demulceret.ſed cũ tot ſuper nos mala in
gerat.quid aliud qᷓ; vt non diligatur cla-

a dño contra me data ẽ vobis lnia deuo
rare conceſſum. Si autẽ demonũ huc ve
niſt in pulſu.abite qᷓntotiꝰ.qꝛ famulꝰ xpᷣi
ſũ.ad qð verbũ mox illa feraꝝ multitudo
quaſi ceſa flagellis aufugit ⁊ euuanuit.
¶ Kelictis aũt alijs remedijs.qᷓ ꝓ ↄſer⸗

uanda pudicitia ſuꝑiꝰ poſuimꝰ ſolum æ

bonoꝝ adiutoꝛio aliqͥd duiſeramus. Cm̃
em̃ bonoꝝ viroꝝ ↄuentꝰvalet.vt om̃is de

monũ inſidie. omia mundi picula.om̃ia

carnis incendia oia deniq; tã interna qᷓ;
externa pᷣ ipᷣm euitent᷑ aduᷣſa. Cũ qꝛ inter
bonos viros xpᷣs manet ipᷣo teſtante qui

ait. Abi ſunt duo vel tres ↄgregati in no

mine meo in medio eoꝝ ego ſum. At vᷣo
vbi xpᷣs · eſtoim bonoꝝ aggregatio ẽ Abi
xpᷣs eſt. oim aduerſantium debellatoꝛ eſt
Abi chꝛiſtꝰ eſt. omnium egritudinũ me/⸗
dicus eſt. Abi chꝛiſtus eſt infallibilts ſa

pientia.inexplicabilis clementia. inuicta

maieſtas.⁊ ineuertibilis iuſticia eſt. Cuʒ

quia boni ſunt ſicut carbones ſuccenſi. qͥ

pꝛopter vnifoꝛmem ignitionem intenſio
nem pꝛoducunt caloꝛem.ac per cõſequẽs
foꝛtius reſiſtunt frigoꝛibus.nebulas pꝛo

fugant. aerem purgant. venenoſos vapo

res conſumunt.coꝛ letificant.vitamq; au
gent ⁊ conſeruant. Sic boni qui vnani⸗
mes ſunt.feruentioꝛi copulantur caritate
que frigus expellit timoꝛis nebulas pꝛo/⸗

ſugat peccatoꝛumuerem hoc rationis a/
cumen purgat ⁊ ſerenat venenoſos va⸗

poꝛeshoc eſt malas cogitationes:⁊ doez-3ʒ

ſideria vana conſumit. coꝛ ob dei amoꝛẽ
letificat. ſpiritualem anime vitam auget
⁊Xconſeruat.

oꝛro pꝛopter hec expe⸗/
tenda eſt religio. in qua nunq; ſunt.q̃ᷓ
conſolant pꝛoximoꝛum ſaluti. qui alios

conſolentur.qui iuuent. q̃ tueatur. quiq;

oppꝛeſſos defendant ⁊ ſubleuent.Adſũt
enim in ea continue oꝛatoꝛes.⁊ apud de⸗
um interceſſoꝛes. Non deſunt qui flage
lis.vigilijs.ieiunijs lachꝛimis.⁊ alijs bo
ne penitentie operibus pꝛo alijs cõtinue
interpellent: adeo vt neſciam quod ma⸗

ius miraculum ſit.qᷓ; qð tot iuuenes: tot

adoleſcentes.ot nobiles.vninſi eniq;.
quos in religione videmus.velut in car⸗
cere aꝑto teneant᷑.ſine vinculis ſolo dei
timoꝛe cõfixi.ꝙ in tanta afflictiõe ꝑſeue

rent pnie vltra vinutẽ humanã ſupꝛa na⸗
turã ⁊3 cõſuetudinem.Hõ deſunt etiam

q̃ imoꝛtali deo deuota ſuffragia oblatio

nes.ſacrificia.⁊ imaculatã hoſtiam quo/
tidie offerant. ¶ ANꝛoinde nõ iiuria.ſ
cta religio oꝛtꝰ concluſus oibus odoꝛife

ris herbis repletus pomerium oĩbus po
mis abundãs.pꝛatũ oĩbus floꝛibꝰ nitens
vinea oĩbꝰ vinimaneribꝰ ſcaturiẽs.apo⸗
theca oĩbus aromatiboplena dicit᷑. Im/
mo⁊ celũ empyreũ menito dici põt.qm ſi
cut illud igneo nitet ſplendoꝛe.ita ſancta
religio virtutũ fulget cadoꝛe.Et ſicut in

ſpũs.⁊ a q̊ omnes virtutẽ ſuſcipiũt.ita in

oĩm cura dictꝰ eſt.a qͥ omne religionis re

gimen pmo dependet. Et ſicut in celeſti

illa curia tres ſunt angeloꝛuʒ hierarchie.
Supᷣma.media⁊ infima·⁊ quelibet ex tri
bus conſtat oꝛdinibꝰ.eo pacto ſuo mõ in
ione. Et quẽadmodũ pꝛima ange
loꝝ ex ſeraphin.cherubin.⁊ thꝛonis con
ſtat:per q̊s amoꝛis incendiuz. plenituildo
ſcientie.⁊ ſedes diuine deſignat᷑ maieſta

religione.

Mꝛoinde nõ iiuria.ſan

tis. ita in religione vt de noſtra dicz in ?b

ma hierarchia. ſunt mgri bachalarij 2⁊ leex
ctoꝛes.in quibꝰ ꝑ lumen diuinarũ ſcriptu
rarum caritas ſapientig.⁊ aĩ regnare de-
bet foꝛtitudo.⁊ ceu in ſcdᷣa celeſtiũ ſpiriꝰ

tuũ ſunt dñationes.pꝛincipatꝰ ⁊ pttes.

quibꝰ regendi data eſt ptãs.ita in religio
ne ſunt puinciales.pꝛioꝛes ⁊ ſuꝑioꝛes.qͥ
bus gubernãdi datũ eſt officiũ.Et vti in
tertia celeſtiũ mẽtiũ ſunt virtutes.archẽ

datũ eſt myſteriũ.ſic in religione ſunt ſa
cerdotes. tãq; dei virtutes.d yaconi taniõ
archangeli.= ſubdyaconi tanq; angeli. ?
celeſtes nuncij. qui ſanctoꝝ ⁊ ſpiritualiuz

rerum ſunt miſtri.⁊ ſicut in illa ſuꝑna ci-
uitate.xxiiij.ſunt ſenioꝛes. ita in hac ſctä

religione. xxiiij.ſunt diffinitoꝛes. Et ſirtut

ibi alij pꝛiarche.alij ꝓphete.alij apli.alij

euangeliſte.alij doctoꝛes.alij martyyees.
alij cofeſſoꝛes vigines ſunt.qͥ beatam dei
faciem ↄtemplant᷑.ita in religione alij ſüt
qui in ea ꝓcreãdoꝝ deo fratrũ donũ hiit
alij qui ſpnm ꝓphetie acceperũt indies
gecipiũt.alijs ſicut apłis dũs dedit pote
ſtatẽ ſuper naturãa. vt eam curarẽt.ſuꝑ de

ipfſa imutarẽt.ſuꝑ moꝛtem vt es contem⸗

nerent: ⁊ abea deuoꝛatos ſuſcitarẽt. ſuꝑ

augelos vt coꝛpus domini 2ſecraret.ſu

oẽs mundi nationes.vt in oẽm ternq au⸗

diatur ſonꝰ eoꝝ. alij euangeliſte qͥ eus»ge

lij fluming ꝑ interpᷣtationis ſublimitateʒ

Alij martyres qui ꝓ deo ad oẽ gen mor
tis ſe exponunt. alij ↄfeſſoꝛes.qͥ in hym2,9[

nis ⁊ canticis deñ laudare nõ ceſſantalij

virgines q coꝛpoꝛis mentiſq; integritatt

illeſam iugiter ſeruant.

o raeiſ m ⸗ vol Et vt de innu⸗
meris nie acratillime religionis per pau
cos referã habem?diuos viros Clemen

tẽ vꝛbeuetanũ. Hicolaũ Tollentinatem ·

Auguſtinũ ⁊ Haufredũ.⁊ Johannẽ Se

nenſes. Egidiũ ⁊ Auguſtinũ Romanos
Johannẽ bonũ Mantuanũ. Guilielmũ
Simplicianũ. Petrũ Eugubiẽſem. ho
mam Ariminenſez. Dimonẽ udertinũ

Angelum de Burgo. Nitum de EVnga
nia. Philippũ Placitinũ. Simonẽ al
ſuanum. Zimguſtinũ Anconitanũ. Gui⸗/

Anthonius Coꝛnetanũ. Lupũ Surig-
nenſeni habemus Michaelem de maſſa⸗
BGꝛegoꝛium de Arimion. Alfonſum Col

letanu· Gerardum Senenſem. Jacobũ

Aitribienſem. Agolinum de vꝛbeueteri
Bonpnauenturam. ? Albertũ Patauinos.

Henricum Germanum. Gerardũ Per⸗

gamenſem. Alexandmm de ſancto Elpi

ſaxoferratenſem. Sabꝛielem Spoletanũ

Camerinenſem. Guiliermum Cremonẽz
ſem. Thomam de Argentina. Bartholo⸗⸗
Ailndream Mediolanenſem. Alexandruzʒ

Honofrum 2 Oluienum floꝛẽtinos· Yyo
hannem Jmolenſem ? alios complures
quos iĩ pꝛeſentiaꝝ omiſſos faciam. quo
ruz alij in ſanctitate.alij doctrina· alij ẍÿS

vtroq; munere chꝛiſtiane fidei extiterunt

4 .

lumiaria. Et rurſus ſicut in celeſti patris

ita 2 in religione vnus vems pꝛepotens

reru

adoꝛatur.

cta. celeſtium milit

¶AMWerito igitur ſacraſan/

2z immoitalis deus tqq; ſummũ bonum ꝰ
omuium finis. colitur veneratur 7 .

ſmones vt eos euerterent. ſug elementa vt ꝛz inetpugnabilis v:. ertto igi ce ipſa

Danmen

dauit
mnits
Nut
ſli
(ſaüri
Nali
ſes
pauc
8 Kinon
ſcand
ſhifa
cencs
(hvia
nnqjliu
Zugy⸗d
wontn⸗
eofame
heretie
nericie
ſealtio
qutoi⸗
ſernato
uupſ⸗
narhot
nentiſin
Nubr
Poupes:
pann
(luſaune
ſana wen

ſcge
onnd
quemw
nulla
gullon
genis i

ſutni
n Nenti
inoin ie
gllrigi
mnsſlne
lhcüpin
nund,
digene
enöchnen
naſchn
ngexn
os e
Wremis⸗
Eini nnos
mmiend
iandönd
mci ii
Van
i
ürle

Fo,

daniticũ illud carmen canendũ. Funda/
mẽta eiꝰ in montibꝰ ſcis.qm̃ maximi.ſan

ctiſſimi.atq; excelſi dei mõtes ſcãꝝ religio

nũ extiterunt fundatoꝛes. Relinquã Ba

ſiliũ. Bñdictuʒ Bernardũ Dñicum Frã

ciſcũ viros ꝓfecto mire ſcĩtatis:qui tan
ꝑadiſi montes tot tantarũq; religionum
baſſes extiterũt.ſoluʒ de nr̃o fundatoꝛe ꝑ
uis em̃ aurelio Augu/

ſtino in ↄſeruanda lege excelſi.in ampli/

ficanda vei ciuitate.intnẽda defendẽdaqB;
xpᷣi fide.in explanãdis dei archanis ĩ do/
cendis inſtruẽdis ↄuertendiſq; aĩabꝰ.in

conuincẽdis ꝓfugandiſqʒ fidei myſterijs
vnqᷓ; ſilis inuentꝰfuit/qͥs mons excelſioꝛ
Augu.qͥ vt diuꝰ Mieroinqͥt.ſuꝑ omnem

montinʒ cacumĩa volauit quaſi aq̃la.q̃ͥs
eo firmioꝛ.qͥ nulł minis pꝛincipiũ.nullis
hereticoꝝ iacuł agitari. aut q̊uumõ mo/
ueri aĩie potuit ·quis viridioꝛ.qͥ in om̃i ꝑ⸗/
ſecutione extitit recenſioꝛ. Quis vberioꝛ
qui oĩm ſanctaꝝ frugum ſatoꝛ.lectoꝛ.⁊ cõ

ſeruatoꝛ fuit ⁊ in q̊ ⁊ a quo multi a quarũ
viuaꝝ fontes ſcaturiunt.vnde beato Ber
nardo apparuit oꝛe aꝑto.a q̊ flumẽ emi⸗

nentiſſimũ totam irrigans eccleſiaz ema

nabat:Quis ad paragendũ aptioꝛ.ꝑ que
pauꝑes ⁊ diuites/ignari et docti.magni
⁊ parui.foꝛtes ⁊ debiles.ſani ⁊ egroti. et

cuiuſcunqʒ ↄditionis et ſtatꝰ hoĩies cum

ſana doctrina.⁊ optimis pñt deambulare

documentis:Quis capacioꝛ ad queʒ totꝰ

fidei grex põt ↄfugere.⁊ omnes eiꝰ oues

recumbere:Quis tutioꝛ atqʒ ſecurioꝛ.ad

quem nulli latrones.nulle feroces beſtie.

nulla venenoſa animalia. nulla contagio

nullꝰ moꝛbꝰ. nullꝰ hoſtiũ incurſus. nulla
aeris intemperies:nulle caligines. nulla

fulgura.nulle ꝓcelle.nulle tempeſtates.

nulla deniqʒ beate mẽti aduerſantia pũt
Wigi fmihmam baſſem.i
qua totiꝰ eccłie fundat᷑ efenſio. O poli⸗

accedere.

tiſſimũ cardinem.in quo girat om̃is vir⸗

tutis ſplendoꝛ: Oparadiſi montem excel

ſum.ꝑ quem repente facileqʒ ad celũ euo

lat᷑. O ſcm̃ robur eccleſie. O firmamentũ

fidei. O columnã ſanctitatis.O arboꝛem
excelſam cedrinam. O harmoniãà celoꝛuʒ

O tubam angeloꝛũ. O fulmen tonantis

dei. O ſacerdotem magnum. O pr̃iarcha
religioſoꝝ.patrem paupeꝝ.calcar vᷣtutũ.

fagitioꝝ flagellum hereſum malleũ.erro

CXI

r gladiũ. ceteroꝝ ſuperboꝝ gladiũ.ſtel-
lã matutinã.lunq plenã in diebꝰ ſuis luꝝ-
centẽ.arcũ refulgentẽ int᷑ nebulas gloꝛie.

roſaꝝ atq; violaꝝ floꝛem in diebꝰ vernis
liliũ conualliũ que ẽ in trãſitu aque. h9

in igne ardẽs atq; redolens.ardentẽ at
fulgentẽ ignẽ.vas auri ſolidum oꝛnatũ oiꝛ
lapide pᷣcioſum.ſplẽdidiſſimũ iubar.⁊ ſo Z
lem in templo dei refulgentẽ Augnſtinũ
¶ O igit᷑ beata. O felix. O gloꝛioſa Au⸗

guſtini religio.que talem ac tantũ meru-
iſti hie füdatoꝛẽ. ecce igit᷑ ̊ͥ pacto religio
in montibꝰ ſanctis fundata ẽ. ¶ Et ſub-
dit ꝓpha. Et diligit duũs poꝛtas ſyon.ſy

on quidẽ ſemen dei.numẽ.mãdatũ ⁊ ſpe

culũ interpᷣtat᷑.At eni religio dei ſemen ẽ

qm̃ oĩs vere ⁊ ſancte religionis pꝛim au/⸗

ctoꝛ ⁊ pꝛopagatoꝛ ⁊ inſtitutoꝛ ẽ deꝰ:Nu⸗

men eſt.qm̃ oĩs religio donũ.nunciꝰ⁊ po

teſtas voluntas eſt altiſſimi.ac etiã qͥda

dam mouens mentem ad deo famulan⸗
dũ. Numen quaſi nunciꝰ a ptãs.⁊ donũ
⁊ dei altiſſimi voluntas.necnõ vt deꝰmo
uens mentẽ interpꝛetat᷑ mandatũ eſt.qm̃

ex oĩi vera religione ſalutifera iubent᷑ mã

data.ſpeculũ eſt.qm in eius obſeruantia

oẽs quales ſint ſpeculantur. diligit ergo
dns deus poꝛtas ſyon.hoc ẽ ſctiſſime re-
ligionis ingreſſus. ¶ Sed que poꝛte qui
ue adit ſunt religionis.niſi humilitas.cõ
Minio. mundi còtemptꝰ. ꝑ has poꝛtas qͥſ

ꝙ; recte ad religionẽ accedit.iſta ſunt ho⸗
ſtia:per q ad illam intrat᷑. Si quis enim
aliunde hʒ acceſſum crebꝛo a fine religio
nis diſcedit. Has poꝛtas dñs diligit qm̃
bumilitatẽ cõtritione:⁊ mundi ppter eum
otẽptu.nihil deo gratiꝰ.nihilq; acceptiꝰ
eſt.qͥ per has poꝛtas ingredit᷑ deꝰ iuuat.

vt religionis poſſit onera ferreei confert

gratiq. vt eiꝰ mandata ſeruet. ducatũ pꝛe
ſtat.vt vſq; ad finẽ perſeueret. Et diligit
quippe has poꝛtas dñs ſuꝑ oĩa taberna
cula JYacob. Jacob enĩ ſupplantatoꝛ tra⸗
ducit᷑. ¶ Supplantatoꝝ auteʒ duo ſunt
genera.vitioꝝ ⁊ hominũ. Et vtiq; ſuper
oia tabemacula vtriuſq; ſupplantatoꝛis
diligit dũs poꝛtas religionis. qm̃ ſuper
oes ryranos. arrogates ⁊ ſuꝑbos diligit
Dñs hũiles.q̃nimo illos odio.hos amo⸗
re pſeqͥt. Et rurſus.plꝰdiligit dũs qͥ ꝑ re⸗
ligiouis ingreſſum vitia cõpꝛimit. qᷓ; qui
ſuo viuens arbitrio peccata oceidit: et in

2Q;

ſancte religionis cõn
pheta ſubdit. ¶ Gloꝛioſa dicta ſũt de te

cuntas deiiſed qᷓ de ſancta religõe. qᷓ dei

.

ciuitas eſt. gloꝛioſa dicta ſunt. Audiamꝰ
gloꝛioſum ẽ qð a deo ſit · ꝙ illiꝰ ſit rectoꝛ ⁊
gubernatoꝛ.ꝙ ipſe incrementũ det. tan;
pꝛimꝰ architectꝰ. ꝙ t dignos ſubinde ha

beat fundatoꝛes. Gloꝛioſum eſt. ꝙ poꝛte
eiꝰ ſicdiligant᷑ a deo. Gloꝛioſum ⁊ pcel/
lentiſſimũ. vt tot tantoꝛũq; pclariſſimoꝝ

viroꝝ ac mulierũ.mr.nutrix·⁊ alumna ſit

BGloꝛioſum atq; ſtupẽdũ.ꝙ in nulla vn⸗
qꝙᷓ; ciuitate tãta vnio.cõcoꝛdia.⁊ pax fue⸗
rit. quanta in religione ipſa ſꝑ extitit ⁊ in
dies perſeuerat. Quis nõ miret᷑.cõdit᷑ a
ſũmo opifice Celeſtꝭ vꝛbs plena angelic/
ſpiritibꝰ. ⁊ mox int᷑ ſe diſſentientes inui/⸗
cẽ pᷣliati ſunt.adeo vt eoꝝ decima ꝑs ce⸗

ciderit. Condit᷑ paradiſus deliciarũ.⁊ cõ

tinuo ꝑthoplauſti ab eoꝝ creatoꝛis volũ

tate ſic diſcedũt. vt inter humanum genꝰ

angelos ⁊ dei maieſtatẽ tã qtrox oꝛtũ eſt
bellũ. vt nũc peſte.nũc inuaſionibꝰ.nunc
dilunio.nũc ſtragibꝰ.nũc fama.nũc alijs
innumeris prlagie ſepiſſime gen? huma⸗
nũ fuerit affectuᷣ.nec quauis vᷣtute ꝑ mul
ta annoꝝ milia pacẽ conſeqͥ potuit. quo⸗
uſq; dei hoiſq; filiꝰ xpᷣs JYeſus carne in/⸗
dutus humana. cruci affix patibulo ipᷣm
redemit.Condit᷑ deinde ciuitas huiꝰ mũ
di.in qua Adam ⁊ Eua e paradiſo eiecti.
Ehbavym ⁊ Abel pꝛimũ genuerũt. q̃ ſic in

ter ſe diſſentierũt. vt Abel ⁊ Chaym fue
rit interemptꝰcõdit᷑ vbs Roma.⁊ mox

a conditoꝛibꝰ ꝓpꝛio polluit᷑ ſanguine.de
q̃ pollutione vates ait.fraterno pᷣmi ma⸗
duerũt ſanguine muri. Condit᷑ autẽ reli⸗/
gio. et ad eã diuerſarũ nationũ.diuerſoꝝ
moꝝ.variarũq; cõpꝛeſſionũ.conditionũ
æ ſtatuũ pſone confluũt ⁊ ita vnanimes ĩ
ea degũt.tanta pace.tãtaue cõcoꝛdia fru
unt᷑ vt non mõ diuturno duret tꝑe. ſed in
dies augeat᷑. ⁊ creſcat magis lacedemõia
Itẽ athene ⁊ Roma magna extollebant᷑
ceng ac bonis legibꝰ pᷣceptiſq; ſaluti⸗
eris tegebant᷑.ſed que vel dignioꝛes vel
vtilioꝛ es.vł ſanctioꝛes leges.ſacre religio

nis legibꝰ. ¶ Exeellũt quidẽ religiõis le⸗-

ges oĩm terrenarũ ciuitatũ iura.qm ulla⸗
rũ conditoꝛes ſine ꝓpoꝛtione extiterunt
pſtantioꝛes. conferam?enĩ boꝝ ⁊ illaruʒ
cõditoꝛes ad inuicẽ:ciuiles eni leges gre

s comẽdationẽ ſacer pꝛo⸗

cis pmo Lriſmegiſtus ? Erone ex tia⸗
diderũt.Multci in cererẽ legũ initia refe⸗
rũt.Ob eã rem legifera ſolita eſt a poetis

dici. Arg vo rex celebꝛate egyptijs er

curius. Lacedemonijs.Licurg. atheniẽ

ſibꝰ.ſolon.populo romano pmũ Romu

lus.poſtea numa pompilius legũ mont

menta ſcripſit. ſacroſancte religiõis leges
q̃ͥs condidit. Rex regũ dns dnantiu im⸗
morꝛtalis pꝛepotẽtis ⁊ infinite maieſtatis

deus. Voluamꝰ piẽtiſſime religionis vo
lumina.cõtemplemur vtriuſq; teſtamen⸗

ti religionẽ.añ enim xpᷣi aduẽtũ apð ſolũ
hebꝛeos va tene bat᷑ religio ad quã ſtatuẽ
dam regendaʒ conſeruandãq; iurta tm
diſpoſiutionẽ. nũc per pꝛiarchas. nũc p
phetas.nũc oꝛe ꝓpꝛio. nũc ſuo diguo cõ
ſcriptas leges dedit. Eteni lex illa oĩm

leguʒz initiũ fuit. in qͥ obediẽtia q oĩis car

do religionis a pᷣmo exigebat᷑ parente · ex
oꝛe pꝛodijt altiſſimi.qui ad eũ inqt. Ex oĩ
ligno paradiſi comedes de ligno auũt ſcĩe

boni ⁊ mali ne comedas.In q̃cũq; enim

oꝛza comederis moꝛte moꝛier. Rurſus
duas mandatoꝛũ tabulas. qs Moyſi in
monte ſynai dedit ſuo digito conſcripſit·
Aenit poſtmoduʒ in mundum legifer ur
xpᷣs.vera eterni patris ſapientia· ͥ aboli
tis ſuꝑſtitionibꝰiudeoꝝ.deſtructis erro⸗
ribus infideliũ vere atq; ſeruãde religio⸗
nis complementũ dedit modatoꝝ. q̃ a di
uis aplis publicata in omnẽ tenam fue.
runt effuſa.⁊ eo tꝑe in tato habita feruo⸗
re. vt pꝛetermitteret᷑ nihil. qð ad verã ſpe
ctaret religionẽ. ¶ Et cum ille tepeſceret
feruoꝛ. venit Auguſtinꝰ parens noſter et
pnceps doctoꝝ. qui ſpãlem regulã ſuper
vitam aplicã ſancitam ꝓ ipſa refoꝛmãda
reſtituendaq; religione ĩpꝛimis condidit

itaq; qᷓtũ deus hoĩem.creatoꝛ creaturꝛaz

excedit tãtũ religionis iura ex ꝑte cõdito

rũ ciuitatũ temeſtriũ leges antecellunt.

¶ Sunt q̊z religionis leges vtilioꝛes atq;
3

ctioꝛes. Afine eni appellari oĩa iuſtũ ẽ

At eĩ ſi finis finẽ excellit oꝛdĩata ad fin

excellant᷑ opꝰ eſt · finis autẽ legũ ciuiliũ
eſt felicitas pollicita. fiis autem legum
religionis ẽ btã ⁊ ſempiterna vita. At eni
conſtat ad hunc ulum oꝛdinari.quo fit vt
pe multe vtilioꝛes.młto ſanctioꝛes mun
to deniq; pꝛeſtatioꝛes ſint.Sed vr de le

giboregule Auguſtini dici d ſanctius ·

Ud
zor
us
ocke
c
ncnci
ſele d
Perlu
ttuni
nlese
ſetĩ
fenti
pnap
ſepol
Nelnq̃
ſadol
lyfe
cpalo
obſenn
inͤige
narnu
noͤgrn
fent fo
poned
moieſe
pyopen
Ulre iti
eriſtimi
ter ſulſe
chriſto
mones
gutvene
7dnce
gnite⸗
deben
eoxan
nos
Gone
Gia

nredis
ex qua⸗

cedem.

mus os

tiasage

ſelggon
Nlon
mu

nin

Emern
Wecke
„Lug bai
nmo Mi Ron
ngastginn
nrngos enn
isdianän
mäntenuris
ncginre
ai hhi
Aonsgriii
magum
ninchis irh
1 zicſto 0
Kilalluic
cdediendis
Addaini
Aelet
us aige⸗
mnrg Run

L FJFo. CxXII

Zz digni. qdue vtilius q; deũ ſuꝑ oĩa: et
pꝛoximũ ſicut teipſum diligere.nõne ſi-
cut Saluatoꝛ inqt.Ex his tota lex pen/
nẽ.qᷓ; deo ac platis obedire·ſeruare conti
nentiã.abdicare ꝓp:ietatẽ.oꝛonibus inſi⸗

◻⏑

ſtere.diuino cultui ⁊ omni pietati vacare

Hec ſunt quibꝰ auguſtiane. imo diu ine 1

tiles eſſent tm̃ ſtudiũ non ſolũ obſeruãde

ſʒ etiã amplificande religiõis fuit.vt flo
rentiſſima ⁊ opulẽtiſſuna ciuitate. decem

vncipũ filij.ſenatucõſulto ſingulis Etru
rie populis.ꝑcipiẽde ſacroꝝ diſciplie gr̃a.
vt inqͥt Aaleriꝰ.traderent᷑. Si ad grecoſ
ſi ad alias nationes etià qntũcũq; humi
les ꝓ religionis pᷣceptis hndis ſuos pn/⸗

cipalioꝛes deſtinauerint. Siq; ꝓ illoꝛum

obſeruãtia nullis ꝑcerent laboꝛibꝰ.nullis
indigerẽt ĩpenſis.nulla curarent diſcrimi
na.nullũ hoĩm ſtatum:nullã ↄditionem.
nõ arma.nõ togã.nõ qucũq; magnifica
rent foꝛtunõ.⁊ ſic quidẽ vt oĩa pꝰreligionẽ
ponẽda ſꝑ dixerint. etiam in quibꝰ ſũme
maieſtatis decꝰ conſpici voluerintqua⸗
pꝛopt᷑ nõ dubitauerũt ſacris imperia ſer⸗
nire.ita ⁊ humanarũ reꝝ futura regimen
exiſtimãtia ſidiuine potẽtie bñ ⁊ conſtã⸗
ter fuiſſent famulata. Quãto magis nos
chꝛiſticole.qui nõ figmenta hoĩm.nõ de⸗
mones:nõ ſolem aut lunãnõ mercunum
autvenerẽ aut ſaturnũ.aut aliquã ex crea

turis.ſed ipᷣm verum deũ. qͥ celũ terram.

⁊ cuncta q̃ in eis ſunt ex nihilo cõdidit co

limus.ven eramurq; religionẽ ipſaʒ ma⸗

gnificare augere ⁊ extollere totis viribus
debemꝰ. Si illiꝰ oẽ genꝰ ꝑuipendebat.vt
eoꝝ amplificarent religionẽqnto magis

nos ꝓ tuenda augẽdaq; ſctiſſima nĩr̃a reli

gione vniuerſos debemꝰ ſubue laboꝛes.

Si ad illiꝰ obſeruantiã ita illi erãt inten/⸗

ti.vñ decepti aiarum ↄſequebant᷑ incen⸗

diũ.quantum nos obſeruãtie religionis
nje oĩis expertis fallacie ſtudere debemꝰ.
err qua ꝓculdubio eternã ↄſequimur mer
ccedem. Gaudeamꝰ igit᷑ frẽs mei. gaudes

mus oẽs in dño.⁊ iuges maieſtati eiꝰgra

tias agere nõ ceſſemꝰ. qui nobis ꝑadiſum

religionis plantauit.⁊ in eo nos ad ei fa

mulandũ locauit. ¶ Letemur ⁊ locunde

mur. ꝙ in ſctã religiõis ꝑadiſo ꝓ nr̃is ob
lectamẽtis ꝓduxit· ⁊ cõtinuo ꝓducere no

ioꝝ in deo babere vnio

ceſſat. oẽ lignũ pulchꝝ viſu · hoe ẽſcie ⁊ ſa
piẽtie lumenꝑ qð oĩa vera ⁊ pulchꝛa vi⸗

demꝰ ⁊ cognoſcimꝰ. Haq; pene oẽs reli⸗

gioſi extiterunt.qͥ de trinitate ⁊ de incar⸗
natione ⁊ alijs excelſis miſterijs alte ſcri
pſerunt. Hà Augꝰ.qui fons vberrim? di/
uine ſapientie extitit heremita. Mierony

mus. Gꝛegoꝛiꝰ. Bernardꝰ. Oꝛatian? mo

naci. Petrꝰ longobardꝰ. Hugo.⁊ Ricar
dus canonici.Egidiꝰ heremitanꝰ. Cho
mas oꝛdinis pᷣdicatoꝝ.Scotꝰoꝛdis mi/
noꝝ extitit. Rantauit etiã in ſctã reli
gione oẽ lignũ ad veſcendum ſuaue.Qð
eni eſt ſuaue pabuluʒ aioꝝ. niſi illud de
q̊ inquit Lactantiꝰ. Nullꝰ ſuauioꝛ.nullꝰ
ue iocũdioꝛ aĩe cibꝰ qᷓ; cognitio veritat.

Et de q ipſa teſtat᷑ veritas dicens. Hõin

ſolo pane viuit hõ:ſed in oĩ verbo qð p⸗
cedat ex oꝛe dei. Verbũ itaq; dei eſt illud
ſumme voluptatis pabulum. quod ho⸗
minũ mentes ipinguat.Sed vbi pᷣcones
diuini niſi in ſanct religionibabũ/
dant. ¶ Quid ẽ lignũ vite niſi xp̃ᷣs in li⸗
gno cerncis pendẽs.qͥ.ipſo teſtante.ẽ via
veritas ⁊ vita.qͥ moꝛtẽ nr̃am moꝛiedo de
ſtruxit.⁊ vitã reſurgẽdo reꝑauit. qͥ ita plã
tatꝰ eſt in coꝛde religioſoꝝ.vt ex his mul
ti eiꝰ ſtigmata vel paſſiõis poꝛtauerũt ve
ſtigia. Leſtis ẽ parens nr̃ Auguſtinꝰ.qui
de ſeipſo ait. Uulnerauit coꝛ meuʒ cari⸗
tas tua dne.TCeſtis ẽ beatus Franciſcus
q̊ͥ in coꝛde ſuo ſtigmata habuit. Teſtis ẽ
diua Clara de monte falcone noſtri ſacri
oꝛdis ſctimonialis.in cuius coꝛde xpᷣs in
cruce cũ oĩbus eiꝰ paſſionis veſtigijs car
neus repertꝰ eſt. Leſtis ẽ etiã noſtra btã
Chꝛiſtiana ð Spoleto. qq̃ vt paſſiõis xpᷣi
ꝑticeps fieret ſponte clauo ſuũ ꝑfodit pe
dem. Micolaus etiã Tollentinas xpᷣm in
cruce baiulat.vt ſe nõ niſi in cruce xpᷣi cũ
apło gloꝛiari aſſereret· In ſctã etiam reli
gione velut in ꝑadiſo deliciarũ.lignũ ſcz
tie bõi ⁊ mali ꝓductũ eſt. Quale h̊ lignũ
in illo voluptatis paradiſo in ſe fuerit in
ſctis litteris nõ ẽ expꝛeſſum.ſed qͥd ſigni⸗

ficet interpᷣtari poſſumꝰ.arbitramur qͥdeʒ

nõ abſurde per pſum vtriuſq; oppoſiti.
bõi.ſ.⁊ mali poſſe accipi cognitõnẽ.quod
quidẽ ne comederet᷑ vetitũ fuit.non vt in
ſe malum eſſet.cum quecunq; fecerit de⸗
us · fuerunt valde bona. Sed vt deno
taretur iuxta Apoſtoli ſententiam ꝙ non

debeamꝰ ſapere.pl?q; opoꝛteat ſaꝑe.⁊ ſa
piendũ quidẽ ſit ad ſobꝛietatẽ.⁊ in G̊B po
thoplauſti errrauerũt.qꝛ appetẽtes ſcm
Ddei facti ſũt ꝑ mandati tranſgreſſionẽ rei
hoc lignũ in ſctã religione nõ cõmedit᷑.qꝛ
veri dei famuli tantũ diſcunt quantũ eis
a ſuperioꝛibꝰ permittit᷑. Minc Kuguſtinꝰ
in ſuꝑioꝛibꝰ dixit codices certa hoꝛa pe
tant᷑.e hoꝛq qui petierit nõ accipiat. Et
adiecit ſanctꝰ M0ο.oyſes. Et fluuius egre
diebat᷑ de loco voluptatis ad irrigandcu
7 paradiſum. ¶Quis aũt fluuiꝰ iſte in ſcraãa
religione ẽ.niſi caritas in fratruʒ coꝛdibꝰ
diffuſa. cuiꝰ vna gutta.vt Augꝰ.inquit.
maioꝛ ẽ toto oceano.Qui inde diuiditur
in quatuoꝛ capita.qm̃ q̃tuoꝛ ſunt q̃ ꝑ ca/
ritatis dilectionẽ qs complecti dʒ.deum
ſcqʒ ſeipſum: amicũ ⁊ inimicũ. q̊ autẽ oꝛdi
ne iſta diligeda ſint ĩ exoꝛdio expoſuimꝰ.
qtuoꝛ itẽ capita.q̃tuoꝛ ſũt regule.ꝑ quas
oĩs fundat᷑ religio.vtpote Baſilij. Augu
ſtini. Bñdicti.⁊ Franciſci. Et rurſus qᷣtu
oꝛ hec flumina q̃tuoꝛ ſunt oꝛdines mẽdi⸗
cantiũ.a quibꝰoĩs terra.doctrina.ſctimo
nia.⁊ diuini vᷣbi irrigat᷑ pꝛieconijs.His g̊
⁊ alijs innumeris·qᷓ de ſancta poſſemꝰ re
ligione deſcribere.iure ipſius pᷣcones eſſe
iure in ipſa degere.⁊ alios fidei oꝛthodxe
dd eã accerſire debemꝰ.⁊ ad eaʒ pᷣſertim q̃ᷓ
parentis nr̃i Auguſtini ẽ. qm̃ ⁊ rõne fun
datoꝛis ⁊ rõne ipſiꝰ regule excellentie. ac
ob innumerã perfectoꝝ viroꝝ in ea degẽ
tium copiã.gloꝛioſima eſſe dignoſcit᷑.

Am bꝛoſi? Epilog ꝛomnium in regula

liter oibusqꝛ nõ equatit᷑ valemꝰ oẽs.ſed
potius vnicuiq;:ſicut cuiq; opꝰ fuerit. iu
bent diſtribui. Qualit᷑ diuites.qᷣliter pau
peres.qualit᷑ nobiles.quali᷑ ignobiles ad
religionẽ venientes tractãdi ſunt in mo/⸗
naſterio.Et inſuꝑ qualit᷑ ipſi ſe gerere de
beant oſtendũt. Et qm̃ ois religio ad di
uinũ cultũ potiſſimũ eſt inſtituta.Quali
ter ⁊ qᷓ hoꝛa oꝛandũ pſallendũq; ſit in eiſ
dem canonibꝰ demandauit. Subſequẽ
ter pꝛecepta domandecarnis tanta mo⸗
deratione inſtituit.vt nullis vigilijs ac ab
ſtinentijs domare coꝛpꝰ iuſſerit.niſi q̊n⸗
tũwone valitudini ſatis ſit. Quantũ etiꝗ
B in loco cõpatiendũ eſſe infirmis demõ
ſtrauerit neſcio quo pacto ſe potuiſſet ha
bere miſericoꝛdiꝰ. Sic ſilentiũ pᷣcepit ſer⸗
uandũ.vt ſine tumultu contentiõe oĩa
eſſe audienda iuſſerit. Sic contẽplationi
nos deditos eſſe voluit.vt magis pꝛecipi
endidiuini verbi.qᷓ; ſumendi cibi gratia
nobis iuberet ad menſam ꝓficiſci. In in⸗
ceſſu.ſtatu:habitu.⁊ in ſingulis motibus
appoſuit moderamen. MHon in re ſolum
ſed in affectu ⁊ aſpectu ſic ſtatuit pudici⸗
tiã ſeruandã.vt abominationẽ eſſe dixerit
de figentẽ oculuũ. Quis in coꝛripiẽdis fra
tribꝰ modus.queve foꝛma tenenda ſit de
ſcripſit.Hihil deniq; pᷣtermiſit.qð ad in⸗
ſtruendas hoĩm mentes extiterit neceſſa
riũ.Nihil omiſit que ad cõſeruandã vtri
uſq; hoĩs ſanitatẽ ſunt opoꝛtuna. Perin
de de cõfeſſione peccatoꝝ.de odio vitio
rum · de ſuſcipiendis muneribꝰ. de conſer
uandis monaſterij bonis.de illoꝝ vſu. ð
egrotoꝝ ſeruitio.de dirimendis litibꝰ. de
dimittendis iniurijs.de ſubditoꝝ obedi
entia.atq; reuerentia in pᷣlatos.deq; pie
latoꝝ cõditionibus.q; bꝛeuia ⁊ ſalutifera
mandata cõſcripſit. Landẽ ꝓ eoꝝ obſer⸗
uantia deuʒz exoꝛauit oĩpotentẽ. pᷣclarãq;

contentoꝛum ·

Abetis ergo viri religioſiſſimi di
ui pꝛis noſtri Aurelij Auguſtini

„ õõ imos canones.⁊ eoꝛũ
interpꝛetatiões.qui qᷓ; ſalutiferiqᷓ; digni.

qᷓ;q; excelſi ſint calamo explicari non põt
Coõtinent enĩ oĩm xpᷣiane fidei firmitatẽ.
cõtinent oĩm mandatoꝝ virtutẽ.continẽt
oẽm pꝑfectionẽ ſalutis.Docẽt nãq; qm̃ ſu

peroĩa diligendus.amandꝰ. ⁊ colendus

eſt deꝰ. Docent quũo deinde dilectõe am/

plexandꝰ eſt ꝓximꝰ.q̊ pacto in monaſte⸗/
rio in vnũ cõgregati vnanimes ha bitare

debeamꝰ.hntes coꝛ vnũ ⁊ aĩaʒ vnã ĩ deo

iubent oẽm abdicari ꝓpꝛietatẽ.oĩa habere
cõia:⁊ magna conditi diſcietiõe.nõ equa

ad oẽs fecit exhoꝛtationẽ.vt ea h̊ in libel/

lo tanq; in ſpeculo.ne ꝑ obliuionẽ aliqͥd

negligamꝰ.crebꝛo debeamꝰ inſpicere.

¶ S viꝝ ſctm̃. O virũ celeſte. O virũ e celo

miſſum ad hoĩm ſalutẽ demonſtrandam
Hunc frẽs imitemur. Hũc in patrẽ ducẽ
caputq; nĩm hie gloꝛiemur. eiꝰ felicitatia

ſeruemꝰ mãdata.vt h veri ſumꝰ religioſi.

⁊ in et᷑na patria ſimꝰ abſq; fine bti.Amẽ.

Jo. CxnI

uusshd
MU
i mn
em
Nasigoetn
ninn Aul
ut. Sani
Cnstt
vlns Nliend
Niuſſerni
vſi. Qumidl
Keinfensn
adſeelſen
cieniirt
nrmmied
ningic is
nuinalencn
Mictat
Qusarhiist
ieni0
ns ui
e tnin
unnmn ſn
Ct odofi
mmnh nſe
maelch ſil
grmn al i
ideſbnn
83 S
lnijii
ttluſiil
dan nſhenn
cte. Om 4
gidepolk zi
. hien 4
Gnn c, ge
.
5 , irheic
1

4

7

. IT1

112

W.

W

,

¶ Kõmentarij Ambꝛoſij chariolani Ge
neralis Auguſtin· in ſcvðam regulam Au

wvita pꝛeclarꝰ ſanctimõia ple
nus. In chꝛiſti amoꝛe.ſuccẽ
ſus poſtq; eligurie agr in
montes Tiſanos pꝛexiſſet.ibidẽq; mult⸗

fratribꝰ heremiticam vitã degentibus m

vnũ collectis puimã dediſſet regulã. Ro
mam venit. ⁊ cuʒ tran ffretare voluiſſet in
Alphꝛicam apud hoſtia tiberina eiꝰ pia
genitrix defuncta eſt.poſt cuiꝰobitũ non
illito.vt quibuſdam placuit.ꝓpꝛio repe⸗

tijt lares. Sed ad centũ cellas.que ciuiꝰ
tas ẽ ab vꝛbe miliario pene.xl. diſtans ſe
contulit.vbi ſub ſanctiſſune trinitatis vo
cabulo.qð adhuc extat monaſteriũ exttu
xit. Vbi pꝛeclariſſimũ de trinitate voluꝝꝰ—

men edere cepit. Et hõc ſcᷣam.ſi quibuſ

dam aſſentire lʒ. cõpoſuit regulam fratn

bus in ibidem cõgregatis tradens obſer⸗
uandam.q;q; pleriq; dicãt his nõ niſi ej.

quam apud tiſanos montes ediderat
iu ſſerit retinenda. Sed poſtq; ad agros
ꝓpꝛios remeaſſet ⁊ ex patrimonio vendiꝰ
ęeaſq; ſuis fratnibꝰ heremitanis inſcripſi
atq; tradidit obſeruandas.Continet au
tẽ hec ſcðᷣa pꝛecepta quatuoꝛdecim.quoꝝ

to. pꝛimũ in Aphꝛica ſancto etiãẽ Sene
valerio coadiuuante erexit monaſteriuʒ

copioſe in eo fratrũ multitudini pᷣm ſuuzʒ

ſanctũ pꝛopoſuum cõgregare nondũ cle
ricus hanc ſcᷣam edidit.⁊ de eiuſdẽ ſan⸗
cti Senis valerij conſenſu ⁊ auctoꝛitate

obſeruandã largitus eſt.quã ipſi fratres

ſui heremitam. e quoꝝ numero abſq; du

bio ꝓut in libꝛo nro ſeptẽ veritatum aper

te lateq; demonſtrauim ipſe Auguſtinꝰ
extitit.ad illud vſq; tempꝰ retinuerũt. In

quo iã ſactus epᷣs monaſterium inſtitu⸗/

it clericoꝝ.⁊ tertiam regulã ex his duabꝰ

conflatã.⁊ canonicis ⁊ heremit cöem de
dit.Harum autem opinionũ.vtra verioꝛ
ſit.clare ad hũc vſq; diem compertumnö
habeo. Id tũ certe ſcimꝰ ꝙ anqᷓ; ĩ Aphꝛi

cam rediret ſiue ſᷣuſtatuta pꝛime regule

quã in monte Niſano edidit.ſiue ſᷣm pꝛre
cepta huius ſcᷣe.ſiue ſᷣm vtnuſq; decre⸗
ta in cõi ſᷣm apłicaʒ vitam cũ ſuis fratri

bus heremitanis in italia vixit.quod ſat⸗
vt alias cõteſtationes omittã.viri doctiſ
ſimi ⁊ Auguſtini diſcipuli poſſidonij in

illius legenda aperte verba inſinu t cum

dicit. factuſq; pꝛeſbyter monaſteriũ intra

eccleſiam mox inſtituit. ⁊ cũ dei ſeruis vi
ere cepit ſᷣm modum ⁊ regulam ſubſan
ctis apoſtolis conſtitutã. maxime vt nen
mo quicq; pꝛop:iũ in illa ſocietate habe
ret. Sed eis eſſent oĩa cõia.⁊ diſtribueret᷑

vnicuiq; ꝓut opus erat.quod iã ipſe pꝛi

oꝛ fecerat.dum a tranſmarinis partibus
ad ſuas ꝓpꝛias rem eaſſet. Crãſmarinas

partes italiã vtiq; appellat · In qua ante

nici eſſe nõ potuerunt. qm̃ illos non niſi

poſtqᷓ; factꝰ fuit epiſcopꝰ in eccleſia ypo
nenſi inſtituit. Iaq; ſane fit. vt aut illi ſo
li eſſent heremite.quibꝰ iam pꝛimã regu⸗/

lam dederat.aut illi quibus hanc ſcdam
quꝗ interpꝛetandam nũc pꝛe maniboha
bemus inſcripſit.aut etiam vtriq; ſimul.
⁊ſiue in Italia.ſiue in Aphꝛica hãc edi
derit.hec duo ceu in vetuſtiſſimis emen

datiſſimiſq; reperimꝰ codiabus ambigui

—

tatem nõ habent.Et ꝙꝙ in Italia cũ here

mutis aplicam vitã duxit·Et ꝙ pꝛimã et

hanc ſcdam regulam ante eiꝰ pꝛeſulatuz

ĩmo nondum clericꝰ Auguſtinꝰ eccleſie

doctoꝛ⁊ yponenſis Bnelſt es compoſt

ꝛimũ eſt de caritate ſiue de dilectiõe
Ddei 7 pꝛoximi ·

Scom eſt de modo tꝑe oꝛandi.

Tertiũ eſt de audiendis lectionibus.

¶ Quartũ eſt de mannũ operibus.

AQAuintũ eſt de abdicatione ꝓpꝛietatis

Septimũ eſt de obediẽtia patribus et
p̃cipue pꝛepoſito exhibenda.

Vctauum eſt de lectione audienda in

iHonũ eſt de ſollicitudine pꝛepoſiti.
Becimũ eſt quo tempoꝛ:e concedatur
vini vſuauaus.
Vngdecimũ eſt de fribꝰ foꝛas mittẽdis

Buogecimũ ẽ ꝙ nemo extra monaſte⸗

riũ manducet abſq; pꝛecepto.
Tredecimũ eſt de vendẽdis operibus
monaſterijiatq; emendis rebꝰ opoꝛ
tunis eiuſdẽ.

☛ꝑ

uartodecimũ eſt de euitando ocio

Sertũü eſt de euitãda murmuratione.

ᷓ;ᷓ tranſmearet in Aphꝛicam. ſᷣm regulã
aplicam cum ſeruis dei vixit· qui cano

o

nlntin
aſin
daſnn
anſhe
Müpen
mafmd
aDinn
n
n ia
nn
loemn

n n

eſunmi
umhemnir
Nusdant
ungi
3dani
Cdinuer
Aun
ai
wAit

gen

in tti
ine
mims nape
Gus
eiene
irN*
vun

Jo,. CxIIII

loverbo.

Prꝛimũ ergo pꝛeceptũ eſt de canitate.
¶¶Auguſtinus

Hite omnia fratres cariſſimi dili
gat᷑ deus deinde pꝛocim.

¶ Ambꝛoſius

X enim imago ſuum repꝛeſentat
y imaginatum.ſic verbum exterius
erbi interioꝛis eſt nuncius. Ob
eam rem a philoſophoꝝ pꝛincipe Ariſto
tele pꝛeclare dictum eſt. AUoces ſunt no/
te earum que ſunt in anima paſſionũ· Et
Seneca in pꝛouerbijs dicit:imago enim
ſermo eſt.qualisvir.talis oꝛatio.quod qᷓ;
aperte eoꝛum monachoꝝ inſinuauit oꝛa
tio:in qua ex alteri oꝛe ſcintille ignis ar⸗
ntis.ex alterius vero euolabant muſce
Hinc antiquus ſᷣmo dicit.Qui felle coꝛ
habet infectuʒ.ſpuere dulcia non poteſt.
Quare ſane fit vt qualem quiſq; hʒ ani⸗
mum.talia enunciet verba.vt ſi bonũ bo
na.Si econtra malum mala.ſi feruenteʒ
feruentia.ſi frigidum frigida. Si tepidũ
quoq; tepida pꝛoferat neceſſe eſt. Sʒ cũ
diu parens noſter Aureliꝰ Ruguſtinus
foꝛnax extiterit caritatis ipᷣo teſtante.qui
in libꝛo cõfeſſionum ait. Aulnerauit coꝛ

—

meum caritas tua domine merito viuẽ di

pꝛecepta ſuis heremitanis tribuẽs a cari
tatis exoꝛſus eſt mandato dicens. Ante
omnia fratres cariſſimi diligat᷑ deus. de/⸗
inde pꝛoximꝰ.Et iure quidem. Quoniazʒ
ſicut caritas omnium eſt regina virtutum
omnium abolitio peccatoꝝ. omniuʒ pie
ceptoꝝ finis.omnium deniq; bonoꝝ per
fectio: ita inter ſßuanda pꝛecepta ipſa eſt
pꝛimo anteponenda.Hanq; adepta cari
tate habemꝰ qð ſatis eſt ad ſaluteʒ. Ipa

vp ſublata nihil pꝛoſunt cetera. Etenim

pꝛudentia.Juſticia.Foꝛtitudo.Cempe⸗
rantia Fides. Spes.⁊ ſi que ſub his alie
ſunt ſine caritate tãq; cadauera ſũt abſq;
anima.que figuraʒ dumtaxat hñt huma
nam homines autem ſunt minime. Ca/
ntatis autem duo ſunt bꝛachia.alterum
q̊ um.alteꝝ vero q̊ pꝛoximum dilectio⸗
ne ↄplectimur.Hec vnius dilectio abſq;

(Eomentum

„

alterius amote vera ? perfecta poteſt eſſe

caritas.Et iõ qͥ caritatẽ habere ↄcupiſcit.

vrrũq; ſcʒ deum ⁊ pꝛorximum diligat noez
ceſſe eſt.qᷓ;uis oꝛdine quodam. quoniam
bonum quanto maius eſt atq; pꝛeſtanti
us.tqto pꝛoculdubio eſt amabilꝰ. Sed
cum immoꝛtalis ⁊ pꝛepotens deꝰ ſupꝛte-
mum ſit bonuz. Jure parens noſter ſuos
heremitanos alloquẽs ait.fratres mei ca
nſſſimi.Ante omnia a nobis diligat᷑ de*.
veinde pꝛoximꝰ. Et rationem adiecit.qeꝛ
iſta pꝛecepta ſunt pꝛincipaliter nobis da
ta a mũdi.ſ.ſaluatoꝛe ſeruãda qͥ in euan⸗

gelio nõ tam doctoꝛi legis.qᷓ; temptatoꝛi

callidiſſimo. ⁊ nequiſſimoꝝ phariſeoꝛũ le
gato interroganti.qð eſt mandatuʒ ma2
gnũ in lege ait. Diliges dũm deum tuuz

ex toto coꝛde tuo:in tota anima tua.⁊ in
tota mente tua.hoc eſt maximũ ⁊ pꝛimuʒ

mandatum. Secunduz autem eſt ſimile

huic. Diliges pꝛoximũ tuũ ſicut teipſum
In his duobus mãdatis vniuerſa lex pẽ
det. pꝛophete. ¶ Sequi–=–iW“iõ

Scom mãdatũ de modo tpe oꝛandi·
. ¶ Auguſtinus

Aaliter autem opoꝛteat nos oꝛꝛa
re vel pſallere deſcribimꝰ.i.in ma
tutinis dicũt᷑ pſalmi octuagita“
octo cũ debitis antiphonis verſibꝰ ⁊ ro
ſponſoꝛijs. Ad pꝛimꝗ ⁊ tertiam dicantur·
ſui pſalmi:antiphone due.lectiones due
Simili modo ad ſextam ⁊ nonam dican

Eenus

tur ſui pſalmi cum debitis reſponſoꝛijs et
antiphonis.Hoc idem in veſperis ⁊ cõ⸗

pletoꝛio ſeruetur· Ad lucernarium auteʒ
pſalmus vnꝰ. Reſponſoꝛiũ vnum. Anti

phone tres. Lectiones tres.

Otum parentis noſtri in cõden/
dis regulis ſtudium fuit ſuã alio
rrq; ſuoꝛum fratrum mẽtes a ter
renis ſegregare.⁊ ad celeſtia erigere. Id
autem potiſſimum per cantatem ⁊ contẽ
plationem fit. ob eam rem poſtq; de cari
tate poſuit mandatum. Huncde oꝛatio⸗
ne annectit pꝛeceptum.per quam ad dei
contemplationẽ eleuamur dicẽs.Qua/

—

¶ Ambeoſius

„

titer autẽ opoiteat nos oꝛare vel pſallere
deſcribimus. vbi pꝛimo duigenter anno/
tanduʒ eſt. Qm̃ dicit q̃liter opoꝛteat nos
oꝛare.ꝙ dei fa mulus ſaluatoꝛis imitans
veſtigia.qui pꝛiꝰ faciebat ⁊ poſtea doce2
bat ⁊ legi ſe ſubiectum eſſe aſſerens nõ ve
niſſe ſe ſoluere legẽſed adimplere confite
batunnon alijs oꝛandi ĩponebat onꝰ.⁊ ſe
eximebat .ſz ſe de oꝛatione legi date obno
xium eſſe fatebatur.cũ ait. qualiter opo:

teat nos oꝛare.⁊ male legunt illi qui aiũt

Aos qð ⁊ in pꝛimo mandato etiam inſi

nuauit cũ dixit.ante oĩa fratres cariſſimi

duigat᷑ deus. deinde ꝓximus. ſ. a nobis.
q; iſta pᷣcepta pꝛincipalit᷑ ſunt nobis da⸗

ta.ita ꝙꝙ tanq; vnũ ex ſuis fratibꝰ ad h̊ ſe
aſtruit eſſe obligatũ. ¶ Sco notandũ ẽ
ꝙ inter oꝛare ⁊ pſallere hoc intereſt. Qm̃

quicũq; pſallit oꝛatnõ aũt econtra.q;q;
hoꝛe canonice ſine pſalmis ab eccłia nõ
dicant᷑. Et qm̃ ſerui dei.⁊ ad pſalmos et
glias oꝛationes dicendas obligant᷑. JYH

vtrunq; ⁊ qualiter oꝛare ⁊ q̃liter pſallere

opoꝛteat recte docuit. Foꝛma autẽ quaz

dedit oꝛandi hec ẽ.ꝙ in matutinis dican

