Jeiuniũ magnũ ⁊ generale eſt abſtinere

ab iniquitatibꝰ. ⁊ illicitis voluptatibꝰ ſe
(Llr⸗ viceſimꝰſecundus ¶ Auguſtinus

Vando auteʒ aliqͥs non põtieiu
Niunare.non tñ extra hoꝛã pꝛandij
eealiqd alimentoꝝ ſumat.niſi cum
õmentũ viceſimũſecũdũ ¶ Ambꝛoſt

Ecudũ pꝛeceptum de mõ vinen

ſi ↄtingat.vel pꝛopter ĩimoderatũ

exercitiũ. vel ex naturali cõplexionis di⸗
ſpoſitione.vel quacũq; alia ex cã quẽpiã
ieiunare non poſſe. talis extra hoꝛam
pꝛandij alimentoꝛum nihil ſumat. ni/

ſi egrotus extitent. ¶ Infirmis enin

Hdi in monaſterio ſeruandũ eſt. vt

pter medicamenta ſumenda.vel vt citius
recreent᷑.neq; hoꝛa neq; lex impoſita eſt.
Hãq; opoꝛtet eos medicoꝝ obedire pꝛe
ceptis.qui iuxta egritudinis conditionẽ.
nunc tempeſtiua.nũc ſera hoꝛa.iubẽt eis
alimenta miniſtrari. Ceteris autem· vtpo
teſanis comedẽdi hoꝛa ẽ inſtituta.Quip
pe ieiunantibꝰ ab hoꝛa nona vſq; ad ve⸗
ſperas.conſentaneum tempus eſt. Hõ ie
iunantibus ad hoꝛam tertiam vſq; ad ſe/

vel kunhe ſtomachi debilitatẽ. velpꝛo/

xtam congruũ deſcribit᷑.hec enim tempo

ra illi patres in egypto deo famulan⸗

tes.quoꝝ vitam ſanctus doctoꝛ Rugu⸗

ſtinus ſeinper eſtuabat imitari obſerua/⸗

bant nec ĩmerito huiuſmodi obſeruãdaa⸗
rum hoꝛarum facta eſt cõſtitutio: cũ apo

ſtolus CPaulus iubeat omnia honeſte · et

ſ̃m oꝛdinẽ fieri.ſic quidem vt nõ ſolũ ci⸗

bo potuq; temperate vtamur. ¶ Verum
etiã vt cõſtitutas obſeruemus hoꝛas.ne

cui de vita noſtra pꝛebeamus offendicu⸗

lum.pꝛeceptũ enim hoc ad refrenandum
gule vitiũ poſitũ eſt.cuius cuʒ multa ſint
genera.illud quidem vnũ ⁊ ſatis deteſta⸗
bile ẽ.quod in h̊ ſuo mandato pꝛeceptoꝛ
ipſe euitandũ iuſſit.ante.ſ.hoꝛaʒ pꝛandij
alimenta ſuſciꝑe.Etenĩſiue pꝛandij.ſiue

cene pꝛeuentio.niſi infirmitatis tẽpoꝛe fi-

at. gule peccatũ eſt. quã Johãnes Caſa⸗
ſianus in ſanctoꝝ patrum collatiõibus
ita inhibuit. Cauendũ inquit nobis eſt.
ne appetitu coꝛpoꝛee voluptat innoxiaʒ
labamur diſſolutioneʒ. ⁊ ante pꝛeſcriptũ
tempus.vel cibo nos indulgere.vel mo-
dum ſinamus excedere hãchoꝛe pꝛeuen⸗

tionem Mieronymꝰ? deteſtans ad Pau

lam inqͥt.Sit vilis ⁊ veſpertin cibꝰtuus
Olera ⁊ legumina interdũq; piſciculos ꝓ
ſũmis ducas delicijs. Qui xpᷣm deſide/⸗
rat ⁊ illo pane veſcit᷑.nõ querit magnoꝑe
qᷓ; de pcioſis cib ſtercus cõficiat tanqᷓ; ſi
ei patenter iuberet.vt nõ modo tempus.
nõ anticipet comedẽdi.ſed potiꝰ hoꝛam
ſinat pꝛeterlabi comeſtionis. inſtar cuiuſ
dam viri continẽtiſſimi.de quo ſctõꝝ pa
trũ narrant hiſtoꝛie.ꝙ moxcuʒ rutilante
auroꝛa dyabolica ſuggeſtione tãta vexa⸗
ret᷑ fame vt emittere ſpiritũ ex debilitate
videret᷑.tacitus ſibiipſi dicebat in coꝛde.
Qualicũq; res clandat᷑ fine.tibi opus ẽ.
vt tertiarum ad comedendũ hoꝛã pꝛeſto

leris.qm̃ mõachoꝝ nullũ decet ante hõe

hoꝛã quouis mõ comedere.que cũ aduer⸗
niſſet.ſecũ aiebat. etiã te inuitum vſq; ad

haoꝛã ſextã.opoꝛtet comeſtionis eſſe exꝑ⸗

tem.qua adueniẽtepanẽ iactabat ĩ fontẽ

dicens.quouſq; infundat᷑ panis decette

nonam expectare.interea canonicas ho⸗

ras omnes ſuas perſoluebat oꝛatiões
quibus ſolutis iam declinãte die cũ gra⸗

tiarum comedebat actione.hanc exurieʒ
cũ pluribus diebus eodẽ pacto ſuſtinui

ſet. tãq; de pugna demonũ victoꝛ.cũ vi⸗

ce quadam ſumere cibum vellet. in ipſi?
benedictione mirum ĩ modum conturba
ri fontem· ⁊ ex ipſo magnũ exire fumum
perſpexit.⁊ extunc nõ modo exuriem. et
coꝛpoꝛis illam non ſenſit debilitatem.ſed
pꝛopter abſtinentie meritũ ⁊ triumphum

quem de tali repoꝛtauerat pugna.ſicani

mo ⁊ coꝛpoꝛe roboꝛatus eſt xt per biduũ
ac triduũ ſepenumero ſtaret nõ comedẽs
neq; bibens. terum genꝰ eſt. c lau⸗
tioꝛa exquirunt᷑ cibaria.nam quidã ſuꝑ⸗
ſtiioſum nimis in pꝛeparandis cibis ſtu
dium adhibent infinita decoctionũ frixu
rarum condumentoꝝ genera excogitan
tes.modo mollia.modo dura.modo fri/
gida. modo calida.modo elixa. modo aſ
ſa.modo pipere. modo allio. modo cimi

no.modo ſale condita.ſᷣm conſuetudinẽ

pꝛegnantiuʒ mulierum deſiderata.ita ꝙ
ibi deſudant cocoꝛuʒ artes.⁊ varie fiunt
queſtionesvtrũ fien debeantaſſata.vtꝝ

frixa vel elixa.⁊ tãta ſollicitudine pꝛepa⸗
rant᷑.vt deuoꝛatis quatuoꝛ vel quinq; fer

culis. pꝛima nõ impediant nouiſſima:et
cum iꝗ ſtomachus crebius ructibꝰ rep len⸗
tum ſe indicat.nõdũ tñ curioſitas ſatiat

O vẽtris cultoꝛes.nõne ſane de vobis p

dicauit apłs.ꝙ deus vẽ venter e. Nõ ſo⸗
lent dijs. vt venerahilis Hugo cõſcripſit

tẽpla ↄſtrui.altaria enigi. miniſtti ad ſer/

—

uiendũ oꝛnari.imolari pecudesthura cõ
cremari. Deo ſiquideʒ vꝛo.vtpote ventri
D abominales voꝛatoꝛes.tẽplũ feciſt co

quinam altare menſaz. miniſtros cocos·
ĩmolatas pecudes. carnes varijs modis

decoctaſ.fumũ incenſoꝝ odoꝛẽ ſapoꝝat
q; ferculoꝝ.O vtinã ad ſeruiendũ deo ĩ⸗
moꝛtali tantũ a vobis apponeret᷑ ſtudij
qntũ gule tribuit ſollicitudinis.O vtinà
cũ Alano doleamꝰ hec peſtilẽtia. gula nõ

unee
ecide
ng
lſe ⸗
Miſone
odecte
Misho⸗
agtos
ang
wäͤr
up
meonan
rimnn
0 ,4
clen
mmm
Wlen
inei

cicii⸗
1scbooſt
monüfirn
achgrn
moofy
gr nchhi
ooldan
Rl
a
u
N
enehe⸗
cuncke
cliſnte
rie
us luf
emes
vöͤlngt
inuuſen
sthund
hordn
Hſefi
inslun
s ug
ilcen
inun
liss .

Jo,., XXIX

vulgari bumilitate cõtenta ſe ĩpꝛofunñdiꝰ
in eos nõ portigeret.i.in pᷣlatos a quibꝰ
continẽtie foꝛmã diſcere deberemꝰ.Naqq
ipſi ſalmones.lutios.ceteroſq; piſces ed
pollenti gen eroſitate pᷣſignis varijs de⸗
coctionũ cruciatos martirij. baptizandi
adulterãtes effectum ſacri pipens fonte
baptiʒzant.vt ex tali baptiſmate b ptiʒati
multifoꝛmẽ ſapoꝛis gram conſequantur.
In eadẽ mẽſa terreſtre aĩal piperis inun
datione ſubmergit᷑ piſcis natat in pipe-
re.auis eiuſdeʒ viſcoſitate ligat᷑. dũq; tot
aĩalium genera vno ventris ergaſtulant
in carcere. aquatile aĩal ſecũ pedeſtre·aen⸗
reũq; genꝰ in eodem ſepulchꝛo intumu⸗
lari mirat᷑.quibus ſi det᷑ licentia exeundi.

egreſſui vix poꝛte ſufficit amplitudo. q̃re

nõ mirũ ſi podagra.ſi arthetica. ſi illiaca
paſſio·ſi catharralis fluxus.ſi innumera

langoꝝ genera ipſos aggrediunnturĩmo

mirandũ eſt.ſicut ille ſtoicꝰ Seneca injdt

cur ſubito nõ moꝛiant᷑.O miſerũ genꝰho

minũ. ab h̊ decliuo tẽpoꝛe genitum heu

nos miſeros hac labente etate pꝛogeni⸗

tos. Initium vite hoĩs panis ⁊ aqua.no

bis autẽ nõ ſufficiunt fructus arboꝛũ.nõ

grana leguminũ. nõ radices herbarũ.nõ

piſces maris.nõ beſtie terre.nõ aues celi

ſed querunt᷑ pigmenta.parant᷑ aromata.
2z mittunt᷑ altilia capiunt᷑ obeſſa que ſtu⸗

dioſe coquunt añ cocos.que laute par/
tur officio miniſtroꝝ. Aliꝰcontõdit ⁊ co⸗
lat.alius cõfundit ⁊ conficit:⁊ ſubſtantiã
cõuertit in accidẽs.naturã mutat in aliã
vt ſaturitas trãſit in eſuriẽ.reuocet ad ap
petitũ.ad dirigendã gulã.non ad ſuſten
tandã naturã.nõ ad ncẽtẽ ſupplendꝗ. ſed
ad explendã guloſitatis ingluuiẽ: ¶ Eſt
⁊ tertiũ genꝰgule ſi non qntũ natura exi
git. ſed qntũ venter capit.exhibet᷑ cui qui
dem generi dediti nõ niſi naturã ſequun
tur beſtiarũ.quaꝝ oĩm ſtudiũ eſt replere
ventrẽ ⁊ ſenſualitati inſeruire. VHñ Sene
ca inqͥt. vẽtri obediẽtes aĩalium irrõnabi
liũ numero cõputamur.hec quidẽ mentẽ
natura nõ habent.⁊ oĩs exꝑta ſunt rõnis
Tu autẽ deditꝰneutri nature ac ſũm dei
munere amplijſſimo d otatꝰ.ꝑ ingluuiem
illo expoliari.⁊ bꝛut fieri ſitis ſtudes.dũ

nõ aduertis ꝙ gule nimia ſaturitas aciẽ

mentis obtudat.ingeniũ euertat ⁊ vſum

ſic tollat rõnis.vt neq; inter pulchꝝ ⁊ in

foꝛme.inter iuſtũ ⁊ iniuſtũ.in honeſtum
aæ inhoneſtũ ⁊ turpe.int᷑ veꝝ ⁊ falſum di/⸗
ſcernat.ad illã vnũ exaltero conferre ſpe
ctat.ſed nimie ſaturitatis nebulis oppꝛeſ

ſa nõ mõ nõ diſcurrit.ſed doꝛmitat⁊ veꝰ-

lut eleboꝛo infecta nimio ẽ ligata ſopoꝛe

hinc etiã fit. vt facillime debellet᷑ſuccum
bat.⁊ inexplicabilẽ ruat iacturã. qm̃ ipoſ

ſibile ẽ ſaturũ ventreʒ pugnas interioꝛis
hois experiri.nec bellis robuſtioꝛibꝰ attẽ

monachoꝝ Johes Caſſianus inqͥt· Qui

buſiibet eſcis refectꝰ vent᷑ ſeminaria luxu

rie parit.nec pꝛeualet mẽs diſcretionũ gu
bernacula moderari ciboꝝ pondere pꝛe⸗
uocata· Hõ enim ſola crapula vini men
t?tdᷣẽ inebꝛiare ↄſueuit:veꝝ ⁊ cunctaꝝ eſcarũ
nimietas eã vacillantẽ ac muta bũdq red

tari perinde egregie in hbꝛo de inſtitutis

dit.oĩq; integritatis ac puritatis ↄtẽpla⸗

tione diſpouat. Hinc ⁊ Gꝛegoꝛiꝰ ponti⸗
fex maximꝰ qait.Dominante vitio gule oẽ

qð hoies foꝛtiter egerunt ꝑdũt.⁊ dũ ven

ter nõ reſtringit᷑ ſit cũcte virtutes obꝛuũ⸗
tur. Hinc Hieronymꝰ ſemꝑ ſaturitati iũ

cta eſt laſciuia. vicina ſunt ſibi vent᷑ ⁊ ge

nitalia ꝓ membꝛoꝝ oꝛdine.oꝛdo vitioꝛũ.

DOb eam rẽ cocoꝝ pꝛincipem muros hie⸗

ruſalem dehcere dicit᷑. qꝛ dum venter per

ingluuiem tendit᷑virtutes anime per lu⸗

xuriam deſtruunt᷑. ¶ O miſeram talium

voluptuoſiſſimoꝝ hominũ conditionem
wꝓetiaʒ velut ſues nimio cibo pꝛegrauati
cronizantes huc ⁊ illuc volutant᷑.⁊ velut
amentes doloꝛibꝰaffecti requiẽ nõ inue
niũt.nunc ructãt.nũc emomũt. nunc ſter

coꝛiʒant.nũc luxuriant᷑.⁊ nullus ẽ actus

taz inſulſus.tãq; rbin inſtar turpiſſimi
iumẽti.quẽ ipſi nõ effi
tres in menſura ſit nobis cibꝰ nr tantũ ſu
mamò alimentoꝝ. qntũ ad ſuſtentãdã vi⸗

tã opus ẽ· Voluptuoſi enim hoĩes velut
bellue viuũt vt comedant.nos aũt come
dere debemꝰ.vtviuẽtes deo ſeruiamꝰp⸗
pter hoc enĩ ipſe nos creauit.At enĩ natu
ra nr̃a paucis ac minimis ↄtenta ẽ.⁊ qᷓ;qᷓ
venter pᷣcepta nõ audiat.nõ tñ vt inquit
Seneca. Moleſtꝰẽ creditoꝛ.ſed ꝑuo cõ
tent eſt · Si das illi qd debes.nõ qð po
tes. Illi tm̃ debes.vt ad coꝛ.ad cerebꝛuʒ.

ad epar. ⁊ ad alia vitalia mẽebꝛa refectõis
poſſit munera impartiri. quibꝰ vita poſ⸗

ſint ⁊ ſanitate potii.qð enim plus datur
e

ciqt.pꝛopterea fraꝰ-k

ad lãguoꝛ?᷑ æ egritudinẽ dat᷑ ꝑinde Gax⸗

lieni doctiſſimus interpꝛes in exhoꝛtatio
nemedicine pᷣclare inqt. Quoꝛum vita ⁊
ars ſagina eſt. Hec viuere poſſe diu nec
ſanos eſſe.animaſq; ita nimio ſangnine.
⁊ adipibꝰ.q̃ſi luto inuolutas. Nihil te⸗
nue vel celeſte.ſed ſꝑ de carnibꝰ eructare.
Z ingluuie cogitare.Pꝛopterea Jouinia
nũ monens · Hieronymus ſe legiſſe ait
quoſdã moꝛbo articulari ⁊ podagre hu/
moꝛibꝰ laboꝛantes: ꝓſcriptione bonoꝛuʒ
ad ſimplicẽ menſaʒ. ⁊ pauꝑes cibos reda
ctos ↄualuiſſe. Caruerant em̃ ſollicitudi

ne diſpenſande domꝰ. epulaꝝ largitate

q coꝛpꝰ frangut ? animã.Ob eam rẽ lon
ge minꝰ vcxteſtabile ẽ exiguo ⁊ delicato ci
bo ad vſum veſci.qᷓ; vili ad eructuationẽ

vſq; ſaturari. Frena igit᷑ demꝰ gule. gut⸗/

turi nro imponamꝰ habenas. Vẽtni clau
dDamꝰ oꝛificiũ alioqn ſimił fiet puteo in/⸗
fernali.qͥ nunqᷓ; ſat eſſe dicit.qð ſane di⸗
uus deſclipſit Ambꝛo.dicens. Male dñe
ſeruit᷑ gule. que ſꝑ expetit.nunqᷓ; explet᷑.
quid em̃ inſatia bilius ventre.hodie ſuſci

pit.cras exiget.cũ impletꝰ fuerit diſputa

tur de ↄtinentia.cũ digeſſerit vale.vᷣtutxi⸗
bus ðꝛ. O igit᷑ inexplebulem ventr inglu
uiem. vna ſilua plunbꝰ elefantibꝰ ſufficit

venter aũt · vt inquit Seneca.non paſcit

terra ⁊ mari. Hã quicqͥd auium volitat.
quicqͥd piſcium natat.quicquid feraꝝ di
ſcurrit in niis ſepeliri ventribus.q̃re cur
nunc ſubito moꝛiamur. niſi qꝛ moꝛtibus
viuimꝰ.parce igi᷑ edamꝰ .qꝛ nimietas pᷣ
cipicium facit.vno ſimꝰ cibo ↄtenti.quia

multos moꝛbos. fercula multa fecerunt.
Fames nos ad comedenduʒ vocetnõ ex

quiſita varioꝝ ciboꝝ incitet pᷣparatio. qͥ⸗
niam cibꝰ ⁊ eſca regnũ vei nõ poſſidebũt
Quocirca Auguſtinꝰ libꝛo de ↄflictu
vitioꝝ de ſodoma dicit. quo pacto int᷑ce

tera eius mala ſaturitate maxime panis

perijt · dño teſtante. qui ad hieruſalẽ per

ſoꝛoꝛistue Sodome. ſaturitas panis et

abundantia aque. quapꝛopter ſicut eger
ad medicinũ.ſicad ſumendas dapes de/
bet quiſq; accedere.nequaq; ſcʒ volupta

tem in ilł appetens.ſed neceſſitati ſuceur

rens. Minc incarnata vᷣitas ꝑ euangeliũ
Qit attendite ne grauent᷑ coꝛda vꝛa in cra

pula ⁊ ebꝛietate · Hinc de inſatiabili iu⸗

Adeoꝝ voiacitate Aplłs inquit. Multi eni
ambulant quos ſepe dicebam vobis.nũc
autem ⁊ flens dico inimicos crucis chꝛi/⸗
ſti. quoꝝ deus venter eſt. ⁊ gloꝛia i pudẽ
dis eoꝛum qui terrena ſapiut. Et rurſus
eſca ventri.⁊ venter eſcis: deus autẽ huic
banc deſtruet · Ille autẽ hoc vittum ple
ne ſuperat.qui in ſumendis dapibus nõ
ſolum pſimoniam tenet. vt ſcilz refectio⸗
ni ſemper exuries imparet. veꝝetiam acn
curatioꝛes. ⁊ ſuauioꝛes epulas. excepta
coꝛpoꝛis infirmitate ⁊ hoſpitũ gratia co
teẽnat. ¶ Quartũ genus eſt ſi ardẽtioꝛi qᷓ
deceat voluptate alimenta ſumamꝰ.pꝑin

de nõnulli gule vitiũ deſcribentes.ipſuʒ

eſſe dicũt ſoliꝰ coꝛpoꝛis cauſa illecebꝛoſũ

⁊ nimis auidum ciboꝝ appetitũ.cui ſentẽ
tie beatꝰ Gꝛegoꝛiꝰ in moꝛalibus aſſenti⸗

ens dixit. Hõ cibus.ſed appeti in vitio
eſt· nde ⁊ lautioꝛes cibos plerũq; ſine
culpa ſumimꝰ. Et abiectioꝛos nõ ſine rea

tu ↄſcie deguſtamus. Et. rurſus inqͥt.nõ

ad ↄflictũ ſpualis agonis aſſurgit᷑. ſi nõ

pꝛlointra noſmetipſos hoſtis poſit? gule
videlʒ appetit edomet᷑.Et YJohes Caſ⸗

ſianꝰ nuũqᷓ; poſſe quẽpiam ardẽtes ↄ»cupbni
ſcentie ſtimulos inhibere teſtat᷑.qui de/

ſideria gule refrenare nequierit. Et Au⸗

guſtinꝰ in pꝛeclaro ſuarũ confeſſionũ vo
lumine ait. Hoc me docuiſti dñe. vt quẽ
admodũ ad medicamẽta. ſic ad alimẽta

ſumpturꝰ accedaʒ ed cũ ad quietem
ſatietatisex indigẽtie moleſtia traſeo. in
ipſo tranſitu mihi laqueꝰ inſidiat᷑ concu⸗

piſcẽtie.ipſe enĩtranſitus voluptas eſt.⁊
nõ eſt aliꝰ.qua tranſeat᷑.quo tranſire co⸗
git neceſſitas.Et cũ ſit ſalus cã edendi=
bibendi.adiũgit ſe taq; pediſeca ꝑiculo
ſa iocũditas.⁊ plerũq; perire conatur.vt

eiꝰ cã fiat:qð ſalutis cã me facere dico vel

volo/nec idẽ vtriuſq; modꝰ eſt. HNã qð ſa

luti ſatis ẽ.delectatiõi paꝝ eſt.⁊ſepe in⸗

certuʒ fit· vtꝝ ab hac nccia coꝛpoꝛis cura

ſubſidiũ petat.an voluptaria cupiditat

fallacia miniſteria ſuppetat.Ad h̊ incer/

tũ hilareſcit infelix aĩa.⁊ in eo pꝛeꝑat ex/⸗

cuſatiõis patrociniũ gaudens nõ appe⸗/
tere qͥd ſatis ſit moderatiõi valitudis.vt
obtentu ſalutis obũbꝛet negociuʒ volu⸗
ptatis.his tẽptatiõibꝰ quotidie conoꝛ re
ſiſtere inuoco dextrã tuã ad ſalutẽ meã.
¶ Konſiſtat igit᷑ ex his in voluptatibꝰ.? D

—

= –

lts i,
i ailai
ſnen
runo
ichine
dͤſneren
s nii
v. ini
r gle
de.4
i
cde
1 *
ſnit
e NN
galinin
anan
gileo, m
cna
scſt

in ipſis immoderat æſiderijs. pcipue gu
le vitiũ ↄſiſtere.q̃ qͥdẽ adeo ſunt nõnũqᷓ;

vehemẽtia.vt pleriq; cũ ad edendũ acceſ
ſerint inq̃eta qdaʒ agitatione mẽbꝛoꝝ in
tẽperantiã ſui deſignant animi. caput ex
cutiũt.bꝛachia erigũt.manꝰ in altũ expã

düt. ⁊ nõ ſine magna turpitudĩie qſi totũ

epulũ ſimul ſint abſoꝛturi.in gẽtes q̊ſdaʒ

conatꝰ ⁊ geſtꝰ ſatis indecoꝛos oñdentes

In vno loco ſedẽtes ocuł.ac manibꝰ. et

ſimul panes cõminuũt.vina in calices ef
fundũt.diſcos in gyꝝ circũducũt.anhe⸗

lant.⁊ ſuſpirãt pꝛe anguſtia ita vt exiſti⸗
mes eos aliũ.rugiẽti ventri.patẽtioꝛẽ adi
tũ querere. q̃ſi anguſtia fauciũ nõ poſſit
exuriẽti ſtomacho ſatis ſufficientẽ abun
dantiã miniſtrare.⁊ velut rex ſuꝑ obſeſſã
ciuitatẽaggreſſum facturꝰ.dDubitat vbi p

mũ expugnationeʒ aggrediant᷑.dũ ſimul
in om̃i ꝑte abꝛuptionẽ facere ↄcupiſcunt
Ob eã rem diuꝰparẽs nr,̃ Augꝰ.mirũ

immodũ timens.nõ dico ſoluʒ ab hmõi
inſultibꝰ. ⁊ illecebꝛoſis in tẽperantie acti

bus.ſed a qͥbuſcũq; edendi vel bibẽdi pe
niculoſis iocũditatibꝰ capi.atq; illaquea
n qtidianis ieiunijs in ſuitutem redige

bat coꝛpꝰ ſuũ.⁊ obnixe hiſce vᷣbis deũ p/⸗
cabat᷑ immoꝛtalẽ · Eripe me dñe ab omi

tẽptatiõe Hõ ĩmundiciã obnoxij cibi ti⸗
meo ſʒ ĩimundiciã cupiditatꝭ. Scio Noe
om̃e genꝰ carnis qð cibo eſſet vſui mãdu

care ꝑmiſſuʒ Joheʒz mirabili abſtinentia
pᷣdituʒ aialibꝰ h̊ eſt locuſtis eſcã cedenti/⸗
bus nõ fuiſſe pollutũ.⁊ ſcio Eſau lenti⸗

cule ↄcupiſcẽtie deceptũ.⁊ Dauid ꝓpter
aque deſideriũ a ſeipſo repᷣhenſuʒ.⁊ regẽ
nr̃m nõ de came.ſed de pane eſſe tẽptatũ.
ideoq; ⁊ populꝰ in heremo.nõ qꝛ carnes
veſiderauit.ſed qꝛ eſce deſiderio aduerſus
dũm murmurauit.meruit ĩpꝛobari. In

his ergo tẽptatiõibꝰ poſitꝰ certo qͥtidie

aduerſus ↄcupiſcentiã mãducandi ⁊ bi⸗
bendi. MNon em̃ eſt qð ſemel pᷣhendere⁊
vlterius nõ attingere decernã. ſicut de cõ
cubitu p otui. Itaq; frena gutturis tem
perata relaxatione ⁊ ↄſtrictione tenenda
ſunt. Et qͥs eſt dñe.qͥ non rapiat᷑ aliqũ ex
tra metas neceſſitatis. Quiſq̊s eſt. mag⸗
nus ẽ magnificet nomẽ tuũ.ego aũt non
ſum.qꝛ peccatoꝛ hõ ſum Sed ego mag⸗/
nifico nomẽ tuũ.⁊ interpellat te ꝓ pecca⸗

q̃ᷓ pꝛope: ⁊ qͥ longe ſunt oĩa circũcurrẽdo

tis meis.qui vicit ſeculũ numerãs me int

infirma mẽbꝛa coꝛpoꝛis ſui. Et qꝛ imꝑfe

ctũ meũ viderunt oculi tui.⁊ in libꝛo tuo

omnes ſcnbent᷑. Attẽdite fratres mei.pa
tris noſtri humilitatem.attendite indici⸗
ſuis ꝑicula gule.attẽdite quanti ⁊ q̊t ſũt
huiꝰ vitij ꝑiculoſi ⁊ inuoluti laquei.Cõ⸗
ſiderate ꝙ ſi vir tante ↄtinentie. qͥ in cili⸗

cio ⁊ ieiunio ↄtinuo aĩiam ſuam humilia
bat.⁊ coꝛpꝰ ſuũ in ſeruitutem redigebat

ſe huiꝰ concupiſcentie teẽptationibꝰ iugi⸗

ter vexatũ fuiſſe.atq; q̊tidie aduerſus edẽ

di potandiqꝙ; cõcupiſcentiam geſſiſſe cer

tamen ſeq; inualidũ ⁊ impotentẽ ad refi
ſtendum illi ↄfiteat᷑.q̃nta cura.quantoq;
ſtudio nos qͥ fragiles.qui pctõꝛes.q̃ tan/⸗
ti pꝛis coiꝛrigiam ſoluere calciamenti di⸗
gni ũ ſumꝰbmõti illecebꝛoſis appetitibꝰre

ſiſtere.⁊ carnem noſtrã abſtinentia eſce et

potꝰ domare debemus. ¶ Sunt 2 duo
alia genera huic vicio annnexa.que regu
larit᷑ viuentiũ la befactare vitam cõſueue⸗
funt.
tia cibꝰ ſumat᷑. Alteꝝ.ſi nõ benedictione

lterũ.ſi clam ⁊ abſq; pᷣlati licen

pᷣcedente.⁊ gratiaꝝ ſubſequente actiõe co

medat᷑.De pmo ſicut in ſctõꝝ patrnm col

lationibꝰ refert᷑. teſtis eſt impᷣmis Sera⸗

pion abbas. qui cũ adhuc adoleſcẽs pa⸗

nem furtim ſublatũ media die comedere

ſoleret ; incredibilem quendã mentis ſen/⸗
tiebat cruciatũ.vt multo maioꝛ poſt illiꝰ
eſum eſſet pena.qᷓ; in ſumptiõe fuiſſet io
cunditas.q̊ delicto cum iã diu eſſet affe⸗

ctus.decreuit venerabili Theone abbati

ſuũ confiteri pctm̃. qð cum fuſis lacrimis
reſeraſſʒ.ipſũq; abbas magno dyabolli la
queo enũciaret ꝑↄfeſſionem ill fuiſſe ſo
lutũ.adhuc eo loquẽte de penitentꝭ Se⸗

rapionis ſinu lãpas accenſa egrediẽs in
ſuppoꝛtabili fetoꝛe ſacellũ moꝛbidũ red⸗

didit. In quo ſił tria ſũt declarata myſte

ria. Pꝛimũ quidem qᷓ; graue pctm̃ ſit re

ligioſis clanculũ ⁊ abſq; licentis comede

re.Alteꝝ.q̃nta ſit pure ↄfeſſiõis efficiẽtia
atq; virtꝰ. Poſtremo quãta verboꝝ beati
ſenis venitas tqqᷓ; diuine loquent affla⸗
tu fuit oſtenſa. Ceſtis deinde ẽmonachꝰ
ille.de cuiꝰ ſanctitate.ſicut beatꝰ Gtego
rius quarto dyalo.refert.cum apud oẽs
magna extitiſſet opinio.diem tñ ſuu clau
dens extremũ.oĩbus fratribus coꝛam ſe
ↄgfregatis pauens ac tremẽs in hec verba
e 2

ꝓiupit. Mon a me ſigna expectetis ſcti

tatis.qm̃ dãnatꝰ a vobis diſcedo:Et cuʒ
fratres doloꝛe meſtitiaq; manope affecti
doõnatiõis ſue cãm exquirerent dixit eis.

Quando me vobiſcũ ieiunare credebat

occulte eomedebã · ea de re nunc ecce tra⸗

doꝛ dꝛaconi ĩmaniſſimo deuoꝛandꝰ. qͥbꝰ

verbis ꝓlatis.illico ex hac luce migrauit.

dad teneb:as. ¶ O, etiã illi h̊ in vitio de⸗/

linquãt.qͥ abſq; bnñdictiõe.⁊ grarũ come⸗
dunt actiõe.plane ↄſtat.tum qꝛ nr̃i ſalua
toꝛis palam trãſgrediunt᷑ doctrinã. Ipſe
eni nos ſuo docuit exẽplo qͥ ſicut crebꝛus

euangelicus ſermo inſinuat añ panis fra

ctionẽ.eleuatis in celuʒ oculis celeſti pꝛi

gratias agebat. tum qm̃ a debita iuſticie

foꝛma diſcedũt. Hq; ſincere iuſticie offi
cium ẽ.vt qð poſſumꝰ largitoꝛi rependa⸗

mus. Vñ Seneca inquit.hoc certe iuſti
cie ↄuenit.ſuãicuiq; reddere bnficio gram
Lũ qꝛ non reddentes ſũmi dei muneri/⸗
bus uiuriã inferũt. Inde Bem̃.ait. Spi
ritui gre contumeliã facit.qͥ bũficiũ dan⸗

tis grata mente nõ ſuſcipit. Tum deniq;

qꝛ nõ reddentes ingrati de acceptis eſſe
vident᷑.¶ Ingratudinis autem vitio qd

deteſta biliꝰ.qͥd abhominabilius.quidq;

execrabilius dici põt. Nãq; vt Berñ · ait.

14

Ingratitudo ĩimica ẽ aĩe exinanitio me⸗
ritoꝝ.virtutũ diſperſio. beneficioꝝ perdi

tio.ventꝰ vꝛens ſiccans fontẽ pietatis·ro
rem miſcðie.⁊ fluenta gr̃e.Etrurſus per

uerſi coꝛdis ẽ.occaſiones ingratitudinis
inueſtigare.Hemo id facit. niſi qui etiaʒ

gratis eſt ingrat?. ꝑemptoꝛia igit᷑ res eſt

ingratitudo.hoſtis gratie:inimica ſalut.
qm̃ nihil ita diſplicet deo.pꝛeſertim in fi

lijs gratie.qᷓ; ingratitudo.Et iteꝝ gratia
rum ceſſat decurſus.vbi recurſus nõ fue-/
rit.nec mõ aliquid auget᷑ ingrato.ſed qð
acceꝑit ei vertit᷑ in perniciẽ.fidelis autem
in modico.cenſet᷑ dignꝰ munere amplio⸗

ri.Et MPetrꝰ rauẽnas inquit. Hihil eſt ꝙ

qdeo.indignationẽ ꝓuocet altiſſimi.ſicut
ingtitudo que bnñficioꝝ exinanitio me⸗

ritoꝝ eſt exterminatio.Et Hieroꝰ. Indi
gnus recipiendꝰ eſt ille.qui de acceptis

fuerit imemoꝛ.Et Marcꝰ Tullius. Ni⸗
hil eſt t̊ inbumanum tãq; ſeuũ qᷓ; henefri
cia recolenda tacere.pꝛopterea doctoꝝ pi
¶ Augꝰ. in calce libꝛi de oꝛone dnica.nos
monet dicens. AUigilem? oꝛaturi ſemꝑ et

v*

acturi deo gratias. hic q̊ʒ oꝛare 2 gratias
ggere nõ deſinamꝰ. Et nõ ſolum monuit
ſed etiã qð docuit faciendũ.iugit᷑ ipſe ꝑ⸗
agebat/ꝓinde in libꝛo meditationũ.cum
maximo coꝛdis clamoꝛe dicebat. Gꝛati⸗

as ago pietati tue dũe⁊ multifoꝛmit᷑ gra

tias refero ex totis pᷣcoꝛdijs meis.qͥ pꝛo⸗
pter tuã ienarrabilem dilectionẽ qua nos
miſeros ⁊ indignos mirabili bõitate ama
re dignatꝰes.⁊ miſiſti vnigenitum tuũ de

ſinu tuo ad pctim̃ noſtruʒ ſaluare nos pec
catoꝛes.tũc filios ꝑditionis.gratias ago

tibi ꝓ ſancta incarnatiõe ⁊ natiuitate eiꝰ.

⁊ pꝛo gloꝛioſa genitrice ſua. de q̃ ipſe car

nẽ aſſumere dignatꝰ eſt.pꝛopt᷑ noſtrã ſa-
lutem. vt ſicut verꝰ deus de deo.ita verꝰ
hõ exhoie eſſet. gratias tibi ago ꝓ paſſio
ne.⁊ cruce.⁊ moꝛte.⁊ reſurrectione:⁊ aſcẽ
ſione eiꝰ in celũ: ⁊ ſede maieſtatis eiꝰ ad

Ddexterã tuaʒ. Ipſe enĩ quadrageſimo die

pꝰ reſurrectionẽ ſuam videntibꝰ diſcipu/⸗
lis aſcendẽs ſuper celos.ſedenſq; ad de⸗/

xterã tuam ſpm̃ſanctũ ſᷣm ꝓmiſſionem in

filios adoptõis effudit. Gꝛatias tibi ago
ꝓ ſanctiſſima effuſiõe ſanguinis eiꝰ.q̊ ſu⸗

mus redẽpti.⁊ p ſacroſancto.⁊ viuifico
myſterio coꝛꝑis ⁊ ſanguĩs eius q̊ quon⸗

die in eccleſia tua paſcimur. ⁊ potamur:.

⁊ abluimur. ⁊ ſctĩficamur.⁊ vnius ſũme
diĩnitat ꝑticipes efficimur. gras tibi ago
ꝓ tua magna ⁊ inenarrabili caritate:qua

nos indignos ſic amaſti ⁊ ſaluaſti ꝑ vniꝰ

cũ ⁊ dilectũ filium tuũ. Sic eni dilexiſti
mundũ.vt vnigenitũ tuũ dares.vt oĩs qͥ
credit in ipᷣm nõ pereat/ſed habeat vitam
eternã vt cognoſcamꝰte deũ veꝝ.⁊ quem

miſiſti ieſum xpᷣm ꝑ fidẽ rectã.⁊ digna fi:
dei oꝑa.Et cuz ipſo deo ſolꝰ?. lacrimas
ſermones effùderet dicebat. Multa bũ
ficia tua exhibuiſti mihi dñe.⁊ ego eram
cecꝰ.⁊ nõ cogui donec me illumiaſti.En
illuminaſti me luxaie mee deꝰ meꝰ.⁊ co
gnoſco te.qꝛ viuo ꝑte.⁊ gratias tibi ago.
ſʒ viles ⁊ exiles.ac bñficijs tuis impares.
qles tũ mea fragilitas hʒ affero: qꝛ tu es
ſolus deꝰ creatoꝛ meꝰ benignꝰ.qͥ educa⸗/
ſti me.pꝰ beneficiũ nẽpe creatiõis. qm̃ in
vᷣncipio aias amas dne.⁊ nihil odiſti eo
rum q̃ feciſti · En ego pꝛimꝰinter petõꝛes
q̃̊s ſaluaſti.vt exẽplũ alijs tribuam.beni⸗
gniſſime pietat tue. Cõfiteoꝛ bũſicia tua
magna.qm̃ enpuiſti me ð inferno: ſemel.·

etgnin
dunnonu
gepſed⸗
. Hut⸗
Rimmign
Slas69io,
Aunos
Dnnüde
uneſoset
uceet,
Nipece
Gpenoſri ſo⸗
edcitarer
dupppaſio
one aſci
ictuns ei40
rngsno de
inſqder
nomiionenn
usa ſo⸗
o rnudce
ens dgo
. dMan
awusſne
⸗ etdiß
baa
ins Ne
tN
dichen
e Auluni
e,t
unis⸗ 4
e (0ℳ
wruatdiig
s tmens,
Sroindes
e zadnh⸗
ThlN 6
m umnn

nend 4

ſecũdot tertio.⁊ cẽties.⁊ millies.a tu ſp
me ducebas. ⁊ cũ iuſte milleſies damnaf

Jo. xxx

2

ſes.ſi voluiſſes.noluiſti.qꝛ amas aias.et
diſſimilas peccata ꝓpter pniam dñe deꝰ.

multa miſericoꝛdie.in oibꝰ vijs tuis · Et
innumeris alijs in locis.mult multipli
cibuſq; ſentẽtijs ⁊ exẽplis docuit q̃tenus
nos ad graꝝ actiones debeamꝰ eſſe ppè⸗7
ſioꝛes Hec ambigendũ eſt.ſi vł ↄtemptu
vel inertia omittant᷑.penam eſſe obmiſſo
res ſuſcepturos. Debemꝰ itaq; alimenta
nſfa v̈bo dei ⁊ ſancte trinitatis inuocatiõe
dpus bñdicere.vtĩde tẽptatoꝛes abſcedãt⸗

vt q̃ ad ſalutẽ ſumimꝰ vetrimentũ non af
ferant aiabꝰ.vt q̃ ex ſolius diuine maie⸗

ſtatis ſolio tribuunt᷑ nñis meritis nõ aſcri
bamꝰ. In fine z gratias ei agam?. vt no

bis q̃ ſumpſimꝰ aĩe coꝛpoꝛiq; ꝓſint alimẽ

ta ·vt de acceptis muneribꝰ memoꝛes.di/

gni fiamꝰ amplioꝛibꝰ. ne ingratitudĩs la

damur in vitiũ.ac ꝑinde acerbiſſimos fru
ctus ex hac peſſima arboꝛe ꝓgredientes
iuſto dei cogamur deguſtare iudicio.pꝛo
pterea pſalmiſta nobqͥ paneʒ maducamꝰ
Tolor.poſtqᷓ; ad edendũ ſederimꝰ ſurge⸗
re iu bet.ad gratiaꝝ.s.reddendas actio⸗

nes.⁊ p illis ad deũ pᷣces effundere. a qͥ
bus nouimꝰ bñficia ſuſcepiſſe. qð tanto
facere debemꝰ libẽtiꝰ.qᷓ;to melioꝛa mere⸗

mur. ſi vt Caſſiod oꝛo libet.collata bona
vecoꝛde nõ pꝛobamur amittere. ac inſuꝑ

cũ nil melius.vt Aureliũ antiſtitẽ.Augu

ſtinꝰ docuit.qᷓ; qð animo genimꝰ.oꝛe pa⸗
mamꝰ. ⁊ calamo deo gratias expꝛimamꝰ
ſi qͥs alias ab eccłia inſtitutas gratiaꝝ

reddendaꝝ neſciat circũſtantias h̊ bꝛeuiſ

ſimũ ⁊ maxime efficiẽtie vᷣbnʒ.vtpote ðᷣo

gratias.nõ omittat.qm̃ eo nec dici bꝛeui

u.s.nec audiri letius. nec intelligi gratiꝰ.
nec agi fructuoſius quicq; põt t qm̃

gule vitiũ nõ in eſculentis ſolũ verũetiaʒ
in poculẽtis ꝑ ebꝛietatis ↄ mittit᷑ exceſſũ.

opepꝛeciũ exitimaui.vt illũ non mõ eui

temꝰ. verumetiã ꝓꝛſus abhoꝛreamꝰ.eius

c obſcenitatibꝰ aliq̃s ↄſcribere. Etenim
quatuoꝛ illi modi poꝛes in eſu peccandi.
longe ſunt in potu veteſta bilioꝛes.hĩc de
terioꝛes deteſtabilioꝛeſq; effectꝰ ſeq̃ ex eis

ſueuerũt.Hanq; ſicut vinum moderate
ſumptũ ſtomachi vebilitati ⁊ alijs mult⸗
occurrit infirmitatibꝰ. ita ⁊ immoderate

bibitũ ebꝛietatẽ inducit. ¶ Ebꝛietas autẽ

innumeras gignit egritudines. innume-

roſq; actꝰ obſcenos.ac nefandiſſimos in
ducit effectꝰ. Ham ebꝛietas ſic beluinos

moꝛes.vanaſq; imagies incerti viſus.toꝛ
tuoſi greſſus.hoꝛribileſq; ſonitus iĩmittit
vt ea infecti. vmbꝛas ſepe tranſiliqt ſicut

foueas. Nutat his terra.ſubito engi.⁊i⸗

clinari videt᷑· ⁊ q̃ſi vertat᷑ timentes in fa⸗
ciẽ ruunt.⁊ ſolũ manibꝰappᷣhendũt.aut

cõcurrentibꝰ montibꝰ ſibi vident᷑ includi
Murmur in auribꝰ tq; maris fluctuan
tis.pauoꝛ.interdũq; tonitrua inſonare vi

dent᷑. Canes ſi viderint leones arbitrant᷑
2⁊ fugiũt.Alij riſu ſoluunt᷑ incõdito.Aliʒ
incõſolabili meroꝛe deploꝛant.Alij euo⸗
munt.alij cantqt.alij tripudiant.Alij pe
dũt:alij alios inhoneſtiſſimos ferinoſq;
moꝛes inſtar irrõua biliũ aialiũ tot geſti⸗

unt.vt nõ videat᷑ quis pacto antiquus ⁊
vulgaris ſermo habere ambiguitatẽ ꝙ ſy
mie naturã ſapiant.q; ebꝛioꝝ genera.cen
teſimũ numeꝝ excedant. Vigilãtes ſom/

niant. doꝛmientes litigant. ⁊ vt diuꝰ inqͥt

Ambꝛoſiꝰ.vita his ſomniũ eſt. quo velut

ſubhet grauati nullis pñt vocibꝰ excitan

quantolibet ſtimulãdos in pulſu putes.

niſi reſipuerint.reſpirare nõ pnt. Vñ bñ

PHieremias hoc genꝰ hoĩm tanq; ſuper⸗
fluã creaturà flendam putat.qͥd eſt enim

bõ ebꝛiꝰ niſi creatura ſupflua. Ebꝛietas

letali moꝛbo afficit coꝛpoꝛa.⁊ tanto qͥdeʒ
grauiꝰ.quanto illa cũ defuerit tremoꝛ eẽ
non deſinerit. Ebꝛietas enĩ perpetuũ dat
tremoꝛẽ.erinde Ambꝛoſiꝰ ait. Sudãt
vinũ coꝛpoꝛa temulentoꝝ.ſi leuiꝰ ↄtige⸗

ris vinũ expꝛimis. ¶ Ebꝛietas fomentũ

libidis· Ebꝛietas incentiuũ inſanie.ebꝛie
tas venenũ ſapientie.pabulum inſipiẽtie
hecſenſus hoim mutat ⁊ foꝛmas.ꝑhanc

fiunt ex hoibus equi hinniẽts.Siquideʒ
naturali vapoꝛe coꝛpoꝛis calidi. ⁊ pꝛopt᷑
naturã vini caloꝛe flãmati coercere ſe nõ

poſſunt⁊ in beſtiales libidines excitant᷑.
vt nullũ tempꝰpᷣſcriptũ habeat.q̊ deceat

indulgere cõcubitu.voceʒ amittũt.coloꝛe
variant᷑.oculis igneſcũt.oꝛe anhelant.fre
munt naribus.in furoꝛẽ inardeſcunt.ſen
ſum excedunt.hincfreneſis ꝑiculoſa:hinc
calculi grauis pena.hinc exitialis crudi⸗
tas.hinc fomitus frequẽs cũ interioꝝ vi⸗

ſcerũ cruoꝛe vomentũ · Mentior niſi eadẽ
dñs per Hieremiq locutꝰ eſt dicens. Bi⸗
E 3

bite inebꝛiamini.⁊ vomite ⁊ cadetis. et
nõ ſurgetis. ¶ Ebꝛietas ad arma ↄcitat
calicibꝰ per eã tela ſuccedunt.hinc ad coꝛ
poꝛis aieq; pernitiem ſuos deſtinet poſ⸗
ſeſſoꝛes O qᷓ; inexplicabilis ꝑfidie virus:
ð in vino latet. merito deꝰ ꝑ Moyſen ñ
ſolũ veneno ſʒ etiã dꝛaconũ veneno vinũ
ↄpauit.d. Furoꝛ dꝛaconũvinũ illoꝝ ⁊ ira
aſpiduʒ inſanabilis· Ebꝛietas ꝑfidie mĩ
ſacrilegio.populũ dei inuaſit.de qua ſcri
ptum eſt. ꝙ ieiunante Moyſe in montis
coacumine vt legem dei mereret᷑ accipere
ipſe in ei radicibus cibo potuq; repletꝰ

ſurrexit ludere.⁊ deo celi terga vertẽs ido

latra factus eſt. ¶ Ebꝛietas aufert poten
tibus ſapientiã ⁊ potentiã.vñ Olofernis
piꝛincipis militie regis Aſſirioꝝ vino ſe⸗
pulti ſancte Judith cõtinentia non mõ
ſapientiam.ſed caput abſtulit.⁊ innume
rabili dedit exercitui cõflictũ. Itaq; vniꝰ
mulieris ieiuniũ innumeros ſtatuit exer
citus hebꝛeoꝝ. Pꝛopterea Xmbꝛoſiꝰ Ro
manoꝝ laudabat aſtutiam dicens. Pꝛu/

denter romani barbaroꝝ vini hauſtuiin

dulgent.vt in porꝰ ſoluti ⁊ eneruati ebꝛie
tate vincant᷑. ¶ Ebꝛietas eſt inceſtus oꝛi
go. AUñn ſanctus Loth de incẽdio Sodo
me ⁊ Gomorꝛre liberatꝰ in monte.quẽ ſi⸗
bi ſperabat eſſe ſaluti vino inebꝛiatꝰ con
cubitu exarſit filiarũ. Ebꝛietas egeſtateʒ
inducit. O ad quantã egeſtatẽ ⁊ miſeriaʒ
Epulonẽ illum diuitem.qni induebatur
byſſo ⁊ purpura. ⁊ veſcebat᷑ qtidie ſplen
dide.⁊ aperto gurgite vinũ fundebat.con
duxit ꝙ in inferno ſepultus.vt linguã eiꝰ
refrigeraret que ardebat incẽdio aque nõ

meruit ſibi guttam elargiri.¶ Ebꝛietas

paupes inſanire facit.hi quidem in taber
narum foꝛibꝰ.neq; tunicã neq; ſequentis

diei ſumptũ habentes.pꝛo tribunali ſedẽt

de ſũmis pontificibꝰ iudicãtes.ĩmo ⁊ ſi⸗
bi regnare cũctis pꝛeeſſe.⁊ exercitibꝰ im/⸗
perarevident᷑fiũt ebꝛietate diuites.qͥ ſũt
i vitate in opes ſuꝑ terrã.Auꝝ.ſ.imagine
imperfecta.⁊ inſulſis verbis donãt.diſpẽ
ſant pecunias populł.ciuitates edificant
caſtra cõgregant.qui nõ habent caupo⸗
ni.vn potꝰ ſui coꝛpoꝛis ſoluant.feruet vi⸗
nũ in his.⁊ qͥd loquant᷑ penitus ignoꝛãt
diuites ſunt dũ inebꝛiant᷑· Mox vbi vi⸗
nũ digeſſerint. cernũt ſe eſſe mẽdicos · vno

die bibunt multoꝝ dierũ laboꝛes. pꝛob⸗

Solo:.ꝙ vini etiaz magni atq; potẽtes ſie

ſepenumero vino madefiant.vt oĩ popu⸗
lo habeant᷑ deriſui. hac atq; illac tãqᷓ; na

nigia ſine gubnatoꝛe fluctuẽt ⁊ niſi a ſer⸗
uulis excipiant᷑ tãq; vulnere icti in terrã
Defluãt.Alij in equis.alij in curru.alij in
ſcutis referunt᷑.q̊s mane inſignes ſpecta-
ueras.vultu minaces.eoſdem veſperi cer
nas etiã a puerulis ipune rideri. ſine fer
ro vulneratos.ſine pugna interfectos.ſi/
nehoſte turbatos. ſine ſenectute tremulẽ

tos in ipſo iuuẽtutis floꝛe naſcẽte.¶ Oe
penumero ſeipſos necant.nonnũqᷓ; in ca
riſſimos ſeuiũt.ceu Alexander macedo-.
qui cuʒ toti imꝑaret oꝛbi ei temulento ſic

inmpauit vinũ vt ſibi cariſſimũ tranſfode⸗

ret ſeruitoꝛẽ. Nerinde Seneca dicit.Co
gita quas clades ediderit publica ebꝛie⸗

tas.hic acerrimas gẽtes bellicoſaſq; ho2
ſtibꝰ tradidit. hic multoꝝ auoꝝ ꝑtinacia

bello defenſa:menia patefecit.h ↄtuma⸗
ciſſimos ⁊ iugũ recuſantes. in alienũ re⸗
degit arbitriũ · ĩuictos enimacie mero do
muit. cũ ipſe ab illo domitꝰ eſſet. O Ale

xander.tu tot pꝛelia.tot pugnas.tot hye

males eſtiualeſq; intẽperies.quibꝰ victa
tempoꝝ locoꝛũq; difficultate trãſiſti.tot
flumina ex ignoto cadentia.tot mania tu
tũ te dimiſerunt.⁊ bibendi te intẽperãtia
ſubuertit. ¶ O ebꝛietas mare ⁊ pelagꝰ vi

tioꝝTu furoꝛis poculũ.tu ignis litium.

tu mentis venenũ.tu petulãtie magiſtra.
tu ſubuerſio ſapientũ·tu deriſio potentũ.
tu debilitatio coꝛpoꝝ.tu ꝑnities aĩaꝝ.tu
amica demonũ.inimica deo.tu pudentie
reſeratrix.etenĩ Moe pꝛiarcha ſùmꝰ. ⁊ ſen
cundꝰ reſtauratoꝛ oꝛbis ad vniꝰ hoꝛe ina⸗
uaſionẽ tuã.nudauit pudoꝛe femoꝛa ſua.
qᷓ̃ per ſexcẽtos annos ſũma cum pudici⸗
tia ↄtexerat.Cu nature ↄfuſio.tu amiſſio
gratie · tu ꝑditio gloꝛie · tu dãnationis ge
nitrix.tu ſacrilegij inceſtꝰ.adulterij/⁊ oĩs
illiciti concubitꝰ incentiuũ. Perinde vi⸗
ni vſus.teſte Aalerioolim Romanis fe
minmis ignotus fuit. ne ſcʒ in aliquod de
decus laberent᷑.qꝛ pꝛoximus a libero pa
tre intemperantie gradus ad incõceſſam
venerem eſſe conſueuit. Cu ebꝛietas arca

non reſeratnix.⁊ piculoꝝ inductrix. Qui

te hʒ:hõ non eſt.ſed obpꝛobꝛiũ hominũ

⁊ abiectio gentiũ.Qui te hʒ nõ facit pec
catũ.ſed pene eſt ipᷣm pctm̃ Hq; ebuox

ſo
bin
Ne⸗
fort
up
ſie
s
famm
os in
(e
l
ſt⸗
br⸗4
fogir
Mten
uor
ſo.ten
feagin
taeſt
go
mon
coxrn
anp
(
hor
etl
ekeet
le⸗
nor
ſeh
regne
Wotu
Rde
wae
o
1 idn
a.
lig
cio⸗
u
ſatit
Ap
ſonm
end
obtun
kunt
dlg⸗b
must
ynn
D lhebe

u: lig ſe
nntmi
namaliin
MMaßen,
Cnghcie
nenie
Reemenn

wniön
Md Nac
dmulenoſ
iniunſpen
nen dian Co
bia thren
clcoddo⸗
mor ndc
d
s numiͤen
ntcenend
mit da S
nss nh
i in
ntiii⸗,
N nN
artiei
Enmeiee
öagern
Niich
acn,
weeen
eae
m
Bun mnn
pinſnu
R
anin
4 ſmu
bantde
msnlwſ
n ulin
Ptnnsdl
ti honi
h fuotn

uzle.
i

F 0, XXX II

ſo.quid turpius: quid furioſius.quid ra
bidius.quid ign ominioſius.· hinc fetoꝛ ĩ
ꝛꝛe.tremoꝛ in coꝛpoꝛe.ignis in gutture⸗
foꝛnax in ventre.puteus in ſtomacho⸗ in
lumbis ſentina libidinis.hic pꝛomit ſtul

ta.pꝛodit occulta. huic mens alienatur.

facies tranſfoꝛmatur. et cum ad dei fa⸗
ctus ſit imaginẽ.denigrauit ſe vt beſtia⸗
rinm ⁊ demonum fieret imago hos ⁊ ali⸗
os innumeros illecebꝛoſos effectus. ⁊ pᷣ
clare ⁊ eleganter diuus parẽs noſter Au
guſtinus ſumma cum deteſtatione veſcri/
ut .Vnde ad ſacras virgines ita ſcri⸗

it · Ebꝛietas ab anime iniuria incipit et
flagitioꝛum omnim mater eſt.culparum
materia.radix criminum.oꝛigo omnium
vitioꝛum.turbatio capitis.ſubuerſio ſen⸗

ſus.tempeſtas lingue,pcella coꝛꝑis.nau
fragiũ ſanctitatis. Ebꝛietas turpis am=ẽz

tia eſt.inſania voluntaria.ignominioſus

laãguoꝛ. male ſana ebilitatio.turpitudo
moꝝ.dædecꝰ vite.honeſtatis infamia.aĩe

auoꝛũq; ſuoꝝ bñ diuq; ↄgregata atq; in
