tranſeũdo fit.ſileat ſibi.⁊ ipſa anima trã⸗
ſeat ſe.non cogitando ſe.ſed te deus meꝰ
quoniam tu es reuera tota ſpes mea ⁊ fi
ducia mea.Et in libꝛo meditationum in
quit. Hihil mihr tam dulce q; cum domi
no meo eſſe. Mihiautem adherere deo.
bonum eſt. Da mihi domine. donec his
fragilibus aſſiſto membꝛis tibi adherere
ſicut ſonptum eſt. Qui adheret deo· vnꝰ⸗
ſpiritus eſt cum eo · pꝛebe mihi rogo con
templationis pennas.quibus indutꝰ ad
te volitem ſurſum. Cene mentem meam
ne ad uma coꝛruat.Tene coꝛ meum pꝛe⸗
coꝛ iuanu tua.qꝛ ſine te ad altioꝛa nõ ra⸗
pitur. Tene ⁊ regeſpiritum meuʒz. ⁊ ſume
illum pᷣm voluntatem tuà. vt te duce aſcẽ
dat in illam regionem vbertatis.vbi pa⸗
ſcis irahel in eternum pabulo veritatis.
vt ibi vel rapida cogitatiõe attingat te ſũ
mam ſqpientiã cuncta tranſcendentem.⁊
oĩa gubernantem. Sed voluntati ad te
dñnie anime multa ſubſtrepunt. Juſſu tuo
dñie cõticeſcant mihi oĩa.ipſa ſibi ſiliant.
ꝑtranſeant oia que creata ſunt.tranſcen/⸗
dat a ſe vt perueniat ad te . atq; in te ſolo
creatoꝛe oim oculos fidei ſigat. Libi in⸗
hiat. tibi intendat.te meditet᷑.te contem
plet᷑te an oclos ponat. te in coꝛde reuol

uat ſũmũ ⁊ veꝝ bonum.⁊ gaudiũ ſine fi⸗
ne manſurũ: Et in libꝛo quẽ manuale ap
pellauit ſub infraſcripto deuotiſſimo ſti⸗
lo.nos docuit noſtros nõ mõ erxcitare af
fectus.ſed pure mentis adire exceſſus di⸗

cens. Deꝰ ineffabilis ? incircũſcripte na

ture.inſtitutoꝛ oĩm rerum deum eni ieſu

pp̃i pater.q̊ eundem filiũ tuũ dilectuʒ de
ſinu tuo miſiſti ad puhlicũ martyriũ ſuſci

pere noſtrã vitam. vt nobis donaret ſuũ.
eſſetq; ꝑfectus deꝰ ex pĩe.⁊ perfectus hõ
exmr̃e. Lotus deꝰ.totus hõ.vnus idẽq;
xp̃s eternus ⁊ tempoꝛalis.⁊ iĩmoꝛtalis ⁊
moꝛtalis creatoꝛ ⁊ creatꝰ.foꝛtis ⁊ infirmꝰ

nutritoꝛ ⁊ nutritꝰ.paſtoꝛ et ouis.tꝑaliter

moꝛtuꝰ. tecum in eternũ viuens. qui ſuis
dilectoꝛibꝰ municipium ꝓmittens dixit.

Qðcũq; petieritis patrẽ in nomine meo.

dabit vobis. obſecro itaq; dñe.⁊ te nimis

pium rogo in noie eiuſdeʒ dilecti filij ctai
vt des mihi cũ eodem filio tuo.te in oĩbꝰ

benedicere ⁊ gloꝛificare.des mihi ꝑ illuʒ
⁊ cum illo peccatoꝝ meoꝝ veniam· ⁊ mʒ
datoꝝ tuoꝝ cuſtodiam dilectionemtuaʒ
verã.⁊ fraternũ amoꝛem. d yabolum foꝛ
tia humilitatis arma.⁊ erga fratres veri
tatem ꝑfectam. caritatẽ inextinguibileʒ
temperantiqᷓ cibi ⁊ potꝰ atq; ſomni.⁊ to⸗
tius libidinis.⁊ vani deſiderij ↄtinentiã.
auditum caſtũ ·viſum ſimplicẽ. puritateʒ
coꝛdis.mundiciã coꝛpoꝛiscaſtigationeʒ
mundam. oꝛis coꝛdiſq; cuſtodiam vt nec
coꝛ into iniqͥtatem cõcipiat:nec lingua fo

nss parturiat. nec falſa loquat᷑.nec taceat

vera.nec ſalutifera abſcondat:nec moꝛtife
ra pferat.pᷣcoꝛ etiam vt det inihi aſſidui⸗
tatẽ oꝛandi.freqntiã legendi. vt pꝛecepta
tua infatigabili᷑ legam.qð rectum eſt te⸗
neam.qð defoꝛme cõponam.qð pulcruʒ
excolam.qð ſanũ conſtruem. qð infirmũ
coꝛroboꝛem.⁊ omne qð tibi placet cuſto
diam perſeueranter. Des inſuꝑ mihi diſ⸗
plicere tempoꝛalia.⁊ totis viribus eterna
diligere. vt moꝛtuũ mihi deputem mnn/
dum.⁊ mundo moꝛtuꝰ tibi viuq. nec gau
dens:nec lugens de tempoꝛalibus cxiſtã
nec metuam aliqð tẽpoꝛale.nec diligam
nec blandis coꝛrumpar.nec aduerſis cõ⸗
cutiar. Rogo etiam ſancte pater tuꝗ cle⸗
mentiam in nomine ipſius filij circũcide

in me omnia vitia coꝛdis ⁊ coꝛpor.et da

mihi auginentũ perfectionẽq; vututum

e

lid
Tnl

ſneſt
glesy
loſe⸗
Negf
nsdi⸗
Neng
mieſu
yde
nüſſe
retſui⸗
aushö
gidiq
talis
nfrm?
wuliter
ciſuis
nsdit.
meneo⸗,
nenms
cfi
eunoip
hpil
mri
ant;
lmtor
nes ven
gns
nl.1to⸗
mmani
i
NN
netbee.
gannio
AMe
awone
hieRo
tnugn
6
e
Grme
4 ſto
bidc⸗
1 ene
enmn
neh
buse
aſoc/
nicen
aiode
Gunmn⸗

Jo.

Illumina ſenſum animam meam. vtil
lud a te petam.qð te delectet audire.Do

ce me quid cogitare.quid agere.quid lo

qui.quid tacere debeam. Da pꝛudentiꝗ.

foꝛtitudinem.iuſticiam temperantiam.
Da diſcretionem in omnibus diſcernen/⸗

di inter dextrum ⁊ ſiniſtrum. Da etiã ſen

ſum vigilem ⁊ intellectum pꝛouidum. vt

poſſun inter bonum ⁊ malum diſcernere
Aufer a coꝛde meo alienationes ſenſus.

cura in me ſtupoꝛẽmentis. extirpa de vi⸗
ſcernibus meis conſilia iniquitatis.erodi⸗
ca de lingua mea detrahendi conſuetudi
nem.mentiendi facilitatẽ loquendi ſcur⸗
rilitatem. omnes actus vanitatis mee.

arte.ſana medicine tue.Da mihi ꝑfectu;
ſenſum ſemper in purgatiſſimis m oꝛibꝰ? .
Tene me viurtute omnipotentie tue.⁊ non

ſinas ine ꝓpꝛij voluntate arbitrij euaga⸗
ri. Juxta tuam pꝛudentiaʒ diſpone oẽm
meam vitam. In tua voluntate animam

banc peccatricem. pꝛo qua moꝛtuus eſt

chꝛiſtus. Hon permutas perue frenum
tuuin in marxillis meis pone.⁊ tanq; ani
mal manſuetum trahe me poſt te.Lu enĩ

cuncta qᷓ mihi expediunt noſti · Hõ dya
bolo.non mihi.non mũdo. nõ alicui alij

liceat tua dona ſubuertere.qꝛ totum fra⸗
glle eſt quicquid tibi nititur obuiare.Fe/⸗
ciſti enim mecum a puero miſericoꝛdiam
multam. perfice qð cepiſti.Da mihi ſem/
per. vbiq; contra hoſtem crudeliſſimuʒ
tue pie defenſionis auxilium. vt ſicut fra
gilitatem meam ille inuidus nõ ceſſat im
petere. Ita tuis cogat᷑ viribus abſcedere
pꝛeſta vt ſim paruulus in oculis meis.vt
coꝛamte inueniam gratiam. Da ⁊ auge
mihi ſemper fidem firmam.ſpem incon/⸗
cuſſamcaritatẽq; perfectam.humilitateʒ
pꝛofundam.patientiam inuictiſſimũ.coꝛ
poꝛis animeq; caſtitatem perpetuaz. Da
coꝛdis contritionem. ⁊ fontem lacrumaꝝ
Da ſimplicem innocentiam.⁊ puritatem
coꝛdis.ſtabilitatem.⁊ integritatem men⸗
tis. Da vires inuictas.xt victoꝛ mei in
cunctis exiſtam. Dominet᷑ in me ratio. et
rationi tua gratia.vt nõ viuam belſtialit.
raptus impetu carnis.ſed ſit conuerſatio
mea honeſia ⁊ rationabilis.fac me pꝛo/⸗
uidum ad omnia.⁊ in cunctis diſcretum
Tribue mihi nulli occaſionẽ ſcandali pᷣ⸗

—

8

bere. ſimplicitatem ⁊ veritatem diligere.
⁊ inſtanter ea que pac ſunt ⁊ cantatis ſe
qui. Longe faca me omnem ypocniſim.
⁊omnem ſimulationem. ⁊fac me tibi ſer
uire in veritate · Concede queſo mihi bo
no animo pꝛopter te maioꝛum ſubdi pe/

nis.⁊ alacri coꝛde ad obedientiam.⁊ com

paſſionem.⁊ concoꝛdiam ſine moꝛa con
currere.excita topoꝛem meũ ſtimulis tu/⸗

is die ac nocte.et fac me ſtrennue perſeue

rare in pꝛeceptis ⁊ laudibꝰ tuis die ac no
cte.Da mihi ſcientiam humilem.que edi
ficet.⁊ linguam eruditam ⁊ eloquentem.
vt ⁊ bona valeam.ac melioꝛa exhoꝛtari · et
mala ad rectitudinis lineã reuocare. In

funde rogo te coꝛdi meo pꝛeſidium tuuʒ.

⁊ da mihi ſpiritum ſapientie cum eo.⁊ in
tellectus · conſilij ⁊ foꝛtitudinis.ſcientie ⁊
pietatis:⁊ reple me ſancto timoꝛe ⁊ amo
re tuo. Da irriguum ſuperius:⁊ irriguuʒ
infenus. Da mihi benedictionem de ro⸗
re celi:⁊ de pinguedine terre. Da vt ani⸗

ma mea ardeat igne amoꝛis tui· Fac me

mundo penius extingui.concede mihbi

coꝛ contritum ⁊ humiliatum ſen perhabe

re coꝛam te.Fac me per gratiam tuã pec⸗
cata mea deflere anteq; moꝛiar. Oa mi⸗
hi tota anima mea·⁊ totis viſceribus me

1s exquirere faciem tuam ſemper. Infuna⸗
de dulectionem tuam pectoꝛi meo.⁊ ſcri⸗
be duecte mi.memoꝛiam tuam in talibus

coꝛdis mei. Illuſtra me luce celeſtis pa⸗

trie · imaginem tuam non ſiuas in me ob
ſcurari.que ſic te pꝛeſtãte defendatur.vt
ſemper egregia inueniatur. Adſit mihi

queſo ſanctoꝛum angeloꝛum pia et fida
cuſtodia vbiq; ⁊ ſemper.⁊ pꝛeſta vt te ꝓ

miſero omnium ſanctoꝛum agmina int/

cedant. VUt eoꝛum pꝛecibus ⁊ mentis.ꝓ
tua pietate dignꝰ efficiar pꝛomiſſionibus
filij tui. Concede mihi fragiliſſimo bea⸗

tooꝛum monachoꝛum patrum meoꝛũ imi⸗
tari veſtigia. Da mihi eoꝛum manſuetu⸗
dinem.modeſtiam.tolerantiam.benigni
tatem· paupertatem. longanimitatem.

coꝛdis contritionem.et fontem lacrima⸗
rum.cibi potuſq; abſtinentiam.coꝛdis la
bioꝛũq; munditiam. S puituale gaudiũ
et perfectum mundi contemptum.
Aaxime domine cantatem a te effla⸗
gito · humilitatem inquiro.patientiam

poſtulo.indiuiduas comites fidei mee ſi
mul ⁊ veram anime 2 coꝛpoꝛis pudiciti⸗
am/ Sicut illis dediſti.pꝛecoꝛ te ꝑ filium
tuũ.reſpice in me ⁊ miſerere mei.exaudi
oꝛonem meã.⁊ da mihi gratiaʒ tuã ꝓpter
multitudineʒ benignitatis tue. Qui me⸗

cum iugiter perſeuerans.doceat me ince

dere in miſericoꝛdia ⁊ iuſticia tua coꝛam
te.⁊ voluntatem tuam in omnibꝰdiebus

vite mee ſemper iplere hanc peto.da mi⸗

hieam,que cum amicis pacificum. ⁊ ini
micis reddat tranquulum. Que mea ver
bo aſpero mitiget.⁊ ab ocioſo ſermõe cõ

peſcat.que me ſemper dñm vel que domi
ni ſunt cogitare cõpellat.⁊ oculos ab ſto
ſeculo vano antat.que in omni hoꝛa an
conſpectum moꝛtis ingerat.⁊ hic gaude-
repꝛohibeat.que trabem aut molem pec

catoꝝ meoꝛum me conſiderare ⁊ plange

re faciat.⁊ non alioꝝ delicta.vel feſtuca,z
leuiſſimam perſcrutari dimittat. Poſtre⸗

mo omnia mundi pꝛo nihilo habere.⁊ te
totis ſolum ſentire viſcenibus dũm meuʒ
vſq; in finem. Faciat atq; potenter effici

endo doceat.⁊ ſicut pijſſima miſericoꝛdia

tua dediſti mihi voluntatem veniendi ad
te.ſic per illaʒ donare digneris ſapientiã
⁊ intellectũ vᷣᷣtutẽ.aut poſſibilitatẽ coꝛꝑis

⁊anime ad tibi deu otiſſime ſemꝑ ſeruiẽé

dum in omnibus.per eandem benignam
magiſtram meõã gratiam tuã.ſine qua nec

ni valemus.⁊ ipſe vnigenitus tuus dixit.
nemo venit ad me niſi pater meus traxe/

rit eum. ⁊ nemo venit ad patrẽ niſi ꝑ me.

Obſecro ſancte pater.te ſuppliciter rogo
de noſter trahe tu me ad ipſum. ⁊ ipſe ꝑ
ducat mead te illuc. vbi ipſe eſt ſempiter

na vita. ⁊ ſempiterna beata ſecuritas.⁊ ſe
cura tranquillitas.felix eternitas. ⁊ eter⸗
na felicitas.vbi eſt amoꝛ ꝑfectus.⁊ timoꝛ

nullus.dies eternus ⁊ vnus.vbi tu oĩpo
tens ſemper cum illo.⁊ ille tecũ in cmu
nicatione ſancti ſpiritꝰ eternaliter ac ſem
piternaliter viuis regnas per oĩa ſecu-3

la ſeculoꝝ Amen.

Tnolite cantaxe niſi qð legit eſ⸗
ſe cantandũ. Quod autẽ non ita
ſcriptum eſt.vt cantet᷑ nõ cantet᷑

“” 4
2

¶ Eõmentũ viceſiũ ¶ Ambꝛoſius

Auulliquod determinatuʒ officiũ per

reccleſiam fuerat inſtitutũ. ſed ſin

gulis in eccleſijs pꝛo eoꝝ pꝛelatoꝝ arbi-

mo laudes deo tribuebant᷑. Ob eam rem
Auguſtinus tale diuinũ officium a ſuis
fratribus celebꝛandum inſtituit/quale in

ſecũda regula que exoꝛditur. ante omnia

Et qᷓ;q; fere eodem tꝑead pꝛeces Cheo

doſij imꝑatoꝛis Damaſus pontifex ma-

ximꝰ iuxta beati Hieronymi diſtinctio⸗
nem. ⁊ cum adiectione in fine cuiuſlibet
pſalmi excellentiſſimoꝝverſuum in laude
ſanctiſſime trinitatis editoꝛum: videlicet

GBloꝛia patri ⁊ filio ⁊ ſpirituiſancto. Si⸗
cut erat in pꝛincipio ⁊ nunc ⁊ ſemper ⁊ in

ſecula ſeculoꝛũ amen. Pſalmos noctur⸗

nos atq; diurnos in eccleſijs decantan-

dos inſtituenit.qꝛ tamen inſtitutio illa p⸗
mulgata non fuit. Adhuc frẽs ſancti Au
guſtini ad celebꝛandũ officium iuxta nitũ
ab eo inſtitutum tenebant. ¶ Abi autez
ipſe ARuguſtinꝰ creatus eſſet epiſcopus.⁊

conſtitutio illa Damaſi de celebꝛãdis of

ficijs per eius ſucceſſoꝛẽ Siritiũ cepiſſet
ꝓmulgari.multi ac varij ⁊ incõſoni cantꝰ

in eccleſia pꝛo libito vniuſcuiuſq; in ma?-
xumnã potius xpᷣiane religionis confuſice
nẽ quãẽ in ſũmi dei laudem ſieri ceperunt
Et ea que nõ ad cantandũ ſed ad legẽdũ
erant ↄſcripta abſq; vllo oꝛdine abſq; oĩ
pꝛopoꝛtione ⁊ abſq; omni inſtituto cãta

bant᷑. Cui quideʒ abſurditati Auguſtinꝰ
quoad fieri potuit obuiare deſiderans.pᷣ

habitis ſuis inſtitutis de celebꝛando ofy-·
ficio hoc adiunxit pꝛeceptũ· vtpote. NHo
lite cantare niſi qð legitis eſſe cantandũ.

Oð autẽ nõ ita ſcriptum eſt· vt cantet᷑ nõ
cantet᷑. Dne quippe inſunexerunt confu
ſiones.pꝛima quidem quoniã multa can

tabantur que ad legendum erant inſtitu

ta. hanc inhibuit in pꝛima textus clauſu

la dicens. Et nolite cantare niſi qu od le⸗

gitis eſſe cantãdum. Altera qꝛ modus ca
nendi inſtitutus minime ſeruabatur. ſed
alij ſic. alij vero ſic.pꝛout eis libebat ca⸗

nebant.hanc metuit cum adiecit. Quod

non ita ſcriptum eſt. vt cantetur non

cantetur. on enim decet vt cantus h

nc

nondtn
—
ſdſin
gudi⸗
mſen
miſuis
daden
onng
Doſan
es or
miam
ſencon
uſlhe
iglaus⸗
videlica
oOr
apat
shoc
N
o lp⸗
nan
urmni
Mang
ſchts
nies
i cit
iant
Gun
oſſo⸗
chenun
diegii
nwm
R
Nu:
can
—K
undl
entetns
unt nn
ine
N
mlnh
Ne
1hoes
Gom 6

4

Jo. xxVI

et vſus eccleſiaſtieus fieri debeat ſᷣm arbi
triũ ſinguloꝛum.ſed firmiter ſeruandꝰ eſt
ſm ſcripta ⁊ inſtituta maioꝛum· Simili⸗/
ter conſtitutiones.diffinitiones.ſtatuta:
⁊ quecunq; ſacre religionis decreta.non
n iſi cuʒ conſilio ſanioꝛis ꝑtis capituli.⁊

eoꝝ qͥ pꝛeſunt.auctoꝛitate inſtitui.aut in

nonari debẽt.qð ⁊ de laudabilibꝰ.⁊ anti⸗

quis ↄſuetudinibꝰ ꝑifoꝛmiter tenenduʒ
cenſemꝰ. Mãq; oĩs innouatio in q cunq;

re publica piculoſa ẽ.Cũ aũt neceſſitas

cogit.aliqͥd inſtitui: aut innouari in om̃i

bus.auctoꝛitas eccłie mag eſt imitanda
ꝙᷓ; rõ. qm̃ nulla neq; antique.neq; noue
legis ſcriptura ſine illa alicuiꝰ momenti
aut firmitat..ꝑinde ARugꝰ.ↄtra epłam fũ

Dameti ait. ego nõ crederẽ euangelio.niſi
crederẽ eccłie. Auctoꝛitas itẽ eccłie obedi

entie ⁊ hũilitatis eſt.Rõ autẽ nonnunq;
ambitionis ⁊ pᷣſumptionis. Et qm̃ apð

viros ꝓbos ⁊ religioſos mihil leuitate de

teſtabilius/iuxta illud apłi dicent. Nun
d leuirate vſus ſum.vt apð me ſit ẽ ⁊ nõ

In om̃i monaſterio.in oĩ religione.ĩ om

ni deniq; re publica illud ẽ pᷣcipue ſᷣuan
Dũ.vt non facile quicq; aut leut᷑ variet᷑.
⁊ ſi quã pꝛo tꝑis ↄgruentia fieri mutatio
nẽ opoꝛteat.timoꝛ dei.religionis honoꝛ.
modeſtia ⁊ grauitas ipſa ĩ agendo ſᷣuet᷑.
Auguſtini etiã tꝑe:vt inſtitutione diui
noꝝ officioꝝ aliqͥd interponamꝰ.beatus
Ambꝛoſiꝰ M0nrUůediolaneñ. antiſtes. ⁊ doc/
toꝛ eccłie celeberrimꝰ.egregiũ ritum.tum

in canonicis hoꝛis.tũ in miſſis celebꝛan
Ddis inſtituit.qͥ non mõ ꝑ omnẽ liguriam

ſed ꝑ totq fere Italiz vſq;ʒ ad tpᷣus beati
Gꝛegoꝛij extitit in vſu ·¶ Ipſe aũt diuꝰ

Gꝛegoꝛius ſub qͥdaʒ limatioꝛi ſtilo ac foꝛ
ma bꝛeuioꝛi.vtrũq;.⁊ bꝛeuiariũ ⁊ miſſale
refoꝛmòs relicta in ecclia οπα—ediolanenñn.

edictione eiuſdẽ viri ſanctiſſimi Ambꝛo⸗

ſij de cõi ↄſilio ſanctoꝝ patrũ.⁊ ↄſenſu re⸗

uerendiſſimoꝝ dñoꝝ Cardinaliũ.⁊ affla

tu q̊daʒ ſpũs ſancti.de canonicis hoꝛis.
celebꝛãdiſq; miſſis.foꝛmã ⁊ oꝛdinationeʒ
ſuam ꝑ totũ oꝛbẽ terraꝝ iuſſit ꝓmulgari.
quã adhuc ſacroſancta Romana eccłcia.
retinet quippe q̃ nrm ſacratiſſimum oꝛdi
nem.ſub ſua recipiẽs ptectione.eam nob
ſeruandã ↄdonauit.eximens nos a pꝛio
ris officij per btm̃ Auguſtinum deſcripti

obſeruantia: ad qð qͥdeʒ niſi ſedis aplice

interueniſſet exemptio adhue nos vtiq;
teneremur. HNos igit᷑ tũ in legendo.tũ in

cantando ſancte Romane ecclie nituꝰ te
nentes.nihil aut legere.aut cantare pu/
blice ĩ eccleſijs debem?niſi qð nob legen⸗
dum aut cantandũ ipᷣa pꝛotectrix noſtra
tradiderit.diligent᷑ tn ſꝑ attẽdentes.vt ſi

ue cantent᷑ ſiue legant᷑ pſalmodie earum

⁊ quarũcũq; obſecratõnũ diuinaꝝq; lau
dum vba diſtincte.modeſte.pauſatim. in
tegreq; pnuncient᷑.qð pulcre Berũ in ſu
is monitionibꝰ inſinuauit dicens. Mo/
neo vos dilectiſſimi.pure ac ſtrennue int᷑
eſſe laudibꝰdiuinis.Strẽnue quidem.vt

ſicut reuerent᷑:ita ⁊ alacri᷑ dño aſſſtatis.

nõ pigri.non ſomnolenti:nõ oſcitantes.
non pꝑcentes vocibꝰ.non pᷣſcindentes ver
ba dimidia.nõ integra tranſilientes.non
fractis remiſſis vocibꝰ.mulieb:ꝛe quid/
dam de nare ſonantes.ſʒ virili.vt dignũ
eſt ⁊ ſonitu.⁊ affectu ſcti ſpũůs depꝛemen

(Eerto viceſim pꝛimus ¶ Auguſtinus

Arnem viam domate ieiunijs 2

xalitud o ꝑmittit.

¶ Koõmentũ vigeſimũphmũ (Ambꝛoſiꝰ

m de victu in mõaſterio ſeruõ
do tractatũ aggrediẽs ſeptem de

ẽ de ieiunijs ⁊ abſtinentia.quibꝰ no

vt caro ipſa domet᷑.qm̃ hic pꝛecipu eſt ie
iunioꝛũ finis.vt d omita caro ſpiritui ac
rõni ſubijciat᷑ ⁊ ſeruiat· Su binde in ieiu

nijs ⁊ abſtinentia ſeruãdũ adiecit mode-
ramen.cum dicit.qntũ valitudo ꝑmittit.

qm̃ in oĩbus noſtris actionibꝰ diſcretio

ipſa velut q̊ddã oĩm virtutum vehiculuʒ

eſttenẽda · ¶ Itaq; impmis in monaſte
rio ↄſtituti ieiunijs abſtinẽtia cibi ⁊ potꝰ
domare carneʒ debemꝰ. vt domita floꝛen
tiſſima a nobis ſeruet᷑ caſtitas. Ham con
cupiſcit.vt ait apłs.caro aduerſus ſpm̃.⁊
ſpiritus aduſus carnem.qm̃ parente nro
Auguſtino dicente.ſicut caro mollibꝰ.ſic

gia duris nutrit᷑. Illam blanda fouent.,

abſtinentia eſce ⁊ potꝰ quantum

ipſa ponit pꝛecepta.Pꝛimũ qui⸗

ſtrʒ iubet carnẽ domare.qᷓ;tun nra ꝑmit/
tit valitudo. Jeiunia igit᷑ abſtinentiam
eſce ⁊ potus.pmũ a nobis ſeruani pᷣcepit.

hanc aſꝑa etercent. Illa doꝛmitatiõi de⸗
dita.hec vigilie intẽta.illa in libidine cu
pit ſuffocari.hec caſtitatis nitoꝛe cupit il
luminari.Et iõ ne carnis cõcupiſcẽtia pᷣ
ualere queat ſũmo ſtudio niti debemꝰ.vt
ꝑ ſpũs virtutem illã repꝛimamꝰ. Etenĩ cũ
caro attenuat᷑ ſpiritus auget᷑ cũ caro do
matur ſpũs roboꝛat᷑ domat᷑ autem caro
ſane per ieiunij ⁊ abſtinentie virtutẽ. qm̃
vt diuꝰ Ambꝛoſiꝰ in tractatu de ieiunio ĩ
quit. Jeiuniũ eſt ↄtinentie magiſterium.
pudicitie diſciplina.humilitas mentꝭ.ca
ſtigatio carnis.⁊ foꝛma ſobꝛietatis:⁊ Iſi
doꝛꝰ ſcdo libꝛo ſoliloquioꝝ dicit. Ciboꝝ
ſaturitas.carnis luxuriã ſuſcitat. edacita
tis vitio creſcit carnis tẽptatio.ſaturita⸗
nio libido reſtringitur·Hinc Mieroꝰ.ait.
Mater ſanitat eſt abſtinẽtia:mat᷑ egritu/
dinis ẽ voluptas.Siñ cerere ⁊ vino cito
friget venꝰ.⁊ a pꝛe libero ad inconceſſam
venerẽ eſt ꝓximus gradꝰ intẽperantie.et
ad furiã ſcribit.Nihil ſic inflämat coꝛpo
ra ⁊ titilat mẽbꝛa genitalia.ſicut multꝰ et
indigeſtꝰ cibus.victuſq; cõuulſus. Hinc
in ſermõe quarto de ieiunio dicit Augꝰ.
Ipſe pnceps generis humani Adam qᷓ;
din nõ comedit in ꝑadiſo fuit. ſtatim cuʒ
comedit de paradiſo eiectꝰeſt.Qui in pa
radiſo dei virgo fuerat.eiectꝰ de paradi⸗
ſo cognouit vxoꝛẽ ſuam.ſemꝑ eni ſatura
ti ↄiuncta eſt laſciuia vicine ſibi ſunt vent᷑
⁊ genitalia ꝓ membꝛoꝝ oꝛdine. oꝛdo vi⸗
tioꝝ elicit᷑ eiecit nos de paradiſo cibꝰ. re
ducat eſuries. Et in ſermone de inſtitu⸗
tiõe ieiunij ſic de nra pᷣma genitrice Eua
inq̃t. Eua q;diu abſtinuit virgo fuit. In
paradiſo ꝑmanſit.ſʒ dũ ieiuniũ violauit
in miſeriã coꝛruit. libidinis coꝛruptionẽ
plſenſit.ſub dñio ↄſtituta remaſit⁊ de pa
radiſo fuit expulſa · Et Am bꝛoſiꝰ in tra⸗
ctatu de Melya dixit. Gula de paradiſo
regnantẽ expulit. Abſtinẽtia ad paradiſũ

reuocauit errãtẽ. Satis igit᷑ ex his ↄſtat

gule vitiũ fomentũ eſſe luxurie.que cũ in
ter alia pctã facillime dyaboli ſubcendat᷑
tẽptationibꝰ.inter oĩa vitia habeat᷑ fediſ⸗
ſima.inter oĩa delicta maxime virtutũ ſit
exterminatiua.miximodũ annitendũ eſt
ne caro noſtra velut aſinꝰ impinguatꝰ et
ingraſſatus recalcitret atq; rebellis effi⸗
ciat᷑.ſed ieiunijs ⁊ abſtinetia domet᷑. et ſi

opᷣus ẽ macereł.¶ Mãq; Anguſtio teſte. n

Jeiuniũ carnẽ ſpiritui ſubijcit. Jeiuniũ
cõcupiſcẽtie nebulas diſꝑgit.libidinũ ar⸗
doꝛes extinguit.caſtitatis veꝝ lumẽ accẽ
dit.Ad cuiꝰ obſeruantiã vt ſꝑ ſimus ppẽ
ſioꝛes inumera alia eiꝰ munera tã ab eo⸗
dem pꝛe noſtro Aurelio Auguſtio qᷓ; ab
alijs doctoꝛibꝰ conſcpta audiamꝰ. Jeiu
niũ inquit purificat mentẽ.ſubleuat ſen
ſum.coꝛ ↄtritum.contribulatũ ⁊ humilia
tũ facit.qð deꝰ ſpernit nũqᷓ;. Jeiuniũ ver
boſitatem nõ amat.lites frenat.diuitias
ſuꝑfluas reſecat ⁊ iudicat.ſuperbiã ſper⸗
nit.h nmilitatẽ cõmendat.pꝛeſtat hoĩi ſe⸗
ipſum intelligere:qð eſt infirmũ ⁊ fragile
quiddã.atq; ita dũ ſe intelligit.aptiꝰvira
tute dei adiutoꝛiũ querit ⁊ accipit · Jeiu
niũ inhertiã tollit de aia.⁊ oĩa aufert im
pedimẽta carnalia.⁊ ſicut oꝛo eſt refectio
ieiunioꝝ. ita ⁊ ieiuniũ eſt fiducia ⁊ robo
ramentũ oꝛonũ.perinde etiaʒ adiecit vt
ſeipſum vnuſqͥ ſq; ↄſideret.q̃nta ſit oꝛan⸗
di differentia int᷑ ventrẽ uacuũ.⁊ refectũ.
inter rubentem faciẽ.⁊ oꝛa pallentia.int᷑
ſaliuã virginem.⁊ labia crapula diſſolu⸗
ta.int᷑ oppꝛeſſum epulis ſenſuʒ·⁊ inedia
victuſq; tenuitate vigilãtẽ.Qð Bernara⸗
dus ꝑſpiciens aſſeuerauit. Jeiuniũ deuo
tionẽ ac fiduciam pᷣſtare oꝛoni ⁊ mutuaʒ
ſubuẽtionẽ narrãs inq̃t. Oẽo virtutẽ ĩpe⸗
trat ieiunãdi: Jeiuniũ gratiã meret᷑ oꝛã⸗
di. Jeiuniũ oꝛonem roboꝛat.oꝛo ieiuniũ
ſctificat. Ob eam rem ꝑpulcre ipᷣm in tra
ctatu ð Helya hiſce vᷣbis diffiniuit Rim
bꝛoſiꝰ. Jeiuniũ eſt ſubſtãtial⁊ imago cele
ſtis.ieiuniũ eſt refectio aĩe.cibꝰ mẽtis. Je
iuniũ ẽ vita angeloꝝ.moꝛs culpe. excidiũ

delictoꝝ.incitamentũ oꝛonum.remediũ

ſalutis radix gratie.fundamẽiũ caſtitatis
noꝛma vᷣtutis.purificatio aĩe.miſeratõis
expenſa.lenitatis inſtitutio.caritatis hoc
gradus citiꝰ ꝑuenit᷑ ad deũ qᷓ; curru. HMe
lyas aſcenderit in ſublime ſacellũ.cuſto⸗
dia mẽtis.infirmitatis alleusmentũ ⁊ ali
mentũ ſalutis.Quocirca Berñ· ieiuniuz
bonũ ⁊ ſalubꝛe eſſe aſtruxit.qm̃ ꝑ ipᷣm re⸗

dimunt᷑ eterna ſupplicia.duzʒ remittunt᷑

pctã.Hõ ſolũ ait.eſt ablutio petõꝝ.ſʒ ex⸗

tirpatio vitioꝝ.nõ ſolũ obtinet veniã.ſed

meret᷑ gratiã.nõ ſolum delet pctã pᷣterita
q̃ cõmiſimꝰ.ſed repellit futura que comit

tere poteramꝰ. Et Rabanꝰ ſe ſcire dicit.

zeini
Winö
lumigce
mus ppi
ͤcbeo⸗
ioi ed
. Jen
anſen
iabenn
Naunän
dleus
Mhihen⸗
ſnboiſe⸗
rfage
apa n
nr Jeul
ufen m
retecno
Brdre
nuſraun
Nlauna
u Ma⸗
Sberm
anüdan
—RK
nntai,
iaun
önun
uuit N
mugo ce⸗
gnn
e
icien

Haunin eſe dei arcem xp̃i caſtum. mug
teri fecit ebꝛietas.qm̃ ſicut Ambꝛoſi ait.
ſicut mater fidei ↄtinentia. ita ꝑfidie mat
ebꝛietas eſt M. 0“byſen ieiunantẽ nõ toni⸗

pũſſancti.vexillum fidei.caſtitatis ſignũ

ſctitatis tropheũ.q̃re ſi ieiunemꝰ cũ xpo.

ſeſſuri erimꝰ ad menſam cũ ipſo.¶ Jeiu
nauit xpᷣs.vt nobis obſeruatiõis regulã
daret. Chꝛiſtpoſt acceptũ Johis baptiſ
mũ ↄtinuo ieiunauit.vt nos abluti:a vi⸗
tijs ieiunare debeamꝰ.ipſe.vt deꝰ legem

ↄſtituit in paradiſo ieiunãdi. Idẽ vt me-

diatoꝛ noſter in mũdo.quatenꝰ ieiunare
debeamꝰ.nos ſuo voluit docere exẽplo:
ꝑinde perſpicax indagatoꝛ Ambꝛo. inter
rogat.Cerrenũ quis.aut nouellum pu⸗
tet eſſe ieiuni:pꝛimꝰ vſus mundi a ieiu⸗
nio cepit.qũ lux clara reſplẽduit.ſcðs di⸗
es in ieiunio fuit qũ in medio celi ſactuʒ
eſt firmamentũ.tertia die terra pabulum
germinauit.⁊ obſequiũ pᷣbuit.ieiuniũ tũ

celeſtis diſciplina ſeruabat.qrto die lu⸗/
minaria facta ſunt ſolis ⁊ lune.⁊ aduuc

ieiuniũ erat illeſum.ꝓduxerunt aque re/

ptibilia aiarũ viuẽtiũ·⁊ volatilia ſuꝑ ter-

rq ſcð m firmamentũ celi.Et vidit deꝰ qꝛ

bona eſſent.benedixit ea dicẽs.Creſcite ?ꝰ

młtiplicamini.⁊ replete aqs:que ſunt in
mari.⁊ volatilia multiplicent᷑ ſuꝑ terrrqꝗ.
⁊ adhuc ſolidũ erat ieiuniũ. Deniq; bñ⸗
dixit ea. Scriptũ eſt.Et dixit.Creſcite et

multiplicamini.⁊ nõ dixit.edite ⁊ mãdu

cate.Sexto die beſtie ſunt create.⁊ cum
beſtijs oꝛta ẽ comedẽdi ptãs.⁊ vſus eſca⸗
rum.vbi cibꝰ cepit.ibi finis factus ẽmun/⸗

di. O q; igi᷑ ſanctum ieiuniũ. O qᷓ; ſalu

tiferũ.O qᷓ; ↄdignum in q̊ digniſſime fan
cte ſunt creaturaꝝ.per qð menta ⁊ virtu⸗
tes augent᷑ per qð de vtroq; bello.coꝛpo

rali ſcʒ ⁊ ſpirituali repoꝛtamꝰ triumphũ.
per qð nobᷣ delent᷑ peccata.replemur ſa⸗

pientia.im buimur gratia.et eternãꝗ acqui
nimus felicitateʒ.hinc ꝓthoplauſtis ipᷣm

rint trãſgreſſoꝛes. dinc dus filijs iſrt

ur nagre orer d diuini pᷣcepti extite

pcepit.vt a multis ſe cibarijs abſtinerẽt.

hinc Eleazarꝰ Machabei. ⁊ alij q;pluri

mi maluerũt potius occidi q; vetita mã/

ducare. Quid plura. Cũ ieiunio Movy/
ſes legẽ ipetrare meruit.ſine ipᷣo ũ meruit
In ſuꝑcilio mõtis data ẽ lex Moyſi ieiu
nãt.a ppło ĩ inferioꝛibꝰ mãducãte facta ẽ
ſacrilega pᷣuaricatio.q̊ infãdo ſcelere mo
tus.fregit tabulas Moyſes indignũ iu⸗

dicnns.· xt ebꝛio populo lex daret· Itach

tabulas legis. qᷓs qcceꝑat abſtinentias

trui voces.nõ fulgura.⁊ nubes vmbꝛoſa.
nõ fumigans ſyna ꝑterruit. Heq; vᷣo in
troiſſet in nubẽ ⁊ vocem dei loquentꝭ.de
medio ignis ſine ꝑiculo ſalutis audiuiſa-
ſet niſi.xl.dieꝝ ieiunij armis pᷣmunitꝰ ex/
titiſſet. Melyas ieiuno oꝛe vocẽ emittens
ſacrilego populo iudeoꝝ celũ clauſit e
lyas ieiunijs filiũ vidue ab inferis ſuſci/
tauerit· Melyas ieiunijs clauſuʒ celũ ma
uit ad plnuias. Jeiunijs ignis eduxit e
celo.⁊ duos fecit qnquagenarios deuo⸗
rari. Jeiunio oꝛe ſtatuit fluẽta JYoꝛdanis
⁊ redundantẽ fluminis alueũ repente ſic
catum puluerulẽte trqaſmiſit veſtigio. Je
iunijs currus eiꝰ raptus ẽ ad celum. ⁊ xl.
dieꝝ ieiunio diuinà acquiſiuit pꝛeſentiã.
hoc gradu ieiunioꝝ citius aſceke ad deũ
qᷓ; curru ꝑuenerit ad celum.Quis huma
na virtute eq̊s igneos potuiſſet aſcẽdere

⁊ ereos regere currꝰ. niſi qui naturꝗ hu-

maui coꝛpor incoꝛruptibilis ieiunij vir

tute mutaſſet.hanc.ſ.abſtinentie ad celũ

abiens.ſuo diſcipulo Meliſeo reliqͥt he⸗
reditatẽper ieiuniũ Joſue ſolem ſtare in
celo fecit.ne ſuũ perageret curſum. donec
cepti pꝛelij victoꝛiam aſſequeret᷑.per ieiu
niũ Hiniuite pꝛedicante Jona fuerunta

ſu bmerſione liberati.ꝑ ieiuniũ impetus

Denacherib Hieroſolyma euaſit.cuiꝰ ex
ercitus nocte vna centũ ⁊ octuagintaqn
ꝙ; miliũ fuerũt celitus interfecti.⁊ ne eoz
feterent᷑ coꝛpoꝛa.mox in puluerẽ fuerunt
reſoluta ꝑ Yeiunium Heſter pulcrioꝛ fa⸗
cta.auget dñs ſobꝛie mẽti gratiam. oẽ ge
nus ſuũ.ipopulũ iudeoꝝ.totũ a ꝑſecu⸗
tionis acerbitatibꝰ liberauit. ita vt ſibi re
gẽ ſubijceret nõ libidĩs ardoꝛe inflamatũ.
ſʒ celeſti miſeratiõe ↄuerſũ.ita vt pena in

impiũ retoꝛqueret᷑. ⁊ honoꝛ ſacnis reddde

ret᷑ altaribꝰ. ꝑ ieiuniũ Daniel oꝛa clauſit
leonũ.ſũmi dei vidit archana.⁊ incarna
tionis ⁊ paſſiõis xpᷣi vaticinatꝰ eſt myſte
ria:ꝑ ieiuniũ Anna vidua pᷣpotentis dei
vates effecta de xpᷣo multa pᷣdixit.ꝑ iciu⸗
niũ vxoꝛ manuel ab angelo idictũ Sam
pſonẽ foꝛtiſſimũ pugnatoꝛẽ ↄciꝑe meruit
ꝑ ieiuniũ Joſaphat rex iuda ð iimic hůtt
victoꝛiq/.ꝑ ieiuniũ Judith meruit caput

„

Dlofernis amputare.⁊ dei libare popu⸗
lũ.pꝑ ieiuniũ qð tandẽ filij irrł fecerut de

philiſteis victoꝛes fuerunt. cum tñ antea

abillis debellati fuerant. ⁊ archa dñi ab
eis ſublata extiterat. ꝑ ieiunij vᷣtutez JSõ

hãnes baptiſta in ſpũ veniſſe Melie di/
ctus eſt.Hã ipſe antra deſerti tenellꝰpe⸗
tens.ieiunijs vacans: melle ⁊ locuſtꝭ pa
ſcebat᷑⁊ ideo qͥ vite hum ane poſſibilita⸗
tem ↄtinentia ſuꝑgreſſus fueratnõ hõ. ſʒ
angelus exiſtimatꝰ ẽ· hic eſt de q;̊ ſcriptuz
eſt· ecce ego mitto angelũ meũ an faciem
tuã qui pꝛeꝑauit viã tuaʒ antete.h ꝓppha
æ płᷣq; ꝓpheta a xpᷣo noĩatus ẽ· h adeo a
ſaluatoꝛe fuit ſublimatꝰ.vt diceret. Int᷑
natos mulieꝝ eo nõ ſurrexiſſe maioꝛem.
Deniq; tã ſpecioſa eſt ieiunij virtus· tãta

eiꝰcelſitudo.vt ieiunare delectaret ⁊ xm

vt tẽptatoꝛem d ya bolũ ſuꝑaret. Ille gu
le ad eũ direxerat ſpiculum dicens · ſi filiꝰ
dei es.dic vt lapides iſti panes fiãt.xpᷣs
ieiuniũ magnifecit.vt tẽptator laqueos

æ vincula diſſolueret.di.Hõ in ſolo pane

viu it hõ.ſed in oĩ ꝓbo qð pꝛocedit ex oꝛe
Ddei.ac ſi patent᷑ dixiſſet.nõ ventri ⁊ gule.
ſed ↄtẽplationi diuini vᷣbi dediti eſſe de/⸗
bemꝰ.Nãq; panis implet ventrem. ſʒ cõ
tẽplatio deitatis reficit mentem: ꝑ cibuʒ
coꝛꝑalem.coꝛpꝰ tꝑaliter ſuſtentat᷑.ſed ꝑ
vᷣbum dei mens eternalit᷑ gloꝛificat᷑ꝑ il⸗
lum hõ ſepenumero labit᷑ in pctm̃.p hoc
mens ſꝑ ad bonũ ſublimat᷑ eternuʒ · Illo

tẽptationis laq̃o Adã fuit ſtrangulatꝰ. 6

abſolutione. dyabolice qõnis oĩs hõ eſt
liberatꝰ.ppterea ſanctiſſimi apłi huiꝰ do
cumenti vᷣtute freti.in fame.ſiti.⁊ nudita
te libenter xpᷣo ſeruiebãt · hac de cqꝗ ſancti
martyres nõ ſolũ ad ieiunia et abſtinẽti⸗
as.ſʒ ad effundendũ ꝓpꝛium ſanguinem

⁊ ad oẽ genꝰ toꝛmentoꝝ ſe ſpõte obtule⸗

runt. Quid de Paulo Anthonio Hie⸗

ronymo Auguſtio Machario.⁊ alijs he

remi cultoꝛibꝰ dicant. Hoõne ieiuniũ tãq;

maximũ medicamentũ aĩiaꝝ.remediũ ſa

lutis ppugnaculum mentiũ:ſpm̃ vite ga

leam virtutũd yaboli telum. Currũ celi.

⁊qddã deo maxie placitũ cõplexe fuere·

ꝓbterea ↄ deteſtatoꝛeʒ ieiunioꝝ in exame
ron Am bꝛo.inqͥt.Medicamentũ q̃ris.⁊
ieiuniũ fugis.q̃ſi maius aliqð remedium
reꝑire poſſis.ieiuni hoĩs ſputũ ſi ſerpens
guſtauerit moꝛit. Nide quata vis ieiunij

ſit. vt ſputo ſuo hõ terrenũ ſerpentẽ int

ficiat.quãto g̊ magis ſpũalem.h̊ eſt dyan

bolũ necabit ſerpentẽ. Nõne etiam genti

les phi.vt mundanã acquirerẽt ſapien/⸗
tiam. ciboꝝ ⁊ oĩm terrenaꝝ rerum volu⸗
ptatibus relictis.ſume ſobꝛij.ſũmeq; ↄti
nentes eſſe ſtudebant.HNõne Cinicos et
epicuros ab eoꝝ vitã voluptuoſam tqq;
acerrimi ſobꝛietatis.ↄtinetie.⁊ oĩs hone

ſtatis defenſoꝛes danabãt. ¶ Rurſus vt

etiã ad nros redeamꝰ. tanti antique leg
pꝛincipes obſeruantiq faciebant ieiunio
rum. vt Saul rex Jonathe filio ſuo moꝛ

tẽ non peꝑcit. qm̃ edictum ab eo ieinniũn
pcepti etiam neſciꝰ violauit.O inexplica
neffabilẽ de

bilem regis ſanctimoniã.Oi
uotionẽ.Oinenarra buem religionem.O
regis iuſticiã cunctis ſeculis pᷣdicandam
Videte fratres mei.⁊ alta mente ↄſide⸗
rate.quanta apud Saul regẽ fuit religio
nis obſeruãtia.qui offenſam din optauit
etiam ꝑꝛicidio mitigare.Meditemini q̃n
ta ſit reſoluti ieiunij culpa.que nõ niſi eſ
fuſione ſanguinis punit᷑. Contẽplemini
q̃nti mali cã huius etiam ignoꝛãtia omiſ
ſi pꝛecepti extiterit tranſgreſſio. Etenĩ cũ
rex Saul.vt hiſtoꝛiaʒ texam 3ↄ phuliſteos
bellũ gereret vniuerſo eiꝰ exercitui vnius
diei indixiſſet ieiuniũ.⁊ Jonathas filiꝰ
eiꝰ pꝛecepti neſciꝰ inter medias hoſtiuʒ
acies victoꝛ incedens fauũ mellis intin⸗

cta ſceptri ſũmitate guſtaſſet.tanta indi/⸗

gnatio repẽte cõmota ẽ.vt ⁊ victoꝛia diſ⸗
ferret᷑. Jonathas aĩaduerſiõe letali con
dẽnaret᷑ Deniq; nec bello finis imponi

nec regi ꝓpheticũ dat᷑ reſponſum · per qð

ſane intelligimꝰ. ꝗ Saul hoſtes non tã
virtute militũ qᷓ; bellatoꝝ abſtinentia ſu
ꝑabat. O dãnoſam violationem vntd eſt
culpa.cunctis infert᷑ ignauia.⁊ vniꝰ deli
cto oĩbus generat᷑ ifirmitas · Deficit enĩ
virtus in exercitu vbi deficit in tranſgreſ
ſione ieiunij. deficit ſcientia pugnadi.vt

affuit neſcientia ieiunandi.qð peccatum

Saul ex ipſa deitatis offenſione cogno⸗

ſcens Jonathe dixit. tante pᷣuaricatõi nõ

eſſe ꝑcendum.ſed ꝑpetratum delictũ eſie

ſanguinis effuſione expiandũ. Et ita eü

tradidit moꝛti:qᷓ;q; oĩs exercitus em inẽ
tiſſimũ patrocinium ipſum tandem occi⸗
di non ꝑmiſerit. O fratres mei attendi⸗

te.ſi ignoꝛans Jonathas indictũ a pate

eſdſn
Mgenti
ſopien⸗
n wolu⸗
neqgn
nichset
Nan tü
osdone
Nuie!
mele⸗
e eunio
oſtodet
.olainnĩ
Uetpla
foblide
onen
Nandenm
nmeyien
ge
inchant
Memmn
enpͦniie⸗
t o
enicd
iebns
utbisfli
usholug
ds mn
unt dn
—RK
enlc
nswoo
ſnn
S
Ginmm
mi
decen
unnel

Fo, XXVIII

ieiunium reſoluens in pxniti? mittit · Out
ſciens indictũ a xpᷣo reſoluit ieiuniuʒq d

meret᷑.ſi Jonatha s pꝛo guſtu puſuli faui

mellis iudicat᷑ occidendus crapulat a vi
no.⁊ impinguatꝰ ⁊ ingraſſatꝰ epularũ va

rietatibꝰ quid patiet᷑. Quare ſtatuta no

bis ieiunia fratres oĩ cũ diligentia ⁊ de⸗

uoti one cuſtodiamꝰ. Domemus & carnẽ

noſtram abſtinen tia eſce ⁊ potꝰ.vt hoſtes

noſtros ſpirituales carnaleſq; vincamus
¶ Eũ vo ſubdit qntum valitudo ꝑmit/

tit virtꝰ cõmendat᷑ diſcretionis. ſine qſin
gule noſtre bone ꝑeunt getiões ꝓpterea

Hieroꝰ.ait.pꝛudent᷑ enim deus ſibi vult

ſeruiri.non vt nimietate debiles fiant.et

poſt medicoꝝ ſuffragia requirãt.temꝑan

dum eni eſt · vt ſi fieri poteſt. ceptum obſe
quiũ gradatim ꝓuehat᷑.potiꝰqᷓ; incõſide

rantia minuat᷑.Et Fulgentiꝰ inquit. Je

iunijs ſic eſt adhibẽda teperies.vt coꝛpꝰ

noſtrum nec ſaturitas excitet. nec inedia

moderata debilitet.qm̃ vt beatus Oꝛego

rius in moꝛalibꝰ dicit.ꝑ abſtinentio car⸗
nis vitia extingueẽda ſunt non caro. Sic
neceſſe eſt.vt artem ↄtinẽtie quiſq; teneat
q̊ non carnem.ſed vitia occidat.ſepe enĩ
dum in ala hoſtẽ inſeͥmur. etiam ciuem
quem diligimꝰ trucidamꝰ.⁊ ſepe dũ no⸗

ſtro cõciui ꝑcimus ad pꝛelium hoſtẽ nu/

trimꝰ.ſic qͥ carnẽ ſuaʒ.vt Hugo in ſua in
q̃t in interpᷣtatione.ſupꝛa modũ affligit.
ciuem ſuũ occidit qui pluſq; opoꝛtet ali⸗
mentis eam paſcit. hoſtẽ nutrit.pꝛopter

dð Johannes Caſſianin libꝛo de inſti
tutis monachoꝝ aſtruxit. melioꝛẽ eſſe rõ

nabilem q̊tidianam cũ moderatione refe
ctionem.qᷓ; ꝑ interualla arduũ.longũq;
ieiunium.nouit enim imoderata inedia
nõ ſolum mentis labefacere ↄſtantiã.ſed
etiam oꝛonũ efficaciam reddere laſſitudi
ne coꝛpoꝛis eneruatã. Ob eam cãm Au⸗
guſtinꝰ tqqᷓ; pceptoꝛ ſũma diſcretõe pol/
lens in regula nõ determinata pᷣcepit ie/
iunia.ſed ea nr̃o fieri arbitrio iuxta nram
valitudinẽ dereliquit. Vũ in ſermone de
inſtitutione ieiunij ad poſtulandũ nos

ab eo inuitat inqͥens.Sed dicetis. Nun

qͥd in vita noſtra ſemꝑ ieiunare debemꝰ.
⁊ reſpondens ait.Legẽ meam recepiſtis.
⁊ audiſtis frequent᷑ inter ceteta.ꝙ carneʒ
vꝛam dometis abſtinẽtia eſce ⁊ potꝰ.qn/
tum valuudo ꝑmittit· NHolo enĩ meipᷣm

ligare.nolui onera via poitare.ſʒ bocſo

lum ſuꝑ vos ponere volui.ieiunantes et
abſtinentes qntum facere deo fauẽte po

teſtis. ¶olo.tñ adiecit.ꝙ diebus dñi⸗
cis ieiunetis. hG̊ enim heretici ⁊ infideles

faciut. Omne autẽ ieiuniũ exceptis dni⸗

cis bonũ eſt laudandum.ſi bn fiat.

Fit autem bñ.ſicut alijs in locꝭ plene diſ
ſeruit. ſi pium.ſi caſte.ſi humile. ſi diſcre⸗
tum.ſi cũ oꝛone fiat.ſi uõ ad mundi glo

riam.ſed ad dei laudein ⁊ aĩe ſalutem fi⸗
at. ſi ſimul cum oꝛa ſingula membꝛa ieiu

nent · Jeiunet igit᷑ oculꝰa curioſis aſpe⸗
ctibus.⁊ oĩ petulantia.vt bn humiliatus
coerceat᷑ in penitentia.qui male liber va⸗

gabat᷑ in culpa. Jeiunet auris nequiter
pꝛuriens a fabulis rumoꝛibꝰ.⁊ quecũ⸗/

q; ocioſa ſunt.⁊ ad ſalutẽ minime ꝑtinẽ⸗
tia. Jeiunet lingua a detractõe.murmu⸗
ratione.ab inutilibꝰ.varijs. atq; ſcurrili⸗
bus verbis. Interdum qʒ ob grauitatem
ſilentij ab his q̃ videri poterant nceia· Je
iunet manꝰ ab occiſis ſignis.a rapinis.a
ꝑſecutionibꝰ.⁊ ab oĩbus oꝑibus.que nõ

ſunt licite imꝑata. Jeiunet pes a vanis

ꝓhibitis inceſſibꝰ. Jeiunent genitalia ab
oĩ illicito cõcubitu.ſed multo magis ieiu

net aia a pꝛopꝛia volũtate ſua·vt nihil ap

petat.nihil ↄcupiſcat.q̊ dei offendat᷑ ma

ieſtas.qm̃ ſicut ſcriptũ eſt· In diebꝰ ieiu

nioꝛum noſtroꝝ noſtre exquirunt᷑ volun
tates.que oĩa Auguſtinꝰ in cõmentarijs
ſuꝑ Johannẽ paucis complecuit᷑ in quiẽs
