ſicut tertia eſt ſupplementum ſecunde.ita
⁊ ſecunda eſt ſupplementũ pꝛime. Nã in
pꝛima pꝛeceptum caritatis ⁊ de mõ oꝛan
di omiſerat/quod in ſecunda poſuit.⁊ iõ

ambas ſimul vnam appellat. Et hec pꝛo

culdubio ratio eſt.quare tertia eſt canoni
ʒata ⁊ nõ pꝛima nec ſcdᷣa.quoniã hec tera

tia tqqᷓ; perfectioꝛ.cõpletioꝛ ⁊ diſcretior.
⁊ bumane fragilitati coapta bilioꝛ aliarũ
eſt complementum. Deo gratias. Amen.

M
dogas
ltertn
N
onden
e a
neniſan
ds Als
ndsN
D
adsben,
ſemnd. *
btheu
Pidno 8
Nnoden
wlcfei
nn Dn

e rn

tartnn
niſen
ende G
tüdenngt
Hwifncnt
cire ien
ntai ear
ia:at
mu.
it duv.
Genctit
t. twant
igne i
msrenio
l
Genacke

Sowrölren

e o
–W
emsinn

—
N
S
e

3
.

=
—
—
—
2
— —

—

—
X

4

AQAillermo de Eſtouteuilla. Epiſcopo Oſtien. Car. Rotho. Camerario. D.
H. Pape Digniſſimo. dno ſuo pꝛecipuo. Olinerius Seruius Tholenti⸗
nas. SD. P. D. Cum magnoꝛum viroꝛum iudicio pcellentiſſime dñe de ſin⸗
gulari ingenio doctrinaq; Reuerẽdiſſimi piis Ambꝛoſij Choꝛiolani.Cheo
logi Elariſſimi ac vniuerſi oꝛdinis fratrum Meremitaꝝ Sancti Auguſtini pꝛioꝛis Ge
neralis magna vndiq; pꝛedicatio eſſet diligenti cura perquiſiui.vt ex multis eius mo⸗
nimentis aliquod im pꝛimendum darem.allatum eſt volumen vbi vita.doctoꝛum pꝛin
cipis Aurelij Auguſtini deſcribitur.ſimul et obſeruatio vite apoſtolice.in tribus editio
nibus ab ipſo Auguſtino poſteris relicta. quarum duas poſt annũ a ſacri ⁊ perhennis
fontis lauacro. in monte Miſano nondum clericus.Lertiam vᷣo in Aphꝛica apud ypo
nem ciuitatem factus pieſul compoſuit. quibus idem pater Am bꝛoſius tres oꝛationes
in laudem ipſius doctoꝛis.coꝛam diuerſis Pont.hĩtas adiecit.Opus ſane eruditum⁊
caſtigatum ſepius perlegi· vnde cum vberrimi fructus percipiantur: operepꝛecium eſſe
durxi.palam ⁊ vbiq; cõmunicandum foꝛe.Magna enim vtilitas ſuppꝛimi nõ debet.At

vo ſiqua lectio religioſis ac deuotis vins pꝛodeſſe poterit.ea pꝛofecto erit.tum dicendi

quodam leni.familiari ⁊ iuxta ſubiectam materiam eloquenti ſtilo. tum rerum neceſſa⸗
niaarum noticia. ⁊ vtriuſq; pꝛeſertim.philoſophie ac diuinarum litterarum optimis do/⸗
cumentis. non enim quempiam fugit apud Celſitudinem tuã iam dudum huius alũ⸗
ni ⁊ creature tue claruiſſe doctrinam.cui non ipſe tm̃.ſed totus ſacer auguſtianus oꝛdo
velut alteri parenti per cuncta ſecula debet:Et quidem apud omnes ꝙꝙ qui ſcripſit toto
animo tibi deuictus eſt. Et vna cum ceteris eius fratribus nutu pendet tuo. Idcirco
cum tanto munere. Dtua dignioꝛem intelligam neminẽ.obſecro ⁊ obteſtoꝛ vt inter in⸗
numera alia beneficia. quibus quotidie ſub ea vinentes impartopus hoc virtuti ⁊ di⸗
gnitati tue dedicatumgratum ſuſeipias.vt non modo coꝛpoꝛeoꝛum edificioꝛũ inſtau⸗
ratoꝛ.fundatoꝛ ac pꝛotectoꝛ.ſed etiam ipſius animoꝛum perpetuus atq; acerrunus exi⸗

/
1/ K
“R

no⸗
iaa
Hol
ſele
mis
cul
dſe⸗
f⸗
i
ett
enn

ſone
Goni

munonn
scdio
nhabenns
dumu
Ns addons
meendlane
Perun a
noͤdede
Landlend

unbereſd

opanisdo⸗

n bains l ⸗

ſins do
wſahawr
zmo. Fanm
Knnma
hoerunn
ccti ſnn
rwt

d mularentur altiſſimo.

¶ Komentarij Ambꝛoſij Choꝛiolani ge
neralis Auguſtin. in pꝛimã regulam ſan

tus Auguſtin? lacrimis
ſue ſanctiſſime genitricis

uil pꝛeſulis Mediolaneñ.
Ambꝛoſij ⁊ ſemoꝝ dei.Simpliciani Ti

manicheoꝝ erroꝛibus ad xpᷣi fidẽ eſt con
ũſus ⁊ ſacro ſancti baptiſmatis fonte an/

no etatis ſue trigeſimo renatus.ſic xpᷣi ca

ritas coꝛ eiꝰ vulnerauit.vt non modo ca
tholicus xpᷣianꝰ factus eſt.ſed oĩ terrena

felicitate contẽpta a pᷣfatis viris ſanctiſſi

mis Ambꝛoſio ⁊ Simpliciano nigra cu
culla indutus zona pellicea cinctꝰfactus
ẽ ſeruus dei.⁊ cum Simpliciano ⁊ ſuis
fratribꝰ in monaſterio.qð.ceu in pꝛecla⸗
riſſimo libꝛo ſuarũ confeſſionũ meminit.
extra menia ciuitatis MWMediolani plenuʒ

multis bonis fratribꝰ ſitů erat in obedi/

entia.pauꝑtate caſtitate.in explicabiliq;
ſanctimonia.ſicut Sigibertꝰ ad Mace⸗
doniũ ſcribens ſe vidiſſe ⁊ oculata fide ꝓ

baſſe aſtruit fere perannuʒ cum dimidio

manſit ⁊ vixit.⁊ qm̃ erant quaſi in liber/⸗
tate viuentes q;ꝙ; ꝓbatiſſimi atq; perfe/⸗
cti eſſent viri ex pᷣcepto tanti patris Sim
pliciani pᷣmo inter eos quẽadmodũ Sii/
gibertꝰ in eadeʒ inquit epła. Auguſtinꝰ
inſtituit:vt vitam apłicam oẽs pariter te
nerent.⁊ nihil inter eos pꝛopꝛiũ diceret᷑.
tandem eiꝰ ſancta expoſtulante parente
in Aphꝛicã iĩmeare ꝓpoſuit. Et accepta
licentia ⁊ bñdictione a ſctõ aontiſtite Am
bꝛoſio cũ fletu ⁊ plãctu.a beato Simpli
ciano petijt vt ei aliquot ex ſuis fratribꝰ
cõdonaret.vt vna cũ illis in Aphꝛica eri
geret mõaſteriũ.⁊ in ſancto pꝛopoſito he
remitane cenobiteq; ese in illo fa

Eñ in ſermone
de tribus generibꝰ monachox.qui inci⸗
pit. Vt nobis ꝑ litteras.ita inqͥt. Vt no
bis per lr̃as declarauit ſanctꝰpater Hie⸗
ronymꝰ tria fuerũt in egypto genera mo
nachoꝝ.quoꝝ duo optima ſunt tertiũ oĩ
no tepidum.⁊ oĩ affectu vitandum. Que

Oſtquã bea
Monice pꝛedicatiõibꝰ di

gurieñ.atq; ſuoꝝ fratrũ exemplo.relictis

ſunt illa duoique optima pꝛedicant᷑ niſi
heremitarum atq; cenobitaꝝ genus ⁊ oꝛ
do quoꝝ vita clariſſima.⁊ ſancta congre
gatio tꝑe pꝛedicationis apłice ſupſit ex⸗
oꝛdium.Iſti ſunt illi viri ꝑ fecti. quibus

frequẽter adheſi tꝑe erroꝝ meoꝝ. per q̊s

etiam illuminari merui.quoꝝ etiam ſan⸗
ctitatis fama ad aures meas perueniẽs

badtiʒari nõ diſtuli.⁊ pia matre me inſti-/

gante apud Mediolanũ. vt ad patnam
remearẽ.eos habere in viſceribꝰcaritatis

⁊ cũ eis pariter viuere volui.pꝛopter qð

ad virum illũ Simplicianũ qͥ a uuuentu
te deuotiſſime deo vixerat in oĩ caritate.
ꝑꝛexi depꝛecans cũ fletu ⁊ gemitu:vt mi/⸗
hi quoſdam de ſuis fratribꝰ donare?᷑. Et
donauit eos mihi paterne.quare pateri⸗
ne eos mihi dõauit.qꝛ ſciebat me mona⸗
ſteriũ in Aphꝛica edificare. ⁊ aſſumptis
mecũ Anaſtaſio. Fabiano. Seuero.Hi/
colao.doꝛotheo. Iſaac.Hicoſtrato. Pau
lo.Cyrillo. Stephano. Jacobo.⁊ Nita
le pauperculo.qui pecunie ſacculũ apud
Mediolanũ inuenit.⁊ non rapuit. de q̊
ſermonẽ iam fecimꝰ.qꝛ inuenit ⁊ nõ rapu
it.nec poſt aurũ abire voluit. Igitur iſtis

mecum aſſumptis imitari cupiebã cũ ca⸗
niſſimis meis amicis. Enodio.Alipio.=

Pontiano:qui diu mecũ fuerunt.⁊ cũ ce
teris duodecim. qͥs nuper aſſumpſeram
illos quoꝝ famõ etiam ſanctꝰ pvᷣꝛ Mien
ronymꝰ mihi deſcripſerat:⁊ in ſᷣmone de
obſeruantia clericoꝝ. qqͥ incipit.audiſtis ĩ
menſa fratres cariſſimi ait.attendatis fra
tres.⁊ vos in patrem veſtrũ:nã pꝛimo vo
catus ſum excelſus pᷣs.eram enim inter
oẽs magnos noiĩatiſſimꝰ.⁊ liberalium ar
tiũ ſagaciſſimus indagatoꝛ.excelſus in/
quam erã celſitudine ſcie.que inflat. non
caritatis que edificat.nã cedrum odoꝛin
ferũ voca bãt me Romani pꝛincipes ſo⸗
lij abundantẽſed nõ habebam fructũ.ex
celſus eram ⁊ impiꝰ ſuper oẽs coctaneos
meos.Elatus ⁊ ſuꝑexaltatꝰſuper cedros
libani· ⁊ acceſſitad me mater pietate ple
na.pꝛedicatio ſancti viri ep̃i.vita ⁊ exem
pla ſanctoꝝ patrum Mauli.Anthonij.
Simpliciani.⁊ cũ his omnibus vox dii

confringẽtis cedros cõminuit cedrus li⸗

bani abhoſtia pꝛeparata ad victimaʒ in
odoꝛem ſuauitatis·⁊ ſic factus ſum pater
excelſus.Deinde ad Aphꝛicq veni.mecũ
t 2

ducens decẽ ⁊ nouẽ ve fratribꝰmeis ſimul
viuentes in placito ſancto.⁊ cupiẽtes ſe
gregari a ſecło.⁊ ſanctꝰ pꝛ Dalerianꝰcu⸗
piens eſſe ꝑticeps fructuũ ozonuʒ nr̃aꝝ
locũ iſtum ſecretuʒ.in q̊ ſumꝰ. donauit vt
multi vim viderunt. Sʒ loco iſto edifica
to in xpᷣi nomine · ⁊ ſcẽ trinitatis pontifex
yponeñ.ſactꝰ ſum. ⁊ vocatꝰ ſum pꝛ excel

ſus multoꝝ.loquebat᷑ em̃ Augꝰ. de ſecun

do mõaſterio. fratꝝ heremitaꝝ.ad quos

viſendos tũc acceſſerat.⁊ tũ ſᷣmoneʒ hũc

quẽ fecit pꝰ refectionem in menſa ad cle
ricos q̊s ſecum duxerat direxit. Sʒ quiſ
piã diceret in altero ſmone dixit duode⸗
cim frẽs ſecum ſumpſiſſe. in h̊ auteʒ decẽ
2 nouẽ aſtruit in aphꝛicã durxiſſe.&̊ in eiꝰ
dictis ↄtraria inuenit᷑ ſnia. Sed ſi s at
tente cogitat Auguſtini ꝓceſſuʒ. ĩiueniet
nullã in dictis ſuis eſſe repugnantiq.naʒ
liceta beato Simpliciano duodecim dũ
taxat accepiſſet.cõgregauit.nihilominus
vt mox dicemꝰ.alios in tuſcia.ex qͥbꝰ ſe⸗
ptẽ potuit aſſumere.vt numerꝰ deceʒ no⸗
narꝰ expleret᷑. Sumpt g̊ pꝛenominatis
duodeam fratribꝰ Simplicianũ ⁊ alios
cũ vberrimis ⁊ innumer lachꝛymis. oſ⸗
culis ⁊ amplexibꝰ relinquẽs. cũ Enodio
Alippio ſõtiano. ⁊ pia mj̃e ex liguria

vẽit ĩ tuſciã q̃ ita oĩbꝰ.ſicut Rug.in ſuis

ↄfeſſionibꝰ memoꝛat in via ⁊ in om̃i eoꝝ
egritudine curã geſſ̃ it.q̃ſi oẽs enmu er.
ita buiuit qᷓ̃ſi ab oĩbꝰ genita fuiſſet Cũ

vo ad colles tuſcos deueniſſet. audiuit ĩ

montib? Piſanis nonnullos dei ſeruos
pheremitãvitã ducere.quoꝝ fama ꝑcepta
mox illos adiuit. vt cũ eis pabulo diuĩe
paſceret᷑ dulcedĩs.⁊ cognito eoꝝ ſcõ pꝛo
poſito veo famulandi. vehemẽter hoꝛta/⸗
tus ẽ eos.vt collegialit᷑ inuenirent ⁊ vitã

ducerent apłicaʒ ·q̃ nulla põt inueniri pᷣ⸗

ſtantioꝛ nullaq; veo gratioꝛ ⁊ acceptioꝛ.

cuiꝰ monita ⁊ exhoꝛtationes h uilit᷑ ſuſci
pientes depcati ſunt eũ.vt in ſcriptis redi

geret.ã obſeruanda iuberet.oĩm igit᷑ eoꝝ

vota ſuſcipiens. hãc pmaʒ regulꝗ qᷓ inci⸗
pit. cõi diffinitione decreuimedidit.edi⸗
tam ⁊ oĩm inibidẽhabitantiũ manꝰpꝛo⸗

pꝛie ſubſcriptione munitã.⁊ voto ac iura

mento obſeruãdi.q̃ in ea ſcripta ſnnt.fira

matã ilł tenendã atq; obſeruandam tradi

dit. Et qm̃ in hac pᷣma væ dilectione dei
pꝛoximi.ac etiã de mo oꝛandi ⁊ pſallendi

nõ vederat pᷣceptum anq; ab illis diſcede

ret. Scðam eis compoſuit ⁊ dedit q̃ inci
pit. Ante oĩa fratres cariſſimi diligat᷑ de⸗

deinde pximus. de quibꝰ in ſermone de
moꝛibus clericoꝝ.qui incipit.HNolite ari⸗
bitrari fratres ꝙ alienũ ſumpſerim exoꝛ⸗
dium expꝛeſſam facit mentioneʒ dicens.
Tria eni pꝛecipue ad vos pbꝛos ſpectqt
foꝛma viuendi.oꝛdo miniſtrãdi.⁊ modꝰ

iudicãdi. De foꝛma viuẽdi habetis regu
lam quã in monte Piſano ꝓut potuimꝰ

fratribꝰ noſtris pmo diligenter condidi⸗

mus iuxta apłicam foꝛmã. Ibidem vt et

vos noſtis docemur. Qũo deus ⁊ ꝓximꝰ
diligat᷑. Quibꝰhoꝛis ⁊ tꝑibus pſallere ⁊
oꝛare.⁊ manibꝰ operari debemꝰque ſunt
mandata in ſcdᷣa regula cõtenta.Et qũo
vnũ ſentire.⁊ oĩa ſi poſſidere debemus.
que in hac pma ponunt᷑. ¶ Sed qͥd euʒ

mouit. vt ſi bas duas in monte Piſano

cõdidit ꝙ; vnã in hoc ſermone eas noĩet.
Dicimꝰ ꝙ ſicut altaris ſacramentũ inter
dũ in ſingulari.⁊ interdũ ĩ plurali nomi⸗
nat᷑.qm licet quo ad materiales ſpẽs plu
ra ſint.tñ quo ad virtutẽ.effectum. ⁊ finẽ
ad quẽ ſunt inſtituta.vnũ ſunt.Sic iſtas

duas regulas.cũ vna ſit in ſupplementũ

alterius.⁊ vtriuſq; vnꝰ ſit finis.vnã Au⸗
guſtinus nücupauit.⁊ tertia edita fuit in
vtriuſq; ſupplemẽtũ iõ illa acceptata.ap
pꝛobata ⁊ cõfirmata.⁊ vtriuſq; tã heremi
tis qᷓ; canonicis obſeruãda. tãq; veris et

legittimis Auguſtini filijs ab ecclia tra⸗

dita eſt. etenĩ ſicut in retractatiõe exoꝛdij
interpᷣtationis noſtre in ſcam regulã in
calce eiuſdẽ interpᷣtationis poſita aſſeue

rauimus.hec pfectioꝛ.cõpletioꝛ.diſcreti⸗/

oꝛ. ⁊ humane fra gilitati coaptabilioꝛ eſt
que abſurdum nõ foꝛet.vt ſimul cuʒ alijs
vna regula diceret᷑ qꝛ q;q tria ſint opuſ
cula. vnũ tñ ad aliud oꝛdinat᷑.⁊ duo pꝛi⸗
ma ad tertiuzʒ. ⁊ tria oĩa ad vnũ eundẽq;
finem cõtendunt. Abi ergo his regulis

heremitas in mõte Piſano habitãtes ſe
foꝛmaſſet. ⁊ ad tenendꝗ vitã aplicam eos
aſtrinxiſſet.multi ad illã ſanctã ſocietatez

venerunt.pluraq; loca ſicut etiã nunc ex
tant.⁊ nos vidimꝰ.ibidẽ cum illis erexit-
ibidẽq; plura edidit oꝑa· poſtea aſſuůptis

aliquib de his qs in dicto monte cõgte

gauit eũ pia mje. Enodio:Alippio.Mõ/⸗
ciano.⁊ alijs duodecim ̊s ⁊ ſanctꝰ Sim

— .

——

io

. . 9
ndali
anigi

ſenner

N Bolrer
mpenncnn
nongdicens⸗
lapſeni
ndtod
Adadeng
opatpoin⸗
Atncondide
odaus pein
bus olar
Cben peſen
aedebens
(Seiida;
nonte Mnd
nonetsi⸗
ͦ n Orlis
tu ippengi
ma cln fn

—

plrlicianus dederat ᷣſus Romã iter arfi⸗
puit. qtqᷣt ſeruos dei in agro Senẽſi et

g cuit.

heremi

Jo.

Romano inuenit viſitauit.confoꝛtauit.⁊
apłicã vitã ducere ſᷣm pᷣcepta ia data do
ed ambiguꝰẽ animꝰ. Quo enĩ
pacto in mõte Piſano pmo dedit regu⸗/
Tʒ.cũ iam Mediolanivt pᷣtulimꝰ in mo⸗
naſterio ſcti Simplliciani.ſᷣm vitã apłicʒ
frẽs illos viuere docuerit. Dicimꝰ ꝙ vel

Mediolani nihil redegit in ſcriptl. vel ſi

pᷣcepta ↄſcripſit.nõ ea ſibi attribuit. tũ qꝛ
ſub ptãte erat altenꝰ.ſ.ſancti Simplicia
ni. iuſſus ab illo fecit.qð tunc egit·Cũ
qꝛ nullã curam tunc hẽbat aiaꝝ.⁊ iõ eum
nõ decebat regulam ↄdere · ſed cũ fuit in
monte Piſano ſui iuris erat.⁊ curq gere
bat eoꝝ.q̊s ſecũ ducebatcurãq; ſumpſit
eoꝝ qͥ montẽ incolebant.potuit ergo re⸗
gulã facere ⁊ eã in ſcriptis redigere · ꝓut
defacto fecit ⁊ pᷣmo hac edidit quꝗ inter
p̃taturi ſumꝰ.in cuiꝰ expoſitione pᷣmo ti
tulũ erꝰ declarabimꝰ. ſubinde ad interpꝛe
tandũ textũ accedemus.quãtũ ad pꝛimũ
titulus ſiue rubꝛica huiꝰ regule talis eſt.

Ncipit vᷣma regula btĩ Auguſti
ni doctoꝛis eccleſie excellẽtiſſimi.
quã pꝛĩo fecit ⁊ tradidit fratribꝰ
is in mõte Piſano cõmoꝛantibꝰ
ipſo exiſtente iã fratre in reditu ſuo: queʒ
fecit de Mediolano Romam volens in
Aphꝛicã redire.quã quidẽ regulam fecit
Dde ↄſenſu eoꝛũdẽ fratrum. cuiꝰ tenoꝛ de
verbo ad verbũ ſequit᷑.⁊ eſt talis.
Titulus dicit᷑ a titone · i ſole · qm̃ ſicut ſol

mundum vel queq; obſcura illumiat. ita

titulus libꝛũ vel eiꝰ ſequentia.qð aꝑte la
teq; patet in huiꝰ libelli titulo. in qͥ per
oꝛdinem indicant᷑ decem.
Pꝛinio qð eſt nomen libꝛi;
Scdo que eius materia.
Tertio quis eius oꝛdo.
MAuarto quis eius auctorꝛ.
NQuinto ad quoꝝ inſtantiq eã ↄdidit.
NBerxto vbi eam edidit.
Septimo qualis eius ſtatꝰ q ipſam
cõpoſuit.
Bcetauo qũ eam fecit.
Mono qua auẽte eam cõpoſuit ·
[Decimo quis finis cõponendi eꝗ.

Mãõ duo pᷣma indicant᷑ ꝑ hanc dictioneʒ

regula .qᷓ nõ ſolum libꝛi hunꝰ nomen eſt⸗

Eextas

¶ Eõmentum

CxXI

ſed ã ſit materia eiꝰ per illã inſinuat᷑. Re

gula enĩ dicit᷑.qð noꝛmã recte viuẽdi pᷣG⸗
beat.vel qð diſtoꝛtũ paruũq; coꝛnigat.t⸗
inde Iſidoꝛꝰ ait. Regula dicta eſt.qð re
tro.i.ſurſum ducitnec aliqũ deoꝛſum tra
hit. Mꝛiſcianꝰ gutẽ regulam qſi menſurã
regẽtẽ eſſe aſtruit.At vᷣo in hoc libello vi
nendi noꝛmã atq; menſurã:Auguſtinus
p̈bens qͥd euntandũ: quiduepſequenduʒ
ſit docet ẽtenꝰ aſcendamꝰ ſemꝑ ſurſum.

deoꝛſum vᷣo nuq; trahamur. ꝛdo qui

dem expꝛimit᷑ in hac dictiõe pᷣma.qm̃ in⸗/
ter tres regulas quas edidit hec pmũ in
oꝛdinenon tn in dignitate ⁊ perfectione
locũ tenet. Auctoꝛis nomen manifeſtat᷑

cũ ſubdit᷑.bti Auguſtini doctoꝛis eccleſie

excellentiſſimi: Illi ad quoꝝ inſtantiã eã
cõpoſuit fuerunt heremite.qͥ in mõte di
ſano cõmoꝛabant᷑ quibꝰ eam pᷣmo tradi⸗
dit.ſubinde fratibꝰ cõgregatis in centũ
cellis.tertio illis s in Aphꝛica congre⸗
gauit dedit locus i quo eam cõpoſuit
mons PMiſanus.vt ait.fuit ſanctꝰ Augꝰ.

qñ hanc regulam fecit innuit᷑ cum dicit.

ipſo exiſtente fratre. Erat enĩ frater here
mita ſica beato Ambꝛoſio ⁊ Simplicia
no Mediolani poſt baptiſma.vt diximꝰ

indutus.Compoſuit autẽ eam in reduiu

ſuo.quẽ fecit de Mediolano Romã ve
niens ac volens in Aphꝛicã redire.tunc
ſcdᷣm ⁊ trigeſimũ agens annum. Auẽtas
concipit᷑ in eo qð dicit.quq quidẽ regulã
fecit de ↄſenſu eoꝛũdẽ fratrum. Nã licet
Augꝰ.eis nõ antea peſſet.ipſi tũ met fra
tres ſe ei ſponte ſubiecerũt. ⁊ de eoꝝ con
ſenſu eã inſtituit. in cuiꝰ cõſenſus euidẽ⸗

tiam oss ſe ſubſcripſerũt. ſicut in fine re⸗

gule aꝑte inquit· finis autem pncipalis
eſt · vt ſeruantes pᷣcepta.que in ipſa regu⸗
la ſcripta ſunt eterne vite cõpotes fierẽt/

¶ Auguſtin?
Ommuni diffinitiõe decreuim?

apud vos.qð nũq; poſtmodum
vllo poterit infringi.

¶ Ambꝛoſius

Anes q liberi arbitrij vſum hñt
ad ea.q̃ honeſta ſũt ⁊ licita.⁊ ad

cæapſertim qᷓ diuine maieſtatis honoꝛem

K

animarũq; ſaluteʒ cernũtſe voto ⁊ iura
mẽto obligare pñt ligatos aũt ſoluere ſe
nequeũt. Idcirco Aug.cum cõi diffini⸗
none.hᷓ eſt cõi voto.cõi ↄſenſu cõiq; ſuba
ſcriptione.⁊ vt credit̃ iuramento.apð fra
tres in monte piſano cõmoꝛantes decre⸗
uiſſet.vt hec regula ab eo ↄdita.⁊ tradita
ab eis obſemuaret᷑ clare aſſeuerauit. h̊ ſuũ
vecretũ poſtmodũ a nullo poſſe ↄfringi.
AIm̃ vt gloſa ſuꝑ illud pſalmi. Aouete ⁊
reddite dno do vẽo inquit.vouere eſt vo
luntatis.ſed votũ reddere eſt pᷣcepti ⁊ ne
ceſſitatis.Rurſus tollere nemo põt.vt fi⸗
dem qu quis deo tenet᷑ non pᷣuet.at vo⸗
tum ſuꝑ fidem deo debitaʒ ſtabilit᷑· p̃terea
ſia pontifice maximo infringi tale vecre
tũ non põt ·fit vt ab vllo alio multo minꝰ
poſſit.at vero in decretali de ſtatu mona
choꝝ in capitulo cum ad monaſteriuʒ ex
pꝛeſſe ðꝛ.abdicatio pꝛopꝛietat. ſicut ⁊ cu
ſtodia caſtitatis adeo. regule monachali
eſt annerxa.vt ſummꝰ pontifex in ea ĩdul
gere non poſſit. Sʒ hic duo exoꝛiunt᷑ du
bia.pꝛimũ an ita votũ religionis liget q;
nullo mõ ꝑ pontificem maximũ ſolui poſ
ſit. Secũdo an decretũ iſtud Auguſtini
pꝛo eo tollẽdo pape indiguiſſet ptate. ad
pꝛimũ nonnulli innitentes dicto eccłia⸗
ſtici dicẽtis.Oĩs ponderatio non eſt con
digna aie ↄtinentꝭ.aſſerũt non mõ papãʒ
religionis votũ tollere nõ poſſe.ſed nec il
lud in aliud poſſe cõmutare. Pleriq; ad
voti obligationẽ attendẽtes.aiunt ponti
ficem ſummũ ſuꝑ religionis voto diſpen
ſare non poſſe.qꝛ qð ſemel ↄſecratũ ⁊ ſan
ctificatũ eſt· ſuam ↄſecrationẽ ⁊ ſanctifica
tionẽ dimittere non põt. Religionis aũt
votũ in aſecratione q̃ deo aĩa ſanctificat᷑
cõſiſtit. ¶ Hos aũt dicimꝰ tantã eſſe ma
ximi pontificis ptàtezs.vt ↄtinentie votuʒ
cõmutare ſuꝑ eo diſpenſare.⁊ illud rela⸗
xare poſſit. neq; illud vſqueq; veꝝ eſt.vt
continẽtia oẽs alias excedat ᷣtutes.etem̃
non ſolũ caritas·q̃ oĩm eſt regina vᷣtutũ.
ſed fides.obia.⁊ hũilitas.pᷣſtantioꝛes ſũt
cõtinentia.plus em̃ beata virgo deo pla
cuit ꝑ hũilitateʒ.q; ꝑ vginitatem beatioꝛ
etiã fuit vt Aug.inqͥt ↄcipiendo xpᷣm fi⸗
de qᷓ; carne ⁊ celibatui Johis ↄiugiumpᷣ
ponimꝰ Abꝛahe. Saluatoꝛ itẽ noſter nõ
q; ꝓgo ſed qꝛ hũiliauit ſemetipᷣm factus
obediẽs vſq; ad moꝛtẽ.ſic exaltari meruit

vt ſibi nomen.⁊ poteſtas in celo⁊ in ter⸗
ra daretur. Nõt ergo fieri cõpẽſatio ma⸗
xime ꝑ bonũ rei publice.vt cũ virgo ſolẽ
niter ꝓfeſſa:fidelis regꝭ daret᷑ filio.vñ to⸗
ta res publica pace gauderet. vel regi tra
deret᷑ infideli.vt ipſe ⁊ oĩis eius populus

ad xpᷣi cõuerteret᷑ fidem. ſi talis inquam

virgo ꝓfeſſa ex pᷣcepto põtficis nuberet.
plus ex tali obedientia ⁊ coniugio qᷓ; ex
ſua mereret᷑ ↄtinentia· Cũ autem dicit᷑ ꝙ

ſemel ↄſecratum ⁊ſctificatũ ſuam conſe⸗
crationem ⁊ ſanctificationẽ dimittere nõ

poõt.vtiq; veꝝ eſt· niſi ſuperioꝛis interue/
niat auctoꝛitas.que in oĩ voto ⁊ iuramẽ
to ſemper intelligit᷑ eſſe excepta.et niſi in
vſum magis ꝓficuũ cõmutet᷑.põt igit᷑ pa
pa in voto cõtinẽtie.⁊ in alijs diſpenſare
neceſſitatis qᷓlitate penſata: nã in mrimo
mio vel extra viuere.tꝑalia hẽe vel nõ ha
bere iuri diuino vel naturali qð papa tol
lere non põt nõ cõtrariant᷑. In his ergo
cũ pꝛopter rem publicã expediens vide⸗
bit᷑.diſpenſandi ptãtẽhʒ. Heq; decreta⸗
lis impoſſibilitatẽ. Sed difficultatẽ ⁊ ra
ritatem ꝑ non poſſe indulgere intelligit.
ud illud qð ſcᷣo querebat᷑ dicimꝰ. ꝙ;
cũ nondũ ꝑ ſedem aplicã fuerat inhibi⸗
tũ alicui nouã religionẽ erigere.dũmo⸗
do a vp̃ᷣi nõ diſcreparet fide.in q̃ ſicalius
ſic ibat.quilibet curã habentes aĩaꝝ.⁊ ec
his maxie ep̃i nouã regulãadere nouãq;
religionẽ fundare poterãt.que licẽtia ad
Bonifacij octaui tempꝰ vſq; defluxit.et
ad que ſe voto ⁊ iuramento obligabant
obligati vtiq; erant.neq; ſe ſoluere pote⸗
rant niſi ſui epiſcopi occurriſſet auctoꝛi⸗
tas. Sũmus autẽ pontifex conſuleudus
nõ erat. niſi etiã ⁊ ipſe epᷣs voto ⁊ iuramẽ
ro tali regule factꝰ fuiſſʒ obnoxius.quẽ/⸗

admodum Auguſtinꝰ fecit. Cuʒ igit᷑ ait.

cõmuni diffinitiõe decreuimꝰ apud vos
illud quod nũqᷓ; poſtmodũ ab vllo pote

rit infringi.nõ ſuperioꝛis.ſed eoꝝ quino

uerant.quive conſenſerant poteſtatem ex
cludit.

(Kextus
NEſidentibꝰ in monaſterio in no⸗
r mine dñi noſtri Jeſu xpᷣi omnibꝰ
. placuit pᷣm apłicam traditionem

Auguſtinus

vnũ ſentire in dño ⁊ cõiter poſſidere·ſicut

— — — — —————JMUN

—— — — 3 — —2 —

Cnndt
aan
mn
kilori
pel ngin
sogllis
Bengun
Uuber
nugi
undlg
1unconen
Edennar
nosintenen
olurn
aptsani
et origen

s diei

Nämn mrne
bie röh
Ucd
dse
eiinsin
därän

Getdene

kſrubi⸗

ginger dinn

rieagjici
bensit
iedig
gir eleini
7 Nün.
rv lgtonn
da wad
cnilad
js wot
6 rerus i⸗
mun mie,

Jo. CxxXII

ſeriptũ eſt.· vnũ ſ. entite in dño. Et nemo qᷓ
dem ꝓpꝛiũ vẽdicet quicq;ᷓ.ſed qꝛ ſicut ſen⸗
ptum ẽ in actibus apłoꝝ.habẽtes oĩa cõ

mun ia nemo quicq; eſſe ſuũ dicebat.qð
a nobis ſcriptum eet.

¶ Cömentum

dño.⁊ nemo coꝝ ſibi quicq; vendicer p/⸗

pꝛium.ſed habeant oĩa cõia.quod decre
tum auẽte confirmat aplica. In actibꝰeni
apłoꝝ ita pꝛopꝛie ſerſptum ẽ nãq; in ſcðo
capitulo dicit᷑. oẽs etiq̊ qui credebãt erãat
pariter.⁊ habebant omnia cõia. In quar
to vᷣo habetur. Myultitudinis autem cre
dentium erat coꝛ vnũ ⁊ aĩa vna. Nec qͥſ
qᷓ; eoꝝ que po ſſidebat aliquid ſuũ eſſe di
cebat.ſed erant illis oia cõmunia.⁊ parũ

infra adiecit. ⁊ diuidebatur ſingulis put
cuiq; opus erat. Cõbinemus bhec cũ Au
guſtini decreto.vt videamꝰ an totam ho
rum verboxꝝ excerpſent ſnĩazʒ effectuq; ad
implenerle. Ciſ imo enim inquit parẽs

noſter reſidentibus in monaſterio ꝓ quo

aperte intelligit᷑ ꝙ fratres beati Auguſti
ni nõ erant heremite vagi.Sed heremi⸗
te cenobite cõgregati ⁊ reſidentes in vnũ

in monaſterio quod Auguſtinus pꝛaimũ
inſtituit in monte Piſano.⁊ ad quod he

remitas in diuerſis ſpeluncis tugurio⸗

lis eiuſdem montis cõmoꝛantes condu⸗/

xit ⁊ congregauit.vt ſimul habitarent iu

xta pꝛimũ verbum pꝛime auctoꝛtatis di
centis.Omnes etiam qui credebant eràt
pariter.i.ſimul congregati.quod apertiꝰ

in.quarto capitulo habetur. vbi ſanctus
euangeliſta ait. cum oꝛaſſent motus ẽ lo
cus.ſ.cenaculi in quo etant cõgregati.

Subinge ait.in nomine dñi noſtri Jeſu
chꝛiſti:qm̃ ſi omne opus quod facimꝰ in
nomine dñi noſtri Jeſu ſᷣm apoſtoli pꝛe/
ceptum a nobis fieri debet quanto magg
fidelium congregatio ad hoc vt illi rectoꝛ
⁊ gubernatoꝛ ſemꝑ aſſiſtat.iuxta in euan

gelio ꝓmiſſum vbi git. Abi ſuntduo vel

tres congregati in nomine mæo.⁊ multo
magtis ſi plures.in medio eoꝛũ ego ſum.

qð cum effectu oſtendit ſuis ſanctis apo

¶ Ambꝛoſius
Ecretũ quod dirxit a nullo poſſe
n fringi. iſtud potiſſimũ c.vtpo/
te.iꝙ reſidentes in monaſtenio in
noie dñi noſtri Jeſu xpᷣi vnũ ſentiant in

ſtolis.quos in vnum in nomine eius ad
oꝛationem congregatos. ſicut in eodem
quarto habetur.c.ſpirituſancto repleuit.

⁊ quoniam.vt inquit Apoſtolus.hylarẽ
hoc eſt voluntarium datoꝛem diligit deꝰ

Igeo tertio dicit. omnibplacuit. vt aꝑte

innuat.q; vltro ⁊ non coacti ſe obligarurt

ad hoꝝ pꝛeceptoꝛum obſeruantiam. pꝛe
ſertim vt pᷣm apoſto licã traditionem vnũ
ſentiant in domino ⁊ cõmuniter oia poſ
ſideat. ¶ num autẽ ſentire in domino
eſt· vt in tertia regula inqͥt.ha bere coꝛ vnũ
⁊? animam vnq in dommo.⁊ in ſecũda au

ctoꝛitate actuum apoſtoloꝝ dicit᷑.AR ul/⸗

titudinis credentium erat coꝛ vnũ.⁊ ani/
ma vng. Cõmuniter vᷣo omma poſſiden⸗
re eſt de bonis. ſiue iure hereditario.ſiue
per induſtriam acquiſitis:non modo q̊ͥs
aliquid pꝛopꝛiuʒ habeat ſed nec aliquid
pꝛopꝛium ſibi vendicet.qm̃ non ſolum ef
fectus.ſed nomẽ pꝛopꝛietatis monachis
debet eſſe hoꝛrendum. Itaq; etiam q̃ ad
vvſum ſibi concedunt cõmunia vocent. vt
Dicant.noſtra cappa: noſtra tunica. no/
ſtra cella ⁊ alia hmõi.hinc texius actuuʒ
apoſtoloꝛũ ait.nec quiſq; eoꝛum que poſ
ſigddebat aliquid ſuũ eſſe dicebat. ſane ad/
uertendũ eſt ꝙ in ſuperioꝛi textu tria vni
cuiq; regule eſſentialia. obedientia.ſ.pau
pertas ⁊ caſtuas intelliguntur obedien/

tia quidem cum dicit.vnum ſentite in do

mino.per quod vt diximus coꝛ vnum. et
animam vnam ha bere in domino intel/
ligitur. habere autem animꝗ vnam ⁊ coꝛ
vnum in deo eſt pꝛopter deuʒ pꝛopꝛie vo

luntati.renunciare autem pꝛopꝛie volun

tati eſt non habere neq; velle:neq; nolle
Id aũt nil aliud eſt.niſi in omnibus que
ſicita ſunt.ſuis obedire pꝛelatis pauper⸗
tas expꝛimitur cum dicit. NHemo ſibi pꝛo
pꝛium quicq; vendicet.

end aſtitas deſi⸗
gnatur pꝛimo cõmuniter per obſeruatio
nem totius regule que ideo pꝛecipitur.vt

caro ſpiritui. ſpiritus vo deo ſubijciatur
⁊ ſeruiat.Specialiter vᷣo cum dicit.con⸗

gregationem aut reſidentiam in monaſte
rio in nomine domini noſtri Jeſu chꝛiſti

qui neq; actu.neq; habitu vllũ vnq; ha-

buit incentiuũ libidinis.fieri debere.vbi
fratres omnes ſplendoꝛe nitere debẽt ca
ſtitatis·pꝛopterea coniectõnis oculis ad

—

pꝛimum capitulum codicis epiſtolarum

t 4

Pauli Augu. tpe ſue fluctuationis legit.
HMõ in comeſationibꝰ ⁊ ebꝛietatibꝰ.nõ in
cubilibꝰæ ipudicitijs.nõ in ↄtẽtiõe ⁊ emu
latione.ſʒ iuduiminidnñm uoſtrũ Jeſum
Cp̃m. ⁊ carnis curã ne feceritis in deſide⸗
rijs viis. Mec tria ſaluatoꝛ nr etiam inſi⸗
nuauit cũ in euãgelio dixit. qͥ vult venire
poſt me abneget ſemetipſum.tollat crucẽ
ſuã ⁊ ſequat᷑ me. Abnegare ſemetipᷣm pa/

pꝛuũ eſt abdicare voluntatẽ. crucẽ tollere.

eſt coꝛpꝰ ieiunijs ⁊ diſciplinis.ne ꝑ luxu
riãq re bellet qð pꝛopꝛiũ ẽ incõtinent.ma⸗
cerare. Sequi aũt xpᷣm eſt vniũſam eiꝰ le
gem 2⁊ q ĩ ea iuſſa ſũt.qð vere obediẽtis ẽ
obſeruare. Qũo autẽ que cõia ſunt diſtri
bui debeãt. put in actibꝰapłoꝝ ſcribitur.
in tertia regula ſuppleuit dicẽs. Diuidat᷑
autem ſingulis ꝓut cuiq; opꝰ eſt.qð qũo
intelligi debeat. ſatis in illiꝰ cõmentarijs
abungde diximꝰ. . “

Wrare Auguſtinus

neamꝰ.qm̃ in lege ſcriptũ ẽ. Qui

(Kõmentum ¶ Dmbioſius

ocet dei famulꝰ. qlliter iſta pcep/
ta tenẽda ſint dicens.in dño.hoc-

WWeſt ꝓpter dñm.⁊ in dño.i.in eius
auxilio teneamus nos.ij.q̃ pcepta ſunt iu
re obſeruatiõis ·ſ.perpetue.ac ſi aꝑte dice
ret.qꝙ ea q̃ in hac regla facere iubemur te
nere ⁊ obſeruare cũ duabꝰ ↄditionibꝰ de
bemꝰ.pmo vt nõ ꝓpter inanẽ mundi glo⸗
riꝗ.ſed ꝓpter dei honoꝛẽ ⁊ nrarũ aĩaꝝ ſa⸗
lutẽ cum eiꝰ adiutoꝛio obſeruemꝰ. Sub/⸗
inde vt o bſeruãdo iſta iugis ⁊ ꝑpetua ſit
vſq; ad moꝛtẽ ꝑſeuerãtia: ⁊ rõem adiecit.
qm̃ ſicut in lege euagelica ſcriptũ eſt.non
̊j incepit. ſed qͥ perſeueranit vſq; in finez
bᷣ ſaluus erit.

¶extus ¶ Auguſtinus
L YJuE s autẽ venire deſiderat ad cõ
gregationẽ frm · qui in vnum eſſe
vident᷑ nõ ignoꝛet euangelicũ di

Ndño g̊ iure obſematõis nos te

erſeuerauerit vſq; ad finem. hic

rtũ q dixit. vẽdat oĩa ſua.⁊ eroget egez
nis ⁊ pauperibꝰ. MM
Komentum Anbꝛoſius

pediti accedere debemus.idcirco

ſua.⁊ non in pelagus pꝛoijciant vt quidã
inaniter fecerunt philoſophoꝝ ſed erogẽt
egenis ⁊ pauperibus non ab hominibus
vt ypocrite faciunt. ſed ab ipſo vero æ im
moꝛtali deo omnium bonoꝛum remune
ratoꝛe mercedẽ expectantes.qui in euan⸗
gelio adoleſcenti dixit. Si vis perfectus
eſſe vade ⁊ vende omnia que habes ⁊ da

pauperibus ⁊ habebis theſaurũ in celo.

¶ Auguſtinus
☛⅓ Z iterum abneget ſemetipſum. ſi

extus

¶ Komentum ¶ Ambꝛoſius

Macunda cõditio eſt. vt poſtq; deo
famulari cupientes vendidenint
⁊æ diſperſerint oĩa bona ſua pau⸗

crucem ſuam ⁊ ſequant᷑ chꝛiſtum.ac ſi di

ceret.non ſatis eſt dimitttere omnia boꝝ-

na tempoꝛalia ſed opus eſt vt pꝛopꝛiã di
mittant voluntatem. vt non quod ſibi.ſʒ
quod deo ⁊ pꝛelatis placet faciant.dimit
tant inſuper omnia oblectamenta carnis
coꝛpus ſuum in penitentijs crucifigẽtes
⁊ meditantes.ꝙ pꝛopter nos a plãta pe⸗
dis vſq; ad verticẽ capitis nõ fuit in chꝛi
ſto ſanitas. Dimittant deniq; patrem et
matrem. fratres ⁊ ſoꝛoꝛes.filios ⁊ filias.

2 oẽs mundiales affectꝰ. Immo ⁊ ſemet

ipſos ⁊ animas ſuas.⁊ ſequantur chꝛiſtũᷣ

qui enim hec non faciunt vt ipſe in eunn

gelio teſtatur.non ſunt eo digni · In hoc
ꝙ poſtremo diximus vere ſalutis con/⸗
ſiſtit perfectio. Perinde Mieron ymus
exponens ſaluatoꝛis verbum q ad pe⸗

trum interoganteʒz. ecce nos relinquimꝰ2

VAoniã ad dei ſeruitiũ liberi ?⁊ erx
volentes in fratrũ cõgregatione
vViuere quales conditiones habere deben⸗

ant adnectit. Sunt autem iſte potiſſime
quatuoꝛ. Pꝛima vt vendat omnia bona

bi ⁊ tollat crucẽ ſuã ⁊ ſeqtur me.

peribus. Semetipſos abnegent. vtollãt

l

omnia ⁊ ſecuti ſumꝰte.quid ergo erit no

bis. reſpondit.Amen amen dico vob. vt
(Ro qqui reli quiſtis omnia. ⁊ ſecuti eſtis me ĩ
u regeneratione cum ſederit fiius hominiſ
in ſede maieſtatis ſue ſedebitis ⁊ vos ſu/⸗
Wöidee per ſedes duodecim iudicantes. duode/
ngidche decim tribus Iſrael dicit. Non dixit tan
igegtone tum vos. qui reliquiſt: omnia. hoc enum
Nmndhe⸗ ſocrates fecit philoſophus ⁊ multi alij qͥ
alkponſne Diuitias contempſerunt. ſed iungit ꝙ ggvò
Komnaden fectum eſt ⁊ ſecuti eſtis me quod pꝛopꝛe
ard apoſtoloꝛum eſt. .—
dleuui Textus. ¶ Auguſtinus
n ,—
jemun⸗ NX ne tractet in coꝛde ſuo de vi⸗
ulhelan⸗ . e ctu aut veſtitu.⁊ ceteris. que ne⸗
insarfeens ceſſaria ſunt coꝛpoꝛi- Ipſo domi⸗
ehedes 101 no ꝓmòuente in euangelio ⁊ dicente.no
hanmi nach, lite cogitare dicentes quid edetꝭ.aut qᷣd
veſtiemini.hoc em̃ gentes cogitãt. Scit
(Begſn pater veſter.quia boꝝ omnium indigetꝭ.
querite pꝛimum regnum dei · ⁊ iuſticiam
erinaii eius: hec omnia apponentur vobis.

¶ Lõmentũ
Ertia pditio vt non tractet in coꝛ
Qe ſuo de victu ⁊ veſtitu. ⁊ ceter.

Setdn⸗

ochth aque ſunt neceſſaria coꝛpoꝛi.ſed id
* müde totum deo cõmittat.qui nouit.quod no
ois ou in bis eſt neceſſarium:huius pꝛecepti qua⸗
ugl in druplex eſt ratio vna quam ſaluatoꝛ no/-
Echiun en ſter imediate añ poſuit dicens. Hemo po
raronbde teſt duobus dominis ſeruire.aut eni vnũ
aoic odio habebit ⁊ alterum diliget.aut vnuʒ
nnchodſ ſubſtinebit alterum contẽnet. Hemo po
Narafmmn teſt deo ſeruire ⁊ mamone · Ideo inquit.
levamennchs dico vobis ne ſolliciti ſitis anime veſtre.
1s Caſgan quid manducetis. neq; coꝛpoꝛi veſtro d
Ger na hli le induamini tãqᷓ; ſi aperte diceret · Si vi⸗
namnitulihl ctui ⁊ veſtitui vio tq;ᷓ idolis vꝛis puit ⁊
rnig hhrnne placetis deo ſeruire et placere non pote⸗
i0zt i⸗ ſtis.qꝛ nemo poteſt duobus dominis ſer
jnnorſen nire. Altera ratio eſt. quam imediate ſub
tvumurin dit dicens. Hõne anima plus eſt qᷓ; eſca
1 nipſenin æ coꝛpus plus qᷓ; veſtimentum. ac ſi dice
. dicni Yde ret. ſi ita eſt. ꝙ anima pꝛeſtantioꝛ eſt eſca
ti ſaurs M⅓ ⸗ ⁊æ coꝛpus dignius eſt veſtimẽtis.debetis
eaſun non ad victum veſtitũ q;.ſed ad ea opera
g ſſe intenti, que non ſolum in pꝛimo iudi

¶ AUmbꝛoſius

CXxXIII

cio animamſed etiã in finali.coꝛpꝰ ipᷣm.
cum ſue anime fuerit reuntum poterunt
a gehenna ignis liberare.⁊ ad eternam ꝑ
ducere gloꝛiam. hec autem tam ſpintua⸗
lia.qᷓ; coꝛpoꝛalia opera ſunt pictat:TLer
tiam rationem adiecit dicens. Reſpicite
volatilia celi.que non ſerunt neq; metũt.
neq; congregant in hoꝛrea.⁊ pater veſter
celeſtis paſcit ila. Nõne vos magis plu
ris eſt illis.tãqᷓ; ſi diceret.ſi iſtis inferio⸗
ribus animalibus pater eſcã parat opoꝛ
tunam.quanto magis vobis.qui pꝛeſt/
tioꝛes eſtis parabit. Si eius dediti eſtis
ſeruitio.Teſtis eſt populus iſfraeliticus.
quem annis.xl.pane celi cibauit in deſer
to.Ceſtis eſt Eliſeꝰ. Ceſtis Paulus pꝛi⸗
mus heremi cultoꝛ.quibus per aues celi
quotidianum miniſtrabat alimentuz. Et
addit. ⁊ de veſtimentis veſtris quid ſolli
citi eſtis.conſiderate lilia agri quomodo
creſcunt. Hon laboꝛent neq; nent. Dico
autem vobis. ꝙ nec Salomon in omni
gloꝛia ſua coopertus eſt ſicut vnum ex
iſtis: Si enim fenum agri quod hodieẽ.
⁊ cras in clibanum mittitur deus ſic ve⸗
ſtit.quanto magis vos modice fidei. Et
enim eiuſdem hebꝛaici populi quadragi
tajlannis veſtimenta neq; calciamenta at
trita in deſerto fuerunt. Quarta ratio eſt
vt fideles a gen bus dignoſcantur. Gen
tes em̃ cum non ha berent vᷣi oi fidẽ neq;
noticià.reꝝ terrenaꝝ in extricabilibꝰ cur⸗
implicantur. Sed vos qui populus dei
eſtis ⁊ oues paſcue eius. Nolite ſolliciti
eſſe dicentes.quid manducabimus. aut
quid bibemus aut quo operiemur. Scit
enim pgter veſter.quia his omnibus in/⸗
digetis:querite ergo pꝛimum regnuʒ dei
⁊ iuſticiaʒ eius.⁊ hec omnia adijcientur

¶ ettus. ¶Auguſtinus.

Emntamẽ anteqᷓ ſtatuat eſſe in
monaſterio ꝓbet pꝛopoſitum fr
Q rum atq; exemplum. ⁊ ipſe pꝛo⸗
betur in omni conſeruatione ab illo. qui
pꝛioꝛ eſt.⁊ ceteris conſentientibus.pꝛop
ter illud. quod ſcriptura docet.⁊ amonet
dicens.amicum noli cito compꝛobare.

Commentum. (Wimbꝛoſtus.

elſe in monaſterio. ᷣ eſt anq; ꝓpe
feſſionẽ faciant in religionem ſꝑ
anendi.pꝑ tpᷣs maneat ꝓbatioms.ꝓba⸗

tonis aũt tpᷣs integer eſt annus dummõ

Aaaita 2ditio ẽ. vt anteq; ſtatuat

cum religionẽ ingredit᷑ quartumdecimũ

agat ſi maſculꝰ eſt.aut duodecimum ſi fe
mina ⁊ B; rõnabile eſt· qi pꝛobationis tẽ
pus ad pꝛobandũ religionis auſteritatẽ
ↄcedit᷑inter q̃s pᷣcipua eſt cuſiodia caſti⸗
tatisquã ſᷣm cõem nature curſum nemo

aptꝰ natꝰ eſt antea experiri.in hac pꝛioba

tione multa experiri opoꝛtet.duo q̃ ↄcer⸗

nunt vitq eoꝝ.qͥ iam ſunt ꝓfeſſi.ſ. ppoſuũ 4
fratꝝ atq; exemplũ.pꝛopoſitũ quidẽ. qmũ̃

q religioneʒ ingredit᷑ multũ attendere de

bet · ſi religio eſt appꝛo bata.ſi firmũ ſit eo

rũ ꝓpoſitù deo famulandi.q̊s in ea inue⸗

nit.qm̃ ſi iam in ea pꝛofeſſi vagi.vaccillã
tes.⁊ inſta biles ſunt in di f̃uitio. a qui⸗

bus ipᷣe ↄſtantiã ad om̃e bonum opꝰ ne⸗
ceſſariam docebit᷑. exempluz vᷣo qm̃ ſi illi/

-

deuoti.caſti.pij:miſenicoꝛdes ⁊ timentes

deũ fuerint. appetendũ erit? pſequenduʒ

eoꝝ ↄſoꝛtiũ.ſi ↄtra fugiendũ.Qm̃ vt pꝛo

pheta inqͥt. Cum ſcõ ſanctꝰ eris.⁊ cũ eleꝝ

cto electꝰeris ⁊ cũ ꝑpuerſo ꝑuerter ¶l

uitius aũt ꝓbari vbet.an ſit boni ſenſus
an aliquã habeat infirmitatẽ notabilem.

Vñ ineptꝰ fiat ad religionis onera ſuffe
renda. Deinde an hũilis ſit ⁊ obediens.
an caſtꝰ patiens ⁊ ad abdicandaʒ ꝓpꝛie
tatẽ pꝛomptꝰ inueniat᷑:⁊ tandẽ an alia ha
beant.q̃ ſanctos deczʒ religioſos · Et iõ ait
Et ipᷣe pꝛobet᷑ in om̃i ↄue:ſatione· ⁊ ada/

nectit ab illo. q̃ pꝛioꝛ eſt.⁊ cetenis ↄſentie-
