rationem.oblationem in templo.diſpu⸗
tationem cum doctoꝛibus. baptiſma mi⸗
racula.ieiunia.tranſfigurationem.marty-

rium:obitũ.deſcenſum ad inferos.reſurre

ctionem eiuſdem ad celos aſcenſuʒ. almi

paraclyti miſſionem. Cariſmatum dona

poſtremũq; iudiciũ. innumeris libꝛis eiꝰ
bec tuba ſpirituſſancti Auguſtinus pꝛe⸗/

coniʒauit.O flos mentiuʒ. ⁊ ſublimitas

ingenioꝛum. Omnia chꝛiſtianoꝛum pꝛo⸗
tectio. O fidei ſpeculum Auguſtine. Un
de tibi tantus ſapientie fuit theſaurus.vt

vniuerſa cognoſceres.vt cnncta explana

res: vt omnes fidei confunderes adueri⸗

ſarios. Mercule nil aliud exiſtiare valeo.
niſi quoniam cũ natura.homo eſſes: im⸗/

menſa eius bonitate.angeloꝛum aciẽ laxr
giri tibi voluit deus.qua in vberrimo ſa

pientie ſue fonte potares.⁊ eius compos

lapientia.ſcientia : et ſumma virtute tua.

oĩm hominum irrigares animos ¶Hinc
ſacer ille Hieronymus ad te ſcribens ait

in apte virtute in oꝛ be celebꝛar.Catho⸗
lici te conditoꝛem antique rurſuʒ fidei ve

nerantur atq; ſuſcipiunt.hincte hodie al

ma eccleſia ſacerdotem illum magnũ eſſe

cecinit.qui in vita ſua ſuffulſit domum.⁊
in dieb ſuis coꝛroboꝛauit templum.·TLẽ⸗

pli etiꝗ altitudo ab ipſo fundata ẽ · Hinc

pꝛeclariſſimus ille doctoꝛ Baſiliꝰte om/
nium virtutũ foꝛmam ⁊ ſpeculum quod⸗

dam extitiſſe in natura teſtat᷑. Quid plu⸗

ra.Beatiſſime pater de Auguſtino eccle
ſie ſplendoꝛe denudare potero. ¶ Augu
ſtinus vt Anaſtaſij verbis vtar · fuit appᷣ

me vir totius pꝛudentie. In ſermone ve⸗

rax. In iudicio iuſtus. In conſilio pꝛo/⸗
uidus. In cõmiſſo fidelis. In pauperta

te humilis. In caſtitate foꝛtis. In omni

ſua actione compoſitus. Auguſtinus in
bello potens. In certamine victoꝛ.Fuit

par angelis in feruoꝛe. Par pꝛophetis in
Diuinoꝛum reuelatione: Apoſtolis in pᷣ
dicatione. Martyribꝰ in deſideràdo paſ

ſionem. Virginibus in continẽtie obſer⸗
uatiõe · Eas ob res Longian atq; Pau
linus viri pꝛobi ⁊ graues.beatos ac pure
relucentis virtutis lumine ad modum il

*

2

luſt
ſtin
Er
ſer⸗
cten.
naru
aſten
ſtinna
nod
Alun
pnt
to
Rie
ſte⸗
ſpe
P techea
conter
coꝛes
apent
ſanch
maxn
tum

fitio

ſun
l
yerhi
ſeinte
ſipien
kerame
jeverd⸗
N
licong
ſnd⸗
Re.
ehen⸗
leeſne
ee⸗
gfon
guſtn
dnig
nog
Won
muse
Amus
dur.
Duus
Bem
kohu
mum.
menti

Olin
Rch
nsaſent
rasen
hodih⸗
ins i
nen nan
pfads eine
eniz aini
fmndum done
ens dieti⸗
gſinds e
1ms
noungo⸗
nguſtne
ttbelase
nen erplan
Meres zcue⸗
rlänero⸗

wo eſſes nn

Aaumwil
anrhmm
Mas
mmNe
uins ſhn
AAreſbenn
etiz an

un mmnikee

–
rmpun.
mano ho
baul
aungd
i Quchr

Mid

zir tß
ncu
cnileß

FJo, CxxVIII

luſtratos ſe fuiſſe fatebantur. Si Augu2-

ſtinum in carne videre⁊ affari meruiſſent
Exiſtimabant enim ceu Aalerius ponti
fex.eodem cum Paulino admirat᷑ in ſan
cte matris eccleſie templo neminem eſſe

natum cuius Auguſtinꝰ non modo ma

giſter. ſed etiaʒ pater dici non poſſit. Exi
ſtimabant omnium hominuz in eo quoq̊

modo relucere virtutem.Erxiſtimabãt eũ
ilum fuiſſe pꝛincipem. queʒ non dicẽ ma

ximi pontificatus dignitate.ſed ſapien⸗

tia ſcientia ſumma virtute ſua.totius fi/⸗

ei curam ſuſcepiſſe. Exiſtimabãt deniq;

vt egoipſe reoꝛ. Pythagoꝛam Socrateʒ
Platonem Ariſtotelem ceteroſq; mundi
ſapientes cum Auguſtino. neq; grauita

te.neq; ice neq; vlla virtute potuiſſe
conferri. ¶ Ceſtis eſt Cypꝛianꝰ qui do/

ctoꝛes om̃es ſilere iubet.vbi os mellifluũ
aperitur Auguſtini· Teſtis eſt do ctoꝛ ille
ſanctiſſimus et Romanoꝛum Pontifer
maximus Gregoꝛins qui ad Innocen-

tium pꝛefectum africe ſcribens in compa
ritione ſimul aginis Auguſtini furfurem

ſua opera fuiſſe fatebatur.Teſtis eſt Ri/
cardus qui ve Auguſtino loquens.hiſce
verbis vſus eſt. Hic perſeuerantie palma

ſic intelligentie pane cibatus. ſic diuine
ſapientie.aqua potatus fuit.vt in omneʒ
terram audiatur ſonus.⁊ in fine oꝛbis ter
re verba ſanctitatis eius. Et eo quidem
vſq; ꝙ ceteri doctoꝛes ſtellis.hic ꝓbo ſo⸗
li comparetur. Ham vt in omnem oꝛbez
ſol radios ſue lucis emittit.vt reliqͥ Pla⸗
nete.⁊ aſtra ſingula lumẽ a ſole ſuſcipiũt
eatenus Auguſtinus ſplendoꝛe ſapien⸗
tie ſue omnem Chꝛiſti fidem illuminauit

MNec dicere quiſpiam aliquid poteſt. qð

a fonte lucidiſſimo ſapientie ⁊ ſcie NRu/
guſtini haurire fere nõ videatur · Ceſtes
deniq; ſint Macedonius.Alanꝰ. Iſido
rus. Petrus.Damianus Egeſippus ab
bas. Julianus epiſcopus. Valentinus

monachus . Auſelinus. Beda. Criſoſto⸗
mus. Boetius.Celeſtinꝰ Pontifer ma⸗

ximus· Bonifacius comes. Octauianus
dux. Campanie. Marcellinus.Caſſio⸗
wꝛus. Seuerus antiſtes. Noluſianus.
Bernardus.⁊ alij complures qui nibi ð

eo humile.nihil mediocre.ſed totũ ſum⸗

mum.totum perfectum.totum deniq; im

menſum ſenſere· Quis deniq; Auguſtini

ingenij amplitudinem non miretur. Nã
⁊ ſi magno ⁊ excellenti ingenio pꝛediti.in

numert extiterint multa que fuerint ab eiſ

pꝛeclara ⁊ excelſa edita pleriq; tamen oẽs
vnum eodemq; dicendi modum aſſecuti
fuere. Auguſtinus vᷣo homo celeſtis.tri-
nitatis imago.abyſſus ſapientie.ea men

tis acie refulſit.vt non vno dicendi phy/

lo contentus.verum ſingulis in operibꝰ
aliovſus ſtilo fuerit· ¶ Exiſtimarat enim
hic doctoꝛum pꝛinceps nõ res modo:ve⸗

rum potius rebus ſeriem dicendoꝛum.fu

iſſe accõmodandã. Contemplamur etiã
ſepenumero apud Ariſtotelẽ philoſophie
ꝓfunditatẽ. Contemplamur apud Clau

dianum affirmandi modũ. Contempla⸗

murapud Platonem explicandi facilita

temapud Ciceronem elegantes perſua

ſiones.apud Ziuium hyſtoꝛiarum veri⸗
tatem.apud Lactantium aliena deſtrue
re:apud item alios aliud contemplamur
Sed anceps ſum. quidna magis in u
guſtino miretur · cum hec omnia longe la

teq; ſuis in operibꝰ accõmodauerit. Haʒ
hic philoſohie dogmata.hiſtoꝛiarum ple
nam noticiam.iocunditatem. facilitateʒ.
elegantiam. perſuaſiones. impugnatio⸗

nes:cuiuſlibet ſtatus monitiões.adeo cõ

plexus eſt. vt in omnibus ſingularis vi⸗

deatur:Quid opus eſt verbis. Hic vbiq;

magnus. Abiq; foꝛtis. Abiq; admirabi

lis. Abiq; omni ſanctitate copioſus. In
omnibus maximus et vnicus apparuit.

AAarimus in exemplo. maximus in ſciẽ⸗
tia. Maximus in ſanctitate. Mnρ: in
vlta extitit regulari.

ri. Mam hic ẽ üle in⸗
numere multitudinis unperatoꝛ. Sub cu
ius regula plures qᷓ; due ac viginti mili

tãt religiones. Mic vnicus extitit.quiad

defenſandam fidem.ad iudicandam veri
tatem.ad diuinum reſerandum archanũ
ad pꝛecellentiſſimam pandendam ſapiè⸗/

tiam. ſolertiſſimus omniũ fuit. Jure ita⸗

qᷓ; Hectario ſanctus Aalerius inquitqꝙ;
niſi deus fidelibus ſuis foꝛtunati tempo
re:illum ſapientie cumulum ac ſanctũ pa
trem aurelium Auguſtinuʒz conceſſiſſet ac
donaſſet.ſanctificatio noſtra deſolata fu

iſſet.dies feſti noſtri cõuerſi fuiſſent in lu

ctum. Sublata noſtra in obpꝛobꝛiũ.ho⸗
noꝛes ⁊ ſublimitas noſtra in meroꝛem et

planctum. Munc igitur beatiſſime pater.

V 2

totis vitibus animatiſq; mentibus in au
xilium opẽq; accerſire perſuadeo.quonia
nec vereoꝛ. vt ſicut eius tempoꝛe ab om/
nium hereticoꝛum iaculis eccleſiam eri⸗
puit.Sic hiſce tempoꝛibus ſummꝰ⁊ im/
moꝛtalis deus oꝛationibus ⁊ innumens
meritis eius ab omni turcoꝛum ⁊ infide⸗
lium atrocitate eam eximere dignabitur.
Jeſu pijſſimo pꝛeſtante qui verax eſt ⁊ pi
entiſſunus chꝛiſtianoꝛum defenſoꝛ Amẽ.

Bermo eiuldẽ maglltri Ambꝛoſij cho
riolani. In quo quidem oſtendit.q; Au
guſtinus eſt imago tninitatis.

ulli quauis de cauſa neſcio
concitati · Auguſtinũ vt mea
in oꝛatione diſſemi. CTrini⸗
tatis imaginem nullo pacto
dici poſſe retulere.ne quid abſurde aut er
ronee dixiſſe videar.meum in apertũ du/⸗
cere animum pꝛeſenti ſermone decreui,
quem non vt pertinaciter aliquid aſſere
tre quod abſonuʒ videatur inſtitui.ſed vt
indagata veritas eluceſcat.hoc ſcribendi
opus ſuſcepi.in quo imaginis quiddita⸗
tem noticiam pꝛimũ indagabo.Subin
de nonnulla tranſigere ac pꝛobare geſtiã
Moſtremo quaſdam pꝛo viribus ambi/
guitates diſſoluam. Oſtendens nõ Au/⸗
guſtinum ſolum.qui tam aperte tqq; di⸗
lucide indiuiſibilem illam trinitatem.in
vnica ⁊ ineffa bili eſſentia cõſiſtere aꝑuit.
verumetiam quamlibet dei creaturam ra
tione pꝛeditam eatenus poſſe nuncupa⸗
ri. Abi ſi quid quod aures miuus domi
natiõis tue demulceat reperies illud tue
ingenti peritie coꝛrigenduʒ offero.quod
tanto ago libentius:quanto non dubito
vehementius.ſumma cum caritate meuʒ
affectas honoꝛem.

„

nitatis noticiam pꝛoficiſcimur.qͥ

rum veſtigium alteꝝ.alterũq; imaginem

ſacri doctoꝛes appellare conſueuerunt.
MHoc nempe. ceu a ſapiẽtiſſimo Salomo

ne didicimus in numero.pondere.⁊ men

ſura conſiſtit.aut in rei pncipij.medij.at
q; finis diſtinctionevt quidẽ ſenſere phi
loſophi.Nonnulli ex ſpecie.figure:⁊ oꝛ⸗

dine cõſtitui opinati ſunt. Alij vo in vni
tate veritate ⁊ bonitate cõſiſtere exiſtunẽ
tes. patri tanq; vno pꝛimo pꝛincipio ex

quo ſunt omnia. AUnitatem filio ceu ſapi
entie pꝛime.quã ſolã ſcire còtingit venta

tem. ꝓaraclyto vo ſpirituiſancto.quoniã
cariſmatum dona ab eius miſſione ma⸗
nant.bonitatem velut appi opꝛiata que/⸗

dam contribuere. at vero imaginem diſ⸗
cretam ⁊ vnicam quandam ſimilitudineʒ
⁊ rei ad rem coexigentiam eſſe aiunt.quã
ſimpliciter minime ſuſcipiunt.ſed eam di

rimentes aliam magis. aliam vero minꝰ
perfectam eſſe dicunt. quã magis ac om⸗

ni ex parte fatentur eſſe perfectã his pꝛe⸗
munitam eſſe conditionibus diffiniunt.

ODð in natura ſit ĩtellectuali.qð in eo ſit
quod erx altero ſit natura pꝛofectum. Qð

vnum alteri ſimile ſit ⁊ confoꝛme. Quod

vtrxrũq; vnam eadẽq; perfecti onẽ ⁊ eſſen/⸗
tiam obtineat. Quod ſᷣm ſpeciem ipſum
rep̃ſentet imaginatum eo quidem vſq;

vt hecillud omniphariaʒ imitetur. Hinc
pleriq; imaginem ab ipſa imitatione ſum
pſiſſe nomen ferunt. quoniam eam ima⸗
ginatum in oibus imitari opoꝛteat. Hoc

modo ſi quis uinaginem ſumat.recte ſen⸗

tit dei ſolum filium patris imaginem nũ

cupando. Ipſe nãq; ſolus eſt.qui cũ ſim

plex.⁊ intellectus ſunima puritatenitens
ac natura ex patre genitus. vnius eiuſdẽ
qᷓ; ſubſtantie ⁊ eſſentie perſiſtens.ei ꝑꝛx
ſus coomnipotens eſt ⁊ coequalis.

tero quidem modo imago ſumitur. cum

nec tot circumſtipata conditionibus vni
tatem nature.perfectionum equalitatem
MNaturalem oꝛiginem vim omnimodã
deſignandi repellit.in natura tamen in⸗
tellettuali ſimilitudo q̃dam exiſtẽs. Ipſa

quoquo modo perſonalia indicat ⁊ repte

ſentat.ſic non ſolum homines.quin mo⸗

do quodam excellentioꝛi angelos ad dei

Ao quippe ſunt in homine qui un
bus ad indiuiſibilis eterneq; tri/

ſilelu
elHe
ſetont
Autemin
venit K

Mediun

eſeind
gagbe

onine
fclomn
Bimagnen
Nenent,
1Snm
Gcetnen
1 dedi
iſaiarpbi
dnd,
Budong
lie erſans
ncg
Nfhocd
angtren

nctoni

nulionem⸗
d e⸗/
anem ddr

ſamheudnez

GKeumn n
mdand
un or
mgsN
viibis e
besdifnunt,

temn. O

it lan
peemmipin
den i⸗
miemoneſon
chonen e
mnmeſ

Jo.

imaginem conditos eſſe fatemur. Eſt nã
q; angelus ⁊ homo rationis et intellectꝰ

particeps.ac ſummo ⁊ immoꝛtali deo in
bis ſimilis.quoniam vt vna eſt dei eſſen⸗
tia.vna natura.eadẽq; ſubſtãtia · perſone
gutem tres.pater a nullo eſt ſuſceptus. fi
lius a patri ſolo genitus:amboꝛum auteʒ

nexus paraclytus ſpiritꝰſanctus ab vtro
qᷓ; pꝛocedens.coeterni.coomnipotentes
⁊Z coequales.ſic ⁊ hominis vnica eſt ani⸗
me ſubſtantie. tres autem potẽtie.memo/
ria.videlicet intellectꝰ ⁊ voluntas.eiuſdẽ
eſſentie coeue. Hon enim aliquod eſt tẽ/
poꝛis interuallum excogitandum.in quo
memoꝛiam intellectum pꝛeire. aut intelle
ctum voluntatem antecedere penſitemꝰ.

Sunt ⁊ rurſum coequales.quoniam qc⸗
quid memoꝛia tanq; apocriſarius animi
oꝓbtinet illud intellectus velut iudex no/

uit ⁊ diſcernit.illð velle ⁊ eligere.aut id/
dem reijcere odio libere appetitus tanqᷓ;
rex in anima poteſt· Series item actuuʒ
earum eſt potentiarum quam inter ſe di

uuine perſone habent. Diſtat autem a ve⸗

ſtigio in his imago. quoniꝗ hec ſᷣm ſpe⸗
ciemillud autem ſᷣm genus. Mec diſtin/⸗
cte magis.illud confuſe potius repꝛeſen
tandi officium habet.pedis nãq; impꝛeſ
ſione.que veſtigium quoddã eſt.pertran

ſiſſe. illac hominem noſces. Sed Egeſiã

vel Goꝛgiam pertranſiſſe: perpendere ꝓ
fecto.niſi m accidens nequibus.Ceſar/

autem imagine.idem mor ceſar in mentẽ
venit. Eodem quidem modo pꝛincipium
medium.atq; finem cõtemplantes. ria

eſſe in diuinis conferimus. ſed que tria.

qualẽq; diſtinctionem intelligere nequi⸗
uimus. Ex ipᷣa vero imagine.tres in vna

natura.ſic eſſe perſonas dignoſcimus.vt
ea equales.coeternas.⁊ diſtinctas eſſe in

telligamus.

vbi eaipſa que hacde re ĩi animo
ANlſanxi pꝛobare geſtiam. Ex quibꝰ
illud pꝛimo tranſigamꝰ. in ea ſolum crea
tura imaginem reperiri.que pꝛedita ratio
ne ab omnium fuit opifice plaſmata. id/
circo ſui creatoꝛis imaginem quiſpiaʒ de
fert quoniã ipſiꝰeſt capax. Sed capax dei
hõ eſt.qꝛ ipſum intelligit ⁊ amat. Noſſe
autem ⁊ amare deum his datum eſt ſolũ

Anc alterum genus complectar

CXXIX

qui pꝛediti ſunt ratiõe.ea de fe beluis ne

qꝙᷓ; religio neq; imago datg eſt dei qꝛ par

ticipantes non ſunt rationis.

l

libet re ipſa imaginem diſtingui. manife
ſtum eſt autem hoc in rebus omnibus ꝑ/
pendendis. Ceſaris nãq; a ceſare. Pꝛia/
mi a pꝛiamo imago ſecernitur. Seoꝛſum
contrariuʒ ſi ſancire poſſemus. in eo foꝛet

potiſſime.quem patris eterni imaginem

confitemur.vnde in ſapientie libꝛo aper⸗
te oſtenditur.eum lucis eterne candoꝛeʒ.
⁊ ſpeculum ſine macula.dei maieſtatem ⁊
imaginem eſſe bonitatis illius/at vero fi/⸗
delium nemo ambigit dei filium eiꝰ a pa
tre realiter eſſe diſtinctunm.

¶ Kranſigamus quoq; aliquã eſſe crea⸗
turam. que recte trinitatis imago dicitur
Reſpectus nãq; omnis. qui aliquando
eſſe cepit creaturs quedamẽ.at enim quã
in homine vel in angelo imaginen ſanci
mus trinitatis reſpectum ha bicudinem
quandam eſſe conſtat.nec ill̊ ſane men⸗/
tis quiſpiam eternam eſſe diceret. cũ deꝰd
ſolus ſit.qui eternitate menſuret᷑. In eo.

Item quod in homine vnicam eſie ani⸗

me eſſentiam.tres autem potentias dici⸗
mus trinitatis eſſe imagineʒ piobauimꝰ.
Sed facturam illud eſſe dei qnis aſſere
re verebitur. Homo enim ⁊ quicquid in
eo eſt eſſe.aliquando a deo ſuſcepiit.

¶ Zrſigamus poſtremo biphariã qd-

piam poſſe alteꝝ appellari. aut quoniam

iluus iu recto/vel qꝛ in obliquo ſuſcipit pᷣ
dicationem. Pꝛimo quidem modo.homi

nem rationale dicimus eſſe animal.lineã
vero quantitatem altero autẽ modo.eun
dem coꝛpus animum. domum lapides
⁊æ cementum.ieſte Ariſtotele.dicere cõſue
uerunt. Cum non niſi ex anima ⁊ coꝛpo⸗
re hominem/⁊ ex lapidibus ⁊ cemento coõ
ſtare domum dicamus. UNVel iſtec eſſe in

eis cenſeamus. Auguſtinus item memo

riam.intellectum. ⁊ voluntatem vnam e
ſe mentem aſſeruit.Quoniam in vna mẽę
te eadẽq; ſunt anime ſubſtantia. Igit᷑ ſe⸗

pe vna pꝛo altera ſuſcipit᷑ pꝛedicatio-

Sed in quartodecimo de tnnitate volu⸗

mine hanc ipſam veritatẽ aperto rotun

doq; oꝛe teſtatus eſt dicens KEo enĩ ipſo

unago dei eſt mens.quo caparx eiꝰ eſt. Et
in libꝛo de ſpiritu ⁊ anima inqͥt.Non po

terat anima eſſe imago dei ſi moꝛtꝭ freno
clauderet᷑. Et Bernardus in libꝛo de mi
ſeria vite hominis ait:· Me amas in deo.
q; imago dei ſum.⁊ paulo inferiꝰ. Yma⸗

go deiẽ omnis anuma rationalis. Et Pe

trus longobardus in ſententijs aperte ex

Auguſtini verbis hec verba tranſegit.Ec
ce illius ſumme vnitatis atq; trinitatis.
vbi eſſentia vna ẽ.⁊ tres perſone.imago ẽ
humana mens. Sub. etum rurſum fun
date rei pꝛedicationem ſie enumero ſuſci

pere in recto ſolet.ſic anima.ſepe memoa⸗

ria.ſepe intellectꝰ.ſepe appetitꝰ.⁊ a phi⸗
loſophis ⁊ a theolog vocatur. Et id ceu
ab Egidio doctoꝛe pꝛofecto ſingulariſſi⸗

mo didicimus emphatice loquendo veri

tatem obtinet. At vero tninitatis imagi/

nis ſubiectum eſſe hominem. teſtatur opi

fex pꝛimus qui geneſeos libꝛo inqͥt. Po⸗
minem ad noſtram imaginem ſimilitudi

nẽq; foꝛmemus.Confirmat iddem ratio

quoniam ſi aliquid ſubiectum ẽ pꝛopꝛiũ.
pꝛopꝛiũq; exigit fundamentuʒ · Ecx his

ttaq; omnibus conferamus Auguſtinuz

non modo ſed hominem quemlibet trini
tatis poſſe imaginem dici.cum rationa⸗

le ⁊ intellectiuum quodlibet hums ima⸗

ginis ſubiectum ſit. Sed ipſe tanto mag⸗
ſicappellari ſine iniuria poteſt.quãto pꝛe
ceteris hominibus trinitatem explanaue

nt. Mens enim atq; animus eius in di/

uinatrum perſonarum cognitionẽ ⁊ amo
rem ſie verſabatur. vt nocteſq; dieſq; pen
ſare nitereretur.qᷓ; magnum eſſet ineffa hi

le trinitatis myſterium quod cum moꝛta

libus viribꝰ ad illud attigere nequiuiſſet.

igẽtiſſimo ſuccedebat᷑ affectu. ardebatq;
imẽſo amoꝛe ſuo·ac ita ꝑfecta caritate ſuc
cẽſus. Infundebat᷑ ei ſuꝑna gĩa.qua pa

trem. ⁊ filium.⁊ ſpiritumſanctum pꝛopꝛie

tatibus conſtitutos. vnicam ⁊ ſimpliciſſi
mam habere eſſentiam intelligebat. In⸗

fundebatur inſuꝑ diuino illo afflatu ea⸗

rum tanta cognitio.vt que ſecum ipſe in

telligeret poſtenis.qui nec tanto valeb
ingenio.neq; tãta im buti gratia eſſent ꝑ⸗
uia relinquere poſſet. Solemus item. vt
Pita goꝛici aiunt.dicere.amicoꝛum alte
zum alterius eſſe imaginem, quoniam al

2

ter nos in alterius ducit cognitionem. ſ

vt ex diuine ſapientie oꝛe pꝛodijt · Quiſ⸗

q; amicus eſt dei.qui eius mandata inte

gre ſeruat.At vero ex omnibꝰ qi in ſan⸗
cte matris eccleſie templo nati ſunt ami⸗
ci dei.hinc vnus exſolertiſſimus cxtitit.qͥ
eius pꝛecepta cuſtodiuit.qui ei ſicut ve⸗

ro domino ſeruiuit. Si Auguſtinus ita
q; rationalem habuit animam. ſi e̊ ima

ginis eſſe dicimus ſubiectum. ſi cognitio

⁊ amoꝛ ſũmus eius in trinitatem verſaba

tur. ſi ad eius ſimilitudinem plaſmatꝰ ſit
non erronee.non incompte.non abſurde
fic dici ⁊ appellari poteſt. Kurſum cuʒ
imaginis officium ſit nos in illius duce

re cognitionem quod imaginatum eſt. et
hic nobis pꝛe ceteris trinitatis cognitio
nem dederit vocan ſic poteſt. vt trinitatii-

imago.hoc eſt ad imaginem illius factꝰ
ad eius nos ducens cognitionem dicaf̃.
Poſtremo ab hac ſnĩa grammatici non

Diſcrepant.qui figuris vtentes caſuʒ pꝛo

caſu.pꝛo parte totũ in oꝛatione texere ſe⸗
penumero conſueuerunt.ſic nos haud in
congrue trinitatis imaginem dicimꝰ. q̊

hementioꝛem etiam interdum ſermonem
efficiamus. Niſce vti verbis ſolemꝰ. At

ceſarem fuiſſe omnia dicamus. cum nec

tamen omnia fuiſſe, quin potius illa va⸗

luiſſe cenlemus. De imagine ſic ſuo mo

do coapta ſermonem.

ſtremo ad ſoluendas ambigui
tates ſermonem conuertã. CTrãſi
gere quippe ſacri doctoꝛes cõſue
uerunt inter imaginem quandam eſſe et
imaginatã conſubſtantialitatẽ· Sic eiuſ⸗

dem eſſe cum deo nature ⁊ ſubſtãtie crea

turam opoꝛteret.ſi eam trinitatis imagi⸗
nem diceremus. Abſit autem vt intm̃ la
bamur erroꝛem. vt ſiue homines ſiue an⸗
gelos illius habere eſſentiam naturam
a quo plaſmati ſunt ↄferamus/quis enim
ſic tolleret quod finitimi quod caducum
eſt ⁊ moꝛtale.quod ẽ tempoꝛi ⁊ variatia⸗
tioni ſubiectum eternum ⁊ incommuta⸗
bile eſſe.atq; infinitum. Quis creaturam
eſſe creatoꝛem. Mercule.Hemo.

¶ Quantum quoq; vim dicũt eſſe imagi
nis vt eam imaginati agant omnem ſe⸗

Ndogen

.
)

du.
uſer
ln m
Msn
ta ceven
Amsr
n.,ſKeämg
lognno
uenyaen
1uinacdr
nogadſnde
RKruma
nns e
nanchd
usgntn

Knumnca
1 Alus acn
mendet,
nmana
es i;

4

onetaort⸗
Acnosdr

m n:

ils Rr
Wnen

ber.

8*

Ws,nN
sl

aſeſen

us mog
ueni. ii
wans ee
pduntſe e
ei Sce/
1 hien
mutus i⸗

min nuit
trs en
un tnuwen
Godadimn
itemn
–
Nusce

ſun

f

4

ex nihilo ineſſe pꝛioduxit

Fo.

eum ſimilitudinem gerere. Hec in re ipſa

alquid eſſe aiunt. quod in eius imagine

clare ac diſtincte velud in lucidiſſimo qn
dam ſpeculo non reluceat.ſed que nanq;

poſſʒ vnq; eſſe creatura/que tam magna
tam excelſa tan qᷓ; foꝛet bonitate pꝛedita.
tanta virtute inſignita gloꝛia ac beatitu/⸗
dine imbuta. vt adeo diſtincte: adeo dilu
cide.adeo aperte.incompꝛebenſibilem et
ineffabilem omni ex parte infinitam pa
tris ⁊ filij ſpirituſſancti ĩ eſſentia vnita⸗
tem. in perſonis diſtinctioneʒ. interſe po
tentie acvirtutis omnis equalitatem ve/

lud quoddam incircumſcriptum ⁊ ineffa

bile ſimulachꝛum gereret. Dei ſapientiã·
vei inquam filium patris ſolum eſſe ima/
ginem exhis conferunt.qui cum eiuſdem

ſubſtantie. eiuſdemq; nature.in omnibuſ
per omnia ſimilis ei integre et perfecte
patrem manifeſtat. Hõ itaq; aiunt.recte

ſentimus qui vel Auguſtinum vel aliam

quamnis creaturam trinitatis eſſe imagi
nem aſſerimus. Sat his duobus argu⸗
mentis vna ſolutio ſit. Hamq; ad vnum
eundemq; terminum contendunt eadem
ſolui ratione opoꝛtet.At vero inſpicienti
conſtat: harum quamlibet rationum. de

pꝛimo imaginis genereveritatem tran ſi⸗
gere. quippe quod quinq; clauſulis pꝛe/
munitum. dei filio dumtaxat competere
diſſertum fuit. Amplius ſi quecunq; ad
aliud ſe habent natura ſimul eſſe.vt diffi

nire philoſophi opus eſt hoꝛum alterum
fiat opoꝛtet.vel vt ad ſe imaginem. aut
nullam trinitatis imaginem.creaturaʒ eſ
ſe feramus.Atq; habitudinem ſi quiſpi/
am tolleret. Hon modo philoſophie ſed
dyaletice expers videret᷑. Alterum ſi quis
aſſerat longe perplexus erit animus cum
aperte intelligat haud vllam vnq; fuiſſe
creaturam. que illi pꝛincipi coeterna exti
terit.qui eius in rerbocregenam omneʒ
rnihuo Kelatiuoꝛuz
conſtat duo eſſe genera. Anum quippe.
quod mutuam inter terminos coexigen⸗
tiam ponit. eatenus pater ad filium refer

tur ac mutuo ſe coerxigunt.quis enim ſi⸗

ne filio patrem eſſe. vel abſq; patre exco⸗
itare quis filium poſſz. Alterum genus
eſt cuius extrema non inuicem babẽt co

exigentiam.ſic creatura ad creatoꝛem di⸗
catur · cum tamẽ ipſenulla exigat eſſe creg,

CXXX

turam. Oð enim eternũ eſt. haud illud co

exigit.qð eſt tꝑe circũſcriptũ.At vᷣo h̊ in
genere imaginẽ contineri liquet.Hon ita

q; imoꝛtali ⁊ vero deo coeternam eſſe vti
exiſtimarũt opoꝛtet.eoꝝ pꝛeterea q̃ ad ali
quid ſunt fundamenta ⁊ ſubiecta coeter
na ſint nequaq; opꝰeſt.opoꝛtere tũ reſpe

ctus parit᷑ pullulare aſſerimꝰ. Quis eniĩ

ambigit Siluium Eenea fuiſſe pꝛioꝛem-
Eneam tñ guatum coeuũ eſſe Diluio pꝛi
q̊s nõ aſſerit. Eodem pacto poſterioꝛem

deo eſſe creaturã nulla pꝛobatiõe egemus

deũ vᷣo vt imaginatũ quoddã eſt.Crea⸗
turã haud ſub huiꝰ relatõis tegurio ma⸗
nentẽ pꝛeire non cõcedimꝰ. Tametſi hac
ſublata ratiõe.ille eternitate.hec vꝓo tem
poꝛe menſuret᷑. Hec ob id quiſpiã accidẽ
ti vel tempoꝛi ſubijciat᷑ deus opinet᷑.cuʒ

actus purꝰ imixtus ⁊ eternus ſit. Noſtro

tñ ab animo ſic cõcipiat᷑neceſſe eſt.cũ ea
que ſui puritatẽantecellunt.nõ pure:non
ſumplicit᷑.ſed cõpoſite ⁊ mixte capiat opꝰ
eſt· Diſſeramꝰ tandẽ ad pᷣpotẽtis dei ima
ginẽ creatũ eſſe hoĩemipſum tñ imaginẽ
eſſe nõ concedamꝰ:ſubſtantiã nãq; acci/⸗
dens.ſu biectũ foꝛmꝗ eſſe nõ eſt excogitã
dum. Abſonũ enĩ exiſtimaret ſi qͥs lignũ
albedinẽ diceret:qm̃ eadẽ illð eſſe affectũ
conſtaret.¶ Dico igit᷑ ſepenumero ſubie
ctnm ꝓ foꝛma capi:⁊p parte totũ eſſe ſub
eundu. Eqᷓ ob rẽ ſi ad dei plaſmatũ ima⸗
ginez eius fungat᷑ noĩe nec oberrat.vt ea
tandẽq; diſputauimꝰ apertiꝰ intelligant᷑
triphariã in hoĩe imaginẽ eſſe dei cõſera⸗
mus ꝛimũ quideʒ modũ. qͥ reſpectu
diuinaru ſumit᷑ ꝑſonaꝝ antea deſiguimꝰ.
Alt eſt qͥ naturã ⁊ eſſentiã circũaſpicit di
uinã.vt ſicut vnꝰ eſt deꝰ oĩm rerum pꝛinci
piũ.a q̊ cetera ſũt ꝓducta. Ita vno ex ho
mine ceteri traxerũt oꝛiginẽ. Et ſicut ideʒ

im oꝛtalis.inuiſibił vbiq; totꝰ nullibi cir⸗

cũſcriptꝰ.vbiq; pns.⁊ oẽm mundũ guber
nãs.eatenꝰ vna eſt aĩe eſſentia in hoĩe in⸗
uiſibilis ĩmoꝛtalitate pᷣdita.tota in toto.⁊

tota in qualibet humani opificij ꝑte. nec

in nulla circuſcripta poꝛtione. Deꝝ ꝑ ſin
gulas ptes vitã effundens conſiſtit. Ter

tia demũ eſt que in eo cõſiſtit.vt deũ no⸗

ſcat ⁊ diligat.⁊ ipſiꝰgeſta pꝛo viribꝰ imi/
tet ſaluatoꝛis.q̊ eius gratia imꝑfecte qui
dẽ nunc.tunc ad plene reficiatur.cũ deũ

v*V

noſcet amabitſicut delectabit ita quieta

bitur ſicut quietabitur ita ſe deo confo:
mem pꝛeſtabit.⁊ eo quidem vſq;.vt abeiꝰ

gra ſecemi nulla occaſione valebit.Amẽ.

Ambꝛoſij choꝛiolani in ſacra Cheolo
gia pꝛofeſſoꝛis Sacri oꝛdinis fratrũ he⸗
remitarum ſancti Nuguſtini. Dꝛatio de

laudibus eiuſdem ſancti.coꝛã Paulo ve
neto ſecundo Pontifice

maximo et cetu

Eardineo feliciter incipit.

quageſimo.

ſhil pꝛofecto

Din teinblo dei . Eccleſiaſtici quin

R 4

uo tot in vniuerſa mundi ma
china effectus. tot rerum viciſ

ltudine⸗

lo mũdi.⁊ moderatoꝛe omnis luminis ſo

le.emanare conſtat:Ob eaʒ gitur cauſaʒ
nature indagatoꝛes maximi ex omnibus
coꝛpoꝛibꝰ.que vita carent ei tribuere pꝛi/
matum · Sane itaq; fit. vt ſi in omni ho⸗
minum genere quiſpiam inueniaturqui
ſic ceteros ſuperet homines. quemadmo
dum ſolem cetenis pꝛeſtare coꝛpoꝛibꝰceri
nimus. Eum interanimantia queratio⸗
ne vtuntur vnicum ſolũq; pꝛedicemus ⁊
referamus.Hunc autem ſplendoꝛem fi/
dei.doctoꝛum pꝛincipem ſcientie ſapien⸗/
tieq; iubar ſplẽdidiſſimũ omniũq; paren
tum virtutum. Aurelium Auguſtinũ eſa
ſe cenſeo. Mõ iniuria igitur ſacro ſancta

Romana eccleſia hanc de ipſo laudẽ ho⸗

dierna in epiſtola cecinit.Quaſi ſol reful

NVDaſi ſol refulgens ſiciſte refulſit

mn omni natura coꝛpoꝛea ?. ex

ſitudines.tot deniq; pꝛoficiſcantur oble/
ctamẽta ſplendoꝛis.quot quidem ex pla⸗
netarum pꝛincipe.Et ſi fas ẽ dicere ocu⸗/

ges ſic iſte refulſit in templo dei. Et q;
in omni gratie.ſapiẽtie.ſanctimonie.om⸗/
niumq; virtutum genere . ſic in eo vehe⸗

mens ſplendoꝛ extiterit. Ut nulla lingua
moꝛtalis.nulla vis nature nulla huma/⸗
ni ingenij celſitudo:nulla demum dicen/

di vbertas ad eius laudes explicqdas re

ferandaq; pꝛeconia ſatis ſit. tamen ne tã⸗

ti luminis gloꝛiam in hac eius celebꝛita⸗
te ſilentio pꝛeterea mꝰ. Egregiam hanc ſi

militudinem.que ei cum ſole. tributa eſt
dumtaxat hoc tẽpoꝛe explicare conaboꝛ.
Hunc enim ſingularem.⁊ fere pꝛeter con
ſuetudinem oꝛàdi hodierna die mibi mo

dum peperine in illum ſerm onẽ inciderẽ

quem octauo iam peracto anno. In con/
ſpectu felicis recoꝛdatõis Mij viis reue⸗
rendiſſimis d ominationibus de eodem

Auguſtino Lrbure ipſe recenſiui.
Kefulur itac; · vt dicere incipiã. vt ſol

Auguſtinus:quoniam ſicut ſolare coꝛpꝰ

ſubito vehemẽtẽ lucẽ ſuã in noſtro emiſ-⸗

perio effundit.vt Ether qui inter nos ce⸗
lũq; concludit᷑ moxeque pᷣmo.illumina⸗
tus. Hos curſu q̊tidiano docet. Sic Au
guſtinus cunctis relictis erroꝛibus.ſacro

ſancto baptiſmatis fonte renatus ad dei

maieſtatem conitatẽq; ↄuerſus ita extem
plo in alterum virum mutatus eſt. ita lu
cem ſuſcepte fidei ſuis ſanctis operibus

repente manifeſtauit eccleſie· vt velut celi
tonitrua fulgurq; ab oꝛiente veniens. de
ſue vite ſanctitate ⁊ ſtupoꝛẽ ⁊ admiratio⸗

efn toti oꝛbi tenrarum ingeſſit.

Refulſit vt ſol Auguſtinus. quoniam
ceu lux illius in ſimplicibꝰ diafoniſq; coꝛ
poꝛibus liberius ac vehementius recipi/

tur. vt ſtelle · vitrũ.aer.chꝛiſtallũq; teſtan⸗

tur. Sic maximi doctoꝛis Auguſtini do
ctrina ſimplicium mentes.initiatos ani/

mos.⁊ expurgata coꝛda: mirum imoduʒ

mouet irradiat atq; infſlammat.

ſicut ſolis oculis egris odioſa eſt lux.que

puris ẽ amabilis.ſic vita ⁊ erudimẽta Au

guſtini fidelibus et catholicis xpᷣianis tã

q; celeſte quoddam Munus amori ſum

meq; venerationi erant. In fidelibus au
tem atq; labefactatis erroꝛibus odio atq;
ageclhil diſplicentie habebantur.

Refulſit vt ſol Auguſtinus. qm ſicut
ſol tutum peregrinis iter.gratumq; pꝛe⸗

—

nnce

Se

ehyp
gunn
hullie
lsde
dus
feſſoo
b n
ſate
ſan
cerſe
Zg⸗
must
le
ſwdedi

eran

onniar
bpeſtn

Dueppſo

tonumn
namtn
wodoſe
tarumd
nonmo
pelhnit
Cun
ſſeun
uche
obd

ſanen!
Puull
legen
ler
Vmnta
Ganen
Mane⸗

1G;
lonteon
neovehen
lngn
luhunn,
umdcen,
cidgse

8Clchet⸗
undaneſ
ehuet
e cd
ſegetncn
Nenpino
Nninadet
jrüsreuen
de eoden
iu.
nhii i
tſoare
nocoen⸗
iinerosc
i
a deh
ns i
risno
gusca
snn
rral
4 Ms⸗ de
Anrmnor
ſt.

atelc
Stns lah/
igtin
imd⸗
Gtausan/
ℳ

%
dinin
tlbl
galten
wahuld
,
cir
—RK

Jo. CxxxI

ſtat opus. Agricolis. Latrocinio v ode⸗

ditos.ceteroſq; agentes perperam. Me/

ſticia. Luctu. Penaq; detegengo confi⸗
cit. Ita pꝛeclarum atq; ſingulare in oꝛbe
lumen Auguſtinus. Veraces in chꝛiſti fi

de peregrinos eius ſanctis ammonitioni
bus.pꝛo illoꝛum itineris fatigatione.cele

ſtis vꝛbis gaudia pollicẽs ſolatꝰ ẽ. Ouos

autem de pꝛaua eoꝛum voluntate. virtu⸗
tibus ſinguliſq; bonis operibus deſtitu⸗

tos expoliatoſq; cognouit minis e᷑ni cru

ciatus terruit ⁊ afeet.
¶ Refulſit vt ſol Auguſtinus. quoniam
ſicut tanta luce ſol nitet ⁊ valet· vt nullo
obiecto fontaliter naturaliterq; patiatur
eclypſim. Ita Auguſtinus tanta diuina

gratia fulgebat. vt nullis minis pncipũ.
nullis obiurgationibꝰ tyrannoꝛum. nul-

lis deniq; contumelijs.atq; verſecutioni
bus hereticoꝛum a pꝛotectione fidei ⁊ cõ
feſſione nominis chꝛiſti ceſſare valuerit ·
¶ efulſit vt ſol Auguſtinus.quoniam
ſicut omnis tellus ſolis virtute fecũda ef
ficitur ſinguleq; fiũt.vt philoſephis pla⸗
cet. rerum inferioꝛum generationes. Ita
Auguſtinus tãq;ᷓ in fide patriarcha ſum

mus innumeros ehꝛiſto genuit filios.to

taq; per ipſum fides fecũda facta ẽ· MWPer⸗
inde diuus Baſilius eccleſiam gaudere
⁊ letari iubet.quoniam per Auguſtinum
omni eiꝰ fame ſitiq; extincta.ſuſcepta ro

boꝛe ſterilitate ſublata eius micante ſplẽ

doꝛe ipſo marito omnium gentium ac na

tionum mater euaſit. Mancautẽ ampliſſi

mam tantam patris generationem. non

modo ſacer oꝛdo noſter in toto oꝛbe ter⸗
rarum diffuſus.quem impmis fundauit.
non modo canonicoꝝ:qui regulares apz-

pellant᷑ diui Dominici.diue Marie mõ/⸗

tis Carmeli. Seruoꝝ Mieronymi. Cru
ciferum Petri de MCarrione. Sepulchei

Jeſu chꝛiſti.Gꝛandimontanenſis.Fon
tis Embꝛandij. Vallis ſch olarum Flo⸗
rentij. Aallis caulium. Mumiliatoꝛum

ſancti Guliermi. Victoꝛis. Sẽpignani.

Pauli pꝛimi heremite. Sanctetrinitatis

⁊ redemptionis captiuoꝛũ. Sancte Eu,/
lalie. Cruciferoꝛum cum ſtella. Mieroſo
lymitanoꝛum. Geoꝛgij Dalfanienſium.
Saucte M.arie Lheotonicum. Sancte

Marie de Mercede. Militie Jeſu chꝛi/

ſti. Sancti ſpiritus in ſaxia. Soꝛoꝝ De

nitentie ſancte Marie Magdalene. l2
midatarũ.oblatoꝛũq; oꝛdines ac religio

nem teſtantur.que omnes cum maximis

pꝛecellentiſſimoꝛum viroꝛum ac ſanctarũ
perſonarum agminibus eius ſub regula

degunt ⁊ militant. Nerumetiam omnes
fideles chꝛiſtiani.qͥ delicioſo pabulo Ru
guſtini chꝛiſto ſub pꝛincipe viuunt. Eaʒ
firmiter. iuguer.indefeſſeq; pꝛofitentur.
Mefulſit vt ſol Auguſtinus. quoniam
ſicut ſol cunctas reſoluit ⁊ conſumit ne⸗
bulas:ſic ingentiſſimꝰ fidei ferus:.⁊ mal⸗
leus hereticoꝛum aurelius Auguſtinus
ſingulas caligines.hoc eſt hereſes fuga⸗
uit. ammouit. confregit. atq; conſumpſit.

HNHam ipſe bereſim Donatiſtam. hereſim

Floꝛianam.hereſim Calicianoꝛum.here
ſim Patricianam.hereſim MWenthagio⸗
rũ.hereſim Appollinariſtͥ.hereſim An/⸗
thioliomaritarum. hereſim Arrianoꝛum
hereſim Sa bellianã.hereſim Oꝛigenia⸗
niſta n. hereſim Heonitianoꝛuʒ. hereſim
Eunominianam.hereſim Ebetianam. he
reſim Fauſtoꝛum.hereſim Aerrianãꝗ.he/⸗
reſim Hebionitarum. hereſim Fotinam.
hereſim Montanam. hereſim MHeraclitẽö
Nouitianam. Bonoſioꝛum.Circũcilio⸗
num. Antromopoꝛphitarum · Manicheã
Hermogenianam. ſdaulinam: Cathafni
g am·Alogioꝛum.Catianam. Pꝛiſcillia
niſtam. Seuerianam. Jouinianiſtz;. u
ciferianam. Aquarioꝛum. Cerdonianoꝝ
Martioniſtam. Sethianam. Arthiochi
tarum. Melchiſedetianam. Apoſtolicaʒ
Caianoꝛum. Angelicam. Adamianam.
Archontiatoꝝ. Nalentinam. Haʒareo/⸗
rum. Cherinthianoꝛum. Ophitarũ. Car
pocatianam. Noſticoꝛum· Hicolaitaruʒ
Baſilianam. Menandrinam. Simonia
cam. Felicianam. Archademicam. Julia
nam. Maviminam. Eludianoꝛum. Pel/
lagianam. Arabicam. Paternianqᷓ. Se/⸗
ctagum.TCertullianam. Onoytarũ.He⸗
ſtoꝛianam. Acephalitarum. CTheodoſia
noꝛum.Crotoitarum. Pectilianoꝝ Gal
lianicarum. Permenianoꝛum.⁊ alioꝛum
innumera bilium.quos ipꝛeſentiarum in
termiſſos faciam perfidias.verſutias. hbe
reſeſq; deſtruxit.vnde pꝛo illis ammouẽ/⸗
dis atq; delendis pꝛeter diſputationes.
pꝛeter pꝛoclamationes. Pꝛeter illa que
paulopoſt memoꝛabimus. Plura qᷓᷓ;

octoaginta ⁊ octo in eos deſtinauit vo-
lumina. Hic Hylarius accelatenſis inqᷣt
Doctoꝛ excellentiſſimus Auguſtinus ca
tholice fidei defenſoꝛ.in diuia meditatio
ne ſemper aſſiduus.metu moꝛtis intrepi⸗
dus.ſingulos deſtruxit ſacrilegos.atq;

omnes ſuperauit hereticos. Hinc Caſſio

doꝛus ait.Beatiſſunus atq; doctoꝛum p

cellentiſſimus Aluguſtinus hereticoꝛum

debellatoꝛ.fidelium pꝛotectoꝛ.omniũ fay/⸗

moſoꝛum extat palma certaminuʒ. Hinc
Calcedonius fatur. Auguſtinus omniũ
monarchia virtutũ in ſancte fidei defen⸗

ſione pꝛo qua totus ardebat ſic pꝛeualu⸗

it atq; pꝛofecit:qꝙ contra ſingulas nequiſ
ſimoꝛum hereticoꝛum verſutias.intrepi⸗
da mente feruentiq; ſpiritu continuũ cer
tamen perageret.Hinc diuus Mierony⸗
mus Paulinum. Hinc ſanctus aleriꝰ
Nectarium alloquitur. Quod niſi pꝛiepo
tens atq; pientiſſimus deus ſanctum pa
trem Aurelium Auguſtinũ:foꝛtunati tẽ/

poꝛe nobis conceſſiſſet ac donaſſet ſancti

ficatõ noſtra deſolata fuiſſʒ.dies feſti no

ſtri conuerſi fuiſſent in luctum. Sabbata

noſtra in obpꝛobꝛium. Honoꝛes ⁊ ſubli/
mitas noſtra in meroꝛem ⁊ planctum.
Uiefulſtevt ſol Muguſtinus quoniam
ſicut per ſolem tq; luminare maius oẽm
ſuperioꝛem inferioꝛẽq; machinam cerni/

mus illuminariſic per ſcientiam atq; ſa-¶

pientiam Auguſtini:quicquid celi terra.

inferiq; obtinent. quicquid angeloꝛũ dei
q; conſtat arcanum. clare lucideq; reſera

tum atq; monſtratum eſt. Nam ipſe in/
ferni limbi.purgatoꝛiaq; loca deſcripſit.
Ipſe eoꝛum qualitates.penas.foꝛmas.
diuturnitateſq; diſtinxit.Quatenus de⸗
mones anime patiantur. Quid acerbiꝰ

ferant quld cognoſcãt. Quomodo in ex

tenoꝛes tenebꝛas micti dicant᷑. Quid cui
qᷓ; demonum ſit collatum officij. Quot
