Ddiſcipuli fecerũt ſicut pꝛecepit eis Jeſus
Aliquãdo ita ſe difficiles ad obediendũ
teddunt.vt non parum ſuperioꝛum men
tem doloꝛe afficiãt.quos Apoſtolus iu⸗
deos monẽs obiurgatur hoc pacto. Obe

dite pꝛepoſitis vĩis:⁊ ſubiacete eis. Ipſi

enum peruigilant quaſi rationem reddi⸗
turi de animabus veſtris.vt cuʒ gaudio
hoc faciant ⁊ non gementes. Poꝛro tũc
pꝛelati ſubditoꝝ luunt ⁊ gemũt animas:
qñ eos in ſeruandis mandatis duros in
tuentur.econtra.tunc gaudiũ de illis ſu
munt.qũ pꝛomptos.:ac citiſſimos eos ad
obediendũ eſſe dinoſcũt. Qñq; aliqui re
ligioſi.neſcio qua freti ſuperſtitione.niſi
ſub foꝛma pꝛecepi expꝛimant᷑.pꝛepoſito⸗

rũ verbis parere negligũt.cum tñ ad ſim⸗/

plum verbũ.⁊ ſi fieri poſſet ad nutum fo
ret obediendum pᷣlatis. Magis quippe
meritoꝛia eſt obedientia.ſi.vt Bernardo
placet.id quod diſcipline vigoꝛ imponit
nullo cogẽtc humilitas ſeruauerit.Rur⸗

ſus qnq; aliqui tam ꝑuerſi ſunt.vt etiam

data opera rẽ male ⁊ infraudẽ faciãt.que
iubet᷑ ne ſcʒ iterum iniungatur facienda.
ceu iumẽtũ quod e ſtabulo eductum cal⸗
citrat ⁊ ambulare repugnat.ne videlʒ de
cetero educat᷑. Mis nimiꝝ vates dei Hie
emias maledicit. Maledictus inqͥt qui
opus dei facit fraudulent᷑. Nõnulli ſunt

adeo elati.q̊ͥ ſibi potiꝰ malunt vt a maio
ribus obediat᷑.qᷓ; ipſi earum iuſſa capeſa⸗
ſere.de quibꝰ Berñ. ait · Multoꝝ peruer
ſitas hodie exigit.vt ſenioꝛi dicãt.qͥd vMHis
vt faciã tibi.⁊ nõ ipſi querunt.dñe quid

me vis facere. O bꝛeue verbũ.ſed viuũ.ſʒ

plenũ.ſed efficax ⁊ dignũ oĩm acceptiõe.
ſic eni dignum eſt oĩno dñe. Non meam

a te.ſed tuam a me ⁊ queri ⁊ fieri volun/⸗
tatem.pleriq; ſue cõfidentes ſapientie ab
alijs regi dedignant᷑.quo fit.vt minus ſe
exhibeant obediẽtes.quibꝰ palam obuiã
fit vniuerſi diſpoſitio:qua quidẽ fieri nul

latenus põt. vt alicui vniuerſa nõ ſubij

ciat᷑ cceatura. Solus eni imoꝛtalis ⁊ pꝛe
potens deꝰeſt.qͥ nulli nature obediẽs aut
ſubiectus ẽ.ſed oẽm regit ipſe naturà.Hõ
deſũt inſuꝑ.qui nõ modo nõ libent᷑ obe

diunt.ſed velut equi indomiti oĩa reijcia

unt obediẽtie onera.cõtra q̊s grauis ex⸗
tat cuiuſdam ſeni ſententia aſtruẽtis.Re
ligioſum opoꝛtere ſiłem eſſe aſino.cuius
officiũ eſt indifferent᷑ quodcũq; onꝰ de⸗
ferre. Sepenumero ſe impotẽtes aſtruũt

inde parere fugiũt. Sed hi apoſtolũ le⸗

gant dicentẽ.oĩa poſſum in eo qͥ me con
foꝛtant:hiad ſanctos martires intendãt.
qui diuino roboꝛati ſolamine.oĩa toꝛmẽ
toꝛum genera equo animo ferebant.ꝙ ſi
etiam quod pꝛecipit᷑ impoſſibile videat᷑.
tẽptare nihilominꝰ ſubditi debent iuxta
diui Benedicti documẽta illud ꝓ viribꝰ
adimplere.vbi autem deficerẽt vlten per
gere minime tenent᷑. Crebꝛo ſũt quibus

cũ illud qð nõ libet pꝛecipit᷑ intentioneʒ

peruertũt mandantis aſtruentes id odio
vel paſſiõe.aut alterius contemplatione

iubeat. Sed nõ ſufficit exterius obtempe

rare maioꝛibus noſtris.vt Bernardus in
quit/niſi ex intimo coꝛdis affectu ſublimi
ter ſentiamꝰ de eis. Plerũq; ſunt quiad
mandati attendentes ſubſtantiaʒ pꝛece⸗
ptoꝛis intentionem paruipendũtcum tñ
econtra fidelis piaq; mens ſtudere debe
at.pꝛoinde a ſaluatoꝛe mũdi liberati.lau
dabilius feciſſe putanturcum ipſum pꝛe
dicarũt.qᷓ; ſi tacuiſſent.qᷓ;q; vt tacuiſſent
iuſſerat qm̃ taciturnitatem iubendo do⸗
minus inanis gloꝛie fugiende potius ex
emplum dare ·qᷓ; eos ad ſilentiũ obligq/
re intendebat .frequenter religioſi viri ma
ioꝛa implentes.minoꝛa cõtẽnũt manda/

wuc
Nan
n repgoe⸗
onnenm
ſanrwln⸗,
ſheengegb
Anmunste
Nun chri
ndifennl
ne noid
nmoristge
nechehizeut
ſentni F
nölbenidde

nn oinee n

zgeus
AKwns Re
eno auns
äger
golass fni
bipotiie

necn

Grsmtendin.

nne u lani
virchand 4
a enr
1 ul
jcitpiniſe
bro ſutginn
if intentan
entes id oh
memhator
muscnn
i
jig

40
N

Jo,., LXXXVIII

ta: Sed in eoꝛum veteſtationem excelſe
Berñ. veꝝ obedientem definiens excla⸗/

mat O monachum obedientiſſimum.cui

cc quibuſcunq; vᷣbulis ſenioꝝ nec vnum

iota pꝛeteruolat. Multotiens qͥdeʒ ſunt
q̊ obediunt.ſed cum murmure exequunt᷑
mandata.hi demonibꝰ ſimiles ſunt. qͥ ad
iuſſum domini de coꝛpoꝛibꝰ exibant. ed
clamantes. Sed pꝛofecto tunc obedien
tia acceptabilis erit deo:⁊ pᷣpoſitis.ſi qð
iubetur ſine murmure efficiat᷑. Sepe au

tem ↄtigit.vt ſi non murmurent oꝛe.cum
triſticia tũů animi exequant᷑ obedientiam.

que pꝛoculdubio grata non eſt.quoniam
hbylarem datoꝛem inquit apoſtolus dili
git ꝰ. Quoſdam non amoꝛ iubentis. ſʒ

timoꝛ penead obediendum trahit.At ve

ro non timoꝛe pene.ſed amoꝛe iuſticie e
obedientia ſeruãda. Hinc deutronomio
ſcriptum eſt diliges dominum deum tuũ
atq; obedias voci eius.obedientie qͥdeʒ
dilectioneʒ anteponit.vt per hoc inſinue
tur ꝙ obedientia ex dilectione oꝛtum ha⸗
beat. Quidem ſcopulos queritantes de
mandato pꝛius diſcutiunt qᷓ; obedire in

cipiant.quoꝛum vanam ſollicitudinẽ di
uus Hieronymꝰ increpando ait.pꝛepo
ſitum monaſterij timeas vt dominum.di
ligas. vt parentem.credas ſalutare.q̃cqͥd

ille pꝛeceperit. nec ve maior ſententia iu
dices. Tu cuius officiũ eſt obedire.⁊ im

plere.que iuſſa ſunt. Monnulli ſunt qui
2 ſi quod mandatur facere intendqt.ad

aggrediendum tamen iuſſa. Sic moꝛoſe
cunctando incedunt.vt laudem.o bediẽ/
tis populi.de quo dominus per os Da⸗
uid inquit.in auditu auris obediuit mi/

bi. minime contemplẽtur. Multi ſe alijs

in negotijs occupatos aiunt. vt occaſio
nem querant non obediendi. ceu ad nup

tias inuitati quoꝝ alij pꝛopter iuga boũ

experienda.alij pꝛopter alendam vxoꝛeʒ
alij vero pꝛopter colendam villam ire cõ
tempſerunt.Et eo pacto innumeris mo/⸗
dis ampliſſimum obedientie munus vel
veperditur.vel remittitur.ſed viri ſancti
ſub obedientia degentes has⁊ ſimiles ter

gi uerſiones.ne eis inutilia fiant mona/

ſteria.ne vel in totovel in parte meritum

perdant obedientie. pꝛotinus ſibi cauere
vebent.reducentes ſemper ad memoꝛiaʒ

quatenꝰ pꝛeceptoꝛ ⁊ redemptoꝛ omnium

— 2.4

Koͤmentum

chꝛiſtus. ne obediẽtiã̃ ꝑderet. Vit amiſit

Texrus (AZuguſtinus
ergo cũcta iſta ſeruent᷑.⁊ ſi d
minus ſeruatum fuerit. nõ negli
nter pꝛetereatur.ſed vt emẽdan
um coꝛrigendũq; curetur.ad pꝛepoſitũ
pꝛecipue pertinebit.vt ad pꝛeſbyterũ cu⸗
ius ẽ apud vos maioꝛ auctoꝛitas referat.
ꝙ modum vel vires eius excedit.

¶ Ambꝛoſius
Arum quidem pꝛodeſt dare ma⸗

data.⁊ leges cõdere.niſi diligen/⸗
ti cura ſeruẽtur. Ad ea vᷣoſeruan

da tria potiſſimũ ſunt neceſſaria.pꝛelato

rum circumſpectio.Supernum patroci/⸗

nium ⁊ iugis mandatoꝛuʒ memoꝛia.Ob

eas res pꝛeclanſſſimus doctoꝛ Auguſti⸗
nus poſtq; ſua in pꝛehabitis ſanxit pꝛe/

cepta.nunc poſtremo de his tribus tra⸗

ctatum edidit:· Etenim imoꝛtalis ⁊ pꝛepo

tens deꝰ cũ iſraeliticũ ⁊ peculiarẽ popu⸗
lũ ſub freno legis viuere decerneretmã⸗

data in pꝛimis in lapideis tabulis deſcri
pſit. Subĩde accerſito Moyſi ea ⁊ publi
canda ⁊ obſeruanda pᷣcepit.Eo pacto vir
ſanctus ſuo ſacro canone cõdito.illiꝰ ob

ſeruandi modum pꝛelatis inſinuat dicẽs

vt cuncta iſta que edidimꝰ a vobis ſeruen

tur.⁊ ſi quid minus obſeruatũ fuerit non

negligenter pꝛetermittatur.ſed vt emen/
dandum coꝛrigendũq; curet᷑. Si huiuſ/⸗

modi emendatio ⁊ coꝛrectio pꝛepoſiti vi
res ⁊ facultates excedit.ad ipſum ſpectat
referre pꝛeſbytero.cuius eſt apud vos nia
ioꝛ auctoꝛitas. Hãq; quando auctoꝛitas
ſubalternata eſt. qð inferioꝛ pꝛelatus nõ

poteſt. illud ſuo debet indicare ſupenoꝛi ·

Ange ſi alicuiꝰ coꝛrectio poꝛis localis

vires excedit ad pꝛouincialem habeat re-

curſum.Et pꝛouincialis in his que ſuam
excellunt auctoꝛitatẽ generalem.qui ple⸗

nitudinẽ poteſtatis habet in religione cõ

ſulat.¶ Quicũq; igit᷑ in monaſterio pꝛe⸗
eſt.vt nihil ob incuriꝗ pꝛetereatur in pꝛi⸗
mis ſummopere niti debet vt regulã be⸗

ne ſcriptam. beneq; emendatam fratres
habeant. Subinde vt ſic crebꝛo eis lega

ur. vt per eius crebꝛam lectionem in eoꝝ

habituetur mentibus. Tertio per ſe vel .
alium ſic uude ⁊ aperte declaretur.vt etiã

minus docti ſe nequeant per ignoꝛantiã

aliquid pᷣtermiſſe excuſare.Quarto vt cõ
tinuus oꝛatoꝛ ſit ad ea que in ipſa conti⸗
nent᷑ ſeruanda.¶ Sed pꝛecipuum illud

apud eum eſſe debet. At ipſe ceteros ad

—

obſeruantiam potiꝰ exemplo moueat. qB
verbo vt ſimilis ſit chꝛiſto.qui pꝛiꝰ facere
⁊ poſtea docere cepit. Maximũ quidem

ſubditoꝛum incitamentũ eſt pꝛelatꝰ.ſi qð

oꝛe docet opere compleat. Subditoꝛum

autem officiũ eſt deuote attenteq; docu⸗
menta ſuſcipere.pꝛecepta audire.legere.ĩ

telligere. ac ſeruare.qm̃ ſic ab aquila Jo/

hanne in apocalipſi ſcriptũ eſt.beatꝰqui

legit.⁊ qui audit verba pꝛophetie huius

⁊ ſeruat ea que in ea ſcripta ſunt. Et apo
ſtolus Jacobus.nõ auditoꝛem ſed facto

rem operis in ſuo facto aſſerit eſſe beaatiů
Sane igitur parens noſter inquit.vt cũO⸗
cta iſta ſeruenturtqq; ſi patenter aſſereret

non ſatis eſt.vt hec ſcripta ſint:ſed opus

eſt pio adipiſcenda ſalute · vt executioni

mandentur. Et notanter hec que deſcri⸗
pſit demonſtrat ſeruanda.vt aꝑte fratres

intelligant fugiendum eſſe illudquod a
pleriſq; in abuſum quendam eſt deductũ
vt potiꝰ ſcilʒ quaſdam eoꝛum ſuperſtitio
nes.q; dei vel regule ſeruent pꝛecepta.ad
quos in perſona phariſeoꝝ expꝛobãädos.

qui diſcipulos repiehendebant.qꝛ ſenio

rum traditiones tranſgredieban᷑. Sal-
uatoꝛ in euangelio ait.Quare ⁊ vos trãſ-⸗
gredimini mãdatum dei ꝓpter traditõe,ʒ
viam. magna pꝓfecto eoꝛum exiſtiman/
da eſſet inſania.qui relicto fundamẽto in
aere fabꝛicare niterent᷑. Rurſus qm qui/
cũq; totam legem ſeruauerit offendat au
tem in vno.vt apopolus Jacobꝰ inquit.
factus eſt omniuʒ reꝰ ſummo ſtudio niti
debemus. vt totaʒ regulam ſeruemus.iõ
vir ſanctus pꝛecepta que obſeruanda tra

digdit cõfuſiuo ⁊ diſtributiuo ſigno deter⸗

minata indicauit dicens · vt cũcta iſta ſer
uentur.ac ſi diceret.tunc veri hui regula
eritis obſeruatoꝛes.ſi nullo relicto cũcta
que in ea ſcripta ſunt ſeruabitꝭ. Item cũ
ſtudendum ſit non ſolum.vt omniafiant.
Berũetiam.iuxta Eſaiam ꝓphetam di⸗
centem. diſcite benefacere.vt cũcta bene

fiqãt. JIdeo pꝛeceptoꝛ noſter adiecit. ſi qͥd

ſeruatum minꝰ fuerit. nõ negligenter dꝛre

ſeruatum nõ fuerit. ſed etiam ſi quid ſer⸗
uatum minus fuerit nõ negligẽter omit
tantur.

qm̃ vecoꝛdes ſunt.aut qm̃ mites ⁊ miſe⸗

ricoꝛdes falſo haberi volũt.aut qm̃ iuris.

vel facti ſunt ignari.aut qꝛ de ſalute diffi

dunt ſubditoꝝaut qm̃ coꝛpoꝛe quodam
mentis ſunt affecti.aut vt pꝛopꝛie conſu

lant paci.aut qm̃ in eodem cnimine labe
factati verentur.ne eis dicat᷑ medice cu⸗
ra pꝛiꝰ teipſumeijce añ oculis tuis tra

bem.ſubinde feſtucã noſtrã diſcerne.aut

qm̃ a pꝛopꝛia moꝛdentur conſciẽtia.hec
eſt enim peccati cõditio.vt ſi etiã abalijs
ignoꝛet᷑ timidum ad aliena coꝛrigenda fa
ciat delinquentem.⁊ in ſemetipſo confu⸗
ſus ait.quo pacto.qua fronte.quave cõ
ſciẽtia alios iudico.cum ipſe veniã iudi⸗
candus.Aut qm̃ timent odio habeni.pꝛe
laturam amittere.amicos perdere.lucruʒ

attenuare.coꝛpoꝛis oblectamẽta relinque
re. Ideo vir ſanctꝰ ait non negligenter pᷣ

tereatur.hoc eſt quicquid vel emendãdũ

vel coꝛrigendum eſt.nõ negligentia.non

timoꝛe.non odio.nõ amoꝛei:non cupidi⸗
ne fame.nõ pꝛop:io cõmodo.non inquaʒ
quauis alia cauſa pꝛetereatur. ¶ Ob eazʒ
rem idem doctoꝛ negligeutem pꝛelatum
vnum de duodecim abuſionibus eſſe de/

finiens.Epiſcopum ſpeculatoꝛem inter⸗
pꝛetatus eſt. VUnde ⁊ in perſona epiſcon

pi Eʒechieli dñs dixit.fili hoĩs ſpeculato

rem dedi te domui iſrael.Audies ergo ex
oꝛe meo ſermonem. ⁊ nũciabis eis exme

ſi dicente me ad ipſũ moꝛte moꝛieris.nõ
annunciaueris ei.neq; locutus fueris.vt

aũtat a via ſua impia.⁊ viuet. Ipſe impiꝰ
iniquitate ſua moꝛietur. Sauguinem au

tem eius de manu tua requiram. Si au

tem tu annũciaueris impio:⁊ ille nõ fue/
nt cõuerſus ab impietate ſua.⁊ auia ſua
impia ipſe quidẽ in impietate ſua moꝛie/
tur.tu autem animam tuam lberaſti. de⸗
cet ergo paſtoꝛem.qui omniũ ſpeculatoꝛ
poſitus eſt peccata diligenter intendere.

Perinde ſanctus Benedictus in regula
inqͥt. Mon diſſimilet Abbas peccata. ſed

mox vt oꝛiri ceperint.ea vt pꝛeualet radi

citus amputet memoꝛ periculi Helij ſas

ur. Bepenumero etiam fit. vt pie
poſiti tranſgreſſiones non coꝛrigant.aut

tereat ur.tãq; ſi diceret.nõ ſolum ſi quid

v

ignn

höſolunf

manſ guc⸗

degligane

dan ſt. ſin

cngne
Wattst l⸗
edelguredes
pa guin
len aminet
Ms neceg
roalstuisn
nicene
Nconſcitd
Nlcidui⸗
enn
nengocnd
ſonte, gunec
niermätd,
Lodoheben
wospooarbn
lcammin eunan
nonnaglenn
id vel mmlii
eglgenug
ꝛe non ayin
do.on ne⸗
õ
gum en
oniuscke
ulmwen inan
8 en onathlco
nbois ⸗
4.Bären⸗
nüoebsten
more nunnn
Gbem iidn
rnne eicn
Sgn
ummmn n
np/ lens tul
me nan
une
natet

x*

rrrrn

cerdotis filijs. Perinde ſaluatoꝛ reſpi
ciẽs in diſcipulos ſuos dixit Simonipe

tro. quẽ paſtoꝛẽ creauerat aĩaꝝ ſi pecca⸗

uerit in te frater tuꝰ. vade ⁊ coꝛripe eũ.in

quibꝰ verbis attẽde vehementiã ac ſolici

tudinẽ.quã indicauit a pᷣlatis babendõ.

cũ dixit. vade. acſi patẽter dixiſſet. nõ er/

pectes vt ipᷣe ad te veniat. non accerſeas

eũ.ſʒ ne pereat · mox 94 eũ.vade⁊ coꝛripe
eũ.⁊ ſic quidẽ vt vita ſuã emendet.vt ani

mã eiꝰ lucreris.qð ſi nõ feceris ſcito.qm

cilla redditurꝰ es in die nouiſſimo rõez

Eaueãt ergo negligẽtes epi. Cauezt ab
bates. Eaueãt generaleſ. Caueãt deniq;

Pplati om̃es qð in tꝑe vindicte dñs per ꝓ

phetã ita ↄquerit᷑. MPaſtoꝛes multi demo
iti ſunt populũ meũ· Et paſcebãt paſto
res ſemetiposſed potius ꝓcurent quos

yſtituit dus ſup familiã ſuã dare illis ci⸗
dum in tpe ſuo tritici menſuraʒ. purãõ.ſ. et

ꝓbatam doctrinã quatenus veniẽte dño
mereant᷑ audire. Euge ſerue bone ⁊ fide

ls.qꝛ ſupᷣ pauca fuiſti fideł.ſupᷣ multa te
cõſtituam.intra in gaudiũ dñi tui. Et
qm̃ nõ ſolũ punire cõmiſſa.ſed etiã vt ca
ueant᷑ futura . ſtudere pᷣlati debẽt. merito

ait. ſed vtemendandũ quo ad ſutura. coꝛ
rigendumq; quo ad pꝛeterita curet᷑. o
ſtremo ne inferioꝛes pꝛelati pꝛopter coꝛri
gendoꝛum delictoꝛuʒ difficultatem in de

ſperationem labant᷑ docet eos magis ar/⸗

dqua ⁊ difficilioꝛa.que eoꝛum modum. vi

reſq; excedunt ad ſuperioꝛem remitttere.
Nanq; ſuperioꝛis eſt diſtribuere.⁊ coõmit
tere ſuis inferioꝛibus cauſas vecidẽdas.
inferioꝛum autem eſt. que modum vires
animum poteſtateſq; ſuas excedũt ſupe/
rioꝛi referre.qð tam pꝛo leuioꝛi.quã ꝓ ce
lerioꝛi ſanioꝛiq; fit expeditõe.Hã vt vetu
ſtiſſimus grecoꝛum ſermo dicit. Quã qſ
q; noꝛit artem in bac ſe exerceat· At eniz

oſtat in omni republica alos in alia eſſe

arte peritos · Jdcirco iuriſconſulti ciuina
theologi diuini philoſophi qᷓ nature ſüt
ocfinire debent perinde JYJetro ſacerdos
madian cognato ſuo Moyſi ſicut ĩ exo⸗

do ſcriptum eſt. dixit. Eſto tu populo in
his que ad veum pertinẽt. vt referas que

Dicuntur ad eum oſtendaſq; populo ceri

monias.⁊ ritum colendi viãq; per quaʒ

ingredi debeant.⁊ opus qð facere debeõt

Pꝛouide aũt de omi plebe vuos ſapien⸗

tes timentes deũ· in quibus ſit veritaſ⸗
7 qui oderint auariciam. oſtitues ex eis
tribunos. centuriones.⁊ quinquagena
rios. decanos.qui iudicẽt populũ ĩ om̃i
opere.quicquid aũt maius fuerit referãt
ad te.⁊ ipſi minoꝛa tantũmodo iudicent
Leuiuſq; ſit tibi partito in alios onete:

¶ Ec his cõſtat quã a curate ſingula hu

ius mandati deſer zda regula verba cõoꝝʒ
ſcripſit. ñ oemonſtratiuü iſta inſinua⸗
uit maioꝛem operam adhibere vebeamuſ

mandatoꝝ regule. quã cõſtitutionũ aut
diffinitionũ obſeruationi. p hoc ſi ignum
vniuerſale.cuncta oſtendit nullum abſeq;
peccato nos poſſe mandatuʒ pᷣterire per
hoc verbuz ſeruent notificauit non ſatis
eſſe regulz legere vel audire ĩ ſcriptis aut
etiã memoꝛie habere. niſi ſeruet᷑.qm̃ non
auditoꝛes legis tantuʒ iuxta apoſtolum
Maulũ ſe ed factoꝛes iuſtificabunt᷑ ꝑ hoc
qð dicit.⁊ ſi quid ſeruatũ minꝰ fuerit. do⸗
cuit nõ ſolum aliquid omittere crim en eſ
ſe. ſed etiã ſi minus bene adim pleat foꝛe
culpabile. ¶ Rer idẽ qð ſequitur non ne
gligenter pꝛetereatur non ſolum negligẽ
tiam. ſed omnes pꝛetermiſſionis modos
damnat. per id quod adiecit ſed vt emen
dandum coꝛrigendumq; curetur. manife
ſtat in coꝛpoꝛe e futuris cautelam.ve p⸗
teritis vero punitionem eſſe adhibendã.
ꝑid qð adnectit ad pᷣpoſitũ pꝛecipue ꝑ⸗
tinebit. duo indicat.⁊ qð ad immediatũ

pꝛelatum ſpectat ſubdelegata coꝛrectio.

⁊& licet peccata ſubditoꝛum poſſint ab
omnibus pꝛeſbitero. hoc eſt ſenioꝛi ⁊ ma
ioꝛi pꝛelato reuelari.tamen ad pꝛepoſitũ
boc eſt ad inferioꝛem pꝛelatum id pꝛeci⸗
pue ſpectabit. per idem quod deinde ait.
ad pꝛeſbyterum cuiꝰ eſt apud vos maioꝛ
auctoꝛitaſ:pandit in hac noſtra ſacratiſ⸗
ſima religione vnũ debere eſſe pꝛelatum
cui non ſolum fratres.ſed oẽs alij officia
les ſubſint.⁊ obediant.per id quod tan⸗
dẽ tranſit quod modũ vel vires excedit
monet inferioꝛes pꝛelatos non omnem
cauſam debere ad ſuperioꝛem referre.ſed
eas quas vel ex ignoꝛantia neſcit cogno
ſcere. vel ex impotentia virium.vel ex can
rentia poteſtatis diffinirc non poteſt. pꝛi
mum per hanc dictionem modum alte-
per hoc nomen vires inſinuauit.

0

/

extus (Auguſtinus.

ſe vero qui vo bis pꝛeeſt non ſe
“DW exiſtimet poteſtate dominãte. ſʒ
charitate ſeruiente felicenm.

CEsmedun Efmuefus.

BPil per negligentiã eſſe pꝛetereun
ðð dum obſeruandoꝛũq; mandato⸗
rum ſollicitudinem ad pꝛelatuʒ pꝛecipue
ſpectare docuit. nunc vt facilius cõmodi
uſq; iuſſa ————— eiꝰ
explicat conditiones uaꝝ pꝛima eſt
vt non ſe exiſtimet felicem. quoniã pote
ſtatem habet dominandi ſed potius qm̃
charitatẽ habet ſeruien di.HNempe quicũ
ꝙ; ita pᷣpoſitus eſt vt in eo ꝙ pꝛepoſitus
ſit gauqeat ⁊ honoꝛem ſuum querat.⁊ cõ
moda ſua ſolum reſpiciat.ſicut idem Au
guſtinus in libꝛo de paſtoꝛibus ait.ſe pa
ſcit nõ oues.inde fit.vt verus paſtoꝛ nõ
ſit. ſed mercenarius ⁊ latro.hic em̃ magiſ
pꝛeeſſe. qᷓ; ꝓdeſſe deſiderat.hic non ani/⸗
marũ fructũ.ſed ſuum tꝑale cõmodum
queritat.non celeſtem gloꝛiam.ſed terre⸗

num inquirit honoꝛem.hic non chꝛiſtuzʒ

imitatur.qui venit miniſtrare 7 non mi/
niſtrari.qui venit.vt animam ſuaz pone
ret pꝛo ouibus ſuis.qui venit vt alioſ ad

celeſtẽ traheret vitã. ſed potius demonez

qui a chꝛiſto petijt adoꝛari.qui in fraudẽ
om̃ia facit:qui in damnatõnis baratrum
ſatagit omel eijcere talis inquã paſtoꝛ iu
xta ſaluatoꝛis ſententiã · hic ſuam recepit
mercedem. uo circa inter ambitio⸗

ſum.humilemq; pꝛelatum.hoc intereſt.

quoniã ille pꝛeeſſe appetens cum adonia
elato inquit. ego regnabo. humilis autẽ
exemplo ſaluatoꝛis.quẽ cum iudei vellẽt

deum cõſtituere fugit.mauult ſeruus eſſe

iheſu chꝛiſti q; terreſtriũ habere potẽtatũ

Ille pꝛelatura adepta ſe felicez putat hic

ſe miniſtrum dei exiſtimans gemit. Ille

adepta pꝛeſidentia ob dominandi libidi
nem abutitur ea. cõtra apoſtolũ Petruz

admonentẽ pꝛelatos.vt neq; eſſe vebezt

ſicut dominantes in cleris.poꝛro qui vo

lunt cleris dom inari extremo efferuntur
ſuperbie faſtigio.NHam cũ honoꝛ ⁊ ſubli

adequari.iuxta Ambꝛoſium in paſtoꝛali
Dicentẽ. Si regũ fulgoꝛi cõpares.⁊ pꝛin
cipi dyademeti.longe erit inferius. q; ſi
plumbi metallum ad auri fulgoꝛẽ cõpa⸗
res itaq; execrabilis eoꝛum enit ambitio.
qui ſatagunt ſpiritualibus dominari per
ſonis.Hempe cũ iudeas regum colla 2
pꝛincipũ ſubmitti genibus ſacerdotum.⸗
oſculata eoꝛum xxtera, oꝛationib eoꝝ
ſe credunt cõmunini neſcio ꝓfecto qua de
teſtabilioꝛi poſſunt inflari ſuꝑbia.qᷓ; ſa⸗
cerdotęs eoꝝ iuriſdictioni facere obnoxi
osSeg vt acquirẽde dignitatis viam
intelligamus ſane aduertedum eſt. ꝙ tri
phariam quis pꝛelatu raʒ adipiſcitur.ſim
plici.ſ.electione. charitate. ⁊ obedientia 2
ſi om̃es quidem modi eun poſtremꝰ2
u

tamẽ ſecũdum.ſecund pꝛimũ excedit.
Quiſquis eligitur ſi canonice eligitur a
deo eſt. quoniq om̃is poteſtas a dno deo
eſt. NHinc apoſtolꝰ ait N¶ emo aſſumat ſi⸗
bi honoꝛẽ.ſed qui vocatus eſt a deo tãc;
Aaron.vbi nõ demonum inuocationem.
nõ hoĩm cõſpirationes.nõ obſeruationẽ
ſiderum.ſed ſummi dei afflatũ innit ĩ ele⸗
ctionibus expectandum. quem nullo pa
cto aſpernan ebet electuſ.alioquin ad ve
hementem ſibi aſcri beretur ſuperbiam iu
a diuum Gꝛegoꝛium dicentem. Hõ ve
re bumilis eſt. qui ſuperni nutus atbi⸗
trio.vt beat pꝛeeſſe intelligit. ⁊ tamẽ cõ
temnit. At vero ſi diuine voluntati con⸗

foꝛmis pꝛoximoꝛum et totius gregis cõ “

miſſi charitatis neceſſitate compelliturꝑ
fectioꝛ erit.ſi autem ſt uperioꝛis ad hecaco
ceſſerint iuſſa hic omnem pꝛeſidentie per
fectionem adipiſcitur. hic nõ ſe poteſtate
dominante. vt pꝛeceptoꝛ noſter ait.ſʒ cha
ritate ſeruiẽte felicem ſe poterit exiſtimaæ
re. ꝙ tanto pꝛioꝛes pꝛouinciales. Gene⸗
rales epiſcopi: archipꝛeſules. patriarche.
magnates ⁊ pꝛimates vniuerſi facere dey
bent vehementiuſ. qto maxi.pon.in hac
militan te eccleſia. ſe ſeruum ſeruoꝛum vei
eſſe cunctis gentibus ſcribit frequentiuſ. .
quanto rex regum ⁊ dominus domingan
tium chꝛiſtus ſe miniſtrum pꝛo bhumani
generis redemptione exhibuit humiliius
equitur ſecũda cõditio.

WEextu. Auguſtinus.

mitas cleni nullis poſſit comꝑationibus

iinuiticle⸗
nulo
oNe

ſpadane

nten Bin
nuus en,
t:unii

Aradö⅞ ⅞
Beeh

nhaliu
81 derden
dandee
ſepoteſe
ſnuß⸗
wranin
als Goe,
mnuche.
ſcse
henubee
worum d
fegnentui
1s domin

poo buned

ebomdns
iao.

Jo. xc

„

IOnoꝛe coiam vobis prelatus ſu

LTLoömentum. (Ambꝛoſius.

Receptoꝛ ac parens noſter duo

ctit᷑.alteꝝ pᷣlati veſignat modeſti

am

tiam.tan qᷓ; ſi patẽter aſſereret.ſit pᷣlatus

modeſtus.ſic virtutibus om̃ibus comp/⸗

tus ſit.vt honoꝛe ſit coꝛaʒ vobis.hoc ẽ vt
iuſte a vobis honoꝛari mereat᷑vos qutẽ
ſubditi ſic humiles.ſic obediẽtes.ſic quo

q; reuerentes ſitis. vt ſieut bonos ſubdi/

tos væcet pᷣlatum veſttum honoꝛi ⁊ vene
rationi habeatis.At vero vt pꝛelatus me
rito a ſubditis veneret᷑.his debet eſſe oꝛ⸗

natus virtutibus. pꝛudentia ſcilicet ĩ agẽ

do. vt quid euitandũ quidq; ꝓſequendũ
ſit dignoſcat. Juſticia in adminiſtrodo.
vt bonis pᷣmia. malis penas.⁊ vnicuiq;

pꝛout iuſticia exigit tribuit.ſoꝛtitudine in
tolerando vt pꝛoſperis non extollat᷑.nec

aduerſis frangat᷑. Cemperantaa in ſuſci⸗
piendo.ita vt nõ ſolũ que ad cibũ potũ⸗

q; pertinẽt.ſed om̃ia ſic temperate ⁊ cum
ea animi moderatione faciat. vt omnis
actionis vitet exceſſum.⁊ em̃ immodera⸗

tum teiuniũ.ſicut ⁊ in gluuies eſt fugien

dum. ¶Minc virtus omis in medio ſita
eſt. he quidem virtutes cardinales dicun

tur.quoniã om̃e pꝛiuatum publicũq; re
gim en ſuper eis velut ſuper cardine hon

ſtium vertitur. quas circũſpectus platus
iuxta tempoꝝ locoꝝ perſonarũqꝙ; condi

tiones exercere debet. ſemꝑ in om̃i opere

ſalutem intendẽs animaꝝ. Hanq; impio
be ſatis vnuſquiſq; pᷣeſſe affectat.quibui
ꝓdeſſe non curat.⁊ quoꝛum nõ celat ſalu

tem ſubiectionẽ nimis ambitioſe ſibi vẽ⸗
dicat. ¶ Debet inſuper pꝛelatus qͥ a ſub

ditis cupit honoꝛari.vt quas ſancit alijs

pꝛiꝰ ipſe in ſe leges ferat.ſic licurgꝰ apud

athenienſes. ſic numa pompilius apud

romanos. Sic legifer noſter chꝛiſtꝰ. apð
om̃es mũdi nationes fecit.hinc Gꝛegoꝛi

us pontifex maximus ait. Quiſquis po
puli ſpeculatoꝛ ponitur.in alto debet ſta

re per vitam. vt poſſit ꝓdeſſe perꝓuiden
tiam. Ob eã rem negligentes increpãdo

pᷣlatos exelamat dicens. Quid nos o pa

ſimul in hoc textu mãdata cõple

alteꝝ ſubditoꝛũ circũcernit reueren/

ſtotes agimus.qui ⁊ mereedem cõſequi⸗
mur. tamẽ operat ij nequaq; ſumus.ſru
ctus quippe ſancte eccleſie ĩ ſiipẽdio quo

tidiano percipimus.ſed tamẽ pꝛo eterna
eccleſia minime ĩ pꝛedicatione laboꝛamꝰ
penſemus.cuiꝰ damnationis ſit. hic ſine

laboꝛe. percipere mercedẽ laboꝛis.nõ ita
q; &bet aliquis hominũ ducatũ ſuſcipe
re.qui neſcit homines beneumendo pᷣire
ne qui ad hoc eligitur.vt alioꝛum culpaſ

coꝛrigat.quid reſecare debuit ipſe cõmit⸗
tat. nẽpe qͥ in ſe pꝛius diſcutit.ſi loca vita
ↄgruat.ſi ab homine actio nõ diſſentiat.

ſi ꝑĩmunẽ ⁊ innocentẽ vita pᷣſidet.ſi vigi

lãter pieq; regit⁊ gubernat.non ſolum a
ſubditis digne.venerari ſed deum ſubli⸗
me videre meretur. Et dum ipſe ſuꝑ gre⸗
gem vigilat. diuing ſuper eum gratia lar
gius choꝛuſe dat. Dnbaͤtit vero pꝛela⸗
tos ſuos honoꝛare debent.tum quia xpᷣi
vices in monaſterio gerunt.vnde ⁊ ipſe
dominus paſtoꝛibus ait Qui vos audit

me audit.⁊ q̊ͥ vos ſpernit me ſpernit.Cũ

vt maledictionem euitent. Nam maledi⸗
ctꝰ eſt· ſicut in veuteronomio ſcribit᷑. Qui

non honoꝛat patrem.hinc chanaã ⁊ na“

ti eius.⁊ nati natoꝛum eternam incurre⸗

runt maledictionem.quoniam Hoe pa⸗

tris ſui pudenda videns riſit.⁊ eũ magis
ac magis deſpiciẽs duobꝰfratribꝰ ſuis nu

ditatem iure tegendam foꝛas nunciauit

At enim in ſuperioꝛibus pꝛeſidentem in
monaſterio a nobis tanq; patrem haberi
⁊ ei obediri iuſſit.pꝛelatoꝛum item male⸗
dictio.etiam ſi mali ſint timẽda eſt. NHã
qᷓ; maledictus vtiq; erat.quẽ balaam ma

ledicebat. Tum vt ſuas euitent confuſio
nes.Hq; apud eccleſia ſticum ſcriptum

eſt. Dedecus filij pater ſine honoꝛe.Cuʒ
vt diuine obediant ſcripture. Scriptum
eſt enim in libꝛo eccleſiaſtici.Sit in me⸗
dio fratrum rectoꝛ illoꝛum in honoꝛe.tũ

vt nature comites ſint. Entia enim ab ip
ſo omnium rerum opifice iuxta naturaz

pꝛopꝛietates ſic diſpoſita ſunt.vt in om̃i

reium genere vnum pꝛimum ſit.qð mea

trum ⁊ menſura ſit ceteroꝛum.que in eo

continentur. ⁊ ad illud referãtur. ferãt

q; ei vel naturali inſtineiu.vel a ſuperioꝛi

mota intelligentia. vela ratione concita
ta. Eo pacto Apes regem fouent.comi⸗

tantur.⁊ ei tanq; eoꝛum imperatoꝛiatq;
0 2

dvusxi domicilium fabꝛicant. victum mini⸗
ſtrant.⁊ a quibuſcunq; tuẽtur fendũt
in curſibus.Eo pacto deũ tanq; vniuer/

ſi pꝛincipem vniuerſa mundi entia hono

rant.magnificant.extollunt.⁊ ſuo modo

laudant ⁊ benedicunt.iuxta cytharedi do

ctrinam qͥ omne creature genus ad dum
laudandum benedicendumq; arceſſit.
ſiſi etiam minus boni pꝛelati fuerint.a ſub
AQIitis nibilominus honoꝛari ⁊ eoꝛũ iuſſa
agdimpleri bẽt.iuxta pꝛeceptum ſaluato

xis in euãgelio dicẽtis.ſuper cathedram
moyſi ſedebãt ſcribe ⁊ phariſei.quecunqᷓ;
Dicxerint vobis facite.ſᷣm autem opera eo
rum nolite facere.ſed ſi boni ſint ⁊ ratio⸗
ne poteſtatis ⁊ ratione virtutis honoꝛan
di ſunt a timẽdi. acerrimus enim vltoꝛ eſt
ccus. vicanios nuncios ⁊ ſeruos ſuos de
ſpicientiũ. inde pueros heliſeũ deſpicien
tes vemones in vꝛſoꝛũ foꝛma apparẽtes
xeuoꝛaueruut.at vero pᷣlati etiõ quanto
plus honoꝛantur exterius.tanto ipſi hu⸗
milioꝛes debent eſſe interius.Tanto in⸗

ſuper magis d um timeant.ſeipſos deſpi
ciant.⁊ eos a quibus honoꝛ impenditur

ſibi in cogitatione pꝛep onant.p erinde pᷣ

ceptoꝛ noſter terciam ponens conditioo

nem adiecit.
3 , us. S=ð ¶ Auguſtinus.

JImoꝛe coꝛam deo ſubſtratus ſit
pedibus veſtis.

¶ Commentu.

Tſi om̃es imoꝛtalem corum time

re vebegmus. quoniam ſicut ſcri⸗

ptum eſt. beati omnes qui timent
ominum. p̃ᷣlati tamen multo magis eiꝰ
timere debent maieſtatem. Tum quoniã
ipſi ſubditoꝛum animabꝰ reddituri ſũt
rationem. Vnde ad Hebꝛeos apoſtol?
Paulus ſeribens ait. Obedie pꝛepoſitis
veſtns.⁊ ſubiacete eis. Ipſi enim vigilãt
quaſi rationeʒ pꝛo animabus veſtris red
dituri. At em̃ cum rationalis anima tan
ti ſit.tantum q; deo chara vt pꝛo ipſa re⸗
dimenda.ſuam vitam chꝛiſtus poſuerit.
facillimeq; labatur. nirum immodũ eius
paſtoꝛ timere debet.ne eius pereat negli⸗
gentia.⁊ eius obligatus fiat perditioni.

grauiꝰ iuxta antiquũ ſermonẽ qͥ ait. Quã

—

quod Auguſtinus pertimeſcens gemens

dicebat. Quid faciam cum a me exiget᷑
ratio tot animarum que pendent ad cola⸗
lum meum. Tum quoniam p-lati ad fub⸗
ditos ſe habent.quãadmodũ ad ſuos ex⸗

ercitus imperatoꝛes. quibus uictis ca
ſtra expugnentur opoꝛtet hinc in machæa

beis ſcribitur.qꝙ cum caderet Judas cete

n fugierunt. Et in calce pꝛimi reguʒ aper

te notat᷑.ꝙ cum totum pꝛelij pondus cõ

tra philiſteos in Saul fuiſſet conuerſuʒz.

ipſo interempto om̃is pene exercitus pe

tijt. Cum qu oniam in die nouiſſimo an-
te inflexibilis iudicis tribunal querele. al
legationes clamoꝛeſq; ſu bditoꝛum eos.
eoꝛumq; negligẽtias.iniuſticias. rapinaſ

paſſiones.⁊ flans ſententias acciſantes

gaſtabunt. ¶ O quantũ patientiſſimꝰ iob

has metuebat querimonias cum diceret
Aduerſum me terra hoc egens mihi ſub

iecta clamat. O qᷓ; diuus Hieronim affi
ciebatur terroꝛe.cum de ſe ſubditiſq; reds

dendas rationes cogitando dicebat quo

tiens diem illũ cõſidero:toto coꝛpoꝛe cõ⸗
termiſco.ſiue enim comedo ſiue bibo ſis
ue quid aliud facio ſemper auribus meis
vox illa terribilis videtur inſonare. Sur
gite moꝛtui venite ad iudicium. O quan
to parens noſter cxinanibat pauoꝛe. ma
defiebat luctu. cruciabatur cogitatu.cum
diceret heu quid illa die faciemus. quan
do etiã de omni noſtra cogitatõe ſumus
reddituri rationem.⁊ coꝛam illo iudice.q̃ᷓ
nexc gratia pꝛeuenit᷑.nec miſericoꝛdia iaʒ
flectit᷑.nec pecunia coꝛtumpit᷑.nec ſatiſſa
ctione vel penuẽtia mitiga bit᷑ᷣ.⁊ in daͤna
tos acerbiſſimã irreuocabilẽq; illã ſenten
tiam infert. Ite maledicti in ignẽ etemnũ
XZũ quoniã vt idẽ parẽs noſter poſterius
Dicet pꝛelatus quãto in loco ſuperioꝛetã
to in maioꝛe periculo verſet̃. Et quanto
ſplẽdoꝛe honoꝛis qͥſq; celſioꝛ eſt.tãto ſi

linqᷓt.vt inqͥt Iſidoꝛꝰ peccatoꝛ maioꝛ eſt.

Pꝛopterea Bernardꝰ ait. ꝙᷓ facile eſt ĩ al

to ſe intuentem obſtupeſcere.cadit enim

to ſtatꝰ altioꝛ, tãto caſus grauioꝛ. Se
ne igit᷑ ſanctꝰ Am bꝛoſiꝰ in ſuo paſtoꝛali

de ep̃is inqͥt. Sicut leuiꝰ eſt e plano coꝛ
ruere.ſic grauiꝰ eſt.qui de ſublimi cecide⸗

nit dignitate.qꝛ ruina q̃ de alto fit grauio

rnicaſu collidit᷑. Monoꝛ quidẽ epalis coꝛãꝗ

sgnne
gnegt
onatſid
aglose
t
1lctstt
miecczede
ngendeh
ſaonet
norlitno
ndl uet
Woun e
ncgs npen
1s gemnn
nennſſindie
s dcc
gensmddr⸗
Poonint
Wodeccc
wapi⸗
oſuehbo⸗

onmtrses
Nee e

dd
de e
Nr N
niacodar
Ra d
iipliſan
anggian

Nlten

iEtd
acktiſi
ic⸗
lechit
S
ntgiin
,
s iu ſin
N
rpbn one
ralo ſ. 1
ie

dDoloꝛ magnꝰ eſt. Ha quotope ceteris gra
Aus epalis altioꝛ eſt. tqto ſi ꝑ negligetiaʒ
Dilabitur ruina grauior eſt. nõ em̃ eſt tan
n gaudij excelſa tenere. quãti meroꝛis eſt
Wexcelſis coꝛruere. Hec conſtat tantam
gloꝛiã ſeqͥ poſt victoꝛiã.quantã ignomi

nisã poſt ruinõ. Lũ quoniã tũc recte time
re eu maxime debem?. qñ ipᷣm cõtra nos
iratũ eſſe cognoſcimꝰ. At vero huius ire
ſignuz eſt pᷣlationis collatio teſte noſtro
parẽte qui ait. In nullo magis ſentio mi
hi eũ iratũ.qm cũ eſſem indignus poni
dd remũ.poſitus ſum ad gubernaculum.
Tiũ quoniã qͥ ad plura obligatus eſt.xma
gis timere vebet. iuxta ſaluqtoꝛis ſentẽtiã

in euãgelio dicẽtis. Omnin autẽ:ꝛcui mul

tum datũ eſt. multũ queret᷑ ab eo.Et cui
cõmendauerũt multum plꝰo exigẽt ab eo ·

etenim ad multa plura pᷣſidentes q; ſub/

diti tenent᷑ Opoꝛtet em̃ eos exẽplar eſſe

omnis bene inſtitute 2 obſeruande vite.
Sinc apłs Paulꝰ in epła ad Thimoteũ

epi vitã veſcribẽs ſane imqᷣt. Opoꝛtet eniʒ

epm irrepᷣhenſibile eſſe vniꝰ vxoꝛis. Di⸗
rum oꝛnatũ.pudicũ.hoſt. pitalẽ.d octoꝛem
nõ litigioſum. nõ cupidũ.ſue domui bñ
ppoſitũ.filios habentẽ ſubditos cũ omni

caſtitate. Si qͥs aũt domui ſue peſſe ne=

ſcit.quomodo eccleſie vxi diligentiã habe

bit. Hõ neophitũ.ne in ſuꝑbia elatus in

iudiciũ incidat d yaboli· Opoꝛtet aũt il

lũ teſtimoniũ habere bonũ ab his qͥ foꝛis

ſunt. vt nõ in obpꝛobꝛiũ incidat.⁊ in lad

um dyaboli. Chꝛiſoſtomꝰ quoq; ait. Sit

eps temperãs.⁊ nõ ſuꝑbus.ſit reuerendꝰ
Sit negocijs opoꝛtunꝰ.regentiſq; auto

nitate dignus ⁊ plenus ſit. Sit etiq ſecte
tus. ſit mitis ⁊ humiliſ.ſit liber ⁊ vehemẽſ

Sit etiã manſuetꝰ ⁊ conſtãs· vt eũ quem
dignũ eſſe viderit cũ multa ptãte aſciſcat

etiã ſi vniuerſi obſtiterint. Indignũ etiã
ſi multoꝝ ſuffragia eũ pſequant᷑ cũ eadẽ

autoꝛitate reſpuat.nil aliud reſpiciẽs ni⸗

ſi edificatõeʒ eccłie.nunq; faciat odio vtł
fauoꝛe · Hec quidẽ⁊ ſið ep̃is aſſ. erta ſint.
ofnibus tñ iuxta ſuã pᷣſidentiã expedit.vt

quã cderũt ſubditis in ſe gerãt foꝛmõ vi
uendi.quoniã nõ poteſt exercitũ contine

re imꝑatoꝛ.Sicut a marco tullio pᷣclare
dictu eſt. qui ſeipᷣm nõ ꝛtinet. bene igitur

nõ violentũ.nõ percuſſoꝛẽ.ſʒy modeſtum.

Jo. XCI

2æ cõgrue de omi pᷣſidente Gꝛegoꝛi pon

tifex maximus in paſtoꝛalibꝰ loquẽs ait.
neceſſe eſt vt rectoꝛ ſit cogitatõe mundus

actione pᷣcipuus · Siletio diſcret?. in ver

—

bo vtilis. Singulis cõpaſſione ꝓximus.
5ỹ5 cunctis templatõe ſuſpẽſus.bene agẽ

tibꝰ. ꝑ bumilitate ſociꝰ. Cõtra delinquen
tiũ vicia.ꝑ zelũ iuſticie erectus.interioꝛu
curã exterioꝛum occupatoe nõ minuens.

exterioꝛum ꝓuidẽtia interioꝝ ſollicitudi⸗
nem no relinquẽs cũ igit᷑ ad tot tantaq;
ſeruãda obligati ſint pᷣlati:.longe magis
; ſubditi timere deum vebẽt. ¶ JId Rm⸗
bꝛoſius Gꝛegoꝛiꝰ Haʒarenꝰ. 2 alij q;ᷓ plu

res viri ſanctiſſimi.ſicut in eoꝝ geſtis le⸗
git᷑ medittes.cum ad eoꝝ aſſumi digni⸗

tatem debuiſſent ſolicitudinem petierunt:
Igd excogitans parẽs noſter Auguſtinul

cum ad pꝛeſulatum aſſumeret᷑ ploꝛauit.

MWarc? quoq; euangeliſta.ne ſacerdotio
fungeret᷑ polliceʒ ſibi gratia humilitatis

abſcidit.⁊ iure quidẽ.quoniã ex᷑ ſeptẽ eꝑi

ſcopis aſie qͥ ꝓpter eoꝝ ſanctitateʒ angeli
vocati ſunt.aliquos de obiurgatus eſt.

qm̃ in aliquibꝰ q;q; minimis ⁊ pauciſ de

liquerant.q; magno igit᷑ timoꝛe affici de

bent. Qui lõgeꝗ ſuꝑ celeſtium mentium

diſtãt pfectõe. Cum veniq; qm̃ de ciſdeʒ
exceſſibꝰ intẽſioꝛes luent penas. Itaq; ñ
ſolũ ad plura obligati.plura recipiẽt toꝛ
menta.ſz etis maioꝛa.Eas igit᷑ ob cauſaſ

bene ac merito pᷣceptoꝛ noſter inquit.Ti

moꝛe coꝛã deo pᷣlatus veſter ſubſtratꝰ ſit
pedibus veſtriſ.Ac ſi aꝑte diceret.licet a
vobis honoꝛãdus ſit ipᷣe ꝓpter periculo
ſioꝛẽ ſtatum.in q̊ manet.timoꝛe coꝛã deo
affectꝰ. ꝑ mẽtis humilitatẽ veſtris ſit pe

dibus ſubſtratꝰ.ita vt ſi ſuꝑioꝛ ſit honoꝛe

inferioꝛẽ ſe exiſtimet timoꝛe. Hincſcriptũ
eſt. Quaãto maioꝛ es humilia te in oibus
Et iteꝝ.ducẽ te cõſtituerunt.noli extolli.
