet
magna pecuniarum copia.que in càduca
rum diuitiarũ veniunt appellationẽ. In

his vtiq; etiam ditioꝛes ſunt · qui in ſuſti

nẽda parcitate fuerint foꝛtioꝛes.quoniaʒ
vt antiquꝰſermo dicit.qui parci ſunt di⸗
uites fiunt. Sed ad pꝛeſens negociũ hec
minime ſatiſfacit interpꝛetatio. Idcirco q̃
ſint ſpirituales diuitie.⁊ quo pacto in il⸗
lis ditioꝛes fiant.qui in ſuſtinenda parci

tate fuerint foꝛtioꝛes videamꝰ. Spiritua

les diuitias.fidem.ſpem.caritatem. iuſti
ciam:humilitatem.temperantiã. pꝛuden
tiam. conſtantiam.⁊ reliquas appellamꝰ
virtutes.hincad verã philoſophiã Mar
cus Tulliꝰ mentem erigens in parado⸗
xis qᷓ; digne qᷓ;q; excellenter dixit.quan
ti pꝛecij eſtimanda eſt virtus.que nec eri⸗
pi nec ſurripi poteſt:neq; naufragio ne⸗
qᷓ; incendio amittitur.qua pꝛediti qͥ ſunt
ſoli ſunt diuites.At enim nemo diues ni
ſi abundans diuitijs. Virtus autẽ ex ne
ce pullulat vitioꝝ.quoniam teſte philo⸗
ſophoꝛum maximo Areſtotile. Unũqð/
q; ex ſuo efficitur contrario. Occiduntur
autem vitia maxime ex carnis moꝛtifica⸗

tione. et ex ipſa parcitatis foꝛtitudine.

ongen
b
6 Rn
ernuic⸗
dimicer ,
us ſpen
du Mng
Z
Wanao
nn. Re⸗
mmso
en Minen
eitannr
td
nobis vn
ninanitans
Minus
merner
peadng
meernunen
noreften
nmungen
podes ute
oneit
; NoN
AenaM
Nni
orsni,
on ſund
gepoauhe.
o Pawi

nendsci

m Shrnn
ni un
Cifinn
4 nmh
netN

me veſtimentis.qbꝰcareret

Jo. xII

q; q in ſuſtinẽda parcitate extiterint fo:-
tioꝛes · hi ꝑ ieiunia.per ſobꝛietatẽ· per ab⸗
ſtinentiam.ꝑ ↄtinentiam ꝑ ꝑſimoniaʒ. ꝑp
comitionem carnis ꝑ caſtitatẽq; animuũ
enlum faciunt eſſe virtutibus.⁊ in the
ſauro regni celeſtis fiunt ditioꝛes. Et vt
ad hanc ſuſtinendam ꝑcitatem fiamꝰ ꝓ/
penſioꝛes.poſtremo annectit. elius ẽ
ej̃ minꝰ egere qᷓ́; plus habere. ¶ Inter
indigeo: careo.̊ intereſt.qm̃ abſq; vlla
pꝛoꝛſus differentia illis caremꝰ.q̃ in no⸗
bis non ſunt.ſiue nobis opoꝛtuna extite/⸗
rint.ſiue non indigemꝰ autem illis.q̃ no
bis ſunt ad noſtꝝ vſum neceſſaria.etiam
ſi illis non careamꝰ.quo pacto ſane dici
mus. oculis qͥ in nobis ſunt indigemus
dd videndũ.dentibꝰ ad edendum.lingu
qad loquendũ: æ pedibꝰ ad ambulandum
⁊ ceteris membꝛis ad pꝛopꝛia exercenda

officia ſepenumero etiam ilł indigemus

quibꝰ æ ſi careamꝰ. ꝓ noſtra tů ſubuentio
ne opꝰeſſent.vt ſi pꝛo annuo victu.x.ali⸗

cui opꝰ eſſet talentis.⁊ ꝑ ſuſtinenda hye
reret CAd hunc q
vem ſenſum textus eſt iſte interpꝛetandꝰ

Melius eſt em̃ minꝰ egere q; plus habe
pe c.ac ſi aꝑte dixiſſet.meliu s eſt egere ali⸗
cuius rei.q̃ nobis minus eſt. Gᷓ eſt q̃ noſ
ceficit q; plus habere. id eſt plus abun/⸗
Dare. qꝙᷓ; opus ſit. qm̃ melius eo aliquid
egeſtatis pꝛopter dum ſuſtinere. qᷓ; ſu per

abundare. Hã egeſtas.qᷓ pꝛopter deum ẽ

generat humilitatẽ que eſt cauſa ſalutis.
Ddicente xpᷣo niſi efficiamini ſicut paruulꝰ
iſte.humiles.ſ.ſimplices ⁊ puri: non in/⸗
trabitis regnum celoꝝ.q̃ etiam cꝗᷓ eſt ex/
glitationis dicente eodem humilitatꝭ ma
giſtro. qͥ ſe humiliat exaltabitur. qᷓ eſt iſta
via ad acquirendam ſapientiam Salo/
mone teſtante qͥ ait. In animam maliuo
lam.·hoc eſt ſuperbam ⁊ elatam non in⸗
trabit ſapientia.q eſt cauſa tam diuine q;

humane bñdictionis.pꝛoinde beata dei

genitux ſe inqͥt. Quia reſpexit eꝰ hu/⸗

militateʒ ancille ſue · Ecce em̃ exhoc bea
tam me dicent omnes generatones. que

eſt cauſa.quare oꝛationes ⁊ alia ſua oꝑpa

grata ſint altiſſimo.vñ ſcriptum eſt.oꝛa⸗

tio hũilitantis ſe nubes penetrat.ĩmo et
celos.immo ⁊ ad ſummi dei aſcẽdit ma⸗

ieſtatẽ.qᷓ ⁊ demum eſt oĩim bonoꝝ initiũ.

Abundantia aũt parit ſuꝑbiam, que oĩim

eſt moloꝝ oꝛigo.Eam obrem bui vei. vt
carnis illecebꝛoſos appetius. et omnes
queant repꝛimere uoluptates. iugit᷑ ac di

ligenter attẽdere debent.vt alimentoꝝ ve

ſtimentoꝛũq; minus habere velint.qᷓ; eis
opꝰ fuerit. Deus enim gloꝛioſus ⁊ ſũme
bonꝰ.⁊ ſũme clemẽs.qui oĩa regit.oĩa gu
bernatqui ſanat cõtritos coꝛde.qui nr̃as
intuet᷑ neceſſitates.qͥ paſcit volucres celi.
qui veſtit lilia agri.qui ad Melyõ coꝛuuʒz
deſtinauit. qui populũ mãna cibauit no

ſtris nõ ſinet nos ĩ neceſſitatibꝰdeperire.

On ſit notabilis habit veſter nec
affectetis veſtibus placere.ſʒ mo

mentũ viceſimũoetauũ ¶ mbꝛoſius
carnis cõcupiſcentia cõſentaneo

moderamiue. J euitanda ve⸗
pa de habitꝰ qualitate pꝛeceptu

Dhibito in victu pꝛo refrenanda

ſtit? pon

ſubiungit dicẽs. Nõ ſit notabilis habitꝰ
veſter. Oĩs quidem exceſſus notabilis eſt
ꝓpterea nec nimis pꝛecioſa.nec nunis ab
iecta religioſoꝝ debẽt eſſe veſtimenta.ne
vel nimis põpoſi.vel vpocrite a lgicis iu
dicentur.fecit vtiq; vir ſanctꝰ qð docuit.
Scriptũ eſt enĩ de eo.qꝛ veſtimenta eiꝰ

calciamẽta.nec nitida nimiũ.nec abiecta

plurimũ. ſed ex moderato ⁊ cõpetenti hba
bitu erãt. Ipſe quoq; de ſeipſo in ſermo⸗

ne de cõi vita clericoꝝ ita inqͥt.fateoꝛ enĩ

vobis de pꝛecioſa veſte erubeſco.⁊ nõ de
cet hanc ꝓfeſſionẽ᷑. Hõ decet hacad mo⸗
nitionẽ.nõ decet hec membꝛa. non decet
os canos. Et ſi declinandũ quouſmo
do ab aliquo extraneoꝝ cuipiam in veſti
mentis videat᷑.tolerabiliꝰ atq; decentius
eſtapud nos. Religioſos viros.ad de⸗
ſpeciũ habitum deſcendere. qᷓ; ad pꝛecio

ſum efferti.tũ qꝛ ſicut moꝛtui ſumꝰmun/⸗
do.ita ⁊ oẽm eius pompam abdicare de

bemꝰ.tum qꝛ pꝛecioſe veſtes curioſuʒ·ela
tum. ⁊ in fectum faciunt aim. Ob eam rez

diuꝰ Hieronymus ait · Mõ tenera veſtis

ſed mundicia mẽtis oꝛnatum facit mona
chũi. Et dñs in euãgelio. Ecce qᷣ mollibꝰ
veſtiũt᷑ ĩ domib regũ ſetaq; ſi patet᷑ ſalug

b

toꝛ dixiſſet . Mon vos regni hui⸗ mundi
curiales:ſed celeſtis eſſe debetis. ⁊ ideo

nõ ſicut illos vos mollia veſtimenta.ſed

opera penitentie delectent.Eteni mollia

veſtimenta mollem effeminatũq; animũ

efficiunt.quare mollibus veſtimẽtis vt re

cte Hugo monet regia delectet᷑ aula:aſ⸗
eris ⁊ humilibꝰ xpᷣi delectet᷑ eccleſia.
PMꝛeeioſe igit᷑ veſtes quibus oꝛnari debe⸗

mus ſpiritualia debent eſſe oꝛnamẽta. ca
ſtitas videlicet hũilitas. mãſuetudo.pa⸗

tiẽtia:ieiunia:miſcdia.aſſidnitas oꝛandi.

fides.ſpes ⁊ caritas.q̃ illud ampliſſimum
pꝛecioſiſſimũq; veſtimentũ eſt quod ope
rit multitudinẽ peccatoꝝ.ſine quo ad ce
leſtes nuptias recipit᷑ nemo.hine ad con

uiuiũ ſine illo eunti in euaugelio dictum
eſt. Amice quomodo huc intraſti nõ ha⸗
bens veſtẽ nunnale Ten
ptoꝛ noſter adiecit.
bus placere:ſed moꝛibꝰ.boniac beati mo
res ex ipſis generant᷑ virtutibꝰ. beati mo
res ſunt.qui nos a filijs huius ſeculi di/

ſcernũt.beati moꝛes ſunt. quibus celeſti
placemꝰ imꝑatoꝛibeati moꝛes ſunt.qui-
bus anima pulcherrima ⁊ ſplendidiſſima

reddit᷑.per quos eam celeſtis ſponſus in
ſuam recipit ſponſamper q̊s in thalamo
recipit᷑ deitatis.ꝑ quos agminibꝰ aſſocia
tur beatoꝝ.Hõ enimexterioꝛem pulchꝛi⸗

tudinẽ ſponſus requirit inuiſibilis.ſicut

ſcriptum eſt. Omnis gloꝛia eiꝰ filie regis

abintꝰ. Mõ auro contexta.non gẽmis oꝛ

nata.nõ lapidibꝰ pꝛecioſis ↄfigurata.nõ
ſerico veſtimenta conficta. noſtro placẽt
ſaluatoꝛi.qui vnica ⁊ inconſutili veſte cõ
tẽtus. ¶ Mõ enim tunicas.vt ait Augu
ſtinꝰ. In regno celoꝝ ſumus inſpecturi.

ſed veſtis cuiuſcũq;.fulgoꝛ iuſticie depyu
tabitur.ipſiꝰ erit innocentie ſplendoꝛ:hu

militatis exaltabit᷑ decoꝛ.caſtitatis nitoꝛ

⁊ omniũ bonoꝝ operuʒ ſublimabit᷑ odoꝛ

in quo ſane diuinitꝰ monitus/oĩ reiecta
cõtempteq; mũdi gloꝛia/ſacroſancto bau⸗
ptiſmatis lauacro mundat.nigris hnmi
libuſq; voluit a ſanctiſſimis vir Ambꝛou

ſio Mſniediolañ. antiſtite. Simplicaano

Liguriẽſi diui RPauli pꝛimi heremite di
ſcipulo indumentis veſtiri.ſicut idem vir
ſanctus Ambꝛoſiꝰ in eo ſermone. quẽde
Auguſtini ↄuerſione ⁊ baptiſmo edidit.

ꝑ quam deuotiſſime ſcribit· Et ipſe Nu⸗

erinde pꝛece-
ec affectetis veſti⸗

guſtin in diuulgatiſſimo famoſiſſimoc8

ſermone de ceng dñi de ſui habitꝰ figura
⁊ qualitate ita memoꝛat dicẽs.Hos qui

videmur gerere in coꝛpoꝛis noſtri habitu
figurã crueis.⁊ nomẽ ſancte religiõis ha

bemus:nigrã veſtẽ humilitatis poꝛtamꝰ

zonis pelliceis pꝛecincti ſumꝰ.quoꝛum
ſignificationem talẽ in excellẽtiſſimo ſerꝰ
monede alio polso aſſerit ſe a btõ Am/
e

bꝛoſio didiciſſe.penſate ergo inqͥt fratres

quid veſtis nigra.quid zona pellicea.q̊d
coꝛona capitis perſuadeãt. HNigra enim
veſtis:que vilis eſt mudi contẽptũ nobis
denunciat.⁊ memoꝛiã moꝛtis.ʒona pela

licea lumboꝝ refrenationẽ declarat.Ca⸗
pilli raſi de vertice ſuperfluitatẽ criminũ

ſignificant ablatã de mente.Et ſubdit.ſic

enim mihi ſanctus pꝛ Ambꝛoſius.quan

do me regenerauit in chꝛiſto anno etatis
mee trigeſimo.mihi petenti reſpõdit.Co
gitate ergo fratres qᷓ; repꝛehẽſibile eſt. ſi

ſub tali hahitu ſuperbia latet vel luxuna.
Eius itaq; edocemurexemplo.vt nonſit

notabilis habitus noſter. vt vitam ha bi⸗

tui confoꝛmẽ ducamus.moꝛibus potius
qᷓ; veſtihus placere affectantes. obedien

tes apoſtolo nobis dicenti. Holite con⸗
foꝛmari huic ſeculo.ſed refoꝛmamini in
nouitate ſenſus veſtri.eo pacto deo pla-
cebimꝰ omnipotenti.eo modo.animeno
ſtre initiate peccatis:oꝛnateq; viitutibꝰ
Ddicet.qᷓ; pulchꝛa es amica mea.⁊ macla
non eſt in te. ſicq; in die nouiſſimo eã ſu

ſcipiens dicet. Veni amica mea. veni ſpe

cioſa mea.veni columba mea.veni dile-

cta mea.intra iu cubiculum domini tui.

veni in thalamum ſponſi tui. Intra in ta
bernaculum regis tui.ponũ te intra thꝛo

num meum :vt mecum gaudeas. mecum
leteris.mecum in eternũ maneas. in eter

num mea beatitudine perfrueris.
¶ extus viceſimꝰnonus ¶ Auguſtinus
4 Vando pꝛoceditis ſimul ambu

late.cum venerit quo itis ſimul

¶ſate. .

¶ Kõmentů viceſimũnonũ ¶ Ambꝛoſius

Aam vtile. ůq; ſalutifen ſit. ſiue 6
Niceſſu.ſiue ĩ ſtatu bonoꝝ ↄſoꝛtiiũ

iglen
an
lugiens

entoorl

pottes ne
ccpeunt

chusſe

aseie
incellis
oratotie
resſim
ſuti tipt
nas fect

luorleon

yptrabi
ſgomen
norumfta
Ruſticün
geſidecer
tuſq; iac

gennond
tiſepenu

ſenmn⸗
monũti
gpaſſsf

Adnoubu

nücpedbe
nhevecdio
bangoge

ſum (

(todon

dlebde
de

pande
dicans
ſpen.d
fremo
ſpmi⸗
tiplidun
ino
utwüt
cgculüto
rnſagop
Woczetſiu
Ulmen
helpoce
Odes ne⸗

unode⸗

1hod
dödleck
awlben
npioNt

nunnbe

ndspots
tes
1 Rlncn
prmnis
on doſe
odochinen
R
nes. 1ucl
uino ei ii
nen veniſhe
A dende
dowI,
Pmus
Ni enrt
is
s Ra

. s

Jo. xXxLI

erplicari facile non eſſʒ. Hãq; imptimis
aduſarius noſter dyabolus.qui velut leo
rugiens circuit ſemꝑ quem deuoꝛet vehe
mentioꝛibus tẽptationis fluctibus affi⸗

cit ſolos.qᷓ; ſociatos. Vnde cuʒ ſenioꝛes
patres noſtri.pꝛimũ heremi cultoꝛes eſſe

ceperunt.ceu in ſanctoꝝ patrum collatio

ntihus ſcribit᷑.nequiſſimi ſpiritus tam ſe⸗
uas eius inferebãt moleſtias nec eoꝛum·
in cellis audebãt ſoli cõmoꝛari.ꝑinde in
oꝛatoꝛio in cellis ⁊ vbiq; cõi decrero plu

res ſimul manebant.Et tantũ creuit ver/⸗
ſuti tẽptator ꝑſecutio: vt viciſſim noctur

nas facerent excubias.pſalmis: oꝛationi
bus.lectionibus.atq; diſciplinis incumꝰ
bentes.hinc cũ frater quidam patrũ indqdu

ſtria a maximis eriperet᷑ tẽptationibꝰ bo
noꝛum fratrum ſimultatem extollens ad

Ruſticũ monachũ beatus Hieroꝰ.ſcri-⸗
bit.O ſi ſolus fuiſſet.quo auctoꝛe ſuꝑaſſʒ
ac ſi diceret nullo.ac ꝑinde victꝰ debella⸗
tuſq; iacuiſſet:Hos etiã fratrẽ quendam
germanũ noſtri oꝛdinis nouimꝰ ⁊ allocu
ti ſepenumero fuimꝰ. qui cũ Arimini pꝛe
ſertim in nocte ſolꝰ eſſet.tot tantaſq; de/
monũ tẽptationes.illuſiones. pꝛeſſuraſ⸗

qᷓ; paſſus fuit.vt difficile eſſet dictu.nunc

clamoꝛibus.nunc cachinis. nunc flaãmis
nũc verberibꝰ.nũc hoꝛribilibꝰ aſpectibus
nũc vectione.nũc ſurſum deoꝛſũq; eu, vi
bꝛando agitationibꝰ pauperem religio2
ſum.cũ ſolus maneret toꝛquebant.So/⸗
ciato vᷣo nihil mali. nihilq; ei inferebant
moleſtie. Poſtremo vt tꝑalibus finẽeter
niſq; darent cruciatibꝰ initiũ. O rem ſtu

pandam.⁊ vbiq; terraruũ cũctis ſeculis pᷣ

dicandõ. Ipſum vna dieꝝ hoꝛa circi᷑ ve
ſperi.de anguſtis craticule ferree ð coꝛpo
ree molis naturã foꝛaminibꝰ extrahentes
ſupꝛa incredibilis altitudinis pinaculum
tẽpli duxerũt.vt illinc eũ ſeuiſſime pᷣcipi/

tarẽt.O clemẽtiſſime deus.nõ ꝑmiſiſti ſer

uũ tuũ tandem ꝗtrociſſimoꝝ hoſtiũ vio-
lẽtia trucidari.Ecce ad tà grande ſpe-

ctaculũ tota ciuitas Ariminẽſis accurrit.

⁊ viſo populo ſeruꝰ tuꝰ auſuzʒ ſuſcepittuũ

iuocãdi ſubſidiũ.⁊ ſoluta lingua q̃ dya⸗
boli manu tenebat᷑ ligata·aperto oꝛe.to⸗

nanti voce.cũctis audientibꝰ exclamauit
D deꝰ meus.O ſancte Hicolae de Col⸗/
lſẽtino defende me.qꝛ ecce deuotꝰtuꝰ iam
pereo. O mira dei ꝓtectio. O ptõs infini

ta.O pietas imenſa. Mop inuocatꝰe ce
lo rutilãs ſctiſſimꝰ Hicolaꝰ a pientiſſimo

deo emittit᷑· ⁊ cũctis videntibꝰ demones
effugauit. ⁊ accepta dextra ſemuʒ ſuũ ex
xxẽpli pinaculo in terrã duxit.⁊ ipſum ſa-

nũ tutiſſimũq; reſtituit· Su binde pluriũ

Deuotoꝝ hoim collegio faciliꝰ obtinetur
qð depoſcit᷑ · VUñ ſaluatoꝛ ſuis diſcipulis
giebat. Si duo erx vobis ↄſenſetint ſuper
terraʒ de oĩ re quãcũq; petierint fiet eis a

pꝛe meo.Et rurſus.vbi duo vel tres inno
mine meo ↄgregati fuerit in medio eoꝛũ
ego ſum.qð ſi duoꝝ vel triũ iuſtoꝝ id cõ
gregatiõi pmittit᷑. ꝓculdubio ociꝰ atq; li
beriꝰ.vt Leo pon.max:inquit.plunimoꝝ
cetui condonabit᷑. Nãq; duperſi milites

nõ mõ victoꝛiã.ſed conflictũ vt plurimuz

conſequunt᷑.Carbones qͥ̊ʒ in vno cõge⸗

rie ſuccendunt᷑ ⁊ ardẽt.ſeiuncti vᷣo extinꝗę

guunt᷑ ⁊ frigent. ¶ Dirigunt᷑ pꝛeteres ob
ipſam bon oꝝ ſocietatẽ oẽs ad bonos at/⸗

q; beatos moꝛes.qm̃ vt ſanctꝰ Dauid ce⸗

cinit· cũ ſancto ſanctꝰ eris.⁊ cũ electo ele
ctus ens.⁊ cũ ꝑueiſo ꝑuerter. Eteni ſiẽ
maloꝝ comes.malꝰ fiat ncce eſt.ita et bo

noꝝ bonꝰfiat oꝑtet. Pudebit eni ipſũ co

rã bonis.mala vite cõòmittere.fiat etiãẽ in
de.vt ſequi mali moꝛes.ſi que uoxie in eo
ſint affectiões. optimis alioꝝ repꝛimant᷑
exemplis. Rurſus viri religioſi ad hono

rẽ.decoꝛẽ honeſtatẽq; ſancte religiõis ſꝑ

Debent eſſe intenti · qm de ipſa ſcriptũ eſt.
Floꝛes mei fructꝰ honoꝛis ⁊ honeſtatis.
Et apls pꝛcepit.vt oĩa honeſta ⁊ ſm oꝛ⸗
dinẽ fiant.At enĩ religioſum honeſtũ at⸗/
q; honoꝛabile ẽ.vt quẽadmodũ fratres ſi
mul in vno habitãt monaſterio.ita cum

ꝓceſſerint ſił vadẽt.ſiłq; in eodẽ maneant

loco. Ob ſanctã ſalutiferãq; inſtructionẽ
Id inſuꝑ viſum ẽ.facillime enĩ ſolus.vel
in articulis fidei oꝛthodoxe.vel in alicu⸗
ius ſcripture.ſnĩa labi poſſet in erroꝛeʒ· ⁊
cũ non haberet cui erroneũ conceptũ ſuũ
poſſet inſinuare perditiõis incurreret pe

riculum.pꝛopterea ſcriptũ eſt. AVe ſoli.q̃

ſi ceciderit:non hʒ ſubleuantẽ.Et rurſus
frater qui iuuat᷑ a fratre quaſi ciuitas fir⸗
ma.Et Auguſtinꝰ inquitLutioꝛ enim ⁊
Ddulcioꝛ vita eſt. vbi vnus aliũ cohoꝛtat.
NVhi alter alterius inflammatur exem⸗/
plo vbi alter doctrina alterius inſtrui ⸗
tur. Vbi alterius poꝛrecta manu alter

monachũ ait. Mihi placet vt habeas ſa
crum ↄtubernium.nec ipſe te doceas. Et

ſu bditin ſolitudine cito ſurrepit ſuperbia
dDoꝛmit qñ voluerit.facit qð voluerit.nul
lum veret᷑. Cu anteʒ q̃ in cõitate viuis nõ
facies qð vis.comedis qð iuberis.ſubij⸗
cerxris cui non vis.Candẽ coꝛpoꝛalis hec
ſocietas ſpũalem deſignat ↄiunctionem
Q tterribilis:vt caſtroꝛum deſcribit᷑ acies.

Nãõq; caſtroꝝ acies.cũ ad bellum ſe pꝛe/⸗

parat.ſe cõiungere atq; oꝛdiare feſtinat.
ne vel interrũpi vel penetrari. ab hoſtibus

queat.Sic nimiꝝ nr̃a ſpnalis acies bene

coniũcta.bñq; oꝛdinata ſił am bulareſi⸗

mulq; ſtare pꝛecipit᷑ vt coꝛã dyabolo mu
niat᷑ ad bellũ.vt ex ſua videlʒ ↄiunctione

antiquũ.nõ ſolum terreat.ſed pulſitet ho
ſtem.qui in ſeruis dei nil magis timet q
anmoꝛis vinculũ.⁊ ad bene beateq; viuen

„.

dũ concoꝛdie vnitatẽ.

Ferus mmcenꝰ (Auguſtin⸗

àoibus motibveſtris. nihil fiat qð
cuiuſq; offendat aſpectũ.ſed qð
veſtrã deceat ſanctitatem.

(LToͤment

ſõSFfectiones mentis.⁊ oẽs motus

triceſimũ

duus ſumũt exoꝛdiũ· ita ⁊ per exte
rioꝛa qles ſint crebꝛius cognoſcunt᷑.Ob
eam rẽ nequis malum de veſtris iudicet
mentibꝰ. in inceſſu. ſtatu.habitu.⁊ in ſin

. gulis veſtris motibꝰ exterioꝛibꝰ Anguſti
nus iubet nihila vob fieri. qð cuiuſq; of

fendat aſpectũ.ſed qð veſtram deceat ſan
ccitateʒ. Decet quippe ſanctitatem viam
fratres cariſſimi.vt in dictis factis.geſti⸗
duſq; vris tali animi vtamĩ moderatõne
talus ſitis pᷣditi modeſtia.tanta polleatis
grauitate.tãta valeatis ſanctimonia.vt a
neumine iuſte valeatis rephendi. Mam
nsoõ ſolum ad maioꝛes eccleſie pᷣlatos.veꝝ
etiqͥ ad nos.qͥ voto ſumꝰ religionis aſtri
ctutq qᷓ; etiã veros ſuos diſcipulos ſalua
toꝛ dixit. Dos eſtis ſalterre.tãq; ſi dice⸗
ret. Vos eſtis hoĩm condimẽtũ.veſtro ex
emplo inſtrui.via ſapiẽtia doceri. vꝛa hu

¶ Ambꝛoſius

eanimi. ſicut quis mõ ab exterioꝛi

militate componi ceten debẽt. Et kurſus

vox illa ad nos. Directa etiã eſt qua dici
tur. Sancti eſtote.qm̃ ego ſanctꝰ ſum di⸗
cit dñs. Aere ſancti eſſe debemꝰ.qͥ nomẽ
habitũq; religionis ac ſanctitatis aſſumi

mus.qͥ diuino ſumus cultui mãcipati.ſa

cris xpᷣi altaribꝰ ↄſecrati diuinis qʒ miſte

rijs dedicati· Cale ̊ᷓ ſal ſimꝰ ĩ populo vt

vermes.⁊ oẽs anime putredines.nõ ſolũ

doctrina ⁊ p̃dicatione. veꝑetiam vite ſan
ctitate ab eo abſtergamꝰ. Hãq; ſi ſal eua

nuerit.Si pᷣdicatoꝛ vires amiſerit .ſi reli⸗
gioſus luxurie cõcupiſcentie ⁊ vanitati ſe
dediderit.in quo ſaliet᷑. in q̊ populus cre
det᷑.cui fidem adhibebit.quem imitabit᷑.
MHõne iuſte clamabit.Ecce hõ.cuius tan
ta nos fefellit opinio.⁊ pꝛopterea ſubdit

Ad nihilvʒ valet vltta. niſi vt mittat᷑ fo
ras.⁊ cõculcet᷑ ab hoĩbus. CTale enim ſal.

vt beatꝰ Gꝛegoꝛiꝰ inquit.qꝛ infatuatum

eſt. foꝛas mittit᷑.qm̃ falſus pᷣdicatoꝛ.eiuſ

q; doctrina.que vana ſine ſapoꝛe.⁊ inuti

lis eſt.ab eccleſia pellit᷑ conculcatũ auteʒ

ab hoibus deſpectui habeak. ¶ Opoꝛtʒ
itaq; nos.vt apłs ait.ab his qͥ foꝛis ſunt
bonũ ha bere teſtimoniũ. HNõ enim.teſte

Aluguſtino.ſufficit nobis vita ſancta.niſi
ſit ⁊ fama bona. Nã vita iuſta nobis ẽne
ceſſaria pꝛopt᷑ nos.fama bona pꝛopt᷑ ali
os.. ꝛopterea xpᷣs crudelẽ illuʒ appellat
qui negligit famã ſuaʒ.⁊ rurſus illum ma

ledieit.qͥ eam aſꝑnat᷑.⁊ merito qͥd.qm̃ ſi⸗

cut a ſapiẽtiſſimo viro Salomone aſſer-⸗

tũ eſt. Meliꝰ eſt nomẽ bonum qᷓ; diuitie

młte. Ergo ſic nos exiſtimẽt hoĩes · vt mi

niſtros vxpᷣi.miniſterioꝛũq; dei veraces di

ſpenſatoꝛes ex bõis operibꝰ nos eẽ agno
bis verificet᷑ qð xpᷣs adie/

ſcant · vt de
cit dicẽs·

os eſtis lux mũdi.Nempe

ad coꝛpoꝛeã mũdi lucem.ſ̊ eſt ad ſolẽ ſpe

ctat effugare tenebꝛas.illuminare oꝛbem

cCalefacere terrã.cõſolari viatoꝛes.extermi
natoꝛes beſtias.⁊ cũcti aĩiantibus vim ge
neratõis ↄferre. Sic ⁊ nos.qͥ religioſi ſu/⸗
mus.qͥ lux ſpiritualis appellamur.debe⸗/
mus hereſum ⁊ cunctoꝝ erroꝝ atq; crimi
nmnũ tenebꝛas per verã ſanãq; doctrinã ef⸗

fugare. Illuminare oꝛbẽ.popolum/ſ.in⸗

ſtruendo docendo.qũo in via dei.hoc

eſt in fide catholica am bulare debeat. ca
lefacere terram. G eſt terrenos hoĩes reie⸗

cta ſeculi cupiditate in deo amoꝛe ſuccen

faſeculo
gekrang
losl
mns.
gnimo
ao
hocekt
pten

d e
enickgnd
bGncſung
eng
Wäaͤſtun
nn i
we
Rigi
nnerntin
niͤopelg
hö use
Reopeeeg ſchdr
mimmniweſn
Lenin hi,⸗
nenimann
danen en

Neleinn

ollati un

ber⸗⸗ De

hisg ons iun
Homim oſe
zGtsſncnnd
dona we d
einphelt
mis unm
m yeñſ⸗/
onoreiſen
umi dne

ühnein

Bdaenn
rwiß
grei
Gile
Scuhiß
Emindrtoben
orzalmni
nnblunn

sielgolin

Jo. XLIII

Me. aſolarl viatoꝛes. diu em ſumus in
hoc mundo ꝑegrinamur ad veũ pns vi

ta noſtra.via eſt ad noſtꝝ tedeundi crea⸗

toꝛem. Abi cum multis erumnis. miſe⸗

rijs.laboꝛibꝰ atq; inexplicabilibꝰ ꝑiculis

in ſeculo degentes videamꝰ circũſeptos,
nefrangant᷑. Hos qui ſpirituales ſumꝰ

illos ↄſolari ⁊ recreare ſepenumero debe

mus. vſq; ad itineris metã cõſtãti foꝛtiq;
animo pꝛoficiſcunt᷑. Exterminare beſti/⸗

as.qm̃ ap:os. vꝛſos ⁊ rugientes leones.
hoc eſt nequiſſimos demones ſimpliciuʒ

atq; oedilium.⁊ ſi poſſibile ſit. etiam foꝛ⸗

tiſſimoꝝ animas deuoꝛare querentes.o⸗

randi aſſiduitate.diuinoꝝ nominũ inuo
cationibꝰ.humilitatis.fidei:charitatꝭ. ce
terarũq; ſanctaꝝ virtutum fulgoꝛe. ⁊ de⸗
mum ſigno crucis tanq; infallabili tre⸗

mendaq; machina ſicut ſcriptum eſt. Ec

ce crucem dñi fugite ꝑtes aduerſe· exter⸗

minare debemꝰ. Et cuuctis animantibuſ
vim generationis ↄferre tenemur.qm̃ ho

minibꝰquibꝰ poſſumus. q̃ omnium ani

mantium naturam ꝑticipant. quõ ſalteʒ
bonas animi affectiones habeant qmo⸗
doq; bona opera do offerre œbeant. luc
exempla monſtrare debemꝰ. Jubẽte xpᷣo

in euangelio: Sint lumbi veſtri pꝛecin/⸗
cti.⁊æ lucerneardentes in manibꝰ veſtriss

Sic S viuamꝰ vt vita ↄcoꝛdet cum nomi
ne ꝓfeſſio teneat᷑ in opere.⁊ his q̃ nobis
appꝛopꝛiata ſunt.ſimiles ↄpleamꝰ effectꝰ
vt ſi ſanctus ſit oꝛdo.ſancta ſit ↄuerſatio

vt ſi ſal dicimur: noſtras alioꝛũq; men/⸗

tem ↄdiamꝰ vᷣtutibꝰ.⁊ ſapoꝛem bonoꝛuʒ
opeꝝ deguſtandum pꝛebeamus. Si lux

appellamur: vim effectũq; lucis oſten/

damꝰ vt ſi bene de nobis dicat᷑. id teſti⸗
monio bone actionis cõpꝛobet᷑.qm̃ teſte

Marco Tullio, omnis virtutis laus in
actione cõſiſtit. Vt ſi religioſi vocamur.

religioſe viuamꝰ. ¶ Ut em tunc religioſe

viuim. ſi illicitos moꝛes ſub diſciplina
coercemꝰ. Si membꝛa ⁊ ſenſus nros ſtu
vcamꝰ reſtringere.vt nequeant laſciuie ⁊

leuitati eſeruire.vt aſpectꝰ noſter ſit ſim
plex.⁊ humilis.ne fixe aſpiciat oculꝰ.qð

illicite ↄcupiſcat animꝰ AUt noſter audi/
tus ſit purus ⁊ diſcretus . ea q̃ ſuperflua
ſunt ⁊ vana reſpuens ea que dei ſuut gra
tanter ſuſcipiens. Vt ſermo noſter ſit ſa⸗
le ↄditꝰ.ocioſa ⁊ noxia veteſtans bona ⁊

vyntilia cõmendans.vt ſit in coꝛde mundi⸗
