habitus noſter qui humilitatis ſolet eſſe

inſignis a monachis noſtri tempoꝛis ge

ſtetur ſuperbus. iure igitur ne per inaneʒ

gloꝛiam in habitu peccemus.ne interio⸗

ris anime ſoꝛdes contrahat munde veſt
nimius appetitus. pꝛeceptoꝛ noſter veſti
mDenta noſtra ſiuea nobis ſiue a fulloni/

prus lauari iuſſit. Canto enim quiſq; intꝰ

nam extert diſponitur in coꝛpoꝛe. APaH
gnopere igitur curare debent pꝛelati ne

polluitur in animo.quanto ad inanẽ glo

per nitoꝛem veſtium delinquant ſubditi.

Perinde Apoſtolus nos admonet dicẽs

Molite confoꝛman huic ſeculo.ſed refoꝛ⸗

mamfti in nouitate ſenſus veſtri. Ham qͥ
huius ſeculi foꝛmam expetunt interioꝛeʒ
pulchꝛitudinem non exquirunt. Mec autẽ
ſcilʒ mentalis mundicia eſt. quam a no⸗

pies deus requirit dicens: Lauamini mũ

di eſtote. auferte malum cogitationũ ve/⸗

fſtrarũ ab oculis meis. Et xpᷣs in euange

lio non veſtem ſed faciem. hoc eſt conſci⸗
entiam mũdare ⁊ lauare ieiunatibus iu/
bet. rurſus ⁊ non in veſtimẽtis·⁊ alijs ter
renis.que erugo ⁊ tinea demolit᷑. ⁊ que

fures aſpoꝛtant.ſed in virtutibus ⁊ in ce⸗

lo theſaurizare mandat. vbi neq; erugo

neq; tinea demolit᷑.⁊ vbi fures non effo⸗
diunt neq; furantur. “

(KTert⸗ ãdrageſimuſſeptimꝰ ¶ Auguſtin?

¶Auacrtum etiaʒ coꝛpoꝛis quoti/⸗
I ſens infirmitatis cogit neceſſitas.

W.ummime deneget᷑ ſed fiatſine mur⸗
mure de conſilio medicine. ita vt etiam ſi

nolit iubẽte pꝛepoſito faciat quod facien

dum eſt pꝛo ſalute· Si autem ipſe velit. ⁊
foꝛte nõ expedit ſue cupiditati nõ obedia

tur. Aliquando etiam ſi noceat pꝛodeſſe
creditur quod delectat. Deniq; etiã ſi la⸗

tens eſt doloꝛ in coꝛpoꝛe famulo dei di⸗
centi:quid ſibi doleat ſine dubitatiõe cre

datur.ſed tamen vtrum ſanando illi do⸗
loꝛi quod dilectat expediat ſi non eſt cer
tum medicus conſolatur.

¶ Emet idmgeſunũſeptimt imbioſi

N Edicine nomen amodo tempera
mentoq; fuiſſe impoſitum exiſti/

ſed paulatim quantũq; ſolum ſuf

mediocri antem natura gaudet.iĩmodera

tio enim omnis non ſalutem. ſed pericu⸗

lum affert.ſed vtrum expediat.⁊ quantuʒ

aut quando.⁊ quomodo. nõ niſia doct
⁊ expertis medic iudicari poteſt · ⁊ ideo

lauacrum coꝛpoꝛis.ſiue quodcũq; aliud
medicamen quotiens infirmitatis cogit
neceſſitas minime deneget᷑.ſʒ illud egro

to libenter caritatiue ⁊ ſine murmure.nõ
quidem ex abꝛupto.non ex tempoꝛe.non

inconſulto.non ſᷣm pꝛopꝛum appetituʒ

vt voluptuoſi faciunt. ſed de conſilio me

dicine tribuatur. Medicus enim infirmi
tatem. infirmitatis cauſam dignoſcere
habet.⁊ iuxta infirmitatis genus confer⸗
re medicamenta.ipſe enim ſi lauacro opꝰ

eſt. conſulere ⁊ pꝛecipere habet.⁊ an in na

turali.vel in artificiali balneo lauari de/⸗

beat infirmus. Et ſi naturali ad cuius re
gionis balneum ſit mittendus quoniam
non omnia eandem habent pꝛopuetatezʒ
nec ſanandi omnibus vna ẽ efficacia. Si
vero arti ficiale debeat lauacrum adhibe
ri. quibus ſit ex rebus conficiendum cali
dis vtpote aut frigidis. reſolutiuis. aut
conſtiuctiuis.aut alijs alioꝛum generum

rebus doctus ⁊ expertus medicus ipſe·q̃
infirmitatis nouit cauſam. dumtaxat cõ/⸗
ſulere poteſt vehftrrri ⁊ credendum et
obediendum eſt redendum quidem

quoniam vnicuiq; in ſuo arte exꝑto. me

rito eſt adhibenda fides. quetanto eſt oĩ

bus humanis rebꝰ neceſſaria.vt nulla ſi⸗

ne ea neq; coꝛpoꝛis neq; anime poteſt eſ
ſe ſalus.iĩmo neq; ars neq; doctrina.ne⸗

qʒ queuis vlla bona actio eẽ ſine fide põt

Perinde apłs Paulus dicit. ſine fide im

poſſibile eſt placere deo. erinde Ariſto

teles ait. Opoꝛtet adiſcentẽ credere. Per

inde Cicero in ſcriptis de re publica re⸗
degit fundamentũ iuſticie eſſe fidẽ. Per⸗
inde pthomedicus Auicenna inquit. plu

res fides q; medicina ſi anat. frequent᷑ eni
in aptitudine ⁊ apꝑentia medici gratioſa

2 ex quadã cõfidentia quam egrot? inde

44

matur. vt non nimium ⁊ pꝛecipi/
tanter
ficiat adhibeatur nãqꝙ; multo cõtriſtatur.

ihe,
raanne

öaed

ſpotet 1de
vodcig t
irnitudsd
i. Hilldeg⸗
murmurt:ti
tampoꝛe ne
um ped
de conſlone
Scmufmi
m dighone
emnstlien
nſbungoc
hebede n
peo hum de
al dlauste
ndus n
ntechrtd

noum adh
Kaendun

dolunus AH

oungmng
Sniauhei
unr.
gelmdunc
Dnimdin
omten
gemve⸗ 4

FZo.

gScipit natura iã veficiens ↄualeſcit. Obe

diendũ inſuꝑ eſt medico.⁊ certe a nobis
valde honoꝛandꝰ.qm̃ ꝓpter neceſſitatem
vt Salomon inqͥt.creauit illũ deꝰ:Medi
cus qͥdeʒ ⁊ nature ⁊ i miſtereſtqui nr̃is
ↄpatiens infirmitatibꝰ non ſolũ coꝛꝑales
in ſalutem coꝛꝑis reuelauit medicias.ſed
ipſe etiã non dedignatꝰ eſt ꝓ nr̃is ſanan⸗

dis mentibꝰ.e celo ad nos vt medicꝰ de⸗/

ſcendere.yſaia teſtante.qͥ ait ve languo
res nros ipe tulit.⁊ doloꝛes nros ipᷣe poꝛ
tauit:non ꝑ paſſionis ſolũ receptionẽ. ſʒ

remedij collationẽ.Haq; de ꝓpꝛio ſani

guine coliriũ.de flagellato coꝛꝑe ⁊ ↄtrito
coꝛde emplaſtũ.ð aĩa pᷣciuʒ.e dinitate ef
ficaciã ad nos ſanandos effecit.iõ inquit
ARuguſti. Mediciĩa iõ inuẽta eſt.vt pellat᷑
vitiũ.⁊ ſanet᷑ infirmitas venit ̊ᷓ ſaluatoꝛ
ad genꝰ hũanuʒ.nullũ ſanũ inuenit.ideo
magnꝰ medicꝰ venit Magnꝰ qͥdeʒ in do/
ctrina.qm̃ ipſe ẽ ars artiũ ⁊ ineffa bił ⁊ in
finita ſapia. Hinc clamat Berũ. o ſapĩa
qᷓ;ta arte medendi in vino ⁊ oleo anime
mee ſanitatẽ reſtauras:foꝛtit᷑ ſuauis.⁊ ſua
uit᷑ foꝛt.foꝛti᷑ p me ⁊ ſuauis mihi.Ma/⸗
gnoin vᷣtute qꝛ cũ a planta pedis vſq; ad

vticeʒz capit non extitiſſet in eo ſanitas:

ſe ſua ſanauit potentia.⁊ totiꝰ hũani ge⸗

neris ſanãdi vberrima ↄtulit ꝓpꝛia vtute

remedia. magnꝰ in ↄpaſſione.qꝛ oĩm lan
guẽtiuʒ oẽs infirmitates curauit. Illumi
nauit qͥdeʒ cecos.loquelã mut.ſurdiſq;
reſtituit auditũ.lepꝛoſos mũdauit.ↄſol⸗
dauit claudos. Moꝛtuos reſuſcitauit ab
inferis. Et nullũ tandẽ fuit languentiuʒ

genꝰ.qð ſe a ſuo potuit caloꝛe abſcõdere.

Magn in exꝑientia/exꝑientia qͥdem in
tꝑis acqͥrit᷑ diuturnitate.ſed ecce antiquꝰ
dieꝝ. ab ipᷣa ſui eternitate oẽs nos ſuo ꝓ
ſpexit ocło pietatꝭ.magnꝰ deniq; in mul/
tiplici remedioꝝ appoſitione. Hõ em̃ in
finitã artẽ infinitos latet modos ad oẽs
moꝛ bos ſanandos. Itaq; nõ credendum

ſolũ.ſʒ obediendũ eſt medico.⁊ adeo d
vt ſi egrotꝰ ſponte nolit iubẽte pᷣpoſito fa

ciat qð faciẽdũ eſt ꝓ ſalute. Nẽpe ſicut fi
des ſine oꝑibꝰmoꝛtua eſt.ita paꝝ pꝛodeſt

credere medicũ bonũ eẽ:æ eiꝰ pᷣceptꝭ atqq
2ſilijs nõ parere.Hinc Augꝰ.ait.Hout
medicꝰ quid ſalutifeꝝ quidue ↄtrarniuʒ pe

tat egrotus.qre ſi egroti eſtis.nolite me
dico dictare.q̃ vob medicamina velit ap

ͤ 2

LxXxXIII

ponere. ¶ Si autem velit foꝛte non ex
pedit.ſue cupiditati nõ obediat᷑. Et q̃re
qm nonnunq; qð delectat pꝛodeſſe credi
tur cum tñ noceat. Multum em̃ intereſt
inter cupiditatem ⁊ neceſſitatẽ.Nam qð

er neceſſitate eſt. vtile eſt. o er cupiita/

te eſt. vitium eſt.At vero ſunt nonnulli /qͥ
aſſerunt religioſis coꝛpaleʒ omnino non
ↄpetere medicinam. Hipfecto hominem

eſſe animal rõnale non intelligunt.qm̃ ſi

hac pollerent doctrina intelligerent vriq;

hominẽ ↄſtare ex aĩa intellectiua 2 coꝛꝑe

⁊ qð ad coꝛpꝰ medicinaad aĩam vero di
ſciplina ſpectet. intelligerent etiam qð ſi
ad coꝛpꝑꝰ.cibꝰ.potus.tegmen.⁊ om̃is vel

xefenſio vł aſeruatio nature ſpectaret.iid

ipſum medicina ſpectaret qm̃ medicina ẽ
vt ANugu. in li.de moꝛibꝰeccleſie vtar.quic
quid oino coꝛpis vel tuet᷑.vel inſtaurat
ſalutem. Nec iſti plus ſapiant Apoſtolo
qui carnis curam fien pꝛohibet in deſide⸗
rijs.in neceſſitate vero non pꝛohibet.qui
diſcipulo ſuo Thimotheo pᷣcepit.vt moi⸗
dico vino vteretur ꝓpter ſtomachum. et
frequentes ſuas infirmitates. Sũt ⁊ alij
qui in mimis etiã doloꝛibꝰ mox accerſi e
medicos ⁊ iugiter ſtomachum madefieri
medelis non deſinunt. Hi nõ intelligen
tes ꝙ aſſidua pigmenta ⁊ continua antin
dota coꝛpoꝛis virtutem exhauriant.ſe in
curabiles reddunt.⁊ carnis maliciam ſu

pꝛa modum ſectantes. ⁊ non niſi carnali

ter viuentes. cum imoderata carnis cura
ſtudent pꝛopꝛia nutrire deſideria. Oui⸗
dam tandem ſunt qui qᷓ;uis non putent
religioſis negandas eſſe medicinas.rigo
rem tamen ſpirit dũtaxat imitantes.egs
etiꝗ ob infirmitatis neceſſitate cõpulſi cõ
tẽnunt. Hi pꝛofecto nõ intelligũt.ꝙ vintꝰ
dum modum non habet in vitium vertit

quo fit.vt dũ affectant pꝛoꝛſus ſpiitua⸗

liter viuere ſepenumero cum vitijs carnẽ
extinguant.Et non attẽdentes·ſicut apo
ſtolus Paulus iubet.ꝙ caſtigare et non
moꝛtificare camem debeamus.nonnũqᷓ;

pꝛopꝛie fiũt perſone homicide. pꝛopterea

omnibus debitus eſt ponendus modus
Pꝛimi quidem ſuũ relinquentes erroꝛeʒ
credant.nõ vltro ⁊ citro ſeruis dei coꝛpo

ralem negandam eſſe medicinam. Alteni
repꝛimendi ſunt.ne faciant quod carnali
ter concupiſcunt.nqq; ſalus Gpoꝛ 3 ad

3

ſemiendum deo ſeruanda eſt. carnis au

tem voluptas extinguẽda. Poſtremi ne

obſtinati in ſuo maneãt ſenſu ĩimoderate

ſe affligentes cogendiſunt facere quod ſa
ciendum eſt pꝛo ſalute.¶ Et qm̃ nõnulle
ſunt infirmitates que ꝑ exterioꝛa difficiꝰ

le cognoſcunt᷑.ideo ſubdit.deniq; ſi latẽs
eſt doloꝛ in coꝛpoꝛe famulo dei dicẽti.qͥd
ſibi doleat ſine dubitatõne credat᷑. Ma⸗
gna eſſe vtendum cõpaſſione.mire tñ con
iuncta pꝛudentie iuſſit. Compaſſionẽ ͥ/
dem miſcdᷣiam habendam inſinuauit.
cũ abſq; dubitatione pᷣcepit eſſe creden/⸗
dum.ſi latens eſt doloꝛ in coꝛpoꝛe dicẽti.
qͥd ſibi doleat. Pꝛudentiam vo in credẽ
do ſeruandam oſtendit ꝑ dei famuli ad/

iectionem. Ac ſi diceret.nõ cuilibet indif

ferenter.ſic de occulta egritudine dolenti
credendũ eſt: qm non deſunt ſepenume⸗
ro in monaſtenio dolentiã fingẽtes.vel vt
ſuis cõmodius vacent voluptatibus.vel
vt a laboꝛibꝰ eximant᷑ religionis.quibus
nullo mõ eſt mos gerẽdus.quinimo ad

pudicitiq. caſtitatem.honeſtatem.pniam.

2 diuinũ cultum die noctuq; ſeruandum

ſunt oĩbus modis cõpellendi.ne in mo-

naſterio ĩimoderata quies fiat eis in ani⸗

mo in debiles labes. Sed ſi famulus dei

extiterit qͥ ſe intrinſecꝰ d oloꝛe aſſerenit.ei
abſq; omni heſitatiõe credat᷑. ¶ Famulꝰ
autem deidinoſcit᷑ ſi cum ſanꝰ eſt quoad
põt.libenter ieiunat.ſi die noctuq; eccle⸗

ſiam ſollicite frequentat.ſi humilis.ſi pa
tiens.a obediens eſt: Si equo aĩo coꝛre/⸗
ctiones tolerat ·ſi riras ⁊ ʒzizanias int᷑ fra
tres nõ ſeminat.ſi pꝛoximo piꝰ eſt ⁊ miſe⸗
ricoꝛs.ſi verba dei libent᷑ audit.ſi contem
plationi ⁊ meditatiõi eſt deditus.ſi illece

bꝛoſam voluptuoſãq; odit vitaʒ. ſi in ſuo
ſermone verax.ita vt nõ mendax. non fal
lax.nõ duplex fuerit cõpꝛobatus.qm̃ dei

famulus cuſtodit vias ſuas.vt nõ delin⸗
quat in lingua ſua.ſʒ hec ⁊ alia ad dei fa
muluʒ ſpectantia quiſpiã ſeruauerit.ſe

Ddolere interiꝰ fatetur.ei pꝛoculdubio cren⸗

datur.meret᷑.qm̃ eius vita ſuũ cõmendat
ſerm onem.⁊ veritas in obſeruantia man

datox.digna eſt ſide ſuoꝝ verboꝛuʒ.Ce⸗

ſtãte ſaluatoꝛe.qui dicit.a fructibus eoꝝ

cognoſcetis eos: oni igit᷑ famuli dei

fructꝰ. religioſa cõuerſatio.vite honeſtas
ſanctimonia. ⁊ alia eiꝰ bona oꝑa idoneũ

ſunt teſtimoniũ. vt ſuo credat᷑ lãguoꝛi. q

ſi ſecus.qð abſit.a pꝛelato fieret iuſte ar
gumẽtũ aſſumeret ſaluatoꝛis. qͥ perfidis
iudeis ei nõ credentibꝰ dixit. Simmhi nõ
cre ditis operibꝰ meis credite. Oꝑa enim

q̃ ego facio teſtimoniũ ꝑhibẽt de me. Il
lud ſane ẽ aduertẽdũ.ꝙ ſicut deꝰ veritas
elt infallihilis.ita ille verꝰ dei famulꝰ pᷣci

pue in hoc eſſe cognoſcit᷑qͥ in dictis fact⸗
qᷓ; ſuis verax eſſe inuenit᷑. ¶ Sed quenã

cã eſt qð nonnullis etiq veꝝ non credat᷑.

Pꝛofecto hideo ẽ.vel qꝛ aperte mali ſunt
vel qꝛ ſuſpecti habent᷑ vt ſint mali.ea pꝛe

ſertim malicia qᷓ mẽdaces eſſe ↄſueuerũt.

Si eni veritas vbiq; in oĩibus.⁊ ſeinꝑ ſe
quenda ẽ.⁊ oẽ mendaciũ ↄꝛium ẽ veritati

qm̃ ſicut lux ⁊ tenebꝛe.pietas ⁊ impietas
iuſticia ⁊ iniqͥtas.pctm̃ ⁊ recte factũ.ſani

tas ⁊ imbecillitas.vita ⁊ moꝛs. ita int᷑ ſe

ſunt veritas mendaciũq; ↄꝛia.fit ſane t
q̃ͥ mendaces eſſe ſoliti ſũt.nec ipſa eis ere
dat᷑ veritas.¶ Et qm̃ egrotantiũ ↄſuetu

do ẽappetere noxia ⁊ ſue infirmitati con
traria. ne eoꝝ foꝛte indebito ſatiſfiot ap⸗

petitui notanter adiecit. Sed tn vtn illi

doloꝛi.qð delectat expediat.ſi nõ eſt cer

tũ medicꝰ cõſolat᷑. Scriptũ ẽ enĩ:in ꝓpꝛia

cã aduocatũ quere.qm̃ nemo idoneꝰ iu⸗

derx in cauſa pꝛopꝛia. Et hoc idcirco ẽtũ
qꝛ vnuſquiſq; aliena meliꝰ iudicat qᷓ; ſua
tum qꝛ ſibupſi plłꝰq;“ debeat compatiens
⁊æ miſericoꝛs eſt. tũ deniq; vt de egrotis
dicamꝰ.qꝛ pꝛopter egritudinẽ rõ oceuppbes
ta eſt.ad iudicandũ. tactꝰ ad pulſum diſ
cernẽdũ. oĩs deniq; vᷣtꝰmotiua ad oꝑan
dum.Et ideo lʒ credendũ ſit eoꝝ verbiss
non tñ repente eoꝝ eſt acquieſcendũ deſi
derijs. Mam ſicut ceteros. ita ⁊ famulos
Ddei teptant illicita deſideria.quare men⸗

ſolatur.⁊ querat᷑ ille.qui de incerto faci
at certũ ⁊ debita infirmitati adhibeatre-
media.Heq; ſubueniatur non voluptati .
obediat᷑.fiatq; ipſe dei famulꝰ ob ipſum
ſanitatis remediũ ad dei ſeruitia exequẽ⸗

da habilioꝛ. HNam licet virtꝰ iuxta apoſto
lum Paulum in infirmitate perficiatur⸗
per conſtantie.ſ.⁊ patientie oſtenſionem

multa tamen ſunt opera virtutis que per
egrotos exerceri minime poſſunt. Minꝰ
enim oꝛare.minus contemplari. minus

omnia pietatis exercere obſequia.minus

den
o
ſan
ſrq̃

ehen
tofun
s,pefi⸗

Nre Slnhi

Ar ann
ſardeenn
Pdaimß
zaudest

SAani

NWocki,
penenzrinn
lnt nolagr
eſe Maei,
diusiange
umi
ns tinpiets
rcte ſci in
noes, itle

n ſnet

ecſase
Nanti d
nänman
wlaſut
Juumll
wrinͤckec
jianiae
nod
cidawii

äirchu

copanas
Ndetgas
AAnündi
oudidcn
eor nans
iccendid
in tanus
IeN
nud emn,
rnennoſei
1ahbenen
n roloaa
bobhuͤn
in aecin
Gnn hon

Eõmẽtũ qdrageſimũoctauũ

denicq; ea ipſa omnia. quibus rei publice
occurrit᷑ monaſterij poſſunt infirmi ope/⸗
rari.quare vt ad hec ⁊ alia fiant aptioꝛes
de periti medici conſilio quoad fieri poſ
ſit. ꝙᷓ celerrime fiant robuſtioꝛees.

Kextus ãdrageſimuſ. oetau Auguſtin?

Ec eant ad balnea.ſiue quocũq;
ire neceſſe fuent. minꝰ qᷓ; duo vel
tres.Et ille qͥ habet aliquo eun⸗

di neceſſiratem cum quibꝰ pꝛepoſit? iuſ⸗

ſerit ire debebit.

Am bꝛoſiꝰ

VDadruplex eſt cã quare non mi
uus qᷓ; duo vel tres ire fratres de
bent.quocũq; eis ire neceſſe fue⸗

it. Pꝛima quidẽ vt ſacri euangelij conſe

quamur effectuʒ. Ait enun dominꝰ. vbi⸗
cũq; fuerint duo vel tres cõgregati in no

mine meo.in medio eoꝛũ ego ſum. quod

non in ſtatu ſolum.ſed etiã in inceſſu po⸗

teſt conuenienter adimpleri:quoniq quẽ
admoduz qui ſimul cõmoꝛant᷑.ita ⁊ qui
ſimul pꝛoficiſcuntur. in nomine poſſunt
ſaluatoꝛis conuenire. ceu diſcipulis eun
tibus emaus contigit. qui pꝛopter eo:uʒ
ſanctam mentium vnionem non ſolũ ſpi
ritualem conſolatoꝛem.ſed coꝛpoꝛalẽ cuʒ
eis chꝛiſtũ meruerunt de ſua reſurrectio⸗
ne habere doctoꝛem. Secũda pꝛopter ſo
latium conſequendum. Maʒ ſi nulla ſine
ſocio.vt trita ſapientum ſententia eſt.io⸗
cunda eſt poſſeſſio. quale poteſt vnus ſo

lus habere ſolatium. Etenim ſic vnus ſo
lus carbo ſuccendi non poteſt. ita nemo
ſolus affici ſolamen non poteſt.Tertia ẽ

pꝛopter euitanda pericula. Ham in pꝛeci

pitium · in latronem.in ſuffocationem.in

ferarum deuoꝛationem.in diuerſa egritu

dinum genera et in alia innumera mala

quis ſolus incedens iucurrere poſſet.que
aſſociatus facile euitareta ſapiente per⸗

inde ſcriptũ eſt.ve ſoli qꝛ ſi ceciderit non

habet ſubleuantem. Quarta eſt pꝛopter
bone fame teſtimoniũ.facile enim eſt quẽ
piam ſolũ criminarifacile detractiõis ia
cula in ſolũ iaciunt᷑· Etenĩ hoĩes cũ vidẽt
e monaſteriũ monachũ ſolũ incedenteʒ ·

Jo,. LxXxXIIII

mox ad infamie verba pꝛumpunt dicen⸗
tes. iſte vel aliquid de monaſterio aſpoꝛ⸗
tauit vel tãq; impudicꝰ ſcoꝛtum queritat
vel ſuperioꝛi rebellis fugam accepit. Tel
alterius generis facinoꝛis quidpiam per
petrauit · Alij vero honeſtius ſub figura

loquentes ⁊ nutantes aiunt.quid iſte pi-
ſcis extra aquam facit. Et eo pacto non
tm̃ ſibi.ſed totum eſt religioni infamie et
ſcandalo. Ob eam rem etiam ſi vir maxi⸗
me ſit ſanctitatis ne ſui ac religionis ma⸗
culet famam. mirumimodum ſolitarium

inceſſum.ſibi cauere debet. ¶ Mec pꝛopt᷑

fictam humilitatem.aut contem ptum ſui

gut ſenſum pꝛopꝛium contemnere famaʒ

debet. quoniam.vt chꝛiſtus inquit.male⸗

dictus homo qui negligit famo ſuaʒ. Et

rurſus. qui negligit famam ſuam crude⸗

lis eſt. Hinc pꝛeceptoꝛ noſter in ſermone

pꝛimo de vita clericoꝛum ait: Molo vt ali

quis de nobis inueniat male viuendi oc
caſionem: ꝛouideamus enim bona.vt
ait Apoſtolus. non ſolum coꝛam deo.
ſed etiam coꝛaʒ hominibus. pꝛopter nos
conſcientia noſtra ſuffint nobis.pꝛopter
nos fama nr̃a non 5
in vob. LTenete inqt ꝗ⸗ at
guite. due res ſunt ia

Iß pollere oebet
atq; diſtin
ma. ↄſciĩa ti
bi. fama ꝓpximo tuo aNit Qui fidens

ↄſcĩe ſue negligit famõ ſuã crudelis eſt· et

maxime in loco iſto poſitꝰ ce q̊ dicit apo
ſtolus ſcribẽs ad diſcipulum ſuũ. Circa
teipᷣm bonoꝝ oꝑm pꝛebe exemplum.⁊ in
ſmone ſecundo de cõi vita clericoꝛum ab
apłica etiã exoꝛſꝰ anctoꝛitate dicit. Spe
ctaculũ facti ſumꝰ mũdo angeł ⁊ hoibꝰ.
Qui nos amant querũt qͥd laudẽt in no
bis. Qui aũt nos oderũt vetrahunt nob
Nos aũt in vtroq; medio ↄſtituti adiu⸗
uante dño deo noſtro.⁊ vitam noſtramꝰ
famam ſic cuſtodire bemꝰ. vt non eru⸗
beſcant a ctractoꝛibꝰ laudatoꝛes.Et in
li.de ſancta virginitate inquit. NMon au⸗

diendi ſunt ſiue viri ſiue femine.qͥ quan⸗

do repꝛehenſi in aliquo negligenua ſua.

quam fit.vt in malam veniant ſuſpitionẽ
vnde ſuam vitam longe abeſſe ſciunt.di⸗
cunt coꝛam veo ſufficere conſcientiam. ex
timationem hominum non impꝛudẽter

ſolum.veruʒ crudeliter contemnentes cůũ
occidunt animas alioꝝ.ſiue blaſpheman

tium viam xei· quibus m ſuam ſuſpuio

nem quaſi turpis.que caſta eſt diſpliceat

vita ſanctoꝛum. ſiue etiã cuʒ excuſatione
imitantium nõ quod vident.ſed qð putãt
ꝓinde quiſqͥs a crimĩbꝰ flagitioꝛũ atq; fa
cinoꝝ vitꝗ ſuã cuſtodit.ſibi tm̃ bene facit.
Quiſquis autẽ etiam famã:⁊ in alios mi
ſericoꝛs eſt. Pꝛ opterea in libꝛo de opere

monachoꝝ aſſent.qꝙ multo miſericoꝛdiꝰ

operantur erga ammas infirmoꝝ. qui fa
me bone ſeruoꝝ dei cõſulunt.qᷓ; erga coꝛ
poꝛa egentiũ: qui panem eſunentiũ fran
gunt. Huic ab omni non ſolum re.vt ad
Alippium ſcribit.ſed etiaʒ ſpẽ maligni qᷓ;
poſſumus nos abſtineamꝰ. ⁊ bonam fa⸗
mam cuſtodiamꝰdiſpenſatiõi noſtre mul
tũ neceſſariã.ergo vt ipſam cuſtodire va/⸗
leamus.nõ minus qᷓ; duo vel tres ince⸗
damus.in quoꝝ oꝛe omne verbum deſfen
dende tuendeq; fame ⁊ ipſiꝰpꝛobande ve

ritatis manebit. Et qm̃ omnis maloꝝ co

mes pari labe grauan cernitur.ſubiungit
Et ille qui habet aliquo eundi neceſſita⸗
tem cũ quibus pꝛepoſitus iuſſerit ire de⸗

bebit. ¶ Ad pꝛepoſitum ſiue pnoꝛem ſpe

ctat ĩmediate ſuper vitã ftatrum vigilare
ſuarum ouiũ tanq; verum paſtoꝛem vul⸗
tum cognoſcere.oues ab hedis ſegrega⸗
reeinter ſanam ⁊ moꝛbidam pecudem diſ
cernere.⁊ hqca balijs ne totũ gregẽ coꝛ⸗
rfũpat abicere.qᷓ; qð vigilantiaʒ. ⁊ ſi inter

fratres in monaſterio cõmoꝛantes habe/⸗

re debeat. multo magis ſuper eos foꝛas
euntes mentis conijcere oculos tenet᷑.ne

foꝛte pꝛopter diſcholoꝝ conſoꝛtium reli-

gionis vituperet᷑ miniſterium. ¶ ECaue⸗
at igitur iuuenem aſſociare iuueni. fragi
lem fragili.diſcholũ diſcholo⸗ malum de
niq; malo. Caueat inueterato malo flo⸗
rentẽ coniugare iuuenem.qm̃ hic ppter te
neros annos exiguãq; rerum experientiã
potius a peruerſo allicietur ⁊ peruertet᷑.
qᷓ; econtra ipſe ꝑuerſum conuertere que⸗
at.Applicet igiturbonum bono.Aut bo
no mediocrẽ.Aut pꝛobato ⁊ conſtanti vi
ro malũ/vt hic cum ſancto ſanctus.⁊ cũ
electo electus.aut fiat.aut ſalteʒ populo

timoꝛe ꝓbare ſocietatis ſe eſſe demõſtret.

Hanc coniungendoꝝ fratrum noꝛmã no
bis eximiꝰ pꝛophetarũ Dauid reliquit di
cens. Cum ſancto ſanctꝰ eris. cum electo
electus eris · cũ peruerſo peruertenꝭ.Alie
quoq; legittime accedũt rõnes.quare nõ

geccepi

niſi cũ quibꝰ ppoſit iuſſerit qs extra mo

naſteriũ ire debeat.tũ qm̃ pꝛepoſitus oĩm

rerũ in monaſterio agendaꝝ cognito: eẽ

Dz. Idcirco quo ⁊ cũ quibꝰ.a pꝛopter qð

eundũ ſit diſtincte ſciat. opoꝛtʒ tũ vt ex⸗
euntium refrenet᷑ appetitꝰ.ſi eni vnicuiq
liceret quẽ vellet ſuſcipere ſociũ.quis cal
lide oꝛdinare poſſet.vt frequentius aſſu-

meretur.ſicq; alicui in ſui aĩe pernitiẽ va
gandi daret᷑ licẽtia. In eundo igit᷑ extra.

⁊ in quibuſcũq; concedendis recreatio⸗
nibꝰ maxima eſt viciſſitudo ſeruãda. Cũ
vt ſu biecto virtꝰ ſeruet᷑ obedientie.Cum

demũ ob ea que in mõaſterio: aut alijs in

locis ꝓ cõi vtilitate contingunt facẽda.

Eueniret enĩ ſepennmero. niſi ſᷣm pꝛepo
ſiti arbitriũ fratres exirent. ꝙ aliquo fra⸗
tre magnopꝑe indigeret. qͥ ſi abeſſet ſuꝑue
niẽti.aut etiã pꝛe medietate nõ poſſet mo

naſterij ſubuẽire neceſſitati.ſicq; vel ſcan

dalum.vel detrimentũ nõ effugeret.Qui
bus de rebꝰ hoc pꝛeceptũ interalia maxi
ma eſt cũ diligentia ſeruandũ.Et vt dei

gratia cũ exeuntibꝰ ſit taʒ in eundo qᷓ; in

1

redeundo pꝛelati ſui benedictionem ſuſci
pere nõ obmittarnrrt.

Eexro qdrageſimuſnon? Auguſtin⸗
— Sedeaneinn cura ſiue poſt egri⸗
e

tudinem reficiend oꝝ.ſiue aliqua
Abecillitate. ſiue etiam febꝛibus
laboꝛantium vni alicui debet iniungi.vt

ipſe de cellario petat.quod cuiq; opꝰeſ⸗

ſe perſpexerit. Siue autẽ qui cellario.ſi⸗
ue qui veſtibꝰ. ſiue qui codicibus pꝛepo⸗
nunt᷑ ſine murmure ſeruiãt fratribꝰ ſuis ·

¶ Toõmentũ ãdrageſimũnonũ ¶ Ambꝛoſiꝰ
4 F Libi pꝛeceptoꝛ noſter perſonã in

aucens ſaluatoꝛis ait. Ego inqt
oominꝰaccepi ego reddã. Et qͥd

ſtis mihi bibere.Cerram accepi. Celum

dabo.Cempoꝛalia accepi.eterna reſtituã
Manem accepi. Vitam dabo. Quis ita⸗

qᷓ; tam impius eſtqui tam pꝛeſtanti com
mutatione ad pietatis obſequia pꝛeſtan

da non moueatur/ Quis taʒ imiſericoꝛs.
q̃ fratri ſuo miſericoꝛdiã facere negligat.

quid reddam. Eſunui inquit.?
Deldiſtis mihi mãducare. Sitiui ⁊ dedi⸗

wäisenn
ſacpbſdgt
r htn
arheng
votß tüy
aimtng
ſi gus
entigzſin
mepenide
s et,
oſnicn 1
decienln
eno anüsn
nonninil
alvofn
iabeſerſuge
nöpoſſane
ſczvalſan
chugen
menglum
ndi EtN
mando
cvnanſi

(Sgin

in doe⸗
ienn
cuun ſena⸗
berinng,n
Jang
ni cllono
abus prep⸗
fadi ſus

i

Eneignin
1,Kc
tnuided

ammunimn
bo Aush/
tnan
iniin
geuc

Fo. LxxV

.

durioꝛ nempe ſato. qui ad pꝛoximi neceſ

ſitati occurrendum pꝛo tanto non flectaẽ

remuneratoꝛe. Jure igitur idem pꝛecep/
toꝛ noſter caritatis officia tam crebꝛo no
bis repetit. Jure tam aperte.tamq; ſerio⸗

ſe illa iu bet impendi. Jure egrotantium

curam.ſiue pꝛo ipſa curanda infirmitate.
ſiue pꝛo debilitate poſt egritudinem tol⸗
lenda vni alicui veterminate iniungendã
pꝛecepit ne de his que opus ſunt ex com/⸗
munis cure negligẽtia aliqua accidat in⸗
firmis neceſſitas. Sed is. quem ad ſerui
endum infirmis duxerit pꝛelatus eligen

dum deum timeat.vt tante diuine remu/⸗

nerationis capax ſit.neceſſe eſt. alioquin
nec dvebitam egrotis adhibebit curaʒ.nec

tam perfectum eum delectabit opꝰ Ka

lis quippe ſeruitoꝛ debet eſſe infirmoꝛũ.
vt que facit non hominibus.ſed illi face⸗
re firmiter credat.qui dicet.quod vni ex

iſtis minimis meis feciſtis mihi fecitis.

Joſe emim in iudicio dicturus eſt· Infimn
mus fui.⁊ viſitaſtis me.Exuriui.⁊ dedii/
ſtis mihi cibum. Sitiui. ⁊ dediſtis mihi
potum. Facite igitur obſecro fratres mei
miſericoꝛdias in hoc ſeculo.que dleant
peccata. ⁊ vobis in die ſuccurrant iudi/⸗

cij. cum nobis tempus adeſt · Et in no/

ſtra conſiſtit poteſtate bona opera facia⸗
mus cum enim bene operandi tempꝰ trã
ſierit. non niſi recipiendi ſupererit. Etid
vnuſquiſq; recipiet.quod hic pie: vel im
pie geſſerit. Ferãt igitur eqno animo foꝛ

tioꝛes infirmoꝛum egritudinem. non eos

terreat laboꝛ.non egrotantium impoꝛtu/
nitas.non fetoꝛes.non putredines.non
gemitus non clamoꝛes:non demum que
cunq; ſeruiendi incõmoditates a tam bo

no ſalutiferoq; retrahant miniſterio:·:Cẽ/

poꝛalis quidem erit laboꝛ.pꝛemium autẽ

erit eternum. Mec illa pꝛecioſa regali. æ
imperiali poterimus veſte oꝛnani: Si fu
giemꝰ his laboꝛibus angariari · Ipſe em̃

celeſtis imperatoꝛ per apoſtolum ſuuʒ di
xit. Nemo coꝛonabitur. niſi qui legittime
certauerit. Ipſe per eius doctoꝛem. ⁊ vi⸗
carij ſui ſucceſſoꝛem inquit.Ad magna p
mia peruenui non poteſt.niſi ꝑ magnos
laboꝛes. ¶ Tales etiam ſint.qui cellario

qui veſtibus qui codicibus.quiq; ⁊ alijs

diſtribuendis rebus pꝛeponuntur. vt li⸗
ne murmure ſeruiant fratnibus ſuis · ipſi

—

enim non dũi. ſed miniſtri. nõ rerum ret?

toꝛes ſed diſpenſatoꝛes.non peculiares.
ſed econonici ſunt exhibitoꝛes.ad qͥs ſpe
ctat hilariter.libenter: ac opoꝛtune diſtri
buere vt de miniſterio eis cõmiſſo nõ eter
nũ ſupplicium · ſed ſempiternũ repoꝛtent
pꝛemiũ. Mon igitur clament.non detra/⸗
hant.nõ dare differant.nõ deniq; poſtu
lantes tedio afficiãt.qm̃ qͥd eſt aliud mur
muratoꝛ niſi acerrimus blaſphematoꝛꝑ/

inde pꝛeceptoꝛ noſter in cõmentarijs ſuꝑ

pſalmos ait. Murmuras aduerſus deuʒ
qꝛ fur non moꝛit᷑ appẽde in ſtatera equi⸗

tatis furem ⁊ blaſſemium. Jam dicis.qꝛ

fur nõ es.ſed murmurãdo aduerſus deuʒ
blaſfemꝰ es.ille captat ſomnum hoĩs.vt

aliquid inuoluat.tu dicis. qꝛ d oꝛmit deꝰ

⁊ hominem nõ videt.ergo vis vt ille coꝛ⸗

rigat manũ.pꝛiꝰ tu coꝛrige linguj. His

vt ille coꝛrigat coꝛ aduerſus hominem.tu

coꝛrige coꝛ aduerſus deum.ne foꝛte tu cũ

optas vindictã dei ·ſi venerit.te pꝛioꝛẽ in
ueniat. ¶ GBꝛaue igit᷑ ⁊ cõtagioſum pec/
catum eſt murmuratio. qꝛ merito regnuʒ
celoꝝ.vt Gꝛegoꝛiꝰ dicit. nullus qui mur

uuurat accipit.qm non niſi pacificehumi

li.liberali ·taciturne.quiete.⁊ omni pietaꝰ
teplene dat᷑ menti. Recte ig᷑ apud Sa
lomoneʒ murmuratoꝛes deſcribunt᷑.qui
ait.pꝛecoꝛdia fatui ſicut rota carri. Cat/
rũ fenum poꝛtat.⁊ murmurat.nõ enĩ po2
teſt rota qͥeſcere a murmure.ſicmulti ſunt
fratres.qui nõ menti.ſed coꝛpoꝛe ſoluʒ in
vnũ habitant.Cales ſimiles ſunt iumen
tis deferentibꝰ vinũ.⁊ bibentibus aquaʒ
Quid enĩ ꝓdeſt dulce et amenũ religiõis
habere nomen. qͥd ſanctum deferre habi

ti.q̃d in ſacro habitare loco.qͥd caritatis

hae miniſteriũ.⁊ dulci acfuaui relicto vi⸗
no pietatis turbulentiſſimã detoꝛrente po
tare aquam murmursationis. Non igitur
murmurauerit.vt apoſtolica vtamur au
ctoꝛitate.ſicut quidam murmurauerũt.et
a ſerpentibus perierunt. quare a ſerpenti
busniſi qꝛ ſerpẽs venenoſus eſt · Et ois
qui murmurat in lingua tenet dyaboli ve
nenum. plures enim lingue hominũ doo
loſe.qᷓ; ſerentium venena inficiũt.Minc
apłs Jacobꝰ ait. Lingua inquietũ malũ
plena veneno moꝛtifero. murmuratiõis
petm̃ a deo ſꝑ abhoĩatꝰẽ deꝰ.vt aniiq ĩ le
ge ñ expectauerit ipſũ pᷣauctoꝝ moꝛtẽ eẽ

puniendum.quinimo ipſos viuentes ſue

murmurationis luere penas fecerit. Sic

Manam contra Moyſen frẽm ſuũ mur

muratẽ lep ꝑcuſſit. Sic choꝛe Dathan et
Abyron peſſũdebit. Sic eoꝝ complices

mactauit ſic omnes qui de terra murmu⸗
rauerunt pꝛomiſſionis ab hoſtibus ⁊ pe

ſtibus in deſerto deuotꝛati in eam intrare

minime potuerunt. Sic e celo miſit ignẽ
uoꝛauit murmurantium caſtra popu
li Iſrael.Sic rurſus in multitudine ma
Fima ignitos per apoſtolum pauloan⸗
te annotatos immiſit ſerpentes.vt mur⸗
muratoꝛes eoꝛum deuoꝛarent.ſi multis ⁊⸗
grauiſſimis plagis.que innumerꝭ exodo

⁊ alijs legis veteris libꝛis ſcribunt᷑ p⸗

pter eoꝛum murmurationem. Iſroheliti⸗
cum populum affecit. Merito igit᷑ iubet
pieceptoꝛ noſter.vt qui alicui pꝛefecti ſũt
miniſteno ſine murmure ſeruiant fratri⸗
bus ſuis . ne ipſi etiam in iram incurrant
ſummi dei.⁊ ineaſſum ferant omnes mini
ſterij laboꝛes.qui non ſoluʒ ipſi murmur
abhoꝛrere debent. ſed ne aljs murmuran
di pꝛeſtent occaſioneʒ. magnopere ſtude

ant. ne eis ſicut hebꝛaico illi populo cele &

D ſti cibo non contento ⁊ memoꝛi carnium
panis.cepe.vuarum piſciuʒ vVinmn Z aque
⁊ ſue miſerie immemoꝛi ſeruitutis ad den

trahendũ murmurandumq; nunc ð o.

nunc dłde Moyſe ⁊ AHaron. nunc deniq;
de alijs pꝛeſidentibus linguas relaxanti
mertto contingat.de quibus dixit pꝓphe⸗
ta cum non fuerint ſaturati murmurabũt
Jdcirco qui diſtribuendis rebus pꝛeſunt
dare non differant. ne quibus dare debet
murmurationis cauſa efficiantur: Sinc
peſtiferum murmurationis moꝛbum tot⸗
viribus ve monaſterio pellendum eſſe di
cimus.¶ Manq; murmuratoꝛes ⁊ detra⸗

ctoꝛes omnia bona in mala peruertunt.

Si enim ieiunas hipocritam. ſicomme
dis voꝛatoꝛem.ſi quieſcis pigrum. Siex
ercitio vacas inqu ietum. Si taces ſtul⸗
tum.ſi loqueris pꝛeſumptuoſum Si tua
erogas vane gloꝛioſum. Si non erogas

tiſtam. quia in abſtinentia pꝛecipuꝰ erat.

a demone nutriri dicebant Chꝛiſtum.

comedebat voꝛacem hominem ⁊ potato
rem vini appellabantquia natum cecum
iuluminauit. dixerunt eum a wo non eſſe

teauarum dicunt. Hinc Johannein bap

quia ſabbatum non cuſtodierat. illumia
toq; ceco maledixerunt. Eijcientẽ mo⸗
nium muto loquelam. ſurdoq; reddentẽ

auditũ blaſphemantes in Belcebub pn⸗/⸗

cipem demonioꝛum talia effeciſſe ſigna

aſtruebant. Jure igi ſuper Johannẽ pa

rens noſter inquit.Qð de nulla re magis
deum offendiſſe ille populus iudaic di⸗
ectus eſt. q; ↄtra deum murmurãdo⸗ Itaq;
⁊ iure factum eſt.vt tot tantiſq; fuerit fla
gellis aſſectus. Diſcat ergo non murmu
rare.qui male patitur.etiã ſi ignoꝛat.cur

mala patiatur.per hoc quiſq; ſe iuſte pa/
ti arbitretur.qꝛ ab illo iudicatur.cuiꝰ nũ⸗

qᷓ ſunt iniuſta iudicia.qꝙ ſi murmurãs in
noſtra fuerit congregatione.iuxta pꝛioꝛis
arbitrium. tam diu peniteat.qᷓ; diu culpe
eytet qualitas q;; peſtilẽs moꝛbꝰ hic ſit
cognoſcere affectantem de murmuratio
ne ad fratres ſuos cultoꝛes heremiĩ ſcri⸗
ptum non pigeat lectitare ſenmonem.

uguſtinus

bus petãtur:extra hoꝛam qui pe⸗
Cierit nõ accipiit

¶ Komentũ quinquageſimũ ¶ Ambꝛoſiꝰ

NO in libꝛo.quẽ vt AValentinũ de
coꝛreptione ⁊ gratia pᷣceptoꝛ no
ler inſcripſitquod ſemel lectũ eſt
nullo modo arbitremini inquit ſatis vo⸗
bis inoteſcere potuiſſe. ſi ergo fructuoſiſ
ſimũ habere vultis.non vos pigeat rele⸗

gendo habere notiſſimum. vt dilucidiſ⸗

ſime ſciatis quibus ⁊ qualibet queſtioni
bus ſoluendis atq; ſanandis non ibi hu
mana ſed diuina occunat auctoꝛitas.a q̃ᷓ
recedere non debemus.ſi volumꝰ perue⸗
nire quo tendimus.Frequens igitur di⸗/
uine ſeripture nobis debet eſſe lecrõ. quã
in hoc etiam pꝛeceptoꝛ noſter intendens
iubet ſingulis diebus certa hoꝛa codices
poſtulari duo quippe inſinnauit vt diebꝰ
ſcilʒ ſingulis et certa hoꝛa libꝛi petantur.
per alterum quotidianam lectionem ms⸗
dauit.per alterum rerum faciendarũ tem

pus diſtinxit.ne ſcilʒ ppter lectionem di
uinus cultus. oꝛatio. ⁊ cetera que opo-
tuna ſunt monaſterio impediantur.extra

Odices certa hoꝛa ſingulis dien

—

nsg

hoꝛ
gt.
omn
rei
Mnrv
glena
Aoen
is te
genet
ſecti
uen
duch
nlbe
tyels
ton
Niuln
loleen
pecep
valge⸗
mund
ſepꝛe
ſed et
lectio
quecn
d nor
lenus
am
Cpim

ſancrr
Puur

3“

Ed

b ie

ſiſ⸗
gue
nigt
lys
bus.
petl
Gcu
D
pimn
diſce
guti
encdi
elen
cos
Rerie
ſeff
ſeeſ

digan a,
nichſeuten
haani
ümumus
unnigu
6nahe
norddheeſt
enurmurgtio
baemiſon
ſenohen.

ei

wiglsd
aungu

(

u pcept
Hſenellecid
nut ſns vo/
—
osigentele
Ahecchn
nds Mun
EN
gnn.
üs

Jo. LxXxxXxVI

boꝛam vᷣo inquit.qui petierit ſon accipbi

at.⁊ quare.quoniam vt Salomon inqͥt.

omnia tempus habent alio enim tempoꝛ-)
re.celebꝛande ſunt miſſe.alio canonice de
cantande ſunt hoꝛe.alio manuũ ſunt exe/
quenda opera.alio reficiẽdi ſunt fratres.
alio ergo ſunt lectiones audiẽde my
nis tamen religioſoꝛum actio in hec tria
genera conſumitur.vtpote in oꝛationem
lectionem.⁊ operationem. Oꝛationeʒ.ad
quam omnis diuinus cultus tandem re
ducitur.ſuperius pꝛecepit dicens.· Hꝛato

nibus inſtate hoꝛis ⁊ tempoꝛibus conſti
tutisoperationem mandauit cum dirit.
vt nullus ſibi aliquid operetur. ſed om⸗/
nia incommuni fiant. Moc autem in lo

co lectionem inſinuauit. hec tria idcirco
pꝛecepit.⁊ magnopere alibi commenda-
uit. qm̃ nobis in monaſterio conſtitutis

valde ſunt neceſſaria.Ham per oꝛationeʒ
mundamur.hinc ſacerdos ad oꝛationem
ſe pꝛeparans euangelicaʒz non modo coꝛ
ſed etiam labia ſibi mundari pꝛecatur per
lectioneʒ inſtruimur.hinc Apoſtolus ait

quecunq; ſcripta ſunt ſcilicet vt legamul

ad noſtram doctrinam ſcripta ſunt.qua⸗
tenus per patientiam. et conſolationem
quam videlicet ex ſcripturaruʒ lectione.ꝑ

cipimus.ſpeʒ future beatitudinis habea
mus per operationem beatificamur.hinc

ſanctus pꝛopheta cecinit. Laboꝛes ma⸗
nuum tuarum. quia manducabis. beat?
es. ⁊ bene tibi erit· Itaq; frequenter. hoc

eſt quottidie ſaltem. vt nunc de lectione.

lectionem faciamus.¶ Mos qui religio
ſi ſumus legere debemus.tum quoniam.
quemadmodũ coꝛpus.ita ⁊ anima quo⸗
tidiana indiget reſectione. At vero nul⸗/
lus ſuau ioꝛ nulluſue iocundioꝛ anime ci
bus.vt a Lactantio inde falſa religione
pꝛeclare dictum eſt.qᷓ; cognitio veritatis.

q; quidem miruminmodum ſpiritus pant

lectiões.hinc etiam Marcus Cicero in
pꝛimo officioꝛum libꝛo ait.hominis mẽs

diſcenſio alitur.⁊ cogitatio ſemper aliqd
aut inquirit.aut audit.videndiq; ⁊ aud/

endi delectatiõe ducitur. Mincab Ariſto
tele ꝑipateticoꝛum pꝛincipe in his libꝛis
quos de anima inſcripſit ſciam eſſe ſalutẽ
ꝑfectionẽ.receptionẽq; intellectꝰ aſſertũ ẽ

inde fit vt oẽs homines.ſicut ſuam exoꝛ
ſus eſt ſapientiam.natura ſcire deſiderẽt.

——

omnes enim trabimur ad cognitionis et .

ſcientie cupiditatem.in qua quidẽ vt ra

tionem. Cicero adiecit excellere pulchtũ
putamus.labi autem ⁊ errare multum et
turpe dicimꝰ.um quoniam omnis ha
bitus ſalutifere doctuine.nõ niſi exactuuz
iteratione atq; frequentia gignitur ·Tuʒ
qꝛ cum ſapientia dei immenſa ſit.fine ca
reat.terminis non clauditurſine intermiſ
ſione in eius indagine laboꝛaꝛe debemꝰ.·
Lum qꝛ cũ mens noſtra in eius creatio/
nis exoꝛdio.nuda ſit.omni foꝛma deſtitu
ta.⁊ in oꝛdine intelligentiarum pura po
tentia.⁊ nõ niſi. ſi per nature viam gradi
mur.a nuncijs adipiſcatur exterioꝛibus.
longo tempoꝛe inſudare opus eſt. vt ſa⸗
