que homineʒ de paradiſo relegauit.que ne. 2 maſculi relicto naturali vſu femine
filios iſrael in deſerto percuſſit: que con,/ exardeſcunt in deſiderijs ſuis inuicẽ.maſ
tra Joſeph fratres armauit.que Danie- culi in maſculos turpitudinem operãtes .
lem in lacum leonum cõduxit.que caput horꝛret etiam plus his. que dicimus dice le
noſtrum cruci affixit. que iudam ſuſpenꝰ re.qꝙ homo immemoꝛ nature ſue rationa ol
di fecit. Scitote inquit fratres ⁊ dicite at lis.inrationabili nature ⁊ aliene, a ſua cũ tan
q; pꝛedicate ſuper tecta. ꝙ inuidia eſt i poecude coire compellitur. Quid demi⸗ Ne
la vera peſſima que fidem tollit. concoꝛ ng aliquantoꝛum ſeruoꝛum deiæ ſacraꝝ ne⸗
diam diſſipat.⁊ omnia mala generat. hec virginum dicam. que hac tẽpeſtate nau⸗ iga
eſt que Abel occidit. Adam de paradiſo fragia patiantur.quidue de diuerſis im/ deb
elecit.moꝛtem in oꝛbem terrarum intro/⸗ munditijs coꝛum.in quibus auctoꝛẽ ipſi ha
duxit.paſtoꝛem ſuſpendit. Petrum iugu ſibi dyabolum diſplicere debemus. Ecce o
lauit dum chꝛiſtũ negauit· Paulum de⸗ quo caloꝛ libidinis.in quas ignominiaꝝ t⸗
collauit ? Johannem. Stephanum lay ſoꝛdes humanas ire illicite pꝛecipitat mẽ di
pidauit. Soliam pꝛoſtrauit. Dauid de/ tes. Et qð litis genus acrius.que diſſen

Konti,
deinntt
nmphn
mmriince,
emengln
dnscnen
Mons plis
Umyigg
enn e
teinunenanan⸗
aäne
nadu Nr
eohnen
ianendse
sf Siblis
mumnenes 5
iMin Caſecu⸗
bodein voo
„WWue:
1. getenge
Nenhonioneq
nnsdet alr
lenstonini
cmmnaan

ine as nal
vbeſa ger
ſnernugen⸗
Plar ilenh
ors robn
ninattlenos
or nü wand
–
mran t
winen N
cedianme
ummeſve un
retnlax / c⸗
r⸗ O detir
ſon⸗

„ 4

—

Jo. LxXXXIIII

dio exeerabilioꝛ. que d i. coꝛdia xteſtabi⸗

lioꝛ· qᷓ vt ereatura a creatoꝛe ſeru⸗ a dño
factura a ſuo diſſentiat opifice. qᷓ; vt qͥs
nptra ſeipſum pugnet-At vero hlibidineʒ
anima ſegregat᷑ a facie dei.per libidinem
anima ſue lucis candoꝛem extinguit hiĩc

in cõmentarijs ſuper pſalmos pꝛeceptoꝛ
noſter ait. Sicut ignis ↄſumit veſtez. ſic

libido animam. quare inquit fratres time
te ignem ↄcupiſcentie male. ſi non vult

ꝑire a facie oei · ¶ O quanta igit᷑ iniqᷣtas
2 qᷓ; lugenda peruerſitas. vt aqnimã quõꝗ
chꝛiſtꝰ ſuo ſanguine redemit luxurioſus

pꝛopter vnius momenti delectationeʒ li

bidinis. diabolo vendatvere plangẽda
nimis ⁊ miſeranda ↄditio.vbi cito pꝛete⸗
rit quod velectat. ⁊ ꝑmanet ſine fine qð

cruciat. ſub momento libidinis impetus

tranſit.⁊ permanet ſine termino infelicis
obpꝛobꝛium Sed dicet aliquis.iuuenis
ſum ſine faciã quod delectat.⁊ poſtea pe
nitentiaʒ agam.quõ ſi dicat.percutio me
crudeli gladio· ⁊ poſtea vado ad medicũ
2 neſcit ꝙ vnius hoꝛe puncto vulnus ac
cipit᷑ ſed vix longo tempoꝛe ad ſanitateʒ
pꝛiſtinam reuocat᷑ vt quid non timeat.
ne pereat dilatio ⁊ ſuccedat eterna dam
natio.Ob hanc rem vt pater no ſter Au⸗
relius Auguſtinꝰ in ſermone de euitanda
mulierum familiaritate inquit. refrenan
da eſt. familiaritas cum mulieribꝰ ⁊ ocu⸗
loꝛum incauta fragilitas ne moꝛs intret
per feneſtras noſtras cum em̃ mulierem
animo libidinoſo ↄſideras per feneſtram
coꝛpoꝛis tui in ſecretum coꝛdis.venenuʒ
moꝛtis inſtillat. Lalis cogitatio ⁊ ſi aliq

impediat᷑ caſu.vt non impleat volunta⸗

tem.nihilominꝰ actione criminis ↄdem/
natur a domino.qꝛ voluntas pꝛaua faci
endi reputat᷑ pꝛo opere facti · Et in libꝛo

gflictu vitioꝝ illibatam caſtitatem lu⸗

xurie reſpondentẽ introducit dicẽs. Ho
lo ignoꝛare te· fingas quid poſt hanc vi/
tam ſine fine recipias.ſi enim pie ⁊ caſte
vixeris ſine fine gaudebis. Si vero impi
us ⁊ luxurioſus eris eternis incendijs ſbᷣ

iacebis. Inde enim magis caſtus viuere

debes.vnde qᷓ; citius tempꝰ acceptum ꝑ/⸗
tranſeat ignoꝛare te dicis. Quodq; in ex
oꝛdio humani generis ad hoc maſculum
2= feminaʒ deum creaſſe pꝛofiteris.vt mu
tuis ſe amplexibꝰ miſcere deberent.omni

no veriſſime dicis. Sed quia nubehdi li⸗
centia quibuſdã tribuit᷑.hoc eſt qui virgi
nitatem vel caſtimoniã vidualem nequa⸗
ᷓ; pꝛofeſſi ſunt.Quibuſdã autem nõ tri⸗

buit᷑ ſed interdicit᷑.i.qui virgines vel cõ⸗

tinentes eſſe decreuerunt. foꝛnicatio vᷣo

qꝛ nulli impune conceditur nõ attendis.

An non ⁊ contẽnendum putas qð apo⸗
ſtolus lubꝛicis dicit.facite foꝛnicationeʒ.
ftatres.quodcũq; enim homo fecerit pec
catum extra coꝛpus eſt. qui autẽ foꝛnicat᷑
in coꝛpꝰ ſuum peccat.quod ſi paruipen⸗

denduʒ exiſtimas. Audi quod poſtea in
ſempiternũ ploꝛabis ⁊ gemes. Neq; enĩ

adulteri inquit neq; foꝛnicarij. neq; coꝛ/
ruptoꝛes.neq; maſculoꝝ cõcubitoꝛes.ne

q; molles regnum dei poſſidebũt.¶ OD

qꝙᷓ; parua ⁊ modica ẽ concubitꝰ hoꝛa qua

perditur vita futura:quod autẽ emolumẽæę

tum affert coꝛpoꝛi.quodve tribuit lucrůũ.

que tam cito perducit ad tartamim.que ĩ
eternũ ſeꝑat a deo: q̃ a ſuperna ciuitate
exulem facit abſq; fine.que inter fedatos
luxuria.⁊ gloꝛioſos illos ciues in debilẽ
Diſcoꝛdiã ponit.¶ Monnunqᷓ; gule vitiũ
Diſcoꝛdias gignitſicut de iſrahelitico po
pulo lectitauimꝰ. Qui pꝛopter cibi potꝰ
q; carentiã.cũ Moyſe ⁊ Aaron ſepenu-
mero contenderũt.vñ in libꝛo numeri.aq̃ᷓ
quam Moyſes iuſſu dei deſilice eduxit
contradictiõis eſt appellata.qm eo in loo
co vbi effluxit.iurgati ſunt filij iſł contra
dDũm.⁊ ſanctificatꝰ eſt in eis. fuequenter
etiam in partitione eſcarũ ſicut ⁊ aliarum
ſubſtantiarum a voluptuoſis hominibus
clamoꝛes ⁊ contentiões oꝛiunt᷑.Aliqũ ſa
turati ⁊ inebꝛietati ſie rixant᷑.vt etiam ad
vulnera pꝛoficiſcant᷑. NHinc in carnata ſa
pientia p euangeliũ ait.Attendite ne gra
uẽtur coꝛda via in crapula ⁊ ebꝛietate.
Poſtremo ſepenumero ꝓ indaganda ve
ritate contendit᷑.magneq; fiunt intaſſer⸗
toꝛes opinionũ ⁊ diſceptantes diſcoꝛdie.
In h̊ genere oẽs catholice veritatis ad/
uerſarij cõfutandi:compmendi.ac peni⸗
tus eijciendi ſunt.q̃ litis cã: non vt cete⸗
re euitãda eſt.ĩmo totis viribꝰ. ſicut ⁊ lis
ipſa tãq; iuſtiſſima ⁊ ſctiſſima cõplecten⸗
da eſt.⁊ iugiter pꝛoſequẽda.⁊ ſi opus eſt
nõ verba ſolum.ſed facultates ⁊ perſone
pv defendende ventate ſunt exponende⸗
ec gdui nec ſtatui:nec ſanguini:nec ami

n u*

citie.nec officio parcendũ eſt.ſemꝑ enim
veritas cunctis ẽ rebꝰanteponẽda.MNãq;
eius vox eſt q̃ dicit.qui nõ odit patrem ⁊
matrẽ.fratres.ſoꝛoꝛes.⁊ adhuc aĩam ſuã
pꝛopter me. nõ ẽ me dignꝰ.hoc apli fece
runt.qͥ nullũ moꝛtis genꝰ timentes ibqt
iocundi a cõſpectu conſilij. qm̃ digni ha
biti eſſent ꝓ noĩe Jeſu contumeliq pati.
hoc ſancti martires oꝑe compleueruntq̃
vt eam cõfiterent᷑ atq; tuerenturppꝛium
fuderũt ſanguinẽ.hoc ſancte legis docto
res ꝓtendentes.nũc pꝛedicando.nũc di⸗
ſputando.nũc libꝛos cõficiendo. tacue⸗
runt nũqᷓ;.hoc litis genꝰ in ſermone de li
te ⁊ cõcoꝛdia ꝓ donatiſtis.Auguſtinꝰqle
ſit ⁊ qũo.⁊ quoꝛſum geri debeat inſinuat
Ddicens.hec litigatio de celeſti.ſcʒ heredi
tate habenda.pacifica. benigna fidelis ẽ
⁊ iuſta.ſicut videmur cũ donatiſtis litiga
re.ille litigat qui aduᷣſario ſuo male vult.
eũq; vult pati detrimentũ ⁊ ſe argumen⸗
tum. Illi vult aliquid decidere.⁊ ſibi acu
cidere.nõ eſt talis lis noſtra/qꝛ nõ eſt ma
liuola · nõ tẽdit in aduerſarij detrimentũ.
ſed lucrum.ſed iõ litigamus.qꝛ volumus
eos nobiſcũ acquirere.non perd ere.bona
que hñt non tollere.ſed bona noſtra cõ⸗
munmia facere.hoc nõ eſt litigare ſed ama
re.litigatio igi᷑ inquirende aut defenden
de veritatis.qm̃ iuſta ⁊ catholica eſt fieri
debet cũ amoꝛe ⁊ caritate ꝑſonaꝝ.⁊ odio
vitioꝝ.ferri debet in ſalutem pximi · nõ in
confuſionẽ.ad aperiendã mentẽ cecis nõ
pꝛecipitando iufoueã cecos. vt cõſirmẽ⸗
tur docti.inſtruant᷑ ignari.animent᷑ fide⸗
les.conuertant᷑ auerſi.diuinꝰaugeat᷑ ho
noꝛ.⁊ ꝑuerſoꝝ eoꝛrigat᷑ audacia.ꝙ ſi obi
ſtinati fuerint cũ eis ſicut cuʒ ad moꝛtem
doͤnatis agendũ eſt. ¶ Duplex igit᷑ ẽ ge⸗
nus litis. alterum bonũ pꝛoſequenduʒ
alterũ malũ ⁊ euitandũ.⁊ vtriuſq; ꝑſtnin
ximus cãs. Lites igit᷑ nullas habeatis.
de malis loquit᷑ nõ de bonis.de pducẽ⸗
tibꝰ ad odium.nõ ad caritatẽ.de inficien
tibus aĩam.nõ de illuminantibꝰ mentẽ.
Maq; ⁊ angeli boni de reductione iſrahe
litid populi contendebãt.Et Barnabas
a Paulo de eligendo Johõne qͥ cogno⸗
mina bat᷑̃ M areꝰ.⁊ de eoꝝ capiendo iti⸗
nere diſſentijt. Pic enim iam adeptos vi
ſitare ⁊ confirmare. Ille nouos adipiſci
ſatagebat.⁊ ſic ad inuicem ſeꝑati.alter aſ

.5— 6 —

ſumpto Marco nauigauit Cypꝛũ. au
lus vo electo Syla. Syriã iliciãq; pe
tijt.⁊ pambulans cõſirmauit eccłias pꝛe
cipiẽs cuſtodire pᷣcepta apłoꝝ ⁊ ſenioꝛũ
huiuſmodi lites ſine peccato fuerunt. qr
oẽs pꝛout a ſpũſancto ducebant᷑.ad bo⸗
nũ ſalutiferũq; pꝛotẽdebant finẽ. Si vdᷣo
lites male ſunt qᷓ; celerrime ſunt finiẽde.

Hoc autẽ officiũ ⁊ ſi oim bonarum men

num ſit.ad pꝛelatos tñ eas dirimere ⁊ de
finire maxime ſpectat.qui nunc exemplis
nunc rõnibus.nũc ptãte rixantes pacare
debent . ſic dux populidei Moyſes quo
tidie in deſto iudeos cõpoſuit· Sic Sa
lomon de infante viuo pꝛudent᷑iuſteq; li
te ſedauit. Sic xpᷣs diſcipulos ſepe cõci⸗
liauit.⁊ iudeos de ſua carne manducan⸗
da litigantes exhoꝛtationibꝰ⸗ ꝑſuaſio⸗
nibus quietauit optime.

ext⸗ quinãgeſimuſquart⸗ Auguſtinꝰ
Vando autẽ neceſſitas diſcipli⸗

ne in moꝛibus coercendis dicere
vos dura verba compellit. etiam
ſiipſi vos modum exceſſiſſe ſentitis nõ ꝗ
vobis exigit᷑.vt a vobis ſubditis veniam
poſtuletis.ne apud eos quos opoꝛtet eẽ

ſubiectos· dũ nimiũ ſeiuat᷑ humilitas ro

gendi frangat᷑ auctoꝛitas.ſed petẽda eſt
venia ab oim domino qui nouit etiã eos
quos plus iuſto foꝛte coꝛripitis q̃nta be
niuolentia diligatis.nõ autem carnalis.
ſed ſpiritualis iter vos debet eſſe dilectõ.

Kõmẽtũ quinãgeſimũãrtũ ¶ Ambꝛoſiꝰ
Ncoercendis moꝛibus exceſſus
guatrifariam cõmitti conſueuit.
am aliquando ʒelo iuſticie. de

6 quo vt hic Auguſtinꝰ loquit᷑. pꝛeſidenti

opus nõ eſt vt ab ei ſubditis veniam po⸗
ſtulet.qm̃ ⁊ rationeʒ ſubdit. ne apud eos
quos opoꝛtet eſſe ſubiectos.dũ nimium
ſeruatur humilitas.regendi frangat᷑ au⸗
ctoꝛitas.ſepenumero contingit.vt nimia
pꝛelatoꝝ humilitas ſubditos faciat ela-
tos.inobedientes ĩmoꝛigeratos.diſchoæo
los ⁊ inreuerẽtes.qm̃ vt antiquus ſermo
dicit. Nimia familiaritas parit contemꝰ
ptum.pꝛopterea ſicut equis ita⁊ ſubditis
nuqᷓ; ſunt niniũ relaxande habene ꝓfecto

ccninſtegl
Mlos ſceci,
emmanducn
npr luſ

Sahn

ſns diig
oremndis en
cnpele cun
ſſelunns no
osoatei
uibumruser
Aiddet
unancäcs
rhds inde
ͦunis
debchN

huhe⸗

wordrsctis
min aniu⸗
Goroin
nrden
vs dönimn
güfnglid⸗
Nngt Knni
ensſtanch
Cmnms Miͦ⸗
unama in⸗
entau⸗

eb

FJFo.

ſubditi ſine freno diſcipline ſimiles ſunt

nauibꝰ ſine temone que paruis etiaʒ flu

ctibꝰ facillime periclitant. JItaq; ↄſeruan

Ddus eſt potius in pꝛeſidente ex iuſticia ri
goꝛ.qᷓ; ex humilitatis exceſſu naſcat᷑ pu⸗
doꝛ · pꝛudentis tamen rectoꝛis eſt delicti.
tempoꝛis loci:cauſe ⁊ puniende perſone

qualitatem metiri. Si tñ ob eam quam
Dictimꝰ cauſam coꝛrectionis fieri exceſſuy dug
mulas.ex quibus oĩs lex dependet natu

contingat.ab omnium domino eſt venia
poſtulanda/qui non ſolum externos actꝰ
ſed internos nouit affectꝰcui idcirco pa
tens eſt quos plus iuſto foꝛte coꝛripitis

quanta beniuolentia diligatis. ac ſi dice

ret nouit an iuſticie ⁊ caritatis feruoꝛ.vel

odij ⁊ vindicte impetus ad ipſum coꝛre⸗
ctionisvos pꝛopuiſauerit exceſſum. Hon

nunq; odium cauſa eſt immoderate coꝛ“
rectionis.ac ꝑinde ad dura nimiaq; ver
ba pꝛoferenda rectoꝛem irritat.tunc qui/
vem vt ſcriptum eſt:exabundantia coꝛdis
os loquit᷑ · Coꝛ quidem vas eſt·in q̊ͥ om/
nis decurſus ſanguĩs feruet.⁊ eximinen⸗
ti bullitione os amaricatum expuit vene
nata verba. Sepenumero ſtudeo quodã
accuratiſſimo ab aliquibꝰ talis ↄmittitur
exceſſus.vt vel iuſti videant᷑. vel quouiſ⸗
modo alicui moꝛem gerant. Plerũq; in
nata quedam vis eſt alicui dicendi.vt ſe
etiam ſi vellet moderari. neſciat hoc na⸗
ture vitium. excuſationis velamen patit᷑

odium autem ? figmenta non ſuffert deꝰ

Aeritas quidem ipᷣa.⁊ pꝛopꝛio.⁊ alieno
ſemper eſt cõmodo pꝛeponenda. hic ſub
dit non carnalis.ſed ſpiritualis inter voſ
vebet eſſe dilectio.tanq;ᷓ ſi diceret. pꝛopt᷑
carnalem dilectionem neq; augere neq;
minuere. quis coꝛrectionem debet.ſʒ ſpi
ritualis anteponenda eſt. que non niſi iu
ſta. honeſta.⁊ ſalutifera intendit.at vero
vt diuus Gregoꝛius inqͥt.nonnulli ſunt

qui diligunt pꝛoximos.ſed per affectum

cognationis ⁊ carnis quibus in hacdile
ctione ſacra eloquia non ↄtradicunt.ſed
aliud eſt qð ſpõte impẽdit᷑ nature. alind
qð ex pꝛeceptis dominicis.e catitate de
bet᷑ obedientie. Hi nimiꝝ ⁊ pꝛoximuʒ di
ligunt.⁊ tamen illa ſublimia dilectionis
pꝛemia non aſſequunt᷑.quia amoꝛem ſu

unm non ſpintualiter. ſed carnaliter impẽ

dunt. Hos igit᷑ qui religioſi ſumꝰ. ſi deo

placere cupimus non carnaliter. ſed reli

LXXXV

gioſe amemꝰ? opoꝛtet NReligioſe autem

tunc amamꝰ.ſi in deo amicos diligimus
q inimicos diligimꝰ pꝛopt᷑ deũ. ¶ A duo
bus quippe fontibꝰ dulciſſima latiſſima
qᷓ; emanant caritatis equoꝛa.a deiſ.⁊ pi⸗

xumi dilectione. Altera per tres defluit ri

uulos.qm̃ ex toto coꝛde.ex tota anima:ex

totaq; foꝛtitudie diligere iubemur oꝛbis

conditoꝛẽ. Altera per duas decurrit foꝛ⸗

re.vtpote. Qð tibi nõ vis fieri alteri non
facias.⁊ quod multis vt faciãt vobis ho
mines.vt ſaluatoꝛis vtamur vᷣbis⁊ vos
eadem facite illis. Ex his oĩa antique et
noue legis adimplent᷑ mandata. Exhis
ſi ſollicita.altaq; cogitant᷑ intentõe.mẽs
ad innumera virtutuʒ extendit᷑ myſtena
ne vel ad inferenda que nõ debet per in/⸗

quietudinẽ eſtuet. vel erga exhibẽda que
debet etiã reſoluta toꝛpeſcat. Nã cum ca

uet alteri facere.quod nequaq;ᷓ ab altero
vult ipſa tolerare.ſollicita ſe intentiõe cir

cuſpicit·ne:vt ſanctiſſimus pater nr Au⸗

guſtinus ait. Superbia eleuet.⁊ vſq; ad
ꝓximi contemptum animũ deijciens ex⸗
tollat:Et ne ab intimo cogitatione lani⸗
etcũq; hanc ad expetenda aliena dilatat
diligenter anguſtat. Ne coꝛ luxuria pol⸗
luat.⁊ ſubiectũ deſiderijs per illicita coꝛ⸗
rũpat.ne ira exaſperet.⁊ vſq; ad cõtume
liam pꝛoferendam inflãmet. MNe inuidia
moꝛdeat.⁊ in alienis ſe felicitatibꝰ emu⸗
la conſumet:ne ĩmoderate linguã loqua⸗
citas pꝛotrahat.eãq; vſq; ad laſciuia ob⸗
iectionis extendat.ne odium malicia ex⸗
citet.⁊ os vſq; ad iacula maledictiõis ir⸗
ritet·⁊ ſicut capitalia vitia tanta ſibi con

nerxione iunguntur.vt non niſi vnum de

altero pꝛoficiſcat᷑. ita mens per hanc bi⸗
am in amoꝛem caſtum eleuata. tanta ſe
e in repꝛimendis cauendis abijciendiſq;
vitijs liga cõnectit.vt quieſcat minime q;
diu oẽm abſterſerit maculam.⁊cũcta pur
gauerit inquinamenta virtutum. Cũ ve/⸗
ro excogitat.vt ea alteri faciat.que ipſa ſi
bi expectat ab altero fieri.meditatur qui
dem ſane.vt malis bona.boniſq; melio⸗

ra rependat.vtpote ſuperbis humilitatẽ.

iraſcentibus manſuetudinem. arroganti
bus ſubiectionemlaceſcentibus iniuria.
beneficia rixantibus.⁊ diſſidentibus con
coꝛdiam.bellantibꝰ pacem.indigentibus

neceſſariamegrotis ſanitates.miſeris ſo
lamenducatũ cecis.redemptionẽ capti
uiserecttonẽ lapſis.fauoꝛem ⁊ patroci⸗
nium oppꝛeſſis. Errantibuſq; viam recti
tudinis oſtendat.cõpatiatur afflictis.mi
tiget iras potentum. increpet ĩmundi vo
luptatibus merſos. coꝛrigat ſu bditoꝛum
errata.pꝛouocet beneficijs ad amoꝛẽ in⸗
gratos·gratoſq; recipꝛoca beneficẽtia in
amoꝛe conſeruet. ¶ Mec quidem tibi fie⸗
ri expetis hec igitur ⁊ tu alijs tribue.Ca
ritas ergo ⁊ ſi vna eſt innumeros tamen
effectos tãq; mater fecundiſſima gignit.
Hinc ⁊ gloꝛioſus apłs Paulus ad Co

nintheos eius effectꝰnumerans ait.Ca⸗

ritas patiens eſt.benigna eſt catitas non
emulatur.non agit perperaʒ.nõ inflatnur-
non eſt ambitioſa. Hon querit q̃ ſua ſunt
nõ irritatur.nõ cogitat malum. Hon gau
det ſuper mniguengte congauget autem ve
ritati.oĩa ſuffert. Omnia credit. Dia ſpe⸗
rat. Omnia ſuſtinet.caritas nñqᷓ; excidit.
Siue ꝓphetie euacuabũtur. ſiue lingue
ceſſabunt.ſiue ſcientia deſtruetur.Excel⸗
ſus itẽ euangeliſta Johannes. Cui ma/
xima cura extitit de dilectõe fraterna. At
ad eam hominũ alliceret animos per eaz
nos certioꝛes fieri de reſurrectione.ſpiri⸗
tuali aſſeruit.Hos inquit ſcimus.qꝛ trãſ⸗
lati ſumꝰde moꝛte ad vitam.quoniã dili
gimus fratres noſtros.per eam illumina

ri mentes dixit.qm̃ qui diligit fratrẽ ſuũ

in lumine permanet.omnia q;q; grauiſſi
ma:equo animo nos ferre aſtruxit. quo⸗
niam qui diligit fratrem ſuũ ſcandalum
paſſiuũ in eo non eſt. diuine dilectionis
indicium eſſe ait.qm̃ qui nõ diligit fratrẽ
ſuum quem videt. deum quem nõ videt
quomodo poteſt diligere.vbi gloſa. frat᷑
tuus imago dei eſt. ſi non diligis imagi⸗

nem nec euʒ.cuius eſt imago diligis.nos

item diuine maleſtatis per eã fieni domi/
ciliũ pꝛedicauit cum dixitſi diligimꝰ in/⸗

uicẽ.deꝰ in nobis manet.per eam dei fi-
lios nos eſſe aſſeuerauit. cum intonuit.

DOmnis qui diligit fratrem ſuũ ex deo na

tus eſt.quid plura.per eam feruet coꝛre2
ctio.qm̃ vt deus per os eius loquiturq̊s

amo coꝛrigo ⁊ caſtigo.per eam omnium
tempoꝛalium ſpiritualiũq; bonoꝛum cõ⸗
municatio diſtributioq; exoꝛit᷑. ¶ O igi

tur felicem dilectionem ⁊ omni laude di-/

gniſſmam que nihil habet inhoneſtatis

nihil fictionis.que non in verbis ſolum.
ſed in coꝛde.nec in coꝛde ſolo. ſed in ope
re cõſiſtitque magna ait ⁊ ſine ſpe huma
ne retributionis operatur.que lumen eſt
mentium.⁊ vere felicitatis initiũ.que ce⸗
li ſcala.⁊ ſuꝑne beatitudis vera ẽ imago.
Inde egregiꝰvir Petrꝰ rauẽnas ait.Cũ
humane conditionis ſtatꝰ multiplici mo
tu varietur. nihil in tempoꝛalibus inue/⸗
nio pꝛeter vnum quod vite celeſtis ima⸗
ginem repꝛeſentet.ſola.ſcʒ dilectioquam
non alterat caſualis euentus quã ſepera
nio coꝛpoꝛalis nõ diuidit.quaʒ tempoꝛis
longitudo non abolet.que defectui nõ
ſuccumbit.ſola igitur dilectio eſt per quã
amicos abſentes videmus.alloquimur.
amplexamur.que ſicut quadam angelica
agilitate ⁊ imaginario cõmeatu tranſuo
let ⁊ recurrit.vt nihil de dãno terre molis
aut diſtantie localis iniuria cõqueramur
Aure igiturcum tantoꝝ munerum car
do ſit ſpiritualis dilectio totiens pꝛece/⸗
ptoꝛ noſter inter nos illam eſſe iubet.hoc
⁊ mundi ſaluatoꝛ pꝛius iuſſerat dicens.
hoc eſt mandatum meum.vt diligatis in
uicem.hoc ⁊ ipſe pꝛius fecerat.qᷓ; doce⸗
ret faciendum.cũ adiecit ſicut dilexi vos.

tqqᷓ; ſi patenter diceret.ad hoc vos inui

cem amatead quod amaui vos.amauit
autem chꝛiſtus ſuos diſcipulosinon ex⸗
plende libidinis cauſa. cum peccareſnul
latenus poſſet.nõ rerum terrenarum gra
tia.cum omnia mundana ſuo etiaʒ exem
plo docuit eſſe contemnenda. non etiaʒ
pꝛimo aliquo cognationis affectu.cũ il/

los matrem. ſoꝛoꝛes ac fratres ſuos eſſe
aſtruxerit.non quibꝰ conſanguinitate cõ
iunctus erat.ſed qui eius ac patris ſui ce

leſtis ſeruarent mandata.non inſuper er
naturali pꝛopinquitate:qm̃ ſic magis mẽ

tes dilexiſſet celeſtes quibus pꝛoculdu⸗
bio eſt natura pꝛopinqnioꝛ.at vᷣo earum

mie aſſumpſit naturam. vt videlz eas re

dimeret.angelus fieret.totoq; ꝓ illis pa⸗-

teretur toꝛmenta.ſed vt pꝛecipuus euan⸗
geliſta Johannes inquit. in fine dilexit

7

eos.ac ſi diceret.ad ſpũalia celeſtia eterꝰ

naq; bõa.in quibus noſter conſiſtit finis
ſuam erga eos dilectionem direxit.quod

quidem mandatum.⁊ ſi omnibus homi⸗
nibus commune eſſe debeat.ad nos au?

leni
ding
mac
tura
hom
olen
incot
ſonee
gut.
ſoldq
ſaſte
nem.
nio,r
vius
mipn
adeo⸗
paesc.
lileuin
nonon
geinte
tend
dife
elen
biph
Gient
Necat

—

ſeſpehen
guece⸗
meimggo⸗
snn Li
UAbrsnner
Keigm
iſn
Glemas
deſeant
veſtperii
lloquinr.
mangelan
norſi⸗
tmenolis
cermar
WoC
rdien.
dilnen
1t. cydore⸗
dler vos.
ocvosinni
os. man
oonon ex⸗
gerantnul
enaunge
vctizaen
1.don eta;
ncnuinec
nnipne
gwalcu

ieun.
ezedsſe.

. ollshi⸗
as een

celetu ℳ
colſerns

Jo. LxXXxXxVI

tem in monaſterio conſtitutos. maxime
dirigitur. ¶ Etenim dilectionis maxi/
ma cauſa eſt ſimilitudo · Inde fit vt na⸗/
tura quadã ſibi ſimile vnũquodq; amet.
homo vtpote homineʒ· leo leonem. ouis
ouem. Et ex his qui eiuſdem ſnnt ſpeciei
in complexione · moꝛibus anibus. pꝛofeſ
ſioneq; ſimilioꝛes inuicem magis ſe dili
gunt:ſed neſcio pꝛofecto inter quos ma⸗
ioꝛẽ.qᷓ; inter eos.qui in eodẽ degunt mo
naſterio poſſimus excogitare ſimilitudi⸗
nem.qᷓ; vnius ſunt ſpeciei.vnius ꝓfeſſio
nis.vniꝰ voti.vnius habitꝰ. vnius menſe
vnius cohabitationis ob eundem finem.
vni patri. vniq; dño deſeruientes. ꝙ ſi
ad eos etiam parem ſimilitudinem ꝓpter
pares conditiones.qui vni dno tẽpoꝛa⸗

li ſeruiunt.quiſpiam referat. Inteiligant

non omnes eos eiſdẽ eſſe votis aſtrictos
ne intelligant ab eiſdem non eundem in
tendi finem.neq; ab eodem ſpiritu moue
ri. Multũ itaq; inter ſe ſimilitudines iſte
Differant.neceſſe eſt.etiam ſi eoꝛundẽ oẽs
eſſent nati parentum.qm̃ nulla magis ſi

biipſis ſimilia ſuntqᷓ; que eodẽ potiun/

turifine. Et qm ex dilectiõe vera oꝛit᷑ obe
dientia.iõ poſt dilectionis mandatũ an⸗
nectit o bedientie pꝛeceptũ dicens.

EKext anquageſimuſquint ¶ NHuguſtinꝰ

Repoſito tõqᷓ; pꝛi obediat᷑.mul⸗
to magis pꝛeſbytero qui oĩm ve⸗
ſtrum curã gent.

Koõmentũ qͥnq̃geſimũq̃ntũ ¶Ambꝛoſius
¶ ¶ Jue pꝛioꝛes. ſiue q̊uis alio nücu
Pent᷑ noiĩe.qui alijs pꝛeſunt. pꝛe
A poſiti ſunt.vn ⁊ a pponendo pᷣpo
iti nomẽ aſſumptũ eſt.pbᷣꝛ autẽ grece la-

tine ſenioꝛ interpᷣtat᷑.vñ ſiue enĩ epᷣs ſiue
abbas. ſiue generalis.ſpeciali nomine⸗
tur vocabulo.q̃ͥ pᷣmatũ in religione tenet
ille ꝓfecto pbꝛ.hoc ẽ ſenioꝛ ẽ.ſenioꝛ auteʒ
ðꝛ nõ ab etate.ſed ab ipſa pꝛudẽtia q̃ pol
lere pbꝛ pᷣ ceteris dʒ.cani enim ſũt ſenſus

hboĩm. ⁊ ſenectꝰ vita imaculata. Pꝛoinde
bã eiꝰ aſſignãt ethimologiã.q̃ dicunt pbꝛ
ipꝛeſtans bonũ iter vel pᷣbẽs ceteris iter

in bñ ac beate viuẽdo:pꝛepoſito igit᷑ ſᷣ eſt
poꝛi locali tanq; pꝛ· Multo magis pbꝛo
hoc ẽ generali poꝛi qͥ oĩm vim curam ge⸗
rit obediat᷑.nãꝗ qͥ maioꝛ pꝛelatus ẽᷣ. eo ma
ioꝛ eſt ei pꝛeſtanda obediẽtia. JIJdcirco ron
mano pontifici qm̃ oĩs ptãtis.⁊ qͥ ad oĩa
2 q̊ ad oẽs hʒ plenitudinẽ in oibus iuſſis
qͥubet tã religioſus.qᷓ; ſecularis obedire
tenet᷑.ceteris autẽ pᷣlatis.qm̃ ſpãlem hnt
ptãtẽ.ſpãliter parendũ eſt.hinc pꝛioꝛibus
localibꝰↄuentuales ꝓuincialibꝰ ſue ꝓuin
cie frẽs.dũtaxat obtꝑare tenent᷑. Genera
li aũt qm̃ oĩm ſue religionis fratrũ curaʒ
gerit.oẽs ei eiuſdem religionis frẽs obe⸗
diant.neceſſe ẽ.Qui autẽ ſecꝰ faciũt a ve
ra ꝓculdubio religione diſcedũt.¶ Obe

dientie aũt duplex ẽ genꝰ.Alterũ ſimplici

ter ꝑfectũ.Alteꝝ ꝑfectũ in genere.pꝛimuʒ
qͥdẽ nullũ actũ excludit obediẽtie.nulliſ⸗
q; termĩis claudit᷑.De q̊ diuꝰ Ber. ait. ꝑ
fecta obediẽtia neſcit legẽ termis nõ arta
tur.nec cõtenta anguſtijs ꝓfeſſionis lar⸗
gioꝛi volũtate fert᷑ in latitudinẽ caritatis

⁊ oẽ ad qð iungit᷑ ſpontaneo vigoꝛe libe

ralis alacriſq; aĩ nõ conſiderãs in infinin⸗
tã libertatẽ extendit᷑. Alteꝝ lʒ bonũ ⁊ ꝑfe
ctũ ſit tũ limitatũ.qm̃ ad ea dũtaxat ſe ex
tendit.q̃ certis regulis. certis ꝓfeſſionibꝰ
certiſq; continet᷑ finibus eteni q̊ tꝑe.qͥ
bus in rebꝰ.q̊ oꝛdine.quibꝰ ꝑſonis. qve
fine ꝑendũ eſt decernit.parens qͥdẽ nrin
hac ſua regula nõ ad pꝛimũ.ſed ad alterũ
nos obligat genꝰ.ob eam cãm deppoſi⸗
to ac pbꝛo ſolũ fecit mentionẽ.Nullꝰenĩ
religioſus q;tũcũq; perfectꝰalijs.ſuis qᷓ;
ſuꝑioꝛibꝰ obedite tenet᷑.hinc apłs Pau
lus ad Mebꝛeos ſcribens ait.¶ Obedite
pᷣpoſitis viis.hoc ẽ his qui vobis pꝛeferũ
tur.accuratiſſime inqͥt vꝛis.qm̃ ab alioꝛuʒ
quibus non ſubijcimur pꝛeceptis nos ex
emptos eſſe ipſo iure voluit. Illud auteʒ
quod diuus Benedictus in regula poſu
it. obedientia bonum non ſolum abbatt

exhibendum eſt ab omnibus. ſed etiam ſi

bi inuicem obediant fratres. non ad pꝛe
ceptum.ſed ad conſilium eſt referendum

nec obedientia pꝛopꝛieſed quoddam po
tius mutuum obſequiũ eſt appellanduʒ

nãq; iuſticia oꝛdinata non ſuperioꝛes in
ferioꝛibus.non equales equalibus.ſed ĩ
ferioꝛes ſuꝑioꝛibꝰ ꝑere iubet· Obediẽtia

eniĩ relatione.quã ſuppoſitiones d yale⸗

ccid vocant.ceu filij ad patrẽdiſcipuli ad

magiſtrum. Eʒerui ad dñm ⁊ deniq; ſub
Aitoꝝ oĩm ad ſuos pꝛelatos ⁊ ſuperioꝛes
includit. Hec nobis cõtradicit q beatꝰ
HBerñ.ſuper cantica dicit.Acqͥeſcere deo
paruz eſt.niſi ſis ſubditus omni humane
creature pꝛopter deum.ſiue abbati tanqᷓ;
pcellenti.ſiue pꝛionbꝰ ab eo conſtitutis.
Ego pilus dico ſubdere paribꝰ.ſubdere ⁊
minoꝛibꝰ. ⁊ ſi vis in iuſticia eſſe perfectꝰ
vagde ad minoꝛem.defer inferioꝛi· Mino
ri te inclinato. Hãq; ſuiipſius interpꝛes
eſt.cũ dicit:pꝛopter deũ:⁊ cum adiecit. ſi
vis in iuſticia eſſe perfectus. HNaʒ pꝛopter
hec duo conſtat ipſum de pmo obedien
tie genere loqui. Kurſus hoc limitate
obedientie genꝰ bifariã eſſe dicimus.qm̃
alia ſeruilisalia filialis eſt.⁊ vtrãq; diuꝰ
apoſtolus Paulꝰ ad Colocẽſes ſcribẽs
innuit hiſce verbis.ſerui obedite per oĩa
Dominis carnalibus:q̊ ad pꝛimam. ⁊ rur
ſus filij obedite parẽtibus ꝑ omnia.quo
ad ſcdᷣam. Et hance parens noſter Augu
ſtinꝰ nobis iubet ſeruandam.cũ dicit ·pꝛe
poſito tãq;ᷓ patri obediatur. Diſtat auteʒ
hec ab illa.qm̃ hec libẽter illa inuite.hec
ſimpliciter illa cũ diſcuſſionibꝰ ⁊ quere⸗
lu.s.hec hilariter.illa cũ triſticia.hec velo⸗
citer.illa pigre ⁊ negligent᷑.hec veraciter.
illa ficte.hec humilit᷑.ila ſuperbe.hec in/⸗
fatigabiliter perſeueranter vſq; ad moꝛ
tem operatur.illa vo q; cito ab opere ſe⸗
gregatur. Ob eam rẽ Bernardus ait.per
fectus obediens moꝛã neſcit.nec manda
tum pcraſtinat.pꝛeparat aures auditui.
oculos viſui linguam voci.manũ operi.
pedes itineri.⁊ ſic totũ ſe colligit.vt ex to

to mandatũ adimpleat imꝑantis· ¶ Et

qᷓ;qᷓ; bec filialis obedientia his circũſtan
tijs oꝛnata a ſubditis pꝛelatis ſit erhibẽ/
da.nõnulli tñ caſus ſunt.in quibꝰ ſubdi⸗
ti cis obedire non tenent᷑. Si quid vide/⸗
lʒ contra deũ mandent.qm̃ iuxta apoſto

loꝝ pꝛincipis ſententiam.magis opoꝛtet

obedire deo qᷓ; hominibus.ſi quidem ab
eoꝝ poteſtate quis eximitur.eo pacto pꝛi
uiulegiati in multis epiſcopis parere non
obligant᷑. Sed qͥd in maioꝛis pꝛelati dea

rogationeʒ iubeat᷑. ceu in pꝛeſules vꝛbiũv)»P

cõtra decreta maximoꝝ pontiſicum. aut
prꝛouinciales contra inſtituta generaliuʒ
gliquid edicerent. ſi qͥd impoſſibile iube⸗

rent. qm̃ ad impoſſibile nemo tehet᷑ vnqᷓ;·
Si quid contra ſue regule ꝓfeſſionẽ mã/⸗

darent.ſi quid ad illam ipertinens pꝛeci⸗
perent.niſi vel pꝛo bãde obedientie.vel ex
ercende patientie.vel euitãdi ocij: vel ali
cuiꝰ emergentis neceſſitatis gratia id iu⸗

berent. ¶ Sane igit᷑ pꝛeceptoꝛ noſter in⸗
definite obediatur. ⁊ nõ generaliter in oĩ
bus.inquit.vt intelligat᷑.in his ſolũ obe⸗

diendum eſſe pꝛelatis:que regulariter ad
ſubditoꝝ pertinent ſtatũ.pꝛopterea in pᷣ⸗

clariſſimo de obedientia ſermone nobis

cauendũ ⁊ diligenter. aduertendum eſſe
ait. quo videlicet pacto obediamꝰ. Quo⸗
niã in ipſa põt latere fel dꝛaconis ſub ſpe

cie mellis.lupꝰſub pelle ouina.Eteni in

potu dulci ſepe venenuʒ latitat.⁊ in olla

moꝛs ſepe ponit᷑.Attẽdat igitur qui pꝛe⸗

cipit.⁊ qui obedire intendit· ꝙ obediẽtia
ſit honeſta ⁊ omni diſcretione decoꝛata.
MHam ſi diſcretõe oꝛnata nõ fuerit crude⸗
litas exiſtimanda eſt. Si honeſta nõ fue
rit nullatenꝰ obedire tenemur. Qð enim
deũ non diligamus. vel ꝙ deũ odio ha⸗
beamus.nũquid obedire debemꝰ.vel ipᷣe

Deus hoc pꝛecipere poteſt.honeſta igitur

fratres pꝛecipi debent.⁊ iuſta: ꝙſi hone⸗
ſta ⁊ iuſta non fuerit.nullatenꝰ obedire
debemꝰ etiam ſi apoſtolꝰ h̊ nobis indica
uerit.Cenete igit᷑ inquit fratres mei.⁊ in
coꝛdibꝰ veſtris alligate. ꝙ obedientia ſi
ne diſcretione caſſa eſt.⁊ venit non ex ꝑ⸗
te obedientis ſed pꝛecipientis.Et obedi
entia honeſtate pꝛiuata ſuperbia eſt:⁊ ve
nit ex parte vtriuſq; ↄſentientis ⁊ pꝛecipi
entis.⁊ in die nouiſſimo pari pena puni
entur.cuſtodite quid pꝛecipitis.cauete ⁊
ponderate quid imponitis. Uerum quo
tienſcunq; obedientia honeſta ⁊ iuſta nõ
fuerit tociens ad irregularitatem ſe deue

niſſe paſtoꝛes agnonerunt. ¶ Obediẽtia

igit᷑ fratres tunc vera eſt ⁊ ſancta.tũc me
ritoꝛia. quando decoꝛata eſt diſcretione.
honeſtate. iuſticia./ ⁊ humilitate. Iſte em̃

ſunt ſocie ſancte obedientie.Sine qui⸗

bus omnis obedientia vana eſt ⁊ inutił.
Nõ minetiã qͥ obedit attẽdere dz. ſiẽ̃ etiã
Aug.alibi ait.ꝙ ſi obia de ſuo aliqͥd hẽat
mima ẽ.Nã cũ huiꝰ mũdi ſucceſſꝰ pᷣcipi⸗

tur cum locus ſuperioꝛ imperatur. JIs qᷣ

ad percipienda hec obedit obedientie ſie⸗

mul virtutes euacuat.Si ad boc etiam

chin
ſionir,
pe
Mnen
Ni eltn
aſdi
olerne
Uteino
ſolobe
Aneed
“
nonedode
nmdunc
un O
nlsibſe
ne.Enin
tut,ꝛnc
nurqn
Fobeſn
edeconte⸗
nent aude
wawö
. Qan
dei doly
een ⸗
honeſenipin
gibone
n core
rtnonc;
nns 1ec
gis en
„Venncn
Nn 1in

l .

Jo, LxxXVII

er pꝛopꝛio deſiderio anbelat. Rurſus ſi

ad ea que in hac vita deſpecta ſunt inui⸗

tus nolenſq; deſcẽdit obedientie ſibi me
ritum minuit. Hõ igit᷑ attendat verus
obediens.quale ſit qð pꝛecipitur.hoc ſo⸗
lo cõtentus qꝛ pꝛecipit᷑.neq; aꝑte vel oc/
culte ſatagat.vt hoc ei ſpecialiter iuiũgat᷑
qð in volũtate habet. Nempe qui in his
ſollicitꝰ eſt.ſeipſum ſeducit.⁊ ſibi quaſi de
obedientia blandit᷑. Neq; ipſe in ea re p
lato.ſed magis.vt Berñ. ait.ei pꝛelatus
obedit.¶ Sic ergo ab vtriuſq; impetran
tis obedientiſq; moderatione illa naſcit
obedientia.cui idẽ pꝛeceptoꝛ tot laudum
impendit pꝛeconia dicens.hec eſt illa obe

dientia.que cõcoꝛdiam conſeruat in an/

gelis.pacem nutrit in monachis tranqͥl/
litatem generat in ciuibus.hecẽ illa o be⸗
dientia.ſine qua res publica ſtare nõ po
teſt.ſine qua familia regi non valet.qua
ſublata omnis religio perit. O q; igitur
enoꝛme vitium. qð obedientie contrariũ
fuit.perhoc dyabolus celum perdidit.ꝑ
hoc hõ paradiſum amiſit.per hoc Saul
regnũ.per hoc Salom on amoꝛem diui⸗
num:O ſancta igitur dei ſponſa obedien
tia.tu perfecta ſcala es. qua celum aſcen
ditur.tu quadriga.qua Melyas vhectus
eſt in paradiſum.tu poꝛta paradiſi es fi⸗
delibus. Tu omniũ religionũ pꝛecipuuʒ

fundamentũ. Tu humiſitatem nutris.tu
patientiam pꝛobas.tu manſuetudinẽ exa
minas.tu pꝛopꝛium necas arbitrium. qm

vernis o bediens nolle ac velle ſuũ renun
tiat. Tu ſola dei ſeruis paceʒ tribuis.nã

idcirco in aliquo multe oꝛiuntur mentis
perturbationes. qm̃ ad ea que ſibi demã
dantur nequaq; pꝛomptus eſt exequẽda ·

Hinc in pꝛouerbijs ſcriptum eſt.Qui ti⸗

met pꝛeceptum in pace verſatur· Cu gra
tiaruʒ oꝛigo.tu humanatio deitatis.Cu
chꝛiſti crucifixio.tu eiuſdẽ exaltatio. Nã

q; tu ſolam infinitam ⁊ ĩmenſam dei ma

ieſtatem.ad incolendum virginis vteruz

traxiſti.⁊ per te factus deus homo crucis

ſubiuit toꝛmentum.quatenus genus hbu

manum per inobedientiã ꝓthoplaſti de⸗
perditum de dya boli parte redimeret ſer
uitute.hinc gloꝛioſus apłus Paulus de
munndi ſaluatoꝛe intonuitChꝛiſtus fa⸗

ctus eſt obediens.vſq; ad moꝛtem. moꝛ
tem autẽ crucis. ꝓpten qð ⁊ deus exalta⸗

uit illum. donauitilli nomen qð eſt ſu

per omne nomẽ vt in noĩe Jeſu oẽ genu
curuet᷑ celeſtiũ terreſtriũ ⁊ ĩfernoꝛũ.⁊ oĩs
lingua confiteatur.qꝛ dñs noſter Jeſus
chꝛiſtus in gloꝛia eſt dei patris.per te igi
tur obedientia ſanctiſſima oĩa ſua chꝛiſtꝰ
cõpleuit myſteriaper te hominẽ ſuo pan
tri celeſti reconciliauit.per te ſacrum cetũ
congregauit apłoꝝ.per te ⁊ apli ipſi oĩa
relinquẽtes xpᷣm pure nudeq; ſecuti fue⸗
runt ⁊ luſtrantes oꝛbem diuini verbi pꝛe
cones effecti minas pꝛincipum. ⁊ oĩa toꝛ
mentoꝝ genera minime timuerunt. Per
te martyres.per te confeſſoꝛes.per te vir
gines.per te omnes beatoꝝ oꝛdines ha⸗
buerunt de tyranno triumphũ.per te ce⸗
tere oꝛiuntur virtutes.nam quis iõ cari⸗
tatem habetqm̃ diuinis obedit pᷣceptis.
in quibꝰ deum ac pꝛoximũ inbemur dili
gere.ideo quis iuſtus eſt.qꝛ obediẽs xpᷣo
dat que ſunt ceſaris ceſari.⁊ que ſunt dei
deo. Ideo caſtus qm̃ deo dedicenti.Hõ
mechaberis obtemꝑat. NHulla deniq; vir
tus eſt.cuius obedientia nõ ſit fundamẽ
tum.ſane igit᷑ Gꝛegoꝛiꝰ pon.maxi.in mo
ralibus ait.Obedientia ſola virtus ẽ que
mẽti virtutes ceteras viſerit inſertaſq; cu⸗
ſtodit. Melioꝛ eſt obedientia qᷓ; victima.
Obedientia victimis iure pꝛeponitur.qꝛ
per victimas aliena caro:per obedientiaʒ
vᷣo voluutas pꝛopꝛia mactatur. ſruſtra qͥ
dem igitur ſunt leges.incaſſum ſunt mã⸗
data. inuanum ſunt decreta.ſuperua⸗/
cua ſunt ſtatuta in nihilum redigunt᷑ vir
tutes omnes. Imperia regna.⁊ vniuerſi
potentatus deficiunt ·ſi obedientia defi
cit:Hãq; poſtq; homo rebellis factus eſt
deo ſuum tranſgrediens de vetito pomo
mandatum omnia rebellia facta ſunt ei.
Et oia ſẽſibilia ⁊ ĩſenſibilia. irraõna bilia
⁊ rõnabilia ↄ eum pugnare ceperũt.Nul
la vnq; homini pax.nulla tranquiilitas.
nulla ſecuritas deinceps fuit· ANudiq; in
terius exteriuſq; certamina extiterunt.et
vtiq; in dies omnis hominis iactura cre
uiſſet · niſi dei filius per obedientiam ſe⸗
metipſum exinaniſſet. ¶ O virtutem pꝛe
clariſſim.O robur bonarum actionũ vi
rentiſſimũo bonoꝛum omnium pꝛopagi
nem obedientiam. Ipſa greſſus noſtros
dirigit. ip̃a gras nob ꝓmeret᷑.ipſa totũ pa
cat mũdũ.ipſa nobis celũ aꝑit.ipſa nos

ad os vehit.ipſa nos diuine offert ma⸗
ieſtati.conciues angeloꝝ inſtituit ⁊ eter⸗
ne beatitudinis nos cõpotes facit. Meri
to igit᷑ parens noſter eam nobis ample⸗
xandam iubens ait · Pꝛepoſito tanqᷓ; pa

q trn obediatur. ¶ Sed pꝛochdoloꝛ:quo⸗

niã multi habitũ nomenq; religionis ha
bentis multis multiplicibuſq; modis.ſa⸗
croſancte obedientie meritũ deperdunt.
Nãq; interdum ſic iuſſa partiunturvt in
quibuſdam parerent.in alijs vᷣo reniteãt

quod apoſtolus Paulus ad Coꝛinthe/

os ſcribens deteſtat᷑ his verbis. Jdeo vo
bis ſcripſi.vt cognoſcã experimentum ve
ſtrum vtrꝝ in omnibus obedientes ſitis
MNonnũqᷓ; ⁊ ſi faciant que iubent᷑.non ta
men imperantis ſeruant modum.quinĩ⸗
mo econtrario operantur. non attenden
tes ꝙ in omni obediẽtie actione pulcher
nimũ eſt pꝛecipientis voluntati.ceu apo⸗
ſtoli faciebant.moꝛem gerere.de quibus
euangeliſta Matheꝰ ita inquit. Euntes
