Et dñs in euãgelio· Oiĩs qͥ ſe exaltat hu⸗
milia bit᷑ qͥ ſe humiliat exaltabit᷑. Cãts
quippe maioꝛ eſt qͥſq; apud deũ.qᷓ;to hu

milioꝛ eſt apud ſemetipᷣm.

Sequit᷑ quarta ↄditio.
Kextus. ¶ Auguſtinus.

¶Irca omes ſeip̃m bonoꝝ opemʒ
c pebeat exemplum.
* 5

Eömentum.

plo exẽplata ↄditionem ſuſcipiunt. Vt ſi
illud coꝛruptũ vel emendatũ ſit.talia in⸗
de exemplata ſint opoꝛtet. Et ſi ars men⸗/

tis bene inſtitute ſit.artificiata bene ꝓdu
cant᷑.neceſſe eſt. NHinc quecũq; fecit deus
ſunt valde bona.hoc eſt in ſuo genere ꝑ⸗

fecta. Quoniã ars ſua pfectiſſima infal
libilis eſt quoniã vite pᷣlatoꝝ ſemꝑ ſub
diti ſunt inſpectoꝛes.quo pacto.qua frõ

te pᷣlati ſubditos vt boni ſint monere poſ
ſunt.ſi ipᷣi mali ſunt.quonã modo.vt re⸗

cte incedãt.ſi ipſi oblique ⁊ toꝛtuoſe ↄten
dunt.qliter vt mãdata ſeruent.ſi ſᷣi ſunt

traſgreſſoꝛes mãdatoꝝ.ergo merito iubẽ

tur.vt circa om̃es ſeipos bonoꝝ opeꝝ pᷣ
beant exemplũ. Etenim ſicut alios o:di⸗
ne.ita ⁊ eos ſanctitate pᷣcedere debẽt.qua

tenus eius exẽplo diſcãt ſubditi qualiter

viuere beãt.quoniaʒ vt poeta cecinit.a
boue maioꝛi diſcit arare minoꝛ.Sʒ dili⸗
genterannotãda ſunt ſingula verba.que
in hac quarta pᷣlati cõditione ponunt᷑.in

qua iubet vt ſeipᷣm alijs faciat exemplũ.
Mꝛimo em̃ dicit circa omnes.qm non
vni viq bonꝗ.alteri malã.ſʒ omnibus re⸗

ctam oſtendere debet. Rurſus in hac ge

neralitate ⁊ ũ ⁊ qngelos.⁊ cuiuſcunqʒ

generis homines includere æbemꝰ. qm
coꝛã his om̃ibus bonus ⁊ eſſe etappare⸗

re pᷣlatus debet. Hinc aplłs paulus ad ro

manos domiatoꝛes oꝛbis ſeribebat. Ho

lite malũ ꝓ malo reddere.ſʒ ſitis puiden⸗

tes bona.nõ ſolũ coꝛã deo.ſʒ etiã coꝛam
om̃ibus hoĩbus.coꝛã quidẽ deo.vt adeo
pᷣlati repᷣmient᷑.coꝛã angelis ſanctis.vt ðᷣ
ipᷣis gaudiũ ſuſcipiãt.coꝛã angelis ma/
lis.vt ab eis ↄfuſi abeãt.coꝛ bonis ho⸗

minibus. vt in bonis ↄfirment᷑ openbuſ.
coꝛ aut malis.vt per eoꝛum bonum exẽ

plum coꝛrigant᷑ et emendent᷑.hanc gene
ralitatem chꝛiſtus in euangelio manda
uit cũ iuſſit poni lucernã ſuper candela⸗
bꝛum.vt luceat om̃ibus qui in domo fũt.
per lucernam eniʒ nil aliud interpᷣtamur

niſi bonam et exemplarẽ vitam pᷣlatoꝛũ.

que ſuper candelabꝝ.hoc eſt in eminenti

¶ Ambꝛoſius.
X — Icut ſe poliẽtes qualiter ſe linire
— ⁊ oꝛnare debeãt in ſpeculo intuẽ

tur.ita ⁊ ſubditi ·qliter viuere de/
beant in pᷣlato ſpeculant᷑.⁊ ſicut abexem

ſtatu poſita om̃ibus ſcilicet bonis et ma-
lis. vtpote celeſtibus terreſtribus et infſer
noꝛuʒ mentibuo.que in domo.s.dei ſunt

lucere vebet. Hanq; totus mundus vna

i domus eſt. i cuius excelſioꝛi aula.hoc
eſt ĩ empireo celo a tota beatoꝝ ſpirituũ
facie ad faciẽ videt᷑ cohoꝛte.hi pꝛincipes.

Duces.pꝛoceres.milites.et ciues pᷣſtantii
ſimi ſummi imperatoꝛis ſunt. In media
vero aula homĩes adhuc in imoꝛtali car
ne viuẽtes deo famulant᷑. venariũ. hoc eſt

ocem mandatoꝛum obſeruantie futuraʒ

eternamq; mercedem expectãtes. In in
ſima tanq; in carcere truſi ſunt demones
diuina alligati poteſtate.⁊ velut ĩ ſtabu

lo putredinis locati ſunt homines dam

nati.qui cũ in hoc medio viuerent hemiꝰ-

ſperio fieri voluerũt ſicut equus ⁊ muluſ

in quibus nõ eſt intellectus.pꝛo quoꝛum
Dignitate expꝛobꝛanda ſcriptũ eſt.homo
cu in honoꝛe eſſet non intellexit. cõpara-

tus eſt iumentis inſipientibus = ſimiis

factus eſt illis.quare mer to in ſtabulo in .
fernali.vbi picis ſulphuris. ſerpentiuʒ.?
omnium venenoſoꝛum animalium fetorꝛ
gbundat locati ſunt. ¶ Subinge ait ſeiꝰp
ſum. om̃is enim reſpublica humani col-
poꝛis gerit ſimilitudinem/quoniã ſicut in
ilio multa ſunt mẽbꝛa iuxta apoſtoli pau
li ſententiã non eundem actum habetia.
vnum autem caput:a quo ſingula mem2/
bꝛa ependent.ita ⁊ in republica vn
Pet eſſe rectoꝛ.ad quẽ ſubditi omnes re⸗
ſpiciant. Quo ſane in vtroq; fit.vt dolen

te capite cetera membꝛa langueant.Ecõ
tra ſi ſanum caput extiterit membꝛa etiam

ſanitatem ſapiant neceſſe eſt. Ceu ſi foni
Dulcis eſt.⁊ niuuloꝝ aqua dulciſ ſit opo:
tet. Semper enim pꝛincipij virtus ĩ pun

cipiata diffundit᷑. Quocirca recte parẽs
noſter ait.vt pꝛelatus ſeipſum bonoꝛum

operum pꝛebeat exemplum.ac ſi diceret.

vt alij boni:ſint.ipſe in ſe bonus ſit.vt be
ne ſua reſpublica gubernet᷑.ipſe bene ſe
ipſum gubernet.⁊ alij bene operentur.ip/⸗
ſe omnis bone actionis cardo ſit ⁊ oꝛigo
At vero nõnulli pꝛelati ſunt.qui ſue rei
publice bonum regimen ſatagunt vt eo⸗

rum appareant ſubditis.volentes.inſtar

ſcribarum ⁊ phanieoꝛum vt illi iuſti pu⸗
dici temperati ⁊ omni virtute fulgeant.

cũ tamen ipſi raptoꝛes voluptuoſi ⁊ ommi

e

Hsdnee
1 ie
eNi
ds
aul doe
rbeni
Nnchen

Spſum

Nmede
nocx
mühores
nieſinng
fnſn
N Noes
elutiſaa
minesden
nenthane
us 7Tmuil
ocod
ickhore
a Gpn
des rſimi
oſestun
apennm
lumn ſed

guceoteg

drmi.
Wäſons
cpovlen
ſinauren
bume
Nnnes ſer
Gfenden
henm Eid
Caſin
daiclirchs
unmnin
med
onus be
ndoſt cy
—
Gngnn
e Aun
nuur llen,
Cyoſtcn

ſint vicio labefacti. hi nimirum huic pꝛe-
cepto non pareant. vt ſcilicet ſeipſos bo/
noꝛum operum pꝛebeant exemplũ Ter

cio addit bonoꝛum.quoniã ſunt nõnul⸗

li. qui důmodo ſibi mala caueantputãt

ſe ſue ſatiſfeciſſe adminiſtrationi contra
ſaluatoꝛis pꝛeceptum.qui in euangelio

ait. Sint lumbi veſtri pꝛecincti.⁊ lucer?
neardentes in manibus veſtris. lumbos

enim. vt diui Gtegoꝛij verbis vtar pꝛe⸗

cingimus.cum carnis luxuriam per con

tinẽtiam coartamus.quod pertinet ad de
clinationem a maloſed quia minus eſt
mala non agere.niſi etiã quiſq; ſtudeat ⁊
bonis openbus inſudare.pꝛotinus addi

tur.⁊ lucerne ardentes in manibꝰ veſtris

Zucernas quippe ardentes in manibus
tenemus. cum per bona opera pꝛoximis
noſiris exempla monſtramuſ.HNon ergo
ſatis eſt. vt pꝛelatus ſea malis abſtineat.

. —

a ſed etiã opus eſt vt bona faciat· ¶ Duar

to adiecit operum:quoniam ſunt quidaʒ
qui bene de mandatorum loquuntur ob

ſeruantia. laudant quippe ⁊ extollunt ob

ſeruantes.⁊ vt alij obſeruent optimis ver

bis eos hoꝛtantur.ipſi autẽ obſeruare ne

gligunt. hos pꝛelatura non vecet.quoni
am ad iſtoſ dominus ait.luceat lux veſtra

coꝛam bominibus.vt videant opera ve⸗

ſtra bona.⁊ gloꝛificent patrem veſtꝝ qui
in celis eſt. Duo autem ſunt vt Gꝛegoꝛiꝰ
exponit. que iubentur.⁊ lumbos reſtrin/⸗
gere ⁊ lucernas tenere.vt ⁊ mundicia ſit
caſtitatis in coꝛpoꝛe.⁊ lumen veritatis in
operatione. Hon igitur ſatis ſunt bona
verba.vbi opus ſunt facta.hinc in paſto/⸗

ralibus ait. Sit rector in operatione pꝛe

cipuus.vt rectam viam ſubditis bene vi/
uendo denunciet.Et rurſus grex qui pa
ſtoꝛis vocem moꝛeſq; ſequit᷑ per exempla
hoc eſt per opera exterioꝛa melius qᷓ; per

verba graditur. Et rurſus pꝛobatio dile

ctionis.que ſcilicet in mandatoꝛum ↄſum
mat᷑ obſeruantia exhibitio eſt operis.Et
Marcus tulius in libꝛis officioꝛum ait.
virtutis enim om̃is laus in actione conſi
ſtit.⁊ diuus Benedictus in regula de ab
bate inquit.Omnia bona ⁊ ſancta factis
amplius qᷓ; verbis oſtendat.¶Quinto

adnectit pꝛebeat exemplum.quoniã ple⸗

riq; ſunt.qui a malo clinant.⁊ bonum

faciüt. ſed ne eis a ſaluatoꝛe dicat Ame

amen dico vobis recepiſtis mercedem ve
ſtram. Et rurſus ne reos ſe arbitrentur. qi
contra pꝛeceptũ fecerint.vbi dicit᷑. Attẽ⸗
dite ne iuſticiã veſtrã faciatis coꝛã homiꝰ
nibus. vt videamini ab cis.eoꝛum bona
oꝑa alijs oſtẽdere pꝛoꝛſus recuſant· Q u

bus ꝑ Auguſtinũ dicit᷑.ꝙ qui recte inted

ligit vtrunq; implet ⁊ ſeruiet vniuerſiſſi
mo domino.qui ſeruum pigrũ nõ damna
ret.ſi ea que fieri nullo modo poterãt.im
petraret. Hempe ſaluatoꝛis extat inten-
tio.vt ꝓ fugiẽda inanis gloꝛia nemo ſua
bona opera affectet abalijs ſciri. ⁊ ab eo
ſolũ expectet mercedem.qui eũ in mentis
intuet᷑ archano.ſed vt alios bona facere
doceatiubet vt luceat lux ſua coꝛã homiꝰ
nibus.perinde apoſtolus ait.cõmende
mus noſmetipſos ad omnẽ conſcientiaz
hominũ in cõſpectu dei.tanq; ſi diceret.
ſi cõmendamus nos apud homines.non
ideo hoc facimus.vt mundanã ſidere-
mus laudẽ.tunc ꝓculdubio incaſſum la⸗
boꝛaremus.ſed vt ĩ ↄſpectu dei mereamur
cuius maieſtati alios noſtro nitimur adi
piſci exemplo poſtremo ex his oĩbꝰtrãſi-
gimus.vt non in vno opere bono tantũ.
ſed ſicut circa om̃es.ita ⁊ in om̃ibus bo⸗
nis operibus pꝛelatus ſeipſum pᷣbere de⸗
beat exemplũ.iuxta apoſtolum dicenteʒ.
placete omnibus ꝑ omia.ſicut ego omni
bus per omnia placeo.Et iterum Thi/
motheum mouens ait.Exemplum eſto fi
delium in verbo.in conuerſatione.in cha
ritate.in fide.caſtitate.dum venio atten⸗
de lectioniexhoꝛtationi.⁊ doctrine.Hooꝛ
li negligere gratiaʒ que in te eſt que data
eſt tibi per pꝛophetiam cum impoſitione
manuum pꝛeſbiterij. hec meditare in his
eſto.vt pꝛofectus tuꝰ manifeſtus ſit om
nibus.que ſi interius perſcrutemur.intel
ligemus pꝛofecto omne opus bonuʒ qd
ad pꝛelatum pertinet ſeruandum iuberi.
hec ſanctiſſimus. ¶ Apoſtolns ſicut ſer
uanda docuitita exemplo ſaluatoꝛis ipᷣe
opere compleuit.nam quis digne valen
at eius quotidianam pꝛo ſingulis pꝛu/
dentiam.⁊ ſolicitudinem omnium eccle/⸗
ſiarum explicare. Ipſe enim erga om⸗/
nes miſericoꝛs. Erga omnes fraterna
charitate affectus. Offendiculum quis
patiebatur. Et ipſe non infumaretur.
Offendebatur alius. et ipſe vrebatur.

R

*

NPaulus ſemis 2 Gminis. pꝛincipib?et

ſubiectis.viris ⁊ mulieribus.liberis ⁊ in

nuptis.cõtinentibꝰ ⁊ luxurioſis.ſapienti
bus ⁊ inſipiẽtibꝰ.circumciſioni ⁊ pᷣpucio

eccleſie ⁊ ſeculo.ſpiritui ⁊ carni.⁊ deniq;
omni genti.nationi.⁊ ſtatui leges ſanxit

⁊Z impoſuit.ꝓ alijs quideʒ letat᷑⁊ gratias

agit. Alios vero caſtigat ⁊ coꝛripit.Alioſ
vero gaudiũ ⁊ coꝛonã nominat Alios ve
ro ſtulticiã vocat:Cũ alijs quidem bene
currẽtibꝰ currit.Alios vero male curren/⸗
tes refrenat ⁊ reuocat.Hunc ſeparat ð ec
cleſia. Mũc recipit ⁊ charitatẽ confirmat.
MNũic luget aliquos.Hũc letificat᷑ ex alijſ
MNuic lacte potat. Hunc miſteria releuat.
Munc ſe deicit ⁊ exequat humilibꝰ. Nũc
ſecũ erigit hũiles ⁊ exaltat. Nũc ꝓponit

ſpũm mũõſuetudinis. HNũc ſuꝑbis ⁊ arro⸗
gantibus apłica autoꝛitate virga minat᷑.

Nüc erigit᷑ aduerſus erectos.Hũc effici

diſcipulis tanqᷓ; ſi nutrix foueat filios ſu

os.Hunc apłoꝝ oĩm eſt minimꝰ. Nunc
documentũ ſuũ pollicet᷑ ꝑ eũ qui in ſe lo
quit᷑ eꝰ.Nũc reſolui deſiderat ⁊ eſſe cum

xpᷣo. HNũc permanere in carne ꝓpter eos

qui indigent.affectat.nõ em̃ querit q̃ ſua

ſunt.ſʒ que filioꝝ.non cõmoda ꝓpꝛia.ſed

q̃ ad ſalutẽ pertinẽt animarũ.nõ gloꝛiam
ſuã:ſʒ ſummi dvei.nõ gloꝛiat᷑ in oblectamẽ
tis huiꝰ mũdi:ſed in cruce dñi noſtri ihe⸗
ſu chriſti.cuiꝰ ipᷣe pᷣco ⁊ vas electionis fa
ctus eſt.vt veferret nomen eius ad om̃es
gentes,⁊ ad om̃ia extrema terre.Ecce igi
tur quomodo gloꝛioſus apłs omnibus ꝑ
om̃ia placuit.nullis la boꝛibꝰ.nullis peri

culis. nullis deniq; ſuis incõmodis par⸗
cens. Ideo ad Choꝛintheos ſcribẽs ait.

In oibꝰ exhibeamꝰ noſmetipᷣos ſicut dei
miniſtros. In multa patiẽtia.in tribula⸗
tionibꝰ.in neceſſitatibus.in anguſtijs.in
plagis.in carceribꝰ.in ſeditõibꝰ.in laboꝛi

bus.i vigilijs. in ieiunijs.in caſtitate.i ſci
entia. in lõganimitate. in ſuauitate.in ſpi

rnituſancto.in charitate ñ ficta. In verbo
veritat.in vᷣtute dei.ꝑ arma iuſticie a de⸗
xtris ⁊ a ſiniſtris.ꝑ głiaʒ ⁊ ignobilitatẽ.ꝑ

infamiã ⁊ bonã famò vtſeductoꝛes ⁊ vey m
races.ſicut qͥ incogniti ⁊ cogniti q̃ſi mołn·

riẽtes ⁊ ecce viuimꝰ.vt caſtigati ⁊ nõ moꝛ
tificati. Quaſi triſtes.ſemꝑ aũt gaudẽtes

ſicut egẽtes młtos aũt locupletãtes.tãqᷓ;

nihil habetes ⁊ omia poſſidetes. ꝛ rurus

eadẽ in epła in q̃t. Suſtinetis em̃ ſi quis

Di qs accipit.Si qͥs extollit᷑. Si qͥs in

faciẽ vos cedit.Et ibidẽ ſuos enumers
laboꝛes ait. Miniſtri xpᷣi ſunt.⁊ ego. t
minus ſapiẽs dico plꝰ ego. In laboꝛibꝰ
plurimis. in carceribꝰa bundãti.in plagi-
ſupᷣ modũ.in moꝛibus frequẽter a iudeis
quinquies quadragenas vna minꝰ acce

pi.Ter virgis ceſus ſum.ſemel lapidatuſ
ſum.ter naufragiũ feci.nocte ⁊ die ĩ pfun
dũ maris fui.in itineribuſ ſepe.peniculis

fluminũ.periculis latronuʒ. periculis ex
genere. periculis ex gentibꝰ.periculis ĩ ei

uitate.pericnlis ĩ ſolitudine.periculis in

mari periculis ĩ falſis fratribꝰ.in laboꝛe æ

erumna.in vigilijs multis.in fame ſiti.
in ieiunijs multis.in frigoꝛe nuditate.
pᷣter illa que extrinſicus ſunt. Inſtantia
mea quotidiana ſolicitudo oĩm eccleſiaꝝ

Olumen eccleſie.O chꝛiſtianoꝛũ ſper t
culum. O euãgelij tubam. O vas electio

nis ⁊ doctoꝛem gentiũ Paulũ in hoc fra
tres dilectiſſimi ſpeculari debent pꝛelati.

hunc ſequi debent pꝛeſidentes,. hunc imi
tari debent paſtoꝛes ad hoc diſcite.quo⸗

niam lux veſtra coꝛam deo ⁊ hominibus

lucere poſſit ⁊ debeat hunc parens noſter
Auguſtinꝰ in doctrina.in moꝛibꝰ.in ſoli
citudine.in ſanctimonia.in regendis ecꝰ-
cleſijs. in pꝛedicationibus.in conficien⸗

dis operibus.⁊ ĩ om̃i bona ⁊ ſancta acii

one imitatus. factus eſt. diuino inſpir=⸗
te afflatu firmamentũ eccleſie.ux doꝛ
ctoꝛum.malleꝰ bereticoꝝ.⁊ ſummuʒ vas

omniũ ſcientiaꝝ ·
Sequit᷑ quinta conditio.

Hꝛripiat inquietoo.

geſt delinquentes coꝛnipere? in ſa

uis litteris ſepiſſime vmanda/
.Y LA tũ. Vnde ſaluatoꝛ noſter ⁊ ani⸗
marum medicus diligentiſſimus. eius

vicano Petro iubendo inquit. Si pec⸗
cauerit in te frater tuus.vade et coꝛnpe

₰

vos in ſeruitutẽ redigit.Si quis deuoꝛat

RN Agnum piofecto 2 ſalutifen op?y

S

ſg
N
Siisn
enuner
nd
Pbaß
inplg
glrdes
nmne.
Aboiun
deigfen
Neenals
enaſog
panalgig
penalsn
ain loborr
giamer i.
4 Nudtee
ne Tima
gincccrſer
ſanoiihe
Os dan
münderds
rbent de.
eshunen
diſate
domimius
rensneſe
egenusn

Nconfda ,

10
nonhri⸗
e Lurdo
unmu;N

cate.
Aing

*

(Srt

nmtge⸗
ict nuin
tapefe iu
muſng
un
ncusf

J.

eum Et apoſtolus anlus ſcribensad
Halathas ait. Fratres ſi poccupatꝰ fue

it homo in aliquo velicto. Vos qui ſpi“

nituales eſtis hmõi inſtruite in ſpuitu le⸗
nitatis. Et ſcribẽs ad Macedones quos
theſſalonicenſes appellat ait. Rogamuſ
vos fratres.coꝛripite inquietos quo ex
loco parens noſter hanc accepit ↄditõeʒ
quã tum ipſe ⁊ alij ſacre pagine doctoꝛei
pluribus in locis magni faciẽtes ampli⸗
fieauerunt. AUnde ⁊ diuus Gtegoꝛlus i
ſuo inquit regiſtro.qui non coꝛrigit reſe⸗

canda cõmittit.Et facientis culpam ha⸗

bet.qui qð poteſt coꝛrigere negligit emẽ
dare.⁊ in pᷣclaro dyalogoꝛum volumine
tranſigit.quod ſicut non eſt ab oꝛatione
ceſſandum. ita non eſt negligenda coꝛre⸗
ctio. Et Auguſtinus ĩ libꝛo de verbis do
mini.ſi neglexeris coꝛrigere peccatoꝛem.
NANaioꝛ peccatoꝛ factus es eo qui pecca⸗
unit. Oꝛigenes autem ait. ꝙ dů ſacerdoteſ
exccleſie vni parcunt vniuerſe eccleſie mo
liuntur interitum. Jdeo remediale bonũ
eſt in peccato vt a caſſiodoꝛo aſſertum eſt
accelerata coꝛrectio.quoniã neq; aliquid
tantum pꝛo bat ſpiritualem virum vt Au
guſtinꝰ aſſerit.ſiẽ peccati alieni tractatio.
Hinc ⁊ beatꝰ Petrus equo animo ⁊ be
nigna pietate ſuſcepit Paulũ ⁊ laudauit
quoniã tanqᷓ; fidelis diſpenſatoꝛ veritat
eum redarguit. ¶Et notanterinqt coꝛri⸗
piat inquietoſ.inquieti enim illi ſunt qui
vediti vicijs vagantur.⁊ in dei fluctuant
ſeruitio.Et ſiquidem.vt non modo adire

poꝛtum ſalutis nequeãt.ſed ðᷣ pꝛope nau
fragium expectent.quoniã non in pericli
tabili Petri naui.que fides eſt:neq; ad
foꝛtem Ancoꝛam.que obſeruantia man/

datoꝛum eſt.neq; firme petre que chꝛiſtꝰ
eſt· ſe inherent.ſed fluxibilia queritantes
fundamentum firmum ⁊ ſtabile conten
nunt.Muic ſuis in ↄfeſſionibus Rugui/
ſtinus ait. Inquietum eſt coꝛ meum do⸗

nec requieſcã in te dñe, ſicut em̃ ille inqui

etus eſt coꝛꝑe.qui doloꝛibus ⁊ anguſtijs

oppᷣſſus locũ nõ inuenit quietis. Sic il⸗
le inquietus eſt mẽte,. qui ſtabili imobili⸗

q; bono non innitit᷑.ſed coꝛ vagum ⁊ ſug-
müdi vanitates habet effuſum. Minc ſto
icus ⁊ moꝛalis ſeneca recte inquit.Egri
animi iactatio eſt. Sʒ hic tũc coꝛripitur
Añ eiꝰcoꝛ rapit᷑ hoc eſt a mũdi vanitatibꝰ

ꝓpximoꝝ peccata deflere⸗
eti gyrouagi ſunt:qui curioſitate exagita
ti ſecũ ↄſiſtere nõ poſſunt.ſed modo intuſ
modo extra.modoĩ poꝛtis cũ extraneis.
modo in locutoꝛio cũ fratribus. modoĩ
hoꝛto.modo in hoſpitio.modo ĩ plateis
modo in coquinis.modo in viſitatione.

poptima documenta abſtrabit platop.?7

ad ſublimia.incoꝛruptibilia. eterna q; ven
hiculo effert̃ charitatis.qð cũ ſubliimne.⁊

quã meritoꝛiũ ſit officiũ.valde de illis
pꝛelatis dolendũ eſt.qui vel negligentia
vel voluptuoſo amoꝛe.vel timoꝛe.vel ig⸗
noꝛantia.vel quauis alia illegittima cau

ſa illud omittunt. Si tamẽ hoc efficax ſa
lutis officiũ quandoq; differũt.vt opoꝛ
tunum cõmodumq; obiurgandi tempuſ
expectent non modo non peccant ſʒ me/

rentur. Perinde JIſidoꝛꝰ in libꝛo ð ſum⸗
mo bono ait: Plerumq; pꝛinceps iuſtus
maloxꝝ erroꝛes diſſimilare nouit.non q

iniquitati eoꝛum conſentiat.ſed ꝙ aptuʒ

tempus correctionis expectat.quãdo eo
mum vicia vel emendare valeat. vel puni
re. ⁊ parens noſter glo:ioſiſſimus in pꝛe

clariſſimo ð ciuitate vet volumine inquit

Si pꝛopterea quiſquis obiurgãs ⁊ coꝛri

piens ma le agentibus parcit.qꝛ opoꝛtu⸗
num tempus inquirit᷑· Eel ipſis etiã eiſ⸗
dem metuit ne terioꝛes ex hoc efficiant᷑

vel ad bonã ⁊ piã viq erudiẽdos impedi
unt alios in firmos ⁊ pꝛemant atq; aueri⸗
tant a fine nõ videt᷑ eſſe cupiditatis occa
ſio.ſʒ cõſiliũ charitatis.¶ Sed quid eſt

qð de inquietis hominibꝰ quaſi de ſingu

laribus peccatoꝛibꝰcoꝛripiendis facit mẽ
tionẽ.cũ ait.coꝛripite inquietos.Nonne
ſuperbi. elati.cupidi.voluptuoſi ⁊ ceteri
ſunt peccatoꝛes coꝛripiendi.Pꝛofecto.ſʒ

tamen hoc peccatoꝝ genus: Idcirco po

tius nominat᷑.quoniã inquietudo dire⸗

cte opponit᷑ beatitudini.HNanq; beatitu

do ſtatũ includit. Unde Boeti eam eſſe
ſtatum omniũ bonoꝛum aggregatione p

fectuʒ definiuit.Et parẽs noſter illis noſ

frui aſſeuerauit.in quibꝰ volũtas delecta
ta ↄquieſcit. Rurſus inquietudo pᷣ cete⸗
nis vicijs ſtatuʒ denigrat monachox. Ad

monachos em̃ ꝑtinet ſolos ſeduloſq; in

At vo inqui

celis cõmoꝛan.⁊ ſua nõ mag: vor etiã

mulierculaꝝ.modo vt cauſam vagodi ha

beant in infſirmoꝝ viſitatõe in exigendis

pecunijs.in ſolicitandis litibus.in etco⸗
lendis poſſeſſiontbus.⁊ in alijs innume
ris.que ipſos vagos reddunt.⁊ aboꝛato
ne deuotione.⁊ ſummi dei ↄtemplatone
auertunt.ſe occupant. Hempe tales mu
ſcis ſimiles ſunt.que ob earum inquietu
dinem modo ſuper vnũ hominem feſidẽ=t
modo ſuper alium volitant.modo adire

oculos.modo os intrare.modo ꝑ naſum

eti imperatoꝛum diſcurrere.⁊ ſingulos
impoꝛtune moleſtare non deſinũt.eo pa-
cto inquieti homines nunc illum ſcanda

liſant.nunc illum verberant.nunc cũ illo

litigant.nunc illum derident.nunc illum
irritant.nunc vnum.nunc alterum offen

dere uon deſiſtunt. Ob eas res apoſtoluſ
Paulus theſſalonicenſes rogat.vt dare
operam velint.vt quieti ſint. Ampliꝰ iu/⸗
re de coꝛripiendis inquietis expꝛeſſaʒ be
atus Auguſtinus fecit mentionẽ.quoni
am hoc genus hominũ om̃es veteſtant̃.
Apud em̃ romanos ſicut virtus ꝑ quan⸗

dam excellentiam habebatur conſtãtig.
ſic econtra leuitas habebatur ludu bꝛio.

Perinde a marco tullio in pꝛeclariſſimo
officioꝛum volumine putatuz eſt· nihil eſ
ſe patiètia cum conſtantia iuncta lauda

bilius arbitrandũ.Et in ſacris litteris ex

tolluntur iuſti. Quoniã ſteterunt in ma⸗

gna conſtãtia aduerſos eos qui ſe angu⸗
ſtiauerunt. Econtra mali ⁊ peſſimi leues

ſcribuntur. Hinc pꝛimus malus poſt
adam.Chaym vagus in geneſeos libꝛo
nuncupatur.Dyabolꝰ quoq; circũire ter
ram ⁊ perambulare eã in libꝛo patientiſ⸗
ſimi ⁊ conſtantiſſimi viri Job dicit᷑· Mie
ronimus quoq; Auguſtinꝰ ⁊? Benedictꝰ

quartũ genus monachoꝝ ſcilicet circunę/

cilionum peſſimũ dixerunt. Salomõ uẽ
in pꝛouerbijs inter ſex que odit dminus

pedes veloces ad currendum in malum
connumerat.Et rurſus.mulierẽ in meren
tricio oꝛnatam pᷣparatam ad decipiendas

animas garulam ⁊ vagam quitetis.impa
tientẽ.nec valẽtem in domo conſiſtere pe
dibus ſuis. Quinĩmo nunc foꝛis.nũc in
plateis.nunc iuxta angulos inſidiantem
appellat.E& t Eſaias ait.Abijt vaguſ ſᷣm
impetũ coꝛdis. Hieremias vero populũ
diligẽtem mouere pedes ſuos aſſerit eo

non placere ¶ VHi ſimiles ſunt plante pe
dis vituli.quem Eʒechiel in viſione aſe

xit que pꝛopter elus ſciſſujaʒ facilis nld
motum Similes ſunt imbꝛibus pꝛ ocel
lis.quontam non modo in malis operi

bus impellunt per impoꝛtunitatem.⁊ bal

neant per infectionis aquoſitatem. ſʒ eti
am in bonis qm celerrime ficiunt per le

uitatem violentiam. Inde etiam fit.vt

aſinis pares ſint.quo:um.vt vulgo dici
tur.neq; ſunt diuturni ſucuſſuſ.pares ſint
in gere venanti bus.vbi cum nulla ſit fi ⸗/

mitas.nequeunt mhetia tendere. Hi nan⸗

q; in ethere excelſa palatia fabꝛicant.ar⸗
ces inexpugnabiles condunt.mõtes trjſ
ferunt.flumina vertunt.equoꝛa per ſtulꝰ
tas ⁊ inanes cogitationes cxhauriunt.iu
re igitur tales ſtulti ſunt ⁊ expertes piu⸗/
dentie. Hanq; ceu ab Anſtotile philoſo
phoꝛum pꝛincipe pꝛeclare dictũ eſt. Ani
ma ſedendo ⁊ quieſcendo fit pꝛudenſ.ita
ecõtra neceſſario fit.vt ummoderatus di-

curſusvagatio ⁊ inquietudo animꝗ red
dant inſipiẽtem.

plunimi vini doctiſſimi atq; ſapientiſſimi

innumeras mũdi plagas peragrauerint.
quoniam non hi vt vagi ſierent conten⸗

debant. ſed vt ad locum tandem deueni⸗

rentin quo quietius doctoꝛem audirent
ſapientie. Heq; hanc oppugnat ſententi

am. Quoniam Paulus vas electionis.

⁊ pleriq; om es apoſtoli vniuerſum per-
luſtrarunt oꝛbem. Quoniam non vt v⸗
garentur.ſed vt pꝛecones eſſent chꝛiſti no

Hec obuiat ꝙ pytba
goras. Plato.Appollonius.⁊ alij com2/

minis. 7 non dimiſſa contemplatione in

omnem terram cxiret ſonus eoꝛum. miſſi

ſunt. Sed quibus non eſt datum euoõge⸗

lizandi officium.ſi in conteinplatione quu

eſcunt.⁊ meritis ⁊ pꝛeconijs ſunt pᷣſtan⸗

tioꝛes. HMinc laudatur Beniamin ⁊ filiuſ

virtutum ⁊ domini amentiſſimus inter/⸗
pꝛetatur. Quoniam tota die in thalamo
ſuperna ↄtemplans moꝛa bat᷑. Hinc Jo

hannes baptiſta extolluur · Quoniaʒ iu

xta fluenta ioꝛdanis ſtabat penitentiam

agens. Inde ⁊ ſtans in ſcriptura dicutur

Huic beata dei genitrix magnificatur et

qmuetis vocaturamatnx. Quoniam in ſe

creto angelus eam reppenit oꝛantem. cu

agd annunciandum filij &i incarnationẽ

ad eam ingreſſus eſt.⁊ cum ad viſitan⸗

dã Elizabeth cognatam ſuam ſe contult
manſit apud illam mibus menſibus. non

guic
Nler
puble
cor.
glene
glao⸗
ſuſem
blio
eius n
ſedco
einu
ataig
lſye
diug 4
Sleeni⸗
ſealet
ſingal
ronun
waln
tollr⸗
quate
Panis
ſio
blapt
Ubyn
diuen
lone eren
ganmpre⸗
*V
gmoꝛi
ſubpun
ſelle nes
kegd ge
tiinpe
Phenbi
damneiua
icort /
ſinlizdn
Nommne
ignhltmre
dengn
eſn L
mmn
Ues perion
ſuern
neſe

izkasi
ustper
ndelschen
Dð
aſan,
riennpe
Renan ſiſ
twcod
nſalantitt
mdulaſtſi⸗
nden Pie⸗
Aſen
lunr gisni
Pongperun
boenm
apentesen
Kotlepblo
irpiudenten
wedenmsdi
Weotnini
arungann
nistti
6Kpientiin
mngeucnn.
ſonrnt onten,
ndem wen⸗
CurmanOl
gignuſchen
6sdrcns
Hmoainen
pun tNN
scſrchlin⸗
nnmen
nrscNN
ſtdatunan
wengeum

misinſin

ut
inn
Nen band
i pne
Coni
4 gentmmn

Jo. XCIIII

quidem. vt Ambꝛoſius git. ꝙ domus e⸗

xclectaret aliena.ſed quia frequentius in
publico videri diſplicebat. Hinc abea ſa

cras vii gines diſcere iubet.non currere -
alienas edes.nõ æmoꝛari in plateis.nõ
aliquos in publico miſcere ſermões Æα
ria ſemper in domo ſera ⁊ feſtina erat in
publico. Et rurſus ad ea in euãgelio ſceri
bitur. Stabat iuxta crucem iheſu mater
eius non vt diſcipuli diſcurrit aufugit.
ſed conſtantiſſima in ſua pietate ſtetit. ?

eũ nullo voluit timoꝛe relinquere.¶be⸗

ata igit᷑ virgine ⁊ vos religioſi diſcite qe
tẽ.ſi veri eſſe religioſi veſideratis. Abhac

diua Magdalena ⁊ egiptiaca maria di⸗

qicerũt.que dimiſſis mundi illecebꝛis.ſic
ſedule ſe ↄtemplationi vederunt. vt diebꝰ
ſingulis reperentur.Alb bac beatus Hie
ronimus edoctus ſta bilarius chꝛiſti fieri
maluit vt quieti frueret᷑.qᷓ; in vaſtigio ex
tolli romanoꝛum.vt ſempiterno turbine
quateretur. Hãc deuotiſſima Auguſtini
parẽs imitata.nõ in plateis.nõ ĩ choꝛeis
nõ in mũdi vanitatibꝰ vaga bat᷑ ſed in tẽ

plis ꝓ ſaluteę filij obſecrans ſedula cõomo
. uaꝝ quida beate. S. virginiſ
⁊ diue momce beata Clara de monte fal
cone exemplis inſtructa.ſic ad obſeruan

rabatur

dam pꝛeceptoꝛis noſtri regulã ſeſe peni/

tus dedicauit.ſic ſe in chꝛiſti trãſſoꝛmauit

amoꝛẽ.Sic ſanctiſſime trinitatis innixq

eſt fidei.vt eius ĩ coꝛde tota chꝛiſti paſſio

ſculptata euidentiſſime cernat᷑æ eius in
felle tres ſint lapilli reperti rotunde figu
re ad eternitatem veſignandꝗ. indetermi
nati.inperceptibiliſq; coloꝛis ad incom2ꝰ†
pᷣhenſibilitatẽ diuine maieſtatis indican
dam.eiuſdeʒ quantitatis ⁊ ponderis. ſice
quidẽ vt nõ maioꝛis ſint ponderis. tres

ſimul q; duo vel vnus tantũ aut econtra
ad omnimodam perſonax inſinuandam

equalitateʒ. Et pꝛoꝛſus infrangibiles. vt
doceret quo pacto tres ille ineffabiles 82
ſone. ſicut eſſentia. incoꝛruptibiles impaſ

ſibileſq; penitus ſint. Eandẽ habentes fi

guram. vt per hoc aperte intelligeremus

tres perſona realiter diſtincte eandẽ ha/
beant deitatem. ⁊ vnius ſint nature ſu bo
ſtantie ſeu eſſentie. fulgentiſſimam
Auguſtini pꝛolem. O gloꝛiam Auguſti⸗
miani oꝛdinis.O vere fidei ſublime glo⸗

nioſumq; exemplar. Oineffabilis chꝛiſti

paſſiontsæ vere ſemp itemneq; tyinitatis

libꝛũ ſemꝑ inſpiciendu.ſemp legendum 2*

erum arq; iterum ⁊ ſine ceſſacione rele
Sendqum. Ab bac ſoꝛoꝛe noſtra nos fra⸗

tres heremitani diſcamus non vagart. lJ

*

in monaſtetijs ſedulo contemplart.2 di⸗

ning meditani ſacramenta gloꝛiemur de
patre noſtro Auguſtino fratres mei cha
riſſimi. quo in erxplanandis diuis miſte-

mus nemo perſpicatioꝛ. glonemur de mo
nica parente noſtra. qua in diligẽdis dei

ſeruis nulla feruẽtioꝛ. Noziemur & Cla

a ſoꝛore noſtra. qua ĩ miſterijs fidei nul
lreran ſoꝛmatioꝛ. Hec vere cum magno

barente noſtro ad chꝛiſtũ 2 beatiſſimam
rminitatẽ intendẽs. dulciter. amene. ex coꝛ
de iugiterq; conebat. Amoꝛ: meus. pon⸗
qus meũ.te duleiſſime dens feroꝛ. quocũ
q; feroꝛ. Et rurſus liquefacta eſt ia mea

8

Popter te us meus.Et iterum. vulne⸗ H
raſti coꝛ meum chantate tua domine. Et
rurſus.amoꝛ meus. me amantem ĩ te traſ

foꝛmauit amatum. Mec cum ſua dulciſſi
ma parente monica crebꝛa rapta repete2
bat. Volemus ad celum ſoꝛoꝛes mee.vo

lemus qad celum. 7 nos fratres mei ſide

rantiſſimi relictis curis rerum mundgang

rum per contemplationem volemus acddd

deũ. vt hic ſpe. poſtmodũ re va leamꝰ abſ .
ꝛetereg me
rito Auguſtinꝰ coꝛripiẽdos iuſſit inquie
tos. Quoni quieti multiplici ſunt pᷣco⸗

q; fine eiꝰ viſione letari·¶

nio extollendi.quo fit.vt quies pſequen

da. Inquietudo vero penitus ſit fugien

da. Perinde beat? Mieronim? ait. Dumn

q; nouerit monachũ ſe non eſſe loquenꝰ äà

do ⁊ diſcurrendo.ſed tacendo ⸗ ſedendo

Et diuus Anthoniꝰ ſicut in vitis patrũ

aendum. vt veo placeret· Dixt. Cria cu
ſtodi.⁊ ſaluus ernis. ꝛimũ quidẽ vt deũ
pꝛe oculis ſemꝑ habeas. Secundum ad
omnem tuam actionem diuinarum ſcii/

legitur. Interroganti monacho quid fa⸗

pturarum teſtimonium ad hibe. Cerciuz

vt ex loco in quo manes nõ cito diſcedaſ

Hinc ex alijs cõditionibus. quas. vt ali

cuius ſancti confeſſoꝛis merito feſtinitas
celebꝛetur. Quoniam quiete in vita fun⸗
ctus eſt. Sacroſancta eccleſia connume/
rat dicens. OQui pius, pꝛudens. humilis

pudicus ſobꝛius.caſtus fuit quietus.⁊

in libꝛo trenoꝛum de viro bono dicitur.

ſedebit ſolitarius te et ad
nicenſes apłs de ſe ait. ipi em̃ ſcitis quem
admodũ oporꝛteat imitari nos. qi no in
quieti fuimus intra vos.? deus om̃ipo⸗
tens cũ ſue gloꝛie ſimiutudinẽ Ezechieli
reuelare vellet.dixit ad euʒ fili hominis
ſta ſuper pedes tuos ? loquar tecum.ſta
L inquit oeus ſuꝑ pedes tuoſ. non diſcur

re pedius tuis. vt quieteʒ in homine fe

licitãdo apto ad ſuſcipiẽda archana ei

approbaret. inquietudinem vero expꝛo/⸗
baret. Johanes item euangeliſta non di
ſcurrens 2 vagans.ſed quieſcens recũ⸗/
bens ſuper ſacrum pectus dominicũ flu
enta euangelij de deitatis fonte potauit
Pꝛothomartir autem Stephanus poſi
tis in terra genibus vidit celos apertos:
Zidit iheſum ſtantem a vext is virtutis

ei. Veniam pꝛo lapidantibus poſtula⸗
uit. Eius ſpiritum chꝛiſto ſuſcipiendum

cõmiſit. Et ſaluatoꝛ mundi affixus cruci.

genus redemit humanum. Petrus? An

AIr eas vt eum imitarentur er

di patibulo voluerunt. Moli ergo be-
remitane vagus eſſe · ſed confige coꝛpus
tuum cruci. ibi ſiſtas · ibi viuas. ibi gloꝛie
ris.ibi felicitenis · ibi tanq; inexpugna bili
arce te recondasaubi te cuſtodias. cum ea

confabuleris de ſem piternis gaudijs. ad

eazʒ cũ eccleſia exclam es. O crux aue ſpes
vnica. ad eam cum apoſtolo dicas Aby
ſit me gloꝛiari niſi ĩ te. Crux domini mei
iheſu chꝛiſti. Ad eam cum MHelena Con
ſtantini matre canas Ocrux ſplendidioꝛ
cunctis aſtris.eam cum Eradio irone
magnifico tuis in humeris baiula. Eam
tolle ⁊ chꝛiſtum ſequere. Ipſum in ea cõn⸗
plectere cum Joſeph ab agrimathia. ibm

in ea oſ⸗ culare adoꝛa cuʒ virgine maria
ipſum in ea lachꝛimis laua.capillis ter⸗

ge. Et vnguento vnge cum magdalena

pia. Ipſum cuz mixtung mirre ⁊ aloes cũ
Hicodemo reconde.ipſum in hoꝛto ani⸗/
me tue in ſepulcro nouo hoc eſt puro mã
dato.æ initiato conſcientie tue ergaſculo
lintheis inuolutũ per pieſatis opera ſe⸗
peli. Cum eo etiam ſi opus eſt· moꝛtem
ſubeas.⁊ condiaris vt poſtmodum cũ eo

reſurgas interminabilemq; vitã ſuſcipi⸗ 1 vnct
it oleo cõſolationis ab eis.ſioĩa languo

ens requie ſempiterna fruaris.

¶ Sequitur ſexta cõditio.

cut em̃ in archa dñr erãt virga 1

ucis ſuſpen⸗

Lonſoletur puſillanimes . d

S Ambꝛoſius:

1

rmandatoꝛum tabule. ita ⁊ ſua-

uuuiſſimũ erat mana recondituʒivt

pboc plati eccleſiaſtici ſane intelligerent
nõ modo adiungẽda pᷣcepta pᷣceptoꝛnq;

.

troſgreſſoꝛes puniẽdos. ven etiz ad pben·

dũ amenũ aſolationis manna ſepfectos
alijs extitiſſe. Idcirco poſtq; de coꝛripiẽ
dis inquietis parẽs noſter pᷣceptuʒz dedit

iure nuc puſillanimes iubet cõſolari.Ad

quod multiphariam concitamur, qui⸗

dem in puimis ad imoꝛtalẽ pᷣpotentemq;

oeũ aſpiciẽtes. qui miſ. ericoꝛdiaꝝ pateræ?
d eſt tuti conſolationis. ⁊ vt apks ait.
MNos in om̃i noſtra cõſolatur tribulatio⸗
ne. Perin de veteris teſtamenti patribus
ſepenumero eos cõſolans apparuit. Sic

Zacob a facie Eſau fugientẽ.ſic iſra eliti
cuʒ populũa pharaone etentũ. ſic Job
innumeris plagis affectũ. Sic denic; cũ
tempoꝛis plenitudo veniſſet humanum
genus tot milibus annoꝝ multis onera⸗

tũ grauaminib⸗ fuit ↄſolatus. Et vt ſola

men hoc publicu ampliſſi imũ vbeꝛrimuũ⸗
; foꝛet miſit vnigenitũ ſiliů ſuũ. vt hõ ſi
eret.⁊ cũ inuiſibilis eſſet videret᷑ a nobis.

2⁊ cñ in altiſſimis habitaret auerſaret᷑ no
biſcũ.⁊ cũ impaſſibilis ſui natura imoꝛ

talis penitus eſſet dirũ crucis pateret᷑ tor

mentum. acerbiſſunamq; ſubiret moꝛtem.
vt nos ab eterna liberaret moꝛte.Reſur⸗

rexit vt no bis facultatem tribueret reſur⸗
gendi. Poſtm odũ per dies quadragin-
ta vt ipſe etiã in dandis tribuendiſq; ſo-
laminibus coeterno ſibi patri ſimilis fie-

ret pientiſſime genitrici ſue. Petro. ⁊ alijſ
apkis ? diſcipulis ſuis in multis argume

tis apparuit·? tandẽ celos aſcendẽs oẽm

ſuã peregrinationẽ ↄſummauit. vt ſe oĩim

exhiberet conſolatoꝛẽ. Inde ⁊ chꝛiſt? hoc
eſt vnctus.⁊ fuit.⁊ nu ncupari voluit.no
ſolum quia ipſe vnctus fuit oleo leticie.

ſed quoniam in membꝛis ſuis vnctus fu

rũ genera tollens· Inde ipᷣe clamauit. di

ſcite a me qꝛ mitis ſum ⁊ hüuils coꝛde ac

lc
tos

s

Men
ſpe
(geb
Do
(
hi
toꝛr

nun
ſet c
no
ſolneo
ſoct⸗
onen
vncn
gbo
gieing
ſenan
iqoß
e

inns.
bnne
Bnboſs

aridrinn
Nr
memmebeen
aſchulg
Neraniun
naaſehin
ti rnl
peepa
nonn. 10
Aoremen
wedarr
nsaN Mn
bemt
Conanen
nsappen
Penti ſe ſntn
mtiſt
i Oiemie

vobis oĩa quecũq; dixero vobis.
em iuter alia pꝛecipua in eo aduentu ſpi/
rituſſanctus operatus eſt. Pꝛimo beatã

mMiraculoꝛum tribuit virtutem. ¶ Ang
lice quoq; mentes ad cõſolandos ſubdi
tos nos mouẽt. Ob eam rem cum domi/⸗
nnus ad faciẽdum iudicium ſuper iſrael et
hieruſalem angelum deſtinaret. Angelus
ipſe verba bona ⁊ cõſolatoꝛia ʒacharie lo
quebatur. Mouẽt ⁊ nos vin optimi.ceu

Jo. xcv

perinde diceret. nolite in pᷣſidentia veſtra

elati ⁊æ aſperi eſſe ſed humiles ⁊ cõſolato
res ſubditoꝛum. Et rurſus.eſtote miſeri/⸗
coꝛdes,: ſicut ⁊ pater veſter miſericoꝛs eſt.
qui ſolem.ſ.ↄſolationis ſue oꝛiri facit ſu

per bonos malos.⁊ pluit aquã ſolami⸗

nis ſuper iuſtos ⁊ iniuſtos. Mꝛeterea ſpi
riuituſſanctus a patre ⁊ filio.vt paraclitus
poc eſt vt cõſolatoꝛ miſſus eſt.dicẽte chꝛi
ſto ad diſcipulos.cuʒ venerit paraclitus
quẽ ego mittam vobis a patre ſpiritũ ve-⸗
ritatis.ipſe docebit vos ommia ⁊ a

ria

virginem ⁊ diſcipulos in vnum congren⸗

gatos.qui ⁊ pꝛopter iudeoꝛum metum

chꝛiſti paſſionem.⁊ receſſum eius ab eis
adhuc meſti erant cõſolatus fuit.in quo

quidem ſolamine coꝛã regibus ⁊ pꝛinci/
pibus audaciam cõſtantiqq; pᷣſtitit.vbi/
q terrarum nomen chꝛiſti manifeſtandi

Subinde ſapientiam infudit.om̃iaq; lin

guarum genera repente edocuit.poſtre⸗
mo ſic eos in gratia cõfirmauit.vt de ceꝝ

tero peccare non poſſent ac faciendoꝛuʒ

Thobigas Job Paulus Chefas. ? alij

cõplures antique ⁊ noue ⁊ legis viri pien
tiſſimi.quoꝛum ſequi exempla debemus.

Yinc pꝛecellentiſſimus dei vates in pᷣla

toꝛum perſona. Eſaias inquit Spiritus

domini ſuꝑ me.eo ꝙ vuxerit me.Ad an/⸗
nunciandũ manſuetis miſit me.vt mede

ret cõtritis coꝛde.ac vt pau lopoſt ſubdit.

vt cõſolarer om̃es lugentes.At vero quo
pacto pꝛelati ſpiritũſanctũ habẽt.qui cõ/⸗

ſolatoꝛ dicit᷑.⁊ quos mittit conſolatoꝛes
facit.qui ſubditoꝛum nõ curant cõſolati/
onem. MBouẽt nos opera inſticie.que
vnicuiq; pꝛout opus eſt iubet cõferri.Hã
q; bonis pꝛemiũ.malis penam.egris me

dicinam.debilibus reſtaurationẽ.ſanis pᷣ

