voluntatem coꝛde magno. ⁊ animo vo/
lẽti.Et apoſtolus Paulus iubet aſianis

vt obediant dominis carnalibꝰi timo/

re et tremoꝛe in ſimplicitate coꝛdis.ſi⸗

cut Chꝛiſto.non ad oculum ſeruientes·

b

quaſi hoĩbus placentes. ſʒ vt ſerui xpᷣi fa

cients voluntatẽ dei es aio.cũ bona vo⸗
luntate.hoc ẽ nõ coacte.ſʒ libere atq; letãẽ
ter.Cũ qꝛ ſeruitia coacta deo nõ placent

¶ Tã q multo faciliꝰ ea q̃ volũtanie faci

mus adimplemꝰ. Hinc a pho dictum eſt
Aolenti nihili eſt difficile. Nã cũ volun
tas pᷣmatum teneat in aia. ceteris imꝑat
viribus. Inde fit vt ſi ipſa pꝛõpta ſit. mox

alie obediũt potentie ncce eſt. Cum qm̃
nil ita terret demones.ſicut mẽtis in deo

leticia. Hinc beatꝰ dicebat Anthonius⸗
SZnica rõ vincendi iuimicũ. ẽ leticia ſpi⸗
nitualis. Tum q: hylaritas deo ſeruiẽdi
nõ ſolũ tolerabilioꝛes facit laboꝛes·ſʒ ma
ximũ ẽ incitamentũ.vt alij ad bũ beateq;

faciendũ ↄuertant᷑. Pꝛofecto ⁊ ſi neſcia⸗
mus vtꝝ odio vel amoꝛe digni ſumꝰ. ſig⸗

num tñ maximũ ad h̊ diſcernendũ id eſſe
arbitroꝛ. vt quiſpiã deo gratus ſit.vt non
ſegnis.ſʒ ſollicitꝰ.nõ meſtꝰ. ſʒ iocundus.
nõ inuitꝰ.ſed voluntariꝰ.non ↄfractꝰ.ſed
ↄtinuus in deo exiſtat ſeruitio. Perinde
BSaul pſallentiũ choꝛo ſe iungebat. Per
inde ſanctꝰ Dauid in tympano choꝛo.
in coꝛdis ⁊ oꝛgano.⁊ in cymbalis bñ ſo⸗

nantibꝰ laudare dñm de celis iuſſit. Per
inde etiã eccleſia cantoꝛes ſtatuit.vt otan

tes iocundũ haberẽt aim. iocundas deco

raſq; altiſſimo funderẽtlaudatiões.Di⸗
cente pſalmiſta.pᷣcinite dño in ↄfeſſione.
pſallite deo nr̃o in cythara.um deniq;

qm̃ ↄfert libera ⁊ iocunda volũtas in agẽ

do totihoĩ robur.qð experiẽs Salomon
dixit. Animꝰ gaudẽs etatẽ floꝛidã facit.

ſpiritꝰ triſtis deſiccat oſſa. Itaq; cũ deo

vltro ⁊ leto aĩo o blatũ ſemitiũ tam vtile
tqqᷓ; pꝛeſtans ſit. ¶ An vir ſanct ait. Do
net deꝰ vt obſeruetis hec oĩa.nõ ſicut ſer

ui qui qð faciunt ex q̃dã coactiõe.⁊ aĩ an

guſtia faciũt·ſed ſicut liberi ea.ſ.libertate
q̃ nos xpᷣs liberauit.q̃ qð agunt libere
voluntarieagũt. Ex quibꝰ qᷓ; clare patet
Diui nĩi parentis ſex cõtinere oꝛationeʒ
Impꝛimis eni vt ſua ſeruent᷑ mandata.
qð in verbo obſeruetis inſinuauit. Sub
inde qm̃ ad id nobis potentes nõ ſumꝰ.
a deo petijt nob impendi auxilmʒz· qð in
ꝓᷣbo donet deꝰ notificauit. Tertio mani
feſtauit ad q̃ ſumꝰ ſpliter aſtricti.qð per
demonſtratiuũ.hec q̃.ſ.in hac cõtinent
regula annuit intelligendũ. Quarto do

ingducatur. Amen.

cuit qliter iſta obſeruanda ſint accipiẽda.
qm̃ integre qð ꝑ demonſtratiuũ oia nop
voluit innoteſcere. Quinto ondit quoꝛſũ
ſeruanda ſintqm̃ ob duplicẽ finẽ ꝓpꝛiuʒ
ſcʒ ⁊ cõem/ꝓpꝛiũ quidẽ intellexit.cũ dixit
tanqꝙᷓ; ſpalis pulchꝛuudinis amatoꝛes.
CKoezʒz cũ adiecit.⁊ bono xpᷣi odoꝛe de bo
na conũſatiõe fragrantes. Hã ↄſcia quã
ſpũalis exoꝛnat pulchꝛitudo ꝓpter nos
fama ꝑ quam bonꝰ odoꝛ interpᷣtat᷑ ꝓximi
g'a eſt. Poſtremo obſeruandoꝝ pᷣcepto-
rũ manifeſtauit foꝛmã.ꝑ id quod vltimo
ſubdit. Hõ ſicut ſerui ſub lege. ſed ſicut li
beri ſbᷣ gĩa ↄſtituti.ac ſi diceret.nõ coacte
ſʒ ſponte.nõ triſti ſʒ h ylari.iocũdoq; aio

ſunt hec oĩa ſeruanda.Qui eni inuue et
cu mentꝭ triſticia religionis exequũt᷑ mã
data mime a dcmonibꝰ diſtant. Qui.vt

euangeliſta Lucas teſtat᷑ ad iuſſum xpᷣt
exeuntes clamabãt. Hõ a fatuis quoꝝ pᷣ
coꝛdia ſunt q̃ſi rota carri.Hõ a Simone

cireneo.q̃ licet crucẽ dñi poꝛtaret.meruit
aũt nihil.qm̃ angariatꝰ illã tulit.Non a
iuda ſcarioth.qͥ cum de tã ſacro eſſet col
legio ſuñ tradidit ſaluatoꝛẽ. Non a militi
bus Pilati. qͥ xpᷣo in eſcam fel:⁊ in potu
dederunt acetũ.MHon a malis ruſticis.qͥ

cum ſui dñi odio cũcta oꝑant᷑ Caueamꝰ
nos fratres his ſilłes fien.Caueamꝰ frẽs
in religione taliter deo ſeruire. Sed ſiłes

ſund angelis dei ⁊ oim beatoꝝ contioni⸗
bus.q̃ in veritate eiꝰ ſeruiẽtes maieſtati

q; iubilant ·

letanur gaudent.iocundant᷑ pſalluntat

eculo poſſitis inſpicere.ne per

in ſeptimana vobis legat. Et vbi vos in

ueneritis ea q̃ ſcripta ſunt faciẽtes agite

gras dño bonoꝝ oĩm largitoꝛi. Vbi aũt
ſibi quicũq; vim viderit aliqͥd deeſſe· do⸗
leat de pꝛeterito. Caueat de futuro oꝛãs

vt ei debitũ dimittat᷑⁊ in tẽptationeʒ nõ

tũ qm ſicut in ſpecu lo nos qua⸗

iuioneʒ aliqd negligat᷑ ſemel

Ibellus iſte mentto dicit ſpeculũ

ſoin

⸗

(olx⸗

poni
name

gnicn

cpin
Ngt
burm
trun
ur.1

Alijs

dact⸗
Guen
mus.
but/
lotar
nens
t
ſter!
mol
ſpſa
neſt
nero⸗
te⸗
Pplus
eucig lo
guoͤnoe
ſollten
Oleos
negoci
let
No
veſe
in ſo
mone
Gu⸗
fenon
fun d
phithe
vangn
clem d
ſoluett
monab⸗
geldi⸗
teſtabel

ſe
N
ani ding
ontgn
Aerdd
16 Wwatoees⸗
Modoeden

ee⸗
mepign
mor h
6 ten
watpgi⸗
menimne
8 eritni
Ean, Qun
nſuntit
truegur
giSne
Mwa. we

Uimir RNon

ticeat
aiuinii
miuen
Wmiu
Caniſi
Salſis
tmr onnon⸗
Es nurſutl
ni alntet

.

les coꝛpaliter ſumꝰ intuemur.ſic qualiter
ſpiritualiter viuimꝰ ꝑ canones iſtos dig
noſcimꝰ. tum qm̃ ſicut in ſpeculo que ad
coꝛꝑalem ſpectant pulchꝛitudineʒ com/

ponimꝰ.ſic quecũq; ad mentis ꝑtinẽt oꝛ⸗

namentu. cum libꝛi huius obſeruantia in
anima aggregamꝰ:tum qm̃ ſicut ſpeculũ

ex plumbo ⁊ vitro ↄſtat.ita ſpũalis hois

vita ex duob oflata.ex humilitate ꝑ plũ
bum. ⁊ ex vtriuſq; hoĩs integritate. ꝑ vi⸗
trum ſignificata.ꝑ libellum hunc veſcribi
tur. tum deniq; qm̃ quecunq; in duabus
alijs regulis.⁊ in ſermone de margaritis
ſparſim ediderat.in vnum ſ in libello re⸗
dacta tanq; in ſpeculo poſſumus intueri
quem quidẽ inſpicere ſepenumero debe⸗
mus.Etem̃ inſpectio iſta.quanto fiet cre-

bꝛioꝛ.tanto vtiq; erit vtilioꝛ.econtra quã

to rarioꝛ tanto ꝑiculoſioꝛ. Mãq; recti iti
neris ↄtemptus in multa pericula la bi fa

cit viatoꝛes.At vᷣo religioſoꝝ rectiſſimuʒ
iter regula eſt. Ouam ob rem conari ſum

mo ſtudio bẽt ab ipſa nõ uiare. Hec
ipſam quiſmodo negligere. qð faciunt ſa

ne ſi deũ timẽt. Ideo ſapiens att. Qui ti

met deũ nihil negligit.ſi eis non exigua

eſt pꝛopꝛie anime cura. Pꝛopterea inquit
Aplus.Si om̃is pꝛeuaricatio ⁊ inobedi
entia iuſtã accipit mercedem retributiõis
quõ nos effugiemꝰ ſi tantaʒ neglexerimꝰ
ſalutem.que.ſ.ſanctam ↄſequit᷑ religionẽ.

Si eos reꝝ mundanarũ non diſtrahunt

negocia.Difficile em̃ eſt immo ⁊ impoſſi
bile.vt qͥs ſollicitꝰſit anime ſue ⁊ mundo
¶ Crebꝛo igi legenda ẽ hec regula. Sʒ
vt modum pᷣfigeret.a q̊ nulla tergiuerſio
ne ſe quiſpiã poſſit excuſare: ſemel ſaltem
in ſeptimana iuſſit eam a nobis legi.Mꝛi
mo ne ꝑ obliuioneʒ aliquid negligat᷑.qui
qð quidem inſinuat.q; a memoꝛia excide
re non debetqð ad ſaluteʒ ꝑtinet anima
rum. Dedit em̃ nobis deꝰ memoꝛiaʒ.quã
phᷣi theſauꝝ appellant imaginem. vt non

vana non carnalia. non cetera qͥ ad ꝑni/
ciem ducunt.ſed bona.iuſta.laudabilia ?

ſalutifera in ea cum pꝛopheta q̃ dixit. Me

moꝛaboꝛ iuſticie tue ſolius.recondamus

ac ſi diceret.nec vanum.nec turpe.nec de

teſtabile quippiaʒ in mea obtineo memo

ria.ſed ſolum que ad tuam ſpectant iuſti⸗

ciam dñne. Et iõ beatum eſſe illum in pſal
mo dicit.qͥ in lege dei meditabitur die ac

Cvii

nocte. Et deſe inquit. Lextus dñe tota
die meditatio mea ẽ.Et rurſus inquit. in

coꝛde meo abſcõdi elo quia tua vt nõ pec

cem tibi. Quid eni eſt in coꝛde abſconde⸗
re eloquia dei.niſi memoꝛie diuine legis
retinere mqdata.quatenꝰ ſic ſeruent᷑.vt ʒ
eius nõ peccet᷑ maieſtatẽ. erinde etiam
Salomon ait. Fili liga legẽ meam in di
gitis tuis.⁊ ſcribe illaʒ in tabulis coꝛdis
tui Et in Deutronomio dixit de ad iſrł.
Erũt verba hec q̃ pcipio tibi hodie in coꝛ
de,tuo.⁊ narrabis ea filijs tuis.⁊ medita

beris ſedens in domo. ⁊ ambulans in iti
nere. doꝛmiens atq; conſurgẽs.⁊ liga bis
ea quaſi ſignũ in manu tua.erũtq; ⁊ non

mouebunt᷑.añ oculos tuos.ſcribeſq; in li
mine ⁊ poſtibo domus tue. Et a ſapiente

etiã dictůũ ẽ. q̃ pcepit tibi deus cogita illa

ſemꝑ Sed q̃ viri ſancti pᷣcipiũt deꝰpᷣcipit

q̃ per eos loquit᷑. Igit᷑ verꝰ ⁊ bonꝰreligio
ſus ſue regule pᷣcepta an oculos ſemꝑ ha
bere. de illoꝝ obſeruãtia ſemꝑ cogitare
dʒ. ¶ ¶ Perinde dini ac viri bti. Bernar⸗/
dus ⁊ Hicolaꝰ Lollentinas reducẽtes ſi
bi ad memoꝛiã ſue regule ꝓfeſſionẽ ſepiſ

ſune apud ſe dicebant. Memento ad qͥd

veniſti.hinc ⁊ ideʒ beatꝰ Nicolaus ꝓ ſue
obſeruantie gloꝛia in manu libꝝ geſtat.
vbi ſcriptũ eſt.pᷣcepta patrꝭ mei Auguſti/⸗
ni ſeruauiac ſi diceret.ideirco ſolem gero
⁊ ſicut ſol fulgeo.a gloꝛia mea apud altiſ
ſimũ magna ẽ.qm patris mei: pᷣceptoꝛis
mei.ducis mei.⁊ capitis mei Rurelij Au
guſtini adimmpleui modata.D frẽs mei.
ſi pellices vt placeant amatoꝛibꝰnũq; ſui
obliuiſcunt᷑ oꝛnamenti. Si phariſei.⁊ ſa
raboyte ſub pᷣtextu magne obſeruantie in
ꝓtenſis fimbꝛijs alligatas ſpinas calca⸗
neũ lacerqtes.incedẽtes nũq; relinbant
Si vt videmꝰ multa vlcera ſpõte iugiter
nutriũt.vt ſub dei noĩe lucra faciãt.ſi mi⸗
lites vt pᷣdenf᷑.mercatoꝛes vt locupleten⸗
tur.ind efeſſi ſꝑ vagant᷑. Et eoꝝ nũqᷓ; ob
liuiſcunt᷑ obiecti.qͥd nos deo vero. ⁊ pꝛi
nĩo Auguſtino ſeruiẽtes facere debemus

quantũ la boꝛare quãtũq; inſudare debe⸗

mus. Ouũ crebꝛioꝛes ⁊ ↄtinuas curas ꝓ
regule obſeruãtia ferre debemꝰ quantum
etià totis viribꝰ ſtudere.vt a noſtris men
tibꝰ in oĩ noſtra actiõe obiectũ illud bea
tificũ gloꝛioſiſſimũ atq; excellentiſſimum
qð ſũmũ bonũ ẽ nũq; diſcedat.¶ Hoꝛ⸗

——

ro tres ſunt potiſſime Sathane vtutes.
quibꝰ væ miſellis aiabꝰ crebꝛos repoitat

triũphos. Obliuio. negligentia.⁊ ↄcupi/
ſcentia. Ex obliuione negligentia.ex ne⸗
gligentia ↄcupiſcentia. ex ↄcupia ruina
⁊æ pꝛecipitiũ oꝛit᷑ aiaꝝ.Eam ob rem bñ pa
rens nr inquit.vt ſemel.ſ.ad minꝰ in ſep⸗
timana bec regula nob legit᷑.ne ꝑ obliuio
nem aliqͥd negligat᷑. Om̃es &̊ q verazʒ vi
tam ducunt religioſam.ſic oẽs ſuas potẽ
tias abillicitis retrahant.ſicq; ad vᷣtutes
impellant. vt ſi etiã doꝛmiant nõ niſi xpᷣm
q̃ xpᷣi ſunt cogitant. He ꝑ obliuioneʒ pᷣ
cepta ipſa tranſgrediant᷑· ac deinde tranſ
greſſione facta iuſte damnent᷑. Pꝛopte/⸗
rea iudei ita legem dñi lectitabant vt q̃ter
in die quaterq; in nocte legerent in volu

mine legis. Phariſei.tũ in fronte.tum in

bꝛachio decalogũ deferebant ſcriptum.vt
ſp memoꝛes eſſent mandatoꝝ dei. Deus
item ſicut in deuteronomio ſcribit᷑. pꝛece/⸗
pit Regi iudeoꝝ. ꝙ poſtq; ſederit in ſo⸗
lio regni ſui.deſcriberet ſibi deuteronomi/
um legis huius in volumine accipiẽs ex
emplar a ſacerdotibꝰ leuitice tribꝰ. ⁊ ha⸗
beret ſecũ.legeretq; illud om̃ibꝰ diebꝰ vi
te ſue.vt diſceret timere dũõm deum ſuum
X cuſtodire vba ⁊ cerimonias eiꝰ.q̃ in le⸗
ge pᷣcepta ſunt.pᷣceptoꝛ etiam nr̃ non ob
aliam cãm in ſuꝑioꝛibꝰ mandauit.vt ſin⸗
gulis dieb codices certa hoꝛa peterent᷑.
diuꝰ Hiero.de monachi manibꝰ nõ ex
cigdere pſalteriũ iuſſit. Hec miꝝ ſi in pꝛece
ptis regulis. ſtatutis ⁊ oibꝰdiuinis ſcrip
tunis legendis tanta adhibenda ſit ſolici
tudo.qm̃ nra memoꝛia ·ſicut crebꝛo expe⸗
rimur. ⁊ veteri phoꝝ ðꝛ pꝛouerbio.in nrᷣa
mime eſt ptãte.iõ comꝑtum ac demanda
tũ eſt.vt obſeruandaꝝ reꝝ crebꝛo fiat re⸗
petitio.⁊ in ſcriptis q̃ vetuſtiſſimaꝝ reruʒ
ſunt memoꝛia redigant᷑.Hinc tabelliões
hinc ſcribe.hinc lambitoꝛes:contractꝰ.li⸗
bꝛos.codices.tabellas imagineſq; tanq;
ppetua ↄdiderunt monimenta. Sed qm̃
nõnulli ad legendꝗ regulã ꝑ ſeipſos pi⸗
gri ſunt.bñ pᷣceptoꝛ nr̃ ait.vob legat᷑.ſ.ab
alijs.vt nullũ excuſationis capiatis vela
men. aqð vel in cõi capitulo.vel in cõi re⸗
fectione. q plures ↄueniunt ↄgruentiſſi
me fit. Sed ne lectionis faſtidiuʒ generet
mediocritatẽ tenens.ſemel in ſeptimana
iuſſit legendã. Sed qͥd de quibuidꝗ dice⸗

mus fratnibe. à in religione ad ſenert de

uenerunt.⁊ nullõ de regula hñt noticiã.

q̊ pacto que ignoꝛant ſeruare pnt.Et ſi re
gulã non obſeruant. ad qͥd religionis no
men hbnt.ad qͥd habitũ deferunt. Honne
ſanctiꝰ in ſeculo vixiſſent. qᷓ; ſic in religio
ne deũ ꝓfeſſionẽ ſuã in maximũ aĩe cõ/⸗

tempſiſſent pꝛeiudicinm.

¶ Ambꝛoſius pbat erx dictis hãc regulaz
tã heremitanis qᷓ; canonicis Auguſtinũ

deduſſe.

Tq;q; mult multiplicibuſq;.tũ
ſummoꝝ vuroꝝ auẽtibus. tũ rõni
bus poſſit demõſtrarihos ſacroſ
canones nõ ſolum clericis qs ad rectã vi
uendi ſemitã in epᷣatu reduxit. Veꝝetiaʒ
nobis ſuis fratribꝰ heremitanis. qͥs ante
inſtituerat Diuũ parentũ nrm Auguſti⸗
nũ cõſcripſiſſe.ex eo tũ ꝙ libellũ hunc ſpe

culũ appellauit. itidẽ euidentiſſime con⸗

ſtat.H in eo ſermonequẽ de tribus ge⸗
neribꝰ monachoꝛum inſcripſit.clariſſime

aſtruit ſuos heremitanos hoc regulã dili

gentiſſune obſeruitaſſe. vñ in calce ſermo

nis pᷣfati ad eos hoc pacto inqͥt. Ad hãc
ↄgregationẽ:ſ.heremitanoꝝ. Ego vos ele
gi. õ me vos elegiſtis · Ecce poſtq; epi
ſcopꝰ factꝰ ſum. VNitalẽ.Nicolaum. Ste

phanũ.Doꝛotheũ. Paulũ. Jacobum et

Xvyrillü frequenter rogaui.vt me ſolũ in
epatu nõ dimitterẽt. qꝛ licʒ ep̃ᷣs eſſem.nõ

credebã tñ pauꝑtatem deſpicere. Sed cũ
Abꝛahã yſaac ⁊ Jacob.inter diuitias vi

uere.aut verã paupertatẽ ſeruare optabã.

vt e numero eſſem eoꝝ.de qbꝰdicit Apłs
Tãqᷓ; nihil habẽtes ⁊ oĩa poſſidẽtes hos

ergo frequent᷑ rogaui.vt venirẽt.nõ vt eſ/
ſent rebelles heremi.ſed ſolitarie etiã vi/⸗
uentes in ciuuitate. habitare etiã poſſu/
mus in placito ſctõ. Sed ecce noluerunt

venire tãqᷓ; de ſeipſis timẽtes.ne a ſeculo

caperent᷑. NHoluerunt venire. qre nolue⸗
runt venire.nõ qꝛ nõ digni.ſed qꝛ nõ ſo⸗
lum paupes eſſe voluerunt.ſed etiã ſupꝛa

id qð in ſpeculo nĩo edidimꝰfacere volue
runt. de q̊ nuũc ſummũ gaudiũ habere de

bem. ꝗꝛ facere voluerũt. que mihi ⁊ deo
pꝓmilerũt. Ecce q;ᷓ aꝑte hanc regulã quaʒ
vocat ſpeculũ aſſerit a ſuis heremitanis

ad vnguẽ nõ ſolũ obſeruatã extitiſſe.veꝝ

Mnſirhi
Algonsn
em o

Srunlge
unmnüciech,

web; 4

unplobiſgi

inbus. u
ſunbosſton

is Mreriin
me. BBenr
peechnin
BRielidl
wui Mir
n Ewwst⸗
ni ma
N/NX n
Nmurdd
ficunchei⸗

1 Wbs

umiiſin
is iſnil

Jo. Cvm

etiz eos ſupꝑ illa m artioꝛem duxiſſe vitam
Sed foꝛte qdeʒ vᷣitat aduerſarij dice
rent. Cõcedimꝰ ſane beremitanos hr̃e ⁊
obſeruare Auguſtini regulam.ſed Augu
ſtinũ ilb eam dediſſe non ↄcedimꝰ. Ita p⸗/

fecto inſulſe iſti non loquerent᷑ ſiquidem

qᷓ̃ ſequunt᷑ ſaperent intelligerent. De q
dicant mihi qͥ vᷣitateʒ tuam aꝑtam oppu
gnant. Diuꝰ Augꝰ dicit ſummüů ſe habe⸗
re gaudium. Hon em̃ alieno opus eſt in
terpꝛete. Ipſe em̃ſeipᷣm interpꝛetat᷑ cum
ſubdit.Quia facere voluerũt que mibi⁊
deo pꝛomiſerunt.Sibi inquit viuenti · et
non alteri vicem eiꝰ gerenti dicit. Sʒ qᷣd
ei pꝛomiſerũt. Regulam . ſ. hanc quã ſpe
culũ vocat obſeruare. ſed q̊ pacto ei in ꝑ

ſona pmiliſſent ſi illam in ꝑſona ipſe non

diſſet.oc etiaʒ in ᷣmone de cena dñt
euidenter innuit cum dicit. Ideo frẽs. vt
ego pleniꝰ valeã vna vobiſcũ coꝛrigi⁊ do
ceri. relinquere volui p̃ſbyteros meos.q̊

rũ vita apłica via ⁊ eoꝝ vna eſt. Cũ hec

dixit ad frẽs ſuos ſᷣmonẽ direxit. ceu per
ſeriem textꝰ ſᷣmonis liquidũ eſt · At vero
ſi vna eſt vtroꝛũq; Aplica vita ꝑ eum da
ta · vtroꝛuũq; vna ſit regula neceſſeẽ. Hõ
em̃ hec regula aliam quam apłicaz. ceu in
eiꝰ teſtat᷑ ex oꝛdio:vitam ↄtinet.Sʒ vt om
nis cauillandi tollat᷑ occaſio.Et nemo ꝑ
reꝝ ab Auguſtino geſtaꝝ ignoꝛanti la⸗
bat᷑ in erroꝛẽ.ſane intelligendum arbitroꝛ

Sanctũ Auguſtinũ quoꝛundam.vtpote

heremitarum ⁊ clericoꝝ ſuoꝝ.quoꝝ ali⸗
os anõ; epᷣs crearet᷑. alios poſtq; epiſco⸗
pus factꝰ eſt inſtituit curã habuiſſe pecu

lialem. Alioꝝ autem xpᷣianoꝝ ſaluatoꝛis

iuſſu.qͥ ei poſtqᷓ; in epatu ꝑfectꝰ euaſit. ſi
cut diuꝰ Pꝛoſꝑ meminit tanq; p eregrinꝰ
aparuit vniuerſalẽ curam accepiſſe.Et eo
mõ duos edidit libꝛos.q̊rũ vtrũq; appel
lauit ſpeculuz. q;q; illud vniuſale. hoc vᷣo

ꝑticulare nũcupauerit. Alterũ vtpote re/
gulam iſtã peculialibꝰ ſuis heremitanis

⁊ canonicꝭ·alteꝝ in q̊ vniũſa legis cõgeſ/

ſit mandata.inſpiciendũ legendũ obſer⸗
uandũq; oĩbus vtriuſq; ſex fidelibꝰ ⁊ di
rexit ⁊ iuſſit.hancidcirco poſuimꝰ ꝑtitio

nem. ne tãte veritatis ſubſannatoꝛes Au
gu. verba cũ de ſpeculo ad ſuos frẽs loq⸗

tur. ad vninſale referãt ſpeculum. Haʒ qᷓ
in cõi iubent᷑ ſpeculo ſoli deo.que auteʒ

in hoc ꝑticulani deo ⁊ btõ Auguſtino ſer

uanda ꝓmittunt = hecpmiſſio pꝛofeſſio

eſt regularis.quã Augꝰ.in ante allegato
pꝛetendit ſermerrr.

que ſcripta ſũt.faciẽtes agite gratias do⸗
mino bonoꝝ oĩm largitolꝛ
. Ecunda rõ q̃re freq̃nt᷑ regulam le
gere debemꝰ ẽ. vt cũ inuenerimus
gque ſcpta ſunt faciẽtes nõ nobis
tribua
largitoꝛi.qͥ nobis gram que in ea ſcripta
ſunt faciẽdi donguit.Magnũ qppe ⁊ de

teſtabile vitiũ in oim genere munerũ ẽ in
gratitudo .ſʒ in donis ſpiritalibꝰoĩno exe

crabile ⁊ fugiendũ ꝓpterea phos.qͥ ſe eo

rũ induſtria arbitrabant᷑. virtutes fuiſſe

adeptos in encheridion refellit Augu.cũ
virtutẽ ↄ eoꝝ diffiniuit erroꝛẽ dicẽs · VRir
tus eſt q̃litas mẽtis quõ deꝰ in nobis ſi⸗
ne nobis operat᷑.ppterea iudicati ſunt. et
euanuerũt in cogitationibꝰſuis phariſei.
qm̃ deũ nõ gloꝛificauerunt.nec gras ꝓ ac
ceptis retulerũt. Pꝛopterea apłs Paulꝰ
cõtẽtioſum inflatũ ingratũq; choꝛinthio
rũ genus obiurgat᷑ dicens.quid hẽs qð

nõ accepiſti. ſi at accepiſti. quid gloꝛia⸗

ris.quaſi nõ acceꝑis. Pꝛopterea ſicut ful

gur e celo cecidit ſathã.qm̃ ꝓ ſuſcepta cel
ſitudine factoꝛi ſuo gras nõ egit.ſed ela-

tus ⁊ inflatꝰ dixit. Ponã ſedẽ meam ver

ſus aquilonẽ ⁊ ero ſilis altiſſimo. Caleʒ
quippe inrecuperabilẽ caſum nõ incuriiſ
ſet. Si oĩs pꝛouentꝰ ad diuinitatis mu/

nera retuliſſet. cognouiſſetq; nihil eẽ bo⸗

nuũü. niſi qð ab ipſa foꝛet collatũ. Perem/
ptoꝛia igit᷑ res ẽ ingratitudo.hoſtis gra⸗
tie.inimica ſalutis.maloꝝ ꝓuocatio · bũfi
cioꝝ exinanitio. meritoꝝ exminatõ.deo

⁊ hoĩbus maxime odibilis. Perinde di⸗
uus Berñ.ait. Ingratitudo inimica eſt

aĩe. exinanitio meritoꝝ.virtutũ diſperſio
byficioꝝ ꝑditio:ventꝰ vꝛens.ſiccans fon

tem pietatis.roꝛẽ miſcðᷣie.⁊ fluẽta gratie.
Ouid plura: Si ingratitudis malos exi

tus penſamꝰ. nullũ ẽ vitiũ.ex q̊ plura oꝛi

antur mala. H ad tantã pniciem ſuũ vi
rus effudit.vt iudei innumeris xpᷣi benefi

ficijs neſcientes.aut potiꝰ non volentes
merita repẽdere. ob inexplica bilẽ eoꝝ in/
gratitudinẽ.eu cruci affixerunt · Romani

r1 2

Ambꝛoſi ſuper verbo vbi inueneritis

mò ſed agere debemꝰ bonoꝛn oim

quoq; triumphũ Scipioni Naſice dene
garunt.qui pꝛo republica defendẽda eis
totus perfoſſus vulneribus de inimicis
hoſtibus victoꝛiã repoꝛtarat. Ande Ro
ma ſpõte exul factꝰ dixit. Ingrata patria
nõ habebit me nec oſſa mea. Pꝛo cuiꝰ itẽ
capite Marcus Tullius poꝛaret eiꝰ ca⸗
put. Ingratiſſimũ hominũ Gneus Po
pilius abſcidit. Quã bene igit᷑ antiquus

ſermo dicit.grade beneficium nõ niſima⸗

gna ſoluitur ingratitudĩe. JIdcirco ne in/

tantũ labemur viciũ pᷣceptoꝛ noſter iubet
vt cũ regule huiꝰ mãdatoꝝ fuerimꝰ obſer
uatoꝛes.deo omniũ bonoꝝ largitoꝛi grãs
agamus.fugemus qͥppe ingratitudinis
penas.⁊ adipiſcemur grate mentis am⸗

pliſſima munera. Que ⁊ ſi innumera ſint

in pᷣſentiaꝝ tñ ꝑ pauca dicamꝰ.nã in pꝛi
mis grato animo nunqᷓ; veſunt beneficia.
Hinc Caſſiodoꝛꝰait. Jugiter ſibi ſubue
ni facit cui collatũ beneficiũ ante oculoſ
ſemꝑ aſſiſtit. Subinde collata multipli⸗/

cantur augent᷑. Unde ſaluatoꝛ homini

grato inquit. Euge ſerue bone ⁊ fidelis.
quia in pauca fuiſti fidelis.ſupꝛa młta te
oſtituam. Et Caſſiodoꝛus au. Melioꝛa
meret᷑ recipere. qui collata bona de coꝛ/
de nõ ꝓbat᷑ amitteret᷑. Et rurſus.inuitat
ad magna qui gratant᷑ ſuſcipit modica ⁊
ſpem de futuris recipitqui tranſacta be/⸗

ueſicia recognoſcit.Ampliꝰ aucta conſer

uat. Vñ a Criſoſtomo dictũ eſt. Optima
beneficioꝝ cuſtos eſt ipſa memoꝛia bñfi⸗
cioꝝ ⁊ ꝑpetua confeſſio gratiarũ. Conſer
uata te dignũ receptõe facit.Hã ſi Mie/⸗
ronymus illũ indignũ recipiendũ aſſerit
qui de acceptis fuerit imemoꝛ. ecõtra ille
dignus erit receptiõe.qui acceptoꝝ non
imemoꝛ extiterit bñficioꝝ. Itaq; ſi ex in⸗

gratitudine tot mala.ex gratitudie vᷣo tot
bona ꝓficiſcunt᷑.merito ſacroſancta eccle

ichnos etiz ↄcitis dicit. Diſce ĩ referẽdis

Stijs nõ eẽ tardꝰ aut ſegnis. Diſce ad ſin

gula bona gras agere. Seneca etiaʒ oĩis

honeſtatis defenſoꝛ optimꝰ ad habendũ
aĩm gratum ſic nos egregie hoꝛtat. Cre⸗
damꝰ inquit nihil eſſe grato aio honeſtiꝰ

PHmnes hoc vꝛbes. Oẽs etiam ex barba⸗

ris regionibꝰ gentes cõclamabũt in omm
iudicioꝛum diueriſitate referendaʒ bene

merentibꝰ gratiam. Omnes vno oꝛe affir

mabunt.in his diſcoꝛs turba conſentiet:

ꝙ ſi de omni etiam rerũ terrenarum mu

nere ad id tenemur.quãto magis deſpe⸗/
ctantibus ad mentem obligamur.

tenito.⁊ caueat de futuro.

¶ Am bꝛoſiꝰ ſuper verbo. doleat d . pꝛe2-

ma regula no bis crebꝛo iu bet᷑ le-
agenda.eſt. vt ſi noſtrum aliquis
viderit aliqͥd omiſiſſe doleat. In pꝛimis
de pꝛeterito. Subinde caueat de futuro.
Poſtremo oꝛet. vt ei omne debitum diꝰ
mittat᷑ q̊ ad omiſſa. ⁊ in temptationẽ non
inducat quo ad ea que poſſent male cõ⸗
mitti. Duo ecerte ſunt ad verã peniten
tiam ſunt opoꝛtuna.doloꝛ de commiſſis
peccatis.⁊ pꝛopoſitum nõ vlteriꝰ peccã/
di.Ob eam rẽ dicit Ambꝛoſiꝰ.penitentia
eſt mala pꝛeterita plangere.⁊ plangenda
iteꝝ non cõmittere. Et beatꝰ: Gꝛegoꝛius
penitere dicit eſſe.añ acta peccata deflere
⁊ flenda nõ cõmittere.Et Iſidoꝛ ait. Ir
riſoꝛ eſt non penitens.qͥ adhuc agit qð
penitet.nec videtur deũ poſcere ſubditꝰ.
ſed ſubſannare ſuperbꝰ. Canis reuerſus

ad vomitũ penitẽs ad peccatũ. Et parrs
noſter in ſoliloquijs ait. Inanis eſt pnia

quam ſequens culpa comnqͥnat. Hihil p/

nes dicens.Gtatias agamꝰ dñno deo no
ſtro. dignũ ⁊ iuſtum eſt. equũ ⁊ ſalutare.
nos tibi ſemꝑ ⁊ vbiq; gĩas agere.dũñe ſan

cte pater oĩpotens eterne deꝰ. Ad eas in

ſuuper parẽs nr in libꝛo de ſancta vᷣginita

te nos impellit cũ ait. Quid meliꝰ aĩo ge

ramus. ⁊ oꝛe pꝛiomamꝰ.⁊ calamo expꝛi⸗

mamus:qᷓ; deo gras. Hoc nec dici bꝛeui

us.nec audiri letiꝰ.nec intelligi gratius.

nec agi fructuoſiꝰ põt. Et diuꝰ Bem ad

— Ben ee. .⸗ — —

ſunt lamẽta.ſi replicant᷑ peccata.nihil va

let veniam a malis poſcere ⁊ mala denuo
iterare.ideo ſane h̊ in loco ait. doleat de
pꝛeterito.caueat de futuro. Cũ autẽ vo⸗
lumen claudens ſubdit oꝛans.vt ei debi-
tum dimittat᷑ ⁊ in tẽptationem nõ indu
catur inſinuat.ꝙ deus eſt qui peccata di
mittit.⁊ qui nos tenet vt in peccato non
labamur. Imbutos eni vitijs aios exue⸗
re atq; emendarevt inquit Ambꝛoſiꝰ.vir
tutis eſt perfecte ⁊ celeſt gre. Pꝛopterea

doctoꝛ egregiꝰ Petrus longobardꝰin p⸗/

Ertia rõ ob quam hec ſacratiſſi⸗ „

Jo. cx

ariſſimo ſuaꝝ ſnian volumine. pniam
diffinit eſſe gratiam.q comiſſa mals eum
emendationis ꝓpoſito plangimꝰ æ odi-/
mus.= plangeda. vlterius non cõmittere
volumꝰ, Ita ꝙ gratia. que pnia eſt. que-/
dam vei vᷣt infuſa.⁊ aff latꝰ quidaʒ eſt. ã
vtrunq; pnie cõplectimur actũ vt.ſ.pꝛete
nta plangamꝰ. alia non comittamꝰ.hec

autem vnt tam magna. taq; efficax eſt.
vt foꝛte homini maioꝛẽ deꝰ? oferre nõ poſ

ſit. Ceſtante Gregoꝛio qͥ in paſtoꝛalibus
ait. Heſcio an poſſit ve homini maioꝛe,ʒ
gratiã ↄferre.qᷓ; vt eiꝰ miſterio puerſi ho-
mines in meliꝰ cõmutent᷑. Mam hq̊ eſt tõi/
to maius qᷓ; hoĩes ſuſcitare. q;to aia me

lioꝛ eſt coꝛꝑe. ¶ Oigit᷑ ſalutaris pnia.O

Eypꝛiano referã.oĩa ligata tu ſoluis.om
nia clauſa tu reſeres. om̃ia aduerſa tu mi
tigas. om̃ia ↄtrita tu ſanas.oĩia ↄfuſa tu

lucidas.om̃ia veſperata tu aias.oẽs egri

tudines tu tollis. iõ pater pᷣceptoꝛ et ca⸗

dis greſſum.aridis copiaʒcecis reſtituit

tem munit roboꝛat.

¶ Ambꝛroſi ſup vbo oꝛnns. vt ei debitũ
mittat. ⁊ in temptationeʒ non inducat᷑

T bñ inquit vir ſanctꝰoꝛans. vt
um oiĩs xpianꝰ a diet eſt rp
ebeat i

4 „ .

petitiones cõplexꝰ eſt vt vebita nobis di

nã doceret doctrinã vt pꝛo dimittendis de
bitis.euitandiſq; temptationibꝰ. qᷓ;vtile
gageret mandatũ. ¶I Hcunq;
q̊ͥs de peccato doleat ac peniteat.de ipᷣoi/⸗

rũ remiſſione tñ certꝰ eſt nunq;. Idcirco

merito nunqᷓ; abijciendũ eſſe timoꝛẽ ſapi

ens iuſſit. Et Dauid ppheta ſanctiſſimꝰ)
ad deũ loquens ait ꝓ hac.ſ.peccatoꝝ re-
miſſione/oꝛabit ad te oĩs ſcũs ĩ tꝑe opo:

ptationeʒ non inducat᷑. qnmm̃

at imitari veſtigia. Et ips o:andi for
mã ↄſtituens inter ſeptẽ magni myſterij

tuno. ppterea vt ip̃enoꝶ debita dimitti

tur. leuemꝰ iugiter coꝛda nra cum mani-

bus ad eũ in celũ. Memoꝛes ſimꝰ delic⸗

toꝝ noſtroꝝ clamãtes cuʒ ꝓpha.Ampliꝰ

laua medne ab mniqͥtate mea. ⁊a peccaꝰ-
to meo mũda me.qm̃ iniqͥtatez meam co

gnoſco. Hos de cõmiſſis accuſantes cũ

eode dicamꝰ. Dixiafiteboꝛaduſuʒ me inꝰ
iuſticiã meam ⁊ tu remiſiſti impietatẽ pecꝰ
cati mei.Mabeamꝰ coꝛ ↄtrituʒ:ↄfitamur

oꝛe delicta. relinquamꝰ vias malas.ſati/

facientes nobis ipoſita.⁊ expibentes mẽę

b.:a noſtra ſeruire iuſticie. pietat exercea
mus obſequia.qꝛ bti miſericoꝛdes.vt xps

aitqm̃ miſericoꝛdiã conſequent᷑. Pꝛoxi⸗

mis nir̃is remittamꝰ iniurias.qm̃ ipſe oꝛã
fulgur tonant dei. O vᷣtꝰ omnis aduſa
rioꝝ ꝓſternens vᷣtutes.O lumen oẽs ani
maꝝ tenebꝛas fugans. qð de te noui cum

dum iuſſit:dimitte nobis debita noſtra ſi

cut ⁊ nos dimittim debitoꝛibus noſtris.

Eccleſiaſticã impetremꝰ remiſſioneʒ. qm̃

de ipᷣa aptis inqͥt Saluatoꝛ· Quoꝝ remi

ſeritis peccata remittunt᷑ eisequo aio di

uina tolleremꝰ flagella.caroꝛũ ſuffragia.
ſanctoꝛũq; pces impetremus. Deniq; cõ
is. i Maggdalena multũ diligemꝰ.vt cũ ea no
put noſtꝝ Augꝰ. d te inqͥt. Pnia lãaguo
res ſanat.lepꝛoſos curat.moꝛtuos ſuſci
tat.ſanitatem auget gratiã ↄſeruat, cau-

bis multa dimittant᷑. Adiecit tandẽ oꝛan
dum eſſe.vt in tẽptationẽ nõ inducae.
Antiquꝰ humani generis hoſtis dyabo⸗

is copi lus. ſemꝑ q̃rit quo pacto nos expugnet.
viſum.vitia fugat.vᷣtutes exoꝛnat.men/2⸗1jDvx expugnatos a xpi nos eijciet ſeruitio. eie
mun i ſibi fiamo. quꝗ deuoꝛet pꝛeda. Et cum
vrerſutꝰ ⁊ callidiſſimꝰ = impoꝛtunꝰ ſit.cõ/

ſtanter pꝛudent᷑ ac foꝛtiter reſiſtendũ ẽ ei.
ſic quidem vt ſi ipſe cũ ſuꝑbia te inusdart

CTuad arma humilitatis recuras. Si ci
inuidia aggredit᷑ tu caritate ſuccendaris.
S ciũ ire iaculis te vulnerat.tu ad man

ſuetudinis ⁊ patientie recurras medica-
menta. Si te ſegnitie ⁊ toꝛpoꝛe afficit.tu

exꝑgiſcere ⁊ in oibꝰ te bonis occupa ope
cõplexꝰ eſt ita no ribus. Si tibi gule luxurieq; oblectamẽ-
mittant᷑ ?⁊ in temptationẽ nõ inducamur.
ↄſequens fuit.vt Augu.illi veraciſſius
diſcipulꝰ.⁊ alioꝝ doctoꝛ eximius eam ſa

ta pꝛeponit.u cum ieiunijs· vigilijs.di
ſciplinis.⁊cõi carnis moꝛtificatiõe reſpõ
deas.Si tibi theſauros.pᷣdia.potẽtatꝰq

pollicet᷑.Lu ei xpᷣm nudum in cruce pen
; vtile dentẽ oſtendas.⁊ illiꝰte imitatoꝛẽ eſſe hby
Mam quantũcunq

lari fronte munimine cruc ſignatꝰ reſpo
deas. Ipſe xpᷣi memoꝛiã de coꝛde tuo au
ferre conat᷑.⁊ tu illum deuotõe inflãma/
tus ſꝑ in mente geras: Ille inquit inuo⸗-
ca me:vt iuuẽ te.tu autẽ mox clamare nõö
ceſſes. Deꝰ in adiutoꝛium meũ intende.
dñe ad adiuuandum me feſtina. Cõfun.

. .êłẽ
ê“ð EEEEEE õäl

dan F 7 reuereant᷑ q querũt animam mez
Lonuertant᷑ retroꝛſum ⁊ erubeſcãt.q̃ vo

lunt mihi mala. auertant᷑ ſtatim æ erubeſ.

cant qͥ dicunt mihi. euge euge. Ille ait.te
vncipem magnũ faciam. ⁊ oia regna mũ

di dabo tibi.ſi cadeẽs adoꝛabis me.tu cũ

xpᷣo ei dicas. Scniptũ eſt.dnm deũ tuuʒ
adoꝛabis.⁊ illi ſoli ſeruias. Ille obcecare
tibi oculos fidei ſatagit.tu ad Jeſum qͥ ẽ
ſaluato: exclames.O dne deus meꝰ virtꝰ
mea.deꝰ ſalutis mee.illumina oculos me

osne vnqᷓ; obdoꝛmiã in moꝛte.ſ.ꝑ amiſ⸗

ſionẽ fidei.ne dicat inimicꝰ meus pᷣualui

dduerſus en.Et qm̃ dyabolus mille arti
fex eſt.⁊ oĩ calliditate imbutus.cũ viderit

ꝙ te directe expugnare nequeat.trãſfigu

rat ſe in angelũ lucis.vt ſub ſpẽ boni ma⸗

la tibi ꝑſuadeat:⁊ ſepenumero q̃ in ſe bo⸗
na ſunt.ſic veneno inticit.vt etiam bona
agendomale.te perdat.Sic ſepe ad ma⸗

gnas ducit abſtinẽtias ĩcautos.ſic ad di⸗

ra flagella intꝑatos:ſic ad oĩa elargiẽduʒ
imoderatos.vt illos ꝑ actꝰextinguat pe⸗
nitẽtie.hos ad pᷣcipitiũ ⁊ laqueuʒ veheat
deſperatiõis.his aũt ⁊ alijs hmõi machi

namẽtis eiꝰ opoꝛtune reſiſtit᷑ſi cũcta nſa
opꝑa cũ menſura agimꝰñ ſale cõdimꝰdiſ⸗

cretionis. ¶ Sed quenaim er ſit cq tanti
odij erga genꝰ humanũ ſeminaria ꝓfecto
admirãdũ eſt.cũ ipſeab hoĩe in illo ma⸗
xime creationis exoꝛdio nulla vnqᷓ; fue⸗

rit laceſſitꝰ iniuria.Ad qð dicimus.qꝙ cũ
ipſe ab initio in veritate nõ ſteterit.⁊ cõ/
tra factoꝛẽ ſuũ coꝛnua erexit.nilmirũ eſt
vt inferioꝛes acriter inuaſerit.Rurſus vi
dens.ꝙ hõ illuc erat aſcẽſurꝰ.vñ ipſe fue
rat eiectus.ꝑcuſſus inuidia.quibꝰ potuit
eũ ſemꝑ fuit inſidijs pꝛoſecutꝰ.hõ ecõtra
ſũmi dei fretꝰ auxilio nixus eſt bonis ſtu

dijs iũgi celeſtibꝰ.ꝙ cum ſibiad verecun
diam aſcriberet.peſſima nũq; deſtitit ma
chinamẽta cõficere.Et augere vires ⁊ po

tentatꝰ ſuos.cũ ꝓditoꝛibꝰd ncibꝰ ſequa

cibꝰ eius. ¶ Güt eni duo alij tẽptatoꝛes

quibꝰ tqq; ſtrenuis ducibꝰ ad debellãdũ

hoĩem vtit᷑ vno quidẽ extemo.altero in⸗
temo.vnꝰ mundus eſt.alt᷑ caro. vterq; in

terficit.de pᷣmo inqͥt Apłs ad Timotheũ

Qui volũt diuites fieri incidunt in tem/⸗
ptationẽ.⁊ in laqueũ dð yaboli.⁊ deſide⸗

*

ria multa inutilia.v nociua q mergũt ho⸗

mines in interitũ ⁊ ꝑditioneʒ. Radix᷑ eniĩ
oĩm maloꝝ eſt cupiditas.quã quidq ap/

petentes errauerũt a fide.et inſeruerũt ſe

doloꝛibꝰ multis.vigilijs.ſ.peregrinatio⸗

nibus.ſiti.fame.frigoꝛa.nuditate.caloꝛibꝰ

inuaſionibꝰ terre mariſq; ꝑiculis ⁊ oĩ in

erxplebilitate inquietudineq; affecti.hinc
⁊ idem ait. Reſipiſcant.ſ.cupidi a dyabo

u laqueis.a qͥ captiui tenent᷑ ad ipſiꝰ vo
luntatem. De altero idẽ gẽtiũ doctoꝛ ait.

AQidi alterã legem in mẽbꝛis meis repu⸗

gnantẽ legi ment mee.Et hic hoſtis acer

rximꝰ eſt.⁊ ſathane marimũ pꝛebens auxi

—

lium ad caſtrũ aie ſubuertendũ.facile eni

ciuitas expugnat᷑ſi pꝛoditoꝛẽ habeat in

ternũ.qui inſtantibꝰ bellatoꝛibꝰ exterius

poꝛtas aperiat vt inde ciues capiãt. pᷣden

tur ⁊ mactent. Ob eꝗᷓ rem inqͥt Boetius.
Nulla maioꝛ ⁊ effecacioꝛ peſtis ad nocẽ/
dum q; familiar inimicꝰ. quẽ cũ in nullo

cuſtodeſ ſibi pᷣcaueãt.facillime caſtꝝ iua

dit᷑.qð teneri pacifice credebat᷑.qs Alexx⸗

drũ Dariũ ceſarẽ. ⁊ pene oẽs rõanos im
patoꝛes interemit niſi eoꝝ aliqͥs domeſti

cus. Quis mũdi Saluatoꝛem xpᷣm pꝛo/

didit niſi eiꝰ diſcipulus:economicꝰ ⁊ p⸗
ditoꝛ iudas. ¶ Sic ⁊ caro ille hoſtis do⸗
meſticꝰ eſt ⁊ internꝰ qͥ Sampſonẽ foꝛtiſſi

müũ excecauit. Qui Dauid regẽ ſctiſſimũ
ad fediſſima induxitdũ tam nefando ad

ulterio deteſtanduʒ adiunxit homicidiũ.
Qui manu femine atrociſſimũ iugulauit

Holofernem . Qui ſapientiſſimos mũdi

Salomonẽ ⁊ Ariſtotelem ꝓſtrauit. OQui
raptu Melene troyam inextinguibili tra

didit incendio. Qui deniq; oẽs viros foꝛ
tes ⁊ religioſos expugnare conat᷑. Hic⁊
apim Paulũ ſic acerrime ⁊ crebꝛo iuade⸗

bat.vt pluriesg xpᷣm rogauerit vt ipſuʒ ab
eo auferret. ¶ Idcir. ehoſtem
ternum ad purgãdũ ſoꝛtiſſimũ.non ẽ ver

ſa fronte bellandũ. ſed ab eo potiꝰ fugien
dum. Et G̊ eſt ↄ eum efficaciſſimum reme
dium. iuxta apli Pauli pceptum dicent·

fugite foꝛnicationẽ.fugemus autem opti⸗
me.ſi carnales amoꝛes.impudicos aſpe⸗

ſationes·eb:ietates.ſomnolentias.toꝛpo

res· illicitos tactus.ſtratꝰ molles.choꝛe/
as.ſonos.cãtuſq; vanos ⁊ illicitos fugie
mus. Si camem abſtinentia eſce 2 potꝰ.

dcirco ↄ hunchoſtem in⸗

ctus.vana colloquia.pꝛurientes auditus
mulierum conuerſatõnes. ocium.comeſl⸗

fugea
4 nn
N
ts
.
ient.
ſ
hlcm

dermn

mat.
toꝛſe

llumn

Peo
ſtlcet
nuq̃
nnusqy
aufera
ſchtar⸗
belln
gitnf
Obet

pbel

——

ſtnod
ſoind⸗
ſncnee
oldtion
bolisa
carmaen
miscof
llur
noſe
Ros
wel
ligf
eſtvi
hoſtr
ſeſiki

g mmi

ecczn

deum.
glume
expug
vexzeo

celum.

(cceper

cmeo

*pullis
repot
denon
954

uf⸗

alin
anagit

r ie

alstin
ezuͤmb
han
we

Küdon .

sruh
dehoſgr
edens
ndi igceni
l
tmubertens
Sair z0e
ni Poenus⸗
Nens 10 noi
Männh
clemnectini
Uhqs ai
oiz os
s M
n eon
:
Nleboſsdo⸗
mwniuni
imninh
umt man,
cinitae
Gulſewsnid

ut Nn
–—

othe⸗
–

Fo. CX

ſlagellis. vigilijs. laboꝛibus. ⁊ omniũ bo

narum artium ſtudijs domamꝰ. ¶ Con⸗

mat.Cogitemus quid celi terreq; patra⸗
toꝛ ſic inter nos pauꝑ eſſe voluit.vt pꝛo⸗
pꝛium non haberet domiciliũ.Cogitemꝰ
ꝙ pꝛopter hec fluxibilia. caduca.⁊ terre⸗
ſtria.eterna ⁊ celeſtia ꝑdimꝰ. Cogitemꝰ
ꝙ nũqᷓ; noſtrum explent affectũ. Cogite⸗/

mus ꝙ cũ eternos inferant cruciatꝰ. vitã
auferant ſempiterni. * ontra dyaboli

teptamenta. Pꝛimũ remedium eſt iugis
belli memoꝛia. Qui enĩ ſꝑ aduerſari: co
gitat factionẽ facilius eiꝰ euitat incurſus

Ob eam rẽ ſanctus Job dirxit. demen/
to belli.Alterum eſt vigilantia. vñ in ca⸗

ſtris die noctuq; ꝓ euitandis oſtiuʒ iua
ſionibꝰ fieri cõſueuerunt excubie ꝓpteraean
ſanctus Petr monet vt ſobꝛij ſimus.⁊ in

oꝛatione vigilemꝰ.qꝛ aduſariꝰ noſter d ya

bolus circuit querẽs quẽ deuoꝛet.Certiũ
⁊Z armatura bona. Cm̃ enim milites in ar

mis cõfidunt.vt ſi bene armati extiterint.
nullum timeãt inimicũ. rmatura aũt

noſtra fides eſt. de qua Apłs ait. Indui
te vos armaturãq dei.vt poſſitis ſtare ada

uerſus inſidias d vaboli.Et rurſus.ſan⸗

cti ꝑ fidem vicerunt regna. Etiterum. hec

eſt victoꝛia noſtra q̃ vincit mundũ.fides
noſtra.Et beatꝰ Petrus.Cui.ſ.dyabolo
reſiſtite foꝛtes ĩ fide.Adde his ſancte cru
cis munimen. diuini anxilij inuocationẽ
peccati confeſſionẽ.eleuationem vultꝰ ad

deum. AM beatus Anthoni dixit. Si⸗

gnum crucis ⁊ fides ad deum nobis in/

erxpugnabilis murus eſt. Et cũ in medio
vexationũ demonum oculos eleuaret ad

celum.vidit aꝑiri deſuper culmen domꝰ.

v pulſis tenebꝛis radium ad ſe luc influe

re.poſt cuius adueutum ſplendoꝛis nec
Demonum vllus apparuit. ⁊ omniũ que

receperat toꝛmẽtoꝝ ceſſauit doloꝛ. Excel

lens ʒ aduerſarioꝝ impulſus remediũẽ.

coꝛde oꝛeq; ſe xpᷣi famulũ eẽ pfiteri. AUñ

cu.in ferociſſimarũ beſtiarũ ſpecie demo

nũ inultitudo btm̃ Anthoniñ inuaderet
eonꝝ cognoſcẽs ſeuitiã dixit ad feras. Si
trra mundi tẽptationes Cogitemus ipꝛi⸗
mis.qꝛ mundus omnes cuiuſuis ſtatꝰ et
conditiõis decipit.multa nobis pericula
igerit.nulli vnqᷓ; fidelis extitit. Gane igi
tur beatꝰ Stegoꝛiꝰ ai contẽnendus eſſet
hic mundus ſi nos ſuis bonis omnibus
