neceſſe eſt.Quid enim eſt aliud vt Sci⸗

pionis verbo vtar.res publica niſi res po

puli.Et quid populus niſi ciuiũ conge⸗
ries.pereant ciues.populus perit.pereat

populus.penit res publica. ui ergo mẽ

bꝛa offendunt.⁊ coꝛpꝰ offendant.opꝰeſt

Ergo qui bonoꝛũ monaſterij inbumanꝰ

ſeuuſq; diſtributoꝛ extſterit.publicã cari⸗

bꝛa coꝛpoꝛis ledit. Meritũ iter amittit of

minẽte tꝑe nudi aut male induti in pleu/

mas paſſiões facillime labunt᷑.Et rurſus

LxXX

.

neceſſitate mẽſura pẽſata diſtribuit .Ter
tiũ vt hilariter.iocũde ameniſſimis ver

bis ↄferat. que largiri debet. ſepenumero
enĩ plus dulce delectat verbũ.qᷓ; affluẽs
ſatiet datũ. Quartü reſiſtendi virtꝰ.vt pa

tiẽs ⁊ conſtans ſit in diſtibuendarũ reꝝ

laboꝛibꝰ.⁊ petẽtiũ impoꝛtunitate.vt ei ad

ſalutẽ·nõ ad cremiũ ſit diſpenſandi min
ſterium. Ipſi etij ecõtra qui poſcũt mo⸗
deſte ſe gert.nõ plus petant qᷓ; opꝰ ſit.?

cum exigua ſit neceſſitas. nõ illam ampli

ficent. Kum poſtulant. mel ferãt in oꝛe.
Dulcia verba. amena colloquia.humilem
cõpoſitũ. diſcretũq; habeant in poſtulan

do ſermonẽ.Et deniq; totis viribꝰconẽ/
tur nõ irritare.ſed ipſum eis beniuolum
atq; munificũ reddere largitoꝛꝛem.

CE ext quinãgeſimuſſecund? Auguſtin?

Ites autem nullas habeat. aut
; celerrime ſiniatꝭ. ne ira creſcat
in odium.⁊ trabem faciat de fen⸗
ſtuca.⁊ gnimam faciat bomicidaʒ.ſic eni
legits.qui odit fratrem ſuũ homicida eſt

¶ Kõmentũ qnãgeſimũſcvᷣm¶Ambꝛoſius

tatem ledit ⁊ monaſteriũ ledit.qm̃ mem/

ficij ⁊ culpam ſibi vendicat crudelitatis

Luarta ne toꝛpoꝛe mentis damnen.
Qui eni dare differũt. que neceſſaria ſũt

poſcentibus.aut odio.aut ſegnitie ſeu di
lectionis tepiditatedifferũt. Vtrũq; eniĩ

deteſtandũ.nã alterũ eſt vt noceant: alte

rum vt nõ ꝓficiant. Quare ſtudeãt fnibꝰ

ſuis congruis tempoꝛibꝰ neceſſaria mini
ſtrare.Et id quidẽ ſine murmure.ſine tri⸗

gaudio magno.libẽter atq; hilariter, qm̃

ſticia.ſine dilatiõe.ſine coactione: ſed cũ

hllarẽ datoꝛem diligit deus. Ad oẽm au

tẽ rectam ⁊ ſalutiferam diſtributionẽ faci

endam.quatuoꝛ oĩno ſunt pᷣcepta ſeruun

da. Mꝛimũ quidem vt caritas finis ſit. et

cardo diſtributõis. Alterũ vt in miniſtro
nulla ſit perſonarũ acceptio.ſed vnicuiq;

pꝓut ⁊ quando opꝰ eſt.ꝑſone qualitate.et

Jaboli opera babere nullatenus
debemus · At vo ipſe litis ⁊ diſ⸗
coꝛdie eſt auctoꝛ. ipſe diuiſiones

⁊ pꝛelium cõmiſit in celo.ipſe in coꝛde ho
mimum diſcoꝛdiã ſeminat.ipſe rixas con
tentiones ⁊ ʒizanias inter fratres imit/

tit. Qui ergo lites ⁊ diſcoꝛdias amat ea⸗
rum auctoꝛem diabolum tqq; patrem ve

neraturipſa veritate teſtante. que ait.eiꝰ
filij eſtis cuius opera facitis. Si ergo ta
lem patrem fratres mei fugere volumus.

diſſenſiones ⁊ lites fugiamus.Meliꝰ eſt
enim.vt doctoꝛ inquit Ambꝛoſius. emi⸗

grare cum gratia.qᷓ; cohabitare cum dil⸗
coꝛdia.Melius eſt ſine lite abire.qᷓ; cum

iurgio reſidere.Deus enim pacem amat.
Ideo pſalmiſta inquit.Factus eſt in pa
ce locus eiꝰ. Vnionem iubet. Ideo chꝛi
ſtus ait.Qui non eſt mecum contra me ẽ
⁊ lurſus. Abi ſunt duo vel tres cõgrega-
ti in noie meo in medio eoꝝ ſũ ego: Dile

ctionẽ modat. Jõ ad diſciplos dixit. In

poc cognoſcẽt homines. qꝛ mei diſcipuli

eſtis. ſi dilectionem ad inuicem habetis.
caritatem depoſcit. Ideo cantat eccleſia.
Abi caritas ⁊ amoꝛ deꝰ ibi ẽ. At vᷣo ecõ
tra.lites.guerraſ.diſſenſiões.iurgia.odia
diſcoꝛdias inter bonos odit eius maie
ſtas.hinc ſcriptura eã pꝛecatur.diſſipa gẽ

tes que bella volũt. Hinc et pꝛeceptoꝛn
impat.vt lites nullas habeamꝰ. aut ſip⸗2

pter naturalem iraſcibilitatẽ aliquas nos
habere ↄtingatillas q; celerrime finiamꝰ
⁊ hoc idcirco/ne ira lit genitrix creſcat in
odium ⁊ trabẽ faciat de feſtuca. Feſtuca

quidẽ cito conſumptibilis eſt de ꝑua con

tentiõe ex parua ira.que ſepenumero ſine

peccato ẽ ꝓfecta nonnũq; fittrabes. que

non niſi magno ⁊ diuturno cõburit᷑ igne
cũ ſcʒ ſic creſcit vt ex ea odiũ quod homi
cidam facit animaʒ generat᷑ſic enĩ apud
Johannem legimꝰ.qui odit fratrem ſuuʒ

homicida eſt. Et Metrꝰapłs.ſicut beatus

clemens meminithomicidioꝝ tria gene

ra eſſe dicebat · eoꝛũq; parilem eſſe penaz
aſſerebat.Homicidas.ſ.interfectoꝛes fra-

trum. detractoꝛes eoꝛum.eoſq; odientes
NDuia ⁊ qui occidit/⁊ qui odit fratrẽ ſuũ.
qui ei detrahit pariter eſſe homicide de
moͤſtrant᷑. ¶ Quare ſi placere deo in mo
naſterio volumꝰ. fugiamus lites ⁊ diſſen
ſiones.vnionem vo ⁊ concoꝛdiã amemꝰ.
Nuippe in rebꝰ bumanis concoꝛdia pꝛe
cioſa res eſt.⁊ pꝛopter eiꝰ raritatem pᷣcla
riſſima ab omnibꝰ. vt inquit NRuguſtinus
laudatur.ſed a pauc cuſtodit᷑.beati q̃ in

ſeipſis amplectunt᷑.qð etiam in alijs lau (Koõmentũ q́n geſimũtertiũ ¶ Ambꝛoſi

dare cogunt᷑. Omnes fratres laudant cõ
coꝛdes fratres.⁊ tñ concoꝛdes eſſe diffici

le eſt. qꝛ litigãt de terra:⁊ quare litigẽt de

terra.qꝛ volũt eſſe terra:audiuit ab initio
peccatoꝛ hõ.terra es.⁊ in terrã ibis.Et ſi
cut peccatoꝛ dicit᷑ terra.ita et iuſtus dicit᷑
celum.fratres ergo ſi volunt eſſe ↄcoꝛdes

nõ ament terrã. Sed ſi volunt nõ amare

terram.nõ ſint terra.querant poſſeſſionẽ·

diuidi nõ poteſt.⁊ ſemꝑ erũt cõcoꝛdes.

Vñ inter fratres diſcoꝛdia ⁊ perturbatio
qꝛ licet ſit vnꝰ vterus.nõ eſt vnꝰ animus
niſi dũ curuatur anima eoꝝ:⁊ partẽ ſuaʒ

quiſq; recipit.⁊ parti ſue opinande ⁊ erx
agerande operã impendit.in poſſeſſione B
ſerit. meminerit ſatiſſactione. quãtotiꝰ? ceu··
rare qð fee

ſua vult habere vnitatẽ. qͥ cum fratre poſ
ſedit diuiſionẽ. Sed veri fratres ſunt oẽs

fideles nati er deo in viſcerib? matris ec⸗

cleſie.ꝑ ſpiritũſanctũ.hi quidem habẽthe
reditatẽ dñi.⁊ viciſſim ipſi hereditas ſũt

dei. In hac hereditate cõcoꝛdia cuſtodiẽ
Pdꝛo eg nõ litigatur. Alia hereditas liti⸗
gando acquirit᷑.iſta litigando amittitur.

Molentes eã perdere vitant litigare. Ju
re igit᷑ inquit lites nullas habeatis.qð pᷣ

ceptum.ſi omni chꝛiſtiano vt nõ amittat

hereditatem celeſtẽopus eſt quanto ma⸗
gis in monaſterio cõſtitutis neceſſariũ ẽ.

¶Kerrquinãgeſimuſteni⸗ ¶ Auguſtin?

Aicũqʒ autem cõuitio.vel male
dicto.vel etiã criminis obiectu al

Mterũ leſerit. meminerit ſatiſfactio⸗
ne quantotius curare quod fecit.Et ille
qui leſus eſt.ſine diſceptatione dimitte⸗

re. Si autẽ inuicem ſe leſerint inuiceʒ ſibi
debita relaxare debebũt ppter oꝛationes

veſtras.quas vtiq; quanto crebꝛioꝛes ha

betis.tanto ſanetioꝛes hie debetis:e⸗

lioꝛ eſt aũt.qui quis ira ſepe temptet᷑. tr/
impetrare feſtinat.vt ſibi dimittat cui ſe fe

ciſſe agnoſcit iniuriã.qᷓ; qui tardiꝰ iraſcit᷑

⁊ad veniam petendã tardius inclinatur

Qui autẽ nũq; vult petere veniaʒ.aut ex
animo nõ petit ſine cã eſt in monaſteno.

etiam ſi inde nõ pꝛoijciatur/ ꝓinde vobis
a verbis durioꝛibꝰ ꝑcite.que ſi emiſſa fue
nunt ex oꝛe veſtro. nõ pigeat ex ipſo oꝛe ꝓ
ferre medicamẽta vñ facta ſunt vulnera.

BPlers medicus non modo iubet
uinfirmo vt norxia vitet. veꝝetiam

ineuitandarũ rerum modũ edo/⸗

ueant.ne in hãc vel in illam incidant in⸗

firmitatem. ſed etiã vt ab eis ſe abſtinere

queant.eius reſerat cauſas: quibꝰ ſublat

nequeant euenire egritudines· Eo pacto

pꝛeceptoꝛ ⁊ medicus animarũ noſtraruʒ

diligentiſſimus Auguſtinus nõ tm̃ lites
humane mentis excidiuʒ vitemus iuſſitt.
ſed cauſas ex quibus oꝛiuntur deteſtatur

inde ait. Quicunqʒ conuitio. vel maledi
cto.vel etiam criminis obiectu aliquẽ le⸗

ẽpe cũ lites.rixe diſſẽſio

Et ſanis nõ ſolum conſulit.vt ſibi ca

ebenanis,
udenbiüife
heihns
3baränslie
Woeminnr.
non wemne
Schgunnn,
noncni,

9 (At

önino⸗del ni⸗
nmnsobienn:
gentſcalſzcno⸗
od ket Et üle
monediminen
ct
zmeer aunne
mwebtoredt

erm n
admmmalefe
amidnl
Wwseen
We Mcac
KKinnoni
gun gind⸗ os
gue anihe
rapo dey
N ulnen⸗

i Enn

gmmmnhit

Jo. LxxxXI

nes. guerre. ex multiplici poſſint cauſa

oꝛiri.ex lingue tamen ſolutione maxime
pꝛoficiſcuntur.⁊ plures in guerra lingua
rum q; in bello inter ficiuntur lancearum
qm̃ illi coꝛ grauius feriunt.Qui.vt ſuper
pſalmos Auguſtinus inquit. gladio lin

gue feriunt.⁊ non ſoluʒ in bello militia⸗

rum verũetiam ⁊ in feritate beſtiaꝝ. Per
inde iĩ libꝛo de natura ⁊ gratia dicit.Do/⸗
loſa lingua plena ẽ veneno moꝛtifero. vti
qᷓ; nocentioꝛe.qᷓ; beſtiarum atq; ſerpen⸗
tum.Quoniã illud carnem hoc naturam
interficit. ¶ Merito igitur a lingẽdo lin
gua dicit᷑. Lingit quidem adulãdo.moꝛ⸗
det detrahendo.Occidit mentiẽdo.ligat
⁊ ligari non poteſt.labilis eſt et teneri nõ

poteſt.ſed labitur ⁊ fallit᷑. Labitur vt an

guilla. Penetrat vt ſagitta. Tollit ami⸗
cos.Multiplicat imicos. Mouet nixas
Semniat diſcoꝛdias.vno ictu multos ꝑ
cutit ⁊ interficit.blanda eſt ⁊ ſu bdola.la⸗
ta ⁊ parata ad exhaurienda bona.⁊ miſcẽ
da mala.Ergo qui cuſtodit linguam ſuã
Cuſtodit animam.quoniam moꝛs ⁊ vi⸗
ta in poteſtate lingue.pꝛopterea magnꝰ
ille ſtoicus Seneca.vt licentioſa manci
pia animi imꝑio redigendam eſſe linguã
iubet. Quoniam nullus lingue pꝛeceps.
fedus tenet amici. qͥnimo in omnibꝰ men
doſus ⁊ fallax.cuncta cõmertia.cũcta pa
cta.⁊ con federationes omnes.⁊ frãgit et
ſoluit. Inde conuitia que ſunt contume
lie.⁊ vituperia ⁊ maledicta ⁊ criminũ ob
iectiones.Et ex his rixe.iurgia.diſſentio

nes.⁊ lites oꝛiuntur. ¶ Idcirco mandat

vt quicunq; eoꝝ aliquo alteꝝ leſerit.me⸗
moꝛ ſit illico ſatiſfactione curare quod fe
cit· Recentia vulnera curanda ſunt. ne ſi
antiquentur in fiſtulam. vel in quamuis

aliam incura bilem moꝛtiferqq; plagã ver

tantur · Ita ⁊ vitia niſi mox deleantur e
mẽte.ſic eam inficiũt.vt nulla aut mima
ſit de ea ſpes habenda ſalutis. Nãq; ſe⸗
penumero.cũ ab ocioſo verbo lingua nõ
reſtrĩgitur ad noxia dila bimur. Inde ad
murmura ⁊ detractiões deſcendimꝰ. Ex

his ad conuitia ⁊ maledicta ſerpimꝰ. Ex

quibus ad lites ⁊ contentiones vehimur
⁊ iuxta Salomonis vocem dum negli/⸗
gimcoꝛrigere mima plabimur ad maioꝛa
Fit etiã vt ſi ex vitio oꝛiat᷑ vitiũ.pꝛolon/⸗
getur iniquitas. Minc ꝓpheta ait. De q̊

trahitis iniquitatem in funiculis vanita⸗
tis. ⁊ Dauid. Pꝛ olongauerunt iniquita
tem ſuam.dñs iuſtus concidet ceruices
peccatoꝝ.¶ Cauendum eſt igitur omni
no peccatum. Melius eſt enim cauere.qᷓ;
emendare.melius non cadere qᷓ; ſurgere.
ꝙ ſi fragilitate quis deliquerit.qᷓ; citi? cu
rare ſiudeat quod cõmilit.ſi conuitiatus
eſt alicui.ſi maledixit.ſi crimen aliqð ob/⸗
iecit.coꝛde ⁊ oꝛe veniam cum gemitu po
ſtulet:⁊ qᷓ; grauit᷑ ſe erraſſe cognoſcat.di⸗
cente Apło. Maledici regnũ dei nõ poſ⸗
ſidebunt.⁊ dñs in euãgelio. Qui dixerit
fratri ſuo fatue reꝰ erit gehenne ignis.
Et ille qui leſus eſt ſine diſceptatione.et
pꝛoꝛſus ſine aliqua cõtrouerſia dimittat⸗
Ille pꝛeſto ad veniã poſtulandam. leſus
citioꝛ ad iniuriam remittendã eſſe debet.
ille vt liberetura culpa. hic vtrepleat᷑ gra
tia.ille vt ſathane ſoluatur funiculo.hic
vt ſaluatoꝛis fruatur pꝛeſidio. Sic enim
celeſtem nos docuit oꝛare patrẽ. Dimit⸗
te nobis debita noſtra.ſicut ⁊ nos dimit
timus debitoꝛibꝰ noſtris.Si nos multũ
cito ac libenter dimittimꝰ. Ita ⁊ deus di
mittit nobis. Si autem parũ tardeq; di⸗
mittimus.parum tardiuſq; noſtra ipſe re
laxat facinoꝛa. Sinc Iſidoꝛus ait. Qui
fratrem ſuũ ſibi tard ius reconciliat. deuz
ſibi tardiꝰ placat.Hinc venerabilis Hu⸗
go dicit.fruſtra enim deum pꝛopiciari ſi⸗
bi querit. F cito placari cum pꝛoximo
negligit. ¶ Hinc in euangelio conſeruo
ſuo non dimittens denarios centum ſibi
debenti compnlſus eſt decem milia talẽ⸗
ta reddere . que ei dominus rogatus di⸗
miſerat. Ex quibꝰ ſane fit.ſi hoc quod in
nos delinquitur ex coꝛde nõ dimittimus
Illud rurſus exigitur: quod per peniten
tiam fuerat nobis ante dimiſſum. caueat
igitur vnuſquiſq; fratrum retinere iniuri
as.quia ſicut dimittere nihil deo gratus
itaſecontra.retinere deo nihil diſplicibi⸗
lius. In remiſſione iniuriarum quan/⸗
tum qniſq; lucretur attendat. In pꝛimis
indulgentiam de male cõmiſſis ipſe mere
tur. Subinde venie culparum antea di⸗
miſſarum ratificationeʒ impetrat.poſtre⸗
mo cumulum auget gratiarum. Et ſub⸗
dit.Si autem inuicem ſe leſerint alter ſci
licet alteri conuitiando.maledicendo.et
crnimina obijciendo. inuicem ſibi debita

relaxare debebunt. b quidem pꝛopter

oꝛationes veſtras. quas vtiq; quanto

crebꝛioꝛes habetis· tanto ſanctioꝛes ha⸗
bere debet!. ac ſi aperte dicat. q̊tidie ⁊ ho

ris ſingulis oꝛãtes dicitis.pater noſter qͥ

es in celis.ſanctificet᷑ nomen tuũ.⁊ tan/⸗

dem dimitte nobis debita noſtra.ſicut ⁊
nos dimittimꝰ? debitoꝛib noſtris. Si nõ
dimittitis.veſtra oꝛatione crimiminami/
ni.ita vt nõ ſolum incaſſum. ſed in pꝛeiu
diciũ oꝛatis puocantes deũ contra vos
ad iracundiam. et ipſi ſuper vos indncen
tes maledictionẽ.potiꝰq; benedictionem
ſicq; oꝛatio que debet eſſe ſalutifera. fiat
noxia.⁊ peccata q̃ debetis diminuere oꝛã

do.augeatis iĩpꝛecãdo. Nunqͥd aliud ver

ba ſonant ſaluatoꝛis.niſi ꝙ obſecremꝰno
bis dimitti; ſi in nos peccantibꝰ dimitti⸗
mus.⁊ ecõtra non dimitti.ſi nos non di
miſerimꝰ.quod ⁊ rurſus clariꝰ aſtruẽs di
xit. Si autem nõ dimiſeritis hominibus

tec pater noſter dimittet vobis peccata

veſtra. ergo cũ quilibet habeat qͥd ſibi di
mittat᷑ cuʒ etiq ſepties in die cadere iuſtꝰ
dicatur.vt ſibi deus peccat ſua diuuttat.

vt eiꝰ crebꝛioꝛes exaudiat oꝛatiões.⁊ eas
à ſe non petat reflecti.fratri relaxare iniu
rias dʒ.⁊ ipſum imitari.qui in cruce pen

dens ꝓ ſuis oꝛauit crucif xioub dicens ·
Ignoſce illis qꝛ neſciũt quid faciũt

Quippe miſcðᷣie virtus tãta eſt.vt ſine il
la.cetere etiam ſi ſint ꝓdeſſe nõ poſſint.qᷓ;

uis enim quis fidelis ſit.caſtꝰ. ſobꝛius.⁊
alijs maioꝛibus oꝛnatus inſignijs.ſi mi⸗
ſericoꝛs tñ non eſt.miſcdiam nõ meretur
At vᷣo miſericoꝛdia in ↄuitijs maledictꝭ.

iniurijſq; remittendis.in coꝛrigendis vi⸗/

tijs.docendis ignanis.tolerãdiſq; inſipiẽ

tibus maxime conſiſtit. Perinde parens

noſter multa eſſe elem oſinaꝝ genera in/
quit.que cũ facimꝰ adiuuamur.vt noſtra
dimittant᷑ peccata.ſed eo nullũ eſſe ma⸗
ius aſtruit.q̊ ex coꝛde dimittimus. qð in
nos quiſq; peccauit. Hãq; ſi bonũ eſt er

ga eũ eſſe beniuolũ.ſiue etiã exhibere bñ
ficiuʒ.qui ti bi nihil mali intulit.multo tñ

grandiꝰ. æ magnificentiſſime bonitatis ẽ
vt etiã inimicum diligas.⁊ ei qͥ tibi malũ

vult:ſemꝑ bonũ velis. ſaciaſq; cuʒ poſſis

iubenti parẽdo.qui dicit · Diligite inimi⸗

cos veſtros bnfacite his qui oderũt vos.

Dꝛate ꝓ perſequentibꝰ vos.¶ Et vt vos

ad veniã poſtulandam faciat citioꝛes ait
Melioꝛ eſt autem qui q;uis ire ſepe tẽpte

tur.tamen impetrare feſtinat. Vt ſibi di
mittat cui ſe feciſſe agnoſcit iniuriã.qᷓ; qͥ

tardius iraſcitur. ad veniam petendam
tardius inclinat᷑. Quatrifariam põt quii

piam ire eſſe obnoxius.Hãq; aliquis ire
flamas tardiuſcule ſuſcipit.citiꝰ tn amit⸗
tit· Alius huic pꝛoꝛſus cõtrarius mox ſu

ſcipit.tardiuſq; deponit.Aliꝰſicut tardiꝰ

cõmoueturita ⁊ tardiꝰ recõciliatur.Aliꝰ
qᷓ; ad modum facile accendit᷑.ita ⁊ facile
friget.· Inter hos modos pꝛim minimus

malus eſt huic ſuccedit quartus.quarto

vo tertius.Secundus ceteris deterioꝛ ẽ.
Pꝛeceptoꝛ quidem quartum tertio con/

fert. Illum vtiq; appellans melioꝛẽ hoc
eſt minꝰ malum. qui q;ᷓuis ira ſepe facile
temptat᷑.tamen feſtinꝰ eſt ad relaxandaʒ

ſibi iniuriã veniam poſtulare.qᷓ; qui tar⸗
dius iraſcitur.⁊ ad petendam veniã tara⸗
dius inclinatur.Cardiꝰ ad petendam ve
niam inclinari plus ad obſtinati ⁊ dya⸗
boli accedit conditionẽ.qui nũqᷓ; vult de
ſuo peccato creatoꝛi ſuo petere veniã. Ci

to labi.fragilitatis eſt. Cito ſurgere.bone

mentis eſt.que ſe emendando fragilitatẽ
tempꝑpat ⁊ ipſam in quandam vertit diui⸗
no afflatu ↄſtantiam. Itaq; vt bone men
tis ſimus.d yabolicãq; vitemus pertina⸗
ciam.ſi per fragilitatem cito iraſcimur. ci
to per oꝛatiõis lumen quoad fieri poteſt
noſtram cõpeſcamus iram. Alioquin to⸗
tum ⁊ tempoꝛale ⁊ ſpirituale noſtrum ru

et edificium. HNeſcio pꝛofecto quod genꝰ

mali ex ira nõ pꝛoficiſcat᷑ Cᷣ per iram
iuſticia relinquiturſicut ſcriptuʒ eſt. JIra
iuſticiẽ dei non operatur. Quoniam vt
diuus inquit Oꝛegoꝛiꝰ.dum perturbata
mens iudicium ſine ratione exaſperat oẽ
quod furoꝛ ſuggerit.rectum putat.Hinc
eſt ſapienter a Cathone dictum. Ira im
pedit animũ.ne poſſit cernere verum.per
iram gratia vite ſocialis amittitur. Quia
qui ſe er humana ratione non temꝑat.ne
ceſſe eſt.vt ſolus beſtialit᷑ viuat.Hinc ſcri
ptum eſt. Holi eſſe aſſiduus cum homi⸗
ne iracũdo.Ne diſcas ſemitas eius.⁊ ſu
mas ſcandalum anime tue.iſder iram mã
ſuetudo perditur.quia cum menti iracun
dia confuſiõis tenebꝛas immittit. Huic
dedradiũ ſue cognitõis a bſcõdit. Per irã

le me

Jo. LXNXXI

tchant DH
n ſapi entia abjcitur. Quoniam quid. quo ximũ ſatiſfaciendo ad lenitatis maſnetu⸗
tininte ue oꝛdine agendum ſit.omnino neſcitur. dinẽ pducas: Munꝰenim nĩm oꝛo noſtra
n nd Quia uimirũ intelligentie lucẽ ſubtrabit eſt. Altare vo nr̃m coꝛ noſtrũ eſt· Qui h̊
rungs cum mentem pꝛom ouẽdo cõfundit. Per facere ſtuduerit pꝛemiſſaʒ dãnationẽ nõ
n nac iram ſpirit ſancti ſplendoꝛ excutitur· qui incurrit.ꝙ autẽ· qð abſit · id facere recuſa
hilchs nõ niſi ſuper humilem ⁊ quietũ requieſce uerit. Quis euʒ a iudicio eterne liberabit
nant tre dicit᷑.qꝛ cum ira quietem menti ſu btra dãnationis:.nẽpe inuanũ oꝛat.inuanũ ie
dunus n h hit.ſuam ſancto ſpintu habitationẽ clau iunat.inuanũ munera offert. inuanũ car
Aſanuß dit. cuiꝰ receſſione animꝰ vacuus ad ap/ naff ligit. nuanũ in ergaſtulo clauditur ·
bclam z tam moꝛũ inſaniam ducitur.⁊ vſq; ad ſu monaſterij. ¶ Perinde pꝛeceptoꝛ nr ſub
ndtntſel perficiem ab intimo cogitationũ funda⸗/ dit.Qui aũt nõ vult petere veniã.aut nõ
Dar dnmn cc mento diſſipat᷑. ¶ᷓſder irã nuncad inie⸗/ ex aĩo petit.ſine cã eſt in monaſterio.etiã
uns ctionem manuũ. Huncad maledictionẽ. ſi inde nõ pꝛoijciat᷑.fruſtra ẽ in monaſte/⸗
uens dendi Nũc ad blaſfemias.nũc ad cõtumelias. cio.qͥ diſcoꝛdiã hʒ cum fratre ſuo⁊ petere
mmno MHũc ad ſegregandam amicitiaʒ. Nuc ad veniã non vult. Aut ſi nõ ex aĩo petit.vt
no nelgehe extinguenda beneficia - HNũc ad delendã ꝙ inuitꝰ vel ficte petat. Recõciliatio enĩ
gin ſepehhce carita tẽ.nunc ad negandũ deum. nũc ad ex coꝛdis dz pꝛoficiſci armano. Vera dz
nhrandt inuocandum demonẽ.nũc ad interficien eſſe ⁊ nõ ficta fides.⁊ nõ ꝓditoꝛis · Alio⸗
ecuitn⸗ dos parentos.mactandos filos.perden qà́n iudam imitat᷑ qͥ pacis oſculo pꝛecepto
Aan denüͤten dos fratres.ſuccendẽdas vꝛbes.cõmouz? rem ſuũ ⁊ mundi tradidit ſaluatoꝛem.
Ahermdunn da bella.ſaciendas ſeditiões·pꝛedandos ¶ Szʒ ſũt nõnulli.Qui obſtinati ·petẽti ſibi 8
dienan rdi pauꝑes.expoliandos viatoꝛes.ꝓdimen veniã delicta remittere nolũt.ↄ quos il⸗
ci nüintn ta. coiurationes · factiões texendas. ad la venit ſnia. de qua etiqᷣ pauloante dixi⸗
Nememnli 0 ſacrilegia.ſtupꝛa.raptꝰ.⁊ omne denich erx mus.ſi nõ remiſeritis pctã eoꝝ.nec pater
40 ingerbwne ecr abile vittu quis erigitur concitat 7 5pÿH veſter celeſtis remittet vo bis pctã v eſtra.
udoneleſtn cipitat᷑ adeo vt neſciaʒ quid interſit inter Suüt alij q bis ter q̃terq; dimittũt. Sed
unottdu ſuccenſum hoĩem.a ſolutum dyabolů. ſiplunes offendunt᷑ remittẽde iniurie be
aelnener d ¶ Quantum etiã rabies hec afficiat poſſeſ neficiũ penitꝰ negant Quibus non ego.
nnen ſoꝛem.explicari nõ poſſet.nam eiꝰ ſtimu/ Sed iudex reſpõdet vniuerſoꝝ.Hã de⸗
ms lis ſuccenſum coꝛ palpitat.ſanguis ebul tro petenti :· Quotiẽs peccabit in me frat᷑
cnn⸗ lit. dentes ſtridẽt.lingua balbutit.vultus með dimittam ei vſq; ſepties. Definiẽdo
olfenui nũc palleſcit.nũc igneſcit· Labia nigreſ⸗ inquit.Mõ dico tibi vſq; ſepties.ſed vſq;
n. Zumnin cũt.oculi exaſpant᷑. ⁊ nequaqᷓ; recogno⸗ ſeptuagies ſepties.ac ſi patenter diceret.
malenainn ſcunt᷑ voti.oꝛe qͥd clamoꝛe infoꝛmet.qͥd; Totiens ei dimittere debes. qtiens ipſe
ſegan loquat᷑ intus ignoꝛat.⁊ velut leo rugiẽs. ex aĩo petit dimittendũ.neq; enim nume
(ipam exaſperatꝰ dꝛaco.rabiduſq; canis oẽs in ro.neq; gradui alligata eſſe miſcvia dʒ.
ſhtzeſt.2— uadit.nullum timet.neminẽ veret᷑ · vtam Qus etiam multi ſunt. qͥ mutua facta of
n. Oonunt nõ curat.⁊ ad oẽm ſe ſuoſq; exponit per/⸗ fenſiõe pꝛioꝛes ad petendã veniaʒ eſſe no
dDon henmmn niiciem Hec me mãſuetudo teneat.ſi ob lunt.aut qꝛ verent᷑ · ne a ꝓximis deſpici⸗
Gone Md iram nõ videnm mox ipleureſim hominẽ antur.aut qꝛ mente inflati dedignantur.
mngtr incidiſſe. ⁊ aliuz ita attenuari.⁊ ſuffocari. Quibus dicitur ꝙ carnale coꝛ habẽt.duʒ
uocan. Fin vt neq; loqui.neq; hibere.neq; comede⸗ vel huius vite gloꝛiam querentes humili
giaernne re poſſet. uib? de rebus retundendi tatem reſpuũt.vel pluris mundi erubeſcẽ
gmmimnin, Oud ſunt ire ſtimuli:⁊ eiꝰ metuenda damnatio tiam faciũt cum tãti officij pꝛioꝛes execu⸗
rneniangni qua dicit᷑qui iraſcit᷑ fratri ſuo reꝰerit iui⸗ toꝛes eſſe contẽnunt.¶ ¶Aertant hi tales h
eun hiel dicio.igit᷑ ſi iratus es fratri tuo.infirma⸗ animũ in ſummi dei mnaieſtatem quã cuʒ
– tus es in aio tuo.quare ſi tue egritudiniſ ineffa bili offendiſſemꝰ culpa.inter eam
RR affectus curationeʒ.fac quod tibi medicꝰ genuſq; humanum tanta fuit oꝛta diſcoꝛ
n Iuni⸗ iubet ſalutis· Si offers inq̊t munꝰ tuum dia.vt nulla quippe eſſet humana recon
em hannm ad altare vade pꝛiꝰ recõciliare fratri tuo. ciliatiõe digna. Sed ipſa ſua ĩfinita imẽ
zamn ri M ac ſi diceret. Hõ in coꝛde tacitam pꝛecem ſaq; mota miſcdiaad nos poſuos legatoſ
tuzn impacat effundas.niſi pꝛiꝰ offenſum p/⸗ piiarchas.ſ. ꝓphᷣas deſtiauit.vt nos ad

concoꝛdiam pacẽq; con ficiendaʒ rogaret
atq; diſponeret. Subinde vnigenitũ eiꝰ
ſfilium e celo miſit in terram vt homo fie-
ret.factuſq; hõ in terris videret᷑.conuer⸗

ſareturq; cũ hominibus.qui tante maie/⸗
ſtatis iuſſa complens pacem nũciauit na
ſcendo cantantibꝰ angelis. Gloꝛia in ex
celſis deo.⁊ in terra paxhominibꝰ bone
voluntatis.pacem indixit pꝛedicãdo.pa
cem oſtendit miracula faciẽdo⸗:pacem p⸗
miſit ſe tranſfigurãdo.pacẽ diſpoſuit fla/⸗
gella ſuſcipiendo:paceʒ ſcripſit ſanguinẽ
in cruce fundendo cuiꝰ liber fuit coꝛpus
ſanctiſſimũ attramentum ſanguis eiꝰ pꝛe
cioſiſſimus. Calamus dira lancea diriq;
claui.Scriptoꝛes fuerũt ĩmaniſſimi cru
cifixoꝛes teſtes fuerunt angeli pacis ama

re flentes⁊ beata virgo ⁊ Johannes iu⸗
xta crucem inexplicabili doloꝛe affecti ſtẽã

tes.pꝛeciũ fuit ſanctiſſima eiꝰ anima tan
dẽipſe pacis auctoꝛ:pacis fuit ꝛ pᷣco· cuʒ
alte intonuit.pater ignoſce illis.qꝛ neſci/⸗/
unt qͥd faciũt.ad hoctonantiſſimũ verbũ
Ad hancſũme depꝛecationis vocẽ· ad h̊
ſũme pietatis oſſicium celeſtis pꝛ cum to
to genere humano pacẽ acceptauit con⸗
coꝛs eſſe cõſentijt.fideiuſſionẽ ad eam in
eternũ ſeruandã dedit.cum humanitateʒ
ſuper totã naturam angelicã ad dexterã
ſue maieſtatis collocauit. cũ ſancti ſpiritꝰ
munera tribuit.cũ ⁊ ipſum in ſpẽ lingua⸗
rum ignearũ ſuper aptos in cenaculo cõ
gregatos miſit. ¶ Erubeſcat igit huma⸗
na ſuꝑbia.ſi ſic facta ẽ humilis d iuĩa cel/
ſitudo. Confundant᷑ qui pꝛioꝛes eſſe no
lunt in facienda cum ꝓximo. quẽ offende
rũt cõcoꝛdia:ſi diuina maieſtas a nobis
offenſa puꝰ legat.ſubinde ſeipſa nos ro
gando ad pacem cõcoꝛdiãq; faciendã pᷣ⸗
uenit. Hinc parens nr qõne pᷣma egregij
voluminis qõem veter ac noui teſtamẽ
ti ait · Lata ẽ dei clementia.vt ↄtumelias
paſſus ab his qͥs fecit ſufferat.⁊ pꝛioꝛ vo
cet eos ad pacẽ. Sũt deniq; compłes.qͥ
ſuas iniurias tarde relaxãt dei vᷣo citius
indulgent ſitq; nonnũq;.vt occaſione di
uine vlciſcende ĩiurie.ſuas irati vindicẽt
paſſiões.Sed iſti noſcant qᷓ; abominabi
le ſit deo.vt ipſe nĩe clipeꝰfiat vltionis.qͥ
pꝛ eſt oĩs miſerationis. Hon igit᷑ liuoꝛe
vindicte.ſed rõne adminiſtrãde iuſticie.il
late deo iniurie ſunt puniẽde.¶ Et cũ ex

his euidentiſſime cõſtet doloſam linguaʒ
iniqua labia.os maledicũ. ↄtumelioſa et
aſpa verba.durũq; ſermonẽvnaʒ ex alijs

pꝛecipuã eſſe cam litium ⁊ diſcoꝛdiarum.

iõ iubendo trãſigit: Pꝛoinde vobis a ver

bis durioꝛibꝰ parcite.q̃ ſi emiſſa fuenint
ex oꝛe vio nõ pigeat ab ipſo oꝛe ꝓferre me
dicamenta.vn facta ſunt vulnera.Sũmi
dei famulus.reg Dauid.ꝑfectꝰ imitatoꝛ

ſemꝑ ponere cuſtodiꝗ oꝛi ſuo dʒ.ne delin
quat in lingua ſua. qm̃ vt apłs Jacobus

inqͥt. Lingua modicũ membæ eſt.ſed ma
gna exaltat. Ecce quantꝰ ignis. qᷓ; modi
ca ſcintilla.q; magnã ſiluaʒ incendit. Et
lingua ignis eſt vniũᷣſe iniqͥtatis.lingua
ↄſtituit᷑ in membꝛis nr̃is.q̃ maculat totũ

coꝛpꝰ.⁊ in flamat rotã natiuitatis nr̃e ino

flamata a gehẽna.oĩs enĩ natura beſtiaꝝ
volucrũ.ſerpentium.ceteroꝝq; aĩaliũ do
mat᷑ irrõnabiliũ ⁊ ð omita ẽ a natura hua/
mana.linguam aũt nullus hoĩm doma⸗
re põt. Inquietũ malũ plena veneno moꝛ
tifero.ꝓpterea tritũ ait pꝛouerbiuʒ. nulla
fera in ſilua peioꝛ qᷓ; mala lingua. Etad
dit beatꝰ Jacobus:in lingua.bñdicimus
deũ ⁊ patrem.⁊ in ipſa maledicimꝰ homi
nes:iq̃ͥ ad imaginem ⁊ ſilitudinẽ dei facti
ſunt.Ex ipſo oꝛe pcedit bñdictio ⁊ male⸗
dictio.ſed non opoꝛtet inquit frẽs mei ita
fieri.Hunqͥd fons de eodẽ foꝛamĩe ema

nat dulcẽ ⁊ amaram aquã.HNunquid põt
frjẽs mei ficꝰ vuas facere. aut vitis ficus.
Sic neq; ſalſa dulceʒ põt facere aquam.

Quis ſapiens ⁊ diſciplinatꝰ int᷑ vos · oſtẽ
dat ex bona ↄuerſatione oꝑationem ſuã
in manſuetudine ſapiẽtie.ꝙ ſi ʒelũ amaꝝ
habetis ⁊ ↄtentiões ſint in coꝛdibꝰ vꝛis⸗

¶ Molite gloꝛiari ⁊ mendaces eſſe adu/

ſus veritatẽ. Hon ẽ enĩ iſta ſapientia de/⸗
ſurſuʒ deſcendẽs a pꝛe luminũ.ſed terre⸗
na aialis dyabolica. vbi eni ʒelus ⁊ ↄten
tio.ibi incõſtantia ⁊ oẽ opus pꝛauũ.Que
autẽ ſurſum ẽ ſapientia.pꝛimũ quidẽ pu⸗
dica ẽ deinde pacifica.modeſta.ſuadibi⸗
lis.bonis ↄſentiẽs.plena miſcdia ⁊ fructi
bus bonis.iudicans ſine ſilatione.fructꝰ
autẽ iuſticie in pace ſeminant᷑ facientibꝰ
pacem.Et qᷓ; magne pꝛauitatis ẽ lingua.
vt eam ignem vniuerſe iniqᷣtatꝭ macula⸗
tricem totius coꝛpoꝛis.inflãmatricem ro
te natiuitat noſtre. indomabile mem bꝛũ
ferarum omniũ imaniſſimꝗ.inquietũ ma

lum
trat
em
liea⸗
dich
ilipo
niq;
n iets
vero
ſeen⸗
riga
vo
diuneg
homm
it Re
dunus
bunn in
t pan
ligan
nes.
lisrle
opti⸗
eſtis
tatls.⸗
antep
lamsf
ſgente
luise
laͤge
Faut
nonle
Uerr
len
ens
e
ferg
gcin
gell
bum
ſtima
ſter o
gul
ebne
donde
ſcen
de
ſm.
Al
Nu

EE

4

oſen
Antit
anngzgri
Mogun
derobsae

aepſenen
Anan Gün
Semenn
bo neden
aps uon
Gts. Gfl
t mncend
ieuns inan
abeni

Gtanisfen

aun beſtor
rcheigli de
iamumdbe
sbeimdonm
NN Weon
ing, Ed
In bicoms

ehon bond

mönida ſl
icno Ma
gpitfisnuͤn
Refoanien
rnns ſuns⸗
rere ggum⸗
ini voooſi
mnonenſui
Rü
cdi⸗

ſabpienud
aizeng. /
ehud
emn guide we
olctnſudt
micharin

ſunnni
ninmt ha

Jo. LxXXXIII

tra omnem vim nature. benedictionis · ſ.
2z maledictionis auctricem. contentionũ
rixaꝝ omnium guerraꝝ ductricem xpi

dicat apoſtolꝰ.que ⁊ ſi ab homine doma

ri non poſſit. a ſumme tñ poteſtatis deo
vtiq; poteſt. idcirco eius ſupplicemꝰ ma

ieſt ati. vt ipſam domare dignet. ¶Eos

vero ipſo patrocinante ⁊ cuſtodire 7 red,

frenare eam poſſumꝰ.ideo totis viribꝰ di

rigamꝰ ipſam.in pꝛimis.in fineʒ ſuum in
laudem.ſ.dei: ſubinde ad ea.que ⁊ nobis
æpioximo ſunt neceſſaria.cum mãſuetu⸗

dine amenitate ⁊ dulcedine quadaʒ ver

boꝛum explicanda. Hanq; vt Salomõ

ait.Reſponſio mollis frangit iram. ſᷣmo

durus ſuſcitat fnroꝛẽ. Dulce quippe ver
bum inimicos mitigat.amicos multipli
cat.pacẽ cõponit. iurgia tollit.homines
ligat · hinc poeta cecinit. vꝓᷣba ligãt homi
nes.tauroꝝ coꝛnua funes. ideo rationga
lis⁊ lenis debet eſſe ſermo iuxta pꝛeeeptũ

apłi Pauli dicentis.vos qui ſpirituales

eſtis inſtruite huiuſmodi in ſpiritu leni⸗
tatis. Et maxima quidem ↄſideratione ẽ

ante pꝛolationeʒ diſcutiendꝰ. qm̃ cumꝓ
latus fuerit irreu ocabilis eſt· nec iuuatp

ferentem inremediabilis ſcandali doloꝛ.
leuis quidem eſt ſermo. qꝛ leuiter volat.

ſed grauiter vulnerat. leuiter tranſit: ſed

non leuiter exit. leuiter pꝛofert᷑ſed non le
uiter reuocat᷑.facile volat ideo facile cani

tatem violat.Quare vnuſquiſq;.qui ſapi

ens eſſe deſiderat. ſermones ſuos pꝛeco⸗
gitet.⁊ examinet pꝛius in pectoꝛe.q; pꝛo⸗

ferat in oꝛe. Qui enim ſunt leues faciles

acimpoꝛtuni locutoꝛes· vt inquit Auluſ⸗

gellius nullo reꝝ pondere in nixi verbis
humidis ? laxantibꝰ oꝛationem bene exi
ſtimant in oꝛe naſci nõ in pectoꝛe linguz
Ouo circa qui recte ⁊ inrepꝛehenſibili
n ſiter loqui vult.non ſolum quid loquat᷑.
ſed vbi · qn.cui.quõ:coꝛam quibꝰ.⁊ ꝓpter
quid loqua᷑ diligenter inqumat. neceſſe

eſt neq; quiſpiaʒ putet abaduerſarijs nõ
ponderari vᷣba aut ab aſſiſtentibꝰ non cõ

ſiderari ſermonem.aut innocentiam men

.

tis a quop

5

dex: quia yt pꝛobe inquit Ariſtoteles· vo

ſermo. qm̃ quiſq; tale pꝛofert iudicium.

„

ces note ſunt eaꝝ.que ſunt in anima paſ

ſionum. Quippe moꝛes hominis lingua
pandit.⁊ q̃lis ſermo oſtenditur.talis ani

mus appꝛobatur. qm ex abundantia coꝛ
dis os loquitur. Hinc ſeriptum ẽ.ſermo
varius non erit abſq; iudicio.qꝛ ab omni

ſtatu rectitudinis depereunt.que per ver
ba vana dilabuntur. Sane igitur pꝛece/⸗
ptoꝛ noſter durioꝛa verba que incõſide⸗

rata ⁊ in coꝛde parum digeſta ſunt euiti

da eſſe inquitque tamen ſi vel ex incõſide
ratione.vel ex alicuius impoꝛtunitate.vł

etiam ex pꝛopꝛia fuerint emiſſa malicia.

emendãda eſſe iubet: ſic ſane vt ex ipſo eo

dẽq; oꝛe non pigeat pꝛoferre medicamẽ/

ta.vnde facta ſunt vulnera. vt ſi aſpere.ſi
contumelioſe.ſi ſuperbe os locutum eſt.

leniter laudabiliter. humiliterq; venij pe

fiat impoſterũ.⁊ pꝛeſertim ꝙ deo dedica

ſtulando ſanetur.cautũq; ⁊ diſciplinatũ

tum eſt. qm̃ vt diuinitus apoſtolus Ja2-

cobus loquitur.Si quis autem purat ſe
religioſum eſſe nõ refrenans linguã ſuã.
ſes Ka s coꝛ ſuum. huius vana eſt re
ligio.

uitia.maledicta.⁊ obiectiones criminum

pꝛimatum tenere.tam ex noſtri pꝛecepto
ns.q; alioꝝ ſanctoꝛum plurium teſtimo-
nio. ac etiamn. ob eoꝝ inexplicabilem pꝛa/
uitatem aſſeuerauenmus.iam pꝛo tã dya

bolico euitando effectu ſupereſt. vt alias
in vnum coartemus. quarũ pꝛime rerum

rimus plures eſſe cauſas.ex quibus con/⸗

terrenarum eſt cupiditas: Hinc Loth.

Abꝛaheq; paſtoꝛes rixati ſũt.Hinc Eſau
Jacob pſecutus. Hinc Nabel diſſentijt
a Dauid.pꝛeclare igit᷑ in ſermone de pa
ce.Ab Auguſtino dictũ eſt. Ille vere pa
cẽ babetqui nihil appetit de ſeculo poſſi
dere . hic traquillus eſt. hic gaudet de bo
nis cunctoꝛum. Pagano illo Seneca di
cente.Quietiſſimam vitam agerẽt homi/
nes in terra. ſi hec duo verba a natura re
rumomnium tollerentur meum tuum.

O beata pauꝑtas.vberibus pacis ple

na⸗vbiq; ſecura.vbiq; illeſa.vbiq; cũcto⸗
rum amica. Ham qui te amat.veram pa
cem amat: ⁊ qui te uon amat tranquillita
tem omnem ignoꝛat.
nandicupido. Quod genus cauſe a ſu/⸗
perhia.que mater eſt omnium iurgioꝛum
radix omnis cupidiutatis. ⁊ caput omniũ

1

ltera eſt domi⸗/

4

cepit. muros iſ⸗ rael euertit. Romaz eſt de .

vitioꝛum oꝛtum babet. Sic Amalech cõ de
populata.Carthaginem deſtruxit. Lro⸗

tra dei populum.Abſalon contra Dauid

tium dominantur eoꝛum. ⁊ qui poteſtatẽ

Quia Aman violauit Thamar inter ger

Abimalech contra viros Sichen. Roba iam deuaſtauit. innumera mala ꝑhanc mi
on contra ſuam gentem pugnauit.Sic ⁊ feram peſſimam in ome terrarũ factaeſ-/ ul
chꝛiſti diſcipuli celebꝛata cena nuciataq; ſe legimus epiſſime autem ad lites. ſ
moꝛte ſaluatoꝛis. quis eoꝛum foꝛet ma diſcoꝛdiaſq; homines libidinis concttas note
ioꝛ contendere ceperunt. ad quos domi turpitudo.nam ⁊ Sampſon a philiſteis . “””
nus Jeſus increpãdos dixit. Reges gẽ/ diſceſſit ob eius vxoꝛem alteri traditaam. eig

ha bent inter eos benefici vocãtur.· Vos manos oꝛta eſt diſcoꝛdia.pꝛopter abuſuʒ 1i;
autem non ſicſed qni maioꝛ eſt in vobis fediſſimum vxoꝛis leunite ĩnumera euene/⸗ chil
fiat ſicut iunioꝛ. Et qui pꝛeceſſoꝛ eſt ſicut runt mala. Multa ꝓpter dudine opp:eſ⸗ nn
miniſtratoꝛ: Nam quis maioꝛ eſt. qui re ſionem ſecuta ſunt homicidia. ſod omite *
cum bit.an qui miniſtrat. Honne qui re⸗ domum Loth. vt fedarent angelos. qui hini
cumbit. Ego autem in medio veſtrũ ſum ibidem in humana ſpecie hoſpitabantur ra
ſicut qui miniſtrat. VUos autem eſtis qui circũdederunt vallo . Croiane vꝛbis exci cnos
permanſiſtis mecum in temptationibus dij cardo Melene raptus fuit. Si huius tuni
meis. ⁊ ego diſpono vobis.ſicut diſpoſu feditatis lites.guerras.mutilationes.ho c
it mihi pater meus regnũ.vt edatis ⁊ biy/ micidia. deuaſtationes.incẽdia.perſecu/ ſung
batis ſuper menſam meã in regno meo⸗ tiones :toꝛmenta.exilia.obpꝛobꝛia:· viola ce
⁊? ſedeatis ſuper thꝛonos duodecim iudi tiones.abominationes.⁊ alia innumera in
xy cantes.du odecim tribus iſrael. ¶Tertia mala enarrare vellemus.nectempus ad
J cauſa eſt inuidia.qꝛ ſic homines irritan⸗ Dicendum.neq; charta quidem ſi ufficeret cp
A, tur ad lites odium.vt per eam Chaym ad ſcnbendum. perinde reſponſione ne
interfecerit Abel. Saul perſecutus fue/ ta yponeſticon AKuguſtinus dicit. caloꝛe
rit Dauid. Joſeph a fratribus venunda/ libidinis ſuccenſus ⁊ illectus nõnũqᷓ; pa n
tus. Ehꝛiſtus a iudeis crucifixus extite- ter inclinat filiam. ? operatur inceſtum. nin
rit. perinde parens noſter in ſermone de filius e iam patris thoꝛum maculat.cum ml
inuidia ita dicit. Inuidia enim oẽs vir/ matre vel nouerca aliquando miſcet᷑. In e
tutes ↄcremat.omnia bona diſſipat.om/ ſoꝛoꝛem frater turpitudine ductus incur fun
nia mala generat. Ipſa inuidia ẽ ila pi rit.Cognatam non erubeſcit oppꝛimere.
ſima tinea.que purpuramenta virtutum virgo licentiam non ſuſtinet nuptiarum- de
demolitur. Erugo que theſaurum ſapiẽ/ ſtupꝛum tempoꝛe cõcupiſcit illicite. Ma n
tie depꝛedatur.bꝛucus qui terrarũ viren ritꝰ minime contentus licitis vxoꝛis am⸗ .
tia comburit.qꝛ quicquid boni operis vNi plerxibus vetitos cõtaminat alienos.Si
reſcit in homine pleno peſtis inuidia pr militer ⁊ vxoꝛ imemoꝛ pꝛopꝛiũ mariti cu
dit.hec eſt que angelum de celo pꝛoiecit. bile.adulterino amoꝛe vxoꝛis thoꝝ alie⸗
